non [/4

tem , ibidicetur tibi, quid teopporteat

pivit Rex fpeciemtuam. — Non folüm

exiítis pretiofa gemma Graciz, fed in-

facere, quod abundé preflitit Ananias,

e[timabilis Margzrita totius Eccle(ia,

áquoinfide inftcu&usgc facrobaptifmi

"d

altioresuniverfo ccetu foemineo ab hu-

laticeeft tinctus. Jam ad Catharinam.

( u

Ü

mero & fürfum,

Nata eft Catharina Alexandriz, no-:

yun

TU

Comparabo igitur te non cum fa--

bili imó Regio (ut plures volunt) ge-

n

minis , fed cum Apoftolo Paulo ipío,

nere: Ítudiorum gratià tradita efL in

yith

qui Vas cle&ionis , Tuba Evang:lii,

manus fapienti cuidam Philofepho, (d)

n

Eloquentiz (lumen , uti eum neminat

in vatiis difciplinis erudienda, füb quo

J

p[M

ita in litteris profecit,ut paffim Gezzzizz

Hieron, Ep,6/ 1, ad Pammach. neque !

aA Y

Gra&-

Q i

(2 42

22. (c) Af. g. (3) Pe£-

M

uflin.[erm. 242,de femf. (b) Aä?

Lbart. £a Feflo 5S.Catbarina.

*

[

IN FESTO

359

Grcit diceretur ; Sapientilfima pro-

Värba hzec -jufe meritiffimo ufur-

fe&ó Virgo,nifi gentilifmi tenebris fuif-

pare etiam potelt Catharina , quam

fet involuta, accidic intereà , ut die quá-

nec thefauii divitiaznm , nec bono-

fm

dam ( Numine ita difponente) pediffz-

rum irritamenta , nec theatra adi-

D

quis fuis comitata, (a) extra Alexandtiz

ciatum, nec Imperialis parpure color,

[

Mocnia longius nonnihil fecedens ad

nec Gerona regiz fplendor, necminis

lt

Ífylvam tandem deveniret, (B) ubi in

armata violentia , nec inftru&ta tor-

mentis crudelitas à C hrifto feparare po-

t

humili tugurio Eremicolam fenio ve-

1 M

nerabilem,in genua provolutum,ac ota-

tuit,

Manfit illa velut rupes imrao-

h

tioni intentum offendit ; admirata eft

bilis, flu&tibus quidem concuffa, at fer-

primó infolitum Eremite veflitum,

per rma, velutfol obtenebratus nubi-

C

orantis ardorem ; ac religiofz cellulae

bus, femper tamen illuflris ; velut Ada-

ju

pauperiem , fed ante omnia facro eam

mas inter incudem & ignes , fcmpef

herrorecoencuffit Crucifixi imago ad in-

tamen indomabilis.

Ex charitate hac refultabat in Paulo

ia

troitum cellulg ece&ta : utpot£ fimilis

illi, quam Pater Catharinze Coftus ex

zelus ardentiffimus , divini Evaugelii

ilte

NI

auro prius fiupenteartifice acaliam ef-

«oram Gentibus, R egibus & F iliis Yrael

formare iatendente , in Crucifixi ima-

diffeminandi, nec formidabat Imperii

hi

hus

ginem transformatam afpexerat, Amo-

Principatum , (d) fed corde impavido

Ut

tofis radiis imagohzc ita corCatharinz

cun&is przdicabat Chriftum , &hunc

:

«ircumfulfit, ut mox dispul(is Gencili-

Crucifizum,

ln

Mdig,

tatis tenebris fidciluminetota illuftrata,

At nec n virtute hac .cétodecen-

ac ab Eremicola , altero velut Ánanià

G

nis Puella quidquam Paulo cedit Ca-

in

f

d

illuftrata , falutaribus tandem

fhsrina; fi enim Paulus coram Rege

RU

13

n

Antif

i undis fitabluta. En Parallelas,

Agrippa»f*iva ngelii conteftatus eft veri-

|

Pergamus ad virtutes,

,

tatem , hec coram Maximino Cafare

^ügs

it gl

" Ad virtutes fi deveniamus ,.prima

fidei defendit Gn&titatem,

-9 (e)

lm HD

occurritRegina virtutum charitas ; hec

Si Paulus difputsns deJuflitia

tantas in pectore Pauli egit radices , ut

Caítitate & futuro fudicio, tremefecit

g l

W

inflammato pe&tore exclamárit ? ( c)

Judez Pre(idem Felicem. ^ Hacdedi-

vinis Judiciis differens Chrifto lucrata

Quis nos feparabit À charitate

Chrifli? dribulatio. Am angufiia,

eft Porphyrium belli Ducem.

s ho

af

an f Ames , ammuditas , am pericu-

Si Paulus gloriatar Athenis in me-

l|um.an perfecutio, am gladius ? cer-

dio Areopagi, màgnum illum Diony-

gii lm

Hss fum ,quianeque mors,zeque vi-

fium Areopagitam à fe ad fidem con-

veifum ; Catharinz laus erit nonunum,

LA, neque creatura aliapoterit nos

i

fed go. toties Gracie differtiffi

mos

»d

-

je'þ.arqre Acharitate C.bryli.

Phi-

by

(3) Petrus de Natalibus.

(b) Atblas Mar. Imnag. 577- ., (c) Rom. 1«

(d) Aor.26.

(e) . de. 2a.

()

4

$, CATHARINE VIRG. ET MART,

3jI

D

Phi!ofnpäos à fe errorum tenebris effc

tminibus defcenderunt ad nos ; jaamque

tradu(tos.

L

preftó erat Sacerdos fovis cum coro-

qu

l

o

Si Paulas glmiätur Concionibus

nis tauros facrificaturus illis , qui (ine

fuis. concubinam Neronis à pellicatu

emplaftris claudos curatent , nifi Pau-

hd

T0

abítractam ,. & fide Chriftianà imbu-

lus fciffis veftibus in turbas exiliens

tam: Gloriabitur Catharina, non Pel-

t

"

voce magná clamáffet: Viri quid haec

d

licem,, fed ip(am Reginam Fauftinam

- facitis? & nos mortales fümus fimiles

a

Cfaris Maximini Conjugem à fe ad

vobis homines , ficjue humilitatis ob- -

i

fidem effe tradu£ctam. & Martyrem

je&a togá divinitatems oblatam con-

)

effe&tam.

texiffet..

1

Si Paulus i via ante fatalem i&ium

Sed. nec hic cedit Paulo Catharina,.

Qu

T

Chrifto adhuc peperit 3. milites, Lon-

nam & Catharing , jubente id Impe-

ginum, Aceftum & Megiftum ;

ratore Maximino , in ampliffimo foro

f

('

-. Catharing laus erit ante martyrii

Alexandrino , ob eloquentem (àpien-

J

agonem non.3. (ed. ducendos milites

m

:

tiam , columna cum. flatua jamjam

- à fe cenverfos, & martyrio coronatos,

erat erigenda , ut velut altéra do&ta

Eugf j

Si Chryfoftemus hom, x. de laud,

Til

ï.

Ut

Pallas demiffo poplite à. cun&lis adora-

Pauli ait , in tantum progreffus eft

recur.

L

Paulus , ut vix 20, annorum fpatio

Scimus, quám pronz (int ad laudes

m

Romanos, Pers & Parthos, Medos

fcmine , ambz aures ad cencentum

1,4

& Saracenos. fub. jugum mitteret ve-

illarum illis tinniunt, exemplum pra-

titatis,

buitEva ,. que Dez fimilis videri vo-

dul

.. Catharinz laus eric non intra 20.

lens paradyfi etiam delicias nihili fecit ;

oün'

annos , fed infra 3. diesquinquaginta

corii^

nota fünt vefba Agrippina , occidat,

U

fapientiffimos Philofophos , ducentos

modo imperet..

QU*

flrenuos milites, Imperatricem. ipfam

Sed & hic Catharina virum fe prz...

sinv

ac nobiliffimum belli ducem Porphy-

buit non fozminam , gravi füpercilio

tium ftupentetotá Alexandria à (e Chri-

ad infipientem Maximisum converfa,

jl

flianz legi (übjugatos..

define inclamans talia dicere, quz fcelus

['gmi»

Verüm nil fic virtutes exornat,

jl

eft cogitare: Unus eft Deus, qui celum

Bv

quàm intertexta humilitas , qua quó

Q terram gubernat, cujus ego fum de-

iil

mififfima ancilla ; huncadoro , hunc

magis honorata , eó magis refplendet :.

&t

Hanc fi ufpiam , certé non alibi ma-

toto cordeveneror, QOrirara virtus, hu-

i

gis quàm Lyflris oftendit Paulus , (a)

militas honorata,.

,ilunlm

quó cum.deveniffet , ac claudum ex

Si ulteriüs fortitudinem im adver-

l UL

utero matris in pedes iterum erexif-

fis, conftantiam. in:minis, patientiam

jcoot

J

fet , exclamaverunt fübitó Lycaones

in- tormentis confideremus » iterum

f

dxfït

j

tei novitate perculfi : Dii fimiles ho-

pares eos. deprehendemus., aqualem

enim.

(

(4) Aö?b(näu;;a-

ia

IN FESTO

352

enim fe.in omnibus Paulo exhibet Ca-

terra motu tre*mefaäm lavit

anlo

; aC chu;:

tharina,

rien ti P

du iu

cocnam pofüit,

a Colotidfer du Scad C*

Nobiliores Medicos fortita eft Ca-

Sienim a

rinchios ià carceribus & vinculis gloria-

tharina, angelos nempe, vulaera, eluen-

[

tur Paulus,, (2) dumait; In laboribus

te$ ac perfanantes, mannadue coclefti

lurimis, im carceribus abundan-

famelicam reficientes,

]

| i

tius , in plagis fupra modum , in

Si Paulus fpe&aeulum fa&us' eft

mortibus frequenter.

mundo , Angelis & hominibus , rapuit

Cathatína queque glotiari poterit,

& Catharina in admirationem Cafa-

|

J

li

quod à Maximino conflri&ta vinculis,

rem , Philofophos , Alexandriam cum

univería militia coeii,

;

détrüfa in carcerem , compedibus vin-

lii

&, rotzque crudeli addicta.

Si Paulus exultans. exclamat :

L

m

Si virgarum fafces extollit Paulus:

num certamem cerzavl , euvfum

confuminavi , fidem feromus , in

li

(b) Ter virgis cafus fum A Tudais,

guinng&r 'gwm'mgw;w' HHÁ mi;;:)y

relique repofita eft mibi corema

ä

| (ifg

"AcCcept.

;

i

juffitia, (e) Triumphanti Cathating

"Teftabitu

t Catharina, fe non virg"s

applaufére ccelites clamantes : Veni

! Mi

ET

folüm,fed fcorpionibus & plumbatis to-

Sponfa Chrifti, veni, coronaberis, en

tam dilaceratam G conciàm,

cocli tibi parent oftia. " Repetére po-

t

NI

Si famem allegat Paulus dicens :(c)

teft Cachadns & illnd , quod in alio

fenfu dixerat Paulus: Hebrai lunt, &

! *fcem

ufque in hanchoram efürimus, & fiti-

mus, in fame,(iti;jejiniis multis;frigore

-Ego. líaelite (ünt, & Ego, ita illa

17 D

M

& nuditate. Obtendit Catharina unde-

dicerepoteft: Pau!lus illibata Virgo, &

^cim dies fine ullo cibo aut potu in car-

Ego. Pavlus vas ele&tionis, & Ego, Pau-

z

| g

cere à fe tradu&tos , morituram certó,

lus Do£tor veritatis, & Ego.

Paulus

; lmum]

| Bs

bi ccelites famelicam refocillàffent.

pro Chiifto fan

guinem fudit, & capm

S. Paulus omnia terrena arbitratus

dedit & &ngO.

a.

e diffimiles,

eft ut ftercora; (d) & hec coronam,

Sedrieque in morte fuér

ju langw

quos vita & virtutes fecére pargs at

$d

fceptra, purpuram, g:z3s, honotes, fa-

Vores reputavitut n:hilum,

concordes. Paulo caput amputatum

-

DUT.

füb Cafare Nerone , Catharing cervit

Mujit

Si Paulus ad tertium coclum raptus

audivit arcana, qua non licet homini

tecifa füb Maximino Impe?ä&o'rc.( Ex

mx ib 1

loqui; Catharina écoclisad fein carce-

Pauli gloriofo vertice , Ambrofio telte,

lnlmæ D

u

plus la&is, quàm fanguinis defluxit, Ex

Wl

lnt|

rem Angelorum fLipat

;

jm chpgq*iFfum

rapuit Filium Dei.

"Catharing virginali collo lac'tnetum

li

j

Ts

Si incarcerati, Pauli v

* i

*

j

"

ülnera & ac.

emadavit , & fatla eü '»f'mekfaziguï:«e

/

T tej

ceptas plagas Philippis carceris cuftos

QUP

d

Pauli

lu

(2) .Cov/qä.",f. 2 Cor.rI

E

,-- Q 2 Girir. (Qr.Cor. 4..(3).444(1"-/91'/.3.

()

(e)- -Motoninns p. 17. Uf 4

Z

v

CATHARIN/E VIRG. ET MART.

553

d

Pauli caput recifum ternis faltibüs;-

hic fopore gravi cum mergeretur , ceci-

1]

tres limpidiffimos elicuit fontes.

dit de tertio caenaculo deorfüm , & füb-

d

Ex Cathatinz corpore, utpote Vir-

latus eft mortuus , (a) ad quem Paulug

ginis non fatuz , fed fapientis , quee

cum deícendiffet. & complexus effec ,

J

[

oleum fecum. fumpfit cum lampadi-

vitz mox priftinz reftituit , adduxe-

bus , ad hodiernum usque diem olei fa-

runtdue puerum viventem, & confo-

-

às!

lutaris deftillatliquor.. Veneranda Pauli

lati íuntnon minime,

Offa ac facri cineres Ronmiz in Vaticano

5

Refert portentum.| fimile Difcipu-

n

juxta corpus Apoftolorum Principis

lus (b) in laudem Catharine cedens:

[atd

Petri gloriofo fepulchto (unt recondita ;

Angliz Regi eratFilius, coronz hares

Catharine corpus vefpillonibus Ange-

futurus, hic cüm inconfiderantiüs per

lisin montem Sinai & deportatum, tu-

pontem aliquando difcurreret. fallente

vt

, [uüæ:

mulo Moyfis Hebrzz gentis duci con

w

pedem veítigio in praterfluentes aquas

terminum.

eftlapfus, T'oram aulam turbavit trifLe

TU

j

. Amborum denique Pauli & Catha-

hoc nuntium ; fubmi(fi mox piícato-

rinz fepulchra gloriofa , Europam &

res , qui regium inquirerent Principem,

Qs

"

Afiam , Orientem & Occidentem ha-

fed incaffum : Cafu tam infelici gravi-

bent (üpplicema. En ut vita (imilis fimili

ter exafperatus Rex , PrefeCtum R egii

nioes

»

clauditut exitu.

Principis , utpoté totius infelicis ruinae

gt

- Si demüm ad miracula amborum

d

caufam , in viacula & carcerem abripi

defcendamus , inveniemus iterüm li-

juffi..|. No&tem illam in tenebrofo car-

3[2' .Um

neas parallelas.

cere , inter fufpiria , lachrymas , & mille-

£n, M

-Refert Lucas A&torum rg. virtu-

)atlx*

j

vota ad Virginem Patronam transegit

i

tes non quaslibet factas à Domino per

infomnem captivus infelix , fpe taren

h

NT

g

manum Pauli, ita, ut etiam fuper lan- .

maximà in Catharinam repofità , nec

n

uidos deferrentur à corgore ejus füda-

in vanum ; auditz preces , detería la-

j

ll

j

tia & femicinctia : & fic recederent ab

menta, excuffa vincula : Altero enim

eis languores.

die inter M iffarum folennia; vivus ite-

if

g

Easdem virtutes de Catharina. te.

rum fübitó comparuit regius Princeps,

(qu

!

die ac noCte füaviter à Catharina inter

flantur milleni hujus Virginis clientes,

[4

(

qui ubi facro ejus oleo íunt perunli,

aquarum vortices fefe fuftentatum affe-

(

h

mox ab innumeris tüm corporis, ctüm

verans , applaudente aulà , exultante

j g'*!&üf'

animz motrbis, patrocinante illis Virgi-

univerfà Ecclefià,

(

p

q

ne, funt liberati.

Paulus Lyftris virum debilem pedi-

Qu

U

Paulus Troade (uis Valecii&urus dif-

bus , ac claudum ex utero Matris fuz,

LA

cipulis , protraxerat fermonem ufque

qui nunquam ambulaverat , folo verbo,

T

Y

J

in mediam no&em, fedebatQue ad fe-

furge fuper pedes tuos, re&tus in pedes

neftram adolefcens T'ychicus nomine,

erexit, ac arida membra vivificavit,

Y

d-

J

(a) Miforum 20. (b) Difcipulus in Fgffg.

354

OIN

FESTO

Catharing favor ulterius eft progref-

camelis inje&os , - ad apicem.moïntis

füs, nam jpía jam abíciffa & truncata

deportari curavit , blasphemo addito

membra Sabino EpifcopoMediolanenfi

farcafmo, vifurum fe , quid valeat fe-

pulchii hujus ftulta vifitatio, ubi mem-

reftituit ac redintegravit, -

5

Placet miraculum tam celebre pro

bra trüncata iterum renata fuerint, tum

?

Coronide in laudem Virginis Catha-

fe quoque fidei Chriftiang manus da-

ring pauló fufius deducere : Factum

turum, Vixad fupercilium montis eft

r

hoc admirandum recenfet Petrus Ra-

perventum, càm Abbas Caffinenfis do-

| u

vennas , ex eo Pelbartus & Lochmayr

lorum vehementià animam egit , Sa-

B

lib. eeftorum nobilium de B. Sabi

bino Epicopo inter dolores & vota ad

D

;"9'*

Virgiaem. Catharinam íemianimi re-

Epiícope Mediolanenfi,

Beatiffimus hic Pontifex Sabinus

li£to.

d

cüm ex Italia in Paleftinam trajeciffet,

Circa mediumnoCtis Mons Sinai to- ;

D

ac poft adorata facra Chriíti veftigia,

tus contremuit , tantáque luce per tres

ls]

j

falutatum facris ofculis prfepe , fufpi-

horas. eff illuftratus , ut nox in Idiem

riis ac lacrymis humeCtatum facrofan-

transmutata crederetur,.

hira

&um Chrifti Domini monumentum,

Et ecce! B, Catharina velut fol ex.

a

reditum. meditaretur

in Occiden-

oriens de fepulchro- proce(fit, ac trun-

|!

j

tem , temoram facram objecit Patro-

cata Epifcopi membra inunxit , qua

lm

na Catharina , hujus enim invifendze

flatim priftinamrecepéreintegritatem:

| Rüm

eupidus , in Arabiam ad montem

Indé adSabinum facris gaudiis delibu

fbj

tum , acpedibus beatisadvolutum con-

usque Sinai facrum iter profequi fla-

fimpl

tuit, tumulum illius, ex quo tam fa-

vería ait : Sabine Chriftus fponfus meus

| Ab

lutare oleura ftillaret , etiam invifurus,

paratus eft. omnes , qui me honerant,.

lnn; 4

Affampto igitur laborioftitineris focio

honorare : mané offer Chrifto Sacrifi-

AR

Caffinen(i Abbate F heodorico, duobus

cium , & de oleo, quod de fepulchro

F

Sacellanis, ac pro tutela adverfus Ara-

meo fudat, Abbatis demortui membra

bum incuríus fex corporis cuftodibus,

inunge, & à morte refurget, . Execütus

Mte

l

aliisque 30. famulis vize periculofe

-ffefa

eft cun&la fideliffimé Sabinus , que j,uff-

l

j

d

NT

commifit..

ferat Patrona..

| u

Intereà mané facto montem etiam

D mlm

Vix. ad pedem montis Sinai- perve-

hr

nére. , cum. crudeli(fimum Saraceno-

ipfe confcendit Saracenorum Dux,

| Mi

rum Ducum obvium habuére, hic ubi

non religiotie loci du&tus, fed vifurus -

Ullllm

facros eos effe peregrinos intellexit, Ca-

folàm quid. demutilatis corporibusPe-

N

sharinz vifendze ftudio per longa maria

regrinorum a&tum : Ubi veró intem-

tin Qu

pelle&tos, totus irà exz[tuans, afcenfü

plo Epifcopum celebrantem , & Abba-

ulteriore neéato ,. mox linguà , nari-

tem vitz redditum afpexit , obftupuit,

bus , auribus, fummitatibus pedum ac

ftleteruntjue coma , .& vex faucibus

digitorum mutilatos. ac femianimes,

hæüF..

Ad

n

cATHARiNA«: VIRG; ET MART.

935*

f0

Ad pedes ergó Sabini abjc&tus pro-

invenirentur , ceffirent Poétarum lu-

) uit

ii

fufis lachrymis veniam & baptifmi gra-

dicra fcommata , ceffarent Rhetorum

tiam ab Epifcepo flagitavit, quà ex cor-

amarulentz inveCtive , ceffarent Pa-

ht

de impsetratà , mox divenditis bonis,

trum acerba: G aculeata epitheta , non

f

parte non modicá fratribus montis Si-

um

audirentur denique ampliüs in fames &

nai reli&tà , valefaciens Arabim, factos

dedecerofi verfus illi:

nont

peregrinos Romam usque eft comita-

nelii

"umo ?flamen quid

tus , ubi poft falucata facra limina &

i ,Quid;mjäf

flamine ?-ventus.

egit,&*

vota exoluta , in montem Caffinum

Quid vento ? smulier; quid

&l

profe&us , fundato prius ex refidua

wultere ? nibil.

juninit

fubftantia Virginum Afceterio , fan-

Sed proh dolor dantur fübindé im

Giffimé vitam ia monte Caffino.Mo-

nsdinit

Europa noftra Catharinz , fed quz totze

nachus fa&tus claufit , Catharing ster-

diffimiles fünt Alexandrinz? qua irri-

Uce püïï

nus Panegyri(ta.

tatz G cultros firingunt , & mnaritis

n

O Catharinam. ftupendum Otbis

rotam minantur.

miraculum !- O fplendidiffimam gem-

Dantur proh dolor Magdaicnæ ,que

veltit

mam Graecie f O prudentem & fa-

unguento non

f at

pientem Virginem! O Martyrem for-

pedes , fed caput acrí

lixivio lavant,

atl

tifimam ! O DoGorem facundiffi-

. Dantur Derothez, fed qug nonto-

uu

mum Paulo propé parem! O Speculum

fasofferunt , fed fpinas infigunt,

"T

nobile, in que viri &fomine fe con-

)

Dantur Margarithze, fed quarum la-

hat

templentur!

teri fzepé adítat draco infernalis.

Adefle Viri,adefte Foeming , à Ca.

Dantur Urfuülz,

qua urlorum more

ii t Wau:

tharina o&odecenni. parvula virtutem

totà die murmurant.

Qv

difcite : di(cite honores & purpuram

Dantur Agnetes , fed quas nom

".

genorofo pede ealcare, regaum mun-

agnus manfuctus , fed (eva tigris comi-

di & emnem ornatum feculi fper-

catur,

d

'U[GCK. E

J

nere; blanditiis & illecebris non capi ;

Dantur Helenz , que quotidiä no-

fupplicia & tormenta non formida-

jins

Vas cruces,, quibus mariti mole(tentur,

re ; minis & terrotibus non concati,

inveniunt,

mot

pro Chrifte & vitam & fanguinem po-

H non ad chorum Catharinz Ao-'

nere.

ftre , fed potiüs ad focietatem profer-

non j

Utinam & Europa noflra fimiles

&us,ffd

pinz fpe&ant : qua non cum Catha-

"l

ii

enimas produceret , utinam plures

um

rina cosleftes Angelos , fed attos zenios

(j

j

Fales Catharing in Gyaecaeis nofílris

habebunt vefpillones,

h

RC

n

y

pcïïï ]

""

»

i

Yy2

IN

356

IN FESTQ

R

INFESIO S. A

N

IDREAE

ha

D!

APOSTOLI

[

——

&

QEREC

RINVM-A-MVNDO

uÀ

NOx-

Lt

——

//

N

N

P od

d

Jl

WA

s

li

j

aW

|

K

N

1

N

—

——

//

——

T

——

74

*

E

——

"n

[z—————À

»

—— —

V»

W«

SSSS

n

z

Á

[ 70

CT

j Ri

Afl

j

XX

N

fa. dl

J Ns

4u

ttiy

d

Y

é

p

4

t

——

——

/fA

MIn,

"

/

Mif

—

—

E—3

XX

SSSSS

—

Z

T

i

E————

—

E €—ÀÀ

—— ——

II/I

1

——

GACT

^i ]

UH

N x'.

«f

lbüä—:

LEGpT IN'T

Erii

j

m

/

Vttt

z UE

EL

"ulilll

T ——

| od

—

[j

tdi

T

Dify

t Á

Loquela tuamanifeftum te facit. M.a'tth.cap. 22,

'a,q

Iverforum. Concionatorum,

proclamat , Nobilis Viennenfium Ec-

dlkm A

his.diebus evolvi &vperfcruta-

clefiaftes: Don. Florentius Schilling,

MU.

'tus füm. facra. volumia , va-

(a). in cujus femore aureis litteris in-

for

riadue gloriofa &. illuftria de

fcriptum :. 7MMibz abfrz glorzari, ml

; Bütun

S. Apoftolo noftro. ibidem. deprehendi

ip cruce Domini meà fefu ChrifH.

P(Etim

Elogia.

Corallio comparat eundem Dodliffi

l !me [as

Nobiliffimum Crucis equitem. eum

mus Augufílinus Paolleti; (*) quod

quäm

()

(3) Cenc. de s. -Andren. . (b) -ug. Paolleti Conc. de Feffa.

[

7

E

S. ANDRE/E APOSTOLI.

337

quämr diu inaquis thef , herba eít in-

dream — Cappadocie Epifcopus An-

utilis, at ubi ex aquisextrahitur , mox

dreas l. 66, c. 23. in(inuare volens,

indurefcit ac rübefcit , & in gem-

Andream velut Carbunculum ,. aut

ftellam matutinam in medio nebu-

mam abit ; indigitare volens Andream

inutilem primó Pifcatorem exticiffe

lg errorum. ac. Gentilitatis refplen-

in Mari Galilez , extrafctum veró ve-

duiffe.

ce Chrifli ex (tagno Genefareth , mox

Nobili & eczruleo: aureis punctis

—

marmoris inftar induruiffe , ad omnia

velut ftellulis corufcanti Saphyro affi-

tormenta pro Chrifli nomine perfe-

milat Andream Joachimus Abbas,con-

-

tenda.

d

temptum terrenerum in eo indicare

Primogenitum Ecclefie , feu pti-

volens , utpoté in cujus corde nilaliud

mum Chrifti Difcipulum nuncupat

fcriptum, quàm- Cozver[Atio noffra

eum Petrus Damiani, utpoté qui relicto:

io celis e[f.

]

Joanne Baptiftà Chriftum. primà eft

TTituli hi fant oppidó illuftres, elo-

fecutus , ac pauló- poft Petrum ad Do-

giapulchra, praconia rara.

minum adduxit Joan, r, Era£ Az£en:

Diu & ego meditatus füum , quod-

"ndreas Frater Sigonts Petri,unus:

nam: in gloriam & henorem S. hujus

ex duobusqui audierant a foanne,

Apoftoli elogium , exemplo Doctorum

c'y.- Jecuti. fuerant eum j: imvenit:

horum ex.atlis.& vita ejus erudire pof-

fem:,. &accommodatius mihi non eft

ic primum Fratrem . fuum Simo--

nem , C dicit ei, imvenimus Me[-

vifüum,quàm utdicam & predicem An-

aA

Jfam, & adduxit eum ad Tefum..

dream.Magiftrum: lingue nova; quam

- Herodio feu Falconi affimilàt eum:

mundus nec novit;nec intelligit, Hane

fenio Venerandus Meffreth: , (a): qui:

linguam dum .vos doceo., veftram pa-

vocem Magifli vix: audiens ,. centi-

tientiam flsgito,.

Ex. facris: litteris

nuó ad manus Domini fui advolavit,

liquidó cenflar ;

ac relictis retibus. fecutus. eft. Domi-

"Terramab initio fuiffe Labii unius , (c)

num,.

in: flructurà. veró: Babylonica turris

Dile&um Chrifti Benjamin: predi-

confufum:fuiffe Labium eorum ,. ità,

cat Ándream , Cardinalis. Bellarmi-

utexunámatrice linguá 72 prodierint

) cap.ï'

nus, (b) alludens ad illum Ecclefiz,

filie:, accentu & fignificatione diver-

j

l]

dilexit Andream Dominus in: odorem

fifimz : Linguarum tamen Tres Prin--

u

füavitatis..

cipatum. tenent,.

"

Z

Seniorem Collegii- Apoftolici indi-

Idioma primum eft Mundi, qui ni-

gitateum eruditiffimus Jo. Bodler..

hil loquitur ,. nifi. vanitatem , fuces,

yilh

Pretiofo Carbunculo- inter. no&tis

fraudes, dolos ,. calumnias & infipien-

;A,CW

tiam:

tenebras: fcintillanti: comparat. An-

n

i^

Y

l

Idio-

gt

U

j

(2) AMep

brer. järæ;des.' Ad(m;. (b). Bellarminaus cen. de $. Apdr.

(*) Gem. 11.

m

1N FESTO

558

ldiorha fecundum deterius eft pri-

nimo älingus ccli aberrabimus, dice-

mo , quo infernus utitur ,'confiftens in

tur nebis, quod infipientibus Virgini-

raaledictione Dei & SanCtorum , ità te-

bus: CJas/ eff janua.

ftatur Gerfon Cancellarius Pari(ienfis

usdnam igitur eff hoc Idioma

;

D

traCt. 4.conf.2, dicens: Blasphemia eft

Coli ? Cujus Magiftrum agit An-

dreas?

H

Idioma infernalis inimici ac damnago-

tum , lequela abominanda.

Num loquitur Hifpanicé ? Nen,

Lingua tertía eft Idioma caclefte,

lingua enim Hifpana , utpoté loque-

D

Wi

quo utitur Curia Sanctorum , quod

la.grandis ac magniloqua , in regno

qui non callet , ad ccli atria non ad-

Caolorum , ubi fela humilitas pla-

L

rnittitur,

lo

cet, nonadmittitur , cum fcriptum (it

Audiflisné aliquando lamentabi-

Píalmo 11, DZ/Perdet Domainus lin-

T

| d

lem eventum , quem memorat liber

gsam magniloguam : horret enim,

Judicum c. 12. quando goft cruentam

ait l(idorus |, 2; de ferm. c. 29. aterna

pugnam inter Galaaditas & Ephra-

[

Sapientia fpumeum Verborum am-

tgos , Galaadite vada & aditus Jor-

bitum,

| o

danis ità occupárunt , ut fügientibus

Num loquitur forté Andreas Gal-

lr

Ephratzis omnem viam precluferiat;

licé? Non ; difplicetenim & illalingua

D

eumá, veniffet ad ea de Epbraim

Numini, que aliter fcribitur, & aliter

M

A

numero fugiens , atque. dixiffet,

profertur,cum cor & lingua apud Chri-

ebfecro , wut me tranfive permit-

ftianos correfpondere debeant , uti Au-

M

£Atis, dicebant ei Galaadita : nun-

guftinus ferm, 29 de verbis Domini

quid Ephrataus es ?

uo dicente

monet : Nos Aliud p

It

eCÍ us tegq( j

[

Hon [um , fnlerrogabunt eum ?

Aliud lingun proferat.

dic ergo Scibbolethb , qui veffonde-

An forté Huronum , Cafrerum ac

ET

Cánibalum , Polonorum aut Rufo-

li

bant Mbbeleth : eddem litterá fH-

cAm exprimere nom valems , fLa-

rum , /Egyptiorum , Sigarum , aut

li

Mexicanorum utitur Idiomate Apo-

Ti

Fimá, apprehen]um jugulabant in

zpfo ordamie tranfitu , ci" cecide-

ftolus? Minime: eft enim Mexicano-

El

runt i lo fe

rum lingua pronunciata admedum

[l

wipore de Efiäræz('m

42 millia.

difficilis ; Sinarum Verborum copiá &

fcmy

Strages profe&ó lamentanda , cui

accentu vix imitabilis ; Egyptiorum

)

folüm aníam dedit unica Idiomatis

enigmatibus intricata 3. Rufforum

Vl)lup

ignorantia ; unica litera minus bene

Polonorum afpera & dura; Cafrorum

fiy

pronuntiara eos perdidit latere minime

& Canibalum barbara ; Huronum re-

Alldl

poteránt , quia loquela.ees manifeíLos

proba & maledicla, tribus primatiis lit-

i Qu

faciebat.

teris F, L. B. cacens , dum miferi fine

A

Ita, ita accidet nobis, cum ad por-

Fide, fine Lege, fine Rege , barbaram

Wid

vitam vivunt,

tam ccclorum pulfaverimus , ubi à mi—

Quod-

Ó

E

ais

sf.*AN'DRE'æ APOSTOLL.

359

A

: Quodnam igitur eft Idi.oma Celi,in

Salve. ó. bena Crux , diu defidera-

quo nos inftruit Apoftolus?

ta, follicité amata , (a) fine intermiffio-

ln Á

Verbo dicam : Idioma Andtez lin-

ne quafita ,. fe

curus & gaudens . venie:

- ln

gua eft Cacli ac San&orum lingua Cru-

ad te..

agit h

cis ac Paffionis , lingua cun£&lis neceffa-

Obftupefcit hanc vocem , & admi-

tia ad falutem..

ratur fummoperé Bernardus ferm, de

M

Lingua hzc tota contratía cft Al-

S.Andrea exclamans: OD/Ccro fratres,

phabeto. & Vocabulario mundi , ficut

bomoné eff, quiloquitur , AU Ange-

11

lus ,.aAut nova Creatura ?

i

enim Alphabeti noflri antepenulti-

qna littera-eft X, ita hec in Alphabe-

Fratres mei , Ignis vibrans eft, non

lt gl

1iputi

to Cadi eft prima, totumque Idio-

lingualoquens ; & fi lingua eft , ignea

j

ma his litteris abun

plan eft, Carbones funt Verba ejus &

€ibus..

dat nimjr.um Cra-

Ignis, quem de excelío mifit Chriftus in.

(

Videtur tamem väcabulärium hoc

effibus ejus,

N a

ecclefte nonnihil f(imile effe Vocabula-

Linguam loquitur

Andreas ,. quam.

aum d

tio Athenienfium , de his enim refer-

non novit mundus,nec capit,.nec intel-

tur , quod pleraque inverfo & ironico

ligere fatagit ; dura quidem videtur, fed

d

cilaltt

snodo defignirint Nomina.

revera eft lingua Cacli, Idioma Paífio-

Sic Carnificem, zfmicum Papulz'ïdi-

nís ,loquela Crucis, per smultus enin

Vs &Jr'

cebant,.

ul

tribulationes ch» cruces oportet uos

Sepulchrum , nominabant /f/eud;-

jutrare in vesnum Dei.

iil

dam domum..

p

In veteri l'eftamento, licetlinguam:

Carceri tribuebant nomen PaZa7;7.

hanc inventre. ceti aliquo modo addi-

ul

Furias , vocitabant Zezerabiles Dezs.

Ícereconatus fit Jonas Propheta., dum

Mortem,éeazz£At£em..

clamavit ad Dominum , czreumdede-

Cafmwmf,

lta & in Vocabulario Cosli idem eft

KWHÍ UHC

f

us usque ad. amimam,,.

T

i

A

Crux X, ac fcala cels.

aby[/us v

vitme , ccum Aneu-

gt ,

Tribulatio , f/vous ze ls.

iaretur immeAuUmamena,Deomi-

jupit*

Eleemaofyna Cezzzpl/ugn ; Paupertas

ui recordatus [umn: (b) at pauló poft

"1 Mc!mü

"Thefaurus. celeffis ; lnjutia Lapas

egurgitatus à pifce, difficultate lingu

i Bdm*ä

pretiofus ; Aurum Jutu j Divitig

hujus exterritus reverfus efk. ad prifti-

um

Jbina ;; Gemma fputum. maris ;

num füum impatientiz idioma,quando

M

g

Voluptas. vazitas & afflicdio. Spi-

iratus fuper arefa&tam haderam pezz;r

FÍUs..

anima [ue,ut moreretur. Joua c, 4,

Y

;(8' Cl[( 'L!

Audite nunc obfecro linguáhac Coe-

Feliciores Difcipulos: in novo Te-

Huronum'

li loquentem-Apoftolum Andream :-

flamento: habuit Andteas ,. & inter

jj

j

Paucas folüm fyllabas profert. ,. at

primes quidem Epifcopum Antioche-

g

ngidö. multe ha. continent..

num. ac gloriofum- Martyrem Igna-

ggü:b

tium;.

(2) Erwiä?.. (b) foua «; a«-

æï

—

IN FESTO

L.

360

tium , qui in vinculis Romam abdu-

gloriofà hàc tidguä cocli ita coram mun-

&us ibidem in Amphitheatro pauló

do peroravit,

x

poft objiciendus Leonibus in Epiftola

Non ab(imilia Ignatio locutus eft

ad derelitas fuas O viculas fcripta ita

(b) S. Martyr Romanus ; cum enim

|

& is Antiochiz ab Afclepiade Prafe-

[

fatür;

De Syria usque ad Romam pugno

€to variis tormentis exerceretur , lir-

D

ad beílias , in mari & terrà , noCle

guaque abfciffa , latera ejus flagris,

5

diedue ligatus cum 10. Leopardis, hoc

plumbatis ab mucronibus fcinderen-

DN

eft Militibus, qui me cuftodiunt; qui-

tur, linguá licet exciffà ad Prafectum

bus & cum benefeceris , pejores fiunt :

converíus; Grarias tibi Ago, inqutt,

indé exclamat: Utinam ftuar befliis,

ó Prefeéfe , quod. amplioris mihi

il

que mihi fünt praparatz , (a) quas

erh patefeeifli meatus , quibm

oro mihi veloces effe ad interitum &

Chriflum pradicare po[fem ; tot ecce

Idi

Deum meum laudamt ora , quor

lll

ad fupplicia, & allici ad comeden-

vulnera.

dum me, ne ficut & aliorum Marty-

rum non audeant corpus attingere;

Audite & binos alios in hac lingui

cali beatiffimi Andrez verfaciffimos

ä

Ép

quod fi venire noluerint, ego vim fa-

lt

ciam, ego me urgebo , ut devorer:

Difcipulos , gleriofos nimirum Mar-

hh

tyres Gordium & Arcadium; (c) quo-

Ignofcite mihiFilii, quid mihi profit,

fit 4

eco fcio,

o

rum primus Gordius cum ad abíciffio-

iju

nem capitis damnatus effet , cum ama-

LEU

Claudit denique Epiftolam cum hoc

Epiphonemate: Igais, crux , beftiz,

rislachrymis exclamavit: Hemquan-

U

confraCtio offium , membrorum divi-

tum damnum patior , mom poteni

tor

fio, & totius corporis conitritio, &tota

millies pro Chriflo mori , a« fi di-

"m

tormenta diaboli in me veniant , tan-

ceré vellet , parum eft nimis , caput

Vilig

tüm ut Chrifto fruar,nihil mejuvabunt

perdere, adeíte, conterite offa, lace-

ä

Mitin

fines mundi , nec regna hujus fzculi,

rate ungulis membra , fcorpionibus

Nty

melius eft mihi mori propter Jefum

plumbatis contundite , ignibus adurite,

| Uvefh

Hec unica erit confolatio mea , ut

Chriiftum, quàm imperare finibus ter-

ET.

r2, Baronius Anno Chrifli 109.

'lmc l

affligentes me dolore & totfmencis non

Auditores edicite , quid loquitur

parcatis.

! &t f&

hic gloriofus Epifcopus? quodnam in-

Atten

dite nunc , quid loquatur &

i E

Arcadius , is enim cum omnia iua

fuetum mundo Idioma proferc? Homo

* tl

eít , an Angelus ? an alia nova crea-

truncata membra ante fe jacere cer-

Ati

-—

tura? minimé; homo eft (imilis vobis

neret, in has rupit gratulabundas vo-

Ts bt

paffibilis , cujus caro nentiquam fuit

ces: (d) O vosfelicta membr.

A Fd"?

t üut 1

'.læmgzzo oculo nunquam vos

afpes

znea, fed quia difcipulus Andrez fuit,

- quiAom

l Mitl

3) Baronius 4nz.198. (b) 5 odü.-Nüda—/t, 1$. Nov. anuo m/cj/ff'.-'

CO $. Bafilius Homilia de $. Gordio.

(d) Nadafi 12.54m.

()

i

$. ANDREIE APOSTOLI.

$6t

i

NU

um dum truncata propter amo-

O Verbacodlo digna. O ve?es auro

rem Domini mei vos ante me ja-

fcribendas! O loquelam in Paradifo na-

J

centiacerno, fic nos decuit ad rem-

tam, in Cruceflabiliram! quid ad hoc

inauditum San&torum idioma dicitis

m

pis (cjungi, ut tandem no[fro Regi

t P:ïïb

eccurramms in gloria, e$- pro mor-

Auditores? dum cumgaudio ad exem-

u d

tAlibus membri vos eadem mihi

plum Apoíloli Andree immiffas ctu-

indé

n

veflituamini Iimmortalia

ces, tribulationes & tormenta falutant:

cinite

converíus ad fpeClatorcs dixit, parum

Salve Crux pretiofa!

atl

efl boc , Ó viri , bac f acile eff tole-

Audio vos refpondentes , durus e,

t

rnre , qui nowit de f uturá immeor-

ic fermo , & quis poteff eum adim-

ii

falitate cogitare,

plere? afpera & nimium dura hac eff

. qum'

Auditores obfecro,annon ftupefcitis

fingua, & quis potefít eam addifcere?

h jüti-

ad hanc linguam Sanctorum , ad hoc

bonum eft de Cruce loqui , fed grave

idioma Crucis ?

& malum in eà pati.

L a';

Pudori & Confufioni erit Vobis,

T'errent vos, ut video, cruces , fed

jl

fi prebavero & Fceminas etiam in

non territus fuit Andreas , tefte S,

hac codli linguà. à fanCtiffimo Apo-

il

Bernardo , (b) non expalluit , non

yirum i

ftolo Andrea inflru&tas , id teflabi-

cohorruit , non capilli ftetére , fed

tut abundé S. Martyr Symphorofa ,

pre gaudio exclamavit de longé :

w

"

