obſervare ejuſdem: quin gratia reputatur, ſi grati aliquid
contigerit exhibere, eſto minutum ſit. Er Sodalem mag-
næ Virginis, & Dominæ pudeat aut pigeat præſcripta exhi-
bere obſequia, Conventum ut aulam ejus frequentare, quo-
tidianum Roſarij aut officioli penſum exſolvere. Non pu-
duit Cardinales, & Epiſcopos, Principes, ac Reges, no-
men ſuum Sodalitati inſerere, ſe cum Cardinali Baronio
ſervos M A RIÆ nuncupare, cum S. Stephano Rege Hun-
gariæut magnam ſuam Dominam venerari, ac tributa illi
perſolvere, ut gratiam illius aucuparentur. Et nos! & c.
ſervire huic Reginæ, & inter illius mancipia numerari plus
quàm regium eſt inquit S. Anſelmus. Verùm advertendum
quod ait Rirchardus à S. Laurentio de laudib. Virg. lib. 4. quòd
MARIA ſit Regina benèe ſe regentium: unde qui ei ab obſe-
quijs eſſe cupit, dominari debet ſenſualitati ſuæ, &
caſtigare corpus ſuum, & redigere in ſervitu-
tem, ſi tantæ Reginæ familiæ adſcribi
concupiſcit. ità ile,

ESt
OM

B DloCUR-

10 Cursus Annui Diſcurſus pralim. II.

DISCIIRSIS
PRELIMINARIS. II.
Audi fili mi diſciplinam Patris tui, & nè dimittas

legem AMatris tuæ, ut addatur gratia capiti tuo, & tor-
ques collo tuo. Proverb. I. v. 8. .
Sodalis Mndum peccatis in veteratum, per ſalutiferæ Virginis
mni Sodali partum eſſe reſtauratum, ſatis innuit D. Paulus, dum
tij regulas ad novitatem vitæ, & Spiritus ſuos exhortatur fideles poſt
obſervare, ati Salvatoris adventum: tum clariſſimè docent ſacri Do-
ctores. Senio quaſi confectus mundus inquit S&. Andreas Je-
roſolymitanus, Cretenſis Archiepiſeopus ſerm. de Annuht. per
Mariam peccatorum ſenectam exuit, quæ ſola præter natu-
ram fuit electa ad naturam renovandam. iid ille. Similiter
Petrus Damiani ſerm. de Annuns. fatur de Virgine: per ip-
ſam, cum ipſa, & in ipſa totum hominem eſſe reſtauratum
decernitur, ut ſicut ſinè ipſo (DElI Verbo) nihil factum eſt,
ità ſinè ea nihil refectum ſit. bæc ille. Ah utinam ſua quoque
DEI Mater Sodalitia renevaret, quæ ſeu vetuſtate, ſeu te-
piditate à primævo vigore & fervore defecerunt. Quid
enim olim erat cætus Marianus? ſi Joannis Bourgheſij libel-
lo, de bono Sodalitatis Partheniæ, & Sodalis Mariani offi-
cio, fidem habemus, demonſtrat ille Sodalitatem Maria-
nam eſſe, Gymnaſium omnis Chriſtianæ virtutis, ac perfe-
Gtionis; arcem & civitatem DElparæ, adversùs hoſtium
inſultus munitiſſimam; paradiſum, & hortum delitiarum
cœleſtis ſponſi & ſponſæ; DEl templum peculiare, ac ſa-
crarium Matris DEl honori potiſſimùm conſecratum. Ve-
rùm quid jam eſt Sodalitas: quantum defecit ab illa facie,
quam

/

Sodalis munus eſt Sodalit. obſerv. reg. II

quam nunc habet? nolo ego dicere: ſed ingemiſcit Doctiſ-
ſimus orator Maximilianus Sandaus in Sole Myſtico MARIA,
feſio Annunt. dicens: ſi primam Sodalium ad omne reli-
gionis pietatisq; exercitium conſpirationem, prima illorum
in virtutis palæſtra exercitamenta, deindéq; progreſſiones
initio reſpondentes confideremus, cheu! quantum defeci-
mus. Nunc Sodalitas B. V. vocatur, ut olim: ſed ubi ille
fervor, qui fuit in exordio? Quis jam e Sodalium nume-
ro, quod regulæ præſcribunt, Chriſtianæ doctrinæ elemen-
ta rudibus explicat? quis ex affectu miſericordiæ noſoco-
mia, ſive hoſpitales domos inviſit? quis eodem animo eſu-
rientes paſcit, nudos operit, captivos redimit, ægrotos pau-
peres adit, & conſolatur, ac eleemoſynãâ ſuble vat? hoſpi-
tio peregrinos excipit, ſi non ſint cognati, & à quibus ma-
jora munera expectentur, quàm marſupium capiat? Quis
peccantes coram ſe corrigit? murmurantes, detrahentes,
blasphemantes, atq; etiam obſcœna ingerentes? quis vel
obſtinati ſilentij faſtidio, vel acris reprehenſtonis verbere
caſtigat? quis ignorantes inſtruit, dubitantibus recte con-
ſulit, pro ſalute proximi, & nominatim inimicorum orat
quotidiè, mœſtos ſolatur, fert patienter injurias, offenſam
plane, plenéque remittit. Ut omittam illa, quæ præſcribun-
tur de frequenti confeſſione, de Roſarij Mariani, officiique
recitatione, ac circumgeſtatione, de quotidiana ſacrificij
divini attenta auſcultatione, de frequentatione ſynaxeos,
de cultu Sabbathi, de imaginum ſacrarum veneratione, de
aquæ luſtralis uſu, de agni cerei, à ſummo bPontifice bene-
dicti ad pectus appreſſione. In his, ſimilibusque teneræ
pietatis exercitationibus, quanta ſit quorundam ſocordia,
ac ſupina negligentia, noſtrum non eſt hic dicere. hactenas
ille. Memorat Sarius 5. Aprilis in Vita & Hermanni, eundem
Sanctum tantâ in DElparam flagrâſſe pietate, ut ab ea in
B z ſponſum

.

12 Curcus Annui Diſeursus pralim. II.

ſponſum aſſumi, & Joſeph nomine donari meruerit. Cùm
verò hic in B. Virginis officio herlalvendo, hymnisque &
horarijs precibus recitandis, alijs curis, negotiisque diſtra-
Gtus, evaſiſſet negligentior, occurrit illi quadam die Vir-
go, non formola alpectu, quemadmodum lolebat, ſed anili
figura, & fronte, faciéque rugis deformata vetulæ inſtar.
Miranti hanc inſolitam heciem Hermanno: Ecce, inquie
bat; talis appareo, qualis tibi jam ſum: tempora illa requi-
ro, zin quibus me millies memorabas, ſalutabas, laudabas:
nec te pudet in hac re eſſe remiſlum, mei memorià ſene-
ſcente. Parthenij Clientes! ſi quorundam Sodalitijs ſe eti-
amnum offerret ſpectabilem DElI Mater, quâ quæſo ſpecie,
quo habitu? juvenili, an vetulino: inveteravit plurimo-
rum pietas, refrixit ardor, in exercitatione Marianarum
virtutum, in accurata legum regularumque obſervantia,
quidni talis appareret, qualis apud multos in affectu, & ob-
ſequio eſt in veterata, & obſoleta. dic tu nos viſtta, ſecut tt
colimus, Canit Eccleſia in officio Corporis Chriſti hymno ad Ma-
tzutin. Verum quidem eſt, quod inſolentiores quidam pro
clypeo habent, regu las Sodalitatis ſub nulla culpa nec mor-
tali, nec vehiali obligare: ſed & vice verſa verum eſt DEI-
param hujusmodi farin læ hominibus obligatam non eſſe ad
ſpeciale auxilium, confilium, vel patrocinium deferendum.
Sodalium quidar m referente P. Chriſtoph. Wratislaco in ſti-
males Marianisc. 3 0 ſtim. 3. preces Marianas perſolvere re-
cuſabat dicens: lege, Sodaliti) nequaquam ad culpam obli-
gare. Fadem die, ortà tempeſtate, dum in aquis de vita
Periclitatur;, MARIAM inclamat. Cui illa: non obl igaba-
ris me Colere, nec ego obligor te morte eximere: & ſic cum
amarulento hoc ſcommate jam cum morte luckantem de-
ſeruit. itd ille. Sic miſer perijt, qui opitulante Virgine vi-
vere potérat: atque utinam non æternam perijt, quod in-

dubiè

Sodalis munus eſt Sodalit. olſerv. reg. 13
duùbia fadum, ſi ſceleri lethifero immortuus eſt. O quàm
nobis in tot animæ, & corporis periculis neceſſarium eſt
ejus patrocinium apud filium, in tot perſecutionibus, & ten-
tationibus ejus auxilium, in tot rebus perplexis, & dubijs
ejus conſilium, in tot adverſitatibus ſolatium. Et præſta-
bit hoc ſuarum legum contemptori, aut neglectori? ſicut
ille non tenetur ad eas ebſervandas, ſic nec illa ad ſubveni-
endum. Vereor igitur, ne quod Chriſtus fatuis Virginibus,
id eſt fatuis animabus, cum lampade ſidei, ſine oleo bono⸗
rum operum ad januam cœli pullantibus dicet: neſcio vos,
licèt clametis Domine Domine aperi nobis: ita B. Virgo
dicat hujufſmodi fatuis Sodalibus ſuam opem implorantibus:
non novi vos, quoniam leges Sodalitatis meæ non obſervâ-
ſtis, nec noviſtis: habetis quidem ſplendorem nominis,
tanquam Sodales; ſed ſinè oleo bonorum operum ad Soda-
lem pertinentium. Hoc quàm acerbum futurum ſit au-
dire præſertim in extrema vitæ neceſſitate, facilè eſt cogi-
tare. Timendum, nèê verum fiat illud Zſal. 124. declinan-
zes autem in obligationes, adducet Dominas cum operantibus
iniquitatem. Et veròô ſicut DEUS ipſe hujuſmodi homini-
bus, qui non faciunt, niſi ad quæ obligantur, nullas de or-
dinaria lege præſtat gratias ſpeciales, ſed communes ſolùm
omnibus, eò quod illas non mereantur, cùm nihil præter
obligationem ſupererogatorij faciant: ità nec DElI Mater,
cùm ſpeciale ſibi præſtent nihil, ex liberali voluntate. Non
gerit itaque ſpecialem illorum curam, negligit illos in ad-

verſitatibus, tentationibus, peccandi periculis, inde de pec.

cato in peccatum ruunt, & cùm in profundum peccatorum
venerint, contemnunt: ſic pereunt, ſpeciali cura & patro-
cinio Virginis deſtituti. Sic ſic declinantes in obligationes
adducuntur in judicium cum operantibus iniquitatem. Et
miramur adhuc quosdam adoleſcentes, qui primis ſchola-
3 rum

14 Carsus Annui Diſcurſus pralim. II.

rum annis, Angelicâ modeſtiâ, puritate, & pietate præful-

gebant, ad æqualium ædificationem, ad Præſidum ſuorum
ſolatium, poſt-Iiminiò i in fædam, & ſceleribus infamem vi-

tam prolapſos: ſegniùs illi ſucceſſu temporis rem egerunt
Marianam: jam ab hoc, jam illo pietatis exercitio remiséte,

jam hancjam illam Sodalitatis legem præterivêre, ſive na-
turæ in ſtabilitate ad illecebras mundi pronæ, ſive pravo ſo-
ciorum hortamento, & exemplo, ſive denique infernalis
genij, cultum MARIX non ferentis, fraude doléôque. No-
vit enim experimentis complaribus vaferrimus hoſtis, quan-
tum præſidij & auxilij habeant à MARIA Clientes Mariani,
unde non minimus ejus labor & indauſtria eſt, eis tædium
pietatis ingerere, illecebris abducere, ut patrocinio Virgi-
nis DElparæ deſtitutos faciliùs illaqqueet, in peccata indu-
cat & denique iĩ in deſperationis barathrum. Sic ſic decli-
nantes in obligationes adducuntur à Domino in judicium
cum operantibus iniquitatem: dum enim negligunt ea, ad
quæ non tenentur, paulatim & ea contemnunt, ad quæ te-
nentur, & primùm quidem in minimis (hæc enim fraus eſt

dæmonis, ne teneritudine conſcientiæ ducti ad grave faci-

nus exhorreſcant) deinde progreſſus fit ad majora, uſque
dum exuto pudore, & ſuffocato conſcientiæ remorſu, in
teterrima quæque flagitia prolabantur. Felices illi, quo-

rum miſerta B. Virgo, ſuâà gratiæ luce prævenit in tempore,

nè olim in deteriora proruant. Talis erat Thomas Kempen-
ſis, cujus etiamnum opuſcula de Imitatione CHRISTI, poſt
Biblia apud Aſcetas ſummam habent venerationem. Hic
4 puerili inſtitutione non unam horam Marianæ pietatis ex-
ercitijs impendebat: at ubi litterarum ſtudijs vacare cœpit,
ſive eminendi ſuper alios cupiditate intellectus (nam teſte
Apoſtolo, ſcientia in flat, 1. Cor. S.) ſive ſciendi cupiditate, &
pulchritudine abſtractus, conſuetæ pietatis horas decurta-
bat;=

Sodalis munus eſt Sodalit. olſerv. reg. 15

bat, & negligebat. Neſciebat ille tunc, litterarum ſcien-
tiam ſinè conſcientia, & pietate rem ad animæ ſalutem eſſe
inutilem, imò ſæpe ſæpiùs pernicioſam. Neſciebat quòd
pietas ad om nia utilis 1. Timoth. zg. v. 5⁶. & doctiſſimos viros
Salomonem, Bonaventuram, Aquinatem, Suarezium & c.
plus orando profeciſſe, quàm ſtudendo. Ne quid igitur
bonus Thomas, Virgini ob præcedentem devotionem im-
primis charus, in majora animæ pericula ſenſim ſinè ſenſu
devolvererur, hujuſmodi viſum ei objectum eſt. Videba-
tur ſe verſari in ſchola inter condiscipulos, & Virginem B.
adeſſe alpectu pulcherrimam, quæ cùm laudàſſet in Præ-
ſentibus, non minùs fervens litterarum ſtudium, quàm
pietatis ardorem, ſingulos affectu tenerrimo amplexata eſt,
atque oſculum dedit. Ubi verò ventum eſt ad Thomam,
ſimile quid exſpectantem, ſub-irato vultu ad eum ait:
Thoma! quid in me tibi diſplicuit, quòd conſuetudinem,
me unà horâ quotidie honorandi deſerueris? ubi officium,
Litaniæ, Roſarium, ſuſpiria, & inflammati erga me affe-
us: apage, non es dignus meo oſculo, nec amplexu; ſed
neque gratijs, nec ſolatijs, quibus te ante hoc in corde re-
plebam. His dictis evanuit DElI Mater, Thomas verò ad ſe
reverſus, priorem ſuam ſocordiam correxit, & dilectus
MARIE pullus, multis gratijs ab eadem locupletatus, ſe &
alios ſancte vivere docuit. Specalum exemplor diſt. 10. n. 7.
& ipſe Thomas de Kempis pag. 3. ſerm. ad Novitios. Reſi-
puit ille maturè: quia novit, in quæ olim peccata ruiturus,
ſi B. Virginis auxilio, favore, & patrocinio fuiſſet deſtitu-
tus, & rejectus. Enimverò evenit hujuſmodi inconſtan-
tibus, quod experti illi Hieremiæ za. Cùm ſacrificavimus
Reginæ Cœli, benè nobis fuit: ex quo autem tempore ceſ-
ſavimus, indigemus emni bono. Ita quidem illi, ſed erro-
neè, quòd Lunæ tanquam DEÆ, quam Reginam Cœlipu-
tabant,

16 Carsus Annui Diſcurſus pralim. Il.

tabant, ſacrificia obtulerint. Verùm MARIA pulchira at
Lana Cant. 6. quaſi Luna plena in diebus ſuis Eccli. 0% v 6.
ſeu, ùt Chaldæus habet, Euna in plenilanio in ſede regiz dig-
nitatis: hanc Ron venerari Marianarum legum obſervan-
ti4 eſt ſe plivare omni bono. Ità Hugo Cardie. in præcit.
locum Hier. Qui, inquie, deſervire deſiſtit Reginæ Cœ-
li, & terræz; id eſt MARIEÆ, patitur penuriam omnis boni:
qui autem humiliter ei ſervit, abundat omni bono. itd ille.
Quod confirmans S. Germanas Patriarcha Conſtantinop. de
zona Virg. dicens: inventäà Virgine MaRIA invenitur omne
bonum: ipſa namque diligentes ſe diligit, imoò inſervienti-
bus ſibi inſervit, & ſuperbenedido filio ſuo potentiſſime
reconciliat ſervos, & amatores ſuos. isd ille. Eadem habet
doctiſſimus Idiota in prolog. Contemplat. B. V. Quaprop-
rer opportunè monet ſapicns Prov. i. audi fili mi õ
Patris tui, nempe cœleſtis in obſervandis mandatis, hæc
enim ad ſalutem ſunt neceſſaria: & & dimittas legem Ma-
zris tuæ, nempe B. Virginis, quoniam, licèt ad ſalutem con-
ſequendam non ſit abſolutè neceſſaria, plurimùm tamen
confert ad peccata vitanda, & peccandi occaſiones, ad au-
gendas gratias, quibus faciliùs præcepta ſerventur, & tenta-
tiones vincantur: ideò ſequitur, ut addatur gratia capiti
tuo, & torques gloriæ collo tuo. Audiamus D. Bonavent. in
Leculo Virgin. c. 7. ubi B. Virgini appropriat illud Eccli. 2 4.
& in plenitudine Sanéderum deientio mea. Ipſa, inquit ille,
non ſolùm in pl lenitudine Sanctorum detinetur, ſed & San-
ctos detinet, nè eorum plenitudo minuatur: detinet nimi-
ruùm virtutes, nè fugiant, detinet merita, nè pereant: deti-
net dæmnones; ne noceant. ied ille. Hoc intellexit Sodalis
ille, de quo refert P. Caſpar. Lechner in Sodali Parthenio lib.
4. . 5. n. 7. fuiſſe Sodalium unum, quem mali ſocij niteban-
tur à Sodalitio retrahere, ſed cùm nil proſicerent, ci tandem
denun-

Sodalis munus eſt Sodalit. obſerv. reg. 17

denuntiârunt, niſi ab ea Sodalitate ſe abduceret, nallam ei

opem laturos, ſi quid ipſi ab adverſa fortuna mali obtinge-

ret. At reſpondit ille: tantò ergo impenſiori ſtudio partes

Marianas mihi ſequendas video, ut ſi vos me deſeratis, 4
Patrona mea, quæ neminem deſerit, præſidium paratum
habeam. ità ille. Majus diſcrimen ſubijt alius apud Joan.
Nadaſi in Eremo divini amoris a. 70 5, qui maluit amici con-
vivium quàm præſcriptam Sodalibus communionem negli-
gere. Hunc enim cùm amicus invitâſſet, ac ille renuiſſet,
contemptum ſe alter ratus, ferrum ſtringit, eundem con-
foſſurus: ſed miro errore lethale vulnus ſibi ipſi inflixit, &
mortuus cecidit. Sodalis, cùm reus cædis putaretur, cap-
tus, fuſis ad B. Virginem precibus, 4 Judicibus im petravit,
ut cadaver interrogaretur de rei veritate. Et ecce inſolens
ſpectaculum: rogatus enim mortuus 4 Judicibus, ad vitam
tantiſper redijt, in pedes ſe erexit, & dixit, ſe à ſeipſo eſſe

in illo furoris æſtu occiſum, illum enim à DElpara fuiſſe

defenſum, nê occideretur. Dixit & iterum cadaver ceci-
dit: Sodalem verò Judices abſolvère. Hæc Alphonſus An-
drade de baptiſmo B. Virg., in fine c. 6. narrat & Franciſco Ro-
driquez, tanquam rem recentis memoriæ ſuàâ ætate, ac au-
thoris omnem fidem commeriti. Iià Nadaſi. Ecce gadm bo-
num, & quàm jucundum eſt, habitare fratres in unum. pſ. 132.

habent enim emolumentum Societatis & Sodalitatis ſuæ Eccleſ.

4g. V. 9. Nam præterquam quòd tot indulgentijs à ſede Apo-
ſtolica conceſſis, tot meritorum & bonorum, quæ a Soda-
libus peraguntur, communione, & poſt mortem fſuffragijs
perfruantur ij, qui veri Sodalis partes explent: præterquam
quòd tot ſtimulos ad virtutem, tot incitamenta & docamen-
ta habeant ad ſalutem, Præſidum exhortatione, ac Conſoda-
lium exemplo, etiam ſingulare habent Virginis præpotentis
auxilium, patrocinium & favorem. Aadi ergo fili mi diſci-
. plinans

.

18 Cursus Annui Diſcurſus pralim. III.
plinam Pasris tui, & nè dimiitas legem Matris tuæ &ͤ c. Sed
tu’ò Cjlementiſſima Mater ac Patrona noſtra, reſpice de cœlo,
& vide & viſita vineam iſtam, & perfce eam, quam plantavis
dextera tua. pſ. 79. Si quos frigore pietatis torpentes vide-
ris, dic iterum, quod olim Cans g v. 16. Jurge, face ſie Aqut-
bo, vesi Auſter meridiani fervoris, perfla hortnm nitum, &
4 ſiuan: aromata virtutum illius.

6) s 5 et a 5 6 3r * Akit e M i Be i r e e:(90-

DISC URSUS
PREÆLIMINARIS. III.
Qui Zi ſequitur me, non ambulat in tenebriz, ſed, a.

bebi: lumen vitæ. Joan. 8. v. 12.

Sodalis T Chriſtus cit. cap. lucem mundi ſe appellat, non quèd
na deer Sol ſit iſte materialis, quem oculis cernimus, uti qui-
imiterur, dam ſunt arbitrati teſte D 9. Auguſtino tract. 34. in Joan. ſed
ſed maxi- quòd animas fidei, & gratix lumine illuſtret: illuminat
ePe mOmhem hominem venientem in hunc mundum, niſi
pervicaciæ aut peccati ponat ipſe ſibi obſtaculum. Nec
minùs lux eſt mundi per doctrinam, quaâm per exempla:
unde, cùm ignarus non eſſet, verba movere, exempla tra-
here, «&ρit prins fazere qudm docere atteſtante Luca altor. I.
v. 1. Hinc ergo ait: qui ſequitur me, non ambulat in tene-
bris in fidelitatis, ignorantiæ & peccati, ſed perveniet ad lu.
men vitæ æternæ, ad lumen gloriæ inextinguibile. Solem
hunc Divinum pro conceſſa ſibi facultate æmulatur MARIA
lementiſſima Patrona noſtra: eſt enim illa, de qua dicitur
cant. 6. pulchra ut Luna in ſuo plenilunio: ſicut enim Luna,
& illuminatur à Sole, & illuminat noctis tenebras; ità MA-

RIA

tem.

t

Sodalis Mariæ virtutes imitetur, E&c. 19

RIA ſecundùm nomen ſuum eſt illuminata à filio illuſtriſſi-
mis grati)s ,& favoribuss ac ſimul alios illuminat. IIIu-
minatrix eſt inquit, Seraphicus Decter in ſpec. Lirg. c. 2.
per exempla, per beneficia per præmia vitzæ, quæ deinde
ſingula comprobat. Et quidem quod exemplaattinet, ex-
clamat ibidem cum S. Bernarde & MARIA! tu virtutum tibi
inditarum magnificis exemplis ad imitationem tui nos pro-
vocas, sicque noctem noſtram illuminas: qui enim vias tu-
as inſetatus fuerit, non ambulat in tenebris, ſed habet lu-
cem vitæ. itd illi. Ex quo patet MARIAM non incongruéè
uſurpare poſſe verba Chriſti: quiſequitur me, non ambulat
in tenebris: id eſt, ut ego interpretor, qui non tantuùm meas
leges, & conſilia, quæ in regulis Sodalitatis exprimuntur,
ſed etiam mearum virtutum exempla ſequitur, non ambu-
lat in via mala, in via tenebrarum infernalium: de me enim
ſcriptum eſt Proverb. S. v. 34. beatus homo qui audit me, &
gqui vigilat ad fores meas quotidie, & obſer vai ad poſtes oſtij
mei; qui me invenerit, inveniet vitam, & hauriet ſalutem
à Domino, Itaque Sodali Mariano non ſatis eſſe debet præ-
ſcriptum regularum in opus deducçere, ſed enitendum quo-
que ad ſectanda virtutum veſtigia: niſi enim & hoc præ ſti-
terit, Sodalis Mariani nomine indignus cenſebitur. Quem-
admodum enim, fruſtra appellamur Chriſtiani, ſi imitato-
res non ſumus Chriſti, teſte & Leone Papa ſer. 6. de Nativ.
ità fruſtra dicimur Sodales Mariani, ſi imitatores non ſimus
MARIXS. Quid enim denotat: quid ſignificat Marianas?
hoc ſignificatum nominis MARI nobis indicabit. di Sy⸗
ziacè hoc nomen accipiatur, idem eſt quòd Domina, ut

communiter legere eſt apud SS. Patres. Hoc dum ipſum

recolit D. Bonaventura in ſpec. Virg. c. 3. affirmat Eſtherem
Reginam MARIÆ fuiſſe figuram, ſicut enim illa tanquam
Domina comites habuit duas famulas, ſuper quarum unam
2 in-

20 Cursus Annui Diſcurſus prælim. IllI.

innitebatur, quaſi præ delicijs, & nimia teneritudine cor-
pus ſuum ferre non ſuſtinens; altera autem tanquam pediſ-
ſequa ſequebatur Dominam, defluentia in humum inda-
menta ſuſtentans. Eſther. 15. v. 6. Sic & MARIA tan-
quam Domina duas habet famulas: duæ famulæ, inquit,
Bonaventura loc. cit, quarum Domina, & Regina eſt MA-
RIA, ſunt Angelica, & humana natura. Humana eſt fa.
mula illa, quæ ſequitur Dominam ſuam in mundo, colli-
gens veſtimenta Dominæ ſuæ, hoc eſt virtutes & exempla
MARIE. Angelica verò eſt illa altera ſuper quam in cœlo
innititur ſe ſociando, ac delitiando cum Angelis. ità ille.
Nunc ergo Clientes Parthenij, ſi Mariani dici eſſe cupimus,
Mariamque ut Dominam venerari, neceſſe eſt, ut virtutes
ejus & exempla colligamus, & veſtigia virtutum ab ea reli-
cta inſequamur. Hæc mens Seraphici Doctoris eſt: Quèd
ſi autem quæramus ex mellifluo Doctore, quid nomen MA-
RAXimportet, reponet ille idem eſſe, ac maris ſtella: ipſa
namque eſt præclara & eximia ſtella, prout ipſe loquitur
bom. 2. ſuper miſſus, ſuper hoc mare magnum & ſpatioſum
(hujus mundi) ſublevata, micans meritis, illuſtrans exem-
plis: itdà ille. Quemadmodum igitur navigantes in mari,
viæ ſuæ curſum juxta ſtellam polo proximam dirigere ne-
ceſſe habent, ità nobis vitæ hujus curſus dirigendus eſt ſe-
cundùm exempla MARIE. Oportet, inquit, Fulbertus
Carnotens. ſer. I. in Nativ. Virg. univerſos Chriſticolas in-
ter fluctus hujus ſæculi remigantes, attendere maris ſtellam
hanc, id eſt MARIAM, quæ ſupremo rerum cardini DEO,
proxima eſt, & reſpectu exempli ejus curſum vitæ dirige-
re. Quod qui fecerit, non jactabitur vento vanæ gloriæ
quia intuebitur MARIAM humilem) non frangetur ſcopu-
lis adverſorum (quia videbit patientem) nec abſorbebitur
ſcyllæa voragine voluptatum (quia caſtam & tem peran-

tem

Sodalis Mariaæ virtutes imitetur, Ec. 21
tem aſpiciet) ſed proſperè perveniet ad portum quietis
æternæ., hæc ille. Ad hoc faciendum pluribus nos exhor-
tatur D. Bernardus loc. cit. dum ait: O quisquis te intelligis
in hujus ſæculi profluvio, magis inter procellas, & tempe-
ſtates fluctuare, quàm per terram ambulare, nè avertas ocu-
los à fulgore hujus ſideris, ſi non vis obrui procellis. Si
inſurgant venti tentationum, ſi incurras ſcopulos tribula-
tionum, reſpice ſtellam voca MARIAM. Si iracundia aut
avaritia, aut carnis illecebra, naviculam concuſſerit mentis
reſpice ad Mariam. Si jactaris ſuperbiæ undis, ſi ambitio-

nis, ſi detractionis, ſi æmulationis, reſpice ſtellam, voca

Mariam. Et poſt alia his ſimilia ſubdit: ipſam ſequens non
devias, ipſam rogans non deſperas, ipſam cogitans non er-
ras, ipsâ tenente non corruis, ipsâ protegente non metuis,
ipsà duce non fatigaris, ipsâà propitiâ pervenis. hæc ille. 6
Quot bona reperimus, ſi ſtellamn ducem ſequamur Mariam,
& ſecundùm illius vitæ fulgorem curſum noſtrum diriga-

mus. FE diverſo, nec Sodalis quidem Mariani nomen pro-

meremur, dum nominis ejus ſignificatum non exprimi-

mus. Jam verò, quomodo filij ejuſdem dici poterimus,
prout tamen haberi cupimus. Et quidem illa tam benigna

eſt, & humilis, ut etiamſi Mater DEl ſit, noſtra tamen eſſe

Mater non dedignatur. Joannem Evangeliſtam teſtem ad-
voco, cui ſub cruce ſtanti ab ipſo filio DEl MARIA in Ma-

trem data eſt ex ultima voluntate, dum diceret coram mil-

le teſtibus: Ecce Mater tua: & ex illa hora accepit eam diſ-
cipulus in ſua Joan. 19. v. 26. In quem locum ſic commen-
tatur Cardin. Toletus. omnes nos curæ, protectioni, & in-
terceſſioni Virginis commendat; nobis autem fiduciam
confert, ut tanquam ad Matrem, & Dominam in omnibus
noſtris confugeremus: Jgannes nos repræſentabat. ità ille.
Richardus à S§. Laurentio lib. 2. de landib. Virg. conſiderans
C 3 Re-

22 Cuursus Annui Diſcurſus prælim. III.
Rebeccam non appellâſſe Eſau filium ſuum Geneſ 27. ſed
ſolùm Jacob: dicens ad eum: fli mi acquieſee conſilis meis:
ſic fatur: ſicut enim Rebecca Jacob, qui interpretatur Lu-
ctator, & ſupplantator, appellavit filium ſuum, non Eſau,
ità ſoli luctarores & ſupplantatores vitiorum filij ſunt Mariæ,
ſoli digni hæreditate ipſius, & ſoli tales poſſant vocare Ma-
riam Matrem ſuam. hæc ille. Verùm enim verò, quomodo
nos Matris tantæ filij ſumus, ſi moribus diſſimiles ſumus, ſi
vivendi ritu difformes? filij enim maximè matrizant, ſeu
genium, morésque Matris ſequuntur. Vult & Cleanthes,
verba ſunt Tertulliani lib. de anima c. 5. non ſolùm corporis
linea mentis, ſed etiam animæ notis, ſimilitudinem in filios
reſplendere, de ſpeculo ſcilicet morum, & ingeniorum &
affectuum. itd ille. Aſt ſpeculum morum & affectuum, qua-
le habetmnus in MARIA? Loquatur D. Ambroſius lib. z. de
Virginib. ſit, inquit, vobis tanquam in imagine deſcripta
virginitas, vitaque B. Mariæ, de qua, velut in ſpeculo, re-
fulget ſpecies caſtitatis, & forma firma virtutis. Hinc ſu-
matis, licet, exempla vivendi, ubi tanquam in exemplart
magiſteria expreſſa pietatis, quid corrigere, quid effugere,
quid tenere debeatis-- Virgo erat non ſolùm corpore ſed
etiam mente, quæ nullo doli ambitu ſincerum adulteraret
affectum. Corde humilis, verbis gravis, animi prudens:
loquendi parcior, legendi ſtudioſior: non in incerto divi-
tiarum, ſed in prece pauperis ſpem reponens. Intenta ope-
ri, verecunda ſermone, arbitrum mentis ſolita, non homi-
nem ſed Deum quærere Nullum lædere, bene velleom-
nibus, aſſurgere majoribus natu, æqualibus non invidere
fugere jactantiam rationem ſequi, amare virtutem. Quan-
do iſta vel vultu læſit parentes? quando diſſenſit propin-
quis: quando faſtidivit humilem? quando deriſit debilem:?
quando vitavit pauperem: Eos ſolos ſolita cœtus virorum
invi-

Sodalis Maria virtutes imitetur, Es'r. 2 3

inviſere, quos miſericordia non er ubeſceret, neque præ-
teriret veretundia. Nil torvum in oculis, nihil in verbis
procax, nihil in adtu inverecundum. Non geſtus fractior,
non inceſſus ſolutior, non vox petulantior, ut ipſa corporis
ſpecies ſimulachrum fuerit mentis, figura probitatis- =
Quid exequar ciborum parſimoniam, officiorum redun-
dantiam ? alterum ultra naturam ſuperfuiſſe, alterum penè
ipfi naturæ defuiſie: illic nulla intermiſſa tempora, hinco
congeminatos jejuniorum dies. Et ſi quando reficiendi
ſucce ſſiſſet voluntas, cibus plerumque obvius, qui mor-
tem arceret, non delitias miniſtraret. Dormire non priùs
cupiditas, quàm neceſſitas fuit, & tamen, cùm quieſceret
Corpus, vigilare animus, qui frequenter in ſomnis, aut le-
cta repetit, aut ſomno interrupta continuat, aut diſpoſita
gerit, aut gerenda prænuntiat. Prodire domo neſcia, ni-
ſi cùm ad Eccleſiam conveniret, & hoc ipſlum cum parcn-
tibus, aut propinquis. - - - Hæc ad ipfos ingreſſus An-
geli inventa domi in penetralibus ſinè comite, nè quis in-
tentionem abrumperet, ne quis obſtreperet: neque enim
comites fœminas deſiderabat, quæ bonas comites cogitatio-
nes habebat. Quin etiam tum ſibi minùs ſola videbatur,
cùm ſola eſſet. Nam quemadmodum ſola, cui tot libri
adeſſent, tot Archangeli, tot Prophetæ & c. Hæc eſt ima-
go Virginitatis: talisenim fuit MARIA, ut ejus unius vita
omnium diſciplina ſit, hactenas Ambroſius. Ecce! qualis
Mater noſtra fuerit. At quales nos? quàm diſſimiles, er-
g2 DEUM, erga proximum, erga nos ipſos, opere verbo &
mente. Matrizare debemus: illa imago vitæ noſtræ eſt, imago
verò ab imitando dicitur quaſi imitago: at quàm huic imagini
difformes! ſumus? quid ſi etiam luto peccatorum fædati, ſor-
dibus luxuriæ coinquinati: an tales pro filijs ſuis agnoſcet:
nec quidem pro Sodalibus. Virgo ipſa eſt, verba ſunt. S. Joan.
Da-

24 Cursus Annui Diſcurſas prælim. III.

Damaſceni orat. 2. de dormit. Virg. & Virginum amans,
pura & purorum amans. Quocirca, ſi & corporis & ani=
mi caſtitatem colamus; ipſius gratiam adipiſcemur. Si-
quidem lutum omne fugit, ac cænoſas affectiones averſa-
tur, ingluviem execratur, fædiſſimæ fornicationis vitijs in-
feſta eſt. Sermones fœdos, ac ſcurriles propellit, cCantũs-
que ac meritricia unguenta ſubmovet, iræ tumorem odio
habet, inhumanitatem, & invidiam, ac ſimultates non
admittit. Inanem gloriam vanis laboribus ſe frangentem
rejicit, ſuperbiæ faſtui animo hoſtili reſiſtit. Injuriarum
memoriam: tanquam ſalutis hoſtem odio inſectatur, vi⸗
tium denique omne, tanquam lethale venenum odio &
execrationi habet. Hac ile. Mexicanus Adoleſcens id
expertus, uti refert P. Lechner in Sodali Parihenio lib. 3.
c. 9. & Annuæ Societ. 1611. Bonus ille quidem in princi-
pio, ſed cupiditatibus paulatim babenas laxare cœpit, & in
pejus ruere: ſed mentem in præcipitium retraxit divina
clementia. Dum enim in urbe, una cum commilitoni-
bus ſuis deambulat, & grave ſcelus volvit animo, vir
grandævus, vultu gravi, ac ſubirato illum adoritar, &
percuſſo fortiter pectore: tune, inquit, qui B. Virginis So-
dalitio nomen dederis, hæc animo audeas tra tare facinora?
Ad quæ, cùm ſubitèò delinquente animo corruiſſer juvenis,
accurrunt ſocij) ſuppetias laturi, & percuſſore nullo viſo
perterriti, ad noſtros Patres deducunt: ubi peccatis ritèéex-
piatis, Tutelari ſe hoc Angelo debere teſtatus eſt: vitaque
poſt liminiò in melius mutatàâ, præclarum alijs præbuit ex-
emplum. Ità per Angelum Cuſtodem demonſtravit Ma-
ter DElI, impuritatem etiam animo ſolùm conceptam in So⸗
dali Mariano ſe deteſtari: hujuſmodi enim turpitudo no-
men Marianum ſummopere deformat. Idcirco docet So-
phronius ſer. de aſſumpt. Chriſtum ideo voluiſſe Matrem
Vir-

Sodalis Mariaæ virtutes imitetur, &e. 25
Virginem, ut exemplum eſſet caſtitatis: & Sodalis Maria-
nus huic contraveniat, qui illi maximè conformari debe-
ret, ac ejus veſtigijs inſiſtere. Eleganter Hailgrinus Cardin.
dum exponit illud Cantic. I. v. 9. collum tuum ſicut monilia,
in rem noſtram loquitur: Beata Virgo non tantùm fuit ca-
ſta, vel pulchra (virtutibus) ſibi, ſed & nobis quoque ca-
ſtitatis monitoria; ideo comparatur monilibus, quæ dicun-
tur monilia, quaſi caſtitatem monentia: nam ad conti-
nentiæ munditiam ipſa per exemplum nos commonet, &
invitat. ità ille. Quamobrem recté Virgines exhortatur
S§. Ildefonſus ſerm. 3. de aſſumpt. quod & Sodales ſibi dictum
putent. Quoniam, inquit ille, virginitas, & vita B. MA-
RIE, ſpeculum, & ſpecies caſtitatis, & integritas virtu-
tum, decus pudicitiæ, & magiſterium valde eximium
probitatis, in qua, rogo videant Virgines (videant Soda-
les) quid vitare, quid corrigere, quid tenere debeant ho-
neſtatis, ut valeant ſuis moribus exprimere Virginem, quæ
eſt imago divinæ bonitatis, ità ille. Audiant quoque Ter-
tuallianum de reſurr. carnu. Servi igitur exemplo (nempe
B. Virginis) & conſerva ſpeculum ejus. ità ille. Quod
quidem ſi præſtiterimus bonorum cœleſtium affluentiam
nobis appromittit . Joan. Damaſcenus dum loco ſuprà citato
ſubdit: quamobrem ſi vitia prompto, atque alacri animo
vitemus, virtutes autem omni ſtudio, atque amore com-
plectamur, eaſque ſocias adhibeamus, frequens ipſa ad
famulos ſuos veniet, ac ſecum bonorum omnium agmen
trahet, Chriſtumque filium ſuum, omniumque Regem ac
Dominum in cordibus noſtris habitantem aſſumet. iià ille.
Etenim ut ait J. Bernardus ſerm. 1I. ſuper Salve Regina: ag-
noſcit Virgo, & diligit diligentes ſe, & propeè eſt in verita-
te invocantibus ſe, præſertim his, quos videt conformes
ſibi factos in caſtitate, & humilitate, ità ille. Novimus ve-
D G tus

26 Cursus Annui Diſcurſus pralim III.
tus & verum dictum: ſimilitudo morum cauſa amorum,
omne animal diligit ſimile ſibi Eccl, 13. v. 19. Si igitur ſi-
miles MARIE ſimus in moribus, & virtutibus, quidni ab
illa diligamur, quidni etiam quidvis ab ca impetremus; a-
mantes enim non facilè ſibi negant aliquid. Unde monet
idem S. Bernardas unumquemque bemil. 2. ſuper M ' ſſus,
hiſce verbis: ut impetres orationis ejus ſuffragium, non
deſeras converſationis ejus exemplum. ità ille. Similiter
D. Bonaventura in ſtimulo divini amoris c. 7. Matrem DEI
ſervus DEI, tanquam bonus, & devotus filius in omnibus
pro poſſe ſtudeat imitari. Hoc ſemper habeat pro regula
generali, ut Virginis MARI. ſemper veſtigia imitetur,
cujus appetit ſuffragia poſtulare: & certò ſciat ſe, ſi modo imi-
tetur;, ei honorem tanquam Matri veraciter exhibere, &
ipſam eum tanquam filium veraciter adjuturam, & quæ dig-
néê ab ea petierit, illi daturam, & in omnibus neceſſarijs ad
ſalutem miniſtraturam. Quare ſequamur nos exhortantem
§. Sophronium Hieroſolymitanum Archiep. ſerm. de aſſumpi. A-
mate MARIAM, quam colitis, colite, quam amatis. Tunco
autem vere colitis, & amatis, ſi imitari velitis. itaà ille.

2ðòð
DISCURSUS
PRAXTLIMINARIS. IVYvV.

Ecce enim ex hocbeatam me dicent omnes genera-
tiones. Luc. 1. . L

1. virgo 4 † Nter Ethica documenta ad vitam inculpate agendam
eau. A etiam hoc tradidit ſapientiſſimus Eccleſiaſticus c. 11. v. 2.
danda. zon landes virum in ſpecie ſua, id eſt, in facie, aut in faciem

ſuam,

.
⸗
1

.

.

B. Virgo à ſais cultoribus landanda. 27

ſuam, ſeu in præſentia illius; nam aut humilis e eſt ille, qui
laudatur, & tum facies illum erubeicere, & ad laudes (nas
rubore ſuffundi; aut ſuperbus, & gloriæ inanis cupidus eit,
& tum laudibus ſuis inflabitur & intumeſcet. Sed & in
laudante non ſemper animus ſincerus eſt, multos enim non
veritas, non amicitia; ſed adalandi ſtudium inducit, ut
fictis quoque, & fucatis præconijs præſentem extollant fu-
mivenduli, ut gratiam & favorem ſibi concilient. Ex ea-
dem cauſa v. 36. ſubdit Eccleſiaſticus: ante mortem, nè lau-
des hominem: quantumvis etiam abſens ſit: ſi enim ad au-
