(2) Sersm. 45. Adjf. (b) A4ug. /;'ä—. $. dec£vtt.e. á2..$. Diouyf. de di

7VU

H

il

jn

j

"m

Ww'

namf'uiöw. G) "Apoc. 1 g. (e) An[elm. feygn. $. de $. Micbfzf*le,

*

288

IN *ESTO

^

"

art. 2. Subítantie Angelica funtfüpra

ribus valens, ut -—quadrigas Q carpen-

g]ld1

intelle&tum noftrum,

(

ta -obtinentibus licet equis fola inje-

[US

[(

.. Dignitas altera cuftedie noftrze eft

£a «manu ftiterit, (£) Fortes lacerti

lr

Obftupuére Etraíci fufo Romano-

Tog.

fortitudo & potentia Angelorum Va-

Ti

rios fortes & lacertofos Heroes c«le-

rum exercitu, (g) dum viderent Ho-

brant tàm (acrae

taium :Cocltem folum & unicum

h

(2) quàm ;pmp'hmæ

Vl

E

hiftoria.

totum Etrufcorum agmen . füflinere,

pikdr

Angi

Samíonem obítupuére Thiliftei,

donec.poft tergum pons- abrumpere-

videntes ab. eo. Leonis hoedorum ad-

:tue füblicius ,-üg 4ta falvaret patriam,

füttin

ne ;hoftis .tranfitum :haberec, undé

: fl

inflar. discerpi: (b) portas Gazenfes

g!ü

funá cum poflibus humeris impofitos

,exelamaverant ; ;Komanos :vicimus,

lr

ab Horatio viQti.fumus,

4

hi

VUf

upra montem Utbi wicinum xtrans-

ferri: Cc) recentes fanes, :ut fila & te-

'Grandis fortitudo, fortis dextera,

lg

las aranearum distumpi: (d) :unicá

magna wires, at comparata fortitu-

| Q j

mandibolà afini mille ab eo Philifleos

dini noftrorum Cuílodum, idem erit,

lt

m

J

trucidati, (e) Columnas, quibus«em-

quod lutum comparatum .Auro, vi-

plum Dagon innixum funditus con-

itrum adequatum .Adamanti, formica

Iu

cuti & dirui. Magua & gr.mdis,for-

aut tefítudo callata Elephanto,

fs

titudo,

Citra mendacium 4« «cum veritate

DW

Obftupuit. Olympia, flinio tefte

diccrepoffumus,quodExploratores T'er-

Vr

l, 7. c, 2. Milonem Crotoniatam in

x San£te cum grandi hyperbole deGi-

Auna

Olympico-certamime obaíam Yau-

eantibus dixére:. Vdimus Gigantes

m t

rum in humeros fublatum per ftadi-

de ge

nere Epacimyqeibus compara-

Vi

um prefo anhelitu ficut hedum

zti.quafi locefta videbamur.(h)

n

portantem , ac unico demhm i&u

Sriterit fane rotas curruum Julius

4

M Qlllt

pugni neci dantem ; INervum: deni-

Valens: An non Exodi 1 4. dugelus

Ws i

IDomini fübrvertit rotas curruum

n [

que, quo arcus intenduntur, cempori-

[

j

bus circumdu&um condufo fpiritus

þza&anturg;, inprofundum.

"ii

meatu disrtumpentem,

Grande -ro-

D

X, X

Oppofuerit fefe generose Horatius

bur, magnz vires,

Hetiufcis, ne tranfirent Tyberim : Àn

^ fte

V

tauL

Sufpexerent "urce — Georgium

nen Angelus Domini oppofuit (c Pha-

SUfe

Caftriotam, Seanderbeg di&tum , gla-

raoni, netran(iret mare rubrumy/ever-

j [[0r

hi

| hi i

dio fuo cataphra&bos T'urcas à verti-

f«d, aque operuerumt ej curras C

11

)

ce ad umbilicum dividentem,

EauitesPbaraonis,nec unus qtti en

t'MIf;

dextera !

.Eor.tis

J*

:perf'ust ex eis. Exod, Y4.

ï "Wu

Rapuit Auguítum Junius Valens

Fortis fuerit. gladius Scanderbeg

[W unt

non

l fnl;

Apguüæ cohortis Centurio, adeó vi-

ac medios !ec'uefi; Othomanmnos,

adio

Phlh[ihæc

(2 T udic. cap.. 14. (0) c. 16. (C)V c. 1 $. (d) Ibid. (e) e. 16. (£

(

.) PontAnus

(i) Dm

ín bellariis,(g) Faler. Mf:;x. £. 362 (h) Nwm. 1 3-

*

d

ANGELORUM CUSTODUM.

289

u

gladio opus eft A,t;gelo ; folus &uni- &uAngeli, qui 4. Reg. c, 19. uná no

&e

hi

cus afpe&lus Angeli id praftare po-

in caft:is SenacheribRegis Affyriorum

u

teít; Undé Daniel (a) vifo Angelo

centum & o€toginta quinq

Lonu

Occidit?

fl'e/ millia

mox coruit , & ne quidquam vi-

]

rium remanfit. in illo3 expertz funt

& hoc mulieres fedentes contra fe-

Undé Ludovicus Vives, ptaclarus

u

(ilin

pulehrum , quas'ita terruit afpeCtus

Interpres voluminum Auguftini, prz-

futit

Angeli, ut vix pedem retró ferre po-

claré dicit in lib, 13, de Civit. c. 1.

tuerint, z/Pecfus emin ejus er at fecut

eat nunc humanum genus, & jaClet

;.pau'um, :

«

f'uleur. Matth, c. 18.

fuperbam fuam infirmitatem, . Magna

quidem & obítupeícenda. fortitudo

avk:im!il

- Bovem quidem humeris fuis per

ftadium tulit Milo, verüm Angelus

fuit hzc angeli, fed . major illa, dum

js d

Habacuc capilis |prehenfam - unà

unicus horum coleftium fpitituum

hi

cum prandio per aéra in momento

coclum, & cum eo reliquos otbes coe-

i

tulit, (b) à Judea usque in Babylo-

leftes, Solem, Lunam, planetas &

nem,

ftellas, velut per otium tot millibus

Auto,"

( a

Fertis quidem Samíon, qui binas

annorum jam girat motu tam przci-

columnas, cui domus innitebatur

piti, ut Sol unà horà 260c00. millia-

u

Wuïus

Gazana, ambabus manibus concuffit,

rum germanicorum percurrat,

O

3t fortior Angelus, cui, tefte Thomi

quott

quàm lacertofum erit brachium, quod

Aquinate, facillimum eft coclos & ter-

immeníam haauc machinam absq;

o

tam movere, urbes evertere, montes

u G

omni defatigatione girat? INon nobi-

cOncutere, terrze motus excitare, ma-

lis (o!àm, fed & foitis etiam eftcufto-

n d

tia concitare, Fortiter Samíon fu-

dia veftra, imó & vigilans,

j

nes, quibus ligatus erat, ut fila rupit,

ycut p

Vigilantiam Angelorum, qued at-:

d

fortius Angelus apparens Petro in

tinet, eít ila maxima, teílstur id

iud

carcere (c)) non funes, fed ferreas ca-

j

clire D. Augu(tinus (d) dicens: Mag-

tenas, quibus vinctus fervabatur, dis-

na cura & vigilanti ftudio adfunt no-

u

j

rupit, ac per portam ferream cum Pe-

j

bis omnibus horis & locis fuccurren-

u

tró penetravit. Fortiter quidem Sam-

tes & providentes neceffitatibus no-

gt

qie

fon Leonem ut hosdum discerp(it , at

ftris. — Hinc àDanielec, G. vigiles vo-

D

fortior fuit Ang:lus, qui Dan. 6, non

cantur: & ecce vigil & Sanctus def-

u

y

uni, fed pluribus leonibus ora conclu-

cendit decorlo; à Zacharia veró Cap. 4«

il

m

Oculi Domini dicunturtundé Richard.

fit : :Mifit Domizus Angelum fuum,

umf

€ conclefit ora leonum, t nom no-

Vi&orinus in Cant, ait: Anpelire&té

Odpu j

euerunt mihi. Fortiter & gloriosé

vigiles dicuntur, quia vigilant & folli-

u ,

»

in fola mandibula a(ini Samfon mille

citi funt circa ele£tos , ut defendantur

in testatione,

ï'mmmm

g/

Philiühæos petcumt, át quid hoc refpe-

Qo

Piuri-

"m

2«(d) Augufl. c. 27. Soliloq.

(a)wa ro. (b) Daz. (4.'(c) 5 or.c.1

IN

FESTO

299

Plurimüm extulit. ftulta & gea-

ft;o:um acies ordinata? Non, fed ob

tilis Roma Anferes fuos Junoni fa-

vigilantiam , quía in caftris continue

à

etoS, qui, ut Auguítinus l, 2,de Ci-

die no&uquefunt vigilie, SicjAngdi

àt

vit. c, 22, memorat, canibus dormi-

nobis dormientibus flant füpercuíto-

il

entibus vigilabant, & Capitolii At-

diam fuam,ac ut B. Laurentius Juflinia-

LU

tem clangore füo à Gallis. fzu Seno-

nusait; (b) Ubiquetanquem fidei co-

i

nibus hoítibus defeadebant 5 undé in

mites nos tuentur, dormientes, ftan-

ftri

aternam rei memoriam Urbs ftulta

tes , & ambulantes, operantes & qui-

lín

efcentes, comitantur nos in periculis, ;

Feftum folemne Anferum conftituit,

L

iu labotibus, in infirmitatibus, in ne-

in quod canis, tefte Plutarcho, ob vigi-

hort

liam fegle&am in ponam 6 trabe

gotiis, in. itineribus; exhortantur ad

tunc

füfpendebatur , econtra Aníer, ut-

bonum, protegentes à malo,

pun

noté vigilans cuftos, holoferico pul-

Maj

vinari floribus ornato. infidens popu-

O Syoiritus cocle(Tes, intelligentiz

2

nobiliffice paradii, qui à cumis ad

p

lo oftendebatur.

tumui

E

(i fuo

Solemnius Feftum merentur noflii

primo M

nn

agitu ad extre-

m

mi

z1í

um nobis affi-

(j

Cuftodes Angeli, qui, ut Bernardus

e

flitis;. pro r

It VA

lu excuba-

hp

afferit, (4) non dormitabunt, neque

i£ f

oratio^

tïS, äo&'um iï?'fïüï"ï';ï GE

Ti L

dormient, centoculo Argo vigilantio-

nes &-miíerias nollra

Á

Í

&AX

2j

onura Al-

liv

te$, nunquam dormieates, íed fe-

tiffirai defertis, quam i

ercedem To-

& fip

cundüm Auguftinum c, 27, Soliloq;

*

A

$P.

igilantes,

big exemplo vobis dabii

aut gufd

m

fuper muros civitatis tua vi

bene-

i f

& cuftodientes vigilias nottis, ne

condignum pra(tare

'POECIIU

ficiis vefltis?

i

quindo rapiatleo animam tuam,

uid .exiltimatis . protend fs. fa-

Vos eftis, qui nos cum T'obia à ti-

p li

Pt |

&um illud Jacobi Ge&. 32.dum fugi-

&u pifcis inferaalis Behemoth jam jam

non devoraturi mi

1

k

lies ferváftis.

Vos

tl

ens faciem fratris fui E(au obvios ha-

eftis, qui/nos cum Petro jam ztern -

Otthe

buit A«gelos, ac nomen loci illius vo-

Btitent

caviteaflra Dei. f'acob autem obiüit.

morti dellinatos ex carcere peccati fil-

lies hiberáftis,

.p»r-tümvx

Wl in

ánitinere, guüd caperat, fw;gmz/g:,.

Vos eftis, quit

Daniele-ex lacu leenum pe:v

forum

Wl "

ciobviam MAugeli Dei;quos cum vi-

Q ht

diffét, ait, Caftra Dei bae funt,ci

fociorum extraxiftis. Vos eílis, qui '

M

Ht

nppellavit nomen loci illius MAbAa-

nos cum Judith inter converfationefm

na

impiorum caítos & incontam;

iid

£05 ?-e-—

3'(0 ü

uaim, id efl, caflra. - Obfecro, cut

mag

Angels calira Dei vocat,an ob eonima

duxiilis, . Vos eflis, qui nos cum $

l$ Vnm

Tl

mul:itsdinem ? quia non eft nume-

pueris infornace ignis ardentis, ini mil-

yus militum ejus? An ob fortitudi-

lenis occafionibus proximis g;ecc.andi,

m Yotyy

nem, quia terribiles funt afpeQtu, ut ca-

ferváíLis illzíos.

LU

" Quod

r

(2 Berzard. Semzi ,7 7. de Angel .(b) Lawr.Tuff. l. | di

fz/ïej.f—eä-f-f- ,

h.

yl'l,'«

d

pecce

ANGELORUM CUSTODUM,

29Y

TT

contt

Quod n;iillies, cervix nobis non fra-

difpendio 'emifit. Candäö fervavit.

&ae naufragio non abforpti, abigne

votum, & in extremo vitz periculo,

Vs

aut fulmine non lefi, à globis & gla-

jam inflante capiti ejus carnificis gla-

T g

diis hoftium non perempti, à morbis

dio, ab Angelo fervatus eft. Vorum

3-

non confumpti, à peítilenti aére non

arduum; ab iis, de quibus Pfalmifta

mb

fuffocati, à fagis & veneficis non in-

ait: Omnis homo mendax, difficul-

Qu l

terobfervandum!

i

toxicati, Angelicum eft beneficium;

st

hi nos euntes & redeuntes cuítodivé-

Collocárunt alii ante &des fuas fta-

i pefi:dïs,

re5 hi ora leonum obturaverunt, à

tuam auticonem Cuftedis A»gtli:

t

mortis faucibus eripuerunt.. Quid

Geflàrunt alii imaginem ejus in. fcu-

ytauà

nunc caleftibus his fpiritibus condi-

tis, labaris ac vexillis : Recitárunt

num dabimus ?

nonnulli noviss Patet & Ave, ad ho-

- Magnus ille Conftantinus , Nice-

norandas novem coleftes Angelo-

li

phoro teíte 1. 7, gratus futurus Culto-

rum Hierarchias: Ofcula novena qui-

jj a

n

di fuo & tot prccliis eum eruenti Mi-

dam terre imprimunt, diftribuunt

Uv

,Tïï

chaeli, ia utroque littore Euxini ma-

alii totidem eleemofynas : alii in gra-

T

ris piopé Conítantinopolim in honoe-

tíam cum inimico redeunt, memores,

khrex

cxï

rem ejus duo magnifica templa. ex-

quod toties (ccum Angeli in gratiam

: sï-at.»" u

truxit,

Excedit hoc fortunas noflras,

enuó redierint,

Quid igitur nos da-

&c fuperat facultates.

bimus? quo henore Angelos noftros

T

S. P, Seraphicus Francifeus ad. pic-

cuftodes preveniemus ?

tatem fuam in D, Michaélem conte-

Me confültore melius nihil preffa-

(at

ftandam, (4) in honorem ejus quadra-

bitis, quàm figaudium Angelis facia-

ginta dierum jejunio fe maceravit.

tis.

Sed dicetis, quomodo hoc fiet?

m Te

Superat hoc vires irbbecilli corporis

Refpondet vobis S, Auguítinus c. 27.

noftri,.

Solilog; Quoties bené agimus, gau-

v

AL

Ottho IIl. Romanorum Imperator,

dent Angeli, & triftantur demones;

f

l,l

t0

j

poenitentize caufa (b) in honorem Mi-

quoties à bono deviamus, diabolum

YU

chaelis in Apulie montem Garganum

letiicamus, & angelos fuo gaudio

«

j 0

nudis pedibus Romá usque per quin-

defiaudamus: per feriam ergó con-

j

l

quaginta milliaria germanica perre-

verfionem veftram, Evangelio tefle,

xit. Peregrinationobisimpombïlis.

(&) gaudinm erit in catlo coram An-

!

qn^

Falco Juvenis Byzantinus, (c) quó

gelis Dei fuper uno peccatore ncni-

magis veneratione & devotione de-

eona

tentiam sgente, Nec uaum íolüm,

vinciret fibi Angelum fuum .tutela-

Íed multiplex eft gaudium. Angelo-

yu P

Letantut, dum ex atrocitate

rem, votum arduam, nunquam men-

rum,

T

peeaarum

infernalium |nos — fübcra-

gqm'.s F

dicium proferendi, etíjam cum vitz

Oo »

hu^t,

(

--(a) Bonav.fip vita.(^) Petrus Damiau.(c) Franc.Xim.Patriargh.

at

deref. l. 3. 6- $. (d) Luca. c. 16.

uf

IN FESTO ANGELORUM p

292

hunt, & nomina noílra ob peccata

noftra eos gaudere faciamus, ad quod

deleta. iterüm libro vitge infcribunt,

nos unice hortitur Bernardus füper

Epift, . Pauli ad Hebraos dicens;

nec intere(t liberari mos jam in infer-

|]

no pofitos, aut pauló poít illuc po-

"4ngelos exmltare facimus quande

mendos,

comverl) fumus 9d peniteutiam

Lztantur, dum Chriftus per pec-

fef inemus complere eorum gaudi-

um, ac de nobis lesitiam.

cata noflra in nobis prius occifus, ite-

Vg tibi,

wum de novo nafcitur, ac gloriam l-

pergit hic 5. quicunque es, qui delibe-

tantes canunt in AltiffümisDeo. ta

ras redite ad lutum, reverti ad vomi-

tum; putasné placatos habebis eosin

Alb, Magnus.

Letantur, quia anima neflra do-

judicio, quos tanto & tam fperato pri-

:

micilium Dei, à Diabolo prophana-

vate vis gaudio? .

tum, & fpelunca latronum fa&tum;

Agnoícamus igitur omnes, ut nos

iterum. expurgatur & :econcilia;ur,,

adnaonet Laurentius Juftinianus, Pro-

ac dedicatur noviter Deo,

te&ores & Cuftodes noftros, effela-

Comple&itur paucis gaudium An-

mus illo laudibus, frequentemus

precibus, votis ample&tamur, devé-

gelorum Bonaventura, dum in Lucam.

ait: Gaudent Angeli de poznitentia

tione inclinemur, & per emendatio-

nem vitz eos lztificemus,

Nil addo,

hominis peccatoris, quia defiruitur

culpa , teftituitur juítitia, confutatur

quàm ut eorum fuffragia adhuc femel

damonum füperbia, efficax efficitur

pro omnibus implorea:, ac omnium

Angelorum. cuftodia, reparatur Ec-

voce exclamem cum 5, Sophronio:

elefia,, placatur ira divina, & reftau-

O vos- Angeli & Archangcli, . coctus

ratur Jerufalem füperna, dum amiffze

cerleftis, corona impenetrabilis, pha-

fedes. rebellium fpititunm novis. co-

lanx. przftantiffima, multitudo- im-

menía, exercitus innvmerus, chórus

lonis poenitenium hominum iterum.

teplentut.

incomparabilis ,. fuccurrite nobis.

Meliis igitur fan&tos Angelos cole-

in tremendo judi-

te non valeiaus, quam f converfione

€io,,

t

liy

l

O

Qi

r

d

tt

N]

mpeï:

V

"

D

IN

r

q$5e(885

298

——

,l

hus t

1

s d

N FESTO SERAPHICI

Y

uf

n gAu;

Yet

CL

2 L FEISCSSSSSSS

SENNS

e

27

Z

//

)

giià

j

g

v$

TY LITA

atv

MOV

C al

bebs t

.

Z

El

fptity

A

Z

7/

]

n iU

A

M.

a!'

m

N

j

m

/// F.

TUl

n

W

lh"

M

:'ï

"u

HIOM ld

li

l4

L I

jiti

Q

d

TAl

?equentgmr

l

d

ml , u

l

*l

V

:

k

d

du

l,

l

1

: em

J

"

f/

o

VY

i -

A

s

—:

j

i

$ NM

]

N

i

WU

*€

E--

x

A:

1785

à du

i

—

N

/

j i

w

d

——

X

u t

—

L

——

NES

E

LL

z

L ,

il t

II

z

£

A

neuabxiigf

—R

—

i '

Qnolut

$ABV

E

li/

N

77

m )

—.,

:

m

—

EAU

AGNACON

—

-

d

77272 .'i 272

ul

D W

Auxilio adjutusDei, ufq:in Hodicmum diemfto,

AG, 26,

Otum Orbem, quà laté patet

r& totus fegregatus, Colutnnam 36,

Oxiens , obítupefecit admiran-

vel, ut alii volunt 46, cubitorum aL

dus ille Simeon, di&tus Styli-

tam: confcendit , in eao; velut Apge-

tes, (2) dum Theodofto Junio-

lus terreftris , Divinz Contemplot:ó»

16 linperante, novà ae prioribus fa-

ni vacans , ompibus injurfs Coli ex-

«ylis. inauditá vivendi. formá, à ter-

pofitus fine alimento prope ac. foni-

Qo 5

hus pf

() Baronius um Chrifli 432

L'.

294.

ial

IN FESTO:

no, per ipfos go, annos, ut annotat

lis hamanz 'inäuz&-ri,æ fulcris ; iani-

:

xum;, folà divini Spiritàs vi fuftenti-

Yet

Baronius, ftetit 'immobilis, Porten-

tum fzculorum , vt eum vocat Cor-

tum, facie tota,oculis & manibus jun-

p

nelius in c. g, Ifaiz,

|

]

Gis, ia celum femper intentum per-

Concurrére ad. eum turmatim . Per-

ftare, alterum Occidentis admirandum

h

San&litatis Portentum,

li

fz, Armeni , -Medi, Scythe, Ac-

thiepes, Reges ac Principes, ut Por-

Teffem hujus ftupendi .miraculi

h

tentum hoc $SanCitatis oculis fuis

prodnco Vobis Oculatum omni ex-

cernerent, ac defideratam benediCtio-

ceptione majorem , Nicolaum V,

uj

Hl

nem reportarent.

Rom. Ponti&cem, quid ducentis a€

Difcipulos plures numeravit admi-

viginti tribus annis poft obitum ,

Grfi

Vr

tandus hic Virtutum Magiller; (a)

Francifái, cura anno 1449. degeret

"Theodorum, Julianum Jacobum, Da-

Affiffis, tenerà devotione in Satr

hi

nielem & Simeo

Qiffimum Patriatcham | du&tus, no-

I

nem J uniqggm, emnes

Stylitas dictos,

€turno tempore tribus folüm fociis,

ltoji

Vite

Septingenti interim & plures poft

Uno Cardinali, Epifcopo , ac Secreta-

mortem SanGiffimi Magiftri. inter-

rio affumptis, (c) comitante eos P,

hm

cefferuat anni, cüm tandem unum

Guardiano Loci illius, per quoídam

ltige

eft na&us difcipulum adeó docilem,

gradus marmoreos ad facellum fübter-

f

ut & ipfiffimum, quà miraculis, quà

raneum defcendens , aperto ferreo

Hltlml, [

virtutibus fuperàrit Magiftrum , qui

Oftio, 7, catenis ac feris firmato, fuis

W

jure optimo thematis mei verba u-

oculis vidit San&i Corpus fuper Bafen

j A0

lia

fürpare poteft (b) Auxilio adjutus Dci,

feu columuam marmoream fÍtans, pet,

t od

u(q; in hodiernum diem ílo,

bina fzcula in pedes ere&um, ac ex im-

Auljp

Quis eft hic, & laudabimus eum?

preffis vulneribus recentem fanguinem

lt (b

*

veré. non alius ni(i gleriofus & Se-

ftillans;:

4

Aj

raphicus Pater nofter Francifcus ju-

Scripfére de- admirabili hac ftatio-

[

re meliori quàm Simeon dicendus

ne Lucas Waddingus, Franciícus de

i& n

Franciícus Stylites, alterum Oc-

3 pr

Bautio Dux Andrie, Henricus Seduf

cidentis admirandom & ftupendum

lius, aliiq; complures,

j

O Po:tentum inauditum mundo

Ilümg [r

fan&litatis portencum.

Steterit enim Simeon ille vivus

devictam mo:teim demonflians, O

m:llo N

ad 30. annos in Columnà fuà immo-

donua: Gngvi

are, O gratiam fpecia-

bilis. Portentum Orientis; At quis

lem umiii

neifzo conccffamt

l "

i

fatis ob(tupefcat, ait Thomas Bozius

c d-

li

iQ8n

Piures quidem in Oibe vider

l. 4$. $g. 6g, Francifcum non per 8o.

c«t 3anGos, quibus miraculofe con-

üt(m 3

folum , fed per 4. jam feculo. Corpo-

edf 10 à D:zo, in tecam X

te epamnum iutegro & ereCto, nul-

i 0^ redigi,

Pf&lvaem

Ita

N

!

" (a) Raderus ia Virid. 55. [73 (b) MéTor.c.26.(c) Waddi»g. 474. 123*

—

D iorent

ASIISRAPHICI P..N.*xFRANCISCI.

.. 29f

i m

InGoæ ia ladiá videbitis S, Xa-

fam geäuimm ftationis tam admi-

(ideti

verium.

Bononie in ltalià Catha-

rande deprehendere. queam ; Pati-

ibure

tinam- Bononienfemm,

entig interim Veflrz negotium totum

füm

In-Angliá S, Eduardum.

tecommendans,

In Gilliá S, Sigebertum, (a)

Hifloricos fi interrogemus, dicent

Vrandt -

1n Polonià S, Cafimiium,

ili, Franciftum videri (ibi nondurm

at

In Sicilià S. Rofaliam,

mortuum: prebare id, contendent ex

u d

In Belgio S. Amandum Fpäfeopum

admirando Epitaphio, quod Anno

Ultraje&tenfem,

du Y

1228, San&o huic pofuit Gregori-

gt

Florcntim im Hetura Andream

us X. Summus Pontüfex, ubi hec

3

obitut

Corfinum Epifícopum Fefulaum,

*

"Verba lsggntw:

" &gf'r.

Venetiis. Laurentium Juftinianum,

Viro Seraphico, Catholico,

jn»

Komnz S, Caciliam,

Apoftolico,

-Leodii $. Hubertum F,.pifcoþum

s'ü&uh L]

Francifi Romani cel humilitate.

oum f

Leodienfem.

econfpicui , Chriltiani Otbis fulci-

Viterbii S. Rofam.

t

menti, Ecclefie Reparatoris, Corpori

Inte ]

In monte Falcone deniq; D. Claram,

nec viventi, nec mortuo, Chrifti

At jacent. & requiefcant. omnes in

Crucifxi plagarum clavorumque iri-

gqué

Domiao ,. aureis. & argenteis loculis

*

um (

inclufi, nu!li tamen horum ílare con-

fignibus admirando

5

. Papa nove

j «t (

Foture collacrymans , lztificans &

ceffum.; folus Francifcus prcerogati-

rmdt

và hac admirandà gaudet, obítupefcen-

exultans. Juffu, Manu, Munificentia

TOA

u

pofuit

[

dus pofk mortera Stylita , utpote qui

Anno Domini MCCXXVIII,

4 i

auxilio Dei apjutus uíg; in hediernum

kum, LU

"n

diem:ftat immobilis,

16. Kalend. Aug,

y

i

Auditores Humaniffimi! Ego ho-

Ante Obitum mortuus, poft

diernà die relictis cun&is admiran-

Obitum vivus.

Wi n

dis Virtutibus hujusSan&i, transmif-

Credent ergó ili Francifeum dulci

F(I[]CIW

fis portentofis ejus miraculis, totus

folàm. & extaticà contemplatione

daia"

in hoc ero, ut caufas indagem fta-

correptum ad. modum. Anachorite

tionis tam admirandz, & cum me-

illius, de quo Vetetum Patrum hiftoria

yiun P

nullo: modo fuüficientem: sgnofcam,

memorat : (c) cum fuper Píalmo $9.

m

4

pro. quaftione tam difficili: enodan-

meditaretur, ac ad illa verba deve-

| [amm T

di, confulam. Hiflorieos, Aícetas,

nifet : quomzam mille anni amte

(

,(qäm

l

Theologos , Philofophos ,. Concio-

oculos 1u0s tanquam dies beflerna,

"d

fatores. ac Poétas,. fi quo. modo cau-

que . prateyiit ,. nec fenfum. caperet

m;xail*l )

Verbo-

d

USEL

? K(a)Bäi?li;zk Tit. Cædäv;(B)'Sægrl»'!

i

R

if Jemp]i PWJJingäAþ.m 3 $.

l,1

9) Spec. eoempl. V caleflis g-!orjz'.z Éx. 14«

:W

l

296

JN. FESTO

à

x

Deo coli- |

L

verborum, fubmiffam

pärtacis fublevare , äix;itiaru.m ;au-

tus aviculam, quz cantus fui admi-

tem auri pondere deprimere: at de

lj

ii

randà íuavitate alle&um, per 10o,

Francifco teftatut. Bonaventura, (d)

annos continuos in [olitudine cir-

'Nemo tam auri cupidus , quàm ipíe

Dr

nec thefauri

cumduxerit : Exemplo id firmarent

fan&z — paupertatis ,

euftodiendi follicitior ullus, quàm

1

7. frattum. dormientium ; (a) Ma-

ximiani, Malchi, Martiani, Diony-

ifte hujus Evangelifte Margaritz : ex-

li

f

fii, Joannis, Serapionis & Conftan-

pertus eft id cumftupore Soldanus Ba-

tini, qui Ephe(i anno 430, füb Decio

bylonius, autum, gemmas San&to of-

LA

m

fugientes ,'in fpeluncà ufq; ad Theo-

ferens, qu& tamen omnia, ut lutum

dofii-tempora, id eft annis 1 8o. dor-

platearum . calcavit San&tus.

Unde

ltig

mivére. Nicephoro & Baronio te-

optim? ait Gregorius. lNazianzenus

lituj

ftibus.

Orat, 12, qui in mundo nihil habent,

N

Verüm ratio ifla non placet, cum

fupra mundum exiftunt; nihilhabuit

k

contraium doceant Aanales Otdi-

tione

Franciícus, qui aurum ut lutum, geni-

nis nofli, (b) in quibus refertur,

mas ut fpumam maris, honores ut fu-

li

m

Franciftum graviter sgrotantem de-

mos reputavit; dignus igitur, ut qui

deportatum in Ecclefiam Mariz de

terram vivus cum omni pompà cale

Irliæ' I

Angelis, cumq; fratres ad pauperta-

, vit, calcet Gteam mortuus.

Optime

hn ü

tem aliafg; virtutes, cohortatus pfal-

ad mentem Ptolomai in. prafatione

^talij

mum ilum decurreret: Voce mea

Almagefti dicentis: illeinter homines

Ry r

ad Dominum clamavi, ad verficulum

altior eft mundo, qui non curat, incu-

Lllti [

.

illum, me exfpe&tant Juíti, donec re-

jus. man

u fit mundus, Atfuére& — ] i,

tübuas mihi fanétiffimam effliffe a-

alii paupertatis amatores , contempte-

H f

nimam 4, Nonas Ottobris 1226, Ad

LT

res feculi, cur nen & ilvlis fa&a hat

alias igitur rationes eft ptocedendum,

gratía?

j as

Si Aícetas interregemus, dicent

fede

Si Philofophos. & A[ïrologgs "

illi caufam non aliam flationis hujus

Tilegy

gemus, qua eorum mens in qllæ'

P.

exiftere ;, quàm rigidifimam pau-

itione hac difficili; attribuent illi fta-

pertatem Franciíci, quà terram cum

t

tionem "hanc admirandam, — lgnoto

gemmis, auro Q argento generosé

Nature. Mag

g

calcavit ; (c) Nam Auguílino tefte, di-

o

netifrno , qui corpus

Wtl Jp[

vitie elevant nos, fiíunt infra nos;

SanGi.in aére füfpendat, ac occulti

ol

N

R

& demergunt nos, (i fant fuper nos:

Sympathià fucfum trahat,

lpf

lls ob

Confirmat hoc Minutius Felix in

l

n probationem allegabunt At«

lt

tam ilam marmoream, (e) in QU

Ottavio dicens,rxqpmprium eft pau-

Of*

DO |

(2) Baronius ad ammum 2 $3.Metaphraft. Raderus in Virid. (b chror.

?2

Vrm Á

Ord. Wadr

(9 Bsyr!ä;z/; F. Cadaver.

g. 2d. 1226. (c) Augf €r. 176.de temp.( a?) Beonnw. in Pt

4

) 7

r

Mirvaen

SERAPHICI P. N. FRANCISCI,

2975

Iu d

torþus Voltherii Pattiarche Aqui- — c. 1 2. Sed Pace veílrà, an non melior

t

lejen(is. fpeCtate an&titatis viri con-

. & proportionatior locus foret ipfum

ntut;

ditum, quz nullo adminiculo fulta

caclum ?

in aére vifa eft pendere,

qia

Vos Poétz Amecni ingenio, quid

c u

Aut Tumbam Mahometis,queMec-

flatuitis de ftatione hac exoticá? que

i, e

mens. veflra? Recurrunt. Poétze ad

cz in Arabiá fclice occulta vi Magne-

rgaritz:u

tis in aére pendula cerni dicitur; At

Metamorphofes fuas, ac pro refponfa

v

figmento huic aperté contradicunt

objiciunt oculis noflris tres flatuas con-

5 SJH&WE

. Wadingus ac Bozius de fig, Eccl, re-

fiderandas,

&lamantes, Francifrum : nullis indu-

à lil

Unam Memnonis pofitam Thebis

s U

Tlriz fulcris innixum , folá divini Spi-

in Templo Serapidis, (a) quge quam-

M

titus vi foftentari.

:

rimum mané íolis radiis eft tafta,

eiilhi

Si Theologos interrogemus , wut

(b) mox fuavem fonum & cencentum

& ipíi fpeculationes fuas nobis de fta-

emittebat,

; al

T

tione hac depromant: Refpondebunt

Alteram Niobe Thebarum Regi4

juffu Numinis ftare Humilem Fran-

ho

nz, (c) quz ubi ab Apolline uno die

&ifcum loco füperbi illius Cherub, qui

filios fuos ac filias. duodecim nume-

igiwr,w

lfiig 14, dixerát in corde fuo, z; Ca-

g

to, fagittis iateremptos inaudiit, mce-

N

i

Ium con[cemdam, [uper Affra Dei

tore contabeícens in faxum dirriguit,

exAltabo folium meum , cui tamen

n Pl!&l[

cladem filiorum continuis lachrymis

-mox refponfum, quomedo cecidifli

ad montem Sipylum deplorans.

kin

Lucifer, qui mane oriebaris ? Veri-

Tertiam deniq; Uxoris Loth in falis

gona

ficatum proindé in Franciíco, quod Job

ftatvam converfam Gen. 19.refDici-

"

:34. fcriptum: Copzeret zmultos ef

(4]] ce,nm!

en[oy Uxor ejus poft fey ver[a eff im

ipnumerabiles,eh fLaref'acter alios

auam duaudam [Alis , incredibi-

xilisid

F0 €15, ceciderunt enim illi Píalmifta

lis acimz memoria, ftans figmentum

telle P. 3 j. quz operati fuut iniqui-

falisSap, c. 10,

tstem, expulf [umt nec potuerunt

Exillimant ergó Poéte

& Franci-

Mf

5:-

mui !

Jlare.

fcum à Diis per Metamorphofin in

Aut dicent, Privilegium hoc con-

flatuam quandam transformatum fla-

qu t

eeffum . Francifco in reverentiam cor»

re hucufq; toti Orbi admirandum Por-

ia

poris ipfius'à Seraphino per conta-

tentum,

a T

um fan&ificati, neq; decuiffe quinq;

Admitte Metamorphofin facram,

a

lt i

ipfius obftupefcenda vulnera terrà ob-

ac ulttó fateor, Francifcum Sal exti-

g

itterari; zquum effe, utZqui vivus

tiffe, & quidem adeó nobile, ut eo in-

) 4

J

i

amore atferat ut Seraphin, & mortuus

fipidum .mundum condire. voluerit

U,B

)'Cam, "

exemplum eorum imitetur, atq; more

Altifimus, -

eorum fletantethronum Dei, Tobie

Fateor fimile quid habere Franci-

fcum

;ïllf (*1'[

/

rá N.

m

(a) Pau[anias. (b) Ravifius Textor. (c) ä&rgfm Calepinus Lire

V

:

IN fÉSTO^'

498

H

Ícam cum Uxore Loth, dum natus,

cones com Pfælmiüäml)fäl.» r ïd'äö (ta-

mortuus, & infepultus ftat, uc illa,

re Francifcum , quia Zz vid percato-

Fateor, fuerunt. & Francifco la-

rüm neon ffetit, nam Juftino tefte de

g

[

thrymz pane$ die ac no&e, quibus

ritibus Ecclefiz, Ritus fe profternen-

nen íolhm íua, fed & aliena errata

di in terram denotat Lapfum, flare

)

deflebat, non fine periculo coccitatis,

autem ere&to corpore ftatum indicat

l

non tamen in faxura. utNiebe Obri-

innocentig , unde re&e Hlierony-

guit,

musad Danuafum ait : Aare fufforum

q

i

Qued fi tamen flatua eft Francifcus

eft .jacere autem peccatorum.

non alia erit quàm Memnonis, queà

Refpondent fecundó; Ideó . flare

L

af

Solis ortu ufq; ad occafum laudem fui

Fgancifcum, ut confundat Amatores

Creatoris decantavit; juxta Antipho-

[

mundi, dum Sap, g.ffabunt Tufli in

ia

nam in Laudibus : (2) Leudaws lan-

magná couftantia adverfus eos, qui

tf

dare monuit , laus illi femper ad-

fe anc

ufliaverunt e d&/fulqrqnf

fit.laus iuquam $aFvatoris ; in-

füdores tj labores eorum. -

dim

tüy

«itat Wves , beflias e&* Creaturas

Stare. juxtà praceptum Chrifti fu.

alias ad laudem Condtteris.

ne fíuccinctum — lumbos, exfpe&an-

fitin

tem. Dominum , ' donec

LT

i deniq; ftatua eft Francifcus, Cha-

ceenni

titatis erit Ítatua, quam amor fe-

ànuptiis Luc, 12,

liti

]

taphicus fculpfit, ad quod alludere

Stare ut Atheifmum ex cordibus

lii

vifus - eft Joannes Francifcus Picus

pellat eorum, qui poft mortem w

lf

.

Mirandule Princeps, qui nummum

num j

umentorum & hominum exi«

Qity p

aureum cudit, in cujus una parte

mant effe interitum, Eccl, c,3. —

TYj

cernebatur effigies Principis, in al-

State inflar Columnuz juxtà quod

UT

terá verb Francifei, adje&to Lemma-

Apoc. 3. dicitur, qui vicerit, faciam

N

te * Amoris Miraculum.

Sit er-

eutm] columnam in templo Dei mel,

"

5 Francifeus amoris prodigium, fal

vicit Francifcus , triumphavit de

Q

univetfe- terre; ut Niobe diffluens

mundo, debellavit carnem, p.

Ates [;

P

to 8'

in. lachrymas ,. fit flatua. Memnonis

vit Sathanam.

Tint pa

femper & ubig; Laudem Conditoris

zefonans.

Stare. denig; more- Vigilis " füpet

li

Cuftodiam füuam, Habacuc 2. ne lu-

Udhni

At hxc cunéla difficultatem flatio-

nis non elucidantaut folvunt.

pi rapaces invadant ac dilacerent

i Tiren u

UT

Ad. Vos proindé Concionatores

gregem..

s

Rationes non diffiteor ,. fünt In

g

Q)

&i

plurimüm — Venerandos me verto, ac

flationis. hu

niofe, facre, plaufibiles, at fcopum

jus ;au'fam tefolvi. p?-

amx Q

ulo,

mondum attingunt.

Varis

Refpondent Divini Verbi Preco-

Genuinam caufam. cgp-ägä:,):fm

-

*

| (a) B/'&':'Ul'a're

(

- SERAPHICI P;N, FRANCISCI.

aiicbo.

299

t

Atl

3

e!ïe aliam, quàm concertationem

corpus hoc fan&um, ut fit murusno^

quandam inter Ceclum & terram de

m

er & antemurale; graviffimum igi-

oth

Corpore Francifci fimilem illi alceratio-

tur nobis accidet facro hoc pignore &

ol

ni, qu accidit circacorpus Moyfis fe-

afylo orbari; ad modum hunc lamen-

m, l

peliendum, utlegimus in Ep. Cathol.S.

antur dereli&ti Franci(ci filii , aje-

m ini

Jude Apoftoli.

:

bant proindé füfficere Chriftum in ce-

Wiur

-- "GContendebant Cadlum: Homini,

lis glorigfa monflrare vulnera, iri ter«.

qui. terram - cum omni pompdá calcaf-

ris exindé memoriam eorum non abo-

«ffu]hm

r

fet, qui humilitate fuà (e infía. cun-

lendam, ftet in Coclo Prototypen Chri-

al .

as ereaturas demififfet, dicendum ne-

us, in terris remaneat firfilitudo e

Francifcus,

jus

t Amuit

ceflarib: (a) 2tppice afcende Superi-

4;.. Hominis illius Corpus, cujus vi--

At Deus deridit litem, ac neutri

uf

vi conver(atio femper erat in Coclis, ne-

iU 3051?

adjudicavit , fed juffit, ut in aérepen-

ceffarió etiam poft mortem affumen-

dulus pro terra ad Deum intercedat;

aj

dum in Ceclum.

Addebat. dedecere

W

ut fit Achlas, quiruenti Oibi, uti olim

s Q

corpus tactu Seraphico. (an&lificatum

Lateranenfi Ecclefis füpponat. hu-

terrarum fordibus pollui;ad quidin ter-

t eros,

4

7 CX[FF ;

ra retineatur paupertatis fponfus , Pa-

Hinc Wadi/ngus düm ftationem

( fmm' ]

tientie Prefeffor, Veritatis Preco,San-

hanc defcribit , ait facie cotá, oculisae

m d

^itatis fpeculum, totius Evangelicz

manibus jun&tis in Coclum femper in-

Perfe&ionis forma & exemplar ? Et

,

ten

)Q m

xum fupplicantis in mpdum Éare

p

€um paupertas in. mundo locum non

ereCtum,

inveniat aut diverforium, recipien-

Nec ftuflrs monumento ejus inci(a

«

u)

f

dum ad athera. neceffarió pauperem

funt. Verba ea Chriftiani Orbis fulci-

n2 lmuï

Francifcum.

mento t Unde Docifhmus Maaf&

j vt

-.fTerra. ecóntra retinere vol,ebait Pa-

H

Tom. 4, tra&. 87, D. 7.ait: Seraphi-

tempw

ftorem & Cuftodem fuum; Veni-

cus Pater mundo oftendere velle vide-

v

entes enim timebat lupos, ne invade-

tur, illum fenon folüm orationibus,ve-

x

qn»

rent pauperculum Gregem.

rüm etiam corpore fuo Athlantis inftar

Objiciebat idem terra, quod An-

fuftentarez nec hoc abs re, teíLte enim

! ',qgi!isï

tiocheni Imperatori Leoni, quando

Hieronymo in Verbailla Job.c. 9. $45

adduxerunt ad U:bem [íüam facra-

quo curvatur,quiportautOrbem,

du

j

j

tiffimumcorpus Simeonis Stylite,

SanCi portant Mundum; dum eum,

LR

(b) ac. Leo illud Conítantinopolim

ne ruat ac pereat, Orationum fortitu-

dine fuftinent.

N

transferre fatagebat; quia muris a-

Wm;h

jebant, orbata eft Civitas, quos furor

Interiiffet funditus Urbs Venetia-

(ibilóy P

rum, uti jam Anachorite cuidam «

Cafaris dejecit,, ideo adduximus

i

Pp 2

Infula

n $^

