verborum proprias ad ſi ſngulas unciones proferens adjecit:
ad renes quidem, ſtringantur rences tui cingulo caſtitatis,
ad pedes autem; ungo pedes tuos in præparationem Evan-

gelij pacis, & ſic de alijs. Tum oſtenſo Prædicatorum ha-
bitu: en inquit, eſt habitus Ordinis tui: ſic illa evanuit, &

ille convaluit, atque Ordinem Prædicatorum ingreſſus eſt,
ut habet Spinellus c. 20. . 22. Hic quidem DEl Mater oli-
vam ſpecioſam unctione ſua ſe exhibuit, ſed non planeè in

campis, & in propatulo: unde audire lubeat illud, quod re-

fert Cæſar Baronius ad ann. Chriſti 570. ex Arnoldo Abbate
Lucenſi oculato teſte. Tribus tantùm milliaribus ad urbem
Damaſcum ſita runi viſitur Ecoleſia B. Virgini dicata, in qua

pictura eſt ejusdem, de qua fragrantiſůmum jugiter manat

oleum, quo muki tum Chriſtiani, tum Saraceni, tum Ju-
dæi ſæpe ſananturà varijs morbis: nec unquam minuitur il-
lius copia, quantumcçunque inde ſumatur. Ad hoc tem-
plum die Aflumptionis & Nativitatis DElparæ, omnes Chri-
ſtiani, & Saraceni orandi causâà confluunt: & Saraceni qui-
dem

— — — — —

—

it,

Miſe norka Marie erga peccatores Eoc. 763

dem ſua ceremonialia offerunt cum maxima devotione S&
hilaritate. Idem ſed füſiàs refert Sezinellas in Throeno DEI
ract. de miraculis n. 2, Antiquius eſt quod idem Spinellas c.
20. n. eg. refert ex epiſtola quadam §. Germani Conſtan-
tinopolitani Patriarchæ, quæ etiam in Nic æna Synodo z. abct.
27. eit écitata, faiſie Soſopoli in Piſidiæ civitate imaginem
DElparæ, quæ expicta manu unguentorum ſcaturiginem
effuderit, unde varia morborum genera curabantur. Et
ſubdit Androgium quendam cum uxore ab Euthychio Epiſc.

Conſtantin : Amafex tunc hro fide exulante unctum fuiſſe

illo oleo, & vivas exinde habuiſſe proles, cum priùs mortuas
ſemper haberent. Forte hic non deeruit varijs ægritudi-

nibus affecti, qui hujusce olei copiam ſibi fieri flagitare nt ;
ſed haud neceſſe eſt, ut transmarina & Palæſtisæ eloca ad-
ecant: quot cnim noſttis in terris non ſunt ſacræ icones, &
ſtatuæ B. Virginis miraculis celebres, unde ctiamnum flu-

enta gratiarum & miſerationum profluunt, unde cæci Iu-
men, & claudi greſſum, ſurdi auditum, muti linguæ, chi-
ragrici & podagtici: „ manuum, pedütmnque uſum ſunt con-
ſecuti. Horum exempla, quæ in æde Lauretana ſolùm ac-

ciderunt, refert Turſelmus libro integro, & perſtingit Spi-

nellus in Throno DEIc. zo. à n. 26. Jam quid dicendum de
alijs à miraculis celebratiſſimis iconibus in Italia, Gallia,
Hiſpania, Germania, Polonia? quarum fluenta gratiarum
cap. citato recenſens Spinellus, tot mihi videtur exhibere
olivas quot ſtatuas, aut imagines prodigioſas. Quapropter
non exerravit docdifſimus ſimul, ac pientiſſimus Idieta alias

Raymundus Jordanus ex Ordine Canonicorum Regularium

§. Auguſtini, dum B. Virginem part. 14. contenplat. 23.
Montem olivarum ſeu oliveti compellavit. Scimus é ſacris
literis Propè Jeroſolymamn fuiſſe montem oliveti ſeu oliva-
rum ubi Chriſtus oravit, atque etiam in cælum aſcendit.

Mons

564 Cursus Annui Diſcurſus XIVIII.
Mons olivarum dicebatur, quod totus olivis fueric conſitus,
quemadmodum alij montes vitibus. Huic ergo monti, ait
laudatus Idiota eſſe ſimilem DElparam Cùm tot habeat oli-
vas, quot miraculoſas icones. Verba illius ſunt. Mons
oliveti ſic dictus propter copiam olivarum: copioſiſſima eſt
enim in miſericordia copioſa, quia DEUS cam cumulavit
plenitudine gratiarum, & fecit eam Matrem miſericordiæ.
Et ſubdit: Mons pinguis pinguedine charitatis, adipe de-
votiohis, ubertate fæcunditatis, oleo miſericordiæ & piceta-

tis. Hæc ille. Ecce montem olivarum. Quodſi tamen juxta

propoſitum nobis thema una ſolùm oliva eſt, MARIA ſanèe
eſt illa, de qua vaticinatus eſt Jeremias c. I1. v. 1 6. olivam
uberem, pulchram, fructiferam, ſpecioeſam vocavit Dominus
nomen tunm: nam, ut inquit Richardus à &. Laurent. de laund.
Virg. lib. 12z. fuit enim (& etiamnum eſt) oliva uber per
affectum miſericordiæ, pulchra per puritatem affects, fru-
ctifera per effectum miſericordiæ, ſpecioſa per abundanti-
am effects. iià ille. Et quidni uber „ imò uberrima oliva
ſit, cujus miſericordiæ oleum ad omnes nationes ſe effundit,
ut verè ſit oliva ſpecioſa non in campo uno, ſed in campis

quàmplurimis. Et quidem ſi in corporalibus miſericordiæ

operibus tam exuberans eſt clementifſſima Virgo, ut paulèò

antè dictum eſt, quidni foret in ijs, quæ ſalutem animæ
concernunt, cùm perbellè noverit, pluris faciendam ani-

mam Chriſti ſanguine redemptam, quâm corpus mortali-
tati, & cineri ſubjectum. Quapropter dubitandum non eſt
majorem illam gerere curam animarum, quàm corporum,
ut oleo miſericordiæ perſanentur. Auſcultate quid non fe-
cerit in una vel altera anima ad ſalutem revocanda. Cùͤm
duo pauperes Pariſijs in Hoſpitale recepti ad extrema pro-
perarent vitæ confinia, ipfa clementiſſima Virgo Religioſo
ejus loci miniſtro apparuit dicens: Bone Pater vide, ut di-

ligen-

i

no⸗
o
d
gel⸗

2

Miſericordia Mariæ erga peccatores Eoc. 56 5

ligentia ac vigilantia adhibeatur illis duobus pauperibus,

quia in periculo ſalutis ſunt, & dæmones cum multa ſolici-

tudine circumeunt, quomodo eis noccant. Admoniti ita-

que ſunt de morte proxima, & ad emundationem conſcien-

tiæ, ſemel atque iterum exſtimulati: ſed cùm Sacerdos hi-

hil proſiceret, tandem ſubjunxit: miſeri! ego novi vos eſſe

in peccatis graviſſimis, nec hac vice mortem evaſuros, &
nisi con feſſi fueritis intrabitis gehennam pænis æternis cru-

ciandi. His illi conterriti, & quod credibilius eſt, preci-
bus B. DEl Genitricis illuminati, peccata ſua confeſſi ſunt,
& bonàâ morte defuncti. ità Caſarius lib. 7. c. 1 0. apud Spinel-

lum in Throno DEI c. 36. n. 2 8. Annéôn verùm eſt hic il-

lud Richardià S§. Laurent. lib. I. de laudib. Virg. MARIA il-

lud oleum miſericordiæ eſt, quod verus Samaritanus Chri-
ſtus infudit vulneribus peccatorum, itaà ille. Sed admira-
bilius audite aliquid. Memorat Nierembergius de amore B.
Virg. c. 14. in Canarijs ſeu fortunatis Inſulis fuiſſe mulierem
Virgini devotam, quæ à malo dæmone in fraudem indu-
ta, unam aliquam à ſe admiſſam lethalem culpam Sacrile-

go ſilentio in confeſſione reticebat. Hanc fæminam cle-

mentiſſimè curatura Virgo, quid non egit? uti fleviſſe legi-
tur Chriſtus ſuper interitum Jeroſolymæ; ſic & illa ſuper
ſtatum miſeræ mulieris: nam dum hæc aliquando orat in
templo coram imagine B. Virginis, vidit vultum B. Matris
madentem, & copioſas ex oculis profluere lacrymas: quo
ſpectaculo mirè affecta, mæſtæ Virgini ex animo condolet,

causam que fletůs hujus tam inſoliti ſciſcitatur. Cui Virgo:

quia conſcientiæ tuæ labes, ac vulnera integrè non aperis in
confeſſione, têque ac tuam animam miſerè is perditum. Ità

corredta mulier confeſſiones ſuas generali exomologeſi

emendavit. Simile quid, vel forſan idem refert P. Lech-

ner in Sodali Parihenio lib. 2. c. 3. Rurſum hic loqui libet
MWD Ccc c cum

7

566 Cureus Annui Diſcurſus XXVIII.
cum Richarde à S. L.aurent. in ratione miſericordiæ ejus dici.
tur ei: oleum effuſum nomen tuum: quod nomen effaſum .
ſi quis voluerit col ligere, palato ſno ſaporem, vulneribus
medicinam, lucem tenebris ſuis poterit invenire. Er ille.
Cùm autem hujus miſericerdiæ tanta & tam mu! tipiex in
peccatores, & alios miſeros homunciones ſit exuberantia,
meritò exiſtimat D. Bonaventara MARIAM figuratarmmin mu-
liere illa 4. KNeæ. c. „ cujus vaſa , ad verbum Eliæi omnia
plena erant oleo. MARIA, inquit Seraphicus Doctor ie
ſpecul. Virgin. c. 7. plena eſt unctione miſericordiæ, plena
oleo pietatis, unde figurata eſſe poteſt W illam mulierem,
cujus vaſa omnia facta ſunt miraculose oleo plena. Hujns

mulieris vaſa ſunt affectus, & effectus, deſideria, & benefi-

cia, quæ omnia oleo miſericordiæ plena ſunt. Unde de
hoc oleo B. Bernardus ait: nec mirum ⁶ Domina, ſi tam

copioſo oleo miſericordiæ, cordis tui perfuſum eſt Sancua-

rium, cùm illud inæſticmabilc opus miſericordiæ, quod
prædeſtinavit DEus ante ſæcula, in redemptionem noſtram
primùm ſit in te, à miſericorde artifice fabricatum. bæc Bo-
naventura, qui etiam ſaluberrimum annectit monitum di-
cens. Dicamus ergo Chariſſimi MARIE.: date nobis de
oleo veſtro: peramus oleum miſericordiæ ejus in hoc mun-
do, nèe fruſttà petamus in judicio ila lle. Vult dicere; non
ignotum eſt vobis, quid fatuis virginibus acciderit, quæ
tunc petebant oleum, quando jam miſericordiæ janua clau-
ſa erat, quando miſerendi tempus jam finitum: maturius
nobis de oleo miſericordiæ Marianæ proſpiciendum eſt, ſi
inter fatuas virgines nolumus computari. Unde loc. cis.
D. Bonaventura, dum Virgini accommodat illud pſal. 97.
Vv. 7. moveatur mare, & plenitudo ejus, ſic loquitu- r. Mo-
veatur mare, moveatur MARIA, moveatur certé ſuſpirijs,
& caſtigationibus „moveatur lacrymis, & orationibus,
* movea-

De benignilate &g affabelitale B. N. & . S67
mnoveatur elccthefſynis, & alij's venerationibus, moveatur
inquam plene, ut nobis effundat de ſua plenitudine. Atten-
damus, quid nobis B. Bernardus de ea loquitur, ait enim
ſic: vas liquore plenum ſi moveatur, de lacili ſuabr ertitur,
& effandit Lhmnrern ‚ſic B. Virgo MARIA, ſi moveatur
precibus, cffundit iquorem in nobis. ita S. Bonaventura.

ð de
DlISCIRSUS XXIX

Super illud: O pia.
Delia 14 mmes eſſi cum f. ſilijs bominu um Prov. 8. V. 3 I.

Uam vis i incarnata DEl ſapientia Rex Regaum foret ac be benig-
Dominus dominantium, quoniam tamen amari vo dateira⸗
luit magis quam timeri, abſcondit majeſtatis ſuæ gloriam, tc B. Vir-
carnis noltræ velamine, non ſecus, atque ſol fulgorem ſu- ginis in
um nube obtegit: cùm non benè conveniant nec in una ſe- nes. homit
de morentur Majeſtas ,‚ & amor. Nec hic ſtitit; ut enim
omnibus etiam infimæ ſortis hominibus ſe amabilem & af-
fabilem redderet, non apparuit ut Rex in palatio purpuraâ
indutus, aulicorum ſatellitio cinctus, armatorum militum
catervâ ſtipatus; ſed communi veſte amictus, piſcatoribus
comitatus, pedes vicos & caſtella obiens omnibaus ſe offe-

rens ad auxilium & ſolatium: in terri viſus eſt, & cum ho-

minibus converſatus Barnch 3. v. 3 8. Hinc Paulus Zit. 3. v.
1. benignitas, & humanitas apparuit Salvatoru noſtri DElI.
Non eſt aſpernatus ullum eſto abjectiſſimum pauperem, cæ-
cum, ſusdum, claudum, leproſum; ſed & cum ſimplicibus

ſermotinatio ejus Prov. 3. V. 3 2. quales erant piſcatores diſci-

Cec c z puli,

568 Carsus Annui Diſeurſas XXIX.
puli, ſed & cum parvulis. Sinite, inquit, parvules venire
ad me Marci 10. v. 14. quippe delitiæ meæ ſant eſſe curn flgs
hominam. Eandem beniguitatem & affabilitatem in Matre
DEi Virgine fuiſſe mihi nullum eſt dubium, ut quæ non
complexione corporis duntaxat, ſed & virtutis ſtudio filio

aſſimilari cupiebat. Audiendus bic D. Bernardas ſer. 1. de
nupiijs in Cana. Quid de fonte pietatis procederet, niſi pie-

1as? quid mirum, ſi pietatem exhibent viſcera pietatis? nén-
ne qui pomum in manu tenuerit dimidia die, reliqua diei
parte pomi ſer vabit odorem: Quantum igitur viſcera illa
pietatis affecit? in quibus novem menſibus requievit pie-
tatis auctor, & miſerationum Pater. ied ille. Nullum illa

lædete, in quit Ambroſtas lib. 2. de Virginib. bene velle om-

nibus, aſlurgere majoribus natu, æqualibus non invidere,
fugere jactantiam, rationem ſequi, amare virtutem. Quan-
do iſta vel vultu læſit parentes? quando diſſenſit propinquis.,
quando faſtidivit humilem quando deriſit debilem? quan-
do vitavit inopem? 11 Ambroſius. En quàm benigna, quàm
ja fuerit in alios, cùm officia pietatis expleret ad omnes.
Erat MARIA inquit Nicephorus lib. 2. hiſtor. c. 23. in rebus
omnibus honeſta, pauca admodum, eâque neceflaria lo-

quens: ad audiendum facilis, & perquam aſfabilis; hono-

rem & venerationem omnibus exhibens. Et infid. Erat
denique faſtus omnis expers, ſimplex, miniméque vultum
fingens, nihil mollitiei ſecum trahens, ſed humilitatem
præcellentem colens. ità ille. Etenim licèt noſſet ad maxi-
mam ſe dignitatem ſuper omnes homines & Angelos eleva-
tam, ex hoc quèd eſſet Mater fihij DEI, tamen exinde non
intumeſcebat animo, non inflabatur moribus, non alios
præcedere loco vel honoribug ambiebat, ſed utt commanem
at ſimplicem victum, & amictum ſectabatur; ità promiſcuæ
turbæ ſe inſerebat, dum filius ad populum diceret, aut mi-
. racu-

Debenignitate es affabilitate B. V. &c. 56 9

4 racula patraret. Pudibunda fuit M ARIA, ait melliftaus Do-
Aor ſerm. ſignum magnum. ex Evangelio id probamus: ubi
4ecernim aliquando loquax? ubi præſumptuoſa fuiſſe videtur?
4Fouris ſtabat quærens loqui filio: nec materna Authoritate
Lr ſermonem interrupit, aut in habitationem irruit, in qua fi-
4 lius loquebatur. i1à sde, Videbat nimirum Virgo prudentiſſi-
4. ma ſilium ſuum, ut omnibus ſe amabilem & affabilem exhi-
S beret, humilem, & communem omnibus vitam aſſumpſiſ-
el ſe, & quomodo illi eſſet diſſimilis: quomodo difformis ſinè
1 aliqua deformitate: Et quam vis nunc in cælo glorioſiſſima
4.. üit cum filio; attamen ſicut ille ſuæ humanitatis, ſeu benig-
nitatis. & charitatis non eſt oblitus, ſic nec illa: quoniam
. ut ait, B. Petrus Cardinal., Damiani ſer. 1. de Nativit. Virg.
e, non convenit tantæ miſericordiæ, noſtram tantam miſeri-
⸗ anm obliviſci: quia etſi ſubtrahit gloria, revocat natura; non
s, enim ità memoraris juſtitiæ DEl ſolius, ut miſericordiam
n. non habeas: nec ità es impaſſibilis, ut ſis incompaſſibilis.
n itd ille. Valeat igitur apud ſæculi filios, & mundi ſectato-
e res illud diverbium: honores mutant mores, & rarius in
NS meliores; ſed non apud Sanctos, non apud Mattem DEl,
. nec apud filiam. Sicut enim ſolis gloriæ & ſplendori de-
o. cedit nihil, licèt in ima, etiam in lutum & cloacas radios
ſuos dimittat; quin imò in laudis augmentum cedit, quòd
Um in omnes ſit beneficus: ſic nec DEl majeſtati, nec gloriæ
en Sanctorum deperit aliquid, dum humilia & abjecta ſectan-
gi⸗ tur, ſed virtutis admiratio atque laus accumulatur. Unde
1. ipſa Mater DEl apud Brigittam lib 7. revel. c. 2 5. ſic fatur.
on Eadem humilitas eſt nunc in filio meo in potentia DEltatis
es ſuæ, ſicut tunc fuit, quando reclinabatur in præſepio „qui
ecl jacens inter duo animalia, licèt omnia ſciret ſecundùm DEI-
n tatem, nihil tamen loquebatur ſecundùm humanitatem: .
N Ccec c è3 ſic

530 Carsus Annui Diſcurſas XXI1X.
ſic etiam nunc ſedens ad dexteram Patris, audit emnes lo-
quentes ad eum cum charitate, & reſpondet per infuſiones
S. ſpiritus, quibusdam verbis & cogitationibus, quibusdam
quaſi ore ad os loquitur, ſicut ei placet. Similiter ego quæ
ſum Mater, ita humilis ſum nunc in corpore meo, quod eſt
ſuper om nia, quæ Creata ſunt, exaltatum, ſicut tunc fui,
quando Joſeph deſponſata eram, & , ut ad calcem capitis
addit, parata DEO præſentare omnium orationes rationa-
biles. Sed aliquibus reſpondeo per infuſiones divinas, ali-
quibus autem loquor ſecretiùs ſicut beneplacitum eſt DEO.
1ed ibi. Ecce quàm pia, quàm behigna! quàm amabilis,
quam affabilis Virgo MARIA, quæ etiamnum non aſperna-
tur miſerrimam hominum conditionem. Hoc verò mirum
mirandum, quèd etiam e cælo dignetur deſcendere, ſuos
Clientes inviſere, cum ijs familiariter converſari, adjuvare,
confortare, ſolari ſuâ præſentiâ quaſi ipſo facto teſtaretur
delicias ſuas eßſe cum ſilijs hominam. Annéôn hoc mirandum
mirabile. Alexander Bertius infans adhuc, dum dormit,
floribus à B. Virgine aſpergitur: dum febribus laborat, flo-
ridàâ aurâ ab eadem recreatur: dum ſtudet, Virgo eadem aſſi-
det, & librorum pagellas cum eo vertit, ut habetur in ejus
vita. Simile eſt hoc alterum. Lucia Narnienſis, quinque
annorum puella, dum fixis oculis iconem DElIparæ in ſta-
tua templi intueretur, ipſa ad Luciam ait: vis tibi tradam fi-
liolum meum? illa annuente, verè ex ſinu Matris exceptum,
domum detulit, tot6sque tres dies retinuit. Quo quidem
tempore imago illa B Virginis, Chriſti effigie caruit. ra-
inlavv in ſtimali Marianis c. 2 &. ſtimul. 2. Quanta hæc
benignitas MARIE! anne Mater proli ſibi chariffſimæ ma-
jorem, & amantiorem affectum demonſtrare poteſt? ſed
plura & majora audiamus. Hermannum Ordinis S. Nor-
berti Alumnum, ſic adamavit Virgo, ut fibi illum annulo
L deſpon-

Debenignitate &g' affabilitate B E. &. 571
deſponſari volucrit, eique nomen Joſeph (ſponſi ſui indide-
rit. Cûm dentcs cailn quodam illi excufli cſſent, B. Virgo
illos ipſi reſtituit. Cùm poſt ſanguinis e vena miſſionem
parùm cautè in lecto ſe colliocaàſſet, adfuit B. Virgo, monait-

que: caveas fili parùm caute in brachium, cujus vena inci-

ſa eſt, incubuiſti: deinde brachium ſuis Virgineis manibus
apprehendens docuit, quomodo ſiné periculo in lectulo de-
cumbendum eſſet. Cum is ipſe, alia vice conſpexiſlet in
templo inferius MARIAM, & puerum JEſum cum Jjoanne
Baptiſta, quaſi puerihibus ludis in choro ſe exercitantem,
hæcque cum magno gaudio intueretur, Elpara ad illum
ait: Aſcende ad nos Hermanne: at ille, quomodo aſcen-
dam, cùm chorus clauſus ſit, & ſcalam, per quam aſcen-
dam, non habeam: cui ipſa: tenta, & manum porrige, ego
te ju vabo: quo manum extendente ſublevatus ad eos perve-
nit. Alias cùm ad Sanctimonialium cænobinm pergeret,

venturo antevertit V irgo Mater, & Moniales admonuit, ut

ecum benigne & comiter haberent. Cùm feſſus aliquando
laboribus veſperi preces B. Virgini recitaturus è lecto ſe pro- tute mi.
ripuiſſet, B. Virgo, relictis precibus illum cubitum ire juſſit. apud Sbi.
Nec prætereundum illud, quod puero Coloniæ Agripinæ nellum in

nato accidit, ubi honeſtis quidem, ſed tenuium facultatum Dred
1 . 3 §.

parentibus natus, cùm aſſiduè ædem Sacram DLiparæ tere-
ret, fruſtula panis, vel poma vel pyra, vel aliud obſonium

à parentibus acgeptum puerulo JEſu à Virginis collo in ſta-
tua pendenti deferebat, & cum eo luſitabat. Contigit au-
tem illum aliquando hiemali tempore nudis pedibus eò ve-

nire; unde DElparaex imagine illum percontata, ut quid in
hoc hiemis rigore ſic incederet, repoſuit Hermannus can-

didè, ſe calceos non habere. Nec hoc ignotum erat Virgi-
ni, ſicut nec paupertas parentum; ſed ut beneficij conferen-
di anſam arriperet: quare digito oſtendens certum lapidem
AQit:

—

1

nNe ſe

572 Cursus Annui Diſcurſus XXIX.
ait: ibi nummos require ſub iſto lapide, & nunc pro calceis,
& impoſterum pro quacunque neceſſitate, tantum ſemper
reperturus, quantum opus erit. Hæc & his ſimilia amoris
Mariani argumenta legere eſt in ejns Vita apud Sarium 5.
Aorilis. ſic adamavit puerulum quendam Adam nomine,
qui poſtea Ordinem Ciſtercienſium ingreſſus eſt. Is ità
ſcabioſum habebat caput, ut præ fætore ſcholares illi aſſide-
re noluerint: & grati odoris erat apud DEl Matrem, quam
ſalutatione Angelica aſſiduè venerabatur: cumque ad ſcho-
las iset, proximum templum tranſibat, & tribus ſalutatio-
nibus Virgini ſua obſequia deferebat. Hic aliquando be-
nigna Mater, puero ad ſe vocato ait: mi puſio, cur non ad-
hibetur cura capiti tuo? cui ille: Domina;, jam in me labo-
ratum eſt, ſed nihil proficiunt. Tum pia Mater: ego tibi
curam exhibebo. Accipe fructus ligni fuſilis, & fac tibi ex-
ijs hodie lavari caput tribus vicibus in nomine Patris & filij
& Spirits Sancti, ſtatimque ſanaberis, & curaberis. Ad
hæc eo genua flectente manum ſuam benedictam ſuper ca-
put poſuit cum dicto: ab hac hora uſque ad diem mortis non
dolebit tibi caput. Ubi hæc mulieri, quæ curam ejus gere-
bat domi, retuliſſet, collegit illa indicatos fructus, caput
pueri lavit, ac confeſtim ſanatus eſt. Caſarius lib. 7. mira-
culor. c. 2 6. apud Spinellum in Throno DEI. c. 35. u. 15. Quk—
amabèò Mater magis pia, magis benigna eſſe poteſt in ſuam
prolem. O verè admiranda humilitas! exclamat §. Bona-
ventara in ſpeculo c. 6. Ecce MARIA non ſolùm Domini
ancilla, ſed etiam ſervorum Domini ancilla quodammodo
eſſe dignatur: ipſa namque ſignata eſt per illam Abigail,
pro qua adducenda eùm David nuntios miſiſſet 1. Reg. 25.
reſpondit: ecce famula tua ſit in ancillam, ut lavet pedes
ſervorum Domini mei. isd ille. ua propter D. Bernardas

ſerm. ſignum magnum ait: Quid ad M ARIAM accedere ne
. pidet

bo⸗
tbi
er
6
A

o
un
t-
e
tn
ri⸗
hini
co
il
1
ede⸗
4/
l⸗
et

De benignitate aſfabililate B. E &. 5§ 73

pidet humana t tragilitas? nihil auſterum in ea, nihil terribi-

le, tota ſuavis eſt, omnibus offerens lac & lanamn. Revolve
diligentiùs Evangelicæ hiſtoriæ ſeriem univerſam, & ſi quid
fortè inorepatorium, ſi quid durum, ſi quod denique ſig-
num vel tenuis indignationis occurrerit in MARIA, de cæ-
tero ſaſpectam habcas, & accedere verearis. ità ille. Verùm
pergamus in hac dulciſſima materia. Refert gaatius de
Nente in vita Dominicæ de Paradiſo, hanc ſæpius lethaliter

ægram fuiſle. Et indicabat, illi B. Virgo, quali medicinàâ

uti deberet. Clericus quidam qui B. Matrem valde amabar
& honorabat, eùm in ægritudine præ doloris vehementia ſi-
bi linguam amordiſſet & labia, adfuit B. Virgo, ubera ſua
ori ipſius admovit, lac virgineum immiſit, & repentè reſti-

tut linguâ ac labijs convaluit Spineltus loc. cit. ex Vöincentio

Belluacenſ. lib. 7. ſpeculi Hiſtorial, c. &a, ſimile quid recen ſet

Carihagena ex Petro Damiani lib. 6. piſt. 29. de alio quopi-
am, qui cùm ſiti æſtuaret adeo, ut anima de corpore mox
migratura videretur, viſibiliter adſtitit MARIA, & ſacri
uberis papillà lac exprimens ejus labijs inſtillavit, & proti-

nus revaluit. O quanta hæc dignatio Matris DEI! ſed plura

1

audiamus. S Albertus, qui centies procumbens quotidie
ſalutationem Angelicam MARI dicebat, cùm fame peri-

turus eſſet, B. Virgo phalange Virginum cindta bucellam

panis Sacratiſſimis manibus in os dedit: dehinc 2ꝛ0. pôòſt an-
nis nihil potüs, duobus verò ſupra 20. nihil cibi admiſerit

Surius in ejus vita. O quâm benigna Mater, quæ ſuos ſic

paſcit Clientes: Imò & labore fatiscentes recreat: narra-
tur enim in hiſtoria Ciſtercienſium ut refert Hieron. Platus
de bono ſtatus Religioſ. lib 1. c. 34. cùm Religioſi dicti Ordi-

nis, meſ congregandæ deſudarent, OElparam ex proximo

colle cum phalange Virginum deſcendiſſe, linteolis ſudo-
tem abſterſiſie, oſcualumque præbuiſſe, ex qua mirificam

Ddd dJ J alacri-

574 Cursus Annui Diſcurſus XXIX.
alacritatem conceperunt. Sic & Barry in Anno S. 20. Ang.
ex ſeala cæli refert, Religioſum fuiſſe in Anglia Virgini B.
profundis corporis inflexionibus deſervientem, & cuùm vi-
ribus deſiciens in ſenectute eaſdem proſequeretur, prolap-
ſus eſt in terram, ut ſurgere nequiret. Hic in ablentia om-
nium fratrum, etiam infirmarij ut vocant, quid faceret,
nisl ut Matrem DEl implorer. Et ecce, mox adeſt in comi-
tiva multarum virginum, e quarum numero duabusdeman-
dat, ut jacentem erigant. Tum vero ipſa (6 miram pieta-
tem:) non ſolùm gratias agit pro fideli caltu, & conſtanti
pietate, ſed etiam promittit ſe ſenium ejusein juventutem
mutaturam, ut triginta annis ſolidis viribus ſervire ſibi poſ-
ſit: quod etiam præſtitit. Sic etiam in vita S§. Thomæ van-
uarienſis legitur, quòd, cùm cilicium uſu frequenti, &
maxime Sabbathino lacerum reficeret, dignata ſit Virgo
non tantùm intervenire, ſed ipſa adjuvare. Sed & cùm
candela ſtudenti aliquando extincta eſſet, invocata pia Ma-
ter, ut ancilla, mox adfuit, & reaccendit. Tales ſuppetias
etiam tulit S. Catharinæ Senenſi, dum enim hæc in magna
apud Senenſes frumenti inopia panes conficeret, ut fami
pauperum ſubveniret, adfuit B. Virgo Angelis comitata, &
famaularem præſtitit operam. Et illius benedictâ præſentia
factum eſt, ut panes ex farina, licet jam putida, ſaporis eſ-
ſent gratiſſimi; quales nunquam ſe ediſſe affirmabant pau-
peres: & farina nunquam deſficeret. Vide Spinelklum c. 29.
n. 23. qui id refert ex Stzris in ejus vita toem. 2. Eandem an-
cillarem operam impendit matronæ cuidam nobili, cui Lu-
cia nomen, quæ Roſarium B. Virginis quotidie recitare ſo-
lita erat. Illa cùm prægnans eſſet, & Mauros irruentes ef-
fugere non poſſet, ab ijs capta, & in Africam ducta, pecori
in ſtabulo deſervire cogitur. Ubi advenit tempus parien-
di, cùm ab omnibus deſerta eſſet, adeſt B. Virgo obſtetricem
2 “ agens.

De benignitate és& affabilitate B. E &. 57 5

agens. Eftuſo partu ſupervenik Chriſtus habitu Pontificali
indutus, & natum baptizat. IIIis porròô recedentibus Angeli
. puetperæ inſervunt „uſque dum tempus purificationis ex-
. pletum eſſet: tum enim rurſum adfuit DEl Mater in comita-
. ituS Annæ, & MARIE Magdalenæ, & puerperam in tem-

Hß plum deducçunt, ubi Chriſtus jam præſens conſuetam bene-
. dictionem pro more impertijt, inſuper ſacrum celebrans di-=-

1. vino epulo re ficit. Qlis hic mentis ſtupor! quæ gaudia hu-
n. jus Matronæ in captivitate barbara conſtitutæ? ſed creve-
i runt hæc amp plis, ubi velut e ſomno cvigilans ſe unà cum
en infante videt in Patria Con ſtitutam, procul à ſervitute Mau-
.rorum liberam. ità E. Franc. de la Croix in horiulo Marian.
„. areol 1. « 6. Balinghen in Ephemeridib. 13. Septembr. Plura
memoôr atu digna ſuppeterent, ſed ut finem faciam, ad mori-
R bundos venio, quibus Virgo Mater ſe quoque piam, & be-
n nignam exhibuir. Refert Cardinal, Iacobus de vitriaco in
N. ia . A ARIA de Ognies lib. 2. c. 3. apud Spanedklum tc.2 4. n,
646 17. fuiſſc pijmkimam viduam, quæ duas ſuas filias ad omnem
honeſtatem educarat. Cam mortuali ſudore jam deflue-
i ret, affuit ejus lateri DElpara, & flabello quodam caloris
* æſtam ſuaviſſimè temperabat. Dum dæmones morienti
3 inſidiarentur, per B. Petrum crucifixo armatum eos diſſipa-
1 bat. Denique ubi defuncta eſt, & MARIA & Chriſtus cum
Cælitibus juſta perſolverunt. Quod ſequitur, recenſet Dis-
1 ciyalus inter miratala B. Eirg. exemplo &a. ex Lincent. Bel-
1 luac. in ſpeculo Hiſtorial lab, 8. c. 96. Moriebantur eodem

tempore dives quidam, & paupercula vidua pijs operibus
dedita & B. Virgini valde devota: accerſitus parochus ad-
. divitem ſe confert, ſacellanum ad viduam mittit. Qo
cùm deveniflet, aperto oſtio videt Angelos cum Vi irginumn
cæleſtium copia, & ipſam DEl Genitricem infirmæ afſiten-
tem, ac linteolo vultum ægrotantis abſtergentem. Cum-

Ddd z gus

Coli
ben⸗
lcen

ens

576 Cursus Annui Diſcurſus XXIX.

que attonitus ingredi timeret, invitatur à DElpara, quæ &

ſedem obtulit, & ad conſidendum animavit. Sic confeſſio-
nem moribundæ excepit, & ubi ſacrum Chriſti corpus ex-
ponit in viaticum moribundæ daturus, totus Angelorum,
Virginumque chorus cum ipia DEI Matre proſternitur in
adorationem. Quo ſumpto, pfalmis, & virtutum actibus

tempus datum, dum exhalaret animam, quam chorus ille
Cælitum ſuſcipiens evanuit ex oculis. His peractis curioſi-

tate ductus adit divitis domum, ſed inibi in ſpecie cattorum
ſaltitantes circa lectum videt dæmones, unum verè horri-
bilem in forma Ethiopis trucis, ac minacis, qui manibus

furcam uncatam gerebat eadem extracturus animam divi-

tis; quod & tandem factum, & anima cum jubilo demonum
excepta, flagris affecta in locum inferni abrepta eſt. OO½
quàm bene ijs in morte, qui in vita MARI. devoteè ſervi-

unt: quàm benignam experiuntur in ea tunc Matrem, non
Dominam, ſed ancillam in noſtra obſequia intentam. Sic

remuneratur ſervos ſuos, ut ipſa illis viciſſim ſerviat, ſiqui-
dem ut ait Bloſius in paradiſo animæ t. 15. tota mitis eſt, tota
ſerena, tota ſuavis, tota benigna, non ſolùm juſtis & per-
fectis, verùm etiam peccatoribus ac deſperatis. ità dle. Al-
loquamus ergo eam cum . Bernardoſer. 4. de Aſſumpt. Po-
tentiſſima & pijſſima charitas tua 6 Virgo, & affectu com-
patiendi, & ſabveniendi abundat effectu. Tuxæ pietatis eſt,
ipſam, quàm apud DEIUM gratiam inveniſti notam facere
mundo, reis veniam, medelam ægris, puſillis corde rêbur
afflictis conſolationem, periclitantibus adjutorium, &
liberationem ſanctis tuis precibus obtinendo.
itdà ille.
* X*
X

DISCILIR-

B. Virgo amaritudinem hujus vitæ, & . 577

5) S eir F: le A Se Pr e e Sr e Ar e Se r A adb des r eis A(⸗
—DISCIIRSUS KXKXN.
in . DGD . 7 . ⸗ H
Super hæc verba: O duktis Vigo.
4—Non habet amaritudinem converſatio illius, nec
m tadiam convictus illius, ſed latitiam, & gaudium. Sa-
ii. peient. S. V. 16.
4 Ui mundum hunc, vaſtum quoddam marc eſſe cen- B. vitge
D ſuerunt, à veritate non aberrârunt, habet enim etiam amaritudi-
0 ille luos bellorum & tumultuum tempeſtates, ſuos anitni eir,rgue
„ Perturbationum flugus & motus aſſiduos, ſuas voluptatum eriam
⸗ . Sirenes: ſua peccatorum monſtra, ſuas infauſtorum caſuum moreis
d. firtes & ſcopulos. Habet denique ſuas ſalſiſſimas & ama- nobis ed.

riſſimas tribulationum, & ærumnarum aquas, quas heu ni-dit.
mium quantum bibere debemus omnes. Qui mare navi⸗-

gant, quamvis aquarum habeant abundantiam ‚ſiti tamen
eemori coguntur, niſi aquam dulcem aliunde ſibi in navim
h. importent: marina enim aqua uſui ad potum non eſt, pro-
n. pter ſalſedinem, & amaritudinem. Hinc inter prodigia
4 referunt ſcriptores, quòd die illa, dua Dionyſius Siciliæ
Tyrannus regno exutus fuit tanta totius Inſulæ fuerit læti-
tia ac tripudium, ut non tantùm homines, ſed ipſum mare

lætari videretur, dum pro ſalſis & amaris aquis dulces red-
didit. Mare, inquit Plutarchus in Dionyſio, una die dulces
potus, & peramænas præbuit aquas. Et quàm rara eſt in
hoc orbe pura & ſincera voluptas? quàm omnia redundant
tribulationum amaritudinibus: ipſæ voluptates quam ſalſæ
ſunt, dum ſitim non extinguunt, ſed accendunt: quàm

Ddd d 3 amaræ

578 Carsus Annui Diſcurſas XXX.
amarzæ ſant, dum amaritudinem in animo & in conſcientia
poſt ſe relinquunt: ita fic, quod ait ſapiens Prov 14. v. 13.
riſus doloere miſcebitaur, & exirema gaudt, lactus occρaat.
Quodſi igitur voluptates ipiæ comitem, vel Pediſſequam

habent amaritudinem, quid tribulationes, ærumnzæ, ad-
verſitates, & aliæz cala mitates, quæ in dies nos laceſſant, &

farigant? 2 nunquid de ſpinis colligemus uvas, aut de tribu-
lis ſcus? Quapropter miſeratione noſtri motus DEl filius,
nen tantùm miſcrias carnis noſtræ ſuſcepit, ut nos redime-
ret, ſed etiam ut eas dulcoraret ſuo exemplo, & verbo æter-
vitæ quam æquanimiter Patientibus appromilſit. Ad-
d idit & uberem volentibus gratiam, quàâ jugum adverſita-
tum fiat ſuave, & onus leve. Venit Dominus, verba funt
D. Ambrbofef, de Inſtitut. Virg. c. 5 in amaritudinem humanæ
fragilitatis, ut conditionis amaritudo gulceſceret, verbi cæ-
leſtis ſuavitate, & gratiâ temperata. ztà ile. Hinc Stepha-

no lapides torrentis dulces fuerunt 4 atteſtante Eccleſia:

hinc diſcipuli ibaut gaudentes, à conſpeltu Concili, quoniam
digni habiti ſani pro nowmine Eöll contumeliam pati. Actor. ſe
hine Lyrannum in craticula ridet Laurentius, Liburtius in
prunis veluti roſis delitiatur & c. Hæc mutatio dexteræ ex-

celſi, aqua vinum producere, & ſpinis uvas, trihulis fi-

cus. Egreſſi de EÆgypto filij Iſraël † prout legere eſt Exod. 1 5.
venerum in ſolitudinem Sur dictam, cumque diebus tribus
indagâſſent aquam, ut ſitibundi arentes fauces humecta-
rent, Fepercrnt cam in Mara, ſed talem, qualem bibere
non poterant cô qued õ nimis. Et murmuravit
populus contra Moyſen dicens: quid bibemus? v 2g. At
ille clamavit ad Dominum, qui oſtendit ei ligaum quod
cuùm miſiſtet in aquas, in dali. edinem verſæ ſunt. v,2 5. Lig-
num hoc in primario ſenſu fuiſſe figuram crucis Chriſti,
non eſt dubium apud Commentatores, beneſicio enim cru-
Cis

— — —

it
l
tel
tr
lo

ſn

l.
1.
bls
⸗
ele
Vvit

o
t,

lb⸗ D

Peccata noſtra prohibeant bonum iſtud à

B Virgo amaritudinem hufus vitaæ, & r. 579
cis Chriſti aquæ tribulationum nobis dulces efficiuntur:
Verumtamen in ſenſu (zcupdario irgiat Marri etiam at-

tribuuntur, hanc enim gratiam ſlius eidem quoque con-
ceſſir, & communicavit, ut amaritudinem tribulationis in

dulcedinem vertere qucat : nam ut de ca fatur kiehardae
S. Laarentie de landib. Eerg. lib. i. mindanas amaritudines

ſuis imitatoribus daulces facit repuatari prout ſcriptu Im eit
P

Deuteren. zy. inundatienes maris, quaſi lac ſugeut;, (cilicet
imitatores M AKIA. irà ilte. Unde idem Richardus lib 12.
Virginem affirmat eſſe illud! ignum, quo dulcorata eſt aqua
amara Exod. 1 6. & ſubdit: unde dicirur Eccli 3 5. nönne 4d

ligno dalcerata eſt aqua amara? hæc enim aqua atnara multi⸗

plex miſeria, vel tribulatio, quâà totum mundum reſperſit
prima Mater (Eva) ſed amaritudinem noſtræ perditionis,
convertit in dulcedinem æternæ ſalutis glorioſa Virgo, filio

mediante, ſic ile. Videtur hic, ut miilta alia mutuâ ſſe a

doctiſſimo iota, qui de B. Virgine part. 14. contém plat. 50.

alt: MARIA eſt lignum, quo dalcorata eſt aqua amara, id
eſt multiple X miſeria, vel tribulatio, quâ totum mundum

reéſperſit prima mater: etenim B. Virgo amaritudinem no-
ſtræ perditionis convertit in dulcedinem ſalutis æternæ, GH-

lio ſuo benedicto medianre, itaà ile. Unde Petras Damiani
ſerm. de aſſumpt. dum expenit illad pſ. 22. virgetea & acu
lus tuus ipſa me conſolata ſunt: ſic in rem noſtram loquitur.
In Virgine virga (eſt enim virga de radice Jeſſe) & baculo

eruce, miſerorum ſpes & conſolatio continetur ſicut ſabli⸗
mis Propheta clarâ voce declarat: virga tua, & baculus tu-
us ipia me conſolata ſunr. itd ille. Nam ut ait Kichardus d
§. Laurentio lib. 12. de Laudib. Nirg. MARIA eſt mater mi-
ſericordiæ, & conſolatur nos in tribul! ationibus noſtris, nis1
à nobis. ità ide.
