N 3 E Ner er Nen e 2 EG.

DlSCIIRSIIS I.

logreſſus ad Salve Regina.
Salutate NWaaAR . AM, quæ mulnuam laborns,

in vobis. Rom. 16. v. 6

Puutzade 7 convenerint amicam dicere ſalutem, ut ſic ani⸗
müm ex mi ſui, qui non patet, verbis conteſtenturaf.
co, quod fectum. Hinc in præceptis ſuis moralibus
flium Dei?

in ſalutem
noſtram ſalutare non confundar, à facie illius me non abſiondam.

cdncarit. Hinc etiam apud Romanos conſulatũs Candidati, deſcriptis
in tabella nominibus, vel à Nomenclatore in aurem inge-

ſtis jam hunc, jam alium ſibi obviam factum nomine pro.

Etuſtiſſinus mos eſt, ‚ubi ubi boni amici, notive

Eccleſiaſticus 22. v. 37. ponit & hoc: amicum

prio compellabant, & ſalutabant, ut hac amicâ humanita-

te, populi affectum in ſuſtragia ſibi concirent. Salvator

ipſe, dum redivivus à mortuis in via comparet mulieribus

à ſepulchro redeuntibus, amicum hoc ſalutationis officium
exhibuit: averte inquit Matt. 28. v. 9. Hoc ipſum præſtitu-
ra DEl Mater, abjit cum feſtinatione in montana ut ſalala-
ryet Eliſabeihbam cognatam ſuam Luc. 1. v. 40. Quoniam ve-
rò non ignota erat Apoſtolo, mundanorum hominum va-
frities, qui hoc amicitiæ ſigno ſint abuſuri ad velandam in-
ternam ſuam nequitiam monet Rom. 16. Jaluiat! invicem
in ſenlo ſanlto, non ſcelerato, ſubdolo, & Proditorio, qua-
li ſaluta vit Judas Chriſtum dicens: Ave Rabbi; aut Jab
Ama.

he 0.

Eere
,
luns
Unir

ulu

ulo

IIar
Nerl
uni
mati

xitru,

Uem fun
cende

R ir

. hyn

Kuri⸗
Krtee
V,
unglan

l diig

Uriai.

B. Virgo ſalutanda botiſsimumer eo, &c. 31 I
Amaſam 2. Reg 20. dalve mi frater, interim eduto ſub
R veſte gladio, nihil tale opinantem confodit. Ideo, inquix
Apoſtolus, ſalutale in oſeulo Sancto, affectu ſincero. Quod
autem par pari, aut ſe in feriori, amoris ergò exhibetur, hoc
altiori honoris causâ deferendum eſt, ſive id fiat voce, ve-
luti dum Chuſai inaugurato recenter Regi acclamat ſalve
Rex, ſalvé ReX. z. Reg. 16. Sive ſigno alio ſubmiſſionis &
reverentiæ, ut dum caput inclinatur, aut genua incurvan-
ℳ. tur. Quisquis horum aliquid prætermiſerit, næ is inur-
banus aut hoſtis, aut amens, aut ſtipes meritò cenſebitur.
Nimirum hoc officij, ratio amoris, ratio civilis obſequij ex-
poſtulat, perſæpe etiam gratitudo. Jam verèò quidni nos

ui orthodoxi MARIAM ſemper Virginem ſalutemus? quam
ert ſalucavit Archangelus Gabriel, imò tota Trinitas, quæ
e Angelum miſit, & ſuo nomine ſalutem dicere juſſit: Ave
„ gratid plena! Etenim ſi dignitatem illius ſpectemus ‚ quid
“ ips altius? quid ſublimius? quid grandius Virgine quærit
An §. Betrus Damiani ſerm. de Nativ. Virg. quæ magnitudi-
uS nem ſummæ divinitatis intra ſui ventris concluſit arcanum?
Pnir⸗ attende Seraphim & in illius ſuperioris naturæ ſupervo-
jlorH la dignitatem, & videbis . quidquid majus eſt, minùs eſſe
„ Virgine., (olumque opificem opus iſtud ſupergredi. irà ile.
e D, Epiphanias de land. Virg. Solo DEO excepto, cunctis
creaturis Superior exiſtis. ità ille. Participat enim regnum
1ss

crleſte cum filio, inquit Richardas à Sö. Laureni. de laudib.
nn Virg. lib. 6. & quæ in præſenti vita ſe exhibuit ancillam ibi
nnſe tanquam ſublimis Regina à Sanctis omnibus adoratur. itd
eH Me. Si igitur honoris caus4 deferenda ſalus eminentiori di-
nſne gnitati & poteſtati, cur non dicendum MARIE, ave, aut
Anl Salve. Quèd ſiverò etiam deferenda ſalus amoris ergô, cui
m poſt OEU M magis affici nos oportet;, quàm DElparæ? ipſa
tgreſſ⸗ cnim amat nos, ut Domina ſuos clientes, ut Mater ſuos ſi-

15 . lios,

312 Cursus Annui Diſcurſus I.

Ros, quidni redamemus, & tanquam Dominæ Matri no-

ſtræ, mane quidem dicamus Ave, veſperi verò Salve, pro
more veterum Romanorum: hoc enim prolium bene edu-
catarum poſtulat officium, exigit humanitas, & obſequi-
um: Salutate AMℳARIAMinquit Apoſtolus Rom. 16. Et quan-

quam ibi Doctor gentium de alia pia muliere, quæ etiam

hoc nomen geſſit, locutus ſit, tamen Virgini Matri quoque
congruit, ut quæ non tantùm multùm, ſed plurimùùm labo-

ravit in nobis. Illa MARIA Evangelij præcones hoſpitio

fuſcepit, aluit, fovit ad tempus aliquod: nam ut ait D. Chry-
ſoſtomus homil. 31. in ep. ad Rom. non dixit (Paulus) do-
cuit; ſed laboravit, oſtendens, quod cum ſermone, & alia,

pecunias, & peregrinationes. Erant enim mulieres par-
ticipantes cum Apoſtolis in laboribus prædicationis; unde

& ſimul peregrinabantur cum illis, & reliqua omnia admi-

niſtrabant. Et Chriſtum quoque ſequebantur mulieres,
quæ ex ſua ſubſtantia miniſtrabant, adjumentéque erant
præceptori. ità ile. Hæc verò MARIA utero ſuo conce-
pit, ſua carne veſtivit, ſuo lacte potavit, & per annos tri=
ginta propè aluit ipſum Evangelij authorem. Appoſitè in

rem noſtram loquitur. J. Bernardinus Senenſ. tom. 2. ſerm,

51. art. 3. c. 3. ſicut nulla unquam fuit ſimilis contempla-
trix, ſic nunquam fuit Virgini ſimilis miniſtratrix. Alij
induunt pauperes de lana ovis; ipia induit filium DEl de
puriſſimis ſanguinibus ſuis. Alij induunt de panno; ipſa
de corpore ſuo: alij paſcunt pauperem de pane extrinſeco;
ipſa pavit humanatum DEUM de lacte proprio. Alij ſus-
cipiunt pauperem hominem in tugurio; ipfa verò ſuſcepit
immenſum DEUM in corde & corpore fuo. Alij propter
DEuM miniſtrant infirmo; ipſa DEO in pauperculo cor-
pore miniſtravit, Alij ſoliciti ſunt, nè aliquid deſiciat ino-

Neer
eſlei⸗

,
zutrl
uecbe,

quæ exiguntur, adminiſtraverit, quod attinet ad pericula, enf

iliſ
zeg
A/, l,
Hum 1
“ r .

AnRa.;
(retit

ore (6

hati
1 Luc. .

Euann
“ bit co,

Uimirun
mn i
ltl, lii

t
gn
161
gc
nb
1
loſt

Cei
bſetaf
Uobze
mner
nde

i

ſcde
n

1, 1,

an

i
luil
N
et
Al ſ
ett

letd⸗

B

eA

B. Virgo iletande potiſßimum ex eo, nE. 313

pi; Virgo ſolicita miniſtratrix fuit, ut ſubveniret DEO
homini indigenti. Alij incarceratos & vulneratos homi-
nes viſitant, & eis compatiuntur, dum vivunt, & cos ſe-
peliunt mortuos; Virgo Chriſto pro nobis capto, ligno cru-
cis affixo, vulneribus dilaniato, tanto dolore compaſſa eſt,

ut inexpreſſibil e ſit etiam Angelicæ linguæ. hactenus ille.
Et cur hæc omnia? ſicut nôrat filium ſuum hæc ſubire pro-

pter nos, & noſtram ſalutem, ſic & illa faciebat. S. Fran-
ciſcus Borgias Gandiæ Dux, referente Sachino Hiſt. Societ.
pari. 3 lib. 8. n. 148. magnà aliquando perfuſus pietate,
parvumJBSII M in gremio matris ſedentem in imagine in-
tuebatur, ſecumque disquirebat, cuinam Regina cæli ta-
lem filium educaret? & occurrit illi: mihi educat, mihi
illa famulantur obſequia, mihi paratur ſanguis, mihi cor-
pus acquiritur, mihi vita proficit. Annon hoc eſt, quod
cant. 1I. dicitur: exaltabimus & lætabimur in te, memores
aberum taorum, quibus nempe lium DEI Regen ntorem no-
Rrum aluiſti. Hujuſmodi pias cogitationes habuiſſe vide-
tur S. Auguſtinus, & Udephonſus, dum ſerm. I. de aſſumpt.
Aait: Lacka MARIA Creatorem tuum, lacta panem cæli, la-
Gta pretium mundi. Præbe lambenti mamillam, ut ipſe
prote (& pro nobis) præbeat percutienti maxillam; Tu

illi, ut Mater temporalem miniſtra ſubſtantiam &c. Dum

Zachariæ annuntiaretur Joannes naſciturus, ajebat Ange-

Ius Lauc. I. v. 1 3. Eliſabeih pariet tibiflium: ſed idem An-
gelus annuntians Virgini, filij DEI Conceptionem eod. cap-
v. 37. Nonait, paries tibi filium, ſed ſinè addito tibi: ecce

inquit concipies in utero, & paries filium, & vocabis nomen
ejus JESU M. Cur non adjecit ſimiliter: paries tibi filium?
nimirum Virgo non ſibi paritura erat filium, ſed nobis: ete-
nim nobis datus, nobis aatus ex intacta Virgine, ut concinit

Erccleſia in hymno: Pange Lingua: & Prædixit Iſaias c. 9. V. 6.

T Par-

„.

1 * . 5
314 Curtus Annui Diſcurſus I.
parvulus natus eſt nobis & filius dasus eſt nobis. Unde ei-
dem Angelus dixerat: vocabis nomen ejus JESlI M: id eſt
Salvatorem: ipſe enim ſalvum faciet populzm ſaum à peccatis
eorum, prout Joſepho expoſuerat Mats. I. v. 2 I. Et verò hoc
gratiſſimum ac jucundiſſimum Virgini accidit: nam, ut
ait S§. Bernardinus Senenſetom 2. ſerm. 6 a. 2. c. 2. Virgo per
hunc conſenſum in Incarnationem filij, omnium electorum

ſalutem viſceroſiſſimè expetijt, & procuravit, & omnium
ſaluti, & ſalvationi per huno conſenſum ſe ſingulariſſime

dedicavit, ità ille. Unde S. Antoninu part. 4. e. 2. G. I.
Quod dicitur, inquit, de Patre æterno Chriſti, ità & de
ejus Matre temporali dici poteſt illud Rem. . proprio fllit
ſuo non pepercit, ſed pro nobis tradidit illum, ſcilicet paſſum vo-

luntate & affecta: quomodo non etiam cum illo omnia nobis
donavit pertinentia ad recreationem noſtram: itd ille. Sic
legimus apud S. Mechtildem lib. I. revelat. c. 59. omni crea-

turàâ in morte filij DEl dolente, ipſa ſola (intellige ſecun-

dùm rationalem hominis partem, non inferiorem ſenſiti-

vam) cum divinitate immobilis, & gaudens, filium ſuum

pro mundi ſalute voluit immolari. Sic ibi. Sic legimus apud

§. Brigittamlib. 3. c. 30. maluit omnes tribulationes ſuffer⸗ unnt

re, quam quòd animæ non redimerentur. Ecce, ut nos &
noſtram ſalutem amavit, ut optavit, ut collaboravit, non

tantùm miniſtrando illi vitæ neceſſaria, ſed etiam compa-

tiendo naturali affedtu, quem ut Mater habebat ad filium.
Omnium ſalutem, inquit Kichardas à S. Victore. c. 26. in

Gant, deſideravit, quæſivit, & obtinuit, imèò & ſalus om-
nium per ipſam facta eſt, unde & mundi ſalus ducta eſt.

ità ille. Quidni ergo nobis ab Apoſtolo dictum putemus,
Salutate MAKRIAM, quæ tam multum labora vit in vobis, ad

æternam felicitatem vobis procurandam. Atque hinc tam
ſolennis in Eccleſia Catholica mos eſt, ut DElparentem

ſalua-

Ne
0
ll
Ain
hun⸗
lutcn
bunri
Conh

ulre

l
ical
ranti

un der,
udnrn
(nemmt

1U Vir
n coht

Kebnen

Enphen
D Piatet
men

Aet
nhun
A

1 unt
1Cemmen
Trann len

5

B. Virgo ſalutanda potiſsimum er eo, Eoc, 31 5
ſalutemus per Ave MAkIA, ſive in templo per giobulos
Roſarij, i ve ad pulſum campanæ mane, meridie, veſperi, ſi-
ve ad ſonum horologij, ſive in tranſitu, vel conſpectu ali-

cujus imaginis B. Virginem repræſentantis: nam pro tune

ſibi dictum putant illud: prætereundo cave, ne taceatur
ave: ſi enim prætereuntes, & notos præſertim ſalute affi-
cimus, & veneramaur, illud Virgini Beatæ non præſtare in-
humanum cenſeretur. Hoc in uſu habebat melli fluus Ber-
nardus: unde accidit aliquando, dum Afflæghemij in Bra-
bantia, templum ingrediens, ac B. Virginis imaginem
conſpiciens illam ſalutaret: Galve MARIA ab cadem
audire meruit Salve Bernarde. Rurſum id alia vice, aliôque
loco accidit. Memorat Guilielmus Eyſengreynius rerum
Spirenſium fidelis ſoriptor lib. /2. Chronici ſpirens. & teſtan-
tur antiquitatis veſtigia in templo Spiræ æri inciſa, quòôd
cùm Bernardaus Legati Apoſtolici munere apud Germanos
functurus, ſub Epiſcopo ſpirenſi Sigefrido templum ingre-
deretur, audiente univerſo populo, qui copioſus ad tan-
tum virum, à Sanctimonia & miraculis celebrem, intuen-
dum confluxerat, à B. Virgine ex ſtatua bene grandi reſa-
lutatum eſſe. Cantabatur ſub ingreſſum illius ſalve Regina,

quo ille hymno mirificè delectatus, ubi ad finem pervenit,
per longum baſilicæ fornicem t uti narrat P. Guilielmus

Gumppenberg in Icone ſpirenſi, ter in genua, diſtinctis
apte inter vallis, provolutus, addit verba cantico nova: 6
clemens! pia! dulcis Virgo MAkRIA. Sub hæc vox ab
imagine Virginis audita eſt, quæ ſalutantem Bernardum

reſalutaret ; ſalve Bernarde. Hinc populi, virorumque
6 Principum, qui cum Imperatore Conrado aderant, admi-

ratio, tantaque viri Sancti æſtimatio, ut non ſolùm pacem
in Germania ad votum componeret, ſed & ſubſidium in

terram ſanctam contra Mahometanos copioſum à Princi-
Kr 2 Pibas

2

316 LCarsus Annui Diſcurſus I.
pibus impetraret. IIla verè verba à Bernardo ad ſalve Re-
gina addica, tanti æſtimata ſunt, ut deinceps non ſolùm à
Spirenſi ſed ab univerſa Catholica Ecoleſia acceptarentur.

Hloc igitur canticum hac temporis opportunitate, quàâ illud
ſolenne habet Eccleſia, ad magnæ Matris noſttæ debitam

venerationem explicandum & commendandum fſuſcepi:

cujus quidem antiquitatem ſi perſerutemur, non facilèori-

vide spi- ginem aſſequemur. Er quanquam ?. Petrus Caniſius lib. 5.
en de DElpara c. 13. exiſtimet, ſalve Regina ab Hermanno
DEI c. 29. Contracto comite de Weringhen, poſtea S. Norberti in-
n. 42. ſtitutum profeſſo compoſitum eſſe ante annos ſeptingentos
Vide inter tempore Henrici II Imperatoris: vetuſtiſſimus tamen author,
opera D. quem multi S. Bernardum putant, aſſeverat, quod à viris

Bernatdi Sanctis ſit compeſitum, à Sanctis inſtitutum, à Sanctis dig-

ſermoncm ne frequentatum: ad gratiam ſuave, ad ſenſum fæcun-

I. ſuper

salteke- dum, ad myſteria profundum & c. Quinam verèò viri illi.

gina. Sancti fuerint, docebit nos Jalianus Petirus author vetuſtus,

P 0 ſer- . . . . — 1 : 5
mones il- dum in ſao chronieo ad annum Domini 96 4. ità ſcribit: hym-
los in Sal- nus ſalve Regina, Mater miſericordiæx, Græcè ab Apoſtolis

ve Kegina: com poſitus, translatus eſt de Græco in Latinum, à San-
non eſle s.
Bernard: ctiſſino viro Petro Epiſcopo Compoſtellano. hæc ihe. Por-
Abbatis, ro ut Angeli familiarem illum facerent hominibus, aut

Bers ijmplantarcnt, illum ipſum decantare auditi ſunt. Ferunt,

ni Archie- in quit Navarrus Ahbas in Manuali de orat. c. 19. . 1 89.

picopi in Ronca valle Angelos ſingulis Sabbathis ad fontem cane-

robat 1. . 2 . . .
re ſolitos ſalve Regina, qui inde dictus eſt fons Angelo-

Niermber

gias Epi- rum. Quantæ utilitatis fit, patet ex co, quod memorat 2.

on a Barry in anno S. pro 21. Decemb. ex Servitarum hiſtoria;
Prado. dum enim ad annum I 541. quodam veſpere, magno con-
. chrſu, popalus ad ſalve Regina in templum conſluxiſſet,
fornix templi, ſub quo chorus hominibus refertus crat,

corruens, totum chorum ſepelivit. Dum autem poſt ho.
. . ræ

u n

1
lji

he
6nd
lecur
Coſte
Ainin

unden
Poei

ſen
(ban
Diinhe

Uocebit

Ut. I
Kilein

(uCN
nein /

lelal
u Ny

rt

ler int

t ing
lunli ſ

timn

Kh
ln
nen.
guit
Gebe
ſck
jiea.
Henm
Cbben
ne
Nend

gvol

Gnolze⸗
ſonk
ere 1
e
cbi 13

Z

in,
1 NI 1
ltbu⸗
.
8 1 4

. Hrgo ſalatande Porzbin vcXc² &e 3 17

ræ ſpatium obrutorum cadavera (nam oppreſſos & mor-
tuOs univerſos putaverunt) eruere vellent: ecce omnes
non tantùm vivi, ſed & illæſi, & ſani reperti ſunt. Icà
ſuos Clientes, qui ad ſalve confluxcrant. ſalvos ſerva vit
MARIA. Refert Bzevins ad ann, 1219. quòd cùm Paro-
chus in Diæceſi Freviren ſi excepiſſet hoſpitio quendam
Ordinis Ciſterciens: huic dixerit, ſe multum illius Ordini
debere, quòd ab co didiciſſet glorioſum hymnum Salve Re-

gina: hint enim horas ſingulas i in Breviario ſoleo termina-
re cum Salve Régina. Et profuit mihi; nam dum aliquan-

do iter facerem, & tempeſtas horrida ingrueret, ut ictus

fulminis ictum ſequerctur, meéque pavor propè exanimaret,

tandem pertigi cum ſumma difficultate in tempellum,

procidi in genua, & oravi Salve Regina contra tempeſta-
tem. Et ecce venit ab Altari Beata Virgo ad me, mihique
ſic locuta: quia tu Salve Regina ſæpè & devotè orâſti, non

tibi impoſterum ulla tempeſtas, aut fulmen, quod times,
nocebit: & ab co tempore ab omni fulminis metu ſum li-
ber. Idem ad annum 1220. refert, devotam matronam

fuiſſe in Marſilia, quæ, dum Salve Regina cantaretur, in

extaſin rapta, quatuor memorabilia vidit, I. dum can-
taretur ſpes noſtra ſalve. Mater DEl cantores amabili aſpe-

Gdu reſalutavit. 2. dum cancretur: eja ergo Advocata no-

Kra. B. Virgo coram filio ſuo genua flexit, & pro canenti-
bus oravit. 3. dum caneretur: iAos tuos miſericordes oculos
ad nos converte: omnes B. Mater aſpexit. z. dum canere-
tur & JENI M benedictum fractum ventris tui oſtende. Pia
Mater infantulum ſuum ubera ſua ſugentem demonſtra-
vit. ità Bzovius. Mulier quædam uti refert S§. Bonaven-
tura in fine vitæ S. Franciſci, cùm jam ſeptem dies gravi par-
tüs dilcrimine laborâſſet, & in nigredinem verſa, morti
proxima eſſet, fecit votum ad S. Franciſcum ejus auxilium
Kr 3 im-

318 Caursus Annui Diſcursus II.
implorans. Emiſſo voto mox obdormit, & in ſomnis vi-
det §. Franciſcum duicitet ſe alloquentem, ac Tcquiren-

tem, an ſe néſſet, & an Salve Regina ſciret. Quâ annuen-
te, jubet illam Sanctus ſalve Regina orare, & promittit mox
felicem ſecuturum partum. Ad hæc dicta evigilat mulier,

&£ quantà inter dolores potuit devotione, orat Salve Régi-
na: Ccm autem ad illa verba deveniſſet; illos zues miſeri-
cardes oculos ad nos converte, ab omni dolore libera infan-
tem ſpecioſum eſt enixa. Plura ejusmodi mira, quæ circa

ſalve Regina recitatum acciderunt refert Caæſarius lil. 7. ex-.

emplor. c. 30. Thomas Cantipratanns lib. z2. apan c. 29. §.

Anteninus 3. parte Hiſt tit. 23. c. 3. G. 2. & Ceruln z r.

plorum diſtinct. 7. n. 42. 4 3. 44.
2ð Ps kes le⸗

DISCURSIIS II.

Super illa verba: Salve Reginag

eAadſtitit Kegina à dextris tuis, in veſtitu deaura-

oο pſalm. 44.

Matris
DEI in
Reginam

facturus Joſſæus Rex, magnificam inſtruxit pompam,
quà ex domo Obededom, arca DEl in domum ſuam depor-

Cæli inau taretur. Populum concivit univerſum, adeſſe choros sa.

guratio. Cerdotum juſſit, non ſolùm ad arcam deferendam, ſed &
ad victimas immolandas. Et David, inquit ſacer hiſtori-

cus 2. Regum c. 6. & omnis populus, domüs Iſral, ducebant

arcap teſtamenti Domini in jnbilo, & in clangore buccinæz Er

David ſaliabar totis viribus ante Dominam. En quanto com

111 Pu⸗

7

MMAKIX. Haorem „noménque celebre coram populis DBO ſuo

MAR DPE Matris DEIin Reginam &o*. 319
tripudio in domum Regis arca fæderis Dominj illata eſt:
Et quid erat in arca illa? tabulæ divinorum præceptorum,
quas Moyſes in monte acceperat: virga Aaron, quæ licet

humoris omnis expers foret intra noctem unam florem &

fructum tulit. Manna Angelorum eſca, quæ Iſraëlitis
cæzlo in terram defluxerat. Aſt aliam fæderis arcam no⸗
vum habet teſtamentum, quæ non tabulas legis, ſed ipſum
legislatorem, non Virgam, ſed virginitatem ſine humore
virili florem & fructum Nazarenum producentem, non
Manna ſed cibum divinuch, panem Euchariſticum in ſuo
Corpore portavit. Hæc eſt MARIA, quam veram arcam

vocat J. Ephrem, illa enim vetus figura illius ſolùm fuit,
& umbra. Arcam animatam §. Alhanaſius, arcam San-

ctificationis Georgius Nicomediens: vivam DElI arcam Da-
maſcenus., Annôn MARIA teſtamenti arca veriſſima in-
quit ö. Laurent Juſtinian. ſerm. de Nativitate Virgin. divinis
manibus fabricata, auro veſtita mundiſſimo, virtutum gem-

mis ornata, ac imputribilibus lignis ſpiritualiter facta, te-

ℳ

n
R
m,F
CerqH
,ℳ
HvA

¹ 11

1

ſtamenti tabulas, frondentem virgam, & ſuaviſſimum in
ſe Manna continens. ità He. Quo verò jubilo? quo tripu-
dio hæc animata DEl arca ex hoc inundo in cæleſtem Hie-
ruſalem, in domum æterni Regis ſit translata, explicat no-
bis S. Joann. Damaſcenus, orat. 2. de Dormit. Virg. dicens:
Hodie Sacra & animata arca DEI viventis, quæ ſuum in u-
tero concepit Creatorem, requieſcit in templo Domini,

quod nullis eſt extructum manibus. David exultat ejus

parens, & cum co choros ducunt Angeli, celebrant Ar-
changeli, & virtutes glorificant, Principatus exultant, po-
teſtates collætantur, gaudent dominationes, Throni fe-
ſtum diem agunt, laudant Cherubim, gloriam illius præ-
dicant Seraphim & c. itàille. Suaviſſime admodaulatur eti-
am . Bernardus ler. i. de aſſumet, Virgo glorioſa, ait ille cæ-

320 Cursus Annui Diſcurſus II.

los aſcendens ſupernorum gaudia civium cCopioſis ſinè du-
bio cumulavit augmentis. Hæc eſt enim, cujus ſaluta-

tionis vox, & ipſos exultare facit in gaudio, quos marerna
adhuc viſcera claudunt. Quodſi parvuli necdum nati (Jo-

annem Baptiſtam intelligit) anima liquefacta eſt, ut MA-

RIA locuta eſt; quid putamus? quænam illa fuerit eæle-
ſtium exultatio? cùm & vocem audire, & videre faciem,

& beatâ ejus frui præſentià meruerunt. hæc lle. Auguſtio-

rem Virginis in cælum ingreſſum autumat B. Petrus Damia-

ni, præ illo; quem Chriſtus habuit, dam cælum conſcen-
deret: ait enim ſerm. de aſſumpt. Attolle oculos ad aſſum.
ptionem Virginis, & ſalva Majeſtate filij invenies occur-
ſum hujus pompæ, non mediocriter digniorem: ſoli quip-.

pe Angeli Redemptori occurrere potuerunt. Matri verèò
cælorum palatia penetranti, filius ipſe cum tota curia tam
Angelorum, quam juſtorum ſolenniter occurrens, evVexit

ad beatæ conſiſtorium ſeſſionis. ità ille. Verùm, quam pu.
tamus obtinuiſſe ſeſionem ſive locum in cælo? an ſupre-

mum inter homines juſtos? parum eſt hoc Virgini Matri:
ſicut omnes omnino Angelos tranſcendit meritis & digni-

tate maternitatis divinæ, ſic tranſcendit loco, & ſtatione,

Tota Chriſtianitas novit, inquit S. Anſelmus de excell Virg.
c. 5. quæ illam ſuper omnes cælos exaltatam, S Angelicis

choris prælatam certiſſimè credit, ità de Sed & Bernar-

dus ſer. ſignum magnum pronuntiat : hanc ſuper omnes
Angelorum choros, ſuper Cherubim quoque ac Seraphim

exaltatam nefas eſt dubitare, Sic ille. Nec mihus diſertè B.

AJmadæus homil. 7. id ipſum comprobat: elevata cum vo-
cibus exultationis, & laudis, prima poſt ?PEuM ſuper omnes
cæligenas in ſede gloriæ collocatur. Ilbi reſumptæ carnis
ſubſtantià, & duplici ſtolà induta, PpEuM & hominem in
utraque natura, quantô cæteris clarias, tantô ardentids
. univer-

MARITX Mani,: DElin Reginam &e. 321

univerſis: mentis & carnis oculis contemplatur. baczenus
ille. Denique quid multis? non tantûm ſupremum ſupra
omnes locum occupavit illa, ſed & ſpecialem ſibi ſedem
vendicavit, regale videlicet ſolium, atteſtaute vate coro-

nato pſ. 47, circumdata varietate virtutum: cùm enim fi-

lius ejus ſit terræ cælique Rex, & Dominus Dominationum,
à regali ſolio ac honore matrem non decet eſſe ſejunctam.
Audire libeat B. Ildephonſum ſerm. 1i. de aſſumpt. Eirg. Domi-
nus JESUS Matrem ſecum in throno reghi collocavit, & in
immortalitatis gloriam cam transpoſuit, ac ſuper choros
Angelorum ſolenniter evexit. isd ille. Figuram hujus ha-
bemus in hiſtoria Regum lib. 3. c. z. cùm enim Bethſabea
Salomonis Mater adiret filium in throno regio conſidentem,
non modèò eidem Rex aſſurrexit, & obviam proceſſit cum

ſatrapis, & ſervis, ſed & thronum alterum, penes ſuum

apparari juſſit, ubi magnificè conſideret. Poſitäsque eſt thro-

nus mairt Regis, in quit ſacer textus. v. 19, quæ ſedit ad dex-
teram ejus. Salomon, inquit author oper, imperfecti homil.

7. interpretatur pacificus quoniam pacificum habuit Reg-

num, ità ut templum DEO zdificaret, utens etiam mini-

ſterio gentium, & figura fuit noſtri pacifici Chriſti, qui
confugientibus ad ſe per fidem gentibus, & bonorum ope-
rum ſpiritualia tributa ſolventibus, pacificum habuit reg-
num, ità ut ex vivis lapidibus, non ſolùm Judæis, ſed &
gentibus vivum templum DEBO ædificaverit viventi. ità lle.
Hic ergo Salomon imò plus quàm Salomon Malih. I2. V. 42,
eùm Mater ſua, ſibi unice dilecta cælum eſſet ingreflura,
non ſolùm ei obviam proceſſit comitantibus hominum, &
Angelorum choris, ſed & ad ſolium regale ſibi proximum

deduxit, & conſidere fecit. Non mea hæc, ſed D. Bern-

urdini Senenſ eſt adinventio, ſic enim habet tom. 3. ſerm.
1I, 4a, 2. & 3, Contemplare mirificam obviationem; quia
sf ſurrexit

322 Cursus Annui Diſcurſas 1I.
ſurrexit Salomon in occurſum matris ſuæ: mirificam ve-
nerationem; quia adoravit eam. Altiſſimam ſublimatio-
nem; quia poſitus eſt thronus Matri Kegis: immediatiſſi-
mam conjunctionem; quia ſedet ad dexteram ejus. Surre-

4

xit igitur glorioſus JESUS in occurſum ſuæ dilectifftim?æ

Matris, & ſicut benedictus JEstISs ſedet à dextris Patris,
id eſt potioribus bonis paternis, ſic Virgo glorioſa potiori⸗
bus bonis filij ſui JESU juxta illum in throno fſubli.
mata conſedit. hæc ille. Felix plane MARIA! excla-
mat melliflaus Loctor ſerm. 1. de aſſumpt. & multipliciter
felix, ſive cùm ſuſcipit Salvatorem, ſive cùm à Salvatore
ſuſcipitur: utrobique mira dignitas Matris, ubique am-
plectenda dignatio Majeſtatis. Rationem ſubdit dum ait:
quia nec in terris locus dignior uteri virginalis templo,
in quo filium DEI Maria ſuſcepit; nec in cælis regali ſolio,

in quo Mariam Mariæ filius ſublimavit. Felix nimirum

utraque ſuſceptio, ineffabilis utraque. Hoc quam ſtu-
pendum, quaàm admirandum primitus viſum ſit Angelis &

hominibus indicat D. Epiphanius de lLaud. Virg. dum excla- i
O Virgo Sacratiſſima, quæ exercitum Angelorum

mat.
in ſtuporem deduxiſti: ſtupendum enim miraculum in

terris, mulier geſtans lucem in ulnis: ſtupendum miracu-
lum in cælo, mulier amicta ſole. ità ille. Et quid ni obſtu-

peſcant Angeli, dum puram naturam humanam, ſuâ An-

gelicâà longè inferiorem, ſupra ſe vident ſublimatam. bPi-
dicit quidem cælum portare hominem, ut loquitur. M.
Anguſtinus ſerm. 178. de temp. Sed hominem Drux, Chri-
ſtum IESUM: ac purum hominem fuprà ſe levari, & ad
conſortium divinitatis quodammodo extolli poſſe vix arbi-

trati ſunt Angeli. Verum hoc decebat naturam divinitati

conſanguineam in filio DEI; etenim ut ratiocinatur H.
Bernardinus Sen. tom. 3. ſerm. 1. de nomine Mariæ, art. 2.
z. 1. Si eorum, quorum eadem eſt natura, idem eſt locus,

ipſius

CMαnA“u . MWatris DElin Reginam &c. 32
ipſius autem, & ſilij eadem eſt natura, ergo idem locus erit.
Quapropter & merito, & loco viciniſſima erit filio ſuo,
non ſecùs, ac ſtella polaris polo ſuo. itd ille. Perſpeximus
ergo, hucuſque Reginæ ſublimitatem, & throni celſitudi-

bln nem, in quo Maria filio proxima aſſidet, aut aſſiſtit. Ve-
Dun rùm regalia indumenta ubi? ubi corona: de corona tacet
6 progenitor illius & Propheta David; Joannes quidem ocel-
56 lus Domini, fatetur ſe vidiſſe in capite ejss coronam ſtella-
4 rum duodecim apoc. 12., ſed, quod lego in cantic. canticor.
e c. 4. aliam mihi injicit cogitationem. Vena de Libano, in-
In quit ſponſus, ſoror mea, ſponſa, veni de Libano, veni coro-
en naberis de capite Amana, de vertice ſanir, & Hermon, de
In cubilibus leonum, de montibus pardorum. Quod de Libano
advocetur ſponſa non miror, Libanus enim candidus ſeu
ziln candidatam fignificat, quod bellifſime Virgini congruit,
o Jquxæ vitæ & Virginitatis candore, Ccæleſtis coronæ meruit
ol eſſe candidata. Sed quod coronanda ſit de capite Amana
“ de vertice Sanir & Hermon, de cub libus Leonum, de mon-
tibus pardorum, hoc ſtupeo: Amaha, ſi credimus Ruperio Vide eti-
iib. 3, in cant, nocturnam aven. rüitan bubonem aliquem em Bern-
l⸗ 1.3, ee 1 a . 0 e . ardinum
Nr ſignificat, ſanir dentem vigilia m, Hermon anathema. senenf.
,nin. Quæx hæc nominum monſtra, ut efkotmanda ſint Reginæ emn. t,

ic fſponſæ in coronam? quid verò de feris, de leonibus & par- 2. 5. c. 3.
u dis cogitandum? an non exhinc Meduſæum caput aliquod & tom. 3.
en coronandum potiùs, quàm Reginæ ſupercæleſtis: ubi cr- ete ce 1:
u g0 corona apocalyptica de ſtellis duodecim. Rupertus ait.
160 feræ per gratiam, & per orationes MARI funt ſtellæ,
d, (en admirabilem metamorphoſfin! ) ur conveniant capiti
d kantæ Reginæ, & de ſtellis ei corona videatur exhibita, quæ
. 1 de feris fuerat promiſſa: & hæc eſt mutatio dexteræ Excel-
w ſi. Senſum igitur hunc Rupertus conficit: migrabis de Z
Ccorporc candido & virgineco, & coronaberis de regnis
S12 mun-

324 Carzus Annui Diſcurſus II.
mundi, quæ dicuntur quædam capita nocturnæ avis, den-
tis vigiliarum, & anathematizati diaboli, Ita coronaberis,
ut & in cælis Regina ſis Sanctorum, & in terris Regina ſis
regnorum: credentium omnium ſalus tua corona erit. ita
ferè ille. Idipſum innuit Joan. Geometra ſerm. de Annunti,

dum ait: adſtat à dextris Regis, ſplendens decore, & cir-
cumamicta dote Lrinitatis, univerſis ſimul gratijs, & orna-

ta varietate & dignitate eorum, qui per ipſam fuêre ſalvati.
itd ille. Si etenim Paulus Philippenſes à ſe con verſos vocat

gaudium ſuum, & coronam ſuam; potiori jure ſalvati per
Virginem ipſius corona erunt, quà in cælis coronatur & or-

natur. Jam verò tandem tempus eſt depromendi paluda-

mentum regium ſeu chlamydem, quâ Regina inaugurata
fuerit inveſtita. Si pſaltem regium audiamus, dicet ille:
adſtitit Regina à dextris tuis in veſtitu deaurato: Sed aquila
apocalyptica palàm edicit conſpexiſſe ſe illam amictam ſole

apoc. 12. quis acu rem tetigit? an David in umbra & figu-
ra? an Joannæa Aquila in viſione? nollo ego hos inter litem
dirimere: hoc quod mihi certum eſt pronuntio, & aurum &
ſolem divinitatis eſie ſymbolum: ſicut enim inter metalla
ſummum eſt aurum, inter ſidera ſol Princeps; ſic divinitas
inter omnia, quæ exiſtunt. Dum igitur Marer glorioſiſſi-

ma auro, vel ſole veſtita nobis proponitur, intelligere fas
eſt, glorià divinitatis filij ſui eſſe inveſtitam. Sic ſentit Al-
bertus AMagaus dum in poftilla ſuper cap. I. Matth. illam pro-

nuntiat Reginam, quæ adſtitit in varietate virtutum, in ve-
ſtitu deaurato, ſplendore Deitatis in ea ſupervenientis. Et
ſuper cap. I. Luc. quòd ſit Regina fulgore divinitatis circum

amicta. Nec aliter exponit Bernardus mulierem ſole ami-

Gtam, dum Serm ſignum magnum ſic loquitur: planè amica
lumine, ſicut veſtimento: quàm familiaris ei facta es Do-
mina! quàm proxima! imè quâm intima fieri meruiſti.

lun

4,,
r
(ent
Cor

blka

(ill

nore
lherzr
Pogne
mindn
inern
kan Dr
ernit⸗

i. I

aute,
lt, el
lhe
un

leclen

I
ien

(gtten

Rla .

Eunn n

1
6

MARID Matris Prli in Reginam &*. 325

Quantam inveniſti gratiam apud DEUM ! in te manet, &

tu in eo, & veſtis eum, & veſtiris ab eo: veſtis eum ſub.

ſtantiâ carnis, & veſtit ille te glorià ſuæ Majeſtatis: veſtis
ſolem nube, & ſole ipſa veſtiris. Sic ille. Verùm quid hoc?

quòèd divinitate, velut ſole aut veſtitu deaurato ſit amicta:
FEquidem exiſtimo denotari illud, quòd divinitatis attribu-
ta ipſi in tantùm communicata fint „quantùm puræ crea-
turæ hoc rerum ordine poſſunt communicari: ſi enim quæ

creatura digna fuit fieri particeps divinæ poſt Chriſtum
gloriæ, non alia fuit, quàm Mater ejus; ut ficut in carnis
ſubſtantia, & natura illi fuit propinquiſſima, ſit etiam in

ſtatu gloriv. Non miremur ergo, Clientes Mariani, ſi
ſpeciali ſuper alios Sanctos cultu, quem byperduliæ vocant,
honoretur MARIA: ſicut enim maternitatis dignitate
ſuperat Divos omnes, tam homines quàm Angelos; ità

quoque præeminentia præmiorum & obſequiorum: aliis

cehim Sanctis cultus ſingularis tribuitur propter excellen-

tiam gratix; MARIZ verò non ſolùm propter hanc, ſed

etiam propter vicinitatem ad naturam divinam ratione
maternitatis, ex qua honorem prope divinum conſequi-

tur. Tanta eſt Deiparæ dignitas inquit deraphicus Doctor
in 1. ſentent. diſt. 4 %–. in expoſitione texts, ut ſi omnes

creaturæ, quantumcùnque aſcenderent in gradibus nobi-

litatis, eſſent præſentes, omnes deberent reverentiam ex-
hibere Matri Da I. itdille. Vide eundem in 3. diſt. 9. 9. 2.
& D. Thomam 2. 2. 4. I6 3. a. 4. ad z. Non miremur quo-

que Clientes Mariani, ineffabili divinæ ſapientiæ lumine
Virginem eſſe irradiatam, ut omnia néſſe & perſpicere in-
telligentià queat facillime. Mulier eſt amicta ſole divi-

nitatis. Divinæ ſapientiæ, verba ſunt D. Bernardi ſerm.

ſignum magnum e §. Auguſtino lib. 4. de ſymb. c. 1., ultrà,
quam credi poteſt, penetravit abyſſum, ut quantùm ſinę

8I 3 per-

326 Curus Auuui Diſeurfus I1.
perſonali unione creaturæ conditio patitur, luci illi in ac-
ceſſibili videatur immerſa. ità ille. Non miremur immen-
ſis circumfuſam eſſe gaudijs & delicijs, quæ tota divinita-

tis beatitudine induta eſt: ut intra Trinitatis gloriam,

inquit S. Bernardinus Senenſ. tom. I. ſer. 61. a. 5. c. 3. ipfa
ſola amplius ſit evecta, ac plus Beatiſſimæ Trinitatis dili-

gat gloriam, capiat, ſentiat, & fruatur, quaàm omnis alia

creatura ſimul ſumpta. itd ile. Denique non miremur am-
pliſſimam datam eſſe poteſtatem tam in cælo, quam in ter-
ra: prout §. Brigittæ in ſerm. Angelico c. 20. revelatum
verbis iſtis. DEUS Creator omnium, ipfius Virginis ani-

mam, quando fuit à corpore ſeparata, ſtatim ſuper omnes

cælos mirificè ſublimavit, eique imperium ſuper univer-
ſum mundum donavit;, & Angelorum Dominam æternali-
ter ipſam conſtituit. itd ibi. Hanc ejus fuiſſe dotem affir-

mat Kichardus à &. Laurentio., lib 6. de laud. Virg. eui ſpon- ir hea

ſus ſuus Rex, ait ille, primò gratiam, ſecundò gloriam,
imò & regnum cæleſte cum omnibus ſuis pertinentijs con-
tulit locò dotis: unde in figura ejus dixit Lia Geneſ. 36. do-
tavit me DEIIS dote bona. Sic ile. Hinc Rapertus lib. 3. in
Cantic. non dubitat eam dicere Reginam cælorum, quæ
totum jure poſſidet filij regnum. Eadem mens eſt alberti
M. dum ſuper Miſſus eſt c. 105. ubi ait illam eſſe cæli Regi-

nam, quæ jus & dominium, & uſumfructum poſſeſſio-

nis habet in rebus filij ſui. Eadem eſt §. Antenini part. 4.
tit. 1 5., c. 2 4. dum illam affirmat Reginam ſupra patrimo-
nium & proprietatem filij fui EsI Chriſti conſtitutam.

Eadem S. Bernardini Senenſ. ſuprà relati, ubi ajebat: ſicut

benediktus JESUS fedet à dextris Patris in potioribus bonis

paternis; fic Virgo glorioſa in potioribus bonis filij ſui juxx
ta illum fublimata conſedit., ità illi. Eadem S. Bonavent.
dum in ſpeculo Virg. c. 8. ait: quia Dominus potentiſſimus,
Po-

u

et
d
de
1
me
ln
lll,
(eur.
uß,
ſennun
inidr

7

Uter ͦ
iinnihe,
“ nfii
cben
in
Uin
rket

. lilem,

6 ii

4
ulI

MARILE Matris DEl in Reginamés-. 327
