tem afcendi, audite nunc totum ali-

Solem & ítellas fubinde centem-

ud, quod ibi invenit, Silex & pra-

plamur, & fecundàüm judicium no-

rupta crepido eminet, que propé

ftrum pugnum aut Orbem vix exce-

adfítanti, ned; mulieris, ned; lugen-

dere credimus, cüm tamen minima

tis formum oflentat, qui veró proct

ftellula 18. vicibus magnitudine fu-

afpexerit lachrymantem & mocten-

tem fibi videre videtur Nioben.

peret ipfüm Orbem terrarum , Sol

veró major Orbe exiflat 166. vici-

Coníulite Microfcopium, videbi-

bus, uti Cornelius & Ali: fentiunt.

tis ibi pulicem inftar mufce pran-

Solem

infüper

credimus

inflar

dem.

AÀa non ftultiffimi Mexicani,

. " p — ÓÓee-teug EE CUM a

tardz teftitudinis moveri. ac ferpere,

qui conípe&tis Equitibus Hifpanis,

càm tamen plusquam fagitta aut ful-

crediderunt eos effe Centauros ; 2equé

ü

D

ur quavis horà j8800. Milliones

nos defipimus, fi fecundüm vifum &

znilliartum conficiat.

lidem & tri-

apparentiam

judicamus,

Ex vi(ü

enum videmus, & pulcherrimos in

temeré judrcavit Totila, videns S.

D

eis colores admiramur ; at umbra

?

Caffium Epifcopum Narnienfem ru-

lt

folum fünt & nihilum , nil aliud

bicundà facie incedentem, ac exitti-

li

quim nuda X pura folis reflexio in

mans vini appetentiorem , fed ubi

H

Tit

nubem roridam.

Speculum infpici-

v

á

dit à fcutifero füo daemonem, qui

pi

mus, & ecce oculus dexter fit finifter,

euta obfederat à S. Viro expulfum, cum

finiftet veró occupar dexteram ; fallz-

rubere ipfe agnovit ertorem,

ET

la

cia grandis.

Naves cum velisagun-

' Hdem fecére prius Judei,

L

iudicant»äs

tur, autamamus ftare, Urbes veró re-

in Pentecofte Apoítolos mufte ple-

lul

ftm

cedere, Turres juxta aquas credimus

mos defipere,

ldem evenit Eremi-

inverías ,

flellas nectu de Colo ca-

h

cole illi, qui/ vifo S, Bafilio in otna-

dere, cun&ta ha« figmenta funt & falla-

mentis Pontificalibus magnifice fplen-

qui

«iz oculorum,

k D

dentem,, ejus virtutibus occulté de-

Expertus eft fallaciam hanc ocu-

traxit, cui tamen paulo poft Dcus o-

0

ther

lorum. Paufanias lib. r. in Atticis, ut

flendir Bafilium in omni pompà hu-

Bartholi refert in. Premontorio Ca-

mailiorem

. eircumferre

animum,

t

phareo. Fingunt Poéte, ait ipfe,

quim in rigide ciliio Eremicola

Niobem immanitate doloris ob in-

mentem.

e

Qd

teremptos filios in faxum . mutatam,

Procedamus nunc ad Áv

d'itum.f

A n

fi verum illud Plauti in- milite glo-

ii

at in medio earura ctiamnum ne-

«em deplorare recentibus locrymis,

tiofo, Pluris eft eculatus teíftis unu$;

AUQri

non

p

Ego , ait Paufanias, cüm diffiderem e-

quàm auri;i decem; quaantum

allet

V q

2

—

$. THOME APOSTOU.

$87

d m

a'lle'c-f&q hicfenfus, quantis. non er-

num; aut íi placet , accipe ftilum

OU

um at

eribus erit obnoxius?

ferreum 2, circiter vel 3. pedum, ap-

"Decet hoc Mediolani villa Simo-

tputi

pende hunc aures digitis duobus

nettz, ArfenaleTiciai SepulchrumCa-

ciasías , ferrumd; pendulum lapidi

u &F?

"du

cilie Metelle Romze, ubi Echo ad-

aut ligno illide, campanam credes.

mirandis modis hominum

auribus

te audire majorem , quàm qua& Exfor-

vt

ti*exiflit,

w

illudit, & unica vox prolata, jam

Lepidiffimum ell id, quodi

oCto, nuac decem, jam 24. vicibus

Strada tefíte tempore Ducis Albaná

( t

ia

tepetitur. Expertus eft lralus ille

Legioni Wallonice in Belgio accide-

Echonis fallaciam, ut refert. Carda-

rat, qui cüm in propinquo adventan-

mit f

nusl.18. de fubrilitate, qui citm iter

tem hoílem crederet, ad arma concur-

ageret juxta lumen, nec Vadum in-

rens , cum tifu deprzhendit, nil aliud

miMate

venire poffet, exclamare cepit Oh!

hoftile adventare quàm INuptias rufti-

1

y Bo

cui latens Echo. refpondit Oh ! ille

cas belli (ecuras.

at

exiftimans hominem effe, interrogat

Idem accidit Meyfi

i & ]sfue,QuQ.

ijn t

lalicà ulterius Onde debo paffar?

tum pofíterior dicebat fonum belli-

y B'

paífa refpondetur , tum ille debo paf-

e

rantium fed audire, alter veró exi-

þy viit

j

fa. Qai replicatur; Quid debo paffa.

timabat vocem effe cantantium,

qoia

At tibi profundo gurgite aquz admo-

Senfum tertium (i luftremus, . de-

m i&tlf'p

dum perftrepebant, unde ille ter-

prehendemus & Guítum effe totum

g, r

ritus. fecundó interrogibat , — devo

vitiofum & fallacem : fatetur hoc

monlm- ä

H

H

paffarqui B

Eche refpondit $ Paíla

clariffimé Berzelai Senex. Octogena-

,exp!!l[um)æ

qui; cui fepius interroganti idem,

rius 2, Keg. 19. quem cumDavid]orda-

OICMI

idem refpondebat, Echo, quare cum

nem tran(iens invitaret Jerofolymam

ldæ'v

yir

Italus ifte inter metum & | neceffita-

i

ad menfam regiam, refpondit OcZoge-

a

tem natandi effet, noxqs intempe-

nariss (us . bosie nuuquid réeent

at

fta urgeret, doemonem aliquem ratus,

t

)

Jenfus mei ad difcernendum ftmue

WO

il

qui fibi illuderet, ac ut in eorrentem (e-

(* AmArum. h quoties zger ex

lm

fe pezecipitaret perfaadere velet, infidias

J

corruptione palati fel credit effe,

n5

[j

Orci veritus, alià iter intendit,

Kar-

dum mel propinatur, quoties fufpi-

u

:

po

cher i& Phonurgia.

catur cibum abíynthio plenum, qui

aii ^

Quàm fplendidé decepsi funt A-

tamen faccaro eít COnditUS: An'non

j

(

mericani , qui audientes in monte

Hebrei murmurare funt auditi de

juo W

quodam littoris Maris Quatamalen-

Manna cibo cccle(li , in quoomne de-

j

fis in novà Hifpanià Euro flante Or-

le&amentum erat repofitum ? . nau-

4

ani fonum ,. concluferunt Deorurm

feat anima noftra füper cibo ifto levi(fi-

545

:

u

l

i

orum hunc exiftere choream: Har-

mo. -Et quid non tentant Coqui, ut

"

pam feu teftudiaem tu oppone ven-

i !

Dominorum í&orum gulas novis in-

to de noCe, eundem experieris fo-

ventionibus irritent,

)

qulfl

cc a

Puta

388

IN FESTO :

[2

WPutaBitis vos fübindé guftare fa- -

Zeuxidis 4avcs ad fe ültrö pellici;n'-'

pidiffimam ferniam, bubula folüm

te$: Cortipa Parhafii, qua ipfum

eít aceto macerata, Diebusinterdi&is

Mag/ftrum Zeuxem fefellit ; — Au-

ab eíuü carinum «redes tibi apponi

rum Alchimiftieum, Gemms ex vi-

l

inteítina . aut farcimina ; at erras, fo-

ttis , Margarite ex conchis mari-

jüm ad illudendum fimplicibus arte

nis ,

poma Sodomz tam fallaci

H

*

confeCta funt ex pilcibust Aa non &

quàm pulchra.

[

lac Benedictionem. Ulimam ^ E-

Gypfus fi fuper carbones in. vafepo-

l

fau primogenito. daturus, à Jacob de-

natur, adeó fhridet, ut ardere cre-

Á

[

ceptus, pro ferinà guftavit badinam?

das, impone manum,. & totam fri-

& quoties: pro vino. Hifpanico propi-

gidam extrahes,

Tivoli-in ltalia

patur Mulfum Dantifcanum ?

r:.eþ*eri-umur, lapilli , qui intuentibus

p

Referri. fepius audivi, Morionem

apparent dulcoratze G faccaro ob*

T0

uendam,, cui à Viro. Principe | olus.

du&e amigdale ,

quibus fi den-

ex la&tucis paràm honeíté: diftillatis:

tem. infixeris, fenties lapidem; qui-

hj

appofitum. erat , ita. excanduiffe; ut.

bus meritó

pro lemmate adícribi po-

li

dn. omnem. ultionem fimilem inten-.

din

te& b

&us,. tandem. Principi. fuo clam unam.

lti

Scena, non Cona.

ds Chirotecis ipfius perfamatis abla-

tam.ac. minutim. concifam. ac aro-

Ti&u delufue eft ipfe Patriarcha

(Ogl

D

matibus; probé conditam. mandu-

laac , quem deceperunt pelles ap-

candam:. appofüerit ;; fides. fit: penes:

pofite manibus. X colle Jacob, ut

!tj

:Authores, . En qqantümx guítus no-

exiflimaret: eum. Efau - primogeni-

lj

bis. illudere queat *

tum, Unde.Lyranus att ; Ifaac audi-

Nünt

Nec:. ódoratus. nofler melioris. eft

tui noi» credidiffe,, dum dixit vox

Wtgi

conditionis, non fumus Sslomones,.

Jfaceb .. fsdicertiorem. fenfum explo-

ii

ut. difcernere. po(fimus: à: veris: arte:

raffe. per ta&um ,. at & in eo effe des

J

tf

confe&tos flores à Regina.Sabaad ten-

lufum,,

"-

tin

dandum. eundem allatos; quosut natu--

Si. ergb; omnes: fenfüs noflri fic

t

rales à fictitiis. difcernere: poffet,, ad al--

turpiter. errant, fi nos non aliundé

Tüyis

véare Apum detulit..

quàm: ex fenfibus. judicamus ? quàm

LT

Non fumus Philippi Nerei; aut Ca--

ftolidi, judices. fümus,. qui fecundum

Tttor

tharinz. Senenfes,, ut ex. odote luxu-

i

áutem:nonintuemur:

fals. apparentias: decermimus, Cor

riofàs ac peccat;ices animas difcerne-.

Ttetc

re-poffimus, erramus ergo & in odora-

— Ah: quoties. füb. modefto. vultu

NU

^

tu millies,

cor latet libidinofüm ; quoties 'de-

fl

. "Ta&um quod atti

het " erra;e. eum;

miffi oculi füperbum animum cclant,

mlhm

eft. enim , qui fe nequiter. humiliat;

Tif

fplendidé - probamt: dgpi&aä Uvez .

, qUO"

[

LE

X

$ THOMJE. APOSTOLI.

E

L ssb

m

guoties mel in ore, fel in corde; quo-

judicáffet, qui tamen mox aliá de

T

ties fub devoto cucullo anima deli-

caufà fe ingreffum monflravit, cumr

telcit fcelerata : errant toto-ccclo filii

xil] h

ad Theodoram converfus dixit: ad--

Atl

Adam, dum fupeibum pro humili,

fum foror falvare animam tuam , non

dis n

luxutiofum pro cafto, blasphemum

perdere, quafi adulter ingreffus. fum,,

v ld

N

fi placet,, mutemus. veftimenta

d

Atheum pro jufto, avarum pro libe-

T

rali habent; An non Herodes humi-

Mattyr egrediar..

i viftt(-

lis? ut & ego veniens$ adorem eum;

Unde optimé Joannes XXIIT, Ro«

fed cruentum balneam fanguinis aliud

ais

manus Pontifex rogatus aliquando:

» t

'demonílrsvit,

quid lengiffimé à veritate abeífec ?

'Qais flentem Putipharisuxorem &

j a

refpondit-hominum Judicia, Ex his

i

palliium Jofephi in: manu. tenentem:

infert

ergó: — infalibilem fequelam

f d

non caflam dixiffet Penelopen ?

Paulus, dum aitz (a3)' Uzde inexcn..

w lt

Quis Neronem. non clementem ,.

JRabilis es ó homo omnis, qui judi-

mitem & manfuüetum . pronuntiifft;

cas proximum, n quo enimjudicas

jdetn ?

cüm fubícripturus damnationi.cujus-

T

alterum,teibfum tondemmnas: No-

dam exclamavit ?. Utinany nunquam:

litteras. didiciffem *

2

lite igitur judicare Chariffimi, ne judi-

i

cemini.;.

It

Quis. Abfolonem nen religiofum

uz enim vefania efLin momento

fe Buf

cogitáffet, dum licentiam: abeundi à:

Davide petiturus dixit: adazz eó"

capitalenv. velle. fententiam ferre in

y p

aliquem, parte alterà nen audità, di-

veddam vota.mem, qua vovit im

lo ]ib

cere. & exclamare cum Judais: Reus

] prima«"ü

Hebron.... Quis non. liberalem: pro-

nuntiáffet Baffam . illum Türcicum;qui

eft mortis, & cum Pilato. prius non

"

interrogare, quid enim mali fecit ?

crediturus.templumquoddam, prius.ad:

"m

recipiendam: liberalem. elee mofynam:

d

Imitari hoc eft Luciferum, qui vo--

cun&los paupereg, advocavit , quos:

luit fimilis effe Altiffimo, involatis

TA

dein. in: atrium: remotum: addutos,.

officium Dsi,ille enim eftconftitutus

detra&tis. laceris togis & centonibus ,.

Judsx vivorum & mortuorumz Au-

db

novis togis: licet. relu&tantes. induit,

dite, quid de vobis. dicat San&tus

a

in. quorum tamen.in ignem: conje&is

Bernardinus Senenfis:: (b) Qui fini-

jami g-fi

centonibus: plüs. auri reperit,. quàm.

flre judicat de aliis, injuriam. Deo fa--

J lftlm'lf

quod' exzdifcandum: fanum. Máho--

cit, quia ejus Jurisd.&tionem temere

x

wn]muS. j

metis; exigebat:'

ufürpat, dho enim funt; qu&fibi Deus.

Econtra:quis- Juditham non profti:

retinuit, & fpetant ad.ipfüm folüm,

modiüo V

tutam: meretricem ;; quis: Didymunr

gioria feilicet. & judicium,. Exfpe&ta-

, u

tnilitem ad' S. Theodoram violand: nv

te , exfpe&tate: miferi ,. adliuc :fenaflra

" i

lu

illa nondüm: ante cor hom

x

'i,fr.xg:efïuma"non adilterum:

ines: patet,.

Ccc 3

Ut

[uitet UE

(a

pmea: (5),5. Bem.zrdz;n.,sfnm;.

Tom. 4. 'S'.erfie.rz!-.k

ae.

IN FESTO |

L:

bebant eam íaltem ofculo ven&:;ri

ET videatis & cen(uretis cogitationes

ominum, exípeCtate , donec veaiat

facra.vulnera, fed os & oculos illaoc-

- Dominus, (a) qui ilumisabit ab-

cludebat , quin (quod horrendum) in

Condita tenebrarum , ej manife-

faeram cffigiem, cüm "omnium ad-

Jl abit confilia cordium.

flantium tremore, fepius turpia ex-

[

- PerSuperos ro

[e]

zo vos; auditeveluni-

fpuebat phlegmata, denique omni.

cam hiftoriam, & ex eá pruritum veflri

geítu & nutu oftendebat fe odiffe ex-

temerarii judicii corrigite,

tremé, qui pro ip(à extrema effet pa(-

D

Anno 1604, Ordinem Annuntia-

fus; neminem inter . ad(tantes Tra-

D

li

tarum (Viro priüs & vivis fublato)

gcdia hec magis cruciabat, quim

inftituit Maria de Victoria, Matrona

Mariam Vi&oriam, que uc mifere

d

Genuenfis,. (b) Hec inter alia pie-

àiDeo impetraret gratiam , non prius

t

tatis opera, gaudebat fervire ggrotis ,

àgenibus furrexit, donec fibi reddita

D

ut paffim zgrorum Confolatrix. &

eít: intertogata ab amicis, eur adeó

[

Mater diceretur.

Accidit aliquando,

à Salvatoris effpgie abhorruiffet, ac

lt

ut intelligeret Puellam quandam de

fputa in eam ejeciffet ; Refpondit (e

[

j

corporis.

&

anima (an&titate defpera-

intimo corde femper Chriftum ada-

&m

tam, morti jam vicinam decumbere,

máí(fe, verüm adfuiffe damonem fibi

tint

advolavit ergó, & invenit fpectacu-

adípe£tabilem , qui fefe inter crucem

"

u

lum miferandum , quarta enim jam

& ipfam interpofuerit medium, &lo-

li

co Crucifixi ofculum 'folicitárit, cui

die duraverat extremz. defperationis

It

& . infanig ícena, circumflantium

cum nollet confentire, nec poffet, fa-

8

if

comploratio, & ut fieri. folet , variz

Gum cffe, ut in deteftationem petiti

pore) j

conje&ture de egrotà,

improbi, fouta in eum conjecerit, fu.

limabant miferam exiiffe

fünr

"Alü exift

gatum pauló poft Viétorim precibus

de mencis poteítate, alii autumabant

turpe monítrum , feque fibi à Deore-

illam occultis turbari confcientia (ti-

ftituzam, . En

antüm humana j

dicia errent, dum nec oculis, nec au«

mulis, ali1 erndebant ob graviora fce-

lera eam eífz promeritam, cur. I2eus

ribus cocterieque fenübqs tutó cte

vwultum ab eà X gratiam averteret j

dere poffamus.

acceffit, quod via fit omne, quidquid

Concedendum forté - vobis effet

Amici boni in auteam ingerereüt, ex-

judicium, (i ica felices effetis in ju-

tremé avetfari,

dicando, uti perhibetur effa S, Apo-

Inter. cottera exhibebatur miferz

ftolus Thomas

Audite, quid dec8

Chiifti in cruce pendentis effigies, fed

fzibant — Dionyfius Carthufianus,

averfabatur illa fervatorem ,

quem

Ribadeneira & Pelwe

$MÉ

artus dg Temes

-

peque oculis afpicere dignabatur: ju-

vear, (c)

'In

(a) 1. Cor. 4. (b) It2 rcf&'rtjin-fvita ejus P. lvkrdirsiläe!tia .Sf C

rff/-'

fftins Viéforia. (c) Bamabæ KeArtAus ii "I-'ejf.-S. Ti /säm

x

$ THOME APOTOLI.

251

Ra

1

ïn India Civitate ULNA excelía

ferc Apoftolo, qui miraculosé manum

j

- eft ecclefia in fümmitate montis , in

aperit, & fingulis caclefte Epuluta. por-

«lj

quà corpus gloriofi Apoftoli, tan-

rigit: Si accedit infidelis aut alius mor-.

tali fcelere obítri&tus peccator, manuna

o

quam viveus & ereCtum cernitur. Án-

gt

te ipfum lampas péndet aurea, bal-

retrahit, donec ille convertatur, vel

i t

fálmo plena, qua femel accenfa abaa-

fübitó: moriatur : pera£te officio & cor-

fcol

no ad annum fine diminutione Lumi-

pore Apoftoli repofito populus cumy

m d

nis ac Balfami iucet, quo Balfamo.om-

Jubilo ad propria remeat, & lacus re-

fhntr

dundans montem, ut prius cireumdat,

nes agri fanantur, — E(E autem Apo-

jb

&olus talis formz: Facies-ejus ac fi-

Hac Patriarcha Joannes in propriá re-

g um

dus rutilat, capilli rubei usque ad hurae-

citavit perfonà, & eadem à Rege india-

), M

tos defcendunt, barbata ruffaac crifpa,

rum poftmodàm Calixto 11. Po ntifici

. ftid

vellis dura ac integra, mons ipfelacu

funt relata,

circumdatur profnndiffimo, aeque ul-

jcis, i

Claudo, & cum $. Auguftino füper

dhorott

li tranfitus liber eft, ni(i femelinanne,

Pf. Beati Immac. dico : (a) 7u4zcez i[.

1

idque diebus o&o ante Feftum «ejus,

le de alteriuserrore,qui non haber,

eum aqua decrevit, ut acceffusadven-

quod im feipfe condemnet , judicep

C

dgmonm

tantibus pateat, quiundique in magná

tlie,qui not. Agit endem, qua 1n AÍso

frequentià confluant.. Die itaque ejus

utAt e[fe puntenda, me du de Ajjo

; in«c

mdiumaä

folemni Patriarcha cum Suffraganeis

judicat, de fespfo [emtentinm ferag,

| Müümj

Pontificalibus indutus (locato prius in

Mementote obíecro femper Apo.

Epifcopali fede füper altare SanCli cor-

ftoli increduli, & exemplo ejus dicite ?

N pcäa

- Nifi videro & teti

dhriont?

pore) poft celebrationem Miffz hoftias

gero, ne-!l

confecratas in patená genibus flexus o

£

i

D

credam,

n

ilont F

(2) dmbrofíus i;-æ. Pfal. 11$.

at

ul w

odh!gu i

e[]hbuï $

force DL

hi

O

d

f

A

foüu elu

yi

iA

v']bi

!T

;

"m

IN

M(/!"S']l

hänf' !

395

IN

FESTO

n3

q

li

li

IN FESTO NATIVITA-

pii

*

nl

TIS DOMINL.

f

-

CR

| n

l

— ONA.T

6*

—

,

E

7

of

m

Nem

ic

Ex

—— —À

tf

J

H

Yj

4

]

l

NU

-

!tfll

p i 7

—

f

,

f

NS

N

i

z

p

NY

l

2

7 ,

humj

a

Yeniy

"

N

Vtün

Jl

.

od

A

K..y

i^

NWAN

L

À

74

l,

/ 4 À

d

b

Ts

1

Jugs

NS

tnt,

N

z

—MÀ

——

Xä

Ut a

N

NU

£

—

E

D.

lis C

—

2

i

,

LU

tl

m

]j

|

1

umes

OX N'TOK

A À

R ARENTE

ICLEERED

jl

um

-

ER

ELLIU

Em

—————

Em

-

—

r

à)

E

m

EOE

Ra c

igrem tuum. !fa,

Erunt Oculi tui videntesPraecep

Weenr

cap. 20,

-

tb

V

llete. facri Oratores, qui inftar

gumentis velkris pbnderoüs fe con-

i, li

tube exalkatis. vocem veílram,

victum fateatur, attamen id, quo

LT

m

»

ut annuntietis populo fcelera

zcdlofis veílris adhertationibus eidem

Wi

-eorum: (a) Sacratis hodié vale-

pe:füsfifüis ad opus poffs deduch cla-

ET

dicite pulpitis, digitumQue imponite

mat effe impoffibile, ac cum Aver-

LUA

ori veftro.

Mundus enim, licet ar-

toe fumiter tenet. Legem . Evangdi-

hd

eam

(2) Jfai. 5s.

(

Em

NAT.MTATIS DOMINI,

393

m quidem pulchram & lsudab- — & üfpirio repetatis, quc;d-Lucæ 7

lem, íed natur

fctiptum: Cantaimus "vobis tibiis

i

æ'humanæ impoflibi-

;

t

lem,

ó peccatores, e$ mon faltáflis, la-

Vos quideni mundo inculci(tis fx-

BL ArolDmus, Cj monm ploráflis : Va-

piüs conílantiam. & períeverantiam

lete igitur cathedre, valete facra pul-

in bono, at homines vitro. exiftunt

pita, aliundé & deultimis finibus terra

fragiliores, ac ad quemvis tentatio-

Orator advocandus erit novus, cujus

num infultum mox rumpumntur.

vox quaíi malleus induratas conterat

'Vos laudibus ia caclum usque ex-

petras: cujus verba confringant elatas

tuliftis manfuetudinem chrifliagam,

cedros Libani, cujus vox velut aqua-

verüm ita obdurata funt pectora no-

tum multarum, exaíluantis Veneris

ïä;

flra, ut non ni(i fanguine & fingulti-

extinguat incendia; cujus vox tan-

bus inimicorum emoilefcant.

quam tonitrui magni concutiat pecca-

Vos mills Encomiis depradicáfis

tores terra,

humilitatem & demi(fionem animi,

Sperate bené Auditores, talem

verüm ut hydropici quotidié adhuc

ego hodié vobis adducam Oraterem,

intumeícimus ambitione & fuperbià

cui coclum & terra zqualem non ha-

W

inflati . mortales,

Vos toties recom-

bet,

Oratorem, in cujus labiis om-

|

mendiítis ipfis continentiam & puri-

nis diffufa gratia, cujus eloquium fu-

tatem, fed nunquam ha&enus im-

per mel dulce, cujus /rso vivus ef-

::

purós ignes, qui pe&ora eorum ad-

efficax , (c) penetrabilior omni

urunt, extinxiflis,

Vos exoticam

&ladio ancipiti, férutans corda c&

)

fitim avaritiz ac auri facrum famem

FéMes, Oratorem talem, qui uno

fepiüs contrariis antidotis tempera-

verbo comple&itur omnia,

Cuncta

—

te eíLis conati, fed radicem mali nun-

in Concione hac erunt obítupefcen-

quam fatis eradicáftis,

Mundus enim

da, feu Oratorem, feu templi ornatum,

Z

(3) adhuc totus in. maligno pofitus

feu orationis formam contemplemini,

eft, adhuc fecundüm ]Joannem (b)

autium enim nullus erit ufus, fed to-

regnat concupifcentia carnis, concu-

ta oculis fpe&tabiter Concio ; Va-

picentia oculorum & füperbia vite,

gitu tenero elinguis perorabit infans :

Verbe prohibere velle mortalibus ,

laqueatum . templum, vile erit fta-

ne peccent, idem eíl, ac vetare avi-

bulum; cathedra & fuggeftus infor-

bus, ne volent, pifcibus ne natent,

me preíepe; pro ftolà fervient fafcige

p i

ventis ne ftrideant, igni neardeat, vi-

ipfantiles ; fuperpelliceum erit natura

Mmeni !

peris ne mordeant, -

humana; penderoíà verba, erunt va-

(/vnlbll

Tacete ipitur Oratores . acri, fru-

gitus X gemitus; lachryme denique.

3

j p

&um enim non alium hactenus re-

'tota peroratio,

af

1;,131 g

portállis , quàm ut cum gravi gemitu

Chariffimi tranfeamus ergó in

D dd

Beth-

M

4

(a) 1.f o5 $. (b) 1. ffon. 2 H:Q.

394

IN FE.S'"I'O

Bethlehem, ubi avid'& nos praeftolatur

delitefcit fub fafciis, div'i'tlfas) tegutfub

carne. indutus humaná Divinus Eccle-

pasperie , omnipotentiam celat infra»

Ipl

fiaftes, tran(eamus in Bethlehem, ubi

gilitate, majeftatem deponit inter pecu-

V

des,

O démi(fionem

infiaitam!

h

infans vagit in cunis, fed pre Tullii

facundià, imó pre eloquiis Angelorum

O humilitatem | inauditam! vere di-

l,

cere potes: O parvule! Ego aufem.

tü

ille vagitus eft eloquens, (a) acaudia-

i

1

mus , quid loquatur nobis Dominus,

bumiliatus [um uimis. (4)

li

Adefte nunc infenfati Bilii Adamy

Non diu Auditores, oculi noftri funt

circumgirandi, ut vel cathedram vel

inflati velut pile, elati ficut cedri

tumentes velut bulle, (uperbi velut

facrum — Oratorem — contemplemur?

ad primum intuitum illabitur nobis

pavones , nil tamen aliud, quàm

hi

cadavera dealbata, cinis & lutum;

Auguítum Domini prefepe, magna

p

fàné cathedra, ut eam vocat Thomas

pedes. veflros. pavoninos aliquando

t

. fa

W

Villanovanus Conc. 1. de Nat.ex quà

refpicite,

)

fïf:m & arrogantiaml de

cun&tis mortalibus Dei loquitur 5a-

diícite,

ii

Si miferie, tribulationes & pec-

p

pientia, ac finitam humilitatem &lii

cata veílra ad humiliandum vos non-

ul

;D*ei proclamat.

dum füfficiunt, erubefcite faltem eRe

Clamat ftsbulum, ubi natus, (b)

j

clamat Prafepe, in quo repofitus, cla-

füperbi, poftquam Deus fa&tus efthu-

fun

marit panni, quibus involutus, clamant

milis; Ergóme adbue tt magnuses

fllm

univería , difcite à me, quia mitis futa

£m octlis 2uis, poffquam Deuspar-

tily

& humilis corde, quidquid enim

lus fatfus eff füb oculis tus5, ait

D

Guaricus Abbas:; (e) Vide, inquit

n

oculis. objicitur noftris, humilitatem

fpirat, ac infinitam demiffionem filii

Auguflinus ferm, z1. de Nativicatey

i

quid pro-te fa&us e(t Deus, do&trinam

[

Dei deprzdicat,

1

Écce relicto cec

li folio aa terras def-

humilitatis vandem agnoíce etiam

nf

nondum loquente DoGore: Auribus

ttdy

cendit parvulus ifte totus incognitus,

(co.e mundus eum mon £ognovit ;

percipe do&trinam, quam tibiinculcat

ü gh

welut alter Alexius domo paterná ex-

Divinaus Ecclefiafles : (£) Drf:im)? [/74

füeq

ul füb fcalis Bethlehemiticis delitefeit :

zon muvdum fabricare, non cutm

Am

a vifibilia c imoifibilia crenres

Immortalis apparet in carne mortali,

W

quem c«li capere non poterant, an-

nem imipfo mundo qmirabiliaf act-

hin

re,aut morraos fufeitare, fed edln

etj

guflis concluditur prafepis, — Divi-

nitatem abfcondit füb naturá humaná;

mitis [ana e humilis corde. — Vani

ls

fant honores, vanz fünt pompzae feculi,

Sapientiam velat (üb infanti, maje-

3fli

gofom

Rmp

Batem occulat in ftabulo , ferd&öq

i

mmdgces & fallaces ncuh EnE

; &tet^

" fäu) Adam Pn;;/ä;;.dä Nzu*:.&b) Ber)z./ä'r. 5.-dä'ZTVMiv)'Mte. (c )f&n)z.ï

oy;

Vi

( PfAl. 12 $. () Guaricus fer. 1. de Natio-(£) Augi fer. de Vfï D

"

ia

39;

N.ATIvaA?TS DOMINI.

hi t:ghä

exerna Sapientia Patris, qui ftio re-

inanivi, ut appaream qü-a'fi mihi, fin*

hd -

probare malum, & eligerebonum, fum

quo tamen fa&um eft nihil; D3/czze

itimu;,ts *

Veritas infallibilis, qui non decipio, mi-

ergb, quia mitis [fum, ei dusidit

AOUR

hi credite, & mendaces pompas fzcu-

corde, erubeícite effe füperbi, poftquam

ml w

li, fumos honorum, umbras dignita-

Deus factus eft humilis,

Egü [

tum aliquando fpernite;. qui fehumi-

Alienatar à fe totus, & obftupe-

(

Y

A

liat, is exaltabitur,

fcit hanc infinitam: demiffionem &

| fxla M

Si honores in meconfideretis? (a)

humilitatem 'S. Cyprianus, (c) dum

hat t

miiius erat lumine ficut. vefHi-

exclàmat: Non me ita tenet uni-

fupefbim'

meento, pauperibus fafciis & centoni-

verfi orbis machina, non terrarums

dul Ü

bus nunc me (tringi & cingi fino, pur-

vatietàs, Oceani vaflitas, ventorum

l [ [

purz ac veftium ofor: Cin&tus eram

otentia, ccrlorum magnitudo, pul-

ï'ï'l

ys d

Angelorum choris, (b) wesl/ia milli-

€hritudo (ideru

il,

fed illud fpe&acu-

um mihi sminiftrabant , cf desies

lum , quo Univerforum Dominus ità

;ogamimi

msidia centena. millia affflebumt

im ftabulo negle&us defpe&tusque

j V

gsibi, nunc binas pecudesadmitto ad

procumbit , hoc me fapit attoni-

jm w

aule mez obíequia, ut mihi przítà

tum,

(int & famulentur; Regum ac Princi-

il

Nec dum fatis à nobis eft perluftra-

t

pum luxum) integros greges famule-

tum przfepe, nam prater infinitam hu-

jmp

tum poft fe trahentium damnans ac ex-

ibilans.

a

militatem , etiam extremam nobis ob

i

" Stelleceltlucebant mibi czumju-

eculos ponit paupertatem Filii Dei.

WHS W

Unde Bernardus ait; (f) Paupertas non

Vi !

eunditate, vocata dixerunt Ad-

inveniebstur in caclis, porró in tertig

fümuss (c) daudabant me Affra

d u

abundabat, & nefciebat homo pretium

us

i

NIAIUIIBA, C jubilabant ante me

d

émnes filii Dei: (d) his deccli£tis de

ejus, hanc itag; filius Dei concupifcens

agsolt

defcendit, ut vel fuà æ&imatione*faceï

M

ccclo defcendi, étantà majeftate, e tan-

)&0!*

tà glorià, € tantáà amplitudine ad terras

ret pretiofiorem.

m

d

me dejeci, cüraturus. veftram fuperbi-

Excuffit-olim Gregorio XIII, Pon-

/f) D,M

am vite; & quia cernebam vos fem-

tifici Maximo amaras lachrymas ex7

r "

ii

J

per adhonores, ad titulos, dignitates &

trema 'paupertas Andrez Oviedi

iUf

eminentias a(cenfüm tentare, ego def-

Paciarche Abyffinorum, (g) quiad

7

jii

éendi, quia vos nil aliud, quàm fplen-

tantam egeflatem & pauperiem

j

r

dores, applaufus ac pompam feeculi fe-

reda&us , ut (àcro oleo . delibutis

j um

manibus aratrum duceret, ac feli-

(

Eari advétti , ego deprefhionem accon-

t

p

.cem 'progreffum in fide Ecclefiz fus

p

Eiämptum; elegi, ac tnemetipfam ex-

; Ddd a

novel,

(2) PfAL. i 3. (0) Daeiel. c. 7.

( Bargche. 3

.(3) ob c. 55.(9) 3

M

Oyprianus dc Nat. Domini.(f).5. Bernard. ferm.

"n

Ifï.dä* Nntiw. (g) Ceree lf

jf

$ i(z AXdlis Apoff.

398

IN FESTO . -

nevdlæRääam ;þrf;-;fcripmrus, nen ali-

rum. tele; Suffitus & oderamenta,

am chártam' ad' manum haberet, nifi

fotor jumenterum; deauratus thros

D

fegmenta quzdam parvula refeCta ex

D

nus rigidum prafepe; Aulici bruta;

breviatio, ex quibus filo colligatis Epi-

Jacet in foene nudus, qui volwcres

fj

ftolam confarcinare eft coa&tus , in-

plumis, vellere oves, purpurá Sores, vi-

[

ops & pauper Patriarcha.

rore. fanum veftit & ornat: Famem

hi

Infnities major extitit paupertas

patitur, (d) qui cuntisanimalibus ter-

Filii Del, qui czm dives effet, ropter

r dat efcam in tempore fuo, & implet

Mi

nos pauper f ackus eft, ut idlins ino-

omne animal benedictione: In teneb-

:

iA ditaremaur , ait S, Ambrefius in

ris delitefcit, (e) qui Solem fuum facit

DI

Lucam, Exclamavit quidem olim Pro-

oriti fuper bonos & malos; inter ju-

Ang

pheta: (a) O Ifrael, quam magna

menta collocatur, cui in coclo mil-

| füt

eff domus Det, & ingens locus po[-

lia millium & decies centena millia

| lj

féffionis ejus! At contrarium hodie

minifant. ,(D

[

expericur parvulus cocloextorris & in

E

terrà exul,dum non efLlocusei in diver-

O pauperem Lazarum ad po;m

| ttl

)

forio, (b) & fui eum non receperunt:

Bethlehemiticas

mendicantem mi-

"3

W

cas, que cadunt de menfà Dominiz

Qui olim dicebat: (c) Meus eft orbis

Wt

terre & plenitudo ejus,nunc ubique ex-

O Prodigum divinum in . regione

t

clufus , non habet, ubicaput reclinet.

longinquà peregrinantem, cujus uni-

[

Admiratur tantam pauperiem $,

vera fubftantia eft diffipata, qui

ex totà coleíli hzreditate , — uti

thrà

Bernardus, & lactymans exclamat:

L

O mira paupertas Chrifti naícentis!

olim. Saladinus, nil nifi laceros pan-

] dil.igitj

filius paftoris nafcitur, & ei Cuffinus

nos monítrat & cfítentat! O ex«

fubfternitur, flius autem Dt«i nafci-

ceffum paupertatis! (g) O abyffum

L

vere veré vir es, videns

E

tur, & in prafepio fuper focnum recli-

inopiz ,

w

natur,

paupértatem suam, vinClus funibus

:

M

Ingredimini quaío parumper bekaþ-*

paupertatis.

£

| fhnf'h,

tam Ípecum, & attento oculo eam

Et quid obfecro AA. clam

at' * qmd

| üpi

confiderate.

Videte parvuli paupe-

perorat hac paupertes Chiifli? niíi

| Bo

1es cunas , fpeCtate, ad quam extremi-

filioli molite diligere mutidum, noli-

tatem Dominum coli & tcerrz rede-

Ais

te coacerváre aurum,; corradere ar-

lul

gerit (an&la paupertas; Cernite (üp-

gentum, pilcari gemmas, praterit

LT

pelle&ilem curtam, femilaceras fafcias ;

enim fgura hujus mundi, horre-

n

exulat hic purpura, abeít fericum. An-

ti& quidem paupertatem ut lepro-

Pem)ïh

srum eft pervium ventis, coníperfum

fam, naufeatis eam ut infamem &

nivium floccis; Tapetes funt aranea-

abjc&am , fed nefcitis pretium ejus.

Audi-

(2) Baruch c. 3. (5)

O

(D Dan. 7.(g) 7! bren. 3.

j'ofm.f. 1« Ce) Pf. 9. (8) Pf 1 e) M&üi [.,J :

[

j

-

zi

NATlViTATIS DOMINI.

395

ETE HEIGIEIES cesiagudisetruts

EMPSICU REU

'Hmm"l

Audite-qu

ld de eà fentiat Bernardus: — Ée/if? opszia: a

Mi mvéd o n

ts d

ci

€2) Pretiofiores funt panni Salvato- — q42 babetzs, i Deumnon babetis ?.

AupH.

1

-AOH

ris omni purpurá, & gloriofius pra-

fepe auratis Regum foliis , ditier

- Reflat. nune. ut lu

ftrate Præfïzpi n

o

denique Chrifti paupertas cunctis the-

ipfum — contueamur parvulum — la-

t

fauris (zculi,

xlb

chrymarum largiffimo imbre cunas

O vani Trapezite, quid ergó au-

& prafepe perpluentem ; exiftant

Mint

toinhiatias? cum Rex celi & terrze

ha lacrymz divini: Oratoris ultima

T

pauper ad vos divertat , linquite

pars eft Peroratio ; potuit quidem

füigii

montibus aurum & argentum , Oce-

loqui de coclo, ut omnes audirent ,

; iij

ano- Margaritas & gemmas, terre

fed maluit flere

in. prafepio, ait

fT

fuos thefauros; fpinz- (unt, quz vos

Theod.. (f) penetrabilior. exiftit la-

t

lancinant & pungunt, fudes funt,

crymarum harum clamor, quàm vox

oculos vefílres tenebrantes, tinez

fanguinis Abel, qua coclos ipfos pe-

funt, qua cor & animam veflram

netravit,

p

rodunt & coníuümunt,

Quid pro-

. Ecce quomodo amabat. eum! (g) .

niem ?

deft vobis univerfum mundum lu-

i Dons

Edicite Auditores caufam ,. quid

crari; anima , veró. detrimentum pa-

vobis videtur, cur plorat adeó ama-

NU

ti?(b) ftulti.& excordes Mercato-

té Divinus hic Pufio ? . cur oculi (al-

[

tes, qua paraftis, cujus. erunt? (c)

fis flagnant lachrymis? San&tus Ber.

theíaurizate vobis thefauros in co-

ïpm ! 1"'

nardinus ferm, de dignitate anima

t !

lis, qui non veterafzunt: (d) ut quid

hoc ipfüm admiratur & ait: Magna

a p

diligitis vanitatem &

profeCto res eft, propter quam Dei

u t

sdacinm?

:

quæritis(men-;

fapientia plorat, fed quia Deus pro.

Audite $, Le

Qdj

onem Papäm vos

prié plorare non potefl, humanmam

65 Vm

adhortantem: (e) fruflra appellamur

affumpfit naturam, ut plorare pof-

T.

Chifliani, fi imitateres non fumus

fet,

Chri&i, qui ideó fe viam dixit effe,

An plorat, quia. nunc deílitutus

hnil

j

difipulis, & illam | humilitatem &

celeftium Angelorum choris? & fi-

Fhllgïp p

paupertatem eligeret fervus, quam

nu atermi Patris extorris? An quia

feeutus eft Dominus,

locus ei non eít in diveríorio , &

um

- Audite San&um Auguflinum fer-

mundus eum non cognovit ? An

pl !

mone tertio de San&e Cypriano

lacrymis iftis. velut facto balneo no-

" pmä

vos confolantem: 4udire seópau-

flra - meditatur abluere fcelera, Ama

"

brofio adítipulante lib. 2, in, Lue;

Ill[l

peress qm'o? nen babetis, f Dgum /waf

Ddda.

, dum

mfamlm

qin ^

I

(a) $. Bernardus ferm. 4. i vigil. Nativ. (b) Mätt. £. 16. (c);Ma.tti

&. 6. (d) PfAL. , (c)5: Lee P.

Mrm !

[]

6. (g) foan. dl

ap/f ferfn. é. de N""'jv' Ch(z:'ji. (f) T beod.ferm.

m

]

*

399

t

w t Is ial al

d

du

m

; alt Me mFanns f Chr;im;' vagi-

ftus 6 v-indi;ä:i-

ve, qui cum filius Dei

*ntis abluit Retus; lachryma illius mea

effe poffes injurias & imaledi&sremit-

tendo, te filium diabofi conftitutis vin-

deli&a lavant, Congrsentie optimz;

fed meo fenifu lachrymarum harum alia ,

di£tam expetendo. "Te deplorat Chri-

