centià ab Aítiffimo impetrata fic fa-

in mifera valle lacrymarum ; potatur

ri exorfum eft ccelum,

'&Häa

illa torrente voluptatis, nos maíti

Abíolvifti foror mea,, ut credo,

agtt D)

ad amara flumina Dabylonis ízde-

qua dicere volebas de reducenda

.

mus, dum recordamur Mariz: de-

in teras María, f:d apparet vere

) [

git illa in regione viventium, nos er-

te in tencbris acumbra mortis verfari:

ml

ramus in regione umbre & mottis:

fipiunt enim cun&a argumenta tua

Ti in Wi

inter flu&us (eculi naufragamur, &

umbras, tenebras & caliginem: tria,

3 la&m

fruflra (lellam maris, ac cynofuram

üut video, argumenta formas, Tefta-

f

inquicimus,

mentum Chrifti allegis, devotionem

n

O miferos & dereliftos, quis nos

populi extollis, ex titulis deniq; Ma-

yninun !

abícondet à furore Domini , quis fa-

rim id conaris eruere: at claudicant

Q !

gittas & gladium evaginatum irati

argumenta tua, vacilant rationes.

;

(ii uU

Judicis à cervicibus noflris arce-

Verum eít, promiffa fuit vobis

bit? quis peccatis noílis offenfum

Sed habuitne

u y

gcmüï

Maria in Matrem :

deliniet Numen? quis iratum paci-

terra eam ut Matrem ? Vgperatio-

ficabit Deum?

némne condignam exhibuit illi, ut

if *"ä

Án non zquo jure refpondere

dilecte | Genitrici? An — non fcelerati

i

yitt

poffumus, quod refponderunt An-

filii manus facrilegas elevàrunt , ut

flit

]om

tiocheni Imperatori. Leoni petenti

dejicerent

facrum ejus feretrum?

Corpus San&iffimi Viri. Dei Simeo-

An non igaibus deftinárunt facras e-

cld'LM

")

.[[quefe!

nis Stylite dicentes , cum non (it ur-

jus exuvias crudeles filii? quot per-

)

bi noftre murus, quem ita Impera-

lecutiones

poft Afcenfionem £li

:ett!'"

toris in nos feviens dejecit, facrum

cum Apoftolis fuftinuit? quot blas-

hoc corpus adduximus, ut nobis pro

jls

j

phemias & maledi&ta audire eft coa-

muro & propugaaculo effet; ià &

G? quid mirum fi Dominus ob. ig-

lcClbim

l]

gentia

IN FESTO

426

al

eptia

Ícelera

veftta eam vobis

eiecni Patris eft replenda, — Filia &

furripuit? (a) juraverat quidemv Do-

cupis effe Mariz, ille potius gratula-

re & congaude; An cupis ut femper

minus David veritatem , femen tu-

um in ateroum mancebit , (b) &fiii

gladius ille doloris penetret cor ejus,

tui- fedebunt fuper fedem tuam, fed

ut dicere cogatut, (e) f?gärzmt mbi

f

f

fcelera & peccata eorum in cauíà

laeryma mes panes die mc modfe,

fuére, ut de throno deponeret, &

dum. dizitur. mihi. femper , ubi

h

éjiceret: eos. à facie fua , tanquam

eff Deus £uus? exípeCtat zternus Pa-

W

ter filiam, filius ampleGti cupit matrem,

E

puygamenta terra,

fpiritus fan&tus defiderat videre fpon-

&

O (celerati Pofleri Adam ! num

fam, coclum exoptat ejus prefentiam,

?

exitimatis dignum , ut apud vos

& terra fcíe opponat?. füfficiat vobis

ftn

remaneat .ccleítis illà Margarita,

tot annis Árcam hanc quieviff: in do-

i

mo Obededom.

pro quia invenienda , & comparanda

de colo defcendit filius Dei ? abji-

Concurfum populorum allegas, de-

dl

ciatur n illà gemma in lutum , &

votionem Peregrinorum extollis, ho-

li

conculeetur pedibus impurorum por-

norem flii urges in Matrem, optime!

DT

corum? Liliumne illud candidum re-

at obíecro qualis & quanta eft devotie

t ]

linquatur inter urticas, fpinas & tribu-

vellia?. heu. quàm ilja frigida? quàm

m

j!

los? facràne illa Arca focderis ftatuatur

li

brevis ? quàm momentanea ? per

mj

& ponatut. juxta Dagon? Atbor illa,

horulam fuübinde effervefcit , & pauló

W

ex qua fru&tus vite prodit, radices

poft cum fonitu campanarum finitur

li,

agat in mundo, qui totus in maligao

& fepelitur,

,

f

pofitus?. (c) Immaculata Viigo relin-

Ec quo henore taendem Celi &

whf('lf

quatur in medio nationis praya & pet-

terrg Reginam exciperetis? Auree

-

US)(

verfie , quorum fenfus & cogitatio ab

um forte pararetis

Maufolzum:

Ul

adolefeentia proma funt ad malum X

gemmis diílin&à caput cingeretis

At q

iniquitatem ? (d)

coronà, (íceptrum eburneum loca-

hij

tetis in manibus , veflem aureis &

/Si Cynofüra eft Maria & (lella ma-

"Tugy

tis , afcendat' füperius,.- & collocetur

argenteis floribus contextam spta-

77

ac

rutilet. in:firmiamento. cocli; Si

retis. faero. Corpori, hic omnis pom-

N

árca e(t INoetica ,. requiefcat in mon-

pa & fplendor effet. circumferiptus

tii f

tibus caleítis: Armeniz : fiFilia z-

& fnitus: at in calo nunc eft ami-

h [

if

terni- Patris, f Mater. filii, (i fponfa

&a (ole, Euna füb pedibus ejus, ia ct-

D

t

efl- Soiritus. San&ti; obumbranda eft

pite tutilat corona flellarum 'duode-

?

radiis Spiritus- San&ti

?

[lringenda

cim , fic honorari decuit. Matrem à

gren lhu«

brachiis filii ;; benedi&tione demum

flio ; honor enim Mat.ris caua erat

Wtj «

ii

de mdur]

E

( Pf

a. 131. 1 1. (bD) Pf. $3. 37 (c) 1. .f oam. s. ? 9 (d) Gem. 1. 'Hf

() Pf4!.4.

;

ASSUMPTIöNïS E.M.Y,

239

flio jufiffima, cur eam ad azthere-

quisgranum : paretogz ipfius menflra-

gram'n-

um thalamum affumeret,

tur Romze $ Calceum unum habent

detgt

Neote funt vobis abundé abomi-

Sueflionenfes : Annulus ejus fponfa-

Qt t

nrandg . irreverentiz, quas [äcfilegus

litius ex Oniche fervatur Perufii? Zo-

73

Ui

"

furor, tum Judeorum, tum hzreti-

üa ejus (eu cingulum monílratur Nu-

corum auíus efE patrare in. Chriftum

; uo.

cerie in regno Neapolitano :: Velum

p M

fub ípecie panis in altari velasum:

ipfius eufloditur Melite: Domus de-

«malé

heu quot facre hoftie confpurcat,

niq; ejus INazaretana ftat Laureti,

t battd

acubus & cultris transfixe , pedibus

His adde tot Domus. facras,. toz

dul

conculcatz, flammis deniq; abfum-

afyla. & refugia peccatorum; tot be-

gtb

te! Si hoftis ipfis nen peperce-

neficat & portentofos Insagines Ge-

)

tunt? quid feciffent aut au(i fuiffent

nitricis Dei

ifiind

in Cineres. gloriofz Virginis Mariz?

7

Eremi in Helvetia.

Quid non egerunt impii Icono-

C:liis in Syria.

clafte in cineres SanCtorum tam in

Octinge in Bavaria.:

anegli, b

quls .

Belgio quàm Gallia; ubi Cefaradu-

Laureti ia Italia,

Laudumi in Gallia.

j,opit

ni anno ;5j2. Corpus $. Francifci

diot

de Paula nltra quinquaginta annos

Corduba in H fpania;

ii qii

femper incorruptum ,. flammis ab-

Mon(errati in Catalonia,

l

fumpfere, pro ligno, & pabulo flam-

Tungris in Belgio,

J

j

f«j

A

j N

ma utentes majori Crucifixo tem-

Warthe in Bohzmia,

um i

pli, quem in hunc finem in centum

Catano in Sicilia,

fruffa fecuerunt : Ne igirur. fimilia

Ceftokoviz in Polonia,

contingerent diled& Matri, cavit fi-

Quet. 2gii ibidem fanantur, quot le-

) g

Lïþ

o

lus, & eam in colum tranftulit;

gienes damonum pelluntur , quot

Unde preclaté ait S. |Auguflinus

figna & portenta accidunt, quot gra-

d

ferm, de Affumpt, Virg. z477 prezzo-

t & favores à Virgine reportan-

T.

Lj

tur?

;bläll'xïum

p

Jfiem thefnusium. dignins eft im coclo

| fervari, quam in terra, ubi inha-

Obtrudis deniq; -fervitia à B, V,

f,ihm augïi :

MOFAFÍ pomif ef.

Chrifto exhibita :

de o:e tuo te ju-

gt

Neq; i

íceffit à mundo ità, ut

dico, ergó affumi debuit: an ne(cis

j

; rti

f

(f

nihil £iliis

de hzreditate mater-

'x

romiffum Chrifti, (a) J6lo pater ,

t

cicut

&a3 teliq

reliquit enim - primó

Hf d

bi ego fum, illic frt e Miaifler

jp ff

obüdem filium fuum in Venerabili:

menus: & quis magis Chrifto infer-

afb

d

reliquit Meffinen(ibus Litteras; Tun-

viit, quàm benedi&a Mater ipfius

u

gren(ibus guttas quasdam Ia&tis Virgi-

fi meretur ille, qui dat pauperi in-

o

lecui

nei : Capilli ejus fervantut Annicii:

dumentum, quid ill, quze propriá

d[(l; V

M

j

de indufio Virgiuis gratulatur fibi A-

carne veítivit flium Dei? nudum

Ff 2

fasciif

(

(3) Brew. Rom. de vn.Matt. foan. 12. 26 9 17245

N

IN

LESTO

228

fasciis & pannis involvit? fi mere-

. los afcendit, (d) iæm)xü feper dife-

tur ille, qui pauperi porrigit hau-

] um fuum : gaudete mortales, Gau-

ftum frigide, quid illa, quz Virgi-

dent hodie Angeli, quia Reginam ac-

neo la&e C hriftum potavit ?

ceperunt : gaudeant & filii Evze, quia

)

Patronam premiferunt. Magna enim

[r:

Éxigebant ergo hzc Matris meri-

ta. (2) ut. in Colum affümeretur

fuit erga miferos. mifericordia Marige

| IO:

adhuc exulantis in mundo, fed major

|

LU

Auguftine tefte;zec 227 fs efl, ali-.

cubi te e[fe Virgo, quam ibi,ubi eft

eft mifericordia ejus regnantis in coclo,

fij

Il

id, quod A te genitum eff : nondivi-

quo. enim melius nunc videt noflras.

denda erat caro. Chrifti , nam fecun-

calamitates , eo indulgentiüs provide-

M

i,

düm. (b) Bernardinum. Senenf, fi eo-.

bit neceffitatibus nollris, ait Bongf-«

rum , quorum: eadem eft natura, idem:

vent;.

üj

eft locus; ipfius autem: Mariz & filii

Adcftre nunc & refpirate Peccato-

Dei eadem eít caro, ergó idem locus

res miferi, advocatam pramifit pe-

eiit, quapropter & meritó X loco

viciniffima erit filio. (uo ,, non fecus ac

regrinatio. noftra, quid fugitis & ab-

Íconditis: vos à facie furoris Domini?

ftella polaris Polo: füo;.

acceditead Matrem,fi filium extimefci-

Decuit. ergó: eam. omni modo ad

tis ; efLenim Mater gratize, Mater mife--

coclos: affumi , ut: fi filius. oftendat i-

ricordiz, confolatrix afflicterum, refu-

rato. Patri vulnera,, Maria oítendat

fillio. pe&us: & ubera;, nec poterit ef-

gium.peccatorum,,

Si timetis: vobis cocli fores elaufas

f& repulía, ait Arnolius: Carnet, Un-

de re&iffime Leo- Imperator hom. 6.

hzc. fécundüm . Bernardum eft porta

cacli , clavis paradifi : porta; qua nune :

4it, nil ja&ture fecit mundus, naay

quam clauditur uíq; ad vefperam, id eft

quibus ut prodeffet; in hunc mun-

finem vitz; ut ait Richardus à S. Lau-

dum venit, iisdem jam.quog; in cce-

lum. translata: cenducibilia procus

rentio. Si Juftitia divinaad promeri- *

rare. nunquam: defiflec * Vadit. illa:

tas poenas vos citat, Maria, tefte Eph-

in. caclum: parare: vobis locum : Fiinc:

rem.Syro, eft Afylum & hofpitium pec-

catorum, Siarcum fuum extendit Do-

meritó; nos: confolatur. Bernard.. (c)

minus; ut inebriet fagittas fuas fangui-

Aduocatam pramt[fii pevcavinat io

»o[fra; qu

atanguum judicis MAater:

ne impiorum, hac fagittas avertet à

vobis & retinebit manum Judicis.Hze

D

efficaciter

falutis. noffra. negotin

in. omnibus. adverfitatibus. — veflris, -

iratlabit..

inomnibus periculis, in emni angultia

Abftergite nuriclacrymas: defolati

mortales, quarelis vanis finem imponi-

& perfecutione velut fidelis Ariad-

fte, &

te,, ceffent. lamenta ;; Maria hodie coc-

nà. Eprrigg:. vobis: filium. cecle

eruet,

Bert.

a) $. ue. (b) Bæmaralz'k;. jenen[-. Tóm.. 3. Ser. 3. (3F

JAerm.1.de Affampt. (d) &onz. $..5* —

ASSUMPTIONIS: B.M.V.

219

:

1 d.

eruet^ vos ex omnibus neceffitatibus

la, tuo filio nos immaculatos. pra-

s n

& angultiis vefliis,

fenta..

Q

- Ad. tuos igitur pedes facratiffimos

Gaudeamus ergó omnes in Do*

mino , diem

feítum : celebrantes,

væ,qjl

provolvimur ó Regina ccli & ter-

u u

t2, Eja ergó advocata noílra, il-

Vivat, vivat ! Maria in: codlis coro-

los tuos mifericordes oculos ad nos:

aM

.

natal! lztentur ccli & terra, cun-

d mj

converte, Si refuci

o

unr es peccato-

&usque orbis conclamet unà voce,

sincah.

tum, fub pallum tuz prote&tionis

S, Maria Regina San&borum omni-

nos recipe z frami&ta es Sole & Lu-

um hodie ad cclos exaltata ,.

gt

nà fub pedibus tuis, illumina tene-

ora pro nobis Do-

1 Pwvïü*

bris noílras , ac i viam . Salutis nos:

minum,

;it D

dirige : !-i- fpsculum. es. fine. macu-

cQutt

gnit *

1ts &ï':

; Donti

extim

ts

aR

EOR

k& -

N

»

fac i

$

.

a, i

N

QX

E.

Ua

L d

Y

7-*

i

-

x

34 R

d

"T.

EX

?x

d la

in d

ä

E NZZ

D

t quz nW

i

3

h)

aY

SNNN

X

efperam)ïd*'

J

Y

j

i

k*

1

X

t(4 .

lt

,

[3[ iis üügï

,

T

d

sau

'u?

( fucif

w

l u

'

]i j

ub " k

gmnï"'?ji

t ul

" ';

; ( y

Ff5

IN

439

IN

FESTO

h

l

J

IN FESTO S. APOSTOLI

il

BARIHOLOM A.

Ls

Á

——

[

M

——

——

li

Z

M IAGEN

"ENCDNMC

N

"

—-

CO

N

RE

N

ä

NT

j/

E E

P A

7

7 ,

ER

l-

D

N CMl

;

N

TE

ERN

N

um

/

E

W J[

A

1//

D

Z

A

hw

-N

—— 1

7

"

NS

———A—A——

Yat

,

EN

—

D

—

Mi i

US

SSS

tlá

l——ä

A

AO

————À

ÓpnImÁ—áLE

"4

j

N

——

fedeg

-

N

i

!

7

i

NS

W

——

N

K,

E

—

——

,

&

N

RL

"g

"f

//

/

Ti

A

——

N

odl

——

Tediy

——

^

-

/,

/Á

ltro

EL —R

WW

X

/

7

UER

E

W

p

| HTIS[ö;

—

XXX

Z

NSS

ENS

V

/7

Z

Cfgcn;

;

—

-

——

Xuj

N VIRT y:

d

!

[ Wl

—7

|

(

DE

GANA

LR

m

Ub ;

|

l

j

as

sf

E

—

I

ILLOgxipAT ET

m m

—

[

Uig

La H

l/)fü'»'erb,

W,M

[ 4 1

Venitead meomnes, & Ego reficiam vos, Matt, II,

Wifip,

[7]

Ttfo

Audete & 'exultate Omnes

te corda & mentes veftras, Jevaie

j

ii

Z'J[n

qui defolati ac gemebundi

capita, prope eff vedemptio vefira,

ii

cum — Paralitico. pluribus an-

Luc,2.1.

'iäbæ

nis ad probaticam pifcinam

Gaudete & jubilate emnes, quo-

fl d

fedentes, füfpiratis, languetis & do-

rum ílrata & lectulos cum Lydwina

lm

3lt

ln

letis , motum aqua avidà mente in

in dolore, zrumnis ac infirmitate

MT

horas fingulas exípeCtantes : ferena-

r

veifat Deus; fperate bené, quia do:

lores

()

—

$, APOSTOLI BARTHOLOM £I,

23t

Non, non eft fimile

lores. ac gemitus veflri . converten-

Tympanum,

qpädguam fed

tur. in lzticiam ; Megue emisn lacíus,

Ji

weque claseor, neque delor erit sl-

Non t:amen infeix illud tympa.

£/4, Ápoc. 2.1.

num, fuüper quod in obfidione Ver-

1

Confolamini , confolamini om-

ec

L

i i'æn

avit

í duo militie defertores tef-

ne$, qui fuboneretribulationum, mi-

feris ludere fünt coa€ti, uti refert P,

feriarum ( perfecutionum veftrarum

Jcann, Stephanus Homo Dei, ubi in-

contrabeftitis; & cum Elia fedente

folito. cafü . Catholicus eft rei fub-

z

fubter. Juaiperum animz veftiz peri-

ductus , Socius veró ejus Calvino

——

tis, ut moriatur; (2) furgite, erzzd;s

addictus laqueum induit ; nam cum

—

z

enim vobisreff at via; (perate, quia

Catrholieus infelici ja&u bina folüm

omnis triflitia & tribulstio veítracon-

"A

—

puncta projeciffet , alterdue tanquam

N

—

vertetur in gaudeo. Joan, 16,

Vi&or fui fzcurus contemptim : tef-

Exultate & vos miferi,à nyundo de-

fcras. abjiceret , accidit uc altera füper

alteram cadente tefferá, unicum fo-

seliéti Lazari, quos paupertas & egefïas

redegit ad incitas, quos velut infelices

lüm appareret pun&um ; ac infelix

pilas huc & illuc mundus ja&titat ; fpe-

fine crux , finelux, ut ajunt, in punéto

tà;e, auxilium vobis aderitin tempo-

proxima appenfus fitarbori.

t€ opportuno.

&

Non eft tympanum illud lügubre;

- "Yandem, tandem inventum efl re-

quod pre meníà inferviebat forüiffi-

medium efficax & potens, ad dolores

mo -Heroi Alexandro Farnefio A]-

veítros temperandos, ad miferias ve-

z

dernadam obfidenti, à globo belli-

ftras fopiendas, ad lacrymas veílras ab-

co ex Urbe emiffo cerebro & ían-

ftergendas.:

guine adílantis Ephebi mifer& cru-

A

Medium

entatum,

hoc:non eft. aurum po-

tabile à Paracelo: preparatum ;; non

lNon eft denique

-Tympanum illud

»

z

eft vinum illud Hetmeticum, de quo

infdlix, de quo Job meminitc.z r. di-

d

Proverb, 5 1, meminit Sapiens, daze

333

cens ; Tezent Tympantm ei €ytba-

Jficer m murezt

£2 E

^

.

f vimum his,

rAWI, dicirt i bonis dies fos, et»

qui aTAFO finpt amipaoy ut oblioif-

m punifo ad inferra deftesdunt.

cantur egelt atis fau,eo- dolorzs [imi

; 9ed. Tyimpanum: pelle facrofapéta

Wonm Yecordemtur amplims.

,Matï.ïl

B. Bartholomezi obduétum , poters

M«dium hoc.non elt Emplaftrum,

tunCtos dolores. temperare ,. cun-

vgü'üx L ;

ul

auc.pulvis. (ympatheticus .a« Comite

Cs miferizs & miümnas füitigare

[j

Dickbzo

i vp!ta

ingeniose -excogitatuss,

ac.fopire. 3Neque.alienum : aut no-

non eít ungusctum. armarium ont

vum . hoc: vobis; videbitur ;( reco-

(

i .mn£51

balfamum -Esypti, quo. vulaera ob-

letis;id, quod de impiiffimo - Cilka

Tp)

W/

lingeritur aut purulenta ulcera lisian-

rebeliusn JW'oboritarum Duce refer-

t l['""["

tür,

tur , qui teflamento mandavit , ut ex

u

?

benf: (

() 3- Reg.1a.

dengor-

þ;

,

232

IN FESTO

demo:tuà fuà pelle tympanum fe-

quod omnes Chrifti milites animan-

li

ret, certó fpondens ad ejus fonitum

tur ad fortiter dimieandum,

t

cunClos hofles extertendos, exami-

Venite ergó cun&i audituri (acrum

[

hujus Tympani fonum.

| i

nandes, ac in fugam agendos.

Si ergó impius hic Eccle(ig Per-

Primi aecurrunt. folatium. & au-

|

.fecutor. exiftimavit, vim ac vires de-

xiium depofentes Coli, Claudi,

|

trade füe pelli/tantas

infutu-

Su:di, Paralitici, Podagrici, Hydro-

lt

t3$,

ut hoflibus terrorem in cutere

pici , Hetlici, calculo vexati ; Hi

li

queat ; zquiore jure ego virtutem

gemebundo ore , manibus extenfis,

[

Q efficaciam hanc attribuo tympa-

quafi cum Job me alloquuntur; PeZ£

no noílro facrs, & audenter dico,

mea con[umptis carnibus adbsfit

o

fufficientem ejus forium fore ad con-

os meum.cr derelicla [amt tamtum-

dwro

&os dolores noílros temperandos,

wodà labia circa dentes meos,(c)

U

l

ad cuaCts miferias abílergendas,

miferemini mei, miferemini mei falcem

L

ad quaívis tribulationes laniendas &

vosamicimei,

Miferia grandis ; dolor ingens!

p

mittigandas, quod.vobis nunc plu-

Ht

tribus oftendam,

Hos (ubíequuntur integri mani-

Verbis Chrifti igitur convoco om-

puli pauperum| exulum , viduarum

Qu |

f

nets, (2) qui cum doloribus, agri-

pupillorum, qui fciffis veftibus, ci-

h

tudine, egeílate , tribulatione aut

nere

capiti

impofito: lamentantes

E

miferià quávis confli&tamini: Jemite

cum Job deteílantur & maledicunt

lig [

diei, quo nati aut. concepti: deplo-

Ad me omnes, qui laboratis C ene-

ld

"AL eflis, C* ego reficiam vos ; nec

rantes domus íuas igae abíumptas,

in coníolasionem . veftram adhibebo

pecora abducta , aurum X agea-

Wi

t6 f

aliud medium, quam muficam (acri

tum ablatum, víinum effufum, fru-

d

noflii Tympani, Namtefte Hier, Pha-

menta afportata, patrià fuà fe pul-

Ny

Álim

lero de laude Muficz.

fos, nec quidquam fibi derel:Ctum

nifi parvulos, qui in fingula mo-

!i quO

Mufica turbatos animos, zgrum-

Bu

que dolorem íola levat, merito di-

menta panem poltulent, ialtare hye-

mem , nefcire fe domicilium , vili

idto t

vamque hominumque voluptas , quà

&fflmo

fine nil jucundum animis, nec ama-

velint habitare in. montibus & fpe-

luncis; extendunt & hi manus fuas,

ls[m

bile quidquam.

Ts i

Nec ego primus fum, qui pellem

& lamentabili voce clamant : (d) 0

;

Fos om9mes,

ui frA

7f,

4

fitis per vi

AP

L

Bartholomzi Tympanum. voco, fe-

L

cit id jam pridem Paulus Arc(ius il-

Attendite

videte , ff eft. dolor ff-

luftriffimus

Dertonenfium — Epifco-

milis, ftczt dolor neofler.

l

pus dicens: (b) Ex pelle Bartholo-

Tiibulatio magna!

"h*ml

mai Tympanum faCum eít , per

Tertium agmen video eaptivo-

fZOar

rum,

W

( Martb. 12. (5) Conc. de $. Barth. (c? Jfob. 1 g. (d) Thren.c.1-

—

$, APOSTOLI BAR&'HOLOM&L

EET:

n

füm, quorum manus X pedes ca-

litur.

Audite Alexandrum ab Ale-

li .

tenz ac vincula ftringunt ; quos de-

xandro . teflem .oculatum , quid de

defatigatos fiti ac fame , pugnis &

cuta horum mifetorum dicat. & (cri-

ET

fuftibus ishumanus miles. propellit;

batl.2. 1 7, Genial, dierum.

aut'qui in tenebris & carceribus fe-

Cum per Ápulie campos füb dies

Cluj

caniculares

dent folis aut lunz radium nunquam

itet faceremus , undi-

Ht

intuentes, femper clamantes ad ccc-

que vidimus.oppida & vicos tym-

ui d

lum, edzc decuftodia amimam me-

panis, fiftulis ac tibiis circumfonare,

enenf

Afit. (a) Miferia grandis!

tei caufam interrogantibus refponfum

y: M

Hanc turbam — infequuntur viri

eft Tarantularum ^ morbo . affeCtos

] Mhl,'ï!

uxores Ííuas difcolas emnibus. diris

undique per oppida curari, cumque

Tuntot

devoventes ; ex parte alterá flanc

ejus rei gratià ia pagum quendam

MTMU

uxores maritos blafphemantes , faf-

diverteremus, inveniebamus adolef-

ial

ces clavium monflrantes, maritorum

centem morbo ejuímodi affeCtum,

capitibus ilidendes; Ex alia parte

qui velut repentino furore i&tus ac

ingem':

jacet turba ultimo macrore ob ini-

mente abalienatus , corporis motu

'egrl qui

quas perfecutiones, fraudulentas de-

non indecoro manuum pedumdue

viduttt

preffiones , & injuflitias. confe&ta,

geftibus ad Tympanum faltabat , &

us d

juftum Judicium appellans,

cum vehementius Tympanum qua-

vnenit

Ecce hi omnes remedium mife-

teretur, velut ililo pulfu demulceri

ld

tiz fuz inquirunt, confolati cupiunt,

animus & lenii dolor videretur,

a 4

Huc igitur adefle Tympani fonum

fenfim & placidé autes tympano ad-

] Aabirü.".];w

percipite, abílerget iis omnes dolo-

movere, mox caput, manus & pe-

m &'rää

tes, fopiet omnes miferias.

des crebro smotu concutere, & de-

EHUfllm )m

Non credo vos defpefturos con-

müm fe in (altum attollere cozpit,

TM

flium meum, fi mente revolvatis,

interim qui "Tympanum pulíabat,

(i m

id quod de Tarantularum venenato

cum paufam faceret, repenté atto-

1

[mgull ,

moríü refert. Kircherus. & li, qui

nito & flupenti fimilis animo lin--

t hïl i

adeó exitialis eft hominibus, ut mi-

qui & fenfu' deftitui. coepit, refum-

d][]m:

j

ferimos eos reddat, variis horren-

pto €amen tympano, mox priftinas

jl du

Ü

dis fymptomatibus conficiat, dolo-

vires recepit, Theod. Zwringer tom,

hn

tibus ineffabilibus^ divexet , ac de-

4. volum, f. de Mufica fol, 1292.

[

füm mortem ]a

j

2

ca t.

mentabilem indu-

Jam AA. edicite mihi, quod vo-

j])

bis videtut.

An non dolores mor-

JH

i

EÉt tamen hoc grande malum nec

borum, aculei afflidtionum, adver-

"D

àtheriaca Mithridatis, nec X lapide

fitatum ae tribulationum, an non

Bezoar ullum adjumentum aut le-

funt fimiles venenati morfus, quas

»tg

J

u'(ll

]

wamenm admittit, folà Muficà repel-

infligunt ha — exitiales "Tarantule?

Gg

»

que

) LA

;a) PÍAL. 1.

IN

FESTO

753'4

que vos "ob dolores & afüi&tiones

exgüimo:-q-uod non [mut. condiana

velut intolerabiles , quafi de pote-

palfiones moftra ad futuram glori-

Éate mentis exire faciuat, qu& vos

am,quarevelabitur im nobis ; dum

ita tormentant ae ftimulant, ut nunc

iterum cun&os ftimulat magnitudine

?

&à, nunc impatientià, nunc pufilla-

preemiorum ae fübfecuturz eloriz ; fed

nimitate ac defperatione vos repleant,

non omnes capiunt verbum hoc, d-

!

Gredite mihi ad hzc mala omntia

[;

ru5 eff (inquit) fermo 1fle, e quis

propulanda medium efficacius non

poteft eum ndimplere ?. Joaa. 6.

i

efl, quàm fonus & percuffio Tympa-

Unde univer(i hi, qui prafatis bi-

jl

&i Bartholomai. "Tympanum hoc

nis regulis feu remediis non tangun-

[

excitabit jacentes, animabit defola-

tur, neceffaium habenpt , ut recur-

Wt

tos, jucundos reddet €os, qui ama-

rant ad tertium , nempe tympanum,

(

to funt corde.

ac confiderent, quid alii San&ti. paf.

LU

Si enim Chelis illius unicus du-

fi, que fi conferant. cum fuis paífio-

tdi

€tus egrotante S, Francifco ab An-

nibus, invenient fe nihil paffos in

1

gelo factus, omnium dolorum eb-

comparatione aliorum,

gu

livionem in eo induxit; fi Cythara

Utinam Solon ille fapiens adeffet,

ac in montem fimiles murmuronts

'Tavid furorem infanientis Saul com-

u

pefcuit, mentem ipfius ferenavit, ut

duceret, monílraretque Pagos, Ar-

il

levius & meliüs haberet ; utique ma-

ces , & urbes fuübje&os , doceretiue

'lget

jores vires. exeret hoc Tympanum,

millnos füb his.te&tis degere, qui

LU

.S. Battholomzi pelle fonorum, — Dif-

in majori fint tribulatione pofiti, at-

Vi

Jipabit id triflitiam mentis tempe-

que hi quzruli & impatientes,

lm

.tabit dolorum acerbitarem,. refocil-

Errant hi graviffime, dum & fem-

At

labit languidos Spiritus , animabit

per omnium credunt.| infeliciffimos,

hi

denique ad fortiter patiendum fra-

ac crucem fuam cunClasaliorum pon

hii

Ü

gilem naturam,

*

dere & menf(urà excedere arbitran-

p

. Fateor. quid

em 4

S, Paulo däplex

tur; Errorem hunc ipfe carpit Tra-

hl

remedinm praícriptum effe cunis

edus Seneca, in choro "T'roadis ca-

Mdie

nens, eft mifer nemio, nifi compara-

tribulationum ac perfecutionum pon

E

dere. preffis, ut ad patientiam ani-

tus; tolle felices, removeto multe

Wiy

moentur Q excitentur,

divites auro, & pauperi furgent ani-

W

Primum dedit Epift. 2. ad Cor, c, 4,

mi jacentis; credite certó;, onus vé-

t Y

- ubi ait Momentazeum- cr levetrz-

mum non eft tam giave, quin alie*

AU

bulationis noffre: Deum uimium

rum humeris gravius jacumbDat.

W

tempotis btevitacem fimul &levitotem

Parcite fivos hedic Equites dcOr-

Qu

pafionum noflrarum nobis iucuicat

dine S. Lazari nominem, fed iiab«lles

fuer

& defcribit.

& minimé generofus? audite; quid &

dicat,

hi

Alterum quando Romavm)rf S. ait;

M

Ch'yícit, h wm,.. 1,de Laziro

Lazarym

Gectr

$, APOSTOLI BAR THOLOM.EI,

5$f

i

Lazirum illum- mendicum pluti-

que ad finguinem rellitifti Hebr.. 1 2.

n

nOomue.

me flligcbant miferie : & dolores;

A:tende Bartholomaum ,

j

ulceribus à capite ad calcem erat coo-

dum tibi cutis de corpore eft detratla,

gniwäg

pertus; membris adeó captus, ut ne

Nondum tibi plumbum in os ia-

britt

Canes abigere valeret ; in zrumnis

fufum, ut SanCi Miniati Milii &

a

fuis & affliione omni Hiumaná ope

Mattyti,

deftituebatur $. Epulonem | quotidié

Nondum Maxille lapidibus

ol

comeffantem

| jeonF

u

fplendidé

cernebat ,

cufz , ut S. Adriano.

ipfe econtra extremà fame & f(iti

Nondum ignitz fubula in aures tru-

;mïaïs i

jn u

conficiebatur; jscebat ad januam di-

fz, ut S. M. Aquiling,

yt «

vitis, ulceribus plenus , cupiens fatura-

Nondum Vifícera eruta , ut S,

ynmi

ti de micis, qu! cadebant de menfadi-

Erafmo,

NT

vitis, & nemo illi dabat, Luc. 16, de

Nondum clavi pedibus infixi, ut

T

tefurre&ione ac proemio coelefti, unde

S. Georgio.

in fpem affurgere poffer, nec minimum

Nondum candenti b

j pit!

4

ovi incluf'us,.

quid à quoquam inaudierat.

ut Euftachius,

Hzc . itique cunGa fufficientem

Nondum dentibus Leonum aut

q i

numto:

caxufam — prebebant, cur ingemifce-

T yeridum objc&us, et Ignatius.

tet Lazarust at nihil ita miferum af-

iNondum lapidum imbre obrutus,

;(105» '!

V)a

p

Üüigebat, ait predidus DoGor, nil

ut Stephanus,

ita macerabat animum ejus, quàm

stl

Nondum figittis confoffus, ut Ses

qued non poterat videre alium La-

baftianus.

one PD lu)(

garum, in quo miferias (uas contem-

Nondum iu craticula toüus, ut

rentes

m

plaretur., O patientiam add íceret ;

Law:entius,

il

Wualorur enim noílrorum — habere

dl

;Millies attrociors paffi funt, Sant

i

€onfortes, multum adfert folatii lu-

parum eft, quod tu pateris, plus

$ zi

mereris.

«

p

gentibus ; ille verà nullum alium ha-

bebat, ad quem refpiceret, imà ne

Pateris fort& contemptum, quid

jj t

n

p 12

&udire quidem poterat, qui majora

contemptus tuus ad contemptum

& accerbiora ipfius ztate luftinuifec ;

Chrifti? qui à Judzis demoniacus,

FTL

ab Herode flultus eíI habitus,

got "

verbo non poterat videre Lazarum.

Hoc nullus iftorum miferorum di-

Pateris fort& paupertatem : gravia-

er lM

i

(

eere valet, mille enim exempla San-

rem paífus eft. Chriftus, in. (Libule

eutà

erum ante oculos eorum verfan-

natus, ín cruce nudus mortuus, non

,gVan !

*ür, qui graviora mala fummà z-

habens, ubi caput reclinaret. Luc, 19.

s

'quarimitate tulerunt , hi ompes hos

Pateris forté dolores , & caput

(

q

tuum nondum eít coronatum fpinis,

f

quarulos confundunt , ac in aures

mcm;

T

impotiencium .. horum

infufurrant :

attende S. L

4 4l

v

n

&o affixam,

ydwimm a8, annis le-

Ou)du

Miíe quid quzreds ? nondum w(-

j

g2

Pateris

j

IN FESTO

436

a

— Pateris. exilium , —Pontiüces , UEb

fit Nobilis Familie indulgeri & con-

pifcopi San&i, innumeri MM, illud

cedi ipfi, nt iter indictum Equo pet-

pertulerunt gaudentes.

agat,

Z

Pateris perfecutiones: an neícis il-

Nolebat illà hanc. gratiam admite

lud Pauli 2. Tim. 3. Omzes, qui pié

tere , fed ultró fpondebat, peditem

fe eo ire velle, Chriftam imitari cu-

volunt vivere, in Chrifle fefuper-

CcHt 09€79 ;mtimtur ? Omnes San-

piens, Judex contemni fe, ratus ait

furibundo ore, ita fiat, & ut citius

::

&ti quanta paffi (unt cormenta, ut H-

redes fiereüt in Domo Domini.

eó pertingas nudam te eó mittemus ;

[

Obfecro vosCeclites juvate perorati*

[

fümmum hoc eft infamig genusapud

*

tem, : Tangite quafo fortiter T'ympa-

Japenénfes

*

Refpondit

illa mox

l

num hoc facrum, & excitate hos pufila-

placidá & ferená fronte, & i vobis

h

nimes:monftrteillisquàm parum. paffi

plaéet ó Judices, etiam. cutem prius

detrahite , citius enim fine illa cure

[

quàm ingens & longa re(ler via, utBar-

tholomaeam initormentis & doloribus

ram: Vox hzc omnes Judices con-

f

affequantur ; extendite. fanguinolen-

fudit, unde indigoati in exilium eant

n

tam pellem ipfius; numerate & mon-

'ejecére ; Vivat. Heroina

;

Zfüa * cuïi'

r

ftrate vulnera; paífione Apoftoli at-

-fu& non parcens,

i

temperate miferias, fanguine ejus dul-

Mulier veré fortis, cuju

s þr&tiam

ln

corate amaritudinem dolonim , ut

procul & de finibus terra. , Provet-

ln

j.

tandem Íentiant & verum effe agno-

biorum.31.-

LT

Ícant: Momentaneum & leve tribula-

Subítituo- in. con

fufionem f:orng;t

n

imbellium , alium Bartholomgi- 2«

- tionis noftrie, (a) eterna gloriepon-

lt

dus operabitur in nobis,

roulum , qui foporem & fegnitiem

;

Extreróe confundit hos pufillani-

his

excutiat ,

eftque . Theodorus

ini

soes fexu fragilis . Natalibus nobilis

Martyr, qui inter dira tormenta Cy-

Matrona illa Japonenfis, Maria no-

thasam petiit, ut ante exitum ani-

NU

mine , qua cum (uti refert Corne-

m2 ex boc ergaftulo Dei laudem ad-

W

lius Hataard. p. , €.21.) Anno 1614,

huc cantare poffet cum gaudio,

Anima tanquam Chriftiana effet com-

cum pellis ei detracta effet, vitam

prehenfa ac Judicibus praentatas

inter verba illa pfal, 33, Benedicam

[

judices mifericerdià perfong Nobi-

Dominum 15 emni fempore

lis moti, proteftabantur, poteflatem

Gloriosé finiit, memotria ejus agitur 9.

fibi nullam effe, vitam Matronz adi-

INovemb, in aeternum duratura,

sendi; ajébant proindé fe eam mif-

Ecce gaudent. San&ti inter exqui-

Íuros io civitatem "Tacavaca , ut ibi

fita tormenta ; gratias agunt intet

juxta Legem Imperatoriam. proximé

detraClas. pelles 5 inter. fuccenfas py-

hatam . fententiam fuübeat , verum cus

eis. ti-

rag exultant ; e;teqü in equul

dent j

(2) 2. Cor. g.

NATIVITATIS B. MARLE V,

od

Wüecctenanfgm.

255

&ar

-deät j inter acinaces (ariffas & flant

: Amk'li:e,f quibus jubilis»& acclama«

hr

intrepidi, & inconcuff, inter dolores

tionibus patientia ejus & tolerantia dez

keti & gaudentes,

3

cantetur; Audite, quomodo benedi-

n u

Et vos modice fidei quid agitis?

«at diei & luci, quá pro Deo pellem ab-

Gaudete & exultate anima afflictz ,.

flrahi eft paffus, quá morte fuà &fan«

pia

tribulationem veflram«confelatio zter-

Ya (

guine Evangelium confignaverit,

u

na fübfequetur ; Paupertas veftraager

Aufculrate , quomodo omnes invi-

lil

etit fertilis , centuplüm reddens in

tet ad imitationem fuüam: Aures arrí-

Yi

eclo ; Dolores & moibi veflri fignum

gite, quid tympanum facrum vobis

exiflunt certum amoris ac paterni in

us

femitA.

infonet : Madim B^[fio , glorin in-

w

vos affe&tàs ; perfecutio eft teffe

Y

,r;..fu-'

z

t (vl

furg falutis & pacis.

— Claudo cum Chryfoftomo

in Epift;

um p

-- .Durate; durate, poft tempeflatem — ad Theff. c. s. dicente : Paffus eft aliquid

"TT

reddibit ferenitas, poft threnos Mufi-

mli? Si vis , malum non cít, a

iqa

€2; Apes exillunt dolores veflri, pun- Deo gratias, & jam malum mutà

j

erilimad

gunt quidem vos, &£d & melceníola- in bonum.

li, 9

tionis vobis apportabunt,

Tibi in:erim agias gratiasinfiri-

. Sublevamini obíecro meste ad il- tas, Ofan&liffime Apolkole! pro glo-

lam beatam Civitatem: in quahodi& — riofa pelle tua & tympano nobis reli-

g N

B mus Apoftolus Bartholomaus, in- — &o, Gradiemur. facra hac pelle te&i,

ter applaufus totius Curiz cocleftis,co- — tanquam novi Hercules omni pufil-

Iflünlmm

toná gloriz redimitustriumphat: Vi- lanimitate abje&à contra infernalia

dete, quomodo pro lacera fuapellein- monflra. . Stabimus & pugnabimus

gt

guatut c

cl

Ts

:

xlefti purpurá, ac recipiatto- — infonamte tympano tuo facto contra

lam immortalitatis;

carnem & Gnguinem, donec Patro--

Afpicite, quàm nobilis thronus fit / einio tuo vi&tores à Dee coronati te-

1 tO(ann(^

r mmm

ai pefitus, Ín quo (cdet interSenatores.

cum in aulä'cælorumtr*iumph;re

"merearus,

|Di m

& Judiceg. tura,

on

l

d

I;;'

p

U

P

——

j ii

