
Qu 2

580 Cursus Annui Dij iſeurſas x X

uin imèò, ut atteſtatur D. Bernardus ſuper Salve Regina: eſt
dulcedo, quæ amaritudinem peccati expellit impetrando
gratiam, quæ nobis gratiæ dulcedinem acquirit, quæ in ſua-
atem patriæ cæleſtis contemplantes inducit. itâ de. Hinc
17. teirus Damiani ſerm. de Annunt. ait: Domina daulcis, quæ
noſtris affectibus ſuaviter indulceſcit, quia magna multitu-
do dulcedinis ejus: Spiritus enim ejus ſuper mel dulcis, in
qua duleis Dominus cum omni ſua dulcedine ſupervenit.
iid We. S. Anſelmus Lucens. Epiſcop. ſuper Salve Regina ait:
Domina dulciffima, duleiſſimum fructum habens, dulciſſi-

me corda attrahens: dulciſſima bona largiens, dakifimma

quæzque promittens, & dulciſſima corda reddens. itd ile.
Breviſſime idipſum confirmat Albertus A. in Biblys Mariæ
ſaper librum Exodi, dum MARIAMaffirmat eſſe lignum dul-
cificans aquas tribulationum. ità ille. O quot Mariophili
affllici & amari cordis, dulciſſima experti ſunt ſolatia dum
ee peccatorum remorſu, ſive perſecutionum inſultu, ſive

nfortuniorum occurfu auxilium à dulciſſima Matre flagi-

t4runt. Et quidem atteſtantur D. Anſelmus, Antoninus, &
Rupertus apud divean in Throno DEIc. 19. DElparam
poſt Chriſti in cæ lum abitum ideò relictam diutiùs in terra,
ut diſcipulos & Neo-Chriſtisnos in patientiæ ſchola adhuc
inexpertos animaret, & tribulationes ac perſecutiones tum
verbo, tum exemplo ſuo dulcoraret. Rupertus in illud Cant.
5. uals eſt dilectus tuus ex dilecto b pulcherrima mulierunm:

ità loquitur: opportuna percontatio, ſi reſpiciamus ad illa

tem pora. Quando tu dilecta propter Evangelium dilecti
ræſens aderas, & in corpore detinebaris Magiſtra neceſſa-
ria & teſtis valde idonea contra Judæos blasphemantes, &
hæreticos Chriſtianam veritatem corrumpere volentes. Pul-
ſandum igitur erat ad oſtium veritatis, & conſulendum
oraculum fſpirits S. ſcilicet ſacrarium pectoris tui, ut vivâ
vocc

do
len
li

o

Neh
Dan
90
!

“ A

Um⸗
lenr
l
lint
1.7
dre⸗
a
1090

Pro

7

—

B. Virgo amaritudinem hujus vitæ, &c. 581

voce omnem neceſſariè tenendam demon ſtrares regulam

fidei cum teſtimonio ſoripturarum, quas memoriâ tenebas
Prophetiſſa magna, & capaz omnium prophetiarum. iidil-
le. Comprobat hoc ipſum revelatio facta §. Brigitta in Ser-
mwone Angelicoc. 19, ubi Angelus ſic loquitur: Virgo MARIA
in hoc mundo ante aſlumptionem, ad bonorum conforta-
tionem, & errantium correctionem remanere permilſſa eſt.
Erat cnim Magiſtra Apoſtolorum, Conſolatrix Martyrum,
Doctrix Confeſſorum, clariſſimum ſpeculum Virginum,
Conſolatrix viduarum, in conjugio viventium ſaluberrima
Monitrix, atque omnium in fide Catholica perfectiſſima ro-
boratrix. Et mox Martyres quoque ad tr bulationes gau-

dentes pro Chriſti nomine ſufferendas animabat, quæ pro

ipſorum & omnium ſalute, quàmplurimis tribulationibus
ſeipſam ſponte expoſuerat: aſſerens ſeipſam ante filij ſui
mortem triginta tribus annis tribulationem cordis indeſi-
nenter in omni patientia pertuliſſe. hæc ibi. Quapropter
pPaulò antèe allegatus Rupertus Abbas in Matth. 2. ais. B. Vir-
go locuta eſt poſt aſcenſionem filij auribus fidelium, pluri-

ma illis enarrans, quòd recte dicat dilectus ejus Cant. 2. fa-

vuas diſtillans labia tua, emiſſones tuæ malorum punicorum,
fons hortorum, puteus aquarum viventium &c. quæ omnia

ad dulcedinem & lenimen & medicamen aut ad refrigeri-

um animarum afflictarum referuntur. Sanè arbitror, fate-
rentur primi Chriſtiani de ea, quod ſcriptum eſt Sapien:. g.
v. 16. non habet amaritudinem converſatio ejus, nec tæadium
convictus illius, ſed læiitiam & gaadium. vel illud Proverb.
31. V. 26. Uev clementiæ in lingua ejus. Chaldæus & S Am-

brs ſius legit: lex gratiæ in lingua ejus, quaſi Charites in lin-

gua ejus reſediſſent, vel ipſo conteſtante S. Jeanne Damaſce-
no orat. 1. de Nativit. ſermo ejus jueundus ex leni anima

proveniens: & ö. Bonaventura in ſpecule Virg. c. 11. dum ait:

Eec e in

In vitæ

382 Cursus Annui Diſcurſus XXYX

in ore MARIE. non fuit fel, & venenum diaboli, ſed mel

& lac Spiritůs Sancti, juxta illud Cantic. 4. favus diſtillans

labia tua;, mel & lac ſub lingua tua ieà Bonavent., Imòô ve-

r& non ſolûm dulce erat audire loquentem, ſed etiam vide-

re ſolùm præſentem: nam ut habetur apud ö. Brigittam in
dermoné Angelico c. 16. DEUS ipſe, & Angeli ecx B. Vir-
ginis virtuola conſtantia jucundabantur in cælo; & etiam
in mundo homines lætabantur ex ejus præſentia, & pruden-

tia. id ibi. Quod quidem creditu facileè eſt, cùm ipſe ſpon-

ſus cæleſtis in illas erumpat voces. Cant. z. v. 1 4. oſtende
mihi fatiem tuam, ſonet vox tua in auribus meis; Vox enim

tua dulcis, & facies tua decora. Neque verò putandum eſt,

quòd, dum jam in cæ lis glorioſa triumphat, oblita ſit miſe-
riæ noſtræ; aliud enim loquuntur innumera ejus beneficia,

aliud teſtantur exempla. Sanée dulciſſimum ejus levamen

necellar'is Sz auxilium experti ſunt complures in corporis & animi

ſuccurrit.
aß ud Pe-

xenfelder tam, Cum Jeroſolymis in horrida ſpelunca noctu precibus

amaritudine. S. Guilielmum ex Duce Aquitaniæ Eremi-

in Concio-: dere mones poſt vatias tentari õ
r. HIi. intenderet, dæmoncs poſt varias tentationes ei illatas, ex-

Ror. hiſto tra cellulæ jahnam protractum graviter verberibus aſflixe-

xi4 5 5.

rant, & Cconquaſſatis corporis membris ſemivivum reli-
querant. Mox adfuit Beatiffima DEI Genitrix, duabus co-
mitata Virginibus, quæ ſtrenuum Chriſti militem dulciſſi-
mo ſermone ad conſtantiam animabat: Virgines vero illæ
accento gne, corpus ejusdein qulciter calefactum, pretioſo,

naæ incolumirtati illico reſtiruerunt. Surius in ejus vita 10.

Fehr. c. 19. & 20. ſimile quid refert Spinellus in Throne Dei

c. 3 1. n. S. de S. Bernardo graviter ægrotante, quòd viſita-
tus à DElpata cum S. Laurentio & Benedicto, leni membro-
rura attactu repenteè ſit perſanatus. S. Fulbertus Epiſc. Car-
not. mire Virgini B. devotus, cùm ardoribus infandis lin-

gua

aht unguento „Iuaviter inunxerunt & priſti-

tr

le⸗

Cal
D

e
ſlo,
i

Nii
14⸗
10⸗

B. LVirgo amaritedinem huius vita ,Se. 4. 5 8 3
gna ejas exurerctur, apparuit ei nocte quadam Matrona ve-

nerabilis, à qua monitus, ut os aperiret;, quod ubi feciſſet,

mox Kacris ſuis uberibus lac in ejus os expreſſit, quò ita re-
frigerata eſt lingua, ut ardor omnis evanucrit, & ſanitati
priſtinæ reſtitueretur. Ne vero phantasma putaretur, in
Fulberti gena remanſerunt guttæ aliquot, quas ipſe diligen-
ter ſudario exceptas collegit, hodiéque in theſauro Eccleſiæ

Carnotenſis ſumma cum veneratione aſſervantur. i1à Baro-

nius tom. 1I2. Anno Chriſti 1oDι*² eX annalibus Carnet. Eccle-
Sa. De B. Stanislao memorat DPinellus loc. cit. n. 31. quòd

poſtquam graviter ægrotanti, & omni humano auxilio de-

ſtituto Angeli adſtante S. Barbara (quam, nèe ſine cæleſti
viatico moreretur, invocaverat) Sacroſanctam Evchariſti-
am attuliſſent, non multò poſt ei apparuerit Beatiſſima Vir-
go, parvulum filium in ſinu geſtans eumque in lectum æ=-
gri deponens. Unde non ſolùm animum ejus deſolatum

recreavit, ſed & valetudini priſtinæ reſtituit. Refert

Niermbergius lib. de Weldtn erga B. Virg. c. 21. quêd cùm in
quadam Probationis domo Soc. ESU Novitij orationi va-
carent, quidam DEl famulus viderit Beatiſſimam Virginem

ſe in medios ipſos immittere, ſingulisque divinum nectar e
poculo quodam, quod ſecum attulerat, propinare. Sic dul-

corare illis voluit Religioſæ vitæ acerbitatem. Plutarchus
lib. de providentia animal. ſoribit: ſi aqua maris ex ſua na-
tura amara, & guſtui inſipida, in vaſe ceræ virgineæ infuſa

purificetur ,reddi illam dulcem ac ſapori grataimn. Sic per

B. Virginem adverſitates omnes hujus mundi, & amaritu-
dinis indulcorantur, atteſtante S. Bonaventura in pfalterio
Aariano pſ. 76. Voce mea ad Dominum elamavi, & ſo-

lita ſua dulcedine intendit mihi: abſtulit à corde meo mæ-

ſtitiam, & mærorem, & ſuavitate ſua cor meum dulcora-
vit, Formidinem meam erexit in confidentiam bonam, &
Eec E 2. ſuo

584 Curcus Annui Diſcurſus XXN.
ſuo aſpedu columbino mentem meam ſtabilivit. ità Me.
Hinc de illa S., Anſelmus Lucens. Epiſi. ſi ſuper Salve Regina.
Dulcis Domina cujus ſola memoria affectum dulcorat, cu-
jus magnitudinis meditatio mentem elevat, cujus pulchri-
tudo oculum interiorem exhilarat, cujus amænitatis im-
menſitas cor meditantis inebriat. ità ille. Veruùm ſi quid
acerbitatis, ac amaritudinis eſt, tum verò eſt mors, quæ
animam ipiam ſeparat ac dividit à corpore. Hinc morti
proximus clamabat, atque ejulabat ille 1. Keg. 6. 15. . 32.
Siccine ſeparat amara mors & Eccleſtaſticus c. 41. V. I. b mors!
quam amara eſt memoria tua, Si memoria tam eſt amara:
quid illius præſentia? nihilominus & hanc dulcorare po-
tens eſt Dulciſſima Virgo ſuis Clientibus. Eſt arca teſta-

menti, inquit Richardus à S. Laurentio lib. 1I1. de laudib. Virg.
continens manna, id eſt dulcedinem admirabilis conſolatio.

nis, quam infundit amatoribus, & ſpecialibus ſuis, & ijs,
quos viſitare dignatur, quam qui guſtat, poteſt dicere man-
hu, id eſt, quid eſt hoc, præ admiratione. itd ille. Experta
id eſt S. Obper tuna Virgo Monialium Antiſtes, ut refert
Spinehlus c. 26, g. 12. ex Jurio 22. Aprilis: cùm enim gravi
corporis ægritudine proſtrata eſſet, nocte quadam vidit B.
Cæciliam, & S. Luciam ad ſe venire, quas blandè affata:
Avete, inquic, Sorores Cæcilia & Lucia; quid mandat an-
Cillæ, ſuæ Virgo MARIA Cæli Regina? reponunt illæ: ad-
ventum tuum expectat, ut filio ejus in cælo conjungaris.
Dum veroô in exitu illius Sanctz animæ pſalmi decantaren:
tur, reſpiciens Opportuna ad oſtium, exclamat: ecce adeſt
Domina mea B. MARIA, cui vos commendo, quos in hoc
ſæcule ampliùs non videbo. Extendente autemilli brachia,
quaſi Matrem DEl ampjexari vellet, anima & corpore evola-
vit cum Matre Virgine perpetuum vVictura. Ecce, ut acer-
biſſimi mortis angores in delicias abeant, ad præſentiam

dul-

ls
en⸗
el
100
lia,
la⸗
el⸗
ian

gul⸗

B. Virgo amaritudinem huius vita, E;c. 658 5
dulciſſimæ Virginis. Experta idipſum eſt paſtorcula, quæ,
utpote opilionis ſilia, cum gregem Paſceret prope tempel-

lum B. Virgini ſacrum, viderétque incultam, ac neglectam
illius ſtatuam, indoluit paupertati ſuæ, quòd eam ex voto

adornare non Poſlet: interin defectum hunc pia & frequen-
ti ſalutatione Angelica ſupplebat. Nec multo poſt ardenti

correpta febri, ad confinia mortis delabitur. Hic adfuit B.

Virgo tribus Virginum turmis comitata, & clientulam ſu-
am non ſolùm aſpectu ſuo, ac affatu recreavit; ſed etiam

animam expirantis inter maternos amplexus excepit: : quo

dulciſſimo ſolatio! quo gaudio quis ediſſerat? ſpecul Exempl.
diſt. 19. exemplo 11. Nec mulieribus duntaxat hanc gra-
tiam præſtitit, ſed & viris. De 8. Arnulpho Epiſcopo

ſueſſionenſi, qui mortis imminentis à dulciſlima Virginc

præmonitus, qui ſine amaritudine placidiſſime expirarit,

refert Spinellus c. 2 4. n. I2z. B. Adulpho, qui relicto Alſatiæ

principatu, Sanctam, & humilem in S. Franciſci Ordine vi-
tam egerat, cùm luckaretur cum morte, apparuit B. Virgo,

. atque ità trepidantem confirmavit: quid times fili? aut cur

ob imminentem mortem angeris? veni ſecurus, quoniam
filius meus, cui fideliter ſerviviſti. ,dabit tibi coronam glo-
rix. Wratislavv in ſtimulis Marian. c. 19. ſtim. 1. Idem ibi-
dem refert S. Nicolao Tolentino Chriſtum, Mariam, & Au-
guſtinum apparuiſſe morienti, & dixiſſe: Euge ſerve bone,
& fidelis, intra in gaudium Domini tui, quibus verbis au-
ditis dulcifſime expiravit. Idem c. 22. ſtim. 3. memorat ex
Landſpergio de parvulo decenni, qui non priùs menſæ, non

luſui, non ſtudijs, non lecto, aut ulli rei ſe dabat, quàm

his verbis Matrem DEI alloqueretur: Salve Mater miſeri.
cordiæ. Et profectò cùm teneræ vitæ ſupremum vale face-
ret, adeſt toties ſalutata Virgo dicens: Ego ſum illa Mater
miſericordiæ, quam tu toties ſalutãſti. O quàm dulce mori
Eee c 3 fuerit

586 Cursus Annui Diſcurſus XXX.
fuerit huic parvulo! Dilingæ adoleſcensé Marianis Sodali-
bus unus, cùm ad ſupremam mortis luctam pro Præſide evo-
câſſet Mariam Virginem Matrem ſuam dulciſſimam, præ-
ſentem illam vidir, & ſeipſum, aliorumque nomina Sodali-
um (neſcio an omnium, necç enim omnium vita Marianis,
aut Chriſtianis legibus eſt conformis ) inſcripta tabulæ au-
reo charactere & quidem ipſius Virginis manu conſpexit,
legitque. Migraturum Virgo clientem Prædixit, & bre-
ve purgatorium perpeſſurum. Annuæ Soc. 1590. P.]-oan ues
Gerardinus e Societate noſtra, moriens Sacratiſſimam Vir-
ginem compellavit: O MARIA! tribularer nimium, ſi ne-
ſcirem tuum patrocinium. P. Joannes à Campis S. J. qui
vVirginis Roſarium manibus terebat aſſiduè, nec ullum Sab-
bathi diem vacuum abire ſinebat, quin aliquam de B. Vir-
gine hiſtoriam narraret, ſub mortem ad quendam conver-
fus: O ſi néſſes, inquit, mi Pater, quantum in morte affe-
rat animo ſolatium, DElparam ngulari ſtudio coluiſſe.
Nadaſi in Pretioſ. occupat. Morient. c. 10. n. 24. ubi plura
ejusmodi exempla de hominibus Societatis recenſet ? Ex
quibus patet, quàm dulcis ſit MARIA in amariſſima etiam
morte. Verè ligaum dulce, quod amaras dulcorat aquas:
Verè virga Jonathæ, in cujus ſummitate ille guſtavit mel, &
illuminati ſunt oculi ejus. 1. Reg. 14. MA RIA enim (Ver-
ba ſunt Richardi à S. Laurent. de laudib. Virg. lib. 12.) virga
mellea, mellita pietate, charitate, benignitate, quam ſi (æ-
pius ori noſtro apponamus, ipfam orando, laudando, be-
nedicendo, confitendo, ejus magnalia prædicando, ſentite
poterimus meilcam ejus dulocdinem : & illuminabuntur
oculi noſtri interiores, id eſt intellectus ad cognoſcendum,
affectus ad diligendam Matrem & filium. iid ibi. Favus
melleus eſt, inquit idem lib. I. cui dicitur Cant. g. favus di-
Kibans labia tua: qui ſi bene com Ppreſſus fuerit tactu labio-
rum

*

——,—

Mariæ nomen cum nomine Eſa in & . 597
rum devotè orantis, dulcedinem melleam facile diſtillabir.
Favus melleus eſt, inquit idem lib. g. nam ſicut favas mellis
attactu leniſſimo diſtillat iplum mel; ità de pleniſſima re-
AQdundantia duleedinis MARIA, accipiunt univerſi, ſitien-
tes ipſam tangere, fide pPlena, dilectione ſincera, oratione

S devota. hæc ille. Hanc fidem & ſiduciam, hanc dilectio-
nem & orationem habeamus, & exprimemus ac experie- .
. mur dulciſſimam MARI, non ſolùm memoriam, ſed &
4 præſentiam. Siquidem ut ait Haymo ſaper Apocal, gaudens
1. erit ejus obitus, qui MARIÆ dum viveret, fuit ſedulus &
. devotus. ità ille.
l . 5 2 5 1
õõ
DlSCLIIRSLIS XXXI.
Super poſtrema verba: Vngo AK IA.

EL. nomen . irginis ' ARIA. Luc. I. V. 27.

. Uemadmodum DEI filius dilectiſſimæ Matri ſuæ mul MARI .
4 ta per privilegium contulit, quæ ipſi de jure compete ann,
bant, ut quòd ſinè originali peccato concepta ſit, quòd ra mnine Eii
tonis uſu in utero Matris donata, quòd à fomite concupi- in morte
1. ſcentiæ libera, & ut alia taceam, quòd cum corpore & ani
. ma in cælum ſit aſſumpta; ſic communicavit illi quoque
is magna ex parte virtutem nominis ſui ESUS, dedit enim
tibi, inquit tdiota de contemplat. B. V. c. 5. eam alloquens,
n tota ſuperſancta Trinitas nomen, quod poſt nomen ſuper-
bpenedicti filij tui, eſt nomen ſuper omne nomen, ut in no.
44 mine tuo genu flectatur, cæleſtium, terreſtrium, & infer-
„ norum, & omnis lingua confiteatur hujus Sanctiſſimi no-

„ minis

588 Carsus Annui Diſcurſus XXXI.
minis gratiam, gloriam, & virtutem. itd ile. Quapropter
ſicut piorum uſus habet, ut in corporis vel animæ periculis,
aCc maximè in mortis anguſtijs nomen JESU invocetur, ſic

& nomen MARIE in ſolatium & auxilium. Etenim ſi dul-

ce eſt animo pronuntiare nomen JEſu, ut quod Ber hardo eſt
in ore mel, in aure melos, in corde jubilus; annén & dulce
nomen MARI, de quo Bebertas Abbas Mariam alloquens:

tu nec nominari pores, quin recrees: tu nunquam ſine dul-

cedine divinitus tibi inſita piz memoriæ portas ingrederis.
itd ilte. Richarda à S§. Laurentio de laudib. Virg lib. 1., ſicut
nomen JEs mel in ore, in aure melos, in corde jubilus; ſic
& nomen MARIE: & cùm non tantam majeſtatem præ-

ferat, eſt quoddamodo ſuavius. itd ille. Si nomen ) Eſu eſt ole-
um Fuſam prout Cani. I. v. 2. dicitur, eò quòd leniat atque

ſanet mentis noſtræ vulnera; etiam MARIÆ nomen erit:
de illo enim Richardus à S Zaarens. lib. 1. de laudib- Virg.
dum exponit illud Eccl. 2 melins eſt nomen bonum, quàm nn-
guenia pretioſa, ità diſertè conteſtatur: M ARI nomen
dolori peccatorum medetur meliùs, quàm unguenta pre-
tioſa. Peccator es, ad MARIE nomen confugias, ipſum
ſolum ſu fficit ad medendum; nulla enim peſtis tam efficax,
nulla ſic hæret, quæ ad nomen MARI non cedat conti-
nuò. itd ille. Hinc etiam S. Germanus Conſtantinopol. Pa-
triarcha in feſto Præſeni. illam vocat inſanabilium vulne-
rum medicinam. Rurſum ſinomen IESU eſt turris fortiſ-

ſima juxta illud Proverb. 1. v. 1o. turris fortiſſema nomen

Domini etiam hoc de MARIA aflerit Richardus à S. Lan-
rent. de laudib. Virg lib. 11. Turris fortiſſima nomen Do-
minæ, ad ipſum confugiat peccator, & ſalvabitur. itd ille.

Irerum ſi EsU nomen varias operatur virtutes: de eo enim
dictum eſt Marci ult, in nomine meo dæmonia ejicient, linguis

loquaentur novis, ndenie tollent, & ſi moriiferum quid bi-
berint,

i

Marie nomen cum nomine OEſa in & . 599

berint, non els nocebit. & Joan. 1 5. v. 16. us qusdcunque pe-

tieritis Patrem in nomine meo, Aet vabes: idem à filio concel-

ſum eſt nomini MA RIAÆ ‚quod longum foret per exempla
demonſtrare: unde ſatis ſit audire doctiſſimum tdiotam de

contemplat Virg. c. 4. ſuper omnia Sanctorum nomina reficit

laſſos, ſanat languidos, illuminat cæcos, penetrat duros,
recreat feſſos, ungit agoniſtas, & jugum diaboli extrudit.
itaà ille. Denique ſi in nomineJ ES U ſpes maxima ſalutis eſt
peccatoribus juxta illud Actor. z. v. 21. quicunque invocave-
rit nomen Domini ſalvus erit, idem à filio conceſſum eſt no-
mini MARIE, atteſtante codem Idiota loco jam cit. non eſt
in ullo alio, poſt nomen benedicti filij ſui, tam potens adju-
torium, nec eſt ullum aliud nomen datum ſub cælo homini-
bus, poſt dulce nomen JEstI, in quo tanta ſalus hominibus

refaundatur. itâ ille., Sicut enim non voluit niſi ex ea carnem

aſſumere, in qua pateretur, & nos redimeret, ità non voluit
ſine ipſa nos conſequi ſalutem. Juvat eum ad ſalvandum
genus humanum, inquit KRichardus à S. Laurentio de laudib.

Virg. lib. z2. de ipſa namque dicitur, faciamus ei adjutorium

ſimile Geneſ. 2. v. 15. itd ille. Simile dixit, non æquale,
quia ratio principalis ſalutis in Chriſto eſt, & quidquid po-
teſt Mater, non per ſe, ſed per filium poteſt. Atque ex his
ſit manifeſtum, quàm fructuosè piæ animæ, non ſolùm JE-
SUnomen, ſed & MARIε invocent, ingruente aliquo pe-
riculo vel malo, ſed præſertim in extremo vitæ & ſalutis diſ-
crimine, in agone; cùm etiam illa potens ſit ſuccurrere, &
quàm maxime velit. Etenim cùm amet Clientes ſuos ſibi
devotos, ſi quando videt neceſſitatem illis faciendi grati-
am, tunc eſt tempus opportunum. Si ergo in mortis arti-
culo te corporis dolores vehementes excrucient, ſi conſci-
entia peccatorum commiſſorum te torqueat, ſi judicij à mor-
te ſubeundi pavor concutiat, MARIÆ nomen ſi non ore,
G PFff f ſaltem

590% Cursus Annui Diſcursus XXXI.
ſaltem corde inclama, & in venies mel in ore, in corde ju⸗
bilum, in corpore lenimen ab hoc oleo, in animo conſtan-

tiam ab hac turri fortifſima, in omnibus denique perfa-

gium & auxilium. Et verò quid ſignificat, qui id im portat
hoc nomen MARIA? Si Alberias M. ſaper urbe⸗ c. 59.
Credimus, idem eſt, ac mare gratiarum: Ecce hic juſti æ-
què ac peccatores haurire gratias poſſant, quantum ſitiunc.
Tuum., ſic affatur DEl Matrem Methodias orat. in HWypa-
pant. DEI Genitrix nomen, divinis benedictionibus, &
gratijs omni ex parte refertum eſt ità ile. Si D. Bernarde
homil. 2. ſaper Miſſus, idem eſt, ac ſtella maris, hoc eſt
hujus mundi; ecce habemus ductricem ac directricem;
ſecundúùm quam reliquum vitæ curſum dirigere valeamus,
ut ad portum felicitatis æternæ appellemus : nam ut ait

Seraphicus Doctor in ſpyec. B. Virg. c. 3. Virgo MARIA ge.⸗

rit officium ſtellæz marinæ, quæ navigantes ad litus dir'git
Cæleſtis patriæ. ſic ile. Hinc D. Bernardus loc. cit. ſic un-
umquemque affatur: O quisquis te intelligis in hujus ſæ-
culi profluvio magis inter procellas: „ G& tempe ſtates fln ua-
re, quàm per terram ambulare, ne avertas oculos à fulgo.
ré lujus ſideris, ſi non vis obrui procellis. Si infurgant
venti tentationum, ſi incurras ſcopulos tribalationum,
reſpice ſtellam, voca MARIAM. Si jactaris ſuperbiæ un-
dis, ſi ambitionis, ſi detractionis, ſi æmulationis, reſpice
ſtellam, voca MARIAM. Si iracundia, aut avaritia, aut
Carnis illecebra naviculam concuſſerit mentis, reſpice ad
MARIAM. Si criminum immanitate turbatus, conſci-
entiæ fæditate confuſus, judicij horrore perterritus, bara-
thro incipias abſorberi: triſtitiæ: deſperationis abyſſo,
cogita MARIAM. In periculis, in anguſtijs, in rebus du-
bijs MARlAN cogita, MARIAM invoca, non recedat ab
ore, non recedat à corde. hac & plers alis ſapientiſme
ſug⸗

.

E

.
1

— —

Marie nomen enm nomine I Eſa in & -. 59 1

ſuggerit, mellifuus Bernardus. Quodſi etiam MARI DO:
men idem eſt, quod amarum mare, prout exponit taiota
part. 1 g. contemplat. 52. Anſelmas in Lac. 1 FKRichardus 4à F.
Eaurent. Albertas cA. Bonaventura & alf, quid opportu-
nius eſſe potet moribundo contra infernales poteſtates,
dum eum infeſtant, & terrent. MARIA inquit S. Bona-
ventura in ſpecul. Virg, c. 3. éſt mare amarum diabolo, &
Angelis cjus, per ipſam oppre ſſis ‚quemadmodum mare
rubrum, amarum fuit £Ægyptijs in ipio ſubmerſis: non ſio
timent hoſtes viſibiles caſtrorum multitudinem copioſam,
ſicut aẽreæ poteſtates MARIZE vocabulum, patrocinium
& exemplum. Fluunt, pereunt, ſicut cera à facie ignis,

ubicunque inveniunt crebram hujus nominis recordatio-

nemt, devotam invocationem, ſolicitam imitationem. i14

ille. In eundem ſenfum recidit interpretatio Sanctki Chry.
lolegi ſer. 142. D. Thomaæ in expoſit. ſalut. Angelicæ opuſe. S.

atque alieruns apud Sinellum c. 4. n. 14. qui ſermone He-

bræo, vel Syro Hebræis affini, idem ajunt ſignificare quod

Dominam. Nam ut loquitur D. Bernardinus Sdenenſ, tom.
3. ſer. 1 I. de glorisſo nomine M ARIL. c. z. B. Virgo do-
minatur in regno inferni; dicitur igitur Domina dæmo-
num, quaſi domans dæmones. itd ille. Unde ſic eandem
affatur Sanctus Germanus Patriarcha Conſtantinop. orat. 1i8
Zynam DElp. Ta nequiſſimi hoſtis, contra ſervos tuos
invaſores, ſola tui nominis invocatione Sanctiſſima repel-
lens, tutos, atque incolumes ſervas. itd ille. Refert Cala-
matus in ſllva diſcurſuum, ordine Alphabeti digeſtorum
diſce. 41. ex S. Melichone, fuiſſe Dominum B. Virgini addi=-
ifſimum; qui ſuis etiam domeſticis præceperat, ut voca⸗
ti reſponderent: Ave MAkIA. Eodem motus affectu avi-
culam caveæ incluſam domi inſtruxerat, ut hæc eadem
verba diſtincte pronuntiaret. Accidit autem, ut aliquan-
Fff f 2 do ca-

592 Cursus Annui Diſcurſus XXXI.

do caveæ oſtiolum clauſum non eſſet, unde avicula liber-
Ssimile de ratis amans, foras elapſa, avolavit. Sed non diu liberta-
2 =

ec te fruita, in rapacem avium prædonem accipitrem inci-

nedidus dit, qui cam unguibus arreptam jam jam deplumaturus

Gononius crat. His in angauſtijs avicula inclamare cpit ſuam quam

adannum ... . 4 2
1099. Ber- didicerat lectionem : Ave AMAKNA. Ft ecce ad hanc
nardinus vocem corruit accipiter, quaſi fulmine ictus, & avicula

de Baſi ex ungibus clapfſa, tripudians cantilenam repetens, ad er-
part. 1 2. 1

de Coro- gaſtulum ſuum ſponte redijt. Ità contingit animæ ab in-

nat. Vir- fernali accipitre impetitæ prout edocta eſt S§. Brigitta lib.

in. & Pe- .
H 1. revelai. c. 9 & lib. 6. c. 21. ubi habetur ad nomen San-

in Concio tum MARI, dæmones, quaſi aves rapaces prædam,

nat. Hiſt. nimirum animam, ex unguibus, quibus eam tencbant,

H quaſi territos relinquere. Vide Spinelhum in Throno DEI

culo. c. g. n. 23. Hoc comprobat exemplum quod refert Diſci-
pulus de miracalis B. V. exemplo 77. de Virgine quadam, cui
viſibiliter apparens dæmon in ſpecie juvenis, multis diſ-
ſuadere conatus eſt ingreſfſam in Religionem, cùmque

S 2
illa nihilominus ingreſia eſſet, rurſum ſe illi ſtitit, & pro-

oſitis ſæculi delitijs, & oneribus Religionis, ad reditum
P ¹

in ſæculum ſolicitavit. Verûm cùm illa hæc omnia pro
Ccælo, & DEO non curaret: indignatus dæmon, arripit.
puellam, jam jam de feneſtra ipſam præcipitaturus. At
illa Ave M ARA clamare incipit, & mox à dæmone di-
mittitur cum dicto: ſi horàâ hac illam mulierem non no-
minâſſes, occidiſſem te, nihilominus in Religione tibi
ſemper adverſabor: his dictis diſparuit. Franciſc. Benius
in annuis Societatis 1ESII 1588. refert hominem profliga-
tæ vitæ fuiſſe, qui nec DEUM, nec parentum nec uxo-
ris monita curaret. Huic ſub nocturnas tenebras, poſt
ſtrepitum ingentem excitatum ſe offert dæmon in ſpecie

1em

draconis horribilis; tum ille, quâ poteſt voce ad uxo-

Mariaz nomen cum nomine Eſu in éséc. 593

rem clamat. Fer opem uxor, draco hiante ore me vult

devorare. At muliet nihilo audacior, cruce, inquit,
frontem muni, & MARIAM DEI Matrem invoca. Hoc
facto diſfugit ſpectrum, & audita vox: abjiceret ſarci-

nam peccatorum, adiret Societatis Patres, de tota vita
conſilium datures. Quòôd verôò etiam in mortis angu-

ſtijs auxilio ſit, teſtatum facit exemplum ſequens, rela-
tum à D. Antenine 3. garie Hiſtorial. tit. 2 3. c. 1. §. 6. 4
Diſcipulo de miraculis B. Virg. exempl. 6o. Triginta an-
nis in Religione DEO & ejus Matri devotus ſervierat
quidam : cúm verò morti proximus eſſet, convenit dæ-
monum multitudo animam ejus quærentium, quos cùm
vidiſſet, jam jam ad inferos ſe rapiendum arbitracus „ vVe-
lut amens exclamavit: maledicta hora, in qua Ordinem

iſtum ingreſſus ſum, meliùs mihi fuiſſet beſtiam vel ra⸗

nam fuiſſle. Hæc andientes Fratres Pro eo oravetunt;
unus veroò corum etiam infirmum acceſſit ac monuit, cur
iſta diccret, cur non MARIAM invocaret dicendo?
N ARIA Aater gratiæ, Mater miſericordiæ, tu nos a6
hoſte protege, & mortis horà ſuſcipe. Hæc ubi æger pro-
tuliſſet, Paululum conquievit, mox exclamavit« bene-
dicta hora, quàâ intravi in Ordinem, & benedicta Ma-

ter Chriſti, quam ſemper dilexi. Hic Fratres eum in-

terrogare, cur priùs maledixerit ingreſſui ſuo in Ordi-
nem; repoſuit, ſe horribilium dæmonum aſpectu fuiſſe

territum, ac perturbatum ‚quaſi jam ſecum actum eſſet
de ſalute, ſed cùm dixiſſem orationem prædictam, &

MARIE nomen invocaſſem, venit ad me Mater miſeri-

cordiæ, ad cujus adventum omnis multitudo dæmonum

diffugit; illa verò ad cæleſte convivium me invitavit.

Vigde ſpecul. exemplor. diſtinct. 9. exemplo 84. Quàm ve-

re pronuntiavit Seraphicas Doctor in pſalter. B. Virg. glo-
Pff f 3 rioſum

794 Curtus Annni Di Turſas XXXI.

ziolum & admirabile eft nomen tuum; qui illud reti-
nent, non expavefcent in puncto mortis. wrà ilte. Qui.
dam in inſigni ſeu clypeo ſolùm M. geſtâſſe fertur cum
lemmate: ſtat magni nominis umbra. Sub Mariani no-
minis umbra, quisquis militat, qnisguis vivit, quisquis
moritur, tutus efle poreſt veluti ſub c Iypeo. Unde s. Ger⸗
mani Patriarchæ Conſtantinop. orat. 6. de Annnak. VO-
tum fuit. DEl Matris nomen ſit mihi ultimus linguæ
loquenti motus, ut illud velut olivæ ramum in ore ferens
avolem (ad arcam cæleſtis Noë) & tequ eicam quemad-
aOdumm columba in ſalutari arca paradiſi. itâ ile. Hanc
felicitatem coniecurus eſt mirabiliter Theodoricus Cani-
ſius, Frater Patris Petri Caniſi) ſimiliter Societatis noſtræ
Sacerdos, qui licèt apoplexia tactus rerum omnium me-
moriam perdiderit etiam nominis proprij; ; horum tamen
duorum JESUS S& MARIA, remihiſcentiam retinuit per
ſeptem & amplius, quibus adhuc vixit annos. Capie-
bar vir alioqui doctiſſimus rerum priùs imbibitarum he.
cies lectione iterum reſtaurare, ſed nihil legere potera
præter nomen JESUS &α MARIA, quæ grandi characke-
re deſczipra habebat. In his igitur duobus tota illius erat
ſcientia, totum memoriæ exercitiam, tota mentis & vo-
cis oratio, tota ſermocinatio. Ad extremum, cùm Sa-
eramentis morientium jam efſfet proviſus, geminas ad-
huc recordarus addidit voces: ad cælum, ad cælum: re-
liquum vitæ in repetendis hiſce ſacris & ſalutaribus no-
minibus impendit. Et cùm poſtremèò pronuntiâſſer JE-
SIS, volens etiam DEl Matris nomen addere, Ma pri-
mam ſyllabam extulit, re liqnu⸗ m expreſſurus in cælo.
It Nadaſi in pryetiohes occupationibus Morientium. c. 5§. u. 2.
ubi plura. ejusmodi exempla recenſet. Hanc pratiam ob-
tinuit memoratus Caniſius, quèd in his Sanctiſſimis no-
minibus

Marie nomen cum nomine Eſa in E;c. 50S
Mminibus recolendis in vitæ prioris decurſu frequens fuc-
Tit. Cujus ſi & nos ParticCi ipes eſie volumus, jam nobis
aſum illorum faciamus familarem, Prrlertimn cûm Soda-
lIibus non ſolùm profutura fint ad Pra üdium , ſed etiam
adch in dulgentias lucrandes: Sodales plenarias
à Sede Apeoſtolica concellas, ſi in articu 1 mortis hæc dauo
Sanctiſſima nomina invocent, ſi ofe hon Poflunt, ſaltem
Corde. P. Barry in Anno d. pro S. Janj ex Hadriano Ey-
ra Triſag. Marian. 11. 1. mode 39. refert mulierem in
Japonia fuiſſe, quæ ità de-monum cultui addicta fuit, ur
DE JM ſuum Rinidam: ntra unum diem, centies & qua-
dragies millies de nomine invocaret. Ad fidem Catholi-
Cam converſa, toties hac duo Sanctiſſima nomina invo-
Cahat, ut ſaltèm non minuůs daret veræ Religioni, quàâm
idolorum cultui. Nos ſaltem mane & veſperi dam cu-
bitam concedimus, dum e ſtrato ſargimus, illorum cum de-
votione meminerimus cxemplum ſecuti Alphonſi Roderi-
quez & Societate noſtra fratris , Cujus hzæc erat evigilantis
S& obdormientis devota precatio: JESUS MARIA, mei
dulciſſimi amores, amore veſtri vivam ego, amore veſtri
patiar, amiore veſtri moriar, totus ſim veſter, & nihil me-
us. Hæc ſi familiaria nobis fecerimus, recurrent illa in om-
ni difficultate, ad verſaritate, ac præſertim in mortis
angoribus. Sic mors nobis erit Echò vitæ,
& qualis vita, finis ita. Amen.

* x

eæAd majorem DEl Iariam Beatiſsimaæque

”V Virginis WMARI. honorem.

MM ENCOMIA

A.
Abigail ſapiens. Bonaventura in car-
mine Virg. .
Ablutio lacrymarum noſtrarum. Ger-
manus Conſtant.
Abyſſus humilitatis., Ildephonſus de
parturit. Virg. c. 2.
Abyſſus gratiæ. Damaſcenus or. 2. de
dormit. Virg.
Abyſſus ſapientiæ. Bernardus ſ. 1. in
ſignum magnum.
Abyllus miraculorum. Damaſcenus ſ.
7. de Nat. Virg.
Abyſſus luminis. Bernardus ſ. de verb.
ap.
Abyllnus abyſſum invocans. Bonaven-
tura ſuprà.
Abyſsò profundior.
de Affumpr.
Acervus tritici vallatus lilis. Epipha-
nius ſ. de laud. Virg.
Adæ revocatio Theophanes hymnô. de
Annunt.
Adminiſtra ſalutis univerſi. Damaſce
nus or. I. de Nat.

Encomia

SeEEEEEEee
ENCOMIA

B. Virginis ex Scriptura, & Sanctis Patribus or-
dine Alphabetico digeſta.

a² l
2262 62226262 22
èð

Auguſtinus ſ. 83.

Aditus recuperationis. Anſelmus de

præc. ad Virg.
Adjutrix deſtitutorumn. Ephrem or. ad
Virg.
Adjutrix peccatorum, Se indigentium.
Andreas Cret. or. 2. de Aſſumpt.

Admiranda univerſis., Ignatius ep. ad

oan.
Advocata Evæ. Irenæus l. . contra hæ-
res. C. 19.

Advocata unica Peccatorum. Ephrem

in laud. Virg.
Advocata omnium iniquorum ad ip-
ſam confugientium. Dionylſ. Carth.
de laud. Virg.
ÆMfgrotantium exultatio. Ephrem. or.
ad Virg.
Ager DEf ampliſſimus, plenus fructi-
bus dilectionis. Andreas. Hier. or.
Annunt.
Ager plenus cui benedixit Domjnus.

Bonaventura ſuprâ. Richardus à S.

Laurentio.
Agna Immaculata. Gregorius Nico-
died. de oblar. Virg.
Agna ex qua paſtor ovem induit, Id. or.
I. de Nat. Al-

7

lxhe

A
A

Alri

Ar⸗
8.
Ama

aͤnis
ho
arl
Aen
len
cil
lep

lem

rcho

Annun
ohre
eel
de)
6ngeli
Can.
Moul
Bern
ͤpe
Unus.
nril
Ee N.
mike
Urd

B. Virginis ex Srripiura.

Alrare DEI. Ambroſius in pIa. 42.
Altare animatum panis vitæ. Methe-
dius. or. de hypapante.
Altare thymiamatum. Ambroſius l. 2.
de Virginibus.
Altior Cœlô. ſer. 83.
Altiſſimæ ſpeculationis miraculum. E-
piphan. de laud. Virg.
Altitudo altitudinum. Germanus con-
ſtant. in vita Virg.
Alveus divinæ gratiæ. Bernardus. ſ. de
B. Virg.
Amatrix hominum. Bonaventura in
Lytan. Virg.
Amicétus à 4 Deo variatus. Andreas Cret.
hom. 2. de Aſſumpt.
Ancülla Domini. I. uc. I.

Alieni ſſima ab omni labe peccati. Eph-

frem. or. ad Virg.
Ancilla in ſubdito habens DEIIM. II-
dephonſus de Virg.
Anchora fida in tempeſtatibus. Eph-
reum ſupra.
Anchora humanæ ſpei. id. ib.
Annuntiata oraculis Prophericis. So-
phronius or. de Aſſumprt.
Augelorun gloria. Bernardus, ſerm.
Nat.
. Angelis reverenda. idem ep. ad Lug-
dun.
Angulus deſiderij omnium eleétorum.
Bernardinus tom. 2. ſ. 51. art. 2.
Apis parvula, cujus fructus eſt dulciſſi-
mus. Bonaventura ſuprà c. r6.
Aquæductus divinæ gratiæ. Bernardus
de Nat. B. V.
Aquila grandis magnarum alarum. Berx-
nardus ſ. 2. in Salve Regina,

597
Aqunla üngularis. idem ſerm. 3, de Aſ-
tumpr.
Arbor vitæ fructifera., Bonaventura in
Lytan. Virg.
Arbor magna, in qua habitant cœleſtes
aviculæ. id. in ſpecule. c. 5.
Arbor pulcherrima idem c. 14.
Arca DEI. Bernardus tem. 2. ſ. 72.
