piosè concurrat. Ultra centies hoc animadverſum eſt, at-
que etiam obſervatum, eo ipſo tempore peregrinum quem-
piam in anguſtijs conſtitutum ‚ad hanc miraculoſam Virgi-

nis imaginem confugiſſe, S& qque devoviſſe. Quid verò mo-
tus ille cerei portendebat aliud? niſi audire MARIAM VOta,

feſtinare ac properare in auxilium, viæ, vitæque curſum
tanquam ſtella maris dirigere. Unde rectè monet Fulber-
tus Carnot. ſer. 1. in Nativit. Virgin. oportet univerſos Chri-

ſticolas inter fluctus hujus ſæculi remigantes attendere ma-

rxis ſtellam hanc, id eſt Mariam, quæ ſupremo rerum car-
. dini

64 Cursus Annui Diſeurſus IV.
dini DEO proxima eſt, & reſpectu exempli ejus curſum
vitæ dirigere. Quod qui fecerit, non jactabitur vanæ gloriæ
vento, nec frangetur ſcopulis adverſorum, nec abſorbebitur
ſcyllæa voragine voluptatum, ſed proſperè perveniet ad
portum quietis æternæ ità ille. Audiamus igitur opportune
monentem medliflunm Dodtorem cii. homil. 2. ſupermiſſus eſt.
O quisquis te intelligis in hujus ſæculi profluvio magis
inter procellas & tempeſtates fluctuare, quàm per terram
ambulare, nèe avertas oculos à fulgore hujus ſideris, ſi non
vis obrui procellis. Si inſurgant venti tentationum, ſi in-
curras ſcopulos tribulationum, reſpice ſtellam, voca MA-⸗
RIAM & c. MARIA inquit Seraphicus Doctor. loc. ſuperius
cit. eſt ſtella utiliſſima nos ad patriam cœleſtem dirigeudo,
imò ducendo nos per mare hujus ſæculi ad gratiam filij ſui,
tanquam ad portum paradiſi. Unde ipfa eſt ſtella illa cla-
riſſimè fulgens, tres Magos ad Chriſtum rectiſſimé du-
cens. Sic illè. Hic meminiſſe juvat tres Reges ad Chriſtum.
& ab idolorum cultu ad DEl veri agnitionem perductos
ſtellà duce. Vidimus ajebant illi, ſtellam ejus in eriente &
venimus adorare eum. Matth. z. v. 2. Sed hoc regionum
peritis admirabilius, quèòd & longinquis regnis intra dies
omnino tredecim, qui ſunt à Nativitate Chrifti ad appa-
ritionem Magorum, pervenerint in Bethlehem, ſine via-
rum tædijs, ſine errorum ambagibus? ſed ſtella viæ dux
atque director: in ſtella Chriſtum parvulum apparuiſſe
Magis affirmat Jacobus de Voragine in Piia Ss. Stellam ipſam
fuiſſe Mariam jam ex S. Bonaventura audivimus: quid igi-
tur mirum, quòd breviſſimo tempore, leviſſima & Iætifſi-
ma peregrinatione, rectiſſimo itinere ad fidem veri DEl ſint
perducti. Et quot alios MARIA hæc ſtella maris, à cæca
infidelitatis caligine ad lumen veritatis, ab errorum, &
hæreſum fluctibus ad portum veræ religionis adduxit. Pe-
netfa=

B. V. ducit, & dirigit nos 4 Sc. 6 5

netrabo inquit illa apud Sö. Bernardinum Senenſem tom, 2.
ſer. I. art. I. c. 3. inferiores partes terræ, ſcilicet quæ ſunt
frigidæ, & obſcuræ, & aſpiciam ſcilicet oculo miſericor-
diæ omnes dormientes, id eſt cœcos, & negligentes, & il=
luminabo omnes ſperantes in Domino id eſt illuminatione
mea faciam, quèòd cognoſcant DEUMG ſperenr in eo. ita
ibi. Longum hic eſſet, Ethnicorum Judæorum, & hære-
ticorum ad fidem, MARIA ductrice converſorum, exem-
pla retexere. Sed & hoc prolixum, quot turbidas & tur-
batas malarum affectionum & graviſſimorum ſcelerum pro-
cellis conſcientias, ad ſerenitatem, & malaciam reduxe-

rit, quot ad beatitudinis æternæ ſtationem, alioqui ſalutis

naufragium paſſuros adduxerit: ut verè dixerit Albertus
M. in Luc. I. quòd ſit ſtella poli, quia ducit in devij's, quòd
ſit Magiſtra & ductrix maris, ut affirmat Cornelius à Lapide
in Matth. z. MARIA ait &. Amtefus lib. de Virgini: inter-
pretatur ſtella maris; nautis enim mare tranſeuntibus, aſpi-
cere opus eſt maris ſtellam & ſupremo cœli cardine reful- G
gentem, & reſpectu illius dirigere curſum, ut poſſint por-
tum deſtinatum apprehendere. Sic ile. Hunc ſecurus D.
Thomas opaſc. . in expoſßitione ſalut. Angel. ait: MARIA
interpretatur ſtella maris, quia ſicut per ſtellam maris na-
vigantes diriguntur ad portum, itaà Chriſtiani diriguntur
per MARIAM ad gloriam. ità ille. Libeat audire factum
admirabile, in quo hæc ſtella maris hominem, non tantùm
ad portum ſalutis temporalis, ſed æternæ etiam perduxit. B Kei
ſeriem deſcribit Franeiſcus Conzaga de origine ſeraphicæ re-

ligionis part. 3, Conventz I. Provinciæ Arabicorum. Mer-

cator natione Anglus ſulcabat mare navi, pretioſis merci-
bus onerata, cùm ecce intemperies äeris & aquæ conſurge-
re, coufigere interſe ſe venti, ſuperné cœlum atris invol-
vVere nubibus, diémque eripere, infernè furentes aquarum
41— con-

66 Cursus Annui Diſcursus IV.
concitare flactus, ut navis nonniſi ludibrium ventorum, &
procellarum extremam præſtolaretur perniciem. Hic vir
bonus Anglus reſpicere pro aſſumpto more ſtellam maris,
invocare MARIAM anhelans, quærit B. Virginis, quam
ſecum deportaverat imaginem, ut eam in ſuum & aliorum
ſolatium & refugium palàam venerationi exponeret: ſed
non erat illam reperire. Hic non tantùm elementa, ſed
cœlum ipſum ſibi infenſum, ipsamque Virginem arbitra-.
tur, cùm ejus præſentiæ ſe ſe ſubtraxerit. Verùm dum
oculos in altum ſuſtollit, conſpicatur lumen quoddam in
vicinis Arabiæ montibus, illuc igitur navim dirigit, & bre-
vi peroportunum reperit portum navibus figendis. Jam pri-
ma ſalus corporis, & mercium obtenta erat, reſtabat alte-
ra. Scquenti die cupidus videndi loci ubi lumen conſpe-
xerat, navi egreditur, montem aſcendit, & ecce cum ſuis
aſſeclis ſuam reperit ibi imaginem ſaxoe acclinatam; hæc
ipſa illi ſtella maris, dux itineris, & gaubernatrix fuerat.
Qux hic animorum admiratio! quod gaudium! quæ gra-
tiarum actio Virgini Deiparz, cujus beneficio naufragium
evaſiſſent, & feliciter ad portum appuliſſent. Sed Merca-
toris animum nova lux perſtringit interiùs, ut in grati
animi ſignum ſe totum obſequi's Deiparæ conſecraret.
Qua propter divendita navi, & mercibus, eremitoriolum
Cum ſacello, eodem in mohte ſibi conſtruit ,& relictis vi-
tz ſecularis fluctibus, in tutiffſimo portu ſalutis ſe collocat
MARIA auſpice, MARIA ducec. Utinam hujus ſtellæ
lumen ſequerentur multi, utinam ſeriò implorarent illud,
quando de ſtatu vitæ ſibi deligendo deliberant! non ob-
ruerentur poſtea tot infortunatorum eventuum, diſſidiorum,
ad verſitatum fluctibus, non jactarentur tot curarum pro-
cellis, ſed tranquilliſſime vitæ ſuæx, ſive conjugalis, ſive
Ccolibis, ſpatia decurrerent. MARIA certeè eſt ſtella inquit
loc-.

uin

hre

ela

id.
geon
elcl⸗
Ukun
rarel.
olun
6
oen
telln

10

kumn,
lo⸗
e

,7
gi
⸗/

B. V. ducit, 6s dirigit nos ad &. 67
loc. cit. S. Beuaventura, quæ infludibus præſentis vitæ eſt
neceſſaria: eſt neceſiaria ad feliciter inchoondum, ad cele-
rius promovendum; ad conſtantiùs conſummandum quod-
cúnque opus. Felices qui ad portum religionis MARIA
vocante perducti ſunt cum B. Aloyſio, cui diſertê B. Virgo
dixit Societatem IESU ingrederetut. Eandem vocem au-
dire meruit Joannes Bergmans Angelicæ in ſæculo vitæ ju-
venis, poſtquàm ſacra, quotquot poterat, fieri curaſſet in
honorem Virginis in aſpero colle. Joannes Nunnius po-
ſtea Athiopiæ Patriarcha, magnus in ſæculo Prælatus, &
ſanctus Abbas paſſim vocatus, cùm acres ad perfectionem
ſtimulos in aliqua religione affſequendam, perſentiſceret,
nec animum tranquillare poſſet, ad maris ſtellam itidem
confugit, & certo ſaerorum numero tum per ſe, tum per
alios lecto, ſpectabilem habere meruit B. Virginem, 4 quâ
ad Societatem IESU vocabatur. Realinus jurium Doctor
à Deipara monitus, ut ſupremi omnium Regis obſequijs ſe
dicaret: id ille de Rege Hiſpaniarum intelligens, præfe-
Gturam publicorum udiciorum in Urbe Alexandrina plu-
rimùm ſuſcepit: poſtmodum à Regni Neapolitani Prore-
ge Generalis ſuorum ſtatuum auditor creatus eſt. Sed non
aflecutus erat mentem vocantis Deiparæ Realinus, quare
denuo ei apparuit „ & ut Societatem JESU ingredeterur
commonuit, ibi portum ſalutis optatæ apprehen ſurum.
Idem factum alijs ad alias religiones à B. Virgine evocatis.
Ego quod addam non habeo, niſi ſuaviſſima verba D. Bern-

ardi l. cit. In periculis, in anguſtijs, in rebus dubijs MA-

RIAM cogita, MARIAM in voCa. Non recedat ab ore, non
recedat à corde, &, ut impetres ejus orationis faffragium,
non deſeras converſationis exemplum. Ipſam ſequens
non devias, ipſam rogans non deſperas, ipſam cogitans; non
ertas, ipſa tenente non corruis, ipſa protegente non metuis,
2 ipia

68 Cursus Anniui Diſcuras V.

ipia duce non defatigaris, ipsà propitiâ pervenis. iid Ae.
Vide illum in Breviar. feſto nominis MARI noct. z. Id-
ipſum monet Albertus M. in c. I. Lucæ, Si circumdatus es
tenebris, & abſcondita eſt tibi via tua, reſpice illuminatri-
cem, invoca DEI Genitricem, & nomina MARIAM. ità
ille.

2rszte ee ae s ia5 ie, gis Bees ses e5e,ee
DISCU RSUS V.

Super illa verba: Saccurre cadenti.

Sub umbra alarum tuarum protege me pſ 16.

verſ. 8. .
In pericu- – Efert necentia Beluarenf. Speculi Hi Morial. 4it. 7. c. 104.
lo Peccati & ex eo Pelbartus, & Paulus Baryy in anno S. pro 32.

ter invo. Juni/j, fuifle in Belgio pictorem, qui ut amantiſſimus erat
canda, nè Virginis, ſic iboloufe cirnui cùm non ignoraret, æ-

ec cato
Per coa. ternas inter mulierem, & ſemen illius ſeu filios, & Clientes

ſenſum Marianos atque inter infernalem ſerpentem oportere eſſe

laecum. inimicitias. Unde ſicut Deiparam amantiſſimam Matrem

ſuam, elegantiſſimè, quàm potuit, penicillo exprimebat; 3
ità deymonem fub pedibus Virginis contritum, teterrimèe,
atque abiurdiſſime decolorabat, ratus veriffme, non poſſe
illum tam deformen depingi, quàm in ſe eſſet. Dum igi.
tur aliqt uando in templi fornice Matrem DEI pulcherimè
am efformãſſet, in deturpanda dæmonis formâ deſudabat.
Hoc cum alias indigniſſimè ferret Stygius impoſtor , tum
hic, quando in facie templi ludibrio, & deriſui expone-
batur, Et quoniam altitudo loci, quo Picturæ ſuæ monu-
W men-

.

In periculo peccati DEl Mater &. 69
mentum relinquebat, theatrum in ſublime erectum habe-
bat, totam hanc ille molem motu repentino ità concuſſit,
ut machina tota corruerit, ea dæmonis intentione, ut Pi-
QGori ſibi inimico collum frangeret, aut vitam eriperet quo-
quo modo. Sed animadvertite quid inolita pietas in per-
turbato atque inopino rerum eventu faciat, & quid præ-
ſtet clementia Matris DEl in ſibi devotos? ruente theatri
fabrica levatis manibus Pictor DElI Matris à ſe pictæ opem

implorat, & imago cum portento manum extendit ‚PLDicto-.

rem arripit, detinétque in aere tam diu, dum alij ſtrepitu
ruinæ acciti, ſcalas afferrent, quibus in aura levi pendulus.
ad terram deſcenderet. Annon hic præſtitit Patrona &
Mater noſtra, quod illi decantamus: ſuccurre cadenti.

Hujuſmodi vitæ corporalis caſus, quibus in vocata pijſſima

Virgo ſuccurrit, memorare poſſem complures, ſed magis
arridet de ijs agere, qui ruinam animæ concernunt. In
ruinæ periculo, & quidem graviſſimo eſt anima, cùm ex-
trema omnia movente dœmone, tentationibus urgetur,
& impellitur ad conſenſum: ſi hunc vel impetret, vel ex-
torqueat, jam anima lethaliter mortua eſt, jam diaboli
mancipium eſt. Nec per ſe tantùͤm urget ruinam mani-
bus rerum fallacium imaginibus, honore evanido, formo-
ſa faciei, & voluptatis repræſentatione, ſed etiam impellit
malorum ſociorum illectamentis, & reſpectibus. Quid

agendum his in angauſtijs devotæ DEO, Virginique animu-

læ: Ad DEUM, Deiparæque opem confugiendum. Non
permittet nos DEUS tentari ſupra id quod poſſumus, ſed
faciet cum tentatione proventum, ſi ejus adjutorium cum
Suſanna aliisque Sanctis imploraverimus. Nec Mater DEI
invocata permittet Clientes, & cultores ſuos in vitæ æter-
næ diſcrimine cadere, aut interire. Et de DEi quidem
ope pollicetur coronatus vates pſ. qo qui habitat in adiutorio
3 altiſſi-

70 CLursus Annui Diſcurſus V.
altiſſimi in proiectione DEl cæli commorabitur: ipſe liberabit
de laqueo venantium- = Scapulis ſuis obumbrabit tibi & .
Arripio prætermiſſisali's hoc verbum obumbrabit & anne-

do quod haber Berocherius in ſuo Repertorio. Verbo UIz.

bra ubi ſic ſcribit: umbra & tenebræ differunt; quia um-=
bra requirit luminis præſentiam ſuper aliquod corpus opa-
cum cadentem: tenebræ verò dicunt totalem luminis car-
rentiam, aérem penitus occupantem. Quare umbra,

quantûm ad ſimilitudinariam apparentiam, & quantùm ad

ſuam virtutem, & efficaciam, multa ſignat in ſcriptura, ac
inter cætera divinam protectionem ſignificat: DEUSenim
dicitur habere umbram;, id eſt potentiam, & virtutem.
Umbra enim ex corpore reſultat, & ultra eorpus ſe exten-
dit: & ſæpe accidit, quòd umbra videtur, datèò, quod cor-

pus minimè videatur. Sic DEUSumbram ſuæ gratix, &

potentiæ longe, latéque diffundit, & quamvis perſonæ
(DEI) non appareat, umbra tamen, & reſultatio ſuæ po-

tentiæ, & bonitatis, & clementiz omnibus innoteſcit.

Sub iſta umbra petebat reponi David, & à tribulationibus,
& tentationibus protegi & tueri dicens pf. 16. ſab ambra
aslarxum tuarum ſperabo. Sed & ſupernam abſconßonem:
& divinam incarnationem ſignificat: caro cenim & huma-
nitas umbra ſunt;, in qua DEUsS fauit abſconditus, quando

fuit in ventre Matris incarnatus, & ideo ejus incarnatio

obumbratio dicitur, ficut etiam Angelus teſtatur Luc. I.
Spiritus S. ſaperveniet in te, & virtus Altißimi obumbrabis
tibi. Ut ſic de DEO Patre dicat ipſe Chriſtus illud Iſaiæ 49.
Dominus ab utero vocavit me - - ſab umbra mans ſuæ abſcon-
dit me: quaſi cuſtos feeit umbraculum. Hadctenus ille. Eſt
ergo DEUS adjutorium tentatis fortiſſimum (quid enim il-
lo fortius ?) quando in æſtu concupiſcentiarum ſcapulis
ſuis obumbrat, protegit, & defendit. Poſt DEVM verèò
Dei-

7

In periculo peceati DEI Mater &&e. 71
Deipara nobis hujuſmodi umbraculum eſt, quod Eccleſiæ
Umbra refrigerans ſpiritus S. & virtus Altifſimi præparavit,
atteſta nte Doct ſimo Idiota de contemplat. Virg. Richardo à §.
Laurentie de laudib. Zirg. lib. 12. Erneſto Pragenſe in ſuo Ma-
yiali. c. 39 & c. 1Oz ſpiritus Sanctus, verba ſunt. Richardi à
S. Laurentio ad hoc obumbravit, ut ipſam in umbraculum
Eccleſiæ præpararet. isdilte. Eſt MARIA umbraculum in-
quit Idiosa part. 5. contempl. i confugientes ad ſe cum vero
corde, abſcondens gloriosé, & protegens, & ſecuros fa-
ciens ab æſtu libidinis, & à turbine ſuperbiæ, & à pluvia
avaritiæ. Eſt umbraculum meridiani, id eſt refugium con-
tra zſtum perſecutionis urentis, & ferventis, ſicut Sol in
. meridie urit, & fervet contra incentiva libidinis. Eſt um-
braculum infirmorum, refrigerans umbrâ miſericordiæ,
quos reverberat Sol radijs juſtitiæ. Eſt umbraculum pec-
catoris pœnitentis, eidem ponens umbram ſuam, quaſi
. noctem in meridie, ut habitent apud eam fugitivi, &
DEI timentes ſententiam Judicis. Eſt arbor frondofſa
MARIA inquit Adam de Perſia ſerm. in Annunt.
B. V. arbor pulcherrima, ſub qua refrigerari poſſamus ab

— — —

1incendio vitiorum, quæ animam noſtram urunt, & indu-
„Ccunt ad gehennam perpetuam. Eſt arbor, ad cujus um-
6 bram ſi quis confugiat, per diem Sol non uret eum, neque

6 Luna per nodtem. ità ille. Sunt inter admiranda naturz
1 opera etiam arbores, quæ umbram jaciunt ſerpentibus tam

Aadv—erſam, ut ad eam accedere quàm maximéè perhorre-
„ ſtant. Iater has fraxinus eſt arbor non ignota, cujus um-
6 bra adeò inviſa eſt ſerpentibus, ut teſte Plinio lib. 16. c. 12.
malint dida genimina in ardentem ignem ſe conjicere,

4 quàm ejus umbram ſubintrare. O quam bellè hæc D. Pa-
6 tronæ noſtræ con veniunt. Eſt illa virga tantummodò de
radice Jeſſe, non arbor ſed florem habet odoris potentiſſi-
mi,

72 Cursus Annui Diſcurſus V.
mi, florem Nazarenum, cujus virtutis odorem ſufferre ne-
queunt ſerpentina genimina, diabolicæ poteſtates. Unde
D. ildephonſus illi accom modat illud pſ. 109. virgam viria-
is tuæ emittet Dominus ex Sion, additque Davidem per apo-
ſtrophen, ſubjicere illud: Dominare in medio inimicorum

tuorum. Idem ſentit D. Benavent ſpec. c. 3. dum ait: eſt

virga virtutis, de qua pſalmus 109. contra inimicos infer-

nales, quibus magnà virtute dominatur. ità ibi. Hæc eſt vir

ga illa inquiit Petrus Damiani ſerm. de Aſſumpt. quà retun-

duntur impetus adverſantium dæmoniorum: virga Aron

per quam fiunt ſigna & mirabilia. hæc ille. Hinc P. Baltha-

ſari Alvariez in tirocinio Societatis exiſtenti, ſpectabilis
adfuit dæmon, ſuasitque, ſi à tentatione liber eſſe vellet,

devotionem in Mariam omitteret. At cur hoc? ut ſcilicet,
non haberet flagellum malignus ſpiritus. Simile exem-
plum refert Paulus Barry, in Anno S. 24. Janauarij. Oquis-

quis igitur gravibus coneupiſcentiæ, & peſſimorum animi

motuum urgertur ardoribus, quisquis tentationibus, ſive 4
carne, ſive à dæmone exurgentibus infeſtatur, ad umbra-

culum Marianum, ad umbram Marianam confugiat, cla-

met devoto ore, & affedtu ſincer. Succurre MARIA!

ſuccurre MARIA cadenti! ſeu jam jam in peccatum ruitu-

ro. Sicut pulli verba ſunt Thomæ de Villa nova, ſerm. 3. de
Naliv. Virg. volitantibus deſuper milvis ad gallinæ alas ac-

currunt; ità & nos ſub velamento alarum tuarum abſcon-

dimur, neſcimus aliud refugium, niſi te, tu ſola & ſpes no-
ſtra, in qua confidimus. itâ ille. Nam ur ait doctiſſimus
Idiota de B. V. part. 14. contemplat 10, humilitas & virgini-
ras ſunt alæ ejus latæ, per utriuſque virtutis plenitudinem:
& ideo ei poteſt diccre quicunque fidehs: ſub umbra ala-

rum tuarum ſperabo, donec tranſeat iniquitas: in umbra

virginitatis contra incendium luxuriæ, ρα in umbra humih-
tatis

In periculo peecati DEI Materkbc. 73

tatis contra ventum inanis gloriæ, ſeu tempeſtatem ſuper-

biæ. itd ille. Vel ut Dionzſius Carthuſianus in c. 24. Eccli.
ait: ſub alarum ſuarum latitudine, id eſt pietacis & & poteſta-
tis ſubventione, ſuſcipit ac tuetur cunctos ad ipſam confu-
gientes. itd ile. Sab hoc alarum tegmine latitare cupiebat

7

D. Zonaventara, dum in Talterio irg. ſuſpirabat: Poinina;
ut mihi non noceat calli di itas inimici, ſub umbra alarum
tuarum brotege me. itd ille. Nimirum ut loquitur S. Ber-
nardus ſerm. ſignam magnum. ipſa Virgo eſt, quondam 4

PDEO promiſſa mulier, ſerpentis antiqui caput, virtutis

pede contritura. Confirmatur idipſum ex revelationibus

5. Brigitta in ſermonée Angeli coοc. 2 0% ubi inter alia habetur:

ſuper omnes etiam malignos ſpiritus ipſam ſic DEUS po-
tentem effecit, quòd quotiescunque ipf aliquem hominem,
Virginis auxilium ex Charitate implorantem impugnave-

rint ad ipius Virginis nutum illico pavidi procul diffugi-

ant, volentes potiùs poœnas ſuas & miſerias ſibi multiplica-
ri, quam ejuſdem Virginis potentiam ſuper ſe taliter domi-

nari. iid ibi. Hac cadem ex cauſa S. Mater Eccleſta, in
Elog)s Laufetanis Patronam noſtram, turrim vocat Davi-

diczm: ſicut enim David in monte Sion turrim præaltam,
& latam extruxit, quæ & arcendis procul hoſtibus foret ido-
nea, & trepidantibus eſſet in refugium & ſecuritatem, ità
DEUS erexit MARIAM, in Eccleſia, quæ mortalium omni-
um foret tutamen & a(ylum, hoſtibus verò terror, & tre-
pidatio. Ità cenſet Theoderetus, & ex eo Hailgrinus Cardi-
nalis, dum exponunt illud Cantic. 4. v. 4. ſicut turris David
collum iuum, quaa a dißtata eſt eum propagnaculis, mille clypei
penden! ex ea, omzis armatkra fortium. Hanc turrim B.
Virginem, inquit Hailgrinus, Chriſtus in Eccleſia erexit,
ut eſſet peccatori ibus refugium & munimen: bropugnacula

c1S ſunt virtutes & gratiæ, dignitates && Prærogativæ: cly⸗

. K L Pei

74 Carsus Annui Diſcurſus V.
pei exempla virtutum, per quas reiiſtitur contra tentatio-
num inſultus, ut prudentia, fortitudo, temperantia & c.

ſic ille. Ejuſdem ſententiæ fuit S. Joan. Damaſcenus, dum

eam in hymno ſic affatur. Salve turris fidelium, ſalveom-
nium lætitia. Et ö. Ephrem, dum eam compellat vallum fi-
delium. JS. Bernardus ſer. 4. ſuper ſalve Regina ſic illam allo-
quitur: Tu Virgo turris es æ dificata cum propugnaculis

ſuis: hoſtes tui non parùm formidabant, nè fortè tu eſſes,

quæ eras, per quam expugnandi erant, & damnandi;
propter quod & terribilis eis fuiſti, ut Caſtrorum acies or-
dinata. ſic ille. Quapropter, quod ajebat ſapiens Proverb.
18. v. 10. turru foriiſſima Nomen Domini, non eſt veritus

DElIparæ accommodare Richardus à S. Laurent. lib. 11. de

laudib. Virg. dum ait: Turris fortiſſima Nomen Dominæ,
ad ipſam fugiet peccator, & liberabitur, hæc defendit quos-

libet, & quantum libet peccatores. itdà ille. Animad vertant

hic graviter tentari ſoliti, quòd vel nomen M ARI½ inve-

care tali in neceſſitate ſit ſaluberrimum, cùm ſit turris for-
tiſſima. Quod quidem confirmans Idiota lib. de Contem-

plat. E. c. 5. ait: tantæ virtutis & excellentiæ eſt tuum San-

ctiſſimum nomen B. Virgo, quòd ad invocationem ipſius

cœlum ridet, terra lætatur, Angeli congaudent, dæmones
contremiſcunt, & infernus conturbatur. ità ille. Idipſum
S. Gertrudi revelatum legimus, ità enim habetur lib. 6. re-
velasz. c. 21. quamvis avis prædatricis ad inſtar, diabolus
animam Chriſtianam, celeri volatu inſequens, jam jam
prædæ immineat, ac ungues fatales exerat, ut miſeram di-
laceret, ſi tamen mentio fiat MARIE, cogitur prædam de-
ſerere, hæc ipſa. Hanc eandem veritatem depromit Sera-

phicus Doctor ex virtute nominis MARIE., quod inter alia

ſignificata etiam amarum mare denotat. DElpara, inquit
ille, in ſpeculo c. 3, mare eſt amarum, diabolum ſubmer-

gen-

— — ——

— —

1I, pericul, peccati DEIMater Sc. 75

gendo, quemadmodum mare rubrum fuit amarum Egy-

ptijs in ipſo ſubmerſis. ſic ilte. Sed luculentiùs ad propoſi=
tum noſtrum loquitur D. Alhbertus M. in c. 1. Lucæ. Maria

interpretatur amarum mare, quia noxias delectationes no-

ſtras, ut amarum mare amaricat abundanter, terrenas nem-

pe voluptates, carnisque illecebras, ac delectationes ità
amaras reddit, ut omnes ab illis abhorreamus. Tum ſub-
dit: ſi illecebræ carnis, inquit, te trahunt, & ſuperantes jam
ad illicitas delectationes te propellunt, baptizare in amari-
tudine maris, & nomina Mariam. itè ile. Hoc præſtitit
Inda quædam de pudicitia graviter tentata, quæ cùm ca-

ſtitatis inſidiatori vi, & viribus repugnare non poſſet, JE-

SUM & MARIAM inclamavit: & en ſubitò impurus ama-
tor, velut fulmine ictus in terram corruit, uti referunt
epiſtolæ Indicæ S. J. anni 1552. D. Juſtina Virgo & M. A
Cypriano mago gentili per artes ſtygias ad amorem impuri

adoleſcentis urgebatur, & inflammabatur. At ubi adjlectis

jejunijs & carnis maceratione, DEl & Divæ Virginis opem
imploravit, in irritum cecidêre diaboli molimina, & è ma-
90 Cyprianus, factus eſt Chriſtianus. itd teſtatur S. Grego-
rius Nazianz. orat, in s. Oprian. DeS. Edmundo Archiepiſc.
Cantuarienſi memorat Sarius in Novembri, & Vincentius
Belluac. lib. 31. peculi Hiſtorialis, c. 7o. & 1. quèòd cùm ex
conſilio cujuſdam Sacerdotis perpetuam Virginitatem co-
ram imagine B. Virginis voviſſet, & annulum, in quo ſcul-
pi fecerat ſalutationem Angelicam, in illius imaginis digi-
to poſuiſſet, fimilémque ſuo inſeruiſſet, quoties poſtea ejuſ-
dem Virginis præſidium invocaverat, in ipſa tentatione
proventum, in perſecutione ſolatium, in tribulatione re-
medium, in dolore gaudium ſibi celeriter impetrârit. Si-
cut ipſe in obitu faſſus eſt, quando cum eodem annulo vo-
Iuit tumulari. Refert Sachinus p. 2. hiſtor. Societ. lib. 1. a.

76 Careus Annui Difcurſen V.

6 5. Jacobum Ledeſman, qui erat primis Societatis JEsU

Patribus, & inſignis Theologus, cùm de perſeverantia in
Societate tentaretur, quòd difficilem ſibi ſervatu putaret

caſtitatem, ad B. Virginis opem recurriſſe, dandém que ob-

tinuiſſe, ut non ſolùm B. Virgo ſibi Brixiæ appareret, ſed &

donum caſtitatis per omnem vitam ſer vandzæ appromitte-

ret. Opportunè igitur monet D. Chryſoſtom. ſer. de B. V. Qui-
cunque eſtis Virgines, ad Matrem Domini confugite: illa
enim pulcherrimam „& incorruptibilem poſſeſſionem pa-
trocinio ſuo vobis conſervabit. ita ille. Hunc in finem qui-

dam officium lImmaculatæ Conceptionis quotidie orant. P.
Bernardinus Realinus vir magnæ Sanctitatis ſuadebat, ut con-
tra nocturna in ſomno phantaſmata, & diurnos carnis mo-
tus, ter crux ſuper cor efformaretur, cum hac precatiun-
cula ad B. V. Per ſanctam Virginitatem & lmmaculatam
Conceptionem tuam, emunda cor, & carnem meam in

Nomine Patris & Filij & ſpiritůs S. Amen. Et eò quidem

facilius & prompriùs illis patrocinabitur „ qui in cuſtodia

ſenſuum, oculorum, aurium & tactùs fuerint pervigiles,
orationique ac corporis caſtigationi addicti. Hujusmodi .

enim, ſerium ad virtutem cùm habeant animum, mirè in
ijs ſibi complacet Diva Virgo, & digniores ſe efficiunt ad
opemi llius impetrandam. Inſignis in hoc fuit Sodalis ille
Hiſpalenſis, qui Præfecto Sodalitatis moriens fatebatur ſe
per novem annos in populoſa licèt urbe nullam fœminam
aſpexiſſe, nec noviſſe, niſi duas conſanguineas, quibuscum
domi vivere debebat. Barry in auno §& 1 2. Jeptenibr. ſecutus

ille monitum Alphonſo Rodriquez à 4 B. Virgine datum,

quando is per viam, non attollas magis oculos, quàm ſit ne-
ceſſe, ad videndum, lih. 1I. Eitæ c. 1 5. De B. Aloyſio vide in

vita illius, de P. Balthaſare Alva rez apud P. Wrratislavv'in 3

ſtim. Marian. c. 43. ſtimulo 3. Barry 27. Janaar/j. Annecto

7- . .

Con-

S a =—

In periculo peccati DEI Mater Sc. 7 2

Gonrfadinam 4 Brixia Dominicanum, qui ut tentationi

carnis reſiſteret, flagellis uſque ad ſanguinem poſtquàm ſe
aliquando cecidiſet, conſpicit Mariam, ad quem illa fere
in hæc verba. Jam pridem agnovi, fili dilectiſſime, quo
in me ſisanimo, & quanta cum "diligentia: illibatum ſervare
niteris virginitatis forem. Noveris ergo te nihil 4 filio
meo poſtulaturum, quod non ſis impetraturus. Quèd ut
vere à me tibi didum conſtet, en tibi confero donum ca-
ſtitatis, cujus deſiderio tantopere ſemper arſiſti. P. Wra-
tê lavv c. 255, in ſtim. AMar. ſtim. I. Rectè igitur Richardus
4§. Laurent. lib. 2. de laudib. Üöirg. MARIAM vocat adjutori- V

um casüs, quia inquit ille timentibus ſe præcavet 4à caſu 8

nè cadant in peccatum vel in infernum: & etiam erigit eos,
ſi fortè ceciderint. Unde orat eam Eccleſia: ſuccurre ca-
denti ſurgere qui curat populo. itd ille.

29) Pee ii giei õ
DISCURSUS VI.

Super lla verba: Surgere qui curat populo.

Nunquid obliviſti poteſt mulier infantem ſanm,
aui non miſereatur flio ateri ſai. Iſaiæ 49. V. 15.

TOnt tantàùm noſtris temporibus i in Eccleſia Catholica, Omnibus

quidem
certa ſunt deſignata loca, in quibus immunitas & im- Beccatoti-

punitas reis conceditur, ut in templis, cæmiterijs, „Religio- bus ſuce-

ſorum domicilijs & c. ſed jam olim ſub veteri lege DEUS currit Ma-
mandavit ut civitates Refugij conſtituerentur, in quibus

ria, ſed ijs
maximè,
vitam ſuam ſalvare poſſent ij, qui præter intentionem, non qui ſe vo-

volentes hominem occidiſſent. Num. 35. Joſue. 20. Ve- Muntemen-
3

3— rum,

78 Cursus Annui Diſcurſus VI.

rùm, quamvis hominum manus, & tribunal effugere poſ-
ſit aliquis, quis DEl omnia videntis oculos, omnia potentis
manus effugiet? Concitet ſceleribus ſuis iratum ſibi Nu-
men peccator, què fugiet, ut ab eo videri, atque apprchen-
di non poſſit? Qao ibo à ſpiritu meo ajebat David pſ. 135. &
4u0 4 i facie tua fugiam? ſi aſcendero in cælum, ia illiz es:, S de-
ſcendero in infernum, ades: ſi ſumpſero pennas meas diluculs
& habitavero in extremi maris, etenim illuc manus tua de-
dutet me, & tenebit me dextera tua, quoniam nec volare,
nec ambulare ſinè tua poſſum aſũſtentia. Et dixi forſitan te-
nebræ & loca tenebroſa me conculcabunt & abſcondent. At
nec iſta: quis tenebræ non obſcurabuntur à àte, & nox Ricnt
dies illuminabitur. Ubi igitur effugium erit peccatori à fa-
cie DEl irati? Hoc in lege gratiæ per Chriſtum nobis da-

tum eſt multiplex: ſunt enim Sancti amici & electi ejus,

quibus hoc privilegium communicatum eſt ab eo, ut
fint veluti civitates refugij in omni neceſſitate & tribu-
latione. Multèò verò magis cenſenda eſt MARIA ejus
Mater prout eandem ſalutat S. Ephrem de laudibus DEIF.
paræ. Ave peccatorum refugium & hoſpitium: Ave
refugium in Jeroſolymis ‚ad quam nimirum confugere
poſſunt peccatores. iid ille. Idipſum Eccleſia univerſalis in
Lauretanis elogij's conteſtatur, dum hunc illi tutulum attri-
buit: refugium peccaterum: nam ut utar verbis D. Chryſoſto-
mi ſerm. de prærogativis AM ARILE, Sic eam alloquentis:
ideo tu Mater DEl præordinata fueras, ab æterno, ut quem
DEVS per ſuam non ſalvaret meram juſtitiam, Tu per tuam
ſalvares pietatem, & miſericordiam. itdà ille. Cujus ratio-
nem ulteriorem reddit D. Anſelmus, quèd propter nos ho-
mines peccatores Mater DEl facta ſit: ſi enim in Adamo
non peceâſſemus, filius DEl incarnatus non fuiſſet, adeõô-
que nec Matre indiguiſſet, ut communiter cum D. Thoms
i2

Omnibus quidem peccatoribus &v. 79
in 3. p. tradunt Theelegi. Cùm igitur propter nos peccato-
res ad dignitatem maternitatis divinæ evecta ſit, ipſa curam
& patrocinium peccatorum gerere debet. Verba D. An-
ſelmi ſunt lib. de extellent. Virg c. 1. Si propter peccatores
facta eſt DEI Mater, quomodo im manitas peccatorum

meorum cogere poterit deſperare veniam, cùm tam effa-

bile bonum ſit factum ex ea ob curationem eorum. Hinc
ibidem c. 12. illam ſic affatur. Cur non juvabis nos pec⸗
catores? quando propter nos, in tantam celſitudinem es
levata, ut te Dominam habeat & veneretur omnis pariter
creatura. ita ile. Imòô veròô ex hos ipſo, quòd ſit Mater
Redemptoris etiam peccatorum Mater eſt: namque S. Pau-

lus dicere potuit I. ad Cor. 4. v. I ½. in Chriſto J Esll per E-
vangelium ego ves genui: quidni dicat Mater Chriſti ſe in

Chriſto fideles omnes genuiſſe? unde Cardinal. Toletus in
Joan. 19. ſuper illud: mulier, ecce filius tum. ait: omnes
nos curæ, & protectioni, & interceſſioni Virginis Chriſtus

commendavit nobisque fiduciam dedit, ut tanquam ad

Matrem, & Dominam dilectiſſimam in omnibus noſtris
confügeremus: : eſt enim poſt Chriſtum ſingulare, tutiſſi-
mum, & efficaciſſimum refugium: Joannes enim nos re-

præſentabat. haæc ille. Quemadmodum ergo Mater videns

filiolum ſuum, graviter lapſum, aut vulneratum compaſ-
ſione tangitur, miſericordiæ viſceribus commovetur, ad
ſuccurrendum, & medendum: ſic Deipara tanquam pec-

catorum Mater, movetur compaſſione, & miſericordiâà ad

ſubveniendum peecatoribus graviter lapſis, & peccato mor-
tali ſauciatis. Nunqaid obliviſci poteſt mulier infantem ſu-
um, ut non miſereatur ſilio ateri ſui. Filius uteri ſui vult
omnes ſalvos fieri, ideo pro ijs incarnatus & Aarut ‚ideo
Paſſus, & mortuus, & illa vellet eos perire? ſaltem filij

uteri ſui miſerebitur, ut quos ille ſalvare non poteſt per

ſuam

go LCLursus Annui Diſcurſas VI.
ſuam juſtitiam, illa adjuvet per miſericordiam. Ità ipfe-
met æternus Pater affirmavit S. Catharinæ Sencehſi apud

Bloſium in monili, ubi ait: Matri unigeniti filij mei MA-

RI datum eſt à bonitate mea, ut propter incarnati Verbi
reverentiam, quicunc e etiam peccator ad eam debita cum
reverentia recurrit, nullo modo rapiatur à Dœmone. ird
ibi. Eſt itaque alyl um peccatotum MARIA, eſt illorum

refugium, ut qui divinam timent juſtitiam, in illius ſe ſe
tucantur milcricordia- Eſt refugium tutiſſimum peccato.
rum, inquit Doctiſimus Idiota part. 14. de Contemplat. V.

49%. à qua nullus, quantum vis magnus peccator deſpicia-
rur, nullus repulſam patitur, niſi ex voluntaria malitia eam

deſerat »& fugiat. Omnes peccatores ad ſe redeuntes

manu pia recipit: nec moram in hoc facit, nec dilationem
concedit; ſed ſinum miſericordiæ ſux apegit omnibus, om-

nibus exaudibilem aurem pra bet. ità ille, Teſtatur id ce-

lcherrimusille Theophilus, qui abjurato DEO, dœmoni ſe
Vide Spi-
nellum in
throno morum ſcelerum ſentina, ad bonam frugem Beatiſſimæ

DEIec. 20 Virginis ope educta eſt. Teſtantur id complura aliorum

n. 48. &

49.& rast., -Xepla, qui peccatorum ſuorum bondere preſſi, non auſi

e aαι. ſunt ad DEUM recurrere, niſ i priùs ad aſylum Marianum
Plis n- 2:confugiſſent. Aras tangere, aut ad aras confugere, erat
olim, & etiamnum eſt ſecurum ſalutis præſidium. MK-
RIA inquit Richardus à S. Laurent. lIib. 2: de laud. E. part. 5,
dicitur altare pl acationis Domini, qui placatur erga pec-

catores, cum ſuper hoc altari offerunt dona, & ſacrificia

ſua (preces & pœnitentiæ lacrimas) de quo altari ipſe DE-

Us dicit Iſaiæ 6. offeruntur ſuper placabili altari meo. itd ille.

De inſigni quodam peccatore memorat P. chriſophorns E-
gatislavv in ſtimulis Marianist. 24. Fim. z. qui cù⅜m Ec-

cleſtam ingreſſus Deiparæ imaginem conſpexiſſet; intra ſe

mancipârat: teſtatur MARIA Agyptiaca, quæ e fœdiffi-

— ---——

—

Omnilus quidem peccatoribus &. 84

cogitabat, num pro remedio ſuorum peccatorum invo-
canda ſibi eſſet: dumque aliquantiſper conſtitiſſet, tandem
in hæc prorupit verba: ſi te Dominam miſericordiæ invo-
carem, incaſſum laborarem, quia non exaudis tam mag-
nos peccatores. O cor puſilluin:! tam parum de latiſſimis
MARIE viſceribus ſentientis. Ut igitur benigniſſima
Virgo ſententiam ejus corrigeret, apparere illi dignata eſt,
atque dicere. Sta, & pete à me, ut intercedam pro te
apud filium meum: cui ille: 6 Domina libenter, ſed tot
ſunt peccata mea, ut me jam damnatum exiſtimem. At re-
poſuit Virgo. Etiamſi damnatus eſſes, adhuc ſcio, me tui
poſſe miſereri, modèò ſeriò velis. Ità nimirum Virgo
promptiſſima eſt, ad ſuccurrendum ijs, ſurgere qui cu-
