£timentumfeciffe? recedite àme men-

potabili foluta fententiam pronun-

daces filii hominum in flateris, $7,5-

qi

d

t

tiabat , pedes nec greffum fecére nifi

tera enim dolofa abominatio eff

j

[

illàc, ubi fubftrati filices argentei ;

apud Dominum , (b) quá men[ura

V1

fuffragia veltra non audiebantur , nift

menfi cfHs , eádem remetietur vo-

L

f£4. Luc.c,6,

"

b

T

prius peroraffet crumena. — Quot . in-

i

fontes ex malefuada paffione , fini-

Et vos Agrorum ac vinearum Cul-

(

d

j

fiià informatione , falíà füfpicione,

tores , Ruítici & Agricole , reddite

raiionem villicationis veftrz, — Vos

igaorantia craffa fsb Juftitie ïpcciofo

accus

liia.

436

IN FRSTO

—

accufat térra, quam inter. continuas

ad jejunii nomen , peenitentiz voca-

imprecationes , execrationes & blas-

bulum expalluiftis? reddite ratienem

tot millenarum animarum , quas ve-

phernias aratro fulcáftis : Vos accu-

fat coclum , quod nunquam influen-

ftra. nuditate , jocis & illecebris in-

tüs füis G temperamento , ftolido

felices Orci ftipendiatize ad tartara de-

terüfiftis

.

.

reddite rationem illorum

veflro capiti fatisfecit, |Vos accufant

nefanderum (elerum , quibus in teme

tesmpla ,. qua raró frequentáflis , vos

accufamt Sacerdotes , quorum Con-

plo fpe&aculum non angelis , fed ho-

minibus fa&z occafionem & aníam

eiones non curáftis, agri & prata, quo-

ium decimas defraudäüi-s : Vos reog

prabuiftis : reddite rationem tot ab-

ä

ä

ertuum infelicium ,. quos propudig-

i

faciunt jumenta & pecera , ob que

millenas fuperftitiones patráltis,

Va

- fis faltibus & maledi&lis antidotis pre-

i

curaflis : Hypocritz ! caftas Sufannas,

vobis , quibus major cura erat, de edu-

catione vitulorum quàm filiorum, ma-

pudicas Penelopes vos fimulaftis , oc-

[j

culta interim. & inczíluoía Veneris

jor obfervantia Nundinarum quàm

f

Ecclefiatum , major cura terre quàm

Mancipia. Rece

h

Nefcio vos.

dite fepulchïa dealbata,

^

«cli. Quid prodeft nunc vobis in fu-

[7

dore vultüs laboráffe feptimaná totá,

Adefte tamen obflinati , peridi, in-

Àt

nec feítis quidem diebus requiem de-

grati peccatores terre , quibus inferni

tie

deffo indulfiffe corpori , fi pro labore &

. fabula, judicium extremum lufus, Para-

lis

fudore veítro non aliud refrigerium,

dyfus znigma , qui fidem Chriftianam

lii

quàm ignis aternus vos exfpectat? (2)

-quidem profeffi , Turcis i

Ti

píts & Saracg

zmen dico vobis , quia receptftis

mis nequiores extitiítis,

Qu

snercedem veftram.

Adefte luxuriofi eapri , ex querum

Cü,;

Adeíte vos faeminz , pavenes fu-

oculis nil nifi lafciva Venus prolpexit,

tünjr

exquorum ore nilnifi fpurcitize &fc-

thmg

perbe , Viperz venenatz , Baflifci

virulenti , fepulchra dealbata. Quid — ces egreffz , ex querum ta&tu nil ni&

u

hoc audio de vobis ? ficcine pulchri- — ebíceenitates emanarunt , recedite, gi

[

tude veílra erat rete , quo incautos

enim coinquinatum intrabitin regnum

X

p

celorum. (b)

n

illaqueá(lis ? oculi venenate fagittze,

Adeíle vindicativi ac rabi

0

quibus infipientes vulneráftis ? Caro

di caaä-

"if

veflra ignis , ad cujus contadum — progenies viperarum , carnibus & fan-

2

Vs

amantes incinerá(tis

o

lingua veftra

uime inimicorum veflrorum fagi-

V

nati, recedite, (c) jsdicium fine mi-

fetta , quá aliorum "nomini detraxi-

| 'ixhox

flis ?. cur facies veílras ad imaginem

Jfericordia ei , qui mon feeit miferi-

MLUT

eordiam.

J

Dei creatas pigmentis adulterá(tis ?

CMffo

Cur pudorem veftium pro exiguá di-

Adefte ambitiofgAqu

ila,que fimpgt

"

fcretione venalem expofuiftis ?. Cur

inaltum per omane fas & nefas vos ext

$,

&i

(

j

';.ää).M?ifþ- &.6,. Qb) Aþoä; c.21. (&) facabi c. 2

(k) 1611

ä

*

-

. ASCENSIONIS DOMINI;

x

a

äï

liftis, (a) ecce-dies Deminiexérci- woseparabo ab hacdis, aurum fcoriag

]

u52 (venit) faper omnem fuper-

triticum à zizaniis, Venite, mercédema

j

laborisego reddam vobis, Adeíte libe-

]

buse excelfmm & arrogantem, dis-

erdamves im Turore meo, ej glo-

tales Eleemofynatii ,. afyla pauperum,

i

riofos terra humiliabo. (b)

erphanorum fpes & refogium , (k )

W

Adeíle Viri divitiarum, Amatores

wodcunque umi ex bisminimis fe-

(j

Mamons iniquitatis, (c) p/oraze ulu-

ciffis, mibi feciffis : Venite,poffidete

!

Jantes im miferiis vefiris, divitie

aratum vobis vesnum À cónfl igue

u

vefrre putrefac£a [umt , thefauri-

2one mundi.

t

£Allis vobis tram 1 novilfimis die-

. Adefte gemebunde Magdaleng &

u

bus , pecmia

Pelagiz , Guarini & Martiniani , qui in

T

ditionem. (d

vefira jt vebis u per-

cavernis terrz deli£ta juventutis veflre

Adefte temulentaHydria,ebriaBac-

Ltf

deploráftis : Venite , ego ub eculás

jl

chi foboles ,(e) quwormem Dems venter

vef

TL ODRECHT !mkäegææw— ;zv&/?er.

l

V

eflc gloria imconfuftone, recepiftis

€A9. (L)

&ona in vitavellra,bibite suncea-

Adefte famelici Pauli

eiïh'l

&/Antonïi;

Jiceva irà & furoris Domini. (f)

quorum cibus inedía , potus erat jeju-

Ál

"

Men[ura-vefraimpleta eff.Ecce Ju-

nium & abflinentia. Jémize , ego refr-

dicem veftrüm; quem in terra defpexi-

ciam vos. Adefte triumphatores car-

Ti

[ )Pn

IU

flis , ecce hominem , quem peccatis ve-

nis Aquinates & Francifci, qui carnem

j

fris denuó crucifixiftis: (g) cernite vul-

veílram cum concupifcentiis crucifixi-

nera , queinflixitis , agnofcite latus,

flis, qui in carnepofiti certamen habui-

V

quod pupugiftis, propter vosapertum

ftis, mercedem laboris ego reddam yo-

e(t , & tamen intrarenoluifls, clamat

bis, Adefte generofi Martyres Georgii,

T

«ontra vos fanguis meus, clamant clavi,

Laurentii & Mauritiz, curonam gloriae

Pv

9[[/1

clamat crux, clamant vulnera : recedite,

u

&(

imponam vobis.

d

sau[a veftra tanquam imfif' judi-

Adeíte morbis

& ulceribus pleniLa-/

enta eff , cau[am judiciumá, reci-

zari, abjeCti & deprefB Alexii , à mundo

wi( j

jetis. (h) -

ceu pila hinc indé pulfi Athanafii &

lmkm

O Judicium tremendum ! ó examen

Chryfoftomi ; ab Angelis portabimini

tigidum[! Ó pavor! ó horrot! ó timor,

in.finum Abrahz,

b] j (l?3

$ pudor, ó clamor, Ó confufio!

Adefteomnes, qui laboráftis & 66&-

]]blä

UM

Vefper adeft,nox appropinquatter-

rati eratis ; (m).& ego reficiam vos; 7z-

g3, nox funefta, cenebra fatales : vocat

nite bepeditli Patris mei , po[fidete

7) W

/

eperarios fuos zterni Patris filius. (i)

vw Wh

regnum , quod vobis paratum eff

Fenite benedidri P;;fï:'& 4u£i , nunc

& confituiione musdi. (n)

lii.3

Adeíle

j

uæ!f]/

(2) J/2ia c.2. (b) Cant.4 $. (c) f acob.c. g. (d) AGor.g. (&) .Ad Philip.e«3.

T

.£) ferem.2$./ (g) S-Augnft. Ib.d

€

Hf

£gb. (h) Sob.56. (i) M;m/s.:.g&.

Kk) 1bid. (l)AAfac.y. (m Jdntth.f.n. (n) MAtth.e.25.

P

-

E

:i

438

—

IN FESTO

Et vos ma!edi-&æ* ficus , infelices

Prophete ?jo-candoxpræd-äcmt ; tiden-

palmites., fafciculi damanati, ad com-

do loquantur Apoftoli, Chriftus in-

fantiliter comminetur , fed joci non

burendum filiidiaboli, qui fecud eftis

patrem veftrum , d/cedize À me in

funt , ubi fuprlicia intercedunt : Ve.

—

dgnem aternum , diícedite, faciem

:

ritas fuprema eft, (c) /fr , ffc venret,

tneam amplius nori videbitis,

uemadmodum eum utdiflis eun-

. Itead ftridores , gemitus , fufpiria &

fem inm cmlum. — Et quis ergó. intet

tormenta, à felicitate ad miferiam , à lu-

mortales tam profundos cum Jona

&nineglorizad eternas tenebras , à tor-

1Onchos trahat , ut ad naufragium &

tente voluptátis ad ftagna fülphuris:

interitum totius univerfi non evigi-

Ignis.& fulphur, glacies & fpiritus pro-

let? quistam gravi lethargo mergatur,

«ellarum veftrz erunt epulee , fel draco-

ut.eum tremenda tuba non excitet?

inum &obíynthium vefkra erunt maffi-

*€ujus animus erit ita obfirmatus , ut

€a , fodales & focii monflra tartarea

ad corufcationem fulgurantis gladii

infernalesfuriz , paradyfus vefter ignis

nonp.conflernetur? cujus cor itadurum

&ternüm ardens, - ACum efl! fenten-

& obítinatum , utadftellarum pfæciQ

tiaefllata: (a) Ce/nm et terra prins

pitia, Solis & Lucze obfufcationem non

concutiatür? quis ita projeta frontis,

sgranfibunt , quAm-vcrba mea pra-

gereant.: Difcedite àmevafainiqui-

ut eum tremendi Judicis vultus non

examinet, proceílus rigidus non con-

tacis , maled:£ta turba, quàm diu Deus

erit Deus, tam diu ad eternos ardores,

1ternat, fententia fetenda

flammas & cruciatusvos damno, Dis-

non erigat ?

pilos—ig altum

(cdftt',

^ ]gnoícite Fratres , quod dico :

! eut

San&i erant fatui , aut vos imp udentes

O fulmen terribile, petras & infer-

ium chaos penetrans ! ó tonitru fer-

& infenfati , quibustam

exigua judi-cä

cura & refpe&tus.

midgandum ! Ó decretum ferale! 6 fe-

'paratio miferanda

Hieronymus, prodigium illud por-

biie!

: ! Ó iter lamenta-

nitentiz, de fefatetur: (d) Sivecome-

R.dete nunc Amatores mundi , fi

dam , five bibam , femper videtur tuba

illa auribus meis iníonare

*

*

;

placet; ad feralis hujus tubz fonitum

Surgite

faltate , fi lubet, agite diesletitiz , di-

mortui, venite ad jJudicium.

-Tanäa

cite, mufto pleni funt, qui nos figmen-

Auguflinus grandis illa &

-

tis facris terrere, deliriis piis infatuare

anima judicium .ccnfiderans ín tri-

€onantur: Ah parcite, jeci non funt,

ftia illa erupit verba : (e) .Va mihi

qu2 procedunt de oreDei , audite in

mifero , cum venerit dies judicii,

[

Vos graviter detonantem D. Hierony-

cum aperti fuerint' libri confcien-

tiarum , quid faciam , cum cocli re-

mum; (b) Am putatis Fratres, quod

vela-

(2) Marth.c.24. (b) Hieron.ad Pon.ch- Ocean. (c) A. (d) Hie-

-

VOH-CAP. $. lr MAELS. (c? ag uft. lib. me.fit. é3gi.

-

»

ASCENSIONIS DOMN::

Sec

435

]

velabunt iniquitätem $ & terra con-

*

folitudines & fpelza fefe abdiderint

-

j

furget adverfum me

H

ecce nihil. re«

focii dtaconum & ftruthionum fa&

i

ii

Ípendere potero ,. fed demiffo. capite

in deferto:;, annon & peccatoresjure

plenus: confüfione.

"

confufus..

ftabo. trepidus &

meritó hoc tonitru. concutiat: ,. hoc:

7

fulmen exanimet , hzc tuba cenfler.-

Arfenius.ille Illufttis Aule Cifares

ju

nat? Sicolumns ccli contremifcunt;.

profugus,(a)Eremitarum fpeculum no-

J ü

quid facient arundines vento agita-

nj

bile, finu (trophiolum (emper gerebat,

tie ? Si (Lelle cocli non fünt mundae

ad ficcandas juges laclirymas , quas ipfi

in confpecu ejus. , quid erunt illi,.

.ginml

LR

judicii memoria quevismomento ex-

qui quafi a

cutiebat,.

bunt?(c)

quam. fie iniquitatgm bi-

ltïglï";':

[

Bernardus. (b) paftus Chrifli vul-

Ah. peccatores, peccatores.! mellus

nera , la&tatus Virginis ubere, judicii

tt,l

erit vobis hie cum Hieronymo -cor.

diem íecum reminans- altám excla-

ferire ilice ,. quàm ibi exclamare: (d)

d

mat: O lachrymz, ubi vos fübtraxi-

iult

Montes cadite füper nos ,^ & colles-

i

ftis, ubi ubi ectis fontes lachtyraarum,

ii

operitenos, . Mielius erit híc.plangere

L

fluite fuper faciem meam, rigate ma-

in valle lachrymarum ,. quàm in valle

xillas meas , IPeus meus-quid faciam ,.

Jofaphati: erumpere: in lamenta non

Mi

cum-venerit judicium tuum ?' Paveo

profutura.. Melius erit híic procum-

'LW [

gehennam. , paveo Judicis vultum,

YU

bere ad' thronum mifericordie »quàm

apfisquoque tremendüm angelicis po-

ibi ftare in parte finift;á. ad thronum.

vtl

te[tatibus : contremifto ab'ira peten-

juftitiz : melius erit dicere in vita,

gis , à facie furoris ejus; quis dabit ca-

pereat dies, in qua peccavimus, quàm

i

piti meo aquam , & oculis meisfontem

ibi exclamare, (e): pereat .dies, in qua

ni

lachrymarum , ut preveniam fletibus

nati fumus-: maelius erit in vita per

i g

fletum &fílriderem dentium, Heu me

meditationem feriam defcendere in in-

mater.mea , ut quid me genuifti filium

"

fernum , quàm poft judicium illuc pra-

dolotis,filium amaritudinis,X indigna-

cipitari ingternum. — Niladdo, quàm

gt

sionis. - Llae Bernard. ferm, 17; füper

utcum Angelis repetam ; Cavete mor-

vt

Cantica..

tales ,. quemsadmodum vidiffis eum

d

W

Naünc vos concludite Auditores;, (1

eumtem im calum (/c ventet , non

u

San&i & Jufti ad hujus tubae tremen-

triumphaturus , fed judicas-

"u

turus,.

x

k

dum íenitum i:-a.-;ohpxruere , utin

t

T

hi

) Ruffinus num.rá3. -(Xb)wB:mnrdJe'

j

z?a;z 7&3&;: €ant. (c) :;ïbä.c:.z.;c.

(d) Luc..2 3.' ! (e) ob. €..3»-

(l g

) [

ul

IN

449

IN FESTO

IN FESTO PENTE-

V:

L

— Á N

COSTES

—— À

N

—

Hw

AUW O RVOM. PVQ/JSE

pR

EL —

A *

li

x

"

N

A

U u

m

j

Ü

|

|

SSEERSNN

A

y

SSS

N

i

!

dH

h

N

hi

///7

—

/

7A

Z

/

äX

zi

hí

—

——

ELMA«—-——

Á

fi

LL————

EL

7

7 —

N

-—

A

N

[//

|

|

,

.

lu

— J

;

NS

/

14

N

E ——

fmi

»

P

il

Li3

'W

A.

i,

[2

iil

——

7

—

fl!h

M

7

6( l

EL

—

1

/

,

EL ——

/

u————À

——

E

NNN

//

mET

E

W

SS

SSSS

/ l

,

//

D h

E

SSSS

—

E—

£

Z

/

Wa

Zs

N

-

EE

VENIT

p

Itj

!

AW

|

N

—— ll

EM

Il

Frvspw'r

eTg

zil

L:

— —

——5

u-

Vr

—

hEO

n RE ETU

VRDE

—

(l

j

La

de [

M (

li,

WMW

| ?a&üs eft repente de codlo fonus. A&.2,

"fj

Arie & admirande Vifiones

ccelos usque pertingentem , ac in e&

Mrt,

in veteri T'eftamento oblatze

aícendentes & deícendentes Ange-

hnj

funt Patriarchis & Prophetis,

los, ItaGenefis 37. vidit in fomaio

Mly, ,

quibus à Supremo ANumine,

Jofeph Solem & Lunam , acundecim

7)

ftellas fe adorantes,

]ta Exodi c. 3.

D7

i

velut $n occulta imagine divería

lluy,

erant defcripta & adumbrata Myíteria,

Moyfes .cum ftupore vidit rubum ar-

hi

664

dere nec confumi;

lta Genefis cap. 2$. vidit Patriarcha

Ita Jerem, cap. t.

WW' (j

Jacob portentofm illam ícalam ad

vidit vigam vigdantem & ollam (ue-

C

4

PENTECOSTES.

441

cenfäm-. 'Zv.ac*lh/a'!iaä vc. 4 candelabrum ritum: Hac :lu:z.t Domin?p:, A

4A-

aureum inflru&um . lucernis. [ta.— £gor veztés ven.

biritusnc Infuffa

denique Joannes in íua Pathmo (a)

Jeper interfectos iflos , eb revitvi-

vidic librum fignatum feptem figiliis,

ftellam de coclo cadentem , mulierem

Jtent , &jv prophetanii ,ficut pracepe-

VAEbl , Cb Ingrelfen ef 1en [Di-

ami&tam Sole, & centena alia.

FIUHS , C vixerumnt , ff

ecerunt

Verüm tot inter vifiones facras, bi-

per pedes [uos exercitus eran

d d

nas folüm invenio, qua hodierns Fa-

vl valde.

z

ftivitatiinferviant. — Prima exhibita eft

Agite Auditores , quis horum In«

Banieli Anno primo Balthafar Regis

terpretem aget ? quis fignificabit no-

c,7. Fidebass , inquit ille, Z vi/fome

bis, quenam hzc fit pugna ventorum

meA nocfe, Cj ecce 4. ventipsugna-

in mari raagno? quid portento(e be-

z

2AMÍ 10 PMAYÉ THA?O ,

uAÍisOF

ftie figaificent ? quinam fint turbu-

befliagrandes a[cendebani de ma-

lenti venti , qui conturbant hoc mare

ri divería inter fe. . Primn quafi

meignum, X quales demüm venti , qui

!

Leana , Alas habens "quila , MÍterA

tevivifcere fecerunt exercitum. illum

3

Jimilis Urfo, poft bec ajbicieban, d

grandem.

ecee Alia quafi Pardus, poft hec afbi-

Sepofitá interpretatione de 4, Mo-

;ä

eiebam in vifione noilis , e$- ecce

narchiis veluti 4. befliis terrz , placet,

beflia a. terribilis mt.

que mirnbi-

- quod in hanc rem affut Richardus de

Ji cóc. Vifio certé obftupefcenda,

S. Vi&ore in c. 7. Danielis ita dicens:

. Alteram vidit. Ezechiel. Propheca

Re&é per hoc mare magnura cor ho-

c. 37. dum ait : Fac/a eff fuper sme

d

manus Domini , c e.

X e d

minís defignatur , in quo 4, hi venti

(id eft. 4. primarig paffionis homini

Jpiritu Domini, eb dimifit me in

tumulteantur.).

a

haiei-

medio campi , quierat plenus off-

Nec malé , fed appofité cor

bus, (j circumduxit mesn gyre :

nis mari huic cemparatur.

Nam f fe-

Mixit ad me , fili bominte, putasne

cut&idüm Acifítotelem mare ad motum

vivent offa Mdl a? cit dixit, Domine

Lunz ere(cit & decrefcic : juxtà Bern-

Deus£u nofet , ci dixir adme: Va-

ardum : (b) Cor bominis c,

US-

;

icinare de o[fibus iflis , eb: dicas eis,

[/

num,vagum ( inf abile: Si mare

(

A Arida audite verbum Domini:

eft orige fluminum ; e? cor efLoríza

T [ L

G prophetavi , faétus efl nutem fo--

cogitationum,ex corde enim exe-

N

j

nitue prophetante me , * Acce[Je-

wnt cogitationes male. (C) Si mare

?

rint offa nd oA ,xumquedque ad

eftpr

o

undum & in(crutabile; etianm

mj,g

jv

Junciuram [uam , at [Dsritum mnon

]eremia tefle c, 17.. praroum eff cor

babebant , €& dixit ad me: Vaii-

dpominis & inferutalile , & quie-

jud*

Íatia-

g

€inare ml jirimm » 6j dices ad jpi-

cognofcet (iä'u: ?. Si mare eít in

)

bile

,

"m

—O(8) poc $. . g. e.21. Cb) Bernad. Medétut.c.g. (c) MA . 1 s.

442

PTNS

IN - FE*;STO ;

bile juxta illud : (3) Jgsir D aqun

ipfo terrarum circ;,;le; -f'e&ieneä kfmi

siumquam dicunt [uflicit : Sccundum

poffunt : numerant alii 12, alíi 14,

Hugonem Victorinum: (b) Cor par-

Ego mertem Scripturz fecutis omnes

v eff , & magna

CcHbib,uix A

reduce ad 4. illes, quos Cardinales vo-

milui refecfionem fi

f

Wi,.tuitA-

cant , eó quod ex pecipuis mundi

y

men totus orbus mon [ulficir. Si mare

4« plagis exotiantur,

deniqueintumefcit & exardeícit, etiam

Eurus fpirat ab Oriente , Favonius

flatàáb Occidente , Aufter flrepit à Me-

laia tefte cap. $7. exiftunt peccatores

& impii, quafrmare feruens , quod

tidie , Aquilo intonat à Septentrione.

wiefcere smom potefl. ' Eccecordis &

Ventotum, qui torhominum turbant,

$ ans convenientiam.

huc & illud impellunt , numerus non

mä

Sed quid venterum pugnma defignat.

liquet, tefte Joanne Climaco grad. 26.

dumait: Sevum reverà & immane Pe-

Refpondet citatus Vi&orinus: (c) Ven-

Á

torum fortis impulíus eft vehementia

lagus trajicimus multis ventorum tur-

W

tentationum ; divertas autem ven-

binibus, procellis & fyphonibus redun-

fs

torum Caoli , contratii funt affeCtus ani-

dans; quot enim vitia heminem cir-

l

mi ; aliterenim fpirát concupifcentia ,

cumagunt , tot vemti eum turbanf,

y

-& aliter flat iracundia? ecce pugnam

Quatuor tamaen (unt pracipui, qui cot

li

ventorum, quam in nobis veriüs ex-

hominis impugnant , hoc illucdue im-

&

— — M

*perimur , & fzpius quàm legamus in

pellunt, nunt enim elevatut , & intu-

t

Jibris.

Hc ille.

melcit à fuperbia , nunc fpumat ab ira,

*

Ego autem boná venià tanti intet-

nunc flu&uat per carnem

.

r

tür ab avaritia.

,nunc tgrba-

pretis: exiftimo. non incongrué per

j

ventos Danielis denotari & fignificari

Orientalis,ait Panagirola fer.4. Cin.

hn

"UEH105 , 7805 mzndw ;:CAF0 Cj*'d&-

fpitat füperbiam , Occidentalis avari-

ht

mom emittunt ad turbandum ei

tiam , Meridionalis luxuriam , Aquilo

N

[

dpquietandum cor homtnis ; per ven-

demüm iram & vindiCtam,

&

feu

tos veró Ezechielis fignificari 4, ven-

Primus igitur eft (ubíolanus

N

-Eutus ab Oriente (pirans, Ambitio ni-

fhin

t05.q4405 Spirittts Saméf us emittit de

thefAuris [uis, qui fuaviter & fortiter

wirum &Superbia ; Hoc flante vento

t

fimul concutiant hoc mare, & immu-

intumefcit ac elevatur cor hominis,

Pplvi

tent inmelius corda mortalium. Hoc

dum nobile flemama , generoíam pro-

MT

dum vobis pluribus oftendo , patien-

paginem , (inguipem illuftrem , gran-

t-lrba(

tiam folitam expofco,

dcs titulos, honeres, dignitates, offi-

dtma

Ventorum , quibus marecommo-

cia , gratiam. & favorem. Príncipum,

'veri , flu&tus excitari ,. navigia jaCtati

fcientiam , divitias ,^ facta. hereica

[

ad ícopulos & (yctes allidi folent, tàm

&nente (uarevolvit : hinc adeó intu-

m ITa-

;f

Iiug j

Snulta(ünt genera, quàom multe in

fneícit ac elev,a:uþ , ut fecundü

n o0€,

Mf

— QD Prov.e.32. Co) Hoga lib. 3.de anima. (c) Ficforimusm c.7.Dan.

44$

PENTECOSTES,

CA NB URRUR

elevatum , à vento hoc füperbig &

culi c.30, prefumiat fe meliorem , quia

vanitatis buc illucQue pila inftar ja&ta-

ctevit in (üperiorem ; prieres dedigae-

tum , dum tandem ad fcopulos impin-

tur amicos , notos igaoret heffernos;

gens naufragio facdo , initia lta cor-

vultum avertat, vifum extollat, cervi-

tupit , ac cum.fonitu memoria eorum

ceusérigat, faflum ofteridat , arandia

periit,

loquatur , füblimia meditetur.

. Q ventum , à turbinem, öïü*u&us

" Hine préclaré Chryfoftomus hom.

infelices , qui quó altiüs levant, eó pro-

j

43.ad Pop. Ant, ait: Quemadmodum

fundiüs pofteà mergunt, ut veré cum

J

enim fzviquidam venti in tranquilluma

Pülmiíta dicere queant; (a) éwz m

]

toare delati , totum ab imo fuübruunt,

altitudinem maris , i teppeffae

j

ut & arena cum undis mifceatur ,. fic

deimerfat me, Tollunturin altum , ut

fuperbia & ambitio animam (ubeuntes

lapfu graviore ruant,

!

omnia (ubvertunt j. plenis bi & cume-

Ventus fecundus , qui corda homi-

l]

fcentibus velis currunt ; ounc in coe-

num turbat & inquietat , flat ab Occi-

u

lum efferuntur , 'taox ad tartara ima de-

dente, vocaturdjue amabili nomine Fa-

"

primendi, ac ut laias c. 5 7. ait , redun-

vonius feu Zephyrus , fed periculis eft

dantfluctuseorum iaconculcationem

t

plenus; nam ventus hic, tefte Cluve-

j

Q lucun. Exemplo fit Alexander Ma-

rio, elt frigidus atquehumidus,adeoque

i

cedo, dequo Scriptura Machab: c.1 , ait :.

ad ciendas tempeílates pronior ; pec

*

j

lr f'acfum eff

offquam percu[ftt

ventum hunc defignatur avaritia ,

j'

"Aexander Phi.

/;

15bi Rex Macedo

qua licet homini appareat amabilis,

Darium Regem Per[arum ,exalta-

tamen plurimas tempeftates & nau-

(t

tum e? elevatum eff cor ejus, ita ut

fragia caufat , & navem huc illuc ia

j

hominem elffe ultra eum teduerit , ac

fcillas & praecipitia agens , nunquam

i;;:»ü:

deteftando ambitu, Jovis filius impo-

quiefcere finit , quod probeé intellexit

[ternm dici voluetit;: etism in regium

Chryfoft. dam hom, in Mattheum

L

fymbolum affumpto fulmine ; fed ful-

ait , quemadmedum fine flu&ibus

r1

mine opus non erat adJovem hunc de

i

mare non confpicitur, fic animum

u

colo dejiciendum , unicus venenatus

avari , absque follicitudine , tremore,

pulviseum inlutum & pulverem rede-

j

turbatione , curis, periculis nunquam

git , ac naviculant infelicem expanfis

reperies ; ac pergit. alio leco in illud-

j

n

qu

carbafis. volantema in tartara traxit &

"

Píalmi 38. fed & fruftra conturbatuc

demerfit,

hotio,

Commorentur aquz, & ite-

n

W

nb

'Teftantur id ipfum Cafar Pompe-

rum fedantur, movetur terra, & ite-

jus , Sejanus, Stilico, Ruffinus, Belifa-

w&vj

rum fuüb(idit , venti impelluntur , &

i

rius, centeniquealii, quorum correbus

tandem quiefcunt , lamma excitatur,

J

2

profperis & fecundis exaltatum e& A

& confumpta materia denique extin-

L

guitur,

jí

(93 Pfal.6g..5 :

444

——

Mi

- 1N FESTO

guitut , at veró homo cüm femel pe

afperat, eft Aquilo flans à Septentrione,

«wunig cupiditate agitari cepit , nun-

ventus dutus , afper & impetuofus, vel

quam quicfcit , nunquam definit, cum

ipfo Ovidio tefte l. 6, Mctam, dum de

t

hoc accepit , an illud cupiditate rapi-

eo ait :

:

?

D

tur , & cum illud sffecutus eft, ad aliud

impsllitur , fla&us unus alterum tru-

E freta concutio, nodofnd, robe-

?A 'wverto,

-

dit, una procella excitat fecundana

hi

in fimiles avaros meritó cadit , quod

Wsdurod, nives , C terras gram-

[

dine pulfo.

[

Jerem. €, 14.ait: Zraxerunt ves-

pum qua[i áracones ; infelices utique

EKt quid äuzfe AA. per hunc ventum

-

pit

dracones , qui diu no&tuque aurea fua

tuibipis aliud defignatur , nifi ira

N

vindidla hominis.

Hic ventus ubi

oma cuftodiunt , ac velut laboriofze

p

aranea aurea (ibi retia & funes texunt,

infurgit , mox exafperatur cor homi-

tll!p

quibus ultimo conflringantur , nam

nis , excandefcit ac defpumat ; fti-

"

Ambrofio tefle Tra&katu. de bono

dent procellz , elevanturflu&tus paffio-

jl

num , accenduntur fulgura odiorum,

mortis, laqueus eft in auro, vifcus i.

hx

argento , dumaurum quarimus, ftran-

reboant tonitrua rixarum Q conten-

ffha

ulamur , dum argentum cupinsus, in

tionum, tremuntícopuli , eencutiun-

b

vifco éjusharemus, — Expertusefthoc

tur littora , & uti olim domum Job

u

M. Craffus , (a) cui à Parthis capto au-

à 4. angulis concuffam evertit, — Ka

Qn

aum in osinfufum addito infelici di£te-

& impetus hujus turbinis non ceffat,

| nf

vío: Satiateauro , quod ita avidé fiti-

donec & hoflem & feipfum uná rui-

hi

nà, uno naufragie opprimat ; ac quod

fü. Espertus EnnmasuelSofa, (b) qui

lt

sedux ex India cum immen£&s Gazis

maximé ftupendum eft ;. ventum

Á

ad promontorium bonz fpei naufra-

hunc turbulentum vnicum fübindé

l,

ium & jaftutam emnem divitiarum

verbum (iniflré prolatum , unicus tor-

n

4

cit , ton aureo tumulo , & fibulo

vus obtutus, unica füfpicio , unicum

HI Itd

& arena maris cumuxore & liberis fe-

convitium (ufcitare poteft ; uti pul-

pultus.

chré S. Aug. Tra£&t. 49 in Joan. & 11,

ET

Attendite proindé ad auram fibilan-

docet, dicens : Audifli convitium,

H

lt

tem venti hujus avari Eucliones, ac cá-

ventus es , iratuses, flu&lus es, ven-

lty

vete, ne nimie pondere auri oppreffa

to igitur flante, flu&ty fürgente peri-

Sllmm

"pavis fubit fubfidat , ac vosin profun-

clitatur navis, periclitatur cor tWum ;

hll]us p

dum demergat aby(fi, (c) . qui eniz

Éactuat cor tuum , audito convitie

I

vindicari defideras , & ecce vindica-

volust divites fieri , incidunt im

Hj

zentationem c? laqueos dinbolz.

tus es, & malo alieno cedens fecifti

tij

um

Ventus tertius , qui mare hoc ma-

naufragium , & quare hoc? quia dor-

f 27,

gnum inquietat , ac cor hominis ex-

z

&iit in te Chriftus , qïzid' e[t, dor

m.it

In

Q) Jabellicms lib.z.. 9) Pet.Maff. hiff. Ind. lib.16. (c) 1.3im. e.

Jj

PENTECOSTES,

[

EE

in te Chriftus ? oblit6s es Chrifum,

Blane, Tom, 4. fol. 417. — Oblitus es

32 medio marts. . Fugite, fugite ven-

— — —

cónfilii ejus ; Dil:

tum hunc pefliferum mortales, Va

gite inimicos &c.' be.

enim illis eft, (a) qui attrahunt ven-

nefacite his,

tum amoris,

s

Ultimus & quartus denique Ven-

Hiergà funt 4. peflilentes Ve

Atl $

tus , qui mare hoc conturbat & pro-

quos mundus, caro & demon de caver-

fundum ejus, eft Aufter flans à Meri-

,

nis fuis emittunt ad tutbandum & in-

.

die, natürá calidus & humidus , gran-

quietandum corheminis,

des tempeftates , morbos , deliria ca-

Alios Ventos habet Spiritus San-

u

pitis , ipfam peftem fubindé caufans..

&us , quos profert de thefauris fuis;

1

Nec aliud ventus eff , quàm concu-

qui prioribus adverfantur, & toti fünt

jl

pifcentia carnis , ventus libidinum ac

contrarii,

;

"

turpiusa voluptatum. O quantas flra-

Primus flat ab Oriente, cum Spiri«

li

es , quot infortunata naufragia cau-

tus San&.homini ante oculos ponitori-

f

j

a

vit hie ventus ? O quot mortáles

ginem fuam miferam, de qua Plinius

jif

hoc veato inScyllas & Charybd:s in-

M

feliciter funt a&i ? Undé recte Am-

tit: (b) Miferet me atque etiam pu-

det eftimantem Otiginem animalium

)u

brofius lib. de Cain & Abl ait c, j

fuperbifimi, nam tefle Bernardo , (c)

m]ei

Sevus criminum flimulus eft libido,

in fordibus generamur , in tenebris

qui nunquam mamnere quietum pati-

confovemur , in deloribus parturi-

dl

tur affeftum , noGe ferves , die anhe-

mur, ante exitum miferas matres one-

j

lat, de fomno excitat, à negotio ab--

ramus , in exitu more vipereo lacera-

l

ducit, à ratione revacat, aufert cen-

mus, Nudi deventrematris velut in-

d

filium , amantes inquietat , lapfos in-

fami carcere egredimur, & mox veluti

s

elinat.

infelicia mancipia vincimur , manus

i

Ventus faaé tempeftuofus , qui af-

pedesque flringunt fafciz , nil liberum

j

fligit de die, cruciat de no&e : quie-

nifi lingua , qu& mox in lugubres fla.

)

tem turbat , fomaum interrumpit ,.

tus folvitur , ac miferam (uam fortems

| &l

defideriis ftimulat, fpebus affligit, cu-

deplorat.

(

piditatibus infflammar ; experti funt

Novit hoc eptini& menum illud

damano (uo cum Holoferne, Samfíone;

un

Africe Lumen Auguftinus , undé in

d

Salomone aliisque millenis. ftragem

foliloquiis fuis de Origine hác miferá

[ ul

hujus peftilentis venti , qui fe ei cre-

differens ait ; priusquam effes homo,

wnvnxl

dentes ad petras fcandali , ad Charybdes.

terra eras , & priusquam terra effeg,

infamiz , ad vertices de(perationis funt

nihil eras ; aípice tuam progeniem,

qn

alli(i ; de quibus verificatur illud Ezech,

y fltïb

tuam nobilitatem , tuum fplendorem

*

"

& 27. Fenius Axg/ier fe contrrvis

& amplitudinem

k

H

tum fefe confun-

]

if

dens

C) ferem.c.2. (b) Pümims lib.7. 67

pesofa. (à) Solileq.c. 7.

( B:rn?rd-fcr.æ. beba,

j

x

446 :

IN.FESTO*

^

atl

rai

dens in hzc lamenta erumpit; Ego

[Lracus :-;läch;;niä gemitus

Ícens ia

cadaver putridum , eíca vermium ,

has veceserupit ; O mifera mortalium

cibus ignium , abyffus tenebrofa, ter-

vota, 6 faliaceshominum

ta mifera , filius irz ; vas fadlum in

defideria!

fpes, ó Vana

contumceliam , genitus per immundi-

Ea illa Auguftarum pulcherrima,

tiam, vivens in miferià , moriturus in

ut in funere deformata jacet , en quo

anguítia. (a) Heu quid füm vas fler-

evanuit vennflum illud forma décus,

quilinii, Concha putredinis , pïenus

haccine líabeila gaudium X fplen-

fectore & horrore , coccus , pauper,

dor univer(e terre | quousque taa-

T —— m ERTHRNE EE

nudus , pulvis, cinis &nihil, Undé

dem diligimus vanitatem , & quz-

ergó faperbiat terra , cinis & nihil,

rimus mendacium; .expergifcere ani-

cujus conceptus impurus , nativitas

ma mea', expergiícere , fat. Principi

D

mortali datum , immortali deinceps

mifera , ortus lugubris, Quid ergó

i

fe elevat cor tuum ó homo , & quafi

erit ferviendum : Sint anceaCti anni

D

magna cogitans attenites habes ocu-

dati Carolo , reliquum tempus tran-

ä

f

los, quid tumet contra Deum Spiti-

Ícribatur ,. fi fapis, Deo: valete Prin-

h

tus CUUS , terra e5 , & in terram rever-

cipatus: valete purpura , fervire Deo

Vi

teris,

regnare efl. — Dixit , & accepto ca-

ii

ä

Nunquam

Societas JESU Gandie

lame arcana pe&toris tranfcribens Ro-

d

Ducem , & Catalonie Proregem ac-

mam Ignatio , Purpurà & Ducatu

D

quifiviffet Generalem , ni(i orientali

Gandiz reli&to ad Societatem admitti

i

hec vento Spiritus S. fuiffzt aliquan-

pet.iiz.

$

L

do afflatus : (b) Nam utSachinus in

Ventüs

fecumdus , q;xem Spiritus S,

emitrit de chefauris fuis,; aboccidente

ris,q

vita ejus refert , cum I(abelle Augu-

»

kisd

, Caroli V, Imperatoris Conjugis,

fpirat & Occafu Solis , tacito ac crifli

k

a.

fepeliende cura ipfi ab Imperatore

fibilo fingulis prope horis mortalibus

Wort

Carole effet demandata , ac Franci-

infonans illud Iaiz: (c) Zdorieris fth

108 U IAO.

1

UT

cum cupido incefferet , antequam

juum

terre mandaret , venullatis illud mi-

Morieris ipfallibiliter , fed q

uaadäQ

ulhg

raculum dum viveret , etiam polt

in quo loco , ia quo anima (tatu in-

mortem contemplandi ; ubi ergó velo

compertum tibi , latet enim ultimus

u(qu

| hj

remoto gratioía illa duolumina , quz

dies , ait AuguRinus 1. 5 o, hem. 13.

ut obfervemus omnes, Morieris certó

(i)

omnium oculos ad fe euondam con-

"*l?a f

verterant , claufa , faciem pallidam,

ad vitam. non revocaadus , nií1 ubi

At

genas lividas, corpus denique jam pu-

ultima tuba te citaverit ;. Mors tefu-

*Hetun

treícens eft intuitus , acro horrore

bitó fpoliabitotonibus, in quibuslz»

Tj

precibus mox in cubiculum peffulo ja-

taberis , ac tollec univeríam fubílan-

"m D i[]

nug obdu&to fe abdidit, humique pro-

tiam tuam , ia quà confidebas ; fole

- vittu-

lt

D

^ () Soälag. 4 (b) Snrf;ïnm 1 UIIA lzþlc TEQE/ ETA

-

PENTECOSTES. :

PA

447

virtutes & eþera bbna mortuum comi-

affecutus fueris, exani-n:o obteftor, uz

tabuntut,

le&i hujus, in quo me vides, memi-

Longam ne ípera vitam , breves

neris, viden Ó Princeps, huc omnis

enim dies hominis funt, & anni eo-

l

mundi gloria, hucutriusque orbis de-

tum ficut umbra prztereunt , ut fom-

liciz reciderunt, ItaFlerimungus Re*

u

mendus.

mium bo&urnum evanefcunt , utaquae

l

dilabuntur , ut fpuma denique diffi-

;

Ventus tertius Spiritus eff pro-

u

pantur, & nibil fu

?ereiï:, Bifi fcrobs &

cellarum , & ab Aquilone fpirat, cum

i

fepulchrum,

homo cenfiderat acerbiatem — judi-

Stulte, quz parafti , cujus erunt?

cii & peenarum gravitatem? fignat

Ü

quid prefünt , ait S. Ambrof, in Pf r,

enim Aquilo timorem judiciorum ,

j|

innumerg poffeflienes , publicz fünt,

Aufter veró premiorum , me ille

4 m

L

nontuz, hodie tutenes , cras alius,

alo revocet , iffe ad bonum

€um tu exieris, alius intrat r in aure

invitet , ait Godfridus in cap, 37.

t

confidis ? ftulte quid eftaurum , nifi

Ezech. defcribithunc ventum Ezechiel,

P-

l

maffa flava , quam celer & opinio ho-

cap, I, P74di , (f ecce ventms rur-

pi

minum diftinguit à terra , cui pre-

IH vVeniebat ab Aguilone , e

U

