Sathan inter filios Dei, ftant Corne-

Áint

ff

fub Zenonis imperio in cineres reda£ta ;

lii Agrippz , Bodin

V

í

i Scaligeti ac Bch

K

(3)Capitolina tempore Commodi Imp.

calini,

ulmine ta&a in favillam abiit , tefte

Ubi in fronte proflant, auro illinite

lm

Orofio. (b)

Decades, Livii degeftis Romanorum;

ln

Et quid mirum , fi conflsgrárun

fac

in angulo veró pulvere obfita ja

l

»

.

Fent

lts

interierunt Gentilium hz Bibliothece

a&ta Apoftolorum,

dignz erant ignibus , quia tot puras

Ubi plus aftimantur fcripta Taciti

lii

R

taentes , le&ione impurá adillicita in-

& Mack iavelli , quàm facra Epiftole

ammiáruntt

Hieronymi & Pauli,

fltngr

Dignz erant eternà oblivione, quia

Pereant. & azternüm claudaptur

Vntig

oblitz veri Dei

» falfa folüm-NEJmina &

Bibliotheez hz fcandalofz ; ad nihilum

hem

IdOh celnbrabung.

enim valent , nifiut mittanturforás, &

t

conculcentur ab hominibus.

Dignz fumo & lamm, quia men-

Yb

daciis & fucis plenz, veritateautem &

Bibliotheca, ad quam AÀ, meosho-

h n

fapientià erant vacuz

i

die invito , efl (àn&a, innocens, im-

flqu

Digni(fimz demum favill

ä-&.ci"nere,

polluta , coeteras omnes, raritate.X n0-

flplo '

quia nil continebant, ni(i fomnia Py-

bilitate antecellens, tóto coclo ab aliis

At

thagorz , deliria Anaxagorz , ftultitias

Bibliothecis diftin&la, tota quanta illis

Q

emocriti, iofanias Zenonis, nugas

diffimilis,

hii

Chry (ippi, mendacia Virgilii, fpurcitias

Non glotiatur in. multitudi

ne &

m

Propertii, fabulas tamen & metamor-

-

fatragine librorum; fed unicum mon-

fl

phofes Nafonis,

li

[lrat librum ,. cwz ealamus feriba

Sed nec Chriftianorum mihi hodie

velociter

Cribentis umicum, in-

Nun

arrident Bibliothece , cüm & ille non

bl]c)tw

Jéripfit verbum , per quod faifa

;

Eä;,imwïc?n.tcs acpura ànzvis exiflant.

Unt 07?"2!5.

e a

Nec

$)

t) Ricb

(2) ?omm« Tom. zX ,(b) O'rgäwl;z c é.

IMMACULATJE CONCEPT. B. M.V, -

.97$

n

'N'e? liber hi alius eft , quàm liber — pagita Epift. ad S, Paulum foiprit, ts

lu [p;n-

piai

Generationis Jefu Chrifti , puriffima

ftor Deum , qui aderat in Virgine , sifz-

d

fcilices & immaculata Virgo Maria;

me aliter divina docuiffent eloquia , pro

Dea eam adoríffem,

tig .

Liber prodigiofus , & incomprehenfi-

bilis , qui verbum Patris mundo le-

Claufüra libri, Murénulz aurez ver-

miculata argento Cant..r. Omnis de-

Jl

endum exhibuit , uti teftatur 5 Epi-

*

ye d

phanius. (2) .

nique lapis pretiofus operimentum ejus

, Liber Puritatis digito Dei intus &

Ezechielis 28.. Noz eff faé£zum tAle

t

(dend *

foris fcriptus, uteam nominat S. Tho-

opus 111 univerfés regnas. (d) -

mas de Villanova , obfignatus figillis

Finis autem editi libri hujus non

l.

nb

feptem, (b)

alius fuit ; quàm Salus & Redemptio

Liber, in quo quot (unt litterz , tot

noftra: Si enim Maria ab zterno nom

; Pa

(hst Qv

funt virtutes , tefte Richardo à S, Lau-

fuiffet in Matrem Dei. pradeftinata,

rentio. (€))

i

mundas nunquam redemptus fuiffet ;

T i

& fi ullam maculam peccati incurriffet ;

Liber.denique , in

quo nil emendan-

&um , nil corrigendum , nilexpungen-

digua non extitiffet , que in Matrem

L AO [

dum,

a

.

Dei eligeretur:

Romano

' Author hujus librieft, non divinus

Aperiamus nunc

librum fäcratiüï-

ohíit

Plato, aut profundé do&tus Ariftoteles,

'mum , & evolvamus folia ejus , luftre-

fed increata Dei Sapientia , qua toti

mus oculis, quid contineat? ut video

ia li

snundo in evulgatione hujus libri , fpe-

paucis conftat foliis, fed innurmiera con-

! (W EP;

cimen bonitatis, fapientiz G omnipo-

tinet myfteria,

tentiz dare volertis ; per totam zeterni-

Folium . primum exhibet nobis in-

u'm tklldm

tatem in eo corifcribendo , concinnan-

imagine ad artem opticam adum-

" W

do occupata fuit, juxta id, quod Pro-

brata, Regzozem terra Hu[$, ac la-

nit.unml I

verb.g. fcriptum: Dosezzus po[fedit

mentabilem ílragem , quam paffus eft

limw' I

me ininitioviarum [aarum , an-

Huffeus Princeps , dum à Sabzis &

i À )

Chaldais abaCta pecora , pueri per-

1equam quidquam faceret à prin-

j mno;tni.

eipio ; nondum erant abaMfa , C ego

cuffi gladio , igae coclefti in- cineres

[ !inuu

jam concepta eram.

redaCte oves cum ! paftoribus ; do-

óto ?

Charta hujus libri eft. immaculata

mus denique à 4. ventis diruta , op-

(

"Virginis anima ,tota pura, tota candida,

preffidue omnes liberi , unico folüm

tota munda, tota virginea, inqua ma-

nuntio femper evadente, qui flrageta

eula non eít, .

nentiaret, (e)

juidl

Involucrum libri eft corpus fan&tiffi-

Figura hzc prima fuit , immaculatz

h

"

mum Viginis , tam pulchrum, tam no-

Concepüonis Virginis

,

prabens,

| ceih'monium

m

bile,tam Eor«mo(ixm,u,tDiopyüus Areo-

"

Ah

2) Epipban.orat-de [nud. V;rg. (b) Fillanowscon.2. de anmunt. Fi

!

rg.

€c) Ri;hsä $. L. $. de N.B. F. (d) 3J€eg 'mfu 0. (e) feb. capsz.

IN FESTO

376

Ah,&uäxxa vere , quàm bené dicere

defcenderuntQue in profundum qua(i

;0terat Maria ad coleflem: Patrem :.

lapis, & evafi ego fola, (a) quis

Pater mi! filiis tuis &filiabus, Adamo

leva ejus fub capite meoch dextra

& Eva , in Paradifo vefcentibus po-

állimns amplexzm e

2€.

Undé

mo vetito , corruens domus ( natu-

preclaré $. Bernard. in quodam fer-

ta Ícilicet humana per peccatum )

mone poft lib. Epiftolarum ait , ar-

2

cam Noe, ut dilüvium evadetet , fabri-

oppreffit eos , & mortui (ünt; Et

| effugi

ego fola.

cavit : iftam ( Mariam ) Chriftus ut

:

Cüm ignis concupifcentiz ac fomes

humanum genus redimeret, fibi pre-

l

peccati inflammarent cun&as animas,

paravit: per illam paucorum fa&ta eft

W

evaíi ego fola incendium univerfale,

liberatio , per iftam humani generis

ita , ut nec fcintilla minima me tan-

faltatio.-

i

eret,

In folio tertio depi&a cernitut

E

Cüm à Sabzis & Chaldeis inferna-

formax ignis ardentis , quam Rex

Wt

libus cuncti mortales in. duram fer-

fid

Nabuchodonofor feptuplum fuccendi

vitutem . velut mancipia raperentur

juffit , flammas in altum cubitis

M

(qui enim peccatum facit, fervus eft

-quadraginta novem eru&tans Danid,

peccati) evafi ego fola crudeles manus

€, 3. in hanc cüm nobiles illos tres

Ti

eorum.

(

pueros Rex efferus. conjici juffiffet ,

Cüm omnes fierent filii ire , evafi

in cinerem & favillam eos redactu-

Hil

ego fola, & amica permanfi Altiffimi.

tus , expertus eft contrarium , am-

gin

Folium fecundum exhibet nobis

bulabant enim hi in medio flamma

"t

laudantes Deum ?- 242ge/us q'uipfä

fih

Mare exafperatum , ac imiferan-

eum naufragium , ubi mare & littus

Domimi de[cendit im formacem ;

Mu

mortuorum corporibus tabulatum, &

& excuffit flammam ignis de far-

&

univería claffis aquis haufla , unicà fo-

mace , e€v fecit medium farua-

At

lüm ad portum enatante naviculá, cujus

cis quaÉ ventum roris flantem,t*

[

velo infcriptum , cozsssumis aiferinmi-

seo tetigit eos igmis ,neque contri-

Wde

W expers. "

ffavit , nec quidquam molef ia im

! 4

£ulit.

Et hzc figura Mariam denotat: Eft

Iu

enim Mariaarca illa Noética , quz uni-

Et hzc fernax quoque immacu-

&i

. Verfà Adami fobole diluvii undis füb-

late Virginis puritati adftipulatur:

RT

—

meríà , communis difcriminis expers,

ita aperté fentit Joannes Damafe-

3

[

5

nus.

ola enatavit , ac fuper montes Arme-

(b) Quid? an non te fornax

h

niz requievit.

illa defignavit , qua ignem fimu

mä!e,

O quàm bené dicere Maria p;)terat,

& refrigerantem. & inflammantem

n

fa&um eft diluvium peccati fuper om-

oftendebat , divinique illius ignis in

LU]

nem terram , abyífi operuerunt eos,

te habitantis typum gereþat*.: Efo'

(j

!

(3) ExW(i eap.16. (b) ffo. panäkfcenw orat. de dor. B. F.

IMMACULATJE CONCEPT. B, M. V;

Mi

377

ing

fe&tó (1 ex camino ignisardentis eruit

320 Wuorleriss momemntm þra £e , fed

[a)»q&ix

tres pueros Angelus Domini; fi fecit;ut

pro omnibis bac lex conflztuta eff -

jwdmn

igais nec veftes nec crines corum adu-

bulitá, auream virgam , & pojurz

p

reret, quis credat filium hominis permi-

J'qper «ollum ej.

", e ofcqlatta ef

d i

fiffe, ut mater ipfius benedicta Bammis

CAM.

9 di

concupifcentig G originalis peccati fit

Gratiam,quam Eftheri contulit AR-

d

adufta? audite , quid dicat; quid fentiat

verus, quis neget etiam à numine col«

Qudhi

hàc dere Marianus quidam NNeotericus

latam Mariz, cujus figura Efther exti-

t f*;'aiy!v

Ecclefiaftes ; (a) Mariam cülpa nec ad-

tit? lexquidem eratlata pro omnibus,

um t

uffit, nectetigit incendium, quoniam

qui ab Adamo defcenderent , ut macu-

"p

magni cenfilii Angelus ad ipíam de-

lam contraherent. originalem ,. tefle

Ícendens , ardentem originalis peccati

Paulo, (c) ficut per unum hominem

(h at

se[tum excuffit, ac gratiz rorem affla-

peccatum in hunc mundum intravit,

, quamï:

vit, Mariam non tetigit omnino ignis,

& per peccatum mors , & itainemnes

yto lt

neque contriflavit

A

homines mors pertranfiit, in quo om-

leftie intulit.

, ReC qgidquam maf

—

lum j

Ties peccaverunt ; fed uti Reginam

(s D

Non tulit ZEneas Genitorem füum

Efther lex Affveri non comprehendit,

je i

involvi flammis Troje, fed in hume-

quia augufta omüi exceptione cocteris

ros füblatum extulit ; & credat quis

major fuper univerfas eminebat ; ita

jc j

T

Filiiim Virginis, Matrem ignibus Ori-

nec Maria communi lege peccati ullo

ginariz luis uftulari permifiKe ?. abfit t

patto eft comprehenfa, Auguíla enim

um ;*

glb if

extulit ex bufto Troje /Eneas Patrem,

licet legibus foluta non fit , princeps ta-

fuftulit & Chriftus ex incendio peccati

meneadern illi privi'egia tribuat , quae

1

lu

Matrem, teftes appello Adgg"]os Cant.

& ipfe habet, flatuunt leges, (d) Quis

; [f

c. $: clamantes? Qu« eff iffa , qma

non advertat haec ad litteram in Chri-

;W

jj j

afcendit de de[erto , deliciss affla-

fto & Matre ejuslocum habere? fi enim

ens , innixa fuper dilecfum fuum,

juxta leges Princeps legibus folutus eft,

j ,W»

u

undé meritó dicere Maria poterat ; /47-

utique Chriftus Jefus, qui in foemore

Jl

fuo fcriptum habet Rex Regum, & Do-

j

i

bi autem nmdharere Deo ?m*o bo-

num. Pal 72,

minus Dominantium naturá fuá pec-

Folium quartum objicit oculis no-

catum aut culpam ullam contrahere

qU

u

p

flris appabilem E[l bereg ad chronum

non potuit; equum eít igitur, ut iisdem

t ldl

Regis Affveriinclinatam:

ui fefl i-

privilegiis gaudeat & Mater , ac à lege

s

nus con[urgens de folio, ei- faffen-

a&u contrahendi originale peccatum

an [d

zanseam ulnis,bisce wevbis ei blan-

eximatur,

j lgnfm !

- diebatur:. .Quid babes Eflber ?. (6)

Lex eft, ut mulier, que concepit & —

[iI

p

peperit, de(inateffe Virgo;. Maria ex-

II

Fgo jiæm frater tuus , noli metuere,

empta.

[u l

] geN

i

(a) foan. Schrüter.conc. 2. de Immnc. Cone

[

*

K o E(iher £Ap.If.

i

: £C) Rom.e. ;' (d) L- Pïii?t.lï-de-

A

IN FESTO

378.,

empta fu& ab hac kege , utpoté quz

ulnis foftentavit , ita Chriftus videns

Mariam neciffarió cafüuram in pecca

ante,in&

po& partum Virgp inviolata

trnanfit.

»

tum originale , ni juvaretur, feflinusac-

mortuum r&fol-

Lexeft , utcorpus

currit gratiá fuà fuftentans eam, ne ca-

vatur in cineres, ju&ta id , quod Gene-

deret , fceptrum dae tangendum porri-

fis 3. fcriptum: Puvzses, e inpul-

gens , quo vi crucis & paffionis Chrifti

serem reverteris ; exempta eft Ma-

fecuture à lapfü eft prafervata.

Ó —

tia per pietztem filii. & ab hac legej

In folio quinto vifenda occurrit, 47-

uidni fimiliter eximatur à filio à lege

bor fBeciofn , & excelfa nimis foliis

L

contrahendi labem originariam ?. nam

& fruGibus nobilis, quam cum afciis

fuis mors & daemon junGlis viribus fuc-

Y

legale quoddam axioma eft , ejus eft

It

folvere legem , cujus eft condere;

cidunt, folia & ramos decutiunt , ftu-

&usd; difpergunt: Arborem hanc Dzn.

n

unde fequitur', vel non potuiffe vel

fik

noluiffe Matrem ab hac macula exime-

cap, 4, Nabuchodonofer in vifione no-

&urná vidit; eftque nobiliffima figura,

l

re: fiprimum; detrahitur divinz po-

tentig ; (a) fi fecundum ; labes &

immaculatam Conceptionem Mariz

qi

ignominia affricatur ejus bonitati &

nobis reprafentans,uti Pererius docet.

IGHI!

LU

pietati , quod horret animus 5 fi au-

Erat bac arbor plantata inme-

dioterra,.magnanimis , cujus pro-

liof

tem voluit , ergó immaculatam eam

przfervavit, nam fecundüm D,C ypria-

'cerit;za*camz'-?zgf/m: celum , fo(i»

fit

tidi

num de Cardin, Chrifti operibus non

ejus pulcherrima , &i fruétus m

füftinebat juítitia, ut illud vaseletionis

nimius : cum fübitb vox audita

ftt

dlx,u

communibus lacefferetar injuriis, quo-

eff , faccidite arborem , ci praci-

niam plurimüm à cateris differens,

de ramos ejus , excutite folia.

tj

Onty

naturam communicavit non culpam?

ejus ; differgite fructus ejnm;

Binc S. lldephenfus lib. de partu Virg.

veruntamen germen Radicum eju

L

u

BI

éxclamat : Quid eft,quod legem naturz

ipterra [pite

requirant in Maria , ubi totum, quod in

" Per hanc proceram

& elegafitetä

lr

ea eft, poffedicSpiritusS. O Maria non

arborem , juxta mentem Lyrani & Pe-

l)

prote, fed pro omnibus hac lex corifti-

terii , (c) Adamus humani 'generis

!g,gd

j

tutaeft ; Menfara enim privilegiorum

primus parens defignatur , hic enim

Wtj

Virginis fecundüm Valentiam , poten-

in maedio paradyfi velut füblimis &

Tfhfn

p

tia Dei dicitur ; (b) unde potentiá Pa-

nobilis atbor ftetit, florens & affluens

tris efl exempta, fapientiá Filii redem-

orenibus bonis ; vertice fuo coclos tan-

Ründo

»pta, benignitate SpiritüsS. preventa.

gebat , quia à Deo ad beatitudinem.

bil, i

Sicut enim Affverus videns. cafuram

tüor

creatus, cæleftibusque"donig &gratiis

Eftherem feftinus de folio exiliit , ac

abundé cumulatus,k

um

E

— Rami

—

L

(a) Baconinquodlib. cap

ngu

A (b) VAalentia Töm.gt in 342 ;.2. Q

g:fnö?'. 2. (« Dyranmus Pererins H2 eap. g. Dä-æzf d Cs

$

-

-

g N

m

IMMACULATAE CONCEPT, B. M. V.

379

La

Folium fextum monf(lrat nobis in

lkusview*

Rami in varias partes fefe diffunden-

tes numerofam humani generis propa-

bella imagine depiczus bízas columm-

n

fltut

- ginem , quaz fe per univerfam terram

245 , & incapitellisearum flantes disos

at

erat extenfura, defignárunt,

vitulos aureos , quos univerfus populus

imy

Per frondes & frü&tusarborem ador-

à maximo ufque ad minimum füpplici

TO

nantes , dona , merita & virtutes , qui-

genu veneratur; His camen ut poplites

bus felix ille innocentia ftatus nobili-

curvet, aut thus adoleat, coccus quidam

at

:

n

tabatur, intelligebantur,

adduci nullá ratione poteft.

j

Ubi veró primus parens nofler, di-

Laus hzc eft Tobiz fenioris , de qud

vini preceptiimmemor legem eft prz-

fcriptura memorat T'obia cap. y. Czus

t ï':ï

syiriut

vaticatus, ac Deo factus inobediens &

irent omnes ad-vitulos aureos , quos

tebellis; mox terribilisilla vox de coclo

qtiunty!

Jeroboam fecerat Rex Iffael , fo-

m

infenuit, (ucciditearberem , decutite ra-

lus f'ugiebat confortia omumium, i

cup omnes ederent ex cibis Genti-.

ytmnté

mos, diípergite fru&tus ejus , ficQue no-

. bilis hzcarborunà cum ramis fuis , us-

lium.tfle cuftodivit amtmam [uam,

Mif

onan iv

que ad radicem (per quam Pererius in-

6 nunguam coutaminatus eft in

Z

telligit«Deiparam ab originali labe prae-

efcis eorum.

r

fervatam) exciía in barathrum perdi-

Lans fané praclara , fed qua ma-

jita i

M D ijï

tionis corruit 5 nam huic à vigile cocli

gis immaculate Virgini Mariz debe-

"

parci eft juffum , veruntamen germen

tur , utpeté que potiori jure ad co-

um j

^ *

tadicum ejusin terrá finite: quafi dice-

leftem Patrem dicere potuit; cum uni-

p

tet, intaQia remaneat arboris hujus ra-

verfa ptopago generishumani in lum-

j N

dix, utpote fancla, quz à ferro exempta

bis Adami latens (quorum voluntates

pOb

maledictioni non eft obnoxia, Radix

J

voluntati ejus erant adunatz ) prevari-

T0

bonerum omnium,ut eam vocatChry-

caretur preceptum Domini , & aufcul-

"

h

fippus orat. deDeipara. Radix aternze

tarent potiüs fibilo ferpentis, quàm voci

jM

j

benedi&lionis, ut eam nominat Metho-

Dei ; ego obftruxiaures meas, & non

diusorat, de Hypapante, Radix nimi-

confení: voluntati eorum : Cum pa-

1] g^

reates noftri affe&tarent (imilitudinem

rüm Jeffe , ex qua Iíaià tefte aliquando

en LHW

€gredietur virga , & flos de radice ejus

quandam Divinitatis , perfuafione fer-

hu

alcendet, füper quem requiefcetSpiritus

pentis delufi,eritis (icut Dii fcientes bo-

st r

Domini. Hinc meritó Ecclefia eam fa-

num & malum , ego deteftata fum fu-

ht (u Ilm

lutat* Salve Radix, fslve porta, ex quà

perbiam eorum, & permanfi ancillahu-

fyce

mundo lux eft orta. Minimé ergó dece-

milis, ac demi(ione meà caput/[upcrbi

ít p

bat, ut Radix hac fancta toxico infice-

- contrivi ferpentis, ^

"

| " bealïül

retür originali, aut ferrum pertranfiret

Cumdque omnes ederent decibo ve-

pri

animam ejus. , /Madleus ezim co fe-

tito, ego cufítodivi animam meam , &

'ucd

curis , j omne ferramentum sogm nunquam contaminata fum in efca eo-

l

7202

"

'ïe»;figz't MaAriam.

rum, ä"

vpermijt me Dominmn

":

B

2

Atlb

t^

9u.

IN FESTO

X

286

ancillam fuam cbinqainm*i : quia ,deflinata ab eterno in Reginam cocli

in Matrem filii füi meab aterno elegit.

& terre , quàm Jofaba (divina Provi-

Supereft folium ultimum , quod no-

dentia) Regis Joram, hoc eft EXCELSI

filia à ftzage communi fübduxit, ac ani-

bis quidem reprazfentat z4/277 re-.

jam ,fed erudeli nc barbar lamte-

mam immaculatam 775 fa/iimlo vi-

u

74 abominandam , in qua nil nifi re-

ventium cuftodivit.

;i

k

gius cruor fufus , ac corpora fceptro.

Sed hoc credere nolunt adverfarii no-

D

flri, objicientes nobis femper illud Pauli

Ti

digna jugulata,

Lanienam hanc non

fcelerata Jeza-

Rom. $. Sieu£ per uunum bominem

bel ,. fed matre pejor filia Athalia Jero-

peecazum . in hunc mundum intra-

D

folymz fpe&andam dedit lib. 4, Reg.

vit , ó per peccatum mors , &j iA

r

e. L r. dum velut altera Medza videns,

fi

3p omnes bornines mors þ:rtmnf?h

£lium fuum Ochoziam à Jehuoccifum,

in quoómues peccwoerunt.

Af

inteifecit omne femenregium,quodab.

Ad ebje&ionem hanc praclaré re-

die

Ochozia defcenderat, — Cernens hanc

fpondet Anfelmus; (b) Vas eleGtienis

uN

funeflam tragocdiam Jofaba filia Regis.

S.Paulus dixit,omnesin Adam peccáffe,

quà

Joram , uxor Jojada fummi Sacerdotis,,

vera utique fententia , & cui contradi-

b

mifericordiá.mota juvenem Principem.

cere nefas effe pronuntio : fed cum emi-

Nn|

Ttdett

Joasclanculum furata eft d medio filio-.

nentiam gratie Dei in te Maria Virgo

rum, qui interficiebantur, czdique fub--

confidero., ficut te non infra , fed füper

fàto(

du&um à facie Athaliz aBfcondit ,, &

ttdhe

ommia , quz fa&a funt , ineffabili modo

fex annis. clam in, domo Domini. oc-

contueotr , ita. & te.non lege natura

um;

cultavit..

aliorum. in. tua conceptione deveQam

V

Laniena fimilis,imó longé füneflier:

fuiffe opinor.' Vult dicere cum limita-

Árii

tione LZ oz;zs , (c). effe intelligen-

|

ls

dUl

contigitpoft peccatum Adz, fi Augu-

ftino credimus dicenti : (a) Dzzz £».

dum ;.uri illud Pauli : Osgzes, qua [4A

Md

At , quarumt, nom qua feju G .ri-

peecato concipimur , à dinbolo ju-.

Irlof

ulamur : heu quanta himani gene-

ff i5 & illud Jeremiz c.6, à minimo

at

xis efl faCta (1rages,quanta laniena ! nulli.

usque ndmaximum emnes avAri-

lt

parcitum ,. in. omnes. promi(ícué: faevi-.

tiam fequumtur ;item illud Pfilmifta

tum ,. ita ,. utcum veritate de hác la--

Pl.12. O»nzes declinmverumtfmul

mdenn

Pb

niena. dici. queat ,. quod. Hieronymus.

zZaoutiles f AH fumt 5 idem illud Efther

Aündo

apud Alberici conc: de Immac, Con«

£, 1 $. INora prote , fed. pro ommiim

D

cept. de Hunnorum crudelitate memo--

bac lex couflitutaeff.. Omnesigitus

Qs

tat : IN5 'wtgi'em*ü; miferebantur

in Adam peccaverunrpotentià velactu

Bhtm

dnfantia , cogebantum mors , qui

concedit ; Maria füb hác particulà Os

tülfe f

nondum vivereceperant : wiferan-

745 comprehenditur limitative , concee

lu d

? daQOnc; cladem unica evafit Matia ,,

ditminorem ; ergó peccavit in Adam

di(lin-

()

hi

life

(3) "Aug l. .de Genef- | (b) Afxf?lm.z'n officio ejus 64 : (e)Ad Pbi/il—vþ;;.fe ,

m

nb

PIMMACULATEEQCONCEPT. BM

j$r

"T

ditinguit coníequens, potentiá conce-

Quis credat,hortum conclufum à be-

u

dit, actu negat.

Íliis priàs conculcatum , ante

Inftant Adverfarii :

*

quam in'—'— i

&

-

EOL

illum defcenderetSponfus?

[ t

Si Maria absque Originali eft con-

, Quis credat, abominatienem defo-

imla r

cepta , ergó Chriftus eam non redemit,

lationis ftetiffe in loco fan&to; adora-

fcd hoc dicere , eft abfurdum , quiaom-

tum ibi priüs Belial, quàm Chriftum

Dominum?

veiit

nes pretiofo ejus (anguine fumus libe-

riluli

rati, & à peccato mundati.

' Ergoné prius ferpens animz Mariae

Audite refponfum Dottoris Hippo-

d

infuderit venenum , quàm Altiffimus

;

i n

nenfis ferm, de Concept, V, Per euz-

gratiam fuam?

A

dem [Alus & Virgini cf» hominibus,

. Prgoné le&tulus ille floridus defti-

Jïl,d"if'

erini

Jf hbis £arde po[f culpam , Marie

natus filio Dei, ut 9. menfes in eo re-

Autem ab initio creat ur« : vedempta

quie(ceret , fit

h

priüs inqpinatu-; àmalo

gt

eítergó eque & Maria à Chrifto, licet

enio ?

nunquam fuerit mancipium: peccati ,.

Ergené alïquahc[o charatler. beflig

T

dampl"ü

. quia redempta eft: ante lapfum ,. non:

infernalis (it impreffus fponfa Spiritüs

poft lapfum: gratiam. habuit Chrifti,

San&i? horretanimus, mens ftupet, in-

"T

telle&usaveratur ! durus efthic fermo,

«dcum

non ut furgeret, fed; folüm n& caderet ;

N

redemit illam: non fublevando à pec-

G quispoteft eum credere?

Mu

n

cato contra&te;, fed prefervando à con-

nfüa&d

——

M

ï.

: lilefum fetvavit pudorem proftitu-

trahendo , undé re&teS. Berr; ferm. de:

tisin.lupanati Virginibus; Angelos &

neffzbilïm

leones collavit: ad' fores ,. ne macula-

, kgg i

affumpt, vocat eamprimogenitam Re--

demptoris : (); Hinc aitB, Antoninus:

rentur; & Matris honorem non cura-

i dev&?

Atchiep, Florent.. Nobilius & melius:

vitAltiffimus? promptier fuerit in li-

t [

liberatur & redimitur , cui pravidetur;

beraridis manxipiis;. quàm.in.eripienda:

Id

ne cadat , & (ervitutem incurrat , quàm

Matre?' nomcredanm..

, " QW

'i

ne lapfüs: erigatur , & fa&us fervus re-

Manetergó;quod do&iffimus Idiota:

|

TT

(

!

dimatur;.

ait: (b) To£a pulchra es Vireo glo-.

|

(am

Et quis credat, templum illud ab

riofiffima noninparte ,fed intotos

"

- eeterno deítinatum filio Dei , à lucifero

" macula peccati, fFve mortalis ,

F.

prius profanatum , antequam Sacerdos

Jfue veninlis , frue o

26 nalis non eff

Wemibïig

N fecundüm ordinem Melchifedech illud:

27 f€.

2ec Wnauam

fþ

Wt , "ec eri£ ?

j l[lu

p

intraret ?

quavetur peccatum. tutm , eP nmom

y; i

Quis credat , terram (an&lam & vit-

dAXUDEBIELUF.

N

ineam maledictioni obnoxiam priüs:

Sumite nunc À A. im manus veflras

tuliffe fpinas & tribulos, quàm frumen-

librum huncgrandem, librum Ícriptum

mltll

intus.& foris, totum fanctum , totum

tum ele&torum D

imma-

fit

4f

i

Bbb 5

"wq[ f

4

( S.—.Anf;m.x.

P fum-tra&;s. c.2. de peccnto orig.. '(Vb)*' ldietA l. z..

| de contemp. . 3-

j

282 IN FESTO i'MMACULATZE )CONCEPT.PBL M. V.R

immaculatum fineomni nevo & litu-

tibus fummbd arte depi£ta erat , latere

1à, totum charitate deauratum , gem-

veró chara&tere Sinico facra Evangelia

mis virtutum diflin&um , fignatum

aureis litteris defcripta, liberque aureá

figillis 7. hoc elt , feptenisfiguris puri-

telà involutus: antequam ergo Impera-

tatem Marig ab emni originarià labe

torlibrum;in manus fümeret,, ac figna-

adumbrantibus,

à

€ula referatet , juffit afferri aquam , ac

Cavete autem , ne accidat vobis id,

manibuslocis, (quod ab omnibus ad-

quod contigiffe refert dileCtus Chrifti

ftantibus etiam fieri ju(fit ) in genua

*

difcipulus Joannes , quando vidit in

procumbens;ofculo priüs volumini im-

dexterà fedentis fuperthronum librum

preffo., fummá cum reverentiá folia ejus

fcriptum intus & foris, fignatum figillis

aperire ac refolvere coepit,

5

acle&um in

///

feptem , & Angelum clamantem voce

thefauros regios reponi.

z

E

magnà: Quis eff dignus aperire li-

ldem & vos praflate , non folüm

brum ,c felvere fremacula ejts , e

manus , fed .& pedes & caput priüs

nemopoterat ,neque in celo neque

lavate. , 4X quidquid macularum ia

dnterra,neque fubtus terram ape-

corde-veflro refidet , expurgate; &

vire librum, e refhicere idam.

lacrymis detergite : Immaculatus esim

- Néergó & vobis idipfum contingat,

liber cor .& . manus puras poftulet;

fedut digni inveniamini aperire librum

nam.in malevolam animam non intta-

"hunc immaculatum , & folvere figna-

bit fapientia, nee hibitabit in-co.

i

x

eula ejus , fequimini illuftre exemplum

fubdito peccatis, Loti ergo &

ImperatorisSinarum.

librum in manus fumite , folia vittu-

Transmiferat Sereniffimus Bavarig

tum volvite &revolvite , & quod.in

Ele&tor Maximilianus per Patrem Mar-

o legiftis & annotáftis

» opere imi:afi

tinum Martini , Soc. Jefu Sscerdocem,

ftudete,

"

:

Indiasiterum petentem , ImperatoriSi-

Felix ille fecundüm-Rich. deS.L

u

4arum inter alia memoranda dona li-

rentio lib. 12, de laud. V irg. felix in-

brum auro, argento, & gemmis illu-

quam eít,. qui de libro ifto le&uo-

ginta & octo

ftrem, in quo per feptua

[e]

nemquotidié memoria come-

mendabit.

Jcones vita Chrifti exguiüïiüimis.colo-

(2

ce

N

fi

LA

oyN

SaN

[

y

gucwe-

ENWI

AL WE

MA

1 "fiþs CO4

Rn

h

IN

lCim

p

,

Ó

$9 O0 $5

5835

CT

ab

ia

IN FESTO S. THOM,E

g

nt ii

j äqm ,

OR

DULI

. APOSIOLI.

——

—

x) g.

—————À

volmit

7/f

SAN

ETA

—

: QEDVLL TA S

C'TL,i

n

]

|

[

E

Ti

F

R—5

, 10l

——

at

N

lu

7A

l

expmgitiv

li

2

;

ä

pf

BiLI

n

us p

a

-

mm tb

j

/,

N

NG

; 0!39 ES

jtts »f()hl

——

!

ilts &

,

7

7

x*ä

j

E

li, OPW

J

lil

)

Il 'm

[

D

M CA £D

lus

JITT

| Illl!llillfl

ECTIGERO ^

B)

i

—XX— BÓ

SESES

ludo V "g' lü

A

jto ^

d

N ON CRE D A M, Joan.20.

Ognomina hominibus nequa-

À formà corporis nominatus eff

quam cafualiter aut fortuitó

Fridericus — Barbarcffa

,

Philippus

funt impofita; ex motivis di-

Pulcher , Philippus Longus , Cur-

verfis , ex caufis variis hoc eve-

tius Dentatus , Bertholdus. Niger,

nit,

À. defe&u naturz dictus eft Ho-

Carolus Craffus.

Scientia & do-

ratius Cocles, Artaxerxes Longimanus,

&ina fecit. ,

nt diceretur Carolus

Hermannus Contra&tus , Michael Bal-

Sapiens, Albertus Magnus, Plato

bus, Carolus Calvus..

Divinus , Thomas Angslicus, Antoni-

Rnug$

f

584

IN FESTO

fidem nón habeo, quia Ju

nuserhilgfkophus' , Alphonfus Aftro-

*

2

: venis f'uple-

logus.

tationi proximus.

A triumphis & belli gloria voca-

Diícipulis euntibus in Ermaus non

ti funt Magni , Pompejus , Conftan-

affentior , qüuia vino forté turbati ,

ä

tinus, Carolus, Theodofius , Alexan-

Apoftolis reliquis fidem non adftruo,

der & Otho Imperatores , grandes &

1

utpoté timore conflernatis , & aliàs

«J

magni,

Chriftum ambulantem — fuper aquas

ä

Ob virtutema. dictus-eft Ludovicus

jam pharitafma-effe credentibus, manet

Pius, Alphoníus Caftus , Ferdinan-

altà mentérepoftum: nifi videro & te-

let

dus Catliolicus , Philippus Bonus,

tigero, non credam,

l

Joannes Eleemefynarius , Deminicus

O infidelem Apoftolum ! O in-

Wt

credulum Thomam ! O Difcipulum

Loricatus ,. Job patiens, Jacobus pec-

fafi

nitens.

N

obflinatum ! nihilominüs AA. Cha-

)

Quin & ipfà vitia mortalibus igno-

riffimi hodiernà die nil magis ex cor-

N5

miniofa peperére agnomina. . Hinc di-

de & animo opto ac voveo , quim

ut Thomiítz (itis, ac Thom« (equa-

il

&us Conflantinus Coprortymns , Leo

h,

Iconoclafta , Petrus crudelis , Henricus

mini vefligia, ejusque imitatores toti

iOf

rixofus, Ludovicus feverus , Vences-

increduli , ac femper ubi de proximo

l,

laus jigaavus , Julianus Apoflata.

veflro convitia fpargi', peccata ejus

18

érores ac defeClus propalari auditis,

TNeec aliter accidit Thomza , cui in-

fele

créduli;nomen , ufque in.hodiernam

dum nunc lafcivus adulter , & fur &

Ttm

diem adhzret : Cauía hujus extitit

injuftus raptor, nunc mendax ac per-

Mi

grandis ejus infidelitas , quz tantis

jürus , jam fedu&or & rebellis audit

i

li

& traducitur , femper dicatis exemplo

tenebris cor ejus faícinavit , rot er-

Aorun

roribus animum implicavit , ut nec

"Phome : Njfj videro & tetigero,

D

Magdalenz , nec Petre Apoftolorum

non cyedAm , xam tefte Laurentio Ju-

ulitatem,

l

Principi, nec Joanni Chrilti dile£iffz-

ftiniano (b) perunius incred

Qu

mo Difcipulo, nec duobus euntibus in

univerfam voluit Dominus er

udire Egï

"

lm

Emaus, nec toti infuper coh-gregato

clefiam,

ngcnl

Apoftolorum Collegio , quibus vifibi-

Pluriima licet

'in:or'bo': fint vitia, mif-

"n

liter Chriftus apparuerat , ac pacem ap-

lum tamen invenitur communius ,

*

At

precatus erat , crediderit femper fuum

quod omai loco nidificat , minüsque

"-

DDmxm

Íolemne infonans, nifi videro & teti-

curatur , quà

"

m 'vjudi'cium -teme(ïa-

!

L [/

gero , non credam, (3) -

rium,

Superbia communiter. frequentat

Hny,

Magdalenz ajebat , non credo, quia

7775

[

famina eft , decipi facilis & decipere

Aulas & Palatia Principum. . Ava-

ritia & Ufura ftationem ponit , intet

Petro non credo , quia tertio'jam perju-

tabérnas Mercatorum . & Inftitorum:

tus .extïtit in Magiftrum fuum,]oanni

Luxu-

f

AC?&?!;

(2) fean. 20. (b) Lawrent. 7:&]?;'&:'47;. Jer. de $. Tho;na.

p

*

$. THOME A*POSTOLI.'

ä'&r

r

Luxuria inter angulos & obíconos

itipi

MO EH *.videt*m,guæ patent ; De-

fornices delitefcit : lra & vindicta

minus Autem intuetur Cor.

ad duella perpetranda in apertum cam-

— Quin/& ipfi Apoftoli errarunt in

t d ï

t*

pum evolat; Invidia in officinis Opi-

judicand

U,

videntes «enim Chriftum

o u

fuper mare a

M

ii

ficum, & chuftris Monachorum pluri-

ulantem, concluferunt

ml

muüm refidet: Blafphemia Caflrà fe-

Phantafma

f f:'.a

m

(b)

is , 9U

Melitenfes v

quitur. Militum; Gula & «brietas in

'entes viperam pen-

I

Coquinis & Hofpitiis diverfatur,

dentem de ma

?auli, (c) temera-

du

Àt Judicium temeratium ubid;

rié judicaront

; ..homi'ci.dam effe,

ial

f

terrarum celoniam ponit, per omnia

quem uicio divir

equeretur,

loca vagatur, vitium adeó vulgire,

*"km;m 9. Juitu

salioquin Anani-

ml

as cum

ut publicé afferat Auguflinus, teme-

o Deo expoftulat, (d) cüm

) Di

ur

£

ur

e

in vicum reftum, & Saulum

g ALv

rarís Jadiciis plena funt omnia, ned;.

(2) hic morbus alios judicandi eft no-

jam

m oanuza

zare,En qgäm ma-

ngis t!f

vus, jam in Veteri Teflamento &

€ ie

d

4

S

a

qu, t

ipfi fubindé SanGi imipegerunt ad

Af&äï(fz/ä 5

Aif ;iþ*'* Ad Dsmi;wää,

[honz

Petram hanc fcandali &

$£2

"

P

7

P

'lapidem ofïm-

de Piro t/lo , quanta fecertt

ia

fionis,

mAla Sanciis tuis im Terujaleme

y de ;40&4

Legite obfecþo lib, I. Reg. cäpitulum

zea; nasnus dediffet, niti mox à Do-

Y at

. & invenietis ibi Sacerdotem Hieli

minoaudivilfst: Fadeyvas elecf tomis

opaläl'l g

fedentem füper fellam ante lirbina

ell mibi ifle.

- Obfecro unde errores tanti? non

hu d

Templi obfervantem Annam 5aftea

gt

Matrem Samuelis pro filio. Numini

aliunde, quàm quia adeó infipientes

& (ebiuiï j

fupplicantem ac temeré ex motu la-

exiftimus, & fine fundamento judica-

biorum ejus judicantem eam effz ebri-

mous. Ecce totum fundamentumjudi-

ia

n6

am & temulentam,

cii noftri funt quing; (eníiss (nihilenim

La

Luftrate. ulterius. Caput. 16. Libri

(juxta tritumn illud ) eft in intelle&u,

R«gum, & inveaietis ipfum Samue-

quod non prius fuerit in fenfu) exhis

st

jni u

lem, àDomino ad ungendum Dsvidin

fenfibus judicamus & decernimus, quia

Regem gviter halucinantem; cüm

cor non intuemur: at omncs fenfus

enim cx ftaturà procerà juicaffet Eliab

noflti turpiter errant & decipiunt ; er-

"TU

, 0.

dignum Sceptro & Coronà, mox à

9 fenfum judicamus.

Domino audiit, ze rejpiciasvalrum

Initium ducamus à Vifu;

lflü[y n

(j

ejus, nea; altitudinem fl atura ejus,

222 *

Oculus à Galeno Sol quidem voca-

quonsam Aabjeci eu

E 2

UC juxtA

turj at grandes fubinde etifm pati-

W

tur Ecchpíes Sol ifle, plurimumq;

izimitu,",j bominis *g? judico; bo-

Ccc

habet

p

f

Y Po

A

7

aüfi

quft . feérm. 1 02.de pemp. (b) Matt. 1 4. (c) dforume. 24- (2)

&l

"dilorum cAP. 9.

f"

386

R

ibuba

IN FESTO :

d

s

baber adenilbutd 'caugini;; Judicum

minüs certius aliqu

id ä[ïev&are ^

PONNPRAR

quidena eft primus, at primus omnium

Nioben wt viderem, Sypilum mon-

€trtat.

x

