dentium,

Ignis qui comburit & nog

ignes incurrirnus]

incinerat , cruciat , fed, non occidit,

Sed quid fruftra logemus prateri-

Aeternus in fua duratiene , tremen-

O

ta amiffa? intueamur prafentia,

dus in cafligatione , terríbilis in oru-

pr&fens crudele & infelix! à ignis,

ciatu , formidabilis in potentia ; Ig-

fE

qui vifcera noftra torques & depal-

nis quem venti & turbines non extin-

cis !

[

guunt, quem rives & gelu non Op-

Adefle doleres, invadite nos , con-

pugaant , quem mare & aqua nem

l

temperat , ]gnisdenique , in quo in-

eutite nos febres ; lacerate nos poda-

ter carbornes defolatorios etermum ar-

ht

gr& ; inficite nos lepre ; rumpantur

debimus.

!

eculi, excutiantur dentes, diftrahantur

Vivimus quidem, fed inter tormen-

artus, detrahazur cutis ; delicie noflre

"n

biec ecunt.

ta:; nutrimur ; fed felle draconum ;

reípiramug , fedflammas folàm attrahi-

li

Veniant gladitexacnti , tote culttis

mus ; videmus , fed.folum infernalia

d

dO[ex

armatz, ardentes farcipesiignite fartagi-

monítra ; audimus, fednil nifi defpe-

nes,, horribiles cataftz & equulei ; pi-

rat26 voces & blafphemias.

hr

&ura erunt.tormentorum noftrorum,

Hanc catenam ferream procudit

lil

nobis confuetudo criminutm, ^ Hec

Alium, alium patimur ignem , ojyi

nonl

ger eff [eut focus veflcr. — Aug.in

Sulphur & abfyathium infuüdit nobis

N

Hunc ftrido-

l l'ifa,' 49.

crapula & cbrieras,

Q

rera

ld.

(2) Hieron.Ep.ad Pammachigps. (b)

dnfeln.npud Viv.1itulo iufer.

(:J XaerAa.

N

c 31.de fummobono. (d) Augu,

s

er/nm»1 $.de temp.-

iC

()

!

s MATHU AROSTOLL

49

rem dentium: cab(avis livor inoffer »&f ï :;*V;a'le Luna, luminare minus ; tene«

invidia ;; has flammas accenditimpu-

brofos noftros carceres fplendor tuus

rus'amor & luxuria ; Hastenebraspa-

fiéquaquam illuftcabit, -

^ Valete Ver , /Eílas & Autumnus;

timur, quialucem fugimus,opera agen-

tes cenebrarum, — Va nobis, þquia pec-

rigidus folüm December glacie conftri-

cavimus,

&us nobis remanfit aptusad (tridorem

j

Verüm quid h

it-toMmta deplora-

dentium excitandum,

mus , dumlong? gravior nos poenator-

Vale lris fignum pacificum , teffera

quet damni ; dum velut filii irz ccele-

reconciliationis ; non effe poteritam-

fti hereditate profcribimur , ac velut

plius Pax impiis.

infernalia monílra à vifione Dei arce-

ValeColum , Aula Dei, olim qui-

mur : ah quàm bené dixit Chryfofto-

dem nobis promilfa patria ; fed eheu

mus , (a) sz£olerabilis quidem res

à te exules in &ternum profcribi-

efl Gebenna, quis uefcit , & þf a

murt.-

Jicium teryribile: tamen [e mille

Valete amice,tempus nobis ad poeni-

ozAt aliquis gehennas , nihiltale

tendum remanfit , nobis veró eftab-

sciffum.

dicturuseflquale a beata illius glo-

vie bomore repelli , exofum8, e[fé

Vale dies; nox æterna.incubat; ve-

Chriflo, &* audire, ne[éto vos. Clau-

i

nit enim nox,in

quA uemo operars :

fa e(t janua ; eft enim fatias milleful-

poteff- (

mina füftinere, quàm vultum illum nos

- Valete Angeli , cuftodes quondam

averfantem videre : a4ddasrtur tor-

noflri,qui toties curáftis Babylonem, at

:ï

mentateormentiás ,

clamamus cum

non eftfanata, (d)

1]

Brunone , (b) peze pemi , feviant

ValeteSan&i Beatorum Chori ; nam

I

faviffmi Miniftri r« Dei ; modo

tempus patrocinandi effluxit pro nobis;

"

Deo non prrvemur.

letabitur enim juflus,eum viderit

Sed a&um eft , nequaquam ultera

vindiélam peccatorum. (e)

vivemus , nec videbimus faciem Dei,

Vale füperna Jerufalem, paradifus vo-

m

lata eft fententia , 22 znferzo sulla

luptatis, adquem nobis eternüm clau-

l

ell redemptio. Heu nos$ miferos! heu

fa eft janua,

yll

dolentes ! Valete aftra, quelucetis Do-

Vale Regina coditum Maria , nam

f

p

mino cum jucunditate ; nam veflx il-

juftum Filii tui. judicium 'improba-

luftres fcincille oculos nofiros amplius

re nequis,

Vale denique Deus , qui

d

non perítringent.

ficcis oculis ignitas noftras lacrymas

pet

ValeSol, mundiocule , lumen dele.

nil profuturas vides , qui furdis au-

j

Gabile ; nobis infernalibus noCtuis non

ribusgemitus , lamenta & fufpiria no-

eft dele&tabile, videre lumen tuum,

ii

ftra rejicis : Tuflus es Domine , e

um

J

reéfum

iE

(a) s Chryfofl.bom.28.Tom.bom.40.ad pop.Item bom.24.im Math.e.7-

(þ) Bruno Serm.de Tudicio.(c) foam.p.-q.(d) ferem.y 1. (e) Pf-5 74

4

m

$o

DIN FESTO*w ?

nenmscndía

"

:

D

reifum judicin

miuum. (2) Va

.ï?æf!ï

E

gxh eymba: fedet ; à: maufragio ; -ut

nobis, quia peccavimus,

enim hic pnico affere morti. eft proxi-

O nos infelices no

&uas , q.ui*; ad

mus.,.ita & vos unica perpetrato fce-

aternas tenebras ejicimur ,. vifionis

lere appropinquátis inferno : Unicus

beatz incapaces ! O. miferas. falaman-

iicitus ta&tus ; unicus lafcivus afpe-

dras , qui zternüm in ignibus voluta-

&us , unica rapina , furtum , defrau-

bimur ! O infelices Tytios ,, quorum

datio , denigratio fame, momento id

«orda à, vultire conícientia eternüm

efficiunt : Gratias millenas agite INu-

arrodentur ! O . maledictos, Ixyones. ,

mini ac Creatori veftroi clementiffimo,

mo,qui millies jam meritos in tartarum

sotz aternitatis in fempiternum alliga-

tos! ubi aternum volvemur ac tevol-

ac infernalem abyílum vosnondum de-

vemur,

trufit,

O-ignes.! o incendia ! Ó tenebras?

Infenfati igitut eftisfilii Adam , qui

ó poenas ! Ó tormenta , Ó vermem &-

ob vanam ambitionem zeterng confu-

ternum ! O futurum formidabile! nun-

fioni vosexponitis : Stulpi, qui pro di-

quam terminandum !. pereat dies ; in

vitiis fugitivis. zeternam egeflatem &

qua nati fumus, pereat nox, in qua con-

pauperiem mercamint ? dementes, qui

cepti fuimus,

prounica voluptate &ternos ignes com-

paratis z. Stolidi ,, qui ob dulcedinem

Talia dixerumt in iufernopofiti.

Sapientiz c. f.

vinditte , vindidam D

gi aternam ine

Auditores dile&i " quis nunc ve-

curritis.!.

Ah.infenfati Galate ! (b) ,Quis ex

fter eft fenfusad. difcurfum liunc infer-

vobis babitare poterit cum igne de-

nalem ; Àn nondum pra horrore am-

vor aate 2

3

a vobis aures tinniGnt ? Annonin-

Vos Invi£tiffimi Keges, Potentiffimi

t

horrefcunt capilli capitis veftri ?. An fa-

€ro terrore nondum concutiuntur offa

Principes ,. qui ob clatacapit veflra to-

[:

vefílra ? Àn vermis immortalisconfci-

tam tertam inquietatis., ferro: & flam-

m3 regna dividitis , quomodo habitare

[

entiam veftram noadumrodic & mor-

det ?- An hoo infernali atiete nondum:

poteritis.cum igne devorante.?^cum

þal'.--r

doribus (smpiternis?: -

:

:

i

quatiuntur dura peCtora ?. An haec in-

E

Vos llluftrifümi Comites, Ge

pE

tii

cendia, hz lamms ,. hiardores gelu &

laciem: peccatorum . veflrorum. non-

Barones,qui fubditorum veftrorum col-

Q

4

um diffolvunt ?:

la & capita &ftuose calcatis , medullas:

h

eorum coloratis titulis exugitis ,. omni.

M

^ Nunquidcaro veflra zenea eft ? auc

fenfus velteradamantinus *

libertate privatos..miancipiorum. inffar

Y

oneribus Gamelorum inflar deprimitis,.

diy

Patcite mihi Ó. peccatores ,. tantüm.

quomodo. habirabitis cum igne. devo-

Dr

rante ?

abeítis à.tartaro , quantim qui in fra-

Vos

-(g);' Pj.'zzä*..f;;. (5) gïi.jjþqw

p

a

— SOMATHUE APOSTOLL -

r

. Vos delicate þD*'omiceHæ. : fäpu-le;' .. Vos demüm invidi Canes; quomant

Chra dealbata., quz nec aculeum: pu-

oculo eos, quasaliquando in terris ha-

licis perfertis, quze ad C hycurgilanceo-

buiílisia derifum,nunccomputatos in-

;

lamtote expallefcitis, quomodo catnes

ter filios Dei contemplabimini?

ve[lras dilacerari , cutum detrahi patie-

Eligite nunc , ó Peccatores ! .quod

mini ? Ah quantas laccymas ex oculis

vobis placet-, aut ardendum hicamo-

veftris eliciet fumus tartari , quaotüm

re Dei , aut ibiardendum igne inferniz

1i0n denigrabit fuper carbones politas

extinguendi funt bic per poeniten-

& minio depiéctas. veílras facies

-fla'm-

tiam ignes concupifcentig , avaritige

mahzcinfennalis,

& vindi£te , aut ibitolera

Vos Magiftratus & judices injuti,

Gehenna.

:

ndi ardore;

muneribus corrupti ,. donis infatuati ,

eheu qualia tormenta , quos cruciatus

Audite obfecro Auguftinum : (þ)

$t igne cwli mom Accemderis , íg-

vocis comparatis?

x

nem time gebenna , fé. smom. amas

- Vos Mercatores & Opifices , qui illi-

effe in reguo , time e[fe in camine

citis lucris diteícitis , quantum non

19 nts.

l

damnum incurritis ; Quidenip pro-

O miferi peccatores ! perunicum À-

deft hominiff univerfum mundum

d

ve digitum candela accen(e applicare

n

cretur.anima vero fua detrimen-

nequitis, & quomodo ftulti per eterni-

1um faciat ?. (a)

[

tatem incendia tolerabitis ? Ah quis ex

Vos Ruílici & Agricole , qui tal-

vobis habitabit cum ardoribus fempi-

parum in(lar toti vos terre immergi-

!

ternis ? (c)

tis , cceliimmemores , quomodo ara-

Finio Sermonem cum S. Macarie

trum tartari & jugum ferreum tolerabi-

tis ?

ad Fratres füos in Eremo Thebaidis

f

Vos fuperbi Pavones, quomodo con-

pecorante ; ltaisait : (d) Plangamw,

t

ó Fratres , e& laecrymas oculi mo-

temptumy;opprobria & confu(ionem z-

t

ternam feretis?

ri producant , antequam binc eà

utt

nmigrem,ubi lacryme comburunt

Vos luxuriofi Capri , quomodo ig-

TA

corpora , blangamus modo , quia

nitas fartagines przparatas concupifcen-

tempus nosm erit ultras deftenda-

tiis veflrs fuftinebitis ? Vos. ebriofe

ucwfl

HHus nunc imagimatione [erid im

cucurbite,quz ad Quadragefima & Je-

inferuum viventes , nemortui cà

yo

junii nomen expallefcitis, quomodo pi-

1]

defcendere cogamur.

cem, falphur & abfynthium guftabitis ?

Plangamus ex animo Chariffimi ,

omn'l»

Vos iracunde Tygrides , quenec mor-

"

& alphabetum vitiorum ac fcelerum.

dax verbum toleratis , quomodover-

noftrorum ex corde noílro radicitis

g

bera & flagellademonum (üftinebitis?

]

eradamus,

Q

G 2

.. 'Dele-

(2) Matt. 16. 26. Marc.8. 26. Luc. 9.2 j.

(b) 5. Auguff -Sertn. $ 2.de

[

repmore.(c) /a«3 3.2 4-(d) SMacarins Apud Cor.

neláo . j.MMl?.y d

as

$2

IN FESTO s.'KM.A'mm APOSTOLI.

Dcle;mus Avaritiam.

net alphabewm illud i—n-fe-male j 'qu-oeï]

exordio fermonis au diíTis.

Deleamus Blasphemiam,

Deleamus Cilumnias.

Semper haceat menti noflrz ,. quod

Delcamus Diícordias.

S. Auguflinus ad Comitem quendam

D:leamus Ebrietatem,

perfeipfit : O . mi. Frater

*

!

numquid

ferrez (unt carnes noflre,ut non con-

Deleamus Furta & rapinas,

tremifcant , veletiam feníus nefter ada-

Deleamus Gulam & Gaflrimargiam.

D«leamus Hypocri(in.

mantinus , ut non emolefcat ad illa

Delezmus 7nvidiam, Inimicitias,

Dei Verba ? Ikemoledicti inignem -

Deleamus Libidinem, Lafciviam,

ternum, Vivien. in Tert. Predic.Ver-

Deleamus Z4endacium,

bo Infernus Conc. 4. Semper occurrat

Deleamus Nugas fxculi,

«ordi noflro , quod B. Ludolphus Car-

Dcleamus Otium , pulvinardiaboli,

thufianus monet ? (a) O Cor se-

Deleamus Perjuria.

,quam ! fí ad bac audita non ex-

Deleamus ,Quarimonias contra De-

unm;

povefcissec adpatitentiam prove-

carit, durius es lapide, durius qda-

Deleamus Aixa$ cum proximo,

mAAHIC.

Deleatnus. Superbiam , Scandala.

Faxit Deus , ut intercedente Bea-

Deleamus Turpiloquia.

tiffimo Apoftolo Mathia tandem gelu

Deieamus, Ufuras.

& glacies duri pe&toris in omnibus

2 pe-ccvator

ibus rumpa-

Eradamus infame hoc diphabetnm

tur.

diaboli,ne (ine fineauribus noftris info-

(2) Ludelp. Cartbufpart-2.642.

u^ d

y»

N Z

2$

jf

a m

i

VE

U.

fUpra.

RUT

IN

ITR

BENA.

2

IN FESTO S. C

H

IUNE-

lnd

GUNDIS, VIRG.ETIMP.

j

l

—R

e

gAN.

QVINE MAR'n

IL—

H

9 1&6

LA um

W

N

Ti

((

——

i.

/

N

M

,

W

IN

al

/

7

SSN

p —

E

N

tite

p

R—

—

— —3|

v

2

Z

j

—

—

z

ld

——

I

€

i —— —

z

EOW

LI———m—mm

/r

Z

il

Jl

!

w

EEE

E———1

p;N.

",

ImmAZmmEER

Bu

//,

p

h

&

q

E—CILALL

Á

NU

L]

gelu

N

N

7

j

us

ponv j

)

M

N

:

du

,

[X

N

;/

TILZLNENXuA

EL

g N

——

——

E

II

)

//

V,/

/

!j

Y

j

-o

E

xX

j

l

]

Es

ä'x

N

T

MT

[

——

zil

,ul

z

—

Q

—

j

Ug

$

N

us t YOV

u —R

Veni, & o'fif'chdam t,,iBi. S

- Apocala2i.c,

ponfam, Uxorüm Agnï.

Dhortatur me quidem hodier-

Paulx Matris illius fic orditur ? 5zc42-

na folemnitas;ut in laidcs San-

efA corporis mei membra verteren-

&ffimg Chunegiadis e«cuc-

tur $u linguas,qb- ommes nrtus pu-

ram , verim à PropofitoSacro

qmaná voce refonareut , zibil dig-

füpra modum me sbfterrcc », Hicrony-

anum Sanéie ac Femerabili Paule

ni:us, dura Epift. 26,ad vkeg nemUnfto-

Firtutibus dicerem

ehium , Encomixum- few Epitaphium

$i laudibus Paule enarrandis fe

À

v

impae

:

;4

*

IN FESTO.

nadsdsames z d

imipajrem cenfet ma'gdudä illudülumen

nem Pompam S«culi

r

€loquentiz Hieronymaus, quid.condig-

Domini contempfit,

propter ;mo'rgr;!g

num loquetur lingua mea honori SS,

ÀAn non ergó ju

(tiüs Hierony&mf

Imperatricis,que multis parafangisPau-

exclamare poffum & dicere ? Si cua-

lam fulp;rgred»itu:.

€ corporis mei membra verteren-

Fuerit Paula nobilis genere , Patritia

tur in linguas , G omnesartushunia-

Romana,Soboles Grachorum , uti cam

nà voce reíonarent , nihil dienum

intitulat Hieronymus;fplendoretamen

SanGiffime Chunegundis |virtutibus

generis plurimum illa cedere cogitur

dicerem : Quid' enim condignum de

Chunegundi Palating Rheni & Mofel-

ea cloqui potero ? an afferere , quod

le;coronatz Reginz & Imperatrici Ro-

rarus & infolitus Phaenix fui extiterit

manorum,

feculi ? an obfervatam in matrimo-

Fuerit Paula felix naCta Matrimoni-

nio Virginalem integritatem incom-

um , utpote jun&la Toxotio Viro inter

buftum Rubum Moyíis eam procla-

Romanos Nobiliffimo : Nobiliorem

mare ? an amorofum Pelicanum erga

longé Chunegundis confecuta eft Con-

pauperes & egenos dicere, à cujusfacie

jugem Henricum San&um fimul &Po-

nunquam vacuo finu

tenti(fimum Cefarem,

fus ?

pauper eft fggrgü

^

*

Pepererit Paula Toxotio Matrimonii

An Angelum terreftrem nominare?

quinque tiobiliffimos flofculos, Blefil-

utpotequa in terris puritatem Angelo-

lam , Pauliaam , Euftochium, Ruffi-

rum eft imitata ; Zz carze enim pra-

nam & Juvenem Toxotium ; At in-

Ier cATYHEI8 "Ufvere nonfteYrenuna vi-

finities plus Chunegundem — exornat

£a eff. fed celeffis, ait Chryfolog.ferm,

Thorus immaculatus , & virginalis pu-

14.3. an comparare ear Opalo gemmz

titas ad mortem ufgue in matrimonio

illi 6o, pulchritudinum , uti eam vo-

confervata,

b

catlfidorus;(a) in quauna omnium alia-

Extruxerit. Paula juxta'"Bethleh&m

rum gemmarum gratige reíplendent ?

d

tría Sacrata Deo Afcetoriola ; quid hec

quidquid horum dixero;nil (üpra verum

N

ad maganificas Bafilicas & integros E-

affirmabo.

À

pifcopatus, quos ex dote fua , Regia

Extitit enim thun'egu-ndis inter ad-

munificentià excruxit C hunegundis?

vería (olidus & indomabilis Adamas:

Fuerit Paula, tefte Hieronymo, po-

Ob virginitatem incontaminatam

L

tens quondam in divkiis, fed Chri(ti

eandens & nitida Margarita.

bohc

poítmodim paupertate infignior ; at-

Ob virtutum fj

plqndorem radïgþs

Ri

tamen & hic omnium judicio palmam

"Topazius.

fis

Chunegundi cedere cogicur,utpote quz

Ob contemplationem

& tcrfenorum

Yole

jn tei veritate, Regaum mundi, & om-

defpicientiam cazruleus Saphyrus,

L

Büne

A

(2) -l/ido:im' de gemmz':;,

h— 4

.. $. CHUNEGUNDIS, VIRG. ET IMPER;

DÀ

A 05 Acïo-h:b'oïmitatem voluntatis füg « eam infcriptione , Candor illefus , in-

€um divina;amabilis AmetyflHus,

' digitarecupiens , fidelitatem fuam erga

Ob fpem & fiduciam in Deum viri-

«Regem ita hactenus candidam extitiffe,.

dis Smaragdus,

ut nulla eam turpitudinis macula un-

- Ut vetbo comp

leélar , tot -tibä fünt

quam denigrárit..

laudes, quodfideracelo. — 22272 fflíue

Tertius prodibat in Scutomonflrans

£ongregmverunt divitias,tu mper-

Erinacium fpiculis rigentem , cum lem-

£re[fa es univer[as.

mate , Nemo hicfe fricet : fignificans,

Quid érgo , ó Sereniffima Impera-

fepatem cun£tis adver(ariis, (emperdue

trix , laudibus tuis eondignum hodie

paratum ad hoftium in(ültusexcipisn-

adjicere potero ? quam obfecro gers-

dos.

TDam coronz tuz immortali inferere ?

Quartus gloriabatur flore Heliotro-

dum inter Virgines es Virgo , inter

pit, cui fubícriptum erat, Solem meum

Matitas immacnulata Uxor Czfaris,

fequor ; monftrans, (&ad omnem Re-

inter Viduas Religiofa vidua , inter

gis nutu

in pendere,

H

Religiofas demum Deo dicata Monia-

Quintus in Scuto depiftum habebat

lis,

Ramum Myrrhz , cuiinnexus Ramus

Nil ergóreftat , quàm ut Rubinum

Gliceritz, indigetans , cun&ta, qua pro

feu Carbunculum adjiciam coronz tuz,

Regis gloria de

ac titulum Martytis tibi attribuam $

fibi vifa fuiffe.

guíláffet amara ; dulcia

quem titulum dum Chunegundi con-

Sextus praverebat Anchoram , quae

venire ve] maxime probo , patientiam

rupi adharebat, cui Regia Infignia inci-

veflram exfpetto,

fa erant, cumlemmate ; mihi adhatere.

Referunc. Annales Magne Britan-

bonum,

;:

niz, ad nuptialem folemnitatem Eduar-

Septimus in Scuto depilum 'Tor-

di Regis Anglia fplendidiüs illuflran-

mentum bellisum gerebat ; cui manus

-dam (alii Hentico id tribuunt ) cun&lis

ignemScipione admovebat,cuiad(crip-

Regni Proceribus folemnia i

turn, Si tangor, tono..

.

fe l'orneamenta:

qdi&a fuit-

Sequebatur. tandem: cceteros. Rex ,

j

Advenére magno numero Magna-,

Scutum przferens aureum, cui Corona

te$' Regni , armati clypeis. & fym-

Regia incifa cum lemmate , In meom-

Q]

-bolis fuis.

Primus , qui comparue-

nia,

Hoacannales.

T

rat , in clypeo gerebat depi&tas Rofas,

Si à Supremo Numine , coleftium

,iqns

fpinis circumdatas. ; quo innuere

Virginum, gyneceo |concederetur ,

volebat , fe. velut Rofam per medi-

& ; hodiernam: . folemnitatem

amae

n

as hoftiunz fariffas penetráfe ,. ac fan-

bili fuà prafentià etiam. condecora-

guine eorum: afperfum triumpháffe,

re , prodireht . ille utique longo &

Ü

Aker oftentabat. candidum: Lilium,.

venufto ordino ,. inflar Amaazonum ,

peltis,

ass

|

$6

IN FESTO

peltis , fcutis & vexillis variis exornatz,

cum manu ex illa fpargänie nummos,

in quibus de

cujus infcriptio, 4422 fuam. ape-

foret cernere.

picta nobüi(ïïma S ymbql/la

yuit inopt.

Videretis prodeuntem Agnetem, ac

Adeffec Walburgis cum ampulla olei

monflrantem in vexillo Agaum coro-

in clypeo, cui fübícriptum , ZEgrz fur-

natum liliis cum lemmate;Sequor,quo-

gü

"t fAni.

cunque ietit,

Monítraret Catharina Rofam , cum

Prodiret Lucia,ac oftenderet in Ícuto

lemmate Mens immora manet.

fuo Rogum accenfum , ac in media ejus

AdfeiretUnfula fagittas involutas ro»

Salamandram , cum inícriptione , 77

fis & liliis, quibus fübfcriptum, Parave-

medío iauis non [um eftuata. .

runt fagittas fuas.

Monitraret in alio fymbolo Barbz»

Prodiret demum u

ltima C*huneg-un-

dis , ac monftraret Imperiale vexillum,

ra lTurim , cuiadícriptum ,. Ts

fortiffzma Nomen Domini,

cui infcriptum in cordeaquile , z sme

omía ; acfiinfinuare vellet & dicere,

Adeffet Dalphina , Elzearii Comitis

onjux immaculata, monílrans in

quod in hisomnibus fi ufpexiftis , in me

vexillo Le&tum ftratum liliis, cui ad bi-

hebetis in compendio.

num latus additi velut pudicitie cufto-

NNam ut innocens Ágnes à teneris

des duo candidiffimi Cygni cum fub-

annis fecuta fum Agnum , q/ £afa-

aur inter lilia.

criptione , Homorabile Coumubium,

t

Tborus iminaculatus.

Velut turris inconcuffa fteti & ego

inter cunCtasadverfitates ut Barbara,

Prodiret labella Regina Portugallig,

ob zelocipas fufpiciones à Rege fuo Dio-

Inftar Salmandre & ego cum Lucia

nyfio male fugilJata, ferens (cutum , in

interignitas vomeres fteti ,. & flamma

T0

non nocuit mihi,

d

quo Bafilifcus depi&tus (Lans ante fpecu-

lum,cum lemmate, Nilimpurum in me

Inftar Dalphinz & meus Thorus fa-

fil

invenies,

itimmaculatus, fimilis proindé olori ,

Compareret Rofália ferens in fcuto

cuilemma ponitur, Tangor nontingor.

Hm

Coronam inverfam, & fceptrum diffra-

Exemplo Rofilie & ego Regzumm

um , cuiadícriptum ; Propteramo-

mundi- e omnem oratum. [aeul

N

rem Domini mei Jefu,

aont:m,lflï

rl

Adveniret Mater. Confltantini

M,

d

- J£quéac

Helena Templa Deo erexi,

Beatiffima Helena in vexilo tem-

ac ad offertorium unà cum. particula

W

af

plum & crucem preferens , cum]em-

fan&iimz crucis me ipam fupremo

W

"

T

mate , Lignum & lap'idcs!audem di-

Numini obtuli,

4

cent.

Non aliter.ac Eli(abe

tha. Hungariz

ml[q

Videretur Elifabetha Hungariz Re-

Regina aperui & manum pauperi , &

I

gina, Cornucopiam in vexillo geílans,

palusas meas extendi ad pauperem.

&

10I

Í;

u

In&ar

$7

5, CHUNEGUND?S, VIRG, ET IMPER, .

Inftar Lufitaniz Reginz Ifabelle & — Chunegundem Martyrem neget ?. ex-

me virulentus Bafilifcus afflare tenta-

plico nunc Myfterium.

vit, fed innocentiz mez obje£to fpe-

Primus igitur Tyrannus extitit

culo, fuo exitio eft disruptus,

pharetratus Cupido , Tyrannus qui-

[Equeé ut Walpurgis Tumulus &

dem parvus , fed facibus fuis ac telis

meumSepulchrum eft gloriofum , cen-

' oppido infeftus & molefIus, nec eff, qui

tenis miraculis corufcans,

ft abfcondat à calove ejus ; Carnitex

Eodem oculo ut Catharina Rotam

crudelis , vinculis torquens non ma-

nufa&is, vulnerans corda infontüm,

felicitatis humanz fufpexi , ac mens

mea immota fletic.

"feviens in membra & corpora etiam

JEqué demum ac Urfüla Sagittas

San&torum ; Tyrannus nulli parcens,

& ignea Tela nequi(fimi füperavi, ac

qui Bernardo Tefteimpuberes flimulat,

l»

in Triumpbum Cupidinem duxi. Ma-

j évenes ixfammat, Viros enervar,Se-

net ergo

gec desrepitos fatipgat , qui non afper-

In me.omnia,

natur Tuguria , non reveretur Pala-

]

j

Quod enim difperfum in aliis, in Me

tia : Unde concludir , Caftitas ergà

ubere cornucopia eft colie£tum,

in Juventute , Parcitas in Ubertate,

j

Virgines fuére, & ego.

Largitas in Paupeitate Martycum

d

Maritatz excitére, X ego.

eft ine (anguine ; Martyrium grave,

Viduz manf&e, & ego.

quod fine intermiffione ionocentes

Clauítra fübiére, & ego.

animas torquet,

3g0

Mattytes füére ,X ego.

Agnovit id optimé $, Auguftinus,

Videor mihi audire in /Secreto

Serm, 46. deSS. ita fcribens ; Nemo di-

p

yti

nonnollos muffitantes ,^ Martyrem

cat, Fratres Cbariffoui, quod ies:pori-

dixifti . Chune

bis noftris Martyrum certamina effe

gundem , guomodo

probas?

non peffant , baber enim 6 pas ncftra

[

"

Re& monetis ; quod dixi , Dixi;

Mart9res fuos ,nam catuem offl xife,

necunum jota revoco, fed repeto

libidinem fuperáffe , d« s142do trium-

^

- Chunegundis eft Martyr ,

- pbáffe, pats magza martyiii e&.

& quidem triplex? jam intendite; füb

Hinc aptiffimeé in tem noftram aít

"

tribus Tyrannis paffa eft Chunegun-

S. Chryfoftomus Orat, de S, Barlam

dis; Primustelis & fagittis eam eltag-

Martyre: Perfecutionis quidem tem-

| g(eïil

greffus, facesque ardentes lateri inno-

pus non eft , at Martyrii eft tempus;

«j

centi admovit.

2

non perfequuntur homines, at perfe-

ptemü

Alter equé cruddlis in equuleo eam

?

*

non vexat Ty-

quuntur Damones

miferé tor(it,

rannus , at vexat Diabolus , vexat ca-

m—gälig

T'ertius poft quindecennalem car-

ro Tyrannorum fzviffimus ; non ob-

fly

terem tandem eam in crucem egit,

jeQas prunas confpicis , at cupiditatis

Wl

flammam accenfam in te confpicis :

fub quo gluriosi*i.yitam finiit , quis ergó

H

&c

m[hf

í8

IN FEST'O

hec ille! Unde Chunegundi quoti-

tans, quem cum aliquoties Aulici mané

die ante, & in Matrimonio dimicanti,

& cubiculo Imperatricis prodeuntema

hoftiumque tela & faces generosé pre-

oculo livido ebferva£ent , rem tandem

pulfnti meritó verba illa , qua B. Lau-

ad Imperatorem detulére, plurimüm

nitri addentes,

rentius Juftinianus generofo pugili

Hieronymo attribuit , adferibere pof-

Henricus perpenfà delatione , atii-

füm ac dicere , " Chunegundis fine

gum zelotipià & fuüfpicione amarica-

fanguinis effufione gloriofi Martyris

tum diu quidam preffit ; At cum ad

'Iriumphum obtinuit , quod enim

Majeftatem Imperatoriam confervan-

Carnificis mucrone non pertulit, hoc

dam non videretur effe conveniens fa-

in fe ipfa Caftitatis amore complevits

cinus filentio tegere , tandem fecretó

nam Tefte Betblemitano Do&ore in

advocatam Chunegundem a:dentibus

oculis fic eft affatus:

vitaPaule, non folaeffufio fànguinis

uid fruftra co-

in confeffione reputatur , fed devote

naris te caflam dicere , cum opera re-

clament , homin«s decipere potes, fed

quoque mentis fervitus. immaculata

quotidianum martyrium eft , horrore

non omnipotentis oculum 5 recede,

3

uidem mitius , fed diuturnitate mo-

jam non es mez.

leftius : hinc Martyrum illa corona de

Non fic tonitru cenfïematMorta;

rofis & violis plc&itur , hac deliliis, Et.

les, ut hzec verba Chunegundem; Ver-

hac de prime Tyranne.

bum effari non poterat , pre magni-

Calumnia & Sufpicio alterum Ty-

tudine calumnie , ubi tamen pauló

rannum egére , ac Chunegundem in

poftad fe rediit , pernegat. illa admif-

füm crimen, fed non auditur ; inne-

equuleo ac cataíla dirum in modum

torquentes , ignibus tandem cruciag-

centiam fuam allegat 5 at aures oc-

dam fübjecére,

clufas habet Cafar : invocat in Tle-

Res fic eft aCta, -

ftcm numen, ventisquazritur, vimla-

Chunegundis nobiliffimo fanguine

crimarum addit, fed omnia incaffum ;

rognata , utpote Sigefridi Palatini

undeeoó devenit,ut fi innocentiam pro«

Rheni & Mofelle Principe , in omni

bare vellet , id fieret judicio ignitorum

l:l

virtute & innocentia educata , Hen-

vomerum,

l

rico Il, Imperatori coclo Hymenaum

O Deus! tu fcis , quis cruciatus fue-

benedicente in matrimonium ell tra-

tit cordis , qua anguflie innocentis

]

tü

dita : Vixére in hoc matrimonio bini

pectoris, qua lancinatio mentis? Ze-

fi

Conjuges , velut terreftres. Angeli,,

lotipiá & fufpicione plenum cerne-

[

.bat Cafarem , Aulam videbat tituban-

wtpote femper illibatze Virgines per

J

plura luftra ; donec daemon fanCtiffi»

tem & fufpenfam : acceptare condi-

Íi

mo huic connubio invidens füperfe-

tionem , non erat aliud, quàm Deum

minavit zizania , fpecie generofi Mi-

tentare , rejicere illam & deteflari , nil

Q

litis per divera fpatia feíe reprafen-

erat , nifi nocentem fe declarare; pofl-

(is l

quam

-

$, CHUNEGUNDIS, VIRG. ET IMPER,

$9

metes (ine ulia lzfione calcavit, ftupen-

quam igitur exemplo Sarg fecretiüs

Aule cubiculum eft ingreffa , cum

te aula, applaudente populo.

lacrymis & jejunio totà no&te illa de-

Jam dicite AA, utrum Chunegun-

precata eft Dominum , ut ab ifto im-

dem afferere Martyrem fit vetitum &

properio liberaret eam : maué fatto

nefas ? an nefcitis effatum S, Greporii

innocentie fue confiífa ac coníolita-

Magni: Morl à perfequente marzgrium

tione altiffimi roborata , tota impet-

iv aperto opere eff, ferre verocontume-

tetrita , iterum €afarem accedit , ac

l/a5 , 89 odienrezo diligere , marzyrzum

fatetur, fe promptam judicio ignito-

eft ineccultácogitatione : num vos là-

rum vomerum culpam diluere ; ex-

tet didum Ch:yfoftomi hom, 25. ad

truitur proindé ferale pegma, confluit

pop. nonenim inligno fufpendi folm,

populus, accenditur rogus , injiciuni-

in equuleo totqueri hoc Martyrem fa-

tur vomeres , egreditur Aula ad la-

cit, nam fi fic effet , extra coronatos ta-

mentabile fpe&aculum , Caar de fe-

les Job poneretur , nec enim ante tribu-

neftca exitum praftolatur : procedit

nal Judicis fuit conftitutus, non vidit

Carnificem , nec fufpenfus in ligno,

ad rogum Chunegundis velut ovis ad

occifionem du&a ; quis luctam cor-

attamen multis Martyribus graviora

dis , quis angorem animi fufficienter

paffus eft , cur ergo non dignus Martyri

deícribet?

comparati?

- Candintesinterim vomeres ex rogo

Plurima quidem tormenta p:ífi

g

ferteis forcipibus hinc inde re&tà vià

funt Martyres , ut. Paulus memorat

[-

collocantur , per quos innocenti Chu-

r 1. Cap, Hcb. dum ait , diflenti funt,

'I

negundi transeundum, tum illa flens

lapidati funt, in occifione pgladii mor-

£ui funt , at ubi pa(fi ?. ubi cruciati?

accum innocenteSu(anna füfpiciens in

i

codlum ita eft fata:

in corpore , in membris: econtra Chu-

»

Domine Deus Creator cocli & ter-

a.

negundis paff eft in mente , in anima,

r2,qui probas renes & corda , judica ju-

& cum animi fortuna omni exceptio-

h

l

dicium meum, & eripeme: T'eflem te

ne (it major corporis , quidni dicamus

u

hodie & Judicem invoco, quod neque

graviffima tormenta pertuliffe Chune-

hunc Henricum prafentem , neque

undem? .

t

quemvis alium Virum carnali confue-

ScGi funt Martyres cum Ifaia , gran-

tudine cognoverim 5 quod f1 adultera

de tormentum ? at qualis cruciatus, ubi

n

duo corda amiciffimée unita fuübitó rum-

fum , Deum oro, ut candenti hocferco

J

ita comburas, ut punitz pudicitiz con-

puntur? Separatio dura?

j

jugalis aliis mulieribus pre(entiffimum

Lapidati funt. cum Stephano Mar-

pI

fim exemplum,

tyres plures , grande martyrium ?. st

yi

His di&is , denudatis pedibus

;haþ

D. Athanafio teíLe ;Hus calumzie gra-

u

manteomnipopulo , caftiffimis plan-

viw quàm lapides feriunt,

[

f

"E elis confixus eit Sebaftianus ; gran-

d

tis per quindecim paffus, candentes vo-

dis

H a

luam

—

éo

IN

FESTO

dis dolor ? at Nazianzeno atteftante

auto inclufam , ac gemmis ornatam

acriores habet dolorum aculeos con-

prodono obtulit; 'Tuom Auguf(tli co-

tumelia ; penetrant pe&us , lacerant

ronádepofità, regalem purpuram exu-

QGentem , tenebrant cor, ac mentem.

€53,, armillas, annulos moniliaque de-

disrumpunt.

ponens , tunicam fufcam , quam ipía

Mortui funt in occifionegladiimots

manibus fuis operata fuerat, unà cum

formidanda ! ac tefIe Thearida acezss

velo-benediCto induit, crinibus prius

gladius, fed acutior calumnia.

ab Epifcopo celebrante , intér lacrymas

Cutis detracta eft. Bartholomao ;

Gyneczi refecante , cantanté inierina

grandis carnificina F atubi pallium di-

choro Virgipum : Regnum mundi &

tipitur, & veftis innocentiz, plus do-

omnem. ornatum Ííxculi contempfi

let Sponía. Ardentes. vomeres qui-

propter amorem Domini mei Je(u.

dem non fentit Chunegundis in cor-

Quindecim ipfos annos in religiofo

pore , at animum graviffimé urebat

hec carcere. Monialium Confugien.-

atrox impaCla calumnia, Ejaergó AA.

fium certavit Chunegundis, omnium

tecognofcite , & in calumniis zequani-

quafi famula ; operabatur manibus fuis,

miter perferendis Chunegundem exti-

orabat , pfllebat , prima in Choro , po-

viff: Martyrem.

flrema ex eo, LeCtioniSacrz femper in-

Tyrannus tertius extitit amor di-

tenta t Vifitabat egras, compatiebatur

vinus , qui Chunegundern in carcerem

eis: Le&us ejus non plumis, fed cilicio

"

afceterii detrufit , ac triplici catenà vo-

erat Íiratus; potus fontana, cibus je

ju-

totum amorosé conflrinxit ; nuncper-

niom & abítinentia , quà aufleritate

cipite, quàm generose in hoc carcere

vitz , tenerum corpus viribus exhau-

efferit fe Chunegundis,

ftum fenfim defecit, & eum ingrave-

Mortuo Imperatore Henrico , & ad

Ícente moirbo , ultima inftarent mo-

l

eccli gaudia tranSlato , per anni cutii-

menta , jamque veftes Regales proea

eulum viduapermanfit, in oratione; i

induenda , aureas telas ac velamina pro

vigiliis, in eleemofinis, aliisque chari-

exequiis adornari cerneret , pallentes

[

tatis abfequiis D'eo: famulans ? anno

oculos attollehs intermortuis. vocibus

exclamavit : Zmitles iffe mon efl mese,

t

igitur fic trarsato, jam Conrado Im-

li

peratore in D«fun&i locum ele&to,

auferte bruc , Otnatza bic alienw eff,

D

Ipfa ad dedicationem Ecclefiz Cor.fu-

Dis terreno ponfo , iffis calefii copu-

ien(is à fe extru&'e & dotata Atchi-

latafus : Nuda de ntero matris meze

l

tlh«

epifcopos cum Epifcopis convocat , ac

egreffa fum , nuda revertar , his vilem

[

ubi comparuére , inter Miffarum So-

miferam carnis materiam involvite, &

lemnia , Imperiali cultu orpata ad of-

corpuftulum meum joxta tumulum

g at

Yun

fertoriuny. ftipante. eam. toto. Gyne-

fiatris mei ac Domini Henrici in pro-

«zo verfus Altare majus proceffit ,. ac

fig |

prio oculo reponite : An nom videtis

P d

Q5

semplo partem de Dorminica euce

Henticam puiitatis mez cuftodem me

ad

Aj

6i

$, CHUNEGUNDIS, VIRG. & IMPER,

ad confortium zternitatis invitantem?

Euge Chuneguadis vive f & in coc-

Abeo, abeo, vos meuim corpufculum

lis eterniurm triunspha, felici forte nu-

caftiffimis: ejus. exuviis fociate : His

ptam te bis vidirmundus , dumi femel

di&tis placidifimé in manus Dei fpiri-

Regi terreno , alterá vice Imperatori

tum puriffimum confignavit , ac. mar-

ceii & terre es. defponfata , fsmper

tytio diuturno finem fecit , bis nüptay

taraen inta&ta Virgo, qua virginitatis

perennis tamen Virgo , innocentia &

decüis enm laurea martyrii conjunxifti,

