in monimentum, Chriſtum quidem fore generationis no-
ſtræ, in vitam alteram, principium & Agens principale,

MARIA M tamen ejus Matrem fore adjutorium non æqua-

le quidem, ſed ſimile ac inſtrumentale. Cùm ehim poſ-
ſet ſibi condere corpus ex nihilo, aut e limo, quemadmo-
dum Adami condidit; non id fecit; ſed ex MARIA Virgi-
ne, neque inſciâ illâ, aut non volente, ſed conſciâ & con-
ſentiente: cùm eum in finem ablegarit Gabrielem, qui di-
vini eam conſilij faceret participem, & conſenſum ejus præ-
ſtolaretur. Ab eadem, ab infantia ſua enutriri, foveri,
regique voluit, quaſi opis ejus indigus. Nec ſinè ea opus
redemptionis noſtræ conſummare voluit, quo ad vitam
zternam regenerati ſumus: Stabat enim juxta crucem

7ESII Aater eus, tanquam adjutorium ſimile ſibi.

Quemadmodum enim Eva, adjutorium perditionis no-

ſtræ extitit, tametſi ab Adæ peccato illa primariò de-
penderet ; Evàâ enim ſolâà peccante ruina generis huma-
ni ſubſecuta non fuiſſet; ſic MARIAM qu/οque noſtræ ſa-

lutis & redemptionis adjutorium eſſe oportebat. Hinc D.
Anioninus part. 4. tit. 1 5. c. 2 1. eam vocat adjutorium DEr

in ſalvatione generis humani & cap. 247. H. 2. Mediatricem

reconciliationis, & adjutricem redemptionis. Albertas MMt.
e. 53. ſuper Miſſus. adjutorium redemptionis. Et c. 187. ad-
jutorium, quod Patrem miſericordiarum in ſummo opere

miſericordiæ adjuvit. In idem collimant S. Geergius Nico-
mediens: orat. de praſent,. dum eam vocat noſtræ ſalutis ad-

jutricem, Damaſcenus orat. I. de Nativit. dum eam admini-
ſtram ſalutis orbis univerſi appellat. Neque verò hujusmo-
di ſolùm fuit, dum ageret in terris, ſed & nune in cælo eſt:
H h h 3 etenim,

428 Carsus Annui Diſecurſus XIV.
etenim, quemadmodum magnus aliquis Paterfamilias in
domo ſua, Dux in exercitu, Rex in regno, non omnia per
ſe agit, ſed hæc, & illa per miniſtros ſubſtitutos, ut quisque

muneris ſui partes expleat, unde præmium, aut gloriam

conſequatur: non ſecùs facit divinum Numen, vult infe-
riora non omnia per ſe ſolùm gubernari, aut adminiſtrari,

ſed per Superiora, ut non cauſa duntaxat prima agat, ſed
etiam cauſæ ſecundæ concurrant. Non movet ille cæleſtes
orbes, firmamentum cum ſtellis, & planetis per ſe ſolum,
verùm per intelligentias, & ſpiritus adſtices. Non in fluit
per ſe ſolum in hæc inferiora, ſed per ſtellas & planetas, 4

quibus temporum viciſſitudo, rerum viror & vigor, vita &

anima promanat. Sed neque in politicis moderatur omnia
per ſe: ad quid enim Reges & Principes? magiſtratus & Ju-
dices? neque in Eceleſiaſticis, ad quid enim olim Prophetæ
& Apoſtoli ? ad quid nune legis Doctores, Præſules, & ipſe

Chriſti Vicarius in terris ſummus Pontifex? Ecce tot adju-

toria DEI, quot cauſæ, quot inſtrumenta, quot adminiſtri,
per quos DEus operatur. Eccur igitur inficiari, aut ambi-
gere queat aliquis Matrem DEi etiam num eſſe non poſſe in
cælis ſpecialem DEl adminiſtram, adjutorium ſingulare, ac
præcipuum, quæ ſingulare ac præcipuum DEI opus eſt.

Cur illi in terrigenas non tribuat plenum gratiarum influ-

xum, quæ gratiâ plena ſalutata eſt, & jam gratiarum fonti
propinquiſſima eſt in gloria? cur non maximam concedat
poteſtatem, cui maximam elargitus eſt dignitatem, ut eſſet
Mater DElI, & Regina ſtans à dextris illius. Denique cur
non ſit ſpeciale Numinis inſtrumentum, per quod homini-
bus gratia & gloria conferatur; cùm è cundtis illa ſola ſit,
quæ fontem gratiæ, & gloriæ Redemptorem nobis profer-
ret. Inter omnia opera æterni Opificis, verba ſunt Doctiſſi-

mi Idiosæ B. Virginem alloquentis de contemplat, c, z. Poſt

opera-

2
in
te
Erte

no

im
ℳ
erte
ttece
Uuirin
ere
inadt
Inn⸗
ib, &
ile
en,

er

n, n

N

Ie 1
orpor
My

il

ler
l

e.

l

11

ontt

ltu.

un

r
nil

Ai
len. .

UleA
s 4
tr
nH
neel
el⸗

Deus vult Mariam eſſz ſuum adiut. 6c. 429
operationem illam, quâ naturæ noſtræ unitus eſt filius tuus,
ſpeciale DEl opus fuiſti, Beatiſſima Virgo MARIA, qui ad
hoc te fecit, ut quod de opificio primo fuerat deformatum,
per te reformaretur. itd ile. Et cur etiamnum ſpeciale opus
DEI non ſit, per quod reformatus homo ad Perfectionem &
gloriam deducatur? non abs re igitur Cans. 6. dicitur, pul-
chr⸗ ut Luna: ſicut enim Luna, teſtantibus aſtronomis, ſo⸗
lis, cæterorumque planetarum vim, ac virtutem priùs exci-
pit, ac deinde in terram derivat; ità ut nihil è cælo boni in-
fluxûs in terram decidat, quod Luna non moderetur, as

temperet: ità MARIA divinum gratiarum & ipſius divinita-

tis vas admirabile, prius in ſe recipit, quod DEus etiam alio-
rum Sanctorum interceſſione dignatus fuerit elargiri. Hæco

mens, & ſententia eſt Georgi Veneti Minoritæ tom. 4. harmo-

viaæ in Cant. c. 35. ubi ait: Ea, quæ ſol ſuperiùs vi maſculin4
generat, hæc (Lunam intelligit) ipſius, & aliorum etiam
planetarum fætum ſuſcipiens, inferiori mundo ſibi vicino
edit. Unde Lunæ aſſimilatur Mater illa omnium gratiarum
plena, quæ à ſupernis fontibus per diverſos canales haurit,
& largitur inferioribus pro recipientium diſpoſitione. hac
ile. Comprobat hanc ſententiam Seraphicus Doctor Bona-
ventura, dum ſer. 14. in Nativit. Domini ait: propter hoc eſt
Lunæ aſſimilata Cant. 6. v. 6. quia ſicut Luna plena, quæ in-
ter corpora cæleſtia, & terreſtria eſt media, quod ab illis
accipit, ad inferiora refundit. Sic Virgo Regina, inter nos
& DEUM noſtrum eſt media, & gratiam ipſa nobis refun-
dit. isd ille.
Eadem de causa 4 S. Hieronymo ‚vel, ut alij volunt,
Sophronio comparatur Chriſtus capiti humano, Beata Vir-
go autem collo, ſicut enim per collum vitales ſpiritus à ca-
pite deſcendunt in corpus (nam abſecto capite corpus viri-
dus „ & vit4 deſtituitur). ſic per B. Virginem à Capite Chi
t0

430 Carsus Annui Diſcurſus XIV. ðMUm

ſto vitales gratiæ in ejus corpus myſticum ſeu Eccleſiam

transfunduntur. Verba illius do ſerm. de aſſumpt. in Chri-·
ſto fuit plenitudo gratiæ, ſicut in capite influente ; in Ma- 0
ria verò, ſicut in collo transfundente., itdà ille. Mellifluus 5on
Bernardus idipſum declarat per venam fontis, quæ per aquzx in

ductum, ſe ſe diverſimodè diffundit. Aquæ duétus, in. 1
quit ille ſerm: de Nativit. B. Virgin. eſt MARIA, per quim (ig
deſcendit vena cæleſtis: quod deinde ſermone illo probat, l
& inter alia ait: eſſe illam aquæ ductum, qui plenitudinem nil
fontis ipſius de corde Patris excipiens, nobis dedit illum, in
prout capere poteramus: & ſubdit: propterea tanto tem-· (mne
pore (ſub lege veteri) humano generi fluenta gratiæ defue- 0
runt, quòd necdum natus intercederet is, de quo loquimut, l
tam deſiderabilis aquæ ductus. baæc ille. ai
Conſentiunt Bernardo complures, Patribus, qui Ma- Ulmn,
riam canalem gratiarum appelläârunt: ſic enim vocat Idiota lan
parti. 5. contemplat. 5. quòd per illam fons divinæ gratiæ aG D
univerſitatem generis humani redundavit. Et Albertus lkbe

M. ſuper c. 1. Luc. quòd ſit canalis ad nos fluenta deducens len
gratiarum. Ex eadem cauſa D. Anteninus 4. part. tit. 16. nign
c. 20. F. 12. illam dicit januam cæli: quoniam inquit ille, gani
per eam exivit de cælis ad nos, quidquid unquam gratiæ Aunit
creatum venit in mundum: unde dicitur Mater gratiæ krn
Mater miſericordiæ: & de ea poteſt intelligi illud Sap. 7. om. n
nium bonorum Mater eſt: & venerunt mihi omnia bona pari: 6 D
ter cum illa, ſcilicet cum Virgine poteſt dicere mundus. ahin
haäbtenus ille. Verùm, ut divinæ æconomiæ ordinem me- dunn
liùs perſpiciamus, audire libeat D. Bernardinum tom. 1I. ſer. di
52. art. I. c. 2. ſic diſlerentem. Omnis gratia, quæ huic *
ſæculo communicatur, triplicem habet proceſſum: nam à t
DEo in Chriſtum, à Chriſto in Virginem, à Virgine in nos
ordinatifſimè difſpenſatur,. Primò namque omnis ranie u

N

In

ler

Deus vult Mariam eſſe ſuum adiut. E&c. 4 1
donator eſt DEus, & Dominus; juxta quod Jacobi 1. c. ſcri-

ptum eſt: omne datum optimum, & omne doenam perfeltaum,
deſurſam eſt, deſcendens à Pasre laminum. Secundè procedit

à0 Domino EsU Chriſto, in quantum eſt homo; ipſe nam-

que in præſenti ſæculo vivens, meruit nobis omnem grati-

am, quam DEUS diſpoſuerat dare huic mundo, ſicut an.

1. ſcriptum eſt: de plenitudine ejus accepimus omnes. Tertiò
roceſſus eſt à Virgine benedicta: à tempore enim, quo con-
cepit DEUM in utero ſuo, quandam, ut ſic dicam, juris-

dictionem ſeun Authoritatem habuit in omni tem porali pro-
ceſſione Spirits S. ità, quod nulla creatura aliquam gratiam

à DEBO recepit, nisi ſecundum diſpenſationem ipſius Vir-
ginis Matris: cùm enim Chriſtus ſit caput, à quo omnis in-
fluxus divinæ gratiæ in myſticum corpus fluit, B. Virgo eſt
collum, per quod hic influxus pertranſit ad corporis mem-

pra, ſicut Salo mon Cant. 7. teſtatus eſt de Chriſto prædicens;

collum tuum quod eſt Virgo beata, ſicut turris eburnea.

Unde Bernardus: nulla gratia venit de cælo in terram, nisi
tranſeat per manus MAKI. Meritè ergo poteſt dici gra-
tia, à qua omnes gratiæx manant in Eccleſiam militantem,
figurata in fonte illo Geneſ. z. qui de ter ra aſcendens irriga-

bat univerſam faciem terræ. Et iterum pſ. 4 ½. fluminis im=
petus lætificat Civitatem DEI, id eſt Eccleſiam militantem.
hactenus ille. Qui id ipſum profundiùs probat tom. eodem
ſer. 61. art. 1. c. 5. & concludit: ideo omnia dona, & virtu-
tes Spiritus S. quibus vult, quando vult, & quantum vult
per manus illius adminiſtrantur. isd ile. Quis jam dicere
audeat inſolentem fuiſſe . Germanum Patriarcham Conſtant.

quando ſer. de zona Domini pronuntiavit de B. Virgine nul-

lus enim eſt, qui ſalvus fiat, nisi per te, 6 Virgo Sanctiſſima:

nemo eſt cui donum concedatur, nisi per te 6 caſtiſſima:

netno eſt cujus miſereatur gratia, nisi per te Q honeſtiſſima.
. 1 . „ ⸗ . S
11 1 95ℳ

432 Carsus eAnnui Diſeurſas XIV.

ità ile. Ex his igitur luculente patet MARIAM eſle adjuto-

riumi altiflimi, de quo in principio mundi prænuntiatum eſt:

faciamus ei adjateriam ſimile ſebi, cùm per illam ſalus noſtra
proceſſerit, & ſalutis media, gratiarum influxus, aliaque
beneficia per illam in nos deriventur. Eſt adjutorium al-
tiſſimi, inquit Richardus à S. Laurent., lib. 2. de laud. Virg.
quia juvat eum ad ſalvandum genus humanum: de ipſa
naâmque dicitur Geneſ. 2. v. 15. faciamus ei adjutorium ſimi-
le. ità ille. Hinc ergo Eccleſia militans velut Martha de no-
bis ſolicita rogat Chriſtum: dic illi; ut me adjuvet: poteſt
enim, cùm data ſit tibi in adjutorium ſimile, velut Adamo

Eva, fuerat olim concreata. Et videte amabòô Clientes

Mariani pientiſſimum divinæ bonitatis & clementiæ conſi-

lium: cùm velit omnes ſalvos fieri, nec tamen id ſalvâ juu-

ſtitiã ſemper fieri queat, eò quèd homines ſuis ſceleribus

non tantùm divinis beneficij's ſe reddant indignos; ſed eti:-

am divinum Numen ad vindictam, & pænas provocent, da-
tum eſt MARIAXY, ut non tantùm tanquam Mater miſericor-

diæ pro nobis intercedat, verùm etiam ut gratias, ad anima-

rum converſionem, & ſalutem competentes elargiatur.
Dedit tibi DEUS, inquit S. Bernardus ſerm. 3. in Vigilia Na-
tiv. Dom. Chriſtam per Mariam propter ſanitatem; ſed quia

indighus eras, cui donaretur, datum eſt Mariæ, ut per illam

acciperes, quidquid haberes. Et ſubdit: nihil nos DEUS
habere voluit, quod per Mariæ manus non tranſiret. itd ile.

Unde etiam D. Anſelmus de Excell. Virg. c. 6. ait: Velocior

interdum eſt ſalus memorato nomine Virginis, quaàm in-
vocato nomine filij; non quòd ipſa major, & potentior eo ſit:
nec enim ipſe magnus & potens eſt per eam, ſed illa per ip-

ſum: verùm quia etsi merita invocantis non merentur, ut

exaudiatur; merita tamen Matris intercedunt, ut exaudia-
tur. ità ille, Et verò de hoc gaudet DEUS, quòd proviſum
ſit

rt

Urio
a
eno
Unlher

Fuumn
ilait
Vbr
Muun

ettn
Itlinn

lacei

adilen
tnorn
rdela

rnn

1 os
nee;

Re de
ahtkin

„

ſic
Dim
u
lilli

Cgin
Hl
DEl

H
e
eH
D
gll

e

Deus vult Mariam'eſſe ſatem adtut. Ec. 43 3
ſit peccatoribus de adjutorio, & Mediatrice: quæ ſua bene-

ſicentiâ, velut reti, velut eſcâ, velut magnete cos pelliciat

ad pænitentiam, & ſalutem. Etenim confert illa benefi-

cia etiam indignis, ſed ut illis velut retibus capiantur;: ut im-
pleatur quod dicitur pſ. I170ο. cadent in rertaculs ejus pecca⸗
ieres. Si enim diabolus capit homines retibus malarum Cco-
gitationum, ut loquitur D. Bonaventura Domin. g. poſt Pedr

tec. ſerm. I. irretitur enim homo cogitationibus, capitur con-
ſenſu, itd ille. Poterit & Virgo ſalutaribus inſpirationibus
peccatores allicere, & ad ijs conſentiendum, gratijs divinis
attrahere. Què reſpexerit Albertus AM. dum cam vocat

ſagenam Chriſti. Et Erneſtus Pragens: dum cap. 105. Ma-
tialis ait eſſe ſagenam, quæ peccatores quosque, qui ſunt
membra diaboli, capere Chriſto non deſinit, & uſque ad

futurum ſæculum non deſinet. itd ile. Similiter ſuas gratias
objicit tanquam eſcam, avibus aut piſcibus, ut peccatores
ad filium in cibum ejus (eſurit enim animas, & illarum ſa-
lute paſcitur) adducar. Hinc teſte Bloſio in conclavi Animæ
c. 1. æternus Pater S. Catharinæ Senenſi de B. Matre noſtra

dixit: hæc enim eſt à me electa, parata, & poſita tanquam

eſca dulciſſima ad capiendos homines, & præcipuè animas
peccatorum. itd ibi. Idipſum revelatum eſt S. Brigittæ lib.
3. revelation. c. 3 2. ubi inter alia. Tertium quod attrahit
eſt proprietas naturalis, ſicut apparet in magnete attrahen-

te ferrum: & ideo Virgo ferreos, id eſt in malo obſtinatos,
& duros debet attrahere, propter proprietatem ſuæ miſeri-

cordiæ: ſicut enim DEO proprium eſt miſereri ſemper &

parcere; ſic etiam & Matri ejus. hac ibi. Et hoc eſt quod

Proverbiorum 31. dicitur: confidit in ea cor viri ſui, & Epolyjs
non indigebit; eripit enim Divina Mater animas peccatorum,
„ SS . . . . :.
ε poteſtate dæ monum, tanquam ſpolia, & viro ſuo Chriſto

præſentat: & cùm ſemper id agat, nunquam ille ſine ſpolijs

434 Cursus Annui Diſeurſes X II.

eſt, ut ijs egeat. Hac ergo de cauſa, in omnes gratiarum

influxus ampliſſimam nacta eſt poteſtatem, ut per illam tan-
quam per adjutorium reducantur ad frugem, & ſalutem
peccatores: qui aliôquin animo conciderent, atque irent

in interitum. Et quanquam de infinita DEI milericotdia

nunquam ſit ambigendum, nos tamen homines DEUM, no-
ſtro, id eſt humano modo concipientes, & humano pede
metientes, ſi cam graviter offendimus, ſubveremur adire

ſupplices, utpote pænam potiùs metuentes, quàm gratiam
expectantes: hanc enim meriti non ſumus, ſed illam. Unde
ſicut teſte S. Joanne epiſt. I. c. 3. v. 2 1. cor noſtrum non re-
prehenderit nos, Fduciam habemus ad DEIIM »& quidquid

petierimus, accipiemus ab es: Sic è diverſo, ſi cor noſtrum

& conſcientia noſtra redarguat nos de peccatis, fiduci il-
14 deſtituimur, non attendimus DEUM miſericordem,
ſed timemus juſtum judicem, & vindicem; quia con-
ſoientiâ teſte ità promeriti ſamus. Cùm verò non ve-
lit DEUS mortem peceatoris, ſed magss at con vertatur &

vivat. Exechiel. 3 3. v. 11. providit illi in lege gratiæ, de
medio gratioſo, de Mediatrice Maria: in illa non habet,
quod timeat juſtitiam vindicem, ſed quod ſperet miſericor-

diam ſupplicem tanquam 4 Matre miſericordiæ: atque ut
ipia etiam beneſicia & gratias elargiri queat, voluit illam
eſſe adjutorium ſimile filio ſuo, ac per illam gratias ſuas di-

ſpenſare, ut puſillanimes ad ſperandam veniam, & pæni-
tentiam agendam pertraherentur. Ad quod quidem eò

proniores ſunt peccatores, quèò clariùs vident, negotium ſa-
lutis ſuæ in manu mulieris eſſe collocatum. Namque f fa-
ciliores ad clementiam ſunt mulieres, quàm viri, nec ità

obfirmatæ ſunt animo, quia corde & carne molliores, mu-

lier enim quaſi mollis aér: facilids itaque fæminam in
quam volueris, Partein flexeris, Juàm virum. Ah! quâàm

ſæpe

en
el
ben

Aller

ulei

tam

( H

llule

Unli

Daiin

(r,

Launln

a
His
m E

lenn

enob

Uleq

mlum

iſz6

ſnone

bete

un
ic

uuſfſt

un

N

l
1.

IE.
Mℳ
ſbe

.
le
N
b

PDeus vult Mariam ſſe/ unn adiut. Esc. 43 5

ſepe verum fit illud Eccleſ. 36. V. 27. abi non eſt ſepes, di-
rpietur poſſeſſio: & ubi aon eſt mulier ingemiſcit egens: Sæ-
pius enim à foribus ſinè ſtipe pauper depelirur⸗ ubi non eſt
mulier, aut ubi Paterfamilias conjugi ligat manus, ut ſine
ejus ſcitu & conſenſu elargiri nihil poſſit: non miſerentur
viri tam facile pauperum, quemadmodum in fæminis acci-
dit. Hinc legimus g. Reg. C. 22. V. 3. Joſiam Regem ad

conſulendum in neceſſitate DEuM non miſiſſe ad Sacerdo-

tum aliquem, ſed ad Holdam Prophetiſſam, cauſam reddit
Doctiſſimus Lyranus, Joſias voluit habere reſpon ſum mi-
ſericordiæ: & quia Mulieres ſunt clementiores viris, miſit
ad conſulendum Dominum per mulierem. iz ille. Hoc
ipſum naturæ ductu, edocti teſtantur parvuli, qui confi-
dentiùs ac familiarius ad Matrem confugiunt . quàm Pa-
trem, & inter peregrinos mulierem potius, quàm virum
adeunt. Quid i igitur ſapientius, quid miſcricordius præ-
ſtare nobis potuit DEus, quàm ſubrogare ſibi adjutorium,
& tale quidem, quod ad miſerendum pronius, ad ſuccur-
rendum promptius eſt. Maria, inquit diota de B. Virgine
part. 14. contemplat. 7. eſt mulier, de qua ſcriptum eſt

Feccleſ. 36. ubi non eſt mulier, ingemilſcit egens; nam ubi

ipſa non eſt per gratiam, non poteſt eſſe, niſi miſeria, gemi⸗

tus & ege ſtas. itd ille. Mulier, inquit Alberius M. in c. 2.

Joann. quia miſericordiâ emollita: mollia enim ſenſit de

nuptias celebrantibus, qui ex paupertate vini in proximo
manifeſtanda, verecundati fuiſſent. ita ile. Mulier, in-

quit Richaraus à S. Laurentio lib.6. de laudib. Virg dicitur
Aduaſi molliens virum: MARIA echim in tantum emollivit
Dominum, & adhuc emollit, meritis & precibus, ut nunc

majora peccata patienter toleret, qui quondam minora du-

riſſime vindicabat; conſtat enim, quod multo graviùs

peccant moderni „quàm peccaverunt antiqui, qui atroci-

Ii i 3 ter

436 Cursus Annui Diſ Furſus 2

ter ſunt puniti. 5. lec ille. Quapropter non ſolùm D
lemur de hac felicitate, non ſolùm Virgini congratulemur ſa
de hac poteſtate: ſed & DEO gratias agamus de tanta boni· Aur
tate ipſo nos admonente Bernardo ſerm. ſignum m. ubi ait: ttan
quod ſi in Maria plena omnia pietatis & gratiæ, plena man- ,9
ſuetudinis & miſericordiæ, age gratias ei, qui ta lem tibi melt
mediatricem benigniſſima milerationé providit. ità ille. Sedd ,,
& ponderantes tam præſens, tamque potens in Virgine adja- tz
torium, firmam concipiamus fiduciam, & in tentationi. (erd
bus, in periculis, in anguſtijs, in omni neccſſitate ad eam ralin
confugiamus cum Ecoleſia ingeminantes: ad te clamamut omn
&c. tu enim es nobis in adjutorium &tc. 2ðè
ore

2) e eaeesr begke peeee e ha ib e he hi 0r. umtj

DISCURSUS XV.

Plr neb
Super eadem verba: ad eelamamus 2“

u,
CMedicina omnium in ſ. Hinationenebule Ec- u ſe

cli 3. DMR

MARIA N. unus, atque alter ſfidelium, ſuum ad B. Virginem

nhaine Whabet, urgente neceſſitate, recurſum, ſed quàmpluri. Qumn
in omni mi, imèô plerique; ità enim univerſa Catholica Eccleſia yin
ecetſira conſitetur: ad te clamamus, omnes clamamus, omnes tuum 1 e
. præſidium & auxilium imploramus. Anneèe ergo Maria om- Aub
nibus & in omni neceſſitate ſuccurrere poteſt? 2 cuiliber iin (x
re qualibet opitulari? quis Monarcha tantâ fuffultus eſt po- nn
rentia, & opibus, ut omnibus auxilio eſſe queat? quis Medi- ire
cus, utægris omnibus, & in morte omnibus medelam afferre nde
poſiit? Et MARIA ſit commune refugium omnium, atque i

etiam

Maria auniverſalerefugium in omni & c. 437

. etiam medela? Medicina omninm in feſtinatione nebala ait
mn Eecleſiaſticus c. 4 3. V. 24. in feſtinatione nebulæ, inquit Ly-
lbt ra quæ per ventum auſtralem adducitur, & in pluviam ter-

rz fæcundativam convertitur. Sicut enim in calidis regio-
mn nibus, quæ æſtatis tempore pluvijs deſtituuntur, nebula
6 tempeſtiva omnibus eſt refrigerium, vigor & vita, nam ſe-
„N getes, herbas, gramen Vegetat, quod alioqui areſceret,
Arbores & vites humore fæcundat, ne flacceſcant, & ſic

ipſfis pecoribus, & hominibus in tempore præſtèò eſt, ne de-
le fecualimenti contabeſcant: Sic Beatiſſima Virgo, mederi
, valet omnium omnino neceſſitatibus ,ſi fuerit in vocata &
eyxorata: hæc eſt enim, de qua dicitur Eccleſ. 35. Specioſa
wiſericordia DEl in tempore tribulationi, quaſi nubes pluviz
in tempore ſiccitati. Quod quidem egregie confirmat S.
Beruardinus tom. 3. ſerm. II. art. I. c. 3. dicens: Virgo

beata, quia irrigat Eocleſiam militantem, figurata fuit in
figura nebulæ de qua Job 38. nanquid elevabis in nebula vo-
cem tuam, & impetus aquarum operiet te. Vox in nebula
elevata, eſt gratia per orationem Virginis impetrata, ad
1 quam ſequitur impetus aquarum; quia per ipſam impetra-
tur influentia gratiarum, & remiſſio peccatorum. Unde
Eccleſ. 4 3. Scriptum eſt: medicina omnium in feſtinatione
nebulæ, hoc eſt in feſtina aſſumptione Virginis benedictæ,

„ quia omnes, qui volunt, fiunt participes gratiæ ſuæ. hæc
Bernardinus. Hoc ipſum confirmat Hugo Cardin. in illud
l ecleſ. 24. & ſicut nebula texi omnem terram. Quapro-

hter Doctiſſimus 1dtota de contemplat. Lirg. c. 2. ſic loqui-
tur. Cæteri Sancti jure quodam patrocinij pro ſibi ſpeciali-
. ter commiſſis plus poſſunt prodeſſe in Curia altiſſimi, quàm
1 . pro alienis: Beatiſſima verò Virgo MARIA, ſicut eſt om-

4 nium Regina, ſic omnium Patrona, & advocata, & cura
3 elſt illi de omnibus. ſc ille. Omnibus omnia facta eſt inquit

438 Cursus Annui Piſtursus XV.

D. Bernardus ſerm. ſigaum M. ſapientibus & inſipientibus

copioſiſſima charitate debitricem ſe fecit, omnibus miſeri-

cordiæ ſinum aperit, ut de plenitudine ejus accipiant uni-
verſi, Captivus redemptionem „æger curationemn, triſtis

conſolationem, peccçator veniam, juſtus gratiam, Angelus

lætitiam, denique tota Trinitas gloriam, ut non ſit, qui ſe
abſcondat à calore ejus. itd Bernardus. Nimirum MARIA
gratiarum eſt mare, cujus guttæ, ſicut non poſſunt dinu-
merari, ſic nec exhauriri: congregationem aquarum vo-

AQdvit Deus maria, ſunt verba Alberti A. c. 53. ſuper miſ-

Jus. locus autem omnium gratiarum vocatur MA RIA. id
ille. nam, ut ait Sophronias ſerm. de aſſaumpit. & Idephonſus,
Cæteris per partes gratia præſtatur: Mariæ verè tota ſe in-

fudit plenitudo grativx. Vnde D. Bernardus ſerm. de aqag
ductu vellus Gedeonis irroratum, ait ſignificâſie Mariam: ir
cæleſti, inquit, rore aream DEus rigaturus, torum vellus

prius infudit: redempturus humanum genus pretium uni-
P

verſum contulit in Mariam. De mari ait ſapiens Eccleſ. 1.
. 7. omnia flumina intrant in mare, & mare non redun-
dat. De Maria teſtatur S. Bonavent. in ſpecnl. Lirgin. c 3.

omnia flamina intrant in mare, dum omnia chariſmata San-

ctorum intrant in Mariam: flumen enim gratiæ Angelorum

intrat in Mariam, & flumen gratiæ Patriarcharum, & Pro-

phetarum intrat in Mariam, & flumen gratiæ Martyrum

intrat in Mariam, & flumen gratiæ Confeſforum intrat in

Mariam, flumen gratiæ Virginum intrat in Mariam: om-

nia flumina intrant in mare, id eſt omnes gratiæ intrant in
Mariam. Vnde ipſa optimèe poteſt dicere illud Eccleſ. 2z.

in me omnis gratia viæ & veritatis & in me omnis ſpes vitz
& virtutis hæac Bonaventura. Et mare non redundat, ait

Eecleſtaſtes: quomodo hoc? an ergo mare nullum fundum
habet, ut repleri & ſic redundare qucat: quanta enim aqua-

7

rum

N

en

s

ce

len

“

Caunt

mmnte
,

ii

lsl
rdr,
Ullte

n h,

ſen

i

.lign

Mucrte

Mzif

1

um d

ſa. .
Uirer

ulu,

Un De

1
,
ei
UuK d
Ulene

Maria univerſalerefugium in omni & c. 4 39

tum congeries per tot vaſta flumina ſe in mare non effudit

tot jam ſæculis, tot annorum millibus fluentia? & abſor-
beatur tota à maris voragine? reſpondet Eccleſiaſtes: re-

vertaniur at iterum fluant, ideò ergo mare nunquam re-

dundat, quia fluviorum aquam, quam recepit, rurſum
effluere facit, dum per occultos terræ meatus, quaſi per ve-
nas quaſdam ſcaturiginibus ſe rurſum communicat, ne de-
ſiciant & areſcant. Itaà ſe res habet cum B. Virgine, atte-
ſtante rurſum D. Bonaventara l. c. dum ſubdit: quid mi-

rum, ſi omnis gratia in Mariam confluxit, per quam tan-

ta gratia ad omnes defluxit? ait enim . Aagaſtinus: gra-
tià es plena Maria, quam apud Dominum inveniſti, & hanc
per totum mundum effundere meruiſti. ità D. Bonavent.

Similiter D. Ambroßius in Euc. I. vere gratiâ plena quæ largo
gratiarum imbre totam funderet, & perfunderet creatu-
ram. Ee D. Bernardinus tom. 3. ſerm. z. de glorioſo nomine Ma-

riæ ari. 3.c. 4. redundat in nos per eam mare largitatis divi-
næ, qui de plenitudine ejus accepimus omnes, in præſenti
gratiam, & in futuro gloriam. Hoc ipſum confirmat §.
Bernardus ſer. de Nativit. Virgin. ſeu de aquæ dactu, ubi enim

obſervàſſet mox in principio ſalutationis Angelicæ Mariam
dictam gratiâ plenam, miratur, ad quid poſtmodum Ange-
lus dixerit: inveniſti gratiam: gratiâ eſt plena, inquit Ber-
vnardus, & gratiam adhuc invenit ?² igitur quæſivit, & ex-

petijt? ſed ad quid, cùm jam plena ſit? petit, inquit, mel-

Hifluus Doctor, ſuper-effluentiam ad ſalutem univerſitatis „
nec ſuo poteſt eſte contenta bono. iià ille. Similia his ha-

bet ſer. 2 de aſſumpt. ubi ait: quis vacuam dixerit: quam ſa-
lutat Angelus gratiâ plenam: neque hoc ſolùm, ſed adhuc

quoque in eam fuperventurum Spiritum Sanctum. Ad quid

Putas? nis?, ut etiam ſuperimpleat eam: ad quid? niſi ut ad-
veniente ſpiritu, jam plena ſibi, eodem ſuperveniente nobis

440% Cuarsus Annui Diſcursus Xl. .

quoque ſuperplena, & ſupereffluens fiat. hæc ille. Ia ean-
dem ſententiam loquitur doctiſſimus Miota in contemplat.

LVirg c. 1. Quodcunque donum alicui Sanctorum unquam

datum eſt, tibi non fuit negatum, ſed omnia omnium San-
QRorum privilegia habes in te congeſta, quia omnibus te dare

liberaliter oportebat. ſec ile. Eadem mens eſt Angelici Do-

Ktoris opuſc. S. in expoſitione ſalutationis Angelicx. Mag-
num eſt, inquit, in quolibet Sancto, quando habet tantum

de gratia, quod ſufficit ad ſalutem multorum: ſed quando

habet tantum, quod ſufficeret ad ſalutem omnium hominum
de mundo, hoc eſſet maximum. Ft hoc eſt in Chriſto, &

B. Virgine: nam in omni periculo potes ſalutem obtinere ab

ipſa Virgine glorioſa. Unde Cantic. 4. dicitur, mille elypei,

id eſt remedia, pendent ex ea. Item in omni opere virtutis

potes eam habere in adjutorium: & ideo dicit ipſa Ecclizz.
in me omnu ſpes viæ & uirtutis. haæc. S. Thomas, Verum igi-
tur eſt, quod alioqui audacter dictum videtur à & Bernardi-
no Senenſi tom. 1. ſerm. 61. art. 1. c. I. Non timeo dicere,
quod in omnium gratiarum effluxus, quandam jurisdictio-
nem habuerit hæc virgo, de cujus utero, quaſi de quodam
divinitatis oceano, rivi & flumina cmanabant omnium gra-
tiarum. ſic ille. Quod quidem egregiè confirmat Gerſon
Cancellarius Pariſtens: dum tract. s. ſuper AMMagnificat. in-
quit: gloriabatur antè ſe introductam in cellaria Regis cant.

ginæ patent omnia. ſic ille. Siquidem, ut eam alloquens ait
B. peirus Damiani: in manibus tuis ſunt theſauri miſeratio-
num Domini. Itaque habegnt Sancti alij claves particula-
res, ijs tamen in faſcem colligatis inſcribi poteſt: non om-
nia poſſumus omnes. At MARIA clavem habet genera-
lem, cum inſcriptione hac: omnia poſſum. Et quid aliud

loquuntur lapides & ligna, ſtatuæ & imagines, quæ ple-
4 rum-

M

Eßr
⸗
nent

il

Ubra
tt
llra
in,.

hey

elpe

An

lnſce

ice

UMem
Ulium

End

Mr,

tbi

vi

. Alante
2. quæ quaſi ſub elavi cuſtodiebantur: modèò ei tanquam Re.

II

l 1,
ne, 4
ummen

(ennti

unn

Aulrt

u
1ℳ

Maria aniverſalerefagium in omni & . 441

tumque Beatiſſimam Matrem cum filio in ſinu vel brachijs

nobis repræſentant: annén enim ejus filius clavis eſt David

lai. 22. & Apoc. 2. v. 7. qui aperit & nemo claudit, claudit

& nemo aperit: quis igitur inficiabitur illam non habere
omhnia in ſua Doteſtate , Cùm ad omnia clavem in ſinu ſuo,
vel brachij's geſtet! Etiamnum mutæz dicunt effigies. Dao-
minas tecum: quid ni dicat ipſa: omnis poſſum in co, qui me
confortat. Philipp. 4. V. 13. Hinc doctiſſimus Salazar in

Prov. g. dum explanat v. 15. mecum ſuns divitiæ, & gloria;
epes ſuperbæ & jaſtitia, air: accipe, quæ novus, ſed locu-

ples auctor de hac Virginis in temporallib pus bonis erogandis,
aut expendendis , poteſtate, contemplatus eſt. Solent
quidem viri generoſi, & uxorum amantes, eiſdem pluri-

mum fidentes, pecuniæ claves, & tutelam illis committere,
& quidquid domeſticarum expenſarum eſt, illis tradere;
ipfſi verò aliquibus gravioribus muneribus vacant. Ergo ad

eundem modum, DEUS optimus maximus ſponſæ fua San-
Giſſimæ MARIE, tantundem tribuit, ac fidit, ut ipſi tem-
poralium boneorum tutelam, & claves dederit „adeo, ut

quidquid horum bonorum in hao magna mundi Domo ex-
penditur, id per MARIXZ manus recenſitum tranſeat, &
illius arbitrio diſtribuatur; ita ut jure dicere poſſit, mecum
ſunt divitiæ & gloria, opes ſaperbæ, & Inſtizia, id eſt in mea

potéſtate. hac ibi. Quod autem hic author de el argitione
bonorum temporalium aſſeverat, idem ſentiendum eſſe
de ſpiritualium adminiſtratione, patet ex eodem, dum ibi-

dem in v. 13. . 43. præmiſerat ſanctas & congruas cogita-

tiones, quibus ad pie ſancéque vivendum ex DEl gratia

permovemur, ipſa moderante, atque ipſius precibus nobis
iImpetrari. Atque hinc mirum noneſt, quèd OElpara non

unius tantùm hominis neque in una tantům cau ſa ſit t Patro-

na & auxiliatrix ‚ſedomhium omnino, & in omnibus. Me-

RKk. k z . dicina

442 Cursus Annui Diſcurſas XV.

dieina omnium in feſtinatione nebulæ. Habent fideles Pa-

tronam ſuam in dolore dentium S. Apolloniam, in
oculorum lippitudine S. Luciam, in gutturis affectio-

ne S. Blaſium, in calculi cruciatibus S. Liboriam, ian
podagtæ acrimonia S. Stapinum. In graſſante incen-

dio invocant S. Laurentium & S. Florianum, in rebus per-

ditis S. Antonium de Padua, in cauſis deſperatis S. Judam

Thaddæum, S.Joannem Nepomucenum. In ſtudijs S. Ca-

tharinam, pro felici morte, S. Barbaram. Multi morbi,

multi Patroni: multæ neceſſitates, multi quoque auxilia-
tores: ſed MA RIA ſola in his omnibus mederi, & opitula-
ri poteſt: eſt medicina omnium in feſtinatione nebulæ. Hine
Pamaſcenus orat. 1. de Nativit. Virg. illam vocat. fontem
univerſo orbi medicinam afferentem, & oras. 2. de dormit.

Virg. abyſſum gratiæ, & pelagus curationum. Richardus
§. Lanrent. lib. 9. de laad. Virg. Salutiferum vitæ antidotum.
Hoc teſtantur tot loca DElparæ Sacra, quotquot manifeſtis

Celebria ſunt miraculis, loquuntur afixc tabellæ, & mo-
numenta, cæcis viſum, claudis greſſum, infieinis ſanita-
tem, etiatn mortuis vitam reſtitutam. Adeatur domus
Lauretana in Italia, Cæ ſar A uguſta & mons ſerratus in Hi-

ſpania, Czeſtochovium in Polonia, Mons ſacer in Bohe-
mia, Oetinga in Bavaria, Cella in Styria „ & veritas erit

manifeſta. Refert Cæſarius lib. 7. miracul. in monte Peſſu-

lano, tantas B. Virginem operari ſanitates in quadam dica-

ta ſibi Ecoleſia, ut Medici, quaſi gratiæ in videntes, pau-
perculis infirmantibus, & pro remedio ſanitatum ad ſe con:

fluentibus, dicere ſoleant: ite ad Eccleſiam S. MARIE.

deferte ei candelam, & recipietis ſanitatem. Et cum hoc

Sarcaſmo pauperes ab eis repulſam paſſi, ad ipſam confa-

giund & ſanantur. Quin, quod mirandum magis, Chri-

ſtus ipſe ad ſe confugientibus ſæpe repulſam dare videtur ut
eos

Unren
“ erat
inen

te

(olti,
Aebr
VNd
i

Crikr
len⸗
Eenrce

pon

(eran

ater⸗

Ellar

l ſol

uIHunI

Urellon

, hey

emn
tſl
Untl
(eric
lle⸗

eantt

lr

4

l

1 E

net.

N

dn

9,0
Nke
utl
n
1

Pone

0

eH
done

nſe

N
ſmni
Conn
in

Poke

ei

DH

e

NA

n
N

ℳ%⅓

9

Maria univerſale refugium in omni &'c. 443
eOs releget ad ſuam Matrem. Narrat Spinellus i in throno DEI
..3 F. Anno 1572. Cælarem Baronium, virum non minùs
andimonia „ quam editis annalibus olariſſimum periculo-
5s4 febri ad mortem decubuiſſe. Hic pro ejus valetudine ad
orandum ſe contulit S. Philippus Nerius; interim verèò Ba-
ronius obdormiſcit, & videt in ſomno 8S. Philippum prope
Chriſtum, & obaixè Dominum orantem in hæc verba: Cæ-
ſarem priſtinæ valetudini reſtitue, id quod magno ardore
identidem repetebat, nec tamen quidquam impetatrabat.
Quapropter ad Sanctiſfſimam Virginem, quæ ad Chriſti
dexteram in amictu candenti ſtabat, converſus, cum ea ſup-
pliciter agebat de valetudine Baronio concedenda : cum-
que Mater apud filium ſuas preces interpoſuiſſet, obtinuit
quod voluit. Et quidem novimus ex Evangelio, Chriſti
primum miraculum non eſſle factum, niſi ad Matris ſuæ in-

terceſſionem: dum enim in Cana Galilææ vinum defeciſ-

ſet, ipſa Neo- ſponſorum miſerta pro ijs peroravit: vinam
non habent. Neque verò reprchenſionem Paſſa eſt, ut ſibi
imaginantur nonnulli, ut enim annotavit Salmeron lib. 6.
verba illa Chriſti: quid mihi & tibi eſt mulier. non ſtoma-
chantis ſunt, ſed admirantis Chriſti, quòd Mater tam ſup-
pliciter id petat, quod mandare poterat: tantus enim inter
me, & te eſt amor, & animorum conſenſio, ut tibi nihil ne-
gare auſim: & mox facerem tuo deſiderio ſatis, ſed non-
dum venit hora mea, patientiam habe. Sane ſi reprchen-
ſibilis erat, non oportebat miraculum hoc facere ad cjus pe-

titionem, quod tamen fecit, quin ex quorundam ſenten-

tia, horam ipſam Pprævenit. Noverat Mater Domini, in-
