citamentum. hæc Rupertus. Amplius affirmat Author Mar-
garitæ. quaſt., ult., morali, dum ait: reſpicientes Chriſti

& Virginis divinum valtum, non poſito adtuali obice, ſta-

tim movebantur ad deteſtationem peccatorum, einenda-

tionem vitæ, & maximam devotionem; ex quodam cæ-

leſti fulgore, in eorum vultu radiante. itd ille. Ecce Clien-
tes Mariani, quàm pulch ram habemus Matrem quàm ama-
bilem? quàm omni honore, & amore dignam: Quod ſi

ctiam ſponſam illam habere lubet, non dedignabitur; mo-

dè nos caſtitate, & ſanctitate dignos præſtemus. Etſi enim
ſponſum habeat D. Joſephum „tamen jam in Cælo ſinè in-
vidia plures admittit, quin & ambit. Ità deſponſavit ſibi
S. Robertum adhuc in utero matris, ſic B. Alanum de Ru- Vide P.
pe, ſic B. Hermanum de ſtein-feld, cui etiam nomen Jo. arr) iu
ſephi indidit. Sic etiam S. Emericum Ungariæ Regis fili-23. Jan-

um: hic enim, cùm ob ſueceſſorum in regao propagatio- nuarij.

nem, à Proceribus adactus eſſet matrimonium inire, pri-

ma nocte ſponſam carnalem deſeruit, & MARIX Virgini ſe

addixit. Occurebat menſæ nuptiali aſſidenti Emerico, ſe
conſuetum officij B. V. penſum nondum abſolviſſe: itaque

petitâ

224 Cursus Annui Diſecursus XI.

petitâ veniâ, in proximum abit conclave, orat; & ubi ad
antiphonam Nonæ deveniſſet, & legeret: pulehra es, G
decora filia Jeruſalem: ecee apparet ei B. Virgo Angelis

comitata, & ait: ſi ego ſum pulchra, & decora, quid me
dimittis, & ſponſam ducis aliam? ſi hanc amere mei di-
miſeris, me ſponſam in cæleſti regno habebis. Hic ille
conſilium Virginis ſecutus, mutatis veſtibus clam profugit,

eremiticam vitam egit, factus dehin Patriarcha Aquile-

gienſis. Rem fuſius oratorio ſtylo proſequitur Pexenfelder
in Horta Mariano allocut. I. Spinellus E 4al5. Non invitatus
à Virgine, ultrèò præſumpfit, in ſponſam ſibi aſſumere illam

S. Etmundus Adoleſcens, deinde, Archiepiſcopus Cantua-
tienſis, voto enim Virginitatis ante imaginem ejus fado,

55*
annulum ſponſalitium aſlumpfſit, in quo Ave M ARlA de-

ſcriptum erat. Verè hic dicere poterat illud ſapient. 8. v.
2. hanc amavi & exquiſivi à juventute mea, & quaſevi ſpon
ſam mihi eam Wamere , & amator faltus ſam formæ illius.
Hunc imitatus juvenis alius, ut refert Vincentius Bellaacenſ.
in ſpeculo Hiſtoriali lib. 7. c. 8&7. ille enim templum, priui-
quam ſe luſui daret, ingreſſus, imaginem Beatiſſimæ Virginis,
antequã orabat, contem platus, ità pulchritudine illius captus

eſt: ut anulum, quem ab amiſia ſibi jam deſponſata acceperat,

digito ſibi ſubtraxerit, & ſtatuæ Beatiſſimæ Virginis in digi-

tum, quem protenſum gerebat, inſeruerit. Et ecce digitus mox
contractus eſt, in ſignum acceptationis. Verùm cùm à ſponſa
carna li expedire ſe nequiret, nuptias cum ea celebrat: In

ipſis his nuptijs monetur à B. Virgine ſibi comparente, H
fidem ſi ſibi in annulo datam ſervet; ſed, quòd rem factam
jam immutari non poſſe crederet, negligit. Apparet iterum
eidem Beatiſſima Virgo, poſt epulas nuptiales, dum ſalrui

alij vacant, ſed non ſinè comminatione ſecuturarum Pœna-

rum, Hic ille oculos aperichs, clam ſe ſubduxit, & vi-

taN

—

N

Nterm
Epio
Lect
ſ,
1/ 4
r),
ilen,
ore ſe
ari
hiſo
niigel
u 41
len 0
n iſten
lmilen In

Eh

B. Virgo berſlu paſſtonem dehigrata, &c. 22 5
4 tam religioſam in abdito egit. Vide parry in anno J. 27,
B Januar/j. HM W

,
DISCURSUS XII.

Iterum ſuper eadem verba: ſuper omnes

becioſa.

iu

rue Nigra ſum ſod formoſa. Cant. I.
i Podunm KRuth è terra Moabitide, quò fame urgente

Ru ſeceſſerat, redijſſet in patriam ſuam Bethlehem civi- ee 16.
tatem; mox à concivibus agnita, dicebantque mulieres paſſionem

ſi digito eam monſtrantes: hac eſt illa Noëmi, illa dilaudata denigrate,
fA celebrata à pulchritudine corporis fæmina, illa ſpecioſa Bar niarty⸗
facie, blanda vultu, decora morum honeſtate. Verm rij formoia
giH hæc audiens Noëmi, reponebat: Nè voceti me Noeëmi, feca.
mn id eſ: palchram (hoc enim in Hebræa lingua Noëmi ſignifi-
Ccat) ſed vocate me Mara id eſt amaram, quia amaritadine
cetf valae replevii me omnipotens Rath. 1I. v. 20. Ecce enim tem-
Pore peregrinationis, & abſentiæ meæ, multa me mala, &
g amara invenerunt: maritum amiſi, duos filios perdidi; qui
if⸗ mihi lolatio ſit, nullus eſt ſuper: ne igitur vocetis me Noë-
n mi id eſt pulchram ſed vocate me Mara, id eſt amaram,
1 quia amaritudine valde replevit me omnipotens. Equi-

elt⸗ . . nr
1 dem Clientes Mariani, dum conſideramus hoc tempore
nnr Chriſtum patientem, & Mariam compatientem, videtur
unb ſimile quid auribus meis inſonare: dum enim celebramus,

“ & dilaudamus Virginem noſtram Patronam noſtram, ſu-
per omnes ſpecioſam tam quoad formam corporis exter-

226 Cureus Annus Diſcurſus XII

nam, quàm internam animi, audire videor MARIAM nG-

Ita D. Ber bis loquentem: ne vocetis me Noôëmi, id eſt pulchram,

Senenſ.

nardinus ſed vocate me nigram: aut fuſcam, id eſt turpem & defor-

tom, s. ſer. Matam: ità enim jam dudum dixit Cans. I. i ec n V. g,

2. art. r. & . S. apertis: nolite me conſiderare, qubd /nſca ſi.
C. 4

mn ,guia

decoloravit me ſol. Quis ille ſol non ille, qui uoridi⸗ in

horizonte noſtro oritur, & occidit, qui hyemem & æſta-

tem, diem & noctem ſuo acceſſu & receſſu, facit; ſed

Sol jaſtitie Chriſtus filius meus, Sol ille divinitatis ſicut

enim ab æſtu ſolis aduruntur hominum facies, ut nigreſ-

cant, & obfuſcentur veluti fumo, aut fuligine;

ità ego 4

Sole divinitatis, à filio meo decolorata ſum, dum ipſe eſt in
vitæ ſuæ meridie, in matura ætate, & X(late „ in ſummo
nempe amoris intenſiſſimi ardore, in ſua nempe paſſione
qu4 ſummam erga nos homines dilectionem oſtendit: ma-

lorem enim charitatem nemoe habet, qnam ut animam ſaam po-

nat pro fratribus ſuis. Hic ergo ſol in æſtu ſui amoris de-
nigravit & decoloravit me, quia ipſo patiente, non poſſum

non compati, tanquam Mater ejus naturalis, & cùm ipſe

pugnis, flagris, ſputis, vulneribus uſque adeo ſit deforma-
tus, ut non ſit ei ſpecies, neque decor. Iſaj. 52. quomodo

poſſum ego eſſe ſuper omnes ſpecioſa: amor enim aut ſimi.

miles invenit, aut ſimiles facit; doleat i igitur ille, & non
ego? lugeat ille: & non ego? 7 deformis ſit ille? 7 & on

cgo? opprobrium hominum ſit ille, & abjectio plebis, e 8

non ego? 2 abi viſcera materna, ubi amantium aſſimilatio:
igitur nigra aut fuſca ſum, quia decoloravit me ſol in paſ-
ſione ſua. Ita fere exponunt locum huno Guilielmus, &

Hailgrimus Cardin. cujus poſtremi verba ſunt.

Nunce B.

Virgo loquitur de dolore, quem habuit tempore paſſionis
filij ſui: nigra ſum ,deſpecta, & obfuſcata, obſcura, de-
colorata, quia decoloravit me ſol moriens. decolorem me

fecit

10
n
ele

—

B. Virgo per ſilii bPaſſionem denigrata, Sec. 227
fecit ſol obſcuratus, & obfuſcatus, de qua ſolis obfuſcatio-
ne dixit Iſaias loquens de Chriſti paſſione: non eſt ſpecies ei,
neque decor, & vidimus eum, & non erat ei aſpectas, deſpe-
btun, & noviſemats virorum, virum dolorum, & ſcientem
infermilatem, & quaſi abſcon dstis Vultus ejss, &&α repatavi-
mue um quaſi lepreſam ; abſçonditus enim fuit in eo vultus
potentiæ divinæ, & apparuit in doloribus infirmitas huma-

næ naturæ: unde habitus eſt deſpectus, neque reputatus

filius DEI. Ipſo ergo ſic deſpecto deſpecta eſt & Mater nec DEl
Genitrix reputata eſt: unde ait: Nigra ſum in apparentia,
& deſpecta tanquam Mater leproſi; ſed formoſa in verita-
tis exiſtentia, & tanquam vera DEI Genitrix glorioſa. Ni-
gra ſum ſicut tabernacula Cedar, quia non reputor taber-
naculum Regis juſtitiæ, ſed ſicut cæteræ Matres, quarum
ventres ſunt tabernacula filiorum mæroris, ad tenebrarum,
reputata ſum inter tabernacula Cedar, quod interpretatur
tenebræ; vel mæror, hæc Hailgrinn. Quantum verò te-
nebræ hujus mundi illum obfuſcaverint in filij paſſione,

facilè eſt perſpicere: dum enim filius ejus tractatur, &

plectitur, ut malefactor, ut doctrinæ falſæ ſeminator, ut
blasphemus, ut Cæſaris Romani perduellis, ut ſeditionum
author; dum crucifigitur ut latro, quid amabè cogitan-
dum de illius Matre? annon ignominia fllij redundat in

Matrem? ex fructibus coram cognoſcitur arbor. Matt.

5. Qui verò mærore non contabeſceret? dum filium ſu-
um ſciens innocentiſſimum, ſic barbare ſic crudeliter,
tanquam beſtiamt, non hominem intuetur tractari, d¶uſm
DEl filium videt eſſe factum in derilum, & in ſimilitudi-
nem improperij. Annôn flagra, & pugni fili), Matris ſint
flagra, illius vulnera Matris ſint vulnera, illius dolores
Matris ſint dolores, illius mors ſit Matris mors. Verorum

amicorum, ſeu vere ſe amantium omnia ſunt communia,

Ff DS “ tam

2

228 Cursus Annui Diſcurſus XII.
tam fada proſpera, quàm adverſa, eò quèd amans cum
amato ſit cor unum & anima una; etenim amans plus eſt
ibi, ubi amat, quàm ubi animat. Quoniam conglatinata
erat anima Jonathæ, animæ David, ut loquitur ſoriptu-
ra, quantùm non indoluit de morte illius? veluti ſi ſibi il-
lata eſſet ; aut dimidium cordis ablatum. Sicut Mater
ajebat ille. z. Reg. I. anicum amat filinm, ita ego diligebam

te. Aſt quantum Mater unicum amet filium, patet in

Agar Geneſ. z21. præ dolore enim nimio non poterat vide-
re puerum ſiti morientem, ſed ad jactum ſagittæ diſceſſit
ab co. Patet in ſunamitide. 4. Reg. z. quæ mortuo uni-

co filio ad pedes Eliſæi proſtrata, nec loqui poterat, nec
avelli, uſque quò Propheta reſuſcitando filio animum ad-
jiceret, & operam. Patet denique in Anna junioris TIo-
biæ Matre, quæ, quèòd filius præter condictum diem diu-

tius emaneret, non tantùm quotidie ſummitatem montis
conſcendebat, ut redeuntem videre poſſet eminus, ſed
& flebat irremediabilibus lachrimis lamen oculorum ſuorum,
baculum ſenectutis ſuæ, ſolatium vitæ, ſpem poſteritatis ſuæ,
ut ait textus Tobiæ 10. v. 4. Et tamen nihil de morte illius,
aut ægritudine, aut adverſitate aliqua illius inaudie-
rat. Quid ſi intellexiſſet occiſum à latronibus in via?
quid ſi ſpoliatum, & graviter vulneratum? quæ lamenta, &
tormenta hæc Matris fuiſſent? At vero DElpara ſuismet
ſpectabat oculis filium tenerrimum, ſpecioſum: & pretio-
ſum præ filizs hominum, agnellum innocentiſſimum, tra-
QGari ut ſtultum, cædi ut maleficum, crucifiigi ut latronem

cum latronibus, & non lugeat? non excrucietur? non fleat

lachrimis irremediabilibus. Quis, inquit S§. Anſelmus de

lamentat. Virg. æſtimare poteſt, quantà triſtitiâ, mærore, &

dolore, vulnerabatur cor maternum, ſuper unici & natura-
lis filij paſſione, quem tam caſtè concepit, tam gaudiosè pe-
. perii,

— —— ——

—

6
lio
l
ter
pun
cet
e
Tun
dole
iler
ſeat.
er)
lern
vi
g,
Aan
inuul
eſſen

HPH intüni

cclchr
ſolt
temnad
n, 4
Ca
nobis I

4
N

leli
on
In
dune
tel

iene.

D.
nus,
ſent
cd
uk
inn.

a
. Se

mo, W

ubn⸗
uemo⸗

ℳ

B. Virgo per ſilii paßionem denigrata, &c. 229
perit, tam dulciter aluit? vidit eum ligatum, & ſolvere non
potuit; vidit corpus vulneratum, & vulnus ligare non va-
Iuit: vidit ſanguinem in faciem fluere, & abſtergere ne-
quivit: caput inclinatum, & ſuſtentare non potuit: flen-
tem, & præ triſtitia vonſolari nequivit, audivit eum dicere,
ſitio, & eiaquam miniſtrare non valuit. Hæc ille. O viſcera
materna! exclamat S. Bernardus ſuper Evangelium: ſtabat
Jaxta crucem J Ebl Mater efus, quanta fuit intra vos commo-
tio in illo tempore, cùm diſſecaretur oculis videntibus, &

laceraretur caro illa Sacroſancta, quæ intra vos tam dulci-

ter à Spiritu S. eſt compacta-- nam noveras integrum cor-
pus filij tui egreſſum de utero virginali; & ecce videbas dila-
ceratum, & conſciſſum vulnere ſuper vulnus, manus cla-
vis Confixas cruci, & pedes perforatos as latus & c. ità ille.
Tanta eſt vis ſympathiæ inter cognatum ſanguinem, ut uno
dolente, vel afflico patiatur & alter, eſto abſens ſit, eſto nec
alterius ærumnas, aut calamitatem videat, aut famâà cogno-
ſcat. At quæ major carnis conjunctio eſſe poteſt, quàm in.-
ter Matrem DEI, & ejus filium? an non veriſſimè dicere po-
terat: hoc nunc os ex oſſibus meis & caro de carne mea Geneſ. 2.
v. 2 3. cùm ab ipſa ſola ſit generatus: ſi enim, verba ſunt Ri-

chardià S§. Laurentio lib. I. c. y. Eva dicta eſt una caro cum

Adam, quia de coſta ejus formata, ab eo tantùm educta, &

in nullo ab eo enurrita; multò meliùs dicetur caro Chriſti,

eſſe una cum carne B. Virginis, quia non de coſta ſed de

intimis viſceribus, imò de puriſſimis ſanguinibus Virginis
educta, ut ait Pamaſcenus, & non extra, ſed intra ejus glo-

rioſa viſcera decem menſibus educata. itd ille. Eandem au-
tem ad illam ætatem perſtitiſſe probat Saarez. tom. z. in 3.
pari. diſp. 2. ſect. 2. & patet ex Auguſtino in pſal. 9 5. ubi ait:

de carne MARIÆι carnem accepit, & ipſam carnem Mariæz

nobis manducandam ad ſalutem dedit. ſic ille, Quod ſi igi-

Pf 3 turx

230 Cursus Annui Diſcurſas XII.—
tur una caro fuit JESU, & MARIE „quomodo illo dolente
non doleat Mater, illo patiente illa non compatiatur per na-

turalem ſympathiam: ſane D. Hieronymus ſerm. de paſtone

ait: quot læſiones in corpore filij, tot vulnera in corde Ma-
tris: clavi, quibus corpus Chriſti pendebat in cruce, & cor
Virginis confixum habebant: nullum ictum recipiebat cor-
pus, cui non triſtis Echo reſponderet in corde Matris. ſic il-

le. Et Arnoldus Carnotenſ. de laaudibus Virg. ſtabat juxta cru-

cem Mater ejus, cujus mentem dolor crucis ſimul crucifige-
bat: omnia quæ in corpore Chriſtus patiebatur: ipſa patie-
batur in anima isd ille. Ipſa Virgo doloroſa revelavit hoc

§. Brigitiæ lib. 1. c. 3 5. cùm inquit, naſceretur ex me (filius
meus) ſenſi ego; quod quaſi dimidium cor meum naſcere-
tur, & exiret ex me. Et cùm ipſe pateretur, ſenſi, quèd

quaſi cor meum patiebatur: ſicut enim illud, quod dimidi-
um eſt extra, & dimidium intra, æquè ſentit dolorem,
quod intus eſt, ſic cùm flagellaretur, & pungeretur filius
meus, quaſi cor meum flagellabatur, & pungebatur. itd ibi.

Atque hoc eſt ‚quod voluit ſponſus à ſponſa, filius à Matte
Cant. S. v. 6. pone me ut ſignaculam ſuper cor tunum, ut ſigna-

culum ſuper brachium tunm, quia fortis eſt ut mors dilectio.
Petit enim hic ſponſus, ut tam in corde, quàm in operatio-

ne, quæ per brachium ſignificatur, habeat impreſſam ſuæx

paſſionis imaginem: ſicut enim ſignaculum ſive ſigillum,
figuras, & imaginem ſibi inaratam, & inſculptam in molli

cera exprimit. Itaà Chriſtus paſſionis ſuæ lineamenta, & lit-
turas in corde Matris vult eſſe expreſſas per vivacem appre-

henſionem, & compaſſionem. Non vult enim inferio-
rem eſſe Paulo Apoſtolo, qui dicebat Galat. 6. v. 17. ſlig-

mata Domini JEötl in corpere meo porto. & Galat. 2. V. 19.

Chriſto cenfixus ſum cruci. Ipſum exemplar mortis Chriſti
inquit Ubertinus Caſalius lib. 4 c. 25. tanquam ſigillativa im-
pre ſſio,

Pot⸗
texit
i,
imna
ſan
Chn,
lenen
tner
aN
Nreſſio
Prti
ehitn y0
ſherce
in corce
in
ttiz⸗

l

U

gr.
E

B. Virgo perſlipaſßtionem denigrata, &'c. 23t
preſſio, totam mentem Virgineam ſculptura ſimili figura.
vit, ut meritò dicatur JESUS Matrem afficiens, ſcilicet ad
ſe faciens, quia totam eam in ſuæ mortis ſimilitudinem trans-
formavit. itd ile. Memorat Spondanus ad ann. 141 5. ecx Ni-
deri formicario lib. 4. c. 6. Marchionem Badenſem habuilſ-
ſe lapidem, â ruſtico in agro repertum, qui exquiſito natu-
ræ miraculo, quacunque ſui parte inſpiceretur, Chriſti
Crucifixi exactam imaginem diſtincte referret. Refert eti-
am Cantipratanus lib. I. apum. c. ult. capti vum Chriſtianum
fuiſſe apud Barbaros, & licet perbenigne haberetur 4 ſuo
Domino, nunquam tamen videbatur Iætus, alijs concapti-
vis exultantibus: unde cauſam interrogatus ab Hero ſuo,
reſpondit, non poſſe lætari ſe, quod in mente, & corde ſuo
ſemper haberet Salvatorem ſaum Crucifixum. Hoc re-
ſponſo Dominus ſive exacerbatus, ſive ſciendi cupidus, an

res ità ſe haberet, mandat ferro pectus illi aperiri, cor exi-

mi, & inſpici, & ecce invenitur in eo perfectiſſimé expreſsa
imago Crucifixi. Habemus etiam Authoritate ſedis Apo-
ſtolicæ confirmatum corpori S. Franciſci Seraphici impreſ-
ſam eſſe ſimilitudinem Crucifixi: apparens enim eidem
Chriſtus in ſpecie Seraphini mentem ipſius Seraphico inte-

riuùs inflammavit ardore (verba ſunt S§. Bonaventuræ 17.
Sepiembris in Breviario) carnem verò Crucifixo, conformi

exterius inſignivit effigie, tanquam ſi ad ignis liquefacti-
vam virtutem præambulam, figillativa quædam eſſet im-
preſſio ſubſecuta. iià ile. Quod ſi hæc Chriſtus ſervis ſuis
præſtitit, quidni præſtaret dilectiſſimæ ſuæ Matri: quid

enim voluit, quando dixit pone me us ſignacalum ut ſigillum

ſuper cor tuum, niſi ut patientis & Crucifixi illius effigies

in corde illius exprimeretur? Unde D. Bernardus de lament.

Virgin. Vulnera, inquit, Chriſti morientis, erant vulnera

Matris dolentis, talis in ipſa relucebat effigies, qualis ab ob
jecto

232 Curtus Annui Diſeurſus XII.

jecto corpore, ſcilicet filij reſultabat. itd ile. Quid eſt, in-
quit, Laurentius à S. Victere de laudib. Virgin. c. 5., quòd
Dominus dicit per lſaiam: torcular calcavi ſolus, & de gen:.
tibus non eſt vir mecum, Verum eſt Domine, quòèd non
eſt vir tecum; ſed una mulier aderat, quæ tibi Crucifixo,
omnia vulnera ,quæ tu ſuſcepiſti in corpore, ſuſcepit in
corde. bæc ille. Jam ergo ſcire poſſumus, quid vaticinari
voluerit Simeon Sacerdos Luc. 2. v. 3 5. quando Beatiſſimæ

Matri prædixit: & tuam ipſius animam pertanſibit gladius.
quoniam, ut ait D. Ambroſius in Luc. nec littera, nec hiſto.

ria docet MARIAM gladio vitam finiviſſe: voluit nimirum

indicare, tantam illius, in paſſione filij fore compaſſionem,
ut ei, veluti ſi gladio transfixa eſſet, vitam eriperet, niſi di-

vinitus ſervata fuiſſet. Tribulationem gladij nomine ſig.

nifſicatam eſſe, ait Auguſtinus epiſt. 79. (vel ut aliæ editio-
nes citarit 60.) quâà materna anima vulnerata eſt doloris af-

fectu. ita ille. Similiter Joan. Damaſcenus lib. 4. de ſide c. Iyr
dum eum inquit, quem DEtI M gignendo nôrat, ut ſon-
tem ac facinoroſum morte affici conſpiceret, intimis cogi·

rationibus, tanquam gladio diſcerpebatur: atque ità in-

telligendum eſt illud: & tuam ipfſius animam doloris gla-

dius pertranſibit. ſic äle. Dum hæc recolo, ſuboritur mihi

dubium „cur amantiſſimus Matris ſuæ filius, non voluerit

illam priùs mori, antequam pateretur & cruci affigeretur,

ne videre poſſit tam crudelem, & ignominioſam fſilij paſſio-
nem ac mortem Joſephum patrem ſuum putatitium voluit

mori antè, cur non & Matrem? cur illam ſic morte ſua vo.
luit afflictam, ut eadem tormenta ſentiret in corde, quæ ip-

ſe in corpore: Richardus à §. Laurentio lib. 3. delaugit. Virg.

ait: voluit ſiquidem filius ut omnium Sanctorum ſpecioſis

titulis participaret Mater ſua, imò univerſam Sanctorum

pulchritudinem excederer, & ſicut appellatur Virgo Virgi-⸗
num,

tion

lac
tuti
dad
hern
tan⸗
i⸗
Gum .

(einr

kien⸗
arrx
4 .

emce
Prmn
fiit dol
drucelt

doti

7

„

B. Virgo per ſilui paſsionem denigrata, & c. 233
num, ità & Martyr Martyrum debeat appellari. iid ille. Ni-
mirum veriſicari oportebat, quod dicebat in Cantit. c. 1. ni-
gra ſum ſed formoſa: nigra quia decoloravit eam Sol divinus
in paſſione, ſed formoſa, quia per paſſionem ſpecioſum ti-
tulum conſecutura, ut in rei veritate ſit Regina Martyrum.
Cui filius ut poſſit dare præmium, ait Albertus M. ſupermiſſus
efe. c. 201. voluit communicare paſſionis meritum. ſic ille.
Sedenim, ideéne cenſenda Martyr aut Regina Martyrum,

quèòd Chriſto compaſſa ſit? ità eſt, ità teſtatur Chriſtus ipſe

in revelationibus 3. Brigittæ lib. I. c. 25. ubi ad Mattem ait:

teſtimonium perhibeo tibi, quèd tu in paſſione mea plus

fuiſti, quam Marrtyr. iid ibi. Et ratio ſuffragatur, quoniam

alij Martyres paſſi ſunt in corpore, in anima verò conſola-
tionibus divinis affluebant, uti Stephanus, cui lapides tor-
rentis dulces fuerunt, uti Laurentius Tiburtius & c. Aut ſi
hac dulcedine cæleſti deſtituti erant, non tamen patieban-

tur inviti, nec dolebant ſe pati pro Chriſto. At Mater DEI

patiebatur in anima, tuam enim ipſius animam doloris gladius
pertranſibizs: quantèò igitur præſtantior anima eſt corpore,
tantò excellentius eſt Martyrium Virginis, aliorum SS. Mar-
tyrio. Hoc ipſum animad vertit Sophronius ſerm. de aſſumpt.
dum ait: B. Virgo DEl Genitrix quia in ea parte paſla eſt,
quæ impaſſibilis habetur, ideo, ut ità fatear, quia ſpiritua-
liter, & atrociùs paſſa eſt gladio paſſionis Chriſti, plus quam
Martyr fuit. itià ile. Idem affirmat S. IUIdephonſus ſer. 2. de
aſſumpt. & rationem adjungit, quia, inquit, in animo, non
minùs amoris, quàm mæroris eſt intus gladio vulnerata.

Idem con firmat Anſelmus de excell. Virg. c. 5. dum ait: verè

pertranſivit animam tuam gladius doloris, qui tibi amarior
fuit doloribus cujusvis corporeæ paſſionis: quidquid enim
crudelitatis inflictum eſt corporibus Martyrum, leve fuit,
aut potiùs nihil, comparatione tuæ paſſionis, quæ nimirum
Gg ſua

23 4 Cursus Annui Diſcureus XIl.
ſua immenſitate transfixit cuncta penetralia benigniſſmi
cordis tui. itd ille. Verè novum exclamat idiota de B. Vrg.
part. 12 contempl. 5. & inauditum fuit Virginis Marcyrium,
quia cum alij Martyres paſſi fuerint in corpore, B. Virgo paſ-

ſa fuit in anima & corde, juxta prophetiam Simeonis dicen.

tis: taam ipſius animam pertranfibit gladius: non enim potuit
videre filium ſinè affectu materni doloris, & ſic omnis pla-
ga filij, fuit tribulatio, dolor, & triſtitia cordis Matris. Alij
etiam martyres etſi tormenta ſentiebant in corpore, inte-
riori tamen conſolatione reficiebantur in mente: etſi enim
corpora pertranſibant gladij tormentorum pro Chriſto, ta-
men animæ eorum delectabantur in Chriſto: ſed B. Virgo
torquebatur in Chriſto, & totam ejus animam tribulationis,
& doloris vchementia poſſidebat. hæc ille. His ſimilia haber
D. Bernardus prout refertur in oficio de Compaſſione B. Virg.
noct. 2. Richardus à S. Laurent. lib. 3. de landibus Virgin. att:

—

— — — —

1
l
Per
De⸗
gui
er
dun
num
it 1

ipſa fuit Martyr in anima, & gladius doloris, qui pertranſiit
animam ejus in unigeniti paſſione, pro amariſſimo omnium
Martyrio computabatur. Dilaudat liber 2. Machabaor. c. 7.
admirandam mulieris fortitudinem, quæ ſeptem filiorum
Mater, immane ſupplicium intrepidis ſpectabat oculis. Iam
rande Martyrium, inquit D. Cyprianus in exhortat. ad Mar-
iyres: DEO præbuit virtute oculorum ſuorum, quàm præ-
buerunt filij omnes paſſione membrorum. Et D. Augaſtinus
ſerm. 109. de diverſis. c. 6. ait: illa videndo in omnibus paſ- “
ſa eſt, facta Mater ſeptem Martyrum, ſepties Martyr, 4 flijs
non ſeparata ſpectando, & filijs addita moriendo-. Videbat
omnes, amabat omnes, ferebat in oculis, quod in carne om-
nes. itd ille. Nec minus aliquid de Virgine Matre cogitan-
dum eſt: nam ut ait Arnoldus Carnotenſ. de laudib. Virg. quod
in carae Chriſti agebant clavi, & lancea, hoc in ejus mente
compaſſio naturalis, & affectionis maternæ anguſtia opera-
batur.

—7

Uinen
J
n
onat
Eenn

illapen

n 4
uma
inciez⸗
ſhreti
E ic
ter i
4 atri,
Nrlent

ſen

ſonn
N
ie
11.
onnt.
Ulis⸗ 1
1

Hnm,
44

B. Virgo per filii paſsionem denigrata, &c. 23 5
batur. ità ille. Unde illam ſic alloquitur Sö. Bonaventara in
ſtimul. amoris c. z. quod ipſe in corpore, tu in corde paſſa
cs, nec non ſingala vulnera per corpus ejus diſperſa, in tuo
corde genialiter ſunt unita; quia nempe tuam ipfius ani-
mam doloris gladius pertranſivit. itd ille. Dudum mihi vi-
ſum éeſt in his verbis: taam ipſius animam duram eſſe locu-
tionem latini idiematis, aut latere emphaſim aliquam;
cùm plano ſermone dicendum foret: tuam ipſam animam
pertranſibit gladius: cur enim ipſius? & cujus ipſius? ſi non
Beatiſſimam Virginem connotat? ſed difficultatis meæ ſo-
MWitionem reperi in non ignobili & vetuſtioribus Authore,
qui Poſtillam ſuper Evangelia Dominicalia concinnavit:

5 „ . . . R .
Corra nomen eſt illi. Is ergo ait, ponomen ipſius referen-
dum eſſle ad Chriſtum, ut ſenſus ſit tuam ipſius Chriſti ani-

mam pertranſibit gladius. Unde præcitata verba ſic eluci-
dat: tuam animam, quæ eſt ipſius Chriſti filij tui per amoris

vinculum; diligebat enim Chriſtus Virginem Matrem ſicut

animam ſuam. Vel ſic: tuam ipſius ſcilicet Chriſti animam,

quæ quidem tua eſt per amorem intimum: diligebat enim

Virgo Mater animam Chriſti, ſicut ſuam, imè impropor-

tionabiliter plus quàm ſuam. haæc ille, Hoc ipſum innuere vi=
detur S. Bernardinus Senenſ. tom. 3. ſer. 2. art. I. c. I. ubi

illa verba: tuam ipfius animam ponderans ait: Quod ver-
n

bum antrorſum & retrorſum conſideratum, illarum dua-
rum animarum, ſcilicet Chriſti, & Virginis miram doloris
indicat participationem, & transformationem, ac ſi dica-

tur, ipſius animam tuam, aut tuam ipſius animam pertran-
ſibit gladius. ità ille. Quando igitur Chriſtus patiebatur,

& quidquid paticbatur, idipſum patiebatur Beatiſſima
Mater in anima ſua, quoniam anima Chriſti erat anima
Matris, & anima Matris erat anima Chriſti. Unde ad rem
præſentem locutus eſt D. Bonaventura Dominic, 1, peſt Epiph.
Sg 2 S Ma-

236 Cursus Annui Diſeurſus XII.
Maria ſentiens hoc, quod & in Chriſto ESU: in animo
chim illi Martyri, commartyt, vulnerato, convulnerata,

crucifixo concrucifixa adſtabat. ità ille. Si ergo Chriſtus

Rex Martyrum, etiam MARIA Regina Martyrum cen-
ſenda eſt. Alij Martyres fuerunt moriendo pro Chriſto,
(ità loquitur Guilielmas Pariſiens. in cap. 3. Cant. ) hæc com-
moriendo Chriſto, Martyr fuit, & commartyr Chriſti: il.
lorum corporale, Matris ſpirituale, ac proinde præſtantius
fuit Martyrium; plus enim eſt commartyrem Chriſti, quâm

Martyrem Chriſti: Martyres ſuo, hoc eſt hominum ſangui-

ne, ſed MARIA filij DEl ſanguine intus rubebat. ità ille,
Eleganter etiam Erneſtus Architepiſcopus in ſuo Mariali c.138.
in rem præſentem loquitur: Meritèò MARIA inter Martyres
primatum tenet quia cæteri poſt Chriſtum, & pro Chriſto
paſſi ſunt: MARIA verò & pro Chriſto, & in Chriſto, & in
cruce Chriſti, & pro totius mundi ſalute in ſimilitudinem
Chriſti paſſa eſt. ità ille. Quid ſibi velit aſcenſus purpureus
in ferculo Salomonis Canit. 3. v. 10. explanat appoſitê cita-
tus Guilielmus dum ait: creavit ſibi altiſſimus Matrem, cujus
Virgineo utero portaretur. Et quoniam eidem glorioſæ
Virgini, & Matri, de munere, cjus, qui natus eſt ex ea, ad
culmen perfectionis non defuit Martyris ſublime meritum,
ſequitur ergo in ferculo aſcenſus purpureus. itd ile. Jam
verò quàm gloriam exinde ſit conſecuta in Cælo, quam au-
rcolam Martyrij, quia longum foret dicere, videri poteſt
Spinellus in ihrono DEIc. 11. ut tamen pateat nigram fuiſle
ſimulque formoſam dico breviter cum D. Baſilio Seleucienſi
orat. de Annunt. Virgô univerſos Martyres ſuo ſplendo.
re tantùm excedit, quantum Sol reliqua 5
aſtra. ità ille. .
——

—

DlSCUR-

Omen malum valedicere Sodalitati, &c. 237
23) 5 3 Ee 1 N e e 3 A t K ar de⸗

fcd
nn

* DlISCURSIIS XIII.

Super illud : Vate νalde decora.
Sub umbra mea requieſcite udic. 9. V. 1 5.

Uemadmodum amara eſt animæ ab amico ſibi corpo- Omen ma-
re ſepatatio; ità non minùs eſt acerba Pyladis ab Ore lum vale-
. D. . . . „dicere So-
ſte, Caſtoris à Polluce, amici ab amico, maxima verò filij dalitati,
Uum à Matre, ſi eam, ut debuit, tenerê, & fortiter adamavit 3vel ſervi-
R quò enim magis unum cor, atque animæ fuerunt eò violen- cio y. Nir⸗
i . . —— . . . . z bo⸗
a tior diſſolutio: quò fortius vinculum, eò majori niſu rum- Sun veré
3 . .- .— . . ⸗ . .
pendum. Et hoc erat, quèòd cùm primæ Chriſtianitatis inhæreres

ſtudlt. .
ar plantulæx, amantiſſimum ſibi Paulum Apoſtolum, Magi-
i0 ſtrum ſuum, nutritium ſuum & Matrem in fide deberent
8 perdere, cùm eis à Mileto diſcedens valediceret, prout le-
e gere eſt Actor. c. 2 0, magnus fletus factus eſt omnium, & pro-
e cumbentes ſuper collum Pauli, oſculabantur eum, dolentes ma-
e ximè in verbo qubd dixerat, quoniam amplins faciem ejus
non eſſent viſuri. v. 38. Hoc ipſum erat, quòd cum
Apoſtoli ad ſepeliendum corpus B. Virginis mirabiliter con-
örcnn veniſſent, & jam jam eodem ipſo privandi eſſent, quod la-
ki pide ſepulchrali in monumento recondendum erat; quàm
n acerbum illis fuit ab eodem ſeparari: Jam præſentiâ Virgi-
nis, quæ poſt filij DEl in cælos aſcenſum unum illis erat ſo-
gent latium, conſilium, & adjutorium in terris, ſpoliati erant;

4 & nunc etiam aſpectu corporis per tumulum ſpoliandi? 3
hinc illæ lachrimæ, illi gemitus, illa ex alto pectore ducta
ſuſpiria: vale valde decora: jam ultrà delitioſiſſimam fa-
. 6G4 z3 UU ciem

238 Curstis Annui Diſcurſus XIII.

tuitu, quæ ſæpe percepimus. O quam ſæpe recitaàrint il-
lud Cantic. 6. v. I2., revertere, revertere Sulamitis, rever-
tere, revertere, ut intutamer te. Quoniam tamen hanc
naturæ legem, filij veròo DEl voluntatem, atque etiam ex-
emplum Perſpicicbant, acquieſcendum illis erat, maxi-

maherent conjunctiſſimi. Verùm eorum hic commiſe-

Videre in
ſimili ma- tate, ab obſequio & famulatu ſponte ſe ſeparant: conci-

teſt Pbexen-

natore Hi-
ſtorico hi-

quam menti, infames domos & ſocictatem frequentare,
quàm æ des ſacras & Sodalitia Mariana. Què vadis? ſic

te vertes miſer, ubi aliquando reſipiſcere, ac converti vo-
lueris? Patrona & advocata reorum apud DEUM eſt MA:

ciem tuam non viſuri, non accepturi ſolatia ex illius in-

méè, cùm licèt divellerentur corpore, animo nihilominus
randa venit inſenſibilitas, qui à Virginis amore, à Sodali-

teria po- piunt àteneris, à piorum alloquijs, & cxempfis, aliquem
felder in igniculum, ſed ubi is extinctus eſt inter Libertinorum ga-
Concio. neonum ardelionum conſortia, dicam apertiùs, ubi ſocie.
tatem & fraternitatem i injerunt cum potatoribus, ſcortatori.
Rier, 533. bus, lurconibus, tum verò ajunt longum vatle pietati, &
Sodalitati, longum vale DEO & Virgini Matri. O lon.
gum formoſa vale tibi Virgo MARIA. Negliguntur con.
ventus, frequens Sacramentorum uſus remittitur, vilipen-
duntur Sodalitatis leges, earum obſervatores, ut devotuli
ridentur, corona Mariana, libellus precum ubi? O cæcih
& inſenſati homunciones! malunt eſſe ventris & fædæ car.
nis mancipia, quàm ſervi DEI, & DElparæ , malunt me-
retrici inſervire, quàm Virgini, haræ, quàm aræ, ventri

itur ad aſtra? vel orcum. Deſerto DEO, & pietate, quò

RIA, & hujus patrocinium tu excuſſiſti: Mater miſericor-
diæ eſt MARIA, ſed tu filium morigerum te ei non præſti-
tiſti: refugiaum peceatorum eſt MARIA, ſed hoe negleco⸗
tu aliud tibi conſortium elegiſti. Ubi 6 Fxdifrage aurea il illa
pro.

Pre
lge
Vi
abe
ſer⸗

Gat

hrin

lſ.

lrte
adel

MN

chli

un
enſeg

(one⸗

br

“
“ zie D

N c
tbi inge
.
oan

Omen malum waledicere Sodalitati, && 2 39
promiſſa, quando orabas: ſancta M ARIA Mater DEI, &
Virgo, ergo ie hodie in Dominam Patronam & advocatameli-
go: ubi illa: frmitérque ſtatuo, ac prepono, me nanquam
ze derelictarum, nec contra te aliquid unquam dicturum, aut
facturnm, aut permiſſurum: ſervaſtine fidem ? frangenti
fidem, ſides frangetur eidem. Memorat P. Chriſtoph. Wra-
tislavv in ſtimul. Marian. c. 30. ſtim. 3. Quod ſequitur.
Sodalium quidam preces Marianas perſolvere recuſabat 5
prætendens, quod leges ſodalitij nequaquam ad culpam ob-
ligarent: eadem die, orta tempeſtate, dum in aquis de
vita periclitatur, MARIAM inclamat: cui illa: non obli-
gabaris me colere, nec ego obligor te periculo eximere: &
ſic cum amarulento hoc ſcommate, jamjam cum morte lu-
Gtantem deſeruit. Simile eſt illud, quod cuùͤm ejuſmodi
farinæ nebulo in diſcrimine in vocaret Virginem: monſtra
te eſſe Hatrem: audire reſponſum ſalſum meruerit : mon-
ſtra te eſſe filium. Horridum auditu eſt illud, quod in

Sodali Parthenio lib. 3. c. 3. n. 14. refert P. Gaſpar Lechner.
Adoleſcens quispiam vitæ paulò liberioris ob neglectas So-

dalitij leges, poſt tertiam, & quartam admonitionem ex-
Punctus eſt è Sodalium numero. Abierant, ab ejectione
menſes aliquot, illéque ſimul in pejores abibat mores, &
non pedetentim, ſed per ſaltus & magnis itineribus propera-
bat ad inferos. Quadam nocte, dum continuis infeſtatur

inſomnijs, ut ſuntturbulentæ malorum conſcientiæ, nec

adulta jam nocte quietis partein aliquam capere poſſet, pro-

ripit ſe ex lecto circa horam ſecundam matutinam „ ac, ut

faſtidium illud mentis, tummultuſque lancinantis con-

ſcientiæ infringeret, Cæpit aberrationem animi in lectione,
nelſcio cujus fæculenti libelli quærere.

Dum legit, ecce
tibi ingenti fragore cubiculi oſtium concuti recludi, intra-

re gigantea mulier, horrido vultu, hiſpidéôque habitu,

ma-

240 Carsus Annui Diſcurſus YVII

manibus, pedibuſque in ungues deſinentibus: furiarum
aliquam crederes. Hiare, tremere, adoleſcens, ac imo
ſe in angulo in cumulum colligere, invocare Cælites, ac
MARIAM nominatim in clamore. Hic mulier, dæmon
larvatus: fruſtra eſt, inquit fruſtra eam appellas, à quâ,
ubi Sodalitium deſeruiſti, viciſſim deſertus es, méæque
poteſtati concreditus: meminiſtine hæc & illa ſcelera, to-
ties, & toties à te perpetrata, neglecta Sacramenta &c.
ivitque longo ordine, per omnia adoleſcentis flagitia, etiam
occultiſſima, ejuſque conſpectui univerſa ſimul obtruſit,
addens hoc epiphonema: itaque ob hæc, & ſimilia de-
merita, mihi traditus es, jamjam ad inferos rapiendus. Et

his dictis exerebat ungues monſtrum formitabile in miſe-

