RIAM Civitatem ſuam futuram. Ità exponit locum hunc

D. Vincentius Ferrerius ſerm. 1. de Nativit. Virg. fluminis im-

petus, quia totum flumen divinarum gratiarum effuſum
eſt ſuper eam: in ſanctificatione aliorum Sanctorum in-
funditur una gutta gratiæ divinæ, at in Virgine MARIA
fluminis impetus. In eundem ſenſum loquitur Petrus Ab-
bas Cellens: lib. de panib. c. 1 2. Simul in ca collecta gratiæ
plenitudo, quia ab exordio ſuæ conceptionis, aſperſione
Spirits S. totâ Deitatis gratiâ eſt perfuſa, Similiter S. Laa-
rentins Juſtinianus ſerm, de Nativit. Virg. ſimiliter alij: jam
verô

136 Cursus Annui Diſcurſas

verò ſi plenitudinem gratiæ ſuper omnes HW jam ha-

buit in utero: ſi etiam plenum rationis uſum jam habuit in
utero, ut communiter jam tenetur, ſi etiam ſomno ab eli-
ciendis virtutum actibus non fuit præpedita ut etiam ple-
siquejam pro vero habent, ſi etiam ex tota virtute fibi da-

ta, operata eſt indeſinenter, impellente eam ad id divina

charitate, quantos illa non meritorum & gratiarum cumu-
los, imò montes congregavit? ut facilè Sanctos omnes tam
homines quàm Angelos tranſcenderet? Si fundamenta ejus
in montibus ſanciss prout pſal. 56. de illa dicitur annon cul-
men ejus montes omnes, Sanctos omnes excedet, ut ſit
mons in vertice montium ità ſentiente Divo Gregerio Poni-

Fice in lib. 1. Reg. c. 1. dum ait: annon mons ſublimis MA-

RIA, quæ meritorum verticem, ſupra omnes Angelorum
choros, usque ad ſolium Deitatis erexit? mons quippe fuit
invertice montium, quia altitudo MARIA ſupra omnes
Sanctos refulſit. Sic ille Hailgrinus Card. in idla cant. . ver-

ba: & erunt ubera tua, ſicut botri vinecæ, exiſtimat Virgi-

nem Matrem plus meruiſſe, præbendo lac ſlio DEI, quàm
Martyres fundendo ſanquinem. Verba illius ſunt: ubera
botris aſſimilata ſunt, in quo mirabilis prærogativa meren-

di monſtratur in Virgine, quæ non minùs meruit funden-

do lac de uberibus fuis ad filij nutrimentum, quàm Mar-
tyres, qui per! botros figurantur, meruerunt fundendo
ſanguinem ſuum in Martyrio ſuo; omnium enim operum
merces ſecundûm radicem charitatis. zta ille. D. Bernar-
dinus Senenſ. tom. I. ſerm. GI. d. I. c. 3. & tom. 2. lerm. 51.
4. 3. C. F. à fleverat B. Virginem, duando conſenſit in conce-
ptionem filij, plus tunc meruiſſe, quàm omnes creaturas,
tam Angelos, quàm homines in cunctis actibus ſuis. Mi-
randa ſunt quæ de meritorum gradibus affert doctiſſimus
sar ts om. 2. i 3 Part, diſpat, 18. ſect. 2. & ο orlius
La⸗

HMaria Regina Qlorum, id et &. 137
4 Lapide inc. I. Lacæ. Poſtquam enim probâſſet MARIAM
ab inftanti Conceptionis ſuæ non tantùm plenam gratià fuil-
ſe ſuper omnes Sanctos, ſed etiam perfectum rationis uſum
habuiſſe, indeſinenter omni momento, etiam dum dormi-
ret, meruiſſe, ex intenſiſſima charitate virtutum actus con-
tinuò elicuiſſe, affirmat, quòd primo inſtanti ſuæ Conce-

ptionis amans laudansque intenſiſſime DEUM, ſuperarit

amorem, & conſequenter meritum ſupremi Angeli; ſe-
cundo operationis, & amoris inſtanti, ex gratiæ de novo
acceptæ augmento, quod primo actu meruerat, gradus
amoris & conſequenter meriti duplicârit. Tertiò quadru-
plicàrit , quarto octuplicârit, & ità conſequenter per ſin-
gula momentauſque ad annum 63. vel ut alij volunt 72.
vitæ & ætatis, quò è vivis exceſſit. Quis hic numeret, aut
cogitatione concipiat meritorum & gratiarum immenſita-
tem? quid ampliùs dicere poſſum 6 Domina? verba ſunt
D. Anſelmi de Excellent. Virg. c. . immenſitatem quippe
gratiæ & gloriæ, & felicitatis tuæ conſiderare incipienti,
& ſenſus deficit, & lingua fatiſcit. irà ile. Sicut filius MA-
RIE, inquit ”. Beruardinns Jenenſ. tem. 3. ſerm. 11. a. 3. 6.

1. eſt Sanctus Sanctorum; ità conſtat, quòd Mater, quæ
ipſum portavit, eſt Sancta Sanctarum; in qua illi pretio-

ſus theſaurus, tabernaculum DEI, thronus DEl, itd ille.
Plena igitur eſt ſuper omnes Sanctos, ſuperplena gratijs, &
meritis cælum ingreſſa eſt, velut olim Regina Sabæ in Je-
ruſalem: ſicut enim ad eum uſque diem non ſunt eò allata
plura aromata pretioſa, ità uſque ad B. Virginis in cælum

ingreſſum non ſunt allata plura merita, & gratiæ à puro ho-

mine. Hinc ſtupor ille Angelorum Cani. 32. Qua eſt iſta

jJua deſcendit de deſerio ſieut virgula fami, ex aromatibus
myrrha & ihuris, & univerſi pulveris yigmentari. Hail-
rinm Card, in hunc loc. ſiaut virgula fumi, quia fumus

agi⸗

13 8 Cursus Annui Diſeurſas II.

agilis ex calore ignis naſcitur, & in ſublime evectus, hu-
mano ſe ſe ſubtrahit aſpectui. Hiero. ſerm. de aſſumpt. Bene

quaſi virgula fumi, quia gracilis & delicata, quia divinis ex-

tenuata diſciplinis, & concremata intus in holocauſtum,
incendio pij amoris, & deſiderio charitatis. FPetras Damia-

ni ſerm. de aſſumpt. Pulvis pigmentarius in Virgine projedus
eſt univerſus, quando in ea virtutum conventus reveren-
dum ſibi thalamum conſecravit: etſi cæteris per partes ſpi .
ritus adfuit, MARIÆ tamen tota plenitudo gratiæ perve-

nit itd ille. Huic conforme eſt illud: multæ filiæ congrega-

erant divitias, tu ſupergreſſa es uni verſas, Prov. 3I. Si

ſilias iſtas, inquit S. Bonav. in Spec. Firg. c. 2. intelligamus ani-
mas Sanctas vel intelligentias Angelicas ‚hnunquid non ſu-

pergreſſa eſt (MARIA) divitias omnium; cùm ipla ſit pri.
mitiva Virginum, ſpeculum Confeſſorum, Roſa Marty-
rum, Regiſtrum Apoſtolorum, Oraculum Prophetarum,

flia Patriarcharum, Regina Angelorum, quid enim de
divitijs omnium horum ei defuit? Hieron. enim ait: MA

RIAM ſi diligentiùs aſpicias, nihil virtutis eſt, nihil ſpecio-

ſitatis, nihil candoris & gloriæ, quòd in ea non reſplendeat.

hac Bonav. Annon ergo jure merito Cælorum ſit Regina,

quæ Sanctos omnes excedit in meritis & gratij’s. Sicut eſt

ineffabile, quod percepit (quoad gratias & dona) ſicut &
incomparabile, quod geſſit (quoad opera & merita ) ità

& incomprehenſibile præmium gloriæ, quod meruit, in-
g

quit S. Idephonſus ſerm. 2. de aſſumpt. AMeritv igitur ſtat

tanquam Regina à dextris in veſtitu dcaurato gloriæx, &
præcellentiæ, quia circumdata varictate virtutum & me-

ritorum tanta, ut quæ habuerunt omnes Sancti ſimul ſum-

pti, ipſa Sola poſſideat. Hæc fæmina inquit S. Jaan. Da-
maſcenus orat. I. de Nativit. Summo Regi DEO, tanquam

Fimbri’s aureis circumamictam virtutum elegantiam, offert

—2„

— —— ———

Maria Regina Celorum, id ſ & 139

Sp diritus S§. grati coronatam, cujus gloria ab intus pfſ. 44.
ira uge. Sedens à dextris DEl, verba ſunt Petri Damiani
ſerm. de aſſampt. virtutum in veſtitu deaurato in corpore
ſemper immaculato, circumdata varietate, virtutum mul-

tiplicitate diſtincta itd ille. Memorant Sacrarum litterarum

monumenta Aſſverum, delectas ex omnibus provincijs
Virgines ſpecioſiſſimas ad ſe congregâſſe, & illam ſibi in
Reginam thori, regnique conſortem aſſumpfſiſſe, quæ in-
ter pulchras eſſet pulcherrima. Hæc erat Eſther Hebræa,
formoſa valde, ut ait ſacer textus Eſthen c. 2. v. 1 5. & incre-
dibli pulchritadine omnium oculis kratioſa & amabilis vide-
batur. Et adamavit eam Rex, plus, qudm omnes malieres .
bahbaitque gratiam &- miſericordiam coram es, ſaper omnes

malieres, & poſuit diadema regni in capite ejus, & fecit eam

vegnare. Non aliter DEIIS inter tot ſpecioſas clectorum
animas, & præcellentes Angelorum formas, unam ſibi
legit, gratijs, & meritis pulcherrimam, quam Talorddn
faceret Reginam. Hinco Cant, 6. v. . una eſt columba mea
perfecta mea; viderunt eam flliæ Sion, & beatiſimam pradi-
cavernnt eam. Unde Raupertus lib. 3. in Cant. c. 4. Coro-
naberis 6 Virgo, ut in cæ lis Regina Sanctorum, & in terris
Regina ſis Regnorum; itd ile. Coronata eſt enim inquit
Richardus àS. Laarent. lib. 6., de laudibus Virg. in ſua afſum-
ptione, ſicut ei promilerat filius Cant. 4. Veni de Libano,
veni coronaberis. Ideo defignata eſt per Eſther, quam
Rex Aflverus ac Ccepit in uxorem, & voluit eſſe Reginam
& poſuit diadema in capite ejus, & coronam virtutum in
gratix adimpletione, & coronam gloriæ in aſſum-
ptione. hee ike.

S2 PDPlsCIR-

Vex Ave

explicatur
cum appli

catione a
nem.

140 Cursus Annui Diſcurſus Ir.—

) Se teſ r Ar Er e Ae Ar ei ie d A ß (.

DISCURSUS III
Super illud: Ave Domina & c.
Ave gratià plena. Luc. I. v. 26. ””
Taerd nobis non diceret Feſtus Grammaticus de Ver-

pateret tamen luculentè ex SS. Patribus, qui Ave interpre-

tati ſunt in hac ipſa ſignificatione: ut ſicut olim Raphael

Tobiam Seniorem ſalutans dixit gaudiaum tibi ſit ſemper Zob.
5. 11. idem ipſum dicere voluerit Angelus Gabriel MA-

RI, dum dixit Ave. Unde Baſilins Seleunciens: de humana

Chriſti generatione: tunc, inquit, miſſus ad Virginem eſt
Gabriel, qui ei divinæ voluntatis arcanum aperiret his fau-

ſtiſſimis verbis uſus: Ave gratiâ plena. Contraria eſt hæc
oratio illis vocibus, quas prima mulier audivit; tunc enim
illa doloribus, propter peccatum adhudicata eſt; nunc au-
tem in hac per gaudium dolor expellitur &c. Similiter
Euibymius in proæm. Lucæ. Eva, inquit, juſſa eſt habere
mærorem, MARIA autem gaudium mærori contrarium.
Similiter Andreas Creiens orat. de annunt. decuit, inquit,

lætis ut præconijs Gabriel Reginam ſalutaret, quæ & læti-

tiæ organum, & immenſi gaudij eſt Genitrix. Denique

ut alios Præteream Procopius Gazazus in Geneſ. 3. Gabriel,

inquit, orationem inchoavit per Ave, & cauſam Iætitiæ
ſubdit, dum ait; Dominus tecum. Eva peccando triſti-

tiam à ſerpente, quam in peccatores transfudit: MARIA
gaudium & Iætitiam toti mortalium generi annuntiavirt.
. . 22
ð

borum ſignificatione Ave idem eſſe, quod gaade:

1

lu
11

Vox Ave explicatur cum applicat. 6,c. 141
Std ille. Nimirum Eva mortis cauſa extitit, Maria vitæ; Eva
Exordium perditionis; Maria ſalvationis: Eva principium
dolorum & tribulationum; Maria conſolationum. Denique

Eva Mater peccati, Maria Mater gratiæ. Et hoc eſt, quod

ſubdit Angelus: inveniſti enim gratiam: ſiquidem teſte &.
Bernarde homil. 3. ſuper miſſus eſt. in venit gratiam, quam ip.
ſa quærebat, & nullus ante ipſam invenire poterat, DEl vi-
delicet & hominum paccm, mortis deſtructionem, vitæ re-
parationem. ſic ille. Habemus ergo mortales univerſi com-

munem lætandi cauſam, atque eam affectu exultationis ple-

no conſalutandi: Ave, gaude, quòd grati4 plena ſis, non
ſolùm pro te, ſed & pro nobis, non ſolùm pro tua redemp-
tione & gloriæ adeptione, ſed etiam pro noſtra omnium
communi. Zu gloria Jeraſalem, tu lætitia Iſraël, tu bonori-
ſicentia populi noſtri. Jadith. 15. Primum (cilicet tu gloria

Jeruſalem (ſunt verba Richardià S. Laurent. lib. 1. de laudi-
bas Virg.) vox eſt Angelorum, quorum ruina per eam repa-

rata eſt: Sccundum, ſcilicet tu lætitia Iſraël, vox eſt homi-
num, quorum triſtitia per eam Iætificata eſt. Tertium ſci-
licet, tu honoriſcentia populi noſtri, vox eſt mulierum,
quarum infamia per cam deleta eſt. ſic ile. Verbo: exalia-

bimus & Iætabimur in ie memores ubernm inorum. Cant. 1. V. 3.

Quapropter conjungamus voces noſtras, ac ſalutemus eam
cum S. Andrea Hieroſolymitano, Archiepiſcopo Cretens:
in ſalut. Angelica. Ave gratià plena Dominus tecum. Gau-
de lætitiæ inſtrumentum, per quod triſtis execrationis ſen-
tentia, in lætum gaudij judicium commutatur. Gaude ve-
rè bencdicta, gaude Virgo præclariſſima, gaude ornariſſi-
mum DEl templum. Gaude Sacroſanctum Regis palati-

um, gaude thalame, in quo ſibi Chriſtus humanitatem

ſponſam adjunxit. Gaude electa à DEO, antequam genita.

Gaude divinum inter DEIIM, atque homines conciliatio-

8 3 nis

Ave idem

quod ſinè
VXe

Zinè væ
culpæ.

X

nis perfugium. Gaude theſaure vitæ immortalis, gaude
cælum, in quo Sol gloriæz ſplender, domicilium cælo præ-
ſtantiùs. Gaude unicum illius, qui nuſquam capitur, am:
plifſimum habitaculum. Gaude ſancta terra virginea, ex

qua novus Adam formatur, qui veterem Adam ſervet. hac

& plura alia ille. Quid verò nos: unde ei congratulabi-
mur? unde congaudcbimus? quàm multa quæ Virgini B.

collata ſunt bona, continentur in pauculis verbis: gratis

plena, Dominus tecum, benedicta tu in mulieribas. Verûùm
nobis hodie ſuſſiciet vel unam, eamnque primam vocem Ave
conſiderare. Ave juxta Albertun M. ſuper miſſus eſt c. 62.
& c. 6 5. Bernardin., ſenens. tom. 1. ſerm. 52. Pelbarium lib.
1. part. . a. 3., idem ſignificat ac sinò væ. A. enim Græce
idem eſt quòd sinè ut anonymus sinè nomine, amuſus sine
litteris, acephalus sine capite. Fuit autem Beatiſſima Vir-
go im munis à duplici væ, quo nos miſeri mortales pleriqueé

omnes ſubjacemus: 4 æ ſcilicet culpæ & panæg. Nam quod
væ culpæ attinet, libera fuit, à peccato mortali & veniali,
ut omnes orthodoxi ſentiunt cum S. Ihomæ 3. p. Q. 27. 4. 4

ad mentem Concilij Tridentini ſeſj. 6. Can. 2 3. M. Doctor Au-

guſtinus itià ſententiam ſuam declaravit lib. de naiur. & grat,
cap. 36, dum ait: cxceptâà Sanctâà Virgine MARIA, de qua
propter honorem Domini nullam prorſus, cùm de pecca-

= .

tis agitur „habere volo quæſtionem: inde enim ſcimus,
quòd ei plus gratiæ collatum fuerit, ad vincendum omni
ex parte peccatum, quæ concipere, ac parere meruit eum,
quem conſtat nullum habuiſſe peccatum. Hac ergo Virgi-

ne excepta, ſi omnes illos Sanctos, & Sanctas, cùm hic vive-

rent, eongregare poſſemus, & interrogare, utrùm eſſent ſine
peccato, quid fuiſſe reſponſuros puramus? utrum hoc,

quod Pelagius dicit? an quod Joannes Apoſtolus?: Rogo

vos, quantalibet fuerint in hoc corpore excellentiàâ ſancti-
tatiis,

142 Cursus Annui Diſeurſus III

ni

ali
lert

px rAve xplicatur cum appkcat. Sic. I 14 3

tatis, ſi hoc interrogari potuiſſent, una voce clamâſſent: ſi

dixerimus, quia peccatum non habemus, nos ipſos ſeduci-
mus, & veritas in nobis non eſt 1. Joan. I. hac Augaſtinns.
Breviter §. Bernardas: decuit, i inquit Reginam Virginem
ſingularis privilegio ſanctitatis abſque omni peccato ducere
vitam, ut dum peccati & mortis pareret Peremptorem, mu-
nus vitæ & juſtitiæ omnibus obtineret. ità ile agud S. Bana-
vent. in ſeculo c. 2z. Jam verô quod peccatum originale
attinet, ità definivit Concilium Trident. ſeſſ. 5, in decreto
dum ait: declarat tamen hæc ſancta Synodus non eſſe ſuæ

intentionis comprchender eE, in hoc decreto ubi de peccato

originali agitur, Beatam, & Immaculatam Virginem MA-
RIAM, DEI Genitricetn. isd Concil. Et verò ſi ab alijs ge-
neralibus regulis eſt excepta, ut non pariat cum dolore, ut
corpus ejus non reſolvatur in cineres, ut nec pacen mor-

tali, nec veniali, nec fomiti concupilcentix ad malum ſit
fubjecta, cur non excipiatùr ab hac? omnes in Adam peccas

verunt. Non ſuſtinebat juſtitia, in quit S§. Cyprianus de Na⸗
tivitate Domini, ut illud vas electionis communibus laſſa-
retur injurij’s, quoniam plurimùm à cæteris differens, na-

tutà communicabat, non culpà itdille. Ità enim decet, ut

Auguſtus & Auguſta Rex & Regina communibus non ſub-
jaceant legibus, præſertim ijs, quæ in ignominiam & vili⸗
penſionem alicujus cedunt, ut eſt filiam fuiſſe iræ & gehen-
næ, mancipium diaboli, & ancillam, quæ plena eſt gratiâ,
ſilia DEl Patris, Mater DEI filij, ſponſa Spiritus Sancti, &

ancilla Domini. Atque ideo, ſicut propter honorem Do-
mini non oportebat illam trità & communi viâ concipere,

& parere, ſed nova & ſpeciali: ſic oportebat illam non
communi, ſed ſingulari modo redimi à Chriſto, ut, dum
alij ab originali liberantur poſitivè, poſtquam illud incur-
rerunt, Virgo liberaretar præſervativè, ut, cùm debuiſſet
incur-

Siné væ
YGτα.

144 Cursus Annui Diſcurſus III.
incurtere illud;, non incurrat. Unde quemadmodum
Chriſtus in ſua Conceptione ſanctificatus eſt (ſic enim dici-

tur Joan. Io. gquem Pater ſanctißcavi & miſit in mundum)

finè expulſione contrarij peccati, ut videre eſt apud D. he-
mam. 3. part. Quaſt. 3 4. 4. 1. 44 2, ſic & Virgo; cum hoc ta-

men Ailerirains. quòd in ea fuerit debitum originale con-
trahendi, non in Chriſto. Recte D. Bernardus ſerm. de

Nativ. Virg. pura ſiquidem humanitas in Maria, non modòè

pura ab omni contaminatione, ſed & pura ſingularitats na-

turæ. itd ile. Oculatè idipſum obſervat Lyranus, dum ver-
ba illa expendit: Spiritus §. ſuperveniet in te: Luc. 1. v. 32.

cur enim non dixit Angelus, venies in te: ſed ſaperveniet?

Bene dixit, ait ille, ſuper veniet: quia priùs vencrat Spiritus

S. ſuper Virginem adhuc in utero Matris exiſtentem, illam

ab originali peccato præſervando iid ille. Idipſum colligit

ex verbis Angeli §. Falgentius de laudib. MARIE., fic enim,

inquit ille, eam legitur Angelus ſalutâſſe: Ave gratid ple-
na. Cüům dixit Ave, ſalutationem illi cæleſtem exhibuit.

Cùm dixit gratiã piena, oſtendit iram excluſam primæ ſen-

tentiæ (quæ eſt de originali peceato) & plenam benedictio-

nis gratiam reſtitutam. ſie ille. O felix, ter beata Virgo

Maria! quæ à tripliei væ fuiſti libera à væ culpxæ mortalis,

væ venialis, à væ originalis. hine zota palcht diceris Cant.

27. v. 7. quia non ſecundùm aliquam peccati partem tan-
tuùm es Immaculata, ſed ſecundùm omnem peccati divifio-
nem, & macula non eſt in te, nec mortalis nec venialis,
neé originalis fæditatis. Recte ei dicitur Ave inquit S. Be-
zaVent. in ſpet. Virg. c. I quæ ab omni væ culpæ immuniſ-

ſima fuit, Anſelmo teſte, qui aĩt: decebat ut hominis illius
conceptio de matre puriſſima fieret, ut ea puritate, quâ ſub

DEO major nequit intelligi Virgo, illa niterer. & c. Et cap.
2,., Maria propter omnimodam culpæ carentiam & immu-

nira⸗

Vox Ave explicatur cum applicat & c. 145
nitatem, propter omnimodam vitæ innocentiam & purita-
tem merito ei in principio ſalutationis Ave dicitur. Ave
utique & abſque væ. hæc Benavent, Atque exinde non mi-
rum ſi etiam à væ pzænæ hujus mortalis vitæ, quantum ad
ſpiritualem profectum ei expediebat, fuerit libera: nam
quia fames, ſitis, fatigatio, frigus, calor & alia hujusmodi,
nec ex peccato procedunt per ſe, ſed à natura, neque ad peo-
catum diſponunt, ſed præbent potiùs occaſionem majoris
meriti, ſicut etiam tribulationes, & adverſitates animi, non

voluit ab his eſſe eximia, ſicut nec filius illius fuit, ſed uſa

his eſt ad exereitium præcellentium virtutum. Quoniam
verò motus animi (quos paſſiones alij vocant) poſt Adæ pec-
catum, rationis uſum perturbant, voluntatem verò ad illi-
citatrahunt, in quantum perturbationes ſunt, ab ijſdem fuit

immunis;: in quantum autem inſtrumentum, & calcar ſunt

ad virtutem, libero ijs fationis imperio dominabatur, ut nes
rationis uſum prævertere, multe minus errorem in intelle=
Qu, aut pravam inclinationem in voluntate concitare ſint

auſi. Non erat in ea, ſicut in nobis, perduellio inter appe-

titum inferiorem & ſuperiorem, non pugna, vel diſſenſio
inter carnem & ſpiritum: procul aberat fomes concupiſcen-
tiæ iraſcibilis & concupiſcibilis, procul cæcitatis & igno-
rantiæ nubilum, ſed in diviniſſima gratiæ luee, perpetim
tranquillifſimo, in corporis & animæ motus, potiebatur
dominatu, & alcyoniâ fruebatur malacia. O nos miſeros

Adæ poſteros? quam cæci ſumus in intellectu, quàm pro-
clives ad malum in voluntate, quàm ſenſuum & carnis cu-
piditatibus impliciti. Quot erroribus ludimur, & illudi-

mur, quot iræ, avaritiæ, libidinis, ſuperbiæ & c. Fluctibus
actamur, atque utinam non etiam mergeremur. Infelixæ

ego hamo, ingemiſcit S. Paulus Rom. 7. v. 24. quu me libera-

bit de corgore merii hujus. quia ut præmiſerat v. præc. videe-
Sðð F aliags

1 5

— . X
16 Carsus Annui Diſcurſus IIlI.
aliam legem in wembris meis, repugnantéz legt mentis meæ, &.
captivantem me in lege peccati. Unde bela & lites in vobis,
quærit alter Apoſtolus Jac. 4. v. I. nönne binc ℳ concupiſ-
centij's veſtris, quæ militant in mewbris veſtris. Sed hæc pæ-
na peccati eſt, quod in Adam juſtitiam originalem perdi-
derimus, hoc væ, cui nos poſteri ſubjacemus. Verùm DEI
Mater ab hoc væ fuit immunis. Ab omni concupiſcentia
carnali, inquit S. Joan. Damaſeecnus lib. 4. de fide c. 15. men-
tem procul ſequeſtravit, ut decebat cam, quæ ſuſceptura
crat DEUM. isà ille. Venite & videte opera Domini, qus po-
ſuit prodigia ſuper terram, auferens bela, uſque ad fem ierre,
canit Regius citharædus pſal. 45. quem locum dum expen-

dit Richardus Victorin. lib. z. de Emmanuele part. 1. 6, 2 9. G

31. inter alia ait: quæ eſt iſta terra? de qua bella omnia fine
tenus auferuntur, niſi illa, de qua idem Propheta: veritas
de rerra orta eſt. De hac terra omnis pugna tollitur, in hac
pax plena reparatur. In cCæteris magnificum habetur, quèd
à vitijs non poſſint expugnari; in Virgine mirificam, quèd
à vitijs non poteſt vel in modico impugnari. isd ille. Hip-
ſum ſuſpicit in Virgine D. Bena ventura in ſyec. Virg. t. 2.
dum exclamat : 0 quàm immunis ab iſto væ naſcentium
fuit ſanctiſſima Nativitas M ARIE, quæ non ſolàùm ab ori.
ginali culpa, ſed ctiam à fomitis miſeria liberata creditur per
fanctificationem in utero, ut nunquam inclinata fuerit ad
peccatutn in hoc mundoteſte Bernardo, qui ait: Puto quòd
copioſior gratia ſanctificationis in ipſam deſcenderit, quæ
non ſolùm ortum ejus ſanctificaret, ſed etiam vitam deinceps
ab omni peccato cuſtodierit immunem. hæc Benavent. AvVve
igitur, iteruümque Ave Virgo Beatiſſima, quoniam inven-
ta es ſine væ: fine væ ignorantiæ, & erroris, in intellectu,
dum pleno divinæ ſapientiæ habitu & rationis lumine es ſu-
perfuſa in inſtanti Conceptionis tuæ, tanquam ſedes ſapien-
nune,

ſi

W

9

Vox Aveexplicatur cum applicat. &. 147

tiæ. Sine væ pravæ inclinationis in voluntate, dum codem
creationis momento plenitudinem gratiæ es adepta, tan-
quam Mater divinæ gratie. Tu ſiné væ fomitis & concu-

piſcentiæ, tanquam tem plum Salomonis & Principis pacis,
tu gloria Jeruſalem id eſt viſionis pacis in terra noſtra ma-

ledicta, quæ nonnisi ſpinas tentationum, & tribulos pecca-
torum germinat nobis. Dicam cum Heſychio conc. 2. de B.
yirg. tom. 7. Biblioth. PP. Tu præclarum naturæ noſtræ or-
namentum, tu gloria luti noſtri, quæ Evam pudore, Ada-
mum comminatione liberavit, audaciam dæmonis contri=
vit, quam concupiſcentiæ fumus non attigit, neque ver-

mis voluptatis læſit. itd ille. Jam explanandum eflet quom- sine væ

modo à vaæ corporis multiplici fuerit immunis. Quomodo corporis.

ſine corruptione fæcunda, ſine gravamine gravida, ſine do-

lore puerpera ut ait Bernardaus, quomodo neque dolores

mortis, neque putredinem à morte ſubierit; ſed ne ſim lon-
gior, unius, aut alterius & Patribus, teſtimonium ſolùm ad-

ducam. Auguſtinus ſerm. 1 8. de SS. Præciſum, inquit, in

ca, illud Evæ infelicitatis elogium, quod dicitur: in dolore
paries filium; quia iſta in lætitia peperit: D. Bernardus ho-
mil. 3. ſuper miſſus eſt, ait: Benedicta tu in mulieribus, quæ
illam generalem maledictionem evaſiſti, quâ dictum eſt:

in triſtitia paries filium, & nihilominus illam, quà ſecutum

eſt: maledicta ſterilis in Iſrael: ac ſingularem conſecuta es
benedictionem, ut nec ſterilis mancas, nec cum dolore par-
turias. Damaſcenus orat. 2. de dormitione. Eva, inquit, quæ
ſerpentis ſuggeſtioni aſſenſum præbuit, partüs dolore, &
mortis ſententià damnatur, & in infernorum collocçatur
penetralibus. Hanc autem vere Beatam, quæ DEl verbo
aures præſtitit, & Spirits S. operatione replera eſt, atque
ad Archangeli ſpiritualem ſalutationem ſinè voluptaté, &
virili conſortio DEl flium concepit, & ſine dolore aliquo-
. T 2 pepe-

148 Cursus Annui Diſcurſus III

voraret? quomodo inferi ſuſciperent? quomodo corruptio
invaderet corpus illud, in quo vita ſuſcepta eſt? hæc Da-
maſcenus. Præterire nequeo D. Thomam, qui opuſc. b. di-

ledictiones datæ ſunt hominibus propter peccatum. Prima

hac immunis fuit B. Virgo, quia ſiné corruptione concepit,

35. germinans germinabit exultabunda &. Secunda da-
ta eſt homini, ſcilicet, quèòd in ſudere vults veſceretur
pane ſuo. Ab hac immunis fuit B. Virgo, quia ut dicit Apo:
ſtolus 1. Cor. 7. Virgines ſolutæ ſunt à cura hujus mundi,
& ſoli DEO vacant. Tertia fuit communis viris, & mu-
lieribus, ſcilicet, ut in pulverem reverterentur. Et ab hac
immunis fuit B. Virgo, quia cum corpore aſſumpta eſt in

J

bactenus D. Thomas, Finio cum ſalute: Ave 6 glorioſa Do-
mina, 6 gratiâ plena, & nos libera ab æterno væ. vel cum

quia tecum eſt univerſæ lætitiæ theſaurus. itd ille. Ad hoc
faciendum nos monet S. Bonavent. ſpec. Virg. c. 2. nos ergo

ut propter ſuum dulciſſimum Ave nos oret
P . . * . LN ·
liberari ab omni væ iià ille.

X x

peperit, ac totam ſe DEO conſecravit, quomodo mors de-

ſtinctè hæc omnia enuntiat. Quantum ad pænam, tres ma-

data eſt mulieri, ſcilicet, quòd cum corruptione concipe-
ret, cum gravamine portaret, & in dolore pareret: ſed ab

in ſolatio portavit, & in gaudio peperit Salvatorem. Hai.

cælum: credimus enim quòd poſt mortem reſuſcitata fue-
rit, & portata in cælum pſal. 131. ſurge Domine in requien
zuam, Tau, & arca ſanctificationis tug. Sic ergo immunis
fuit ab omni maledictione, & ideo benedicta in mulieribus.

Chryſippo in orat: Ave, tuum enim eſt avere, & gaudere,

chariſſimi omnes ei dicamus Ave, omuésque oremus,

DISCR-

Soervum &g mancipium eſſ B. V.E. 149

ð
DISCIIRSIS IV.
. Super illud : Domina Angelorum.

Servi tui ſumus, quacunque ſuſſeris, faciemus.
4. Reg. C. 10. V. F.

NUanquam Reges hoc ſuis thalami conſortibus libera- Servum &
liter concedant, ut non titulum duntaxat gerant re- mancipi-

gium, & Reginæ queant appellari, ſed etiam regales hono-

um eſſe B.
V. honori-

res, ut in is nemo Principum & aulicorum, Regum con- fcum &

jugibus ſit par: attamen poteſtatem in regnum, & ſubditos

minimeè concedant: nec enim ſuo arbitrio poſſunt leges

condere, aut declarare, non judicia inſtituere vel cauſas de-
cidere, non tributa imponere, non milites conſcribere,

alubre.

non bellum ducere aut pacem ſtabilire, neque ſubditis gra-
viùs aliquid imperare. Verùm amor filij DEl in matrem

ſuam fuit tantus, ut non tantùm titulum Reginæ, Regiés-
que honores illi communicaverit, ſed ipſam etiam regiam
poteſtatem. Diviſum imperium cum Jove Mater habet.

Etenim ſi Pater æternus ſuum illi dedit filium, quidni om-

nia cum illo ipſi donaret, ut in ſimili argumentatur S. Paz.-
lus Rom. 8. . 32. ſi filius ſeipſum eidem ſubjecit, erast enim
ſabditus illi Luc. 2. quidni ſubjiceret ei omnia, quæ ſibi ſub-
jecta ſunt. Hunc in modum arguit 5 Bernardinus ſen. iom.
1. ſerm. 61I. a. 1. c. 6. loquens: ille enim, qui filius DEl eſt,
& Virginis benedictæ, volens, ut ſic dicam, paterno prin-

cipatui, quodammodo principatum æquiparare maternum,
ipſe qui DEUS erat, Matri famulabatur in terra: unde Luc.2.

T 3 ſcrip-

1570 Cursus Annui Diſcurſus IV..
ſcriptum eſt: & erat ſubditus illis ità ike. Habebat ergo
dominium & poteſtatem in filium, cui omnia parebant,
& ſubjecta erant: ſicutigitur Chriſtus filius ejus, non tan-
tùm Rex Angelorum eſt, & hominum, ſed etiam Domi-
nus, ità MARIA non tantùm Regina Angelorum & ho-
minum, ſed etiam Domina jure appellatur. Et qui-

1

dem quòd hominum Domina ſit, rationi difforme non

cſt, cùm ejuſdem nobiſeum ſit naturæ, & præemineat
omnes, & gratiarum copiãâ, & maternitatis dignitate.

At Angelorum eſſe Dominam hoc admirabile, nam licet

Angeli gratiarum opibus illà Gnt inferieores, tamen naturæ
ſunt longè præcellentioris, cùm natura Angelica reſpe-
Gu humanæ ſit, ut aurum reſpedtu luti, ut pretioſus la-

pis, reſpectu vilis in platea abjecti. Nihilominus, quia

maternitatis intuitu proximè ad divinam accedit, com-

penſatur valore maternitatis divinæ, quod ei deeſt in natur-
ra. Und. D. Athanaſius in Evang. de noſtra Deipara ait:

quandoquidem ipſe Rex eſt, qui natus eſt ex Virgine,
idémque Dominus, & DEUS, eapropter & Mater, quæ
eum genuit, & Regina, & Domina & Deipara proprie &

vere cenſetur. Similiter S. Joannes Damaſc. lib. 4. de ſdg
c. 1 5. oras. I. de Nativit. Virg. Rerum omnium conditarum,
(inter quas etiam ſunt Angeli) Domina effecta eſt, cùm

Creatoris Mater extitit. Et D. Epihanius ſerm. de laudebus

Virgin. ait hanc fuiſſe illius dotem. Dotis gratiâ, inquit,
accepit Cælum & terram. KRevera Domina eſt, inquit Sö,

Bonavent. in Spec. Virgin. c. 3. cæleſtium terreſtrium & in-

fernorum: Domina inquam Angelorum, Domina homi-

num, Domina deæmonum: Quòôd autem Angelorum Do-

mina ſit, probat Seraphicus Doctor ex §. Aungaſzino ſerw.

de aſſampt. ubi ait: ſi e cælum vocem, altior es, ſi Matrem

MmE

gentium dicam , præcedis, i Dominam Angelorum no-

= —

Servum éo mancipium eſe, B. E-&v. 1 51

minem, per omniaeſſe comprobaris. itd ide. ſi in hoc pun-

co D. Bernardinum interrogemus, reponer ille ſibi nul-

lum eſſe dubium; ſic enim ait tom. 1. ſer. 61. 4. 1. c. 6. Lot
enim cCcreaturæ ſerviunt glorioſæ Virgini MARIE., quot,

Vide pla-
ſerviunt Trinitati: Omnes nempe creaturæz, quemcunque ra i in b.

gradum teneant in creatis, ſive lpiritu nales, ut Angeli, ſi ve Spinelli

corporales, ut corpora cæleſtia, vel elementa, & omnia
ſive in cælo, ſive in terra, quæ ſunt divino imperio ſubju. n. 6.& 7.

gata, gloriol Virgini ſunt ſubjecta. P. Joanni Meneſio
(qui aliàs Amedeus di us ) divinitus indicatum fuit, ſub-

eunti cælos Deiparæ hanc oblequij formulam à Michaéle

reliquorum Angelorum nomine dictam. Quod promiſi-
mus DEO, antequam perficeret hunc mundum ſenſibilem,

hoc etiam tibi promittimus 6 MARIA. Hodie repeti-

mus, & renovamus, quod primo momento Incarnationis
Kili DEI proteſtabamur, in hac hora illud confirmamus „&
te⁶ MARIA pro Regina noſtra accipimus: cæzælorum Re-
ginam te nominamus, ad te Reginam Angelorum inceſ-

ſabili voce clamamus: tibi omnes Angeli & Archangeli „
ac univerſæ poteſtates, principatus & dominationes om-=

nes obediant: ITe Throni Cherubim & Seraphim humili
voce conſiteantur. Nos omnes Dominam te noſtram ag-⸗
noſcimus, omnes te Matrem DEl noſtri adoramus. ied ile

in revelat. M. relatus à Niermbergio in libello de amore

Deiparæ c. 20. Quàm verè id præſtent fideliter, ac ſedulè
atteſtatur S. Auguſtinus de S. Michaele. Michaél inquit,
Piet & Princeps militiæ cæleſtis, cum omnibus Spiritibus
adminiſtratorijs, tuis Virgo paret præceptis, in defenden-
dis in corpore, & in ſuſcipiendis de corpore animabus fide-

lium, ſpecialiter tibi Domina, die ac nocte ſe commen-
dantium. ità ille. Atteſtatur etiam S. Gertrudis lib. 4. c. 40.
agens de ijs de votis animabus, quæ ad feſtum Afſlumpt. ſe

Pe-

Throno
DEI c. à

152 Cursus Annui Diſcurſus IV.
peculiariter paraverant: ad imperium, inquit, DEI Geni-
tricis, multitudo Angelorum undique defendendo prote-
git omnes, glorioſam Virginem invocantes. itd ille. lant,.
7. v. 13. quæ habitas in hortis (cæli) amici auſcultanz, fac
me audire vocem iuam, ità ſponſus loquitur ad ſponſam,
Chriſtus ad Matrem. Sed quinam funt amici illi in cæxli
hortis, qui auſcultant? & ad quid auſeultant quid præ-
ſtolantur? Hailgrinus Cardinal. aſſignat Matri officium,
quod gerat in patria dicens: tu dilecta mea, quæ habitas
in hortis gratiarum ac virtutum, fac me audire vocem tu-
am in precibus, ſonet vox tua in auribus meis, quia amici,
videlicet Angeli, auſcultant, ut quod à me petieris, ſtatim
officioſo peragant miniſterio. Beata autem Virgo libenter
obſecundans filio, & tanquam gaudens injuncto tali offi-
cio ſtatim aſſurgit ad preces., itd ille. Ecce Virginis, ecce
Angelorum promptitudinem?! Virginis ad exaudiendas
preces, & ponendam interceſſionem, Angelorum ad exe-
quenda mandata. Quòd ampliùs roboratur ex eo, quod
apud S. Brigittam in ſerm. Angelico c. 20. legitur, Angeli
ità obedientes Virgini effecti ſunt, quòd omnes inferni pæ-
nas libentiùs ſuſtinerent, quâm aliquibus ſuis præceptis in
aliquo contradicerent. itd ibi. Idipſum in figura Eſther
meditatur S. Bonavent. in ſpeculo Virg. c. 3. MARIA, in=-

quit, eſt Domina Eſther Regina, de qua legitur, quèͤd

fuper unam famulam ſuam deliciose innitebatur: altera
autem famularum Dominam ſequebatur, defluentia in
humum veſtimenta ſuſtentans Eſther c. 17. v. 6. & y7. duæ
famulæ, quarum Domina eſt Regina MARIA, ſunt An-
gelica & humana ereatura: humana eſt, quæ Dominam
ſuam ſequitur in mundo, colligens veſtimenta Dominæ,
virtutes & exempla MAR. Intelligentia verò Angelica
eſt famula, ſuper quam Domina MARIA innititur in Cælo⸗
in-

1

Servum é mancipiumeſſe B. V. & c. 15
innititur certé, tanquam familiariſſima, ſe Angelis ſo-
d. ciando, innititur etiam tanquam delicatiſſima; in Ange-
A lis deliciando; innititur quoque tanquam pleniſſima, ſe
cyum ſua plenſtudine Ange lis communicando 5 innititur
in infuper tanquam potentifſima Angelis imperando omni-
d bas enim Angelis MARIA innititur ſuo imperio. RHaec
In Bonaw,. Idem S. Doctor in Cantico Te Domi num laudamus
ia ait: Tibi omnes Angeli & Archangeli tibi Throni „&
Principatus fideliter deferviunt: Tibi omnes Poteſtates,
ene & omnes virtutes cæli Cælorum, & univerſæ Dominatio-
mH nes obediunt. ztd ibt. Perpendite nunc clientes Mariani,
“ quàm alacri ter cæli Principes Reginz ſuæx, tanquam Do-
4 minæ ſuæ deſerviant, quàm prompte pareant, & obediant!
. quid nobisagendum, qui in ipſo Sodalitij ingreſſu nos in

4 ſervos & mancipia obrulimus, quando palàam conteſtati
ſfumus orautes: O Domina mea ſancta MARh A. Si noſtra
Etiamm Domina voluntaria electione ubi ſervirus ubi fide-
¹ 4 litas, ubi alacritas in fervandis ejus mandatis, & Sodalitij)
