legite folàm — 43. capitulum — Eze-

r D CUR P RPE a ERE . MOX r TOE

amoris ,. quo vel renitentem tandem

chielis Prophete , & vera effe fate-

ä

l

ad me trabam :

ut autem fuavius

bimini, quz dixi. Inmumera fcelera

[

& amorofius traham , filium meum

Ifrae-

Ti

ac enormia peccata patrátant

: ]ft:,

|

(2) PfAM.194. (b) Pfal.1 24. (c) erem.c.2. (d) D.Bern. apud Thow.

[

Pï/!am;wm 1. J:Advfnttg Dawi(ui. (&) Jfaia c. 4 ;. Cf ) Matth. c.z! ;

—

eeeett

ii

i)EDICATIONIS TEMPLI,

-—

47*

« ht

d

licæ:, derelinquentes Deum fa&o-

tam vim, quale»p&näus in fole afpe&u

sl

rem fuum , ac Idolorum cultu ad ju-

Yempli penat Deus? Rationem ple-

d

flam iracundiam Ju(titiam divinam

niorem defumsre poteftis ex Librie

ünelt

provocantes, (2) (ed Altiffimus , qui

Regum.

vitl

non vult mortem peccatoris , fed

Quam caufam exift

ääatis fuiffe,

TU

Wt magis convertatur & vivat , ut

cum fugitivus David à facie Abía-

eos in viam reduceret Juftitie ; ut.

fon Fili fui rebeliis Arcem Syon,

ol

*

du

ad penitentíam provocaret

,

ut ad

(€2 regale illud Palatium , propu-

compundonem invitaret , melius

naculum fortiffimum ,

decem ío«

yle ii

n

& accommodatius medium non ia-

[

u

m imbellibus Concubinis cuftodien-

ii 1

Yinttt

venit , quàm ut mandaret Prophe-

dum reliquerit, n forté ex genté

viti

te Íuo Ezechieli , ut popule ícelera-

erant ÀAmazonum ?

Generofe Se-

ab

te ac filiis nequam folüm oftende-

miramides , fortes Zenobiz , auwt

rat fabricam templi Jerofolymaitani

imperterrite Toemyrides ? Minim&

mitus d

bor, V

(Qe) T anutem fl homini vade

Cur vallis & propugnaculis non mu-

G offende Damui lfrael Templum,

nivit; agittariis & funeibulariis cu-

u t

y n

wt confundantur. ab iIniquitati-

ftcdiendam non tradidit ? Cur Cere-

bus f[uts , C metinntur fabricam,

thi & Phebeti robur íui exercitus

iin p

C erube[cant ex omnibus , qua

non impofuit ? Stratagema hoc erat

fecerunt.. Deum immortalem! quo-

infclitum : Audite Chryfoftomum ia

vilit

modo poffibile , ut unicus afpeétus

Pl 7. Rcgiam tenendam dedit filio

"

templi fceleratos hos líraelitas ad -

tebelli , ut cum videret domum , in

J tl

frugem reducat , ad peenitentiam in-

qua educatus fuerat , ac cerneret pa-

vitec?

tris figna , ad peenitentiam veniret.

gj ^

Optime ; nam afpiciende templum

Nam prudentiffimus Rex David ita

unt u

mox recordabuntut acceptarum indé

du "I

fecum aatiocinabatur; quamprimüm

gratiarum , pa&ti fecderis cum Deo,

flius meus Abfolon palatium regiuna

j u j

in memoriam illis veniet portentofa

intrabit ,

TU

mox rebelis ejus com-

Virga Moyfis , quà mare divifum;

fientia evigilabit ; quot cubicula

at yn"

pede teret ,

tet conícientim aculei

j

Manna ceilefte , quo 40. annis ia

deíerto pafti ; Arca teflamenti , quá

eum lancinabunt , & ad meliora dis-

CU

Muri Jericho dejecti; Tabule denique

peneuz.

i

Legis digito Dei fcripte ; fcelera. eo-

Quamprimüm intrabit Tricli-

m

rum condemnantes ; indé lach.yeag,

nium, ubi regii Principeseducati , in

T

indé confu(io, indé gemitus ac (ufpi-

mentem ei veniet : hic oculi tibi

m

[

(

ríia íequentur ; Vade, X oftende do-

aperti , hic primam auram fpirare

j |

mui Ifrael templum, ut confundantur

copifti , hic fingultibus tuis primis

M

ab iniqui;atibus fgis. Videte,' -gum-

Davidem falutafti , hic fericis faíciis

"ii

Ooo 23

à matre

n nf'

"T

Lib. 2, Reg. 6.1 .

(a) E.æcichie!. 534 ) i:'zesffid. 643. (c)

IN FESTO

478

ä matre es involutus, — Ubi regium

ponit , & attenté dömuä Dei con-

ceenaculum . fuübietit , occurret ani-

fiderat , mox confícientia perorare in-

sa0 : hic cum Patre menfz affidebas,

cipit,

3

àc de manu ejus dulces capiebas ci-

Ecce, hic efl Baptiflerium , ubi effe

bes , hicexeodem poculo cum eo bi-

Spirituale accepifti , ubi à peccatis

betis.

es lotus, & Diabolo abrenuntiaftit

*

*

In illa

Ubi pede teret aulam. Regiam,

Attende , quid promifcris

fnox- oculis

obfervabitur

thronus

menía facri Altaris fanguine & cor-

Davidis, ac confcientia clamabit , in

pore flii Dei fepius es paftus & fa-

!

hoc regali triclinio ob interfectum

ginatus , ubi gratitudo debita ? pro-

frattem — iterum amanter à parente

pé hos gradus Oleo chrifmatis in

irato in gratiam es receptus , hic te

militem Chrifti es-inun&us : quàm

i

fuaviter iterum eft amplexus , va-

fortiter haCtenus adverfus — inimi-

f

fiisjue do&rinis imbuit, Ubi atti-

cos Deomini pugaafli ? In illa fede

Confeffionili

[

gerit cubile Davidis, occurret ipfi.

fepius - clementiffime

Enlocum , cujus pavimentum pa-

tibi DEUS remifit fcelera tua & de-

p

nitens parens fzpius lachrymis ma-

lida, quibus millies eum offendifli,

defecit , quem fulpiriis & gemitibus

ibi zternos ignes ac (üpplicia mil-

h

replevit , orationibus ac divinis 1au-

lies promerita tibi condonavit, - Ubi

í

dibus fan&ificavit

*

*

Ergone pofü-

emendatio vite ?

Ex hac Cathedra

&

bile , ut tu hofliliter patrem opti-

mile documenta falutis , legesque

il

fan&z viventi

funt tibi inculca-

mum audeas infeCari ?. Ergone ita

q

ingratus exiflis, ut regno exuereten-

tz : aperuifli ne aures tuas voci D

I

tes ?

tuini?

0 ;

Ergone ita maledictus , ut. in

lt

fugim agere nen formides , ac par-

Si pedem ulterius moveat , ac al-

p

ricidali dextrà mecem inferre mo-

tius oculos levet , mox occurret ia

[

liaris illi , qui tibi vitam dedit? Ab-

alto cruci affixus DEUS , ad cor pec-

DT

fit ! abfit! fifte, fifle, quo tendis?

catoris loquens ; lufelix creatura le-

Ti

Vivat Pater, regnet David! Si er-

va eculos tuos, G afpice eum , qui

]i

gó juxta mentem Chryfoftomi Dz-

pro te fanguinem & vitam dedit.

Y

vid Regiam tenendam dedir rebelli

En [pineam hanc coronam capiti

Af

Élio, ut cum videret domum, in qua

meo impofuit fuperbia .tua A elata

hr

educatus erat ac creverat , ad patris

ambitio : Hzc vulnea & plagas

fli

figna ad penitentiam veniret ; quid

cruentas inflixit corpori meo , pe-

ts

mon przflabit afpeClus & intui-

tulans tua caro & luxuria : His im-

tus Ecclfie, Regie om;nipotentis?

peris fputis faciem meam divinam

læ;

wos motus facros in animo non

deformarunt obícoeni fermones &

j

concitabit ?

Kevera , quamprimum

discuríüs tui.

Linguam meam ama-

kSq

(;hrvifiianus pedem faero limini im-

ro felle & aceto potavit temulentia

tuà

r

25

DEDICATIONIS TEMPLI,

479

Mp

tua & ebrietzs : vefes diripuit ava-

bile eft, quin verba adeó amorofa in-

Yl

ritia , lachrymass excuffit oculerum

timas penetrent medullas pe&oris , ut

tnosum petulantia : Latus aperuit

yd

exclamare cogatur peccator , infelix

ardens tua vindióla & odium ; merti

ereatura, ergoneDeum tuum , qui te

p

denique tradidit iniquitas tua & inju-

;

ex nihilo creavit , cruore fuo redemit,

il

ftitia.

d

ut hoflem perfequaris , peccatis tuis

Popule meus quid feci tibi , aut in

ad iracundiam provoces , de novo

&w

quo contriflavi te?. Refponde mihi?

crucifigere tentes , deleres Juper

TU

Ad imaginem meam ego te creavi,

dolerem vulnerum nddas , (3) ab(iu

propter te Angelorum cheros reli-

ip

hoc, abfit àme ó amor meus ! moriar

TOR

Qqui , ac in terras defcendi , 30, annis

millies, quàm ut teiterum offendam ;

H

ia fumma paupertate, injuriis & labo--

(b) Bonune mibi adharere Deo gpeo,

ii

tibus vixi, pre temillecontumelias &

€? ponere [bem meam ineo. En Au-

il

pefecutiones füm perpeffus , flagra,

ditores annon verum illud : Oftende

at

Sagella ac tormenta , saortem ipíam

illis templura , ut confundantur ab ini-

"n & E

pre te pertuli igneminiofam , ut te

quitatibus fuis,

ial

meo fanguine redimerem , quid potui

INeque ad pecnitentiam

vfalüm áne

li v*

facere tibi & nen feci , cur ergó me

vitat crucifixus filius Dei , veràm &

ht Ü

fpreto , inimico maeo adhzres , quid

cun&de , qu& im templis cernuntur

Cuhit

ebfecro fperare ab eo potes, nunquid

San&orum imagines , de quibus Ger-

kgöä'*

ille deícendit de ceclo , ut l:beret te,

fon ait ferm, de vita Clericorum quid

i

qui circuitomni horá quafi Leo , que-

aliud videntur pradicare imagines

i

rens quem deveret : nunquid illepro

omnes in Ecclefia, ante, füper , fübtus,

te fpiuerans aculeis eft coronstus , ac

& in lateribus , quid crux & crucif-

probrefz cruci sffixus ? quid ergó me

xus loquuntur , nifi ut peznitentiam

i m,l'

;

quil

fpreto illum fequeris ? Quid ab ille

agamus,

exfpe&tas ? ego promitto vitam ater-

o

Quid exiftimatis AA, num forté

u*

nam , ftipendium illius eft mors; ego

majores vires habuerit imago depi-

promitto gloriam immarcefcibilem ,

ag s qü

*

& Philofophi Polemonis , (c) qua

ram

"

voluptates zterpaturas

5

ab ille nil

tefte Greg. Nazianzeno puellam folo

nifi eternz flammz & tormenta zter-

g d

afpeQu — à turpi fcelere deterruit ;

n5m duratura (ünt exfpe&tanda ; fili mi,

quid praftabunt tot (acrz flatue &

a&üi

fili mi revertere ad Dominum Deum

&

!

imagines . SS. MM. & Confcflorum,

£uum,

TU

FF

Obíecro fi Petrum lachrymantem ,,

, fb

His ita confideratis & perpenfis,

Hieronymum lapide pectus. percuti-

impoffiblle eft, quin ex imo corde

udwü

entem , templum forté intrans pecca-

prefundi ecumpantgemitus , exocu-

tor , afpiciat , an filex manebit? annon

o

lisamarz defluantlachrymz; impoffi-

njm ig,'

durum conmcutietur ejus peélus ? Si

60 3

B, V-

tdmu[.ïï

d.

( P/Al4g. (b) Pfal.z2. €c) Piviem c.d:tgwp.vgäxrarz

IN FESTO

485

L

B, V. fpeculum (ine macula intueatur,

Bernardinus Seneníis ait : Ecclefiam

A

an turpe aliquid defignare poteric ?

effz parvulues Paradyfum , Tom. 1,

t

an impure imagines & phantaíie

Serm. 20. Dum Auguflinus afylura

f

animo illius haerebunt ?. Si Stepha-

peccatorum , araza miferatienum na-

t

num inter lapidum: imbres orantem

minat , dum ultimo Chryfofthom. 5 6,

p

pro inimicis attendat , an vindiCiam

in Ep, r.Cer. ait; Ecclefia eft lecus Ar-

Qt

elorum, locus Archan

& iras fpirabit ? Si forté Joan. Bapti-

.geïoxfum ,Ttgia

DI

am veítitum pilis camelorum , lecu-

c«li, cacluea ipfum,

flas & mel fylveftre comedentem cer-

fli

Ah patcite gloricfis titulis à Vene-

nat , annon fobrietatis & abílinentie

randi PP, vocantur quidem: domus

tecordabitur?

Dei , fed annon creditis removari, ut

'nes

pe

Si Apoflolos virgis ceos, perfecu-

fe JESUS ibi abfcendat , & «xeat de

Tnir

tionem paffos , Martyres fuppliciis &

templo : fünt quidem fecundüm Chiy-

LON

tormentis confumptos con(ideret ,

foltem. locus medicinia fpiritualis , fed

Teun

annon & patientiz ftudebit? Annoa

quot fant , qui fecundum Augufli-

dtra

Comiterium , Tumuli ac Epitaphia

num C5) fibi ia ea fru&tus mortis pro-

Yerte

hinc indé per templa appení2 tumo-

curant ?' Vocat quidem temfpla Eufe-

tem ac fuperbiam mortalium — alli-

biusg venerandam virtutum (cholzm,

12,1

dent. J&re,wer? terribilis eft locus

fed dicite , asnen & ipfe demon fz-

d'alfn'l

e/fe coc.

Vade, e(tende domui Iftael

fb

piüs ibidem maagifterium fuum exer-

lr (

templum , ut confundantur ab iniqui-

ceat ? Sunt quidem fecundüm Am-

tatibus fuis,

cita

brofium (c) Arz miferationum , fed &

1

fyt

Jam nen miror tot honorificos ti-

fecundàürma eundem mu

n

ti Cum parvo

Pt en

tulos, quibus paffim à SS. PP, templa

peccato Ecclefiam accedunt , & cum

Mi

func illuflrata , dum Chiyfoftomus

peceatis multis de Ecclefia recedunt.

hom, r, in Genef. ait : Ecclefia locus

teff

Sunt quidem fecundüm Bernardinum

quidam eft medicinz. fpiritualis , &

parvulus Paradyíus , íed quot non

tinn,

tonfj

€05, qui hucveaiunt, non decet , ut

Adami inveniuntur, qui eciam in Pa-

domum redeant , niíi congrua reme-

radyfo peccare non eruübefcunt ?. Sunt

à0n

Dum Ambrofius in

lintes

dia acceperint.

fecundüm Chryfeftomum ac S. Ger-

I, Timoth. g. Ecclefiam vocat fas&i-

manum regia domus Dei , coclum tet-

Vinsey

tatis demicilium & facrarium Trini-

reaum, fed & plures digni exiftuat, ut

L K

tatis. DumS. Berna:dus (2) eam vocat

cum iucifero colum prophanante

;

n

non domum , fed zterni Regis oppi-

ad rartara detrudantur.

Balnea qui-

dum, JDum Euf(ebins venerandam &

nunt, r

dem fünt, non nege, fed eheu plures

auguítam virtutum fcholam eam in-

turpiter in ilis inquinantur.

Portus

Bu

titulat l. de vit. Conftant, c, 46. Dum

At i

fünt & refugia non diffiteor , (ed plu-

tes

'ne rü

(a) Berm.[érm.3.de dedic.

(b) -4uenft. [erm.z,udc' Lesup. Hesn b 3.

Conf.c. 3. (c) Amäraf J fer. 2 3-

-

——

DEDICATIONIS TEMPLL

48r

l

res naufragium ibipatiuntur , ubi au-

ram ultimo tribunali irreverentias &

xilium quarendum. — Fontes (unt falu-

h.

abominationes intemplis faCtas Chri-

Á m

tares: verum eft, fed multi etiam ve-

ftianis ad confufienem eorum objicient

ij

nenaindé hautiunt:. Ex domibus Ora-

m

G improperabunt..

X

tionum funt fpeluncz latronum &

At

)ü

Adeft prafens , qui tribus digitis

T

- peccatorum , in quibus latitantes pec-

univerfum erbem retat , adeít , qui

catores flant in confpe&tu Domini

fcrutatur renes & corda noftra, ad-

] ,Iigul

non aliter ,

tant cum tremore Angeli , tremunt

flios Dei.

quàm ficut Sgthan intet

l:

a

ad prafentiam Dei & ipía SS, facra lip-

Vah quas fpucitias & abominatio-

(

j

fana , ac cineres fanétorum Marty-

mes videret noflris temporibus Pro-

rum , admonent nos exceffuum noftro-

TOR

x

pheta Ezechiel , fi foderet parietem &

rum (X irreverentiarum. Sancterum

muros Ecclefig , quot Senes infena-

ao

flatuz & imagines hinc indé per tem-

v0s cerneret levare oeulos in prate-

pla depictz ; & poffibile fit, utintuitu

"x

reuntes Sufannas , quot Dominas vi-

li

horum mon reíipifcat peccator.? ex

vgu&l«

deret adorare Adonidem , & terga

marmore & chalybe fuíum invenia-

i

vertere Dco: fonant quidem campa-

tur cor , quod non conteratur & mel-

n

n2 ardent lumiparia, fed tepent cor-

(dtu

lefcat , adeó fint effrontes peccato-

da,frigefeuntanimi, Majus filentium

res, ut ex loco propitiationis, ara mi-

m

fubinde in foro , ubi Hiftriones nugaan-

ferationum tentent. facere fpeluncam

ym

tur, quàm ubi in altari Sacerdotes fa-

laerenum, — O . deplorandam fortera

m

cifcmmt? & quid putatis? am ma-

mertalium ! ó exceffus & impuden-

n &11

neat locus Dei in tali diverforie , licet

tias execrandas , ac aámmriffimis l3-

ya

per omnipotentiam ubique fit , atta-

chrymis deflendas ! Heu Auditores,

jl

men ubi has abominationes cernit ,

ubi mens noftra, ad templa venimus,

g

neceffe eft , ut fe abfcondat. per gra-

ut rei leí? majeftatisabfolutionem cri-

u

tiam, Gexeatdetemplo. Va vobis,

minum impetremus , X jocari, confa-

yi n

non folüm NZzívi/e, (ed & Sacerdotes

bulari , eculos hinc indé audaCter cir-

(j fl

Dagon preftrato capite idola a vene-

M

cusmgirare audeamus ? Silent paludes,

M

"a

santes nudis pedibus Deorum limina

tacent ranz , exclamat D, Ambrofius,

U

transeuntes /zregest e* coudemma-

(2) & miferi mortalesori freenum non

gun

unr generationent if am : Suraeut

impenant,

pnllühL

Bonzi Japonum myfiz, furgent Tur-

Aliter, aliter Dile&i(fimi , nobis eft

on

u

carum Poppa & Mufti , qui calceos po-

agendum. , alig & fanCtiores cogita»

n t

. punt , übi delubra fuaintrant, fucgent

tleries , quàm haCtenus nobis de tem-

publicani , &on audentes oculos aut

hu

W

pe- fünt formandz, (b) terribilis eff

" Pvil

faciem in altum intendere prz confa-

enim locus ifte, neque al

Rione fcelerum (füorum ; hi uno ore co-

iud quàm

f) ld PP

domus D«ei & porta celi ,

non popina

[

awt

jl

r

EO 4»;67:3[ l.3.deFirg. (b)

432

..IN FESTO DEDICATIONIS TEMPLI.

8ut conftrina, zterni Regis Aula regia,

Dum faciem lufliali afpergicis aqui,

(2) coram qua curvantur, qui portant

& pe&tus (icnul mundate, mosz reveren-

Orbem : Si ergó defideratos fru&us &

tià faclà, oculis cum Publicano demiffis,

erratorum ve(lrorum veniam à Numi-

cacleftes gratias ex templo refetre defi-

derátis, Confilium B, Nili non vobis

ne petite , indé in filentio arcana cordis

displiceat,qui Parzn, », inSentent, ait:

veftri pandite, adverfitates & tentatio-

Ecclefiam non fecus, ac coclum fre-

nes aperite, gratiaza Q fortitudinem his

quenta, nihil in ea auc loquereaut age,

refiflendiac illas equanimiter tolerandi

quod terram fapiat.

Mox igitur ubi

petite; ficra de novo propofita foravas

campanis convocatut populus, citarite

te ; cum cereis ardeat & cor veftrum

adaudientiam à Deo crede; Inde cuma

Credite mihi , fi cali s&edo Ecclefiam

Moyfe (b) calceamenta inordinatarunms

frequentetis,amorofo & facre templuma

tuarum paffionum folve, locus enim, in

oculo luftretis , videbitis, quos metus

in cordibus veltris confiderstio hec fit

quo flas , terra (an&ta eft : Indé cum

D.Bernardo (c) cegitatjones univerías,

excitatura , experiemini , verifimum

qu& Deum & cocleítia non fapiunt , ad

effe medium ad comterendum pecca-

limima templi praítolari & exfpectare

torem ; undé meritó ad Ezechielem

jube, ac illud Abrahami intona : Ex/7e-

di&um à Demino;(e) Vade,oftende

éfnte híc cum Adfino.domec Ador nve-

domui lírael templum , ut confundan-

UI poftea cevertemurad vos. Curm

tur ab iniquitatibus fuis : Fatebimini

intratis cocli atrium,ingredi vos credite,

demüm cum Chryfoftomo , Ecclefiam

ac cum Davide exclamate : (d) /ZuAom

non aliud cffe, quàm A (ylum peccato-

dilefa tabersncnla tuA9 Deorstme

viriutums ? Aaderabe ad templum

ram, Aram miferationum , Regiam in-

habitantis gloriz Dei, Portam catli , ae

fanélum t«

?

um n Pimore W.

Domum, cuihodié à Deo (ilus -

Pf s r.

fsCla eft,

Q) fob.c. p.þ (b) Exedi «. 3. (€) Bernard. inmedis.

Apud fohm,

8it.Orat. (4) Pfa(ma 43 (6) Ezec. t'el.»c. 4

l

RAU

M*F/

P

N

f

E SREN

Mee ER

fit

s

lh

IN

ll

p

zj

$32 o0 se&

43*

i

lg

at

FERIA VI. IN PARASCE-

M

TR

. VE, DE PASSIONE

t

f

Ql

——

" DOMINI.

]

-

—— ——

&TVM

IESV CHR[

ii

—

"

FI'

—

f7]

QT

A

——

2

Ly-

/

IÉ

——

]l

70

Y

z

——

U

—

//,

//7

u

u

R

ll

|

|

Z

l

Qd

——

——

—

22

xx

7

J

///

/,

*

N

gt

Eu——

J

NN

v

z

E

n p&(i?

SNN

————3à

st

z

A

m

, 7

tulti ,

NS

—

yruit

—

//

d

t

L

N

N EM

LO

——

t

——ÀÓ

7A

&

À

jEnlILÍÉm

EL

IW"'ä.xï

Cs

ll

(

N

fz— ——

n pew(?

4

AEf

rj

a.

Ü

Regimï

x*

/

—

m

E

--

7

wl

E

Eu

—

?

SSSSSEtN

|

|

|

w PLE Nk*

T

3

N

R.——x

i

'e

,—.-

Eg Jaan s

—

,

J

//'/

EEX

EIVs ACCEPIMVS

D

]/ f

a

H

r

eftdi'i'

Inclinatocapite tradidit piritum. Joan.c.19.v. 30.

fubtrahentes, tenebris univerfum or-

Uaite celi, qua loquor ! (2)

adjuro vos per Viventem in

bem fepeliatis ? qua caufa portenti

Á

L. fzcula, cuifemper lucetiscum

hujus?

jucunditate ; edicite caufam,

An forté extremá, & ultimá perio-

cur cardines veílros , tot m llents an-

do mundi appropinquante agonizatis?

nis imperturbato gyro circumi£tos ,

(b) nc mundi bujus machina dá-

flupente naturà hodié fubiib turbe-

fetvetur ?

tis ? cur lucem ac radios terre noílre

AÀn novus Atreus, femli/s Parricida

j

PP

Wt

(2) Dent.t. 32. (b)arth. c.24.

484

FERIA^VI. IN. PARASCEVE

furrexit , (a) qui fratri fuo Thyefli ab

vera ejicitis, ut nove hofpiti locwft

emmandam ccenam apponens, Xce'cae

ip dtverforio ? (h)

inaudito Phezbum cum qvadrwa fua m

Ànquia fanguine libertasorbi hoehe

fugam egit?

part2 , mortis carceribus detentos, libe-

Àn uti olim conttaSi(aram , (b) ita

res dimittitis, acin hbertatem leorum

& nunccontra heitesxïumm:s in prac-

Dei afferitis?

liura exurgitis, ac flantes in cuftodiis

AÀn à morte fuürgitis, ad famam atro-

—

u

s

veflris fagittas acuitis impiorum in-

ciffimi hodierni fpeGtaculi: dum àcon-

ebriandas fanguine?

dito orbe , zuZa res frmmilis Accidit

Anexemplo Sem & Japhet indu&i,

i5 Ifrael ? (1)

(c) tenebrofo peplo obvolvitis Filium

Àn ex tot fignis & portentis vifis,

Dei, acnuditatem Pendennsm cruca

extremum diem fufpicamini , & tubá

Operitis ?

novilfima nondum audità , iter paratis

An lucidiffimus mundi oculus fefe

ad vallem fofaphat ?

obvelat in meridie , (d) dumad horam

Et quid vos afperas rupes , ac dura

nonam Sol Juftitie fuos claudit eculos ,

marmora impellit , (k) ut violentis

ac in tenebris foum flernit le£tulum?

[ciffuris difüadamini ? an ora blasphe-

Job cap. 17.

$a pretereuntium Judxorum ) juxta

AnDei Filius;mitiffimus illeAgnus,

Canones Legis lapidare cegaraini?. Le-

hodie n feralem crucem a&us in caufa

vit. c, 24..

|

eít? qui in Patrifuo probet , Crucifixo-

Àn per compita Selyme afperíus

res fuosnelcirequid faciant, (e) Luce

eruor imgnaculati Agni , adamantum

|

fideribus lubtraCt4 , ac no&te defuf,er in-

inflar.vos dura rumpit marmorá?

duclà fcelera eorum tenebris tege:e ac

Tuque ó folida terra , quid caufz

fepelire parat?

tibi,

ut fundementa oibis concutias,

Ti

Ü

A zterous Pater, ob Filium fuum

ac columnæ tue contremiícant ? an

adeó crudeliter in terris habitum, vti

eternus Pater vocem Filii fui in cruce

E

olim irritatus clamore Sodomorum,(f )

exaudivit de templo fancto (uo,, ()) &

——

li

ita & nunc provocatus inaudito fcelere

clamer ejus introivit in aures ejus?

hinccommota eft, & contnemmt &erta,

lj

Judzerum , ad (upplicia condigna fu-

sáenda def-,m ere parac?

quia iratus eft eis.

[

u

Et quid vobis fepulchris dealbatis

An prafümptuofus quis Dathun aut

cauíz ? ut leculos v'€&f05 totannis ob-

temerarius Abironde novo tertá eíl ob-

Y

ferratos fubitó rumpatis ? (g) an Dei

ruendus? (m) -

Tni

Filium moriturum ad tumulos & mau-

Àn qui coclos palmo poudcravxt.

!

Íolza velira invitatis? an cectera cada-

Q

Q appendit 3. digitismolem terra, (B)

nunc

Q

(a) Semeca in Thyeffe. (o) Tud.c.g. (c) Genef.c. o

. (4) Matth.s.27.

(e) Luc. c.23. (£) Gezz. c.r g. (g) MA£tth. c.

27. (h) Luc. €.2. (0) fundic. g.1 9.

QO Adatih.c.27.

( ) P!a!mo 77. (m)PfAhmoieg. (n)lfaiac.go.

j

m

DE PASSIQNE DOMINI.

N

s

48j

murnc 5. trabilibus clavis affixus ccuci,

veluss tespt dividitur., fépulchra

grande pondus nois fuftinet ?

aperitstur , folus mmifer bomo mom

Tudue 6 velum templi, cur àfum-

compatitur , pro quo [élo Chriflue

mo ufque deorfum in duas partes fcin-

ALE

deris? (3) an finis & confümmatio le-

Itans ergó Sol radios fuos tenebtofo

3-

g!5 advenit?

6

4

Obvelet peplo5 Luna erubefcat,ac fplen-

Án Liber ille portentof

u

s ffptem

j

dores fuos in umbris fepeliat ; fepulchra

i

validifimis figillis obíignatus , ab

ACOBCUC!&R[UF , terra cremat ; petre

Agno , qui eccifus eft , tandem elt re-

pra cempaffione ícindantur; &infeliz

gnatus. (b)

n

s

hómo petris fit durior, marmore infen-

AÀnguiaS

a-6et

er

dos illa sagnus fecun-

yi

dum ordinem Melchifzdech hodie la-

fibilior , cor habeat eneum , vifcera ge-

D

(

tat ex chalybe?

»entanda nece obiic, luCtum iaduifti ?

Abfit,abfit! &i enim ictu virgz fuse

Au Deus,qui intra VEL. M hactequs

V

Moyfcs (d) ex duriffma rupe copiofas

j

abítonditus latebat , tune cemplum

clicere potuit 3quas ; annon virgz &

vhl'

fuuns execratus , hoflibus diripiendum,

Pagra , quibus immesniter cencifus Re-

vclut fpeluncaga latronum reliquit?

t

demptor nofter , eliciant integros tor-

Aperite obíecro perturbátae crea-

rentes & flumina lachrymarum ? (e)

li

turz portentorum horum caufas ; ap-

Quis dabit capiti noffro aquas , ci

peret enim ac f15olyma , uti olim ma-

j

ii

M

oculss moftrie fomtem . lachryma-

ledicta Pentapalis igne coclefti fit ab-

rus ! Flece Sacerdotes &Miniftri Alta-

um

fumehda ; judea novo diluvio inun-

ris ! quia amififtis Pentificem magnum,

danda , templum cum curribbs, velut

u

4

!

qui peterat compati infirmitatibus ve-

miledicta Jericho fübvertendum : cru-

i

Ü

ftiis : (£) Lachrymamini Reges! quia

delis natio ut Dathan & Abiron à terra

cecidit corona capitis veflri:(g)

[]

abíoibenda.

n

Plorate languidi &infirmi ! quia fub-

. Refpondentem p*e vobis audio

latus eft Medicus vefter , quia fanabat

»)fï

Bethlehetmitici antri. incelam . Hisro-

omnem languorem & infirmitatem in

f

nymum , cujus mens eft idcó moveri

populo: Ch) Flete & ululate pauperes,

Ü

terram, diffilire petras, orbis fundamen-

aum vincul:sconftnide faot manus il-

ta concuti, ut quia Creatoris mortem

lius , quz dabatomnibus affluenter: (i)

"m

voce deteftari non pofunt , id faciant

Totus tmundus eae inlachrymas , dum

i

infolità & terribili cencu

q

i

one, Verba

Salvatormundi patitur,

ipfrus fünt. fequentia : (c) Oi

f[ml»

CresivrA "orienti

Auditores ! Lugcbimus ergó hodie

COP BA

Fs*xiu:xx Dei uuigenitam , Apoftolis &

A

[

D

(L/amf/zzo, .S'al.(,f'«*" Lama ebfcurautur,

sillius non fimiles, qui 07

j

ICrrA Eremit g. petra fcinduntur,

7-'6./311"0

Ait

»'foäïsfvilnt DlcVerüm comita-

[

lPp 2

bimut

[

(2) Matb. c.2y. (b

J fpoc c. $- (e) Hierom.fatber Matth. (4) Num.c.20.

(

e

)jereni.e.. (E) Hebr-c.. (g) Whrem.5. (h) Mattb.q. G) Tacobi CJi

—

FERIA VI. IN PARASCEVE.

486

bimur eum per cun&a tribunalia, in

tiusJuftinianus exclamat: (b) O cha-

ritas , quim magnum eft vinculum

quibus reus agetur, usque ad lu&tuofum

Calvarie verticem , ubi in le£tulo cru-

tuum , quo Deus ipfe ligari potuit!

cis morituro a(fiftemus , audituri, quid

Intereà manfuetiffimus Agnus,velut

loquatur nobis Dominus, quale T'efta-

fera capta per noCtis tenebras cum cla-

anentum ac Hereditatem nobis relin-

more valido, collucentibus per feneftras

uat ; Sperate bené: nemo ipdonatus

ubique facibus ac funalibus ad Annz

abibit : Lamentabilis interim Tragoc-

domum deducitur judicandus.

dim fcenam , lachr

Sedet ille in füblimi pegmate, gra«

ymofío oculo , in

filentio fpe£&tate,

vitate plenus, cano capite venerandus,

Gaptus eft ergó Redemptor nofler;

ac vifo Chrifto quamprimüm exordi-

vincula indnit,qui venit folvere vinctos

tut examen de doClrina ac difcipulis

«orde ; Triginta argenteis venditum eft

ejus, inquiens:

pretium mundi ; Magiler ab infani

Tuneille przclatus Do&or, ac Pro-

pheta, qui conturbas Ifrael? qui contra

proditus diícipulo,

-Triumphum nunc celebrat Solyma ,

Legem Domini doces? quz eft hac tua

exultant Pharifzi , jubilantScribee, noa

nova & iníolita do&trina ? quà totam

aliterac Philiftzi Samfíone capto : funi-

Jüdaam commovifti,.

Videone te inimicum hominem,

bus eum ftringunt, catenis vincunt, ar-

mis flipant, trahunt, trudunt, clamant,

qui zizania füperfemipáfli bono tri-

tico: nonne fuffeciffet tibi do&trina &

furunt, vociferantur,

Vah! fi olim Orator Romanus ex-

lex Moyfi ; curnovadezmata fingis?

* £

elamavit

37

Scelus eft vincite Civem

an nefcis malediftum , qui mutat ver-

Romanum , quale fcelus erit ligare vin-

balegis? (c) Cur cum tantá pompá

culis Regem Ápgelorum?

ante paucos dies Jerofolymam ingref-

fus, paffüs eft veftimenta tibi à populo

Ah benigniffime JESU ? arietafti

rus in horto unicà maníüetà voce

velut Regi aut Principi fubfterni ? Ad

tuà (Ego fum). cohortem integram

quid duodecim otioíos Pifcatores ac

militum in terram, cur modo fertiffi-

feptuaginta duos Difipulos condu-

Samíon non rupifti vincula , dila-

xifti , qui te comitarentur ?. Seditio-

cerafti funes.,. ac exifli de medio eo.

nem, &turbas olet res ifIa : Ubinam

7

rum?

illi Ierent ?. quibus. latebris fe con-

Scio, fcio * captus eras in ^uniculis

tinent ? (d) Annon unus gladium

Adam, in vinculis charitatis; non Ju-

exemit , fefedue Superiorum & Prin-

dzeus, fed AMOR tibi vincula injecit,

cipum miniftris. aufis" eft opponere?

& uti in prefepi fafciis, ita & hic funi-

quam excufatienem pratendis aiïg—

bus & catenis te flrinxit; Undé Lauren-

tüm caput?

uDCUn UPE2 LP

Chri-

toc'q40

(5) Cieer.orat.6.im Ferr. (b

(3) foam. c. 18.

) Lffurjfgïiäz.l.de lz'gna vite.(c) Den

(

DE PASSIONE DOMINI.

485

d

r

Chriftus fciens, quod rcfþohüo mol-

Sacerdotis Magni? comtra decreta ju-

j

lis frangat iram , futmma cum confue-

flitiz vin&um cedi, ab armato iner«

tudine doCtrinam fuam defendere pa-

mem? Ortribunal execrandum! ó ju-

t

rat ; de difcipulis, quiabené loquinon

i

ftitiam profanatam! ó zquitatem de-

peterat , cum unus eum prediderit ,

erditam !

]

alter abnegárit, reliqui aufugerint , al-

Quid ad hzxc Jefus meus? nil nifi

tum filet: de doCtrina veró ficait: Ego

verba melle fuaviora reponit ; (d) $7

palam locutus füm munde, Ege fem-

male loeutps [umi, Feflimonium per-

gll*

per docui in Synagoga C $m templo,

bibe demato; ff at

(

7H€ C lls 2

(em bené ,. quid

wo emnes T udei comveniumt , (a)

ul

Q dm occulto locutsus fem. nibil;

Adefte viperz vindicative , duel-

ipuli

quid me interrogas ? iaterroga eos,

lifte infames ,. qui ob unicum pu-

"i ABdiveruut , ecce bi Jeiunt ,

gnum , ob verbum mordax mox gl-

]

Hid dixeris €go.

dios flringitis, in iras exurgitis , in-

Qf

.. Vix verba fimierat. raitiffimus Jefus,

juriiam impa&am: morte & interitu

j

€um unus affiflens siiiffrorum. de-

ledentis redimere tentatis : adefle!

at

dit Alapam Tefé dicems , (b) ffe re-

em Ípeculum maníuüetudinis vobis

ffondes Pontzfici ?

à Jefu meo proponitur ; annon de-

jnd

Exhorrefcat coelum , ait Chryfofto-

decus immane , injuría fümma Re-

(j p

mus (c) contremi(cat terra ; infurgat

gem ) gloris alapà percuti à Servo ?

uim' ;

sgnare , ftelle de cetlo cadant,dum alapis

Íed quid egit, quid repofuit Salva-

fnp

ceaitur Rex gloriz,

tor ?

Àn elementa orbis in vindi-

.. O manum eternis ignibus non fa-

a

€am meritam concitavit ? an ter;g

tisuftulandum ! ó fa&um impudens,

mandavit , ut formidabili rictu. de-

"

óin

£

n

atamorci mancipium ! cune ma-

hiftens ficrilegum — infernali abyffo

pl

ledi

€

;

? audes facri!eg—am manum mit-

fepeliret ? lgnis fceleratum in cine-

PC

j

tere in Chriftum Domini? tune canis

ij

res redigeret ? mare fluctibus vefa-

rabide audesallatrare catulum Leonis de

num obrueret ?. aé&r intra. fauces Sa-

TL

'TribuJuda? tune adulator deteftande

a

erilegam. animam flrangularet ?. Dae-

prafumis alapam infligere Regi elorig?

mones , ut orci fobolem in mille fru-

quir

(j

Angeli tefecent medium , infame por-

S

fta discerperet:: Nilherum, fed man-

tentum terrz!

&t

fuetá voce unicum id. repofüit , quid

g

Et tu paries dealbate Judex ini-

me czdis? Nunquid quod decuit

quiffime , in. przfantia. tua. tantum

ä; t

Deum , dedecet Servmm Dei? (e)

Ícelus teleras ? imó pet consiven-

ait Petrus Blefenfis ; quam excufatio-

, onfïf*

tiam Íceleratam approbas , & ad gra-

dys 4»

nem habemus? interregat Chryfofto-

viera viam pandis ? hzxccine juftitia

mus , fi vit&perati ad iram concitamur,

3

g

J

(2) foánm.cap.1 $.. (b) Yoann.cap.1 $.. (c) Cbïy?ä

39 cAp.1 $. Tonnm.

u

.

(à) fodäg?ïfnp. 14. (6) dpud Fan Horsm f. 6. Parafce

438

FFRIA VL IN PARASGEVE, :

*

qui tot tanta(ue Chriftum füftinuiffe

-

Adefteproindé tgääs ix-*;ss-:;rmpti, pto

nenignoeramus. Diftite ergó à C hii-

ferte tellimonis, in lucem dateimpo-

0 , quiamitis (am & hümilis corde:

)

ftotis hujus fcelera.

perpendite ferió id, quod vos beatiff;-

Prodit priraus , ac accufat eum de

mnus Ephrem ferm, z. de compun&io-

multiplici transgref&ione legis- ac. ae-

ne admonet : Tametf1 in terra mille

eicciu s

e

abbarai; (U)

20005 viveremus , ne pro uno cola-

at Sabbatbum.

Hic bono cu, T

pho quidem con

dignas gratias referre

P

edt

[u

alter && fugillat eurn. de Sa-

oZemus,

cerdotibus , (c) Scribis & Pharifieis

Ut video mi Chrifte lanocenzia

pefimé rradudlis , teftsturdue ees ab

tua ac mamíuetude in hoc execran-

ipfo contumeliose hypecritas; (d) fe

do Tribunali parüm curantur : hinc

*

pelchra dealbata, ferpentes & genimina

1

Dveteratus fenex dierum toalorum in-

[

RB

viperarum , femen infüper Diaboli vo-

vidià fremen

$5

vin

s

ium te ceu morte

citates.,

dignum adaliud forum remittit :

Aifie

]utat tertius , eum à Belzebub ob-

€RN us i

Atum and Caibbam

feffum , epe Tartari invifibilem fe pra-

Pontificem ; (a

Comites tibi erimus,

ftitiffe,centenis

G ad forum i

eiue.præ&igiis'huwsque

flud, forfitan innecentia

illufiffe populo.

tua fecurius ibi

patrocinium & afylum

Poft hos infurgumt duo alii teftes

nanciícetur.

iniqui , nequiores prioribus , (e) juran-

Ad fecundum ergó [tamus tribunal,

tc$, eum excidium minitatum effe ulti-

ubi cum Caipha Sacerdote (ummo con-

mum Salomonis T'emplo : allegsBt ver-

gregati fedent Seniores populi, Scribae

bay pof/nrm defiruere Tempbplom Dei ;

" harifzi , graves afpc&iu, canitie ve-

nerandi.

an.tgne , vel aliá flrage, fibi non con-

are 5 verüm credere fe igne & ferro

Qub o u AL E

Adducitur ergó Chriftus eculis in

id devaftandum,cum aperte dixerit, (£)

terram demiffis , quem mox gravi fu-

19 6H "VEWI PHETIEYE 122 TEYVAW , C

[

pereilio , afperisQue verbis allo

quitur

Guid volo ,set/f us accetmdatur

Caiphas.

53 quinf

& addidiffe,

o

g) senrelns.

Adesne Sedu£lor populi ? in ca(.

2

WE UY la-

f* inär lapidem.

:

ts tandem nollros prada perita ve-

