rorum è dæmonis poteſtate ereptorum nunquam indigeat,

quèòd ijs ſemper abundet. Hæc figurata eſt per MARIAM

Sororem Moyſis, quâ duce mulieres per mare rubrum, &
per deſertum deducebantur᷑. Sicut enim Moyſes virorum,
ità Maria fæminarum dux fuit, in tranſitu maris rubri. Cùm

verò illa certa de cauſa jubente DEo relegata eſſet à populo,

noluit populus in deſerto ulterius proficiſci & populus non

eſt motus de loco illo, donec revocata eſt Maria Num. 12. V. 1 5.

Habebat quidem populus ducem Moyſen, habebat ipſum
DEuM in columna nubis & ignis; ſed voluit quoque ad in-

firmio-⸗

leli

41
ſel
lun

iboe

h
olgt

iſet,

Eel

In mortis hora praſto eſt ſuis Clientib. & c. 51 3

Dun firmioris ſexũs adjutorium & ſolatium habere Mariam. Aſt
N. magis nobis eſt neceſſaria Virgo Maria, unde ſine ipſa æter-
e nitatis iter non ingrediendum. Eſt ipſa virga directionis,
Dl virga regni pſ. 109. utpote virga de radice Jeſſæ. Dirigit
ten inquit Richardus à S§. Eaurent. de laudib. Eirg, lib. 12. meritis,
luig orationibus & exemplis, quotquot ingrediuntur in regnum
en filij ſui: & ab ipſa quærenda eſt per orationem directio, &
cin conductus, ut ei dicatur, ſicut dicitur filio /. 24. dirige me
6 Domina in veritate tua, & doce me, quoniam tu es ſalus,
ieh & Salvatrix mea. ſic ille. Quodſi & baculum pro via habe-
m re cupimus, cundem ibidem nobis offert Richardus: dum
de ex Marci 6. ait: nihil tuleritis in via, nisi virgam tantum
id eſt Mariam perjugem meditationem, ad defenſionem no-
e AKram. Præmiſerat autem præcitatus Author Mariam eſſe
u Virgam defenſionis, quâ ſe fideles debent defendere à ca-
R nibus, hoc eſt à morſibus tentationum, ſcilicet in vocando
nomen ipfſius, quia ipſa eſt virga virtutis: ſed ſi tantummo-
ei do habeatur in ore, ſicut illi habent, qui eam tantummo-
dͤn do laudant, vel ſalutant, nihil operantes ad bonorem ejus,
N non bene defendent ſe per eam. Accipiatus ergo tripli-
inde citer, in corde per meditationem & amorem, inore per lau-
9 dem & ſalutationem „ in manu per operationem, &
ea operum conformitatem: & ità erit utiliſſima
n ad omnimodam defenſionem.
* H hac ille.
crgq “
Tt t 2 DISCIIR-

Hr

514 Cursus Annui Diſcurſus XXIII.
26) e e Er 2 Be X e S Y Se A N Ar he.

PISCURSUS XXII

Super cadem verba: Eia ergo Advoca-
“ AAAda noſtruna. ʒ „„
In frande circummvenientium illum aſfuit illi, e6 n
honeſtum fecit illum, cuſtodivit eum ab inimicis, &
ſeductoribus tuia vit illum. Sap. 10. V. 11. In
MARIà Efert Vincentius Belluacenſ. in ſpeculo lib. 7. c. 3z9.
etiam ĩn KRomæ fuiſſe fæminam B. Virgini quidem devotam, ſed
aritrle. malæ vitæ, ut etiam cum proprio filio peccare conſueverit, » .
ri fuis dr. ac conceptam ex eo prolem trucidare ſit auſa. Induxerat
zaribue⸗ cam ad hæc flagitia deæmon, ut eandem in deſperationem o
advocata. per voluntarium ſuſpendium, vel ſubmerſionem pertra- e
here poſſet. Hunc in finem perſonam honeſti viri induit. ig
Judicem adit, & illam accuſat, patefactis illius ſceleribus,
cum ſuis, ut patrata erant, circumſtantijs. Vocatur mu-⸗
lier, ſtupet, unde aceuſatori tam exacta notitia, ſed quàm “

maximè expaveſcit ad eorum manifeſtationem coram Judi- i
ce. Unde perturbata, conſilium capit in arena, rogat in-
ducias, ſe modò novitate rerum delatarum percullam, re-
ſpondere non poſſe. Annuit Judex, nec repugnat accuſa
tor, cogitans jam illam ad reſtim, vel aquas fugituram, qud
ſupplicium & infamiam evadat. Verùm illa Confeſſatium
adit, peccata expiat, conſilium accipit, ut ad patrocinium
B. Virginis confugiat. Quod ubi feciſſet, fiſtit ſe iéterum Ail⸗
Judici adeſt perſonatus dæmon, jubetur contra ream age-

re. At ille: non eſt hæe fæmina, inquit, quam accuſavi, 2
eſt N

&Maria etiam in judicis particulari & c. 515
eſt alia, non illa inceſtûs, & homicidij rea, ſed & video à

latere ejus ſtare DgI Matrem, quæ nos toties confundit;
ejus chnim vi fateri cogor me dæmonem eſſe, qui fæminam:,
quam accuſavi, ad deſperationem agere intendi. Quibus
dictis diſparuit, & mulier impunè abire permiſſa eſt. Quid-
ni exclamem hic cum pſalmiſta, heati, quorum remiſſæ ſant
inignitates & querum telta ſaunt peccata. Teguntur illa:
dum per contriti cordis confeſſionem Sacerdoti detegun-
5 tur, ut illorum dæmon nullam habeat amplius notitiam, &
conſcientia peccatoris nullum remorſum, DEUS verèò nul-
ldluam memoriam ad vindictam illorum. Beati quoque illi,
qui antequam ſubeant judicium, ſe B. Virginis patrocinio
„ commendant, uti fecit prænominata peccatrix. Stazutum
O es, hominibus ſemel mori, poſt hoe autem judiciunm. Hebr. 9. v.
7/. ſicut autem mors inevitabilis, ſic à morte judicium,
en quod particulare vocant, ut ab univerſali, in fine mundi fu-
m uro diſtinquatur. Tum vero, qui fuit noſter Redemptor,
wm & Advocatus apud Patrem, perſonam Judicis & vindicis aſ-
u fſumet, qui miſericors & patiens, juſtiſſimus erit, & perſpi-
bue⸗ cax, ut etiam de verbo otioſo ei reddenda ſit ratio, quem-
admodum præmonuit AMauth. 12. v. 36. Nec deerunt acer-
n eimi fratrum accuſatores diaboli, qui ſicut in peccara nos
: modò alliciunt, ità perducant tunc in ruinam æternæ dam-
N. nationis: ad hoc enim totus illorum tetendit labor, omnis
1 induſtria, omnia tentationum blandimenta, & machinæ,
A ut tandem ſimus ſocij tormentorum. Et quis tunc cauſæ
noſtræ actor crit? conſcientia? ſed ipſa ſibi male conſcia,
uiuan & judici oculatiſſimo nimis perſpecta. Cuſtos Angelus?
u ſeed illius optimos inſtinctus, quoties neglexit, quoties con-
en tempfit anima peccatrix? Et quam Vis etiam tum ſalutis
H noſtræz ſit percupidus, quæ merita? quæ motiva afferre p0-
ℳ teſt ad abſolvendum reum, aut inducias pænitentiæ impe-
4 G ðèUMWG tran-

516 Cursus Annui Diſcurſus XXIII.
trandas ? Hic hic opem ferre poteſt DEI Mater, cauſam
noſtram tueri, ſententiam judicis prorogare, & agendæ pæ-

nitentiz tempus & inducias impetrare. Ecce, verba ſunt

Alcuini ſerm. de Nativit. B. V. & poſt eum S. Bernardi tom.
2. oper. ſerm. 32. de B. V. M. ecee coram tremendo Judice aſſi
ſtimus peccatores, cujus manus terribilis, gladium iræ ſuæ vi-
brat ſuper nos, & quis avertet eum? nemo ſanè tam idoneus,
ut gladio Domini manum pro nobis objiciat, ut tu DEl aman-
tiſſima, per quam primùm in terris fuſcepimus miſcricordiam
de manu Domini DEl noſtri. itd illi. Eſt quidem illa à filio ſuo
dicta mulier Joan. 2. v. 4. quid mibi & tibi eſt mulier, & Joan.

19. V. 2 6. Mulier ecce filius tuus. Aſt non per contemp-

tum, ut fabulantur hæretici, quaſi Matrem nôſſe nollet,

ſed ad innuendum molliorem illius ad miſerendum affe-

Gtum, qui eſt in fæmina major, quàm in viro, hinc dicta
mulier quaſi mollior, ſed & ideò mulier, quia ut inquit
Pelbarius in ſtellario lib. é6. part. 2. art. z. mulier dicitur,
quaſi molliens herum, id eſt Dominum, namque emolli vit
DEUM & placavit, vel mittigavit, ut qui ante erat tam
durus, & iratus generi humano, quòèòd omnes homines de-
truderet ad infernum, nunc per benedictam Virginem eſt
furor ejus mitigatus. --- Item in tantum Virgo emollivit
DEIM, ut nunc majora peccata patienter toleret, qui

quondam minora duriſſimè vindicabat. hac ile. Addo ego

ex hac quoque cauſa etiamnum rectè dici mulierem, quip-
pe emollit herum filium ſuum in rigore judieij, ſi peccatoris
tanquam Clientis ſui apud eum fuſcipiat cauſam. Nam,
ut ait D. Bonaventura in Spec. Virg. c. 13. Chriſtus per man-

ſuetiſſimam Mariam manſuefcit, & placatur, ne ſe de pecca-

tore per mortem æternam ulciſcatur itd ille. At quâ ratione?
dicet Riehardus à J. Fidtere part. 2. in Cantic. c. 2. dat illi las

divinæ miſericordiæ, nec mirum cùm ſit Mater miſericor-

N

In.
l⸗
i
el
n.
Ein
ofi⸗

H%⅓

enn⸗
Dlle,
l
d

init

leut,
A
A

es le
enn 4
liin
;, 6

U

Mr,

Ni

lencH
le 4

Maria etiam in judicio particulari &c. 517
diæ ità ille. dat illi munera velut Jacob, irato ſibi Eſau „re-
præſentat illi ſua merita, ſua miniſteria, quibus olim illi de-
ſerviebat, oſtendit ei pectus & ubera, quibus eum aluit, &
enutrivit: quid ei negabitur? ſi Eſther emollire potuit cor
Aſsveri Regis ſeveri, ſi Abigail Davidis irati, quidni Ma-

ter ſui fili? ſi peccator non meretur, at meretur id Ma-=
:

ter, ut intuitu illius juſtitiæ divinæ ſatisfiat. Virgam in-
dignationis populo oſtentat Propheta Iſaias c. 10. Ahſar Vir-

ga furoris mei & baculm., At mox capite ſequenti Virgam

clementiæ profert: egredietur Virga de radice Jeſſe & re-
quieſcet ſuper illum piritus Domini. Quâm pulchra oppo-
ſitio, inquit Rupertus in hunce loc. Suprà oſtendebatur il-
la ſpiritualis Virga furoris Domini, & in manu ejus baculus
indignationis: ecce autem Virga gratiæ, Virga requiei Do-
mini MARIA. ità Rupertus. MARIAMenim Virga Jeſſe de-
ſignabat ſicuti flos Chriſtum, prouti communiter Patres ex-
plicant. Ecce metamorphoſin! ſicut Virga Moyſis in ſer-
pentem, & mox in Virgam vertitur, ſic Virga furoris in
Virgam clementiæ. Et hoc poteſt Mater apud filium, cu-
jus animum, dum ſuis precibus immutat, rigorem juſtitiæ

in miſericordiæ transmutat. Unde quamvis alioqui Virgo

Mater ſit mons in vertice montium teſte S. Gregorio M. at-

que diverſis etiam montibus in ſcriptura comparetur, ta-
men . Antonius de Padua Dominic. 2. Quadrag. in Sabbatho

ſerm. 2. vult illam montem Tabor, ubi Chriſtus transfigu-
ratus eſt: nam ut ille ait: DEUS transſiguratur continuè
in conſpectu peccatorum, quando ſcilicet ille, qui in ſe

cContra peccatores concitatus fuerat, in Virgine efficitur
mansvetus. itd ile, & addit hoc non eſſe mirum. Quia

jam priùs in ea ſe transformavit, dum formam hominis „8&
formam ſervi aſſumpſit. Quapropter neque mirum nobis
videri debet, ſi etiamnum uſtum Judicem trausformet in
mi-

518 Cursus Annui Diſcurſas XXIII.
miſericordem, & iratum in placabilem; non enim per
gloriam im minuta eſt illius potentia ſed potiùs accumulata.
Atque exinde nos animat S. Auguſtinus ſerm. 36. in tracta-
iu So. humiliar. Nemo deſperet, quamvis multorum fſit
ſcelerum ſibi conſcius: Judex adeſt, quem timeas; ibi Ju-
dicis Mater: ubi judex ſupplicium minatur, ibi Mater Ju-
dicis, reorum ſpes unica, brachia extendit, ad ſinum invi⸗

tat. ità ile. Nec aliter D. Bernardus ſerm. 2. de aſſumpt. ſecu-

rum, homo, acceſſum habes ad DEUM, ubi Mater ante
ſilium, & filius ſtat ante Patrem Mater oſtendit filio pectus,
& ubera, & filius Patri latus & vulnera. Nulla ergo pote-
rit eſſe repulſa, ubi tot concurrunt amoris infignia. itdile.
Et D. Anſelmus de excell. Virg. c. S. Quomodeo ergo deſpere-
mus, cùm ſalus ſive damnatio noſtra, ex tam boni fratris,
& piæ Matris pendeat arbitrio 2 nunquid ſuſtinebit bonus

frater puniri fratres ſues, quos redemit? bona Mater dam-

nari filios ſuos, quorum ipfa Redemptorem genuit? dulcis
Mater rogabit dulcem filium ſuum, pium fratrem noſtrum

pro frlijs ſuis &. Quodſi veròper Beatiſfimæ Virginis pa- 4

trocinium faventem nobis habemus Judicem, quid eſt, quod
timeamus? an dæ mones accuſatores: eſto int egræ illorum
fint turmæ & exercitus, diffugiunt à præſentia MARI,
ut veſpertiliones & noctuæ oriente ſole, & difffluunt, ut in
atdente ſole cera, quemadmodum proximè dictum eſt.
Terribilis eſt ui caſtrorum acies ordinata Cantir. 6. D. Boga-
veniura in Specul. Virgin. c. 3, Non ſic timent hoſtes viſibi=

les caſtrorum multitudinem copioſam, ſicut aereæ poteſta-

tes MARIE vocabulum, patrocinium, exemplum. Flu-
unt & pereunt, ficut cera à facie ignis & e. Joan. Hailgrinus
Cardinal, in Cant, c. 6. ait: eſt Regina, quam ſequuntur
omnes Sanctorum acies ordinatæ, ſecundùm ſtatus ſuos,

& proprias dignitates, ac merita, ut ſub ipſa, & cum ipſa

mi-

16
erri
59

(el
fut

lend
leli
Nend
Clncl
e
Gerl
lond

N
ete

II,

Nl.
. Uenp

Murtim
,

Eba

inel

I
don

uli
4

na
lenn
leſe
lein

N
5
l
in

Ni⸗

Maria etiam in ſudicio particulari éc. 519
militent pro nobis contra hoſtem. t ite. Quin & exerci-
tus Angelorum Reginam ſuam comitatur; quidni ergo
terribilis ut caſtrorum acies? ità affirmat &. Anguſtinus ſer.
35. de Sanctu. & citat. Bonaventura in Spec. Virg. c. 3. Mi=

chaéël dux, & Princeps militiæ cæleſtis, cum ſuis admini-
ſtratotijs ſpiritibus Virgo, tuis paret præceptis in defen-

dendis in corpore & in ſuſcipiendis de corpore animabus
fidelium, ſpecialiter tibi Domina, die ac nocte ſe tibi com-

mendantium. itdà ille. Quemadmodum ergo in principio

mundi S. Michaôl cum ſuo Angelorum exercitu in præceps
abegit Luciferum cum ſuis aſſeclis DEO rebellibus; ſic fa-
cilè ad nutum DuI Matris diſſipare valet omnium adverſan-
tium de'monum accuſationem. Et quoniam exempla rem,
quàm maxime comprobant, placet anum & alterum ad-
ducere. Referuntex Vincentio Belluacenſe in ſpec. hiſt. lib. 7.
c. 117. Diſcipulus inter exempla de B. Virg. n. 68. PEelbartus
lib. 12. part. ult. c. 10. n. 2. Spinellus c. 36. n. 29. eculum
Exemplor. diſtinct. 3. n. 716. fuiſſe matronam, quæ licèt in
matrimonio conſtituta foret, jejunijs tamen, & orationi-
bus, eleemoſynis, cæterisque pietatis operibus ſedulò in ſi-
ſtebat. Verùm quoties confeſſionem perage bat „pudore
detinebatur ſemper, ne peccatum quoddam in adoleſcen-
tia adbuc commitſum Confeſſario aperiret. A quo tamen
cùm abſolvi quoque vellet, ità confeſſionem concludebat:
de omnibus peccatis meis, quæ medò protuli & quæ non
protuli, culpabilem me fateor, coram DEO & vobis. Quæ
1 um ſingulas poſt confeſſiones diceret, ac in ſuſpiria ac la-

erymas coram imagine B. Virginis ſolvcretur orans, ſubo-

doratus tandem confeſſarius aliquid peſtilens in conſcientia
ipſius latere. Et tentavit quidem i in confeſſione varijs mo-
dis elicere, ſed cùm nil proficeret, juſſit eam ad ignotum
vicini monaſteri Confeſſarium ire, & ibi occultum virus
Uu u ejice-

520 Cursus Annui Diſcurſus XXIII.

ejicere. Sed fruſtra, nam etiam apud illum ſcelus aperire

erubuit. Moritur itaque in hoc ſtatu, corpus in tumbam

componitur, pompa funebris expectatur, donec filia vi-
cino vico advocata adſit. Hæc ubi advenit. Mater ê tum-
ba ſe erigere, Confeſſarium petere, eique peccçatum hoc,
& reliqua retexere, tum verò enarrare confluenti populo,

ſe malè ſemper confeſſam, ad eôque damnandam niſi DEI

Mater advocata ſua fuiſſet: ipſa enim animam meam à po-
teſtate deamonum me raptantium, eripuit, & apud filium
ſuum Judicem ſententiæ dilationem impetravit, & eò quòd

ipſi in vira multàùm devota fuiſſem. Et cùm hoc rerum ſta-

tu peccata non velit remittere niſi per confeſſionem Sacer-
dotalem, juſſa ſum ad vitam redire, & ſinceram facere
confeſſionem. Hæc & alia ubi dixiſſet, crucis ſigno ſe mu-
niens, caput in tumbam reclinavit,; ac mortua iterum eſt.
Hic rectè intelligere poſſumus, quâ ratione collum B. Vir-
ginis Cant. 4. v. 4. & cant. 7. V. g. turri comparetur: ſicut
enim turris eſt ad defenſionem & refugium, atque emi-
nentiâ ſua reliqua tranſcendit ædificia, ſic B. Virginis in-
terceſſio, quæ per collum, è quo verba depromuntur, deſig-
natur, eſt validiſſima peccatorum tutela & ſuperat omni-

um Sanctorum patrocinia apud altiſſimum Judicem. Col-

lum Virginis, inquit Hailgrinus in c. 3 Cantie. Eſt eminen-
tia ſublimitatis ejus, & eſt ſieut turris David, hoc eſt à vero
David Chriſto fabricata y ut peccatoribus eſſet refugium &

munimen. itd ile. Cur verè turris ſit eburnea, ait idem,
indicari perpetuam Virginis cum dæmone pugnam zebur

enim eſt os elephantis, qui naturalem ſemper habet cum
dracone inimicitiam & pugnam. ità ille. Quid aptiùs ad no-

ſtrum propoſitum. Nec abludit Philippus Abbas, dum in

hunc Cantic. locum ait: ebur tam admirabilis eſt virtutis, ut
ſi pannus lineus ſuper ipſum ebur mittatur, & ipſi panno li-
neo,

hat

lec

i

N
et
ten

eſe

Co
eb

n

Uetn
Un

61

Maria etiam in ſudicio particulari & c. 521
neo, carb o vivus ſuperponatur, ſua virtute ebur pannum,
qui illi adhæret, illæſum cuſtodit. Ità B. Virgo peccato-
rem protegit, nèà carbone iræ deſuper concremari poſſit.
ità ille. Hinc ſtupet illius potentiam S. Meshodius, dum ſer.
de landib. Eirg. ait: quid de te dicam benedicta, ignoro:
nam ab inferis peccatores eruens, oſtendis per tua merita
ab inferno dari redemptionem. Hæc ſunt arcana, quæ
nec mens, nec ratio valet percipere. isd ile. Quod quidem
dictum, nè parvulis ſcandalo ſit, ſanè intelligendum eſt⸗
non quòd jam damnatos ab inferno eripiat, ſed præveniat:
nè qui damnandi forent aliàs, in infernum non condem-
nentur, ſed inducias vitæ & pænitentiæ obtineanr DElpa-
ræ patrocinio. Placet hoc altero comprobare exemplo
quod recentius eſt ex literis annuis Societ. In Indiæ orien-
talis burgo, mulier peſte mortua, delata eſt ad ſepulehrum:
cuùm verò illud anguſtum foret, & mora fieret, ut tumu-
laretur, exaudita eſt vox cadaveris ingemiſcentis: hei mi-
hi! mirantur omnes, tum verò accurrunt, linteum, quo
tegebatur, evolvunt, vidéntque mulierem vivere, & Con-
feſſarium inclamare, ut peccata confeſſione expiare queat.
Reducta ergo in ædes ſuas, & cum illuc miraculo accitus
perveniſſet loci Dominus, curat advocari P. Caſparem
Rruiz Societatis ESU Sacerdotem, qui tunc temporis non
longè aberat. Hic adveniens rogat mulierem, ut coràm
adſtantibus totam rei ſeriem enarret. Hic, ajebat illa ſe
corpore ſolutam per adoleſcentem fulgidum deductam ad
Thronum quendam magnificum, in quo Chriſtus ſedebat
cum Virgine Matre, multis ſanctis hominibus & Angelis ſti-
patus: ubi etiam dæ mon comparens, eam de omnibus pee-
catis accuſabat. Cùm verò nec ipſa, nec ejus Angelus
quidquam reſpondere valeret, ad Virginis patrocinium
confugere ſe coactam in tanto diſcrimine, Cúmque pre-
Uu u s cibus

522 Cursus Annui Diſcurſus XXIII. UM

cibus commota fuiſſent viſcera materna, Filio Matrem ſup- P

plicâſſe, ut tem pus pænitendi, & peccata confitendi ei da- 6
retur, certam repræſentans eleemoſynam, quam in Virgi-
nis honorem pauperi mendicanti, paucis abindè diebus e-
largita fuerat, dum mendicus à ſeveriore marito domo ex- e
pulſus eſſet. Addebat deinde Chriſtum Judicem Matris un
precibus inclinatum, trium dierum inducias indulſiſſe,
multis tamen prius verberibus afficiendam à dæmone, ut
zuſtitiæ divinæ fieret ſatis. Hæc omnia narrabat mulier
multis cum lacrymis, quibus cum etiam peccata ſua confeſ.
ſa poſt triduum ‚ quod cum P. Spirituali pijs colloquijs im.
penderat, ſacro viatico, & extrema unctione munita, ani- eln
mam magna cum fiducia DEOreddidit. Annén MARIA er
malier illa fortis, quæ de nocte ſurrexit deditque prædam do- (
meſticu ſuis prov. 31. V. 15. dum in umbra mortis oæli Civi- luck
bus addicit animas, quas è dæmonum poteſtate vi quadam (l
apud filium eripit velut prædam. Tunc, inquit, Huge Cor- ajl
din. in hunc. loc. de nocte ſurgit;, quando in adverſitatibus le
noſtris orat pro nobis: & tunc prædam domeſticis ſuis dat, *“
quèd, quando alij Sancti non poſſunt ipſa, quaſi violenta o- n
ratione impetrat à filio ſuo, & inde cibat ancillas ſuas, id i
eſt humiles animas, ſibi ſervientes, ſcilicet effectu petitio- n⸗
num, quem, quaſi vi obtinet à filio. ſic ille. Ne verò quis Am
exiſtimet DEl Matrem, ut pote fæminam, mulierum dun:. in
taxat in judicio éſſe advocatam, audire libeat etiam virorum d
exempla. Refert Padagogus Chriſtianus tom. 1. part, z2. c. 2 5. n
G. 3. n. 11. P. Nadaſi in Ereme divini amorii n. 188. ex Pe- eun
iro Damiani lib. z2. epiſt. 14. ſeu opuſculo 33. c. 4. Baſſum ſin
quendam Burgundionem viſitatâ B. Virgine in Podio apud *
Religioſos in via infirmatum, & mortuum fuiſſe. Jacebat al⸗
jam cadaver mortualibus linteis obvolutum, & repente vi- ien
vere ac loqui cæpit. Narravit, quomodo fuerit defenſusà l

bonis
N

.
.
lt⸗

D KH—r

ant
le 1
e,l
nilA
lte
ir
6 40l⸗
NNI
rtr
C.
Uuin
.
nie

6H

ento⸗
6,1
1ol
n
rotun
1 15.
alke
n

Maria etiam in ſudicio particulari &c. 523
bonis Angelis contra malos, quomodo à DElI Matre, quzxz
dicebat ſuum eſſe peregrinum, ac ad dæmones nil pertine-
re, præſertim cùm confeſſus peccata ſua Sacerdotibus fue-
rit, judiciumque (ſententiam abſolutionis) ingemiſcendo

perceperit, quamquam illud (quoad pænitentiam impofi-

tam) implere non potuerit, ſubitâ morte Præventus. Fue-
rat tamen unius etiam peccati oblitus in confeſſione, unde
ad vitam redirejuſſus, & hoc confeſſus, & pænitentiam de
alijs peregit, ac rurſum læto fine Advocata in judicio con-
quievit· Aliud ab Epiſcopo Brugenſi examinatum, & ap-

probatum affert Martinus Convelt apud Nadaſilib, cit. n. 209.
de Indo nobili, qui mortem vicinam confeſſione quidem
anteverterat, ſed obiter, pænitentiamque peregerat, ſed fri-

.

gidè. Hic ſubitò redivivus, conterritis ijs, qui ad mor-
tuum convenerant: mox Confeſſarium inclamat: nec tar-
dandum eſſe, cùm tridui ſpatio conceſio arctaretur. Aje-
bat ille, ſe pro DEl tribunali coram DElI Matre ac Angelo
Cuſtode reum ſtetiſſe, dymone accuſante: ſed permiſſum

ſe arbitrio Virginis Matris, cujus interceſſione triduum ſibi
datum, ad conſcientiam perpurgandam, quod quidem lon-

ge diligentiùs fecit, quàm antè, fuſis lacrymis peccata ſua
confitendo. Sciſcitantibus reſpondebat, Chriſtianam ſidem,
quam Patres prædicarent, eſſe veram, ſi tamen Chriſtiani
illam factis non conteſtentur, detrudi ad æterna tormenta.
Moncbat omnes graviter, ut temporis jadturam irrevoca-
bilem, nullis bonis redimendam in pretio ponerenr. Tertio
die ad ædem DElparæ petijt deportari, & ibi ſumpto Sacro
viatico inter ardentia ad DEUM & DElI Matrem ſuſpiria,

expiravit. De alio, qui, cùm proofficio B: Virginis incho-

ando ave Maria recitaret, in flumen decidit, ac poſtmodum
intercefſione B. V. ad agendam pæ nitentiam revixit, habet
Pelbartus in ſtellario lib. 12. part. ult. 6. 106, n. 1. Diſcipulus
DM M Cuu z3 inter

524 Cursus Annui Diſcurſus XXIII.

inter miracula B. V. n. 71. de Carolo S. Brigittæ filio à B. Vir-

gine in judicio DEl defenſo habetur in illius revelas. lib. 7.
c. 13. & refert Spinelklus in Throno DEl c. 36. n. 15. Faber in

auctario Feſto Aſumptionis. Conc. 1. n. 4. De alijs duobus

Spinellus c. 2 o. n. 51. & rurſum dealijs duobus c. 2. n. I15.
Hlinc ergo verè eam affatur D. Auguſtinus apud Bonaventu-
ram in Specul. Virg. c. 6. Te ſolam & MARIA pro S. Eccle-

ſia ſolicitam præ omnibus Sanctis ſcimus, quæ impetras in-
ducias transgreſſoribus, ut renuntient ſuis erroribus isd ibi.

Inventâà itaque MARIA, ità concludit dectiſſimus Idiota in

rolego de Contemplas. B. V. invenitur omne bonum: ipſa

namque diligit diligentes ſe, imò ſibi fervientibus ſervir.

Ipſa ſuper- benedicto filio ſuo irato, potentiſſimè reconciliat

ſervos, & amatores ſuos. Tanta quoque ejus eſt benigni-

tas, quèòd nulli formidandum eſt ad eam accedere, tantà-

que miſericordia, quòd ab ea nemo repellitur: imò donis
& chariſmatibus ædificat ſervos ſuos, ut ſuper- benedicti

filij ſui, & Spiritũs S. digna fiant habitatio. Ipſa preces &

ſacrificia ſervorum ſuorum, & maximè quæ ſibi exhiben-
tur, repræſentat in conſpectu divinæ Majeſtatis, quia eſt
advocata noſtra apud filium, ſicut filius apud Patrem:
imo apud & Patrem procurat negotia, & petitiones no-

ſtras: & ſæpe quos juſtitia filij poteſt damnare, Ma-
tris miſericordia liberat, quia theſaurus Domini eſt, &

ti‚heſauraria gratiarum ipfſius. hæc ile. Ecce Clientes Maria-
ni, quàm potentem, quàm fidelem, quàâm promptam ha-
beamus advocatam, ſi ferventer ac diligenter illi ſervia-
mus, conſtanti aliquo devotionis penſo, mortificationis
jejunij & c. obſequio. Richardus à §. Eaurentio lib. 12. de

landibus Virg. dum MARIAM conſiderat tanquam Virgam

Jeſſle & Chriſtum florem, ait: ſtudeas igitur ad terram, id

eſt ad te, qui terra es, amore & ſervitio flectere Virgam iſtam

— . .

“ Qudm vigiles, & miſericordes oculos Eoc. 52 5

N Sſecurus es, de amore & ſervitio, flecte Virgam iſtam &
„ ſecurus eſto, quia ſecum florem ſuum procul dubio in-
lb clinabit. ità ile. Flectamus illam manibus, id eſt bonorum
n operum exercitio: flectamus ore, id eſt precibus cum &.
Chryſoſtomo in Breviarie infra octavam Nazivitat. 8. Virgin.
O die z5. ſic precante: Ave igitur Mater, cælum, puella Virgo,
e thronus, Eccleſiæ decus, gloria & firmamentum: aſſidue
precare Dominum noſtrum JESUM Chriſtum, ut per te
A miſericordiam invenire poſſimus in die Judicij, & quæ re-
AOHH poſita ſunt ijs, qui diligunt Dgxux, bona conſequi. itd ille.

,

nigoe

Super illa verba: Alos tuos miſericordes oculas

ad nos converté.
Reſpice in me é&' miſerere mei. Pſal. 2 4. V. 16.
b Mnia quidem divinæ providentiæ oculus intuetur, Quim vi-
ut WWMWomnia conſiderat, cùm nihil eum latere queat: ocaligiler &
enn Domini contemplantur bonos & malos ait ſapiens Prov. 7. ges ocalos
˖5 0 2. Sed felices illi, quos oculo divinæ miſericordiæ aſpicit, habeat B.
.,M hos enim fovet, & tuetur, beneſicijs & gratijs ditat, & ſi for: Virgo.
4 ſan à via recta aberraverint ſua viter „ & fortiter revocat 8&
redueit. Eſt homo marcidus, inquit Siracides Eocli 11. .
. 73. egens recuperatione, plus deficiens virtute, & abundans
daunpertate, & oculus Domini reſpexit illum in bono, & erexit
.“ cum ab humilitate ipſius, & exaltavit capat ejus: quoniam

Prout ſubdit v. 23. facilè eſt in oculis D El ſubito honeſtare pau-
derem. Tam milerabilis erat Matthæus in telonio, totus lu-

ien 1 2. . 1.: . . .
R ris, & terrenis immerſus, nihil de vita æterna, nihil de
n ſaalute ſua cogitans. At cùm tranſiret inde ESUS, ait ipſe

Mat.

Matthaæus c. g. v. 9. vidit hominem ſedentem in telonio, &
ait illi ſequere me. Ecoe vidit hominem, ſed vidit oculo mi-
ſericordiæ, & reſpexit illum in bono, fecit enim ſubitò ex
publicano Apoſtolum, ex avaro liberalem, ex terreno cæle-
ſtem. Tam miſerabilis erat Petrus ubi ex cauſa levi meti-
culoſus, Præceptorem ſuum, Dominum & Deum ſuum per-
fidè negàſſet, addito etiam perjurio. Et, jam ſe perditum
ibat, ſicut Judas proditor, niſi oculus Domini reſpexiſſet
illum Converſus Dominus reſpexit Petrum, inquit Lacas c.
22. & egreſſus foras flevit amarè. Si oculis miſericordiæ
ab eo averſus fuiſſet Dominus, ſicut fuit à Jjuda, non fleviſ-
ſet peccatum ſuum Petrus, ſed impænitens in deſperatio-
nem actus fuiſſet. Unde D. ’Auguſtinus in pſ. 21. expendens
Chriſtum ſub ficu vidiſſe Nathanaëlem, quid magnum eſt,

inquit, videre hominem ſub arbore fici: valde magnum;

quia ſiné Chriſti aſpectu areſceremus omnino, aut ſola folia
invenirentur in nobis, non fructus: quid eſt vidit eum?
miſertus eſt ejus. ità ille. Sic vidit Chriſtus Matthæum, ſic
vidit Petrum quia miſertus eſt utriusque. Sic reſpici ora-
bat David pſ. S5y. Ei in Domine Deus miſerator & miſericors,
patiens & multæ miſericordiæ reſßice in me. Et breviùs gj.

24. reſzice in me & miſerere mei. Hoc ipſum nos flagitamus

cum Eccleſia à Virgine Matre, dum rogamus: illos tuos mi-
ſerieordes oculos ad nos converte: cùm enim apud filium
ſuum maximâ præ cæteris Sanctis polleat poteſtate, confi-

dimus, ut, ſi illa miſericordiæ oculis nos reſpexerit, miſe-

ricordiam quoque apud filium ſimus reperturi. Quamvis

verò non ſit ubivis locorum præſens, quemadmodum per

immenſitatem ſuam eſt DEus, quam vis etiam non ſit in ter-
ra, ſed in regno cælorum; quoniam tamen eſt cum filio in
gloria, quoniam DEUM facie ad faciem videt, intuetur
omnia inferna & ſuperna velut in ſpeculo: quid enim non

vidat,

526 Cursus Annui Diſeurſus XXIV.

„(

61

lii⸗

le⸗
Ph,

i.

AK.
hei⸗
fer
uin

N

4
Ncir
lenib⸗
ruio⸗
len

unch 4

gnun
lutt
ceul
n k
iorr.

enn

inn

ann

noe.
en

on
laſe

ince

din

n

DRl

,

„ 7 — . .
Quam vigiles, & miſericordes oculas Eöc. 527
videat, quæ videntem omnia videt? Hinc doctiſſimus Saa-
rez tom. z. in 3. part. diſp. 2 1. ſect. 5. docet B. Virginem vi-
dere in verbo, quid quid DEus novit ſcientiã vilionis, ijs
exceptis, quæ ad Cheiſtum ſingulariter, & interiores ani-
mæ ejus cogitationes pertinent, cùm ad cam ſpectet nôfle,

quæ circa nos filios cjus, & ſervos agantur. Quod egregie
confirmat d. Germanus Conſtantinopolitanus Archiepiſco-

pus dum eam ſerm. de aſſumpt. ità alloquitur: Spiritus tuus

MARIA vivit in zternum, omnia obſervas, omnia intu-

eris, & inſpectio tua ad omnes ſe porrigit. 1à ide. Et S. Hie-
ronymas de dormit. Virg. quam vis inevitabilem mortis neceſ-
ſitatem humana conditione acceperis, non dormitabit, ne-
que dormiet cuſtodiens nos oculus tuus. itd ille. Legimus

ab Ezechiele Prophera c. 1. v. 1 5. & c. I0. v. Y2. & Joanne in

Ahpocalypſi c. 4. v. 6. animalia viſa in cælo, quæ plena erant
oculis anté, & retro. Quid hoc viio portenderit DEUS,
varia eſt commentatorum ſententia: poſt alias relatas cen-
ſet Cornelius à Lapide in c. 4. Apecal. deſignari Angelos cu-

ſtodes, & 88. Patronos, qui miſerias & pericula noſtra in

DEO vident, ut ſuccurrant. Et quidem de Angelis con-
ſtat ex ſacris literis eſ. 96. Angelis ſuis Deus mandavit de te
e castodiant ie in omnibus vijs tais: non quaſi DEUS impo-
tens eſlet id præſtare per ſe immediateè, ſed ut nos eorum
opem ſentientes, amorem & venerationem ijs præſtemus.
Quam verò vigiles & oculati ſint in noſtrum bonum, indi-
cat ipſa incarnata veritas Matih. 15. dum ait: Angeli eorum
Nemper vident faciem Pairi mei, qui in cælis eſt, eſto vobil-
cum in terra converſentur. Nec aliter opinandum de cæli-
tibus alij’s, ſub quorum patrocinio vivimns. Quæ enim
diſcriminis ratio: nisi hæreticorum perverſitas, cultum
Sanctorum, & invocationem abhorrentium. Ezxinde ve-

r rationi conſentaneum eſt, ut Matri DElI, Angelorum &

AX X San-

528 Cursus Annui Diſcurſus XXIV.
Sandorum omnium Reginæ, aliquid ampliùs concedatur-
Et concedit Arnoldus Carnotens. homil. de laud. Virg. & B.
Amedazus homil. 5. cujus poſtremi verba ſunt: Sancta ani-
malia, de quibus in Ezechiele legitur, quòd antè & retro,
intus & foris, atque in circuitu plena ſunt oculis, labores
hominum, & dolores, caſus, defectus, cæcitates, in valetu-
dincs, extrema pericula, incertos vitæ exitus, & mala quæ-
que humani generis, non æquè, ut DEl Genitrix valent
examinare, examinando, cæleſti auxilio diluere, & pro-
pulſare: quò enim ſublimiùs immenſi Regis cor aſpicit, eò
profundiùs divinæ gratiâ pictatis, afflictorum, & miſereri,

& miſeris ſuccurrere novit. hæc ille. Similiter fatur Gailiel-

mus: de quatuor, inquit, pennatis animalibus, quæ San-

torum typum tenent, legitur, in circuitu, & intus plena

oculis eſſe; hoc eſt piarum ſolicitudine curarum: quibus
non tantùm ſibi, ſed etiam alijs invigilant. Quid fruſtra

expandit rete malignus ante oculos pennatorum? undique

ſunt eorum oculi aperti: quis tam plenus oculis, quàm Ma-
ter luminis? quis pari ſolicitudine ſibi ac alijs in vigilavit, ac
Mater pietatis. ita ille. Non itaque tot ſtellas, tot lumina
cælum habet, quot MARIA oculos, quibus latiſſima ejus
inſpectio deſignatur, ut rectè de illa dixerit oan. Geomeira
in hymno 2. de B. F. polus mille oculis præditus, ornatus glo-
bis, & ſeptenis donis ſpirituum. itd ille. Unde nec immeritò
multocula appellatur 4 S§. Epiphanio de landib. Virg. Huie
quoque propoſito deſervit quod Canmiic. 7. v. z. ſponſus ait
ad ſponſam, Chriſtus ad Virginem Matrem: oculi tui ſicut

piſcinæ in Heſebon, quæ ſuni in porta filiæ multitudini Mira .

prima fronte locutio, oculos piſcinæ aſſimilari. An quèd
oculi illius puri & pellucidi, ſicut aqua cryſtallina, vim ha-
beant in alijs ſuo aſpectu maculas peccatorum eluendi, ſicut

9.

aqua ſordes cluit? Non abludit quidem h

æc expoſitio à no.
ſtro

l

Un

.

lut
.
GN.
lel,
old

zwnlern

la
VA

diel,
hllerein
Coili

ur Ar
us en

gbn
de
uncr⸗

Uüm M.
luritA

lumtet
nn e

Mun

nnenn

in

bl ſ

iot

Z

Qudnm Vigiles, & miſericordes ogulos Sge. 529

ſtro propoſito, ſed audire placeat Rapertum in hunc locum
apud Cornel. 4 Lapgide, ubi ait: B. Virginis oculi erant velut
piſcinæ ob compunctionem & laerymas, quas pro Eccleſia
& fidelium miſerijs fundebat. iia e. Et hoc ad rem no-
ſtram facit, quòd miſericordes oculos Beatiſſimæ Virginis
comprobat. Necdum tamen acquieſco, quèòd non rivi,
non fontis ſimile adduxerit ſponſus, ſed Piſcinæ, hoc enim
magnitudinem & amplitudinem indicat. Et quidem c. 4.
Cant. dum eadem corporis membra ſponſus deſcribit in ſpon-
ſa, proportionatas adhibet ſimilitudines. Oculi tai colum-
da, an »ſicus vita coccinea labia tua, ſicut fragmen mali punici,

genæ taæ & c. Verùm hic c. 7. adhibet prorſus exceſſivas:

Collum tuum ſicut turris eburnea, oculi tui ſicut piſcinæ, naſus

taus ſicut turris Libani, caput tuum at Carmeluu. Annôn

monſtroſa hæc ſponſa, ſi ad literam hypotipoſis hæc acci-
piatur? &i verò in ſenſu à Spiritu Sancto intento, mirificam

Virginis ſupra Sanctos alios eminentiam denotat. Sicut

enim turris ſuperat collum aut naſum hominis, piſcina ocu-
lum, mons Carmelus caput, ità Virginis ſapientia, circum-

ſpeclio, prudentia & defendendi poteſtas longè ſuperat

Sanctorum aliorum. Dum ergo ſponſus, oculos ſponſæ

piſcinæ aſſimilat, innuere vult ſponſam valde grandes habe-
re oculos, qui longè latéque circumſpicere valeant ad intu-
endas hominum miſerias, & neceſſitates, atque in hoc ſu-

perare alios Sanctos, ſicut piſeina pellucens ſuperat oculum

maghnitucine. Hinc D. Bonaventura in Specal. Virg. c. 3.

ipſi attribuit illud Eceli 42. ol iltluminans per'omnia reſpexit.

quia ut loquitur Richardus à S. Laurentio lib. z. de laudib.
Virg. ſuorum claritas oculorum umbras expellit . effugat

