muiri. 16. (c) VVadding. 1226. nhm.

A.

B. 64 122

-

42

2yt

STIGMATGM $/P. FRANCISCI. -

—

Wi at

Conradinum ,. cum. adverfüs Caro-

innumerabilium. ;rag&äiarum incen-

lum Sicilie Regem ad lacum | Fuci-

tores?

LX n

num infdici pre:lio pogniáffet, ac fu:

Non talis annulis infelix exiftit

Francifcus nofter , fed fortunatus, fe-

ntenmi

f acie fugam inire coaCtus effet;

of

Annulus pro pane coémendo Nautze

lix, Artificiefus, raritatis & virtutis

M

traditus, prodidit, ac infelici gladio

nunquam antea vifz.

caput innocens INeapoli fubjecit, Pe-

À Materia quidem |nom multum

-

eft commendibilis, dum non . ex.au-

din v

xenfeld. Hift, 143.

.* Annulus Nuptialis. inter Cymelia

ro & Argento, fed ex Cinere & Terra

jnis u

i

Soli expofitus in. Arce Tockenbur-

eft compatus.

geafi ,

ac à pretervolante corvo

Placent tamen G fubindé vilia,

fure raptus, in -quantas infelicitates

maxime íi ars extraordinaria acce-

jgnt

& miíerias innocentem Comitiffam

dat.

pg

Ittam non conjecit? quantas lacry-

Sculptorem habuit hic

: annulus

n f

non ingeniofum Mentorem, non no-

, m

màs, quantos fingulus caufavit?

dum velut rea violati thori, ex Arce

minatum Phydiam, non. nobilem Li-

TL

, Fa

perfubjeCtas rupes pracipitata in i-

fyppum , à quo folàm fculpi fe pa(fug

miam vallem, manu tamen diviná

eft Magaus ille Macedo Alexander,

obügnatm

fuílentata, pluribus annis inter u-

fed in (pecie alati Seraphin ipfum De.-

g mf

bos & dumeta, radicibus, herbis. ac

um teíte Pif3nolib.z. Conc.p. 2.

um i

pomis fylveftribus vitam in folitudine

Sculptor ergó hujus annuli, nom

.,bügumlL

ducere eft coacta, . Vita ipfius.

fuit Angelus, fed ipfe Chriflus in for-

;mmm MU

Annulus Davidis an-non infon-

ma alati Seraphin, uti ipfemet-Fran-

| a

tem Uriam ferco perdidit hoftili?: 2.

cifcus retulit dicens, ícias, quod ille,

m

Reg. c, 1.

qui tunc apparuit, non fuit Aogelus,

m

T d

Annulus ma

ledictze ]ezabeiis; an

fed Dominus meus JEfus Chriftus ia

non innocentem Nabotdh lapidum

fpecie Seraphini, unde optimé dice-

imbre tumulavit? 3. Reg: 2 1..

re poterat Francifcus illud Jobi A44-

?q,

l p

- Annvlus, quem Valentinianus Ce-

eus tua fecerumt mey Cong:uitd;

eäh i

far in lafu. lucratus eftà Maximo, an

"r

illiquàm maximé quod Amb,1, 6. Hex,

g*

nón Cefaem & .cum ipío totum

c, 7. de imagine hominis fcripfit , pi-

Amlm

if

propé Imperium Romanum perdi-

Qus (ísufculptus) à Domino Deo

quo [

dit: Maximo (Wandalis alifj; im-

tno es, bonum habes Aitificem atq;

yt

iCorem,

t

(0

j otmmz

perii hoftibus clama advocatis) inju-

P" ]

fiam uxori fue per Valentinianum.

Non folüm Artiqfex,, fed & locus

gt

"

50 ER

r

turpitet illtam per hoftium arma

nobilem ac pretiofum fecit annu-

fe vlcifcente.

lum; Gloria hzcnon Romz,non Pa-

ylos

rifis, non Venetiis, nonLondino de-

" Spno^

Baronius ad annum Domini, 4$4,

- 'Vah annulos infelices ac/funeltos,

betur, fed Monti Alvernig ; Ibi tefte

It5

*

;Wadiaf

NMI,MJI

251

IN FESTO

——

—

ln

Wadingo viütüx ingens rupes.— dif-

Nam miferanda proríus, & cal

r

lk

ciffa per medium, eítq; inter extre-

mitoía erat, tum temporis fatiscentis

Ecclefiz facies ?

ma rupium profundus hiatus, hunc

ü

dum (ubintrat Francifcus, ut fibi ac

Graffabatur. impuné & Ecclefiam

[/

[

Deo in contemplatione vacat, advo-

affligebat Hazerefis Waldonis & Albin-,

lat repenté cocli aliger, docetá; Fran-

eafium,

qi

- Diffidebant extremé i

[

cifcum, Petram illam unà cum aliis in

ntet fe ('Zæfa:

Paffione Chrifti per medium fcifam,

& Pontifex ;

i

Ardebant ubiq; bella, feditiones

lt

ut fenfum, quem Deo patientiin Cru-

ce negabat homo, auctori fuo Petra

& (chismata Guelphos inter & Gibe-

àn

exhiberet: quo. audito. totus Franci-

linos :

t

t

fcus mox oículis eam. falutat, amplexu

Impiuné ferpebant vitia, fine vin-

flringit, ac lacrymis lavat, non fecus

hi

dice paffim graffabantur fceleya & pec-

cata ?

um

ac Patriarcha. Jacob, qui lapidem, fu-

ra quem. Genef, 28.. perno&tárat, ac

Exulabat pietas

& virtus , extin&la

Atl

jacebat reverentia Numinis :

(0.

admirandam fcalam. in fomnis videret,

mané oleo perun&tum erexit in Ti-

Evangelii ac Chriftiana legis afti-

li

tulum;, Ita Francifco rupes Alverniz

matio exigua:

Vr

Confilia Ch

rifti, de manfuetudine,

erat Titulus & Altare, ad quod dolo-

L.

rosá mente, lanienam & tormenta Sal-

paupertate & continentia, ut impef-

[

fibilia explodebantur z

A.

vatoris füi die noCtud; rememorabat.

L

Et ecce

e.

Circa diem exaltate

Memoria Paffionisinomnium cot«

n i

1

Crucis. adeft. in aére volans Seraphin.

dibus erat velut mortua &obliterata. '

Ui

Verbe. omnes. declinaverunt ,

fex alis ignitis fpeCtabilis, in. forma.

nf

-hominis Crucifixi , ad. cujus. afpe-

abominabiles faCti fünt in iniquita-

UT

&um. Francifcus obftupefcens totus

tibus füis, nec erat, qui faceret be-

D

amore diffluebat ; cumd; mago. hac.

num,

hh

l

Hic flstus. miferandus erat ruentis

fenfim. viro fan&o approximaret , ra-

tD

diis tandera. ignitis, inter doloris &

Ecclefie, quem. ipfe Salvator eranti

lllS lm

Francifto. intimaavit, ac periculi admo-

Wt li

amoris gemitus. manibus pedibusq?

ac lateri ejus. figillum: impreffit Sal-

nuit dicens; Frazeifce vade, cre-

Qf

vatoris, inaudità fculpturà inícul-

aradomum meam, qua, ut cers»

Ia

pens figna Redemptionis. nofira,.

tofA deffruitur..

li, Qu

vulnera. nimirum: JEfu. Chrifti Cru-

Unde Clementiffimus Dominus

um

lo

ona-

renovaturus Ecclefiam fuam, bene:

h

cifixi, quibus fecundá vice. obfi

5

n

te Evangelium. fuum . voluit. Alciffi-

ficiumd; redemptionis. cordibus fide-

& 1

smus , & quidere. in, Tempore oppor-

lium de. novo infcripturus, novo

hum:bus

tyno,

inaudito portento, aberranti Mun-

Bmmbus

lt

do-peft'

4

ii

s*rl(;MAfUM S, P. FRANCISCI,

2fg

u

do per Francifcum oftendere voluit

Sed & Deus hanc per Francifcum de

us

novo refüfcitavit, ac per ejusfummam

legem fuam effe poffibilem , Conflia

ejus fan£ta & perfe&ta,. hacque. per

humilitatem. & abje£tionem omnem

d

Francifrum. ac Normam vitz ejus,

pompant & gloriam mundi condem-

S A

velut annulo füo ob(ignavit, ac quin-

navit? Contrarià enim mundus &

Francicus gradiebantur viá,

que figillis fan&tiffimorum vulnerum

Mundus totus ambitiofus inflar

15

roboravit;;per humilitatem. & de-

miffionem . infimam Francifci , mun--

Ieari alta petebat ; Francifcus humi-

feiit

di condemnans. fuperbiam ; per rigi-

lis & dejeQtus. infra omanes fs. depri-

mebat.

TA

dam pocnitentiam. carnis anathema-

*

tiaans . petulantium

*

per pauperta-

Mundus titulos, honores & grandia

tem.: denique extremam ,. mundi. in-

Nomina affe&labat, Francifus cen-

(int v*

i t

fatiabilem: avatitiam confundens; &

temptum. & ignominiam ambiebat.

Mundus in amplis Palatiis, pompo--

uod prius. impoffibile effevidebatur,.

y, a

;

4

cile effe per- gratiam. Dei in Fran-

fis Arcibus fuperbiebat ; Franciícus

eií(co mundo demon(trans..

anguflà cellulà contentus Deum lau-

dabat..

Exulabat à mundo priüs vade e?»

e'sl:cgis Ü

Mundus veftibus pretiofis auro: &

'.

vende omnuia, qua habes ef fequere

af

ane -- falía. videbatur mundo fententia:

argento intertextis füperbiebat, Fran-

ciícus. rudi facro ami&tus. fune conílri-

um

illa BB. pauperes Spiritu , quia vve-

rum eft regnum calorum,undeut.

&usomnium ludibrio fe exponebat,

Nec exterius folüm humilitatens

gmniumtü

leprofam muadus execrabatur pauper-

tatem; eam tamen. per Francifcum:

hanc prafetulit Francifcus ,. fed. &

&coblittl

monftravit effe amabilem facilem &

ore füo profeffus eft, effs fe. pecca-

verunt

poffibilem,.dum totus Francifci com-

torem: omnium maximum , nec ore

t Ü 'miqu.[?.

meatus erat ja(f A cog It AH tunmm

folum, fed & opere ipfoid demonftra-

Pi ü[&[üh.

gper Domimnum, c$- ipfe teenutri-

vit, dum pracepit, fe fune ad col-

££ : De eo-certé Bonaventuraait; nul-

lumr alligato ,. feminudum ad inffar

gus*eracW

lus tam cupidus: auri. G argenti, quàm:

furis aut latronis trahi ad lapidem

MM

infamibus ficariis deputatum , ubi

ipfe fanctiffimae paupertatis ;; quàm:

gPCfiCu ki,lïh

Francifcus à toto orbe repudiatam,

(velut ex. pulpito) fafus eft iterum.

y o

Ífe peccatorum maximum . rogavite

pre: amantiffima fponfa eft amplexa-

4!"1 li "

tus, quz- pro dote écontra Franciíco

que,. ne fe tanquam hominem pro-

bum ac abflemium venerarentur ,

emnia bona attulit ;; q4622z Deunm

üue

mu

D

babet, nullius indzget..

fed: velut vanum: hypocritam ,

T

am,w'

Nec minus paupertate odio erat

lofum; voracem & impofterum ka-

berent,.

;ordlhü

Tl

humilitas: & demiffio animi, cüm

ub

emnibus januis. velut hadera appen-

Exulabat demumr & mundo caí(ti--

y

d

j

tas , fimilis tota quanta colombze illi

Qm extiterit. tritumy illud cede nulls..

d 3

INoéti-

^(IN FESTO

254

TNoétice , quz toturä orbem circum- — artifice illo Amnipoæente, per quem

"wolans, nullibi invenit locum , ubi

f'atta fant omnin..

xequieíceret pes ejus

*

*

* Heuf quàim diffimiles Franciíco

Njamæjuex eó

ventum erat in hac virture, ut. vel

fünt annuli noftri, dum son fculptam

fola moderatio libidinum, pudicitia

gerunt imaginem Crucifixi, fed [u-

crederetur, isque fatis caílus habe-

biadé cum libidinofo Julio Czfare

;:t;

vetur, qui ad minus cautus in hoc

venerem aut cupidinem; cum vin-

li

dicativo Pompejo, Leonem evagi-

l

vitio eff:t,

Quo medio ergó cortigeretur mun-

nato gladio minitabundum; cumin«

)

dus tam immundus? certé non alio,

vido Galba canem é prora navis pro-

[

quàm aufleritate vite & exemplo

fpicientems cum — Augufto monfílro-

[

f

. Francifti ac Sociorum ejus; Mon-

fam Sphyngem; cum avaro Mace-

lt

nate incifam ranam habent.

- ftrumhocimpurum varié domuitFran-

h

€ifcus; numc flagris in fe fzviendo,

Procul procul abjiciantur Annuli in-

[

nunc cilicio corpus atterendo, nuncje-

fames, qui beítie chara&terem habent,

Iuj

junio & abftirientia illud enervando,

qui Adonidis notá funt infigniti , qui

Y

nunc vigiliis & maceratione illud cafti-

ügno/ & imagine carent Crucifixi t ex-

i

-gando, quandoque inter fpinas & nives

emplo nobis przivit Francifcus, eóque

r

li

ei illudendo fubinde acceníis ignibus

füpra modum admirando audite cafum,

t

lluftrem viCtoriam de eo reportando.

Cum invififfet Affifii anno 1449.

LU

Quid ianuebant Mundo preclarabzc

fepulchrum $, Francifci Nicolaus V.

d i

Franciíci exempla? »/f v Ade & £ &

Pontifex Maximus , invenit. Sancli

fhtém

f'cfem iliter Lac.c. 10,

Corpus füper bafem marmoream, ac

Ut

Fuit igitur^Francifcus fuperbis &

fi viveret, ere&um (tare, oculis in

il g

ambitiofis , in demiffione-humilis

colum intentis, manibus àd pe&tus

m

formica ; vindicativis in rmanfue-

decuffatis, vulneribus recentem fan-

g j

tudine Agnus, Epulonibus in abfti-

guinem flillantibus : —Conflernatus

i

nentia Joannes non manducans X

hoc portento mox in teiram fefe de-

U

bibens; Luxsuriofis cafta Salamandra

peie, multisQue profufis lacrymis to-

m

in igne; avaris pauper Teltudo om-

gavit San&tum, ut meminiffet Eccle-

(luä]eo

fis, ac precibus uti haCtenus, apud

fia (ua fecum portans; Mundi dehi-

n

qu* amatoribus annulus amorofus, cui

Alüffmum eam fuftentare pergeret:

um,

Tofiei

j.i,[cript

his di&is cum 'ad pedem dexterum

fun ft

Deus meus ct omnia.

deofculandum propius accederet, hu-

O Aunulum rarum !

paupertate

milis Francifcus flupente Pontifice

€*lebrem!. puritáte. nobilem, demif-

pedem retraxit, quo vifo majori de-

fm ffl r

p'4'l 4

fione füplimem, inf»vgnitum ügnis

votione inflammotus Papa ait; novi

m,

Vtips W

zedemptionis noftz , (culptum ab

Bea:—xfïime Pater humi»litatemr tuaá

[ Wum

*

D

quæ

fige

íty

kudtect

STIGMATUM $.P, FRANCISCH.

m

25f

/g vz nobis miferis!(i enim innoceng

tj qlk','l

quä ecianr poft mortem in te refplen-

det ; f1 ergó inveni gratiam in oculis

annaulus Pifcatoris tejicitur, quid agee

Fait

tuis,; ad minüs manus & latus tüum

cum annulis noftris Altiffimus Crucifi.

T

* deofculandam prabe, & füfficit mihi;

xiimagine noninfignitis? utiquenom

T ii

indé uno ant altero gradu füppedanei

aliud, quàm quod per Jeremiam c, 22.

o Q

marmorei confcenfo ofcula piura ma-

eft comminatus dicens; 77voeeo; di-

ID

nibus ac lateri recenti fanguine ruü-

cit Donitnus, fi fuerit Techoniasfr-

g d

benti impreffit ac indicibili gaudio,

Jius Toakim 'Rogis Tudae anuuus

inmnUJantu dextirasen, inde evellap

y ni

quafi extra fe raptus ,annulum digi-

j at

to fuo detractum manui finiflrz Fran-

€un : idem prerfus aecidet & annu-

hoart*

eifci indidit, qui tamem repente in

lus nofhris; ut metailum adulterium

ng M

terram decidit; Pontifex cafu id fa-

abjicientur de manu Dei in tenebras

€um ratus, refümptum anaulum

exteriore$; ut figillum inutile carens.

Q

ydm

dexterz ejus reimponit ; (X ecce!

imagine lImperatoris cocleftis anniulá--

gb

Paupertatis amator: acauri contem-

buntur ; Annulusautem dile£tus Frarz-

ciícus in eternum erit cuftoditus quafi

nígnt

ptor elevatá à pe&ore manu dictum

vyciit

annulum longius à fereji£it; quo vifo

in fafciculo viventium apudDominum,,

EIMUSJ æq

turbatus eft lupra modum Pontifex,.

d omnia vota neflra paratus in tem-

at ubipauló poft fe recollegit, in ge-

pore oppertuno obtinere ab altifimo,

Mx&mhï j

j t

nua iterum . provolutus ita San&cum

quidquid nobis fuerit placitum.

j NB

eft affatus: Francifce. femper obedi-

Si ergó forté perfecutionem pateris,

entem filium , dum viveres, experta

Sede cito ei feribe , Damine Deus

gt

eít te Apeftolica Sedes, noli igitur

aneus inte [permb, Saluum mefac

d

üa(h W;

- poft mortem Vicatio. Chrifti effe re-

excemmnibus perféquentibus sme, c

fra&tarius, fed ad perpetuam tefferam:

libera: sme Pf. 7. Obfigna litteras tuas

jf

2

s

mea in te Devotionis recipe annu-

annulo hoc facro, & moxaudies, s.

24 tribulationes uflorum, ci» de

0

lu

lum iftum , quo tibi denovoafflitam:

& defolatam recommendo Ecclefi-

omnibus hisliberabit eos Dominzus..

[Nam

am: Vix hac fatus fuerat Pontifex ,

PA 323,.

fi

(s

eim eo momento SanCtus nonfolum

- 'Si morbite infeflant, fede cito &

eiti

u

manum, fíed & digitum exporrexity

Kibe, Domine quem amas infirma-

jl

P ld

quo faciliusannulusindi poffst; quem

£r, Joan. c. r . & moxrefpondebitur

3&401 " f

«um recepiffet, manum: ut antea ite-

tibi, Zuffrmitas bec moneft ad mor-

m

fum ad pe&tus repofuit Flius obedj-

tem j fed progloria Dei Joan. c. 1 v,

u ""d

ens etium poft rnortem. WaSannius

forti effo. animo, im proxipaoeff , nt

n

nt

T

p: 4l 4« 6« &2, Cronicz & Franciíci,

4 Deo curerts. Yobiz, c. g.

G-

0 V!(U

citans Wadigoum in- anpalibus ac Át-

Si.Tentationesingruunt & moleftant

te x fede cito & (cribe, Dezine vins

us

M^ —^ - ehivum- conventus Afüfienfis Aa'd)S-,

aia 28

E '4 T iancifcum-,..

patior , r:g/ganlec jro me Ms

CEROXU

us

2,6

IN FESTO .

& mox ceffabunt venti centationurt:

"

Verbo, quidquid erantes petieritis

i Patre, dabit vobis, tmnodó annulo

&erit tranquilitas magua : fidel

enim Deus eft, qui mom pAtitur vos

hoc facro petitiones veítras obfigne-

Zentari

tis? quod enim olim dixit Dominus

Cor. 10o.

ZprA -,z'dl T .güod Pafc*]li:. d

ad Bliphaz. Themanitem & ami-

Si. Calumniis ,op(pr"imeris, fi peri-

€o$ ejus Job. cap. 42, Ite ad fervum

clitatur fama tua: fede citó & fcribe,

meum Job & offerte Holocauftum,

pro vobis, Job autem Servus meus

JurgeDominejudica cau[am meam

redime me à calumutis bomi-

orabit pro vobis,faciem ejus fufcipiam:

idem videtur Dominus innuere nobis,

numPí. g. quialorauti fant adver-

Jfinm me liuguá dolofa P(, 1og. & re-

ite ad fervum meum Francifcum, fig-

fpicet altiffimus (ignaculum annuli fui,

natum fignis redemptionis, ipfe orabit

& conteret dentes eorum in ore ipfo-

pro vobis ; faciem ejus fufcipiam,

fum, & humiliabit calumniatorem,

& ig anau'o imaginem mcam

Pí.71.

1ecogaoícam.

((4

NÀ

a

E

(

D.

^f

N

NSS

S

n

^

RO

N

"TA

z

A

ESS

2)

Jr

m

WISN

N

N

j

,

A

1

^

N

;

M d Ro m

f

i

"^

-

W

N

]i

o

l

n

S A

.

PEd)

n

u;x

23

1

$d

(/]

Pv 7/////]/ HH TTITHI TEU TTETTTTLTUTEENTI E EETTTITTTTTTTTTITTITI TT

s.

AU

a

"

( -

EA

TA

Du

Atl

lil

n&fm

terrp, 4

Ydere

Wl

LY

IN

D

d

6 9 8

2j

spctiuiiï,s

]) uà

T

IN FESIO S. MATIH.JEI

Donis

&n

a f

Joculit

APOSTOLI & EVANG.

vus 1

glupit

—

E7

—

miü*&ACVS T

j

RAy,

Rucem

W**SP

m

SIEIKS', pu————À

vt

[i

7

J

--

,

/

N

L.

NSS

]

C

T

EM

[

274 1

[/

j

——

; Mdpïm

——

7

EEE

p ——l

m

——

e

A E

[———————

E———À

A

4

V E

pE ——

pzIÉ——

]

//;;

AE asE

CIELLEREN

E——

E

N

EEE

—— ——

A.

N

m

ili

Z

N

,

ZA

EE

[E—À

ETA

——

Y

(f

NN

—

7

[

E

AN

——

A

E

z

xlx

-

!

[5

SYBdE

——

a l

[ )

——3

—

qECHRE

///

um

E

|

|

l

l

i

&

|

[

Olturs

E'r ILLVMINABET

—

j

h

—

hi

^

m

E

—

s

—

Eg hf';':gcns fecuitus -&Pc eum M&ïltth; Cap.9,

Dem propemodum mihi hodié

li enin. ejus nonnihil adhuc. caliga-

accidit, quod Caco illi ad Beth-

bant, nec diícernere re&l? poterat,

faidam Maici 8, citrca Mare Ge-

quid cerneret,

nefaeth à Chrfto curato ?. in-

Video & ego hodie ad idem mare

terrogátus. enim àSalvatore, fi quid

"Tiberiadis quidpiam à longé juxta

videret, Refpondit, vzdeo bonincs

Utrbem Capharnaum, & nefcio, utrum

fit ftatua hominis, an atbor. emot-

velut arbores ambulantes; (a)Ocu-

Kk

tua,

(2) M/mzj £.2

-

4;8

IN F'ESTG

&ua, an aliud quidpiam monfítrof j

ritia, ferm. rg. de Veibo Domini,

|

hinc luceraà. Diegenis, aut aquilini

femper. rapit & nunquam fatiatur,

eculi Pauli fimplicis (magni illius

siodum nen habet, nec capiendo

Abbatis Antonii difcipuli ex fingu-

expletur, fed incitatur, — 1za & publi-

lari

tatia. - D'ei, conícientias & cor-

2]

canus juxta ]oan. Sarisberienfem,

d& hominum intimé penetrantis) ad

(a) eft caput raping, Lex violentiz,

g«

juftum. & zquum. judicium . feren-

predo fine pudore.

—— —

dum, neceffario: mihi erunt confa-

L.

Et quid tu vides Beatiffime Daule

lendi, ne erronei judicii reus exiftam.

fimplex, Magni quondam Antonii

L

lt

Age proindé mi Diogenes Philo-.

nobilis difcipule? (b) cujus ita per-

li

fophorum veracif&mé, & delio tuo

fpicaces erant oculi, ut etiam ab-

At

predi, lucernam. tuam accende , ac

fcondita cordis humani arcana rima-

[

in omnem. partem gira, oculos tucs

rentur ,. ediffere, quid vides in telonio

acue, ac effare nobis, quid. vides ?

illo? Ego, reponit ille,. ficut aliquan-

lm

quid intueris in Telonio Capharni-

do in introitu templi peccatorem quen-

m

l

tano? quid eft, quod ibi inter acervos

dam graviffimum , quem cun£li ingre-

ac cumulos auri & argenti re(idec ?

dientem: venerabantur, cenfpexi vultu

m

Num opulentus Crofus, aut aure

monflro (imilem., nigriorem ethiope,

üer F

inhians pygmalion ?

catervà demonum cin&um , quem

pii,

Non non; Refpondet Diogenes:

unus capiftro aureo viaCtum fraenabat;,

[

non hominem cerno, fíed formida-

ita & in telonio cerno non hominem;.

Mati

bilem harpyam.,. qua faciem quidem

fed camelum gibbofum inter auri & :f

LOU

Yobis

Rominis prafefert ,. fed. aduncis un-

genti pohdera in terra jacentem ac

guibus eft metuenda: quomodo enim.

fufpirantem ,. quem aureo capiftro du-

Ym

*

hominem dicam, qui rapto vivit,

cit Mammon,

Q

LT

5 vj

pelle. proximi veftitur, fubflantiá ali-

Spefo tamen fore, ut ficut Aethi-

enà nutritur, medullà pauperum ía-

n

eps ille. miferante Deo in temple

Volgy

ginitur; INon. homo. eft, fed repax:

aliam formam. induit, ita & defor-

harpya, que infidiatur in abfcondito,

Ititia j

siis Cameli fpecies facrà. metamor-

qvafi. leo- in. (pelunca füa pfl.. 9, quz

Ic Flü

velut infomnis draco, ad autea He-

phofi non.folüm. tranfeat in. formam.

wnv l[ ,i

fperidum. pema: diu no&tuque vigi-

hominis fed & Angcli faciem aliqua-

lt

do reprafentet,.

m

kt; velutlupus famelicus nungam dicit

) 1

fufficit.

Bené vidifli mi Paule,. bené divi-

LU

hum

es, & Bel fe

Vera. dicis, mi Diogen

nàifti; non. caligant oculi tuiz; Came-

P

E

avarum: publicanum: in telonio- lucris

lus erat Matthaus. auro & argento,

M

ánjuftus intentum depingis:. monftro

rapinis & injuflis bonis, gravatus ad

licengi

entm fimilis Auguftine tefte eft ava-

terram ; verum pretereunte . Salva-

[ C

) Polsantb. F. sunritia.(b) Pexenfelder Hiff. 22..

(

—

$. MATTH/EI APOSTOLI & EVANG.

2j9

veummD

Donij

tore, mox formam heminis induit,

vus hoflis; amando lzdit, captivat:

naturam cameli exuit; cum tranfi-

f

afpetum ,. fidem frangit, vulnerat.

ret indé Jefus, (4) védiz bominem fe-

charitatem , turbat quietem , docet

apidi

dentem in telomio Mattheum no-

&

furta, fuadet fraudes , imperat latro-

erenl

mine, Cr ait ill], féquereme,et. far-

cinia; verbo radix omnium malorum

vidni

gens fecutus eff eum Matihaio,.

cupiditas.

Obftupeo factum admirandum hoc,

Hinc Ambrofius in confideratione

ac Metamorphofin tam fubitam non

furti illius, qued infelix Achan, dum

f D

y ht

capio; Àn non facra pagina memo-

expugnaretur Jericho, contra expref-

rat Luc, rg. facilius camelum tran-

fam interminationem Dei. & Jefue

j

fire per foramen acus, quàm divitem

cap. 7. commiferat, füffurando palli-

eim d

um . coccineum, ducertos Siclos ac-

"DI

intrare in regnum Dei? uade ergó

deformis hic camelus in momento

genti regulamque auream ;o. Siclo-

sin

per foramen acus penetravit in re-

rum. jofue 7. exclamat: ofue fs-

jut d

n

um Dei? factus ex Publicano Apo-

r

lem fiflere potuit , me procederet ;

j

tolus; ex filio Mammonz filius A-

muaritiam. bominum mon poruit

gndiing

gfoex

brahe; ex Magiflro raping , Magi-

Jiüflere,me ferperet ;; ad vocemo ejus

Íter paupertatis: ex "Telonario Au-

etit $ol, wuaritia nonletit. Un-

at

guíti, Evangelifta Chrilti; ex pecca-

de alibi lib. de Cain & Abel concludit,

&äm 1 qllf«'

tore Angelus? qua cauía transfor-

avaritia quó plura abftulerit, eó magis

mïæmü

matienis tam fuübitanez ? Patientiam

inopem fe credit, nullus rapiendi mo«

guionit

dus, ubi nulla menfura cupiendi,

parvulam habete , & intricatum hunc

a

Quis nunc miretur, quod doGi(-

vobis nodum gordium mox exífol-

vam.

fimus Scribanius aíferere nen verea-

, od

o d j

Quàm tenax gluten, ac inextricabi-

tur ex 10o0. luxuriofis facile triginta

Ws vifcus exiltat aurum & argentum,

falvari , ex roo. fuperbis quinqua-

teftantur infelices ille volucres, que

ginta, ex centum veró aváris vix tces

x jj

j

volunt divites fieri, c incidunt in

damnationem effugere,

D€0 [ «J

Et tamen in momente Matthzus

fentationem e - laqueos diaboli:

T

1, Tim, G. aurum enim fifcinat men-

aurea , quibus ligabatur, rumpit vin-

j

n !

f

tem, illaqueat. cor, excoecat oculos, ca-

cula, momento argenteas diffrin-

ptivat voluntatem , infatuat intelle-

j

cmaih

j

git compedes, in momento auro gra-

G&um, inflammat denique peQdus &

ves excutit divitiarum farcinas, im

animum, nam Chryfologo tefle auri

momento ex publicano evadit Apo-

Pante

j

furor ardentiüs humano fervet in pe-

ftolus; ex iniquoraptore pauper Chri-

ocuþ yh

"

&ore, quàm caminus tetus igneícit

fti difcipulus ex telonario Evange-

& f

incendiis ; crudelitatis. dominus fz-

lii Chronologus; ex terro sthiope

qu

"

boms; g

Kk 2

€att-

(

yati

(2) Mattbai c. 9.

lzþ

560

IN FESTO

—

candidu;; Nazatzus ; ex maledicta

Et quid mirum? fi niarmore durius

ficu cedrus paradyfi,

:

pe&tus Telonarii tandem eft emolli-

Ha«c mutatio dextra Excelfi V, 76

tum? (d) 77vas eff enim fermo Dei

At unde hoc?

e efficax. peuetrabilior ommi gla-

An forté infolite converfioni an-

dio ancipiti, pertingeus ufque ad

5

[j

fam przbuit miraculorum Chrifli ce-

divifionem amime ac[psritus com-

kcbrss fama totam pervagata fude-

pagum quoque ac medullarum,

i

Medicum ccle-

am? dum inaudiit,

confringens cedros libani, concutiens

[

ftem appuliffe, qui fine pharmaco mor-

defertum. & comminuens vitulos Li-

bos abigere, fine empliftro vulneri-

bani,

Tif

-

t

bus mederi, fine pilulis febres fugare;

Àn forté cauteriatam ej --s confcien-

fine potione hydropem curare, lepram

1

mundare ; folo luto oculos fine herbis

tiam radius quidam cocleftis repente

cecorum illuminare, aures fardorum

perftrinxit , quo illuflratus visá turpi-

i

tudine infamis quafíture, que non ali-

fputo aperire 5 vitam. denique mortuis

lui

folà voce reddere noffet : tefIe enim

ud erat,quàm officina rapacitatis , cel-

ftnbj

laiium fraudis, fpelunca crudelita-

Joanne, c. 2.299It?. crediderunt 12

(tol

nomine ejus,videntes frena,qua f a-

tis, ut eam nominat Pafchafius Ab-

lin;

bas; avaritiam deteftatus, ad melio-

eicbat, ]oan, c. 2«

[f

4f

An forté conterritus eft. vocis il-

ra pedem retulit vulnerate confcien-

tig emplaflrum: quafiturus, INam

lius tonitru, quo falvator Hebrao-

deit;

Bernardo tefle: Nu//a pena majer

rum obílinata corda fepius concuf-

L:f

fit, ac fceleratam vitam. expropravit,

eff malá con[cientid : spfa eff teflis,

d

lr

ipfe STudex,sbfA tortor, ip[acarcers

interitum certum, ni pocnitentiam:

T5 i.

illis denuntians ac va: zter-

ipfn nccu[aty ipajudicat,

i[://z cen--

agerent,

demnat..

numauribuseorumintonans, 7754

m j

Corozaim,v& tibi Betb[aida,ci tu

Verum | quidem — eft. forti(fimos

Tiene

Capharnaum: u[que ad celum ex-

hos extitiffe . arietes ad. cor & ani-

i

fj

mum Matthei expugnandum ; fed

altata u[que Aad infernum demer-

d

éris: (a) v vobis divitibus, (b) qui

ita oculi ejus fulgore auri erant

fafcinati; ita in cor ejus iniquus pe

i fmgb

hic habetis confolationem veftram ; vae

"t n

vobis, qui (aturati eftis, quia efurietis z

netravit Mammon ;. ut falutis fuz to-

"t ad

tus incutius;; ut viri divitiarum dor-

Va vobis, quiridetis nunc, quialugebi-

Ti C

tis & flebitis, idque illis validé probans:

mierit fomnun fuum,à veterno avari«

l

inqi

addu&o tragico exemplo divitis Epu--

tiz non nifi divino tonitru & fulg

tfiex

excitandus..

Prä

lonis in inferno fepulti. (c):

UA

Quod

It flfpn

(s

W

a) Euce cAp. 10. (b) Luca 6.

(«) Lucecap, 16. (4) Hebj mf "4. (;:)

Bernardus l. de con[cientin..

(

E

*s

S. MATTHJEI APOST'OLi ET EVANG.

263

d

*

Yedu

Quod Pettus inter fpumantes pro-

voci Chrifli Joan, r 1. lacryma't.us; eft

Laj

cellas. maris, profundo gurgite nom

]efüs, & voce magná clamavit; La-

i

fit hauítus, adícribere debet potenti

zare veni foràs, & ftatim prodiit, qui

erat mortuus.

migf»

dextrz Salvatoris, quz jamjam naufra-

gantem benigné.ex undis extraxit;

Quod autem Matthzusin momern-

W i

fftlt h

extendens fefus manum apprehen--

to cx publicano difcipulus Chriftis

um

dit illum,e? ait : modicafidei, qua-

ex Telonario Apoftolus ;

ex filio ge-

redabitálli? Matth. 14.

Qncuric

henna factus fit filius Dei; hoc to-

vitint

- Quod' Magdalena deli&torum fuo-

tum adfícribere debet pratiofis ocu-

tum veniam & remiífionem: fit confe-

lis. Chiüfli, qui benigniffimis radiis

cuta, à clementiffimo Judice non fo-

cor ejus tenebrofum illumináunt, in-

T M

lüm abfoluta, remittuntur tibi pecca-

flammárunt, vulnerarunt, omni gratiá

lig t

& . benediClione repleverunt,

Cum

ta tua Luc, 7. fed & contra objur-

iif

gantes defenífi; Quid molcíli eítis

tranfiret. inde fefus; vidis borni-

Qu

gem fedentem im telonio, Mattha-

huic mulieri, Matth; c. 26. gratiofis ad-

at

fcribit pedibus Chrifti, quos amoro-

um . nomise Matth. 9. ad quod. alla-

TO

,

fis ofculis complexa, lacrymis non fo-

dens Ambrofius in Pf, 45. ait: dfpe-

dhifus A

lüm iigavit,. fed & capillis capitis fui

us ejns falus moflrmeff ; enucieat

terfit.

j 'Aö meh*'

hoc melius Greg, M. 1 moral. cap,

34-

Quod incredulus 'Thomas, ab infi-

dum ait.Quid eftrefpicere Dei?

nifiab

j

us M

delitate & interitu infílante fit clemen-

iniquitate ad melius commutare; con-

g m

ter retradtus , (a) adícribere debet

vertit, namque, quem refpicit Deus,

i ^il [c',ï,',

gl'oriofi(iïmo vulnüeri lateris Salvato-

Nec videri debet nobis mirum aut

pf

ris, in quod dum manum immifit, in-

paradoxum tantam gratiam & influen.

h if H

eredulitatem — omnem . abflerfit ,. &

tiam ineffe oculis Salvatoris ; cüm Sue-

dum ille palpando reducitur, noftra

tonius teftetur, tantam majeflatem

mens omni dubitatione poflpofità in

& gratiam fparfiffe oculos Augufti de

dn

fyiit

fide folidatur..

fe;ut fubindé luminis illius incapaces

ad qt ^^

Quod mifera illa

k(b) Hamotoiífa

Aulici, in terram defleGtere fuos fue-

uapaW !

jt

à fanguinis profluvio 12. aninis vexa-

rint coacti..

F()(E äklï

ta momento à Chrifto fit períanata,

: Quid jam cenfendum de oculis di-

g

q&.ï

hoc adícribere debet fimbrim veíli-

vinis, fi humani tam efficaces radiog

Ts

menti Chrifli, de qua virtus exivit;

fparferunt ? cüm prafertim. Hierony-

j

quam dum: plena fide tetigic, falvafa-

mus in cap, r, Marth. teftetur deocu-

j

((2

& eft ex illa hora.

lis Chrifti Zezeum quid afÜue fjde-

(

j Mh

Quod Lazarus ex faucibus mottis

reum radiabat ex oculis ejus , ei

l

fit ereptus, ac vite denunó reftitutus,

divinitatis majeflas velucebat im

ts

hoc adfcribere*ldäbct & lacrymi; & f^ci

Kk $

Inge-

Plä/ DÀ

lü "

Q3) foaunis cap. 2o. (b) 7Matth. g.

262

IN FESTO,

um

-Igneutg 'quid, quod incuteret ti-

mina, grandines, domos, arbores,

Tnorem; Sydereum quid, quod con-

pecora, homines fternentía: An non

|

«iliaret amorem; Igaeum quid, quod

hoc erat afpe&u Ííuo facere terram

t

E!

A

]

averteret

malo; Sydereum quid,

tremere,

]

quod converteret adbonum; Igneum

Bené igitur Habacuc ait (c) 24ffe-

quid, quod terret improbos; & ad

xit €f disfolvét gentes, Q contriti

fünt montes Saculi.

fe pertraheret etiam averfos.

W

Si Recina Eíther tadiis oculorum

Econtra fuo bono expertus eft prio-

i

Affveri ita eft perftri&a (a) (terribilis

ri Seculo, Anno nimirum r 582. for-

!]

titudinem hanc eculorum Chrifti

nim erat afpe&tu) ut cotrueric, & in

EUl

pallorem colore mutato laffum fuper

Regulus ille Americanus Gentilis, (d)

[

ancillulam reclinárit caput; quid co-

ad quem cum captivus adductus effet

t

eitandum de oculis Chrifti, de cujus

NNeophita Chriftianus cum lignea ef-

t

afpe&u P(almi(ta ait Pfal.103. 974 re-

figie €ruciáxi, isue torvo fuperci-

I

lio interrogaret ,

num hzc imago

Jfficit terram, e facit eam treme-

g!

vé, Qui t;mgit montes, c fumi-

foret illius Numinis, à quo deletum

ABÍL.

imperiam Ingarum in Mexico, &

dlvffa

Experta eft hoc damno fuo infelix

Regna Peruvii fub jugum. miffa Hi-

la

tlyo

urbs indie Thaman di&a, uti. refert

fpánorum ? annuentejue Chriftia-

no, Barbarus Íconem Salvatoris 1n

[

Leopoldus Mancinus 1, 4. differt. g.

Chriftiana quidem civitas, fed flagitiis,

fhamus

facrilegas

fumptam fputis

h

deturbatam , ac mille — diris devo-

prefertim vindi&e & libidinis, teta

Wi |

£ooperta , (b) huic anno 1618. clara

tam ad pedes Chiüftiani dejiceret:

fonint

dieimago crucifixi in a&reapparuit, non

& veftigio Imago facra, velut fpira-

'SIOt

l i

amabilis , ut illa Conftantino Magno,

ret, torva tuens, fpiransiue oculis

fed tota terribilis, tervís oculis refpici-

flammantibus iras, minaci obtutu

Qu

ens civitatem , qua fenfim tamen di-

cunétos adítantes Aulicos, quorum

Qs

fparuit,fücceffitQue ejusloco avis incog-

numerus facilé ad 200. adícendebat,

dit

nita, velut illa fatalis aquila Apocal. 8,

ita extexuit, ut àd modum Judao-

Is

rum in horto olivarum Jefum com-

per medium cccli volans, ac va va ha-

"d

bitantibus in terra deauntians; nam

prehendere. volentium proni in ter-

liren

& roflro ejus voces prodiére fequen-

ram corruentes triume horarum fpa-

k)ag(

tes : Videbitis mox vindicem iram

tio pro mortuis jacuerint, donec ad

tt; fin

Dei; indé colum totum tutbatum

fe reverfi ac virtutem crucis agno-

*

Ícentes exclamare coa&ti func: Ma-

ofem [

er türB nes, mare exaítuans ad 4.

DEU

millaria effuf(üm , naves in portu

gnus eft Deus Chriftanorum;. Regu-

Mi p

demer(e, fecuta inde fulgura, ful-

lus hoc cafu . ita eíl perterritus, ut

Vi i

mox

(a) El ber c. r . (5) Leopoldus ddanzimus. (c) Habaeuc. c. 3. (d) Ti he-

(

mas Bozius de $jg. l1b. s.

li

á|

936

s

$. MAT-ILIEZI APOSTOLI ET EVANG;

fletit,

ab

mox Cufcum, regiam urbem. cum

Undé par aut majus predi-

Ài

plurimis fuorum profe&tus divulga-

giumreputat Chryfolegus: (d) Esess-

t d

to ffupendo. miraculo bapti(ima fuíce-

dare mvarum, ( [nfcttare mor-

IUMU.

perit, acnomen Ch:iíto dederit. Tho-

94

mas.Bozius de Sig, Ecclef,lib. g,

Verba illius funt: quod eft dare vi-

CUU

Si tantum. robur, fi tanta. virtus

tam mortuo, hoc eft largitatem tribue-

re avato ; at Matthzeus ad iCtum pri-

inerat lignez imagini Salvatoris? Quid

ao

cogitanturm de. vivis.ac lucidiffimis ip-

