quit Appollinaris in Catena Græcorum PP. in Joann. z. ſibi, ut
filium morem geſturum, ideòque prævenit: & factum eſt.
ut ejus precibus aqua in vinum verteretur, & primum mi-

traculum ad ejus interceſſionem patraret, ita ille. Maximum

Kk k z vero

444 Cursus Annui Diſcurſus Xl.

verò miraculum Chriſti fuit, quando Lazarum quatriduo

ante defunctum & jam fætentem à mortuis reſuſcitavit.

Joann. 11. ſed nec hoc patrare voluit, nisi MARIA adeſſet
Magdalena, quæ nomine ſaltem repræſentaret ſaam Ma-
trem: ſic enim dictum eſt illi v. 2 8. Magiſter adeſt, & vo-
cas te. ad quid? Chryſolegus ſerm. 64. ubi Martha, inquit
ille, confeſſa eſt Chtiſto, mittitur ad MARIAM, quia ſine
MaARIXA nec fugari mors poterat, nec vita reparari; veniat
MARIA, veniat materni nominis bajula, quatenus pro.
deant ab jnferis mortui, mortui exeant de ſepulchris. ita
ille. Quibus quidem verbis innuere cupit nec mortem no.
ſtram devictam, nec vitam gratiæ nobis reſtitutam ſinée
MARIA: ſinè illa enim nec natus Salvator, neque mor-
tuus, ut mortem ſuperaret: etenim ſtabat juxta crucem 1 Fölk
Mater ejas. Dum verò amantifhimus noſtri Salvator emiſit
ſpiritum, quæ cauſa ſuberat, ut inclinato capite illum emit-
teret, & non potiùs in cælum erecto ad Patrem, cui illum
commendàârat ?2 Tertullianus id affirmat factum, ut ultimo
adhuc ſuis crucifixoribus affectum oſtenderet. Quaſi oſ-
culum daturus inimicis. Epiphanius putat hoc ſigno de-
monſtràſſe latus perfodiendum Longino, unde Sacramen-
ta profluerent Baptiſmi & Euchariſtiæ; aperto enim latere
xi vit ſanguts &W a4ua. Mihi placet Hugo Cardinalis dum
ait: inelinato cahire ttadidit ſpiritum ex parte Matris, quaſi

diceret: Pper ipſam veniam petite, ipſa eſt oracalum miſe-

ricordiæ. i1dà Hugo. Et verò animorum mortus & converſio
ſubſecuta eſt, ut atteſtatur Lucas c. 2 3. v. 45. oemnis turba,
inquit, eorum, qui ſimul aderant ad ſpeczaculum iſtud (non
prorſus obdurati ſicut Principes Judæorumerant) & vide-
bant, quæ ſiebant: percutientes pectora ſua revertebantur. Ità
cùm DEIs Pater propter perſonam filij ſui læſam, non ex-
audiſſet Chriſtum pro crucifigentibus orantem, cxaudivit

D
in
ii
bi

n

iini

Comns
n
i
,2
A
una
ne

Aglil

entu
(gliin
lerſ

I

ſag,

Entumn
Unnd 4

nir
Un N

h

R

Mariauniverſale refugium in omni é. 445
Matrem illius, tanquam oraculum miſericordiæ, ut licèt
ipſi indigni eſſent gratiã, Mater tamen filij digna cſſet exau-
diri. Et hoc etiamnum facit DEUS, ut licet ex æquitate
juſtitiæ pænas commeriti ſint, qui gratiam orant, ſi tamen
Virginis preces intercedant, intuitu meritorum & condig-
nitatis MARIE, veniam & gratiam largitur. Quia in-
dignus eras, cui donaretur, ait Bernardus ſerm. 3. in igil.
Nativit. Domini, datum eſt MARI, ut per illam accipe-
res, quidquid haberes. itd ille. Inveniſti gratiam apud DE.
uM, ajebat illi, in Annuntiatione Angelus Lac. 1. V. 3 1.
Sed & jam invenit apud DECIM, ut in gratiam illius conce-
dat, quod alioqui conceſſurus non eſſet. Hoc ergo ſup-
ponentes Mariophili, ad eam commune habent refugium,
eſto ſint peccatores, quod enim à DEO offenſo non præ-
ſummerent petere, confidenter à non offenſa & miſericor-
de petunt DElpara. Igitur ad illam, verba ſunt b. Bernardi
lerm. 2. de Pentecoſte. Siout ad mediutn, ſicut ad arcam (pro-
pitiationis) ſicut ad rerum cauſam, ſicut ad negotium ſæcu-
lorum reſpiciunt, & qui in cælo habitant, & qui in inferno
(in purgatorio infra terram ( & qui nos præceſſerunt &
nos qui ſumus, & qui ſequentur, & nati natorum, & qui
naldnrur abillis. IIIi, qui ſunt in cælo, ut reſarciantur,
& qui in inferno, ut eripiantur, qui præceflerunt, ut Pro-
phetæ fideles inveniantur, qui ſequuntur, ut glorificentur.
itd ile. Ex eadem cauſa illam Richardus à S§. Laarentio lib. 8.
de laud. Virg. centrum vocat, quia ſicut tendunt ad ſuum
centrum gravia, & levia, ſicut omnes linex ad medium,
ità omnes ad MARIAM. MARIA, inquit ille, centrum
mundi, quia omni ex parte mundi omnes habent ad eam
recurrere in omnibus ſuis neceſſitatibus, ſicut omnes cir-
cumferentiæ recurrunt adcentrum. Sic ile. Ajebat quidem

dolim pfaltes regius, dum de DElIparæ potentia, S& gloria

non

446 Cursus Annui Diſeu fas xr1

non ſatis liqueret ſict oculi antillæ in manibus Dominæ ſazg,

iid oculi noſtri ad Oominum, donec miſereatur noſtri pf. 122.

v. 2a. Verùüm D. Bonaventara poſt glorificatam Matrem
DEI, jam etiam eidem convenire exiſtimat: Sic enim, ait:

in ſpeculo Virg. c. 3. Ancilia Dominæ MARI, eſt quælbet .

anima fidelis, imo etiam Eccleſia univerſalis: oculi hujus
ancillæ in manibus Dominæ ſuæ ſemper debent eſſe, quia
oculi omnium noſtrùm ad manus MARI. ſemper debent

reſpicere, ut per manus ejus ali quid boni accipiamus. Sic
ille. Et hoc facit Eccleſta in dalve Regina dicendo zad te cla-

namus., Clamemus & nos, ut aliquid boni accipere merea-

mur, dum in aliqam venimus neceſſitatem. Nam ut ait:

D. Bernardus ſerm. 1. ſuper Salve Regina: per MARIAM ſpe-
ramus nos poſſe conſequi, quidquid cotius bonitatis au hor
dignatus fuerit gratiæ nobis impertiti itd ille.

è S õ
DISCHRSS XVI.

Super eadem verba: ad teclamamus.

8

Fons aſcendebat terra, irrigans univerſam Eür-
berficiem terræ Geneſ. 2. v. 6.

Maria uni- Irabuntur fortaſſe nonnulli, tot tamque diverſis MaA-

verlale eſle TxrAM rebus in ſcriptura deſignari, ut jam arcæ Noë,
refugium

pluribus

dur. Pre ſſo ,jam palmæ jam olivæ, jam roſæ in Jericho, jam lilio
inter ſpinas, alij's atque alijs, quas in longum enumerat D.
Bernardus ſerm. 32 ſuper aot Kegine, comparetur. Sed

jam iridi, j jam arcæ fæderis, jam tabernaculo, jam rubo, jam
comproba- Virgæ Aaronis, jam velleri Gedeonis, jam Cedro, jam cy-

ani⸗

uri,

r
np
let⸗

(llin
ient
Min

uch

op⸗

es
r
Vyjl i,

MWI
Untbn
Ke

u
ii
une

ſut
meni
ole

Pnicti

Unge
uen
Uunn
i
ſinj
cat

CMariam univerſale ſſe refagium éo c. 447
animadvertant illi, etiam Chriſtum, non tantùm, quâ
DEUS eſt, ſed etiam quà homo, compluribus titulis deſig-
nari, jam per ſolem, jam per aquilam, jam per leonem, jam
per agnum, jam ger lapidem angularem, jam per vitem,

jam per alia. Sicut enim Regibus & Principibus long4â ſe-

rie regnorum, provinciarum, ducatuum & ditionum ti-
tuli inſcribuntur, ut magis corum pateat magnificentia, &
potentia: ità Chriſto ità magnæ ejus Matri variarum rerum

nomina ac ſymbola attribuuntur, ut eorum cxcellentia &
perfectio, poteſtas & operatio multiplex adumbretur. Ne-

mo igitur miretur, quòd in canticis c. 4. fons hortorum,
puteus aquarum viventium appelletur, nemo, quòd deſig-

netur per fontem illum, de quo Geneſ. 2. fons aſcendebat &

terra irrigans aniverſam ſuperficiem terræ: Fons enim eſt

MARIA, quia continet imòô plena eſt aquis gratiarum ſa-
lientibus in vitam æternam Joan. 4 . I 4. Sic enim ſalutata

eſt ab Angelo. Ave gratiâ plena: & in tantum plena ut
etiam ſupereffluat ad irrigandam faciem terræ: ſu pervenit

enim in eam Spiritus Sanctus, ut cùm jam ſibi eſſet plena,
in nos quoque redundet, atteſtate D. Bernardo ſerm. z. de

aſumpt. ubi ait: adveniente Spiritu plena ſibi, ecodem ſu-
perveniente nobis quoque plena & ſuper eſfluens. 11à ille.
Quodconfirmans J. Petrus Chryſologus ſerm. 142. ait: in-

veniſti gratiam, quantam? quantam ſuperiùs dixerat, ple-

nam, & verè plenam, quæ la rgo imbre totam funderet, &

infunderet creaturam. iid ille. Approbat hæc Richardus à

Eaurent. de laud. Virg. lib. 1. benedicta es gratiâ plena, &

intantum plena, ut ex tuoredundante totus hauriat mun-

dus. iid ile. Hinc fons aquæ vivæ à Damaſceno orat. 3. de
aWampt., appellatur, fons gratiarum ab eodem in Paracleio B.
V. atque ut alios præteream, foas, inquit D. Idioia part.
1* outemplati. 24, qui aſcendebat de terra irrigans ſuper-
LI I ficiem

448 Cursus Annui Diſcurſus X VI
fciem terræ: ſicut enim fons ille eſt abyſſus aquarum mul-
tarum, ex qua fContes, & flumina oriuntur, ſic beaigniſſima
Virgo eſt abyſſus multarum gratiarum, ex qua peccatores
hauriunt gratiam inceſſanter. ita ile. Fons miſericordiæ,
in quit kichardus à S. Laurent. lib. 4. de laudib. Virg. quia ſi-
cut fons per ſubterraneos meatus, ſemper recipitaquam, &

ſemper refundit: Sic B. Virgo aquas gratiarum, quæ à Chri-
ſto ad ipſam, & ab ipſa ad nos fluunt impetu de Libano, id
eſt de candore benignitatis utriuſque ità ille. Quapropter

ſicut fons ſuam habet aquam à ſcaturigine, ſic DElpara gra-

tiarum abundantiam, & redundantiam à filio, ut mirari de-
ſinant heterodoxi, unde Virgini tanta potentia, & beneſi-
centia. Et verò agnoſcunt & confitentur Patres, tam
Græci quàm Latini ineffabiles ex he fonte Mariano gratias

in mundum proflduere, dum ceam tot, tam que diverſis exor-

nant elogijs. Ave, inquit ö. Ephrem, oraz: de laudib. Virg.

præſtantiſſimum orbis terræ miraculum, ave lignum vitæ,
gaudium & voluptas, ave vallum fidelium, & mundi ſalus,

ave tranquille portus, & à fluctibus agitatorum liberatrix;

ave periclitantium auziliatriæ, ave flos gratiæ, & conſo-
lationis, ave refugium pecceatorum, & hoſpitium, ave ſpes

omnium proborum, ad ver ſis caſibus afflictorum, ave mun-

di mediatrix glorioſa, ave univerſi terrarum orbis concilia-

trix. hac ille. Similiter univerſalem Virginis Matris muni-

Rcentiam teſtantur elogia, eidem dataà §. Germano ſerm. de
præſent. Quis non admiretur, inquit, cùm fſis nobis ſpes
jmmutatibilis, firma protectio, inconcuſſlum perfugium,
vigilans tutela, ſalus perennis, auxilium ſtabile, patroci-

ninm indubitatum, murus inexpugnabilis, theſaurus vo-

luptatum, hortus non deficiens, arx tuta, vallum undique

munitum, valida auxili) turris, portus tempe ſtate jactato-

rum, malacia perturbatorum, pro peccatoribus fidejubens,

deſpe-

(e

orl
Domn

ume
Chin
Nle
nubi
Ilu.
iyel
(lalte
iux
ulk
lun, .
hnine
. Iuomn
ul
Murh
imſe
Uuiri
ſeſte
rcin
inen
benan
In
Unlke
Ee
lne
3 hude

C& Mariam univerſals eſe refa

gium gc,. g4 9

QAQAeſperabundis facilis aditus, ab exilio (primorum paren-
tum) revocatio, alienatorum reconciliatio, damnatorum
(er Adæ peccatum )reſtitutio, maledictorum benedictio
„rroos ſiccitatis & c. Et in encemie DE aræ ſic eam affatur: 6
DoöyPmnina mea, ſola mihi es e D80 (olatium ‚ſola æſtũs
4 in me exiſtentis divinus ros, cordis mei exareſcentis gutiæ
Qdiirvinitus fluentes, tenebricoſæ animæ meæ ſplendidiſſima
1 lampas, itineris mei directio, debilitatis meæ potentia,
d nuditatis meæ veſtimentum, mendicitatis meæ divitiæ „in-
ſanabilium vulnerum meorum medicina. bactenus J. Ger-
waahus. En gratiarum & beneficiorum fontem Mariam, qui
6 Ffrigat univerſam ſuperſiciem terræ, Sed libeat adhuc unum
vel alterum audire de Latinis Patribus. A. & Laurentio Ju.

“l Kiniano ſerm. de annuntiat. compellatur peccatorum ſpes,
en e. naufraga ntium portus, maris ſtella, confugium periclitan-
tium, ſolamen laborantium, fluctuantium robur, DEl &
haominum veriſſima mediatrix. itd ille. Sed ne quid nimis,
unum ſuperaddo S. Anſelmum apud S§., Bonaventuram in
Vecal. Virg. t. 7. Sic B. Virginem alloquentem: Tibi ſolàm

in
8
In

e loquar Domina, benceficijs tuis plenum eſſe mundum; in-
6 ferna penetravit, cælos ſuperavit: per plenitudinem enim
gratiæ tuæ „quæ in inferno erant, ſe lætantur liberata, &
quæ ſupra mundum ſunt, ſe gaudent reſtaurata. irà ille.
6 Hæc cùm generatim dicta ſint, placet ad particularia quæ-
⸗ n enumeranda deſcendere ut Mariani fontis profluvia
adrvertamus magis. Et quidem in rebus ad vitam ſuſten-
„„ tandam neceſſa rijs „beneficam auxiliatricem expertum eſt
o monaſterium Hieroſolymis B. Virgini dieatum, uti teſta-
H tur Gregor. Turon. lih. I. de gloria Mariyr. c. 11. cùm enim
4 Ulud in tantam alimentorum penuriam aliquando deveniſ-
leran biduo Keli gioſi nullum jam cibum deguſtâſlent, man-
4„W avit Abbas, ut ad DEUM recurrant, & illum per B. Virg.

Ll I z in-

4 595 Cursus Annui Diſeurſus NrI.
intercefäonem exorent: nec enim fieri poteſt, ajebat ilke.
ut deſiciat triticum in ejus monaſterio, quæ frugem vitæ ex
utero pereunti intulit mundo. Vigilaàrunt illi nocte tota
in precibus & laudibus divinis ‚& ecce orto manè tam re-
Pleta tritico inveniunt horrea, ut vix oſtium aperiri poſſet.
Multos poſt annos eâdem penurià preſſi, cùm rurſum ad
patrocinium B. Virginis confugiſſent multitudinem auriſu-
per altari reperierunt, unde ad victum neceſſaria ſibi com-
pararent. Cùm urbs Meſſana, diuturna obſidione preſſa
deficeret in vitæ neceſſarijs, recurſum illa accepit ad S. Al-
bertum, quem nôrat apud B. Virginem poſſe plurimum,
cujus etiam beneficio ſterilibus parentibus conceptus erat.
PFecit ille, quod erat rogatus in tanta boni publici neceſſitate:
& ecce tres triremes onuſtæ annonam apportäârunt: qu
eyxpoſitâ nuſquam viſæ ſunt. Iid Sarius in ejus vita 7. Au-
guſti. S. Bonifacius Ferentinæ Civitatis Epiſcopus, cùm duo-
decim aureos ſui nepotis, co inſcio in eleemoſynam pau-
peribus erogàſſet, còſque poſtea nepos repoſceret, B. Vir-
ginis Ecoleſiam ingreſſus ‚elevatis manibus, extenio veſti-
mento oravit, ut ei redderet, unde furentis nepotis inſania
mitigaretur; & ecce repentè invenit duodecim aureos, pe-
rinde fulgentes, ac ſi ex igne recenter producti, ac cuſi eſ·
ſent. Iiàò ex S. Gregorio lib. 1. dialog. c. 9. refert Seinellus c.
36. u. 40. ubi etiam attexit de puella ſeptenni, quæ pſalterij
libellum, qui ante artis impreſſoriæ inventionem carò
emebatur, à DElpara enixè petens, legendi peritiam cum
pſalterio eſt conſecuta. Sed neè his ſolùm immoremur,
tranſeamus ad famæ, vitæque pericula, in quibus Patrona
noſtra beneficentiæ ſuæ rivos deeſſe non eſt paſſa. Narras
F. Caſpar Lechuer in Sodali Partenio lib. 3. c. 9. n. 9. quendam
in re dubia, quæ ejus plurimùm intererat auxiliatricem in-
terpellàſſe hanc Virginem, & ejus opem expertam: nam
no-

.

M
len
en
lie
Nini
nrun
11 44
ahe
cu,
inktr
Alnule
Uuaal
Nh
n
N.
Uer⸗
lige
outar
e, un
G
nedli
ſicine
nune
Ulbis⸗
lh in
Ulceleb

4

Mariam univerſale eſſe refugium ésc. 4 51
octurno in ſomno conſpicit Mariam, quæ certum ei homi-
nem deſignat, à quo quid factu opus ſit, ediſcat. Vix illu-
exrat, cùm ille, quem DElpara nominârat, præ foribus ad-
fuit, ejusque præſenti patrocinio, &certa præſentique igno-
minia ereptus eſt. Plura ab infamia & vitæ diſcrimine ere-
ptorum exempla recenſet Diſcipulus inter miracala B. E. à a.
21. ad 25. quæ commemorare longum foret. Idem refert
„. 28. ſurdum & mutum ante mortem ope B. Virginis cu-
ratum, ut in rebus fidei, & ſuſcipiendis ultimis Sacramen-
tis inſtrui poſſet: n. 3 9. & 32. linguam reſtitutam z. 32.
Damaſceno abſciſſam manum. a. 3à1. Cæco lumen redditum.
Plura alia his ſimilia habet Juſtus Lypſius in Hiſtoria B. E.
Hallenſis & Sichemienſis: ac Turſellinus in Hiſt. B. V. Laure-
tanæ, quæ ſummatim attingit Syinellus in throno DEl c. 2 9.
àn. 33. & tractatu de exemptis ac miraculis àn. 14. Et verèò
quid peregrina quæramus: cùm domeſtica non deſint ex-

ceympla: quot enim locis Imagines B. V. ſunt Thaumaturgæ,

tot gratiarum Marianarum fontes, & beneficiorum Scaturi-
gines, ut, quod S. Joannes Damaſcenus orat. 2. de dormit.
Virg. de ejuſdem ſepulchro pronuntiavit, hoc de qualibet
icone dici queat: nunc divina in me habitat gratia: ego eva-
ſi officina medicinæ ægrotantibus, ego fons perennis cura-
tionum, ego remedium contra dæmones, cgo civitas refugij
omnibus ad me confugientibus. ità ille. Hinc Cæſarius lib.
7. c. 15. in quo de templis ejuſdem Virginis ſua ætate mira-
culis celebratis agir, non dubitavit illam aſſerere Alexi phar-
macum ſeu medicinam univerſalem adomnes omnino mor-
bos depellendos, quia ut ille ait: Medicinâ B. Virginis ni-
hil eſt efficacius, nihil ſalubrius: nam ipſa genuit anima-
rum noſtrarum, & corporum Medicum (nomes enim Je-
ſus Græcè Medicum ſignificat teſte Epiphanio haæreſi 29. Cy-
rillo Jeroſolymit. Catecheſi 10.) ipſa medicinam generis hu-
LI 1 z S mani

452 Cursus Annui Diſcurſus AV.
mani produxit, quod inter alia probat ex illo Eccli 35. Altic- in
ſimus de terra ereavit medicinam, id eſt ex carne Virginis
MARI Salvatorem. Et quid mirum ſi apud ipſam ſunt ir
medicamenta ſanitatum; quæ hortus eſt aromatum Cant. 6. e
Tum ſubdit Cæſarius: Conſidera Rupem Amatoris, & alia fhuon
loca, honori illius dicata, & non miraberis, ſi parata fuerit ei
ad medendum, & efficax ad ſanandum. Unde in monte umo
Peſſulano, ubi fons eſt artis phyſicæ, tantas operatur B. Vir. bis
go ſanitates in quadam ejus Eccleſia, ut Medici gratiæ invi- W
dentes, pauperculis infirmantibus, & pro remedio ſanita- hun
tum aceedentibus dicere ſoleant: ite ad Eccleſiam S. Mariæx, 1
deferte ei candelulam, & recipietis ſanitatem. Bt cùm hoc , de
ironicè dicant, pauperes ab eis paſſi repulſam, ad ipſam con- ei
fugiunt, & ſanantur. hactenm Cæſarius. Ecce fontem Ma-

riam ad irrigandam univerſam faciem terræ, ad refocillan n
dos omnes ægros, & afflictos. Habeat igitur ſibi Campa- nin
nia in Italia varia balnea, naturæ beneficio ad diverſos mor-⸗ R
bos depellendos: habeat balneum Juncoriæ ſeu jucundi cor-
dis, ad excitandam cordis jucunditatem, balneum S. Ana- no
ſtaſiæ ad ſopiendos malignos calores, balneum S. Gregorij in
ad brachia roboranda, balneum S. Crucis ad nervos reſtau-
randos. Habeat balneum S. Luciæ pro oeulis, balneum “
prati pro capite, balneum palumbariæ pro cordolio, bal- Nern
neum culnæ pro claudicantibus, balneum gibborofi pro An
ſanguinis puritate, balneum ſuccellarij pro dentibus, balne- “r
um orthodonici contra febres, balneum petreoli, eontra
membrorum frigus, balneum ſolis & lunæ contra poda- e
gram, balneum arculi contra ægritudinem hepatis, balne- Aue
um pugilli contra lienis affectionem, balneum S. Nicolai e
contra ventriculi paſſiones, balneum de petra contra cal- r.
culum. Denique habeat ſibi balneum, ſubveni homini- aa

bus; ſic dictum, quòd morbis omnibus ſubveniat. Verüùm neun
nos iul

„*

i
N

ſuu
D

inm
nun

Mu
Ant
nd
ele

cle.

Cu⸗

or

nd

1

t
Rtele
A. h
ſod

l 1
us 5

N

vnnnt

4
J

& Mariamuniverſale SH refugium &e. 453
nos in MARIA habemus fontem, qui non tantùm corpori-
bus, ſed & mentibus remedium, ac talurem afferat. Maria,
inquit Richardus à S. Laurent. 1is. 12. de laudib. Firg. nobis

in diverſis neceſſitatibus auxiliatur & prodeſt: nam ipſa om-

nibus omnia facta eſt, ut quantùm in ſe eſt, lucrifaciat uni-

verſos. 1. Cor. 9. itd ice. Ità eſt ô Virgo, ait S. Thomas de
Vrilla nova, in omnibus tempeſtatibus, & pluvijs, & adver-

ſitatibus, ſi bellum, ſi fames, ſi tribulatio, omnes ad te cur-⸗

rimus. itd ille. Hinc D. Joan. Damaſcenus orat. 1. de Nativi-

tate Beatæ Virgini: longè illam præfert piſcinæ probaticæ
Joan. 5. quæ non ſemper, ſed quandoque ab Angelo move-
batur, nec in ca quilibet ſanabatur, ſed qui primus in illam
deſcendiſſet. Aſt in fonte Mariano ſemper, & omnibus
paratum eſt auxilium, & remedium. Hinc vocat illam
miraculorum abyſſum & univerſo orbi medicinam offeren-
tem fontem: quæ non miniſtrum Angelum accepit, ſed il-
lum magni conſilij Angelum, qui tanquam pluvia bona in

vellus absque ſtrepitu deſcendit, atque omnem naturam
morbo laborantem, atque ad interitum vergentem, in cer-
tam ſanitatem, ac vitam ſenio carentem reſtituit. itd ille.

Quapropter Cæſarius lib. 2. miracula B. Vuginis deſcripturus,
anc c. I. elogiorum illi ponit congeriem. Iplſa eſt orbis

conſervatrix, & tribulatorum conſolatrix, fida ſibi famu-
lantium defenſatrix. Per ipſam peccatores illuminantur,
deſperati ad confeſſionem reparantur, apoſtatæ à DEO, per

ipſam DEO mirabiliter conciliantur, juſti revelationibus
conſolantur, nomen ejus & memoriale ipſius morbos ſanat,
dæmones fugat, vincula ſolvit, timores pellit, tentationes
eompeſcit. Per ipſam puſillanimes confortantur, torpen-
tes excitantur, ejecti miſericorditer revocantur. Apudi ip⸗
ſam electuaria ſunt confortativa, unguenta ſanativa, no-

men ejus ſuper mel dulce, & hæreditas ejus ſuper mel & fa-

Vam.

454 LCursus Aanui Diſcurſus E.

vum. Morientibus aſſiſtit, & mortuorum animas, ad vy.
tam perducit æternam. AHæec Caæſarius, qui in ſequentibus
totum id exemplis comprobat, ut liquidò nobis conſtet
MARIAM bencficiorum & gratiarum eſſe fontem, qui ir-·
rigas univerſam ſuperficiem terræ. Hic irriguum inferius &
ſuperius Joſue 15. v. I 9. benedictio in terrenis & cæleſtibus.

Hic fons dictus abundantiæ. Geneſ. 26. v. 33. unde Gailiel-
mus in illud Cant. 6., venter tuus crater tornatilis nunquam u
indigens poculis, ait: quotlibet inde hauriant, & quantum „
libet hauriant, nequit exhauriri: nam ſi inde bibant omnes
peccatores terræ, nihilominus abundat & redundat. ità ille.
Quapropter invitat verbis illis ſa. 55. omnes ſitientes veni· .
te ad aquas gratiarum. Nec alia ex cauſa prope Icones Bea- ſt
tæ Virginis Thaumaturgas plerum que fonticuli ſunt ſanita- Eam
tum feraces, uti de & Ezeſtochovienſi teſtatur Guilielmua ben
Gumpenberg. in Ailante Mariano lib. 2. de Savonenſi Petra M,i

Sancdta de miraculu perpetuu. c. 15. de Chervienſi ad Henne- a

goviam Feliæ Aftulphus in Hiſtoria Imag. libro: de Sa- Win
eromontana in Boëimia, Grupna, & c. quaſi di. uum
ceret: omnes ſitientes venite ad emna
aquas c—
n Cl
.Z hunle

lag,
en
l.
Uit⸗
E
. K..
leil
ulhen
Mnlnir
le ,

S=

Ad B. Virginem clamant ingenio &r. 455

20) gsager Pifii Ar i A e e e ea e i l 9e
DlISCRSIIS XVII.

Super eadem verba: Ad te clamamuas.

Fecitque Deus duo luminaria magna: luminare
miajus, ut præeſſet diei, & luminare minus, ut præecſſet
vodli. Genelſ. I. v. 16.

Uam vis univerſi hujus molitor DEus ad cæli terra que Ad B. Vir-
4

QJIſpectandam faciem, lucem quandam in immenſum ginem

clamant

diſfuſam mox in principio creaverit; quarta nihilominus ingenio

die ſolem & lunam ex eadem illa luce produxit: fecizque tardi ut-
Deus, ait Sacer ſcriptor, duo luminaria magna, luminare ma- lumen ſci⸗

entiæ con-

jus, ut præeſſet diei, & laminare minus, ut prætſſet nocti. ſequantar.

Quod in mundo fecit DEUS naturali, idipſum feciſſe viſus
eſt in myſtico, id eſt in Eccleſia, in qua quarto millenario
(nam mille anni apud DEUM ſicut ana dies teſte Pſalte Re-

io pfſ. 59. v. z7.) produxit Chriſtum ſolem juſtitiæ, & Ma-
riam Lunam plenam & perfectam in decore ſuo. Et qui-

dem cùm ipſemet Chriſtus tempus præſentiæ ſuæ in hac

mortali vita diem appellârit, teſte Augaſtino in ilud Joan.
11. . 9, nbnne duodetim ſant horæ diei: facilè conjici poteſt

noctem Virgini Matri attribuendam eſſe. Nimirum uti

Chriſtus, cum pleno ſapientiæ & ſcientiæ ſuæ lumine præ-
fuit, & profuit Eccleſiæ, docendo Apoſtolos divina myſte-
ria; ſic illo, poſt occaſum mortis in orbem alterum abeun-

te, fulgeret luminare minus MARIA, ut præeſſet nocti, ig-
norantiæ & adverſitatum. Ità revelatum legimus J. Bri-

gittæ in ſerm. Angelico c. 19. ubi Angelus ſic loquitur: Aſ-

Mm m cenden-

. „ „
4 ½6 Carsus Annui Diſcurſus XWhIl.
cendente 6lio ad ſuum regnaum. Virgo MARIA in boc
nundo ad bonorum confortationem, & errantium corre-
Gtionem, remanere permiſſa eſt: erat enim Magiſtra Apo-
ſtolorum;, Conſolatrix Martyrum, Doctrix Confeſſorum,
clariſſimum ſpeculum Virgiaum, conſolatrix viduarum,
in conjugio viventium ſaluberrima monitrix, atque omni-
um in fide Catholica perfectiſſima roboratrix. Apoſftolis
namque ad ſe venientibus, omnia, quæ de ſuo filio perfectè
non noverant, revelabat, & rationabiliter declarabar. Mar-
tyres quoque ad tribulationes pro Chriſti nomine ſufferen.
das animabat. & . hæc ibi. Et quidem quod Apoſtolos at-
tinet, novimus ex Sacra pagina, quàm non ſolùm rudes fue-
rint, ſed etiam obtuſi atque hebetes ad ea, quæ à Chriſto
dicebantur, intelligenda, licet plana & aperta eſſent. Aje-
bat illis æterna veritas, ſe tradendum gentibus, illudendum,
flagellandum, conſpuendum, tandem & crucifigendum;
& ipſi nihil horum intellexerunt. inquit Lacas c. 15. v. 32. &
erat verbum iſtud abſeonditunz ab eis, & non intelligebant quæ
dicerentur. Unde & Chriſtus ab eis diſceſſurus ad Patrem
dicebat Jean. 16. v. 12. multa habeo vobis dicere, ſed non po-

jeſtis poriare modo. Deinde verò, ubi Spiritu S. repleti funt

1

in die Pentecoſtes, eruditi quidem ſunt in omni veritate ad

ſalutem neceſſaria; ſed non tam dilucide, non tam perfe-

Ge, quemadmodum Virgo Mater omnia noverat. Erat

utilis, inquit S. Anſelmus ae excellentia Virg. e. 7: & neceſſa-
ria fidei noſtræ, converſatio tua poſt aſcenſionem Chriſti
Domini inter Apoſtolos ejus, quia, licêt ipſi per revelatio-
nem Spirits Sancti edocti in omnem fuiſſent veritatem; in-
comparabiliter tamen eminentius & manifeſtiùs ipſa per
eum ſpiritum veritatis, illius virtutum profunditatem in-

telligebat: & per hoc multa eis, per hanc revelabantur,
quæ in ſe non ſolùm ſimplici ſcientiã, ſed ipſo effectu, ipſo

expe-

.

epe

s

n

Atun
1 in
heri
cſ
ihe
llegtt

(on
c

ron

Mli

I Dr

elt

ore⸗

lunert
ſum
Ulle l
Eenhet
Atel:
1 ſhon
I

lirn
lenim
i e

re

“S
14
1,
Ne

Ad B. Virginem clamant ingenio &c. 47

experimento didicerat de myſterijs ehusdem Domini noſtri

IESU Chriſti. ita ikke. Unde cùm in controverſia de lega-
libus obſervandis non ſat inter eos conveniret, ut habetur

Actor. 1 6. Conſultam privatim à Perro vel Jacobo Virginem

autumat Ruperius in Cant. I. ut dubium omne per ſententi-

am in Concilio ferendam tolleretur ab Apoſtolis. Unde
Rupertus explanans illud Cant. 1. introdaxit me Rex in cella-
ria ſaa, in perſona Virginis ſic fatur: Et quæ ſunt illa cella-
ria Regis DEI? nimirum Sacra myſteria, quæcunque con-
tinentur in ſcripturis ſanctis: nihil enim à me abſcondit,
ſed omni dulcedine me inebriavit;, qui enim verbum fſuum,
quod erat, & eſt in corde ſuo, mihi totum infudit; quomo-
do non etiam cum illo mihi omnia donavit. hæc ibi. Quod
amplius confirmat mellifluus Bernardus ſerm. ſgnum mag-
num profundiſſimam divinæ ſapientiæ, ultrà quàm credi

poteſt, penetravit abyſſum, ut quantum ſine perſonali unio-
ne, creaturæ conditio patitur, luci illi inacceſſibili videatur

immerſa. ità ille. Nimirum quemadmodum luna totam
ſuam lucem parrticipat à ſole, ità Virgo Mater 4 Chriſto di-
vinæ ſapientiæ ſole: ſed cum hoc diſcrimine, quod hæc

Luna Mariana nullam patiatur eclypſim, nullum defectum:

ſemper lumine plena, quippe ſemper mulier amiécta ſole.

Apoc. I2. Quaſi Isna pglena in diebus ſuis lucet. Eccli 5o. v.

6 thronus ejus ſicut ſol in conſpeltu meo, & ſicut Euna perfela
pfſ. &5. v. 37. Hebrzi legunt: quaſi luna in plenilunio.
Chaldæus textus habet: Iuna in plenilunio in ſede Regiæz

dignitatis, nempe Chriſto Regi in ſapientiæ gloria affimilata.
Etenim ut docet doctiſſimus Suarez tom. 2. in 3. part. diſput.
2. ſect. 4. Virgo res omnes, & fingulas intuetur in verbo,
quas reliqui Beati ſimul ſumpti in illo contemplantur. Ad-

dit præterea: pie & probabiliter colligo Beatam Virginem
videre in verbo, quid quid DEUS videt ſcientia viſionis,
Mm m 2z ijs ſo-⸗

458 Cursus Annui Diſcurſus XVI.

ijs ſolùm exceptis, quæ ſingulariter ad Chriſtum, & ad in-

teriores animi cjus cogitationes pertinent. Et hoc quidem
3

jam in cælo glorioſa; in terra verò mortalis adhuc exiſtens,

quàm primùm anima ejus creata eſt, altiſſimam rerum hu-
manarum divinaruùmgqne ſcientiam infuſam habuit teſte eo-
dem Suarez diſpai. 19 ſect. 3. ut etiam res ſpirituales & à ſen:
ſibus remotas, per ſpecies proprias independenter à phantas-

matibus agnoſceret. Cognoſcebat, inquit Alberius M. in

Mariali. perfectè & intuitivè animam ſuam, & animæ ſuæ

motus, & actiones: cognoſcebat item per proprias ſpecies

Angelos, dæmones, corporum ſubſtantias, & eſſentias, ac
demum omnia naturalia, omnia etiam bona & mala., ſec ille.

Idem docet §. Bernardinus ſenens. tom, 2. ſer. 5 1. art. 1. c. 2.

quem longum foret verbotenus in medium afferre. Quod ſi

verò hæc ità ſe habent. Quis nisi imprudens, Prophetia-
rum & Sacrarum literarum intelligentiam eidem denega-

bit? Conſentaneum eſt, inquit Andreas Cretenſ. orat. de

Annunti: eam utpote nobilem, & Davidis filiam divina-
rum ſcripturarum non fuiſſe ignaram. Amplius ei tribuit

Epiphanius: erat, inquit in ſapientia, & intelligentia ſuper

omnes illius ſæcali adoleſcentulas cunctis admirationi.
Quid mirum, inquit Ambroſius de Inſtit. Virg. c. 7. præ Cæ-
teris Joannem locutum fuiſſe myſteria divina, cui præſto

erat aula cæleſtium Sacramentorum. Et quidem quæ Apo-

ſtoli docuerunt, aut Evangeliſtæ deſcripferunt de Chriſti

Incarnatione, nati vitate, prælſentatione in templo, de fuga

in 5Ægyptum, & alijs infantiæ, atque adoleſcentiæ myſte-

rijs, unde illa meliùs ediſcere potuiſſent quàm, ab ea, quz—

his omnibus interfuit ipſa? Ideo, inquit Bernardus hom. 4.
ſupermiſſis. Ideò potiùs conceptus Eliſabeth, Mariæ nun-

tiatus eſt, ut daum nunc Salvatoris, nunc Præcurſoris edoce-
. . 7 . .
tur adventus, rerum tempus & ordinem tenens, ipſa melius

poſt-

An
e:
fi
,,
ert
liſ⸗
fenti
i
Enem
. E,&n

laren
Ez,
bde
ilan
leſer

Uum

im.
. e
tll
iler
illir
ihnore
(
cki
Alred
ble

An

8

—

Ad B. Virginem clamant ingenio &sc. 45⁵9
poſtmodum ſcriptoribus ac prædicatoribus Evangeli] reſe-
raret veritatem, quæ & plene de omnibus à principio cæli-
rus fuit inſtructa myſterijs. Hæc ille. Hinc de illa & Lacas c.
2, V. 19. ſoribit: Maria autem conſervabat omnia verba hac

conferens in corde ſuv. Quem locum expendens FEaſebius
Emiſſenus ſer. 2. de Nativit. Domin. exclamat. 6 Mater ſa.

pientiſlima! ſola talis fili) digniſſima, quæ omnia verba

hæc in corde ſuo ideo conferebat, nobisque conſervabat,

& memoriæ mandabat, ut poſtea ipſa docente ipſa narran-
te, & nuntiante ſcriberentur, & in univerſo mundo præ-

dicarentur, cunctisque nationibus nuntiarentur. Ab ipſa

hæc Apoſtoli audierunt, & ipſa dictante ſcripſerunt, nobis-

que legenda mandaverunt. bæc Euſebius. Hinc Magiſtram

Magiſtrorum eam compellat Rupertus lib. I. in Caut. Pro-

phetiſſam DEl & Evangeliſtam Ildefenſus ſer. 2. de Aſſumpt.
Magiſtram Doctorum Eccleſiæ, Apoſtolorum & Evangeli-
ſtarum S. Antoninus 3. pari. c. 3. § 2. in 8. privileg. & 4 5.

tit. 16. c. 22. G. 9, Magiſtram gentium §. Auguſtinus ſer. 6.
de temp. Magiſtram noſtræ Keligionis S. Ignat ius M. epiſt. ad

Joan. Eleganter D. Bernardaus ſuper ſalve KAegina. Virtutum

auctrix, & ſcientiarum ſcientia Sanctarum MARIA: quia
ſicut ſol univerſa cæli luminaria præcellit prærogativâ cla-
ritatis eximiæ, ſic totam rationalem oreaturam poſt filium

excellit ſplendore virtutis, ac ſcientiæ. ità ille. Ecce Cli-
entes Mariani, quomodo MARIA, Luna plena præeſt nocti,

ut ignorantiæ tenebras diſpellar etiam in Apoſtolis, & Evan-

geliſtis. MARIA, inquit Seraphicus Loctor in ſpeculo Virg.

c. 3. eſt illuminatrix (ſecundùm nomen ſuum) per benefi-

cia lucidiſſimæ miſericordiæ ſuæ, per quam multi in nocte

hujus ſæculi illuminati ſunt ſpiritualiter, ſicut quandoque
filij Iſraêl per columnam ignis illuminati fuerunt corpora-

liter, & paulò poſt: quid nos miſeri nos obtenebrati, quid

7

460 Cursus Annui Diſeurſus XII.
in nocte hujus ſæculi faciemus, ſi tam lucidam lucernam,
6tam luminoſam columnam non haberemus, ſic ille. 6
quot viri in Eccleſia præcellentes nominis ſui claritatem con-
ſecuti non fuiſſent, ſi à Maria cæ litus illuminati non fuiſſent;
quot enim tam in ſacris, quàm profanis literis ab ea non ſunt
eruditi? quot, qui alioqui ad ediſcendas artes liberales lentuli,
perſpicax ingenij acumen, judicij maturitatem, memoriæ fa-
cilitatem, linguarum peritiam per MARIAM ſunt adepti, ut
jure merito lumen ſtudioſorum appelletur abiphrem orat. de
Laudib. &S. Matris DEI. Tenebroſæ animæ meæ ſplendidiſſima
lampas fatetur, de ſe Cermanus Patriarcha Corſtantin. in
Encomio DEIp. Rupertus Abbas Tuiticenſis, cùm ingenio
tardior eſſet, inſtaretque precibus apud Virginem DEl Ma-

trem, ut ſibi à filio ſcripturarum intelligentiam impetraret,

apparuit illi Patrona, ſupplicantium, denuntians ejus pre-
ces abs ſe auditas tantumque ei lumen impertitum iri: ut
nullus ejus ætatis, doctrinâ ei ſit æquandus: tantùm vide-
ret, nèe ingenij talentum in terram defoderet, ſed ſtrenue
exerceret. Quod quidem ab illo præſtitum conſtat abun-

de; nunquam enim deinceps à legendo, vel ſcribendo ceſ-

ſavit, & ſcriptionem orationi actionem contemplationi
conſocians non pauca librorum volumina poſt ſe reliquit.
Admirabilius eſt, quod refertur de Hermanno Contracto,
ſic dicto, quòd ab ineunte ætate omnibus membris Captus
fuerit. Hic cùm Ordinem S. Benedicti profeſſus eſſet,
mukis precibus B. Virginem rogare inſtitit, ut ipſum hac

in valetudine liberaret. Tum verè Virgo clara luce ſe vi-

fendam illi præbens, optionem dedit, utrum duobus mal-

let? ſanusne fieri, ſed ut erat, rudis, indoctúſque perma-

neret: an perſe verare in morbo, & omnibus ſcientijs inſig-

nis evadere. Quod poſtremum cùm Hermannus præele-

giflet, mirabiles poſtmodum in omni literarum genere
pro-

1
gi,
gn
nni⸗
lirc
Ulg
i
tted
Nt
n,6
ue,
dv
ſeiter
Uemte
Clmnn
Uleit

let,

llie
Ses

⸗ Ulere
Ulde

Aune
lti

In,
Uer eye

tllus

tcil
ueni

nd

Ulum

1.

4

1,1

9 M

Ad B. ircinom clamant ingenio &e. 45 1

Pprogreſſus fecit, adeo, ut neminem in his ſuperiorem, vix
etiam æ qualem habere crederetur: ac nominatim tres lin-

guas ità calleret, Latinam, Græcam, Hebraicam, ac ſi
in ijs natus eſſet. Floruit circa annum Domini 1060. ln eco-

