dum patientiam Salvatoris inter mil-

A (

i

tienfi ad meliora tra&dum . afferetis,

lenas

injurias , maledicta, derifio-

nbi oratio illa , Chrifti adeó. intenfé

bi lpfa

nes, tormenta & doleres adeó in-

| Lätl'o 1

Patrem — pre

inimicis ^obfecrantis:

victam admirans intellexit, quod pro

V u

Pater dimitte illis &c. auribus ejus

|

L

alienis peccatis has plagas fufciperet ,

velut facrum tonitruum eft illap(a. -

"ts

pro alienis fzeleribus hzc vulnera fu-

Aut cumHieronymo lucem divinam

[Lineret , credens, quod illa in corpore

Latroni abortam arbitramini, ubi zeze-

J VotYen

Chrifti: vulnere, non . effent Chiifti

bra fatia füat faper terram.(e)

t C[u

EOY

vulnera, fed Latronis atq; ideó plus

Aut immutatum cor ejus lapide-

amare copit, poftquam in corpore

um, ubi petre fciffe; ita enim fen-

d t

| f

ejus fua vulnera recognavit , nndé

tit ile dicens, fole fugiente, terrà

f

mox audire meruit: Hodie mecum

t gf

commotà, (f) fxifq; difruptis & in-

L

eris in Paradifo; hanc tantam glo-

gruentibus tenebris ,Latro coepit cre-

As

tiam Latroni Fides przílitit; É&des

dere & confitei Jefum,

Confzn-

Ü

gt

enim efL, qu peccata cooperit, quee

tit Hieronymo Auguft, ferm. y 30, de

vincit. Crimina, quz facit de Latro-

Vi

UE

nibus innocentes:

parafceve in eodem . paffionis tempo^

Hac magnus ille

re, Crucifixus univer(am | creaturam

]i t'ïg !

Doctor,

( DI

furbavit & faxa dirupt, duriorem

veró

Oflnrabo

Tl qure

(2) Patre 3. ferm. a, ei» 4 $. (b) Fer.

6. ip Parafceve. (c) Aor. c; $.

(d) Rupertus i verba hodiemecum eris.

lm

loc. cz£.

(&) z c. 27. Mzätb. (£) Hieron.

LR

1

VISITATIONIS B. M. V,

i;*æ

fvcrö- lapidibus. animam CLatronis))

. Mons, ad quem tendimus, eft per-

I

attraxit.

petuis. ignibus & fülphure infamis

j

Oinnia fan&é ,. omnia do&té , omnia

/Exhna, in- hoc monte miles quidam

)

bené.

exauthoratus , Dien

(

yfius nomine, ex

Verüm magis arridet mens S. An-

milite

factus

predo , (Ípeluncam

;W- !

femi de excell. Virg. magis placet

quandam elegerat futuram. fibi re-

[

quod

lequitur Flefichius tom, 2,

ceptacolum pradarum, ex hac Pha-

s

B. de laud.. M, V.

rO obíervabat omnes tranfeuntes, &

Jit.

- Magis approbo, quod Cardinalis

fi quis forté ad' infidias ejus devenit,,

Pettus Damiani ferm, de paft. Domi-

actum erat deeo, nam tactum ad

OVid

ni teflatur, idcircó Latronem refi-

cavernam

füam

mox jugulabat,

C

puiffe, eó quod Maria Virgo inter

pejor illis Latronibus in Jerichunti-

AU

Crucem Chriffi & Latronis pofita fi-

tunt.

na via, qui femivivo relitto abie-

T

lium. pro Latrone fit deprecata, hoc

g

fuo beneficio antiquum Latronis ob-

Negotiorum causd compulus e-

s

fequium, quo fugientes in JEgyptumà

rat periculofüm hoc iter inire Mer-

Ccteris predonibus defendit ac ho-

cetor quidem — Catanenfis Aegidius

Ti

fpitio fufcepit recompenfatura ,. ver-

nomine ; diffvadebant .orani ratione

fet

ba ipía audite piiffimi Cardinalisz:

infame iter amici & cognati, utpote

j

Latro.in Cruce converfus eft, fed

quod plurimi eó iffent, fed non re-

quni

diiffent ; monebant, ut faltem armis

cur?: cur non refipuit, cum JEfum in

"T.

via fequebatur? cum eum Crucem

probé fe muniret ad omnem- vim

n

ferentem vidit? ac tefpendet, tunc

hoftilem:/ propulfandam , quibus is

NI

]

convertitut- Latro - ille, cum Maria

non aliud repofuit, qnàm fi Deus pro

u

juxta-Crucem ftabat, ac pro eo de-

nobis, quis contra nos, fic Deo fre-

inclioato

tus in viam fe dedit;

"

precabatur. filium ,

qui

capite annuens;,

nil

denegandum'

$ lzpdï

!

Olfecit mox pinguem Rane prz-

pim

fore peceatoribus menftravit, fi ad

dam à longé infamis hic Cacus, &

j d

hoc refugium. pecestorum accede-

ex infidiis notis deturbatam ex e-

(;

£ent,

quo;. fune ad' collum alligato ad fpe-

j

AA. Si vobis Hactenus non fatis

lgum füum pertraxit, gulam illi pre-

(*

€ft probatum , Mariam in binis his

cfurus, cüm Aegidius ib tanto peri-

montibus titulum refügii peccato-

culo ad Mariam converfus multis

110

js t

tum. effe prometitam ,. afcendite ob--

lacrymis opem ejus in- extremis im-

fecro mecum adbuc & ia tertium, &

quut

plorat, aCum de fejamiratus; & ec-

snonílrabo vobis ad' cavernarn quan-

cedum jam füb cultro Latronis fa-

: duii«)!ï'f

dam aureis literis hunc titulum exa-

f

t:lem iftum exfpeclat, totus. mons

xtum : K«fugium peccatorum: ora

Horrendo

ferraa/ motu concutitur

J

pro nobis,

difhliunt faxa Caverna, ac vox ig-

Qp

Bnot3

1j£

IN FESTO

ifiete:

fota ter nomine fuo Dionyíium in-

fis Latronis, qui. non mente foiüm,

OH

clamat: ftupet ille, tremic ac. Pauli

fed & fpecie & hibitu corporis á

! lo

inftar querit, Domine,quid me vis

Maria transformatus fuit in. virum

corfi .

alterum: Ami&us enim erat ad ta-

facere? Cui fübitó apparens Virgo

& pj

ac fplendore totum fpecum illuftrans,

los uíq; rigido : cilicio, renes fuccin-

| hum

sit, define crudelis. Latro infontem

&i fune, capilli capitis omnes abraft,

Diio

ferire, diffolve vincula fervi mei, JE-

barba cana ad pectus uíq; defluens,

1 tttiti

gidii , & in pace eum dimitte, tu au-

ita ut in veritate cum Paulo ad Ga-

tem perditiffime homo emenda vi-

lat, 2, dicere poffet, vPvo aufem ege

itit

müli! h

tam tuam, & in loco hoc, ubi tan-

jam non ego,vivit verà in me Chri-

A$.

irm Q

tum infontis fanguinis effudifti, poc-

ET

nitentiam age , X deplora fcelera tua,

Ubi er ö,ambd ex coníternatio-

E

quibus filium meum & me ad iracun-

ne fefe nonnihil recollegére, a&is

diam provocaíli, ac. proximam ur-

infinitis gratiis Deo & Virgini, JE-

; T Qs

E

bem Acim adi, & indica, ut fupplices

gidius coptum iter ad negotía (ua

huc cum Cruce & vexillis compare-

peragenda eft

E

reffus, Dionyfus

hm ? .

autem in viam !

:

dedit verfus Acira

ant, ac in eo loco, ubi viderint per

D Virgjned

circulum (lantes grues, in horiorem

imperata Virginis acturus.

* Jonf |

mihi & filio meo templum exftru-

Ob(tupuit nimiüm quantum uni-

i de m

vería civitas Acim, ubi novum hunc

j LCOnum ;

ant, gratias exinde (entient infini-

tis, hec ubi dixit, difparuit, jace-

& infolitum Eremitam afípexit ; cre-

LU

bat interim ambo carlefti lumine in

vit in immenfum admiratio , ubijuf-

Mtatores

terram. dejedti ,

Dionyfius veluti

fa & mandata Virginis, ac quid cir-

ts LCOn

alter

Saulus

tremens ac

pens,

ca íe & /Egidium a&um expofuit:

M f

JEgidius

inftar

viCtimze

iftum

mox enim adornatá Proceffione ad

t

! Pllduæ

amboruoa

fupremum | exfpeCtantis ,

antrum Latronis univerfus pepulus

? r

oculi laerymis difluebant , /Egidio

fefe effudit, acin loco illo, ubi à Vir-

AT

lacrymas eliciebat gaudium , quod ita

gine defignati in circulo grues fts-

A Áj

Wi

mirabiliter eum à morte eripuiffet

bant, initium flru&urze templi da-

fOIm;

Nt

Patrona Virgo ; flebat écontra a-

tum, vix aliquot i&tus fa&i erant

Ti Agno"

mariffime Dionyfius in recordatio-

pro fundamento eruendo, cüm fons

ne antea&te vite, ambo laudibus ex-

falutcrium aquarum erupit, & cum

b m

li

Y g

tollebant providentiam Numinis

profundiüs alibi in terra. foderetur,

auxilium — Virginis, unus, quod neci

eruta eft etiam Imago Virginis pul-

chritudinig eximiz, amicta erat Vir-

fubtra&tus , alter quod ab interitu

fervatus,

go peplo caruleo flellis intermixtis,

mu(hi

. Quod autem maximé ftupendum

dexterà tenens filiüm , qui unà manu

u ()

erat , fuit admiranda Metamorpho-

velutii bemedicebat popule, finiftrà

vece

()a,

T

: VLISITATION*S; B/ M. V,

13

J

verö tenebat grüem » quaíi Symbo:

á B'oh—.avemura vena mifericordiz,

lo hoc fignificaturus , gratam- &

4 Blo(io Efca ad capiendas animas pec-

In

cordi effe civitátem eorum. Acim ,

catorum,

Ü

ac pro po

À Methodio ara & altare miferatio-

f

gilaturum,

pulo grgis inftar [e femper vi-

Aum;

"n

Devotio & liberalitas populi tan-

ab Eph.refp*gratum' diverforium pecca-

n

3

ta extitit, ut brevi infigne templum

torum,,

(t

fteterit , cujus dedicationi ipfe in-

àJo, Damafceno tuta civitas refugii,

tgl

terfuit Rex Sicilie Fridericus.

Hi-

Quibus deniq; tota affentitur Eccle-

n

floriam defcripfit P, Oétavius Caje-

fia ac pleno ore clamat : Refugium pec-

tanus & ex eo

catorum ora.pro nobis,

x

"

N

Athlasvaimxþzs?I fbag-. ,

ff

€09,

Manet: ergó , Sanli

1m;:n Virgi*

ii

nem in mentanis Judez , in Sán&tifi-

h

Et quis nunc ita audaxerit , üt de-

neget Marig titulum refugii pecca-

catieue Joannis omnium primó ini-

"

u

tiatam effe titulo refugii peccato-

terum ? an noa meritifimo Jure

yiü

1um,

Ádi

de Virginedicipoteft , quod Cant, 4.

ln moüte Calvarie titulis hic eft

de fponía legitur , veni de Libano,

veni de monte Sanir, de cubilibus

«onfirmatus annuente Chriüo inclina-

Y

to capite veríus eam,

eonum , de montibus Pardorum ,

hu

In JEthna denig; toti orbi idem eft

iL

veni, coronaberis , quid funt enim

manifeílatus , wut in ore trium monti-

peccatores, niíi per vindictam tugi-

yip

um favores & adjutorium Mariz decan-

ii t

entes Leones , ac maculis peccato-

rum confperfi Pardi, Leo erat Dif-

tantium ftet omne verbum , hifg; ex

u

montibus centies refonet amabilis E-

mas, Pardus Dionyfius , an non er-

d.

cho': Maria tefügium peccatorum ora

j uhl

$9 coronanda Virgo , qua his be-

pro nobis.

Ítiis cum feftinatione eis fuccurrendo

jit

non folàim in agnos,

Duo íolüm funt , qux velim,ut à

j d

formavit,

fed Angelos trans-

Virgine addifcatis; Primum eít, ut

I

j4

ficut illa ad maculam originalem in Jo-

Agnoverunt hane przmgativam

anne delendam cum feftina:ione Mon-

331 u

J

Virginis jam pridem SS, Patres, un-

3l

tana Judez conícendit , ita & vos, (i

(d

€ id non uno ti

"

inc,

.Wh funt conteftati,

forté ex fragilitate humana macula vo-

foi

u

bis peccati adhafitaut afperfaeft, mox

à Germano Conflantinopolitane Pa-

jni p

cum feftinatione properetis ad mon-

at

triarcha dica eft fpongia ad delenda

tem Domini, ut dealbentur animz ve-

peccata, (2)

U

[trz in fanguineagni,

fi

u

U

f

jl

—

Alterum

(2) Maraecius in Polyamthea Mariana.

*

1f4

IN FESTO VISITATIONIS B, M. V.

Aflterumfe-(ï,ut,fï cut Vifitatioglorio-

tur San&itati ,. & fceleftà veftrà urbani-

fig Virginis ex SanCtiffimo fine procef-

tate anima innocentes potius perve-

fit; ut nimirum labes peccati à Joanne

tantur, quàm convertantur , ad ícelera

potius , quám ad virtutem in-

abílergeretur, ita & vos caveatis, ne vi-

ducantur..

fxytationes.veüra; ullo modo contrarien-

E

N-

E-——

ER

»

E A

NSSS

€

22722

, Z

L — —

E

NÀ

H

SSSN

S

7 ,

&ä—:e

**

T

N

N ER

A

Z

þgæ N E

R3

a

J

N

IW—

E r

^

v

l

L s

z

//'

d

NSS

e

N

d

(

7Z

XX

E

N

]

N

y

m

R

i

5

——

-

A

NS

*s

N

/

AW

/7

/,

MT

Q

J

;»

E

ER

N

li l]l&l

O.

p ll]

tOnR,

Q

IN

trmt,a & i

lm cæ&r

Xe o Xtoxt

ryy

þ

a

IN FESTO S. HENRICI

RR

-

— ]MPERAT.-

—

I

m TE

E—— Á

X A.

MVNTD

!l!u

TT

—Ó—MM———77À

N

À

L:'ikä Muue«^ 2

N

N

-.:

-

If

?JQ

SSEK

5

SSSS

SSSSS

K*B

Eu

N

"

u

»

EQ

Qs -

——

m

E

P ».

]

N

j

ii

N

p

W

CUR

/

d.

2223,

€

í

N

Avay

A

,*&ï

N

—

/,

O

N

T

S.

SSNS

At

«

m

T

—

t

N

"

:;;

Liny

-

RA

M INT

ER. 9PI

EEEEEEEÓES

méecoeereeeeem

»

E

"

-

uxs cd hic -,, &laud abifnus cum ? ! fccxtcmm mi

rabilia in vita fua, Ecclefiaít, 31, cap,

Otus perplexus ac dubius hodi-

"Fot enim meritá; tot excellcn'tias * tof

erná luce,velutin bivi

'erculis

virtutes eft reperire'inillo:s: ut dificile

conítitutus. hareo

udnam

videatur,'n veniri poffeelogium condig-

competenti honoris encomio,re-

num, quoduniverfas exce

verentiá & demifíTione debitá Sacratiffi-

*

llentiafs ejus

adaquet,

mum Cafaem Henricum falutem 2

J

U z

$i enim

IN-FESTO-

2'6

Si enim Magqi n;)men ei attribuam,

magna ut päfïïm Alphoníusá perfo-rata

vera quidem dico.fed novi nil apporto ;

manu diceretur : affeCtat & pro fe titu-

nam pluribus (eculis , anteeum, titulo.

lum hunc Jacobus L.Rex Aragoniz, cu-

hoc à mundo condecoratifunt ,. Ale-

jus liberalitate in folo Aragoniz Regne

y

ad 2000, Templorum in honerem Dei,

T

xander , Pompejus, Cato, Conflanri-

nus , Theedofius , omnes nüncupati.

ac Genitricis ejus funtextru&ta,

For-

l.

nerusl. 3. Palmz

ft

Magai.

-tr.iumpb. €ap, I2. cui

Si Pium ac probum dicam Czfarem

dabo?

hi

Si Henricum nuhcupare velim de-

l

veritati contentanea loquor 5. fan&titas

enim & probitas ejus univerfam illu-

fenforem Ecclefiz, jam publico diplo-

n

mate Pontificio ,. conceffus eft titulus

ht

ftravit Europam ; Sed & hoc elogium

eipreripuit Quintus Metellus , Anto-

ifte à Leone Decimo Henrico VIII.Re-

Wpot

gi Angliz ; àS, Gajo Pontifice, Seba-

ninus, Ludovicus ,. Albertus, omnes di-

p

&i Pii.

ftiano gloriofo Martyri.

àm|

Si nomen ei imponam Catholici,

48f

Si Vi&oriofi nomen eiimponam, niïj

non patientur id Reges Hifpanie , à

mj

extta Rhombum affirmo ;; meruerunt

Ferdinando , qui Mauros ex Hifpania

At

hoc, expeditiones vittoriofz in Grecos

gloriofé ejicit omnes di&i Catholi-

ll

& Apulos, in Longobardos & Flan-

ck

ET

dros , in Bohemos & Polonos.

Sed

Si Jufti denij; Encomio Henricum

Tnig

& iterum Auf(liaci duo prodeunt Im-

honorare tentem , jam pridem nomen

!

|

LU

peratores Rudolphus & Albertus;ac de

hoc Jufti Athenz impofuerunt Ariftidi

titulo hoe contendunt, Primus ex 14..

L"

Roma T'rajano,

A dfber«

praliis vi&toriofi nomen fortitus , alter

Titulus igitur vix ullusexprimens ex-

ob 12. praclazas vi&torias ab hofle re-

P ]

cellentias gloriofi Caefarís, videtur fuper

NT

portatas , à militibus fuis triumphator

eTe , nifi is,quem Othoni 3.Imperato-

; Uij

coghommgtp.s.

ri, undecimo anno ztatis ad moderan-

| ul

3i Henrico-encormiim liberalitatis

da Imperii Sceptra ele&o , ab precocem

& munificentig adíribam in De-

Bor

fapientiam & prudentiam Germania &

VTa U

um. & homines 5. veritati adítipulor,

.lralia uno ore dedit. , vocans eum

'Tefles fünt bujus magnifica templa

Mirabilia Mundi,

Hune igitur Ti-

Uf

lii

& Epifcopatus , qdos binc inde plus-

tulum ( cüjus. fe.Otho Barbarà. cade

quam R:già munificentià erexit ,

"t

Creícentii Confulis Romani , injuftá

Feftis:Bamberga:--quam ex-a(fe ha-

nece Comitis. Mutinenfis fcdis ;.de«

I

xedeim fcripfic5 (ed. & hic prater ali-

Dny

mumttboribus , indignum reddidit ).

9s .controver(iaai, mover. Henrico:s

ab: Othbone-.füblatum , imeliori - jure

'Alphopfus! Rex Caftella ,. cujus libe-

im Henricum — trànsferemus. vocances

4l y

zalitas Tefte Mariana l, 9, c. g. adeo

eum, -

Pt

[|

; Mita-

d HENRICI IMPERATORIS. -

If7

Y

Mirabilia Mundi?

Exulat iutegritanprobitas ej- cade

i

- Dum ftupenteuniverío OrbeImpe-

dor ab aul,

Ü

zatorem fan&tum egitin Aula, militem

Languent virtutes , reguat [celu)

robumin caflris , conjugem caftum in

,

otune per aulam.

)j

'Thalamo Jufté enim Othoni fuccedit

Nec malum hoc Arbores folüm

1

in Titulo, quiomnium votis ei fuccef-

tangit , fed & pe(tem afflat floribus ,

fitImperio , Regum & Principum Au-

dum in nobiliffimis areolis , ubi nil

(i »

le, nobilifBmi cultiffimique exifterent

nifi lilia. puritatis ,. Narciffos fince-

d

Hotti , nifi accideret illis, quod conti-

ritatis , Rofas dileCionis , Violas de-

D

it Agro illi Evangelico Math. cap. 13,

miflionis nafci oportet , harum loco

letam & uberem meffem fpondebat is,

TU

folim heliotropia ,. catdui , flores

MÜ

utpoté optimo tritico feminatus , at

Adonidis , ac .omnium colorum tu-

j

tempus meífis longé aliud oftendit,

lipt progerminant , vera fymbola

dum loco Tritici mera progerminárunt

politicorum , quibus pro odore foe-

qnol

Zizania , qu& inimicus homo , cüm

tor: imó quod maxime dolendum

dormirent homines , malitiosé fuperfe-

12 i

non foliumn deliciofiffimus hortus ab-

minavit.

ifynt -

ortum. in floribus eft. paffus, fid &

e

Hoc idem malum patiuntur vel ma-

ipfe Statue , Religio ,. Pietas, Jufti-

ximé aula magpnatum ; omnia fan&ta,

tia ; Temperantia , Prudentia , For-

lil

omnia preclara , omnia generofa fpon-

titudo, Manfüetudo, Liberalitas , C]e.

dentaula , fed fpes conceptafallit, & e-

(no

mentia hórtum per circuitum coros

ventus aliud docet : nam ubi excrefce-

T

nantes , crurifragium funt paffe ; in

te deberent fublimes Cedri ac Trium-

quarum locum fobftitutus bifrons Ja-

phales Lauri ; earum loco fe erigunt

st

nus , Cypris cum Adonide, Proteus,

vacug arundines, ac fylveftres Rhamni.

Vertumnus , Momus , Satyrí , Cen-

d

jmpt!ll'v

Ubi fürgere oporteret pacificas oleas,

tauri 5 Vetitati ex gratia indultum, ut

generofas Palmas; earum locum occu-

extra hortum flaret ,. di

jmit

gido labris t«

pant umbratiles fagi, infru&tuo(z ficus,

men apofito : ita depravatus eft nobi-

Tf

fleriles ulmi,

liffimus hortus , non malignitate foli,

g

Ubi fpe&tari deberent longo ordine

fed vitio inimici fuperfeminantis Z.iza-

vt

Aurantia, Citrea, Perfica, Punica Mala;

nia,

l4 1gmlf !

dant folüm Poma Sodomz, — Salicesac

n V

Authorem mali fi fcirevultis , (ci-

HW

peítilentes Taxi:hinc non immeritó A-

)!

tote unius crimen id non extitiffe,

[*l " Ea&ü [

nonymusquidam inPolyanthea ità fcri-

it

fed trinum. perdiciffimorum tenebrio-

ïum r i'*f'w

^

4b

A

num , quorum adunatá operá nobilis

Tla profanata Sedis Ab

iffmh

Aularum hortus adeo. milere e(t defor-

gl

[2 732

"d

Gmulans , vitiorum im-

mat—u's;,

Virtutuim f

*

| Amerfa profundo ;

Adulator enimi feminavit Ambia

R

U 5

tionem.

j

L

1N FESTO

N

158

| f

tionem, Delator iram & vyindi'&am-:

Obítupefco mortuo S. Antonioüþädtiæ,

[

Leno denique flores veneris , conjun-

companas O' ffipone utbe tot centenis

&tim veró carduos juniperos & fpino-

milliariis nemine impellenteleto bom-

4

[

fos paliuros , ita ut vix ex millefit in-

'bo Patriotz parentáffe.

duni

venire Principem , qui in hasfpinas pe-

H cun&u licet rara exiftant Pro-

|

|

|

lm

demnon impingat : Hacnmiali caufa &

digia, non fufpicit, non admiratus

] ity

P

Bernardus; at honoribus feculi de-

Origo,

«

l

lie|

Nihilo fecius interhifpidos hos car-

miís& de (e fentientem, inapplaufu au-

duos & Rhamnos adolevit candidi(fi-

]g humilem,hunc fatis zdmirari nequit,

Pflhce;

| fäl'ntg

mum Liliumà confuetis aularum fpinis

unde hom, 4.faperm:ffus eft, ait ssgmA

ftulo

prorfus intactum & illefum , glorio-

vor[us & rara-virtus bumilitas

- i

fiffimus nimirum Imperator Henricus,

Jonorata ; qu& cedersnon novit ho-

br

cui aula non folüm non necuit, fed po-

noribus , infolefcere glorià nefcit 1 ar-

| Qd

dua revera res eft hec , & candido fi-

tius ad (anClitatis faftigium gradum

r

prebuit 5 dum à Purpura & Corona

millima corvo : dulcedeo enim glori

fuave nimis eft Manna, quod omnibus

u prt«

humilitatem & demiffhionem, à gla-

Vi

dio & hafta clementiam & maníuc-

oiexin movet : Thus honommodere

T

tudinem , à Thalamo denique &tho-

fuo etiam fapientiffimorum nares titil-

lj mldt

to in contamina tam addidicit purita-

lat : Purpurz «olor; etiam relu£tan-

tem.

tium «oculos fafcinat : Adulatorum

l Intgl

L:

It f

Quis ergó obftabitquo minus Hen-

palpi etiam generofas animas corrum-

W Y

ficum nominem,

punt, nam tefte Auguftino füper pfal.

4

Mirabilia Mundi?

695 Nibilefl.quod tam facile cor-

W

- Admiror quidem Franciftum hiema-

yumpat suentes fecut Adulatio plus

l

li tempore ex vepribus odoriferas colle-

emim mocet lingua. adulatoris ,

lim

BIN

gifíe rofas ; Franci(ram veró. Roma-

quäm &ladius perfecutoris.

^ Sed hec laus tua eft Sanüi(fime

| "n l

Tiam exarbore menfe Januario recentes

decerpfiffe uvas,

Imperator Te enim. nec coronz fulgot

mdl XB.I

BN

Stupeo baculum Petri de Alcantara

nec purpure fplendor , non mag-

infxum terre , falutares protuliffe fi-

nitudo principatüs , non gloria Im-

Mi li

€us ;

t d

j

perii , non aulicarum fyrenum carr

m

Non capio quomodo fruftilla pan

um

tUuS dementare , aut in transvgrfum

lm

h

lg

btm [

pauperibus à B.Rofa ero

É

.agcre potuerunt , nunquam mens

Q

tata fintin Rofas. .

gapda transmu-

tua Ambitionis fumo eftaíflata , nun-

Au[Zr

Non affequorlampadesGoz ad tum-

quam animus fuperbie vento intu-

bam S, Xaverii pendentes , malitio-

"

n

muit , femper demiffe de te fentiebas,

10d0k

$é ab Ethnicis aquá repletas nihilomi-

femper cum Davide cor tuum canebat,

þl

gm » Y

nus atfife, ac fi replete forent o-

Domíne non e[fl exaltatum cor me-

leo,

w , neque elati funt. oculi qmel,

lifïllf

A

S. HENRICI IMPERATORIS.

Es

neque ambulavi in "magmis,meque — erigendo Epifcopatu patefaciens , ffe-

[

«

enibus id

us

in mirabilibus faper se pfl, 130..— xisg

:

egifti, rec prius affurgere

Pradixerat quidem Henrico fuüb z- — voluifti, donec V/illegifi Ele&oris Mo-

fi

nigmate coclum coronam & Imperium, — guntini manibus es erectus ; & cum

t

duin ad Tumbam B. Wolfsang:Ratis- — cerneres nutare Epifcoperum vota, alle-

bonz oranti apparuit fanCtus,.digitum — gantium non nulla Privilegia, quo mi-

Ui

de

intendens inparietem,ubiexarate erant — nusidfieret, rurfusin genua procidi(ti,.

binz litterz: po/f fex : verum humilis / ac pro favente fuffragio es deprecatus, -

r

Prünceps omnia alia quàm Imperium: — Adlzreiter part, r,lb,1 g, Annal.Bou.

qulh

efLinterpretatus , füfpicatus fextumab.

n

otaculo. diem fibifore ultimum ; hinc

Et (i unquam Humilitatem & De-

7

J

onmia capit ad fupremum: mortis ca- — miffionem Regiam- demon(tráfli , fa-

füm. adornare. & fatalem diem fedulo: — Clum eft id abuadé,quando: Heriberto

hi

exípe&tare ; cum: verb: diesfextusnul- — Archiepifcopo Colonien(ies reconcilia-

i

lo mortis judicioabiifet , crediditfex- tus ; cómenim mortuo Othone tertio

,gma

tamw feptimanam: futurz: ad (üperos — Imperatore , cum ipfius exuviisex Ita-

n

abitioni effe prafixam: , rurfumdue. lia Imperii in(ignia effentallata , actibi

y od

femeílre in. mente procurandapofuit, cuftodienda tradita, Íceptrum videlicet,

u

ubitandem: fextuuy Men(em valens — globus aureus.& corona.;. ac fecum fa-

dir

& incolumis permanfit , fexenniumy — cram lanceam ,. precipuam Regnanti-

Jiott

dedic (an&z: mortis meditation , do- um Tutelam S.. Heribertus Epifcopus

t

Mec vocatus ad Kegnum anno fex- Colonienfis jam clanculum:

detuliffet ,.

II [!A

j

to, D, Wol

lexit;.

fgang; prefigium: intel- — ei

demum: daturus , quem vota [mpe-

g

ratorenr falutáffent ; Aulicorum. dica-

(

Id

Sed quid hoc commemoro ; jam: . eitate fatum e(E, ut intet binos hos

TE

Romanorum Rex. proclamatus eras,& — Sanos orta fit. materia diffenfionis ,

& tamen Regiz Majeflatis oblitus, ubi quam.

tamerr non: multó poft coclum:

vlf

audifti. B. RomualdumAbbatem ad $, diremit ,. quando Henricus cclitus

næfüh

Emmeranum: Katisbong: mortuum , cognit& Sanflitate Heriberti Blatero-

o P

propriis humeris ,. uti olim S. Anglis — nes aulz ,. acin confultam: füfpicionem:

ll

Rex: Eduardus. paraliticum , ita & tu — dete(latus in Procerum oculis » detra-

glo

"

num Ü

Abbatem hunc mortuum , in.feretro:. Clà purpurd, ad: pedes Hetiberti fupplex:

j

ad(crobem extulifli ,. vefpillo veré Ke-- áclacrymabundus veniam petiit;necan-

ó

qm P

gius, — Adlzreiter patt. g. lib r y , Annal,

te farrexit. ,. quàm is veniamlacrymis:

Boic.

s n

quoque ubertim cadentibus impertire-

ant! [

, Etqua

nta-norrdemiffiofüit;cumin — tur , attonità univer(á aulà ad hoc fpe-

iniä"ä

Synodo Epifcoporum Bambergz con- - Claculum humilitatis

m

qu

» Kegikbus inufi-

gregata ,. votun:v. tuum & Conjugisde. — tatum..

jl (Il r

Non

166

IN FESTO:

ectea

Non. igitur nocuit Henrico primus Au-

Da þm*mm— tmueque ;iamm $

:ompe

j

larum invetfor Adulator,non aulz fplen-

male cuutéa mintlirat.

iítn

impetus ;

dor, aut pürpurg nitor mentem ejus ex-

inter j

tulit aut vitiavit , ia omnibus noneft

Clementia enim juxta Vobifcum ia

füícoj

Aureliano prima Doselt Imperatorum

|

exaltatum cor ejus.

l

Poffj

O quàm diffimiles Henrico extitére

& Principum,

Hojbf

Vix erat ele

us Henricus Rex Ger;

J

ambitioía portenta mundi Nabucho-

Titnig

donofor, Xerxes, & Alexander Magnus,

manie, cüm competitores in eum rap-

Primus erat

gUOi dir

qui dum Dii effe affe&tant ftului faci

tis armis infurrexére,

Itdrgno

Hermannus Dux Suevie & Alíatiz,

funt, àmundo ut infenfati exibilati , &

Àis qu

explofi,

coronam Henrico vi & ferro erepturus,

Mintlm

Tu veró quia demiffe in omni gloria

fed ubi collatz fuatacies , fufuseftin

VU t

de te fentiebas , meritó ad aftra uíque

fugam Hermannus , cumque . videret

! "m

extolleris , & laus tua refonatin omoi

Íe à cotetis deferi , Henricum veró

] u

crefcere , füpplex ad Henricum venit,

terra 5 dum ab univerfoorbe ut rarum

Gtvigs

miraculum mundi adoraris.

Nihil e-

veniam petiit clementie ejus conti-

fus,

VsT

nim tefte Hierenymo in regali cervi-

l Tiin

Quem exitum exfpeCatis AA, num

&e fplendidius fulget, quàm humili-

"tv W

£25,

fort& injurià hác irritatus irrugiit Leo

Bojicus exemplum fecutus Jacobi Re-

] "ftrig ib

Quod in Aulis Principum graves fu-

Tif

binde & metuenda exoriantur tempe-

gis Asglie , qui Comiti Acholice reg*

num ;fte&anti, coronam ferream can-

Tinteil

ft;tes ; quod donet & fulminet , noa

dentem capiti ambitiofo clavis ferrcis

(inj P[w i

eft mirandum 5 tange raontesait,facer

Nne f(F:

[

Textus, & fumigabunt,

aäïg: ijüï ?

Mi

- An aureá pelvi foli expofita excoccari

um D

"Tempeftatum harum uniea caufa

Mites d

funt plerumque delatores , & maledi-

eum juffit , utifieri pracepit Bernardo

ftic

dfen)

&i falürrones ; qui mite ingenium prin-

Regi Italiz , lmpcr-a:orLudpvicus ca-

| j Wntu;

troquin Pius.

i

cipum exafperant , iniras & vindictas

Hum

TU

vel nolentes impellunt , acclamantes

An exemplo Tamerlanis ufüs , qui

N

cum Períarum Satrapis illud irato A(-

captum Bajazetem ferreg cavez inclu-

fum per lmperium fuum circumdu-

Nftinj 4

':Vï;? »Jufta d dndignatio Re-

xit ?

fjj

Nil fimile paffa eft. manfuetudo

P*imusFm

- Caufas quidem millnas habui(-

Uml[[" *

fet Henricus irafcendi , mec deerant

Henrici ignovit clementer Regni -

E

jj

Jtrte

incento:es fimiles , fed femper iram

mulo, ae hoc folüm pro pocna it-

.

Nl

ls

án freno babuit

i meiori

j

unxit, ut damna, que milites ip-

'Theb.

Hiu.s Statii g.

fl]r! ? i Pul

fius , exfpoliando Templum Argea-

t

£e c4-

tinenfe fecerant , refarcirent 5. mmagis

morlannb

-- frena Mimo permit

lenti,

follicitus de injuria Numini illata re-

V& u"m

«

.compen-

'$. HENRICI IMPER ATORIS;

v!äx

compen(ando, quäth füa vindicanda, &

tium datum fuerit Henrico i-n proxi^

h

ut fe placatum monflraret;eum po(t hac

mam Atcem extra Urbem confbgiendi-

inter primz admifionis Proceres & a-

inde miles furens teGtis ignem injicit,

L

micoscouit & dilexit,

ac miferé civitate deprzdata Caefarem

Poft hunc in Henricum conjuravére

fequitur commodius extra, quàm intra

Hezilo Dux Franconig , BoleslausRex

Urbem eum défenfurus,

r

Poloniz invafor fceptri Bohemici , &

"Quid ad fa&um hoc deteftandum

t

uod duriffimum,uterinus Frater Caefa-

reditis feciffe 'Henricum ? la erat

«t

ris Bruno, omnibus tamenhis perducl-

atrociter Majcftas ; f T'heodofio Im-

tiay

libus, quia füplices veniam petiére, cle-

YU

peratori hoc contigiflet ,. vah quanta

mentifhimé igaovit; Fratriinfüperne

JT'empeftas T'icino íncubuilffet., accidif-

U

quid irarum crederet refiduum , Epif-

fet utique, ut more 'Theffslonicenfium

t

copatum & Infulas Auguftanas con-

a

tulit,

ad unam-omnes fuiffent trucidati ; &

merebatur hoc enormitas crimminis eo-.

vl

'Gravius exafperárurit eum binz Ci-

*um. JSed tanta erat C x(aris clemen-

at

vitates T'icinum in Italia, Trojain Apu-

*ia, ut alterà die fobrios & atratos

li, "l'icini cum Henricus Rex Icaliz

ad fe venientes at crimen inexpiabile

hmm E

effetinauguratus , ac in fignum latitiz

confitentes, noníolümà vultu'non re-

il li

& regia liberalitatis ex fontibus undi-

ulerit , fed ( ringentelicecmilite ) di-

qit

que vina fluerent;fole in vefperum decli-

tepta Urbi condoleret, ac fatis haberet

j

nanteinfligati (unt , 'Civésebrii acAr-

brevi, fed nervosà orationecorum per-

m d

doini Pfeudo--Regis affeclis , tempus

fidiam inerepare,

f

nunc effe jugum Italiz à Germanisim-

Non dubito;inquiebat, é vobis mul-

pofitum excutiendi , irent proinde &

tos elfe innocentes , nec lubet de

leiwïvf;i

milites dormientes unà cum Imperato-

fontibus habere quzftionem ;' quàm

j B([W

re trücidarent ; volatur ergó ad arma,

facilé peccatum eft, tam facilé ignofco,

yiit

t concurfus, pellitur palatina cuftodia,

vos támen velim fuperioris noétis

irrumpitur vi inRegiam , effringurtur

neque diu meminilfe ad mororem ;

u(lls T

portz , depofcitur ad necem Henricus,

neque citó ad licentiam oblivifci, fa-

Germani ad lanienam ; ac in primo

yi m

cilé ut dicatur no&urno fupplicio

ühumo,

confliu Gifelbertus Cunegundis Im-

extinctam eífe perfdiam , & veílra

peratricis Frater Adolefcens floridus pe-

fides zternà perennet , mihi cer-

rimitur 5 audito tumultu evigilant mi-

té longé jucundius eít clementiz ,

n an(umll

n

itum: cohortes, qui extra Urbem fub

quàm Íeveritatis famam aucupati ,

gt

!

pellibus pernoCtabant, ac magná vi ac-

& benefcum potiüs quàm auíterum

qilt

currunt, Portas effrinpunt, adjuti ergó

fortémve audire,

Adlzreiter art, x, l,

Prattoriani ab his, animosé in perduelies

y !

$

3

g

cives ruunt, acin fugam agunt, ut fpa--

"Redé & fan&é pronuntiatum

.

(l

nml lhl

j

L]

-

nam

d

IN FESTO,

165

du

i

id eft, Domine miferere ; quorum

nam Sehccä tefte lib. äe clem. c, 24.

mori minus Principi fünt turpia muka

agmen flebile;ubi intra caftra ad tento-

rium fuum accedere vidit Henricus, la-

fupplicia , quám Medico multa fune-

hi

crymas tenerenon potuit , fed clemen-

£3.

«f

Nec minus ferrum Cafaris promeri-

ter eos (ic eft allocutus:

L

Miíeret me tui infelix Innocentia ,

ta erat Troja Urbs Apulia;aufa venienti

J

quam fcelus parentum folüm ream fa-

Henrico ; non folàm portas claudere,

Jl t

fed & armis bilem ejus provocare , ad

cit ; innocens ego fum äfanguine ves

Hv

firo

5

L

Rebellio & pertinacia progeni-

tertium menfem pertinaci audacià ob-

liis

fidionem tolerando ; Si vixiffet Barba-

toram vellrorum ad lanienam & mor-

& Dfüc

soffa quifpiam , funditus Urbem , uti

tem vos. detürbot , parentibus velliis

416

bl

imputate hecmala, TLbrenzus Autem

olim Mediolanum , evertiffet , in a-

0y

ternam contumeliam fale füperfemina-

meus [rt immaculatus.

Indé ad a-

ä

dlg:

n

to,

ftantes converfus ait, ferum pectus

& marmere durius fit , quod fuílineat

| Ui

Siin Tamerlanem ità peccáffent hi

Graci , fenfiffzntlanienam fimilem il-

eorum hautiri inguinem , quorum ne

[ nges

m

li, quam olim experta eít Damafcus,

lacrymas. quidem nifi crudelis oculus

*

poffeít intueri

*

Tum pueros juffos ef-

] p

portas illi occludere aufaà , ubi Urbe

U

loco Trophai,

fe bonis animis falvos remifit in Ur-

captàà barbaro vi&kore ,

^

) "Klü 4

ucs. Pyramides , exeelfarum . turrium

bem : Poftridie cum eàdem Pompála-

ex meris

cmíorum civium

raentabili, rusfus prodeuntes confpexif-

hi?

inftar

Ij

Calvarts funt ere& , eternum uti-

fet, necultra mifericordiam poteft pre-

p

que barbatz: crudelizatis . nnonumen-

mere, mifereor, exclamat, füpra curbam,,

:

deinde jubet Magillratui renuntiari , i

al

tum.

Nec Gtaci ità cceci erant , üt nom

falvi effe vellent, liberos imitarentur, &

p

ante,omnia maniorum partem ex«

ag

à longé impendentem fibi & Utrbi u-

timam ruinany cermeréent , quam ut

templó diruerent ;; & tum de vittoris

Ptj

averterent , ac iratum Cafarem miti-

fperarent clementia ; (a) paruére illi

(f""? BU

IH

fine mora, & dejeCtis valiis & moenium.

t A

Tsl

garent , quidquid in Uibe erat eetatis

H

innocenti

s in longum coégere füppli-

parte apertisQue portis obviam prode-

*Döüves

contium: ordinem , jubentes lugubri

untes vi&tori, veniam exoptatam à mi«

(

tiffimo Principeimpetrárunt,

emelma

habitu ad Czefaris caftra procedere ?. ag-

men ducebat Anachoretapraferens Xti

Ah quàm appofité Ifidorus l. €. fi-

RUT [

de cruce pendentis effigiem 5. ad caítra

milit. ait, Magma eff virtus , ff mon

D

NU

ubi ventum , Parvuli miferabili cla-

ledzs eum , à quo lafums es ; mag-

U Ti

more Cafaris implorabant clementiam.

n2 eft gloria ,. fi cui gotmifl uoce-

V E

ingeminando identidem Kjrie e/tifo,n,

re t'MWCüJ'.-

Quin

Bl

Wg.

( Adizreit.p.r J1b. g..

S. HENRICI IMPERAT ORIS,.-

162

Quin & moriturus adhuc clementie

menadarbitrium manu teaere, & nu.n(-'

& maníuetudinis memor fuit , dum

quam, Ri(i violenter e

]

tere !

xsgnü m emit-

^. Principibus rogantibus, quem pro fuc-

ceffore dignimmum judicaret , preter

Preter has. binas admirandas demif-

