( Lgs' 1 4. (b) Niceph. lib. 1. c. ;,;.

[

ceo

IN FESTO

Infula Corfu. degenti divinitüs reve«

vata, ferro & igne devaüalu mife--

li

htum. erat, nifi SanCiffimi Patriar-

ra Europa: age defolatos tuos ocu:

Do

|?

che Laurentii Juftiniani precibus. ab

los attolle; gaude & exulta, quia

interitu. fuiffet praefervata, Spec, Ex-

hodie Magnum na&a es Patronum,

jl

Intercefforem — potentem , . Advoca-

n

empl,

AGum fuiffet de . urbe "urone

tum incytum, Stylitam | admiran-

Anno 845. à Haflingo duce Nort-

dum , Athlantem fortiffimum, qui

D)

mannorum obfeffa; ni(i Cives. re-

mundum humeris fuis, re ruat; baju-

W

bus defperatis S, Martini Corpus ex

lat & fuftentat: ne metuas, hic me-

-

E

Yor

tumulo. rapientes. hoflibus id appo-

debitur tui..

lute

fuiffent: tanta enim formido ac pa-

Si enim. benedi&ti Crines Franci

li

nicus timor obfeffores invafit, ut

ci, (4) à Medico olim pro cocmento

dty

mox turbi fugà obfidionem folverint..

adhibiti, ruentem Domus Machi-

W

Baron. adanpum $4 g«

nam conglutinarunt, quid ni & in-

ld

Defperatum erat. de. Urbe. Nifibi,,

terceffio San&i fatiscentem & ruentem

n

In

quam. fapor Perfarum Rex obfede-

conglutinet Europanr.

rat, igni & ferro eam devaftatutus;.

Si olim Francifcus inter' animo

D.

T

fifi eratione Jacobi loci: illius Anti-

efferatos Principes, Epifcopos & G-

D

flitis. exoratus. Deus. innumera ag-

bernatores ltalim pacis focdera fan.

f f

mina mufcarum: ac culicum in Exerci-

civit , quidni efficere precibus fuis

tum inamififfet, à quibus Elephantes

queat, ut & inter Germanis ac a

(

& ]umenta. in. furerem & rabiem a-

liorum Regnorum Principes Pax ali-

&a; univerfüm: hoftilem exercitum in

quando firma coalefat, & fit

unum & anima una,.

"

Y

confufionem. &. fugam. pracipitem.

u

compulére, Theod, l. 1. c,7.

Si olim. Francifcus Arezii ttüc

Jufti. ergo. & San&i funt Bafes ,

lentos demones íuper monia civi-

fünt fülcra, funt fcuta, fünt. colum-

tatis. tripudiantes, ac populum ad

nz Utbium; Provinciarum. & Reg-

cades & ftrages inftigantes in fugam

norum, ne ruant, aut exitium pa-

egit; aget. & in fugam illos inferna-

tiantur;; mitigant: hi iram Dei, irato

les genics, qui ha&tenus in Europatot

fe fe opponunt Numini, ae telaexcu-

turbas, tot bella, tot diffenfiencs ex-

citarunt..

!.

tiunt armatz Juftitiz, ne ferirequeat ;;

Unde Ruffinus Prafat. in Vit. P,P. ait ;

Si olim vifüs eft FrancifcusáS. Paue

quis: dubitet: mundum: precibus flare:

lo gldium . mutuari, (b) qui altera

SanGorum , ac: ne ruat: deprecatione:

die. (anguine refper(us in feneflra Ec-

fulciri Juftorum ?

clefiz - appatuit; flringat. & hun;-in

Adeflo proindé Bellis quaffata,

hoftes Imperii ac Ecclefias,.

difcordiis. exagitata , Viribus. ener

Si Eugubit.

f

erocem: lupum gr'ahdïi

. damn&

Q Cbrenica Fading. n 1225.Qo

) Platus de bono Status Rel. : E

;ERAPHICI P.N, FRANCECI.

bt a

$3o0r

i n

damna civibus inferentem | cicuravit,

ut Sequeílter ac . medius. velut. olim

Qo 0

ponat & circulum in naribus trucu-

Moyf:s intet populum defolatum &

llfa) Qü

lenti canis Turcici, ac dentes, ne am-

afflictum ac Deumc.ad iracundiam no-

atront

plius mordeat Hungariam, ad unum

firis fceleribus & pecratis prevoca-

hn

omnes excutiat,

tum eíle dignetis, Sta pro populo

i

It

ffime Patriarcha,. qui

conttito, mitiga precibus tuis jufti-

Age! San&ti

w v

velucribus ccli olim adeó benigné

fimarm iram in nos conceptam, etia

(uit;

-benedixifli, age benedic etiam &

pe promeritas Virgas & flagella Ju-

Romangam Aquilam, quam rapaces vul-

ftitiz, ac oftenfis facris tuis Stigma-

tutes roílris , & unguibus fuis impe-

tibus , irato nos: reconcilia Numini,

tunt, da uthec inaltum fe elevet ; fub-

O:Stylita admirande, ora pro' nobis

- ditos füos füb umbra alarum. fuarum:

ad Dominum.

dn p,cgvïöggeo.ncoædiä protegat, appre-

Finio fermonem, & V'Verbis;Hilario.

TL

. hehde arma & (cutum, & éxpugheit-

nis falutantis Màgnum Antonium fa-

nanteS eatm, .

luto: & ego Patriarcham meum ac di-

t* (q)

En humili mente ac contrito corde

advolvitur San&iffimis pedibus tuis

PAXxtibi-c.n,

i

"A Lt;ci:,' que /ig/li.»

j

affida Germania, demififfimé facra

o

ues Orbem "'ï'*f"?'i ,

i

ii

w figmata deofculans, & rogat,

T

m

gipt

i (al s Fitis PP. li. j t-17-

(t)

$ A;eljlf

A

" m(;m(

X

PA

m d

UNS

J f5

WY

52 d

À

N

M

« P

(

a*

22

AX

Á ,

«t

N

J

,

15&01

p

Hs

,

[j

771

/)

M

g lRos

AV T

M

f

,

n sm J

VA/'

/ü

REN

N

s'

N

Xxx

*

d-

-

E

s

Nf

CRANY

N

N

f

]

x

f

"Ll

St

r

l

()

/

5

*e.

[

l& !

fs

&M

ring

gd(fm

üml PU !

Pp3z

IN

l

292

IN F ES-T Q

-

TT

Q

[

INFESTO SSAPOSTO-

Lptl

I

LORUM SIMONIS ET

um

Qr

[

4l

| JUD&Q x

l

L um il

-

Otto

Ó

-

/

-

//

-

—

lf

DICEB.

TER

Ra

bae!

Dd

Iu

ln

d

Z

£

M

il

SPR

7

j

—

Ài f

u

äq

Ea

li,

/

p

Cbl

7

S

lm j

//

If

z /

j

J

|

aDdan

fütum

)

N

/

l

i

!

n

l

i

Mdf

i

UA (

d

f

j

u

Xj

j

ifpreh«

R

z

:

ö l

WO

A

&

M 1

$u

——

(X

h

LE

EL——

WA

N

j

u

I

t a

I

Ts

ll:cryw

IL—

tilo

m TACVERTNT LAP

IDES CLAM»,

)

SS

N

D

-

Es

"ts [

lgne l

Vos 'Sæclïi jufti Iudices, & Vg

ra Mundi Lumina,

itap'gl

(m'ih

Torquati! 6 Epaminonde !

liti,. quàm lamentanda Oibi fpe&a-

cula exhibuiflis ?

"tnoy

o Othones! o Hippomenes?

mga[()m

o Bogores! ólrenes! ó Clo-

Vidit & . fpeGavit lacrymantibus

oculis Exercitus Romanus à Manlio

At fs

tharii! 6 Sigismundi!, ó So-

R

y'manli !

quid feciftis? quid egiftis?

"Torquato confule, (4) propriumFili-

tj

ls

Naturg jura & (anguinis paterni ob-

um, licet Victorem contra Samnite$

quia

Q)

(3) Livius, Valerins Max. l. 2.

1

M'Onl i

d

s5. APOSTOLI SIMONIS & JUDAE.-

$03

: quia ihcobfulto pa.emïer pugnaverat,

Burgundia & ipfa. Turcia infremué-

X

fecuri ccefum Valer, Max; lib. 2,

re, (£) ubi à Sigismundo & Solyman-

0

Obftupuére Thebs Stefumbrotum

no propria pignora ftrangulata af-

.. .Epamiaonde Thebanorum Ducis fi-

pexére; funera infelicia !

»

Feralia hac terribilia judicia

ex-

lium, quia cum Spartani$ contra edi-

Gum Patris confiixiffet , mifer& de-

titére, non ob gravitatem petnarum,

collatum, Plutarch.

-aut tormentorum ponderanda , fed

Expolluit lralia, dum vidit amores

potius quia parentes & conjuges, qui

Advocati, Patroni & defeníores effe

Othonis Ill Imperatoris in ardores

- &flammas erupiffe, dum amoris con-

debebant; fepofito omni a&fectu pa-

. jugalis oblitus , (a) Miriam-conjagem

" terno & conjugali, in Carnifices,li£to-

'Aragonum R:gis filiam, in furtivis

res & accuíatores abiere.

Horremus iíla & ad audita animio

amoribus deprehenfam, manu Carni-

ficis ferali rogo incinerandam injecit.

concutimur, at longé durius magis.

- "Baron, anno 99g.

P

que metuendum judicium capitibus

SESNCOh

orruére

A

A

.thenge aäi | Trage-

nofílris imminet, ubi aliquando Pa-

^^ diam illam, (b) quàm populo fpe-

troni- noftri evadent fíeveri. Judices,

. &andam dedit Hippomenes Athe-

uübi- fpes. noftra. nos confunder, ubi

"narum Princeps, (c) dum infelicem.

Afylum nofttum mutabitur in ferale

N

— fliam fuam Limonem: in adulterio

theatrum perditionis,

l

:

:

deprehenfam unà cum feroci equo

Ubi SanGi ceníürgent. adverfum

|

n0S, ac condemnabunt focordiam. &

|

*/

- eetro carceri inclufit , ubi tandem

!

mifera ab equo, pabuli inopià in ra-

neglisentiam -noflram: dum Fefta &

/

,

.biem a&o, im partes difcerpta, ac

Solemnitates: eorum totiés celebramus,,

. "smajoriexpartedevorata eft, -

fa&a tamen & praeciara exempla eorum

- 'laerymata: eft Francia trifli. fpe-

nunquam imitamur,

- &aculo; ubiClothario Rcga, Chram-

* Va nobis, quia non folüm R«eeina

J

num filium acie victum cum üxore &

! Auflxi aut Ninivizz,fed & Apoftoli ipi

confurgent adverfum nos, judicantes

! liberis fpe&tavit in cafa roftica , inje&o

C

2.ttibus Ifracl,.

.dgne in cineres a&um! Eq!gpf'us-l.

m itaque plura de f&üomm' Vi

Lummav

f;cälg'naemam eft Bulgaria & Con-

lebratione ac imitatione- Sanclorum

peroro, patientiam veftram imploro,

j

! flantinopolis, ubi afpexit (-.:i)'ä Bogore

undä 0

BulgarorumRege, (e) & Irene Ori-

Praeclarius nemo de feftis San&to:

n

entis lmperetorice propris filiis ex-

rnm locutus eft, aut fcripfit Bernar-

i

j

pun&a luminaac eternam noCem

do Abbate, dum ferm. de Vigil; A.

poft. Pet, & Pauli ait :-2772. uaz, que

fa «

ia fefi 1-

u

i ontt

(2) Bawonius An. 9 9;?*. (b) Besrlinsh. 32:. Crud. (c) Ovidiusin

Ibin.(d)

.-»-Bæronizg.f adamum $45-(e) Fuleofss £. $64 E) Greg.Tur. l 6

304

IN FESTO

E

|

in feflivitatibus Santorum vigi- efhqu f;;äi refpondeat, c ad ali-

dVanter confiderare debemitus ! Auxi-

acm Santforum comvertere.

i

ditm Sanéli , Exemplum - ejus , e*

- Apoftolorum Princeps poft mor-

il

tem fuam omnem opem fpondet Ec-

du

confuftonem noftram.

Hec caufa erat,' cur. Ecclefia feíta

clefi dicems. 2, Pet, 1, Cerzusquod

ln

inflituerit San&torum ; ut (cilicet ma-

1

velox eff depofito tabernaculi mei,

num nobis auxiliatricem — porrige-

Ceumadum quod c$* Dominus nofler

d

Q

rent ; ut in illis,' tanquam in fpeculo

gESUS Chriftus freuificavit mihi!

contemplaremur — preclaras virtutes

dabo autem operasn qy:frequenter

Md

eorum, ac imitaremur veftigia San-

baberevos poft obitum meum.ut d

h.

€litatis: tertio demum, ut videntes

horum. memoriam fAciatis , quod

d

quàm longe à perfeGione eorum ab-

idem eft, mente Bellarm. dabo operam,

E

fimus fanété confundamur, facroque

ut crebró veftri (im memor apud De-

titg

timore percellamur, ne aliquando San-

un, eumque pro vobis orem ; ut ho-

lm

tum monitorum meorum menmoriam

V qi

&i, qui patroni noflri effe deberent, ex-

iftant. feveri nollri Judices,

vobis refricet.

Ita Salmeron, Petrus

ytptr

Damiani, Suarez, Bellarminus lib, 1. de

Quod verà attinet ad auxilium &

d i

interce(onem Sanéctorum, non eít

SS, c, 18. cenfent,

j

Jetemia c. rs. iratus Dominus ob

angulus prop in orbe, quiidnon lo-

quatur ac teflatur,

fceler4ferofclyma, non folüm interce-

$M

'Teílantur. hoc. facri. Ecclefiarum

dentis Jeremiz preces ad. Dominum

J m

Codices ac regiílra, in. quibus mil-

rejecit, fed ad eum expreffeait; 57 /fe-

itrar At

lena defripta funt & annotata be-

terit. Moyfes && Samuelcoram me,

Ttts e

Intervenientibus Sancto-

zosm efl amima mena ad populum

f n

neficia ,

rum precibus miferis de coclo impe-

ifétgm; quafidicetet, ob fcelera eorum

N

VU

trata.

3

Íum hac vice totus inexorabilis, ita ut

hn

Teüantur. Thavmaturgam & au-

ne quidem preces duorum mihi ami-

LUE

xiliatticem manum eorum innume-

ciffimorum fervorum , qui ha&tenus

" für lts

ta Íacra Anathemata ad altaria &

fempér pro populo intercefferunt, fim

Ó lib

admiffurus.

4

AU

fepulchra eorum à fidelibus fufpenfa.

Clamant hoc ligaa & lapides tem-

Machab, 2. cap. ultimo vidit Ju

dis

Machibgus Oniam Pontifcem ma-

i Greg

plerum; que Reges & Principes in

W Tn i

honorem Sanétorum ob varios fa-

nus in colum levantem, ac fimu

Ab

Em

Vores & acceptas gratias munificentià

Jeremiam Prophetam pro populo orag-

Qj d

regià extruxére.

tem & intercedentem, cujus vultum

N

um

Teftantur hoc demum Textus mul-

cum nen agaofccret Machabaus, dixit

D

ui sultum orat

TUn |

tiplicesScripturz acSS, Patrum.

ei Onias: /ec eff

NULT.

- Job c, 5. jubetur defolatus Job de

propopulo efancla Grvitate fferu-

j

IT

ectlo quarere folatium ; voéa ergo, ff

Jfeadem feremias Propbeta.

nde

mlapud [

ES

1

30j

$. APOSTOL; SIMONIS & JUD.E.

T

- Unde antiquiffimus Ocigenes hom,

minum; timemus aflliCtiones, ex;

3,in Cantica ait; Omnes Santi, qui

fpe&tamus pericula, non longé abíünt

).ümu-

de hac vita decefferunt, habentesadhuc

fcelefti Scythe bellum adverfüm nos

d

chatitatem erga eos,quiin hoc mundo

partutientes; ut miles pugna pro no-

u

. funt, fi dicantur curam gerere falutis eo-

bis, ut Martyr pro confervis, ne con-

ul

rum, & juvare eos precibus fuis atque

culcet fan&ta profanus & impius; quod

2 d

interventu fuo apud D., non erit iri-

1majore etiam opus fuerit advocatione

convenienst Scriptum namque eft in

& deprecatione; Sané&tiffimorum tuo-

gt

Machab :libiis ita; Hic eft JeremiasPro-

rum Martyrum coge Chorum, admone

um.ufö'

"pheta Dei, qui femperorat pro populo,

Petrum; excita Paulum, Joannem item

j

Imó do&trinam fuo exemplo fanciens in

"TTheolegum acdifcipulum dile£tum, ut

-füalamentatione, omnes San&tos invo-

0.0ptf, —

pro Ecclefiis , quas conflituerunt,

cát his verbis:Incipiam megenibus pro-

folliciti.

Hzzc ille,

-fmt

apudDb ;

]

fternere & deprecari univeríos Sanctos,

m

ut mihi non audenti petere Deum

: Augull, in lib. medit, c. 24. felices

S, Dei omnes,qui jam pertraníiítis hu-

100 Pm 2

propter nimietatem peccati füccurrant,

Hec ille in Tra&atu, qui infcrib

jus mortalitatis pelagus & . pervenire "

Y

hteni.

meruiftis ad portum perpetuz quietis,

obíecro vos per veftram charitatem,

yuimt

m

$. Báflius M. hom, 20, de 4o, MM.

eftote jugiter memores noltci, fubveni-

"

. dum merita & favores eorum confi-

té nobis miferis, qui adhuc in fola hujus

| Doni

'14.

»

derat,ait: Hi fant, qui noftram obti-

vitz circum(tantibus agitamur procel-

fuit Jj

nentes regionem , quafi quzdam tur-

lis; intercedite, orate conflanter atque

([MM

J

res contta Adverfariorum - incurfum,

indefinenter pro nobis miferis mul-

p

tumque negligentibus peccatoribus.

fcdae

refugium. exhibeat;. Conciudit deni-

ue hom, his verbis; qui aliqua pre-

Unde non fatis admirari poffum

o

ïhsl Í

mitur anguília, ad hos confugiat;

impudentiam & perfri&tam frontem

. qui rurfüs letatur, hos oret, hic utà-

qu blhl

' malis liberetur

Calvini Inftit, Chrift, l. 2,c, 20, $. 24.

; jille ut duret in rebus

fcribere aufi, quis San&tis eoufque lon-

LC[C'M"'

letis.

gas effe aures revelavit, qua ad voces

— $. Gregorius Niffenus Orat, in lau-

nolless porrigantur ; oculos tam perfpi-

ii

! V)dxil

. dem S. Theod, M. circafinem: Cum

g

caces qui nece(fitatibus noftris invigi-

hi

l

Scytharum gens barbara in. Oriente-

lent? quid eructas Stigmatica beftia?

yu

(

omnia depopularentur, S. Theodo-

refponde prius, quis Stephano oculos

pIO

"

'rum Mart, clariffimum Orat, ut bar-

ita acuit, ut inter lapides concava coli

qi

— barorum furorem ^avertat , ita di-

penetrans, quo nullus tubüs opticus

Wcmbzu !

cens ; multorum benefciorum. ege-

pertingere valet; viderit filium ho-

7 yi

minis ftantem

M.

mus; intercede ac deprecare pro Pa-

(ul M

rum, 7.

à Dextris: Dei A&?-

tyig apud cemmunem Regem ac Do-

OFI'L!

3

Quis

1

*

506

IN PESTO

"

L

- Quis Angelo Räphaeliaures&ocu- & follicitudo: eü extin&ta in coclis?

los aperuit, ut de fummo coclo auditet.-

hoc argumento utitur S. Hieron, [JEN

D

orationem & gemitus Sacra,videretque

contra harefiarcham Vigilintiam; di-

ful

cis, inquit in libello tuo, quod dum vi-

!d

opera mifericordia, quz fenior Tobias

uotidie.in mortuos operabatur, ut ip-

vimus mutuó pro nobis orare poffu-

u

mus; poflquam autem mortui fueri-

fri

fe Tab. 12.teftatur: qzando grabas

cum . lacromis e$- fepeliebas mortu-

mus, nullius. fit pro alio. exaudienda

| [

oratio, prefertim cum MM. ultionem

os $. derelinquebas prandium tu-

.

sumn, b mortuos abfcondebas per di-.

fui fanguinis obfecrantes impetrare non

tfey

em im domo tua, có: nolfe fepeliebas

quieverint : fi Apoftoli & ^ Martyres

LT

adhuc in corpore conftituci potuerunt

Rn

€0$, €go obtuli orationem tuam

Deomaa.

orare pro cocteris, quando pre feadhuc

bt

debebant effe folliciti, quanto magis

&

Nunquid San&i in. Codlis, Ange-

|

lis: conditione funt deteriores , de

poft coronas, vi&torias & triumphos

NT

intercedent? hinc Augufinus fer, 29.

quibus tamen Salvator dicit; erz£

)

frcut. dugeli Dez.

de SS, Apofk. Petro & Paulo: fiopem

tition

ferte poterat umbra corporis Petri,

Viderunt Prophetz in terres, &

j Q í

intellexerunt. abícondita cordium , &

quantó magis nunc plenitudo vir-

'MM:C

héc gratia negetur San&lis in coclis?

tutis? fi tunc füpplicantibus prode-

1 lls

Ponderans lioc Auguítinus cum]. 22.

rat aura pertranfeuntis, quantó: ma-

Mi

de civit,Dei cap. 19, difputaffet in ver-

gis nunc oratio füccurret permanentis

Ünd

ba illa 4, Reg.c. . nonnecormeum.

in ceclo ?

F5

in prafenti erat,quando reverfus eft he-

Maeis inftat Bernardus in Vig,

| Ut (rie

mo de curtuü. füo in occurfüm tibi?

Apoít. Petri & Pauli: Qui potens

Tf

preclare concludie: fi Elifaus abfíens

eft in terra, potentior eft in ceclisan-

vídit Giezi famulum fuum occulté mu-

te. faciem Domini Dei.fui, fi enim.

! bt

-UT.

nera à Naaman Syro recipientem:

dum adhuc viveret , mifertus eft pec-

catoribus Q oravit pro eis, nunc

mdä t

multó:ergo magis San&li in. ceclis ab-

Pllrihug (

fentia &remota,qua in terrafiunt;cer-.

tantó' amplius,

antó- verius agnol-

cit miíerias no

d

üitira

nére poffünt,

ras , Orat pro mo-

«nt 6(]

'T'efte enim S, Petro Damiano Epift,

bis Patrem, quia beata illa -Patría

Hm C-'"bü

ad Blancam: Sazéi $m fAapientia,

charitatem: ejus.non imtrutavit , Fed

N

J

Wt

augmemavit..

cuiuniti fgnt, ommin [ciunt,tt om-

Sufficiat incr

edulis his erronibus fö—

Sllm C

eipotente ompnia po[[unt..

W a

Habuerunt Santli in terris grati-

làm refpondere id,. quod Matth: 22,

duj

Atl .

am. patrandi mira G auxiliari miferis,

Chrift; .Saduczis. Angelos & refürre-

&ionem noncredentibus objecit; ez-

Trta f

auxilium eorum implorantibus, nun-

Wim tl

quid. in cclefti gloria. hanc. gratiam

ratis ne[ciemtes cr;þtwn.t vel vir-

£utem Dei..

cm) It

perdidére , nunquid. charitas eorum:

ln dec

Progre-,

d

"

$5. APOSTOLI SIMONIS & JUD&.

9307

qei!

Pro'grcdiamu; nunc ab auxilio & . Sunt Specula, in quibus noftram

"m

- favoribus Sanétorum ad imitanda eo-

vitama & moresreformare debemus,

n i

'rum exempla Verbis clariffimis ad hoc

Sunt Magnetes, qui ferreos licet

lo

inflituta effz Feíta San&orum ceffatur

animos ad fefe trahunt, & in tramitem

1

Author Summz pradicaptium verbo

virtutis flatuunt,

j hu-

feria C, 1, n, 12. dicens: fefla ideó in-

Sunt denique occultze Exhertatio-

d

ftituta funt, ut in diebus San&torum, vi-

nes, quibus ad heroica acta flimu-

i

M

«tam ipforum audientes, ipfos tanquam

lamur, nam teflimonio Berp. ferm.

t -

e&emplaria vitz noftra refpiciamus, per

$4 in Cant, animantur enimfiliotum

Matyt

€os, tanquam per duces, ad cocleftia du-

animi ,

otüenut

camur; Idem flatuit Concilium Nar-

dum :Paxrym tecenfentur

:

triumphi.

f ?

bonenfe Anno 1009. c.9.allegans ver-

to mj

Validiora enita futit exempla -quäfn

ba Auguftini; San&orum Solemnita-

verba, & plenius opere decetur, quam

du

tes celebrantesPatresconfüerunt;ut eo-

voce; ait Leo Papa ferm. de jejunio,

h f

.tum in animis noftris excitarent imi-^

Sed dicetis, qua& exempla, quas

n

tationem, nam . fecundàm Augufli-

virtutes hodie à SS. Apoftolis addif-

gris

num ferm, 47. de SS, Solemmitates

€ere poterimus ? plurima íaneé: tot

u v

2MM. exbortationes fumt. Marty-

enim virtutes in illis, quot in &alo

w

TioYUm,ut eos imitarinon

n

punico grana invenietis, *

quos celebrare deleciar.

pigeat,

TL

Reliquerunt ipfi cun&ta, quiz ha-

"m

- Unde $. Thomas de Villa nova

bebant, ac omnia mundi hujus bona

Dom. 2, Quadrag. ait; Spiritus San-

arbitrati fünt. ut. lutum & flercora,

"21

&us fcieris quàntüm ad, bené viven-

& quod perfe&ius fecuti funt Jefum.

Bi POWR

dum proficiat imitatio , feré per totam

lmitator & .tu. eorum eflo, ac per

cripturam varia San&tiffimorum | ex-

contemptum mundi tende ad cacle-

inctil

fuh 6 d

e&mpla paffim fparfic, & fidelibusimi-

flia, noli peritura quarere, fed gter-

taxda propofuit, in quibus velut exem-

f feClari.

mb m

) tii p

plaribus & fpeculis omnis bené vivendi

Maledicebantur, & benedicebant,

ars relucet & fplendet, -

vt

"T

perfecutionem patiebantur & patien-

p f

"

Sunt énim Exemplà San&orum ;g

ter füftinebant ; Imo Z&zzf. eaudern-

niti Carbones, quibus tepida corda in

1 i

£es À couffecin Concilii , Quontam

amore Dei accendüntur.

diezi babiti fetnt pro momise efa

^

)muwl[)

Sunt Cynofurz & lucentia fidera,

costumcliam

pati: Etde C t

qus navigantes in procellofo & .ca-

f'cffmiliter.

"

d

liginofo mari hujus fieculi ad portum

Jb

Eos à Charitate Chrifli non tribu-

Ü

aterne - fülutis dirigunt, Gregorio

latio ,. non. anguítia, non fames,

" i

enim tefte cap, ro. Moral. utStelle no-

ob]w

j

nos nuditas, non periculum, non

li

&em, ita San&i nos illuminant, & vit- . perfecutio, non gladius fepatare po-

yi

tutum decorem oflendunt,

terant : Rom,. g, Difce & tu ab illis

or (ij

L

^* q z

508

IN F'Iïï,STO,

fortitudinem & conftantiam in adver-

-/3'725 färïo

flamma Ma(tär:s .e]': |

yol

D

fiís: per multas enim tribulationes

pol[wmus , ff patientiom im- amim

«

oportet aos intravreinregumDdeja)

veraciter cuftodiamus.

n

[l

Adierunt illi diffitas & longiaquas

Non epus eft, ut fanguinem tuum

tegiones, ut omnes Chriíto per Evan-

fundes , quia fecundàm Auguftinum :

lul

W

gelii pradicationem luctifacerent ; mi-

carnem affixiffe , libidinem fupe- -

raculis & fignis do&trinam fuam con-

vaffe, mvaritia reftitile, de mundo

il

firmárunt, fanguine demum fuo Eccle-

eriump.

baffe, parsmaanae, Mario

| i

fiaga purpurárunt, in nullo gloriati, nifi

Aug.fer. 2, de MM,

| 04

in cruce Domini. En! quanta virtu-

Non opus eft, ut cum Simone in-

t

tum praconia !

JEgyptum, cum Thadzo in Mefopota-

| tiny

Sed opponitis mihi imbecillitatem

miam, & Perfidem excurras; habesin..

] ff

veflram, dicitis, vires tantas ac gra-

Patria, in domotua, ubi Zelum eften-

BI

tias à Deo vobisnon infufas; afferitis

das, ac ignorantes inbono inftruas, —

L

tantum robur ac Spiritum in Pentecofte

Non opus efl,ut variis linguis loqua-

1 n

; M$eof

vos non effe. fortitos; ícientiam alia-

ris ; (üfficit, filinpua tua, dolos, fraudes

que dona vobis non effe conceffa; alle-.

detraCtiones, & fimilia non loquatur.

^ Mi

gatis impoffibilitatem fragilitatis ve-

Non opus eft, ut Edeffam ad Regem

; Mdj

ftre, quo. minus Apoltolorum. ac Mar-

Abagarum cum Thadzo effigiem

Wiig

tytii fe&tari veftigia vobis liceat,

Chritti in Sindone depi&tam feras; tu

| fhotidi

- Pravidit hanc. excufationem. frivo-

ipfe es imago Dei, vide, ne eam pec-

; Quomog

Jam. multorum S. Auguftinus ferm, 47.

catis tuis deturpes,.

: as

deSanctis. dicens ;; /ed. dicit: Aliquis,

Non opus eít, ut

ränita;em aliis

IT

& qm': pwïzf Beatorusms MM. ve[Li-.

conferas, medere animz tuz; ac lepram

4 inm )

cía fequi £ huic ego re[pondeo,quia

abfterge;. egros, defolatos invife, ciba

,' us

confolare..

mon folum. Martyres , [ed. ej ipfum

Imitare Simonem, & lo

li

Martyrum. Dominum , cum ipfius

Z.elotes.in fide, in honore Dei fineul-

li.

ndiuiorio ff volumus, imitari po[-

lo humano refpe&tu..

Wiperie

Imitare Judam (quod e

ft laudan;)'-

Aliy fe

us«

Noa

opus eft; ut fácias fi'gnxa & pro-

& lauda Deunx in profperis &adverfis

[ il

h'

digia ; alia tibi hoctemporesS. Ifidorus

cum Job dicendot Domizas dedit,

'"ülitis |

prfcribit (igna & miracula, dum l.c.27.

Domiuus: abflulir, [f Nomen Doi-

i

ait ounc in Ecclefta plus eft beue vi-

nni benedichum..

li

ImitareThadeum in humilitate vet-

;]

m

vere, quam [iana f aceres.

Non opus eít,ut cum Andrea in ctu-

borum;. cum: enim fe. in Epift. dicere.

LT

cem: agaris,, cum.Simone ferrà. divi-

poffet: confanguineum. Chrifti, colum-

ln À

daris.,. cum- Thadzo. fuffe:-maCteris;

nam Ecclefiz, domeíticum Dei con-

Nig At

tentus fuit titulo,ut fcriberet:

uaa

d

cun» Bartholomzo. excotieris ,. cum

Tüipin

Eaurentio. in: craticula: torrearisy cum

J'efis ChrifH ferous : efto. & calis,

Gieg;/ lhiom, 35:. in: Evang: dicat, »05

nam D:g

fervire, regnare eft, i

(3) |

prode—ï

(2). - deforam c. g

-

--

369

ss. ÁPOSTOL, stöNxs,& JUb E.

proderunt cun&torum Reguin titulï,

dios flringimus , flopeta onera-

mus,

- At

nili fis fervus Jefu Chrifti.

. Imitare ambos in dile&tione inimi-

Calcárunt San&i

mundum cum

m tUt

corum; cum enim Dux Babylonie

émnibus concupifcentiis fuis, folüas

hoftes eorum Sacrificulos vellet flam-

ad celi atria anhelantes ? nos ster-

Vlinut

mis abíumere; interceffére pro ipfis

norum toti immemóres , perituris

a jj

folüm: inhiamus, mundum immun-

T

Apo&o'li' ftupente Duce, & incendium

preparatum extinxére dicentes : INos

dum velut Idolum adorantes,

wijm

Ambularunt illi per femitas juftitize

non ad occidendum homines, fed ad

vivificandum venimus; uti refert An-

& virtutum, donec pleni meritorum

mntei

toninus; Superárunt illi corporum tor-

requiefcerent in Domino $ Nos écon-

M

trà ambulamus vias difficiles, femitas

; hii

menta, (üperemus nos animi paffiones :

Vicerunt illi tyrannos, vincamus nos:

iniquitatis & perditionis, à viaautem .

dumtit

Domini recedimus ad barathrum infe--

ii

vitia; Idolis & dzmoniis facrificare

noluerunt ,. deteftemur nos fuggeftio-

rorum properantes; ut bené in nos.

WWW1

nes eorum,,

cadat; quod Salvianus]. 3. de providen-

poslat

— Reflat ultimumy. documentum D.

tia.cum lacrymis exclamatz Grave &

gt

Bernardi, nempé confufio. noflra, (i

lu&uofuüm eít, quod di&turus fum:

g Mp

przter pauciffimos quosdam, qui mala

n dif

veítigiis. San&orum ,. quorum: fefta

quotidié colimus, non infiftamus: &

fugiunt, quid eft aliud, pené omnis coc-

w

quomodo: poffibile erit,. ut non eru-

tus Chriftianorum , quàm fentina

Al

,mmw

beícasnus & confundamur, fi refpicia»

tiorum;.

mus ad illuflria exempla eorum ,. &

O opprebrium ! O confufionem

fanimtïf*ä'

illa cum

exttemam | .Chriftianorum | feu. Chri-

protervitatg vitenoflre con-

us

-feramus;.

j

fliani nominis!-quz-utinam ultimo

Sanctos. Dei non tribulatio ,. notr

momentó vite noftra finiretur; fed

mond

eheu timendum;, ne i valle Jofapha-

anguília, non fames, non nuditas,

ti olim. incrementa fumat ,. ubi non:

non periculum , non perfecutio. nor

folüm Ninivitz , fed & Patroninoftri

ul

gladius feparare poterant à charita-

v

odlül

te Chrifti Rom, g. INos minimusad-

contra. no$S: infurgent ,. focordiam ac

d

1Ww

verfitatis: turbo: Ílernit,. ac in trans-

perveríam- anteaCtam vitam noftram,

ysi

veríum agit..

quz ad nulla San&orum exempla: &

ys

]baent Apoftoli gaudentes à com-

veftigia unquam refpexit, condemna-

bunt jufti Judices;

ju

m*(»

fpe&tu: concilii,, quoniam: digni ha-

jgtuf

biti fumt. pro- nomine Jefu: contume-

Do&trina hzceft Augufliniquam in

T

if

liam pati. A& , Nos necumbram in-

Pf, 49. (cribens apeité tradit dicens : (a)

Qubl

Rrie aut contumeliz: pati: volumus,.

Tot fudicibus inops: adffabo, quot

1

Q.c fof

Aic

ad minima: verba: infurgimus, gla-

tme pr acejJerumt '41?2 opere bon

W

üägü-

[:

MW

"]

d55

cDa

]

- (a2) Hem:. * medit.

g f

)

$10

—OTN FESTO:

d

N

arguentibusc ahfundzr, quot mihi

dines, ac ad qualibet promiffa hare-

i&

rabeuerunt benó vivendi exewr-

ticorum mobiles. fortitadine. fua Vi-

as

Qiena

Ja:tot comvincar tefLibus, quot me

&orinus Proconful Carthaginenfis, qui

Teonuerumnt proficuis fermonibus.

eum ab : Hunerico Rege Arianoper in-

tf

0m

Stabit contra vindicativas viperas

ternuntios ad fidei catholicz: negatio-

Levita Stephanus, inter lapidum gran-

riem invitaretur, liberà voce refpondit,

! las

dinem pro inimicis orans, monftratif-

dicite Regi, fubigat ignibus, adigat

jfini

que lapidibus exprobrabit illis duritiem

befliis, excruciet tormentis, (i confen-

! lia

cordis eorum , quia ad exemplum «jus

feco, fruftra füm in Ecclefiabaptizatus,

Mpv

Aj o

ignofcere noluerunt,

Vi&, Uticens. l, s. perfec, Wand.

Stabit contra Helluones & Bacchi

; Aderit Joanmes. Kleemofynarius

lisno

affeclas Precurfor Domini, non man-

com Thoma Villanovs, & avaris Eu-

fbABgeh

ducans neque bibens; confundet te-

dionibus imptoperabunt . durum

M |

foulentiam eorum, & opiparascoenas

immifericos pe&tus in pauperes, dum

pittm

(s

Palamon Thebaidis Eremita, quicum

prior.in vita octodecim millia pondo

in die Pafchatis juffiffet Pachomio (2)

auri ia eos diílribueric; & .cum anté

Alye

difcipulo fuo apparare cibum Fefto tan-

obitum teftamentum condere vellet,

ADaftn

lii

to congruentem, illedue agreília ole-

nil «vefiduum inveaerit pauperibus

um cum fale cosdimenti loco adden-

erogandum, niíi tertiam partem flo-

Q

do, Palemon frontem pulíans cum la-

renis Alter veró in le&o pauperi cui-

Ánlim

crymis dixit: Doz/zus menus fetle

dam prius donato, ac de novo fibi

)nt, qui

€& Aceto pot At us cff C& ego oleum

commodato animam (an&ti

w Judi

halare fit coactus,

Y

Hima;r:f ex-

Wthdoe

comeédam ? Unde & guftare noluit.

Confaadent impuros Veneris alu-

Confundet- Incutios in cogitatio-

Minu:

nibus fuis Macarius . Anachoreta, ob

,mnos Nicetas (b) in impuram folli-

uT

citatricem linguam dentibus demor-

Cogitationema ainicam impuram non

t (

fam evomens; Benedi&us in ípinis,

fatim excuffam, (c) ante tugurium

Rhellibus [

Francifcus in atdenti foco, delibidine

terram effodiens, & per- trienoium

^t, l

triumphans,

/

dimidio 'corpore hoc fepulchro inclu-

Exprobrabunt impatientibus igna-

fus, folis herbis & radicibus , quas ma-

viam íuam Laurentius & Lydwina,

num extenfione radere poterat, inter--

hie monítrando craticulam Yerream,

ta-victitans.

in qua lento igne toftus, illa lectu-

?

. Prodibunt Petrus, Magdalens; ali

lum doloris, in

qua per $. propéluftra

que roilleni poenitentes , qui incinere

verfata eft in infirmitate fuá.

& cilicio afperrimam per plurima lu-

&ldsfasi,at nutantes in fide arun-

R'rg egerunt pocnitentiam, ac o,bfï:ing-

&ts

»

r

X2) Suriusinvita

$& Pochomii me;:/ä 7

ss. (b) Drexels

:;m'» Ni:m;

Firid. $5.

:

(c Rader.p, r.

um

$3Tr

:

58. APOSTOL. SIMONIS & JUD .

d

mf

tis & impæniiäntibusr objicient la-

Idem vobis occinitur, furgent San«

ige b

crymas fiae fine cffufas, cilicia, flagra,

&i in.judicio contra vos; & quos Patro-

catenas , loricas , quibus offenfum Nu-

nos aliquando ve(lros futurosfomniá-

j

»

ratopi

'men fibi reconciliárunt,

ftis, ipfi Judices vefltri erunt, & con-

Omiferi Chriftiani, fideles nomine,

cennabunt focordiam veftram , quiad

4 ncg:(»

fed non re;. vel femel candem exper-

exempla eorum non refpexiftis, & ve-

xerpd

ii d

gifcimini, & audite occinentem vo-

Ítigia eorum non intráftíis; nam Au.

£t

bislaiam c, 10. ,Gs4 f acfetis im die

gultino tefte ferm, 39, deSS, Flozora-

is fl

indignationis €r calamitatis? ad

reSantfos.et mon imtari,mibil Ald-

(obigtl

Wab t

cujus confugietis auxilium ? abhomi-

udeff, quam mendaciter adulari.

nibus non impetrabitis confolationem,

Hc cüm ita.fint AA.omnicona-

emtt

& ausil

ab Angelis nullum auxilium, à Sanátis

tu adnitendum erit , nt ve[ligiis eo-

nullum patrocinium , quorum Fefta

rum infiftamus, quos in folemnitati-

X d!

quidem. celebráftis, fed exempla non

*

bus noftris honoramus & laudamus :-

)auperes,ï

eílis fecuti,

$

patet. & nobis via virtutis & perfe-

j m

Advertit hoc optime

à I..udov'i&us

&ionis, per quam. ipfi ambulátunt, &

& u

onde W.

Granatenfis Com, r, deS, Jacobo, undé

amici Dei facti funt; agnofcamus il-

ita ; Hic igitur taatus Apeftolus, nunc

los. non fuiffe nature prztantioris,

: Pjüpiï,

quidem Patrenus eít nofter, provi-

fed obíervantiz majoris, nec vitia ne-

J Wem':

dendum autem nobis fummo ftudio

ia

fciffe fed emendäffe,dait Ambrofius lib,

eft, ne, qui modo eft Patronus,in extre-

de Jofeph.

do m

mo judicio nofter £at adverfarius;

Claudo Sermonem verbis Chry-

[gf /k:mmm

quemadmodum de Legislatore Moy-

foftemi in illud Juftorum animz, ac

fe Deminus dixit Joan.c, . Eff Moyfes,

dico; Poffumus nocs queque effe,

TT

i Accu[ A2 vu05,1r quo vos [eratis,

- quod fünt, fi faciamus, quod:

ht

qui enim ebíequentibus Patroni funt,

ipfi fecéte.

1 'lmpüfäms

zebellibus atque imm

2

C) a wg?ï

fent,. Ea ille..

origgfis adverfagii.

"du

cigltt

ld« ii

g

ut N[m"

,

!l

g

n

b

L

Mugd

at g

j

" PW

w

t

IN

f

'ff

512

IN FESTO

l

IN FESIO OMNIUM

il

UT

(

SANCTORVM. —

gt

e

Ü

s

OLVs,

| r

—

us

7///l;

AC t

N

z

—

///

; bnge

T

SSS

GT

SSNS

ttf |

N

finií

|

|

fiia

m Ra NT

i/

[

——

| D

——

— ——

E

() p

N

N

tuieí

U

As

ï

Wtb t

! lg

^

/j

—

——

——

3

— A

N

uie

l

Sufp:

,

Tfteg

NY

SSSND

i'

ls

SS

SENS

Exupcpers E

7-

llj

N

—

z

ff i

n

u

PR(?

:

p T.

j

i

Ulen

ÜT IN A,N1IGM.

p U

]nügw

lby,gm

VU ye]

n (

UrbsJerufalem beata, dita pacis vifio,

lre;

Tinam hodierno die igneus

tes ante thronum in confpectu Agni,

t CDHC

ille Elie currus (a) cum coclefti

(b) ami&os ftolis albis, cum palmis in

Uil

füo Auriga rediret, nosd; per

