mentitur neque fallit. Et hoc ipſum eſt, quòd movere nos
debet ad credenda omnia fidei myſteria, quia DEVS reve-
lavit, qui nec mentiri poteſt, aliõqui Sanctus non eſſet, ne-
que fallere neque falli poteſt, aliôqui verax, & fidelis non

eſſet, neque omniſcius, quèd abſit de DEO dicere, aut co-

gitare. Atque utinam hoc altiùs perpendiſſent Apoſtoli &

3: ſcipuli Chriſti, ante Spiritůs Sancti adventum, non ità

leviter dubitâſſent, aut turpiter collapſi, aut ſcandalizati
fuiſſent in paſſione Chriſti. Præterquam enim quòd Deus
per Prophetas revelaverit Chriſtum paſſurum, & reſurre-
cturum, etiam Chriſtus ipſemet ſæpius idipſum illis prædi-
xverat, & quodammodo inculcarat. Nam Matth. 12. v. 20.
ajebat: ſicut enim fuit Jonas in ventre ceti tribus diebu & tri-
bus noctibus; ſic erit filius hominis in corde terræ tribus diebus,
& tribus noctibus. Et Matth. 16. v. 21. Luc. 9. V. 22. opor-
iei flium hominis mulia pati, & reprobari à ſenioribu, &
nrine⸗hiber Sacerdotum, & ſeribis, & occidi, & tertia die re-

lurgere. Rurſum Matth. 12. v. 22. dixit illis JESIIS: ſilius

bominis tradendus eſt in manus hominum, & occident eum, &
iertia die reſurget. Iterum Matth. 20. v. 19. & Luc. 18. v.
33. Ecce aſcendimus Jeroſolymam, & conſummabuntur omnia,
quæ ſcripia ſunt per prophetas de filio hominis: tradetur, enim
gentibus, & illadetur, & ſtagellabitur, & conſpaetur, & poſt-
7uan Nagektaverint, occtident eum, & zertia diere eſurget. Hoc
OoO 3 ipſum

294 Caursus Annui Diſcurſus V.

iplum innuere voluit verbis illis Joan. 2.v. 19. ſolvite tem-

plam hoc, & in tribus diebus excitabo illaud, quia ut addit Jo-

annes v. 2 I. . ler dicebat de templa corporis ſui, in quo habita-

Vit plenitudo divinitatis. Quid his teſtimonijs elariùs? quid
luculentiùs à Et tamen ubi ad paſſionem Chriſti deventum

Eeſt, nihil horum crediderunt, eſto ærerna veritas id dixerit,

& prædixerit, ſed in paſſione illius ſcandalizati ſunt: exiſti-

mabant enim non decere, ut DEl filius talia ab hominibus

pateretur; unde nec filiumn DEl eſſe reputabant: de reſur-

rectione verò illius multò minùs cogitabant, ſiquidem eam

impoſſibilem judicabant. Licèt enim viderint alios abipfo
reſuſcitatos eſſe, tamen ut ſeipſum aliquis à morte reſuſci-
tet, hoc capere non poterant: ſi enim ſeipſum è manibus Ju-
dæorum, à cCuſtodia, ludibrio, & flagellis militum & pote-
ſtate Pilati, eripere non potuit vivus, quomodo mortuus 4
mortuis ſe proripiet: Ecce Sodales Mariani in quàm graves
& periculoſos errorum lapſus humana ratio & ratiocinatio
nos inducat in rebus fidei: illius enim ductu turpiter lapſi
ſunt Apoſtoli, ut de reſurrectione illius, imò de tota illius
doctrina & promiſſionibus factis, actum eſſe putarent, & ſe
à Chriſto tanquam ſeductore, prout à Principibus Sacerdo-
tum & Pharifæis appellatus eſt Matth. v. 27. v. 63. decep-

5

tos omnino arbitrarentur. Hinc cùm mulieres à ſepulchro

reduces, aſſererent eum reſurrexiſſe, deliramenta hæc mu-
lierum eſſe affirmabant; & cùm ipſemet Salvator redivivus

in medio eorum ſtaret, phantaſma eſſe credebant. Si ſte-

tiſſent illi, non ſuæ rationis ſcrutinio, ſed dictis Chriſti, at-

que veracitate illius in cognoſcendo & dicendo, nunquem
eò incredulitatis & perturbationis in animo deveniſſent.

Ut proinde 4 Chriſto redivivo, Jure merito reprehenũſ ſ 1 ſint:

exprobavit incredulitatem eorum inquit Marcus c. ult. v. 14.
O daruten cordis. Non ſie egit DEI Mater, Patrona no-
ſtra:

—

on en

1

ala

ed
i
4olt
1us en

ant
tſnte
fule
mpe

piori
Peli-

ni
lear

mo

porS,
Munus S

Uehlere
l trang
ei
otei
ren

ſe
N Iin

Deſide B. Virginis in triduo paſtion. E;c. 29 5
Ara: ſicut legerat in ſcripturis ſacris, ſicut audiverat à filio
ſuo in prædicatione, ita credebat non tantùm paſſurum,
ſed & infallibiliter reſurrecturum. Cogitabat enim: ipſe hoc
dixit per ſcripturam, & per ſe ipſum, igitur certiſſimò fu-
turum eſt, quoniam nec fallere nec falli poteſt divina veri-

in tas. Et verò intelligebat Virgo oportere Chriſtum pati & re-
E furgere, id eſt tam paſſionem, quàm reſurrectionem eſſe ne-
uu Cceſiariam, illam quidem ad peccata noſtra expianda; hanc
en verò ad doctrinam Evangelicam confirmandam: ſt enim
eo Chriſtas non reſurrexit, inanis eſt prædicatio neſtra inquit

61 Apoſtolus 1. Cor. 15. v. 14. 7nanis eſt & ſides veſtra: habi-
eu tus enim fuiſſet author fidei hujus pro ſeductore populi,
k Cum tam infami morte vitam terminâſſet, ſi gloriosè deinde
nuf nonreſurrexiſſet. Sifllius DEl , clamabant Judæi, de-
naon cendat nunc de cruce, ſed quoniam opus redemptionis non-
ng dum perfectum erat, deſcendere noluit, ſed mori voluit,
ut glorioſiàùs deinde de morte triumpharet: Hoc inquam
Iad intelligebat Virgo Mater, inde conſtantiſſime non tan-
ab tum verbis Chriſti inhærebat, ſed & veſtigijs illius
et patientis infſiſtebat: aderat enim ad ſpectaculum, dum
d Hlagellaretur dum ſpinea coronâ redimiretur, dum ecce
6 homo à Pilato Pproclamaretur „dum cCrucis pondus bajularet,
H prout S. Brigittæ revelatum eſt lib. 1. C. 10. Aderat dum
un manus & pedes clavis perforarentur, dum in infami ligno
ee penderet, dum Patri redderet ſpiritum, dum lance4 latus
4 Sius transfigeretur. Stahat autem juxta cracem JEsll AMa-
ter ejus inquit Joannes c. 19. v. 25. Stabat, non cadebat
corpore in ſpaſmum ſeu deliquium teſte Cajetano & Suario

apud Spinellum inthrono DEI C. II. n. 5. Sed neque ca-
e debat animo, ſiquidem ut ait S. Bernardus de lamentat. Virg.
unn non deſperabat, ſed piè & juſté dolebat. ita ille Nec MA-

RIA Minor inquit Ambroſius epiſt. ad Vercellens. Quàm

296 Cursus Annui Diſeurſus V.
Chriſti Matrem decebat: fugientibus Apoſtolis ante cru-
cem ſtabat, & pijs ſpectabat oculis fili) vulnera, quia expe-

cctabat non pignoris mortem, ſed mundi ſalutem. itd e.

Dum fugam metu militum capeſſunt Apoſtoli, dum co-
lumnæ cæli, id eſt Eccleſiæ contremiſcunt, dum in ſide
nutant, & vacillant, ſtabat, & perſiſtebat Mater. Stabat

inquit & Ambroſias de inſtitut. Virg. c. 7. ante crucem Ma.

ter, & fugientibus viris ſtabat intrepida, isd ide. Nunquid
non ingenti pudore ſuffundi debebat, atque abſcondere ſe

ſe, dum coram tot millibus hominum, qui tunc aderant,

videt filium ſuum preſtitutum, ut populi ſeductorem,
Reip. perturbatorem, ut impoſtorem, & malefactorem?

quàâ fronte ſuſtinebat? quo vultu audire & digito mon-

ſtrari: en Mater iſtius blaſphemi, qui filium DEl ſe aſſe-

ruit, qui Regem ſe fecit, qui doctrinâ ſuâ & factis ope dia-
boli miraculis, populum decepit, qui alios ſanos & ſalvos

fecit, ſe ipſum non poteſt: hæc illius Mater eſt. Annoôn

ignominia & confuſio filij redundat in Matrem? & non ſe

ſubducit à populi frequentia:, & conſpectu? non occulit ſe,
néè videatur: imè verô palaàm ſtat juxta crucem, ut qui vi-

dent filium, videant & Matrem: ſolùm tacitus recolebat

illud pſ. 68. opprobria exprobrantiam tibi (Kili mi) cecide-

runt ſuper me. Quid ſi verò rabies & furor militum in fi-
lium deſævientium, corripuiſſet & Matrem, ſtimulantibus
præſertim atque inflammantibus Judæis, quid ſi in illam
quoque deſævijſſent, verberibus, pugnis, flagris, & tor-

mentis, cùm ad manum eſſet ? dicere enim poterant:
malorum omnium cauſa eſt, ſi hæc malefactorem
hunc non genuiſſet, tantus populi tumultus & in-
dignatio exorta minimè fuiſſet. Verumtamen ſtabat
& perſtabat in fide, & fidelitate Mater JESU juxta cru-
cem. Mater inquit Sdimeon Metaphraſtes de vita &0 dor-

mi-

Ec
. melttn
ro
ebit
nen
4 einni 4
niagft

ſ
lite
Hoeck
ken

lit h.
(con
Vnf
euntnn
Auuhen
iin gl
1) y.
i, 4
Ulerer
mlun

leigten
Meador
Nnmor
Pnh, 4

gnt
Nlkt
en

D⸗ Ede B. Zugind in zrialue baſsion. &. 297

mizione DElparæ, ſicut in alijs ſuperabat mukictem
ità hic quoque videtur plùs quàm mulier, quæ à Chriſto
minime recedebat, nihil timens, quòd eſſet formidabile.
Stabat inquit Ambrihßusde inſtit. Eirg. non de genere Ma-
ter ſpectaculo, quæ non metueret peremptorem: pende-

pat in cruce filius. Mater ſe perſecutoribus offerebat. it4

ile. Quod ipſum comprobans D. Bernardinus Senenſ. tom.
a: ſer. 2. de glorioſo nomine MAKRIAart. 2. 6. 4. ait: iſte in-

quit eſt modus amantium velle pro invicem mori: nee
hoc dubium erat amoris in Virgine benedicta, ut infinities,
ſi fieri poſſet, ſe morti pro filio tradidiſſet; ſi eniin hoc vo=

luit DHavid pro filio ſuo, quantò magis hæc pro ſuo, ut magis
ei conveniat vox illa 2. Reg. 1 8. quis mihi det, ut ego moriar

pro 1e fli mi., hæc S. Bernardinus. Hinc colligere licet, non
tantùm magnam & conſtantem fidem & fiduciam, ſed etiam
amorem, quem habuit ad filium patientem. Quæ ſiverat

olim Salomon Prov. 31. v. 10. malierem fortem quis inve-

niei? procul & de ultimis finibus pretium eius. Rara avis in

terris, albéque ſimillima corvo, mulier fortis & conſtans:
mulier enim quaſi mollis aër, verſatilis ad omnem venti
impulſum, ad omnem calorem & frigus, ad humorem &
ſiecitatem varius & inſtabilis. Sanè fortis non fuit Eva,
quæ ad primam dæmonis tentationem ſuccubuit: non Agar,
quæ morientem filium videre non ſuſtinuit: non Jahel aut

lIudith, quæ quidem belli duces occiderunt, ſed temulen-
tos, & dormientes. Et quamvis in agendo fortes fuiſſent,

non eſt tamen reperire fortes in patiendo niſi fæminas Mar-
tyres propter fidem DEI & Chriſti decertantes. Talem

ſe præbuit Machabæorum Mater, de qua 2. Machab. c. 7. ſic

habetur. Supra modum autem Mater mirabilis, & bonorum
memorià digna, quæ perenntes ſeptem filios ſab unius diei tem-

pere conſpiciens, boene animoe ferebat propter ſpenzs, quam in

Pp DE9

7

298 Cursus Annui Diſeursus V.

DEO hbabebat. Hæc Mater typus fuit Matris DEI propter
ſidem & ſpem, quam habebat ad DEuM, invariabilem ſta-

bilem & perſeverantem. Mirantur plerique Commenta.
tores ſacræ paginæ, cur Chriſtus in cruce, dum ultimum

vale faceret Matri ſuæx, non Matrem, ſed mulierem com-
pellaverit, dicens: mulier ecce hſilius tuus: annén amantiſ-

ſimi cordis ſui affectum, voce Matris conteſtari poterat? .
Chryſoſtomus exiſtimat ideo factum eſſe, ne dulci Matris no-
mine ipſi dolorem augeret: quod expreſſit Poëta hoc verſu:
Talibus admonuit Matrem ſinè nomine Matris, ne materna

pium laceraret viſcora nomen. Philippus Abbas Bonæ Lal-

lis de ſeptem verbu. Hanc dat rationem, ne Virginis hono-
ri maculam aliquam filius aſpergeret: cùm enim ipſe velut

infamis, inter latrones medius penderet, velut Matrem

infamis latronis appellàſſet, ſi eam ſuam Matrem eſſe pro-

alàſſet, Alij alias rationes afferunt: mihi arridet illa,
quod DEl filius antomaſticè illam dixerit mulierem: illam

nempe deſignare volens, quam quærebat Salomon. Hanc
inquit Bernardus homil. 2. ſuper Miſſus. requirebat Salomon,
cùm vehementer admirans diccebat: mulierem fortem quis
inveniet & c. Verùm mirari adhuc quis poſſet, quògd ubi

tillus enim hic fortitudinis adus, fila ducere ? hoc enim

& puellæ nérunt: ſed advertendum hic à Salomonc con-

ſtantiam hujus mulieris eſſe indicatam: ſicut enim filum
in colo in longum ducitur ſinè interruptione; ità fides Vir-
ginem Beatam non ſolùm fortem fecit, ſed & conſtantem,

ac longanimem in ſtamine patientæ deducendo: unde ver-

ſu præcedenti alijs verbis idipſum expreſſerat: non exiin-

aerur in nokcte lucerna ejus. Lucerna verbum fidei eſt jux-

ta illud pſal. 118. Lucerna pedibus men verbum tmum: cui
bene-

1

vN

elet
Glon
110 1l
conlr,

ninie
iter
obt
n i
ungn

hey,

Nrmihi

bi nite
Salomon dixiſſet loce cit. v. 19. manum ſuam miſit ad fer- ſe
ia. Mox ſubdar; & digiti ejus apprehenderunt ſuſum: quan-

Mlnig

tbinn
lonngr

1 gni

ſnn:
. Mlorishi

ghlisan

Ne
l
Ii
n

in

„

Doefßide B. Virginis in triduo paſsion. &c. 299
benefacitis attendentes, quaſi lucerna lucenti in caliginoſo
ſunt verba S. Petri ep. 2. C. 1. v. 19. Nox autem ſomni tem-
pus indicat, ſomnus verò mortem, vel ipſo Poëta atteſtan-
te: ſtulte, quid eſt ſomnus: gelidæ niſi mortis imago,
Dicere igitur voluit Salomon, nec quidem in morte Chri-=
ſti lucernam fidei in DElpara extinctum iri. Non enim
dubium eſt notos ac cognatos quales erant Capharnaitæ,

2c fortaſſis etiam mulieres, quæ eam in paſſione filij comitatæ
erant, poſt ſepulturam filij multa illi aggeſſiſſe, fidei ſuæ

diſſona, hiſce vel ſimilibus verbis: en res & ſpes tua! cum
filio tuo penitus jam mortua, & ſepulta eſt: quid enim ab
eo ultrà ſperare fas ſit, qui à morte tam crudeli, & igno-
miniæ plena liberare ſe ſe non valuit! ſanè gloria, quam à

miraculis, & doctrina novæ legis eſt adeptus filius tuus,
jam obfuſcata evaneſcet, quòd tam turpi morte coroni-
dem illi impoſuerit. Hæc & alia perfidiæ irritamenta,
quanquàm audiret DElparens, lumen tamen fidei in illa

nequaquam minuebatur: ſolùm corde premehat illud pf.

41. fuerunt mihi lacrymæ meæ, panes die & nocte, dum dici-

tur mihi quotidièò, abi eſt DEIIStans? & pſ. 40. v. 9. nun-
quid qui dormit, non adiiciet, ut reſurgat? & Iſai. 30. V. 1 5.
in ſilent io, & in ſpe erit forititudo mea; eredo enim & ſpero
indubitanter: reſurget filius meus, ſicut dixit. Inde etiam
illi congratulati ſunt Angeli accinentes: Regina cæli læta-
re: quia reſurrexit ſicur dixit: beata quæ credidiſti, quo-
niam omnia in te perfecta ſunt, ſicut credidiſti. In hujus
inſignis fidei memoriam renovandam conſuevit Eccleſia

fingalis annis in triduano Paſſionis Dominieæ officio trian-

gulare candelabrum juxta A lare ponere cum candelis tre-
decim, quæ ſuo lamine fidem duodecim Apoſtolorum, &

B. Virginis repræſentent. Sed duodecim poſt ſingulos pſal-

mos in matutino decantatos, ſucceſſivè extinguuntur, quia

3060 Cursus Annui Diſeurſus VN.

ſdes Apoſtolorum tempore Paſſionis extincta fuit: rema-
net ſola ardens illa in ſummitate candelabri, quæ fidem B.
Virginis inextinctam deſignat. ità Darandus in Rationali

divin. oſſicior. lib. 6. c. 7 9. & D. Antoninus 4. part. tit, c. 41.

„1. cujus verba ſunt: fidei lumen in DElpara occultum,
quèd omnibus poſtea patefactum, & omnes ſuo exemplo
illuminabit, ſignificatur candelâà illa accensâ in matutino
tridui hebdomadæ ſanctæ. itd ille. Ad ejuſdem fidei me

moriam conſervandam inſtituit Eccleſia, ut Sabbathinus
dies Virgini ſit dicatus, ſicut dies veneris memoriæ Paſſio-
nis Chriſti. Paſſionis tempore inquit S. Bernardus de paſ-

ſione Domini c. 2. omnes relicto eo fugerunt: ſola illa quæ—

benedica eſt in mulieribus per illud triſte Sabbathum ſte-

tit in fide, & ſalvata fuit Ecoleſia in ipſa ſola. Propter quod

aptiſſimè ſancta Eccleſia in laudem & gloriam ejuſdem Vir-

ginis diem Sabbathi per totius anni circulum celebrare con.
ſuevit. bHæc Bernardus. Similiter D. Bonaventura & alij a-

pud Spinellum inthrono DEl c. 29. n. 18. Et hæc ipſa ra-
tio erat, quòd elapſo Sabbathô non iverit cum alijs mulie-

ribus ad ſepulchrum, ut ungeret corpus JESU, quia ut ibi-·
dem ait D. Bernardus. Fruſtra putabat eum ungi, quem

reſurrecturum ſciebat: neque, ut ait S. Antoninus 1. part.
hiſtor. tit. S. c. 7. 91. quærebat viventem cum mortuis, de

quo Angelus Luc. 24. pias illas mulieres arguebat. itd ili.

Neque hac memoriàâ Sabbathi contenta S. Mater Eccleſia,

inſuper ſtatuit, ut hac die alio officio 9. lecionum non im-
pedita, à Sacerdotibus officium de B. Virgine in Sabbatho

recitetur: Hanc rationem reddit D. Antoninus zg part. tit.
1 5. c. 24. Scribens. Sicut honoratur Dominus filius, in

dominicali officio, ob ſuam reſurrectionem, ità & ipſa ho-
noratur Domina Mater in Sabbatho: quia illa die ſcilicet

Sabbathi, mortuo filio, & fide extincta de ejus divinitate

De u. viuiei, in triduo paſcion. Sr. 301

in omnibus diſcipulis & alijs, ſola vera cognitio ſuæ divi-
nitatis in ea requievit die illa: nam ſequenti die recupera-
verunt plures. ità Antoninus. Hæc eadem ratio eſt, ob
quam communiter omnibus ab Eccleſia præſcripta ſit ab-
ſtinentia 4 carnibus hac die: nimirum, ut ſicut die Vene-
ris in Dominicæ Paſſionis venerationem abſtinemus ſic po-
ſtero die in Matris illius honorem: unde in frigidis Catho-

licæ religionis partibus parùm DElparæ amantes cenſentur,
qui à carnibus in Sabbatho ſibi non temperant. Cæterùm

ſunt etiam ferventiores, qui penitus jejunium ſibi indicunt,
aut 4 calidis eſcis ſe continent, mortificationi, tam carnis,

quàm vitiorum intendunt ob honorem Virginis die Sabba-

tho. Exempla videri poſſunt in Spinello c. 3 4. n. 24. & c.
39. n. 12. Barry in anno S. 29. Martij & 27. Novemb.
Weratislaw fol. 90. & 440. Drexelio in Roſis part. 1. C. 11.

§F. I. & in cultu Cælitum lib. z. C. 4. G. 3. Diſcipulo inter

miracula B. V. n. 4 5. & n. 52. 53. item. n. 28. & 97.

. Biib Pyseib ir e Fas gei ge ba i Eir aeß .

DlIsCURSUS VI.

Super ila verba: ora pro nolis PELYA ale-

luja.

Cuius eſt heci imago S ſuperſeriptio Matth. 22.

verſ. 20.

Eridendos ſe præbent hætcrieiqud cum ſuorumprin- Juyvat B.

yVirginem
cipum . ſuoruùmque majorum venerentur imagines »in egin

nec illie deſpectum aliquem inferri patiantur, id ipſum imagine

non concedant Sanctorum imaginibus, ac præſertim Chri- ale te

Ppp 3 ſti,

302 Carsus Annui Diſeurſas

gti, atque DElparæ. Si enim in illorum veneratione e iis⸗

lolatria non eſt, cur ſit in iſtorum 2 neque enim nos or-
thodoxi picturam ejuſmodi, aut ſculptile adoramus, neque
divinum illis honorem tribuimus; ſed quemadmodum illi

non imaginem: ſed Regem vel Principem in imagine re-
ſpiciunt, ac venerantur; ità nos hunc vel illum Sanctum,
DElparam vel Chriſtum reſpicimus & debitum perſonæ,

in imagine, non imagini ipſi propter ſe, præſtamus cultum.

Si enim deſpectus imagini factus prudentum judicio redun-
dat in ignominiam illius, cujus imago eſt v. g Principis,

quidni etiam reſpectus in venerationem & honorem cedat?

& cur amabo homo hominem amare & colere obligatur,
niſi propter reſpectum DEl, cujus imago eſt Geneſ. 1. v. 26.
inde & vilipen ſio atque injuria homini facta, DEO fieri re-
putatur. Unde D. Thomas. 2. 2. 4. 1. art. 3. ad 3. dicen-
dum inquit: quod imaginibus non cxhibetur religionis

cultus, ſecundàùm quod in ipfis conſiderantur, quaſi res
quædam, ſed ſecundùm quòd ſunt imagines dacentes v.
g. in DEUM incarnatum: motus autem, qai eſt in imagi.
nem prout eſt imago, non conſiſtit in ipſa, ſed tendit in id,

cujus eſt imago: & ideoex hoc, quod imaginibus Chriſti
(idem puta de aliorum 88. Ncxhibetur religionis cultus,
non diverſificatur ratio latriæ, nec virtus religionis. ird ibi.

Et 3. p. 4. 2 5. 4. 3. Damaſcenus inducit Baſilium dicentem,

imaginis honor ad prototypum pervenit, id’eſt ad exem-
plar: ſed ipſum exemplar ſcilicet Chriſtus eſt adorandus

adoratione latriæ, ergo & ejus imago, in quantum ſcilicet

refertur ad Chriſtum. Sicut autem de Chriſti imagin bus
diſcurrit S. Doctor, differendum ſimiliter de imaginibus
DEIparæ & aliorum Sanctorum; nam & illis non exhibe-

tur alia veneratio, quàm quæ Sanctis ipſis comgetit: cùm

autem illis cultus latriæ, ſeu adorationis ſtricte ſumptæ nen
com-

5
e⸗
lum
m.
1e;
itenri

(r
Ec
Ig
Ehhnr

eI 5 lan
dri,
inor N

eete
ua. 1

ſtel,

Ulini

kuri in

4 D grcn
iin

ck

lune
1 eidar

Z taphe

tti
Pinen

næ; ſic DElpara elevata eſt ad cultum hyperdauliæ propter

en

el. 10

01
4,
teif
1
unn

155. c. 14. quæ eodem teſte in magna veneratione habita, Vtnce

Juvat B. Lirginem in eius imagine & c. 303
compctat, neque imaginibus eorum exhibetut, ſed vel
daliæ, velhyperdulix; quæ quidem duliæ cultum ſuper-
greditur, & fines latriæ attingit; non tamen ingreditur:

Et hunc hyperduliæ cultum ſicat DElparæ tribuimus, ſie

& imaginibus illius: maxima enim reverentia inquit F.
Themas Z. 2., J. 103. a. 4. ad 3. debetur homini ex affinitate
ad DEUM. Qualem quidem juſti habent per adoptionem,
DElpara verò per conſanguinitatem cum filio DEl, cùm
ipſe carnem & ſanguinem de Virginis carne, & ſanguine

fumplerit. Unde ſicut natura humana in Chriſto ad cul-

tum latriæ eſt elevata, propter identitatem perſonæ divi-

identitatem naturæ humanæ in Chriſto. Inde ergo fit, ut
ſicut Virgini Matri major debetur veneratio præ alijs Sanctis,
ſic & imaginibus ipſius. Et quidem vivente adhuc ipſa Theodorus
magnus honor jam fieri cCæpit ejus imaginibus, ut veterum Lector lib.

teſtantur monumenta: ſiquidem S. Lucas, qui plurimùm ". Colle-

ctaneor.

ex Evangeliſtis illam calamo deſcripſit, etiam penicillo de- Metaphra-

i pinxit, & in diverſa per orbem loca diſperſit, ut Neo. Chri- ſtes apud
D,.

ſtianos Matrem DEl videre cupientes, imaginis illius intui- ie
tu recrearet. Talis fuit Antiochiâ Conſtantinopolim de- eæ Nice-

lata ad Pulcheriam Imperatricem, ut ſcribit Nicephorus lib. Paortus lib

plurimis miraculis coruſcavit. Talis etiam fuit illa, quæ Bellua-

Romæz in templo S. M A RIÆ majoris magnâ reverenti aſ. cal. lib.

23. c. 1470

ſervabatur, ac pietate colebhatur. Arque hanc ipſam D. Ssigoniut

Gregorius A. Romæ ipſo Paſchatis die circumgeſtari fecit lib. 1. hiſt.

ductâ populi ſupplicatione, cùm ſæviſſima peſtis populum talia p⸗

taliæ Ba-
Romanum depaſceret, nec remedium tanto malo occurre- ronius ad

ret: hanc Clerus univerſus cum populo venerabatur, hanc an. 5590.

e1 “ Gregor.
in vocabat, ut DEUM ſibi redderet placabilem & propitium. Iib.. dia-

Et approbavit cælum ſuſceptam devotionem, quando An log. c. 36.

geli

5

304 Carsus Annui Diſcurſus VI.
geli auditi ſunt accinere: Regina cæli lætare, alleluja, quia,
quem meruiſti portare, Alleluja, reſurrexit ücut dixit, al-
leluja: cui ſubjunxit D. Gregorius. ora pro nobi DEIM
Alleluia. Et approbavit cælum factam invocationem,
quando in arce Adriani: quæ modèò caſtrum Angeli dicitur,
viſus eſt Angelus gladium recondere, & ſinè mora peſtis ubi.
que conquieſcere. Quis jam non videat, non cultum dunta-
xat Virginis, ſed & imaginis eſſe licitum, DEO placi.
tum, nobisque ſalutarem: quod enim DEüSs per ſe
exoratus facere non voluit, hoc per illius egit veneratio-
nem, ut illam ſuo calculo comprobaret. Hoc etiam con-
tinua ſerie conteſtatus eſt in illa Conſtantinopolitana, quæ
præter alia prodigia etiam hoc habuit, ut feriâ 6, poſt ve.
ſperas, miraculose, nulléque movente, velum, quo tege-

ad abſolutas uſque veſperas Sabbathi. Et ne quis putet mi-
raculorum gratiam ſolùm conceſſam ijs iconibus, quæ à 8ö.
Luca depictæ ſunt, pererret cogitatione parumper orbem.
Catholicum, & vix inveniet regnum aut provineiam, in
qua ſi non plurcs effigies aut ſtatuas miraculis celebres, ſal.

tem unam alteramve comperiet. Quot enim non ſunt lo-

ca famoſa ab ijſdem in Italia, Hiſpania, Gallia, Belgia, Ba-
varia, Styria, Auſtria? Quot non habet noſtra Boëmia.
Vetero Boleſta vienſem, Sacromantanam, Gruprenſem &c.
Moravia Brunenſem, Lurzanenſem, aliam in Kiritein, ali-
am in monticulo ad olomucium. Quot Sileſia? Warten-
ſem, Kleinicenſem & c. Et quot non ſunt, quæ privatis in
oratorijs, in privatorum libellis, ac manibus detentæ ſuam
ſæpe ſæpiùs demonſtrârunt virtutem ſupra naturæ curſum.

Memorat Antonius Balinghen in Calendario Mariano 25.

jJannaryg in Indijs occidentalibus eſſe inſalam Cubam, in

ua Regal us quidam mu lkas victorias eſt conſecutus adver-
ſus

lem.
ele
Uinbe
reo
Murj

Mion

ubatnn
batur, recederet, Sicque omnium ocalis detecta, proſtaret “

lerpn

id

uldort

NV ſhe
mncet

(W de

e in
bincel

kurerhi
tte

gen vit

Juvat B. Virginem in eius imagine éc. 30 5
u ſus finitimos populos, non alià ratione, quàm quòd uſus
ul Chriſtiano quodam copiarum ſuarum duee: ille enim per-
gebat in hoſtes geſtans in pectore imaginem Virginis, ac
tin protinus illos in fugam verſos ſuperabat. Simili fretus fi-
G qacia Ferdinandus II. pientiſſimus Imperator Vexillis ſuis
bellicis, hujus Bellonæ imaginem aquilæ loco imponebat, &
n Generaliſſimam ſuam eſſe volebat, cujus etiam ope inſig-
0 nem illam victoriam in albo monte ad Pragam contra re-
E belles obtinnit. Eandem virtutem oſtendit DEVSin ima-
ſen ginibus DElparæ contra inviſibiles animarum hoſtes, ut
eun ex eo fit manifeſtum, quod refert Barry in anno S§. 24. Ja. ene Spi-
Im aari. In monte Oliveti habitabat vir pijſſimus, qui ten- Throno:
α tationibus carnis in adulta etiam ætate, à malo geniò dive- DEI. c. 20.
I Xxabatur graviſſimè, ut etiam tandem fractàâ veluti patientià . 4=
SH dæmonem ſit allocutus lachrimans: quouſque me fruſtra
m fatigabis, nunquam enim tuis aut carnis deſiderijs obſecun-
u dabo: fine ergo me, & da pacem, ut ad mortem tranquillam
Nk me diſponam. Et en: confeſtim adeſt perſonatus dæmon,
en ſpondet inducias, ea tamen conditione, ut nulli pandat,
ers quod petiturus eſt. Appromittit Eremicola, at ille poſtu-
mIHI Iat, ut impoſterum deſiſtat à cultuê in vocatione imaginis il-
NE. lius im cella, quæ DElparam cum fllio in ulnis repræſentabat.
ae Hrret hic Eremita primùm, deinde ait, deliberaturum ſe,
wne poſtridie daturum reſponſum. Interim feſtinus adit Ab-
Eiten batem vicini monaſterij reique geſtæ ſeriem illi exponit:
H qui non audienda eſſe dæmonum conſilia, nec colloquia
efin⸗ quidem cum ijs miſcenda docet, ſed perſiſtendum cum pa-
tientiæ longanimitate in Cæpta devotione: hanc enim con-
uH ferre vires, ut dæ?mon nunquam prævalere valeat: ut quid
mg enim vaferrima vulpes ſtygia abolitum peteret imaginis
i cultum & invocationem? ſi nihil præſidij in ea habuiſſet
eremicola? perſtitit igitur in eæpto, & dæmon proditum
L QA ſe vi-

306 Cursus Annui Diſcurſus VI.
ſe videns, nunquam comparuit. Difficiliorem luctam
cum eodem hoſte habuit vir doctiſſimus, Virgini que Matri
devotiſſimus Petrus Caralta ex Ordine S. Dominici, ut
refert. Fr. Diag in Hiſtor. Aragon. & P. Barry in anno 5§.
24. Januarij. Hunc ad mortem ægrum, inviſit dæmon in
perſona Doctoris Theologiæ, ſenſum illius germanum ex-

ploraturus circa fidei myſteria. Dum ad myſterium 888.

Trinitatis deventum eſt, ejuſmodi argumentis involvit

ægrum, ut ſe nequiret extricare; quin propè aberat, ut

ſuccumberet. His in anguſtijs oculos conjicit in iconem B.
Virginis, quam in ſuo venerabatur cubiculo, ejuſdem
opem ardentiſſime implorat: & ecce imago ad illum con-

Vide plura . . — . S
verſa, tanta illum ſuperfudit mentis illuſtratione, ut omnes

in Pæda-
gogoChri- dubiorum tenebræ fuerint diſſipatæ, & dilucidé fallacias

noen argumentorum adverſario diſſolverit; unde confuſus,

c. 25. §. 4. .
n. 24. &c. nos Catholicos habere in conclavibus imagines, non ad

ornatum parietum duntaxat, ſed ad refricandam memo-
riam Sanctorum & DElparæ, ut, dum premimur ſive an-
guſtijs rei domeſticæ, ſive conſilij inopià inter negotia,
ſi ve obſcuritatum tenebris inter ſtudia, oculos etiam fortui-
15 in picturam vel ſtatuam conjicientes, recordemur, unde
petendum conſilium vel auxilium in inſtanti neceſſitate;
cùm enim nihil in intellectu hominis ſit, quod non pridͦs
fuerit aliquo modo in ſenſu, indè mentis operationes exci-
tantur, ut visâ cjuſmodi Divorum Gmilitudine Divus ipſe

occurrat, colatur, & invocetur, atque etiam opituletur.

Imò verò, ſi culti prius fuêre in icone aliqua etiam non in-
vocantibus, neg opinantibus præſentiſſimum ferunt auxi-

lium. Dixi nuper de perfido Judæo à B. Virginis icone con-

. . „ . 4
fuſo & convicto per vocem mentiris, dum pejeraret ſe

Chriſtiano pecuniam mutuèò datam non recepiſſe. Aliud

nunc

mox inde ſe ſe proripuit & diſceſſit. Atque exinde liquet

I
ll,
an
tit
ine
uin
llo
Alet
Cdllgin
Cne
ſoh,
Lnget
emmrit
Tentium
n 1 lee

oocep

lr

Ueneftcin

l fit
luhrope

emapi

troris,

Ubeie Vit

Noni con

,

eiſeber

.
igtben
ſennt e

hiring l

el
lu

Ulke

1
r
Ann
Tn
den
hiect
n.
Ej .
“D
1OH
ns
un NE
erni
ein
enmn,
iets
de,
nin
l
vi
gimmdt
ſt⸗
Nbinn

.

Neen

.

e
1

Juwat B. Vireinem in eius imagine &c. 307

nunc afferam non ad temporale, ſed ſpirituale emolumen-
tum pertinens. Narrat illud Z. Barry in an no d. pro 25.
Jankuarij, & Pæadagogas part. 2. c. 2 5. 9 4. B. 25. anno ſaln-
tis 16 1. Non procul Divione tres Prædon es in equitem,
qui ſecum retrò vehebat Monialem à Cænobio abductam,
inciderunt: cumque hic armis ſe contra iſtos defendere
pararet, ab uno illorum caput glande ignita percuſſus ex
equo decidit exanimis, unaque ruit Monialis tergo illians
adhærens, ſed illæſa. Hæc inſtituti cum equite itineris
caulam interrogata; ingenué, quod res erat, faſſa, magno
ſe dignam ſupplicio pronuntiavit. Habebatilla in pectore
ſuo B. Virginis iconem, quam in iſtorum occurſu in manus
ſumpſerat, ejuſdem Virginis imploratàâ ope, quàm & im-
petravit: nam prædones, contra morem hujuſmodi impu-
dentium, non tantùm non attingunt Monialern ad flagi-
tium, ſed ſi velit, offerunt ſe eam ad monaſterium ſuum
equo deportare. Id officij, cùm teto animo admitteret,
ab uno latrocinantium domum revecta eſt, & monita, ut
hinc ſaperet. Ut verò Monialis vectori ſuo, ob præſtitum
beneſicium, & oblequium, grati animi pignus aliquod re-
linqueret, icone eum, quàâ ſe ſer vatam credebat, donavit.
Nec fuit homini donum iſtud inutile, ſiquidem, dum ad
ſuos properat, exortus animo, ex pravæ vitæ recordatio-
ne, gravis remorſus & conſcientiz inquietudo, effecit,
ut prioris vitæ ſaturo, atque etiam pertæſo, relictis ſocijs al-

luberet vitam Chriſtiano homine dignam inchoare. Nec

mora, converſo gradu ad divæ Virginis Sacellum, Divio-

ne duabus diſtans leucis, cujus effigiem Monialis illi dede-

,‚ſe recepit, Virginique Matri, quam mutatæ vitæ de-
prædicabat authorem, gratias perſolvit. Reſpexit illum
Virgo beatiſſima oculo ſuæ miſericordiæ, quoniam oculo
pietatis reſpexerat illius imaginem: forſitan cum propheta
luſpirans pſ. 85. v. 16. reſsice in me, & milerere mei: re-

Q 2 ſpe⸗-

7 . . V. 2

4 P . 4 .
X. .
11 1.

uque B. Vir-
. Ctuque B 2
. t, diu no . gjent,.
dum ſtudijs vacare rſan, illud ſapient.
ndus etiam dun 6 ectu habebat, fo ricem ſapientiam,
vmagitem in wihi ſegiam tuarum S E& metum labe-
inis da mi . um, ſet, & itta Un-
gini inans, da is tuis, us mec rgaritta l
„ingeminan is Sanctis 1e. B. Margaritt iſſet,
Silee illam de e acteytenm Hõ effigiem vid
ret, at ſciam zi ubicunque B.
1
gari

2 R 2

bat, atq
ircumfere „ar
à collo ſuſpenſum curumſ quid accideret,
. hrum ſem Per & lwis crraret, aut
Anum in lachr nandum in ſi
inter ve
inter v

DEI c. 29. 1

V §. Hedwi-
nerabatur.
m B. Virginem ſupplex vene
mi genibus, B. V
n. 47. i geni

l
is bajula, mul
— . is baju
næ icon . ndo,
inceps perpetua Marin illorum lbe extor⸗
is Poloniæ rincele ‚ſuper capi tuæ digitis zar Rrinc.
4 01 illa ſe
illa errih, stenebat, nec n onem cum illa ſep
riens manibu ſed neceſſe fuit ic
morie t, ſe
terant;,
que

* . . e , 1
. E
D

. 2-
.

jmaginem,
irginis imaginem
faille dui p ctam dr uories verd vi
.1. . . 2 , z. e vi-
ſerm. 85. unreteun depictam, n relpenit ltati ae
interiori e el erat, inerd voſß manſit. Beatiſſi
nflictu fatiga hoſtibus 1. C.1 5. Beatifi.
on flict . ab 6᷑t. part. 1. . aſpi-
res õ r, 2. Theologus aardtn „ſi pio ⸗R
6tο. ta ibiliter reſi
ce⸗ Carbo tſi pictam jncredibiliter
Ludovict 7. inem e incredibil for⸗
. Matris imag viſque motibus . 5 animoſos , ue
ciatur, li l xandri, Herculis 14
erò, ſi Alex:
Et verô,

r
ſ

S Mrini

Mi/
Un
1ehr

Li

lepe

lotael
inlie
Alicni
Urian

4 lem,

Cratorie

betat

inplote

Miinten

liit 4

lnli,

lihn V
lefl

Amne

mi .
ciz

4

nt

Mel

l

Htun D
lein

P

4

6

ge.
nen
ende
ern,

Juvat B. Lirginem in eius imagine ézc. 309
tésque e fficiebat Romanos duces ac Cælſares, vel ſolo aſpe-
tu, quidni id præſtet icon B. Virginis cum divinarum gra-
tiarum reſpectu? quidni verum fiat. Quod ait Eccleſia-
ſticus c. 38. cor ſuum dabit (aſpiciens) in ſimilitudinem
picturæ, ut imitatione morum Virginis immaculatæ, ima-
go & ſimilitudo illius in animo intuentis exprimatur. Si ip-
ſa eſt juxta Cornel. à Lapide in ſapient. 7. Candor lucis æter-
næ, & ſpeculum ſinè macula DEl Otajeſtatis, & imago boni-
tatis illius ; quidni & ipſa ſuo reſpectu tales efficiat piè ſe
intuentes. Candor lucis illuminat, & calefacit, ſpeculum

repræſentat, & ſpecices reflectit: ſic illa imagine bonitatis

ſuæ illuminat intelle dum, inflammat affectum, dumque ſe
repræſentat, ſpecies virtutum ingenerat, retorquet, & ex-
primit: ſicut enim imago, ubi viſa eſt, tota eſt in oculo,
tota eſt in virtute imaginativa, ſic attentiùs & ardentiùs con-
ſpecta Virginis imago, non poteſt non piam ſui ingenerare
ſimilitudinem: ſi enim impuræ Veneris poteſt impurum,
quidni puriſſimæ Virginis icon puriſſimum. Quapropter
Mariani Clientes, ab hac die nemo ſit, qui ODElparæ ico-
nem, ſi non ferat in galero vel pectore, ſaltem habeat in
oratorio, in ſuo Muſæolo, tum ut Patronæ ſuæ frequentem
gerat memoriam, tum ut neseſſitate ingruente ejus opem
imploret. Sed præcipuè virtutum Marianarum imitatio-
ni intendat, ut imaginem illius in ſe quoque exprimat:
imago enim ab imitando dicitur, quaſi imitago, ut alicu-

bi ait. 5. Thomas, unde monentem audiamus . Ambro-

ſium lib. 2. de Virginib. Sit vobis tanquam in imagine de-
ſcripta virginitas, vitaque MARIÆ, de qua velut in ſpecu-
lo refulget ſpecies caſtitatis, & forma virtutis. ità ille. Et
quidem Marianarum virtutum imitationem efficaciſſimam
ad impetrandum Virginis auxilium aſſeverat S. Bernardus

homil. 2. ſuper miſſus, dum ait: ut impetres orationis ejus

ſuffragium, non deſeras converſationis ejus exemplum.

Q 3 DISCUR-

310 uru; Annui Diſeurſus 1.

