fimilia aemo ,. i loquebatur frcut:

dit & eradicavit. Annon effera Tigrig?-

575'! j

Dra4ce.. Enquomodosarricidum ani-

nec in fuos.catnlos mitior extitit He»

s

r

;

"

jl

mum velat, quàm pulchré ftru£tas infi-

todes,.

HIM ]

&ias eccultat, quàm:.belle feSathan in-

Phereram fratrem /| Germanum ;.

g

Seraphinum transformáat, ut & ego ve-

fótorem fuam Salomen , Mariamnem

fiens adorem-eum ;- fimalabat fe ado-

uxerem propriam eladie friri juffit,

uf

rare velle, quem conabatur occidere; ait-

foià & unicá füípiione addu&tus,

|d

st

Auguftinus ferm, 2. de innoc.. O dete-

Hircanum Levirum , quod gratus pe-

flandum & execrandum caput vulpi-

pulo effet.dolo in pifcina mergendum:

T d

€urávit. *-

mndull '

Rum,quod humilitatispallio deicidium :

iexandrum (X Ariftob

»

lum

P";»

)

(c)ld

( fmträ'. CAp. 2:

- Qb). 7ntth. eap. 3. (€) Mjorxgi-

2

?

364.

JNFESTO ..

a

ium Mariamnes extin&a filios Romá

poftremà parte Draconeäa. Nec &al&

reduces , né fort& Matris mortem ul-

Herodes Draco dicitur, cum & ipfum

homen ejus Herodes id evincat, juxta

eifcerentur. regni infimulatos laqueo

hnecati przcepit, Antipatrum denique

Syriacam interpretationem , nil aliud

ex üliis fuis natu maximum , regni jam

figaificans, quàm ignitum Draconem;

haredem declaratum . in vincula cón-

Boíquier tefte in Legato Apoflolico

ii a ii

jecit , ac quinque diebus antequam ex-

cap. , Quid veró per Draconem de-

fpiraret , qued de Patris obitu juveni-

fignetur in Scriptura, annotavit opti-

[

liter exultantem audiffet, occidi man-

méLe Blanc. in p. 73. dumin verbailla

davit,

contribuláfti capita Draconum;inaquis

[

Annon furibunda Tigris : hinc me-

d

ait Draconem eífe typum omnium (ce-

titó vox illa Auguílo erupit: A44//e /z

lerum & vitiorum.

A

e[fe Herodis porcum , quàm filium.

Ad[tipulatur illi Greg, 20. Moral,

Nec fufo tanto faueuine faturata fitis

cap. 29. dicens : Quid Draconum no-

LU

furibundz Tigridis.. Morti enim pro-

mine nifi impiorum hominum vita de-

ximus , cüm obitum fuum nulli fle-

figaatur? Hinc Rex Pharao Ezech, 29.

]

d

vilem , omnibus veró plaufibilem fu-

ob fuperbiam & impietatem Draco

turum ominaretur , ut lugubrem &

tfnagnus vocatur.

r

fi defideritis ve«

tl

lamentabilem redderet , cunCtos no-

Sceleratam vitam

bilium filios in circo Hierichuntis in-

nenati Dracenis noflri, eam in breve

4

At

clufos fimul ac exfpiráffet , telis &

compendium & epitomen redegit au-

f

reus Chryfolegus ferm, 1 27. dum ait:

cong

faculis extingui juffit , crudeli ad id

& abominando velanz "T igridis tefta-

Herodes ipfe efl , qui prophanavit

tuüer

inento,

li

templum , Sacerdotium fuflulit,te-

O monfirum crudele & barbarum!

mermvitregnum ; Herodes fisarius

hitur

in cives , in mobiles latro, tmdome-

Ttet

Ó ferocem Tigridem ! ó belluam me-

tuendam ! hine optime Befquier in

( flicosprado, interemptor plebis ,oc-

[uU

fefto Innecentum ait: Nullius Curize

fürme

eifor filiorum , homicida inextra-

illius prepe angulus propriüi fangui-

pEos , im proprios parricida , tm-

beüm

ebriAnms cruore tervAHL.

Àn non

At t

nis fufi maculà vacavit , ferus inuxo-

tem , truculentus in fratres , crude-

Draco impietate magnus ? fceleribus

Dtiti

lis inliberos, fzvus in omnes,

Si-

grandis , crudelitate abominandus ?

Wotte

mile prorfus monfílrum Caligule , «ui ad fummam crudelitatem & im-

W i

qui univerfo populo Judaico unicam

pietatem przter Deicidium nihil ab-

Numm

€ervicem optabat, quam unicoictu de- — fuit fcelerís , voluntas tamen noma

) D.

: defülto

meteret,

E

An non gpeílilens Draco,

"0b

Auditores ! infpeximus ha&ten

uä vul-

qui càüm videret fibi à Msgis illufum,

^ ld

pinum caput Herodis , acldumez Ti-

iratus furore grandi tale quidpiam

g

ale Ni 9-

gridis ventrem , conüderemus & nunc

d;:ügnavit in Pal-eüina ; qu

- * ticus

!

(

-

4^$

$5, IQNOCEN'TIUM.

H

ticus. ille Draco Phärao Rex JEgypti * cent, corpus ejüs)"fe,bri ac ïcnto&ar

lore totum torrebatur extrinfecus ,

patravit, dum in Bethlehem & finibus

ii

ejus occidir omaues pueros ,qui erant

venter fupra modum diftendebarur

]

à bimatu d- infra, () parvulorum

hydrope , verenda fcatebant innu.

l

quatuordecim millia , uti annotavit

meris vermibus , tam foeetens ac pe-

Salmeron.

m

ftilens erat anhelitus oris ejus, ut ne-

*

n

- Àn non ctiftatus Draco, dum non

mo accedere preíumeret

*

Ípafmus

U

contentus Dei filium perfequi in terris,

cum fummo dolore contrahebat ner-

:

etiam in cclum extendit brachium

vos, ac univer(áa membra , fames &

j

füum , ex coclefti throno ipfum etiam

fitis fatigabat eumr. intolerabilis ,. do-

Mi

detürbaturus , dum adulatione impià

lores cholici ac tormenta vifcerum

T

M

Romanis Principibus profana templa

ne&es ac dies reddebant pervigiles

ac acerbos, hinc faCtum, ut dolorum

W

& impias Aras velut terreflribus Diis

erexit ac confecravit.

impatiens , Ícelera íceleribus cumu-

!b

vtts

An nen truculentus Drace? cujus

lans, fatalem tandem in feipfum cul-

cor impium nec audita prodigia , mec

trum ftringens , fceleratz animz viam

ii

3

denarrata miracula , nom in hyeme

reClà ad tartara defcendendi fecerit :

florentes Engaddi vinez , nonm nova

& ut Juglaris Elog, 14.ait , mortuus

caeli -phænomena , nen Sabzorum

mundum magno monfílro ,- aulam

UO

n

authoritas , non intetpretum S,Scri-

n

(Ü

magno propudio liberavit.. Epita«

D

ptura explanatio , nec temporibus

phium fceleribus & impietatibus ipfius

d

fgl

ii

congruentes prophetig emollire. po-

dignum ei pofuit Jacobus Salianus ita

tuerunt , quó minus virulentam vin-

Ícribens:

hu

1

di&tam fpiraret , ac &lium Dei recens

Hic fegus efl Berodes , Antipatri

natum ad necem Q lanienam defli- — ff//zs , Iuf Ipa mepos , ortu Idumeus,

jj

faret,

educntione a[calonita, copnemente

ii

7O feram crudelem ! monftrum in-

Magnus ,vitits , cYudelitate imbe-.

i

forme ! feralem belluam ! infamem

mines , impietate in Deum maxi-

Lj

[

beftiam ! portentofum dedecus terrz!

pus, Quiefcit nunc Inpiceet f azno

j

Av tandem ferale hoc ( pocnas im-

Lamis ei fulphuris. — Tu wiator de-

h

!j

pietatis exigente Numine) in caffes — /Due Jplachrum cb abi.

«!)

premeritas decidit & fatales , Divi-

Depinxi aliquantulum -nigro car.

)mvnm'"

bone triforme hoc monflrum toti

nà enim Nemefi urgente , (b) ultione

j |

Numinis percuffus , immedicabilem

orbi perhorrendum..

Utinam au-

[j [

paífus eft zgritudinem; nom aliter.ac

tem hoc /Evo Chriftiano fimilia

gtl

ferox bellua capta in fcrobe , ita hic

moníla & informes Chimzras non.

"u

i

in le&o rugiebat ac ringebatur , ait

afpiceret aut aleret mundus, — Edicite

j W

Auditores, an non unum oculum ha- -

Haitno Ep, Halbcr&,lhom. de Iano-

H

l]

qb

-ben't,

y

v

Ux

( Com:ljw ifs c. a. B(att/v. Q fo]&ph. . I?.MP' 5

426

-IN FESTO

TUN

bent, qrui terréna folüm wi"apium/, cecle-

Non homines funt cäles, fed infor-

fiumtotiimmemotres? an nonalii ca-

miamonílra; Hinc palehré in fimiles

pütia ventre habent repofitum , quo-

invehitur S, Chryfolt. hem. 213. ad

rum Deus venter eft, & gloria in con-

Pop, Aatioch, neque enim homo es,

füione ? an non aliis caput eft cani-

ait hic Do&tor , cum tanguam a(irus

num , quoddie no&tuqae per detra&tio-

reaglcitres , laíciviasut taurus, tanquam

equus poft mulieres hinnias , ventti

siésnon ceffat allatrare proximos. . An

.

non & Centauri. exiftunt inter Chri-

tanquam urfus indulgeas

*

ut inulus

ftianos , exterioriforma homines , mo-

carnem impingwes , malum memoria

ribus autem beftiz ?. Quot funt, qui

retineas ut camelus , rapias ut lupus, ut

capite vülpino incedunt? qui habent

ferpens iraícaris , ferlas ut. fcorpius;

cornua fimilia agno, & loquuatur ut

fübdolus fis ut volpes, quomodo igi-

Draco? qui jurant , perjurant , n-

tut te hominem comumémorare va-

|

gunt ,äümulam , amicos fe vendunt,

leam , cum talis in te nullanatüre ifr-

donec proximum fternant, quorum os

tuear figna?

4tagaum mendaciorum , falfitatum

Danislis 4,

de Nabuchaaono(ore

;11 äl

abyffus , fraadium & dolorum oficina j

teferc Scriptura , cor fera ei datum,

mutatumque in beftiam ob fuperbiama,

qui dicunt : Euge; euge, G aunuunt

eculis , oviná pelle incedunt, intus au-

poft 7. tamen annos agnoviffs omni-

tem funt lupi rapaces,

Ah quat fari-

petentem Deum, ac

priftinam för/m:ïm.

bunda inveniuntur T'grides, quee mi-

iterum recepiffe.

nimo verbo irritatae, mox omnia dis-

Utinam hec mon

ftra, qu& nonAper'

feptennium , fed 10. 20. 5 0. annos jam

cerperé tentant , furiofz plane Tigri-

des, que nonnifi proximi fanguine

computtuére in ftercore fuo ad formam

faginantur , quibus nulla mufica ju-

etiam priftinam reducerentur,

€unda , nifi lamentabilis vex proximi

Utinam adeffet magnus Armeniz.

iatonet , quibus nullus cibus fapidus,

Epiftopus Gregorius , ac impuris&lu-

xuriofis poteis formar priftinam refti-

aifi ptoximi intin&tus fanguine , qui-

bus nulla novagrata , nifi ruinam &

tueret ,. ficut reftituit T'eridati regi Ár-

interitum proximi contineant. Quot

meniz , qui infaniens amoreimpure in

menftrofos & virulentos dracones eft

Ripfimem & Gaianam Deo dicatasVir-

jnvenire, qui cauda fua venenata , per-

gines juto judicio Dei ib po

2

r;üm e

transformatus. (a)

J

7

verfa inquam focietate , exemplo fccle-

rato , dogmatibus perverfis X malitio-

Utinam adeffet S, Patriciu

s,k/öxmib

fis tertiam partem ftellarum, id eft in-

nes Peliticos hujus temporis reftiuetet

nocentium animarum de ceclo, de in-

in formam priflinam fidelium Cliriftia-

nocentia in barathrum

2

tiorum , ficut reftituit fraudulentum &

: tyakï.tfnt infer-

io

mqlis.abyffl. Miacas

verfutura Cereticum nomine , qu

I3U*

(2) Mf»þhffyie: 37.Seþtem6.- -

*

—

! $5 INNOCENTIUM.

4

n

des & dolos in wg,]pe'm piiuäcr,at trans-

Exemplo fuo id docuif Petrus ne-;

ml ]

lormatus, NNiremb. lib. 3.

i

»

de mirab. bilis ille Dyaafta Caür - Auguflanus,

id

-Eurepz.

qui nigrior Orco velut monítrum

0

UtinamS.Hilsri

on difcipulus magni .

queddam Ecclefiam ingreffus? cun&is

li

i

j

Antonii preftó foret , ac «ryce factá

formam ejus fugientibus , precibusta-

g

teftitueret omnes eos, qui (imiles fa&ti

men $, Dominici ac lachrymis fufie-

Wt

fünt equo & mulo , (icut reflituit filiam

belluinam fermam exuit , ac per pceni-

ni

illam per pra

!

:

tentiam Dee, fibi ac Ecclefiz'eft refli-

ul

ü*igias in Equar trgn'sfqr-

matam,

tutus.

Dd

u

Mortui funt hí; quomodo ergó de-

Sola; fola p&nit—emia primam inne-

pra

perditam fermam reítituemus ? docet

centiam , formám & nitorem amif-

o

id nos fao exemplo Andreas Corfinus,

fum reílituit , quam qui cum He-

CU

qui Ecclefiam Carmelitarum intrans ex

rOde non agit , non aliud Epita-

a

lupo , qued mater de ipfo fonaniárat, -

phium , quàm quod Herodes, hzre-

in innocentem mox agnum eít trans-

ditare meretur; Hic fitus efl N, qui

lon

dl

j

fuutatus,

29, aunis in volutabro fcelerum ve-

i

. Ibi, ibiex lupis &untoves, ex hircis

lut porcus jacuit , jam quiefcit im-

agni , poenitentia umicum eft empla-

ia

| pice & fülphure , tu viator

F:e om:?

rum,, quod amiffam gratiam & for-

fepulchrum in-

t

mam reftituere poteít. -

(Putä-

2mi

g

d

m

I

3&01533

E

4

i.

NUA

S

——

f

—

/f,

ä

f—:'

——

]

.Aïïffj

f?

7

NS

j Ulis *X'

N

,ux

Q

77

jnnt

N

N

// 3.

/

E

ln

/

$

4

l

Y

——

u

:

t

-

ER

rA

jl

-.Poxcuüï

l

Ciilgl &bl,

u 'þ':.':

a

yitt) ï:

Hhh 2

IN

ii

IN

FESTO

428

IN FESTO ASCENSIONIS

"

ä

Y

DOMIMNI.

LU

li

D

/,

5

Es

-H

D OMINrj;

Ó

j

3ä?5ääää553255äää

—

—

"-

,

/ ,

———À

N

L

1

NWN:

n

—

|

at

——

]

D

INONS

ij,

[

tti

[ —Ó—À

77

e—M—À

—

A

p —

——

[m————

n

—— À

-

QXX

m

—R

Din

7

7

NS

d

Z

,

«

N

——

/

|

s UC

"Xa&

N

I

d.

SES

E

pu——

"Z

À

SORÜÉ V

N

N

Y

4l

///,

D

li

—

Iuit

——

(j

d.

À

IN

L

hN

N

R.

/

E—ÀÁÓ

—— —À

"

|OWt

pÓ

*ä

ha.

—

,

//

plira

E——i

— 9.

/

——

——

f

l

i

——

——

tpi

j

J

E

i

EE

—

m

—

//

ln

À

l

,—.—

l-

!

"m

Iu ]

EOW IEKT

"ll —

A m

il

Atito

| t

ungo

lit :

Viri Galilei , quid ftatis afpicientes in codium?

Taho;

A&orum I.

WH?)-

A 7

Atiate tandem vos mundo ama-

contrarius operibus veftris, Exceffit

Ht

tores mundi " Gaudete & exul-

ille, »»wbes fuafcepit eum ab oculi

u

V

tate , exceffit enim rigidus ille

eorum : (a)' Yerra , quam calcat pes

hi

teundi Magifter, qui vitam ve-

vefler, nunc vefïrq eít, coclum cali

N

ftram toties carpfic , tot centena vae

Domino.

in capita veftra fulminavit , femper

Gaudete & vos ambigofe aquilz ;

AJc£ -

[

)

lj

CoQu) xderum capite z.

u)

Affj

ASCENSIONIS. . DOMINI.

425

Q2) Afcendit Deus infubilo et Da-

colo , (£) Nubes ldti'ä;dum ejus

minus in'vece £uba , viuntphali pom-

zec nofira confiderat. — Utimini ad

ïS

pà (upra aftra ve&useft , quigloriz ve-

placitum ereaturis ,. ( g) corozare

frz odiofas femper pofuit metas, qui

vos rofs , Antequam marce[zant ,

velut no£tuas in tenebris vos delitefce-

nullum fit pratum , quod nom per-

re voluit ,gloriofam lucem honoris vo-

tran[eat Luxuria veffra , expleté

defideria , atiateaffe&tus , (h») sos vi-

bis invidens : purpura extremus ofor

N

nunc (b) a/ceudit amicf us Lumtue

debit Domitttts , nec

.irge/lz;get Deéus

Acob. -

ficut veflimento : Ssandite jam digai-

-

tatum gradus, evolate gloriofi Icari ,

Et vosbibule Bacchi fpongiz , vino

trinmphate generofi Phaethontes,

madidi utres , viviteleti ; exceffic ille;

quietiam recumbentibus in menía un-

Et vos viri divitiarum requiefcite:

requiem tandem conceffit vebis Do-

decim Apoftolis, totus importunus ex-

b

minmus , T'erras reliquit , qui *Hivitias

probravit incredulitatem eorum ; (i)

veftras tanto füdore comparatas adeó

bibite nunc & inebriamini, gaudete, al«

fuggillavit, ( c) a/cendess enim ia

tate , cantate , ubique veftra fsgnalin-

i

uite lztitig..

Altum , captivam duxit. captivi-

tatem , hoftium fpoliis felix , Dives.

DIES HI veílri funt, UNICUM

& beatus :. colite nunc terras., eviíce-

diem- fibi refervavit Deus , cecteros ad

libigum: vobis conceffit ; At fcitote.

sate rhontes , corrodite aurusm , coacet-

vate argemtum , dicite, (d) anima

Dies ille Domini unicus , gaudia ve-

;;

mea habes multa bona pofita in annos

ftra vertet in lamenta, Kofas mutabit in

2

plurimos , requiefce , comede ; bibe

fpinas, aurum & argentum rediget igP

& epulare,

pulverám , gemsnas & margaritas in

nihilum;, rífum in fletum , tripudia in

- Exultate & vos Vindicativi , abüt

enim in Regionem longinquam , qui ad

plan&um, exultationem in zterna [a-

"A

illatas injurias. vos infenfibiles ftatuas ,.

menta; (k) Dies 2ra, dies tribula-

fungos & peripfemata mundi efe vo-

tionis c anguflia , dies calamita-

luit ; viget & floret nunc iterum Lex

tis C miferia , dies ultioma ,

u

evaginabit gladium fuum ut ful-

/

i

y

Talionis , (e) Oculumm prooculo.den-

pem pro dente:. Tenete «j faffocate

gur.(V) quo fagittas [nas peccea-

adver[artos veflros,mittite in car-

torum inebriabit [anguine, dies,

quo gon ut maníuetus Pater , fed ut ri-

y

serem , doneéc reddant novi[[imum

3 E

uadrantem.

gidus Judex comparebit , dies , quo

i

li

Jubilate & vos Veneris Alumni,

non ut innocens agnus ebmutefcet ,

T

jam þlz'cext', gued libet ;; Dominus in

fed: ut Leo formidandus rugiet , dies,

o

Hhh 3.

uo

(b) Pfalm.103.. (c) Pjalm.67. (d) Luc.cap.12.

(a) B/h)»ia 46.

j

(s) Leviticic.24. Matth.e.1$.

(£) fob.22. (g) Sap

"ag (h)'; l'jn(.; A

W*ï

( 7Mare x6..— (k) Sophom cap. 1. (1) Dent. 32«

j

7

IN FSSTO

439

quo portze äi&ricoräiæ gternum clau-

Eheu refpondet cacli ocvulus: Lu-

dentur , (a) /fc veniet , quemad-

geo peccatorem miferum & cocum;

modum eum.vi

$

diflis: euntem 4'32

& quia me participem feci fcelerum,

eelum.

qua 1in confpe&u meo commifit , nec

1

i

AA. Conabor egä hodie Veniä

retraxi radios meos, dum offendebatur

veftrà diem hunc vobis nonnihil ad-

Creator meus , ideó panitens cilicio

li

umbrare : fed ícitote , quod quid-

induor, peplojue tenebrofo lumen &

L/

quid dixero , metuendz hujus diei

(

tàdios meos obvelo , lugubri hoc fche-

folüm umbra erit.

Depingam igitur

taate etiam peccatorem provecans ad

Auroram ejus , defcribam Meridiem,

penitendum,

$

E

E

Cavete , ne aox illa tremenda vos

Refpondet Luna, rubore tota fu£fua-

&

t0

eccupet,

dor, fanguiness pre-rore fpargens la-

Ah celi! quàm horribilis eft dies

chrymas, dum abominanda (celera,qua

0[4

hzc in ottu fuo1 (b) eb/éuranmt eam

fub no&urano meo regimine patrata ho-

-

"

tenebra, occupat eam caligo, Scelle

mines aternuüm fepulta crediderunt,

d

ccli , & fplendor earum non expaa-

hodiein confpe&tu Orbis propalare co-

ü

dunt lumen füum , obtenebratur Sol in

D

got: (d) Revelabumt enim celi

ortu, Luna converticur in fanguinem ;

LBiQuILAICHI CorHI, Cf TeYTAGOB-

Thel

Stella*de coclo cadunt, formidandi ap-

feget adver[us eos...Kefpondetde-

parent Cometz , extimefcenda linc

nique ftellerum turbatus.Chorus late-

&tw

indé in ceclo , cadunt meteora ; per-

bras querimus , ut abícondamus nos

ll& (

fonant venti lugubri gemitu , murmu-

à tremendo vultu iratiJudicis, foetor &

D

tat celum fermidando tonittu , (c)

pettilens exhalatio peccatorum , lumen

Nl

virtutes colorum commovent

noftrum obfufcat, ac & fede & flatione

li

?

m&

agonizant.

*

firmamenti depellit 5* Perfonant inte-

n

I&Ehn

Q Augurium terribile! O

prognö-

tim ventitrifti gemita , ut mortalium

Ricum metuendum ! Ah quid

'ccá-

eliciant füfpitia, muremurat cglum gra-

lt

ftis creature deleGtabiles ? . Ain luci-

vitonitru , ut cor peccatoris concutiat

D

diffima mundi lampas , ediffere Luna

fmetu, virtutes ccrlorum commoven:

r

no€tis decor, Vosiue firmamenti fcin-

tür, utferr

ä

l

tillantes Carbunculi caufam nobis red-

pe&us.

eum Eam-pinis om'flmolve:mt

1

mhgp

dite: àn in vos queque Judicis tre-

Vee, vie tibi munde ! met

mimi;i.

Attoi

ne aurora hzc £atalis fecundüm men-

mendaira.defzviet? an D'eus , qui crea-

Ti

tionem mundi à lumine exoríus, illius

tem Hieronymi megis fermidanday

tihi

Üj

tuinam ab ejusdem fübtraCtione aufpi-

Ce) poft fe fpe&tacula «trahat. — INec

cati tentat ? an tota mundi machina

fallor ; Audiflisne horribiles illos fre-

m;

diffolvetur,

mitus, &ridgres tremendos, actumal-

n

tue-

ü

Hlnw

o a AäZaz.?.t.- (b) 1fa.1 3.4 (c) zguc.zr,.

€st. A5. Bonavent. indigta falutis Tir, g.

-(d)' .70?'6.24' (9.5. ?äm

d

,

ASCENSIONIS DOMIN1.

M

ao

43Y

li

tuofos fragores? exafperztum.mare eff,

ftrophen ex

(þ'e&ahte;. Cujus cer non

If

quod cubitos 40.(upra celfifimos mon-

palpitet?

tes veluti murtís formidabilis , cum ter-

M

Elevate ulteríus oculos, & fpecta-

1j

rore.totius Univerfi flat eredtum mox

te umbrofas arbores , elatos Cedros

"

impetu fummo in imam-abyffum re-

Libani , robuftas quercus Bafan , vi-

i

J

l

j

, hplurum, (a) 24m zom arefcemt bo-

tides Lauros , triumphales Palmas,

"

miges pra codfuffoue fomitus smris

pingues olivas ," Platanos , Terebin-

1

x fluctuum ejus.

thes , Cyprefíos , & univer(a ger-

ia

Auditisne boatus illos teriificos,

mina terrz , en ut ventorum procel-

mugitus immanes , latratus: horren-

lofo tutbine concuffe triftes. demit-

t

dos *- Monftra funt marina ,. porten-

tuntramos, en ut pra metu fatifcunt,

;:mï:-

tofz Baleng Deiphinis mixte , qua

agustdue violentas timas , mon bal-

n

formidandis - füblatis. capitibus ; per

fama fudant , non fruCtus , non baccas

u

Angentes fiphones , torrentes quos-

progeriminant , fed ftupente naturà ex

ii

dam. undarum im auras egurgitant,

univerfis poris rubicundum ÍíLillant

- ferali murmure. interitum fibi &

cruorem ; cujus fanguis non conge-

lt

letur?

j d

orbi. denuntiant,

Quis non éxti-

sneícat,

m

Át hzc Prodromi (olàóm funt. do-

Gernite ibi in atberibus , turribus

lorum, Prolegi Tragosdiarum ! Heu

i

sl

& te£lis congregata. univera volati-

nos!. Quid agitis Ó Coli , ó Aflra!

li celi , regales aquilas ,. füperbos

num in ruinam noftram fimul conju-

Iu FI

pavones , candidos cygnos , rapaces

ráftis? (b) Eheu jam zgs ante 74-

ho

m,lH

vultures , fuaves lufcinias, gemebun-

dicem praecedit , ut suflammet in

dos turtuies ; en ut pennas demit-

circuitu inimicos ejus : exaftuant

1

tunt, X ore quatulo pre cantv in

velut bullientes fornaces /Echna, Hecla,

u

o

lachrymofos erumpunt fonos , funie-

Vefavius, Ternate , centenidue alii

bremque fibi &-munde concinunt

gt

Sulphure & incendiis famofi montes ;

neniam ; quis nom plangentibus ad-

Vafto hi gurgite eru&lant. terrentes

a

emat ?

isneos , quibus velut ignito diluvie

)mm()ïä*

Ex altera patse , fpeCtate in unum

totum incinerant Orbem : Montes

[?müïw

congregata animantia terre , plena

ficut cera liquefcunt, volant peraérem

ardentes. flammz ,

discurrunt tmu-

formidine & tremore; conciduat pre

"

metu turriti Elephantes ; Leones ad

ientia tenitrua ab Oriente in Occi-

jnt

nihilaliud pavidi, femi coiruunt mor-

dentem , horride terre motu íu er-

0U

tui ; flant ftupefa&e Tigrides ; fu-

ba ruunt Palatia , fternuntur fulmine

"

gam intentant timidi cervi ; balant

ccle proxima turres , rediguntur in

lamentantes ovicul :

i(S i!le; Uä

3

abítinent cibo,

cineres famofe Utbes , colliduntur

j v

diffi-

[

abítinent potu, funeítam Orbis Cata-

ad inv?egng Petrz , in 4. partes

liunt

(2) Lue.6e.21. €b) .Pfä!. 96

1d

—

432

IN FESTO

A.

p

'Tota *Vailiä Jofaphati repenté fit. tra-

-iiunt lapides , montes & vcolles terrg

e&quantur, aurum, argentum, gem-

gicum Divine Juftitie theatrum :

mg & margarite ín fpumas abeunt &

adeít in nubibus cocli Judex tremen-

dus cum virtute multa & majeflate;

cineres ; non remanet lapis füper la-

pidem. (a)

(e) adtat à dextris Filii Regina cotli,

Vah ! ubi nunc mundus ? ubi ur-

candido Ílipata Virginum Choro,

bes? ubi regna? ubi fceptra ? ubi co-

cingunt latus finiftrum ceu. Affcffo-

rong ? tranfierunt omnia tanquam

res , mixti Prophetis & Patriarchis

umbra, (b) Ah miferi filii Adam,

Judices Orbis Apoftoli , circumftat

videte nunc ldolum vefltrum , quod

«um palmis laureatus Mertyrum exer-

ità adoráflis , cui genua curvá(tis;

citus , catera

due multitudo Mxlitig

cacleítis,

videte mundum , quem ita adami-

meidabile/s interim libri ratio-

flis,. cui ita ardenter inferviiftis, pro

quo celum perdidiftis : Ecce cinis, fa-

num apeciuntur , (£) libri non atra-

villa buftara & nihil : (c) cecidz£ Ba-

mento , fed. veítigiis delidtorum , &

bylon , cecidit ! O deploranda facies!

flagitiorum iaquinamento fcripti, ifi

—— É

ä

Q theatrum funeftum ! O excidium

quibus quidquid fcelerum haCtenus

Y

miferandum 1

Tyare Ponti&cum, Coronz Regum,

il

Exite nunc de cavertiis vellris mor-

Paludamenta Principum, Infignia No-

li

táles , linquite fpelza, ad que confu-

biliam , Caffides Militum, Mitre Ab-

lj

giflis , non abfcondent illa vos à facie

batum, Pilei Ecclefiafticorum, Caputia

:;

venturi Judicis, fepulchra & tumulos

Religioforum , Vela Monialiwum , do-

lofi vultus Politicerum , fraudulente

vobis potius effedite, nam ignis, quó

mundum jam ardere & conflagrare cer-

penna Juriftarum , fucatuszelus Vindi-

"

nitis, pauló poft terram ipfam & vos

cativorum , mendaces frontes Ádulte-

LD

rarum , fimulatz virtutes Hypocryta-

in favillam rediget , redivivos ta-

Á

men pofíleà ad meridiem diei hujus

rum operuére mundo , id omne fipario

(tà

magag in vallem Jefaphat fatalis cita-

aunc remoto toti patefcet Oibi. (g)

H

bit tuba,

Serutabitur . Domi

por

»

Hs jemglm

W

Adeít Meridies magaz diei Domi

in Lucerui.

:

i

ni, r&tilat in cclo velut Sol fignum

O miferandam Conditionem Pec-

filii hominis , tuba tremerida info-

catorum ! O Confufionem extre-

[!

[

nati Surgite pportui,venite ad ju-

mam! O Pudorem morte acerbio-

In

dicium. Evigilans Deus , qui dor-

tem ! fruítra cavernas quaritis , frue

N

mire peccatoribass ha&tenus videbatur,

ftra montibus dicitis , cadite füpernos,

l

(8) accingit fe ad judicium , ut red-

Ch)

invanium irati Judicis vultum

5

li

Agite fiftite

dat unicuique fecunduüm pjpe,ra ejus:

,fubterfugcf: tentatis :

vos

if

(a) Marcit.rz. (b) Sap.c. . (c) dper.c.r4. (d) Matthb.e.16

[yr

(& ;uc;c.al. (£2 Mméroftus im Pal 1. (g) Sophon. 6 (b) Luea «-27-

x

-

ASCENSIONIS DOMINI.

423

;

u

vos in valle Jofaphat , hic Tudex vos

U -*-omandäs-&vcf?iendas,äbufï

(

in fede Majellatis fue exfoeCtat : ((a)

eftis , pauperum immemores : Ubi

s

Owanes enip nosmanifefl avi opor-

benaexempla? ubi virtutum fpecimi-

lu

fet ante fribunal Domini noffri

n3? ubi puritas? ubi caftimonia? (e)

N

Jfefa chrifti.

Meliss erat vsbis , ff lapis molarie

:

Adeíte vos prima. Ecclefiz capita,

appenfss ad collums vos in profwn-

M

'€nubibus clamabit metuerídus Judex ;

p

HHI VEATIS DTACIBILA/CE , quàm ut

E

adcíte purpurati Patres , infulati Ponti-

ob veflra fcandala tot iníontes ovl-

t

fices , mitrati Abbates, Cathedrales Ca-

cul& in interitum corrueriat,

Opti-

a

nonici, Priores, Prepofiti, Rel'giofi

mé de vobis Gregorius in Paftorali di-

Y

Fratres , costerique animarum Paftores,

xit? PralAH plus occidunt exemplo

vos facro oleo eítis delibuti, vobis Gu-

nas eladio.

Per ambitiones &

1 f

bermàacula Ecclefiarum à ma funt tra-

palliatas Simonias ad Infulas , ad. Ca-

Qnd

dita , veftre cure oves mez coramifTe ,

tenicatus', ad przbendas afcendiftiss

Qf

vos conflitui Janiteres Coeli , Judices

Scandalis veflris , difcordiis & con-

tl

con(cientiarum, (b) vobis tradidi cla-

cegtionibus bello & herefi viam

*

hd

ves regni caclerum , poteftatemligandi

aperui(tis.

*

amjor vobis domorum

jdet

atque ligata folvendi; Vos in altó po-

quàm templorum cura , emajor fcy-

j

fui , uc luceat lux veftra coram homi-

phorum Quàim Calicum Ecclefie Cu-

) *

nibus , (c) ut videant opera veftrabona,

ftodia , major crumenarum , quim

r

& glorificent Patrgm meum , qui iq

animarum vigilia ; muti canes nom .

i

eaclis eft.

valentes latrare , pro domo Dei nonm.

Mpl

- Reddite vatiomem villizatiomis

g

visilàttis , errantes non correxiftis,

dul

l

weffra : (d) Ubi tot millemz oves

famelicos panme cecli & Verbo Dei

j

non refeciftis , (f) quod infirmum

ul

mez , quas veftrá fupinà defidià in--

m'

fernalis rapuit lapus ?. Claves vobis

erat , non confolidiflis , quod zgro-

W

tradidi ad corlos referamdos , & ecce

tum non faniflis , quod perierat, nom

wl

l

(H

h

portas tartari fubditis aperüiftis , ali-

que(ifti, Cau/a vefira judicata

ter decui(tis, aliter vixiftis : Calices

eff , famguinem oVIUm mearum de

W

& Peda vobis erant aurea, vos in-

BARU "Vellra YeQuiIv AW

terim Sacerdotes lignei : pracffe ve-

Adefte Coronáta Capita, Reges &

Wm?»

j Ü

lebatis , fed non prodefe : Meliores

Cafares, reddite ratienem Villicationis

Venatores ferarum , quàm. Pifcato-

veftre: Ego vobis regna contuli , tra-

[[c [

pes animarum ?

Ubi Patrimonium

JLUD

didi imperia , addidi provincias, impo-

Wi

Peti ? ubi pingues reditus ? ubi

fuidiademata: His minimé contenti,

c

colle£te decime ? His ad pompam ,

Nomen veílrurh & Monarchiam illi-

(

ad faftum ,-ad amices ditandos , ad

citis mediis, coloratis pretextibus, in--

Aglü :

lii

ion-

(a) 2. Corinth.cap.s. (b) M&tïa e. 16.. (c

jl

jl

) Matthb.e.5. ;d) FM.&

j

e16. (9Lwe 17 (f2 E;:cb;:.;f.

IN FESTO

434

heminum effe credidiftis

*

fontum e:gaiäio ampliare. ftuduiftis ;

*«

quid hoe

ro minimo terrz pun&o , Mare, Ter-

-audio de vobis ? vosue eílis ? qui in-

ram , Aérem inquietaftis: Mare onera-

ju(tis ve(lris exa&tionibus , celoratis

colle&ationibus zraría veflra dita-

fis navibus, Terram vexaftis militi-

bus, Aérem tormentis inquietaftis.

ftis ? vosneeftis? qui ex fübditorum

oculis lachrymas ,' ex venis fangui-

Quot bella ob pun&um honoris fufci-

tallis ?. ob veftram ambitionem Regna

nem , ex offibus medullas, ex burfis

.everfa , Provincie devaflate , Civita-

durum & argentum. expreffiflis ?. ut

tes füccenfe , Templa terre 2 ;uata;

magni&ca vobis furgerent Palatia ,

Altaria diruta , lmagines truncate,

Arces , Horti , Vineg & Pomoria,

labore , & fudore ut novi Pharaones

Virgines dcflorate , Populus exa&io-

nibus depauperatus , Sanguis ionoxtus,

fubditos propé enecaflis : ut ad lu-

xum & pompam vivere poffetis frau-

fufus, multi.milliones ad tartara de-

trufi. Aule vellre Offiing erant

dulentis veflris debitis plurimos cre-

fcelerum , abyffus vitiorum , ibi quid-

ditores ad. extremam: «geflitem ad-

nid libuit , licuit :

Pudor , Fides,

duxiftis, — Vos eflis , qui fubditorum

VMeritas exulare juffa.

Confiliatii ve-

juftas quarelas de ferarum damnis

prefe&orum rapinis, exa&tionibus ni-

firi proditores Legis Dei, qui nón

alia vobis- legcx vivendum fuadebant,

miis, fepius earcere, exilio aut in-

juftà confifcatione multaftis ; mini-

quàm eà , quam maledi&a ratio Sta-

tüs.ac Regule Machiavelli prafcrip-

feum vobis injuriofum Verbum gladio,

Hinc nomen veílrum alio-

fiffent.

aut fclopeto ulti eftis, ad blasphemias

tum . interitu. propagaltis , purpuram

veró mihi & Sanclis illatas, & alia gra-

innocenti fanguine coloraflis , pro

viffima fcelera cenniviffis , autad fum*

terrenis Diis. coli G adorari vos per-

mum mul£là pecuniarià abfolviftis, ma-

mififtis.,. .cocli immemores., in terra

is deburfavacu , quàm fa&amihi in-

paradifum. veftrum- quafiflis : En. juriá folliciti,

Eï

vox fanguinis & lachryma fabditorum.

Vos eíftis

, quibus chariotes erant

elaniant ad.me vindictam debitam po- - Canes. & Equi , quàm pauperes

flulantes ; arguam vos in. vir

afuro- medici :

clamabat ante arces Ve-

5

j

4is.mei; quantüm vos glorifica

i$, (a). . ftras mendicus & nudus, (ed non etat,

tantüm- dabitur & vobis tormentua,. qui eum tegeret , parietes interim

recedite,

ferico-, pavimenta marmore veftieba-

[

Adefte

& vos Principes,Duces, Co- — tis Lazati immemores ; computrue-

i

mites., Nobiles & Equites , qui de - runt frumenta veflra in horreo , r€

l

nobiliori limo terr vos produ&bos liquias meníe. abfomebant canes,

br

fomniaflis ; qui fanguinem. vefttum — dum. interim fame comtabeferent

um,

D

; i--.;gl-oris'"generoüaris » quàm aliorum -- paupetes, Vegrcfïis,qui Sacerdot

Q9*

[

P

P o

1

-- (a) "dpoc. «. 1$.

"

ASCENSIONIS DOMINI.

43;

[

J

Concionaterum , Religioforum | vi-

título incarceraftis , eorumäue»caufä:

i

tam fimpliceem , a&llimabatis inía-

ita prolongaftis, ut miferi inter opera

H

niam ; Rligio vobis pallium erat

mifericordig recenferent , citó polfe

ü

nequitie : Hypocrite eratis , foris

mori ? Latrones faculaatum vitg &

iietq

ln

Catones, intus Nerones; Jejunia,

famig corum : ubi miferi portum fpe-

Pracepta Ecdefie ; Excommunica-

rabant , ibi fecére naufiagium : Ctu-

Wi

tiones velut bruta fulmina explofi-

deles Crocodili , qui fimulatis lachry-

bs

Ítis, vobis ipfis fidem novam ventri

mis & fufpiriis funera eorum profe-

veltro accommodam compiliflis: re-

quamini; recedite nunc maledictg fan-

Qu

cedite à me vafa iniquitatis , & con-

gui(ugz , harpije Stygiae, rapaces vul-

^

T.

r

dignam veftris meri

;

tures, pauperum , viduarum & pupil.

T

- teatiam,

tis exípeCtate ;fgnQ

lorum argento & fudore gravide, (a)

"i

Adeíte & vos Magiftratus , Judices,

J udicium duriffrmum eritbis , qui

qu

""Affefores , Advocati & Cauf(idici,

rafumt.

ul

Ego juftitias veítras judicabo. — Jufti-

Adeíte & vos Negotiatores , Merz

jl

"

catores , laftitores

tiam Virginem vobis defpondi , vos

Opifices , red-

)i

€am cuique venalem. prollituiftis, po-

dite rationem aegotiationis veftrae;

"

teflate judicandi , authoritate defi-

Àn non vos cítis , qui millenis frau-

UL

niendi , jurisdi£tione exequendi tur-

dibus ,

dolis & circumventionibua

i

piter abufi. Leges & Canones Ju-

emptoribus illuiftis ? — Annon vos

bmh

ris , re&i(fima perpendicula juftitiz,

eftis , qui ex ufuris & lucris injuftis

! d

ebliqua torfione ,

interpretatione

marfuüpia veftra ditaftis? Annon voe

h

finillrá curvaftis ; caufa preponde-

eftis, qui centenis execrationibus, jura-

yi

abat illa , cui plus auri apperíum,

mentis fal(is , effrontibus mendaciis

llk

It

9b cognationes , AfRnitates , re-

animam veflram damoni oppignora«

(s

fpetum humanum oculos veritati

ftis? pondera veftra erant delofa , men-

-elaufiftis :

Veflra fortuna. aliorum

furz vitiate , ulne decurtate , mer-

erant infortunia ; calamus vefter non-

ces adulterat,

O infen(ati- trape«

^

pauïf*

niíi un&tus decreta ícribebat , manus

zite ! quid prodeft vobis , univerfuga

vellia nonnifi argento tin&ta recef-

Oribem effe lueratos , animaz veró de-

j

(

)

fus obíignabat , lingua nonnifi auro

