ne. jus ſolus DEVS Pater eſt. Mirum ſupra modum mirum,

De hac etiam B. Bernardus ait: ipia eſt noſtræ Virginis glo-
ria ſingularis, & excellens prærogativa Mariæ, quòd filium
unum, eundémque cum DEO Patre meruit habere com-
munem. Haæc Bonaventura. Gaude ergo & MARIA, quòd
præ alijs omnibus hanc gloriam ſis conſecuta, ut prima Vir-
cùnque, ſed Mater DEl. Congratulamur tibi de hac glo-

foveas, & protegas, tanquam DEl Mater jubcas eſſe d& mo-
ri filios DEl adoptivos. E

DISCUIRSUIS X.

Super illa verba duper omne⸗ e.

3 Cant. 1.

chritudine
B. Virgi-

animam-

ſed unus eſt utriuſque filius. ſic ille. Hoc cum D. Bernardo

dum ſerm. zis c., 6. dum ait: MARIE. privilegium eſt, quòd ipſa ſola

quèòd tam maximum privilegium creaturæ eſt conceſſam.

30 eſſes ex voto, ut Virgo ſimul & Mater, nec Mater cujus-

ria ſingulari „nobis verò precamur, ut tanquam Virgo om-
nes carnis illecebras in nobis ſupprimas, tanquam Mater nos

D8 b b Fere fir r Gr iFKEE.

Ecce tu pulchra es amica mea, ecce tu putkm c. 6.

De pul. αUis dubitare audeat ſpecioſam eſſe Virginem patro-
nam noſtram, Clientes Mariani, cùm ſponſus in Can-
nis inter- tico Canticorum ampliſſimum ipfſi præbeat teſtimonium:
na, quoade, 1. quod ſit pulcherrima mulierum: & iterum: galchra ſjunt
gena tua ſicas zurtiuru, cobum Inum ſicut monilia. & rurſum:

Eac

Depulebritudine B. Virg interna, &. 207

Eecce tu pulchra es Amica wea, ecce tu pulchra es, oculi tui colum-
barum. Cant. z. ad cam conſpiciendam ità ſuſpirat: oſtende

mihi faciem tuam, ſona: vox taa in auribus men; vox enim tua

dalcu , & facies tua decora. Visâ verò ejus pulchritudine

exclamat c. z. qum pulchra es amica mea, quàm pulchra es!

& v. 6. tota palchra es amica mea, & macula non eſt in te. De-
nique ut alia præteream Cant. 8. pulchra es amica mea, & ſua-
is & decora ſicut Hieruſalem, quæ Civitas omnium urbium
fuit pulcherrima, præcipuè ob templum Salomonis, cui
opus nullum ſuppar in toto terrarum orbe. Verùm dum
hæc audimus, ſuboriri dubium nobis poteſt, an dicta hæc
de externa corporis forma, an de interna, per quam ani-
ma redditur formoſa, ſint aceipienda: ſicut enim corpus ſu-
am habet pulchritudinem, per aptam membrorum, linea-
mentorum, & colorum ſymmetriam; ità & anima per mul-
tiplicis infuſæ gratiæ, & virtutum ornamenta. Et hæc ſunt,
quæ divinis potiſſimùm placent oculis; hæc ſunt ob quæ di-
vinus ſponſus concupivit decorem ejus. Ecquid enim Dzo,
puriſſimo ſpiritui cum materia carnis, ut ut formoſæ ‚quæ
non aliud refert, quàm ſepulchrum dealbatum, aut venia
ſit verbo, fimetum nive tectum. Fallax gratia & vana eſt

Palchritudo corporis, quæ febriculà corrumpitur, morbo

emarceſſit, morte abit in putredinem & cadaver. At ani-
mi pulchritudo tam diu ſtabilis perſeverat, quamdiu gratia,
quam conſervare in noſtra eſt voluntate. Unde illa belle
floribus comparatur, qui in pratis aut hortis luxuriantes,
miriſicè oblectant oculos: ſed paucarum dierum ætatem fe-

runt, pruinâ decoquuntur, ardore Solis emoriuntur. Aſt
pulchritudo animi ſtellas æmulatur, quæ decore ſuo, ad

ſplendore non deſtituuntur, lucent, ac fulgent in perpetuas
æternitates. Quemadmodum igitur calum DEl ſedes eſt,

terra autem ſcabellam pedum ejas Iſai, 66. v. 1. ſic floridam

licèt

208 Cursus Annui Diſeursus X.
licèt corporis pulchritudinem calcat, & deſpicit ,q in interna
verò delitiatur, & habitat. Hanc igitur quàm maximèad-
amat Numen, hanc in Virginc laudibus extollit cæleſtis
ſponſus, dum omnem ab ea removet maculam & deformi-

tatem, ac inſuper varijs gratiarum;, ac virtutum ornamen-

tis decoram deprædicat. Etenim quis maculam habuiſſe
affirmabit, dum audit: Zoza pulchra es amica mea, & macula

non eſt in ie c. 4. ſeu prout in Hebræo habetur nullus defeltas
eſt in ie. id eſt, ut exponit doctiſſimus Mdiosta de contempla-
tione Virg. c. 3. tota pulchra es Virgo giorioſiſſima non in

parte, ſed in toto, & macula peccati, ſive mortalis ſive ve-

nialis, ſive originalis non eſt in te, nec unquam fuit. ità ille.

Adſtipulatur Richardus à S. Victore ſerm. 9. dum ait: tota
pulchra fuit, quam totam poſſedit gratia, quia nullum in ea

locum habuit peccatum. ſic ille. Verùm cætera gratiæ ac

virtutum ornamenta quis oratorum coloribus, aut ipſiusmet

Eloquentiæ pigmentis deſcribat, ac repræſentet? Non ſnb-
jacent hæc corporeis oculis, unde cùm nihil ſit in intellectu,
quod non prius in ſenſu per aliqualem ſui imaginem, nequit
homo illorum generare phantaſmata, efformare ſpecies,
parturire conceptus. Ut tamen qualem qualem de ijſdem

valeamus adipiſci cognitionem, per ſenſibilium imagines,

ſimilitudines, & ſymbola in ſcripturis ſanctis nobis repræ-

ſentantur. Unde Doctiſſimus Idiota lib. contemplat. Z. V. c.
3. ait: ſpecioſitas tua, Beatiſſima Virgo MARIA deſignatur
per ſeptemplicem ſpeciem, quæ in ſacra Scriptura inveni-

tur: eſt namque ſpecies olivæ, de qua ſcribitur Eccli 14.

Jquaſi oliva ſpecioſa in campis. Eſt ſpecies columbæ, de qua
canitur Cani. 2. vidi ſpecioſam, cut columbam. Eſt ſpecies
Libani, de qua dicitur Cant. 5. ſpecies ejus at Libani. Eſt
ſpecies cæli, de qua legitur Eccli 43 ſpecies Cali cum viſiont

gloriæ. Eſt ſpecies ignis in nocte, de qua ſcribitur Num. .

. operit⸗

S — ————

tll
II

lie
1

6
la⸗
ſer;
10 te
Mitan
. ie,
Conte
(Ein⸗
ſgene
igti 41

–

Depulchritudine B. Virg. interna, &'c. 209
operiebat tabernaculum quaſi ſpeties ignis. Eſt ſpecies arcũs
de qua (cribitur Eccli. 4 3. vide arcum & benedic eum, qui fſe-
cis illum, valde enim ſpecioſus eſt. Eſt etiam ſpecies Solis,
de qua ſcribitur ſapient. 7. eſt enim ſpeciofior ſole. ſpecies oli-
væ con ſiſtit inter cætera in viroris amænitate: ſic tua ſpecies
$ Beatiſſima Virgo MARIA conſiſtit inter alia in fidei ſin-
ceritate. Et ſicut viror paciſicæ ohvæ delectat oculum cor-
poris, ſic fides tua, quæ pacem inter DEVM, & hominem
reperit, delectat oculami mentis. Species columbæ conſi-
ſtit in ſimplicitate, pulchritudine colorum, mutatione &
varietate circa collum: ſic tua ſpecies, 6 Beatiſſima Virgo
MARIA conſiſtit in humilitate, pulchritudine Sanctarum
cogitationum, & doctrinæ varietate, quæ in collo intelligi-
tur, quâ doctrix fuiſti Doctorum, & Magiſtra Apoſtolo-

rum; unde & B. Lucas, cui inter cæteros Evangeliſtas Do-

minicæ Incarnationis deſcriptio attribuitur, Evangelij ſe-
riem à te M ARIA didiciſſe traditur. Species Libani con-
ſiſtit in continua virgultorum fæcunditate, & delectabilium
Horum candore; & ſignificat ò glorioſiſſima Virgo MARIA
candorem tuæ fæcundæ Virginitatis: quia tu es, de qua di-
citur Iſaiæ: egredietur Virgo de radice Jeſſe, & flos de radice
us aſcendet, & requieſcet ſuter eum Spiritus Pomini. De
tua autem ſupereminenti Virginitate juſte dici poteſt, quod
ſcribitur Eceli. 4 . c. pulchritudinem candoris ejus admira-
bitur oculus. Species cæli eſt in viſione gloriæ, & ſignificat
in te Sanctiffima Virgine MARIA contemplationis ſubli-
mitatem: de qua ſcribitur: Eccli 36. ſpzcies mulieris exhilarat

faciem viri, per quod intelligere quis poſſit altitudinem

contemplationis, acceptam eſſe, & placentem in conſpectu
divinæ pulchritudinis. Species ignis conſiſtit in ardore &

ſplendore: in te autem 6 Virgo Beatiſſima fuit ignis chari-
tatis ardens, & ſplendens ante DEVM, & nos miſeros pec-

D d catores

2108 Cursus Aunui Pifurße X.

catores protegens. Et ſicut tu Regina Virginum nomina-
ris, ſic charitas illa tua Regina virtutum appellatur, quia

virtus nomen amittit, quæ charitati non famulatur- -

Arcus cæleſtis fit ex radis ſolis in humida nube, & ſignifi-
Cat Incarnationem filij tui ſuperbenedicti in te: tunc enim
Sol jaſtitix, qui eſt ſplendor Patris, ingreſſurus in mun-
dum, aſcendit ſaper nubem levem Iai. 19. id eſt, ſibi univit
mundiſſimam carnem ſine pondere peccati, quod factum
eſt in tua carne, in tuo virginali utero: & ſic facta eſt viſibi-

lis imago Solis juſtitiæ, cum profuſionis gratia rum plenitu-

dine, ut ſit viſibilis imago Solis, cùm ſit arcus, ſed nonniſi
in die profuſionis pluviæ. Species ſolis conſiſtir in ſplen-
dentium radiorum emiſſione; & ſignificat in te Ad vocata

noſtra Virgine MARIA. largam gratiarum effuſionem in
om nes, quĩ ſe ad te convertunt, quæ es ſole ſpecioſior, &

emiſſone gratiarum fæcundior. Tua ergo ſpecies MARIA,
in corporis caſtitate, in conſcientiæ puritate, in exteériori
converſatione, & in divinorum contemplatione con ſiſtit.
haltenus Idiota. Ruperias Abbhas lib, 3. in Cant. in ilud 6. 4.
qud m pulchra es amica mea: exiſtimat „Dölparæ virtutes in
corporis membris indicatas, dum ait: 6 pulchritudo admi-
rabilis! quam ſic admiratur, & Collaudat pulcherrimus au-
thor pulchritudinis, ſeptem præconijs. Couſideravit ocu-
108, C4 pillos, dentes, labia, genas, collum, & ubera, & pfo
ſngalis dilæctis ſingula decantavit dignæ collaudat ionis ca-
pirula. Laudatur in oculis ſimplicitas, in capillis cogita-
tionum munditia, in dentibus innocentia, in labijs docri-
na, in genis verecundia, in collo humilitas, in uberibus ad-
miranda cum fſæcunditate virginitas. ied ide. Atque ex his
quidem animadvertimus Marianas vi irtutes & gratias eſſe
indicatas, ſed in umbra, non in luce: : quantu ischim illarum

ſit ſplendor, quanta pulchritudo, nondum videmus. omnis
Alm

4

4

4

lia

x

—

Depulchritudine B. Virg. interna, &-. 211
gloria fäliæ Regis ab intus pſal. 44. Glorioſa quidem dicun-
tur de te, Virgo glorioſiſſima, ſed abſquez ee, qued intrinſe-
Qccus latet lantic. 4. . I. & 3. Si virtus oculis cerni poſſet,
—Ajebat Romanus oraror, mirabiles ſui amores in nobis con-
citatet: Quaid ſi gratiæ nitorem & fulgorem in anima juſti
alicujus ſpectare datetur, quam ſtupendos ſui admiratores,
æe aatores non haberet. De caduco Angelo teſtatur Ege-
DR chiel-c. 25. . 1I 3. 6m nis lapis pretioſus operimentum tuum, ſar-
dius,: topazins, & jaſpis, chryſolitus & onyx, & beryllus & ſas
phirus, & carhicalas & ſmaragduas, durum opus decoris zui,
Quale non hoc oculorum ſpectaculum, & delicium formo-
ſam hujuſmodi creaturam intueri, tam multiplici lapidum

n

1 pretioſorum luce fulgurantem, tanta colorum varietate ra-
8 diantem, & coruſcantem? At quid hoc ad pulchritudinem
cælleſtis ſponſæ, & Matris DElI? ſicut enim gratiâ non tan-
u tüm omnes homines, ſed & Angelos, & Cherubinos & Se⸗
S raphinos exuperat, ità & formæ nitore ac pulchritudine.
H Solo DEO cunctis ſuperior cxiſtis inquit S. Epiphanius de
lan dib. Virg. MARIAM alloquens, forimnofior es ipſis Cheru-
„bim & Seraphim & omni exercitu Angelico. itd iſte. Ful-.
e gentiſſimum ſanè ſidus ſolem, ob oculos vobis ponite Clien-
Wtes Mariani, quod omnium gemmarum, & ſtellarum ab-
.“ ſorbet ſplendorem. Si hoc eſt vas admirabile, & opas tXcel-⸗
Uiru

“ KA: Eccli. 7g3. v. 2. i dulce, & delectabile eſt oculis videre ſolem
Eccle. 11. V. 7. hoc & amplius eſt MARIA: eſt enim ſpecio-
Vor ſole, & ſaper omnem diſpoſitionem ſtellarum, Iuci compara.
ta invenitur prior: ſapientiæ . v. 29. hinc Philippis Abbas
in (antic. Tu es ergo omni claritate, & ſplendore ſolis cla-
rior, & ſplendidior: tu ſuper omnem ſtellarum fulgorem
ltes falgentior in veniris; candor quippe es æternæ claritatis. 7e4 .
idt. Et Idiota de contemplat. V. c. z. MARIA Sole & Lund &
in aſtris illuſtrior ſuo lumine, nulla ſui commutatione, au

212 Carsus Annui Diſeurſus X.
viciſſitudine, com plet ac ambit omnia, flammis luſtrat, lu-
ce veſtit; nec enim illi ſuccedit nox. ſic ille. Redctè igitur

illi acclamat Georgius Nicomediens. oras. de oblat. û pulcher-

rima pulchritudo omnium pulchritudinum : 6 DEl Geni-
trix pulchrorum omnium ſummum ornamentum ſie ife.
Neque miremur hoc Sodales Parthenij: etenim filius DEl,
ſicut Matrem ſuam voluit ſibi proximam dignitate; ità eti-

am voluit quàm proximè gratijs ſibi aſſimilari. Quod ſi er-

go ipſe ſpecioſus formà præ filjs hominum, non quoad corpus

duntaxat, ſed etiam quoad animam propter gratiarum re-
dundantium fulgorem, non eſt ambigendum præ alij's Ma-

trem ſuam formoſam, & ſpecioſam effeciſſe. Et ſi ipſe eſt
candor lucis æaternæ, & ſpeculum ſinè macula DEl AMajeſta-
tis, & imago bonitatis illius. ſapient. 7. v. 26. Quidni &
ipſam talem efformàârit, amor enim, aut pares invenit,
aut ſimiles facit. Unde Gregorius Niſſenus in Caneica homil.

4. ei quæ pulchra facta eſt, rectè dicit verbum: à mali qui-

dem ſocietate recedens mihi appropinquâſti, appropin-

quans autem primariæ & exemplari pulchritudini, ipſa
quoque pura facta es, veluti quoddam ſpeculum confor-
matum meo characteri ità ille. Hinc Rupertus in Cantic. ait:
Virginem pulchritudine divina pulchreſcere Richardusd

§. Laurent. lib. 9. de laudib. Virg. affirmat illam habere im-

preſſum ſibi decorem divinæ ſmilitudinis. Richardus ilto-:
zinus in Cant. c. 19. aſſerit, omnes quidem Virgines eſſe

ſpecies Chriſti; Beatam autem Virginem eſte ſpecialem
ejus ſpeciem., Joann. Geometra in Catena Gracorum Patrum
ſaper illud: Spiritus ſanctus ſuperveniet in te: ait: inviſibi-

lem ſuam formam, in te obumbraticè depinget, vel etiam

ipſum ſpiritũs ſigillum in te exprimetur. Idem ipſe bymno
3. ità, cecinit:
Gaude Virgo decus naturæ, pulchraque imago

Quæ

S -= —

Depulchritudine B. Virg. interna, &c. 21
Quz ſummi genium continet artificis,
Annon ergo veriſſimè pronuntiavit Andreas Cretenſis oras.
de dermit. DElparam alloquens: eximia pulchritudo, à
DEO ſculpta ſtatua, rectè deſcripta vivi archerypi imago.
itd ille. Annon rectiſſimè Auguſtinus ſer. 3. de aſſumpt. Si
formam DEl te appellem, digna exiſtis. Si ergò DEl filius,
Soleſt, MARIA ſolis forma eſt, ſolis imago eſt, in qua pul-

chritudo DEl pulcherima & Candor lucis æternæ velut in

ſpeculo reſplendeat. Hinc ſaiæ 3 o. v. 26. dicitur: & erit
lax lunæ, ſicut lux ſoli: & Apoc. 1 2. mulier amicta ſole quaſi
Virgo ſolem alterum induiſſet, ac in ſe repræſentaret.
Quapropter cæleſtis ſponſus, cùm ſuam in ſponſa intue-
retur imaginem & formam: ecce ajebat Cant. 1. v. 14. tu
pulchra es amica mea, ecce tu pulchra es. At quoniam ſpon-
ſa meminerat, ſe ab illo ſuam habere pulchritudinem, ſi-
cut imago ſolis in ſpeculo habet à ſole, mox velut Echo gra-
tiarum reponit: v. 15. ecce tu pulcher es dilecte mi, & deco-
rus. Quaſi diceret explanante Ruperio in hunc loc. Vera
dicis mihi: ecce tu pulchra es: & ego dico tibi: ecce tu

pulcher es, quia tu pulchritudo mea es. Quèd ego pul.
chra ſim, tibi tribuendum eſt, imago enim tua ſum. ità

Rupert. Cùm aliquando Mater Caroli VIII. Galliæ Regis

cognomento Pulchri, corporis ipſius lineamenta, ad om-
nem decorem formata penitiùs conſiderâſſet, in has eru-

pit voces: quàm pulcher es fili mi! repoſuit ille: Mater

imago tua ſum ego. Ita quidem illi laudibus luſerunt, &

colluſerunt, quod formam corporis attinet. Atin eadem
corporis imagine, non eadem ſemper mentis imago, & mo-
rum ſymmetria eſt. Vult & Cleanther, ait argute Tersal-
lianus lib. de anima. c. 5, non ſolùm corporis lineamentis,

ſed etiam animæ notis, ſimilitudinem in filios reſpondere,
P

de ſpeculo ſcilicet morum, & ingeniorum, & affectuum
D d 3 ita

214 Carsus Aunui Diſe f X.
imd ille. Tale ſpeculum filij fuit Mater DEI, imago creata
bonitatis increatæ, ut in eadivinarum gratiarum, & virtu-
tum ornamenta, & leneamenta illuſtriſſime reſplendue-
rint. Quod ſi igitur pulcherrimus ille inter filios, illa pul-
cherima inter filias hominum, ità tamen, ut hanc pul-
chritudinem, non filius à matre, ſed Mater à filio ſit con-
ſecuta. O qualis Societas! exclamart Hagol ictorinus ſerm.

de aſſumpi. totus pulcher totam ſibi pulchram ſociat: ego

totus pulcher, & tu tota pulchra, ego per naturam, tu per
gratiam: ego totus pulcher ſum, quia totum, quod pul-
chrum eſt, in me eſt, & tu tota pulchra, quia nihil quod

in te eſt, turpe eſt: pulchra in corpere, pulchra in mente.
itd ille. Er ſubdit: O digna digni! formoſa pulchri, mun-
da incorrupti, excelſa altiſſimi, Mater DEI, ſponſa Regis

æterni hac ille. Unde ipſe DEl ſilius apud S. Brigittam lib.
I1. revelat. c. 51. ſic loquitur: Angeli conſiderant, alter
alterius pulchritudinem, & pulchritudinem omnium ani-
marum, & omnium corporum admirantur. Sed animæ

tuæ pulchritudinem vident effle ſuper omnia, quæ creata
ſunt, & corporis tui honeſtatem excellere omnes homines,

qui creati ſunt, & ſic omnes Angelos, & omnia, quæ

creata ſunt, excellit pulchritudo tua. beæc ibi. O quàm

igitur dulce! quam delectabile erit videre B. Virginem in

gloria! Ecce quàm glorioſum gloriæ MARI privilegium,
inquit D. Bonaventura in ſpeculo Virg. c. 6 quod ipſa in glo

ria, glorioſiſſima erit: glorioſum gloriæ MARI privile-

gium eſt, quòd quidquid poſt DEUM pulchrius, quidquid
dulcius, quidquid jucundius, in gloria eſt, hoc MARIA,
hoc in MARIA, hoc per MARIAM eſt. Glorioſum om-

nino gloriæ MARLE privilegium eſt, quèd poſt DEIIM

major gloria noſtra, majus noſtrum gaidiumm e MARIA
elt.⸗ Unde Bernardus: ſumma goria Leſt, O MARIA poſt

Do-

lei

Depulchritudine B. Virs. interna, & . 215
Dominum te videre, Hæt Bonavenz. Hanc gloriæ Virgineæ
pulchritudinem altiùs conſideraâſſe viſus eſt Clericus ille,
de quo ex ſeculo Exemplor. diſtinct. 8. S. 69. Jpinellus in
Throno DEl c. 5. . 61. Paulus Barry in anno S. 17. Auguſti.
ita enim ille ad videndam B. Virginem cxarſit, ut crebris
flagitaret precibus voti ſui compos fieri, Et verò tandem
impetravit, præmiſſus enim à Virgine de cælo Angelus ei
nuntiavit, voti compotem illum futurum, hac tamen ad-
jectà conditione, ut oculorum uſu impoſterum privaretur:
indignum enim eſſe, oculis, quibus eam viderit, aliquid
terrenum impoſterum intueri. Annuit Clericus Angelo
tamen interim recedente, cogitare cæpit, ſe oculis pri-
vatum miniſterio Eccleſiæ inhabilem fore, adeôque vitæ
neceſſaria mendicando conquirenda eſſe: ſtatuit igitur B.
Virginem intueri uno tantùm oculo, eéôque dextro, ut ſer-
varet ſiniſtrum, qui Canonicus dicitur, quòd in Canone
Mliſiæ illius uſus ſit perneceſſarius. Apparente igitur ſibi

B. Virgine, ſiniſtrum clauſit oculum: ſed cùm admirabi-

lem illlus videret, pulchritudinem, nec ea ſatiari poſſet,
etiam alrerum oculum jamjam aperturus erat: at interim
viſio diſparuit. Hic ille non tam doluit, quêd uno oculo-
rum deſtitutus eſſet, ſed quèòd non utroque Virginis pul-
cCchritudinem aſpexiſſet, eſto etiam illo orbatus foret: uti-
nam totus fuiſſem oculus, ajebat ille, ut pleniùs eam vidiſ-
ſem. Denuo itaque preces fundit ad DEI Matrem, ut ſe
iteratò ſpectabilem præbeat, contentum ſe etiam altero o-
culo ſpoliari. Satisfacit votis illius benigniſſima Virgo,
eùmque non tantùm ſua pulehritudine mirifice recreat, ſed
etiam impuni hoc oculo, amiſſum reſtituit priorem. Nun-
quid & noſtrum aliquem inceſſit cupido hujuſmodi felicita-
te donari? at vereor, ne indigni adhuc hujuſmodi viſione
cenſeamur. Memorat loc. cit. Barry Henrico à Calſtris

Or-

216 Carsus Annui Diſcurſus XIlI.
Ordinis S. Dominici aliquando repentè extinctum eſſe in-
cubiculo lumen, & alio fulgentiori totum conclave eſſe il-
luſtratum: ſed & vox audita eſt, quæ eum proprio nomine
compellavit. Hic ille attonitus: quid hoc audio inquit?
tum Mater DEl, quam ſummopere ille amabat, & cole-
bat, repoſuit. Ego ſum MARIA Mater JESII. Mox
ille præ reverentia in terram proſtratus ſupplicat: Sancti ſſi-

ma Virgo, & amantiſſima mihi Mater, ſi tu es, oſtende
mihi amabilem & valde decorum aſpectum tuum: aſt. illa
reſpondit: Fili mi Henrice, adhuc infans es, creſce, &
poſtea me videbis. Id ipſum nobis dictum arbitremur, qui 6
in ſpiritu, & rebus ſpiritualibus infantes ſumus: quidi
etiam ſordidi & ſordidati non tantùm peccatis levibus, ,
ſed gravibus 2 coblyrio inunge ocalos tuos, ur videas Apoc. 3. ,
v. 17. emunda lachrimis pænitentiæ conſcientiam tuam: j
beati enim mundo corde, quoniam ipfi DEIM, & Dei- ze
param videbunt.— =ä Ne⸗
2) y ee Ee E A5 N Ar S Yr N A Ae e Nr ei e
„PDISCIRSUS XI 2
Iterum ſuper hæc verba: Super omnes ſpecioſa. unt
ELtior

Ecce tu pulchra es amica mea! ecce tu pulchra es n

. n
C.ant. I. tus
. . eie⸗
B Virgo Uoniam ab exteriori ſpecie, nos homines formamus xren
mimo judicia; cùm internaanimi decora, ſicut & vitia nobis lunl
um pul- . . ——
chrinadi. Don pateant, exinde non parum confert ad æſtimationem HDũÜ
nis corpo- apud homines conciliandam, uti veſtium elegantia; ſic & en
rexx. Ccorporis venuſtas. Atque indè evenit, ut etiam ſi certis ex- un

perimentis manifeſtæ ſint animi dotes, ingenij perſpicacia,⸗ it, 4

pru-

B. V. miraculum pulchritudinis corporeg. 217
prudentia, fortitudo, eloquentia, in agendo dexteritas, &
hujuſmodi: illuſtriores nihilominus reddantur formoſo in

corpore, formâ decorem, & gratiam ſuperaddente; etenim
. ut Pozta canit: gratior eſt veniens pulchro de corpore virius.
Haabet ehim hoc vel ſola corporis venuſtas, ut primùm qui-
1 dem oculos, de hinc verò animos ſpectantium, ad ſui amo-
i rem alliciat; cùm é contra deformitas, & turpitudo avertat
utrumque. Quisquis alios in ſui amorem pellicere nititur,
1 abſurdus moribus externis Diogenes non ſit, aut deteſtabilis
forma Lherſites. Quam ob rem ipfa Incarnata DEl Sapi-
CWentia, ipfe filius DEl, dum in terris viſas eſt, & cum homi-
nibus converſatus eſt prout Baruch Propheta loquitur c. 3. .
Haele. quanquam non elegerit divitum opes, magnatum fa-
ℳ ſtum, aut domicilia, deformitatem tamen reſpuit, & pul-
u Cchritudinem corpoream adamavit, ut eſſet ſpecioſas form

2 pre hilzs heminnm, uti Vates Regigs prædixcrat gſal. 44.
Nec diſſimilem ſibi habere voluit Matrem, ſed pulcherrimam
iner mulieres prout eam appellat Cantic. 1, v. 7. Hinc illam
6 affatur ibidem. v. 1 ecce tu pulchra es amica mea, ecce iu pal-
chra es, Rurſum c. 4 ingeminat. Quam pulchra es amica
mea, qudm pulchra es. Bis pulchram compellavit, ut non
„ tantùm interiorem ejus venuſtatem indicaret, ſed etiam ex-
teriorem, non tantùm animi, ſed & corporis. Tota pul-
chra es inquit Hugo Victorinus ſerm. de aſſjampt. pulchra es
ℳ intus, pulchra foris, intus in corde, foris in corpore; intus
rubicunda, foris candida, utrobique compoſita: rubicunda
6w per charitatem, candida per virginitatem, compoſita per
humilitatem. Totum, quod in te eſt, pulchrum eſt, & ni=

u hil ineſt tibi, quod ſit ſordidum; in toto grata, in nullo in-
grata: in toto places, in nullo diſplices: pulchra per natu-
. . „. . .
ſac ram pulchra per gratiam, pulcherrima fies per gloriam. itdà

G, ie. Hoc amplius comprobat Alberias M. apud Barradium .
letl Ee

Pe om,

218 Carsus Annui Diſcurſus AI.
tom. 1. lib. 6. c. 9. ubi ait: quemadmodum corpus Chriſti,
quòd DES ſupernaturaliter per ſe ipſum formavit, eſt per-

fectiſſimum, atque pulcherrimum in natura, quoad fieri
potuit ſecundùm ſtatum viæ; ſic corpus Virginis ad hoc im-

mediatè ordinatum, fuit pulcherrimum ſecundùm ſtatum
viæ, quod natura per ſe operans facere poteſt. Ideo dici-
mus, quòd ſicut Chriſtus fuit ſpecioſus præ filijs hominum:
ſic Virgo pulcherrima fuit inter filios hominum, & quod
ipſa habuit ſummum, & perfectiſſimum in pulchritudine,
quod potuit eſſe in naturali corpore fæmineo ſecundùm ſta-
tum viæ, operante natura. Hactenus Albertius: cai ſimilia
ſcribit Dionyſius Carihuſianas lib. 1. de laudib. Virgin. art. 35.
dum ait: à planta pedis, uſque ad verticem capitis, nihil pe-
nitus fuit in Virgine, neque in corpore, neque in anima in-
decens, reprehenſibile, indecorum; imèò totum fuit divinæ

ſapientiæ circino formatum pulcherrimè, circumciſum ab
omni ſuperfluitate, pleniſſimè, ac ſpecioſiſſime operatum.

Nempe ſicut Chriſti humanitatem, propter ejus perſonalem
cum DEO unionem, decuit omni perfectione naturæ, &
gratiæ, in termino excellentiæ præfulgere: ità ipſius Geni.
tricis perſonam, poſt unigeniti ſui humanitatem, oporte-

bat in omnibus ſic ornari; quoniamepoſt hypoſtaticam in

DEO conjunctionem, non eſt alia tam vicina, ut unio Ma-
tris DEl, cum DEO filio ſuo. hæc Dienyſ. Argutè idipſum
expreſſit doctiſſimus Cardinalis Caietanas in opaſe. dé ſpyaſmo

virg. Virgo inquit ille, credi debet ſimilis fllio per omnia

quantum fas eſt: Chriſtus autem pulcherrimus fuit, ergo &

Mater ejus. ità ille. Et quidem hanc ſimilitudinem inter fi-
lium & matrem adſtruunt etiam Patres vetuſtiores, ut non
tantùm in ſtatura & lineamentis, ſed & in colore cutis ſihbi
fuerint quàm ſimillimi, ut videre eſt apud spinellam in Thro-

no DEI. c. 5. n. 5g & 55. mihi ſatis ſit Auguſtinus, qui *R
. 29.4

cl
fl
ft
re
M
lb
len
Unt
e
nit
an
Ole
mogt
hr
lilet
Gin
1
ninhe
ein
ig Ut

B. V. miraculum pulchritudiniz cerporezæ., 2 19
20. ad latres in Eremo ait: in cælo qualis eſt Pater, talis kli-
us: & in terra qualis eſt Mater, talis eſt ſecundàùm carnem,
& filias. Nimirum quemadmodum in humanis fieri aſſo-
let, ut filij plerumque matrizent, ſeu ſimilitudinem Matris
referant in vultu, & moribus, ità multò magis filius DEI,
qui ſinè Patre de ſola Matre natus eſt, unius Matris debuit
habere ſimilitudinem, ut rectè Tertullianus de Corona militis
pronuntiârit: fæminæ facies Chriſtus ESUS. Huc etiam
collimavit D. Bonaventura in ſpeculo Virg. c. 14. ubi ait Pul-
cher utique fructus Chriſtus eſt, qui ſpecioſus formâ præ
ſiliss hominum eſt: ſi autem pleniùs cognoſcere volumus
fructûùs hujus pulchritudinem, recurramus ad ipſam arbo-
rem pulcherrimam, requiramus ipſam pulcherrimam ejus
Matrem. haæc Seraphicus Doctor. Et quam vis iſta robur ſuum

habeant, attamen cùn ipſamet veritas dicat ex fructu arbo-

rem cognoſcendam eſſe, aſſeramus magis ſpecioſam eſſe
Matrem, quia filius fructus ventris illius ſpecioſus eſt præ fi-
lis hominum. In ipſa B. Virgine, ait Raymundus Lullus Ere-
mita lib. de laudib. Virg. c. 15. eſt pulchritudo corporalis in
tanta magnitudine, quæ reſpondet pulchritudini filij ſui,
quæ eſt pulchritudo major omni pulchritudine creata. itaà
ille. Unde ſicut in Revelationib. S. Brigitiæ lib. g. c. 7o. legi-

mus Chriſtum, dum eſſet in hac vita, ſuo aſpectu adeo con-

ſolari conſueviſſe eos, qui eum intuebantur, ut qui aliquâ
triſtitiâ tenebantur, dicerent: eamus, & filium MARIA
videamus, ut ſaltem eo tempore à triſtitia relevemur: ità
legimus eidem S. Briginæ revelatum in ſermone Angelico c.
I3. quod quemadmodum DEVS, & Angeli, de Virginis
animæ venuſtate gratulabantur in cælis, ita etiam gratiſſima
ejus corporis pulchritudo, omnibus eam cernere cupienti-

baos, utilis fuit, & conſolatoria in terris. itd ibi. Atque hinc
. S . . . „ — „
facilèé colligi poteſt, quascunque Helenas ac Veneres Græ-

. Ec 2. Ceix,

220 Cursus Annui Diſcurſas XI.

5

ciæx, quaschnque Floras, ac Cynthias Italiæ, quascunque
6, Racl

Rebeccas, RKacheles, Eſtheres Palæſtinæ, velut vitrum fuiſ-
ſe ad eryſtallum, velut æs ad aurum, velut umbram ad veri-

tatem. Sara uxor Abrahæ palchra nimis Geneſ. 12. Rebec-
ca decora nimis : virgéque pultherrima, & incognita viro. G-.

neſ: 24. Rachel virge, decora facie & venuſto aſpecta Geneſ.

29. Eſt her formoſa valde, & ineredibili pulchritadäine, om-
nium ocalis gratioſa, & amabilis videbatur. Eſther. c. 2z. Quàm

non formoſæ filiæ Job. de quibus c. æ2. dicitur: non ſunt in-
ventæ mulieres ſyeetvſaæ, ſicut ſiliæ Job in aniverſa terra. Ve-

rm has inter omnes primatum tenet Mater OEl atteſtante
D. Gregorio Nazianz, in tragædia Chriſti Patient. ubi inter

alia ait: inter pudicas & pulcherrimas, atque verecundas
rima. Fuerint aliæ pulchræ & decoræ, hæc fuit ipſa pul-
chritudo, & formoſitas, ſicut ait: Damaſcenus sorat. 1. de aſ-

ſampt. ornamentum generis humani & univerſæ creaturæz

decus. itd ile. Etenim ut loquitur Ladov. Bloſius in pretat.
Eccleſ. 4. ſpecioſiſſima Virgo clarior ſole, fulgentior ſtellis,

fragrantior roſis, candidior lilizs, pulchra ſuper omnem

pulchritudinem, grata ſuper omnem honeſtatem. Alius
aliquis apud Niermhergiam de Affeltn erga B Virginem c. 17.

aſleverat: ſi omnes arenæ maris omnia terræ gramina, om-

nes atomi ſolares, omnes ſtellæ cæli mutarentur in totidem

Soles- ſimal tamen juncti, non æquarent charitatem Mariæ.
ità ibi. Neque mirum id nobis videatur Clientes Mariani,

ſquidem, ut annotarunt Doctores & §S. Patres, divinus
quidam ſplender vultum ejus irradiabat. Si enim S. Stepha-
ni facies in Concilio viſa tanquanmz faries Angeli actor. 6. .

ult. Si à conſortio Domini, ità radiavit facies Moyſis, ut

non poſſens inten, dere Pilij, ſraël in faciem Mapfis propter glori:
azw Vulius éjas z., Cor. 3. . 7. quidni dicamus, & eredamus
Beatiſſimam Virginem idipſum habuiſſe. Sane antiquiſſi-
mus

1

Nib
in
bla
e,

1 9
6Ppe
Niib
Nie⸗
y.
Nemn
Corl
Comnpl
i
Che

ſd⸗

life
Aaden
ogo
e r
o
Hlenc

B. V- miraculum pulehbritudinis corporeæg, 221
mus Dodor Origenes aſſerit, Virginem poſt verbi divini In-

carnationem ita radiaſſe, ut Joſeph ſponſus eam intueri mi-
nimsè poſſet: ità enim exponit illud AMasth. L. v. 2 5. & non

de cagecg tete eam, doner peptérit. Sed & univerſim pronuntiat
6AKRichardus Vibtorinus in Cantic, c. 26, ubi ait: non dubitan-
„ dum amoris ignem, & interiorem candorem exterius in
6 Virgine lucere, ut quæ puritatem Angelicam habuit,
C vultum etiam Angelicum haberet. itd ile. Similiter
Dronyſ. Carihuſßtanus lib. I. de laud. Virg. c. 36. Virgo.
Quo abundantioribus divinorum chariſmatum infuſio-
um nibus fuit præventa ; eòô hæc ipia exuberantia magis

in ejus refulſit vultu, ac viſu: & quò quotidie in omni
gratia ac virtute, & in omni luce contemplationis Theori-
cæ, & myſticæ Theologiæ ſplendore, in puritate interna,
Sanctitate Angelica excelléntiùs profecit; eòinterior il-
la, ac divina ſinceritas luminoſa, evidentiùs in ejus facie
apparebat, atque ut quidam etiam magni doctores dicunt,
H viſibiliter radiabat. hæc ile., In hujus rei confirmationem
Nicolaus Polonus ſer. 1I. de aſſumpt. part. 1I. ſicut & Maſſret
Ver. 56. refert exemplum de Eremita, qui viderit B. Virgi-
nem in vivis adhuc degentem mira luce, & pulchritudine
coruſcare: ſed quoniam fidem majorem meretur. Quèd
complures recenſent de S. Dionyſio Areopagita S. Pauli Apo-
ſtoli diſcipulo, i llud memorandum cenſui verbis Dionyſij
“ Carthaſiani in 1. ſent. diſtinct. 16. 4. 2. In opuſculo, inquit,
quod de laudibus electiſſimæ MARIÆ.edidimus, e (criptu-
ries fide dignis retuli, & probavi, quèd divinus Dionyſius
quadam vice terram ſanctam intravit, & Joannem acceſſit
Apoſtolum rogans, ‚ ut ſe ad ſanctiſſimæ Virginis Chriſti-
feræ præſentiam & conſpectum introducere dignaretur.
Quo bacto illuſtriſſima. ac honeſtiffima Virgo, in tanto
ſplendore, ſublimitate, & gloria, oſtenſa f Raiemasn Dio-

222 Cursus Annui Diſcurſus AJ
nyſio, quèd præ ſtupore ruens in terram deſen: & re-
verſus ad ſe dixit: niſi ex ratione, & fide cognoſcerem in-
viſibilem DBUM, non aliam putarem Deitatem, quam Vir-
ginem hanc ſublimem. lIdem ſer. 2. de Nativit. Virg. re-
feort D. Dionyſij ad S. Paulum tota Epiſtola (quam etiam
recitat Spinellas in Throne DEIc. 5. a. 57.) unde viſionis hu-
jus admirandæ veritas deſumpta eſt. Et fama quidem hu-
jus pulchritudinis ad S. Ignatium Martyrem pervenit, unde
& ipſe magno eam videndi deſiderio exarſit, ſic enim ſcri-
bit ipſe in Epiſtola ad S. Joan, Evangeliſtam. Sicut nobis à

fide Gignis na:ratur,in A RIaA Matt JES, humanæ naturæ,

natura Sanctitatis Angelicæ copulatur. Et hæctalia excitave-

runt viſcera noſtra, & cogunt valde deſiderare aſpecum
hujus, ſi fas eſt fari, cæleſtis prodigij, & ſacratiſſimi ſpe-

Gaculi. ſic ile. Annon ergo MARIA ſuper omnes ſpecioſa,
quæ ipſiusmet pulchritudinis eſt miraculum & prodigium.
Quod quidem ſtupendum magis evadit, quando tantæ San-
Gitati reperitur conjunctum, ut nullum, impuriſſimum
licèt hominem, ad ſui concupiſcentiam, vel carnis deſide-

ria irritärit. Audiamus D. Ambroſiaum de Inſtitut. Virg. c. 7.

loquentem: tanta, inquit, erat ejus gratia, ut non ſolùm

in ſe virginitatis gratiam ſervaret; ſed etiam his, quos vi-

ſeret, integritatis inſigne conferret. Audiamus D. Bona-
ventkramin 3. ſent. diſt. 3. art. 2. 4. 3. Quidam inquit,
Judæorum aſſerunt, hoc mirum fuiſſe in Virgine, quòd

cùm eſſet pulcherrima, tamen à nullo unquam viro fuerit

concupita. Audiamus D. Thomam in z3. ſent. diſtinét. 3. 4.

1. art. z. quaſtiunculà 1. ad 4. Gratia, inquit, ſanctifica-

tionis in B. Virgine, non tantùm repreſſit in ipſa motus illi-
citos, ſed etiam in alijs efficaciam habuit, ità, ut quamvis
eflet palchra, d null ounquam potuerit concupiſci. itd ille.
FHinc eleganter in rem noſtram Rubpert us Abbas exponit il-

lud

2
nſae

1. . mireculen pulchritudinis corpores. 223

lud Cantic. 2. ſitui lilium interſpinar &c. Lilium, inquit eſt
MA RIA; aliæ verò Virgines ſunt ſpinæ: tum quia habent
in ſe aliquid culpæ, & peccati fomitem, tum etſi mundæ
ſunt, atque innoxiæ, aliorum tamen oculis ſpinæ exiſtunt,
quæ pungunt, vel leviattactu, vel curioſo aſpectu. Eili.
um ſinè ſpinis eſt MARIA miri candoris, miræ virtutis,
qua nec oculus, nec læditur animus, quia nihil in ea culpr „
nihil fomitis, nihil ſcintillæ, unde aliorum concupiſcen-
tia exardeſcat. Hac quippe ſingulari Prærogativa, excel-
luit, ut rara venuſtas, ac pulchritudo „ quam virgineo cor-
pori natura aſperſit, quæ in alijs puellis ſolet eſſe blanda vo-

luptatis illecebra, in MARIA potens fuerit caſtimoniæ in-

