fecramus fomno & otio, nullius rei

petuó una dormienda; fed eheu nox

minüs memores quàm tempotis,

longa, nox atra, inter ignes GC inceadia

Ex horis 8760. quas annus nume-

geternum duratuta.

tat, minima momenta cedunt numi-

Ultima demum Scutella duCtilem

ni; utinam hazc cederent! audiant hi

«ontinebat T'ubam cum duro filice, Vi-

predigi dilapidatores temporis, quid fu-

debatur mihi hec tubauna effe ex illis,

pra cit, Bernard. Serm,ad Scholares di-

quorum clangore (ub fofue, Muri cot-

cat: Nezzo "vefirám parvi eflimet

ruerunt Jericho; fed imago pocniten-

Lempnus, quod tm-verbisconfumitur

tis Hieronymi lapidi impreffa docuit

mealiud:prefentari nimirum hác Tubá,

otiofés ; ei dicat fabulemur, donec

era pratereat: beu donec prate-

Tubamiliam tremendam, de qua Hie-

vtAt hora, quam tibi ad agendam

rony mus fatctur: (b) Szve comedasm,

penitentiam.ad obtinendam veni-

Jéve bibam, ffve aliquid aliudfaci-

Am, ad acquirendam gratiam, ad

am femper videtur Taba illa fomare

promerendam. gloriam miferatio

12 AUrIbUs mels: Surgire pmortui,

conditoris indulaet, et» hanc,ó sni-

ventte ad fudicium !

er, vis, ut pratereat. . Ofihoram

'Tubam iftam obduratis,

& cbflina:

unicam aut momentum réevocare &

tis peccatoribus D. Auguítinus pro

mercari poffent damaati, quid non da-

amico confignat Xenio , dicens: (c)

rent, quid non agerent, quas cruces

Tuba itag; Peccatoribus eff. mecef-

tormenta non fübirent ? Sed a&um

faria, que n fofum aures eorum

eít, claufa eft janua, venit nox, in qua

penetret, fed ct cor concutiat, mec

nemo ampliüs operari poteft : penfent

delecfet cantu , fed cafliget audi-

h&c & ruminent ii quorum dics haGte-

£.

nus praterierunt velociores curfore, fu-

Certé fi ad tremendum Tuba hujus

fonitum ita cohorruerunt Sancli, ut ad

gerunt & non videruntbonum : Ocu-

los ia Clepfydramhancomni momen-

folitudinss, antra & fpelea confu-

to conjiciant, & dum tempus habent,

gerint, facti focii Struthionum. &

operentur bonum, (a)

Draconum in defertis /Egypu : Si

Penfent hoc & contremifcant, qui

Hieronymi lapidibus pe£tora ferie.

diem in no£tem verterunt , de die

tunt; Si arfenii lacrymis falfis coti dif-

dormientes, de noCteludos & choreas

fluxire; Si Bernardi totis artubug

contre-

(3) d Galatas c.6.(b) Hieron.c. $. MAR.

Item Epift. ad Florenti-

At (c) -duguft. Serm. 106.de Temp.

p

OKALENDIS JANUARH;

9

eeiatrerxæe,runt "3, Si Auguüini in tri-

Xenium meum aliud eft, quim an-

ftia heclamenta erupérunt: (2) Zxzi-

nofa, rugofa , lippa,, edentula , . ac

hi miféro,cim venerit dies Tadicii,

omnibus artubus pre íenio tremens

Vetula : Docebit hec vos brevitet

eum apertà f'uerint Libri concien-

exemplo íüo recens inchoatum An-

tarum , quid f aciamg,ctim Celi re-

velabunt iniquitatem ucam , ef

num, &fin&éiacipere, & bonofine

claudere,

terra con[urget adverjum me ? Si

hoc feceruntSancti Dei , quid facicn-

De hac Anicula memorant annue

dum peccatoribus terrz ? qui haGte-

Japonenfes anni r621r. eam Idolola-

nus in luto peccatorum ut jumenta

tie & fuperítitionibus patriis ità

computruerunt ; quorum tota vita fu-

fuiffe addi£tam , (c) ut in honorem

it peccare , & Deum noviter crucifi-

Ideli cujuspiam fingulis diebus decies

gere ; qui velut aquam fic iniguita-

uater millies 1n terram fefe dejecerit ,

tem hactenus biberunt ? an non jure

&

venerabundo ore Idoli nomen, ut

meritiffimo hujus Tuba clangor con-

fibi propitium exifteret , invocaverit ;

eutiat , feralis íonus exanimet ? lapis

At cum dispul(is tenebris fidei lumen

corda ipforum ut malleus conterat &

ei illuxit , ac facro latice eft. tincta ,

confringat ? Melius utique illis erit in

adeó indoluit , ut impofterum cunctos

hac vita corda ferire filice , quàm ali-

honores 1dolo priis impenfos, in De-

quando montibus clamare : (b) Cad;-

um retulerit;ac viciffim de die r 4000,

Ze fuper mos , &j collibus. operite

vicibus fanCtiffimum nomen JE(u &

2285.

Matrie inclamárit ad cultum hunc di-

Dum hác fácrà cogitatione percul-

vinum perfolvendum , uti priusà De-

fus Tubam lapidemque femel iterum-

mone, ita & nunc à Cuftode Ange-

$ue manibus verío , repente nemine

lo excitata : Documento infigai om-

mortalium "lubam inflante, Tuba

nibus Chriílianis . reli£to , ut annos

terrifco clangore perfonat , fübitoque

mundo & carni impeníos , impofle-

& Aula & Menía &Senex DuCtor me-

rum Deo & Vittuti confecrent , jux-

us ex oculis evanuére meis,

ta monitum Pauli , (d) Scz£ exhi-

Auditores , audiftis nuncSomnium

baiflis membra vefiva [eroire im-

fneum

,

*

vos ipfi jam lnterpretem

mandttia ct- IniquitAti , ltamtine

agite,

Sed ne hodierno die officio

exhibete membra veflra . fervire

meo deeffe videar , ac folo fomnio

Juflitia in [auctificationem. Dice-

paítos domum remittam , Xenium &

. |te vult Apoftolus : Si protendebantut

ego adjungo , quod procul & deulti-

manus veflre priüs adrapiendum alie-

mis ÉBnibus terre , ek ipía ufque ja-

413 , cum Zacheo nunc extendantur

ponia vobis attoli , donum rarum ,

ad largiendum propria: Si ha&tenus

.

r

nec

neíio tamen utrum charum

pauperum obliti cor habuiftis durum

&im-

(2 Mug Hibro medit.c.2 . Co) Luc.c.23. 32. Qc) Htomeida.(d) Rmæ.ä,

KALENDIS JANUARTI,

io .

s

&

immif;ricörs : apexit..c'nunc vifcera:

ti indulfiftis:,. nunc. abftinentià & je

charititis ,' & Chrifti-membra fovete,

junio intempe;antiam corrigite : Silin-

afcite & contegite * Si, pedes: veftri:

gua veftra.inftrumentum fuit malitiz,

jocis ,. fabulis., impuris difcurfibus ex-

r

tiüs currebantad iniquitatem ,. ad fal-

:

tus

& alia ludicta ;; nunc ad. Ecclefias

orbitans ;; nunc divinis laudibus refo--

net: ,. orationi in(kec ,. P(almisoccupe--

propetent. . adiconciones ,. ad:fuppli-

cationes, sd:invifendos. egros & mor-

tur * Si odio liabuiftis inimicos ,. in-

bidos feflinent : Si oculiveftri per in-

juriam feciftis. proximo $; compenflate:

exutos afpeCtus.depradati fünt animam

id. heneficiis- & obfequiis ,. honore &X-

ä

vcflram:,, deducane nunc: com Davide:

charitate.eos comple&imini;.

- Verbo: ,. quidquid: praeterito dili--

Jacymas quafi torrentem per dicm. :

noctem : Si ftybio & eerufsáfacies ve--

quiftisanno.,. prafenti nunc corrigite,

&. cum Bernardo inggmïfcentes;dici--

ä

fl;s; depinxillis , cincinnos. capitis.

cum. Mágdalena. crifpa(us ,. propudio-

te: (2) Suféipe Domiue dé men mi-

feva. vita- obféro: reffduum: anno-

s& denudato.corpore,, ut lalcivae Ve-

neres.in; publicum proceffiftis ,. cilicio.

rium -sneorum s; pro. bis-ueró anmis,.

punc corpus-tegite-,. flagellis. in fervi-

quos. vivendo :.;:erdidi m P!rdi:

JOuPEI-

tutem redigite ,. pedes,Cruciüxi laery-

16 VIXi .. cor costritum.

mis rigate ,. extenfis manibus: ftringi-

liatum ne de[picias :: Inpe(fibile ett,

te : Affligendüm, enim. eft: corpus ;

ut annos.& diesmeosrevocem;placeat:

HHH ULH

nod. multis. vacavit. deliciis. ;

,

; longus

tibi ,. ut recogitem.eosinamaritudine:

^

ri(üs- perpeti. compenfandüs:eft fletu ,

anima.mes;.

ferica-linteamina- afperitate: cilicit com-

Sicamiffum redimitur cempus;. An--

mutanda ,. pro.unguentis;cinere con-

felmo dicente : (b), Tempus redimi-

fpergendum caput ,, oniniaque loca,in:

mmus , asandó: antealíam. vitam,

11105 117 TTITTTTTTTTTIT

quibus antea letari: confueverarmus ,.

| quam. lafciviendo perdidismus ,

lamentis.arque fingultibus complenda.

ffendo.reparamus..

u

b W

- Sicum.Epulone.crapule & ebreta-

(2 Bermser m.2e. i;'æ.'Camim;(b);SoAaj?lfäfiw:iä.Eg.Bzikli,kd Eghef $i

E

t Mp

X

j

p

N

u

Z

i

(

dQD

29

L

IN

C 6 8

Ty

IN FESTO EPIPHANLE

— DOMINI.

EX

——

——

—

L

Ggöuco

« QVO

—— A m

SSE

£

— 7

*X,,x

X*

*

7

t

o

EE

///

&

il

f

-

a

—

//i

l

,

/E

p———

j

|

2)

2

X

ANSSN

M

RR

I ERE I m

Y

Y

SSs

Ed

j/

—— —À

—

, ,

N

T

pu————— —

p—————————73

A

L

I—-E

z

X

———4À

QVr

Sp

g

7227

pR

E

5/n:1- E

Vr

SPVER.IST

»

E

HTHTG

Ej

RRTO

tEECG

——

VidimusStellam :gj ujsïi.nï)r'ic*nte , Math, c.5,

Iverfos titulos Coclo/facrzattri-

O Ifrael, quam maena eff domus

buunt paginz.

Dei, $: ingenslotus po[feffuoni ejus.

D

l(aias Sedem Dei vocat : (2)

Rex David Civitatem Dei vocat :

Ceium federmen, tevra u-

(e)lorrofa dicta funt dete Cioit as

tem [cabellum pedum meorum.

Dez.

À Baruch Domus Dei dicitur; (b)

Deutetonomii c, 28,:nuncupatuc

t

au-

( c)Pfä!ls.S:-.

(3) (faifc.ü. (b)Barach c.7.

12

IN FESTO EPIPHANWE DOMINI.

ehefäürbs $ Aþefiei Damir)w t/ycjim—

smat dicens,vidiffe fe coelum ficut libruar

rum [uum optiuum Celum.

convolutum : (c) Receffit: Celum ff-

- AMathao nominatur T'hronus Det

eut liber imuolutus ; Siergo Coclum

liber eít , cbara&teres erunt. Stelle, ex.

(2) Non jurabitis per Celum, quia

sbrongs. Dei e[f.

quibus feries.futurorum fucceffuum le-

" .& Danicle. denique T'empluc Dei

gi poterit.

dicitur : (b) Bezedicius es i2 desa-

Expertus effhoc ConftantinusMag-

do fantiogloria tu«. Univerfibene,

gus ,.£ui in Cagjo Crux Stellis velutlit-

^

"

ft enim Coclum magnifica Sedes Dei :

teris iafignitaapparens., Vi&toriam de

Spatiofa domus, in qua manfiones mul-

Maxentio & Licinio repordandam prae-

te ; Civitas gloriofa ,. chzfaurus inex-

dixis, (d)

hauftus., thronus regius, actemplum.

Quis nunc mireturS, Aiuguftinum,.

majeftate plenum.

Verüm plus.mihi

Magorum Stellam , (e) linguam Cocli-

hodié arridet titulus ille , quem Co-

vocare dum ait *

uid erat illa Stel-

s

lo antiquiffimus. attribuit Origenes ,.

lanifimagnifica

BIEHA celi , quA

dum explanans verba Genefisc. r. e-

inufit atum . Virginis partum inuft-

£4f0 fulgore clamaret..

muat infigna ait ;.Lifer quidam gran-

dis e5i- Celum. . im quo Deus depim-

Charrfimt AAÀ. audiamus & nos ,.

xit,quacunque futura fumt ; Ne-

quid hzc lingua de Chrilto nobislo-

que eft quod quisquam 'Titulum hune

quatur : quid. inufitatum hoc . fidus

ftupeat: velut. exoticum , f1 recogitet

portendataut pra'fagiat..

Magnum illum Antonium Eremitarum.

Omnis inCclo vultuseft', aitfapi-

Patriarcham rogatum aliquando, quo-

ens. Seneca ,. (£) ubi novus Orbi Co-

meres illuxit , omneshorrenc; omnes-

modo contemplari queat. in: vaíTa foli-

tudine Magnalia Dei , libris undique

flupent , omnesaugurantur, fie palli-

deftitutus ?: refpondiffe: Liberónens:

dusexiftit ,, mortem Regum , necem:

« mundus iffe, in quo rerumeren-

Principum. aut Cefarum fignare cen-

LATHI- HALHT A. ,. C Dei: Oracula

fent::. Si. ferali crine rubet ,. bellorum.

leee..

effé tefferam., ac in ore gladii terras.

Refponfio conformis illi , quam D.

vallandas autumant t* Si Virgatus ex-

BafiliusHom, i. 1,in Hexameron traditz,

iflit 7- famem; peílilentiam, riorbos ac

Univerfa bac mundi males perinde:

fleriles annos mihitari. eredünt ; Si

i ids sE EEE Ms

comatus act tabalis, mutationem:

e ae liber litteris. mm.tw,fa!äm

depradicans gloriam2Dzi.Si ergoSan-

regoorem:ac Religionis feru

?

nt pastene

&is licuit Mundum terrenum. com--

dere. .

parare libro ,, cur. Coxclo: denegetur ti--

lta vulgi habet opihib, nec absre;es-

tnlus.ille ,. quem. Joannes. ipfe confir--

perientialoquitur ,. exempla probant.

Eatale

(*i';) JMALIB. e. $.. (b) Daoiel. e.3.. (c) dpecal.é.. (d)Baronins:

Ad Af

num hri. 312. (e) AugufHums Serm. 3, de Fpiph. (E) saneca lib 7. mat»

p

!

IN PESTO: EPIPHANTE: DOMINI;

15

i Fatale Xerxi fuit fidus illud (a) crini-

At non fatales femper hac fidera-vi-

. sum 48o. annisante Chriftum incclo

brant faces, boni (übindenuntii etiam

eum aliis Portentis vifum , (b) nil nifi

funt bajuli,

expeditionem funeftam in Gracos,pro-

Felicitatis Auftríacee prodroma ex-

brofam fugam ac ftragem tot milleno-

titit (f) Stella illa-prodigiofa Anao

tüm millium milituna infaufto omine

1560, in figno Capricorni vifa ,. Or-

prafagiens,

tum Caroli Quinti. feliciffimo omine.

Fatalis &

alia Perfis extitit St,ella-,

pracedens , non folüm Hifpaniz &

Cc) bafta fimilis, qua in Alexandii

Germaniz Imperium , fed & novi Or-

Magni nativitate im Perfide eft. vifa ,

bis dominatum ei. quàáfi præfägiens;

füdatunt illo die faxa fanguinem ;. fol

pugnare vifus cum Luna , quid aliud,

No&e, qua Francifcus de Paula in:

lucem predíit ,. vifa. eft. lucidiffimna:

quàm cruorem hominum fundendum ,

xnperium |Perficum. ad./.. Macedonas

ftella ab iacolis Paulanis (g) defcen-

transferendum ; haítis . Macedonum

dere füper te£ium domus. paternz ,.

€orda Perfarum. trans&genda. figna-

quid

aliud quàm obílupefcendam:

bant 7

San&litatein. Francifci: portendic , ut«

ote qui aliquando in domo Dei effec:

Fatale Romano Populofuit fidusali-

:

uturus.ftella. matutinainmedio.nebu--

ud vifum in colo per 70, dies, quod ra-

dios fuos undequaque ità ardenter proji-

l,

€iebat , ut Coclum ipfüm quafi conflag-

No£te, quà Anno 1220. die 16, a-

sate fit vifum : natus tunc Mithridates

prilis-Siene natus eít B. Sanfedonius ,.

hoftis juratus Imperii Romani,cum quo

in arce Aquina S, Thomas Aquinas ,.

annis plusquam 46; eft pugnatum,;qui

& in urbe Beuagna B; facobus de

tefte. Juftino. (d) unicàepiftola g6000.

Meuania ,. vife funt tres illuflres Lu-

Romanorum in Afia hinc inde per

nze ad. demonítrandum ,. qued. quafi:

-rbes negotiorum. caufà difperfa intere-

Luna.plena in diebus fuis orbem uni--

-mit;.

verfum fan&litate & . do&trinà forent.il-

Y

Fatalis- deniq;:univerfe

þpropä Euro-

lufiraturi

pie extititStella illaferalis A. 1618. per

dies 30. cum horrore (e), omnium vi-

- Citca. Celaris. Augufti t&mþow

fà.minaci caudá.formidanda ;. infecuta

(h) vidit. fspticollis ! Roma. 3. Soles:

in celo: verfüs orientem paulatim in

fant illam triginta annorurm bella, (lra-

| geshorrend, excidia miferanda, peítis

.

unum.coeuntes ; nil aliud hi Augu-

ac dira fames..

, quàm Afiam, Afri-

fto præfa'ggieban-:-

cam

( fuffinme.. 9) Herodotus

lib.z. (c) Beirlink Verbo Cims: Besqu

Zer

du aA celicon.17.-() Tuflinus biffJib.s7.

(e) Cornelits ime. 2; MAt hs.

(£) Lamrentius Beirlink F.Cometa.: (8) Fiviencone.

4.de Patriarchts Re-

gnlarium- (h) Bofguier iA ATA celi conc.1 7.«

E

14

W*VIN FESTO 'EPIPHANUE 'DOMINI.

cam & Europam in unam Monatchiam

'Claaduntur fores Jani, ut nato Prin-

$ Cafare redigendam.

i

cipe Pacis/hominibusbone voluntatiss

"Nonunum omen Nativitatem Pat-

aperiantur Janu'Coeli.

vuli JEsuanteceffit : (a)flomuerunt Vi-

Corruunt in Capitolio prono clapþige

nea Eogaddi , /flillarunt (b) Balfamz in

án terram 'fimulacra Deorum ,. ut at-

Aegypto;Romz fons Olei in tyberim ;

tefítentur non alteri quàm nevo Regi

ex fpecu Bethlehem falutareseruperunt

Judzorum .caput .& genu-.curvan-

dum,

aque ; obmutuerunt :Oracila Deo-

rüm 5 (c) Jani fores à Ce(arefuüntoc-

XEx columnis -,äelenti:rïReges"Rom'a-

clufe , in :Capitólio Jovis & aliorum

norum, dum ad terras de(cendit Legifer

ftatuz .de .coclo (d) fulmine .ta&to ;

Colorum ; Nox diefcit quia nox pec-

oblitteratz funt litterze:(e)in Colum-

cati precefTit , .dies autem gratig ap-

nis , in quibus:Romanz leges infcri-

propinquavit ; utabjiciamus(h) opera

bi funt folite , nox verfa in diem ,

tenebratum , .& induamurarma lucis,

flella. deni

Ecce.auguria.

(f

q; nova in Oriente -yi'fa.

"Sed agite Aftrologi , «quid vos de

'O admiranda :;prognoftica'! 6 ob-

flella hoc nova Oriente vifa augura-

Ítupefcenda auguria ! .quis Oedipum

mini? quid portendit, quid praía-

nobis aget ? ac obílrufa enodabit my-

it?

fteria? Oedipo nonopus eft nobis Au-

iPlurima in:ea notanda ego óbíervo :

ditores ; negotio facili .cun&ta .evol-

Splendor :ejus eft extraordinarius , ita

ventur prognollica , .ecunétamox pate-

:ut Prudentius de.ea canat , :Stella, quae

bunt myíteria,

Solis.rotam vincit decore ac lumine':

Ecce;florent Vinez Engaddi , nun-

lucens non de noCte folüm, fed & cla-

tiantes Botrum cyprinatum ;5 botrum,

tofole , ubi cectera fidera fe fe.abícon-

d

ex quo aliquando Vinum Ang:los ,

dunt,

hominesq; letificans |it exprimen-

AAdhee curfus ejus éft niirabilis, dum

dum,

non.ordine & .motu coterarum Stella-

rum , àb Orentein/O:cidentem 5 fed

Stillat Rome fons Olei, fignificans

d«ícendiffe de Coclis in Jericho Sama-

à Septentrione meridiem verfus fere«

titanum divinum , ad Oleum miferi-

cordie divine vulneribus noflris in-

;:batur tefte S. Thoma p. 3. Q3 6. att.

7

ftillandum,

" Forma -non minus.eam obftupe-

Obmntefcunt /Oracilorum :menda-

cendam facit, :dum figurà Parvuli

cia , dum veritasde terraorta , (g&

Crucem . manu geítantis eft infigni-

juílitia de coclo profpexit.

r:'O-

EE --;uti 'Chryfoftomus feu Autho

peris

(a) B;tra;ziz;æ in aparat. (b) Oraþ'wlzä .c. 20. (c)þ Av mobiss

L.

€ontra gentes. (d) Cornelimcap.2.A

"

&i. (e) Drexelius de Chriflo ma

$

cente. (f) Dio Rom- Hifl.Lib.37. (g) Pf-g4.10. (h) Rom.z g.12.

IN FESTO: EPIPHANIE DOMINI.

Ij

peris:imperf?;&i refert Hom..3.in Cap,2- :

niz in: Nativitate Vejus A£la , funt (e-

»

mina atque prognollica:Pa(fienis ; o

Matthazi, (3À)

Adde quod H

iefofölymiävoccuiiata;x

culos vefltos proinde acuite ,. acin par-

vuli- nafcentis: Hifloria ,. hiftoriam ac

ulo:tamen poftad. priftinos redierit:

plendores : omnia. hzc. rimanda. &-

preludia:quondam morituri: notate,.

venderanda funt..

Ecce ! novem: menfibus claufus eft:

Lucet ftellà :: occultatur: :: iterumy

in: uteco: virginali: ,. qui' in novo ali-

emicat : quid. alíud' quàm: vice Chrifti.

quando claudetür monumento; (d) in:

eurfus: efT- adumbratus ?^ lucet: Chri--

quo: nondum: quisquam: pofitus- erat,.

ftusin Nàtivitate ,. ita u&medía no&te:

(ey

fa. dies: ,. lucetpermiraeulum ,. dum:

Nullüs locus reimanetei in díverfo--

coii vident, (b) claudiambulánt,lepro-

fimundantur, mortui refacgunt ;; 0€

rio ,. (f) qui in-cruce non.Tabebit, ubi:

caput reclinec-

ceultatur. &-obtenebratur. Hierofoly--

Nifcitur nudusin ffipnla; qui nudus:

mis, düm in Cruceinteefpiffas tenebras:

emoritür ;; iterum emicat ,. dum: glo--

pendebit in arbore.crucis;.

riofus € tumulo refurgit..

Vágitu & fingultuorditur vitam, qui'

Quid'miramíni fplendoremsextraor -

clàmere- valido fpiritum inmanus ater-

dinarium ?: dum natum JuftitieSolem:

ni PatriSicommendabit, (g):

Pànnis:nunc: invelvitur: ac' fisciis:

défignat;

de quo$; Hieron.ait : (c)zg-

H

40€um

qui

dac frdereumradiabat ex:

flringitur',. catenis;. vinculis ac.refti-

eculis ejus . eo- drainitatis maje[i ae:

busin:horto'ftringendus.-

relucebat ex-fAacie--

icumr ftupe-

Ih eunisnunc jacet fpeciofus prz fili--

Qjuid curfüm 'ejus: exot

is hominum (h) cuiin paffonenon e-

ti$ £^ dam Chriftus.contrariam viam à-

mundo: tenet: & docet',. dum: autum-

tit fpecies",. neque decor:- (1);

LaCte Virginali; nunc- cibatur ,. olim:

lutum:, divitias.fpinas; Honores fümum.

in'cruceaceto G felle potandus..

nuncupat ;; dàm-füperbiam: déprimic ,

3

"

liumilitatem:exaltat',. voluptatesdam-

Nüfcenti applaudunt' &. concinunt

À

Angeli !: capto:eo;plaudetSoylma ,. &

siat , cruces & tribulationes-ample&ti

vary.

r

ter gallus cantabit.-

cem: ir- (izllà-hiae

fcula nunc Mater . filio inprimit ;;

Dam actem Cru

eeraitis:, . fcitote nilaliud.illam nifi paf--

ofcuió:aliquando Judas.filium hominis.

fionis: ejus: effz. infigne: ac: tefferam ;;

prodet;.

nil nifi tormenta ,. opprobriz'acmor--

Accurrunt: nunc Paftares ad' Ag--

sem defignare ? necillla (olüm; fedom--

num? adorandum. ;; conveni

ent- ali-

quande:

(2 5 Cbryfoff

leitatus d Bosquier im nrmcelicenc: 17« (b) Mathai c..

AMath.. (d)/ Maths27.. (€) foans1 -- (£) Lue»-

x (C)HierontmcAp, 21-

$a (&)Lucses 2 4:- (h):Pf- a 37 QBf 532

Ms

16

. IN FESTO EPIPHANIE DOMINI,

niverfus Orbis, ia morte ejus .plangea,i

quandäl.gþi rapaces adeum dilaceran-

e

omnes Tribus terrz, (e) -

- Inter Bovem & Af-'müm &unc jacet

O. linguam. cceli filio DEI afpera

in prafepi ; inter duos Latrones ali-

pragientem 1 o fatalem (tellam dira

quando pendebit in cruce,

omnia nuntiantem ! Ó feralem Co-

Mediá no£le .nune oritur dies ; .o-

metam fupplicium. Crucis jam .. jam

lim in medio die mundum involvent

Vagienti in cunis Parvulo. minitan-

tenebrz..

tem!

Nova nunc Nato prafentat fe ftel-

Auditores ! quid ex hoc horofco-

la, patiente eo fol & luna (efe occulta-

po Chriíti difcimus ?. .quam do&ri-

bunt,

nam eruimus ? quid loquitur. nobis

Facta nunc multitudo militiz cocle-

heclingua cccli ?. quid prafa

it hoc fi-

ftis , migrabitaliquando in turbam Ju-

dus cruce infigaitum ?. nil aliud fane,

j

daorem , cum gladiis & fuftibus eum

quàm quod Thomas Kempenfis (f) ait,

comprehendencium.

dota wita Chrifli Crsux fuit ef

Clamatur nunc z Zerrapax bomi-

Martyrium , ä—qumnk requiem

2:4P15,(2) acclamabitur aliquando £o/e,

é gloriam.

ertcifiee. (o)

Aberratis tóto co:lo Mortales, fi ali-

Sanguinem nunc mittit oGavo die

ud exfpeclatis, quàm quod poftea Chri-

in Circumcifione , miffurus aliquando

ftus difcipulis dixit , PZdete smamms

in Gethíemani horto guttas fanguinis

sueas ($"c. (g) & difcitequomodo fic

decurrentis in terram, (c)

oportet intrare in regnum cellorum ;

Nunc innocensejus Caro circumci-

hoc idem vobis hodie inculcat : Vi-

ditur ; Olim inatrio Pilati totum cor-

dete feriem vite mez , cernite cunas,

pus flagris concidetur,

fpe&tsteprafepe, initia ha&chac (unt do-

lorum

*

*

Clamant nunc 3, Reges, (d) ubi eft

atterdite extremam paupee

Rex Judeorum, inquirent ,. idem ali-

riem meam avari Eucliones j linqui-

te tranfitoria bona terre , & inhiate

quando Pilatus & Herodes,

.

Magi nunc eum flexo poplite ado-

thefauro indeficienti in coclis

.

re-

tant, al

quando genu flexo illudent ei

cogitate infnitam humilitatem me«

Judei.

am vos infati pavones , & pennas

Aurum , quo nuncàRe

aliquando demittite : Volvite & re-

g

.g.'ibus dona-

tur migrabit in 30, denarios , redo-

volvite vitam meam , qui nil ni(i de-

lens thus in fputa ,

-

' Mythainfel & a-

licias & gaudia mundi feCamini ,. &

cetum,

invenietis eam , non extitiffe aliud ,

g

- In INativitate ejus exultat nunc u-

[

quàm perpetüam crncem. & Marty-

tiurm :

(2 Lue. 2. 14. (b) Toam.19. 1 $. (c) Lucac

a

- 22. (d) Math. z. 3,9

Ü

(e) Mathbai

CAp. 24. (£) Lib. 2« cap.r2. (g) Lut. 24.3 9.

(

—

IN FESTO EPIPHANUE DOMINI,

17

tium: ex quo egim carmem afum-

Cavete, ne fit illa ipfa Stella, quam

pfét Salvator moffer, femper impa-

difiipulus Domini in Apocalipfi jam

24 fuit, Ait (a) Seraphicas Do&ter

previdit, (g) eujus nomen eft ab-

Bonaventura, & tu quaris requïem?

fyathium : faxit & prohibeat Deus,

Habent, quod difcant ex hocce Coc-

ne ejus amaritudinem , pauló poft ad

li Phonomeno llli, quibus fsmper

nau(eam ufq; guftare cogamur,

flelle propitiz lucent cum | jucundi-

Metuo, ne. Angelus ultimus phia-

tate , quibus femper fereni lluunt di-

lam (h) poftremam lr divine fic

es cum omni profperitate, ut reco-

evacuaturus, ex qua bibant omnes

gitent occultaturam fe aliquando ftcl.

(i) peccatores «erre; nec aliud me-

jam, ac difparituram: (b)

retur vita moderna Chriflianorum

JVeno confidat nimium fecun-

ità deperdita, ut plan& ultima inftare

dis,

tempora non abfurdé praagire coga

mur.

Quem dies «vidif veniens fu -

perbum,

Signa enim duodecim, que olim.

Cyprianus citatus in Biga (alutis à Fra-

Func dies vidit fugtens ja-

centen.

tre quodam Ungaro, recenfuit, omnia

jam quafi completa videmus.

Hibent, quod difcant in tribulatione

Sic autem ille fcripferat z

pofiti, qui in tenebris perfecutionum

Ultimis temporibus

deolati ingemifcunt, ut credant fe tan-

dem velut ílellas ex medio turbidatum

Senes erunt fine prudentia,.

Chrifliani fine F ide.

nubium iterum elu&taturos; emerget

enim aliquando lumen & fplendor pri-

"Adolefcentes fine obedientia

flinus, & in temporefuo verificabitur

Divites fine mfericordia.

in illis (c) cum £e corfmptum, puta-

Pauperes fine humilitate &5 pa-

qyeris,orieris uf Lucifer.

tienfTa,

"

Habet deniq; tota Germania, ut

Predicatores fine opere.

extimefcat & coníternetur ad afpe-

&um hujus fideris: Sienim Filio Dei,

Phebs ine difciplina &5 corretiio-

ne.

(d) qui peccatum non fecit, longé fe-

j

Principes &* AMagiffratus fine

f

gregatus à peccatoribus (e) & excel-

fior coclis fa&tus , tam durz, tam fune-

juftitia.

fla nuatiavit, quid non fceleratis pec-

Chriflianus populusfine Relig;:-

catoribus prafagiet (f) Trabalis nu-

perus ac metuendus in Coclo Come-

ate;

n

t2?

Prgelacfi & Clerici ine fJanhit

[17 2

(a) $. Borav. Ser. 3. de pa[f.(b) Semeca in Agam atfu 1. (c) fob. 12.

£7. (d) 1. Pet. 2. («) Heb. 7.

)

(2 Pf-74. -

(£) 4nio 16$o. (g) 4fpoc- :.""x. (hà Mpoe. 1 .

18

IN FESTO EPIPHANIE DOMINI.

—

Religiofi fine bona cvita,

Uti fenes fine prudenvtia, ita &

mo-

Li-

derni Chriftiani funt fi4e &de: Cul.

Conjugali [ine continentia de

[7n

tores Chrifti in fuperficie, intus nil

Chiiftiani nominis habentes,

Ore

Nunc confiderate tempera noflra,

fidem crepantes, faClis veró eam ne-

s$nores & vitam ponderate, & inve-

.

formam — Chriftianorum

gantes

?

pnietis cun&a propé fatali vaticinio

prafeferentes , moribus & vitiis ip-

C ypriani refpondere,

fos Turcas & Saracenos fupezantes.

Videte an non fenes noftii (int fi-

Dicite obíecro, quotus quisq; cre-

ne prudentiaf vident & palpant in

dit, quod Servator nofter docuit? do-

capite Canos füos, & adhuc ut Juve-

cuit Chriftus, beatos effe (b) paupe-

nes vitulantur ? haret pes unus in.

res fpiritu, infelices & contra divites ,

tumulo, & tamen de morte audire

. V& vvobis divitibus! (c)quis credit

nil volunt, non recogitantes effacum

hoc? doécuit Chriftus, divitias effe

Abb. Guatici dicentis, (a) Z4ors 7-

fpinas, aurum lutum, gemmas fpu-

venibus efh infidiis , femibus in ja-

tum ; & tamen plenís manibus in-

z44.. Oblecroqua prudentia ?

volamus in fpinas, tota brachia ex-

erimus ad lutum hoc extrahendum ,

Prudens eft, qui. przterita recogi-

ad fpumas has maris colligendas.Do-

tat, przfentia difponit, & futura pra-

cavet ; hec minimé faciunt fenes

cuit Chriftus (d) diligendos inimi-

noftri,

Norunt vitam . prateritam

cos, benefaciendum h s, quíi ederunt

nos: quotusquisg; hoc credit? om-

traduCtam. in. peccatis , fed minimé

nes uno ore clamant : (e) durzs e,

eam plangunt, letantur potiüs in re-

nobis bic fermo, &

bus peffimis ! Vident horologium.

Adimplere ?

quispoteft efsm

vitz (uz ad finem tendere , fati(cen-

::

tem domum corpuículi fui undig;

Docuit Chriflus ar&lam viam (f)

timas, agere, nec tamen ad aterna Íe

qua ducit ad coclum, afferuit eam

difponunt: ante oculos verfütur di-

ftriQus gladius Judicis , nec tamen

obíeptam. vepribus, flratam fpinis;

ä

i&um: precavent ; ofiaciunt fulphur

latam veró & floridam , quz ducitad

perditionem : fed. ridentur hzc &

Q

& picem tartariz nec tamen.ad iter

aeternicatis fe difponunt.

Ah uti-

ex(bilantur, ludribrio fünt & con-

$

nam. faperent ac novilfima provide-

temptui emnibus ,, dum in curribus

& quadrgis afperam hanc viam fe

rent! non. eft igitur. fapientia, non.

H

e(t prudentia, non eft con(ilium in fe-

penetraturos fomniant..

nibus.

Peram.

(a) -Abbas -Gza;äfimf.?ärm-. 2 de adventu. (b) Luc. 6. 20 (c)

Luc. 6.

24« (b) 7MaAtt. $. 9.4- (2 f oam- 6. (£). MAtt. 7. 13.14..

e

ER

IN FESTO EPIPHANIJE DOMINI.

19

. Perambulate regias aulas, pertran-

Prxedi£tione

aartá & Quintá Di-

fite tribunalia. & curias , luflrate ar-

vites erunt finé mifericordia , pau-

ces & refidentias Principum, circui-

peres verb fine humilitate & pati-

te civitates & oppida, ubiq; invenie-

entià, nibi] eft verius.

tis, qui pro fidelibus Chrifti fe ven-

O quot avari Eucliones dantur;

ditent, in fecreto autem cordis cum

quorum corda marmorea, nec gemi-

Atheis clament, s07 e/? Dezs ! calibus

tus nec lacrimz pauperum emoliire

Chymzeris : Chriftiani

: hodie plenus

poffunt.

Clamant hi miferi ante

eít muqdus.

arces, & Palatia Divitum micam pa-

Nec tertium przfagium fallit, af-

nis. cum Lazato Hagitantes , fec

eam obtinent , canibus infeliciores ,

ferens adolefzentes (ine refpeCtu fo-

re & obedientia,

Experiuntur ve-

quibus non offa tantüm, fed & car-

nes projiciuntur computrefcit: feri-

ritatem hujus nimium quantüm in-

felices Parentes, ac refractarias cer-

na in doliis, triticum in horreo , pau-

peribus interim diram famen pati-

vices filiorum falfis deplorant lacry-

entibus,

mis: eó enim jam deventum , ut fi-

ne fronte fcelerati hi £lii genitoribus

Vefles eorum ia ciflis corrodun-

f faciem refiflere; juffis eorum pa-

turà tineis, econtra inter. frigora ad

làm obloqui ; admonitiones & cor-

januam proftat nudus & pauper Se-

repiones

protervo

vultu rejicere,

ricis tapetibus vefliti funt parietes;

& effronti licentià Parentum feni-

membra vero Chriíli qui tegat , nemo

um fübfannare non reformident : de

invefitur,

quibus meritó lamentari poffunt de-

O afpera corda ! Ó duras cautes!

folati Parentes ac dicere : filios enu-

quas nula commiferatio — mifero-

trivimus, illi autem fpreverunt nos.

rum tangit.

Va vobis divitibus;

His diícolis filiis merito imprecatur

qui enim obturat aures fuas ad cla-

Sapiens proverb, c, 30, 17. utoculos,

morem pauperis, & ipfe clamabit a-

qui fubfannant Patrem, & defpici-

liquando cum Epulone, & non exau-

unt parttum Matris fuz , effodiant

dietur,

corvi de torrentibus & comedant

Sed & pauperes hoc tempore, non

eos filii Aquile: Ego veró addohzc:;

funt fine noxa, fex hominum peffi-

ma, pigre beítiz, laboris impatien-

Effoffos oculos voret atro guttu-

Te€ CO/Uus.

tes; canes procaces quemlibet alla-

trantes, humilitatis, patientie & re-

Inieflina canes , coíera mem-

]

verentiz penitus obliti: dum enim

quod petiére, non impetrant, mox

^

brg lapi,

P

integra

ae

IN FESTO EPIPHANUE DOMINI.

um in fer-

gata annullantur* quot ulima booze

integra- plauftra convitior

voluntantes cum zgro tumulantur!

D5t

; cedes &

vos & dominos evomu

Pauci abiée

ad palmaria fcelera altüm conticefcuat

incendia minitantes,

anni cüm ex eleemonfyn

a collectum

Judices, contenti mul&tà pecuniarià ini-

quitatem dealbare,

Auro ubig; pro-

pan

em non folüm ad fepes abjece-

(tant venaliajura; venalisauro cftlin-

tunt, f*

d & pedibus concalearunt,

ua, venalis calamus, Verbo, (3) o-

impudentes

hz beftiz; qu& quidem

fed

ád templa catervatim accurrunt ,

ues diligunt munera, jequamrur

retributtones, pupilfo non. jadicaut,

non ad orandum , fed hominibus illa-

dendum, dum in oculis hominum

& cau[fn uidua nou ingreditur a

€05.

miferos f& (imulant, f in hofpiciis

lemofynam fturriliter

Ad fatalem praedi£tionem feptimam,

teceptam €

o&tavam & nonam praíil:ret mag s fi-

beftialiter

helluonum 'more deco-

u

unt. Mopfka indigna quibus Chri-

lere, quàm multaloqui; fatendum ni-

?

h

ilominus eft & noflro avo dari (üe

d

iana füccurrat charitas,

pauperes fequuntut

binde Pradicatores vanos fine opere,

Impatientes

(b) Pharifsorum in primo gradu con-

Principes & M

agiílratus (ine obíer-

fanguineos, qui dicunt & non faciunt,

vatione juftitiz.

PrzdiCtionem

hanc verificant vi-

qui docent, & quod docuére, non ob-

duarum ac pupillorum lamenta in c&-

fervant, qui quod docuére verbis, de-

lum clamantia; & quia in terris ju-

ftuunt exemplis , de quibusS, Profper

ait, (c) Dez? docere, c» male vivere,

flitia illis denegatur, meritó & coclis

eam effgitant,

uid. aliud eff , quam fé [a4 voce

tv manus ju-

dammnare ?.

Heu! €ó jam ventum, u

dicis nil obfignet, nifi prius auri o-

Nec minor planctus eft Ecclefie de

Pralatis & Clericis fine fan&itate vi-

leo un&a; lingua nil loquatur, ni-

fi atge

nto vivo fit tinCla: protra-

ventibus, Quod de Nazarais olim di-

(tudio lites, ut mifere par-

xit leremias , idem dehis affirmat

huntur

tes ad offa ufq; emungantur; pars ea

mundus ; (0) Caediazores Naza-

rai nive, nitidiores lace,rubicum-

íola viftoriamY reportat , qu& majus

ondus librg jufti

tig appendit,

Vah

diores ebore antiquo.Saphiropulch-

fraudes in. Curis &

riores; (at quid equitur?) zoz fuuk

uot doli, quod

"Iribunalibus | regnant !

quod fan&a

£ogniti in plateis, denierata ejt fa-

per eavbones f acies eorum.

Qlim

acítamenta invertuntur . quot pig le-

(2 Jf r.237.

(b) AMAatth. 23.

E* p u p A E

(c) 5. Pr

ofper L. 1. devita ontem-

(d) Thren. c, 4«

IN.FESTO EPIPHANL£ DOMINI.

2I

Olim cogendi erant ad lnfulas, nune

ia foros vocem quidem effs Jacob,

C

manus autem E(àu; arbores pulchras

Olim in rigida paupertate evange-

in foliis; fed fleriles in fru&tibus ; Hzec

lizabant populos, nunc &c.

mundéus de religiofis,

Olim vensbantur animas , nunc

Nec inficiari licet temporibus no-

&c,

flris corruptis, & tria ultima prafagia

. Olim ditabant, dotabant Eccle-

fatelia preauntia ire divinzeffe com-

fias, nunc &c.

pieta, dum plebsfine difciplina & cor-

Olim quarebant, que Jefu Chritti

