recione ; Chriftianus Populus fine

erant, nunc qua fua funt , unusquisque

R«ligione; conjugati denidue fine con-

quarit,

tinentia debita; Quod enim Chriftus

Olim toti ab(erpti erant in coclo,nunc

olim dixit deobítiriato Populo Judao-

toti repunt in terra,

rum, Cap zvimms vobis tibiis , ed»

Olim toti erant aurei & calices eo-

non faltáflis, lamentavimus , cie

rüm lignei , nunc ipfi toti funt ligaei

mon ploráflis ; |dem hodié apparet

& calices eorum autei.

in plebe;. fcribuntur fine fine Canones

Vafa quidem funt Chrifli, chara-

& Leges ; clamitant in Pulpitis ad ra-

€ere & oleo (an&o fignata; fed vaía

vim ufque Concionatores, conduntur

vacua.

flatuta, intercedunt minz, nil tamen

Lampades quidem fünt Ecclefiz, fed

ab immorigera plebe reportatur ; ri-

fineoleo,

dentur corre&iones, moribusque an-

Sal terra fünt, (ed nonnunquam ín-

tiquis inceditur,

fitustum, & dumabe(I SaiCtitas, me-

Nec Religio Chri

flianorum meliöt,'

ritó ab hominibus conculcatum.,

qu& tota propé evanuit, quod enim S,

Nen diffimilem querimoniam fpar-

Bern. ferm. 33. in Cant, pradixit,

git mundus de R«ligiofis, vitam eorum

uunc fempnus ejus ndimpletionis ad..

graviter fugillando, Patére dicunt vi-

venit, quo Ecclefia dicerepoteft: Zc-

tam non ad:ó benam, in tot Apoflatis,

ce nusc n pace amaritudomena-

non felum à teligione, fed & ipíà fide

mariffima: amara prius im nece

tefilentibusz patére id dicunt ex datis

Martyrum, amarior im coufliin

ipforum fcandalis, dum plures eorumr

Haveticorum, amaril[imn zunc im

fectentem animam rzligiofo habitu ve-

guoribus domeflicorum , Jeumala-

flitam cireamferunt, Monfliare ajunt

rum Chriflianerum. Diogenenune

e«os modeíliam. quidem in veflibus,

opus, ut inveniarur R-ligio & devo-

fed ambitionem. cucullo oceultace non

tio prifca Populi Chiiítiani.

poffe zoculis incedere quidem demiffis,

Olim catervatim noéhi ad Vigi-

fed. an:mo hibitare in excelfis ; fervos

lias SS. Martyrum properatum,, nune

effe Chrifti in. choro, (ed.aulicos poftea

vix ad factum fefto die comparetur.

Olim

€5

22

IN FESTO EPIPHANUE DOMINI.

I'

Oiim dentes excu(fi quadragefi-

nagogis ; modeftiüs Saraceni in (uis

mam eíu carnium violantibus; nunc

Moftheis, quàm Chriftiani in D«o di-

catis & fanGificatis templis,

preter miferos R«ligiofos vix eft, qui

obfervet Jejunium , omnes dicuat

De conjugatis viventibus fine con-

non poffum, Juvenes cum feniori-

tinentia debita, non eft, quod addam,

bus.

nifi mortuas effe Cunegundes & Del-

Olim abíciffe lingua blafphemis,

phinas, que &in conjugio vixére Vir-

nunc nomen Dei jugiter abíjue metu

gines , toti mundo obftupefcenda,

:5

;

ullius poeaz blafphematur,

Nunc cheu pluribus locis vivitur (a-

Olim fefta erant. (3crofan&a Do-

bufivé?)) more primorum Chriftiano-

mino, nunc funt occaftoomnium fce-

tum, ubi omnia erant communia,

lerum & peccatorum,

O Mifera & peccaminofa tempo*

)

Olim Verbum Domini erat pretio-

fa, à quibus ira divina longé abeffe

fum, nunc eft fabula & rifus populi,

non poteít!

4

?J

eu quantum deferbuit Devotio &

Audiftis A. A.|fatale Vaticiniunf,'

Religio Chriftiana!

quid ad hzc dicitis ? Utinam ah uti-

Pudet nunc publicé Chriftianos

nam non flelle cadant brevi de ca:lo

fignare fe cruce, pudet collo appen-

ac renoventur clamores Sodoma altif-

(lï

dere-Agnos Deiaut cineres San&orum;

fimu(due dicat, de/cemdaz c? videbo

|

pudet nunc manu volvere Rofarium ,

uirum clamorem,auivenit ad me,

legere libellum — precatorium ; huc

opere complever int, ac cun&a redigat

huc deventum eft; O tempora, ó mo-

in cinerem, favillam &

.t65! SanGlius Judai agunt in fuis fy-

nihilum,

ï

: (a) Gen. 1 j. 1r.

H

A

d m a N

N

N

N

74.

E

,

AE

N

N

«

A

z

2

228

S As

2

(/

—

N

/

///j*

Xl

S

$——

;

V

i

W.

4-—m

z

"i

-

|

li

:

ib;l

IN

p

A2Y

IN FESTOS. SEBASTIAN

I

MARTYRIS.

»

LX—R

—

N

MAX

,—.-'-

—R

ER————

vM*

ií

$«t

—

—ïäxä-—;sx

-

.

38

&

N

&

ff:.:'/

El

)

P

K—

SS

p N

—

J

j

I

W

M

Y

K

TR

[j

i

LE

J

N

ä

N

N

j

o

32

-

N

|

,

E

AE

s

AT a

!

—R

— As

A

j

/;/4

/UE

E

SNS

W

-

77 ///

NON :

AIO

VÉREXIT

rtfi

U

H UEREEEEES

EN

Quis Similis Tuis in Fortibus? Eixod'.c.xï'.

3

Xortt eft. Lucz c, '-zz'.' graviS ftitutus, cui di&tani, TaesPetrus,

é

inter. difeipulos. Chedli: con-

Juper hancPetram adifcabo Eccle-

E

ertatto, quis eorum videre- — //477 zzeA72. (3)-

üur major? fuxta mentem *

" Andress Frater Petri , majorem fe

Primatum: ambicbat Petrvs , utpote

catens autumabat, quod primus dif-

ab ipfo Salvaiore caput Ecclefiz con-

m ad

cipulus. Chriqüi' effet, ante Petru

Apo-

N

* Vipcentii Ferrerii.— C» M;zttä. €29. 16,

IN 'FESTO

54

Apoítolatum vocatus ; cujus operà

ret profundus, juxta nomen fuum,

decere proinde , ut pifcatcres rudes fe-

demum &ipfe Petrus ad. Chriftum

fuiffet adductus. (a)

quantur du&tum Do&orum,

Joannes virginalem allegabat ca-

ipfe deniQue Judas proditor locu-

ftimonia

, ac amorem Chcifli in fe

los monftrabat turgidos, ex quibus

extraordinarium , utpote qui fe in ul-

velut ubere cornuco

gia ab ipfo cün-

timá coenà non folüm in finu recum-

&i alerentur.

bere fit paffus,fed & manifeíIo fignoJu-

Hi erant difcurfus eorum fatut, an-

dam detexerit proditorem,

tequam Spirtu fan&o effent afflaci,

Reponebat écontra Joanni Jaco-

uti eos concertantes bellé introducit

bus major, jus primogeniture, &ta-

Vincentius Ferrerius; (b) (ed à Chrifte

tiídue prarogativam, cedere proinde

verbis pauciffimis tota eorum contro-

minorem oportere majori,

verfia e(t decia: O m ajor efl ex vo-

Thadzeus, Simon & Jacobus mi-

bisfiat ffcut minor.Luc, cap, 22.

nor pracedentiam urgcbant, eó quod

Si hodierná luce de primatu etiam

nepotes exiíLlerent ex primaforore Vir-

purpuraci contendetent Martyres, quis

ginis MARL&,

eorum exifLeret major, cui exiftimatis

Mathzus majorem fe coeteris reba-

A.A. ex tuürba illa magna, undecim

tut, ob aurum & argentum pro Chri-

millionum numerum excedente (j.x-

fto abdicatum; cum priorum nullus

ta computum Caufini (c) &aliorum)

nifi lacera redia, & hamos exiles re-

palmam concedendam honoris? quis

liquiffet.

dicendus Martyrum maximus ? tot

Philippus major effe volebat, eó

inter millenas ftellas quenam depradi-

quod à Chrifto ipfo diuinquifitus, tan-

canda lucidi(Tima?

dem inventus, & ad fequelam ejus fit

invitatus: fe caufam extitiffe, cur po-

Fateor inter facrum & faxum hereo

pulus voluerit Chriftum regem fa-

ambiguus, perplexa? hujüs controvec-

fie conftitutus aibiter; hinc indeme

cere ; adíuam inflantiam pánes mul-

tiplicatos, fe patrono & procuratore

vota trahunt, nunchuc, nunc illuc af-

fe&us inclinant,

gentilles ad Chriftum videndum ad-

E

fl

miffos,

:

Contemplor tamen, in hoc nume-

tofo coleftium : athletarum choro,

Bartholomzus genus allegabat re-

$ium, quo ortus; decere proindé pif-

Martyrem quendam, non aliter quàm

[

catores non altüm fapere, fed re:ia-fua

ftellam magnitudinis primae prze coc

fubjicere purpurz.

teris fcintillantem, qua' adtó amo-

li

d? fuá (cientià

rofis fuis radiis magnetis in morem,

Y

Thomas gleriabatut

tetum Cor meum ad ferapic, ut Pa-

tti

ut ,ui legisperitus, & Dodtor exifte-

ridis

(a) foan. z. (b) S. Vincent. Ferrertus. Ser. 2. Fer. 3. pofl Dom. z.

',demg. ( Caufinus. Tonm. z. aul.f (f anél a. a.

um

S, SEBAsTIAm MARTVRIS;

2$

ridis inftar captus,'non alteri quàm

militis: Apoltolum occultavit? dum

militari balteo, ob hoc folumodo eft

huic victricem palmam addicam,dicam-

que (falvo tamen meliori judicio) inter

prazcin&us, utChriftianorum animos

in tormentis vacilantes roboraret ?

laureatos Chrifti Martyres non furrete

xit-major Martyre SEBASTIANO; utpo-

quod abundé praflitit, (a) dum Mar-

eum & Marcellianum fratres decollan-

Martyrum maximo,

Dum igitur in

cau(à gloriofi hujus fan&i perero, bene-

dos accurréntium Parentum lacrymis,

volas queque auditorum aures implo-

uxorum lenociniis, natorum expanfis

1'0.

brachiis emollitos, ac jam pené fidei de-

* Sicinne inter laureatos Martyres Se-

fertores vi divini Spiritus ita conforta-

baftianas fit& Maximus? non credam

vit, ut nonfolàm eos ad Ecclefize ca-

j

inquiet nen nemg.

(lra eduxerit,fed infuper eorum parentes

& conjuges falutari latice tinCtos paulo

Ita, ita eft; Sebaftianus Martyrum

exiftit Coryphaeus, & cacleftium pugi-

póft gloriofo Martyrio defunclos ad -

terna gaudia transmiferic? idem prae-

lum maximus: ficut enim inter plane-

ftitit in convertendo Romanze Utbis

tas eminet Sol, inter gemmas rutilat

przfe&o Chromatio, ejus lararium in-

Adamas,inter montes extoliiturOlym-

pus,inter volucres fapervolat aquila, in-

greffusad 200. Idola confregit ac com-

minuit, totà fámilià ejus , ad mille&

ter arbores caputlevat cedrus, inter lo-

te$ Ragrat rofa, inter metalla preponde-

quidringenta capita fe extendente , ad

Chriftum conver(à, unde à Cajo Ponti-

mat aurum; ita inter Martyreseminet

'ä

Sebaítianus, velut Saul altior ia pepulo

fice maximo meritó defeníor Ecclefiz

Sebaftianus «ft nominatus.

Necháic

ab humero & furfurm,

decaufà Maximus Martyrum exiíLit Se-

.. Àt ubi probatio? ubi Argumenta,

baftianus; preítiterunt eni

j

qua hoc convincant?

x

L

m hþæc, &

(l

majora alii,

An Maximus forífam ob gerierfs

An forfan Maximus, dum füpre-

d

fplendorem , gratiam Cafíaris, officii

"

mo numini ità dile&us, (b) ut feptem

dignitatem , heroica ac praclara faci-

cecleftes Spiritus, qui aliàs Deo affiftere

nora? dum primz cohortis Cxaceze

folent , etiám huic gloriofo Mar-

t

Dux conflicutus? minime: pares enim

tyri hd inferviendum à Deo & colis

f0

Sebaítiano in hoc vel fuperiores extité-

fint fübmiffi, qui ipfum candidiffimo

m

re Placidus, Georgius, Leopardus, Gal-

palio vefliérunt velut candidatum

w

licanus , Mauritius, Urfus & Viétor,

gtheris? nechoc evincit : gratias enim

o

Viri nebiliffimi, Militiz decora, belli

zdue magnas, fi non majores exhi-

refy

£riumphales Duces,

buit Deus & aliis millenis Viris fan-

J

An ideó Maximus, dum in perfona

&is.

Ildlï

D

Án

)^

h(a) Barenius Atmr. Cbrg'/h; 284. (b) Tobia täp.zz.

26

IN FESTO

HH RE ERE

immerito in miffà de Sancto Ecclefia-;

An forté præfärendus —aliis- 6b-g-rah-

cinit; multitude languentium veni-

dia figna & miracula, de quibus Ba-

tonius. ait , tantà fignorum ac prodi-

ebat ad eum, qui virtus de illo exi-

bat & fanabat omnes,

iNectamen

giorum. rultitudine claruit, tantà

virtute in omtii g;endre fanitatum e-

hec, cur inter. Martyres Sebaftianus

fit maximus, caufa eft fufficiens ; cla-

minuit; ut à nullo mortalium eorun-

dem mitaculorum aut numerus com-

rüére enim. & alii Martyres dono fa-

xehendi, aut vatietas valeat annun-

nitátüm. praclari orbis hujus Tþau.-

matprgi-..

tiai, quorum quadam tanti ftuporis

effe narrantur, ut humanz" imbecil-

litatis fidem excederent , nifi certum

An forté Primus inter Martyres

confendus ob tormentorum gravi-

effet Dominum noflrum Jefüm Chri-

tatem, dum teíle Pelbarto, (5) ità fa-

fum, pro quo idem paffus efb, omnia

qua vult, per divinam potentiam fa-

gittis eft repletus, ut Er:cium referret

fpiculis undidue fcatentem? . Minimé

cere poffe, in qua illi emnis creatura

in coclo & in terrafubje&taeft. — Hac

gentium j gráviora enim tormenta

paffi funt. milleni alii Martyres ,. dum

Baronius. (4)

eum Hypolito indomitis equisin qua-

!

Ex eriæ eít abundé miraculofans

tuor partes difira&i ; dum aneo bo-

Sebaítiani dexteram Nicoftrati Uxor

vi à Trajano cum Euflachio & Theo-

"7o6é ex morbo muta & elinguis, que

pifta inclufi; dum cum Erafmo inte-

eratione à: fan&o ad Deum fa&tá, &

füinz illis eruta & evulfa; dum core

;S

eruce: lingug ejus impreísà, mox lo-

pera eorumr cum. centenarie. Epifco-

o Simeone ferrà divifá; dum exem-

n

quelz priftina eft reftituta,

Expertus aft eandem Thamatar-

ple Benifacii clavi. inter ungues in-

g

trufi; dum craticulis ignitis impo-

gam. manum. prafe&tus urbis Clire-

tis

maticus ab incurabili podágrà per

fiti cum. Laurentioz dum Lanienà

crüdeli cutis. detracta. cum Bartho-

t

reces Sebaftiani liberatus :. expertus.

)

lomao; dum-Leonibus obje&i cum:

3ti

eft mirabiliora. fagittarius ille; qui pri-

Ignatio z dum trifti gemitu, pice, ftu-

mam. fagittam. in. San&tum. torferat ;

L

pà & fulphure perfufi, ad. menzm

cum enim telum retrorfüm abiviffet .

Neeronis, ut laméntanda. no&urna

ht

ac oculum ei eruiffet, ex recenti Mar-

fj i

lumina. ardere fünt coacli.

Millies

tyris fanguine mox infelice 5 facta eít

tllm]

medicina ,. ac oculus integer reftitu-

fagittas. Martyris füperant ctuciatus.

lo

hi &enormia tormenta..

tus: experti id fexcenti alir uti Ca-

m

mufius Epifopus Bellicenfis. homz

An fort& diuturnitas — Martytii

$& S, Sebaftiano. teftatur.,. ugde. noa.

eum primum facit? INec hocinter SS,

Bta

Martys.

D

(2 Barenius ad anum ChrijfH. $26. (b) Pelährtw férim. de $. Sebaff.

Ed

——

| S, SEBASTIANI MARTYRIS,

Martyres Sebaftiano primatum parit,

nam—veterum Patrum fecuti , nuïiu-m

longe graviora paffus eít. Carelus

in terris .dari meritum martyrio ma-

Spinola cum Sociis per quatuor an-

jus poffe, quod perfeGtitfimge ;cujus-

nos rigidiffimo incluíus carceri, ac

dam Charitatis af£tus in eo exercea-

tandem per integras tres horas lento

tur; nam Chrifto tefte, (2) sajorem

teílus igne. Atrociora fuftinuit Ja-

eharitatem uemohbabet,quam ami-

cobás intercifus , novem horarum

mam [uam bonat quis pro amt-

carnificinà ab lsdegerde, Per(. Rege,

e£5 f215, quo in a&tu examore Deiid

dilaniatus, cunctis membris ac arti-

prodigimus, & offerimus, quod natura-

culis- corpotis fucce(ive detruncatis,

li quodam inftinGu praz aliis rebus, di-

Superat diuturnitatem Martyrii Apo-

ligimus, vitam inquam, & mortem, &

ftolus Andreas, triduo in cruce pen-

qua maximé abhorremus, fpontéam-

í

dens, .

ple&imur.

Superat & $, Marcellus cingv

i.

Hoc po(ito fundamento inferunt

tenus defoffus in terrà, triduo inlau-

S. Antoninus & PaludanusSerm, de

dibus divinis perfeveráns.

S. Sebafl, ac dicunt; Siquis poft con-

Graviera (uftinuit Marcus Are-

fummatum martyrii fui agonem ad

thuíus - Epifcopus melle . toto «or-

viram revocatus, alterà vice marty-

pere oblitus, apium , vefparum ac

tio fublatus mortem fubirec, duplici

eulicum moríibus in Sole depofitus,

laureà martyrii fore coronandum;

wt lento martyrio (entiret fe mori,

Atqui talis eft $, Sebaftianus, qui cume

Majora paffus eft 5, Artemius, intra

À Diocletiano ad piimz chortis Ce-

duas petras compreffus , omnibus

fareg principatum eve&us effet, ac

membris confractis, eculis elifis inte-

diu titabantes & vacillantes Chri-

flianos in fide animálfet 5 proditus

gro die & no&e animam in tormen-

tis trahens? Graviora fünt paífi Gre-

tantem Caíari in militari chlamyde

i

gotius Armenie, Clemens Ancyre

agere. Apoftolum, . atrocibus primà

Epifcopus, quorum prior totos r4.

verbis à Cafare increpitus, cüm con-

i

annos in perferendis cun&is fuppli-

ftanter & imperterrite fidem . Chrifti

€iis infra&us; alter annis 28, novis

profiteretur , ac fubfignaturum fe

:

femper tormentis fubje&us, diutur-

fanguine fuo clamaret Evangelium,

fà morte funt confumpti; Nec diu-

ad fagittas condemnatus, à tota co-

f

j

turnitas ergó fupplicii Seba(tiano

horte tela in eum (velut ad fcopumj

preeminentig palm

jaciente tandem in mortem procu-

"

/

am confert iq:er

Martytes,

buit, pro mortuo ab omnibus habitus

& derelidtus: cumqQue no&u fspe-

Que ergó caufa primatus ejus ac

tynl

precedentiz ? Propaletur illa,

liendi corporis gratià generofiffima

)

Docent paffim :Ihmlogi » do&tri-

-Matrona adeffet , mortuamdue. C&

T

D2

quid

|

jl

! (a) ffan. ECiye

2$

IN FESTO

quid mirum -töt 'tclis petitum mori j

perfecutionem tuam in Chrifti famu-

cum una aut altera fagitta ad eum

los ebullire. (b) Vix hzc dixerat,

enecandum fuffeciffet) domum fuam.

cum denuo captus; virgis & fuftibus

fervilem in medum tamdiu eít cz-

deporari feciffet, pauló poft atoma-

tibus' cendiendum : Subitó divinà

fus, quo ad uíque iterum fan&ifi-

mam eíflaret animam, bis mortuus.bis-

«um refüfcitante gratia redivivus fur-

texit, ac mox, ubi fagitta extracta,

due coronandus : uti teflantur Con-

tinus, Pelbartus,Paludanus, Autoninus,

& vulnera per(anata funt, cüm more

Pauli in fperta fübmiffi , aut exemplo

Bosquier &alii,

Petri Romà abeuntis, fugere & fefub-

An non ergà maximus, qui vitam,

ducere poff:t, ficdue irati Cafaris afpe-

quam alii femel his pro Chrifto gene-

&um & furorem declinare, nein nova

rosé pofuit ? &eze/ vigeit,ait Cypria-

tormenta iterató incideret, nihilomi-

nus, (c) qui. [Latim patitur, at qui

nus, reputans illud Imperatoris Traja-

VIEFAM CO

2

reditur cum dolore

anorte, d.

4

Á

ni, fugitivo nulla corona; ebviam ul-

"

CM CO 0RAMS repertat..

tró iterum Diocletiane preceffit , cer-

Hinc non miror amorefum illud la-

tus de morte inferenda, incertus quà

mentumS, Martyris Gordii, uti Bafili-

nece tollendus; neícius an expectaret

us de eo refert, (d)dum intertormen-

ferota, in quam ageretur ; anflamma,

tà exclamavit, a quale dasumum pa-

us eum in cineres redigerent ; an

tior, non potens pr €br iflo [ap? mo-

gladius, quo caput demetendum ; an

ti ; fed quod S. Gordio aliidue Martyri-

bus eít denegatum, gloriofo noftro Se-

crux, cuiaffigendus;; dubiusan arden-

tes laminz, an formidandi Leones &

baíliano eft conceffum, dum binam

T ygrides fefe exfpeCarent, à quibusin

gloriofam mortem oppetiit.

frufla discerperetur, ad hec & majora

Laudatur & benedicitur lfac à Do-

his paratus,

mino, ut ait Auguflinus, quiabis vi-

Obvius ergó "Fyranno, de nove

tam obtulit, primam ex voluntate, cum

impietatem ejus períltringere cecpit ;

gladio Patris fe fübmifit , alteram ex

(2) cumque fcintillantibus pre furo-

neceffitate, càm appofitus effad Patres

se oculis ab eointerrogaretur: 'Tu ne

fuos : at vincitur lfac à Sebaftiano Mar-

es Sebaílianus , quem nos fagittis in-

tyte, qui non ex neceffirate, fed ex vo-

terfici jufferamus ?. refpondit intre-

luntate & amore füi Creatoris ambas

idé Sanctus: Ad hoc me Dominus

Deo obtulit, unam fagittis, alteram

eus Jefus Chriftus refufcitare digna-

flagris & fuftibus exponendo.

tus eft, ut conveniam & contefter, te

Invenies, ait Bosquier, (&) qui pti-

coram omni populo , injuíto judicio

mos quidem impetus eosque breves

[34

(a) Surius im'vita.(b)Baremius Ad auuum Chr. 286. (c) S.

Y2Af.

p d

iff. 16. (d) $. B

.

der. de . 9.

A[fius Homilia de $. Gärdiaf («) Besquser 1a6.2. Nanf.

$. SEBASTIANI MARTYRIS.

ag

percitam mortem tolerare poffunt, qui

contentus ha'c'præclarä victorià ad

tamen fi revivifcerent, & ad tormenta

alteram reportandam íefe accinxit:

eadem traherentur,refilirent..

hic a&us quantus, & quàm genero-

Non Mercenarius Miles Sebafliapus

(us fuerit , quis fatis explicabit?

uid

etat , fed ad Senece mentem totus ef-

enim fit mortem guílare , loquuntur

formatus,quem Seneca ita defcribit: ()

vultus agonizantium, — Nevit id La-

Bonus miles ffg"et valzera, enu-

zatus, nunquam amplius ridere vifüs ;

suerabit cicatrices, t* transuerbe-

tribulatio snagna, terribilium omni-

ratus telis morieus amabit eum,

vm teiribiliffimum. Hinc pulchré ait

pro quo cadet, Imperatorem.

Leonardus Lauretus ; (c) Morti folüs

Jam jam ia Paradifo: pedem pofue-

rité eredit, à morte qui redit ; mor-

fat Sebaftianus, eoronam certaminis

tis inexperti mortis vix fuünt bené

recepturus; Jam pertum falutis de

certi,

longe prefpiciebat, cum rurfüm im

- Auditeres! quid exiflimatis cau(ze

flu&us & procellas fefe demifit; jam

fuiffe,. cur Chriftus in refücitatione

corona capiti , jsm palmz manibus

Larzari ita ameré fit lacrymatus, cüm

immisebant, dum ad nova cettami-

prius dixerit; Lazarus amicus nofler

na defcendit.

mortuus cít, & gaudeo propter vos;

Videtur Sebaftianus jam animo coti-

attamen quando ventum ad refü(ci-

,

esepiffe, quod poftea Chryfologus de S.

tationem lacrymatus eft?

uzílio-

]

Apollinare complexus e(t calamo, dum

nem hanc movet doétiffimus Chry-

El

dixit : (b)semelLmor parsm e[t eum;

fologus in verba illa Joan, r r, (d) La-

2

i poteff Regi fio eloriofam fape de

.

zarus mortuus eft & gaudeo , ubi ait:

;

off f

bus referre vittoriam

f

; unde

de quo gaudet mortuo, ipfum,cum re-

videtur mihi S. Martyr fimilem actum

fuícitat, tunc lamentatur, qui, cum

l

commififfe Chrifto : qui cumin mon-

amittitur, non flet , cum recipit, tunc

f

te Oliveti fadere fanguineo,.ob prafen-

deplorat , tunc fundit lacr

ymas, vitæ

u

tia ante oculos pofitatormenta G pec-

fpiritum cum refundit..

(ó

cata heminum, quz in feabluenda fuf-

Refpondebitis forfitan cum S. Ze-

eeperat,. totus deflueret tamen velut

Wi*

Leo confidens, ultró. hoftibus fe cap-

sone , (e) flebat Dominus, nonquod

v

ante fe mortuum periiffe cognofceret,

turisobviam eft progreffus : Ita & Seba-

fed quo fororum fletus temperaret.

W

T

ftianus, cum fuderem fanguineum per

Aut cum Bafilio Seleucienífi dice-

totum corpus undique ftillare cerneret,

tis, (£) id fa&um ob teneritudinem

amoris, & pietatis affectum

3 uns!ä

jp'

acjam gngu&ias mortis deguüaiïet,non

E

meri-

[gm

j

(a) Seneca de benta vita cap. $B) Gbryfologus Serm.1 2$.(c) Laure-

j

,

113 Ti onors(d) Chryfologus Serm.64. (e) geno Serm. de refa[cit. Lazari.

(f) Bafclzus im e. 1 1. f omm.

30

;m : FESTÓ -

hunc whor;rem Sebaftiano deferre vi-

ifneritó Judei dicebant , ecce quomo-

do amabat eum, (2)

í

fuse(t ipfe altiffimus,

Vel cum D. Am

Cum enim, uti refert Baroniusan-

brofio reï'þondebi-

&is, (b) lacrymas circumftantium pro-

&o 680. Ju(titia divina adverfus (epti-

vocaffe & Chriftilaerymas; moveba-

collem Romam 65 enormia patrata fce-

£ur mifericordia, cum videret in obitu

lera exarfiffet, horrendam peftem im-

lacrymas plórantium ; Tta ille,

mitendo (vifus enim eftà pluribus dia-

bolus de die cum hafta circuiens, ac ad

Àut dicetis caufam extitiffs mylti-

cam, eó quod in Lazari perfona denota-

Angeli ptzcedentis imperium, cufpide

tus fit peccator infelix, & inveteratus,

domorum ferirejanuas, ubi poftero die

numerus mortuorum, haftz ictus -

in fcelerum fordibüs computreícens ac

foctens.

quabat) ibat clamor eorum in celum,

offerebantur facrificia, diftribuebantur

Omnia ben&, Sed melius placet ex-

pofiio Ruperi Abbatis Tuitienfis ,

divites eleemo(inz, inftituebantur de-

dum ait lib 10. in Joan, Lacryzmatses

votze proceíliones , oratio fiebat fine

iatermi(Rone, fed omnia in caffum, cre-

effnou tàm quod sortums efd quam

uod revocare illum oþo*rtcb/n* A

fcebat indies (va lues, donecin fomnis

moniti Romani defolati, Altare in Ec-

Zoleraudas vur[us bujus vita mtfe-

rias C mortem : kiec caufalacry-

clefia S. Petri ad vincula, ad honerem

mas Chriíto elicuit, lamenta expreffst,

$, Martyris Sebaftiani extruére, quo

extructo, velut Deus faciem & preces

Manet igitur firmum Sebaftianum

inter Martyres exiftereprimum, utpo-

SanGi re(pexiflet , per- interce(fionem

£& qui (ecundum non habuit, quibinà

ejus mox fvalueseft extin&a: Undé

vice animam (uam pro Chrifto pone-

& in hodiernum diem ab Eccle(ia Ca-

get, ac fecundam mortem fubiret.

tholica pro fingulari Patrono ad aver-

tendam Epidimiam eftele&us...

Quin & ipfe Deuster Opcimus Ma-

ximus precedentiam inter reliquos

Annenergó in Themate meo bené

Martyres vifus eft Sebaftiane tribuere:

di&um, incer Martyres non furrexit

nam uti in veteri teflamento ; ad fer-

major Sebaftiano?

vum fuüum fob, ut intercederet & ora-

O Martyrem gloriofum & dile&um

fuüpremo numini* quem altifimus ip-

ret pro tribus amicis, mifit Eliphaz di-

cens, (c) Zrazus eff furor mems con-

fe Ecclefiz füuz& recommendavit, cujus

ITA v055 ite adferoum meun.Teo5,

honorem & gloriam ipfi ccclites dilata-

( offerte Holocauftum pro vobis,

tefünt conati,

fob autem [eruns meus orabit pro

O Triumphatorem coroná duplici

redimendum]!

qobis, faciem ejus füfcipiam. a&

Q Vi-

: (ä) Jfoan. Ilern (b) Mdmbraf. lib. 2.de Pemit.(c) faä. CAf. 42,

$. SEBASTIANÍ MARTYRIS,

25

'Q Virum ineffabilem , cui feptem

lis aeftum fuftinete neqþimus, quomos

cacleflis fpiritus ad cuffodiam funt de-

do füccétifas craticulas: & ignitas farta-

putati! O militem invié&tum, inter ver-

gínes perferemus,

bera carnificum conftantem, inter mi-

Ad 'Te igitur Ó fortiffime ac maxi-

nas Cefaris non trepidantem; morte bi-

me Martyrum recurrimus, venis no-

nà Chrifti Evangelium confignantem,

flris frigore concretís de tuo nonnihil

. Habet mundus inS. hocMilite,quod

* decurfente facro ardefcente- infunde:

ob(Lupefcat, G miretur ; habet & quod

fanguine,ut accendatur in anima noftra,.

&

difcat & imitetur,.

ignis (& ardor charitatis ille, quiin cor-

Eheu! gratulamur quid&m Martyri,

.detuo zftuabat; impetranobisinten-

fed gloria ejusconfufio noftra eft, vene-

tationibus noflris robur & victoriam,

tamur Patronum , fed pauci imitantur

tolerantiam & patientiam imadverfis

exempla,

temperantiam & demiffionem in pro-

"

- Vetbera Carnificum , ignominiofas

fperis;. nefelicitate extollamur, aut ad-.

verfitate dejiciammur, Accendein nobig

i

virgas, contumeliofos fuftes, pacato &

imperturbato pertulit is animo , nos

zelum honoris divini, da,utinfeculari

Lj

verba vix ferimus.. T'ela is & (agittas

pe&ore Cor apoílolicum cireumfera-

magnanime corde in fefe recepit ,.nes

mus; Pellem denique ac luem men-

c-

]

vix aculeatum di&erium toleramus,

tis & corpotis ànobis benignus depel-:

" O.nos miferos & impatientes Chri-

[UO

u

&ianos, mordax & aculeatum verbum.

fte ergó Fratres dile&tiffimi ad fer-

fi vix patimur , quomodo cufpides gla-

vum Domini Sebaftianum, ipfe orabit

du

diorum & fagittarum fuftinebimus? Si

pro vobis, & Altiffimus fufcipiet faci-

j

pulicis morfum. metuimus , quid facie-

e

em ejus, & dabit vobis Dominus.

mus, fi aggrediantur nos Tigrides &

petitiones veftras,.

d

Leones ? : candela: äammam-gut:So;æ:

Amen. -

"

(tjt

n

yit

m

?

ilat

dut&l'l(

o

IN

32

IN FESTO

IN FESTO PURIFICA-

—

. LIONIS B.M.V.—

FEREEP

EERERERDAO

N

N

——

ERE

i2

4

z

LVAr;

X z

E SSIO

RI

N Z

WA

y s

z— ol

A

2

Z

æ'

E

À

A

m

z

—

—

j

z

Em

u

uIl

— ESS

Eu

ER

&

Em

LW

ERSSISS

SESD

U

z

E

»

n

— se.

N

»

—

N :

|

b

D Gs

M

T

w

E

i

t

")

il

9)

M,;AJ

Es

"

,.—

,

/Fq

z

$P

x

Xx

AW

-

r

F

x

///.

ECNY

XX

P

ZNNS

i

E

2

?

3

L

m

l

P

Y

—

o

N

—

:

—

N

xxg

z —

c

E.

-

4i

IRORS

. ^

l

EPR

sé

//

C

NC

p OM

)

;

[i

I)

N

HICHPR

ESTE PROEA

N

-t

EH

Áen

ef

Lumen ad revelationem Gentium , Luca. ,

Xeflo hodie ac in zternum

res füpplici genu adoráíli; quin &

Dane

ftiun

exilium proficifcere ftuita , coc-

ipfi inferorum Regi ac Reginz Pro-

E

ca & gentilis Roma, quz non

ferping , Lh$diernà luce propudiofa

]

Februa ac Lupercalia feíta. inftitui-

f()lm

folàm ligne & lapidi divincs

n

tribuifti honores, fed & omnium

fti: pudet vel folüm meminiffe tur-

entium deos deasQue, tam incz-

pitudinum tuarum , à infipiens Gen-

DOH(

tilitas ?

uofos Joves, quàm infames Vene-

CHSm

Procul

PURIFICATIONIS B. M. V.

33

Procul ergó cum thyrfis uris, ce-

Hxc eft Mater illa benedi&ta , qux

dite infanientes Luperci, procul fa-

hodierno die eterno Patti facrifici-

ceffite laícivientes Bacch; , quzs ac-

um tale obtulit, cui coelum ac terra

cenfis tedis ac luminaribus circum-

par , aut fimile non afpexit ; ad cujus

curfantés, raptam à Plutone, infe-

Virginis proindé honorem & glori-

licem inquiritis Proferpinam : pro-

am Áuditores meos hodie invito ad

Proceffionem Luminum contem-

cul efte & vos , Sacrilegi Cultores

Dez Februz , qui ut in bello placa-

landam, non in Urbe aut Templo

tum ac propitium vobis reddatis

Solymz, fed in extremis Finibus ter-

Martem , Matri ejus Cereri , dete-

r&; inveniemus & ibi,cum confufio-

ftandalumina & faces accenditis, ac

ne Hereticorum noftrorum, clara &

fcelerato circuitu , totam

&

quain

evidentiaSignaSolemnitatis hodier-

luftratis.

nz: Procedamus ergó obviam Pro-

Expurgate vias ociàs ó Quirites,

ceffioni huic admirandz , füumamus

—"

& monftra hzc infernalia ex Urbe

Crucem , levemus vexilla , linqua-

"—

veftra ejicite.

mus paulifper Europam , ac apPur;g-

San&ius Feftum celebrat hodie

ficationis Feftum in altero orbe ce -

Ecclefia, veterum Romanorum im-

lebrandum nos accingamus! Cerei

pietatem deteftans, é contra Chri-

benedidi abfque numero dabuntur

ftianá d»votione,non inferorum Re-

nobis,quos poftmodum reduces ex

ginz raptum recolens , fed Mariz

antar&ico Orbe Fratribus nofiris

E

puritfime Coelorum Reginz feftum

abfentibus diftribuemus.

Procedg—

celebrans , in memoriam magni il-

mus ergo in pace.

RE NU NURAT — - rl

Ims Luminis , illuminantis univer-

Procetfiones plures infolitas & ad-

mirandas vidit & obftu

füm Orbem, quod hodie Solymzo

puit mun-

templo illatum à María , benedi&tos

dus.

cereos ac luminaria accendens.

Hec eft Mater illa, non fanguino-

Lamentabilis erat illa,(2) quæMef'-

lenti Martis , fed ejus , qui Princeps

fanz in Sicilia, ad avertendos infoli-

eft Pacis.

tos terrz motus per Urbem dudca

Haxc eft benedidta illa Ceres , quze

eft;ubi parvuli previà cruce bini &

panem decoelo efurienti & famelico

mundo fübminiftravit.

bini flagris in corpora fua ad fangui-

.

nem ufque deíevierunt ; Virgines

Hzc eftilla mulier fortis,quz non

J

veró fertis fpineis redimitz Lytanias

jj

t

folüm acinacem Martis ftitit , fed ip-

lacrimabili voce decantavére.

fim Numiais dexteram ob fcelera

Wtl

T

noftra trifülco fülmine armatam,faf-

Humilis ac poenitens Proceffio

Gu

ciis in prz'fepi ftrinxita c involvit. -

erat illa, quam fepticollis Roma de-

venerari

9d

(3) Gump.is Atblante M ariano,

PT

IN FESTO.

venerari non fatis potuit;(a)quando

us ineffabili fuo confilio fecit,ut cen-

Leo 4. Pont. fummus Comitantibus

tum & quinque annis priuíquam il-

eum Epifcopisac univerfo Clero Ko-

luc advenirent Chriftiani , horum

mano,ad avertendam ftragem,quam

loco lapides illis loquerentur,eofque

exitialis Bafilifcus Romz edebat, nu-

erudirent.

Audite mira.

dis pedibus miraculofam imaginem

Cumgregem pafcerent duo Infu-

Deigenitricis circumtulit , devoti-

onem & exemplum füpremi capitis

lani., in caverna ad. maris crepidi-

nem , territus receffit grex ad pra-

univerfo populo Romano lacrymis

& füfpiriis profequente.

fentiam ftatuz B. Virginis geftantis

Majeftate plena erat Proceffio illa

brachio puerum Jefum : paftorum

(b) dum Conftantinopoli poft infig-

unusratus puellam effe vivam , lapi-

nem relata Vi&oriam ab Imperatore

de eam petiit , fed manus repent

obterpuit, etiam brachio toto rigen-

Joanne Comneno Statua B. Virginis

te: fed & focius immotam miratus

Nicopzje triumphali curru fex e-

uis candidis inftru&o, per cuncta

puellam priore audatior tentat cul-

Urbis compita eft circumduta, totà

tro digidum abfcindere, fed & ipfe

fuos fibi digitos miré fauciavit illzesà

aulà imperatorià facrum hunc cur-

rum infequente.

ftatuá. Ubi ad regem de Guimar hzc

prodigia funt relata, continuó ipfe fe

At magis admiranda & obftupef-

"

cenda non fuit vifà, quàmilla , quam

hzc cum aula fua contulit , divinum

ante novum orbem detectum Ame-

aliquid effe non vané füfpicatussmox

rica in Provincia Chilenfi afpexit ac

ergó ftatuam aulx fux deftinat , ubi

decentius habeatur, fed cum nemo

admirari non fatis potuit. Seriem

effet , qui manum admovere auderet

rei Alphonfus Efpinola l. 2. c. 2. &

Athlas Marianus Imagine 6. fic de-

malo paftorum eos deterrentePafto-

fcribunt.

res przdi&i juffi funt boc officium

Eftin RegnoChilenfi Infula,quam

praftare, majoraà Rege quàm à fta-

tua metuentes : Majore igitur reve-

incolz tenariffama Hifpani veró ma-

nam Canariam vocant: Idolorum

rentià ubi (àn&tum ftatuam attigére,

hic, fi ufpiam alibi vigebat cultus ac

uterQue integram Sanitatem acce-

veneratio: quidam énim eorum ig-

pit,)nam&illi brachium & huic digi-

f

nem(qui inregno Chilenfié quam-

ti in integrum fünt reftituti.

pluribus montibus velut inferni ca-

Tanto miraculo motus ipfe Rex,

1

minis erumpit ) proDeo coluerunt;

cum przcipuis aulicorum manus ad-

[

alij opera manuum füarum adorá-

movit : fed ftatuze pondus plures pof-

ii

rünt , fed quia authorem rerum non

cebat manus, ut communi bono ad-

]

cognoverunt ac venerati funt, De-

veniffe cerneretut : itajue plebeja

tl

nobi-

(:)' Barom, Suu. Ece, $47 (b) Nicetas Sbonietesin annalibus,

at

PURIFICATIONIS B. M. V.

35

tque Statuam

nobilium manibus fociate , (anCtam

quod potuit , docui

Statuam in aulam deportavére mag-

hanc flexo poplite, ere tisque in coe-

:

