dem genere celebris eſt B. Albertus M. qui ut in Fratrum
Prædicatorum anna libus ſcribitur, ſexto decimo ætatis anno
Religionem ingreſſus, cùm in literis pene nihil proficeret,

eò quòd memoriâ, & ingenio foret tardiore, tanto affici cæ-

pit tædio, ut etiam de religioſa vita deſerenda tentaretur.

In qua fluctuatione, dum hæreret, viſum eſt ei nocte qua-
dam, cum ſcalis ad monaſterij murum admotis, abitum

parare, & ſub hæc matronas quatuor venerabili admodum

vultu apparere, quarum una, deinde altera, ſemeljam, at-

que iterum ſcandentem, manu impulſum deturbaret. Cùm

autem tertiò idem conaretur, interrogatum eſſe à tertia,

quidnam ageret? & qu de cauſa? qu4 expoſitᷣ „mo-
nuiſſe illam, ut opem potiùs à quarta matron4, quæ DEI
Mater, cælique Regina eſſet, expoſceret, ſe verò cum re-
liquis deprecatione adjuturam. Paruit ille, ac benigneè ac-
ceptus à Virgine, inſuper interrogatus eſt, utra in ſcientia
excellere mallet, divinà an humand: Philoſophiam dixit
imprudens adoleſtens: fiat, inquit DElpara, quod petijſti;

ſed tamen quia ſcientiam hanc Filij mei ſcientiâ præe-

legiſti, extremâ vità omnem perdes doctrinam, & in hanc
ipſam, quam nunc exues, hebetudinem relaberis. Nec
aliter evenit; mox enim viſo dilapſo, nova quadam luce

perfuſus, quidquid audiebat, quidquid legebat, intellige-

bat facillime, aut ſi quid paulèò difficiliùs incidiſſet, cùm ſe
ad Virginem deprecandam, quaſi promiſſum cfflagitans.

convertiſſet, illico conſequebatur. Exegit deinde multos

annos, quâ docendo, quâ ſcribendo: denique tribus ante

obitum anuis, cùm publicè in cathedra doceret ,repente
om-

462 Cursus Annui Diſcurſus X VII.

omnem ſibi rerum cognitarum memoriam excidiſſe ſenſit-
Hic ille auditoribus ſuis, quid adoleſcenti ſibi contigerit,

enarravit, & ſuggeſtu deſcendit, diſcipulis eum cum fle-

tu proſequentibus. Hæc uti & priora memorat Spinellus in

Throno D El c. 36 à. 41. De Udone verò Magdeburgenſi,
qui etiam per DElparam ſcientiæ & honorum claritatem
conſecutus, ſed malè uſus eſt, agit idem ibidem in tract. de
exempli n. 36. cui ſubſcribo illud, quod Joan. Geometra
Author Græcus in hymnis: cælum novum, novuſque para-

diſus B. Virgo illa eſt lignum ſcientiæ boni, non tamen ma-

li. itd ille. Sapienter igitur agunt illi, qui eximium in ſtu-
dijs profectum facturi, primùm puritati conſcientiæ ſtu⸗
dent, cùm in malevolam animam non introêt ſapientia: de-
inde verèò pietati in Matrem DEI, officium, roſarium oran-
do, pluribus ſacris aſſiſtendo, divina meditando, & le-
gendo & c. Sic enim B. Aloyſius, Joannes Bergmans, Fran-
ciſcus Suarez ſe plus profeciſſe ſunt confeſſi, quàm impen-
ſis literarum ſtudijs. Juſtus Lipſius quantum in omni lite-
ratura portentum in Zirgine Hallenſi c. 1. inter alia de ſe
ſcribit: ſi quid accuratius pangendum, aut dicendum pub-
licè eſſet, ubi famæ vel memoriæ res agebatur, precibus &
votis ad eam me iviſſe fateor, & felici ferè ſucceſlu. Di-
ctum nempe ſibi exiſtimabat vetus illud monitum. Tuni:
hil in vitâ dicas, faciasve Minervâ: & quoniam ſacratior
Minervâ foret MARIA, ad illam ſibi confugiendum elt ar-
bitratus. De S. Edmundo refert Surius, ſtudia illum nun-
quam inchoàâſſe, niſi imploratâà priùs ope B. Virginis, cujus
imaginem ſemper coràm habebat. Accidit aliquando, ut

noctu ſtudenti, glis lumen invaderet, & extingueret: at

Ediundus ad Matrem ſuam more ſuo confugiens, vidit An-

gelum ab ea miſſum, qui lumen reaccenderet. Quod ſi

verò cum hoc lumine materiali illi præſtò fuit, quis am-

bigat

e
bt
xd
l

Iunt

MWei

Nen
Uſeet
1lii

9

n

1

loe
Uintr,
Unle,
lenul
U.
Iem

lenkor
netg

1

64 1 .
laſce

nt

uei⸗

Uen

.

nem vocis abſtalit, ſed & gratiam pr

4 1. Virginenm clamant ingenio éoc. 46 3

big at de lumine intellects, & ſapientiæx? Quapropter lau-
dadilis quoque eſt, & fuit uſus in Eccleſia, ut pro concio-

ne dicturi non ſolum Pater zoſter orent, ad divinam opem
implorandam, (ed etiam ave Maria, ut Virginis quoque ad-

jutorium adefie fbi ſentiant verbi divini præcones. No-
runt illi S. Dominico integram quam pr di

icare deberet,
conciohem attuliſſe, 8S Bernardino, hon tantäm raucedi-
icandi & doctrinam

miraculis confirmandi contulit. Ad tem præſentem non-

nulli idlud Cant. g. V. g. ſick tarris David cokans tunm wille
cyhypei pendent ex ea. Sic vertunt: ſicut turris David col-
lum tuum conſtructa ad Diſciplinas. D. Kiero. ſic tranſtu-

lit: documenta in turribus. Ad Mariam igitur confugien-

dum tanquam ad turrim refugij, M ingenij tenuitate labo-
ramus. Hic inveniemus artes liberales, & diſciplinas:

hic mille documenta & argementa, quibus veritatem tuea-

mur. Clamemus ad eam cum Idiota c. 1. trahe me igno-
rantem, uft me reddas ſcientem, ut curram in odorem un-

guentorum tuorum ità ille. Hoc faciendum nobis etiam
monet Bonaventara in Speculo Virg.c. 6. dum eponiril lud.
Tſaiæ 11. egredietur Firga de radicte Jeſſe, & flos de radice

eyjus aſcendet, & requſeſcet ſuper Spiritus Domini, ſpiritus
ſapientiæ & intellecte, ſpiritus conſilij & fortitudinis, ſpi-

ritus ſcientiæ & pictatis: Æπ6. Quicunque inquit ſeptifor-
mem Spirits ſandti gratiam adipiſci deſiderat, ipſe florem

ſpiritũs ſancti in Virga quærat: per Virgam enim florem,
per florem ad ſpiritum in ipſo requieſcentem pervenimus.
iid ibi. Et rurſum c. 10. Si hunc florem habere deſideras,

Virgam floris Precibus flectas. Si flos eſt nimis altus
divinitate virga tamen eſt flexibilis pietate
Sec. itd ille,

Nyany PDlISCR

„*

7

464 Cursus Annui Diſcurſus XVIII.
) r r E A 3 e e K it Ee s Ne Sr t Se T A e e (9.

DISCURSUS XVIII.

Super illa verba: ad te clamamus exules ſilii
Ev. l

Ego Mater pulehræ dilectionis, & timoris S& ag-
nitionis & ſanctæ Spei. Eceleſiaſtici 24. M
Cùm per N quanta mala per unicum parentum noſtrorum pecca-

Maran tum deciderimus, heu nimium experimur infelices Adæ
P —W

ab Eva fa- poſteri: primùm enim beatiſſimâ paradiſi patriã, loco vo.

lutem rec Juptatis amæniſſimo expulſi ſumus, & in terram univerſam

cuperav* „elut in exilium profligati. Qui omnigenâ pulcherrima-

rimus, ſpe- . .
ramus ne. rum arborum ſcenâ, ſelectiſſimorum germinum virore, ele-

ceſſaria ad antiſſimorum florum varietate rariſſimorum fructuum
ger Mar pulchritudine, dulciſſimo avicularum concentu, oculos
am: ides atque aures, guſtum atque animum perpetuoô oblectare po-
ad eam clas ceramus: nunc velut in loco horroris, & vaſtæ ſolitudinis
nan. berramus, nec infimam memoratorum partem obtinemus,
niſi magnàâ induſtria, magno labore ac ſudore. Qui leoni-
bus, pardis, urſis, draconibus, & balænis, aquilis, atque
omni denique volucrum, piſcium, ferarum generi impe-
rare, ac dominari valebamus, cùm ijsdem innoxiè ludere;
nunc hoſtes infenſiſſimos experimur. Qui ſereno ſemper
S cælo (nec enim pluvijs opus erat, dum fons in medio para-
diſi exoriens, per quatuor flumina diffuſus irrigabat faciem

terræ) temperatiſſiméque aêre, ac vere perpetuo frui po-

teramus, nunc ſecto in quatuor partes anno, cæli nubila to-

nitrua, & fulmina, ventorum rabiem, imbres & grandi-

nem

,
em
bia
m l
zol
numn
Lumat
1l inr

. rr⸗

Umien

hian

Uli,
ineer
mond
Uuno

lli,
mnfen
um
18 4m
nin
Hudon⸗
Uncor

Uile

Aeite
9

Am

Nei

Mt

l gun
Vnnn

=

—☛

Cum per Mariam, perditam ab Eva &. 465
nem, pluvias & nives, frigora & calortes tolerare neceſſe
habemus. Qui in rerum omnium affluentia habuiſſemus
omnia ad oculorum illicium, ad aurium delicium, ad na-
rium lenocinium, ad guſts blandimentum, ad totius cor.
poris oblectamentum: nunc penuriâ rerum etiam neceſſa-
riarum laboramus, famc ac ſiti, fætidis & inſipidis, ſalſis,
ac amaris, duris, & aſperis excruciamur. Qui nullo morbo,
aut invaletudine unquam tentati fuiſſemus, ſed ubi per
longævam ætatem virium defectus ſubrepſiſſet, ligno viiæ
humidum radicale reſtaurâſſemus; nunc morbis innumeris
ab infantia ſubjicimur, brevem vitam agimus, & tandem
motti, corruptioni, ac vermibus ſubjacemus. Qui ſum-
mâ pace tum intus tum extrà fruiti fuiſſemus, in una animo-
rum conſenſione, concordiâ, ac lætitià: nunc patemus
aliorum odijs, invidijs, inſidijs, in vita & bonis, aſfligimur
diſcordije, litibus, bellorum tempeſtatibus, & injurijs: in
animo verèò curis, & ſolicitudinibus, metu ac pavore, tri-
ſtitiâ & angore, internarum denique cupiditatum & affe-
AQionum perduellione. Poſtquam enim A dam divinæ gra-
tiæ, & amicitiæ monili juſtitià originali, aureo illo vellere,
ob offenſum Numen eſt ſpoliatus, amiſit dominium non in
feras duntaxat, ſed in ipſas animæ corporiſque ſui potentias,
uf jam corpus recuſet obedire animæ, ſenſualitas rationi,
concupiſcentia dictamini conſcientiæ; cùm in ſtatu inno-
centiæ, facillimè, & ad nutum paruiſſent. Hanc ob eau-

7

ſum de alto pectoris ſui ſuſpirat Apoſtolus Rom. 7. v. 24. in-

fſelix ego hemo, qais me liberabii de corpore mortis hujus: cau-
ſam præmiſerat v. præced. video autem aliam legem in mem-
bri meis, repugnantem legi mentis meæ, & captivantem me in
lege peccati. En Clientes Mariani, quantis bonis excidi-
mus, quantis malis involvimur, ob unum peccatum proto-
parentum. quam inviſum, quàm abominabile DEO

Nn n 2 non

.

non ſit vel unum peccatum, cùm tam acerbè illud punjat.
Itaque jure, ob crimen læſæ majeſtatis, natali ſolo, & patria

ejecti, bonis omnibus favere Numinis nobis conceſſis, ex-
1poliati, vivimus exules fili Evæ. Sed ne mærori ac luctui

novum ſuperaddamus luctum, digredi tantiſper libet, &
quærere, cur exules filij Evæ in Antiphona hac Eccleliæz
nuncupemur, cur non exules filij Adam: cùm in Adam non
in Eva omnes peccaverimus, tanquam membra in capite:
nam Evàâ licèt peccante, ſi Adam vetitæ arboris fructum non
guſtàſſet, nos poſteri in hoc calamitoſum exilium non fuit-
ſemus devoluti. Aut ſi Eva radix, & ſeminarium mali fuit,
quèd illa virum ſeduxerit, cur non utriuſque fit mentio, ut
dicatur exules filij Adam, & Bvæ. Sed nimirum in preca-
tione verſamur, quæ ad MARIAM electam DEI genitricem

466 Cursus Annui Diſeurſus XIni 4

„

dirigitur: ſicut autem Adamo veteri oppoſitus eſt novus,

nempe Chriſtus. Qui de peccato prioris quoad culpam nos
redimeret; ità Bvæ veceri oppoſita eſt nova, nempe Maria,
quæ mutavit nomen Evæ in ſaluberrimum Ave, quod illi

Angelus de cælotulit. Per Dr: genitricem, inquit §. Joan-

. . —— = . 2 .
nes Damaſten. ordt. 1. de Nativit, primigeniæ matris (Evæ)

mæroer in lætitiam mutatus eſt: etenim illa per divinam ſen-

tiam hoc audivit: in dolore paries: hæc Ave gratiâ plena.

1 ½

la ad virum erit oonverſio tua: hæc Dominus tecum itdà ille.

Ai,

— TP9

e e

S

—

ico ſalutem adduzit. Et libro 3. de Smb. ad Catecham c. 4.
er fæ-minam mors, per fæ-minam vita: per Evam interitus,

*—

integra peperit Salvatorem. IIIa poculum à ſerpente pro-
pinatum libenter accepit, & viro tradidit, ex quo ſimul me-

Per MARIAM ſalus. Ilia corrupta; ſecuta eſt ſeductorem, hæc

(aen

ig.

Uiate
e

ti
emone
oe

n
Uar,

lentin
Unn

Hæc, inquit Sanctus Auguſtinus de Beatiſſima Matre noſtra,
5. de Sanctis, primæ Matris damna reſolvit, hæo homini

rebatur oceidi: hæc gratia cæleſti deſuper infuſa vitam pro-

talit, per quam (non tantům anima DEO, & cæalo mortua,

.
dleg

rc;

pinede
lca,
(Ai

4

Dald

Cum per Mariam „perditam ab Eva Sc. 467

ſed etiam) caro mortua poſſit reſuſcitari. hæc Auguſt. Sed
quid opus maltis? 7 una vox, & con ſenſus Eecleſa eſt: quod
Fva triſtis abſtulit, tu reddis almo germine: intrent ut aſtra

Nebiles, eali feneſtra fabta es. Atque hinc MARIA in no-

ſtiræ ſalutis reparatione contrartijs effulſit operibus, quam
Eva in perditione. Non credidit Eva DEO mortem mini-
tanti ad unum diaboli nequaqu nam: credidit dæmoni divi-

nitatem falsò promittenti. E diverſo MARIA credit DExo:

Beata enim quæ credidiſti, quoniam perficientur ea, quæ dicta

ſunt tibi d Domine. Lauc. I. non oredit Angelo, ſed tutbatur in
ſermone; nèe adulatione laudantis decipiatur: quærit, quo-

modo fiet iſtud? ne vanis fallatur promiſſis: nam & dæmon,

noon ſolùm in ſerpentem. Sed & in Angelum lucis ſe trans-
figurat. Rurſam Eva transgrediens DEl mandatum obe-

dientiam excutit : MARIA verò non mandato, (naullum
enim tale propoſuerat Angelus) ſed intellectà ſolàm DEI
voluntate, & modo, quo poſſit eſſe Mater, Virgo manens,

mox aſſtenſum præbuit dicens: kat mihi ſecundum verbum

waum. Utramque virtutem hane obſervavit D. Auguſt. ſer.

18. de Sanctis. ubi ait: Mater generis noſtri pænam intalit
mundo; Genitriæx Domini noſtri ſalutem attulit mundo:

pro inobedientia enim obediehtia commutatur fides pro

perfidia. itd ille. Iterum Eva ſuperbiæ ſpiritu afflata affecta-

bat divinitatem, andiens à ſerpente; eritis ſicut Dij: MARIA
verò audiens ſe Matrem DEl futuram, aſſectatur humilita-

tem: Ecce, inquiens ancilla Domini. Er reſpexit Deus ha-

militatem antillæ ſuæ, ut quæ virginitate placuerat, humili-

tate coneiperet, ut loquitur Bernardus homil. 1. ſuper miſſus.
6 vera humilitas exclamat §. Anuguſtinus ſer. z. de aſſampt.

quæ DEUM hominibus peperit, vitam morrtalibus edidit,
CælOS i innovavit, munhdum purificavit . paradiſum aperuüit 2
& hominum animas lib beravit. ità dte. Sic, ſic dubio procul
Nnn3 caput

468 Cursus Annui Diſeurſes X III.

caput (ſerpentis) contrivit venenatum, quæ omnimodam

maligni ſuggeſtionem, tam de carnis illecebra, quam de
mentis ſuperbia deduxit ad nihilum, ut iterum loquitur

PBernardus hom. 2. ſaper Miſſas. En MARIAM non ſolàm
Evæz adverſariam ſed etiam advocatam, ut eam vocçat S. Ire-

naus lib. 5 t. 19. quod enim Eva ſua incredulitate ‚inobedi-
entià, atque ſuperbia deſtruxit; hoc MARIA virtutibus

oppoſitis reparavit. Audire libeat D. Aaguſt. ſuper hac re.
diſſerentem ſer. 17. de Natali. Domini. Ut vitiorum ſordi-

bus horribiliter ſqualeſceret mundus ab origine, jam in pa-

radiſo captivus, fæmina cauſa fuit. Cùm autem nullus me.

deretur, & nemo ſuccurreret ad fæminam caulſa revertitur,

& origo per originem detruncatur: origo peccati detrunca-

tur per genitricem Chriſti: proſapies impietatis per proſapi-
em pietatis: ſtirps mortis per ſtirpem vitæ percutitur. isdille.
Hac ergo de cauſa, dum in Salve Regina Virgini ſupplica-
mus, mentionem ſolius Evæ facimus, quoniam Evæ oppo-

ſita eſt MARIA divinàâ diſponente clementi; ; ſicut enim

per Evæ peccatum, uon tantùm noſtri exilij, ſed malorum
omnium ſumpſit principium, ità per MARI pietatem &
merita, ſalutis noſtræ & futuræ felicitatis habemus exordi-
um. Quod quidem, dum pia mente recolimus, majores
ſumimus animos, ut etiam in hujus exilij multiplicibus æ-

rumnis, afflictionibus, & neceſſitatibus, ab ea petere prz
ſumamus levamen, aut ſolamen Sd.-te clawamus exules hlg
EFvæ. Cüm enim tantam apud DEIIM inveneris gratiam

ut perditi orbis fieres reparatrix, ut quod Eva triſtis abſtu⸗

lit, tu redderes almo germine, ſalutem nimirum æternam;
etiam tantâ pollebis gratià apud DBEBUM, ut im petrare no-

bis valeas in tentationibus auxilium, in dubijs conſilium in

ad ver ſitatibus refrigerium, in morbis remedium, in morte

præſidium ‚ in omnibus denique neceſſitatibus adjumen-
tum.

.

kler
Norti
uunx

ct

bonnt

onin

Nekuet
con

u

WEe

hur
Uliee

Eto

Mmfor
nulet
Leonru

lete
ere⸗
le

Ulit

in

1 I d
liten
le

I lin
Ud

mue
e,

El

U

4

Cum per Mariam, ‚perditam ab Eva &e. 469

tum. Incidimus in hæc mala per Evam, per te confidimus

relevari, ut ſicut noſtræ ſalutis es reparatrix, etiam ſis pro-

motrix, & conſolatrix. Per te enim, ita loquitur S. Epi-
phanius ſer. 3. de laaudib. Virg. 6 Sancta Virgo, medius ob-
ſtructionis paries inimicitlas diſtolvit, per te pax cæleſtis

donata eſt mundo, per te homines facti ſunt Angeli, per te

homines appellati ſunt amici, & filij DEl, per te homines

meruerunt eſſe conſervi Angelorum, & cum eis familiari-
ter converſari, per te homines fiduciam habent in cælo er-

ga altiſſimum hæc & plara ille. Similiter illam affatur Geor-

gius ſeu ut alij volunt Gregerius Nicomediens, orat. de oblat.
DElparæ: per te paradiſum ſumus conſecuti, per te generis
noſtri colonia, ad propriam redijt manſionem, per te re-

ceſſit fomphæa verſatilis, per te, quæ erant clauſæ delitia-

rum portæ, fuerunt apertæ, per te noſtræ reſurrectionis
certa ſigna tenemus, per te nos regnum cælorum ſperamus

aſſecuturos . te noſtræ ſalutis habemus adjutorem. itaà ille.
His ſimilia cùm commemoraſſet Chbryß, pyus orat. de DElpar.
ad extremum ſubdit: horum omnium, quæ alia cauſa eſt?
præter eam, quæ genuit hujusmodi miraculorum opificem,
id eſt Chriſtum. ſ ille. Quapropter ſi Adamus Evam eſſe
voluit, & vocavit Matrem viventium, potiori jure nos Ma-
riam Matrem noſtram eſſe velimus, veneremur, & amemus.

Et tam benigna eſt illa, ut ipſa ſeſe talem profiteatur apud &.
Brigittam lib. z. revelat. c. 135. loquens: Ego ſum Mater

DrI, quia ſie placuit ſibi: Ego etiam ſum Mater omnium
qui ſunt in ſuperiori gaudio -- ſum etiam Mater omni-
unm, qui ſunt in purgatorio, quia omnes pænæ, quæ deben-
tur purgandis pro peccatis ſuis, in qualibet hora propter pre-

ces meas quodammodo mitigantur. Ego ſum Mater totius
Juſtitiæ quæ eſt in mundo, quam juſtitiam filius meus di-
kxit dilectione perfectiſſima. Et ſicut materna manus ſem-
per

470% Curzus Annui Diſcurſus XIIII.

per parata eſt ad opponendum ſe periculis in filij ſui defen-. .
ſionem, ſi aliquis niteretur in ſui læſionem, ità ego ſum pa. u
rata jugiter, juſtos, qui ſunt in mundo defendere, & de om- Nent
ni ſpirituali periculo liberare. Ego etiam ſum, quaſi Ma- dn
ter omnium peccatorum volentiam ſe emendare, & haben. 1
tium voluntatem in DEuM, non ampliùs peceate, & ſum ien
voluntaria ipſum peccatorem in meam defenſionem accipe. uſ
re, ſicut charitativa Mater, dum videret filium nudum, ab Enb
inimicis acutos gladios habentibus, ſibi occurrentem. hac mit

& plura ibi. O filij Evæ! qualem, pro Eva nacti ſumus Ma-.
trem! nova Eva Mater noſtri amantiſſima, Mater benefi- l,.
centifſima, quidni recurramus ad te, quidni clamemus ex. uun⸗
ules filij Evæ, ampliores à tua manu gratias expectantes: ii
Te proponimus, ſunt verba J. Georgi Nicomedienſis, loc. cit. min
cujus ore noſtra dicatur excuſatio, te noſtræ fiduciæ cir- unel
cumferimus gloriationem. Da petitioni convenientem uſe⸗
(potes enim) eventum: habes ut Mater in filium, quæ reeu- Mh
ſari non poteſt, fiduciam. Habes vires inſuperabiles, ro. Qaunn
bpbrur inexpugnabile, nè immenſam tuam clementiam ſupe- R
ret multitudo peccatorum. iid ille. Et quidem dubium mi imn
hi non eſt hanc potiſſimùm extitiſſe cauſam, ob quam 88. Wn
Patres, & Orthodoxi primævi, Virginem non ſolùm arden- uiti
ter amaverint, & deprædicaverint, fed etiam maximam Qim
poſt DEnM fiduçiam in Virgine collocaverint. Agnove- u
runt hanc novam Evam veteri Evæ ſubſtitutam, & hanc ur
præ alijs a DEo dilectam, & evectam, ut ruinæ noſtræ re. uike
ſtaurandæ foret initium, & adjutorium ſimile filio Der, Ani
Adamo novo, ſicut igitur deteſtanda & execranda illis viſa ucn
eſt Eva velut cauſa interits; ſic ſuſpicienda, & amplectenda in,
MARIA velut cauſa noſtræ ſalutis. Audiamus qui in Eam mm
debacchetur Chryſologus ſer. 79. Mulier, inquit, mali cau- ind
ſa, peceati auctor, via mortis, ſepulchri titulus, infernija- len
L nug „

Cum per Mariam, perditam ab E va &c. 471

nua, lamenti neceſſitas tota: ob hoc naſcuntur lacrymæ,

mancipantur mæroribus, gemitibus addicuntur, & in la-
mentis tantùm fortes ſunt, quantùm viribus inveniuntur

infitmæ mulieres. Teriullianus lib. de habitu mulierum c.

J. ſic Evam affatur. Tu es diaboli janua, tu es arboris illius
reſignatrix, tu es divinæ legis prima deſertrix, tu es, quæ
cum ſuaſiſti, quem diabolus aggredi non valuit, tu imagi-
nem DEI, hominem tam facilè eliſiſti, propter tuum meri-
tum, id eſt, mortem etiam filius DEI mori neceſſe habuit.

itd ille. Nec hæc per auxeſim dicta ſunt, ait enim ſcriptura

Eccli z. inveni amariorem morte malierem, quia ut in hune

locum ait S. Hieronymus, per illam mors in orbem terrarum

introivit. itd ille. Nam, ut ait Eccleſiaſticus c. 2 5. à muliere
initium factum eſt peccati, & per illam omnes morimur, ctiam

ſecundùm animam, quod de Eva dictum affirmat ö5 Augu-
finus ſer. 17. de Nativit. Domini. Quodſi ergo his aliisque
opprobrijs, & odijs jure affici potuit Eva; cur non e diverſo
præconijs & amoribus MARIA Evæ adverſaria. O beata
MARIA! exclamat 5. Augaſtinus ſer. z. de Annuntiat. quis

tibi dignè valcat jura gratiarum ac laudum præconia repen-

dere, quæ ſingulari tuo aſlenſu mundo ſuccurriſti perdito?

quas tibi laudes fragilitas humani generis perſolvat. Quæ

ſolo tuo commercio recuperandi aditum inveniſti: &c.

Non habent igitur heterodoxi, quod mirentur, aut impro-

bent præclariſſima elogia, & glorioſiſſimos titulos, quibus

primi Eceleſiæ Patres, & ſcriptores MARIAM honoräârunt.

Præſertim cùm adimpleri oporteat, quod ipſa ſpiritu pro-

phetico prædixerat: Ecce enim ex hoc beatam me dicent om-

ves generationes Luc. I. v. 45. ſed neque habent, quod obla-
trent, nos Catholicos tantum ſpei ponere in MARIA: cùm

enim Drgus, non nisi per illam, & eum illa voluerit operari
ſalutem noſtram, quæ principale eſt objectum ſpei, dum ab
Oo O illius

472 Cursus Annui Diſcurſus XiII.

illius annutu & conſenſu pendere voluit Incarnationem;
ie ſané, prudentérque confidimus, illum velle etiam ac-

ceſſoria ad ſalutem per illam elargiri. Quapropter toties à

nobis laudarus à& Bernardus ſerm, de Nars. B V. hortatur nos
omnes: quæramus gratiam „ & per MARIAM quæ ramus,

quia quod quærit, invenit, & fruſtrari non poteſt. Ratio-

nem paulò ſuperiùs reddiderat: quia fic eſt voluntas cjus,
qui totum nos habere voluit per MARIAM. ità ibi. Ecce

filij Eyæ, novam Evam, parentum reparatricem, poſtero-

rum viviſicatricem. Fuerit Eva illa exili) noſtri ac malo-

rum omnium origo; aſt hæc bonorum omnium ſcaturigo

ità volente DBko. Quidni poſt DEuu in ea confidamus?
uidni in exilij noſtri ærumnis opem ab ea repoſcamus?
quidni & MARIA ad te clamemus exules fili; Evæ. Curre
Eva ad MARIAM, monet J. Bernardus homil. z. ſuper Miſus
eſt: curre Mater ad filiam, filia pro Matre reſpondeat, ipſa

Matris opprobrium auferat, ipſa Patri pro Matre ſatisfaciat:

quia ecce, ſi vir cecidit per fæminam, jam non erigitur, nisi
per fæminam. Quid dicebas Adam? mulier, quam de-

diſti mihi, dedit mihi de ligno, & comedi. Verba malitiæ

ſunt hæc, quibus magis augeas, quàm deleas culpam. Ve-
rumtamen ſapientia vincit malitiam, cùm occaſionem ve-

niæ, quam à te Drzus interrogando elicere tentavit, ſed non
potuit, in theſauro indeficientis ſuæ pietatis in venit. Red-
ditur nempe fæmina pro fæmina, prudens pro fatua, humi-
Iis pro ſuperba, quæ pro ligno mortis, guſtum ribi porrigar

vitæ, & pro venenoſo cibo illo amaritudinis, dulcedinem
pariat fructůs æterni. Muta ergo iniquæ ecuſationis ver-

bum in vocem gratiarum actionis & dic: Domine malier,
quam dediſti mihi, dedit mihi de ligno vitæ, & comedi, &

dulce factum eſt ſuper mel ori meo, quia in ipſo vivificaſti
me. hac ad verbum D. Bernardus. Quibus quod addere ne-
ceſie

.

We
a

nit

Lecn

Ilin⸗

utu⸗
ſcure
ſepon
Mts,
Ion
mneern

teace

nie, 6
Uprte

ſer

S

Suſpiria, &s preces iaculatoriæ ad. 6e. 473
eeſſe ſit, non video: Unde obſecro ſolùm cum 5. Anſelmo
ubb. de excedl. Virg. c. 12. Ab initio reparationis humanæ
omnibus ſub tuum præſidium confugientibus, hucuſque
ſuccurriſti, & idcirco præ omni creatura omni laude dig-
niſſima dici, & eſſe meruiſti. Eja ſuccurre, oramus, ut
laus tua, quam per tot ſæcula dignè poſſediſti, continua ti-
bi duret in gratia ipfa, quà mundo perdito ſubveniſti. Ti-
biergo nos commendamus, tu procura, nè percamus: effico
potiùs, ut ſalus noſtra de die in diem multiplicetur, & filio

1 tuo Domino noſtro] Esu Chriſto, vita noſtra jugi devotione
famuletur. isd ibe. Velcum D. Bernardo zr. * de Ad venmiu.
4 per te acceſſum habeamus ad filium 6 benedicta in ventrix
ratixæ, genitrix vitæ, Mater falutis, ut per te nos ſuſcipiat,

qui per te datus eſt nobis. itd ille.
DB20) eeLeseek T edke Py e i i A, Ar ReFr eei, Ari e i,90.
DiISCIIRSUIS XIX.
Super illa verba: Ad te ſaſpiramus gementes.

Ante te omne deſiderium meum, Es gemitus meus

.
6 àte non eſt abſconditus. Pſal. 37. v. I10.
8 VUod Paulu heſſalonicenſibus ep. 1. c. 5. v. 17. præci. Suſpiria,
6 . . 7 ⸗ „ :& preces
e Pit, ſinè intermiſſtone orate: jam antè Salvator & Magi- acharo.

Ker noſter docuerat Lac. 15. oportet ſemper orare & neon defi. ie ad. .
(re. Sed non exilis difficultas eſt, quomodo id præſtari Virgisaem
queat? Quis, inquit Beda in cit. locum Lacæ, poteſt ità ſem- dantat.
Per orare, & ſinè intermiſſione precibus inſiſtere, ut nec
alimentum ſumendi, aut dormiendi tempus habeat ? Et
treſpondet cum D. Augaſtino epiſt. 12 1. ad Probam, ſi ſem-
DMD — Oo o z per

„

474 Cursus Annui Diſeurſuas XIXA.
per juſtè vivat, neque, inquit, unquam ab oratione ceſſa-
bit, nisi juſtus eſſe deſinat. D. Cbryſoſtomus homilid de fide
Anunæ, cenſet illum ſinè intermiſſione orare, qui orebras
& breves per intervalla temporis offert precatiunculas,
quas nos preces jaculatorias vocamus, quòd in momento ja-
culi & ſagittæ inſtar è pharetra cordis depromantur, & in

cælum mittantur. Chriſtus, inquit ille & Paulus juſſit bre.
ves, ſed crebras fieri precationes ex paucis intervallis. Hoc

ipſum comprobat. D. Auguſtinus ep. cit. exemplo anachore-
tarum: dicuntur, inquit, fratres in Ægypto crebras quidem
habere orationes, ſed eas tamen breviſſimas, & raptim quo-
dammodo jaculatas, neè illa vigilanter erecta, quæ oranti
plurimùm neceſſaria eſt, per productiores moras evaneſ-
cat, atque hebetetur intentio. ità ille. Quibus quidem ver-
bis S. Doctor ſatis apertè inſinuat, hujusmodi oratiunculas

validiores eſſe apud DEuM, quàm illas in longum produ-

ctas; nam in breviculis mens orantis eſt collecta, & affectus

excitatus: at in longioribus plerumque ſenſim finè ſenſu at
tentio & fervor deficit, daum mens ad alia evagatur & di-

ſtrahitur teſte S. Ehryſoſtomo loc. cit. ubi ait: nam ſi in lon-
um extenderis verba, cùm frequenter parum ſis attentus,
multam audaciam diabolo ſuppeditâſti, ut accedat, ſupplan-
tétque, ac mentem ab ijs, quæ dicuntur, avocet ; Quòdſi
frequenter, ac ſubinde oraveris, tempus omne crebris di-

rimens intervallis, facilè poteris eſſe ſobrius, ac vigilans, ut

precationem multa cum attentione perficias. haæc ille. Hinc
S. Vintentius Ferrerius ſer. de ſidelibus defunct. ait: orationes

jaculatoriæ meræ ſunt margaritæ, reſpectu quarum aliæ
orationes eſto longiores vitra tantùm ſunt, defectu atten-
tionis, & fervoris. Commendat idipſum Bloſtus in para-
diſ, anim. c. 2 2. hiſce: exercitium, quod aſpirationibus,

brevibusque precationibus conſtat, efficax admodum eſt
ad

PVyi
e
Myie
ni.
Nn
Uetat
Mman

0, &
uEh

elii
enion

onen

bu,

Mone,

40

nu
iuiſeee,
ente,

UDEI
zuin
Vra
umine

Mrini,
Dentun
u Vn
yy⸗,
ir

odto
heſcat
ere

Une

—

Suſpiria, & preces iaculatoriz ad. &z;c. 475
ad vitia extirpanda!, charitatémque promovendam. Et
ſane unum verbum veluti jaculum è contrito corde emiſit
David: peccavi: & veniam obtinuit. Sic Publicanus. DEUSE
propitius eſto mihi peccatori. Sic latro in cruce memento mei,
dum veneris in regnum tuam. Sic M ARIE gyptiacæ to-
ta crat oratio: qus plaſmſti me miſerere mei & c. Sic jacu-
lum amoris erat S. Franciſci Seraphici. DElls meus & om-
nia. & S. Ignatij: ſi te homines néſſen: & . Habent præte-
rea & hoc emolumenti aſpirationes hujusmodi, quèòd à ne-

ceſſarijs vitæ agendæ negotijs nos non impediant, cùm nec

templum; nec genuum flexionem, aut manuum compli-

cationem exigant; ſed inter eundum, ſedendum, ſtudia,
labores, exerceri queant cum brevi, & levi mentis ele-

vationc. præſenti actioni congrua: v. g. Dirige Domine vias
meas, ad ſaciendas juſtiſicationes tuas: da mihi Domine ſe-
dium tuarum aſſiſtricem ſapientiam. Veni ſancte Spiritus &
emitte calitus lacis tuæ radiam. DEUsS in adiutorium meum
intende, Domine ad adjauvandam me feſtina. Omnia ad majo-
rem DEl gloriam. vel DEls meus, mi ESll propter te labo-
ro, patior & c. Interim autem ſic orando, & DECI M per re-

novatam præſentiam nobis facimus familiarem, & per ite-
ratam intentionem opera noſtra meritoria, & per repetitam

Divini auxilij implorationem laborum noſtrorum condi-
mentum, ac facilem proſperumque ſucceſſum nanciſci-

mur. Unde hortatur unumquemque §. Baſilius M. homilid de
5S. Martyre Julitta: accumbens menſæ ora, edens panem lar-
gitori gratiam rependito: tunicam indueris, gratias age beni-

gno datori, & pete veſtimenta ſalutis: amiciris pallio, fac in te

augeſcat interior erga DEUM charitas &c. Jam verò ſicut
duplex eſt oratio, mentalis, & vocalis, quarum illa prior

mente ſola perficitur ſinè labiorum motu, altera etiam voce
adjuvatur: ſic duplex eſt aſpiratio; ſi enim ſententiam ali-

OCoO 3 quam

476 Cursus Annui Diſcurſus XIXMX.
quam è pfalmis, vel ſcriptura, vel aliunde ſumptam verbis
exprimamus, vocalis eſt. Si autem tacité, & ſola mente
evibremus, uti fieri aſſolet coram alijs, eſt mentalis: & ab
hac omne pretium & virtus aſpirationum promanat; ſe-

cundùm enim magnitudinem affectûs, major eſt earumim-

petus, atque valor. Unde quod ſcribit ö. Auguſtinus in
Plal. 66. de deſiderio, de omni alia aſpiratione intelligi
poteſt: ſic autem ait: qui deſiderat, etſi linguâ taceat, cor-
de cantat: qui autem non deſiderat, quolibet amore quolibet

clamore aures hominum feriat, intus mutus eſt DEO.ità ile.
Similiter ſe habent ſuſpiria, & gemitus, quæ niſi ex corde pro.
rumpant, inania ſunt coram DEO: ſi verò ex corde proce.
dant, eſto linqua taceat, eſto vox audiatur nulla, à DEOta-
men audiuntur, & exaudiuntur. Aftictus ſum inquit David

al. 37, v. & humiliatus ſum nimis, rugiebam d gemita cerdu
mei: tum v. 10. ſubdit: Domine ante te omne defideriam
meum, & gemitus meus àte non eſt abſeonditus., Sie ipie DEUS

conteſtatur Moyſi Exodi 6.. v. 5. ego audivi gemitum filiorum
Hraël, quo Egypté oppreſſerunt ess. Sanè audivit, & ex-
audivit Davidem, quando à Propheta Nathan mox ei di-
Rtum eſt: Dominas quoque transtulit peccatum zuam. Au-
divit, & exaudivit Publicanum, quando teſte veritate, de-·

ſcendit hic juſtißcatus in domum ſuam. Audivit & exaudivit
latronem, quando dictum eſt ei: bodie mecam eris in gara-

diſo. Quod autem præſtat DEUS, æzmulatur modo ſuo

MARIA: nam licèt locis omnibus præſens non ſit, uti
DEUsS eſt, videt tamen in DEO, velut in ſpeculo, omnium
cordium intima deſideria & ſuſpiria, videt gemitus & vota;

& quia miſericordiæ Mater eſt, non poteéſt videre & non
ſuccurrere, prout præſens exigit neceſſitas. Hinc P. Ga-
briel Vaſia Societ. J Esll prout eſt in Diurno Mariano 11, Ja-
2/'ab ipſa B, Virgine peramanter reprchenſus eſt, quòd in

mor⸗

Mi
Ur/,
Vü
znen
(i
nit
lar
na
1ber,
ur
ac⸗
Urni
in
alr⸗
Uelio
noi
C
ien⸗
ICo
Amirae
dor,
lerie
10 lem
onmm.
Gcfer.
torin
eſter
lelt

M Suſpiria & preces iaculatoriæ ad. &. 477

6 morbo conſuetum illud ſuum alias ſuſpirium frequentare
onm ſiſlet: Monſtra te Gſe Matrem. Sic & ipſa, prout habe-
tur ibidem 8. Aauguſti Novitio cuidam conſilium dedit, ut
P Ad fugandas fædas cogitationes recitaret, M 4R1A Mater
gratiæ, Atater miſericordiæ & C. quoties ante DElparæ ima-
Zinem tranſiret. Càùùm verè dictos verſiculos frater ille ru-
Adis ignoraret, ipſa DElpara præorante didicit, & ſic omnem
R turpitudinis affectum deperdidit. S. Franciſeo kaverio fa-
4 miliare fuit illad ſuſpirium. AMater DEl, memento mei. BEr.
Ccüum aliquando in gravi quadam afflictione eſſet, ingemi-
nabat iſtud: Domina opitalare: non opitulabers à §. Geriru-
AQzi, ut legere eſt in Inſinuat. divinaæ pietata lib. g. c. zg9. cùm
EEgra de more recitare ob debilitatem capitis non poſſet
Alutationes Angelicas, pro annorum numero quibus DEI-
para in terris vixerat: repetebat ſolùm. Ave Aaria gra-
tia plena Dominus tecum. Sed hoc ipſum DElparæ gratum
kfuiſſe demonſtravit ipſa, quando ſe viſendam illi præbuit
in pallio viridi, in quo præter alios flores, apparebant roſæ
4 ſex folijs conſtantes; quot ſcilicet verba illa dixerat: & di-
4Aaudata ejus pietate conſolationem illi attulit. Pauciora,
caque ſolùm hæc verba: Ave Maria gratiäâ plena, repete-
bat Converſus ille Ordinis Ciſtercienſis, cùm ob ruditatem
E addiſcere nequiret plura: Et grata DElparæ fuiſſe patuit
„ eyx miraculo, quando poſt mortem ex ejus ſepulchro erevit
arbor, quæ in ſuis folijs deſcripta eadem verba præferebat
Iliteris aureis. Memorat P. Barry in Anne S. pro 8. Februar/f. Idem habet
„ſuo tempore Turone in Gallia fuiſſe hæreticum morti pro Pædagogus
„ ximum, cumque à varijs ageretur, ut fidem cCatholicam Cbridtian.
mn ſulſciperct, effectum eſt nihil. Tandem incidit alicui no. 125. 5, 3.
ſtrorum Patrum percontari, an aliquando B. Virginem in-
„ vocaſtlet, negavit ille ſe id feciſſe, nec fadurum unquam
aleruit; inſtat tamen Pater, & rogat, ut ſi nolit, integram

9 dicere

478 Cursus Annui Diſcurſus XIX.
dicere ſalutationem Angelicam, ſaltem hæc verba ex corde

pronuntiet. Auater Eö 24eſto mihi. Vix hoc ſuſpirium
emiſerat, mox cæleſti lumine illuſtratus ait, ſe velle con-

verti: inſtruitur itaque cum rebus fidei, confeſſionem pe-
