rant, peccatoribus, ut & cœno ſuo emergant. Atque ex-
hinc veriſſimum eſſe patet, quod legitur in Revelat. §. Ger-

iradis lib. 4. c. 40,. Poſt hæc inquit Gertrudis, videbantur

quaſi ſub pallium intemeratæ Virginis accurrere diverſi ge=

neris beſtiolæ, per quas notabantur omnes peccatores, ad

ipſam ſpecialem devotionem habentes, quas omnes Mater
miſericordiæ benigne ſuſcipiens, & quaſi pallio ſuo prote-
gens, delicata manu ſua ſingulas contrectabat, mulcebat,
& ipſis amicabiliter blandiebatur, quemadmodum quis

blandiri ſolet catello ſuo. Per hoc manifeſtè inſinuans,

quàm miſericorditer ſuſcipiat omnes ſe invocantes, &
quàm materna pietate defendat, ac protegat homines pec-

catis deditos, in ſe ſperantes, donec eos filio ſuo reconciliet,

veraciter pœnitentes. hac ibi. Notanda ſunt verba ulti-
ma, veraciter pænitentes: at ſanè veraciter non pœnitent,
qui non curant ſurgere de peccato, ſed in eodem demoran-
tur. Nec deteſtantur aut abhorrent à peccato perpetrato,
quos amplius peccare delectat. Tales verèò ſunt, qui pra-

vo appetitui, & perverſis ſuis deſiderijs fortiter reſiſtere ae

repug-

82 Cursus Annui Diſcurſus VI.

repugnare nolunt, ſed in tentatione proniſſime carni &

ſenſualitati obſequuntur. Tales ſunt, qui nec loca, in qui-
bus deliquerunt, nec perſonas, quibuscum deliquerunt,

fugere, aut declinare curant, quin etiam, ſicut priùs quæ-
runt, & conſectantur. Dicite enim amabò, cur ſenf(ua-

litati & perverſis deſiderijs non repugnant? nénne quia

peccare adhuc delectat? cur loca prava & ſocietatem hu-
jus vel illius perſonæ ad peccatum inducentis ambiunt?
nènne quia vitium & ſcelus ſuum deſerere nolunt: Non

ſunt igitur de corum numero, qui veraciter pœnitent, quia

ſerium emendationis propoſitum non habent; non ſunt
de illo, ſurgere qui curat populo, cui Patrona & Domina
noſtra libentiſſimè ſuccurrit, & patrocinatur. Quemad.-
modum enim commiſeratione digni non ſunt, imò & ope-
ram humanam ludunt, & deludunt, qui de cœno extracti,
rurſum ſe in illud ultrò præcipitant: Sic commiſeratione
Superûm digni non ſunt, qui de peccatis erepti, ſponte rur-

ſum in eaproruunt, us ſus lota ad volatabrum. z. Petri 2.
v. 22. Poſtquam amantiſſima noſtri Virgo apud S. Brigit-

tam lib. 4. Revel. c. 137. dixiſſet ſe omnium juſtorum eſſe
Matrem, etiam corum, qui ſunt in purgatorio, addidit:
ego etiam ſum Mater omnium peccatorum ſe volentium
emendare. Auditis, non eſſe Matrem corum, qui in pec-
catis volunt perſeverare, ſed volentium ſe emendare, qua-
les ſunt, qui facta pœnitenti corde exomologeſi, ſeriò sol-

laborant, ut non peccent ultrà, qui concupiſcentijs, & car-

nis deſideriijs viriliter repugnant, qui occaſiones peccandi
vellut ſcyllam & charybdim, velis, remisque fugiunt, qui
ſenſuum cuſtodiæ, oculis, auribus & c. in vigilant, qui caſti-
gationi corporis & orationi ſunt dediti, ut hoſtem ſuum de-
vincant, & divinum auxilium implorent. His ſuccurrit
MARIA, veluti Mater filiolo in terram collapſo, hos ſuble-
. vVat,

— — oC-

—

l⸗
11
4

Omnibur quidem peccatoribus &c. 83
vat, quia ſublevari volunt, & ſurgere curanr. Hujusmo-
di erat Theophilus „qui poſt lapſum ſuum ſanctiſſimam
duxit vitam, ut etiam in Divorum catalogum recepeus ſit.
Hujusmodi erat MARIA Æ.gyptiaca quæ obtentâà per Dei-

param peccatorum ſuorum veniâ; hominum ſocietatem

fugit, in ſolitudinem abijt, lachrimis, orationi & jejunijs in-
dulſit tribus panibus, quos in exemum fecum detulit, per
ſeptemdecim annos contenta. Ideo Richardus à §. 1.-
rentio lib. S§. de laudib. Virg. ait: de MARIA dicitur Apoc.
I3. & adjuvit terra id eſt MARIA, mulierem, id eſt ani-

mam fidelem: ideo ſic oranda eſ jugiter: : ſuccurre ca-

denti, ſurgere qui curat populo; aliõquin niſi velimus ſur-

gere, non poteſt ipſa ſuccurrere. Manibus autem, id eſt

bonis operibus factis ad honorem ejus, & pedibus, id eſt
devotis affectibus debemus apprehendere hanc terram &
humiliari ad eam, ut ſic reſurgere valeamus poſt caſum
peccati ſic ille. Qui ſecùs agunt, non mirentur, ſe nee
DEI, nee Deiparæ auxilio adjuvari, DEO enim Divæque
Matri ſolùm illudunt, dum utriũſque bonitate & clemen-
tiâ abutuntur ad ſcelera. Fundebat aliquando preces S.
Coleta pro peccatoribus ad Deiparam. Aſt illa eidem com-

paret cum lance, in qua fruſta carnis, quaſi infantis re-
cens occiſi, & ait ad Coletam: qui vis, ut pro illis inter-
cedam, qui peccatis ſuis filium meum, quantum quidem

in ipſis eſt, non deſinunt in fruſta diſcerpere. Ità Surius
som. 7. in éjus vita. c. 29. Sed & alteri peccatori miſericor-
diam imploranti comparens ſalsè dixit: vos peccatores vo-
catis me Matrem miſeri cordiæ, & facitis me Matrem mi-
ſeriæ, dum filium meum denuèò peccatis veſtris crucifigitis
& oſtentui habetis: an enim ideo paſſus eſt, ut vos eò libe-
riùs peccetis. Et quidem hæreticorum noſtri temporis er-
ror eſt, eè liberiùs peccandum eſſe, quòèò magist merita paſ-
2 ſio⸗

84 Cureus Annui Diſcurſus VI.
ſionis Chriſti eluceſcant: ſentiunt ipſi cum perverſis illis
apud D. Paulum Rom. 3. v. 8. faciamus mala, ut veniant
bona: plura & majora perpetremus ſcelera; eò enim magis
DEl miſericordia & Chriſti merita illuſtrabuntur. Sed
non erit hoc bonitatem & longanimitatem DEl contemnere
ut ibidem ait Apoſtolus c. 2. v. 4. non erit hoc rurſum craci-
fgere filium DEl & oſtentui habere prout idem ait Hebr. 6.
v. 6. Atque hoc putemus velle Matrem DEI? & ut ex
Matre miſericordiæ fiat Mater miſeriæ & aflictionis compa-
tiendo filio ſuo? Jam non miremini Sodales durum factum,
cum homine Duro. Hocei erat nomen: clementiſſima
Virgo duriùs præter morem cum illo egit, quèòd correctio-
ne tali indigeret. Apparuit quidem illi cum puero JESU,
ſed cùm hic nutibus illum ad ſe pellicere conaretur, aver-
ſari illa, & à ſe repellere. Quare commotus Durus ſup-
pliciter veniam petere ac emendationem vitz ſpondere:
tum illa primùm admittere deprecantem, ſimulque de
erratis quibusdam ſingillatim admonuit, quæ emendare
neceſſe haberet. Ità Turſellinus in vita S§. Yavery' lib. 3. c. .
Videte Clientes Mariani, ut MARIA ſe gerat erga pecca-
tores: quàm diu ſurgere non curant à ſuis peccatis, ſed in
ijs perſiſtunt, averſatur illos, & refugit: dum verèò vitæ
emendationem ſpondent; tum illorum eſt refugium, tum
ſuſcipit patrocinium. Unde teſte pijſſimo Abbate Bloſio in
Monili S. Brigittæ ſic locuta fertur DEi Mater: Quantum-
cùnque homo peccârit, ſi toto corde cum vera emendatio-
ne & charitate ad me confugerit, ſtatim parata ſum recipe-
re venientem: nec attendo, quantum quis peccârit, ſed
quali intentione, ac voluntate ad me redit; nam peccato-
ris, quantum libet ſit vilis, ac ſordidus, non dedignor pla-
gas ejus tangere, ungere & ſanare. ità ibi. Et en quàm be-
nignam ſe ſe exhibuit Sodali illi, de quo Annuæ Colleg. Mo-
nacenſ.

Omnibur quidem peccaloribus &v 8 5
nacenſe 1Sb. Hic pœnitentiæ Sacramentum acceſſurus,
cùm cogitata, dicta, actaque ſua recognoſceret/& dulciſ-
ſimam hanc Matrem impensè obſecraret, omnia errata fas
eſſet ſibi oonfiteri, nè uno quidem per ignorantiam aut ob-
livionem prætermiſio: ecce de ſublimi, ante faciem oran-
tis pagella decidit, quæ minutis quidem litterulis, elabora-
tis tamen, quoddam peccatum illius cxprimebat, hoc cum
additamento: Si illud aperiret, piéque Roſarium in hono.
rem Deiparæ conſtanter recitaret, ſecum bene actum iri.
O felix animula! cui contigit tale refugium peccatorum,

ut integrè atque exactè conſcientiam ſuam emundare poſ-

ſet. Sed habebat hæc animula ſerium emendandæ vitæ
propoſitum, & accuratiùs divina Præcepta obſervandi.
Neque dubitandum eſt, omnem deinceps ſubterfugiſſe de-

linquendioccaſionem: qui enim comburi non vult, ignem

non tangat, & qui à venenato ſerpentum morſu vult eſſe
immudnis, loca ſerpentibus amica omnino declinabit. Hoc

ſi præſtiterimus, erit MARIA nobis, quod Ariadna Theſeo

ad Minotaurum condemnato, ut habetur in fabulis, aut „
ut meliùs dicam in ſymbolis. Ut Minotauro, id eſt „do-
mone debellato, evadamus Labyrinthum, id eſt ,mille

mundi & peccati pericula, MARIA ut Ariadna ſuccurret
conſilio, & auxilio, filium nobis porriget, nam de illa in-

telligitur illud proverb. 31. digiti ejas apprehenderunt fu-
ſum: non enim dedignabitur adlaborare, ut ſordidiſſimum
peccatorum noſtrorum glomerem retexamus in confeſſio-
ne, & ut novæ vitæ telam ordiamur, ducentem, ad
Regales nuptias, ad perennis vitæ felicita-

L; DlSCIIR

386 Cursus Annui Diſcursus EIl

SAres Pris Ar r ri Pri Ai ir f r e Aeiee e.

DISCURSUS VI.

Ad illa verba: 7. us genuiſti naturd miran.

te tuum ſanclum Cenitorem.

Novum creavit Dominus ſuper terram 35 fæmi-
na circumdabit virum. Hierem. 51.

knen ( Aunolich imus naturæ perveſtigator Salomon ,„poſt-
um mira-

culorum
Deum eſſe ſet, In hanc erupit vocem: Eccl. 1 v. 10. nihil ſub ſole no-

incarna. um. Nam ut codem cap. ait: quid eſt quod fuit ? ipfum
tum eavir. Jubd futarum eſt, quid eſt quod falctum eſt ? ipfſum quod fa-

tum ex Vir-
gine Matre: éiéndum eſt: generatio praterit, & generatioe aavenit. Ni-

mirum uti novorum amantes ſumus plerique omnes mor-

talium, ità & Salomon perſcrutatis alijs „noOVi aliquid in-

venire, aut intueri concupivit, quòô ſitim curioſitatis fuæ
expleret. Ejuſdem mentis fuiſſe Eceleſiaſticum patet ex
c. 36. v. 6 6. dum orat: innova ſigna, & immuta mirabilia:
quoniam eſto opera creationis & gubernationis tuæ ſint
mirabilia, tamen uſu jam, & aſſvetudine viluerunt: novi
aliquid i in lucemaffer, ut admiremur & celebremus tuam
potentiam, ſapientiam & bonitatem. Quid igitur faciat

DEUS? appromirttit, ut cœlum novum, terram no-

vam, & quidem, ut terra ſit fſuperiùs, ubi cœlum, &
cœlum inferids, ubi terra. Ecce enim ait per Iſaiam
c. 6 ½. V. 17. ego ereo cælos novos, & terram novam, &

zon erunt in memoria priora. Et pfalm. 19. DEISZS

wanifiſiè veniet, & aduocabis cælum deſurſum & terram di-

quàm omnium ſublunarium ſeriem contemplatus fuiſ-

ſeerne-

l ⸗.
l.

ſe

1

4

H

oni

Miraculum miraculorum Deum &c. 87
ſcernere populum ſuum. Terra noſtra elevatur, dum homo
de terra formatus ad oœleſtia aſſumitur. Cœlum deprimi-
tur, dum DEUS & Angeli in terram ſe ſe dimittunt. Es
vidi ait Joannes Apoc. 21. cælum novum & terram novam,
& vidi ſanctam Civitatem Jeruſalem novam deſcendentem de

cxlo. v. 2. Hoc eſt, quod deſideravit David pſal. 14 3. v. in-

clina cœlos zuos, & deſcende. Inclinavit & deſcendit, quan-

do Verbum caro factum eſt, & habitavit in nobis. Genebrar-
d us in illud pſal. 27. inclinavit & deſcendit: celeritatis ſtu-

dio, non eos aperuit, ad deſcendendum, ſed inclina vit ſe-
cum & in terram traxit. ità ille. Sed & Angelos ſecum de-
duxit: & ſubitò facta eſt cum Angelo multitudo militiæ cœ-
leſtis, Iaudantium DERUM, & dicentium. Gloria in altiſ-

Iimis D EO. Luc., 2. v. 13. Quod autem inter hæc novorum

noviſſima maxime admirandum eſt, quòd DEUS non tan-

tm deſcenderit, ſed etiam humanam naturam aſſumplſerit,

ut verum ſit dicere: ODElISs homo, & homo DEUS. Mi-
rabile myſterium declaratur hodie, canit Eccleſia in offcio
Circumciſ. antiphonâ ad Benedictus, innovantur naturæ,
DEUs homo facus eſt, id quod fuit, permanſit, & quod

non erat, aſſumpſit, non commixtionem paſſus, neque di-

viſionem. Annon hoc mirabile mirandum? Dominus fſit

ſervus, Creator creatura, immenſus dimenſus, æternus

temporalis, ſimplex compoſitus, immortalis, morralis, im-
paſſibilis, paſſibilis, Rex gloriæ & Majeſtatis, unus de vul-
go, nobilis ignobilis, dives pauper, verbum infans. An-
non ſtupendum, quòd æternus naſcitur, quod lux non lu-
cet, verbum ſilet, fons vitæ ſitit, continens omnia Rfaſcijs
continetur, quòd fortitudo ſit imbellis, quòd longitudo
abbreviatur, latitudo reſtringitur altitudo dejicitur, po-
tentia regitur, ſapientia inſtruitur, virtus ſuſtentatur. de-
nique exinani vii ſemetipſum formam ſervi accipiens, vel ut
alij

988 Cursus Annui Diſcurſus VII. K

alij legunt, nullificavit ſemetipſum ut qui in forma DEI

erat, & formalis DEus, factus fic formalis homo, O mira-

eulum cxclamat S. Joan. Damaſcenus orat. I. de Nativit.
omnium miraculum maximè novum: Mulier Seraphinis

ſublimior effecta eſt, Dzaus viſus eſt paulò minùs ab Ange-
lis minoratus. Sileat ſapientiſſimus Salomon nec jam ni-

hil ſub Sole novum eſſe affirmet. ità ille. Novum creavit

Dominus ſuper terram, quod cœlum, quod terra, quod

inferi & Superi obſtupeſcunt. Mirabatur olim David pſ. 8.
hominem à DEO ſic ſublimatum, ut paulb minoratus eſſet

ab Angelis: at miretur modò etiam præ latum Angelis, cùm
tanib melior Angelis ſit effectus, quanto differentius præ illis

nomen (Divinitatis) haæreditaviz Hebr. I. Mirabantur olim
Iſraẽlitæ, quomodo loquente DEO ad Moyſem, homo vi-

vere poſſet, præ pavore, & reverentia majeſtatis: at miran-

dum magis, quomodo in terris, in carne ſit viſus, & cum
hominibus converſatus. Mirabantur, quomodo rubus ar-
deret, & non combureretur, quomodo mare, quomodo
fluenta Jordanis divellerentur & ſiccum per ſui medium

præberent iter. Quid eſt tibi mare? quod ſagiſti, ajebat Da-
vid, pfſ. 11 3. & tu Jordanis, quia converſus es retrorſum; at

mirentur magis hominem divinitati unitum, nec conſum-
ptum, & divinitatis pelagus intra volam humanitatis con-

eluſum. Mirabantur ſtare ſolem jubente Joſue retrocede-

re etiam decem lineis Ezechiæ Regis teinpore: at miren-
tur magis ſolem divinitatis ſummo cœlo per novem An-

gelorum choros ad humanum genus deſcendere, & utero
Virginis eclypſari, ejuſdem Virginis annutu: Ecee ancilla

Domini ſiat mihi ſecundum verbum tuum. Conſideravi aje-
bat Habacuc c. 3. opera tua, & expavi. Quid eſt S. Pro-
pheta, quod ſtuporem & extaſim injicit? an ſumptuoſa
mundi ſigura, ſolis curſus, eœli pulchritudo &« Domine,
ait

— .. .J

—

6

HMiraculum miraculorum Deum e& 89
git ille obpus tuum, in medio annorum vivifica illud, Hic
ſeptuaginta tegunt: in medio duerum animalium cogno-

ſceris: quaſi diceret Propheta: ſtupeo DEVM recolens in
præſepio, altiſſimum factum humilem, divitem pauperem,

alieno indigum hochnio⸗ nec habentem quietis locum; niſe

inter duo animalia in ſtabulo. Ità exponit hunc locum &.
Aauguſtinus oratione contra Judaos, & Faganos c, 1I 3. dicens?
Dic & tu Habacuc teſtimonium de Chrifto: Vomine in-
quit, audivi auditum tuum, & timui ,conſideravi epera tnua:
& expavi. Guz opera DEl iſte miratus expavit? 2% nun-
quid fabricam mundi expavit 2 abſit: ſed audi: in medio,
inquit, duorum animalium cognocris : qui quouſque de-
fſcendiſti, expaveicere me feciſti, quia Verbum, per quod
facta ſunt omnia, in præſepio jacuſti. Hæc ille. Videri quo-=
que poteſt S§. yprianus ſer. 2. de Nativit. Chriſti apud Syinel-
lam in Throno c. 20. n. 3. Hæc quidem novaadmiranda, &
contra naturæ ordinem acta ſunt, ut meritò dici poſſit va-
tura mirante facta eſſe: ſed nec minus eſt illud, quòd cùmũo
DEI filius corpus & animam extra fæm inæ uterum ſibi crea-

re potuetit, ſicut creavit Adamum ſinè Patre ſine Matre,

tamen ex fæmina concipi, & naſci voluerit: unde Hiere-
mias poſtquam dixiſſet: nevum creavit Dominus ſuper ter-
ram, addidit, fæminaæ circum dabis virum. Quod admirans
S. Joan. Damaſcenus orat. I. de Nativit. V. ait: ſane res om-
nes conditas dignitate antecelluiſti: ex te enim ſola ſum-
mus ille opifex partem aſſumpfſit, hoc eſt maſſæ noſtræ pri-
mitias. Caro ipſius ex carne tua, & ſanguis ex ſanguine
tuo, & lac è mamillis tuis ſuxit DEVS, & labia tua DEl la-
bijs unita ſunt. O miracula mentis captum, atque oratio-
nis facultatem excedentia. ità ille. Et hoc eſt, quod præci-
puè vuht Mater Eceleſia quando canit. Tu quæ genuiſti na-
turämirante tuum Sanctum Genitorem. Miraculum quip-

MsM ˖ Pe

90 Cursus Annui Diſcurſus VII.

pe naturæ eſt, quèd MARIA ſit parens ſui parentis, princi-

9. . . . .. . . . . . . .
pium ſui principij, fons fontis, origo ipſius originis, Mater
(ui Creatoris. Filia enim DEI, concepit ſuum Patrem,
7 9

creatura Creatorem ſuum generavit, ut ipſa ſimul ſit Mater
& fGlia, quaſi reſpectu ejuſdem, genitrix & ancilla, plas-

matio & plasma. Dedit enim eſſe DEl filio, à quo illud ac-

cepit, dedit ſuam carnem, quam eandem ab eodem accepe-

rat. denique dedit vitam, à quo illam hauſerat. Meritò in-
quit, Peirus Damiani ſer. 3. de Nativit. M ARIE: B. MARIA
dicitur parens parentis, fons fontis vivi, origo Principij,

quia ille ex ea prodiſt, per materiam carnis, qui caput eſt &

initium omnium rerum per eſſentiam DEl Patris. ità ile.

Et Chryſologus ſer. 142. Virgo concipitur ex te author tuus,

tua ex teoritur origo, in tuo germine eſt genitor tuus. Si-

militer Metihodius orat. in hypapant. Tu cuncta continen-
tis, & comprehendentis comprchenſio, tu illius geſtatrix,
qui verbo ſuo portat univerſa. Unde recdtè illi illud attri-
buitur Eccle. 24. qui creavit me, requie vit in tabernaculo
meo. Vides inquit Heſychius Presbyter Hieroſolym. quanta
& qualis eſt DElparæ & Virginis dignitas! unigenitus DEl
flius, mundi Conditor, velut infans ab ea geſtabatur. Stu-
pendum miraculum in cœlis, ait Epiphantus mulier amicta
ſole. Id eſt divinitate veſtis eum addit S. Bernardus, ſerm.
gnum
nis, veſtit ille te gratiâ ſuæ Majeſtatis, veſtis ſolem nube, &
ſole ipſo veſtiris. 11à ile. Novum igitur creavii Deus ſuper
erram, quia ut ait S. Bafilias Seleuc. in Annuni. vidit crea-
ruta, quod antea viſum eſt nuſquam, nempe prolem, quæ
ſuæ Genitricis erat parens, & infantem, qui Genitricem
Eætaie longè anteibat. hæc ille. Qui etiam, ubi natum DEuM
parvulum conſideraret, ſic in ancipiti ac bivio hærentem
Virginem inducit: Ecquid igitur tecum ( mi parvule) inci-
piam?

—

— — —— —

magnum & veſtiris ab eo, veſtis eum ſubſtantiâ car-

8

6

Miraculun miraculorum Deum esc. 91
piam? ladéne enutriam? an verò ut DEuM colam? ut Ma-
ter curabo, an veròô, ut ancilla adorabo? ut filium amplexu
fovebo? an verò ut DxuM ſupplex invocabo? lacne porri-
gam? an verò thymiama offeram 2 Et hoc quod magnum
& abditum eſt miraculum! cœlum tibi thronus eſt, & ſinus
meus te complexus eſt & c. itd ille. Quod ſi verò recolamus
MARIAM Patronam noſtram, ità facttam DElI Matrem,
ut ſimul permanſerit Virgo, quàm hoc obſtupeſcendum!
quàm admirandum! Quod natura non potuit, ratio igno-
ravit, uſus neſcivit; hoc Deus ſtupendo miraculo in Maria
opere complevit, ut videlicet Deus eſſet homo & Mater
Virgo ait S. Hieronymus ſerm. de aſſumpt. Novum fecit Domi-
nus ſaper terram, fœmina circumdabii virum: fæmina ſimul,
tamen Virgo, Mater ſimul, tamen Virgo. A ſæculo con-

dito quippe non eſt auditum, ait S. Udephonſus lib. de Virgi-

nis. MAkRIAX, quòd Virgo eſſet, quæ peperit, & quàd Ma-
ter eſſet, quæ Virgo permanſit. Nunquam juxta rerum
ordinem, virginitas, ubi fæcunditas prædicatur, nec fæ-

cunditas, ubi virginitas integra conſervatur. Admiran-

dum eſt, quòd virginitas conceptu clareſcit, qud virgini-

tas partum comitetur, quòd generatio aſſignet Virginem,

quòd virginitas probet Matrem, & Matrem viciſſim virgi-
nitas glorificet. D. Bernardus ſer. 3. de vigil. Nativit. Domi-
ni, ubi expendiſſet duo hæc eſſe conjuncta in unum, Deum
& hominem, quæ tam diverſa & disjuncta fuerunt: addit:
ſecunda mixtura eſt, Virgo & Mater, admirabilis plané, &
ſingularis. A ſæculo non eſt auditum, quèd Virgo eſſet,
quæ peperit, quòd Mater eſſet, quæ Virgo permanſit. Sola
hæc eſt, in qua virginitas, & fæcunditas obvia verunt ſibi:

ibi ſemel factum eſt, quod factum non fuerat, nec fiet in

æXternum; quia nec primam ſimilem viſa eſt, nec habere
ſequentem, gaudia Matris habens cum virgihitatis honore:
M 2 prout

92 Cursus Annui Diſecurſuas VII.
prout addit ſer. 4. Ac aſſumpt. MAKRI1. privilegium eſt, non
dabitur alteri: ſingulare eſt, ſed continuò etiam indicibile
invenitur. hæc Bernardus: quem ſecutus ejus diſcipulus Ga-
arricus Abbas ſer. 3 de Annunt. Mariam totam vocat mira-
culum, quia, ut ipſe ait: ſingulariter, & ſine exemplo eſt
Mater & Virgo. Omiraculum ingens! exclamat N ſenas
orat. de Nalivit, Chriſti. Virgo Mater fit, & Virgo permanet:
vides (6 Salomon) opus novum naturæ? Ec ile. Verè no-
vum, inquit JSophronius ſerm. de aſſumpt. & omnium novi-
tatum ſupereminens novitas virtutum, quando Daus (quem
ferre non poteſt mundus, neque videre aliquis, ut vivere

poſñt) ſic ingreſſus eſt hoſpitium ventris, ut corporis clau-
ſtrum neſciret, sicque geſtatus, ut totus DEus in eo eſſet, &à
ſic exivit indè, ut eſſet, ſicut Ezechiel fatetur, porta omni-

no clauſa hæc ille. Romulum ferunt, cùm quondam ele-
gans ſibi palatium Romæ extruxiſſet, quod longam etiam

ætatem ferre poſſe exiſtimaret, dixiſſe: ædificium hoc fati-
ſcet in ruinam, cùm Virgo aliquan do pariet. Equidem exi-

ſtimabat nunquam hoc futurum, ut Virgo partum ederet,
unde æternum futurum eſt arbitratus: ſed ubi præter natu-
ræ ordinem, naturâ ipsà mirante, M ARIA Virgo DEl fili-
um in lucem protulit, nocte ipſa corruiſſe dicitur: ità Pe-
trus Cardinal. Damiani lib. ze epiſt. 17. Novnumfecit Dominas
ſJaper terram faæmina Virgo circumdabit virunm. Virum? non

infantem? quid hoc rurſum quid inſolitum, & inuſitatum?:
non infantem ſed virum MARIA utero ſuo circumdedit,

non infantem, ſed virum MARIA peperit. Novam rem
creavit Dominus, verba ſunt D. Hicronymi in Hlierem. 31.

abſque viri ſemine fæmina circumdabit virum gremio uteri

ſui, qui juxta incrementa quidem ætatis proſicere videbitur

ſapientia & ætate; ſed perfectus vir in ventre fæmineo, ſo-

litis menſibus continebitur. iid ille, Quem nos parvulum,

ſunt

— ——LCC———————

— — — —

1

en

, 1
d

b

l⸗

Miraculum miraculorum Deum éc. 93
lunt verba S. priani ſerm. de Nativis. Domini. Dropheta
nuncupat virum, inſinuans, nunquam ei defuiſſe virtu-
tem, ſed ſemper virilis ætatis adfuiſſe fortitudinem, quem
infantilis infirmitas occultabat. hæc ille. Diffuſius idipſum
exponit S. Bernardus hom. z. Iapermiſſus. Vir erat JESUS,
inquit, necdumetiam natus, ſed ſapientia non ætate, ani-
mi vigore, non virribus corporis, maturitate ſenſuum non
corpulentià membrorum: nec enim minus habuit ſapien-
tix, Vel potiùs non: minàs fuit ſapientia conceptus, quàm
natus, parvus quàm magnus, ſive latens in utero, ſive va-
giens in præſepio, ſive interrogans in templo, ſive docens
in populo æque fuit plenus ſpiritu S. ità Bernardus. Nec
plenus tantùm fuit ſapientiâ in utero, ſed & plenus grati4 &
virtutibus infuſis, & quidem ipſo momento, quo Virgo di-
Xit: Kar mihi ſecundum Verbum tuam, nec enim corpus illius

ſucceſſi vè formatum, ſicut aliorum ſolet, neque prius for-

matum deinde animæ unitum aut verbo divino, ſed omnia
hæc ſimul intra momentum peracta ſunt, ut latè probat
Barradius tom. I. lib. J. . 9. quæ c. 11. in compendio poſtea
refert. Meritò proinde S. Joan. Damaſcenus orat. 1. de Nat.
Virg. MARIAM appellat miraculorum abyſſum & uterum
ejus miraculorum officinam. D. Ephrem in orat. de DElpar.
præſtantiſſimum univerſi orbis miraculum. S. Bernardinus
ſenenſ. zom. I. ſerm. 61. art. 1. c. I 2. miraculorum miracu-

lum. Meritò proinde etiam hoc elogio in Litanijs Laure-

tan. honoratur, quòd ſit Mater admirabils. Quâm verò

ſibi in hoc tirulo complaceat, indicavit ipſa P. Jacobo Khem

& Soc. ESU: dum enim illæ canerentur, & ipfie cupidus eſ-
ſet nôſſe, quõdnam ex his encomijs Virgini maximè place-
ret, ubi ventum eſt ad illud: Mater Admirabila: repente
ipſi DElpara apparuit. Satis ſignificans, hoc ſibi præ reli-
quis arridere. Tum ille ex angulo prorumpens in medium,
3 & ſtu-

94 Cursus Annui Diſeurſus VIII.
& ſtupentibus Sodalibus inclamat, ingeminent ſecundò &
tertiò voces illas Mater admirabilis: Se enim cognoviſſe,
quàm Virgini gratum ſit illud carmen. .

2) eapaesse gene ik e e W Arsr r SF i i d,ir , (2.
DISCURSUS VIII.
Ad illa verba: Virgo prius ac poſterins.
Ecce Virgo concipiet & pariet. Iſai. 7. v. 14.

Maria Vir- E virginitate Matris DEl dicturus hodie exclamare
Eo anre Ncogor cum Eccleſia: 6 Sancta & Immaculata Virgini-

partum, in . . ee. E . 5
parru, & tas! quibus te laudibus efferam neſcio: quia quem cœli cœ-

poſt par- Iorum capere non poterant, tuo gremio contuliſti: Aaa

tud. Domina! neſcio loqui condignè, quia vir pollutus labijs
ego ſum: Utinam cœleſti carbone, quem Angelus tulir
prophetæ, purgentur labia mea;, ut emundata, & purgata
de tuis laudibus diſſerere valeant. Dignare ergo me, lau-

dare te Virgo ſacrata: da mihi virtutem contra hoſtes tuos,

qui non ſolùm ſunt gentiles, & Judæi, ſed etiam hæretici
noſtrorum temporum. Et gentiles quidem tam Græci,
quàm Romani ſuas habuerunt fabulas, quibus commenti
ſunt conceptus & partus admirandos: ajunt enim Palladem
e Jovis cerebro prognatam, Bachum e femore, Venerem 6
ſpuma maris. Ajunt Danaeên concepiſſe, poſtquam Ju-
piter in aureo imbre in ſinum illius defluxit. Quod ſi his,
alijsque commentis fidem habuit gentilitas, quidni creda-
mus nos DEO, nec fingere, nec errarc potenti, dum
per Prophetam clateé denuntiat : Ecce Virgo concipiet, &
pariet ſilium. Sed quid tu ad hæc ſtolide Hebræe? qui

„

non

Maria uo ante partum in zr. 9 5

non niſi craſſa tuo cerchto concipere vales, an fidem
negas prophetix ? an impoſſibilitatem obtendis, eò
quòd fieri nequeat, ut Virgo ſi ſiné viro concipiat, ut
fſalva virginitate mulier pariat? intuere naturam ma-
tiſtram, audi naturæ indagatores. De avi ormanela
ſcribit Ariſtoteles lib. y. biſtor. animal. illam guttam ſan- Vide plura
guinis emittere, & cx hac ſole operante, generari ſobo- du hie Spinelli
lem ſine coitu. Idipſum de apibus ſoribit Qirgilius 4. Georg. DEl. c. 32.
& Baſilius in c. 7. Iſaiæ., de turture Plinius lib. 9. c. 3 5. den. 20. &
equabus Cappadocis §. Aaguſtinus lib. 21I. de civit. c. 2. *
quod ſinè compare, ſine commixtione concipiant, & pa-
riant. Necçaliter concha marina unionem producit, loco
enim ſeminis rorem cœli excipit, ſole cooperante, & ful-
gure coruſcante excoquit, & indurat. Nihil hic memoro
„ de phænice, quem é cineribus originem ſuam ducere cre-
4 ditum eſt hactenus: certè videmus ex pulveribus pulices,
b culices, e materia putri, vermes, lumbricos ſcarabæos,
bruchos, ærucas, ranas, e capillis faminarum in fimeto
defoſſis angues generari. Lego inquit Hieronymus Epiſt.
22. de ſpinis roſam, de terra aurum, de concha mar-
garitam ; concha enim ſolo cœleſti rore perfuſa marga-
ritam gignit. ità ile. Si hæc naturæ vires non excedunt
Hebræze, cur excedat virtutem omnipotentis, qui de nihi-
lo cœlum & terram, de aquis piſces, & volatilia cœli pro-
ducere potuit ? Et unde Hebræe, vel hæretice productus
Adam? unde Eva? an ex patre, & matre? nonnè Adam
de terra, nondum maledicta? nondum aratro ſciſſa vel
ſubacta? nénne Eva de latere viri ex coſta ſinè læſionis,
aut vulneris indicio, aut cicatrice eſt educta? & non putes
poſſibile de puri iſſimis Virginis ſanguinibus ſinè viro gene-
rari Chriſtum, non educi ex utero ſine matris læſione?
Quando Primus Adam, inquit S, Baſilius lib. de vera Virg.
non

e
l⸗

,
1
ei
en
Gen
e

elr
n

4

96 Caorsus Annui Diſcurſus Vill
non ex viri & fœminæ congreſſu proceſſit ad ortum, ſed
ex terra formatus eſt, ultimus Adam, ut veteris illius son-
tagionem corruptelamque immutaret, & inſtauraret ſua
novitate, corpus aſfumpſit in virginali utero formatum,

ut per carnem in ſimilitudinem eſſet peccati. Et D. Am-

broſ. ſer. 37. de quadrageſ. Adam de terra Virgine natus eſt,
& Chriſtus de MARIA Virgine procreatus; illius mater-
num ſolum necdum ſciſſum ſuerat, iſtiusmaternum ſecre-

tum nunquam concupiſcentiâ violatum. Adam OEl manu
plaſmatur ex limo, Chriſtus DEl ſpiritu in utero? uter-

que oritur cum patre, uterque Virgine utitur Matre. ita

ille. Hoc iplum myſterium in Virga Aaronis præfigura-

tum ſentiunt Patres. D. Damaſcenus oras. de Nativit. quæ
per virgam quoque Aaron myſticè figuratur: illa enim

amygdalinas nuces absque ullo humore terreni ceſpitis pro-
tulit; iſta verò ſinè ullo virili ſemine DEf filium generavit.

Et S. Bernardus homil. z. ſuper miſſus eſt, & ſerm. ſignum mag-
nam. Quid rogo virga Aaron florida, nec humectata, niſi
ipſam concipientem quamvie virum non cogneſcentem in-

dicat ? Jam quid de formatione Evæ dicunt Patres? Irenæur

lib. 3. Hæreſ. 32. Tertullianus de cerne Chriſti: Auguſtinus

ſer. 5. in Nativ. Placet audire Gyrillum Hieroſolymit. catech.

12. Nunquid igitur Eva quidem de latere viri ſinè matre
naſcitur; de virginali autem utero nihil ſinè viro tanquam
Patre, ſine Matre naſceretur ? reddit igitur MARIA vi-
cem, ut fœmina virum pariat, ſed ſinè Patre. Hic admi-
randam divinæ ſapientiæ oeconomiam fuſpicere nos jubet
S. Anſelmus lib. z. cun DEUls bome, dum ait: quatuor mo-
dis poteſt DEUS facere hominem, videlicet;, aut ex viro &

fæmina, ficut uſus monſtrat: aut nec de viro nec de fæmi-

na, fſicut creavit Adam: aut de viro ſinè fæmina, ſicut fecit
Evam: aut de fæmina ſinòè viro, quod nondum fecerat.
VYVIr

—

4

-
4
6
1
11
1
i

. Maria irgo ante partum, in partu, &c. 97

Ut igitur & hunc modum probet ſuæ ſubjacere poteſtati,
& ad hoc ipſum opus dilatum eſſe, nihil convenientius erat,
quâm, ut de fæmina ſinê viro aſlumat illum hominem. A-
nimadvertitis obtuſa Judæorum & Judaizantium hæreti-

corum capita, DEl ſapientiam & potentiam: & quis con-

ſi liarius ejus fuit, ut modis tam diverſis crearet hominem ?²
equidem veſtrům nemo; ſtolidum enim hebetémque ſen-
ſum veſtrum hoc excedit. AMagnus Dominus & laudabilu
nimis pſ. 144. V. 3. & magnitudinis ejus non eſt finis, ne-
que terminus: at puſillus vobis eſt, qui potentiam & ſa-
pientiam ejus cxiſtimatis, vos comprehendere poſſe.
Fides à nobis exigitur, & admiratio; non ſcientia, aut ra-
tiocinatio. Hujus principia cùm ſint luminis naturæ tan-
tuùm pro dimetiendis fidei rebus non aſſumenda, ut regula
& menſura, cùm res fidei naturam & ejus principia ſuper-
grediantur. Qui fidem ſequitur divinam velut filium A-
riadnæ, non errabit, eſto ambulet in tenebris, eſto lacer-
nam ſiguatur ,rin loco caliginoſo. 2. Petri. 1. v. 19. hanc ve-
rò fidem tota habet Eccleſia, quæ columna eſt & firmamen-
inm veritatis. I. Timoth. 3. v. 13. credit enim DEI flium
conceptum de Spiriin S§. natum ex MARNIA Virgine, nulla
igitur hic erroris aut falſitatis ſuſpicio ſubeſſe poteſt. Sed
inſiſtendum ampliùs divinæ potentiæ, cùm hanc ipfam in
argumentum credibilitatis adduxerit Angelus, cùm dead-
mirando hoc conceptu & partu Virgini loqueretur. Vt
enim faciliùs à Virgine aſſenſum obtineret attulit argu⸗
mentum primùm quidem ab exemplo infœcundæ & ſterilis:
c&r ecte inquit Eliſabeih cegnata tua, & ipſa concepit fllium in
ſenectute ſaa, & hic menſis ſ ſextus H quaæ Vocatur Rerila;
deinde verò addit rationem à priori dicens, quia non erit im-
peſſebile apud D Ell M omne verbum. ipſe enim dixit, & falta

ſant cœlum & terra & univerſa, quæ in eis ſunt, ipſe wan-

44 Tis

98 Cursus Annui Diſcurſas VIII.

davit & creasa ſunt pſ. 32. v. 9. ipſe manum Moy ſis leproſam

mox reddidit, & ad nutum reſtituit ipſe virgam in ſerpentem

S& ſerpentem in virgam transformavit, ipſe convertit aquas in
ſanguinem, pulverem terræ in cinifes& ranas, amaras aquas
in dulces: ipſe ſtare fecit mare utrinque velut muros, ut
ſiccum præberet iter tranſeuntibus Ifraélitis, ipie de cœlo
pluit ipſis manna, de deſerto adduxit cothurnices, de pe-
tra elicuit aquam: dixit, & falcta ſunt, ipſe mandavit, &
creata ſant, quia non eſt impoſſibile apud DEU M omne ver-
bum: & non ſit poſſibile Virginem de Spiritu S. concipere?

non, Virginem parere, licèt hoc dicat DEUSper Prophe-

tam, licèt per Angelum? Non excedit fidem, inquit Am-
broſtius Epiſt. S1. ad Siricium Papam, quòd homo exivit de
Virgine, quando petra fontem profluum ſcaturivit, ferrum
ſuper aquas natavit, homo ſuper aquas ambulavit. Ergo
ſ hominem unda portavit, non potuit Virgo hominem

generare? itd ille. Et ecce Eliſabeth. (vis plures e veteri te-
ſtamento Judæe?) ecce Sara, ecce Rachel, ecce Anna Sa-

muelis Mater ſterilis & infœcunda concipit & parit, & non

credas: poſſe concipere & parere Virginem? quid, amabò,

dii cilius eſt ſterilem & infæcundam concipere & parere,
an Virginem? nunquid utrumque vires naturæ excedit?
aut igitur utrumque pernega, aut utrumque concede.
Quod ſi quidem conceptum Virgineum admittis, at partum
lon capis, quo pacto non reſerato Virginis utero proceſſe-

rit: dic Hæbræe, quâ virtute Habacuc translatus in Baby-

lonem e Judæa tanto intervallo, breviſſimo temporis ſpatio?
Daniel. 14. Quàvirtute abſeiſſas eſt lapis de monte ſinè manihus!
Daniel. z. Quà virtute portam elauſanm ingre dietur & egredie-
zur PrincepiEzechiel. 44 nam & ipſi Principi clanſa erit. v. 2.

Quid verò denotat liber Iſaiæ 29. Vv. 11. quem cuùm dederint

fſctenti litteras, dicent: lege iſtum, & reſpoendebit non peſſum;
ſene-

Maria Virgo ante partum, in partuéoc. 99
ſignatus eſt enim. Dic & tu hæretice, quo pacto Chriſtus
ſepulchrum clauſum, fores non referatas poſt reſurrectio-
nem fuam tranfierit? & ut luce meridiana clariùs pateat;,

dic quo pacto lux vitreos orbes intrat, & pervadit, nec ta-

men perforat, nec lædit coſdem? Adumbratam hic velut
in figuris præſentem habemus veritatem, uti nobis expoſue-
runt Sancti Doctores. Quid eſt, ait . Anguſtinus ſerne.
