veftre: enucleatius expono ,. fimul. &

dam: ordinis: inflitutionem: & pro-

v'((ar u

r

patientiam» veflxam: imploro..

greffum recogitet. . In memoriam fo-

ü j

ii

Autumabunt nonnulli ex vobis, ar-

him: reducite; calamitoía illa tempo-

"

cum me: nimis: intendiffe, nec videri,.

ra: Ecclefig, qua Clare ortum: ante--

s

]r

quà ratione: intentunr meum probare

ceffére; patebit; liquidó, Claram: mun--

nlvnïU

queam;. cüm communitertàm SS, -

"L

do naufrago à. Deo datam in fignum:/*

&es;,. quàm- Ecclefia: Doctores Elogi--

mifericordize & clementia..

Dd 5

Ia

l

24

- ii

N FESTO-

NX

ln deüfis te-nebfig f&lerum, inlior

zelatrix perfe&i,o/n-i/s— *& EV;aAgQüCæ

E

1

tida caligi&e harefum jacebat fépul-

Reformationis coadjutrix , qua ex-

«a non folüm Umbria, fed Gtuniverfus

f

emplo Francifcei autum : & argentum

Chriftianus orbis: übique nox erat

genérofo. pede calcaret, "honores &

Ti

pauci filii lucis z "Titubabant fides &

plaufus mundi fugeret, deliciis & vo-

Religie, fchismate divifa erst Eccle-

luptatibus nuntium . remitteret; Vi-

l

il

fia, oblivio fuümma erat Nutninis. &

giliis econtra orationibus, jejuniis ac

Taacerationibus 'innocens corpufcu-

H

pieceptorum ejus;'gemebant ob in-

[

ternecitia bella Guelphos inter & Gi-

lum attererer, ac in. fervitutem redi-

D

'eret,

L

bellinos, miferé quaffata regna et Pro-

vincig , exulabat pietas, fidebatur

An non portentum hoc? An non

f

m

contimentia, explodebatur manfuüetu-

fignum & prodigium grande? dem-

do, triumphabat iniquitas * at mox ubi

pore tam perverfo non vifüm ?. ita; ut

f«

Ti

Clata lucem afpexit; nova lux . oriri

ipfs fummus Pontifex & Cardinales

hec videntes ftape(cerent, dicerentd;

[

eft vifa, qua puritate vitze, fplendore

virtutum, caligiaem discuffit, no&em

Man hu, quid eft hoc?- non capientes,

E

quormodo "Virgó tàm tenera & fragi-

Titg

fugavit, ac velut flella snatutina in

inedio nebulz in domo Dei effulfic.

lis. viamm Evangelii tàm arCtam nom

hfl(, 1

&V

Obftupuit quidem colum & rerra

folüm ample&i, fed & ad exccemum

bonitatem Dei in creatione -mundi,

vitz halitum fubfiftere poffet.

Ti

M üa

dum Altiffimus non contentus ex lu-

Signum ergó magnum meritó dicí

to creiffe Adamum , mox de adjuto-

poteit Clara, quas in audito exemplo,

Y

rio fimili ipfi providit, ac Evam ex co-

velut Magnes cocleftis in carceres vo-

L

V

luntatios, tot nobiles animas traxit ,

f |

fta dorrnientis Adami produxit, no-

vum portentum matrem viventium:

quibus gaudia mundi defiperent, -

lgm) l

fed non minüs inreformatione Orbis

contra in votis & de(iderio effet

V'"erabi

1

'Cl'l.l-K

poftmodüm obftupuit totum univer-

Chiifti,

Ug

fum,; videns ex immenía & infcruta-

excrefcitlaus & en-

umn

In majus adhuc

bili bonitate Dei pauperculum Fran-

comium - Clarz, f addatur alter titu-

| ïrefiæ,

lus:: Aglier amitla Sole, iL

cifcum à Domino (ufcitatuai ac con-

"

Wm) (on

ftitutum, uc in Eccle(ia Dei plantaret

" Pedibm ejus.

mets

Iterum. adverto vos hzrere, ac cum

& evelleret, sdificaret ac'^. deflrueret

L

orbem, in maligno pofitum, ac toto

Nicodemo inquirere, quomedo pot-

hi

j & QU

cclo aberrantem ad leges Ecclefie

funt hac fieri ? quibus equé refponder

Ht Eba;

dum ceníeo ut Nicodemo: 7zes MA

A

reduceret , nec non ad hoc grande

opus perfciendum additum Franci-

giffer in IfPael i bae iemoras? Fa

Pt

fco adjutorium fimile, ac velut ex co-

cilis via patet ad hoc probandum; f&

. tfla. Francifci podu&tam Claram, que

legite folàm annales Umbriz, & in-.

Vim toj,

'.;.,'eïü'ct & Soror, & Eilia, Virgo &Mater,

*

venietis, quàm parüm Affiftum patria

d-

*j

i

»

3

$. CLARJE. VIRGINIS;

—

T

li

gt

S,(iläræ abfuerit ob. bellonz furores

trepidare, pars fugere, pars per muros

ab ultirao exitio, & exindé conclude-

iuæ d

cádere, pars à ícalis invifibili manu

genwm

tis jure optimo Clare nobilem hunc

deturbari :coepit , liberantur interim

titulum adícribi.

vl

ianocentes Virgines, gratie aguntur

5&?8*

Obfederat armatà manu Affifium

Numini, Clara de hoftibus triumphat.

ii

Imperator Fridericus 1. hoftis eorum

- Àn non ergó Clara mulier amicta

infenfiffimus , ad cujus fortiorem op-

Sole ? an non Luna, Saracenorum

unist

pugnationem & ruinam ultimam ex-

fymbolum, füb pedibus ejus concul-

gt

civerat co iluviem Maurgrum & Sa-

m d

«ata jacet ? INec velim, inanem meam

facenorum ,

eorum viribus urbem

effe (peculationem ceníeatis , luflrate

! f

certó fübjugaturus, Hiominiaobvia

folüm AloyfiilNovarini libtum f.Agni

igae ferrod; vaftabant nulli :rati par-

mylftici cap.72.& cap. 76. vid:bitis ibi«

qd t

ml

cente$; Ventum proinde ad* S, Da-

dem cum . admiratione zrí incifam

Grdoi

miani moníletium, ubi Clara cum

duplicem imaginem S, Clarze Virginis

fuis filiabus in Domino erat congre-

manibus Venerabile geílantis, pri-

lt

yaptt

gata; jam fcalas Mauri applicaverant

mam circumdatam flellis; alteram So-.

muro, jam jaeula & acinaces acue-

le; hisq; imaginibus hoftias minores

Ti

bant, aut pudorem aut vitam Deo di-

fignatas recenfet A(fifiis ex eo tem-

X&m "i

r

eatis Virginibus extorfuti,

pore, quo mirabiliter Saraceni à moa

Tiepida filie in hoc periculofo re-

nafterio S. Clarg (ünt depul(i,

w[[!t' j

rum ftatu ad Claram copfugiunt, au-

Sed . ubi corena ílellarum duode-

TL

xilium & folamen expofcentes, flent,

cim, qua caput Clare circumdat ?. Vi-

f0 gt

"

gemunt , pe&ora feriunt, extrema

demini mihi przoccupare conceptum

c

I

quog; formidantes : Clara . quamvis

meum, intraque vos dicere, coronam

xgra; miferta filiarum ad aram , ubi

hane non flellas, fed duodecim gem-

küïga:m» .-

;

Venerabile affervabatur , íe deferri

mas denotare, ac per eas duodecim

t

Ti

imperat , ibi profufis laerymis, plena

illuftrres. virtutes ac prarogativas Cla-

tamen:- fiducià: Dominum precatur,

r2 defcribi; adducetis in te(timonium

mdaus&

ut refranet furorem & iras Barbaro-

D. Bernardum, qui fer, r, explicans

"i il

tum, confervet famulos ínos (ibi fer-

cap, 12« Apecalypfis, per . 12, ftellas:

bw.O"[yI

vientes, neque tradat beftiis corpora

non aliud intelligit , quàm praroga-

confidentium &bi; affumptádue facrá

tivas 12. gloriofe Virginis, quibus

gt «

pyxide, quà Venerabile Sacramentum

Maria fingulariter adornatur,

g

tecondebatur, velut mulier fortis, z7-

Creditis ergoper Adamantem, (ut«

gqllc

«W

gAta C* Amicfa Sole fTuflitie,im-

poté cocteras gemmas, fnendore, pre-

fjl

q'

perterrit& . ad. lauflri fni fines egreffa,

tio & duritie fuperantem) Clarg con«

í

j

I

fcutum non aliud objecit hoftili furori;

flantiam & fortitudinem | denotari

i

Pï

opin

uàm cocleftem fu&sm.Sponíum, ad eu-

optima cogitatio ; conflans enim fem-

mb(ll'

per in fua. prima refolutione perman-

T

i

j

M' a(pe&um mox Barbara. phalanx

fag

ii

t

—X

216

IN FESTO

.

fit Clara, nec carni aut fanguine un-

cuperet. amari, opus folum effe, ut

' |

eam in uno autaltero offendat aut

quam ceífit. Ubiad nubiles annos per-

venit, inftabant parentes, omni modo

mortificet, rem mox fore falvam,

(

matrimonii nexibus eam. illigaturi:

Aut imaginamini per Smaragdum

erat autem illa velut cafta Penelope,

(quz omnium viridium gemmarum

É

de die in diem morasne£tens: arieta-

obtinet principatnm ) Sumz Clare

fpem & fiduciam in Deum denotari ?

L

bant in eam cognati facrum ejus pro-

pofitum . difturbaturi , .addebantur

non fallimini; experta eft eam quam

Ti

blandimenta, promiffa, acminz; fed

optimé urbs Affii, in quaomniade-

frufira; femper enim ánfcriptum erat

fperata & conclamata erant, foris

D

n

facro huic AdumantiNullicedo: un-

gladius , intus £imor, hoftisad muros

de nil obtinuetunt, aifi t andum

minitans extrema z fpem tamen non

qu

At

monílraret verticem & abfciffos cin-

pofuit 4lara, fed «nemor beneficio-

rum à civitate acceptorum, ad ora«

2ugl

cinnos, quin & fortitudinem hanc ac

conflantiam in fororem Agnetem

tionem convería, caput fuum & filia«

transfundere eft vifa , dum immobi-

rum cinere «onfpergere , manus

tll

lema eam in propofito ceddidit,

;oculos in cosdlum levare, Jamentis coz*

Á

lm

. Aut forté. creditis per Sapphirum

lum comglere, precibus Sponfum fa-

gemmam caruleam , colore fuo coc-

tigare non deíLitit, donec libertatem

h B

Jum, cüm ferenum eít, ; mitantem, in-

& pacem urbi obtinuit.

À

Abt creditis per Sar

donichen (quï

cry;

telligi Clareg mentem & animum per

tontinuam .contemplationem ;non.in

teíle Beda in cap, a1. Apocalypfis ex

Ài

terris , fed codlis converfantem , cujus

oniche candorem , ex fardio ruborem

ln

cor toto vitz fpatio ambiebatfolum ,

trahit, ac nil impuri patitur ) Clare

(

verecundiam ac illibatam virginit&-

qua frfum [unt, nomque [uper ter-

!tty

ZA ; non aberratis, credibile hoc fece-

tem defignari ? vera marratis; tanta

ETO

runt ejus facree extafes & raptus,

enim hac puritas extitit in Clara, ut

ü&

unquam baptifmatis innocentia ia

ttigm

Aut wobis foran perfaudetis per

tertiam gemmam €arbunculum (qui

.&a (itin.minimo.contaminata.

Aut per aurei coloris "Topazium

velut carbo ignitus de die & nocte

ln [

fcintillat, qui in acetum miffus magis

virtute fuà repe

llentem «cun&am tri-

ht

forte exiftima-

fplendet, aut aquá perfufus magis in-

ftitiam animi denotari

LT

ardefcit) charitatem ;Clare non fo-

tisvoluntatem &sanimum Clarz fem-

E

voluntati

làm in Deum, fed & in proximum de-

per in profperis & adverfis

IT

fignati? ben& auguramini : tanta eniim

diving conformem ; Itaeft: Vox enim

dlk&o 4

in corde ejus extitit charitas, ut non

unicaClare per omnem vitam fuit, P*

monu;

folüm amicos, fed & inimicos fit com-

ter mos mea, féd tua-volumtasfint!

Wi

plexa, ut Catdinalis Hugolinus aperté

Aut per Achatem, qui veneno ac

Ws

venenatis morfibus ferpentum rei*

fit faffus, ac dixerit , G quis à Clara fe

Ifs

]

Alumm

d

$, CLARJE. VIRGINIS.

317

hu

ffit. de qua gemma ; globi tornantur

i M

Venetor -ccgïtat-ion-es V;fïrasy lau-

precatorii «Clare fervidam denocari

'doingmium * fed toto ccllo divers

T

ereditis :orationem ? :non àberratis:

fam ego ex veibis Pauli coronz hujus

g

à primis enim cunis propé jam.ufa.eft

'eruo elucidationem, dum ad Philip-

f

Clara his glóbulis: oratio fcutum.ejus

penfes c. 4. ita fcribit: Itaque Fratreg

» (ut

femper fuit adveríus omnes centatio-

mei chari(limi & defideratiffimi , gau-

o

nes & venena diaboli.

/dium :meum & coronamea. Unde fic

1 quim

Vel autumatis per Jafpidem -gem-

infero,, f Philipeafes vocat Paulus

mniad

mam fculpi facilem., patientiam ejus

gudium fuum & coronam, utpot&

y, i

defignari, .quá per viginti o&to annos

à (e.convetfos, in fide « Evang:lio

du

um morbis variis .conflictata, -nun-

"Chiifti inftruCtos, feCtatores fuos im

mentil

:quam tamen .colorem triftem induit,

ftadio virtutis; curnon liceat & nobis

þeneflti?

:aut :hilaritatem .mentis .amifit, Bene

:dicere 'Claram *ircumdatam corona

, ad [

auguramini,

Ítellarum a2 duodecim nimirum re-

Aut.cum D, Bonaventura in Á me-

j &flhl'

Bürum Principum, que Regnum

mans

tifto humilitatem Clare agnofcitis?

mundi & «omnem ornatum fzculi

sst

Aut perHiacyntum ejus abítinen-

ip'opter .amorem Domini fefü con-

at

tiam. & .macerationem :corporis in-

itempferunt, ac S, Clare veftigia funt

stelligitis?

L

Woet

fecute? que adeb virtutibus & mi-

/

Aut per Onychem éjus continuas

ifacuds corrufcarunt, ut jure merità

lacrysas denotatis?

yan r

ftella cocleftes dici potuerint ?

pX

Aut demum per -Magnetem -rigi-

&oronE hujus admirande flella

g

dam .éjus -paupertatem .auguramirii?

iprima extitit AgnesRegina Bohemis,

icut enim :magaes ferrum attrahit,

Primislai Ottocari filia, qua licet à

j) "

nv

[glüü

' contra aurum & argentum repellit,

Petre. inflanter ad. nuptias urgeretue,

ità cor Clarz erat rigidus magnes au-

attamen X Friderici I1, Imp. & Hen-

i

mmc '

ti & argenti extremus ofor, ita ut

rici IH, Anglie Regis thilamumre-

eetiam /Gregorii. ;Norii indultum .ad

pudiavit, ac Pragz monaflerium à re

ii

g ,

temperandam .paupertatem :conces-

&dificatum ingreffa ita aufteré vixit4

fum repulam à Clara tulerit,

ut omni ciborum lautitià fepofità,

wk)ïü WA

AÀut forté pec'hanc coronam ftélla-

Íolis fruftibus terre

^

«

]

rum 12, imapinamini defignari Vir-

vefceretur,

pane & aqui

if

CWW

ginum illarum :cccleftium «chorum,

Hanc Agnetem in fladio virtutum

m

p

qu2 aureis fertis coronate, unà cum

€onfolari volens Beatiffima Clara lic«

T

ng

/

dile&o Sponfo & Matre Deilectulum

teris fuis pro munere addidit velum

u

W

mortualem $. Clare circumítetére,

& cingulum Ordinis, poculum ligne-

Ü Vlmm

j

donec animam ejus fanGiffimam cor-

um pro potu, fimilemqse fcutellana

WOMM

poris ergatulo egreffam ad thernum

pro cibo. Miracula buic Agneti nom

j

Altiffimi funt commitata ?

n

,

defuerunt ante & poftmortem , ut-

lt

"

E

peté

IN

FESTO

a18.

poté qua in vita ferorem Ludmillam

Demiffio animi , ac charitas Apro—fni-

mi binz erant colamne, quibus ftru-

1f.annorum parvulam mortuam per

Refponforium , qui Lazarum refuícità-

&ura virtutum ejus innitebatur; une

fti à monumento fotidum , ad vitam

dé fumma ejus erat oble&latio in ab-

zevocavit, ac mortua Carolum 1V,

je&tis fordidisque officiis culing & in-

frmariz proprer Deum & amorem

Rmperatorem & Regem Bohemiz bis

à praíentaneo periculo mortis fefe

proximi exerceri , quam charitatem

Altiffimus. non femel miraculis con-

invadentem liberavit, Sannig. p, 2.], 3-

[

f, 152. an nen flella fplendida ?

decorare eftvifus; nam eüm aliquan-

do Infirma quadam affli£tim defide-

Stella fecunda extitit Chunegun-

tenere-

li

dis, Bele IV. Regis Hungarie fiia,

tio

recentium

ceraícrum

tur, Helena voluntati ejus obtempe-

ftella veré fulgida & matutina, qu&

mata non flevit, fed hungarice dixit:

tatura mox in hortum Conventus$

conceffit , factodue figno crucis ce-

E

Ave Regina colorum , Mater Regis

Angelorum: tradita poftmodüm Bo-

raa immatura manu decerpfit, qu&

ti

60;1

leslao Regi Poloniz in matrimonium ;

tamen repente in manibus ejus ma-

[

«um eo, ad exemplum S, Chunegun-

turuére, ac ubi ab agra funt guftata,

i

dis & Hentici, quadraginta novem

priftinam — fanitatem contulére :

annis in virginitate vixit, eodue mor-

cim poft mortem H:lenz offa ejus ef-

I

fent exhumata, & cum proceffionead

Rs

tuo mox monaílerium à fe zedificá-

Ihe

tum eít ingreffa, in eod; anctifimam

locum decentiorem

transportaren-

m

vitam duxit, Fontem leucádiftantem

tur, facerjue chorus valerudinarium

iceenobio , impofitione fui baculi re-

ertranfiret , fübitó, quotquot infir-

hnj

m2 ibi decumbebant , fanz furrexére,

LU

troegit; obiit anno 1292. poft mor-

tem ejus interceffione $0, mortui

ac facros cineres ad locum deftina-

f

tum fünt eomitatz, Sannig. p, p

") u

fünt refufcitatis 60, cecci illuminati,

X.

aliá; innumeri ad tumbam ejus per-

f. 240.

L

llam noh dixerit Chune-

itt

'fanat; unde usque hodie magna Po-

Et quis Ste

undem alteram Friderici I1I. Imper.

m

lonie eft Patrona, &ugenbicyiegel

;

At

S. Clarz p, z. l. 1. vita.

liam , qua poft trigefimum fplendi-

Tertiam flellam fe exhibuit Eleo-

diffimo apparatu Alberto Duci Bava-

t

liye

nora, filia Alphon& I. Regis Lufita-

rig perfolutum , chm ex temploB. V,

ni, que Santareni non procul à Ta-

Monachii juxta rnonaílerium ad San-

n

i

rmb; E

go nobile extruxit Afceterium ,. in

&um Chriftophorum curru principali

quod pauló póft mundo valedicens

pratetveheretur, fabitó fifti juffit, ae

Pt

li i

fefe abdidit, vocans íe impofterum

vale fato cun&lis optimatibus ac no-

Helenam à $, Antonio, ob fanGitatis

bili Gyneceo, ingreffa coenobium,

ETU

fplenderem magnum decus & orna-

cantata(; antiphonà Regnum mun-

IT

snentum Ordinis.

di & omnem ornatum faculi con-

Waj

£eme-

219

$, CLARJE. VIRGINIS,

——

temp(i &e, cun&os ftupore comple-

rb periculum ultetius exefa Szviliam

yuir

petiit,- ubi binis extru&lis conventi-

ylie

vit, duodecim annis in vigiliis & a(fi-

rj

duis jejuniis omnid; virtutam geaere

bus fefe ia uno eorumhof(tiam inama-

n2

exercitate , donec 6. Aug.in Fefte

culatam Dee confecravit, corpus ejus

Transfigurationis Domini ad Spon-

in teftimonium fan&titatis cüm poff

&i

fum evolavit,

mordt

Ad cujus merita de-

centum & g0. annos eff«t exhuma-

monílranda infolita ftella füpra te-

tum, inventum eft omni parte in-

(itat

jis *

&um Monafterii ftare eft vi(a, quae to-

tegrum,

Maryrolegium — Arthuri

tum Monalílerium unà cum urbe ad-

3. Julii.

d*

T

miratione complevit,

Sannig. p, 6,

Etquale noa Aflrum extititferenis-

lib. 3, £, 13 1.

fima Margarita de S. Cruce, Maximi-

tenete

Nec denegati poterit T'itulus Stel-

liani II lmperatoris Fili»? cui primus

At

gt

lg quinte Marig Fernandez Coronel

gradus ad fanGitatem fuit cor imma-

apud Ifabellam Caítilis Reginam, re-

culatum Altiffimo offerre: nam eum

quis t*

gii Gynecsi illuftriffimas Prefedte,

miortuo Imperatore Parente , cura

gind

cujus fermam ac decorem extraordi-

matre in Hifpaniam ad patrium fo-

n ?

marium cüm fupra modum Petrus

lum rediret, ac in itinere ad Montem

r g

eognomento crudelis, Rex Caftilie

Sertatum | diverteret ,

tanto amore

MX&R ]

deperiret, in(idiasQue occultas pluri-

puritatis inealuit quindecim anno-

Yi

mas pudori flcueret , hzc (celus infa-

tum Virgo, ut cultello pe&us aperue-

vf

me exoía ardenti titione faciem foac-

rit , famguine emiffo , (yngraphad;

mgpouafiff

dum in modum deturpavit , exifti-

fcriptà fefe cotam in fponf(am JESU

ul

mans fanGius effe denigratà facie,

Chiiflo obtulerit; hinc fafcum, ut

t ug[ lm

quàm animá coram mundo compa-

nen folüm nuptias Philippi II, fed &

tere: Át cam cermeret infaniam amo-

fceptrum cum corona gcnerofà men-

um d"ügfl:

tis quotidié in Rege incrementa ca-

te àíe rejecerit, ac. decimo feptimo

u

pere, nullusQue effugii locus ampliüs

$tatis anno ex Aula Madritana ad

pateret, ad Conventum Sororum $,

Cenobium Clarifarum reCtà prz-

üxc[il

Clarz confugit, & quia metuebat, ne

fente Philippo IIl, Matre quendam

CW

"a

I "]

amens Rex infequeretur, deprecata

lmperatrice Principe Philippo , binig

um fP

lu

Infantibus lf2bellà & Catharinà uni-

Bl(

eft Moniales, ut fe vivam potiüsfepe-

3

lirent , antequam honoris pateretur

verfaque Aulà Hifpanicà illacryman-

j

.

"

didum fadum: Vix

te, facro habitu induta funte.precin-

i [:mW

fufpendium

lcuumad

Íerobs erat eruta , paramque terre fu-

&a, manu proprià, Epifcopo cincin-

Td

yr p

perin-geüum , cum ecce per miracu-

nos fuos detondendos porrexerit.

dy

lum areola illa terrz , Petrofelino to-

Humilitas tanta ei inerat, ur mife-

ut i

au

ta confitaappatuit, Rex,ubi Mariam

riam fuam unicé defleret, quod do-

Q

per omnes angulos inquifitam non

mum Dei everrere, aliaQue obfequia

m

"]

M

yn?

[

invenit, irà fremens abíce(lit: illa ve-

vilia fororibus preftare prohibere-

gBll

Ec 8

tura

m

L

!

220

IN FESTO $, CLARJE VIRGINIS, L:

tur; & cüm fübolfaceret fe in Abba-

integram. panegyrim. laudum & pra-

tiffam eligendam, à Summo Pontifi-

coniorum: merentur, quarum radii

«e diploma obtinuit, quo. fororibus:

regna. & provincias gratiarum influ-

ele&tio hzc prohibebatur.

entiis: letificárunt ; quarum fplendo-

re Ordo füpra modum eft illuflratus.

Paupertas tanta. ejus fuit, ut pre-

4er parvam menfülam , vafculum:

Q: coronam: illuftrem ! coronam

I

aqu luftrdlis, candelabrum: ex ele-

gloria & fertum exultationis! O ftel-

&ro, fedem humilem ae Breviarium:

las illuminantes: univerfüm: orbem!

nil poffideret ?

ab: ortu. Solis. usque ad' occafum ra-

. Ka Claufürz erat adiCta. ut cüm:

dios. virtutum diffundentes

wrgeretur, etiam monflratà difpen-

O: Claram f fignum: magnum in

fatione Pontificiá, ut. matreny mori-

caclo !

O: mulierem» amictam Sole,

bundam in domo Monaflerie conti-

eui: ad. pedes. fternitur Luna! O di-

ua morantem. inviferst ( cüm ma-

gnum , ut cum Bernardo lequar, ftcl-

irem. aliàs intenfiffimé diligeret ) ne

lis coronari: caput;. quod: & ipfis cla-

pedem quidem: extra. fepta. Monafle-

rius micans ornat eas potius,. quàm

|

orpetur ab eis;

li

tii voluerit extendere ?. in quo. vo-

uis unquam Regum

luntario carcere, cüm annos fo; in.

aut Cafarum tali: redimitus eft. coro-

g

[

emni virtutum genere transegiä?ät,,

ná? tot micantibus coronatus eft py-

tandem; celefté muficà recreata, à

ropis ? Gratulor tibi ex anime 6 fan-

/

Sponfo fuo Chrifto. fibi apparente

&iffima. Mater felicem fortem: & glo-

ad celefem gloriam eft invitata..

tiam. tuam z Veneror & adoro: im-

menía: merita tuar admiror & obflu-

Obiit Madriti s. Julii 1633..]oan de

-Palma in. vita ejus, Sannig patt. 6,], 5..

pefco fottiffimam: dexteram: tuam,

fo 190,

quam impia gens Saracenorum Affi-

'Faceo. Celetam , filiam. Rudolphi,

fuis fenfit : Eja age & hodié leva ma-

ex Aufliaca. Familia Imperatoris I,

pum tüam: eontra adverfarios no-

"Taceo. Salomzam Reginam Polo-

flros;; infurgunt enim: & contra nos

nix, Boleslai PudiciSororem,

inimici nofli, ac Ecclefiam: oppu-

Taceo labellam Keginam Fran-

gnant Barbari, Saraceni, "Lartari

six, Ludovici SanCi Germanam..

Turce ; age antiqua operare mira-

'Taceo Sanciam. Reginam Siciliz 5

cula, percute , fferne, & infugam age

Eli&betham Rcginan Lufitanizs, Eli-

maledi£ctam: Mahometi fobolem , Lu-

fbetham denique alteram , Andreze:

nzque cornua facratis tuis pedis

Regis Hungarig Filiam, Principenr

bus, elide &

"Enuringiz, ftellas candidas, lucentes

B

'conculcal

Vf

àn perpetuas &ternitates, qua omneg

A ET

Mw;d].

IN

(

damón

22r

sst

o s5 5 —

[

Es

J

]

il

IN FESTO ASSUMP-

.

Yndh

a

Tontt

ET

—

g

)NIS B. M.

0f

(

L

E

H

T

O"X.* :

i

*

d

C—4 7-

ofbet]

4An

-

hum t

CX

-

[12

2 -

E

E

15

N

u d

A

/

,

77

N

M

TA

a

a

n 501'1

£

Zs

1 02

'ää

E

i^

[

7

X

W

sl

r

NS

j

Rs

—

É

(

T2

A.

-

^b

[

& Z

N

dCS

5 i

l

ff

Z

A

z

2

"l

h

l

ERN

U

!

m

At

)

*w

d

jl

[j

ERN

ZNNN

NX

E

d

oy

yd

"

AN

N

KB&/

R

N

A

SN

z

Á

ag

)

o t

ss

N RLUT

m

—

et-

— M

ASSS

N

N

SSQa

&

yh

N

£sl

-

—

z

nä,/

ä),

—

*

-a EE A

U

ZA

um v

6.-7.

X

"

E -äFäï::?

Ri

z

APE

j

gt

AME

E

ii

! -

—

FH

V

RRR

E

AC

guP

—

0

yin t

l

l

u

Optimanl;x Päztemäel*e*gitM*ARIA. Luc.1o,

p v

i

Arias cencertationes', pugnas

iif

fam quandog; przbuit (2) 74e22 &

& prolia expertus: eft mun-

Tisum; frigsdum tlnd-verbum,can-

['Obolfm)

dus : excitavit has pugnas

Ctarum litium: Mater ; claificum non-

TU l

quandod; fcelerata ambitio ,

nunquam: ceecinie turpis Amor, & ia

g

& fines fuos latihs dilatandi libido z

czítuoís Venus, bellis & cencerta-

ad arma quandog; impulit pertinax

tionibus cunCz involens.

Sic de-

difcordia, & indomabilis livorz cau-

cennio integro ( Curtio tefle) pug-

Eke 5

natum

Q 4. Chryfoff. Ord. de $. Philegon.

223

n

-

IN FESTO

natum eft inter "D:;rium ,E Alexan-

chael e )Mgelz' ejus praliabamtur

[

dcum, caufa unica erat Sceptrum. &

cum dracomeg fed poftquam à Mi-

[

cotona Perfie , hcinc voces ille am-

thade cocleftis ftetit. Vi&oria, pro-

bitiofz Pellei Juvenis, ficut Coclum

je&usd; eft.in Tartarum Draco ille

j Wn

binos foles, ita nec Perfie regaum

magnus, ferpens antiquus, fa&a eftre-

r

duos patitur Reges,

quies, pax, falus & virtus in aula Dei,

Ql

Decennio integro Marte fangui-

At hodiermá die novi ac recentis

&

nolento decertatum eft inter A(iam

belli femina & fcintille im codlo & im

hi

& Graciam, vaílatum llium, in ci-

terra iterum appareat , novum cer«

| )

neres reda&a — Troja , hoftli feice

tamen, nova concertio exoritur :

Jb,

fortiffimorum militum " bini millio-

Tera calum provocat ; terre fe

Á

nes utring; immolati; fax belli uni-

coclum. opponit :

pro terra [lane

lnfan

ca infamis Helena à Paride rapta X

cun&i Reges & Principes Orbis; pre

LU

terra militant Univer(e Urbes, civi-

T'rojam abdu&a,

li

Decennio integro armis concur-

tates , arces ( propugnacula, mon-

fim|

füm ab Aenea & Turno, caufa non

tes & colles, valles & abyffi ; fecde-

d(c (

alia, quàm Lavinia Latini Regis filia

ri huic junguntur cun&a elemen-

LUT.

ta, & quotquot demüm orbis nu-

ab ambobus Procis in fponíam ex-

f

pstita.

merat creaturas,

Pro Celo excubant Sol & Luna,

ll(!iq,

Quin & quandoq; in ipfo Cadlo

] n

fimiles .concertationes exarfiffe fa-

Heilæqi manentes in ordini fuüo cum

Te

bulantur Poetz, & quidem iater fu-

univerla militia cceli , millia milli-

fiii

prema Catli Numina, Junonem, Pal-

um & decies centena millia, (b) ez

Dbte (j

ladem & Venerem:; caufam pugae

nes tenentes gladios, ej» Ad bell

G[mvä

huic & coacertationi prabuit aure-

docftffimi.

f

um pomum clam à Difcordia menfze

Pugna huic & concertationi cau-

E

C'meeþ

D:sorum illatum «um infctiptione,

fam praebuit Obdormitio & mors

Mi |

detur- pulchriori ::hoc pemum om-

gloriof Virginis Mariz:- hinc pro pof-

N.

nes prope Deos. idvicem collifit,

feiBione facri hujus thefauri ac fanCtifi-

0]

& millenis ftragibus anfam prabuit.

mi corporis certant & contenduntin-

vicem ceclum & terra tefte S. ldephon:

Ritr

Auditores , relinquamus Poétis fa-

[

bulas; negare tamen noen poflumus

fo fer, 6. deaffumpr. dum ait: Aee diu

[

füb his fabulis

fübindé — veritatis

TMern

Jeeratiffima Firgo poft Domint

Ulmm

Symbola, & doCtring myfteria de-

afcemsomem imterris poruit perma-

litefcere; Notum efít illud proclium

nere , quam. defiderabunz: Mngtli,

i Vil

h dltm

magnum inm coclo, (a) ubi in duas a-

celum etigm tpfum de ejus ajcenf-

Vitgs

cies hofliles ,' geniorum caleftium

meg»ære AL

mf"läuw

divifus efl exercitus, quando A4j-

Auditores vefíltum munc erit at-

tencié

W/a

É

(a) APGF-I:.?. (þ) ant.;.:-

$

d

ASSUMPTIONIS B.M,V,

223

t

mil

tgmis auribus facro huc Litigio in-

dendum magis videtur : quamtum

tendere, vim rationum, & Argu-

"

enim de Maria pre[entia celum

mentorum ponderare, cauías parti-

exultat , munquid non con[equens

n !

um examinare ,. judicium demum

Qd

eff, us tantum lugeat hic moffer in-

abía; paffione ferte, ac concludere,

ferior Mundus ejus Abféntiam ?

yla D

cui vifteria competat, ac facer hic-

Unde cum grandi gemitu hodie

c r

repetere cogor verba defolatze uxo4

ao d

ce thefaurus Virginis gloriofz fit ad-

judicandus,

ris Phinees , (a) cum audiit à Phili-

u t

Mota eft univerfis concertztio il-

*is captivam abductam Arcam foc-

«t

la, quam 1. 3. Reg. cap. 3. Thronus

deris, ac exclamate 7zazsla£a elf g/a-'

aeti

Salomonis fpe&tavit, ubi de duobus

via de IffAel ; ablatum eft gaüdium,

CU

infantibus, uno vivente, altero mor-

confolatio , &

refugium. univegfæ

Qd

tuo à binis feminis, ftupente tota

terra,

Ulbm Em

aula, eft acriter litigatum: non dif-

Sed ó. metuende & adorande De.

gli, 0

fimili mode depugnant inter fe ho-

us, fi inveni gratiam in oculis tuis,

die cedlum & terra: celum clamat

lym ,' fa!':

loquar paucula verba ad Dominum

l; demt

mea eft Mária, negat hoc terra & re«

Deum meum, ac rationibus & ar«

| o o

clamat, non tua, íed mea eft Maria,

gumentis conabor probare, plus ju-

utraq; pars pretendit jura, allegat

ris tera effe in Mariz corpore in

gtb

rationes ad poffidendam Mariam.

tertis retinendo , quàm ad colum

qin W

Terra lugubri ac. defluente thalari

transvehendo; & primó quidem ex

"i

ji t

tunicá fuccinCla, peplo nigro faciem

premiffione & ultima voluntate T'e-

ylli

Q

ebtegente , comítante eam mafti

amenti unigeniti filii tui id dedu-

€atervà

Creaturarum

terreftrium ,

Ts

co, utpoté qui in Cruce pendens,

eoram cesleíti throno in genua pro-

antequam in manus tuas adorandas

cumbens traCto ex intimo corde (u-

Wmianif

Spiritum

traderet ,

Joanni diletto

fpitio fic lamentari, ac perorare ccz-

gt

it.

fuo difcipulo, & in ipfo cunctis mor-

? hinCA

,

talibus Mariam im zternam & fide-

O Triumphum! triumphum ? non

Á

j

/

lifümam Matrem. confignavit, &

o

materiam gaudii & exultationis, fed

tranfcripfit : refpice ergó: im reffa-

«

PA

doloris & mocroris . nobis f. bmini-

vde*

yi

mentom filii tut Domtpe; nunquid

j

frantem! 6 affumptionem Virgiais

que procedunt de labiis Chrifli fa.

m

,

humano generi non decantandam,

cies irrita? ut quid ergó nos fine

fsd tmille fingultibuslamentandám ! à

, Jj

matre relinquis. ophanos, & pupil-

,jIWW

l

infelicem fortem filiorum Adam! in

los defolatos ? redde nobis Mariam:

(;&b»m j

p

veritate hodie comprobatur, quod os

(2) Si Rofa eft Jericho, fi lilisim con-

í Mlh

mellifluum ferm, 1. de Affumpt. di-

vallium, in terrà erit plantatio ejuz z

y"

Xit, pLangendum nobis quam. plau-

fie cedrus exaltata eft in Libano, f5 ^

n

edori-.

1$.19.

gn) I. Reg. 4. 21.22. (b) Eecl. 24t 1 $. Canit. z. z..Ez-cl'..g.-f;'.

—

224.

IN FESTO

odorifera »cupreifusw in monte Syon,

revivifcerent? (a) fi umbra Petri

l

í

fielevata Palma in Cades, fi oliva

tranfeuntis laonguotes profligavit ,

ípeciofa in campis, fi Platanus fron-

quid faceret ;umbra Mariz perma-

nentis?

[/

dofa juxta aquam, in terra radices

fuas agat, frondes & ramos expli-

En totus .orbis in genua procume

li

cet: probat hoc ipfum Altiffimi effa-

ibit,.ac venerabundo poplite cunctas

[//4

tum Eecef, 24, dum Mariz praece-

:Offert amocnas valles: montes fpon-

:deat omne .marmor, auram ( ar-

f

pit & dixit Creator.omnium , qui re-

li

quievjt in Tabernacule ejus, 77 74cob

gentum : :mare promittit cunctas

t

snbabita, ef» im I/rael hereditare,

margaritas .& gemmas, quibus fe-

N

€$ n eleclis meismeille radices : red-

undüm decentiam tantus thefaurus

áncludatur,, ac monumentum .orne«

LU

datur igiturterrg;Maria,nt fub benedi-

€a umbra ejus vivamus.

stut.

'Ergone .aliorum :San&orum téli-

Mi

Jviffet ;benedi&ta .anima '"Virginis

f g

ad Colos, ;manfiffet ;faltem .Corpus

quie adeó honorentur, & Mater

Marie incorruptum n .terra , .uti

i;Dei honotis fit expers? ergone be-

l"a 1

d F

corpus S. Francifci Affifiis in Um-

nedi&ta /brachia ;ac. pedes qui Chri-

bria; S. Xaverii ^Goe in India: S.

ftum fugientem in JEgyptum tule-

D

til

Eduardi ;R, in Anglia: S. Stanislai

runt, facrum Corpus , .quod nevem

Epifcopi M, Cracoviz in;Polonia; S.

menüum .fpatio ./Chriftum n utere

ts

hr

Catharing Bononienfis Bononig; .B.

jportavit; ubera,, quaz «eum laQrunt,

Marie Magdilenz de Pazzis Floren-

labia, qus .mille ofcula .Chrifto im-

fxüffra

ïnquim

tiz: S, Ro(e :Virg. Viterbii: S. Ja-

prefferunt, ofculis & «honore priven-

:&ur 5?

,ex umemotia '"hominum eli-

f

cobi À Marchia Neapoli ; S, Ubaldi

:

lb[igm'

Eugublio

iminentur, ac.evanefcant? aliorum &

fs 1

:O lacrimanda mortilium fors? .ad

.contra San&orum .Lipfana & ficri

D

impii ;Mahometis /facrilegam .&.ma-

«ineres auro includantur , gemmis

i,

ledidiam ;tumbam, .tota confluit A-

-Ornentur , .devotione fupplici .colan-

us

;tut.

d!linigt

fia & Africa, .ac ifupplici poplite Ido-

i

lum .deteftandum -vene:zatur 5

rgone fimus :tam nfelices flii,

n

Mater Dei, fponfa fpiritus fan&i.ca-

.qui nihil Matre tam divite haredite-

n

reat tumulo? expets .it Veneratio-

mus? (b) Enoch, Elias, Joannes

nis? (1 ad Mecham :tantus ,eft .con-

Abeuntes .ex hoc ;mundo ,

libros;

U

curfus populorum, quid fiéret ad glo-

pallium , .crepidas :reliquére, ater-

ne imemoris pignora ? & Mater

Wiy

1

tiofum tumulum MMariz? quot zeri-

! wl

fanaremtur, quot demonum centu-

noítra, Demina Cocli & terrs nil fa-

rie pellerentur , quot infirmi ac

«rorum cinerum dereli&is filiis re-

rj in

Y t

mortui atta&u facre bujus tumbaz

linquat? Q fortem acerbam morta-

lium!

B] Ó

(a) Aä?- ;;t;.. (b) 4.,&:;'-,2- Ij

p

ASSUMPTIONIS 8,M, V,

EX

——

lium

*

'

j i

luceat flius. ejus dil;—&u*s ut

nos lamentari poffurnus, c&m nos ex-

fol in cclo, cemaneat fzitem terte

lgt

tremé "perfequantur. fatales tres ho-

! perm»

Luna ífua María folàtium omnibus,

ftes , mundus, caro & orcus, ;nec

qui gementes «X flentes íedent ad

nobis adüt murus & antemurale ,

flumina Babylonis.

maneat igitur apud nos gloriofum

prenmi

; u

Exigunt demum & hoc Tiituli Ma-

corpus, ut fit nobis defenfio & pro-

ri2 atttibuti? an non eít Maria re-

pugaaculum,

u

n&r

ugium peccatorum, auxilium Chri-

Ah Deminenon efLtibicurz, qucd

[lianorum , coníolatrix affi&torum?

; üln&li

María reliquit nos folos in terra,, dic

ataflumpta eít nune ia colum ad-

ergó illi, ut ad nos redeat & derclictos

quià D

:

dhdiot

vocata noílra gementibus interim

&djuvet.

nobis fub gravi jugo peccatorum,

Ubi verba fua finiit terra, faclum

w o

Letitur Confolatrix. noftia in coz-

€ft filentium' in Colo , tancem li-

leti Solyma, nos captivi detinemur

lum *

