tagit, vViaticum ſumit & felicifſime exſpirat. Hoôc potuit

unum ſuſpirium. Hoc accidit Annot610. alterum quod ſe-
quitur, duobus annis poſt ut habent Annuæ literæ Arago-
niaæ 1612., In finitimo Gandiz oppido, mulieri Ppudicæ, 4c
multùm B. Virgini addictæ petulans mulier alia in jurgio,
per ſummam calumniam objecerat; omnes quotquot habe-
ret liberos ex adulterio ſuſcepiſſe. Eam tam frequentis
perfidiæ conjugalis labem, cùm maritus objici audiret, ſeu
ratus veram, ſeu veritus, ne pro vera publicè haberetur,
animo deſtinat atrox de conjuge ſupplicium. Omnis ita-
que doli ſecuram, intempeſta nocte de cubili deturbat, in
proximum hortum deducit;, & laqueo faucibus inſerto ar-
borem ſcandere jubec, unde ramo inne xam dat præcipitem
reſte ſtrangulandam. Et illa pridie eodem convitio à mu-
liere illa, impetita, injuriam B. Virgini commendaverat:
ſed quid hic ageret laqueo adſtringenda? 2 ſuſpirijs agendum
erat, cùm fuſa oratione nequiret: ad te ſuſpiramm b Ma-
ria! gementes & fſlentes. Et adfuit in tempore B. Virgo:

nam ſe dejectam ex arbore, occulta manu levari ſenſit in=
felix mulier, ne reſti adſtricta præfocaretur: deinde rapto

etiam fune, quaſi novaculà ſciſſus eſſet, mortis periculo
exempta eſt. Imò verò novum ſubire debuit: nam mari-
tus rabie percitus miſeram arripit & in editum collem edu-
Gam de petra in petram præcipitem dare conatur. Sed fru-
ſtra; dum enim præcipitanda ad DElparam ſuſpirat, ejuſ-
que opem implorat, ſtat velut immobilis, firmante B. Vir-
gine illius veſtigia. Et quamvis novo niſu, iterum, ite-

rumqde eam deturbare attentat; ſtat tamen mulier velut
Mar-

M
Uls

Conj

u
uN!

pi
Ektim

, e
oce

Uegle
N tan
im, 4

ſnann

Uidemn
Pins
rins
an,

ſati

In D
Cer

ut,

Mnem

N,

leke

hwinr
Ueri
Karr
ſhec
nc

le

Suſpiria, & precesiaculatoriz ad. &. 479

Marpeſia cautes. Porerat ex his abunde latro agnhoſcere

aut mulieris innocentiam, aut divinam opem; ſed ille am-
pliùs in furorem actus, duplici parricidio, tertium addit.

Conjugem enim penè exanimem de montis vertice retrahit,
domum reducit, ad lectum ſe componere jubet: Quid

tum? an quietem conceſſurus: ferream majorem fiſtulam

arripit, onerat ſulphurato pulvere, ac glandibus plumbeis,
reſtim ignitam admover, in pectus innocentis exoneratu-

rus. Sed dum illa iterum irerumque ſuſpixijs MARIAM
in vocat, fallit exorta flammula, fiſtula ignem non concipit,

nec globos evomit: & hoc non ſemel, ſed iterum ac tertiòô:

nec tamen adhuc furore inſanus, uxoris ſuſpicit innocen-

tiam, & cæli protectionem. Vitium igitur catapultæ ratus,

alteram arripit, multùm fammæ concepturam. Et illa

quidem ſoluta globum ejecit in ſinum mulieris, ſed ictu

penitus inani, & innoxio. Atque hoc videns inſanus latro

uxorius, tandem ad mentem redit, agnoſcit ejus innocen-

tiam, a3 pedes ſe projicit, veniam flagitat, atque ab inge-

ni) mitiſſimi fæmina facilè i impetrat. Tum veròô, ut etiam
cum DEO in gratiam redeat, tam enormium ſcelerum reus,

ſacerdotem e Societate adit, con fitetur, reique ſeriem enar-
rat. IIla verò tanti beneficij memor, non ſolùm frequen-

tia ad B. Virginem emiſit ſuſpiria, ſed & vota quædam in
omnem vitam eidem nuncupavit. Exdem Annuæ literz

apud bedagogum Chriſtianum tom. 1. part. 2. c. 2 . H. 2. n.
11. referunt Peruanam mulierem, ut declinaret publicam
infam iam ob ſuſceptam ex illegitimo thoro prolem, ſibi &

proli exitium fuiſſe meditatam. Dumque afflicta ſeder in
præruptæ rupis ſupercilio, cacodæmon adeſt ſuadétque ut
in ſubjectam paludem btxceß: ruat. Vix ſe abjccctar. cùmũ
eam facti pænitudo ſubit, & in ipſo lapſau MARIE nomen
ſupplex appellat. Et jam jam paluſtribus aquis cæperat mergi,
Pp p cuùm

480 Cursus Annui Diſcurſus XIX.
cùm adfuit occulta manus, quæ capillo apprehenſam, il-
læſo partu in littus educit. Complura hujusmodi exem-
pla memorare poſſem eorum, qui unica ad DElparam aſpi-
ratione præſentem opem ſunt experti, in anguſtijs & pericu-
lis corporis & animæ. Fulminc perit concubinarius illæs4

concubinâ, quæ MARI opem implorarat. Pædagoges

part. 1. c. 5. §. 3. n. §. inter hiflorias. Submerſionis pericu-

lum evadunt. Diſcipulus inter miracula B. V. n. 2. & 29. Mor.

tis ſupplicium. ibidem n. 23. Dæmonem cupientem rapere

vel nocere abigunt aſpirationes. Pelbartut lib. 12. part. ult.

c. 8. n. 2. & 3. spinellus in Throne DEl c. 29. n. 42. c. 35. h.

10. & c. 36. n. 25. Cùm itaque in mortis anguſtijs, maxi-

ma auxilij Mariani ſit neceſſitas; ac dæmon tunc validiſſimè
inſtet: nos verò præ dolorum acerbitate, aut virium infir-
mitate multum orare non valeamus, tum ſuſpirijs & gemi-
tibus ad B. Virginem emiſſis maximè Bagendum erit. Qua-

propter matureè ijs nunc ſani aſſueſcamus, & uſu quotidia-

no familiares reddamus, ut promptè ac facile tunc nobis oc-
currant. Putabat improbus ille facilè veniam ſuorum ſce-

lerum ſe conſecuturum, ſi in mortis periculo tria verba hæc-

diceret: miſerere mei DEIUIS. Optimum hoc ſuſpirium.

Verùm dum ex ponte cum equo ruit, non occurrerunt hzz

verba, ſed alia quibus aſſueverat: nempe, rapiat omnia
diabolus. Si prioris aſpirationis uſum frequentem habuiſ-
ſet, faciliùs occurriſſent. Itaque nunc exerceamus pos
cum Jonatha I. KReg. c. 20. jacientes ſagittas precum jacula-

toriarum ad B. Virginem, tanquam ad ſignum, & uſum

nobis comparemus, non tantùm in rebus adverſis, in ten-

tatione afflictione, ſed in alijs quoque difficultatibus v. g. in

ſtudijs cum Franciſco Suario, de quo de La Croiæx in Hortulo

Mariano areola 2. c. 2. vel inter ambulandum, confabulan-

dum multorum aliorum exemplo &c. Ità ſemper orabimus,
ità

n

E
A
e

le
Atr
n
H

Ex valle lacrimarum ad montes, id é'c. 481

ità DEUM & Cælites præſentes nobis habebimus, & eorum
opem experiemur.

zegee E r e dP ,e Ar As er r ei 5 5 e ,i ifde-

DISCUIRSUIIS XXN.

§Super illa verba: adte ſuſpiramni gementes &

Kentes in hac lacrymarum valle.

Levavi oculos meos ad montes, unde veniet au-
rxrilium mihi. Pſ. 120.

1

Uanquam Coſmophili mundum ad ſplendorem, &
gloriam, ad illicium & voluptatem varijs definiant, & Ex valle

deſcribant modis, in rei tamen veritate non eſt niſi vallis lacrima-

——— . . . . 1 ad-
lacrymarum: nam ſicut principium vitæ ordimur 4 fletu, mnres, i

ità ſe habet medium ità extremum. Cùm enim puer na- eſt Sanétos.

ſcitur, verba ſunt D. Auguſtini ad Fratres in eremo ſerm. 1 r. marimi
non ridet ſed plorat: quare plorat? niſi quia voce teſtatur, ginem n.
& conſitetur plorando ſe ad miſeriam deveniſſe: naſcuntur fpiranduma
enim filij Adam ad laborem, & dolorem; quia jugum grave
poſitum eſt ſuper filios Adam, à die exits de ventre matris
corum uſque in diem ſepulturæ eorum. ità ide. Similiter

D. Oprianus de bono patientiæ. unusquiſque, inquit, no-

ſtrüm, dum naſcitur, & hoſpitito hujus mundi excipitur,
initium ſumit à laerymis: & quemadmodum omnium ad-

huse neſcius, & ignarus, nihil aliud novit in illa ipſa prima
nativitate, quàm flere, providentia naturali lamentatur

vitæ mortalis anxietates, & labores, & procellas
mundi, quas ingreditur in exordio ſtatim ſuo ploratu, &
gemitu, rudis anima teſtatur. ità ille. His ſimilia habent
Tertullianus lib, de anima c. 19. Clemens Alexandrinus in
244 4 Pp p 2 WS

482 Carsus Annui Diſcurſus XX.
Catena Græca in Job: & quod mirêre Plinius lib. 2. in præfut.
hiſt. naturali. Nec Reges ab hac calamitate ſunt eximij:
fatetur enim de ſe Salomen ſap. 7. v. 3. & ego natus accepi

communem aöbrem, & in ſemiliter factam decidi terram, & pri-

mam vocem ſimilem omnibus emiſi plorans, & in volumentis

nutritus ſum, & curis maguis: nemo enim ex Regibus aliad

habuit nativitatis initium ſic ille. Quis verò reliquæ vitæ
decurſus, niſi ampliſſima flendi materies, labor & dolor.
Job 14. homo natus de muliere brevi vivens tempore, repletur

multis miſeris. Omnes agedum mortales circumſpice,

monet Seneca conſolas. ad Polyb. c. 23. Larga utique flendi,
& aſſidua materia. Alium ad quotidianum opus laborioſa
egeſtas vocat: alium ambitio nunquam quieta ſolicitat:
alius divitias, quas optaverat, metuit, & voto laborat ſuo:
alium ſolicitudo, alium torquet labor: alium ſemper veſti-

bulum obſidens turba: hic habere ſe dolet liberos, hic per.
didiſſe, ille nunquam habuiſſe. Lacrymæ nobis non de-

erunt, antequam cauſæ dolendi. Non vides? qualem no-
bis vitam rerum natura promiſerit, quæ primum naſcen-

tium omen fletum eſſe voluit ? hoc principio edimur,

huic omais ſequentium annorum ordo conſentit. id ile.
Qui etiam ſubdit: cur feam ſcio, nondum reperi cur ri-

deam. Sane incarnatam DEl ſapientiam in Evangelijs fle-
viſſe legimus, riſiſſe nunquam. Et quam vis filij ſæculi ad

quæſitas voluprates gaudijs indulſiſſe videantur ſibi, expe-

riuntur tamen mixtum, aut ſabſequum dolorem, ſive quia

voluptas non explet animum fua inanitate & fugacitate ſive
. . . . . — . . „
quia acerbiſſimum in conſcientia relinquit aculeum. Sané ſi-

quis, tum Salomon ſtudiosè experiri voluit mundi oblecta-

menta in omni deliciarum genere ut fatetur Ercleſ. 2. aſt v.
II. pronuntiat, vidi in omnibus vanitatem & afflictionem
Spiritùs. Er proverb. I27. riſas dolore miſecbitur & extrema
gasd-

6

ſte

ð
Cm
un
lie
ſebe⸗
lein
nek

Mt

Ate

en
Eita

lgre.
urun
Ged,
leiz
Ee

e 2
ne dx
Mnu
unlel
Uem

. En,

rar
oni
Remier

(uhe

Uon 0)
iie

4

nit, & in periculo ſalutis deſtituſt? Quod ſi verò etiam hu-

Exw valle lacrimarum ad montes, id & c. 483
gaudqj laltus octupat. Hinc M. Augnſtinas totam Adæ poſte-
ritatem in teſtimonium audet provocare., ſerm. 1I. ad Fra-
zres in Eremo. Surgat, inquit, venerabilis Pater Adam cum
omnibus filij's ſuis, & uno ore lôquantur, utrùm in haé vi-
ta gaundium habuerint ſine dolore, pacem ſinè diſcordia,
quietem ſinè metu, ſanitatem ſine infirmitate, lumen ſine
tenchris, panem ſinèe dolore, riſum ſine fletu. bæc ille. Un-
de ipſe ſoliloq. c. 3 1. ingemiſcit, me infelicem, cujus vi-

ta eſt in cxilio, vita in periculo, finis in dubio. O patria
noſtra (cælum) patria ſecura! ex hac lacrymarum valle

adte ſuſpiramus, & nitimur cum lacrymis, ſi quomodo
ad te perveniamus. hæc ille. Rectichmè igitur mundus hic.
& vita hæc vallis eſt lacrymarum, in qua gemendi ploran-
dique argumentis abundamus quotidianis. In hac lacry-
marum valle, inquit S. Paſchaſius lib. 2. in Matt. inter la-

queos, & ruinarum hoſtes gradimur; & quia nemo extra-
neus à miſeria, nemo alienus debet eſſe à fletu, & ploratu cor-

dis. itdà ille. En novam plorandi cauſam ſuppeditar S. Præ-

ſul. quòd inter millena tentationum pericula verſemur afſſi-

duè: amanti enim ſalutem animæ ſuæ, quæ non anguſtiæ 2

ne dæmoni aut peccato ſuccumbat; qui non gemitus? quæ
non ſuſpiria: dum caſtiſſima Suſanna ab inveteratis malo-

rum ſenibus in ſolitudine ad ſcelus irritaretur Daniel. 13.

ingemuit, & ait: angaſtiæ ſunt mihi undiqué: ſi enim hoc

egero, mors mihi eſt: ſi auutem non egero, non effagiam manus

veſtras. 6 quot amantes ſalutis ſuæ animæ, graviſſimis ten-

tationibus carnis, aut malorum ſociorum obrutæz, non in-
gemiſcunt, dum inter extremas ſe vident anguſtias? annon

dicant cum Davide: pſ. „1. . g. ſuerant mihi Iacrymæ die
ac nocte, dum dicitur mihi quatidie, abi eſt DEUIStaas? cur tibi

non opitulatur, cur tentationibus moleſtiſſimis inceſſere ſi-

Pp P 3 jus-

484 Carsus Annui Diſcurſus X AX.

jusmodi anima in grave peccatum labatur, annén validum

plorandi habet argumentum, quod DEuM fumme bonum

ad iram provocârit, quèòd zterna beatitudine cxciderit,

quèd inferni buſtum ac diaboli mancipium ſe fecerit &c.
hæcenim ſanguineis etiam lacrymis ſunt deploranda. Et-
eynim ut verbis utar §. Antenin: p. g. tit. y. c. 6. §. 3. ſi homo

deflet mortem amici, vel conſanguinei, vel damna rerum
(temporalium) quantò magis habet lugere mortem animæ

ſuæ, unde conſequitur inſinitum damnum, ità ille. Imò p.
Bernardus de mode bene vivendi ſerm. 1o. unicam, & veram

hic lugendi cauſam affirmat eſſe peccatum: alia enim mala

ab æterna felicitate non excludunt, imò adjuvant, ſi pa-
tienter exemplo Chriſti, & Sanctorum tolerentur: at pec-

catum unicum voluntariè admiſſlum æternis privat bonis,

& ſempiternis, e heu! addicit malis, nec expiari poteſt fle-
tibus aut incendijs tota æternitate duraturis. Quæ ſunt,
inquit mellifluus Doctor, cauſæ noſtri doloris, pro qui-
bus in hac vita mortali ploramus? Reſpondeo propter pec-
cata. ita ille. Non ait propter jacturam bonorum temporali-
um, pecuniæ, amicorum, honorum, etiam ipſius vitæ,

ſed propter peccata: hæc enim malorum omnium mazi-

mum. Malorum omnium cauſam, conſtat eſſe pecca-
tum, inquit S. Cbryſoſtom. homil. 5. de pænit. ex peceato triſti-
tia, ex peccato tumultus, ex peccato bella, morbi, atque
omnes, quotquot nos premunt paſſiones. itd ille. Unde mo-
net paterné D. Baſilius orat. 12. de maærore & triſtitia: ob
peccatum luge, hoc enim animæ ægritudo eſt (imèò mors)

hoc luctu, & ingenti ejulatu dignum eſt, ob hos lacrymz

profundantur. iid ile. Et præivit Adamus zeſte Abulenſi 4.
17. in c. 4. Geneſj. Poſtquam enim expulſus fuit è paradiſo, ab
uxore ſeparavit ſe ſe, atque in quadam valle commoratus,
centum annis continuis amariſſime flevit: unde locus ille à
ſilijs,

.

Du
zuri

verl

Nre
un,
ladt
ntiu
Gtl
la

ent el

os n
uri

rhi

iina

enur,
hios
3

Min,

UMlalio
Nefgamn
yter
ein
Unesn
ſuane
Enonr
inpe⸗
i.
me
Monne
n

MW Ex vallelaerymarum admontes, idé'c. 48 5

filijs, ac nepotibus / alla lacrymaraum eſt appellatus. Habe-
mus & nos cauſas dolendi, ac flendi tot, quot peccatorum

WD gravium nobis ſumus conicij, nè eò nos venire contingat, ubi
rternus erit fletus, & ſtridor dentium, ſed infructuoſus.

Nè verò etiam puſillanimitate ſpiritůs mergamur in profun-
14 dum, in deſperationis barathrum, ex hac lacrymarum val-
le ad montes oculi, atque animus extollendus, ad montes
1 confugiendum. Credibile eſt diluvij Noëtici tempore mul-
tos ſalutem ſuam in montibus quæſiiſſe, ſed non reperiſſe, eò
quod aquæ quindecim cubitis altiſſimos montes transcende-
rent teſte Moyſe Geneſ. 7. c. Verùm nos montes habemus
quuos nulium peccati diluvium, prout lacrymas vocat S.
*GSregorius Nazianzenus orat, 3, ſuperare poteſt. Montes DEfr
ſunt hi, altiſſima nimirum DEI miſericordia, & accumu-
latiſſima Chriſti Redemptoris merita, quibus veniam me-
„remur, & peccatum eluimus. Beatus vir canit propheta
regius, cujus eſt anxilium abs te: aſcenſiones in corde ſuo Aiſpe-
14auis in valle lacrymarum. pſ. S. v. 6, ſecundùm hos, habe-

„ mus alios complures; ad quos tutò confugere valemus, ne
„ mergamur in hac lacrymarum valle: Levavi ocalos meos ad
mwontes, ait iterum David pſ. 120. unde ventet auxilium mi-
de— hbi. Montes hi Sancti ſunt in cælo regnantes, ad quorum
patrocinium ſecurè poſſumus confugere. Sed mons ſuper
„omnes montes eſt MARIA, quippe mons in vertite montium
„Ilaia atteſtante c. 2. O. 2. Et erit in noviſſimis diebus præpara-
Utus mons domüs Domini in vertice montium & elevabitur ſu-
der omnes colles: & flueni ad eum omnes gentes, & ibunt populi
v“ mnulti. Mariam enim hic deſignatam eſſe per prophetam
aperté docet J. Gregorius M. in 1. Reg c. r. Mons quippe,
ait ille, in vertice montium fuit, quia altitudo MARI/& ſu-
„pra omnes Sanctos refulſit. ità ille. Et Bernardinu ſenenſ.
uom, 3. ſerm. 11. art. 2. c. ꝛ. Mons domùs Domini elevabi-
ð tur

486 Curtus Annui Diſeurſus

tur ſuper omnes co lles, quia Virginis altitudo nnn

eſt ſuper ſummos, latiſſima ſuper cunctos, & firmiſſima, &

inconcuſſa, ut moveri non poſſit, ità ile. Recte & diredè
ad propoſitum noſtrum Albertus M. ſaper c. Io. Lutæ: Mons

Domini in vertice montium ſuper colles dignitarum Angeli-

carum elevatus, ad quem pro gratia impetranda fſ fluunt om-

nes gentes: itdà ille. Nimirum exinde quaſi cedrus eſt exal- .

tata in Libano. Quaſi ooreſſus in monte sion, quaſi palma? in

cades & c. in Libano nobis vult eſſe, ut cedrus, ut ſimus im-

putribiles à peccato, in Sion, ut velut cypreſſus ſubminiſtret
medicinam & c. Et hæc forſan ratio eſt, cur famoſiſſima per
orbem, & à prodigijs clariſſima templa, Virginis honori de-

dicata, in montibus conſtructa ſint, ut nimirum ocalos leve-

mus ad montes, unde veniet anxilium nobis: ad montem ſer-

ratum in Hiſpania, ad aſperum collem in Belgio ‚ad Cellen-
ſem in ſtyria, ad Paſſavienſem in Auſtria, ad Sacromonta-

nam in Boëmia, ad wartenſem in ſileſia. Ut alios prætere-

am. Mons miſericordiarum eſt MARIA, inquit Albertus
M. in Bibl. M ARIX ſuper Matth. Ipſa virgo DEIpara, cùm

templum ſibi vellet æ dificari Romæ à Joanne Patritio Ro-

mano, & conjuge ejus, utrumque in ſomnis admonuit, ut
luem locum nive conſperſum viderent die poſtera, in eo
Eceleſiam ædificarent. Nonis igitur Auguſti, quo tempo-⸗
re in urbe maximi calores eſſe ſolent, noctu nix partem col-

lis Exquilini contexit, atque ibi deſignante Pontifice Libe-

rio Eccleſia erecta eſt, quæ nunc MARI Æ majoris dicitur,
& feſtum celebre MARIE ad nives, 5. Auguſti. En ut

mohtes adamet Patrona noſtra, ut nimirum ad eam, tan-

quam ad montem confagiamus, ne triſtitiæ aut tribulatio-

nuùm undis mergamur in hac hactymarum valle, in diluvio
peceatorum. Sicut mons eſt reçepraculum ferarum inquit
doctiſſimus Idiota pari. 14. contemplat. 23. quia montes, ex⸗

cel

ſna
is
AI

Ubos

l
N,

Aa0
Mpr
furt
Llor
Uiink
urelt
Eirel
Unkr
rlan
ſene
lkine
rem B
iorzt
ferke
kener
Uerf
Pi
nria⸗
lltc
iede
nior
anſ
et
Unefer
emia

Exr valle lacrypmarum ad montes, id & . 487

auißcervis, peira refuginm illorum pſ. 1032. Sic virgo puriſ-
AG6ma, eſt tutiſſimum refugium illorum, qui fugiunt à facie
ArcUs, id eſt divini judicij: & illorum, qui mundum fugiunt,
S quia de mundo non ſunt, quos mundus exagitat detractio-
nibus & maledictis. itd ile. Hinc Kupertus Abbas lib. 7. in
4 ALan-. orat. 5. 6 beata MARIAl mons montium, Virgo Virgi:-
Hrnum, Sancta Sanctorum! ad omnes quidem convertimur,
4 ſed ad te præcipuè præ cæteris oculos noſtros levamus, tu-
unm præ omnibus auxilium ſuſpiramus. itd ile. Faciendum

igitur nobis eſt, quod factitant parvuli, ubi enim ad fletum
& lacrymas fuerint occaſione aliqua concitati, vel ipsâ na-
turaà inſtigante ad matrem confugiunt, ibi malo ſuo auxili- .

„unm vel ſolatium quæſituri. Ita nos ærumnis, velut torcu-
lheri preſſi exprimamus lacrymarum ſuccum, & ad DEI Ma-

b trem fugientes oremus: adte ſuſpiramus gementes & flentes in
hac lacrymarum valle. Hoc monitum dabat ſuis pijſſimus
„ afceta Thomas de Kempls ſer. 21. ad Novitios, ſi conſolari, in-
„ quit in omni tribulatione quæritis, accedite ad MARIAM
4 Matrem 1ESU, & gravamina noſtra, aut citò recedent, aut

—

e leviora fient. Salutate eam, ſalutate eam ſalutatione An-
geliea frequenter, quia hanc audit valde libenter. MARIA
Rbenter orabit pro iua clementia, & JEsus Matrem ſuam ex- .

„ audier pro ſua reverentia, Hæc ille. Expertus id eſt ille, de
quo Pelbartu in ſtellario lib. 3 part. 1. art. 2. hæc refert. Le-

„ ituaur in vita ſociorum S. Franciſci, quòd quidam Frater de-
„ votus, cùm per longum tempus ſubtractàâ gratià mærens ac
E tiſtis fleviſiet; cùm perveniſſet ad feſtum Purificationis, in
„ etemitorie exiſtens, cæpit clamare ad B. Virginem dicens:
% & beatiſſima Virgo MARIA, tu hodie filium tuum Simeoni
eamplexandum præbuiſti, & eum mira dulcedine in filio
tuo refeciſti: obſecro te Mater miſericordiæ, ut mihi quo-
„dque miſerearis, quia fatigatus ſum deſiderio tui filij, & omni-

4 W Q no

488 Cursus Annui Diſcurſus XX.
no mæſtitiâ repletus præ cordis ariditate. Et ecce Mater
miſericordiæ ſtatim adfuit, & filium ei in ſpecie parvuli
amplexandum tribuit. Et ab illa hora frater ille per totum
vitæ ſuæ tempus ſemper in mira ſuavite ſpirits permanſit,

& continuò hæc aut ſimilia verba replicans, in fervore cor-
dis ſui dicebat: amor meus! JESst dulciſſime, quando

perveniam ad te? quando moriar? ut iterum amplecti va-
leam te. ità ibi. Verè D. Bonaventura in pfſalterio ſuo Ma-

riano pſ. 117. dixit: qui triſtatur in corde, clamet ad illam,
& dulcoranti ſtillicidio inebriabitur. ità ile. Comprobemus

idipſum pluribus. Religioſiſſimus è& D. Dominici familia

Bccleſiaſtes, qui pro concionum ſuarum coronide, aliquam

ſemper de B. Virgine narrationem attexebat, ubi cæpit ulti-
mum ad mortem decumbere, amariſſimis lacrymis abſcor-
ptus, omnis omnino ſolatij expers videbatur. Sed Maria
delitioſa afflitorum Conſolatrix, amarorem omnem & la-

crymas ſuâ præſentià cumulatè abſterſit, & infuſo in mæ-
ſtiſſimum pectus ejus, torrente duleiſſimæ voluptatis, cum
illo ſermonem admirabili ſuavitate miſcebat. Quare, be

ne, bene Dominam ſuam chariſſimam ad veniſſe repetebat
æger, illam ad conſidendum invitabat crebriùs, & tandem
in has voces erumpens cantillabat. Tu Theophilum de-
ſperabundum A poſtatam reduxiſti, & ad gratiam revocàâ-
ſti. Quo ſæpius iteratò nonnihil conticuit, tum Iætior in

hæc erupit verba: congaudent Angelorum chori glorioſæ

Virgini: & cùm dixiſſet: omnis Spiritus laudet Dominum

Spiritum emiſit. ità ſypeculam Exemplor. diſtinc. 7. n. 56. Po-
terat hic M ARIM Cliens dicere, quod in Encomio Virg.

ſeu ſeſto Præſentat. dixit olim S. Germanus: 6 Domina mea!
ſola mihi es ex Dzo mentis ſolatium, lacrymarum mearum
ablatio, gemituum meorum ceſſatio, dolorum meorum re-
levatio. itd ile. P. Michal de Fontibus S. J. cùm in India
pluri-

ſpulo
uc,
AAu
ke 1

n

E,

10

li
(ne

um
Uan
or
Nl
unre
,⸗

la

. ,
ic

fatun
Ekent

Eeceſt

Ulnet

Ultino

leke,

ErIN
hen

Ueſtes

I Dle

em

ſbur
thint

Ex valle lanmaram ad montee, idézc. 4 4 9

pluribus laborum incommodis confectus, aliquando jace-
ret, vidit fulgentem Virginem, quæ Michaélem bono ani-
mo eſſe juſſit, brevi ad cæxlum evocandum, neque purga-

torij pænas ſubiturum. De eodem Sanctus quidam ex Or-

dine S. Franciſci, requiſitus ab Antiſtite, teſtatus eſt, ani-
mam ejus à corpore digreſſam, ab obvia B. Virgine coro-
natam, præſentibus Sanctis Petro, Joanne & Ignatiòé Fun-
datore. ità refert Bourgheſius in Societ. Mariæ Sacra. Refert

Nicolaus Lancticius tom. 2. opuſc. I7. c. 2. Joan. Baptiſtam

Fratrem noſtræ Societatis, poſt bimeſtre ſpatium ſui ingreſ-

sus, tam gravi tentatione fuiſſe afflictum, ut de abitu jam
cogitationes volveret. Sed adfuit in tempore Beatiſſima

Virgo, eum ſolans, roburque addens, ut vitæ ſuæ conditio-

ni acquieſceret, i in ea perduraret, ſic ſalutcm æternam con-
ſecuturus. De Joan. Bergmans SocietatisESU ſcholaſtico
refertur in ejus vita, illum ſibi ſtatuiſſe hane regulam, ut in
neceſſitatibus & anguſtijs ,etiam improviſis confugeret ad

vulnera Chriſti, & ad ſinum MARIX, volens hinc cum Au-

guſtino paſci, à vulnere, inde cum 8. Bernardo lactari ab
ubere. Sic con ſolata eſt S. Jacobum majorem, qui poſtquam

per multos labores, & annos, novem duntaxat animas in

Hliſpania prædicans convertiſſet, & ad lberi fluminis ripas

mæſtus conſediſſet Mariam in vivis adhue degentem, &
ex Paleſtina ab Angelis in Hiſpaniam translatam conſola-
tricem habuit quæ juſſit dolorem ponere, facturos ejus di-

ſcipaulos, ut totam gentem ad fidem Chriſti adducerent. Jo⸗

annes junior in ſcala cæli memorat, pauperem viduam nobi-
les duas habuiſſe filias, quas cùm pro ſtatu, nec veſtire, nee

alere poſſet, ambas duxit ad templum, & Poſitis eorum ma-
nibus in manus ſtatuæ B. Virginis ibidem locatæ, eaſdem

Virgini totas tradidit, & curæ illius commiſit. In reditu
ex templo fit illis obvius ignotus adoleſcens, qui centum

α q 2 drach-

490 Curcus Annui Diſcurſus XX.

pecunia cultiùs veſtitæ incedunt filiæ, ſed non ſinè obtre-

Gatione concivium, ipſis objicientium, quèd ex proſtitutâ

pudicitiâ amictum ſibi nitidiorem procurâſſent. Virgines
injuriam innocentiæ ſux, & honori illatam, graviter fe-

rentes, juſſu matris adeunt ſtatuam B. Virginis, cui erant

commiſſæ, queruntur apud eandem, & auxilium flagitant.
Et en popuload divina congregatoô, & inſpectante, duo An-
geli cum ſertis comparent, & ea virginibus apponunt cum
dico: hæc in teſtimonium illæſæ veſtræ virginitatis mittit
vobis, DEI, & veſtra etiamnum Mater MARIA. His vi-
ſis, & auditis primores Civitatis permoti duo monaſteria

ædificârunt, quibus poſt aggregatas alias virgines ipſas duas

præfecerunt Antiſtites. Quapropter rectè eam ſalutaveri-
mus cum Gregorio Neo Caſarienſ. ſer. 3. in Annunt. A ve gra-

tià plena ſupercæleſtis lætitiæ vas, & receptaculuam. Vel

cum Chryſippo Presbytero Hlieroſol. Ave gratià plena, quia

tecum eſt univerſæ lætitiæ theſaurus, totius lætitiæ & gra-

tiæ Rex. Vel cum S. Joan. Damaſceno orat, z. de Dormit.

B. V. Ave gratiàâ plena, ave inexhauſtum gaudij pelagus,

ave unicum moleſtiarum levamen; ave omnium cordis

dolorum medicamentum. Applaudit Andreas Creienſã.in

Angel. ſalutatione. dum eam vocat lætitiæ inſtrumentum &
indeficientis gaudij Matrem. Applaudit Ephrem ſerm. de
Iaudibus. V. dum ad illam ait: Tu es pax, gaudium, Conſo-

latio & ſalus mundi, tu humani generis lætitia. Applaudit

JS. Greg. Nazianz. in Tragædia Chriſti patienis, dum eam
gaudium mortalium appellat. Applaudit Rupertus lib. 1. in

Cantic. dum ab eo inundatio gaudij, vis ameris, torrens vo-

lIuptatis dicitur. Quis unquam, ità quærit Sö. Amedeus ho-
mil, 7. ab ea æger, vel triſtis, aut ignarus cæleſtium myſte-
riorum

drachmas argenti cuſi Matri porrigens, ajebat eſſe debitum,
quod ipſarum parenti perſolvendum ſibi eſſer. Acceptà

Gn
1,4
Nebl
dr,
li⸗
u
Men
abce
19
n
Ulen
le

Ex valle laxrymarum ad montes, id &c. 491
riorum abijt? quis non Iætus, & gaudens redijt ad propria ;
impetrato eo à Matre Domini, quod voluit, ità ile. Ad

hanc ergo Clientes Mariani confugiamus in hac lacryma-

rum valle in noſtris animi & corporis afflictionibus: iſta
Conſolabitur nos in lacrymarum diluvio, ut olim Noë Ge-
neſ. 5. &. 29. iſta aquam tribulationis in vinum lætitiæ con-
vertet, prout olim ſuis precibus in nuptijs Canæ Galileæ
convertit., Joan. 2. Virgo Mater inquit Simon de Caſſia lib.
2. de geſtu Domini c. z 5. internè commota prorumpit in

verbuin, ut præſtaretur jucunditas hominibus, quos ama-

bat, quos indigere cognoverat. MARIA inquit Kichar-
das 4 . Laurentio lib. 5. de laudib. V. prius aqua puriſſima.
in ſpirits S. ſuperventione, & filij DEl conceptione quaſi
converſa eſt in vinum ſuper omnia poſt Chriſtum lætifi-
cans cor hominis. ità ile. Ad idem collimat S§. Bernardus
Ner. 3. Juper ſalve Negina, dum ait: Vinea DElIparæ imago
eſt, nunquam enim contingit vineam hanc benedictam
inviſenti non reſpondere Cæleſtes delitias, quovis melle
dulciores. Ità fiat nobis ut in nobis impleatur, quod
dicitur. Proverb. 31. v. 6. date ſiceram mæ-
rentibus, & vinum his, qui ama- D

ro ſunt animo.
X *

QAQAe; Discuk-

492 Cursus Annui Diſcurſus XXY 4.

2) l

DISCIRSUS XXI.
Super illa verba: Eia ergo advocata noſtra.

Ego muru, Eés ubera mea ſicut turris, ex quo fa-
Eta ſum coram eo qaaſi pacem reperiens. Cant, 8.

Ofſtendi- Um Adonias Salomonis frater, non præ ſummeret po-
tur Mari-
atmeſſe no- ſtularum quoddam ipſimet fratri proponere, ut legere

Ktram Ad- eſt 13. 3. Reg, C. 2. acceſtt Matrem Salomonis ut pro ſe apud

vocatam. filium interpellaret. Suſcepit illa promptèe ac benevole,
cauſam Adoniæ, & cùm Rex filius pro throno ſederet, adijt

& ipſa; ; quàâ conſpectâà ſurrexit Rex in occurſam ejus, adoera-
viique eam, v. 19 poſitogzue illi ad dexteram ſuam ihrono, pe-

te, inquit, Mater mea, neque enim fas Aſ ut avertam fatiem.
tuam. Ità Mater exiſtimavit fe tantùm gratiâ valere apud
filium Regem, ut patrocinium poſſet ſuſcipere; & Rex ſa-
pientiſſimt de zuelie nit tantum affectui materno deferendum
eſſe, ut precibus illius omnino fit indulgendum. Et pute-

g

mus Clientes Mariani non tantum DEl Matrem valere apud

filium gratia ut pro nobis, quando, aut ubi nece fle fuerit,

intercedere non audeat? aut filium preces ejus non auditu-
rum? Tantum amori & honori Matris ſuæ tribuendum ar-

bitratus eſt Salomon, & hic, qui plus, quàm Salomon Luc. I 1.

non tribuat Et verò det repulſam Bethſabeæ Salomon,

neget gratiam Adoniæ faciendam, quòd prævideat in regni
ſui ruinam emerſuram: non habet quòd formidet DEUS,
qui mille vijs aliss, regiæ incolumitati ſuæ, & dominatui

poteſt proſpicere, & periculis emergentibus obviare. Sed

nee

Cſtenditur Mariam eſſe noſtram Ad &s. 493
nec juſtitiæ illius derogabitur, tum quèd illius exercendæ
tempus potiſſimùm altera vita ſit deputata, nunc enim ſol
oritur ſuper bonos & malos, juſtos & injuſtos; tum quòd

miſericordia ſuperexaltet judicium ut deinde gravius &
evidentiùs puniantur, qui iteratis miſericordiæ beneficijs
ſunt abuſi magis: tum denique quèd velit DEUS quoad fra

giles nos homines miſericordiam ſuam præ alijs divinis at-
tributis manifeſtare, ut miſericordia Domini ſit ſuper omnia
opera eius. Eccli 1. v. 12. & miſericordid Domini plena ſit
omnis terra pſal. 115. v. 5z. Hinc Matth g9. v. 12. veritas
ait: euntes autem Aiſcite, quid eſt? miſericordiam volo, non
Jacrificium, non enim veni vocare fuſtos, ſed peccatores. Quos
vetò amabò ſalvaret peccatores? ſi ſecundùm juſtitiæ leges

eoſdem plecteret, quoties commeriti ſunt. Sed enim, di-

cet aliquis, ſi DEUS per ſe ad clementiam pronus, quid

opus interceſſore? aut ſi opus eſt, nunquid advocatum habe-
Wus apud Patrem J EsM Chriſtam jaſtum, & ipſe eſt propitia-

vio pro peccatis noſtrü, non pro noſtru autem tantuùm, ſed eti-
am pro totius mundi. 1. Joan. 2. v. 1. Ità obloquuntur hæ-
retici, & ignorantes, qui non meminerunt ipſum Chriſtum
à nobis ſæpe gravis offendi, ac ad iram, & vindictam con-
citari, dum ipſius clementia & meritis abutentes eò libe-

rius peccant, paſſionem ipſius ludibrio habentes, ſangui-

nem ipſius conculcantes, rurſum, quantum in illis eſt, cra-

cifigentes ſibimet ipfis ſilium DEI & oſtentui habentes Hebr. 6,

v. 6. nunquid interceſſionem, & non potiùs vindictam

clamabit, ſicut ſanguis Abel de terra? nunquid relicto

Advocati, & Mediatoris officio, ſuſcipiat judicis & vindi-
cis? Ut igitur etiam Chriſtus iratus placari queat, opus
eſt mediatore ad mediatorem, Matre ad filium: quis
enim idoneus magis ad placandum offenſum filium,

quâm Mater? Ità ſentit mellifluus Bernardus ſerm. ſig-

dou m

494 Cursus Annui Diſcurſas XXXA

zum magnum: opus eſt, inquit, mediatore ad me-

diatorem Chriſtum, quia licet miſericos, habet tamen

judiciariam poteſtatem: nec alter nobis utilior quàm
MARIA. His ſimilia habet ſerm. de aquæ ductu in feſto Na-
tivit, B. V. Et verò hæ obſtupeſcendæ ſunt divinæ ſapientiæz

adinventiones, ut cùm pronior ſit DEUS ad miſerendum,

quàm plectendum in hoc ſæculo, nec offenſus ſæpe miſereri
queat, rogari & interpellari ab alijs amet, ut miſerendi ti-
tulum habeat, & anſam, ut, quod unius aut alterius de-
lIinquentis indignitas non meretur, alterius precibus refer-
re poſſit in acceptis. Qaeſivi, ait„DEUS Exechiel. 22.
notate ſuperabundantiam divinæ clementiæ „quaæſivi de eis
virum, qui interponeret ſepem (quàm debile munimen-
tum?) & ſtaret oppoeſitus contra me pro terra, nè diſipem eam,
& non inveni, & effudi ſuper eos indignationem, in ignt iræ

meæ conſumpſi eos. Si itaque inveniſſet unum aliquem, pro
X

terrigenis ſe interponentem & advocantem, non conſump-

ſiſſet eos. Quoniam verè invenit Moyſen, quando Iſraël

deliquerat vitulum adoran do Exod. 22. non effudit indig-
nationem ſuam ſuper eum. Er dixit DElIS ut diſperderet eos,
ſi non Moyſes eletus ejus ſtetiſſet in confractione in conſpelta

ejus pfal. 105. v. 23. Jam verò infinitæ ſint DEO grates &
laudes! jam proviſum eſt nobis, de Patrono, & Advocato
perpetuo in conſpectu DEl, ut etiamſi DEUS offenſus ſit no-

bis, etiamſi Chriſtus advocati deponat officium, & aſflumat
judicis, ac vindicis, adhuc uterque nobis ſit placabilis.
Ideo, inquit Cbryſoſtomus de prarogativis MAkRIA, eam
alloquens: ru Mater DEl præordinata fueras ab æterno, ut
quem DEUS, per ſuam non ſalvaret meram juſtitiam, tu
per tuam ſalvares pietatem & miſericordiam. itdà ille. Apud

Pelbartam in ſtellario lib. 12. part. I. art. 3. n. 6. Habemus

non ſepem fed murum ſolidiſſimum, turrim fortiſſimam
“ . quem

e.
nen
Lin

dun,
ltti
ri⸗

,

lete

0
in
t

1
nſue⸗
H
e
es
ene
tor

chi

lAH

G

Oſtenditur Mariam eſſe noſtram Ad. & c. 49 5
quem opponamus MARIA M. Ego murus, inquit illa, & abe-
ra mea ſieut turri, ex quo facta ſum coran eo, quaſi pacem re-
periens cant. 8. In quem locum Gailielmus Parißi: ſic com-
mentatur: ex quo ſenſi me in utero habere de Spiritu ſan-
Gto, procul dubiotantæ excellentiæ, tantæ potentiæ, tantæ-
que clementiæ facta ſum, ut omnibus ad me confugienti-
bus, non tantùm murus ſim, ad muniendum, ſed & Mater
ad nutriendum: & talis Mater, cujus ubera ſunt ſicut tur-
ris. ità ille. Quaſi diceret: ex quo facta ſum Mater illius,
qui eſt pax noſtra, qui fecit utraque unum, DEUM & ho-
minem, facta ſum velut pacis inventrix atque mediatrix ;
quia inveni gratiam, quam Eva perdiderat diſcordiæ Ma-
ter: atque exinde uterus meus, quo Principem pacis por-

tavi, eſt velut murus, & ubera mea, quibus illum lactavi,

ſunt velut turris, contra omnem humano generi inimicam
poteſtatem. Dum enim filius meus ſceleribus offenſus ju-
