mis eos lava, gemitibus & fulpiriis

; CBIDW

[erät) !

noílra eft folemnitas , quà cclum

terg? , uleera, peccatorum tuorum

(icid

ad gloriam fuam vos per pauitenti-

pande , Veniam & mifericordiam

am invitat; qui enim defperer, (a)

contrito corde implora; neg; ceífa

j W

ait Petrus Dairíari tantà. peccitrice,

à lacrymis, donec & tibi cum ;Mag-

!

x C*uf

non veniam [folàtn fed &

: gloriam

dalena dicatur, remittuntur tibi pec«

igeni

confequ.nte?

cata tu4d,

j D*

Vide arcum 0. peccator, & bene-

Vide arcum, & benedic eum,

, 0^

dic cuim , qui i& Coelo omn bus hunc

[gni[('«S

q*uixfecit eum,.

,

tontemplandum propofuit,

An.non

il

IN

9Q

.':

l

— QOPerrusDam.ItemBern.in Feff. Magd.(b)Laur. —72/32'»..5'0.& MAzd.

176

?N FESTO

l

f

. IN FESTO S. JACOBI

[

t

Mieem

—

n ——À

f

r

— ÉETEE

C

II

OSIOLL.

—

Ám

L

LX 7 -

&l

Z

N

M

—

R

Y

À

D

[

E

Z

N

B-

,U.

EL

L

)

A

—

//

72

-

Mi

—

-

"

R—.

b

L

—

—EL—

——

C2

*T:

|. lg

Il m

/7

—

SNNS

,:

2772

-

N

"E

| fc&e,

:

Z

y

$

]

N

*.

IN

ïïï

J

L

D

4geff

Áns.

AE

AU SSSS

N

SSI

W

j

l

|

/////

Z

T

E

i

Dy

/ z/ E

N

M

D

Áf

ï

m

Wi

NNE

U

x

m

!

"-

|

!

N

|

)

W

Aæav/ 7

T

2

,

d.

Joïnm

N

MA

;*5'

N

s.

A

W

M

ht[ ?

N

éC

h

J2

W

///

Qs

—

ï?l

——

N

e

x

)

Wltmm

A ES.

us

2

*

ifoni

z—

—

É

-

fim

N

I

iA

«—igzsssää;

L

:::——*

^ 0m

—

N

U —

f i /

;

z

7

—

2

T i

NI

7

LO ET IN

h Cr

I

OJWN[

C OE

—— EE

PoTrESsTÁS? IN

IT TINCXEÉ

At qlllw

ccH - C e Ht

BI

LL

JE

J«Obl ) (

Wt

Ponitie

ln

. Data eft mihi omnis Poteftas, Matth, c, 28,

"Wi

Ona dies fit vobis Nobiles &

vida colorum veftrorum tempera"

W ?

LT

LT

excellentifmi Domini Picto-

menta, depredico ingeniofas inven-

tiones; Jaudo amabiles oculorum de-

hum fj

res, ftatuarii & fculptores. Ver-

miflug

bum milii hodié unum eílad

ceptiones, Iec omnia laude dig-

v0s, Refpondete mihi, Laudo & extol-

fa3,at.cum verecundie metas tran-

D

E

l

lfem

lo artificiofa fcalpra & penicilla veftra,

filitis, cüm pudicitiz leges violatis,

quibus & ipíam propé Naturam in

«üm nudas & inveftes Floras depin-

ii flon Q

Certamen provocatis; admiror vi-

" ii

gitis, vitupero labores veflros, dete-

er

n

$, JACOBI. APOSTOLI.

m

Ítor infamem 'artem—, ac flammis dig-

dius, quo caput ipfius innocentifh-/-

na penicilla veflra pronuntio: hoc

mum ab Herode efl decuffum.

enim fomite exardefcit concupifcen-

Qidrefpondetis pi&tores? dubium

tia,.ac libido ab oculis in. animum

hoc quomedo efolvitis?

transfunditur.

Sed abrumpo odio-

Ut video pro refponío - afferendo

- famctifin, & manum de tabula retraho,

recurrunt anxié mei Domini: Pi&to-

ac, folüm genuinam à vobis refcire cu-

/

res ad afylum confuetudinis antiquz,

j

pio caufam, cur fanCto noftro Apoftolo

quz illis inflar Legis, ac itrefragabilis

E

Jacobo Baculum Pere

Canonis eíl, ac clamant, Prifcorum ta-

I^

grini, ac cepchas

marinas appingatis?

bulas omni 2vo füb fchemate Pere

tini

Petro tanquam fuüpremo. ac vifibi-

cüm,baculo adumbraffe Jacobum,

j

an-

li Ecclefiz Capiti appingitis claves, &

dum ergó antiquitati; cur veró figurá

" réClé; tradidit enim illi Dominus cla-

j

tali antiqua Penicilla exprefferint Jaco-

ves Reghi coclorum.

bum, relinquere fe altiori & acutiori

. Paulo appingitis "Neronianum en.

indagini.

Hzc illi, fed jcjuqä ac fri-

fem , Andrez -decuffatam crucem;

volé.

- - Jeanni calicem ;; Thomz haftam;

. Myfterium ergó quod Pi&tores Au-

'

l

" Matthzo bipennem , Bartholomzo

ditoribus meis explicare non. valent,

|

f

/^

cultrum, Philippo crucem & lapides,

id ego hodi& vobis aperire conabor

//

Simoni fetram5 Thaddeo nédofüm

docturus re&té ac fan&té San&to- Jaco-

fuftem, Matthiz fecurim: omnia re-

bo áPi&toribus baculum appingi ac con-

. &&, omnia bené paffionis ,/enim eo-

chis circumcingi marinis, quod dum

Tum fünt infigaia, ex quibus à po-

5

facio, patientiam vellram exfpe&o,

v pulo Chriftisno dignefcuntur,

Varig afferi poffent rationes &

IN

At quid fibi vult baculus in manu

convenientie facrz, cur SanCto A-

/ .0 acobi? quid conche marine ? quo

poftolo Baculus aut Vir

ga appingatur?

N

. ;Íchemate eum nobis

ffpc&andum pro-

Quidni hoc fiat ? Major Domo erat,

ponitis ?

(Soberfttr- -Dofmeifter) qui. primus

Àn non obfecro Boanergi, utpote

Apoftolerum fanguinem fudit, pri-

tonitrui filio mágis appingendum ful-

mus cclos conícenmdit, ac teliquos

(

men ? uti Alexandrum magnum

Apofítelos. velut peregrinos & adve-

r

depinxit Apelles ? An non pifcatoris

nas terra, futuros cocli cives ad fu-

i

filium magis decerent retia ? an nan

1&0(5

perna atria introduxit : Virga er-

ogulol"*

melius appingeretur ei cilix , de

"

d

quo Evangelium ait, poteflis. bibere

go & baculus infigne Majoratus Jace-

ü hlld

bum decent,

T d

calicem, quem ego bibiturus fum?

Adde, quod perezrinorum ejus. fe-

e

T

"

30 non convenientius denig; glorio-

pulehrum invifentium fümmus exi-

vu

Ítat patronus, Dux in via, Adjutor i

pore

j

fam iliius paífionem -demtaret gla-

v;ü(oï)

^

peti-

43

i.

T

IN FESTO

178

Periculis, Patronus in omni adverfita-

tionem contra Dominum jam ab-

ünorum :

fümpferat, nec ulterius graffaretur,

li

te; quin & fxpius in pere

|

otrma & habitu à clientibus

j

uis vifus:

compefcuit & extinxit; dum iterum

fg|

LT

Baculus ergó & concha non imme-

Num. 21. ignitos ferpentes, qui po-

l

eito peregrinorum — Patronum . de-

pulum miferabili ürage confecerant,

ii

B

i

«ent,

ereCto alio zneo ferPentg fugavit ac

Mens forté hzec etit

al iquorum ,

interemit,

fini

1j

$idorum & Sculptorum caufz fa-

In terra denig; dum Num. r6,ad

ventium, fed fcopus non tangitur,

mandatum Moyfis fefe terra aperiens,

AO

quó collimanduro, aliam eamq; Apo-

Core, Dathan & Abyron vivos devo-

ttod

fiolo honorificentiorem ego adduco

ravit cum tabernaculis & univerfa füb-

DT

ftantia eorum : unde bené ait Philo lib.

caufam.

fU Y

"Scitis Moyfen depingi cum corni-

1. de Moyfi, fingula elementa obedie-

fütiy

bantei,

1

bus

virga in. manu: cornua ejus

li n

denotant íplendorem -X radios -ex

Moyfen fpeGaftis depiclum cum

tuby

.facie relucentes, quos ex confortio

corsibus & Virga, nunc Jacobum

hts

Sermonis Domini in monte Synai

con(iderate cinctum conchis maurinisï

& baculum ià manu tenentem,

Nj

contraxit: Virga feu Baculus infig-

Ll Vlgm

me extitit authoritatis & poteflatis

Conche demonílrant eum filium

Rn

4 Deo in cun&ta elementa Moyfi tra-

pifcatoris, imó & piícatorem homi-

l

t

dite, ut Cornelius

num, Salvatore ipfo id atteftante, f/aci-

,ait in caput 4.

Nl!n(

Exodi.

am vos pifcatores bominum ; Bacu-

It Nj«

Admirande hujus Virge porten-

lum tenet in manu Jacobus, quia & ip

iv [

14 non.femel monftravit Moyfes,

fi à Domino poteftas & imperium ia

1llld h

ort

In Aére dum Exedi none exten-

cunéta elementa e(l conceffum, teíle

Tiig Aþül

dens Virgam in coclum, tonitrua, gran-

Aug. fer.:1,de Apoftolis Petro & Pau-

Ámy

dinem, ac difcurrentia fulgura produxit,

lo dediz Dominus Apoflolis potefea-

B T

-& JEgyptum triduo tantis tenebrisin-

zem [uper naturam, ut CAmeura-

Wi

lïtm

rent, [uper Dermones,ut eos everte-

volvit, ut nemo videret fra.trem fa-

p mWflu

umExod, 16.

vent,[uper elememta,ut ipfa immnm-

£ATCHBt.

"ts E

. In aqua, dum

Exodi 7. Virga per-

Ml fj

eutiens Nilum , aquas ejus commuta-

Initium poteffatis portentofi ejus

baculi defumamus ex aére.

Factum

tll

vit in fanguinem ; dum iterum Num,

li, Poa MI]

20. Virga percuffit Petram in Horeb,

admirandum , quod 2, Mach. cap, 10,

X yi

T.

& egreffe fantaqualargiffimz.

legimus, reiteraffe de novo videtur De-

ii

A

)

Poteítatem. eandem menfílravit in

usin Apoftolo fuo Jacobo,

lhfe

li N

igne, dum INum. r6. ignem cecle-

Apptopinquabat Judzz cum exer-

Titteoe

ftem , qui quatuordecim millia & fep-

citu grandi nimis "Timotheus fü-

t n

tingentos hominum ob murmura-

premus Dux militig Regis Antiochi

M

Pt

m

zi

à

$. JACOBI APOTOLI.

.f*?)

f

ii:bxvsr(ums integrum Regnum; audi-

&t

Alphonfi cafti flius, multisQue la-

to fatali ejus advencu, populus tan-

crymis lamentabilem regni, cafuca

il

te timore eft confternatus, ut jam

t

deflevit, diu no&uque intentus, quà

a&um de Corona Q Sceptro Judes

tatione ferox hoílis p

Vi

erederent ; hinc fuga (efe proripué-

tur,

gcria pïdef,e-

re in montes, in latebras & fpeluncas

ia

folus fudas Machabeus anime non

Sed quibus mediis? vana enim fine

WU

concidebat , fed maanipulis paucis in-

viribus ita: erarium regiuta totum

1257

trepidus. obviam proceffit hofti; bi-

erat exhauftum, populus ad bellan-

a[[a Ub'

nis ergó exercitibus lantibus in acie,

dum inexercitatus flragibus aliquot jata

hil

h

cum vehemens pugna effit, appa-

acceptis exterritus & confternatus ex-

ob

rueruot adverfariis de coclo viri quin-

terorum Regum ac Princi

que in equis frenis aureis decori, ex

pum auxilig

nulla fperanda,

m at

quibus 2, Macchabeum medium ha-

Hsec cernens Ramirus cüm hu-

g

bentes armis fuis circumfeptum, inad-

mana non fuppeterent prafidia, ad

m

verfarios tela & fulmina jaciebant, qui-

fuperna auxilia oculos & animum ad-

n

bus viginti millia & quingenti pedicum,

jecit , belli aleam ac falutem dere-

j Enum

fexcenti verb. equitum preflrata inte-

li&i populi prote&ori Patrie tetam re-

g ot

tiéte,

fignans & commendans, fpe plenus,

u fM

Nunc audite differentem Eufebi-

fore ut gloriofüs baculus Jacobi, füper-

W.W

um Nierenbergium ac Marianam Sco-

bumholtem flernat,ac injurias á barba-

yidit

tum lib; r 1. derebus Hifpanicis c. 1 3.

tis Deo & SanCis illatas fever& vindiz

pum

quid portenti patrocinante noflro glo-

cet; Indé cozpit populum defolatum

din i

riofo Apoftolo acciderit, -

animare & armare, manipulos fugiti--

"

Ànno 834. cüm Saraceni , Mauris

vos militum colligere,ad facrum bel.

T !15'

mixti infcflis armis Hilpaniam in-

lum cunétos adhortarit multo labore

jguit

ul

vafifent , ac fubjugatà unà & alterá

fudatum eft, donec ad. arma capeffen-

provincià ad reliquas jugo fuo fübjici-

T

da timidus populus exurgeret. "Ven-

endas armato Marte contenderent,

tum igitur ad puenam, fenant bucci-

d

poft fpoliata & ever(a templa , poft

ng & tympana, flu&tuant vexilla, nu-

rte

j

exuflas Cruces & San&orum . ftatua-

dantur eníes, refplendent montes

i

as, poft millenos innocentes juvenes

àcypeis, volant undique jacula &

i

fid.d

ac virgines in turpem fervitutem ab.

fagitt?, it clamor cclo, concut-

du&as, eó deniq; eíl. ventum , ut

Ql &t

tunt acks, fit impetus & ftrages ,

infelici Regno ultima ruina & excidi-

nutant phalanges hifpang ac retró

"

um anteoculos verfaretur,

ferunt timides pedes tanto furori

qt [

- Vidit infelicitatem hane & mife-

hoftium impáres; fugientes infequi-

j

n

sam pauiz Ramirus Rex Caftlig

tur à tergo hoftis, effugium undique.

qu N

A

E]

pre-

*

[

—

E

180

INQ- FESTO

1

preclufurus ; adum de Sceptro , in

eft, redditu/q; parentibus fuis, Jaco"

[

int;

manu vi&toriam portant Mauri,

bi gloriam & favérem toto orbe de-

uid inextrema hac neceffitate Ra-

prædicantibus.

|

feí

Ab elemento aér

mirus: Madidos attóllit oculis in coe-

is ad aqlias per-

li r

^

]um, c tutelaris füi Jacobi denuo ef-

gamus, videbimus Jacobum &his

[

flagitat patrocinium ; & ecce fubi-

impetantem,

Tntüe

tó in nubibus equo candido infidens

In aquis*

licet non unum miracu-

Milni

j

.g]

. defolato populo properat in auxili-

lum patratum fit à Moyfe, maxi-

Mf

um Jacobus, unà manu vexillum ru«

mum- tamen fuit, quando virgá

i

[ 44

;bicundá Cruce notatum rotat, ac al-

fuà .percu(fit mare rubrum divifaque

| hg

terá. vi&trici füo. baculo ut verus to-

efl aqua & ingreffi fünt filii Ifrael

TT

nitrui filius. inter trifülca fulmina &

per medium ficci maris, erat enim

w

aqua quafi murus à dextera. & lava

Thodo

lapidem grandinus , tantá ftrage Mau-

ros fternit, ut fexaginta eorum mil-

Exodi r4. grande imperium ! pal-

,

üclor;

mare miraculum !

lia (alii o&oginta memorant) interne-

pirnat

cioni fint data,

Nec minor Moyfe in compefcen-

li nron

do hoc elemento extitit Jacobus.

Videte . Auditores , quantum. Do-

tft i

tainium , quantum imperium often-

Notum eft ex cap. 12, Adum Apo-

Á exten

ftolerum ab Herode circa Pafcha Ja-

-

derit Jacobus; Cernite in baculo la-

in (f

tentem acinacem ,. quo. barbarorum.

cobum Hierofolymis eccifum effe

Uponat.

ladio,

cola impia démefü ; cernite ex

f& y

conchis marinis erumpentia fulmi-

Mifrt Herodes Rex manuus,ut af-

Mdj r

na , ac dicite, de ceclo dimicatum eft

]

f''igeret quofdam de Ecclefin;occidit

p Y

contra illos..

autem. Tacobum Fratrem ffoannis

RLT

j

A&ris Dominum effe Jacobum , z-

eladio. Difcipuli igitur illius folliciti

d l

:

que teftabitur adolefcens ille Ger-

de corpore facro, rioctu clam Judais il-

K

|

AUrit [

manus, qui càüm in. via Compoftel-

lud aufferentes. ad Joppen civitatem

|

|

t

lam. ver(us falfo. à procaci filia hofpi-

maritimam id deportarunt, pet mare in.

!

!

AC f

tis ( cujus impia petita rejecerat )

Hifpanias illud. ulterius. transporta-

Hmm

|

furti accufatus, im furcam a&tus ef-

turi: imponunt igitur illud. fragili

0fr

Ttunat

fet, triginta fex diebus ad reditum

& lacerz cymbz . ac. fefe numini &

ho ET

uíg; parentum. ex . peregtrinatione

committunt,.

beato Jacobo. cemn-u.enda'mes-r pelago.

Ü

Compoftellana pependit, à . gloriolo.

! f

Apofítolo. i aére femper fuftentatus,

Adeíto nunc fapienti(fimeSalomon;.

|

K

aR imu

ac colefti. dulcedine refocillatus , do-

qui inter tua difficilia capere non

| U d

nec portentofo. miraculo. affati Gal-

potuilti uZazs zevis ii medjo mart,

l

hü]

[Q Ilï

li in patina revivifcentis, de infami

id; te hodi& docebit [acobus nofler.

;|

"i t

(titu-

Ti

ljgno; v.i.VCn;- & vegetus. depofitus.

Vide. c);ïmbam. frägjlem » d

tam.

Tttn

i ij

"

X

v-s., 146031 APOTOLE

ISK

[

Yj

tam ,

[e]

ubernaculo, carentem remis,

& immobilem fa&um exolvit: fe-

l

inter fludus & vortices - maris, in-

lix cymba, ad cujus clavum fedic Ja-

ter Íyrtes & (copulos, inoffenfo cur-

cobus, cujus remiges extitere An-

fu per totum mediterraneum à Sy-

X

gei, cujus cynofura.ipfe altiffimus;

li

ria ufque (ecuré fluitantem; vide &

Ab aquis gradum. faciamus ad ele-

intuere, ut-iratum pelagus, (dequo

mentum ienis,

Nemo dubitet de

(

Pülmifla ait : e/cezdunt flacfus -ejus

poteflate hac Jacobo tradita: Cum

n

ue Ad celos, & defcemdunt us ;.

ipfe . Salvator Boaner

gis titulum Ja-

ng

"

Aby[fos) compefcat & mitiget Ja-

cobo

indiderit,

cobus; cerne quemadmodum v

[-

nominavit,

ac toni ;rui filiuta

p

[

i

& turbini imperet, decumanos flu

&us

Vifus eft. hanc poteflatem. Apo«

«

& procelas frangat: intuere quo-

flolus antequam Spiritu San&to in die

I

modo cymba hzc fine remis, fine

Pentecoftes. effet afflatus , — exorbi-

anchora, fine velo, fine malo, line

piï-

tante zelo exercere voluiffe -adver-

gubernatore per. tot difcrimina ma-

fus inhofpitales Samaritanos, dum

at

ris inconcuffa curfum fuum peragat,

cum: Salvatore & reliquis Apoftolis

Quf

uíque dum ad portum Flavig Illyrie

D

in extremis 'partibus Gallicie cur-

civitate eorum eft exclufus, Luc. 9

A

quando dixit : Dormzze vis dzeiipus,

qu J j

fum fiftat, ac facrum corpus Apoftoli

ut ignis defcendat de celo, e$ cor-

exponat,

i [1]

Jemat eos : Zelum Elize imitatus,

qui

Veré veré deminatus eft Jacobus

& ipíe lib. 4. Reg,

cap. r. ignecalefti

!,M'

poteflati maris, & fln&us ejus miti-

impietatem. militum. fe capere vo-

.

gavit, . Veré veré flatuit procellam:

lentium: eft. ultus : fed. poteflatem

ejus in auram, & filuerunt flu&tus

f

hanc pro ea vice moderatus eft Do-

od

ejus, & lztati fünt, quia. filuerunt,

minus & fufpendit, refetvans eam.

j5

ht

& deduxit eos in portum volunta-

oecafioni alteri aliquando: in Sama-

tis eorum,

Vere vere Z2 marí v£x

ria oborriturez cüm enim redux ex

gl

"

Iu C femita tua in aquis multis.

Hifpania Jacobus , cum omni fidu-

Pfalmo 76..

us

cia. Verbum. Domini tam in Judea

"u

)

O fortunata navis ! felicior Argo,.

quàm Samaria przdiceret ,. irà per-

que non aureum vellus ex Colchide

ngmlm

citus Magus quidam Hermogenes

fed thefaurum — fanCliffimi: corporis,,

nomine- exarfit contra Apoflolum,

(5

H

cujus digna non erat Solyma, ex Ju-

& ut curfum Evangelii interturba--

dez fnibus ad ultimas oras. Hifpa-

ret,, Doemonibus per incantationes

ueSaW"w

Ul

nig attulifti ; fortunata navis! cui

fuas. pracepit, ut vinélum: catenis

QPEW

pro- malo. erat prodigiofüs baculus

Jacobum. unà cum Phileto difcipulo

W!

j

Jacobi, cui p:o velo ferviebat fuda-

p

,

quondam íuo, fed à Jacebo ad par--

i

rium portentofum, quo Philetum

tes Evangelii tra&to, adducerent fi-

en-

per magicasa incantationes- vinclum.

bi. zïd po

nas condign/as de iis füm

F

v

x

dasi

Nass

x?z,

d

TN FEST?.

fdni

Auditc dirá hác fen.

?if

das t obtemeprant quidem D ormo-

lionis in cineres,

nes mandato Magi, verum ubi ad

tentià cum juvenis nüllum. effugium

ln

locum venére, übi Jacobus depre-

mortis ceraeret, ad patrocinium San-

1

cabatur. Dominum , fübitó incendii

fu.

&i F:cobi voto fa&o confugit fpe ple-

quo patiebantur' impatientes, in aére

nus in tancis anguftiis à tam gloriofe

[Ui)

ululare cosperunt; Jacobe Apeftole

patteno nulla ratione deferendum.

Articulo igitur executionis inflante

Dei wmiíerere nobis, (a) quia antequam

dnmp

tempus noílrum adveniat, ardemus,

réptatur mifer hinc. inde per afpera &

t

D

n

miíli quidem funsasab Hermogene ad

inculta loca, ad palum alligatur, lig-

te Philetum transfugam noftrum com-

na undecuaque . congeruntur, igue-

Jitobo

prehendendum, fed mox utad te veni-

que fuppofitoligna & vincula com-

UT

buruntur, mec tamen tetigit eum ig-

D

AC

mus, Angelus Dei nos catenis igneis

telizavit, plurinumque cruciavit, ma-

nis aut contriflavit; Beato Jacobo

Whürmy

jorà enim patimur iücendiaab oratio-

vim flammarum -eprimente , cum-

ti/luy

ne tua, quàm quibus obnoxii (umus in

que iterató à li&toribus in flammas ef-

li t

barathro iufetnali,

fet injiciendus, à populo mifericor-

[

diam Dei indamante raorti eripi-

Ignis domitorem extitiffe fa&e-

Ino]

bum carà demonftiat, quod ia Hi-

tur, votümque füuum exoluturus li-

W at

ftoria Lombardica referur à Jacobo

ber & incolumis iter Compoftd-

b [

de voragine Epifcopo Genuenfis füc

lam verfus adoritur, ubique mag-

Lsj ET

cribente: Aano Domini 1238.ia vi-

nalia Dei & praconi

h pri

fz A geüo!i enu'n-.

glia San&i Jacobi in quodam Ca-

tiaturus,

QDQW.

Óiko inter Florentiam & Piftorium

ln gpt

ito, juvenis quidam, cüm advette-

:ïm;jïfgtum denique eft in Jacobe,

hpæ [

rét tutorem (üum hzreditatem fu-

quod Philo.de Moyfe fcripfit lib. r, fin-

lii

am paulatim fibi ufürpare velle, irà

gula clementa obediebantei: nonaér,

M

javenili levitate abreptus, iri fe-

non aqua, non gais folüm, fed & terra

Md

getes tutorig ignem injecit, ut fru-

- & petra obedisbant Jacobo. Teflan-

il quo j

a

ges brevi in cineres abirent: inqui-

tür hoc formidandi Maurorum & Sa-

M!þrg

w

fitum . mox

in gquthorem facino-

racenorum carceres, ín *quibus fetreis

"if

tis , indiciisque manife(tis deprehen-

catenis connexi mortem præ&olabm-

1

i IUF

us eft juvenis reus: tentus igitur ac

tar intoceates Chriftiani, ad quoruna

P'f,glonq

ciimen confeffus fententià latá adjudi-

tamen preces & vota portas areas code

ATT

catus et morci, in ita quidem; ut ad

trivit, & ve&es ferreos confregit Ja-

lQ :

cobus.

caudam equi alligatus per afpera loca

Te(tatur hoc fpecus & anitra

Wt

loca ad rogum & incendium prius rap*

fubterranea, in quibus velut in um-

t T

bra æertis gemebant captivi,

querum

faretur, abiturus & ipfe poüc:lege tà

xamm

( Muthor Hifl. Lambardice.

$. JACOB! APOSTOLI.

183

tamen infelicitati condolens Jacobus,

ftoli attingere; aut miracula cun&tare-

ceníere..

[

i

vincula diftupit , & de tenebrisac um-

bra mortis in libertatem priflinam edu-

?

Et licet coram mundi amatoribus

$n

xit,

Sufficiat ad probandum inten-

gloriofus. extiterit tumulus Alexan-

1

tum unica Rupes illa; in quaexpofitum

dii Magni, cui ob vi&lriciaarma tres

T0

h

cornus San&li. -

orbis partes catenis vin&lz inci(z fue-

du

uod Chrifto morienti- accidit ,

rant, cum infícriptione ; Alexandri

unt

dum petrze (ciffe & monumenta apet-

Vi&oria ! attamen infinities eft

lorio-

a

ta fant invitantes, quafr euraad fepul-

:

fius fepulchrum fin&iffimi no

ti Pa-

L.

chrum & requiem, idem propé accidit

troni Jacobi, cui non tres orbis par-

Jacobo, vix enim difcipuli ejus portum

lgüc

tes ,. fed devi&ia quatuor Elementa vi-

£t

attigére Gallicize, ac facrum corpus in

Grici catenà colligata appingi & in-

m

adjacentem petram expofuére, cum

marmor fepoficà duritià , tanti hofpitis

cidi queunt , ad

jun&o lemate , Jacobi

]acobü

victeria !

-

eu

obílupefa&um : adventu, cerz inflar

fefe expandit, ac advenienti Apofto-

O gloriofum A'pofïolum L meri-

m e

efIc0l

lolocum , & loculum quietis prebuit,

tis infignem ! poteftate magnum !

. Extollant alii fepulehrum — Catha-

qui primus: Apoftolorum caput Mar-

eip

Martyrio fübjecit, G acinacem Hero-

i l

rine angelicis manibus in monte Si-

*

mai preparatum

*

Eaudent alii Eeo:

dis fuo íanguine purpsravit. Ma-

pufu

gnus quidem extitit Patriatcha Jacob,

( M

nes, qui de mortue Paule Erimita-

rum primo fcrobem funebrem ungulis

cui dormienti Angeliin fcala ad colum.

ijienur

uíque porre&ta apparuére: major no-

effodére ; depredicent alii admiran-

dum fapulchrum fan&ti Clementis

mine & re extitit Jacobus Apoflolus

Dei, utpoté cui non Angeli folüm, fed

a

h

Papz cum anchora in mare. demerfi;

Laudabo ego & extollam 6 contta fe-

Angelorum Regina (dum adhuc in vi-

pl

vis degeret ) confolatura labores. illi-

s

M

pulchrum Apoítoli nofiri non máa-

Qu

nufadum, fed ccelitus cenftruCtum,

us, Cafarauguítz in columna apparu«

(

de quo jure dicere poffum (2 ez77 fe-

it, An

) Ti

G

gelorum penni; lïlluc transve-

pulchrum ejus gdoriofum, gloriofum

v Ü

utique à (tella, que illud illaftravit, glo-

Magnus quidem extitit Moyfes;

W d

ticfum à rupe, qua illud- miraculofé fa-

qui portentofa virga fua ex dura pe-

m

lelllk

M

fcepit, gloriofum à peregrinis,qui ex to-

tta Horeb in deferto Sinai elicuit

u

to orbe ad illud confluunt, gioriefum

fontem aquarum : major Moyfe. cft

gl

denique à portentis & miraculis, de

Jacobus, qui ex duriffimo marmore

( OUW ]

quibus Calixtus Papaait, fi mille habe-

elicuit non aquas, fed lacrymas &

esz]

rem era, milleque linguis preditus ef-

fingultus,, dum ex Hermogene per-

vdic l j

fsm, non peffem partem laudum Apo-

vefffimo — mago fecit difcipulum

UL

f

]

Chrifi,

184

IN FEsTO'

DL

Ghriíti, ac eum à caftris Satang . tra-

€us, ac veniam depr;cans', .com-

ITR NARC NT

duxit ad caília Dei,

Magaus qui-

buílis libris -fuis necromanticis Chii-

dem Jofue, dum inaudito miraculo

fto & Evangelio adjunctus, ab Apc-

folem ftitit: at Major Jofue'extititiJa-

ftelo nulla. ratione difcedere . voluit,

cobus, qui fententiam damnationis ad-

nifi habito prius aliquo memoriali de

veríus unum & alterum fraude Dzemo-

manu Jacobi dicens, novi egoiras Da-.

nis fefe fpecie Mattyriiinterimentium,

monum, quod fi me converfum inve-

jamjam à Judice ferendam fletit,acut

nerint, occident me;. ut igiturtutum

in vitam revocarentu

fab Altiffimo im-

ac confolatum à fe dimitteret, baculum

petravit,

ei füuum dedit, ad propulfandos om-

TET ERN

"Magnus extitit Samfon, qui in man-

nes infültus hoftigm tam vifibilium,

dibula afini mille interfecit Philifteos :

quàm invifibilium medium potenti(-

P

major Samfone extitit Jacobus, qui non

fimum.

femel integros exercitus Maurtoum &

Hunc ipfum baculum & nos füp-

Saracenorum baculo fuo preftravit &

plici prece, hodie à te fan&tiffime, A-

interemit.

poftole robis gratiosé concedi depofci-

Magnus fuit Elifeus , opere & fe-

mus: age,quod non fernel egifli: ecce.

fnone potens, fed baculus illius ce-

infurrexerunt. in nos inimici noflri,

dere cogitur baculo'Jacobi; miferat

evaginaverunt gladium, exacuerunt

'quidem Elifeus Giezi famulum fuum

fagittas fuas, exurge inadjutorium na-

«um baculo fuüo ad Sunamitidis Fili-

ftrám, apprehende arma & fcutum, e-

um refüfcitandum,accézge [mgibos tu-

va ut Jofue clypeum, ita & tu baeulum

05, ( tolle baculum meumin mauu

porteatofum in codlum , fterne hoftes

1HA, C* VAde: Íedmortem pellerene-

Chüftiani nominis; macta, trucida

ETAH TT H TTTE

w

.quiit, reverfus enim nuntidvit ei, 7207

xun&tos, qui in potentia virtitis fua

furrexit Puer : non-mortem fo-

gloriantur, contere arcum, confringe

lüm, fed & infernales Spiritus com-

arma, fulgura, tona, fulmina, ó metuen-

peícuit felicifmus baculus Jacobi,

p w //

de Bdanergeä, ac in favillam redige ícu-

. Hermogene tefte; hic enim cüm pri-

tum gladium & bellum ;, & laudabi-

us Demonum extitiffet cultor. ac

mus, nomen tuum dicentes (a) 4e ca-

mancipium, viderétque figna & vir-

de dimicatum vf comtra eos,

l

tutes' Apofítoli, ac' adverteret. pra-

'hac eft Victoria

igias fuas contra San&li preces,. nec

Jacobi, -

hilum valere,: toto corde compun-

UT

lu)

IN

EL 8 J

185

(Om'

i

IN FESTO S, ANN £, MA-

iil

b

st

IRIS GENITRICIS

EI.

jint

t

T

Vg

s o«

AGCO

PEads

l]

-A

blit

x/xïfk

!)

:

a

uu(M

il Íi

ESS

/—

m

4

oteti

A

N

LU

—

1l

Z

|

N

--

N

SS

z

—— —

E —

il

————À

li

:;

fi

BIILUILL

Z

,

N

A

j

—

dl

——

Z

|

ä

-

—

(irert

w

|

R

|

at

À

A.

Z

u

GR

)""

rim

[E————2ÀÀ

//.

——

—

jitone

E

Y

—

jl

——

iILI———

P

t hoflä

N

,

——

; t

EES

[—.

SSS

Y

—

L

z

N

E

—

,'"(u[isli:z

) —

z

l

1

—

Ih

ij.

——

,unitij

hi

—l

Em

EL

L«

—

D.

——

x

—

u —— —

cEU

z

E

——

2772

od

Ó2

:DABO CLAUES REGN

-

udig

&

!

«(

Tibi dabo Claves Regni Cedlorum. Matt, cap. 6;

?m; li

L

On ita in eruendis auri & ar-

Frugifera Fiti comparat S. An-

genti mineris defatigantur

nam Joann. Damafcenus, qu& velut vi-

N

metallerum foffores , uti ho-

tis multis profufis lachrymis uvamt,

die in eruendis gloriofis Ti-

tandem fuaviffimam protulit Ma-

tulis SSmz, Matris Anna facri defu-

tiam.

dant Panegyrifle,

Tertam fandam Annam nomi-

AÀa

f&

Qratio 1. de Nativitate Virg.

IN FESTO $. ANNE.

*

186

tam ina(timabilem Mariam produxitä

nat Hieronymuä (e:m: qui incipit. po-

p

fulatis &i Jerufalem apud Polium

fit aliis Anna O/;vafrucitferaindos

bO]w

Cap. 'f.

de vitaS. Anne, E«c q/f Ter-

imo Domni: fitferenum & ficlliferam

n

ra $. qua rH

bum . ardentem, féd

Celum, dequoorta (lella Jacob ; fit a-

Ti

mabile Rofetum,ex quo prodiit Rofa il-

D

incombullum . permanentem. ger-

la Jericho fpinis carens, denturSSmae,

minavit.

E

Abbas Trithemius lib, de laudibus

Matri mille alii ticuli glorioft, mihi ta-

á

S. Annz cap. j, Gezophilacio Dei

men non fatisfacient 5 (enfu enim.meo

Mh fí

eam aífimilat dicens, O quanto bo-

nobiliorem Titulum SS$mz Avie at-

m 1

tribui poffe non credo, quàm fi eam /a-

nore dignus Annz venter credendus

ongo

eft, qui Dei Gazophilacium fa&us, in-

erum pifcem dixerious, in quo non

ldcoqu

aítimabilis pretii'Thefurum bajulavit,

Stater Petri, fed diu exoptata Claves ad

NT

Devotiffimus Juftus Landípergius

refexandas portas Ceclorum inventa :

tf

quod dum vobis pluribus;nemonftrare

ferm. voca

t fiaperna. benedicfionis

4

fatago, fic ad recurfum & fuffragium

icat

qTerram ,

ua celeffi Figulus

x

3

]. Quodq

Ollam Spei nojtra compojidt beatam

"

Matris & Virginis invito.

ipftatj

Virginem Mariam.

Non autumo futurum, ut quifpiam

Q

'Fitulo nob:

liffima Atboris coho-

ex AA. meis exiftat (dum Annam fa-

neítat $. Annam Joan, Oforius conc.

cro pifci comparo). qui propofitionem

fitun

meam ut novam, fiogularem & erro-

f f

de S. Anna dicens Bezedicza Arbor,

C

ue frudum vita Mariam nobis

neam fugillet aut traducat ; quandoqui-

rotulit.

dem pridem ante me Auguítinus tra-

h?

-'Titulum Fez£zlis 4eri Ann at-

-Catu 123, incap. 2 r. Joannes ; Vene-

rabilis Beda cum Lyrano in cap. 24.

Á hi

tribait Adelbertus 'ylkovrski, (2) qui

Lucz- Chriftum paffum dixére, Pifcem

0 d

Margaritam protulit, pro qua emenda

A fl

eccleftis Negotiatot omnibus venditis

affum Verba refero Lyrani P/cis af/us

defcendit,

ipfe mediator pa[fus , im aquis hu-

*Wffmne

En quot Titulos honorum , quot

mani generis captus la sueo mortis

d dj

e PAfftonis.

Á M

Praeconia facra, in. SSmam, ÁAviam

a[jatus tempor

Rupertus Abbas lib,

i brev j

Chiifti conferunt Do&tores?. fedneu-

Jam ante me

Witon ]

ter horum mihi hodieatridet. Sit An-

g. off: cap, 10. Martyrem Chrifti Lau-

a Damafceno 7375 frugifera $ ie-

rentium Pifcem appellavit dicens, B£-

plb

atus Laurentius unus et beneno-

lie l Gm

ronymo Terr4 [améiias Yrithemio

1us de magnis illis Pifcibus,Pifeis

Mdys ,

Gazophilacium Dei ; Landfpergio Téz*

za Beneditl ionis; ex qua Olla fpei no-

IIAGTIHS Zá emque

A[f's , cujus aj -

ftrz, àcoclefti fgulo figurata : Sit Ofo-

tura [amviter in

FetaCbrifhi frag

TT

zio drbor bemedidia; ( Adelberto

rat Ecclefía.

y Ommum l

Jam ante me S.

Bartholomaum Á-

IIIEI ] 82

l

"Tylkowski ager felz'x,.xqpi Margari-

LT

IQ

p(/) io-

^ ( Cose. de S. duna.

()

X

x

-MATRIS GENTTRICIS DEI.

4

l[1

&l

poftolum Anguille excoriate fym-

us ac doctiffimus Philippus Pincinelli

bolo figuravit Lucarinus apud Abatem

lib.cap, 10, eumin falfo mari natare, ac

yn

t

Pincinelli tit, anguilla. Exempla fequor.

occulum unicum in fuperiore capitiS

Seniorum & Do&orum.

parte collocatum à natura habere, undé

al

Et cut obfecro Annaz T'itulum Pif-

fn&,

alfiduo caput extra flu&tus levans coc-

€is nonattribuam? cum Joannes Na-

lum contemplatur, cujus lema, Ocaus

j

ember in celo.

n

daíi Societate Jefu in fuo anno coc-

lefti referat die 26.]ulij Pifcatores quof-

Jam edicite AA. annon vobis $, An-

jv

dam in regno Siciliz cum nihil pifcium

na fimilis Uranofcopus videtur? inna-

oj

longo tempore prendere poffent ,

tabat Anna falfo fterilitatis mari per 4.

p

luftra prole carens, repleta omni ama-

vud

ideóque magná ege(late premerentur,

SanGiiffime Annz nomine implorato

titudine cordis, inftar Rachel, ploran-

ii

traxiffe rete plenum pifcibus, eo majore

tis filiosfuos, & noluit confolari, quia

m[hatt

Pifcatorum gaudio & admiratione,

non Ííunt; jactabatur nunc triflitie

Lragmm

quod cun&iin dorfis zozmize $. [dnna

flu&ibus , quafi dereli&ta à Deonunc

lignati effent, quod miraculum plures

uaffabatur procellis diffidentize, quafi

;erläm

Oculati teftes funt conceftati,

ob occulta deli&ta maledi&tioni Legis

ym d

Fixum ergó maneat, Annam Pifcem

fubjaceret; indé flatu gemina cor ejus

vonet

fle facrum, quem fapientia Dei ante

defolatum impellebant, hinc gravis Bo-

u

fecula mundo perdito praparavit.

reas , illinc inexorabilis Aufter affi-

u

d

Sed quo nomine Pifcis eam infignie-

duó meeíto peftori infonantes la-

[hnlliw

mus?

mentabile illud maledidum Moyfis

: W

An pifcem alatum & volantem in

Exotdi cap. 23.2ez erit ivf ecunda,

n(QU M'

Freto Ániano vocabimus? non: alta

zec flertlis m terratium: Galterum

n

U

enim nunquam petiit ÁÀnna, fed in

llaig cap, 31. Beatzus,qui babet Se-

i

Jl

demiffione & humilitate Deo fervivit,

men im Syon, & maledicía fleri-

y

MW

H)

An delphinum dicemus? non : quia

dis, qu& nom paritg lu&abatur et-

yim

[

hic jocabundé ludens in mati tempe-

o pluribus annis cum tempeftate va-

i

"

flatis brevi fecuturze certum eft prog-

lida fterilitatis, fed in profundum nun-

AWS []

nofticon! ludus enim Ceti fignum eft

quam defcendit, (emper enim füpetior

"

r

tempeftatis ait Steph, Cant. lib, alleg,

undis tribulationum enatabat, fem«

dW

inc.1, Gen.

pet Oculus ejus erat im emlo,

L

l

n

M«clius & accommodatius nomen

vox ejus unica ,

levumvi. oculos

m

J

non invenio, quàm ut SanGiiffimam

meos im miomles , umde qemiemt

(n

ll

nofiram Matrem Ánnam vocitemCal-

s,c

!

auxilium . mibi: (a) durabantQue

(r!

J

lyonimum,feu UrazofcopumcCein £yim

preces ejus non per horam, diem

mel;»eber) de hoc enim Pifce refe-

aut meníem , fed integris viginti

u

U

tunt Aldrovandus, Geínerus, Mafeqi-

annis.

j

Àa a

Curm-

Q ijlm 120.

3-88

'iN FESTO

i ccicim

"ïCumque aliquande poft contame-

Tobia, bonam effe orationem cum

liofam repulam à Sacrificio Altaris

jejunio & eleemofyna ; ebfecrationi

Viri fui Joachim ob flerilitatis pro-

fuz , ut velocius àd coclum afcende-

brum fa&am Jerofolymis, plena la-

ret, binas alas'addidit, videlicet je-

