ferunt Hiftorici de Gilimer Wanda.

s

tandem in fortitudine cibi hujus per-

uims, 9

lrum Rsge, (a) quod cum Cartha-

veniant ad montem Dei : ferte pran-

Cadt

gine captà à Belifario Juftiniani Impe-

dium hocutialter Habacuc, adlacum

ratoris fupresno duee caflris effet ex-

bo, attt.

Leonum, quo famem fatiare , ac ftolas

utus ac victus, & à perfequente eum

fuas in fanguine Agni dealbare que-

g t

f

quld [

duce B«lifarii Phara eó compulfus ef-

ant , ut tandem egrediantur de tribu-

tU

0

&t , ut intra extremos montes Numi-

latione illa magna ; auc fültem tor-

«didil

die fugà fe tueri cogeretur , videret-

menta temperentur : nam teíle Gre-

que nullum effugii locum , cerneret

gorio Magao, (c) multum folet animas

d Y

gl

commeatum abfümptum , famem in-

poft mortem (acra oblatio (alutaris ho-

i&.ie PW

ta viítera , fpem omnem extin&tam;

ftize adjuvare , itaut hanc fapius ipfe

ltteras fupplices ad Pharam Beliirii

defun&torum animz flebilibus votis

Päpindl" l

ducem dediffe , quibus unicé precaba-

expetant,

tut , tria fibi ransmitti , Panem , Spon-

Expertus efthoc B. Nicolaus de T'o-

(gccus

xÜ dUWl

giam, Citharam ; panem ad depellen-

lentino , qui cüm die Sabbathi , quà

dam famem ; fpongiam ad tecgendas

d

precibus , quá vigiliis totus defatiga-

)

lacrymas; . citharam ad luCtum tempe-

tus nonnihil obdormiffet , ( d) ani-

qang

randum,

P d

J

t

mam repenté habuit afpeCtabilem ,

"

Et hactriafunt, qua etiam à vobis

quz in craftinum requiem pre fola-

qit f

jjif

efüagirantanima : panem à vobis pe-

mine efflagitabat, (e) cui ille , adju-

n

u

tunt, qui ha&tenus manducaverunt pa-

vet te Deus$ cras enim requiem ]e-

j, 07

nem doleris ; panem non materiam ,

gere non poffum. "T'um Spiritus ad

(ed caleítem , panem Angelorum,

T mmd"

eum ; Veni venerande Pater & vide,

K

emae dele£tamentum in fe habentem ?

utrum preces mez repudianda : fübi-

l$o

, Clamanr, itermtcjü& verba illa Thren.2,

toque raptum flitit in Eremi quádam

um If

Ubi efl triticum ct vinum ? Micas

psite non procul Pióis, ubi innumera

t velti

égitant , qu cadunt de menía Do-

multitudo asimarum ,- varüs iisQue

"i :

-$8.3

hor-

Pahm' "

QD Cedrenms hiff. Vand. (b) Aag.4.9. Co

1

nf.c. (c) Lib.a. DiaL«. TE

(

aü

lent. bebd. 2.

)

I:& vita £&56.12. (e) Nada(i ia Anmao tnor.

phi/ ,

a

326

JN COMMEMCRATIONE

Borreddis ponis excruciabantur ,

non folum ad abüer-gendas la'&rymas;

(ti

vocibus miferandis opem S. incla-

fed magis ad diluenda peccatorum

[ 1

inantes his verbis :

Mifetere Pater,

contra&a debita perquàm illis neceffa-

fm

[//

miferere tutba , fuccurre vin&tis in

tia; (n&a nimirum &— ter falutaris

lacu leonum , íolve vincula colli no-

Eleemofyna,

Áim

ftri : fomno folutus totus in lacrymas

Spongiam hanc plurimüm extollit

diffluxit Nicolaus , ac integrá pofteà

Chiyfoft, hom., 32. in Ep.ab Heb.dum

E

i

Z

feptimaná facrum pro earum libera-

ait; Eleepmo/yna vincnla peccatorum

tione fecit. En primum & potentiffi-

qli/]ölrw't, HgAL tenebras,extinguit

hi

mum medium , facrificium nimirum

ti/f

5

ignem , ip[A emim ef ,qua Tob. 12

Aille

Miffz adeo refrigerativum , ut S. Hie-

Amorte liberat , qua peecatapur-

Yobi

tonymus audaéter dicat animas toto

gots C facit inmvenire mifericor-

btis

corpore , quo facrum pro illis dicitur

diam ,cb-vitam aternam : Eleemo-

peenas nullas fentire , verbahac illius

fyna ubique bona eft,fed nunquam me-

Wtbr

li,

func: (4) Anims , qua in purgatorio

liüs applicatur , quàm fi pro redemptio-

torquentur , pro quibus foletSacerdos

neanimarum harum expendatur.

Ne j

fttdil

in Miffa orare , nullum interim tor-

G;andia elim lytra pro capitibuste-

mentum fuüftinent, dum Miffa celebra-

dimendis fuére poftulata, (d) à Carolo

Ny

Duc«c Aurelianenfi ab Angelis 2 y.annis

li

Í

tür, (b) INil magis affe&ant, nil magis

defiderant animz affl C , quàm facri-

in captivitate detento, exorta fünt at-

f q

Wcac

ficium hoc incruentum. Teítis eft hu-

reorum quadripgenta millia. (e) . Pro

jus omhi exceptione major.

Henrico , Friderici 1I, Imperatoris re-

i

B, Hearicus Sufo ? promiferat is

belli filio annis 22, captivo , amicus

Rle.

Fratri cuidaca poft obitum fe le&u-

Hentici auream catenam fpopondit,

lt

rum 2.facra mortuo pofl longum tem-

qu& totum ambitum murorom urbis

Bïlraf

pus fratre, promiffi immemor Sufo,

Boloniz exzquaret,

lm.

Cc) preces tamen quotidianas pro de-

Atabaliba ultimus Cufcorum Rex

lt f

mortuo perfolvit : Adeft de noCe

pro libertate fua 7o. milliones puriffimi

li f

anima, conqueritur. flammas & tor-

auri intra 40. dies Hifpanis perfolven-

hus n

menta ; Sufo preces quotidianas alle-

dos adpromifit, (f )

l dlj

gat ! cui moxanima, ó frater fanguine

Grandia profectó

lytra, fumma ftu-

&tl

V ts

eft opus, qui extinguat ignem , quem

penda, copiofa redemptio , &hacvivi

patior.

Sufo ibi (acrumabfolvit , mox

pro vivorum falute perfolvére.

nml

Pro liberandis mortuis acredimen«

Viti [

anima gloriofa apparens

Vg

gratiis a&is

evanuit.

dis magis follicitus fuit infignis ille

Itj

, q"ï(s.

Alteram , quod pejtunt , &Spong.ia,k

Dux populi ]gdas Machabzus

t £0lt-

ys h

Wll(mh

( Calamat. dif-6 a.depurg. (b) Van.Horn.F.6. Dom.4. 22 wad.

Wone

- ()Imvita. (d

Beyrlink fiterm L. (e) Engeler.im commemar. antmarum

(

(£5 Engelg. ibidem. Fg) 2. MAEb. c. 1 2.

*

FID—ELIUM DEFUNCTORUM.

257

a OEU

s um

talf?u*ime aAdÁ 12o00. drachmas

mz , quàm pullo amictu , facil;us ac-

cenfis, gentilitiis armis , ingeniofa in-

p

argenti Terofolysiam emniftt , ojfä;:ri

li w

fcriptione, fumptuofo Maufolzo, ina-

pro peccatis mortuorum f^crife-

€INImm.

nibus & períonatis lacrymis. — Juve-

t t

Chariffimi ! non eerreät vos hec

tur mortuus , ait S, Chryfoft, hom, 4 ;

yim at

fumma, nonrita avarus & rigidus Deus,

non lacrymis , fed precibus & füppli-

g

ut tantum à vobis exigat, minor ipfum

cationibus : perfonet hzc Cithara in

; petmtam t

etiam ex liberali corde praeflita Eleemo-

auribus animarum ; ut ficut Saul per-

Íyna placare poterit: dateid, quod habe-

cutiente Citharam Davide ; ita & ani-

j ii

v ;4[]'0 ]

tis ; (1 expendere non poteftis drachmas

marum Spiritus refocilletur & levius

sille, date centurn , fi nec centum funt

habeant,.

yiuiitll

Refert Athanafius Kircher, in fua

"

vobis , date viginti , fiviginti non ha-

betis , date (laterem , finec flater vobis

Phenurgial.2, Alexandrum M.àTi mo-

MIIT. fe

eft prafto, promiteminutum cum vi-

theo ; ut & Ericum bonum Regem Da-

Imngit?

duá, peterit & illud purgatorii tempe-

niz ab alio Citharzedo in diverfiffi mos

xordti

tare ignes , acde contracti debiti fum-

affe&us, nunc meroris , nunc latitize,

j cndätm.

$n2 delere plurimüm,

nunc furoris felo fono Cithare fuiffe

[Ü (QP"M

Nolite inhumanitatem & truculen-

concítatos, tefles adducit Olaum M,

06

ac Cranzium l, s. Danig cap. 3.*

Qdj

nf

tiam fequi Imperatoris Mauritii , (a )

qui auri fplendore & amere nimium

Atquàm feliciores & beatieres rao-

eyotalt

exceecatus , milites füos à Barbaro

tus & affe&us caufat Oratio ; tantz

mffna- (t/ ]

Cbagano captivos cum uno folido re-

enim virtutis exiftit, ut com pedes

&

1' Imp&älcïäi

dimere poffet, ac nollet , caufam pra-

catenas disrumpat..

) tiV01a j

buit, ut ab irato hofte ad 12000. in

Quisenim , càm Petrus vin&lus ca-

j if

fruflta fuerint. concifa.

tenis duabus inter duos milites dórmi-

Cavete ,. me

qucit*

& vos captivas has animas , quas de-

ret, catenas & compedes rupit? ( b)

mario forían liberare poffetis , novis ite-

Oaatio! Oratzo Autem fiebat. Ab Ec-

1 CUWEL

rum fübjiciatis tormentis , ac inferna-

eleffa ffme imteymiffione pro eo.

nlüiOnö

p

libus mini(lris cr.uciandc;- ac dilanian-

uis flammas in fornace Babyloni-

i

dos objiciatis,

ca excu(fit? (c) Oratio? /favss auena

f

"Yertium , qued expetunt animz,

Akar 145 or lh. Aperiensá, osftu n

(

eft cithara ad luctum earum . tempe-

im medio 1enis nit : Beueditus es

]ym,

g

i

randum , nec alia hac eft cychara , nift

Domine Deus Patrum nofirorum.

j

Quis mare divifit , ut populus Ifrael .

egfolv&rc

Ü

j

j

eratio veflra , juxta mentem D, Hie-

pati

$

lorwis g

)

,

ronymiin Pfal. 145, dum ait: Hac e/ff

*

ficco pertranfiret pede? (d) O

adil

0.

i

j

E

thbara, in bac

fui [

,

J

Lra noffra , hac C

QOuia clamas ad me 9 dic, ur profi-

J

tantemus Douino, Vlic Citharà feu

ezjcantur.

Quis colüm claufit &

,^

j

]

x,of-azipne meliüs juvari: peterunt ani-

aperuit? Oratio Elig , E//as orazione

era-

pu j *.

pl

Er) Bnro;s.zdnwum 6o0. (B) Adfer.12. (c) Dan.3. (d) Exod. 14-

328

IN COMMEMCRATIONE

mis/& orationibus veftris , & affidué .

f

OrAVIE , MÉ Hon þ/zgezct fuper ter-

YAU CF non pluit amnos 3, Cj men-

pro mea pravitate offerre dignamini,

hi

[e$ 6. igerumormuit , et celum de-

OrO VOs, ne cum aroratibus me fepe-

liatis , fed date vaporem boni odoris in

li

dif pluvias , terra fructum.

"

Imó tantz virtutis eft Oratio, ut

domo Domini, .

:

Q

ipfius Dei manus liget , & captivas te-

Sintergo triahzc vobi

s od t po-

D

nite panes,pellite famem;promite num-

Attj

neat ac conflringat , neirafci poffit in

populum ; tefte ipfo Deo dicente ad

mos, folvitelytra, tangite chordas, ci-

Quj

Moyfen:(b) Dimistte sae,ut irafca-

thara fonet, & ecce extinxiftis impe-

Ti

£ur furor meus.

tum ignis, NNamtefte Aug. [erm. 14,

nj

Imitamini Ansbertam peregrinam ,

de Yerbis Apoftoli, Orationibus S, Ec-

A

quaz cüm in T'urciam appuliffet , ( )

cle(iz & Sacrificio falutari & Eleemoly-

pnp

ac Citharà fuà coram Soldano pra-

nis, quz pro eorumSpiritibus erogan-

ET

claré lufiffet , Soldanus artem demi-

tur , non efít dubitandum mortuos ad-

juvari,

Nil addo, quàm ut aures ve-

n

ratus , juffit petere, quod vellet, petiit

illa folum mancipium quoddam ata-

flras femel adhuc trifti vellicem Odi,

tro deflinatum 5 at ubi domum ven-

Miferemini! miferemini!

tum , agnevit Bertulphus fuam charam

Ad vos proindé nunc me verto

liberatricem in perfonatà formà fuiffe

animz delolate : Habete fiduciam,

conjugem.

i

fperate bené ; impetrabitis, quod de

fideratis : Auditoribus meis non elt

Áh quàm mancipiorum horum

grave jugum ac infupportabile ,. füb

cor lapideum , fed carneum , com-

paffione & mifericordià plenum: La

quo longé magis gemunt, quàm olim

Hebrai fub onere /Ezypti. *

mentabiles clamores veftri , maflif-

Sumite ergo Citharam píalterium

fima fufpiria ac gemitus , jam inti-

jucundum , períoriate ante thronum

ma penetrarunt peCtora Auditorum;

Dei ; merces veflra erunt mancipia,

jam commota funt vifcera charita-

quot volueritis. Alas binas addite, quó

tis ineis; luCctum induunt fuper con-

ad cocdlum liberé evolent ; nam teíle

tritione Jofeph, ^ Sperate bené efü-

Joan. S, Gemiriiano c, 9. dif, 4. ficut

tientes & famelice anima, faturabi-

avis afcendit (ürfum duabus alis, ficani-

mini micis , qua. cadent de mená

ma purgaterii Eleemofyna & Oratio-

Domini : Haurietis aquas de fonti-

Re ad gloriam Paradifi facilé cransmi-

bus Salvatoris : expungentur diebus

Brare poffünt.

.

iftis liberali Eleemofyna debità , que

Hoc ipfum moriturus S, Ephrem

contraxi(lis ? extinguent ignes & ar-

P'referipfit filiis fuis & fratribus defo-

dores veítros calidae & ardentes pre-

lafis d/ïcens : (d) Comitamini me pal-

ces fdeliura , excutient flammas de

Of*

(3) Epiff. Tacobi c.. (b) Exodi j2.

maAt.l. 2.

( Jacobus Biderman. (:raþ

(42 Ephrem im Feflo fno.

J

»

mumeesi

. FIDELIUM DEFUNCTORUM,

229

"n

'foxhäcei,:ignis,- &'fac-ient medium fór-

triftis campanarum fonus; facro horro-

ägmm'.

nacis, quafi ventum reris flantem.

16 perorant cumuli clamantes 'mifere-

mue

Sperate: bené : Auditores mei non

mini, miferemri, Sperate, fpes veflra

T

funt fimiles Pincernz Pharaonis, cuí

vos non confundet, Sperate; Oratio,

cum beneé effet; oblitus eft zementis

feptimaná hàc fine intermiffione pre

du

in carcere Jofeph: Auditores mei non

vobis ab Ecclefia faclá, uti olim Petri,

gl

Amitantur Martham, ut dicant, quatri-

ita & veítras rumper catenas, Geniique

od

duagus efi, jam fatet; veílri enim

cocleftes.vos eductos de carcere teneb-

rl u

memoria nondum peritt.cum fonitu

ticofo, pet portam ferream deducent in

r m

campanarum t Sperate bené, auxilium

civitatem $, ibi lux eternalucebit vg-

vihui

aderit vobis in tempore opportuno, ap-

bis & zternis temporum,

El :

propinquat redemptio veltra; omnia

requicfcete nagne im

b eg

pro vobis hedie perorant:. peroratlu-

: Püï(ï.

mortutl

vucani

gubris & nigef Eccie(iz color, perorat

vllv

J

y t

o

—

oX

(fe

LU

at W

N

jis, q

D i

S

NS

d

i

E

ERN

N

;mtii D

l

Z

EY

N

/r

AU

S

N

Ym r

!l

;

j

d

4

j t^

s

N

A

M

j

M

rc[hi J WF

j

N

a v

À

,

1

"a

u$ þm;.

ve)

WAN

d» LR

"

2

LL N

— $

vt

Ww—2

L

m

D Xxx

u i

( )

r 41.15015

gitd Du

4

H

i

'auas

u

[

ngtnwt

ii

U!

xym

ydt )gn

& qi

yiet

IN

j

Tqe

536

IN FESTO

?/

|

?i

IN FESTO S. MARTINI

[

h

EPISCOPI. -

LE

i ERE RRR

Eq

"qp V OME

PAL

Qu

Ir

A.

,

ia

í

i

1

!

f/// w

(

^

ERN

Xï.

ni f

4fh (

—

)'A

,0*;;,

"

um

SSNN

L.

".

//

ER t

3.

N

t

u———

E

x

6

ii

X

(

M

SS

d

Eu——ÓÀ

ä

N

NS

b

lll

ä

€

ol

SSSN

—

p——7

NS

lod

7

&

vifit:

——

kbh

Colri

—— À$

——2

j

*

(

N

——j

—ÓM—À

j

N

ltfhtm

E

( |

N

N

( ».V

Z

V: ]

N

7

——

N

N

H

d

——

ts q

— 1

m

itbdo

|

W

Qs

À

hi

PREyy

LE

ll

!

LX

LL

K————MÀ

M

u

GVOMODO VTR

E

——

t

i

Ws d

—— —— ——

——1

U

iCRIp[(fES

iil

mtma ]

H'mwum

Servusmeus es Tu, quia inte gloriabor. [fa, 49.

Vtdios

Ova, nova! mirabilia nova

Hodie cerno quidpiam, quod te:

DN

AA

tus Orbis obítupefcir,

Q (b

Heodie credere cegor quid«

N

Hodie audio quidpiam, quod totus

n('i

piam, ad quod credendum

infernus admiratur,

D d]is

me 7. obefi Pharaonis beves non tra-

Hodie lego quidpiam, quod inte-

$ tunic

iffent,

le&tus meus caperenen poteft,

At ii

Hodie teflari quidquam cogor,

Lego hodie apud Bernardum ferm,

i£rn]

quod penitàs falfum credebam,

de $, Mansino fequentia 5 Noz fuif

JMarti-

"Q |

)

: $, MARTINI EPISCOPIL,

355

M;Wtizzus coFptus eælckfffäd "ecspi-

Martini, thema vunicum Qrif difcur-

vitus celeflis: (a) monerat Marti-

füs mei hodierni; Vos patienter di-

l

zus Chrüflus zpfe, fed. tamem Chrt-

centem auícultate; ac feítum pallii

. celebrate,

Jfws n ipfo: hoc intelle&tum meum

transcendit,

Varia memoranda pallia in (acris

Audio hodie ex Sulpitio Severo ali-

litteris invenio,

——

quid,(b) quod has&tenus ad aures meas

Pallism verecundum fuit, quo duo

m

nonpervenit: Düm Martinus demo-

filiiSem & Japhet parentem fuumNoe,

ni fibi apparenti, & nimiam clementi-

vino crapulatum ac dormientem coo-

am ob peccatores in gratiam receptos

peruére, Gen. g. Sesz ? fapbes pal-

exprobranti refpondit: O mifer! ficu

lum ipsbofuerumt humerts [nis, dj*

ipfe peenitentiam ageres, & à malo de-

fncedentes retrorfum. operuerunt

fifleres, ego tibiquoque mifericordiam

vereuda PAtris fui..

polliceor à Chrifto D. meo, — Cerno

Pallium caftum fuit, quod innocens

hodie aliquid, quod mundus nunquam

Jofeph, cum ad flagitium invitaretur, in

vidit; Coquam Martini agit Uxor

manu fceleratze Putipharis Uxotis reli-

Cafaris ; Maximus ipfe imperator Ma-

quit Gen. 39. relzéfo 1zm smanu ejus

je(tatis oblitus,Pocillatoris fungitur of-

pallio f'ugit ei»egreffus eff foras.

ficio ; ut verificetur, quod Ifa, 4 9. fcrip-

Pallium infelix fuit, quo Jahel dor-

tum: Erwnt Reges Nutritiitui.

mientem belli ducem Sifaram ope-

- Hodie teflari quidpiam cogor, quod

ruit, ac poftmedum tempora dormi-

totus mundus non credit: Martinus

entis clavo transfixit, Judic. 4. 72/5z

in bello novus Phenix eft;. Miles, &

itaque Tahel clavum tabernaculi z

tamen fanQtus , probus & mifericors,

Perculjumá, malteo defixit incere-

Lilium |inter fpinas, Colsmba inter

rHWs Wsque ad terram.,

4i fo-

accipitres.

porem morti con[ocians defecit ei

/

Tandem credere cogor. quidpiam

7B80riutus e[t.

eontra ipfum effatum lais 2g. quod

Pallium myfteriofum fuit, quod A-

nimirum . palium — breve .cooperiat

hias Silonites Propheta, in confpe&tu

4

monduos tantüm, (ed tres; Mendicum

f ][8

Jeroboam in 1 2, partes difcidic, igaifi-

in Porta Ambianenfi, Martinum in

can$ à RegeRoboamo Salomonis filio,

Pllmu

quol

equo, Chriftum in coclo: Nam teíte

decem partes feu tribus fore avellendas

Greg. M. in verba illa Luc, 5, qui ha-

& (cindendas 5 Reg.t.Facfum eff igi-

Piim» qw

bec duas tunicas, idricó de dividen-

tur i Lempore illo, ut Terobomn e-

dis tunicis datur przceptum, quia fi

grederetur de ferufalem $- imve-

una dividitur, nemo vellitur,

niret eum.

Ahéas Silonites Pra-

l

at qlln

sp

"

O rata! Ó mirabilia nova! AA. cha-

pheta in via opertus pallie nove,

g«

j

tiffimi pallium hocce charitativum

vll

M»

apfre?c;n;lm:gu: 4hias p

] 4569

p

yí

: »(a)' Bern. järm.'afc'& 7Mart.(b) In vita.

432

: —IN FESTO

[]

l-

Gu moum, quo coopertus fuerats

bus, animalia terre vellere Veüif«,

(dit n duodecim partes.

cur iti exultat, latatür in füuflil.

h

Pallium (acrum, quod Elias igneo

lo ac lacinia pallii? edicite caufam,

[

curru ad coclum raptus difcipulo fuoEli-

cur ille, qui aliàs indutus eft lumi-

f!g

f2o afhidué nomen ejus inclamanti,

ne ficut veftimento, ita in cento:

hii

li

Pater ii currus Iffael c$» auriga

nem bhunc Martini fit. inamoratus?

d

o r )

m

ejus, de coclo cadere permifit. 4. Re

a- -—

y

l

debet,

yfterium utique in pallio hoc latqe

d

e$ levavit pa/(ium Elie, quod ceci-

7Af €i..

Novi optimé Magnum Eremitarum

Iuf

Pallium. denique admirandum &

"lhebaidis decus ac Patriarcham An-

lli

f

miraculofum fuit, quo S, Raymundus

tonium plurimüm gloriatum in Pal

h

de Pennafort Jacobi I. Regis Aragoniz

ij

lio Pauli Eremitarum primi, ex pal-

Confeffarius (juffu Regis, neregno ex-

marum. foliis contexto;. quo nonnifi

r y

cederet , omni navigio deflitutus) in

lii

feítis folemniffimis Pa(che & Pente-

mari expanfo, à littore Mijoricarum,

coftes opertus comparuit , . magis in

M

hi

Barcellonam. usque centum nimirum

hoc gloríabundus, quàm in purpura

Wfaz

& 60. milliaria, horisnonnifi fex ante-

Regum,

Qr

meridianis eft emenfus, Scipione pro

Novi optimé Theodofium M, It.n-

A

malo. pallío pro. navi ufus.

Biffzl. in

lt

Septenariis,

peratorem ad bellum coatra Euge:

nium Tyrannum: procedentem , Pal.

fOntey

At nobilius & illuftrius omnibus

Àn

his eft Pallium Martini , quo Chriftus

lio fefe BBmi Abbatis Syruphii invol-

viffe !: caufas habuére quisque íua$;

t d

unigenitus Dei Filius hodié gloriatur

Ieg:l

& triumphat: ad quod. contemplan-

Theodofio erat Pallium Syruphii tho:

rax ferreus, ad hoflium telanon folüm

LT

dum advocat Ángelos, invitat Seraphi-

Wll!m

hos, adeffejubet Thronos ac Domina-

excipienda, fed &] retorquendas fcu-

tum erat, & umbo ad iClus hofliles evi-

!t ad(

tiones, ac monfítrando illud ait: bac

3

1!594( !

one vele Martinuns Adhuc Catechu-

tandos,

4

Antonio veró Pallium Pauli, cal.

Nun«

"menus comtexit.

LN

O admirandum feftum Palli, in quo

car erat ad viam virtutis currendam ;

fltin

lztantur Angeli, exultant Archangeli,

Verba enim. movent, exempla

k tr;:

3

ltyler;

Deus ipfe triumphat, ac Martinum

hunt.

Atarch

commendant: (a) 3Servas meus es

At genuinam caufam, cur ita Chi-

NT

fto: arrideat Pallium Martini? cür in

u inte (bodie) gloriabor.

1 hi

AA. Proferte obfecro caufam , cur

eo. ita tripudiat; cur glorietur? quid

DE

Aliffimus Deus, qui volucres co:-

emolumenti ex eo Salvatori accreícat,

tl

li plumis, terram. gramine. & flori-

affequi non nondum valeo.

"mll'

Indu-

Tiftg

(2

I

' der- Hillor. 1 02.

l/AiAs 49. (b) Hieromymus i vita Pquli r Erem. (c) Pexenfel-

()

T EE

$. MARTINI EIPSCOPI.

Fa

$33

qui

Indutus erat Chriflus purpurá, tefte

nam füuam, quam Matth. cap. 2 y. be-

m

Joannec, 19« Veffe purpureá circum-

nedi&to fuo ore protulerat, quando di-

It (

dederumt eum ; nec tamen lego,in

xit :

Hodcumque umiex minimis

din

.eà gloriatum , mulró magis de eà eru-

meis fecifHis, mibi feciflis.

n

buiffe, utpot cujus regnum non effet

Si pauperi hauftum 'aque frigidee

5

IQumot:

/de hoc mundo.

dediftis , mihi propinaftis: Si eum

o hii

Indutus eít iterum ab Herode vefle

menfz adhibuiítis, me hofpitem ha-

buiítis,

albà, utpeté ionocentiz, Luc, 23, non

tamén

Si nudum o

v

illufuem.

gloriatum in eà legþ, fed magis

hibitum,

peruiftis, id mihi eft ex-

judun

ln Transfguiatione Matth, r7.

Ut ergó cclum & tgrra npta-

gum ii

Facla [unt veftimentaejus albafr-

tet veritatem iftam ,

ad Ang:los

i!imïs ü F

&t Zix: non tamen in cam gloriofo

convertitur , ac dimidium - Martini

Ts

habitu gloriatum memini, fed inhi-

pallium monítrans, cunCis incla-

h &l

buiffe Apoftolis: Nezzzi déixeritis

mat; hàc me veíle Marti

il mgg»,':.

E

nus con-

vifronem ifam.

texit,

jm npt

Altera fuit, ut fuavi & amabili

Cur ergó in Martini fciffo pallio adeó:

gloriatur? cur exclamat? hàc meve-

traCtu. cunétos ad opera mifericordize

ml -

fte Martinus adhuc Catechumenus

n

fimilia preftanda induceret; hincex-

u d

contexit ?

emplum propofuit Martini, dequo ait

An forfitan renovatum & itera-

t

Bernardus; (a) Ipzitare in eo, quod

a

tum eft factum Jonathe & Davidis,

eff imitabile,son quodeft mirabile:

quigt ss

1. Reg, 1. ubi facertextus ait ? Ex/o-

prudenter & fapienter,

Non opus, ut cum eo füfcites tres

n S,VWF'H'?*PE

limvit fe Tonathas tumicá,quáerat

gt

todutus , c dedit eam David,us-

mortuo$Ss füfcitaanimam.tuam, fi for

té in peccato mortua jacet.:

--

|

tof u(üeïli*

que ad gladium eb arcum fuum, -

usbf

usaue ad baltbeum.

Non opus, ut cum eo te opponas

Nunquid erg» Anima Chrifli &

incendio;..oppone te ardoribus &

Martini inftar Jonathe & | Davidis,

flammas libidinis, fi quando in pe&o-

lu

"T

agglutinata fuit, ut adeo. hodie tri-

re tuo exurgunt.

umphet? Videtut id aperté fencire

Non opus, ut

leprofis .l'eprarh ab-

,

g

Bernardus ferm. de S, Martino, dum

flergas, emunda confcientiam tuam

?

ait: Martinus norit erat Chriltus ipfe,

Q cura ut pura fit.

f

t ol

"i

fed Chriftus in ipfo.

Imitare in eo, quod eft imitabile.

Mu

Binas ege invenie caufas , cur

Imitare Charitatem, imitare mife-

" j

Chriftus adeó in Martini palli glo-

ricordiam , fove pauperes, tribue

'M*" [

rletur,

egentibus , auxiliare . neceffitatem

Prima eít

,valwt ;

, Ut confirmaret do&ria

patientibus, ad

A^

juva /miferos ;

quid-

d

"

quid

" (d P(Xf?

(2) Bernard. j?r?. de Feffo.

334

IN FESTO

[5

Quid his fecifti, Deo

—Fcci[ï?, & retri-

Conftantiüi & Julizni militans, qQïd

d

uet tibi, ;

boni prafümendum? fi verum illud:

!

.Placuit ergó a&us ille mifericordiz

| phe

Regis ad exemplum totus componi-

] Al

charitatis in pauperem Ambianen-

tur Orbis: seccfíe eft, parum boni

fem adcó Chrifto, ut vefteMartini pau-

ab his coronatis capitibus

PT

peri prius datá conte&tus, totus gle-

Martinum

d'id.ici(ïe

| Mart

tüt

riabundus apparuerit ac dixerit :« hàc

2alis Conflantius. G eujus note

j f

me veítecontexit Martinus Catechu-

fuerit, abundé teftatur Epiftola à S. Hi-

&

menus.

hm

fert Cornelius, (b

lario Epifcopo ad eum exarata, uti te-

3

En

Et negare non poffimusattionem

illam S, Martini revera fuiffe heroi-

Ita ille fcribit: Proclame tibi Con-

"ma)

€am & generofam, probant hoc cit-

flanti; quod Neroni locuturus. fui-

u

cumftantiz variz,

tdlei

fem, quod ex me Decius aut Maxi-

Prima erat, Martinus adhuc .erat

minianus audirent ,

contra Deum

qubys

atechumenus; nondum facrá lym-

pugnas, contra Ecclefiam fievis, fan-

tilolet

D

phà tin&tus, Chriftiane milite adhuc

Mi

&os perfequeris , Religionem tollis,

tyro, nondum füfficienter in f

go E-

tyranous non jam humanorum , (

i dif

vangelio in(lru&us,

divinorum,

Mif

. Nefciebat adhuc promiffum Chrifti

Nec mitiori calamo eum depingit

/?'äf f

Matth, 19, de centuplo recipiendo.

S. Athanafius Ep. de folit. vita,

Mil

Nondum legerat, 2ui babet duas

Quis -auit Conftantium Chrifliz-

Mimlk«

&ttniicas,det mon babenti. Luc, 8,

num appellare, ac non potius Ant-

It .

Nendum audierat illud Prophetz:

Chrifti imasginem , quid enim ex notis

uv M

(2) enom videris nudum,operi eus,

Antichrifti -buic deeft? aut quid . efl,

Mem [

earnem tuamne defhexeris; &

ceur non omnibus modis Conflantius

!

Antichriftus, & viciffim Antichriftus

tamen hocomnia ignorans, motus mi-

Aonfor

Ài

fericordià pallium diícidit,

Co, ft ntius habeatur.

i

t M.

Tranfierunt plures, ad modum il-

O praclaras loudes! fcilicet ! :

Topria

lius vulnerati in Jericho, fed nec Le-

Quis Julianus fuerit, docet abunce

Mils

vita, nec Sacerdos mifertus eft pau-

"Theodoretus 1, 4. hifl. Ecclef cap. 25-

Rt p

peris & nudi, donec candem adve-

dicens; Pueritia ejus erat commen-

Nofs,

nit Samaritanus mifericors Marti-

dabilis , juventus corrupta, virilis

nus,

B

ztas omnibus flagitiis cooperta:

Bs d

Circumftantia

altera |aggravans

Sanguinem quidem. traxit à Con-

:atque hunc aGum

flantiuo Magno, fed degener Nepos

l

UE

Ts qï

€ns .erat.

ggneroüo'gem ted-

lit

turpiffimusque poftea fidei Chriftia-

W

NT

Martimüs erat Miles,

ng Apoílata & deíertor, probrum

li

Af

Cafarum , labes Romani Imperii,

Tiiennio: fub figais. Imperatorum

: de quo

D

1

(2) I/2. $$. (b) Cornelins inc.11. "dpoc.

hg 0.

(

MO u

Z

$. MARTINI EIPSCOPI.

33;p s

Vi

de q;Jo Greg. INz, a&huc]uvene cum. cordia, cf de wtera "mRALY I$

"meg

n i

ftudiis operam daret Athenis, (a) pro-

egreffa es? mecum.

T

phetico ore dixit: Vah! quale mon-

Apponite ad hunc a&tum Charitatis;

flrum Romanorum terra nutrit,

actus patientize & manfuetudinis Mar-

patut ta';

Sub his duobus Monftris militabat

35 u'jd;::

tini, & elucefcet, curtantá exultatione

Martinus, quid ergó boni fperandum ?

jubilet coelum.

ficut Rex, fic & Grex.

Y eju t

Di&eria, opprobria, fcommata erant

* Sed fplendide fallimini AA. repro-

infinita, que in Martinum largiffimig

ii -

bum eft judicium veftrum.

at

cachinnis Corüilitonibus jacicbantur:

Erat quidem Martinus natus inter

Hi Barduum, hi ftolidum, hiamentera

arma, mutritus inter tympana,. edu-

m d

proclamabant indignum baltheo mili-

yutiri

catus in. Caflris; at Sulpitio Severo

tari rfcitis,qui fe gefferit Martinus? Da-

teíte in ejus vita, integer ab iis vitiis,

ius at

vidis inftar ; ludibrio habebat eum Mi-

ena l -

quibus illud hominum genus implica-

2

chol, ergreffa in occurfum ejus dicens:

ti folet..

um lr

( quam eloriofas fuit hodie Rex

Martiaus miles quidem crat, fed to-

Jfraeldicopeytens fe,ci- mudatus eff.,

jpontt L

tus diffimilis illis, de quibus Poétaait:

manau:

qualf t unudetsrr untus de feurrisquid

Nullà [plus, pietasd, viris, quica-.

egit David ? z idem quod Commilito-

f'raféquuntur.

T

Miles erat Martimus, at multhm

nibus Mertinus: PZ/er fiam, plws

)ï-

jt, Vl

quam factus fum,e ero bumilis in

diffimilis illis,, qui dum omnia Ele-

oeulis meis.

inium v

fmenta moverentur, contremifceret

100 (j

Notum, virtutem mifericerdiz ef;

mundi Machina, Ceclum tenebras &

ga pauperes 4 habere gradus,

jieme

fotem inducerez, attamen in mon-

&?au: yi

Primus eff dare partem. de. füperz

te Calvarie füper tunicam Chriifli

fluis, & partem retinere juxta id, qued

inconfuütilem miferunt fertem ;. non

(im A

Luc, 11. fctiptum, (d)

quod /uferg[l*,

rapuit Martinus aliena, fed larg,itus eft

date Eleemofjmam.

propria,

Gradus fécundus eft, dàte pauperi-

d! kiïicel!

Miles erat Martinus, de quo dici

bus ommia füperflua, & retinere folüm

j P

mon potuit, quodrefert Henricus

neceffaria,

j t

Senen(is : Milites deferunt ut pluri-

Gradus tertius eff,impertiri & nétef:

T W*ï

tnum cor lapideum inanimáferreá, fed

faria ndigentibus;& hic gra

Co"u t

potius illud Hieronymi, (b) mi-

E5us.

Adu's eft ('umm;

gt V.

les erat, qui füb. paludamento & ba-

Ad Gradum hunc fervenit Marti-

qu

bitu militari egit opera Propheta:

i

nus, qui non contentus abdicálfe (e

il

"r

Ü

tum; qui dicere poterat cum Job. 31,

patriis bonis, reliquiffe füperflua, ia-

m Dd

(f

ab. infant—iä erevit mecum miferi-

füper & neceffariis fe fe fpoliavie, ut

d

(e

in ejus

Romlü

Lj

m

a) Baronius Ad aunum 3 54."(!:)

- (e)2«

W

Hie'r.,apgd; *Maztf de $. Mart

Reg. 6. (3) Lue-e. 11.

|

336

IN -FESTO

"

in ejus laudem optimé in lib. prafat.

. Hinc defxderames & Martinüm al-

€it, Ambrofius, .O felix largitas, quà

terà parte Pallii indutum cernere, invi-

divinitas operitur! O gleriofa divifio

tabunt eum cum urfa cceli militia : nia-

chlamydis, que militem texit & Re-

ne nobiscum in eternumRofà inter fpi-

gem' O inopiaabile donum,;quod velti-

nas , ftella matutina inter nebulas, Co-

re meruit divinitatem ! FHizcille,

lumiba innocens interaccipitres.

A€us hic charitatis & mifericordiz

O San&iffime Pre(ul, cujus in cor-

lapis primus & angularis fuit totius re-

de ab utero crevit mifericordia, quiin

B

liqui dificii Spiritualis, quod Martinus

vità tuà benignus Q mifericors erga

poftea exttuxit,

oimnes fuifli, aperi & füpernos vifcera

— "Teneritudo hac animi in proximi

pietatis cuz, ac impetra nobis à Deo

E

tniferiam intenta, annulus extitit pri-

tuo, cujus nuüc afpeCtu frueris , ut &

'mus catenz virtutum, quibus poítea

nos fimus inter fpinas rofz & lilia, inter

Martinus toto orbe claruit ita, ut de eo

accipitres columbz, inter luposagtis

inter malorum con

audenter dicat Laurent. Juftin, fer, de

S. Martino: Jpfe facerdotum | glo-

fti.

fortia San&ti &ju,þ-

ria, Prafalum Gemma , verita-

. Impetra nobis, ut licet nos circum-

dent ubique nebula tribulatio

n Vä'i, 689

zis defenfor, propuanator fider, fhe-

:

eulum bumilitatis, bietatts exem-

lamitatum, perízcutionum adeerfita-

H

tum, attamen femper velut ftella matu-

plar, Imitator Chrifli, Martyrum

confors, cujus animam etftgladius

tina in omnia

mur,

P

patientià per hasleluQe-;

perfeemtoris mou abf uliz , palmam

zAmen Martyrii non amtfit.

Demüm quod maximum eft, im-

jam non miror plaufm acjubilum

petra nobis, ut ante obitum &X nos

Angelorum, incoclislatá voce claman-

exemplo:tui in cinere & cilicio pani-

tium, in hoc feíto Pallii: Q Beazun

tentiam agamus, & bons confcien-

VIFWiM, €Hjus Anima Paradi[um

tiz teftimonio confifi inimico inferna-

T

poffidet, unde exultant "Angeli, lu-

li adftanti ad le&tulum mortualem di-

tantur Archangeli, Cborus Sanéto-

cee valeamus. 944 ad/fas cru-

rum proclamat , turba Virsinum

enta befita ? nibil i me fumfit

dmvitAt : Mane nobtscum im ater-

INvene:.

z

u

82478.

Annuit Votis noflris Martinus, fed

Videbant Chtriftum indutum Pallio

unum illud adjicit, vade, & fac tuff-

fervi (ai Martini adventum fervi fidelis

militer: lmitare exempla virtutum

preítolantem ; audiebant invitantem

fnearum, & etiam animam tuam, cunm

'um ad proemia catli, Euge ferve bone

hymnis & canticis chorus cocleflis ex-

& fidelis. Nudus eram & cooperuifti

cipit ac clamabit: Mane nobis-

me, intra in gaudium Dominitui, ftolá

ln m

cum in.æfemum.

N

LU

glorie immo:talita;is induendus,

IN

(u

d

59)o BR

93*

at

inde l

vll

IN FESTO PR/ESENTA-

ofatnt

xobul

—

j

t

TIONIS B. M. VIRGINIS.

jos n

d d

fcitt

QUARVM.CHARVMP

;

i

4

m

O

p ——

ERN

N

imolisi

r

|

j

N

N

foeri, t

/

7

2 h

A

7

ii

R

vt

Z

WY

T

-

p

XE

ä

p

Z

T—.;

N

g n

7

Z

N

ytíoni

ii

À

NSSS

N

m d

Ug

W

duls

/

N

——

--

TT

A

T ht

/

du —

, 2

m *"

SSS

ä

z

Z

;obitum i

i

—— —

z

& die

LA

,

axE

lh

IN

T' HOMINES

ayE pEOP

il

——

p

il

—

J

!

o d

m

hi, — —

D)

üinïmico':;r

7 Wf,

j m

tior inDonis, Majorin Imperio, Gen. c.49,

(ris Mï

n]n».g

Agnetis & Succini naturam

at

jr

retia, quibus-voluntas nolens cón-

if

mitantur dona & munera

cluditur; Vi(cus deaig; funt, & tenax

g

cshunt fortiter & fuaviter

gluten, cui, quidquid propinquat

j

idu&antia Corda: Catene

adheret :: Hincappofité Sulmonenfis

ïchorusca;::.;

fünt amabiles, qu& animas mentesá;

Poéta ait; (2) Aumera, erede miht,

T d

ligant, & devinciunt; AÁmorofa funt

placaut Honinesque Deosque ; Fla-

t^

u

cant

(a) Ovidias lib.-3.de arte amandi-

[

2538

i ':eN FESTO.

uml

Xsraicdiae:

Í€—

cant fiquidem animos,fedant odia,miti- -

quam folysaz ante vifos, fapienterra-

d

ant bilem, concillant affe&um, rapi--

tionata, muneribus his etiam cot

i

" s,g.

P

$

unt denique Q captivant pectus.

pientis ine(candum,

P

fiid

*. Neverat hoc optimé Patriarcha

Hac erant prclara illa &

"nthi-

Jacob, (a) unde follicitus pro eaptivo .

zanda munera, in quibus vetus glo-

*

li

flio fuo Simeone in - /Egypto, ad

tiabatür. Teftamentum

5

