eſt filius meus, ne moriaris, ob exhibitum mihi conſtans

obſequium, & pietatem in recitatione Roſarij. Pete do-
mum Societatis confeſtim, affare Patrem Euſebium (Nierm-
bergium) ille te afflicdum conſolabitur. His dictis eva-

nuit, & miſer ad mentem rediens, pedibus ramo implica-

tis, & manibus arborem complexus, corpus aliquantum
ſuſtalit, donec detracto ex collo fune deſcendit. Tum

ad radicem arboris conſidens, attonito ſimilis hæſit, séque
DEO, & ſanctiſſimæ Matri comendans gratias egit: tan-
dem viribus recollectis ad Collegium Societatis IESU ad D.
Euſebium ſibi de facie nondum notum properat, narrat
acta ſecum, lividam colli compreſſionem exhibet, confi-
tetur Patri, qui eidem ſalutaria dedit conſilia, illum in
ſanctiſſimæ Matris captivorum numerum adſcribi fecit
& pecuniàâ ex eleemoſynis donatum cum conſolatione di-
miſit. Si quis plura deſideret, conſulat diſcipulum inter

miracula B. V. n. 51. & 71. Pelbartum lib. 12. ſtellarij, part.

ult. c. 10. u. 1. & c. 7. n. 2. Ex enarratis abundè patet ver-
bum ſalutis nobis datum eſſe in ſalutatione Angelica. Un-
de ſi & nos ejus fructum percipere cupimus, reſumamus

illam quàm frequentiſſimé. Quoties ſurgimus, quoties
cubitum concedimus, quoties nos tentatio pulſat aliqua,

quoties angit neceſſitas, quoties in dubijs conſilio, in diffi-

cultatibus auxilio, opus erit, dicamus; Ave MARIA. Iz=

revelationib. extravagantibus c. 65. Chriſtas hoc monitum
§. Brigittæ tradit: ſi aliquis ſubito motu, vel irà obloquitur
alteri, ſtatim cùm fieri poteſt, quærat locum aptum, legen-
do unum Ave MARIA, à DEO indulgentiam poſtulando.
Franciſcus Suarez omnia ſua dubia inter ſtudendum occur-

rentia, ſolitus erat conferre cum MARIA, & uhi reſolutio-

nem acceperat, ſæpe viſus eſt genua flectere, cique gratias

118 Cursus Annui Diſcurſaus A.
agere. Franciſcus Reza & D. Dominic i familia, quoties in-
ter ſtudendum, de loco ad locum, de libro ad librum tran-
ſiret, eam Angelicis verbis ſalutabat. Ad hoc juverit ali-
quam ante ſe Virginis Matris habere imaginem, cujus aſpe-
u memoria renovetur, & affectus accendatur. Sed &
hoc factitandum aliàs, quoties imaginem aliquam B. V.
in tranſitu contuemur, juxta illud Poëtæ: ð
Virginis intactæ, dum tranſis ante figuram:
Prætereundo cave, ne taceatur Ave.
Viſitur Affligemij in Brabantia in cœnobio S. Benedicti ima-
go Deiparæ, quæ cùm ſalutaretur à S. Bernardo dicente:
Salve MARIA, reſpondit voce intelligibili & amica: fal-
ve Bernarde. S. Agnellus Abbas cùm quinque dies natus
eſſet infans, visâà B. Virginis imagine illi dixit AVc MA-
RIA. In Menologio Ciſtercienſi 27. Martij relarus B.
kullachius, quorics E. V. Aram præteribat, Ave MARIA
religiose recitabar. In defundti lingua, DEI nutu excr-
ta, evidenter cunctis appa ruit Angelica ſalutatio aureis
litteris expreſſa. Joannes de monte ut eſt in Diurno Ma-
riano 29. Septembr. cùm aliquando omiſiſſet Deiparam! in
imagine falutare, id ubi advertit, redijt, camque ſalu-
tans, veniam petijt de negligentia. Et imago, videntibus,

qui aderant, ſe ad Joannem convertit, velut illum reſa.

lutans. Ad hoc idem faciendum nos admonet horolo-
gium ſonans, & campana clangens, dum, manè, me-
ridie, vefperi, ſignum datur, ad ſalutationem Angeli-
cam. Cùm Cæſar- Auguſtæ templum SocietatiES Vædi-
ficaretur, & XKimenius Frater cum alio operam ſuam ad-
deret, accidit, ut volventibus illis per ligneum pontem
furſun- prægrande ſaxum, fignum daretur ad ſalutatio=
nem Angelicam: hoc audito, dimittunt illi ſaxam, &—
oratioui ie dant, & ecee ſaxutn ⸗ quod deorſum ruere de=
buil⸗

Per Ave Waria varia conferuntlr &j,c. 119
buiſſet, hæret immobile, non in latere aliquo plano, &
æquali, ſed in angulari, usque dum finitàâ oratione ul-

terius illud promoviſſent. Ità Calendarium B. E. in appen-
dice ad 24. februarij. WDã M

A N A G R A M M A
Ex Alma Redemptoris Mater.

Næ metuas, quam us curſu pernice, procellæ
Nutat, & irrugit Spumosà, Navis, in unda;
Téque. tuamque ratem, placato ſidere, ducam;
Clarum lucis iter curres; cita prora volabit; ”J
Errorem pelagi retegam; miſerebor egeni,
FEuge! meos portus intra, ſum ripa ſalutis.

DISCUR-

120 Cursus Annui Diſeurſus I.

DISCIRSIIS I

AVE REGIN A COELORUM &

Primum verbum in Ave Regina Coœlorum

proponitur. “

Salutate & ARIAM. Rom. 16. v. 6.

Cùm Ae Wr⸗ Uantum deſideratus fuerit adventus Chriſti in-
zaen er⸗ 6 carne, ſatis ſupérque loquuntur ſacræ litteræ:
de ofen⸗ quid enim illa vox Moyſis denotat: Exod zg. v.

12. mitte quem miſſurus es., quid illa Davidis

ditur gau- —
itharædi. pſ. 123 v. 5. inclina cælos taos & de-

dendum
eſſe de ex-

optato or- ſcende. Quid illa Iſaiæ c. 45. v. S. pleno omnium choro con-

6 B. vir: ſonante. Rorate cæli deſuper, & nubes pluant juſtum. & c. 6zg.
2 Inis. 4

v.. I utinam dirumperes cælos, & deſcenderes. Inde & ge-
mitus auditus eſt ſuſpirantis Jacob Gen. 49. v. 15. ſaluzare

sum expectabo Domine. Nec minori deſiderio ferebantur

in adventum Matris ejus: cùm enim non ignorarent Meſ-

fiam de muliere naſciturum, juxta dictum DEl ad ſerpenti-
num lavernionem Geneſ. 3. v. 1 5. inimicitias ponam inter te,
&, mulierem, & ſemen tuum, & ſemen illius: ipſa conterei ca-

put tunm: quantè ardentiùs ferebantur in adventum Meſ-
ſiæ, tantò avidiùs præſtolabantur Matrem ejus, cùm illam

yrius adeſle oporteret, ut de illa carnem aſſumere poſſet.

Unde Propheta Regius, dum in caſtris Betlehem contra Phi-

liſtæos

it

CN⸗
6 6
u

innd

Hen
erl

le

4
il
N

Ave idem, quod gaude, oſtend. E;c. 121
liſtæos moraretur, ſuſpiravit quidem 2. Reg, 2 3. 6 ſ gats mi-
hi daret posum aquæz de ciſterna, quæ eſt in Bellehem, ſed non
adverterunt ducis ſui mentem milites: opinabantur illi ſi-
tim eſſe aquæ materialis, illam verò præ alijs cupere Regem

quòôd à puero aquis illis tanquam patrijs, palatum ſuum aſ-

ſuefeciſſet: unde per media hoſtium caſtra penetrantes (at-
tulerunt aquam de ciſterna, quæ eſt in Betlehem. At Rex
acceptam effudit aquam, non enim hanc, ſed myſticam &

ſpiritualem deſideraverat, Salvatorem naſciturum in Beth-

lehem de MARIA Virgine. Ex hac ciſterna, ex MARIA

Virgine cupiebat bibere fontem aquæ ſalientis in vitam æ=-

ternam, dum enim per militare otium pia meditaretur Da-

vid, vicina Urbs Bethlehem ſalubres ſug gerebat cogitatio-

nes, & pia deſideria in adventum Salvatoris „& Matris ejus.
Ità jam dudum animadvertit Sophrenius Ep. Hliereſolymita-
nus dum homil, de Nativitate Demini ait: nam quod hic
tranſigebatur, figura de Chriſto erat, qui eſt aqua viva om-

nibus vitam infundens; ciſterna Sanctiſſimam Virginem
deſignabat, quæ DEüM paritura erat. ità ille. hinc etiam Me-

ihodius oras. in Hypapantem eam vocat Bethlehemiticam ci-
ſternam illam, ex qua immortalitatis poculum emanavit.
In ſimili figura ardentiſſimus Elias deſiderium ſuum mani-
feſtavit, quando poſt trium annorum, & ſex menſium ſic-

citatem, afflicti fame populi miſertus, pluviam à DEO ex-

Petijt. 3. Reg. 1 8. Miſerat, ſemel iterum, ac ſæpius puerum

ſuum, ut montem conſcenderet, & proſpiceret contra ma-

re, annon nubes pluvijs gravidæ è mari aſcenderent, at re-
dibat puer ſemper cum eodem reſponſo: non eſt quidquam:
tandem dum ſeptimàâ vice ſpecularetur mare: Ecce nabecula
parvula qaaſi veſtiginm hominu aſcendebat de mari v. 44. nec
multò poſt ſuperabundans pluvia eſt conſecuta quam po-

pulus expectavit ad incrementa frugum atque graminis:

G Hie

122 Cursus Annui Diſceursus I.
Hic agnovit Rex cum populo, DEl miſerentis potentiam
eſt ſingularem Prophetæ apud DEuM gratiam. Nos cum
Propheta intuecamur myſterium, & veneremur. Quid enim
nuhetula illa parva quaſi veſtigiam hominis præſeferens de-
notat? & cur non prima, non altera vice mox comparet?
Jaannes Epiſcopus Hieroſolymitanus de inſtitat: Monaſtic. e.

37. per nubem, ait, ſignificatam DElparam juxta lad Iſai.

10. Ecce Dominus aſcendet ſuper nubem levem & ingredietur
Agytpium & c. 45. rorate cæli deſuper & nubes pluant juſtum:
erat autem nubes illa quaſi veſtigium hominis, propter Vir-
ginis humilitatem, quà ſe ancillam Domini profitebatur, &
ad veſtigia pedum tanquam pediſſequa dejiciebat: Alij le-

gunt quaſi veſtigium viri: nam ut ait præcitatus Epiſcopus,

AMARIAin hoc ſuo ſpirituali aſcenſu, non fæminam, quam imi-
taretur, ſed hominem divinum. (DDEI filium ad ima hæc
noſtra ſe demittentem) hHabuit exemplum. Quôd autem nu-
becula illa non viſa in principio, rationem affert. Quia nu-
becula illa Mater JESsll non fait àd puero viſa naſci in prima
illa ætate mundi; ideb puer ditit: non eſt quidquam. non eti-
am naſci viſa in ſecunda ætate, ideo non eſt quidquam, nul-
la ſalutifera pluvia, nullus Salvator, nullus Meſſias. Quæx-
runt Evangelicæ legis periti, cur tam diu dilatus ſit Chriſti
adventus, cur non in prima ſtatim mundi ætate ſit incar-
natus poſt commiſſum Adæ peccatum? cur non poſt dilu-
. vium & c. varij varias afferunt rationes: rei præſenti appo-
X le an ſité loquitur melliflua ſuada Bernardus ſerm, de Nativit.
3. p. Q. 1. Virgin. Propterea, inquit, tanto tempore humano generi
2. . Batr- fluenta gratiæ defuerunt, quèd necdum intercederet tam
riuen deſiderabilis aquæ ductus, (dicam ego nubes) id eſt Virgo
lib. 5. c. Maria. Nec miraberis diutius expectatum, ſi recordaris
31. Fa- quot annis Noë in Arcæ fabrica laboravit, in qua paucæ, id

brum in . E. .
o,. Trip: Eſt, octo animæ ſalvæ factæ ſunt. hac ille. In eandem ſen-
ten-

ſee
elli

Ave idem, quod gaude, oſtend. Ec. 123
tentiam loquitur S§. Anſelmus lib. de excell. Virgin. c. 9. Tran- Feſto Im-
ſierunt multa ſæcula, & damnationis immanitas ſuper om- Marulat⸗
nes filios hominum ſemper eſt in deteriuùs roborata. Nec cone. 4.
eenim DEl ſapientia ullam in maſſa creationis humanæ viam 5. Brigittæ
invenit, per quam, ut diſpoſuerat, in mundum veniens lu- ele ib.
ctuoſæ perditioni ſubveniret, donec ad Virginem ventum iuterro-
eſſet. Sed hæc mox ubi in mundum per humanæ genera- gate 16.
tionis lineam venit, tantâ omnis boni virtute, & conſtan-
tià perfectè reſplenduit, ut ea ipſa ſapientia DEl verè dignam
judicaret, per quam in homine veniens, non modò reatum

primorum hominum, ſed & peccata totius mundi deleret.
hactenus ille. Hinc ſicut ſponſus diem nuptiarum deſide-
rat cum ſponſa, ità filius DEl Nativitatem Virginis, ut ex
6 ea poſſet incarnari: ſic enim anhelat, Cani. 2 ſurge propera;
amica mea, columba mea, formoſa mea, & veni: Verba hæc
ſic accipite, ait Rapertus in hunt locum, quaſi verba deſide-
Nrantis tanquam feſtinantis, & optantis jam adeſſe materi-
am tantæ ſalutis, fſcilicet Virginem, cujus caro illi materia
foret affumendæ carnis: tanquam præſenti loquebatur, il-

AHlamque jubebat ſurgere, & properare, id eſt naſci, & ho-

N ſpitium citò præparare, zeâ Rapertus: Legimus Gen. 32. Ja-
I cohum Patriarcham dum e Meſopotamia rediret in patriam,
ger magna noctis parte luctatum fuiſſe cum Angelo, & licèt
H higc claudum reddiderit Patriarcham, tamen non potuit ad-
oF versůs ecum prævalere, nec ſui dimiſſionem extorquere:
tandem ait Angelus ad eum: dimitie me, fam enim aſcendit
n aurora. v 26, Bcce adumbratam filij DEl luctam cum cæ-

au leſti Jacob, cum æterno Patre. Quando MARIAM ‚ità lo-
W quitur Angelus in ſerm. Angelico apud S. Brigittam c. 11. in
u ſecreto materni uteri adhuc latitare proſpiciebat (DE filius)
Ccui in æterna præſcientia nullum hominem totius mundi in
“ omni virtute ſimilem, novit debere exiſtere, cum omni

. QQꝛ con-

124 Cursus Annui Diſcurſus I.
conſolatione & gaudio ipſius ortum expectabat, ut per ipſius
Virginis charitatis dulcedinem, ſua ſuperabundans divina
bonitas panderetut. itd ibi. Cupiebat enimverò e cælo in
terras ſæpiùs deſcendere magni conſilij Angelus, movebant
eum vota, trahebant deſideria Patrum fuſpirantium: incli.
nares cælos & deſcenderes: impellebat eum amor, quo homi-
ni perdito cupiebat ſubvenire: ſed detinebatur à Patre „
quòd præfinitum nondum præſtò eſſet tempus, non adeſſet
Virgo, è qua carnem ſumeret. At ubi venit plenitudo tem-
poris, ubi MA RIA velut aurora cæleſtibus radijs à ſole divi-
no illuſtrata illuxiſſet, tum enimverò dixit: dimitue me, jam
enim aurora aſcendit, jam me tanquam divinum ſolem oriri
eſt neceſſe. O deſiderata aurora: verè aurora id eſt aurea
hora? Nativitas enim tua DEl Genitrix Virgo gaudinm an-
nuntiavit aniverſo mando: ex te enim ortus eſt Sol Juſtitiæ
Chriſtus DEllS noſter, qui diſſipabit peccatorum tenebras, qui
ſolvens maledictionem dabit benedictionem, & confundens
mortem, donabit nobis vitam ſempiternam. Hoc atteſta-
tur Angelus S. Brigitiæ in ſerm. Angelico. c. 11. dicens. 6⁶
Quàm clarè emicuit in Annæ utero, aurora conſurgens
quando in eo MARI/ corpuſculum per adventum animæ
vivificatum extitit, cujus ortum videre Angeli, & homines
tanto deſiderio deſiderabant. Et lib. 6. revelat. c. 55. aurea
hora fuit conceptio mea, ait Virgo ad Brigitiam; nam tunc-
incepit principium falutis omnium, & tenebræ quaſi in lu-
cem feſtinabant. Rurſum. c. 56. vere filia dico tibi, quòd
Nativitas mea initium fuit verorum gaudiorum, quia tunc
prodijt virgula, de qua proceſſit flos ille, quem Reges &
Prophetæ deſiderabant. iid ibi. Quapropter KRauperius lib. 6.
in Cantic. dum exponit illud Cantic. 6. quæ eſt iſta s quæ pro-
greditur quaſi aurora conſurgens: ſic Virginem B. affatur.
Quando nata es Virgo Beata, tunc vera nobis aurora ſur-
. . rexit,

Awve idem, quod gaude, offend. &. 125
rexit, aurora prænuntia diei ſempiterni; quia ſicut aurora
ſinis eſt præteritæ noctis, & diei ſequentis initium, ſic Na-=
tivitas tua finis dolorum, & conſolationis fuit initium; finis
triſtitiæ, & lætitiæ nobis extitit principium. itd ile. Nam ut
proſequitur cam quoque allequens Bernardus, ſerm. 4. de
aſſumpt. pPer te Cælum repletum, infernus (limbum intelli-
gite) evacuatus eſt, inſtauratæ ruinæ cæleſtis Jeruſalem
(quoad Angelos) expecdtantibus miſeris vita perdita data-
Memorat Procopius lib. z. belli Gothici Thulen inſulam
Britanniâ majorem eſſe, ſed in ea pleraque eſſe inculta lo-
ca, quæ verèò coluntur, dividi in tredecim nationes, quibus
ſui quique Reguli præſint. Hoc inibi mirandum, quèòd-
circa extremum æſtatis noſtræ tempus, cùm autumnus ap-
propinquat, per quadraginta dies Sol nunquam occidat, ſed
per omne tempus ſupra terram ſemper conſpicuus ſit. De-
inde verò circa hiemis extrema, nunquam Sol ulla parte
conſpicuus perpetua noéte: nisi quèòd pro ratione locorum
poſitionis alicubi parumper conſpicitur, vel dum occidit,
vel dum oritur, ſe tamen recipiat ad eundem locum, unde
oritur. Atque ea de cauſa dies metiuntur ab adventu Lu-
næ, ac ſiderum aliorum curſu. Cùm verò propè lapſa eſt il-
la quadraginta dierum nox, cùm proximos radios ſolis ex
montium cacuminibus animadverterint, velut fauſta nun-
tientur, panegyricis, & laudibus exultant omnes, in his
paucis extantibus tenebris. Simile quid de Cimmerijs re-
fert Tullius Academ. 6. de Ponticis Nazxianzehus in epiſt. §.
Baſil/ Iz. de Hyperboreis & ſeptentrionalibus Solinus c. 21.
olaus lib. I. c. I. & z. Et nos igitur decet exultare, dum
non poſt quadraginta dierum tenebras, ſed poſt quater mil-
le annorum conſpicimus adventare ſolem Juſtitiæ Chri-
ſtum, non in montibus, ſed in MARIA velut aurora con-
ſurgente. Angeli velut aves cæleſtes in hoc dudum nobis

O3 Præ-

126 Carcus Annui Diſcurſus I.
præiverunt exemplo. Nam ut refert Vincent. Belluacenſis in
ſpeculo Hiſtoriali lib. 4. c. 65. fuit ſolitudinis in habitator, qui
annis ſingulis, jubilum, & Angelicum concentum nocte na-

talis Mariani audiebat, ſed cùm ignoraret, cur eo potiùs

tem pore quàm alio id fieret, DEuM precatus eſt, ut cauſam
ſibi revelaret. Et exauditus eſt: nam Angelus eidem ap-
parens edixit noctem illam natalem Virginis, quæ DEUM

genuit, & ob hoc Angelos exultare nocte illa potiùs, quam
alia. Hac revelatione divulgatâà feſtum Nativitatis DEIpa.

rz celebrari cæptum. Si quis verò materiam gaudiorum

noſſe cupit, eam expoſuit ipſa DElpara S. Gertradi lib. 10.

inſinnat. divinæ piet. c. 53. his verbis: Angeli renovant in-
effabilia illa gaudia, animique oblectationes, quibus toti
perfundebantur novem illis menſibus, quibus maternis vi-

ſceribus conceluſa deliteſcebam, quando per vices mihi fa-

mulabantur. Dum enim in puriſſimo illo Sanctiſſimæ Tri-

nitatis ſpeculo corporis mei ſingularem dignitatem, & ex-

cellentiam, quod hominum ſaluti cooperari debebat, con-

templabantur, exultabant in meo obſequio, aérem ipſum

purgabant, & perfectiores efficiebant creaturas univerſas,
quibus in utero Matris alebar. haæc & plura alia inibi. Si ergo
non tantùm aves ſub auroræ adventum cantillant, ſed &
homines de ſtrato ſe proripientes jubilant, & laudes DEO
decçantant: idipſum præſtandum nobis ſub auroræ noſtræ
exortum: nam ut rectè Petrus Damiani ſerm. de Nativit.
Virg. ait: Nativitas Beatiſſimæ & intemeratæ Virginis Ge-
nitricis DEl, merito præcipuum, & ſingulare præſtat ho-
minibus gaudium, quæ totius extitit humanæ ſalutis exor-
dium: ita ili. Quamobrem, quis non feliciſſimos nos exi-
ſtimet, qui, quòd tot Patriarchæ, & Prophetæ, tot votis
deſiderârunt, tot annis expectârunt, conſecuti ſumus: illis
hanc Virginem ſolùm à longè intueri, per fidem datum, no-
bis

— — — —

I

Mn

elo⸗
Iel
el
0
vokt
to

—

50

tule
e
get

Nn

rN

Ae idem, quod gaude, oſtend. 6;c. 127

bis etiam de illius ortu, & præſentiâ gaudere. Hinc b.

Cregorius Pontifex dum illud Jobe 9. exponit: : dies mei per-

ranſierunt, quaſi ô naves poma portantes: ait veteris teſta-
menti Patres odore ſolùm benedicti frudts eſſe recreatos,
nos verò etiam ſapote: : verba illius do: Qui poma deferen-

tes maria transmeant, ipſi quidem odore fructuum perfru-

untur, ſed corundem fructuum alijs cibos ferunt. Quid-
igitur antiqui Patres, nisi naves poma portantes extiterunt ?2
qui divinæ Incarnationis myſterium prophetantes. Ipſi qui-
dem ſpei odore potiti ſunt, ſed nobis fructum de ejuſdem
ſpei perfectione detulerunt: quod enim illi expectando
odorati ſunt, hoc nos cernendo, & percipiendo ſatiamur.
iid ille. Verùm quantum in hoc illis feliciores ſumus, tan-
tò major nobis incumbit obligatio ut grati ſimus: quid
igitur factu opus? dalutate Mariam Rom. 16. v. 6. de fau-
ſtiſſimo illius adventu gaudete: & congratulamini, præ-

ſertim cùm plurimùm boni attulerit nobis: Ad hoc nos hor-

tatur Angelus apud S§. Brigittam in ſermone Angelico c. 12.
dum ait: Cùm igitur DEUS & Angeli de ejus glorioſa Na-
tivitate in cælo gaviſi ſint, homines etiam ipſius Nativita-
tem in mundo, cum gaudio recolant. iidibi. Unde Divus
Auguſtinus ſerm. de Nativ. Virg. cum ſumma exultatione
gaudeat terra noſtra, tantæ Virginis illuſtrata natali, ità ille.
Noverunt Vencrandæ antiquitatis ſcrutatores Thebis in Æ-

gypto Memnonis ſtatuam fuiſſe, adeo affabrè factam, ut

cùm eam Sol oriens radijs ſuis contingeret, eundem advch-
tantem canore ſalutaret. Ec cur nos Virginem ſolis Divini
Parentem in exortu ſuo non ſalutemus? de optatiſſimo ejus
adventu exultantes? cenſebant illi ſolem ſalutandum tan-
quam naturalium rerum Parentem, & bonorum omnium
fontem, ſed hujus ipſius principium eſt aurora conſurgens,

& haæc eſt MARIA, quidni & hanc ſalutemus, Nam ut ait

JF. Lats-

128 Cursus Annui Diſeurſus I I.

§. Laurentius Juſtinianus ſerm. de Nativ. in ortu ejus, DEI!

pervulgata eſt pax, humanæ ſpeciei cæpit aboleri opprobri-
um; atque fugatis tenebris radios ſuos rutilans aurora pro-
fudit. 2tà ille. Et cùm veterum Romanorum mos tulerit,

ut manèe quidem dicerent Ave veſperi autem Salve: dica-
mus ei cum Gabriele Ave, nam regali ex progenie MARIA.

exorta refulget, & progreditur velut aurora conſurgens ſo-

lem divinitatis nobis paritura. Præivit jam dudum S. Chry-
ſoſtomus apud Meiaphraſtem, ubi ait. Ave igitur Mater,
Cœlum, puella, Virgo, Hhronus, Eccleſiæ noſtræ decus,
loria & firmamentum &c. Præivit D. Epiphanius ſerm.
de laudib. Virgin, Ave gratiàâ plena, multis virtutibus exor-
nata Virgo, in lampade geſtans lucem inextinguibilem ſole
ſplendidiorem. Ave gratià plena, quæ Cherubicum thro-
num Divinitatis fulgore ſuperas. Avc gratiâ plena, Nubes
columnæ ſimilis, quæ DEVM habes, qui populum, deduxit

per deſertum. Præivit ſimiliter D. Ephrem in or. de laudib.

Virginis. Ave Domina Maria, gratiâ plena! Ave in mu-
lieribus Virgo Beatiſlima! Ave ſtella fulgentiſſima, ex qua

Chriſtus prodiſjt! Ave illuſtriſſima lux! Mater & Virgo.

A ve quæ mirifice Regem omnium peperiſti. Ave per quam

nobis Sol præclariſſimus illuxit: & paucults interjectis; Ave

pax, gaudium & ſalus mundi! Ave generis humani lætitia!
Ave Patrum præconium, & Prophetarum decus! Ave Mar-
tyrum pulchritudo, & corona Sanctorum. Eta tzaucula? 6
zeliquis delibem. Ave præſtantiſſimum orbis terræ miracu⸗-

lum, lignum vitæ, vallum fidelium, tranquille portus, pe-

riclitantiam auxiliatrix, refugium peccatorum;, mundi me-
diatrix glorioſiſſima. Nec præterthittendus Chbryſippus in
eratione: Ave fons lucis omnem hominem illuminans!

Ave ſolis ortus, qui nullum ferre potuit occaſum. Ave ar-

marium vitæ, Ave, quæ es hortus Patris: Ave quæ es pra-
tuI

Ave idem, quod gaude, eſtend. &v.. 129
tum totius fragrantiæ S. ſpiritus: Ave radix omnium bo-
norum: Ave ſpecimen gemmæ omnes excedentis, Ave,
tuum enim eſt avere, quia tecum eſt univerſæ lætitiæ the-
ſaurus ità ile. Hos aliéôsque SS. Patres imitatur S. Mater
Eccleſia, quæ pro diverſitate temporum diverſas uſurpat

formulas Virginem ſalutandi, jam dicendo illi Salve Regina,
. jam Ave maris ſtella, jam Ave Regina Calorum. FEt cuùm à
Hfeſto Puriſicationis uſque ad Paſcha, hujus ultimò nomina-
in tæ Antiphonæ publicus in Eccleſia ſit uſus, illius conſidera-
tioni, S& explanationi currente tempore immorabimur: S
ö Originem illius, quod attinet, memorat Pelbartius lib. 10. e So An-
ekhars,, part. F. arz, I. c. 2. ex Coſma Veſtitore apud Græcos bsiur ab
ID à doctrina celebri qui vixit circa annum Chriſti, 850. & Aboftolis.
thu

encomium Virginis ac hiſtoriam de tranſitu & aſſumptione
NA ſoripfſit, ab ipſis Apoſtolis eſſe concinnatam: dum enim ex

ed diverſis mundi partibus mirabiliter conveniſſent, ad Bea-
Nℳ tiſſimum Virginis, ex hac vVita in alteram, tranſitum, &
iga migrationem, hiſce eam primuùm ſalutâſſe, demum etiam

„W valedixiſſe feruntur. Ave Regina Calorum & c. Et vale 6
I vialde decora & pro nobis Chriſtnm exora. Sequa mur igizur
H exemplum illorum cum univerſa Eccleſia: inſiſtamus ve-
h ſtigij)s Sanctorum Patrum noſtrorum, hi enim per Evange-

mn lium nos in fide Chriſti genuerunt, ut tandem ali-
e quando ad metam æternæ felicitatis cum
ul lis pertingamus.
ct
tit E 4
„ R
dig R

DISCUR-

130 Cursus Annui Diſcurſus 72

e)i: ds Pye de ſete i Arr de tr , ge ae i, r i 0

DISCURSUS I.

Super illa verba: Ave Regina Calorum.
Aßhitit Regina à dextrir tui, in veſtitu deaurato
circumdata varietate. Pſal. 44. ==

Um ex altiſſimo Sanctiſſimæ Triadis imperio Gabriel
Archangelus ablegatur, ut MARI dicat Ave, quis

MARIA
Regina
Cslorum, perfrictæ adeo frontis erit, ut neget Virginem ſalutandam

id eſt San-
ctorum 7
omnium num per identitatem naturæ futurum cum illa, quis non eam
eſt ex me- 1n cælorum Reginam eſſle electam & cvectam pronuntiabit?
rito, quia
omnes ſu-

peravit rit Regem Cælorum, fieret & ipſa Regina illorum. Sic

a g ger
SConcludit S. Athanaſius ſerm. in Evang. de D Elpara, dum ait:

nuit, & Regina, & Domina verè cenſetur. Idem ſerm. de
Annuant. ſicut cùm ad Chriſtum reſpicimus Regem, Do-

minum & DEUM appellamus; ità quoque cùm oculos ad
MARIAM conjicimus, Reginam, Dominam, & DElparam

eſſe animad vertimus. itd ille. Et Asguſtinus ſerm. 35. de

Sancdtis, ſufficere, inquit, debet notitiæ humanæ hanc verè

fateri Reginam Cælorum, pro eo, quod Regem peperit An-
gelorum. Hinc & S. Anſelmut de excelleni. Virg. c. 9. aſſe-
rit MARIAM jure materno cælo, terræque cum filio ſuo eſſe

præſidentem. Similiter Rupertus lib. 2. in c. z. Cantic. ita
coronaberis 6 Virgo, ut in cælis Regina Sandorum, & in

terris ſis Regina regnorum, Item! prædicabitur de te quèd
ſis

eſſe? dum verò audir gratia plenam affirmari, ac Domi-
maternitatis enim dignitate hoc aſſecuta eſt, ut ſicut pepe-

quia ipſe Chriſtus Rex eſt & Dominus, Mater quæ cum ge-

Maria Regina Calorum, id eſt &. 131
GsS Mater Chriſti, ac proinde Regina Cælorum, totum jure
poſſidens filij Regnum. itd ille. Et verò, etiam ſi titulo Ma-
ternitatis DEl non eſſet Regina cælorum, tamen eſſet ideo.
quia gratiâ plena, ſeu quod Sanctos omnes gratiâ, & me-
ritis exſuperet: ſi enim gratiæ titulo antecedat omnes,
par eſt, ut gradu gloriæ ſit ſuperior omnibus cælitibus,
ideéꝭque jure merito Cælorum Regina. Jam verò quis non ſu-
periorem in gratiarum ac virtutum ornamentis aſſeveret,
quam audit abAngelo gratià plenam ſalutari. Tam reveren-
ter inquit S§. Bernardus ſer. ſignum magnum, atq; officiosè ab
archangelo ſalutata eſt, ut jam in regali ſolio, ſupra omnes cæ-
leſtium Ordines legionum exaltatam cernere videretur. 114
ille. Quapropter exiſtimandum non eſt ea plenitudine ple-
nam fuiſſe, quà fuit Stephanus de quo in actis Apeſtolerum c.6.
v. 5. Stephanus autem plenus gratiâ & fortitudine, faciebat
prodigia & ſigna magna in populo: ſed illa plenitudine, cujus
pura creatura hoc ordine rerum capax eſt, ut ait Alberius
Magnus ſuper miſſus eſt c. 2 10. Seu quantum uni puræ crea-
turæ dari poſſibile eſt, ut loquitur &. Bernardinus tom. I.
ſerm. 51I. a. 2. c. 10. Non erat pura creatura Chriſtus DEI
filius, ideo non eſt ei datusad menſuram Spiritus ſeu gra-
tia: ad menſuram quidem data eſt Virgini, ſed confertam,
coagitatam & ſupereffluentem, ut eà non tantùm excede-
retomnes Sancos, ſed & in alios copiosè poſſet effundere.
Quid enim ſanctitatis quærit B. Petrus Damiani ſerm. 3. de
Naiiv. Quid juſtitiæ, quid perfeſtionis ſingulari huic Vir-
gini deeſſe potuit, quæ totius divinæ gratiæ charismate
plena fuit. itd ille. Virgo ait Angelicus Doctor 3. part. Q.,
27. a. §. ad I. tantam obtinuit gratiæ plenitudinem, ut
eflet authori gratiæ propinquiffima, ità quòd eum, qui eſt
plenus omni gratiâ, in ſe reciperet, & eum pariendo, quo-
damodo gratiam ad omnes derivaret. Et in catena ad c. I.
R 2ꝛz Luca

132 Caursus Annui Diſcurſas TI.

Luc. Virgo Sancta totam ſibi hauſerat Spiritus Sancti gra-

tiam. ità ile. Quemadmodum igitur Maternitatis divinæ

dignitate ſuperat univerſos, tam homines, quàm Angelos,

itaà gratiarum redundantiâ non eſt dubium excedere, ut ſit

propinquiſſima. Et verò MARIA fonti & theſauro gratia-
rum fuit propinquiſſima, quidni hauriret quantum vellet,

quantum caperet? quapropter non abs re nemen Verginis

MAklIA, quod mare interpretatur. Quoniam ut ait Al-
bertus M. Juper Miſſu⸗ „Congregationem aquarum vocavit
DEUS maria locus autem omnium gratiarum vocatur
MARIA. iid ile. & Methodius Lyri Epiſcopus & Martyr,
qui vixit tempore Diocletiani circa annum 295. Orat in

Hypap. id eſt in occurſu S. Simeonis & MARIX ait: tuum
DEI Genitrix nomen divinis benedictionibus, & gratijs
omniex parte refertum, quod ipſum comprobat Sophronius

4 S. Tbema lor. cit. relatu ſub nomine Hieronymi dum
ſerm. de aſſumpt: ait: benedicitur gratiâ plena, qui cæte-

Fis per partes præſtatur, MARIE verèò ſe totam ſimul in-

fudit gratiæ plenitudo. Similiter Chryſologas ſerm. 143. ſin-
gulis, inquit, gratia eſt ſe largita per partes, MARIE

verò ſimul ſe totam dedit gratiæ plenitudo. Denique d.

UMIdephonſus ſerm. 6. de aſſampt, ait: Cæteris electis ex parte

gratia datur, huic veroò Virgini tota ſe infudit plenitudo
gratiæ. Sic illi. Nimirum, quemadmodum fabulæ refe-
runt, DEOSs in unam Pandoram omnia dona ac munera
ſua contuliſſe, ità nos fides & Patres docent, DEUM in
unam Virginem, Sandorum omnium gratias congeſſiſſe.

Meritò inquit. S. Laurentius Juſtinianus, de caſto connubio
Verbic. . quidquid honoris quidquid felicitatis habebatur
in fingulis, totum abundat in MARIA. Sic ille. Vnde &.
Joannes Damaſc. lib. 4. de fide c. I 5. virtutum omnium do-
micilium appellavit, & orat, 1. de Nativ. gratiarum pela-

gus;

Maria Regine Celorum, id t &c. 133

gus, & erat. z. de dormit. Firg. gratiæ abyſſum. Hoc ip-

fſum declarat, & firmat S. Bonaventara, in ſpec. c. 3. dum

expendit, & Virgini appropriat illud Eccl, I. oemnia flumina
intrant in mare. MARIA, inquit ille, dicitur mare, pro-
pter affluentiam, & copiam gratiarum: unde ſcriptum eſt
Eccl. 1. omnia flumina intrant in mare, dum omnia cha-
rismata Sanctorum, intrant in MARIAM: flumen gratiæ
Angelorum, Patriarcharum, Prophetarum, Apoſtolorum,

Martyrumn, Confeſſorum & Virginum intrat in MARIAM.:

quid mirum ſi omnis gratia in MARIAM confluxit, per
quam tanta gratia ad omnes defluxit: unde ipſa optimè po-
teſt dicere illud Eccl. 24. in me omnis gratia viæ, & veri-
tatis, in me omuis es vitæ & virtutis. Hac Bonavent. Quem-
admodum igitur arcam Noê in diluvio, elevaverunt aquæ
in ſublime, ità gratiarum fluenta clevaverunt DEl paren-
tem ſuper omnes colles, ſuper omnes montes, ſuper omnes

Sanctos, am homines quam Angelosad thronum Regium,

ac dignitatem. Zeuxes, ut refert Plinius lib. 3 5. c. 9. Ju-
nonis imaginem templo ejus dicandam depicturus, Agri-
gentinas collegit Virgines, quæ formâ eſſent pulcherrimæ,
ut quid quid in una quaque ſingularis eſſet decoris, & ele-

gantiæ, in unam Junonis transterret effigiem. Ità DEVS
efformaturus ſbi Matrem in ornamentum domus ſuæ ſuper-

cœleſtis, quidquid gratiæ & virtutum quidquid ſplendoris
& decoris ſpiritualis, fuic, aut futurum erat in ſingulis,
totum contulit in unam Virginem. Si diligenter atten-

das, inquit Sephronius ſerm. de aſſjumps. nihil eſt virtutis,

nihil ſplendoris, nihil gratiæ, & nihil eſt candoris, quod
non reſplendeat in Virgine glorioſa. ita ille. Hinc excla-
mat Asdreas Cretens. orat. z. de Dormit. Virg. O Sancta, &
Sanctis ſanctior, & omnis ſanctitatis ſanctiſſime theſaure.
Theſaurum appellat, quia ſicut in theſaurum velut in lo-
R 3 cum

134 Curtus Annui Diſcurſus I.
cum unum omnia pretioſa congeruntur: ſic DEUsS in Vir-
ginem om nes divitias potentiæ, ſapientiæ & bonitatis ſuæ
congregavit. Quod ſi igitur pomum regale, ut in Poéta-
rum fabulis eft, dum Jupiter pomum aureum DEAS inter
conjecit, ut judicio Paridis daretur pulcherrimæ: Quod ſi
inquam pomum regale, ſupremi dominij inſigne dandum
eſſet pulcherrimæ inter filias aut filios hominum, cui æquiſ-
ſimo judicio attribuendum erit ob gratiarum venuſta-
tem, niſi Mariæ Virgini, quæ teſte S. Epiphanio orat. de
land, irg. formoſior eſt ipſis Seraphim, & omni exercitu
Angelico: quæ teſte Gregorio Nicomedienſi orat. de oblat.

eſt pulcherrima pulchritudo omnium pulchritudinum, &

pulchrorum omnium ornamentum: quæ teſte Andrea Cre-
tenſi orat. de dormit. Virg. eſt eximia pulchritudo, à DEO
ſculpta ſtatua, rectè deſcripta vivi arshetypi imago. Un-
de ubi nos habemus Cant. 2. ordinavit in me charitatem,
Hebra legit: ordinavit me vexillariam, Pagninus autem
vertit: vexillum ejus ſuper me amor. Enimverèò ait Ber-
nardinus Senenſ. DEUS Beatiſſimam Virginem, tot, tan-
tisque & naturæ, & gratiæ dotibus locupletavit, ut meritò
in exercitu Sanctorum vexillum pulchritudinis geſtare vi-
deatur ità ille. Ipſa eſt, quæ de ſe dicit Eccleſiaſtici 24. & in
pylenitudine Sancétorum detentio mea. Quod exponens D.
Bernardus egregiè ait: meritò in plenitudine Sanctorum
detentio ejus, cui nec fides defuit Patriarcharum, nec ſpi-
ritus Prophetarum, nec Zelus Apoſtolorum, nec conſtan-
tia Martyrum, nec ſobrietas confeſſorum, nec caſtitas Vir-
ginum, nec fæcunditas conjugatorum, nec puritas Ange-
lorum. bhac ille. Detur pulcherrimæ: quæ enim inter illu-

ſtra Eccleſiæ ſidera, ſic lucet gratiarum ſplendoribus, ut

MARIA 9 pulihraut Luna Cant. 6. Virgo, inquit Petrus Da-
Wiani, inter animas Sanctorum, & Angelorum choros fu-

r

eni,

Maria Regina Calorum, id eſt & c. 1 3 5

peteminens & evecta, merita ſingulorum, & omnium ti-

tulos antecedit: & quantumlibet aliæ ſtellæ reluceant; Lu-
na tamen magnitudine præeminet, & ſplendore: ſic utram-
que naturam Virgo ſingularis exuperat immenſitate gratiæ,
& fulgore virtutum hæc ille. Et quidem in conceptione
filij DEI MARIAM fuiſſe Lunam plenam, & perfectam in
decore ſuo, nemini dubium eſt, tum quòd Angelus eam
grati4 plenam atteſtatus ſit, tum quèd illo tempore non
tantàùm à Sole Divinitatis ſit plenè irradiata, ſed prorſus in-
. duta & inveſtita: hæc eſt chim, quam vidit ocellus Domi-
ni joannes Apoc. 12. Mulier amicta ſole. Quid eſt MA-
RIA M cæli & terræ dominatricem eſſe Lunam perfectam?
niſi à cæleſti nuntio accepiſſe gratiarum plenitudinem in
verbis illis: gratiâ plena, inquit Clemens Alexandrit. lib. 1.
Stromat. 4. Verùm illud non omnibus manifeſtum eſt
MARIAM adhuc in utero Matxris, in ſanctificatione ab ori-
ginali delicto, tantam eſſe gratiarum copiam adeptam, ur
lam tum ſuperàrit univerſos. Nam ut ait pſaltes Regius,
pſ. 25. fluminis impeius Iætificat Civitatem DEl, ſanctificavit
tabernaculam ſaum altiſſimus: at quantâ gratiarum inun-
dantiâ, non ut ſtillicidium de tecto, non ut rivulus à fonte,

ſed ut torrens, ut fluminis impetus lætificavit DEUS MA-

