iNullibi tamen vitalis vigor & in-

|

cuibat teíle Leone M. Pontum Gal-

fluentia folis hujus magis eluxit,

Mf

Dadii:

laciam, Cappadociam , Afiam, Bythi-

quàm in S. Materno Epifcopo Colo-

nieníis, di(cipulo Petri,

(e) Hic fan-

LE

niam, luce füà ubique tenebras Ido-

Y

lolatriz, ubique fanitatum dona con-

&us anno Chrifti 4g, in focium iti-

neris à S. Petro affumptus, poftquam

Qtn

ferens,. & oppreffos à Diabolo per-

fonans; quin & Solis hujusumbra ità

Romam devenit, in Galliam & Ger-

Ü d

benefica erat in omnes, ut AG, f. 75

maniam remiffus unà cum ÉEuchario

M(!]Oniu

lateas ejicerent iufirmos(6) c po-

& Valeiio poft plurimos exantlatos

(uol

nerent m lectulis c» erabathis, ut

labores, (f) toleratas perfecutioncs,

lid ve

veniente Petro [altem ussbra1iius

ac diffeminatum Evangelium , tan-

9 ent

dem. Elle in Alíatia febri obiit: bi-

'!t [npye

ebumbraret quenquam IWorum,ct

lüberarentur ab Veofirmit atibns fa-

ni ejus focii pofiquam corpus. terra

fi(ümus C

4f.

mandárunt, Romam abiéie, mor-

H i

Vitalem ac foecundum influxum So-

ten Materni Petro cum lacrymis

Qfifone

lis in arbores, plantas, gemmas ac me-

nuntiantes ;

audità morte Petius

V Gl

talla nemo fànz: mentis negabit juxta

mox tradito baculo (uo paftoraliman-

commune effatum , Sol cun&ta vivifi-

dat, ut ad fepulchrum Materni rede-

N of

cat & vegetat; at calor illius & radii

ant, id aperíant ac Materno dicant;

E [

emnes non tantz virtutis extitére, ut

Frater. Materne, Petrus Apoflolus

mmof&,læ t

minimus radius Petri; quem AGLor, c. 7,

Jefe Chrifli mandat tibiut t o-

il

d [

in claudum ex utero Matrisad portam

minme Patris eo Filii e fpiriss

s

fpeciofäm conjecit, vix enim dixerat

Janéli à mortuis refurgas, cir offei-

" tnr,

ad eum ; Refpicein nos,intendeoculos — 4 zzum Epifcopale cost inues. Et

* £t ]

suos. in folem, & protinus confoli-

ecce Maternus, qui non ut Lazarus

lw

uatri-

| fhcq

æSlu

(9) Leo Papa ferm. 1. de Pesro && Paulo. (b) Atforum.c. $. (c) Acfor.

At

s.9. d) Alfartm c. g. (e) Cronica 1-plex Fortunat. Hueber pag. 92-(£)

|

L trhs

(

"Adamus WFeber foute 29. exemplo 4-

(a)f [/'

s

159

SS, APOST, PETRL ET PAULI.

ex aére velut alter Icarus ffraCtis cru-

EE CR

quatriduanus, fed ultra 40, dies jam in

tumba jacuerat, ad verba illa & impofi-

tibus decidit interram. UndeS, Maxi-

git

li

tum baculum, velut ad orientem fe-

mus ferm. de Apoftolo ait: f/aéZzse

lem oculos aperuit Q furrexit ; ac

9)

eff oramte Petro, wut qui paulà ante

vittis

per plurimos8 annos Rheni Apofto-

volare tentabat, [ubitó ambulare

Pen

lum ac Coloaienfis Ecclefie Epifco-

nou po[fet M* qui pepams affumpfe-

pum donec egit, tandem alterà vice

rat, MAantas Amitteret.

SOLU)

Ecce

vt

Colonig in Domino requievit,

Qualitas alia Solis eft, ut per ri-

virtutem & vitalem influentiam So-

mas intima penetralium penetret,

m t

lis noflri etiam in alio Hamifpherio

cun&a rimetur ac illuminet : hinc Caf-

exiftentis.

147

fanzus folem non immeritó vecavit

Referunt Poéte fabulam de lcaro

Oculmm aetberis. Nec hancqualita-

-t

Dzdali Filio, cui cüm pater alas ce-

tem Solis denegare Petro poffumus,

1) n*

reas adaptáffet, isQue glorig cupi-

utpeté qui cor hominum, de quo Je-

)Hic f

dus in aéra fefe libráffet, acad Solis

remias ait, ?z/erutabile eff cor bomi-

m 1*

orbitam contenderet, mox liquefattis

&i5 , (j quis cogno[cet 1lIud, (a) in«

uliqua

alii ardore radiorum Solis decidiffe in

timé peaetravit, ac fuis radiis perftrin-

TA

mareJonium, ac in flu&tibus fepultum,

xit, Abundéhoc moníftravitin Anania

| Eu:hl:io

- Quod Poéte fabulati funt de 1ca-

& Saphira, quorum , (b) mendacem

exnit

X0, id. veritas extitit in Simone Ma-

linguam & animum repentinà mor-

f

go, erat hic ob praítigias fuas Ne-

te cafïzigavit.

jyn, *

roni Imperatori chariffimus, inimi-

Rimatus eft & arcana pe&oris Si-

: obntï ,

1

cifimus & contra Petro , utgoté qui

monis Magi, detexitque fraudulen-

(?us [

fraudes illius non femel cum | grandi

tiam in corde illius latentem, unde

i, "

confufione patefecerat : iratus igi-

ABor. cap. 8. in faciem ei improperat

hfi^

tur Galileis feu Chiftianis ad Ne-

78 felle amaritudinised oblisatio-

gc

tonem venit, denuntians, (efe àPe-

ge iniquit At15 video tee[fes peni-

)düotahü'"

&to offenfüm velle evolare ad coclum

[

Auf-

u

tentiam itaque Age, abhac

j

fedem íuam paternam repetiturus,

Hatua, Cj roga Domisum, [i

[

rté

n üe

rumoregue tali totum Romanum po-

remittatur tibi bac eogitatio cor-

7

dis tus.

pulum ad (pe&aculum |excivit; ade-

»Ll

yi l

tat Petrus cum Cellega Paulo au-

Quod antiquis credibile nom erat,

jii

hoc fecetunt credibile Aftronemi no-

e1

T

dacig tantz iratus, ac in genua fe-

A UP

fe ante Dominum abjecit, rogans

ftii, moenfltrantes ad oculum telofco-

Id

cum lacrymis, ne fidem (aamhis ve-

pis fuis in (ereniffime costeroquin

fole maculas non unas teíte Gallilae

n ^ ,

"i

fligis Simonis fimeret. periclitarari ,

Q& ecce. vix orati Petri penetravit

& Tichone. Fateri eheu cogimur,

A

T2

ad coclos, càm temerarius impolter

& in fele noftro maculas deprehen-

«

61&

$

t

^

as

(a) f:rmgi.c €. 17. (b) -&Tor. . $.

140

IN

FESTO

li

fas plu-:es ;. Macula grandis. erat abna-

Piulum, (h) quificut Luna plena luxit

atio trina in atrio Pontificis,(a)Macu-

in diebus. fuis,

|

D

lam alteram incurritin horto turpi fugà

Q.alitates varias Lunse adícripsére

Philofophi; videtur tamen $. Ambro-

DO

Magiftrum füum deferens. (b) Macula.

iterum gravis erat modica fides & titu-

fius, (i)

hu

batio. in. mari,, unde meritó. à Chrifto.

Omnium optimé& eas adumbráffe,

DUJ

culpatus cum dicterio cordi ejusi

4

nfixo

dum ait,

n

I/71

Luna eft decor no&tis.

suodica fidei (c) quare dub

i?

Vi

has tamen. infames maculas. continuis

Knula Solis, -

Qm|

Dominatrix Maris..

lacrymis & (ingultibus velurlixivia fa-

Wt

cro delevit: (d) audite , quid. Ni-

Praíaga tempeftatum,

dis (

cephorus de Petri lacrymisfcribat :: Ex

Solamen iter agentium..

Obdufh

tunc Petrus traxit in confuecudinem,ut

Omnes hz excellentiz & qualitates

Ái,

in ptimo. Gallorum cantu,, ufque ad

apprimé caduntin vas ele&tionis: Jure

LUE

horam matutinam fleret, tanta cum

meritó. appellari poteft Paulus. Decor

Atj

abundantia, ut oculi ex fletu continuo

no&is, utpote. miffus à Deoadteneb-

m de

tas Gentilitatis. & Idololatriz illuftran-

madidi ac fanguine füffufi apparerent:

AU

C&) Delacrymis hisait S, Leo.felices la-

das,ut cífet luminarie mipusquod pre-

1[]0'25

)

cryma tug ó Petre, quz ad diluendam

effec no&i, (k) juxta id, quod Kaias prae-

msa (

culpam.negationis , virtutem facri ha-

dixerat y. Po/iti t£ein Lucem gentium.

1l j

buerunt baptifmatis..

Maneat ergó

No£tem utique dicetis. fuiffe tene-

! Wettor

Elogium Petro, qz4/7 Sol ref ulgens,

brofam, ubi allia & cepzpro Diis cul-

| "üt L

6c ile effulfet im templo Det ; (£)

tà fant ; fecit hoc tamen /Egyptus,.

UET

Hinc' ait. Chryfoftomus, quot. Reges

NNo&tem utique dicetis; ubi argento

n

lll.

U. bes everterunt, portasextruxerunt;

4j |

& nominibus füis infcriptis deceffe-

& auro, ligno & lapidi curvata funt ge-

nuaj ubipro Deoadoratz funt creatu-

! tnim

rünt j nectamen cis quidquam profuit,

Isl,uvx

ul

fed filentio. & oblivioni mandati fünt

*

rz ; fecit hoc totus propé orbis;. uni-

u

?

cum angulum Judaz fiexcipias,,

| d D

Pifcator autem Petrus etiam poftmor-

Nex utique erat, ubi lpientiffimi

L

q !

tem refplendet. fole. clarius; (g) &

IT

Auguflino tefle, zuzc. ad. memori-

Arcopagit: ità coecutiebant, (T) ut

Aram ignoto Deo Athenis erexerint,

V

am Pifcatorisfleciuntur genua Im-

L

peratoris.

Nox utique eiat, ubi fceleri: nulla:

7767;;

Lfr/um

D

Hc de Petro, ad Paulum nunc nos

poena. fed. laus & merces; ubi flagiti-

/qu

i

vertamus, àSolead Lunam, à vafe ad-

orum. nullus metus, nullus modus..

? lvïkr

U

mirabili, ad. vas. eleCiionis,, à Petro ad

Nox utique fuit, ubi Princeps tene-

J

brarum

fïlmw

(2) Matt. 626 () MA 26. () MAELG 1 4. (d) Nicephorus 2.6.37«9)

g

()

&.Leo fer. o.de pafs. (P) Chryfoff hom.ia. bf al.28- (9) "Auamll.ferm.ag.de S5.

|

'0'/ l

)

(b) Ecelefeaft.. e. $0 . (1).5. mb ipo Héx a. k) Ifada. (1) APor . ..1 7

u

jür;.M

:

Z

.. SS. APOST, PETRI ET PAULI;

Y4r

brarum fceptra gerebat , & legem po-

Humilis erat Petrus, dum poft admi-

nebat impiis, ut maléagerent,

randam capturam totpifcium ad Salva.

Nex utique erat. Lyflris, quando-

torem dixit: (c) Ex 4 »ge Dompe,

B

vifo miraculo perfonati Claudi: (a)

quta Iomo peccator um : humilior

Barnabe & Paulo, tanquam füpremis:

in lotione

pedum, dum proteflatus eft,

]

Diis Jovi & Mercurio, Sacerdos Jovis

(d) zo5

Invabis mibi pedes i ater-

cum victimis & coronis preceffit ob-

U. Humillimus deniquein morte;

viam, in honerem eorum facrificaturus.

dum demiffo in: terram capite.in cru-

cum populo, nif; Paulus obftitiffet,

ce.mori veluit;.

Verbo Oriens & Occidens, Meri-

Luna eft 2zmula Solis, Paulus emu-

dies & Septentrio tenebris totus erat

obdu&us;

lus: in humilitate Petri 3 dum fevocat

4

minimum Apoflolorum, (e) nec di-

Ad noClem hane tetram . depellen..

gnum, qui- vocetur Apoítolus ; dum

lr

dam; ad tenebras has illuminandas fe-

ii

Íe turpe abortivum nominat, noviífi-

gregavit Dominus Paulum ; vocans

mé tanquam abortivo vifus eft & mi-

u

eum de tenebris. in admirabile lumen

hi (Dominus Jefus): dum deniquefe

faly

füum : lumine. hoc. corrufcante mox

peccatorem primum & maximum di-

Ia

in orbe diffipata fünt tenebrz gencili-

cit 1, Tim, 1, Chrffus Jefüs venit

yt

tatis ; poptus, atti fedebat 1m tenc-

i(; D71717977 1777

um

»peccatores falzos

ii

éris, vidit lucemmaeuam; fugatus

facere, quorum ?

VImts e

"COÍA82 : en

e[t ertor ,. ac veritas illuxit, dum Paulus

"ut zmula Soliseft Luna..

u

m

ficut Luna plena luxit in diebus (uis 5;

Patiens erat Petrus,. patiens & Pau-

Decor utique no&is.

5

lus; (f) ambo catenas,.

virgas, catceres,

Qualitasoltera Lunz eft, ut fitemu-

contumelias

g :

, perfecutiones cum gau-

jnt

laSolis: & hec convenit Paulo : Pau-

dio pertulér

€5 gaudentes à confpe&tu

à

lus enim ex omniparte eft zmulus Pe-

(

u

concilii egredientes, quod digai effent,

uunl

tri , unde accommodari illi poteft illud

i

contumeliam pro Chrifti nomine pati;

M

liaie 3. Erzz lnx Lunafecut lux So-

Deflevit amare Petrus. delictum.

75:; & quis negabit, Paulum effe emu-

ylit

füum, (g) & multis. lacrymis Paulus

lum Petri? cüm aperté id confiteatur

detievit & luxit peccatum fuum, quod

(

Leo Papa fer. 1. de Apoft. dicens, de eo-

f

ignorans perfecutus effet Ecclefiam, (h)

eyl

VH Weritis nc virtutibus utldl di-

randis erat chatitas. Petti,

"u

unde

C)

ver[um, nihil debemus festire di-

trinis. vicibus. inter

tOgatus , à.

J

W

Cretutn, quta THlos iv eleidiopares,

Chrifto,. Pe

(]E

h

tre ainas me, totus con--

od

& labor Jumiles,

tiflatus refp, Domine. tu. fc

491AÍLGS..

& finis (eaz't elfé

amo te,.

f's » Qquia.

"

f

$ 3

Paulus

P

)

I.Co

£ £/

PAFA

QD Miforum. c.r4; (b) 7A a. C) Luescap. s.(

j2

3) Tone. c. 1 . (*)

]

aE D. d g QD Mefor um c.. $G MAttbaic.

j

( foan-cap. 21.

26.(h) &szath "

/l

142

IN FESTO

L

mát

Paulus 2mulus Solis adeó in cha-

Nieé minor qualitas eft Lunz, quod

Ti

ritate ardens erat, ut omnes creatu-

fit dominatrix Maris & prafaga tem-

ras & tormenta provocaverit ad cer-

peftatum, | Domipium maris f1 Pau-

&ij

6p

tamen, (2) qu5 0s féparabit à cha-

lum vocem, non erro: (k) Ter nau-

ritate Chrifli? tibulatio an. angu-

f

fragium quidem fecerat Paulus, die

Tinsg

Ítia? an fames? an nuditas? an pericu-

noctudue in profunde maris jaCtaba-

tur, fed nunquam dominati funt e

777 f:

lum: an perfecutio? angladius? certus

fum, quia neque vita, neque angeli,

flu&us maris; femper emerfit, fem-

fit pen

hYa

neque creatura alia poterit nos fepa-

per eum manus Domini de limo pro-

Dominj:

tare à charitate Dei,-

fundi extraxit.

i, f

Pares ambo extitére in laboribus;

Teftari hoc poterunt animg illz

ducente feptuaginta íex, certó alis

mj

pates in animarum Z.elo; paresin mi-

* s

&ünfify

faculis, pares in morte

,

pares io

in pelago fepeliende , ni(i precibus

z

Pauii . delinitum Numen , univerías

DI

gloria.

siult', vall

charitati Pauli donáffet AGor, 27,

Umbrá Petrt fanabantur infirmi-

Non tempeftatem maris folüm &

A qui

tates; (b) femicin&ta & fudaria Pauli

naufragium mautis prdixit. Paulus,

Mib

fugubant morbos. (c)

/

; Pa

fed de graviori tempeftate & interitu

Erexit Petrus claudum ex utero

brevi fecuturo admonuit Ándroni-

*üinem |

matris in pedes ad portam fpeciofam

U t

ceum Comnenum Imperatorem Con-

templi; (d) idem pratitit Paulus

ftantinopolitanum: (I) Hic enim,Ni-

Pmltitys

Lyftris. (e)

ceta teíte, (m) càm in honorem Pau-

m g

Ad vitam revocavit Petrus Ta-

Ui!ät Iüm [

li in templo 4o. Martyrom auream

bitham; (f) Eutichum de 3, cacna-

erexiffet imoginems vifa eft illa paulo

IX.mP]

um pa

culo cadentern in terram, ac fuübla-

ante necem QCmzfads copiofis laery-

J

i

5 il

In

rum mortuum in pedes vivum erexit

^mis diffluere, quas licet famuli flro:

rl h def '

Paulus, (g)

phiolis abílergerent , nova tamen

"U eremei

Debellavit Petrus Simonem Ma-

femper gutte cruperunt, interitüs

15 f

E

*

um, ac volantem ex aére dejecit: (h)

& necis ipfius prenuatie :

ó quàm

LUna [

debellavit Paulus Elymam Magum,

veré tunc dici poterat:

lts

&t

um

ac ceecitate percu(fic. (i)

Pallida Luna pluit, Rubicunda flat,

V ered

Á

Alta ferenat.

t d

Ambo pares, ambo amuli; nec in

Mi

d QQ,L

morte íunt feparati ; ambo marty-

Non minima laus eft Lunz, quod

(ig

tíum fübiére (üb Nerone, ambo Romae

fit folamen iteragentium.

Ah quàm

J"fm

UT

t

paffi & (epulti,

ulus Da-

f

perveríum iter .,inrce-p,erat Pa

tnafcum

I!H [

Atin

al

Oeq

£) Rom.2.(b) Afor.cap. $. () AeTor. c.1 9. (d) MiZor. cap. 3. (e) Atf

Ot [ä

£. 14« (£) Aclor. €. 9. (g) Aor.c. 20.(h) Baren. A. Chr.á g. CU Aéfor.e.1 g.

Wnt.a

l

il

(k) 2. Corisuth. c. x1. (1) Cornelius in Proem.in Ep. Pgn/i. (m)Nzcetas Lt«

SS, APOSTOL, PETRI ET PAULI.

!49-

maícum veríus, du fBirams mima-

gnis allatrárunt

e

?

quot perfecutio-

rum ct cadis ia difczpulos Domini

nes ac infidias ei flruxére ut eum

acceffit ad. Principem Sacerdotum,

perderent?

& petiit ab eo.Epiflolas iu Dama-

Allatratus eft. Ephefi AGor. c. ; 9.

Jfeumsut féquos Zrventlfer hujus via

ubi omnis populus contra Paulum in-

Viros ct* Mtulieres,vindlos perduce-

fürrexit..

vet iz "TerufAlem , ACor.cap. $,. Iter

Allatratus eft Lyftris, ubi lapidibus.

fané perverlum ;. fimile Balaami, cui

g

adverfus eum eít concurfum. A&or.

in via evaginato gladio reítititapgelus

€àp, I4.

Domini: nom Angelus Paulo reíticit

Allatratus eft ab Elyma Mago,

in. via, fed: ipfe Domiaous; cüm enim

A€L. c. 13. quem tamen fplendor Lunz

j

appropinquaret Damafco, fubitó cir-

hujusmox exccecavit,

cumfulfit eum lux de coslo, & cadens:

i)!li

Allatratus eft demum AGor.c, z $..

in terram audivit vocem dicentem fibi,

(

& 40, Judais, qui féfe devoverant,

Saule, Saule,quid me perfequeris ?.

non maducaturos priusquam Pau.

Ah quàm grande folamen hoc eft

]

lum occidiffent ; femper tamen in-

Ms

peccatoribus : Heu. quoties- currunt.

cum Paulo vindicativi ad fundendum-

trepidé. curfüm fuum peregit Paulus,

]

femper exclamans, quis nos fepara-

fanguinem ! heu quoties ambulant

u

bit à charitate Chriftiz feviant. Ju-

(ut

in via peccatorum & iniquitatis! imó:

dai, infürgant tyranni, latrent im-

eb maltitudinem & gravitatem pec-

W

pudentes canes; curfum confümma-

catorum defperabundi properant ad

ju)

barachrum infeini! fed gratia Dei &

bo, fidem fervabo. — Quis ergó non

ye

exciamet? ficut Luna plena luxit in

exemplum Pauli , eos fübinde gratio-

diebus fuis;

jl

fis radiis illuminat, ac ab interitu re-

Mf

trahit, pe defperent ;. fed potiüs confi-

Marret ergó, Petrum fuiffe in Ec-

u

cle&a Luminate ma

ju$ , qui ut Solef-

dant exemplo Pauli ex. vafis iniqui-

H

w

tatis fieri adhuc peffe fe vafa elect:o-

fulfit in domo. De

Paulum Lumi-

gei

nare minus, emulum tamen Soli in

nis. Luna igitur folamen.iterin pecca-

igt

tis agentium,

claritate ; infuleore, in virtutibus, in

Tot excelentias & prarogativas

meritis & gloria,

na

lh

licet habeat Luna ;; habet tamen illa

Nunc ad vos me converto, ó. San-

juratis inimicis. canes, qui eam , ubi.

&iffimi cclorum Principes : quas-

12 quw

plena eft, allatrare non: definunt, ejus

nam vobDis ó Beatiffimi Apoftoli re-

At

T

lucem non ferentés; nihilominus.

feremus gratias? Vos eítis, qui tene-

g )

illa. incontaminata refulget, ac. cur-

bras (plendore veílro é mundo eli-

] p

minállis,.

fum fuum profequitur..

Vah quot rabidi canes infürrexére

Vos eftis, qui Chriftum nobis &

(

ij

contra Paulum , ac eum vocibus ma-

Evangelium ejus annuntiáftis.

6707 d

j

Vos

u^

144.

IN FESTO SS. APOST. PETRI ET PAULTL -

cedem copiose vobis reddidit Deus,

Vos eftis, qui idololatriam, quá to-

tus rmaundus polluebatur, in fugam

lacryma:d; & fudores veftros abí(ter-

egiftis.

fit; nunc redimiti coronà glorie &

Vos e

ftis , qui gaudentes(ibat-is à

ftolà immortalitatis aternhbm cum

confpectu Concilii , quoniam digni

Chüfto in cclefti Solyma trium-

habiti eftis pro Chriftus contumelias,

phatis,

carceres, virgas & verberápati.-

Refpicite obfecro, ó magna cotli

'O Gloriofi Apoftoli! gratulamur

Luminaria, fedentes in tenebris ac

vobis triumphos vefltros , deofcula-

umbra mertis; coníolamini defola-

mur catenas & .compedes, quibus

tos im valle lacrymarum jacentes;

vin&i; lapides, quibus appetiti; vit-

ántercedite pro populo Dei & Eccle-

g35, quibus cefi; crucem & gladium,

fia Sacrofantla; ac impetrate nobis,

quibus martyrio affe&i ; Jubilamus

ut infide, quam przdiciítis conftan-

ad vi&orias & triumphos, quos de

tes; inamore, quo arfiflis ferventes;

Nerone retuliítis; ad palmas & coro-

in patientia, humilitate, coeterisQue

nas, quibus à Chrifto in coclis conde-

virtutibus, quibus nobis preluxiítis,

ccrati eftis: nunc finem acceperunt

4mitatores feduli exiftamus ; donec

labores veftri; hyems tranfiit, imber

ipofít pugnas & labores pro Domino

l

abiit, tempus zterng felicitatis ad-

exantlatos, paradifi januam nobis

i

venit; nunc laborum veftrerum mer-

pandatis,

[/

2 A

N

u

m

)

—

D

;

3

TY.

(

j

2

N

"s

A.

U

Mil

(

*N)

[ NEZ

:

v

N

7

Va

W

£

t

3

x

N

7

Y

Y Vw

EN

x

7

Z^

N

r/(

U

mel

M

^

)

2

m

"N

d

ireRCE

;"

z

$

L

).NQ

NT M

Exurg

]

i sMA D

N

S

I

Y

(

M

C L

-

h

l

W

l

Xl'Jm. d J

IN

N 90.'1

p

o 06 8

145

IN FESTO VISITATIO-

b.

V.

NIS

WTM

j

l

——

P

X 61

yMPECCATO RW

1213

)

j

lj

(

A—

f

[9 gj

iil

A

Al

"

[6.

Dle

Z

2

t

li

j

Q

|

(H

UA

At

[i,

W

j

."I

5

Y

1Nf

n«

"

xjno

-l

1

m

—

—

-

e

Cl gqat

—

W

—

NLA- *

RI

A ADI

[

WA

911

N DVM. ME iFE

LT

[

Exurgens autem Maria in diebusillis,abiitinMon-

tana cum feftinatione. Luc,

Spexerunt hodie Montana Ju-

nera, à verecundia & honeftate ubig;

dee, rem proríus in folitam,

laudata, in publico raró comparens,

fa&um variis füfpicionibus,

orationi aut manuali exercitio in ab-

temerariisque Judiciis obno-

fcondito femper intenta , plus felita

xium; dum nempé Juvencula Virge,

converíari cum Angelis, quàm homi-

etate . florida, decora facie, annis tc-

nibus, infolitam refolutionem capi-

N

)

"IN :|RESTO

146

"

—

enS., r-eiia.ä | dqmio paterná, unicà fo-

Dei, mox re'li&ä Nazareth cum fe

fi-

.—]

lüm ancillula comitante, Petafo ca-

natione ad Montana Judee conten-

T

dit, donec ad facerdotalem urbem He-

put te&la, fcipione in manus fumpto,,

—R

iter longinquum ac perquam. difficile

bron -pervenit, ac.domum Zacharis

ml

ingreffa amantiffimam cognatam Eli-

aggreditur , & cum, feRinatione mon-

p

i

tes & colles Judez transcendit, do-

fabech falutavit& complexa eít,

Ai

lta aperte docet hodiernum Evan-

mec ventum in Hebren , ubiignotam

I

&t

domum ingreffa, fpatio trium. propé

gdium Luce c. 1. Exmrgens autem

j

menfium in ea eft demorata:

Maria in diebus Mis abiit insmon-

Àn

tanacum feflinatione 1m ciuita-

/Quid de hac.a&tione judicandum

fgo

exiftimatis auditores ? lpfi Angeli

tem ffuda, c? imtravit in domum

ncIms

eam obítupefcunt, ac pra admiratio-

Zacbaria, & [alutanvit Elifabeth.

hf

j

Seá quis diffcultaves Evangelii hu-

5eilam non capientes, fefe interro-

| n

:(2) Qu eff ifa, qua afcerdit

jus & recondita Saceramenta fuffici-

Á

8

ant

enter enodabit? cüm vix peranni de-

ferto ? Quasnam ergó cogitatio-

qnes

uas fufpiciones, judicia non for-

curfum occurrat Evangelium , quod

Wi p

Quj

mab

t homines ?

quibus . etiam

tot pariat curiof;s querftiones, totin-

actiones

innocentes

fübindé (unt

tricata generet dubia, tot meveat fa-

!Il!ns ün

fufpe&æþ

ctas fpeculationes SS. Patribus , quàm

n

]

AA: Non fimus preci

U

fy

ites in judi-

(

hn

hodiernum; duemab iis diíceptatur.

cando, fed caftigemus judicia noftra,

Cur Evangelifla novem taeeat ci-

Atl

ine & nobis à Chrifto. objiciatur id,

vitatis Juda, ad quam ita feflinantér

s"fätlc

Martia contendic ?

.quod olim Matth.cap, 9, objc&tum cft

| chlOüg I.

"Seribis & Pharifzis taxantibus opera

An civitatis illius " nomen pro-

ltiti i

prium fit Montana? uti docet Eu-

Chnti, u£ quid cogsitatis mala im

u

wordibus veftris ?

thymius ac. INicolaus de Lyrain cap. 1«

Lucz.

T e

Apasge cum ]Judiciis his perverfis,

D &üm (

qua non capiunt myfteriaDei,

AÀn fecundüm Adrichomium in

Ife Pl

SanCla. proifus. & gratiffima altiffi-

defcriptiene terre S. fic Emaus, ubi

T D

mo extitit. peregrinatio haee, à Spiritu

incipiunt Montana Judzz? anfecun-

[

W i

'San&o. diCata, à Filio D'ei in. utero

düm Card, Toletum Eethlchem civi-

tas David?. in c, r. Luca.

flfmo fan

Virginis pauculos ante dies concepto

tat h bita,

Àn veró Cariath-aibe feu. Hebron

Süftes

Plena eff omni

l d&F

fàn&titate & gtat-iä,

juxta Baronium. in annot, füper c. x.

T Bd

devotilfima. peregrina. noftra . Maria,

Lucz?

hs for:e

fit

uz. aecceptà falutatione ab- Archan-

Àn domus Zacharie juxta Brocar-

uïhtm

2-lo .Gabriele, poft obumbrationem

dum in de fcriptione terra S, (ita fuerit

I

D

Spiritüs San&i & incarnationem fllii

l;

ad va'llcm Raphaim ?.

Quot

! ]umm "

(.a)lv Cz;nt; 3

()1,

p9

-

r

-

VISITATIONIS B,'M. V,

14j

li

* Quet. d

ies au: rrïi!liariain hec iti-

€. r f.ad Patrem fuüum dicebat, vadanm

V

nere infumpta?

de

& reddam, vota mea, qua& vovi Do:

.An pedes iter confecerit, aut hu-

rhinoin Hebron,

r

mili ve&a afello, exemplo filio fuo

An certificata ab Angelo (2) filium

Bl

praiverit ?

fuum modó in utero conceptum -re-

An minifterio angelorum cum fe-

gnaturum' in domo ]Jacob, exem-

Vaf

inatione in-domum Zachariz fit de-

j

plo Davidis, aufpicatura ibidem re-

portata ?

n

gnum afcendit in Hebron z. Reg. c.2.

An Jerofolymám prius diverterit

Num forté infidias à Dracone fa-

lfj

lirgo. ex itinere? uti opinatur Cor-

tui fuo ccclefti metuens inftar mulie--

p

"

nelius in cap, r, Lucz, gratias ob

ris illius apocalypticae (b) duabus alis-

ii

beneficium

incarnationis

altiffimo

aquile affumptis fugitinMontana cum

ji

jhl

aQura?

feftinatione?

lf

An Jofeph Sponfam fit comitatus,

An abominatio defolationis prae-

)

[

uti perperam cenfet Janfenius?

di&a à Danieli Propheta. Matth, 24.

qüïx'l

Quali falutatione ad Elifabeth ve..

modo appropinquavit , z 9 z u-

totit

niens fitufa?

daA [unt, fugiamt ad montes ?

Net l

AÀn Joannes in utero agnoverit

$

An forté Maria eft Heroni-, de qua

J quim

Chriftum, adeodue ei ufü

S rationis

Ifaias c. 40. dixit? Super montem ex-

| t

acceleratus ?

celfum — ncende. Eunngelizatrix

"

ye) [uti Hebraus textus habet(c)] -

&[ünan(ü

. Sufficiet nobis hodie transmiffis

curiofis his quaflionibus, cauíam

dic ctuitatibus fTuda, ecce Deus ve-

eflinati itineris folüm indagare, da-

Jffer, fcilicet quem in utero gefto.

OIT- en PW'

Cogitationes hz quidem - funt

Qu p

bit id nobis do&rinam fufficientem,

quatenus & no(lras vifitationes im-

plaufibiles, fed ne abeamus à Semitis

t

DoGorum, fenfum SS, Patrum hac

pofterüm fan&e inftiuamus,

füper re inveftigemus.

g ln

Sine premeditato: con(lio Virgi-

$i Mediolanenfem Antiftitem Am:*

nem peregrinationem hanc in Mon-

j

brofium interrogemus, inveniemus.

T

tana ita feílinanter. effe aggreffam,

eum -hanc feftipationem | adícribere

nemo íane mentis dixerit: latent

o

verecundig & virginali pudori, dum

Pregnantes caufe, videamus, an eos

deprehendamus.

in cap. 1. Luce ait, Foff/zarvit Virgo,

'RUHMM

geextra domum diu in publico mo-

An forté ad Hebron Virgo prope-

vATELUr, lao exemplo erudiens Virgi-

rat, urbem trium Patriarcharum ,

nes, publicumfugere ; unde sddit, di(-

)l

1ij

Abraham, lfaac & Jacob tumulis.il-

cite Virgines non demorari in plateis,

pv

luftrem?.Votum. fàüm ibidem exo-

($

Ww&

non in publico miícere fermones;

cum

lutura exemploX Abfolonis, qui 2, Reg.

nam Virgo, que fepé in publi

2

(

fine

(2)- Luce c. 1. (b) IMpocal. c. 12-(c) Fiviez come. y. de Fifit. Firg.

7

IN FEST,O

idinn

14$

Vepepts EOs

| "—

f

fine cauía prodit, raró melior do- — & ipía humilitate præla&cat? SiFilius

|

/»/

£num redit.

venit,non miniftrari, fed miniflrare,

Attft

Si Bonaventuram coníulamus , ar-

cur Mater fervitia hac dedignetur?

Ny

bitratur is, hoc iter à Maria non alia

Undé concludit Bonaventural. c.

Vigo

I«

O veré admiranda humilitas! Ecce

de caufa fufceptum, quàm ad demis-

B

fionem & charitatem proximi exer-

non folüm Domini.ancilla, fed etiam

ial

fervorum Dei ancilla dignatur effe

unti

cendam , ut inferviret cognata Elifa-

beth , unde in fpec. Virg. c. 4. B, Vir-

Maria,

fümdie

Cauíam aliam- &qué ponderofam

Cridus

inem figuram humilis Abigaelis hic

adimpleffe contendit, qua per nun-

afert itineris hujus & f«ftinationis

n-'"s,ncmpi

tios ad Davidem vocata refpondit:

venerabilis Beda hiom, 1. fup. 1. c. Luce

; g il

Ecce, f amulatuA fet in ancillaun, ut

gaudium nimirum & exultationem;

| fj

! Doft

dum Deo plenam fe fenfit, ac ab An-

L

"

Imuet pedes fervorum Domini mei j

Confirmat mentem Bonaventurg mel-

gelo intellexit, opprobrium longaeve

1 dlis Dey

liduus Bernardus, dum ferm, 1, fuper

Íterilitatis tandem à cognata Elifabeth

U (uod a

fignum

magnum ait, Maria totà alacri-

ablatum, hinc ait, intrat Virgo do«

|üianí

tate montana à

Ícendit, ut miniftraret

mum Zacharie, non qua(i dubia de

Wt

cognate Elifabeth; nec mirum, quae

oraculo , quod acceperat, fed ut con-

; Pt gl

enim paulo prius à Gabriele filutata

gratulatura de dono, quod coníervam

i f

fe ancillam Domini afferuit, etiam in

Elifabetham accepiffe didicerat. Unde

O

u ähum |

ebíequio cognatz , humilis famula

ait Rupert, Abbas], z, in Cant, habent

L mäfllü d

effe defideravit, memor illius effati,

SS, hoc proprium, ut ita gratulentur

lm dca"):m

uAnnto majores, bumilia te im om-

de beneficiis, quz aliis impenfa perce-

nibus,Eccl.c.3.Obftupuit ipaEliábeth

perunt ; quemadmodum G de illis, quz

o er

]

demiffionem hanc, hinctefte Eufebio

fibimet collata funt, Tangere viía eft

t

Emiffeno hom, de vifitat. B. V, ait;

&ipfa Virgo B. M. hocgaudium, dum

i

Bf m

mmUSDa

Unde mibi hec, ut Mater Domini

in illas lztiffimas voces prz Jubilo eru-

E

i

mei veniat Ad me ? quafi dicere vel-

pit: Magnificat animamea Domi-

n

D

Af

( Nl

let: Ego potius ire debui adte: Ego

num,quia fecit mibi magna, qui

li?

CUT l

in utero folüm fero Luciferum, tuSo-

potens eff.

Veneror & exofculor rationes hasPa-

h Zïf L:

lem juftitiz ; 'Ego folüm vocem cla-

Mn d

mnantis, tu verbum, per quod faCla fünt

trum, magis tamen arridet mihi, quod

lts

Origenes hom, 7,in Lucam, Concili-

* i

omnia; Ego przcurforem, tu Meffiam

Ht

& Dominum, Unde ergó mihi hoc?

v Bafileenfe Sefs, 43. ac Cyrillus Ale-

li

D ttdia

Verüm tua tuique fillii humilitas te coé-

xandrinus in c, I, Luca fentiunt, quo-

h

" tod

egr

gic venire ad me. Chriflus ergó in

rum ultimus in c, Lucz ita loquitur?

D]

D) m

Virginis utero delitefcens erat Virgi-

Fofliumuit Maria,ut foannem per

W h y

Ilh r

ln

thtj h

n: humilitatis iocentivum & Exem-

Filium fuum, quem im utero feve-

Á

V'G

plar: humilem enim paritura, quidni

bat, i utero Matris [nntlificaret,

flg u

j

- þ;m.

5j ,

VISITATIONIS, B, M. V.

148

]

Undé jure meritiffme hic fuà-ac-

Ó faam fi þra peecatoribus pate-

J

Aceret cur am. -

eleratione . & — feftinatione /| merica

Noverat (igüidem benigniffima

eft Maria titulum Refugii peccato»

i

Virgo Joannem originali peccato ob-

rum, ac vocari Mater viventium,

u

ftri&tum, gratià divinàorbatum, filium

quia cum peccatores per peccata mori-

i

ire & maledi&tionis, Diaboli captivum

antur, patrocinante tamen Marià ite«.

f

& mancipium; volebat proindé ini-

rum vivificantur,

tium dare operi, ad quod exequendum

Accommodé proindé exclamat S,

m

hriftus im uterum deícenderat virgi-

Epiphanius íferm. de laud. Deiparz;

ht

nis, nempé ut peccatores falvos faceret.

felix vifitatio, qua tantam invexit fe-

N

Et quia illa hocnon poterat de fe (guzs

licitatem in domum Zachariz,

M*

enim poteft mumdum f acere de im-

Accidit hic in domo Zachariz, quod

hu

seundo comceptum. fesmine, (a) nifi

olim in templo Dagon &domo Obe-

EM

folus Deus) Hinc confifa Sacro ponde-

dedom, quam primüm enim arca Do-

i

tj quod benedi&to claudebatur utero;

mini illata eft in Templum, mox Da-

[j [

tantá cum feílinatione properavit per

gon pronus cecidit in cerram, & caput,

montana, ut captivum vinculis Sa-

H 5

manus ac pedes rupit, vix Maria ingre(-

«

thanzg cxolveret ; Sedentem in tene-

faeft domum Z achariz, mox ille fortis,

brs fole juítiti illuftraret; ex filio

u)

qui originali peccata vin&tum detine-

Ut

ire, filium adoptionis & gratiz face-

bat Joannem, cecidit pronus in terram,

hx

ret, maculá demum origitali denigra-

fubmittens caput füum fortiori; ua-

tum dealbaret,

yenti

dé in fignum letiti mox Joannes

l ud

Pergit ergó Ovis immaculata por-

exultavit in utero Matris, qui pet

tans agnum Chriftum, qui portaturus

j

falutationem Maria fa&tus in animam

vl A

erat peccata mundi, In qua verba ait

viventem.,

do&i(fimus Deaponte in c, Luce, Quó

m

Nec abfimilis exiftit ddmus Za-

jlo

abisà Virgo puriffima nunquid in mon-

charie domnui

Obededom.

Sicut

p

tana? Cur relinquis quietem domus

tue? Cur ita properas, ut intres de-

enim mox ubi arca Dei translata. eft

i,

mum Zachariz bajulans in utero tuo,

in domum Obededom, (c) Bezedxz£

uem diligitanima tua?

Dominus Obededom ef omnem do-

-5hä$h'

musm. ejus, ita ubi advexitae divertit

"hll qu

Inde relpendentein fic introducit,

propero, ut dilectum, quem inveni, ce-

arca Domini Matia in domum Zacha-

cOn[l l

rizs, benedixit. Dominus omnem do-

leriter introducam in domum . Matris

il

mez, (b) Charitas Chrifti urget me;

mum ejus, muto Zachariz reddita eft

nl

y

f:mper in auribus meis infonant verba

vox, Elifabeth repleta eft Spiritu San-

l^

Sapientis Prov, 6, difeurre, feflHina,

&o , fterilis peperit & prophetavit, in-

tl

fans fán&ificatus eflin utero.

féfcita amicum.

"u

3

Felicia

n

jl

€. 6.

Q» fob. c. L). (b) Cazt. c. 3. (c) 2. Reg.

(

1jo

a i.

m FESTO,

Édicia fuéte proiüde

thontana He-

Aut cumþ San&o Vincentio Fer-

Yer

terio id adícribetis falutifere umbre

bron, in quibus' à vinculis originalis

att]

peccati Joannem necdum natum fuá

Chrifti Latronem obumbrantis?. (b)

0i

prefentia exolvit Virgo Mater, titu-

Si enim umbra pertranfeuntis De-

lum refugii peccatorum ibidem pri-

tri.adeó potens erat, ut in via jacen-

|/

mum promerita,

tes inhrmes quoslibet per(anaret,

Hni

Aícendamus & nunc patum per

(c) quante virtutis credendum eff,

qud

montem Calvstig , ibidem quoq; de-

fuife umbram Salvatoris? juxta ef-

ia

t ]

prehendemus titulum hunc refugii

fatu

m

.

! Ofee c,14.copvertentur feden-.

Mui

peccatorum à Chrifto inclinato capite

zes im umbra ejus.

Bs

confirmatum effe Virgini,

Aut forté cum Abbate Ludovico

J tj

Quam caufam exiítimatis, Audito-

Blofio affignabitis hoc dexterz Chri-

tes, extitiffe, cur latro totfcelerum reus

fti, fic enim ille ait,

h,

Unde Latroni

Ccer

ita repenté ex filio gehenna fa&tus fit

huic tam cita corre£tio ? mj poftea : haec

m

hares paradifi?

mutatio eft dextre Chrifti, ad quam.

0 ber

Adícribetis

forté ' converfionem

infelix pendebat, de qua virtus hac

Anün

hanc infolitam cum DoGore Anibro-

exibat,

fqzeris'

fio, (a) inconcuffe fidei Latronis,

Aut cum Ruperto (d) abbate Tui-

