res ejus notitiam que perveniat, idem quod i in priori caſu;

diſcrimen incurritur; ut rectè annotavit S. Maximus bhomil.

59. Dicit ſermo divinus: nè laudes hominem in vita ſua:

tanquam ſi diceret: lauda poſt vitam, magaifica poſt con-

ſummationem. Duplici enim ex cauſa utilius eſt homi-
num memoriæ laudem dare, quàm vitæ, ut illo potiſſimùm

tempore merita Sanctorumn extollas, quando nec laudan-

tem adulatio movet: nec laudatum tentet elatio. ſic ille.

Hoc equidem ignorare non poterant ſcriptores, qui Spi-

ritůs Sancti inſtinctu hiſtoriæ Evangelicæ ſeriem litteris
commendârunt: unde vivente adhuc Deipara Virgine,
paucça admodum in laudem ejus protulerunt, ne adulationi
deſervijſſe viderentur, aut humillimam Virginem rubore
ſuffunderent, ſi in ejus aures vel oculos hæc præconia in-
curriſſent. Quemadmodum enim ſe ancillam Domini eſt

profeſſa, dum in Matrem DEl aſſumeretur, ità cùm ab

Eliſabetha ut Mater Domini ſalutaretur, confeſſa eſt, Do-
minum non ſua merita, ſed bamilitatem, id eſt exiguita-
tem, & nihileitatem reſpexiſſe. Abhorrebat illa à fui æ-

ſtimatione, & laudibus, ut illam in faciem laudare, fuerit

ruborem incutere, & disguſtum animi procreare. Quid
opinamini Clientes Mariani, quid ſuberat cauſæ, quòd cùm
D 2 ob⸗

28 Cursus Annui Diſcurſus pralim. IV.

obliqua reprehenſione Salvator mulierem illam, quæ in
turba exclamaverat Luc. 11. Beatus venter, qui te portavit:
Grubera quæ ſuxiſti, aliò diverterit, nempe ad audiendum
verbum DEl, ajebat enim illi: quin imb beati qui audiunt
verbum DElI, & cuſtodiunt illud. An ergo laudes Matris
ſuæ tollerare non poterat? an illam præconijs afficiendam
non judicabat? ut quid ergo bono affecdu laudantem mu-
lierem illam non patitur, ſed ad audiendum verbum DEI
divertit: ajebat enim illi: quin imo beati qui audiunt ver-
bum DEl, & cuſtodiunt ilad. An ergo laudes Matris ſuæ
tolerare non poterat: an illam præconijs afficiendam non
judicabat? Alias inter cauſas erat & hæc: noverat ſapien-
tiſſimus filius Matrem ſuam ad laudes ſuas erubeſcere; &
uoniam præſentem in tanto populi concurſu confundi
nolebat, ideo ſermonem laudantis interrupit, & ad au-
diendum verbum DEl animum illius, atque Auditorum
reliquorum deflexit. Quaſi diceret: ne laudes Matrem
meam in vita, lauda poſt vitam, lauda poſt conſummatio-
nem. Et verò, quod differtur non aufertur: namque poſt
obitum Matris DEI, ſtabilità jam utcunque fide Chriſti,
excitavit Chriſtus ſpiritum Eccleſiæ, ut primi Doctores, at-
ue Patres in ejus admirationem, atque laudes ſe ſe affatim
effunderent. Fama tui Sanctiſſimi nominis, clariſſima Vir-
go, priùs clauſa fuit, quàm diu adhuc in mundo morata fui-
ſti, ſunt verba doctiſſimi Idiotæ lib. de Contemplatione Virg.
c. 5. ſed poſt aſſumptionem tuam in cœlum, divulgata fuit
per omnia mundi climata: nam in prædicatione Apoſtolo-
rum, in omnem terram exivit ſonus, tui Sanctiſſimi nomi-
nis, & manifeſtum toti mundo factum eſt. ità ile. Etenim,
ubi primitiva illa Eccleſiæ lumina expenderunt illam eſſe
Matrem non cujuscunque hominis, Daueis, aut Regis, ſed
hominis DEl, Regis Regum & Domini Dominantium, non
. vul-

o⸗
i⸗
t.
n

li⸗
6.
lt
o⸗

l⸗

6

Il

B. Virgo aà ſuis cultoribus laudanda. 29
vulgarem de ea opinionem conceperunt, ſed excelſam &
ſublimem, quæ ipſius divinitatis fines attingeret. Ubi verò

etiam fide perceperunt, ità Matrem eſſe factam, ut Virgo

eſſe non deſierit, admirabilem Numinis in eadem potenti-
am, & operationem ſuſpexerunt: ſicut enim hoc opus na-
turam, & ſenſum humanum ſupergreditur, ità hanc crea-
turam eſſe ſupra omnem aliam creaturam: vas admirabile,
opus excelſi. Eccli. 43. . 2. Hinc illa ſublimia ſenſa, dictaà-
que Sanctorum Patrum enata ſunt, ut eam S. gnatius Mar-
iyr. Joannis Evangeliſtæ diſcipulus epiſt. ad eundem cœleſte
prodigium & ſacratiſſimum ſpectaculum appellârit: Dio-
nyſius Areopagita Pauli diſcipulus, ut DEAM Veneratus fuiſ=
ſet, niſi fides illum aliud docuiſſet. Quid alij? Utinam plu-
ra, tam Apoſtoli, quàm eorum ſucceſſores mandâſſent lit-

teris, teſtata haberemus complurium ſenſa ex Eceleſia primi-

tiva. Utinam plura eorum manuſcripta non interiiſſent, inju-
rià temporum, ac perſecutionum à Tyrannis, atque hæreti-
cis excitatarum. Superſunt nihilominus aliqua venerandæ

antiquitatis veſtigia, quæ fidem faciunt, quo in pretio habi-

ta ſit Virgo Mater, quibus elogijs celebrata. J. Jacobus minor,
Apoſtolus Chriſti ejuldémque conſanguineus in ſua Litar-
gia, ſeu Miſſæ ordine inter alia complura hæc habet: Dig-
num eſt, ut te verè beatam dicamus DElparam, ſemper
beatam, & omnibus modis irreprehenſam: honorabilio-
rem, quàm Cherubim, & glorioſiorem quàm Seraphim,
quæ ſinè corruptione DEUM Verbum peperiſti. Te reve-
ra DElparam magnificamus, Libi plena gratiæ univerſa

creatura gratulatur, Angelorum cœtus, & hominum ge-

nus: quæ es templum ſanctificatum, paradiſus ſpiritualis,
Virginum gloria, ex qua DEUS carnem aſſumpſit, & puer
factus eſt. DEUs noſter, qui eſt ante ſæcula. Tuum ille
uterum thronum fecit, & tuum ventrem latiorem, ac am-
D 3 plio⸗

30 Cursus Annui Diſcurſus pralim. IV.
pliorem cœlis ipſis reddidit. hæc ille. Antiquiſſimus Orige-
yes in Matth. 1I. ſc fatur. O ineffabile Sacramentum! ipſa,
cadémque Genitrix ejus, & plasmatio ejus: ipſa digna dig-
ni, ſancta ſancti, immaculata immaculati, unica unici.
Joſeph agnoſcens ejus ſanctitatis excellentiam, juſtè time-
bat tantæ ſanctitatis conjunctionem: cui Angelus: accipe
eam Joſeph, ſicut commendatum tibi eœleſtem theſaurum,
vVeritatis divitias, perfectam jufſtitiam, unigeniti manſio-
nem, honorabile templum, ſicut donum DEl, ſicut cœle-
ſtis Regis domum immaculatam, denique ſicut Creatoris
omnium propriam. ita ile. Qui juxta Euſebium obijt anno
Chriſti 256. æratis ſuæ 79. S5. Oprianus Epiſcopus Charta-
ginens. martyrio coronatus anno ſalutis 256. ſerm. de Na-
tiv. Domini ait: non ſuſtinebat juſtitia, ut illud vas electio-
nis communibus laſſaretur injurijs, quoniam plurimùm 4⁴
Cæteris differens, naturâ communicabat, non culpaà. itd il-
le. S. Athanaſius, qui teſte Socrate obijt Anno Domini 371. in
Evangelium de S. DElpara inter alia hæc habet: Quando-
quidem ipſe Rex eſt, qui natus eſt ex Virgine, idémque
Dominus, & DEUS, eapropter & Mater, quæ eum ge-
nuit, & Regina, & Domina, & DEIpara, propriè, & veré
cenſetur. Iſta nova Eva Mater vitæ appellatur, variegataà-
que permanet ad primitias vitæ immortalis omnium viven-
tium. Dicimus eam igitur iterum, atque iterum, & ſem-
per, & undequaque beatiſſimam. itd ile. S. Ephrem. qui
floruit circa annum Domini 3 80. in oratione de laudibus
Sanctiſſimæ DEI Matris mulkta eaque eximia præconia con-
glomerat, inter alia ſic loquitur. Intemerata, prorsusque
pura Virgo DElpara, Regina omnium, ſpes deſperatorum,
Domina mea glorioſiſſima, eadémque optima, ſublimior
cæ licolis, purior Solis-radijs & ſplendoribus, honoratior
Cherubim & polyommatis, id eſt multoculis ſpiritibus,
San-

B. Virgo à ſuis cultoriburs laudanda. 3 1
Sanctior Seraphim, & nullà comparatione cæteris omnibus
ſuperis ſpiritibus glorioſior, ſpes Patrum, gloria Propheta-
rum, Apoſtolorum præconium, & honor Martyrum, San-
ctorum lætitia, & lumen ſtudioſorum & c. Si Chryſoſto-
mum deſideras qui anno 409. mortuus ſcribitur à Proſpe-
ro vide illum in Breviario infra ocdtav. Nat. B. V. die g.
noct. 2. S. Ambroſius ex Latinis Patribus, qui obijt anno
Domini 399. quæ & quanta non habet præconia Virginis
præſertim in Lucam & de Inſtitut. Virg. lib. 2. ut neſciam
unde incipiendum, ubi deſinendum. Similiter D. Augu-
ſtinus qui anno Chriſti 43 3. ætatis ſuæ 76, obijt, ſerm. z, de
Annunt. & libro de aſſumptione, tot, & tanta habet, ut
ea hic recenſere non vacet. Quid non alij ſubſequentes
Sancti Patres, Chryſologus, qui circa annum Domini 500.
floruit, Gregorius M. Gregorius Nazianzenus Epiphanius.
Andreas Hieroſolymitanus Archiepiſc. Cretenſis. Metho-
dius Damaſcenus Bernardus, ut alios ſciens, volénsque
præteream. Quemadmodum enim ſolis luce non omnia
protinus incaleſcunt, vel inclareſcunt, ſed progreſſ tem-
poris; ità & præconia Mariana. Quæ eſt iſta induirunt
Angelici Spiritus Cant, 6. v. 9. quæ progreditur quaſi auro-
ra conſurgens, pulchra ut Luna, electa ut Sel. Erat enim
in exortu Eccleſiæ MARIA rutilans ut aurora, quippe fulgo-
rem gloriæ habebat, ſed magis rubicundum, dum ut aurora
ad laudes ſuas erubeſceret. Progreſſu temporis, dum Ne-
ſtorius hæreticus ejus Maternitatem divinam oppugnabat,
facta eſt pulchra, ut Luna plena: tum enim honorem illius
complures propugnârunt. Verùm hoc tempore quid vi-
demus in Virgine, niſi electam eſſe ut Solem, quæ gloriæ
ſuæ fulgorem diffundit, tot doctiſſimorum hominum vo-
luminibus, tot exemplis, tot miraculis, ut dinumerari non
valeant. Et verò quidni doctiſſima illa, atque Sanctiſſima
W H inge-

32 Cursus Annui Diſcurſus pralim. IV.
ingenia, magnifica quæque, atque admiranda ſentirent,
dicerent, ac ſcriberent de Virgine, dum ſcripturis ſacris le-
Gtione atque meditatione inhærentes, tam illuſtria cerne-
Vide Ber- rent vel teſtimonia, vel figuras. Videbant enim uti Chri-
erdum ſtum in Adamo, ità Mariam in Eva præſignatam, & adju-
2. ſuper- torium Chriſto ſimile in illa nobis præparatum. Legebant
miſſus eſt. de hac dictum eſſe ad ſtygium ſerpentem: inimicitias po-
E. emo, nam inter te & mulierem, & ſemen tuum, & ſomen illius: ip-
tom. 2; Ja conterei caput tuum. Geneſ. 3. adeôque eſſe mulierem il-
lam fortem, quam Salomon requiſivit. Proverb. 31. Lege-
bant Noëmum diluvij tempore mundum per arcam ſervâſſe
& intelligebant Chrifſtum per Mariam mundi ſalutem ope-
ratum. Legebant DEUM in rubo ardente non tamen
combuſto apparuiſſe, & intelligebant filium DEl in Virgi-
ne incarnatum, & natum illæsà virginitate. Sic de virga
Moyſis mirabilium operatrice, de arca fœderis, de vellere
Gedeonis, de tabernaculo, de templo, & throno Salomo-
nis, ſic de alijs legebant, & intelligebant Virginem in ijs
adumbratam. Quid verò in uno Cantico Canticorum, in
uno capite . proverbiorum: Deminus poſſedit me in initio via-
rum ſuarum cum reliquis, quæ Ecoleſia B. Virgini attribuit.
Quid in Eeccleſiæſtici 2 7. Ego ex ore altiſſimi prodivi primoge-
nita ante omnem creaturam &c. quæ omnia dum legebant',
advertebant eximiam DEl in Virginem dilectionem, ſin-
gulares eidem ab eodem collatas gratias, & dona, admira-
bilem ejus dignitatem, potentiam, ſapientiam, gloriam, &
magnificentiam. Namque ut loquitur S§. Joan. Damaſcenus
lib. 4. orthodoxæ ſidei t. 1 5. Virgo ævo omni antiquior, &
præſciente DEl conſilio prædeſtinata, variisque Propheta-
rum imaginibus, ac ſermonibus per Spiritum S, adumbra-
ta, & prædicata eſt. ità ide. Hinc ergo exorta ſunt illu-
ſtria Virginis præconia, hinc præcelſi honorum tituli, hinc
mag-

B. Virgo àſuis cultoribus laudanda. 33
magnificarum laudum congeries, quibus DElparam ex-
tulerunt Sanctiſſimi Patres, & Sapientifſimi Doctores. 0
qudm glerioſa dicta ſunt de te 6 civita DEI MARIA, ati
teſtantur innumera librorum monumenta, ſapientum
volumina, quibus admirabilem te prædicant, & demon-
ſtrant. Sicut enim ſatis admirari non poſſunt tuarum,
virtutum & gratiarum excellentiam; ità te non ſatis lau-
dibus extollere, nec præconiorum terminum invenire.
Nec ſadls erat illis hæc chartis commendaàſſe; ſed hymnis
quoque, ac Canticis, quibus populus univerſus Virginem
collaudaret. s. Ambroſius hymnum 6 glorioſa Domina
concinnäſſe fertur teſte Paulo Barry in Anno S. 1 3. Octo-
bra. S. Gregerius illum, cui ſtabat Mater doloreſa: eſt ini-
tium eodem teſte 16. Aprilis. ’Ave AMaris ſtella S. Bernar-
do adſcribit idem Barry /. Decembris, ſed alij Herman-
no Contracto Ordinis S. Benedicti Religioſo attribuunt.
Omni die dic MARkIA, mea laudes anima. S. Caſimirum
Poloniæ Principem concinnâſſe vulgo notum eſt, & habet
ampliſſimum de cœlo teſtimonium, dum à morte poſt an-
nos 200. cum corpore incorruptus eſt repertus. Hinc non
deſunt etiamnum Clientes MARIE, qui eandem Re-
gulam imitati Sabbathinis diebus hymnum eundem de-
cantant: alij verò qui elogia Virginis in Litanijs Laure-
taniscontenta, vel in officiolo Immaculatæ Conceptionis
comprehenſa ſæpiùs Virgini offerunt. Et quis eE vulgo
ſincerus Catholicus laudes ejus in Roſario non deprædi-
cat, quas Angelus, quas Eliſabetha, imò quas Spiritus
§. per illorum ora locutus. Et quidem ſic fieri oportebat
ipſa Virgine prophetante: Ecce enim ex hoc beatam me di-
cent omnes generationes. Verum enim dixit, quippeé Spi-
ritu S. plena ſuum Canticum Aagniftat cecinit; igitur
obſtrepant & oblatrent licet hæretici, ut ut volunt, im-
. E pleri

324 Curus Annui Diſeureus pralim. IV.
pleri à fidelibus eſt neceſſe. Omnes generationes inquit
Hugo Cardin. in Luc. I. id eſt omnes Jjudæorum & gentilium
virorum & mulierum, divitum & pauperum & c. Lon-
gum foret hic referre, quæ Sybillz gentilium, vereres
Rabbini JIudæorum, Mahomet in ſuo Alcorano, hære-
tici ipſi in laudem Virginis, litteris conſignàrunt. Ego ut
officij mei partes expleam, nihil novi afferam, ſed ſo-
lummodo antiphonas Marianas, quibus Eccleſia pro va-
rietate temporis per anni decurſum utitur, vobis Clientes
Mariani explanabo, non ex mea ſed ſcripturæ ſacræ, San-
dorùmque Patrum ſententia. Incipicemus ab Alma Re:
demptoris Mater: ſequetur Ave Regina Cælorum, deinde
verò Regina Cæli læare denique cum Salve Regina conclu-
demus. Hâc quadrigâ, uti confido, feliciter pergemus.
Ne quis verò tot tamque diverſa D. Virginis elogia, tum
hic, tum alibi audiens, admiretur, audiat D. Bernardinaum
ſenenſ. tom. 3. ſer. I. ab initio: ſicut DEUM ipſum non
uno tantům nomine vocamus, ſed multis, ut ſic ejus in-
comprehenſibilitatem enunciemus: ſic & glorioſam Virgi-
nem multis nominibus deſignamus, ut ſic ad ſublimita-
tem ejus cognoſcendam aliquantulum pertingamus. zità ile.
Rationem inſinuat Gerſon Cancellarius Pariſizns. tract. ſaper
AMMagnificat alphabet. 83. litz. E. dum ait: MARIA juxta
Hierarchicam Dionyfij legem, continet eminenter om-
nem perfectionem creaturarum, tanquam inferiorum.
Vis ergo brevi compendio MARI, beatitudinem notam
tibi fieri, da illi per eminentiam, quidquid in creaturis
videris meliùs iplum, quàâm non ipſum. bac Gerſon. Ideo
Hugo ſerm. 46. Quæcùnque in ſcripturis, quæcunque in
creaturis, ſunt amabilia, quæcunque ſuavia, quæcunque
dulcia, quæcunque pulchra, quæcunque redolentia,
quæcùnque jucunda, quæcunque pretioſa, quæcuúnque
ſunt

B. Virgo à ſuis culicribus laudanda. 3 5
ſunt laudabilia, MARIÆ laudibus conveniunt. ità ilte,
Quidni igitur non tantùm ab omnibus generationibus c=
li, & terræ, omnium linguis, & calamis, ſed & omnibus
titulis excellentibus prædicetur. Sed quis ego ſum Do-
mina, Q magna Domina! ut laudare te attentem. Equi-
dem nec eloquens ſum ab hodie & nudius tertius, neque
dignus, ut linguà meâ peccatrice laudes tuas attingam:
quoniam tamen clemens, & pia, & dulcis es Virgo MA-⸗=
RIA, confido, vota mea non aſpernaberis. Igitur quam-
vis ſciam, quòd MARIAM nemo dignè prædicet: quam-
vis muta, & polluta mea ſciam labia, præſumen-
dum, nec ſilendum eſt de tua gloria.
Z X

36 Cursus Annui Diſcurſus 1

B. Virgo
Alma
compro-
batur ex
Latino
rum & He.
bræorum
ſenſu.

Alma ab
alendo.

,N eHN eeA nd e,d ,N /4 GANXNS
RNE&9 NNN 8 2 ◻KNS. NN

DISCURSUS IL.

Exponitur vox Alma in Latinorum &
Hebræorum ſenſu.

omnu gloria Ffilie KRegi⸗ ab intus. Pſal 4 ½

Grammaticorum Latinorum placitum ſpecte-
Dmus, fœminam illam dicemus Almam, quæ
alit & nutrit, ſeu quæ alimoniam ſuppeditat,
Ae & nutrimentum: Alma enim ab alendo deri-
vatur, ut vult Feſtus Grammaticus. Hinc alma
Ceres AMaroni lib. 1. Georgic. dicta eſt, & alma tellus paſſim
alijs, quòd fruges ſuggerat, quibus alamur, & ſuſtentemur.
Eleganter hancj in rem locutus eſt Columella 1sb. 3. c. 22. qui-
bus alma tellus annua vice, velut æterno puerperio læta,
mortalibus, diſtenta muſto dimittit ubera. itd Ale. Atque
hinc, ſicut convictuum, & Seminariorum Alumni nuncu-
Pantur, quèd in ijſdem piorum liberalitate, & cenſu alan-
tur; ità nos omnes telluris Alumni poſſumus appellari, quòèd
illius ferti litate & proventu ſuſtentemur. In eundem ſen-
ſum recidit tropica illa locutio, quàâ dicimus Alma Mater
Eccleſia, Alma Sodalitas, alma univerſitas „eò quòd in ijſ-
dem educemur in ſpiritu & ſapientia, fidei, Pietatis, & lit-
terarum Alumni. Præter hoc ſignificatum ſublimius aliud
innuunt Latiæ linguæ ſcriptores, dum vocem almam po-

nunt pro eo, quod Sanctum inviolatum eſſe oportet, uti Alma

fides, ſeu fidelitas àCicerone lib. 3. oficior. appellatur, ab alijs
Alma pax, quòd utraque ſacro- ſanctè ac inviolatè ſit ſervan-

da.

B. Virgo Alma comprobatur ex &. 37
da. Scd & Hebræi hujus vocis Atma habent uſum, & idem Almaer
eſt illis in ſigniſicando, quòd adoleſcentula ſeu puella abſeon- fiebeen⸗ 4
dita, quæ non tantùm viris quoad contactum eſt incognita, aboondt⸗
ſed ab eorum etiam aſpedu remota, quèd vigili parentum ta.
cura domi cuſtodita, virorum oculis in facie aut nunquam
aut rarò patuerit. Ità poſt D. Hieronym Cornelius à Lapide
in Iſaiæ 7. v. 44. & Proverb. 30. v. 19. Barradius tom. I. lib.

8. c. 6. & patet ex Geneſ, 24. de Rebecca Exodi z. de Soro-

re Moyſis &c. Jam, Clientes Mariani, facilè advertere po- B. V. Chri-
. . . . ,„ſſtunm aluite
teſtis, hæc omnia Virgini & Patronæ noſtræ quàm optime
convenire. Annon enim Alma parens fuit, cujus & proles
& Alumnus erat DEl filius? hunc enim illa non ſolùra ge⸗
nuit, ſed & Virgineô ſuò lacte pavit, aluit edulijs, veſti-

mentis contexit, thoro ſinuque fovit, & educavit? Annon

etiam Alma id eſt, Sancta, & Inviolata, quæ in Lauretanis
elogijs decantatur Mater puriſſima, Mater Caſtiſſima, Ma.
ter inviolata, Mater intemerata. Dum conceptum Divi-
num ei nuntiavit Angelus Gabriel, nénne fortiter oppone-
bat non poſſe ſe ordinario modo concipere, quèd Virgini-
tatis voto obſtricta tenererur. Quomodo fiei iſtæd, ajebat,
uoniam viram non cognoſco, nec cognitura ſum: quis verò
ambigat de reliquarum ejus Virtutum Sanctitate, cùm ab
eodem Angelo gratiâ plena fuerit ſalutata? neque enim in
Matrem DEl fuiſſet electa, niſi omnium Virtutum cultu,

& ornatu fulgœntiſſima & ſplendidiſſima. Sed & Almam . Virge

. . S abſcondita
id eſt abſconditam fuiſſe luculentè patet ex eodem Angeli à conſor-

congreſſu: ſola inquit Ambroſius lib. 2. in Luc. ſola in pene- tio homi-

tralibus, quam nemo virorum viderit, ſolus Angelus repe- ums

rerit, ſola ſine comite, ſola ſinè teſte; nè quo degenere de-

pravaretur affatu, ab Angelo ſalutatur. ied ille. Exivit qui⸗

dem in publicum ad viſitandam Elilabeth, ſed more Virgi-
num Hebræarum, velata, faciéque abſcondita, quali babitu
E 3 ince-

38 Cursus Annui Diſcurſus I.
r: Cer. 11. incedere vulr Apoſtolus omnes Chriſtianas mulieres, ne ſui
V* u. aſpectù cuiquam ponant offendiculum. Abiüt in montana,
ſed cum feſtinatione inquit Lucas, quia Virgo nec videre,
nec videri diu appetijt, quæ voluit, eſſe parietibus concluſa
& abſcondita. Diſcite Virgines ait Ambreſius loc. cit. non
circumcurſare per alienas ædes, non demorari in plateis,
non aliquos in publico miſcere ſermones: MARIAin domo
ſera, feſtina in publico, manſit apud cognatam ſuam tribus
menſibus, non quòd domus illam delectaret aliena, ſed quia
frequentids videri in publico diſplicebat. éià Ambroſ. Non
illi anguſta domus fuit Eliſabethæ, non faſtidioſi mores aut
converſatio cum vetula, non illi prurichant pedes ad ſpa-
tiandum, ad luſtrandas vicinarum ædes, ad captandas con-
fabulationes & alloquia, vel cognoſcendos regionis illius,
aut Virginum mores, aut amictum aut faſtum, non ad oſten-
tandam ſe ſe, aut venditandam: nec ſpecdtare nec ſpectari
appetebat, quæ cupiebar eſſe Alma id eſt abſcondita, ſoli-
que DEo nota. Nimirum à teneris aſueſcere multùm eſt,
ut ſecutura ætas tantum non habeat irritamentum malo-
rum, quæ ex hujusmodi pruritu & curioſitate ſuboriri ſo-
lent. Erat enim verò trium annorum puppa à S. Matre
Anna in templum Hieroſolymas delata, DEOque conſe-
crata, ut in aliarum cöætanearum cætu divinis obſequijs in-
Nide ar. tenderet uſque ad annos nubiles, uti teſtatur D. Damaſee-
tam. a,lib. Tus. lib. g. de fide c. 1 5. Gregorius Wicomedienf. gs orat. de præ-
6.c. 6. Ba- ſentat. Gregor. Niſſenus de Natali. S§. Germanus Conſtantinop.
roaatete. orat. de oblat. Nicephorus lib. 1. hiſteriarum c. 7. Quemad-
Arido, modum enim ſuum Domicilium ſeparatum habebant Vi-
Rbarum duæ, ut reliquos vitæ annos pijſſime exigerent prope tem-
get“e plum, ut patet Luc. 2. in Anna zrophetiſſa filia Phanuezli,
um &c. gua non diſcedebat de emplo, Jejunijs & obſecrationibus ſer-
viens nocte, & die v. 37. ità ſuus Virgunculis deputatus erat
à Sacer-

B. Virgo Alma comprobatur ex &r. 39
à Sacerdotibus locus, ut in omni pietate & honeſtate inſti-
tuerentur & educarentur. Sicut igitur ætate noſtrâ clau-
ſtrales Virgines abſconditæ ſunt, ut non pateant aſpectibus
hominum, ſic erat alma Redemptoris Mater à tertio ætatis B. virgo
ſuæ anno, uſquæ ad decimum quartum, quo deſponſata eſt miam ian
Joſepho, etiam invita à Sacerdotibus. Sed enim dictu fa- nio ab-
ctuque mirabile, dum in publicum è templo trahitur, rur- ſconditas:
ſus abſconditur vita illius: ipſlum Matrimonium fit ei Vir-
ginitatis velamen, ut corrupta à concivibus exiſtimetur,
quæ erat Virgo integerrima & à viro intacta. Quis enim
Judæorum Virginem putarer, quæ in matrimonio junda
erat? & ut quid marito jungeretur, niſi ut more aliarum
mulierum, fœcundaretur, conciperet, & pareret? abſcon-
ditum enim carnalibus Jjudæis hoc erat myſterium, poſſe in
matrimonio conjugis utriuſque conſenſu ſervari Virginita-
tem, quod nobis Chriſtianis notum eſt, in Chryſanto &
Daria, in Valeriano & Cæcilia, in Marciano Imperatore
8& Pulcheria Auguſta, in Henrico Cæſare & Cunegunda,
in Eduardo Angliæ Rege & Editha, in Elzeario Comite &
Delphina, aliisque compluribus. Hoc equidem mirabile;
ſed mirabilius illud, quod Joſeph vir ejus oculis palpat, ute-
ro tumentem eſſe, & gravidam, quam novit eſſe à ſe inta-
kam: anne cenſeat Virginem, quam intuetur prœgnan-
tem? & non potiùs adulteram, fœdifragam, ſacrilegam,
S& voti violati ream: aut ſi per vim oppreſſa eſt, à quopiam
fſcelerato, forſitan in itinere ad montana profecto Virgi-
nem cenſere Joſeph non poteſt. Etenim quèd ſponſæ il-
lius Gabriel Angelus filij DEl conceptionem annuntiave-
rit, quòd ipſa de Spiritu S. conceperit, virtute Altiſſimi ob-
umbrante; hoc ignorabat Joſeph, neque enim, illi licèt
ſponſo dilectiſſimo, arcanum hoc MARIA revel4rat, cum
humilitatis ſtudio omnem ſuam gloriam & prærogativam
. l vebl⸗

Virginitas
Deiparæ
dzæmoni-
bus ab-⸗
ſcondita-

4dM Cursus Annui Diſcurſus I.
vellet eſſe occultatam, & obvelatam: ut omnis gloria filiæ
Regis eſſet ab intus, non ab extra, non ab ore hominum;
ſed nè quidem 4à notitia illorum. En ut Alma eſt Redemp-

toris Mater, ut abſcondita, ut ipſo filentio involuta & vela-

ta, ut ipſe ſponſus Joſeph arbitretur violatam, cùm tamen

de ea dici poſſet, quod de Rebecca Geneſ. 24. v. 16. puella

decora nimis, Virgéque pulcherrima & incognita viro. Quid
verò mirum Almam ſeu abſconditam fuiſſe hominibus il-
lius Virginitatem, cùm ipſos dæmones eo temporis latuerit:
quam vis enim naturalium rerum ſint ſcientiſſimi & corpo-
ris humani complexionem ac ſtatum perſpicere facilè que-
ant, tamen ignorabant, Virgéne eſſet, nécne cùm minimè
liceret eis eam accedere, ac explorare propter ſingularem
DEI protectionem, copioſam Angelorum afſſiſtentiam &
rütilantiſſimam Virginis ſanctimoniam: quippe ſicut mag-
nus ignis, verba funt D. Bernardini ſenen ſis tom. I. ſerm. 51.
e. 2. art. 3. effugat muſcas, ſic ab ardentiſſima Virginis men-
te & inflammatiſſima charitate effugabantur dæmones, &
pellebantur in tantum, quòèòd nec in modico erant aufi re-
ſpicere, nec de magno ſpatio illi appropinquare. hæc ile.
Cùm igitur Virginitatis illæſæ arcanum perſcrutari non au-
derent (né filij DEl incarnatio & nativitas ex Virgine, an-
te tempus innoteſceret) & aliunde viderent illam filium pe-
periſſe, opinati ſunt maligni ſpiritus more aliarum mulie-
rum peperiſſe læſa Virginitate. Atque hinc S. Hieronymus
in cap. I. J. Maithæi. dum ponit cauſas, ob quas DEl filius ex
deſponſata voluerit naſci Virgine, & non ex ſoluta conju-
gio, affert hanc ex S. Ignatio M. ut partus inquiens ejus ce-
laretur diabolo, dum eum putat, non de Virgine ſed deuxo-
re genheratum eſſe. ſic ille. Ità nimirum diabolica fallere opor-
tebat ingenia, qui dolis ac fraudibus Adamum & Evam
ſeduxerant, Hoc epus noſtræ ſaluti, ità canit Ecclefia in

oFicio

B. Virgo Alma comprobatur ex &. 41
, cio de cruce, ordo depopoſcerat, multiformis proditoris, arz
us artem falleret, & medelanm ferret indè, heßtis unde laſerat. —
Quoniam veròô prima generis humani Mater Divinitatis ap- Degn er⸗
petens viam ſuperbiæ ingreſſa eſt, è diverſo Alma Redem-tatis divi-
ptoris Mater ancillatum profeſſa, ſemitam tenuit humili- næ B. V.
tatis, ut non tanquam DEl Mater (uſpici ac æſtimari Vel. ablcondi-
let, ſed velut aliqua de communi fœminarum grege. Mi-
rantur nonnulli ſacrarum litterarum expoſitores, hæretici
verò etiam vilipenſionis anſam arripiunt, quèòd Chriſtus in
nuptijs Canz Galilex, & rurſum in cruce MARIAM, non
Matris, ſed mulieris nomine compellaverit inquiens: quid
mihi, & tibi eſt mulier, Joan. 2. AMalier ecce filius tuus.
Joan. 19. Sane Matrem ſuam non hegavit, qui ſe toties in
Evangelijs filium hominis appellavit, nec filialem ſubtra-
xit honorem, aut affectum, qui ad petitionem illius, etiam
ante tempus & horam, aquam in vinum prodigiosè conver-
tit, & candem Joanni Dilecto ſuo diſcipulo tanquam Ma-
trem honorandam, curandam, & fovendam commenda-
Vit. Veram noverat DEI filius graves accidere Virginis
auribus non tantùm laudes ſed & titulum Matris DElI „quæ
animitus cupicbat ancillari filio DEI, juxta ſuum effatum
Luc. I. Ecce ancilla Domini. Alma id eſt abſcondita eſſe
petebat in terris, etiam quoad titulum & dignitatem Ma-
ternitatis Divinæ humillima Virgo, inde ſingulariter æſti-
mari ac honorari, ut Mater DEl filij, tanti Doctoris, & Pro-
phetz, tantorum miraculorum patratoris, refugiebat, &
abhorrebat. Hine non ſolita quærere prima ſubſellia, non
PIærogativas honoris, non proximum filio prædicanti lo-
cum, fed turbis immixta ſtare, quaſi una de communi mu-
lierum grege. Et quidem cum præ irruente turba aliquan-
do in ædes cum filio ingredi non poſſet, Matth. 12. exiſti-
mabat quidam ſe gratiam initurum apud filium & Matrem,

Vita &

virtutes B.

Virginis
abſondi-

tæ.

42 Carsus Annui Diſeurſus I.
ſi illam foris ſtare indicaret Chriſto, at reprehenſus eſt ab
hoc indirectè, eò quòd nòſſet filius DEl Matrem ſuam eſſe
velle alman & abſconditam, non quærere propalari ſed la-
tereé, non ambire ſingularitatem, ſed locum etiam noviſ.
ſimum. Non abſimile quid accidit mulieri Luc. I1. quæ
extollens vocem deturba ajlebat. v. 27. Beatus venter gqat
ie portavis, & abera quæ ſuxiſti: At DEl filius quia nove-
rat has laudes Matri ſuæ præſenti eſſe ingratas ac adverſas,
aliò ſermonem divertit, ut cùm mulier illa tanti æſtimaret
dignitatem ſuæ Matris naturalis, conaretur fieri Mater
ſpiritualiter, verbum DEl audiendo, mente concipiendo,
factis pariendo, ut exponit D. Gregor. homil in Evang. Hæc
ipſa Matris almæ modeſtia, verecundia & humilitas cauſa
eſt, quòèd in Evangelica hiſtoria parum ſit legere, de illius
præconijs ac laudibus: licèt enim ſat fuse Joann. Baptiſtæ
proſapia, Sanctitas, res geſtæ, mors, ac Martyrium de-
ſcribatur, attamen de Virginis parentibus, de immaculata
ejus conceptione, Nativitate, præſentatione in templo, de
præcellentibus totius vitæ virtutibus, de morte & aſſumptio-
ne in cœlum nulla fit mentio. Et quidem ea ipia quæ icri-
ſerunt Evangeliſtz de Angeli annuntiatione, de ortu
Chriſti & oblatione in templo, de Fuga in Ægyptum, &
alijs pueri ESU actis, ipſius Virginis narrationc accepe-
runt, cum alius hominum non fuerit conſcius corum, ſed
velipſa volente, vel ſiccè cadem referente non conſignàâ-
runt, niſi ea;, quæ ad hiſtoriæ & vitæ Chriſti ſeriem neceſ-
ſaria videbantur, ut cùm ipſa viveret, nihil eximium, ni-
hil magniſicum, nihil ad ſui laudem vel commendatio-
nem in Eccleſijs legeretur. Alma, abdita abſcondita ac
inundo deſpicabilis & ignota eſſe cupiebat, ur om nis gloria

Vana glo ejus eſſet ab intus. Hinc diſcamus Clientes Mariani, quàm

ria fugien⸗

da.

fugere ac averſari nos oporteat vanam hominum laudem,
famam

B. Virgo Almacomprobatar ex &c. 43
famam & gloriam. Equidem opera bona & DEO glorioſa
facienda funt, ſiquidem ſcriptum eſt Matth. 5. v. 16. ſc lu-
ceas lux veſtra coram hetiibus, ut videant opera veſtra bona,
& glorificent Patrem qui in Cœlis eſt: verùm non ideo faci-
enda ſunt, ut gloriam ab hominibus captemus, quia mo-
net idem Salvator cap. 6. V. I. attendite 2à juſtitiam veſtram
faciatis coram hominibus nam & hypocritæ hoc faciunt, ut
fuſiùs exponit Salvator: & receperzz! wzercedem ſuam hic
futilem gloriolam, quam intenderunt, ur non habeant,
quod ſperent à Cœleſti Patre. Cæterûm ſi neceſſitas, &
boni exempli ratio non exigat, occultandæ potiùs virtutes
& abſcondendæ, quàm propalandæ; nè pe riculo vanæ glo-
riæ exponantur. Relinquamus Thraſonibus & fumiven-
dulis illud: pulchrum eſt monſtrari digitis & dici hic eſt:
nobis ſufficiat gloria ab intus, teſtimonium conſcientiæ no-
ſtræ. Et Pater qui videt in abſcondito, reddat tibi. Neque
hic, ait Auguſtinus, videri ab hominibus nefas eſt, ſed ideo
agere, ut videaris ab hominibus. itd ille. Gregorius lib. 5.
Moral. c. 27. intus ſunt ſervanda bona quæ agimus, ſi ab in-
terno arbitro mercedem recipere noſtri operis expectamus:
occult :da ſunt quæ agimus, ne in hujus vitæ itinere the-
faurum incaute portantes latrocinantium ſpirituum
incurſione perdamus. iid ille. Vide eundem
in Breviario de communi non Virgi-

num lect. 8.
x Xx

F 2 PDlISCIR-

44 Cursus Annui Diſeurſus II.
ð
DLDISCUIRSUIS II.„
Ad illa verba: Redemptoris CMWater.

De qua natus ℳ 71ESUS, qui vocatur Cbriſtus.
Matth. 1. v. 616.

Quaatum )Oſtquam lamentabili caſu per Adami peccatum, uni-
Chriſto . .
Krdemp. verſum genus humanum perijſſet, & cœlo excluſum,

tori & ejus Pœis inferni obnoxium factum eſſet; commeritum qui-
Matri de- dem erat, ut in eas quantocius præcipitaretur, quemadmo-
besmus. qum rebellibus cum Lucifero Angelis accidit; miſericor-
diâ tamen motus DEUS, benignius nobiſcum egit: ſolum
hominem è paradiſo, amœniſſimo delitiarum loco ejecit,
& miſerijs tem porabilibus, labore, dolore, æſtu, frigore,
fame, ſiti, morbis & morte voluit caſtigatum. Et quam-
vis hoc aliquod miteris eſſet levamen, quod æternas non-
dum paterentur pœnas inferni, metus tamen inſtabat con-
tinuus, æternas quoniam pœnas in morte timendum. De-
linquere poterat homo, & poſteros omnes hæreditario pec-
cato in ficere; at nec quidem pro ſuo unico peccato ſatisfa-
Furus ho- cere poterat purus homo. Etenim ſatisfactio perfecta DEO
potuit pro præſtanda erat, licèt enim imperfectâà pro ſua clementia
peccato Contentus eſſe potuerit, vel ctiam penitus condonare, pro-
Adami ſa- ut docet S. Auguſtinus lib. 1o. de Trinit. c. 3. & libro de
tisfacere. 2: . 1: .
D agone Chriſti. cxigebat nihilominus perfectam & adæqua-
tam, ut juſtum quoque ſe eſſe demonſtraret. At verò ſa-
tisfactionem perfecdam præſtare, purus homo non po-
terat; illam enim oportebat eſſe valoris & pretij infiniti,
cuů᷑m

Quantum Chriſto Redemptori &. 4 5

cùm contemptus per inobedientiam DEO illatus valoris

fuerit infiniti, infinitæ enim Majeſtatis perſona offenſa e-

rat. Satisfactionem autem valoris infiniti purus homo,
neque omnes homines ſimul ſumpti præſtare poterant,
cûm fint perſonæ finitæ, & reſpectu DEl nimis viles &
contemptibiles. Sed audiamus D. Ibhomam Angeliceè diſ-
ſerentem æ. p. J. 1. art. 2. ad. 2. Satisfactio poteſt dici ſuffi-
ciens dupliciter: unò modé perfectè, quæ eſt condigna
per quandam adæquationem, ad recompenſationem com-
miſſæ culpæ; & ſic puri hominis ſatisfactio ſufficiens eſſe

non potuit; quia tota humana natura erat per peccatum

corrupta, nec bonum alicujus perſonæ, vel etiam plurium
poterat per æquiparantiam, totius naturæ detrimentum re-

compenſare. Tum etiam quia peccatum contra DEUM

commiſſum quandam infinitatem habet, ex infinitate Di-
Vinæ Majeſtatis: tantò enim offenſa eſt gravior, quantò

major eſt ille, in quem delinquitur. Unde oportuit, ad

condignam ſatisfactionem, ut actio ſatisfacientis haberet

efficaciam infinitam., Hac ille. Nec alia mens eſt SS. batrum.

quibus &. Ambreßus in LEuc. Nullus homo tanti eſſe potuit,

qui totius peccatadeleret mundi. Et concilium Epheſinum tom.

6. c. 7. erat alterum duorum neceſſarium, ut aut homines
Ppro peccatis abirent in mortem (nimirum ſempiternam)
aut certè ut hujusmodi pretium penderetur, quod exa-
dum debitum adjuſtitiæ amuſſim exæquaret. itè Concilium.
Patet ergo neceſſariam fuiſſe perſonam infinitam, valoris
& excellentiæ infinitzæ, ut adæquatè divinæ ſatisfieret ju-

ſtitix, & humanum genus à peccato redimeretur. Ità &.
li . ſGculum Davidispf. Uade nos
