thm

triennium, inter ingentia marís & cem-

peítatum pericula exattum , .cum. in-

magnis gemitibus novum Moyfen

ts Ix

defiderans , qui eos educeret ex Üm-

genti apparatu & jubilo excipiente eos

fl

bra mortis & capti-vitatc-*hac duriffi-

4

populo Romano : Felici itinere. poit

ma -; Davidem novuni* inclamans ,

vifitatos vazios Reges ac Frincipes Eu-

'm lje

qui, tartareum Giganter quotidie

ropa redierunt iterum in Patriam 2r.

&i

Julij anmo rj9o. o&tennio integro in

infültantem & exprobrantem , fun-

dyt lih

dà colefti fterneret Daniclem fufci-

itinere infumpto , mille periculis Q-

infernalem Dra-

U

ceaui expofiti ; de quibus meritó illud

táti- exoptans , qui

conem obje&to bolo neci daret ; Cla-

KQS ger[

píalmifte dici poterat , (b) qz def-

&

mor unus eratomnium , (d) RerAe

eeudant mare in nm;iäffä, zpfioide-

cali

ftngb

(

(a) Cor zelius Hazard.l

UPl

L

in laz jZ.Ecc/e;[ (b) PJal.1 06.43. (c) Lévius-

1

(OUETTLPIP

FA,W

ANNUNTIATIONIS, B, M. V.

75

emli defuper , e$ nubos pluamt Ta-

tit Juflitia , & qua eft petitio veftra?

Um : (a) utzmam difrumberer ca-

uno oretefponderunt (f )Sa/vatoresa

los cf» defceuderes , Salvacor írael.

ex[pect amus Tefam Ohrifium , qui

Dum igitua lacrymis & (ufpiriis in-

veforaabtt co

rpus bumilitatis na-

cefanter indulget Lymbus confurgit

Jera: (g)offende nobis Domine mife-

Propheta David ac exclamat : usque

ricordiam tuam c$- [alutare tuum

quólugetis ( (b) nutiquid ia eternum

irafcetur nobis Dominus ? aut exten-

da zobis ; ne reminiícaris delicta: pae-

rentum noflLrorum , neque vindictana

det iram fuam à generatione in genera-

fumas de peccatis noílris ; folve cate-

tionem ? Eamus ad Dominum quoni-

nam colli noftri, refera portas ccelorum,

am bonus & muite mifericordiz, quo-

]

& ingreífi confitebimurDomino,

niam ipfe evellet (c) delaqueo pedes no-

j

Replicavic fronte torvà & minita-

tros ; ipfé catenas noftras difrumpet:

bonus eft & non eft pumernis miferi-

bundi Juftitia divinadicens , recedite

jj

va(a tniquitatis, Viri fanguinum, Artifi-

cordiz ejus ; quis fcit,(i convertaturab

j

ira fua & miferéatur noftri?

ces idolorum , Viri pollutilabits : (h)

?

Hac porta Domini, Tufli intr Abuut

. Placuit hic fermo inoculis omnium

w

deflináruntque Legatos quatuor Abra-

£2 €A7t, cumiu: jam flammantem in

€os (triageret acinacem ,. adfuit dere-

1

hamum Patríarchz , lfaiam Prophetze,

pente & M.fericordia i&tum gladii exci-

p

Reges Davidem , Sacerdotes denique

«

Araonem flentes igitur dicebant, ite

piens ; qua blandis verbis eos confola-

tà dixit, ite in pace, quia Dominusfuf-

g

ad Dominum , (d)exaudiaz Domi-

"us orationts "ve[flras ef reconci-

citabit fuper vos verbum bonum , &

hi

lietur vobis. Dàm igitur in Spiritu

reducet vos de captivitate veflra , ego

jf

rogabo pro vobis.

tapiuntur, cceloQue appropiaquant ex-

Af

clamat David , (2) aperite mihi por-

) FaGa eft ergó Bernardo tefte

[oylm

tas Juftitie & ingreffus confitebor Do-

concertatio magna inter juflitiam- &

Ut

fmino,

mifericordiam * provocavit igitur Mi-

hr

Ad clamorem hunc mox fuftitia di-

fericordia ad TribunalDei , & ficex-

vina evaginato gladio ad cceliatria pro-

orfa eft pro humano genere perorare.

m

o

h

greditur , ac interrogat, qui vos eílis?

Advolvor genibus Majeflatis tuz

L

t

!

(

aut unde veniftis? proflrati ante Jufti-

diving , inexhauftum bonitatis & mi-

q

tiam, percuffo pe&ore maítos trahen-

ferisordie tuse abyffum imploratura.

tes gemitus refpondent ; de terra lon-

1j p

Mitiffime Deus , cui proprium eft

ginqua venimus nasfervitui ; deterra

lck

femper mifereri' & parcere , refpice in

UL

tenebrarum & umbra mortis, Jníli-

Opus

manuum

tuarum :

Tu

es

j

qui

(21f2.64. r.

(b) Pal 4.6.. (c) Pfal

24.? $- (d) z. Machius. g.

(9

Pfal. 117. (£) Pbi

J

Iip. 3. 21. (g) P/Al. $g.

$. (h) Pal 117.22.. (i) Sermm

de Aumnumt.B.M.F.

-

dN FESTO

.

76

—

runt. effe terceni Diifcientes bonum &

ui cteáfti hominema ex nihiload ima-

*

malum ; luant igitur zquali poená, qui-

fin

.(

inem. tuam 5

nunquid. voluntas tua

d odifti aliquid.

aquale (celus commiferunt..

eft, ut. pere

at ? nunqui

57

fecifti 2 lapfus efthomo

llli illi danda: eft venia ,. qui culpam

eorum. , qu &

pet peccatum. i

nmortem j Tu vitaes,.

agnofcit & deprecatur ;. non qui fein

(

(edet. mifer. in tenebris.

latebras. abícondit. & crimen , quo

feint

vivifica eum 5.

& in umbra mortis ; Tu es luxmun-

deflendum. erat, audaci contumacià.

benö; j'

irradia tenebras.

lia

ci illuminansorbem. ,

defendit. ,. acin ip(um Alcifimum fum-

mentis ejus * captivustene

brofolymbi.

má inverecundiá. transfundere. cona-

Wiat

h

detinetur carce

re ; apud te pendent cla-

tur ;Ííeró. nimis querit posnitenti-

ves mortis & inferni ;; folve catenam:

am.homo ;, a&tum. eft ,. tum tempus.

t ;

col

li ejus , educ de cuftodia confitentes.

etat,cum vocatus ad te ,. Adamubi es?

:mvv

Quida

tibi ? reminifcere: miferationum: tua-

i culpam. ibi agnoviflet G reatum fu-

rum , quia,venit te

mpus.miferendi e-

um. , obtinuiflet: veniam. ;; at bonus

kili

Nunquid

ituf

jus 3. audi fufpiria ,.

percipelamenta;at-

vir hic non. compartuit.

on. dicat. inimicuS.

Domine , qui. dixifti , (b) Ego De-

ümper'

tende. lacrymas.; n

pravalui adv

erfus. eum *

fi rigida. fem--

méánus ei non mutar , iitum facies

lt

(titia. timendi te. caufas ,

m

jer. tonet ]u

judicium tuum ? ftatutum eít, morte

non amandi argumenta.».

habebit ho--

moriatur ;; fic. pereant. omnes. pecca-

igitlll]u]

mo,,

tores terra,,

V'f.ö. tü

" fnterrupit

T

fermonem. hungi(].uüitia »"

Revlicavit mox: cumfufpirio Miferi-

ac fic eft exorfa z

m

.,&

detur xhih-i ho-

cordia : Scio., foror, peccata homi-

t

]uülïïïme Judex .. vi

num ità gravia ,. ut nimiüm fit humas

1

dierná. die, non-loquendum. de mi-

in: [l

no. gener

i indultum ;, fcio.peccata: eo*

DInm

nuenda ,

(sd: addenda. poena inobe-

n. immen(um: augeri ?

o

dienti tetr vermiculo. : mitiüs a

&um.

rum: quotidie. i

Atit [un [

fed quid.

mirum

; exlo fünt profcripti».

eft cum eo.,. ac merebatur 5; &quisita

exules. m

iferi ,. defideriis. & concupil-

Vk t

effrons ,. ut peroret pro.eo., qai non.

centiis. fuis. peffimis. traditi , à. gratia

MOm

folàm.non-refipifcit ,. fed peccatapec-

cocleíti deferti ,. errantes- ininextticabi-

fepondi

catisaccumulat ; (2) f uf us es Dop21i-

']i labyrintho s. à quo elu&ari.non po-

Tültre

nc ei retlum judicium 14um ; 5 yuz

terunt,nifi divino. brachio. educanturt: ?:

f &f

ftus es.,. fist juítitia G pereat mundus z

fi: novà. iterum.gratià donarentur , 1

QUna

Angelispurifimis.fpiritibus non peper-

manus ipfis: cocleltis. porrigeretur fpes:

"ia

cili, & parcasimpuro homini ?' utet-

foret. emendationis fecuturz,quod uti-

QUs

que eft lefie majeítatis. reus 5. eequale

que in laudem. & famymum.honorem

Dtegs ;

e(t. peccatu

m. amborum ; voluic. ille

& hi. affc&i-

tuumcc.ederet.altifüme..

Omm ET

flmilifa« effe. altifluno ;

A*däe

Uib

(2). Pfal.1 141 27. (b) MAlAch. 3.6-

9;

-

ANNUNTIATIONIS: B. M. V.

Ieuens

27

Adde,quod nonex marmoreaut are:

finitam ,. quaminecullus cocleítis Spiri«

fint fufi , fed exluto & cinerecompa-

tus, aut purus homo praftarepoterit ?

Circuite Jerufalem ,. & quarite Virum;.

&i , hinc ità fragiles ac naturà in

:

Ekmi'

:

exi 'un.t;v

omnes declinaverunt ,. omnes inutileg

fa&ti funt; ufque ad unum..

Quod: Angeli decoclo deturbati fen-

Obftupuére cunti: ,. altumd;filen-

ferint rigorem juftitie tue : fadum:

tium factum eft in ccclis ,, amaras in-

bené:; nam fcienter GC ex propria: ma-

terim' lacrymas fundente mifericor-

litia-tibi fefe. oppofuerunt ,. plenéillu--

minati : at coecus Adam ex ignorantia,.

diá ? Exurgens tandem Filius.Dei de

fede maje(Eatis- f ,. ad: eternum Pa-

fedu&tus: ab ipfis reprobis Angelis pec-

tremv ait ; Domine Ecce Ego ,. mitte

cavit : Angeli puri erant Spiritus ,. A-

me , () nmolo emim mortem peceato-

dàam- veró: caro. & foenum : affeQtavit.

quidem.Adam fcientiam Deei ,. at füper:-

r5 y fed.ut comvertatur e$ vivat:

Affümám: naturam. humanam ,. & oc-

j

bi. illi. Spiritus: ipíam: omnipotentiam:

cultabo divinam;ac motiens pro homi-

i

inva(óre Altifmi : Angeli man(ére:

nequi' morti: deflinatuserat , Ju(titie

femper in peccato fuo obítinati & per-

fatisfaciam: divinz ;; Adam: Deus fieri

u

tinaces; homofepius de venia &gra-

voluit ,. fiamegohomo ; Adamaícen-

It

tia multis füfpiriis ce- folicitavit: : Fiat:

e

dete: eft. conatus ,. ego: defcendam

*

u

igitur Juftitia in Angelis ,. mifericordia:

Adam:Deo: fuit refraCtarius & inobe-

2

veró: cum. homine ;; maneat decretum:

diens:,. ego: ero' obediens: Patri ufque

Dei inconcuffüm, moriatur homo cor-

ad' mortem :. Adam in ligno peccavit,

(*

pore ,. & vivatanimáà ;; fi faperbe am--

ego: in Jigno: poenas: exolvam :: Adam

n

biit fcientiam Dei, fatluit ambitionem:

yn

hanc ftultam per tot centena fcula ,.

voluit effe quafi unus ex nobis :: ego

ero-quafi unus ex ipfis; Adam con-

T

in labore. & fuüdore vultus füi, eje&us à:

b

facie tua,exul ,. vagus & errabundus in

traxit debitum infinitum,ego illud exol-

tig

vallelacrymarum..

€i

vam, acchyrographumappendam Cru-

Qu

Moveor argumentis tui& ,. Ó Soror;

Obítupuére refpenfüm hoc A"ng&

u

qe

n

reípondit. Ju(Licia ; optime peroráfti 5

lorum: Chori ,. undé: myíterium: hoc

miíeret & me infelicislominis ,. con-

nf

ornárunt..

non capientes-,. & ipfilegationem ad-

;

tenta exiflo ,. modo: fatisfiac J (titia z

zntb( '

at quanam: obfecro tandem. poterit:

Hierarchia: prima: ante. cocleffem:

Jf y

excogitari: reconciliationis: forma ?

'Thronum: fe. ineutvando: fic. eft. ex-

uh(Pa

quis: pro: tot enorm:bus refpondebit.

otía.,Domine Dominus nofter quid

10d D

peccatis ?- quis- fatisficiet.7 peccatum.

e(thomo ,. quia magnificas eum ,. aut

tOWm

hominis: malirizextitit infinitaz ,. exi-

quid: apponis: erga eum-Cor. tuum ?

git igitur & julLitia.facisfa&tionem in-

Si originem: ac naturam: ejus:fpe£tes',

p

K3.

terra:

(3) Ezech. e. 33 11

78

IN FESTO

ie

€erra eft, &in cineremtevertecur : in-

pofuit D«i filius 5 miferias an&äpono

felicitati , injurias honori , odia dile-

con(tantig imago,umbra vanitatis/for-

t£unzludus , morborum feminarium ,

&ioni , fpinas floribus , ignominiam

theatrum calamitatis & miferiz , (accus

lorig: Ego enim non folüm - alli-

flercorum, cibus vermium, fpermafac-

gari , fed & mori paratus um pro«is,

tidum , cujus conceptio culpa , nafci

Hoc audito,

)

poerma , labor vita, necceffe mori : ad

Proceffit Hieratchia tertta dicens :

l

qLIid ergö naturam cogitas affumere hu-

inanam?

Domine,(i inveni gratiam in oculis tu-

Refpondit Chriftus , cogifat-iones

is, loquar verba paucula ; Quid quzris

mez non funt ficut cogitationis veflra;

ab homine amicitiam ? amicitía vera

l

$

amoretotuslangueo, -

confiflit in tribus , in utili, dele&abili

D

& honefíto : at neutrum horumhabe-

L

Auditishis comparuit Hierarchia al-

tera ante thronum caeleftem fupplici

bis; quam enim utilitatem fperare po-

E

genu provoluta dicens.

teris ab homine ? Illeerit , quitemil-

I

Ah Domire , cur defcendere paras

lies blasphemabit, abjurabit pro obolo,

it

interram ? hominesfuünt marmore du-

beneficia tua fpernet , te fübfannabit,

riores, genus crudele ; nilaliud quàm

ac te fpreto , hoftibus tuis adharebit.

[;

impropería, contumeliz , fligra, fpi-

Si te allicit dele&tabile ,. in mundo nil

fttr

n Gcrux maledi&ateex(peQat 5. ex-

nifi erumnze , miferig , tribulatio-

(!

tl

empla crudelitatisediderunt ia Prophe-

Des, paupertas ac ignominia : Silso-

tis , hos ferrà diviferune , 'illoslapidi-

neítum conlfideres , dedecetutDomi-

t

bus obruerunt , alios trucidarunt, hos

nus commifceatur luto, Sol obícure-

Gb

áncarcerárunt , illos Leonibus dilacer-

tur tenebris, margaritz projiciantur án-

Aty

andos objecerunt $ ( tu veneris, di-

te porcos, fapientia milceatur ignoran-

lgt

cent , (3) bic eil barer,venite, occi-

ti2 , omnipotentia fragilitati , infini-

InM,

dasus eum , eó»noflva erit heredi-

tum finito,eternum mortali ? Ah Do-

n

Z4$ : Siad eosdefcendas , tenitaberis

mine;quid terram adamas ? manein fi-

plusquam Job 5 perfecutiones majores

nu Patris , in throno gloria inter con-

n

patieris quàm David 5 calumnias gra-

centus Angelorum , nobilior eft finus

li

viores fuftinebis quàm Jofeph , quid

Patris , quàm uterus Virginis, melior

Thoy (

fi, ut ille 20. vendaris argenteis? quid

thronus cocleflis , quàm prafzpe cerre-

g) 1

fi funibus & catenis vinciarisut Samb-

ftre, (uavior cantus Angelorum, quàm

77 f

Íon ; quid (i ludibrio & derifui (is po-

mugitus boum , aut clamorafinorum,

pulo ut Elifzus ? quid fi in crucem a-

magis decetftolaglorie , quàm fafcie

Vi

Augu&

garis , trans&garis lanceá, fepeliaris in

infantiles ; fufficiat tibi, ó Domine,effe

filium Alriffimi , cur affsCtas &lius effe

corde terrz , uti per criduum in pifce Jo-

(

nas? Nihil horuma me abílerret , re-

ancille pauperis?

Pf 'de;

j þRepoV-

^ij

(a) Mare.e.t 2.7.

L

Fliasam.

79

Repofuit Chriftus, (a) delizza »ea.

flinantem , & Deum in vefïibulb ceeli

€

e cum filtis bominum : (tatutum

fubfiftentem ; ex ore tuo dependet

elt,vade Gabriel,efto Paranymphus; dic

j

redemptio captivorum , effertur tibi

l

fiiz Siori, adorna tbalamum tuum;(b)

pretium noflrz falutis , affufus geni«

f

ecce Rextuus venit ;. Veniam pollicere

bus tuis füpplex hoc rogat Orbis, hoe

geis, redemptionem captivis, vitam fe-

fapplicat flsbilis Adam cum prole fua

pultis ; dic populo completum, quod

miíera exul de paradifo : fonet vox

$.

predixerat lfaias,Deus ipfe veniet & fal-

tuainauribusneftris , pande finus ro-

t

vabit vos,

feos Ó Virgo benedicta , Vox tua mo-

2

Q exceffunzamoris ! ut mancipium

dó homini aut aperit coclum aut clau-

at

libere: Dus, ipfe fibi carnis injecit vin-

dit&

h

cula : an nonoptime de Chiifto Bern-

Confortat dubitantem intetim Ga-

l

ardus dixit , (c) Triumphat. de Deo

riel , ac myfterium exponit, G Spzri-

Qu

amor , quem efolio majeflatis, e (inu

us Sancius [uperveniet in te , cóe

11

Patris , excontubernio Angelorum in

virtus Altiffremi obumbrabit zibi ,

ho

uterum Virginis dejecit..

quod enim ex te nafcetur, San&tum Do-

Di£a interim obediens volat in/Ga-

)ahïh k

mino hoc vocabitur ;. penetrato igitue

;(Q'Oifx]

lileam cocleftis.Genius, Virginem con»

divino hoc myfílerio , mox San&ti(fima.

templationi diving immerlam falutat,

iil

Virgo in genua abjeCta , oredue bene-

yitte

(2) 4ve gratiá plena - turbatur illa;

di&o. terra appofito , felicifhimum il-

&t

timet , ftupet ,

gret, quarit, qualis

lud humane generi protulit verbum ;

Doti*

effet ifta falutatio ; timidam confortat

Ecce ancilla Domini,fiat gihi Jfe-

lat

Gabriel ; (e) ze £imeas-Maria, in-

cumdum verbum tutm.ac virtute vir-

venifti enim gratiam apud Deum :

ginez hujus vocis , teíte Bonaventura,

yurd

te aternus Pater elegit in Filiam, Filius

CK) velut adamas aut magnes occultà

gn

t

in Matrem, Spiritus deniqueSanGtus in

Ífympathia ad fe ferrum trahens , ita &

ipite

j

jv

Sponfam ; (f) ecce cozc ápies imutero,

Virgo San£ta ad fe deduxit de füpernis

paries filiumsct- vocabis nomen

Verbum Dei, O fiat potens , ó fiat

gel

ejus T Efum : biceritmagnusch Fi-

efficax, Ó fiat fuper omne, fiat perpetuo.

Tl qu

lius Altiffimi vocabitur.. Reponit

honorevenerandum,exclamat Thomas

"

mox fübtimidá voce verecunda Virgo,

de Villanova, (1)

; mgïiüf

Vix verba finierat. Maria ,. cüm fa-

gt

(g) quomodo fiet. sflud)quomiam Fi-

i

YUum. "09 cognofco.

&à prius profundá reverentia disces-

n.0^

Quid mpraris-, ó Virgo, exclamat

f

fit ab ea Angelus , ac momento füper

Augufílinus ?. (hb) intuere nuntium fe-

omnia coli coavexa vo!ans » confen-

iämü&ï

fum

i^

-(a) Prov. $. 2r. (E) Ifa. 62.11. Math. 21.$.. (c) -Bern.Sevm.ó

4.ftn-

j flii s

pey Cant.. (d) Luc.e.1«0.28. (€) v. 31« (£)v.g2- (g) v.34. (h)S - duguft.

Seruz.1 7. de Natboit. Domini.Item Bern.bom.a. fup. smtfs.- (i) Lue.e- 1.

Mi

(k) ;erm;z,de B.F.. (1).$.31boma.de Villa mwavSerm.de'Anwzm.w

$9

Gu RR ND o

n

IN FESTO

füm Sponíe univerfe coli militie

da: ex ignorantia craífa prodire hoc Q(ï

apportat ; fit plaufus & verbo , quod

neceffe , dum ignerant,quid frt pecca-

modó cato fa&um , curvantur genua

tum,

cocle(tium , terteftrium , & inferno-

Aves hoc forfan fcire . infelix pec-

€om,

cator ? ecce,uno orerefpondent tibi fa-

QGaudeamus &

1105 '-Fratfes dile&if-

«ri Do&ores , «effe malum fuüperomne

fimi in hacfacratiffima die, nemo énim

ialum.

expers eft gaudii , (a) exwirez az-

' Lepram fpiritualem vocat peccatum

D

&fus, quia propinquat ad palmam,

S. Bernardinus Senenfis dicens : (b)

Tit

Mortalis culpa , fpiricualis.eft lepra, de-

[j

AudeAt peesator , quia imvitatur

Ad veniam : hac e(t enim feliciffi-

teriorquám corporalis , illaenim ejecit

QUI

ma illa dies , quá juftitia & pax ofcu-

& confortio hominum , haec autem à

Q

late funt fe invicem t hzc eft dies ,

«onfortio Dei,

quá obíeratus infernus , ac creferatüm

€Mortem anima nominat peccatum

D

eít colum ; hzc eft dies , quáad.terz

tas defcendit Deus , utad coclos afcen^

Ezechiel,Cc) aniwpmïæþg

w peccn-

(j

verit , $pfa morietur.

Eul

dere poffec homo : hzce(tdies , qui;

*:De peccato ait Bernardus : (d) 242-

fl

ut ait Auguftinus, per Mariam reffau-

litia erudelis ej exeeranda cst pec-

d

ratut , quidquid per Evam perierat :

cAFumi , qua Dei petentiam , jufli-

Qu

quà per Gabrielem promaittitur, quid-

FHam[npientinm perire defiderat.

LT

quid per Diabolum erat defperatum.&

Malorum omnium caufam effe pec-

toti

amiffum.

Auflrx peccati Eva , au-

«catum,, áttéftatur Chryfoftomus ; (e)

LT

€tix meriti María ; Eva occidendo ob-

Ex peccato enim triflitia , ex peccato

ylum

fuit, Maria vivificando profuit , illa

bella,morbi , atque omnes , quotquot

lum

percuffit , iíta fanavit.

inos premunt , paífiones, originem du-

S erm, de Afum

5: .A'qgu&in.x

.eunt.

n

filtm

Gaudeamus igitur dile&iffimi , &

PPeccatum animz Idolum vocat Au-

Tüm [

ex prima Legatione difcamus , quàm

gufinus , (f) quodin fe nihileft, quod

u

dolorofos gemitus «cau(àrit unicum

aureshabet , & non audit, nares habet,

peccatum , quot millenis plan&tibus,

& non odorat , oculoshabet , & non

Titey

quàm denfis tenebris per tot centena

videt, oshabet, & noa loquitur, manus

TWüitibue

fatcula fit punitum.

Quim flolidi

habet, &non palpat, pedes habet, &

igitur filii Adam , quid adhuc finem

non ambulat.

Ion dlh;

peccandi non faciunt , qui fcelera íce-

Vis plura de peccato audire ? Ecce!

t

leribus addunt , olim eternis ignibus

Peccando vendis animam tuam Dia-

Y *&uü

ac gemitibus non fiqie,ndis Acaüilgan.

bolo , & mancipium ejus te facis:

Viti gl

pecca-

(2 $. Leo Serm. r. de Nativ.

(b) &.Bern.Senen[. Tom. 2.9.27.2.3.€.f.

(Q Ezech.z $.4.20. (d).s.Berp.Sers. 3.

de Refierreét. (e) S.Chryfoff-Homil.

()

$.nd panit. (f) "Auguft.Solilog.cap, y,

H

M,ch/j

ANNUNTIATIONIS, B, v

81—

peccato perdis innocentie candorem,

Ex Legatione Angclofurh ?ohüdere-

mus vilem & abje&am aoftram origi-

amittis gratiam fan&ificantem,fine qua

nemo falvatur: peccato aditum ad coe-

nem,quz tamen adeó à Deo eft elevatag

leftem patriam tibi precludis , nomen

ut choros transcenderit Angelorum ;

d

tuum ex libro vite deles , filinm te

unde meritó nos hortaturS, Leo * (c)

pz/

/

Z

conítituis gehenna , cun&la denique

[5]

enofce , ó Chrzffzaue,

diemtatem

meriéa tua é&virtütes in ventos &au-

taAam, C divinaconfors factus na-

res abeunt ; nec hoc folüàm , & me-

iura , noli im veterem villitatem

rita Chrifti , fru&us paffionis ejus ac

degeneri comver[atione redrre.

3

effufi fanguinis ; tormenta & dolores,

Patet ex his , quantum puriffimze

t

quz pro te füftinuigipfa denique mors

Y

Chriíti pro te obita , nihil proderunt,

Vifgini obílr.i iganur, quantas gratias

teferre tenearüur , quie humilitate fuá

Audi, quid tibiSan&i(fimus Ecclefia

Vetbum Fatris & coclo in uterum traxit

Do&or Ambrofius [in aures infinuet,

u

Virgiualem, ad redemptionem univerfi

n

(3) O infelix peccator! aperi oculos

Otbis,

animz, & vide, quid olim fuifti, & quid

lr

nunces : eras templum Dei vivi , vas

Unde Auguítinusait : (d) O 742-

i

electionis, focius Angelorum , hares

ria ! quis tibi digué valeat jura

paradifis ecce | cum hzc omnia fue-

gratiarum , Ac laudum pr&conia

M]l

1

tis, quz dixi, quoties dico,eras, eras,eras,

rependere , qua tuo affen[n ( &at )

qundo perdito [uzcurriflt : Scitis ,

n

toties cibilaerymandum eft, dum fubi-

tam cogitas tuam mutationem ; 'Tem-

.quid S.Pater concludat? Sic ait z 44cczpe

i

deitur quascuuque exiles,quas cum-

at

plum Dei mutatum in fpeluncam latro-

num , vas cleCtionis in vascorruptio-

que meritis tui impares gratiarum

o(qllel

nis & contumeliz, ex focio Angelorum

acfionesi cum fiufciperis vota, cul-

"

fa&tum fociumStruthionum & D'aco-

pas noffras orandoexcufn : accipe,

num inferni, ex herede coclorum exu-

lquod offerimus , vedoua, quod F0gA

"10

HIUS , CXCHÍ(A.quod timemusquia tee

lem paradifi.

P

Quis jam amplius peccare praefu-

es [ve: UntcA peccatorum,per te. (pe-

j

YAPUs UCITIAL Deccadorum. . Fiac

mat,quando peccatum tot dolorofis g«-

jlle.

&t

mitibus, tot falfis lacrymis ftetit ? quis

,

. mmllï

non diligat Deum , (b) qui fic dilexit

Ex ultima demum L-gatione difca-

r

mundum, ut Filium fuum unigenitum

mus magnitudinem tanti benefcii ;

daret ? quis impoftemum iraícatur ac

]

plurima quidem beneficia Deus. con-

j er

]

uflitia

ceffithomini ,. fed ce(teS. Dsraafceno

vindi&tam fpiret,quando hac die

p D

divina gladium recondidit in vaginam,

(«) nihilmajus ; quàm quod Deusho-

[d flüi»

mo

u

(2) Ambrof-nd Vira-lapfnme.2, (b) foan 3. 16. (c) $. Leo Serm.1.

jj

791 A[

de Nativ.Domini. () Sdugm]H Serus. 2.de Annunt.Dominica. (e) $.Da-

j

;!l

maAfc M. 3.de fide Orthodoxa.

$3

IN FESTO

mo faäus eft , hocultimumeft, quod

fupra modum infamem redchant.

Deus efficere potuit, amplius enim effi-

( nam avo illo vis valebat pro Jure)

eere aliud non valuit ; undeaitS, Cy-

His caftrum poffidebat , in quod

prianus t (2) INoz smundi bujus fLa-

velut ípoliaium quidquid à pre-

1uam admirer , 292 [Labilitatem,

tereuntibus rapere poterat, violentá

gom Lune defecium c incremen-

manu inferebat : & licet in. omni

£umnon Solem femper integrum c

fcelerum colluvie demerfus jaceret ,

in hoc tamen unico erat commene-

laborem ejus perpetuum , c uom

B

temporum quici

if

n udines

?

y/77 77

dandus , quod Legem fibi indixe-

Deum im utero Virgimi ; miror

rit inviolabilem fingulis dicbus- fe-

womodo-verbo Dei caro adbeferit,

mel B,Virginem uno Ave falutandi,

qmmado ipcorporeus Deus corporis

que res eum fola ab intetitu pre-

noflri tegumentum induerit ?

fervavit.

Excubabat hic Praedo in

Denique in orenoflro femper hare-

arce. fua aliquando velut in fpecu-

ant & revolvantur Verba illa Archange-

la , intentus in rapinam ; cum íu-.

li : (b) -dve Maria gratia plema,

bitó in caffes venit Ccenobita qui-

DOWiZZM £€6472 , non recedat ab ore,

dam , qui fefe non invitum capi eft.. .

non recedat à corde ; oratio quidem

paffus ( à Deo quippe illuc deftina-

patva verbis, ut ait B. Alanus, (c)alta

tus erat , ut Predonem predam fa-

mylteriis, brevis fermone , alta virtute,

ceret ) du&tus ergó ad arcem . inter-

fuper mel dulcis, fuper aurum pretiofa :

rogatur , quz caufa vig , quid ex-

Oratio; tefte Bernardo , (d) coclo prata,

tra. Monalterii fepta quarat ? Re-

inferno molefta , hominibus falutaris ;

fpondit is , habere íe (ecreta qua--

undeait, coclum ridet, Angeli letantur,

dam Domino communicanda , qua -

Damones fugiunt , infernus tremit ,

in falutem totius familie fpe&ent ,

quoties cum reverentia dicimus, Ave

convocaret proindé familiam , tum

Maria.

d

Stimulatus

O quet milleni à fulmine in-

fe abdita aperturum

*

cinerati, ab uadis haufli , ab hoítibus

ergo curiofitate nobilis ( infidias

cacfi,à Dzemone discerpti fuiffent , nifi

à Prafide Provinciz fibi ftru&ias fpe-

falutatione hac coclefti periculo fe fub-

rabat ferté patefaciendas ) jubet

duxiffent.

convocari familiares ; praíto funt

Abundé hoc patuit in Nobili illo,

ad obíequium famuli

D)

*

- circumfpicit

cujus meminit Petrus Antonius Spi-

afceta captivus , & unum aliquem

nelli in "Throno Dei c, 38. num. 22,

€ famulitio abeffe notat : ceníetur

Erat Foparcha quidam apud Teuto-

familia , & deprehenditur deeffe ille,

Wàs vite pro igatae , quem prgter

qui Domino ferviebat à cubiculis,

alia . Ícelera continue — pradationes

Ocyus mittitur , qui hominemaddu-

cat,

(2) S.prr.&rm.'de*NM. De

( b) Lue.1.28. (c) B. d]um,

L. de PÍAM.

eap.70. (32 &-Berz.Serzn.fuper

Ms [f aas..

| ANNUNTIATIONIS B, M. V.

$5

cat , tergi'verfätur is venire , imperat

bus di&is magno cum ?ætore dis;*muic,

iterum Herus,nec (ine minis , prafen.

Nobilemq'ue cumPredonum globo at-

tem ergó fe randem flitit Tenebrio À

tonitum reliquit, qui mox ad R eli

-

gi(;ü

fed ad primum ingreffum mox iaftar

pedes abje&us , affe&u,

que potuit, ar-

Energumeni fpumare lingui, fkride-

dentiffimao grati

aS egit mifericordize

re dentibue , oculos invertere in ca-

Matri , Ycelera per confeffionem humi-

fiit

pite , ut crederetur .in dementiam

lem. depo

itiiy

ad (anCtiorem vitam cum

lapfus : animadvertit mox Aícetes ,

reliquis impofterum fe revocans decu-

qualis fub hac larva lateret

Mimus,

mento omnibus quantas utilitates vel

unde facra adj

uratione eum ur 8

ut fateatur,quis fit : Alaflor (üblimiori

tct,

unica amorofa falutatio angelica impor-

viadattus , confitetur fe Geniüm ex in-

feris efe , humana f

Y

H

—Ji

^

Unde denuó ad hochortatnt omnes

pecie t 4.annis

melifiuus Be

Heroinferviiff ex Imper

rnardus , (4) Zz perícsles,

io Principis te-

iig aneuf

Hs , En rebus dubiis Ma-

tiebrarum ad hoc

folummodo,

ut fiqua

VEATA COTIEA, MATIAI UIVOCA, , 9008

die Hetus falutande Virginis c

onfüetu-

recedAfF Ab ore ,. no

dinem interm

"

A ïefedat

ittereteum mox flraa

Bu-

4 Corde.

-latum ad inferes facam abriper

et, qui-

(22.5. Bem,.&rm.z. er Mggi; ef.

"l)

P.

p AX

A*

A

-

f

1

l

7

M ass

:

EEE

- 26

L!

Ü

3

£

j

EY

7

m

rl

i

[(

k

n

R.

//l

d

T

N

5

L

M

NS

i

2

m

».

-

A

3j

M.

-;

'9'55&&

R

d

lülm

j

! i'de-

[;uh'l

Mä*

d

v!ju'

L.2

IN

N

IN -FESTO

$4

STO S. GEOR-

IN FE

——

d

GHM. .

us

m

:

2

Z2

—

d

E

N

E——

d

NE

NN

N

W

$7

—

|——

1

5 x

N

AT

| /ax——

f) h

*'E

mm

.

.n:;.

-

asf

Z

&v

"m

A

(

n

Iu,:

Eu

H2

?

x

4

-T;L

j

;

MM

A

/x»

NShY

SS

T

77

,

N

Q

23

N

N

//

w

b

RA

!XQ-

Ia

QUW

I

i

RI

E3

EX

EX

——

(

w

NI

EEE

MAm

—

t

d

$

L

Z

——

— —

Á

/

7-

d

[

N

j

b

bnens

—

DA

i

h

Á

)

k

m

13

p

PA

D

«

E

ls

——

x

NSSSeS

"T

E

1LL

[

A

VTvwr AP

p al

f

;.ï*ïäf'*-ïnv;;-azæ.'w.w,x

&r

DP

| Traxcmnt vcntu&x qiiïä.ü»Dtäconcs ,, dcfeceru/nti

Ws

atj

oculi eorum, Jeremuaa4.

Rvit

verborum Hieronymi ad Nepotianumj

ln

R4:ntiffimein hocxfc'mper defu--

Docente te in. Ecclefra nonm clamor

ltfpm

dàrunt: Apoltolici. Concionato-:

fe4 gemit

us fu[cicetur. u-

r

tc$.,, utmotum & compunétio--

z 77

;

laudestua fint :

nem in animis Auditorum fuo-

eryme duditorum

un

Concionis euim florida. $ q

u Aur t

um excitarent ,. ac à vitiis. abíIractos ad.

uom [e-

ftudium virtutis impellerent; memores:

falum titillant , G corda

riutt;

(

$. GEORCII. M,

9-

€f

viunt , þmt mubes [ine AQUA , QUA

edicere jubet ,. quot intkr Auditeres

in are quia"em circumrvolant,fit i-

prafentes exiftant ( erat accurfus in-

&

entem famen terram: nom bume-

gens ) in gratia Dei conftituti ; nulli

éfant ; de catbedra uti de Throno

peceato mortali obnoxii ? cui Dzemon

Dei nece[fe e51 (..Sd fruótus quari-

cum effufilimo cachinno: refpondit ,

zur ) ut proce t fi

uleurayvotces,eo

plures fe non nuroerare ,. quiadfenon:

£onitrua, quatenus de

"

veterno fce-

fpe&tarent; quàm T'res;

Jerum evigilent. peccatores : tubá

Refponfoaccepto, ita ardenter & po-

eternitatis esi clangendum.ut qua-

ercore

tenter ad populum dixit , ut pra per-

triduami ac 1m feelerum

cuffionepeGorum ,. & fingultibus do-

eomputrefcentis Lazari [uraant de

lorofis ,. vix perciperentur verba exhor-

/

amonumentes [uis , ( audiAmt vo--

tïï!l!ïiäb-

;

eem. Filá Dez.

Formidanda tali Tubá

Nec contenti füére facri Oratoreg

Antiochenos fues exterruit Chryfo-

verbis: folüm: ceu fulgure con(ternáffe

obítinatos peccatores ; quondoque.eti-

Ítomus , dum ita fermonem fuum eft:

exoríus ; (a) Multó: funt plures;qui ge-

any ad. majorem terrorem populo incu-

tiendum;, feroces & rabidas feras oculis

hennam , quàm Coclum: ingrediantur :

quot putatis effe in hac noftra Civitate,

ftitéreauditorum , quorum ferali afpe-

&e,, effrenata eorum coérceretur libido

qui falvi fant ? infeftum quidem eft,

quod di&turus (üm,dicam tamen ;; norr

peccandi;.

Ia S. P;: N. rum F

:rancif'cum feciffe.

poffunt inveniri.in totmillibus centum

qui: falventut ,. qui & dehisdübito :

memorat Lucas Waddingus , (c)

quanta enim in juvenibus malitia,quan-

cum enim. inaudiffet ferocem Lupum

tusin fenibus torpor !

Civitatt Eugubine grandia damna

Gravioti' tonitru: intonuit.P; Bar-

inferre ,. lacerare greges , hominibus

'tholomzus: Salutius. Romapus Eccle-

& jumentis effe infeflum ;. occafio-

MU -

fiaftes: ex Ordine Minorum , (b) qui

nem: naCtus populi in:-viam: falutis-

cum: vix Cathediamafcendiffet Roma

reducendi ;; egreffus extra urbem., &

in aracccli ,, magné voce.dzemones ( fi

in. virtute Altiffimi: lupum. adjurans

i

qui: vel in Ecclefia fe. occultareat. aut

pracepit .. ut fefe preeuntem . feque-

auditorum: corpora: obfiderent ,. adju-

retur : obfequitur mox ferox Belua ,.

ac iv medium forem usque Civitatis

ravit ,. ut figao!'quopiam fe manifzfti-

rent ,. ac adea ,. qua ipfeintérrogiffet,

Eugubinz' Hominem Dei comita-

if

tur , ubi Vir fan&tus: habità. Con-

)

refponderet ? paruir unus , & ex ob-

feffi corpore refpondit fe praíto: cffe :.

cione gravifimé im vitia inve&tus ,

r[?

j

Hunc etgó:per Aitimmum adjurans,

eftendit bc fola effe ,. quzirato Nu-

mini

T

(a) Cb.

nj

jt

foffomus bom.40.ad Pop-- (6) F?rfukaih&Hueä&rfär.2;Pgnt.

j

Fcyï;deinäw in annal.Minorum-.

86

"1N. FESTO

e

mini. caufam præbeaht , curis feris &

loffüum -Cäþi('cra-ryini.

5

fed pedifefum ve-

beítiis dilaniandum. populum obji-

nenatum d execrabilem Draconem ,

ciat , totque flagellis caftiget ; ceffatu-

non lybicum illum ad UrbemSilenem,

fa moxmala , ubiceffaverint peccata;

dequo triumpháffe fertur gloriofus no-

pa&um inde Cives inter & Lupum,

fter Georgius ; non Babylonium pro

üt hi famelicum inmspofterum alerent ,

numine habitum , quem oblato bo-

ipfe veró neminem lederet ? vixit

lo disrumpi fecit Propheta Daniel ;

poft hec biennio integro cicur Belua

non Epidauricum illum Ragufz Mo-

per Urbem innoxié obambulans , prz-

nia infeflantem , quem B. Eremita

fentià füà cunCtos à peccatis abíter-

Hülation in cineres redegit : Trucu-

(

"ens, & ad laudandum VDeum iavi-

lentior his omnibus , . formidabilior

1

tans.

iagis peftifer e(t , de quodiffero , &

Francifeum imitatus eft Capiftia-

quia ad vivum oculis vefílris mon-

nus , Patrem fan&um , Filius opti-

ftrum hoc fubjicere nequeo , ad mi-

mus (a) Hic enim cum Aquilz ver-

nimum formam ejus , naturam, flra-

Cä

faretur cerneretQus giaves difcordi-

ges , & malitiam nonnihil adumbrare

Du

as ac diffenfiones Civium , coram

& depingere tentabo , ut juftam odi-

[

confertiffimo auditorio concionem fu-

um & horrerem in animis veflris

am fic eft exorfus : Hodiernà diecha-

excitare vàleam, | Necalius Draco eft,

riffimi filii adducam coram vobis rabio-

I

dequo dicereintendo , quàm peflilens

f

füm & faribundum illum canem, qui

invidia, ferailla peffima,

Q

pacem & concordiam veftram turbare

Qn

conatut ; & ecce ad vocem viri Dei

Varié illa adumbrata eft tam à (b)

philofophis, quàm $. Patribus. Serram

Tnr

mox horribilis Mcloffus , totvo vultu

cordis nominateam Anacharfis,

Ài

m'x , fcintillantibus oculis ferox. ,

&

h.rfütis nigrisque dependentibus villis

Ulcus anima di&ta eft à Socrate, Àr -

m2 Tineavocataab Auguflino, Pu-

uj

metuendus fpumanteore , latratu rau-

[

tredo offium à Salomone Prov, c. 19,

co per confercam multitudinem cucur-

Cogitationum tabes & rubigo dicla

N

tit , ac ífüumma omnium conf(Lernatio-

at

ne & terrore evanuit,cunCtis Dei mife-

eft à Cypriano ferm. 2, de Zelo & li-

Hma

ticordiam inclamantibus.

vore, Carnificem füi vocat eam Chry-

