affatim dives eft, qui cum Chrifto pau-

fto Domino in perpetuura funt con-

Ti]

IT

pet eft, ex quo, per quem, & in qua

ceffe nunquam revocandz.

funt orania: nobilior purpurà tuà

Felix Sacellum, à quo omnes Ec-

RI

eft lacera veflis Franciíci, pretiofior

cleie orbis per fubfequentium Ro-

LE

Cucullus ejus, coronà tuà pyropis

tmanorum Ponti&cum decreca & in-

t Q

inter puncla,

dulka , hujus theíauri indulgentii-

tum&

rum fuére fa&tz participes,

[

Nec multum tibi gloriandum eft

de templo tuo, qued refpe&tu Eccle-

Felix Sacellum , quod cunGis,

AUs

fiarum noflrarum nil erat , nifi ma-

t d

peccatoribus factum eít afylum, ut

gni&cum macellum vi&imarum, in

protegantur à facie furoris Domini,

qmnta (

quo ril SanCli inerat, niíi area con-

O Portiuncula. lavacrum nobile!

Atig r

ig que

(

v

DED. $. MARUE ANGELORUM,

261

T

in "quo fuper carbones denigrata

TA2 peccatorum redderentur candi-

peccatorum animz fuper nivem de-

diores nive, nitidiores laCte, rubicun-

T

albantur infanguine Chrifti,

diores ebore antiquo, Saphyro pul-

A

O Portiuncula :domus felix! ubi

chriores,

m

intra paucos quadrantes cuactz con-

Aut cur Sexta dies Transfigura-

[and

tra&la debita benigaé remittuntur.

tionis Domini non efE indicta, ut mi-

fici

O Sacellum facrum! «ibi ex filiis

feri & infelices peccatores jumentis.

gehennz , evadimus filii Dei.

w i

in(ipientibus fimiles fa&i, Metha-

Qundie

O facellum beatum? ad cujus vel fo-

:3norphofi facrà iterum in imagines

lumnomen tremefcunt inferi,

NU

Dei -transügma*ren*tur ac. charaCter

'O facéllum parvum ] maximotamen

beftiz in illisdeleretur, (a)

Qu

Salomonis templo anteponendum,

Videamus utrum mylterium pe-

Vereé hodie falus domui huic facta

(rs d

eít.

netremus, non enim fine caufa hzc

lg

dies determinata eftà Domino.

Manet ergó OSalomon. — Da huic

:

Scimus, peccatorem per varia Sym-

Lotum,

bola à SS. Patribus nobis effe adum-

uP Qüü

tis Pt

AA. reflat. adhuc nobis quzílio

bratum * . Mifero illi Paraytico ad

"s

quedam refolvenda ( enodanda:

piinam probaticam fedenti trigia-

v B"l:"w

ig'alw j

dicite obfecro, que cau(a Chriftum

ta & otto annos habenti in infirmi-

impulerit , ut has indulgentias fecun-

tate fua (cui nullus homo aderat,

eq'jflqüls'!

n

j n

[j

de diei Auguíli affixerit, à primis

qui eum in pifcinam mitteret, cum

nimirum vefperis uíq; ad fecundas

l

inclufive ?

ab Angelo moveretur aqua) compa-

il

ravit peccatorum DBonaventura &

rt [

Olim quidem Gene(is 2, Deusbe-

t SPHM

T'oletus in c. f, Joann,

Quatriduano

nedixit «diei feptimo, nunc benedi-

Lazaro mortuo & foctenti - a(fimila-

T

xit fecundz diei Augufli,

vit cum Auguft, ferm, 44, de verbis

Execrabilis hac dies erat, atroq;

Domini, Thomas de villa novafer. 6.

ft

[ggnW

€aleule :notata apud Romanos, eó

l

Ür

poft domin. quadrag. dicens: Laza-

:d ']P

quod hac die ad Cannas ab Haniba-

rus quatriduanus fostidus & fepultus

" [

le duo maximi ;«Romanorum Exerci-

peccatori$ typum gerit,

;

l

tus cefi, ac in teftimonium ViCto-

Prodigo aquiparavit eum Philip-

; o^

rtie tres modii aureorum annülo-

pus Bofquier in fuo Evangelico pro-

lentlllm )

rum, quos ex preda & manibus Equi-

digo, utpote qui Lucz, 18. profe&us

« &

tum & Senatorum — detraxerant,

elt in regionem longinquam, & ibi

f Uï

u

Carthaginem fint miffi , uti refect Sa-

diffipavit fubítantiam fuam vivende

lanus ad annum Mundi 3838, Cur

luxuriofe, donec coactus eft immun-

non determinata à Domino candida

dos pafcere porcos.

,

ï Aylumv

quinta dies Augulli Feftum nimirum

Infelici & mifero Sambfoni, cui

Mariz ad nivss, quo dsnigrate ani-

(; D

capto oculos mox eruerunt Philiftzi

um

(2 Apat.c. T

c

acad

202

IN FESTO

alc ad Molendini rotas damnatum mo-

tinuó vigilent, ne bona cocgitatio,

kere eum fecerunt, peccatorem parem,

vel fanttor infpiratio, adirum ad

cor peccatoris inveniat.

exiftimavit Tert. l, de peenit. apud

Vivien. tit,

Quid Angelus Dei & lumen reful-

f Peccator. Aqg, in

ens in habitaculo, nifi radius Spiri-

P[alc 8 8'0

Ad rem porró noftram nullus ac-

tüs San&i, Cor penetrans & men-

tem illufIcans,

eommodatius fenfit quàm do&iffi-

f;g

Quid percuffio lateris Petri , nifi

li

snus Jofephus Manfi tra&, 6, de an-

gel. f 218. qui perincarcerationem &

compunélio cordis, atteflante enim

San&to Vicentio Serm. de Vinc, Pe-

vincula Petri aptiffimé adumbrari

|p

t Períonam, quam Deus vultad fe

ii

ait, animam peccatoris per pecca-

tum mortale à. demone incarcerati

convertere, percutit, dando ei cordis

D

compunétiones & commotiones,

& vinculis peccatorum conftri&i,

[Ufg

Et quando cadunt cateng? . nifi u-

Quid eít enim mala cen(cientia

bi peccata füa plangit & confitetur

rll!g

peccatoris ? nifi juxta Cáardinalem Hu-

Mi

peccator; quando enim homo con-

LU

onem in c. 12, ACorum , Carcer

fitetur, & Confeffor elevans manum

quidam fqualidus, moftus & tenebri-

ln

dicit, abíolvo te, rumpuntur omnes

cofus , in quo captiva anima abíg;

;/

m

lumine füperno & coníolatione coc-

cateng, ait predictus S. Ecclefiaftes

h

Vincentius loc. cit,

lefli habitat.

Y

Càm ergo fecundàm facros Inter-

Quid fomnus Petri notat? nifi fa-

LT

pretes. incarceratio & liberatio. Petri

Veh)u

talem fomnum animz peccatricis,

perfe&tiffima fit. adumbratio. captivi,

de qua Ephef c. g,ícriptum, furge

fj (

& Àà vieculis peccatorum | abíoluti

Mten

qui dormis; nam tefle Auguflino in

peccatori

hinc palàm eft non fine

Pfàl. 63, (omr:ms anima eít oblivifci

adorando myllerio à Chiifto flatu-

eum,

h

tum, ut Indulgentie ha, folemnes,

LT

- Quid binz catenz defignant, qui-

ad vefperas fecundas prime diei Au-

bus Petrus vin&us ? nil aliud quàma

l

guíli initium fuum fumant , & ad ve-

ffhm

fluxam voluptatem & perverfam. vo-

fperas fecunde diei Augulli inclufi-

Wt ïllu

luntatem.: aperté hoc fatetut. Au-

ve terminentur,,

guítinus l, $, Con£. cap. $.. fufpira-

Wt d

Agite ergb peccatores , currite,

bfïtater

b.m lgatus non fero alieno,. fed

properate, proftat affixum vexillum

meà ferreà voluntate, velle meum

*n r

venim & Induigentie , patent Ther-

tenebat. inimicus, & inde mihi cate-

ma falutares, balneum . falutis, pen-

mmll& [

$am fecerat,

Mi

det ad altare Domini fpongia , quá

&

Quid fünt Cuflodes ante eftium?

cuncta debita rationarit divini une

d

;

&fi juxcc Hugonem in c, 123. A&o-

ductu deleantur.

iusm , Damones & malifocii qui cen-

Obíecro ne fimus injuriofi felici-

&att

DEDs S, MARUE ANGELORUM.

EL II

d

Ofortunatam diem ! o felis mo-

a

tati noftr, & fi forté adhuc aliquis

igniculus:

vivit ergà falutem mo-

mentum, quod terminat Tyranni-

)u

d

iram, nec (imus crudeles nobis ipfis,

dem Sathanz, cathenas fcelerum | dif-

recufantes forté aut adverfantes id,

jdie

umpit , funes peccatorum dilace-

quod promovere poteft noftram bea-

tat, debita contraCta delet; 6 diem

| Spl[k

titudinem : Deus' nobis ultró fuas

falutis ! qui portam Paradifi nobis

(

ert gratias, interventu fervi füi

repand:

LE )

"

infernum verb occludit:

Franciici, erimuíne adeó infelices, ut

paucis opus eft,

h D

fenuameus eas acceptare.

'Confiere contrito Corde , que

T

Ecce Francifcus, Angclus ille A-

peccáfti, própone feriam emendatio-

u

pocalypticus , afcendens ab ertu

nem , imple injun&tam peenitentiam,

ndtit

folis , habens fignum Dei vivi,

accede altare , ac pafcere manna coc-

d d

nos Petri in(tar excitat & invitat ad

lefti, funde preces pro neceffitatibus

ond,

furgendum à íomno peccatorum ;

SS. Ecclefie & concordia Principum

3glt

furge. velociter Petre, Ferdinande,

Chriflianorum. &c,

Kt ex filio ge-

eOt i

fti

Marce, Surge Martha, Barbara, Ge-

hennze evad

m v*

es filius Dei, ex pecca-

Bovefa, folve vincula colli tui cap-

tore juftus.

: manllnï

tiva filia Sion, furge, qui dormis, &

Ah peccatores! credite mihi, ve-

W Omnü

illuminabit te Chriftus Ephef, g, Va-

nient dies, quando inimici veftri vos

il

u

de, ad pedes Sacerdotis te profterne,

circumdabunt in leCulo mortuali,

peccata tua confitere, & mox de

ac ita coanguftabunt , ut a&um de

r

T d

manibus tuis cadent catenz , furge

vobDis credatis, ibi, ibi exclamabitis:

yrii N

u

velociter, & operiet te iteram vica-

ó me infelicem , qui toties habui oc-

j

tius. Chrifti veftimento falutis & in-

cafionem falutis, & neglexi, qui uai-

j ?

nocentie , quod centenis maculis

cà (incerà confe(fione Coelum mer-

t& m !]

prus per peccata deturpáras ac in

cari potuiffem, X non feci, qui di-

yilo *

Gnguine agui dealbatum circumda-

"

A

X

vitias boriitatis Dei contempfi,

(j

bit corpori tuo.

Nunc tempus evanuit, nunc abjie

Audi ergo O peccator vocem Do-

occafio,. écontra dolores inferni -cir-

m u

äBt;&W

mini, exequere confilia , attende mo-

cumdant animam meam, pereat di-

;

gu(h [

nita illius : in tua ficum eft poteflate

es, in qua natus fam! Hzc erunt

exire de captivitate Sathanz in li-

lamenta & voces defperabunda eo-

Y

et

bertatem filiorum Dei, & dicere cum

rum, qui vocem Domini non audie-

y

yf L

Petro , nunc fcio veré, quia miffic Do-

runt in tempore opportuno,

Ne

ul

l

minus Angelum füum, & eripuit de

ergo & te tam triftis cataftrophe

ak]lbq

manu infernalis Herodis, & de omni

apprehendat, furge veloci-

ex(,e&atione curbae inferorum,

ter !

f

Gna') [ T

d,vml !

U

ük

CC A

IN

404

IN FESTO

— — —

INFEST. S.LAURENTII

MAKI

p-

u

IGX

—— . '

m

—— ——

YRIS

ä

TL

um 7

O4

[2

y?)

—— as

d —

ü

77

L^ AE

EX

DI

EY

2

N

A

A

L m

NN

/-/

—

|

/:x

!iiw

72

7

P

i

W

[

z

A

P

1

DX«

77

El!m

/

//

a

3

ll

(;//

—

nl

hi

N

Ill -

n

t

NI

7

u /4

At

p.

N

M

l

Q

3

um

f

: ï

$69 fs

A

7

|

AV

J

/y/

——

i l

!

TARU

OA

MSENG,

u

PA

Hpg

fhy

N

A&

NOKNS

AE r

R ^EMPERAT

E

ETE

aM

À

——

Muf

fitim

Ti

»

Slg

Di

€

X

A

hi Cb(?:äc ro,ubi efï:"maxi'ma Fortitudo tua?

fms) [

Judic. 16.

lü ro[lg

r

—

;

r

inam hodieznà die Audito-

univer(à Romá Theatrum horridum:

li

lt

s meos. ad mecnia fepticol-

& fane(lum eftexftructum;.

Pg |

Sedebat: ibi in fuperbo pegmafej

dUh

l'sRoma fiflerepoffem : mon-

ftrarem. ego. illis ia Tiburtin-

vultu atroci, ae torvo füpercilio m

O

via Loc.m, in quo ante millenos an-

nitabundus Valerianus:

Hipab.mt

ïläcmn«

80$ lub Decio & Valeriano fpcclante

eum regii Satrape , latera eicg

ml

baqt

(

$. EAUREN'TTII MARTYRIS;.

26f

militum turme,. im vexillis hinc in-

praftantius, cujus odorem: odoratus

de Romanz volitabant aquilz:: latus

elt Dominus ! ó Martyrem illüftrem

finiftrum. " occupabat fatellitum : ac

l

mille fertis: coronandum ! . fpedla-

li&orum: infamis turba ,. finguinem:

culun. cocli: civibus dignum ! à fore

fitiensz cruori inhianst. ftabant cir-

titudinem. inauditam ,. omne exeme

cumcirca: plurima' oblongis contis

plum tranfcendens *

infixz& Calvarie Martyrum ;; fangui-

Abite nunc füperbi Scevolz, ex-

nem recentemque tabum: adliuc. de-

flillentes;.

efle ambitiofi Curtii, vanz gloria

mancipio, omnis enim fortitudo , &

"lrahebatur interea inter militum

generofitas. veflra nil nifi füperba eft

€uneos, catenis vinCtus, florentiffi-

vanitas, fumus & nihilum.,.

ma statis adolefcens , cunclorum:

Obftupefto totus, & admiror flam--

in fe rapiens ebtutus, ita alacer , ae

/

mis involutum Martyrem;, inter ar-

j

fiad epulum ducereturz: qui quia Di-

dentes: prunas: toflum, & flammas:

is holocauftum offerte recu(abat;: ip--

non- fentientem, — Age, SanGtiffime

fe Diis in lioftiam eft refervatus, per

Levita, nunquid: caro- tua. eft &nea,

flimmas in: cineres: abitutus; — Ve-

:

qui aut unus ex iftis, ex celi Sera-

f:s igitur innocenti diripiuntur, nu-

phinis, qui quidem toti ardent igne

dantur. ejus. caftiffimi artus, fangui--

ccclefti, inquostamen (üblunaris non

ne & livore per varia tormenta prius:

agit flamma; nunquid: de te dictum

jam- colorati, exind& magno fremitu:

elt illud Iiz 435, cu2 ambulaveris

fpe&tantis populi: craticul- ad. rubo-

inigne,non combureris, ? flamma

rem ufque: füccenía: imponitur;. ve-

mom AYdebit $a te. Videtis totug.

lut hoftia affandus: it nidor ambuftz

diffimilis effe Spon(z, illa enim amore

carnis ,. diffluit caro Martyris in füb-

Sponíitota exarde(cens exclamar z /77/-

jectos carbones,, fürgit fumus,, vo-

este me floribuslipate me malis,ut

lit undique clamor, li&orum turba:

nonnihil fopiam & attemperem flam--

infufft ignes; novamdue füfficitma-

mas amoris, at tu € contrario clamas;.

teriam igni nutriendo: jacet inter fe.

fülcite me ignibus, flipate me prunis:

rales 1gnes Laurentius, hoflia inno-

quia pre rofis & violis mihi arrident..

cens, non aperiens os füum , inle&ue

O SanGliffime M::rtyr , te compel-

lo rofis, non prunis ftrato cubate vi-

lo verbis D ilila, dzc zzzbzob[écroyabz.

detur, quin: & fubjicientibus prunas

eff maxima fortitudao 1a? (a)ut

iufulest Levita Chii(li ,. altüm.excla-

craticul acdenti füperpofitus ctaticu-

g n

mans , fur

g6 verfa, aiïä:qm eíl; man-

b

»

j

düca,.

lam füpplicii le&um regutes quietis

(

tefte Ch:yfclogo fesm, r3 , dic no-

o ,

?

O Hoftiam numini gratam ! ó Sa-

(

bis obíecro , cur inter ignes Ietus,, in:

À

n

t&ifiium Abraha Sacrificio: majus &:

tormentis imperteritus,. inter ar—

f

€c 3

doiss;

um u

(0 Jfudicum. c. 14..

406

3àN FESTO

dotes & flammas animo inviCtus? dic

ejus charitati, quà totusin Deumfere-

L

gobis obfecro, ubi eft maxima Forti-

batur, quà pectus ejus füccenfunmarde-

tudo tua ?

*

bacinterius, nam juxta Philofephorum

Dr

Auditores! ardor ignis, & violen-

effatum, commune Intus exiftens pro-

hibet extraneum ? (b)ita manifeflé fen-

gl!

£a Üamma intercipit loquelam, &

L

verba fanCtiffiino Martyri, tormen-

tire videtur $, Leo, itàimpium Valeria-

D

tis confümpta Hoftia in latus fe ver-

num alloquens;£/s77515 ejus f'apera-

ri charitatis Clarzyii. flamma non

W

tit alterum , occulisQue in codlum le-

Tif

vatis, amicum ceclo caput infle&it,

potuit ; fegnior fuit jgnis , qui [o-

ac animam in creatoris fui manus

ii

ris ulfut.quam gm' IBÍUS AGCOMAL.

[

confignat : motitur Lautentius, ac

Confentit rationi huie Ambrofius

t

in facros cinetes abit Leyita Chrifti

ferm. t9. dicens, ardebat extriafe-

lüs

miille fertis coronandus : noílrum

cus Beatus Martyr. Tyranni fevien-

iit

nunc erit indagare mentem & refpon-

tis incendiis, fed major illum intrin-

fa SanCti(fimorum Patrum, unde ta-

fecus. Chrifli amoris flamma torre-

rani

Gnti

ta, tamque invi&ta Fortitudo fit Mat-

bat, nam fecundum $. Maximum ubi

Al

tyri, dum difcurfum hunc pluribus

cor ardet , (c) membra flammant

non fentiuat,

foon

profequor, etiam patientiam veftram

Forífan hoc adícribetis memoriz

hat

exípe£to,

Pa(fionis Domini, que animo Mar-

| fiqmg

Edicite ergb vos Do&tores & Ec-

| Q

clefie lumini , ubi creditis abícon-

tytis tantum robur fubminiftravit?

hoc fentire videtur Petrus Bleffeafis

LUM

ditam effe fortitudinem, & invictum

animi robur Martyris illuftriffimi ?

in cap. 1. Job. dicens, ftat Martyr

| hU]ug

ü

An forfan autumatis Laurentium

afflidtus quidem , fed. invi&us, vi-

] r h

à Matre fua. Patientia, unà cum ma-

densQue fanguinem fuum ex diver-

| fs

terno la&te, hos generofos fuxiffe ani-

fis corporis partibus ebullire, non (ua,

Wi

! g

mos, admodum Prophete Eliz, (a)

fed Redemptoris vulnera attendit,

qui in Cunis jacens, vifus eft prola&e

Affentitur Auguftinus ferm, 3 r. de

hj

Al

nutricis, flammis & ignibus pafci.

San&is dicens: LIbi Martyr Chrifit

An foifan induit naturam Sala-

[

zAt, fv

LU

f'iplicia «

igidum ejt f'li

mandre, qua ignibus nutritur, im

0147€ ,

120

,

ALLEUT.

Ve mF

flammis vivit?

füm, [

Forían adíctibetis tam grande ro-

An imitatur lapidem Asbeftum, qui

bur Martyris. Dominice. Sacramen-

!nem

in igne detrimentum non patitur,

to? cujus Difpenfator extitit. Laus

ia

fed folàm nitidius purgatur.

rentius, cui à San&tiffimo Papa Six-

u W

An naturam habet rigidi Adaman-

to commiffa erat Dominici corporis

Mmmu

& fapguinis difpenfatio : Mens hac

Aüreny

tis, qui necferro , nec igni cedit,

An adícribitis. hoc ferveatiffime

eft Auguítini , qui tra&t, 27, in Joan,

ait,

l.

p

(2) I& vita.(b) $r. d; $. Laur. (c) Scr.de.S.XLm.

Guecáe

$. LAURENTII MARTYRIS,

RUE

20y

t

a

ait, in illa loägn no&e, in illis tor-

d Ans, refrigerio smþïmtie vid-

mentis, quia bené manducaverat. &

phout

ricisexultat. |Gorroborat dicta pri-

enspt

bené biberat , tanquam efcà illà fa-

oris Mediolanenfis Antiftes Ambro-

fl

ginatus , & illo calice ebrius, tormen-

fius ferm, deS. Laurentio dicens; nom

ta non fentit, nam teíle Hierenymo

potuit igdis tormenta fentire, qui fen-

al

nihil ità vefcentis animum roborat ,

fibus Paradifi refrigeria peffidebat;

; fu;:r;

p

quomodo panis vitz , de quo fcrip-

nam T'ertulliano tefte, (a) zZbz/crzs

tum eft, panis confirmat cer homi-

CL 40 HEKUO, CHWL ATEMAUS g/l $fà

sp

gt

nis, in fortitudine igitur cibi hujus

c&lo lib, ad Martyrem cap. 2.

refe&us animus Martyris non fenfit ,

Coli ergó afpeCus — Beatiffimo

Ambte*fxïä

quid caro pateretur , unde Lauren-

Martyii lenimen dolorum ac robur

: exti

s foit

tius Juftinianus ferm. de Euchariftia

animi dedit, ut etiam in tormentis

ait, frequentaturin Ecclefia hoc Sa-

lum t

ipfi Tyranno infultaret dicens; af

cramentum, ut juílis gratiam, pec-

atum eíL jam verfa & manduca,

m ml!þ

«antibus veniam , debilibus robur,

vl

Et quis miretur, quodafpe&tus coc-

ketitiam maecílis, nutantibus fpem,

li tantum po(it, i mente recogitet,

hgt

vi&oriam certantibus , captivis li-

quid praítet in íublunaria influxus

bertatem , atque . defunclis conferat

Solis. Lunz, ac Siderum , ergóne So-

: mmo!il

fequiem.

lis ardor excoquat aurum in mon-

qim Y

Omnia do&é eft appofite ; fed ali-

tibus , & coli afpe&us non peffit ar-

pricdttt

am, eamiue genuinam foertitudinis

dorem charitatis imprimere huma-

ttUS BIEH!W,"

hujus caufam infinware nobis vide-

nis mentibus? ergóne Luna fervere

; t yut

tur ipfiffrmus gloriofus Martyr Lau-

Q exzíluate faciot moria, & coli

ii '

rentius, dugi moeriturus , occulis in

obtutus, non queat immutare corda

"o

«cclum elevatis exclamat: Grazéaszz-

mottalium ? Magnes trahát mentes ho-

minum? fi tanta vis ineft San&orum

;um(ü noln '

bi ago Domine , quia jAuAS 14AS

Ü gtl |

éngredi merui.

reliquiis? fi Agathzevelum fiftit & re-

]

Auditores

eaufam

g

Advertitifne.

ttó- agit, exzítuantis ZErhnz flam-

225

tanti zoboris? Afpe&tus illecoclorum ,

J l

I

mas ( incendia ? cincinni capitis

ab

«ontemplatio |gaudiorum — zeterno-

be

dacr

(hmz Mechiildis in aZerm füb-

g'm'mf

rum , tantumx robur, tantam. forti-

lai tempeflates. fedant. & tonitrua?

quid non aget ia humanum pecltys

t ä""i'

tudinem pe&tori ejus impreífit, ut

iticà M

flammarum ardores ;non. perfentifze-

memoria corli ac aterna gloria? quos

£et , uti clariffime hoc:attefkatur. S.

y d

animos, quos generofcs Spiritus non

Maximus fermone quinte de San&lo

fametis , f1 furfum corda & oculos

ifimo h

| mlmt!

Laurentio dicens: 24réef zotzs vifce-

leecetis, ac recogitetis; Hac e(t Ci-

y

ub

gibus fortiffimus Martyr . ei uri-

vitas illa fanfta , cujus platez au-

J

xo

flratse

»

cujus

tufres

ge lï?)-

p

f"ï?:/äd reguum celi meute pertra-

Thi$

6) Tertullian. l. ad Mt.cap.

4068

IN FESTO

-

$

ina

1Q

í^

o

jaterenut di-

!

mis aedifcate, promifi harediras

1

e

ii Jg(ä

L:

|

betis tormeti-

5*3

las

jbi &ternum cum Deo

À

46

E

V

ii

aàn non $Qox ome

z

aámovste :

vefter frigidus

t

:?ä

aret ,

[

Í

imbelles;

pía

ie(pient ? an non cum

»xérculloresque

&

gladii veftri. funt Egna marcida, ad

lamabitis ? C?Pjo diffoloi d

[

cjv cum €horif

0? an uon cum Igna-

plura & majore confiltimus: non to-

L

tio fatebimini: Heu quàm foirdet mihi

gus ardens, non flritendes flammz,

térra, cum coclum afpicio,

non ignite fartagines, nonolle ebul-

lientes, non candentes laminz , non

if

Gerté hic afpe&us, hac confide-

tatio ità beatos Martyres inflamma-

ferarum . dentes aut upgula nos de-

f

EU

vit, ut in tormentis exultarent , ac

&errent,

Unde obíecro hoc? audite

df

ipfis Tyraanis in(ultarent.

rationem, quam affignat; laeta quip-

u

Confpiciebant ante fe ignitos &

p& & jucunda vobis fuit futurorum

tti,

accenfos aneos boves , intra quos

exípe&atio, quz vos ita animavit,

«um Placido ac T'heopifta clauderen-

ita roboravit, .ut fingulis horis, no-

4 0ny

u

tfur? ftabant ante eos equi indomiti,

va vobis & acriora adhiberi cuperetis

fupplicia: probarunt hoc abundé lz-

| (itt

à quibus cum Hypolito in partes &

fruffa difcerperentur, cernebant li-

tz ille actriumphabundz voces Mare

; (

D

quefa&a metalla, ori ipforum infun-

tyrum, in tormentis jubilantium.

denda:; videbant congelatos lacus;

Obftupuére batbari Saraceni, quan-

Va[ 4

in quibus frigore conüicerentur: af-

do audiére beatos noílros Danielem,

ozos & craticu-

É

piciebant ardentes t

Hugoligum cum aliis quinque fociis

Un

las, in quibus terrerentur : intuebantut,

ftantes füb formidando acinace, nof

r

in manibus LiCtorum enfes, & fecu-

aliadinclamantes quàm: GawdeAmus

LU

res, quibus capita eorum demete-

omzes in Domino diem feffum ct-

tentur ? videbant exacutas fubulas,

lebrantes, gaudeamus! ennobis coi-

]n

quibus oculi eruerentur 5 laqueos,

lorum janua eít aperta,

li

quibus flrangularentur : fuftes, qui-

Obftupuit crudelis '

Tyrannus Da-

N

bus artus & offa frangerentur ;

«ianus gloriofo "Martyri Vincentio

beflias, quorum ungulis & dentibus

4n equuleo pendenti infultans, ac ig-

Ty

dilaniarentur, cruces, in quas ageren-

nes, ungulas, aliadue innumera tor-

l

menta minitans, quando eum re-

i

n

£ur; ignes denique, quibus in cineres

tedigerentur: fed cocli afpe&us, flam-

fpondentem fibi audiit, non minari

| Jl

mas in refrigerium , dolores in gau-

mihi videris, fed quod votis omni-

l

[

dium, tormenta in exultationem &

bus cencupieram -offerre . fruftra fa-

ji

jubilum convertit, uti bellé in enco-

tigaris Daciane, non poteft tam hor-

Qd

renda excogitare tormenta, quane

mio Martyrum S, Ephrem id defcti-

h

f

bit .dicens : infeltabant Judicibus,

ta paratus fum (üftinere carcer, ute

l(umm

quafi fenfus doloris expertes, &z qua-

gule, candentes laminz, morsque

o

iP 25

—

p

S, LAURENTII MARTTR?S;

209

—

m

iipfay ludus .jocusciule Chriftianis -f'untl,

Noverat vim & robur hujus obtu-

non tormentum, cur? cclum enim

:tus illuftriffima Mater illa Machabzo-

Qs

frcid

«ogitant, Bolandus,

tum-cap, 7.unde ut Filium ultimum ad

Ybel

Obílupuére Japones, quando in

tormenta füfferenda animaret, non alie

«rudeliffimo illo incendio, quoquin-

argumento efE ufa, quàm ut dicere: Pe-

il d

nonte

quaginta Chrifliani glorioío agone

Lonate,ut n|picias ad cadum, 1ta fi-

in cineres abiére, conípexére binos

et, WE non tYmens carnificem 1/]un,

hm

]i i

&d tragicum hoc fpe&aculum — equis

jféd diemus frazribus tuis effeitus

ye, n

infidentes Nobiles Chriflanos Japo-

füï [2

[/

$ fnfcipe mortem, ut in iL

nes, fpe cocli, & abfpectu :Martyrum

la mi

atiame vumfratribus tuie

m i

:

) aj

animatos adeó, ut ex equis fubitó

:re:zþiwm.

defilientes, perdue confercum mili-

iNoverat robur hujus aípe&us Ma-

i

tum &licorum tuíbam penetran-

t

trona illa Anglicana, quaz oculis ad

auim]ïil»

tes, in amplexu Chariffimorum fu-

«cclum levatis inter «crudeliffima tor-

orum iaflrudtorum & 'Confeffario-

menta his vocibus fe animabat ac

IO[is, M'

j at

tum P, Hieronymi .de Angelis So-

olabatur; patere anime mi , brevis

cietatis Jefu, & P, Francifci Calves

reftat via, qua ducet ad coclum , poft

d

/Ordinis SanCti Franciíci vitam & ani-

fex horasfuperSclem & Lunam vehar,

vgcüw

um

mam inter flammas Deo «onfecra-

aítia pedibus premam, empyreum ini-

Yvére *

'bo,

'ccurrebat utidue his illud

lünïn ql'm

Da

Hazzird;parte 6. cap, y

'Chryfologi fer. 13 4 qwot vulper a,tot

Unde ;obfecro hzc .conítantía &

DYAVIAA , 1'91107' Lormenta, tot bre-

j fi

;imcel

herocia fortitudo? audite Ecclefiam

Wiia,quot viédorie,fof coroma.

Mllwi

«anentem *

'O fpes aetersorum !

Ó contem-

j

iplatio, cceli quantum roboris admi-

j fff"

niftras miferis & afflidis? Tu fe-

a

j

"Traduntur igni Martyres

Et Befiiarum dentibus,

«undüm Auguftinum omnia porta-

te facis dulciter & fuaviter: Per te

!

rannü*m

Armata [ecvit ungulis

(

Apoftoli & Martyres gaudentes. ad

fi j

Tortoris infanimanus ;

mortem & tormentaproperant. 'Tu

jan

ANudatapendent vvi[cera,

Wnnumefl L

convertis flammas in ventum quafi

Sanguis facratus funditur,

toris flantem 5 ardentes prunas im

l

jp t

Sed permanení immobiles

zofas & violas commutas , craticulas

)

of

V'ite perennis oratiá

4X ignitas fartagines in lefum ver-

] voti

tis qgietis . tu cruces & patibula

a f[ll

j

Colorum obtutus eos animabat,

vrransformas in amatas fponfas , qui-

g

fpes futurorum eos confortabat, (ub-

qus ex corde acclamatur, falve Crux

menü )

fecutura gloria has triumphales vo-

amata , diu defiderata, ardenter ex-

j wca.

£es extrudebat,

petita,

yne

n

O Co-

210

1N ;FESTO

animo

tuo occurrat

O Calum, ó C&.lun-ll; 'T'u esilla

Laurentius ,

digito in colum. intento tibi accla-

eynofura, quz in turbido mari hu-

jps (xculi flu&uantem — naviculam

mans, gratias ago tibi Domine , quia

noílam dirigis, & ad optatum por-

januas tuas ingredi merui,

tum Salutis perducis : Tu es que&

Claudo verbis Cornelii à Lapide

:

dolores & angores nofltos tempe-

(b) in omnibus a£tibus tuis coclum

ras, cruces. & tribulationes allevias;

fpectes, cüm . ergo arduum quid oc-

|

'Tu es füaviffimus & forti(fimus ille

curit, cum tentatio ingruit, cum

[

magnes , qui & reluctantia corda no-

erux gravior imponitur, .refpice ci-

£raad te trahis.

vitatem caleftem, dic feram, pati-

D:

Q Celum, ó Celum ! cum te

ar, füperabo, quamvis fint dura &

&

mente confidero, omnis tetra mihi

afoeras. (ic itur ad codlum, fic trium-

tí

fordet.

phátur cum Lautentio,

D

Ad te.me nunc verto I

llu&ri(iïme

Celum igitur |infatiabili oculo

contemplemur ,

ac in illud omnes

Martyr -Laurenti; Ito nunc gloriofe

noítros obtutus figamus; Hze illa

Martyr, itó pugil. Chrifti ad domum

fedes eft zterne quietis, hac regio

etérnitatis ,. ito ad Jefum tuum, pro

beata ;

haec terra viventium ,

ob

cujus fidei & amore tantum agonem

quam Chryfoftomo tefte, (2) etfi mil-

obiifti, Jefüs te exfpe&tat, ut coro-

lies cffet faliendum in ignem; tamen

net, qui fpe&lavit & roboravit te,

condigna non pateremur ad futu-

ut vinceres : bonum) certamen cer-

táfti, curfum cenfummáfti, fidem fer-

ram gloriam: Hic. afpe&us , hic ob-

tutus, omne abíynthium tribulatie

váfli, thefauros Ecclefie in paupe-

nis calefti ambrofià. condit, hic ad

res difperfifti. accipe nunc coronam

emnem tolerantiam excitat , robur

glorig , thefaurum non deficientem

in doloribus ad verfitatibus |addit,

in ccelis,

Ito! ito: Martyr fortiffime

putantia corda confirmat, ac in pa-

in domum foriium Dei ; ito Virgo

)

tientia folidat,

caftiffima in c«leffem montem Sy-

Paupertas te forte premit, caclum

on, Ííequere Agaqum cum Choris

afpice, ibi divitize & omnis gloria

San&arum — Virgimum , quocunque

ierit, canta. canticum novum; lu

te exípeCtst : in lu&u aut maerore

es; codlum cogita, ibi abíterget De-

Levita gloriofiffime in cocleílem. au-

«s omnem lacrymam ab oculis eo-

lam zterni Regis,' ille victricena irn-

rum: tribulationes forté & perfecu-

ponet tibi coronam; ille à .corpo-

tiones pateris , Ceolum refpice, ibi

re tuo abíle:

o

g&t omnem fumurm

odorem

CT

^"

i

ibi te 2terna manet requies & con-

ignis 5

ille . terao.. P

fuo

te ^vi&borem — Tyranni fiflet,

folatio : dolorgs & gemitus mortis

te Íorté circumdant, menti mox &

Ut pro 4mcdico ignite craticula

termemn-

(2) De reparatione läyi (Dus I/aiam.

-

^

Tr

"t

;

"

$, LAURENTII MARTYNIS.

(f

tatem , tuo ex

*

termento , væ;cm—;i

À

*

1

re&pi : di:æ»dem?a

E

cmpllr')—,nfg&otdiz;m no;

accþ-

tecipias,

t

Ítram pelle.

Ito .. M.

j

atyr Jaweaae s ac nöbïs*ï*äa

Eja' ex alto nos re

iþice',, : ut. tui

eclum víam íLerne : paucis.horig

certaminis ,velligia fortiter fequi,

Lyit

fortiter luCtando . cedlum ? gaudio,

ac glotiz tuz' participes fieri me-

'aut

fideles exemplo, Ecclefiam -gloriá-;

4eamur«z verificecur denique in no-

id o

Oibem fzsmà, Angelos exultatione

bis, quod de te Auguftinus teíta-

; Qf

complevifti.

tus eít ferm. 30. do San&is diceme

p Ü

Vive & triumpha Laurenti ge-

Laurentius flammas , quas ipíé per-

,

nerofe Scevola Ecclefis Catholice,

tult, omnium Chriflianorum corda

lil

ac tuà generofitate nofkum torpo-

calefecit: & dicat omnis popu-

c trit

tem , tuis ignibus noftrum frigus,

lus, fiat, fiat!

tuà Fertitedine nollrtam imbecilli«

uüïifW

: glo:iaï't

| dony

um, ^

N

i5

ze

o

| ;gonem

*«X

E [ud

X*XX

ENS

go(avil h

r ,

2

7

r

/

VAV

:

amo (*

n

[//j

d

a

X

7

n*

n

E W

j

f

H

Z

,

3

(f

j

N

J

,

4l

x [

j

M

$m

CU

3

-

il

U r

u

j

z

diap

(u

Jf

; A

XEES

Vfo

E —2

f0 1

"

qotie

a v

;

qun[mï'

ovav

j J

od

"

jllei " l

fjmuri

g:cm :

L

i

yranfï

qu

j/

IN

g

Dd2

218

IN FES'.ro*

ERE LT

j

L

FESTO S. CLARE .

Ya

PT

Q

—

— m n

j

tin

—

ihi

JVLM'A GNVM. IN C

2

o

"t

GOL

Vi

C L O

-

lr

, ,

ó$

u EEE

À

1

—X

E

7 Z

A

b

U

RS

n

NX

SS

;!UJBH

NS

RD

".

N

| lii

zu——

x

&

Z

7

x*x

; Ri

6/;

S

URT

SW

a.

]

XxXxxx N

fti

/

m

NN

ülte

[

",

L

"A

p

A

/4//

hx

—

*X&x

ECON

"

LON

*

Z PT

——

SVPE//

] t"m

|

AMICTA

SoL

d

EriNM

»

Ti a

ELIILLUMI

——

GD

m IT

j

| P

!

ol

Sr.gnum ma:g;æm apparaitinCorlo, A poc. cap.12,

|

a

1 t

xm

j

Ve- CLARA luce clarior, lu-

Glor?aFiliorum PAtreseorum, u$

Lr

cis: aterne- Filiz,. Coclorum:

tua: prima. erit; Matrem: te habuille

Ftllmlm

|Sidus. nobile t ad encomia:

HORTULANAM,. quz nobileillud

Aümm

quidem. tua fideli populo de--

Lilium: Horte intulie JESU: Naza-

W

predicanda adílo, fed quibus te lau-

renr ,. quod odore fuo univerfum

V n

dibus efferam nefcio ; f verum, quod

poítmodum: replevit terra: ambi-

Salomon proverb, cap. j5, dixit,

tum,.

lm c

lT

Nec

"

$. CLARJE. VIRGINIS.

arg

'Hec" HORTULANA tantüm erat Ge-

um illud, vel Ecclehæ,- vel Sa&rofän&æ'

nitrix tua, fed & NuBESROSCIDA, ex

Virgini Mariz attribuant, dedecere

qua refulfit: Arcus ille cocleftis , uni-

proindé encomium hoc Matri Dei

verfarum. virtutum:- coloribus- varie--

fübtrahi, ac Claram: eo condecorari ;

atus..

hac mens plutium forté erit, ^ Sed ni-

Quin. & celorum imitata eff Fir-

hil: moveocj

quod .fcripfi : fateor

faamentum , utpoté qua'" produxit

ultró: primarió Elogium- hoc tàm Ec-

tiundo ítellam: illam: novam: & luci-

clefie, quämv benedictze Virgini com-

dim in medio nebulz, cujus fplendo-

petere ,. nullatenus. tamem. inhiberi;,,

re & radiis eàm. Oriens, quàm Occi-

quo: minus: ( refpe&tu debito fervato )

déns eíT illoftratus;.

id: etiam Clarze appropriari queat , fe-

"Nec minus felix. Concha: extitic:

quor veftigia DoGiffimi Benedi&li Fi-

—

Hortulana, qua pretiofam illam Mar-

delis, qui' Panegyrico 4,.de S, Virg. &

—

$aritam: "exclufit ,. digniffimam ,. ad:

Mart.- Lucia: fcribere non eft. veritus:

ï

quan? comparandam: cecleflis: Nego-

fequentia :: Dum gloriofiffimam V. &

X?'

tiator defcenderet;.

M. Luciam confidero, eamque non fo--

——

!

'5Sed' quid' moror: in his-minutiis?

lüm: per:.confüetam: aliarum: Virgi-

quid margaritam: extollo ?' quid: ftellae

num lampadem; verüm etiam per no-

:

fadios admiror, quid Lilii odorenv

men: fuum proprium fplendere video,.

füfpicio.2" hac . parva. nimium: fünt;,

videtur mihi ea in myltica illa vi(ione

ad ulteriora: afcendo ,. ut' Claram lau-

mulieris; Apoc: cap;. 1 2, à Joanne Apo-

denv omni laude: digniffimam ;; pre-

ftole effe depidta & delineatar 2quo

)

illud' ' extraordinariunr

€oniumque:

ergo: jure encomium. hoc & ego Cla-

:

"

Z

Apoc. cap. 12.. defcriptum (virtutibus:

t2 attribuo;.

RY

5

2

tamen San&te: condignum ) cum de-

Et: quis negare aufit, Claram exti-

bita reverentia & demiífone SSmz:

tiffe fi

unr magnum in cclo: & in

j

Matri: Clarz applico',. ac im fenfu' ac*

terra,. fr prodigiofam illam vocem: ad

tommodo dicot Siepum magnum:

Hortulanam matrem orantem , &cru--

Anpparuit im cwlo, Multer amicin

cifixo- delatam. animo revolvat ; ne

Wole, C Lunafub pedibusejus,e in

paveas mulier, quia Lumerr quoddam:

enpite ejus corong [lellarum duode-—

falva: pariee , quod: ipfüm: mundum

[j

capllbi

6p Quem titulum , düm: charitati:

clarius illuflrabit ;. (j ulteriusadmiran-

H

