mentis effet reverfa in. INazateth , co-

juniam & eleemofynam, dum trifa-

[

ramdue Domino trifte cor fuum in

riàm bona fua divifit, (b) unam par-

tem Deo, & miniílris templi con-

li

horto effunderet 5 cerneretdue - avi-

culam in proxima arbore mire pre

fecrando , alteram ^ egenis , orpha-

f

W

nidulo fuo comparando follicitam ,

nis & peregrinis diftribuendo,, ter-

(a) inque alia arbufcula audiret paffe-

tiam verb pro fuflrentanda familia

i

|

res cum pulls pipientes , copiofis

fibi refervando, in hoc preveniens

eifufa lachrymis itaad Deminum eít

mentem Auguftini diceatis : (c) 7s

|

P

erationem tunm volare ndcelum,

locuta,

Polius Hift. $. Annz c, 4.

h

Domine Deus magne & terribillis !

féne illi duas alas, jejumium ce-

in ditiene tua emnia fünt pofita, &

leemofymam.

lm

Nisc repulfam paffa eft oratio hu-

L

non elt , qui poffit refiftere voluntati

tu2; cur defelatam non audis? cut

milis, fiquidem pauló poft Aliger

ln

'ccli Annz iterum in horto oranti

&t

merore confe&am non confolaris?

refpice obfecro füuper me; aufer op-

apparens letum attulit nuntium ,

tthgi

exauditam effs orationem ejus, op-

piobrium meum, & oftende miferi-

Ytni

cordiam tuam : wusquequó oblivifce-

probriumque

fterilitatis

deterfüm

dre

tis me in finem, iratus eft furor

àDomino; (d) furgeret proindé, in-

LR

tuus contta me? tu nofli mentes

duereturáue veflimentis lxtitise , ac

IS:

hominum, tibi patent arcana cor-

viro fuo Jerofolymam ad portam

m

auream obviam procederet, ac Íci-

n

dum: Fu fis, quod virum non

ciinis amore , fed legis coaQione

tet ambos poft novem menrfium cir-

A

BO

culum nobiliffimà prole beandoa:

in Conjugem acceperim pofteritatis

dum t

folüm expe&atione ; & ecce, opprobri-

hac fatus, ac Annam plenam con.

LU

um fa&ta fum vicinis meis, & defpcCtio

folatione relinquens ad convexa cae»

a tuür

li revolavit,

| je

plebis; usqueque ergo obiivifcéris me

in finem, inclina aurem tuam ad pre-

O quàm bené ait Augu

ftinus. ferm.

I müpgf

ces meas; tolle à me maledictionem,

226. in illa verba Tobiz: Bona e

UE

& infunde cordi meo rorem benedi-

oratio &c, afcepdir precatio, .

W 4

&ionis tue , vide afflidionem meam,

defceudiz Dei miferario, licet al-

D ftt

& confidera, quia fa&ta füm vitis, ac

£a fit teyra, nltum celum, audit

T dyi

converte obfecro luCtum meum in

tamem Deus bomueis linguam,

mtu [

gaudium mih'i.

Et quia.moverat ex. f zzodam. habeat con[cientiam.

llfbug

Hinc

&L l

- (4) $. Pioc. Ferrnr. ferm. de $. Auna.

(b) faceb Pq[i::;u- iz( Vite.

i f

-

e. 2« ) Mngut. ift Pf. 42. (d) Polins i2 Fita.

P

$, ANNIE, MATRIS G/ENXTR*JCIS DEI,

T?5

"

$-

*

n

Cibellini iníberató refun

-

Hinc ait/Novarinus ], 4« €xcurf, 126,

ipi

is.af

IQ

Seminavit eratio Firginem in

coadumatis viribus palotiu

m €j

€

5

n

SeALTH) HierO , per oraitonem pa-

pugnárunt, unum audaciorems & &

$3

dnlavtt.

lis, &.alium ex nepetibus vim :

ar

2

"

-

1l

Fuit ergó Anna Uranofcopus (a-

cere conatos occiderunt, ipíum ves

p

cer,. qui in fterilitate fua ccclum con-

ró Hugolinum cum duobus fils ae

cort

tinub afpexit, domec auxilium ad-

tribus nepotibus | comprehenfüm g

d

in

turrim

obíerratig

l

fuit in tempore opportuno , felix

tetercimaim

[

profe&à Uranofcopus, utpoté qui

foribus . detruf&re ,. clavibus in Ar-

ximïl

il

plus obtinuit; quàm rogavit, petie-

num propinquum flumen abje&tis,

enidt

:at Ànna prolem folüm à Domino,

ubi anuo 1288, & Patri & filiis

at cum ptole fimul accepit clavem

& nepotibus omni vite fubfidie

)n

i

M

Regni coclorum.

deftitutis miferé fuit pereundum.

De Hugolino Girardefco — Pifis

Jam edicite Auditores, an nem

Jrià

Guelpharum — partium . Principe nar-

idém — contigerit humani .

eneria

ex

j

umili

ohu

rat Platina in Nicolao LLI, Papa.

proteparenti Adamo ?

Beydink — verbo Fortuna £ a3r.

& contemptibili limo terre eó. fe-

Ahger

Qd

eum pulfis Gibellinis, aut metu po-

licitatis- afcendit , ut rerum cons

N

tentiz perterritis, eo potentia per-

ditaum Dominus, ac tetius natue

gt

u v

veniffe, ut pro nutu omnia admini-

r2 Imperator fit conílitutus, cus

dactt

raret, pattie

Que D*gtpinus & effet,

jus impsrie univerfz - creature fub«

G haberetur.

Ricebant : fed eó infolentize ex pra-

j t

Ü

uf L

&

Is cusm Fefto natalis fui cognatos

fumptione felicitatis. fug eft de-

lapfus, ut nen contentus fLatüs füi

grul

& amicos fuos ad convivium regio

luxu adornatum invitifkt , ac . in-

excellntia ,

ad inconceffos divi-

"

j lum [

ter epulas fortunam fuam füpra mo-

nitatis honores temerario aufu. afpi-

dum extollens, ex Marco Lombardo

tarent ; hinc abeffe diu non potuit

jand

wno de intimis amicorum. percon-

à tam füperbo & [ícelersto capite

qn o

taretur, quid tandem felicitáti fuge

jufta Nemefis , que majeftatis corr-

deeffe crederet, à Marco durum &

tempte reum, ex paradifo expule

inexpe£tatum

tefponfum

retulit ,

füm, earceri aterno cum ormni pos

(im if

dum is feu philofophicà libertate,

fteritate. addixit , wbi mifero cum

M^

vel ad volubilem fiicitatis. huma-

(

omni íua infelici fobele neceffari

ne rotam Ííe refleClens, v«l men-

pereundum fuiffst , nf poff decur-

j

1

te divinitus admonita in faciem ei

fum eliquot millium annorum , de«

j

dixit; Domine! nil nifi ira Numinis

lþrl

perdite cloves. iterum | fuiffent in-

ZW j

àtebus tam feeundis diu abefe po-

vente, Sed ubi obíecro inventz?

j

j

p

tefl. Dié&um durum . & acerburn,

in ventre Pifcis; neque hoc mirabile

fed tamen verum ; nam pauloó poít

aut infolitum alicui videri debet,

, ;IIIW

Áa 3

Cunm

--

E9o

dN FESTO

cüm non femel , uti fater Petri

nec tandem ab Ecclefia Andega-

in ore pifbis , ita Q in ventre pi-

venfi miífi Legati, qui amiffum Pa-

Ícium fint invente depertite cla-

ftorem. inquirerent ; fecére illi, quod

ves.

injunCtum erat, ac per varios ter-

1

'Teftem

-adduco Maurilium Epi-

rarum tra&tus fruftra . inquifitum ,

fcopum Andegaveníem: ain beatis-

tandem in minori Britannia depre-

henderunt , monftratisQue clavibus

fime Praful, quis te fugitivum per

alienas

terfas ,

ad Epifcopatum

amiffis (quas dum in alto veheren-

[

tuum, quem occulté deferueras , ad

tur, in exenterato Piíce invene-

propria reduxit ? Piícis captus, in

rant) cum gaudio G exultatione,

l

thronum Exulem

quo iterum inventa facrarii claves.

ad Epifcopalem

Mi

iNam cüm ad Maurilium facris ope-

teduxére ; ubi in. patriam ventum,

ii

tantem mulier cum moribundo in-

mox ad defun&ti parvuli tumulum

j

Vir Dei properavit, erutadue terrà

fante accutriffet, rogans , ut facro

p

latice ablutum chrifmate imungeret,

in genua procumbens , fat longam

m

ille econtra piis affe£tibus in cor-

copiofis lachrymis intermixtam ora-

DT

pore & fanguine Domini confecran-

tionem ad Chriftum fecit, quà fi-

f

do totus, abforptus moras traheret

nità & puer fuürexit, ac in baptifmo

d!vf

defiit puer trahere animam, atque

Renati nomen à Maurilio accepit,

& vivis fublato, fucceffor in Epifco-

hn

rius ille vitam , quàm Maurilius

l:l

miffam abfolvit

*

*

finito facro ubi

patu ac hares in virtutibus & mi-

Pfï j

puerum jam obiiffe comperit Vir

taculis extitit, Sur

ius tom, $, die13,

Septemb.

fj

fan&us , inconíolabilibus lachrymis

tiq

"megligentiam. fuam deplorabat , &

it tu beatifime Metron ( cujus

facrum corpus Veronze requieícens

LU

uia. credebat non aliter. piaculum

D

iftd nifi abdicatione infule, ae vo-

in fummà veneratione habetur) ain

luntario

exilio

effe

Va

expiandum,

& tu; quid tibi in extrema aufte-

b

clam profugit , confenfadue navi

ritate poenitentiz tug, in tot an-

norum continuato lu&u & mo-

dum veítes mutat, ne forté agnofce-

D

tetur à fuis, derepenté etiam Claves

tore, dem velut novus Prometheus

ts

Sacrarii ( quas- incogitanter fecum

horride cautis antto affixus geme-

fumpferat) & manibus in mare de-

bas, quid tibi lachrymas tuas abfler-

iodi

lapfe duplicavére moerorem ?. hinc

fit? quid. catenas & compedes fer-

indignum ratus fe infulà, vovit nen

reos, quibus poenitentiam S, a&u-

li,

r

ra,

priüs rediturum ad . propría, nifi de-

rus, ultró manus & pedes induifti

Pj

nuó claves effent invente fibiQue

diffolvit? ac indicibili gaudio deli-

ceftitutze.,

buto, mortem alis amarifmam

li,

tibi reddidit fuaviffimam ; Pifcis ca-

Septennio ergó toto trans mate

áncognitus Hortulanum egit, do-

-ptus, ais, in quo invente claves,

"

z

þqURS

191

$. ANNJE, MATRIS GENETRICIS DEL.

quas pri-uä penitentiam' aclurus in

nam teíle Hugone (c) uti paradifi

hk

porta per Evam cunlis eff claufo, ita

Lt

Athefin flumen praterfluens pro-

jeceram ,

tum crediturus

deleta

& per Mariam Virginem iterum eft pa-

qu

& remifa peccata mea , ubi eg

: tefatta,

Et ficut Petrus lachrymis fu-

j

Petrus de

iterum. invente forent,

is non tantüm peccatum faum diluit,

un,

Natalibus l, 4.c, 147. . Marulusl. 4.

fed cocli claves recepit , ita & Anna

Jert

IO.

oratione & lacrymis non folüm fleri-

NU0

Ofclices pifces, qui amiffa repor-

litatem. depulit, fed & claves Regni

t

táílis, & lugentes confolati eftis !

ceclorum à Domino per Mariam impe-

M

At quis mundo perdito clavem

travit,

qUont

- Vah: f

quot pcccatric&sr aníma

Regni coclorum retulit? ubi-obfecro

lt

inventa illa? Dicam veritatem, non

à porta cclorum fuiffent exclufe,

entut

nifi. clementiffima manus Virginis

alibi, quàm in facri noftri Uranofco-

ymiut

pi benedi&o ventre , qui Mariam

clavibus íuis januam eis referáf-

pretulit: ita aperté teftatur DoGi(-

fet,.

Lue «

Det

longm

fimus Pelbartus de Temeswar Serm,

þrud"cnd"a jamjam erat in 'far-

um ore

de $, Anna: Anna gratia dicitur, quia

tarum , zternis ignibus affanda Ale-

if

xandra nominata meretrix ila Hi-

gratià erat plena, felix & emnilaude

m m

digniffima: ex bac enim terra illa

fpana, quam Rivales plurimis vul-

««l

fempta efl , de qua veritas orta

neribus confe&tam , capite decuffo,

ij Epl[tO'

eff, ex bac ClavisDavideff f acía,

in puteum pracipitárant : sterna-

n & "

per quam. Paradifi porta cunttis

liter .periffet illo , nifi intercedens

lfod :

u

eff PatefAc?a , undé jure meritó Ma-

Virgo inducias ipfa à filio impetráf-

fet , ac Judicis fententiam fufpen-

tiam ita falutat D, Ephr/em:j (a) Ave

p

portarum. cccleílis

paradifi reíera-

fam tenuiffet, quoad usque D. Do-

mentum , ave nofla confolatrix,

minicus (de lamentabili cafu divini-

r f

que moerores fedàti, ave Clavis Reg-

tüs edoCtus). Alanus ex ferali puteo,.

ni cole(tis,.

in quo per centum & 5o.dies jam ja-

« i

"T

Confonat huic ,. quod adfert Joan,

cuerat , evocatum Álexandre caput

U

Damafcenus (b) primos noflros pa-

à peccatis per delorofam confeffio-

p*

rentes fic. loquentes cum Maria in-

nem expiaret 5 quod & factum ftu-

troducendo: 77 /amsuis mo[fer , 6

ente univerfà civitate,

u

/

J

us

bento filia , noffrum [olvifli mefas:

Ofclicem Annam ! in: cujus be-

ANos celé januas claufrmus, tu re-

nedicdio uteto Claves cosli reperta s

Qffl

pcdö i

n

lam Sl

ferafi, per nos luéíuofa. ex nobis

quis donum hoc cun&torum Sanélo-

g

mundo [unt orta, per te verü ex

rum gratias longé excedens fatis

Ped

admirari

queat

?

quis prarogati-

- lfzäïmfs aurena. [acula redzerumt z

..*

r

vams

dormgs

ml

"('.a)r Eþärem«. eym. de laud. Firg. (b) Dmmaafc. .[erm.-zrdä

/

Firg:(c) Manfr. in Fefl. nuunt. B. F. di[Ge. fecundo.

,vcnl j

125

IN TESTO

duedidin

vam, ad quam pet fliam füam be-

Peccatores, quia advocitam per vos

$ediflam — afcendit, condigné de-

receperunt , univerfa denique ma-

pradicabit? (nunquid, ut cam Da-

china mundi, quia per vos exciía

columna illa, que ruentem orbens

vide loquar ) parüm vobis videtur

effe Matrem Reginz cclorum, Avi-

fuftentaret : -quod enim non cor-

*

ruat mundus , Virgini debetur, ait

am unigeniti £lii Dei? cui unquam

L

Angdorum aut SanCterum concef-

Aloyfius Novatinus in Umbra Vit-

h l m

füum, ut filio Dei dicere poffst : INe-

ineg,

is eroó Cliens & Servus humi-

| d

pos mieus es tu? quis unquam ex

Qu

e

ü

filis hominum ad ram gloriofum

lis non deüideret effe tante Matris

K

apicem honoris & exeellentie afcen-

& Filie, spud quas Claves porta-

L

dit? Veté vere benediCla es tu à Do-

rum coleftium reé(ident? Quis ad

[

Lj

fervitia veltra- (e. & omnia fua non

mino Deo excelo, pre omnibus

hn

enulieribus füper tenam, (2)

Ite

devoveat? Beatus homo, qui vigi-

L

preindé & fepelite cunctas prero-

lat ad fores veftras quetidié, & ob-

TT

ativas veílras Veteris "Teflamenti

fervat ad poftes oftii veflri, qui enim

51[!

Patronos vos invenerit ,

invenie£

fderoine, Sara, Rebecca , Rachel,

fty

IDebora, Jahel , Ruth, Judith, Efther,

vitam, & hauriet falutem à Domi-

[Iues l

no. (O'

Abigail, Abifag &Sunamitis, ac ve-

BU

jut undecim fílelle Jofephum, fic

Expertus eft hoc Cliens ille Ma-

lotsl

& vos San&iffimam Aviam Chri-

ti & Filigdevotif6mus, de quo re-

n

Íli demiffo poplite adorate, ac ma-

ferc Polius (d) & NNadafi 26, Julii,

"

nipules veftros pedibus Anna fub-

qui cüm feduló verfaret Rofarium

flernite. (b)

Virginis , fedue dulciffimg Virgini

O quàm appofité d

ixit & fcripfit

recommendaret , aliquando Virgo

Asr,(

m

Damaícenus Qrat, r. de Nat. Virg.

apparens dixit: Fili, rem mihi gra-

li &

Q beatum — par. Conjugum 1. vobis

tifimam . facis dicendo Rofarium,

ffms g&

obfli&da eff omnis Creatura, An-

quot enim ave recitas, tot capiti meo

Wtæ

gdi, Patrarchz , Prophetz, Jufti,

tofas imponis , placeret' tamen fin-

d

M

Peccatores ,

totus denique mun-

gulatiter, fi poft cujusliber Rofarii

mf i

h

dus; Angeli, quia mediantibus vo-

complementum , unicum Pater

Avé annecteres in honorem dulcis-

m

bis receperunt Reginam ; Patriat-

W

£he, quia nata Virgine, finem ac-

fimz: meze Matris; quod fi fecerís,

habebis . eam in omnibus angu—fïiis

Tüte.

teperunt füfpiria eorum Q lamen-

b«

lmd

t&; Prophete, quia ex voLDis nata

advocatam, G in agone Matrem,

$lla, quam pluribus feculis venturam

fecutus eft monenti non íolàm Cli-

chlïlmm

fs

rtædixczam.: Jufti , quia folamen,

ens Virginis , fed & alios ad pieta-

tem

i |

n r

&

(3) fuditb

.

13, (b) Gen. cap. 37. (c) Proverb. enp. $. (d) Poliui

f Ef PIER.

:

pat

^

--

E

$. ANN£, MATRIS- GENTTRICIS DEI,

195

W

confecravit, cui Matrem (ine macu^

"i

temil-xþzmc allexit , &ümqug áliquan-

do morbo gravatu$ ad extrema ten-

la peperit : Laudent eam vidue &

d

deret, ac familiares & amici leCtum

continentes, quia normam illis con-

p

circumfifterent , infrmus refümptis

tinentim pre(ignavit: Diligant eama

RU

viiibus voce, quà poterat, exclama-

Virginis, quia tante fan£titatis Vir-

,

wit, recedite, recedite, dste locum;

ginem peperit , quà nulla unquaa

*

Vi

ecce, venit San&tiffima Mater mea

fan&ior effalfit

L

Honorent

eatm

'AÁnna «um Filia dulciffima Maria,

Jufti , quoniam illis füà f(an&iffimá

u

date locum venientibus ; cümque

conver(atione jeítitiz regulam often-

Va

leulo — mortuali! appropinquaffzat ,

dit :

Venuerentur eam Peccatores,

ub

ait Maria ad eum: Salve mi Frater

quia Matrem illius peperit, qui ex

ii d

dileciffime, cui infrmus Ó Maria

peccatoribus juftos facit; Nullus &

u n

non füm dighus dici Fratertuus: &

laudibus ejus torpeac ; nullus ab amo-

i "j

Matria, ( Anna Mater mea, in cor-

re ejus deficiat, nullus in. cultu ejus

o

de tuo íemper tibi dilecta Mater

tepidus fiat; Omnes ut communem ,

j eni

fuit, ergó Frater meus es, & omnes

Matrem . diligant, omnes ut. Advo-

yend

devote eam colentes fratres. & ío-

ceatam honorent, de cujus munere

Dorti

rores mez: funt; en ad(umus jam re-

commuuem Salvatorem omnes re-

feratura tibi januam celi, veni co-

ceperunt

*

*

Ipfa enim peccatorum

m

toDaberis, quibus dictis mox ager

nobis veniam impetrabit, de ecujus

; quo [2

in manus Virginis animam exhala-

fanguine fons pietatis corporaliter

Ó p

vit, O felix fervitium tam grandi.

emanavit: Coram illa Ó Fratres as.

Rn

beneficio recompenfatum!

furgite, qua fperantes ia fe nen de-

, I

Agiteergó AA, & animitus Áviz

relinquit; impoffibile eft enim eam

h W

Salvatoris congratulamini excellen-

pro cultoribus fuis orantem nonex-

ag

tiam & favorem , quo illam Alti(fi-

auditi, quz omnipetenti Deo de

Qu

mus eít dignatus, ut fieret Matec Re-

fuo pe&ore tam pretiofum thala-

j cgpïli mæ

ginz coclorum, totáue millenis annis

mum conftuxit: Hec Trithemius,

um

deperditas claves coclorum perditio

inde cap, 10. pergit: Impoffibile eft

b " El-;

generi humano depromeret,

eam non obtinere omne, quod volue-

u

; H

Ad hoc cun&os fuaviffimé adhor-

tit: Rex coli Nepos ejus eft, non

"m

J

txtu: devotilnmus Abbas T'tithe-

poterit quidquam dulcifümz Aviz

| (] füül.

mius cap. 3. de laudibus S. . Annz ad

fuz denegare? Mater Dei Filia ejus

g

&nem dicens :

ys 1

Eam ergó Ftatres

eft; non fruílra preces ad Deum fun-

chariffimi nobis in Advocatam eli-

dere poteft : To:a cceeleílis patrie

n

gamus, ac quotidie venerantes con-

Curia Annam diligit , Matrem, ve-

dignis laudibus honoremus; Hono-

neratur ut Dominam, fj quid à Deo

[

fent eam conjugati, quia fanckiff;-

poítulaverit , omnium San&orum

i

(

tmo paru fuo conjugium Domino

preces. votivae concurrent ; indé clau-

; dit:.

154

IN FESTO 5, ANNJE. MATRIS CENITRICIS DET.-

5

dit: Beatus homo, qui AÁnnam con- Erg& piam Makrem m

;4!20 Cu-

tinuà devotione ac fedulis precibus

. mulemus bonore,

[

- habuerit Advocatam. Claudo ego

IVullius evacuas que finit. e[fe

; Sermonem, ac cum Conrado C elte

Veces :

exclamo:

Znna. fue Sobolis laudes fuper

ANullius 4nna preces unquati

ZAfira *volabunt,

demifií inanes ,

Te quoque felicem $cula cuti-

|

Sed tulil opkatam, candida fem-

4 jerení.

| per opem s

:

—

'/

s

o 0

(

o

P

-

2

e

R3

z

s

^

h

I

2

*

p 24

jg'

j

W*

CY TUELT

E

GN

LE5

&i

N

Pf

W

z

e

X

L2

T5

PA

VM

" a*

S

[*

rR A

A«

JSS

N

3

i

"s

ss

w

rA

E

j

$;

O

z

M

;9

v

7 26

U

ET

i

ïf,

m /

"m

;

MOR AO

NS N

TMANA

"R

ER

m

T.

u

i

i

n

N

D

W

*

(s

DT

UA

.

À

:

3—

Ms

p5

A

Z DA

S2

N CASMP A

OR

/'f'

ZON

)

Q

s

7

s«

4

.

(

7

d

SSSS

0i

li

"r

W

th

IN

(

19;

if

IN FESTO DED. S. MÁ-

j

r

m

RLE ANGELOR

Á

IÓ

PO .

..;

SN

pE

3 E

C

VUND

ETRT TT

I

lt

NN

Yij

—ä;

N

N

Jl

SSS

28

z

——

:

m

"

/fl

—

S

xä

——

,

Z

77

CM

Ó

N

/

SSNNESS

N

/,

7

j

((

1

k

/l

,

u-

[

P

ä

l

;

M

NY

N

;

/- a

s

P

^m

A

D

/ü

:

EEE

B NSNY

//

SSS

7 i

es x

Y

)

|

((

—

æ?,

N

I'ä

-a

27

"

SN

E

)'

)

;

N NI

m

S:

N

C EEE

$ )))»

CVIAC'QL

1L1A5ïo

SS

QIV

LTVI CAPIIVA F

——

.

—

DW N

—

-

y

-

Z

R— v

H

: odie Se;ls

D

om

ui huic fa&a eft. .Lucællcäjt; I'79-

Oli indignari, aut amariüs

fünt quidem fatalia illa tria Danielis,

fubizaíci fapientiffime Regum

Mant,Thecel, Phares, (ed confufibi-

Salomon , fi hodiernà luce id

lia illa tría ex decimo quarto capite Lu-

tibi contingat, quod olim Re-

«& defümpta,

gif Balt

hafar accidit; (a) ac in pariete

Da buic loeum.

templi tui appareant digiti, & fcri-

Novimus quidem [ Scripturá id te-

bant verba non placitura tibi ? non

ftante (b) ] Monarcham te extitiffe

4

A

tnaxi«

(2 ba:zie!. e. $. (b) 3. Reg. 1. e. .

N-

IN FESTO

196

snaximi öz'- potentiffimi Imperii, ut-

fo- ditior , in gloria & magnificentia

nulli fecundus, in fapientia cunctos

oté habentem omnia Regna à flu-

mine terre Philiftiim ufg; ad cermi-

rge excedens; mianet tamen, quod

ä

]

nos /Egypti.

Ícriptum;

z

Fatemut te magnificatum fuüper

Da busiclocum.

p!(

omnes Reges tere prz divitiis &

Qued ribi accidit à Juftiniano Im-

L

peratore. Conflantinopoeli , hoc tibi

Lf

glorià; novimus auri tibi & argenti

a

^

[

tantam fuiffe abundantiam (a) quan-

hodie «ontingit Affifijs

menglica-

bulo.

tam & lapidum ; cun&am fuppel-

le&ilem Regiam vaí2g; domus fil-

Conílantinopoli illufum eft tibi,

LU

fti

tus Libani ex aure extitiffe puriffi-

quando Juftinianus famofo illo tem-

mo, (b) ut meritó de te dixerit Et-

plo Sophiz inaudità arte & magnifi-

At

centià abíoluto ad confufionem &

! Mj

clefiaft. cap. 47, eolegifli, quafi au-

ludibrium, ftatuam tuam marmore-

p

richaleum aurum , ci» us plumbum

comf/efui j avgentum.

am ícupli fecit, manu fuá frentem

u

obtegentem, quafi te ad conlpectum

Sufpicimus quidem & magnifaci-

Wgh

mus magnifcam firudiuram. Tem-

hujus attfciofe Machinz fuppude-

1 tlj

ityo

pli tui, quod univerfus orbis admi-

ret temlpi tui in Jerufalem ; quam

sabatur, (c) in quo nihil. vifebatur,

flatuam poftea ad extremum angus

| Dd

lum fabrice fuz rejecit, vi&tum te

uod non auro tegeretur, in cujus

Ilffþ

exíluCtione per feptennium libera-

effe à Jufliniano omnibus demon-

| r

liffumà manu À te bis mille, nongenti

flrare volens.

fs

Sed non folüm Conftantinopoli

À

& viginti milliones aud funt ex-

j

enfi. (d)

explofus es ab Imperatore , fed

n

hodié Affifiis de triumphatufes à pau-

lwmg

Extolimus quidem fapientiam &

fcientiam tuam, quz tanta erat, Ut

pere Franciíco, qui te divitiis & the-

Tios

fauris , SanGitate & magnificentiá

teíle Clemente Alexandrino longit-

hY

j'

OR

fime excefferit lnrelle&um | Pycha-

templi, Sapientià denig; Santtorum

WO

ore , Prudentiam Socratis, fapien-

infinities pracedit ac füperat,

€]4

tiam Platonis, fcientiam Ariítotelis,

Cede ergó buic Locum,.

üp, 1]

!::

imó omnium Ortrientalium & /Egyp-

Dum vobis hzc plenius explíco,

Ol

tio:um.

patientiam véítram imploro,

3, Reg. cap, 4.

kgtDL

His tamen non obílantibus ma-

Verum quidera eft, quod titulum

i!len()s

net fixa fententia noflia,

iy

fapientis. Salomoni attribuat Scrip-

)!

Da buic locum.

tura facra, 3. Reg. cap. 4. afferens :

xg ü

/

Extiteris licec Monarcha. in. po-

vacedebar faptemtia Salomonit

v 47677

d

t«ntia maximus ; in theíauris. Croc-

entAlium

fer

)j

fqpimtiam omnium Orài

Ó p

j Lx,

W

4) 2, P

A.

»

WAÜE. cap. r. ( !ïj z. Paralip. cap. 9. (c) 3. Regum e f.

(4) j'z;gä)zri; fter- 2. Dem.

42.

08

DED, S. MARUE ANGELORUM.

197

2

Baruch. cap, 5.ait, dereliquifli fontem

€ JEgyptiorum, & veniebant de

u

«un&is populis ad audiendam , fa-

fapientiz , nam fi in via Deiambulaf-

i

pientiam Salomonis: At ubi maturo

fes, habitáffes utiq;in pace fempiterná,

judicio perpendo initium & finem,

nunc autem falus tua à plerifg; facris

prologum & finem , prologum &

Do&oribus pro'defperata habetur;

o -

epilogum ejus, fateri cogor ftultiti-

Stultiffimus utiq; virorum,qui optima

c tl

as enormes commi(fiffe fapientiffimum

initia peffimo fine claufit,

ylite

hunc regem.

Stultus deniQ; & infipiens Rex, qui

An non ílultitia imó infania ma-

per immania tributa populum Ifraél ita

T

&iina erat? feptingentis Reginis ma-

à fc alienavit, ut po(E mortem ejusá fi-

trimonio jungi, ac infüper alere tre-

lio Roboam decem tribus defecerint,

]p t

centas concubinas, eaíá; al

ienigcenas

o

objiciendo in faciem ei, Patertuus du-

nggm&-

nf

Moabitidas, (3) Ammonitidas, Jdu-

tifmum Jugum nobis impofuit,

m&as, Sidonias, de gentibus, fu-

Nec imprudentia ejus hic fletit, fed

um

front

per quibus dixit Dominus (2) zez

ulterius eft progrefla , dum apparente

fibi in no&e Domino ac petenti quid

fpe&llm

sngrediemini ad eas, certi[fmme

enim aertent corda veffra : Unde

vis, à fe optione datà, bis impegit,

l

primá vice folàm petendo cor docile,

s qm

nervofé flultitiam hanc ei exprobrat

Ecclefiaflicus cap. 47. dicens, 7zc/;-

alterá vice mera temporaliaac tranfito-

j m mg[n :

vtm !

zalli femora tua mulieribus , de-

ria defiderando. Audite petitum ejus,

E

Et ait Salomon, tu fecifli miferi-

; du

dift: maculum im elorin tua, c

profamafli [emem tuum. Svultus

cordiam tuam. cum Patre meo Da-

utig; & delirüs Rex dum D«o vero

vid, & regnare fecifli fervum tuum

gan;incwï

unum templum exíltmit! Hierofo-

pro Patre meo, & fervus tuus in me-

T

[

lymis, & centena écontra alis Cha-

dio eft populi infiniti , dabis ergó

;lu(ïSiPæ

mos, Moloch & Aftzrti Dez Sy-

jj o

fervo tuo Cor docile, ut populum

doniorum, ad preces & inílantiam

tuum judicare poífit,

ia

uxorum in montibus & collibus in-

Ale:tà vice cüm dedicatiomm.

o

dé Judeam adificat, lib 3. Reg.

faceret templi fui, equé impruden-

fdis

cap. 11.

ter egit, dum mera tranfitoria à Deo

]u

popofit, 2. Paral. cap. 6.ecce aiteram

us CKP

Yj

Stultus utiq; & impius Rex dumá

lege Domini recedit & fequitur Deos

petitionem!

,10!00 j

alienos , ligno. & lapidi thura incen-

Si claufo cclo pluvia non fluxe-

juP

"

fans, attellante id (acrà pagima 3.

rit & deprecati fuerint in loco iflo,

buit :

]

(Ü

Reg. cap. f r, Cumq; jam fenex effer,

exaudi in Coclo Domine, & da plu-

40

f

viam terrae,

j"

depravatum eft cor ejusper mulie-

j si]

es, ur fequeretur Deos. Alienos;

Fames i orta fuerit in terra & pe-

4

ftilentia, erugo & locufta, & hotes

Oy;f»

Unde opiime in eum quadrat, quod

6-4

Bb 3

vattatis

v

V.K

(3) z. Reg. c« 11« (b) Deut. & 7*

598

IN FESTO

——

Davide cor immaculätum , remiffio-

——

valtatis regionibus portas obfederint

civitatis, omnisq; plaga & infirmitas

nem peccatorum, affiftentiam Spiritus

San&i, perfeverantiam in lege Domini

preffcrit, fi quis de populo tuo lraélfue-

rit deprecatus, & expanderit manus fuas

& mandatis ejus, melius cunv eo a£tum

in domo hac, tu exaudies de Coelo,

fuiffet; petiiffet regnum Dei, & cocte-

Ecce infipientium regis fapientiffi-

ta omnia adjeCka ei fuiffent: Hinc me-

mi, nil zternum, nil cocle(Le, fed mera

rito catpit eum Rupertus, (a) quod fa-

tran(itoria & caduca petit,

pientiam, non (anCLitatern petierit, ver-

Aliter docet Ambrofius in Pfal.

ba ejus funt, z eo reprehenfibilis eff,

l

118. nos poffulare, "Tu cum oras,

quod datá fibi optione tam pronáa

[

magna ora, quz aterna funt, non

dandum largitate Domini, Bonum

[

qu& caduca; noli orare pro pecunia,

AMlud, quod verum c [ummum tf,

f

quia arugo eft, noli orare pro auro,

nom po ulmvit.

quia merallum eft, noli orare pro pof-

Longé prudentius & fapientius

Q

Íeflione , quia terra eff.

rem ponderavit Francifcus, nam cüm

BU

Stulté ergó egiíli Salomon, quia pe«

no&ualiquando in tugurio proximoSar

I

tiifti caduca & res nihili,

celli Marie Angelorum orationi totus

ls

Alia lon

effet intentus, fignificatum eft ei per

gé petiit à Deo Pater tuus

David:

angelum, Chriftum ejusq; San&iffi-

ftr

mam Matrem , cum ingenti catetva

Pfal, g0. Ne projicins me á facie

1uA, C Spiritum Sandl. ne auferas

Caclitum in facello eum exfj pe&tare : fut-

lir

Áme:

rexit illicó vir Deiac (ammá cum devos

Pfal. 24. Deliéia Tuventutis mea

tione facellum ingreffus , quà maximá

j

A

( ienorantias meas,ne memineris

t

potuit animi demiffione in genua pro-

(

Domineg Viastuas Domime de-

volutus, divinam Majeftatem adoravit,

prn

uem Chriftusbenigniffimé compel-

;maif/z.rï"v mihi,

C fàmitas tuas edo-

i

€e me.

lans jisdem verbis, quibus olim Salo-

lr

monem gratiofe monuit , poff/ula 4

Pí 118. Damibi intelleddum, e

N

Jürutabor legem tuam, cf cuffodi-

me,quod-vis, t dem zibi.

l

l,

Am illa im totocordemeog fíat cor

Hafit fervus Dei nonnihil attonitus

&

meum ipmaculatum. in jufHifica-

donec amabili annutu Matris Dei o5

lïma

Fionibus tuis.

füum aperuit , ac demififimé petiit

m

Sicciné ergo fapienti(fimus ita defipi-

non cor docile, ut Salomon, fed cot

li

at, ut nil alind à Deo petat, nifi cor

contritum cum Indulgentia plenaria

Q

docile, pluvias cceli &c, petiiffet cum

pro univerfis fidelibus, qui corde cot-

EUY

Parente Davide unam à Domino, ut

trito peccata confeífi (acellum hocde-

liy

inhabitatet in Domino Domini om-

voté vifitaffent , ita ut non folum

dt!ofl

nibus diebus vite fue, Petiffet cum — reatus culpe , led & pong tem-

po

LOM

0 Rupertus apad Cornelium in c. 3. l. 3. Reg.

DED. S, MARUE ANGELORUM.

199

7

poralis aterià

oblivione deleren-

It

3

in quarum comparatione totus Mun*

tur.

dus cum omni pompa fua, arena ef-

m

Ad petitum humile & fapiens an-

fet exigua & nihilum , quidquid e-

du

tiuit mox Filius Dei, at ut refpe&us

nim Coli ambitu continetur , infe-

qu

& honor debitus maneret fuo in ter-

tins anima humana ell, cit Augufï;

o

ris Viracio, uti olim leprofus ad fa-

foliloquiorum cap. 20,

il

TNoverat dictum Hieronym

Í in 3;

cerdotes , ita & Francifcum ad fum-

u

mum facerdotem Kdonorium terti-

Epift, ad Titum, quod mzjus luerum

it?*:

lid

um Pontfcem mifit, ut gratiam

poteft effe, quid pretiofus, quàm

TT

conceffam & ipfíe annulo piícatotis

fi humanam animam quis lucretur ,

pon

obfignaret & confirmaret, Quod &

cum Tefle Auguít. tra&t, 32. in Jo-

factum.

mj

ann, majus o[pus fit ex impio juftum

Oquàm fipienter egifli Francifce,

facere, quàm creare Coclum & ter-

ram,

;?iemïus

quia non petiifti à Chrifto miraculo-

jl

rum gratiam , ut veluti Petri umbra,

Moverat has nobiles margaritas

yimot

ita & tua cunctos tibi appropinquan-

per triginta tres annos indefinenter

Yil toti

tes fanaret,

à Chrillo quafitas , tantig; zftima-

d dr

O quàm prudenter egifli , dum

tas, ut in prerium fanguinem A vi-

il

n

nor flagitafti à Domino raptus aut

tam in Cruce pro iis ponere non du-

Sm&ll

j au

extafes cum Paulo ad tertium Co-

bitarit,

lum,

f.am H

Undé S, Chryfoflomus in Pfalmum;

O quám fapienter egifti, dum noz

48. ait, vis fcire, quantum [rt eve-

j m

petüíti (cripturarum | intelligentiam ,

Iu AHMLDMAYUI GRILLTAFHNML. vC-

m

diferetionem — fpirituum ,

fpiritum

dembturuseas Dominus,nonMmm-

m QU

principalem , quo in omnem terram

dum,non RHYHm, M0H COHI.AS, 0

Íefe diffundentem regeres tuum or-

il

qny

ferram, nonm inaria optulit,fed fa-

il

diriem,

um pretiofum Janquinem, maeua

j oins

Sapienter omnínó & prudenter e-

promderes eff amnima, aic Bern, Epift.

Mlnhl

ifti, dum non petiifti cor docile ut

$4.qua ChrifH fanguine redempta

h.

Salomon , fed cor contritum & De-

€

[

hi

d

um amans ; quia ergó fecifli, hanc

Exefluans ergó in Corde Franci(ci

ss

1

tem benedictus eris, & fet , quod pe-

Charitas, virum Dei urgebat, utnil ni-

ff

"]

tiifti, imo & catera adjicientur tibi.

fianimas à Diabolo fedu&las expeteret,

j

d

Cauías veró cur exetaplo Abrahz

easd per Indulgentiam plenariam deal-

1

l j

animas folum à Domino expetierit,

batas ad Dominum reduceret,

ua

d

l

,habebat Francifcus plurimas & pon-

Et fane multó felicior in petitione

J

derofiffimas,

fua fuit, quàm Pater Abraham , lices

g

f

y

Noverat perbell& nobilitatem &

non uno ariete pro Civibus Sodo-

a

?)

grande prietium animarum , utpoté

ma, ut ab interitu fervarentur, in-

&ercaf-

N

200

IN PESTO

i

——

tercefferit , tamien quod defiderabat.

ünens Virgam Moyü,k pauxillum d*

impetrare non potuit.

Manua & binas tabulas legis,

In noftris prefto eft Panis vivus, qui

At quod Abrabe negatum, con-

ceffum

eft

liberaliter

Francifco ,

de Cale deícendit, in aoítris non

|

nimirum ut cunGi peccatores eter-

eaurí aut viuli, fed Agnus D«i im-

nis ignibus jam deítinati modó ab i-

molatur, qui tollit peccata Mundi:

rato NNumine, corde contrito veni-

Magnum licet & fpatiofum fuerit

eceata confiteantur ,

tergplum tuum, antecedit tamen id

am pofcant ,

facro pane refe

:

t preces fuss ad De-

centies facellum humile Portiuncu-

um

effundant ,

lz, non enim, magaitudo, fed San-

u

plenam feelerum

füorum veniam & remiíüonem re-

&itas locum commendat.

ortent,

O Portiuncula Sacellum — fortuna-

V

Et hic eft thefaurus ille nobilis fu-

tum. prafentia Chrifti & Matris ejus

dl

per omnes gazas tuas Ó Salomon,

fanfificatum , «oncentu — Augelo-

quem Franciítus pauper & humilis

tum aon femel decoratum!

lx

non in alia aurifodina comparavit,

O Portiuacula , non poffum, quia

quam in Portiuncule Sacello, ac in

in laudes tuas excurram acverbis Pro-

omnes fines terrz divitias has difper-

phete utar, quibus urbeculam Beth-

"

lehem depredicavit, dico igitur &

lii

fit: Divite tuz 0 Salomon putrefa-

&ez funt, aurum & argentum tuum

ego, & tu . Portiuncula nequaquam

m

minima es inter Ecclefias Dei, veré fe-

LT

&ruginavit, tranfierunt orania tan-

quam umbra , fed thefaurus ifte, quam-

cit cibi magna, qui potens eit.

Titr

D

diu (tabitorbis, nunquarm exhaurietur:

In te lapidem Angeorum ordi-

nis pofuit Francifus, in te Spiritum

i

Age e:go, da buic locum, cir recura-

be im moviffumo Loco : Pauper qui-

ultimum íterum in manus Creatorls

Wi

dem eíl Franciícus, fed camen dittor

reddidit.

Ain

omnibus gazis tuis, nam atteítante

Felix Sacellum , cui indulgentie

i

non à Chri(ti Vicardio, (ed ipfe Chri-

Q]

Hieronymo Epift, r, ad Heliodorum

