Baſilius exponens verſiculum Davidis pſ. 48. Frater non re- redimere
dimit, redimit homo: non homo, inquit, nudus, ſed ho- debuit DE-
mo DEUSYESUS Chriſtus, quia nullusalius poterat condig- G; bomo
num afferre pretium, Ert S. Auſelmus lib. cur DElIs homo. EBSus.

3 c. 6.

46 Carsus Annui Diſcurſus II.
e. 6. ſatisfactionem neque poterat facere nisi DEUS, neque
debebat nisi homo; neceſſe eſt ergo, ut eam faciat DEtIs
homo. itd ille. Verùm ur DEsS fiat homo, quis ſperare
audeat? quis vel cogitare? ut tanta Majeſtas ad tantam
demittat vilitatem ſe ſe? & quidem in gratiam viliſſimi
hominis, qui propter inobedientiam ſuam odium & pœnas
Quastum ſempiternas eſt commeritus? Et cur non Angelicam redi-
Ren bene⸗ mat naturam multò nobiliorem, quæ etiam cum Lucifero
peccaverat? Verùm ſic DEUS dilexit mundum, ut fliaum
ſanm unigenituz darerz Oan. 3. ſic filius nos homines dilexir,
ut daret ſemetiplum in ærumnas, contemptum, pœnas, paſ-
ſonem, & mortem. O admirandam DEl bonitatem! 6
inſcrutabilem miſericordiam! quid miſericordiùs valet
intelligi, inquit Anſelmm lib, cit. quàm quòèòd peccatori æ-
ternis tormentis deputato, & unde ſe redimeret, non ha-
benti, dixit Pater: accipe unigenirum meum, & da pro te:
& filius: tolle me & redime te, ſic ille. Tunc enim verò
factum eſt, quod decantavit David pſ. 84. miſericordia &
veritas obviaverunt ſibi, aſtitia & pax oſculatæ ſunt, ut de-
ſinant inimicitiæ DEUM inter & hominem, ut redeat in
Vide Bar- gratiam, deperditus homo. Verùm ut pro homine ſatisfa-
tadium Ceret DEl filius non tantùm neceſſe erat, ut hominis natu-
tom. r. lib. ram aſſumeret; ſed cum natura deſcendens ab Adam pec-
em, ad arit, oportebat, ut non aliunde, ſed ex linea & & ſtirpe,
Adami naturam humanam fſibi procrearet, ut eadem natu-
ra, quæ peccârat, etiam ſatisfaceret, non alia. Quid igi-
Ad hoco- turadinvenit Divina Sapientia? voluit concipi & naſci
pus elegit S .
Bbi in Ma- &eX muliere de ſtirpe Adam, ut ſe verum hominem ex Adæ
trem Ma- poſteritate demonſtraret: ut verò etiam DEUM ſe eſſe
inem comprobaret, ex Virgine concipi & generari voluit. Et
quænam illa? an Rachel aliqua, vel Rebecca, vel Sara,
quas formæ raritas, & gratia commendavit? an aliqua Ja-
3 hel

Quantum Chriſßto Redemptorié. 47
hel vel Judith, quas fortitudo celebres reddidit? an Abi-
gail vel Eſther, quas prudentia fecit illuſtres. An Suſanna
caſtitate prænobilis? non has elegit Dominus in Matrem
ſibi, ſed MARIAM filiam Joachim & Annæ: & de hac natus
eſt JESIS qui vocatur Chriſtu. Hæc ergo eſt Alma Re-
demptoris Mater: Alma quia Sancta, & immaculata Ma-

Uade facta
eſt Alma
Redemp-

ter, uti nuper dicebamus; hæc alma Redemptoris Mater, toris Ma-

quia halma, id eſt Virgo inviolata: hæc alma ſi alma ab a-
lendo derivatur, ut placuit Feſto Grammatico. Hujus
enim almæ parentis alumnus eſt DEl filius, ab ipſa alitus eſt
in infantia & adoleſcentia; ipſa Virgineo lacte parvulam
lactavit, coctis ſuà manu cibis pavit, aquis lavit, ſinu fovit,
veſtimentis contexit. Hic vellem perſpicacia pondera-
rent ingenia, ad quam ſublimem dignitatis gradum evecta

tere

ſit una puella Hebræa. Verée benedicta inquit &. Chryſolog. Exinde ben
Jer. 173. portavit eum, qui portat orbem nutrivit omni. nedicendæ.
um viventium nutritorem. Hinc etiam S. Brigitta lib. 3.

revel. c. 29. exclamare auſa. Benedicta ſis Virgo, in qua
DEUS magnus factus eſt parvus, antiquiſſimus Dominus
factus eſt puſillus filius, ſempiternus DEUS & Creator inviſi-
Dilis factus eſt viſibilis crcatura. Quidni & nos exclamemus
vel cum Joannis Baptiſtæ Matre: benedicta tu inter malie-.
res. Luc. I. V. 42. vel cum pientiſſima illa muliere. Luc. I1.
beatus venter, qui te portavit, & uabera, quæ ſuxiſti. Tu
enim ipſa ſpiritu S. impellente prophetâſti: Luc. I. v. 48.
Ecct enim ex hoc beatam me dicent omnes generationes, quia
ſecit mibi magna qui potens eſt. Annon enim hoc magnum
& ſummopere mirandum uti obſervavit S. Petrus Chryſolo-
gus ſer. 140. dicens: pavet cœlum, tremunt Angeli, natu-
ra non ſuſtinet: & una puella ſic DEUM in ſui pectoris
capit, recipit, oblectat hoſpitio, ut pacem terris, cœlis
gloriam, ſalutem perditis, terrenis cum Cœleſtibus paren-
telam,

48 Cursus Annui Diſcurſus II.
WVagai æ. telam, ipſius DEl cum carne commercium pro ipſa dom s
Aimanda exigat penſione. ita ile. Sed dum celebramus Virginis fe-
giamarto⸗ licitatem, non deſinamus mirari filij DEl exinanitionem:
etenim ut loquitur S§. Udephonſus ſerm. de Nativ. V. quanta
fuit hæc dignatio at crearetur ex te, quam creavit, portare-
tur manibus, quas formavit, ſugeret tua ubera, quæ ipfſe
implevit. ſic ille. Et quid ad hoc faciendum impulit? nul-
la neceſſitas, ſed liberrimus amor: apparuit benignitas, &
humanitas Salvatoris noſtri DEI. Tit. 3. v. 4. Græcè pro hu-
manitas ponitur, &ιααααμιοοναα, id eſt amor hominum. Sie
enim DEUSdilexit mundum, ſic dilexit hominem mun-
do deditum! Quem verò in finem: annon alios & homi-
nes, & Angelos creare poterat ad hoe ipſum? annon ab æ-
terno ſinèe Angelis, & hominibus beatus erat ſemetipſo? ut
quid ergo ſe exinanivit filij DEI Majeſtas? venit filius ho-
mini quærere & ſalvum facere quod perierat. Matth. 18. ut G
miſerij’s & pœnis æternis redimeretur perditus homo mi-
ſerijs & pœnis temporalibus ſe ſubjecit DEUS homo. Er
hunc non amemus, qui nos ſicamavit? adhuc peccatis of-
fendemus, & ſalutem noſtram perditum imus, quam ille
quæſitum venit ?2 Abſit hoc à Chriſtiano, abfit à ſalutis
ſux, & Salvatoris ſui amante peccatore. Quin imd ſata-
r: Matris Bat, ut non tantùm ſuo Redemptori ſit gratus, ſed eriam
PEI coo- Redemptoris Matri MARI: ex hac enim & non alia car-
Peratio. nem & ſanguinem affumpfſit, in qua pateretur, & quem
profunderet in humani generis redemptionem: corpus à
Virgine acceptum dedit in flagella, in crucem, in mortem;
ſfanguinem de Virginis ſanguine profluum libavit æterno
Patri, in noſtræ pretium redemptionis. Hinc Proclus Epiſ-
copus Ciſetenus prout videre eſt tom. 1. Concilj Epheſini, non
incongrue MARIAM vocat nubem illam, quæ ſuper Che-
rubim ſedentem in ſuo corpore geſtavit,. Vellus mundiſ-

Quantum Chriſto Redemptori S. 49

Gmum cœleſti pluviâ madens, ex qua paſtor ovem induit.

Pontem per quem DEUSad hominem deſcendit. Admi-

randæ œcconomiæ telam ex qua & in qua ineffabili quodam
modo admirabilis illius anionis tunica confecta: cujus tex-
tor extitit ſpiritus ſanctus, netrix virtus ex alto obum-
brans, lana vetuſta, villosaque Adami pellis, trama im-
polluta Virginis caro, radius texorius immenſa geſtantis
gratia, artifex Verbum per auditum illapſum. ità ile. ſuc-

itd ille. Hinc illam appellat Divus Epiphanius ſer. de laudib.
Virg. menſam, quæ panem vitæ nobis ſuppeditavit; An-

Areas Cretens. de dormit. & annunt. V, urnam auream, quæ

eum fert, qui dulce manna reddit. S. Damaſieuns para-
diſi reſeratricem. Irenæus ſalutis cauſam, Auguſtinu, hu-
mani generis reparatricem, Albertu M. adjutorium ſimi-
le ſibi, quale ſcilicet habuit Adam; Anſelmus Orbis perdi-
ti reparatricem. Petrus Damiani totius ſalutis exordium.
Unde D. Bernardus homil. 3 ſapermiſſus eam ſic alloquitur:
inveniſti gratiam apud DEUM, quam nemo ante te potuit
invenire: quam gratiam: DEl & hominum pacem, mor-
tis deſtructionem, vitæ reparationem. zed ille. Quod ſi
igitur Chriſtus eſt manna, aut panis de cælo deſcendens prout
ſe vocat. Joan. 6. M ARIAeſt navis inſtitoris de longè por-
ans panem: Proverb. 31. V. 14. Si Chriſtas lignum vitæ,
aut arbor vitæ. M ARIA eſt Paradiſus, unde arbor hæc ſalu-
tifera prodivit. Si Chriſtusclavis David Iſaj. 2 2. apoc. 3.

& Clavis cœlorum, MARIA clavigera paradiſi, ſi Chriſtus

agua ſaliens in vitam aternam. MARIA ciſterna eſt,
quam ſuſpirabat David. 2. Reg. 23. V. 15. ſt quis mihi
daret yotum aquæ de ciſterna, qua eſt in Bethlehem, quia in
Becthlehem naſciturum prævidit Chriſtum. Si Chriſtus
CL redeme

„ 2 . . . B. Virgo
cincde, ſimulque nervose D. Ambreſius Epiſt. 52. Virgo, noſtræ ſa.

genuit mundi ſalutem, Virgo peperit vitam univerſorum latis adju-
toriumg

5So Carsus Annui Diſcurſus 1. 1.

redemptionis nofßfra pretium. I. Cor. 6. M ARIA eſt mulier,
que perditam drachmam quæſivit „ & invenit: inveniſti
enim gratiam ait Angelus Luc. 1. Denique ſi Chriſtus ſalus
noſtra eſt, MARIA cauſa ſalutis, noſtræ ſalutis exordium.
Videte igitur Mariani Clientes, quantum non ſolùm filio
DEl, ſed etiam ejus Genitrici obligati ſumus: illi, quèòd
nos redemerit, huic quòd nobis genuerit Redemptorem.
Hæc eſt enim, verba ſunt melliflui Bernardi ſer. 4. de aſ-
ſumpi. quæ totius mundi reparationem obtinuit, ſalutem
omnium impetravit: conſtat enim pro univerſo genere hu-
mano fuiſſe ſollicitam, cui dictum eſt: ne timeas M AklI..
inveniſti gratiam; utique quam quærebas, ità ile. Quapro.
pter monet D. Aaguſtinus ſer. 17. de Nativit. Veneremur
ſalutis auctricem, quæ dum Auctorem ſuum concepit, de
cœlo, nobis Redemptorem præbuit in terra. ſic ille. Cùm
B. Mechtildis, ut habet P. Barry in anno S. pro 6. Jul/j Solli-
cita eſſet, quid grati præſtare poſſet B. Virgini, pro tanto
in ſe affectu & beneficijs; apparuit ei Salvator, dicens: filia
pro exhibenda gratitudinis vice, lauda & celebra Matris
meæ fidelitatem, quâ acceptavit & adimplevit æterni Pa-
tris voluntatem, tam quoad me, quamquoad ſe. Lauda
præterea accuratam illius induſtriam, quâ mihi ſervivit,
& ærumnis, atque doloribus meis compaſſa eſt. Lauda
denique incomparabilem illius amorem, quò proſequitur
genus humanum, ut etiamnum in cœlo conetur animas ad
Ad pulſum ine & ad unum ovile reducere. Ut igitur gratiam aliqua-
Ave reci- Iem pro gratia & aliquale obſequium pro beneficijs reddat
tanda An- S. Mater Eccleſia: ſalubriter inſtituit, ut ter in die, manè
Fratio. meridie, veſperi, & triplici quidem ductu campanæ ſig-
num daretur; ad pronuntiandum ter Angelicam ſalutatio-
nem, tum ut crebriùs beneficij incarnationis memores,
gratias agamus SSS. Trinitati, à quo beneficium hoc pro-
fluxit:

Quantum Chriſo Redempteri ce. 51

fluxit: tum ut Virgini Deiparenti debitus honor quoque,

& gratiarum actio deferatur, cùm elegerit illam DEUS
velut in adjutorium ſimile ſibi ad mirandum hoc opus per-

ficiendum. Nolo hic commemorare, quod ex Pelbarto
refert Faber, in Op. Trip. Feſto naſcentis Firginis. conc. 7. n. 6.
De turri ad terram inclinata, ad corripiendum ſterten-
tem, dum pulſusad Ave matutinum daretur. Aliud nobis
exemplum ſuggerit Drexelius in Roſis Aarianis part. 1. c.
11. §. 2. de S. Carolo Borromæo, nobilitate, & Cardi-
nalitia purpurà eminentiſſimo. Hic non tantùm quotidie
officium & Roſarium B. V. genibus nixus, recitare ſoli-
tus, ſed etiam, dum ad ſalutationem Angelicam dari ſig-
num audiviſſet, mox in genua ſupplex ruit: in curru ſe-
diſſet? è curru deſcendiſſet: in equo fuiſſet, ex equo
quàm primùm deſilijſſet, & ut iter ſe dabat, in cœno fſixiſ-
ſet genua, tantèò libentiùs, quantò ſubmiſſiùs., Idem refert,

pari. 2. c. z. G. 2. de Luſitano Conimbricenſi, quèd dum

hic ſub veſperum domum repeteret, & Ave pulſaretur, re-
pente conſtitit, ut pro more ſalutationem Virgini diceret;
& ecce globus è bombarda ab inſidiante inimico exploſus;
penes ipſum prætervolat, trajecturus eundem, ſi greſſum
adhuc unum feciſſet; ſic enim vitæ illius inſidiator greſſus
dinumeraverat, ut ad ictum ipſi veniret, tranſiturus. Quod
autem Mariophilus hic ſteterit; non verò genuflexerit for-
ſitan fuerit tempus Paſchale, aut dies Dominicus, quo in
memoriam ae venerationem Domini reſurgentis ſtare con-
ſuetum eſt in Becleſia. Non igitur erubeſcamus confiteri
nos Clientes Marianos, imò Chriſtianos, qui incar-

nationis V, denuntiatæ ſimus immemores.
late .
X*

G 2 DISCIR-

52 Cursus Annui Diſcurſus III.
DISCURSUS III.
In illa verba: Quæ pervia cœli porta manes.
Non eſt ir aliud niſi Domus DEI& porta Cel.

Geneſ. 28.
Porta pa- Emorant Faſti Mariani 27. Aprili ex Bzo*† tom. 1.
tens in cœ. Annal. & Franciot de Sanctis Lucenſibus, ancillam fuiſ-

lum Maà- ſe Lucæ in Hetruria, Sitam nomine, quæ non tantùm mi-

RIA, quia . 4 . . .1
Peccarctes randa in pauperes liberalitate, & dexteritate, ſed & alijs

aliàs dam- jnſignibus caſtitatis & pietatis operibus excelluit. Hæc
nndi; ſa. dum aliquando extra Urbem pia loca pro more inviſeret,
ſequuntur accidit, ut laſſata viribus ad fonticualum quempiam ſubſi-
perilam, ſtens, eaſdem reſtauraret: ſed noctis ingruentis immemor,
ber Portarm portas Civitatis ſibi clauſum iri non animadvertit. Adeſt
Milericor- igitur piæ animæ Coœlitum Regina, ſed habitu ignoto (Ma-
di⸗ „du tronam Civilem & honeſtam præſeferebat) & an ſecum in
iſtkrie Urbem, cùm tempus jam ſit extremum, ire velit, interro-
non intra gabat. Reſpondet Sita, ità: & inter eundem pijſſima ac
cat. Jalciſſima milſcent colloquia. Ubi ad portam Civitatis

ventum, occluſam quidem conſpexit; ſed ubi propiùs ac-

ceſſit, repente aperiri intuetur, nemine vigilum præſente:

Sed & ad domum Domini ſui à Virgine Virginum comite
deducitur, atque ubi à Sita ad hoſpitium matrona, tanquam
peregrina invitatur, videri deſijt. Si hæc pia anima faci-
lem ad portas Urbis habuit aditum DElparaà auxiliante,
quidni cœli portæ eidem patuerint, eâdem adjuvante? Ve-
rùm nos, qui grandibus onuſti ſumus ſceleribus, quas non
maoras,

—.———

ſe⸗

Porta patens in cœlum Maria, &ec. 53
moras, imò remoras timere poſſlumus, dum portæ cœli no-
bis adeundæ erunt 2 multi enim ſunt vocati, pauci vero electi.
Matth. 22. v. 14. Et ſi juſtus vix ſalvabitur, impius & pecca-

tor uabi parebaunt ? I. Petri. 4. V. 18. ſanè ſalubris admonitio

eſt Salvatoris. Matth. 7. v. I 3. intrate per angaſtam portam:
quia lata poria, & ſpatioſa via eſt; quæ ducit ad perditionem,

& maliti ſunt, qui intrant per eam. Quam anguſta porta, &

arcta via eſt, quæ ducit ad vitam, & pauci ſunt, qui inveni-
uni eam. Haæc poria Domini, cecinit David, pſ. 117. v.
20. juſti inirabunt per eam, ſed peccatores, per quam? an-
non habent quod expaveſcant Paulinam ſententiam I. Cor.
6. v. 94. Nolite errare; neque fornicaryj, neque Idolis ſer-
vientes, neque adulteri, neque molles, neque maſiulorum
concubitores, neque fures, neque avari, neque ebrieſi, neqdue
maledici, neque rapaces Regnum DEl poſſidebunt. Quapro-

pter non ſperent ingreſſum cœleſtis Jeruſalem, qui ejuſ-
modi ſceleribus ſunt involuti, quouſque ſe ex ijſdem per

pœnitentiam non evolverint: quippe non intrabit in eam

aliqued coinquinatum. Apoc. 21. v. 27. Verüm reſpirate

peccatores: cùm enim DEUS non tantùm juſtus ſit, ſed
& miſericors, non tantùm habet portas juſtitiæ, per quas
juſti intrant, ſed etiam portas miſericordiæ, per quas pec-
catores ingrediuntur. Principalis clementiæ porta Chri-
ſtus ipſe eſt; prout ſe ſe appellat Joan. 10. v. 9. egs ſum
oſtium, per me ſi quis iniroierit, ſalvabitur, &c. Quô⅛d
autem oſtium miſericordiæ ſit, palàm fecit, dum peccatores
non tantùm recipiebat, ſed & manducabat cum illis Luc. 15.

cùmque ob id zelotes juſtitiæ fucatæ ſtomacharentur, &

murmurarent Judæi, miſericordiam, inquiebat, Salvator
volo, non ſacrificium; non enim veni vocare juſtos, ſed pecca-
tores. Matth. 9. v. I3. ut verò faciliùs ac con fidentiùs acce-

derent peccatores, oſtiarium poſuit Petrum, huic claves

3 tradidit

54 Carsus Annui Diſcurſus III.
Tr. egni Cœlorum, ut fragilitatis ſuæ conſcius, etiam
in alios foret miſericors. Quin etiam tum ipſum, tum re-
liquos Apoſtolos portarum nomine inſignivit apud Regi-
um vatem pſ. 86. fundamenta ejus in montibus ſanctu, diligit
Dominus portas Sion. Ubi non ſolùm per fundamenta, ſed
etiam per portas Apoſtolos intelligit D. ’Auguſtin, in cit. pj.
& fundamenta quidem eos aſſerit: quia eorum authoritas
portat infirmitatem noſtram. Quare ſunt portæ? quia per
ipſos intramus ad regnum DEI. itid ille. Ne verò dignitati
Chriſti derogari aliquid, obloquantur hæretici, ſubjicit
Auaguſtinus: cùm per ipſos intramus, per ipſum (Chriſtum)
intramus, ipſe enim eſt janua. Et cùm dicantur duodecim
portæ Jeruſalem, & una porta Chriſtus, & duodecim portæ
Chriſtus, quia in duodecim portis Chriſtus. hæc Auguſtinus.
Et verò Apoftoli legati Chriſti ſunt, pro Chriſto legatione
Jungimur, inquit Paulus. 2. Cor. 5. v. 20. Vicarij Chriſti
ſunt: quod autem quis per alium facit, per ſe feciſſe vide-
tur, ut ait regala juru, in 6. Quò igitur pactò decederet
aliquid honori Chriſti, ſi & ipſi Apoſtoli portarum cœle-
ſttis Jeruſalem habeant ola ves, & poteſtatem, atque per ipſos
Ex iaai. ingredi nos fareamur. Quod ſi ità eſt, non vereamur Cli-
hunc lati- Entes Mariam Patronam noſtram cœli portam appellare:
uàs probat non enim aberrabimus, ſi eam cum Eccleſia, tum in hoc
u errus hymno, tum in Litanijs Lauretanis Cœli januam collau-
riali ca241, demus. Ità profectò KRaperius lib. 3. de divinis off s dum
Pelbar in Vigilia Nativ. D. expendit illad pſ. 77. v. 23 Januas cæli
lario lib. Aperuit, & 6pluit illis manna &. ait: maxima portarum ce-
11. part. 1. Ii, quas Dominus ut nobis hoc manna plueret, nobis ape-
6, 0. ruit, MARIA EXtitit, per quam ad nos Verbum DEl caro fa-
Rtum, de cœlo deſcendit & c. Ipſe dudum hoc aſſeruit Au-
guſtinus ſer. 14. de Naziv. Domini. dum illam sic loquentem
introducit: porta facta ſum cœli, janua facta ſum filio DElI:

Porta patens in cœlum Maria, &c. 55

iſta facta ſum porta quam vidit Ezechiel Propheta. c. 46. in
domo Domini clauſam, quia MARIA Virgo ſemper intacta.
iid ilee. Quam vis autem hanc portam clauſam aſſerat pro-
pter clauſtrum Virginitatis illæſum, occluſa tamen non eſt
peccatoribus, ad ſe confugientibus, quia pervia cœli porta
manet. Hoc piè, & eruditè comprobat s. Antoninas. part.

4. tin. 16. c. 20. G. 12. dum portam cœli MARIAM. affirmat:

quoniam per eam exivit de cœlis ad nos, quidquid unquam

gratiæ creatæ venit in mundum: unde dicitur Mater gra-

tiæ, & Mater miſericordiæ. Et de ea poteſt intelligi illud
Sap. 7. omnium bonorum Mater eſt: & venerunt mihi omnia
bona pariter cum illa ( ſcilicèt Virgine) poteſt dicere mundus.
Secundèò quidquid boni, id eſt omnis, de terra intravit ad
cœlum, ut Sancti omnes, per ipſam ut portam, ſeu medium
intravit, nimirum per benedictum fructum filium ſuum
Quod ſi Apoſtoli. Apoc. 21I. dicuntur duodecim portæ Je-
ruſalem, quoniam præ cæteris, & meritis, & exemplis nos
important in cœlum; multèò magis poteſt dici B. V. cœli
porta propter majus ejus, & perfectius ſuffragium, & vitæ
exemplum: & prætereà, quia omnes per Chriſtum Media-
torem, Natum de Virgine in cœlum introducuntur. Ha-
tenus S. Præſul Florentinus. Comprobat id ipſum Seraphi-
cus Doctor Bonaventura in c. I. Lucæ, dum ait: nullus jam
poteſt cœlum intrare, nisi per Mariam tranſeat, tanquam
per portam: ſicut enim DEUS ad nos non venit, nisi per ip-
ſam; ità per ipſam oportet nos redire ad DEuM. ſic ille. Hinc
rectè D. Ephrem, orat. de DElpar. Virginem it ſalutat. Ave
Porta Cœlorum, & ſcala, aſcensusque omnium: Ave Re-
ſeramentum portarum cœleſtis Paradiſi. Et ut multa pau-
cis dicam S. AMethodius Martyr, orat. in hypap. portam cœli
appellavit. S. Ildephonſus ſer. 1. de aſſumpt. januam cœli. §.
Damaſcenus orat. 1. de Nativ. Portam vitæ. Sed utad the-
ma

56 Cursus Annui Diſcurſus 111.

ma noſtrum veniamus, recolamus ſaltem obiter viſionem
illam admirabilem, quam habuit Patriarcha Jacob, dum
nocte ingruente, in patente campo, lapide ſolum ſubſtrato
obdormiviſſet. Vidit ille cœlum aperiri, & ſcalam à terra
in cœlum aſſurgere, & DEuM quidem ſummitati ſcalz in-
nitentem, Angelos verò per eandem aſcendentes, & deſcen-
dentes. Unde evigilans in has erupit voces: non eſt hic ali-
ud, niss Dowus DEl, & porta cæli. Quid hoc rei? Raupertus
lib. 7. in Geneſ. c. 2 5. ait ſignificari Eccleſiam Chriſti: nec
multùm abludit Bernardus, qui ſerm. 6. de dedicatione per
Domum DElI, & portam cœli templa, intelligit. Sed ad
noſtrum propoſitum facit, quod ait Andreas Cretenſ. orat. 2.
de B. Virgine loquens: Hæc eſt porta cœli de qua jacob di-
xit: quàm terribilis eſt locus iſte, verè non eſt hic aliud,
niſi Domus DEI, & porta Coœli. itd ille. Et verò Domus
DEl fuit Maria, quia filius DEl habitavit in ea corporali-
ter, ſed & cœli porta, quia cœleſtis paradiſi fores per Adami
peccatum clauſas, per filium ſuum iterum reſeravit: unde
univerſa illam conſalutat Eccleſia: Ave Maris ſtella DEl Ma-
ier Alma, atque ſemper Virgo, fælix cæœli porta. Et quidem
Pervia cœli porta manet, quia porta eſt clementiæ, & miſe-
ricordiæ, quæ non tantùm juſtis patet, ſed & peccatoribus,
ſi ad claves Petri, ſeu pœnitentiam recurrant, & Cconverti
volentes miſericordiam ejus implorent. Hæc Domus, hae
porta miſericordiæ eſt. Memorat pius & eruditus Eccleſia-
ſtes Meſfrei, ſerm. 5. litt. F. cuidam vanitatibus dedito, viſio-
nem talem obtigiſſe. Videbatur ſibi, quòd in campo mag-
no conſiſteret, & ibidem tempeſtas ingens ſuper eum de-
ſcenderet, quam ſubterfugere volens, ad domum quan-
dam pervenit: ſed cùm olauſam inveniſſet, pulſans oſtium
domũs, flagitabat in eam recipi. Qui verò intus erat, re-
poſuit: Ego ſum juſtitia, quæ hic habito & hæc domus mea

eſt;

den
un

aNH

ette
Lil⸗

el
.
E,OH

N
d
4,1
b.
lod
OIE
vlll⸗

5

Porta patens in elum Maria, . 5 7

eſt; quia autem tu juſtus non es, mecum habitare non va-
les. Ad cujus verba plurimùm mœrens abſceiſit, & aliam
domum ultrà proſpiciens, ipiam adit, pulsansque oſtium,
ſe ibidem recipi poſtulavit. Sed quæ intus erat hofſpita,
ajebat: Ego ſum veritas, quæ hic habito, & hæc eſt domus
mea: te autem hoſpitem non recipio, quia veritas non libe-
rat eum, qui vanitatem amat. Et hinc igitur repulſam paſ⸗
ſus abit ad aliam, quam vicinam intucbatur, ſimiliter in-
tromitti poſtulans: Aſt etiam ex illa audit vocem ſibi ingra-
tam: Ego ſum Pax, quæ hic habito; non eſt autem pax im-
pijs, ſed tantùm hominibus bonæ voluntatis. Verùm ta-
men ego cogito cogitationes pacis, & non afflictionis, ideo
tibi utile conſilium do. Ultra me ſoror mea habitat, quæ
miſeris conſilium præſtat: ad hanc accede, conſilium ejus,
& monita comple. Cùm autem eò acceſſiſſet, quæ intus
erat, dicebat: Ego ſum miſericordia, quæ hic habito: ſi au-
tem ab imminenti tempeſſtate ſalvari vis, vade ad MARIAM.
bæc Meſfret. Animadvertitis Clientes Mariani, quæ do-
mus adeunda, quæ porta pulſanda ſit in anguſtijs, in tenta-
tione, in tribulatione, in extrema neceſſitate? vade ad Ma-
riam: hæc domus DEl eſt, hæc porta cœli, & quidem per-
via, ut omnibus pœnitenti corde perfugium quærentibus,
facilem præbeat aditum. Sed quoniam pervia cœli porta,
appellatur, animadvertant œlum ingredi cupientes, hanc
maxime portam illis pulſandam eſſe, ipſa enim complures
ad vitam æternam ſuàâ interceſſione ingredi fecit, quibus
aliéqui patuiſſet teterrima janua ditis. Recenſet Surius in
vita &. Ludgardu ex Cantipratano lib. 2. Innocentium III.
Pontificem poſt concilium Lateranenſe vità functum appa-
ruiſſe dictæ Virgini, ingentibus cinctum flammis: dumque
illa quæ ſiviſſet, quis eſſet, & Innocentium Papam eſſe intel-
lexit: ingemuit admirabunda, qui communis Chriſtiano-
rum

58 Cursus Annui Diſcurſus III.
rum bater in tanto foret cruciatu? At ille: Tres ob cauſas
ità crucior, quæ me æternis ſupplicijs juſtè addixiſſent, nisi
interceſſio Matris DEl mihi contritionem (quæ clavis cœli
eſt) in extremis impetràſſet. Et æternam quidem evaſi mor-
tem, ſed graviſſimis pœnis uſque ad judicij diem deputa-
tus ſum. Hoc inſuper impetravit Mater miſericordiæ à filio.
ut ad te ſuffragia petiturus venire poſſem; & his dictis di-
ſparuit. Ah quidni ſalutemus Virginem cum Poêëta illo:
porta ſalutis Ave, per quam patet exitus à væa: & quidem à væ
æterno à quo ſe Virginis interceſſione liberatum fatebatur
Innocentius. Simile quid refert Felbarius in ſtellario lib. 71.
.2. a. 7. quod ſe à fide dignis teſtibus accepiſſe aſſe verat.
Iter habebat Sigismundus Imperator, & Ungariæ Rex per
ſilvam quampiam, & ecce vocem miſerabilem, fletùque
permiſtam, triſte aliquid inſonare audit comitatus; dùm-
que vocem inſecuti inquirunt, reperiunt inter vepres fœti-
dum, tabidumque cadaver, quod lamentabilem illum eju-
latum emittebat, ſimulque vocem: Presbyterum, ajebat,
cui confitear, mihi adducite. Plures anni ſunt ex quo mi-
les hic cecidi vulneratus, quia verò MARIX, verè mileri-
cordiæ Matri admirabili, fidelis & devotus ſervivi ſemper,
illius meritis, & precibus factum eſt, ut e tabido, & putre-
dine jam diſſoluto corpore, non priùs abire poſſit anima hæo
miſerabilis, & æternùûm, ſi ſic migrâſtet, damnanda pro-
pter ſcelera mea, in quæ militaris licentia, me conjecit:
ideo confeſſarium expecto, & inelamo: Itâque exomolo-
geſi facta ſacerdoti, animam emiſit in felicem æternitatem:
ſed in hanc, porta pervia illi fuit MARIA, quæ precibus ſuis
couſque vitam ei prorogavit, uſque dum confeſſione ani-
mam ſceleribus onuſtam exonerâſlet. Legimus 3. Reg. c.
6. Salomonem portam Sanctuarij ex lignis olivarum con-
ſtruxiſſe, non ſinè myſterio, ſignificare enim volebat hic
peten-

Porta patens in cœlum Maria, &t. 59
petendam eſſe miſericordiam, cùm olea Symbolum ſit mi-
ſericordiz. Porta Sanctuari) Maria eſt, tum quoòd Sanctus
Sanctorum filius DEl per eam ingreflus ſit, tum quòd om-
ni ſanctitate & gratiâ ſit plena. Sed & portaolivarum eſt,
quia porta miſericordiæ: hanc tempeſtive precibus, obſe-
quiis, & pijs operibus pulſemus, ut in tempore neceſſitatis

nobis ſit pervia. Ait quidem Novarinas in Umbra Virgines
lib. z. Excurſ. 7g. fatuas Virgines clausà jam januâ non in-

tromiſſas, quèòd ſolùm clamaverint Domine Domine, & non
etiam Domina Domina aperi nobis: ſed forſitan & in hoc er-
rore lapſæ ſunt, quod ſerèò nimis inclamâſſent, clausà ſcili-
cet jam januâ. Eſt MARIA pervia Cœli porta, non dormi-
tantibus non ſomnolentis in ejus cultu, & obſequijs, ſed vi-
gilantibus. Aut ſi etiam dormientibus eſt, ijs ſolùm eſt, qui
lampades ſuas priùs oleo pietatis, & devotionis habuerunt
inſtructas. Has igitur inſtruamus maturè, mature prome-
reamur affectum Virginis noſtris obſequijs, veneratione &
cultu. Agnoſcit Virgo, ait D. Bernardus ſuper ſalve Regi-
na, & diligit diligentes ſe, & propè eſt, in veritate (id eſt
ſeriò non ficte) invocantibus ſe, præſertim his, quos videt
conformes ſibi factos in caſtitate & humilitate. itaà ille. Sic
porta cœli per Virginem nobis erit pervia: utpote cui in-
ſcriptum eſt: porta patens eſto, nulli claudatur hone-
ſto, nimirum Virginis amatori & cultori.
x *

H 2 DlISCUR-

tus M. in quidem altius meditanti hanc piam nomenclaturam, etiam
Mariali c, ingenium ſapere viſa eſt, quòd perbelle Virgini Matri con-

in ſtellario claſſe immenſo committunt pelago, dum terræque Urbés-
lib.6. part. que recedunt, dum in maris æquore non occurrit oculis,

titulum ex quò tendant, quem curſum teneant, quantùm à præfixo di-

60 Cursus Annui Diſcurſus II.
2) e r s ir Nr A Sr A, A r Ee b Ar A r e , (90.
DlSCIIRSUS Iy.
Ac illa verba: Er kels mari.
TH E M A.

Orietur ſtella ex Jacob. Num. 24. v. 17.
Graltan appellare MARIAM tergiverſabatur nonnihil

animus, cùm ea ſit Virginis excellentia, ut nonniſi
Principibus Siderum æquiparanda ſit, lunæ, & ſoli, quia
palchra aut Luna, electa, at Sol. Cant. 6. V. 9. ſed ubi memi-
niſlem in Litanijs quoque Lauretanis, ab Ecceleſia decantari
ſolitis in vocari, ut ſtellam matutinam, non alienum quoque
4 Virginis dignitate cenſui, quòd ſtella maris appelletur. Et

veniat. Quemadmodum enim Navarchi, dum ſe ſe cum

nisi cœlum undique, & undique pontus: quo pacto ſcirent,

ſtent portu, quantùm à patria receſſerint, vel quantum ad-
verſa tempeſtate remetiri debuerint, fruſtrà iter nisi ſtellam
ſibi in cœlo præfixam habeant, juxta quam ſe ſe dirigant,
cursumque ſuum dimetiantur, errores conjiciant, diſtanti-
am, vel propinquitatem optati littoris animadvertant. Ità
ſanè nos miſeri mortales, dum hoc mundi pelagus naviga-
mus, tot bellorum, diſſidiorum, perſecutionum, & adver-
S V ſita-

fel
nil
lii
n
hui
ge

liin

1ol.

utn
bes⸗
ole⸗
ehlu

l.

lln
unc
li⸗
I
Ur.
gvel⸗
ie⸗

SJMM
B. V. ducit, & dirigit nos ad &. 61
ſitatum, tempeſtate turbidum, tot animi perturbationum,
iræ, luxuriæ, ſuperbiæ, & avaritiæ fluctibus agitatum, qui
progrederemur ad optatum felicitatis portum, nisi ducem
haberemus Chriſtum, & ſtellam directricem MARIAMZ
Conſiderandum eſt ait S§. Bonaventura in ſpecalo B. V. e. 3.
quòd MARIA (Juxta nominis ethymon) interpretatur ſtella
maris. Hoc optimè convenit MARILE, quæ gerit offici-
um ſtellæ marinæ. Legitur enim, & verum eſt, quèòd nau-
tarum mos eſt, ut cùm in aliquam terram navigare diſpo-
nunt, unum ſidus eligunt, cujus ſigno, luce radiante, in
ceam, quam deſiderant partem poſſint siné errore adduci.
Tale certè officium eſt ſtellæ noſtræ MARIE, quæ navigan-
tes per mare mundi, in navi innocentiæ vel pœnitentiæ di-
rigit ad littus cœleſtis patriæ. Propter hoc bene Innocen-
tius Pont. in ſerm. ait ſic: quibus auxilijs poſſunt naves inter
tot pericula pertranſire, uſque ad littus patriæ, certé, in-
quit, per duo, ſcilicet per lignum & ſtellam, id eſt, per fi-
dem crucis, & per virtutem lucis, quam peperit nobis
Maria maris ſtella. hæc Doctor Seraphicus. Idipſum argu-
mentum latè tractans S. Bernardus homil. 2. ſupermiſſu. in-
ter alia ſic fatur. Loquamur pauca & ſuper hoc nomine,
quod interpretatum, maris ſtella dicitur, & Matri Virgini

valde convenienter aptatur: ipſa namque aptiſſimè ſideri

comparatur; quia ſicut sinè ſui corruptione ſidus ſuum
emittit radium; ſic abſque ſui læſione virgo parturit filium:
nec ſideri radius ſuam minuit claritatem, nec Virgini fi-
lius ſuam integritatem. Ilpfa eſt igitur nobilis illa ſtella,
ex Jacob orta, cujus radius univerſum orbem illuminat,
cujus ſplendor, & præfulget in ſupernis, & inferos pene-
trat, terras etiam perluſtrans, & calefaciens magis mentes,
quàm corpora, fovet virtutes, excoquit vitia: Ipſa inquam
eſt præclara & eximia ſtella ſuper hoc mare magnum & ſpa-
. H 3 tioſum

62 Curcus Annui Diſcurſus IIl.
tioſum neceſſariò ſublevata, micans meritis, illuſtrans ex-
emplis, éid ilt. Nec Latinis tantùm Patribus, ſed & Græ-
cis hæc nominis MARIE explicatio conveniens viſa eſt:
ità enim S. Epiphanius, ſcripſit hæreſ. 78. Non fortuitèò, aut
ſolùm placitò, ut quidam putant, ſed divina diſpenſatione
nomen accepit, ità ut ipſa quoque vocabuli ſui figur4â,
magnum quiddam innucret: interpretatur enim maris ſtel-
la, ut aſpectu illius dirigere curſum poſſint, & deſtinatum
portum apprehendere: itd ilte. Nam ut loquitur B. Ame-
deus hom. S. de laud. Virg. præſentis ſæculi mare navigantes,
scque plena fide in vocantes, ab impetu procellæ, & vento-
rum rabie eruit, eéôſque ſecum ovantes ad littus feliciſſimæ
patriæ perducit. ita ile. Quòd ſi ulteriùs quis néôſſe cu-
pit, quænam tot ſtellarum è numero, hunc fibi vendicet
titulum, quòd ſtella maris appelletur, reponent Aſtronomi
illam eſſe, circa quam axis cœlorum in polo arctico ad Aqui-
lonem, & ſeptemtrionem vertitur: hæc enim nobis ſem-
per eſt viſibilis, ut ducatum & directionem præſtare poſſit
ſemper. Hanc illi ſtellam polarem, hanc etiam cynofu-
ram vocant, deſumpto & Poëtarum tabulis & fabulis com-
mento, quèòd Nympha quæpiam cx Ida inſula, Cynoſura
dicta, Jovem parvulum educarit, inde in grati animi me-
moriam perennem in cœlum translata, & in hanc ſtellam
mutata ſit. Hæc referens D. Nicolaus Cauſinus lib. 2. c. 12.
de Domo DE ſubjicit in rem noſtram perquàm opportunè:
nec jam nobis inquit, fabuloſam nutricem Jovis, ſed mun-
di Dominam, ſanctiſſimam Virginem exhibet: hæc Mariam
viæ ducem inſinuat, ad quam niti, ad quam formari par eſt
DEI ſimilitudinem cogitantibus. isd ille. Recte quoque
eandem ſtellam, ad Aquilonem ſitam eſſe animadvertit S.
Bernardinn ſenenſ. dum tom. 3. ſer. 5., de gloria nomini
MARIX, quoniam per Aquilonem periccutio Vel tribula-
ti0

to⸗

l⸗

Nni

i⸗
e⸗

N

B. I. ducit, 65 dirigit nos ad &. 63

tio deien ignari ſolet, propter ventorum, & procellarum vche-

mentiam; ideo locus MARI in Aquilone eſt, ut per eam
auſteritas perſecutionis inflictæ, humaniùs temperetur, &
mitigetur. Solet etiam per Aquilonem peccatum ſignifſi-

cari, unde Hierem 1. dicitur: Ab Asuilone pandetur omne

malum, conſequenter locus Aquilonaris ei appropriatur.
Addit præcitatus Sanctus Auctoritatem Alexandri Alenſis
dicentis: eò quod ipſa media inter peccatores & filium ſta-

tuatur, ut ex una parte, iram ejus mitiget, ex alia Pecca-

tum exterminet., hæc S. Bernardin. Quàâm verò prompte
hæc ſtella maris in vocantibus ſe, ſuccurrat, eorumque cur-
ſum feliciter dirigat, licebit colligere ex co, quod refert P.
Paulus Barry in anno ſancto c. 1 5. inter triginta devotiones ad
B. Virg. num. 12, omnes incolæ civitatis Cleri (locus eſt
bis mille paſſuum ab Aurelia in Gallijs) nôrunt, quanta in-

ibi fiant miracula, & inter hæc communius illud. Quoties.
cüunque quis ſive terrâ, ſive mari iter faciens, vitæ pericu-

lum ſubit, & ad hanc ſe Virginis iconem devovet, vel con-
fugit: ecce cereus inibi prægrandis, ſpiſsâà ex ferro catenâ

alligatus, quem alioquin decem viri loco movere non poſ-
ſent, ſponte ſuâ bis, vel ter ſe circa circum movet & gyrat,

tam ſonanti ſtrepitu, ut populus civitatis id audiat, & co-
