milis. & c. Ità faciendum nobis, & fiet nobis. Quare mo-
nentem illam audiamus Epheſ. 5. V. 9. ut filgq lucis ambulatée,

fruäctus enim lucis eſt in omni bonitate, & juſtitia, & veritate,
pro-

HD. gaudiis B. Virginis in terra. 189
probantes, quid fit beneplacitum D FO. S. nolite communicare
operibus infrultuofßi 5 tenebrarum D mag?; autem redarguite.

)erik de kik Bi s Esir iis iriir Ka ar ,oe.
DISCIIRSIIS VIII.

Super verbum gaude.

Aim plehis me letitid cum vultu tuo, delectationes

in dextera tua, 5ſqae infnem, Ppfſal. 15. v. ult.

Uamvis hic mundus, poſtquam ejecti paradiſo ſumus ,De gaudij.

non ſit loeus perennis voluptatis, ſed vallis lachrima

eæleſtis patriæ; tum utamara & adverſa, quæ hic perpe bita.
tiuntur, dulcore quodam attemperentur, ac leniora red-
dantur, Id expertus David, quando gaudio Cælitus in-
fuſo, has in voces erupit: quàm magna multiiudo dulcedinis
uæ, pſal. 3 0. V. 2 0o. Id Petrus, Jacobus & Joannes in monte

Tabor. Mati. 17. ubi Petrus ſui impos exclamavit v. 4. bonum

eſt nos hic eſſe, faciamus hic tria tabernacula. Id alij quoque A-
poſtolie experti, qui inter verbera, & perſecutiones ibani gan-
dentes à conſpectaConcili, quoniam digni habiti ſunt pro nomine
JESIl centumeliam pati. actor. 5. S. Ignatius de Lojola, dum
ſubinde extimam cæli faciem nocturno tempore contem-

plaretur, tantâ dulcedine perfruebatur, ut terra cum om-
nibus ſuis voluptatibus illi ſordeſceret, nauſeamque crearet.
Xaverius tantis inter labores Apoſtolicos 0 be

brur deli-

cijs, ut, cùm illis ſufferendis par non eſſet, esclam

in terra
rum,; aſſolet tamen DEUS electis ſuis, de æternæ beati- præſertim

tudinis fonte, ſtillam aliquam cæleſtium deliciarum quan- viſone

DEI ſæpi
dôque infundere: :tum ut præguſtum habeant aliquem “Hr

illi exhi-

—

190 Cursus Annui Diſcurſus VIII.
tis eſt Domine, ſatis eſt. Quèd ſi ergo ſervis ſuis DEUS
hæc præſtitit, quidni feciſſet Matri ſuæ è millibus electæ, &
dilectæ? Credendum eſt, inquit D. Bernardas ſer. de B.

Virgine tom. z. oper. Chriſtum frequenter Matrem ſuam ad

montem myrrhæ, & ad collem thuris ſublimâſſe, in cellam

4

vinariam occultâſſe, ſui, prout novit, gloriam deificam &

ſuper cæ leſtem revelâſſe notitiam. ita ille. Vult dicere mel-

lifluus Doctor: ſicut non exemit DEVS Matrem ſuam àtri-
bulatione in hoc mundo, quin ſæpe ſæpius myrrham ama-
riſſimam deguſtaret; ità non eſt dubitandum, quin eam
recreârit thure dulciſſimæ contemplationis, atque introdu=
xerit in cellam vinariam, ut eam divinarum deliciarum

dulcedine reſiceret. Hinc gloriatur ipſamet Cant. 1. v. 13.

botrus Cypri dilectus meus mihi: Sicut enim ob melleam ſu-

am præſtantiam botrus Cypri guſtum quàm maximè afſfieit,
& recreat, ſie mentem illius dulciſſimæ blanditiæ & amo-
res filij ſui reficiebant. Bellè ad propoſitum noſtrum Gei-

lielmus Abbas in illud Cant. 7. v. 6. qudm pulchra es. & de-

cora chariſſma. Maternæ, inquit, delitiæ erant Matris ſu-

per prole gaudentis, dum corporatum Deum geſtaret, dum
novo partu æternum lumen funderet, dum maternis am-
plexibus DEVM verbum ſtringeret, ſacra illi oſcula mater-
ni oris imprimeret, dum illum maternis uberibus aleret, &
cætera maternæ pietatis officia, pro tempore miniſtraret.

bæe ille. Quantæ verò fuerint hæ deliciæ, quanta gaudia?

quis ediſſerat: D. Anſelmus: de excelleni. Virg.c. 4. ait: ſu-
Perat omnes omnium rerum creatarum amores, & dulcedi-
nes, magnitudo amoris iſtius Virginis in filium ſuum, &
dulcedinis immenſitas, quàâ exultabat, & liqueſiebat anima

ejus in eundem Dominum DEUM ſuum. Ee infrà ſubdit:

quo, vel quali gaudio replebatur tota ſubſtantia cjas, quan-

doeum, quem tantopere diligebat, quem Creatorem, &

Do.

4

E

⸗
llos
Culo
flo
cuna

1

Ver

itri
tam,
Perfrn

De gaudiis B. Virginis in terra & c. 191
Domihatorem omnium rerum eſte ſciebat, ſecum agen-
tem, ſecum edentem, ſe quæcuùnque nôſſe volebat, dulci
affatu docentem, haberet, quis caperet ? hæc D. Anfelaum.
Et verò, ſi filij DEl Incarnati deliciæ ſunt eſſe cum ſilijs homi-
nam praverb. 8. 4. 31. quidni eſlent cum dulciſſima ſua Ma-
tre, quam unice amabat, cujus decorem unicè concupierat

pfſal. zz. v. I2. Cujus ſpeciem intueri, vocem audire unicè

deſiderabat: Cant. 2. v. 14. oſtende mihi Horten tuam, ſonet
vox tua in auribus meis: vox ehim tua dulcis, & facies tua de-
cora. Verè hic adimpletum eſt, quod de Incarnata ſapien-

tia dicitur ſapient. 5§.v. 16. isirans in domum meam, conqui-

eſcam cum illa: non enim habet amaritudinem con verſatio illi⸗
us, nec t adium convictus illius, ſed Iætitiam & gaudinm.
Qur enim domus divinæ ſapientiæ, niſi B. Virgo, in elogijs
Lauretanis, domus aurea dicta, in qua novem menſibus ha-
bitavit, cum qua triginta annis converſatus, cùm alibi age-

ret, ut peregrinus. Hic ergo ſuum gaudium, ſuam lætiti-

am habuit hic paradiſus illius fuit, in quem omnes ſuas de-

licias effudit. Locum voluptatis inquit Bernardus ſer. 2. de

Nativit. uterum MARIZE intelligo, in quo cumulavit om-
nes delicias deliciarum Dominus.- itd ille. O quis hic mu-
tuos amores, filium inter, & Matrem, explicet: quis oc-
culorum blanditias, verborum lenocinia: „ Soli B Virgini,

inquit S§. Bernardinns ſenenſ. iom. 3. ſerm. 11. art. 2. c. 2. &

filio ſuo notæ ſunt deliciæ amplexuum mutuorum, quòd
eundem habet filium, & ſponſum. iid ille. Quantumvis
verò id magni æſtimandum ſit, admirabilius tamen eſt il-
lud, quod conſtanter affirmant ſacri Doctores, Beatiſſimam
Virginem ſæpius i in hac mortali vita divinam vidiſſe eſſlen-
tiam, & gaudijs illis fuiſſe ſuperfuſam, quibus beati in cælo

perfruuntur. Quamvis enim ſcriptum ſit, non videbit me
homo, & vivet Exod. 33. v. 20. tamen cùm id conceſſum

non

192 Cursus Annui Diſcurſus VIII.

non vanè putetur Moyſi, Paulo, & alijs teſte D. Thoma 1.

part. 4. 1 2. art. I1. non negandum videtur B. Virgini, Ma.

tri DEl. De hoc pundto ità loquitur Doctor Exſaticus Die-

nyſius Carihaſianus in 1. ſenteni. diſt. 16. 4. 2. dicendum re-

or, quòd præelectifſima Virgo, quamdiu vixit in corpore

adhuc mortali, fuit viatrix quam vis certiſſimè credatur in-
terdum rapta in divitias gloriæ DEI, uſque ad ſummæ Fri-

nitatis viſionem, per ſpeciem multò clariorem, & ut puto,

multèò frequentiàùs, ac diuturniùs, quàm Paulus aut Moy-
ſes: reducta tamen ab hujuſmodi contemplatu, ambulabat

per fidem, & fuit viatrix: atque pomeruit, & profecit in

exercitijs, actibusque virtutum, & ſic crevit in gratia. Et

ut in ſermone de afſumpt. S. Hieronymus fatetur, novis quo-
tidie cremabatur ardoribus, ad filij quoque ſui clariſſimum,

& indeficientem intuitum affectuoſiſſimè ſuſpiravit. Hæc il-

le. Similiter Gerſon ſuper Magnificat. Alphab. 5z. lib. Q. R.

ſi erat ut mulier amicta Sole juſtitiæ, cujus Luna ſub pedibus

ejus, totius mutabilitatis creaturarum expers, quid indé colli-

gi poteſt: nõnne lumen illud immenſum ſeintillabat ali-

quoties ad oculum mentis intuendum ſe præbens, qualem
in via vidiſſe Moyſes, & Paulus æſtimatur. probat hoc ex
illo Cant. 2. v. 9. en ipſe ſtat poſt parietem noſtrum, proſpiciens
per cancellos: unde ſubdit: quid, oro, putaveris eſſe talem
proſpectum per feneſtras ſponſæ, niſi radioſas, & anguſtas

(quo ad tempus) illuminationes in domo ſponſæ: non
enim poteſt aliter concipi, proſpicere noviter DEVS, niſi

quòèòd proſpici ſe faciat, ſed in tranſitu, & ſubitò. i1à ile.

Idem ſentit Rupertas lib. 3. in Cant. c. 4. ad illud: abſque eea

quod intrinſecus latet. Si enim Apoſtolus, ait ille, raptus
in tertium cælum, audivit arcana verba, quæ non licet ho-
mini loqui; quantò magis tu Regina Cælorum perſæpe cæ-

leſtibus interfuiſti: quippe quam circumſteterunt obſtetri-

cum

De gaudiis B. Virginis in terra &. 193
cum vice, gloriam DEO concinentes Angeli: & inter hæo
didiciſtt, vel aſlecuta es aliquid, quod latet, & latere nos
debet. Haæc Rupertus. Hinc ergo (ut in particulari dicamus Vide Sua-
aliquid) exiſtimant nonnulli Virginem beatam jam in utero rer in ze b.
Matris Annæ, in primo animationis ſuæx momento vidiſſe diſp. 192
eſſentiam divinam: nec enim ſic concepta, vel nata, quem- ſect. 2. &
admodum nos, ſed in inſtanti creationis ſuæx mox uſum ra. 3-le Blanc

. . . . in pfal. 84.
tionis habuit perfectiſſimum, ut protinus OEVM Creato-

n. 6. §. 8

rem ſuum agonverit, adorârit, ei gratias pro collatis gratijs & in pfal-

. . „„ . . D . . 96. H. *
egerit, ſeipſam totam divinis obſequijs conſecrârit. Hine 1
illa gaudiorum fluenta. & cœlicæ dulcedines jam tunc in il-
lam redundàârunt. Quod atteſtantur revelationes §. Brigit-

tafalte, quôd dum pulcherrima Virginis anima corpuſculo

ſociata eſt, ineffabili delibuta ſit gaudio. Tum enim verò
arbitratur Mendoza cum alijs, divinam eſlentiam fuiſſe in-
tuitam, & beatorum gaudijs totam innatâſſe. Eandem fe-
liciſſimam ſortem illi accidiſſe memorant horâ ill quâ
DEl filium in utero concepit, atque iterum, dum Peperit:
decebat enim, cum in DEl Matrem electa eſſet „nòôſſe filium vide Sua-

ſed & Patrem cujus filius eſlet. Virgo, ait J. Opprianus ſerm. rez in 3.

: part. tom
de Nativit. Dom. carnis & mentis integritate inſignis, ſpiri. 17 dikp. 19.
tuali, & corporali, intùs & extra, Chriſti præſentiâ frue- ſect. 4.
batur. D. Bernardus homil. 4 ſupermiſſus. Quid eſt, inquit,
& virtus altiſſimi obumbravit tibi: qui poteſt capere cCapiat:
quis enim, exceptà fortaſſis illa, quæ hoc ſola in ſe feliciſſi-
me meruit experiri, intellectu capere, ratione diſcernere
poſſit, qualiter ſplendor ille inacceſſibilis „Virgineis ſe ſe vi-

ſceribus infuderit; & ut illa inacceſſibilem accedere ad ſe,

res nimirum in Sacramento erat, & quod ſola per ſe Ir

ferre potuiſſet, de portiuncula ejuſdem corporis, cui ſe ani-
mate contemperavit, reliquæ maſ⸗iæx umbraculum fecerit,
Et propter hoc maxime dictum eſt, obumbrabit tibi, quia
InI-=
tas,

94 Cursus Annui Dicurſes VIII.

tas,

Ex quibus quidem verbis D. Antoninus (qui etiam Alber-
tum M. allegat) part. 4. Iit. 1 5. c. 17. G. I. divus item Bernar-

n ſola, & cum ſola Virgine voluit operari, ſoli datum
eſt nolle, cui ſoli datum eſt experiri. bHactenus Bernardus.

dinus tom. 1. ſerm. 6I. art. I. C. 12. & Ubertinus Caſalinus lib.

1. Arboris vetæ c. 9. inferunt. Beatiſſimam Virginem, tam
in. conceptione e filij DEl, quàm in part tu ejaſdem, divinam
vidiſſe eſlentiam, atque ineffabile gaudium percepiſſe.

Quod confirmans D. Asguſtinus ſaper Magnifcat. om. 9. aif.
non eſt dubium, cæleſtium gaudiorum, & æternæ dulcedi-

nis, quàm miram atque incredibilem ſuavitatem Virgo ipſa
concepit, quando illud æternum lumen, cum toto Majeſta-
tis ſux fulgore, in eam deſcendit, & quem non capit mun-
dus, totum ſe intra viſcera Virginis collocavit. Audacter
pronuntio, 4 quòd nec ipſa plenè explicare potuerit, quod ca-

pere poruit; ſed Spiritu §. docente didicerat ſic ſua per hu-

militatem tegere: ztaà D. Auguſtin. Eruit hoc ipſum loc. cit.

ex verbis Lucs 2. v. 19. M ARIA autem conſervabat omnia

verbahbæc conferens in corde ſus. Notatur, inquit, hic ver-
bis clariſſima eorum, quæ tunc beragebantur, notitia, quam
Virgo, ex vi viſionis eſſentiæ divinæ eo tempore adepta fue-

rat. 244 i4e. Porrò quod gaudium attinet, afſirmat. J. üin-
centius Ferrerins ſer, 3. de Nativit. Virgin. fuiſſe tantum, ut
ſi omnia gaudia, & delectationes hujus mundi eſſent unita
in una perſona, non vquarcntur gaudio, lætitiæ, & conſo.

lationi, & dulcedini Virginis. itd ille. erum eandem gra-

tiam conſecutam cenſet „. Thomas de i novs ſorm de ré-

ſarres iere quando filium vidit redivivum, id enim amori
filij, in dilectiſſimam ſibi Matrem, poſt toleratam amariſſi-
mam compaſſionem, tribuere æquum eſt. Verba illius ſant:

clare vidit MARIA tempore reſu rrectionis Chriſti DEVM.,

qusd crat rationi conſonum, ut quæ tantos in Ppaſſione filij
dole-

De gausdiis B. Virginis in terra & c. 19 5
dolores hauſerat, beatitudinis delitias, in reſurrectione ejuſ-
dem ad modicum tempus delibaret. itaà ille. D. Bernardinus
ſenenſ. tom. 1. ſerm. 57. art. 3.c. 3. inter cauſas, ob quas Evꝗn-
geliſtæ non deſcripſerint apparitionem Chriſti factam ſuæ
Matri, cùm tamen aliorum defcripferint, tertio loco dat
hanc, quòd illa fuerit ineffabilis, adeôque præſtiterit de ea
tacere, quàm aliquid ſcribere ſed audiamus illum. TLer-
tiò, inquit, propter ſublimitatem, quia apparitiones Chri-
ſti, exhibitæ Matri, & familiaria inter eos colloquia, at-
que amoris ſublimia ſigna in tantum debuerunt eſſe ſuper-
intellectualifſima, & intimiſſima, atque ineffabiliſſima,
quòôd non potuerunt ab inferioribus dici, vel ſciri, niſi cum
tanta diminutione, quèd cas dicere, eſſet nobis exceſſlum
illarum denigrare. Deinde ubi dixiſſet, viſionem aliam eſ-
ſe corporalem, aliam ſpiritualem, ſubdit: Eſto igitur, quòd
viſionem primam (nempe corporalem) ex quodam privile-
gio ſpeciali, amoroſus DEUS peccatoribus voluit impertiri,
non dubium efle debet, quòd certiſſimo mentis intuitu B.
Virgo reſurrectionem Chriſti, & certe cognovit, & jucun-
II ditfhmis amplexibus animæ ſuæ ſtrinxit. Denique ſubjun-
git dulciſſima illorum colloquia, & quàm cuperet bonus fi-

N lias ſecum illam habere in gloria, niſi præſentia illius mun-
nHE doadhuc neceflaria foret: nimis utique, ajebat ille, durum
elſlet ſimul me Paſtore & Patre, & te Magiſtrà & Matre pri-
MH vari., hactenus ide. Rurſum lumine gloriæ perſtrictam in
E— alcenſione Domini inſinuat D. Bernardas, dum ſerm. 2. de

1

aſcenſione ait: Virtus altiſſimi obumbravit Virginem, ne ni-
m mio ſplendore perſtricta, divinitatis fulgur, illa ſingularis

nu Aaquila tolerare non poſſet. itd ile. Si verò poſtea in vidui-
H tatis, & deſolationis ſtatu, divinis viſionibus non eſt recrea-
E ta ſæpius, ſane recreatam exiſtimo in ſupremo tranſitu ex
eh hac vita, ut non tam dolore, quàm amore anima fuerit ſe-

Nℳ Bb 2z ppbpara-

196 Cursus Annui Diſcurſas VIII
parata à corpore. Hinc admirabundi cæleſtes Spiritus ſci-
ſcitantur ab invicem Cantic. 5. v. 5. quæ eſt iſta, qua aſcen-
die de deſerto delicis aftaens, innixa ſuper Ailecdtam ſaum? id
eſt, prout explicat mellifluus Doctor ſerm 4. de aſſamptione.

Quanta eſt hæc? & unde ei aſcendenti, utique de deſerto

aſfluentia tanta deliciarum? nec enim pares inveniuntur

delitiæ vel in nobis, quos in civitate Domini lætifcat flu-
minis impetus, qui à vultu gloriæ, voluptatis glorià pota-

mur. Qux eſt iſta, quæ de ſubſole, ubi nihileſt, niſi labor
& dolor, & afflictio Spiritũs, aſcendit delitijs ſpiritualibus
affluens. bac ile. Quèôd ſi ergè Angelos, qui ſemper vi-
dent faciem Patris Matth. 18. v. 1o0. ſecundùm ſententiam

Bernardi in beatitudine, & gaudijs cæleſtis patriæ excedit,
Palàm eſt, quòd modo perfectiori divinam eſſentiam fuerit
contemplata. Et quidem de recepta jam in cæ lum diſerte
fatetur D. Bernardinus ſenenſ. tom I. ſer. 6 I. ars. 3. c. 32 dun

ait: iſtud eſt diadema ſpeciei, & corona gloriæ, quâ Virgo
uper omnes Angelos coronatur, ut intra Trinitatis glori⸗
am ipſa ſola ampliùs ſit evecta, ac plus Beatiſſimæ Trinitatis
diligat gloriam, capiat, ſentiat, & fruatur, quàm omnis
alia creatura ſimul ſumpta de gloria poſt filium participant

univerſi. isd ille. Ut ad conſortium hujus gloriæ, & beati-
tudinis aliquando pertingamus, atque in hac mortali vita

ſtillam ſabinde cæleſtium deliciarum percipiamus, nunc

nobis elaborandum eſt Clientes Mariani. Nec faciliori vii
id confequemur, quàm ſi Patronam habuerimus Mariam,

gaudia illius gaudioſo affectu recolentes: nam, ut ait S§. Ber-

nardus in meditatione devotiſſima ſuper Salve Regina: MA-
RIA eſt dulcedo vere, quæ amaritudinem peccati expellit,

impetrando gratiam, quæ nobis gratiæ dulcorem acquirit,
que ad ſuavitatem cæleſtis patriæ contemplantes introdu-

Glt. Ne ie. Quòd autem recolendo ejus gaudia, illam no-

bis

NAn
blo
lli
Mem
A,
Mr,
cle
r, .

De gaidiis B. Virginis in terra &. 1 97
bis benevolam reddere valea mus, docebit nos ſuo exemplo
S. Thomas Cantuariens. Epiſcopus. Familiare huic erat die-
bus ſingulis, iteratàâ ſepties ſalutatione Angelicâ colere Ma-
riam, in honorem ſeptem gaudiorum, quibus cum filio in
terris fuit delibuta: uti ſunt Annuntiatio, Viſitatio, Natali-
tia Chriſti, trium Regum Adoratio, Inventio flij, Reſurre-

ctio, in cæ los Aſcenſio. Virgo Mater ſe illi videndam ali-
. 05 55 .
quando obtulit, & gratum, inquit, mi Thoma omnino mi-
hi eſt tuum obſequium: ſed quid tantùm meminiſti eorum

gaudiorum, quibus afficiebar in terris, & non recolis etiam
ea, quibus nunc fruor in cælis. Namque omnem, tam hæc
quam illa honorantem in horâ exitus conſolabor, ſiliõque
meo dilectiſſimo ſiſtam. Hic mireè exultans S. Præſul „ &
quænam illa gaudia ſint, edoceri cupiens, ſubintulit Vir-

go: ſeptenâ inquit ſalutatione, etiam hæc gaudia honorabis.

Prinb gaudeo, quia ſecundùm Sanctiſſimam Trinitatem,

ſupra omnem rem pure creatam honores obtineo. Secan-

o quia intemeratæ Virginitatis aureolà omnes Angelorum
ac Sanctorum ordines longè antecello. TZeriib, quia ingens

lumen gloriæ meæ ad inſtar Solis, curiam cæli illuſtrat uni-

verſam. Quariv quia omnes cæli indigenæ, me ut DEIpa-
ram venerantur, ac colunt. Quinto quia à filio nacta ſum
facultatem quidlibet impetrandi. Sexib quia olim in ter-
ris mihi immenſa collata eſt gratia: meisque Clientibus
jam in cælo ingens gloria â filio præparata eſt. Septimy quia
gloria mea novis ſurget incrementis (loquitur de acciden-
tali) ad diem uſque extremum, & indè perennabit in om-
nem æternitatem. Hæc illa apud ratislavv in ſtimuli

Mlarian. c. 31 ſtim. 1I, quæ aliter refert de la Croix in Hortulo

Mariano aureelà 4, c. 4. & viſionem B. Arnulpho Cornibrut

adſcribit. Nec abſimile præmium retulit ille de quo . Pe.

trus Damianilib. 3. epiſt. 10. qui quotidie, dam Altare San-

198 Carsus Annui Diſeurſus

Gifſimæ Genitricis pertranſiret, illam ex more frequenta-

bat Antiphonam. Gaude DEl Genitrix Virgo lmmacula-

ta: gaude quæ gaudium ab Angelo ſuſcepiſti: gaude quæ
Fennil æterni luminis claritatem: gaude S. DEl Genitrix
Virgo: Tu Sola Mater innupta, te laudat omnis factura:
Genitrix lucis intercede pro nobis. Hanc Antiphonam
dum quadam die tranſiens diceret, audivit vocem ex eo-

dem Altari procedentem: gaudium mihi annuntiaſti, gau-
dium tibi eveniet. Ah utinam & nobis id ſi non audire,

ſaltem, experiri liceat &c.

6)be⸗ e: Pe ge eeeg Pe is e, A EE ezeses e.

DISCURSUS N.
Super illud : Virgo glorioſa.
Glorioſa dicta ſunt dete Civitas DEl. Pſal. 86.

MARIAA On contentus Propheta Regius DElparam, Patronam
noſtram, vocàâſſe Domum Domini dum pſal. 92. ceci

glorioſa
quia pri- —
ma Virgi nit: Domum tuam decet Sanctitudo Domine; id enim de
nien . Virgine dictum intelligit ”. Bonaventara: etiam ex mente
7 . . . . . .
ater & J. Bernardi & D. Antonini part. 3. 1it. 2 1. c. 4. G. 1. templum
dirgo! appellavit; quando confitetur pſal. 27. ſaſotpimas DEUsmi-
quia Ma-
ter non

cujuscun- t1s videbatur, ad amplitudinem jus declarandam etiam

eled Civitatem DEI nominavit: & primè quidem ſal. 47. mag-

PIal. 56. glerieſa dicta ſant de te Civitas DEl. Et quam ali-
am, inquit Danzaſcenns orat. 1. deé darmit. Virg. DEI incir-
cumſeripti, & pugi llo omnia continentis civitatem intclli.
gimus?

ericor diam tam in medio templi tui. Sed neque hoc illi ſa-

nus Dominas & Idudabilis nimis in Civitate DEI noſtri. tum

delo
Ppo
ne
U o
leree
Crii,
ſe co

4
6

MWaria glorioſa quia prima Virgini. & . 199

gimus? quàâm eam, quæ verè ac modo naturam ſuperante,

DEI verbum, & DEVMcitra ullam circum ſcriptionem ſu-
ſcepit, de qua glorioſa ab ipſo Domino dicta ſunt. ſic ille. Bt
verò gloriofa laudum præconia de illa dicta ſunt tum in ve-

teri teſtamento, tum in novo, ur nihil dicam de SS. Patrum

& ſcriptorum elogij's infinitis: mihi ſatis erit hodie ſi cum
Eccleſia glorioſam dixero, quia Virgo, quia Virgo & Ma- v brima
ter, & Mater non cujuſcunque, ſed DEI Mater. Verùm oth
dicet aliquis, quid ſingularis gloriæ habet MARIA ex eo.
quod Virgo ſit? annoôn plures ex utroque ſexu illibatam

ſer vavêre Virginitatem? annén Barbara, Catharina, Ag-

nes, Lucia, Urſula cum millibus undecim hujus gloriæ ſunt
partigipes? Si idco MARIA glorioſa, quèd inter Virgines
prima extiterit, id etiam dici non poteſt: fuerunt enim eti- .
am ſub veteri teſtamento, qui Virginitatem ſervârunt il- Vide Spi-
. 1 4. “ nellum in
læſam ut Abel, Maria Soror Moyſis, Elias, Daniel, multi- Throno
que alij. Sed quæro ege: fuerithe aliquis, ſeu aliqua, quæ DEI c. 32

ante Virginis noſtræ ortum Virginitatem ex voto obſerv4- ¹ 22

rit? id equidem pro certo aſſeverare auſit nemo : At de
MARIA Patrona noſtra teſtantur Patres, & communis eſt
Doctorum ſententia, emiſiſſe illam votum conſervandæ Vir-
ginitatis. Et quanquam nonnulli cùm D. Thoma 3. Part.
quæſt 28. art 4. exiſtiment conditionatum duntaxat fuiſſe,

ſi DEO placuerit, abſolutum tamen extitiſſe ex contextu

Evangelico evincitur: eccur enim, poſtquam ab An-

gelo audivit ecce concipies, & paries : cur inquam

opponit MARIA: guπνοοäο fiet iſtud quoiam virum non vide D.

cognoſco? jam intellexerat voluntatem DEl, & placitum, Bernar-
ut concipiat, & pariat: igitur ſi conditionatum fuit, quæ- um. ſerm.

. TIdR ſignum
rere eam non oportuit, quomodo fiet iſtud ſine viri con magnum.

ſortio, ſed ſupponere ſe à voto ſuo liberam eſſe, ceſſan- & ſerm. 4.
. —. . .. 1. 8 deaſſumpt,
te conditione. Quod itaque dictis Angeli refragatur;,

1. S CO g-= ⸗

200 Curstus Annui Diſeurſus 1X4
cognito jam Dbl placito, ut concipiat, S& pariat in-
nuit habuiſie votum abſolutum, non commiſcendi ſe viro.

cui jam erat deſponſata. Profectò, verba ſunt & Auguſtini

libro de virginit., non diceret: quomodo fiet iſtud, niſi
DEO Virginem ſe ante voviſſet non quæſijſiet utiqdue,
quomodo promiflum ſibi filium paritura eſſet, ſi viro con-
cubitura nupfiſſet. ita ille. Nupfiſſet verò concubitura ali.
quo caſu, ſi votum foret conditionatum. Unde eidem con-
gratnlane Venerab. Beda homil. de Annunt. exclamat. Verée
gratiâ plena, cui divino munere collatum eſt, ut prima in-
ter fœminas (imò & viros) glorioſiſſimum D60 Virgini-
tatis munus offerret Sic idé. Ei D. Ildephonſus ſerm. 5d de
aſſumpt. de iſta dicitur. Optimam partem elegit: quia pri-
ma omnium fæminarum DEO virginitatem obtulit. ità

ille. Hinc à D. esesre ern 15. de Sanctis ty mpaniſtria

Virginum appellatur: ſicut enim MARIA, ſoror Moy ſis de-
merſo Pharaone in mari, prima ſumpfit tympanum inter
muliercs, ad canendum DEO Canticum, Exodi. 15. di G
MARIA Joachim & Annæz filia, prima carnem ſuam, tan-
quam Pellem tympani voto Virgittitatis emortuam aſſump-
fit, & præivit exemplo ad canendum Canticum, quòd ne-
mo alius cantare poterit, quàam Virgines Apoc. 12. v. 4.
Hinc D. Ildephonſas ſer. 1. de aſſumpi. dicit: Virginem non
qualemcunque „ at unam ex numero prudentum, & Pri-
mam omnium inter primas, quæ vadit poſt agnum proximi-
or, quocù⁴nque ierit. ità ie. Et verò ità futurum prædixit
Davia yfal. 44., Addacentur Virgines Regi pofß eam proxi-
mæ (continentes) ejus aferentur tibi: aferentur tibi in læti-
zia, & exultatione &0. Appoſite D. Bernardus ſerm ſi ſignum
magnum: offerantur inquit Regi Virgines, ſed poſt eam;
nam primatum ſola vendicat ſibi ita ide. Hinc etiam ab eo-
dem mellifluo Doctore bomil. 1. IJuvermiſſas, & epiſt. 147.
Re-

ara
Uiti
Un
Nte
ment
entes

Niag
tgi
Drd

Maria glorioſa quia prima Virgini &c. 201
Regina Virginum, & tract. de aſſtone Domini c. 31. Vir-
ginum primiceria appellatur. A D. Epiphanie hareſi 78.
Princeps Virginitatis: à Cyrido Alexandrino hom. 6, conira
Neſtorium Virginitatis corona: à Chryſologo ſerm. 143. Re-

gina totius caſtitatis, ab Idephonſo ſerm. I. de aſſumpt. faſti-

gium omnium Virginum, & ſerm. z. de aſſumpt. caput Vir-
ginum prædicatur. Hinc etiam ab Idiota Virginitatis pri-
mipila: à D. Bonaventura in ſpeculo c. 2, primitiva Virginum
& in Litanijs de B. V. Virginum ſignifera nuncupatur: nam
ut loquitur D. Ambroſius de inſtitut. Virgin. c. j. Egregia
Maria, quæ ſignum ſacræ Virginitatis extulit, & intemera-
tæ Virginitatis pium Chriſto vexillum levavit. isà ille. Hino
quoque Alberius M c. 8S2. ſupermiſſus Virginum Matrem fu-
sè comprobat, quod omnes Virgines per imitationem ſui

genuerit, & D. Hieronymus lib. I. contra Joviniam. dudum

pronuntiârat: hæc Virgo perpetua multarum eſt Mater Vir-
ginum: ſequitur enim Cant. 4. emiſſtones tuæ paradiſus malo-
granatorum cum fructu pomorum. ſic ille. Hinc denique ab
Eccleſia Virgo Eirginun decantatur: ſicut enim roſa per
excellentiam flos fliorum, & Chriſtus Rex Regum, & Do-
minus Dominantium indigitatur: ſic Maria Virgo Virgi-
num, quòd omncs antecellat. Tu, inquit ad eam D. Ber-
nardus homil. 3. ſupermiſſus non dicam præceptum Virgi-
nitatis, ſed nec conſfilium, nec exemplum habebas, niſi quòd
unctio (ſpiritus Sancti) docebat te de omnibus, & efficax
antè tibi factus eſt Magiſter, quàm filius: prius inſtruxit
mentem, quàm induit carnem. bæc ille. Annon ergo Cli-
entes Mariani Patrona noſtra Virgo glorioſa, quæ omnium
Virginum gloriam exſuperat, quod prima Virginitatem
DEO conſecrärit voto. Sed nolo vos huic prærogativæ diu-

. . .. . . . .
tiùs immorari, altiùs animo aſſurgite, & perpendite præco-

nium iſtud, quòd ita Virgo ſit, ut ſimul & Mater ſit, quòd
— Z Ce in

Virgo fi-
mul, &
Mater.

202 Carsus Annui Diſturſas 1r

in nulla fæminarum reperitur. O miraculum ingens ex.
Clamat S. Gregoriss Niſſenus orat. de Nativiz. Chriſti, Virgo

Mater fit, & Vi irgo permanet. In alijs fæminis, quamdiu
Virgo aliqua eſt, Mater non eſt: cùm autem Mater facta fue-

rit, Virginitatem non habet. Hic verò Virginitas, neque
partum prohibet neque partus Virginitatem ſolvit. iid il-
le. Quis audivit unquam tale? quis vidit huic ſimile? Vir-

g1 ſinè viro gravis datur, inquit Akguſtinus ſer. 1 3. .de temp.
viri neſciam ſermo DEl maritat. Simul facta eſt Mater. &
Virgo, Mater facta; ſed incorrupta, Virgo habens filium,

neſciens virum, ſemper clauſa, ſed non infæcunda aà ile.
Quis vidit, verba ſunt Heſzchij orat. de DEIpar. quis audivit
fertilium agrorum peritus, agrum antè incultum produxiſſe

ſpicam: aut terram non plantatam germinàſſe uvam? vi-
num ſinè vite, aut fluvium abſque Pnte prodeuntem:? its
ille. Quaſi diceret hic producit ager nunquam cultus ſpi-
cam & terra non plantata uvam, hic creſcit vinum ſinè vite,
hic manat fluvius ſinè fonte ſinè ſcaturigine, dum Virgo pa-
rit, & fit Mater ſinè viri conſortio. Prodigio ſimile eſt,
quòèòd Æthna Siciliæ mons, quantum vis ardentiſſimis, quas
eructat flammis interiùs ardeat, extrinſecùs tamen ſupernè
in vertice nivibus candicet; infernè verò ad radicem mon-
tis uberrimum fructum ferat. Hæc miracula naturæ ſunt:

& miracula gratiæ operatus- eſt DEUSin MARA. Oodna⸗
tura non potuit, inquit S. Hieronymas vel potiùs so ronius

ſer. de aſſumpt. ratio ignoravit, uſus neſcivit, hoc DEUs
ſtupendo miraculo in MARIA opere complevit, ut vide-
licet DEVS eſſet homo, & Mater V Virgo. itd ille. Mirabi-
lis conſociatio duorum „ quæ extremè diſtant DEVS, &

homo: nec minus prodigioſa altera, quòd Virgo Mater, &
Mater Virgo. Unde eleganter Sannazarius Posëta in quo-

dam templo Neapolitano Inſeripſit hoc diſtichon.
Partus,

Gigg

dut
non

Unn

Maria glorioſaquia prima Firgini. &. 203
Partus, & integritas diſcordes tempore longo
Virginis in gremio fædera pacis habent,
Stupenda ſunt illa, quæ Meſſiæ tempore futura prædicit
IHaias c. 11. habitabit lupus cum agno, & pardus cum hado ac-
cubabit, vitulus & leo & ovis ſemul morabuntur, vitulus &

urſus paſcentur ſimul & . Vah: quæ hæc diſſidentium ani-
malium concordia diſcors? poteſt tamen hæc arte atque in-

duſtria hominum conciliari: Aſt eandem Matrem eſſe, &

Virginem excedit naturæ vires, excedit & artis. Propter
hoc, inquit, idem Propheta c. 7. dabis Dominus ipſe vobis

ſignum: ipſe dabit non alius, cùm omnium facultatem ſu-

peret: & dabit ſignum, id eſt miraculum grande, & prodi-
gium, ut ſapientes omnes obſtupeſcant: Ecce Virgo concipiet,
& pariet: Ecce Mater, quia Virgo concipiet, & pariet:
Virgo tamen permanſura, quia Virgo concipiet, & pariet,
Unde D. Idephenſas de Virginit. AMARI. c. 2. Matrem Vir-

girnitas non deſerit, Virginem maternus non impedit par-

tus: & Virginem non violat fœtus, & Matrem nobilitat pu-

dor Virgineus. itd ille. Hoc inter tria ſupermiranda ponit

mellifluus Bernardus ſerm. 32. in Vigilia Nalivit. Domini.
Mixtura, inquit, eſt Virgo & Mater, admirabilis plane &
ſingularis. A ſæculo non eſt auditum, quèd Virgo efſlet,
quæ peperit, quòd Mater eſſet, quæ Virgo permanſit. Nun-
quam juxta rerum ordinem Virginitas, ubi fæcunditas præ-
dicatur, nec fæcunditas, ubi Virginitas integra conſerva-
tur. Sola hæc eſt (MARIA) in qua Virginitas, & fæcun-
ditas obviaverunt ſibi: ibi ſemel factum eſt, quod factum

non fuerat, nec fiet in æternum. ità ibi. Huc huc collimat

Eccleſia, dum de illa eanit: Virgo ſingularu inter omnes mitis,
quoniam ut rurſum loquitur D. Bernardus ſerm. 4. de aſſumpt.
Unum eſt, in gdauguo

N

Ce- 2 Nee

204 Cursus Annui Diſcurſus IX.
Nec primam ſimilem viſa eſt, nec habere ſequentem:
Gaudia Matris habens cum Virginitatis honore:
Et paucis interjectis Mariæ privilegium eſt, non dabitur al-
teri: ſingulare eſt, ſed continuò etiam indicibile invenitur.

ità ille. Hinc poſtquam ſponſus cæleſtis gloriatus eſt Cantic.

6. ſe multas habere Reginas, & adoleſcentulas, quarum non
eſt numerus, unam tamen ſibi eſſe ſingularem. Una eſt, in-

quit, columba mea, perfecta mea, ana eſt Matri ſuæ (Synago-

gæ) electa genitrici ſuæ. Viderunt eam filiæ Sion & beatiſſimam
prædicaverunt: Reginæ & concubinæ laudaverunt eam. At
quomodo: ſequitur: quæ eſt iſta, quæ progreditiur quaſi aurora
conſurgens: En Virgineum pudorem in auroræ purpura ad-

umbratum: Pulchra at Euna nimirum plena: en maternam

S

fæcunditatem; Luna enim Solis lumine imprægnata ſine ſui

læſione terras quam maximè fæcundat. Electa ut Sol: en
ſingularitatem Sol enim dicitur, quia Solus inter omnia emi-
cat ſidera ut reliqua fulgorem ſuum neceſſe habeant abſcon-
dere. Idipſum ſuſpiciunt filiæ Sion c. 7. dum ajunt: quam
pulchri ſunt greſſus tui in calceamentis filia Principis. A cal-

ceamentis illam dilaudant, quæ carnis & corporis ſunt ve-

ſtigium, ac indicium. In hoc calceamento, inquit D. Am-
breſius de inſtitut. irgin. c. 5 ſyeciesè proceſſit Maria, quæ
ſinè ulla commixtione corporeæ conſuetudinis Authorem
ſalutis Virgo generavit. ſic ile. Idipſum ſuſpicit, & admi-
ratur Iſaias c. 3 5. v. 2. dum ait: gloria Libani data eſt ei, &

decor Carmeli. Libanus candor ſeu candidatio interpreta-

tur, Authore S. Hieronymo: & erat mons ille candidus
propter nivem in ſummitate continuam: unde Symbolum
Virginitatis illum pronuntiat Theophylactus in Maith. ma-
ternitatis verò imaginem montem Carmelum, qui copio-
ſis ſemper abundat fructibus. Hæc ergo gloria ſoli data eſt

Virgini Mariæ, ut ſit candida Virginitate, fæcunda nihilo-

minus

Maria glorioſa quia prima Eirgini, E'c. 205
minus filiatione divina. En Virginem glorioſam! cujus
gloria ab intus pſal. zæ4. DEl enim Genitricis gloria interna
eſt, nimirum fructus ventris, inquit Damaſcenus orat. 1. de
Nativ. Latebat enimverò Judæos Chriſti Matrem eſſe Vir-
ginem: latebat etiam filium illius ſimul filium eſſe DEl: ſed
enim hæc nova gloria erat Mariæ, quòèòd non tantùm eſſet
Virgo Mater, verùm etiam Mater DEl. O quanta hæc glo-
riæ ſublimitas! quæ ad ipſam pertingit divinitatem. Unde
in ſuo cantico Magnificat inter alia concinit: Lac. I. fecit mi-
hi magna, qai potens eſt: quem locum expendens D. Aaga-

fſtinus ſuper Magniſicat tom. 9. ait: magnum fuit, ut Virgo ſi-

nè virili ſemine filium conciperet, & Mater fieret ſui plas-
matoris: fecit mihi; quod enim in ea ad omnium ſalutem
factum eſt, hoc privilegio dilectionis, ad ejus gloriam ſin-
gulariter eſt ordinatum. itd ille. Eundem Cantici locum

explanans Venerab. Beda ſic in perſona Virginis fatur: mag-

num quia Virgo, magnum quia mater, majus quia utrum-
que ſimul: maximum, quia DEI Marer ſic ile. Namque ut
ait D. Bernardinus ſen. iom. I. ſer. 61I. a. 3. c. 2. nulli crea-
turæ hoc conceſſum eſt, nec homini, nec Angelo, ut eſſet
Pater, aut Mater DEl: ſed hoc fuit privilegium gratiæ ſin-
gularis Mariæ, ut non ſolùm hominis, ſed Mater DEl fieret.

Tanta laus eſt, quam ei attribuimus, quod nec in perſonis

creatis, id eſt Angelis & hominibus, nec in perſonis increa-
tis reperitur hæc incomparabilis dignitas, niſi in una perſo-
na divina, quæ eſt Patris, & in una perſona humana, quæ

eſt Matris. itd ile. Appoſitè in rem præſentem D. Ambro-
ſius de inſtitut. Virginis c. 5. ſpeciale MARIA Domini hos

nomen invenit, quod ſignifirat DEUS ex genere meo. ita

ille. Etenim ut proſequar cum S. Bernardo homil, 3. ſuper-

miſſus. Chriſtus, nec totus eſt de DEO, nec totus de Vir gi-
ne, totus tamen DEI, & totus Virginis, nec tamen duo filij,
C& 3 ſod

206 Carsus Annui Diſcurſus X.
Vide D.
Bernar- fuſpicit Seraphicus Doctor Bonaventara, dum in ſpec. Virgi-

2 de a. Mater filij ineffabiliſſima eſt: ipſa ſola illius ilij Mater, cu-

ſumptio-⸗
