ex eorum progenie naſcituram, ſervatos fuiſſe, ſed & Noae
Aà diluvio, Abraham de cæde quinque Regum, Iſaae de
IImaële, Jacob de Eſau, & ſic deinceps de aliss. Omnes,
ingquit, liberationes, & indulgentias factas in veteri teſta-
un mento, non ambigo DEIIM feciſſe ſolàùm propter benedi-
%Qæ puellæ reverentiam, & amorem, quibus eam DEUS

in æterna ſua prædeſtinatione honorandam, cunctis operi-
in bus ſuis ab æterno præordinavit, Itd ile. ut rectè pronun-
tiarit Petrus Damiani orat. 1. de Wampt. omni profuit crea-
turæ quam veluti coëmptam à ſervitute in libertatem aſſe-
ruit ſic ille. Hujus rei figuram nobis affert & offert do-
Kifſimus ſacræ ſcoripturæ Explanator, Pererius, dum ſom-
nium Nabuchodonoſoris Daniel 4. exponit. Videbat me-
moratus Rex arborem ſublimem: & robuſtam, tantæque
X 2 . lati=

172 Cursus Annui Diſcurſus VI.
latitudinis, ut ſe extenderet uſque ad terminos terræ: folia
ejus pulcherrima, & fructus nimius, & eſca univerſorum
in ea: ſubter eam habitabant animalia & beſtiæ, & in ramis
ejus converſabantur volucres cæli, ſed venit vox de cælo di-
cens: ſuccidite arborem, & præcidite ramos ejus, verumiamen
germen radicum ejus in terra ſinite. Hanc arborem exiſtimat
Pererius per allegoriam ſignificare primi hominis felicita-
tem, à qua dejectus eſt per peccatum, ſervata tamen radi-
ce, unde rurſus germinare poſſet. Hanc verò radicem in-
telligit DElparam ab originali labe præſervatam: germen
autem radicis, vult eſſe Chriſtum Dominum, qui hanc na-
turæ humanæ arborem in ampliorem dignitatem reparavit.
Conformis eſt hæc expoſitio ſaiæ vaticinio c. 11, egredietur
Virga de radite Jeſſe, & flos de radice ejus aſcendet. Et qui-
dem per radicem Beatiſſimam Virginem intelligi. Doce-
mur à §. Germano Conſtantinop. ſerm. de Nativit. Virg. à J.
Joanne Damaſc. orat. 2. de Nativitate Virg. dum eam appel-
lant radicem Jeſſe. Docemur à S. Idephonſo lib. de Virginit.
MARIM c. 6. dum ait: radix generis Jeſſe, de qua flos Chri-

ſtus aſcendit naſcens, nulla corruptione creatus, ſed ſolà S.

Spiritũs infuſione generatus. Denique docemur 4. Ae-
thodio in hypapante, ubi eam alloquens ait: Tu ſpecioſſimi
floris radix. Sed & textus inſinuat, florem Nazarenum de ra-
dice aſcendiſſe. Unde cùm Dei filius ex Virgine ſit natus, illa
ipſa radix eſt, quæ & Virga: Virga propter rectitudinem vitæ,
nullo extrinſecùs germine cohærente ut loquitur Hieronymus
epiſt. 22. hunc locum explicans, eò quòd ſine viro cohærente
filium peperit: radix verò, quoniam ſi illa, DEO miſerente,
non ſuperfuiſſet, univerſa generis humani progenies inter-
ijſſet. Exinde ardentiflimè oravit pſaltes Regius pſal. 79. re-
Hice de calo, & vide, & viſita vineam, quam plantavit dex-
tera tua, & ſuper filium hominu, quem confirmaſti tibi. cbal-
1 daæus

B. Virgo eſtradix noſtre ſaluti, &c. 173
daus habet: propaginem, quam plantavit dextera tua: ni-
mirum radicem Jeſſe, Virginem MARIAM conſervari, &
pullulare optabat David, ne penitus à ſalutè excideremus,
aaut exſcinderemur. Nam ut atteſtatur aias c. 1. V. 9. niſt

Dominus exercituum nohis reliquiſſet ſemen (dico ego radi-
l cem) quafßi Sodoma fuiſſemus, & quaſi Gomorrha ſimiles eſſe-
n mus; non tantùm hic in terra penitus eradicati, ſed etiam
4ternis incendijs deputati, ut cuique noſtrûm neceſſe foret
n dicere illud Jobi c. 19. v. 10. deſtruxit me undique, & per-
eo, & quaſi avulſæ arbori abſtulit ſpem meam. Verùm mi-
ſeertus eſt noſtri DEUS, non tantùm nos non extirpavit ra-
dicitus; ſed etiam in relicto ſemine, in relicta radice Salva-
torem nobis appromiſit. Ligna Sancti Patres fuerunt, inquit

S. Bernardus ſerm. de B. MARIA tom. 2. oper. qui, licet in
radice aruiſſent arboris, ſpem tamen certiſſimam habentes
8 in adventu Salvatoris, tanquam peregrini, & incolæ in hoc

61
1 mundo habitabant. ſic ille. Veràùm unde ſpes Salvatoris?
ℳ MARIA, inquit Georg. Nicomediens. orat. 1. de Concept. Virg.
G radix bonorum, in ſterili utero nata: quâ fore prænuntia-
tum eſt, ut quæ vitio cxaruerat natura hominum, virentia
Pprietatis germina produceret. itdà ile. Si quæras ubi prænun-

tiatum ſit, audi; Inimicitias, ajebat DEUS ad ſerpentem
Geneſ. 3. ponam inier te, & mulierem. Quam mulierem?

. MARIAM hic deſignatam conſentiunt SS. Patres. Quæ
ô non tantuùm draconem infernalem debellatura erat per fili-
m unm germen ſuum, ſed & præcipua cauſa movens futura, ut
er filius DEl carnem aſſumeret. Nam ut ait D. Bernardinas

ſenenſ. iom. 1I. ſerm. 61. a. I. c. 4. & tom. 2. ſerm. 51. art. 3. c.
3. primogenita Redemproris filij ſui ESU, fuit B. Virgo, &
prlus pro ipſa redimenda venit, quam pro omni alia creatu-
ra: ubi etiam dictus Sanctus citat Gloſſam in illud Cans. 4.
vulneräſti cor meum Soror mea ſponſa; ſic verba hæc ex-

ete⸗
⸗

174 Cursus Annui Diſcurſus VI.
planantem: pro amore tuo carnem aſſumpſi, & vulneribus
primis in cruce, vulnerâſti cor meum. hæc ibi. Ecce radix
ſalutis noſtræ, à qua omnia bona noſtra dependent, & ſinè
qua æternùm eſſemus miſeti & deplorandi, Dicitur Virgo
Eccli 24. quafi oliva ſpecieſa in campis, qui elauſi non ſunt,
ficut horti ſed omnibus patent. Sed hic meminerimus,
quèd cùm diluvio cooperta eſſet terra, ut quindecim ceubi-
tis altior eſſet aqua ſuper montes, nihilominus ceſſante di-
luvio, columba attulerit ramum olivæ virentibus folijs Gen.
8. . 5. 7. Quomodo hic ramus olivæ ſupereſſe potuit,

tot alijs arboribus aut ingluvie terræ ſepultis, aut penicus
eradicatis. Hoc miratus eſt Noë, & ut loquitur Ambroſius

lib. de Noz & arca, c. 16. gaviſus eſt vir juſtus videns fru-

ctum de veteri ſemine aliquem reſervatum, & inde colle-

git inſigne divinæ miſericordiæ, quòd fructum demonſtrâſ-
ſet, cui non potuiſſent nocere diluvia. ſic ile. Kamus oli-
væ, inquit Auguſtinus tract. 6. in Joan. & in pſal. 9. allatus à
columba miſericordiæ DEl Symbolum eſt, & pacis, ird ile.
Hunc ramum columba innocentiſſima univerſo mundo
perdito protulit. Bonaventura in ſpec. e. 8. Tu es illa fideliſ-
ſima columba Noë, quæ inter ſummum Noë, & mundum
ſpirituali dilavio ſubmerſum, Mediatrix fideliſſima extiti-
ſti. iià ille. Imò verò fuit radix, quæ hujus olivæ ramum
produxit, quia quaſi oliva ſpecioſa in campis. Idipſum com-
probat mellifluus Docter ſer. 3. de Nativit. Virg dedit tibi

DEUsS Chriſtum per MARIAM propter ſanitatem: ſanita-
tem animæ id eſt ſalutem intellige Auditor Mariane. At

cur per Mariam dedit? cur non per ſe? reponit §. Doctor:

quia indignus eras, cui donaretur, datum eſt MARI, ut

per illam acciperes, quidquid haberes zraà ille. Aliam affert

rationem ö. Ambroſius in c. 1. Luta, & cx illo Beda, ferià 6.
quatuor temp. in Adventu, ubi ait: Nec mirum, ſi Domi-

nus

1S

S ,— — —

e
ſer
ſal
Niun
S
lerin
ladti

B. Virgo eſt radix noſtre ſalutis, Grcr. 175
nus redem pturus mundum „operationem ſuam inchoavit 4
Matre, ut per quam ſalus omnibus parabatur, eadem prima
fructum ſalutis hauriret ex pignore, ſec ille. Hac ergo ex cau-
ſa eidem Archangelus Gabriel dicebat: Ne zimeas MARIA, D
inveniſti enim gratiam Id eſt, ut exponit Andreas Hieroſo-
DBDBymitanns: netimeas MARIA: nacta es enim gratiam apuaicd
DEUM quam Eva perdiderat. id ie. Inveniſti gratiam
4apud DEUM inquit Bernardus bomilia 3. ſuper miſſus. quam

neoemo ante te potuit invenire: quam gratiam?? DEI, & ho-
. minum pacem, mortis deſtructionem, vitæ reparationem.
ſic ille. Inveniſſe gratiam MARIA dicitur, utique non in-
. ventura, niſi quæſiviſſet vitæ ſanctitate & precibus tan-
Agquam radix & cauſa ſalutis noſtræ meritsria. Origenes ho-
mil. 8. in Luc. reſpexit, inquit, in juſtitiam ancillæ ſuæ, re-
1 ſpexit in temperantiam, reſpexit in fortitudinem, atque ſa-
“prientiam. itd ille. §. Bernardas homil. 2. ſaper Miſſus. Vir-
go regia gemmis ornata virtutum, ſpecie ſua, & pulchritu-⸗
dine ſua, cæli civium in ſe provocavit aſpectum, ità ut Re-
gis animum in ſui concupiſcentiam inclinaret & cæleſtem
nuntium ad ſe, de ſupernis educeret. ità ille. Pu ra Sanctitas,
nle inquit Anſelmus de excellent. Virg. c. 9. 8& Sanctiſſima puri-
l?d tas pijſſimi pectoris ejus, omnem omnis puræ creaturæz puri-

n tatem, Sanctitatémque transcendens incomparabili puri-
ae tate hoc promeruit ut perditi orbis reparatrix digniſſima
H fieret. Kc ille. Richardus Victorinus in Cantica 6. 29. omnium
nt ſalutem deſideravit quæ ſi vit, & obtinuit imò & ſalus om-
nium per ipſam facta eſt. iid ile. Et verò ſalus per ipſam fa-
.“ a, quando tanquam radix in genere cauſæ eſſicientis & ma- .
terialis, progerminavit omnium Salvatorem. Sicut enim
radix protrucit virgultum, unaque materiam, in quam ex-
8 creſcat, eidem ſubminiſtat; ità non tantùm generavit Ma-
N ria Salvatorem cooperante Spiritu S. ſed eidem carnem de

176 Cursus Annui Diſcursus vI.

ſua carne, ſanguinem de ſuo ſanguine ſuppe ditavit. Caro

& ſanguis, inquit Euſebius Emiſſenus homil. de Natali Demi-

ni, de M ARI Æ carne coagulatus, de ejus formatus viſceri-
bus, de ejus ſubſtantia conſummatus: ſanguinem, quem eti-

am pro matre obtulit, de ſubſtantia Matris accepit. i1à ille.

Et D. Auguſtinus in pſal. 64. ipſas ſanctas primitias carnis ex

utero Virginis in holocauſtum (in cruce) obtulit DEO. Si-

militer B. Peirus Damiani ſer. 75. illud enim (corpus ex Vir-
gine acceptum) abſque ulla dubietate non aliud nunc de ſa-
cro Altari percipimus, & ejus ſanguinem in Sacramentum
noſtræ redemptionis haurimus. itdille. Annon ergo radix

ſalutis noſtræ eſt MARIA, quæ ſalutem nobis in ſilio ſuo
rogeneravit? operata eſt ſalutem mundi, inquit ö. Ambro-

P

ſius epiſt. 41. ad SJabinum, & concepit Redemptorem uni-

verſorum: ſie ille. Ex hac cauſa D. Bernardus ſerm. de B. Vir-
i. tom. 2. oper. illam confert cum arca Noë, in qua dilu-

vij univerſalis tempore, genus humanum ſalvatum eſt. Ar-

ca Noë, inquit ille, ſignificavit Arcam gratiæ, excellenti-
am ſcilicet Mariæ: ficut enim per illam omnes evaſerunt di-

jIuvium, ſic per iſtam peccati naufragium, Illam Noë, ut

diluvium evaderet, fabricavit: iſtam Chriſtus, qui eſt pax

noſtra, & requies, ut humanum genus redimeret, ſibi præ-

paravit. Per illam octo animæ tantùm ſalvantur, per iſtam
omnes ad æternam vitam (quæ per octonarium numerum

ſigniſicata eſt) vocantur. Per illam paucorum facta eſt li-

beratio: per iſtam generis humani ſalvatio & c. ità ile. Ve-

ràùm D. Ambroſius id ipſum explicat per Mariam Moyſis So.

rorem, quæ ex Ægypti ſervitute populum Iſrasliticum li-

beratura per mare rubrum traduxit: ità enim ille loquitur
epiſt. 7. ad Siricism Papam. In veteri teſtamento Virgo He-

bræorum per mare duxit exercitum: in novo teſtamento

Virgo, Regis aula cæleſtis, electa eſt ad ſalutem, e ibi, er
2 ſide-

Ihigo ef radir nora ſalatn, Gc. 177

ſideratis plures? Audiatur Auguſtinus ſer. 2. de Annuns.

Maria primæ Mattis damna reſolvit: hæc homini perdito re-
demptionem adduxit. Mater generis noſtri pænam intulit

mundo: auctrix peccati Eva, auctrix meriti Maria: Eva oc-

cidendo obfuit, Maria vivificando profuit &c. Audiatur

doctiſſimus .dieta de contemplat. Eirg. c. g. ſpeciale DEl opus
fuiſti & Beatiſſima Virgo, qui ad hoc te fecit, ut quod de

primo opiſicio fuerat deformatum, per te reformaretur.

Ex hac cauſa dicitur ab trenas lib. 3. contra hæreſes cauſa no-
ſtræ ſalutis. Ab Andrea Cretenſi orat de Dermiti. hominum
reconciliatrix: à Peizo Damiani ſerm. 3. de Nativ. Virg. hu-
manæ ſalutis exordium, & ſerm, de Annunt. hominum cor-

redemptrix: ab Aberto AMagno. ſuper Mißus c. 191. adju-

trix redemptionis. Quid his addam ego? dicam radicem
ligni vitæ, dum enim Chriſtum Virgo peperit, lignum vitæ
nobis produxit, atteſtante D. Ambroſio in pſal. t. JEsus eſt
lignum vitæ, lignum ſapientiæ plantatum in utero Virginis
voluntate Patris. ztà elle. Erat in paradiſo terreſtri planta-
tum ligaum vitæ, contra arborem mortis, ut quod per nati-
vum calorem, quoad vitales ſpiritus fuiſſet deperditum, per
eſum hujus ligni reſtauraretur. Typus hic fuit, & ſigura
veri ligni vitæ Chriſti Salvatoris, qui deperditum homi-
nem venit reſtaurare: & quia hoc fecit accipiendo carnis

fubſtantiam à Maria, jure meritèò ligni hujus radix appella-

tur. In rem noſtram loquitur Gverricas Abbas ſer. i. de
Nativ. Zirg. Hodie Natalem Beatiſſimæ Virginis Matris
celebramus, de qua vita omnium accepit Natalem. Nata
eſt hodie Virgo, de qua ſalus omnium voluit naſci, ut na-

tus ad mortem, daret ad vitam poſſe renaſci. iid ille. Habe-
mus ergo in MARIA non tantùm radicem ſalutis, ſed &

vitæ: ſiquidem, ut ait Petras Damiani ſerm. de Annuntiat.

rirg. per ipſam, cum ipſa & in ipſa totum hominem eſſe re-

.— „ ſtau-

178 Curtus Annui Diſ urſas VI

ſtauratum decernitur, ut ſicut ſine ipſo (DEl filio) nihil fa.

um eſt, ità ſine ea nihil refectum ſit, iia ille. Sicut autem

elſt radix ſalutis, quia progenuit Salvatorem & radix ligni
vitæ, quia produxit lignum vitæ, ità pariter appellanda erit
radix gratiæ, radix noſtræ juſtitiæ & Sanctitatis, radix pa-

cis & bonorum omnium, quæ in Chriſto habemus, Mater
enim illius eſt, quidni radix, principium, & origo? Per

hanc, inquit Pamaſeenu,; diuturnum illud bellum, quod no-
bis cum Creatore erat, ſublatum, & extinctum eſt: per
hanc nobis reconciliatio ſancita, pax & gratia donata, ſic
ile. Quærunt ſacrarum litterarum ſcrutatores, ut quid

DEUS per Angelum à Virgine requiſiverit conſenſum in

filij ſui Incarnationem: poterat enim in utero ejus incarna-
ri ſinè illius conſenſu, ſinè ſcitu. Et tamen incarnatus non

eſt priùs, uſque dum Virgo aſſentiens diceret: ſiat mihi ſe-

cundum verbum tuum. Quid eſt hoc: ait D. Irenæus apudor.

nelium à lapide in c. 3 1. Proverb. quòd ſinè Mariæ conſenſu

non perficitur Incarnationis myſterium? 2 quia nempe vult
DEUS illam bonorum omnium eſſe principium. ità ibi. Si
principium, quidni radix: nam & radix principium arbo⸗

ris eſt. Si autem bonorum omnium, quæ in Chriſto habe-

mus, principium eſt, quidni bonorum omnium radix, ut
ſupra ex Chryſippo dicebamus. Idipſum innuere voluit
Damaſienus orat. I. de dormit. Virg. dum dixit. Tu quo-

que fons perennis veri luminis atque inexhauſtus ipſiusmet
vitæ theſaurus, & uberrima benedictionis ſcaturigo, quæz

nobis bonorum omnium cauſa, & parens extitiſti. i10 1ile.

Et rurſum ibidem ait: omnium bonorum initium, & me-
dium, & finis, ſecuritas item, ac vera confirmatio in illa

ſeminis experte conceptione, in illa divina in habitatione .
in illo denique à labe omni remoto partu poſita fuit. hæc il-

le. D. Antoninus per quatuor cauſarum genera id totum
expli-

C

Rog
lon

leyo

Gin

B. Virgo eſt radix noſtre ſalutis, G, 179
explicat. part. 4. zit. 1 5. c. 20. 9. 10. Et in genere quidem
cauſæ efficientis, inquit ille, poſt DExuM, ſub DEO, & cum
DEO; quia ipſa nobis illum genuit, qui nos omnes recrea-
vit, ſeu regeneravit per paſſionem ſuam, virtutem gratiæ
conferentem in Sacramentis: & ut filium ſuum gigneret,
ſuis virtutibus de congruo promeruit. Cauſa materialis fuit

Virgo hujus recreationis noſtræ, quia Spiritus Sanctus de

purifſimis ejus ſanguinibus, conſenſu mediante accepit,

Annen

quod in corpus formavit Chriſti, per quod redemptio no-

ſtra, & recreatio facta fuit. Cauſa verò formalis, quia ſua
converſatione cæ leſti ſpeculum eſt omnibus convertendi ſe
ad DEVM. Cauſa denique finalis, quia totum opus redem-

ptionis poſt DEVM in Chriſti filij ejus, ut homo eſt, hono-

rem & gloriam eſt ordinatum: & propterea ſeniores coro-

nas ante pedes agni deponunt. hæc S. Anteninus Deniquæ
S§. Epiphanius de laudib. Virg. eam vocat totius gloriæ radi-
cem. Albertus M. ſuper miſſus eſt c. 216., primam omnium

benedictionum radicem. J. Bernardinus Tom. 1. ſerm. 61.

totius ſalutis radicem, & D. Anſelmus ſuper Luc. radicem
totius conſolationis. nam ut loquitur D. Bernardus ſerm. 3.
ſuper Salve Regina: De hac, & ob hanc, & propter hanc
omnis ſeriptura facta eſt, propter hanc totus mundus factus

eſt, & hæc gratiãà DEl plena eſt, & per hanc homo redem-

ptus eſt, Verbum DEl caro factum eſt DEVS humilis, &

homo ſaublimis. iid ille. Concludo cum doctiſſimo & pien-

tiſſimo Idiota de contempl V in prologo. Accede igitur per
devotam mentis contemplationem, ad glorioſiſſimam Vir-
ginem Mariam: quia per ipſam, & in ipſa, & cumip-
lſa, & ab ipſa habet mundus, & habiturus eſt

oypmne bonum. itaà ille.
„ *

. 2ꝛ lSCIIR-

180 Carsus Annui Diſturſas VI I.
6) E i S S iesie , 382 ,, e gtrsesesese,0

DISCHRSIIS VII.

Ad illa verba Salve porta, ex qua mandoe
lLux ſ. orta.

ao feci in calis, ut oriretur lumen indefciens

Eccli 24. v. 6.

porta ori-
eatalis So-

Chriſti. que adeo eſſe, quaſi non eſſet, quippe quæ ſpectabilis non

eſſet, cùm tenebræ eſſent ſuper faciem abyſz: dixit fliat lux &G

facta eſt lux, quæ vaſtiſſtmum hoc univerſi corpus illumi-
naret. Nec hic ſtitit divini opificis manus: poſtquam enim

produxiſſet firmamentum, & diviſiſſet aquas ab aquis, &
ab aquis ſeparâſſet terram, ut proferret herbam virentem,
& omũue ligaum pomiferum, tandem die quarta produxit
illa duo magna mundi luminaria, ſolem, & lunam cum re-

liquis ſideribus; unum, ut præeſlet diei, alterum ut præeſſet

nocti. Qua ratione proceſſit DEVS in formando & illu.—
ſtrando hoc mundo »magno, eadem uſus eſt in microcoſmoò,

in parvo mundo ſeu homine: creavit cælum, & terram id

eſt corpus e terra, animam de cælo, ſed quia homo mox

peccavit, & peccato tenebras in mentem induxit, tenebræ
erant ſuper faciem abyſſn: homines impij, inquit S§. Azgu-

Kinus in Joan propter peccata tenebræ funt, juxta illud Pea--
li Epheſ. S. faiſtis aliquando tenebræe. Quoniam veroô non

deſtitit homo peccata Peccatis accumulare, ut ſimiliorem

MARIA Ptaua creàſſet DEVScælum, & terram in principio,
& animadverteret hanc totam, quanta quanta eſt mun-
lis juſtitiæ di machinam, rerumque molem eſſe tenebris fepultam, at-

beſtis

— — r=-————ʒ— ð

—

Un
ent
en
todn

Maria porta ortentalis § olus ſasſti 1« SSr. 181

beſtijs ratione carentibus, quàm homini vita duceret, in tan-

rum excreverunt hæ mentales tenebræ in microcosmo, ut lu-

men rationis, non quidem penitus extinguerent, plurimùm
tamen obſcurarent, cùm nec honeſtatis ‚neque DEl ullam ha-

Peret rationem, nec æternæ vitæ cogitationem ullam ſuſcipe-

ret. Tenebtæ crant plùs quàm Cimmeriæ plùs quàm Æg gyp-
tixæ ſupert faciem terræ, id eſt hominis ex terra creati: tenebræ

intellectus, tenebræ rationis, cæcitas mentis, ignorantia
DEI, ignorantia primorum principiorum, quæ lumine

naturæ oportuerat eſſe nota, ut DEUMdari, DEuM omnia
intueri, reddere juſtis præmia, perverſis ſupplicia, Numen
unum adorandum & colendum, tribuendum unicuique,
quod ſuum eſt, quod tibi fadum non vis, alteri non eſſe
faciendum, & ala hujuſinodi Verùm hæc quis vel me-

minerat? Dixerat quidem DEUS, fiaz laux, & facza eſt
lux, quando miſit Moyſen, qui verum unius Numinis

cultum DElque legem, edoceret homines: ſed hæc lux
erat in plaga ſolùm orientali, notus ſolům in Judæa DEUS,
& in Irazl magnum nomen ejus. pſ. 75. Quanquam & ibi
fædàâ idololatriæ & ſcelerum colluvie frequentiùs obnubila-
ta eſt. Cæterùm gentes aliæ, per latè, quâ patet, orbem
diſperſæ, in quam ſpiſſis infidelitatis, & cæcitatis tenebris
ambulabant. Vel nullum vel centurias Deorum venera-

bantur, ut cuique propè rei, etiam lupanaribus, & latri-
nis ſuum DzuM attribuerent: Homines ſui ſimiles velut
DEOS habebant, & quod rationi diſſonum, non virtutis,
ſed ſcelerum imitatione placandos, Joyem adulterijs Ve-

nerem carnis ſpurcitijs. Bacchum ebrictatibus, Mercu-
rium furtis & Sacrilegijs & ſic de cæteris. Quid quod &
his, & ſeipſis viliora ſuſceperint adoranda, boves crocodi-
los, cæpas, allium, ſaxa & ſtipites, quæ nec ſibi nec alijs
opitulati potcrant, vel norant, utpote ſenſu; vel ratione
G 3 — de⸗

182 Cursus Annui Diſcurſus VII.
deſtituta. O quantis mundus tenebris erat involutus. O
quantæ tenebræ ſuper faciem univerſæ terræ. Itaque mi-
ſertus cæcitatis humanæ DEus, quart4 die, id eſt quarto
millenario mundi ad finem decurrente, fecit duo lumina-
ria magna, ſolem & lunam cum ſtellis, luminare majus ut
præeflet diei, & luminare minus, ut præeſſet nocti, & ſtel-
las. Quis luminare majus eſt, niſi DEl filius? de quo per
Malachiam Prophetam prædicdtum erat c. 4. v. 2. & orietar

vobis timentibus nomen meum ſol juſtitiæ, & ſanitas in pennis,

id eſt, in radijs ejus. Et per Zachariam c. 6. v. 12. ecte vir

oriens nomen ejus. Et per Haiam c. 49. v. 6. ecce dedi te

in lucem gentium, ai ſis ſalus mea uſque ad extremum terræ.
Hunc adveniſſe gaviſus eſt ſenecio Simeon, quando cecinit:

Nunc dimittis ſervam tunm Domine, quia viderunt oculi

mei ſalutare tuum, quod paräſti ante faciem omniunm pepalo-
rum, lumen ad vevelationem gentium, & gloriam plebis

tuæ lſraëel. Quodnam vero luminare minus cum ſtellis?

ſi credimus Augaſtino ſerm: 134. de temp. & Anaſtaſio ſ-
naita commeht. in Geneſ. eſt Ecclefia, quam Chriſtus fun-
davit, cum Apoſtolis, & Doctoribus, de quibus Daniel 12:

v. 3. qui antem docti fuerint, fulgebunt quafiſilendor frma-
menti, & qui ad juſtitiam erndiunt mulios, quaſi ſtella in per-

petuas æternitates. Luna inquam eſt Eceleſia, quemadmo-

dum enim luna jam creſeit, jam decreſcit, jam plena eſt
lumine, jam quodammodo orbata. Sic etiam Chriſti Eoc-

cleſia: & quemadmodum luna (ſicut & ſtellæ) omne ſu-

um lumenà ſole conſequitur, ità quòd Eccleſia lucem ve-

ritatis divinæ habeat, à Chriſto habet, ſecunduùm quod pro-
miſerat Joan. 1 ½ v. 26. paraclitus autem Spiritus, gquem mit-

ier Pater in nomine meo, ille vos docebit omnia, & ſuggeret

vebis omnia, quactunque dixere vobi. Denique ſicut ſole
præſente luna, eſto in noſtro horizonte ſit, lucem ſuam
. non

SR0UM — -———

— —b —

9
al

1

h,

6t
les
rte
cher
amb
vo

le

ni
6

Maria porta orientalis Solis juſtitiæ &c. 83

non diffundit, ejus enim officium eſt præeſſe nocti in ſolis

abſentia. Sic Ecoleſia lucem doctrinæ ſuæ non diffunde-

bat, dum Chriſtus aderat: tum enim dies erat, quo ſolem

Chriſtum lucere oportebat. Vnde dixit Joan. 9. v. 5. me

oportet operari opera ejus qui miſit me, donec dies eſt: quam
dia ſum in mundo, lax ſam mundi. Quò reſpexit D. Chry-

ſolegus ſerm. I70. dicens: Poſt diuturna tempora tetræ no-

ctis, auroræ ſuæ deſiderato ſplendore, æternus dies, Chri-

ſtus noſter eluxit in lucem, qui duodecim horas ſuas, in
duodecim Apoſtolis ſignanter aptaret ità ille alludens ad

illud Joan. 1I. v. 9. nonne duodecim ſuns horæ diei: unde

ſubdit de Apoſtolis, vos filij lucis eſtis & diei. Tunc igitur

non tantùm ſanctitate vitæ, & exemplo irradiabat mun-
dum, ſed etiam divinàâ ſuâ ſapientià & cæleſtibus doctri-
nis, quibus tenebras inſidelitatis, errorum atque vitiorum

profligabat, & lucem diſpergebat Evangelicam: erat, ut

ait Joannes c. I. erat lux vera, quæ illuminat omnem hominem
venientem in hunc mundum. Tunc adimpletum eſt, quod

prædixerat Iſaias c. 9, v. 2. populus, qui ſedebat in tenebris
vidit lucem magnam, habitantibus in regione umbræ morti,

lux orta eſt eis. Vnde c. ο. idem Propheta ſic Jeruſalem

alloquitur. Surge, illuminare Jeruſalem, quia venit lumen

tunm, & gloria Pomini ſuper ie orta eſt. Quia ecce tenebræ

operient terram, & caligo populos, ſuper te autem orieiur
Deominus & gloria ejus in te videbitur. Et ambulabunt gen-
tes in lumine tuo & Reges in ſplendore ortus tui & . O beatos

felices nos, qui hujus divini luminis facti ſumus partici-
pes! qui non tantùmè ſpiſſa idolorum?! ſuperſtitionum,
errorum, & vitiorum caligine ſumus eruti, ſed etiam in
clariſſima pulcherrimorum exemplorum, & virtutum luce
ambulamus. Non tantùm ſecundùm rationis dictamen,
quod hominis eſt, vivimus, ſed etiam ſecundùm altiſſimas
SIJèðM divi-

„

1984 Curtus Annui Diſcurſaus n

divinæ ſapientiæ leges, à filio DEl relictas, quod hominis

eſt Chriſtiani, atque divini. Mærebat Tobias, quod cxæ-
citatis natura lis oppreſlus eſſet tenebris: & quamvis bene
11: 1. . „
illi præcaretur Angelus, dicens: Zob. s5. gaudium tibi ſit

ſemper, ſive ut in Hebræo eſt, ſalus tibi bvir Däl, mærens

repoſuit, quale gaudiam mihi erit, qui in tenebris ſedeo, &

Iumen cali non video, ſeu juxta textum Hebræum: ſi ſalus
mecum, quare totum iſtud inveniet me: en ego oculis ni-

hil video. Et quale gaudium nobis, quæ ſalus? ſi in ma-
4 9 9

jorum noſtrorum caligine perſtitiſſemus? brutalem vitam

X . S . „ 1.
agendo, non tantùm patriæ cæleſtis, ejuſque gaudiorum

extorres; ſed æternis quoque in gehenna ſupplicijs mactan-

di. Annon olim ingemuiſſemus, at ſerò nimis cum illis
ſap. 5. v. 6. ergo erravimus à via veritatis, & juſtitiæ lamen

non luxit nobu, & ſol intelligentiæ non eſt ortus nobu. Nunc

verò genus clectum, gens ſancta, populus acquiſitionis ut

loquitur S. Petrus ep. I. c. 2. “ 9. ut virtutes annuntietis
ejus, qui de tenebris vos vocavit in admirabile lamen ſuum:
in admirabile lumen fidei ſupernaturalis, in admirabile

lumen morum, & virtutum Evangelicarum, in admirabi-
le lumen gloriæ, quâ ſimiles DEO erimus, & videbimus

eum ſicuti eſt. Eratis aliquando tenebræ inquit alter Apo-

ſtolus Ephes. 5. v. ö. nunc autem lux in Domino. O quantas
divinæ bonitati debemus gratias. Sed neque virginex

Matris immemores nos eſſe oportet, quæ hunc divinitatis

ſolem nobis protulit: ege feci in cælis, inquit illa Eccl. 24.
v. 6. us oriretur lumen indehiciens. nam ut ait: . Ambroſius
de inſtitut. Virg. c. 7. generavit orientem, peperitque ſo-

lem jnſtitix. Hinc D. Epiphanius ſerm. de laud. Eirg. ex-
clamat; O Virgo ſancta, lucis æternæ Mater, lucis inquam,

quæ in cæ lis illuminat copias Angelorum Lucis;, quæ fines

terræ illuminat ad credendum Trinitati, lucis, quæ dixit:

1

Ui,
ſeen

gane

Maria porta orientalis Solis Iuſtitiæ & c. 185
ego ſum lux mundi & c. unde & D. Ephrem ſerm. de laud.
Visg. illam ſic ſalutat: Ave ſtella fulgidiſſima, ex qua Chri-
ſtus proceſſit: : Ave, per quam clariſſimus ſol juſtiti? no-
bis illuxit: ità ide. Verùm mirabitur aliquis ex ſtella ſo-
lem prodijſſe. Sed hoc ipſum comprobat S. IIdephonſus
ſerm. 1. de aſſumpi. dum ait: MARIA ſecundum Hebrai-
cum inrerpretatur ſtella maris: mare præſens eſt ſæculum:
ſtella autem B. Virgo MARIA, de qua ortus eſt ille, per
quam illuminatur omnis mundus: iià ille. Inquiritur apud
Jobum c. 3 8. v. 19. in qua via lux habitet? & tenebrarum
quis locus ſit? & v. 24. per quam viam ſpargitur lux? Si de
luce myſtica quæſtio eſt, equidem facilis nobis eſt reſpon-
ſio, eſſe MARIAM, hæc enim immaculato utero ſuo con-
cipere, & parere nobis meruit eum, qui ſol juſtitiæ, qui
ſol intelligentiæ eſt, qui de ſeipſo ait oan. F. v. I2. ego ſam
Iux mundi. Per te, ait S§. Cyridus MARIAM alloquens, uni-
genitus DEl filius vera lus effulſit ſedentibus in tenebris 8
umbra mortis §. Germanus ſerm. de dormit. Virg. ait: ſol, &
luna unius axem circuli illuminant; ; ſed omnis domus,
omnis civitas, omnis regio, tuum ex filij tui lumine, lu-
men exornat. ità ille. Hinc & Thomas de villa nova Conc.
7. de Annunt. Tolle ſolem, inquit, quid eſt in mundo
niſi tenebræ: tolle Mariam ab Ecoleſia quid reſtat? niſi
caligo. Et S. Thomas de Aquino opuſc. 8. MARIA non ſolàùm
illuminata eſt, ſed etiam illuminatrix, quæ propterea ſoli &

lunæ comparatur. ità ile. Hodie (id eſt die Annuntiatio-

nis) ait S. Bonav. in Medit. vitæ Chriſti c. 5. Ilux vera de-
ſcendit (nimirum in uterum virginis) ad tollendas, & fu-
gandas noſtras tenebras. itd ile. Hinc D. Aug. ſerm. 11. de
Nativitate, dum expendit B. Virginem poſt conceptum
Palfuiſſe quidem gravidam, ſed nullo onere gra
vatam; Cùm etiam cum feſtinatione iverit in montana; in-

A a genio-

186 Cursus Annui Diſcurſus VII.
genioſam hanc reddit rationem, Juòèd Chriſtum ferendo,
lumen tulerit, hoc autem minimé gravat: verba illius ſunt:
plena ſunt viſcera, & nullum novit Nirginis conſcientia
gravamen: cùm eſſet gravida, ſalubri levitate plaudebat:
lumen enim, quèd intra ſe habebat, pondus habere non
poterat. ita e. Libeat hic exclamare cam S. Epiphanio:

ſtupendum miraculum in terris, mulier geſtans lucem.

Huc quoque collimare videtur S. daſetne dum in Luc. c. 2.
purificationis cereum exponens ait: Cereus vel candela
Chriſtum ſignificat, cera, quam apis Virgo confecit, ſig-
nificat Chriſti carnem, quam Virgo MARIA genuit; in-
terior autem lychnus animam; flamma verèò divinitatem
ità Anſelm. Quid mirum, quòd Simeon purificationi Vir-
ginis præſens exclamârit. lumen ad revelationem gentium.
Hinc D. Epiphanius ſerm. de laud. Virg. illam ſic ſalutat:
A ve gratiâ plena multis virtutibus exornata, Virgo in lampa-
de geſtans lucem inextinguibilem ſole ſplendidiorem.
Ei Chryſizpus: Ave fons lucis omnem hominem illuminans.
Ave ſolis ortus, qui nullum poteſt ferre occalum. Eſtber

16%. . 6. narrat Mardochæus ſomnium ſuum quod viderat.

Parvus ſons, qui erevit in fluvium & in Iscem ſolemque
cenverſas eſt. Hoc quidem ſomnium deſignſſe Eſtherem,
aſſe verat iple ſed in Eſthere deſignatam quoque eſſe MA-
RIAM, 88. Patrum, & interpretum eſt ſententia. Erat
illa fons Parvus, propter admirandam humilitatem, crevit

in fla vium maximum propter affluentiam gratiarum „qui-

bus plena ſalutatur ab Angelo. In lucem verèô, ſolémque
converſa eſt, quando filium DEl concepit, tunc enim fuit
mulier illa apocalyptica, amicta ſole divinitatis. Verùm
quamdiu in utero fuit, tunc verum erat, quod Ezechiel 32.
V. 7. dicitur: ſolem nube tegam: ubi verò illum utero eſfu.
dit, tunc ſolprodij „tunc cxortus eſt, Quapropter MA-
RIAM

4

Orien
inore
an

—

Aaria porta⸗ orientalis oli Iuſtitia & 4. 187

RIAM intelligunt 88. Patres per portam illam orientalem
ſignificatam Egechiel 44. Converiit me, inquit Propheta, ad
viam Sanctuarij exterioris, quæ 7 Piciebas ad orientem, &
eras claaſa: & dixit Dominus ad me: porta haæc clauſa erit,
non azperietur, & vir non tranfibii ger eam, quoniam Dominus
DElIS Iſraël ingreſſas eſt per eam; eritque clanſa principi.
Quid eſt porta in domo Domini clauſa, inquit Auguſt.
ſerm. 15. de tempore, niſi quòd MARIA ſemper erit intacta:
& quid eſt, homo non tranſibit per eam, niſi quòd Joſeph
non cognoſcat eam; & quid eſt, Dominus ſolus intrat, &
egreditur per eam, niſi quòd S. Spiritus imprægnavit eam,
& Angelorum Dominus naſcetur per eam: & quid eſt clau=
ſa erit in æternum, niſi quòd MARIA Virgo eſt ante par-
tum, & Virgo in partu, & Virgo poſt partum. itd ille. E
D. Bonavent, in ſyecul, Virg. c. 7. Porta M A RI clauſa fuit
ſera Virginali: vir non tranſivit per eam amplexu marita-
li, Dominus DEUS egreſſus eſt per eam nativitate ſingula-
ri ſic ille. Eſt ergo M ARIA porta illa orientalis ſeu ad orien-
tem? ità ſanè autumat ſanctus Hieronymus adverſus Jovi-
nianaum dum ait: hæc eſt porta orientalis, ut ait Ezechiel,
ſemper clauſa, & lucida, operiens in ſe, vel ex ſe profe-
rens Sancta Sanctorum, per quam ſol juſtiriæ ingreditur &
& egreditur ità ile. Ità autumat b. Thomas 3. hart. 4. 27. 4a.
3. dum ait: Hoc ſignatur Ezechiel: 44. ubi dicitur: ecce
gloria Domini Ifraël ingrediebatur per viam orientalem,
id eſt, per B. Virginem, & terra, id eſt caro ipſius ſplende-
bat à majeſtate ejus, id eſt Chriſti ità ile. unde J. Joannes
Damaſc. orat. I. de Nativitate Virg. Hodie, inquit, ad
orientem porta Ezechiel extructa eſt, per quam Chriſtus
ingredietur, & egredietur, & erit clauſa. Sie ilke. Jam
ergo clientes Mariani patet, quàm recte MARIA ſalutetur
in antiphona Eccleſiæ: Salve poria, per quam mundo lux eſt
Aa za orta,

188 Cursus Annui Diſunu: „ II.

orta, per MARIAM enim velut per portam Chriſtus iugref⸗

ſus eſt mundum, & velut ſol juſtitiæ, ad omnem nos eru-
diens juſtitiam & perfectionem nobis illuxit. IIia eſt por-
ta orientalis, quia per illam prodijt, de quo Propheta Za-
charias c. 6. V. 12. ecce vir oriens nomen ejus, unde etiam in
feſto Naſcentis Virginis canit Eccleſta: Nativitas tua DEI
Genitrix gaudiam annuntiavit univerſo mundo; ex te enim
ortus eſt Sol juſtitiæ Chriſtas DEIUS noſter. Quod ſi igitur
Clientes Mariani erudiri volumus ad omnem juſtitiam, ad
omnem virtutem, & pietatem, hic pulſandum eſt precibus

ad portam Solis orientis, ad MARIAM: ſcriptum eſt enim
pulſaie & aperietsr vobi. Eſt ſapientia ſeciofior ſole, in-

quit Salomon ſapient. 7. & ſuper omnem diſpoſitionem ſtella-
rum luci comparata invenitur prior. id eſt dignior. Si hanc
concupiſcimus orandum cum Salomone, pulſanda porta
orientalis MARIA, per quam Rupertus, Albertus AnI. alii-

que ſapientiam ſunt conſecuti. Verùm ſicut nec ſolis lux.
lucet cæcis, nec ijs qui feneſtras claudunt, aut in antra ſub.
terranea ſe tecondunt ,ità nec Sol ſapientiæ divinæ illumi-
nat eos, qui cæcitate peccatorum laborant, qui de induſtria
gratiæ ponunt obſtacula, & latibula ſuorum peccatorum

quærunt, nolentes ea ſincerè confiteri. IIluminat, inquit
§. Chryſoſt. in an. Verbum omnem hominem, quantum
in ipſo eſt: ſi qui autem ad hujus lucis radios mentis oculos
dirigere noluerunt, non ex luminis natura, ſed maliti4 ſu4

in malitia Perſtitcrunt. itd ille. Circumfulſit Saulum lux
de cælo altor. 9. v. 3. apertisque oculu nihil videbat: ſed
mentis oculos, quos prius clauſos habuerat, aperuit, inde

factus ex lupo ovis ex refractario obediens, ex ſuperbo hu-
