Gi592_qt
author: Worpitz, Georg

—

N12c511676110 021

IIHIHUIIIIIIVeIIIIAI K

U8 Tübingen

———ʒ——́õ —

.

GGGGGG
GGGGGG, e
GGGG

ClIRSIS ANNUUS
PRESIDIS MARIANI:

1NXαι. ν“r DEIGA
Solennium quatuor Antiphonarum

ALMA Redemptoris Mater.
AVE REGINA Cœlorum.
REGINA Ccli lætare.
SALVE REGINA Mater miſe-
ricordiæ.
Nlena esn, E Neingautenkr.

Sacris Litteris, Patribus, Revelatiônibus, &
Hiſtorats præparatus, & expeditus:

In ſulſidium Præſidum Congregationum Mariana-

ruam, nec non Concionatorum in Whn
Beatiſſimaæ 3 bst.

R. P. GEORGIO WORPIZ.,

Societatis ES U Sacerdote.
Cum Gratia & Privile Ss* Sacræ Cæſareæ Majeſtatis,

Et fucultate Siperiorum.

tHeggeeSe aa s a&&ssErEeee-S eEe
AUGUSTEE Vindel. & DILINGE, e
Apud JO ANNEM CASPARUM BENCARD. S
ANNo M. DGC I. , W.

.
zAee,

S
R

Præfatio ad Lectorem.

—Ateriam profero Benigne Lector, non formam-
expolitorum diſcurſuum, ſi ordinem & connexio-
nem excipias: tum quèòèd potifsimum Antipho-
narum veritatem iabilire intenderim, ſenſu
& conſenſu Patrum, nec non Doctorum, tum, quòd
ſæeulum noſtrum tam incultum non ſit in campo Eloquentiæ,
ut poſt tot editos in lucem libros, excultaque ingenia, quisꝗue
pro genio ſuo non queat formam, quam volet, inducere,
amplificationem ac epilogum Auditori accommodatum ſuper
addere. Quadrigam ſolennium in Eccleſia Antiphonarum
apparavi, non plauſtra verborum, vel delectu radiantium,
vel faſtu turgentium attuli. Atque utinam hujusmodi merci-
bus in emptione librorum multi deluſi non eſſent: quemad-
modum & anguſtis eorum propilæis, ac ampliſsimis titulo-
rum promiſsis, ubi auri ſtreperi multum, ſinceri parum⸗
Habebit hic Lector in plerisque diſcurſibus, quòd omittat,
potiùs, quàm quòd deſideret, cùm enim tanta ſententiarum
copia diſcentem affligat, ſatis erit, me authore, unam alte-
rãmve habito delectu in medium verbotenus adducere, reli-
quarum authoribus ſolùm indicatis; inhærendo interim alicui
loco, obiter à me inſinuato, qui amplificationi deſervit.
* a 2 Quod

Præfatio ad Lebktorem.

Quod ſi etiam vernaculâ dicere contingat, tum quidem nee
multitudine ſententiarum Latinarum ſeſe oſtentet, nec unius
vel alterius longioris exactà relatione: hoc enim Latini ſermo-
nis ignarum longâ expectatione detinet, & detentum faſtidio
afficit. Satis igitur erit ſenſum in verbis latentem afferre, &
verba paucula Latino efferre ſermone, in quibus vis eſt, &
energia ad rem nobis propoſitam. Et quanquam in his fide-
liter allegandis labor & induſtria non defuerit; quia tamen
in librorum penuria ſingulos inſpicere non licuit, aliorum rela-
tioni fides habenda erat; uti ſunt P. Antonius Spinellus in
Throno Dei, P. Chriſtophorus W'ratislaw in Stimulis Ma-
rianis, Hippolytus Maroccius in Bibliotheca Mariana. Quæ
verò ex Sancto Bernardo, Bonaventura, Antonino, Bernardino
Senenſi, Pelbarto &c. loca, & ſententiæ depromptæ ſunt, dili-
genti oculo ſunt reviſæ in ſuo Authore. Quòd autem-
ſingulorum teſtimonia terminaverim cum toties repetito
ſic ille ità ille &c. id pro privata cujusque feci notitia, ut
aliena dicta à meis ſecernerentur eò certiùs, quò magis conſtat
hæc à Typographis confundi, dum alio charactere exprimenda
eſſent. Cæterum pro publica lectione, vel declamatione hæ
particulæ prætermitti poſſunt, nè faſtidium pariant.
Vale, & fruere, ut vis Amice Lector.

—

— — —

—,.— —

— — —

&‿Annotatio ad Przſigem Sodzlitatis Marianæ,

Uandoquidem cum menſe Novembri, tam ſtudiorum, quàm
Congregationum apud nos, initium ſumitur; interim verê
ſunt Dominicæ aliquot us; ad Adventum, quo Alma Redem-
ptoris Mater inchoatur ab Eccleſia: poterit has prævias Dominicas ſibi
vendicare Præſes, in reformando Soda itio, ac Magiſtratu, in explanan-
dis regulis, ac 2lijs promendis, quæ ad Sodalium fervorem & profectum
faciunt. Nec inutile erit diſſerere de SS8 Patronorum cultu menſtruo,
de emolumento ſentent'æ in ſcheda ſcriptæ, de virtute implantanda,
aut vitio extirpando per examen generale, ut vocamus, vel particulare,
atque ctiam de facienda oratione pro aliis. Videri poteſt Drexelius
lib. 2. in Triſmegiſto. In defectu omnis alterius materiæ uſui eſſe po-
terunt diſcurſus præliminares, quos in hunc finem Antiphonis præmiſi.
Ora pro me amice Lector, cui ſervire volui, & vale.

JO AN NFE JS dAIITLLEEK,

Societatis EsU, per Bohemiam Præpoſitus Provincialis.
Omnibus in quorum manus hæ litteræ Patentes venerint.
Salutem à Domino Sempiternam.

Cm Librum cui titulus: Curſus aunuus Præßidir Mariani, à Patre Georgio
Worpitz, Noſtræ Societatis Sacerdote conſeriptam, tres ejusdem Societatis
Sacerdotes tecognoverint, & in Incem edi poſſe judicaverint: Poteſtate à Patte
Noſtro Thyrſo Gonzalez Præpoſto Generali ad id mihi dataâ, facultatem concedo,
ut Liber Lypis mandetur. In quorum fidem has litteras manu meâ ſubſcriptas,
& ſigillo officii mei munitas dedi. EHradiſtii, 26. Septembris. Anno 1704.

(L. S.) Joannes Müller.

. a 3 Idexr

õä

Index Diſcurſuum hic contentorum.

Dileuiſae l præliminaris. Honorificum eſt ſervire B. Virgini, quia magna De-
mina eſt,
Dilc. II. Sodalis munus eſt, Sodalitii ſui regulas obſervare.
Diſc. III. Sodalis Mariæ virtutes imitetur, ſed maximè puritatem.
Diſc. IV. B. Virgo à ſuis Cultoribus laudanda,
Sapen Alma Redemptoris Maten.
Diſc. I. B Virgo alma eſſe comprobatur ex Latinorum & Hebræorum ſenſu.
Dilſc. II. Quantum Chriſto Redemptori, & ejus Matri debeamus.
Diſc. III. Porta patens in cæxlum Matia, quia peccateres aliàs damnandi falutem
conſequntur per illam, tanquam per portam miſericordiæ, qui per portam
juſtitiæ non intrarent,
Diſc. IV. B. Virgo ducit, & ditigit nos ad portum æternæ felicitatis, ut ſtella maris.
Diſc. V. in periculo peccandi Dei Mater invocanda, ne peccato per conſenſum
ſuccumbamus.
Diſc. VI. Omnibus quidem peccatoribus ſuccurit Maria; ſed ijs maximè, qui ſe
ſeriò volunt emendare.
Diſc. VII. Miraculum miracalorum Deum eſſe incarnatum, & natum ex. Maria
Virgine.
Diſc. Fn. Maria Virgo ante partum, in pattu, & poſt partum.
Diſc. IX. per ave peccatores liberantur ab æterno væ.
Diſc. X. pet ave Maria, varia conferuntur beneficia.
Super Ave Regina cælorum.
Pilc. I. Cùm ave idem ſit, quod gaude juxta Feſtum Grammaticum de verborum
ſigniſicatione, oſtenditur gaudendum eſſe in exoptato ortu B. Virginis.
Dilc. II. Maria Regina Cœlorum, id eſt, Sanétorum omnium, quia omnes ſupera=
vit gratiâ, & meritis.
Diſc. III. Vox ave explicatur cum applicatione ad B. Virginem.
Dilſc. IV. Servum, & mancipium eſle B. Virginis honoriſicum, & lalubre.
Diſc. V. Sæpius repetita ſalutatio perplacet Virgini. .
Diſo. VI. B. Virgo eſt radix noſtræ ſalutis, & bonorum omnium, quæ habemus
in Chriſto.
Diſc. VII. Maria porta orientalis Solis juſtitiæ Chriſti. .’
Dilſc. VIII. De gaudiis B. Virginis in terra, præſertim ex clara Dei. Viſione illi-
ſepius exhibita.
Diſc. IX. Maria glorioſa, quia prima virginitatem vovit, 2. quia Mater & Virgo. 32.
qula Mater non cujuscunque, ſed Dei. .
Dilc. X. de pulchritudine B. Virginis interna, quoad animam,
Diſc, XI, B. Virgo miraculum pulchtitudinis corporeæ. . Dici
7 110:.

₰ℳ

— — — — — —

Diſe Al. B. Virge per paſſionem Filii denigrata, per gloriam mattyrii formoſa
effe ta. “
Diſc. XIII. malum omen valedicere Sodalitati, aut ſervitio B. Virginis.
e Diſc. XIV. Quam ſalubre ſit ſe, & ſua B. Virgini commendare.
vyer Reginz Cali lætare. UJMMWG
Diſc. I. Gaudium B. Virginis ex filii ſibi ante alios apparentis, reſurrectione.

Dilc. II. Gratiæ Deo agendæ pro beneficiis, exemplo B. Virginis in ſuo Magnificat,

Dilc. III. B. Virgo Virginitate placuit, humilitate concepit filium Dei.
Diſc. IV. In adverſis Deus laudandus, exemplo B. Virginis in paſſione filii.
Diſc. V. De fide B. Virginis in Kicas patſogis, & mortis Chriſti.
Diſc. VI. Iuvat B. Virginem in ejus imagine colere, & invocare.
awypen Salve Regina.
Diſc. I. B. Virgo ſalutanda potiſſimùm ez eo, quòd filium Dei in ſalutem noſtram
educàrit.
Diſc. II. Matia Matris Dei in Reginam inauguratio
Diſc. III. De regali mumifcentia Virginis in lole expreſſa.
Dilc. IV. B. Virgo eſt Miſericordiæ Regina ſimul, & Mater.

Dilſc. V. B. Virgo Mater Miſericordiæ proprié, quia genuit Miſericordiam divinam,
Dilſc. VI. Per Mariam ad vitam ſpiritualem regenerati ſumus.
Diſc. VII. B. Virgo eriam vitam corporalem dat, & conſervat.
Difc. VIII. Maria in Chriſto multiplicem dulcedinem nobis attulit.
Diſc. IX. B. Virgo dulcedo beatorum , tam Angelorum, quàm hominum in cœlo.
Diſc. X. B. Virgo eſt noſtra maxima ſpes poſt Deum. MM
Dilc. Xl. B. Virgo ſingulariter eſt ſpes peccatorum, quia maternam eorum curam
erit.
Dilc. XII. Maria pacis cœlum inter & terram, Deum & hominem reſtauratrix.
Dilſc. XIII. Ideo tantus fidelium recurſus eſt ad Mariam, quia Deus vult illam ho-
norate, ut per illam ipſemet honoretur.
Diſc. XIV. Deus vult Mariam ſuum adjutorium eſſe in ſalute hominum promo-
venda; unde rectè invocatur. .
Diſc. XV. Maria univerſale refugium in omni neceſſitate.
Diſc. XVI Matiam univerfale eſſe refugium pluribus comprobatur.
Diſc. XVII., Ad B. Virginem clamant ingenio tafdi, ut lumen ſcientiæ conſequantur,
Diſc. XVIII. Cuͤm per Mariam, perditam ab Eva fafutem recuperaverimus, ſpera-

mus per eandetn neceſſaria ad falutem: ideo ad eam clamamus.
Dilſc. XX fuſpiria, & preces jaculatoriæ ad B. Virginem commendantur. 1
Diſc. XX Ex valle lachrimarum ad montes, id eſt, fanctos, & maximè ad B.
Virginem ſulpirandum eſſe.
Diſc. XXI. oſtenditur Mariam eſſe noſtram advogatam.
Diſc. XXII. In mortis hora praſtò eſt Maria ſuis Clientibus tanquam advocata,

& Mater agonizantium,

AQ

(G £
Dic. XXIII. Maria etiam in ka leriſans clisntibus aſſi kindena,Gtna
Dilſc. XXIV. quàm vigiles & miſericordes oculos habeat B. Virgo. R,
Diſc. XXV. B. Virgo etiam animas purgatorii reſpicit, ac ijs fert opem.
Diſc. XXVI. Signum prædeſtinationis- Veſt amare, & colere B. Wdrm
Diſc. XXVII. B. Virgo juvat eccacdres cclumm, & viſionem Dei.
Diſc. XXVIII. Miſericordia Mariæx erga Pegcatores uniern
Diſc. XXIX. De benignitate 8 à abilitat Virginis, i in Pos homyi ee
Diſc. XXX. Beata Virgo amarituginen Hujus vitæ atque etiain morfis, düleer
nobis reddit. „
Diſc. XXXI. Marix nomen cum n neffhae. ES Lin morte arpeinſimnei , 4

— ce I.
—

INDEX T IHE M AT UM 1. Ni
in Feſta Beatæ Mariæ Virginis.

In Feſto Immaculatæ Conceptionis.

B. Virgo eſt ſine ve eulpe S&panz Aiſe unſu 3. in avt Rkpini. piaa ualin , grutie
babhuit à primo inſanti onerprionin, igitur Proraem o, Tabuit: mn en Tocam. diſo. 2,
in ave.
Tota pulchra es amica mea, & macula non eſtin te. Cant. 4 2 Palekrualin
3, Virginis quvall animam. diſe. io. in ave, quond, corpus Atſe: II ibidem.
De qua natus eſt BSIIS. Zitulo maternitatis divinæ omnia B. Virgint enpetnut
= S. Sralie, eriam immaculata conceptio. di, 6. Præliminari. D 4

Feſto Nativitatis B. Virginis-
Gaudendam de exortu B. Virginis. dAiſe. 1I. in ave Regina eælorum. Etias ex hoc
apite , quòd ſit ſalutis noſzræ, & bonorune omnium radix diſe 6. tbilem. .
De qua natus eſt ESIIS, & nos omnos Wiritnaliter in TESIl. WMeo eſ vire
noſtra & Mater viventium. Aiſ 6. in Salve Rogina. WMed etiam I. noßern duleeds
diſe. 5. & 30. in Salve. Mariæ nomen importat mare gratiarum, diſ. 2. in Zve. Eſt
tella maris, ſen mundi hujus, nos ad portum aternæ felicitatis per Aucens. Aiſo. g.
in Alma Redemptoris. Nomen illius eum nomine Jkſu ſalubriter invocatur Aiſö. 31.
in ſalve, Egredietur virga de radice Jeſſe. Iſai. 11. B. Virgo eſt virga ſumea, ligne,
auréa, ferrea, ex F. Bonav. Aiſe. 17. in. Salve. Hæc Virga eſt Aaronis ſins virili
bumore concipiens, diſe. 5. in Alma Redemptoris, quæ dulcem Pultem nobir Poru-
lit. diſe: . in Salve Regina.
. Feſto Annuntiationis B. Virginis.
Ave. B. Virge ſalutatione angelica honöranda,quia multum laboravit in nobis. 18 fili-
um Dei nobis edacando. Aiſe. t. in Salve Regina. 2dö paceze Deum inter, & hominem
faciende. diſe. 12. 1ibidem. ztiò qia her Ave peceatores liberantir ab aæterno Ve
diſe. 9. in Alma. dt quia per ave t, iplicia confernntur benefia diſe, 1o. idem.

Denique quia repetita ſalutatio perplacet Wgini dRiſe. 5. in ave. Regina elorum.
Gratia

1.

₰ℳ△

„ —— —

41

Gratia plena. Be nlzaftadire , in B. Virgine vide diſe. 2 in Ae Regen’
zelorum. Spiritus S. ſuperveniet in te, ur quid? cum jam, ſit gratid plenz“ ut eaz
Wuperimpleat? ad quin ut gratiæ ſupen efluentes in nos redundent. diſoes ry. in Salve
Reginzg. Ecce ancilla Domini, virginitate placuit, humilitate concepit. diſe. 2. 1.
Regina cœli. D

aciamus ci adjutorium Gimile ſibi. Geneſ., 2. v. 18. Maria in adiatoriam homi-

mis redimendi aßampta Aiſe. 1g. in Salve Regina aunde meltori titulo eſt Mater viven-
Jum dudm Ea Aiſä., 6.s ibidem vide etiam Aiſours, Iö. iidens. Maximiem wmiiräcn-
m Dei hiliuze eſſe inearnatum, & natam ex Virgine. diſe, J. in Alima. Quatztum
Cbriſto Redempitori, & ejus Matri debeamus. diſe, 2 in alma Redemptoris.
Feſto Viſitationis B Virginis. “
Abiit in montana. B. Elrginis miraculoſe imagines plerumque in montibus, ut exr
valle lacrimarum in noſeris neceſſtatibus, oculos lovemus ad montes, güuia inde

veniet auxilium nobis, Aiſe. 20. in Salve Regina.

Abijt in montana, at gJoannem in uter? Matris exiſtentem al originali peccats
Iiberaret. Aſe. a in balve poſt medium. Maria ſuscurrit peccatoribas poſt lapſun,
ſe. 6. in Alma Redemptoris., Saccurrit & in periculo pecqcandi nè labantur. diſe. T.

tbidem. Quaäm vigiles & miſerirordes oculos habeat Maria Aiſe. 2z in Salve De

maxima B. Virginis meiſericxordia erge peczatores, Aiſe. 25. ibides. Eſt Mater
miſericordig. Aiſe. g. ibidem.

AIt ſalutaret Eliſabeth. De amabilitate & aßabilitate B. Virginis diſe. 20. in Saloe.

Libenter nos ſælutat gratid, ſi illam ſalutemus per ave Maria diſe. y. in ave Reging.

Benedicta tu in mulieribus. B. Virgo benedicenda & laudanda diſt. a. prælineinari.

H glorifeanda guia Virgo glorioſa diſe. g: in ave Reg. de
Venerunt mihi omnia bona pariter cum illa. Sap, .v. l uti cum arca in domum
Obededom. z. Reg. 6. nam per Mariæ præſentiam jonnnes ſanékifcatus, Eliſabeih
Wirita prophetiæ impleta, Zacharias eodem & præterez ußun lingaæ recepit, cum

uantè eſſet mutus. Ber Mariam Deus ſaa viult conferri lezefeiz & gratiat Aiſe. 12.

6G 14. in Salve, Ettian per imagines illius eonfert henefiia diſo. 6. in Regina ecli.
AKN PFeſto purificationis B. Virginis.
Maria non habet opus purifeatione, quia Virgo ante partum, in partu, poſt par-
tum, Aiſi. &. in Alma., Vide etiam in Ave diſc. ʒ. ad Rnem. Licèt ergo ſit Virgo ſinga-
laris, vult tamen in vivis haberi & vederi, àt communismulier, diſc. 7, in Alma.
Tulerunt illum in jeruſalem ut ſiſterent eum Domino., B. Virgo juvat zeccatores
ad ealeſßtem Jeruſalem, & Dei viſionem diſe. 2,. in Salve. Signuns Preneſtinationi?
eſt amare, & colere B. Virginem diſe. 26. ibidem. 8
Maria Chriſtum Deo oblatum redemit, cum Anna Samuelis Mater 1. Reg. I. v. 2 6.
Klium ſuum in templo reliquerit; quia voluit ipfamet illum eduzaere ad noſtrane rer
demptionem diſe. I. Salve. 8
Nunc dimittis ſervum tuum. Felix Sineon, qui in præſentia JEſa, & Marie
moritur. B. Virgo in hora mortis ſuis adeſt Clientibus diſe. 22. in Salve. Gloriæ nomen
ane nomine Jkſu in morte invocanaum. diſe, 3l. Salve, Cum dilci cantico
b 2 mori-
„

6*3 (†) 89

moritun Simeon, veluti e);gnut. B. Virgo vitæ & mortis amaritudinem dalcorat.

Aiſe 30. in balve.
Lumen ad revelationem gentium. Mariz eſt porta Orientalis, ex quæ mundo lIux
eſi orta. Aiſe. g. in Avt. confert etiam lumen ſeientiæ ozadioſis ingenio tardis diſeetz.
in Salve. Tpſa eſt lumen ad imitandum diſe, præliminari 3.
Suſcepimus Deus miſericordiam tuam in medio templi tui. pſal. 47. v. 10.
E. Virgo nobis genuit miſericordiam divinam diſe. y. in Salve. Vide prius Bernar-
dum hoc feſto abi præcitatum plalmi locum præſenti Tolennitati applicat cum Eccleſiæ
en Miſſa introitu.
Feſto Aſſuimptionis B. Virginis-

& ,16. ibidem.
Maria optimam partem elegit, quia non tantuùm animd, ſod & corpore glorioſa:

non tantum ipſa fruitur beata Dei viſione, ſed & ſanltos ſuo aſpebtu in cœlo necreat 5

eſt enim, gaudium & dulcedo in cœlo non ſolum beatorum hominum, ſed etiam ange-

dkorum diſe. g9. in Salve Regina. èM.
Adſtitit Regina pſ. 44. erx merito Maria eſt Regina Sanbtorum omnium, quia
omnes meritis, & virtutibus ſuperavit. diſe., 2. in Ave Regina ecælorum. Eft non
tantüům Regina, ſed & Domina Angelorum diſe. g. in Ave Reginza., De inaugura-
tione ejus in Reginam diſc. 2. in Salve Regina. Eſt Regina fimul, & Mater miſeri-
cordiæ diſe. q. in Salve. S 3
Adſtitit Regina à dexttis: Magdalena ad pedes Jhſi ſedet, cur Regina Ma-
ter ſtat? ad interpellandum àt advocata. 10, in omni afflittione diſe, 2t. in Salve.
2d in judicio particulari diſe. 23. ibidem.
Adſtitit: Cbriſtus aſeendens in cœlam, portam pro juſtir aperuit, juata illadt.

Pſ. 117. aperite mibi portas juſtitiæ ingreſſus in eas confitebor Dominor heæc porta Do-

mini juſti intrabunt in eam. Per quam erge portam ælum ingreſſuri ſunt peccato-
rer? per portam miſericordiæz Mariæ, ideò ſtat,non jacet aut ſedet 3 quia porzan
oportet ſtare, alioqui ſruſera eſ. Maria etiam eſt pervia cæli porta. diſe. 3. in Alma
Redempt. vide etiam diſe. 27. in Salve.
Adſtitit in veſtitu deaurato S. Hieronymus s ocum aliis legit in ſentulatis ideſt
quaſi ſentis. B. Virgo eſt potens ad protegendum & defendendum nos, ſi ſul, ejus pa-
trovinio, velati ſeuto vivamus. Aiſe., Ia in Ave Regina Cæloram. Mulier amicta
ole apoc, 12. de regali munifßicentia B. Virginiz in ſole eæpreſſæ. diſè. z. in Salue

Regina.
=òèD HIS ADDEF.
Saper Evangelium ſtabat Mater. De compaſtone B. Virginis diſc. I2. in Ave
Regina eælorum, & diſe. I. 4. & y. in Regina Cæli.
Syper Epangelinm: Beatus venter. De dignitate Matris Dei diſo. 1I. præliminari
e mänm Iandanda & pradicanda Auſe. g. ibidem. quam Virgo ſit glorioſa diſe. 9,
is Ave Repgina,

Dic illi ut me adjuvet. B. Virgo et adjutorium Chriſti in ſalute hominum promas

vendas diſe., Iq in Salve Rkegina, Ef univerſale refuginm in omni neceſſztate diſe.1y.

2

AAEEANEEN

PRLIMINARIS. I.
De qua natus eſt ESUS. Matth. 1.

Ovum annum Marianum auſpicamur Cli-
entes Mariani: utinam novis animis, no-
vo fervore, ut excuſſo veterno, ad ſolita

operandas animofi. Servos nos dudum,
er atque etiam mancipia Mariana eſſe pro-
teſſ ſumus, dum in Sodalitij ingreſſu devotiouis formulam
recitavimus: 6Domina mea ſancta Maria & c. nunc ſatagen-
dum eſt, ut quod ore polliciti ſumus, opere etiam exhibea-
mus. Ponderate etiam atq; etiam, cui ſerviatis, & ani-
madvertetis, id cedere non ſolùm in ampliſſimum vobis
præmium, ſed & in maximi honoris veſtri emolumentum.
Non enim ſervitis puellæ de trivio, vel de grege, non fæ-
minæ deſpicabili, & ignobili, ſed illi Dominæ, quæ de Re-

gum & Sacerdotum ſtirpe nata, omnium Reginarum ac Im-

peratricum celſitudinem eſt ſupergreſſa, dum ad Materni-
tatis divinæ dignitatem eſt electa, & evecta. Etenim ad ip-
ſam affinitatem SSS. Trinitatis, d ipſam conſanguinitatem
divinitatis eſt elevata, dum illi carnem & ſanguinem de-
dit, qui DEl filius eſt. Intendat mens humana, verba ſunt
D. Aaſelmi de excell. Virgc. 3. & contempletur: videat, &
admiretur: unum filium ſibi conſubſtantialem DPEUs Pa-
A ter

Honorift-
cum eſt
ſervire B=
Virgini,

pietatis exercitia ſimus alacres, ad Virtutes quia mag-

na Domie
a eſt.

2 Cüursus Annui Diſcurſus prælim. I.
ter genuit; hunc ſibi tam unicum, & in omnibus omnine
æ qualem, non paſſus eſt remanere ſolummodo ſuum, ſed
eundem ipſum voluit in rei veritate, eſſe Beatz MARIXE
unicum, & naturalem filium. Nec ità, ut duo eſſent, ſed
unus idem ipſe, qui filius DEI, in una perſona filius Virgi-
nis. Quis hæc audiens non obſtupeſcat, & quod DEtISta-
le quid velle potuerit, non ultra omne, quod dici poteſt,
admirabile ducçat. ità D. Anſelmui. Ergo qui cuncta pa-
ſcit, ſubinfert admirabundus S. Ildephonſus ſer. I. de aſſumps.
cœleſtia & terreſtria ſimul regit, hunc ſacratiſſima Virgo
lacte ſuæ carnis aluit, & nutrivit: ad cujus nutum univerſi
reguntur, ſub ejus diſciplina, vel arbitrio infans DElIS ver-
ſatur. itd ille, ſic & S. Bernardus homil, 1. ſapermiſſus. MA-
RIA Matrem ſe agnoſcens, majeſtatem illam, cui Angeli
cum reverentia ſerviunt, cum fiducia ſuum vocat filium
dicens: fili quid feciſti nobis ſic. ità ille. Mirum it, mo-
dum obſtupeſcebat David, quòd Saul Rex Iſraël & Juda fi-
liam ſuam in uxorem ſibi vellet deſponſare, ut qui de vili
ſtirpe natus, Regiæ familiæ inſerendus eſſet: nunquid param
vobis videtur ajebat ille nuptiarum procuratoribus, gene-
rum eſſe Regls? ego autem ſum vir pauper, & tenutr. 1. Reg.
15. v. 2 3. Dicam ego, nunquid parum videtur vobis eſie
Matrem Regis Regum, & Domini dominantium? eſſe Ma-
trem fllij DEl? ſicut enim divinitate nihil ſublimius eſt, aut
eſſe poteſt; ità dignitate Matris DEl nihil nobilius, atque
excellentius. Quid grandius Virgine MARIA inquit, Pe-
truas Damiani Cardinal. ſer. de Nativit. Virg. quæ magnitu-
dinem ſummæ divinitatis intra ſui ventris concluſit arca-
num. Attende Seraphin, & in illius ſuperioris naturæ ſu-
pervola dignitatem, & videbis, quidquid majus eſt, minus
eſſe Virgine, ſolumq; opiſicem opus illud ſupergredi. 114
ille. Et quidem quod naturam attinet, dubium non eſt An-
gelum

bonorificum eſt ſervire B. Virgini. 3
gelum etiam infimum, quovis homine eſie ſuperiorem,
verum-tamen quod dignitatem, & gratiam concernit, ho-
mines complures ſuperare Angelos certum eſt divinæ Legis
peritis. Mater-Domini noſtri JESU, glorioſa MARIA,
ſunt verba S. Bernardini ſenenſ. tom. 1I. conc. 61. art. 2. c. 4.
tantò melior eſt Angelis effecta, quantò præ omnibus crea-
turis hæreditavit, ut obtineret digniſſimæ Matris nomen:
unde Propheta pfſ. ⁵⁶. ait: elevata eſt magnificentia tua ſuper
cœlos DEIIS! magniſicentia enim DEl dicta eſt Virgo MA-
RIA. hæc ille. Tantò inquit S. Laurentias Juſtinianus ſer. de
aſſumpt, dignitate cCæteris eſt effecta excellentior, quantò
propinquior erat Verbo. ſic ille. D. Bernardus ſer. de aquæ
ductu ait: magnum eſt Angelo, ut Miniſter ſit Domini, ſed
MA RIA ſublimius quiddam meruit, ut ſit Mater: tantéq;
excellentior fadta munere ſingulari, quantò differentius,
præ miniſtris nomen accept. itdile. Docent nos ſacræ litte-
ræ, ſanctiq; Patres Gabrielem unum cx ſupremis eſſe ſpiri-
tibus, nihilominus, cùm legatione ad MARIAM Virginem
fungeretur, quàm ſubmiſseè, quàm reverenter ſe erga ean-
dem geſſit, ut ipſo facto inferiorem ſe illà confiteretur. Id
annotavit D. homas opuſc. 8. & D. Bernardus ſerm. ſignum
maguum. cujus verba ſubjicio: Jam in eo, quèòd tam reve-
renter, atque officioſifſimè ab Archangelo ſalutata eſt, ut
jam in regali ſolio ſupra omnes cœleſtium ordines legio-
num exaltatam cernere videretur, & paulò minùs adoratu-
rus fæminam, qui ſolebat ab hominibus hactenus æquani-
miter adorari, excellentiſſimum nobis, Virginis noſtræ me-
ritum & ſingularis gratia commendatur. hæc Bernardus.
unde D. Epiphanius ſer. de laudib. Virg. obſtupuerunt om-
nes Angeli, Cherubim ac Seraphim, & exhorreſcebant:
ſpectabant Virginem eœlum, & thronum, & reformida-
bant, dum aſpicerent cum, qui principio caret, deſcenden-
A 2 tem

4 Cursus Annui Diſcurſus pralim. I.
tem à throno Cherubico, in utero Virginis ſedere. itd ile.
Videte igitur Clientes Mariani, quàm magnæ Virgini, &
Matri vos ſervos mancipâſtis: ſupremi Angeli illi famula-
tum præſtant, reverentiam exhibent cui vos ſervire decre-
viſtis. Et hoc non ſit vobis hohori? non gloriæ? non ſti-
mulo ad alacriter, ardentérq; veſtra præſtandi obſequia?
ſed expendamus ulteriùs Marianæ dignitatis celſitudinem,
& manifeſtiùs intelligemus tantæ Dominæ nos ab obſequijs
eſſe, quâ major non datur, nec dari poteſt: quantumvis
omnia Reginarum & Imperatricum faſtigia in unum cõa-
cervemus. Ipſa eſt inquit ö. Bonaventura in ſpeculo Virginis
c. S§. quâ majorem DEUsS facere non poſſet: majorem mun-
dum facere poſſet DEUS, majus cœlum poſſet facere DEUS,
majorem Matrem, quàm Matrem DEl, non poſſet facere
DEUS. ita ille. Stupetis ad hoc Seraphici Doctoris effatum?
& creaturam dari perfectiſſimam, contra Philoſophorum
omnium ſenſum admiramini? equidem mens S. Doctoris
non eſt, poſſe creare DEll M creaturam perfectiorem quo-
ad dona naturæ, & gratiæ, quàm defacto ſit Mater DEl, ſed
majorem & excellentiorem in ratione maternitatis creare
non poteſt. Quæ Mater eſt, perfectior eſſe poteſt, non quu
Mater DElI: ſicut enim DEO nihil majus, nihil ſublimiùs
eſſe poteſt, alioqui hic imperfectus eſſet DEUS; ità dari
non poteſt major Mater, quàm Mater DEI. Unde D. An-
ſelmus de exetlent. Eirg. 6. 2. Hoc ſolùm de ſancta Virgine
prædicare, quòd HEl Mater eſt, excedit omnem altitudi-
nem, quæ poſt DEUM dici, vel cogitari poteſt: & altiſſi-
mum quid habet ad contemplandum & ruminandum mens
humana. ita ilte. Et quidni habeat ad contemplandum &
ruminandum ſemper, cùm infinitatem quandam importet
hæc dignitas Matris DEl: ſicùt enim infinitum nullum ha-
bet finem, ſic ad ejus præconiorum finem perveniri nun-
quam

honorificum eſt ſervire B. Vireini. 5
quam poteſt. Atque ità ſe hahere cum divinæ Materni-

tatis dignitate aſſie verat Angelicus Doctor. p. 1. 4. 25. art. 6.
dum enim quærit, num DEUS poſſit meliora facere, quàm

ea, quæ fecit? in ſolutione ad 4. ait: B. Virginem ex hoc,

quod eſt Mater DEl, habere quandam dignitatem infinitam
ex bono infinito, quod eſt DEUS, & ex hac parte non poſſe
fieri aliquid melius, ſicut non poteſt aliquid melius eſſe
DEO. ied S. Thomas. Hinc D. Bernardus ſerm. ſignum mag-
num: Quod (Maria) verum DEUM, & DEl filium ge-
nuit, ut idem ipſe DEl atque hominis filius, unus omnino
DEIIS & homo prodiret ecx MARIA, abyſlus eſt luminis,

nec facilè dixerim, quòd vel Angelicus oculus ad hujus ful-

goris vehementiam non caliget, ſic ile. Atque ex hoc ca-
pite fatentur SS. Patres nunquam cam ſatis æſtimari vel
laudari poſſe, cùm ejus celſitudinem, & dignitatem infini-
tam nulla mens creata ſatis concipere valeat. Quæxnam
poterit lingua, etiam ſi Angelica ſit, verba ſunt melliflui
Bernardiſer. 4. de aſſumpt. dignis extollere laudibus Virgi-
nem Matrem, Matrem autem non cujuscunque ſed DEI.
ità ille. Credere oportet, inquit Idephonſus, quòd hæc Vir-
go Mater ineffabilis eſt. Cui prædicandæ, inquit Epiphanius
orat. de laudib. Virg. neque hominum, neque Angelorum
lingua ſufficit. Idipſum affirmat Damaſcenus orat. I. de aſ-
ſumpt. S. Petrus Damiani S. Bernardinus alique, ſed præteri-
re non debeo magnum illud ingenium & Eccleſiæ lumen h.
Aauguſtinum qui ſer. 3 5. de Sanctis ait: quid nos tantilli ? quid
actione puſilli: quid in Virginis laudibus referemus? cùm
etſi omnium noſtrům membra verterentur in linguas, eam
laudare ſufficeret nullus. Altior cœlo eſt & c. Ex eodem
capite, quòèd ſit Mater DEl, ijldem SS. Patres, atque etiam
Dodores illi tantam attribuunt gratiarum, & privilegio-

rum affluentiam, quantam nullus, vel hominum vel An-

A 3 gelorum

5 Cursus Annui Diſcurſus pralim. I.

gelorum habuerit, ſed neque omnes Sancti collectivè ſump-
ti. Rationabiliter creditur ait S. Thomas 3. part. q. 7. art. 9.

quòd illa, quæ genuit unigenitum 4 Patre, majora præ om-

nibus alijs privilegia gratiæ accepit. Rationem affert 4. 27.
— 1 .„ à „
4. 4. unicuique datur gratia à DEO ſecundùm hoc, ad quod
eligitur, cùm igitur ele cta ſit ad dignitatem Matris DEl. qu
major eſſe non poteſt, palàm eſt etiam amplioribus donatam

& dotatam gratijs & prærogativis, quàm reliqui ſint Cœli-

tes. Aliam rurſum inſinuat rationem ars ſeq. ubi ait: B. Vir-
go MARIA propinquiſſima fuit Chriſto ſezundàm huma-
nitatem, quia ex ea accepit humanam naturam, & ideò præ
cæteris maj'orem debuit à Chriſto gratiæ plenitudinem ob-
tinere. itd ile. Eadem mens eſt Seraphici Doctoris, dum ei
in ſpeculo Virg. c. z. accommodat illud Proverbiorum., 3r.
multæ filiæ congregaverunt divitias, tu ſupergreſſa es uni-
verſas: ſi filias iſtas, inquit, intelligamus animas ſanctas,
vel intelligentias Angelicas, nunquid non ſupergreſſa eſt
divitias omnium Virginum, Confeſſorum, Martyrum,
Apoſtolorum, Prophetarum, Patriarcharum, & Angelo-
rum: quid enim de divitijs omnium horum illi defuit?
Hieronymas enim ait: MARIAM fi diligentiùs aſpicias, ni-
hil virtutis eſt, nihil ſpecioſitatis, nihil candoris, & gloriæ,
quod in ea non reſplendeat. hæc D. Bonaventura. Nec ſo-
lùm hæc gratiarum ornamenta collecta in unum habait
DEI Mater, veluti Pandora, ſed & prærogativas, quascun-
que Sanctis alijs legimus eſſe conceſſas. Quod vel paucis
mortalium, ità loquitur S. Bernardus epiſt. 174. conſtat eſſe
collatum, fas certè non eſt ſuſpicari tantæ Virgini eſſe ne-

gatum, per quam omnis mortalitas emerſit ad vitam. ià il-

le. Si ergo Angeli, ſi Adam & Eva in gratia, & cum gratia
creati ſunt, etiam DEl Mater: procul igitur ab ea omne
Peccatum originale, quod cum gratia locum non habet. Si

Adam

honorificum eſt ſervire B. Vireini- 7
Adam & Eva cum juſtitia originali conditi ſunt, procul igi-
tur à Virgine fomes peccati concupiſcentia Si Adam & Eva
cum rationis uſu in lacem prodierunt, non audiendi ſunt
illi, qui rationis uſum Virgini in utero Matris Annæ infi-
ciari audent. Si primorum parentum tam felicia erant ſom-
nia dormientium, quam vita vigilantium teſte Auguſtino
ſuper Geneſ. ad litteram & lib. 1. contra Julian. c. 9. germani
Mariophili cenſendi ſunt illi, qui DElparam in ſomno vi-
gilaſſe, continuéque meruiſſe aſſeverant. Quodcùnque
donum alicui Sanctorum, inquit doctiſſimus Idiota, aliàs
Raymundus Jordanus ex Ordine Canonicorum Regularium
8. Auguſtini de centemplat. Virg. e. I. unquam datum eſt, ti-
bi non fuit negatum, ſed omnia Sanctorum omnium pri-
vilegia habes in te congeſta: nemo æqualis eſt tibi, nemo
major te. ztaâ ille. Et S. Ihemas de Villa nova ſer. 1. de aſſumpt.
Nihil unquam alicui Sanctorum ſpeciali privilegio conceſ-
ſum eſt, quod non à principio vitæ, cumulatiùs præfulgeat
in MARIA. ità ille. Verùm necdum finis prærogativarum,
multæ enim illi Maternitatis divinæ intuitu datæ, quæ nulli
hominum ſunt conceſſæ: quæ enim Mater ſinè viro fœcun-
da, ſine onere gravida, ſinè dolore puerpera? quæ Mater
ità Mater eſt, ut Virgo eſſe non deſinat: quis homo poſt
mortem incorruptus, corpore, & animâ in cœlum aſſump-
tus eſt? Quis ea memoret, quæ animæ tantæ Virginis ſin-
gulariter donata ſunt? ſi enim corpori ſpeciales hæ præ-
rogativæ datæ ſunt, nemo ambigat animæ Virginis majores
eſſe donatas: ſed quoniam nos latent, indè dictum eſt pſal.
44. omnis gloria ſiliæ Regis ab intas. Affirmant tamen indu-
biè SS. Patres, ſingularis præcellentiæ dona ei collata titulo
Maternitatis. D. Auguſtinus ſer. 3 5. de Sanctis. Sufficere, in-
quit, debet notiti? humanæ, hanc veréè fateri Reginam
cœlorum, pro eo quod Regem peperit Angelorum. § Joan.
Dama-

1

8 Cursus Anmii Diſeurſus pralim. I.
Damaſcenus lib. 4. de fide. c. 1 5½. Verè enim rerum omnium
conditarum Domina effecta eſt, cùm Creatoris Mater ex-
titit. Virgo ait S. Epiphanius ſerm. de laudib. DElpar. inve-
nitur eſſe cœleſtis ſponſa, & Mater, quæ donorum ante-
nuptialium nomine Spiritum S. accepit; dotis verò gratia
eæœlum unà cum paradiſo. isa ili. Eodem titulo D. Bona-
ventura in ſpec. Virg. c. §. dum expendit illud: Dominus te-
cum, eam potentiſſimam, ſapientiſſimam, opulentiſſimam
Dominam deprædicat: gaude, inquit, nunc MARIA, gau-
de! vere Dominus potentiſſimus ſic eſt tecum, quòèd tu es
potentiſſima ſecum. Dominus ſapientiſſimus ſic eſt tecum,
quò d tu es ſapientiſſima ſecum. Dominus opulentiſſimus
ſic eſt teeum, quòd tu es opulentiſſima ſecum. &c. Jam
non miremini Sodales Parthenij, quèd licèt Evangeliſtæ de
S. Joanne Baptiſta multa præclara conſignärint litteris, de
Beata tamen Virgine tam pauca: hoc enim abunde (atis erat
inſinuâſſe, quòd Mater DEl ſit, cùm in hoc prædicato ſub-
limiſſima & excellentiſſima comprehenderint elogia, velut
iliadem Homeri in nuce. Sancti Evangeliſtæ, verba ſunt &.
Thomæ de Villa nova ſer. 2. de Nativit. Eirg. de ejus laudibus
ſilent: omnia enim collecta ſunt, cùm dictum eſt, de qua na-
tus éſt ESUIS: ſufficit ad ejus plenam hiſtoriam, quod ſcrip-
tum erat, pars ſoribenda non fuit. ſec ille. Eja igitur Clien-
tes Mariani, aperite oculos mentis veſtræ, & videte, quæ &
quanta ſit illa Domina, cujus ſervitio vos dedicâſtis: annon
in veſtrum ceſſurum ſit honorem & emolumentum, quod
tam præcellenti, ſimulque gratij's abundanti Virgini ab ob-
ſequio ſitis. Quod ſi non honore ſolàùm, ſed etiam utilita-
te ducimini, & hanc abſque dubio conſequimini: largitur
namque ſervis ſuis, verba ſunt doctiſſimi & pientiſſimi Idio-
ta part. 1I 4. contempiat. 1o. dona gratiarum „veſtes virtu-
tum, theſauros meritorum, & magnitudinem præmiorum;
& ideò

bonorificum eſt ſervire B. Virgini. 9
& ideò poteſt dicere Proverb. §. ſunt mecum divitiæ, &
glorix, ità ille. Quapropter torporem excutite, animos re-
ſumite, ut omnia, quæ ad ejus honorem & obſequium Ma-
rianum faciunt, accuratiſſime exequamini & c. Non pu-
det, nec piget aulicum Reginæ terrenæ aut fx-minæ Prin-
cipi famularem præſtare operam, mandata, ac etiam nutus
