cta Domina, & ſinè querela in hoc monaſterio ab infantia

converſata: ad hæc ſtupet illa, & dum dicta ſibi verba

ponderans, hæret, jamque abitum meditatur, adeſt in

nota effigie illius imaginis, ad quam claves depoſuerat, B.

Virgo;, & ait: en per quindecim annos abſentiæ tuæ, offi-
cium tuum ſupplevi ‚redi nunc in locum tuum, & age pæ-

nitentiam: nullus novit exceſſum tuum. O mira Regi-
næ cæli & terræ dignatio, quaſi non Mater; ſed ancilla

foret miſericordiæ exhibendæ. Quapropter non miror

5S. Antoninum p. zg. tit. 1 5. c. 20. & Albertum M. ſuper miſ

ſus c. 159. appellâſſe Virginem Matrem non miſericordem
ſed ipſam miſericordiam. Verba D. Antonini ſunt. Quod

enim dicitur in abſtracto de aliquo, maxime commenda-
tur, ut de juſto, quòd eſt ipſa juſtitia, de miſericorde, quood

eſt ipſa miſericordia. In hujus figuram legitur Eſther. 2.

quod Eſther Regina, quæz interpretatur humilis, dicta

etiam eſt Ediſſa, quæ interpretatur miſericordia. i4 iAt.
Hinc D. Banaventara in ſtemalo amoris t. 4, illam alloquens
„
„ —

ait? certe Domina cùm te aſpicio, nihil niſi miſericordiam
. cerno:

ſni
un
s
Hi
ca
Henn
tcroe
nott
uunſen
unmi

B. Virgo CMater miſericordiæ quia &'e. 34 5
cerno: pro mileris facta es Mater DEI. e. ilté. Concludo
cum doctiſſimo Idiotha in prologo de contemptat. B Virginis
(habetur tom. 10. bibliothecz magnæ Pattum) ) uabi ait:

inventà itaque Virgine MARIA invenitur omne bonum;

ipſa namque diligit diligentes ſe, imò ſibi ſervientibus ſer-
n vit. Ipſa ſuper benedicto filio ſuo irato potentiſſime re-
IH cConciliat ſervos, & amatores ſuos. Tanta quoque eſt be-
,u nignitas, quèd nulli formidandum eſt ad eam accedere,
II tantæzque miſericordiæ, quod ab ea nemo repellitur, imè

uu donis & chariſmatibus ædificat ſervos ſuos, ut ſuper bene-
dicti filij. & Spiritus ſancti digna fiant habitatio. Ipſa pre-
unt Cces & ſacrificia ſervorum ſuorum, & maximè, quæ ſibi ex-
uUI hibentur, repræſentat in conſpectu divinæ Majeſtatis, quia
P eſt advocata noſtra apud filium, ſicut filius apud Patrem:

ID imè apud Patrem & filium procurat negotia, & petitio-
,* nes noſtras: & ſæpe quos juſtitia filij poteſt damnare, Ma-
rd rris miſericordia liberat, quia theſaurus Domini eſt, & The-

z ſauraria gratiarum ipſius. bæe ille.

26 tptck iekek 5rik ir G Beh Bh ere 6* tsc⸗
DISCURSUIS V.
ſtNHE Super eadem verba: Mater migrlreordia.

NNd Suſcepimus DEUS miſericordiam tuam in medlio

leke
t ttempli tni Pfalm. 77. n. 10.
e Nr
Pls,e UVamvis ſatis ſuperque pateat ex proximè dictis B. Vir. ir. Peu: Vi⸗
G ginem eſſe Matrem miſericordiæ, cùm erga omnées miſericor-
14016,

veluti Mater, miſericordem ſe exhibeat; quoniam tamenéiæ duia
ſſe iſe 4 gedu! t mi⸗=
oggere poſſet aliquis, aliud eſſe miſericordem, aliud eſſe kticordi.

6 XX Matrem am.

346 Curzus Annui Diſcurſas V.
Matrem miſericordiæ, aliud ex miſericordia beneficia con-
ferre, aliud parere, ac gignere miſericordiam ipſam, poſſet
deſiderari aliquid, ut propriè ac perfecte titulus hic DEl-
paræ tribuatur. Verùm nec in hoc comprobando difficul-
tatem comperio: annén enim peperit filium DEl ? qui ſi-

cut omnes perfectiones eſſentiales divinitatis habet, ſic ha-

bet, & miſericordiam. Annén enim DEUs miſerator &
miſericors ut eum vocat David pſ. 5S. & 102. & 7110. G
11I. & 144. Et in quo principalem ſpei pedem figeremus,
ſi non in DEO? ego autem in miſericordia tua ſperavi in-

quit David pſal. 12. & 50. miſerere mei DEs ſecundum ma-

nam miſericordiam tuam. Denique unde ſalvati eſſemus,
cùm dicat Apoſtolus ad Titum g. v. 5. non ex operibus juſti-
tiæ, quæ facimus nos, ſed ſecundum miſericordiam ſaam ſalvos

S& Annæ filia, Gt DEI Mater, ità verum eſt, quèòd ſit mi-

ſericordiæ Mater, genuit enim illum, qui ipſa miſericor ·

dia eſt. Sic concludit §. ’Anſelmus de excell. Virg. c. 11.

dum ait: Certè DEus noſter teſte Propheta pj. 8. miſericor-

dia noſtra eſt, & tu ejuſdem Domini noſtri abſque dubio
vera Mater: ſi tu ergo DEI Mater es, ex eo revera miſeri-

cordiæ Mater & gratiæ exiſtis. c ile. Sic etiam arguit Ri-

chardus à S. Laurentio lib. 2. de laudibus Virg. dum inquit:

cùm MARIA miſericordiam genuerit, quid eſt aliud ejus

R . . . . .
uterus, puam miſericordiarum theſaurus ? Et Richardas 4

§. Eidtore c. 23. in Cani. quid mirum, ſi miſericordià affluis,
quæ ipſam miſericordiam peperiſti. itd ihe. Hoc ipſum

fuſiùs docet S. Damaſeenus orat. I. de Nativit. Virg. his ver-
bis, nam quia univerſa terra in fædiſſimam ſe provolverat
libidinem, ac Domini populus, à Domino Dro ſuo aberrave-
rat factuſque fuerat populus Domini, non populus ipſius,
& qui miſericordiam conſecutus, non miſericordlan con-
ecutus,

5

in
nl
nos fecit. Sicut igitur verum eſt, quòd MARIA Joachim hunm
une

☛ —

1
D
l,
Nicu
Guin

leni

lir,

Niiee

(elt
Unui⸗
5 gar

tim,

Celen

Amni

anl
4. 4

ian eſ

emiti

Memiun
obin

net⸗

B. Virgo Mater miſericordie quia &. 347

tn ſecutus, & qui dilectus, non dilectus; ob eam cauſam nune
¶Vir go priſcæ fornicationis ad verſaria paritur, ac DEO de-
N ſpondetur, Deique miſericordſam pParit, atque populus
DEIefficitur, qui priùs populus non erat & qui priùs miſe-
ricordiam minimè conſecutus fuerat, miſericordiam nan-
i ciſcitur. isd ile. Hinc ergo David tanti beneficij memor

confitetur pſ. 47. ſaſeepimas D Ells miſericordiam tuam in
medio templi tui; quod enim templum aliud intelligit,
quim ſacratiſſimum Virginis uterum, de quo Eccleſia canit

t
11

5 in hymno: domus pudici pectoris emplam repente ſit DEI.
o. Et quidem templum pomini animatum Virginem appellat
“M . Germanus orat. de oblat. templum pudoris J. Auguſtinus
ſerm. 17. de Nativitate., magnum Deitatis templum Chryſolog.
lerm. 144. ut alios præteream, quos recitat Spinedlus in
. IIVrono DEIc. 5. n. 38. fufficiat Auguſtinas ſorm. 2. de Aſ-

ſampt. & Anſelmus in invocatione irginis, qui templum
0 . „

„Hmiſlericordiæ appellant. Recte igitur mellifluus Bernar-
6“ mi pp g

Aas de utero Virginis prælibatum textum accipiens ait: ſu-
ſcepimus pkus miſericordiam tuam in medio templi tui:
Tüent . —

I tum quia (verba illius ſunt ſerm. 2. de aſſumpt.) in ejus utero
etl Rse

Pprus carnem ſuſcepit, recordatus miſericordiæ ſuæ; tum
nl etiam, quia pro diverſis miſerij’s ad templum virgineum
accedentes miſericordiam conſequimur. ità ille. apud D.

M Antonin. 3. part. c. g.6. I. Quantam verèò miſericordiam

I Rhic conſecuti ſimus, declarat . Antoninus part. z. tit. 1 5, c.
ni, 77. §. 4. de MARIA Virgine diſſerens: Maximum, inquit,
etiam effectum miſericordiæ nobis impendit, quia nobis
Nef⸗ miſeris, & captivis, & mendicis, dedit filium ſuum DEuM:
(captivis in pretium, familicis in viaticum, laborantibus in
Re

he præmium, infirmis in medicamentum, & cum ipſo dedit
nobis regnum cælorum, & omne bonum. 1sid ille. En quan-
ta miſericordiæ beneficia ſuſcepimus per Mariam: non
XxXx 2 enim

348 Lurcus enui Diſcurſus

enim ex operibus juſtitiæ, quæ fecimus nos, ad ſecundüm
miſericordiam ſuam ſalvos nos fecit. Et hanc miſericor-
diam Chriſtum pominum nobis MARIA peperit, vel ut
ait §. Petrus ep. I. c. 5. v. 3. Jecundum miſericordiam ſaam
magnam regeneravit nos. Quomodo igitur non Mater mi-
ſericordiæ? Mater divinæ gratiæ? Er quanquam dubiuch
eſſe nequeat miſericordem DEuM fuiſſe in veteri teſtamen-
to, attamen in utero Virginis multè benignior, & clemen-
tior eſt effectus, quia, ut ait Apoſtolus loc. cit. ad Titumc.
3. benignitas & humanitas, ſeu ut in Græco habetur amor
hominum apparuit Salvatoris noſtri DEl. Etenim ut obſer-
Vat F. hryſologus ſerm. 147. DEIIS in veteri teſtamento &S
graviùs, & citiùs puniebat, quàm nunc ſoleat in novo poſt
partum Virgineum; hinc terror divinæ Majeſtatis, ſunt
verba oratoris aurei, 'obſederat omnia, & nimius pavor a-
morem divinitatis excluſerat. iid “ At ubi Virgo DEuM

carne induit, ſimul induit illum humanitate, manſuetudi· .

ne, benignitate, & clementiâ, ut rectè miſericordiam ge-
nuiſſe dicenda ſit. Veritatem hanc exponit D. Antoninus
4. part. tit. 15. c. 2I. allata ſolis ſimilitudine: ille enim

uàam maximeée terras exurit, dum in ſi ſiguo verſatur Leonis:

at ubi ſignum Virginis ingreditur, remittit ab æſtu, ardo-
rem attemperat & lenis efficitur. Verba illius do: ſol per
Zodiacum diſcurrens in ſigno Leonis eſt ardentiſſimus, &

animalium corpora, nimio calore languida reddit, ſed in-

grediens ſi ſignum Virginis mitigatur. Ita ſol juſtitiæ DEUS
noſter in veteri teſtamento erat ut Leo rugiens, DEusultio-
num, peccatores terribiliter puniens, ut patet exemplis in.
ſacris litteris; ſed ferventiſſimo amoris calore in uterum
Virginis intrans, factus eſt totus benignus, ſuavis, & huma-
nus. hac ö. Antoninus., Idipſum eruit Richardus 4 J. Laurent.
ex Cant. I. c. ubi dilectus jam faſciculus myrthæ, jam botrus
cypri

9
Ale
Vro
rel
Pllile
luud
leg

Fin

2

ſuunn

unce

.

EN

n 1
liro

umi

.
e Dun
nii lor

R n

i ſ

atel
iri Uert

. Dõl .

B. Virgo Mater miſericordie quia Es;c. 349
dn eypri dicitur. Myrthæ enim amaritudo adverſatur botri
dqulcedini. Verùm ut ille explicat: faſciculus myrrhæ fuit
Chriſtus in veteri lege, ſed inter MARIE ubera factus eſt

, dilectus, & ſuavis, & mitis: ſicut enim in ſe ſanguis horri-
de bilis in uberibusefficitur lac, quod dulce eſt, eſt & delecta-
Cob bile ad veſcendum; ſic filius, qui in lege erat terribilis,

uon inter ubera MARI factus eſt mitis. baæc ide. Hoc prævi-
o diſſe viſus eſt David pſ. 84. ubi de Incarnatione Chriſti in
H utero Virginis agens canit: bene dixiſti Domine terram tuam,
lu quæ eſt uterus Viginalis, averiiſti captivitaiem Jacob, po-
ctt puli Ifralitici, & generis humani, ne incideret in manus
Eſau & hoſtium infernalium: mitigaſti omnem iram imnam.
Ecce quàm mitis, quàm miſericors factus eſt DEUS in ute-
iH, rO Virginis „& talem nobis genuit Virgo MARIA: O
R quàm vere Mater & Genitrix miſericordiæ. Amplius id-
ibpfum declarat S. Thomas de Villa Nova conc. 4. de Nativita-

enme.
N

ie Chriſti in Rhinocerote, qui quantæ ferocitatis ſit, patet ex
le Eco, quèòd DEUS ad Job ait c. 39. nunquid volet rhinoceros
ℳ ſervire tibi, aus morabitur ad præſepe tuum? nunquid alliga-
e bis thinocerotem ad arandum loco tuo: quaſi diceret: ferus
mlen eſt, ut domari non poſſit, aut circurari, ſicut leones aut
,3 elephanti: fortis eſt, ut vinculis nullis capi, aut detineri
H poſſit. Et talem ſe beus exhibuit populo Iſraêlitico atte-
ſne ſtante Duce populi illius. Deveteron. 32. cornua Khino-
6 cerotis cornua illius: in ipſis ventilabit gentes uſque ad termi-
i vos terræ. Nihilominus ‚quam vis tantæ eſſe fortitudinis di-
“ catur, nulla venantium virtute capiatur, teſte S. Gregorie

lib. I., moral c. 10. Si tamen Vir go puella proponitur, quæ
ent venienti ſinum aperit, in quo ille omni ferocitate depoſita,
u, caput reclinet, ab eis, à quibus capi quæritur, repente
4 velut inermis invenitur. Jam quærit §. Præſal Valentinus
Uu loc. cit. Quid ſilio DEl ſimilius? quàm filius unicornium?
n Ax 3 captus

3 0 Cursus Annui Diſcurſus V.
captus eſt, & ipſe amore Virginis „& Maje ſtatis oblitus,
carnis vinculis captus eſt. itd ille. Nec Maje ſtatis ſolùm ob-

litus, ſed etiam ferocitatis, ut ità loquar, non tonitrua vi-
brat, & fulmina, ſed manus patitur conſtringi, non terro-
rem, & minas ſpirat, ſedamorem & dulcorem. Vagit in-

fans inter arlta conditus praſepia, membra pannis involuis,

Virgo Mater alligat, & manus pedéſque & crura ſtricta cingit
faſcia. ità Eccleſia in hymno de S. Cruce ad maini. Verè ve-
r&, ſuſcepimus DEUSmiſericordiam tuam in medio tem-

pli Salomonici, mitigaſti omnem i iram tuam in ſinu Virgi⸗
nis. Verè itaque pronuntiavit Albertus AM. c. Iog. ſaper

miſſus. Ab ipſa fuit origo regni miſericordiæ, & ab ipſa eſt

poteſtas prima miſericordiæ & gratiæ itdà ille. Jam verò ſi

in rigore quæramus, quid ſecundùm rem, & nomen miſe.

ricordia ſit, comperiemus DEUM non habuiſſe veram ex
integro miſericordiam, niſi poſtquam naturam humanam

induit in Virgine: multa enim de DEO etiam aliàs dicun-
tur, quæ ei proprièe non competunt, uti jurare, pænitere
facti, obliviſci, accedere & recedere de loco in locum, au-
dire, odorari &c. Sed quoniam quoad aliquid noſtris hu-
manis actionibus aſſimilantur hæc, DEO attribuuntur, ut

ſapientibus conſtat: jurare enim propriè non poteſt, cùm
non habeat majorem ſupra ſe, quem in teſtem vocet: pæni-

tere aut obliviſci non poteſt, quia immutabilis: audire,

aut odorari non poteſt, quia nec aures, nec nares habet:
accedere, aut recedere de loco in locum non poteſt, quia

ſemper ubique præſens eſt. Sic nec miſereri poteſt pro-

priè, ut docet bivus Themas. 1. part. 47. 2 1I. art. nam ſecun⸗

dùm nomen miſericors eſt, qui miſerum cor habet, & mi-

ſericordia à cordis miſeria: ſecundùm rem autem mileri-
cordia eſt alienæ miſeriæ in noſtro corde compaſſio uti do-

cet D. Auguſtinus lib, Io, de Civit. c. 12. Unde miſereri duo
im-

„
ę
R
.

Ho
ni
I
1
Eemi
fumne
amg
(une
Gbilen

AGni
lro
i⸗ ert
iencor
i nern
ein:
ſin 1,
1 Rrn

3 die

rict

er

mlltb

mlim.

an

B. Virgo Mater miſericordiæ quia E;c. 351
importat, primò miſeriam alterius depellere, deinde depel-
lere cum compaſſione talis miſeriæ: & hoc alterum DEUS
non poteſt, quia nec pati poteſt, nec compati, aut contriſtari.
miſericors, inquit S. Thomas l. c, afficitur ex miſeria alte-
rius per triſtitiam, ac ſi eſſet propria miſeria, & ſiq opera-
tur ad depellendam miſeriam alterius, ſicut miſeriam pro-
priam; & hic eſt miſericordiæ effecdus. Triſtari autem
de miſeria alterius non competit DEO, ſed repellere miſe-
riam alterius. iid ille. Non habuit ergo DEUS plenam &

cCompletam miſericordiam, ſpectatàâ illius naturaà; at poſt-

quam cx MARIA naturam humanam aſſumpſit, ex inte-
gro illam adeptus eſt, ſicut enim potuit pati, ità & com-
pati, ac contriſtari. Unde Paalus Hebr. 2. v. 17. debuit
per omnia aſymilari fratribus, at miſericors fieret, aliôqui ex
integro miſericors non futurus. Eſto enim removeat à
nobis calamitates, & milerias, ſi non compatiatur ex toto
miſericors non eſt;, ſed ſecundùm aliquid. Quoniam ve-

rèò in natura humana aſſumpta nobis aſſimilatus eſt, hine
ait idem Apoſtolus Hebr. g. v. 15. Non habemus Pontiſßicem,
Jui non poſſt compati inſirmitatibas noſtris, tentatum per om-
nia, quo mentem reflectens Docter melliſiuns ſerm. de aquæ du=

diu. Sic ſuos animat ad miſericordiæ fiduciam. An trepi-

das ad Chriſtum accedere? frater tuus eſt, & caro tua, ten-

tatus per omnia abſque peccato, ut miſericors fieret. irà ille.
Quemadmodum ergo naturam humanam paſſibilem, &
compaſſibilem accepit à Virgine Matre; ità etiam mileri-

cordiam: unde ſicut Mater eſt talis naturæ, eſt etiam Ma-

ter divinæ miſericordiæ; hanc enim genuit, & generavit.
Hactenus dicta egregie comprobat Richardus à S. Victore
part. 2. c. 23. in Cant. Virginem noſtram alloquens: carna-
lia in te Chriſtus ubera ſuxit O MARIA, ut per te ſpiritua-
lia (nempe compaſſionis ubera) fluerent; & cùm ex te cæ-

pit

352 Cursut Annui Diſcurſas 4 V.

pit initium, ejus quoque largitas per te ſumpfſit augmen.
rum. In te ergo concrevit hæc divina miſericordia, & ex
te nobis profluxit. ità ille. Et quid aliud voluit D. Bonaven-

zara, dum eandem in ſpeculo Virg. c. ⁶. Matrem floris mi-
ſericordiæ appellavit? Daid Albertus M. ſuner miſſu; eſt e.
109. dum eam Reginam miſericordiæ probans ait: ab ipſa
fuit origo regni miſericordiæ, & ab ipſa eſt poteſtas prima
miſericordiæ & gratiæ. ità ille. M ARIA ergo eſt, quæ di-

vinæ miſericordiæ augmentum dedit, ut Deus non tantm

ſublevare hominum miſeriam poſſet, ſed & condolere: &
cùm ex ca hæc miſericordia ſit nata in Chriſto, jure meritè

Mater miſericordiæ appelletur, ſicut Mater Chriſti appella-

tur. Atque hinc facilè patet, quam ob cauſam filius olei

nuncupetur Chriſtus ab aia. c. 5. v. I. cùm enim oleum

miſericordiæ ſit ſymbolum, filius olei idem erit, ac filius
miſericordiæ à Matre miſericordiæ generatus. Qua etiam
ex cauſa ubi Evangeliſta dixiſſet, de qua natus eſt JESUS,
mox addidit: qui vocatur Chriſtus. Quid enim Chriſtus

ſignificat niſi unctum ut advertit Salmeron iom. 3. tradt. 9.

unctum nimirum à MARIA oleo miſericordiæ, ut de eo di-

ci poſſet illud Cans. 1. v. 2. oleum effaſam nomen taum. Et

hanc miſericordiam in votis habuit David, quando orabat
pſ. 5o. amplins lava me Domine ab iniquitate mea: jam ora-

verat: miſerere mei D Ellsſecundum magnam miſericordiam

inam & rectè, quia ut ait D. Bernardus de triplici miſericor-
dia & quadruplici miſeria: magnus peccator magnàâ miſeri-
cordiâ opus habet. Jam etiam oraverat; & ſecundum mal-
zitudinem miſerationum tuarum dele iniquitatem meam; quia

multa peccata multitudinem miſerationum exigunt: in uno

autem Davidis peccato, multa erant peccata, adaulterij
chim comes erat fraus, Uriæ ebrietas, proditio, homici-
dium, tum Uriæ, tum aliorum cum eo occiſorum, & ra-
. pinas

in,
kſeti
6f.
nes
a,
pbeti
Ueroor
Auhn
ncon
uniatbe
lgnide
i
rr Mar,
lim
ntiz
Percol
d 1
e,eb
. ntehle
ln len
unnn
pem:
5 InnNN
eulttirg
eoſee
“ liment
int
ulſetie
uncn

9

nre
le
ven

re

D
tafe

u,

DAn
Pher!
teui
lt
inen

rl

en

A

thtei

,Muni
d
41 e
No

4let

um

B. Virgo Mater miſericordia quia &c. 35¾
pina. Vt quid ergo ampliäls petit mundari & lavari Znén-
ne veriſffimum eſt, quod ait D. Bonaventura in Pharetra c,
1. & 5. tam magna, & multa miſericordia DEl eſt, ut ad
omnes peccatores, & ad omnia peccata ſe extendat. ità ille.
D. Athanaſius in cit., pſalmum ait: ampliùs lava me, inquit
propheta: quid eſt hoc amplius ? ampliorem illam dicit
miſericordiam, quæ in utero ſemper Virginis MARIE ſuüm-

plſit augmentum. ità ile. Nimirum ſum pſit augmentum,

quoad compaſſt onem, quòd DEUS jam compati poſſit in-

firmitatibus, & miſerijs noſtris, quod antè non poterat.
Et ſiquidem hoc habet ex utero Virginis, ut dicere queat
illud Jsbi à1. ab infantia mea crevit mecum miſeratio, & de

stero Matris meæ egreſſa eſt metum. Quis inficiari poterit

Mariam Matrem eſſe miſericordiæ. Bellè igitur S. Bona-

ventura in ſpec. Virg. c. §., animadvertit MXRIAM figuratam
eſſe per columbam quæ virentis olivæ ramum ceſſante di-
luvio ad arcam Noë detulit. Geneſ. 6. ex quo intellexit
Noë, verba ſunt D. Ambroſiji de Noë & arca c. 9. miſeri-
cordiæ inſigna divinæ quòd diluvium removiſſet, quæ
frudtum demonſtraret, cui non potuiſſent nocere diluvia.
id Ambroſius. Porrò Doctoris Seraphici verba ſunt hæc ad
Virginem: Tu es illa fideliſſima columba Noë, quæ inter

ſummum Noëé, & mundum diluvio ſpirituali ſubmerſum

mediatrix fideliſſima extitiſti. Corvus infidelis, colum-.
ba verò fidelis fuit: ſic & Eva infidelis, fidelis verò MA-
RIA inventa eſt. Eva infideliſſima, Mediatrix berditionis:
MARIA verò fideliſſima Mediatrix ſalutis fuit. ità Bona-
ventura. Et verò Eva mundo juſtitiam vindicativam, Ma-

ria miſericordiam protulit. Unde Mariam olivam fructi-

feram vocat Damalcenas or. 1. de Nativ. Virg. & S. Germa-

nus Conſtantinop. ſerm. in Nativit. Lirg. quia protulit ra-
mum olivæ, & miſericordiæ Chriſtum. Sioliva, inquit

Vy Ernt-

Per Mari-=
am ad vi-=
tam ſpiri⸗
rualem re
ger nerati
Lumus,

354 Curzus Annui Diſeursus VI.

grnefus Pragenhi, in Marialic. 5o. eſt Mater olei, B. Virgo
eſt proprie Mater gratiæ & miſericordiæ. 1tà coneludit ille

& ego.

2 6) E e is , d t i Pi get, PA e , Ptk

DISCIRSUS VI.

Ad illud verbum vita.

Oi me invenerit inveniet vit tam, ES& hauxiet .

ADA
latem à Domino proverb. 8.

( Vemadmodum homo ex duplici ſubſtantia eſt com.

Poſitus, ex corporali, & ſpirituali, ex corpore & ani⸗

ma; 1t4 ctiann duplie em incurrere poteſt mnortem, corpo-
ralem nimirüm, & ſpiritualem: dum enim anima ſepara-

tur à corpore, mors eſt corporalis: dum vero anima ſepa⸗

Fatur à DEO Per peccatum g grave, mors eſt Spirituaſis: O&

ideo peccatum tale, letk teruim S mortale appellatur,
quod lethum ſeu mortem inferat animæ : nam ſicut dum
anima recedit à corpore, moritur corpus, & ceſſant omnes
motus, & Operationes corporis vitales naturales: ità dum

quis peccat gravitéer, recedit ab anima gratia DEI., quz
eit vita ſupernatur alis animz (gratia enim, ut ait poſtolus

Rom. 6G. W. 23. vila æterna) & deſinunt omnes operationes
ſuperhaturales; nullum Juip pe opus, eſto bona intemio-

ne factum eſt meritorium vitæ æternæ, quod in ſtatu pecca-
ti mortalis, & ſine gratia DEI peragitur. Et hinc facilior

redditur inte Ilectus verborum illorum „ quæ DEuS 2d Ada-
mum in paradiſo edixerat Cegeſ. z. V. 17. é6X omni gee
zaradiſs cumede: de l ligno autem ſttent:. *honi & mali nè co-

medas, in quocunque enim die comederis ex to, morie morie-
ris,

nn
Ino
ral
(hiru
lge
, nor
Verl,

lirn

ſen 4
uohit
llan ee
1 langt

Iiye
4 arl

n
imin
llm

re ni
hore
ait
. leh⸗
. 7,
Ait
Konor
gng

nege
ttunts

6
6 iu e

tule

Per AMarians ad vitam Siritahemt &. c. 355

1 ris. Et verò ſive curioſitate ſciendi, ſive in gratiam conju-
EBgas, ne abnuendo disgaſtum mulierculæ crearet; comedit,
& mortuus tamen non eſt; ità quidem; ſi de morte cor-
porali mandatum DEI accipiatur, ſed præterquam, quòd

debitum mortis corporeæ incurrendi contraxerit, in illa
die, quàâ comedit, imò jllo momento quo in eſum conſen-
ſit „Morte Spirituali mortuus eſt, mortuus eſt DEo, mortu-

us cælo, inde ſe vidit nudum, quod prius non viderat, id eſt
ſpoliatum gratiâ, & cæleſtium donorum habitu, ac veſti-
maento. Quod verò deplorandum eſt, non ſolùm ſe ſe hoc
mnnvolvit fato, ſed nos omnes ejus poſteros: omnes enim iæ
Adans peccaverunt Rom. 5. V. I2. quoniam omnium volun-
tas, tanquam membrorum in caput erat transfuſa à Domi-
noO univerſ; unde dum ſpirituali vita privatum eſt caput,
membra quoque vità deſtitui erat neceſſe. Quanquam
veròligno vitæ, cujus eſu mortem corporalem arcere Po-
tuiffemus, unà cum paradiſo privati ſimus; Providit ni⸗
hilominus univerſis miſericors Deus lignum vitz, quo
non ſolùm mortem ſpiritualem, ſed etiam corporalem de-
pellere valeamus, Eſt illud filius Pei factus homo in cru-
cis arbore pendens: ibi enim peccatum generis humani
expiavit, ibi mortem moriendo deſtruxit & vitam reſur-
gendo reparavit. Vnde de ſapientia incarnata dicitur
prov. 3. v. 1 8. lignum vitæ eſt his, (qui (per brachia ſidei
& Charitatis) apprehenderint eam. Quanquam verò vi-
tam corporis ſolùm dederit nobis in ſpe, in reſurrectione
nimirum glorioſa ad finem mundi conſequendam, tamen
vitam animæ contulit in re, dum gratiam ſuam omnibus
nobis e Sacratiſſimis vulneribus promanantem propinat, ut
W fiat in nobis fons 44* ſalientis in vitam aternam Joan. 4. v.
14. binz Joannis Io, v. 10. ait, égo veni ut vitam habeant,
r abundantihs habeant, ut habeant hic per gratiam, in
% S X7 2 cælO

356 Cursus Annui Diſcurſus VlI
cælo verò per gloriam, ctiam corporis redivivi. Quam-
vVis autem principaliter, ac primariò, Chriſtus vita noſtra
ſit, tamen ſecundariò, ac poſt Chriſt um etiam Vir goparens,
vita noſtra rectè poteſt appellari eſt enim genitrix vitæ, dum
viram nobis peperit in Chriſto filiouo: qui namnq; eſt cauſa

des dihanaſius in Evangelium dess Deipara & Theophaneshym-
noin annunt eam Matrem vita appellârunt. S. Germanus de
Virgin. hæc eſt illa, inquié, per quam omnes renaſcimur.
ità ille. Vnde ſicut filij Prophetarum 4. Reg. 4. v. 40. cùm
amaras herbas deguſtantes arbitrarentur venenatas: Mors
in olla, ajebat corum unus, mors in olla: cauſam mortis

per metonomiam pro effectu ponendo: ſic Deiparam vitam

noſtram appellamus, quòd cauſa ſit vitæ, & genuerit vi-
tam nobis. Hinc illam mheſaurum vitæ immarceſcibilem
appellat Ch'pippus de §. Deipara. Armarium vitæ 5. Heßy-
chius homil. 2. de S. M ARIA: fonten: vitæ, idem ibidem.
Lignum vitæ S. Ephrem de Laad SS. DEl Genur. Hæc, in=
quit Gregerius Neo- Cæſarienſis ſerm. 2. in annani. ſemper

vigens immortalitati paradiſus, in qua lignum vitæ plan-

tatum, cunctis immortalitatis fructus ſuppeditat. Brexvi⸗
ter D. Ambroſ. epiſt. 82. Virgo peperit mundi ſalutem, Vir-
go peperit vitam univerſorum. Vbi obſervat Dionyſ. Car-
thuſ lih. z. de laudibus Virg. non vivam, ſed vitam appella-
vit, un Conſtaret MARIAM, & ſibi & nobis vivendi cau-
ſan eſſe; vita enim eſt formæ vocabulum, & quidquid
vivit;, per viram vivit ità ille. Et verò ſic Eva, mortis no-
ſtæ cauſa compellatur à SS. Patribus, quæ Adamum in pec=
catum induxit quidni MARIA cauſa vitæ, quæ amplius

in vitam noſtram influxit, generando, & educando nobis
Chriſtuam. Eva, inquit S§. Epiph lib. 3. hareſi 75. mortis
cauſa facta eſt hominibus, per ipſam enim mors ingrelſſa eſt 4

in

,

Um
ie
dint
Nde

cortc

cauſæ eſt etiam cauſa cauſat:, ut loquuntur Philoſophi. Exin- aet

ſerkat
veone

6

, P

lan,
he
Aueri
Prgam
AAn
Uunfu

aiti

1 Onen

ier

Ummmin
Umn U
ul be
lu bide
a de
Uet 3
l E
IUiyen

Ahiri
int l.
ſhiu

Per Mariam adwvitam ſpiritalem Ec. 357

un in mundum; MARIA verò cauſa vitæ, per quam nobis ge-
n nita eſt vita: & per hanc filius DEl advenit in mundum, & ſ
A ubi abundavit peccatum ibi ſuperabundavit & gratia; Wl
unde meors illata eſt, illinc proceſflit & vita, ur vita pro
da morte fieret: & qui per mulierem nobis vita factus eſt,

d mortem ex muliere inducdtam excluderet. Gac ille. Simi-
H Iiter fatur D. Hierongmus. epiſt. 2 2, poſtquam, inquit, Vir-
d go concepit in utero, & peperi thobis puerum, DEUMfor-
n rem, patrem futuriſæculi, ſoluta ma le dictio eſt; mors per
6G Bvam, vita per Mariam. Et S§. Maximes Zaurin,. bomil.
:E 8. de Chriſt: Nativitate. Parturit fæmina ſalutem mundi, ut
WH qu exierat fomes iniquitatis, fieret miniſtra Juſtitiæ, &
nd per quam mors ſibi in hunc mundum, aditum patefecit; per
Nemi eam ad nos vita haberet ingreſſum ztà zde. Nec aliter D.
cihk MAuaguſtinus ſerm. z2. de Annans. Eva damnavit, MaRIA
, fſalvavit: illa occidendo obfuit, iſta vivificando profuit.
. IIIa omnes carnaliter progeneravit in mundum. iſta ſpiri-
r tualiter regeneravit in cælum: illa gratiam perdidit, iſta
„W⅓ Sratiam invenit: illa viro ſuo occaſio fuit perditionis. Hæo
u verd, id eſt Chriſto adjutorium redemptionis. ita alle. Ni-
M mirum ut Adam habuit Evam in Adjutorium ſimile ſibi
enA quoad generationem fliorum carnalem:; itaà voluit DEI
G Klius habere Mariam quoad generarionem filiorum Ipiritua-
lem. Iſta nova Eva, inquit . Athanaſeus in Evang. de Jan.
d Qdiſima Deipara, Mater vitæ appellatur, variegatâque per-

—

manet ad primitias vitæz immortalis omnium viventium
onitt iid de. Et mirum quidem viſum eſt nonnullis Bvam Ma-
nif trem viventium eſſe appellatam, cùm Mater potiùs morien-
tium nuncupanda eſſet Mirabile inquit Ruperius lib. 3.

nhon de Trinit. c. 26. quòd ubi mortis corporeæ ſententiam fere-
11 bat, ibi uxorem Evam ſuam ‚id eſt vitam appellavit. Quid
8 inſanius? quam in illo talis cauſæ judicio illam nuncupa-
o vy

Vide Bre-
Viar. Rom.
13. Sept.

.

358 Curtus Annui Diſeurſas

re Evam , id eſt, vitam, quæ nec ſaltem ee⸗ vitam,
& dicere Mattcm viventium eam, quæ poteſt Mater cun-

eet

o
Gorum morientium. ſee ille. Verùm D. Epiphanius hareſß Ni
75. agnoſcit hic myſterium: exiſtimat enim Evam per ænig- A⸗

ma, ſeu typum & figuram, Matrem viventium dictam eſſe,
quòcin ea figurata fuerit Maria. Beata Mater DEI Maria,
inquit ille, per Evam ſignificatur, quæ per ænigma accepit,
ut Mater vi ventium vocetur. ita ie. Quod igitur Eva fuit
in figura, hoc Maria eſt in veritate, in ea enim, ut loquitur
S§. Petrus Cbryſologus ſerm. 140. facta eſt vere Mater viven. een
tium per gratiam, quæ Mater ante extitit morientium per r

naturam. Hinc B. Amedeus homil. 7. de B. Virg. ſicut in Eva R*
omnes moriuntur, ità etiam in Maria omnes vivificantur. *
Unde rectè ab Andrea Cretenfi orat. de dormit,. dicitur vitæz ſemne
ſuppeditatrix & vita viventium, & cauſa vitæ, ut enim ait KWM
Guilielmus Abbhas in illud Cant. g. emiſſiones tuæ paradifus 1
malorum punicorum: in uno Salvatore JESU, plurimos lati
MARIA peperit ad ſalutem: pariendo vitam, multos pepe: H
rit ad vitam: eo ipſo Jquòd Mater eſt capitis, mmulofum inn
membrorum Mater eſt, zid ille. Quis igitur non videat Ma- “ n
riam Matrem eſſe viventium, quis non advertat eſſe Vitam, e
quæ & Chriſtum genuit vitam, & in Chriſto nos om gang
generavit ad vitam. admurandam! exclamat S. Bernar- aunt
dus homil. 2. ſuper miſſus eſt. & omni honore digniſſimam iaent
Virginem! fæminam ſingulariter venerandam! ſuperom- ena⸗
nes fæminas admirabilem: parentum reparatricem; poſte- N
rorum vivificatricem. ità ile. nam ut inquit Augauſtinus lib. 189
3. de ſymbolo ad catechum: c. é per fæminam mors, per fæ- rn
minam vita; per Evam interitus, per Mariam ſalus: illa “l
corrupta ſccuta eſt ſeductorem; hæc integra peperit ſalva- er⸗ ſe
torem. Illa poculum à ſerpente propinatum libenter accepit,

& viro tradidit, ex quo ſimul mereretur occidi; hæo gratia

cæz= u

„A᷑

Per Mariam ad vitam ſpiritualem ééc. 350

Ckxleſti deſuper infus4, vitam protaulit, per quam caro mor-
tua poſiit reſuſeitari ita ile. Salve igitur Regina: Salve Ma-
ter milericordiæ! ſalve vita. Quodſi verò ad mentem M. .
tn Auguſtini ſuprà allegati etiam Chriſto fuit adjutorium re-
Jemptonis Maria; multo amplias aſſerendum erit, eſſe
u vitam, cum ad noſtram cooperata ſit vitam , & ſalutem.
Verm quo pactò, inquies cooperata eſt? hoc pacto, ut

H opus redemprtionis noſtræ, Chriſtus nec cquſummare, nec
H inchoare voluerit ſine Maria. Etenim dum carnem aſſu-
e mere voluit de Virgine, non id fecit, uti poterat ſine illius
in (citu, ſine conſenſu; miſit legatum Angelam, qui ei ne-
Urnt gotium hoc proponeret, qui ex ratione omhipotentiæ per-
e fuaderet, poſſe concipere & parere & tamen Virginem
IH permanere: nec prius inçarnatus eſt, quàm ejus aſſenſum
em haberet: ecce ancilla Domini fiat mihi ſecundum verbum tu-
zm. Tunc enim ad ejus fiat, verbum caro factam eſt, & ha-
NIn. Ditavit in Virgine, ut communiter docent 8S8. Patres. Hoc
I poſt alios tradit Guilielmus Abhas in Cant. g. Hiſce: DEUS Vide Spi-
Nn mirtit Angelum ſuum Gabrielem ad beatam Virginem, ut nellum e.
n ei myſterium Incarnationis & Redemptionis panderet, at. 17. n. 6.
GeE que ejus conſenſum flagitaret: nolebat enim Omnipotens*?:
G. carnem ſumere ex ipſa, non dante ipſa, ſicut ſumpſerat ex
“ dormiente, & non dante Adamo, unde formavit EFram:
gl⸗ & ideo propter B. Virginis conſenſum dulciſſimum dicitu r:
luſe Jfavus diſtillans labia ejus. hat Gailielmas: de manu fæminæ
inquit S. Bernardus homil. z. ſaper miſſas N. pendet & no-
G ſtra omnium ſalus, & innocentiæ reſtitutio, &£ de hoſte vi-⸗
o Koria ied iWe. unde tanquam illa mulier fortis proverb. 31.
ale. V. 13. operata eſt conſilio manuum varum. OQnid verô,
eil dum in monte Calvariæ, an idipſum fecit ſine Maria ?* at

legimus Joann 1o. ſtetiſſe illam juxta crucem. dum in
cruce, ſe hoſtiam æterno Patri pro peccatis immolaret,

eld
u.

Vide P.,
Reichen-
berger
vindicias
Marianas
animad,
2 40

360 Cursus Annui Diſeurſas VI.
an ergo neceſſe fuit, ut & ipſa de ſue aliquid adderet ad
mundi redemptionem? at ſcimus nos emnem ſaßictentiam

habere ex DEO in Chriſto z. Cor. 3. v. 5. Scimus merita Chri-

ſti valoris eſſe infinitt, & copioſam apud eum eſſe redem-
prionem pſ. 129. Verùm, ficut ex fuperabundanti chari-

tate in nos homiges plùs eſt paſſlus Chriſtus, quaâm fuerit
neceſſe, (quod enim potuit ſanguinis guttâ, fecit undà)
fie ex fuperabundanti charitate in Matrem, merita Matris

aſſumpſit in ſua, & illa fuis univit, ut ex ipſa valorem, &
pretium acciperent, paſſioni illius conjuncta. Itâà enim

congruebat, ut ſicut ainicus amicum ex affluentia amoris,
maritus uxorem, filius Matrem in bonorum, & honorum

ſuorum communionem adtſciſcit, ſic & filius DEl ſuæ fa-

ceret Matri ſuper alias creaturas dilectæ. Unde Vionpßus
Carthukanus in Cant. 7. a. 24½. ait: Virge compaſſione

ræcordiali ſuma, in frli' ſui paſſione meruit, & obtinuit no-
bis pauperculis, & puſillis, fructuur, virtutem & meritum

paſſionis lij fui. ità ile. Hinc Arnoldus Carnoi. Iract. 6. de

verbis Domini in cruce ait: cooperatur plurimùm ſecundùm
modum ſuum ad propitiandum DEUS, cùm tam propria
quàm Matris vota Chriſti Charitas proferret ad Patrem:
cùm quod Mater peteret, filius approbaret, & Pater dona-

ret. ità ile. Uleriorem rationem ſuperaddit 5. Bernardus ſir.
Vaonam magnum. Congruum;: inquit erat, ut reparationi

noſtræ adeſſet ſexus ut que, cujus corruptioni neuter de-
fuiſſet. Et Tertullianus lib. de carne Chriſti ait, æquum fuiſ⸗
ſe ut quod per ejuſmodi ſexum abierat in per ditionem, per
eundem redigeretur in ſautem. Nec obſtat dictis, quod
ait Salvaror apud Iſaiam c. 6 3. tercular calcavi ſolus, & de

genzibus non eſt vir mecum: quia ut in hune locum ait An-

gelicus Doctor: dicit ſignanter vir propter beatam Virgi-
nem, in qua fides nunquam defeeit. Ex Richardas à J. Lau-
rentio:

lin
an

Umit

leluc

ſienel
aert
Imtuo
it

la,
ete.

lhnmuot

iun

er.

E

Pern

ihmnt
Nun

len
Alnſ

n. ler
40 .

ils)l

õ

Per Mariam ad vitam ſpiritualem éor. 369
Irentio: quid eſt, quòd Dominus dicit per Iſaiam: torcular
cCalcavi ſolus, & de gentibus non eſt vir mecum: verum eſt
Domine, quòd non eſt vir tecum; ſed una mulier adſtat ti- „
r. bi crucifixo, quæ quascunque plagas, quæcunque vulnera,
