dicis, & vindicis perſonam induit, oppono uterum meum,
quo concepi, oppono ubera, quæ ſuxit, oppono manus

quibus eum geſtavi. Audiamus Hagonem Cardinal. in præ-

—

citatum locum: B. Virgo, inquit ille, miſericordiæ ſuæ ube-
ribus, lactis ſuaviſſimi copiâ turgentibus inſtar turris eſt,
ac proinde ità excelſa, ut filios ſuos, non nutriendi tantùm,
ſed & protegendi vim habeat. Ex quo facta ſum coram
co, quaſi pacem reperiens: ipſa reperit pacem inimicis,

falutem perditis, indulgentiam reis, miſericordiam deſpe-

ratis. itd ie. Quapropter D. Bernardus, dum tranſitum
Virginis in cælum conſiderat ſerm. I. de aſſumpt. ait, non
multum nobis exinde dolendum, quod ſanctiſſimi corporis
ejus exuvias terra non habeat, ſed exultandum, quèd cælo

eas intulerit, ut eas filio ſuo oſtendere poſſit, ubera, qui-
bus eum lactavit, manus & uterum, quibus portavit, gre-
mium, quo fovit. Advocatam, inquit Bernardus, Prxæ-

Rrrx miſit

496 Curus Annui Diſcurſus XXI.

miſit peregrinatio noſtra, quæ tanquam Judicis Mater, &

Mater milericordiæ, ſimpliciter & efficaciter ſalutis noſttræz

negotia pertractabit. ità ille. Potentiorem, inquit S. Ideph.
ſerm. de aſſumpi. ad placandum iram Judicis, invenire non
poſſumus, quàm te, quæ meruiſti Mater exiſtere ejuſdem

Redemptoris. Quomodo illa poteſtas quæ rit B. Peirus Da-

miani ſerm. 1. de Nativ. V. tuæ potentiæ poterit obviare,
uæ de carne tua, carnis ſuſcepit originem? accedis enim
ante illud aureaum humanæ reconciliationis altare, non ſo-
lùm rogans, ſed imperans; Domina; non ancilla. ſic ihe.

In eandem ſententiam loquitur S. Georgius Nicomedens. E.-

piſcopus oras. de oblat. DElparæ, nihil tuæ reſiſtit potentiæ,
nihil tuis repugnat viribus, omnia cedunt tuo juſſui, omnia
tuo obediunt imperio, omnia tuæ poteſtati ſerviunt. ſic ile.
Profundiſſimam, inquit Bonaventura in opec. c. 5. miſeri-
cordiam filij ſui interpellat, & quaſi abyſſus abyſſum invo-

cCat. itd ille. Atque hæc cauſa eſt Sodales Parthenij, quèd

B. Virgo non ſolùm cum anima ſed etiam cum corpore in
cælum ſit aſſumpta, ut quemadmodum filius æterno Patri
oſtendit ſuum corpus, & vulnera, noſtræ redemprionis in-

ſignia; ità Virgo Mater filio nobis offenſo demonſtret pe-

tus, & ubera, Ccharitatis maternæ monumenta. Nec alia
ratio mihi videtur, quèòd à Propheta regio, viſa ſit ſtare à
dextris filij, ut non tantùm propinqua ſit filio, nece ſſitate ad
opitulandum nobis exigente, ſed etiam prompta, ſemper
parata ad nobis ſubveniendum. Equidem non ambigo⸗, ſi
Salomon Matri ſuæ ad ſedendum honoris ergo, thronum ob-
tulit: poſitusque eſt ihronus Matri Regis, qua ſedit ad dex-

tram eius 3. Reg. 2. V. 19. non ambigo, inquam, Matri

DEI thronum à dextris filij collocatum, & liberam ſedendi
habere facultatem: ſed quoniam ad vocatorum eſt ſtare,
ſicut judicum eſt ſedere, ſtantem ſe prophetæ exhibuit, ut

noſſet

N
e⸗
ler

e

(

ur
te⸗
,
ſeb⸗
it
een
a

iſt

udin
vonp

ſbusn

E re
Sleran

(. l.

1

1 1

oſa

Uun 30

(ur

Mid

letn

Metl
Gench

Eeo

D

,A
lne
1
tN
NH
0 .
en.
tenie

Nℳ
lei

in
1
Hnel
,M
n
kaß
leen
lee
ſu
Pene
guchc
NM
ſln
bi/

Okſtenditur Mariam eſe noſtram Ad. &'c. 497

noſſet ad ſuccurrendum & patrocinandum ſemper paratam.

Sicut enim de filio confitemur in ſymbolo, quòd ſedeat ad

dextram patris, ſtantem nihilominus vidit S. Stephanus

acter. 7. v. 55. Sic de Virgine Matre non diffitemur, quin
ſedeat, ſtantem tamen vidiſſe potuit Rex pſaltes, tanquam

àd patrocinandum paratam. Sedere Chriſti ad dexteram

Patris, ait Auguſtinus lib. I. de ſymbolo; judiciariam ejus ſig-

niſicat poteſtatem; adſtare autem adjuvantis & auxiliantis

eſt, atque officium advocati gerentis. i/ià ille. De B. Matre
verò ait Hugod S. Eiktore lib. z. de B. V. Bene adſtitit à dex-
tris, tanquam noſtra patrocinatrix, gladium evagiaandum,

peccatori impediens. Adſtat, inquit Richardus à S§. Laurentio

de laa dib. Virg. lib. 6. ob promptitudinem ſerviendi, vel

miniſtrandi; quia adſtrare miniſtrantis eſt: vel ob promp-

titudinem auxiliandi; quia adſtare auxiliantis eſt: vel ob

promptitudinem contradicendi adverſarijs noſtris accuſan-
tibus nos in curia unigeniti ſui; quia adſtare contradicentis
etſt: velob perſeverantiam in ſupradictis; quia adſtare per-

ſeverantis eſt. Hæc ille. Adſtat, inquit §. Bernardinus Senenſ.

tem. 1. ſer. 51. Supplex à dextris filij pro devoté poſtulanti-

bus, ad intercedendum contra indignationem judicis, ad

cxcuſandum defectum noſtræ infirmitatis, ad ſubvenien-

dum accipiens pro nobis plenè influxum divinitatis. ita ile.
Quapropter ingens ſolatium afferre nobis queunt verba Ar-
noldi Carnotenſis tract. de laudib. FVirg., habet homa media-

torem cauſæ ſuæ, habet filium ante patrem, habet Matrem
ante filium. Filius oſtendit Patri latus, & vulnera, Mater
oſtendit filio pectus & ubera (ecce murum firmiſſimum)

nec poteſt eſſe repulſa, ubi adſunt, & orant omni linguàâ
diſertiùs hæc clementiæx monumenta, & charitatis inſignia
iid ille. Unde Seraphicas Doctor in bymno., Te Matrem Döl
laudamus, Illam inter alia ſic alloquitur: Tu agonizatrix
Rrr 2 pug-

4

is. Alij cum S.
is. Alij cu
t avertat ai ingige nionen : quid hoc: eatulis
tentium, ut av unt ſeutulata Vari uaſi ſit veluti ulatum
Hicronymo legu it veſtis dicta eſt Cardinal. Scutu
ſeutulata ind : Sic ilitudinem inr⸗
quibuſdam nan e dum in ſim doRiihmos rrterpres
2 genus velſtiment fatlin affirmat
E . i con
imèé Virgin
optimée

( .

omnu arm.
„os „„ nt éX éa, W. rba
5; mille elypei venden omni periculo (ve H“
nkeg , nandam. Nam in es obtinere ſalute
ra ſoliici ad uraris opuſc. 8.) eſt remedia con-
ſunt Ihamæ zuloriols , mille clypei,
eof⸗ Virgineg
ab ipſa

is humani
ità generis hum
älium ità gene
, quis poſt tuum filium
il. de Zona, 4
bomil. d

it i ris affli-
tin noſt
2 quis ità nos defendi
i ttu? q
t; ſicu
curam gerit,

. il 2 . li . X„
Ta

t, niſi per te
i ſalvus fiat, li perte!
llus enim eſt, qui ſa d ngb e
ut iberetr⸗ malis niſi per te: turris, ſicut tur-
hena err ubera mea ſicut
dicat Vir, Rego wurus, &
dicat Virgo: eg

d prote-
ris David cum H Anyetalsgrum Crupie⸗
gencs qucsdie nlins dann E: e. n MaARiA aar cennis.
iſus S. Fa Se iſſent, ſi i, ubi id ipſum dir
kalun rre iſſenrrn Præbui, zevat, c. 26. ubi ait
Kenraſſet: Setirann 5. Brigitiæ lib. 6.7
. aſſe
ri revelà

Uinn
niſi

0
In
E
N
ie
ln
len

(Iln

I
et

Unt

UN 0

zurt

Citis

11. 10

Eluu
itan
nebo

Utn

Phln

1l1,

nih

Uere
n
Uime⸗
e ſe⸗

Ohenditur Mariam ſj noſtram Ad &c. 4⁰ 9

nen niſi Matris meæ preces intervenirent, nulla ſupereſſet mun-
do ſpes miſericordix. Amplius verò con firmatus ſum, ubi
N in mentem redicrunt, quæ fide digni conſignârunt rerum
ſeſe geſtarum monumenta. Refert S. Antoninus part. 3. Chronic. Vide Fab-
i tis. 2 3. 6. 3. Boειas deſignis Ecc l. lib. 9. c. 16. S. Dominicum tum in e-
H aliquando contemplationi intentum vidiſſe Chriſtum re. beto Nat-
e gali conſidentem ſolio, furore in humanum genus ſuccen centisconc.
Ulyn ſum propter ſcelera, quibus abundabat, ac manu tres lan- 3: n. 4.
, ceas vibràſſe, quibus jamjam perditum mundum vellet.
mIog Cum verèô alius, non adeſſet, qui intercederet, tum affuit
H Bi. Virgo, genibuſque advoluta, & pedes filij complexa,
rogat hominum milſereretur, quos ſanguinis ſui pretio rede-
, merat: ſimúlque Dominicum, & Franciſcum obtulit, quo-
4 rum operâ homines ad pænitentiam converterentur; qui-
bus viſis Chriſtus lanceas, furorémque poſuit. Plura ſire-

oS d quiris ſimilia, vide Rædageg. Chriſtian. tom 1I. part. z. c. 2 5.
un 6. z. imter hiſtorias n. z. 3. 4. Spineltum in I1hrono DEl c. 16.

A. à 20. Vereè igitur dicere poteſt illud Cant. z. tenui eum nec
mn Adimittam. Tenui eum, inquit Richardws à J. Laurent. lib. 2.
inog de laudib. Virgin. ne ſcilicet percuteret peccatores, nec di-
d mittam, ſed continuâ precum inſtantià furorem ipfius re-
e tinebo. itd ile. Si enim Jacob Angelum detinere potuit
puft Geneſ. 3 2. . 26. Si Moyſes Dominum (ità nimirum vult
Iere iratus DEUSattineri) Exodi 3 2. V. 1 0. & 3 I. Quidni Vir-
ieg go Mater filium: ſcimus, ait Anſelmus de Concept. Virgin.,
rok. c. 12. B. Virginem tanti eſſe meriti, & gratiæ apud DEIIM.,
r. ur nihil eorum, quæ velit efficere, poſſit aliquatenus effectu
Ccarere. itd ille. Hinc D. Bonaveni. in ſec. Virgin. c. z. dum
“ explanat illud Eccleſ. 24. & in plenitudine Sanctorum deien-
Put tio mea: ait: detinet d—mones, nè noceant; detinet filium,
ce ne Peccatores percutiat; ante Mariam non fuit, qui ſic Do-
6 minum detinere auderet, teſtante Iſaia c. z. v. 7. non eſt,

4 ⸗= Rrr 3 NJui

50ο Cursus Annui Diſcurſus XXI.
qui invocet nomen iuum, qui conſurga! & teneat. ità ide. Quis
ſeit, inquit Petrus Damian. ſerm. 1. de Nat. V. quoties refri-
geras iram judicis, cùm juſtitiæ virtus à præſentia DEltatis
egreditur. iid ille. Quapropter D. Antoninus 4. part. tit. 15.

c. 1 q. G. 7. ait. Hæc figurata eſt in illa prudentiſſima mulie-
re Thecuite, quæ ità ſapienter advocavit apud Regem Da-

vid, in cauſa Abſalonis vani, ſuperbi & fratricidæ, exulis
fa cti propter tantum ſcelus à Jeruſalem, quòd induxit Pa-
trem David ad miſericordiam erga filium, & ab exilio re
vocandum: ſic ergo Virgo MARIA pro mundo rebelli ipſi
DEO, & occiſore fratris ſui id eſt, animi ſui, ptopter quod

exul conſtituitur à ſuprema Jeruſalem, ita advocat, & in-

terpellat, ut DEUM patrem placet, & converſum ad pæ-
nitentiam, inducatad gloriam. Idem ferè habet c. 19. §.

2. D. Bonaventura in ſpeculo Virgin. c. 12. figuratam putat in
Abigaéle pro ſtulto Nabal veniam deprecante apud Davi-
dem 1. Reg. 2 5. Nabal ſtultus, in quit ille, fignat peccatorem,

omnis enim peccator ſtultus eſt, ſicut dicitur Eccleſ. 1. ſul-

torum infinitus eſt namerus: Abigail MARIAM fignat, inter-
pretatur enim patris exultatio. Sicut autem Abigail Do-

minam noſtram, ſic David Dominum noſtrum ſignat. Da-
vid ergo offenſus eſt ſtalto Nabal, quando Domimus eſt of-

fenſus homini impio: David ſtulto Nabal placatur per Abi-

gail, quando Dominus impio per MARIAM reconciliatur.

Abigail placavit David verbis, & muneribus; M ARIA pla-

cat Dominum precibus, & meritis. Abigail ultionem tem-

poralem, MARIA verò æternalem convertit, dum illa hu-
manum, iſta verò divinum gladium convertit. Propter

quod bene ait Bernardus ſerm. laus M ARIl E ante ſorm. de a-
quæ dulza, nemo Domina tam idoneus, qui gladio Domini
pro nobis manum objiciat, ut tu DEl amantiſſima, per quam

. X . . . . . .
primùm in terris ſuſcepimus miſericordiam de manu Do-
. mini

. kteive

1
i

do
1

,

Din

Lhi

n

biai
Nro
ſonis
Nntt,
Nllan

Ec

it
Cunhtr
N

er

ſepſi
ſeuni

li l
M

lle⸗

Nin

lnte;

3 i l⸗

ilan

eſt

il,
wole
m
en
Ritk
or

Ni

el
Er

Ae
6 19

huun

l Ne.

joln.

,inet
gin N
lul, A

.

15 el
e

n

ente
r

Deu

DNH
1,44

Donß

o,

Oſtenditur Mariam eſſe noſtram Ad zc. 501
mini DEl noſtri. hactenus S. Benavent. Neque verò putan-
dum eſt illam ſolùm advocatam, eſſe in is, quæ ad animæ
ſalutem pertinent: eſt enimverò etiam in hujus vitæ tem-
poralis neceſſitatibus. Id palàm fecit in nuptijs Cana Gali-
lææ, ut annotavit §. Bernardinus Senenſ. tom. 3. ſerm. 9. art.
3, c. 2. dum ait: Mater in nuptijs in Cana Galilææ interpel-
lat, ac ſi ad eam cura omnium pertineret, & omnium ho-

minum Advocatam ſe ſentiens, quæ præ omnibus creaturis

cunctarum facta fuerat Virgo Mater, officium ad vocationis,
& piæ auxiliatricis aſſumpſit etiam non rogata. ita ille. Id
ipſum obſervavit Simon de Caſſia lib. z. de geſti Domini c. 25.
ubi ait: omnium hominum advocatam ſe ſentiens, quæ
præ omnibus creaturis facta fuerat Mater, officium ad voca-
tionis & piæ auxiliatricis aſſumpſit. Quæ nec rogata præ-
venit, ac ſi opus non ſit eam precibus excitare, quæ omnem
oculum pietatis direxit, præſciens indigentiam noſtram,
& ſe cunctorum Matrem pietatis agnoſcens, ſolicita pro fi-
lijs, irrequiſita etiam ad divinum filium acceſſit. ieà ie.

Confirmari hoc pluribus alijs poteſt ex Spinello. c. 27. a. 35.

3 9. Unum addam quod refert ex Caſario lib. 7. illuſtrium
miraculor. c. 6. Dum Innocentius III. de Ordine Ciſter-
cienſium delendo cogitaret, quòd imperatam ingentem

pecuniæ ſummam in expeditionem belli ſacri, Ordo dare
tergiverſaretur, videntes religioſi viri, nihil præſidij in terris

ſibi ſupereſſe ad iram & mentem Pontificis avertendam,
ad MARIÆ patrocinium confugerunt. Igitur quotidie
excalceati, nudisque pedidus per cænobia ſua, DEUM,

Deique parentem intenta ſupplicatione propitiabant, hu-
juſque ſubſidium ſedulèò implorabant, identidem ingemi-
nantes: Ave AMaris ſtella: Menſtra te eſſe Matrem. Et au-
dijt Mater preces filiali affectu recurrentium; nam Reinero,
qui ſummo bPontifici à confeſſionibus erat, apparuit, jubens

his

502 Cursus Annui Diſcurſas XXI.
his illum verbis affari. Iu Ordinem Ciſtercienſem, cujus
advocata ſum ego, deſtruere conaris, ſed non prævalebis:
& riſi quantocyus de malo propoſito reſipiſcas, ego te, &
omnem tuam poſteritatem evertam. Hoc nuntio accepto
aliam mentem Pontifex induit, & non tantùm Ordinem
non evertit, ſed benefici's, & immunitatibus afficere Cæ-
pit. Concludo cum eo;, quod legitur in revelatis J. Ger-

zradis lib. à c. 5 3. Cum dicta Sancta in feſto Nativit. B. Virg.

dum poſt Completorium Salve Regina cantaretur, per ver-
ba illa: Eja ergo advocata noſtra, benigniſſimam Matrem

in ſuum in vocaret auxilium, videbatur ipſa Mater inclyta

velut funibus quibuſdam validis tracta inclinari ad eam: per
quod intellexit, quòd quoties aliquis ipſam ſuam advocatam

cum devotione nominando in vocat, per hoc nomen materna

pietas ejus in tantum comovetur, quèd nullatenus ſe valeat
cohibere, quin benignè precibus ejus acclinetur. In illo verbo:
illos tuos miſericordes oculos: beatiſſima Virgo mentum filij bla-

de tangens, ipſum versùûsterram ind linavit, ad nos dicens:

iſti ſunt miſericord ſſimi oculi mei, ad quos, omnes me in-

vocantes, ſalubriter poſſum inclinare; unde & uberrimum

fructum conſequuntur ſalutis æternæ. Hinc à Domino hanc
percepit eruditionem B. Gertrudis, ut ad minus quotidie
ſuam beatiſſimam Matrem per iſta verba: eja ergo advecats

noſtra, & : iklos mos miſericordes oculos, invocaret, certa,

quòd per hoc, in hora ſua noviſſima non mediocre ſo.
latium obtineret. i1àti.

x* »
„

Sen

In mortis hora praße eſt Clientib. Se 50 3
2 ie Art SSezpiiegr As ese s ae i ,e A, A A i, 90.

DISCURSUS XXII.

su per eadem verba: Eia ergo advocata
vooſirYga

Pone me iuxta te, & cuius vis manus baugnel con-
ira me, Job 17.

Am horrida, tam in viſa eſt mors mortalibus, ut multi In mortis
nè nomen quidem illius audire ſuſtineant. Et tamen Bera drz
ſtatutum eſt, inevitabile decretum eſt omnibus hominibus Clicntibus
ſemel aliquando mori. Verùm quid eſt, amabò quòd irà tanquam
mortem horreant? curenim animosè non ſubeam, quod dcere⸗
volens nolens lemel ſubire cogar? & nunquid mors homini agonizan-
Chriſtiano, omnium délorum terminus, omnium miſeria- tium,
rum finis, & janua felicitatis perpetuæ? habet enim ſide-
lis orthodoxus, quòd poſt hanc lacrymarum vallem, poſt
ca lamitates hujus vitæ ſperare queat ineffabilia gaudia ſinè
üine duratura: ubi mors non erit ultra, neque luctus, ne-
que dolor, neque gemitus. Ità quidem habet, quòd ſperet
verus Chriſticola; ſed obſervantur & adverſantur delicta,
quorum ſibi conſcius eſt; novit enimverò, quod ſcriptum
eſt de cæ leſti Jeruſalem Apoc. 2 I. v. alt, hon intrabit in eam
aliqued coinquinatum, aut abezminationem faciens. Novit,
quod inculcatum eſt Corinihis à Paulo 1. ep. c. 6. v. 9. neque
Jfornicargj, neque idolis ſervientes, zeque adulteri, neque mol-
les, nequt maſculorum concabitores, nequt fures, neqnue ava-
ti, nequé ebrioſi, nequet maledici, neque rapaces, regnum DEI
W itilaer Quorſum igitur hujutmodi homines profliga-
N §5 § buntur

1

504 Cunus Annui Diſcurſas XXII

buntur: horrendum eſt vel cogitare; ibunt in ignem æter-

num: ex temporalibus miſerij's, & doloribus ad perpetuos,

nunquam, nunquam finiendos. Hoc ergo eſt, quod hor-

ribilem facit mortem fidelibus, quòd ſit momentum maxi-

mi momenti, quòd ſit punctum, unde pendet, non unus
.

annus, non una annorum centuria, non unus annorum mil-

lio, ſed æternitas vitæ felicis, vel infelicis. Cùm igitur ſu-.

bit animum mortis recordatio, quis non paveat, quis non
trepidet? ſunt juſti, aique ſapientes, & opera eorum in mann
DEI, & tamen neſcit homo, atrum amore an odio dignus ſit
Eccleſ. 9. v. 1. Neſcit citra revelationem, an ſit ſalvandus?

an damnandus: ſed neque hoc novit, an repentino caſu

aliquo moriturus ſit, uti multis accidit, an lento morbo,
in lectulo doloris, & infirmitatis. Si caſu repentino, quis
novit, in quo ſtatu, peccati vel gratix? ſi lento morbo,
etiamſi lenis ſit, quàm moleſtus ille corpori, tam adverſus

animo, hunc enim & tædio afficit, & indiſpoſitum reddirt

ad ſeria cogitanda, prout experti plerique, qui ſtomachi,
dentium, capitis, aliôve dolore laborârunt. Et tamen pa-

randa tum mens ad zternitatis iter, componendæ cum

DEO, & complanandæ vitæ actæ rationes, quod graviſſi-
mum dubio procul eſt negotium, cùm ab eo felix aut infe-
lix pendeat æternitas, velut à pilo, vel filo. Hinc angotes
illi conſcientix; qui non ſolùm animum perplexum, &
deſperationi faciunt proximum, & corpus de uno latere ja-
Gtant in aliud, & ſudorem mortualem exprimunt. Neque
dormit dæmon ſciens, quia modicum tempus habet, apoc. 12.

v. 12. ſed importunius inſtat tentando, jam aſſvetas pec-
catorum oblectationes repræſentans, jam eorundem gravi-
tatem ac multitudinem, ut in deſperationis barathrum ab.

ducat. Sed neque metus imminentis judicij eſt exiguus:

finiri,

novimus enim cum vita hac mortali, tempus miſericordiæ

Liel.
Eile

CN.

Mad. .

1 nn
⸗ l. le
ture

SmA

,lA
A
udi
nol
norbe
do,gti

de

nen e
le SS
niß⸗
1t Ee.
on
U

leke

M
N
e⸗
gnt
mnt

t
NH

Doin
tei

nd .

on
4

In mortis hora praſto eſt ſais Clientib. &c. 5 05

Kniri, & inchoandum tempusjuſtitiæ, ſive præmia largien-

tis, ſive pænas decernentis. Quapropter provide ſibi con-
ſulunt, qui peccatorum ſuorum gravium confeſſionem non
differunt ad ultimum, ſed indul Igentiarum, aut Jubilæi tem-
pore generali ſæpius exomologeſi ſe alleviant. Providé ſi-
bi conſulunt, qui Patronos menſtruos, aliésque devote ve-
nerantur Cælites, quos mortis bene obeundæ noverunt eſſe

Præſides, uti S. Barbaram, S. Joſephum Beatiſſimæ Virgi-

nis Sponſum, & Chriſti nutritium. Sed feliciſſimi illi, qui
in ultimo vitæ agone Adſtitem & Adjutricem nacti fuerint
MARIAM: hæc enim non ſolùm potentiſſima eſt apud filium

Judicem noſtrum futurum, ſed & promptiſſima ad ſuccur-
rendum, quippe miſericordiæ Mater. Data eſt tibi omnis
poteſtas in Cælo & in terra, verba ſunt Petri Damiani ſerm.

1. de Nativ. Virg. quid tibi denegabitur? nihil tibi impoſ-
ſibile eſt, cui poſſibile deſperatos in ſpem beatitudinis rele-
vare. itd ille. Cùm ſapientia advocati ſaunt verba Alberti
M. ſuper AMiſſus, c. 135. manifeſtetur in tribus: unum
quèògd obtineat contra judicem juſtum & ſapientem; ſecun-
dum, quod contra adverſarium aſtutum & ſagacem, ter-
tium quòd in cauſa deſperata: Beatiſſima Virgo, contra
Judicem ſapientiſſimum DEUM, contra adverſarium cal-
lidiſſimum diabolum, in cauſa noſtra deſperatiffima ſen-
tentiam optatatn obtinet. ità Albertus. Sol tripliciter exu-
rens montes, ait Eeceſiaſticus c. 43. v. 4. radios igneos exſuf-
RKſans & refulgens radys ſuis, obcacat oculos. Quis hic ſol,
niſi de quo Malachias Prophtta c. 4. V. 2. & orietur vobis ti-

mentibus nomen meum, ſoljuſtitiæ, & ſanitas in pennis e-

jus. Sanitas in pennis ejus, dum oritur timentibus DE-
UM, ſed dum oritur tumentibus, ſicut montes tument in-
flati contra DEUM, & illius præceptis rebelles, his eſt ſol

tripliciter exurens: urit enim tumidos peccatores dolori-
8 5 2 bus

5066 Cursus Annui Diſcurſus XXII
bus mortis, pavore judicij jam jam imminentis, horrore
inferni æternùm cruciantis. Quod refugium his in an-

guſtijs ? niſi umbra Virginea, umbraculum Marianum.
MARIA eſt umbraculum, inquit Richardus à. Eaurentio
de laudib. Virg. lib. 12. Quod virtus altiſſimi Eceleſiæ præ-
paravit. MARIA eſt umbraculum, inquit Alberius AM.

ſuper Miſſus eſt. c. 16 0. umbraculum infirmorum, refrige-

rans umbrâ miſericordiæ, quos reverberat ſol radijs juſti-

tiæ. itd ille. Eſt umbraculum peccatoris pænitentis, inquit
Erneſtus Pragenſis in Mariali c. 39. eidem ponens umbram
ſuam, quaſi noctem in meridie, ut habitent apud eam fu-
gitivi, & timentes ſententiam Judicis. ità ille. Auditis hæo
Clientes Mariani, & animo cadatis? dum ſuprema cum
morte lucta ſubeunda eſt: ſi vires corporis deficiunt, non
deficiet animi robur, ſi ſub refrigerio Marianæ umbræ de-
lituerimus. IIla perturbatam conſcientiam per filij ſui gra-
tiam ſuo conſilio diriget, paventem ad ſpem veniæ anima:
bit, & tremendo Judici placabilem reddet. Habet illa

quinque porticus, ſi doctiſſimo Idiotæ credimus part. 14.

contempl. 25. id eſt quinque principalia beneficiorum ge-

nera, quæ nobis in æſtu illo conſcientiæ pro umbra refrige-
rij eſſe poſſunt : primum eſt, inquit ille, quod convertit

errantes in via: ſecundum quod illuminat in tenebris am-
bulantes, cùm ſit ſtella, & Luna: tertium, quod vivifſi-

cat mortuos (in peccato) cùm ſit vena vitæ, id eſt dile-
ctionis: quartum, quod ſpem infundit deſperatis, ideò

dicit; in me eſt omnis ſpes viæ Eccleſ. 24. Quintum quod

multis, quorum lata erat ſententia, impetravit ab altiſſimo

filio ſuo ſpatium pænitendi. haæc ile. Sanè Dionanti moriens
P. Franciſcus de La Hamaide Soc. JESU. dicebat: incre-
dibile eſt, quomodo iſta Mater miſericordiæ ſuos Clientulos

juvet in iſto tranſitu: ego certè ſic ab illa me animatum ſen.
tio,

torta

in.
lumm. .

ld

.

en

telig

Ir

eunft

EuuH

ilene
2 N
lle

H

Nun e
leiic⸗

nien

ri
lfid⸗
6

vn 1

gl

mn
8 e
Penn⸗

an⸗

1

. . X . . 2=
In mortis hora praſto eſt ſais Clientib. Ec. 507.
tio, ut licèt corpore deficiam, animo tamen potentior fiam.
214 ig apud Nadafi in Pretios: occooρt. Morient. c. 10. n.
²44. 6 quàm opportuna ſunt hæc beneficia morienti! quàm

neceſſaria peccatori multorum ſcelerum reo! quàm ſaluta-
re tunc ſub umbra Virginca commorari refrigeratur enim

peccatoris animus, ut ad ſpem veniæ reſpirare: & ad cælum

aſpira re valeat. Kerxes potentiſſimus Perſarum Rex, in-
genti in Græciam educto cxcrcitu, ajebat, cras pugnaturi,

præ jaculorum multitudine, nec ſolem videbimus: repo-
ſuit Leonides Spartanorum Dux;: in umbra igitur pugnabi-=
mus. Paulus Minutius lib. 1. Apophieg. Hoc eodem ſola-

ri ſe queunt, qui ſub B. Virginis patrocinio in mortis are-

nam deſcendunt: in umbra Virginea pugnabimus: : vel
quod ajebat David pſ. 139. V. 8. Domine DEIIS virius meæ
Ve a, cbemrr ſuper capus meum in die belti. Namque
Virgo glorioſa ſibi ſervientibus eſt umbraculum ab æſtu a-

cerbæ mortis, ac iræ divinæ, ut dicere valeat, qui pugnat:
Domina obumbräſti ſuper caput meum in die belli. Ad

rem eandem facit, quèd B. Virgo ſæpius in ſcriptura per ta-

bernaculum fuerit figurata. ai Levit. 26. ubi DEUS ait:

ponam tabernatulum meum in medio veſtri, & non abjiciet
vos anima mea. & pſ. 45. Janct ificavit tabernaculum ſuum al-

. tiſſmus. Ubi per tabernaculum Beatiſſimam Virginem in-

telligi docent SS. Patres Aihanaſi us, Andreas treienſis, Da-
maſcenus & alyf. Jam verò quis neſcit i in æzſtu ſolis, & plu-=
viarum in curſu, tutum præſidium in tabernaculo inveniri:
Atrque esinde de MARIA prædictum eſt ai. 4. & erit ia-
bernaculum in umbraculum diei ab aſtu, & in ſecuritatem &
abſconſionem turbine & plavia: etenim ut loquitur Re-
chardus à S. Lanrentio de laudibus Zirgin., lib. vo. erit glorio-
ſa Virgo ſervientibus, & amatoribus ſuis in die judicij in
umbraculum ab æſtu, contraæſtum illum de quo dicitur. 2.
§5 § 3 Petri

508 Cursus Annui Diſcurſas XXII

Petri. alt. elementa calore ſolventur. Prit in ſecuritatem à

turbine, id eſt contra illum turbinem, de quo Jerem. 36°.

ecce turbo Demini faror egrediens. Prit etiam in abſconfio-

nem 4 pluvia, id eſt contra illam pluviam, de qua Job. 20.
dicit de Chriſto & impio, plaet ſuper eum bellum ſunm. hæc

ilte. Quis quis igitur hoc rerum ſtatu adjutorium fuerit ex-

pertus, verifſimé dicere poterit: Domina mea obambraäſti
ſaper caput meum in die beli: Hanc eandem protectionis
umbram Virgini attribuunt, qui eam aſſerunt præſignatam
in colum na nubis, & ignis, de qua dicitur Exod. 13. v. 2 1.
Dominus auiem pracedebai (lKraklitasyclum exirent ex 5Ægyp-
to in terram promiſſionis) ad ſten lendam viam per diem in
columna nabis, & per noctem in columna ignü, ut dux eſſet
iineru autroque tempore. Nubes, inquit Idiota part. 6. con-
templ. eſt MARIA, quæ miſericorditer abſcondit peccato-
res ab ardore ſolis, id eſt ab ira filij ſui, & obumbrat eis: &
part. 14. contemplat. 21. quia ſicut nubes protegit nos, &

defendit à calore ſolis; ſic B. Virgo- protegit nos à fervore iræz

divinæ, & vindictæ ſolis juſtitiæ. itaà ille. MARIA, inquit
D. Bonaveniura in ſpecul. Virg. c. 3. eſt nobis columna aubis,
juxta illud pſ. 77. dedaæxit eos in nabe, quia tanquam nubes
protegit ab æſtu divinæ indignationis, & ab æſtu diabolicæ
tentationis. MARIA quoque eſt columna ignis in nocte

hujus ſæculi illuminans mundum. ità ille. Et verò opus eſt

homini ex vita decedenti non ſolùm habere lumen fidei,
quod per cereum deſignatur, qui moribundo in manus da-
ri ſolet; ſed & multiplicis gratiæ ad ſuperandos mortis an-
gores cordis dolores, mentis errores, ac tenebras. Nec de-

ſunt inferni tenebriones, diabolicæ poreſtates „quæ velut

leohes circumeunt, quætentes, quem devorent. Cut ti=
mehh'in die mala? quærit Propheta regius 7/. 4⁶. v. 6. &
re pend et ſibi: zniquitas calcanei mei circumdabit me. Hoe

eſt, .

4

E.

.
Ueln

Ceill.

Lon

ſeh

e

Ull

ln

fnt
at
in
one

o

Untr
loe⸗

In wortis hoya præſto eſt ſais Clientil. S&c. 5 o9

nn cſt, inquit Hieronymas, finem vitæ uniuscujusque diabolus
„ obſervat; quia tonc acrius tentat. D. Berzardus ſer. 6. de
I modo bene vivendi ait: tunc diabolus calcaneo hominis
inſidiatur, quando eum in fine vitæ decipere conatur: quia
11 nimirum diabolus hominem, quem ſpatio vitæ non decepit,
ſe in fine vitæ decipere diſponit. Proinde, quamvis homo ſit
AH juſtus, nunquam eſt ſecurus, ſed ſemper humilis caveat,
In ne in fine vitæ decipiatur, ſolicitus pertimeſcat. ità ile. D.
Chryſoſtomus homil. z. in Matth affirmat, non unum tunc
HE ageſlſe demonem: quippe Lucifer concilium ferale vocat,

A % glomerantur in unum, innumeræ peſtes Erebi, quascun-
que ſiniſtro, nox genuit partu. Verba aurei oris ſunt: ter-

ribiles viſiones narrare ſolent morituri, quarum ſpeciem
nullo modo ferentes, & lectulos plerumque ipſos magno
acentes impetu concutiunt, & torvis eos, qui adſunt, aſpi-

ciunt oculis. ità ille. Verùm MARIA eſt peccatorum ad-
1 vocata inquit ö. Antoninus part. à tii. 7. c. 2. G. 2. advo-
Coans in curia cæleſti contra dæmones, qui non ceſſant accu-
ſare nos, & præcipuè in hora mortis. ita ille. Eſt advoca-
ta noſtra, inquit Albertus M. in Bibl. Mar. ſuper Jeremiam,
contra judicem ſapientem, contra callidiſſimum hoſtem,
& hoc in cauſa deſperata. iid ille. Et verò quid eſt dæmo-
uIm num Princeps cum omni ſua caterva? Beelzebub, id eſt,
Cd Daus muſearum: quid é diverſo MARIA columna ignis.
Sicut magnus ignis, verba ſunt S§. Bernardini ſenenſ. om.
6 . ſerm. 51I. art. 3. c. 2. effugat muſcas, ſic à ſua ardentiſſi-
ma mente, & inflammatiſſima charitate dæmones effuga-
bantur, & pellebantur in tantum, quod ſolùm in modico
non auſi erant inſpicere mentem ejus, nec de magno ſpatio
GOE illi appropinquare. itd ile. Si hoc in terris exiſtens præſti-
αtit, quid jam in cælis glorioſa? nec abludit pP. Amedeus ho-
nmil. 5. de laudib. Virg. ſicut ignis attactu, inquit ille, cera li-
que-

510 Carsus Annui Diſcurſus XXII.

queſcit, ſic à facie Vifginis inimicorum deperit acies. itaà
ille. Hinc Kichardus à SJ. Laureunt. de Laudib. Virg. lib. 4. ex- D
ponens illud Cant. 6. terribilis as caſtrorum acies ait: Virgo
ità terribilis eſt dæmonibus, ſicut univerſa colledtio Sando- 1
rum Patriarcharum, Apoſtolorum, Martyrum, Confeflo-
rum, Virginum „Sanctorum omnium. zid idle. Hinc. B. ſt
Ephrem ſic Beatiſſimam Virginem precatur in orat. ad Virg. n
Adeſto mihi nunc & ſemper Virgo DrI Genitrix, Mater i
miſericordiæ benigna, & clemens! in præſenti quidem vi- n
tæ curſu fervens protectrix, atque auxiliatrix, hoſtiles
quoscunque impetus à me avertens, & in via ſalutis me con- ſu
ſtituens, ac in extremæ vitæ articulo miſeram animam con- i
ſervans, & tenebroſos atque horrendos peſſimorum dezmo n
num aſpectus procul ab ea repellens: In tremendo autem in
die Judicij ab æterna dam natione liberans, & poſtremò in n
numerum juſtorum me referens, atque inacceſſæ tui filiſj, i
Domini & DEl gloriæ, me hæ redem efficias. ità ille. Hinc e
etiam Kkichardus Epiſeopus Ciſtercienſis in Anglia morti pro. n
pinquus verſum illum repetebat : MARIA Mater gratix-;,
Marer miſericordiæ, tu nos ab hoſte protege, & mortis hora

ſuſcipe. Mandavitque ſuis Capellanis, ut fibi viribus defit- q
cienti ea verba ad aures ſuggerere non ceſſarent. Suriss
tom. 2. die 2. April. Nec inanem hanc eſſe invocationem a
exempla complura teſtatum faciunt. Refert Cæſarius lib. ai

7. c. 9. quendam Religionem quidem ingreſſam, ſed pec- n
cata, quæ in ſæculari vita patrârat, præ pudore nunquam
fuiſſe confeſlum: unde cùm ad eonfinia mortis de veniſſet „ k
vidit teterrimos in angulo ſpiritus, qui complofis manibus v
cacchinnantes ad ſe in vicem dicebant: cras horà tertiã de- 4
ducemus animam ejus ad inferòs. Hic dum expalleſcit ac ”
tremit æger propter remorſum conſcientiæ, circumſpicit,; in

ac quærit remedium, & ecce offert ſe viſui matrona er.
. . C elIS-

In mortis hora præſto eſt ſais Clientib. &. 51I

N cherrima, quæ mox dæmones allocuta: nolite triumphare
ber. de hac anima ante tempus: ego dabo illi conſilium, ut ve-
ſp ſtras manus evadat. Et ſuggeſſit conſilium, ut vocato mo-
ne naſterij Priore, omnia peccata confiteretur: quod ubi præ-
eh ſtitit, & Sacram Evchariſtiam ſumpfit, placidiſſimè deceſ-
lte ſit. Vide èpinellum de Florentio Monacho c. 24. . 7 3. Me-
AN morant Aanales Carihuſienſ. ad ann. 131 3. ſingularem B.
Meo Virginis amatorem & cultorem in ſuo Ordine obijſſe: in
en morte tamen horribili dzmonum aſpectu perterritum: nam
hokt poſt accepta ultima Sacramenta, adeò à dæmonibus infe-
nece ſtatus eſt, ut de ſalute ſua actum putaret. Accuſator enim
m Fratrum grandem protulit librum, in quo omnia ſcripta
fuerunt, quæ unquam in vita commiſerat, eaque omnia in-
eua firmo oſtendit, quæ ſingula dggerens, & exaggerans, ſic in
henti anguſtias redegit, ut quò ſe verteret, neſciret. Has inter
/A angaſtias, & mortuales angores fluctuanti adfuit B. Virgo,
, puerulum JESUM in ulnis gerens, & redarguens ejus puſil-
eH lanimitatem: quid animo concidis? inquit, vidésne ſalutis
tuzæ pignus filium meum:? ſcito igitur tibi ex bonitate filij
h mei, S& meàâ miſericordiâ, omnia peccata remiſſa eſſe. His
*R dictis dæmones ut fumus evanuerunt, & æger ſolatijs plenus
. mortuus eſt. O quàm beatus & vita eſt exitus, ubi MARIA
RnH præſtò eſt: quàm diſpereunt non ſolùm peccatorum conſci-
Gir entiam affligentium monſtra, ſed & viſibilia dæmonum

ſpectra. Quis ſibi non exoptet penes Virginem B. eſſe,

non tantùm in vita, fſed quàm maximè in morte: quis non
ecke dicat cum Job. 6. 7. pout ve JaxX4 Z6, &. cujus vis manu⸗s pug-
m vercantra me. Nam ut ait Richardus à S. Laurentio de lau-
n dib. Virg. lib. 2. potens eſt MARIA ad protegendum, unde
—R ipſi poteſt dicere ſer vus jus: pone me, juxta te, & cujusvis
66 manus pugnet contra me. ità ille. Talis audacter inſultare

„ poteſt Lucifero, & univerſæ inferorum poteſtati cum S.
ITI 4 Anſel-

7

512 Cursus Annui Diſcurſus XXII.
AXnſelmo: En Lucifer, dux noſtra MARIA, quis tuorum

militum ſio eam intuebitur oculo? quis non in fugam ver-
tetur? Ite vocate auxilia, addetis in multitudine confuſio-

nem, non valorem: grandis enim eſt dux noſtra MARIA,
terribilis ut caſtrorum acies ordinata. ità ille. Et quidem

cùm æternitatis iter ineundum ſit, quod nobis prorſus ig-
notum, & dæmonum ſpectris infeſtum eſt, opportunè no-

bis S. Anſelmus viæ ducem ſuggerit MARIAM,; quæ etiam
ideo in columna nubis & ignis eſt præfigurata; quòd ſicut
hæc columna dux fuit itineris utroque tempore, die ac no-
Ge Exod. 13. V. 21. ut filij Iſraél pervenirent ad terram pro-

miſſionis, ſic nos per MARIAM in vita & in morte, deduce-

remur ad cælum. Omnino ait Bernardus ſuper pſal. Qai
habitat. ſerm. 7. opus erit illic cuſtode, opus erit duce ſide
Ii, opus erit conſolatore magno. ità ille. Judic. g. Barac mi-
litiæ Dux recuſat inire prælium ſine Debbora Prophetiſſa:
ſi venis mecam, inquit, ad illam, vadam. Quod conſide-
rans O. Ambroſius lib. de viduis. Quanta inquit, fæminæ iſti-
us virtus, cui dux dieit exercitũs, ſi venis mecum, vadam.

itdà ille. Verùm quid hæc fæmina reſpectu virtutis, & for-

titudinis, quâ celebris eſt MARIA: hæc enim eſt mulier
illa fortis, in qua confidit cor viri Chriſti, ut ſpolijs pecca-
