& gaudioſiſſimum fructum nobis attulit? Et verò demus

illam habere à filio quidquid habet, & quidquid poteſt, an-

nén ſicut ab illo plenitudinem habet gratiarum, ſic & ple-
nitudinem dulcedinis: in ipſius utero per menſes novem
hoſpitatus JESUS, dulcedo ineffabilis, ac poſtmodum ip-
ſins ulnis, ipſius oſculis fotus, ipſius diuturno conſortio enu-
Bb b tritus,

376 Cursus Annui Diſcurſus VIII.
tritus, & non reliquerit in ea dulcoris ſfui veſtigia? quis
credat? quò ſemel eſt imbuta recens ſervabit odorem teſta
diu: quo ſemel eſt imbuta murice lana ſervabit colorem
perpetim: nec homo tantùm & animantes, & feræ veſtigij

ſui odorem relinquunt poſt ſe: ignis verò etiam ferri ſub-
ſtantiam in ſeſe transmutat: & nihil dulooris attraxerit Ma-

ter à dalciſſimo filio? non ſit penitus in ipſam dulcedinem
transformata? ſit minoris virtutis potentia increata, quàm
creata? MemoriaJoſiæ, inquit Sacer ſcriptor Eccli za. v. 1.
in compoſitionem odoru, facta opus pigmentarij, in omni ore,
quaſi mel indulcabitur ejus memoria, & aut muſica in convivio
vini. Si memoria Joſiæ tam dulcis, quidni MARIÆα? Spi-
ritus enim meus, ait ipſa Eccli 24. v. 27. ſuper mel duleuù, &
hæreditas mea ſuper mel & favum: memoria mea in generatio-
ves ſæculorum. Quod cùm illi appropriâſſet B Petrus Da-
miani ſerm. de Annuni. ſubdit: hæc eſt, quæ veſtris affecti.

bus ſuaviter indulceſcit, in qua dulcis Dominus cum omni
ſua dulcedine requievit. ità ille. Ea propter S. Joannes Da-

maſcenus orat. I. de dormit. B. Virg. ità ipſam alloquitur:
ſuſficit certè ijs, qui tui memoriam piè uſurpant, pretioſiſſi.
mum memoriæ tuæ donum, quippe quæ ejusmodi lætitiam
pariat, quam nullus eripere poſſit: quànam enim volupta-
te, quibus bonis non impletur, qui mentem ſuam ſanctiſſi.

mæ memoriæ promptuarium efficit? hæc ile. O magna, in-.

quit S. Bonaveniura in ſpeculo Virg c. 8. pia! multùm lau-
dabilis Virgo MARIA! tu nec nominari potes, quin accen-
das, nec cogitari quidem, quin recrees affectus diligentium
te; tu nunquam ſinè dulcedine divinitus tibi inſita piæ me-
moriæ portas ingrederis. Hæc Boenaventura ex S. Bernardo.
Comprobat hoc experientiâ ſuâ B. Hermannus, qui fre-
quenter ad nomen MARIÆ½ humi ſe proſternebat, sicque

proſtratus diutiùs jacebat: cauſam rogatus reponebat: quo-
4 ties

8

4
.
unl
tir
leker
loban

Eam

um
Uman
Aum
i⸗ &
Ui cui

ine

ntoti

peo
Leconl.

korsd

line

luexen
INbd
. .
eleen

lace

enins.

ſes
leinte

(lnetet
. Rnt Ml
uln

nlenne

len

Maria in Chriſto multiplicem dulced, 6zc. 377
u ties ad nomen Sacræ Virginis humi me abjicio, odor omni-
nm um florum, & aromatum tantd ſuavitatis copiâ, à terra in-
n fluit in nares meas, ut ſemper illic hærere vellem, ſi liceret.
E Roefert Cæſarius Heiſterbachenſis lib. 7. wiraculor. c. o. Ma-
h tronam nobilem & piam Marſilio, in Tuſcia quondam
I Epiſcopo, ſed tunc temporis Coloniæ juxta S. Severini Ec-
n cleſiam incluſo hominumque conſuetudinem & alloquia
4 paruùm neceſſaria declinanti, faſſam eſſe, nunquam ſe ſua-
„ℳ viſſimum MARI nomen pronuntiare, quin animus, &
palatum ſuum ineffabili dulcedine afficeretur. Mirari Mar-
ſilius, & gratiæ favorisque adeo ſingularis cauſam percon-
tari: cui Matrona hæc verba reddidit. Singulis in honore
ejus (intelligebat B. Virginem) quinquaginta Ave MARIA
cum totidem venijs, (inclinationes ſeu genuflexiones ſunt
u Religioſorum, ſatisfactionis vel pænitentiæ causâ factæ) di-
NAι , cere conſuevi, per quæ tantam dulcedinem merui, ut om-
mne nis oris ſaliva, orationis tempore, in mel videatur converſa.
Quod intelligens Marſilius, paris ſaporis percupidus, & ipſe
gin illius exemplo Roſarium eodem modo recitare exorſus, poſt
u ſex hebdomadas eam in labijs & lingua, dum ſalutationem
m Angelicam recitaret, experiri cæpit voluptarem, quæ mel-
i lis dulcedinem longè ſuperaret. Idem cuidam Religioſo
I Ciſtercienſi uſu eveniſſe tradit loc. cit. Cæſarius. S. Vin-
“ centius Ferrerius ⁶D. Dominici familia Marianus Cultor,
h qͤuoties unum é ſuis de MARI& laudibus ad populum di-
xiſſe intelligebat, adeò lætabatur, ut præ lætitia in lacrymas

. deſflueret. O quanta jucunditas cordis mei, ex laude pro-
veynit Matris DEI, inquit alicubi S. Auguſtinus, amanti enim
non ſolùm dulce, & volupe eſt loqui amato;, ſed etiam per
tranſennam audire. Nos audiamus, & ſequamur S. Ger-
1

manum, Patrjarcham Conſtantinopolitanum orat. de Virgine.
. Quemadmodum continua reſpiratio, non ſolùm eſt ſignum
— Bb b 2 zis,

4

378 Cuareus Annui Diſeurſos IX.

vitæ, ſed etiam cauſa; ſic Sanctiſſimum MARI nomen,

uod in ore DEtſervorum aſſiduè verſatur, ſimul argumen-

tum eſt, quòd verâ vità vivant, ſimul eriam hanc ipfam eſſi-

cit, & conſervat, omnémque lætitiam & opem ad omnia

impartitur. Hoc i igitur cunctis præſtat, „qui modò verè vi.

vunt. ità ile. Ah utinam multi verâà vitâ gratiæ viverent,

ut experirentur Mariani nominis & Marianæ devotionis
dulcedinem! quàm averſarentur ſordidas carnis & mundi
voluptates. Quoniam verò ſunt non Pauci qui has potius,

quàm illam ſectantur, ideò indignos eâ ſe faciunt. Unde

benè notandum illud, quod habetur in revelationibus S. Bri-
gitiæ lib. 1. c. 5, 8. Cùm Virgo Mater rogâſſet Chriſtum
hiſce: rogo te fili mi, ut, quia tu fuiſti mihi dulciſſimus,
alij participes fiant meæ dulcedinis: cui reſpondiſſe ſeribi-
tur Chriſtus in hunc modum: Benedicta ſis tu Chariſſima

Mater: verba tua ſunt dulcia, & charitate plena: ideo qui-

cunque de dulcedine tua in os ſuum receperit, & perfecte
nunei

tenuerit, proficiet ei: qui autem receperit, & rcjcccrit,
tantò majus ſupplicium habebit. itdà ibi.

20) Ee de r h is i, ds Asagi i i ir H i , Fe⸗ lee
D I 85 C U RSUS IX.

Super idem verbulum Dalkeda.

Tu oeri⸗ Jeruſalem, tis lætitia HPael, tu bonanf.

centis populi noſtri. udith. 15. v. 10.

Oſtquam Judith heroina devicto, ac detruncaro Hlo-

loferne Aſſyriorum duce, Bethuliam obſidione, ac Ju-
dæam reliquam cum Hieroſolyma terrore liberâſſet, glo⸗

riosé

.

e
1
an

uite

i.
nonie
in,
iülnc
Ulirten
A
Ulltur
uminlel

ürean
Winley;

141 de r.

n lt dit

r Mul
ir Unech
her
(an
uunn
uri
2 Euieth
ori
D
gianm

ANAn
loee
ecc
E
e

e

nl. N
let
ehg.
AAe
1 1,H
Lleſch.

wen:
obe⸗ 44
lan

B. Virge dulcedo beatorum, tam éc. 379
riose eidem trium phatrici acc lamatum pro victoria eſt: Ju-
diihy I 5. . 10. Tugioria Jeruſalem ta latitia Iſraël, tu hono-
rißcentia populi noſiri. Sic applauſit Joachim ſummus,
Pontifex, ſic Presbyteri univerſi, qui Hieroſolymàâ advene-
rant. Quid cenſuiſſent hic noſtrates hæretici, ſi affuiſſent?
nunqui id Gbilàflent honori divino dettactum eſle pluri-
mùm, dum omnis gloria, & honor uni fæminæ attribuitur:
ubi illud iſaiæ g2. v. 8. gloriam meam alteri non dabo? ubi

Paaulinum illad 1. Timeth. 1. v. 17. Soli DEzo honor & glo-

ria? Aſt nihilobſtrepunt illi, dum una Judith honoratur &
extollitur, Marianis ſolům laudibus & gloriæ invident, Ma-
riam iuſectantur, ut ſe de ſerpentino ſemine Pprocreates, re-
ipſa fateantur: prædictum enim eſt Geneſ. 3. inimicitias po-

nam inter te, & malitrem, & ſemen tuum & ſemen illius: at

quo effectu? ſequitur: inſ conterei caput taum. Stabit igi-
tur & perſtabit gloria M ARIA, ut de ea rediſſimè dici que-
at: T2 gloria eruſalem, Tu ætitia Iſrazl, Iu honorificentia
popali noſtri. Et quidem gloria eſt cæleſtis Jer uſalem: : quo-
niam ut ait D. Bonaventura in ſpeculo Virg c. 6. Glorioſum
gloriæ MARI privilegium eſt, quèòd quidquid poſt DEuIM.
pulchrius quidquid dulcius, quidquid jucundius in gloria
eſt, hoc MAIRA, hoc in MARIA, hoc per MARIAM eſt.
Glorioſumn omnino gloriæ MARIX privilegium eſt, quod
pot DEuM major gloria noſtra, majus noſtrum gaudium de
MARIA eſt. itd ibi. Et c. 7. ait præter aſſumptam à à verbo
naturam, nullum eſt opus, nulla creatura, in qua tanta di-
vinæ gloriæ materia teluceat, ſicut in MARIA. hac ille. Ecce
quâm verùm, quòd gloria cæ! leſtis Jeruſalem ſit MARIAut
quæ gloriam ſuper omnem gloriam beatorum poſſideat.
Quodſi cuipiam creditu fit difſicile, recogitet ſupereminen-
tem Maternitatis divinæ dignitatem, & ſupereffluentem
gratiarum & meritorum ubertat em: quæ enim poſt verbi
Bb b z huma-

380 Cursus Annui Diſ⸗ urſas X.

humanitatem major dignitas, quàâm Matris DEIe quis am-

pliorem gratiarum plenitudinem, virtutum decorem, me-
ritorum apparatum afſecutus, quàm Mater DEI? cui igirur

major competit gloria, quàm MARIE : ſicut incompara-
Petit g J P

bile eſt, quod geſſit, ſunt verba S. Idephonſi ſer. 2. de aſſumpt.

& ineffabile donum (nempe maternitatis) quod percepit;
ita inæſtimabile atque incomprehenſibile Ppræmium, & glo-
ria;: non dico inter cæteras Sacras Virgines, verùm etiam
ultra omnes Sanctos, quod promeruit. ita Udephonſur. Et
D. Bonaventura in ſpec. 4. 2. MARIX DEus præpara vit mag-
nam gloriam in cælo, ut ſicut fuit grandis in merito, ità eti-

am eſſet grandis in præmio. itd ille. Libet etiam mellifluum
audire Doctorem, ità enim ille., ſer. 1. de MWſumpt. dilſerit:
quantum gratiæ in terris adepta eſt præ cæteris, tantum &
4

in cæ lis obtinet gloriæ ſingularis. Quodſi oculus non vidit,
nec auris audivit, nec in cor hominis aſcenderunt, quæ

præparavit DEus diligentibus ſe; quod præparavit gignenti M
ſe, & quod omnibus eſt certum, diligenti præ omnibus quis

eloquatur? hac ille. Hinc D. Bernardinus ſenenſ. audet dice-
re iom. 1. ſer. 61. art. 3. c. 3. Hæc Virgo plus beatiſſimæ Tri-
nitatis diligit gloriam, cupit, ſentit, & fruitur, quàm om-
nis alia creatura ſimul ſumpta ſic ille. Atque hinc fortaſſis
illa Angelorum admiratio, dum intuerentur illius animam

delitijs affluentem rectà cælum betere; hactenus enim nihil
ſimile in puro homine viderant. Quæ eſt iſta, inquiunt Cant.

5. v. 5. quæ aſcendit de deſerto, diliigi affluens, innixa ſuper
dilectum ſuum. Quanta eſt hæc (ſic commentatur S. Bernar-
dus ſer, z. de aſſumpt.) & unde ei aſcendenti, utique de de-
ſerto, affluentia tanta deliciarum? nec enim pares inveni-
untur delitiæ vel in nobis quos in Civitate Domini lætifi-
cat fluminis impetus, qui à vultu gloriæ, voluptatis gloriâ
potamur. Quæ eſt iſta, quæ de ſubſole, ubi nihil eſt, ni‚ũ
labor,

lo
ler
erbi
left
lli,
i4
li
untiel
cri
eckzn
Umus
cid
lnt,
io,,
, ſi
umnutn
ile.
nlt
Ulnn
nn
nt
mingrit
ldint
liſcan
Mmul
ncorn
Cnnmne
erit:

IS.

elcti
ei
in.
zins.
elken
i
urt

ortd

,
ee⸗
Cbuci
leci
or!

Si

— ☛

Nc

1Sante

eind
,
inig

ide

10

ſetn

G
hir
4

s

4

n.

gin “

B. Virgo dulcedo beatorum, tam éc. 381
labor, & dolor, afflictio ſpiritûs, delicijs ſpirirualibus af-
fluens. ità ile. Sicut autem delitiarum dulcedinem hiſce
verbis indicare nobis voluerunt beatiſſimi ſpiritus, ſic glo-

tiæ fulgorem verbis illis Cans. 6. v. 9. quæ eſt iſta, quæ pro-

greditur, quaſi aurora conſargens, pulthra ut luna electa at
ſol. Scimus auroram fuiſſe Mariam in Nativitate, tum
quia Aurea fuit ipſius Nativitatis hora ſine nube peccati ori-
ginalis, tum quia bonum diem, diem inquam ſalutis præ-
nuntiabat. Lunam plenam in conceptione fili) DEl fuiſſe pa-

tet, quia ſole juſtitiæ, ſeu DEO plena erat: in aſlumptione
electa ut ſol, qui hoc? quæ afſimilationis ratio? dicat pien-

tiſſi mus Cardinalis Petrus Damiani ſerm. de Nativit, Virg.
ſol lucidiùs incandeſcens, ità ſiderum, & lunæ rapit poſitionẽ,
ut ſint, quaſi non ſint, & videri non poſſint: ſimiliter &
Virgo, veri prævia luminis, in illa inaccefſibili luce perlu-
cens, ſic utrorumque ſpirituum hebetat dignitatem, ut in
comparatione Virginis, nec poſſint, nec debeant apparere?
ità ille. Et ſermon: de aſſumpt. ait: ſicut ſol ſolus orbem illu-

minat, ſie hæc ſola ſolidiori lamine, & Angelos & homines

illuſtrat. hæc ille. Nec alia mens eſt D. Bernardini ſenenſir.
dum tom. 1. ſerm. 61. art. z c. 3. ait: tantum differt gloria
Virginis à gloria aliorum beatorum, quantum ſol à cæteris

luminaribus cæli: & quodammodo ſicut cætera luminaria

irradiantur à ſole, ſic tota eæleſtis curia àâ glorioſa Virgine
lætificatur & decoratur, itd ille. Et tom. 3. ſerm. 3. de nomi-
ne MARIM!: electa cenſetur ut ſol, ad irradiandam to-
tam multitudinem ſpirituum beatorum. Sic ille. Quod ip-

fum comprobat D. Bonaventura dum in ſpec. Virg. c. 3. ipſi

accommodat illud Eccleſ. 42. v. 16. ſol illuminans per omnia
veſpexis: opus Domini, inquit, ex cellentiſſimum eſt MA-
RIA: hoc opus ſicut plenum fuit gratià Domini in mundo,

ſie plenum eſt gloria Domini in cælo: ſic ergo illuminans

MA-

3982 Caursus Annui Diſcurſas 1X.

MARIA in gloria ſua rutilans per omnia reſpicit, quia per

omnes Angelos, & per omnes Sanctos gloriæ ſuæ illumina-

tionem extendit. ita ie. Hinc D. Ildephenſus MARIAM in

cælum aſcendentem, veluti alterum ſolem procedentem

contemplatur dum ſerm. 2ꝛ. de aſſampt. ait: hæc feſtivitas

Virginis præcipua & venerabilis nobis, ſed venerabilior in
cæ lis eſt Angelis, & Sanctis omnibus: quorum lætitia & gau-
dium procul dubio in hujus diei adimpletur exultatione,

tatis, ità ille. Eundem gloriæ fulgorem aſſumptioni tribuit

D. Aunſelmus de excellentia Virg. c. 5. dum inquit: dies aſ-

fumptionis non ſolùm te Domina ineffabiliter ſublimavit,
ſed cælum ipſum, quo penetrâſti, nec non cuncta, quæ in
eo ſunt, novâà, & in effabili gloria decoravit. Sic ille. Nam-
que ut ait D. Bernardus ſer. 1. de aſſumpt. M ARIE. præſen-
tiâ totus illuſtratur orbis, adeò, ut & ipfſa cæleſtis patria
clariùs rutilet Virgineæ lampadis irradiata fulgore. i1à Bern-
ardus. At quorſum hæc? nimirum ut intelligamus Ma-
riam in cælo, non tantùm eſie gloriam ſupernæ civitatis Je-
ruſalem, ſed & lætitiam Iſraël, id eſt omnium videntium
DEUM, hoc enim Iſraël D. Hieronymo ſignificat, in in-
terpretationibus Hæbræorum nominum. Etenim quem-
admodum ſol non ſolàùm ſibi ſua luce glorioſus eſt, ſed ea-
dem quoque reficit, & exhilarat omnia, quæ illuſtrat: ità
Virgo glorioſa lumine ſuæ gloriæ non ſolm fſibi illuſtris,

ſed omnibus ſupernis civibus gaudioſa & hilaris: ſicut læa-
antium omniun habitatio eſt in te pſ. 86. v. 7. Quemadmo-

dum enim dulce lumen, & delectabile eſt oculis videre ſolen
urs ait Salomon Eccleſ. 11. v. 7. ità dulce & delectabile eſt
beatis gloriam Virginis intueri, ut eam lætitiam ſanctorum
recté appellaverit Ephrem ſyras orat. de laudib. Virg. Habent
quidem Cælites eſſentiale gaudium ex viſione DEI, boni

Mi⸗
uine
udS
rom

esh

t

00,
40⁵0
quando B DEl Genitrix olarior ſole refulſit in chrono clari-

liogenm

npule

r eſ

lelo ſi

linj
lellſten
ltor
len
mnen
Tiiturn
leniter
liten
ſun &
— an, ho

urne

infi-

7

ordi

8

krcone

ndane
n Don
lu 4
n

lü
unes
Rltt u

D

en.

les

1
lralnn
noe⸗
lie
18 4
blonns 4
tn
e e
elo⸗

e A0H

nel
iute
Eenie

A 16

in
,

H

B. Virgo dulcedobeatorum, tam &c. 383
infiniti, aceeſſorium nihilominus ſortiuntur ex admirando
lumine Virginis glorioſæx: ità teſtatur ipſamet DElpara

apud ö. Brigittam lib. z. revel. c. 235. zbi ais: ego ſum Ma-

ter omnium, qui ſunt in Superiori gaudio. Quamvis in⸗
fantes habeant ſuam neceſſitatem ſecundùm ſuam volunta-
tem, tamen in augmento ſuæ lætitiæ cumulatur ijs gandium

ex eo, quèòd videant faciem matris ſuæ blandam. Sic pla-

cet DEO dare omnibus in cæleſti curia gaudium, & cxul-
tationem de meæ Virginitatis puritate, & mearum virtu-
tum pulchritudine; quamvis habeant incomprehenſi bili-
ter ex ejuſdem divinitatis potentia totum bonum. iid ibi.
Et verò ſi atteſtante ipſamet veritate Luc. 15. v. 10. Angeli
habent gaudium ſuper ano peccatore pænitentiam agente, quid-
ni exultent in illa, quæ peccatorum omnium refugium eſt,
& adjutorium? Hxc eſt illa mulier, quæ drachmam per-
ditam ſuâà diligentiâ recuperavit: MARI etenim dictum
eſt, inveniſti gratiam, utique quam Eva perdiderat. Ec-
cur igitur non convocet amicas & vicinas in cæleſti Hieru-
ſalem dicens: congratulamini mihi, quia inveni drachmam
erditam : conſidera, inquit B. Petrus Damiani ſerm. de
AWumpt. & quæ in cælis, & quæ in terris, in Virgine refab-
ricata, hominum redemptionem, Angelorum reſtaura-
tionem. Et iterum ſerm. de Nativit. Virg. Venit 1ESUS
reſtaurare, & quæ in cælis, & quæ in terris, pacémque &
concordiam inter homines & Angelos mediante Virgine
reformare ſic ille, Ipſa ſola, ait, D. Antoninus pari. 4. tit.
15. c. 4¼, F. 2. omnes jnferiores reduxit, tanquam Media-
trix reconciliationis, & adjutrix redemptionis: : & Angelo-
rum numerum reſtauravit, & ſubvenit ruinæ ante conſpe-
Qum Domini. itd ile. Per te 6 Virgo, ſie eam affatur An-
Ielmus in deprecat, Virg. elementa renovantur, homines ſal-
rantur, Angeli redintegrantur. Ipſa enim eſt, verba ſunt
Ce e D.,

384 Cursus Annui Diſcurſus 1J.
D. Epiphan/f oras. de DElpara cæli ac terræ Mediatrix, quæ
unionem naturaliter peregit. itd ille. Per hanc inquit, §.

Joann. Damaſcenus orat. 2. de Dormit. Deip. diuturnum illud

bellum, quod nobis cum Creatore erat ſublatum & extin-

Gtum eſt: per hanc cum eo reconcilatio ſancita, pax & gra-

tia donata eſt. sià lle. Habent ergo maximam congauden-
di cauſam homines cælo beati, quod eorum ſalutem DE-

UsS per Virginem ſit operatus: habent etiam Angeli, quòd

eorum ruinæ per Virginem ſint reſtauratæ, quotquot enim
ex rebellibus Angelis in Tartarum dati ſunt præcipites, to-

Vide le . 5, . . .
tidem ſi non plufes ex hominibus in eorum locum funt

Blanc in

illud pſali ſubſtituti. Quapropter appoſitè. D. Petrus Damiani ſerm.

plcvit rui- 40. qui eſt de aſſumpt. Hæc eſt illa dies, quæ cælorum offi-

nas. n. 79. cinas ſublimiori gaudio cumulavit, annua mundo, Ange-

lis continua, homines Angelis, & Angelos hominibus fe-
lici fædere conjungens. hac ille. Similirer Bernardus ſerm.

1. de aſſumpt. Virgo glorioſa cælos aſcendens (upernorum
gaudia civium copioſis ſinè dubio cumulavit augmentis.
Hæc eſt enim, cujus Salutationis vox & ipſos exultare facit
in gaudio; quos materna adhuc viſcera concludunt. Quodſi
parvuli necdum nati anima liquefacta eſt, ut MARIA lo-

cuta eſt, quid putamus, inquit ibidem, quænam fuerit

illa cæleſtium cxultatio, cùm & vocem audire, & videre
faciem, & beatâ ejus præſentiâ frui meruerunt. itd ile.

Nalli dubium eſt, inquit Sophronius, ſerm, de aſſumpt. om-
nem illam Jeruſalem tunc ezultâſſe ineffabili lætitia, tunc:
que cum omni gratulatione jubilaſſe. ſic ile. Verùm quæ

voces exultationis, verba Jubili fuerunt & ſunt etiamnum:

audire lubet: Ta gloria Jeruſalem, iu lætitia iſraël, tu hone-
rifcentia popali noſiri. Quæ verba expendens Richardus à
S. Laurentio. lib. 1I. de Laud Virg. ait: primum ſcilicet: Tu
gloria jeruſalem, vox eſt Angelorum, quorum ruina per
eam

uim
ekrun
un,
r,
mrl
ſo
(greint
eCan
eris
. Jalt
rrit
Unis,
n,
Luclm
inele!
um gal
indt
Aerſi
u,
untun
lario
lt
.
AuItim
Ii ter
Rlrote
3 lnun
H n con
initl

is⸗

Ncin E
nini
rung:

0o,

inkm
,
l/⸗
enmnie

Uutkt

1 G

i. I

ſen rum in terra eſt, quas gratijs ſuis irrigat: ſed in cælo eſt

etinmm⸗
1

ihin

ie
uin

3

2. Virgeo daleedo eatorum, tam E'e. 385

eam reparata eſ: ſecundum ſcilicet Tu lætitia Iſraéël: vox
eſt hominum, quorum triſtitia per eam lætificata eſt. Ter-
tium ſcilicet. Tu honorificentia populi noſtri, vox eſt mu-

lierum, quarum infamia per eam deleta eſt. iid ide. Quan-⸗

quam: cùm in decus & gloriam totius humani generis ce-
dat, quòd’noſtra natura præ Angelica ſic exaltata, & ſub⸗

limata ſit in MARIA, illam non ſolùm mulierum, ſed uni-

verſi populi humani honorificentiam dicere valemus. Hinc
ſalutemus illam cum S. Ephrem orat. de laudib. DElI Matris.

Ave Canticum cherubim, & hymnus Angelorum: ave

generis humani lætitia. Aat cum §. Methodio orat. in Hy-

pyap. Salve in æternum, ineffabile gaudium : ad te rurſus

recurrimus, Tu feſtivitatis noſtræ principium, tu medium,
tu finis. Aut cum S. Epiphanio orat. de DElp. Ave gratiz

plena, quæ ſitientes perenni fonte dulcedinis ſatias. 1ià ille.

Quæ cùm ità ſe habeant, quis non videt M ARIAM non ſo-

lùm eſle Reginam Matrem miſericordix, & vitam, ſed

etiam dulcedinem: ſicut enim vitam gratiæ, quâ plenâ eſt,
diffundit in alios, ſic gloriæ ſuæ, & gaudiorum, quibus in
cælo perfruitur, ſuavitatem & dulcedinem in cælites, tam
Angelos, quam homines effundit, ut de plenitudine ejus ac-

cipiant univerſi, æger curationem, tanquam à vita, triſtis

conſolationem, tanquam à fonte lxtitiæ, beati voluptatem
velut à fonte dulcedinis. Unde recte de illa dicitur Cans.

4A. v. ult. fons hortorum, puteus aquarum viventium, quæ

fluunt impetu de Libano. Fons hortorum id eſt Bccleſia-

velut puteus in Libano monte, unde ſummo impetu aquæ

profluunt: nempe ut ait Gailielmus Pariſiens. in praæcit. lo-

cum: continet ſibi abyſſos vitæ, & immortalium gaudio-
rum, ſed non ità ſibi continet, ut non effundat & alizs. Ef-

fundit Angelis, & hominibus participationem pro captu

CcGz ſingu⸗

17.

1

386 Cursus Annui Diſcurſaus 1IX.
ſingulorum: Angelis quidem torrentem voluptatis; ho-
minibus verò in hac peregrinatione rivulos Sanctitatis, &

ſanitatis, donec & cives effecti inebrientur ab ubertate do-

mus DEI, & torrente voluptatis ejus potentur. ita ille. Ad-

verte, inquit ö. Anſelmus de Excellent. Virg. c. 9. quæ glo-

ria, vel quod gaudium, vel quæ jubilatio erit omnibus illis,

qui in regnum beatitudinis aſſumpti, cùm ipſam Domi-·
nam, per quam tanta bona ijs provenéêre, præ oculis habue-
rint, juxta DEUM, quem de ſuo utero Virgo filium pepe-
rit, reſidentem, & jure materno, cælo, terræque cum co-
dem filio ſuo præſidentem conſideraverint. Quâ exulta-
tione pro tanta gloria ejus, quo honore ſublevabuntur in
tanta potentia ejus. ſc ille. quippe ut ait Cæſarius lib. 7. ex-

empl. c. 1. ſicut in creaturis univerſis Matre Creatoris nihil
eſt ſanctius, nihil dignius, nihil præcellentius, ità ejus vi-
ſione nulla Sanctorum viſio dignior, nulla jucundior, nulla

eminentior. ità ille. Quod confirmat D. Bonaventura in

Cantico: Te Matrem DEl laudamus, dum ad illam ait:

tu Mater omnium Beatorum, gaudium plenum poſt DE-

UM. Omnium ſupernorum civium ſolatium. baæc ille.

Sed longè ante D. Udephonſus ſerm. 2. de aſſumpt. præmium

loriæ noſtræ magnum, cujus vultum deprecantur omnes

divites plebis. itaà ille. Hino Petrus Damiani ſerm. de Nati-

vit. Virg. Felices, inquit, Angelici Spiritus, qui B. Vir-
ginis habent præſentiam: & illi quidem abundantiori rore
divinitatis infuſi, Genitum, & Genetricem viſione mira-

bili ceêntuentur, Regis & Reginæ glorià cumulati. Tum
poſt alia Virginem ſic alloquitur: revertere Sunamitis ut

intueamur Te, quia ſumma gloria eſt poſt DElI Mte vide-

re, adhærere tibi, & in tuæ protectionis munimine demora-

ri. hæc ille. In hoc ut demoremur nobis interim dulcis ejus

memoria eſſe debet, doneo ſatiemur præſentiâ, ità enim

ſub⸗

en

3
ſbei

atis

Warumm
AnC

it⸗
rr

(oler

c

volſu
üharte

B. Oirgo eſt noſtra maxima ſpes poſt & c. 387
fubdit pientiſſimus Cardinalu. Nos interim memoriam ſua-
vitatis ejus eructemus: ſi ſic duleis eſt memoria, quid eſt
præſentia? ita ille. Ad hanc ſuſpiremus, atque ut eâ dig-
ni ſimus, enitamrr.

PDsr gr A S dr P egie Pe i e f ißo

1 D “
4DlISCIRSIIS X.
ene Super illud: Spes noſtra.
* In me omnis ſpes vitæa, & virtutis. Eccleſ. 2 4.
,4½1 verſ. 25. WM

ots. 1212
ice Um DEUsS rerum omnium principium, & fons ſit, à B. Virga
dr quo ſicut habemus eſſe naturæ, & eſſe gratiæ, ità etiam eſt noſirs
Nermndi. poſſe & velle, palàm eſt illum eſſe ſpem noſtram principa- ſper poſt
lem & primariam t quidquid enim habemus vel ſperare poſ- PEuM:
fumus, ab ipſo originaliter tanquam à fonte derivandum
„ℳ eſt. Quapropter, dum cum Eccleſia Orthodoxa Matrem
„Dll ſpem noſtram indigitamus, non ea mens eſt nobis di-
cere, ſpem eſſe principalem & fontanam, ſed ſecundariam
H derivatam, & participatam. Sicutenim, quidquid habet
iEH gratiarum privilegiorum, honoris, & dignitatis ſuper re-

ei liquos Cælites, non habet ex ſe, ſed ex DEl munere, & be-
rti neplacito ità nec poſſe, aut velle ‚opitulari nobis habet ex
i S ſe, ſed à liberali & munifica manu DEI. Etenim cùm
nAH eam præ alijs puris creaturis ſie adamãàrit, ut Matrem ſilij ſui
Ulen eſſe voluerit, atque eundem filium, quem habet unicum &
* pretioſiſſimum, ipſi communicàrit, ut ejusdem filij ſit Ma-
le ter, cujus ille eſt Pater; quid mirum ſi non tantûm om-
„dia hoc rerum ſtatu moraliter poſſibilia gratiarum ornamen-

398 Cursus Annni Diſcurſas X.
tas velut in unam Pandoram contulerit, ſed plurimùm eti-
am ei de ſua poteſtate communicàrit, atque indulſerit. Si
enim Apoſtolus Rom. 8. v. 3 2. audet dicere omnia nobis à
Dao eſſe donata cum filio ejus, eò, quod filio ſuo non peper-
cerit, ſed pro nobis eum tradiderit, quidni donàrit Virgini
MARIE, cui eum magis tradidit, non tantùm in Redem.
ptorem, ſed & in filium, ut illius totus eſſet, ſicut eſt æter-
ni Patris. Sed & Filius, cùm acceperit ab ea ſuam carnem
& ſanguinem, vitam, & vitæ neceſſaria, lac, cibum, po-
tum, veſtimenta denique ſuum eſſe temporale, tam parcus
aut ingratus erit, ut ei non retribuat de ſuo eſſe divino, quan.
tùm quidem creaturæ aut ſexui non repugnat. Ego dilecto meo.
confitetur illa Cant. 7. v. I0. & ad me con verſio ejus. Quaſi di-
ceret, explanante Guerrico Abbate ſerm. de aſſumpt. Veni electa
mea & ponam in te thronum meum (thronum divinitatis
meæ) nullus plùs mihi miniſtravit in humilitate mea, nulli

Mu⸗
(ie
lice
I
Mrit
lunon
eNa
oto
noh
gurent
ceni
moner/
nlhyi
Ium crl
irthe

etiam abundantiùs miniſtrare volo in gloria mea: commu- mann

nicâſti mihi, quòd homo ſum, communicabo tibi quòd
DEus ſum. ſic ile. Exhorreſeent ad hoc Abbatis pientiſſimi
dictum hæretici: ergéne dicent illi, MARIA DEus? erge
in cælis deiſicata? Reſpondit ei EslIS Joan 10. v. 3 4. nönne
ſeriptum eſt in lege veſtra pf. 81. quia ego dixi Dyj' eſtis vos: ſ
iklos dixit Deos, ad quos ſermo DElfaltus eſt, & non poteft ſol-
vi ſcriptura, cur blasphemem 6 hæretice, ſi dicam Deam,
in qua Verbum DErcaro factum eſt, non verbum acciden-
tale, ſicut ad Judices & Prophetas, ſed ſubſtantiale: non in-
greſſum duntaxat in aures, ſed in mentem & in ventrem,
quia caro faſtum: quid dices hæretice? Et nénne etiam
ſcriptum eſt Joan. 1. v. 12. quoiqust autem receperunt eum,

dedit eis poteſtatem filios DEIfieri: quid ad hoc? ſtringerem

te ampliùs; ſed quæ mea benevolentia eſt, en cape
tem evadendi. Aliud eſt DEuM eſſe per naturam

liberta-

Mretzremn
Lechrcult
uien⸗
Iunn
eld
onbri
lis An
Ackhlrn
ngel
lenim
Alltin
EMmun 1.
etrte

irlu
,& hic
unicus

leti iur

hun

V
onper

W
INE

eln
nc
bun,
Amnplt
oge
lecent

ſeſict.
GiNnaa

Wer 4

CONE
tign

Beni
ckt,

uve,

10

B. Virgo eſt noſtra maxima ſper aé S 38

usnicus eſt: aliud igi
per participationem unius vel al
terius præ-

dicati divini::
i: & hujusmodi plures eſſe poſſunt. Si
nt. ic enim

9

quia nacti ſunt à
juxta illud nare us in vitam & mortem, quod D-
deducit aa infits . RD 6. Domivs moriifeat, & vi reſ
Pharaonis conſtitut 6 kett. Sic Moyſes à Dso vi vificat,
nem nactus à DEO tus Exodi 7. V. 1I. quia plenum ine Drus
imperium. Sic Cyrus Ifraêlis rk hatao:
EUs a ve-

ſecutus „ v. 3z. iia in Iſraëlitas
Aquia nsboreaern⸗ Sic Prophetæ dicti eiras DEI loco con-
qr tura prænoſcentes & Ppridicentes- Cue ir V. 2 3.
„ Ju0 DEI eſt

Sic deni ili
enique omnes filij gratiæ, ſunt filij DEr
„ quia divinæ

7. aturæ 7 haæ⸗ . 60 æredes

autem Chriſt: Ro
dtiatn El. Er Regi Quidſ ergo DEI M
gloriæ theſauros due egina, plenam à DEo i ater, tan-
tem, annén DEI ngelos & ines hactan gratiæ &
poteſtatem? uidſi oinine gaudere poteſt cuj 1 Poteſta-
Hquidu tan qnain amantiſſimum dlei Participat

tiæ corculum, intin
, intima ſcrutetur cordium &
arcanoru
um-

W

ne gec
& eſftuſivum ſui eſſe.
eſſe. Jam verèò quis tantâà Cælites i

tam Angelos, qua
gelos, quàm homines pollet poteſtate ac DEI Mate
l I Mater?

tei
emmn
ſelid

mec⸗

oge.
ele

S

, .

. E .
P . ſentia „& futura, veluti Prophetæ an 6 .
er vide 1t ab anhon rur

ſum DEi titulo i
I titulo i iri
lo inſigniri poteſt, cujus communi
icat præroga-

tivæ ſi de es, miſe-
H H ni ummopere concupiſcit in omn i
ju r 4 ere, anhnon divinæ conſors ha rane
Cufus tanquam ſummi boni eſt maximè commu di Vunmn

quid enim filius i
is matris ſuæ amantiſſimu
§, ac honoris illius

*„
1

. R .

Richardusà
eye ſe erEoer de laud. Virg. lib. 6. quo
oducendi (in regnum cæleſte Jduideurane vo⸗
idquid volue-
rit,

390 Cursus Annui Diſcurſus XFX.
rit, impetrandi, quidquid à filio petierit, obtinendi. Ideò
poteſt verè dicere cum filio AMatth. ult. data eſt mihi omnis
poteſtas in cælo & in terta. iià ille. Idem aſſeruit ante illum
doctiſſimus Idiota de B. E. part. 9. contemplat. 14. ſcribens,
illam tanquam Reginam cælorum, & mundi plenariam ha-
bere poteſtatem: & quidquid poteſt facçere filius ejus, ipſa
illud poteſt ab ipſo impetrare ſuis precibus. itd ille. Hinc S.
Germanus Patriarcha Conſtantinop. oras. de zona illam ſic
affatur: Omnia tua admirabilia ſunt & DElpara, omnia in-
gentia, & aliorum vires ſuperantia, propterea & patrocini-
um tuum majus eſt, quâm intelligentiâ apprehendi poſſit.
Et verò ſi tam amplam dedit Apoſtolis poteſtatem curandi
infirmos, excitandi mortuos, effugandi dæmones, atque
alia mira patrandi ad fidem confirmandam; cur non tribuat
Matri? tum ad fidem confirmandam, tum ad illam hono-
randam, ut mundo pateat, quantum illam diligat, ac ab alijs
diligi, & amari cupiat: Hoc ipſum argumentum urget ö.
Baſilius Seleuciæ Epiſcopus, dum ſerm. de Annunt. ait: Quis
magnam DEI Genitricis virtutem non veneratur? quis-,
quantò eos omnes inter vallo poſt ſe relinquat, quos divo-

rum loco habemus, non miretur? fi enim Chriſtus ſervis

ſuis tantam gratiam contulit, ut ſolo contactu, imoveròͤ ſo.
là corporis umbràâ ægris præſidium afferre poſſint (namut

AGorum liber exponit, infirmi ad plateas ejecti, umbrâ tan-

tùm Petri contacti, à morbis revaleſcebant. Non deerant
quoque, qui linteo, quo Apoſtolus Paulus corporis fudo-
rem exterſerat, accepto, infeſtos dæmones profligarent)
qualem vim adverſus omne morborum genus Virgini Ma-
tri collatam fuiſſe putandum eſt, annon multò majorem
quàm cæteris Chriſti imperio ſubjectis. Tam ſabdit, ſi
Sanctorum corpora jam emortua, etiam terrâ, & ſaxis ob-
ruta miracula patrandi virtutem habuerunt; qualem edu-
catio⸗

be⸗

a
lur
.
mir
dor

umd.
inmnunn
ibuct
III 1 c.
oret⸗
pien
ileneo

n

re
diel
uden
igi
lt, t
Ron
ronnin
hie
unete
Alet,
.

.
WoNn

t
ein
te
nt
ilut
ndnt

NH.

Clt.

4
Nte

ne
16

uin
mutt

ii

176

⸗
lote
Nein
tlonm
Gbet
nt

len.

4

„B. Vugo tnoßra maxima ſpen boſt & .. 391

cationis maternæ mercedem parenti donâſſe, quantisque

charismatis & donis illam exornâſſe exiſtimandus eſt. 112

ferèò ille. Quod confirmat D. Damaſcenus orat. 2. de dermit.

Virg. dum affirmat in dormitione DEIparæ plurima facta eſ-
ſe miracala, morbos depulſos, de-mones expulſos, claudos,

ſurdosque perianatos, maximos peccatores converſos, de-

nique ipſum ſepulchrum, eſto corpore vacuum, fuiſſe offi-

cinam & medicinam ægrotantibus, fontem perennem cura-

tionum, remedium contra dæmones, civitatem refugij om-
nibus confugientibus. ſie ilte. Verùm quomodonovit DEi-
para in cælo miſcrias neſtras, quas patimur in terra? quomo-
do preces, quas fundimus: Amabò dio, quis tantâà prædi-

tus ſapientiâ, rerumque latentium notitiâ, ac Mater: quæ
.. . — . » 7 . 4 .
intuendo verbum, filium ſuum, velut in ſpeçulo intuetur

quidvis: ſi enim divina ſapientia Apoſtolis dixit in hac mor.
tali vita degentibus Joan. 15. jam non dicam vos ſervos,
quia ſervus neſeit, quid faciat Dominus ejus: Vos autem dizxi

amicss, guia omaia qugcungut audivi à Patre meo, nota ſeci

vebis: quidni præſtarer glorioſæ in cæ lo Matri ſibi amiciſſi-
mæ? Denique quis ità poſt filium, ſalutem noſtram deſide-
rat, quis procurat? ac Mater DEI? cùm enim Mater Salva-
toris ſit, quantoò ardentius diligit fillum, tantò impenſius
cupit, ut ejus fides, ſimulque honor propagetur, gratia dif-

fundatur, peccata extirpentur, præcepta ſerventur, quam
5 — 5 5 . . . . . 4
plaurimi ſalventur: non vult enim paſſionis ejus merita eſie

irrita, non ſanguinem fruſtra profuſum, non obſcuratam
ejus nominis famam & gloriam. Atteſtatur id extaticus Do-
dtor Dionyſins Carthuſßianus in pſ. za. ubi veſtitam ejus deau-

iatum ait eſſe chatitatem erga DEuM & proximum: quoni-

am (verba illius ſunt) ipſa charitate DEI, & proximiineffa-
biliter, atque excellentiſſime æſtuabat, & æſtuat, ardentiſ-
ſimo optans affectu Chriſti ſilij ſui mortem, & ſanguinem
. Dd d fructi-

1

392 Carsus Annui Diſcurſus X.

irginis Xponens
bat Doctor Seraphicus, dum in ſpeculoe Virginis c. ⁵. expe
2

i i entiſſimus ſic eſt tec
i Dominus indefici
tiſſima ſecum.

is in ſipienti iliatrix & con-
iſſma Domina, eſto nobis inſipientibus auxiliat
tiſſi

i tobis indigentibus
ſolatrix: eja opulentiſſima Domina, eſto nobie ndiger uba⸗
at xiliarrix : eja indeficientiſſima Domina t⸗ nab crſ.
ci⸗ Xin bono. iid ile. quoque li-
Xin bono.
ientibus perpetuatri . 4 duodael.
bent zaecl Lam, Dobtorem ſer. 1. d Ranyiue ⸗ l nligeten.
tran : Regina cælorum eſt, miſericçors eſt, deniqꝗ
tem:

ſt unigeniti filij DEr; nihil enim ſic poteſt poteltariscjunn
eſt unigeniti smagnitudinem commendare, nisi ra
en arDr ſilius honorare matrem, autdubitate q .
