manibus eorum! (c)

Á (

Va

turbinem à terta ab(lraCtos, ad

Utinam Angelus ille Apocalypti-

n

ttte

lt

tertium usque celum concitato rape-

cus praeító effet, nosiue in Spiri-

[

N

tet- curfu!

tu raperet ad montem illum ma-

n (l)

Utinam cum D. Stephano videre-

aum & altum, a« fic ut Joanni (d)

mus coclos apertos, & Sanélos ftan-

l

ervo fuo oftenderet Civitatem fan-

4 CUIW

am

)

(2) . Reg. 1. (b) Adf. 7. (c) "Apoc. 7. (d) Apaml. 2r.

()

LW. j

A

-

OMNIUM SAN&I&&RUM.

i

4 vaptets

&am Jerufalem habentem claritatem

*

fideramus , quibus irretorto obtutu

DEI.

Beatos tanquam flellas lucentes ih

N

"Utinam venirent Exploratores terrae

perpetuas

zternitates

«ontemple-

illius fan&z, la&e & melle manantis,

mur, Sed nocluarum & vefpertilio-

& vel unicum tracemum uvarum cacle-

num inflar fplendoris impatientes in

ftium nobis deguítandum adferrent de

tensbris & in umbr

a mortis circuqu-

regioneilla beata! (a)

lamus.

Utinam ad minimum :uciolim in

:'-:

ACumeft, cortinasgloriz cocleftis

Pathmos Joanni exuli oftiue unicum

fullus aliger nobis discooperiet : Lo-

aut rima aperiretur in coclo , ut de

cus, sd quem anhelamus, locus facer eft,

longé regionem illam viventium amo-

deponenda funt prius fordibus infe&ta

tofo luftrare poffemus obtutu, S«d

calceamerita 5 nil enim coinquinatum

vanafunt vota noílra, preces irrita , fu-

intrabit; delong? & quafi in.zenigmate

fpiria caffa] (b)

fpeRanda érit Beatorum Patria , per

Defideramus quidem cum Davide

tubum opticum ccclitum turmg erunt

(c) pennas columbz , utvolemus ac

dinumerende , Re

requiefcamus in atriis Domini , fed

perluftranda.

giöque'illa'benedi&.a

viíco terreno captive tenentut ale

A À, ego interim penicillo rudi ad-

noftre , & incolatus nofler prolonga-

umbrare ad minimüm conabor cale-

tus eft. (d)

fte illud Palatium 5 calamo agrefli de-

Sufpitamus in hac valle lacrymarum,

Ícribam Civitatem illm ían&tam;

errantes per deferta & invia mundi an-

infantili eloquio extollere. tentabo

helantes ad terram viventium , (e) at

regionem viventium ac BB. Civium

loogum chaos firmatum eft iater nos

gaudia ;

Vos benevolis autibus dis-

& Bestorum Choros,

Íerentem intereà audite , ac vobis

lagemiícimus fedentes ad flumina

perfuadete , omne illud, quod dixero,

Á

,

Babylonis , (f) fitientes torrentem il-

umbram eíffe & coci fomnium: nam

lum voluptatis , interim veró ficut

tefteGreg. 1,27. Mora. — Cümhomo

aquam, fic iniquitatem bibimus, (9).

de zternitate differit , coccus de luce

Aures noftre tinniunt , avida au-

loquitur,

"

'dire concentum ceclorum , & canti-

Gloria, quà SanGi in eclo perfru-

j; «

eiu'

cum illudnovum , quod ccelites fine

untur, tanta eíL, ut eam nec Geome-

fine decantant , (h) at cum Ulyffe

tra circino menfurare , nec Arithme-

cerà terreflri funt obturatze aures no-

ticus calculo fubducere , nec facun-

()

U

$1

j A

ftte,

Verfa eft inlu&um cithara no-

dus Orator verbis. exprimere , nec

ftra, (i)

*

psdit ".

TM

fubtilis Theologus iogenio compre-

Jf m

Oculos perfpicaces Aquilarum de-

hendere queat ; Hinc S. Bernardus

( t

r

ad

3) Numer. 1 A D) p ocAl.4. (c) Pfaim.

6,

" vawï

r54. (d) PfAlma. 11

(e) Luc.1 6. Cf) Pfal.s 36. Tob.r $. (g) fob.1 j.

(h) Apos. $.. ( Tob.5e.

lh

O^TN TPSIO

414

meliüs puto , quàm parum dicere:

ad Eug&giun& aitN: ( M?rces San&o-

|

rum tam magna eft , quod non poteft

Nec enim pompofa Carthage , glo-

snenfürati , tam copiofa, quodnon pe- .

riofa Babylon , fpatiofa Ninive , au-

rtea Alexandria , Athenz docte, By-

teft &iniri , tam pretiofa , quod non po-

tefteftimari; excedit facultatem elo-

zantium magnuificum , Ecbatana no-

bilis, Roma mundi Domina , Quinzat

ä

quentiz , ut loquitur Augultinus, (b)

eranscendit capacitatem intelligentiz,

Civitas Solis , Citor mundi umbella;

*

;

I

Armuzium orbis gemma

)

collate

Ti

illud decus , illa gloria , illa celfitudo,

vult dicere , abyffus eft, nullà poteft

Jerufalem füperna , aliud funt , quàm

Ti

cochlearum domicilia ,

teítudinum

[

metiribolyde: Littuseft; cujusarenz

nullo calculo fübduci poffunt ; Oceanus

domus , formicarum acervi , hirun-

?

dinum nidi,

Alia e(t amplitudo Civi-

g.

eft ; cujusguttz omnem numerum ex-

cedunt ; undé torrenti voluptatis com-

tatis noftre caleílis , de qua do&tiffi-

fij

mus Joannes Gailer (d) dicere non

1lb

parat eam Pfalmifta; ubifemper novae

nb

gaudiorum aque feíe trudunt ; Quis

veretur ; Tantam effe magnitudi-

nem : quod f1 Deus e fingulis arenz

li

jam miretur Paulum ad mecnia folüm -

f

civitatis hujusgloriofz admiffums mox

granis , quz in littore maris jacent,

anq

fingulos crearet orbes , ii tamen im-

Yirtg

exclamáffe ? (c) zec oculus vidit ;

menía coli fpatia non explerent;

mec auris audyoit , mec im cor fo-

U

minis a[cendit , q

ue Deus prapara-

Hinc vifa Civitatis hujus mognitudine

tiüg |

ac majeflate prz ftupore exclamavit

fdeí

vit diligen

tibus fe ; Ex licet int in-

finita, que

Civitatem hanc fan&tam

Baruch: (e) O Jfrael, quam magna

lr ad

illuftrent.

eff domus Dei , ei iugens locus pof-

(]

aulam Dei commendent &

Tria tamen potiffimüm fefe nobisoffe-

fefffamis ejus, magmus e[f., eiy ribm Ba-

tsj

et fizega. InünitaSapientiäDciCi-

ET

runt confideranda , Locus, Societas , &

Vifio beata.

vitatem hanc ccleftem. excogitavit,

ü j

le-—

infinita potentiaextruxit, infinita ma-

RMM

. Locum aliquem nobilem ac ce

brem faciunt , magnitudo , pulchritu-

jeltas eam inhabitat Depingunteam

Ply

do , fitus ac fecuritas, Adefto nunc Ar-

nonnihil in umbra tenebrofa "Tobias

fj

chimedes , metire amplitudinem Ci-

& Joannes Apoftolus , quorum poie-

Ti

vitatis fanCte ; altitudimern currium ;

rior in Infula Pathmo oculatus teltis

bil[:m",

fic ait;

vallorum robur :

Platearum femitas 5

QU ide

Portarum magnificemiam deftribe ;

Civitas in quadro pofita e

&:kf)

[/( n c

Fundamenta urbis ex omni lapide

.deficient te cunCti Quadrantes ac

fiü&æ.

Circíni : fateberis , quod Saluftius in

pretiofo ftru&ta; Duodecim porte Ci-

ii

Jugurtha dixit , de Carthagine filere :

.vitatem | circumdant ex. margarigis

1ngu*

füdmg I

us ;Pul

$$.. (e) r.Cor.2

( Bernard. l.de Confid. — (9) Aug!g?-se?'m-P-ük

MT

d) Toan.Gailer in fuo pereg. apud Drex.l.2. 6* de celo.

( Baruch. t«j

(f£) Apocat. 21,

G

OMNIUM SANcrbRUM.

g

du

(

fingulze -: S&u&ura muri ex Jafpide

je(tas Juftis ac Deum timentibus pro

S?

polito ; Platez ex auro mundiffimo,

' eterna manfione con(lruxit.. Nuncad

w

quod tanquam vitrum efít pelluci-

facietatem Civium. (anCtorum

lh

dum.

Turtes Jerufalém gemmis zdi-

diamur.

:

VPTOgTCf

a

ficate; Civitas non eget Sole & Lu-

. Ut in loco quis libenter verfztur,

nà , nam claritas Dei illuminat eam ;

Qu

non tantüm àloco pendet, fed ab

d

Temporis diuturnitate rüinam. non

Inquilinis loci,

Quid. enim juvat

-, qoi

fminatwr ; terre motu non concuti-

habitare in aureá domo Neronis , fi

tur; igae non cenfuümitur ; aquis non

cubicula infeftent flryges aut lemu-

) gl

vult

Obruitur ; ad ejus moenia nulli hoftium

res no&urni ? $Si thalami repleti

$i

atria

Vi j mï :

appropinquare eftconceffum: Civitas

fcorpionibus & colubris ?

itudo U

gloriofa à portis , glorioíaà plateis , glo-

obíe(fa minotauris & larvis inferna-

libus?

*

m

riofa à moenibus & vallis, gloriofa à cur-

tibus, gloriofa à majeftate, quz eam

Quid juvat de

gere apud Antropo;,

qieut

magh'ïmd'

inhabitat: Verbo Aula Dei, ch':mus

phagos Brafilios , ubi auri, margarita-

ypiis t

delitiarum, Angelorum manfio, portus

rum & gemmarum quidem copia fplen-

yris j*

tranquillus , requies SanCtorum, terra

det, at nec momentum datur, quo fe-

viventium.

T

curus es, quin ab iis ad lanienam traha-

Unde Jure metitiffimo S.'F.ulgen-

ris, & pabulum infelix , ac triítis eo

eyit

E

runf

: ii At

tius Epifcopus Rofpenfis ab Arianis

cibus fias.

"T

fede füà pulfus ; (a) cüm peregrinare-

Quz dele&tatio apud Mauros &

tur ad Limina Apeftolorum, ac Maje-

Caffros verfari ? uti Tigrides , Leo-

!

um

j

T

l

M

, flatem Theodorici Regis, fplendidiff-

nes & crocodili tui. funt. inquilini &

(MS

màaulicorum coroná ftipati , cerneret,

vicini ,

unde cum Job lamenteris

(

»

!

ad íocium dixit :

O

z

um

ectofa

cap. 30 Secis fui Draconum ef

xean

[2

j

erit Terufalem cel

à|

]zs , ji -fie fulget

Strutbionum. Societas amica, fide-

;

Roma terre[Lris,

lis , affabilis requiritur , ut & locus pla-

u !

j

Plura Angelus Seraphico F:ancifco

ceat: nullus enim boni poffefo jucun-

p

retulit, (d) dum affirmzvit , (itota terra

da eíi fine focio fecundàm Senecam

"

migraret inaurum , aqu^ exundaret in

lib. i. Ep. 6,

)S)qu

u

bal(amum , montes transformarentur

i

Placuit quidem Ifraelitis ( c) ter-

p

in lápides pretiofos, omnia tarsen nil

ta Chanaan melle. & laQe manans,

TL

fore in comparatione Civitatis hujus

magnifica à fplendore urbium , no-

] FOr

fancte,

bilis à diveríitate fluminum , beata

a

g

r

Et hic eftlocus ille celebris à magni-

à fertilitate fru&tuum 5 — fed. ubi Ex-

uodtam Pi Á

tudine , nobilis à majeflate, admiran-

ploratores defceripfére loci incolas ,

f

ttl

dus à pulchritudine , commendandus

ubi cum gemitu dixére : 75; vidtmeue

à fitu & fecuritate , quem divina Ma-

monfiraquadam Enacim de genere

(5

KF* 2

' &ieAn-

g

(2) ;Surim-invim. (b) Chronicen. Mi(:.

* (e) ANwm. 1 3.

— Á

5316

IN FESTO

Í

[

re/? antbæ'o-,qaiäm compnrnii'quä' &os ftolis albis ; videre Virgfnes tedi«

12

locufta videbamur , um vociterans

mitas lils, Martyres laureatos , cun-

IU

omnis turba flevitno&ke 1llà; & mur-

&os Regiglorie cum fummà reveren-

lin

muraverunt contra Moyfen dicentes:

tià & jubilo affilientes ? His fociari,

Urmam mortui effemus im JEm-

cum his lztari ,. ac in etérnum Deum

p

leudare ?. Si Sol ac Stelle oculos no-

Dn

p ein h,zc*wg/?ïz Jfolitudine uti- :

fixos. dele&tant, quid erit in coclo tot

li

2 A peremmus , Cj mon Vadtcat mos

| Q8in

Dominus interram iltam.

milenos Soles afpicere , eorum radiis

gaudere ?

uH enim fulsebunt ut

tf

Cur obíecro ita loquuntur ac mut-

$«

murant ? difplicuit iliis , & contrifta-

ol e& fecut fLella

*

Ain Perpetags &fer-

r

vi

vit eosSocietas Barbara ?. neque enim,

2HEALOS.. (a)

Seralium. Conftantinopolitanum — ta-

Q. beatam

focietatem , in.'q,uä muvl-

trne

fi

ineche

Ut

petibus Tu:cicis

H!;-L*x.» I

exornatum,

titudo fine confüfione ;; magnitudo

Scytharum. auc Brafiliorum — pálatia

fine ambitione 5. varietas fine contert- '

Áptr

d

auro ircruílata aliud gaudii afferre

tione; ingqualitas fine discordia, eter-

na.absque diminutione dem

Aütter

queunt , quàm Dionylii Siculi menfa

üm chari-:

h4

regalis ,. ab acinace nudo füper capita

tas repetitur !

t j

Q .beati C ali cives

& amici Deij

r Y

hofpitum leviffimo filo ferico depen-

dente famofa.

quàm efis felices ! ubi nunc-obfecro

Tatsd

At in hac coclefti noftra Civitate,.

funt ctuces veflce , ubi dolores & tor-

Wig

ait Hugo Vi&torinus.l. 4, de anima

menta , quibus in terra affli&ti & op-

m d

lg

c.4. Populus habitat fine murmure,.

preffigemebatis ? En cun&a veut

incolg quieti ,, homines nullam indi-

Íomnium evanuére , nunc corpora

m

gentiam habentes: Quodolim de Ro-

veflra funt immortalia & impaffibi-

u fum,

ma effatus eft Legatus Regis Pyrthi,

lia? facies veflrz ut aftra micant; ab-

Wt terc

vidi Civitatem Regum ;. quot in Cu-

flerfe-fünt jam lacryma ab oculis ve-

Ht n

flris, j non erit ampliüs lu&us, ne-

L

tiáSenatores , tot Reges vidi : Msliós

& veriüs de füperna Solyma dicetur..

que ullus dolor ; Cantatis nunc in

Riv

aternum Deo veflro ; at veflri torto-

UT

Quidenim.exiftimatis effe , federe in

eodem conclàvi cum Regezloriz, effe

res & perfecutores eternüm in Ca-

Pentis

domefticam Dei , civem San&orum,

mino ignis flridebunt, — Videtefelicie

Angelorum choris intereffe, cum San-

tatem veítram , quàm circa vos Ba-

Umpa(ä

&is Spiritibus glori-Conditores affi-

buit mifericordia divina, qu& nuspiam

4l f

ftere, preefentem Dei vultum cernere,

clarus refplendet, quàm in millenis mil-

nf

l

cin&um effe Patriarchis & Prophetis;.

lionibos inforcunatorum peccatorum,

dclïrv(o

affociatum Apoftolis & MM, cernere

quos ad tarfara. detrufit. Jaftitia divi-

"m

*

*

"turbam illam magsam ex omnibus. na,(5) fezedi

v

UM

»,H07

gentibus üaptcs anae«.f:hronum:,. ami- /2picris, é'gratiarum airio

90

(j

b

9) Dizw;cj(. £ap. 12.. (b) Jgae. £ 7

wa

OMNIUM SANCTORUM. -

$29

p

s

' &or , virtus fertitudo, c fAlus

perferenda effent , ut illam gloriam m

,

- fít Deo in facula facilorm. . Annon

effabilem cenfequarmur..

Difcurfum hunc confirmavit alius

u

meritó de veflra gloria exultat S. Augu-

j

]

i

ftinus in foliloquio cap. 35.

Q quàm

ex Orco genius exore obfeffi viexor-

»De

gloriofum eft regaum , in quo tecum

cifmorum , ad veritatem edicendam

Domine tegaant omnes SanGli, ami-

adaCtus ; interrogatus enim de pulchri-

o d

u

&i lumine ficut veflimento ,. haben-

tudine Dei, cuicomparari poffet ? Re-

tes in.capite fuo coronas de lapide pre-

fpondit,. quzítionem effe (tultorum ;;

u Häï

t

tiofo.

nam fiomnis pulchritudo florum,gem-

marum , fyderum acaliarum Creatura-

p

Sed quidhzc omnia ad vultum Dei,,

ad vifionem illam beatam , in qua

rum in unam confluerent elegantiam ;

qi D]

emne gaudium: ac gloria elt fita, qua

talem venuflatem idem fore, quod te«

tanta e[t ut S. Auguftinus affaxass quod

tebre ad lucem, addidítque ultcó ,. (

nagni»':»;ä

II

fi per unicum: momentum: eà. perfrui

totum Codlum foret pergametium, to-

damnatis concederetur , mox omnia

tum mare atramentum , omnes Stellae

;oïdlli)w

tormenta in delitias , tenebrze in lu-

u qi

Magiflii Parifienfes, cunctáqueflrami-

cem., infernus in.parádyfum mutare-

na calami , hos ormnes Magiílcos , nec

tur. Verba illius funt fequentia :- (a):

fcribendo,nec loquendo minimum gau-

amid Dï

"Fantaeftdulcedo futurzgloriz, quod

dium . adumbrare poffe ,. quod perci-

ac ol

fi unica ftilla in infernum deftueret , to-

piunt SanCi ex vultu Dei, ex vifiorie

od

tam damnatorum amaritudinem illicó:

adeo gïOriofa.

ff

dulcoraret ; inde concludit ;. quid funt

Hinc re&ti(fimé ait Auguft, lib, 25,

m

Ccelum & Terra , & omnia , qua in

de Civitste Dei : quod: Deus prapa-

Jint CNR?' '

eis funt, preter faciem Dei? Umbra,

VAU di[yigfnfiþfü fä , ]?z!e 507 CA-

& n

nox , terra, cinis; nihil.

Quis jam mi-

pitur , fpe mom attingitur , €hari-

m

tetur interrogatum aliquando dazmo-

£Ate nom apprebenditur $ defiderim

E Gb omm J

NofA IY AMSCEBdELE , AC

nem ex Energumená à S, Jordano quid

quiri pa«

j

páti vellet, (b) fi vel unico momento

zeft, aflimari mon poteft..

j

Deum intueri poffet ?: refpondiffe , f

Sed quid videbimus obfecro in fpe-

av

«ü[

jlb

parefem omnibus füppliciis ac tor-

culo illo gloriofo , in facic illà , quam

qin

mentis, quz à condito orbe mortales

Angeli defiderant afpicere ? Videbi-

Vs

a

fünt paffi , libens illa us

mus perfe&tiffimum fine omni prine

qt;e in diem ju-

du VUW

dicii perferrem.

cipio principinm ; Deum non in znig-

i

Confentanee omninó fecundum il-

mate , fed facie ad'faciem $^ videbi-

j

j

y

lud Chryfoftomi : (c) Si in ignem fa-

mus fapientiam increatam , bonita-

a

liendum , fi.in enfes atque mucrones

tem inexhauílam ,. potentiam infi-

13

iU

incumbendum ;. magno animo cuncia

nitam , rmaifericordiam (ine termino

diftüe

c[;mf

Rt.3

(2) :Anguflin. feym. $.de Transfig,. (b) Spec-Bxemp. difT. o« ex. 94»

T [

(5 Qoryfoft- ferm. $5. im 1 6. 24att h..

318

IN FESTO

diffufam. Videbimus fcaturiginem' il-

biftis , hic apparent

-i-n gloriofo iuf

lam , àquà cunclaflumina & maria gra-

mine,

l

tiarum eriginem ducunt & effluunt!

-Haec. eft illa Bibliotheca inexhau-

fa

Videbimuslumen illud , 3quo Sol &

fta , ex qui cunCtus Beatorum co--

&t

Luna, omnisque chorusfiderum

xasjïos

tus Sapientiam SanCborum hauriet,

fit

fuos mutuantur!

-

& non exhauriet : Hxc eft illa facies

i

Videbimus pulchritudinem illam

gloriofa , ubi cum veritate dicere pote-

[iU!

inexhauftam , à quá cuncte creature

timus: Pjdi Demznum f acie ad fa-

| lg

fuum decorem , gemma fplendorem,

ciemse f

7

*

!

Alva fa;74 eff animamena.

.

lib

flores colerem recipiunt

Gen. 32.

- Centuebimur in hoc divinz fapien-

Hic eft ille Oceanus immen(üs , ex

lUtte

toy!

tiz fpecule , quidquid unquam fattum

quo torrentes voluptatis & gaudiorum

efl, Videbimus in eo omnia fidei &

in eternum emanant,

dlg

A

divinorum librorum arcana Altiffinize

Hac eft ergó illa Civitas cæleüiä "

[

lltl

'rinitatis , Incarnationis & Euchari-

in qui omne bonum; ubi fcientia

tel

*

ftie myfteria

?

cunéta vaticinia Pro-

fine ignorantia ; Sanitas absque in-

ftiti

hatj

phetarum; quahic credidimus, ibi vi-

*

firmitate 5 pax fine perturbatione,

debimus.

-

gaudium fine mocrore , vita fine cor-

N

Videbimus obftupefcendum divinz

ruptione, ubi emne denique bonum

Y

Providentie Ordinem : tunc omnium

tnanet.

4

i

Adumbravi nonnihil vobis Civi-

Fï

oculis patebit Altitudo Sapientie &

hll

Scientie Dei j curinnocentes oppreffi,

tatem illam cocleftem , defcrip(i eam

if

impii ficut cedri exaltati,

calamorudi, quid vobis deea videtur,

triri

Videbimus omnipotentiam Dei in

Ó infení;ti amatores mundi , qui pro

Ms ig|

creando oibe , fapientiam & bonitatem

nihilo babetis terram defiderabilem,

Mi

in adminiflrando,

Fides ibi ceffabir,

qui proterre pun&lo, luto, & ferdibus

O

fpes deficiet, folus amor ín eternum

litigatis, & vafta interim cocli atriaper-

mt,u

N

*

ditis,

durabit,

i uan

O Vifionem gloriofam! O fcientiz

Conferte in unam maffam . aut cu-

abyffum inexhauftam ! Cedite nunc

mulusn, fceptra, coronas , monarchias,

flDpenc

Salomones & Platones , nam emnis fa-

honotes, titulos , quos ftolidus mun-

pientia veflra eft delirium.

dus ita adorat ; aculei (unt, qui lanci-

i awhæt

Cedite Ariíloteles & Averoés,

(/'cien.-'-

nant animath , pun&la fant inflata ia

l i

tia veíflra eft fomnium ; nam Deum

imaginaticne folüm fita : addite pre-

ldffitur

tiofa metallaaurum , argentum , pem-

femel confpexiffe, eft omnia didiciffe,

n

ait Blofius in Monili,

mas & margaritas ; pulvis func & lu-

Tj hen

Cedite Sybille & Prophetze cun-

tum , quibus folüm ítultitia hominum

E

-&a, que v figuris & umbris adum-

pretiutþ fecit,

(

Ehea

L

M

) Ayos

OMNIUM SANCTORUM.

t

319

Yif

; Eheu quàm infames eftis Parides,

Deus, glorià & honore coronáfti eos

ftulta carnis mancipia, dum pro forma

Domine, (c)

H

ia

fragili , exili gaudio , Dei faciem &

Si divitias affe&latis ,. ((i) gloria &

u (

aterna cocli gaudia amittitis, O infen-

divitiz in domo ejus , platez ex auro

ht

fatos filios prodigos, qui glandibus &

mundiffimo. Apoc. 21. -

al

porcorum filiquis vos faginatis , dum

econtta San£ti codlefti ambrofià &

Si voluptates ambitis, (e) torrente

Itutpti

1pane

voluptatis potantur, Si vita vobis Cer-

iil

Angelorum reficiuntur, -

di; Jufti in perpetuum vivent, mors

TT

O miferos , qui ad amara flumina

ultra nen erit. ( f)

4

Babylonis fedetis; dum interim San&ti

Si pulehritudo placet : Jufti fulge-

lts

torrente voluptatis potantur. . O (tul-

bunt ficut ftelle in perpetuas aterni-

tos! qui fumo &umbrishonorum ac

gwdiom

tates, (g)

dignitatum pafcimini , eterng glorize

Si agilitatem , £h) affument pennas

T

ebliti, quiauro &argentoinhiatis, &

SanGi ut aquile, voiabunt , & non de-

cocleftes thefauros contemnitis , qui

g s

f&cient, Sipaácem; (i) fedebit populus

; du

fititis hujus mundi abfynthium , nau-

meus in pulchritudine pacis , non erit

rtubiid

featis fontem vitz,

lu&us neque clamor, (k) quomodo

Stolidi nundinatores! Itane vile eft

jts t

ergó Ó infenfati amatis terram , diligi-

WRWW

vobis coclum ? ltane aterna gaudia

tis lutum , ubi nihil aliüd , nif1 vani-

flecci facitis ? Itane manfio illa coe-

tas vanitatutii,

leftis ne teruntio ztimatur ? O in.

ii

. Ergene nullus ex vobis Daniel ? qui

fenfati flii Adam ! vitam beatam

in durà fervitute infelicis hujus Baby-

| dzfaï?j& '*

quaritis in regione mortis , gem-

lonis ad minus quotidié aperiat fene-

T2

mas in luto , dulcedinem in

nndy

i,f

u

falfedine

firas cordis, & fufpirans contempletur

ddii

u

garis, -

mocnía Civitatis fanctz , & cum Hu-

O ftulti (2) qak fuvfim fant qua-

gone dicat:

d

rite ,nonque [aper terram ; oculos

n

Heu mihi quàm procul lyi:.;lt]ia

aliquando ad coclum attollite,

n€A DAIYA ferrzs !

O miferandz talpe ! confiderate

miü'am w

ftüpendam illam Civitatem, manfio-

Quam procul À celi finibus

,;,

y

exul Agor !

nem illam ccleftem ; hzc requies ve-

,b

flra, hac metalaborum ; Hic quidquid

Ergóne nullus cum Davide excla-

funtd

t

j

libet, quidquid dele&tat , quidquid de-

met? (l) 9uapn dilecta tabernacula

fideratur, habetur,

TU

J

?uA Domine virtutum , comcupifcre

[

"

Si vos dele&ant honores ; (b) ni-

& d

€

.

ng'

mis henorificati hic funt amici tui

W;inz.

Ticit anima mea m Afria Do-

AA.

d

M

(a) -dd Coloff. 2« (b) Pfalmoz3$.. (c) PfAlm.g. '(d) PfAl.

III.

(e) Sap. s. (£) -Mpoc. 21.

(g) Dam. 12. (h) [/;5 4 1 l/a.zf-.

EM

(&) 24poc. 21. (l-) PfAl. .38.

D

$20

IN FESTO

.

. AA. Semel tandem. attollemus ocu-

" Abjiciamus ergó. curam villarum,

los, Pattiamáue noftram à longé cum

mittamus jugaboum , avertamus ocu-

Divo Bernardo falutemus. . Q Ciivi-

los, ne videant vanitatem 5 finemus

|

tas SanCa , Regio beata , de longé

tran(itoria, agros fertiles, florentesvi-

tealuto , te amo , ad te fufpiro de

neas, pfomptuariaplena 5 linquamus

e

*

vale lachrymarum

(a) quamde

mundoaurum, marigemmas, acfefti-

veniAm , C apparebo ante fa-

nemus ingredi inillam requiem , pro-

cieió DEI?2

uerunt mihbi la-

peremus ad fupernam Solymam , ubi

eoryma mee paues die ac mocíe,

nos exfpe&tant San&i, ac in ztermum

Deo acclamantt

dum dicitur ml quotidie, ubi eff

E—

L

pm: £uusi ?

;Sgn&ug.! San&us! SanGus!

:

(2) ïP/?zülmo 41 :

ï

—

—

:..,Q

N

u

Ti

5

d

N

-

*

EL

N

N

X

SS

[j

M

E

N

r

»h

A

01

À

j

li€

T 4

H

$$)

$,

]

iu s

;

W)

37

(/

H

ib

»

W

ENSS

N

NN

]

"

N

vj

f

u

i2

d.

Ex

w

E

ESAM

|

,

h

N

a

IN

M

e 0 &

LE

321

lia

RO

(ruei

INCOMMEMORATIO

J2

Qu

5,a

NE FIDELIUM DE-

m

tU

FUN GTORUM

La

LLEILLEXE

—

EE

nou

um

DE PRoOp

RTT

AT ALnS

— —À

NDI

te—áÀ

J

——

——

/

[

UE

l

E.

N

Ed

N

—— ——

p

p

- v M TRET,

w

ï

A

N

A

Epzmm

Em

EL

il

"

N

E—ÀÓ

Nf

A

S

——

E

v

ER

7

T

s

,

XXXx

ïl-

--

i'

d

ER

TvainenA

£

;

i

&ä

(f

/

N

ENCS Vewes

E

——

3W

ä

A

L

—

CUK

50

LU

N

[

Il

LT

LM.OCNLON. -H

A

wth

rA

Mcmcntotc Vm&orum. Ad Hebr. I3.

Egatus. hodie / extraordinarius

rii captivze detmentur donec noviffi-

nio ad vos de profundis ter-

mum reddant quadrantem,

tz , mifus ab animabus illis;

Litterg , quas ad vos transmittunt,

qua fupreiii K« gis juffu, vio-

non atramento , fed lachyymis , non

l

late Majcítaüis rez , in carcere purgato-

calamo , fcd catbonibus de(olat.tiis

funt

- Ss

3A2

IN COMMEMORATIONE

ferre poteüis ; apud vos funt fcala il-

funt fcriptz ; breves quidem, fed pe-

netrabiliores omni gladio ancipiti , (a)

lg exoptat , quibus ex infernali hocce

,:

li

ertingentes ufque ad divifienem ani-

puteo emergere nobis licebit. — Apud

fs

ma & fpiritüs: Pauca verba continent,

ves fervantur claves , quibus porte

[//

]

fed multà paucis comple&tuntur.. Te-

zreg , & veCles. ferrei referari pote-

for earum eit:

runt.

t

Apud vós remanent fortes illi

d

Miferemini mei [altem vos ami-

ai enti , (b) dicere volunt, intigido

rallei & ferre chalybez, quibus vin-

Wa

detinemur catcere , & nemo eft; qui

cula & compedes noflri conteri que-

fii

Wberet ; in terrientis fufpiramus , 4X

aut. . Vos, vos eflis, qui nos in li-

iaf

hectatem

non eít ex omnibus charis noftris,

fliorum Dei fferere . po-

ini

ui confoletur rios 1. Vínculis & com-

"R

It

g.

A

pedibus conilüingimus , & non efl,

Y

Utinam oculos veliros aperitet

lori

DEUS , ut tormentorum. noftrorum

fl

ui'ea disrumpat : Debitores fumus,

nec obolus sdeítj, quo debira exfol-

locum ad vivum cerneretis , /n que

L

n

li

vanmus : Famelici füumus , mifh in

ia à manüu Dei conterisr , ut pr&-

lacum Leonum , & nullus Habacuc

ter pati & a

j

N

Hï:gx, 5i nobis fit ree

compatet , qui dereicto Danidi

liquum, :

à

tj

Jtines

4

! fémplum hoc adificatum

Is

prandium fers : Paralitici jacemus,

per 30, & pluresannos , ad pifcinam

foret sd "modum truciledti illius

Myi

Palatii Sic

Tyranai Dionvfii , ut

hu&c fi

probaticam , & hominem non habe-

mus, qui nosíneam immittat. In-

ex rupium abditis cavernis velut tri-

5

Tis d

flifima Echo millen^ r.fonarent in-

ter flammarom diluvium fluCtuamsus

LT

maufragi-, mosdum- tamen apparet

felicium | captivo

H

Pt

fnenta.

:

ram fufpïriä & l-

z

ltl

arcus c«leftis ; figmum clementie

& recanciliationis, Ad patziam no-

Nec opus eft ,

w longà oratione

fj |

tormentorum deícriba»

fitám paradifüm tendimus , fed An-

giavitatem

*

Nticl

must colligitein fafzem unicum, quid-

(Df[l Ioti

gelus Domini evaginato gladio in-

*

ereffum — noftrum erohibet, — Velue

quid merborum

3

-"fumite quidqnid

«lim eü'

cervus anhelamus. ad fontes Salvato-

dolorum ; adjicite quidquid crucia-

L

! ttQUlq

tis, verüm de eis primoribus labtis

"tüum in hoc mundo ; umbra folum

W

lmbimus , velut à Tantalo , fubite

erünt, fomnium & nihil; Hacmens

ib

tuli

diffugiunc à'nobis. Miferemini, rni-

fan&erum Patru*m',. fententia eft de£to-

tum,

f

l ul'g

feremini mei faltem vos amici mei,

T lee

Job. 19.

Aüdite Bethlemitici antri Incolam

Vos e

ftis, qui z;xxiferis opem , dere-

D. Hieronymum , quid de tormentis

:

Wffï(m

animarum fentiat. (c)

*

lidis auxilium , afilictis folasien ad-

*

T2

Qmne

()|

* ) h.a ) Jb ) Hiren ad Pamimah.

mP[j,. a

m

FIDELIUM. DEFUNCTORUM.

323

ld

n t

Om»is pena bujucvite eff effa-

Jure igitur meritiffimo exclamare

offumus cum lamentante in tormerni-

ii

bilis, féd pema purgatorii of inef-

.

Abila ; im umo enim igne fumt

tis fuis Filio Dei: (d) Fieze , f£ eff do-

bur d

ounia [(np, licia.

lor fimilis , fécut. dolor sneus , cima

C g

.Inalium fafciculum conjicite , quid-

Angelicus ipfe Do&or afferat: aperté,

quid horrendum , immane , crudele,

pacnas purgatorii omnia illatormenta,

fott

efferum paffi fünt cun&i laureati Mar-

qu£ Chriftus in fua facra paffione eft

Vi

tyres? veniant in unumcumulum for-

paffus, fuperare, Mifcremini ergó , mi-

midandz fecures , candentes craticula,

feremini'

t

TM

exe(tuantes fornaces , fuccenfze pyrz,

Sed quid 'igneä ; quid flammas

ignitz forcipes, liquatum plumbum,

t -

quarimur ? quid diu tormenta exag.-

Thetuendi equulei , venenata fagittz,

eramus ? aliam poznam patimur, cun-

á

as

horrida flagra, beítiarum dentes, leo-

is tormentis & cruciatibus gravio-

N if

num rius, tigridum unguss , fabula

rem , grandem illam poenam damni,

funt & nihil.

Wm ! mf

quà infelices exules vultu DEI—arcyc*-

Ita teftatur Venerabilis Presbyter

fnuf,

n d

| pl l

Beda, dumait: (3) Peze purgatorii

Amici qüid&m Dei fumus , quia in

gravior eff , quäm uidauid wn-

gratià mortui , haredes hareditatis fu-

K SW

quam pa[fi fumt Latrones aut SS.

pernz , fed eheu infortunati ad heredi-

AMart3res : lmó maaterialem ignem

tatem nondum admittimur,

yohli !

hüacnoftrum,non ignem, fed picturam

Adpatriam cccleftem properamus,im

; D

ignis & umbram vocat Hypponenfis

labyrintho tamen hujus carceris inex-

w vt

Pra(ul Auguítinus : (b) lgnis nofter

tricabili detenti,exitum invenire nequi-

; ;;*.'nmumf

n

*

mus:; nulla adeft Aciadne,

materíalis , qui canta efficacia ardet, & .

a filum

W ,

in fübje&ta agit , ut ceun&ta, que appre-

perrigat errantibus,

endit , in cineres convertat , metzlla

TiuQus arberis vitae ante oculos

[

od

liquefaciat ;; ad comparationem purga-

noílros dependent., & tamen cum

UI

torii ignis, noniguis, fed pi&turatan-

manum extendimus , velut poma

tüm eftigais, & umbra,

Tantali evanefeunt. & fugiunt à no-

t Y^

bis,

Et quid fi ab infernali ipfa & tartarea

&

Cuperemus diffolvi & effe cuma

qv(d

qull f

Hamma non diftingueretur ignis ille?

N-

hrifto , ut incolatus noftrer prolon- :

p

(c) audite $. Gregerium. Magnum t

gatus eft,

mhll

, HZ«'

Ignispurgatorii idem e(t cum igne in-

; Ad Agni gloriofas nuptias. totis

li

qnae

erni, hoc duntaxat excepto, quod ifte

votis anhelamus , at deeít nobis . re-

eft ternus , temporariis , eodess exzi;n

f

quifita veftis nuptialis , fine quá co-

jj

s8gne crematur damnoatus, e

ràm cecle(ti Sponfo nobis comparere

i

j

pur-

non licet,

Q

gatur electus.

$s 5

Lu-

Lc/

,

(2) Beda in Pf.27. (b) Augujz*EpI 6.de smirac

- S.Hier.:(c) Greg. M.

jl

i

mP/' 3- penit. item lib.s. dim'.ä

N

324

IN COMMEMORATIONE

Lumes illud glorig defideramus ,

gere poffimus : refrigämnges aquas

-

vultum illum, in quem de(iderant An-

alfundite,& incendia noft:a temperate:

titis

geli profpicere; at in tenebris federe, &

audite clamores , attendite planclus,

in umbra mortis.cogimur, Fuerunt

A

contemplamini ponas , confiderate

nobis lachrymz noftre panes dic ac

tormenia,

Vs

hi

nc£te, dum dicitur nobis, ubi et Deus

jaceimus

mortui in fepulchro

frti

t£uus?

velut Lazarus ron per 4.. frlüm dies,

d

pl

i

Si autem atrocitatem panz hu-

fed plutimos apnos ; ligatze funt ma-

W m

nus noflte & pedcs inflitis , quia am-

hs

jus fire dele&tat , interrogate S. Gre-

gorium Ponti&cem maximum , hic

pliüs mereri nobis non cencediturt

ddy

facies noflra fudatio eft circumvoluta,

refpondebit , ficut pocna fenfüs eft in-

Wünt

effabilis, fi tamen Deus anime often-

quia Deum videre nequimss, Mi-

bnm]

deret faciem füam , nil amplius tor-

feremini, Mifzremini ! Corda veflra

| [ne üp

utique non funt ex ch:lybe, caro non

1 ftri (

fnentoruem fentiret , fed purgatorium

tranfiret in. Paradyfum , termenta in

ex duro marmore , viftera nog ex

lüs ac

audia.

adamanterigido, Filii! nunquid non

| JUCEB

[

Interrogate ulterius . Chryfofto-

auditis- clamores parentum ? Uxo-

l, Ut j

mum de reparat, lapf. dicet ille ? Po-

res nunquid non hzc vox éft dilecti?

lzda

ne híc unam folam penam damni , &

Cognati & haredes , nunquid non

TW nj

pone hac ex parte centum igngs in.

fanguis vefler pre commiferatione

BU

H

?

liv

ferni , major eft hac fola peena dam-

circa- cor. bullit -

audite plancus,

(

percipite lamenta , perpendite fu-

Wtsg f

ni, quàm centum ignium inferni poe-

i

na.. Hinc cum S;Brunone (a) excla-

fpiria.

t d.

mant * - Addantur tormenta tormen-

Lex natura jubet fuccurrere 5 fra-

"t (

tis , & penz ponis, feviant fevif-

tres enim noítri. & caro aoítra eflis;

f Cit

&mi miniftri , crefcant crudeliffima

Lex charitatis mandat przbere fitienti

W0

potum , efurienti frangere panem,

ïmyma;

fiagellorum genera, medà DEO non

*

privemur, . Optimé igitur (b) Augu-

nuditatem tegere vefte

?

ah quàm

ulldum

finus ait : Abfentia Dei quoad ejus

bené cum Paulo exclamare poffumus;

l hat

vifionem omnibus ponis eft intole-

Usaue im hauc horasn efarimu

tqmnnï

sabilior.

(etimus , tiudi [umus :

e co/apþk

| Wr.t,th

Ad.vos preindé vergunt noflra

cadamar .

]tmd

Okäm

[

preces , vota, füfpiria, planctus & la-

Lex juftitie denique mandat , ut

D

]*

l

fenta.

Miferemini ! Miferemini! ad-

à quibus bona habetis , is & bené

l

hd

&

t

juirices manus nobis porrigite , &

faciatis , mifi zternam ingratitu-

t

slt

dinis notat incurrere velitis ,. cla-

velut pius ZEaeas ex his ardentibus

Tuut7

flammis nos eripite , fcalas cocleftes.

mant & hortantur vos lapides , agri,

?l

li 9

apportate , ut ex lacu Leonum emer-

vinez , predia & palatia , aururà

P d

"o

l

n Vif,

9 Brtfnaje*rm; 2.de fudic.. Qb) Mugaftin. i;f Emlvirl.

3

D

i

FIDELIUM DEFUNCTORUM.

32f

MR

& ar

m al

mini , panem illum exquitunt , quem

tempam'

tá(tis,

gentum , quod ,ä nobis hæredj—

tantis votis defideravit B. Monica , vir-

P

Miféremini , Miþremini !

tutem optimé nofcens falutaris hujus

:gnüdm

- Auditores ! nen dubite , quin ad

Sacrificii , (b) dum morti proxima; in-

voces has lamentabiles corda veflra

termortuis vocibus repetiit : ponite

il

fint liquefa£&ta , concuffa pe&ora , com-

hoc corpusubicunque, nihil vos ejus

fim d

paffone & mifericordià. moti animi,

cüra conturbet , tantum illud vos rogo,

s t t

Éd modus forté derelidtis his ani-

ut ad altare Domini memineritis mei :

mabus füccurrendi vos latet ,. bené

$, th :

Vires: profe&ó majores addet hic pa-

vonli

eft, doceboillum incompendio, Re-

nis, quàm fuübcinericius ille Eliz , ut

