num prodigium futurz felicitatis,

lum manibus coli velie; íenfüros au-

pauló poft in cryptam decore exca-

xilia certa , fi Statuz huic dicerent

vatam intulerunt,tum aulz moribus

Ave! plura volentem revocavit na-

ne offenderetur, tum ut /decentiüs

vis: duravitque Gentilium devotio

coleretur.

in Statuam,uíque dum PP. Societatis

füpervénere, accultum Virginis au-

xére.

Nomen inde Statuz huic ad-

Hzc prima erat Proceffio, quam

novus orbis in honorem intemerate

mirandz impofitum eft à Chriftianis

Virginis inftituit, colens & devene-

Marie de Candelara, eftiue miracu-

rans nondum fibi cognitam Matrem

lis clariffma , & quod mirandum ,

Domini.

barbari characteribus hinc inde in-

fcripta, quos infulani hunc in mo-

Plus tameh Coelites fàcram hanc

dumexplicavére. Inícriptio prima

Statuam honoraverunt, nam & con-

incïgitä collo T9pus Marrzs.

centus cæïgües àBarbaris circa Sta-

tuam ífünt auditi, ac fupplicantium

— Ad manum f(iniftram incifum im-

Ordines fulgentibus candelis, per

corrapta , defpon[ata Imperatrici coli

maris crepidinem peregrinis & nun-

uam hic vifis ceremoniis accedere

& rerre, Spon(« Creatoris eterri.

funt vifi; nonnunquam inventa funt

ï

À manu dextera IEgïttxr,Hic eff In-

l

integra candelarum fragmenta ,

quandoque etiam adhuc fumigantia,

fans, qui genitus fait fine principzo ab

ouuipotene Creatore,

"

tanquam tunc primüm extincta.

In Fimbria cernitur, Hec eþ pacifica

Accidit ut Gentiles , inter patriae

füx miranda, Hifpano, quem prima

Mariaqua fuit Anne partus,

"

Ü

navis advexerat, oftenderent & hanc

imaginem : ftupuit ille venuftiffimi

In Zona. exaratum eft ; pro uobis

oraó advocata.

(

aperis Statuam, Filium brachio dex-

tero füftinentem ; quomodo enim

lg

barbariillam, cujus ne unquam fa-

In manu finiftralegicur, Purificatlo

mamaudierant , effigiarenf, cum

Qj Prefentatio Infantis.

Ita refert

f

totà Infulà nullus fculptor reperi-

Athlas Marianus Imagine 6.

sad

retur? optáffec Hifpanus adeffe eos,

Hem! Quanta ex S£atua hac fa-

pO

quilinguam calerent, ut facro bap-

)ad

tifmo €os tingerent.

Fecit tamen

crofancta Fidei noftrze eruere poffu-

b

)

Ea

fnus

ii

$»

36

IN FESTO

mus teflimonia! dum Sapientia z-

bifcum , fratribus nroürisr abfenti-

terna Lumen Fidei , quod eheu in

bus pro facro munere diftribuen-

Europa per harefes propé extin-

dos.

&um , in orbe incognito mirabili-

teriterum accendit.

Primi, inter quos hácluce cercos

diflribuam , occurrunt mihi fratres

Ah quaniüm confundit hzc Bar-

noftri non uterini , quos non Ec-

barorum Gentilium devotio in Vir-

clefia Chrifti , fed Schola Satanz

ginis Statuam , inurbanitatem Hz-

effudit, quirifibus & cachinnis Cz-

reticorum noftrorum , qui vel no-

remonias Ecclefie noftra Catholi-

men Virginis vix pati aut tolerare

c& exfibilant, inimici Crucis & Lu-

ueunt : incogniti € barbari chara-

cis Chrifli : his offero Cereos ali-

&eres perverfe Fidei eos condem-

quot ex Infula Teneriffa, partim ex-

nant.

tinctos , partim adhuc fumantes ,

quibus perquàm bené Fides eorum

Gratulor interim tibi ó dilecta

adumbratur , fumat nonnihil adhuc

Deo Infüla, qux quidem longis fz-

Fides eorum inatticulis quibusdam,

culis derelicta fedebas in tenebris,

tandem lux orta eft tibi, completa-

in pletisäue eftextincta.

Que eft prophetiainte, quam Maria

Utïriam Cerei hi corda eorum il-

in cantico füo predixit , (a) Ecce

luminarent, actenebras mentis dif-

enizs ex boc beatam »ne dicent oznes

pellerent: (d) Sapere fe credunt, fed

neratzones ; ultimá horáà vocata es

non ad fobrietatem : fcrutentur ob-

ad Vineam Domini , & tamen prz

fecro, quid egerint majores eorum,

aliisilluftravit te lumine füo Virgo

quid de luminaribus his fcripferint

ami&afole,(b) cuiluna fternitur füb

antiqui Patres Hieron. Beda. Chry-

e€

dibus; felix es & benedi&ta Infü-

foft. &alij. Audiant fan&t. Cyrillum

h

; quz in veritate ad adventum ad-

Epifcopum Jerofolymitanum ante

mirandz hujus Statuz dicere potu-

mille & plures annos orat. de Pu-

ifti, (c) Undemibi boc,ur Mater Domi-

rif. fic perorantem : Le/i bodie lam-

nimeiveriat ad v?

pades ornemsus, jam Filii Lucis , Ceras

vtre lnci Cbrifto cfferamus , quoniam

ä

Auditores! tempus eft, ut rever-

i

Lumen. ad revelationeza

ggnz'if:m wun-

tamur in Europam, finita quippé

doappttruiz,.

[

eft Proceffio noftra, necde benedi-

[

Gione Virginis dubicsndum; inte-

Audiant Bernardum (€) errores

rea fümamus benedictos cereosno-

€orum confündentem,dum hácluce

fra-

L

(3) Lwc, r. 48, (b) 4b0c. ra, I, (c) Lac. 1:../

43*

(CD R'am. 12, 3'

(c) S. Betz. fermm. 2,, de Purif.

(

PURIFICATIONIS :B. M. V.

37

fratres fuos ità alloquitur : Fratres , buére petitum:durabatautemZelo-

proceffari fumus bini & bini, candelas

füs Paulus tamdiu exhortando ac

babeu:es in s2anibus , faccenfas non quo-

idolorum vanitatem explodendo, ut

libet ipne, fed qui priisin Ecclefía $acer-

creustandem abfümptus finem di-

- dotalt besediB/one. fuerit: confecratus,

cendi urgeret;& ecce abfümpto ce-

Sedaures habent,& non audiunt;no-

rco mo:*

x grandi miraculo pyramis

é&tue fünt facrorumLuminarium im-

cclumnz ardere coepit

?

uo por-

patientes, utinam eterne nocti non

tento perculfi & compun

d

i Rhegi-

deítinati, cuminfipientibus Virgini-

enfes,Pau'um ut hominem coelo lap-

bus, quarum lampades fuére extin-

füm aufcultantes ab idololatriz te-

€te.

nebris ad Chriftum fünt tradudti:

Quod fi miraculofi hi Cerei Cana-

in cujusrei eternam memoriam co-

5

rienfes , nil perfuadere valent, dono

lumnailla in Ecclefiam S. Pauli, quae

illis cereum alium, quem $. Paulus

poftea in litoreerecta eft , füpra alta-

Rhegienfibus accendit , fimulá; eo-

re majus fuit repofita, ubi mira ve-

rum corda Gentilismi tenebris ex-

coecata illuminavit: Rem fic defcri-

neratione colitur , ac quotannis fta-

tionead columnam factá totius po-

bit Thomas Maffucius in vita S.Pau-

puliaccurfu hymnus fequens in ho--

li l. 34. cap. 9.

norem Pauli canitur :

PoftquamPaulus ex naufragioMe-

litam evafit, ac ibi predicato Chri-

Ave colusmnanobilis,

fto Rhegium Civitatem in Calabria

Eleüiro, &5 auro ditior,

pervenit: utpatet ex 28. cap. AQu-

Haí; Mosfis igneá

um Apoftolorum ; excurrére mox

Columua fortunatior :

catervatim incole ad navem, & bi-

ucd ore Paulm predicat ,

nas imagines Caftoris & Pollucis,

Te fulgurantecomprobat ,

]

tanquam tutelaria Numina naufra-

Te confiaprante Rbepims

gx navis videndas: Paulus id pre-

Chriffiidem compleBitur.

le

fentiens, mox omnizelo & fervore

l

inIdola & fimulacra gentium deto-

Ft fic nec hic Pauli cereus pfaeet,d'o-

lj

nate coepit ; cum autemab iis utpo-

noillis cereum Atrebatenfem in Bel-

n

teIdololatris non audiretur, rogavit

l

8o, (a) qui antemiraculofieVirginis

€os Paulus , ut tamdiu faltem dicen-

arize Imaginemardet: initium ac-

tem tolerarent, donec cereus, quem

cenfionis füz repetit isab Anno mil-

füper columnam pyramidalem ( cui

lefimo centefimo quinto, arfit huc-

naves advenientes alligari confueve-

usq; in bonorem Mariz lumen hoc

xe

rant ) accenderar ,. extingueretur ;

inconfümptum ac indeficiens annis

p

eonífensére tandem ac placitum ha-

£87- mïrgeul*um fàné prodigïofu

m,

"

:

(2) lfetrb Santda Tbaum;fia Tam, ;. ( 8".'

IN FESTO

M

ad no&üa;rum oculos iliuftrandos u-

ac paternis imperiis adverteret ad'

tique potens. Engelgrave in Fefto

finem tendere clepfydram vite;con-

Purificat.

dictà die folemne indixitRequiem :

Secundi funt decrepid Senecio-

nigro amictu lugebant parietes tem-

fies , qui Proceffioni noftee intereffe

pli; excitatum caftrum doloris ftabat

non poterant,hisdono (a3) Cereum

ad medium , mortualem tumulum

P. Petri Scarge, Stephani Regis Po-

repreíentans , quod regii Epheebi fa-

loniz Confeffarii , Viri cultui Maria-

ces & luminaria manibus geftantes,

no addidiffimi : Hic pauló ante

circumftabant : Mortuale interim fa-

mortem , Cereum ex Virgine ce-

crum moefto cantu Monachorum ,

ra manibus fuis confecerat , quem

trifté perfonabat, cüm repente Ca-

3

roius funeri fuo preludens ad Offer-

adDeiparam Ceftokovienfem dono

miíit, ut coram facra ejus imagine

torium adSacrificantem afcendit tze-

arderet; mirum dictu, aríit is tam-

daá; ardente füblatis in Coclü oculis,

diu, ufq

facerdotiin manus tradità ait, quz-

ue dum Pater vitam finiit, iþi

& cereus ardere defiit.

madmodum.ó Deus Vite mes arbi-

Recogitate ergó cygni candidi

v'

ter nunc SacrificansCereum huncin

Quid eft vita veltra ? cereusardens,

manus fuas recipit , ita & te rogo

)n:

& obteítor , ut animam meam vin-

qui repentino vento, aut inclemen-

tiore aurá extinguitur ; recogitate,

culis corporis quondam folutam in

[

benedi&tas manus tuasrecipias. Su-

quia paucitas dierum veftrorum fi-

H

nietur brevi ; admonet vos hujusni-

mite proinde in manus veítras cere-

um hunc Ó fenes , &in temporead

q

vea veftra cearies, fecretó vobis in-

n

clamans , videte,quoniam jam albz

ultimam ludtam vos przparate, nam

t

funtregiones (b) ad meffem: in uni-

Guarico tefte,(d) mors juvenibuslatet

Yer

verío corpore veftro nil niíi progno-

in infidiis fenibus autem fiat ad jasuam.

: Abfentes à Proceffione noftra eti-

DI

fticamortis occurrunt:rotatur verti-

Yi

am fecére, jufto tamen titulo , lan-

gine fenile caput , caligant oculi,füur-

Vi

deícuntaures, excidunt dentes,de-

guentes & morbis opprefli Lazari , in

Atj

infirmitate verfantes flratum faum,

fluuntcrines , tremunt manus, nu-

k

tantgenua,languent Spiritus, fenfim

dierum: mínuta:non alio horologio ,

ET

emoriunturmembra,ac guttatim de-

quám ftillicidiis lacrimarum & ge-

obfh

fluens cereusrepenté extinguetur. -

mituum metientes.

His offero ce-

k

Advertit hoc optimé Grandis ille

reum benedictum,quem beatz Lyd-

D

Carolus Quintus, ( c) in Oriente &

vvins Virgini per viginti octo annos

t

Occidente Vi&oriis & "Triumphis

cum omni morborum gerere pati-

clarus : eüm enim refignatis regnis

enter decertanti , ac Jam jam ani-

54

mam

M(*e t

C

a) Eugeigravc Fefto Purif.

: (b) joat, a, (c) Famignus S(æaäa. ((?) Gga-

ricus fer. 3. de Adu:

h

PURIFICATIONIS B. M. V.

39

mam agenti Salvatdr-äöïtöf,'B. Vir- cumD. Martino, Domine, fi adhuc

gine , alliisq; San&is eum comitanti- adhonoremtuum pati me defideras,

bus in manus dedit , felici pracludio,

fiatvoluntas tua non recufo vel labo-

ut velut Cereus , & ipà luceret in

rem vel dolorem.

:

ccelo in perpetuas eeternitates.

Ab /Egris & morbidis, qui cu

dolore luctantur , deícendimus ad

Aut fialium affectant , configno

eis Cereum , quem gloriofüs Japo-

€05 , quosimproba voluntas exercet

nie Apoftolus Xaverius in. manus

& titillat , qui à concupiscentia füa

tradidit (a) inclyto poftea in Japo-

tentantur abíftracti & illedi : (b) &

nia Martyri Francifco Maftrillo , cui

hi$porrigendi funt cerei , quibus ro-

cüm Neapoli 163 5.in excitando peg-

borentur , utanimof? concupifcen-

raate in honorem Virgiuis immacu-

tiis füis re(istant..

latt occupato , malleus grandior

Hinc Maríbus, quos fübindé blan-

€ füperiore loca cadens lethaliter

da Venus ftimulat ac improbá libi-

caput fauciáffet, ifque defperatà falu-

dineaccendit Cereum configno con-

te ad infirmorum receptacula hu-

cionatoris illius Forolivieníis Lau-

rentii Fucci ex Ordine S. Francifci

meris fratrum effet deportatus , S.

Xaverius in forima peregrini appa-

FF. Capucinorum : (c) Is cum ali-

þ

rens jam jam agonizanti cereumar-

quoties graviter in vitium carnis de-

dentem unà cum baculo peregrino-

tonáffet, graviter etiam exulceravit

rum obtulit optione factà , ut , ad

animos quorundam laícivorum Ju-

quod placeret extenderet manum ;

venum , qui , utfefede eoulcisce-

d

an placidà morte per cereum mor-

rentus , ac infamiz labem afperge-

j

tualem de(ignatà velletdefungi; an

rent , Meretriculam vefperi clam in

1

veró fÍtipione affumpto placeret

cubiculum Patrisintroduxére. Stu-

lt

amore Dei pergere ad. Japones E-

debat ad. lucernam eo tempore Pa-

1

vangelii dilatandi caufà: & ecce,ele-

ter concioni in craftinum habendz,

vatis oculis moribundus generofo

libris totus intentus, quem cum Le-

Lal)'

animo apprehendi baculum , vitam

na procax fenfim adrependo , ni&i-

Jffh

& fanguinem pro Chrifto daturus ,

bus oculorum.ac totius corporis , ad

ac momento- àSancCtoeíft per(anatus

laíciviam . provocaret ; llle totus

gi()a

(l

obftupefcente tota Neapoli.

immotus , fcorto nequidem appella-

T

Refignate & vos in. voluntatemr 4£o , digitum mox candele accenfie

E

Dei defolatxe animz , & (i placet fi

»

dmovit, ac incredibili patientiá

i

thqi

premo numini, ut ulterius dolori- tamdiu fuper flammam immotum

bus ac: morbis velut aurum in for-

tenuit, donec caro diffolveret. . At-

n

nace afflicionis purgemini, dicite tonita ad. hanc conftantiam Patris

Lupa,

ga

(a) Fita Maffrili, (b) Jabic. 1, (c) Joam, Rbo 1. 7. d

H

e Virt.

L

€. 2. ga II.

4o

IN FESTO

Lupa, fcelerifque au&ores deteftata,

Medicinalem ranä Ancma.hæc ex-

magno fletu impudentiz veniam ro-

perta eft Cereum , qui ardorem libi-

Bavit , acfadi poenitensex cübiculo

dinis flammá fuà abfumpfit, fecuta

receífit : confufi exindé nebulones

eft Chryfoftomi confilium 5 flagra-

Oobícoeni, majorá; honor & fama Vi-

vit igne prius lafcivie , appofuit ig-

£tori accrevit.

nemgehennz & triumphavit. Vade

Hunc Cereum conducibilem fore

& tu, & fac fimiliter.

credoad omnes tentationes propul-

: O quisquis esmonet Drexelius in

fuo Nicatal. 2. c. r1. cum te uritli-

fandas, efficacem ad cun&os ardo-

rcs libidinis temperandos : proficu-

bido , admoveoro extremum digiti

amflammam hanc futuram ipfe ar-

gracili Cereo, nec eum prius flam-

bitratur (a) Chryfoftomus dicens : fi

mulzilli (übtrahe, quàm orationem

ä

libidinis igne fagras, ipnem illuz» ( ge-

Dominicam femel duntaxat pronun-

benne ) appoue, atq; hic confeftim ex-

siaveris: quid cunctarisid experiri &

tinguetur: Ignis igni remedio erit.

ecquid inje&um digitum fubitó re-

Nonabfíimilem Cererum huic,of-

trahis? vix duas voculas pronuntia-

i

fero devoto feemineo fexui , ufüi ip-

fti, & mox intolerabilem ais effe cru-

f

fis futurum, fi quando corda eorum

ciatum : perdura.& redde digitum

falax cupido follicitat & titillat, de

igni; at negasid poffe fieri ob nimi-

hoc cereo au&tor Vite S.Brigitte re-

um dolorem: Ah mi Deus,concludit

fert fequentia.

Author , digiro modicum ignezn tange-

Habebat hzcS. Vidua in fervitiis

reborremus , €8 quomodo non formida-

L/I

fuis pediffequam, qus cum aliquan-

mus , fitotumcorpusligatis manitus 6$

Tüi

do impuro amore arderet ergaquen-

edibws projiciatur iz ignem eieraum ;

tj

dam Juvenem , ac deftinato tempo-

ubinon per unum aut alterum mo-

LT

re ob metum Dominz fux ad eum

mentum, fed in omnem eternitatem

D

furtivé venire non poffet , fübito di-

ardebimus : ah quis. habitabit cum

Tite

vino radio illuftrata cogitare coepit,

ardoribus fempiternis?

j

ansquum fitac rationabile,pro mo-

Reftant deniá; binz candelz, quas

D

mentaneá voluntate cternos ignes

defperatis peccatoribus in manus

d."V;"n

merari; probatura ergó utrum par

trado, de quibus fequentia referunt

0

forecgehennc tolerandz, pedem ar-

annuz litterz Societatis Monafterii

V

d

denti cereo füperpofüit, & vix pgr

Weftphalorum 1673.

lOr

H

&liquot momenta inter dolores eum

Monafterii W/eftphalorum miles

j

VON)

fuper flammam tenuit, cum fübitó

plurimorum capitalium fcelerum re-

Dotis

omnis tentatio evanuitnec unquam

us,juffuColonelli ad carcerem efi ra-

[

per reliquam vitam ftimulos carnis

ptus, nec multó poft milicari judi-

Pitte

ft addictus:

eft paffa.

cio damnatus , Patibulo €

-

ttm d

advenére

: (a) Cbrs(oft. bom.1o, in Eþ. ad Cor.

p m

PURIFIC ATIONIS B. V. M,

-

At

TSESTCRSN

.adveb&re vam Reiivgioü , pro peticli-

gratiam extraordinariam à Deo fe fe

tante anima folliciti , fed omnia n caf-

confecutum , anforte ccleftis Patroni

fum ; marmor erat, imó rmarmoredu-

cujusdam iaterventu ac Patroeinio hoc

tior hic imiles 5 velut afpies venenata

fa&um ? aut. quid operis aliquando

ebturans aures fuas ad omnia facia ;

Deo patriffet ? Kefpondit is ingenue

unde fineulteriori Ceremonid, tanquam

nec virtutum aut bonorum operum fe

eum defperato akera die ad furcami eft

unquam ftudiofum fuiffe; nulliusSau-

properatum , & quia qua& ad falutem

&orusm Patrocinium unquam curáffe,

ejus erant audire detreCtabat , diabolo

nec: meminiffe fe unqua.n quid boni

futurus victima patibulo eft appen(us :

operisDeo autSanGis preftitife & ex-

quidfit ? dum infelix ità pendet inaé-

hibuiffe; nifj quod femel, & quidem in

fe , rumpitur repente laqueus , velut

crapula , ad imaginem B. Virginis bi-

cultro aut en(e foret diffecatus, & impi-

nas candelas accenderit , in honorem

um pondus in terram labitur 5 cun&i

$, Matris poltea arfuras,

ftupebant fa&tum , qui trifti fpeCtaculo

aderant , acirefocillatum ad carcerem

Hoc audito concludebant univerfi,

reduxére , ulteriorem fententiam dücis

exiguüm huünc honorem Virgini exhi-

reflolaturi.

bitum , perdito huic & fcelerato mili-.

ti qüium aperuiffe calorum,

Adfuére xhö-x altera vice zelo pleni

Religiofi , marmioreum pe&tus hoc di-

Has igiturbinas candelas , bpecca;

vino ariete expugnaturi , fed irrito ite-

tores ! domum vobifcum deferte , &

rum fucceffu , tota enim die illa im-

diícite, nec minimum quid impenfum

mobiiis perflabat in defperatione (ua;

in honorem gleriofze Virginis indona-

& ecce ad vefperam radius tandem di-

tum aut indonatum abire,

Videte

vinus pe&tus durum penetrat , facdi-

quàm parvo obfequio Mariz Pattoci-

tatem conícientie ad longuní depia-

nium comparari queat,

Unica depofi-

ä

git , ac inllantem aternam perditio-

tio pilei, aut reverentia imagini in tran-

nem patheticé anteoculosponit ; hoc

fitu exhibita ; Unicus nummus in ho-

i

divino ariete rupta efT tandem duritia

norem ejus pauperi datus 5 unicum À-

i

u

heminis ; totus ergó mutatus in ali-

ve cum devotione diftum , teíerare

um , con'cürium advocari rogat, do-

nobis poterit cclos : unia candela ac-

;cïü

lere ingenti peccata con&tetur , rite

- cenfa claudere & ebferare infernum.

abíclvitur ,. ac ad inflantem mortem

giles

totus lacrymis dillluens adeà follici-

a

Et quisnon amet MARIAM ? quis

t fe parat ac di[ponit , ut cun&li no-

non omni veneratione Matrema mi-

in

vitatem rei admirarentur , ac przfen-

fericordize profequatur , que tante

p

tem digitum DEI agnofcerent ; In-

benignitatis efíb, ut peccatores jam.

QR

jm ad Tartarum properantes gra-

»

terrogátus igiturunde cxi[):imarec hagc

tiofa

IN FESTO : PURIFIC ATIONIS B. V. M,

PT

tiofa dexterá in femitam juftitiz & falu-

(ingulare aliquod-humano Scneri'prä*

fles benefícium.

tis.r.ed.qcat,.

"O Mater filutis ? Ofons mifericor-

Ad Te nunc me converto , Opu-

dig , ad ce füfpirant , tibi fupplicant

riffima & immaculata Virgo ,. qua pu-

emebunda anim2 noflre, age purif-

ritate vincis Angelos ,. benignitate

fima Domina oculis nos tuz pietatis

mifericordià. omnes. füperas San&tos t

tefpice ,. acfiliotuo dileCto: nos recon-

cilia, & prefta, ut ficut hodie immacu-

Tu o gloriofa Regina in coclefti quidem.

Jerufalem nunc aífides tuo filio ; at:

lata templum Solymaumintráfti ,. ità

nihilominüs nobisin vallelacrimarum.

& nosculpisfoluti, ac in Sanguine Agni

exulantibus porrigis benignam, dexte-

dealbati à tealiquando filio tuo in

sam £ non tranfit dies,non nox,non.

templo gloriz praefentari

mereamur,,

hora,non momentum ,, in quo tu ngm

Wu-

ESN

7:

N

E3

SSSS

LL

——

2

4

$

N

N

— —

»

2

:.'

Pa

,

/

,

,

X

E

EEE

P

,

SSNNCRONE

7

E

NU

EM

x

*

m

L

2

273

-f:ä

€«$ w

*

e:

23

7

N

MÉ

A

zM

*«

2

p

4

R

^l

)

— PA

E

L

Z

E j

*

I

um

A

NS

£

SESN

N

*

r

N

3j

y

ä

FA

(jüä

N

d

D

$

Kl:

N

€--

xxx

/

/d

X

N

a

Y

/,

?

M.

W

U

H METI EEE HELEEEEEE EH HH LR a a

h

m

X

)

2

;

li

L!

IN

e o

4$

IN FESTO S. MATHLE

AP OSTOLL

FA

s IUX

*

EUT

IÍmE——

—

a

pL————

W

B-

L

—

Y2

A

EL

z

WwAM

d

N

EU

Z

4*

3

Z

x

ENg

Y

F

/

"

m

E

SSN

i

uml

AE

—XXXX

Z

7 A

m

x

lr

S

&X

".

SSSSS

d

Emm

f

/,

S-

N

N)L

PA

h

$E

PC

N

J

ES

SNV

A

—:,

L— du

M

M

E

n

F::mil»

7

U s

|—

E

x&ä& -

—

N*

sill

—^

É

x—x&

B-

——

d

—2

EE L —

T

—— — 2

E

E

E

Z

u

sss

ABM

. )

Z

E

Z

TEENIs

l:

VIS

L

2

2

Z

E

—

pI

SEMEL

E—

BIT CVMARDOFHIP?

NSS

E

EE

——

Dcfccndanf in infernum Viventes, Pfalm, $4.

Eteri ferturadagio Mathiam

nivem [unt torda noflra , frigtda

frangere g'aciem , diffolvere

verba. [rigidA[nmt opera: in cordi-

gelu ; Utinam,ah utinam Is

bus noilris congelatus eft amor Dei ,

glaciem , quà corda noílra

obriguit charitas proximi;concretz tor-

funt indurata, aliquando diffolvat! tefte

pent virtutes.frigoreobdu£tarigent no-

enim Bonaventurà (a) frieida fapra

flra fan&a propofita , Deus novit,

2

quande

^ (Q) Benmv. Ser. 2. in F. Magd.

44

IN FESTO

quando fint diffolvenda : Undé meri-

mitus & fufpiria apt;- ad driffaivendum

tó fupplicandum Apoftolo , ut glaciem

. gelu ; Hinc ut rumpatur glacies pec-

catorum , conabor hodie nonnihil

aliquando cordium noftrorum disrum-

peredignetur, Atquibusmediis ? an

lofernum vobis adumbrare , ut fe-

fecutes Gafciz adhibende ? anexem-

cundiím D. Gregorium M, (c) zzs-

lo Hannibalis fcopuli indurati. rum-

dem vel peua terreant , quos pra-

pendi aceto ? an folis ardore frangen-

Hm 5non JMUuIbA.

Defcendamus

Á

dum gelu ? ?

rit enim glæcief,. ubi

igitur confultore D. Bernardo in Infer-

num viventes , nec deícendere coga-

ferit folis dcies.

H

2

.

m indürüerunt

Minime ; ita eni

mur morientes, (d)

Quid eft ergó Infernus?. refponfilo-

ob(tinatorum peccatorum animi , ut

folo igne fint perdomandi , igne vi-

co folüm monttro Alphabetum fequens

terribile, & dico : Infernus eft

delicet, quo & ipfe Apoftolus ufus

eít , ut induratos ac. marmore durio-

r mamentarium ira divims.

res Audxorum íuorum animos fran-

Babylon infernalis, ubi nullus orde,

[

ueiter AYdess.

geret , &emolliret ; nam cumia Ma-

Clibanus j

7

[/

cedoniam Evangelii diffeminandi cau-

JDoi

OP Am [

$

£InA..

sà veni(ï'et , accerneret,omines concio-

Exilium sterna elorie.

[,

nes flocci habert , Verbum Dei con-

. Filiorum Belial Patria.

temni ,. facras admonitiones explodi ,

Gebenna à furore Domini [uecen[am

C

minas intentatas rifui effe & ludibrio :

Heareditas Filiorum ir«.

ft

"Zelo divino accenfus coram conferta

Jfagum Maledicf iosmis.

multitudine altüm. exclamans dixit ?

Lacus picis ct falphuris.

Iig:

denuntio vobis, quod viviin infernum

, AMetropolis malorum omnium.

"t

2

^

ANox &ferza.

defcenfuri fitis progenies Viperarum

Aor

(a) cnmd; iterum rifis. & cachinnis

OzceAmass toY maeemtorunmt.

EU

verba ejus eluderent , difrupta eft fu-

Perta defferattoms.

bitó terra fub pedibus eorum , & det-

Suerelarum Eche.

h

cenderunt viventes in infernum, flam-

RotA efernitatite

Ust

mis undique ex terra erumpentibus ,

Sj?f.'.-i'aemw Dracomum..

t

Theatrum criedelitatu.

ac maledicia corpora eorum voranti-

fonn

bus.

b)

Uibra meortie d- [empitermm bor-

DN

ZF.

iU

Has iafernales flammas ,. hos ignes;

hi

hec incendia proficua credo ad fran-

Fa!Festermum.

ln

gendam glaciem peccetorum , fumum

Secundiüm Job cap, 10. TerrA smi-

utilem ad eliciendas lacrymas , dolores

eriac»tenebrarum,ubi gulfms or-

mïüt

litem

abitat

fufficientes ad conterenda corda , ge- doy/aifämpitemw herxor imb

Secun-

Cütro

*

£ne.(c) Hom.

(2) I—lijlþLomli.(b)Peti.& Nazalibus deS.Matb.T ac.de Fo

d

vita folitar.

114duEvAn.Greg. (d)D.Bem.adfm;n; de monteDei.item

(d)y

É

p

$. MATHIAZ

AP O'S TOLEL

L

Secundüm Pfa-l'mifïam-pül. f4- Pu-

&am , cujus tenebras nec folis radii,

Feus interttás.

nec Lunz fplendor, nec ftellarum ful-

Secundüm ifaians c. 30.. 72f To-

ger illuflrare queant, undique (uccen-

p]vet,-. profunda c dilazata ,. cujtus

farn (lammis, velut alteram conflagran-

AH HBRCHLA. Igiis.

tem Trojam,

Secundüm kupulonem Zocss zor-

Allambünt hanc ex'ecrabile'm) Civi-

anentorum. (a)

tatem quatuor infernales torrentes ; Ex

SecundümBernardum.(b) Regzo ge-

una parte alluitur Lethe , fluvio ob-

bennalis,Lacus letbiferin quo i2

livionis omnium bonorum , z74/e-

ardens,ubi frz;gw rigens,ubi Vermis

YUsf enimommia £ABQUAT umbr «,

apumiof t Alis f tor iztoler abilis. .

(d) Ex altera patte eingit eam Ache:

Secundüm Hugonem de Sancto Vi-

fOn, torrens triflitie & doloris, dum

&o:e ; (&) Laeus fene men[ura,Pro-

abíque ulla confolatione & fpe ater-

nuüm vivunt miferi,

Fundus [iue f'umndo.plenus ardore in-

Latus tertiumar-

comparabilz , pleuus f etore imtole-

rodit Cocytus umen lu&tuofum, ple-

rabili, plemus dalore sneffabili, uba

nur lamentis G va , dum priva-

mifer iaabi tenebra , ubi mullus or-

tos fe vifioneDei lamentantur,

GCir-

do,ubi borror aternus,ubi uulla fpes

cumdat quarté denique hane miferam

bonisaulla defperatiomali. Verbo,

& fclicem Civitatem Phlegeton , tor-

Carcer fermidandus, ubi Deus peceato-

rens ardentibus flammis undique exz-

tes velut rabidos canescatenis igneis al-

fluans , in quo fecundüm Chryfofto-

ligatos affli

o

git & cruciat (ine fine,

mum Zgzez factus inflar moutium

O titulos formidandos ,. ó nomina

eriguutur , ubi crematur bomo efe

extimelcenda! ó alphabetum terribilel

dolet , && tamem nmom cenfumitur,

nomen G deünitionem lnferni audiílis,

€

nunc ejus defcriptionem percipite,

Claufa eft hec Civitas clathris ,

Apelles quidem non fum autProtho-

Seris & veGibus ferreis, catenis cir-

cumdata

genes, qui infernum condignis colori-

adamantinis

nunquam

bus depingere queam. , conabortamen

rumpendis

?

*

. Pertz tamen. feptem

catbonibus, defolatoriis formam. illius

patent ad' infelicem. hun

nonnibil delineare , coloresmutuabor

thum.

:

f: Labyrin-

ex SS. Patribus , pen»iziïlum erit facta

Superbi Pavonis,.

TR

pagina,

Avari Gryphis,

Imaginare igitur 6 peccator adhor-

Salacis Capri,.

tanteteadhoc D.,Bonaventuri, Civi-

Voracis Lupi ,.

n

tatem quandam à Deo malediclam ,. in

T

Iata Tygridis,

centro. terre à divina juítitia conítiu-

Invidi Canis;.

j

F

^

Xoatdae

u

(2) Luc.16.28. (b)S-Bern.ferm.de s.regio

L

APE

w 4j lib 4 de

"

lLU

(d) Sap,s.(e) s.c;äw;yl.Hamd.,,g.f.æ Math.

46

IN FESTO

"'Tárde ,dcniqu& & otiofe "eíludi-

e fpiritus procellarum pars ecalicis

fiis.

eorum: : potus« (b) fe/ dracenum

Portale majus refert Draconem ,

Vinum eorum , & venenum ajpi-

eauda íua totam civitatem comple-

dum in[anabile,ex quo bibent om-

&entem , ignes ex naribus & ore Ve-

nes peccatores terra. (c) Odoramen-

fuvii in(tar eruCtantem,

Lemnia Por-

£a eorum & bal(amum, fcetor ex pice &

taliadíciptum ?. 1» Ieferzo nulla eft

fulphure intolerabilis, — Mu(ica ftridor

redesaptio.

dentium , latratus & ululatus multus,

In medio Civitacis hujus inferna-

horrifonum fulmen horrendis mugiti-

lis vifitur Palatium grande , flammis,

bus infelicem Civitatem concutiens 1

fumo & fulphure totum denigra-

Superné volitant igniti dracones, bafi-

tum , Regia & aula Luciferi , Prin-

liíci & metuendi gryphes ;. infra fer-

&ipis filiorum (üperbie : columnz ,

puntlacertz, bufones, dy p(ates, vipera,

quibus id fuftentatur , ex viperis , la-

colubri, & (corpiones,

«ertis & ferpentibus implexis exur-

guat; Scalas. & afcenfum prabent

Ibi vifuntur fuccenfe fornaces ,

damnatorum corpora , quibus calca-

ardentes clibani , in quibus miferi

tis ad füperiora afrenditur ; Tapetes

«remantur ; Hic fpeGntur craticu-

aule hujus fuünt .deteflanda fcelera

ie & fumantes fartagines , in quibus

Mortalium. , quz à condito orbe Sol

velut in frixorio torrentur.

]bi fixe

Aulici fünt

vidit , & luna fepelivit.

funtrotze & patibula , in quibus mife-

formidanda monílra, deformia fpe-

ti lu(penduntur ! ad latus imminet flag-

€hra ac ferales Larve ; Gynaceum

numignis & fülphuris, in quo balnean-

formant Furie , Harpye , Gorgo-

tur, mox à calore nimio tranfituri ad

nes paffis crinibus, hiante ri&tu for-

3

glacies & aquas nivium , ubi erit fletus

midabiles ; Incole & cives , funtin-

:

& (tridor dentium, (d)

|

fames Beíliarii ,/ Sodomitz , Scorta-

tores , adulteri , fures , ficarii, prodi-

Duo«enim fecundàm (e)Gregorium

:

tores , incendiarii , Magi denique &

magnum & Auguíliaum principalio-

Arioli,

fa tormenta funt in Inferno , frigus

INulla lex inter eos , nullus ordo.

intolerabile & calor ignis inexin-

Nil auditur nifi rixe , contentiones ,

guibilis,

Hic "iterum ligatis. mani-

[

dirz , execrationes & blafphemiz, ve-

bus & pedibus pracipitantur in pute-

ftes & togz eorum funt paludamen-

um interitus

Hic miferi circum-

h

eunt famslii , ut canes, & com-

ta;gnita, Lecti eorum craticulz ig-

(

nefaccen(s:; (a) Cibus Zezis fupbiz

manducant linguas fuas pra dolore ;

$4

ibi am-

[

jf

a) Pf 10. 6. (b) Deut. 32. 33 (€) Pf 74. 9. (À) fob. 24. 19

MARL.

$.12.13.42.0.22.13. 24. $ 2.

(e) Greg. Mag. in c. MAth. Aug. ferm. de

sriplici babitaculo.

(y,

S. MATHIJE APOSTOLI,

47

ibi ambulant fuccin&ti ffammis , quas

O Infipientes trapezitas , qui cum

faccenderunt peccatà eorum , prean-

maledi&o Achab pro unica vinea, agro,

guítia fpiritüs gementes & dicentes,

arce, pago , cocleftem vendimus Hieiu-

falem f

heunos miferos ! heu infelices! pereat

dies,in quanati fümus,

O Infanes ! auí eum rege Ly(ima-

(4) Difcurrunt interim undique d-

cho pro hauftu frigidz, pro momenta.

mones fcintillantibus oculis , de quo-

nea veluptate regnum perdimus fempi-

R

rum naribus procedit fumus , quorum

ternum.

capita ut draconum , dentes ficut ele-

O Infenfatos ? qui cum infelici E(au

phantum preminentes , quorum cau-

pro eiliffimo pulmento aeternam petdi-

da ut fcorpionum , quorum vocesut

dimus Cenam !

ftemitus Leonis fonant , vociferantes;

O Amenites ! qui tot annos , tot

(b) Ure, feca ,. percute, lacera , tunde,

merge, macta,trucida , praecipita.. Virg.

horasludendo , bibende, dormiendo,

JEneidos :

etiando infümpfimus, nec unicum mo-

mentum nobis refervavimus ,. quo per

confe(fionemr , - aut finceram contri-

IVonu wmibi fí lingue cenfum. fnt

oraa, centum ,.

tionem in gratiam: cum Deo redire-

:

mus,

Onmnia ponarum ] er urrere no-

O n'atuatos ! qui fä.rhþär intenti

tl

miha po[fem.

ad noílrum Intereffe ,. femper folertes

p

& indefeffi ad' noftra lucra & com..

Audit res ! fif'amus nunc paulu-

n

m ad portam illoo defp /.tonis ;

moda , zterna tamen bonanon cura«

i

atque: flatum in'eii iffimum Tartarez

vimus ; ob guttam mellisnos in pela-

(s

hujus Civitatis ulterius ex ip(is inquili-

gus amaritudinum & abíyathiipreci-

nis incagemus; audiamustrementibus

pitantes,.

& tinnientibus auribus quid nobislo-

yrt

quan'ur; (c)

Ex omnibus ,. quz in mundo poffe-

dimus , fola peccata nobis renianfe-

wahü

Auditifae clamores horrendos, ulula-

runt eternum ca(tiganda

D

v

amena

(

tus miferabiles ! heu nos miferos! heu

ville , pompoía palatis , aurum &

il

dol«ntes *

jl

rgentum , honores', tituli , officia,

O praterituminfelix ! ó-prafens la-

dignitates tranfierunt ficut fomnium,

leE

mentabile! ó futurum formidandum!

um

[

nil nobis reliquum remanfit , nifi fi-

(d)

:

id mobir profuit- fuperbin ?

li recep i bona 4 "vita tua. (e)

en

quid

d

vitiarum jailAntiA? Irap-.

O Inftlices !

ui toties claves cce-

v

!

o

ferunt omniatanquam Urpbra.

li im manu noftra verfavimus ,. &

j f

jam

$. MnEORIBHS

Ts

(b) Bermard. im fermon. apud Inchino de

"T

( 1;522:

n6 4. DA f dde if ermo.$.(à) Sap. y.(«) Lue.16.25.

fnffrm,

J

»

48

IN 4'FESTO

jm à Codefti excludimur ïjïinua $9 Ignis'fecuhdüm—Hierodymam (a)

infortunatos

.

f

qui toties fummita-

im quo uno omnéia [upplicta feuti-

:

tem ícale coleftis attigimus ,. &

AR l?f&fütäï'ef.

nuanc repenté in abyffum interitüs

lgnis fecundàm Aníclmum , (t9

precipitamur : qui aliis in diluvio

eui ,r;x'qþlfr comparatuseff unbra er

T

fivatis , munc fluCtibus inferni fub-

BIBIL

mergimur! qui coeteris ex — incendio

;gzïis,'quiteiie Ifidoro , (c) 4ucebit

'Sodomm liberatis, vi£time nunc & nu-

p !ïl-o'vüd äugmew*uw[öææä,w vi-

trimenta &terno igai alendo deputa-

deasmt unde doleant.

Tmut.

Ignis, dequo Augufïmus s ;(d) cu-

jus potentiam nulla vox , nullus ferme

Cetnimus tandem , fedíero , quid

poterit exprimere,

Ignis, inquo zteie

mundus fallax nobis contulerit , ob

num velut Salamandre vivemus nun-

quem fponté cclum perdidimus. O

quam moriíturi.

fallas mundus ! deteilanda - ambitio ,

divitiz infortunatz ! amores maledi-

Ignis qui corpus & animam affli-

git.

Igous , cui conjunQus flridor

&i ! odiainveterata! obquz aternos

