nuerunt: Regina cali læzare & e. Deinde vero JESUS ſlius

ejus, cum veneranda Patrum e limbo eductorum corones
ſupet

tantes, & oſcitantes homines ſubitò extin guerentur. unde
natum putant morem, ut ſternutantibus ſalutem prec⸗e-

S=
S-
—

Caudium B. Virginis ex ſilii ſibi ante é e. 259

ſuper veniens, ſe præſentem obtulit corpore & anima glo-

rioſum, deperdito omni in carne livore & vulnere niſ
quèd ſtigmata quinque radiantia in veritatis teſtimonium
4 reſervârit. Ecce Maser wea ajebat glorioſus ESUS Ecc?
5 Flius zaas redivivus adſum, non amplius moriturus, ſed
nec paſſurus ultrà: en corpus ſiagellis dilaceratum livore
ſfſuffuſum, pugnis & calcibus contuſum, quàm nullius vul-
neris, doloris, aut dedecoris habet veſtigium: cicatrices
e ꝗquidem lanceæ & clavorum reſervo ; ſed ad gloriam meam,
„Aliorumque fidem, ut nulli dubium ſit idem eſſe corpus,
quod paſlum, quod crucifixum fuir. Reſpice Mater in fa-
ciem brißi tui, non jam ſputis, aut cruore deformem; ſed
ſole clariùs radiantem :ͤö omnis dolor & mæror, quem
acerbiſſimæ paſſionis decurſu ſuſtinui in ineffabiles deli-
hd cias & gaudia, ſunt converſi. Et en primitias fructuum
„ ex amara mea paſſione; en Patres è limbi ergaſtulo à me

mI ereptos: en Adamum, Noé, Abraham, David, & reli-
Auos progenitores noſtros, qui beata DEl viſione perfruun-
1, tur, mecum in cælum poſt paululum aſcenſuri. OQ quæ
gaudia in horum ſanétorum Patrum & juſtorum aſpectu,
ac præcipueè in filij ſui glorioſi habuerit Virgo, quis conci-
piat ? nedicam, quis explicet? priùs de torrente paſſionis
lij ſui bibit amarum calicem; quidni jam torrente volu-
ptatis potata ſit ? etenim ſcriptum eſt pſal. 9 3. ſecundàm mul-

Siieissdinem dolorum meorum in corde meo, conſolatisnes Ssc
iit ttifcaverunt animam meam. Si ergo magnitudo gaudio-
trum penſanda eſt cx dolorum menſura, ſicut hæc fuit con-
nct⸗ ferta, & Coagitata, ſic & illa fuerit ſuperplena & ſuperef-
Auens. Infandum hic Regina jubes renovare dolorem;
1

„ fecd perneceſſarium ad adumbrandam gaudiorum tuorum
magnitudinem. Novimus eum, qui non amat aliquem
Sn afflictum „eidem non ſolere compati: quisquis verò amat,
ung, Ek 2 etiam

26606 Carsus Sunui Diſeurſus 1

ctiam patienti condolet, & quò magis amat, eo majori

compaſſionis ſenſu tangitur. Quis verò filium DEl ex crea-
2 . .„ . —
turis omnibus ampliùs amavit, quàm MARIA dulciſſima
ejus Mater? erat enim unicus, & unigenitus ipſius: unde

amor illius in alios diviſus non erat: erat de ipſa ſola ſinse
viri conſortio generatus; unde Matris, & Patris ſimul ur-

gebatur affectu: erat ſpecioſus formàâ præ filijs hominum,

omni morum decore, virtutum ſplendore, verborum dul-

core, ſapientiâ, & eloquentiâ præditus; quidni totus ama-
bilis? verbo erat filius DEl unigenitus æterni Patris, ſibi

commiſſus & communicatus; & hunc non diligeret illa
ſuper omnia? à quototum haberet eſſe naturæ, & gratiæ,

omnem gratiarum plenitudinem, cum divinæ maternita-

tis honore. In Chriſto inquit S. Bernardinus Jenenſ. tom.

2. ſer. 2. de glorioſo nomine MARI. art. I. c. 2. fuerunt
omnes conditiones, propter quas Mater amat filium, & ha-

buit eas in ſummo: erat quippe Dominus JEsIIS Chriſtus

præ Cæteris omnibus potentior, ſapientior, generoſior:, for⸗
moſor, atque melior, itd ile. Superat ergo, infert D. da-

ſelmus de excell. Virg. c. 4. omnes omnium rerum creatarum
amores; & dulcedines, magnitudo amoris iſtius Virginis
in filium ſuum, & dulcedinis immenſitas, quâ exultabat,
& liquefiebat anima ejus in eundem Dominum DEUM
ſuum. itd ile. Quis itaque ſanæ mentis non agnoſcat, &
fateatur Virginem filij amantiſſimam, non ſummè doluiſie,
& afflictam fuiſſe in filij ſui paſſione, & morte. Nec lin-
gua inquit S. Bernardus de lamentat. Virg. MARIE, poterit
loqui, nec mens cogitare valebit, quanto dolore afficie-

bantur viſcera MARIE. Nunc ſolvis Virgo cum uſura,

quod in partu non habuiſti à natura: dolorem pariendo
filium non ſenſiſti, quem millies replicatum filio moriente

paſſa fuiſti. Et infrà: non credo plenè enarrari, vel me-

ditari

lan

i⸗
tri
l,
not
.

D

Anab

Eerhee

1 uiſe

UMammit
desbl
kam

denor.

ſimnan
Undes

Mhar
i
on Sn
igrae
— Mo
cen

1alige

Gaudium B. Virgini: eflüiftliante r. 29 1

ditari poſſe dolorem Virginis, niſi tantum fuiſſe credamus,

quantum unquam dolere potuit de tali filio talis Mater. ie4

le. Notate & ponderate verba poſtrema melliflui Docto-
ris: de tali filis, talis Mater: nimirum ſummè amavit,
ideo ſumms doluit. Nullus dolor amarior inquit Sderaphi-
cus Doltor Bonaveniura in eſſcio de compaſſone, quia nulla

proles charior ità ille. Amabat Agar filium ſuum Iſmaë-

lem, atque ideo cùm in ſolitudine, ſiti extrema afflictum
videret, ut jam morti proximus efſet, ſeceſſit ab eo ad ſagit-
tæ jactum inquiens: non videbo morientem puerum. Genes.
21. v. 16. quoniam dolori ferendo ſe imparem ſenſit ob
amoris magnitudinem, indè morientem intueri non pote-
rat. Amavit Abſalonem filium ſuum David, indè occi-
ſum, eſto perduellem vehementiſſimè deplorabat: Fili mi
Abſalon? Abſalan fili mil fli mi Abſalon. z. Reg. C. 18.

Amabat prolem ſuam meretrix illa 3. Reg. c. unde, ne in-

terficeretur Salomonem deprecabatur: commota ſunt quip-
pe viſcera ejus ſuper ſilio ſuo ait ſacer textus v. 26. Amavit Su-
namitis illa 4. Reg. 4. quæ ob mortuam ſibi prolem ad pe-
des Eliſæi proſtrata; præ dolore nihil locuta eſt: cumque

eam Giezi ſervus Prophetæ levare vellet, vetuit Eliſæus di-

cens v. 27. dimitte illam; anima enim eius in amaritudine

eſt. Verùm horum omnium amor ſcintillaeſt ad immen-

ſum amoris incendium, quô DEl parens flagrabat in filium:
unde & dolor horum, ad dolorem Virginis umbra eſt. Cai
comparabo te, quærit jeremias Propheta hren. 2z. v. I 3. vel

cui aſſimilabo te? filia Jeruſalem: non Agari, non Davidi,

non Sunamitidi, non alteri; ſed immenſo dolorum mari;

magna eſt enim velut mare contritio tua: ſicut enim om-

nes torrentes, omnia flumina exonerantur in mari, ſic om-

nia quæ filius ejus paſſus eſt tormenta, in cordis ejus pene-
tralia effuſa ſunt. Et cui ego comparabo te? an lilio inter
Kk 3è3 ſpinas

262 Cursus Annui Diſcurſus I.

(pinas? ità arbitratur, Rgpertus Abbas lib. 1. in Cant. dum

exponit illud Cant. 2. Seus liligzm inger ſpinas, Sic amica
mea inter filias, alt; MARIA fuit lilium inter ſpinas, quia
quæcunque ſpinæ filium, exdem Matrem erucifixerunt,

& laceraverunt vulneribus condolentiæ & compaſſionis.
itd ille. Cui ampliùs comparabo te: an ſpecalo ſine macula?
ità appellatur ſapient. 7. & à D. Athanaſio epiſt. contra ha-

yetic. Et verò atteſtante S. Lasrentio Jaſtiniano de trisum-

phali Chriſti agone c. 20. clari ſſimum paſſionis Chriſti ſpecu-
lum effectum erat cor Virginis, nec non & perfecta mor-
tis imago: in illo cernebantur, & agnoſcebantur ſputa,
gonvitia, verbera, & redemptionis vulnera. ità ile. n am
ut ait D. Bernaerdus de lamentat. B. Virg. vulnera Chriſti mo.

rientis, erant vulnera Matris dolentis: talis in ipſa reluce-
bat effigies, qualis ab objecto corpore ſeilicet filij, reſulta-

bat, ita ille. Cui ultrà comparabo & aſſimilabo te? an ci

tharæ? & una quidem eſt Chriſtus crucifixus atteſtante

Auguſtino in illund pſalmi 56. v. 9. exurge gloria mea, éxur-
ge pſalierium, exurge cithara: ubi ait caro (nimirum in

Chriſto) humana patiens cithara eſt, itd ile. Et crux qui-
dem fuit lignum, in quo Chrtſti corpus, manus & pedes
diſtenti veluti chordæ, ſuaviſſimum obedientiæ & charita-

tis ſonum reddiderunt. Cithara inquit D. Bernardas ſerm.-

de paſzone c. 8. tibi factus eft ſponſus, cruce habente formam

ligni, corpore autem ſuo vicem ſupplente chordarum per
ligni planiticm extenſarum. itaà ide., Sed nunquid & tu

Virgo talis es cithara? Eſt illa altera, nam & ipſa cum fſilio

ſuo cruci affixa erat, ut, quod Paulus de ſe ait: Galat. 2.

& ipſa dicere potuerit: Cbriſto confixa ſum cruti & Galat. 6.

V. 17. ſtigmata Domini J Esl in corpore meo porte: etenim, 8
. £

ur ait 8. agnes in revelationibus S§. Brigittælib. 6. c. 30. quaſi

ſilio

U
.
ie
li

ne
Abe
co
iia

(nlid

rot ictus gladij Virgo per compaſſionem ſuſtinuit quot in &

Kil
bd
ie

zintel
l,

Perite

Gaudium B. Virginiz exſilii ſibi ante & c. 26
ſlio ſuo vulnera, & plagas videbat, & prævidebat, unde
D. Bonavensura Kimul. amoris c. 4. O Domina ubi ſtas ? nun-
quid juxta erucem? imèò in cruce cum filio cruciaris; ibi
enim crucifixa es ſecum. isd ille, & ſer. 1. poſt Dominicam
Epiphaniæ ait: MARIA ſentiens hoc, quod & Chriſto IE-
SU: in animo enim illi Martyri Gontartyr, vulnerato
convulnerata, crucifixo, & concrucifixa adſtabat ſic ille,
Quemadmodum ergo ſunius citharæ tangantur chordæ.
relonant etiam illæ, quæ in altera ſunt cithara, ſi chordæ æ.-.
qauualiter in eadem intenſione attractæ ſint, eſto hæ non tan-
gantur, ut reſtatur. D. Gregorius lib. I. moral. c. 5. & lib.
7. c. 9. ità, dum pateretur Chriſtus, & quod ille patiebatur,
patiebatur & M ARIA Mater ejus, ex complexionis ſympa-
thia, quoniam, ut ait D. Hieronymus ſerm. de paſſone: quot læ-
fſiones in corpore filij, tot vulnera in corde Matris: elavi
quibus corpus Chriſti pendebat in cruce, etiam cor Virgi-
nis confixum habebant: nullum idum recipiebat corpus,
cui non triſtis Echo reſponderet in corde Matris. ssa ille.
Similiter D. Augaſtinus apud Calamatum in Quadrageſimali.
Sabbatho poſt Dominicam Paſſionis. Crux, & clavi Klij,
fuerunt & Matris; erant enim duæ myſticæ Citharæ „qua-
rum una ſonante, reſonat & altera, nullo etiam pulſan-
te. isd ille. Hoc ipſamet Beatiſſima Virgo revelavit S. Bri-
gittæ lib. 1. revel. c. 3 F. dicens: ego ſtabam vicinius cruci
cjus, & ſicut hoc graviùs pungit, quod viciniùs eſt cordi,
ſic dolor ejus gravior erat præ cæteris mihi. C⁴mque re-
ſpexiſſet ad me de cruce, & ego ad eum, tunc de ooulis meis:.
quaſi de venis lachrimæ exibant: & cum ipſe me cerneret
dolore confectam, in tantum amaricabatur de dolore meo,
quòd omnis dolor vulnerum ſuorum erat quaſi ſopitus ſibi
præ dolore meo, quem in me videbat. Propterea auda-
Rer dico: quia dolor ejus crat dolor mens, quia Gor cjus erat
cor

264 Carcus Aunui Diſeurſas I

cormeum. itdibi. En quomodo una cithara ſonante con-
ſonabat & altera, licèt non tangeretur, quomodo Chriſto

patiente MARIA ſit compaſſa. Quapropter ſub cruce ve-
TS8 dicere poterat illud Jobi 30. v. 30. verſa eſt in luctum ci-
thara mea, & organum meum in vocem flentium. Sed uſque

quò Domine, uſquequò ? ad veſperum demorabitur Kleim,

& ad maiudinum latitiæ pſ. 29. v. 6. dum enim domi con-

cluſa cruciatus Chriſti recoleret mærens, & afflicta, nee

dubitaret certò certiùs reſurrecturum, ingeminabat illa
pſfalmi 26. verba, ut probabile putat D. Bonaventura in
meditat. YVitæ Chriſti c. 87. exurge gloria mea, exurge pſal-
rrian & cithara: Tum verò filius repetebat illa Cant. 4. v.

.ut ſentit Ruperiw lib. 7. de divin. oſſcis c. 2 5. vadam ad

aien m/yrrhæ, amariſſimè afflictam Matrem & ad colem
thari: quippe orationes & deſideria reſurrectionis meæ in

illa continuò aſcendunt. Tum repentè adfuit ſole fulgen-

7

tior redivivus ESUS, venerabilium Patrum veteris teſta-
menti comitante corona: tum glorioſum corpus ſuum ex-

hibuit, tum torrente voluptatis potavit illam, quæ torren-

te amaritudinis priùs potata erat. Tum amaræ aquaæ tribu-
lationis in dulciſſimas ſunt converſæ, poſt tranſitum maris

rubri uti figuratum fuit exodi 15. v. 2 5. Tum factus eſt di-

lectus ejus boirus Opri duleiſſimus, qui priùs fuerat faſcieulus

myerha amariſſimus. Cant. I. v. I 2. & 1 3. etenim ut vul.

S. Thomas d Villa nova ſerm. tunc ei datum eſt ipſam divi-
nam eſſentiam videre, prout eâ beati in cælo perfruuntur.
Tum Samſon alter tulit favum mellis ex ore leonu, & dedit

illum Matri ſuæ. Judic. 14. Tum ei Benoni id eſt filius do. nehli

loris mutatus eſt in Beniamin, id eſt in filium dexteræ, ſeu

gaudij & gloriæ ad dexteram DEl Patris. Tum denique

fateri coacta eſt illud pſ 3 3. ſecandàm multitudinem doloran
weor in corde meo conſolationes tus atificaveruns animam
mieam.

4

Uil
ge
ce

labe

eci⸗

es
In:

(Een
kltime
dume
er ,,

,,

tte gel

i

Uablzer

eri,

ul
kien.

(aün

Caudium B. Virginis ex filii ſibi ante é c. 26 5

veam. Quantùm dolorum Chriſti fuit particeps in paſ-
ſione, tantundem etiam facta eſt gaudiorum in reſurrectio-
nei: ſicut fuit ſpeculum & cithara ejus tormentorum, etiam
„AHeret conſolationum, & ſicut acerbum fuit audire ſub cru-
“ ce: cece filius taus, dum ei pro EslI traditus eſt Joannes,
1 pro filio DEl, filius Zebedæi; ita dulciſſimum audire, &
1 videre redivivum ſibi dicentem: ecce filius zaaus. Quidni

Cconcinant congratulantes Angeli. Regina cæli lætare: aut
½ uti habet D. Bonaventura in Corona Virg. Gaude quia tui nati,
u gquem dolebas mortem pati, fulget reſurrectio. Sed enim
66 didcet naſutulus aliquis, nihil in tota Evangeliorum ſerie
n⸗ haberi, quòd Chriſtus Matri ſuæ comparuerit poſt reſur-
„ℳ% rcctionem. Fateor equidem; nam & multa alia ſcripta HH
h non ſunt, ut fatetur Evangeliſta Joannes C. 20. & 2I. quæ num Se-
a magis forent neceſſaria: hoc autem prorſus non neceſſari- nenſ. tom.
u um: apparitiones enim alijs factæ ideo conſignatæ ſunt, ut ere, .
1 eſſent illi, quibus fadæ ſunt, reſurrectionis Chriſti teſtes, eleganter
teſtimonium autem Matris fuiſſet nullum, quippe ſuſpe- idipſum

H ctum quod in gratiam filij diceretur. Hanc rationem alle- pantbem:
„ Lat D. Anſelmus de excell. Virg. c. 6. Aliam affert Rapertus & P. Nada-
lib. 7. de divin. offic. c. 2 5. quod hoc fact um fuiſſe per ſe pa- ſi in Ercemo
m 7 4* S, F. d m fuiſſe per ſe Pa divini a-

tl tere debeat, & certò ſupponi: ratio enim naturalis dictat moris n-
a in lege: patrem & matrem honorandam eſſe, atque illum 186: & ne
1RN X 4 . e . . * . „ .
plüs conſolatione dignum, qui maximèe ſui causâ do- 441:.

1 luit. Abſit inquit ille, ut Matrem propter ſe olatis gladio
* tranſverberatam, tam durà negligentia, talis filius inhono-
un

64 raverit. Unde S. gnatius in ſuis exercitiie hujuſmodi in-

Kregdulis ait, dici poſie illud Matt. c. 5. v. 16. adhuc & vos ſi-
in intellecta eſtis. Aliam adhuc dat ipia Virgo loquens §.
e, Brigittæ in revelat. lib. 6. c. 94. Mihi quæ ſum Mater DEl,
* cùm poſt ejus mortem incomprehenſibili dolore mæſta eſ-
,

fem, apparuit idem filius meus prius quàâm alijs, & palpabi-

,9 4
11 em

266 Cursus Annui Diſcurſus I.
lem ſe oſtendit mihi, conſolans me, & commemorans ſe
viſibiliter in cælum aſcenſurum, quam vis hoc non eſt ſcri-
ptum propter meam humilitatem. ità ibi. Porrò primam
fuiſſe, quæ ante omnes redivivum Dominum viderit, atteſta-
tur etiam D. Ambroſ. lib. 3. de Virginibus Sedulius, Nicepho-

ras Metaphraſtes, Kperim, S. Anſelmus l. c. Bonaventura
Vincentius Ferrerius Antoninus & alg apud Spinellum in bhro-
no DEI c. I1. ad ſinem. Kupertus id comprobat teſtimonio Ec-
cleſiæ, quæ in die Paſchæ ſtationem habet ad S. MARI

(ul
ulh
Lun
een

AM majorem, & poſt alia ſubdit: quid enim convenientius,
quid pulchrius, quid venerabilius, quàm gratulari Matri
Virgini ſuper reſurrectione unigenti. itdà ille. Id ipſum no-
bis factitandum hoc paſchali tempore, tum alijs aggratula-
tionibus, tum hacantiphona Regina cali: etenim ſi voluit

ſibi congratulari, à vicinis & notis ille, qui ovem, & illa,
quæ drachmam perditam recuperaverat Luc. 158. Si

voluit id ipſum Pater, dum filium prodigum ſuæz ſubſtan-
tiæ recepit, quia, ut ajebat ſilio alteri „frater tuus hic mor-
tuus erat, & revixit, perierat, & inventas eff. ibidem.
Quidni exigat id ipſum Virgo Mater? Reginæ cæli, id eſt,

Dianæ, ſeu lunæ, gentiles tanquam DEE placentas offere⸗
bant, quos cum inritarcntur Judæi „eos Jeremias c. 7. re-

prehendit. Non metuenda hic reprehen ſio quia ut

Deam non veneramur MARIAM, &c.

AEAN

DISCUR-

—

tieta

mur,

(e
mnite

R
Rbpin

ſe,uun

1
1 Pfune
u

. Alon

Gratiaæ agendæ PEO pro beneßiciis & c. 267
20)8 Feee d i 5 i, S Ar S, A A F A1 5 51, d

PDlISCURSIS I

H H Super Alleluia.

1 Magnißcat anima mea Dominum, é; exultavit

Syiritus meus in DEo ſalstari meo. Luc. I. v. 46.
M Um filij Iſraël cibario pane deſtituti, cælicum colli- Gratiæ a-
un. MW„ß gerent, & ederent manna in deſerto, admirati hujus gendæ Deo

aun edulij ſuavitatem, & varietatem, dicebant ad inviccm: Et. em.
In manhu! quid eſt hec? Exod. 16. v. 15. tam eſt minutum, plo B. Vir-
US& tantum præſtat ſaporem? quid eſt hoc: tam eſt con- ginis in
Etemptibile, ut ſemen coriandri, & omnis ſaporis præbet me. S
varietatem, ac dulcedinem. Quid eſt hoc? ſmilem quæ-
ſtionem moveri poſſe arbitror, tum aliàs, tum hoc paſcha-
li tempore potiſſimùm, quo toties ingeminatur, & decan-
A« tatur Allelaja, alleluja, alleluja. Sed quid eſt hoc? éſtne
He Græca, vel Latina, vel Hebræa vox? & quid notat? quid
fignificat: equidem ineunte Paſchate apprecamur, nobis
u felix allelzja: ſed manhu? quid eſt hoc! quid eſt, quod
apprecamur? Hebræa eſt illa vox, ſicut & oſanna: quæ ſæ-
pe ſæpius reperitur in pſalmis, uti monſtrabunt Concordan-
tiæ, tum verò etiam in libello Tobiæ c. 1 3. v. 22. & apo-
calypſ. 19. decantatur. Quid porrò ſignificet, docebit nos
D. Angaſtinus hom. 16. inter quiquaginta dicens: Nunc er-
go fratres chariſſimi, exhortamur vos, ut laudetis DEUM.:
& hoc eſt, quod omnes dicimus, quando dicimus alleluia:
laudate DEIIM: dicis tu alteri, dicit ipſe tibi, cùm ſe omnes
exhortantur, omnes faciunt, quod hortantur. itd ide. Ve-
LI 2 rùͤm,

268 Cursus Annui Diſeurſus II.

rùm, adhuc manhu? quid eſt hoc?: quòd paſchali tempe-

re tam ſolenne ſit alleluja in Eccleſia, & non quovis alio ?

& caur reticetur à ſeptuageſima, uſque ad Paſcha: nun-
quid non ſemper laudandus, & benedicendus eſt DEUS?
quid enim ait pſalmiſta regius? pſalm. 33. v. 2. benedicam
Dominum omni tempore, ſemper laus ejus in ore meo. Ità
quidem ſemper laudandus DEVS, at non ſemper cumjubi-
lo tripudio & exultatione: alleluja autem, ut notavit D.
Auguſtinus pſalm. Io6. ſignificat laudate DExuM, cum jubi-

lo & cantico lætitix. Hinc Zitelmannus in expoſit. Miſſe

c. 22. ait: Tacetur hoc alleluja à ſeptuageſima uſque ad
paſcha, quia tunc agimus commemorationem lapfſũs no-

ſtri (ut patet ex lectionibus Breviarij) & indè celebramus

pœaitentiam: ideo non convenit canticum exultationis.

itsd ille. Aſt in paſchate recolimus victoriam Redemptoris
noſtri, de peccato, diabolo, & morte obtentam, indè cum

jubilo laudamus DEVM, eique gratias referimus. Quem-

admodum igitur beati in cælo poſt devictum Antichriſtum,

& præcipitatam meretricem Babylonicam, tum demum
non priùs, accinuerunt: alleluisg. Salus & gloria & virtas

DEO noſtro. Apoc. 19. v. I. ſic accinit Ecoleſia allelaja in

terris, ob ſuperatum dæymonem, peccatum, & mortem.
Hoc inſigne beneficium, cùm in ſpiritu prænoſſet Beatiſſi-
ma Virgo Patrona noſtra, & ipſa in jubilo & exultatione

DEVM laudare cæpit. Magnißicat anima mea Dominum, &

exultavit ſpiritus meus in DEo ſalutari meo. Luc. 1. FErat

enim prophetiſſa uti ex hoc ipſo loco docet S. Baſßilius in

Iai. S. & quod noverat certò futurum, tanquam jam fa-
ctum aliorum prophetarum more edicit, & decantat cum
cantico lætitix: & exaltavit ſpiritus meus in DEO ſalutari
ſeu Salvatore meo. Enimveròô jam tum erat non ſolùm gra-

tiâ plena, ſed etiam ſpiritu S. obumbrante plena ‚quin etiam

.

ſapien-

—LT-——N—N¶ʒG——————

1
gn
tll
u
E
Unhe
liit
Mer
Uunn

oN ea

Ulm
Iim
tat
Mrn
Mlong

E
Elen
lr ,,

Saneh,

ratie agende DEO pro leneßciis &c. 269

. ſapientià Incarnatàâ, quam tum utero geſtabat ,»plena, unde
recolens redemptionis noſtræ beneficium quàm grande,
u quam immeritis ſit collatum, in laudes DEI, & gratiarum
actiones erumpit. Magnificat anima mea Dominum. Eſt paraphra-
quidem Dominus in ſe magnus & magnitudinis ejus non eſt ſi. Rn nber
1 nis pſal. I44. v. 3. ut ei per meas laudes nihil addi poſſit: ſed ut
N ut anima mea illum etiam magni faciat, ac æſtimet, hoc æ-
gquum & juſtum arbitror, ac ut laudes ei dicat cum jubilo &
n4 exultatione: & cur? propter immenſa beneſicia, cùm mihi,
tum toti generi humano collata. Primum igitur tres cau-
eIAas ſibi proprias recenſet, tum ſeptem alias omnibus com-

u munes, quibus ad magniſicandum cum jubilo DEUM ſe ad-
du ſtrictam confitetur. Reſzexit inquit humilitatem meam, ‚Vilitatis
n vilitatem & exiguitatem: etſi enim DEO placuerit hu- a cognis
enmn manam naturam ex muliere afſſumere, ego tamen digna
nhu non cram, ut cx me aſſumeret;: quæ enim ego & quæ
DEI majeſtas? ego ancilla, ille ſummus Dominus. Hæc
e prima Cauſa, vilitatis & cxiguitatis ſuæ cognitio: Alte-
e ra erat ſui ſublimatio & exaltatio: Ecce enim ev hot quod In Ma-
m in Matrem DEl electa, & aſſumpta ſim, beatam me di- rem DE
t tent omnes generatienes: quoniam omnes, me venerabun- 3
nom tur & prædicabunt, quòd illis genuerim Reſtauratorem
au S& Salvatorem juxta quod ſcriptum eſt Cantic. 6. v. 8. vi-
eig derunz eam fliæ, & Beatiſimam prædicaverunt Reginæ,
1 . concubinæ, & laudaverani zam. Omnes generationes,
inquit Hago Cardin. id eſt omnes gentes Judæorum, & gen-
tilium, virorum „& mulierum „divitum & pauperum. T Magnali- .
nl gloria Jersſalem Judith. 15. vox Angelorum eſt, quorum opera-
ruinæ reſtauratæ, tu lætitia Iſrael, vox hominum, quorum“:
triſtitia per me ablata, tu honoriſicentia populi, vox mulie-
⸗ rum, quorum opprobrium ablatum eſt, quod contraxe-
runt in Eva, Tertiam cauſam promit, dum ait: quia fecit
in OU 1L1 z mihi

Indulgen-

tia Dei in

puniendo. S

Opus In-
carnatio⸗

nise

270 Cursus Annui Diſcurſas II.
mihi magna qui potenss eſt, & Sanctum nomen ejus, ſanctiſi-
cavit enim me per ſuam potentiam, ut ab omni actuali &

originali peccato eſſem omnino libera, ut gratiâ plena ſuper

omnes Sanctos, ut Virgo ſimul eſſem, & Mater, & quidem
Mater DEl, ut alia taceam. Annon hac magna DEl dona
& beneſicia: imò maxima, quæ nulli alteri obtigerunt; &
quomodo hæc ego promerui? miſericordia divina hoc egit,

quam non ſolùm mihi, ſed & alijs exhibuit. Es miſericon

dia ejus 4 progenie in pregenies timentibus eum. Hic jam à
beneficijs ſibi ſingulariter factis, ad communia alijs digre-

ditur, & primum quidem ad miſerationes DEl infinitas,
Quàm enim milericorditer egit DEUS omni tempore cum

genere humano: primos parentes tam rigidè non punivit,
prout punivit peccantes cum Lucifero Angelos, quos pro-

tinus ad inferni pœnas demerſit, nee, quando diluvio ſub.

merſit mundum, omne genus hominum ſuſtalit. O quo-

ties irritatus ad juſtiſſimam exterminij cauſam ob nefanda
ſcelera carnis, & abominandam idololatriam etiam in po-
pulo electo, tamen clementer diſſimulavit. Miſericordis

Demini, qubd non ſimus conſumpti, quia non defeceruni mi-

ſerationes éius. Threnor. 3. V. 22. Inſuper miſit Prophe-

tas, & legis Doctores, qui peccanti populo, pœhitentiam,

& veniam annuntiarent, vitamque veritatis & juſtitiæ de-

monſtrarent. Cùm verèò non haberet, unde ex æqquo ſe re⸗

dimeret à primæ vo peccato, à pœnis inferni & æterna mor-

te, etiam flium ſuum miſit, qui ad æqualitatem divinæ ju-

ſtitiæ faceret fatis. Quod equidem ſummæ difficu ltatis

fuit: oportuit enim exinaniri ſummam DEl majeſtatem,

gloriam cum ignominia carnis noſtræ confundi, fapienti-
am cum inſipientia, Sanctitatem cuin peccato & c. Verùm

fecit posenliam in brachio ſao, ut hæc extrema duo conjunge-

ret in unum , & foret DEVS homo, In creatione rerſum

uſus

Gratie agende DEO pro benefrriär zc. 271.

uuluulus erat uno verbo fiat. in conſervatione ſuâ ordinari4 po-
4 tentiàâ ſapientiâ & bonitate quaſi tribus digitis appendit mo-
1 lem terræ Iſaiæ. 40. v. 12. Aſt in redemptionis opere totam
eerxecruit potentiam „cum majus aliquid fieri non queat. Et Quod he-
“ amabò cur DEUS A ngelicam natu ram non aſlumpſit?ꝰ nén Rotelem⸗
1 ne & Angeli Peccavcrant, ut egerent Redemptore? nonne Angeli re
4 nobjlior in ſe natura Angelica, quàm ſit humana? nuſquam belles.
. Angelos apprehendit, ſed ſemen Abrahæ Hebr. 2. v. 16. illos
11 rudentibus inferni detractos in tartarum tradid it eruciandos.
6 2. Petri. z. v. 4. Et cur non etiam hominem? nempe diſper-

üit ſuperbos mente cordis ſui, quippe qui nè pudore ſuffun-
derentur, quaſi malè egiſſent DEO repugnando, pœniten-
tiam agere noluerunt, ſed in malo ex ſuperbia perſtiterunt.
Fandem cum apoſtatis Angelis pœnam nos homines era-
mus commeriti: ſed DEUS nobiſcum fecit miſericordiam,

Cunm illis juſtitiam: Depeſuit potentes de ſede in cælo illis præ- Qusd ho-
Defte parata, & exaltavit bumiles id eſt vilis conditionis homun. gelorum
Liones, ut non tantùm ſpem cæ leſtis habeant beatitudinis, ſeie⸗ ele-
ſed etiam Sedes gloriæ ab Angelis lapſis derelictas, occupa-tus⸗
tur ſint: judicabit in nationibus implebit ruinas, conquaſſabit

o apita multorum in terra pſal. 109. Inſuper hoc egit benig- Homo re-
nus DEUS, ut homines ſalutem ſuam cum eſurie ſpiritua li Pletus bo-

fend deſiderantes, omnibus bonis repleai gratiarum virtutum & glria,
Nu & conſolationum in præſenti, & in futuro bonis gloriæ, duibusan-
N dum interim Angelos lapſos, qui ſibi ſufficientes videban: geli exci⸗
nu tur & divites dimiſit inanes & vacuos. Quale verò hoc Ju- eruat.
e daico populo bencficium! tot habet DEUsS nationes & po-
fol pulos in toto orbe terrarum, & tamen Iſraêliticam ſibi de- ITudæi non
NeſnmGS legit gentem ſolam, apud quam vera DEl eſſet notitia, lex ranti ele
, & Prophetæ, & certa ad ſalutem via. Notus in Judæa Deass, Aa ſed eti-
g in Iſrasl magnum nomen ejus, & factus eſt in pace locus ejus, en el⸗

habitatio ejus in Sien pſal. 75. Non ſanè meruit hoc gens ctentt

5 ixe

272 Cursus Annui Diſeursus II.

iſta, toties DEO ſuis ſceleribus rebellis, toties in idololatri-

am prolapſa; ſed fecit id DEUS recordatus miſericordis ſuæ,

Quin etiam hoc egit, ut hanc ſolam, alijs nationibus negle-
ctis eligeret, ex qua carnem humanam aſſumeret, ut eſſet

Et hec fuit ſalus ex Judæis Joan. 4. v. 22. ut vero conſolationem indeè
ſolatium 8,

antiquo-

Laudantur quĩa exultavit ſpiritus meus in DEO ſalutari meo. Magnifi-
attributa

DEl. cat, id eſt magni facit DEl liberalitatem propter collata in
ſe beneficia, quòd reſpexerit humilitatem id eſt vilitatem

ſuam, quòd fecerit ſibi nomen magnum & celebre; ità ut ex
hoc quèd ſit Mater DEl benedicenda ſit ab omnibus, qui

ſfilium ejus benedicturi ſunt, quèd denique maxima dona &
gratias ſibi contulerit, potentiäâ & Sanctitate ejus operante.

Magnifacit, & cum cantico lætitiæ dilaudat DEUM à miſe-

nis myſterio, dum ait: fecit potentiam in brachio ſuo. A

juſtitia in punitis rebellibus Angelis dum ait: diſperſit ſu-

perbos mente cordis ſui. A ſapientia in reparandis Ange-

lorum ruinis, per homines, dum ait: depoſuit potentes de

ſede, & exaltavit humiles. A providentia in proſpiciendis
ad ſalutem æternam medijs, dum ait: eſurientes implevit

bonis, & divites dimiſit inanes. A liberalitate in electa præz

alijs ſtirpe Judaica: dum ait: ſuſcepit Iſraël puerum ſuum
recordatus miſericordiæ ſux. Denique à fidelitate in ſer-

vandis promiſſis, dum ait: ſicut locutus eſt ad Patres noſtros
Abraham & ſemini ejus in ſæcula. Ecce jubilum, ecce lx

titiæ canticum, ecce Alleluja Beatiſſimæ Matris noſtræ.

Hoc

longè anté caperent protoparentes noſtri, revelavit hoc ip-
rum ba ſum patribus noſtris Abraham & ſemini eius: & ſicut appro-
ume miſit, ità etiam reipſa in me fideliter præſtitit, quæ utero
conceptum gero DEUM & hominem. His ergo ex cauſis
magnificat anima mea Dominum & hoc eſt meum Alleluja,

h⸗
lich
Gm
IIno.
gult
,1
Sant

iuan

ſle,
largr

ulitete
zicordia: dum ait: & miſericordia ejus à progenie in proge: II
nies timentibus eum. Apotentia in perficiendo Incarnatio-

Rtis

ye

3

n0k

bonni
uine Dr
nfi,

nenimn

izia

Annete
en

ucſur

Oratie agendæ DE 0 bro beneßciiz &c. 2 7

1 Hoc ipſum quia decem verſibus conſtat, doctiſſimus & pi-
entifſimus Gerſon, Cancellarius Pariſienſis decachordum
“appellavit, ut de Beatiſſima Virgine dictum videatur pfſal.
86 143. V. 9. DEs canticum novur cantabo tibi, in pſalierie
ni decachordo pnſallam tibi. Idem aſſeverat in hoc plſalterio de- Maria om-
MCcachordo MARIE, contineri omnes Muſicorum VOCesS, di- Gcoram:
ſcantum, altum, tenorem, & baſſum. Scias inquit, tract. vocibus

mn Super magnificat, quod pſaltes noſtra copioſiſſime, & di- cantarit.
aa ſtrictiſſimé faciebat reſonare voces omnium Muſicorum,
ℳdum mentis intuitum ſimul cum plectro meditationis liber-
A rimo diſcurſu, miràque celeritate diffundebat ubique, dum
u quaſi ſimul in omnes & ſingulos ſe diffundebat affectus. 5rà
iun ile. Et verò affectum dulciſſimæ modulationis quem di-
in ſcantum appellamus, demonſtravit, dum incepit: Magni-
o NVicat anima mea Dominum, & exultavit ſpiritus meus in DEO
Jalutari meo. At mox ad Baſſum & profundiſſimam humi-
n litatis vocem deſcendit dum ſubjunxit : quia reſpexit hu-
IH militatem ancillæ ſuæ. Protinus ſubjecit altum, altiſſimam
n Matris DEI dignitatem: Ecce enim ex hoc beatam me dicens
am omnes generatienes, ex hoc nimirum, quòd Marer DEl ſim.
. Sed æquabilem gratitudinis tenorem cecinit, quando om-
nia DEO adſcribit: quia fecit mihi magna qJui potens eſt &
ſe⸗ Sanbzum nomen ejus. Denique plenéô chorô intonuit, quan-
*M do omnium voces aſſumpſit in reliquis verſibus omnium no-

e . 1 . .
e mine DEUM laudando. Jam facile aſſentior Bernardino
, se Buſtis part. 6. ſerm. 2. B. Virginem eſſe philomelam: ſi-

cut enim hæc omnium voces, & tonos æmulatur & expri-
Cec

mit; ità B. Virgo in ſuo Cantieo Magnificat: & ſicut philo-
ene mela omnes alias volucres ſuperat in cantu, ſic B. Virgo
1ete N. . . . —„. . .
un, om nes alios in ſuis canticis, Moyſen & Sororem ejus in ſuo,
ceini

Annam in ſuo & c. illi enim in figura de liberatione, de fæ-
6 cunditate de ſalute Ifraél cecinerunt ,‚ MARIA in veritate.
ts Mm Nec

274 Curus Annui Diſeurſus II.

Nec eſt, quod quis Canticum canticorum aggerat Salomo=

nis: ſit enim illud nuptiarum & amoris Canticum: at hæ
nuptiæ adimpletæ ſunt in utero Virginis, ubi natura divina

humanæ copulata eſt: ibi petitur oſculum, ſed hic jam ha-
betur, ibi quæritur, ubi paſcat ubi cubet in meridie, hic
ſcitur &c. Quapropter Clientes Mariani canticum hoc no-

bis magnifaciendum, eſt, tum quia illius Author eſt Maria
Domina, ac Patrona noſtra, tum quia ſum mas in ſe DPEI lau-

des complectitur. Multùm debemus DEO pro beneficijs
creationis: ſed multò ampliùs pro beneficijs redemprionis:

quid enim profuiſſet nobis vivere, & in æternum inferni

flammis excruciari cum rebellibus Angelis. Nihil eſt in-

quit Chryſoſtomus in Matth. pro quo majores gratias agere
debemus, quâm pro paſſione, & morte unigeniti ejus. FEr

D. Ambroſius lib. de Virgin. plùs Domine JESU debeo tuis
injurijs, quibus redemptus ſum, quam tuis virtutibus, qui⸗
bus Creatus ſutn. ità illi. Bcce Mater DEI & ſedes ſapientiæ

incarnatæ præbet nobis exemplum, & modum in ſuo Can-
tico, quo grati eſſe poſſimus pro tanto beneficio. Dicamus
ergo cum Propheta Habaeuc. 3. v. 18. ego autem in Domino

Cur Mag- gaudebo, & exaltabo in J Esll meo. Vel potiùs cum Maria,
Züotidte Aagnificat anima mea Dominam & exultavi! öpiritus meus
dicatur ad in DBO Salvatere meo. Unde licèt non ſemper dicamus

velperas DEO Alleluja, ſemper tamen laudem ei dicamus. Certis
quidem diebus, ait Auguſtinus in pſal. 5o6, cantamus Alle-

vide Be-
dam in fe-

KAo B. V. luja, ſed omni die cogitamus: ſic enim hoc verbo ſignifica-

H tur laus DEl, etſi non in ore carnis, certè in ore cor⸗

dis: ſemper laus ejus in ore meo.
ità ille.
„ Xx
* 7=

DISCR-

1

Nica
“
Coni
Mhe

4 1
i,
u
ei
inger
. lentes
. Auden

lLelito

ln
uniſ.
(las n
enal

Kearn
4 liuta
llogi
errne

B. Virgo Virginitate placuit, bumil &c. 27 5

4 2) 6. tiak Eri, S, t ie r Sr 3r i, , Ner Fe S: ie i ee F(9e-
„PpDlISCIRSIIS III.
80 per lla Ve rba . qus woruißi bortare.
8 Raſperit lumilitatem ancille ſua. Luc. I.

DH s Virgo elevata ſit dignitatem, dum B. virgo
S Mater filij DEl facta eſt, nemo ſatis capere, nedum ex- irkinita⸗
plicare valebit unquam; neceſſe eſt enim, ut primùm Ca- huinilita-
piat, quantus ſit DEUS, cujus illa Mater eſt, tum verò ad te conce-
dignitatem ejus contemplandam convertat ſe ſe. Unde D. Pit-
Bucherius in Natiwit. Virg. quæritis, qualis Mater? quærite
priùs, qualis filius. itd le. Namque ut ait D. Auguſtinus
apud D. Ihomam de Sacramento altaris c. 4. nobilitas Matris
ex Deitate prolis. Jam verò cujus hominis intellectus eò per-
hon tingere attentet, cùm Angeli velent faciem ſuam, non va-
oℳ lentes fulgur, & ſplendorem divinæ Majeſtatis ſufterre.
MN Audent nihilominus SS. Patres dicere aliquid, ut cùmnm pro
merito nequeant; ſaltem pro virium ſuorum tenuitate, ſen-
d ſum & affectum ſuum in Virginem depromant. S. Joan.
Damaſcenus orat. de Nativit. Virg. ait: ſanè res omnes con-

6 Aditas antecelluiſti: exte enim ſola, ſummus ille opifex par-
e4 tem aſlumpfit, hoc eſt maſiæ noſtræ primitias: caro ipſius
ex carne tua, & ſanguis ex ſanguine tuo, & lac ex mamil-

lies tuis ſuxit DEUS, & labia tua DEl labijs unita ſunt. ieà ille.
AMaethodius in hypapant. Tu DEO aliéquin nullius indigen-
ti, carnem quam non habebat, dediſti: quid hoc illuſtrius?
