(2) capillis ab arbore (ufpenía, ita ge-

Salve Crux pretiofa , Crux bona &

h u j

merose feptem íues flios alloquens

amabilis , que decerem. & pulchri-

& confortans

*

*

Eja mea nen cam

tüdinem de membris Domini fufce-

T d

| "Wälig

pignora quàm viícera , attendite ad

pifti , fufcipe dilcipulum Chrifli , fe-

Petram , undé excifieftis: Patrema ha-

curus & gaudens venio ad te , accipe

7 Acif

buiftis Getulium Chrifti Martyrem,

j

me ab hominibus, & reddeme Magi-

d

!

Matrem — habetis Sympherofam . ad

ftro meo.

martyrium feftinantem ; quid dubita-

Ah quàmlong? diverfà linguá loqui-

'corpwnwäï

tur mundus,; vix enim aliud novit lin-

ii

tis veflros fequi parentes ? Si meo nu-

triti eftis làa&e , nunc veftro me fan-

gua noftra, quàm abfentibus detrahere,

uio f

guine recreate , porrexi quondam

proximos calumniati , mores & vitam

ii

ubera, reddite nunc vulnera, hec bene-

aliorum fugillare; ad minimam crucem

ficio maternum obíequium rependi-

murmurare , Deum arguere & blasphe-

i

ul

te, nullum mihi cbariusveítre in me

mare ; cum proximis altercati , rixari,

p

tharitatis argumentum : Vivam , fi

mille mala illis imprecari : Labia plu-

f ]lct"*

vos pro Chrifto mori fenfero, feliciffi-

timiorum funt dolofa ac fraudulenta

j

yn

ma erit vita veftra , fi feliciffima pro

W

qua loquuntur pocem cum proxi-

,mllïï

u

Chrifto morte corenetur. Cornel, in

sno,mala autes incordibus corum.

j

P(3l,27,

L2 Machab. c. 7. -

: Alie-

,

M-

i

! (a) 1$.ul. Cornelim $n lib.2. Mneh.e.7.. .(bz)znyw. fér. de 5

-

IN FESTO:

564

Ali'ommk-ïing-ua i.'r;ip;ira eft & cbf&æ-

lapfüs eum hoc effato : Benediäw

!

Deus , c benediéta mifericordin

ra, lequens fpurcitias & nequitiam,

- Hac lingua non eft cecli, fed tartari,

Dei , fi om plus accipiam pro Crsci-

l

gon eft linguaSan&orum , fed damna-

fixo meo , [Adtem unum icium pre-

torum ; & tamen proh pudor! Inidio-

kiofum bebeo.. Surius 23, April.

Quid hoc erat aliud dicere, quàm

!

gnate hoc maledicto quetidié nos exer-

cemus, &linguam SanCtorum addiícere

cum B.Gordio Martyre lamentari: Heu.

h

quantum damnum patior, non potene

It

faftidimus.

Eheu quàm pauci funt , qui ad cru-

millies pre Chrifto mco mori,

!t

Confundit nos emnes defideriuma

t

cem nobis à leng? imminentem cum

Andiea dicunt: O crux bonafalve!

illud admirandum Gloriofz Virginis

Q

Magdalenz de Pazzis , dicebat enim be-

Ah quàm pauci fünt, quiad jacteram

bonorum cum Job exclamant: Dezzj-

nedi&ta illa & magna anima, noffe fe

nus dedit, Deminus abflulit,fet No-

quàm optime in eterná glorià tanta

:

ä

sjen Domini beneditium ,fecut Do-

tamque cumuiata effe gaudia, ut neritü —

Paulus fcripferit , necoculus vidit, nec

qui

seino plactit, 4ta f Adfum e[t.

aurisaudivit, nec in cor hominis aícen-

Quis cum Seraphica Therefia modó

| i

exclamat , asf PALÀ, Aut mori ?

dit, que Deus prparavit diligentibus.

Magd]

uis cum Xaverio in Tribulatione

fe , unicum tamen ibi decífe , nempé

t

pofito dicit ; Ampliw ; amf)!z'm Do-

occafionem patiendi aliquid ampliüs

hus

pro ChiBo, hinc fefz non ade

banhe-

smine?

df

Qu

is cum Cypriano, cum füb Imp,

lare ad coclum , eó quod nilamp

,lii';s,ihii

Ulmpf

Gillieno morti effet adjudicatus., ac

inveniat patiendum,

do finectu ce; Gïte

m

Scriba fententism ex Tabula pronun-

Undé cumaliquan

i

tiaret , Thaffium. Cyprianum gladio

dolore , fineadverfitate , totam f coe-

t

ür

animadverti placet, quis cum eo eleva-

lefti confelatione perfufam perfentilce-

ftt t

tis in cclum oculis fronte ferena te-

ret,amorose & fuaviter ita cum Chiift

:

á

0:- [

lgi

l

fpondet Deo gratias ?

expoftulare cospit t

Quis le&to affixus,

doloräbuä obrep-

HeumihiDomine, &

t guïä à pattis

inter nos conventis recedis ; pepigi

tus cum Martyre Arcadio ait ? O vos

felicia membra , nunquam vos fic ama-

mihi nullum mel aut dulcedinem dati;

nifi fel & acetum , nullas delitias ni

vi, quàm cüm aliquid ad gloriam & vo-

jl

luntatem Dei patimini,

tua fupplicia, nullam aliam vitam nili

Pragenium

in perfe&iffimá conformitare cum

" Quis cumS, Adelberto

Archiepifcopo:gratias Deo pro pugnis

morte tua ? ac ecce contra paéta fac-

& verberibus agit, (a) cüm enim Evan-

caro confolationum me paíceie cupis,

g*lium Barbaris. predicaret , ac à.quo-

ab(t, abfit hoc à me , aut pati , aut

&um -

dim fulte contundereturr, ingenua eft

meriíi O quàm ixiuggga'gasä*' afíe

pati-

*

1

o

$. ANDRE&' APOSTOLI.

364

ii

,patienti huius fan&z anima expreflit

Urgete & j*)'c;s'iþf'os, ut hæc ä&ra vo-

tiri

Academicus ille , dum pro Symbolo

bis^verba crucis , aliquando 'proferre

T

ei Carduelem inter fpinas & tribulos

queatis animo lero & pacato ; fumite

n yn-

leté falcitantem depinxit , addito lem-

exemplum & animos non à Demoít-

1

mate: ALIOS PUNGUNT , ME

hene, fed Ándrea, & (i fort moirbi &

y qkiï

PASCUNT , Magdazleng enim huic

"doleres vos moleftent; & injuriis , ca-

T

pati tam dulce fuit , ut (ine illo condi-

lumniis & detraCction'hus nomen Ve.

n

mento vitam cenfuerit acerbiffimam ,

fltrum proíciadatur . Si perfecutiones

nec aliud exercitium patientie cogno-

auc: injuftz oppreffiones vos. oppri-

"m

verit, quàm non haberemateriam abs-

mant, femper inore veflrorefonet vox

g

que intermi(fione patiendi, —

d

illa Andreg : Salve Cruüx pretiofa, dia

ia

O grandem & p

tofunda

H

m Difcipu-

amata , follicité inquifita , agite grates

" nüg'l:

lam Crucifixi & Andrez, perfeGté idio-

D«o , qui materiam patiendi vobis (ab-

"m

f02 cccli callentem.,

:

miniftravit., nihil enim haclinguá fan-

hmmw

Hsc eft ergó lingua, Auditores,

&ius , quz in adverfis gratias agit Deo,

$ Viätl Ü

quam non noveratis , donec illam ho-

ait S, Chryfoft, nam tefte]o, Avila im

j

dié-in Academia Crucis liaguz coli

erumnis & doloribus plus valetunum

lgtl

Magiller Andreas , videte, ut morige-

Deo gratias,quàm fexcentaalia in rebus

ä*- ] m.;

tos & dociles ejus Di(cipulos vos exhi-

profperis & bona valetud

;

beatis : Obíecro autem, non fit vobis

€, 3 r. Phaetont,

ine, Drex.þ in

ia

T 4

afpera aut dura haec lingua caeli , imita-

Et licet, cum Mythridate Rege

lu

mini proinde in eà addiícenda Demott-

Penti 2. linguis loquamioi , labor

heriem Oratorern illum facundum, lit-

velter erit inutilis , oleum & eperam

*

*

ne(illil«ü

teram R nullaratióne potentem efferre;

perdidiftis

Hzc enim fola lingua

ut hoc pofst , inclufit (e , ac lapillum

Apoftoli noflri Andres ; Salve Crux

m

Lm?t&æ

ere tam diu ver(ans ( rotans, donec

pretiofa, referat portas C as-

"

Magifler lingue fagtus.

orum,

i

O( quïal

"u

l

"l

Ws

icedls

ASE

i,

iif

W

" ye"

HO*

viib

—

gt

u

at r

il

]

a&ü u

at

i

Ti

"1

Zy 5

IN

IN FESTO

:

364

2

D!

W FESTO S. NICOLAI

Hgl

li

p

EPISCOPI CONF.

TUn

219 45222 V1 1 ETV

n

ADOPOA.OS CA

:'T ,—

..

i

R

[

—— --— —

R—

Chr

——

"n

/

Tm

Z

n

,

Z

w

N

[———————Ó

9

N

E

l

e s

N

B

—

/^

f

d

H'vä(

53

fa.

j

I!tf

EL

I»

L

l

[

&

N

5

4

r $i

ET

E

,

BN

Ui

z

2 d

Es

[

E

EL

"

At e-

r

——

ANNENN

i

Avl

E——————

m

j

2

NS

,

& (

, L

Z

|

M

£

WY

77

—

Y

(

(e

ità

w:x

( 13!

À

|

J

m

i

S MANVs VEgTRAS D

OMIN:q /

W hr

h

—

»,

Ó

iic &

&Bbfg(

Sic

Non facio tibi injuriam,. Matth; cap, äoï

M0 &

Wnnlm

nis:recolendas , idQue fine faluberti-

Apientiffimé- egit: Ecclefia Ro--

LT

mano - Catholica, utpoté à Spi--

m0., ut nen prareriret Menfis aut

N

Hebdomas ,. in. quà non fpeculum

titu Sapientig & Intellectás illu--

At

ftrata;,. ut przter Feíta fopremo:

alicujus. Sancti- nobis: proponeretur ,

tb

Numini ejusque Matri.dicata 3. etiam,

in'quod intmentes Virtutem Sandi

IT

smemorias. ac. folemnitates SS, Ápo--

imitaremur : nam opinione D, Bern-

At

&olorum ,. Martyrum ,. Confefforum:

atdi confundunt Feftivitates ifta fom-

nolentiam noftram , econtra excitagt

at Virginum inflituerit ,. fingulis an--

c .

D

itj,

m

S. NICOLAI EPISCOP! CONF.

565

& calcar addunt , ut fequamur veftigia

bonorum omnium,

fpem & fiduciam in Deum largitörem

eorum, -

À

- NecFeftum efl excogitabile, ex quo

A Dominico Loricato, Marcellinb,'

non facra concipiamus defideria ac

Magdalena , Guilielmo , Martiniano,

ftimulos ad imitanda virtutum exem-

cecterisque. peenitentibus cendignam

pl : Solemmitates enim SS, Marty*

fatisfa&tionem pro peccatis noftris, .

Ab Ágnete, Agatha, Barbara & Ca-

rum, Auguftino tefte , (2) exhortatio-

nes fünt martyriorum ; perfecutio-

tliarina.cuftodiam virginitatis & inno-

—

nes Apoftolorum , confolationes funt

centiz..

Chriftianorum 5 certamina Confeffo-

.

Ab Ath rifio & Chryfoflomo pa-

rum & Virginum , incitamenta fünt ad

"

tientiam in perfecutionibus.

nam.-

À B. Servulo , Lydwina , quorum

Deus le&tulos verfavit in dolore & in-

Sic à lacrymante Petro , Apäfïelä-

rum Principe, difcimus amaris lacry-

firmitate, tolerantiam dolorum & mor-

mis deplorare errore&. & peccata prz-

borum;.

;

terita;.

à

Siciue à cateris San&tis in aliis .ac

& Páulo:rebellantia membra: corpo-

aliis: generofis. virtutibus &. exemplis

ris caftigare , & in fervitutem fpiritus

inflrmimur..

redigere;.

Sed quid hodieà S. Nicolao difcimus,

ä

Ab Apoftolo Andrea: crucem: tat

Cb)inquanam virtute nobis prasbet

faaviter de lengingao falutante ,. cru-

exemplum , ut fequamur vefti

gia ejus?

in multis:fupramodum ;:

€es. &. adverfitates: gaudenter. am-

ple&i..

Iníiruit nos primo Sanlus in jejunio

Sic à Magno Antonio; Páulo , Hila-

G aBftinentia; düm vix natus , Mercu.

tii ac Veneris diebus ab uberibus mater-

tione, cocterisque Eremi incelis inftrui-

mur; fallax fugere fzculum , jejuniis, vi-

nis abflinuit , nullis blanditiis ad lac

giliis & precibus: die no&tuque. placare

máternum libandum adigendus; undé

&obfecrate Dominum,,

3

h

Leonardus Juftinianus de eo ait : (c)

Sic à Sebaftiano, Laurentio, Step

; .a-'

Nos prius Nicolaus vivere , quam

f0 ceterisqueMartyribus difcimus

Deuim veuerari , non prins come-

lp'zo.

conflanttam.n fide ; perfeverantiamin

dere ,quam jejumare cepit. -

'tormentis;.

&

laffruit nos fecundo in: mifericor-

( [l

g

Sic à Martio , Thoma dé Villanova;

dia:,. liberalitate &- eleemofyna Chri-

irt

y

ftianà ergapauperes ,. dum ab infan-

f

:Yoanne Eleemofynario addiftimus mi-

m

fericordiam & benignitatem:

jn-gaup,c-

tia mifericordia- cum ipfo crevit; dum

res & dereli&tos..

parentibus: mortuis: raox. hatredita-

Vi

ohem

-* AFranciíce: in-extrema:pa

upertate-

tem in pauperes effudit , ita , ut.ne

Z

le&o

j

li

jrii

(!]

! - (ay d

74

£

wftin.férm.47.de Sauciis.- (þ).'.SuriM invita. (c) Leon(zrq'm)

qu i

- dufiniaun þræ.des. Nicol.-. :

*

56

3

DN EEPTOD U:

tui

*ïea; prop;lopepercent , Me:tli-äphra[ï'e

Epifcopo locx inflixit , eó -quodädvän-

&eite.

tum ejus in no&te Nativitatis Domini

fU

ln

Inftruit nos denique

dn caftitate

praftolatus non fuerit, ea propter de-

$

tueüdà , duoi nom folüm ipfe illiba-

pofitus eft à Papa , & ab Othone Im-

um hunc florem confervavit ; verüin

perstore re

li

gno privatus, & fecuti pet-

:

lntà

etiarn , ut inaliis cónfervaretur, effecit,

«uffus, .(a) -

lo

clam (né inaotefceret opus bonum )

^ Felix écontra & falu

táris .fui;.l -flia,"

jä

i.

| nl

ánjetis tribus globis aureis ia dotem

quam beata Virgo dormienti vuftico in-

E

trium filiarum, puellas jam fceleri de-

flixit, cum dicto,quid dormis?(b) cum

ftinatus ab infamia prefervando : imó

jàm .hoftis terram teneat (( 20, enim

hi.

Wof

tanta caflitas ejusfuit; uc & ipfius ima-

"Turcieg triremes propé Meffansm ex-

'go ad parietem 'pendula in puerperii

cenfienen fecerant) undé illealapà ex-

türfg

territus flrato relicto ad proximam

Wt

actu focming cujusdam , retrorfum fe

E

i

li

vertetit,

confugit turrim., & atreptá tuba adja-

Praclara funt ifta epera non diffi-

centi populo fignum dedit, qui eruptio-

tf

i

teot ; fan&tz fünt a&iones ; non infi-

ne factà Turcas nil cale metuentes icj

"eiórs grandid merita, nón diffentio, ve-

fügam'egetunt.

gde

tüm hodierná die cun£ta-hxc fan&ta,

:Danmnofa fu

it, -.quam; ;Frä-ncifcus L

p

Wülere

praeclar, illuftria virtutum dacumenta

Fratri füo Carolo Barbonio inflixit;(c)

feponoin tempus aliud;ac inaliquo alio

quanti Galliz fLeterit, haec alapa, docuit

LU faf

fratris ejus ad-Galliz' hoftes tranfitio, ac

r

ópere ,.quod quidem primi fronte-do-

iA

&iing Evangelice contratium ; actani-

poftinodüm 'Regis Francifci ad.ï.'.-icï-

"tum San&um dedeceris ap

.

pum mifera captivitas,

t d

"

)

le'n-t'i-þ

Wt

hodié imitari cupto.

*

;

:

San£ta:fuit alapa' ,^ qua&i Va

"Quid esgó illud? hoc: '

Vofl»o",T Opté,

nianus Dux militie , (d) cum Juliz-

W

tium Apoltatam Imperatoren honotis

D)

Atly

"fuadeo, ut exemplo S.Nicolai proximós

| 'sfed

"veftros in lingua blasphema exorbitan-

caufi ad fanum quoddam 1dolerum ef-

tes alapis & colaphis infliCi$ co&rceatis:

fet comitatus ,"ac repente à Sacrificule

EY

a

hóc votum meum eft , id dum pliribus

fionderofcidà de inguine vi&timz effet

"vobis explico, patient

afperíus , quanto potuit nilu, Saerificuli

äï&&g

"

igih 'v:'f.irgm i[ï?-

fronti impegit; ac partem veftis, qua

Scmel 1

ploro.

UUH [n

De alapis impa&is varía tradita inve-

afperfa erat , abfcidit, undé à Juliane

'nio ab Authoribns. 'Fuérequadamin-

militià:exutüs , ac in exilium pulfus

,

eft ; at]uliano

1mbe

felices, quaedam falutares,

NE-

Qcci(-c- in I

mperio«idef

nofe , quedam fan&tz,

!'aintOo r

Wl

Infelix alapa fuic, quam Bofo , vlti-

At laudabiliorem

i zeloque shajori

Wt f

iusRéx Arelatenfium temetariá manu

lttam

armatam non credo extitiffe al

apam,

Q

á

q'uim

hlmP

of

7

*

[f Lib.2.de Arelnto.(5) Gumpenberg im Mthlaute 1)»5:.11973-

9

(c) Le Blaue. i P[Al. 3. (d) Ca(nelfw das . $ lib. g. Reg. -

ii

$, NICOLAt EPISCOPI CONF;

267

A RGIU

d

QUämea&r,quamS-.hb&efäpi&öpus&i? tres attoniti canfam Nicolai cum vene-

qtis u

colaus fcelerato, igpio & blasphemo. ratione & glorià extuleruat,, Arrique

preput

Arrio impegit. Auditerem geflam,

dammationi mox fübícripferunt. [ià

- Sedebant 318; Patres in. Concilio

Petrus de Natalibus & Athlas Marianus.

Ub

à

i

lNiceno congregati , interQue tot ruti-

* Imag, 484.

lantia. coeli-a(tra ,. ceu fulgentiffimum.

Ad Exemplum ergó S, h

-uj,us Epi-

yis f

&dus Nicolaus My:z in Lycia Epifco-

Ícopi anime cunctos Auditores , utar«

pus, Baroaio tefle ad annum 325. (2)

mentdexierasíuas, ac moxubi audie-

nriwiltt

qis t

Examinabatur caufa Here(iarchae

rint Impium, quendam , blasphemum.

Axtii , qui cum interalia ore facrilego

quid eru&lare contra Deura.autSantos

t (

evomeree., Jefum Chriftum non eífs

Ml

*

ejus, os tale impium colaphis contun-

confubítantialem. Patri

*

Nicolaus

dant,

j ii

tantz blasphemia imapatiens de fede

Do£lrina hzcnon eft mea, f&devivi.

ab u

TL

fuà. furrexit , hominemque tale nil

Chryfoftomi , quicum hom. 2, ad pop,.

exfpeCtanterma acceffit , — & omnibus

Antiochenum in deteftationem blas-

j i

at

infoeflantibus -Blasphemo , quanto

phemiz graviter peroráffet^, fic ait;

pondere. potuit , colaphum. irpe-

UzAam Avobis omnibus beterevolo

git: Hinc fübiti Patrum. clamores

retribulionem pro Concione bac at-

Fancis

extitere , exaggerantium. & torquen-

2

e Sermone babito ,ut i Civitate

joimiitt

tium fa&um hoc in facri. Concilii ac

1

Iasphemantes mibi caffieetis , ei-

g pl

Confeffus contemptum & contume-

K quemquam , im bbvio Aut foro,

d

lam. - Certe, Nicolaus ut percuffor

Deum. blasphbewantem: audieris ,

n &/

contra. doctrinam |Paulí ( Epz/copsse

Accede , igcrepn , et f& verbera in-

nen fit percuf[er ) panitus.eít , & de-

Jfligere oporteat , me recufis , ipfius

uiit

enere Mitrars & Pallium Epifcopale

[aciem Alapá percute , comtére os

) aj

&XPatribus eft juffus ; nec.abnuit Nico-

zi . percu[ftone manum tuam

od

W

leus, fed Patribus paruit; conqueílus

Jantt ifica , & fd wbl Accu[mverimt,

v

tamen. eft. Virgini Mariz identidem

Jfi n judicium traxerint,féque-

qte

posnam gravem ,, obzelum juftum fibi

re , G ff panam Tudex pro tríbu-

jine"

inflictum,

aAl; repopofcer it , dic cum liberta-

Semel cum

Aisnie MOA Sacch

:e , quod Regem .Angelorum blas-

n

Yon

ficium coram Deiparz imagine cele-

phemarit ,fí enim blasphemautem

ynd

p

braret ,. ardentius Virginera precatus

Reges terra. punire oportet , mulzà

f CXIWM F/

eft, acab eà Pallium & Mitram , & ho-

magix eunm ,

gzgi contumeliá afficis

a

nores Epifcopales repetiit ,. cüm illa re-

Deaum..

X

penté fe prafentem ex imagine fLicit,

Audi(tis. zelofüm Chryfoflomum,

,dqu

Mitramdaie & Pallium ab Angelis alla-

fequimini di&ta ejus,

Expoftit hoec

"

J

D !

ta impofuit Nicolao, quomiraculg Pa-

zclus Chriftianus ; quis enim fi audiat

-

-

ip V.H

Q) athlas Marianus Imagtue 424

jl n

t

468

$

T

IN FESTO

*

—

;

m Cæfärem'aut frincipem fuum , con-

peccata aut ertores hum:a;x

Pa

os gclaphis

6

vitia & contumelias ja&ari non in-

caftigaverunt,

D

Legite Bollandum, qui

d dicat äeS..

[U

furgat : quis convitiantem non re-

dj

primat ?

Hadeloga Virgine, Pipini RegisFilia,

Zelofi.hac in parte erant fupra

(a) que jam diu tumulata ex tumba

JfO

í

£iodum Judei , fi minimum quid,

furrexit, & Meniali cuidam in templo

D

levitate quàdam e&orbitanti infignem

E

blasphemiz umbram habens audie-

| dn

bant, mox lacerabant vefles , contine-

alapam impegit, acin tumulum iterum-

:

bant aures , itmpetum faciebant in blas-

fe tecepit,

| m

Legite , quod Jo, Maj

ot Bxemplo

| i

ki

phemiam, ;ue—lapidumtumqlo eum fe-

eliebant.

1. tefert de adolefcenteSchwollenfi,

Wi

.quem Angelus Cuftos ex domo in ho-

r

. Et Chtiftiani ob refpe&tam huma-

numfinttimidi, muti canes, non va-

neílà fugientem infigni alapà excepit

iDi

lenteslatrare? conuiventes oculis , ore

ob periculum fübverfionis, in quodíe

N

arridentes, contumeliam Dei & San-

ob malam (ocietatem conjecerat.

&i

Legite, quid Vincentius Ferrerius

tl

&iffimorum .non fentientes.

l

Prch pudor! audite , qnid Bernard.

Dom, 16. poít, Trin. fcribat de deemo

Vr

Senenfis tom, 1.i[er,4 r. dicat; O cor

ne, qui Rorma adolefcenti ad elevatios

LT

lapideum & ferreum , imà durius

nem hoítiz non fle&enti genua, it-

|. üy

figaem alapam incuífit cum di&to;

omni duriffimo Adamante , tolerare

E

poffe blasphemias Domini Dei füi,

Si Chriftus centefimam partem eo-

ACeit

Pergit indé ac ait ; Quis corde fen(a-

rum feciffet pro nobis, qua pro vobis

(

tus & in zelo Dei vivus , cum fentit

fecit, no&e G die ferviiffemus ei gt-

N

niEus flexis,

4

Deum vel Virginem blasphemari , non

m,

E M

confediatur gladio deloris intrinfe-

Legite Hiftoriam Bambergenfe

| tf

cus, & fi nonvalet manu ukifci Do-

& invenietis, quid ex zelo egerit

Ti

minum , non .clamet corde & ore cla-

SSma Cuneguadis Ímperatrix? pra»

fecerat illa Monaíterio Confugientt

m

more valido & lachrymis usque ad

R

Unj

cocdlum.

Neptem fuam; cüm autem feftivo

| t

(3]

1n propris injuriis iterum ait

quodam. die, omiffis facris eam cum

D

E I

Chryfoftomus opere imperfedto ,

fuis Monialibus pocula tra&antem

offendiffet, tanto impetu ei colaphum

bmph

&t

hom, », in Matth efe quempiam

ho

patientem laudabile eft , injurias

impegit, ut digiterum velligia in m-

l

ia

autem Dei diffimulare, nimis eft im-

xilam impreffa, nullà arte aut medi-

pium.

;

-

ciná curari potuerint. Hift, Bamberg,

W di

' aNe vero vid

eatur vobis novum,

"Legite, quod Cedrenus in Com-

q"'PPC )

quod dico , adduco vobis Angelos

pend, Hift, refert. de dubitante qua-

Ita ait ille?

"yme?

aliosque fan&os Vires , qui minera

dam ob Cenmuplum.

zivi$

Wg.

Q]

(a) Kibler fl 30/7.

d

S. NICOLA'LEPISCOPI CONF..

369

8 cohghsw

Cx;.vis «rat , qui cum ex cathedraintel-

cidium &c. . Ita, irta-., uit'Befnardi'nüs

lexiffet, omnem eleemofynam in cen-

tom.4, ferm, 33.. Nallum eft pecca-

d

tuplum à Deo reddi, omnía in pauperes

tum , quod habeat in fe tantam iniqui-

3

Mi

dilperfit, exceptis 2, ducatis ad iter Je-

tatem, ficut blasphemia,.

m

TT

tofol, refervatis : in viá invenit duos

mintti

mendicos ob annulum inventum liti-

Maximum & gráviffimum pecca-

tum eft , primó ratione offendentis,

yi ia

gantes , his binos ducatos pro annulo

Quod libro 2. Regum c, r6, recenfe-

uluitd

donat , indé ad Epifcopum fuum reve-

tur de Semei , quando Davidem fu-

niens monftrat annulum , & quid acci-

gientem à facie Abfolon lapidibus &

i a

derit, aperit, cui mox Epifcopus 2600.

convitiis appetiit , quando Abifai iratus

&

unà cum infigni alapá reddidit dicendo,

dixit : ,Qui4 maMedicit. camis bie

xdemoin*æ

àDeo reddendo?

cur modicz fidei dubitáfti de centuplo

BAOFEutis Domismo qeo Regi? Fadan

i t

( amputabo ii cApuf ; Idem hic

js i gl

Si San&i infuürrexére contra minora

locum haber, quis eft homo, qui male-

nj

delicta,cur non & nos infurgamus con-

dicit Deo vel San&is ejus , nifi canis

yis A

tra blasphemis fcelera? nullus refpectus

mortuns, perduellis Regi fuo , rebellis

od

humanus nos retineat , nihil

: humani

contra Dominum, vermis terrz , pul-

tiad d

nos terreat.

vis &lutum, & hic audeat ponere in

i g

Expofcithocà nobis magnitudo fce-

coclum os (uum , quis es tu ó homo in-

TL

leris, enormitas ctiminis : Eft enim hoc

felix, qui

loriz?

ote infurgere audes in Regem

"] Pamm ,

peccatum gravifimum, tefte Chryfo-

T p

omo hom. r. orat. 2, de fato & pro-

Idem quod faciunt canés, & tu agis

vt

vid. " Nonefl, non eft hoc peccato ul-

ó homo , Luná ferenà ore aperiunt,

lum deterius, fed neque par; nam in eo

latratibus lumen ejus petunt , & hoc

& acceffio omnium malotum eít , om-

n

gcl»

il

ipfum praftas, allatras Sapieritiam, Pro-

g i

nisQue confufio , inexpiabile (appli-

videntiam , Bonitatem, Longanimi-

cium , & intolerabilis peena,

gpeit

tatem Dei, canis effrons & impudens,

1

Unde aitBernardin, Senenf. tom.4,

digaus, quem Angelus Domini fcindat

ferm, 55, nullum eí peccatum, quod

medium.

l qu

TL

habeat in fe cantam iniquitatem , ficut

Graviffimum eft ratione offenfi

j

blasphemia,

Probatur hoc ex S; Thoma dicente:

mab?rh

D*« hoc peccato ait Hieron, in c. 18,

(a) Gravitas defumitur ex ratione of-

([bguwf

Iaig: Nihil horribilius blasphemia,

n

qua ponit in coclum os fuum ; omne

fenfi , tantó enim gravior e[t offen(a,

Ji t

)!

quantó major eft i

j

r

quippé peccatum comparatum blas-

quitur,

llg 3 fxlqlfem delia-.

.H

(

Bdlemls ,

.phemiz,leviuseft, Quidais, ó Hie-

- Obfecro jam dicite

» quis ille ,quem

ronyme? ergó peccata minora ceníes

blas

j dublml'

tit?

phemus ore fuo facrilego impe-

.

1 L

: cïätpancia in ccelum,Sodomiam, homi-

Ille,

'Aa-a»

i (a) $. 220m. 3.f.g. r. AF j

f

379

IN FESTO

- Yile, illeeft , qui lfa. c, 40.

pendit

Deu ifle , qui

pofft uos -erip

;nd:

jfis molem terra ,

$

Á

IbrYAÉF

2

manibus umei ?

h

|

3. d

Dum cum maledi&o Cain ipfi ne-

| &

p P'onblere suontes

e celles 12 [La-

| W

$erA.

gat mifericordiam dicendo ; (c) Z4a-

*

ncluft oft iis ma-

J

er eff iniquitas men

: gwim flt qe-

1lle, ille eft, q/ co

huc venies , G*

AÍAH HETEAY.

1

E

ye, C dixit, uque

Dum cum impiis Atheis adimit ipfi

zen procedes nmplius ,.

ez bíc con-

ü

vinces tumentes f[ipcfus t uos.]ob.38.

providentiam , juxta id, quod Job.22,

llle, ille eft, corame quo coHemne

fcriptum t' Ouzd sovit Deus ? quaf

(

ob, 26,. $4

per caliginem judicat ; nubes lati-

[

eeli contremifcunt. ]

n

quo curvamt r,,qui por

tAnt oräe(n.

bulum ejus, nec noflra confiderat,

ob. 9.

l

Dum cum:füperbo Rege Aragoni

p

- Tile, ill

eeft , aui balthbeum Regum

Alphonfo fugillat Dei Sapientiam, quafi

in creatione Univerfi non omnia recté

ttdi

L.

25

sfe

olvit , r Præcingit zmg YEnes

2

ordináffet, cum tamen Sap. cap. 1T,

Wün

eorumt. Job. 12«

4

Tlle,ille eft, ante cujus thronu

m -

fcriptum ; Osezia Zz tHEP lY BQ* a

Tipt

lia millium miniflrant , €& decies

anero d poudere diffofutfH.

E

-u

Dum cum ingrato

& incre

dulo po-

| "lim

centena millia affiflumt xcfte Danie-

Adei

le,(a) &non eft numerus militum ejus.

pulo lfrael negat Dei liberalem manum

Maenus Domínus, & laudabili; rimis,

&

rovidum (üccurfum Pfálmo 77,

üipe

Nunquid poterit Deus parare men-

"lecr:

PÁal. 47«

am in,deferto , nunqui;/l pouem

ls

Ettu ma

ïeäi&e blaäphemare audeas

eum, cui Cherubin & 'Seraphin fine

oterit dare, &i parare mep[am pe-

of

f£ine Santus, San&tus, San&tus procla-

Alo [io?

Ator

mant? Tu maledicas illi, quem laudant

Dum curn illis impiis Job.2

1 ; abfie-

Vl

gat bonitatem remuneratoriam Dei:

Utl

afira matutina, de cujus majeftate &

p

loria jubilantfilitDei ?

uis eft ommnipotens ,ut Cr i AUE

|. li

Tu maledicas illi;cvoram quo

He&un-»

ei? c quid prodeff nobis , fi ormut-

MT

rimuaseume?

fdr, t()n

£ur genua cocleftium, terreflrium & in-

Dum deniquem

alé loquitur deDeo,

ten

fernorum? -

& adimit ei juftitiam dicendo Jeremiz

Cui maledi&te exprobáfli ?. quem

)

"UV

blasphemáfli ? contra quem exaltáfti

c. 12. .Qgaré viaTmpiorum projpt-

nf

'wocem tuam ? contra SanCtum lírael,

ratur: Ben

É ogenibus , qui pre-

L

B

uet

VAVicAPEMY

Eä/l

dniaué Agunt :

4

4 Keg, 19.

- Graviffimum demum ratione ve-

4 hüng

Maximum erg

b& graviffimum pec-

Nl ",

catum eft blasphemia , ratione offenfi ;

nig. Nam blasphemiam peccatum

U Jurt

dum Deo adimit cum Nabuchodono-

itremiffibile effe, ipfamet prima

& ater-

náveritas, qua nec mentiri , nec

fallere

fore potentiam, & ait; (b) Qw

xpotv'e

()

Ín

n[.i

(3) Danmiel.cap. 7 ^ (5); P*æmz'zlf)s cap.3. (c) Gen. e. 4*

1

S. NICOLAI EPISCOPI. CONF.

E

371

poteft fuo proprio benedi&td ore edixit,

mpmk

Surgite ex tumulis v&üris é Reg&äs

fpiritus autem blasphemiz non remit-

& Principes, zelatores honoris diviti

tetur. Matth. 12. id'e(t, fecundum uni-

jn i

linguas impiorum clavis petterebrate,

91

verfos DD. difficulter,

frontibus eoruma cauteria inurite , .ad

u

Hinc Hieronymus Epiít, 22. ait;

tranftaa relegate, carceribus includiteg

Blizsphemis peccatum eít veniá in-

lapidibus denique hzc impia monflra

T

dignum,

tumulate,. Quid agitis , quid connive-

ii

- Agnovit

hoc Heli I;Reg. C 2, di- .

tis? Videtis, auditis (celus , & tacetis?

O Mzagiflratus insnes! an nefcitis man-

Dur i

cens ; $7 P?r peccaverit im Virum,

m

placari ei potef? Deus , fí autem pec-

datum Altiffimi: (b). Qu Dblasphe-

arjilni

caverit i Dominum , quis orabit

mmwverit nomen Dominmi, smorte

roeo?

amoriatur , lapidibus emm opprismét

d

emnisenultitudo populz.

,knliim;qï

Oécladuntur mox aurE; Salvatoris,

m

'occluduntur portze mifericordie : hoc

Agite,admini(lrate juftitiam, punite

i Säp- «2':

ipfum atteftati funt cocli , qui nec in

fcelus , hoc ftatuunt Concilia Ecclefiz,

Mu

captivitate , necin flagellatione aut co-

hoc .mandat Lex Civilis & Canonica,

ronatione tenebris funt obdu&ti , nifi

ii

hoc prafcribunt Conftitutiones Impe-

ipced

foclüm , ubi pendente in cruce Chrifto

tiales, hoc ipfe jubec Deus, deleantur

d

Judziblasphemo ore eum defpexerunt,

de libro viventium , & cum jultis non

ibi petra Ícife actenebrz fa&a füper -

Ícribantur, P(al;68,.

i

m ?faïmo'

univerfam terram.

*

7 WNM

Gerté cum Rupertus Rex Róma-

Proptereà ne decipiaris Ó homo,;

WIQM E"f,x

norum 1400. Spiram veniffet, (c) ae

m

impoflibile eft enim manus effugere

ingens numerus profcriptorum-.con-

Creatoris noftti, aitS. Ephrem (a) qui

fluxiffet , veniam à Caare petiturus , ac

blasphemis. difficulter ac vix veui

gm

remiffionem criminum ; omnes abfol-

ïxs]ob.?ïräy

concedere folet.

vit , excepto foio cive , qui ludo incale-.

"

i

O linguas ferpentinas! O voces fly-

fcens Deum aliquoties blasphemave-

uitj'

gias , quibus aér inficitur , coclum turba-

rat , hoc folo in exilium miffo dixit,

m

Wf

tur, conditer cccli & cerrz iohonoratur. -

ccteri in homines folàóm , hic autema

.O temporum noftrorum miferiam ! -

in Deum ipfüm peccavit.

s

r

ii

W

O perverfitatem morum!

.Ctedite mihi, non ceffabunt bella;

"

Cun&i honeris fui. funt zelatores,

jl

donec expientur maledicz hz lingug,

j

lil

[]

eumque tuentur ferro & armis, folius

inftituite Preceffiones, exponite Vene-

ii

H(

Dei honot impune leditur : in hunc '

rabile; volvite Rofaria, non audientur

il

J

u

i

J

velut ad metam totá die impia tela vo- -

preces veftra.

lant juxtà lamentum Ifa. f 2,. Totá die

Accidet vobis , quod Regi Roberto

"

gmll

j

uomen meum blaspbematur.

(d) Hugonis Capeti filio oranti Au-

a

aa 2

reliis

n/

mcnt&[h

(2) Ephrem Parenefi 3. (b) Levit.cap.24. (c) ffe.Nider. L. 4.

f^n.c. ;. : ,(,*'j) Nicolaus Baerius deci/- 3.

ib

372

IN. FESTO. $, NICOLAT' EPISCOPI CONF.

2

telüs in templo S. Crucis , ubi ex Crü-

à Mahomete Turcas & S:;raceho;s—, : Vix

hac dixerat , cüm in terram corruit,

cifixo vcxilla sudita , non eft, cur pa-

«em regno tuo.fperes, fi non radicitüs

oculis contortis, bovis inflar, mugi-

ándé avellas blasphemias , nam teíle

tum ederns,

'E

Geríone Tom, 4, conf. 4, — Peccatum

.O quàm bené

.cdiïx'it Au

ufïinus

1

llatus eft

blasphemiz eft magna cauía peftilen-

TraG. 10.fuperJoann, Flage

tiatum , belloruto, famis, & aliarum tri--

quidem Chriftus flagellis Judeorum,

bulationum in Chriftianitate.

fed non minus flageilatur blasphemiis

[

Undé fi hzc fcelera non ple&it ju-

Chriftianorum.

ftitia Magiftratuum , adeft manus Dei,

Aliter nos docuit San£tiffimus Mar»

& feveré juftitiam adminiflrat. Nunc

tyt Polycarpus,, ( b) qui eu

m jam jam

repentinà morte blasphemos extin-

inignem injiciendus effet , & urge-

guets , quandoque tradit eos pote-

tetur ad maledicendum Chiiílo , Re-

ftati: demonum. dilacerandos ;. fzpé&

fpondit: $6.42isféruie ei, ! & ni-

ä

fulmine. exanimat aut alio terribili

hil me lafit , quomodo ergó po[fum

exitu, nunc pefte, fame & bello terram.

snaledicere &i blasph

*

ematfe Reger

percutit,

meum ?

. Ubi contigit Simoni de Tornaco,

Claudo cum Chryfo

ftenó homidl

.Do&eri Parifienfi. 1239« (a) qui ore

E

ä.

ad Pop. Antioch, Obftruamus ergà

E

facrilego. aufüs eft dicere ; Tres im-

ora tanquam fontes mortiferos , oc«

poftotes. extitiffe , à quibus. totus

cludámus , ut evanefcant mala,

mundus fit infatuatus, . A.MoyfeJu-

qu& Civitatem compre«

í

daos. deceptos , à Chrifto.Ghriftianos,.

henderunt.

(2 Cautzprat.e.a $.. (b) Lipe/?aq 26. fan..

Vldl

*

--

EE

| il

; SOJOm

| mäniüs

UE

(

o S —X

373

ssd

m

I (

- IN FESTO IMMACULAT.

i, p

kü an

. CONCEPTI, B.M: Y

Ri

E7

S$INE

A C VPEE

——

hia

/

m——

:

N

d

&99

-

La

/

i

l

A

Lv

Ó

WW

//&::—

]

E

ff

E

íf

.

&

[

Z

ERN

Ü

f/

(

/l

——

-

ïï

VY

——

Z

Z

j n

—— R—

p—————À

E

hllücl

E——

2

N

N

——

SS

N

:&

z

HI,W

d

,

A

/

[a

r.—3À2

3

À

SS

7

n

N

NSSS

s

3

nl

i,

(

DA

x

natd

(

—

——

TT

* .

——

Iu

——

x

^

N

E———I

m

L RE

E

—

g t

ï

[/

4

l

um m

E

-

COW

-

i

/

Xsuamus í

e

/

PA

^

—

E

E

——

——

E——

E —

(

N

N

———,-

d

E

ytfuos !

—

N

N

[

//

Á t

t

——

—

N

me"'

1

EL—————

[-— — —*

s

EM

M

Nä*

L

?

[z—

'1

w

il

L.

ET

i

s du um

ll

A. SI

eéo $

j

-

Vidit Librum fcrlptum 1ntus & fo11s : Slgn, Sigil-

lis 7.. Apoc.5.

luminum funt numerata , uti refert

D Bibliothecam otulis perlu-

(ttandam. hodierná. folemnita-

Agtllius.

Non illamnobilem Bizantinam , in

te vos humaniffime invito;

non illam regiam ; quam Alcxandrig

qua centum viginti tnillium (Sele&i(-

Ptolomzus. Phlhd Johus Rex þ,ïyptx

fimo: umhororum) (b) thefaurus erat

fl;mst bus

$tc X!t $

reconditus, unà cum draconis inte-

infinitis prope

(2) ia quaad fepéugenti m: lia VO*

ftino 120. pedes longo ,. cui. aureis

Àaa 3

litte-

(a) -Agellius lib. 0. b) Beyrlink. Pa Bibltoth

374

IN FESTO

litteris Homeri Ilias ac Odiffea infcfipta

Continent hz fübindé plus fpecu-

fuére, uti Bc

lationis, quàm devotionis ; plus fuübti-

Bibliotheca.

yrlinck memorat' verbo

K

litatis quàm utilitatis ? plus vanitatis,

Nec illam (plendidam , quz in Capi-

quàm vgrigg::s

li

tolio Romane ad- oftentandam urbis

virtutis,

iU plqs politiz , quim

&

hi

agnificentiam à Romanis Imperato-

Tradunt quidem ha Bibliothece

ger

ribus eft ere&ta; quam Eufebius , de re-

Ethicam, (ed non bonos mores? docent

y

— —

bus Commodi Impl, a

gens, fuæcicugja

fcientias, fed (imul inquietant conícien-

depredicarenequit,

P

tias ; difpütant de curíu fiderum , fed

[

non monílrant viam ad coclum.

fs

In nullam harum aditusn

obis patät,

cum nec minima memotria earum Ífu-

- Difplicent fupra modum hz Biblio-

ho

thecz , ubi ;nter fanCtos Patres velut

per(it : Alexandrina enim bello civili

fub Julio Czfare eft exufta : Bizantina

