catervas dæ-monum, purgat vitia mentium, corda conge-
lata ſuccendit. ità ile. O Beata Mater! utinam & nos oculis

miſericor diæ tuæ aſpiciamur. A te, ut gratiâà cæleſti illu-

XX Xx 2 . mine-

4

50 Cursus Annui Diſeurſas X X I.

. . .. . . —.
minemur, & à vitiis expurgemur: illos tuos miſericordes

oculos etiam ad nos converte! non enim dubito, verba ſunt
J§. Bonaventaræ in ſtiwmulo amoris part. 3. c. 19. Quodfi no-

ſtras aſlpexeris miſerias, non poterit tua miſeratio ſaum re-

tardaré officium. ità ille. Hoc ita ſe habere demon ſtrat fa-

Aum, quod refert P. Nierembergius in vita P. Ignat’/, . 33.
2 AS, 232.

Erat in Hiſpania homo, qui in omni flagitiorum genere præ-

ter hæreſim, ad ſeram uſque ætatem volutatus, ecò perver-

ſitatis devenerat, ut nonnunquam in iplum DEzu odio ex-
ardeſcens, id etiam ſtudiosè ageret, quod illi quàm maximè
crederet diſplicere. Ad ſummum, tam nulla erat in illo
ſalutis cura, ut nan modèò nunquam de bona peccatorum
confeſſione, benè in ſtituenda cogitaret, ſed fugeret etiam

quid quid eò ſpectaret, aut officij ullo modo commonere poſ-

ſet, facus totus diaboli mancipium, & devotum caput.

Homini ergo in eo ſtatu verſanti, nocte quadam cùm ger

decumberet, & fogeret eum ſomnus, adfuit cæli Regina;

X . . Y ⸗—
ſed mox, cùm ob ocaulos tantùm, admirabili plenos mode-

ſtiaâ, benignitate, ac miſericordiâ in jacentem conjeciſſet,
diſparuit. Non fuit fruſtra tam benignus DEl Matris aſpe-
us: ſiquidem ſub codem intuitu homo iſte, totam vitz

præteritæ rationem, itaà clare diſtinctéque perſpexit ut ex
1 befrtpexit;,

peccatis, & numero & gra vitate infinitis, nullum non men-
tis oculos perſtringens, ingentem & animo dolorem, &
oculis proflavium cieret lacrymarum. Et ut ob tantam
vitæ turpitudinem confaſione repleretur incredibili, non

ideo tamen cadebat auimo, ſed ſi valetudo, & nox intenm-.

peſta non impediret, proſilijflet, & curriculôò ad Sacerdo-
têm advolâſſet, peccata omnia in aures ejus ac ſinum depo-
ſitarus. Nec fuit orto die ulla mora: Sacerdotem é Socie-

tate JEStI accerſendum rogat inftantiſſime. Et commo-

dùm mittitur P. Euſebius Nierembergius, qui hæc ſcribit,
7 Ccui

X

)

Ui
1

nn

,
ie
aTN
in ile
AOrIn
et t

Neteſt

N CA
ent
Resmm
05 nt.

Nrele
risnde⸗

OnNe

orene

batn

lim

celr
ntpr
oe⸗
conmn⸗
CC

4
(

Oudm vigiles, E miſe ricordes oculss Se. 53 1

cui ille totam vitam, tant4 exolvit accuratione, diſtinctio-

ne, & claritate, qua intam netno Theologorum poſt multo-

rum annorum diſeuſionem, afferre poſtet meliorem. Te-

nuit hæc fui acculſatio tres omnino horas, mirante Sacerdo-

te pænitentis ſui tam inſolicum in cognoſcendis, diſtingu-

endisque beccatis lumen, & tantum in deteſtandis ijs, cum
veri doloris ſignificatione. ſtudium. His ità feliciter per-
actis, addidit pænitens votum, ſi DEUS vitam prorogaret,
eam DEO, in ſtatu aliquo Reli igioſo conſecrand Si tamen

DEO meliùs viſam foret de vita decedere, id ut ſieret, Eti-
am Confeſſarium rogare, ut ſecum DEUMoraret. Et ve-
rò impetravit. Siqui demi intra quinque dies ad vitæ metam

pervenit, poſtquam omnibus morientium Sacramentis pro-
dbeè munitus, breve, quod ſupererat ſpatium, continua vir-

tutum exercitatione, cum veræ pietatis ſenſu exegiſſet, non
ſine adſtantium lacrymis gaudio mixtis. Petierat ab eo
Pater, num aliqua DEl Matrem pietate, aliquando in vita
coluiſtet? non aliâ inquit, quàm quòd ſemel quotidie ſalu-
tationem Angelicam honori illius recitâſſet. Tum & ille

Patrem rogavit, ut tam ſingularis DEl Matris i in ſe benefi-

cij præco apud omnes eſſe velit, facta poteſtate omnia, quæ
abs ſe audiviſſet, ad DEl Virginisque Matris honorem pro-

palandi. Veriſſimum hic comperio, quod ſcribit Richar-

dus à . Laurentio lib. 2. de landib. Virg. Adeò blandi erga

omnes ſunt oculi Virginis noſt ræ, ut licèt oculi Domini ſint
fuper juſtos, oculi tamen Dominæ ſint ſuper peccatores.
Et ſubdit: ſicut oculi bonæ Matris ſuper puerum ne cadat,
vel ſi ceciderit, ut eum relevet, unde ipſa ſervienti ſibi ait:
in via hac, qua gradieris, firmabo ſuper te oculos meos. it4

ille. Quàm grandes, & longe latéque proſpicientes Virgi-

nis ſint oculi, declaravit ſuprà ſponſus ſimilitudine piſcinæ,

Juam verò pleni ſint miſericordi, indicat verbis illis. Cant.
3 XXX 3 g. ocali

532 Cursus Annui Diſcurſaus XXIV.
2. oculi ini columbarum, absque eo, quod intrinſecus latet.
Pierins lib. 2. ait: charitatem hicroglyphice nonnulli per

columbam interpretantur. ità ile. Sed & Cyprianus de uni-

tate Eccleſiæ atteſtatur, columbam ſocietatis humanæ amans

eſſe animal, hoſpitia inquit humana diligit. Quapropter

Rupertus lib. 1. in Cant. ſuprà relatum textum exponens ait:
quinam ſunt oculi columbarum, niſi dona ſeptem gratia-
rum: iſti oculi mei, ſunt oculi tui, oculi columbarum, ocu-
li omniumgratiarum: omnium quippe gratiarum vel ſpiri-
tuum tu es effecta particeps, ex quo me caſtis viſceribus ſu⸗

ſcepiſti. ità ille. Ecce oculi columbarum ſponſi & ſponſæx

Chriſti & MARI: ficut ergo Chriſtus in terris oculum
miſericordiæ habuit ad peccatores, ad Matthæum, ad Pe-

trum & c. Sic habet & MARIA: oculi mei ſunt oculi t
oculi columbarum, oculi omnium gratiarum. Quapropter

Richardus à S. Laurentio lib. 2. de laudib. Virg. MARI quo-
que attribuit, quod de oculis Chriſti Regis dieitur Proverb.

20. Rex qui ſedet in ſolio judicij, diſſipat omne malum in-

tuitu ſao. Veriſfimè, inquit ille, hoc Virgini convenit,
ſedens enim cum filio in ſolio paradiſi, oculo miſericordiæ
reſpiciens peccatorem, intuitu ſuo diſſipat omne malum,

id eſt, triplex malum: malum ſcilicet culpzx, cujus impe-

trat veniam, malum pænæ, quam non ſinit ſtatim infligi, &
malum diaboli, nèe tendando tantum nocere prævaleat,

quantum deſiderat. iid ille. Quod quidem egregiè confir-
mat viſio, quam habuit S. Gertrudis ut refertur lib. 4. inſi-
zuat. c. 53. dum enim Salve Regina decantaretur in templo,

& Gertrudis in citato affectu verba illa repeteret: Hja ergo
advocata neſtra; videbatur illa ſibi DEl Matrem velut fortiſ-
ſimis quibusdam funibus ad ſe attrahere, quaſi nihil negare
poſſet, quod verbis illis peteretur. Ad ſequentia autem
verba: idlos nos miſericordes oculos ad nos converte: vidit

DEI

ehtet.
lier
At.

rin
tonen
hendit
grui-
n,

eln

ribugtr.

holt

8Cculun
n,Ade
feoli

uptaet .

RIA ς⅝.

AH
naln .

conveni
ctioontt

e nan
s inſ⸗
re

eonm:

eN

ltkhnt

Piülneenn

ia a

n n
NH

11e! 1

1

Quam vigiles, & miſericordes oculos &c. 53 3
DEI Matrem fllij ſui Servatoris noſtri faciem, terram ver-
ſùs leniter inclinantem, ac dicentem : Ecce hi ſunt mi-
ſericordes illi, ac benignitatis pleni oculi, quos ad illos,
qui ad me confugiunt, convertere ſoleo. Ecce oculi
MARIE oculi Chriſti, oculi columbarum, oculi gratia-

rum. Et de his B. Amedæus homil. de laudib. Virg. inquit:

charitate inenarrabili humano generi condeſcendens, &
illos miſericordes oculos, quibus cæzlum illuſtratur, ad
nos convertens, communem pro Clero, pro populo, &

utroque ſexu, pro vivis & defunctis levat orationem.

Adeſt huc de cælo glorioſiſſima, & præpotentiſſima, pro-
pellens omne, quod nocivum eſt, & conferens omne,
quod bonum eſt. Id verò qui fiat, in hunc modum cx-
plicat. Motu celerrimo, inquir, Seraphini alas excedens,

nunc in fonte vitæ fruitur amore DEltatis; nunc terras
ſignis & virtutibus illuſtrans, ubique ſuis, ut Mater ju-
cundifſima, & miriſicentiſſima occurrit. hæc ille. Oremus

& nos Clientes Mariani, & ardenter oremus ut his
miſericordiæ oculis MARIA nos reſpiciat,
magnopere namque ijs indige-
mus. & G.

7 K*
*

DISCUR-

purgatorij

534 Cursus Annui Dikurſus XXV.
e) ges Srsrre Ar P i Perkizerkie oe

DISCURSIIIS XXV.

Supet eadem verba: Mos taos miſericorde,
oculos ad nos converte.

Penetrabo omnes infeieres partes terra, e, in

Vitiam omnes dormientes, & illaminabo ommes es Geran-
es in Vomino. Eccli 24.

Uamvis tum hæc à me recitata, tum alia codem capi⸗

te contenta, in Principali ſenſu de incarnata DEl ſa⸗

pientia ſint accipienda; in ſecundario tamen intelligi poſ-

ſe de B. Virgine me docent Patres & Expoſitores: quin &

ipſa Eceleſia, dum varijs in Feſtivitatibus B. Virginis lectio-
nem inde deſumit in epiſtolæ locum. Et quidem præcita-
tum locum præter alios ſic M ARIA accommodat S. Bernar-
dinus tom. 3. ſerm. 1. de glorioſo nomine MARI A. art. 1. . 3.
dum in perſona illius ſic loquitur: penetrabo inferiores par-
tes terræ ſcilicet, quæ ſunt frigidæ, atque obſcuræ, & aſhi⸗
ciam ſcilicet oculo miſericordiæ omnes dormientes. ità ile.

Qui verò ſunt illi dormientes, nisi de quibus Paulas 1. Theſ-
Jal. g. ait: nolumus vos ignorare, fratres, de dormientibus,

ut non contriſtemini, ſicut & cæteri: qui ſpem non habent:

nimirum hi ſunt, qui piè in Domino obdormierunt, qui
licèt purgatorij pænis attineantur, tamen ſpem habent ut
inde eripiantur, adjuti aliorum ſuffragijs ,„& orationibus,

Miſſæ Sacrificijs, & eleemoſynis, jejunijs, & carnis caſtiga-

tione. Ad hos igitur Virgo DEI parens inquit: viſirabo

omnes dormientés, & illuminabo omnes ſperantes in Do-

mi 10.

. B. Virgo animabus purgatorii ſert opem, 53 5
mino. Etenim MARIA non ſolùm eſt Mater vivorum,
ſed & mortuorum, non ſolùm juſtorum in cælo, ſed & in
purgatorio; unde illi eſt cura de omnibus, & omnium eſt
. patrona & advocata. Unde apud S. Brigittam lib. 4. reve-
AaAt. c. 135. poſtquam dixifſet ſe Matrem omnium, qui ſunt
A in ſuperiori gaudio, ſubdit; (ſum etiam Mater omnium,
. qui ſunt in purgatorio; quia omnes penæ, quæ deben-
tur purgandis pro peccatis ſuis, in qualibet hora, propter
G. preces meas, quodammodo mitigantur. haæc ibi. Et lib, 6.
revelat. c. 1o., ait: ego ſum Regina cæli, ego Mater miſe-

lou ricordiæ, juſtorum gaudium & aditus peccatorum ad
. DEUM: nulla etiam pæna eſt in purgatorij igne, quæz
enee propter me, non erit remiſſior „ & lenior ad ferendum,
Dele quam aliter eſſet. zid ibi. Eſt nimirum MARIA mulier ami-
H da ſole, quæ alterum ſibi ſolem induit: quemadmodum
enim ſol, non ſuperna tantàùm illuſtrat, & calefacit, ſed in-
lo ferna quoque, dum in abyſſo waris uniones & ſuccinum,
rndr in viſceribus montium lapides pretioſos, aurum & argen-

r tuin ſuo calore excoquit, ac perficit, ut verum ſit quod
. enuntiavit Eecleſtaſticus c. 42. V. 16. ſol. illaminans per om-
sia reſpexit. Ita per omnia ſuperna & inferna oculis miſeri-
Li. cordiæ ſuæ reſpicit MARIA ut omnia beneficentiæ ſuæ ra- 2
8 dijs illuſtret, omnium curam ſe gerere demonſtret. Lo⸗=
Qquatur hic D. Bernardas ſerm. z. de Aſſumpt. Quis inquit il-
leo, milericordiæ tuæ, 6 Virgo benedicta, longitudinem,

t.li 3 .
ee

D htitudinem, ſublimitatem & profundum queat inveſtigare:
6 nam longitudo ejus uſque ad diem noviſſimum invocanti-
M bus eam, ſubvenit univerſis: latitudo ejus replet orbem ter-
ee rarum, ut tuâ milſericordiâ plena ſit omnis terra. Sic &&
nne ſublimitas ejus civitatis ſupernæ invenit reſtaurationem, &
ett profunditas ejus ſedentibus in tenebris, & in umbra mor-
li iis obtinuit redemptionem. itd ile. Qui ſunt hi qui in tene-
Ginhl èð VYy y bris

ld⸗

536 Cursus Annui Diſcurſus WXV.
bris & in umbra mortis ſedent, niſi animæ in igne piacu-
lari detentæ, & his illa ſubvenit per redemptionem, in in—
ferno enim nulla eſt redemptio. Idipſum dicere intendit
doctiſſimus Idiota, dum ait, longe poſitos, nempe in ob:

ſtruſo purgatorij carcere detentos à B. Virgine, velut ab al. 1
tero ſole illuſtrari. Verba illius do, quæ habet in prolego 1
de Contemplat. B. F. Beatiſſima Virgo MARIA, ſicut eſtom.
nium Regina, ſic eſt omnium patrona & advocata, & cura
eſt illi de omnibus: longè enim poſitos illuminat radijs mi-
ſericordiæ ſuæ, ſibi propinquos per ſpecialem devotionem
conſolationis ſuavitate, præ ſentes ſibi in patria excellentis
gloriæ ſuæ, & ſic non eſt, qui ſe abſcondat à calore ejus, id n
eſt à charitate & dilectione ipſius. ic ile. Annôn ergo ve- l
riſſime dicere poteſt Virgo parens: inſpiciam omnes der- e
mientes, & illuminabo omnes ſperantes in Domino. Manife-

ſtum fit hoc ex co, quod recenſet Abraham à S. Clara in ſuo
Leſch⸗Wien de Clemente VII. quòd cùm adhuc Religio-: er

ſus die fidelium animarum in templo S. Joannis Lateranen-. e
ſis ſacrum pro defunctis legeret, choro interim ſalve Re- (
ina concinente, ubi ad illa verba ventum eſſet: eja erge el
advocata neſtra, illos tuos miſer icordes oculos ad nos tonverte, “
viderit imaginem B. Virginis in Altari ſtantem, eonvertiſle i
oculos, ad feretrum mortuale inibi erectum, ſimúlque in le
ipſa purgatorij loca conjeciſle, & omnes, qui anno illo eè “”M
devenerunt liberâſſe, quod poſterius per revelationem di- m
dicerat. Quodſi ità eſt, quis ambigat non ſuſ(pirare ipſas tlr
. animas in purgatorio. Eja ergo ad vocata nöſira Hos tauos mi- “
ſericordes oculos ad nos converte: his ipſis enim & carcere,
& vinculis peccatorum nos eripere potes: ſi enim teſte S. V
Gregorio lib. 3. dialeg. 6. 21. D. Benedictus ſolo ſuo aſpectu Nn
brachia cujusdam ab hoſte conſtrida à vinculis diſſolvit, 4
quantò magis præſtare id poterunt oculi miſericordes B.

Vir-

B. Virgo animabus purgatorii fert opem. 537

Dn Virginis „de qua S§. Germanus erat. de præſent. quòd &t
A. vinculorum diſſolutio & S. Ephrem de laudih. SS. M ARI,
A quòd ſit carcere clauſorum liberattix celeberrima. Id ſane
e inh præſtitit in ſua ad cælum Aſſum brione, ſi Gerſoni ſuper Mag-
b niſficat, Bernardino de Buſtis, & alijs, ſidem habemus. Pié
cteditiur inquit Gerſon, DEl privilegio in Vitginis Aſ-
teller ſumptione evacuatum eſſe purgatorium, dum enim Prin-
u ceps coronatur, aperiuntur carcetes, quantè magis in coro⸗.
e. natione Deiparæ. ſic ille. Idiplum præſtare quotannis in .
ctam ſuæ Aſſumptionis feſtivitate teſtatur B. Petrus Cardinalis Ha.
elenn miani. lib. 3. epiſt. ult. ſeribit enim ſua ætate Romæ mulie-
eelbil rem detunclats . poſt elapſum annum in ipfo Aſlumptionis
ÿ feſto comparuiſſe alteri, cumque ab hac rogaretur, qui ha-
Ne k beret? uſque hodie, inquit, me non levis Pæha Ccruciavit,
Mlere ob peccata quædam levitatis in juventute patrata, quæ con-
rant feſſa quidem fui, fed pznam injunctam cx oblivione non
R peregi. At hodie Regina cæli pro nobis preces fudit, mé-
leirn que cum multis alijs de locis purgantibus liberavit, tôtque
e inde eripuit, ut numerum Romanæ plebis excedant, Cuùm-
Qque hoc alteri incredibile videretur, & hæreret in creden-

do ob ingentem numerum,; addidic ad cônfirmationem:
ſcito in ſignum veritatis, quam tibi modo: aperio, te hac ipſa
die poſt annum morituram, quod etiam eventus comproba-
vit. Liquet ergo, quòd etiamnum quotannis B. V. Aflſump-
tionis ſuæ feſto inſpiciat dormientes, atque illuminet eos lu-
ce ſuæ gratiæ, ut quantocyus ad lumen gloriæ perveniant.
Alia adhuc tempora animadvertere poſſumus ex eo quod
narrat Dionyſius tarthuſtianus ſerm. 2. de Wamps. in hunc
modum: Duo, inquit, ſocij erant ſe invicem diligentes,
quorum unus circa feſtum omnium Sanctorum defunctus
eſt. Alter verò continuis fletibus ſe ſe affligens nihil pro
defuncto orabat. Cui poſt teſtam Nativitatis Chriſti de-
SJM YVV fun-

1

rotti
merle 4
gnen
wle
onene⸗
nurßi
lenk
le
nele?
6 it
ihoen
ole⸗!

538 Cursus Annui Diſeurſus X XV

functus apparuit dicens, nihil mihi profuiſti ſolùm ploran-

do, & quaſi improbans illius fletum: Ecce, inquit, Beatiſſi-
ma Virgo MARIA ſingalis annis in feſto Nativitatis Chri-
ſti, ad purgatorij loca, cum multitudine Angelorum deſ-
cendit, & multas indè animas eripit; ; quoniam in nocte il-
la Chriſtum Regem gloriæ peperit. Cuùmque in proxima

Nativitatis Chriſti ſolennitate deſcenderet, & mulctas eri-
peret animas, ſperabam, quòd precibus tuis fuiſſet me eti-
am eductura, ſed non fecit. Verùm quoniam proxima no-

cte Dominicæ Reſurrectionis, ad purgatorium pro edactio-
ne animarum rurſus ſolet deſcendere, eò quòd Chriſtus no-

cte illa Sanctos de limbo eduxit, rogo ne ceſſes pro me orare,

ut me illa nocte dignetur eripere, & in hoc ſcies te exau-

ditum, ſi tibi ultrà non apparuero: & quia defunctus ille ad

viventem non redijt, creditur per Virginem glorioſam no-
Gte illa ereptus. hac Doctor extaticus. Unde rurſum patet
B. Virginem viſitare & illuminare dormientes id eſt defun-
tos, qui ſpem habent æternæ beatitudinis, non tantùm Aſ-
ſumptionis ſuæ die, ſed etiam Nativitatis Domini & Re-
ſurrectionis. Admiratione verò dignum eſt illud, quod

refert Cartagena de antiquitate Carmelitaxum; apparuiſſe .

olim B. Virginem Joanni XXII. ſummo Pontifici, ac præ-
cepiſſe, ut evulgaret Carmelitis, qui à Sancta MARIA de
monte Carmelo nomen habent, ſimùlque omnibus, cum
G Scapulari Ordinis ſepulturæ traditis, ac in purgatorio deten-
tis, ſingula ri Virginis benevolentia, primo Sabbathi die ab
ipfſorum obitu, integram relaxationem dandam pænarum
purgatorij. Idipſum promiſiſſe fertur S. Simoni Stock V.
Ordinis Carmelitarum Generali, & Ordini ſibi peculiari-
ter devoto, quèòd primà die Sabbathi poſt obitum, animas
Fratrum, Sororum, Confratrum & Conſororum Ordinis

Carmelitarum, in purgatorio: cxiſtemtes „ſu4 interceſſione

4 Pænis

I
A
(
Lo⸗

.

h
1o,

,

tliar

U

lel
r

en

e

Uvu
jj⸗
l⸗

4

Porn.

Neni.
C.

vncel
nolel⸗
pronint

llcasell. .

ne ei
LCimane.
cdad⸗
fusno.
meott,
le eylſ·
silei

Oſaint.
um Ee

ceir⸗

Nrin 4
DiN

0,gl
gpniſe
, 40 .
AILE
15,
.err.
Uieet
vervn
8 1
ecllile ⸗
RR

à pænis ſi ſit ſeratt abushargacorii ſen bobßbem. 5§
Augaſtini ſer. 3 5. ⸗ Hinc verum comperitur ill 39
ſaumpt. Non dubium te e & S. Idephonſi ſerm. . ao.
afferre pretium, poile 5 illam, quæ meruit Pro lib 4de Aſ-
quodue tecte 9. Pern knbartiri ſuffragium libera erandis
ponens illud Syracid“ ardinas tom. 2. ſer m. 3. art. itis. Hinc
tæ Virgini ccommd 8. in faktibu⸗ maris H z. ex-
ſtuoſum purgatori lau : ait enim maris eeſer⸗ Bea-,
cordiæ inviſens Peradmmbula intelliei „quod Martr miteri⸗
ri) inqui ut ſuccurra
e c non ſunh fluctus, quia t e elt Purgaro-
tormentis liberat Hunn quia nimirum eſt amaræ. d ad-
aao ait: & in õ deroro⸗ ſuos, & Bi⸗
ubveniens neceſſitatibus & ulavi, ſcilicet viſitans &
& omnium qui ibi exiſtunt. hentsdergorun nenrunn
. om. I. ſerm. 6 f.

. . inquit: B. Vi .
habet. U irgo in regno
. nde P. gno purgatorij
Hieronymo Carvalio H r nine
. 5U uſita⸗

no, cùm mor
ti
ret appar uit ei Ropitnliius multùm purgatori) pæ
ego non tantùm dyoba 3 metum ponere zi inr di time.
ata ſlum icen
etiam auxili peccator §:
jatrix um in h
ſolatione plenu de igne purgatorio detento ac vita, ſed
gittam Vir is deceſſit anno 16ο2 Ajunt rum. ltaà con-
in . „, coh-
ſtellarum Ennerie, oceidere; & Ecuunrut t detn ſa-
Virginis, & aberie cujus una ſagittæ nomen haben. illi de
occumbit. Sie ſe te in horizente noſtro ekorituir altera
Ir, alt
tæ nam ue ibi abet in horizon era
ibi te pur
(glttatum l. Plend pænæ, & ſunhlicia eri lagit.
olent intelli : nom
rinus in pſ. igi ſuppli ine
90. E Ppplicia ejus:
ſani. & nſ. 119. patet ex illo Jobi 6. ſacttne ,idau Lo.-
torjs. Hæ ergo ei potentis acutæ cum besiti a
æ, NM eſo
cit conſpi xX ut ſe * 4-
cuam, 1190 in pa
ut penitus ſe

Yy y ;
Per-

540 Cursus Annui Diſcurſus XXV.
perdunt, aut ut plurimùm alleviantur, ut ſupra ex S. Bri-
gitia diximus. Ex cadem habemus tis. 656. c, 29, ahimam
cujusdam militis, qui in feſtivitatum DElparæ vigilijs, ad
ejusdem honorem jejunabat, horas, ſeu officium B. Virgi-

nis recitabat, & ore proprio in cjusdom Virginis honorem

canebat, à tribus acerbiſſimis pænis, quibus in purgatorio
addicta erat, DElparæ interceſſione relevatam fuiſſe, Chri-

ſto Domino id Matri ſuæ concedente: ajebat enim: bendi-

Ga ſis tu Mater chariſſima, tibi nihil negari- poteſt, ſfiat vo-
luntas tua; ur petiviſti, ſic fat. Eſt autem illa ab his libe-
rata I. à terrifico dæmonum aſpectu. 2. ab acerba peccato-
rum commiſſorum exprobratione. 3. ab enormi frigore,
quod in ſtagno quodam patiebatur. Has tres ſagittas ſuſtu-

lit Virgo B. ubi oculis miſericordiæ, animam militis hujus

aſpexit. Similiter reſpexit illum de quo Ferdinandus de Ca-

Higlio: in 1. part. Hiſtor. Dominicanæ lib. z. c. 14. ſcribit. Of-

ferebat Robaldus ejus Ordinis Sacerdos Sacrificium Miſlæ
pro quodam ejusdem familiæ defuncto, & ecce Mater mi-
ſericordiæ MARIA comparuit, animam illius defuncti in
ulnis geſtans, dixitque: vides amicum, pro quo Sacrifici-
um offers. Romæ templum eſt, Bcatitſimæ Virgini Sa-
crum, quod Scala Cæli dicitur ex eo, quod inibi cum S. Ber-
nardo evenit. Erat ibi pervetus ſtatua & quia ab alijs ſinè
honore relicta: eam veneraturus S. Bernardus ſæpius adibat,
cùm à ſui Ordinis monaſterio non procul abeſſet. Qua-
dam verò vice etiam Sacrificium Miſiæ obtulit pro quodam
amiico ſibi in paucis di lecto, jam vitâà functo, quod ubi per-
ſolverat, videt veult alter Jacob ſcalam à terra in cælum uſ-
que protenſam, & in ea amicum ſuum cælum petere. Hic
ille præ gaudio manus complodere, & locum hunc ſcalam
Cæli appellare. Er revera eſt MARIA ſcala cæli aliorum

etiam ſanctorum Patrum aſſenſu & effato. Sic enim à 5.

Ephrem

yi.
inun
ſl
Vi.
Uoten
pudti⸗
Chei
denl⸗
GNEH
islbe.
eeeano⸗

ine,

Tſttr.

dsbuſe
lilr
bit, 0,

mn MAE

ter n

functin
Gllc
gini
5
n N
iel
8 Abr,

glaen V

bbipe⸗
Ainl
ge. N

cſd
line

6,

N

B. Virgo animabus purgatoriifert pem. 541

Ephrem de laudib. Virg, ſalutatut: ave porta cælorum & ſcala
aſcenſus omnium. A. Joah. Geometra in Cant. ſcala per
quam deſcendit DEUS, (ed aſcendit homo. Quod hymno
I. ſic ver ſu reddidit: .
Salve ſcala polum penetrans & ſidera tangens:
Quæxque DDEUM nobis nésque DEO reparas.
§. algentia de lasdih. Virg. ait: facta eſt MARIA ſcala Cæ-
leſtis; quia per ipſam DEIS deſcendit ad terras, ut per ip-
ſam homines aſcendere mereantur ad cæxlos. Eadem verba
habet s. Augaſtinus ſer. 11. de Nativit. Dom. §. Germanus Pa-

triarcha Conſtantinop. ora. in Nativit. Eirg. Salve, inquit,

vera ſcala Jacob. itd illi. ſicut ergo univerſim loquendo,
omnibus peccatoribus eſt ad cæxlum ſcala, MARIA, quo-
niam omnibus opem fert; ſic eſt etiam animabus in purga-
torio detentis, quæ jam certiores de cælo ſunt, quamvis
adhuc in via. Unde PDionyſ. Carthuſianus lib. 3. de laudib.
Tig. c. ult. cx O. Brigitta refert B. Virginem loquentem:
qui in purgatorio ſunt, gaudent in nomine meo audito,
quemadmodum æger jacens in lecto, cùm audit verbum
conſolationis. itaà ille. Refert Cantipratanus lib. 2. c. 3 3. §.
I2. Canonicum quendam Cameracenſem, ſibi notum Or-
dini Religioſo ſe addixiſſe, & cùm in vita valde S. oannem
Evangeliſtam dilexiſſet, expertum etiam in eo fuiſſe Patro-
num poſt mortem: quidam enim ejus olim Concanonicus
in apparitione vidit dictum Apoſtolum accedere ad glorio-
ſam Virginem, eamque rogare ſuppliciter: Ecce anima ami-
ei noſtri torquetur in pænis, veni obſecro, libera eam; quia
etsi in ſæculo perfectè non vixit, tamen vitam ſuam in Re-
ligione pro magna parte correxit. Nec mora, annuit Vir-
go Virgini Joanni, & ad purgatorium deſcendens animam
liberatam ad ſuperna traduxerunt. Occurrit hlc, quod

fabulatur Aaro lib. 6. neidos de .Æänea, duarum colum-
barum

542 Cuarsus Annui Diſcurſus XXVI.
barum ductu aureum ramum inveniſſe; indè ad cam pos
Elyſios ſubintrâſſe: geminæ cuùm fortè columbæ ipſa ſub
ora viri Cæ l6 venéêre volantes. Hæ columbæ erant MARIA
& Joannes, quæ ramo gratiæ dictam animam ad cælum de-

duxerunt. Memorat liber Regum ſecundus c. 14. Davidem

ſfilium ſuum Abſalon poſt patratum fratricidium recepiſſe

quidem in gratiam, non tamen ad conſpedum ſuum. Sed
hunc ille ardentiſſime deſiderabat, ut ſuccenſis etiam Joabi

ſegetibus i in agro, cogeret eum ad intercedendum apud Re-
em, ut faciem ejus videre poſſet. Tale, quin imò majus
deſiderium eſt in animabus purgatorij videndi faciem DEl:

hine non tam ardentibus flammis, quàm votis ad B. Virgi-

nem clamant, ut oculos miſericordiæ ad ſe quoque conver-
tat. Clamant ad nos quoque. Aiſeremini mei miſeremini
mei ſaltem vos amici mei, conſodales mei: adeatmus cum
Joanne B. Virginem & c.

28: P ser Pas is ßar ib 8e res gar Pi Eeft de.

DISCIRSUS XXVIL.

Super verba : Et IEſam benedictum fulbtum

ventrir tui nobis boſt hoc exilium oſtende.

Qui me invenerit, inveniet vitam, & hauritt
fſalutem à Domino. Proverb. 8. v. 3 5.

sigaum Nfenſus licet magnopere DEUS, miſericordi tuæ non
prædeſti. Heſt oblitus, ut cùm univerfſali diluvio genus humanum
nationis

eſt amare, fubmergeret, propter infanda ſcelera, Noëmum tamen ſal-

& colere vavit cum familia ſua. Ad fabrefactam eum juſſit ire ar-

F. m . cam, quæ intumeſcentibus aquis ferebatur in ſublime, ut
eine

commune mundi naufragium cum ſuis evaderet. Non

diffiteor

41,

n

i
(o
Min
Ie
Uin
eni
Uer,

E

i

i

ni⸗
Gtnn
lls⸗
4
or

1, t
nde⸗
i

In

Uuin
No

lile

— —

unſa
AH
INI
lunte
Nilen
ecenl
m. N

mn ſen

Puke.

ho muſ

enDl
,Vig⸗

coNH

end

mus ean

„

Signum pradeſtinationis eſt amare, &. 543
difficeor quidem in principali ſenſu per arcam hanc, Ec-
cleſiam Chriſti eſte figuratam, quia, quisquis extra Ecole-
ſiam eſt, ſalutem aſlequi non poteſt: non ambigo tamen
in minùs principali ſenſu notatam eſſe DElparam, ſinè qua
multi ſalatem æzternam conſecuti non faiſſent. Hoc mihi
colligere fas eſt ex Patribus, qui illam huic arcæ aſſimilà-

runt. Heſychius Presbyter Jeroſolimitanus hbom. z, de DEI-

para. Alius inquit, cognominat eam arcam, arcâ Noë la-
tiorem, longiorem, illuſtriorem: illa erat corruptibilium
animalium arca, ſed hæc arca vitz incorruptibilis: illa

ipla Noë fadorem ſuum portavit, hæc autem univerſæ Tri-
nitatis complementum; quandéquidem & Spiritus S. ad-

venicbat, & hoſpitabatur, & Pater obumbrabat, & filius

utero geſtatus inhabitabat. ztd ile. Et 0hrifppus ſimiliter

Presbyter Hieroſolymit. hom. de DEipara. Arca, inquit,
pretioſiſſima eſt Virgo DElpara;, quæ excepit totius ſancti-
ficationis theſaurum: arca non ea, in qua erant omnium

animalium genera, quemadmodum in arca Noë, quæ flu-

ctuantis univerſi mundi effugiebat naufragium-- ſed arca,
cujus architectus & incola, gubernator & dux via erat pi⸗=
fex omnium creaturarum. bhac ile, ſed optime omnium ad
propoſitum noſtrum loquitur meſliflaus Doctor tom. 2. ſerm.
de B. MARIA. Arca Noé; ait ille, ſignificavit arcam gra-

tiæ, excellentiam ſcilicet MARI: ſicut enim per illam
omnes evaſerunt diluvium, ſic per iſtam peccati nau-

fragium: illam Noë, ut diluvium evaderet, fabricavit;
iſtam Chriſtus, qui eſt pax noſtra, & requies, ut humanum

genus redimeret, ſibi præparavit. Per illam octo animæ
tantuúm ſalvantur, per iſtam omnes ad æternam vitam (quæ

per octonarium numerum ſignificata eſt, vocantur. Per il-
lam paucorum facta eſt liberatio; per iſtam generis huma-
ni ſalvatio. ita Bernardus. Audiant hæc peccatores, & quort-
. 2 2 quot

544 Cursus Annui Diſeurſus XXVI.
quot liberari volunt à diluvio, ſeu communi peccatorum
interitu, ad hanc arcam, ad Mariam confugiant: ſicut e-

mus benedictum fructum ventris ejus, illôque in æternum

archa Conſtantinopolitanus orat. 32. de aſſumpt. eſt arca eorum,
qui ſalutem conſequuntur iiâ ile. MARIA eſt arca ſalva-
tionis, inquit Alberius M. in biblgs MARIA. ſuper Geneſ.
Eſt ligaum exiguum per humilitatem, inquit Richardm 4 §.
Laurentio de laudib. Virg. lib. 12. cui committere debent
homines animas ſuas, id eſt vitam naturæ, & gratiæ, ut ſie
tranſeuntes mare, id eſt, mundum, per ipſam, quæ navis
eſt, liberentur à naufragio, & diluvio peccatorum. Ipſa
eſt enim arca Noë, de qua ad literam illud legitur Sapient.

untes mare per ratem liberati ſunt. hac ile. Eſt arca Noë,

diluvium infernale, qui in ea permanere invenitur per de-
votionem. ſic ile. O Clientes Parthenij, quotquot ad vi-
dendum in cælis DEUM, ad æternam felicitatem aſpiratis,
videte, amabò, quale præſidium & auxilium habeamus in
MARIA. Quamvis enim juxta fidei orthodoxæ documen-
ta, nemo citra revelationem ſcire certò queat ſe ſalvandum,
maximam tamen ſpem habeat ille, qui DElparæ pro viri-
bus eſt devotus. Evadet commune diluvium, & intcri-
tum, qui in hac arca Mariana per devotionem, per amo-
rem & cultum fuerit repertus. Etenim quàm potens, quàm

mus enim, quàm gratiâ plena ſit apud DEUM Patrem,
quàm gratioſa apud DEl filium, quàm amabilis apud Spiri-
um S. ut cam Pater ſibi affumpferit in filiam, filius in Ma-
2 irem

—

nim per Mariam DEl filius mundo ſalutem in terra attulit.
Sic etiam per illam ſalutem conferre vult in cælis, ut videa-

perfruamur. MARIA eſt arca, inquit §. Germanus Parri-

12. exiguo ligno credunt homines animas ſuas, & tranſe-

ait S§. Antoninus in Samma 3. part. tit. 3 1. 4. 3. quàâ evadit

7

efficax ſit ejus patrocinium, quis noſtrùm ignorat.: novi-

.

dtorun

Nt .

AINI
tl.
einn

OI
cOI
A
H

rall
hn
ir,
u U
n 4

n
n
le
uien
t e⸗

vot
APn

GocNN

ut

1

e 0

g . .

zn

na,

nit,
ius 4

9

H

Signum pradeſtinationis eſt amare, &. 545
trem, Spiritus §. in ſponſam. Quidni igitur valeat pluri-
mùúm Præ Sanctis omnibus apud DEUMomnia potentem?
quid ei negare queat à perſonis divinis, quæ ſuper omnes
creaturas ab ijſdem diligitur & honoratur. Optima ſanè
ſpes eſt, ait Z. Peirus Damiani lib. 6, epiſt. 29. apud eam ha-
bere confugium, quæ ſcilicet inter omnes cæleſtis curiæ ſe-
natores, impetrandi apud DEUM, primum obtinet locum.
iità ile. Confirmat hoc, quod legitur apud Bleſium in concla-
vi animæ c. 1. n. 16, æternum Patrem S. Catharinæ Senenſi
dixiſſe: MARI unigeniti filij mei glorioſæ Genitrici
bonitate mea conceſſum eſt, propter Incarnati Verbi reve-

rentiam, ut, quicunque etiam peccator ad eam cum devo-

ta veneratione recurrit, nullò modò diripiatur à dæmone:
ſi quid ergo ditctiminis ,ſi quid difficultatis emergat, in
noſtræ ſalutis negotio, ſi diluvium peccatorum noſtrorum
nos mergere velit in abyſſum inferni, vel in barathrum de-
erationis, illa cauſam noſtram ſuſcipiet, curàmque aget,
ſi per amorem & cultum ei fuerimus devoti. Hoc ipſum
ſiguratum eſt in arca altera, quæ vocabatur fæderis, quæ
erat commune populi - propitiatorium, & in extrema neceſ-
ſitate perfugium. Hanc igitur cùm portaſſet Abiathar Sa-
cerdos, eique deſervijſſet, non eſt interfectus à Salomone.,
quam vis reus mortis eſſet, quòd partes Adoniæ perduelli.
onem meditantis lectaretur. Equidem vir mortis es, ait
Salomon 3. Reg. c. 2. v. 2 6. ſed hodie te non interficiam, quis
pyortäſti arcam Domini DEl, coram David patre meo. MA-
RlA M arcam propitiationis affirmat doctiſſimus Idiosa de B.
Virg part. 1g, contempl. z9. quia ut ille ait: ſuis precibus,
meritis, & interceſſionibus, propitiatur Dominus, omni-
bus iniquitatibus noſtris: cuùm enim pro peccatori ibus ſuo
be nedicto filio ſe ſemper opponat, nihil ei poteſt negare,
ipſius benedictus filius; aut enim jubet nato, aut orat Pa-
Zà = 2 trem,

546 Cursus Annui Diſcurſus XXVI.

trem, & ſemper exauditur pro ſua reverentia. isdà ile. Si-

militer Richardus 4S. LEaurent. de lan dib. Virg. lIib. 11. Arca
propitiationis eſt MARIA, quia Mater eſt „GS Regina mi-

ſericordiæ, Mater illius, & filia, qui Pater eſt miſericor-

diarum, & totius conſolationis. 2. Cor. 1. qui eſt propitia-
tio pro Peccaris noſtris 1. Joan, 2. cujus meritis & intercef-

ſione propitiatur Dominus omnibus iniquitatibus noſttis:

cùm enim pro peccatoribus ſe filio ſemper opponat, nihil ei
poteſt negare filius ejus; aut enim jubet nato, aut orat Pa-
trem, & ſemper exauditur pro ſua reverentia. bæc ice.
Quis quis igitur mulktorum ſcelerum, & attentatæ contra
DEUM perduellionis ſibi eſt conſcius, ſi mortem æternam
evadere cupit, portet arcam Domini aſſidueè, portet in cor-
de per amorem, in manibus per conſtans aliquod pietatis
opus: MARIA non deſeret addictum ſibi Clientem, ſed
fidelis, & conſtantis obſequij memor, ſuccurret in neceſ-
ſitate, gratiam pænitendi, & finalem in bono conſtantiam
impetrando. Fieri non poteſt, ait Bloſius in Paradiſo ani-
mæc. IS. ut pereat, qui MARIE ſedulus, & humilis cultor

fuerit. Idem zn Conclavi Anim. part. z. c. 12. refert DEI-

param §S. Mechtildi dixiſſe lib. 1. Sirit. grat. c. 45. ego om-
nibus qui mihi pie, & fſancte deſerviunt, volo in morte
fideliſſimè, tanquam Marer pijſſima adeſſe, éoſq; conſolari ac
protegere. 114 ihi. Cornelius à Lapide in prov.S.v.: 2. ait: Chri-

ſtus Mariam electis omnibus præfecit, voluitque, ut nemo

ſalverur, cæluùmque conſcendat, ni iſi ipſa conſentiente
imò adjavante, & dirigente. Qui ergo ſalvus eſſe cupit,
& ſalutem (aamaſſecurare, caultor ſit B. Virginis, ut in ejus
amore & devotione quotidie creſcat, & Pproficiat. ità ille.
nam ut ait Iinta in prolog. Contempl. xde quos juſtitia filij

poteſt damnare, Matris miſericordia! liberat; quia theſau-
rus Domini eſt, & theſauraria gratiarum. itd ille. Poteſt

igitur luggerere jam contritionis gratiam Jam virtutis
contra

*

/

C

lee

litl

i

nell

Signum pradeſlinationis eſt amare. &⸗c. § 47
contra dæmonum tentationes, jam conſolationis contra do-
lorum acerbitatem in mortis lucta. Qare perſtat ſenten-
tia D. Bonaventuræ in pfalt, Lirg. quem vult ipſa, ſalvus erit;
& à quo ipſa ſuam avertit faciem, vadit ad interitum; qui
illam dignè coluerit, juſtificabirur: & qui neglexerit illam,
in peccatis morietur. Et qui habuerit Characterem nomi-
nis ejus annotabitur in libro vitæ. ztia ie. Perſtat ſententia
