. Anſelmi apud D. Antoninum g. part. tit. 15. c. 14 6„.

dicentis: utenim impoſſibile eſt, quod illi, 4 quibus Vir-
go MARIA, oculos miſericordiæ ſuæ avertit ſalventur; ità

heceſſarium ‚quèd hi, ad quos convertit oculos ſuos,

pro eis ad vocans, juſtificentur, & glorificentur. zid ie.

Eadem Anſelmi verba refert Pelbarius: n ſtelktario lib.t 1 part.
2. art. I. ubi hanc eandem doctrinam pluribus comprobat.
& Germ anas Patriarcha Conſtantinopolit. de Zona B. V. ad
hanc rem declarandam affert Similitudinem 4 reſpiratione

hominis: ſicut enim hæc certum eſt vitæ ſignum ( ceſſante

enim reſpiratione indicium eſt hominem jam non vivere)

ità devotio ad ad B. Virginem, certum ſignum eſt ſalutis æ-
ternæ in peccatoribus; illa verò expirante indicium repro-

bationis æternæ. Verba S. Præſulis ſunt: 6 ſanctifſima
DElpara! ſpiritus & vita Chriſtianorum, quomodo enim
corpus noſtrum, vitalis ſignum operationis habet reſpiratio-

nem, ità etiam ſanctiſſimum tuum nomen, Virgo Beatiffi-

ma, quod i in ore ſervoram tuorum verſatut aſſidue, in om-
nitempore, loco, & modo, vitæ, Iætitiæ, & auxilij non
ſolùm eſt ſigaum, ſed ea etiam procurat & conciliat. ita ille.
Animadvertite Clientes Mariani, quomodo colere Parro-
nam noſtram, non ſolùm ſignum ſalutis ſit; ſed & cauſa;
dum cam procurat & conciliat: licéèt enim Virgini devotum
contingat emori aliquo peccato, licèt morti proximus æter-
næ damnationis reus ſit; non ſinet tamen MARIA illum
ſic e vita migrare, quin vitam gratiæ ei reſtituat, & procu-
Z2 2 3 ret.

.

548 Cursus Annui Diſcurſas XXENLNI

ret. Quod quidem hac ratione declarat doctiſſimus Idiota

part. 1. contemplat. 5. ſicut per naſum attrahitur, & emit-
titur Spiritus; ſic B. Virgo attrahit ſpiritum ( ſalutis 4 4 Salva-

tore filio ſuo) & cundem ad alios mittit, exem plo Domini,

qui in faciem hominis inſpiravit ſpiraculumm vitæ, Geneſ. 2.
v. 7. & Joan., 20. . 2 2. Docendo enim, monendo, conſu-

. lendo, pro peccatoribus orando, inſpirat ſpiraculum vitæ

quò reviviſeant à morte peccati. ità ille. Similiter Richar-

du dà S. Laurenti. de laudib. Virg. lib. 6. naſus, qui eſt nobis

via ſpirits, id eſt gratiæ DEl, quæ meritis cjus, & preci
bus nobis datur, & miniſtrat ſpei reparationem peccatori-

bus deſperatis. ſic ile. Kurſus ibidem ait: ſi naſus eſt via
ſpiritůs, M A RIA & ipſa via eſt, quàâ ſpiritus S. venit ad no-

ſtram ſcilicet juſtiſicationem ità ile. Quapropter in noſtrum
commodum nos alloquitur Virgo proverb. 8. beatus homo,

Jyui aandit me, & mea conßi. lia, & qui vigilat ad fores meas quo-

tidie per amantem mei affectum, & obſervat ad poſtes oſtij

wei per pium opus aliquod- pullando: qui me & meam gra-
tiam invenerit, inveniet vitam per meum patrocinium, &
haariei Liletem æternam à Domino, Sic ſic oſtendam illi be-

nedictum fructum ventris mei in cælo, quem in hoc exilio

videre deſiderat. Verùm ſciſcitabitur aliquis, qua in re
Potiſſimùm conſtantem ſuam devotionem demonſtrare
queat in Virginem DEI Matrem? Huic Reſpondeo, ut

ante omnia magno amoris affectu feratur in MARIAM: nam,

ut ait D. Anſelmus de excellent. Virg. c. 4. qui in dilectionis
MARIE ſuavitatem tranſit, non diffidendum, quin in

retributionis ejus participium tranſiturus ſit. itdà ille. Ra-

tionem hujus effati colligere poſſumus ex Ildiota de coniempl.

B. V. in prologo, ubi ait: inventa Mariâ invenitur omne
bonum, quia diligit diligentes ſe, imò ſibi ſervientibus ſer-
vit. ſic ile. Hujus rei non ignarus Joannes Bergmans §. J.

Scho-

ſe
ni⸗
r.
bibi⸗
,
l.
Vr
te.
nobi
heci
Nor⸗

.

Urunm
ont,
uo⸗
4
.
n,8
ibe⸗

exlno

in 1e
trure
0, l
nan
fons
ioi
M.
enhl
Dint
8 ſel⸗
ho⸗

Senrem prædeſtinationis eſt amare, &c. 549

Scholaſticus, ardentiſſimum in Virginem B. fovebat amo-
rem. Ajebat ille; nunquam quiceſcam, donec obtinuero
amorem tenerum erga dulciſſimam meam Matrem. Et ta-
men tum rogatus, ſi mille corda haberet, nõnne MARIAM
mille cordibus amaret? repoſuit: mille Cordibus amarem;
nam ſi amavero MARIAM, ſecurus ſum ſalutis, impetrabo,
quidquid libuerit, 4 Domino adeôque omnipotens ero.
Tandem, inquit, quam conatus ſum amare in vita, & ipſa
amabit me in morte, & alter alterum amabimus in æter-
num. Hanc grandem fiduciam expreſſit ſincerus in Virginem
Matrein amor. Et hic potiſſimàùm ad ſalutem profuit Carolo
§. Brigittæ filio, ut habetur lib. 7. c. 13. licèt enim alioqui diſ-
ſolutam vitam egerit, attamen eximium in MARIAM habe-
bat amorem, ut de ejus honore ſummopere gauderet „ do
bonis & privilegiis ei divinitus conceſſis, vehementer ei gra-
tularetur, ac pro dignitate ejus tuenda, ne quid ei honoris
decederet omnes cruciatus perpeti, vitamque profundere
paratus eſſet. Hujus amoris intuitu B. Virgo moribundum
ſalutaribus cogitationibus præmunivit, neè peccatum aliquod
berlen, dæmonibus acceſſum prohibuit, nè tentarent,
libros in quibus peccata Caroli crant, annulavit in judicio,
& accuſatores confuſos abegit. Vide fuſiùs apud pinellam
c. 24. n. 10. Alij fuerunt, qui quam vis tam inſigni amoris in
MARAM affectu non arderent, profuit tamen illis ad ſalu-
tem vel unum heroicum actum in gratiam Virginis B. cxcr-
cuiſſe, vel conſtanter aliquod pietatis opus peregiſſc. He-
roicus actus fuit ille in nobili, qui oblatæ ſibi puellæ pudori
pepercit, quòd MARIA vocaretur, & dies ſabbathi eſſet:
cuùmquce intelligeret ab ea, quòd voto virginitatis obſtricta
foret, tantum pecuniæ illi dono dedit, quantum petebatur
pro dote ut in monaſterium ſuſciperetur. In rerributio-
nem mhujus à B. Virgine obtinuit, ut in equeſtribus ludis- zae
ciſus,

10

550 Cursus Annui Diſe anſae XX . 1.

S

2

cilus, non morertetur ſinc contritione. Barry in Annosrg.
Novtmb. ex Vincentio Bellusc. lib. 7. c. 1062. Vide ſimile iin
eodem Bariy 12g. Sept, ubi etiam ex Lechnero lib. 2. c. &. Pe⸗
fert aliud de Scdali injuriam colaphi generosè perferenti, .
& inimico deprecanti. De meretricula die Sabbathi à li-
bidine abſtinenti vide P. Wratislavv, in ſtimulis Merian, c. 7
7ein fne, Propter templum magnificum honori Virgi-
nis ædificatum, contritionem à B. Virgine impetravit
in morte Innocentius III. alioquin damnandus. Tho=-
mas Cantipraitanus lib. 2 vitæ S. Eudgardus. Propter feſta
B. Virginis cum jejunio prævio celebrata, anima Prin-
cipis W'allachiæ ante triennium in prælio occiſi abite non
poteſt è corpore, uſque poſt confeſſionem Spanner in poly- . 1
anth. tit. M'ARIA. Verbo cultus M AhkIX. §. 3. ſimile de je-
junio Sabbathino conſtanter à latrone obſervato refert Spi-
zellus in Throno DEI c. 34. n. 2g, ex Pelbaris lib. 12. ſtellari

—,—

,yari. 2. ari. 1. ſimile de latrone Tridentino Barry in Anno
JS. 2 9. Mariyj. Et Spinellus c. 39. K. 2 0. Alios ad beatam mor-=
tem juverunt perſolutæ conſtanter preces officij B Virginis,
Roſarij, vel ſalutationes aliquot Angelicæ quotidie recita- (EL
tæ. De Clerico in peccato ſubmerſo, & ad vitam revocato f,
4 B. Virgine, quod illius horas orſſet Pelbartus lib. 4. bpars. Ur⸗
IJ. art. 3. in ſine. De ſalutari Rofarij recitatione Spinelus c.
3 0. . 1 1. & tracz. de miraculis n. 6. A dæmonis rapina cu- q
ſtoditur, per annos 14. qui quotidie ſalutationem Angeli-
cam recitabat. Spinellus c. 35. n. 22. Habemus ergo in Ma- Un
ria anchoram noſtræ ſalutis, ut illam vocat S. Joan. Dama-
ſeenu in Canone de SS. Trinitate: habemus anchoram ſpei,;,
ut eam appellat S. Bonaventura in pſalter: habemus arrham ln
ſalatis, ut eam vocat Riehardus 4 S. Eictore lib. 1I. de Emma- N
nuele, c. 12. p. I. Verùm jam in nobis eſt, ut ex prædictis nie

devotionibus certam deligamus aliquam, eamque in uſum In
3 con-—

B. Virgo ſu vat peccatores ad calum & . 549

conſtantem deducamus. Franciſcus Coſterus à nativitate

3 ſua Virgini dedicatus, ac poſtea in Societate noſtra zelantiſ-
4 ſimus honoris illius promeror, linguâ, calamo, & virtutum
i cxemplo, morti proximus interrogatus, quis cultus, DEI-
8l paræ omnium eſſet gratiflimus? 7 repoſuit: : conſtans, quan-
ne tum vis exiguus. Nadaſi in pr etioſis Morientinum occupatio-
. nib. c. Io. n. 2. ſequamur nos hoc documentum &c.

3 DISCIIRSIIS XXVII.

nol

Super eadem verba: Et IEſum benedictum

e Biad sm ventris tui nobis poſt hoc exili-
“ um oſtende.

“ Tahene I5SA videre. Joan. 12. V. 2 l.
mot⸗
inis
ciin⸗

— NUamvis milerijs & zrumnis plena ſit hæc vita, uti B. virgo

r di juvat pec-
nupel di ximus; tanto tamen ejus amore Capti 20 de- catores ad

cepti ſunt quidam ut poſthabito cælo perpetim optarent cælum &

4 hic commorari. Hujusmodi erant, qui blaterabant pſ. 113. Dnenem
u cælum cali Domino, terram autem dedit filij’s heminum. O
n cur væ in terras animæ, & cæleſtium inanes! ignoratis, quæ,
gr⸗ quantæ que ſint delitiæ, & di vitiæ in cæleſti illa regione?
N. annéôn creditis quod Wein c. 6. V. g. & Paulus 1I. Cor. 2. .
z ». pronuntiavit: Oeculus non vidit, nec auris audivit nec in
4 cor hominis aſcendit, quæ præparavit DEUs hü, qui diligunt
8e illam. Etenim ſi terrena hæc putantur vobis, ad qualem
qualeimn elegantiam && voluptatem exculta, quidni cæleſtia?
his enim ſoldm DEUS, & electi ejus perfruuntur amici ho-
. mines & Angeli, terrenis autem etiam improbi, inferni

Aaa a olim
⸗

olim ignibus excruciandi. Annén Rex füpretnus melius
aliquid reſervârit pro aulæ ſuæ proceribus, menſæꝗque ſuæ

convivis, quàm pro plebe de trivio? Et verè quemadmo-

dum cælum ſua magnitudine, ſplendore & durabilitate ter-

ram infinitis ſuperat paraſangis; ſic & bona illa cæleſtia,

quæ intus latent; excedunt hæc terrena. Naullas inſuper
illic intermixtus dolor, nullus metus, nullæz curæ, nullz

invidiæ, nullæ inſidiæ, perpetua pax ibi & concordia O
quid erit videre Angelos in ſuo fulgore, Sanctos in gloria,
& cum illis amicabilem habere ſocietatem: nam jaſt: fulge-
bunt ſicut ſol in regno pairis eorum Maith. 13. v. 73. Quid

erit videre corpus Chriſti glorioſum, quando ad momen-
tum illud intuens Petrus in monte Tabor, hac ſola beatitu-
dine contentus fuiſſet: bonum, inquit, eſt nos hic eſſe, facia-

mus tria tabernacula &c. Mazth. 17. v. 4. Quid erit DEuM

ipſum intueri ,‚ illud bonum, à quo proveniunt omnia hæc
terrena bona, illud immenſum deliciarum & gloriæ pela-

gus? ſi conſideremus fratres chariſſimi, ait M. Gregerius
homil. 37. in Evangel. quæ & quanta ſunt, quæ nobis pro-
mittuntur in cælis, vileicunt animo omnia, quæ habentur
in terris: ter rena namque ſubſtantia ſupernæ felicitati com-

parata, pondus eſt, non ſubſidium. Temporalis vita, æter-

næ vitæ comparata, mors eſt potiùs dicenda, quàâm vita:
ipſe enim quotidianus defectus corruptionis, quid eſt aliud,
quàm quædam prolixitas mortis ? Quæ autem lingua dice-
re, vel quis intellectus capere ſufficit, illa ſupernæ civitatis
quanta ſint gaudia; Angelorum choris intereſſe, cùm
beatiſſimis ſpiritibus gloriæ Conditoris aſſiſtere, præſentem
DEI vultum cernere, incircumſcriptum lumen videre,
nullo mortis metu affici, incorruptionis perpetuo munere
lætari. Hactenus ille. In hujus igitur felicitatis conſideratio-
ne exclamabat S. Ignatius Socictatis ESU Fundator: qum
. fſoraet

B. Virgo uvat peccatores adcæalum &zc. 551
elie ſordet mihi terra dum cælum aſpicio. Suſpirabat Apoſtolus

de Philipp. 1. V. 23. cupio Aiſſolvi & eſſe cum Chriſto. Anhela-
no. bat altes regius pſ. àt. quemadmwodum deſiderat cervus ad
ee fonies aquarum, ità deſiderat anima mea ad te DEUs: ſuivit
ele, anima mea ad Döll M fontem vivum, quando veniam, & ap-
lfe parebo ante faciem DEI? Faerunt mihilacxrymaæ mez panes die
Roltr ac nolcte, dum dicitur mihi quotidie ubi eſt DEUStans? Nimi-
rum perſpexerunt hi, alijque Sancti DEl, non habere ſe
vo hic manentem Civitatem, non eſſe in mundo patriam, ſed
le. peregrinationem, & exilium, unde ad cælum cæleſtémque
IU Ppatriam non tantùm votis, ſed & fletibus ferebantur. Nam
mmel. ut ait Eccleſiæ Doctor Aaguſtinus ſerm. 1 1. ad Fratres in Ere-
II mwo: non deſiderat patriam peregrinatio ſinè lacrymis; nam
ſ unde dicturus es DEO: factæ funt mihi lacrymæ meæ pa-
Dant nes die ac nocte: unde? dum dicitur mihi quotidie, ubi eſt
a DIus tuus? Quis juſtus non habait iſtas lacrymas? qui
ehelr non habuit, peregrinum ſe eſte non doluit. Quà fronte
GS ad patriam perveniet, qui eam abſens non ſuſpiravit. hæc
o. Auguſtinus, Hæc ergo ratio eſt, quòd non ſinè fletu aut
aet gemitu oremus cum Eccleſia ad Matrem miſericordiæ. Et
com. Ibſum benedictum fructum ventris tui nobis poſt hoc exiliam
zer. oſtende: nam ut loquitur D. Bernardas de modo bene viven-
Ca di c. 9. vita præſens plena eſt miſerijs, quèd non eſt in pa-
uh ria;, ſed in via: nec eſt in domo, ſed in exilio. In hoc mun-
G. do non ſumus in noſtra Civitate, ſed in peregrinatione, ſicut
ts ſcriptum eſt: non habemus hic manentem civitatem, ſed
futuram inquirimus. iid Bern. Quemadmodum igitur pe-
nren regrini, & exules, quàm maximè ad patriam, & ad patrem
le, ſuſpirant, ità oportet & nos deſiderare cum Philippo Joan.
et 14. oſtende nobis Patrem, & ſuſſicit nobis. aut cum turba illa
Bi gentilium Jean. 12. v. 21. volumus IFſam videre, Refertur
„ in recvelationibus S. Brigittæ lib. 4. c. 70. Chriſtum, dum

Aaa a z eſſet

2

552 Cursus Annui Diſeurſus XXViI.
eſſet in hac vita, ſuo aſpectu adeò conſolari conſueviſſe eos,
qui eum intuebantur: ut qui aliquà triſtitià tenerentur; di-
cetent, camus, & filium MARIÆ videa mus, ut ſaltem co
tempore à triſtitia relevemur. Addit avthor Margaritæ,
quæſt. alt. morali: reſpicientes Chriſti, & Virginis divinum
valtum, non poſito actuali obice, ſtatim movebantur ad de-
teſtationem peccatorum, emendationem vitæ, & maxi-
mam devotionem, ecx quodam cæleſti fulgere, ex corum
vultibus radiante: isd le. Hinc forſitan ingens illud deſi-
derium Zachæi Luc. 19. qui quærebat videre 7 Eſum, & non

poseras præ turba quia ſtaturä puſillus erai: ideo præcarrens
sſceezndit in arboerem ſycomorum, az vi deret eum, quia inde erat
zranſiturus. Ità vidit, & feliciter aſpectu Chriſti ad reſtita.
tionem iniquorum bonorum, ad largitionem eleemoſyna-
rum, fidei & vitæ converſionem permotus. Si hoc factum
eſt viſo Chriſto in mortali duntaxat corpore: quid erit vi.
dere in glorioſo? quid divinitatem ipſam de facie ad faciem
intucri? Et hanc deſiderabat Moyſes Exod. 3 z. v. 15. ad
DEuM ſupplicans: oftende mihi faciem tuam & . 18. oſtende 1
mihi gloriam tuam. Cui Dominus: ego oſtendam omne bo- 5
zum tibi, ſed non modè., & in hoc mortali corpore: non
enim Lidebit me homo, & vivet. Nempe poſt vitæ hujus
czilium nobis DEuM facie ad faciem intueri conceditur,
non in hoc exilio. Sed neque omnibus videre continget,
ſed ijs tantùm, qui ſordibus peccatorum macalati non fue-
rint. Beati mundo corde, ait infallibilis veritas, Matih. 75.
quoniam ipſi Denw videbunt. Quais aſcendes in montem Do-
mini, quærit regius pſalies pſal. 2 3. aut quis ſtabit in loco Sau- 4
io ejus? & reponit, innocens manibus & mundo corde. Quid 8
igitur nos ſperare habemus, qui multa ſcelera perpetravi
mus, & adhuc in multis offendimus omnes. Ad MARIAM,
Patronam & ad vocatam noſtram confugicndum nobis eſt:

ſi enim

B. Virgo ſuvat peccatores ad calum 6sc. 553

„ 6B enim gentiles rectè con fiſi ſunt in patrocinio Philippi Apo-
ſtoli, ut per illum perere auſi ſint: volumus Jlſum videre:
%⅓ & nos Virgini Matri confidenter dicere valebimus: & J-
7, ſum benedtetnt frultam ventris tai zobis poſt hoc exilium
Im oeßzende: ſicut enim DElpara ſuperat poſtolos dignitate, &
E. meritis apud Filium, ita ſuperat intercedendi facultate, &
m gratid. Neque dubium eſt, inquit & Augaſtinus ſerm. 3.
tun de San étis & caum illo S. Idephonſus ſer. 8. de aſſumpi. quæ me-
d. ruit pro liberandis proferre pretium, poſſe plus omnibus
is Sanéctis, liberatis impendere ſuffragium. itd illi. Hinc ean-
dem obſecrat D. Methodius orat. in Eypap. Quamobrem San-
Gl Giſſima DElIpara, quæ præ reliquis omnibus & benignior
r es, ac materno honore, ac cum DEO colloquendi libertate
un glorioſior, te obnixè rogamus, ut noſtri jugem ac perpetu-
un am habere memoriam velis. ſic ie. Quid autem potiſſi-
. mum volumus 6 clementiſſima Mater: volumus J Eſam vi-
eon Qere, tuum dilectum filium, poſt miſerandum hoc exilium,
1 alioqui æternùm infe lices futuri. Nec dubitamus de tua ole-
ℳ maentia, cùm illa nora ſit nobis multiplici experientiä. E
l. Divi Auguſtini familia Religioſus Canonicus referente poſt
„ alios Joanne Herd de B. Virg. c. ⁶9. dum ægrotans DEUM
is judicem, cui propediem ſiſtendus erat timeret, conſpicu-
t, am habuit Virginem ſibi dicentem: confide fili, tu mihi to-
, ties, & tanto affectu Salve Regina decantaà ſti faciam „quod
ſe⸗ illic petebas quotidianis, & aſſiduis precibus ,„ & ubi te ex
N. . hac lacrymarum valle eduxero, ad vocata tua ero, & TE-
ſfſum benedictum frudtum ventris mei poſt hoc exilium
l. oſtendam, ità metus, ac trepidatio abſceſſit ac felici fine
i conquievit. O beata ſors, Gui tale ſolatium obtigit in eo
ai diſcrimine à quo pendet felix, autinfelix æternitas. Pro-
A, fuit illi nempe plurimùm toties & tanto affectu B. X irgi⸗
k nem ſalutàſſe per Salve Regina; quid nos huio ſimile in me-
0 Aaa a 3 . dium

554 Cursus Annui Diſcurſus XXVII.

dium proferre poterimus, qui nec unum Ave Aaria de-
votè recitamus. Eſtote prudentes ſicut ſerpentes monet divina
veritas Matih. 1o. v. 16. quorſum hoc? an, ut caput abſcon-
damus, nè pereamus? ſerpens enim caput occultat, dum in
vitæ eſt periculo. Verùm quid ſi gladio petatur cor, in quo
An forſitan divina ſapientia docet
pellem veterem deponendam: hanc enim quotannis depo-
nit ſerpens, & renovat juventutem: id quidem ſaluberri-
mum eſſet ijs, qui in mala pelle ſunt.
ijs, qui inveterati malorum ſunt, quibus ipſa pellis detrahi
non poſſit ſinè vita? de quibus Jerem. 1 3. v. 22. ſi mutare
poteſt Eihiops pellem ſuam, aut bardas varietates ſuas, &.
poteritis benefacere , cùm didiceritis malum. Notum eſt e
ſacris literis, ſerpentem, dum primes noſtros parentes ad
peccatum alliceret, non aggreſſum eſſe Adamum, ſed Evam,
& per mulierem induxiſſe virum, quod aliéôqui apud illum
effecturus non erat. Irà nimirum nos, ſi Chriſtum in par-
tes noſtras pertraherc volumus, ut ad ejus viſionem perve-
niamus, MARIA M precibus & obſequijs ſolicitare neceſſe
habemus: illa primùm flectenda nobis eſt, tum illa filium
fuum certò certiùs inflexura, pro amore & gratiâ, quâ apud
Eſtote prudentes ſicut ſerpentes ſicut &
hic ſerpens fuit. Sanè affirmat doctiſſimus Novarinus, ſi fa-
tuæ Virgines æquè clamâſſent Domina Domina aperi nobis,
ſicut clamârunt Domine Domine, à cælo excluſæ non fuiſ-
Si Judas verba ſunt S§. Zincentij Fererij feriä ſexidà in
Paraſceve, iviſſet ad Virginem, & ipſa orâſſet filium, pro eo
Juvat pec remiſſionem peccatorum obtinuiſſet. itd ille. Hinc D. Au-
guſtinus aliique Patres, ut ſuprà diſe. I0. & II. vidimus,
eam maximam poſt DEuM peccatorum ſpem nuncuparunt.
Divus verò Bernardus non ſolùm ſpem, ſed & ſcalam per
quam ad paradiſum, ad cælum aſcendere valeamu

vitæz eſt principium.

Sed quid agendum

eundem pollet.

(e—
et
Ur

1A

né
t
obis⸗
16
000
A⸗
nus,
tunt
e
i
ein

ſil.

B. Virgo juvat peccatores ad cæalum ésc. 55 5
enim cit: ſerm. de Nativit loquitur: Filioli hæc peccato-
rum ſcala, hæc mea maxima fiducia eſt. Novimus ſacris
literis in veteri teſtamento unicam ſolùm ad cælum fuiſſe
viam, unicam portam: hæc porta Domini, juſti intrabunt in
eam pſ. 117. ſed peccatores per quam? legimus unam ſca-
lam fuiſte, à terra uſque in cælum à Jacob Patriarcha viſam
Geneſ. 2. ſed pro Angelis tantùm, qui aſcendebant, & de-
ſcendebant; nulla pro hominibus aderat. Jam verè in lege
gratiæ plures ad cælum portæ ſunt, plures ſcalæ, non tan-
tum pro Angelis, non tantum pro juſtis, ſed etiam pro pec-
catoribus. Ego ſum oſtiam, inquit Chriſtus Joan. 10. v. 9.
ſed eſt & MARIA, quæ in elogijs Lauretanis janua cæli, &
in Alma Redemptoris Mater, pervia cæli poria dicitur: illa
nimirum eſt pro juſtis, qui bonis ſuis operibus cælum pro-
meriti ſunt; hæc pro peccatoribus, quibus gratiam Virgo
impetrat, ut convertantur, ſaltèm in fine viiæ. Similiter
eſt ſcala ad cælum gratia Chriſti, quâ adjuvantur juſti in

ſervandis mandatis; ſed eſt etiam ſcala altera miſericordiæ
& gratiæ, quâà, cùm ſe indignos reddiderunt peccatores,

MARIA illis rurſum impetrat, ut DEO reconcilientur.
De hac ergo Bernardus ait: hæc peccatorum ſcala, hæe mea
maxima fiducia eſt. Facta eſt MARIA ſcala cæleſtis inquit
S§. Auguſtinus, quia per ipſam DEUS deſcendit ad terras,
ut per ipſam homines aſcendere mereantur ad cælos. itd ile.
Jer. 11. de Nativit. Domini. Et ſerm. 3 5. de Sanctis expen-
dens illud, quia reſpexit humilitatem ancillæ, exclamat. O

verè glorioſa MARIÆ humilitas, quæ porta paradiſi effici-

tur, & ſcala cæli conſtituitur. ità ille. Comprobat hoc vi-
ſio, quam habuit Frater Leo unus ex intimis S. Franciſci
Seraphici Socijs, prout habetur in Chronico Atinorum part.

1. lib. 2. c. 3 5. apud Spinellum c. 16. u. 1 5. Vidit ille per
ſomnum binas ſcalas à ſolo in cælum aſſurgere, rubram

unam,

556 Cursus Annui Diſcurſus XKVII.
anam, cui Chriſtus ſuboffenſus inſiſtebat, albam alteram,
cui Mater Dul præerat. Perſonante verò Angelicâ tubàâ
& hominum ingenti multitudine confluente, ut aſcende-

rent, S. Franciſcus magna voce ſuos fratres hortabatur, utE
Per ſcalam rubram aſcenderent, quod dum faciunt, unus

& tertio, alius è quarto, alius e decimo, alius e medio ſcalæ
gradu decidebat. Cùmques. Franciſcus Chriſtum pro ſuis
fratribus interpellaret, oſtendit ipſi Chriſtus manus, & la-
tus recenti ſanguine perfuſa, quæ ab illis fratribus ſibi fada
querebatur. Quàâ ſuorum ruinâ permotus S. Franciſcus,
Fratres ad ſcalam albam evocavit, dumque ibi feliciter aſ-

cenderent, à benigniſſima Matre dlande excepti ſunt. Ira
qui per ſcalam juſtitiæ digni non erant cælum ingredi, per
ſcalam miſerieordiæ & gratiæ, quam illis Mater gratiæ, &

miſericordiæ obtinuit, ſunt ingreſſi, licèt enim hac illi dig-
ni non fuerint, digna tamen fuit Mater DElI, ut pro illis de-
recans exaudiretur. Mirabile non paucis eſt illud, quod
in Eccleſiæ officio, ac etiam vulgò canitur de Beatiſſima Ma-
tre noſtra: intreni ut aſtra flebiles, cali feneſtra falta es: an
quèd DEUS per B. Virginem tanquam per feneſtram nos
aſpiciendo, miſereatur noſtri, culpas condonet intuitu il-

lius, & gratiam ad meliorem vitam conferat: an quèd ipſa

Virgo nos peccatores juvet, ut cùm per portam, quèd clau-
ſa ſit, intrare non poſſumus cum fatuis Virginibus, intrare

valeamus per illam, tanquam per feneſtram. Audiamus

S§. Fulgentium ſer. de landis. Virg. Facta eſt, inquit MARIA

feneſtra cæli, quia per ipſam DEUsS verum fudit ſæculis

lumen (gratiæ) & per ipſam deſeendit ad terras, ut per ip-
ſam homines aſcendere mereantur ad cælos. isà ille. Quan-
quam verò non ſit honeſtum per feneſtram inſcendere, cùm

veritas æterna dicat, Joan. 10. v. 1. qui non intrat per oſti-

um, ſed aſcendit aliunde, ille fur eſt, & latro: neceſſitas ta-
men

in,
bi
.
nl
Cale
fuis
lr.
ſaci
ſols⸗

el
1,
di⸗⸗
5 ge⸗
vod
1Ar.
1 a
zuil
l
clau⸗
Uare
nns
RI4
Culis
kib⸗
Uall⸗
dn

.
jolt⸗

145 49.
N

B. Virgoju vat peccatores as,
men excuſat, quæ legem non habet. Et vero ipſa etia mn
veritas æterna dicic Marth. 1I. v. I2. regnum cælorum vim
patitur, & violenti (ſicuti fures ſunt, & latrones) rapiunt
illud, unum é pluribus vobis præſentem ſiſto. Meminiſtis
dubio procul, unum è latronibus, qui cum Domino noſtto
crucihxi erant, audire meruiſle: hoedie mecum eris in paradi-
0Luc. 23. V. 73. ità inveteratus malorum, qui ſuo vitæ de-

curſu nihil boni egerat, ſed rapinis & latrocinijs callum ob-
duxerat, in momento paradiſi gaudia, Deique viſionem

promeruit. Et cur non alter ſimilis farinæ trifurcifer?

Ajunt quidam alterum in malo obſtinatum fuiſſe; bonum

verò conſideràâſſe patientiam Chriſti, etiam pro perſecuto-
ribus ad Patrem cæleſtem orantis, indè agnoviſſe ipſius in-
nocentiam & divinitatem, indé Chriſto compaſſum, & de

peccatis ſuis doluiſſe. Poterat quidem hoc & alter feciſſe,
ſed rejecit lumen gratiæ, & eidem cooperatus non eſt ut

verum ſit, quòd cum cadem gratia unus aſſumeretur, &

alter relinqueretur. Lac. 17. v. 24. ità D. Hieronymus, Augu-

ſtinus, Chryſoſtomus. D. Vincentius ſerm. 6. in paraſceve

con verſionem boni latronis tribuit umbræ Chriſti ex cruce:
ſi enim umbra Petri ſanare poterat infirmos corpore, cur
non umbra Chriſti infirmos ſpiritu? D. Anſelmus, B. Pe-
trus Damiani Heſychius. Dion. Carthuſianus & alij apud Men-

dodam tom. 2. & Salmeronem tom. 10. tract. 40. id tribuunt

precibus B. Virginis: quèòd enim latro ille, dum cum JEſulo
& Joſeph fugeret in Ægyptum, alios latrones averterit, ne
violentia aut injuria fieret itinerantibus, hoc B. Virginem

voluiſſe remunerari, utpote quem in cruce agnoverit. Id-
circo, inquit, Cardinalis Damiani, reſipuit bonus latro,
quia B. Virgo inter crucem filij, & crucem latronis poſita,
filium pro latrone deprecabatur, hoc ſuo beneficio anti-
quum latronis obſequium recompenſans. itd ille. Non diſ-
Bbbb ſonat

5 58 Cursus Annui Diſcurſus XXVII.
ſonat S. Epiphanius ſer. 3. de laudib. Virg. MARIA lapſam
Evam erexit, & Adamum é paradiſo ejectum in cælos miſit,
quæ paradiſum clauſum aperuit, & per latronem rurſum
Adamum complantavit. ſie ille. Ecce fur, ecce latro cælum
ingreſſus eſt per feneſtram, dum per MARIÆ beneficium
ac patrocinium ſubijt paradiſum & cælum. Promeruit hec
utcunque bonus ille latro, propter antiquum obſequium in
fuga Ægypti præſtitum, ut ex Damiano diximus: ſi igitur
& nos paradiſi incolæ eſſe cupimus, & beatiſſima filij Dbl
viſione frui, promereamur idipſum obſequio aliquo, quod
Virgini Matri gratum eſſe noverimus. Crteràùm quàâm ar-
denter ad cælum, Deique viſionem pertingere anhelamus,
tum ferventer id flagitemus per Beatiſſimæ Virginis inter-
ceſſionem. Sequamur præorantem D. Anſelmum Archiep.
Cantuar. de excellent. Virg. c. 12. Rogamus te Domina per
ipſam gratiam, quâ te pius & omnipotens DEUS ſic exalta-
vit, & omnia tibi ſecum poſſibilia eſſe donavit, quatenus id
apud ipium nobis impetres, & obtineas, ut plenitudo gra-
tiæ, quam meruiſti, in nobis ſic operetur, quo partieipium
beati præmij ejus, miſericorditer nobis condonetur. Et
paucis interjetis: procul dubio idem benigniſſimus filius
tuus, Dominus noſter erit ad concedendum, quidquid vo-
les promptiſſimus & exaudibilis: tantummodo itaque velis

— -—

ſalutem noſtram, & verè nequaquam ſalvi eſſe non poteri-
mus. iid ile. Igitur ad te clamamus gementes & flentes ut .
IESU M benediétum fructum ventris tui nobis oſtendas, ut

ejus in cælo viſione læti perfruamur in omnem æterni-
tatem. Vitam praſta pauram, iter para tutum, at
videnies JESUM ſemper collæ-

temur.

DISCIIR-

AIiſericordia Marie erga heccalores Soc. 559

e sre e2. 2
2 TA ibe dd

DlISCIRSIIS XXVIII.

. Suhper illa verba: O Clemens.

3 Quaſi oliva ſpecioſa in campis Eccli 2 4. v. 19.
ill
D il neſciremus jam apud inſidelium eruditos, ac ſapientes Miſeri-
nl Solivam fuiſſe clementiæ ſigaum, ac ſymbol um, conſta. cordia Aa-
. ret id nobis fidelibus ex Sacris literis, in quibus legimus, Deccatores
hli DEl clementiam per olivam deſignatam. Punierat DEUS univercme
er. ſceleratum mundum univerfſali diluvio: at ubi juſtitiæ ſuæ
en ſatisfeeiſſet, etiam quoque mi iſecicordiam ſuam palàm face-
lpet re vellet, remiſit emiſſam à Noë columbam ad arcam, non
a. vacuam uti priùs, nec cum qualicunque ramo viridi, cujus-
Ki cunque arboris, ſed quemadmodum ſacer textus habet Ge-
tt⸗ neſ. S. W II. illa venit ad eum ad veſperam portans ramum
gun „ virentibas fol⸗fsi in ore ſuo: Intellexit ergo Noë, quôd
l ceſlâſſent aquæ fuper terram. Intellexit Noé, quòd Deus
lins etiam cùm iratus fuerit, miſericordiæ ſuæ recordetur. In-
lio⸗ tellexit Nocë (verba ſunt D. Ambroſij de Noë & arca c. 9. )
Nes milſericordiæz inſigne divinæ, quèd jam diluvium removiſ-
leli ſet, quæ fructam deinon raret, cui non potuiſſent nocere
Sn diluvia. heæc Ambroſius. Ità nimirum ſicut oleum liquori-
„,ID brus omnibus ſuperfertur, nec mergi poteſt, ſic divina mi-
⸗ ſericordia ſupe rexaltat judicium Jacob. 2. V. 13. ut ſit miſe-
ricordia taper omnia opera ejus. Ramus olivæ allarus à co-
lumba miſericordiæ DEl ſymbolum eſt, & pacis: ait 1.
Asguſtinus tract. 6. in joan. & in pſal. 29. Quem verò de-
gnabat. columbailla, quæ ramum olivæ detulit? audiamus
3 . Bbb b 2 5§. Bo-

360 Cursus Annui Diſcurſus XXIVIII

5§ Benaventuram in ſpeculo B. F. c. S. MARIAM fic allo-
quentem: tu es illa fi deliſlima columba Neéëé, quæx inter

ſummum Noëé, & mundum, dilavio ſpirituali ſubhmerſum,

mediatrix fidelifſima extitiſti. Corvus infidelis, columba

verò fidelis fuit: ſic & Eva infidelis, fidelis verò MARIA,
inventa eſt. Eva inideliſſima mediatrix perditionis; ; MA-=

RIA vVerO ſideliſſima mediatrix ſalatis fuit: & ideò B. Ber-

nardus ait: fidelis mediatrix MARIA, quæ ſalutis antido-
tum & viris & mulieribus propinavit. hac ile. Addo ego

fidelis & clemens Maria, quæ ramum divinæ miſericordiæx

in ſuo filio nobis attulit, unde intelleximus divinam ceſſaâf:
ſe iram, & communem cum ea generis humani interitum.
Hoc ipſum animadvertit Cerſon Cancellarius Pariſiens:

zract. 9. ſuper Magnificat part. 2. ubi Beatiſſimam Virginem

ſic affatur. Tu quaſi oliva ſpecioſa in campis, naufrago
mundo ramum illum olivæ paternæ protuliſti Elum Chri-
ſtum. Colligere fas eſt ipſum in hoc Evchariſtiæ Sacra-
mento ſidelis anima, fas illum ferre in ore ſuo, dum veſper
mortis adveniens ſuadebit regredi ad Noë DEUM, qui crea-
vit eum. Felix plane anima, quæ redibit ad veſperum vitæ
ſuæ ferens in ore ſuo ramum hunc olivæ Chriſtum per Sa-
cramentalem, ſaltém ſpiritualiter, ſumptionem, hæc biiſ-
ſimus Cancelarius. O quàm felix fuit ſenex ille Simeon ju-
Ku⸗ qui & ipſe expectabat conſolationem Iſraêl in miſeri-
ordia & miſerationibus. Et ecce MARIA velut colum-
e ad veſperam vitæ illius, venit in templum, affert ramum
olivæ, JESII M, & accepit eum in uluas ſuas; & benedixit
DEUM, & dixit: Nunc dimittis ſervum tuum Domine &c.

Lac. 2. V. 28. 29. Felix & ille é purpuratorum Patrum nu-

mero unus, natione Hiſpanus Cardinalis, qui referente P.
Joan. Euſeb. Nierembergio de affeltu in B. lirg. c. 2 3. cùm
ſub ultimum morbum, vitæque extrema eò deveniſſet per
fractas

Miſericordia Mariæ erga peccatores & c. 561
fractas in corpore vires, ut os ſuum ad ſumendum ſacrum
viaticum aperirc nullo modo poſſet, Clientis labia ſuis ma-
h nibus disunxit Virgo, os aperuit, ut co modo Chriſti cor-
pus accipere poſſet fortunatus hic Cardinalis. Verùm ut
aa propolitum noſtrum magis accedamus. MARIA Patrons
. noſtra non ſolùm columba eſt, quæ ramum olivæ affert, ſed
,. ipia oliva eſt, quæ ramum olivæ produxit & progermina-
0. vit, quin & oleum copioſiſſimè ipſa profundit; de illa enim
2 natus ESUS, qui vocatur Chriſtus, ex illa omni tempore
2 miſericordiarum fluenta promanäârunt. Hinc Eccleſia ipſi
1. attribuit illud Eccli. 214. v. 19. quaſi oliva ſpecioſa in cam-
n. pris. Eſt oliva, inquit Richardus à S. Laurent. de laudib. Virg.
: lib. 1I2. de qua proceſſit, & nata eſt vera oliva, id eſt Chri-
en ſtus qui eſt pax noſtra, miſericordia noſtra. ità ile. Eſt oli-
o va, inquit Albertu A in Bibl. Mariæ ſuper Jerem. 11. to-
i. tius miſericordiæ, & pacis, & bonitatis. Eſt oliva, ait
4. Erneſtus Prag. in Mariali c. 50. quia ſi oliva eſt mater olei, B.
e Virgo propriè eſt Mater gratiæ, & miſericordiæ. ità ile.
el⸗ Quod verèò oliva ſpecioſa in campis dicatur, non in hortis, Clementi⸗
r hæc ratio eſt, quòd MARIA miſericordiam ſuam non ve- b. virEin
e. lit terminis aliquibus circumſcriptam, non ſeptis, aut muris omnes.
. concluſam, ſed omnibus patulam, omnibus facile acceſſi-
d. bilem. Id egregiè obſervavit Richardus à S. Laurentio de
i. laudib. Virg. lib. 4. dum ait: oliva ſpecioſa in campis proptet
. Ccommunitatem; nam miſericordia ejus, & gratia commu-
n nis eſt omnibus invocantibus eam in veritate. Ee lib. 12.
it oliva ſpecioſa in campis, propter communitatem pietatis
e ejus, & miſericordiæ, quam cundctis exhibet, quantum in ſe
nu⸗ eſt, ſinè acceptione perſonæ. bæc ille. Veriſſimè igitur di-
e). xiſti melliflue Bernarde ſerm. ſignum magnum. Omnibus
ln omnia facta eſt, ſapientibus, & inſipientibus copioſiſima
charitate debitricem ſe fecit; omnibus miſericordiæ ſinum
4 bbb b; perit,

562 Curcus Annui Diſcurſus XXVIII.
aperit, ut de plenitudine ejus accipiant univerſi: captivus
redemptionem „æger curationem, triſtis conſolationem,

peccator veniam „Juſtus gratiam. ità ille. Reginaldus De-

canus Aurelianens. ut habet J. Antoninas 3. payt. Mlor. tit.
2 3. c. 4. §. 4. Cum gravi morbo vexatus, deſperatà à medi

1-

cis ſalute decumberet, & pro ejus ſaluie 5. Dominicus, cu-

jus Ordinem ingredi volebat, frequenter oraret, viſibiliter
ei vigilanti DEl Genitrix apparuit duabus comitata Virgi-
nibus, eique dixit: pete à me, quod vis, & dabo tibi. De-
Rberanti quid peteret, ſuggeſflit una Virginum, ut nihil pe-
teret, ſed totum Reginæ miſericordiæ caumnimitteret volun-
tati. Quod cùm feciſſet, Virgo Sanctiſſima, manũ ſuâ, æ-
grotantis oculos, aures, nares, os, manus & pedes, ſaluta-
ri, quam ſecum attulerat, unctione perunxit, formulasque
