1 4. de Nat. Domini porta in domo Domigni claufa, niſi quòd
MARIA ſemper erit intacta? & quid eſt? homo non tran-
ſibit per eam, niſi quia Joſeph non cognovit eam: & quid
eſt? quod Dominus ſolus intrat, & egreditur per eam,
niſi quia Spiritus S imprægnavit eam: & quid eſt? clauſa
erit in æternum, nifi quia MARIA, Virgo ante partum,
Virgo in partu, Virgo poſt partum. itd ide, & cùm illo D.
Hieronymus, Ambroſinus, & Bernardus & alij. Quid verò la-
p& abfe iſſas ſinè manibus de monte: D. Irenæus lib. 3. c. J1.
Hoc eſt, inquit, quòd ſinè manibus ſignificabat, quèòd non
operantibus humanis manibus in hunc mundum Chrifſti ad-
ventus erat, id eſt non operante in eum Jofeph (vel aliqua

obſtetrice) ted ſola MA RIA cooperante. Virgo mons nul-

latenus inciſus ait: S. Epiphanias orat. de laudib. Firg. præ-
ruptam habens petram Chriſtum; abſciſfus eſt enim lapis
de monte fine manibus, hoc eſt abſque viro ſolidam pe-
tram Chriſtum Virgo peperit. itdà ile. Sic & D. Hieronypmus

Epiſt. ad BEuſtoshium: Mons, de quo abſciſſus eſt lapis ſinè

manibus, id eſt natus Chriſtus ſinè opere nuptiarum. Si-
militer liber ſgnatus MARIA eſt, juxta mentem S, Germani,
Conſtantinopol Jerm., de Nativit. & S. Jyan. Damaſceni lib.

4. de Ade c. 1 5. dum ait: liber novus litteras ſcienti, id eſt

Joſepho à Sacerdotibus datus. Georg. Nicomedienſ. de oblat.

in templo: liber, inquit obſignatus, quem nullus legit ſciens

literarum, præter eum, qui obſignavit, & ſervavit ſupra
N z ratic-=

100b Cursus Annui Diſecurſus VIII.
rationem. Quid verò illud Mai. 6z. non quieſcam, dontc
egrediatur; us ſplen der juſtus ejus, & Salvator eius ut lampas
accendatur. Solis radius, inquit, Auguſtinus ſer. 3. de ad-
ventu, ſpeculum penetrat, & ſoliditatem ejus inſenſibili ſub-
limitate pertranſit. Speculum ergo non rumpit ſolis ra-
dius, integritatem Virginis ingreſſus; aut egreſlus, nun-
quid vitare potuit Deitatis? ſimiliter Riéchardus à S. Laa-
rentio lib. 4. de laudib. Virgin. dum expendit illud: &&
in Sion ſirmata ſum. Sion; inquit, interpretatur ſpeculum;
quia Virginitas ſicut vitrum: ſicut enim vitrum abſque ſui
diſſipatione ſolarem radium ſucipit, & emittit ; ſic MA-
Rl Æ Virginitas illibata filium DEl concepit & peperit. ii
ille. pſ. 21. v. 10. in es, qui extraxiſti me de venire, ſpes
mea ab uberibus Matris meæ. Cyriklus Hieroſol. Cathecheſt 12.
Significatur mirabili modo, & divina virtute de utero exi-
viſſe. Auguſtinus Epiſt. 120. 6. 11. Quid eſt: tu es qui ex-
traxiſti me de ventre Matris meæ? ſi ad ipſum JEsIIM de
Virgine procreatum refertur, ſignificare voluit partum
Virginis, ſervatàâ Virginitate mirabili: ut cùm DEUs fe-
ciſſe dicitur, quod mirabiliter factum eſt, nemini incre-
dibile videatur. iid ille. Nec filentio involvendum tropo-
logicum illud Iſaiæ vaticinium c. 11. Egredietar, inquit
Virga de radice Jeſſe, & flos de radice ejus aſcendet. In hoc
Iſaiæ teſtimonio, verba ſunt S. Bernardihomil. 2. ſupermiſ-
ſus. Florem filium, virgam intelligimus Matrem: quoniam
& virga floruit abſque germine, & Virgo concepit non
ex homine: nec vigorem floris læ ſit emiſſio, nec pudorem
Virgnis Sacri partũs editio. ità ille. Nec prætereundum
Gedeonis vellas, Judic. 6, nam & hoc intemeratæ Virgiuis
typus fuit teſte S. Ambroſ. ſer. 13. de Nativit. Dem. ubi ait:
rectè ergo MARIA velleri comparatur, quæ itâ concepit
Dominum, ut toto eum hauriret pectore, nec diſciſſuram
. cor-

Maria Virgo antepartum, in partu é&c. 10 t
corporis pateretur, ſed eſſet mollis ad obſequium. ità ile.
Et D. Chryſologus ſerm. 14 3. vellus inquit, cùm ſit de cor-
pore, neſcit corporis paſſiones: ſic Virginitas cùm ſit in
carne, vitia carnis ignorat. ità ide. Ecce Virgo ante par-
tum. Vis ctiam Virginem poſt partum: audi S. Bernar-
dum homil. z. ſapermiſſus. Quid illud Gedeonis vellus ſig-
nificat, quod de carne tonſum, ſed ſinè vulnere carnis,
niſi Carnem aſſumptam de carne Virginis, & abſque detri-
mentd virginitatis. Sic ille. Vide plura? quid horius concla-

Jus, quid fons ſignatas. Cant. 4. denotat? niſi clauſum ſem-

per Virginis uterum & pro firmitate quaſi ſigillo obſigna-
tum, nec ante partum, nec in partu, nec poſt partum re-
ſeratum. Porta clauſa virginitas eſt, inquit Ambroſzus lib.

de inſtitut. Virgini, hortus clauſus Virginitas, & fons ſig-

natus & c. Hoc ipſum eſt quod Cant. 7. ſequitur: venter
uus ſicut acervus tritici, vallatus lilqjs. acervus tritici quia
prægnans, & turgens frumento electorum, ſed tamen val-
latus lilijs inſignibus intemeratæ caſtitatis, & non unum,
ſeu ſimplex lilium inſinuat, ſed plura & multiplicia, dum
non lilio, ſed lilijs vallatum aſſerit, quia ſcilicet non tan-

tùm virgo fuit ante partum, ſed etiam in partu, ſed etiam

poſt partum. Opportunè hic occurrit, quod refertur in

“ vita S. gidij Socij S. Franciſci 23. April. apud Surium,

Doctor quidam ex Ordine S. Dominici, cùm diu, multum-
que, dubijs & ſcrupulis exagitatus eſſet, circa virginita-
tem Deiparæ, ſtatuit tandem adire S. Ægidium conſilij er-
o. Hic divinitus intelligens & cauſam & adventum ejus,

abijt obviam illi, & ubi in conſpectum veniſſet, ſinè præ-
vio ſalutationis vel alio verbo, terram baculo percuſſit cum

dicto: Frater Prædicator, MARIA eſt Virgo ante partum.
Et confeſtim lilium candidiſſimum è terra proſilijt. Per-

cuſſſit altera vice dicens: MA RIA Virgo in partu, & alte-

N 3 rum

„

102 Cursus Annui Diſcurſus VIII.
rum lilium erupit. Percufſſit tertiò dicens: MARIA Vir-
go poſt partum, & tertium lilium êterra prodijt: Sic ho-

minem perplexum ſinè ulla diſputatione à mentis angore

Iiberavit. En uterum MARELÆ vallatum lihijs, lilijs eom-

robatum. Sed quèd miremur, eſt, hanc veritatem genti-

libus ipſis non fuiſſe incognitam. Etenim Druidæ Gallo-
rum Sacerdotes, inter cos ſapientifſimi habiti, multis ante
natam Deiparam, annis, aram ipſi dedieârunt cum hac in-
ſcriptione: Virgini parituræ. Videntur id ipſi hauſiſe ex

vaticinijs Sybillarum, quibus DEUS ob inſignem caſtitatem
futura prænòôſle & prædicere, dedit. Sanèe Phrygia ſic ce-

cinit: .
Virginis in corpus voluit demittere cœlko,
Ipfe DEIIS prolem, cùm nuntiat Angelus alma,.
Matri, quæ miſeros contracta ſorde levavit.
Cumana item apud Virgil. ecloga 4.
UlItima Cumæi venit jam carminis ætas.
Magnus ab integro ſæclorum naſeitur ordo-,
dJam redit & Virgo, redeunt ſaturnia regna
Jam nova progenies cœlo demittiftur alto,
Elara DE M Soboles, magnum Jovis incrementum

Denique audire libeat S. Epiphanium Salaminæ Epiſcop. qui
claruit circa annum Domini 394. hæreſi 78. ita loquen-
tem. Quis unquam, aut quo ſæculo auſus eſt proferre no-

men ſanctæ MARIE, & interrogatus non ſtatim intulit
Virginis vocem? Et Abrahamo impoſitum eſt Epitheton:

amieus DEI, & non diſſolverur Jacob veròô ut Hfraël vo-

cerur, & non alkerabitur. Et ſancæ MARIAA vox.
Virgo, & non mutabitur, sta ide.

*

PISCUR.

-—=—ðW

—

Per Ave peccatores liherantur à væ aterno. 103
)esg Pee S e Ee de Ae Ye e Srie ese e e Pe af Ar r Er(90-
DlISCIRSIIS IX.

Super illud: Gabriests al or ſumens illud Awe

peccatorum miſerere.

Salutare tuum expectabo Domine. Geneſ 49.
8 V. 18.

Uærunt ſacrarum litterarum interpretes, cur DEUS Per Ave
ſalutis noſtræ negotium cum MARIA Virgine tracta- kerarariͤt
turus, non hominem aliquem ablegarit, Prophetam aut Sa- à æter.
Cerdotem, qui abſconditum à ſæculis myſterium incarna- ao.
tionis ei revelaret: cur ipſemet ei non apparuit, ut olim
Moyſi, Salomoni, ut cum illa hac ſuper re ageret, ſed miſe-
rit Angelum. AMiſſus eſt inquit Lucas G. I. Aungelus Ga-
briel 4 DEo ad Virginem: D. Ambroſius in Luc. 1. rationem
hanc reddit: tantum mandati myſterium non hominis ſed
Angeli ore fuit promendum. Altiſſimum enim hoc fuit my-

ſterium ut notat S, Andreas Hieroſolymitanus Cretenſ. Archi-
cpeiſiopus orat. de Annuni. ideo ex altiſſimis eœli proceribus
legatione hac perfungi aliquem oportebat. Aliam rationem
tr affert D. Iranaus lib 5. c. 19. dum ait: quemadmodum Eva

1n per Angelicum (id eſt diaboli ) ſermonem ſeducta eſt, ut
Heffugeret DEIIM prævaricata verbum ejus, ità & Virgo
MARIA per Angelicum ſermonem evangelizata eſt, ut
portaret DEUM obediens ejus verbo. Agit Angelus cum
NMARIA de ſalute, inquit Ceryſologus ſerm. 142. quia cum
Eva Angelus egerat de ruina. Melliflue D. Bernardus ſer.
2. de Pentecoſte ait: miſſus eſt coluber tortuoſus 4⁴ diabolo,

104 Carsus Annui Diſeurſus I

ut venenum per aures mulieris in ipſius mentem transfun-

deret, & ſic refunderet in totius poſteritatis originem: miſ-

ſus etiam eſt Gabrielà DEO, ut Verbum Patris per aurem
Virginis in ventrem & mentem ipfſius eructaret, ut eadem
viâ intraret antidorum, quâ venenum intraverat. hæc Ber-
nardus. Et verè fuit hæc boni Angeli ad Virginem miſſio
& ſalutatio noſtræ ſalutis antidotum & medicina: quia

mors intravit per fæminam, aptè redit & vita per fæminam

ait Vener; Beda homil. de Annuns. Ut quia per mulierem in

hunc mundum mors intravit, ſalus per Virginem reddere-

tur ait &. Auguſtinus ſer. I 3. de Naztivit. Oportebat, ait In-
nocentius III. ſumus Pontifex ſerm. de Aſſumpt. ut ſicut per
fæminam mors (animæ & corporis) intravit in orbem, ità
per fæminam vita rediret in orbem: & ideo quod damna-

vit Eva, ſalvavit MARIA, ut unde mors oriebatur, inde vi-

ta reſurgeret. itd ille. Quod ſi ergo ſalutare idem eſt ac de
ſalute animæ & corporis congratulari ac applaudere, ſi jam

falus habetur: ſi verò non habetur, eandem precari & opta-
re, ut vult Jangenſis in ſuo Catholico, rectè hæc Angeli ſa-
lutatio & ſalutem nobis, quam non habeamus, optavit & ap-
vide Spi- portavit. Verùm tamen hæc ſalus primariò dependebatâà

nellum in . . . . 11.
Throno ohfſenſu Virginis, ab illius ſtat, tanquam à filo, tanquam

DEI. c. 7. 4 pilo, quo cor DEl filij ad terram traheretur, imò vulne-

nre. &. raretur, charitate noſtri juxta illud Cant. 4 v. 9. valuerſti

um à La- cor menm ſoror mea ſponſa, vulnerâſti cer menm, in uno ocale-
pide in c. zum taorum, er in uno crine colli tui, quo te ad meam volun-

1. Pro- A: J. /, ——. 2 :
eb. tatem ſubmiſiſti dicens: Ecce ancilla Domini, fiat. Ità exiſti-

mat . Aurelius Auguſtinus ſer. 2. de Annunt. qui eſt ſer-

mo I8. de Sanctis. & c. D. Bernardus homil. 4. ſapermiſſäs,
dum cunctantem in aſſenſu Virginem contemplantur. D.
Anuguſtinus ſic eam affatur: Beata MARIA Sæculum om-
ne caprivum tuum deprecatur aſſenſum, te apud DEUM
mun-

e
16
6

Per Avepeccatores liberanturA vaaterno. 10 5
mundus ſuæ fidei obſdem fecit. Noli morari Virgo, nun-
tio feſtinanter reſponde verbum, & ſuſcipe filium, da fi-
dem & ſenti virtutem. Ubi igitur dixiſſet Virgo, ecce an-

cilla Domini, fiat mihi ſecundum Verbum tuum., Nec mora,
inquit Auguſtinus, revertitur nuntius, & Virginalem tha-

lamum ingreditur Chriſtus. hæc ille. Verùm ad quid in-
greditur? niſi ut tanquam Salvator ſalutem noſtram opera-
retur. Tunc ait Bernardus, ſer. 2. de Pentet. jam operabatur
ſalutem noſtram in medio terræ, in utero videlicet Virgi-
nis, qui mirabili proprietate terræ medium appellatur. 114

ille. Unde & Zacharias Baptiſtæ parens, filio DEl adhuc in

utero Virginis exiſtenti acclamavit. Luc. 1. Benedictus Do-
minus DEIIS Iſrael, quia viſitavit, & fecit redemptionem ple⸗
bu ſuæ. Quapropt er ſubdit ibidem Bernardus Virginem al-
loquens: meritò in te reſpiciunt oculi totius creaturæ, quia
in te & per te, & de te benigna manus Omnipotentis, quid-
quid creaverat, recreavit. Hoc effecit Angelicum Ave,

itaà ſalutatio ſalutem nobis procuravit. Hæc inquit Augu-

Eiinus ſer. 3 6. de Sancta primæ matris dam na ſolvit, hæc
homini perdito ſalutem adduxit. itià ide. Atque ex his pa-

tet, quàm rectè dicatur ab Eceleſia per Ave mutatum eſſe

nomen Evæ, ſic enim canimus in hymno Ave maris ſtella
v. 2. ſumens illud Ave Gabrielis ore funda nos in pace, matans
Evæ nomen ſi enim Eva retrograde legatur, more Hebræo-
rum, qui à dextra ad ſiniſtram legunt, ac ſcribunt, modo
nobis contrario; Eva idem eſt ac Ave: & prorſus appoſitè
in rem noſtram , quod enim Eva triſtis abſtulit, hac reddit
almo germine, benedictionem pro maledictione, vitam pro
morte, ſalutem pro interitu, Ave pro ſempiterno væ. IIIa
in quit iunocentius IIi. Pontifex in ſermone 3. de Aſſampt. illa

dicta eſt Eva, huic dictum eſt Ave, quia per hanc mutatum

eſt nomen Evæx. Ave inquit gratid blena Dominus tecum;
ek n 6

quaſi

106 Cursus Annui Diſcurſus JX.
quaſi diceret: illa fuit plena peccato, ſed tu plena gratiâ:
illa fuit maledicta in mulieribus, ſed benedicta tu in mulie-

ribus: Fructus ventris illius fuit maledictus Cain, ſed fru-

Kus ventris tui benedictus JESUS. itaàa lle. Simili ſenſu lo-
quitur D. Auguſtinus ſer. 15. de &S. Mater generis noſtri poœ-
nam intulit mundo: genitrix Domini noſtri ſalutem attulit

mundo: auctrix peccati Eva, auctrix meriti Maria. Eva
occidendo obfuit, MARIA vivificando profuit: illa per-

cuſſit, iſta ſanavit. ita ⸗e. Quid multis? illa nos induxit in

temporale & ſempiternum væ, iſta nos à væ liberavit per
ſuum Ave. Hoc ergo erat, quòd Patriarcha Jacob, jam jam

moriturus diceret: ſalutare tuum expectabo Domine: deſide-

1, 2 — . .
rabat enimverò DEUM à Virgine ſalutari per Angelum,

unde ſalus & ſalutare ſibi proveniret. Nam ut ait Alber-
tus AM. ſaper miſſus eſt in ſus Mariali c. 6s5. Cùm iſta ſalutatio
ſit totius ſalutis inchoatio, quæ primò & principaliter per

ſe beatiſſimæ nuntiatur Virgini, & in ea & per eam toti ge-

neri humano deſtinatur, recte incepit ab Ave; initium quip-

pe beatitudinis eſt remotio miſeriæ, quod notat Ave quaſi

ſinè væ. ità ille. Etenim ut 1 cit. ait Auguſtinus impleta
eſt (MARIA) gratia & Evæ vacuata eſt culpa: ma led ictio
Evæ in benedictionem mutatur MARIE: Ave inquit
gratidâ plena. itd ille. Quapropter monet S. Bonaventara in
ecul Virg. c. 2. Verbum bonum, & ſuave perſonemus il-

lud Ave, quo initiata eſt noſtra redemptio ab æterno væ.
Perſonemus inquam, ſinguli, perſonemus devotiſſimè uni-

verſi dicentes: Ave MARIA, Ave, & Ave, & iterum Ave,

& millies Ave. iid ille. Quemadmodum verò ſumens illud

Ave Gabrielis ab ore, nos liberavit ab æterno væ ſalutem
mundo pariendo, ità etiamnum liberat complures veniam
raviſſimorum ſcelerum impetrando, ſi peccatores devorè

& fideliter ſibi dicant Ave, habent enim etiam tunc, quod

pecte-

7 1

Per Ave peccatores liberantur à va aterno. 107
expectent ſalutare DEI. O quot infernalibus flammis eſ-
ſent immerſi, quot eſſent titiones æterni incendij, ſi Ma-
riæ Virgini addicti, non frequentâſſent ſalutationem An-
gelicam! exempla hoc loquuntur & luculentè conteſtan-
tur. E multis pauca accipite. Scribitur in libro qui dici- Pelbartus
tur Promptuarium Exemplorum B. Virg. & refert clariùs n ſellario
& meliùs, Magiſter Joan. Griiſch. Ordinis Minorum quen- part. ult-
dam militem fuiſſe furtis, latrocinijs, & omni ali4 ſpurcitiâ cap. 7.

inſignem, habuiſſe tamen uxorem bonam, & devotam,
quæ ad hoc eum induxerat, ut die Sabbathi in honorem Vir-
ginis jejunaret, & cùm foras prodiret, Ave MARIA dicerer.
Cùm verò aliquando iret ad ſcelus ſibi conſuetum, tranſit
Eccleſiam, & ingreſſus, ad imaginem B. Virginis puerum
JESUM in ſinu geſtantis, ſe proſternit Ave MARIA pro
more dicturus. Dum verò orat, videt puerum JESUM
vulneribus dilaniatum, & copiosè ſanguinem in gremium

Matris defluere. Hic ille obſtupefactus exclamat, 6 Do-

mina! quis hoc fecit? quis ità filium tuum concidit & ſau-
ciavit? Reponit Virgo Mater, tu, & cæzteri peccatores,
qui non ceſſatis filium meum veſtris peœccatis denuo flagel-
lare, & crucifigere, ac crudeliùs eum tractare, quàm un-
quam Judxi, aut milites egerint. Hic ille peccatorum
ſuorum gravium & multiplicium memor, ingemuit corde,
& compunctus ad Virginem Matrem dixit. O Mater mi-
ſericordiæ intercede prome. At illa: Vos peccatores voca-
tis me Matrem miſericordiæ, qui non ceſſatis me Matrem
facere miſeriæ, & triſtitiæ. Agnoſco inquit ille, ſed tu me-
mento te eſſe advocatam peccatorum, & intercede pro me.
Tunc converſa Mater ad filium: miſerere inquit, peccato.
ris hujus, veniam ſuppliciter poſtulantis: cui filius: Noli
Mater gravari, quia te non audio: nam & ego rogavi Pa-
trem, ut ſi poſſibile foret, alio modo mundum redimere,
2 M trans⸗

—

108 Cäarsus Annu Diſcurſus IX

transferret à me, calicem paſſionis, & non audivit me. Re-
poſuit Mater: miſerere tamen; quia eſto ille indignus ſit
tuâ gratiâ, nihilominus propter me, measque preces id fa-
cias. Cui iterum filius: & ego ſecundè rogavi Patrem, &
non ſum exauditus. Replicuit Mater: amantiſſime fili
memento omnium laborum & dolorum, quos propter te
ſuſtinui, & dona mihi hunc peccatorem. Iterum filius:
noli gravari Mater, nam & tertiò rogavi Patrem & non

audivit me. Hoc audito ſurgit Mater, deponit filium ad Al.
tare, volens procidere ad genua, & veniam peccatori exo-
rare. Quod videns filius, abſit hoc à te, inquit, decet enim

fllium honorare Matrem: ſit tuus per miſericordiam, qui

meus erat per juſtitiam. Et peccatori in maximis anguſtijs

eventum expectanti ait: indulgeo tibi in gratiam Matris

meæ: accede huc, & in ſignum ſinceræ reconciliationis oſ-

culare vulnera mea. Quod dum facit, ecce omnia ſanata

ſunt vulnera; & ille cognoſcens ſe miſericordiam conſecu-
tum, lætus DEO Virginique Matri gratias egit, & non tan-
tùm ablata reſtituit, ſed etiam cum conſenſu uxoris mona-

ſterium eſt ingreſſus ad agendam pœnitentiam. Ecce qui

filius fuerat perditionis factus eſt filius ſalutis, & per ſuum

conſuetum Ave liberatus eſt ab æterno væ. Aliud exem-

plum nar rat Vincentius Belluacenſis in ſpeculo Hiſtoriali lib. ⁵.
cap. 5z. Clericus, inquit, quidam, cùm copiâ rerum abun-
daret, ſæculi vanitatibus multum deditus Beatæ tamen Ma-

riæ amorem & memoriam ſic animo infixerat, ut quando-

cunque per Eccleſiam tranſiret, cum devotione & humili-
tate genu etiam flexé, ejus imaginem Angelica ſalutatione

honoraret, infuper filio & Matri benedicens oraret: Beatus
venter, qui te portavit, Chriſte, & beata ubera, quæ lo-
Gaverunt Dominum & Salvatorem noſtrum. Accidit ve-

rò, ut in gravem incideret ægritudinem quà ſive dolorum
mag-

—.

Per Ave peccatores liberantur à va aterno. 109
magnitudine, ſive inſano furore actus, ſibi linguam & labia
Adaentibus commorderet, idipſum in alijs facturus membris,
ſi permiſſus fuiſſet. Cùmque ſic jaceret aſpectu miſerabi=
lis, vidit juxta lectulum ſuum juvenem facie pulcherrimum
(erat is Angelus cuſtos) qui miſeriâ infirmi motus dicebat:
quid & Domina;, fons pletatis & miſericordiæ? hæccine eſt
retribuitio te ſalutantium? hæccine eſt lingua, quæ beati-

ficavit uterum tuum, & ubera tua? Domina Domina, ſi tu
Aees tuis, & non ſuccurris, quis ſuccurret? Non ſic Domi-
na; ad nihilum deveniet ſpes hominum, ſi in te non habue-
rint adjutorium. Dum hæc peroràſſet Angelus, adeſt Ma-

Dter Domini gloriâ & majeſtate plena, & ad lectum ægri pro-
piùs accedens, & ubera ſua denudans viſa eſt illa in os ægri
inſerere, ſanctique lactis ſui rore infuſo, & linguæ integri-

tatem, & labijs decorem reſtituere: quin & æger ad ſanita-
tem mentis & corporis redijt, ut mox lecto ſe proripiens,
cum tripudio exclamârit: O bencdicta MARIA! verètu es
Mater miſericordiæ; verè, qui tibi ſerviunt, non derelin-
. quuntur, in ſuis neceſſitatibus. Quàm malè actum fuiſſet
1 cum hujus hominis anima! ſi in ſuis ſceleribus, aut dolore,
o aut furore amens vita deceſſiſſet? & quid permovit DEl
„ Matrem ad illi ſuccurrendum? frequentata ſalutatio Ange-
licda: per Marianum Ave liberatus eſt à temporali & æterno
- væ. Inde enim cautior factus vitam ſæcularem reliquit,
„ monaſterium ingreſſus, DEO, & Virgini ſanctiùs vixit.

„Audire libeat etiam tertium quod ex Bourgheſio in Societate ſieter
MARIA ſacræc. 2 5. referi Barry, in anno Sdanlto. 5. July. dagogus
R Luthericola Martinus Guttrich nomine, Comburgen ſis Pa- Chriſtia-
triâ, ubi in concione Catholica audiſſet Bambergæ ſaluta- Bustem. 1.
tionem Angelicam recitare, eſſe ſaluberrimum Chriſtia- l Fegen.
no, amplexus devotionem, ſingulis diebus manè & veſperi s. inter hi-
ſepties illam orando;: cæteràùm in errore fidei perſtitit. Sed orias.

◻3 ubi

l
14.
ſ⸗
i
“

Per Ave
Maria va-
ria con-
feruntur
beneficia.

IOO Cursus Auuu Diſeureus XA.

ubi inſirmatus graviter, viſendam ſe illi dedit B. Virgo, &
moriturum in vigilia Nativitatis, prædixit, ſimuùlque com-
monuit, fidem Catholicam amplecteretur, ejuratâ hæteſi,
& ſuſceptis ritu Catholico Sacramentis ad mortem ſe diſpo-

neret. Nominavit etiam, quem ad ſe vocaret Fridericum

Fornerum, in Cathedrali Eccleſia Concionatorem: erat is
ipſe, à quo devotionem illam pro concione hauſerat. Hauic
rem totam aperit, & quantum hæc exigua in Virginem de-
votio ſibi profuerit, agnoſcit, hæreſim omnem deponit, fr-
dem Catholicam amplectitur, Sacramenta ultima ſuſcipit,
& piè moritur, ea ipsâ Nativitatis nocte, quam B. Virgo
prænuntiârat. Nénne & iſte Luthericola gehennalis i in-
cendij pabulum alioqui futurus, liberatus eſt ab æterno væ,
per frequentatum Ave. Nos ergo chariſſimi monet iterum
S. Bonaventura in ſpecul. e. 2., Oomnes ei dicamus Ave, omnés-

que oremus, ut propter ſuum dulciſſimum Ave, nos orert
liberari ab omni væ, per Dominum noſtrum) ?s Chri

ſtum filium ſuum. Amen M

EETENSEEEEEYNENTDSn re

DISCURSUS X.

Super eadem verba: Sumens illud Ave ee- .

cal orloen, miſerere.

vobi, verbum ſalutis hbodie „Gen, 4. Ador.

13. V. 26.

Am quidem proximo diſcurſu ſatis apparuft, „quàm falu-
taris ac ſalubris fit nobis Angelica ſalutatio, cùm per ln

abæterno Vvæ liberati ſimus, & etiamnum liberemur: ve-

ri

len
lu

etuß
Hor
nd
nit 4 .
leiet
VI
ls
Toe
tietun
onne⸗
0sole

1C

Per Ave Maris varta conferuntur Eöe, 111

rùm ut illa maximè impoſterum nobis ſit cordi & uſui, li-
bet plura illius emolumenta in medium afferre. Quamvis

enim Precationes aliæ ſuo non defraudentur pretio ac effe-

ctu, quæ pio ardentique affectu Virgini depromuntur; ta-
men hæc illi eſt longè gratiſſima, ut, quæ encomiorum ejus
complectitur epitomen, & DEVM iplum habet authorem:
4 DEO enim Gabrieli dictata, Eliſabethæ, & Eccleſiæ inſpi-
rata eſt. Et quanquam vilioris conditionis ſimus nos homi-
nes, quàm Angelus Gabriel, exiſtimat tamen devotiſſimus

ater Paulus Barry in anno S. . Septembra. majorem nos Vir-

gini deferre honorem, Ave illi dicendo. Quàm Angelus
detulerit. Nam primò, ille ſalutavit Virginem duntaxat,
nos Virginem Matrem, & quidem Matrem DEI. Deinde
Gabriel illam ſalutavit in vili angulo domús Nazarethanæ;

nos in cœli palatio. Denique ille ſalutavit mortalem,

& miſerijs humanis ſubjectam; nos glorioſam & in cœlis
regnantem. Quidni nobis magis arrideat, & effuſis præ-
mijs ac gratizs remuneretur ? Sane legimus in libro
gratiæ Spiritualis revelationum S. Mechtidis cap. 55.
quod Sabbatho quodam „ dum dalve ſancta parens ad
Miſſam caneretur, prænominata Sancta vehementi
cupiditate flagrarit cognoſcendi „ quâà gratiſſima Virgini
Matri ſalutatione venerari eam poſſet, ſpectabilem ſe illi
obtulit Deipara, geſtans in pectore aureis exaratam litteris
Angelicam ſalutationem, adjecitque hæc verba: ſupra
hanc ſalutationem nunquam homo Pervenit, nec aliquis
dulciùs me ſalutare poterit, quàm is, qui ſalutat in illa re-
verentia, quâ DEUS Pater me per hoc verbum Ae ſaluta-
vit, confirmans me omnipotentiâ, ut eſſem immunis ab

omni væ culpæ. Filius quoque DEI, ſuâ divinâ ſapientià
ſic me illuſtravit, ut ſim clarum ſidus, quo cœlum & terra

Ulaſtratur, quod per hoc nomen NAlIA quod ſonat maris
Rella⸗

112 Carsus Annui Diſeurſus X.
hella, notatur. Spiritus ſanctus etiam, tot4 ſuâ divinâ
dulcedine me penetrando, tam gratioſam effecit, ut omnis,
qui per me gratiam quærit, ipſam inveniat, quod innui-

tur per hoc verbum gratiâ pleng. In hoc quoque verbo:

Dominus tecum, admoneor ineffabilis unionis, & operatio-
nis, quam tota Trinitas perfecit in me, cùm carnis meæ
ſubſtantiam divinæ naturæ in una perſona copulavit, ità ut
DEUS fieret homo, & homo DEUS. Quid illà horaâ gau-
dij, & dulcedinis ſenſerim, nullus hominum potuit expe-
riri. Perbenedicta tu in mulieribus, omnis creatura mi-

rando agnoſcit, & conteſtatur me benedictam & exalta-

tam ſuper univerſa. Perbenedictus fructus ventris tui be-

nedicitur & extollitur excellentiſſimus fructus ventris mei,

qui omnem creaturam vivificavit, ſanctificavit, & in æter-
. . „ . N . - . „ . . .
num benedixit. bac ibi. Cùm igitur nihil gratius, nihil

dulcius ſit audire Deiparæ, quàm Angelicum Ave, mirum
non eſt, quòd Clientibus id devotè orantibus varias gratias,
& beneficia elargiatur. Et quidem complura refert Cæſa-

yius, lib. 7. c. 26, & ſequentibus. Thomas Cantipratanus lib.

2. apum c. 29. J. 9. Jacobus de Veragine in feſto Annunt.

Pelbartus lib. I. Kellari. part. 4 c. 2. & lib. 12. part. ult. c.

6. Speculum exemplor. Aiſt. 2. n. 32. & diſt. 4. n. I0. Sed pau-
cula hoc loco referemus ex illis, dum alia ſuppetunt. Me-
morat Spinellus zract. de miracul. B. V. n. 6 5. quòôd cùm Nea-

poli prope cœnobium S. Wilhelmi grande incendium ſubi-
tò exortum eſſet, in quo quadringentæ perſonæ partim op-

preſſæ ac ſuffocatæ, partim combuſtæ ſunt, Franciſcus Cap-

pomazza undecim annorum puer evaſerit. Quàâm puſillus

is erat in annis, tam adultus in pietate erga DEl parentem;
nam præterquam quèd bis in hebdomada jejunaret, quoti-
die honori Virginis duo Roſaria evolvebat. Cùm igitur
graſſante incendio parens e cubili arreptum è domo educe-

16
. .

Per Ave Maria varia conferuntur égc. 113

re tentat, concurrente ad portam hominum multitudine,

egredi feſtinantium, comprimitur, cum alijs, ut fieri aſlo-
ler, humi proſternitur, sicque involvitur puer, ut eo de-
relicto pater ipſe vix ſalvus evaderet. Verùm adeſt in tem-
pore B. Virgo, & inter corpora proſtratum, per vim eripit⸗
& ad ſecurum, fornicéque munitum locum deducit, ubi
die poſtero, quem opinabatur mortuum, vivum parens
invenit. Narrat Bodlandus §. Martij à B.Joanne DEl, gra-
vem tempeſtatem in mari ſola ſalutatione Angelic4 Tec ltate
ſedatam eſſe. B. Salvator ab Horla Minorita ſurdos, &
mutos curabat, præcipiendo ijs, ut recitarent Ave WARIA,
ſolvebatũurque eis vinculum linguæ, ut mox eam profer-
rent. Meminit inellas in Throno DElI. c. 26. n. 2 6. &
fuſiùs refert Diſcipulus inter miracula B. V. n. 27. fuiſſe
adoleſcentem, qui cùm graviter tentaretur ad illicitas
carhis illecebras, Eremitam adijt, remedium & conſi-
lium ab eo petiturus. Inter alia documenta hoc conſilij
illi dedit, ut per anni circulum in honorem B. Virginis
centum quòtidie ſalutationes diceret. Obſecutus eſt ju-
venis, at dum ultimus ad finem vergit dies, vix non ex obli-
vione prætermiſiſſet. Ubi igitur in mentem venit, ſe promiſ-
ſum Virgini penſum non perſolviſſe, à menſa ſe proripit,
equum conſcendit, ad templum feſtinat oraturus. Ubi
devotioni ſuæ ſatisfeciſſet, & ad equum rediret, videt pul-
cherrimam omni decore humano excellentiorem Matro-
nam, equi frænum tenentem: dum afſpicit, & miratur,
quænam eſſet, prior illa præoccupat & ait: placétne tibi
ſpecies mea, reponente juvene: nunquam vidi te pulchrio-

rem. Subinfert illa! ego ero uxor tua, accede ad me, &

dabo tibi oſculum, quo facto, ſubdit: nunc initiatæ ſunt
nuptiæ, tali & tali die perficientur coram ſilio meo. Hine
adoleſcens collegit eſſe Matrem Domini, séque à tentatio-
P ne

II4 LCarsus Aun Diſe urfs X.

ne carnis liberum eſſe ſenſit. Quæz omnia cùm per ordi⸗

nem enarraâſlet Eremitæ, divinam uterque, & maternam

dilaudavit bonitatem ac deſignata die, cùm adeſſet Ere-
mita, ut propoſuerat, Spiritum ſuaviſſime exhalavit, cœ-
leſtes nuptias aditurus Narrat P. Caſp. Lechner in Sodali
Parthenio lib, 3. c. 9 a. I I. fuiſſe Sodalem Flexiæ, qui cùm
ſitis extinquendæ causâ de nocte ſurrexiſſet „ ac fontem
adijſſet, Roſarium ſecum, uti alias ſol ebat, accepit. Sed

en obvium habet ſpectrum, quod eum ante omnia jubet

Roſarium ablicere: quod cùm ille abnueret, arripuit eum,
& ad quadraginta paſſus rapravit. Tum ille videns roſa-
rium non prodeſſe, niſi in illo oretur, incepit Ave MARIA
dicere, & mox illum illæſum ſpectrum deſeruit. Syinellas
c. 35. . 21. ex Jacobo de Paradiſo refert Matronam quan-
dam B. Virgini impensè addictam inſtruxiſſé proles Iuas,
ut B. Virginem in omni necefſſitate invocarent, dicendo
unum Ave MARIA. Verùm filia cùm ob præſtantiam
formæ à patre amaretur, & foveretur, liberiori vitæ dedi-
ta erat, cui etiam pater veſtes cultiores procuraverat, ad
incitamentum libidinis, ac choreis alijsque non ſat hone-

ſtis ſocietatibus intereſſe ſinebat. Accidit aliquando, ut
4

hæc undeunde feſſa, ſub arbore quieſceret: hic adeſt dxr.

mon ſpectabilis, illique ait: veni mecum, ego enim ſum
diabolus, cujus voluntatem tu ſedulò facis animas ſeducen-

do, tuo corporis ornatu & lenocinijs: nec mora; eam vio-
lente abripere rentat. At illa memor inſtitutionis mater-
næ exclamat: Virgo MARIA- adjuva me, & ſtatim elara
voce ſubjungit: Ave MARIA gratiâ plena &c. Tum dia-

bolus cam dimittens, maledicta inquit, ſit illa, quæ te hanc

orationem docuit;, quam ſi non dixiſſes, ad inferni incen-
dium te traxiſſem, ubi cum tuis æqualibus pœnam condig-
nam pro omnibus, quos ad peccandum induxiſti, inve eniſ⸗
ſes.

— %æ — —

☛w: S=

1e:

PDer Awe Maria varia conferuntur &c. 1 1 5
ſes. His dictis dæ-mon diſparuit; illa vero rejecto veſti-
um ornatu, & choreis, viram emendavit, & B. Virgini

uſque ad mortem devote ſervivit. Ecce verbum ſalutis

Ave MARIA: quod etiam ex ſequenti patebit. Refertur
in vita Venerabilis Patris Joan. Euſebi] Nierenbergij Societ,
JESLI. c. 14. quod, cùm juvenis nonnemo invitis parenti-
bus Valliſoleti, in patria ſua uxorem ſtatui ſuo non com-
petentem duxiſſet, ſolita illi parentes ad vitam ſubſidia,
denegàârint. Cùm verèò nec uxor in dotem quidquam at-
tuliſſet:, & ipſe adverſam in omnibus fortunam experirctur,

tetricis curis ac cogitationibus oppidò affligebatur. Unde

cùm ſortis ſuæ pertæſus, animi levandi causâ ſemel urbe
exiret, variasque animo cogitationes volveret, repente ho=
minem facie luridum, & emaciatum, juxta ſe conſpicit:

quem ille quidem captivum aliquem alicujus Magnatis Hi-

ſpaniæ arbitratus eſt, at erat revera deæmon, mancipium

infernale, qui hominis perplexi ruinam meditabatur. Ac

mox urbane ſalutat, familiariter colloquitur, inſinuat ſe-
ſe fraudulenter, & intra brevetempus „ omnes mœroris
cauſas elicuit. Quid multis: divitias, fortunamque longe
meliorem promittit, dummodo animam ipſi ſuam, ſchedu-=

Ià, non atramento, ſed ſanguine conſignatam extraderet.
Haæſit ad hæc alter primum, tum reponit, ſe deliberatu-

rum, & in craſtinum daturum reſponſum. Conditionem
admiſit dæmon, e4 tamen lege, ut nulli rem ſecretam ape-

riret. Hic ut à dæ-mone digreſſus in Vrbem revolat, & bo-

no Angelo duce peritum quærit Confeſſarium, rem totam
aperit. Conſilium viri ferè deſperati damnatur, ad ſpem
erigitur, & ad peccatorum confeſſionem, Propoſità DElI
bonitate & clementiâ impellitur, nonetùrque ut B. Virgi-
nem in Parronam aſlumat, cujus honori diebus ſingulis Ko-

. 1: . . . . 2 .
ſarium dicat, prout priùs conſueverat, ut etiam, ſi quâ die

P 2 OMmi-

116 Cursus Annui Diſcurſus A.
omiſiſſet, ſequenti duplici penſo compenſaret. His armis
inſtructus abijt, cumque hoſpitij ſui gradus conſcenderet,
dæmon eodem habitu & cultu, quo anteè illi apparuit, ira-
que ſuccenſus dixit: vir perfide, ac nequam quorſum?
uid fidem ſecreti ſervandi non tenuiſti? niſi Roſarium
modò, licèt parum attentèac devoté, percurreres, pœnas
à te violatæ fidei graviſſimas repeterem. His terminis ter-
ritus vir, ſe ſuaque omnia OEO commendavit. Poſt Ma-
Ariti deteriùs illi ſucceſſit: tædio ac mærore confectus mi-
ſer, cùm fortée ſub noctem animi levandi causâ librum
evolveret, intra cubiculum, Anachoretæ cujuſdam habitu
ingreditur dæmon, de more hominem ſalutat, quid age-
ret, quærit, & fictà urbanitate, ac modeſtià ipſi aſſidet.
Rei novitate, horâ præſertim tam inſolitàâ vir attonitus,
quiſnam ſit, unde veniat, quid velit, ſciſcitatur. Simu-
latus Eremita reſpondet, ſe prope Urbem cellam habere,
notos ſuos hic inviſere, compoſitisque verbis ſermonem
familiarem inſtituit, paulatim, in adverſam viri fortunam
delabitur, & ſe eum adjuturum pollicetur. Deſignatur
locus & tempus, quo altero die convenirent. Ubi pri-
müům illuxit, vir memor ſui promiſſi B. Virgini facti Ro-
ſarium in ipſo itinere recitat. Ubi verò deſignatum atti-
gerat locum, mox adeſt fictus Eremita, blandè hominem
alloquens, ad vivarium deduxit, ac miſerias hominis
amplificavit, maximè præſentem, ut vix ſpiraret præ dolo-
re. Tandem adjecit deæmon, ſatius eſſe, tot malis fi-
nem imponere, quâm diutius ſic vivere. A ſſentitur alter,
& mox dæmon reſtim porrigens, laqueo;, ait, ex aliqua
a rbore te ſuſpende, juvabo te ultrò. Arripit laqueum de-
ſperatus, arborem conſcendit, ramo alligat, & deorſum ſe H
præcipitat. Et ja mjam extremum exhalaturus erat ſpiritum;
ſuffocandus, cùm affuit B. Virgo, eum alloquens: in ſtatu
æter.

Per Ave Maria varia conferuntur &c. I1 7
æzternæ damnationis es; verùm miſericordiâ tecum uſus
