rum: cm tandem adoleſcens metu exanimis, & ſudore
difluens, ad orationem Sodalitatis, tanquam ad ultimam
anchoram confugit, & magna voce inclamat: Sancta MA.
RIA, Aater DEl & Vrgo, ego te hodie & . Vix orationem
finierat, cm extemplo viſa eſt aperiri feneſtra cubiculi, &
intrare matrona velata (neque enim dignus erat adoleſcens
MARI pulchritudinis aſpectu) juſséque monſtro faceſle-
re, atque arreptâ adoleſcentis dexteràâ: bono inquit anima
eſto, propiùs equidem abfuiſti à periculèò, ſed vade, conft.

de, confitere peccata, redde te Sodalitati, meliorem poſt
hæc vitam inſtitue. Ille ad Collegium advolat, & quar-
ta matutinâ tumultuanter ære campano pulſato ‚Janitorem

per omnes Cælites obteſtatur, directorem Sodalitatis advo-

cet. Venit ille, & cùm videret adoleſcentem etiamnum
trepidum, atque adeo pallore deformatum, ut è ſepulchro

recens egredi videretur, facilè & fidem habuit dictis, &

in Sodalitatem recepit, ſed & gravis odor in cubiculo re-
lictus, atque impacta, & impreſſa in fronte camini, & lig-
no transverſo, à monſtro per ſpiraculum abeunte, luculen-
. * ta

Omen malum valedicere Sodalitati, &c. 241
ta unquium veſtigia, dubitationem omnem facile exime-
bant. Hinc utriuſque ſumere licet documenta, & deſer-
tæ Sodalitatis, & recuperatæ protectionis Marianæ, per re-
novatam devovendi ſe formulam, niſi enim hanc arripuiſſet,
& ſub Virginis tutelam rurſum confugiſſet, meliora ſpon-
dens, actum de ſalute illius fuiſſet. Accidiſſet illi quod
Judæ de quo S. Lacas, c. 22. v. 3. intravit autem Sathanas
in Judam etiam ſumpta ſacrà buccella. At quando? Teo-
philactus: quàmdiu unus diſcipulorum videbatur ex ſan-
Gto illo choro, non habebat diabolus tantum acceſſum ad
illum: ubi autem illum diviſit Dominus ab illis, ſtatim in-

vaſit eum diabolus. itd ille. Eant igitur, qui nihil penſi ha-

bent ſodalitium, & ejus ſtatuta deſerere; nam præterquam,
quòd amittant magnum ad virtutem calcar per Sodalium
exempla, bonorum operum & meritorum participium,
multas item indulgentias & gratias Marianas, per volun-
tariam ſui ſeparationem à reliquo Sodalitatis corpore, etiam
fſuübtrahunt ſe à ſingulari protectione Virginis, ut dæmon
ampliorem habeat campum & ad tentandum & ad penitus
perdendum, veluti lictor in ſtudioſum è matricula jamjam
expunctum. Unde qui maturiùs rem hanc expenderunt,
maximum in ea ſalutis ſuæ præſidium & adjumentum per-
ſpexerunt. Jaſtus Lipſius ſapientià ; & omnigenâ littera-
tura clariſſimus in Virgine Hallenſi c. 1. ità de ſe ſcribit. A
prima adoleſcentià D. Virginis amorem, & cultum indui
càmque patronam mihi, & ducem in periculis, in moleſtijs.
in omni vitæ curſu elegi, etiam in ſtudijs. Et ſi quid ac-
curatius pangendum, aut dicendum publicè eſſet, ubi fa-
mæ, vel memoriæ res agebatur, precibus, & votis ad eam

iviſſe me fateor, & felici ferè ſuccefſſu. Itaque ut primùm

licuit, in Sodalitium etiam ejus nomen dedi, quod in hac
urbe Lovanij, frequens, honeſtumque eſt, cui Patres Socie-
tatis

242 Cursus Annui Diſcurſus XIII.
tatis ESU præſident, diriguntque. Jam verò quo operz
pretio? à P. Leonardo Leſſio, qui moribundo aſſiſtebat,.
interrogatus, quæ tandem res eſſet ex omnibus, quas in vita
eſſiſſet, unde potiſſimum extremo iſthoc vitæ puncto
deledaretur: nulla, inquit, magis quàm quèd in MARIA
ſodalium numerum adlectus ſim, vide Pædagog. Chriſtian.
tom. I. p. 2. c. 25. n. 3 5. inter hiſtorias. Idipſum Lovanij

teſtatum fecit vir nobilis Sexagenarius, veteranus Virginis

Matris amator, & in Sodalitate cultor. Hic ubi ad extre·
ma vitæ deveniſſet: benè habet, inquit Sodales, quæ duo
ſemper mihi fuêre maxima vitæ præſidia, nunc ſentio,
quàm vera ſint, quâm ſolida morienti ſolatia. Unum,
quod Sodalis (ſcio quàm indignus) Dominam tamen me-
am & Patronam ſupplex coluerim. Alterum, quod pæni-
tentiæ, & Euchariſtiæ Sacramentum diebus Dominicis om-

nibus & feſtis Sanctorum frequentârim: ità plenus fiduciæx gi

ætatem maturam beata morte clauſit, & adſtantibus Sodali-
bus lachrimas excuſſit, quidni & vota pari ſorte morien.
di. ità annuæ Societ. 1604. Bituricenſi Sodali, licèt dolores
mortis prodromi, per acrimoniam exiguam loquendi mo-
ram permitterent, dum tamen fari fas erat, indicabat, qui-

II

I
ing
ſh
de
il
772
u
llbfa
ſelix,
Henr
mani
terin
unal
Uall

tone
Cerme
W
1
n,

bus hos inter dolores, ſolatijs in animo frueretur. Quim
dulce, inquiebat, quàm dulce? quàm ſalutare Virgo beg-
ta! eſt tuum Sodalitium: quid egi? quid commerui? ut
in illud adſcriberer? tu mihi honorariam tutelam adhuc
exhibuiſti, eam ne redde, niſi filio. Nemo unus adſtan-
tium erat, qui dulciſſimis his aculeis intimè confixus, non
ſimilem beatæ vitæ terminum exoptaret. Parens certé,
ubi ſplendidum filio funus curàſſet, filij ſtationem in Albo
implere voluit Sodalis factus. Annuæ §&J. 1671. Antiquius
eſt, quod habent Annuæ Dolæ 1594. Juvenis & Parthenone

pientiſſimus, Sodalibus, qui morienti aderant frequentes,
ut

lenkl
gui il
dent
puht.
onore
tlepro⸗
Nonum.
lier
e lc,
Vit tlie

Omen malum valedicere Sodalitati, Eg= 243

unt in extremo agone ſibi non deeſſent, obnixé rogatis, in
mD.a.nus ſumptà Chriſti crucifixi imagine: Credo, credo,
u ingeminabat: & iterum: non eſt itàa; mentiris; nam vi-

übiles dæmonum infeſtationes patiebatur. Ubi verò 2
Ipugna jam ſedatàâ tentatione reſpiravit, Q quàm bonum eſt,
inquir, B. Matri in ejus Sodalitio famulari: & cxſpiravit.
u Ita luctam periculoſiſſimam agonis ſuperavit ſub præſidio,
SD patrocinio B. Virginis: anne ſuperaturus, ſi eo deſtitu-
E tus fuiſſet? Momentum mortis unicum eſt, unde pend et
D felix, vel infelix æternitas: Et hoc periculoſum habuit
e Henricus ab Haiden Canonicus Trevirenſis: e ſtudijs Ro-
mDanis reditum in patiam meditabatur, cùm fatali morbo in-
m tercipitur. Narravit is in agone ſe ad inferos à Chriſti tri-
bunali jam detrahendum, defenſum fuiſſe ab advocata
u MARIA, ad dæmones ſic loquente: quid vos iſtum, aut
quid vobis cum illo, qui tot annos mihi in mea Congrega-

—–
—

tione ſervivit 2 Inde S. Andreas & Apollinaris Collegij
gelan Germanici Tutelares adfuêre, & Henricus deciſa lite felix
au vixit. Fuſins hoc referi Pædagogus Chriſtian. tom. 1. part. 2.
en c. 25 n. 33. inter hiſtorias. O quam fortunata Sodalium

mDors, qui in tam periculoſo æternitatis puncto, tam poten-

4 tem habent advocatam, & defenſatricem. Et quis eſt,
g qui illam tunc nollet: imè quis non vellet 2 hoc ſperare
habent Sodales, qui ad amuſſim legum Marianarum vitam
n⸗ aagunt. In actis Apoſtolorum legere eſt. c. 716, Paulum cum
honore dimiſſum eſſe à carcere, ubi ſe civem Romanum
1

g Leſſe prodidiſſet. Sic ſic, non habebunt, quèòd timeant dæ-
monum infeſtatiogem, vincula aut carcerem, qui ſe Cives
uH Marianos efſe comprobârint. Et adhue erunt, qui Soda-
ven litia Mariana contemnent: diſcant vel à mortuis, Annuæ
PpParaqaariæ 163 5. pag. 379. referunt Iſabellam magnæ
virtutis viduam, cætui ctiam Mariano inſcriptam, diem
leeß “” Hh 2ꝛ cx-

244 Carsus Annui Diſeurſus XIII.
extremum obijſſe, ſed noctu coram Sodalibus ad cadaver

comprecantibus revivixiſſe, atque ita Sodales allocutam.
Veſtri gratiâ ò Parthenij Sodales à DEI & omnium Matre

optima ad corpus redire, juſſa ſum: veriſſimè exceſſi è vi-

vis, in cujus rei indicium, quinque tantùm diebus apud
vos morari me voluit DEl Mater, ut nuntios ab ea lætiſſimos
ex me audiatis. Gratiſſimum eſt cæli, terræ que Reginæ

Partheniæ Congregationis inſtitutum, gratiſſimi, quot-

quot in ejus clientelam admittuntur. Sic pluribus horta-
ta ad vitam tanto beneficio dignam, ea, quæ apud inferos

viderat horrenda ,& quæ apud Superos jucunda, Reginz

cæli pulchritudinem & beatorum felicitatem recenſendo,
quintà pòſt die, ut dixerat, placidè expiravit. Prioribus
annis ut eædem aunuæ referunt, ſimile quid accidit, cum alia,
quæ ibidem mortua octo ipſis horis jacuit, inde iterum vitæ

compos, accerſito de Societate JES U Patri ſanctè affirmavit
ſe antè revera mortuam, ad vitam redijſſe per DEI Matris
beneficium, ut maculas quaſdam, quas in confeſſione obli
ta fuerat, Sacerdoti manifeſtaret. Addidit ſe alijs præte-

rea mandatis inſtructam, quæ Sodalibus Parthenijs expo
neret, DElparentem, videlicet vehementer pietate Clien-

tum; ſtudiõque virtutum delectari: pergerent porrò bene
cæptis inſiſtere, alijs etiam in Societatem pij fæderis adle-

Gtis, illam enim Matrem fore talium filiorum, & nihil eis

negaturam. Sed & ipſa Sodalium catalogo inſcribi, ac

confeſſione præmiſſa viatico immortalitatis muniri voluit.
4 .RE .. „13m
Ità denuo corpus deſeruit, & ad cælos abijt. Ecce quàâm

bonum, & quàm jucundum habitare fratres in unum, unde

confraternitas MARIÆ dicatur. Quàâm dulce vivere,

quàm ſalubre mori. Et huc invitat omnes MARIA verbis

illis judic 9. Sub umbra mea requieſcite, ſub umbella So-
dalitatis, & ego in adverſitatibus veſtris ac in morte ero

A
ly

inwe
Amp
guan
wir
Vipi
r s
ſanti P
dienne
Neoe
Plorin

lale⸗

(iiden

lite 14
ſerien
eroin

Quaàm ſalubre ſe, & ſua B. Virgini é&'c. 245
bis tegimen ardoris & umbracalum meridiani Eceli; 4. v. 19.
depræcaſio offenſionis & adjutorium casâs, exaltans animam,

C' illuminans ocules, dans ſanitatem & vitam, & benedi-

Ctionem.
akiß ege Ee ieik ib B as ey iy sapap Ai gAr ritr tfl e
DISCURSUS XIV.
Ad illa verba & pro nobis Chriſtum exora.

In umbra tua vivemus ingentibus Thren. 4.
verſ. 2s0. WZ

LDun Virginem Beatiſſimam diverſis arborum ſortibus Quàm ſa-
celebrat Eccleſiaſticus, ut cedro in Libano, cypreſſo lubre ſe, e
in monte Sion, palmâ in Cades, rosâ in Hiericho, olivâ in del eom-
eampis, etiam platanum addit, quæ exaltata eſt, jaxia a-
Iyuam in plateis Eccli. 24, v. 19. Et quidem in reliquis non

miror comparationem, aliquid enim peculiare Ggnant in
Virgine, prout & ipſæ ſingulari dote ſunt præditæ ut ce-
drus mira ſublimitate & incorruptibilitate, cypreſſus con-
ſtanti virore, palma conſtantià & fortitudine, oliva le-

niente liquore, roſa odoris fragrantia. At quid platanus?

nec odorem, nec fructum habet, inani foliorum denſitate
gloriari poteſt: umbram igitur ſolùm importat? ità eſt ʒ
ſed hæc ipſa exæſtuante Sole optatiſſima & gratiſſima eſt:

quid enim viator ardente caniculâ deſiderat magis, quàm
ſub umbram condenſæ alicujus arboris confugere, ac reſpi-
rare, aliõqui abjecturus etiam veſtimenta, quæ Aquiloni
ſæ vienti conceſſurus non erat. Quid Manaſſem Judithæ
Heroinæ conjugem, exhalare fecit animam? inſtabat ſuper
Hh 3 alli-

mendare.

246 Cursus Annui Diſcurſus XII.
alligentes manipulos in campo, in diebus meſſis hordeaca, G
venit aſtus ſuper capui ejus, & mortuus eſt Jadith. c. 8. v. 3.
habuiſſet ille umbram, ad quam ſe recepiſſet, contra ſolis
ardorem, non emarcuiſſet. Umbra igitur perutilis & ne-

ceſſaria, & quidem quòè denſior, eo jucundior, quò latior

eò gratior. Hanc autem præ Cæteris arboribus habet Plata-
nus denſiorem & latiorem, ut vel ex hac re ſit plurimùm
celebranda & laudanda. Commendatio platani inquit
Pplinius lib. 12. c. 1. non alia major, quàm ſolem æſtate ar-
cere, adeo ut aliqui, trans maria, & à remotis regionibus
eam umbræ ſolius gratiâ ad ædes ſuas devexerint. Et lib.
17. c. 12. umbra platani jucunda eſt, quanquam craſſa,

2* 2 - X . . . 4 . —
imèò quò craſſior, eò jucundior, quippe quæ ſolis æſtum ar-

cere poteſt magis. Hinc Romanis delitiæ erant, ſub um-
bra platani cæxnas ſumere: quemadmodum teſte. Plinio
lib. I2. c. z. Cajus Cæſar cum quindecim convivis facere

ſolitus, Licinius cum odtodecim. Xerxes Perſarum Rex

referente Herodoto lib 7. Alianolib. 2. variar. hiſtor. c. 1%
cùm in Lydiam cum exereitu veniſſet, ibique proceram ad-
modum, & pulcherrimam platanum vidiſſet, adeo pul.
chritudine ejus delectatus eſt, ut in ejus gratiam, licèt in ſoli.
tudine caſtra poſuerit in illius circuitu, eamque multiplici
ac pretioſo ornatu honoràrit, chlamydes, torques aureas,
& armillas in ea ſuſpendendo. Hoc effecit umbræ jucun-
diſſimæ gratia. At verò multò jucundior, ſimulque uti-
lior eſt umbra Virginea: vel ſub umbella Mariana militare
tutiſſimum præſidium. Virgo, inquit B. Jmadass homil.
7. de laudib. Virg. elegantiſſima orta de radice Jeſſe, ramo-
rum ſuorum mirabili extenſione, ſe ſe ubique terrarum ex-
pandit, ut diſperſos filios Adæ, ab æſtu, àturbine, & à plu-
via, umbrâ deſiderabili protegeret. itd ille. Hinc eſt,
quèd Apoſtoli, dum peractis exequijs ac corpore etiam
V Vir-⸗

Miri

Rar
Ii
n
EK
Peccaz
lun P

Nal

Chtra
ten

4 er 5

Uen,

dat, N

6

4
in
D
ſnn.
att ⸗
S
1

at

(bbu

ℳ
tu

0
a
ine.
gltes
n
e I⸗
Giint

,e

Qudàm ſal
Ereai in cælum ,& ſua B Eiroi .
eſe De mufenind commen rcceſliri 64 6 G&. 247
eirotaor eretue ens suse . neſlen⸗ 4 tumulo;
Gelum pradie⸗ . Rett rurſi vale 6 valae Sõ refert Coling 2
ge im prædicaturi, fere rſum diſpergim tora, & pro ſen⸗
ſidium perſecutionum Inus pondus Giei ur in gentes Ev is
Ze; in confugimus äl æſtus, gat.
praretlionem no da DEl Genitri ze lab tuum ar⸗
umbra: . rojici ix, ſub tuar dum præ-
Rung pec, nobiseno roene ſic turi an ſe btuam umbrtan
gine pro nobis exora & inter gen ecuri de ſalut in
inea morfan uàam gehntes: . e iꝶ
—. 11 ¾ cur . 4 am b „ tu modè
ardor qui ſub ene ijs, qui i Chri
„Vel æſti protecti jSs, qui in ri-
tioni. 9. — Us tentati . ione Mari umbra Vi
ne s El nocere poteri onis, vel tribul laha degunt ir-
proveniat: pote t, ſive à carne 4 ationis, vel pe lui
tum è nsenim Vi *§ 4 l perſecu-
qui neari⸗ ſed eriamerige Virgo ſuos mund ſivc à damo.
pœ m furor divinæ ir ripere. Et qui uxilio ſuo, nomtane
Rfrige inferni vina irac Mndier in edentotenn Vehemention.
a1t1 . Er 1
Sgare ſua enerre Barfercne ell wi 5 Vindictam 8.
ne velut umbrâ Virge ctiam hu &
. interpoſita hunc

ria Solis, i
la Solis id eſt
elite lis temper * iramn j
deccatorib exorata. Et at precibus, à Percator uſtitiæ eju
ſua pro ibus: omnes gur⸗ atulam ſe, ſicut catoribus devots
Zit autem „& omkes re . e eſt par⸗ exhib
contr- contra carna! refrigerare in rata rccipere ſub
a ventu arhalem ne ciperc iu
entum concupiſcent exufſ
tra tentam mundanæ vani cupiſcentam ſtos. Prote-
rem Solis enta divitiarum, nitatis; quia h , quia Vir
1 ram ſig . 1tiæ zisà i 2½ CO 2 11
nem, igna . 4à ille z Contra
gat Are ſolis na erleſtia . e ſtrologi ra ferno⸗
80 atet, ur dum n e iam Naruunt Virgi⸗
30 Mater; ut dum filium ipſum fua inte veſcentes rokenn
videt peccato erventione agi in-
ris mal agit ir-
„ad li-
bræ

248 Curus Annui Diſurſas Xiz

bræ pondus trutinantem, & jamjam in vindictarmn exarſu-
rum, æſtum illius refrigeret & peccatori placabilem red-

dat. Quàâ ex causâ D. Bonaventura in ſpeculo. Vuginu c. 3.
dum expendit illud pſal. 77. v. 14. deduxit eos in nube diei
ait: MARIA nobis eſt columna nubis; ; quia tanquam nu.

bes protegit ab æſtu divinæ indignationis „protegit etiam

ab æſtu diabolicæ tentationis, ſicut iterum dicitur in pſalma

104. . 39. expandit nubem in protectionem eorum. itd ille.

Nimirum ut nubes interpoſita ſolis ardorem temperat, &
umbram efficit: ſic Virgo ſolis juſtitiæ æſtum refringit, ho-
minique parit refrigerium. Übi noſtra Biblia apud Haba.

cuc I. c. habent, veniet dandtus de monte Pharam. Septua-
ginta legunt: de monte umbroſo. At quis ille mons um-
broſus. AAgellius ait: nonnulli montem umbroſum Beatam

MARIAM ſemper Virginem accipiuut. itd ille. Et ità qui:
dem ait Andreas Cretenſ. orat. I. in Annunt. Mons umbro-
ſus ab Habacuc propheticè decantatus. Methodius in feſto

Purific. mons umbratus ſpiritus S. Georgius Nicomedicenſ. de

Nativit. Virg., mons Sanctus, umbroſus & condenſus (4

virtutibus) de quo abſciſlus eſt lapis ſinè manibus, & in

quo beneplacitum eſt DEO habitare in eo. Damaſcenus in
Paracl. B. Virg. Mons umbroſus, quem Habacuc Prophe
ra prævidit obumbrans nobis paſſionum æſtu jactatis, & in
umbra mortis à malis nos perturbantibus liberans. itd ile.

Illa eſt ergo mons umbroſus, qui in æſtu iræ divinæ nos ob⸗

umbrat, ut in ſpem veniæ reſpirare valeamus. Unde Idio-
za, tu ſpiraculum hominis, quia per te reſpirat peccator in

ſpe veniæ. Idipſum ſub arboris umbroſæ i imagine nobis pro-

ponit Jacobus Monachus in Mariali c. 6. eſt, inquit, arbor

ramoſa & frondoſa, cujus pulchritudo delectabilis ad intu-
endum, umbra deſiderabilis ad quieſcendum, fructus ex-
petibilis ad edendum. Eſt arbor umbroſa univerſam oc-
cul.

ce

lel

i
Po⸗
lo⸗
o⸗

DD
r

loce

der

ſhe

.
Lnde

4 he ⸗

e

Dehez
eni

Cr
tn

(

Qudm ſalubre ſe, S ſaa B. Virgini &'c. 249

cultans rationalem naturam, & omnem intelligibilem ſub-
limitatem transgrediens, ex qua agricola ipie arcano mo-
do, tanquam ex umbroſo monte, apparuit, & figuras in
veritatis quietem ceſſare fecit: ejus fructus cùm acceprus
fuerit, immortalitatis eſca evadit. hacztenus ile. Laurum
arborem non lædi à fulmine credidit vetuſtas teſte Plinioe:
Unde Tiberius Cæſar tempeſtates & coruſcationes nimi-
ùm expaveſcens, cælo turbido, lauream ſibi ſolitus eſt im-
ponere coronam. ldem præſtat Beatiſſimæ Matris gratia
teſte Eaſebio, dum ait: nullum ibi tonitruum, nullum ful-

mDen ferire poteſt, ubi MARIX. aliqualis memoria ful-

mineſcit,. ſic ile. Quèd ſi verò æſtum iræ divinæ arcere
poteſt, umbrâ ſuæ protectionis quidni ardores alios tenta-

tionum, & tribulationum, unde unde evibratos. Qua-

propter Seraphicus Doctor in pſalterio pſalmum 90. ſic illi

accommodat. Qui habitat in adjudorio Matris DElI, in
protectione ipſius commorabitur. Concurſus hoſtis non
nocebit ei, ſagitta volans non tanget cum; quoniam li-

X

berabit eum de laqueo inſidiantis, & ſub pennis ſuis pro-
teget eum. Clamate ad illam in periculis veſtris, & fla-
gellum non appropinquabit tabernaculo veſtro. ità ile.
Adſtipulatur Richardus 4 S. Laurent. lib. z. de laudib. E.
Part. 7. dum ait: potens eſt MARIA ad protegendum:
unde ipſi poteſt ſecurè dicere ſervus ejus illud Job. 17. po-
ne me jaxia ie, & cujusvis manus pugnet contra me, ſic ille.
Eleganter prorſus in rem noſtram Philippus Abbas apud

Delrium dum illa Caniic. §. verba explanat: ego murus, &

shera mea ſicut turris: ubera, inquit, mea, non tantùm

ſunt ubera, ſed etiam turris: non tantùm nutriendi „ſed

etiam protegendi vim habent: nullus me putet habere,
Juo nutriam, & non habere, quo muniam: materna pie-
Ii S=J tas

2 66 Cursus Annui Diſeursus XIV.

. tri ir . .
tas mea, quos nutrit, etiam munit. hac ille. Rem ita ſe

haberé demonſtrant exempla, quæ diverſa à diverſis in

medium proferuntur. Præterco hic illud de cive Alex-
andrito uxorem & filiam in abitu providè B. Virgini com-
. . . 5 8 ——
mendante, videri poteſt Faber in auctar. feſto Aſſzump-

tion. z. n. 4. Pædagog. Chriſtian. part. z. c. 2 5. H. 2. 2. 8.

inter biſtor. Paalus Barry in anno S. 7. oktobri. Placet

memorare, quod recenſet Belluacenfis in ſpeculo Hiſtoria-
li lib. 7. c. S”2. de mercatore, qui Conſtantinopoli mu-

tuo ſibi datam à Judæo pecuniam, adhibita B. Virgince,
quaſi ſidejuſſore, coram ejus imagine promiſerat ſe red-
diturum, Sicque Judæo acquieſcente perrexit cum pecu-

nia Alexandriam, ibique feliciter negotiatus eſt. Inte.

rim imminebat dies debiti perſolvendi, & nec mercator
Conſtantinopolim reverti, nec tantillo tempore pecuniam
transmittere poterat: quid ageret? mirum init conſilium,

quod rara in B. Virginem fiducia ſuggerebat. Concluſit

debitam pecuniam in arculam, quam ſuo ſignavit annu-
lo cum hac inſcriptione: ſuſcipe Abraham (hoc Judæo

erat nomen) pecuniam, quam à te mutuam accepi. Hanc
arculam pridie ejus dici, quo perſolvenda erat pecunia,
impoſuit mari, ſupplicans B. Virgini, ut cam Conſtanti-

nopolim in manus Creditoris Judæi dirigat. Mirum di-

Gu, dirigente Virgine per tot maris ſpatia, una nocte per·
venit arca ad littus Conſtantinopolitanum, & quidem in

2 ,.⸗ . 8 7 4
manus ipſius Judæi, qui tunc naves Alexandrinas expe-

Gtans in littore deambulabat. Sed non hic finis miraculi.
Perfidus Judæus acceptà ſinè teſte arcâà negabat reduci mer-
catori pecuniam ſibi redditam, eàamque ab eodem inter-
poſità Magiſtratũs Conſtantinopolitani Authoritate repo- 5

.

ſcebat iniquiſſime: imò auſus coram imagine B. Virginis

juratre

Qudm ſalubre ſe, & ſaa B. Vireini &. 21
jurare ſe debitam pecuniam non recepiſſe. Vix hæc jura-
verat;, cùm imago palam omnibus audientibus in has vo-
ges erupit: mentiris, quoniam arcam cum pecunia accepi-
ſti, & abſcondiſti. Perculſus ille hoc prodigio, & tantæ
rei novitate petmotus ‚ſcelus ſuum faſſus eſt, & DEIpa-
ræ potentiam, juxtà ac miſericordiam agnoſcens, in Chri-
ſtianæ Religionis ſtatuta juravit. Quodſi tantam dulciſ-
ſima Virgo alicujus pecuniæ ſibi commendatæ curam geſ-
ſit, quid non præſtabit in vita, in anima hominis tutanda?
expertus id eſt S. Philippus Nerius, quando noctu con-
ſpexit DElparam ſuis manibus ſuſtentantem lignum, quod
altera ex parte totum extra murum erat, unde ruinam te-
cti, ædiculæ, in qua Patres Oratorij ſacra faciebant, ſequi
neceſſe erat. Hoc viſo admonitus agnovit vitæ ſuorum
diſcrimen B. Virgine protegente evaſiſſe, ſtatimque à
fabris tectum, ne ſponte corrueret & aliquem oppri-

meret, demoliendum curavit. Expertus Joſephus An-

chieta, cui Barbari Braſili nihil nocere potuerunt: licèt
enim aliquando ſe actarent tali, & tali die ejus carni-
bus ſe ſaturandos, non ità erit reſpondit ipſe, nondum
venit hora mea. Poſtmodum ab eco ſciſcitatus nonne-
mo, quà fretus fiducia id tam conſtanter affirmaret ?
Matris, inquit DEl promiſſo nixus, quo certus eram
vitam mihi non eripiendam, niſi quæ de ejus encomijs
inchoâram, abſolverem. Experta ſunt hoc etiam no-
ſtrorum domicilia, quæ à ſagarum infeſtatione Beatiſſi-
ma Mater tuita eſt. Cuùm ſaga quæ dam, ut refert P.
Nicol. Lancicius tow. 2. apuſc. 17. c. 2. in ſicilia multis
maleficijs, aliisque ſceleribus coinquinata, & eorum

convicta, ad rogum & locum ſupplicij eſſet deducenda,

interrogata, an etiam aliquando ad Societatis domicili-
. Ii 2 umfm

252 Carsus Annui Diſcurſus XIV.
um noctu, diaboli ope, uti ad alias ædes, delata ſit, præ-
ſente & audiente fatre Cicala ‚Rtfaſſa eſt, ſe quidem eti⸗

am voluiſſe eò deferri 4 diabolo, & pudicitiam quorun-

dam tentare, ſed cùm propè accederet, 4 perſona qua-

dam ſenio veneranda, repente apparente, fuiſſe prohi-
bitam, ne illuc intraret, dicente, Collegium illud eſſe

hominum peculiari cultu DElparam colentium, & ſub

patrocinio ejuſdem ſpeciali conſtitutum. lbidem refert

Bransbergæ in Pruſſia ſagam quidem ope diaboli in Col-
legium illatam fuiſſe, cùm videre cuperet, quomodo So-

cietatis homines in ſuis cubiculis deéecumberent, nullum
tamen prorfſus videre potuiſſe jacentem, eſto portæ cubi-

culorum eſſent apertæ, eò quòd DElpara Matronæz vene-

randæ ſpecie apparens, pallio ſuo expanſo, ubique aſpe⸗
tum illius impediret. Veriſſimè Eccleſtaſticus c. 6. v. 14.
amiciss ſidelu protectio fortis, qui autem invenit illum ( quia

rari ſunt tales) invenit theſaurum. Et talem ſe in omni

occaſione exhibet Beatiſſima Mater, ſi ſub pallium prote-
Gtionis illius confugiamus. Sic vidit Sanctiſſimus Patri-
archa Dominicus ſuæ familiæ Religioſos ſub MARIA

Virginis chlamyde. Vidit ſub pallio Mariano univer-
ſam Socictatem JESU, ex eadem Religione pijſſimus Mar-
tinus Guttierez natione Hiſpanus. Vidit glorioſa S. The-

reſia candidiſſimo pallio amictam MARIAM, ſub quo om-

nes Carmeli athletas complecti, & tutari videbatur. Re-
fert S. Antoninus 3. part. Hiſtor. tit. 23. c. 3. 31. fuiſte
Matronam notæ Sanctitatis, temerè tamen judicâſſe, du-
os juvenes ex Ordine Prædicatorum illac tranſeuntes, qua-
ſi nequaquam poſſent ſervare continentiam, inter utrum-

que ſexum ſic diſcurrendo; ſed apparuit illi B. Virgo, &

illos ipſos duos juvenes Religioſos pallio ſuo protegens
oſtendit,

— —

6
G
gli
zun⸗
,
il

6

on
(Ltu
,
(nnl

Gennri

R linm,
(charir
ellar

Chati
altos

pone
ini

Uibne
lunh

Ur.

Quam ſalubreſe, &' ſaa B. Viroini éy'c. 253
oſtendit, ſimuùlque reprehendit, quòd temerè judicâſſet,
eos cnim ſpeciali ſua protectione defendi contra omnes
carnis & mundi illecebras. Memorabile etiam hoc de
platano refert Plinius lib. 2. hiſtor. natural. quod in ſcu-
torum formam elatas habeat frondes & folia; cùm autem
ſcuta ad tutelam ſint corporis contra hoſtium tela & gladi-
os, indicare videtur Mater DEl verbis illis: quaſi platanus

exaltata ſum juxta aquam in plateis: ſingularem ſuorum

Clientum defenſionem. Bene inſtar platani MARIA, in-
quit Richardus à S. Laurent. lib. 12. de laudib. Virg. quia
juxta populorum peccantium aquas, protectionis ſuæ ſcu-
to precibus & interceſſionibus Judicis DEl iram retundit.
itd ille. Conſonat huic ſententia D. Hieronymi, qui illud
pſal. 44. adſtitit Regina à dextris & c. ſic legit: adſtitit Re-
gina à dextris faſcijs aureis veſtita & in ſcùtulatis veſtibus
ſcutulata dicitur, inquit Le Blanc in hunc pſal. tom. 3. ſect. 3.
art. §. n. 1 30. quæ quibusdam orbibus ſeu circulis, quaſ
ſcutulis eſt diſtincta, ad aranearum ſimilitudinem acce-
dentibus. isd ille. Habet ergo MARIA veſtitum ſeu pal-
lium, quo ſuos protegat, & quidem deauratum, quia

charitate plena, & ſcutulis diſtincum, quia potens ad-

verſariorum impetus retundere. Annén verè ipſamet
Virgo dixit Sö. Brigittæ lib. 4. revel. c. 13. quòd ſicut

cCharitativa Mater, dum vidit filium nudum ab inimicis
acutos gladios habentibus, ſic occurrentem, nonne ipſa
opponeret ſe periculis, viriliter, & filium ſuum de mani-

bus inimicorum ſuorum liberaret, & eriperet: & in ſiau
ſuo gaudenter conſervaret? ità facio, & faciam ego om-

nibus &c. unde ipſammet Brigittam monuit, referente F.
Paulo Barry pro 1 8. Decembris in anno S§., ut diebus ſingu-

lis ipſa Brigitta, & tota ejus familia veſperi congregata ora-
Ii 3 ret

—2

254 Cursus Annui Diſeurſas WI.

rer Ave Maris ſtella, & ſe per illa verba: monſtra te ſſe

Matrem & c. ſibi commendaret; ſi cnim hoc praſtiterigt,

ſpecialiter eos ſub ſua protectione futuros appromittit.

Hoc documentum ſecutus Ifraël frater 8. Brigittæ, qui
advertens ſe brevi moriturum, templum ſummæ Virgini
dicatum adijt, ibique digito imaginis ejus annulum, quem

geſtabat pretioſum, impoſuit dicens: tu mihi Domina es;
ſempeérque fuiſti chariſſma, ſuper quo teſtem invoco fſi-
lium tuum, ideo me, & animam meam tuæ providen-

tiæ do, dico. addico. Ità Barry in anno S. 21. Novemr.

ex revelat. S&. Brigittæ lib. 5. c. 95. Quid poſſent amabò,

nocere etiam dæmones tali morituro, qui ſub protectio-
ne MARIE eſt? de hac enim Bernardus tom. 2z. eper.
Tu terribilis, ut caſtrorum acies ordinata: annon horru-
erunt Principest tenebrarum, quando viderunt præter mo-

rem, armaturâ omni fortiorem , inſtructam contra ſe

procedere fæminam, fæminam fortem, ad bellum do-

tiſſimam, cujus enſis ſuper femur ſuum, in circuitu e-
jus acies valida ſpiritualium virtutum (Angelorum) ſuo ſe

invicem ordine tuentium, timor & tremor ſuper eos ve-

5

nerunt, ità quòd dicerent: ecce plus, quàm Eva hæc,

caſtra DEl ſunt hic, fugiamus Iſraéëlem. hæc Bernardus.

Juverit etiam audire, quod litteris conſignavit ?. Paalus
Zehentner in verme malæ Conſcient. lib. 3. c. 2. G. 5. n. 10.
Tres fidiſſimi Sodales aliquando in campum ſe contule-
runt animos agitatione corporis, & purioris auræ hauſtu

recreaturi: cùm ecce tibi ſæva tempeſtate comprehenſi

ſfunt, antequam ſensère. Nam ſubitò condenſari nubes,

aer nigreſcere, mugire cælum, frequentia, inter alter-

nos beatus, diſcurrere fulgura, & extrema minari. Nec

multè pòſt audiri vox, feri, feri: dictum factum, cum
ver-

lie .

;
Uabe
Viro
N
ra

Vn
EMo
in r

lera ea
Chnme

enid
lusgue

cubitun

o
i, n.
Uni
lye

fnübee

Aal

Vide 1 er,

Quàm ſalubre ſe, & ſua B. Eireini c. 25 5
verbo fulmen cecidit, proſtratéque è ſocijs uno, reliquos
metu, ac pavore concuſſit. Dum attoniti hærent ſuper
facto ſocij, rurſum cæli murmura, rurſum vox inſonuit:
feri, feri, & jam alter fulminatus jacet. Quis jam animus
tertio, quæ trepidatio, quæ ſolicitado, quod effugium?
indignanté ctiamnum cælo, & flammas, cum perpetuis

mugitibus ejaculante: arborem aut aliud latibulum quæ-

rat? at contra vim fulminis tutum nihil, nihil impene-
trabile. Inter hæc bonæ mentis cogitatio ſuboritur, ut B.
Virgini ſe commendet, & ejus tutelam imploret: cadit
itaque in genua, & manibus complicatis orat : ſub zuum
præſidiam confugimus &c. Vix iſta homo trepidus finijt

S& jam tertium ex nubibus imperium advolat: feri, feri,
at mox alia vox repoſuit: non poſſum; nam per ſub tu-

um præſidium, ad Matris Virginis patrocinium confugit.
Ità evaſit incolumis, per unius DElparæ tutelam, cui ſe
commendârat. O quâm providè agunt, qui non tantùm
in evidenti neceſſitate, ſed etiam extra illam DElIparæ ſe

ſuasque actiones commendant, dum manèe ſurgunt, dum

cubitum concedunt, dum domo egrediuntur, dum opus

aliquod aggrediuntur: neſcit enim homo ubi fatalis ca-
ſus, animæ vel corpori noxius nos expectet. Quam fa-

cilè eſt genuflectere, & dicere unum ſub tuum præſidi-

um (de quo vide aliud adhuc exemplum apud Barry in an-
vo S. pro 23. Decembris) aut cum B. Henrico Suſone Or-
Qiſnis Prædicatorum: nos cum prole pia benedicat Virgo MA.

RIA: aut dum hora ſonat, cum S. Richardo Angliæ Epiſ-
copo: MARIA Aater gratiæz AMater miſericordiæ, zu nos
ab hoſte protege & mortis hora ſuſcipe. Exemplum ſi cu pis

vigde Barry l. cit. 13, Octobr., ubi per hanc oratiunculam 4
dæmonis faucibus ereptus recenſetur. Et nos igitur, Cli-

entes

256 Carsus Annui Diſcurſus XIV.
entes Mariani, confugiamus ad umbram Virgineam, ſub
protectionem Beatiſſimæ Patronæ noſtræ, Matris noſtræ:

dicamus ei mane quotidie conſuetum ſub tuum praæſidium

&c. Ad hoc nos hortatur Abſolon Abbas ſerm. 25. ſub
umbra ejus pauſandum eſt, ubi in æſtu vitiorum refrige-
rium, in preſſuris ſæculi umbraculum, & in omnibus
laboribus, qui vitæ hujus faſtidium ingerunt, quietem
aſlequamur. ità ille. At idem nos animat D. Bonaventu-
ra ſerm. 1I. de aſſumpt. B. V. nunc habitamus, inquit, in ad-
jutorio Matris Altiſſimi tanquam ſub umbra alarum ejus:
& poſtmodum in conſortio gloriæ ipſius, tanquam in ſinu
ipfſius confovebimur. Tunc erit una vox lætantium
emnium noſtrům habitatio in te Sanca DElI
. Genitrix. itd ile.
xX X

.
3–

:re 257

ðè

EeESE

DISCURSUIS LI.
Super illud: Regina Celi letare. èè

Secundim multitudinem dolorum meorum in cor-

e nmeo conſolatienes taæ læzifcaverant animam meam.
nn PIal. ,,3 H
nG 2 ð

Oſt nubila Phæbus, poſt mærorem gaudi- Gaudium
um, poſt miſerere, lætare, remeavit nobis Rs er ani
6½ Clientes Mariani. Eccc Antiphona Maria- übi ante
na inſonat: Regina Caæli lætare. Regina alios appa-
Cæli: ità applaudunt, ità congratulantur Hartectio-
Angeli Dominæz noſtræ, quam etiam pro ne.
Domina & Regina venerantur: ſicut enim filium ejus Chri-
ſtum, ut Dominum & Regem neceſſe habent confiteri; ità
Matrem ejus, Dominam ac Reginam venerari, prout jam
nuper diximus, Itaque ingeminant: Regina cali lætare:
Sit tandem terminus mæroris, quippe jam finis eſt dolorum,
quos filium tuum pro humano genere ſubire oportuit. Sit
principium immenſæ lætitiæ: Beatam enim & glorioſam vi-
tam inchoavit dilectus tuus: vivit, qui fuerat mortuus, re-
ſarrexit, qui fuerat tumulatus, triumphat victor glorioſas,
qui erat opprobrium hominum, & abjectio plebis. Regina
cali læatare. Hoc canticum Angelorum, hic applauſus Vir-
gini Matri factus eſt ab Angelis, tota prope Româ audien- vide Spi-
te, & conteſtante. Rei ſeries ità ſe habet. Graviſſima peſtis oellum in
4 . .„. ⸗ .ð throno Dei
160 ſæviebat Romæ circa annum Domini 590, ut etiam ſternu- teidenis.
K k . tantes;

258 Curtus Annui Diſeurſus I.

mur, oſcitantes autem crucem formemus. Sublaté hac
cadem peſtilentiâ Pontifice Pelagio electus 8. Gregorius,
qui ipſo Paſchalis die ſolennem ſupplicantium Ordinem in-
ſtituit, in eõôque circumgeſtari voluit imaginem DBlparæ,
quæ à S. Luca depicta, eximia populi religiene in Balilica
S. MARIER, ad præſepe colebatur. Factum eſt autem; ut
quocunque imago portaretur, venenata lues remitteret,
Qua de re, DEO grates referentibus, etiam concentus An-
gelicus auditus eſt Genitricem DEl hilce collaudans, &
concelebrans: Regina cæli lætare allelui«: quia qaem mer ki⸗
ſyi pertare allelaja reſurrexit ſicus dixiét allelgja: hoc jubile

audito S. Gregorius, divino motus ſpiritu, adyecit ex tem-

pore! ora pro nobis DEII M. Allelnja. ità ex Carolo Sigo-

nio,„ Gregorio Thaumaturgo & alijs Baronias tom. 8.

ad annum Domini 5990. Quamquam verèò Angelicum hoc
melos, tum primùm orbi innotuit, eſt tamen quorundam
apud Pelbartæm pia exiſtimario, jam olim Virgini ab Ange-

lis decantatum, quàmprimum Chriſtus ² mortuis reſurte-

zit: ſicut enim piæ mulieres ſepulchrum inviſentes, pri-
müm viſione, & alloquio Angelorum, recreatæ ſunt, de-

inde verò Salvatoris redivivi præſentiâ, prout Evangeliſttz
conteſtantur; ità pronum eſt credere miſſos eſfle ad V ir.
ginem Matrem Angelos, cum Gabriele, qui mox „atque
reſurtexerat, annuntiarent ei filium rurſum vivere „dum
interim ille Patres veteris teſtamenti in limbo, jam eorpore
glorioſus inviſeret, eéſque ſesum tanquam prædam, mor-
ti & dæmoni ereptos „cum triumpho educeret. Itaque
jam tunc Matri DEl congratulantes, & collætantes acci-

