
écontra pace veflra

:

rmiter teneo,

quando Deus in gratiam & favorem

m"fw

d

nobiliorem. ,.' pretiofiotem , dulcio-

hominis codlum &

tem

ac fuaviorem efcany ab orbe

produxit,.

termm ex. nih;lo

Muc?

, fl

condito. non: inventam , quàm $3-

Secundum, dum cónffituit homi-

erofarCtum. — Altatis.. Saccamentum

qd i

nem [uper omnia Opeta manuum

Mmm

H

fua-

[

-0 0() Ezechiele.

j

1 8. (b) Ep..1 4. ad Bpb

(f (c? Rzlag.e;rfm' Iib. 2.6. 14. (d)

$& Tbom. Opufk- $ $.6. 3-

ateas

464

IN FEST o

s

Uaram , fübjiciens pedibus : ejus

Hes,ex nihilo proäuxit, (f u.b.i,fe'cic

Oves & boves, (2) & omnia pecora

magna, qui potens elt,

H

campi; mandans infüper angclisíuis,

In fecundo gradu eluxit ineffibi-

ut cuílodiant eum in omnibus viis

lis Dei Providentia, quande fragifi

fuis, (b)

homini, ut inter millena pericula

Tertium, quando unigenitus Dei

hoftium | vifibilium. & invifibilium

Filius, finu paterno relicto, & cec.

fecurus & | tutus . con(iflere. poffet ,

lis ad terras defcendit,

(c) formam

nobiliffimam — cuflodiam — angelicám

férvi accipiens , C h

abitu inmven-

affignavit,

£s5 ut bomo.

In tertio | gradu enitui

t Säpicmia

Quartum ,. quando non conten-

eterna, à quà adiaventum: medium;

tus naturam humanam (üfcipiffe,

quo reparatio feret perditi hominis,

infuper nobis fa&tus eft Do&or &

& aditus per Incarnationem iterum

Magifter, exemplum & prototypon

aperietur ad ceelum.

omnium virtutum , (d) 7zs, Ferztas

In quarte eluxit iterum.. fumma

C Fita.

Bonitas Dei, qua Filium proprium

. Quintum, quanto. pro falute no-

pro Magiflrro & Inftru&ore. fpeculod

fà , innumera tormenta paffus,

virtutis & peffe&tionis humano ge-

:E

thyrographum debiti, quod per pec-

neríi fubmifit juxta id, quod Ifaig c. 39.

€ata noflra contraxeramus, fuo fan-

fcriptum, ersset oculi videmtes pra-

guine delevit, aff

T

Colo(S, 5,

gens illud «ruci , ad

66?!076792 IBSUm.

[

in quinto con«sertárunt invicem

/

Sextum veró gradum ait effz com.

in Paiffione Chrifti juflitia & miferi-

i

;

plementum omnium precedentium,

cordia, nec ceffürunt, dorec amba-

Qquando nimirum bomini carnem

bus per mortem cjus fatisfa&tum , ac

fuam dedit in cibum, fanguinem

Juftitia . mifericerdiz ofculum. pacis

2

h

in potum, animam in pretiuma , dei-

impreffit,

tatem in condimentum, ut loqui-

At in fexto amoris gradu omia

Re-

h

tur. Álbertus Magnus, (e) Unde

attributa divina refplenduerünt.

qu!

Cencilium Tridentinum Sefs. 1 $. vo-

fplenduit Potentia Dei in exhibitione

eat Sacramentum; in quo divitias

tot miraculorum, fiquidem fecun-

hn

divini.fai erga homines amoris velut

duüm D. Themam Opuft. f9. cap. I

eftadit,

in ila verba memoriam fecit mira-

ü

E

In primo gradu amoris manife-

bilium füorum, in hoc. Sacramento

ftavit Deus fuam Omnipotentiam ;

'vridere eft,

Miracu

Wt

dum unico verbo grandem hanc orbis

x

lum in Subftantis, quia p&-

Tho

machinam, cocterasque fphasras cocle-

nis tranfit infubítantiam Chriíti,

|

Mira-

lo

diV]l

(2): PfAL. $. (b) Pf. po,

üg

g"5 M. d. 1 Tc 1. (É) Luc. e. 1.

( d Pbib). c. 2 (d) faan. d 4( e) Alber-

p

d

ha

*

, xcom-)o-ms C!ïRISTI.

465

Ts

Miracu?um in A&&ideätibus, qu&

dicentis, manducabis tme , nec tü mþ

manent extra fubje&um, nec infünt ei,

in te mutabis, ficut cibum carnistuz,

Wil

nec inhzrent.

fed tu. mutaberis in me; nam tefle

j ïmg!

Miraculum in Quantitate, quia fe-

Cypriano Catechefi 4. fümpto cor-

peit

cundarie privatar effe&u ,. non fe ex-

übllut

pore & fanguini Chrifti ei' compar-.

tendit, neclocum occupat,

ticipes & divine nature confort

d

lt

"Miracilum in Qualitate, quippé in

efficimur.

lgclicim

-parva hoftia tam magnus, ficut fu

Sapientia excopitavit rationem,

eruce, & modóeft in calo.

Ft in

ut eo modo, quo mors in mundum

Sapimü

Miraculum in Relatione: Chriffus

intravit, intraret & vitar Sicut enim

mout

enim novam acquirit dependentiam,

ejus ligni vetiti mortem nobis intulit,

hm

non tamen novum effe.

ita panis Angelorums vitam mundo

y il

Miraeulum in AGione, quia verba

dedit, & ficuti prime noflro Parenti di-

vim habent productivam, unoquoque

enim momento fecundim Anfelmum

&tum eft Genef. ^. 7z quocunque dre

, um

comtederts, ex eoyuorte morteris, ia

€ap, I. de Sacramento | Aitaris, qui

mpïiuz

écontrario nobis dicitur Joa, c. 6, 47

fpecu'tvï

ad dexteram Patris fedet in ccclis, obe-

manducmveritis carnem Filii bo-

diens voci hominis facrificatur in

$a f

"

men-f

sainis,et» biberitis ejus ATEHIRO,

frig d

& Altaris.

non babebttis vitam 1n volis.

t

Miraculuni in Paffione, quia man-

Sipientie inventum denique fuit,

ducatur; nec cenfumitur, /z7717 455,

cibum hunc coleftem ità condire, ut

TU

fumunt. mille tantum 1[fe, tamtuns

de eo vere dixerit Urbanus V. Sum-

hi yitt

lWlle, nec fumpzus coufasnitur.

mus Pontifex "de inftit. Fefti? Cibug

yit i

- Miraculum in 'Tempore, quia fimul

eft, qui reficit & impinguat non cor-

in. inftanti corpus Chriíli & ccelo eft

pus, fed cor, non carnem, fed animarn,

f um

in terra.

j |P

non ventrem fed mentem,

Miraculum in motu, quia fimulin-

Refplendent & in hoc Sacramento

"T

ferius eft & (üperius, (imul movet, &

Immenfitas Dei,dum in ommi loco

quiefcit..

gnt

prafens eflub; /aer ificatur Domiao,

j

,Miraculum in Situ, quia caputnon

€& offertur oblatiommunda Mal. c;1,

1exhl

longé abeft à pedibus, cum fitindivi-

du [

Keíplendet Infinitas. Dei per Du-

n

fabiliter, membra tamen fbi ip(is

rationem, dum juxta premiffionem

p

i n

apté connexa.

Ghrifti Salvator. nobiscum: manet ig

Refplendet i

terum Sapientia D&'s

hoc Sacramento us

g

que Vad' cdn&mm;.

cooperans - in hocacramente, dum

tionem faculi,

modum. adinvenit ineffabilem , quo-

Refplendent Bonítas. & Mifericor-

yits t

u

snodo nimiruro mediante hàc effentià

dia Dei, dum memoeriam faciunt mi-

li

diviná, totus homouniretur Deo jux-

rabilium fuerum, & efcam. cedlicam

!

tà mentem Auguftini liþ, 7.conf c. le

praeparant timentibus fe.

7

Ü

At

!

466

ln

á At AübR"Velut' Vi&or ttium-

ait Salvator boäc-z* difceffurus :ex ixc;c

muudo ad Patrem, Saeramentum hoc

phat, acfecundim Albertum Magnum

dift, v. T'om.- z. cap. r, palmam refert,

inftituit, in quo divitias divini fui erga

homines amoris velut effudit.

dum nobis hodie corpus Chrifti in ci-

bum, .fanguinem in potum, animam

Quis nune calamum devctiffimi

in pretium , Deitatema in condimen-

Abbatis Guatici ferma, . de Pentecofte

tum fubminiflrat, quafi, ut aitSan&us

«emeritatis acculabit, dum fcribere eft

Bernardus, (2) non fuffecerit aman-

aufus: 'O Deum! fi fas eft dicere pro-

tifimo Je(ü ad inebriati amoris. fui

digum fÍui, qui

non folüma íüa,

Oftentationem , quod (emel facrum

fed & feipfum impendit; parüm erat

fanguinem pro nobis effuderit in lig-

illi; ait predictus Abbas alie ferm, de

no, nifi nobis quotidie effunderet eun-

prodigio , vifcera miferationis faz non

dem in Sacramento,

claudere miferis, in ipía fuà eos vifcera

trahit, fuisque inferit membris, Vera

;

Unde in Sacramenti hujus amo-

dixit, locutus eft, genuinus Auguftini

"

|

toía inflifutione impletum effe vide-

-difcipulus.

UA Dens.

dilextt mundum; (c)ä »

tur, quod Gen. ». fcribitur; .Cozeple-

vitá, Deus die [eptimo opus [uum,

Tilium fuum unigeuitum dnret !

quod fecerAt, Pj requievit die fepri-

datum optimum! ó.denum perfeQtum,

0 aä'uniw;:/ö epere,quod patra-

(d) defcendens à Patreluminum,.

74£: Poítquam enim Sacramentum

Q amorem interminabilem! Ó cha-

[

hoc tanquam ultimsm . complemen-

titatem inzftimabilem].Ó dile&ionem

tum Omnipotentiz, Sapientiz & Bo-

fiitatis Dei eftin(titutum, mex Poten-

infcrutabilem! :ó cibum ineffabilem !

&

6 igaem "itmeníz: charitatis , cujus

——

tiz Divinz prefixifunt termini, Sapi-

flamma, non ut ignis illefornacisBaby-

lit

j

entia zterna reguiefcere juffa, amori

lonicz per 49, cubites, fed per cun&la

demüm divino Columnz . Herculez

atttibuta Dei etumpit & effunditurad

Pü

fant. pofitz, quibns aureis literis in-

accendenda corda mortalium ,inv-amovr»c

fcriptum zez plus u]tra ; confumma-

Numinis,

i

tamell,-

H

»

H

'Quod 'elim Esdre lib;:

a -di&dm

E

L

- Tta aperté teftatur D. Auguftinus

ab Angelo, idem & ncóbis hodie in-

ttn

tra&. 84, in Joannem, (b) .4z4deo d-

culeatur à Domino, vade pondera

W

&ere, quod Deus, eum t omipotens

mihi pondus ignis bujus celeftis,

metire armorem hunc infinitum;exhau-

plus dare nop potuit; cum fit fa-

pieotiffomus, plus dareson babuir.

tioceanum hunc charitatis; omnesli-

z bilances

þi*æ ';Lm&:æ ftafergf univerf.

-Unde ?pp.aüt& c',om:il.T-!.iden*i.?d'sþ 13.

"i;qg'mgn-

Aj

Gïc

(a) Berz. fey. 6 g. n C;ant. æþa&' käfnm 12 Pam]?w.r(k'a)v ïtam-lib..z.,in

WfA- apud Rotum fev. . Para[ceves. (c) f onm. c. 2- (4) T acob.c. 1.

(

"R,

CORPORIS CHRISTI,

2

465

U

menfurz tibi def—icient, ponäcrari enim

gi Filium Regem ägyþt;, (c)hutäc)—n

p

igais non poteft, meníurari nequit,

folüm regnum cefferit Filio, verüm tan-

Ponderant quidem avari divitias (u-

quam pro co ftipendia faceret, inter vi-

iitg

a5 (laterá aureà.

giles regios cuftodias diu ne&udue abi-

if !

Ponderant libidinofi delicias & vo-

ret; majori affe&us gaudio, quod Re-

lletüüi

luptates fuas veluti Cefariem Abfolo-

gis Pater, quàm quod Rex effet,

nis pondere publico.

Amor hic ita dementavit Seleu-

hod

. Ponderant

t

Vindicativi irrog:tas

cum A(iz Regem, (d) utFilio An-

m li,

ab hofte injurias libra gravi ac plumbi

tiocho ex iníano amore ad mortem

laminà.

/

um d

Ponderant Peccatores fcelera fua ut

occumbenti Stratonicem prepriam

f

Conjugem incefte matrimonio jun-

f

plauftra focai, /e fFatere be dolofz

xerit,

Magnus & potens erae iíle

il

abomiuatio [ant apud Dominum

amor, fed rarus, — Siquidem & Paren-

wl

f

M

Provetb, c, rr.

MW

tes naturg paterns obliti in. vifcera

Nec mundo defuntbilances: habet

quandoquidem fua etiam deízvie-

u

is fLateras ternas,

tunt,

derare prafumit,

quibusl amercm pon-

fs

Q

Extitére Manlii Torquati (e) & Leo-

TE

/

Prima eít fLatera amoris paterni in

vigildi, Filios fecuti carüificis fubjicien-

&lios, & viciffim nátorum in parentes,

tes, (f)

pcrfcflb*iï

Altera conjugum in Maritos, tertia

num.

demüm, quà amicorum dilectio truti-

FuereSolymanni & Sigismundi, (g) -

gt

i

Sigericos & Muftaphas proprios Filios

matur: fed &omnesi(Iz fallunt.

ftrangulantes, (h»)

j i

Magnus eft quidem amor paternus

Inventz fant Medza ac maledictae

ngüj lkä

ac filialis, affectus. fortis, qui adeó

ul t

1

Prognes , natos fuos crudeliter discer-

titillat pectora eorum , ut cum Agrip-

pentes, (i) ac propria vifcera verubus

nl

pina exclament (a) oceida, medo igs-

torrentes, (l

r '

eret.

O flateram fallacem amoris & afe-

f

Amor hic impulit Zalencum | Le-

&us paterni!

T0 l] u

gislatorem Locrenfem, (b) ut cum

Deterieris ponderis eft amor Cen-

Fitus ejus lege latà ob adulterium com-

jugalis, parüm & exiguum fidelitatis

i

miflum effec exoculandus, Parens ex

hibens,

Li

»!SWW

tenero amore unum fibi altcmm filio

Mortuz funt fideles Artemifiz cine-

IM ,fJ

etui fit paffus.

N

tes defun&torum Conjugum in corpo-

(

Amor hic impulit Pcolomzum La-

re fuo tumulantes, (1) —

d

J

nn

um

Mor«

«

(

)u

fi^

(2) Sueton. (o) Valerins lib. 6.c. g. (c) Fuleofus lib. 4.c.7. (d) Salianus

f

ao mumdi 3760. (e) Gellius lib. g. c. 1 3. (£) Greg. M. lib. 1.dialog. (g)

Greg. Turom. lib. 3.c. $. Ch) Lipis lib 3. ep

1l 22. ) O vidins 3. Trifliumt.

u

(k) Qwidius lib. 6. Met. (V) Herodotus [ib.

WM

7-4

[

IN FESTO

468 .

Mortug funt Reging Anglie, ve-

cos quod attinet, fi numerare nomi-

na eórum voluiffet, innumeros ha-

nenata ulcera Maritorum, linguà fuá

bebat, fi ad fa&orum bilancem illos

exurgentes, ()

Mortuz funt Evadaes,quz in ignes

appendere, inveniebat mon plures duo-

bus..

&trogos cum maritis in cineresabitura,

fefe conjecére. (b)

Nhrnerat quidem mundus amicos

Dantur écontra nova Semirami-

aliquot, qui fideles usque ad aram in

amore perítitére: fed rari funt nan-

des, qua facilé in capita. Maritorum

confpirant, (c)

tes in gurgite valto: Si enim Pyla-

dem & Oreflem, fi Nifum & Euria-

Vivunt Ariadnz, que Zenones ad-

huc viventes tumulant, (d)

lur, i Damonem & Pythiam, fi Da-

Vivunt Meffalinz, que viris fuis ve-

videm & Jonatham demas, extitére

—

tenatos boletos porrigunt, (&)

co:teri folum hyrendines & vage ci-

conig in tempore tentatiomi$ avo-

Dantur Danaides, que non veren-

tur in lecto dormientes maritosflran-

lantes, amicorum. nomine indigni;

:

gulare. (f)

quotum amor appen(us in- ftatera nil

" Resnant Nerones,

qui Poppeas gtra-

aliud erat nifi fl volatile, quod dum

vidas ictu calcisoccidunt, (g)

aperitur, mox evaporat..

O'amorem evanidum! quem ver-

Regnant Herodes (h) & Ludovici

bulum unicum inconfideratius prola-

Severi , qui innocentes, fcelerisQue

puras Conjuges gladio carnificis fub.

tum , fecum in auras tollit. & difper-

jiciunt, (1),

git!

—

Vivünt adhuc crudeles Othones,

O' amorem: vanum ! quem tor-

vior vultus aut minax

oculorum

ui- ardenti rogo uxores fuas injie

ni&tus mox turbat, et. in fermentum

ciunt incinerandas, (k). O amorem

agit,..

fallacem ! ó bïlgncem nullius . ponde-

:

ris!

Oamorem miferum, quem- kvi-

ufcula Fufpicio faepius extinguit..

Si.bilances hebinzaberrant, quid

fperandum. de tertià, quanti ponde-

O amorem fragüeme, cujus RO-

P

dus ad minimz offenfz fpeciem mox

ris.erit

demüm armicorum amor & di-

le&tio ?:

disrumpitur, ac ex animo infenfum

hoftem efformat t

Qaod de amicis Oftaviani Augu-

Abite, abite volatiles amores mun-

i

fti uacarat Barthioli , de omnibus uai-

di, qui pondus fan&tuari non ha

be-

veifza id dici poteft; (i)"Ad"fmi-'

tis,

—

(2) Rodericus Samtins.p. 1. hifl-Hiffe.s.

(b) Firgil.6. Jneid.(c) lia-

nus lib. 7.de varia bifl. c- (d) Zonaras Tom. 3.4m9.(

e) Suetomins La Clau-

dio c. 4$- (D Ovid, [ib. a. Metasm. (g) Sacitus nmua

Llb. 1 6. (h) fofiphus

lib. 1 $.c. 11. Ci) Raderusp. 2. Bev. $. Ck) Cras

7

Bartholi ia Promont. Caps

2/J/ 00

äïzs Ib. 4.6. 24- (l)' Daaie.

CORI:ORIS CHRISTI,

465

(ft»

tis, non afnor eítis, fed fumus & amut-

fa£tus amicus nofler usque ad aram

1

€a dile&tionis..

crucis?

j

- Aliter conftitutus eff amorille divi-

Vade nunc, mihomo, pondera hanc

(

nus, quo miferos mortales altiffimus

charitatem , metire hunc amorem?

conmple&isur :

excedit ille ac. fu-

longus eft, quia ab zterno te dlexit,

T

perat

infnities omnem

amorem

latus eft, quia non habet finem, pto-

iil

mundi, copit isaborisine mundi, &

fundus eít, quia à creatutaattingi non

if

durabit usque ad couíümamationem

poteft.

(zculi.

li

O amorem exceffivum, quem nee

O mi Deus amorofe! tabefcit in

]u

ipf ardentilimi in amore Seraphin

fD

me cor tneum, cwur amorem tuum

penetrare aut comprehendere

vài-

leac!

:xti[äl

confidere, O quiàm longus ea ifte

amer tuus, quàm imimenías, quàmi

Sic Deus dilexit mundum,(a) ut

g

g

exce(fivus, quàm indefeflus, quo cu

filiura fuum unigenitum daret!

Deuim lutum, Creator creaturama es

d

Dicite nunc obfecro AA, mei, quid

complexus !

feundus pro hoc amabili dono, pre

T

IU

Quis unquam Pater aut Mater. ita

hoc pretiofe munere, pro hoc coeleíti

tenere dilexit filium, ut eidemà cor-

pane, pro infmite hocamore reponit,

pus fuum ia efcam, (anguinem ia pa-

quomodo íe gratum exhibet , quà

n

cum fit elargitus?

rationragratiam hanc agnefcit, que

j pmh-

t

. Que unquam hzreditas pinguior

pa&to amaütem redamat?

reli&a eft £liis, ut illa,.quam in caclo

ODeus! ó infinite amor! quim

cub U

preparavit diligentibus fe?

afperé , quàm barbaré ab homine

uis maritus uxorem (uam in fce-

.;L"me

"traCtaris! veré Domine tu es peregri-

lere deprehenfam ita dilexit, ut fce-

nus ille, quiin forgna percgrina velatus

pl

incidiftt in latrones.

lere omai cendonato in antiquam

gratiam. & thronum receperit?. &

Horrefco dicere, capilli erigum-

J p

tu, Óóanimamea! quotiesfpreto Deo

tur, tremunt offa, dum tecogito,

l

adhzü(li amatoribus tuis, mundo,

quid pro dileCtione tua rependat tibi

j Lj

carni & demoni, & tamen femper

mundus, nimirum odium pro dile-

i

1

tibi inclamat Deus revertere? rever-

&ione, averfionem pro gratia, inju-

"

rias & contem

tere , & ego fufcipiam te, dicit Do-

ptam pro digngtionc &

minus.

favore.

( g

Quis denique amicus tanta tof-

Noan conqueror, qued perfidi Ju-

)f h'þ

menta, tanta opp'obria, tot poe-

dzi in panem hunc caleftem ferro

[

nas, tot ludibria fuftinuit pro ami-

& igae feviant, acubus & cultris

rc)

M

oo , uti Salvator nofter pro inimi-

transhgant , pedibus conculcent ,

[SE]

& peccatoribus ,

ii veritate

manibus discerpant, progenies eft vi-

Nnn 2

pera-

M ij

)

Q foah. FA

a7o

IN FESTOi

: peraium, foboles diaboli,

Hoc defc&'or, quod Chrftiani non

gens à l?ce

snaledi&ta,

aliter ac' ut Job cap. 1. refertur, velut

Non lamenter, quod Turce & Sa-

Sathan ftent inter filios Dei, oculos

raceni my(terium hoc divinum dete-

nmon in Deum, fed Dei filias levent,

ftentur & blasphement; extra Eccle-

dum ex templis faciunt fpeluncas la-

fiam fant, exclufi ab ovili Chciíti, ia

tronum & lupanaria diaboli, ubi ex-

tenebrisambulant.

coquuntur , fecretó peccata, quz ubi

Hoc lugeo, hoc conqueter, quod

ad lares eft reditum, executioni man-

-

filii rebelles matri hoc Sacramentum

dantur.

;

eppugnent , cum Michol irrideant,

Hoc d«fleo, quod Chriftiani ad hec

ut honores illi exhibitos riagantur &

convivium pacis & amoris fubinde

dentibus flrideant.

accedant iram & vindiClam in corde

g i iE Ua m É a

Hoc defleo, quod Magi & Arioli,

fuo mafticantes,

Sacramentum hoc terrz infodiant , in

Hoc lamentor, qued Chriftiani

Y

fimeta abjiciant, corporibus infuant,

toties frequenter hocSacramentum, &

«

fputis contaminent, ad mille praffli-

tamen ex fumptione illius nullum gu-

EEE

L

ias eo abutantur.

Y

ftum, nullum gratiam, nullam emen-

Hoc conquerer, hoclamentor, quod

dationem reportent, in antiquo lute

Chriftiani, Chrifti redempti fanguine,

femper harentes, füperbi; avari, impw-

predeítinati ad gloriam, | pa&ii toties

ti, vindicativi,

«arne. & fanguine filii Dei, amorem

Hoc doleo, qued os Chri&f&ngui-

hunc exceffivum, non zftiment, flocci

ne recentes tindium mox ad impura

pendant, orepolluto, corde coinquina-

ofcula, fcurrilitates, detra&tiones, im-

to panem Angeloerum in peccatis

precationes & blaephemias redirenon

manducare prafumant, cum Augufli-

veteatur,

nus dicat, (2) non eft minus deteílabi-

O fcelera deteftanda! Ó barbariem

le in os pollutum, quàm in lutum mit-

inauditam | Ó ingratitudinem — exe-

tere Dei Filium.

crandam ! (b) oDf epefeize C li fuper

*

Hoclugeo, quod Chiifliani dum

bec && porte ej

us defolanum vehe-

£x hoc immortalitatis pharmace fru-

spenter.c) Qosenam nobis excu(atie

&us vite decerpere deberent, fru&tus

erit, ait Chryfoít, cum carne Chrifti

mortis fibi procurent,

pafti iterum peccamaus, ac lupi evadi-

Hoc cum Cafiario ferm. 33. defleo,

mus lacerantesagnum,

Chriftiani quod cum peccatis parvis

Ecce. AA, fic Pater zternus dilexit

fubindé intrent Ecclefias, & cum mag-

mundum, ut unigenitum filium füum

i

nis & palmaribus revercantur,

-

daret; ltà amavit vos filius, ut fan-

J guine

uf'

a)— "ucuft. 'c;f.

apm(l Engelerav D, 2.

poff- Pent .(b) ferem. c.2. (

f

-ch'r,yfg

.']??W. 60 * thOP.

m

CORPORIS CHRISTI.

Burii

47r

Wi not

guine füo redimer&c: ità amat vos Spi-

& vos numini Gnguinem veftrum, lar-

vt

ritus S. ut quotidie corda veftra fuá gra-

gitur vobis Deus animam fuam, offet,

u

tià & infpiratione illuflret: & adhuc

te & vos animam veflram, communie

lt

fit poffibile inveniri pe&tus marmore

cat Deus vobis merita fua, offerte &

l

aut chalibe fufum, adeó durum, adeó

vos merita veftra, cor immaculatum,

yie

indomabile, ut non redamet, amorem

cor contritum, cor devotum & humi.

t d

non agaef(cat, ad calorem tante chari-

le, etfi quando acceditis ad Corpus

A

tatis non colliquefcat; cüm Augufli-

Domini fumendum exemplo Jefephi

nus dicat c, 4. de Catechiz, nulla eft

ab Arimathia, involvite illud in fin-

u

gnajer invitatio ad amorem, quám pra-

done & confcientià mundá,

ibl

venire amando, & nimis durus eft ani-

Finio cumS. Auguftin.l. deCathec;

inci

mus, qui dile&ionem non rependit. -

tudibus, ac dico, am3 amorem illius,

.Ecce Deus effuditin vosomnes di-

qui amore tui defcendit in (übítars

ii

vitias charitatisfuz:quid potuit ultra fa-

tiam panis, & ibiamorem fuum amc-

cere & non fecit?Dat vobis in hocamo-

tUR

ri tuo copulavit, humiliando fe, cons

llumg

sis Sacramento Corpus fuum, offerte &

jungendo lumen (uz zternitatis,

vos Corpus vifirum, communicat

m d

limo tuz mortali- .

iquo

Deus vobis fangsinem fuum , offerte

tAtis,

stl

filnt!

qinpt

i,

quiu

P

g*

j

n »

z

d

l

*

MW

ao

n

f"

T Ü

luPl [

,mu; alL

(

fl

n

iif w

Üj

V:m' [J'U

IN

Nnn 3

Á

ATs

IN

FESTO

)j

IN FESTO DEDICATIO-

l:

NIS TEMPLI.

[o!

Wi

tij

INESOOMC.

—

——

—

——

DEI

W

()

Á

7

:

L]

N

i

'S

——

!

EK

]

feri

s

Ü

fitü

uÀ

E

l——

MAN

Wa

.

E

N

Eu

p

Dei

Y

SR

flin

]i ——

p

—

Dunim

[oo3À

At

[u———2À

pI

——

m

il

T

þh&nx

ïx

P

—

p———

ETE

Ut

—— —

|

E

S

A

IU

Exmm

//

3nthy

SSN

H

——

-

[Ir7

il

jl

1

d

|

D

n

A

of h

[ —

Miesxem

l—

j

——————À

j

i

TU X u

g. A.

WOAT

d'm Y

i

m

IT

honore

W. !

Hi

Vade & oftende Domuilfrael TEMPLUM,utcon-

(

L

fundantur abinquitatibus fuis, Ezechielisc. 43

I)

"ttonm

Aria vota ac divería defideria

vicem.optabat, quam uno iCtu deme-

f "t

Mortalium extitére. (3) Cru-

£eret

(

i

dele ac barbarum votum erat

Vanum & inane votum extitit

Toig &

Imperatoris Caligulz, qui uni- — O&aviani Augufti, (b) dum àDiis

t

E

verío Populo Romano unicam cer-

precatus eft fortitudinem Scipionis,

Bene-

IQ

(2) Xiphil. Suetomins im CAlig. (b) Suetonius in Aug

hi

DEDICATIONIS | TEMPLI,

473

Benevolentiam Pompeji, fertunam

Verüm fi mihi hodiernà luce vo-

Cafaris,

)

vendi foret poteftas ,. non aliud opta--

Guriofum erat Alphonfi Regis Ca-

rem, quàm utfiliihominumfllio Dei,,

flelle, (4) dum ad fictos amicos dis-

exemplo Zachzi parvulam domum,.

cernendos feneflram — in pe&tore hu-

aut tugurium exile cencederemt, im.

mano defideravit, perquam, quid in-

quo quicté fine turbis refiderepoffet;,

tus ageretur, pateret,

nec impofterum inde eum. exturbare

Impudens votum erat Philoxeni

prefumerent..

——

—

(b) Epicuri de grege porci, qui non

folüm collum gruis, fed & Balena

- Notum eít nobis, quàm munifi-

cus & liberalis ergà homines extiterit

fieri. defideravit, modó. Mediterra-

meunm mare verterecu

Deus, dum. in habitationem eorum

rim Qe&ar Mial.

grandem & pompofam mundi machi-

vafiacum,

nam, velut palatium extruere efl digna-

SanCtiora vota habuére fervi Dei,

tus,

Fundamentum hujus pofuit fu-

De- Magno Ecclefie Doétore Augu-

flino refert Poffidonius in. vita, tri-

per treslapidss angulares, Omnipqten-

tiam, Sapientiam & Bonitatem, Ma-

plex fuiffe eidem. votum ;. videre ni-

mirum Chriflum

in. terris conver-

chinam 'hanc gramdem, neruinami age-

ret;. veluti te&opretiofo aut fornice te-

faatem ; antiquam Romam trium-

xit, firmamento cceli, ac fyderum gem-

phantem; ac Paulum denique Con-

ciomantem,.

mis undique celavit. Muri 4, funt qua-

tuor elementa Otbis,

Gertrudis, grandis

: illa ac. San&ta

Montes coclis emuli, excel(e funt

j

anima, (c),divino. ardore. füccenía

ä

eptabat , ut tota-caro ipfiusin ceram,

colunnze ex marmore & alibaílto

elaboratz — palatium hec fuüftentan-

oifa ia lychnum, anima veró in luci-

tes: Diver(e- aule ac cubicula, di-

dim. verteretur flammam, ut. corpo-

re & anima velut corufcans facula ad

verfa funt regna ac Provincie ; Cellae

honoreza:

& penus fiugifere fünt valles vino

ei arderet. & confumg;gg-.

tur

Vita.

& frumento gravide: Tapetes & au:

Hugonis de S. ViCtore votunrerat,

lga, virides funt fylve & gratiofi

CdYut cibus ultimus Euchariftia, co-

hortiz Eontes & pifcinz fünz maria

1,utCOD^

gitatio poftrema de pafione Domini,

& flumina; quaternz demüm portae

!

verbum denique ultimur foret JEfus,

palatium hoc claudentes fuat quatuor

quo vitam claüderet; ac animam Deo

Otbis partes, Europa,-Afia Africa &

a

g

commeudaret,

Sancta fünt hxc 2mo-

A merica,;

rofa & Chriftiano pe&ore digaiffima

Atíohuà hsc admirandà fhiudlu-

vota & defideria,

rà , fibi fitisfeciffe' ac ccmplacuiffe

)d

p

vifus

5;??;*-105»

b]s [2

do ff

-m/uy D

d.

2j

(2). G. Stez

z'-v.c,;;. 7« 2.(b) B;?;zg;?ïm L aie 1. Ce) Peoe

quima

M

p. 1 f0l 16s,

(3

À

E.

AL

. $20.

) Dyraus de imitat, C?o;J

474

IN FESTO

vifus eft Deus, ut concluferit & fuam

Votum igitur meum roa eft aliud,

hic fedem: & tentorium figere; Ve-

quàm ut mortaleslocum hunc Dee di-

rüm pró delor eó jam deventum eít,

catum & (anCtificatum nen attingant

wt ipfemet Archite&us Deus ubique

temere, fed Deo cedant, ac profunde

exclufus, nec angulum invenire que-

cordi fuo infculpant, ideó Deum tot

at, ubi liberé quieícat, ne peccatis vici-

templa fibi elegiffe, ut hocce medio

Rorum polluatur, non enim ei e(t locus

cunctos peccatotes velut funiculis cha-

in diveríorio,

titatis ad fetrahat, ità quidem ut velíoa

lus afpe&us & feria cen(ideratio tem-

. Ex aulisRe

guta & Principum, fallax

pli fufficiens fit ad conterendum cor

& fübdola eu

m expellit Politica; Ex

peccatoris,

urbibus inimicitie Civium

; ex arci-

Dum plurbus difeurfum — hunc

bus fiflus & arrogantia INobilium :

proíeq

Ex villis & pagis hrutalis vita ruftico-

uOr, vos aurjbus & animis

favete,

tüth; Ex Aíceteriis diffenienes & in-

vidie frtrum ; Ex tribunalibus &

Varios modos mundum in malïg.

curiis profcribunt eum iniqua partia-

no pofitum ad fe reducendi excogita-

vit Sapientia aterna; Cernens eaim

litates & injuflitiz Judicum; Ex fe-

ro depellitur ab ufuris & fraudibus

Deus poft CreationemOrbis, (b) q4od

multa malitia. hominum c[fe in

mercatorum:; Ex popinis extrudunt

eum lufores, helluones, & bibones;

ferra, C cuntia coeitatie cordis

eorum imtemtA elfet ad noalum, ut

Ex hofpitalibus abigunt eum quotidia-

n2 rixe X murmura vetularum: Ex

eos à malo retraheret, naturam imita-

tus eft duri acrigidi Magnetis, totusri-

agris & vineis maledi&a & impreca-

tiones rufticerum; Ex aquis pellitur

gidus & aufterus fa&us, cunctatimo-

re acterrore complens, ac ut Bern. Ser,

à blasphemiis Nauturum; Ex fylvis

& faltibus à füper(titionibus , & prz-

29. detriplici dile&t, Deiait,cominatus

tenebras gternas, vermem immorta-

igiis Venatorum: (a) Verbo vul-

pes foveas habent, & volucres eccli

lem, ignem intextinguibilem, unde

nides, Z//s Autews boininis nonba-

meritó à Davide vocatus, (c) Dess

ultionum Dominus.

et ocum, ubi reclimet caput fa-

5 Solz Ecclefie ac templareman-

Vix íceleratas manus ad vetitum

fére, in quibus refideat Deus, fed &

pomum extenderunt — Pretoparen-

aep m A E o x U p d o t

€X his conantur eum fuis intolerandis

tes nofltri, & ecce timor. & tremor

impudentiis ab enormibus irreveren-

dsisce

venerunt füper eos, dum ad. nsicum

tiis profcribare, & in exilium mittere

1

faritum — vocis ( d) deambulantis

acrilegi peccatores,

fq-

Pþ'mini in Paradyfo coníternati

l$

(

cl

; () ïylf £. e. f.(b) Gen. . é. (c)P[sl 93- (d) Gem. c. g.

—

DEDICATIONIS TEMPLI,

47$

lul

liis ficus fe contexére , ac in tenebras

gunt , & gratitudinis vinculum ad -

(

x

abdidére, à horto voluptatis eternüm

D«um trahunt.

p

"

exclufi,

Hiac in peculiarem. populum as-

u

M

J

. Vix Cain fratermo. (3nguine macu-

fumpfit lfrae!, beneficiis ac gratiis ita

averat impias manus , cum fubitó

euadem devinciens, ut ingratiam eo-

K

li

s

l

ultio divina eum eft infecuta, (4) ut

rum univerfa elementa coclum (X tet-

prefugus ad quemvis folii motum

ram quafi inveitetit.

S

u

tremere , at totis artubus trepidare

Ad deterrendum Pharsonem , neul

t

coeperit.

terius fervitute dura sfiligeret Ifrael,

um

Dicinonpoteft , quantotimore &

fluviss /Epypti mutavit in fanguinem :

terrore terra fit concuffa, cum Gen, 7.

(b) lucidam diem fpi(fis & horrendis

um

Dominus cataraCtas cacli aperuit , &

contexit tenebris («) flacte vento exic-

univeríum orbem o&o perfonis dem-

m

cavit mare rubrum , ingre(hidue funt

ptis aquarum diluvio d:levit. . AuCtus

filii I(tael per medium ficci maris, (4)

m;ly

& terror & conílernatio ,' quando

eratQue aqua quafi murus à dextera &

Gen, 19. clzmor. Sodomorum «caclos

leva. (e).

1

qyt

Ut fitim eorum fedaret , ex duris ru-

g u

penetrans. poft. (e fulphure & cocleíti

igne mixtam pluviam traxit , ac cum

pibus elicuit fontes, & eduxitaquam

t

$, civitatibus nobili(fimam regionem

depetra; ( £) famelicosnon folim co-

q

in cineres redegit,

turnicibus, fed 40.annis pane decolo

m

Jf*

Hinc pulch:ié Thomas de Villa

praítito pavit in deferto. (g) Dux iti-

sovaCon. r,deJudicioait: Poenarum

neris eorum die G no&u erat (h) pec

fl

binas columnas viam monfítrans ín

timore homines deterrebat à peccatis,

t o

fed ut fcriptum eít, populusnon eft re-

invio & deferto , ad vocemJofue ( i)

uf

verfus ad percutientem fe, — Ubi ergb

ccli oculus flare juffusftetit in medio

4f

N

timore moveri hominem non vidit,

ccili , & non feftinavit occumbere: ad

j

ad alind flratagemaa fe vertit , natu-

clangorem tubarum - muri ceciderunc

g

ram indwens fuccini (de quo Cernel,

(k) fericho: Pueri fternebant fundi

f W

À Lapide in c. 40. lf ait : El:&rum

(1) Gigantes ; fragiles foeminz (m) in-

)

ficut. raifericordia. attrahendi allicien-

tegros in fugam egerunt exercitus ;

didue vim habet) vt undum, quem

muta animalia (n) perorabnt pro

eis ; Corvi (o) eos pafcebant ; Leo-

r

figorenon potere, ben«&ciis invitaret,

.om?äfï'

obíequiis conftringeret, Nam teíte

num (p) conclufa funt ora.5. fuccenfa

Laur. fuftia, 1. 2, de Spirituali Refur-

ignis (q) impetus extindtus ; Ver-

Ó gt

reCtione, B:neficia Dei jacentem eri-

bo ficut (1) Aquila extendit alas fu-

| i

00:

ec

mbk'hüfj

(») Genef.c.4. — (05) Exodi c.7.. (c) Exodi z. 10.. (d) Exodic. t q.

jl '

W

(

e) Exodic.rz. (£) Exodic.tó. (g) Deut.c.$. (h) Exodi c.1 3. () fofue

€.10.

( fofuec.6.. () 1.Reg.17. (m) fadibe.rg. (n) Num-e/2«

(9) 2.Reg-17.. ( Danicl 6« (q) Damiee. g. (r) Denuteromé. t;.

IN FESTO

476

per eos , non reliquit (3) bominem

Unigenitum mittam , deferet hic

nocere eis , hofles eorum in (b) fu-

(Ünum aterni Patris,. in terras defcen-

det ,

immortalis carne mortali ve-

gam egit, reg:s fortes occidit, inte-

gres populos & regna in gratiam

ltietur , innocens pro nocentibus &

«orum extirpavit & delevit , donec

teis mortem fubibit, ac fanguine fuo

inttoduxit eos in terram laCte & inelle

eluet peccata mundi,

Hoc vinculo

L

nec alio &ne hac fe-

charitatis ad me traham refraClarios

manantem

5

filios Adam , his vinculis conftri&i

cit , quàm ut mundus , tét favoribus

& gratiis curnulatum populum DEI

mortales , obílinatas tandem dabunt

cernens in fe rediret ac diceret : Ve-

manus , & ne iterum variabiles alió

nite , revertamur à viis noflris peffi-

delabantur , ero cum illis usque ad

mis, & ferviamus Domino tam beni-

confümmationem feculi,(f) in em-

gne & mifericerdi , qui fic magnifice

nibus finibus terre erigam mihi fan-

traflat , fo

vet ac pretegit cultores

&ificata templa & aras , inhabitabo

fuos,

inillis , preces eorum & gemitus ex-

Sed nec fic refipuit mundus , fed

audiam , neceffitatibus medebor , vul-

fpreso DEO Idolis & concupifcen-

nera & plagas fanabo , peceata remit-

tiis fuis adhefit , relinguens foatem

tam , & ponas commeritas condo-

aqu& vive.(c) C fodiens cifleruas

nabo: his vinculis ad metrabam pec-

«€atores terrae,

ai[fpatanquacontinere non vAlent

Jguw..

Termpla hzc etunt illis vexilla ve-

nis , Civitates refugii , Schole vir-

Undé appofite D. Bernardus. in-

troducit , Deum fic fecum differen-

tutum, Pifcima falutis , in quas qui-

tem : (d) Quid faciam ? Ecce nec

cunque intraverint , ab ommi infir-

j

minis nec promiffis prohcio , mun-

mitate curabuntur ,

quorum) fola

dus in fua duritia & pertinacia per-

coníideratio & afpeCus tantm erit

ftat , flagella contemnit , beneficia

virturis , ut. & marmore durius cor

averíatur , fzd vive ego, dicit Domi-

homipis ad peonitentiam — emollire

nus, (*) quia mihi curvabitur omne

queant, ac fortiori motu , quam olim

genu j

cfto

contemnat

ingratus

alpeQtus ferpentis in deferto vene-

soundus oblatzs grátiías , aver(etur

mates moríus peccatorum períonare

beneücia , flocci pendat.illata fla-

valeant.

gra, timore non concutiatur ; reftat

Si probationem hujus defideratis,

tamen funiculus tertius ,, vinculum

