G quoscun que dolores ſentis, & ſuſcipis, in tuo corpore, com-
WEWEpatiendo ſuſcipit in viſceribus cordis ſui: & ſicut dira lan-
cea perforat latus tuum, ſic ejus animam pertranseunt dolo-
IE rum tuorum gladij univerſi, ita ille. Quare ſi Paulus dicere
potuit Coleſſ. 1. V. 2 4. adimpleo ea, quæ deſunt paſſtonum Chri-
a Li, & Galat. 2. V. 19. Chriſto conſfixus ſum cruci, eccur non
m Maria, de qua Laurentlus Juſtinianus de triumphali agone
n Cheriſtic. 21. cor ejus clatiſſimum paſſionis ſpeculum, & per-
u fecta mortis imago effectum erat. Ne quis verò illam hæc
invitam paſſam eſſe ſuſpicetur, audiat D. Antoninum part. 4.
dr tit. 1 5. 6. I 4. S§. 1. Virgo ità divinæ voluntati conformis
i fuit „& ſalutis generis humani avida, ut dicere audeam,
Ein quòdſi nullus fuiſſet., qui filium crucifigeret „ ad hoc, ut D
1400 ſequeretur ſalus hominum & adimpleretur voluntas DEI,.
nh⸗ ſi oportuiſſet, ipſa poſuiſſet in crucem. Neque enim cre-
dendum eſt minoris perfectionis fuiſſe, & obedientiæ ad
* Deum, quàm Abraham qui proprium filium obtulit Deo,
. „ in ſacrificio propri's manibus occidendum, & comburen-
dum. haæc ille. Eadem mens fuit Seraphici Doctoris in 1. di-

en Kinct. a5.4. 2. ubi ait: nullo modo dubitandum eſt, quin
⸗ virilis Mariæ animus, & ratio illius conſtantiſſima, volue-
. rit etiam tradere filium ſuum pro ſalute generis humani, ut
m Mater per omnia eſſet conformis Patri & filio. Patri qui-
enf dem juxta illud Pauli Rom. S. qui etiam proprio filio ſuo
6 non pepercit, ſed pro nobis omnibus tradidit illum. Filio
t verò juxta alterum ejuſdem Apoſtoli Hebr. 9. per Spiritum

„Sancétum ſemetipfium obtulit immaculatum DEO. Ur pro-
, iinde ſicut de DEO Patre dicitur Joan. 3. ſic DEVS dilexit
22 mun-

—
=

360 Curtus Annui Diſecurſus VI.
mundum, ot üllum luum unigenitum daret; ità idem non
incongrue dici pofſit de Maria. hac ille. Hinc apud Raper-
zum libro i. in Cantita. ait ipſa: optabam quidem ut non

morieretur talis dilectus; ſed ampliuùs deſiderabam humani

generis ſalutem zi1d ibt. Eleganter his conſonat Arnoldaus

Carnotens. tract. de laudib. Virg. dum ait: omnino tunc una
erat Chriſti & Mariæ voluntas, unumque holocauſtum am-
bo pariter offerébant DEo: hæc in ſanguine cordis, ille in

ſanguine carnis: unde communem in mundi ſalute effeum

obtinuit. hæc ille. En ut in communionem meritorum paſ-

ſionis Chriſti recepta compaſſio Mariæ: en ut Chriſto facta “
adjutorium Redemptionis. Prout eam vocat §. Auguſt. lib.

cit. & Albertus M. ſuper miſſus eſt. c. 61. & Joan. Damaſc.
orat. 1. de Narivitate ſalutis adminiſtram. Quid multis?
ipſamet Virgo S. Brigitia« ità conteſtata eſt lib. 1. Kevel. c. 3 5.
dolor Chriſti erat dolor meus, quia cor ejus, erat cor meum:

ſicut enim Adam & Eva vendiderunt mundum pro uno po-
mo, ſic filius meus, & ego redemimus mundum quaſi uno

corde ſi lla. Quapropter ſi Eva cauſa perditionis, & mor-
tis, Maria certé can ſa ſalutis & vitæ ſi Eva Mater morien-

tiam, M ARIA, Mater erit viventium, quæ in Chriſto pa-
tiente ad vitam gratiæ nos regeneravit. Ingeniosè Chryſo.
„ ait: Martha mittitur ad Mariam „quia ſine

logn’ ſern, 6
MARIA hecfugari mors potérat, nec vita poterat reparari.

Veniat M A RIA, veniat materni nominis bajula, quatenus
prodeantab inferis mortui, mortui exeant de ſepulchris. id
ike. Malier chm parit triſtitiam habet juxta effatum divinz

veritatis Joan. 16. At non habuit Virgo, dum Chriſtum pa-

rerer in Bethlehem; abundè autem habuit, dum nos pareret

ad vitam (pititualem in monte Calvariæ?: quos in partu do-
lotes ffugerat, inquit S. Joan. Pamaſcenus lib. 4. de ſide c.

15. paſhionis tempore ſuſtinuit, ut quæ præ materno affectu
viſcera

VI

Hkonn

Une

..

6
ſuul

i
iliͤ
llol
uurer
Ule
Clen
li
Elt
Aahl

B. Virgoetiam vitam conporalem &c. 361

viſcera ſibi lacerari ſenſerit. itd ile. Itaàque monentem au-
„ diamus & ſequamur Eccleſaſticum c. 7. v. 29. Iu toto corde
In io honora patrem tuum (Chriſtum) &ĩ gewitus Matris tuæ
i obliviſcaris: memento, quoniam niſi per illos natus non faiſ-
Cℳ ſes, & retribue illis: retribue gratiarum actionem, retribue
u paſſionis & compaſſionis memoriam, retribue veneratio-
uu nem.

ilir

2)ePri Best i e r A, Sr gakt, Br S ips egk Sei, oe⸗

DISCIRSIUIIS VII.
U . . HM H
4 Suyuper eandem dictionem. Vita.
4 Lignum vita eſt his, qui abprehenderint eam Pro-
⸗um verb. 3. V. 18—

.

lo Uòd de incarnata Dri ſapientia, aliéqui dicitur lig- B. Vigo
A num vitæ eſt his, qui apprehenderint eam, id in ſen- tiam vi-
= * . 1 . 2 tam cor-
l ſu ſecundario de DElpara non ambigunt accipere Patres: poralem

be namque illam lignum vitæ appellavit D. Ephrem de landibus Aarge con-
Mℳ Virg. J. Cbryſoftomus orat. de Nativit. Virg. Damaſcenus, An- Et Var⸗
leilmus Idiota, Aliique. D. Auguſtinus ait ſerm. 5. de Nativ.
Doymini eſſe lignum, in quo vitæ arbor eſt inſerta. D. Ber-

nardus ſerm. 2. de adveniu exclamat: vereè lignum vitæ,
i 4 quod ſolum fuit dignum portare fructum ſalutis, ità ilte. Si-
k cut autem Chriſtus non ſolùm ſpiritualiter eſt vita noſtra,
ne ſeu ſecundàùm animam ,ſed etiam ſecundùm corpus, quod
4 ad diem judieij reſuſcitaturus eſt, ipſe enim viviſicabit, &
l mortalia ecerpora veſtra Rom. 8. V. 11. qui Joan. 11. V. 2 5.
B Pirituali adjumento eſt, uti diſcurſu pra-

DMVMD 22 2 ceden-

362 Cursus Annui Diſcurſus iI.

cedenti dictum eſt, ſed etiam in vita corporis. Etenim
quot vitæ periculis illa chientes ſuos non eripuit, aut præſer-

Vavit, terrà marique: hunc ex latronum, aut hoſtium in-

ſidijs, alium à parietinarum ruinis, a præcipiti ex equo, cur-

ru, aut ex alto, lapiu: hunc ab ignibus & incendio; alium
ab aquarum voragine ‚ſubmerſione, & naufragio, a peſti=

lenti lue, a toxico, à fualmine, & diſcriminibus ſexcentis.

Quis enumeret infinitam morborum congeriem? & cui
illa remedium non attulit invocçata, ut vitam confervaret.

His dictis ut fidem faciam, neceſle habeo, ut in immenſam

hiſtoriarum ſilvam meimmittam, ſed quoniam exitum non
reperirem, in limitibus ſubſiſtere placet. Sinè aere com-

muniter omnes vivere non poſlumus, quippe nec reſpirare:

ſed ſi peſtilens ille ſit, cui non magis futurus ille eſt ad mor-
rem, quàm ad vitam? Talis erat, dum Gregorius M. a

pPontificatum aſſumeretur, ut etiam ſternutantes & oſcitan.

tes morti ſuccumberent. Aſt ubi ille in fupplicatione po-
puli DElparæ imaginem circumtuliſſet, illico lues peſtifera
evanuit, uti in Regina eæzli jam memoratum eſt. Talis erat

tempore §. Silveſtri & rurſum Leonis IV. itidem Romæ,

dum draconis & baſiliſci peſtilente afflatu homines eneca-
rentur: ſed ope B. Virginis, utraque beſtia venenata profi-
ata, ut ex Baronio & alijs recenſet Spinellus c. 2z06. n. 19. W

tract. de feſtis n. 30. Talis erat circa annum Domini 54 6.
Conſtantinopoli, ubi tam peſtilens ar erat, ut ſæpe decem
millia mortuorum in dies ſingulos efferrentur: ſed patroci-

nio Virginis implorato, mox ſæviſſima lues cxtincta eſt.
ide Spinell. c. 20. n. 17. & tract., de miraculis. n. 14. & 15.
Quotquot igitur in vita ſervati ſunt, Matri Virgini vitam
debent, non ſecus, ac ægri Medico, qui eos à morbo fatali

eripuit. Hac referendi quoque ſunt, qui defectu aëris,

quem reſpirando capimus, ſuffocantur, ut qui laqueo,
. aqe

s
A
ent
oler
(hin
Mmb
nennte
Anz⸗
auahe
uli
ßel
iade
ium
uununt,
ne

Uenoria
en,
AuNr
mme
r,1
ular
Ad,
unen
Uinres
..
lleie

.

tunnt
ee

in

lar

I

Tulent
Ron
Stel
4 u
8

ill 8
eln Na
l

7

e,

—

49

ol 1

to

Au

4

kiong⸗
elt

B. Virgo etiam vitam corporalem Sgr. 3 6 3
aquis perire neceſſe habent. Sed & talibus Maria vitam con-
ſervavit. Sane furem in patibulo pendentem triduo DEI-
parens ſuſtentavit, ut confeſſione animam priùs expiare

poſſet, uti refert Pelbarius in ſtellario lib. 12. par. z. c. 1. n. 3.
& Spinedlus tract. de meratulis n. 6. & n. 17. Et hominem in

Danubio ſubmerſum cribus diebus ſubaquis vixiſſe incolu-
mem referente, Spineklo c. 34. n. 26. ex Pelbario lib. 12.
Lellarij; pari. 2. a. I. Memorabile eſt quod ex Vincentio Bel-

luac, ſpetul Hiſtorial. lib. 7. c. 51. recitat Sopinell trabatu de
miraculis B. n. 3. quendam, cùm è navi faticente in cim-
bam deſiliret, in mare decidiſſe, cuùmque cimba cum alijs.
qui ad eam ſe ſalvaverant, ad littus applicaret, ecce, qui
lbmerſus credebatur, e mari prodit. Stupent omnes &
quuxrunt, quò pactò evaſerit? qui ait: Beatæ DEl Genitricis,
cùm in aquam caderem, nomen in vocavi, sSicque ejus, &
memoriam habendo, & nomen inclamando, ad ima pelagi
deveni. At ipfa miſericordiæ Mater Virgo MARIA, quæ
memorum ſuorum immemor nullatenus eſſe poteſt, mihi
ſub undis adſtitit, palliõôque ſuo me clementer eontexit, &
contectum ſub aquis uſque ad littus perduxit: itaà grates DEo

adtzæ, & laus data Matri miſericordiæ. Simile quid habet
Spinellus c. 26. n. 21. ſicut & Pelbartus in ſtellario lib. 12.

part. ult. c. 2. n. 2. de muliere medijs in fluctibus pariente,
&& una cum prole- conlſervata, ubi etiam n. I. aliud refert no-
minatus jam jam Pelbartus, de puero in fluvium prolapſo.
Videri etiam poteſt Spinellas tract, de miraculis n. 12. de S.

Anſelmo in puteum deciduo & tract. de feſtis n.; 6. de puero
in Tiberim lapſo. Et in IThrono DEI c. 20. n. 3 3. ex Lipfſio

de B. v. Hallenſi. Longum hic foret enarrare naves inte-
gras, onerarias & bellicas tempeſtatibus jactatas, aut ſyrtibus
impacdas, aut à pyratis & heoſtibus impetitas, præſens vitæ
diſcrimen evaſiſſe ope Virginis imploratâ. Sed ab aquis ad
2 3 ignem

364 Cursus Annui Diſeurſus . —

ignem transeo, voraciſſimum elementum, & extremum in

jure ſupplicium. Ad hoc damnata erat mulier, ut refert

Sigeberius Vinceni. Belluac. & Baronius apud Spinellum c. 36.
„. 3 o. ob generi ſui necem per duos viros illatam, ſed cùm

per templum B. V. ducta, eidem magnâ fiduciâ ſupplicaſ--

ſet, eique ſe devotiſſimè commendàſſet, dum poſtea in ve-
hementiffſimum ignem injiceretur, neque ipſa, neque ejus
veſtimenta in minimo læſa ſunt. Quare ubi populum ad.
ſtantem edocuiſſet, beneficio DElparæ id ſe conſecutam,
ad idem templum cum aggratulatione populi reducta, libe-
ra dimiſſa eſt. Addit deinde Spinellus, I. c. aliud de juvéne.
qui fornacis calcariæ incendium mirabiliter ope Virginis
evaſit, ejus accuſatore in eodem combuſto. Non abſimile
utrique eſt, quod habet Pelbartus in ſtell. lib. 12 part. ult. c.
1, n. 2, de muliere, quæ cum filioli ſui necem Judæis impu-

tâſſet, nec probare poſſet, jam jam igne exurenda erat; ſed

flioli redivivi voce liberata, & Judæi cremati ſunt. Sic du-

plici miraculo, & matri vita ſervata, filiolo à Judæis occiſo
reddita. Complures ab incendio ſervatos memorat spinel-

Ius tract. de mirac. B. V. n. 63. de Judæolo in fornacem vitria-
riam à parente;, conjecto, habet idem tract. de feſt. B. E. Mr
66. & Diſcipulus inter exempla de B. V. n. 18. iterum aliud

n. 16. Nihil hic dicam de igne ſacro, qui morbus eſt carnem

hominis ad oſa depaſcens, videri miracula in hoc graſſante

morbo queunt apud Spineum tract. de miraculis . 19. ſed
Muin
morbis lethiferis præſenti ope DEl parentis, vitam conſer-
vârunt, De his exempla aliquot refert Spinellus in ibrone
DEI c. 1 0. . 23. ex Lipfio & tract. de miraculis n. 14. & Ter- an N
ſellini hiſteria Lauretana, Mihi enarrare placet, caſus ali. n

neque vacat, neque plerique corum noti ſunt, qui varijs in

quos, quibus ſaneè miraculi ratio, ſeu fides deeſſe non vide-
tur. Tritsemius memorat lib. z. miraculo z, puerum quin-
quen-

.
n
ſpen
lel
Eeru
rct

Erj.

fr
lpet
Winio
ld o
itzi
MWNin

lbor

me,

Ee neer
Wyel
7 r 4
Unns

S=S
E

R

Unnis D

CN

ie

boei

, C

)

B. Vi irge tiam vitam corporalem &g'e. 3 5 5

quennem à lupo famelico in ſilvam aſportatum: quod cùm
H parens ejus conſpica retur, nec juvare poſſet, DElIparam in
. Dittelbach, flexis genibus cum voto invocat, mox lupus
puerum incolumem dimittens, fugà ſe in interiora nemoris
proripuit. Ex litteris annuis S.]. refert Padagoges tom. I. p.
I2. c. 2 5. G. 2. inter biſtorias n. 10. mulierem a marito ſuſpen-
ſam, præcipitatam de rupe, glande plumbea impetitam,
14 Enkeri illæſam in vita conſervatam B. Virginis invocato pa-
trocinio. Nobilis quidam Belga, referente Turſellinolib. y.
c. 18. octo equitibus comitatus in octingentos hæreticorum
milites improvide inciderat circa annum 1590.. ſed cùm effu-
giendi non eſſet ſpes, implorata B. Virgine Lauretana, cum
illis fortiter pugnavit, donec Hiſpanorum copiæ ſubſidio
venére, & in tam atroci pugna, quæ tenuit horas duas, nec
ible, nec ejus comites, neque equi ulla ex parte læſi ſunt,
Dlpara protegente. Quod ſequitur recenſet Pelbarius in
ſtellario lib. 12. part. ult. c. I. n. I. ex VYincentis Bellaacenſilib.
al 7. hiſtor, c. 43. &0 Spinellus in Throno DEI c. 26. . alt. Cùm
Julianus apoſtata ad Perſicum bellum proficiſceretur, com-
I minatus erat D. Baſilio ſe illum & omnes Chril anos poſt
reditum exterminaturum. Quid ille capit conſilij? præ-
cepit Clero & populo omni civitatis, ut cum fæminis & par-
e vulis aſcenderent ad montem Didymi;, ubi templum hono-⸗
4 ri B. Virginis dicatum erat. Nimirum jam tum moris erat
in Eccleſia ad patrocinium Virginis confugere: unde & ipſe
Baſelius in Liturgia ſua hæc verba poſuit, Sanctifſimæ, & in-
temeratæ Dominatricis noſtræ, & ſemper Virginis MARIXE
memoriam celebrantes, nos ipſos invicem, atque omnem
vitam noſtram Chriſto Dso commendamus iid tbi. Hoc
igitur, cùm ingruente hac neceſſitate cum omni populo fe-
ciſſet iterum in Prædis a æde ſacra ſomno obruitur, & in eo
videt B. Virginem in ſublimi ſolio conſidentem, Cælitum
choro

366 Cursus Annui Diſeurſas rj. H

choro ſtipatam, quæ mox adeſſe Mercurium juſſit Marty-

rem, ut iret ad interficiendum Julianum ſuperbe Chriſtum
& Chriſtianos blasphemantem. Expergefactus 4 ſomno
M. Baſilius redit ad Civitatem, adit S. Mercurij ſepulchrum,

ubi arma illius olim militaria ſuſpenſa erant: ſed dum illa
adeſſe non videt, inquirit apud templi clavigerum, qui

aſſerebat cum juramento veſperi ibi ea adhuc affuiſſe. VIn-

de Baſilius viſioni fidem habuit, & alijs candem aperuit,
qui interim è monte reverſi templum adeunt, & lanceam

ſanguine adhuc madentem conſpiciunt. Inde læti univer-
ſi, qui Julianum interfectum S. Mercurij lanceâ non dubi
tabant. Et die quarto confirmavit gaudium Libanius quæ-

ſtor, qui ab exercitu Juliani redux aſſerebat Julianum in-
terfedtum à milite ſubitò tentorium ejus ingrediente moxq;

evaneſcente. Ità unius morte multorum millium Chriſtiano-

rum vita ſervata eſt, ad B. V. interceſſione m. Hoc ipſum reco-

lens S. Fulberius ſerm. de Nativit. Virg. Sic univerſos affatur.

Veniant igitur ad eam juſti cum S. Baſilio, laudates, ac bene-
dicentes: effectumque celerem ſuis Sanctis dſiderijs poſtu-
lantes ſine dubio conſequentur. iid ille. Plura ejusmodi
afferri poſſent, verùm, ut pateat Patronam noſtram, non
tantùm vitam poſſe conſervare, ſed & dare, atque amiſſam
reddere, ad alia progrediamur. S. Ildephonſi Archiepiſ-

copi Toletani parentes poſt longam multorum annorum

ſterilitatem, DElparæ beneficio filium ſunt adepti, ut ex

Marianna ſeriptore Hiſpano refert Spinellus in Throno DEIc.
356. n. 35. Cûm Blanca Galliæ Regina Sanctiſſima multos
jam annos cum viro vixiſſet, nec ullam prolem ſuſcepiſſet,.

rogavit S. Dominicum Ordinis Prædicatorum Inſtituto-⸗
rem, ut prolem ſibi à DEO impetraret. at vir ſanctus Re-
ginæ ſuaſit, ſi prolem expeteret, ut maximo animi ardore

3

DElparæ pfalterium recitaret, ſed & alios, quotquot boller

uet.
(it
lſtr.
lal
rentea

000 D
unfti

n dan
Uiin
bia De

negne

lenten

ſendo
En I
er,
inti,

Uncan
ue

Abenn

lrt

Uer⸗
000
4 Ulete⸗
Gan

Udn,

. i, o iazg viram cororalem . 46
Virgo etiam vitam corporalem & . 367
d hoc orandum induceret, & Roſarijs diſtributis edo-
In ceret. Quod cùm feciſſet, voti compes facta Ludovicum
edidit, qui deinde Galliæz Rex, ſanctitate & miraculis
. illuſtris, ſanctorum catalogo adſeriptus eſt. ità ex Ferdinan-
nI Zo de Caſtiglie. Spinell. loc. cit. n. 36. S. Alberti Carmelitæ
parentes ſex ſupra viginti annos in ſterilitate vixerant, ſed
D oto Deiparæ Virgini nuncupato prolem nacti ſunt San-
e dam, Albertum. Spinellus l. c. S. Stephani junioris poſtea
Wm martyris præclariſſimi parentes, licét duas haberent filias:
uu cüm tamen maſculà carerent prole, cam per Virginis
Beatiſſimæ patrocinium impetrârunt. Cùm enim aliquan-
6 do in Deiparæ templo Conſtantinopoli oraret ejus Mater
Anna, ad Deiparam hunc in finem; ſomno correpta eſt,
in eéque videre viſa præſtantiſſimæ formæ Dominam ſibi
dicentem: abi, inquit, mulier: eſt enim tibi in utero filius,
quem poſtulſti. ità Spinellus loc. cit. ex S. Joanne Damaſ- H
ceno. Quemadmodum verò vitam naſcituris dedit DEI
Mater, ſic reddidit ijsdem, qui præmaturè ſunt eadem
privati. Refert Liplius B. V. Hallenfſe cap. zI. mulierem
quandam Firminam nomine Anno 142 8. propé Camera-
u cum pucrum mortuum peperiſſe, & pro more Eceleſiæ ex-
Ink tra locum Sacrum ſepultum eſſe. Cùm verò plurimùm
Be affligeretur ex eo, quòd ſinè baptiſmo obijſſet, B. V. Hallen-
e fi, quam annua peregrinatione venerabatur, vota facit,
iteratque ad diem uſque decimum quintum à prolis obitu:
tum verô fidentior, palàm dicere, puerum vivere, ſe id ex

E vifo nockurno, certò cognoviſſe. Quare importunè apud
i malieres ſibi familiares inſtat, ut hortum adeant, terram
6o effodiant, videantque, num ità ſe res habeat. Et ecce

1N. effoſſa humo, poſt tot jam dies inveniunt puerum vividum,
planéque rubentem inſtar roſæ: eum igitur ad Matrem pri-
W müitn, deinde ad vicinam Eccleſiam Sacro fonte tingendum
4 Aa a de-

—

368 Cursus Annui Diſeurſus ViIir

deferunt, ubi in via clara vitæ ſigna edit, dum è naribus ſan-

guinem ſtillat, ex oculis lacrymas, os oculéſque claudit, &
aperit. Hoc ſeptuaginta teſtibus comprobatum. Mem
referi c. 19. de alio, qui natus mortuus, & triduo ſepultus,

matris, quæ illum Deiparæ Hallenſi devoverat, importu-
nitate effoſſus, membrorum motu, atque oris gemitu, vitæ
ſigna dedit: quare baptizatus poſt aliquot horas ex hac

vita in cælum migravit. Calendarium Marianum 3. Augu.

ſti memorat Alexandrum Olivam S. R. E. Cardinalem,

triennem adhuc fuiſſe in fonte ſubmerſum. Mater illum

mortuum ad templum deportat, & aræ B. Virginis impo-

nit, B. Virginem orans, ac devovens, ac donans illi filium:

& ecce puer reviviſcit. Ubi deinde B. Virginis imaginem
conſpicatus eſt, digito in cam intendens ajebat: hæc Do-

mina mihi vitam reddidit. Refert Cantipratanus in libro a-

pum in appendice libri 2. &ödiſcipulus inter miracula de B V.
n. 66. Scholarem puerum, cùm eum MARIE laudes ca-

nentem ferre non poſſent Judæi, ab ijſdem occiſum, & in
vinea clàm ſepultum, ope Matris DEl revixiſſe: quo mira-
culo multi Judæorum converſi ſunt. Ramirus flilias ſuas,

nè in Saracenorum poteſtatem veniant, ipſe obtruncat an-
te prælium; poſtea victor rediens vivas reperit ope B. Virgi-

nis. Pexenfelder in Concionator: hiſtor. 57. De alijs à B.
Virgine reſuſcitatis vide Nadaſi in Eremo divini amoris. Si⸗

Folt
unnn
i ca
y,

lihera

ecer

Poea,

ono

ngu
erbas

kinhe

mile recentius factum nempe 1640. habet diurnum maria-

num. 7. Junij. Complura hujuſmodi exempla adduci poſ-

ſent, eorum, qui vitàâ varijs caſibus privati, ope Virginis 4
revixerunt. Sed hæc ſatis ſupérque comprobant Mariam

vitam eſſe multorum viventium, novam Matrem Evam,
quæ tot mortalibus vitam conſervavit, aut reddidit. Quis
novit, à quot vitæ periculis, à quot caſibus patrocinio illius
erepti ſumus nos, in infantia, in pueritia, atque in ætate

Maria in Cbriſto multiplicem dulced- &c. 369
adulta. Quapropter æqquum eſt, ut non ſolàùm illi debitas

Hi SS 1;
reponamus gratias, ſed etiam impoſterum nos illi commen-

demus in domo, & foris, in exitu & reditu, neſcimus enim
ubi caſus fatalis nos maneat aliquis. Aſt illa Lignum vitæ
yr his, 47ui apprebenderint cam. Lignum vitæ eſt his, ait
FlE. Richay dus à J. Laurentio Git. 12. de landib. Virg. Jui appte-
“M henderunt eam, quaſi duplici manu bonæ operationis, ut

pro ca, id eſt pro amore ejus ſe exerceant in bonis operibus
rn ad honorem DEI, & proximi exemplum. Et qui tenuerit
eam quaſi duobus brachijs reverentiæ, & ſervitij, ut in
*“V duobus his perſeveret, & nunquam dimittat eam: beatus
ir hic in ſpe, & in futuro in re, hæc ille.
SZ

PDlISCIIRSIIS VIII

I

Super illud verbulum: dalcedo.
39 Spiritus meus ſuper mel dulcis, & hæreditas mea
ſauper mel, & favum Eccleſiaſtici 24. v. 27.
37 Uantumvis venerandum nomen Reginæ, non me- Maria in
en ß diocrem incutere habet reverentiam ac pavorem, Chriſto
ℳ Ccum titulus ſit Majeſtatis, ſuper omnem Majeſtatem crea- n e
n tam ſuſpiciendæ; ad filialem tamen, & fiduciæ plenum dinem no-
e affectum invitat alter, qui ſequitur in afſumpta Antiphona bis attulit,
eſin ſalve kegina, dum AMater miſericordiæ appellatur. Quid
U enim amabilius Matre? quid peccatoribus, quales nos om-
nbe nes ſumus, miſericordiâà dulciùs & gratius? Nos quidem

6n ſervuli tui, verba ſunt melliflui Bernardi ſerm. g. de aſſumpt.
OH Virginem alloquentis. Tibi congaudemus in virtutibus
6 4* Aaa 2 cæte-

370 Cursus Annui Diſeurfus VIII.
cCæteris, ſed in hoc potiùs nobis ipſis. Laudamus Virgini⸗
tatem, miramur humilitatem, ſed miſericordia mileris
ſapit dulciùs, miſericordiam amplectimur chariùs, recor-
damur ſæpiùs, crebriùs invocamus: hæc eſt enim, quæ

totius mundi reparationem obtinuit; ſalutem omniam im-

petravit. iid ille. Rem ità ſe habere comprobat Eccleſia,
dum in ſubſequentibus adjicit. Vita, dulcede: ſicut enim
vita noſtra eſt MARIA, quia nobis genuit Chriſtum, qui
eſt via, veritas & vita; ſic eſt dulcedo noſtra, quia cun-

dem generavit, qui eſt dulciſſimus fructus ventris illius:
quippe qui eſt cauſa cauſæ, eſt cauſa cauſati juxta Philoſo-
phos. Annon enim arbori adſcribendus fructus? & ſi
hic dulcis ſit, arbori imputandum? præſertim cùm æterna
veritas atteſtetur. Matth. 7. ex fructibus eorum cognoſcetis

eos: cùm igitur filius DEl fructus ventris illius ſit dulciſ-

ſimus ſuper omne mel, & favum, quis inficiabitur ipſam
quoque Virginem non eſſe dulcifſwſimam? Patres noſtri
Adam & Eva comederunt uvam acerbam, & dentes filie-

rum etiamnum obſtupeſcunt. At botrum dulciffimum,
boitrum Cypri protulit Patrona noſtra, unde piæ animæ ad

delicias reficiuntur, ut dicere queant: ſab umbra illius,

quem deſideraveram., ſedi: & frultus ejus dulcis gattari mer

Cant. 2. v. 3. Teſtem huc advoco Angelum, qui, ubi fru-

us hic enatus fuerat, ad Paſtores locutus eſt Luc. 2. v. 10.

ecte euim evangelizo vobis gaudium magnam, quod eris omni

populo, quia natus eſt vobis hodie Salvater Chriſtus Dominas
in Civitate David; Vobis evangelizo, qui propter Adami
peccatum captivi eſtis diaboli, ægri, & infirmi ad facien-
dum bonum, triſtes & afflicti propter reatum culpæ & pæ-
næ, denique indigni omni gratiàâ licèt indigi, vobis in-
quam evangelizo gaudium magnum, quia natus eſt vobis
Salvator. At quis cum nobis protulit? Firga de radice Jeſſe,
hunc

u
vx
liV
ce
El
4
rat
Upen
lie
atin
iernu
Ebbont
unt
Il,⸗
l n
Mndi
Ulcren
Mermn
ur
lin)
leſeltr
oq
Alier
intu
Mipfun
fen
cnn
4 ulile
hnu
Aunl

Maria in Chriſto multiplicem dulced. Esc. 371
hunc nobis & florem, fructum progerminavit. De qua
S mmellifluus Bernardus ait : homil. 2. ſapermiſſus. Omnibus
u. milericordiæ ſinum aperit, ut de plenitudine ejus accipiant
n4 univerfi, captivus redemptionem, æger curationem, tri-
m ſtis conſolationem, peccator veniam, juſtus gratiam, An-
ü gelus (Evangelizans) lætitiam. haæc ille. Et D. Antoninus
u6 Part. 4. tit. 1 5. c. 17. 9. z dum miſericordiam DElparæ ce-
lebrat, ait: Maximum etiam effectum miſericordiæ nobis

11 impendit, quia nobis miſeris, & captivis, & mendicis de-
6 dit filium ſuum DEUM: captivis in pretium, famelicis in

viaticum, laborantibus in præmium, infirmis in medica-

Imentum: & cum ipſo dedit nobis regnum cæ lorum, & om-
nm nc bonum. Iid ile. Quidni hac remediorum ubertate con-
e ſiderata, lætitià & voluptatis dulcedine perfundantur uni⸗
i Verſi 2 & ſi dixit olim Salomnon Eccl. z. inveni amarioren
iuß⸗ morte malierem . qued S. Hieronymus in hunc locum de
H Eva dictum exiſtimat : quidni nos dicamus: invenimus
b mulierem vit dulciorem, quæ lignum vitæ & ſalutis nobis
im progerminavit. Unde recté D. Ephrem oras. de Laadib.
trt DElpare ipſlam fontem gratiæ, & totius conſolationis in- Eadem has
us digitat B. Petrus Damiani ſerm. z. de annunt. hæceſt inquit, bentur in
qux veſtris affectibus ſuaviter induleeſcit, quia magna mul-üne ope-
1ℳ 1 . . .. . XI2 1.:. trtum D. Ber-
titudo dulcedinis ejus: in hujus utero Majeſtasaltiſſimi mi. nardi ſer-
„„ rabiliter liquefacta, ſicut adipe & pinguedine replevit ter. 2. de Nati-
in ras, infudit cælos, inferna reſperſit. Hic exinanivit ſe-vit. Dom.
1hen metipſum excelſus, & immenſus, menſuram bonam, &

confertam, & coagitatam mittens in ſinum noſtrum, &
4 infrd: hic locum voluptatis uterum MARI intelligo, in

i quo cumulavit omnes delicias deliciarum Dominus. hac-
tchus ille. Inter revelationes & Brigitiæ factas in Angelico
14e ſermane c. 7. habetur hiſce: ſicut Angeli in cælo ex hoc læ-
6

6 tabantur, quòd te, Mater DEl, ante mundi conſtitutio-
4 Aaa 3 nem

372 Cursus Annui Diſcurſas VIII
nem naſcituram, præviderunt; ità & Adam ex præſcien-
tia tuæ Nativitatis magnum gaudium, & exultationem ha-

bebat. Etc. £. Creditur quoque Abraham de hac futura
filia magis, quàm de Iſaac filio ſuo exultâſſe, atque majori
charitate ipſam, quàm Iſaac filium ſuum dilexiſſe: & in
Irà: præſcius itaque Abraham, hanc Virginem, quæ DEUM
pareret, de generatione ſua debere procedere, plus de ipſa
conſolatus eſt, quàm de omnibus filijs & filiabus ſuæ ſtirpis,

ità ibi. Porrò Adamum in ſpiritu Matrem DElI prævidifſſe

abundè teſtantur verba illa ad ſerpentem dicta Geneſj. 2 v.

1 5. inimicitias ponam inter te, & mulierem, & ſemen tuum,
& ſemen illius; tunc enim intellexit Redemptorem ſuum
ex muliere naſciturum, quæ caput ſerpentis eſſet contritu-

ra. Similiter ambigendum non eſt, eandem prænoviſſe
Abrahamum, de eo enim teſtatur ipſa veritas Joann, 5. v.

56. Pater veſter exaltavit, at videret diem meum incarna-

tionis & Nativitatis: vidit, nimirum in ſpiritu, & gavi-
ſus eſt. Quèòd ſi incarnandum DEl filium ex ſtirpe ſua præ-

novit, utique prænovit & Matrem; ex qua carnem ſume-
ret. Exinde ergo vidit, & gaviſus eſt, non tantùm Abra-

ham, ſed & Adam, cæterique Patriarchzæz. De Prophe-
tis in eodem ſermone Angelico habetur c. 9. ſicut Prophetæ ab

hoc ſole inereato, & omnia creante, in verbis & operibus
confortationem adepti ſunt, ità & DEUS per hanc præ-
ſcientiam, quâ ſciebat hanc ſtellam, ſeilicet Mariam eſſe
creandam, in ipſorum tribulationibus, magnam conſola-

tionem acceperunt. ità ibi. Ipſam enim futuram noverant,
per quam Parentum noſtrorum ſcelus expiaretur, & ſalus
mundi repararetur. Unde ſicut Patres ante diluvium de

Noẽë gaviſi ſunt dicentes. Geneſ. 5. v. 29. iſte conſolabitar

nos ab operibus, & laboribas manuum noſtrarum, in terra,
cui maledixit Dominns: ità univerſi Patriarchæ, & Prophe-

& „

1,4
ubu
Eenedl
ll
Eebor
(iarer
enit
, H
mb,
ENI?
Mie.
Un Pre
u
bſe
ile
(il
ain
limr⸗
P“ ne i
hlp
ui
fnp
uͤli
noſte
inne
tal
. ugutt
6iheen
ren

ANi

,lon
I

ni tm poſt tenebras gratior lux eſt, ſerenitas poſt tempeſta-

enoſi⸗
I N
iene
6l

elu⸗

en i.
ANA
tH

dpker⸗

els .
ned.

tium t!

6

Maria in Cbriſßo muliiplicem dulced ésc 373

tæ, & juſti dicebant intra ſe: iſta conſolabitur nos ab iniqui-

tatibus manuum noſtra in terra ſui virginei corporis, cui
benedixit vominus. Etenim ut loquitur ö. Anſelmus de

Excell. E. c. 9. Pura ſanctitas, & ſanctiſſima puritas pijſſimi
pectoris ejus, omem omnis puræ creaturæ puritatem., ſan-

ctitatémque tranſcendens, incomparabili puritate hoc Pro-

meruit, ut reparati orbis Reparatrix digniſſima fieret. ita
ie. Hoc igitur, dum in Virgine adimpletum eſt, quanta,
amabò, gaudiorum dulcedo in omnium mentibus redun-
davit ? Bonum inſolitum, ait Caſſzoegorus lib. z. ariar.

epiſt. 20. plus amatur & ſequenti gaudio confert dulcedi-

nlo⸗

oren
Al

Pwtan:

0ℳ
1590

,

nem præ miſsâ triſtitiàa., Et D. hryſologus ſerm. 84. Quan-

tis obſcura, tantùm eſt asceptius gaudium poſt mærorem.

itd ille. Crediderimm ſanè exultâſſe omnes, & tripudiâſſe
verbis illis, quibus utitur Eccleſia in reſponſorio ſecundo offiej
Nanivitatis Domini: bodie nobiu de cælo pax vera deſcen dit;
bodie per totum mundam melliflui facti ſuni cæli: hodie illaxit

nobis dies 7edemptionis novæ, reparationis antiquæ, felicitatis
aternæ, ità ibi. Bxinde D. Auguſtinus. ſerm. 100. de temp.
ipſam vocat terram promiſſionis, utpote per Prophetas
promiſſam, de qua duo illi pendentem uvam detulerunt in

ligno ſuſpenſam, uva enim illa Chriſtum DEUM figura-

vit. isd ille. Et Bernardus ſerm. 3. ſuper ſalve Regina: ipſa
eſt terra promiſſionis lacte, & melle manans itd ile. Cùm
verò filius hujus Virginis non tantùm voluerit eſſe Redem-

ptor noſter; ſed & frater noſter, quanta inde lætitiæ dul-

cedo in nos effunditur! 1 digni non eramus in ſervos cæleſtis

Patris aſſumi, & ecce in filios adoptamur per Chriſtum:

quot quot enim receperunt eum, dedit eis poteſtatem filios DEI

fferi Joann. I. non confunditur Fratres eos vocare dicens: nun-
tiabo nomen tuum fratribus meis ait Paulus Hebr. 2. v. I2, per

illius

374 Cursus Annui Diſcurſus V. 111

illius enim gratiam, divinæ ſimus conſortes naturæ, hæredes

DEI, cohæredes autem Chriſti. O quàm ſublimis naturæ

noſtræ exaltatio, quæ digna fuerar inferni ignibus exuri
cum Angelis apoſtatis, nunc gloria filiorum DEI triumphat.

Et quis in tantum dignitatis gradum nos extulit: audiatur

mellifluus Bernardus ſerm. de aquæ ductau: an trepidas ad

Chriſtum accedere? frater tuus eſt, & caro tua, hune
tibi fratrem MARIA dedit. ſie ille. Quèòd, inquir Anſel-
mus de excell. Virg. c. g. tantum patrem, & tantum fratrem
fortiti ſumus utique B. M A RI Æ adſcribere debemus, cu-
jus integerrima, & benedicta fæcunditate in tantam digni-
tatem ſurreximus. itd ille. Quapropter D. Bonaventura in

Heculo Virg. c. 5. MARIA non fſolùm eſt Mater Chriſti ſin=
gularis, ſed etiam Mater omnium fidelium univerſalis: un-

de D. Ambroſius ait: ſi Chriſtus eſt credentium frater, cur

non iplia, quæ genuit Chriſtum, eredentium fit Mater. Eja

chariſſimi, omnes nunc gaudeamus, nunc omnes gaudendo

dicamus: benedictus frater, per quem MARIA eſt noſtra
Mater, & benedicta Mater, per quam Chriſtus eſt noſter
frater. ità Bonav, Sed necqum hic finis maternæ dulce-
dinis: illa enim tanquam Mater filijs duleiſſimam quoque
eſcam provicdit, quando eum genuit, qui ſe naſcens dedit in
gSocium conv ſcens in ultima cæna in edulium. De carne Ma-

riæ, verba ſant D Auguſtini in pſ. 95. carnem accepit, &

ipſam carnem Mariæ nobis manducandam ad ſalutem de-

dit. isà ⸗lNe. Habemus ergo per illam panem Angelorum,
manna dulciſſimum in Sacratiſſimo Euchariſtiæ Sacramen-

to de quo ſapient. 16. V. 21. Angelorum eſci nuiriviſti
populum tuum, & paratum panem de calo præſtitiſti illis ſinè
labore omne delettamentum in ſe habentem: ſubſtantia enim
za, dalcedinem tmam, quam in filios habes, oſtendebat, &
deſerviens aninsenujuſque voluntati, ad quod volebat rarzen
. tebatut.

Mnn
We
ℳ
cotul

(oer,

Leke
he,
Iaau
Ugrato

Pll

hils,

Enens,
Cekli
miaen

Umone
CNu

lt

e ſegn
Utilch,

ence

Ublain
In
Leickin
Upncdio

Un lbe
inhent

nlinen

1eli
nt
Grti
n.
udir
hilt
1, e
fire
Ung,*
nifi
Noi
iit
ae

et,d

luel

niet

e

ne r .

n

N

unb

en
H
G

n,

NH

6N

titd

9l

1

N

4

—

Maria in Chriſto multiplicem dulced. E&c. 3275
tebatur. itd ibi. Hinc D. Bonaventura in Litanif, B. Virgint
candem vocat, deliciarum DEi dapiferam. Damaſeenus orat.
1. de Nativit. vineam uberrimam, quæ uvam ſuaviſſimam
protulit, nectar mortalibus fundentei in vitam æternam.

§S. Germanus orat. in Natiwv. Virg. urnam, Chriſtum manna

cæ leſte producentem, & incorruptum univerſitatis cibum.

Salve, inquit Andr. Cretenſ. ſerm. in Angelicam ſaluiat.

urna aurea, quæ eum fers, qui dulce manna reddit, & mel
ingrato Iſraëli elicuit. ita ili. Quin potiùs verba ſunt F.
Ambreſej in pf. 21. ipſam Mariam manna dixerim;, quia eſt
ſubtilis, & ſplendida, ſuavis, & Virgo, quæ velut cælitus
veniens, cunctis Eccleſiarum populis cibum dulciorem mel-
le defluxit, quem qui edere, aut manducare neglexerit, vi-
tam in ſemetipſo habere non poterit, ſicut ipſe Dominus
ait: niſi quis man duacaverit carnem meam S&., Hinc audia-

mus monentem Patriarcham Venetum §& Laurentium Juſti-
nianum ſerm. de Nativit. Virg. hoc manna quod in utero

MARIX repoſitum, tibique expoſitum, atque appoſitum
eſt, frequenter utere ad ſalutem. Uteri hujus venerare pu-
dicitiam, & arcæ hujus myſticæ gratiam contemplare, quæ
tale excepit munus, talémque genuit prolem, quæ te cor-
poris ſui mannà reficeret, inebriaret cruore, paſſione redi-
meret, morte ſalvaret ? hac ille. Quodſi hæc ex Virgine &
per Virginem beneficia dulciſſima habemus, annôn ipſa
fons & radix dulcedinis rece appellabitur: annén arbor
dulciſſima? & ipſa dulcedo, quæ dulciſũmum, gratiſſimum,
