1 D credirur in affectum charitatis tranſijſſe M ARIE v .
poteſt omnino in ſa uæex Dro eſt charitas, novem men
bur Rnrhore liter res Wievit. hæc Bernardus. Quodfi igitur
ibus reqi

is opitulari uoque in-
eſt. quodſi etiam vult nobis opitulari, uoa uodind
luerur noſttas neceſſitates, & profuſas preces, J

na
uidem maxim
à non ſit ſpes noſtra poſt DEUM, & quiden rin
ntere timè poſſit, ac velit ſuccurrere
rùm inter cælites quàm maximée poflit, eir a, de e⸗
nc recte Divus Bernardus ſerm. de Aquæ

.

i1 uid
cia eſt, hæc tota (poſt DEUIM ) ratio ſpei mmex. KNei
eniip otéſtne filius aut repellere ( Matrem a ſaſic⸗
tanquam advocatus) repulſam (apud Patrem) u

An-

ne: i iſti, ait
it non audiri filius poteſt? neutrum plane: inveniſti, att nnen
aut no a

flan

te
her
4 neces
um
yerin
(cepe⸗
Iemn
Enimn
Wrio
rem!

unri
er
pio⸗
lio, E
d D

lienianen
0O.
uthlen

Uilum

unexli
In, Pre
nele
te unan
libenit

Aunh
ete

hnn
rl
utn

E
genir

H

Hen

el
hldet
nti

eß
N
eNn.

o⸗

mt
SH

Cle

GI

604 1
quidem inter Cælites una, tantum vel meritis, vel gratiâ,

B. Virgo eſt noſtra maxima ſpes poſt &ſ c, 39 3
Angelus gratiam, & ſola eſt gratia, quâ egemus., ſic ille. At
forſan dices affectu nimio exerrâfle Bernardum: audi præ
orantem graviſſimum Aaguſtinnm ſerm. 2 de Annunt. qui

eſt ſermo 78. de Sanczu. Admitte (ô beata MARIA) noſtras
innet d
ſen
e
ken.
niis

e

preces intra ſacrarium exauditionis, & reporta nobis anti=
dotum reconciliationis. Sit per te exculſabile, quod per te
ingerimus, fiat impetrabile, quod ſidà mente poſcimus.
Accipe quod offerimus, redona quod rogamus, excuſa quod

timemus; quia tu es ſpes unica peccatorum, per te ſperamus

veniam delictorum, & in te ò beatiſſima, noſtrorum eſt ex-
pectatio præmiorum. ità ile. Volumus Auguſtino vetu-
ſtiorem? eſt is Ephrem Syrus, qui anno Chriſti 3 80. mortuus
eſt. Hic ſerm. de laudib. Virg. ſie illam affatur: tu ſpes de-
ſperantium, tu peccatorum, & auxilio deſtitutorum unica
advocata es, atque adjutrix celebertima: tu orphanorum
ſuſceptio, tu captivorum redemptio, tu ægrotantium exul-
tatio, & omnium ſalus, tu mundi lætitia, ità ille. Nimirum
quod DEl per naturam eſt, juxta illud: gratiam & gloriam
dabit Doyminus, hoc Virgo ſortita per beneficium & commu-
nicationem: & quod DEUS habet à ſe, hoc illa non à ſe, ſed
à DEO. Quid ad hæc Erasmus? an comportat ligna ad re-
accendendam fiduciam & devotionem in Virginem: audia-
mus illum in Liturgia Virginu bauretanæ loquentem. Uni-
cum cæli decus illam appellat, certiſſimum terræ præſidi-
um, præpotentem noſtram Dominam, Auguſtam cæli,
terræque Reginam, hujus noſtri pelagi ſtellam, terræ no-
ſtræ lunam, imò ſpem anicam noſtrarum calamitatum, quæ

vel authoritate polleat, ut ſola Judicis iram poſſit reſtin-
guere. Quis non cenſeret hic catholicum loqui? Audia-
mus ampliùs in Pæane Virgini Mairi dicendo illam compel-
lantem: Salve inclyta Regum progenies, Sacerdotum
Dd d z decus,

394 Crsus Annui Diſen X.
decn „Datriarcharum gloria, Cælitum iunthu, ,infe-
orum otmide do, Chriſtianorum & ſtes, &&. Polatinm. Di.

vinitati proxima es, ne illic nobis decſlet advocata: plu-
rimùm apud eum vales, ur eſlet, cujus precibus & Autho-
ritati in nos iram ſuam poſſet domare. Certa es tueia wes:
en ego tuis pronus acdwvolvor pedibus illis, quibus ctiam

cꝙælites ipſi ſe ſe ſubſternunt: prelenmtes tuo nomini ſup-

plices tendo manus, ſuccurre quæſo mea ſervatrix, mea

ſalus, meum anicam, ratgee perfugium. MARIA
præfulge ſtella ſalutaris caliganti, dirige errantem, aſpira

laboranti, confirma vacillantem, fulci nuranteimn adſis pe.
riclitanti, ſerva meam, dulce decus, animulam hanc, quz

ſe ſe tibi, quanta eſt, nuncupat. Per omnium, qui in te
ſpes fixêre ſuas, vota, obſecro, obteſtorque Wirgo inteme-

rata, peccaroris hujus patrocinium apud Filium ſuſcipe, ejus
ram, quam mei is fagitijs excitavi, deprecare. hæc ita. An
non ergo in MARIA ſpem ſuam maximam collocavit Eras-

mus? ſed Retrodamus alia verba dedit retrò inverſo folio,
S& & abjecti ſuqꝗ anchorà in portu haſſus eſt naufragium. Sanè
non paſſi ſunt, qui hanc ſpei anchoram ad ultimum retinue-
runt, quemadinodum exempla quàmplurima id compro-
bant. Venerandæ antiquitati jam notum fuit illud de I heo-
philo Adanenſis Eccleſiæ in Cilicia æconomo ut ex Aeia-
Ee refert Surius g. Febr. Paædagogis Uhriſtian. part. 2z. t,
.G. 2. n. 9. ineter hiſtor. Spineklas in Throne DEl c. 20. g.

28. & paſſim alij: abnegärat ille DElII M S& WVirginem Ma-

trem, ut ope Dæmonis officio ſuo reſtitueretur, quod alio-
rum malevolentiâà perdiderat ; nihilominus facti pænitens

opitulante DElpara, & gratiam à DEO & ſyngrapham à
demone recuperavit. Hoc memorans B. Petrus Damiani
Nerm. 4d qui eſt primus de Nativis. Virg. ſic Virginem al-

fatar: fecit tibi magna, qui potens eſt, & data eſt tibi om-
nis

s in

(Elas

onun
uINV

erolo

miede
Ueinr
n ſuO
men!
rnt,
Uuler,
(obiec
ennel

t i⸗
W 1)
14,/ At
⸗

um,
la

In, u

iſt.

Nhine
n

3 a,

B.f. Virgo ſ noſtra maxima ſpee peſt &r. 395

e nis poteſtas in cæ lo & in terra: quid enim tibi negabitur,
NH Ccut negatum non eſt Theophilum de ipſis perditionis fauci-
e. bas revocare? nihil tibi im poſlibile, cui poſlibile deſpera-
tos in ſpem beatitudinis relevare: quomodo enim illa po-
m teſtas tuæ potentiæ poterit obviare, quæ de carne tua, car-
te⸗ nis ſuſcepit originem? & c. Non minus nota ex veterum

ince monumentis MA RIA gyptiaca „ quæ multis annis fædiſſi-
V mum Veneris mancipium, cùm curioſitate ducta, cum alijs
I. Hieroſolymam ſe contulit: Crucis lignum, in quo Salvator

Aℳ nos redemit, veneratura, ter aditu templi inhibita eſt vir-
turte inviſibili. Hoc primùm admirata, dein veròô ſcele-
mH rum ſuorum memor, in dolorem & lacrymas effuſa, ad
iconem B. Virginis „quam in proximo pariete conſpicata

In fuerat, ſe convertit, orat, obteſtatur, meliorem vitam
“ ſpondet, & impetrâſſe viſa eſt, quando mox cum alijs ſine
ℳ ullo obice templum ingreſſa, ſanctam Crucem vidit, & ve-
nerata eſt. Inde in abſtrufiſſimam eremum digreſſa in vi-
m (ctu & pænitentiæ auſteritate vitam ſub patrocinio Virginis
duxit ,ipſis quadraginta annis, itd Sophronius Hieroſoly-
ei morum Epiſcopias in ejus Vita c. 16. & 17. & Spinedlas c. 29.
e n. 49. Atque hæc in prima Chriſtianitate acta (nam recen-

tia plura ſunt alia exempla) referre placuit, ut pateat, non
ℳ tantùm crucis;, & imaginum venerationem fuiſſe in uſu
utine jam tum, ſed & invocationem ac patrocinium B. Virginis
ud kuiſle celebre. Hoc ipſum comprobat Conſtantini M. fa-
“ um, qui confeſſioni fidei in ſynodo Nicæna art. 8. ità ſub-

fſoripſit. Spero me ſalutem conſequi à munerum datore
DEO interceſſionibus ſanctiſſimæ & immaculatz M ARIE.
„FEn ut Imperator primus Chriſtianus DEUM authorem gra-

4
.* tiæ, & gloriæ agnoſcat, in patrocinio tamen Virginis eriam
e conſidat, ut cauſa inſtrumentali & mediatricc. Hoc ſen-
4 ſu locuti ſunt ſuprà Bernardus & Auguſtinus: hoc! A⸗-

— D d d z 6.

AO£

396 Curtus Annui Diſeurſus X.
thanaſius, dum in Evangel. de S§. DElpara ait: MARIA eſt
illa, per quam homines habent fiduciam erga DEUM altiſſi⸗
mum. Hoe ſenſu Ephrem in erat. ad Virg. non mihi alia
fiducia ò Virgo ſincera, ſub tutela & protectione tua torus
ſum. Hoc ſenſu Damaſcenus dà reſtitata Virginis auxilio,
mann, antiquitati notus, dum orat. de annant ait. ſpem il-
lius habens ſervaberis, defenſionem ejus poſſidens non ti
mebis. Hoc denique ſenſu locuti ſunt S. Baſilius Seleuciæ 4.
Epiſcopus, Epiphanius, Andreas Cretenfis, aliique Patres,
qui DElparam ſpem utriuſque mundi, ſpem unicam pecca-

torum, ſpem delinquentium, turrim fortiſſimam abſcon- le
ditæ ſpei indigitârunt. Altiùs ergo intueamini (ità mo. hel
Myon

net Bernardus ſerm. de Nativit. ſeu aquæ ductu) quanto de-
votionis affectu à nobis Mariam voluerit (DEUS) honorari, uuI
qui totius boni plenitudinem (gratiam & gloriam, ſalutem Inglo
& Salvatorem) poſuit in MARIA, ut proinde, ſi quid ling,
ſpei in nobis eſt, ſi quid gratiæ, ſi quid ſalutis, ab ea (tan- an
quam per aquæ dudum aut rivum) noverimus redundare. nn
Sic ille. Finio cum Damaſceno orat. 1. de Dormit. Virg. ani= unnher
mas noſtras ad ſpem tuam, non ſecus, ac ad firmiſſimam Arrl

Utitn

quandam anchoram alligantes „ mentem animam, Ullit,
corpus, totos denique nos tibi dicamus & unal
conſecramus. = r13
* . ſhge
S Arnon
: unneruin
SS
6 . 4 ter
nohete
unſ⸗

PDlISCUR-

Sd
lil.
hi
lunu
Nl

Pen
nonl

eN
d
NH
nd

Gt

R

At

alt
Sit .

4,4

nen,

H B. Virgo ſingularitereſt ſpes peccat. &c. 397
DlISCIIRSIS XIL.
S Super eadem verba: ſpes noſtra ſalve.
Ee Aaier pulehre dilectionis, & timoris GS. ag-

nitionis & ſancta Spei Eccleſ. 2g. v. 24.

Uæ præcedenti diſcurſu diximus, cò potiſſimùm B. virge
ſpectabant, ut perſpiciant heterodoxi, non ſuperſtitio ſagulari-
ſum, non 4 fide alienum, aut inanem nos DElparæ attri- gerctter⸗
buere titulum, dum eam compellamus ſpem noſtram. Cæte.- rum, quia
rùm quòd orthodoxos ad ſpem in ea locandam animat, eſt, maternam
quòèòd tanquam Mater miſericordiæ maternam prorſus ge- ktam gerit
rat curam peccatorum, ut in tempore cum filio in gratiam
redeant, & ſalutem conſequantur. Enim verò, cum illi
notum, perſpectůmque ſit. Quòd propter peccatores ſit fa-
da Mater DElI; ſicut gaudet de tanta ſibi collata dignitare,
ità cupit, ut vitæ æternæ fiamus omnes participes. Hoc
dudum aſſeruit Alphenſus Teſtatus Epiſc. Abulenſis, dum in
Numer. 2 3. 4. 9. ſoripſit: de B. MARIA dicimus, quòd
ipſa propter nos peccatores ſit Mater DEl; & ſic dicit Eccle-
ſia: qui pro nobis natus, tulit eſſe tuus; licèt Ily pro vel
propter non dicit cauſam meritoriam, ſed finalem, quia nos
non meruimus, ut ipſa eſſet Mater DEl, ſed ut nos Salva-
remur, ipſa DEl Mater facta eſt. Hæc Abalenſis Hinc D.
Anſelmus de Excell. Virg. c. I. Si propter peccçatores facta
eſt Mater DEI, quomodo immanitas peccatorum meo-
rum cogere poterit deſperare veniam, cùm tam ineffabile
bonum ſit factum ex ea ob curationem eorum, & c. 12. ait:
cur

398 Cursus Annui Diſcurſus X .

cur non juvabis nos peccatores, quando propter nos in tan-

tam celſitudinem es levata, ur te Dominam habeat, & ve-

neretur omnis creatura. itd ille. Sicut ergo Chriſtus maxi-
mam curam generis, humani gerit, ut ſalvetur per ipſum:
venit enim filins hominis gqasrere & ſalvum facere, quod pe-

rvierat. Eat. 19. V. 10. Sic poſt illum gerit Virgo Mater,

cùm tanquam novus Adam aſſumpſerit illam tanquam alte-
ram Evam in adjutorium ſimile ſibi. Unde ad &. Brigittan
lib. 4. revelat. c. 138. poſtquam dixiſſet ſe eſſe Matrem bea-
torum in cælis, & animarum in purgatorio, ait: ego ſum

Mater totius juſtitiæ, quæ eſt in mundo, & ſicut materna

manus ſemper parata eſt ad opponendum ſe periculis, in

cordis filij ſui defenſionem, ità ego ſum parata jugiter juſtos,

qui ſunt in mundo, defendere, & de omni periculo ſpiri-

tuali liberare. Ego etiam ſum, quaſi Mater omnium pec-

catorum, ſe volentium emendare, & habentium volunta-

tem in DzukM, amplius non peceare, & ſum voluntaria

ipſum peccatorem in meam defenſionem accipere, ſicut

cCcharitativa Mater: dum videt filium ſaum nudum ab ini-
micis, acutos gladios habentibus ſibi occurrentem: nén-

ne tunc ipſa opponeret ſe periculis viriliter, ut filium ſuum
de manibus inimicorum ſuorum liberaret, & eriperet? &
in ſinu ſuo gaudenter conſervarer. Ita facio & faciam ego
omnibus peccatoribus miſericordiam 4 fllio meo petentibus

ſub vera contritione & divina dilectione, æc ibi. Ecce Ma-
trem pulchræ dileczionis, & timeri & agnitionis & ſancdza ſpei

illa enim ſuis Clientibus tanquam Mater amorem & timo-
rem DEl ingenerat, & agnitionem propriæ in firmitatis,
ſpem veroôdivinam infundit: ut DEuM diligant, ac time-
ant, & aghitꝗ Bropri infirmitate ‚ quòd ex ſe nihil poſſint,
nec peccatum evitate, nec bonum perari, in DEO ſpem
ſuam collocent. Vnde D. Ponaventara in Sec c. 8. Hac

Mater

le

mis
iz,

coren

oy ind
olra
i uol

1end
ſini,

CI erS
umcl

lene
Ebrre,

I ele

lhin,

lebon
NN leu
Ppegti
Aeini

mln

i
l con

e

inen

oes d

hiet 8
inſi

r.
n
9
Mr
In
e
ene
ol

Unned
le4

Mr.
AAnua

A

B. irg ſingulariten ℳ Pes peccal. &c. 389

Mater eſt floris miſericordiæ, Mater ſolis juſtitiæ, Mater

fontis ſapientiæ, Mater Regis gloriæ: Mater inquam eſt

ejus, cujus miſericordia ad dilectionem, cujus juſtitia ad ti-

morem, cujus ſapientia ad agnitionem, cujus gloria ad ſpem
nos inducit, MARIA ergo Mater ejus qui effective eſt
noſtra dilectio per miſericordiam, noſter timor per juſtiti-

am, noſtra agnitio per ſapientiam: noſtra ſpes per gloriam:

ut verè dicere poſſit illud Eccli 2g. Ego Mater pulchræ dile-

dtionis, & zimoris & agnitionis & Sanciæ ſpei. hæt Benavent.

Cuùm ergo Mater ſit, quid mirum, ſi maternam gerat pecca-

torum curam, ſi collaboret, ut illi à peccatis reſipiſcant, &
ſalutem conſequantur. Noa poſſum id luculentiùs com-

probare, quâàm per exempla, quæ cùm tot, tantaque ſint,

cum delectu aliqua in medium afferam. Refert. P. Joan,

Nadaſi in Eremo divini amoris n. 557. Xx litteris annuis 1611.

fuiſſe hominem Sacrilegi in Sacramento pœnitentiæ ſilentij

ſæpe reum, atque ob id quodpiam DElparæ templum adijſ-

ſe peregrinum, ubi ignotus ignoto confiteretur. Et cùm
adhuc inibi luétaretur ſecum, an ulcus detegeret, coram

conferta multitudine hominum, nominatim voce de cælo

miſia, compellatus eſt, ac juſſus, ea, quæ abdite latebant

ſcelera, omni diligenti4 inveſtigare, ac dolenter in Sacra-

mento particulatim aperire. Confeſlus is quidem eſt,

ſed ne omnia diceret, pudore, vel timore abſterritus eſt.
PDeractà ſic inutiliter, ac Sacrilege confeſſione, iterum ſe ad
preces DEI Matri fundendas proſternit, & audit iterum

vocem ad ſinceram confeſſionem adhortantem, iterum
confitetur, ſed, ut prius: Ità tertium evenit. At tandem
pervicit Deus divinæ Matris precibus exoratus, & miſeran-

dum, ſed ſupplicem ab illo tam protervo errore ad confeſ-

ſionem adduxit. Nam ecce ſex annos natus ejus filius,
mortuali lectulo affixus, obverſis in præſentem parentem

4oο. Carsus Annui Diſcurſus XI.

oculis, peccata ei, quorum ipſe ſolus conſcius eſſet, ex or-
dine ſigillatim exprobrat, confeſſionis admonet, aliisque eò
ſpectantibus inſtruit, & id quidem divina quadam ſupra æ-
tatem & filij conditionem Authoritate, ac inter loquendum
vitam abrumpit. Ità tactus dolore cordis intrinſecus reſi-

puit, & longo ad Societatis Patres itinere ſuſcepto, univer-

ſæ vitæ peccata confeſſione expiavit. Simile beneficium
recenſet Spinellus in Throno DEI tract. de Exemplua ac miratu-

Iis B. V. . 26. ex Turſellini hiſtoria Lauretana lib. 3. c. 32.

Adoleſcens quidam non genere magis quàm vitijs nobilis,
in rixa grave vulnus acceperat, ac in Medicos, ac medica-
menta, bonam rei familiaris inſumpſerat partem: nec ta-
men plaga curata eſt. Ergo vel maturum exitium, vel per-

petuam infelicitatem reformidans lachrimis, pœnitentiæ

teſtibus, DEl delinire iram inſtitit, DElparæque auzilium
implorat, ingenti animi ſenſu vovens, ſi diſcrimen illud e-

vaderet, Lauretum ſe cum donis ad agendas illi gratias itu-

xrum. Mira res dictu! repente perſanato vulnere, recupe-
rat corporis ſanitatem. Verùm non tantùm votum fefellit,

ſed etiam in deteriora luxuriæ inquinamenta prolapfſus eſt.

Tacitam tamen inter hæc vocem ſibi audire viſus eſt ſæpius,

jubentis ire Lauretum, & votum exolvere. Tandem pa-

ruit, munera DElparæ detulit, ſed libidine ineſcatus ad ſa-

cram confeſſionem reſolvere ſe nequibat. Ergo conſcien-

tiâ ſtimulante, nunc templum, ac tabellas votivas contem-
plari, nunc loca confeſſionibus deſtinata obire, nunc dæmo-
ne impellente templo egredi, modè DEl inſtinctu redire,
conſilij anceps, animo & corpore æſtuabat. Itaque triduo
exacto, cùm forte Miſſæ intereſſet, vocem è cælo miſſam ſi⸗
bi audire viſus eſt, cunctationem ejus increpantis, jubentis-
que uni è paratis Sacerdotibus confiteri cum propoſito me-

lioris vitæ. Hac voce obſtinatus animus emollitus, mutata
ſubito

lli
er
it,
50
ien
ora
ene
mmon
togn
n.
lſen
hee
e
os, v
unim
llce
Un cl
Miae
arſen
uuunt
C
en
etied
umin
er
uletl
lead
ſenin
ulllie
A eg
ung

10
“
lur
enti

SSd.

niſt

elaan

e⸗
1 4

Ntk
Ned

Mͦ

ele
enlta

i
n
nits
tif
lt

le.

len

au .

Cl

Gtle

un⸗
en⸗

N

lot

1. N .

. . i vi cimarum uni erſas

tes DEO,
ac Dipane grates agit, à præſenti corpor is &
is & ani-

mi periculo liberatus. Id
. em Turſellinus lo
c. cit. Cap. 3 3. me-

morat exemplu
plum, quale in Theophilo habuit antiquitas d
e

juvene, ui ut
fxminà quadam potiri poſſet ad libidi
inem,

dæmon
iſe dev
overat, facti deinde pænitens ope B. Vi
irginis

chirograph
gus e. eee Sed cùm idipſum referat Paæd.
adoleſcente G . 2 5. §. 3. inter hiſtorias eKE„²
Paſcha. Co Sræcenſi in ſtyria, habet Faber De⸗ 9. ſimilè de
conc. I. Narrat nele in e Süert 4. po ſt

pecuniam redacti
is, in patriam
maculas con per Lauretum
lutaret, ed. expiaret „ & DEIparam dn inibi viræ
iliari quod retanam ſa-
in Recine am comite re .
perit, trnzr emer ille, ſpe prædæ, adar. Cùm ecce
sverberat: & cx equo erdan ghsnee
agis conci
1-

implorante
m
jogulit, pecuniaque ac veſtibus ſ⸗ bl
ublatis re-

4

uctal
ntem
animam Beatiſſimæ Virgini comm d
en aſſet,
,re-

1-

9

Kerngu⸗ r
g um animum erleti i perfundn Sando⸗ dei 4
nde ca-

27 it⸗
i

tum fæmin
a, tan
tann ſetninn er nauen ex profundo excitata ſomn
rulnerum carriee⸗ jam obductas videt, Drtikeram
H 20 h orans manu ſenſit Perlantan t Annn
gratias agit; cumque in ſubucul⸗ ciuchta
n nd- ula cruenta
re-

402 Cursus Annui Diſeurſus XI.

. 2
à mulionibus, qui illac forte
relicda eſſet à latrone in ſilva, à muli J

anſibant, centone contegitur, & mulo impoſitam . An-
c za devehunt. Inde Lauretum contendit, vitæ labe⸗
con 1
confeſſione expiat, miraculum DElparæ omnibus prædi

at, ad rei ſidem faciendam, cicatricem in jugulo oſtendens,
Cat;

æ aurea circa collum monilis in modum, fulgebat, ut fa-
qu 1

cile DElparæ manu plagam iſtam attactam, ſanatamque

deretur. Ibi vitam ſuam reliquam tranſegit in obſequijs
. 1

Marianis, & liberatricem ſuam prædicare non ceſſavit. Ità

hæc, ità alij memorati ſalutem conſecuti ſunt, quod Virgo
3

Mater, maternam prorſus eorum gennen
locçent fideles orthodoxi ſpem ſuam in N- 4a nde e
e pulchræ dilectionis & Sanct ſpei? ſed plura
k jas dowümenta accipite. Meminit Hortalus Marianus
uj acci

olà §. c. 13. G. 4. ex annuis litteris Societ. JESll I55b. fuiſ-
Art .C. * H.:

ſe Sodalem, qui cùm adhibito ſtudio, cogitata, dicta, acta-

que ſua pro confeſſione recognoſceret 3 r ab eerete Rcgi⸗
nam cælorum, ut in integram eorum nori umid ai ebe en
ne uno quidem prætermiſſo. Ecce tibie e ſublin naſ⸗
ciem orantis pagella decidit candore eximio, quæ m

C illias
uidem literulis, ſed elaboratis quoddam peccatum illius
duic

exprimebat: hoc addito: ſi illud aperiret piéque Ronaruun
recitaret in honorem DElparæ, bene ſecum actum iri.
xit miract 1 uòd cûm Sodalis alter ejus æqualis , pa-
rens, Parochus aliidue conarentur, nunquam chirogra-
rens,

1

7„ S
ud intelliger int. nén hoc eſt curam
phum illud intelligere potuerint. Annôn

. .— „ . EC
atorum gerere: & quo pacto ſalvari poſſet, qui ne
pecc-

X bAX—
. . .

7

iuet.
huit!
(r

umcl
Kiinn

,N

unnt,
kleri
lonon

Wlem ſe
lben

oon

uIn
dlcd
elem
lacti

1 Firg
nnd
Inani

4 d
Mrinio
un e

udis 1an

1661.

2 ng en

Unhere

N

B. Virgo ſingulariter eſt ſpes peccat. 6'c. 40
nis, jejunabat & ipſe, eſto ignarus, cur Dominus ſuus id
faceret. Tandem cùm morti proximus eſſet, præſentem
habuit Beatiſſimam Matrem ſibi dieentem: Salvet te Eſus

. . . 2 .—
Chriſtus filius meus. Quà ſalutatione factà, non tantùm

rerum credendarum, & agendarum notitiam, eſt aſſecutus

ſed etiam auditum & linguæ uſum. Itaque mox confiteri

petit, ac Sacra communione refici. Mirantur omnes &
quærunt, unde illi jam uſus linguæ? unde auditus? Fatetur
ille Beatiſſimam Virginem à ſe viſlam hæc dona ſibi contu-
liſſe, monitumque, ut per ultima Sacramenta ad beatam
mortem ſe compararet. Quærunt ultrà, unde hæc gratia
illi obtigerit? reponit, ob jejunium Sabbathinum, quod ex-
emplo Domini ſui obſervavit: cùm enim viderem, inquit,

Dominum meum jejunare, cogitabam hoc bonum eſle de-
bere, licèt aliéqui rerum omnium ad ſalutem neceſfſaria-

rum eſſem ignarus, & ideo jejunium obſervavi. Quod cùnm

Ecoleſiaſticus fateretur factumâ ſe, & ab illo, omnes Deum
&ε— B. Virginem collaudaverunt, & ad imitandum exem-

plum animati ſunt. Hæc ex Diſcipulo de miratulis B. V. n.

28. Quz ſi ità ſe habent, quis non confidat in auxilio &
patrocinio DElIparæ? quis peccatorum non dicat eſſe ſpem

ſuam? Verum quidem eſt in ſola hominum ope, favore, &
fortunis tam parum fidendum, quàm parum ſecurè quis in-
nititur baculo arundineo prout innuitur 4. Reég. 1 8. v. 21.
Iſaiæ 3 6. v. 6. Ezechiel. 29. v. 6. ſed B. Virginis patrocinium
non accipimus ſolum, ſed prout innititur auxilio divino;
ſcimus enim illi dictum eſſe: Dominus tecum. Et cur ama-
bo ſemper effigiatur cum DEl filio in brachijs aut in gremio,

niſi ut noverimus etiamnum verum eſle: Dominus tecum?

quid igitur illa non poſſit cum DEO, quæz DEBUM habet in
manibus? Igitur non innitimur baculo arundineo, ſed ba-
culo, & virgæ de radice Jeſſe ſaiæ. II. unde eleganter ad
. Ee e 3 pro⸗

404 Cursus Aunui Diſcurſas XI.

Cant. 2. V. 6. quæ eſt iſta, quæ aſcendit per defertum: ſicut vir-
gula fumi ex aromatibus myrrha & thuris & univerſi pulveru
pigmentari, quod explicans ait Seraphicus Doctor: deſer-
tum à gratia, & à virtutibus eſt cor peccatoris: B. Virgo ex
hoc deſerto aſcendit ſicut virgula fumi, quoniam ipfa ſuf-
fragatur cordi peccatoris per fumum ſpei, & veniæ, ex aro-
matibus myrrhæ & thuris in contritione, & devotione con-
feſſionis, & univerſi pulveris pigmentarij in multimoda ſa-
tisfactione. Quod virga lignea ſit, ait figuratam fuiſſe in

virga Aaron, quæ turgentibus gemmis protruſit flores Nam. 17.

licèt foret arida: per flores, inquit virtutes, per fructus, ope- ng

ra virtutum deſignantur. Et in his ſuccurrit Virgo pecca-

toribus, ut non tantùm declinent à malo, ſed etiam faciant

bonum. Virgæ aurexz figuram ſumit S. Doctor ex libello
Eſther c. 1 5. extendit Rex ad eam virgam auream, nempe ad
confortandum eam: aurum enim teſte Plinio ſpectatores ſui

exhilarat, & cor hominis confortat. Hinc ſubdir S. Do-

tor: aurea virga eſt MARIA: aurea propter charitatem,
quæ ad animam confortandam extenditur; quando ex con-
templatione MARIE, ipſa anima contra terrorem divinæz
juſtitiæ confortatur. Ad hujus rei confirmationem facit,
quod habet Pelbartus in ſtellario B. V. lib. 2. part. 3. art. 2.
„. 3. Quidam enim cæteréquin devotus B. Virgini enor-
mia ſcelera commiſerat: cùm verò aliquando Eccleſiam in-
greſſus B. Virginis imaginem conſpexiſſet, ajebat intra ſe:
⁶ Domina;, ſi te invocarem, in vanum laborarem; quia
cùm ſim peccator maximus, ſcio quòͤd me non exaudies:

me cnim quaſi damnatum reputo, nec poſſe amplius acha-

vari,. Et jam his dictis abitum parabat, cùm illum Mater
. dul-

propoſitum noſtrum D. Bonaventura in ſpec. Virg. c. I0o. ait?
Virga fumea, virga lignea, virga aurea, virga ferrea fuit.
Beatiſſima Virgo. Quòd fuerit virga fumea probat ex illo

An

lnepe

Mem
ujlg

eni
1 :
re
linn

con

Ulcoki
lbDomm
idn

I ,d,

lo loo

ull, U
hiſon

Uuncln

. lſee

10 elet 3 .

—

B. Virgoſingulariter eſt ſpes peccat. &. 405
dulciſſima ex imagine eſt allocuta: Sta, inquit, & confide,
poſſum adhuc te adjuvare; nihil enim eſt, quod mihi filius
ſit negaturus. Unde ille ad ſpem veniæ, erectus, ad expia-
tionem ſcelerum ſe accinxit, & vitam correxit priorem.

En virgam auream, virgam confortantem in MARIA. De-
nique virgam ferream ex pſalmo z. accipit S. Bonaventura,
ubi ſcriptum eſt: Reges eos in virga ferrea, & pſ. 109. vir-
gam viriutis tuæ, emittit Dominus ex Sion. Unde ait: virga

ferrea contra dæmones, virga virtutis eſt MARIA, contra

inimicos infernales, quibus magna virtute dominatur: &

ideo Domina tam magnæ virtutis meritò 4 nobis amatur,

meritò à nobis laudatur, ut contra inimicos noſtros nos tu-

catur. Hactenus ö. Bonaventura. Quàâm verò nos tueatur in

mortis anguſtijs, ubi ultimus eſt dæmonum impetus, dice-

tur ſuo loco inferiùs: quàm verò opituletur etiam in vitæ

decurſu, unico exemplo comprobabo. Memorat Turſelli-

nus in hiſtoria Lauretana lib. 3. c. 32. fuiſſe juvenem, qui per
luxum & luxuriam paternas opes profligârat, atque in tam

fæda ſe ſcelera conjecerat, ut non tantùm hominibus oppro-

brio eſſet, ſed etiam ludibrio dæmonibus, qui horrendis
aſpectibus ei paſſim occurrebant, terrebant, plagis etiam ve-

lut mancipium afficiebant, ut in deſperationem impelle-
rent. Hic æſtuanti & auxilium circumſpectanti occurrit

B. Virgo Lauretana, de hujus enim vi & benignitate mira
multa inaudierat. Igitur vitæ ſuæ nefariæ pœnitens, DEI-

param invocat, & per cam DEUM placare ſtudet. At dæ-
mones verberibus minas miſcentes, hominem à pio propo-

ſito abſterrere conabantur. Cæterùm adoleſcens DElparæ
tutelà fretus, animo & corpore proſtratus, ejus præſidium
implorare non deſiſtebat, unicè rogans, ut miſerrimo ſer-
vitutis diabolicæ jugo excuſſo, liber, & expeditus Lauretum
ire, & per confeſſionem animi ſordes expiare poſſet. Et ecce

repente

406 Carsus Annui Diſcurſus XINI

repente cæleſtis illi oborta lux ingenti ſupplicem gaudio

eomplevit, ac importunos dæmones procul faceſſere com-
pulit, auditæque frementium vocçes, nihil ſe poſſe contra

Mariam. Hinc ille præ gaudio vix ſui compos impigrè Lau-
retum tendit, vota cum confeſſione Sacra & communione
exolvit, & cæleſte beneficium coram alijs deprædicat. Vide
huic affine apud Diſcipulum inter miratula B. Virginis n. 61t.
aliud, ubi virgâ dæmones B. Virgo abegit, recenſet Pelbarius
in ſtellar. lib. 12. part. ult. c. 5. n. 3. Annon ergo MARIA
virga ferrea, virga virtutis contra dæmones & non baculus
arundineus. Poreſt ergo ſecure in ea ſpem ſuam locare fi-
delis anima, atque in, veritate ſalutare: ſpes noſtra ſalve. Et

quoniam maternam ſimul noſtri curam gerit, filiali affectu

& fiducia recurrere poſſumus, unde Richardus à S§. Lauren-

M
Muen
il,
nqni⸗a
Ecenl
ſco

letlia
pore

len

Aabil
.„4 0

ſ
tio de laudib. E. lib. 6. ait: eſt Mater noſtra, quam videntur u
Klij ſui cognoſcere, dictante ipſis quadam naturali pictate W .
adei, ut ad invocationem ejus nominis, primò vel maximè in
refugiant in omnibus neceſſitatibus & Perieuli tanquam u
parvuli ad ſinum Matris. ztaà i8e. G
Milari
6S) E Pesekaibgt At rssgei eris 5 1e5,6e D
1 lrien
DISCURSUS. XII.
Miinn
ig a
Super illud Salve. n
,Ei
Maria pa- Salutate Mariam 74a mulium aloraviti in Vo- iu
biaren bis. Roman. 6. v. 6 e
terram, .

Deum in- Paulus Apoſtolus, dum ad Romanos ſcribens conclu-
ter & ho-
minem re-

.dit epiſtolam diverſas ad diverſos ſibi notos & affectu

Kauratrixg conjunctos ponit ſalutes: inter alias etiam hanc v. 16. ſa-
latate

Maria pacis calum inter &/ terram, &c. 407
Itate Aariam, quæ mulium laboravis in vobis. Mariam
hanc non Matrem Domini, ſed aliam aliquam fuiſſe ſatis li-
quet, nec enim Mater Domini Romam, quò ſcripſit Apo-
ſtolus, attigit. Quænam verè illa fuerit Romana mulier,

l aut quid egerit, ut dignam ſalute & Apoſtolica benedictio- kicolaus
4 ⸗ . . goffa in
14 ne cenſeret Paulus, non conſtat. Ajunt nonnulli, multam hunc loc,

il.am cooperatam eſſe apud Apoſtolum, ut diſſidia & con- apud Pel-
troverſiæ, quæ inter Neo-Chriſtianos erant, ſedarentur, & Narrum in
componerentur, & hoc innuere Apoſtolum dicendo: quæ virg. lib.
malium laboravit & collaboravit in vobis, ut pax & concor- 1. part. 4.
dia ſtabiliretur, quæ inter vos Neo-Chriſtianos collapſa fue- aa initi⸗

rat. Quod ſi ità ſe habet, ut hæc cauſa fuerit Mariam illam

—
=

one

.
ſ

ſalutandi, habemus & nos Mariani clientes, æ quam juſtaàm-

5

que cauſam, Mariam Matrem Domini conſalutandi, dicen-

dique illi Ave: illa enim eſt, quæ Chriſtum pariendo, pacem
nobis peperit, ut mox eo nato cauerent Angeli gloria in al-
tiſſimis DEo, & in terra pax hominibus bonæ voluntatis,
Cùm enim poſt peccatum Adæ, inimici eſſemus DEr, re-

conciliati ſumus Dro per filium ejus, qui non tantùm na-

turam noſtram ſuſcepit, ſed & peccata noſtra, ut pro illis
ſatisfaciens, æterni Patris iram placaret, & inimicitias, quæ

erant DEu inter, & hominem tolleret. Ipſe enim eſt pax
noftra inquit Apoſtolus Epheſ. 2. v. 27. qui fecit utraque
snum, nempe DEuM & hominem in unitatem pacis redu-

cens, & interficiens inimicitias in ſemetipſo. Hic eſt ille

promiſſus per Naiam c. 9. v. 6. DEIUIS fortis, Pater futuri ſa-

culi, Princeps pacis. Unde cùm hunc ipſum Maria nobis pe-

pererit, pacem nobis peperit, inimicitias DEuM inter & ho-

minem per filium ſuum ſuſtulit, & iratum nobis DEuM re-

conciliavit. Hac ex cauſa doctiſſimus 1diota part. 14. de

B. Virgine contemplat. 29. Rectè illam ab Eccleſia Fæderis

TI f atcam

408 Cursus Annui Diſcurſus XI
arcam appellari aſſerit, quia per eam fædus ad nos firma-
tum eſt: Nam antequam, inquit ille, fie ret hæc arca⸗
id eſt, Virgo MARIA, eramus inimici, & firmatum
chaos magnum, inter nos & DEuM,ut qui vellent hinc
tranſire ad eum, non poſſent : & ideo per B. Virginem
venit DEl filius ad nos, factus eſt Emmanuel, id eſt nobiſ-
cum DEVS, ut tam filius, quàm Mater reduceret nos ad
Patrem, & reduxit: ſic fædus ſempiternum conclamatum
eſt, ſcilicet pax hominibus bonæ voluntatis & c. Quo pacto
autem ad hanc pacem cooperata ſit Virgo, declarat ibidem
hiſce verbis: Patri attribuitur poteſtas, filio ſapientia, Spi-

ritui ſancto benignitas, ſive bonitas: Patrem offenderamus
per ſuperbiam, filium per inſipientiam, ſpiritum S. per

malitiam, quæ omnia in primo peccato concurrerunt. Sci-

licet ſuperbia, quâ Adam voluit eſſe ſicut DEVS: inſipien-

„ „ £ .
tia, quàã credidit fieri ſicut DEVS, malitia, quà contradixit
ei, quod præceperat DEus vel conſenſit ci, quod prohi-
29 —

buerat DEVS. Sed Beatiſſima Virgo Arca Fæderis fuit:

nam per humilitatem reconciliavit nos Patri, quoniam ipſe

reſpexit humilitatem ancillæ ſuæ: Filio nos univit & junxit,

quoniam credendo ipſum concepit: & per eam ſpiritus nos
replevit, qui eam ſic implevit (propter ejus obedientiam ) ut
de plenitudine ipſius omnes acciperemus gratiam pro gratia.

haæc diota. Grande miraculum olim viſum eſtjudiih. 17. v. 16.

uod una mulier Hebræa fecerit confafionem in DomoRegi Na-

buchodonoſor. Aſt grandius eſt hoc unam mulierem Hebrzam

facere unionem cælum inter & terram, DEuM inter & ho-

minem. Sanctiſſima Virgo, inquit O. Epiphanias orat. de

DElpara. Angelicis ſuperior Spiritibus, DEuM habitan-
tem in cælis, concepit in terra; ut hac ratione exercitus

Angelorum traheret in terram, & verſarentur cum homi-
nibus. Ipſa eſt enim, quæ unionem naturaliter peregit.

i1

rl

„.

M,
enicn
ji
kkhom
ei,
MiAr
Uelrep
Lln,
lit

ls,
Ulus
ien bei

r

Ularech
IMundi
Ueri

I inge

ln A
edu

4 Ublar

blnrei

(e

IGen

4 len
: Per

Pten

Ulrd
i
hi

un

4

S

ng

R

NH
di

Maria pacis. cælum inter & terram, & c. 409
iid ille. Idem ſerm. 3. de laudib. Virg. ſic eam alloquitur: per

te enim 6 ſancta Virgo! medius obſtructionis paries inimi-
citias diſſolvit: per te pax cæleſtis donata eſt mundo: per

te homincs facti ſunt Angeli: per ce homines appellati ſunt

amici, ſervi & filij DEI, per te homines meruerunt eſſe con-
ſervi Angelorum, & cum eis familiariter converſati. Gæc ihe.
Hoc ſtupet g. Chryſologus, dum ſerm. 140. exc lamat, pavet
cælum, tremunt Angeli, creatura non ſuſtinet, natura non
ſuſſicit, & una puella ſic DEuM in ſui pectoris capit, recipit,

oblectat hoſpitio, ut pacem terris, cælis gloriam, ſalutem

perditis, vitam mortuis, terrenis cum cæleſtibus parente-
lam ipſius DEl cum carne commercium, pro ipſa Domũs
exigat penſione, iid ile. Quod conſi derans 5. Joann. Da-
maſc. orat. t. de Nativitate Virgina: gaudere nos jubet &
exultare dicens: lætentur cæli & exultet terra, commovea-
tur mundi mare, in ipſo enim concha gignitur, quæ cæ-
litus ex Divinitatis fulgetro „in utero concipiet, & Chri-
ſtum ingentis pretij unionem pariet, itd ille. unionem
nimirum czlum inter & terram, divinam naturam & hu-
manam, Angelos & homines. Quoniam, ut rurſum ait: per
hanc diuturnum illud bellum, quèòd nobis cum Creatore
erat, ſublatum eſt, & cxtinctum: per hanc nobis reconci-
liario ſancita, pax & gratia donata. ſic ille. Atque hoc ipſum
eſt, quod poſt commiſſum adæ peccatum, ad ſerpen-
tem dictum eſt Geneſ. 3. v. 1 5. inimititias ponam inter te &

nualierem & ſemen tuum & ſomen illim. Ipſa conteret capus

tewum: Per te, inquit S. Aldephonſus Epiſco. Toletanus., 6 be-
nedicta Virgo MARIA innocentia reparatur, DEUIS homi-
ni pacificatur. Geneſ. 3. v. 15. ipſa conteret capui taam. Ap-
plaudit D. Bernardus homil. 2. ſuper miſſus, ubi ait: cui hæc
ſervata Victoria? niſi MARIX; ipſa procul dubio caput

contrivit venenatum, quæ omnimodam maligni ſuggeſtio-
FPf fz nem⸗

410 Cursus Annui Diſeursus XII.
nem, tam de carnis illecebra, quàm de mentis ſuperbia de-
duzit ad nihilum. Et in deprecat. Virgin. tom. 2 operam.
Tu bellatrix egregia, primò cum, qui primò Evam fſup-
