mum eculorum Domini , ad primam

fis eculis Domini, dum in carneadhuc

vocem, furgens reli&tis omnibusfecu-

jpd

m E uwk

apud nos agbularet; Ah quàm amo-

tus efLeum ; aurum ut lutum, gemmas

ais !

zofos, quàm vivaces, quam potentes

ut fputum , hbonores ut fumum repu-

du&ust»'f*

tans; Unde Caffianus coll, 1.2 c, 12,

radios eum: vibráffe in corda hominum.

» lgt

eredendum eft.

acionem — ilam — fommo — prodigio

comparat dicens ? quod majus poteft e(-

o

Fortis quidem fuit prodigiofa vir-

hm

fe predigium, quàm fub mornento bre-

gi Moyfis, (2) quà mare rubrum eft

]

yp ddti

divifum,

viffimo ex. rap

aci(fimis. publig&nis A-

poftolos fieri ?

)

1eXiCO; :

1

Fertis vox Jofüe, que Solem fti-

nmil ;

Si fymbole quopiam aut docto Em-

tit, obediente Domino voci hominis,

blemate ffatum. miferum Matthzi.

, ol

i

Jofue c. 19;

ante adventum Salvatoris in Caphar-

k5-;&-::0&; ]

Fortis tubarum clangor, (b) quo

mmm fPL[

naum adumbrare vellem;aptius.non in-

muri Jericho conciderunt; at longé

venirem,quàm ut delinearem ac depin-

fortior extitit benigniffimus "afpe-

gerem firmamentum ccli totum tene-

TE

&us. oculerum: Chrifti ia corde Mat-

h Vehn jj

brofum, uti noCturno tempore apparet;:

thzi, ab hoc enim muri Jericho,

ac in ere&tà turri, folare horologium

at t

quos iniquitas fundárat , — avaritia

"

cüm infcriptione : Sine tuolumineni-

qund Ü

extruxerat , Mammon | cuftodiebat ,

hil eft in homine ; infra veró appinge-

jl

TL

funditus mox cerruerunt,.

vem. folfequium languidum cum Lem..

(; 4

ii

mate : 445 Z TICA defidermvit te in.

Fortis quidenmn erat Jofue, qui Se-

n'odümlht

Jem- ftitit, fortior. vox. Chi(li ; Se-

noc£e.

Mf ]C

j V

Antequam ením in HemifpherioCa-

quere. me;. que avaritiam in memen-

n p

to. ac. omnem cupiditatern: auri. (Li-

pharnitano Sol oriretur & illucefceret ;

in corde Matthzi nox erat & den(a te-

" ho

u

tit;; nam: Ambrofio tefle, (c).Jofue

uermt ]

nebra ; ambulabat isin umbra mortis.

qui

Solem: filtere. potuit ,. ne: procederet,.

avatitiam- tamen. hominum. fiülere

adinftr. talpze, globo terre(lri affixus,

(7

y l

auro Gargentoexterra vifceribus eiu-

sion- potuit,. ne ferperet . ad' vocem:

gtf

ejus. (kctit Sol, avaritia: in.Achan. nom

endo totus quantusintentus;,

Ji gt

Vit,.

M

Q). Exodic. 14. (5) ffofue «« 6.(9) aAmbrafius ine.7. fofue. 4 chry-

TMM

f 2$. Swm

464

IN FESTO"

Vit, qui fecundüm Píalmiftam (a)

Seupendum eft, quod in' Athlante

20m po[zit Deun Adjutorem fuum,

fao Mariano Imagine $ 33. Eruditiffs-

fed fperavit p multitudine diviti-

mus P. de Gumperberg recenfet,

AYTHM ITAVEH, Cä*'Pïä'U/t!ilif 12 'UA-

Inquiini non procul Nanceio ha-

L:

nzitate (ua.

bitantes, cum iteratis vicibus in colle

Vir,qui fecundüm Job (b) pzzavir

quodam comparere cernerent can-

1f

didam cervam, ominati funt non

aurum robur [uum, h obrszo dixit

"t

fiducia mea.

varié Deum cupere fibi eodem lo-

M

Horologium quidem fplendidum,

€o fedem & Ecclefiam (Irui: acce-

Ttin

cujus lineg & numeri deargentati,

denteg igitur ad S. Ganzelinum Epi-

lr

ylus aureus gemmis interpun&tus ,

fcopum Tullenfem, rogant demilsé

t&

fed vanum & inutile, utpote radiis So-

quatenus illis liceat ibidem in hono-

fhi

lis juftiti neceffariis. deftitutum,

rem Virginis Mariz templüm ftrue-

d

"

At quiàm primum Sol juftitiz Ca-

re; annuit is piis eorum votis, ac

Phihp

pharnaum irradiare cocpit, ac lux cocle-

primus lapidem angularem pofuit;

lal

ftis illabi pe&ori Matthzi, mox tenebrze

Surrexitque modico tempore ad me-

D

no&lis evanuére, ac horz gternitatis fe-

dium . fabrica facra: at ubi paulatim

fe fpe&tandas obtul&re ; infiliitque in

defecére pecuniz, defecit & primus

ifgmh

m

publicanum Spiritus Domini, & muta-

fetvor. Ceffitum proindé ab opere:

tus elt in virum alterum, exclamans, il-

J

fed non ceffivit Coli Regina; in

lg

fomno enim apparens Reging Fran-

lud Rom, 15. Nox Prece[fet, dies ap-

tüm

fropiizquit, Abjicictamus ergà

ciz,..monuit ferió, ut peccuniam ca-

lt

opera teuebrarum, c iuduamur

melo impofitam transmitteret - illi

Chri

AFIBA lncis.

loco applicandam, ubi camelus effet

füb(titutus.

Fadum ita.

Camelus

fn![um

Videte DileGiffimi tobur, vittutem

pl

& efficaciam oculorum Chiifli,

velut vi& certus fine duce & comite

lm,

Àn non meritó dicendi, admirandi

itinere re£&to ad Murtsm fluvium,

däfm

duo magnates, qui .coclefti influentià

quam parte Buxerianum montem it-

Bet du

ferreaad fe pertráhunt corda hominum?

tetfluit, ad fluvium füb(üftit cum

CUU

Án non bené Rupertus Abbas has

divite onere: & ecce] Lembus, qui

binas pupillas l, &. in Joan. vocat feze-

in altera ripa religatus erat; fponté

N

LrA5 fAMutts , et* portas mifericor-

fe folvens advenienti :«camelo occut-

* tott

44, £e*

quas gratia C veritas

tit, ac intra fe receptum fecuré in

L Qu

enittituy ?

alteram ripam exponit, qui

itct

")beni

8

Noverat hocrobur David, (c) unde

coptum ulterius profequens tandem

ü 8

tam follicité orabat : Illuftra faciem tu-

in loco extruendi templi defatiga-

"aderg

am füper (ervum tuum : nam Ambrofio

tus fübítitit: rem geftam mox mutus

rate: Gl

tefte: Afpe&tus ejus (alus noftraeft, in

.

ad Epifcopum detulit , qui gratiis

Pf a.

[:]

Q) P[nl. 1. (0) fob.c. 3 1. (c) PfAL. sa.

(

S. MATH/E! APOSTOLI ET EVANG,

26y

Mil

At

Deo & B, V. a&is, in-zerr;gïum-opus

fpe&at vos Salvator non in Moï:trc:cpol.i

Erdi

ad finem perduxit,

Galileg Capharnaum, fed in tem-

nfet

An non hecgenuina eft forma con-

plo, utpcté domo Patris fui,, cupiens

verfionis D. Matthai,

£enebras

mentis

vellre

illuftrate ,

inti.

gsin d

errantesQue oviculas ambabus ma-

Venerat Chriflus in terras, ['uazü z-

EM

dificare Ecclefiam, (Sapiéntia adifica-

nibus comple&i, quoties enim eum

cernitis in (acra hofL.a elevatum, aut in

fint Y

vit fibidomum) Primum lapidem jecit

a i

altari expofitum, (2) ibiftat poft parie-

per Petrum Apoftolorum Principem;

(lnio t

minimod; tempore ftupente Judaaa(-

tem profpiciens per cancellos acradios

divinos oculorum fuorum in obdurata

linn

furrexit fan&um sdificium usque ad

corda veílra vibrat, &iin filentio cordi

int d

medium; ac ne cafüm metueret faera

m nj

ftru&tura 7. columnis eft ftabilita, An-

veflro inclamat; Sequere me; Surge,

qui dormis in peccatis tuis, via tua per-

ylua l

drea, Jacobo, Joanne, Thoma, Jacobo,

veifa eft, non ad coclum, fed gchen-

1 ul

Philipppo & Bartholomeo. Ceffatum

ibi aliquantifper eft ab zedificio,

nam perducens: Caveillas & ilizs pra-

It püf*-

vas & periculofas occafiones, quae

ore at

Deerat Camelus oneratus auto. &

certiffima cauía erunt tui miteritus 1

ji pl

argento, comparuit tandem Q ille,

tumpe catenam colli tui; & íequere

t & P[lmv

ad mare Galilez , injuftisdue luciis &

me,qui fum via, veritas & vita: emun-

g

peccatis oppreffus ac defatigatus, in te-

da aliquando per feríiam confe(fionem

iM

lonie refedit, expetans fecurum tranfi-

fordidam & immundam cloacam con-

Mp

tum per aquas maris; cum ecce ex

fcientie tuz, evome ex corde tuo

altera tipa occurrit INavis illa beata

iram, rancorem & . vindidtam, quà

Chriftum vehens, que in formem Ca-

H

atdes ergà proximum tuum , & feque-

a

melum in proram fuam receptum , ac

re. me, qui füm mitis & humilis

i. U

per flu&us procellarum feculi transve-

g

corde,

du

m

€um, tandem ad femi zdi&catam Ec-

i

clefiam Chrifti direxit ac ftitit; iddue

Sed invanum plurimis peccatori-

n

" g

per duo verbat Sequere me,

bus clamat Salvator ; fimiles enim funt

fecutus efteum.

&üac;m

| ^

il

QUi "

afpidi obturanti aures fuas; aures qui-

dem hi habent, fed obítruunt eas, nec

Q La

Non dubito, Dile&iffimi AA quin

vocantem audire volunt, in antiquo lu-

u at

ex toto pe&tore defideretis nonnihil

to fcelerum hazrentes, ac de diein diem

j a

"n

de gratia Apoftolo collata. participa-

roctaftinant poenitentiam, manentes

" [

re; benigniffimis oculis à Salvatore afpi-

ci, & ex publicanis & peccatoribus

publicani & peccatores, ex hoc nunc &

ol

qll '

& usque in feculum,

eradere fan&i & jufti : ne dubi-

)[equcnï

t

emPh

tate , fingulis diebus & momentis ex-

Ah quàm diffimiles funt hi Mat

L1

[ [hm 9

tha-.o,i

Ll)h[ !

q3[

(2) Cantic. cAp. 2

366

IN FESTO S. MATTHEI APOSTOLI ET EVANG,

thzo, qui Amalphi ad . fepulchrum

catorem vocare voluit ad gratiam.

fuum oranti B. Brigittze apparens , in

Hzc Cornel. de S. Matth, in cap, 9

hunc modum converfionem íuam

Matthæi',.

-

tevelavit: Voluntas mea talis erat eo.

Si ergó cor vefIrum & animus fi-

tempere ,

quo Chriftus juxta Ca-

milis fuerit& cordi Matthazi ad con-

pharnaum prateriit "Telonium, quod

veifionem. (üam afpirantis; credo &

neminem defraudare voluit, fed de-

fpero firmiter ,. f pratereat Jefus, fu-

fderabam invenire viam , quà fepa-

turum, ut & vos oculis fuis benigniffi-

tarem me ab iíto officio, & teto corde

mis refpiciat, & de luto peccatorum

adhzrerem Deo foli : predicante igi-

vefílrorum extrahat..

ä

tur Amatore meo Jeíu Chrifto, in-

Nemo defperet, ait Chryfoft, hom,

flammabatur ficut ignis verbum vo-

I4.inMatth. Sipublicanus es, potes

cationis fuz in corde meo; fic dulci-

fieri Evangelifla ; (i blasphemus, po-

ter fapuerunt verba fua mihi, quod

tes fieri Apoftolus, fi latro es, poteris

J

—

de divitiis & honoribus non plus co-

Paradifi colonus effici, fi magus es,

gitabam quàm de paleis; imó: mihi

poteris adorare. Dominum, nec- eft

magis flere placuit, & gaudere, quod:

ulla malitia, qua poenitentiá

X

D«cus seus tantillum & tantum pec-

non folvatur.

D

Ri

x

A

R

L

N

K^

p

2j

2

M

A

La -

Wt

»

( my

3

D

EE

d

iä

7

Y

;

(

þq' us /

i o

W

j

äxx

j

SESEN

E

SNS

21

47

" d

n

"

EN

SSM

L as

7

E

Eu

iww.

w

jRI

?

zi

M oRers

W

[

lj

ha

Nerim

tn'bg,"

IN

265

d

" 0O 95

l' gnm

Drr

IN FESTOS. OTHONIS

qnim

pidu

EPISCOPI & CONFES-

: eudi

fdis, .

g

J SORIS.-

at

E

m

EE

——

-H O

JV[AG

/

//

,

JJ

l/

SV

ryfoü.h(-:

, ,

7U

/

N

4

(T

N

XXXXX

EE

p-—

/

—

X

l

IzmmS

usesp

[

Q z

E

hemu)

Á

pos-

i'

;

////,

As

N

/!///

o «t

—

7 .

Y

f g

7 —

Z G5

—

]

SN ——

i, n

II

z

7

A

'

d -

pl

xaítentà

!

ij

S

;

L LEE

;

Ü

I p (

SSS

if

P

l,

H

ii

,

EZE

m

Li

M

u

SLNN

ais

-

;

Em

!

NNITT

eST

«

a

//

——l

N

N

XX

E

E

x

D

/

NN

SS

ES

Rs SNlp.

22

t

7

NSS

(

2

///

,

SSSNS

E

—

7,

T

þ

CSN

A.

7

z

ä&

—

EE

J —

[ m —— À

N

J

ECCE

—

- —

/n

——

—

m

|

BM

T 7

—— Á M

RDos M^-

lLÉ

(

ET

'iil

A

z mb

Ecce Sacerdos Magnus! Ecclefia.

Otum triplex hodietnà die in

Ambio linguam difertam Chryfe-

corde meo zíluat AA, defi-

flomi, ad laudes & przconia ejus uni-

dero enim pennam, linguam,

verfo orbi enuntianda:

virgam meníoriam; defidero

Vi:gam denique menmíoriam apo-

pennam fioridam Hierenymi ad Pa-

calyptici illius Angeli Apoc, cap. 2 r.

negyrim aterne memorie Othoni

civitatem S, Jerwíalem dimetientis

defcribendam;

flagito, ad immaenía merita & virtus

Ll z

te6

|

268

IN FESTO .

tes fan&i(fimi Præihlis ad longum &

mines tacuerint, lapides clamabuat ,

r!

latum dimetiendas: fed ubi Panegy-

Luc. c. 19. nam teíte Habacuccap. 2.

i

h

zicum-ordiar, non invenio; ubi Pre-

Lapis de pariete clamabit, & lignum,

conia terminem, non perfpicio.

quod inter junCturas zdificiorum re-

du

Si nominem Othonem Paílorem

fpondebit.

E

)

bonum, ffant longo ordine alii infa-

Quod bruta aliquando fiat locuta,

Jati Prefules Ambrofius, Augufkinus,

res. eft te(Lita,

M

Nicolaus, Martinus &c. qui titulum

Afinam locutam cum Balaam ario-

Á

;

hunc 2ff.&ant.

lo, recenfet Num. c. 22.Scriptura.

Bl

Si dicam (ílellam matutinam in

Bovem ante tertium punicum bel-

li

medio nebule ,

iterum prodeunt

lum grandi vece exclamáffe: Va tibi

lts

113

Hila-

grandia Ecclefis Lomin:

Roma; tradit Julius obíequens|lib, de

h,

J

rius, Athanafius, Chryfo

n

mus, Ba-

prodiaiis c, & g,

2

Lins

filius, qui jure merio (tele matu-

Ab Equo Achilli mortem & inte-

N

:)nl

tinz in medio nebule & perfecutio-

ritum przdiftum confirmat Homee«

Mhh

sum funt dicendi.

tus lliade 19.

(ui

Si

Palma

comparem , titulum

Quod Leo à Tyranno.immiffus ia

(it

4

affeto omnibus Juftis. communem,

Maryrem Mammantem, ad pedes

lo

Juftus enim ut Palma Borebit. — Pfal-

ejus. corrüens eum voce homiais (a-

MR

mo9r.

lutaverit ; Salveerve Dei, qui es

Q

Si Luce

m*aä ardentem & lucen-

Wil

habitaculum Spiritüs Sag£ti, teftatur

h)

tem nuüncupem ;

Preconium hoc

Bollandus tom. 2.

F (Ho

Precuifori Baptifte jam pridem ad-

Sed quod lapides loqui queant, hoc

n

o

vobis forté novum videbitut, fed fi

judicavit Evan

9)

elifta Joannes, dum

vitam venerabilis Bedze evolvatisjinve-

e. j fcripfit : Ille erat Lucerneardens &

lucens.

nietis & voces ineffe lapidibus.

Tiés )

d

Si Apoftolum & Do&torem infide-

Alphabetum Deo gratius & nobi-

Wt (

lium depredicem ; pridem hunc ti-

lius non vidit orbis, quàm quod Ca-

p

40!!

tulum Paulo contulit Ecclefia, falu-

relus Magnus oibi cxhibuit, dum

ET

£i1ns ecum

*

*

'Tu. es vas ele&ionis

gye

juxta alphabeti initiales litteras 25,

V9

E

S. Paule Apoltole, Pradicator veri-

Magnifica per Europam. hinc indé

D

i

tatis in univerfo mundo,

Cadunt

templa ad honorem fupremi Numinis

i

D

»l

€rgó conceptus mei, rumpitur pen-

munificentià regid extruxit,

BI

£2, deficit. lingua;

Imitatus eft non infeliciter i

i

tas abit:

A

»

panegyris in au-

tàte hac Cafarem Otho nofller, finon.

Wy

At

Defertus igitur. ab hominibus füb-

& fuperavit ( quid enim reditus epie

To

l:

fidium cogor petere à lapidibus, fi

fcopales collati cum tegia gazi*

[j

tify;

o modo hi mei loco laudes & prz-

dum «faventibus füperis ultra. viginti

"4 tn

€onia loquantür San&i , ubi enim ho-

Conobia facra, in diverfis Epifcopa-

tibus ,

D

—

2:5; OTHONIS EPISCOPI & CONFESSORIS,

269

r

tibus, fub regula SS, Benedicti, Bern-

mines im munde varie defumitur;

i

ardi & Norberti, munificà manu ad

Magni vocati funt Reges ob poten-

| iignus-.

laudem omnipotentis , fub patrocinio

tiam, & amplitudinem Regnorum:

igritt

diverforum T'utelarium erexit, fuére

Ita Eflher c. 16. Artaxerxes vocatus

autem fequentia;

eft magnus, qui regaavitab India ufq;

Madlhardsdorfium.

m l

Allerspacum,

[Ethiopiam " fuüper 127. Provincias,

Afpacum,

Nithardhufium,

Ita Turcarum, Mogorum & Tartato-

du a

Arnnold(tenium, Prüflinga,

rum Imperatores vocantur Magni, quia

n

Ü

u

Wi :

Biburgum.

Regensdorfium.

làté imperant.

ricin

Clunica,

Rotha,

Ali Magni dicti fünt ob hereica

RT

Entsdorfium;

Tucklenhufa,

fasinora, gloriofas. relatas ViCtorias,

Hailsbronna,

Luenshï.

Vezera,

uti Pompejus M. Alexander M, Con-

Lanckhemium,

Ura.

flantinus M. Theodofius M.

u d

Monafíterium,

Uragia,

Alios Magnos coram populo fecit

Michelfelda,

Windsperca.

T

tientia & doCtinà, hinc' cognomi-

Quibus fi addas Cathedralem. Ec-

natus eft Palato Magnus, Albertus M,

; jmmiiïuäï

cde(am- Bambergenfem ex incendio

Gregorius M. Leo, M, Bafilius M.

Avono rIIrO,tefuícitatam

: Montem

,U E

?

Magni alii habiti funt ob illuftres:

$, Michaelis. pot Terrze: motum An-

& praclaros Natales; fic Job, r. di-

J "JW:W l

Dd !

&0 1117. reflauratum & ampliatum;

&us eft Vir ille Magnus inter omnes

Banzium Anno rr14. ab hoflibus

"L

Orientales ; ita Tobie cap, f, ait

Fodé deformatum , priftino : nitori

Angelus; Ego fam Azarias Ananiz

ul

at

reftitutum ; collegiatam | denig; Ec-

"1

Magni filius; unde Tobias obftupef.

clefiam S. Jacobi;

,

Fidem ; aliaq»

uv

cens refpondit, ex magno genere tu

J

Sacellà minora & Hofpiralia, inve-

€8,

evü

Jia

(

nies ab Ochone (f parva magnis li-

Magnitudinem quod attinet. San-

1(!:'

&iffimi nofltri Othonis, non defümi-

a i

eet comparare ) Caro-!gm prope u-

gx aui

j

peratum,,

mus eam ex illuflri profapia aut. Ge-

t

Ec quis Lapides hos mutos& elin-

nerofis Natalibus, quanquam & Ip-

gue

- Wib

2 DE»:

dicit? clamant hi cum uni-

fe ex praclaris Comitibus de Monte

us

vería - Ecclefia z Ecce . Sacerdos mag-

Andex fit prognatus Bertholdi &

jl

Wi hI ,j

'l

mus' non ef

inventus- fimilis. illi5:

Domine Sophie Duciffz in Ambe-

fj

'gtnl

Ambabus. manibus fobfcribo ego ac-

ronis Valle Filius, natus Aono flu-

trst

£lamationi huic, ac O:thonem Mag-

tis ro69; nanr

f

;[gcl(ïï

num.voco, Titulo ab imperatore O-

Nos cen[us nobileg,nec clarum na-

x ^.

thoae primo in noftrum Othonem

BPICIP. AOFATR.

in

optimo juretranslato,

$ed. froäim-s Magnum, ingenn-

gl

T

Msgnitudo: Celfitudinis apud' ho-

U

Ll5

umq; faazitq (ï)x

Ó

»

i

i

(2) Ovid. r. de Ponta.

s

i

270

à

IN FESTO

Non defumimus Magnitudinem ejus

de S, Greg, M epift &4. ad Archiepi-

à preclaris Officiis

Legationibus,

fcopum Ravennatem ait, zibil m

(

quas apud Reges & Principes obiit,

Epi[copali ervice fplendidius ful-

f

dum primó Sacellanum Aulicum apud

uam humilitas.

i

h

$44

u

Juditham ferorem Imperatoris Henri-

militas ergó prima virtus fuit;

Ó

ci, defponfatam Boleslao Polonorum

& Othonem Magaumfecit : demi-

n

Duci egit, quam &in Poloniam eftco-

fionem hanc Ratisbonze abundé co-

[/

mitatus: Non quiaab intimis confiliis

ram univería lmperatoris Aularemon-

ftravit, quando ab Henrico Imperato-

Henrico quarto Imperatorifuit,ac mu-

hi

nere Cancellarii fupremi in Aula Gefa-

re ei Annulus & Mitra Epifcopalis gra-

f

ris eftfunQus: Non defumimus mag-

tiesé fuit oblata, (a) quam tamen in

ftr

fitudinem ejus abhonore extraordiaa-

genua abjeCas, multislacrymis à feeft

fig

tio, quem à Pafchali 2, Pontifice maxi-

deprecatus, indignum fe talihonoreaf-

ferens; inhocaemulatus S. Malachiam

lii

me eít coníecutus, dum Anagnizin

'Iino

Feíto Pentecoftes ab ipfo San&tiffimo

Ep, Hiberniz, qui vocatus ad Archie-

Ádi

in Pontificem eft confecratus, ac Dalli-

pifcepaleenus, omni,quo potuit, anni-

find

um € propriis ejus manibus 1 102,re-

fu reftitit, Anathemaautem ei, (b)nt

D

cepit,

parerét minitantibus, reípondit: 4

hnj

j

mortem me ducitis , fed ebedio ffe

L

Hzc licet omnia in oculis hemi-

AMartgrii.

num magnafint & (üblimia , Titulum

Magis refplenduit Humilitas, ima

reh;;

tamen Magni non peperére Othoni,

demiffio in Othone, (c) quando decla-

fed fola virtus, dum in honere hu-

lf/pzc

ratus Epifcopus Bamberg», approxi-

0s

milis, in divitiis pauper, in abundan-

tans Civitati à Clero & Populo falvere

ho

tia meníe abftinens & jejunus, in cha-

juffus de equo defcendit, & folutis cal-

n

titate demum ergóà proximes prorfus

ceamentis, nudis pedibus etiam rígidil"

Magnus extitit & mirabilis: Hunc

fimo hyemali tempore urbem intravit,

W.

Ilhi

enim folüm reputat magnum & mira-

ufq; dum ad S, Georgii Bafilicam eft

M4gnt

bilem Mellifluus Bernardus ferm, x, de

perventum,

U!

L

omnibus SS. dicens: quid majus, aut

Crevic humilitas in illo, dum jam

quid mirabilius, quàm inter epulas efu-

ele&us Epifcopus, (d) Confirmatio-

iT2

rire, inter veíles multas & pretioías al-

nem && coníecrationem fuam pet

Wij

gere, paupertate premi inter divitias,

triennium diflulit,inde Romam pro«

WH

inter divitias, inter honores & dignita-

fe&us in manus Pontificis Pede

Ti

tes effe humilem : rara enim enim Avis

Mitra refignatis Romze — valedixit,

in terra humilitas honorata; hzc,

quem tamem revocatum ex itinere,

T

d'ï'ltm

hac fecére Othonem Magnum; Un-

& renitentem propriis manibus A-

naenie

Wre

»à

(2 facobus Gretferus lib

D g. Pifes(b) Suriusin Vita.(c) Vi

lib, 1. €. $. () Vite lib. z.c.10.

p

lfj

a"I

S. OTHONIS EPISCOPI & CONFESSORIS,

Z

nagniz in Feflo Pentecofles ir Epi(-

tus Epifcopales erant ampli & pin-

copum confecratum Jure Pallii ipfz &

.gues, his accedebant magna & mul-

m

füccefforibus confirmato, cumy multa

'tiplicia Xenia ab Imperatoribus &

Ducibus transmiffa z fed non fibi, fed

vus i

benedi&tione Bambergam remifít ; Re--

Géproinde dixit Bernard.l,de modo be-

pauperibus ac' Ecclefiis: Dei ea refer-

v d

n& vivendi c. 39. .Quz frbi vilis eff

vabat,

bun t

nnfc'Deum:magnm ejt.

yerem

Et quanta demiffio, & extraordi-

Pister alia vaíà aurea & argetre

dmyett

naria humilitas. extitit illa, (a) dunmr

teq 20, libras excoCli auri. transmi-

in confuetudinem duxit àmanibus (a-

ferat Otheni Bela Rex Hungariz z

plitt

1 at

€erdotum ob errores commiffos ,. di-

in quem ufüm exiftimatis Aurum ex-

'qis ike»

fciplinas ufgy ad (anguirem recipere?

penfüm ab Othone? an fortéin Rlie-

iO

Adhzc Monachis in monte S. Michae-

das deauratas, frena: equorum aurea,

Vafajmeníz fervientia? minimé: Au-

Mat

lis non foluüm miniftrabat adaltare, (b

TL

fed & ad menfam; aquam manibusaf-

runr acceptum nil moratus mox B,

fundens, cibos manibus facratis tricli-

Michaeli obtulit,mandans ex auroCru-

tt*

m 3i; (b)

j-

nio inferensz hinc factum , ut paffim.

cem confici, (d) quam gemmis undi-

humilis Otho diceretur ; Sed 'Fitulus

q; ornatam T'emplo intulit: nom ca-

ol !

ij

l

debat in Othenemacerbum diCtum il-

ii

L

humilis, peperit ei Titulum Magui;

Nam Seneci telle, 2;bi/ magnum im

lud Chryfoftomi: mandit equus tuus

vebus bumanis,nifi animus magna

aurunr, & pauper nori habet panem ,

wl

quenm rodat,,

"m

defpiciens.

g, t

iü*

Obfervabat proinde San&tiffimus O-

Veffitus ejus, leCtus, & alia erant

tho ad amuffim effatum illud Ecclef. .

communia, nil magnificum : cum

popio!

Y0)

wAnto qmajor es, humiliate in om-

fenviffet , pelliceum confici ju(fit ex

(

pibus, (c) fundans fe penitusin Do-

pellibus leporinis, prominentibus pa-

ys t

&rina Magni Augufílini afferentis:

rum vulpinis , quod conffabat bis binis

mbem q

unciis, in hoc totus luxus veftium (i-

i

ju

Magnus effe visAminimo incipe,co-

j b

gitas magnam f abricam coufirue-

ftebat, & cum ob parfimoniam hanc

M'

ve celfrtudinis, def'undamento pri-

argueretur à fuis, refpondit, (e) (ini-

i dïm

(

j

u5 cogitA bumilitatis.

te fratres, finite, res Epifcopi elee-

j (

ff

. Quemadmodum Otho humilis e-

mofine func fidelium , vanis ufibus

at

sat iv Honoribus, ita & Pauper exti-

eas profligare nom debemus, terre-

"

g

fs !

titimdivitiis: Praceptum, quod Pfal-

bat fcilicec eum Ambrofius ferm, g r.

"

)

miíla divitibus Pfalmo 6r. tradidit;.

dicens ,

Efurientium — panis eít,

uf

divitis i affluamt, nolite cor appo-

quem tu detines, nudormum indu-

n

zere , ad amuffim obíervabat : Redi-

mentum ,. quod tu includis, mifero»

»

js m

rum

(a) Vita lib. r.c. 3$. (b) Vita lib. r. c. 27.

C 4$. (C) dug. ferm., 10. de

imylmw

F. Domini.(d) Fitalib. 1.c. 96.(e) Vita ltbe1.e. 36. .

272

INSOBESTO

—

gum .redemp;io pecunia, quam tuin

16, de diverfis: duraum Ecclg)z'a Lba-

li

terra fodis,

li

bet moz ut férvet, fed ut eroget.

Si quid praterea Mignum Q mira-

j

Operimentum noCurmnum pretio-

i

bile fuit in Othone,erat Frugalitas ip-

fiffiam auto & ferico. inrertextum

fius ac Abílinentia in Menfz ubertate

"

ac megallinà peile füffultum ei aliquan-

& abundantia l, 1. Vitec, 37.

Q

do erat transmiffum à Boleslao Duce

wl

Poloniz :

Ipfemet S. Praful non femel faffus

ÜOtrho acceptum — do-

e(t, dum Epifcopatum adminiftraret,

RS

lii

num plicabat acreplicabat, ac Legatis

nunquam fe ad fatietatem comediffz:

Wi

humaniffimis aCis gratiis dixit; (a)

femper enim fobrius, ac pené jejunus

gi

Manushoccemagne dile&ionis in me-

de prandio vel ccena (arrexit, ac appofi-

[/7

moriam perpetuam fervare curabo, ita

ta fercula liberaliter inter panperes &

)/

fane, ut ne fures mihi id auferanc, nec

mendicos diftribuiju(fit.

-

fügun

tinez corrumpant,

..&ïu-m

Vocato ergó Ve-

Procurator ejus aliquando lu

füsin

Íliario ait, tolle preclatum munus, &

pifcem duobus íolidis emptum ad

lB

charum mihi tegumentum , ac pe-

menfam intulit, qua(ivit mox Epi-

r3/

ne fuper illum paralyticum , coopeti

fcopus , quanti conftitiflet, cumd; re-

C

miíerum: exemplum in hoc fecutus

fponderet Procurator folidis. duobus;

Vib

Joannis Patriarchz Alexandrini, qui

abít à me, inquiebat S. Vir,ut mifer

fm

«üm à divite vile grabatlium .mife-

Qiho folus hodie duos folidos abfu-

[ D

rante, (b) plumeam «ulcitram. do-

mat, levanfá; difcum cum piíce, defer

TE

no miffam accepiffet, alterà die venu-

ait, hunc pretiofum cibum Chrifto

lii

dari juffit , ac

pretium paqperibu,s xdi-

meo, defer ei, Ricubi egrotus in le&to

flribui.

Ms

jacet vel paraliticus, nam ego robuftus

1N

hoe me panerefcam,

Agnovit hane magnitudinem ipfe

t

Seneca gentilis Philofophus, dum fcrip-

O quàm bené ad mentem D. Gre-

fenti

fit , Magnus ille eft, qui in divitiis pau-

gorii hoc faftum eft, qui in Paftorali

"riryy,

Ífuo ita fcribit: Z//ud jejumium De-

per eft, (c) cui perfecté. confonat S

tri.

Gregorius. M. dicens, Pzrvulns efh,

us approbat, quando quod tibi fub-

fhäriras 4

qui rerreua diliezt , IMagnus, qui

trabis, alteri largiris,ut undesaro

) Läbi

P 77 277 co;zmyt/äzft : CTahs profectó

affligitur, Znde

cgentis proxini -

i

extitit. Otho noíler, cui quidem cf-

69 YERAVEPIH.

Unde Chryft, ferm.

)

"p

41. de jejunio & Elem. omnibus in-

flusbant divitie, quibus tamen cor

liteg (

non apofuit, fed Deo & pauperibus

culcat, Frazzes, prandium ofrrum

ltb

eas confecravit , difpenfator potius,

fit pauperis Cuza.

fe) W

quàm poffeffor & Dominus, mente

Sed quis admi

d

ran

dam Chari.mxem

äfmm (

femper retinens illud Auguftini, ferm.

ejus in Proximum fatis depradicr

it?

.Q)

(3) Pt« lib. 1. . 43. (b) M)zrul?s !;z';ä*. ;r.c. 2. (c) Meral.e. 17*

tj

WP-

p

$. OTHONIS EPISCOPI & CONFESSORIS,

22

1

æ/fg 2

df

7

quz vel maximé nomen Mag-

verum .multitudo fepulturam ncn ad-

g.

ni.ei impreffit? cum omni veritate

mittebat, ingentes foffas fodi ju(Iic, &

gloriari ac dicere cum Job poterat, ()

centenos (ubindé ac millenos terrz

) &mn

n

Ab infantin "a clevit muecum

mandabat, pretio conducens homines,

æ Ulbïlu

mi[eratio, e& deutero matris mea

qui id officii preflarent, ipfe autem per

h

egre[fa eft mecum : Oculus eram coe-

fe omnia luftrabat, Vicos, plateasac do-

ii

1

co Q pes claudo ; (b) flebam fuper eum,

mos veípere, mane, & meridie cireumis

quiaffli&us erat, & compatiebatur ani-

enis,

"

^

lminälï:sz a

ma mea pauperi, (c) pam tefte M. Gre-

Accidit ergó die q

u'ö dam càm O-

Xne

l colmïdü

gorio qui compafronem non babet,

tho accerfito cubiculario more fuo

jt, 3C

Vacuum Eptfcops nomesm tenet.

ad Hofpitale pauperum contendit,

panpm

Pauperum & languidorum Cata-

ubi gravis odor inhumatiCorporis non

logum femper penes fe habebat, imita-

procul à Via fub urticis nares eorum

glb 1*

tus in hocSylveftrum l. ac Clementem

oRendit: fubftitit parumper Otho, ac

gmp(üm [

I. Ponti&cem, (d) de quo Marulus fcri-

cubiculario ait, fentio Corpus inhuma-

r m*

bit, Viduarum Orphanorum ac rcliquo-

tum, eamus inquiramus; po[t paucos

i, aT.

rum. Chrifti pauperum nomina in co- .

greffus inveniunt inter fenticeta cada-

jdis dud

dicilo feriatim defcripta leG&itaffe, ne

ver mulierislacero vultu, ab avibus eti-

quem die illa prateriret, cujus ruiferi-

; Vi

am libato: Epifcopus confpe&à mife-

IQuQS

am, ope & eleemo(yna nen juvaret: ad

rià mox ferit pe&lus ac fortem deflet

»

huncmodum Orhonem charitas Chri-

qim

!

mortalium, indé perfolutis precibus pro

Íti indefinenter urgebat, ut pafceret fa-

anima defun&e, manum mittit ad

ciit

(

melicos, veftiret nudos, confolaretur

corpus, ac cubicularium hortatur, ut

g0.

j GQWW

zgros , fepeliret mortuos; cujus men-

fe adjuvet, at ille, noli, inquit, Domi-

ti perpetuó occurrebat terrifica illa fen-

ne facros manus inquinare , curram,

tentia Jacobi: (e) fudiciumfine mi-

& vocabo alios, ac fepeliemus eam,

aol

u

Järäcoralia t!:li, qui mom fecerit mi-

Cui laerymabundo vultu Otho, abfit,

Pt

fericordiam : Nun«c audite, quoufq; fe

7

p

inquit, ut fororem noflram tangere

Ü

charitas ejus extenderit,

defpiciam; portabo mortuam, quam

j

TT

uH

"

Laborabat aliquando Franconia

vivam paícere debueram , moxq; ge-

Jf

Orientalis. maximá flerilitate & in-

nerofo aufü fublatum foetidum cada-

nl

n

opià panis, ita ut mendici palfim per

ver, ad proximum coemiterium | ufg;

mdaC

plateas ( pagos mortui jacerent,

deportavit, O fafctum generofum!

g

hic Vir Dei Tobiam imitatus, modó

uod Calicives utiq; fpeCtatores & ad-

j

mitratores habuit.

h

períe, modó per alios fepeliendi of-

h

Nec minori chari

(

ficiumk cqvixplcvit; ubi autem cada-

E

tate erga Vivos

4

J

"

l-

z

Mm

arde-

( j

"

«

"

(a-)- ob. c. $1. (5) «. 29. (c) e. 3e. (d) Marulw lib. r. €. 2. (e) .74-"

€£801 CAP. 2.—

: W!'W

274

lN FESTO

tl

ardebat. San&tiffimus. nofter. Ponti-

O Beatum Pontificem , cujus ani-

fex, i enim verum, quod D, Bernar-

ma Paradifüm poffidec !

dus ferm. 27. in Cant. fcripfit, csus-.

OSan£&i(fimam Animam, quam et-

fi gladius perfecutoris aon abftulit, pal-

eung; anima quamtitas af imatur

demen[ur a. charitatis, Magnus imó,

mam tamen. Martyrii nonam:fic!

O. Pafterem bonum 5 qui animará

maximus erit Ocho nofter, dum chari-

tate Chifti totus füccenfus, nan con-

fuam pofuit. pro ovibusfuis !

tentus . Ovili füo , ad. barbaras. etiam.

O Virumineffabilem ! cum quo mi-

féricordia de utero. Matris eft egreffa,

Nationes Evangelio imbuendas per

mille pericula & difcrimina in Pomera-

cujus eleemofym&enartabi:. omnis Ec-

clefia Sanétorum ;; cujus laudes. Ligna

niam.ufq; iterató excurrit, primus gen-

tis illius Apoftelus, in votis nilaliudha-

& Lapidesloquentur, de quo veriffime

bens, quàm fanguinem & vitam fuam.

exclamat non folüm Eccle(1a,fed & uni-

verfüs. erbis: Ecce facerdos magnus!.

pro. Chrifto ponere;. & licetintentum.

faum non ficaffecutus, palmam tamen.

Non eft inventus fimilis illi; Otho ve-

Martyrii non amifit : àLothario enim.

ré Magnus, Magnus à.Natalibus,

Maenusin Aula apud Reges &Cäüres,.

Imperatore, aliorum ; Principumitte--

ris revocatus, ne Deo repugnare videre-

Magnus in. Ecclefia Dei;.

tur, vifitatis prius circumeirca INeo-

Magnus in Virtutibus,

phytis ac in fide confitmatis, Chrifto.

Magnus in.meritis & (an&itate.

cui crediderunt, eos commendans, iter

Magnus in Patrocinio;

Magnus in Vita,.

cum fuis eft agreffus, maximifd; labo-

ribus in itiaere pro Chrifto exantlatis,

Magnus.in Morte,.

ï

fálvus tandem. in. Vigilia S. Thomz:

M3gausin 'T'erris:

Bambergam appulit, ab univerfo popu-

Ma3gnus in Codlis..

Humilis.in Honore;.

lo non aliterac Angelus Dei füfceptus..

Sed: non diu exultatio populi duravit..

Pauper iu Divitiis;.

fiquidem. interjecto. exiguo. temporis

Abfítinens in Abundantia:

In. Charitate demüm mirabilis:

fpatio viribus. exhauftus, fenio confe-.

n

&us , doloribus attritus,. Sacramentis:

Sacerdotum. Gloria, Gemma. Ponti-

Ecclefie munitus , maritis & Virtuti-

ficum, Uno Verbo.

bus plenus SanGiffimam. animam in.

OTHO MAGNUS.

sanus, Creatoris fui. depofuit Anno.

æl

X129. tertio nonas fulii, miraculis an-

te & gc,itcbitum.dams,»

li, (

IN

ERE

ä&ä)(»(g&

a7$

u

upé

lN FESTOS M!CHAE

? quti

H& ]ïq

al

. LIS ARCAN GELI

du E

us W—z —

lu' Anitii

)

!

ymque

k us "VS OPT

T

MV,S'

7/

!

——

Is

/E

ytt o

wlM

A

z——3

mde 1j

E

—

N

|

QO

N

-l

—

pu———

J L

W

QX

quovem'

//

D

X

b

R—

jofdly

p———————À

DO

,

PA

L

CR

MA

N

—— ——

du g

I

LL

ij : Qu

——

ZAl

/

PMSS

*ä

[—————À

ij

:j

N

:mbus.

3

&

ER

æs&Cæ At

E

LL

W

N

—

ET

——

T

——

/

)

E————3

ucmE U —

SN

u m

p ———À

IN — -

SEEEEEM

—

——

N U

gt

E—M————À

db

1

A

—

7 ,

———|

N-

ERN

A

7

Z

—

:

—

——

a SSSSSUNES

—— À

T

— —3À

I —

———3ÀÍ

/

Il

m

ln

"

LL——üRae

m m

VE AAJDoA-

——

"I

J

3 il

4l

M Ptl n

u

Archangelc Mlchacl conftitui te Prmupem fu-

nmlfap

]:

per omnes &c.

j

i

i

V

4

Rsnde beneficium fuit, quo

byrinthum evafit, fed & Mmotau.

Thefeum fibi devinxit ac ob-

rum (cum quo ei depugnandum c-

fAGAw

igavit Liberatrix ejus Ariad-

rat) generose petemit,

BD

;t , Minois Crete Regis fi-

Grandis fidelitas fuit Michol filie

lia, (2) cujus ope & induftrià anima-

Saul, (b) quà Davidem fibiobílinxits

tus, non Íojióm

inextricabilem. La-

quando apparitores Saul R«gis ad

m A2

[

(3) Raviytus. z. (0) Reguim & 1 g.

of

J

276

IN F,Es;"ro

necandum Maritum 1mmiffos üfata- & grandia bene

fici.a; noä vdEcheor.

fed cedere . millies coguntur Obliga-

gemate pio elufit, ligneam ftatuam in

je&to pellibus coopertàm | pro Davide

tioni & devotioni illi, quam debe-

äm

[j

fubítituendo, donec à (s perfeneftram

mus füpremo Ptincipi Exercitus Do-

demiffus fugá (ibi confuleret Maritus,

mini Jof, g.

T

ac gladium evitaret inimici, 1 Reg,

Prapofito Paradifi , Sal

utis ügm;f*e-

n

ro Michaeli,

Til

