„*legibus? ubi fervens devotio? Laudatiſſima ſæculo elapſo Formulam
8 inſtituta eſt Congregatio, libello hac ſuper re edito Colo- ci pandi
leinff

niæ, cui titulus: Me ARIA creaturarum Dominaæ manci- ponit Bar=
ium: Confirmata ab Ilrbano Octavo & indulgentijs plena. Srn. Norg
t rij’s donata 16335. in ſignum manecipatus perpetui geſtant
INI Sodales catenulam „quà ſe Virgini obſtrictos, & mancipa-

tos profitentur. Placere DEO hoc genus devotionis de-
monſtrat illud quod refert P. Georg. Reeh. Prudentiæz Chri-
eknI Rian. part. 1. c. 17. §. 2. n. 1S. Anno 1634. Soloturri in
7 Helvetia malus genins exorciſmorum vi, antequam ab en-
ſ N

n ergumena cxireh, fateri coactus eſt, tres potiſſimam ob
14

ne cauſas ad emigrationem ſe compelli, quarum altera erat „
o quod fæmina illa (hanc enim obſederat ) consveto jam
N zpud multos more Virgini Matri manci pata fuiſtet. Ve-
tie⸗ U AEANE
5

154 Cäarus Annui Diſcurſus IV.
rùm devotionis hujus uſus eſt antiquior, quàm ut ad di-
Gtaum ſæculum referatur. Waltherus de Birbach, ut re-

fert Spinellus de Throno DEI c. 36. u. 4g. Barry in anno S. pre

2 2. Nov. homo non magis genere, quâm virtute nobilis,

egregiâ quadam in Deiparam pietate à puero ferebatur,

quàm jejunijs etiam „eleemoſynis, curatisque Sacris
Miſſæ officijs ſolitus erat devenerari. Is aliquando cùm in
vehementiorem, de Deiparæ beneficijs cogitationem ve-

1
niſſet, nondum religioſæ adſeriptus familiæ, ità in ſe
magnæ Virginis amorem incendit, ut communicato cum

Sacerdote conſilio, eo, quo ſequitur modo, ſe totum Vir-

gini manciparet. Æadem ſacram à Virginis patrocinio ce-

lebrem ingreſſus, funem mancipij notam, collo injecit,
conceptisque verbis, in glebeæ, quod ajunt, ſervum per-
petuum ſe tantæ Dominæ addicit. Et ut ſervum agnoſce-

res, in annos ſingulos, cenſum de ſuo capite Heræ dedit,

receptà originarijs ſervis conſuetudine. Et placuiſſe fa-

tum Virgini non obſcurè declaravit, quæ Gualterum hune

deinceps conſecuta eſt gloria, & felicitas. Non abſimile
eſt quod de fratre ſuo Marino recenſet Card. Petrus Damia-
ni opuſc. 33. c. 4. Hic in templum veniens, & ante D. Vir-
ginis Aram proſtratus, eodem quo prior, ardore ſervien-

viendi Deiparæ deſiderio, cingulum, quo adſtrictus fue-

rat in collum ſibi injicit, ſe totum Virgini adſtringit, ac
poſtquam ſe: ut ſervum inutilem flagellis cecidiſſet, nu-
mum argenteum penſionis inſtar, in aram ponit eandem
deinceps annis ſingulis Dominæ ſuæ perſolutus monetam.
Moriens viſitatione, & præſentiâ B. Virginis recreari me-
ruit, & in libertatem filiorum DEl deduci, ut teſtatur idem
Cardinalis Opuſ. sS. c. 4. Altiùs progreſſus eſt §. Stephanus
Ungariæ Rex, qui poſtquam ſe totum obſequijs Marianis

addixiſſet, poſtquam munificentiſmſimam Baſilicam Albæ

ſer
l
gro
Pult⸗
eine
e

l, 1

fonge⸗

lalj

1

in⸗

ſee

aut
ngt 4
SN
1 nt
monen
len 4

tI

ſe
M,

dervum és mancipium eſe, B. VE. & c. 1½5
Regali, honori ejus conſtruxiſſet, vectigal annuum conſti-
tuiſier, tantem & regno ſe privavit, devovens totum B,
Virgini, quam non alio, quam Dominæ titulo à regni in-
colis voluit appellari, regnum verò nonniſi familiam MA-
RIÆ. Sed & hic ſervus MARIA beatiſſimam mortem
obtinuit, quando, quod unicè ſemper optabat, in feſto
Aflumptionis è terreno regno ad cæleſte, Aſlumptionis die

B. Virginis translatus efſt, Nec minorem laudem meren-

tur illi, qui, ut ſe Virginis mancipia, aut ſervos conteſten-
tur, quidquid in ESU& MARI nomine petitur, facil-

lime concedunt, injurias condonant eleemoſynas largi-
untur, parati non tantúm bonis fortunisque omnibus ſe
abdicare, ſed & vitam cum ſanguine profundere, ſi ira

honor MARI cxigeret, Memorat Platus lib. 1. de bono
Katus Religieſi c. 34. Anion. Balinghem in Ephemerid, 14.

Auguſti Sodalitatem ſub honore Deiparæz congregatam

fuiſſe forentiæ in Hetruria circa annum Domini 12 37. Hæc
cum ipio die Aſſumprionis B. V. preces, ae laudes, coactis
in unum Sodalibus magnæ Dominæ perſolverer, admoni-
ta cæleſti voce, abjectis omnibus, quas in mundo habebar
fortunis, ſeculum ſtatim reliquit; séque ad unius DEl ob-
ſequium contulit, retento ſemper B. Virginis famulatu:
ideò enim Servitæ appellati ſunt, quaſi Virginis MARIXE
ſervi. Septem etiam poſt annos eadem DEl Mater, nocte

quadam ſingulis ſeorſim per quietem apparuit, cum ma-

gno & illuſtri Angelorum comitatu: ipſamet una manu

pullam tunicam, aliâ librum apertum tenebat, jubens illos

deinceps ea veſte uti, & eâ regulà, quam S. Auguſtini di-=
cebat. Itaque ſimul ac illuxit, congregati illi olim Soda-
les, tunc jam religioſti omnes, alter alteri viſionem ſuam ex-
Ponentes, cum magno gaudio decreverunt excqui, quod
cæli terræque Domina præceperat. His unicum videtur
. U 2⸗= fuiſla

156 Cursus Annui Diſecurſus W.

fuiſſe in votis, quod J. Udephonſus lib. de virginit. ℳNAN E

c. I2. ſcriptum reliquit his verbis: ut ſim devotus ſervus
filij ſer vitutem appeto Genetricis; ſic namque refertur ad
Dominum, quod ſervit ancillæ ſic redundat ad filium,

quod impenditur Matri, ſic aternat in nutrito, quod ad-
hibetur in nutrice, ſic tranſit honor in Regem qui defer-
tur in famulatum Reginæ. Sic ile. Horum veſtigia ſecuta
eſt Anna Catharina W'ilhelmi III. Ducis Mantuæ filia;: Fer-

dinandi Archiducis Auſtriæ in Tyroli conjunx, quæ poſt

obitum mariti, ſuſcepto habitu tertij Ordinis Servorum B.
Virginis, unà cum ſeniore filia non modè ſe ſervam, ſed
ſer vam ſervorum B. Virginis appellabat, & gerebat. Talem

ſe quoque gerebat Cardinalis Cæſar Baronius, qui in litteris

etiam ſubſcribebat Cæſar ſer vus M & RI . Et nos fortâſſe pu-

deat hujus ſervitutis? huic Reginæ ſervire, inquit Anſelmu

de exeellent. Virg. c. 9. regnare eſt. & inter illius mancipia

numerari, pluſquam Regium. Addit Pelbartus lib. 12. Sui

ſtellarij part. I. art. 3. Ser vos Deiparæz etiam in cælo eculia-
1 P 4

ri aliquo ornatu decorandos: ſicut, inquit ille, ſervi Regis
& Reginæ in curia regia certis notabilibus clenodijs de-
aurati procedunt, per quæ agnoſcuntur eſſe ſervi Regis
vel Reginæ, & ſpeciali purpurâ veſtiti ambulant; ità in cu-

ria cæ leſti ſervi Virginis ſpeciali ornatu, & gloriâ; ab alijs
diſcernuntur, quòd ſervi ſunt M A RI £, fulgebunt. ità Ae.
His igitur animati Clientes Parthenij renovemus propoſi-

tum in ingreſſu Sodalitij factum, agnoſcamus Mariam Do-
minam & veneremur, profiteamur nos ſtudioſiſſimos ho-

noris illius ſervos, neque permittamus, ut contra honorem
illius à quopiam aliquid vel leve agatur. Deinde vectigal

vel penſum illi conſtituamus perſolvendum, non tantùm
annuum, ſed & menſtruum, ſed & hebdomadarium, ſed

& quotidianum, ut confeſſionem communionem quot
2 men-

— ⅛U+C ℳꝛàꝛ Baeee

teje

Ca⸗

conl

Servum ?s mancipium eſe, B. V.éc. 157
menſibus; ofſicium majus, jejunium, diſciplinam quotheb-

domadis, Rolſarium , officium Immaculatæ, Litanias Laure-
tana & c. quot diebus; ità fiet, ut ſuos ſervos nunquam de-

ſercura ſit MARIA nec in morte, nec in judicio particulari

ſed ad cæleſtem aulam promotura: nam ut ait Siracides Ec-
cli 6, v. 30. ompedes ejus in bproiectionem fortitudinis, & ba-
ſes virtutis, & torquts illius in ſtolam gloriæ: decor enim vitæ
eſt in illa, & in vinculis illius alligatara Jalutis. ità ibi. Vere
fanes ceciderunt mihi in præclaris, etenim bareditas mea præ-
clara re eſ mihi pſ. 15. v. 6.

APPENDIX.

Porrò ſtatuta Sodalitatis memoratæ, ut in libello Lub-
lini in Polonia edito 16332. videre fuſiùs licet, ſunt ſequen-
tia. Ante omnia, feſtum quodpiam ut eſt Aflumptionis fe-
ſtum, in quo, ut Regina Cæli, & terræ ſaluratur MARIA,
aut Sabbathi diem arripiunt, ad illum ſe jejunio eleemoly-
nà, oratione, confeſſione Sacramentali ,aliisque pijs operi-
basdiſponunt, compedes priùs per Sacerdotem benedictos

accipiunt. & ubi communione ſacràâ refecti ſunt ad Aram,

vel imaginem B. Virg. ſe in mancipia offerunt, humi pro-
ſtrati, funiculum vel catenulam manibus præferentes. Tum
verò leges ſequentes illis cordi ſunt.
Prima. DElIparam Dominam agnoſcere, colere, ama-
re, illius imaginibus, & ſervis honorem exhibere, atque
aliquam imaginem domi aſſervare, quàm interdiu intuens
revereatur inclinatione capitis, ſalute, & prece. .
Secunda. Omnibus feſtis B. V. ſacrà exomologeſi pec-
catis ritè expiatis ad divinam ſynaxim aecedere.
Tertia. Quolibet die Sabbathi aliquod pium opus
conſtanter exercere, ut jejunium, Sacrum, coronam, aut

U3 officium

. 58 Cursus Annui Diſe arſas V.

officium recitare, aut Litanias Lauretanas. Hymnum S§.

Caſimiri, aut cleemoſynam dare.

AWarta. Quotidie orare pro captivis apud infideles,

& incarceratis, ac præcipuè pro detentis in purgatorio. Vi-

ſitare in tranſitu & alias Chriſtum ſpeciebus Evchariſticis

captivatum & concluſam.
Linta. Semper geſtare prædictos compedes ſeu fu-
niculos, & aliquoties interdi ſaltèm manèe & veſperi in ſig-
num afleckus exoſculari. Domina ego ſexvus tuus &
mancipium. .

Sexta, Aliquam mancipatůs formulam in orationem

vedactam, vel Ave MARIA ſemel quolibet die recitare.

0E-Es R eih E skiis Er e.

DISCIRSIUS V.

Super verbum Salve.
Cagitabat qualis eſſet iſta ſalulatio Luc 1. v. 29

petita ſa-
Iutario

S piuͦs Lea in principio Antiphonæ ſalutata eſt Virgo. Awve R

gina Cælorum: & iterum: Ave Domina Angelsrum „ ut

perplace quid iterum, iterumque ſalutatur Salve radiæ? Hoc ipfum “

Vigini. eſt, quod objiciunt nobis hæretici, ut quid MARIAM tOties
ſalutémus, toties ei dicamus Ave, toties in globulis ſeu Ro-

ſarijs Marianis reperamus Ave: Avt Maria, Avte Maria,

Hoc multiloquium eſt à Chriſto improbatum AMatth. 6. v.
Ze orantes nolite multim loqui: ſed & Poëta dudum cecinit:
occidit miſeres crambe repetita Magiſtros. Bene habet:
igitur Evangelici abjiciant, aut exurant tot precum codices,
toterationum à fuis Paſtoribus sditarum volumnia aut far-
cimina,

iid
Mul
lci⸗
ti

Pun
otie

IR.

llis
169

Pdlen

n
Con

1,1

Soyius repetita ſalutatioperplaet Eirg. 159

cimiha, & ſola oratione Dominica ſeu Pater noſter ſint con-
tenti. Reprobent pſalten Regium toties iterantem p/al. I2 5.
aoniam in eternum miſericordia efus. Reprchendant tres
pueros in fornace Babylonica toties ſuum benedicite ingemi-
nantes Daniel. 3. Et quid aliud Beatiſſimi Spiritus tot ſæcu-
I inclamant? quid in æternum clamaturi ſunt? quâàm San-
Etu, Sanctus, Sanctus Dominus DEUS Sabbasth. Poëtæ op-

ponimusalium Poëtam.

Lectio lecta placet, decies repetita placebit. Sanè gu-

ſtui non diſſipit idem panis, eadem bubula ſæpiùs comeſta,

modò fames adſit, aut appetitus non depravatus, nec diſſi-

pit Bacchi liquor etiam ſæpiùs repetitus, præſertim, ubi cha-

ri capitis ſalus, & ſanitas propinatur. Afferant ad verſarij

guſtum non depravatum, ſenſum, & affectum non corru-
ptum, & non experientur faſtidium. Sentiant & æſtiment

ſalutationem Angelicam, quòd ab altiſſimo DEO dictata
primùm, deinde ab Archangelo Gabriele debito tenore

pronuntiata, ab Eliſabetha magni Præcurſoris Matre non

abſque diſcantu continuata, ab Eccleſia profunda & humili
ſupplicantis voce velut baſſo conſummata. Ratum ac gra-
tum habeant clementiſſimæ Incarnationis filij DEl myſte-
rium, quo ſalus & redemptio noſtra ſumꝑſit exordium: &/
hoc recolimus, pro hoc grati ſumus; hoc daulce eſt memi-
niſſe, hoc ſenſum & affectum oblectat. Quamvis autem
MARIE laudes celebremus, per hoc tamen honori divino
nihil derogamus: nam ut loquitur Catechiſmus decreto Con-
cilq Trident. editus tract. de orat. S. 6. DEUM ſummis &
habendis laudibus, & gratijs agendis celebramus, quèòd San-
Gtiſſimam Virginem omni cæleſtium donorum munere cu-
mulavit, ipsique Virgini ſingularem iſtam gratulamur fe-
licitatem. ità ibi. Et quid mirum, ſi etiam MARIÆ Ma-
tri DEl cum guſtu ſimus memores, cùm DEUS ipſe, ſine
illa.

160 Carsus Annui Diſcurſus V.
illa, ſinè illius conſenſu, & cooperatione, negotium nobis
tam ſalutare non voluerit in opus redigere. Sola inquit

Andreas Cretenſ. Archi-præſul orat. de dormit. Virg. fola
præter naturam fuit electa ad naturam renovandam- ſola

deſerxvijt opifici univerſæ naturæ. ita ide. Neque alia fuit,
quàm ipſa, quæ illum in infantia, in pueritia, in adoleſcen-

tia fovit, aluit, & nobis educavit in paſſionem, crucem, &

mortem, quâ ſalas noſtra perfecta; & non mereatur grati

animi memoriam? Hoc annotavit D. Bernardinus ſenenſ.
tom. I. ſer. S2. in quo ſalutationem Angelicam, exponit,
dum in principio ſermonis ait: quis enim tam ignarus: &

tam inſipidus erit, qui non ſæpe per hanc falutationem re-
colat principia ſalucis noſtræ. Et hoc ait de gratitudine in

ordine ad DEUM, deinde verôò ſubdit in ordine ad Virgi-

nem Matrem: magna nempe ingratitudo eſt tot ſuſcipere
beneficia à Domina noſtra glorioſa MARIA, & non cogno-

ſcere donatricem, nec ſalutando regratiari. Unde contra
talem ingratum Eccli 41. exprobrative ſcriptum eſt: ero.

beſcite à ſalutationis ſilentio. itd ille. Aliud de cælitibus aſ-

ſeverat S. Gẽermanus Patriarcha Conſtantinopolitanus: in Me-

nais Gracis 1 8. Januar/ ubi DEI Matrem ⸗ alloquitur: ſa⸗

lutationem Angelicam. Tibi 6 Virgo omnes incorporeæx le-

giones ‚item chori Patriarcharum, Prophetæ, Apoſtoli,

unaque divinæ Rehigionis Antiſtites „veherandi præterea

Martyres, item reliquæ ſtationes Sanctorum, & denique
agmina juſtorum univerſa decantant. ità ille. Nec ingra-
tus fuit ille Sacerdos, de quo pluribus diſcipulus inter mira-
cula B. Virg, n. zo- cui, cùm abſciſſam ab hæreticis Albi-
genfſibus lingnam, MARIAreſtituiflet novam, mox in Ave
MARIA gzar
imò magrm emmm guftu ichpræftent ertkodoxi, cauſa cſt;

quodhoverint hins recitationem Vgini Matri ſummope-
FEEale

Aplena & c. erupir. Qnéedveroô ſinè faſtidio-

—— — — —

—

ſige

Mun
ini
lnne

Ngui
Ge,

Sapius repetita ſalutatioperplacet Virg. 161

.

7

re arridere: cùm enim S. Mechiildis, ut eſt in ejus vita, co-
gitaret aliquando, quodnam gratiſſimum B. Virgini obſe- Vide fu⸗
quium offerre poſſet, vidit illam geſtantem in pecore au- Aùs apu

. 4 . . .. —, .„ Spincllum
reis exaratam litteris ſalutationem Angelicam, fibique di- in throno

centem: ſuper hanc ſalutationem nunquam homo perve- Dei. c. 38.

. S . n. 15. de
nit, nec me aliquis dulciùs ſalutare poterit. Hæc & plura a Cioi
B. Virgo, prout jam alibi narratum eſt. Et profectò, dum in hortule

ab Archangelo ſalutata eſt, tum dignitas Matris DEl ipſi Mariano

. —. . . . areol. 4.
delata eſt: quâ quid ſublimius? omnium enim Reginarum,
emnium Angelorum ſublimitatem tranſcendit, uné Dro

C. Ie

excepto cunctis ſuperior. Tunc declarata eſt gratiâ plena,
& in tantum plena, ut illa una plus habuerit, quàâm reliqui

omnes ſimul ſumpti homines & Angeli, hoc enim decebat

dignitatem tantæ Matris. Tunc palàm factum eſt DEIIM
eſſe in ipſa, & cum ipſa, per ſuam ſummam potentiam, ſum-
mam ſapientiam, & ſummam bonitatem ad perficiendum
grande opus Incarnationis. Tunc evulgatum eſt illam eſſle
benedicdtam inter mulieres, ut non ſit communis mulier,
prout blaterant hæretici, ſed electa ex mille millibus ad ma-
ternitatem divinam, ad adjutorium ſimile filio DEl novo
Adamo, in ordine ad genus humanum reparandum. His
ergo titulis dum eam ſalutamus, dum ei congratulamur,
quidni accepta, gratâque fit ei noſtra oratio. Namque ſis.
Gabriel Archangelus, ut habetur in revelationibus S&. Ger-
zrudis lib. g.c. 12, toties novo ſplendore divini luminis vi-
ſus eſt irradiari, novéque gaudio perfundi, quoties recita-
batur annuntiatio facta: quidni Virgo ipſa, ad quam an-
nuntiatio ipſa facta eſt. Quèd ſi verè mirum in modum
in illa ſibi complacet. Quidni etiam propensâ in nos vo-
luntate feratur, ut ipfa oret filium pro nobis peccatoribus,
atque exoret ea, quæ petimus. Eſt autem, inquit 5. Bernar-

dinus ſer. cit. hæc glorioſi ffima Virgo curialiſſima (id eſt

.
. ucn⸗=

162 Curius Aansi PDiſßurſas .

ſumma humanitate prædita) Regina, nec poteſt ſalutari ſi-

nè humaniſſima ac benigniſſima reſalutatione, Etenim ſi
millies Ave MARIA dicas, millies à Virgine reſalutaris zra

ille. Certè, inquit D. Bonaveniura in ſpeculo Virg. c. 4. ipſa

nos ſalutat bencſcio, & conſolatione, ſi nos eam frequen-
ter ſalutamus ſervitio, & oratione: libenter nos ſalutat cum
gratia, ſi libenter illam ſalutamus cum Ave MARIA ſec ille.
Hoc plurima confirmant exempla, e quibus aliqua in ſola-
tium noſtrum producemus. Refert Dionyſius Carthuſianus
ſer. 1. de Aſſaumpi. B. V. fuiſſe Monachum ex Ordine Ciſter-

cienfium, qui quotidie ante refectionem genibus flexis
quinquageſics Ave MARIA in honorem Virginis recitabat.
Cùmque aliquando ſuos viſitâſſet parentes, illorum collo-

quio diſtractus, Mariani penſi oblitus, menſæ cum ijs aſſe-
dit. Verùm dum jam jam cibum aggreditur, recordatur ſe
ſalutationem Angeligam quinquaginta vicibus non abſol-
viſſe. Quapropter mox à menſa ſe proripit, ad vicinum

concla ve ſe confert, & devotioni Marianæ incumbit. Hoc

obſequio ità delectata Virgo pParens, ut ſe ipſi ſpectabilem

præbuerit & quidem in pallio, in quo aureis litteris, veluti
totidem floribus expreſſæ erant ſalutationes ‚ quas ille Vir.

gini deprompſerat hacuſque. Una tamen pallij Virginei

pars, retrorſum litteris illis deſtituta erat: unde illam de-
monſtrans ajebat: poſtquam & hæc pars ſalutationibus n.
gelicis fuerit adimpleta, introducam te in regnum dilectiſ-
ſimi filij mei; quod & factum eſt poſtea. Annales Rigenſes
anni 1611. memorant Jacobo Mlotzki decimo ante obitum

die Beatifſimam Virginem, duabus Virginibus comitatam,
apparuiſſe, & cæ lum brevi morituro promiſiſſe pro præmio,

eò quòd officium & Roſarium non ex conſuetudine tantùͤm,

ſed ex affectu planè ſi ſingulari ſibi quotidie perorâſſet. Felix

orator! qui aptè dixit ad perſuadendum, beatumque obti-
nuit

—

Se pius repetita ſalutatio perplacet irg. 16 3

nuit finem. S. Bernardinus ſenenſis non tantàùm ſæcularis ad-

huc, portam civitatis ſenenſis Camolliam dictam, ſupra

quam imago B. Virginis depicta fuerat „per multos annos
quotidie in viſebat, ac flexis genibus precesei offerebat; ſed
etiain poſt fuſceptum Religioſæ vitæ habitum. De hoc San-
to ſcribit Pelbarius in ſtellario lib. z. part. 2. ari. 2. quòd
quotidie ex devotione in Virginem, coronam oraverit:
Cui etiam die quodam ipſam coronam oranti B. Virgo appa-
ruit dicens: 6 mi devote famule, multum mihi complacui
in tua devotione: Ecce, quia me hâc coronâ quotidie hono-
ràſti, impetravi tibi à filio meo gratiam prædicandi, & mi-
racula faciendi, & tandem ſcias te in cælo mecum ſine fine
lætaturum. P. Simen Wipperman Societatis JESu Sacerdos,
die quodam plus otij nactus coronam B. Virginis recitavit
vigefies, & meruit non tantùm B. Virginem videre, ſed &
oſculum ab ea accipere, ut cuidam faſſus eſt candidè. Diur-
num Marianum 25½. April. Refert Bzovius tom. 1 3. ad ann.
Chriſti 1213. quod ſequitur. Uſurarius quidam Jacobus no-
mine, multas quæſtu illicito opes corraſerat, hoc uno bo-
nus, quèòd erga DElparam multùm afficeretur, ac ejus Ro-
ſarium repeteret. Dum verò aliquando ſinè arbitro oraret,
aures, ejus, & animum adeo ſevera quædam admonitionis

vox perſtrinxit, ut plane inveteratæ vitæ conſuetudinem

excuſſerit: namque D. Virgo ei dixerat: Jacobe redde ra-
tionem filio meo. Moriturus denique S. Michalem vidit
mala ejus, ac bona opera librâ expendentem; ſed mala heu

plurimum in partem ſuam deprimebant, actúmque erat,

nisi Virgo parti alteri Roſarium prægrave appoſuiſſer, ita

ille. Addit ’Alanm, & Daurolhiius, ad hæc moribundum

reſpiraſſe, ac ſibi reſtitutum plenis, confeſſarium advocàſ-

ſe, factàque exomologeſi; rerum non ſuarum reſtitutionem

demandaſſe, exinde beato fine quieviſſe. Hinc colligere
X2 fas

164 Cursus Annui Diſcurſas V.
fas eſt, quàm potens ad opitulandum ſit MARIA, in extre-
ma etiam neceſſitate, prout annotavit S. Bernardinus ſores.
ſaprd cit. art. 2. c. 3. quantò enim, inquit ille, Mediator in-
ter peccçatores, & DEUM ad intercedendum eſt promptior,
& vehementior, & ad impetrandum dignior, & reveren-
tior, & gratioſior, tantò cæteris paribus eſt utilius ecum ha-
bere pro mediatore. Sed quæ natura comparari poterit ſup-
plicationi maternæ? adſtat enim pro nobis ſupplex à dextris
filij, verè Regina, quia ſummi Regis Mater, per genero- .
ſam conceptionem ‚quia ſummi Regis filia;, per gratioſam
adoptionem: quia ſummi Regis ſponſa, per glorioſam alſ-
ſumptionem. Adſtat inquam talis Regina pro devotè po-
ſtulantibus ad intercedendum contra indignationem Judi-
cis, ad excuſandum defectum noſtræ infirmitatis, ad ſub-
veniendum accipiens pro nobis plenè influxum divinitatis.
hbac ille. Oquàm bonum eſt hanc habere Patronam, maxi-
me in morte judiciôque ſequenti: & quàm facilè illam ha-
bere poſſumus per frequentatum Ave MARIA: per prio-
rem enim illius partem conciliamus nobis, tanquam boni
oratores, ejus benevolentiam, Hudando à gratiarum pleni-
tudine; ab aſfſiſtentia divina, quia Dominus cum illa, à præ-
eyminentia inter mulieres, quòd Virgo ſimul, & Mater; &
quidem Mater DEl, deinde verò neceſſitates noſtras profe-
rimus, ut pro nobis oret nunc & in hora mortis. Quoniam
verò ſemper in neceſſitatibus ſumus, ſi non corporalibus
ſaltem ſpiritualibus, quid mirum ſi frequenter ſi ſæpius in
die repecamus Ave MARIA. At neque ſcimus ultimum
diem, neque mortis horam, quid mirum ſi ad quemlibet
horæ ſonum dicamus: ora pro nobis peccatoribus nunc &
in hora morris: Amen. Et hæc erat cauſa, ob quam Al⸗
phonſus Rodriquetz S. J. qui delitioſum illud officium de
Immaculata Conceptione compoſuit, Virginis memoriam
habere

5

Ni.

Sapitas repetita ſalutatio perplacet lirg. 165
habere voluerit ferè perpetuam: nam præterquam quod
officium, Litanias Lauretanas pro felici morte Roſarium

unum, ſi non plura ei offetret quotidie, etiam horis ſingu-
lis Salve Regina cum Ave MARIA duodecies recitabat, id-

que tam de die, quàm de nocte: quandoquidem hanc ſn.
gularem nactus erat gratiam, ut ad cujuslibet horæ ſonum

à ſomno excitaretur. Hoc erat quòd b. Bernardinus Keali-

nus ex eadem Societate, interdiu quotidie, duodecim vel

tredecim coronas, & totidem noctu recitabat, prout de eo
teſtatur Lancicius tom. 2. C. 13. Hoc erat quod S. Ludo-

vicus Caroli Siciliæ Regis filius in ſalutanda Virgine fuerit
aſſiduus: cùm enim in vita, tum in morte ferventiſſi-
me eam verbis Angelicis ſalutabat, cauſam rogatus, re-
poſuit: morientem illa me juvabit. Et obtinuit, quod
voluit, quando inter Angelorum manus ad cælum evo-
lare eſt viſus. P. Albertus AMonachus Criſpinienſis, qui

circa annum Domini 1140. vixit, præter pfalterium:
quod recitabat, centies per diem flectebat genua, & quin-

quagies proſtrato corpore ſalutationem Angelicam dice-
bat Surius in ejus Vita tom. 2. 7. April. B. Frater Pomaus

Hliſpanus ex Catalaunia Ordinis prædicatorum, de votiſſi-

mus Virginis cultor, inter alia pietatis exercitia, quotidie

ſalutationem Angelicam millies devotè recitabat & ne in

numero exerraret cordulam mille nodis diſtinctam habe-
bat, quam in ſuprema- ægritudine e manibus nunquam
depoſuit. ità Chronicon. Ord. S. Dominici part. 1. lib. I. c.

65. F. Franciſeus de Paula adhuc puer matrem, vel patrem

allocuturus, ſemper priùs dicebat Ave MARIA, nec deſti-

tit poſtea adultus in alloquijs aliorum, & faciunt etiamnum

illius Ordinis Sedatores. Barry in anno ſancto 1 5. May Ca-
tharina Snecica S. Brigittæ filia, nullam ackionem inchoa-

bat, nec interrogata reſponſum, vel confſilium dabat, ni-

3 ſal

X

166 Cursus Annui Diſeurſas V.

ſi ſaltem tacitè ſalutationem Angelicam præmiſiſſet. Sa-
vius in cjus vitac. 16. tom. 2. B. At AKlAde Oegnies aliquan-
do intra diei & noctis ſpatium millies, & centies flectebat

genua, ac Deiparam ſalutabat. Eitriacus Cardinal. apud
Spinellum in Throno DEI. c. 35. n. 13. S. Caiharina Senenſis

cùm annum quintum circiter ætatis ageret, ſalutationem

Angelicam crębrèò Deiparæ offerebat: & divinitus edocta

per gradus paternæ doms aſcendendo, ad ſingulos flexis
genibus eandem dicebat. Spinell. lib. tit n. 15. S. Beneve-

nusa Dominicana mille quotidie Ave MAR IA dicebat: die

Sabbatho autem numerum daplicabat. Idem legitur B.
Margaretam Belæ Regis Ungariæ filiam feciſſe in pervigi-

lijs feſtorum B. Virginis, ac per totam oclavam illorum:

in præmium morientis capiti DEl Mater corornam impo-
ſuit, & per ſcalas in cæxlum deduxit. Dinrnam Marianum

28. Jan. & dpinellus c. 36. n. 1 3. Cacilia Ferrarienſis Ro-
ſarium Deiparæ manibus ſemper geſtabat: inde illi poſt
mortem manus odore roſarum fragrantes repertæ. itid. 25.
Febr. De Societate noſtra Sacerdos quidam, cùm ultimis an-
nis cæ cus eſſet ſingulis diebus triginta Roſaria B. V. abſolve-
bat, ità ut per triennium, quo vixit, triginta duo millia
Roſariorum Deiparæ obtulerit mortuus Avenione 628.
ut habet Barry in anno ſancto. 9. Octobris. Quis ambigat

huic B. Virginem in morte adſtitiſſe, qui toties petierit,
ut oret pro ſe, nunc & in hora mortis. Dubio procul fa-

vorem hunc nobis in morte optabimus, cùm illa punctum
ſit, unde pendet felix aut infelix æternitas: ideo ſatagamus
nunc, ut illum promereamur.
Expectant curæ, catenatique labores;
Mors non expectat, ſed fugitiva volat
itàque orandi otium etiam inter negoria nos oportet capeſ-
ſere. Franciſeus DaN Geziſeus ut habet Diarnum Marian.
2,.

ige
⸗
Vil
bart

FKepitas repetita ſalutatio berplacet Virg. 1 6 7

24. Febr. dum urbem quandam contra hoſtem propugna-

ret, quotidie ſub auroram B. V. coronam recitabat, nullo

belli ſtrepitu ab ea conſuetudine evocatus. §. Franciſcus
Saleſius, licet negotijs Epiſcopalibus diſtentus, quotidie Ro-
ſarium B. V. orabat cum myſterijs, tam devoteè, ut ple-
ruùmque horam unam inſumeret. Accidit aliquando, ut
die tota negotijs impeditus, corpore etiam, & capite fati-
gatus, nihilominus Roſarium arriperet. Rogat hic ille,
qui ei à Secretis epiſtolis erat, cùm jam feſſus ſit, & nox
profunda, ut ſe quieti daret, ac in craſtinum neglecta com-
penſaret, repoſuit ille: amice nunquam differenda ſunt,
quæ ſuum certum tempus poſtulant, & peragi poſſunt, li-
cêt difficulter. Barryin avno ſancto pro 9. Oltobr. Drexe-
lius in Trismegiſto lib. 2. c. 4. S. I. refert exemplum S. Caroli
Borromai, qui præter horas Breviarij & alia pietatis exerci-
tia, Roſarium nullo die intermiſit. Addit Navarram ſtu-

dijs utriuſque juris occupatiſſimum hominem qui Miſcel-

laneor: 24. de ſe fatetur, ſupra ſexaginta annos nun-
quam, id eſt nulla die Roſarium ſe prætermiſiſſe. Tum

ſfubdit de Godefrido Epiſcopo Bambergenſi, & Herbipolen-

ſi, quem nulla occupatio, nullum iter impediebat, quin
penes Breviarium & officium B. V. majus, etiam Roſarium
quotidie recitaret. Quod tam conſtanter obſervavit,
ut nodte etiam ultima Matutinum cum laudibus de B. V.
& Roſarium non intermiſerit. O quantum Diva Mater

ſibi complacuerit in horum ſuorum clientum obſequio,

tam conſtanti! quantum gratiæ tam in vita, quâàm in mor-

te illis contulerit; jam verò quantum gloriæ in cælo. Col-

ligere id licet ex eo, quod memorat Heroldus in Chronico
Ordinis S. Dominici. Monialem, quæ, cùm morbo gra-
viſſimo per ſex dies luctata, poſt mortem uni ſororum ap-
paruit, & dixit ſe libenter eoſdem dolores, vitâ reduce her⸗

168 Cursus Annui Diſcurſus vr

peſſuram, modèò fas eſſet, vel ſemel Ave MARIA recitare,

& frudum ejus orationis conſequi, quamvis tepide reci-
tatzæ, dummodo in ſtatu gratiæ recitetur. itd ibi. Igitur
perſonemus illud Ave, quo initiata eſt noſtra redemptio“:
ait D. Benaventura in ſpeculo Virgin. c. 2. & quemadmodum
David totis viribus coram Arca cxultavit, ità nos cum gau-

dio B. Virginis felicitati per Ave congratulemur. Arca

teſtamenti, inquit Richardusà S. Laurentio de laudib. virg.

lib. 12. de qua legitur 2. Reg. 6. quod David inducens eam
in Jeruſalem, ſaltabat totis viribus ante Dominum, accin-

Qus ephod lineo, vel ſtolà byſſinâ, ſicut dicitur in I. Para-

lippom. v. 27. ſaltandum enim eſt, & tripudiandum coram
B. Virgine, ſine fictione, quod notatur per hoc, quod di-

citur, quod David ſaltabat totis viribus; & hoc, accinctus
ephod lineo, & ſtolàâ byſſinàâ, quibus ſignatur munditia

carnis & ſpiritûs, ſiné qua Mater & ſllius nequeunt hono.
rari. Ludit autem ante hanc Arcam, qui attendens mag-
nalia, quæ facta ſunt in MARIA, præ gaudio congratu-

lationis, prorumpit in vocem exultationis, & ante eandem
Arcam tot Saltus facit, quot ſalatos ei flexis genibus dicit.
beæc ike. Nec curandi funt reſpectus humani frigidorum

Sodalium: ficut enim David ſannas Micholis filiæ Saulis
contempfit, ità ſpernendi qui à cultu, & obſequio

Mariano illuſionibus & aculeis abſtrahere
moliuntur.

DISCUR.

B. irgo eſt radix noſtre ſalutis, & . 169
äsl
DllSCURSIIS VI.
HD Super illa verba: Salve radix.
E flos de radice ejus aſcendit Iſaiæ I 1.

Uanquam res creatæ omnes ſuum habeant eſſe, ſeu ut B. virgo
. . . eſt radix
Philoſophi loquuntur, ſuam habeant eſſentiam: indu- goſtræ sa-
bitatum eſt nihilominus divinum eſſe, & eſſentiam eſſe Iutis, & bo-
principium, originem, & radicem omnis eſſe, atque eſſe eſ- nertum.
ſentiam ſuper omnem eſſentiam, ſubſtantiam ſuper omnem dux habe-
ſubſtantiam. Similiter, quamvis maria & flumina ſuos musin
„ habeant fontes, fontes ſuam ſcaturiginem, arbores ſuam ra-ho.
u dicem, divina tamen potentia, ſapientia & bonitas rerum
n omnium fons, ſcaturigo, & radix eſt, atque fons fontium,
n ſcaturigo ſcaturiginum, radix radicum: quoniam ut ait
A„ Apoſtolus 1. Cor. 3. v. 7. neque, qui plantat eſt aliquid,
u neque qui rigat, ſed qui incrementum dat DEUS, à quo
en ipfum agerc „vivere, moveri & eſſe creaturæ promanat.
n Sed & quamvis patres profiteamur nos habere; tam carna-
les, quàm ſpirituales, unus tamen Pater omnium DEUS
eſt, ex quo omnis paternitas in calis & in terra nominatur
Epheſ. 3. v. 15. Quod ſi igitur nihilominus, ſine morali
vitio, ſinè honoris divini præjudicio, recte dicimus filium
ſuum habere patrem, flumen ſuum fontem, fontem ſuam
ſcaturiginem, arborem, aut virguktltum fuam radicem,
quèd nimirùm intelligamus hæc omnia ità eſſe poſt DEUM.
& eum DEO, & à DEO, à quo ſuum eſſe participant; quid
eſt amabo, quod calumnientur heterodoxi, nos ortho

X doxos

170 Cursus Annui Diſcurſus VI.

doxos Virgini Deiparæ tribuere elogia & præconia quaſi

divino præjudicarent honori, ut quèòd fit, janua cœli, ſa-

lus in irmorum, refugium peccatorum, auxilium Chriſtia-
norum, vita dulcedo & ſpes noſtra: hæc enim & alia hu-

juſmodi non attribuimus illi, quaſi ex ſe, ſuaque principa-
li virtute illa haberet, aut poſſet, ſed virtute participata à
DEO, & cum DEO & Chriſto, à quo ſicut nacta eſt ſuum
eſſe, & ipſam maternitatis divinæ dignitatem, ità & poſſe,
atque excellentias & prærogativas ſingulares. Unde, ſi-
cut inficiari nolumus, nec poſſamus, DEUM & Chriſtum
bonorum omnium tam naturalium, quàm quæ naturam
excedunt, eſſe principale principium, originalem origi-

nem, radicalem radicem; ità confiteri neceſſe habemus,

quidquid laudis aut honoris eidem defertur, in DBUM
tandem derivari. Jam ergo quis ambigat, non rectè locu-

tum S. Joannem Damaſcenum dum orat. z. de dormit: Virgi-
zis illam appellavit benedictionis fontem, ac bonorum
omnium ſcaturiginem. Quis in dubium revocet non ſane

ac ſapienter pronuntiâſſe Chryſolegum ſerw. 140. Dum de

Virgine dixit, quèd ſit oriens orientis, fons fontis vivi:-

origo principij; aut Cbrzfippum homil. de Deipara „quando

eandem ſalutavit: Salve radix omninm bonorum, per

quam ſuccus ſanckitatis & gratiæ in omnes transfunditur.
Quidni ergo & nos rectè cum Eccleſia illam ſalutemus, ſal-
ve radix, ſalve porta, ex qsa munds lax eſt orta. Et quidem

ſi radicem bonorum omnium Virginem Patronam noſtram

dixerimus, non multùm aberrabimus. Etenim quidquid

4

DEUS humano generi poſt lapſum primorum parentum

boni contulit, propter ipſam, aut per ipſam, aut in ipſa, aut
eæ ipſa, id præſtitit. Quid eſt enim, quèòd cùm peccati
reos Angelos, omnes in inferni barathrum deturbârit, pæ-

nis æternis mulctandos, non item Adamum & Evam, 4
””ÿMM ecſto

B. Virgo eſt radix noſtræ ſalutis, &. 171
eeſto pariter culpæ obnoxios? cur iſtos legis ſuæ prævarica-
tores toleravit, & cum i's plures poſteros? qui ſceleribus
ſuis in gigantes excreverunt. Cur in diluvio univerſam
generis humani ſtirpem, exſtirpavit?? ſalvatis tamen in
aaarca hominibus oο, ut non periret omne genus homi-
num. Id totum feciſſe DEUM propter Virginem, atque
intuitu illius affirmat D. Bernardinus Senenſ. tem. I. ſerm.
61. a. 1. c. 7. Verba illius ſunt: Adam & Eva non ſolùm videri c-
mortis; ſed & annihilationis exterminium meruerunt, & tiam po-

l . . teſt belbar-
divina ultio, quæ perſonarum acceptionem ignorat, ſicutcus in Stel-
nec culpam Angelicam; ſic etiam nec humanam dimiſiſſet lario lib.
6 impunem. Sed propter præcipuam reverentiam, & ſingu-⸗ Parte:
lariſſimam dilectionem, quam habebat ad Virginem, praz.
ſervavit; quia eam ab æterno ſuper omnes creaturas, DEO
v non uniendas, quæ creandæ erant, exceſſivè dilexit. Pro-
pterea præſervati ſunt Protoplaſti, nec, ut merebantur,
m in nihilum ſfunt redacti. Iiâ ille. qui & ſubdis,, non tan-
1 tùm primos parentes, propter hanc nobilem creaturam
