plantavit, expugnare viriliter aggreſſa es; tu & ſpiritum
clationis Evæ, vertice humilitatis comploſiſti. Hæc Bernar-
dus. Narrat poſt Livium, Valerius Maximus lib. §. c. „. Co-

riolanum magni animi, & conſilij virum, ob iniquam

damnationem ſui defeciſſe ad volſcos Romanis infeſtos,
ibique imperium in milites adeptum, graviter afflixiſſe
Romanos, quorum exercitus fudit, ut aditum jam paten-
tem ad urbis mænia haberet: unde ingens terror, & con-
fuſio Romæ in populo, ac in ſenatu erat. Miſſi ſunt ad in-
juriam deprecandam legati, & cùm nil proficerent, miſſi
Sacerdotes, ſed fruſtra; nonniſi ultionem meditabatur Co-
riolanus, quam tamen avertere non poſſe ſe agnoſcebant
Romani: Tunc Veturia Coriolani mater in caſtra Volſco-

rum abit pro ſalute civium, & communis patriæ deprecatu-

ra. lbi obvia filio facta, ſic loquitur: ſine, ut priuſquam

complexum accipiam, ſciam an ad hoſtem, an ad filium ve.

nerim, captivane in caſtris tuis ſim an mater! ſi mater;
in héc- ne tibi vitam dedi, ut te hoſtem, & meum & patriæ
viderem? in héc- nete alui ut patriæ exitium afferres? ſi

captiva: en uterum qui te novem menfibus geſtavit, en

ubera, quæ te aluerunt, ferrum ſtringe, irrue., & me pri-
mam vitàâ ſpolia, quæ vitam tibi dedit; ſi ferro „ſi cruore,
exſatiare vindiæ furorem placet, à me incipe: graſſare,

ut libet. His exanimatus, & exarmatus Coriolani animus,
expugnaſti, inquit Mater, & viciſti iram meam: patriâ,
quam vis inviſa meritò mihi ſit, hujus precibus admonitus,

cujus utero conceptus & uberibus lactatus ſum, te dono: ſic
Matrem complexus, agrum Romanum hoſtili ferro libera-
vit: ità bellum atrox, ſalutari pace mutavit, inquit Vale-
rius

Uillins
ine,

4

i
Eel&
Mnun
h in
Wi⸗

(her!

3

fai
Khomnt

i

Cann

lcet,

ulti,

lenoant

ile)
ktium

Maria pacis cæalum inter s& terram, Eo'c. 41 1
rius Maximus. Quod atrocius bellum erat quàâm cælum sgimile re-
inter & terram, terram inter & infernum? namque ſub dæ- quire apud
monum jugo eramus poſt commiſſum Adami peccatum, & nelluen

quis inde nos eriperet? quis adverſùs, eos prævaleret? miraculis
DEUS id facere poterat; at nobis graviſſimè offenſus eratn. 28.

propter ill lud ipſum peccatum, quod abjecto DEi mandato,
Adam & Eva obſequium & homagium diabolo præ ſtite-
rint, ejus conſilium, & voluntatem faciendo. Verum
MARIA ſuæ vitæz innocentiâ, ſuis ſanctiſſimis meritis,
ſuis ardentiſſimis precibus aupud DEUM hoc obtinuit, ut
iram ſuam remitteret, & gratiam ei conferret, cujus vir-
tute etiam dæmonis poteſtas contereretur: ſuperbia nimi-
rum illius humilitate, aſtutia prudentia, carnis illecebra vir-
ginitate. Taata, inquit KRichardus à S. Victore c, 26., in
Cant. fuit ejus charitas, ut non ſolùm ad Judæos ſed ad om-

nes homines fuerit dilatata: pro his indeſinenter oravit,

pro his ſolicita fuit, pro his orando exaudita fuit, dicente
ad eam Angelo Gabriele: inveniſti gratiam apud DEUM,
ſcilicet, quam quærebas. Omnium ſalutem deſideravit,
quæſi vit, & obtinuit. itd ille. Suffragatur J. Bernardus ho-
mil. 3. ſuper miſſus. inveniſti gratiam apud DEuM, quam
nemo ante te potuit invenire: quam gratiam? DEI & ho-
minum pacem, mortis deſtructionem, vitæ reparationem,
ità ille. Nec ſolùm pacem fecit DEuM, inter & hominem,
ſed etiam inter homines, & Angelos ‚ut obſervavit Richar-
dusà S. Laarentio de laudib. Virg lib. I. ubi ait: per ſalutio-
nem Angeli ad MARIAM notatur concordia Angeli & ho-
minis, quia per partum MARIE factus eſt homo concivis
Angelorum, & domeſticus DEI. itd ille. Ex hac cauſa
Bonaventura in ſpecal, Virg. c. ⁵. Evam aſſimilat corvo,
MARIAM vVerò columbæ, quæ ramum olivæ ad Arcam
Nos attulit; quoniam oliva pacis Symbolum eſt juxta Poeë-
Pf f 3 tam

412 Cursus Annis Dikkuru XIILI “
tam Ovid. lib. 1. de Ponto adjuvat in bello, pacatæ ramus
olivæ. Et teſtatur Dionyſius Halicarnaffius lit. 7. Quèd pril-
ci pacem petituri cum ramis olivarum ad eos, quos exora- nl
re volebant, pergere conſueverint; quemadmodum & ille iie
apud Virgilium: paciferæ que manu ramum prætendit oli- liin
væ. Unde Erneſtus Epiſecpus Pragenſ. in Mariali c. 5o. ait: Ul⸗
Si oliva arbor pacis eſt, B. Virgo totius mundi reconcilia:. umt
rionem obtinuir, ſic ille. Hujus rationem nobis dabit Ri- Munt
chardus à S. Laurent. de laudib. Virg. lit. 12. ubi ait: finita ule
eſt guerra, quam fecerat Eva inter Drux, & hominem, un
inter hominem, & Angelum ,inter hominem & hominem, on
inter cor pus & animam. ità ille. O quàm benignus, quam muum
elemens, quâm familiaris Dsus cum homine. ut jam ad. mlt
impleat illud Pryov. 5. delitiæ meæ eſſe cam fil⸗s hominam. Et uikti,
quàm frequentes nobiſcum ſunt Angeli, quàm prompti ad nd
noſtra obſequia, quibus ante Incarnationem filij DEl uſque fienn
ad adorationem ſubſternebamur. Quàm verò etiam la- uig
befactata dzmonum, in genus humanum potentia, quod vel Me
ad nomen MARI conterriti diffugiant. Quamobrem ube
quod de Patriarcha Noë dicitur Eceleſ. z24. & tempore umn)
iracundiæ factus eſt reconciliatio; hoc Virgini Matri rectiùs ilen

7

accommodari poteſt: ipſa enim eſt, quæ ut loquitur 5. Arnli
Trrea,e Iuſtinianm de caſto connahtr. contulit patem wun- (cn
Quapropter nénne jure æquiſſimo ad nos dicitur: Sa- Winn
Tia,. Mariaw., qua mulihm laboravit in vobis, ut DEuM no- in
bis redderet propitium, ut inimicitiæ cxlum inter & ter- len
ram aliquando deſinerent. Neque verò etiamnum labora- Acnin
re deſinit, ut DEO nos reconciliet, ſi quando iterum eun. (i
dem peccatis noſtris ad jracundiam provocamus. Imò vel iin
ideo cum anima & corpore in cælum aſſumpta eſt, & ſtat i
Regina à dextris in veſtitu deaurato, ut ſemper acceſſum lerf
ad DEl conſpedtum habeat, & illum nobis peccatoribus ee

reddat

ni⸗

=ẽ
S=

Maria pacis calum inter terram, ézc. 41 3
reddat placabilem. Hoc atteſtatur Eccleſia, dum in vigilis

aſſumptionis in ſecreta ponit hæc verba: idcirco Virginem
de præſenti ſæculo tranſtuliſti, ut pro peccatis noſtris apud
te ſiducialiter intercedat. Unde ſicut poſt diluvium Daus

poſuit arcum cæleſtem in ſignum reconciliationis, ait enim
Genes. 19. v. 1 3. arcum meum ponam in nubibus; „& erit
ſignum fæderis inter me, & inter terram; ſic etiam Mariam

cum corpore, & anima in cælo eſſe voluit in perpetuum
reconciliationis factæ, & adhuc faciendæ memoriam. Unde

S. Antoninus 4. part. tit. 15. c. 44. ualt. ſic Virginem in-

ducit loquentem: decet me in glorificatione eſſe juxta fili=

um meum, propter interceſſlionem continuam pro hamane

genere, ut cum DrEus peccatis hominum, diluvio flagello-

rum irritatus fuerit ſubvertere terram, ego ut arcus appa-
ream in conſpectu- ejus, indéque recordatus fæderis ſui, re-
propitietur eiſdem, ne diſſipet mundum. heæt ibi. Hoc ip-
ſamet Virgocomprobat in revelat. S§. Brigittæ lib 3. ubi ait:

ego ſto ſuper mundum continua oratione ſicut arcus cæli ſu-
der nubes. Recte igitur Bernardinus Senenſ. tom. 3. ſerm. 1.
de nomine MARIA art. I. c. 2. pronuntiavit: lpl eſt arcus

fæderis ſempiterni; ut hon interficiatur omnis caro; quia
illum genuit, qui fecit utraque unum. Et ſubdis. fructus iri-
dis eſt recordatio divini fæderis, ne divino judicio diſper-
gatur terra, & omnis anima vivens in ea. Sic per Virginem
glorioſam offenſa eis remittitur, fædus ſtringitur: & ideò

meritò ſicut iris Virgo ſcilicet benedicta in circuitu Eccleſiæ
conſtituitur. haæc ille. Et verò cum per gratiam (verba ſunt
D. Anſelmi: in epiſt. Pauli) remiſſis peccatis, abſumptæ fue-

rint inimicitiæ, reſtat ut pace adhæreamus ei, à quo nos ſo-
la peccata dirimebant. itd ille. Sic per gratiam DEo reſtituit
B. Mater Theophilum Adanenſis Eccleſiz oëconomum, ut

fauſids videre eſt apud inekom in throno DEl. c. 20., n. 715.

Huic

414 Cursus Annui Diſcurſus XIlI.
Adegen Huic ſimile refert ilem tract. de miraculis n. 27. quod factum
Chriſtian. Laureti: ſolùm hic annectere placet quod idem c. 24. u. 20.
om. 1. recenſet ex Caſario lib. 2. exemplor. c. 12. Juvenis quidam

part. 2. C. . . . 2 .
25. He 3 n. Cm multas divitias à patre defuncto ſibi relictas penitus

9. inter bi prodegiſſet; ob idque triſtis ſolum vertere cogitaret, nèe apuid

torias. Pcl- 10 . di . S f. . J ſt illi⸗ ⸗
bartutn in- notos MWendicare cogetetur, à netario quo 2 m tu0 VvIic .,;

Rtellario B. de'monhum conſuetudini aſſueto, nocte per quoddam ne-
V7. Dere, mus ad locum paluſtrem ad dæmonem adductus, qui majo-
5. Diſcipu res divitias, atque honores ei eſt pollicitus, modè Chriſto
lum inter abrenuntiaret: quod importunis villici ſuaſionibus, in vitus
vle tamen effecit, & Chriſtum (ut Cæ ſarij verbis utar) ore ne-
Tunc adjecit diabolus;, adhuc opus imperfectum eſt, etiam
abrenuntiare decet Matri altiſſimi; illa eſt enim, quæ maxi-

mum nobis infert damnum: quos filius per juſtitiam abij-
cit; Mater, quia nimis miſericors eſt, ad indulgentiam re-

ducit. Qued, cùm miles ſe faéturum conſtanter abnue-

ret, re infecta, ingenti tamen ſcelere obſtrictus, redijt.

Verùm dum revertitur ad Eccleſiam in via divertit, coram
Altari ad imaginem DElparæ filium in ſinu geſtantis pro-
ſtratus, ex intiméque corde, magno fletu, & clamoribus
matrem miſerieordiæ implorabat, quo ſibi admiſſi ſceleris
veniam à filio impetraret. Mira res? ipſo audiente, DEl-
para filio hæc dicebat. O dalciſſime fili miſerere huic ho-
mini. Puer verò ut delicti gravitatem militi oſtenderet, ſe
aliquantulùm durum exhibuit; nam faciem à Matre aver-
tens, nihil ei dicebat: cumque iterum rogaret hominem
ſeductum aſſerens, Matri dorlum vertit dicens: Homo iſte

me negavit, quid ei faciam: Tum imago Virginis ſurre-
Xit, puerum ſuper Alare poſuit, ejusque pedibus proſtrata:

Rogo, inquit, fili, ut propter me dimittas ei hoc peccatum.
Mox infans Matrem elevans, ait, Mater nunquam tibi ali-
quid

„

gavit, & manu exfeſtucavit, atque diabolo fecit homagium.

lucl
mi
lanie
Uutin
letr
mpo

lle

mulun

MWm

ien

ihea

Ehe

ie

uNh

ad
nis

ick:

e i
1 lle
en

—

MWe tantus fdelium recurſas ad &. 41 5

n qꝓuid negare potui, ecce propter te totum dimitto: hæc om-
niea cùm non ipſe ſolus, ſed & alius miles, qui prædia, ac
un bona illius emerat, quæ iſte vendebat, caſu eandem Eccle-
iu fſiam ingreſſus, vidiſſet, & audiſſet; unicam filiam, ei in
matrimonium collocavit, ac dotis nom ine bona ab eo ven-
4 Qdita tradidit;, pollicitus ſe eum hæredem reliquorum bono-
nN rum poſt mortem facturum; cui iſte læto animo annuit;
sicque per DElparam, & peccati veniam, & bonorum tem-

II poralium aflluentiam eſt conſecutus. Ecce arcum fæderis
Iu Mariam potentiſſimam peccatorum apud DEIIM reconci-
e liatricem. Quapropter opportunè nos hic admonet Ec-
gin (leſzaſticus c. z33. Vide arcum, & benedic eum, qui ſecis illum:
e valde ſpecieſus eſt in ſplendore ſuo: gyravit cæalum in circnita

Aleriæ ſuæx, manus excelſi aperuerunt illam. Quidni ergo
arcum hunc ſalutemus benedictum, vel cum B. Ephrem.
n delan dib. Virg. Ave Domina noſtra fædus pacémque fide-
bn libus tuis impetrans: velcum Andrea Cretenſi orat. de An-
zantiat: Salve Divina cum hominibus reconciliatio. De-
n nigque ſalatate Mariam, quæg mulium laboravit, in vobis, ut
hac ſaltem ratione eidem gratitudinis vicem rependatis.

nbn Amen.

òððẽ

DISCIIRSIIS XIII. .,.

tus fideli-
4 Aubper illa verba: Ad te clamamuKs. am recur-
Sic honorabitur, quemcunque volaerit Rex hono- Benn da
— rare. Eſther. 6. v. 9. iinm ho-
norare, Kr
e INde ferunt oculis, atque animis, noſtræ tempeſtatis emer
6 Z Theterodoxi, tantam in populo Catholico pietatem, & af- honorz-.

10 Gg g fectum tar.

416 Cursus Annui Diſeurſas XI.

feſtum in Divam Virginem: præſertim verò, quòd neceſſi

tate, vel tribulatione aliqua preſſi, ad illam recurrant, opem
ſubſidiümque imploraturi. An enim, inquiunt illi, non

eſt DEUs in Ifraël? annéôn ille eſt præpotentiſſimus anxi-
liator, fons & origo omnis boni ² annéôn & ipſe miſericors
imò Pater miſericordiarum, & totius chnſo lationis, qui con-
ſolatur nos in omni tribulatione noſtra. Et ſi peccavimus;
ſi iram illius, pænamque commeriti ſumus, nunquid advo-

catum habemus apud Patrem JESUM Chriſtum juſtum, &

ipſe eſt propitiatio pro peccatis noſtris, ipſe ſalus & refugi-
um noſtrum in tempore tribulationis: ut quid ergo curri-
tur ad MARIAM? ut quid illi ſupplicatur: ur quid vocife-

ratur? ad te clamamus, non ad DruM, non ad Chriſtum,
ad te, ad te ſuſpiramus, gementes & flentes, non ad com-
munem Patrem miſericordiarum, non ad advocatum no-

ſtrum: nénne (criptum eſt c. 49. v. 15: in vocaνα in die tri-
ulazionis, eruam te, & honorificabis me; ut quid igitur ad
MaRIAM curritur? Itaà ſtomachantur illi, exiſtimantes nos
MARIAM PpFæferre DEO, derogare officio Chriſti Mediato-

ris, & advocati; ſed graviter falluntur. Etenim, non ig-

noramus, quin etiam confitemur ; quòèd quidquid MANTA
ræ ſtat, aut etiam præſtare poreſt „per DEuM Poteſt, ac per
Klijbenevolentiam: per ipſum enim eſt potens, per ipfum
liberalis, & munifica; ſicut enim per ipſum effecta eſt Ma-
ter DEI, ſic per ipſum habuit gratiarum plenitudinem in ter-

vis, jain ve

. . 1 —RZ .
tiendi, & elargiendi: ſi enim non haberet, qusmodo elar-

giretur? nemo enim dat, quod non habet. Aut ſi non elargi:
retur, cur tam copioſi fideles accurrerent 2d opem cejus im-
plorandam 2 ſanè fruſtra non, niſi expetimento perſenti⸗
ſcertent ejus conſilium, velauxilium. Quodſi autem & po-
teſtatem habet, & reipſa illam exercet, dicant adverlatſ,
Ar

erò in cCælis etiam nacta poteſtatem eaſdem diſper-

.
0
ll
t
li
ori
terri

iin
lni,
kenit
Mierre
(in
iien,
mlien
eip
nns,
Abien
nrinſ.
alir on
ladoren
ne cor
Umman
in
ein
inlne
Pltii
is
ſina⸗
inn
fnili

Ideò tantus fidelium recurſas ad &c. 417

4Aan DODEO ità volente, vel invito? ſi in vito, cur non inhibet
jus uſum, aut penitus ſubtrahit? ſi autem volente DEoO non
N tantùm fideles accurrunt, ſed etiam MARIA ſuccurrit,
. gaid habent adverſarij), quod 0 btrectent? quòd opinentur
honori vel ofſicio divino aliquid derogari, vel præjudicium
r in ferri. Non intelligunt illi aut nolunt inte lligere, ne be- Deus vule
ne agant, DEUM velle à fidelibus MARIAM honorari & glo⸗ aanit.
NA rificari, ut ipſemet per eam honorificetur & glorificetur:
ſicut enim mundum hunc fecit ſpectabilem, & in eo admi-
rabiles rerum naturas, proprietates, & operationes, ut in
1d. co, & in illis ſuam exhibendo potentiam, ſlapientiam, & bo-
k nitatem, glorificetur; ità in microcoſmo, ſeu homine,
um mundi epitome, quàm maximeè gloriam ſuam voluit palaàm
d. facere ipſimet mundo inte lligibili, ut enim taceam primi
N hominis Adami conditionem, quam non ſublimavit: & ad-
„Nℳ mirabilem effecit humanam naturam: dum eam univit di-
IE vinæz in Chriſto, ut æqualiter Däko, omnia poſſit, omnia cog-
6G noſcat, omnia velit, atque etiam æqualiter Däo honorerur,
ie & adoretur: quéô quid majus, quid ſublimiùs? ſecundùm
hanc complacnit divinæ Majeſtati condere naturam pure
u haumanam, ſed divinitati prozimè accedentem, ut in ea di-
eß vitias potentiæ, ſapientiæ, & bonitatis ſaxdemonſtraret, ac
tn per illam glorificetur; & hæc MARIA eſt, in Matrem DEI
N primùm electa dein grati plena ſalutata in terris, exinde in
er cælo, uti in gloria flio proxima, ità gratiarum omnium the-
ſauraria & diſpenſatrix. Non capiunt hoc adverſarij, ſed
eH ſtupent, imò negant, pernegant. Verùm capiuntne Deum
Ralia mundi elegiſſe à ut con fu, das ſapientes; & znfirma mundi,
n 22 confandat fortia; & ignobilia mundi, & contemptibilia; &
esa qa non ſaunt, t ea nͤ ſuut, deſtrweres; ut non Slorietur
“ omnu caro in conſpectu ejus. t. Cor. 1. v. 28. Dicam planiùs,
“H ne fortaſſis etiam hoc non intelligant; capiuntne Apo oſtolos
9 Sg. g 2 rudes⸗

„

418 Cursus Annui Piſzurtus XII

rudes, & indiſcretos piſcatores, electos in Chriſti Vicarios

Legatos & oratores, datam illis ampliſſimam poteſtatem
miracula quævis patrandi, cælum ipſum claudendi & ape-

riendi? capiuntne unam Jahel, aut Judith, magis idoneam

fuiſſe ad cõterendum hoſtilem exercitum, vel ducem, quàm
virile robur alicujus herois? aut habiliorem David paſtor-

cùlum, ad ſternendum Goliath, ad moderandum regaum

IHraél, quàm alium aliquem in armis & aula educatum?

Et nénne conſentaneum rationi magis, eligere naturam

Angelicam ad divinitatem aſſumendam, quàm humanam:
Verùm divinæ ſapientiæ aliter viſum eſt, aliter divinæ pla-
cuit voluntati, ut in his contemptibilibus manifeſtior &

glorioſior virtus ejus appareret. Quid ergo mirum unuam
purum hominem, unam Virginem Hebræam, ſic in cælo
evaltare, ut omnia illi ſecum faciat eſſe poſſibilia, omnium

gratiarum theſaurum concedat, ut elargiri poſſit ad rectæ

rationis arbitrium. In hac ipſa communicata poteſtate,

gloriain & magnitudinem potentiæ ſuæ vult exhibere.

Czli enarraut gleriam DE! & opera mannum ejus annuntiat

firmamenium pſ. I5. Sol quantæ celeritatis, quanti luminis,
quanti ardoris quantæ potentiæ, & efficientiæ in maturan-
dis plantis, ſegetibus, & fructibus, in excoquendis metal-
lis & c. Néênne ideo, ut ſit vas admirabile, opus excelſt
Eccleſ 43. v. z. ut in hoc vaſe admirabili DEUS admirabi-
lis cognoſcatur, & gloriſicetur. Sic ſic in admiranda Vir-
ginis Matris potentia & facultate admirabilis ipſe cupit ha-
beri, & in glorioſa glorioſus. Antonomaſticè opus Do-
mini mirabile“, eſt MARIA, de qua dicitur Eccleſ. 42. Vvas ad-
mirabile opus excelſi: verba ſunt D. Bonaventaræ in Spec.
c. 6. Unde Richardus à S§. Laurent. lib. z. de laud. Virg. ac-

commodat Beatiſſimæ Virgini illud pſ. 47. magnus Domi-

nus, & laudabilis nimis in civitate DEl noſtri, & ait: per
ipſam

168
rn
its
Win,
UMze
e.

als,

rortk
mlore
Nor
lim
Rerns
nct
Uyi Ver⸗
lenhre
Pinvol
Kinen
Mlillin

Ubor

Duur 14

AI

UEa
Ui o
, bi
Une

AuuI

Meò tantus fidelium recurſus ad &vc. 419
ipſam, & in ipſa, & ex ipia augetur gloria Patris & filij, &
ſpiritus ſancti, unde in pſalmo, magnus Dominus & lauda-
bilis & c. licèt enim in omni creatura ſit Deus magnus &

laudabilis, nimis tamen nominatim dicitur magnus & lau-

dabilis nimis in civitate DEl noſtri, quæ eſt MARIA: fecit
chim illi magna qui potens. itd ile. Hinc etiam D. Anſel-
mus in pſalterio B. Virg. part. 3. illam vocat Alleluja fideli-

um, per quam DEl inter gentes nuntiantur omnes laudes. Matrems
itd ile. Exinde ergo tot in locis tam celebribus claret mi- ſeam vult
raculis, ut ad Mariam auxilij implorandi causâ non recur-
rere orthodoxos, foret miraculum. Prærer explicatam
modoò rationem, afferri & iſta poteſt, quèd filius DEl co-

ram toto orbe Matrem velit honoratam & glorioſam: non
eſtenim vel homo;, vel Angelus cui plus ſit obſtrictus, &

obligatus, quàm DElIparæz, cum à nemine in hoc mundo

plus acceperit, quaàm ab illa: ab ipſa habet ſuum eſſe, ſu-
um vivere, & ſentire; ab ipſa carnem ſuam & ſanguinem,
quem pro mundi redemptione profudit, ipſa parvulum fas-

cijs in volvit, lacte nutrivit, ſinu fovit, brachijs geſtavit,

veſtimentis contexit: quidni igitur præ omni alia creatura
pura illi retribueret honorem & gloriam. Hoc ponde-

ravit S. Methodius dum orat. in Hypapant. cam alloquitur.

Quid hoc illuſtriùs: quidve ſublimius? qui cælum & ter-
ram implet, cujus præterea ſunt omnia, quæecunque mo-

ventur, atque ſubſiſtunt, is tui factus indigus: tu enim mi-
rabilem Incarnationem, quam aliquando non habuit, DEO

mutuam dediſti. Et mox ſubdit: Euge! Euge! Mater

DEI, & ancilla! euge! cuge! quæ debitorem illum ha-

bes, qui omnibus mutuatur; DEO naàmque univerſi debe-
mus, tibi verò etiam ille debet. Sie ille. Quodſi igitur ef-
fatum æternæ veritatis eſt infallibile: Joean, 12. v. 26. Si

quis mihi miniſtraverit, honorificabit eum Pater meus,

Gg g 3 quid-

77

420 Cursus Annui Diſeurſus XII.
quidni honorificet Matrem filij ſui? quis enim ei amplius,
ac diutius miniſtravit, quam eius Mater: qui enim dixit,
verba ſunt Ruperti Abb. lib. penult. in cantica: honora pa-
trem tuum & Matrem, non dubium, quin & ipſe honoret,
& ab amicis ſuis velit honorari Matrem. ird ie. At vetò,
inquiunt adverſarij noſtri, derogari honori divino, dum
divinam MARI tribuimus poteſtatem, quaſi DEA foret
aliqua. Sed cnim dicant illi, an non jus vitæz ſoli DEO

principaliter competit, & tamen communicatum judicibus

& ſæculari poteſtati „ quis ignorat? non enim ſine cauſa
gladium portat Rom. 13. v. 4. unde & Dijs aſfimilantur,
pſ. S81. ego dixi Dyj eſtis vos. Dicant, an non futurorum
& ſecretorum cognitio Divinitati propria, ut liquet. ſa.
44. V. 2 3. Annuntiate quæ ventura ſunt in futurum &
ſciemus, quia Dij eſtis vos: & tamen Prophetis & Apeſto-
lis communicatam, quis ambigit? dicant annon divinita-
ti proxima poteſtas ſaſcitandi mortuos, claudendi cælum,
nè pluat, cæcos illuminandi & e. & tamen hanc homini-
bus communicatam, quis in ficiabitur? Et qais poteſt dimit-
tert peccata, niſi ſolus D ElSMnarci. 2. v. 7 & tamen hanc
poteſtatem dedit Apoſtolis, & eorum ſucceſſoribus. Joan.
20. V. 2 3, quorum remiſeritis peceata, remittuntur eis,
& quorum retinueritis, retenta ſunt. Et cujus eſt agere
judicem vivorum & mortuorum, niſi illius, qui ſolus no-
vit ſecreta cordium: nihilominus, cùm ſederit ſilias homi-
ziüs in ſede Majeſtatis ſuæ, ſedebiti & vos Apoſtoli ſaper ſedes
duodecim jadicantes duodecim tribus Iſraël AMatth. 19. V. 2 8.
Unde & Paulus ſeribit 1. Cori 6. v. 3. neſcitis quoniam An-
gelos judicabimm. Quid verô illud, quod Moyſen non tan-

tum Mediatoren, inier DEIM, & populum Galat. 3. V. 19.

ſed & PEII M Pharaanis idam conſtienerit. Exod 7. v. I.
Quodſi ergo Propheris, A poſtolis, aliisque Sanctis in terra

ad-

⸗

Ib
il
j
en
AClr
iln
in
Uke
gin 6
kaßun
au
unge
Uat.
hen
U P
In le

Auent
e
bernn

lli
nbet
Uur N
len
ie

1.
leh

hihi

e

che

,

e

DM
n
.
ſe

Ieo tantus Edelium recurſus ad &c. 421
adhuc degentibus plura divinitatis ſuæ attributa communi-
cavit, ſi fec it iſpenſatore: Meriorunm DEI 1. Cor. z. ſi divini

juris participes, quid obſtat, quoò minùs idem concedat le-

Gtifſimæ Matri ſuæ in gloria? non eſt igitur, quod adver-
ſarij ſoliciti ſint, de honore DEl, vel Chriſti, per frequen-

tiorem ad I 5EIparam recurſum Tcthcrando nullum enim

illins temerandi poteſt eſſe periculum, cuùm vel ideo DEUS
& Chriſtus ipſi auxiliandi conccdat poteſtatem, ut per præ-
ſtitum auxilium, & miracula reddatur coram mundo glo-
rioſa. Vnde D. Bonaveninra in Spec. Virg. c. 7. dum explanat

illud Eccleſ, 42. glorid Domini plenaum eſi opus ejus: ait: hoc
chim opus plenum ceſt Dommicaà gloriàâ, quia ſuper om-

nem puram creaturam refultae, & relucet pleniſſime in
MARIA: gloriam enim de reſtauratione facta in cælo, glo-
riam de redemptione facta in mundo, gloriam d de liberatio-
ne facta in inferno, habet Dominus pet Matiam. Et ideo
bene ait Anſelmus üo: tibi ſolùm loquar Domina beneficijs

tuis plenum eſſe mundum; inferna penetravit, cælos ſupe-
ravit: per plenitudihem enim gratiæ tux, quæ in inferno
erant, ſe lætantur liberatos, & quæ ſupra mundum ſunt,

gaudent ſe reſtauratos. Plenum eſt ergo gloriãà Domini

opus ejus M ARIA ità Benavent. Legimus in lis. Eſther c.6
Afiverum potentiſſimum Monarcham regium honorcm
transtuliſſe in Mardochæum, quòd vitam Regis in pericu-
lo conſervàſſet; an ideo regiæ dignitati deceſſic aliquid? in-

duitur Mardochæus veſtibus regijs, regium in capite gerit
diadema, equo inſidet, qui de lella Regis eſt, ducitur à
principe aulæ Miniſtro, an ideo Aſlverus Rex elle deſinit 2
Mardochæus incipit? ſufficit Mardochæo acclamatio: ſic
bonorabitar, quemcanquz Rex volaerit houorare. Legimus

quoque Geneſ. 41. Pharaonem Egypti Regem Jofepl ao Pa-

triarchæ plenum i in regni incolas dediſle impetium & po-
teſta-

422 Cursus Annui Diſcurſas XIII.

teſtatem, unaque annulum regium . purpuram & reliqua

Regis ornamenta, uno, inquit tantùm retzni⸗ ſolio te præ-
cedam: an ideò regius honor diminutus fuit? quin etiam
cùm Kexfupp icum votis adiretur, à ſe amanda bat dicens:
ie aàd Jeſeph., anne ideo? quia poteſtas Regi ſublata erat?
non ſublata, ſed com municata ad honorandum, quem vo-
luit Rex honorare. Ità ſané ſe res habet: cùm DEUS,

Deique filius ſuam Matrem velit honoratam & non tantùm

dignitate, ſed & poteſtate Reginam eſſe cælorum, & mun-

didominam, non ſinit duntaxat plena uti poteſtare in gra-
tiarum diſtributionc, & miraculorum operatione, ſed iæx-
pe etiam ipſe in vocatus ablegat ſupplicantem ad Virginis in-
terceſſionem. Ite ad MARIAM, ite ad Matrem meam,

per ipſam petite, per ipſam accipietis. Multa petuntur à DEO,

inquit S. Anſelmus de Excell. Virg. c. nec obtinentur: &

quæ petuntur à MARIA, obtinentur; non quia potentior
ſit, ſed quia DEUS decrevit eam ſic honorare; ut ſciant
homines omnia per ipſam obtineri poſſe à DEO: i14 le.
Quapropter rectè Cajetanus illud prov. 5. v. 35. qui me in-
venerit, in veniet vitam & c. ſic ad propoſitum noſtrum ver.
tit: qui me invenerit, quidquid voluerit à DEO facilè im-
petrabit, Refert Sarius 27. Septembris in vita S. Elzeary
Comitis c. 1 . Garſendam, Elzearij Educatricem fæ minam

ſanctiſſimam, ſæ pe & ferventer pro Elzeario Dominum de-

precatam, ut in tutelam ſuam ſingularem illum reciperet.

Nocte quadam in Eccleſia pro eo orans, audit corporeis au-

ribus Chriſtum ad ſe dicentem: juveni huic, pro quo tam
mulkùm oras, noveris me Matrem meam dediſſe Magiſtram
nihil igitur de illo dubites. Sic in revelationibus S. Ger-
irads zit. 2. c. 1. legitur 2 quèd cùm Gertrudis ex revela-
tione cognoviſſet, in augmentum meriti aliquid ad ver ſita-
tis ibi imminere, & inde ex humana fragllitate trepidarer,
Ppius

.
(or
Miice
Uurie

nenin
Urjos

nlbie
delim.

Ie n

Imunm
cis
ahrle
Do
in
NuI

den

Nſegn

un

tr

un

n

enel

inn
I.
nst
ein

0

Pr⸗

rN
clN

A

eH

1

elt⸗

AN.

e⸗ .

DH

6H

AH

Heo tantu, ſidelium recurſas ad é'c. 41 3
pius Dominus ipſius imbecillitatem fuerit miſeratus „& mi-
ſericordem Matrem ſuam ei dederit in auxiliatricem, & pro-
tectricem ut quantumcunque nimietate ad verſitatis ſu-
pra vires gravaretur, ſemper ad ipſam Matrem miſericordiæ
ſecurum haberet recurſum, cujus interventu ſe ſciret alle-
viandam. Poſt hæc brevi tempore, cùm valde premere-
tur Gertrudis quadam in re, recurrit ad deſolatorum con-
ſolatricem, cupiens ab ea doceri, quid in hac cauſa magis
expediret, & ab ipſa reſponſum accipere meruit, præſenti
neceſſitati opportunum.
Id ipſum rurſus patet ex vita &. Mechtildis lib. 5. c. 20.
cùm enim hæc aliquando in Evangelica hiſtoria legeret:
ſtabat juxta crucem Mater ejus & c. ubi ad illud pervenit,
ubi Chriſtus Joannem Matri ſuæ commendabat „venit in
mentem Chriſtum orare, ut etiam ſe eidem commendaret
Illico Chriſtus tradit eam in manus Matris ſuæ: Mater, in -
quiens, mea, ego hanc tibi commendo, ut plagas meas, &-
quaſi ſaucius ante te jacerem, conante te interim vulneri-
bus meis mederi: ad eundem planè modum opto te ejus cu-
ram ſuſcipere, eamque ſolari, ubi uſus feret. Iterum il-
lam tibi commendo tanquam mei pretium, meminiſséque
te velim, quanti illam feci, cùm ejus amore captus pro ejus
ſalute mortem crucis obierim. Denique eam commendo,
tnquam cordis mei delicias, & amores, cùm non ignores,
delicias meas eſſe cum filis hominum. Hoc audiens S.
Mechtildis, præfidentior facta, ait: nénne hoc idem 6
bone Domine, præſtare velles quibuſcunque, qui id exop-
tant? imò, reſpondit Chriſtus, neque enim acceptio per-
ſonarum apud me eſt. Addam recentius ex Nicolao Lanci-
cio de Gloria S. Igaatij c. 5 Cùm S Ignatius de Loyola quon-
dam Sacrum cælebraus, poſt conſecratam hoſtiam, ſcriptas
Societatis leges Domina offerret, vidit DEuM Patrem valde
Hh h ſibi

424 Cursus Annui Diſcurſas XIII. .

ſibi propitium ac benignum, certo quodam ſigno indican.

tem, gratum ſibi fore, ſi pro eo DElpara intercederet: o-. ua,
ravit Virginem Ignatius, & confeſtim Virgo Sanctiſſima nuo
adfuit Ignatio, eum Patri æterno récommendans. U (l
quid amabò divina Majeſtas ſibi ſupplices factos ad Mariam ui
ablegat : annén habet poteſtatem per ſe beneficia confe- (i
rehdie nempe demonſtrare vult, quanti Virginem amet, ul
&XE æzſtimet, quantum cupiat illam mundo reddere cele- ogti
brem, & glorioſlam. Ait ergo: invoca me, ſed per Ma- (uum

1

riam invoca, & eruam te, & honorificabis me in Maria & umnn
per Mariam: ait ille gloriam meam alteri non dabo Iaiæ 42. Ullte
Gloriam nimirum divinitatis, ut quis alius eſſentialiter ſit lit
DEUS, ſcu per naturam, unde uno ſolio regni te præce-
dam, ſolio Deitatis, eſto de cætero in regno-meo omnem (en
exerceas poteſtatem. Referunt hiſtoricorum monnumen. m,
ta Alexandrum Macedonem tantum amori, & honori Ma- len
tris ſuæ Olympiæ tribuiſſe, ut pro quocunque beneficio 0
ſupplicantibus dixerit: conſulite Matrem: innuens, ſe eà len
inconſukàâ nihil favoris conceſſurum. Sic, & Ninus Rex, ume
teſte Thesdoro Ssiculo, ſinè conſenſu & interventione Semi- ln
ramidis, Cyrus ſine Aſpaſiæ, Auguſtus Cæſar ſiné Liviæz iſte
beneplacito nullam gratiam impertiebatur. Alphonſus A- ont
ragonum Rex tam ardenter uxorem ſuam Lucillam ad men
amabat, ut nulli reo ad ſuum juſtitiæ tribunal acceſſum ne
concederet, pro gratia aut venia ſupplicaturo, niſi per cu. in
biculum Reginæ tranſiens ipſi libellum ſupplicem obtuliſ- tim,

. . .1 . . . 4
ſet: quèd ſi negligeretur, nihil favoris erat expectan. E

dum- ð MD inrde
Annn hic magnus amor, tantum deferre ſuæ Matri ini
aut uxori? & tamen non imprudens, non iniquus: ſic ho- ii l
norabitur, quem Rex voluerit honorare: ſi ergo idipſum fa- 1an
ciat DEl filius Matri ſuæ, an Majeſtatis ſuæ oblitus ceniebi.
tur?

Me tantus hdelium recurſas ad & c. 425
tur? an potentiam coarctabit? Appoſitè Thesphilus Ale-

xandrinus lib. de Incarnat. Gaudet filius orante Matre:
quia omnia, quæ nobis precibus ſuæ Genitricis evictus donat,

ipfi Matri ſe donare putat, & acceptæ ab illa ſinè Patre hu-

manitatis vices reddere: ità ille., rationem candem reddit
Gregorius Nicomedienſis. orat. de oblatione DElparæ: Virgi-
nem alloquens: tuam enim gloriam creator exiſtimat eſſe
propriam, & tanquam filius in ea exultans, quaſi exſolvens
debitum, implet petitiones. itd ille. Hac eadem ex cauſa

bonorum cæleſtium cuſtodem & diſpenſatricem illam eſſe
voluit teſte doctiſſimo Idiotha in prolog. contemplat. de B. E.

ubi ait: theſaurus ille Domini eſt, & theſauraria gratiarum

ipſius : donis Spiritualibus ditat copioſiſſimè ſervientes ſibi,

& potentiſſimè protegit eos à triplici adverſario, mundo,

carne, & diabolo & c. Et Chryſippus Presbyter Hiereſolymi-

ianus homil. de DElpara. Arca pretioſiſſima eſt Virgo DEI-

paraà, quæ excepit totius Sanctificationis theſaurum: ztd illi.
Verum quidem eſt, quodpſ. 53. v. 12. dicitur, gratiam &

gloriam dabit Dominus, originaliter quidem & principa-
liter ſolus; ille enim fons & origo omnis boni; ſed mini-

ſterialiter, aut inſtrumentaliter etiam conferunt Sacerdo-
tes, ſicut contulerunt Apoſtoli, conferunt ipſa materialia
Sacramenta: quidni & DElpara? Unde ait D. Bernardus

ſerm. de Nativ. ſeu de aquæ ductu. Neque enim impotens

cerat DEus, & ſine hoc aquæ ductu (MARIA) infundere

gratiam, prout vellet, ſed tibi vehiculum voluit provide-
re. Quapropter gaulo ſuperins hiſce præmonuit. Altids
ergo intueamini, quanto devotionis affectu 4 nobis Mariam
voluerit honorari, qui totius boni plenitudinem poſuit in
MARIA, ut proinde ſi quid ſpei in nobis eſt, ſi quid ſalutis,
ab ea noverimus redundare. Tum verò mellifluus non re-
trahit ſupplices à frequenti ad Mariam recurſu, ſed ad-
Hh h z hor-

426 Cursus Annui Diſcurſus XII.
hortatur ſequentibus : Totis ergo medullis cordium, totis
præcordiorum aftectibus, & votis omnibus Mariam hauc

crea-

car
ri

veneremur; quia ſio eſt voluntas ejus, qui totum nos habe ee
re voluit per Mariam. itd ille. Totum inquam, ſiquidem uno
iplum DElI filium, Salvatorem, ac gratiarum auctorem l,
omnium, aliter nos habere non voluit, niſi per Mariam, Unl
eſto aliter potuiſſet. Hinc igitur (liceat mihi iterum loqui d
cum Bernardo ſerm. 2. de Pentecoſt. ubi Virginem affatur) (lia
meritèò in te reſpiciunt oculi totius creaturæ; quia in te, & (ndd
per te, & de te ( de tuæ carnis ſubſtantia) benigna manus umg
omnipotentis, quidquid creaverat, recteavit. 1tid ille. ita en
placuit Majeſtati divinæ honorare Mariam, ut in illa, & füicn
per illam honoretur ipſe. Sic honorabitur, quemcunque volue- letn
rit Rex honorare. S en
DISCUR
exii
Super hæc verba: ad te clamamus. let
SSS “ S illin
WDVVic illi ut me adiuvet. Luc. 10. V. 40. ili
DEUS vult Oſtquam DEUS creavit cælum, & terram, & quæ in lhuie
Mariam cis ſunt ad uſum hominum, poterat in momento plu- maſi
eile lunrn res ſimul creareé homines, maſculini & fæminini generis, Uln
ja lalure quemadmodum in reliquis animantibus fecerat: verum imn
hominum, Bon fecit, ut ab uno homine Adamo, ipſa prima mulier An
nde originem ſuamtraheret; in futuri ævi præſagium aut præ- un
ludium, omnes nos vitam gratiæ & gloriæ ab uno Chriſto Aen
altero Adamo habituros, atque adeò ipſam Matrem ejus, Wl
Evam novam. Sed neque hoc vacat myſterio, quèòd DEus ln⸗

Deus vult Mariam . ſaum adiut. &c. 427

creaturus mulicrem, dixerit Geneſ. 2. v. 15. faciamus ei ad-

juiorium ſimile ſibi nempe Adamo: neque enim ſolus Adam

per ſe genus humanum propagare debebat, ſed per Evam,

