potentiſſimè tecum eſt, ideo & tu es potentiſſima ſecum,
potentiſſima per ipſum, potentiſſima apud ipſum, ità ut
vere dicere poſſis illud Eccleſ. 24. in Jeruſalem poteſtas mea,
id eſt in Eccleſia triumphante & militante poteſtatem ha-

bet Mater potentiſſima Creatoris. ità idle. Jam ſi quis ſcep-

trum in Regina noſtra deſideret, hæc ipſa poteſtas illi pro

fſceptro eſt; eſt enim Virga directionis, Virga regni, qua-

lem exhibuit Aſsverus Reginæ Eſther, dum extendit ad

eam Virgam auream. Eſther. 15, qualem moriens Jacob in

Joſeph adoravit Hebr. 11. V. 21. De hac vaticinatus Mai. c.
1 1. egredietur Virga de radice Jéſſe. Hebræi legunt: egre-
dietur sceptrum. Quemadmodum & illud Iſai. 10. Ahargit
Virga furoris Domini & Jobi 9. auferet à me VLirgam, id eſt
ſceptrum. Non eſt ergo MARIA Regina ſolius nominis ac
tituli privilegio, quemadmodum Reginæ mundi eſſe ſo-
lent; ſed ipſius poteſtatis „ac bominij communione. Ele-

ganter Guerricus Abbas in rem noſtram itſi accommedat illud

Eccl. 24. in omnibus requiem quæſivi, & in hæreditate Domi-
ni morabor. dum eam ſic affatur; Perge MARIA ſecura in
bonis filij tui, fiducialiter age tanquam Regina, Mater Re-
gis, & ſponſa. Requicm quærebas, ſed amplioris gloriæ

tibi debetur regnum, & poteſtas. Indiviſum tecum cupit
habere imperium, cui tecum in carne una, & uno ſpiritu
indiviſum fuit pietatis & unitatis myſterium. ità ille. Simi-

liter feré Arneldus Carnotenſ. de laudt. Virg. Chriſtus Domi-
nus, MARIA Domina: & licèt ipſa ſe Chriſti profiteatur
ancillam, hoc ſervitutis genus omni regno ſublimius eſſe
intelligit. Conſtituta quippe eſt ſuper omnem creatu-
ram, & quicunque curvat genu, Matri quoque pronus
ſupplicat, & accinit: nec à dominatione, vel potentia Filij

Mater poteſt eſſe ſejuncta. Una eſt MARIE & Chrifſti ca-
ro, unus Spiritus, una charitas: ex quo dictum eſt ei,

Domi-

attin
lis poteſtatis, elecorum omnium genitricem inexſiccabi ·
lis pietatis, omnium DEI hoſtium conculcatricem trium-

328 Cursus Annui Diſeurſas 111

Dominus tecum, inſeparabiliter perſeverat promiſſum & do-

num. Et filijgloriam cum Matre, non tam commanem
judico, quàm eandem. bac ile. Ecce Reginæ inveſtitu-

ram! mulier amicta ſote „divino quodam honore & pote
ſtate in veſtita, ut quàm divinorum attributorum commu-
nionem filius habet per naturam, Marer nacta ſit per gra-
tiam, quantum naturæ conditio, & ſexus patitur. Sed ut
tandem aliquando finiam cum &. Bernardino Senenſi tom. 3.
ſer. 1II. a. 4. c. 3. Lota Trinitas uniformi, & concordi vo-

luntate hanc inæſtimabilem Virginem oſtendit eſſe ſaam

ſponſam incommunicabilis charitatis, cæli Reginam in.

gibilis dignitatis, mundi Dominam im partici pabi-

phaliſſimam inſuperabilis ſtrenuitatis, omnium cæ leſtium
theſaurorum diſpenſatricem largifluam pro ſuæ compla-

centia voluntatis. baæt ilte.

De regali Uemadmodum Sol ſiderum Princeps eſt, ità pulcher-
munificen- VFrima divinæ Majeſtatis imago, & ſymbolum. Sol vas
tia B. Virg.

in Sole ex-

6) 6 , s 3 8 GaraeNahisrEesz²
ug
H R ian

eel
lul e
eve⸗

DISCHIRSUS IHI.

Super idem: Jdalve Regina.

dignum magnum apparuit in cælo mulier amiks
Solée Apoc. 12 .

admirabile opus excelſe! ginquit Eccieſiaſtitus c. 42. id eſt, ut

evplicat Cornelius à Lapide, inſtrumentum & organum 4
DEI admirabile, Gius Potentiam, ſapientiam, & bonitatem

oſten-

ſergl
iN!

1
(hl

lit

(forn

nuli

lints,
liehe

nt

Leor

m

nſun

1 cre

60

ſol

lueri

ſec
ſten

De regali munificentia B. Virg. &&. 329

n oſtendens, adeôque dignum ejus Majeſtate & magniſicen-
Wti. Quantus enim ejus fulgor, ut in exortu ſuo omnes
quãquà verſum diſſipet tenebras in momento, & quæ priùs
vigeri non poterant, quaſi non eſſent, ſubito viſibilia di-
n cunt: adſumus. Quanta illius vaſtitas & magnitudo, ut
qui vix rotæ in curriculo truſili habere videtur ambitum,
cCcenties ſexageſies ſit major terrâ, adeéque globos terræ no-
ſtratis centum ſexaginta in ſe reciperet & contineret.
„Qauanta velocitas, ut qui oculis noſtris ſtare videtur, intra
Ahoram unicam con ficiat plus quàm undecies centena millia
m milliarium. O Sol vas admirabile opas excelſi! quidni enar-

m ret glor iam DEl, quidni loquarur ejus Potentiam & ſapien-
tiam? quidni deprædicet ejus maghificentiam? ſed & bo-
nitatis, ac munificentiæ ſuæ illuſtriſſimam DEUSin eo vo-
% luit eſſe imaginem . vivificat omnia vegetat omnia, con-
ſer vat omnia uti enim ſole recedente omnia elanguefſcunt,
ac emoriuntur præſertim hyemis tempore, ità ſi ad modi-
cum ſe ſe ſubtraheret DEUS, conciderent omnia, & in nihi-
lum ſuum reverterentur: Dé nique ſicuti ſol oritur ſuper ju-
ſtos & injuſtos AMatth. j. v. 215. Sic & DEl bonitas, ac mu-
nificentia neceſſarias confert gratias ad ſalutem ſine diſcri-
mine perſonarum. Jam animadvertite Clientes Mariani,
ſi cali enarrani gloriam D al pſal 18. Si ſol vas admirabite
opus excelſi, quis ambigat non eſſe Mariam DEI Matrem?
I ſoli creaturæ irrationali, & inſenſibili, tanta virtus & glo-
Nℳ ria à DEoO data eſt „quis inficia ri poteſt non eſſe communi-
catam Genitrici illius, qui ſolis conditor, & Dominus eſt?
„ff in ſole viſibili poſuit tabernaculum ſuæ gloriæ, id multò
magis poſuit in MARIA, in qua non ſolùm habitavit, ſed
de qua etiam carnem & ſanguinem aſſumpſit. Sane, quòd

ſol aſpectabilis in cælo naturali ; hoc & amplius in cælo
AE mhyſtico eſt ſol juſtitiæ Chriſtus DEus noſter: candor eſt
bonH w T1 enim

330 (urzui Aenu, Diſkera Il.

enim lucis æaternæ, & ſpeculum ſinè macula PE! Majeſtatis,
& imago bonitatis illius. Sapient. 7. v. z26. Quid verò Ma- e
ter ejus? in nativitate, velut aurora conſurgens, in filij DEt net
conceptu pulchra ut luna plena; at in aſſumptione electa as
ſol. Cant. 6. nam quemadmodum Jonathas 1. Reg. c. 17.
v. 4, veſtimenta ſua regia con jecit in David, quòd amaret I
eum unice: ità Filius DEl veſtimenta gloriæ ſuæx contulit
in Matrem ſuam, utijs quidem ſe non expoliaret, ſed ha Mh
beret ſibi communia, quantum fas erat, ut ità eſſet elela ii
ut ſol: etenim, uti ipſe loquitur apud Guarricum Abbatem
ſerm. 2. de aſſumpt. nullus mihi plus miniſtravit in humili. lrinc
tate mea, nulli abundantiùs miniſtrare volo in gloria mea: lehe
communicaâſti mihi, quòd homo ſum, communicabo tibi nihun

quod DEus ſum. Sic nimirum adimplendum erat, qued luct

regius vates cecinit: in ſole poſuit tabernaculum ſaunm pſ. i
18. v. 6, tabernaculum enim DEl in quo habitavit, & car-

—

brepi

lidle

nem aflumpſit, erat MARIA, & hanc poſuit in ſole ſux nl

divinitatis, dum ei gloriam ſuæ divinitatis communicavit. Almn
Sic adimplendum erat, quod Iaias vaticinatus eſt c. 32 vů. ACnt
26. & erit lux lunæ ſicut lux ſolis: nimirum in gloriæ ful- unmn
goribus, ut quod DEI filius jure naturæ poſſidet, veluti ſol uimmb⸗
lucem, luna MARIA habeat ecandem, ſed ex gratia & 1,,6
amore filij communicatam. Et hoc eſt quod Apoc. 127. *
perſpicax vidit ocellus Domini Joannes, ſgnum magnum ap- 4 ihtnn
aruit in cælo mulier amitcta ſole. Quæ illa mulier? non Ec- inmen
cleſia ſolùm ſed etiam intelligenda venit Mater DEI, quzx nrtc
principale membrum Eccleſiæ eſt. Et quidem de MARIAA iI,

lIocum hunc exponunt. D. Auguſt, tom. 9. de ſymb. 44 ca- olie
zech. lib. 4, c. 4. Bernardus ſerm. ſignum magnum Ambroſins iibe,
Haymo & c. Mihi ſatis ſit D. Themas in Apor. 12. ubi ait: egig

ideo dicitur mulier amicta ſole, quia tota repleta divinitate

glo⸗

Rerre
ſic ille. in illa enim cui ſe totum filius DEl communicavit in (uin

Deregali munifßcentiæ B. Vire. &c. 331
4 gloria, inhabitat, in illa, ſicuti eſt per amorem „ſis operatur
per ſuam potentiam, ſapientiam, & bonitatem. In te ma-
3 net, ſic eam affatur Bernardus diſcurſu Proximo relatus, Et
tuin eo; & veſtis eum, & veſtiris ab eo, veſtis eum ſubſtan-
tià carnis, & veſtit ille te glori4 ſuæ Majeſtatis; veſtis ſolem
nube, & ſole ipſa veſtiris; isd ille. Quapropter Clientes Ma-
riani, non eſt mirandum, ſi ſolis æmula ſit MARIA, ſi vas
ʒSasdmirabile opus excelß, ſi Regina dignitate, poteſtate, mag-
nificentiâ, & munificentiâ, ſicut ipſe ſol juſtitiæ Chriſtus
DEUS noſter: eſt mulier amicta ſole divinitatis, à qua ve-
lut indumentum communicatam ſortitur gloriam. Si igi-
ille Rex gloriæx, etiam MARIA Regina; ſi illi data eſt om-
* nis poteſtas in cælo & in terra Matth. ult. etiam MARIA il-
ius eſt particeps, uti diſcurſu proximo jam diximus. Si
ille regiam ſuam muniſicentiam demonſtrat omnibus, etiam
MARIA, quippe malier amiéta ſole divinitatis. Et luna
ſub pedibus ejus: ſi enim luna Eccleſiam denotat „ut Bern-
arqdus atque alij volunt commendatores, Eceleſia ſane MA-=
RIÆ ſubeſt, non tantùm ſub ejus patrocinio, verba ſunt 5,
Anaonini part. g. tit. 1 5. e, 2 6. G. z. verùm etiam ſub cjus
dominio & poteſtate, ideo jure dieere poteſt illud Eccleſ. 24.
v.. 15. & in Jeruſalem poteſtas mea. Sic ille. Conſonat S§.
Bernardinus Genenſ. tom. 3. ſerm. I1. a. I. e. 2. dum, quod
ge throno Davidis z. Reg. 2. dicitur. Virgini attribuit
t dicens: thronus iſte, in quo ſedit, & quievit David manu
I fortis & vultu deſiderabilisESUS DEl flius, fuit glorioſa
Nls⸗ Virgo MARIA, quæ elevata fuit ad altitudinem regni, ut
Qe eo dici poſſit, quòd non ſolùm dominatur à Dan uſque
Berlſabee, ſed dominatur à mari gratiæ, uſque ad mare glo⸗
M riæ, & à flumine in fluxuum divinorum, uſque ad terminos
E eorbis terrarum ſuper omnem creaturam regnans. itd ile.
6 Niimirum amicta ſole eſt MARIA: nam ſol Aaminans per
ßM MW om..

332 Cursus Annui Diſcursus VII.

omnia reſpexit ,& gloriä Domini plenam eſt opus ejus Eeccleſ-

42. V. 16. Virgo ait O. Bernardus loc. cit. veluti alterum ſo-
lem induit ſibi: quemadmodum enim ille ſuper bonos &
malos indifferenter oritur; ſic ipſa quoque præterita non
diſcutit merita; ſed omnibus ſe cxorabilem, omnibus cle-
mentiſſimam præbet, omnium denique neceſſitates ampliſ-
ſimo quodam miſeratur affectu: 11à lle. Quis eſt inquit Se-

raphicus Doctor in Spec. Virg c. 8 ſuper quem ſol non luceat? “

quis eſt: (ſuper quem miſericordia M ARI. non replen-
deat? ztàâ le. Longè poſitos, verba ſunt Doct ſſimi Idiotæ de
contemplat. B. Virg in prologe, illuminat radijs miſericor-
diæ ſauæ, ſibi propinquos per ſpecialem devotionem, con-

ſolationis ſua vitate; præſentes ſibi in patria excellentiã glo-

riæ, & ſic non eſt, qui ſe abſcondat à calore ejus. ztd ale.
Hoc teſtantur ſcriprorum monumenta, in quibus reperire
eſt non tantùm impios fideles, ſed etiam infideles, hæreti-
cos, Turcas, Judæos munificentiam Virginis expertos eſſec.
Hoc per exempla ſigillatim comprobat AMatihias Faber in

opere Tripariuio feſto Aſſump. B. Virg. Conc. 7. Peirus Spinel-
Ius in tibrono OEI tractatu de exemplisn. 2. n. 6. u. 17. u. 15.
„. 25. & c. ut vel exinde pateat, qui longè poſitos in fide
& gratia, radijs ſuæ munificentiæ colluſtret. Quodſi verò
miramur ſolem puriſſimos lucis ſuæ radios diffundere quo-
que in lacunas, ſentinas & mephitim, non minùs miran-
dum nobis erit, Mariam beneficia ſua etiam fætidis, ac hor-
ridis conferre peccatoribus. Ita tamen rem ſe habere com-
plura fidem faciunt exempla, & ipſa melliffua Suada apud
S. Bonaventuram in Spec. Virg c. 10. ubi ait: peccatorem,

quantumcúnque fætidum, non horres, non deſpicis, ſi

ad te ſuſpiraverit. Tu illum de deſperationis barathro

a manu retrahis, ſpei mediamen aſpiras, ac toti mundo
2

deſpectum, materno affectu complecteris, foves, nec de-
ſeris⸗

klenmn

=
—

.
e
uan
iſe
rreir
(e
uuh
o⸗
i

enti

lr
Ar dor
Mbe⸗
ELhedo⸗

uiner
oten

4 ſr h
ulhi
ule

faneg

Mir
unde⸗
3 Drece e

re

De regali munifcentia B. Virg. & . 333

feris, quouſque tremendo Judici miſerum reconcilies. ità
tbi. Annéôn hirci male olentes hujuſmodi peccatores ſunt,
1 & tamen puriſſima Virgo eos non averſatur: quod quidem
u Angeli quaſi ægre ferentes tantam animi demiſſionem, ei-
Qdenm ut probrum objiciunt, dum ſub nomine filiarum Jeru-
ſalem loquuntur Cant. 1. v. 7. Si ignoras te 6 pulcherrima
inter mulieres, egredere, & abi poſt veſtigia gregum, &
I paſce hædostuos, juxta tabernacula paſtorum, id eſt una
Ccum præſidibus Eccleſiarum diverſarum. Et quidem quòd
ℳ. illi ſe occupent cum grege fidelium, cum hædis & fædis
peccatoribus, mirum non eſt, paſtores enim animarum

ſunt ex officio. Aſt quid ad te pulcherrima mulierum,
d pulchra, ut luna, electa ut ſol, quid ad te hædi, qui forſan
44 à filio tuo ſtatuentur à ſiniſtris Maith. 25. v. 32. Verùm
R quod illi tenentur ex juſtitia, hoc Deipara facit ex muni-

„ fcentia & liberalitate regia: nec enim Reginæ dignitati
nd obfuit unquam ad pauperam & abjectorum pedes ſe abjice-
d⸗ 11 . 2 —
o re , illos lavare, tergere, oſculari, vulnera cum ſanie eluere,

* obligare & curare, Et ſi hæc opera corporibus impenditur,
cur non animarum ſanitati & ſaluti. Unde Gailielmus
apud Delrium in Cant. c. 1. Sic Virginem alloquitur: paſ-
uiin ce hædos tuos: qui à ſiniſtris in judicio erant collocandi,
tua interceſſione efficies, ut collocentur à dextris.ità ille. Et
r hoc demonſtravit reipſa in Maria Ægyptiaca, uti ex Sophronio
.* refert Spinellas in throne D,l. c. 2 0. n. 49. hæc enim, ubi ſep-

temdecim annis in grandibus, fædiſſimiſque libidinis flagitijs
ele vitam egiſſet, ac compluribus occaſio peccandi fuiſſet, alijs
n concivibus Jeroſolymam ad venerandam crucem Chriſti pe-
⸗R— tentibus, & ipſa curioſitate ducta, eò ſe contulit; ſed in-
leſin greſſu templi vi forti, eaque inviſibili prohibita eſt. Hicre-
6 . morxæ cauſam indagans, mox occurrit indignitas, quèd tot
oi

ſcellerum enormium rea ſit: interim conſpicata in atrio tem-
V Tt 3 pli-

334 Cursus Annui Diſeurſaus MIl.
pli imaginem Deiparæ, quâ vis4 animum erexit, ejus opem
imploravit, præteritorum peccatorum pænitens, ac vitæ
emendationem promittens. Quo facto, rurſum tentavit
aditum, & facilè templum ingreſſa S. Crucem adoravit,

delicta deploravit, ac cum novæ vitæ propoſito , invocata

quoque Deiparæ ope in ſolitudinem ſeceſſit, in qua quadra-
ginta annis pænitentiam agens, talem vitam egit, ut inter
Sanctas nomen illius legatur. Hoc ex clementia D. Ma-
tris aſſecuta eſt, quæ non aſpernata fæminam peccatricem,
gratiam eidem impetravit, quâ ad filij ſui favorem recipe-
retur. Ità nimirum Virgo Regina ſolem ſe demonſtravit,
qui ſuper bonos, & malos indiffenter oritur. Solis muni=
ſicentiam Chriſtus ad tempus in ſe abſcondit, ut Matrem

ſuam amictam ſole nobis indiearet. Quemadmodum Vverᷣ?

ſol tantæ virtutis eſt, ut non tantùm ſuperna, ac inferna

illuminet, ac calefaciat , ſed etiam abditos terræ receſlus

penetret, dum in abyſſo maris uniones, ac ſuccinum, in
viſceribus montium lapides pretioſos, aurum, argentum,
aliaque metalla ſuo calore progenerat; ſic regalis munitfi⸗

centia Virginis ad omnia ſe extendit, ut de ea verum ſit il-

lud Eccleſ 212. v. 16. Sol illuminans per omnia reßexit, &
tlorid Domini plenum eſt S, cjus. Hoc rurſum atteſtatur

mellifluus Bernardus ſerm. ſignum magnam. Quando ait:

quis miſericordiæ tux, O Virgo benedicta, longitudi-

nem, latitudinem, ſublimitatem, & profundum queat in-

veſtigare? nam longitudo ejus uſque ad diem noviſſimum

invocantibus eam ſubvenit univerſis: latitudo ejus replet
orbem terrarum, ut tua miſericordia plena ſit terra: ſic &ι

ſublimitas ejus Civitatis ſupernæ in venit reſtaurationem,
& profundum ejus, ſedentibus in tenebris & in umbra mor=

tis obtinuit redemptionem ità ille. Quod poſtremum ſic

accipiendum eſt, ut non tantùm Patres veteris teſtamenti

in
Per
o.
d
d.
lt⸗
Mn
,

ien

u
unnie

Eone
rilen

ie

, E
Me;

unth

De regali munificentia B. Virg. E&ρ. 3 3 5

in limbo detentos, ejus beneficio putemus per filium eli-

beratos ſed & animas purgatorij flammis addictas, quemad-

modum pluribus infrà dicetur, ut & hoc de illa verum ſit,
quod Eccteſ. 24. v. 4 5. dicitur: penetrabo omnes inferiores
pariesterrz. Denique ſicut ſol etiam non rogatus exoritur,
& ſua beneſicia impertitur; ſic Regina noſtra gratias & fa-
vores cæleſtes diffundit, etiam non rogata; ubi enim videt
amantium ſe miſerias, mox currit & ſuecurrit ejus miſeri-

cordia. Hoc manifeſtum fecit in nuptijs Canæ Galilex;

ubi enim defectum vini animadvertit, mox novorum con-
jugum miſerta eſt, & audet petere miraçculum, cùm ad
eum diem Chriſtus nullum adhuc feciſſet. Et licèt audi-
ret nondum eſſe tempus miracula faciendi, nec veniſſe ad-
huc illam horam, tamen mentis affectibus orat tacitè apud

filium, ut tempus præveniat. Eleganter Richardusd S. Lau-

rensio de laud. Virg. ait Chriſtus judex & redemptor eſt ju-

ſtus, & miſericors, ideò aliquando dicit: nondum venit

hora mea: nam propter peccata veſtra, & juſtitiam meam

non eſt hora miſerendi. At B. Virgo tota clemens, tota
milericors, ait ſemper eſt hora mea, ſic ille. Nec præte-

reundum hic, quòôd obſervavit Doctiſſimus Novarinas in
umbra Virginea lib. 4. in convivio nuptiali, dum alij ede-
rent, & biberent, nihil ſoliciti, unde proveniret, primam
notâſſe vini defedum, & opem ferre ſategiſſe, ut ſcilicet
colligeremus, inquit ille, cibum ejus eſſe, & delitias inopiæ
noſtræ ſuccurrere. Unde Simon de Caſſia lib. 2. de geſtis

Dominic. 2 5. ſic arguit: ſi hoc non rogata perfecit, quid

rogata non perficiet? ſi hoc viatrix exiſtens, quid cùm

regnat in patria? ſi hoc apud filium morti temporali ſubje-
dum, quid cùm mortem ſuperavit ? prærogat in terris, quid

ſit in cæ lo pro nobis factura. iid ile. quibus ſimilia habet 5.

Sernardinus Senenſ. tom. 3. ſerm. 9. a. 3. c, 2, & verò Regi-

nam

336 Cursus Annui Diſcurſas II

nam noſtram majorem nunc in cælo habere, tum miſeri-
cordiam, tum munificentiam, quam olim in terris habue-
rit, docet S. Bonaventura in Spec. Virg. c. ⁵. dum eidem ac-
comodat, quod ad Ruth dixerat Booz: benedicia es à De-
mina ſilia, & priorem miſericordiam, poſteriore ſuperaäfti. Ruth.
2. V. 10. Sic enim fatur Seraphicus Doctor. Magna erga

miſeros fuit miſericordia MARIE, adhuc cxultantis in
mundo; ſed multò major erga miſeros eſt miſericordia

ejus jam regnantis in cæxlo. Majorem per beneficia innu-
merabilia nunc oſtendit hominibus miſericordiam, quia

magis nunc videt innumerabilium hominum miteriam.
Unde pro ſplendore prioris miſericordiæ fuit pulchra;, ut

luna; pro ſplendore verò poſterioris miſericordiæ eſt ele.

cta ut ſol. Ecce mulier amicta ſole! ſed pergamus cum §.
Doctore: nam quemadmodum ſol ſuperat lunam magni-
tudine ſplendoris, ſic priorem MARIÆ miſericordiam ſu-
perat magnitudo poſterioris. hæc ille. Confirmatur hoc ip-
ſum ex revelationibus à& Brigitiæ lib. 3. c. 3 0. ubi S. Agnes
ad Brigittam loquitur. Sic pia & miſericors fuit, & eſt,
quèòd maluit omnes tribulationes ſufferre, quàm quod

animæ non redimerentur. Nunc autem conjuncta filio

non obliviſcitur innatæ bonitatis ſux, ſed ad omnes exten-

dit miſericordiam ſuam, ctiam ad peſſimos; ut ſicut ſole

illuminantur & inflammantur cæleſtia & terreſtria; ſic
ex dulcedine MARIAX nullus eſt, qui non per eam, ſi peti-
tur, ſentiat pietatem. Iia ibi Jure igitur merito Regina
noſtra ſole perhibetur amicta, qua ſolis æmula eſt. Quidũ
verò & ſuperet? fie enim exiſtimat doctiſſimus Idiota de
contempl. Eirg. c. 8. ubi ait: Virgo ſolem lunam & ſtellas
Hore lucis excedit: neque enim ſol perpetuòô nobis ſplen-

der, cùm contraria viciſſitudine nox diei ſuccedat. Nee

ſemper luna orbem illuſtrat, cùm cælorum converfione
noſter

B. Virgo eſt miſericordiæ Regina ésc. 337
m noſter hie mundus certéô temporis ſpatiò tenebris obvolva-
HEKtur. MARIA werò & Sole, & Luna, & ſtellis illuſtrior, ſuo
lu lumine, nulla ſui commutatione, aut viciſſitudine compler
1: . . . 5
eu ac ambit omnia, flammis luſt rat, ac luce veſtit; non enim
. illi ſuccedit nox. ità ile. Ah utinam nobis quoque ſemper
e muniſicentiâ ſuâ affe iſte Virgi ir
nun⸗ 4 affulgeat ſol iſte Virgineus! utinam quan-
lnnd que non opponeremus obicem, non clauderemus valvas
o cordis noſtri, quo minus illuſtrare nos valeat, eſto velit.
cm Sc.

)iie i, S s ie S sit S A5t , esr Ar , d die , ie(90.

In

4 LDISCIIRSIIS IV.
2 Super illa verba: Regina Mater miſericordiæ.
Praparabitur in miſericordia ſoliusm ejus. Iſaiæ.

Oſtquam potentiſſimus Perſarum Rex Aſſuerus, ex in- B. Virgo
eH tenclegiſlen pulcherrimarum Virginum grege unam Eſthe- eſt mileri-
ce remelegi et ſibi in uxorem, non tantùm adamavit eam ſu- cordiæke-
per omnes muli . Iu⸗ gina ſi
“ ber omnes mulieres, ſed & Reginam ereavit, & poſuit dia- Saaen

“ dema regni in capite cjus. Efther z. v. 17. ſed & cùm ali-
nin dunnde ad kegenn in throno conſidentem ingreſſa fuiſſet
NH n acann lri. bi in ea complacuit, ut omnem ei gratiam
. C gam „ tulerit: quid vis Eſther Regina, ajcbat ille, quæ eſt
e nz sa, etiamſi dimidiam partem Regni petieris, dabitur
nut an e. v. . Hæc in figura facta fuiſſe ſentit D. Bonaven-
R Res'n, ee. Ee 6. ubi ait: per Aſſuerum, intelligendum
“ g nem. ſta ſther Regina B. Virgo Maria ducta eſt in ejus
Uu AAAAAuullum-=

*
3 3

8 5

.V „ 1 . g

25

juſtitia & miſeri-
ſicat, i uſtitia & miſeri-
62. g. ſuper Sõs in ulii gain gan⸗
* %. a
tract deNid ⸗2 en Avig,
ia, juxta illu
cordia,

6
P atem ver
icordia, per poteſt 5
an ict e ,e . uitur, quiaturec
i vo ,
is ellig e n ate⸗ ex eo, quòd ſeqꝗ
ibi intelligi ju
ibi inte

judi-
poteſtatem]
ne ergo po iadi
dian übi Cne iſtas eſervavit: quoniam
des uanicdueſud ber e Iler
juſtitia .
i, ſive ju
candi,

i 0Ver. . * *

In
.
U

i em:, a

4

i TI
Jju

. it Leo
Inquit
4 arcam, ihe.
DSCs Sandidimac arin is qui be
Plazas. ltas ganr⸗ õä & juſtitiæ lan
6 7 aſſuunebt. . 17 e ſo .
ger. er n. 1 indigni, pænaque
. itate fſuaâ
nighita

. 2

tua-
ſionem in unt.
eptator SS guhrin DEUM ge ſa er ut.
a0C ⸗ 7 icu Vis
ſonarum anquam ve rarogali m
Perionar uæ tanq omus dep Srno, ut quem
ritus, quæ Chryſoſt terno, ut quet
rum ve . 1 D. ab X* am
itid Ae. Hinc 5El ræordinata fueras ſtitiam, tu per zuen
ideo tu Mater DE ſalvaret meram ille. Nam ut eti
1 . 0 . . ,4 .
DEUS per ſuam 1 & miſericordiam
. §S pietatem:
ſalvares p

uos juſtitia ſi-
irg. ſæ e quos ju leſau-
1 in prologo de reeen ler: ie⸗ lberat, quia thel.
aiota zit is ec, Matris miſeric .
. damnare,

7

rus

1
D
U
c
1,
U
M
,
Uind
nio
ente
Imndhe
ierice

nino

uncel
fle
elitu
Ui
len,e
(harle
nehe
langen

M,,
P.

rihit

1 ont
ſinic

4 Monhe

noſtt⸗
ſen

QCata eſt Maria per virgam Aſſueri, de qua Eſther. 5. v. g. di-
citur, quoôd extendit contra cam virga m auream; & hoc fuit
in ſignum clementiæ. Sic DEUS B. Virginem nobis dedit,
Im ut ipſa mediante gratiam ejus inveniremus. isa ille. Qua-
ie propter appoſitè in rem noſtram loquitur S§. Thomas de Aqui-
in no in epiſt. Canon. lib. Eſther c. 5. dum expendit Aſſuerum
IuI primò virgam auream porrexiſſe Eſtheri, deinde dimidium
regni obtuliſſe: ait enim: ſummitatem ejus Virgæ Virgo
e beata tetigit, quando filium DEl in utero concepit, & ſic
d dimidiam partem regni DEl impetravit, ut ſit ipſa Regina
U miſericordiæ, cujus filius eſt Rex juſtitiæ. isà ille. Poteſtate
Domino remanente, inquit fuprà citatus Cancellarius Pari-
ed ſzens: Ceſſit quodammodo miſericordiæ pars Chriſti Matri,
W“ ſponſæque regnanti: hinc ab Eccleſia tota Mater miſericor-
diæ ſalutatur. ità ille. Et Dionyſius Carthuſ. in feſto Concept. B.
tel Virg. Virgo, inquit eſt humani generis Advocata, pietatis
III Regina, cui DEUS regnum miſericordiæ dicitur commiſiſ-
u ſe. ſc ilte. Sicut enim inquit Erneſtus Pragenſ. in Mariali c. 6.
abſente Rege terreno, Regina regnum gubernat; ità quando
i? Rex noſter Chriſtus ex aliqua cauſa faciem ſuam abſcondit,
mau tunc Maria maximè miſericordiam ſuam oſtendit. ità ille.
umu Veriſſimè igitur ab Iſaia prædictum eſt de Regina noſtra:
aen præparabitur in miſericordia ſolium ejus. Nam ut D. Bonavent.
in ſpec. Virg. c. 5. ait: ſolium divinæ miſe ricordiæ eſt Maria,
„u? in qua omnes inveniunt ſolatia miſericordiæ: nam ſicut mi-
uſes ſericordiſſmum Dominum habemus pſal. 8 5. V. 5. Vominus
oO noſter mali miſeritordiæ ſt omnibu⸗ inwocantibus ſe. Ità Do-
0⸗ mina noſtra multæ miſericordiæ eſt invocantibus ſe ità ille.
lus Hinc D. Bernardus ſerm, 1. ſuper Salve Regina ait: Regina

B. Virgo eſt miſericordiæ Regina &oc. 339
rus Domini eſt, & theſauraria gratiarum ipſius. æc ile. Sed
ad Eſtherem redeamus. Hugo Cardin. in illud pſal. 106 9. v. 1,
virgam viriutis inæ emiitet Dominus ex Sion. ſic ait: ſignifi-

Cu 2 mi⸗

340 Carsus Annui Diſcurſus I1 V.
milſericordiæ vocatur, quèd divinæ pietatis abyſſum, cui
vule, & quando vult, & quomodo vult, creditur aperire ut
quivis enormis peccator non pereat, cui Sancka Sanctorum
patrocinij ſui ſuſtragia præſtat. ſc ille. D. Anſelmus in Luc.
Regina miſericordiæ eſt, quia non eſt in hac vita lie deſpe-
ratus, ſic miſer, cui non impetret ſalutarem miſericordiam,
ſi quis ad ejus declinaverit regionem (regnum) ztd ile. Si⸗
militer Albertus M. in poſtilla ſuper c. 10. Lucæ. Regina mi-
ſericordiæ, quæ inſtar Ruth animarum ſpicas, fallente dia-
bolo, manibus meſſorum Apoſtolorum ſubductas, ſtans in

agro actionis, & miſerationis colligit, & in horreum Do-

mini, hoc eſt Eccleſiam, humeris ſui adjutori) reportans re-
ducit. ità ille. Quemadmodum ergo Rex Salomon non ſo-
lùm aſſurrexit in occurſum Matris ſuæ, ſed & thronumpe-

nes ſuum locari eidem præcepit. Sic DEl filius Matri ſuiuæ

lorioſæ, fecit; non ſolùm enim adſtare à dextris ſuis vo-

luit, ſed & thronum habere in ſignum regiæ miſericordiz

adminiſtrandæ: & præparatum eſt in miſericordia ſo lium
ejus. I hronus gratiæ eſt B. Virgo Maria (verba ſunt Alber-

ii M. ſerm. in dedicat. Luc. 1: AVt gratiâ plena: unde Apo-

ſtolus Hebr. 4. adeamus cum fiducia ad thronum ejus gratiæ,
Icilicet Mariæ, qui eſt thronus Salomonis eburneus. itd ille.
Hoc ipſum monet &§. Antonius part. z. tit. 15. C. 14. J. 7. Ad
thronum igitur ejus ſcilicet Virginem Mariam, in qua quie-
vit, accedamus cum ſiducia, ut miſericordiam:, & gratiam
conſequamaur in tempore opportuno. ied ille, Ad hunc thro-

num miſericordiæ cum fiducia recurrerunt non pauci, &

votis ſuis potiti ſunt, ſed enumerare non vacat. Auget au-
tem ſupra modum hanc fiduciam, & ſilialem affectum ex-
citat, quod quam vis perhonorificus illi ſt hic titulus Regi-
na miſericordiæ, cùm regiam majeſtatem ſimul importet,

malit tamen nuncupari potiùs Mater miſericordiæ, quâm

j.
ln
Axe
n
u
Inv
Miinn
ecie
iice
Edlct
ta
in
Aa,e

Mnit.

i hor
(orn

nne
erieo
C
tfenn
Ptken

ed

R
e
dot

DH

gen
ene
,

un

NNm

nbo
ooi⸗
M

Gut .

ſt 3

e

i⸗

4 6 165 6

uß⸗
8 n

vel D

uc⸗

ſns
6

B. Virgo eſt miſericordiæ Regina é'c. 341
Regina miſericordiæ. Hoc teſtatum facit illud, quod narrat
Barry Metamorphos. c. 1 5. a. 1. EX vVita S. Odonis lib. 3. c. 9.
apud Surium in Novembri ut ſequitur. Nongenti ,„viceni-
que anni â partu Virginis fluxerant, cùm S. Odo Cluniacen-
ſem vineam excolens, forte per ſi ſilvam latronibus infeſtam
iter haberet : ex eis unus ſimul atque vultum ejus amabi-
lem, & ſerenum intuitus eſt, corde compunctus ad ejus ſe
pedes abjecit, demiflà voce obſecrans, ut ipſius miſereretur.
Cùm autem quæreret vir beatus, quid vellet: in monaſte-
rium ſe recipi flagitavit, addens: ſi me Pater abjicis, rectà

eo ad perditionem : porrô animam DEVS à Te requiret.
Tum verò miſericordiâ motus vir pius Cluniacum præmiſit,

ubi in monachum attonſus, ſingularis converſionis teſtimo-
nia edidit, ut brevi tempore explêrit tempora multa, & de-
lérit delicta maxima. Etenim non multè poſt ad extrema
deductus, S. Odonem ad ſe vocavit, eique dixit: hac nocte
Pater divina mihi viſio objecta eſt, qua ſe ſe mihi ſtitit illu-
ſtriſſima, & ſummæ Authoritatis Domina, quæ Propinquior
facta, cognéſcis me? ait: me id negante: ego ſum inquit

Mater miſericordiæ: cui ſtatim intuli, quid me facere jubes
Dèmina? & illa: poſt triduum venies ad filium meum, cer-

tam horam deſignans. Venit dies, & hora, & p lhacidifſime

obdormivit, ut ex hoc ſatis Conſtaret veram fuiſie viſionem.

Affecit autem res hæc tam gratioſo, validoque ſolatio S.
Odonem, ut deinceps Matrem DEl, non alio, quàm Matris
miſerigorchæ titulo compellaret. Eundern titalum in pri-
mitiva Eccleſia jam fuiſſe Chriſtianis uſitatum teſtantur an-

nales Gallici apud Lyraum Lib. 2. Triſagi Mariani, quando

referunt primum templum à Chriſtianis ibidem, graviſſima
perſecutione tyrannorum afflictis, & ad DElparæ patroci-
nium confugientibus, non procul ah urbe Pariſiorum, quod
modò mons Martyrum dicitur, fuiſſe conſtructum primi-
Uu 3 tus

342 Cursus Annui Diſecurſas Ill

tus ſub titulo B. Virginis à miſericordia. Et verò, quid mi.

ſericordius, ait Hugo Lictorinus inſtitut: Monaſtic. ſerm.6 5.
Beatà Mariâ, quæ à cunctis fidelibus miſericordiæ Mater eſſe
comprobatur. Et quidem ſi juxta Angelicum Doctorem.
2. 2. 4. 2 0. arft. 1. miſericordia eſt alienæ miſeriæ quædam
in corde noſtro compaſſio, quà proximo indigenti, ſi poſ-
ſumus, compellimur ſubvenire, quidni miſericordiæ Ma-
trem dicamus illam, de qua Richardu: à S. Victore capit. 22.
in Cantic., eandem alloquens ſcribit: Miſerorum Mater
fada es, & miſeros alere miſericordiæ lacte cæpiſti: &
cùm miſericordia DEl ſit ab æterno, amplior Cæpit eſſe
in tempore: & cum ex te cæpit exordium, ejus quoque
largitas per te ſumpſfit augmentum. Quantà verò

hæc miſericordia ſit, amplius declarat, dicens: adeo re-

plentur pietate ubera tua, O Virgo, ut factâà alicujus miſe-
riæ notitiâ, lac fundant miſericordiæ, adeò cor tenerum
habes, ut non poſſis micerias ſcire, & non ſubvenire: ubi-
cunque fuerit miſeria, tua ſtatim currit, & ſuccurrit miſeri⸗
cordia: itd ille. Hoc ex ipſo Evangelio fit manifeſtum.

Audiverat Virgo ab Angelo ſe ſalutante etiam Eliſabetham

Rterilem in ſenectute concepiſſe, & eece mox proripuit ſe,

n a17 2
& abijt cum feſtinatione in montana: curproperai? cur feſtinai?

an ut prima, vel ſaltem inter primas Eliſabeihæ cognalæ ſaz

congratuletur? Origenes homil. 7. in Luc. ait: IESUS qui in

utero Virginis eſt, Joannem adhuc in utero Matris poſtum

ſancti ficare feſtinat ſic ile. Ità quidem eſt, feſtinat IEstIIs,
ſed non ſuis, verùm MARIX pedibus. Hæc igitur cùm par-
vulum præcurſorem videret, originali peccato infedtum,
eſſe filium iræ, mancipium diaboli, feſtinavit, ut quanto-

cyus eriperetur ab hoc malo, quia non poteſt miſerias ſcire,
& non ſubvenire, ut Joannem, inquit Cyrillas Alexandrinas
in ventre Matris ſanctificaret, & ſuam ſic pro peccatoribus
3 pate⸗

12)

4
Ec

6o
cene
it
llile

lbraſe
lherat

(N hr
(n n
(urſan

Ulet

4 U 6
Umn hei
uſkn
e,
Ubi
eſr

lbrn

e

B. Virgo eſt miſericordiæ Regina & c. 343
patefaceret curam itd ille. Et quidem, ut facta eſt vox ſa-
lutationis M A RI Æ ad Eliſabetham, exuliavit infans in ute-
ro ejus & repletus eſt guer spiritu Sancto. Vocem priùs Ma-
ter audivit, gratiam prior filius ſenſit, ait Ambroſius in cap.
1. Lsuca. Patet idipſum luculenté im nuptijs Canæ Galilææ,
de quibus hoc loco nil dicam ampliùs, quàm, quod habet
S. Bernardinus Senenſ. tom. 3. ſerm. 9. a. 3. c. 2. Virgo Mater,
ſe cunctorum hominum Matrem pietatis agnoſcens, ſollici-
ta pro filijs, irrequiſita etiam ad DEl filium interceſſit di-
cens: vinum non habent. Si hoc non rogata perficit, quid
rogata perficiet? ſi hoc viatrix, quid cùm regnat in patria ?

itd ille. Annon hic exclamare liceat illud Cant. 1. v. 1, me-

liora ſunt ubera tua vino & Cantic. 4. v. 10. pulchriora ſunt
ubera tua vino. Nam ut hic ait J. Bernardu, uva ſemel
expreſſa, non habet quod denuèò fundat; verùm ubera non

ſic: hæc enim cùm propinant lac ſugentibus, nullo lacten-

tium numero arefiunt, ſed ſuperabundant de viſceribus

charitatis, ut æternum fluant. ſic ille. Bt verò etiamſi nunc

in cæli patria ſit glorioſa Regina, non dedignatur tamen
tanquam Mater noſtris ſuceurrere, imò ſervire milerijs.

Dalce eſt meminiſſe, quod habet Bivarias de S§. Bernardo

lib. I. F. 5. & Menolegium Ciſtercienſe 12. Maij B. Virgi-

nem Bernardo ægrotanti puerum JESUM porrexiſſe, ac

dixiſſe: Bernarde ſuſcipe filium meum totius mundi Re-
demptorem: & datis illi in os tribus Virginei lactis guttis
puriſſimo pectore, dum ille interim Ave maris ſtella canens
diceret, monſtra te eſſe Matrem, ſe verè benignam Matrem
exhibuit, & ægrum perſanavit. Sed illud admirabile mi-
ſericordiæ maternæ opus, quo-; ut famæ, ac ſaluti proſti-
tutæ fæminæ con ſuleret, ipſa interim officium ejus obire

dignata ſit: Rem narrat, Diſcipalus inter miracula de B. V.

n. 25. & Antontus Balinghen in Ephemeridibum Marianis 6.
S Auguſti,

344 Cursus Annui Diſcurſus IW.
Angsſti hisce feré verbis. Quædam Beatrix Monialis
DEI Matri valde erat addicta, cùm cam deperiens Clericus

quidam, verborum lenocinijs induxit, ut monaſterio ſe
ſubduceret ipſa. Priùs tamen quàâm id faceret, adit Alkare

7

B Virginis, & ait: Bomina quantàâ potui devotionc tibi

ſervivi, æſtum tentationis ferre amplids non poſlum, en

claves tuas tibi reſigno, & poſitis ſuper Altarc clavibus,
clàm ſecuta eſt Clericum: quâ cùm abuſus eſſet, tandem
faſtidiens à ſe repulit. Illa ob paupertatem facta meretrix

in hoc ſtatu quindecim manſit annis. Poſtea, die quadam
habitu ſæculari induta, venit ad portam monaſterij, petint-

que à Janitore, num noviſſet Beatricem quandam hujus
oratorij clavigeram, novi, inquit, éſtque proba, & ſan-

