O inconvenientia Teflimonia! ó

t

nifti ? punc finem habent preRigie

Teftes. faliaces ! Ó canes perjuros f

n

tuz , impofture tus dedu£ta

[unc ad

$ Synuoagogam Sathanzg !- Sentinam

L

exitum,

N

'mendaciorum , Coaciliabulum invi-

r

Videsne Concilium hoc venerabile

n

E

dig! Confiflarium iniqizä»taäis! veré

COngBregatum , id tuam caufam niune

de vobis prophetico ore ;vaticinatus

ls

rité decidet , ac pro merito caftigabit:

eft David; Zufurrexerunyim me te-

*

165

A

(3) foamu. c

.18. (b) Toamm.

CAP. 0. (c) Mat

y.cnbezs.( dj o

A

CAp.0. (6) MA b.c

,&'P.Zä.' (f) Lue. cap.1 2.

i

(g) Mztth.'cafïsz,

E

4

p

DE PASSIONE DOMINI.

* 4ä9

)

es ipiqni, ts mentita

cf"iniguim&

falfaj&&immia, olaphis ceditur reus»

i

Jffbi.. Píalmo 26.

fputis deformatur innocens,iidem (ünc,

Neque tantundem ir

äf'car falfis his

qui accunt , tefLa

4

Htur,» & fentemiam

teflibus , quàm iniquiffimo Sacerdoti,

ferunt,

i

qui , cüm advertiffet allata teftimonia

Pereat facrilegus Sacerdos , pereant

j

minus valida, ad adjurationem inno-

impii Affeflores , pereant fal(i & iniqui

centis Chrifti devenit: (a). 4djuro ze

tefles,, pereant carnifices innocentiz;

per Deum vivum , ut dicas nobás , [g

petfecuteres veritatis , miniflii ini

qui-

1

£2 es Chriflus.

tatis,.

1j

Salvator ne negare fe , & Patrema

Veniet & aderit tempus , cüm hic,

videret , faffus eft ultró fs Chriftum,

)/[t

quem teum nunc agitis , in nubibug

W

utpetéquem prius zternus Pater.(b)

coli veüiet cum mojeflate & pore-

i

voce de coclo lapfat Hceff Filius maems

Rate. multà , ac vos cocterosdue. in- .

dilecf us j (c). quem mare pedibus cal-

juRos Judices szternis addicet i

gni-

i

catum; venti X turbinee, quibus im-

bus,

Pïï

peravit; (d) Miracula, que patravit,

Sed a&lum eft ,. ubi authoritate &

quin & ipfi demones confeffi erant

ISqUI

-

iniquitate mendacio , fulüm pugna-

Chritun. (e)

tut ,. ibi equitas & innocentia füccum-

Vix, verba haec Chrifto & bene-

bunt,

1

di&is libiis exciderant , cum furore

Vix Aurora mundo lucem attu-

T

«xaíiuans ,. veítibus íciffis exclamat

T

leret. (noCte inter mille convitia (43-

iniquus Jadex , £/ephesimvit ! quid

mas & opprobria transa&tà ) cum. in-

l W"

adbuc cgepsus tefhibus , ecce ipfg

genti clamore ac vociferatione. tu-

)

(

nune audiftis blaephemiam , quid

multuans populus , denub per pla.

Jwobis videtur ?

ES

Ár

tcas & compita Jeruflem , ad Prato:

Videte obíecro. Auditores. perver-

rum Pihlti.innocentem agniculurn, vi-

U

fam judicii formam ?.

ribusexhau

^0

Decretum fertur , priusquam veri-

traxit.

*tum,caseniþs;onefacum per-

j

t2s indagetur: Non audiuntur partes *

: Audito cla)more tamultuantis turz

il !'ä

mon ponderantur querele ; non dis.

D

bz , egreditur ad eos P'ilatus, acait: (£)

cautiumtmr teftimonia

?

teflium. nu-

"am actM[Atiopem. babetis ad.

j

serus , nen fides attenditur ? quie

vwerfits hominem bunc ? ii tanquam

poftrema folet effe judicii fententia,

;

phrenetici mox arvoganter refpons

ordiae prepoftero omne antecedit

dent : & 5oz e

a,

".(iüï-

*

*

judicium

contra legem Sacerdota-

"on tradidiffemus eum.

ffet bic wæx/efaä'or,r

N

les dilacerantur veíles, jactantur con-

Replicat Pilatus, Domini mei, Ju-

vitia , finguntur cælumniæ , €muntur

dex um ego , innocentem & inaudi-

l

:'/P

(a) M;þ.tt,lä;c;s .26. (b) Mazth.cabut 7. (c) Mattb.e

/

'51911)"4.4 (d) Zäff;z;]gn

^

eAp.g. (c) Marci cap.t. (f) foamm. cap.1 g.

429

FFRIA VL IN PARASCEVE,.

tum damnari apud Romanos 5&&"35 eit

quàm malitie - erit -*ääicriben&um 3

maximum ; fi igitur fcelus , aut faci-

cüm Rex fit fine reghó , Princeps

nus quoddam vobis.eft compertum,

finé fceptro , Monarcha. fine fuübdi-

proferte illud 5 quem accu[ationem

tis : adde,, quod mihi certó comper-

babetis aduer[us bominem bunc?

tum, non femel illum regios honotes

Rabidi hicanes , cos&i ad particularia

oblatos figiffe , (e) in montium caver-

&eícendere mox eum accufant de ne-

nis hinc indé fefe occultando : Undé

-gato tributo acrebcllione in Caefarem,

Domini tmei alias oportebit adferri

de fedu&tiene populi,, ac affe&tato titulo

accufationes ad reum hunc damnan-

-

Regis & filii Deit (a). Flwze Inveni-

dum:(f) Egocieips rz0n imvenio i

mis fubvertemtem . gentem uo-

€o cAWjJAWI.

ffram.e prohibentema tributa dari

Matle Pilate ! hoc verum Judicem

Ca[Ari : tommeovet 0Pulwn do-

decet , aillidtis & oppreffis effe Patro-

eens per univer[am Sudaam , di-

num , fluctuantibusauchoram , miferis

€t55 , [e Chriflum Regem e[fe.

afylum : imitaris hoc faCo Alexan-

Pilatus auditá hic accufatione

drum Mignum , qui Matri Olympia

velut prudentiffmus Prafes mira-

necem alicujus inlontis flagitanti re-

batur infippem malitiam Judzorum

fpondit, aliad pete Ó Mater, namvi-

aperté perfpiciens , quod per invi-

ta hominis nullà mercede compen(ari

d

diam tradidiffent eum, undé ad eos fic

poteft.

fatur:

Judzi interim refponfo mitiori ex-

Percepi abundé capita accufatio-

acerbati, inftant, tumultuant, clamant,

nis veftre , fed vix fidem adhibeo;

futunt, necem infontis de

pofcunt, ac

nam quod rebellis (it Cefari , aut

leges fuas allegant:

tributa prohibeat , contradicunt He-

Pilatus, ut mitiget furentes, peracuté

rodiani nuntiantes aperté eum di-

teplicat : (g) -dcezpite eum vos, eh

xiffe, (b) reddite Cefari , qua (ünt

Jfecundàm legem veffram judicate

vlatis ; quin imó trajiciens mare

eu25; namhomo Romanus füm, ego

Galilez flaterem debitum pro fe &

neício, quid vos de legibus veflris dis-

Petro. rité perfolvit : (c) quod po-

ceptetis ; accipite ergó eum vos , &

pulum feducat, nec hoc credo; cum

fecupdum legem veílram judicate

cunctos hortetur ad pacem , pertran-

eum; cüm veró nec fic acquiefcerent,

fieus velut Medicus univeram Ju.

fed reclamarent , (h) zobzs sos licet

daam , (d) benefaciendo & fanan-

interficere quengquam , Homo Po-

do omnes : quod autem Regem fe

liticus invidiam judicii declinare cu-

st fluitite X dementie potiüs,

piens flratagema quoddam aggredi-

tur

( Lecac.23. (b) Mattb.cap.22. (c) Mattb. mp.17.x (d) .A

ce-

rumcAp.re. (e) Toaxm.

£Ap.6. (E) foanm. cnpjzy. (&) J'oantm cap.r 1.

(b) oanm. cap. 1 3.

DE PASSIONE. DOMINI.

451

i

tur,ut Chri&u&: liberet : cüm emim au-

Eheu aurea Piiaci. fu&«a &ordia ; fed

"

difec , Chriftum in Galilza docuiffe,

metuo , neturpi epiloge bona funeftet

j

adeóque de Hercdis poteflate, gratiam

initia, libra enim juítitiz jamjam in par-

L

initu?züs cum eo able

2

at Jelutn ad He-

temadveríam inclinet,

9A

18

rodem, manus fuas à 3nguine innocen-

Q.id agis Pilate : an. nefcis effa-

n

tis retracturus.

tum Szlomonis , (f)

[]

ur juf ficat im-

A

hi

Ingens lztitia exorta eft in aula He-

II , C Q coH

CHHBAL JU]E MTIR ,

rodiana, ubideadveotu Chrifti inne-

Zzierg

i

vl

7 æ&o;s»:if;aä('/zk efl apud Do-

n

tuit : (a) Heredes emim vifo ffefa

HRHUm ?

IÀ

gavi[us eft valdé , erat emim cupi-

Gens eít absque confilio , vindictà

ens ex seulto tempore videre euge,

& invidià excoecata, quis ícit, utrum

j

& [erabat (leruua oliquod videre

non ficariuna humano adhuc fangui-

Ab eo : Verum ubi fe fpe (uà frultra-

n tasdidum petant, acrepudient eum,

2

J

tum fe vidit , ac curiofitati quefite

qui aliis vitam impertiit, cultrum Ju-

minime (acis£icum, velut emotz men-

ig

dais límas, quo innocentem jugulent

tishominem illufum vefte albà remifit

agnum,

flpil

Ut

ad Pilatum, (5)

Et ecce, quod metuebam , eft in ja-

Attenitus non paràüm. de Chrifti

nuis.

Exoritur clamor tumultuan-

m

"I

reditu Pilatus , aliud expediens as-

tium Judeorura magnis vocibus ex-

fumit , quo infentem liberet, undé fic

camantium : (g) ANog bunc , wom

tumultuantem populum alloquitur:

hunc , [ed dimitte mobis Barrabnm.

d

Efferatos anitaos vellros non fatis

u

O caccitas Judzorum ! exclamat Au-

capio Judi * Obtzuliffis mibi bunc-

oj

guftinus, ó furiaphreneticorura ! (h)

n[,h

lbominem , (c) quaff wvertentem

quid

fuit hoc aliud dicere, quàm ec-

opulum , C ecce ege coram vo-

cidatur ille, qui fufcitat mortuos , &

;

mug'!

5 duterrogans nulam cau[am

dimittatur latro , ut iteruta occidat

hÜ

imvenio im bomine iflo ex bis , in

vivos.

j

quibus eum nccufatis , fed neque

Pilatus videns non juxta placitum

)

fuum fucce(hiffe ele&ionem , inter

Herodes; mamremifi vos ad ifum,

:isdii;

G ecce mibil dignum morte eéfum

anguíLias pofitus , à tumultuante po-

ISIC(

c:/f eí , utigitut acquiefcatis , hoc vcbis

pulo confilium petit , (17) quz4 zgr-

d

Iur fAciam de

vt

propono medium: (d) eff confzetudo

Chriff us ?

j"cft ) qui dicitur

vobis , ut unum vobis dimittam in

1]

Extollitur de nove clamor , zo/Ze!

Pafcha : quem igitur vultis, dimrt-.

T h

taus vobus Barrabam , (e) an fe-

tolle ! cracifree ! veponit Pilatus , qurd

4

Jim, qui dicitur Chriffus ?

enim malifecit ? rurfum iafonat cla-

;greä*

motrt

u

,

* (2) Luet cnp.2 3. (b) Ibidem. (c) «bidem. (d) Voamn.cap.1 $. (e) Mattb.

A

CJP

p.27. (f) Proverb.cap.17. (g)fonnm.cnp.rg. (h) dug. IrAcl 11 n

.'1/,[!-

$oanm. ()) Matth.cap. 27.

FERIA VI, IN PARASCEVE, -

492

P

snor vocifeïamis :mbæ , £olie ! £olie !

l

Áü

iare

ueat , (€) Pe/Hi ssea con-

erucifige! Pilatus , veritus, ne res in

/

71

:

ar nibus aabefft os meum,

z

71

41

c7€

74

d

apertam feditionem cederet, ac major

la füut tnatutumodola-

;zi'

A circa destes meos: mil/eremini

tumultus fieret in populo, politicam

faam denovoe infpicit, ac iniquiffi-

suei , wiferemini mei [altem vos

-

mum aliud medium excogitat, proti-

Amici mel,quiAmADnus non Domi-

nusque jubet expediri virgas , parari

ni, fzd impiorum zezzezz sae.

Siftite nape crudeles Tierides, fan-

fiagra, ac flgellis infontem addicit, di-

cens, (a) esmendatum ergo eum di-

guifugz maledid ; (inen pietas, mo-

uttAm.

veat laltem Juftitia : am ignoratis le-

Stultiffime virorum ! quid obíecro

gem, quam vobis DEUS prefcripfit,

emendabis in ee , cui univerfus po-

(d) pro menfaura peccati erit & pla-

pulus non femel acciamavit: Oz274

garum mosus , 4tA duntAxAt , ut

bene fecit. Stulte & infipiens pra-

gwsdmgeæmrium RMRESCKSMO MO

|

tor innocentem fateris , G ad pocnas

excedant , ue fwde laceratus ante

depofcis ; nullius culpe affinem pro-

oeculos tuos abeat fratey fum :

&235

at

at crudelitas veflra. terenimuen. pefcit,

puntias, & tormentis fubjicere par

6 Judicem iniquum, impium, barbarum

dum nea quadraginta, fzd multis milli-

1

& crudelem !

busi&uum fedum in modum infon-

Rapitur intereà à cohorte militum

tis corpus dilaniá(tis. (e) ,Quée anar-

intra Prererium Chüftus, nudatur ve-

vit unquam borribilia , qua fecit

fibus, alligatur columnz , vibrantur

nimis Firgo FilisSion?

;E

flagelia, virgae ftrident , cstenz forant;

.

Sed quid hoc? AA. à flagrie ed fpi-

ä

pe

E

nas tranfitur, à cateais ad amundiaes,

laceratur virgin

is caro , fanguinis rivi

pr ?

per atrii pavimenta hinc indé largo

dolor delos ad4it

i

Regi gloriz

f

imbre d«fluunt

ignominiofa (imul & doloreía ex fpi-

D

O flzbile foe&tzeulum ! ó. dolenda

nis pungentibus imponitur. coropa:

t

ftena ! Ó Tyrannis inaudita ! oZ/fs-

Arundo fragilis pro feeptro traditur,

pefcite ea li faper hoc, G Porta ejms

lacera purpuraim contemptum ei in-

hi

defolamist webementer.

jicitur, velautur eculi, fenant alapz,

ii

Iile, ille Deus , cujus dextera vir-

ladic & fubfannat zternam fapientiam

lpg

gis armata effe deberet , ut peccata

impietas

Vere Domine incidifti in latrones,

Leg

toundi caftigaret , ille hodie ob fce-

Tl

lera hominum virgis ceditur , flagcl-

ü

(£) qui pL

$

;4 impefstis te femii-

N

lis laceratur : (b) 2 p/amt a pedis nsque

wo reluiifo abierunt. Lilium quidem

t

nd verticeu nom eft. im eo [Amiras,

es candidiffimum , fed inter hoiridas

tip

fpinas.

ut mexiytö eum affli&tiffimo Jobo ex-

Hoc-

D

(3) Luca cap

.2 3« (5) lf ao cA-1. (c) faö mp.( ,e..- (d) Denut.cap.

-

kz d

(&) erem.cnp.ié. (£) Luc.cap. 10.

E

498

i DE PASSIONE DOMINI,

Heccime ergö-,;mdsm eft illud día-

rari in tabiem , id cgo.deb Judæis as-

dema ? heccins (ceptrum, quodSyna-

feverare poffum. Vix enim fpecies

goga Salvatori íuo in die defpenfatieais

adéó deformati JESU oculis eorum

rf

imponft? Ah dile&ti! quis nobis tri-

eft oblata, cum mox velut effecati

J

buat, ut harum fpinarum aculei neflra

Moloffi monílro quepiam vifo in

j

peaetrent cerda, & f1aon fanguinem,

latratus maajores proruperunt , fpe-

faltsm ex eculis lachrymas ex cerde

&acule hoc lugubri magis efferati !

eliciaat fufpiria! .

N

undé de novo maguis vocibus infon-

(

Adcíla munc Pilate , ac intuere,

tem ad ponas , ad tormeata , ad

l

quid in captivum twum attenti-

crucem , ad mortem depoflularunt ;

ä'

tit erudelitas lictorum 5 monfra &

gravas ením

Tede , tolle, cructAge ,

s;

:.

oftende eum popule : fi tigrides non

eff nobis ad videndum : /8 bunc

J

funt , fermá hàc lugubri conípectà

dipsitfir, mom es amicus Cafarüs,

j

exuent odia, iunduent vicera miferas

omni emim , qui fe Regem f Acit,

jl

tionis,

contrAdicit Ce[ari ; olle, tolle, cru-

Obfequitur Pilatus, manudue chla-

cifige eua,

mide coccinea nennihil diftentà on-

O veces Sathaná infpirante pró-

flrat Popula caput (pinis cruentstum,

latss! ó Telum fatale, quo Romani

d

Prafidis pectus confractum & emor-

faciem fputis deformaatam , genas ala-

j

pis contufas , manus funibus ligatas,

tuum ! ó arietem maledi&um, à quo

[d*

corpus cotum flagris lagiatum; acprz

colamna jufticize & proftrata ! En ut

flupore fe ipfuma men capiens excla-

Judex pallefcit , ut citubat , ut vacil-.

ii

maat Ecce bojpro ! in que nec fpecies,

lat ? oculis perfpicit innocentiam ,

fiec ullus decor ? Iadà vulcu 2d curbas

manibus palpat invidiam , fed animus

feveriere cenverfus inquit: Satiaretan-

terrore perculfus equum judicare for-

dem tragico bec & cruento fpeGtaculo

midit, fpes & timor in corde ejus

turba cflera: Si quid reus perlevitatem

dusliant; hocarieteasdmeto tremit ju-

j

JUU

de regno femniavit , fatis hoc ferto

ftitia, nutat confcientia, labitur zequi-

tas, faccumbit innoceatia : fit inimi-

g

fpineo, lacero purpurz amictu, arun-

dine dedecorofà eitexpiatam: aculeata

cus Dei, n2 fiat hominum, Cafarem

2»1(3

a

ipfus di&ta in Pharifeos , Scribas &

anteponit Numini, intereffe proprium

Legisperitos fads (uperque vindicá-

juftitie , (2) um audi[fet bos feruo-

runt fminarum aculei : Mechinatio-

u

mes, Adpudicmuit fieri petitiomens

€9rnim.

]

nes ejus fj qua fuerunt in Rempubli-

a

cam, abunde luit totà corporis lacera-

.O maledi&um intereffe ! quod au-

r

»

tione,

thori vite vitam eripit ! Ó venenum

Quv

Quod de Elsphantis narrat Pli-

infanabile , favor & gratia Principum!

nius , humano riío (anguinc eos effe-

ó ]udicem iniquum ! à arundinem

yr

*

vento

(Wh

! (2 Luwea cAap. 23.

Qqï 2

FERIA VI. IN

PARASCEVE.

494.

vento agitatam ! ó vexilum aurà

runt eum jam ptius Pontifices

i ac Se-

pepulari circumactum |. ó Praidem

nieres pepuli.

Moriatur !

impium! apud quem plus potuit ami-

citia Cafaris , quàm innocentia Filii

Sed juflitia reclamat;

Dei,

Intereffe p

Lava nunc manus tuas ipjufliffime

ublicum juftitie leges &

ftatuta ponit.

Judex , fanguinem innocentis abfter-

Moriatur!

ge, fi potes ! fcelus & facinus tuum

An infenti fanguine comtaminare

nec Jordanis ,

nec mare Galilez

manus non horres ?

ehuet.

Jufte fuaditur fanguis unius; fi ti-

Sifle Pilate, quo ruis? quidRoma-

menda laniena plurium,

num Przfidem deceat, perpende, Ergo-

Moriatur!

ne in necem infontis, de nullo fcelere

Audi ebfecro uxorem, (a) s£bi/ 1ibi

convicti te refolvis?

€P Tuftoilli, multaenim pa[fo fum

Feci , quod Judicem decet, populo

hodáe per vifum propter eum.

tumultuanti reiftere periculofum.

Somnia non curat Pretor ;

Moriatur!

Meriatur]

Ergone in crucem agatur , qui to-

Audi]udam : Peecmvi fradems

tam Judeam pertranfiit benefacien-

Jangnisem juft um.

do & íinande omnes infirmitates

terra ?

Teftimonium defperati nullum,

Odium, & invidie flanma exctre-

An non tu ipfe innocentem di-

xifti? Dixi, fed non fubícripfi : Me-

'vit nimium , morte folüm extingue-

tur incendium.

ratur ! Acesdum Satelles fentf:ntiam

Moriatur!

publica,

Érgone o«ccidatur ille , qui aliis vi-

Nos Pontius Pilatus in Hierofe-

tam dedit ? nec barbarus Schyta hos

lymis ac wmiverfa Judaa Prafes , Je-

füm Nazarenum confpe&tui noftro

approbabit..

Neceffitate compulfus decerno

adflantem, fabverforem Gentis , Con-

mortera

*

À

expedit , ut uaus moria-

temptorem Cafíaris , falfumque Re-

tur, quàm respublica pericliteturz

gem Ifrael , (c) ut majorum gentisius

»

Moriatur:

tellimonio probstum eft, condemna-

An conícientia te nom remer-

mus , ducatar itaque ad corá&munis

det ,

fupplicii locum., & cum ludibrio re-

tuum ?

an non tepreh:t?äit te cor

gie majeÉatis, in medio duorum la-

Jadex,qui fecundum sllegata & pro-

uenvenm n crucem agatur,

I LiGor,

bata procedit, non eicat ; condemna-

expedi cruces,

Y

a s i E EO OUPUR VEU A C UNPBUS RI a r p

(2) Tomum.cap. 27. AMatih.cap. 27.. (b) Adrichom. im Terra

Sasncfa.

R

DE PASSIONE DOMINI.

49f

d

r

N

Väe tib

iSoiyma! que tam inju-

xifti, finem impenas | Mors tuavita

erit mundi,

flos Judices habes ; olim fedes Dei ,

nunc fpelunca Latronum ? ah quan-

Egredere preindé innocentiffime

ta tibi damma iniquum hoc inferet

lac , montem doleris cenfcende ,

Judicium , quantas flrages dabit!

ftruem lignorum fuper humeres tuos

Ti

Cingent te tanta mala , ut montibus

porta , fubi fatalem crucem ;

efto

Obediens Patri usque ad mortem,

dicas , cadite fuper nos : Valles tuz

refonabunt plan&du , Civitas fufpi-

eenfcende arberem Grucis, & decerpe

]i

tiis

*

P]

plate& plene jacebunt eada-

nebis poma Vite , extende manus

veribus , Turres folo aquabuntur,

tuas, dilata peCtus tuum , ut mundus

f

*

igais abfumet omnia

*

Triginta at-

univerfus in amplexum tuum ruat:

effande cruorem , qui adhuc refiduus

genteis pretium mundi vendidifti,

uno degario ttiginta Cives tui difra-

in benedi&lis tuis venis re(idet , quo

j

totius mundi deliécta diluantur. .. Vade

hentur; in Crucem nunc innocentem

"

agis , ut veniet tempus, quo fufficien-

ergó Salvator Ifrael ; tempus breve eít,

tes cruces nen aderunt filiis tuis cruci-

quo operari licet ? pofl ternas horas

figendis,

inclinate capite emittes benedifctum

Latae

ft ergà fatalis fententia : OIa-

Spiritum , ac morte tuá vitam mundo

aM

teftitues.

nocentiffimé JESU T (a) digome do-

NHl ius, u enimimorierss & non

Auditores meeíli feralis Tuba ite-

!

Víver : jama crux parata , jam tuba

rum infonant ; fit concurfus grandis,

feralis infonat ; ad flebilem tuum tri-

clamor undique tollitur; rapitur ad

"T

"

Y

umphum. teta quanta concurrit Se-

necem innocens Ágnus , Crux hu-

l

lyrea,

teris ejus imponitar 5. Latrones bini

li

in

O Mitiffime JESU, jam hora eft,

precedunt ; Satellitam Turba latera

ftipat; tota fefe extra portas diffundit

p

uà impleantur Scripture ; jam hora

eft , (b) st Prophete tui fideles in-

Solyma,

»(.s M

i

meniattur: jamhora eft, quà exal-

O Triumphum lamentabilem ! Ó Spe-

l ,

tatus omnia &d te trahas ? jam hora

&aculum lugendum, ah quantum diftat

( u

eft , quà diving juftitie per mortem

triumphus hicab eo , cumacclamatum

(u

1

tuam fatis&et ; Jam hora eft , quà

Ofatsna filio Devid ! beneditfus,

'En[yi Lz

ficut Adam ad vetitam arberem mgea-

uiuenit imnominme Domásni.

pf

num extendit , ita & tu manus tuas

O caca Jerufslem ! Civitas bar-

*

Oamlln

ad crücem excendas

*

Janma hora eft,

bara ! en Vale tibi facit fponfus tuxis

[

J

u

ut famguime tuo Chyrographum de-

nunquam rediturus ; pulfabitis quidem

g

bitorum Boflrorum deleas , ac (lipiti

Filie Syon Januam cocleflis Sponfi,

D

Crucis affigas : Hac candem hora eft,

at reíponfum non dabitur aliud , ni(i

nefcio vos.

t

quà amori tuo ,quo nos ita teneré dile-

Vale.

(VI,

Qqq' 3

1l »(

(2) Jfaiac.3f. (b) Eccle[c.äd.

456

FERIA VI. IN PARASCEVE.

P

Valeto Civitas mifera , quia 7797 rc-

ft'um : adeíle, paratus eft vobis be-

manebit japis [uper lapidesa.

nedicere , hsreditstem diftribuere ,

Valeto 'T'emplum , olim fed:s Dei,

Teflamentem ejus percipite , (a)

92422€ .5j

P

beluncAa Latrouuis; in «fasfil-

nas Ambrofio tefte Authar pieta-

lam & cineres redigeris,

tis in cruce pendens T'eflamentum,

Vale Popule ingrate , faciem meam

condidit fingulis pietads opera di-

ampliàs non videbis, donec in mubibus

fteibuens,

Bonum Tiflzmentuma,

C«li venero , ac te cum coeteris repre-

Sonpecunie , fed vite etérne, non

bis zternis ignibus addicam : $aseu;-

atramento ; fed fanguiec Filii Dei de-

36HS W3U de spaanu fyg'pzra rcgai—

fciiptum : meque dubitandum eft de

vet Pater meus cmleffzs - parcite

valore, felemne erat, JNotarius Joan-

nunclachrymis, pod£jre flere [uper me,

nes ; "Tefles feptem omni exceptione

féd f'aper as ipfos blerate , nam Ego

a

paajores:

in interitu veflto ridebo.

dl ob[esr azum.

Vix peft cafus plures & deliquia ad

derra motaA.

montem Calvarisg , "Theatrum cru-

Betre dirupta.

delitatis pervenit defatigatus JESUS,

Felum tesmpli [ciffum.

«um de novo Tisrides furiofz in eum

Monaumenta aperta.

iruunt, ac veftes (anguine implica-

Genturio Deum glorifiznms.

fas vi magna diripiunt , largiffirao

ZTurba perenttentes pecfora.

imbre fanguinis de novo d«fluen-

Audiamus igitur attentis animis Te-

te: Hi ctucem terebrant; hi ícrobem

Ttamentum Creatoris noflri:

effodiunt ; hi claves acuunt ; hi fü-

Huce adefto afilitiffima Mater , (5)

|

nes parapt ; hi nudum denique Sal-

prior im dome . "maajor j épeperio.

vatotem in Crucem dejiciunt, manus

En lego tibi pro me in filium & ulti-

pedesque trabalibus clavis affigunt ; ac

mum íslamenm amantiffimum meum

Crucem fümmo cum jubilo in altum

Diícipulum Joannem , & tibi viciffim

levant,

dilee B«ajamin , lego Margaritam,

O Celum ! O Terra!. O Angeli!

€ui ceclum iX terra eauslem non ha-

O Hemines ! O Petre ! O Sax:!

bet , Genitricem nimirom meam defo-

O nunquam ab erbe condite viíara

latam t Bece Fl fs ts5 ! ecse Mater

tragcediam !

154 ! revereze eam , dilige ac veno-

Ad:síte nunc Mertales ; huc curre

rare,

2

O;bis , valedicturus munde ultima

Age Difíma ad latus meum pmdui&

verba faciet Salvator tuus : Defze;

Latro, quia in ip&s etiam tormentis

$m dolore vita ejsus , qi AA €jus im

confeffus es filium Dei: En lego tibi

gemitibus : Congregamini ergo Fi-

tegnum colerum: (c) Hedfe mecugs

li Jacob , & audite Iírzel Patrem ve-

eru in Paradifo.

Huc

d.

; (3). Hybernicus in Ffwihfa' F.Pa[fie. (b) Geuef. €43. (6) Luca c.

R.

Y

DE PASSIONE DOMINI.

497

Hauc adefle pre metu & timore

arundineum ; Corenam adde, fed fpi-

difperi & fugitivi Apofteli , & vobis

neam , ut difcatis , omnia Regna mundi

Paíhonis mez Calic£m iego : bibite &

effa vacua ac fine medulla ; à qualibeg

ä

inebriamini Chariffimi. (4)

fortuna aut vento huc & illuc agitari ;

i

Huc adefte Martyres porpurati, vin-

ut difcatis Coronas veflras licet aureas

]

eula, funes & catenasineas vobis denp :

P

& gemmis interpun&las , milletamer

d

&s

ic

(b) fe

itete, vinclum effe proprer

curis effe circumfeptas..

Chriftum,illuftrius effe,quàm ceelos in-

Huc huc Avari Eucliones , qui diu.

!:-

habitare, aut fuper duodecim thronos

no&tuque corraditis aurum , & coacer-

federe Judicem,

l

vaftisargentum; enlego vobis Locu-

Huc adefte Sacerdates mei, qui

m(

los Judz , quos Mercater ille peffiaug

li

portatis vaa Demini ; candidam ve-

poaitencià du&tus retulit; agite, nego-

m , in qua mihi ab Herade eftillu-.

tiamini cum iis , prout libet,

Vendite

fum , vobis dono, ut mesnimeritis pu-

me iterum , f1 placet, en prefo (üm:

titatis debitze; utfiferte & Veleis illu-

at cavete, ne eundem finem fortiamini,

dat mundus, memineritis Magiftri, cz-

& pecunia veftra (it vobis in laqueuna

& perditionem.

jemi f aciem conperust opbrobrium c

£0j $0.

Adefte luxuriofi capri, principiuna -

Hauc adz&e Riligiefi & Cesnobitz,

dolorum meorum; lego vobis flagella

en clavos, quibus manus & pedes mei

& virgas , quibus adeó miferé füm

Cruci fant affixi, vobis lego ; ut per

concifus & deturpatus; Libido veflia

vota veftra fitis & vos (emper Chrifto

hazc mihi inflixit vulnera 5 turpitudi-

confixi ; & licet Mundus fübindé in-

nes veíire ita me deformárunt : arri-

N

clamet, defcende de Cruce, exempli mei

pite flagra hzc , & quoties caro con-

(

mesnores , obturetis aures. ad . fibilos

cupifcet ad verfus fpiritum , toties cafti- *

W

Rafilifzi,

2

gate corpus veftrum, ac in fervitutema

V

. Huc adefle Tentati , quos Caro,

redigite.

fa

Muadus & Dzmon infeftat ; en j.mea

Eluc huc Vindicativi ,

q'nif hoftium

!

1l

vulnera vobis pando ; erunthazc vobis.

veftrorum fititis Ginguinem:. Ah quo-

/

jl

Civitates refugii, Turres & Afyla, ex

Jfe Inimicos

n

ties adraonui vos , dii

quibus

H

penden: mille Clypei , & omnis

veflros , benefaeite

1

$. qui ode-

l

(Hl

armatura fortium,

*AAE U05 $. led aures veítiasut vene-

W

j

AdeíteReges & (c) PrZncipes gen-

nate afpides obturáltis : Ecce defecit

um , qui dominamisi fuper be-

in dolore vita mea . inter tormenta,

j

11

!

ffias: Ea lego vobis Purpuram Cruo-

inter blisphemias

in. cruce modó

u

re meo coafpecfam : Cavete, pe ali-

defertus pendeo ,. & cüm manus cla-

LT

quando veftras fübdirorum tingatis

vis affixas folvere nequeam , ut iis

uf

farguine: lego & vobis fcepxruïn , fed

hoftes meos amicé compledlar , lin.

"

guam,

f

!

(9) Canic. . (0) Choryfoff-im Epift. ad Epbef-c.,. (—c) Barus

;.7'- 0-3.-

"

;1

498

FERIA VI. IN PARA'SCEVE;

guam , que Íola (ine vulnere per-

rate , qui parum pudice obtcgitiä cor-

maníit, fubftituo , eamque ad Patrem

pora veltra , ac fcandalum penitis filis

meum dirigo , ac altüma cum lachry-

líae ; En lego vobis Velum Verom-

mis exclamo; Pater San&te , agnofce

cz , hac firidose tcgite nuditatem ve-

illis , quia nefciunt, quid faciunt; Si

flram , & refpicite in faciem Chrifti, qui

tamen adhuc ípirantes minarum G

olim denudabit abfícondita cordium ve-

ftrerum.

cedis in hofles veftros nonnifi fan-

;l

Et vos in &denutantes & inflabiles

guine inimicoruma deliniri poteflis,

en lego vobis lanceam , petite cor

arundines, adefte, Columnam , qvà alli-

[

inimici , fodite peCtus , fed fcitote

gatus eram, vobislega ; fithecanchora

l

tangendo eum , tingi & pupillam

veílra, nehzrefum aut diffidentiz flu-

oculi mei : Quod ít tamen cruor

Cibus abrepti, infelix à fidepatiámini

placet , bibite ex latere meo fangui-

naufrsgium,

Adefte & vos in peccatis veflris

;

nem: aquà mixtum , attemperabit

D

hic fitim & iras veftras.

Spengiam

obftinati peceatores terrz , T'alos vo-

addo , quà injurias vobis ab hofti-

bis &aleas lego , quibus fuper vefli-

[

bus ilatas genetofo pe&ore delea-

menta mea milites miferunt fortem;

tif

tis, nifi & vos deleri velitis de libro vi-

jacta eft enim de vobisalea, aut enim

ventium,

Paradifus cum Difma fi vefipifcatis,

Huc huc potatotes , ac temulentze

aut aternz flammaz cum reprebo la-

f

hydriz , en propino vobis, fed fel &

trone vosexfseCtant ; in manu veftra

t

acetum , quo cau(à veflri füm potatus ;

nunc eft eligere, aut ardere, aut poc-

.

guítate & videte ; remedium erit fa-

nitere,

nj

luberrimum temulentiz veftrz temp e-

Vobis deniqueomnibus, qui hàc lu-

randa.

ce conveniílis , ut metoriam Paffio-

[

l

Adefle invidi canes, rixofi moloffi,

nis mez devoto corde ac coptrito

ttn

inimici pacis, concordie & felicita-

animo recolatis. The(aurum unicum,

pl

tis alienz : hzreditas veílra fit Tu-

quem ab incunabilis meis toto cor-

f

nica mea inconíutilis 5 cavete , ne

de dilxi , lege , Crucem nimirum

&

eam. per diffenfiones & discordias

Tüm

meam ; hzc enim ícala eft , quà ad

veflras fcindatis ; Veílis enim hzce

&terna gaudia aícenditur : hac cla-

erit vobis veílis amoris & rmautua

vis eft , qua Paradi(um referat ; -hac

ln

n$

coharentig , (ine qua , fi ad nuptias

lypeus eft , qui in periculis vos tue-

eterni Regis comparere prafumatis,

tut ; hzc turris eft , qus inimices

I

(a) fcitote ves in tenebras exterio-

arcet : hec fit portio veftra & hz-

WT

re$ ejiciendes, ubi erit fletus & ftridor

reditas in eternum ; in Cruce enim

dentism.

omnis falus &

felicitas veltra con-

fis (

fiftit.

Huc & vos Filiæþ Jerufalem prope-

Vi

Tere

DT

( AArth. c.22.

FERIA VI, IN PARASCEVE,

49$

mpocem

at

Q

JYeua crcrpus—

meum selin/'cjuo

compa itur, pro quo tamen folo Chrig.

[

"

ftus patitut,

&

n

poft tiduum iterum refufcitandum

Patti veró zterno in manus com-

Auditores! indignam

ut qai&&mïu'-

Y

dzis, execramur eorum rabiem & Ty-

mendo Spiritum meum,

(;al

Sic confituto "Teftamento (2) cum

tannidem , deteftamur odia eorum

N

clasmore valido e |achrymis incli-

invidiam, fed longé deteriores illis exi-

natocapite tradidit Spiritum.(c)

Ítimus

b* (j

Mox Sol Judeerum pertzfus Dei-

Maledicimus Jude Mercatori pelfi-

n

cidium terras replevit tenebris, Stel-

mo, qui 30. argenteis Mundi pretium

i

le retr&xerunt

tadios fuos t Mar-

vendidit; nos pro minimo obolo, in-

mora & Petra fünt difruptz; Tre-

fami voluptate, lucro injufto centies

more concuffa tellus ,

Monumenta

Chriflum tradimus in sanus peccato-

1£um,

E

aperta, Velum deniq; Templi fcifum

d -

in duas partes,

Cruciarunt Hebrei filium Deitor

Utinam moeeftiffimi Auditores ea-

mentis, &on peccatis dolorem dolori

dem figna & Prodigia in nobis con-

addimus,

t

t

tingant !

llli maledixerunt. Chriftum pen-

Utinam

ab infenfatis. Elementis

dentem in Cruce; nos bla[phemzmuu

difcamus facere lu&ium ' Unigeniri!

regnantem in ceclo.

hii

Utinam indutata cerda velut Pe-

Felle & aceto. fitientem Chriftum

M

W

tr rumpantur ac prz compaffione in

potarunt Judei; nos quotidianis no-

"

mille infrufta &ndantur!

ftris querelis & murmurationibus ad

Utinam monumenta, & feput-

amaritudinem & iracundiam Deum

h l

m

chra noílra dealbata, in quibus fcc-

provocamus,

[AlN

tens Lazatus, non per quatriduum, fed

Aperuére illi Lanceà Latus Chrifto.

u

(

plures annos ha&enus computruit,

fortuo; nosper rancores odia & vin--

eniiüT)

fefe aperiant, & mortuos íuos, vivifi-

diftas cor & latus ipfius. refurgentis

(

p

catos per fanguinem Chrilli vita ite-

tumpimus,

g

rum reftituant,

O Ingratitudinem Chriftianorum?-

TE

Ü

Utinam vifo hec lamentabili fpe-

6 pe&ora dura! ó corda zrefu(a! FHiec-

I

]

&aculo cum Centutione, revertamur

cine reddis Domino popule flulte &*

(! M

in SanCam Civitatem , percutientes

infipiens ?

Q95

Écce, dilexit te adeó Pater zter.

(]

pe&tora noftra, exclamantes: Veréfili-

n

us Dei fuit ifte,

nus, ut proprio filio non pepercerit,

n

i

Utinam non verificetur de mille-

fed pro nobis in mortem eum tradi-

T

( g

nis Chriftianis effatum | illud Hiero-

derit Joanne T'efte: Sic Deus dilexit

Mundum &c.

ü

4 U

nymi: Omnis Creatura Chrifto pa-

tienti compatitur, folus homo non

Adeó amore tui captus eft Filius,

[l

Ml

Rrr

ut vin-

(a)»Heär. £. j (b)foan.e. 1 9-

308 — FFRIA VI IN PARASCFVE DE PASSIONE DOMINI

wt vincula catenas, virgas & flagra, poe-

ftinus|, de Virgin, infpice vulnera pen-

nas & tormenta in deliciis numeraret

dentis, fanguinem morientis, pretium

fuis, fitim eorum ne quidem in Cruce

redimentis ; caput habet inclinatum

zeftinguere valens : ut vitam tibi daret,

ad ofculandum; cor apettum ad dili-

vitam in Cruce füam pofuit ; ut tere-

gendum, brachia extenfa ad ample-

dimeret, pro lytro proprium | fangui-

xandum, totum Corpus expofitum

mem dedit ; ut te de peccatis tuis

ad redimendugm ; hacquanta fint, co-

emundaret & ablueret, exlatere aquam

gitate, hac in flatera cordis veflri ap-

'& fanguinem ftillavit,

pendite, ut totus vobis figatur in corde,

^ Refponde ergó Deo &Salvatori tuo

qui totus pro nobis fixus fuit in Cruce,

'amoré pari; ex oculis lacrymas, ex

Votum meum non reflstaliud, quàm

corde fingultus & fufpiria deprome ; 4e-

Ut Vobis pro benedi&lione. apprecer

ducant oculi tui quaft torrentem

,

Oculus Magdalena lachrymis madi-

dachrymas per diesm ci modfem,

e

dos: faciem Difcipuli pallidam eb

wom tAcent pupilm ocmli tui: (2)

suerentem , Cor. demiqs dolorofa

Omnis enim anima, qua affiicfa

JMAfris doloris gladiotransfi- — .

$05 f'uerit die bac,peribit de popu-

xum, Jfeiz fgn:.

disfuis. nfpice fttclamgt tibi Augu-

—

i

C

c

g

-

n

N

1

«f

»)

N

du

R

x—*rj

Index

L E |

—. *

OOT I

o g Mententenen

9

C H o o

INDEX COPIOSISSIMUS

Mp akd'- hr V - l iil E LE --l ^l nl

$ d

hs

um, hoc Opere conten-

j

Rcrxumü Mcmorabili

torum.

' fortitüdo.*

288. &4289

l

A.

292

"dngelorum Gaudium,

