Gum infinis moertalium fecit ; quid

nubes mAgHA c fgnis imoluens :

1

eft aurum nifi latum, quid funtgem-

ventus hic utiolim domum Job àqua-

[

"

mz nili fputum , &hac amas , hec

tuor angulis , ita & cor hominpis

u

adoras ? flulte nudus egreffus es ab

ab ime concutit, ventus utique ve-

utero matris tuz , & nudus reverte-

hemens., veniens à regiene deferti :

(j

tis , quz parafti, cujus erunt, ex cun-

Ventus tetribilis , qui fternit cedros

i

&tis divitiis, ex univerfis bonis tuis

Libani, & quercus Bafan , id eft , qui

(

lacerum folum tibi remanet linteum

terret San&tos & juftos Vires , qui cum

moertuale.

Viri divitiarum , ait

Hieronymo clamant, five comedam

q'l)[

David Pal.7$. dormierum fownum

five bibam , femper in auribus raeis

futin , b nibil i»eenerumt in mn-

infonat tuba illa feralis , (urgite mor-

a

aibus fiis. . YdoptiméSpiritàs San&i

tui , venite ad judicium, ventus ve-

]

(

utique afflatus advertit , & mundum

hemens concutiens defertamundi, ut

W

docuit merti proximus Philippus l1.

cum: Brunone in clauftris & volunta-

awï**

(a). Cum enim ad ultimam lu&am

riis carceribus fefe concludánt , fu-

oleo facro effet injunCtus , adftantem

»";Eïü

gientes à ventura iraj ut cum Bogore

*

flium Philippum poítea 1 H.. fic eft

Bulgarorum: rege

y

Gujlielmo Aqui-

(ii *

"d

allocutus;: Deus tibi magnam gratiam

tanig Duce j cum Jo(aphato depo--

feceiit, (b) fi te ad. eum gloriz api-

nant coronas, relinquant fceptra, in-

HW

j

cem , in quo me vidifli, evexerit , & te

habitent fpelea drac

:

n

ficut me profperavit; Te ergó. cum id

ftrathionum,.

Qnum , fa&i foc.i-i

TM

[

Exti-

hi

jl

"náus,

: Q Ia Rboo, in exemplis Fivtibag.$60.. (b). Häriikunfiu Remio

448

IN FESTO

-

PT

Exrimuit fupra modum ventum

gterna nec gaudia in marorem , net

hunc S. Auguítiaus , unde . medit.

deleCtationes in dolerem mutari pof-

*

*

Va mihi mifero

€ap, 58. exclamat

funt,. Hic ventus ubi cor noftium

cum venerit dies Judicii , & aperti fue-

afpirat, mox facit nos cum Paulo ex-

tint libri confcientiarum , cum dice-

clamare: Cupio diffolvi , & effecum

retur deme, ecce homo & opera ejus,

Chriflo ; cum Ignatio cogit nos fa-

quid faciam tunc Domine Deus meus,

teri ; Heu quàm fordet. mihi terra,

«um Cali revelabunt iniquitatem

cum coclum afpicio.

Hic ventus, ubi

meam, & adverfum me terra confur-

n0s afllat , mox infilit in nosSpiritus

et,

Ventus hic vehemens conterit

Domini, & mutamur in virum alium,

naves Tar(is , & ficut Aquilo diffipat

cun&e voluptates & gaudia hujus

pluvias, (a) fimiliter & hic omnia pec-

feculi repwcantur -ut abfynthium ,

cata noftra;

Íunt mera poma Sodomz , exiílunt

['

Suentaqua.

(b) flabit Spirifus ejus, &

meravanitas, Lic ventus ubi, corno-

Ultimus demüm ventus , quem

ftrum tetigerit , mox deteftamur fili- -

emittitSpiritusS. de thefauris fuis, eft

-

quas percorum , & aahelamus ad pa-

L

Auller, reminifcentia nimiram ztet-

nem Aagelorum

,

mox nauíeamus

norum gaudiorum , nam fecundüm

flumina Babylenis , & anhelamus

Godfridum in Ezech. c. 35 — Aquilo

ad «orrentem ' voluptatis ; mox de-

fignif&cat timorem Judiciorum , Au-

teftamur omnem nebulara & fumum

";

fter veró defiderium | proemiorum.

heneris , & folam gloriam concupi-

Ventus hic omnia tormenta, cruces,

fcimus eternam ; nam tefte Grego-

dolores , adveríitates & deíolationes

tio:; Mentem , quam SpiritusSan£lus

convertit in ventum roris flantem.

replet in amaritudinem temperalium

Undé optimé aitS, Gregoriusin Pl.7,

& deleClationem | eternorum com-

penit.

Si con(ideremus fratres cha-

movet.

tifimi , qus & quanta fünt, quz no-

"Proiadé veriffimé fatetur Richatz

bis promittuntur in cclis, vilefcunt

dus Victorinus de Pentecofle dicens:

——

omnia, que habenturinterss, Hinc

Audacter affirmo , quod foiaunahujus

RUE

in verba PL rg, deleGatienes in dex-

mellis ftilla poteft, quod totus mundus

tera ejus usque infinem , ait Hugo de

tion poteft,

S, Vi&ore, (c) in temporalibus bonis

Ad te nunc (ünt vota noflr &Spi- -

dele&ationes quidem fünt, fed non

titus San&iffime : Naviculz inílar ia -

usque in finem , quiain hacvita fem-

medio tumidi maris lu&tuamus , agt-

per gaudium noftrum fequitur dolor,

tati ounc à flu&ibus mundi , nune

ejus deleCtatio amore fine termi-

à carne impulfi , nunc à fuperbia ad

*

natur ; im dextera autem Dei deleCta-

fcopulos allifi

.

Mergitur-eheu .na-

TM

tiones usque in finem , quia in vita

vis , nifi ventum proferas de thefau-

n$

F (a) Proverb.cap.25. (b) Pfal.1a47. . (c) Hysgo im D[al. 15.

.

11:

PENTECOSTES,;

4fé

t

Jj

vis, nifi ventum proferas de the(au-

ritus denique timoris configat cor no^

i

tis tuis, perimus, ni aura immute-

tur, -

flium ,' & refrenet cunclas. cupi-

ditacs , " ut anima neflra . fuperatis

id

- Emitte igitar Spiritum tuum &re-

j|

procellofis hujus mundi fluCtibus fe-

novabis faciem ter; Soira cocle-

liciter ad portum zternz felicitatisap-

j

ii

ftis vente, ac flatu tue gratie vela

pellat.

l

noílra ingravida , emitte Spiritum

Cisudo & fÍolüm iterum inclamo

t

fapientig ac noftram illumina cce-

cum E;echiele à quatuor ventis: 7-

t

citatem ; Spiritu intelligentim acue

ni Spiritus, && in[iflla faper inmter-

n

noftram hebetudinem Spiritus con-

feclos if os, id ct peccatores miferos

N

filii noftras informet perplexitates &

terr& , Ut Convertantur & revi-

Ill a

dubia; Spiritus fcientie tuz. noflram

vifcant,

ht

erudiat X inftruat igaorantiam ; Spi-

(

1

(2) PfcM. 10 3- (5) Ezech. e. 57.

i

um

ul

a b

T

Y

'W

»/7.

"s

s

N

-

m

—

"

(

[

s.

N

AA

»

A D

telt

p-'?

NS

lml j

/

e»

^

W

TU

ff

N

*

( 6

M

u

AX

Rnüu

PTR

; d]m

g

lmunll

j

u

il

W!pi?

n

![1*

d

j

m

IN

J

)[h

1N FESTO

4

IN FESTO SANCTIE

TIRINIHATIS.

—

—

I

AMG

———À

!

7/

*

—

—

[

m

4j

d

/

,

NN

Is

NNEM

[

A

t

——

Ex————)J

"^

SSS

——

ï

——

E

u

Z

E -—

;

N

E

7 À

7

N

N

Y

( A

77

N

tj

,

(x:

I

Em

J

A

B

NN

EX

/,

////

,

(

Y

]

li

NI

ER

L

,

7

A vl

hi

N

hi

N

71

z

7

At

jl

2N

j

—

a

L

J

E

nm

b

/

X OM

l/

ht

m

p

JX

N ——

.—.—.w

lïlll il

]BV,S VUNC

-EER

A LL

——

u

QIM

[

Quid retribuam Domino? Pfalmorns

l

li

Olem nitas hodierna obmutef-

ut cut Jeremia cap, r. exclament,

m'l l

cere facit univeríam facundi-

44 A. Domine Deus, eece nq/m

W e

m Oratorum ; Labiaque eo-

Jogui, qum puer ego f[um.

fitey

rum ad Bormam Alexandri M,

Dieitum proinde hediernà die

Ài

annulo divino obfignans, ad humile

cum Tulio & Demaefthene ori ve-

AE

& devetum filentium cendcmnat,

flro imponite facundi & diferti Rhe-

& Iny

milque di&lionis illis indulget, quàm

tores, nam tefle Evagrio, (a) quo

kfl

inclia-

€2 Soerntes bofl eriparr.c. 21.

"-

SANCTJE TRINYTATIS.

árs

iaeHa'Bïle eff; -üient'io- tantüm adoram«

dis abyffus eft inf'&uta'bilis, profundum

dum eft,

fine funde, quod nec intelle&us huma-

intelleCtum veftrum cum Origine

faus C3

& Aucm

iftine in captivitatem ac obíe-

pere , neclingua mortalis effari

*

peteft,

quium fdei redigite acri & profundi

Splender hujus divini Trigeni ita

'Theologi, mone

-

ate ves Syracide c. 3.

corufzat, ut nulla oculorum acies radiig

"litdora te ue quafteris,ci" fortiora

ejus intendere queat,

£e ne [eyuteris qui enem ferutator

Perplexitas Myflerii hujus ita eft

z

eff s»

insplicsta, ut nullum. Alexandrum M.

;yfq/?giis, opprimemr á g!arm,

()

ia teto orbe inveniat, qui nodum hunc

« Obmutefcite cum Phytsgora & Pla-

Gordium rité diffolvat,

tane (apientes Philofaphi hujus mundi,

Unde Bern, l. r. de Confid, ad Ea-

impeffibile enim cít, ait AngelicusDo-

gen, ait Sacramentum hoc T'initatis

z

&eor I.P.0. 32.3, , per ratienem na-

magnum eíl, venerandum nen ferutan-

turalem ad cogaitionem T'initatis di-

dum, fcrutzri hoc temeritas eít, crede-

s

vinarum perfonarum pervenire, Sg97-

re pietas, noffe vita zterna,

emiia emim hujus mumdé fFaltitia

Si ergà facundis Oratoribus ligate

ä

54 ajud Deum ; Paulo teítez, Cor. PA

funt linguz, illisque filentium indicit

Difingite cam Archimede & Ana-

Auguítinus (cribens in P(, 85. Quid

ximandro Sphzras &

nadrantes ve-

quaris,ut afcendat im linguam, quod fe-

firos ingenisfi Geometre & Aftrono-

cundüm Paulum im cor hominis non

mi; neque enim poffibile eft, ut circi-

afcendir,

nis veftris & calculatione, altitudiaem,

Si "Theolegorum fübtiles fpeculatio-

aut prefundum fapientie & fcientiz

nes reprobat- devoriffimus T'homas à

Dei deprehendatis, cum Paulus vos de-

Kempis l. r, c, 1, dicens, quid proteft

hortetur Rom, c. 11, dicens: O a/z;-

tibi alta de Trinitate difputare, (1 careas

iudo fapientie cb [iientie Dei,

humilitate , uade difpliceas Trinitati,

j

quam incomprebeufrbtlia funtjudi-

Si in Philofophosinvehitur Ambro-

ciA ejus, ctr imveflie abiles viaejus.

fius lib. de fob, c. 9. hoc myftetium in-

Valedicite ergó fpeculationibus ve-

telic&u fuo comprchendete cupientes,

ac ait, non licet vobis curiofiusinvelti-

ftáis, linquite doCta & ingeniofs fom-

i

nia, ni cum Phaetonoe fulmine fterni,

gare, quz in terris geruntur, & curiofi-

ol

n

aut eum Icaro inter procellas aby(fi pe-

us inquiritis, quz fuper coclum aguntur

Ti

cire v elitis,

timete ; qui fcrutator eft majeftatis, op-

j

Audite minitantem Auguftinum

primetur à gloria,

1f

fer. a 1. f infceatabilia ferutari veniifti,

Si ipfi Seraphini ftant coram thro-

J

j

& inveftigabilia inveftigare, crede, jam

no Dei & contremiícunt ac facies fuas

Ci" l4

perifti: Myfterium enitn hoc SS. T'ria-

pre intima reverentia alis. fuis con-

Llii 3

4

i

tegunt

( Preverb. e.2j.

IN FESTO

47*

p

"

tegunt? Cur nom &nosmiferi Exem- — illaomnimodé ex z2nigmatice quodam

verfn Poetz dicentis :

lum hoc Angelicerum Spirituum fe-

quamur ?

Tolle caput Corvi, caput. Ovis,

«lícera Cervi :

Claudamus ergó ocules, obtega-

Offer 1/ta Deo, inde beatuseris.

&nos. facies, amplectamur filentium,

- Aut fi Poetz non creditis, aufculta-

humili mente myfterium veneremur,

te folàm , quid folitario Anachoreta

firma fide id profiteamur, femperque

eollimemus, quà ratione erga Triadem

contigerit; hunc, cum prius afliduis

precibus & fufpiriis felicitaffec Domi-

facram grati & devoti effe poffimus,

juxta confilium BBmi. Jeannis Land-

num, ut revelare fibi dignaretur, quid

. potiffimum ab homine Numenrepof-

fpergii, quii Dominicà 1. poft Trinita-

tem fic nos inftruit; Vos igitur filii

ceret, quid maximé gratum G accep-

. tum ipíi foret, exaudivit tandem Altif-

[

"Trinitatem, quia non poteftis perfeQ'e

capere, hanc. amate, illi fervite, illam

fimus, atfolüm perfubmiffum Geniüm

in znigmate fequenti ei refpondit,

U

adorate, illi vos commendate, atque per

Dimnidium Lum4, Solem cusm Prim-

— Q

emnia illi placere ftudete, & f1 forte

cxþc Re?ma,

l

normam, quemodo hec fieri queant,

defideratis, eam fcquenti. diícurfü ves

Poflulat à nobis fupremus Conditor

Orbit.

docebo,

Nec opus eflOcdipo in binis fuis his

W

Ad donum condignum, quod di-

Logogryphis explicandis.

ving Majeílatis oculis placeat, mon

Caput Cervi eft prima littera C. Ca-

opus efLut ma&emus vi&timas & holo-

put Ovis eft itidem primalittera O.Vif-

h

cautomata, hircos aut vitulos, vel ac-

cera Cervi denotant med. litt, R. Quas

cendamus füavolens thymiama, que

fi conjugatis, innotefcit vobis mox

li

edoretur Dominus; cum id l(iz c. r,

E NTRETEOEREN

exoptatum munus Deo offerendum

l,

averfetur dicens: INe ofleratzs Sacr1-

COR

ficium ultra, incenfam abominatio

Idem fignificat alterum . enigma

Ain

eft mibi. Quid ergo offerendum?

Eremitz fubmiffum,

th

nolite folliciti effe de munere, digitoi

Luna decreícens exhibet littersm C

lr

volis à longé demonftrat Auguílinus

Sol a(fimilatur littere - » - - - - O

0t

in Pfal,co, fcribens: In te habes, quod

Romz Princeps littera , fignat R

!

offeras , noli extrinfecus thura compa-

conjungite has ternas litteras, & ite

[

rare, fed dic, in mefunt Deus vota meaj

rum prodibit.

W

noli extrinfecus pecus, quod mactes

COR

inquirere, habes in te, quod occi-

i

das,

Et hoc eft, quod ànobis expetit Al-

dOna

tiffimus Proverb.23. dicens ; F/// pr4-

be gnibi cor tum.

—— IÓ

ïqm

Et fi nondum rem capitis patefcet

Uade |

N(ä) Corzel. i2 e. 23. Proverb..

SANCTA TRINITATIS.

:

47f

[;ndc Bernardus Epiftola ad quen-

expetunt omnes; nullum excludere,

dum poftulantem , quid à nebis De-

nullum repellere, nulli denegare il«

vs requirat, ait; Cor noftrum nil dig-

lud | audemus,

Quid ergó agens

nius producere poteft, quam at ei fe re-

dum?

flituat , àquo faCtum «ít,

Obfecro vos Clites füceurite mi-

Sed jam venimnt Nicodemi &

feris , ac cenfilio igmorantes in(lrui-

"

querunt, quomodo poffunt hzc

te Et ecce.in hac perplexitate con-

u

fieri? Unicum íolum eít cor homi-

folatur nos Divinus Athanafus im

lr

ni, & Ttes fant, qui illud expe-

Sacro fuo Symbolo, nobis ecculté in

u

tunt,

autem isfiauans, fi zres fiont ip celo,

;

Poftulat id zaterpus Pater Jure

qui in terra cer veftrum expetunt,

u

Creationis, utpoté qui finxit (ingilla-

Pater, Filins, e& Spiritus S. nolite

M

uj

tim Corda eorum: Pf 323,

turbari, (j» i fres suonum [nut. 1. Jo-

Jl

an. $,

Poftulat hoc uaigenitus Dei fili-

us Jure redemptionis, qui nos ita dile-

Hoc fundamento pofito, licet uni-

!

Xit

ut

cor

füum

fscrofanctum

cum cor tantum poffideamus, (ufficieg

"

lanceà in Cruce transBxura qbtulerit

id tamenhistribus perfonis,

AWA

Patti,

JEterno Patri er

umiliatum.

go dabimus cer

n

Peítult boc & Spiritus SanCtus,

u

utpote qued in facro baptifmateab ipío

Unigenito Filie cer cozzritum fa-

eít fanCii&catum,

cro demum e»tvjuemI, cor poutmdum Q

u

Agite nuac AA. cui ex Tiibus do-

iemaculatum.

nabimus illud?

$ed novo circule redit dubium in-

u

Q

Si iuterrogemus Simeonem Lepro-

quirens, quid fit cor humiliaturii?

n

fam, Refpondebit i nobis, «f /5o 7/-

Nondum dubii hujus. pulchre dif-

]

li, quiplus domavit.

folvit Corselius à Lapide in cap. 4,

At Pater donavit mobis Unigeni-

Epiít. S, Jacobi fcribens; Humilitas

i

j

tum fuum filium, in quo omnes (ünt

vera nihil eft aliud, quàm vera &

thefauri Sapientig & Scientis ab-

pra&tica cognitio fuüi & Dei; nimi-

vt

fconditi, (3) quid majus excogitari

rum ut homo cognofcat fuum nihi-.

poteft?

lum & fimul immenfitatem Dei con-

Filius donavit nobis carnem fuam

|

fideret: hac bina fpecula neceffe eft,

igml

& ünguinem; quid pretiofius inve-

ut femper ante oculos mortalium pen-

M

niri poteít ?

deant, ut horum intuitu cor humile

reddetur,

Spiritus S, contulit nobis omnia

dona & charifmata grátiarum , quid

Speculum primum enim fi infpi-

pül

quari autaffimilari poteft ?

ciat homo mox cernet miferabilem

il

Videte AA, dile&ti, cor noflmum

originem fuam, ac fateri cum trubo-

Lll 3

I€ eQ-

l

j

(a) Calof- £. 2.

z

4,6

N

IN FESTO

t€ cogetur, quod non fit aliud, quàm

Tu Miieftas immenfa & terribilis,

Cadaver putridum , efca vermium

coram quo columnz celi contremif-

(a) vas fterquiligii, concha putredi-

cunt: Job, 26. Ego lutum, cínis, pul-

nis, ut lequitur Augw(tinus in fuis

vis, umbra ( nihilum.

feliloquiis ; genitus per immunditiam,

Tu fortituda incffabilis, qui tribus

vivens in miferia, moriturus in angu-

digitis appeadis molem terrz (f) li-

ftia; (b) natus desauliere brevi vivens

b'ans in pondere montes, & collesia

tempore, repletus multis miferiis. (c)

ftatera.

Eoo aruade moebilis, vitruua

Secundüm Arifítetelem fortung ludus,

fragile, (g) foliuma qued vento rapi-

inconítantiz imago, corruptionis fpe-

tur, nubquam in eodem flatu perma-

culum, temperis fpelium,

nens; Ex duplici igitur cenfideratiene

- Secundàám — Clarevalenafem | Abba-

Tiac, re(altabit neceffarió cenclu(2o iftaz

tem, (d) fperma fa:tidum, faccus fter-

(h) non appenat ergo fz hemo magai-

—

corum, efca vermium; An nem ergó

ficare füper terram, (1) quidersóele-

fatis caufe habet home, ut pennas de-

VA Ít coY THMHIHE QUId Fumeer? con-

mittat, &ícfe humiliet, utpete cujus

tra Desta Spiritus uns ? (k) pulvis

conceptio culpa, (e) nafcipeena, laber

vita, neceffe moti.

es, & in pulverem reverteris, (1) Mag-

nus veroó Doeminus & lzudabilis nimis

Econtra fi ocules defigat in Sþecu-

i

& magnitudinis ejus nori eft finis,

lum alterum ac mente perpendat. in-

W

Tibi Domine gleria, laus & ho-

comprehenfibilem potentiam, incir-

nor; (m) nobis autem confufio faciei

cumícriptibilem fapientiam,infiniram ac

DI

noílrs,

ineffabilem bonitatem, aliaq; attributa

D

Dei, mox in fe defcendet,ac cum Fran-

-Et. hoc eft cor humile- aenofcere

5

hUJ

cifco exclamabit :. Quis Tv Domine,

immen(itatem Dei, & füi nihilum pe-

li

netrare.

quis ego?

h

Poft oblatum cor humile sterno Pa-

Tu abyffus omnis boni: ego abyf-

bll(

fus omnis vanitatis & miferiz.

tíi; efferendum el

H

i

queq; Fdio cor

d

Tu (apientia eterna; «go fluliffi-

Comtrituro,

Si inquiratis, in quo con-

L

ftus virorum.,

fitat cor contritum : Refpondcbit ve-

Tu SanGitas, & puritas infinits,

bis mox Augultinus ferm, 7, detemp.

W

ante cujus conípe&tum .etiam cecli

dicens, cor contritum efl ; quando (ic

Ti

non funt mundi Jeb. 15 E2o ecen-

penitcs, ut tibi amarum fapistihani-

ls

trà in peccatis cenceptus, in peccatis

ina, quod antea dulce fuitinvita; &

t

natus, qu quAff ao

quod prius oblc&labatin corpore, ipfum

hj

£€ns 6 100.

?

Wa jif juguita-

nuncte czuräzïþ in mente.

|

L

Si nunc

(2) IAugull. m foduloqu. Co) fob. c.1 a. () "Mriffet. apud Stoba

us (d)

D

Bernard. [. med. e. 3. (e) Ber- ibid. (£) Ifata. q0. (g) Tob. c. 1 3. h) PfAd. g.

(0 ob. c. 1 $. (k) Gem. c. 3. (D Pf- 1. ;ïn) DAs. £. 9.

A

SANCT/E TRINITATIS.

ss

il

Si nunc amara exiftunt tibi gaudia

maledicla, & fcurrilia? in detra&tiones

d

fefe effundat, ro

& voluptates fzculi, quibus anteaavi-

r

dà mente inhiabas.

ebmutefcat.

go, ut priu? inftar pifcig

Si omnia, quz in mundofunt, nil

O Deus! antequam teiterum mor-

j

L

]

aliud tibi videntur,

quàm vanitas &.af-

tali peccate. effendam, rogo, ut prius

u

h

flidtio Spiritus.

rumpatur cer meum, & Corpus me-

Si aurum reputas ut lutum, gemmas

um in cineres abeat,

Itl

ut fputum, dignitates, honores & uni-

Si fic peenitetis, cor contritum pof-

ff

veram pompam fzculi ut faenum fura-

fidetis. lta teffatur Augufl. ferm,

$ne nocentemoeculis,.-

.7. de tempore; Ifta ef filioli vera

pl(

AU

A

Si recogitate incipis in. amaritu-

pernitentia, quando fic convertitur

dine animz tue delicta juvemtutis

m

8l

quis, ut non revertatur, quando fic

Fa

L22

pecnitet, ut non. repetat; inanis e-

Ti

.Si eum Hieronymo cor tuum fe-

nim eft pcnitentia, quam fequ:ns

rias lapide, femperq; in. auribus tuis

culpa coimquinat.

"

M

h

n

infonet tubaila; fugite mortui, veni-

Sed nec hicfiftit, ulterius pergit,

x)PL

te ad judicium.

'1) Mi

tefte Auguftino l, depecnit. c. r j poc-

Si cum Davide cum cinere tnan-

nitentiz; medicina: non egsim [fuf-

icnitd

LU

ducas psnem tuum, G ftratum cu-

. ficit, mores in melius commutare, &

um lachrymis rigas; Si ita. firmum

à faCis malis recedere, nifi etiam de

dU

3!

& (a&um eít prepofitum tuum,

his, qu fa&a funt, SatisfaCtio Deo

"

i ht ij

som amplius Deum offendendi, ut

perpecnitentie dolorem, per humilita-

excames : O Deus! in quacung;

tis gemitum, per contriti cordis facri-

ld

hora manum meam extendam. ad il-

1

ficium praeftetur,

NI

f

l

licita, precor te, ut prius exarefcat il-

Hoc ad amuffim prefitére illi Ere-

h, melius enim eft mancum & de-

mite poenitentes, de quibus ocula-

bilem ad vitam' ingredi, (a) quàm

tus teftis Joannes Climacus memo-

)

iV

T

U

duas manus habentem, mitii in ig-

rat gradu y. de poenit. Cüm perve-

g$8ega ztermum,

nifim ad pocnitentie locum, quof-

"

O Deus! in. quecunq; momento

dam vidi no&ibus totis fub dio fta-

jiu

4 AL

" utffm

eculus meus depredari volet aui-

re pervigiles; alios. miferab'liter in

tam meam,eruant eum corvi, me-

.cclum intuentes, & illinc adjutori-

Quznf"þ'

eh

lus mihi erit abíq; lumine in vitama

um cum gemitu & fufpiriis peten.

&rermam intrare , quàm duos oculos

ig

tes? Álios reorum in modum vin.

/

hiabentem mitti in gehennam ig-

&is poft terga manibus humi facies

"Qfel /

Ri$.

inclinantes , indignos fe, qui in ca-

O Deus! antequàm lingua mea

lum afpicerent, vociferantes ; alios

j

u

petulans iterüm forté erumpat in in pavimento fliato, cilicio & cinere

loäþ", x

feden-

l

(w Mufi

AMAf. €.14.

458

IN FESTO

fedentes alios jugiter pectora tun-

offerendum eft cor mundum & im-

dentes & amaris lachrymis vitam an-

maculatum,

teaCtam deplorantes; Hiutiq; omnes

Mundum, fecundüm Janfonium , &

€or contritum Salvatori exhibuerunt,

Cajetanum,sb omni falfitate, deceptic-

nam teíte Gilberto? (2) vulnerati &

ne , fraude- dolo, nam Sap. c. r , Spz.

contriti cordis fisna füntlachryenz eb

ritut difcipline effugies fu.

peccata fufz; pocnitentiam enim cer-

Maundum juxta mentem Salzzar ab

tam nil facit,. ni(i odium peccati &

omni odio, rancore & vindi&la, paci-

amor Dei, ait S, P. Auguítinus (erm. 7.

ficum & quietum, nam Chryfoftomo

determpore.

tefte (4) non hibitat Spiritus San&tug

Aliter longé conftitutus fuit. No-

ubi furor & iracundia,

bilis ille, quem cum Robertus Bellar-

Mundum ífecündüm Ven, Bedem

;;

minus extremée egrotanterma inviferet,

ab omni impuritate, (€) immunditia

[/

ac admeneret, in hoc periculofo re-

mentis & corporis; Spiritus enim Sam-

tum articulo, nil melius ac gratiusg

&tus odit fordes,

Deo offerti poffs, quàm cor contritum,

ir

(b) cum David teftetur: Cor contri-

Mundum ex mente Ambrofii &

Bafilii, ab emni macula & curpitudine

D

tum G humilistom non . defpicias.

peccati, zom enim babitabit Seiri-

K

Replicavit. &ger, quid eít cor contri-

Hs $nmélsus im eo

tum? nen capio, Regerebat Bellar-

rpore [ubditopeca

CAFÍS: Sap, r.

Q

rainus, hec eít Cor contritum ; quod

di

ex toto corde doleas, ac tibidiíjliceat

Mundum denig; fecundüm Bernare

dum Epift, 156. quando omnis cogi.

[

emne id, quod in Deum peccafti, &

li

ex hec tempore ffatuas ex pure amore

tatio. terminatur in Deum, giratur &

Dei, qui tot beneficiis te prevenit, eum

circumfle&itur fuper eum, nihilgs vult

r

poffidere

enitus prztereum,ubi om-

[

nen amplius effendere; hec eít cor

nisamer

&

NT

contritumo; Reípendit iterum Aeger,

affe&us eft alligztus Deo,

non intelligo, & fic paulà pe(t in-

"Tale eor fuit facerdotis illius Roma-

felicema animam in Orcuns transmi-

ni, de quo Paulus Barri refert, la faveut

W

fit,

de JEfus c. 2. devot. 4

E

fu.

Oquim bené fcripfit D. Augufti-

Obierat Romz Sacerdos miré ad-

fius dicens; (c) Hae Amimad ver/fo-

didus. Cruci Chrifti ejufg; cruciati-

—

lib

fse Percurtif.

Á

CéCATBK, UE o morte

bus, tantoq; affe£tu in Cruce coa-

p

fir

obltvifcAtur

J

wi [uad, [AMutis , quá

templanda ferebatur, ut in eam cor

vivems oblit

L2 /

Des.

á»imuíq; comunigraffe jure diceren-

tb

Cer denig; 3tium facro arivuari

^fe

tur: Hic ergó càm magna Sandli-

monig

Wal

Vl

(2) Güberto

s feper Cant.(b) P/al. ;;:. QR

id

uff.fer.s.de Inxoþe.vf.

(d) GbryJoft. ho

W. g. Ad po p (c) Bern, 5. 3.

de Peatec.

M

SANCTE TRINITATIS.

479

if

monie famä&ïvigis exceffiffet, nefcire-

Non tale'cor tibi Oä;äprltef

^turue 'caufa é4m praptegerg mortis, — mifericordiarum & Deus totiue con-

i.

propinquis ejus vifumeftnon absrefo- íolationis, fed cor (nQum, & hu-

lc—tic.-

'tey fi corpus defun£ti aperiretur, cum- — miliatum ; tribue Ó Pater cacleftis ,

due jam interiores partes effent denu-

ut illud fem

per in confideratione

date, apparuit cum omnium flupore .fui. nihili per

feveret,

cui femper pro

1 aþ

cor abeffs, cüm ergó toti attoniti Me- — teffera. infriptum |fit,

pulvis es, &

p

dici huc in illucoculus girarent, adver-

in pulverem reverteris, da ut nulla

"

terunt tandem non absque lachrymis unquam profperitas hujus feculi ia

ii

in Oratorio defun&i pedibus Crucifi- — fuperbiam id elevet, nulla adverfitas

xi cor effe affixum, ubi veriffime com-

turbet , nullibi contentetur, donec

4

du

pletum illud Matth. 6, UZi ef z befza-

requiefcat in te, -

nditt

7H5 EuUus, Ibl eft gl cor tuum.

Et tibi Chrifti JESU offerimus cos

Yoite

contritum , lachrymis noflris uber-

Felicius utique cor, quàm illius Ufu-

»tim afperfum, te fuppliciter rogan-

ia

rfari, in cujus exequis cum concio--

- tes, ut cor contritum & humilitatum

nem haberet Antonius Paduanus, ac

pudit

-men defpicias; ablue obfíecro. illud

pro themate uteretur verbis illis Chri-.

—mlterius. àqua Sacratiffimi lateris &

[2

- fti; Ubi eft thefaurus tuus, (4) ibi e(t

-opretiofi tui -

fapnguinis , fac ut tan-

infa«

cortuum t dicefngue,mortuüs eft hic

dives, & fepultus in inferno; [te ad

'quam cera liquefcens femper affi-

xum

adhareat. facratiffimo — cordi

P

thefaurum ejus, & in medio illius inve-

T

tuo, femper te dilligat, femper te

nietis cor ejus, abiiffentQue amici ad in-

cogitet, in lu&u denique & lacrymis

n

quirendum , cor ip(ius adhuc calidum

Ob te coties offen(am penitüs conta-

il

in medio nummorum inveüerunt,

beícat.

ybiote

Cornelius in c, 6. Matth.

su,

Tibi demüm Ó SantiffimeSpiritus

«t

uod non Deo fed Mammonz affixum

Abfit à nobis Cor tale impium, — offerimus & dedicamus corpurum &

immaculatum, & fiillud forte non fa-

Wa

adhzrebat; Cor non abfimile illi,^ tis adhuc oculis Divine Majeflatis

-quod Bernardus r,deconf,ad Eug.de- tuz expurgatum , fi, macule non-

"T

fcribit: Cor durum, quod nec com- nulle etiamnum adhzrent, fi pul-

;mtild'

pun&ione fcinditur, necpietate molli- —vere terreno adhuc eft confperíum,

j at

tur, nec movetur precibus,minisnon — fi concupifcentie flammis afflatum,

an d

cedit , flagellis induratur , ingratumad — ranceris aut odii fumo denigratum ,

d

[f

beneficia, praeteritorum . oblivifcens, imperfe&tionum rubigine obdu&um,

u 51[1&[

przfentium negligens, futuranon pro- — emnia amoris tui i

videns,

fica,

gne abfume ac puri-

g

Mmm

- Lava

[

([Wl

| () Cornelius in c.6. Matth.

N

A6o

IN FESTO SANCTJE TRINITATIS.

d-

2447

Lava quod eft fordidum ,

& Epifcopi Igaatii à Traiana* Lca

P

bus objecti nome

n IEGIT

-a JL.'-;)U

aureis litteris

&Riga quod efl aridum ,

P UTES

34

á quO

à éjt jaucium.

exaratum , eft inventum, ita &incor-

dibus neftris fit (criptum nomen Patris -

Fac demum ó San&iffime Spiritus,

& Filii & Spiritus San&i

Amen.,

ficut m cerde glorþfx tui Martyris

^

N

[U

EO

*« A.

a

La

CR

N

/ 7

"7-

ZOK

S

S

N

N NES

EISS

w

NS

/&

N

d

N

5

^

x

A

Vi

j

j

1

"nes

Í

m

EY

NX

i

N

i

—'i

-

( 2

SS

N

W

DN

Ma

&i

n

t

IN

m

49 5*oC08m

461

T

]

Iu

IN FESTO CORPORIS

N

. CHRISTI.

Ó Ó

—— À

E

il

XJTINEVä

T SVMP'Ty

um

S)TS o

.....

SLss

/

a

E

2

l/

/

(z——

|

NN

X..

W

LR

T

——

N

a /

)

N

/l//

Ó

/

L

'xk (

3

//

xx(

.——1

//

e

NS

——

R

E ——

N

——

Eu

Q

»

ER

[m———H

EEEELL

«

:T

i

N

Em

p —

[

»^ Y

d

E——3

(

Eu

(j

N

m

E

N

NSS

——

M

i

o

1'1&4'- F I 1an,

7

——

E-

l

A-NLA-TS

//

—]

EM———

W

iM

llll

m

ial FRA*SIU

—— "'

-

l

/l/]

Qp aR EC AR

Hic e& Panis,qui de Coelo defcendit, Joan, 6

Eferunt antioui Hiftorici Plu-

tes, no€tis partem non minimam, irt-

carchus lib

I, 5ymp. Macro-

ter do&ta colloquia, Philofophicos dif-

bius lib, 7. Sat. Aulus Gellius

curfus, & imgeniofa /Euigmata trans-

NNoG, Attic, lib. 6. cap. 13.

egen,.nt

vocabanturQue Colloquia

Morem perquam laudabilem exccif-

hgc Gonzfapientüm,

fe Athenis inter Philofophos & Sa:

Horum | nonnulla /Enigmata ex

pientes. eorum, qui flatutis tempo-

Venerabili Beda colle&ta, doctifimus

ribus goft occafum íolis convenien-

Corneius à Lapide in exPoGtmne

Mmm 2

capi-

À

ia

462.

"N FESTO

e

P

h

capiltuli 16, Proverbiorum nobis con-

tot ingenjoüs argumentis inqu;ütum,

fideranda, & elucidanda proponit:

quindam i» Orbe &t e fortiä'—'

quorum primum eíl: Qu fupt, qui

U& ; partim Judicum cap. 14, dum

[

fortiffimus ille Samfon nuptiali Cena

Jami egrotant ?

Alterum :

quá ratione Zzemæ Hon

a(Bidentibus hofpitibus, ingeniofum il-

t

dalfatur ?

lud Problema diffolvendum propofu-

Á

Tertium; quideft lougiffemum ?

it; (a) De comedente exivit cibus,

D

Quartum ; quid. eff breviffamum ?

C de forti egreffneft dulcedo.

D

mni preconio, & laude digna

li

€0Umpydxune ?

uintum: qzid Regi» ci- mendico

erant ha fapientum. Cone, utpoté

L

Sextum;: quid opt isum i pe[fenum?

qu& non irritamentis gula, fed doGtis

n

d

Septimum : quid denique illud , q404

di(cerfibus condiebantur , non cor

[

aliis Macet, aliis difplicet ?

fed mentem faginantes,

pus,

—

Inde fapienter predicta /Enigmata

Conam magasm proponit & no-

j

ita diffolvit, ac ait.

bis hodie Ecclefia Catholica, ad illaca

lmp

Vitam effe, que aliis placet, aliis

cun&tos humaniffimé invitans: (b)

b

—

difplicet.

Homo quidam fecit Genam mag-

[

Linguam effe optimum, (1 homo

ALATg; ( vocuwvit multos. Hanc

Toide

i

illa ben& utatur; peffimum veré fi

igitur. Cenam mognam, iageniofo

pu

abutatur.

A&nigmate hodie condire mihi eftani-

"

hi

Regi & mendico commune effe naf-

mus; propono ergo vobis problema,

j

€i & mori.

Edicite Auditores, quisnam ab Orbe

!

li«

Breviffünum effe' memoriam. be-

condito extitit nobiliffimus ac

lt

neficiorum, quia velox eorum obli-

fiffimus Bolus

:dïcli c-io-

À

vio; longiffimum écontra memoriam

Refpondebitis mihi utique cum

É

p

injariarum, quia immemoriali tem-

Macrobio lib. 3; Satürn, cap, 17. pre-

mllol

pore non deletur,

tiofiorem ,

&

delicatiorem . Bolum

iä'i'ari,

Md

Hominem nunquam minus

nulli regie menfz effe illacum , quàm

Tij

quàm lucrum faciendo;

Unionem illum, cui fimilem magni-

Til

Denique non effe alios, qui fant

tudine & f(pecie hi&enus non vi-

LE

LE

mole habeat, quàm invidos, quibus f1

derat O;bis, aílimatum . tercenties.

'V/?"F*

aliis bené eft, his econtra eft malé,

feftertium , 1d eíb, Adrichomius

Videntur mihi ha Philo(ophice

&

fupputat, ducentis quinquagintamil-

tml]"e

Cane otigmsm fuam difümpfiffe

libus. coronatorum , quem Cleopa-

ex ipfiffima. Sacra Scriptura; patet

IUj

tra Regina /Écypti, cum Marcum

lt

hoc partim ex Esdrz lib, . dum. in

Antonium convivio excepiffet ma-

mn lt

C'ana illa magnifica Regis Darii dis-

guificentiam Íuam monflacura, ab

Wigct

aure detradum — ac aceto liquefa-

putatione faCà à Regis Ephacbis,

um

(2) fudicum c. r 4. (b) Lue. 1 4..

Ü

L

N

á

d

CORPÓRIS CHRISTI. -

4

63

W

Gum, in phiola aurea abforbfit:

füb fpeciebus panis & vi-nvi' latitans;

j

Bolus uti

(f

que rarus, charus, & pre-

aC hodiernà die à cun&is mortali-

tiofus. -

bus adorandum in Altari propofi-

qu

tum..

"Y

Aut eum Valerio Maximo lib, 4.

mi

eapite fexto fentietis , nobiliorem,

Efa ver& pr&tiofä, quam omhmi-

gO'U*

fuaviorem. & . pretiofiorem — cibum

potentia Patris praparavit ; efca no»

li

nunquam adinventum, quàm cineres

bilis, quam Sapientia Filii adinvenit :

demortui. Maufoli Regis Cariz , quos

Eíca delicata,

m

Uxor ejus Artemifia Conjugis füi ul-

Sanli condivit,

quám Boni;'as Spiritus

t

tra humanz affeQiionis. fidem amans,

Eíca aceto & felle in cruce mace;

j

vino generofo commixtos pro dulci

rata longé pretiofiot -unione Cleo-

;

p

neGtare quotidié ebibit,

patrae,

Vel. cum- Afcetis tenebitis, pretio-

Efca, que fecundüm mentem D;

V

fiorum miffüm nulli nunquam menfe

Ignatii M, eft mortis antidotum, (b)

l l]*x

impo(itum, quàm venerandum caput

pharmacum immorttalitatis,

TU

D. Joannis Baptiftz , in difco ab He-

E(ca juxta Albertum M, vegetans :d

s

rodiade illatum ,' quod: ipfemet . He-

vitam eternam. (c)

Bu

rodes (ia: hoc)- non iniquus Judex

Efea juxta Rupertum Abbatem &

;enio[o -

pretiofius: exiltimavit. dimidio regni

Antidotum. contra ferpentis Vene-

hi

fui , unde contriflatus eft propter

num, vincens arborem vite, Verlo

p

jusjurandum. — Ferculum quidem tri-

Panis Angelorumy, -manna abfcen-

30ik€ 5

fte convivis,. fed . D'eo acceptabile ac

lautum.

ditum, medicina. infrmorum:, via-

;

Qd -

tícum. morientium , pignus futurz

Aut forté cum-imerpretibus Scri-

gloriz,

y at

pture Sacra afferetis Bolum nullum

Sic Deus dilexit mundum,wut Fi

n

majori pretio uaquam ftetiffe ,. quàm

lum [uum unigenitum darer.

jont

malum: illud Paradifi ab Adamo ad-

A

intentum noftrum. fapientif

; quäw

morfum , à que omne poftmodum

fim& discurrit Angelicus Do&or ;

malum orbem intravit? Efca, .fuüper

dum varios gradus amoris & -libet-

magüä'

(it W

qua adhuc hodie (a), dezzesflzorum

tatie divinz erga hominem recen-

Oäjfkpc?fc':unt..

n

. Hac vos'fotté an

uramini, egoó

Primum — gradum: ait — extitiffe;
