quidve ſublimius? Jui cælum & terram implet, cujus præ-
terea ſunt omhia, quæcunque moventur, atque ſubſiſtunt,
M m 2 is tui

276 Carsus Annui Diſcurſus III.
is tui factus eſt indigus: tu enim admirabilem Incarnatio-
nem, quam aliquando non habuit, DEO mutuam dediſti--
Euge euge Mater DEI, & ancilla? Euge cuge, quæ debito-
rem habes, qui omnibus mutuatur; DEO namque univerſi
debemus, tibi verò etiam ille debet. hac Methodius. D. Ber.
nardus ſerm. ſignum magn. quàâm familiaris ei facta es Domi-
na, quàm proxima, imò quâm intima fieri meruiſti! quan-
tam inveniſti gratiam apud DEuM? in te manet, & tu in co,

& veſtis eum, & veſtiris ab eo: veſtis eum ſubſtantiâ ear.

nis, & veſtit ille te glorià ſuæ Majeſtatis, veſtis ſolem, & ſo-
le ipſa veſtiris. itdà ide. Petrus Damiani ſerm. de Nativit.
Virg. Habitat in Angelis DEUS, ſed non cum Angelis, quia

cui illis ejuſdem non eſt eſſentiæ: habitat DEUS in Virgi.

ne, habitat cum illa, cum qua unius naturæ habet identi-
tatem. ſic ille. D. Chryſologus ſerm. 140. Quantus ſit Dgus,
ſatis ignorat, qui hujus Virginis mentem non ſtupet, ani-
mum non miratur. Pavet cælum, tremunt Angeli, crea-

tura non ſuſtinet, natura non ſufficit: & una puella ſiio
DEuM in ſui pectoris capit, recipit, octlectat hoſpitio, ut pa-

cem terris, cælis gloriam, ſalutem perditis, vitam mortuis,
terrenis cum cæleſtibus parentelam, ipſius DEl cum carne

commercium pro ipſa domũs exigat penſione. hæc ille. VD.

Epiphanius ſerm. de laudib. Virg. Obſtupuerunt omnes An-

geli, Cherubim ac Seraphim exhorreſcebant, expectabant

cælum & thronum & formidabant, dum aſpicerent eum,

qui principio caret, deſcendentem à throno Cherubico, in

utero Virginis ſedere., ità ille. Veruùm, unde amabèò Virgi-
ni Hebreæ hæc gratia? ut præ tot mille alijs in Matrem DEI
aſſlumeretur: quid erat in puella Davidicæ ſtirpis ‚quod ſic
oblectaret, inclinaret, imò traheret affectum om nipotentis
filij, ut ex ea non ex alia incarnari & naſci ſibi delegerit?

audio quidem canentes, & conteſtantes Angelos, quia quem

meraißi

,

*

1. Vrgo ininitate placui humil &c. 277

merauifti gortare, quaſi meritis ſuis id effeciſſet: aſt tantàne

tfuerunt illius merita, virtutes & opera, ut DEUM ee cælo

in terram & ipſum Virginis gremium pertraherent: S. The-
mas 3. parte. quæſt. 2. art. 11. affirmat Incarnationem Chri-
ſti non poſſe cadere ſub meritum de condigno; quia excedit
omne meritum, cum ſit altioris Ordinis, quàm viſio DEI, &
fruitio; eſt enim unio perſonalis: viſio autem beata eſt unio
participata, ſicut & gratia eſt participata ſimilitudo divinæ

naturæ tantùm. Nihilominus ait poſſe illam cadere ſub vide eti-

meritum de congruo, & ſic meruiſſe Sanctos Patres veteris . no⸗

ram in 3.
gruum enim & decens erat, ut Dus eos exaudiret, qui ei diſt. 4. 2.

teſtamenti, Incarnationem petendo, & deſiderando: con.

obediebant. Et ſio ad ʒ3. reſpondet B. Virginem meruiſſie
portare D. ESUM Chriſtum non quia meruit DEuM incar-
nari, ſed quia meruit ex gratia ſibi data illum pu ritatis, &
Sanctitatis gradum, ut congruéè poſſet eſſe Mater DEl. hac
ille. Hoc ſenſu loquitur, D. Hieronymus epiſt. 2z2. ad Euſto-
chium: tantæ puritatis Maria extitit, ut mereretur efſici Ma-
ter filij DEI. Et D. Anſelmus de excell Virg. c. 9. pura San-
ctitas, & Sanctiſſima puritas pectoris DElIparæ Virginis,
omnem omnis puræ creaturæ puritatem ſive Sanctitatem
transcendens, incomparabili ſublimitate hoc promeruit, ut
reparatrix perditi orbis digniſſimè fieret. itd ille. Et verò
excelluit illa non tantùm puritate mentis, quandéôquidem

ab omni peccato actuali & originali fuit libera; ſed etiam

Ppuritate corporis, ut quæ non ſolùm Virginitatem ſervaret

illibatam, ſed etiam voto eandem obfirmãa ſſet „quod inſoli-
tum erat ad ea uſque tempora. I12 D. Ildephonſas ſerm. 5.
Ade aſumpit. de iſta dicitur: optimam partem elegit, quia

Pprima omnium fæminarum DEO Virginitarem obtalit, &
ideirco promeruit, ut DEl filius ex ea corpus noſtræ redem-
ptionis ſuſciperet: ita ille. Et hujus quidem aſſerti luculen-
OSWYWN Mm 3 tum

278 Carsus Annui Diſcurſus IIl.
tum habemus teſtem Prophetam Regium, Virginis proa-
vum, qui ità nepti ſuæ, in ſpiritua loquitur pf. 44. aude hlia,
& vide, inclina aurem tuam ad obediendum divinis inſpira-
tionibus, & obliviſcere populam inum, de nuptijs ſolùm co-
gitantem, & domum patris tai, ut familiam propages ‚ hoc
ſi feceris, concupiſcet Rex caleſtis decorem tanm, Fecit hoc Vir-
0, ut præmonita fuerat longé ante, uti obſervavit. S§. Bern.
ardus homil. 3. ſuper miſſus. oblita eſt populum ſuum & domum
patris ſui, quia nec populum ſuum augere prolis ſucceſlione,.
nec domui patris ſui relinquere curavit hæredem, dum voto
virginitatis carnali conjugio omnem aditum præolufſit. ded
vel ideo concupivit filius DEl virginitatis illius decorem,
& in Matrem ſuam illam delegit. atteſtante S. Andrea Cre-

tenſ. orat. 2. de dormit. Virg. ubi illam ſic affatur. Rex def-

deravit gloriam tuæ pulchritudinis, & amavit divitias tuxz
Virginitatis, & in te habita vit. ità ile. Hine D. Ambroße:
epift. 82. quanta inquit virginitatis ſit gloria, quæ meruit à
Chriſto eligi, ut eſſet etiam corporale DEl templum. in quo
corporaliter habitavit plenitudo divinitatis. z1à iWe. Et qui-
dem verba ſunt S. Bernardi homil. 2. ſuper miſſus eſt. DEVM

hujuſmodi decebat Nativitas, quàâ non niſi de Virgine na-

1
U
lun
llie
nhe
Uarui
Nt,
ten e
Metore
Chhu

(uutl
ens
udete

id fee

ſceretur: talis congruebat & Virgini partus, ut non pare-
r de ret niſi DEuM. itd ille. Decebat namque ait b. Ignatins Mar-
de apud le r epiſt, ad Heronem, ereatorem non conſueto ſed pere-
Blancetom, grino & admirando uti partu, urpote omnium opificem.

z n l 31td ikte. Memorat Earro de re ruſticac. 1o. apes ità eſſe cCaſtas,

Cornej. à ut ſectentur omnia pura: itaque nulla earum aſſidebit in lo-
Lapide in co inquinato, aut in eo qui male olet. Hæc indoles divi-

V63. nitatis eſt: nam ut ait §&. Zeno ſer. . de Nativit. requieſci

libens florentifſtimo domtcilioe, & in viſceribus ſacræz
Virginis comparat ſibi corpus. itd ile. Dum florentifh-
mm auditis domiciliam, feflectite animum ad Civitatem

niili
16, or,

e,

Nuet
Iilein
llin
udie

eh

icrant

Cl
(Erunt

B. Virgo Virginitateplacuit, humil z. 279
Nazareth, ubi filius DEl concipi voluit: ſi enim Nazareth
ſcribatur in lingua Hebræa per Zain, ſanctificatam vel con-
ſecratam ſignificat: ſi verò per Tſade floridam. Huc al-
ludens D. Banaventura in ſpecul. Virg. exclamat: 6 lilium
Angelicum? verè flos cæleſtis, quem tantùm dilexit apis
illa ſupercæleſtis, quæ paſcitur inter lilia, quæ florigeram

inhabitat patriam Angelorum, quando ad civitatem Na-
zarcth, quæ interpretatur flos . advolavit, & 20 ſuavee —
c lentum perpetuæ Virginis florem pervenit, illic inſedie,
illic inhæſit. zsd ite. Narrant hiſtoriæ naturalis periti Rhi-

nocerotem animal fortiſſimum & ferociſſimum hujus eſſe
naturæ, ut ad conſpectum Virginis miteſcat, & ſe capi ſi-
nat. Hinc Pierius lib. 2. ajunt, inquit, pudicitiæ ità aman-
tenm eſſe, ut non niſi Virginis ope capi poſſit; ideéque veoe-
“ natores hujus prædæ avidi virginem in campo conſtituunt,
Cüjus conſpectu animal allectum, ad illam recurrat, in-

linatùmque caput in ejus gremio collocet, ac poſt obdor-
enn miens à venatoribus facili negotio capiatur. ità ille. Non
1n auderem ego DEUM Rhinoccrori aſſimilare, niſi dudum
64, id feciſſet propheta ille Num. 24. v. 8. de DEO dicens:
. 1. ekjus fortitudo ſimilis eſt Rhinocerotis, ſed & Moyſes virorum
mitiflimus Deuterono: 3 3. v. 17. dicens: cornua rhinocero-
uu, tis, cornna it ius: in ipſis ventilabit gentes auſque ad terminos
1

erre. Hic ergo fortiſſimus DEUS, ut vidit Virginem in
tq Nazareth, elanguuit quodammodo virtus ejus, & reclina-

a vit ſe in gremium illius. Quid filio DEl ſimilius inquit
lee⸗ 53. Thomas de villa nova conc. q. de Nativit. Chriſti, quàm fi-
liusunicornium: captus eſt & ipſe amore Virgin is, & Maje-
s ſtatis oblitus, Carhis vinculis irretitus eſt: unde in Can-
A ticis quaſi capturam ſuam prævidens, ex amore ad Virginem
6b clamat: averte oculos tuos4 me, quia ipſi me avolare fe-
⸗ cerunt: itd ile, nimirum è ſinu patris, in ſinum Virginis.

Hoc

2980 Cursus Annui Diſcurſus III.

Hoc ipſum demonſtrare volebat David, quando pſ. 44. ce-
cinit filium DEl incarnandum, defectari filiabus Regum,
quæ ſunt de domibus eburneis: à domibus inquit eburneis,
ex quibus dele daverunt te filiæ Regum, Ebur elephantum
dentes ſunt, qui caſtiſſimum ſunt animal, ut compartis cum
alio congreſſum, tanquam adulterinum etiam morte vin-
dicent, & mortuâ prima complice, ſecundam non admit-
tant. Quin etiam ebur ob raritatem, & candidiſſimum
ſplendorem in pretio habitum eſt, ut Salomon quidem ſibi
thronum ex cbore grandem 3. Reg. c. 10. Achab verò do.
mum totam eburneam ſibi feciſſe legatur 3. Reg. c. 2 3. In
hujuſmodi domibus deliciatur filius DEl, non ſolùm pro-
pter raritatem , ſed etiam propter nitidiſſimum can-
dorem, qui virginitatis eſt ſymbolum. Et quanquàm in
alijs Virginibus, tanquam in domibus delicioſiſſimè reſideat,
tamen in Matre ſibi electa tanquam in throno Salomonis e-
burneo requieſcit; nam ut ait: D. Bonaventura in ſpecale
Virg c. 2. ipſa eſt thronus ille grandis, de quo dicitur: ſeci?
ex Jalamon ibronum de ebere grandem. Thronus verè Salo-
monis eſt MARIA, grandis omnino in gratia & in gloria,.
iid ille. Mirandum autem maximè eſt, quod de ebore refert
Avicenna, ait enim prudentes auri piſcatores accipere ſcu-
tellam eburneam, eamque ſubaquis ttahere, quòd aurum

naturaliter trahatur ab ebore; quod etiam teſtatur Plinius.

Ità nimirum virginitas ſigularis traxit ad ſe ſe cæ lo divini-
tatem, quæ caput eſt Chriſti, de quo dicitur Cant. 5. v. 1.
caput ejus aurum optimam. Quemadmodum veròô, ut ebur
aurum attrahat, in imo aquarum fundo verſari debet, ſic

DEII M ad ſe attrahat. Audeo dicere inquit Gregorius A. S

in Regiſtro, quòd MARIA nequaquam DEVM concepi-

ſet, niſi infimam humilitatem habuiſſet. Nam ut ait: J.
Bern-

.

Ment
u
ſine

(at

R len

Uiſen
MMan

4 Uehth

Urtart
Lelutma

R donce

Nilitate
n, h

Encatur
gelin,

T ſerit, pi
virginitas in profandum humilitatis demergenda eſt, ut n

Cafrᷓ
eunt

amm D

ſehen

. .

2. 7/, zrgo Vnginitate placuit, husnil E&r. 281

Bernardus homil. 1I. ſuper miſſus, etſi placait ex virginitate,

tamen ex humilitate concepit. Rationem reddit melklifluus

Docter, quoniam illam non tantùm oportebat eſſe ſanctam
corpore ſed & mente: ità enim loquitur homil. 2. ſuper miſ-
ſuzs. Utigitur, quæ Sanctum Sanctorum conceptura erat,

D Pariter & paritura ſancta eſſet corpore, accepit donum vir-

ginitatis; ut eſſet & mente, accepit, & humilitatis. 114

iile. Et verò fatetur ipſamet Virgo ſe maternitatem divinam
meruiſſe non tam virginitate quàm humilitate: reſpexit,
in quit humilitatem antidæ ſuæ. Luc. 1. undéè D. Aasguſtinus

ſuper Aagnißcat iom. 9. Sic in perſona Virginis loquitur:

quæris à me, quod obtulerim munus, & unde Mater effe-
Ga ſim Creatoris? oblatio fuit humilitas mea: ideo mag-
nificat anima mea Dominum, quia reſpexit, non auro ele-
vatam tunicam; non pompoſo cultu radiantis auri orna-

mentum cervicis mex, aut prætioſorum lapidum, vel mar-
garitarum dependentiam, in auribus meis decorem, non

genmmarum fulgorem attendit, nec fuco mendaci colorem;
ſed reſpexit humilitatem. z14 ine. Similiter ait Lyranus in
cit. loc. nam licèt ex omnibus virtutibus fuerim diſpoſita ad
conceptionem filij DEl, ſpecialiter tamen hoc fuit ex hu-

militate. Hujus rei rationem inſinuat. Hago Cardin, in
eund. loc. dicens: placuit enim ei humilitas ancillæ, cui

diſplicuerat ſuperbia Evæ: ut ſicut per ſuperbiam Evz
mors intravit in mundum; ſic per humilitatem ad vitam
D pandatur i introitus. ità ile, O vera humilitas exclamat J.
Auguſtinus ſerm. de aſſumpii. quæ DEUM hominibus pe-
perit, vitam mortalibus edidit, cœlos innovavit, mun-
dum purificavit, paradiſum aperuit, & hominum animas
liberavit. Facta eſt MA RI Æ humilitas ſcala cæleſtis, per
quam DEUS deſcendit ad terras. Quid enim eſt dicere
reſpexit humilitatem ancillæ ſuæ, niſi approbavit: maulti

Nn enim

Cursus Annui ntrnderde Ee⸗
282 C ectu hominum im veraciter hu-
2 videntur in snen reſpicitur; ien vellent, & non
rum humilitas2 minibus non ſe lau
rum ab ho
ent;
miles eſſen

1 n DEO ſ 1EItus corum cE 1 TeE .
d * 1

do in conju-
8 humilis fuit ae aue femal⸗ B
s MAiaflumapta „nuntijs vahon Domini mei. ker⸗
Darvidisaflumbi beds ſervorur MARlE, qux
Rrin ancilam, hoc ad bumiliratem tamen ajebat: di⸗
uid hos atur, imis humili-
2 5. Werum n nitatem Aumeldrur. tam ſublimis . 4. ſu-
Matris DEl S Luc. 1. Quæ eſt 5. Bernardas homil. cere
Per miſi unederepp eligitur, & anc
bper e ſcit.
gratia ne

—

E

ra ra virtus
rſus & rara uns
bjectione, Enanna Pron ſecutus D. bent.
in 2 L . en en
le anle Draa- ità ille. Bermard- ernus De de
8 . „ 0 .
unng halkerin has erumpit v
tura ſimi
ventur

1 Domini
31. . , in Matr mina
ratiâ plena dicirur, in , jam Domäle
q itur, MAKlder creaturis antepo his mira humi itate
Allumirar, omni du r, ſed in omnibus his
2 fficitu „»
i & terræ e
cæ li &

Zint; e
6. 4. .
. Meditationibus ſto vinere ſibi lerer 1
iene Doczor ueeetee Chriſto vi Altius aſſurg c.
olam MARIAM , ancilla ati gicensrnon ets
3 tri DEl tanqua ſerm. 52. art. 1. c. 3.
atr! e 2.
Bernar

ionis, quam in
grati ificationis, qu⸗ i
am gratia ſanctific enloi ſe
. dignam; n oneeinee rr a
ars ank i cſus irr a humilitatis fu
Ec 0 Matris accepit Dl in abpii hn
i princip⸗ entem
à principio mm

C

= —
=— =
=S—

.

Vun
ein

16 1
lerz,

tric

is

i 3 A *

dum 4
Tom

4

Cob

ee

Wan

Uni

/

B. Virgo Virginitate placuit, bumil. &c. 283
diri in gratiæ dignitatem; ſic nec tantùm deſcendit in abyl⸗
ſum humilitatis profundæ. Nec inſuper alicui puræ crea-
turæ in hoc ſæculo eſt datum, tantum deguſtare nihilum
creaturæ, nec tantùm ſe humiliare, & annihilare ſub vo-
lito divinæ Majeſtatis. Hæc Bernardin. Conſonat ve erſio
Maldonati & Toleti, qui illud: reſexit bhumilitatem ex
Græco transferunt vilitatem & abjectionem. Hanc vero
reſpexiſſe DEl filium, fatetur ipſe in Canticis c. 4. v. 9.
vulneràſti cor meum, ſen ut legunt ſeptuaginta, abſtuliſti
cor meum in ano crine colli (non capitis) tui: in quæ verba
Rapertus. Iſte eſt crinis colli, humilis cogitatus mulieris,
caput, id eſt virum non habentis, neque habere volentis,

& unum illum crinem, tuum ſeilicet ſpiritum humilem in
me injeciſti ,„& veluti ſpiculo acuto vulneràâſti cor meum.
iitd Rupertus. Fatetur idipſum Virgo ipſa Cant. I. dum eſſet

Rex in accubitu ſuo, nardus mea dedit odorem ſuum. Elegan-

ter id exponit . Bernardus ſerm. 42. in Cantica: ſed brevi-

tatis causâ ſolum adduco Rupertum. De altiſſimis inquit re-

ſpexit Dominus humilitatem meam: hoc eſt quod dico:

dum eſſet Rex in aceubitu ſuo, nardus mea dedit odorem
ſuum: quid enim eſt vel erat, accubitus Regis, niſi cor,
vel ſinus patris? dum in hoc accubitu eſſet, nardus mea

degdit odorem ſuum, & hoc odore delectatus, deſcendit in
uterum meum. Olim Evæ, malo ſuperbiæ fætore offenſus,

& ob hoc ab humano genere averſus fuerat; nunc autem
delectatus nardo humilitatis meæ ad genus humanum con-

ver ſus eſt. itdà ille. Uldephonſus ſerm. 2. de aſſumpt. Quoni.

am igitur Virgo humiliat ſe in cunctis, totam ſuſcipit in ſe
gratiam: quod enim per partes alijs datum eſt, tota ſimul

in eam venit gratiæ plenitudo; quia ſcilicet multàùm ſe

humiliavit inter immenſa dona, inter divinitatis commer-

cia. ſic ille. Ne longior ſim, Concludo cum S. Bernardo ho-

Nn z mil.

—

Cursus Annu Diſcurſus

mwil. ſuper miſſus eſt. Audis Virginem, audis & kumilem; 3
ſi non potes virginitatem imitari, humilitatem ſaltem ſe-
quere. ità ille.

2)4 DYAASESN trs E HEeEttr
LD I SCURSUS I V.

Iterum ſuper Alleluia.

Sirut Domino placuit, ita faltam eſt: 8. . nomer
Vomini benedictum. Job. I. v. 21. D

Tà eſt: tempore felici, multi numerantur amici: dum
fortuna perit, nullus amicus erit. Ità quoque fieri amat:
dum ad vota nobis res ſecundæ fluunt, dum proſperis ſucceſ
Virginis in ſibus lætamur, tum reperire eſt adhuc aliquos DEl memo-
res, qui in ejus laudibus exultant, qui Pro beneficijs per-
At ubi imutatàâ cæli ſerenitate,
turbida rerum conſurgit facies, ubi inopini, & fatales ca-
ſus, damna, morbi, dolores, perſecutiones, & hujuſmodi
cCa lamitates ingruunt, quotus quiſque eſt, qui DEO non
obmurmurer, qui pacato ferat animo, taceo ut pro his ipſis
gratias numini rependat? Et tamen hæc ipſa æquè ac-
cidunt ex voluntate divina;, quemadmodum proſpera: æx-
què DEl dona ſunt & beneficia, atque illa:
enim bonum ità diſponente divinâ ſapientià immittuntur,
ut proſperis non extollamur, ut delicta commiſſa hic expie-
mus, ut à com mittendis abſterreamur, ut ad virtutem ve-
vZobis donatum eſti inquit Apoſtolus
Philipp. 1. v. ult. pro Chriſto at non ſolum in eum credatis,
lſed ni etian nro ilopariamini. Sidcut ergo fides eſt dovum

—

ceptis grates rependant.

in noſtrum

lut ealcari ſtimulemur.

N
u
ſfſam
thr
Cbien
unß
ſennin
uene
ſann
Inam,
gelit 9
Usho⸗
ſehul
ultſtio
I glan
(uiolan
le
Endn
IKing
hühhe
iemium
. Ninnmn;
6) d 10
ni
mus

e
⸗

In adverſi Deu⸗ laudandus exempl &. 28 5

DEl, prout ex rudimentis catechiſmi didicimus, ità patien-

S=

tia & patientiæ materia donum DEl eſt ex doctrina Apo-
ſtoli. Quapropter ſi dona grato ac hilari animo ſunt ac-

D ceptanda, ſi gratiæ pro ijs agendæ, id ipſum præſtandum in

rebus adverſis, ctiam in his canendum lætiſſimum Alleluja.
Laudate DEuM. GSratias agere oportet, inquit S. Chryſoſto-
mus homil. z. in epiſt. ad Romanos, non ſolùm divites, ſed &
pauperes, non tantùm benevalentes, ſed & ægrotos, non
tantùm quibus ex voto, ſed & quibus præter animi ſenten-⸗

tiam ſiniſtrè cadunt omnia. Rebus enim proſpere haben-

tibus gratias agere, nihil in ſe habet ſingulare: cùm verò

obvenit multum fluctuum, ut jam everſa nave periclitan-

dum ſit, tunc primùm conſpicua redditur animi, cùm pa-
tientia, tum benevolentia. Unde & Job coronatus; im-
pudensos Sathanæ obſtruxit, palamque oſtendit, quòd
non propter divitias, cùm benè haberet, ſed propter plu-
rimam, quam erga DEUM habebat dilectionem, gratias

egerit. hac ille. Idem judicium eſt M. Baſelij in pſ. 3 2. ſcri-

bentis hoc modo: Nihil minùs Chriſtianum decet, quàm

ut rebus ſuis proſperè cadentibus, benedicat DEO; con-

trà triſtiore quapiam calamitate afflictus, laudes reticeat

DEI, quando tunc quoque gratiæ uberiores agendæ veniunt:

ut qui planè noverit, quia quem diligit, erudit, & caſti-
gat: flagellat autem omnem filium, quem recipit. ita ille.

Quemadmodum igitur boni ac morigeri filij parentibus,

boni & ingenui diſcipuli ſuis Præceptoribus, etiam pro ac-

ceptis plagis, gratias agunt, eò quòd in bonum ipſorummet

patientium directæ ſunt: ſic boni Chriſtiani cum laude &

gratiarum actione res adverſas de manu DEl ſuſcipiunt,

eò quòd noverint has ipſas in bonum ſuum ordinatas ab op-
timo Numine. Chriſtianorum propria virtus eſt, ait S. Hie-

ronymus in epiſt. ad Epheſios c. 5. etiam in his, quæ adverſa

Nn 3 pu-

286 Cursus Annui Diſcurſas I.

purantur, gratias referre Creatori. Qui ſibi Sanctiores vi

dentur, ſolent DEO referre gratias, quèd de periculis vel

miſerijs liberati ſint: ſed juxta Apoſtolum hæc vi rtus eſt ma-

xima, ut in ipfſis periculis atque miſerijs DEO gratiæ refe-
rantur, & ſemper dicamus: Benedictus DEUS, minora me
ſcio ſuſtinere, quàm mereor, hæc ad mea peccata parva ſunt

(nam & infernum merui) nihil nobis dignum redditur.

Hic animus Chriſtiani eſt, hic crucem ſuam tollens ſequi-
tur Salvatorem, quem nec orbitas, nec damna debilitant,
quem, ut Flaccus in Lyrico carmine ait: ſi fractus illabatur
orbis impavidum ferient ruinæz. hac Hieronymus. Quod ſi
hujusmodi animus Chriſtiano cuique eſſe debet, ambigen-
dum non eſt, infuiſſe Matri DEI, quæ ſpeculum eſt omnis
Sanctitatis, & forma virtutis. Et verò talem re ipſa ſe ex-
hibuit in acerbiſſima & ignominioſiſſima filij ſui paſſione:
ſi quis Pater in humanis, ſi quæ Mater tenerrimè amavit ſt.
lium ſuum, amavit Virgo Mater, utpote omni amore dig-
niſſimum, omni ſapientiaâ, omni virtute, omni affabilitate &
corporis habilitate, formàque præditum. Et hunc cernebat
illa tam barbarè trackari, dire pugnis & verberibus cædi,
flagellis dilaniari, ſputis fædari, irrideri, illudi, & omniop-
probriorum genere affici: & non tangeretur ullo cordis do-
lore? Videbat innocentiſſimum falsò accuſari, damnari ad
mortem, crucis patibulo affigi, lanceâ latus ejus transverbe-
rari: & non commoverentur pijſſimæ Matris viſcera? imò ve:
rò, ut acerbiſſimus dolor, velut acutiſſimus gladius, non vi-

ſcera, ſed ipſam animam perrran fiérit ex prophetia Simeo-

nis Luc. 2. Omne enim opprobrium flij, omnis dolor, ert nii

opprobrium & dolor Matris, quia erant cor unum & anima
una. Quapropter D. Bernardinus ſenenſ. tom. 1. ſer. 6 1. art.

3. . 2. audet dicere: tota rationa lis natura non fuſtinuit, nec

ſuſtinere poſſet tantum dolorem, & pœnam, quantum ſola
ſuſti⸗

1
4
14
Ue⸗
h
et

(in

tume
Omir
be
1 41,

Mereb,

Rerei

ulec⸗

umg

neſt

ltemn

unl

ehorel

1

nkn

D lr

In adverſis Deus laudandus exemplo &z;c. 287
ſuſtinuit Mater DEl, conſideratàâ dilectione, quà filium ſu-
um amavit. Tantus enim fuit dolor Virginis i in morte Chri=
ſti, qui ſi in omnes oreaturas, quæ pati poſſunt, divideretur,
omnes ſimul interirent. Hic tamen dolor virtute illius
ſpirituis, qui ſuper wenit in eam, in Virginis animo claude-
batur, quòd nulli ſenſitivæ parti corporis (nè ante debitum

tempus ſubitò moveretur) permittebatur effundi. itd ile.
Et propterea inquit idem Sanctus iom. 3. ſerm. z. de nomine

AARIMart. 3.c. 4. ad eam meritèò die⸗ poteſt illud Thren.

2. magna eſt velati mare coniritio tua: & hoc mare per impa-

tientiam non redundabat, ſed omnia iſta flumina in ſe per

ſuſtinentiam abſorbebat, ſicut Eccleſiaſtic. 1. myſticè ſcorip-

tum eſt: omnia flumina intrani in mare, id eſt in MARIAM,

& mare non redundat, ſcilicet per impatientiam hactenus il-
le. Etenim quemadmodutn ait §. Antoninus part. 4, tit. 15.

t. 41. 9. 1,. Non murmurabat, quèd filius innocentiſſimus
pateretur, non blasphemabat Judæos, quòd ab eis, quibus
tot fecerat beneficia, tam crudeliter tractaretur: non vindi-

Gtam petebat à DEO, ut illi 4 terra vivi abſorberentur, ut?

merebantur: non capillos vel vultum ſcindebat, quia vidua,
&C ſinè filio conſolatore remanebat; ſed ſtabat verecunda,

modeſta, lachrimis plena, doloribus immerſa. itd ille. Ut

autem de interna illius quoque patientia conſtet, teſtatur

D. Bonaventura in ſpec. Virg. c. z. MARIA interfectores filij
ſui nunquam odit, nunquam contra cos impatiens fuit:
nam ſi alij Martyres patientiſſimi fuerunt in ſuo Martyrio
corporali, quantò magis Martyr noſtra Maria in Martyrio

ſuo ſpirituali. ſic ille. Quin imè, ſi alij Martyres in tormen-

tis ſuis Deum benedixerunt, & gratias egerunt, non eſt du-

bitandum minoris virtutis fuiſſe Virginem, eſto id ſeriptum
non ſit, cùm & alia multa de illa Evangeliſtæ reticuerint.

Si

Si igitur tres pueri in fornacis Babylonicæ flammis, quaſi

5.

ano ore glor ificabani, & benedicebant Deum, Daniel. 3. v. 51.

Si Tobias ſenior non eſt contriſtatus conira Deum, quod plaga
zatitatis eveneris ei, ſed immobilis in DEl timore permanßit,
agens gratias DOEO omnibus diebus vitæ ſuæ Tobiæ 2. V. 23. Si
Job e fortentiſſimo fortunæ faventis pullo, in ſterquilinium
& vermium pabulum redactus dicebat: icut Domino placuit,

iid factum eſi: ſit nomen Domini benedictam Job. c. I. V. 2 1.

Si S. Cyprianus Epiſcopus morti adjudicatus, ſententiâ au-
dirâ humaniſſime ſubjecit: DEO gratias. Si S. Jacobus In-
terciſus, Martyr Perſicus, dum membratim ſecaretur, ad
ſingulorum membrorum inciſionem ajebat: mi DEUS, ago
tibi gratias. Si denique alij complures in ſuis ad ver ſitatibus
ac tormentis, tam amantis DEUM fuêre animi, ut exultan-

ttes benedicerent DElI M, quis ambigat de heroino Virginis
animo, quæ ſicut omnes gratiâ ità & virtute ſuperavit. Si.
cut enim Martyres aliique viri Sancti, licèt ingenti dolorum

anguſtià premerentur, erectâtamen & excelsà in Deum ſta⸗

bant mente, & gratiâ animam illuminante agnoſcebant be-

neficium, quod alijs videbatur, tormentum: ſie Mater Dei,

licet immanes perſentiſceret dolores in animo, gratiâ ta-

men rationi dominante, non tantùm conſtanter (ſtabat

enim juxta crucem, nec animo nec corpore cadebat) ſed &
libenter perferebat omnia. Noverat enim & ſcripiuris,

quas legerat, & penitus, ſi quis alius, perſpexerat, oportere
Chriſtum filium ſuum pati, crucifigi ac mori, ut genus hu-
manum, ab inferni & dæmonis poteſtate redimeretur, &G
ten
. chonhi⸗
llin
lt

cælo aſſereretur: unde beneficium hoc immenſum expen-
dens gaudebat in animo, gratias DEO agebat accinens ſu⸗

um Alleluja, ſuum canticum. Magnificat anima mea Do-

minam, & éxaltavit ſpiritus meus in DE ſalutari ſeu Salva-

toremeo, & univeriorum. (uapropter ſi J. Gregoriuss Pok-
X

„

R
N

n
ſhi.
lee
1i les

3 lrn

en

((Iri

inent
lneeren
lin

Uunh,

lieu

doe

mllnti

luman

)

4 Mhenit

ee 4

In adverſis Deus laudandus exemplo éoc. 299
tifex de S. Felicitase ſeptem filiorum Martyrum Matre dixit ha-
mil, 3. in Evangel. Neque filios, quos carnem ſuam eſſe
noverat, ſinè dolore poterat morientes videre, ſed erat vis
amoris interius, qui dolorem vinceret carnis, itd ille: Non
ſecus ego dicere potero dolorem Matris DEI, ſpectato na-
turali affectu fuiſſe ineffabilem, vis tamen amoris in ſalu-
tem hominum triumphavit, ut cum gratiarum actione mor-
tem illius acceptaret. Accedebat ad hæc, quòd bellè nôſ-
ſet, ità Deum decreviſſe, ità voluiſſe, ut filius ſuus patere-
tur, & crucifigeretur; & illa divinæ majeſtati repugnaret?
abſit vel in minimo, parata potiùs ipſa non ſolùm dolore emo-
ri., ſed à carnificibus diſcerpi & dilaniari. Audiamus Me-
taphraſtem de vita & dormitione B. Virginu. Mater inquit
ille, paſſionis tempore, ſicut in alijs ſuperabat mulierem,
ità hic quoque videtur plus quàm mulier, quæ ab illo. 14
eſt Chriſto minimè recedit, ſed propius ſequebatur, nihil
timens, quod eſſet formidabile, non quòd tantùm maternis
vinceretur viſceribus, quàm potiùs divino induceretur ju-
dicio. ita ille. DEUS ità judicavit filium meum pati, & quæ
ego ſum, ut divino repugnem judicio: Ecce ancilla Domini,
Kat mihi ſecundum verbum tanum. Hoc ipſum comprobat Se-
raphicus Doctor in 1. ſent. diſt. 49. art. 2. g. 2. dicens: nullo
mode eſt dubitandum, quin virilis ejus animus, & ratio
conſtantiſſima, vellet etiam tradere filium pro ſalute gene-
ris humani ut Mater per omnia conformis eſſet Patri (-
terno) & in hoc miro modo debet laudari, & amari, quod
ei placuit, quòd unigenitus ſuus pro ſalute generis humani
offerretur: & tantùm etiam compaſſa eſt, ut ſi fieri potuiſ-
ſet, omnia tormenta, quæ filius pertulit, ipſa multèò liben-
tiùs ſuſtinuiſlet. Verè ergo fuit fortis, & pia, dulcis pari-
ter & ſevera, ſibi parca, nobis largiſſima. Hæc ergo præ-
cipuè eſt amanda, & veneranda poſt Trinitatem ſummam⸗
Oo & ejus

290 Cursus Annui Diſcurſaus IV.
Se ejus prolern beatiſſimam Dominum noſtrum JESU M.
Chriſtum. ità ille. Ampliùs extollit virilem ejus animum
Cancellarius Pariſiens. Joannes Gerſon tract. z. ſuper magni-
Fcat & D. Antoninas pari. g. tit. 1 5. cap. 41. §. 1. qui affir-
mant, quod (ſtortores defuiſſent, & DEVS juſſiſſet, ipſa ſ-
lium crucifziſlet. Verba D. Antonini ſunt: ità divinæ vo-
luntati conformis fuit, & ſalutis generis humani avidiſſima,
ut dicere audeam, quèòd ſi nullus fuiſſet repertus, qui fili-

um crucifigeret, ad hoc, ut ſequeretur ſalus hominum, &

adimpleretur voluntas DElI ſecundùm rationem, ſi opor-
tuiſſet, ipſa poſuiſſet in crucem. Neque enim credendum
eſt minoris fuiſſe perfectionis & obedientiæ ad Dcum, quàm

Abraham, qui proprium ſfilium obtulit DEO in ſacrificium

proprijs manibus occidendum, & comburendum. Stabat

ergo fixa in DEl voluntate. itd ille. Atque hinc diſcamus
Clientes Mariani, non ſolum Deum laudare & magnificare

in proſperis, ſed pariter in ad verſis, utrum que enim tam bo-

num, quàm malum de manu Domini venit, ac in utroque

ſanctificari nomên ejus debet. Et hæc eſt nota, probos in-
ter ac reprobros, quod hi adverſa cum indignatione ac mur-
mure, illi cum patientia ac laude DEl ſuſtineant. Sic ſunt
poni & mali inquit Auguſtinus ſer. 111. de tempore: quomo-
do ſi duo vaſa ſint plena, unum habens putredinem, & ali-

ud aromata pretioſa, cum uno ventilabro ventilata. IIlud
vas ubi fuerint aromata, odorem deſiderabilem, aliud au-

tem fætorem intolerabilem reddit. Itaà ſimul boni, atque
mali indiſeretè (ſinè diſcriminé) turbati, ſed alto DEl judi-

cio ſeparati. Quoties aliqua tribulatio in mundum venerit,

qui boni ſunt, velut Sancta vaſa gratias agunt, qui eos caſti·
gare dignatur. IIIi verò ſunt ſuperbi, luxurioſi, cupidi,

ll
l
el
Kin

rr,
il
ed

e

bPlasphemant, & murmurant contra Deum dicentes. 0

DEUS? quid tanti mali fecimus, ut talia patiamur., 114 RI

1, Donn

in

Uenn

Urii
ſenne

(AEC
heirten

e,

nli
uler
inn
Een

AI

Ninn
rn⸗

ia

Finr
j
g
l,
Ul

l adworſti Deus laudandm exemplo ézc. 29 I

Aſt Maria Patrona noſtra & Domina vas erat aromaticum-

ſuaviſſimos enim exhalavit odores in filij ſui paſſione cum
eſſet Rex in accubitu ſuo, in lectulo crucis ubi etiam obdor-

mivit, nardus mea, mea humilitas, & ſubmiſſio in volunta-

tem divinam, dedit odevem ſaum. Cant. z. de hac Amedaus
hom. y. de laudib. Eirg. currit poſt ESUM non tantùm in

odore unguentorum, ſed & in multitudine dolorum: non

folùm in gaudio conſolationum, verùm & in abundantia
paſſionum. ità ille. Imò non tantùm currit, ſed & cantat
Alleluja, laudat & magnificat anima ejus Dominum & exul-
tat in ſalutari ſuo & noſtro. Sirenes, uti obſervavit Ludov.
Eives in lib. 12. de Civit. BEI c. 20. tempeſtate jactatæ ferun-
tur ſuaviſſimè canere, & inter immanes fluctus, dulces ſo-
nos edere. Ità fecit B. Virgo, ità nobis factitandum. Fuit

adoleſcens nobili genere natus ut eſt apud Engelgrave part.

2. Domin. z. Quadrag. cui dum putridum crus amputan-
dum, & candenti ferro adurendum eſtet, noluit ligari, ſed
ſerena fronte teſtudinem ſuam poſtulavit, atque ità chor-
das tetigit, ut ne minimum quidem falſum tonum ediderit.
Sic nos facere addecet, ut non tantùm virilis ſimus animi,
ſed & Chriſtiani & Mariani. Et permaximo id nobis erit

emolumento: ſiquidem ut Magiſter Joannes Avila magnus

in ſpiritu Magiſter dicere ſolitus: unum bpeo gratias in ægri-
tudine, aut afflictione dictum, plùs valere apud DEUM,

quaàm alia ſex millia, dum ſani & fortunati ſumus. Quare

quod ſcripfſit &. Hieronymus ad Lætam epiſt. 7. vel ut alij ci-
tant. 27. de Paula: infantulum Alleluja balbutire conſueſce:
idem nobis dictum putemus: linguam ſuam quisque
Alleluja balbutire conſueſcat, non blasphe-

mias non murmura & c.
* 4 *

Oo/ 2 DlISCUR

1

De fide B.
Virginis
in triduo
paſſionis &
mortis

Chriſti.

292 Cursus Annui Diſcurſus V.
20,3 e ei Pee rdy Se Fi i if i Ar , ezde

Super illa verba: Reſurrexit ſicut dixit.

Nunquid qui dormit, non adjiciet, ut reſurgat?

„

Pſal. 40. V. 9. .

Uanquam virtutum Theologicarum, fidei, ſpei & cha-

ritatis exercitium nobis ſummopere cordi eſſe deberet,

propter earum excellentiam & digniratem, quam habent

ſuper cæteras; ex eo tamen capite multò ampliùs, quòd ea-

rum neceſſarius ſit uſus, tum in oratione, tum in Sacra-

mentorum frequentatione, tum in vitæ periculo, in quo ſa-

lutis æternæ cardo verſatur. Verùm accuratê notandum,

in harum exereitio non ſatis eſſe mente vel ore dicere, cre-
do, ſpero, amo, ut quidam imperiti exiſtimant: oportet
enim has virtutes motivum attingere divinum, ut ipſæ
Theologicæ ſint, & divinæ, ſicut eas eſſe oportet, ut grati-
am & ſalutem in nobis operentur. Dum igitur dico; cre-
do, ſpero, amo, attendere me oportet, cur coredam? cur ſpe·

rem? cur amem: Quid me movet in rebus humanis ad a-
mandum? utique bonum, ſive illud ſit jucundum, ſive uti-

le, ſive honeſtum: & hoc ipſum me movere debet ad aman-

dum DEIIM, non ex alia cauſa, ſed quia ſummum bonum
in omni genere, tam jucundo; quam utili & honeſto: ſeu

quia bonum ſuper omne bonum, à quo omnia alia bona tan-
quam ex fonte promamant. Iterum, quid me movet in hu-
manis ad ſperandum ſubſidium, patrocinium, aut rem ali-
am conſequendam: utique poſſe & velle: in eo enim cont-

dimus,

4
i⸗
Cele
Ment,

er

detg
elet,n

(ure,

(ißrt

Pyſtere

ient

e ro

Gurarm
eerat,
bat,
nun,

Enihen

i Pliu
ridn
ſeler,
initn
nihe,
1 latna

ls ſei

nitu,
n ſe

Deßfde B. Virginis in triduo paſsion. Esc. 29 3
dimus, qui nos juvare poteſt, & etiam vult. Et hoc ipſum
movere nos debet ad ſperandum in DEO, quia non tantùm
poteſt per omnipotentiam ſuam nos juvare, gratiam & glo-
riam ſuam conferre, ſed etiam vult per infinitam ſuam mi-
ſericordiam, quin etiam bbroniiſe abundè per prophetas &
Apoſtolos, præterquam quèd Salvator noſter id totum no-
bis promeruerit. Denique quid me movet in humanis ad
credendum alicui? utique quia in dictis ſuis verax eſt, non
