omnium exípectationem Conradum

fionis & clementis excellentias effulfit

h

Salicum Franconiz Ducem nominavit,

in Henrico & T'ertium fummé pre om-

qui tamen zqué graviter & (xpiusin

nibus admirab;le Prodigium, Virginalis

Q

Henricam impegerat, fovendo clancu-

nimirum Caflitas etiam in Conjugio

ll«

-larias Rebelliones, detre&ando imperia

an mortem usdue obfervata ; rarus in

j

& officiaclientele, Adizr

gfjter, art, .

Orbe Phosnix in coronato vertice vix vi-

[

lib. 16.

1

fus,

"

O Miraculum manfuetudinis, o pro-

Virtus hec in Henrico eà magis eft

M

admiranda , dum ad communem velut

digium clementiz!

]

Ubinam, & quoloco T'errarum funt

fcopulum off.nfionis, & Petram Scan«-

It

H

ili Reges , qui ità graviter offenfi in

dal: ( vitii contrarii ) apientiffimi etiam

m

li

iras non exurgunit, gladium non Iïrin-.

famofiffimiq; Reges graviter impinge-

unt ?

te , & plendoris ac gloriz fuz ecclypfia

T

: Ubi funt illi Principes injuriis la-

pati foleant ; quod probé Henricus in

1Ut

ceffiti , qui non tonant, noa fulmi-

Othonetertio Anteceffore (üo obfervas

yili

vitz

nant ?

f

e

Pauci funt, qui cum Henrico meren-

Is enim ViGtoriis licet clarus & incli-

diyt

tur elogium illud à Cicerone olim Ju:

tus, à fortitudine, Juftitiá & libzralitate

u

bif

lio C efari attributum , dum orat. pro

commendatus , obSapientiam & Pru-

Q l

Q. Ligario ità exclamavit, nulla de vir-

dentiam pro miraculo mundi habitus,

g

tutibus tuis plurimis Calar, nec gratiot

quia Scyllam ( amores imipuros ) à C:ef-

m e

nec mirabilior mifericordià eft , nullum

centii Confulis Romani vidua demen-

s

enim ornamentum Principis faftigio

tatus, non vitavit ; miferrimo naufra-

"T

dignius pulchriusQue , quàm corona ii-

gio periit, intoxicatis ab eo chyrothecis

u

Q

la ob Cives fervatos reportata, ait api-

fublatus ; Terruitfupra modum infelix

Ü F(Odï'

ens Seneca lib; r, de clem, cap. 26.

exitus Henricum , unde do&us prioris

umzm

Clementia enim , pergitis cap, g. in

naufrag'o fLatuit fan&iore femita artem

uamcunque domum pervenerit, eam

dirigere, ac blandientium Syrenum fyr-

1

;

[

tes cautius declinare,

*'S] 6

licem pra(tabit, fed in Regia, quo rari-

! /IW

01,.O mirabilior, quid enim eft mirabili.

Hinc contra&tis quidem Chriftia-

[

us quàm eum, cujus irz nilobítat , fi

no ricu nuptiis cum Chunegunde Si-

l

excanduerit , fibi manum injicere , &

: 4?; [

efridi. Palatini feu. M;filiani Reguli

poteftate fuà melius placidiusQue uti,

fiüia , caílimonig tamen integrita-

O rarum LIaperatoris Miraculum ! ful-

Q

tem ad vite finem usue illibatam.

L

€on-

164.

IN. F.E-s-"roä

confervavit ; cüm enim fupremam (ibi.

neenim prater carmem vívere uon

H

horam fentiret iniminere, accerfitis au- ..

terrena. vita ell , fed celeffis, ait

in

lz Proceribus, quosinter & Confangui-.

Chryfologus ferm. 145..

Co

nei Chunegundis.erant, cüm omnes ad.

HUI

Glorietur Roma in fuo Augufto ; ex-

fett

pietatem & juftitiam colendam, ac reg-

tollat: Macedonia Alexandrum ; depra-

nitraüquillitatem confervandam fan&té.

D

dicent Medi. & Perfe. fuum Cyrum :

f I

effet hortatus ,. converíus. demum. ad.

exaltet. Conftantinopolis. Conítanti-

Chunegundis propinquos. & hancin:

$t

num ;; laudibus: celebzet. Gallia. Caro-

tuitus, , blandéque dextram dextra im--

lum Magnum ,. Hifpannia Alphenfum.

fit s i

Ie

plicans, non fine laermyis obftupefcen-

Caítum, Polonia Boleslaum Pium, An--

dum fzculis arcanum aperuit dicens, re-

glia Edüardum: fanCtum,Germaniz fuf-.

D

Itj

cipite, quam, mihi tradidiflis Virginem:

ficiet habuiffe Henticum Imperatorem

veftram, prout eamaccepi, iterum red- -

fan&tum , Regem Pium, Conjugem ca--

do., quo di&o pauló: poft. placidiffimé:

ftum.,, Principem gloriofum , geftis &

cocloSpititum confignavitAnno 1024,.

vi&oriis inclytum, Virtutibus Magnum:

atatis /3. nondum impleto Regni 24..

de quo Cufpinianus fic loquitur, Hen--

Imperii undecimo nullo hzrede reliCto, ,

ricus fecundus.fortibus geftis adeó int--

nifi Ecclefiis quas füpra mille regià ma-.

fignis fuit ; ut.mirum fit Hominem,ità.

nu erexerat: ,. aut-dotárat.;,. ratus.Ne-.

Réligioni.deditum potuiffeimperii ter«

potes, & p

ofteros interire ; at. omni;

minos ,, &: ab. hoflili: incurfu; red--

zvo. füpereffe . .

; qgäd . DEO. facra--

dére- tutos. regnumdüe: füum: locu-

gumo :

pletare. & augere.5: quod ; enim cacteri

Reges enfibus. & humanifanguinis ef-

ä

Adlzreiter part-1. , Annal. Boicor,,

füfionenon fine. magna multorum ca-

lib, . 16;,

lamitate perfecerunt ,. hic. Pietate, Re-

ligioneac Virtutibus peregit , . & Impe-

O Conjugium facrum .!: ó Thorum:

rialem dignitatem decore, gloría ac Ma--

immaculatum !: ó infelices nuptias, u- -

jeftate corenavit mapis precibus,quam:

bi dosintegritas, ubi non corpora, , fed:

Armis tciumplians.

animi cafto feedere.fünt:conjun&li ; 6;

fa&um . cunGis. fieculis:extollendum !:

j Age:ergó Bamberga & felicifimam:

ó;exemplum omni- pofteritati memo--

hanc fundatoris-tui.diem feílivis illu--

randum !: 6 vi&toriam inauditam , quà :

ftra ignibus; vi&trices :deprome palmas, .

Venus ; &. Cupido; in; Triumphum;

florentes: faccide- lauros , atque uni-

fünt. du&li ::ó. fcenam; perfonatam,. verfam: urbem ; floridis : fertis. coro»

quam . non ; nifi ultimum momentum: na ; refonent.per compita.tua, cytha-

vitze mundo detexit; ( 0 Mirabilia mun- ræ,tympan—a,tub'æ ;;una vox omnium

di à feculo nunquam audita ! : Zz cz7--. exiftat ; , quia vidimus hodie mirabilia; ;

Hen-

$.. HENRICI: IMPERATORIS.

16

l

Henticum videlicet Caefarem fan&tum

Mirabilia Muhdi,

i

in aula , Militem fanCtum in caftiis ;

. AÀ, Difcamus exemplo ejus, non

Conjugem denique fan&tum in thoro ;

füperbé fapere, fed demifsé femper de

Humilem füb purpura & cerona ; Man-

u

nobis fentire ; difcamus iram. mode-

J

fuetum fub ca(fide &lorica ;: Virginem

tati ,. achis,à quibusoffendimur , be-

in immaculato: thalamo ; Extitpato--

m .

nigné parcere ; difcamus in quovis

n

rem idololatriz, Defenforem Ecclefiz ;;

flatu: cor- purum & immaculatum

At

Speculüm. manfuetudinis: &: clemen-

confervare. .

Difcamus denique ad

ti2 ;; Cor & delicium totius- Germa--

j -

mortenr beatam quovis momento nos

: m..

niz ;; vivatergo Henricusin caclis; ac-

przparare ;; femperiue menti noflía

nomen ejus perennet in terris, nec titu--

T

hærveaþt, i

làm alium habeat, quàm:

Poff .&x.

Qd :

n

jisi

g

Her

epitt

N-

SS

I

E

"7

Emyi.tä

Z

SNS

SSSSS

-4.—

ii

EY

SS

r

ZA

,

//7'

ES

W

N

i d

7

7

d

u u

T

fUW

m

Y

VANECRRITEr

——

E

—

Ó 10»1-

X

eet

P

7/

N

)

N

N

E ——

p

A

Sy

6

wifiav

——

Z

N

27

ol

Q

)

E

ent

V

i

K

&

"

W

S

*

TT

/

/)

N

$

a

j

b

lbu( MP

]

)

!

,

)

J

Wl 'wü

il

|

ii

ICM'

ii

n

;;que

atl

,U

J

j

J

W

IN

A

YN FESTO.

166

—«

-

hi

li

. IN FESTO S. MARLE

W

tip

. MAGDALEN.E.

——

:

Mi

CVS

Til

COEI,E;

Tr

NN

li

x

türda

E

X

c

Z

4

/m:

|

'(

|

N

z

A

—

"g

NI

m

A

—

Z

P d

S

Mi

EN

tlora

N

&

—

AL

N]

——

^

N

n

ER

E

N

N

i

;

] dl

NN

z

P ,m, CIVI

»

fl

J utfis

—— —

E

N

i Aiftinis

]

E———ái

N

///

N

d

(

n

N

/

Em————À

] ittiig

í

f

1 d'fi 10lb

ES

——

A

——

ZEEJ"

/Z,

SSNSS

u Patr;

er

!

|

l

Il

«

——

/

c

S*V'

[ ms&)fm;

!

l

'Jil

i

II

OR AB O

L

i.

tem H

—

a o

At Qu

"ptem

h Gl

Vide Arcum, & benedic eum ; quifecit eum, Ec-

nf

li

—

clefiaítici c. 43*

dfün

Oétarum Princeps Ovidius in

confiderandas proponit ; horum ali-

r i

ubro , quem Metamorjhofin

qui eb deteílanda facinora , in vatia

LR "

Ls

infcripfit varias, & mirabilesho-

infoumia monília fuére transmutati,

More Üb

minum transmutationcs noLis

Q

It

() Ovidius in. Metam.

|

n

7

Z

m

S. MARUE MAGDALEN £,

167

laLycaon RexArcadie, ob carnes — vellet : Jwpiter ejus mifärtus in cee-

humanas hofpitibus appofitas,infame- lum eam transtulit , ac . inter fidera

licum Lupum, (2)

repefüit , addito privilegio , ut cee-

"Fereus ob deteftandum cum Philo-

teris flellis occidentibus ipfa femper

mela Uxoris fuüz Sorere inceflum ,. in

circa Polum giraret iter füum , ac

nunquam ab oculis noflris occumbe-

turpem Upupam, (b)

Hippomanes & Athalanta ob delu-

fet,

bra Deorum turpi intemperantià viola-

Relinquo ego Poétis fabulas faas ;

te, in fevos Leones,

oftendam tamen auditoribus meis ho-

Hecuba ob maledicentiam lingua, in

die Metamorphofin non abfíimilem;,

mordacem Moloflum,.

quz circa Magdalenam accidit ; erat

A&azon ob oculorum lafciviam , in

&hacuti Callitto mmemer pudicitia;

Cervum eft transmutatus,

utpeté in civitate peccatrix ; à vitiis &

—

—

Mitiorem posnam fenférea

lii, quiin

- concupifcentiis fuis quafi in horridam

arbores & flores funt immutati,

urfam transformata ; imoà feptem dze-

z

——

Sic Daphne in Laurum, Phvllisin A-

moniis obfeffa :^ miferatus eft ejus be-

e

mygdalum, Cypariffus puer in Cuptef-

.Bignifhmus Salvator , ac à peccatis

füum, Clytia Nympha in Hzliotropium,

tefipiftentem , perjue rigidam po-

Nareiffus & Hyacinthus in flores fui

nitentiam. expurgatam , in colum

'Bominis ab:éretransformati.

transtulit ,"ac in iddem , feu arcum

Quin & aliquando Deorum favote

cocleftem transformavit, quo cenfpecto

àterra in ceclum fünt recepti, ac inter fi-

onines peccatores veniantin [pem falu-

l—

—

dera collocati,

tis.

Z

IZ

z

* Tta Pleyades & Hyades , càm pri-

Dehac glbiiofä Itide dum plura diffe-

me Patrem A:hlancem

in montera

D

to, patientiam veftram exípecto,

Z

transformatum deplorarent ; ha veró

!

lridis origo feu. cauía , tg&ibus

fratem. Hyanthem à Lezna : interfe-

Galfido & Hugone non eff alia ,

£um contiauó- plan&u. deflerent , in

quam reflexio radioruma Solis. in nu-

feptem Ítellas pluvias funt immuta-

bem humidam ; nunquam enim ori-

tur Iris , nifi poft pluviam & tempe-

atem..

3

tæ.lta Callifto Lycaonis Regis Arca-

dum filia , cüm à Diana, cujus Comes

De Magdalena ait Camuf. Epifc, (c)

f

h

erat , ob pudicitiam violatam ex

Nubes bumida córorida fait Masg-

Nympharum choro eff:t pulía ,. ac

dalega , quamdo pede: Domini la-

à Junone in hortidum- urfam: tcans-

vit , ei capiliis terftt , ibt vadia

pl

1

mutatz, jamqQue eam Filius Arcas in

&olis eff repercurfa a« Iris celi fa-

j

Eu

memore obviam fa&tam fagitrà ferire

gin

mu[ln

Varis

(3) fo.Ravifius Textor(b) Natalis Comes i Mythol.(c) Camuffas..

i

EADz-,che,/lænjm Feflo Magd..

——

IN FESTO

168

qua prius abundavit iniquitas , nunc

Variis encomiig paffim decoratur T-

Vide Arcum,

tis,

Auguftinus eam vocat divinz a-

fuperabundat gratia,

p

micitiz telferans,

fcce:mulier'! cujus.anima prius fü-

fil

Chryfoftomus Dei hominibus te-

pet-caibones erat denigrata, nunc tota

pulchra & formofa INazargis fpeciofior

conciliati chyrographum,

Bernardus fempiterni focderis obfr-

apparet.

VideArcum!

ä

dem,

^

'Ecce.mulier! quz prius eratvas con-

Jj

j

aEj

Cyprianus cocleftis benignitatis ty-

tumelig ; modo.eft vas ele&ionis ia

LU

um,

honorem ; quz prius erat petra ícanda-

lm

Plato deniquelridem vocat Tauman-

li, lapis offenfionis , 'fentina (celerum;

rj

inryl

tiam, id eft, admirationis filiam,

nunc eft Ideawirtutum.Ecce.mulier!

f

j

Magdalenam zqué mundo proponit

Mi

Salvator ut admirationis fliam : (2)

| R

"4b ipla f auce Tartari

Ecce mulier ! VVides banec mulie-

Redit ad vita limina,

hd

vemangelis & hominibus ob(tupefcen-

Poff flaxa carnis fcandala

t D(

dam , benéeam con(idera: 7idear-

Fit ex lebete phiala,

[

1fnm

eum,cb benedic eumqui fecit eum,

Ex vAfé contumelie

wlo ]

valde enim [peckofus eff 1m [plemdo-

1o vas translata gloria.

TWf i

vt /20. . Ecce.mulicr ! qus príus erat

Tb

in civitate peccatrix, nunc el fpeculum

Lo) þcccatores 3 levztecapitaveftra , &

MT

;confiderate hanc Iridem ; fa&ta efthac

peoitentium : Vide Atcum?

",

(

Ecce mulier, quam prius feprem dz-

-vobis, ait Laurentius Juftinianus , (c)

occafio fpei, conver(ionis fpeculum, ma-

monia obfidebant ; (b)huiceunctur-

T

ba cotleftium fpirituum infervit, acfep-

giftrapcenitentie, devotionis exherta-

Mil

ties de die eamin aére fuftollit.

Vide

trix, & charitatis forma.

G

| RE

Arcum!

' HancMulierem, ait Coraelius in:

Wt

*7.Luce , Deus voluit peccatoribus fla-

j

Ecce mulier! quzptius infami vità

temm

ul

totam fcandalizavit Solymam , hujus

tuere in vivum ponitentiz exemplar,

r

'nequis ob enormitatem fcelerum de ve-

0te

nunc fan&titatis fama totum rep

'let.,or-

a

ün

bem.

Vide Arcum?

nia defperet , fedinimmenfa Dei mife-

WU&;

iticordia.confidat,

Videarcum , &be«

lin

Ecce mulier! qua prius arbor erat

m

lillm

fterilis & maledi&ta ; nunc arbor eft ,

nediceum , quifeciteum , valdéenim

"df

]

cui benedixit Dominus , qua fru&um

fpeciofus eft in coloribus (uis, ut; vgrcit

attulit in tempore fuüo, — Vide Art-

Lyranus,

3

cum!

Pulchritu

dinem maximam trähkitllriS-

10'

Ecce mulier ! quz heri erat filia dia-

&quatuor coloribus , quibusin -c.q:lp.tc-

nj

Ti

boli , hodie fit fpenfa Chrifti; im

fplendet,

I

füt «

Rubrum

f

L.

d)

( Luca 05?-7-(9 Ma;:z' mp.iä & Lauren !jzg/lgkrä.dcld/lngd-

$. MARUE MAGDALENE.

169

NY

þR'ubrun"l juxta Bedam contrahit

Ad quem confugiam? quis meexluto

l

ex igne: Caruleum exaqua; Cytri-

peccatorum eruet? ubi veniam fcele-

J

numexaére; Viridem de-erra,

rum inveniam? utg; non apud alium

du

. Ruber denotat amorem,

«quàm Mariz Filium; potetit utiq; is,

elt

Caruleus lacry mas,

quia dolefcenti mortuo in Naim vi-

Cytrinus humileatem

tam miífericorditer reftituit, & mihi

(f

Viridis fpem; qua& virtutes maxi-

witam dare, jam pridem in peccatis

i it

mé exornavére Magdalenam no-

mortuz & putrefa&le: ad illum con-

at

flram ; perpendamus nunc colores

fugiam, qui folo aCu fux benedi-

&rütt

fingulos, & primó quidens viridem,

€&se manus (tetigit loculum) effecit,

(

qui fpem & fduciam €Magdalenz in

t portantes feretrum fiflerent, Eheu

Salvatorem adunibrat,

»

per quatuor portitores & ego in ge-

. Ex aQtis & verbis antecedentibus

"hennam portor, per pulchritudinem,

hodierni Evangelii, (4) colligunt pas-

divitas, nobilitatem , & juvenilem

l

fim DoGores & SS. Patres, (b) Mag-

wtatem, — Jbo, ibo, &ad ejus pedes ac-

dalenam interfuiffe grandi illi mira-

cidam, fortiffis & me fuà manu tan-

«ulo, quando Chriflus in civitate

Naim adolefcentem defanctum vite

gere non dedignabitur, ficque hi qua-

tuor portitores me ad fepulchrum in-

te(lituit, ac plangenti matri , «radidit

ferni portantes fübfifterecogentur.

&(l !

dicens, »jo/; flere : funtá; plutes do&to-

Si Viduz lacrymis ad mifericot-

t

rum, (c) qui autumant non vane,

hunc eundem adoleícentem «xtitiffe

diam eft motus, deflebo & ego mor-

m v

tem animz "maez, ac lacrymis pedes

uhlm»mr

Amafium Magdalenz , unde credunt

ejus rigabo , ut mifericordiam con-

"TU

magnificam «ocem Chriíti, ac ado-

fecuta revivifzam , ficut Filius Vidus

lefcentis ab aternitate redeuntis tet-

Tevixit,

Surgam & vadam ad eum,

r [ [

rificum a(pe&um Magdalenz cor ita

qui folo verbo mortuos fufcitat, ac

atl

ul

centurbáffe, ut quamprimüm velet

peccatores recipit : Vadam ad eum,

i&a telo cerva, ad arcem fuam M:g-

2 eïem[l

qui Joaane teíte (d) eft Agnus Dei,

L

]i

dalam concefferit, ac clauío oftio

atque peccata mundi tollit :

Fre-

D

cun&ia plan&u & lamentis comple-

mant Pharifei , irafcantur Scribz,

;um D

verit? lamenta ejus X gemitus nobis

infurgant Legisperiti, & vociferen-

h VZW)

ita defcribit Didacus Stella in cap. y,

;

tur: (e) Nemo poteff dimittere

fec-

n u

Lucg,

mea

tAt nifi folus DEUS; fulgorta

O me perditam ! ó . peccatricem

majeflatis & — divinitatis , qui ex

maximam! quid agam ? multiplicatze

a

m

oculis ejuS gratiofos radios vibrat,

bus mm.

funt iniquitates mez ut arena maris,

ac miraculà haftenus nunquam au-

& ficut. onus gravatz funt füperme,

dita me aperté 'fiocent, non eum

W

merum

B O7 7 (b) Didacus Stella in Lucam.

[Ü

( Ab M. Vidlor at iochene

j

raham de $. Clara.(d) fonm.c.1. (€) Marcei c. 2.

j

170

IN FESTO .

merum hominem, fed DEI filium

gillatu:j discumbentibus pro mente

qu

exiítere.

capta habetur; digitis omnium ut

d eum eum,

for

Surgam igitur, vadam a

peccattix notatur,

tj

Tacet ila , | generosé temeraria

qui Michzà tefte (2) DEUS eff , cui

t0(a

mon eft frmili

5,qui aufert 'imqmm-

judicia contemnit , dicteria & far-

N

4

gem,et transfert Pecmmme/eä?o—

j

cafmos non attendit, ultró fe peccatri-

cem maximam profitetur, &quia. vo-

lgl

zum [uorum: utique me non repci-

quim

let peccitticem licet maximam ; qui

cem fingultus & dolor intercludunt,

|

Ton q

cum peccatoribus manducare non de-

cotde. folüm loquitur ac mente ex-

|

Vi

clamat,

dignatur; Cor contricum & humilia-

Vdtto.

tum utique non defpiciet.

Audite montes threnum meum,

& v

Videte obíecro Auditores fpem

& intendite colles lacrymas. oculo-

hn d

ponderate

fiduciam

rum meorum ; tefles efítote petra

M.!gdaleüæ »

Tne hi

ejus; quomodo felam anchoram pei

in pln&u animae mee; audiant

verba mea celi, & fcribaptur la-

qull

jaciat in petram Chriftum: annonde

ea affiimari poterit, quod de Sufan-

crymz mea ante confpe&tum firma-

fhüm

menti.

À qu

ga facer textus memorat, (b) eraz Cor

UT

ejus fiduciam babens in Domino,en

O ]efu Fili Dei miferere mei, cgo

- ut fpes firma fperantem in Domino

ego fum infelix. & famofa peccatrix,

d f

li w

non confundit.

infame ftabulum, ubi. cunéta vitia fta-

lá

Progrediamur ad colorem cytri-

bulantur; tu qui fons es omnis pu-

num, per quam Magdalena in audita

ritatis ; immundum purifica, infamem

Afj

N

humilitas reprafentatur.

fanCtifica,

Dthde

[

fldnrn

Ecce intrat Magdalena domum

Ego ego fum ovis illa errabunda,

[

l

Pharifai , Mulier fanguine nobDilis,

per deferta peccatorum . errans; Tu

lx

divitiis

abundans ,

pulchritudine

Tu es Pallor bonus, qui pro ovibus

' r*qu"f. DI

excellens., — vanitati asíveta, deliciis

itll( eüu

tuis animam ponis, audi balantem,

dedita, honoris avida, Idolum ado-

ac in humeros tuos. errantem fume;

Ve[bümm 1

ratüm à juventute; intrat i[la coe-

rideant me Pharifei, contemnat me

NU t

naculum. Pharifi, ac depofito omni

orbis, hec & plura fam merita,

ly(tm babz

refpectu hofpitum ,. abjicit. fe ad. pe-

Symbolum ; Magdalene ftatum

dlnem.

des Salvotoris ; lacrymis eos rigat,

lamentabilem, melius declarare non

Cnfi

ofculis. demulcet, unguento perun-

poterit, quàm id; quod Valentina,

Puniæum :

git; crines aureos folvit, ae pedes

flia . Galeacii

Vice Comitis : Medio-

At

Domini tergit; nec refpe&tus hono-

lanenfis elegit; trucidato. enim Lu-

IN

tis, nec decus nobilitatis, nec con-

dovico Duce Aurclianenfi Matito fuo

(

LE

temptus hofpitum eam à cospto. ab-

Regis Franciz Caroli VI. fratre, pine

Tl

ml

flertent: à Pharifzo ut immunda fu-

flmue

gi curavic phialam aqua plenam; ex

(

qua

iberrabi:,

É a ) Michaa €. 7. (b) D;?w'e/., £eI J«

(;

/

S, MARUE. MAGDALENE. !

-

ER

17I

K

——

Mens hzc eft Beatiüïmigärnar

dini

W

qua aquarüm guttz in lacrymarum

formam diffluebant, addito lemtma-

Senen(is, qui ferm. 46, in feriam y.

W

te: hàc fa&à ja&urà pro nihilo du-

Pafs, ait, Seprem amoris flammis in-

€o coctera,

f

lammatum ardebat Cor Magdalenz,

* Symbolum hoc apprimé convenit

erat enim Amor ipfiss

t

W

Magdalenz , qua non aliud inclamat,

yo[uperabilis,

quàm offenfo Deo modo reconcilier,

Infeparabilis,

hi,

non curo coetera,

Infm*zgab 4Mis,

d

Valete honores, valete'applaufus,

Invariabilis,

valeto fanguis nobilis; valeto mun-

Inj»tiaäi[i:.

a

de, vàlete divitiz; fumus eílis, um-

u

lv

Infaciabilis,

bra eftis, nihil eftis: retia fuiflis, quae

Inacceffibilis.

ywæ

me ha&enus & alios innocentes illa-

Infüperabilis, dum ad Pharifei &

um

queàílis: mufcipule eratis, que ani- — Jude murmurationes, ad fororis Mat-

717

ium meum decepiftis: fifcus fui-

the quzrimonias imperturbata fte-

Mi

u

Ítis, cui rnifera anima adhafic, &

*

tit, utpoté cujus cordi profundé im-

infixa eft in limo profundi

*

hàc

preffum erat illud Sponíe: Poze me

d

fa&à ja&urà non curo coctera: Va.

juxtate, i cujesvis manus pugnet

at

contra se.(b)

il

nitas vanitatum & omnia varji-

tas,

Erat Amor Magdalene

«lnfeparr

i

pll

Afpice Árcum hunc, Ó fuperbe!

bilis, quia à prime converfionis mo-

jniamd

f

perpende colores — demiffionis — re-

mento Chrifto adhafit, nec eum un-

fplendentes in Magdalena; ac con-

quam Apoftolorum .more deferuit

rb

i

fultore Hieronymo, (2) humilitatem

qui reli&o eo fugerunt; fed ad mon-

tb j

fequere, non qui oftenditur autfimu-

tem usque Calvariz & fepulchrum eft

" OW

comitata: fecuta eft viventem, cüm

latur geftu corporis, aut fra&tà voce

bt

r

verborum; fed qua puro cordis af-

ad pedes ejus fedens audiebat verbum

j i

fe&u exprimitur? aliud enim eít vir-

illius: fecuta eft morientem ad aram

u^

tutem habere, aliud virtutis fimilitu

crücis adftans, ejusQue facrum cruo-

:

[

dinem,

tem ex facris vulneribus. defluertera

]

" Confideremus & nunc' colorem

colligens; fecuta eft mortuum & fe-

d

M [

puniceum , Amorem Magdalene no-

pultum, tefte Joan. c, 20, MAría a&-

lenti

j Va

I

bis referentem.

tem flabat ad monumentum foris

M

Grandem hunc fuiffe

! teftimonio

lor A2:5, ac à dileCto feparari, vel avelli

(tl$

) enit? "

Chrilti novimus ; quoniam dil:xit

non fuftinens.

Hunc amorem infe-

(

j

hr

multum, — /Echnz aut Vefuviofi quis

parabilem — Magdalenz — perpendens

V[Q

h

fimile Cor Magdalenz dixerit, vix

Origenes hom. de Mag. fic eam dis«

jui

aberrabit,

ferencem introducit,

T

Effun«

() Hieron. Epifl. ad Celantiam (b );'oz. CAP.—I *

3735.

IN. FESTO

Effundite laerymas: oculi mei;,

fo illius, quod Chrifto in forma Hor-

lorate. & nolite deficere: (a3) Heu*

tulani: fibi. apparenti dedit, dum fe-

3 4l

pulchrum | vacuum. cernens ad. eum

quo abiit gaudium. meum? ubi latet

j

amor: meus?. ódolores! à. anguftie t

dixiti(c) Domine 6 tu fuftulifli eum,

anguftiz mihi. funt undique,, & quid

dicito: mibi, ubi pofüifti eum, ut ego

li

eligam ignoro:. fijuxta monumentum:

eum tollam..

Df

maneo , ego. illum nom invenio; fi:

Itane hoc Magdalena polliceri au-

yü

des?' res hac vires tuas excedit: obfe-

At

3 monumento receffero ,. nefcio, in-

felix. quo. vadam :: discedere à monu--

cro- fi Hortulanus corpus illius ad do--

b

K

mento. mors, mihi c(t ; flareadimonu-.

mun» Caipha. ibidem. fecuritiscuílo-

| tj

mentum. irremediabilis.dolor ;: melius:

diendum deportavit; quid ages? Ego:

A

efE autem: mihi fepulchrum. Domini:

eum tcllam, Quod ft ad'pretorium,

LT

mei: cuftodire , quàm» ad: illo longius.

Pilati fic delatum, quid ages ?' penetra--

ltyi]

ires: fi, enim longiüs: abiero ,, iplum:

be ego in praxorium usquead amatum:

fitpe

füblatnm inveniam. & fepulchrum,

corpus; inde in. Bethaniam transporta-

L

bo,.

deftruCtum ,. qui. amat, timet :; Stabo:

] 1

igitur & hi moriar, ut faltem juxta fe-.

Quid fi forté Pilatus quem: vivunm

LU f

pulcirum Domini:mei (epeliar; quàm:

ad: Herodem mifit;etiam mortuum il--

N

beatum. Corpus. meum erit , fi. propé:

lucremifit ? quid ages?: Ibo perarma,.

mnm,

Magifltum. meum fepultum fuerit : 6;

per. tela ,. luftrabe R'egiam univerfam,,

*

vàm felix . anima. mea. erit; que egre-

donec: Magifltum: invenero ? ubi fle--

&Magd

diens de: vafe (ragili, mex ingredi pote-.

xis: poplitibus primiim eum adorabo,,

rit in fepulchrum Domini. ÁAmorem:

dein amhobus Brachiis correptum; in--

O

lt as

hunc. Inféparabilem: attendens: do-

fpe&antibus & frementibusaulicis do--

&iffimus: Pachiugelli ait; (b) certiffi-

mum: meanr déferram ;; nec. facram:

W Yén

mum: arbitrors fi divinus Magifter diu-.

hanc rapinam. quisquam ex. manibus:

ü & )

sius apparitionem difLuliffet, & fe amo-

meis eripiet..

lit N

Aini

re. tabefcenti: difcipule. confpicien-

Sed: fi odio fürentes Judi. forfan:

dum. non: prabuiffet ,. quod' procul

eum miferunt in.làcum: Lieonum dis-

hi hd

dubio. animam: propé. fepulchitum

cerpendüm à. voracibus beftiis, quid

LT

exhaláffet;

O; Amorem; Infeparabi--

ages :Ego.cavez ferratospoftes diffrin-

i

Átne

lem *:

- gam,& exipfis belluarum faucibus dul-

Mlgd

AR

^ DIQ

ce depofitum tollam;. At fad rogum in:

n

li

INón folüm: Ámor: M"ag,dal&r;æ erat-

cineres cremandüs, & deportatus ?Ego.

]l

Infeparabilis , fed' & Infatig:bilis :

eum tollam, in: medios'ignes.infiliam,,

NEQ l

colligii. lioc: abundé: poteft ex. refpon--

& flammas.conpefcam,,

Mägdältnæ

Quid:

(4) Origenes Hom;.

() Q

dé Magd.ï (5) Pachitegelli Lues. 32.ih Zonam. (cy

&W 40

d

f'eam. . 20».

P

$, MARUE MAGDALENE..

E

Quid fi chärum corpus Anchorá

lis,. p&r 30, annos imperturbato atdore

3

aligatum przcipitatum: fit in. pela-

perfeverans..

s, Ego eum tollam, ac mein va-

H

Erat & infociabilis, quia nullany

j

ll

08 gurgt

tes immittam. latisd; viri-

reaturam: pro. confolatione admit«

gü

bus folutum- ab anchora, ex undis

tebat ;: adfuére ploranti ad Sepulcrum

extralam ;5 tantüm: dicito: mihi, ubi

Angeli confolationem afllicle offeren-

u

pofüifti: eum? & ego eurm: rollam,.

tes Zdulser quid ploras ? Refp. mox

f

Amoreme hunc infatigabilem: non:

illa Otigene (b) tefte,Onerofi fünt mi-

Q

capiens Otigenes (a): attonitus- excla-

hi omnes confolatores, gravant me &

Iv

mat Jofeph ab: Arimathia timuit, nec:

non: confoi; ntur ; Ego autem quzro

Em

au(us fait tollere corpus de Cruce nifi.

Creatorem , & ideó. mihi gravis eftad

dun)

de no£&te,. & hoc petendo: prius à Pi-

videnduüm: omnis Creatura ;

»

nolo

RUi

làto: Mariaveronoctemnonprzítola-

Angelos- videre, nolo cum;Angelis ma-

AUH

turnec reveretur,audaGter promittit di--

nere, quia: poffünt dolorem asgere, &

u5

cens;. & ego illum tollam :: O mira-

non:poffunt penitus delere ;; Si cape-

bilis: mulieris: audacia.*

ó: mulier

rint mihi mulca nsrrare; & fivoluero

vurtt

non: mulier -nullum: locuns excipit;.

illis: ad' omnia refpondere ,. timeo; ne

nl

nulum: anteponit ,. abíolut&: pro-

amorem meum , quàm expediant

mittit ,. dicito mihi, ubi pofüifti: eum:

cartd

magis: impediant ;. denique ego:

*

iet

Q ego eum tollam.. ltaille liom, de:

nonquaro Angelos

,

fed' eum:

S..Magd..

u lt

qui fecit me & Angelos ;; nonquaro.

dgüho»

Angelos, fed meum & Angelorum Do.

Q Sacta amoris flamma quàm po:

minum;. Nec infociabilis folum, fed'

um

tens: es, quàm indefitigabilis * ar

jdsd?

j

& inacceffibilis eft Amor Magdalenz,

non: verum;. quod: Abulenfis: de Ja-

|

j

cob &. Racliel in cap:. 19; Gen; fcri-

nemo'^ enim dileCtionem Hianc affequi

m

poterit. Fatetur hoc aperté S. Bernardi-

bic? Nullus: labor. magnus: videtur

nus dicens; (c) quàm ardenti defiderio,

amanti;, ignes-non timet, nives fper-

7 foï il

quànr flagranti. incendio: fe Magdale--

nit;. gladiis. fefe: opponit,. & omnia

na'ad: Chriffum liaberuit; quis ullis ex-

yun d

periculofa. fibi grata: reputat ! An

(js,

non- benedixit: Bernardüs. hom, de S;.

primat dignis verbis?' verbo: dilexit

Migdalena: multüm ,. crevitq; amo--

hs

(

Magd, promittit;quod imple:e: non

gl

tis. flamma: femper in peCbore: ejus :

poteft, quiaamanti nihil: videtur dif-

ad pedes: enim Chrifti cüm in domo

jrogim^

cile..

&

tatuï'ES"

Pharifzi* procumberet, fcintilla fuit ?:

Nec infatigabilis — folüm : extitit

in:paffione Domini ,. cum ad Crucem.

1j f

j

Magdalene: Amor ,. fed &. Invariabi-

procumberet;. erupit. in. flammam ;

JJj

^

adfe-

a) Orig. Hom. endem:de M,

Agd. (b). grzgme.cf bom.

de AMgd. (c)i

dermi 46. d fer. $- Pafss.

14!157"'(*]

174

IN ers*r»o

E

ad fe.pulc'h-mrvn Domkni eváfit in in-

In hoc igitur arutr6 Magdalena

pe

cendium, quo tandem in antro defer-

priores culpas deteftans , vanitati-

li

ti velut Phaenix, inter generofas

bus mundi valedicens, offenfas &

(

flammis amoris divini in cinerem eft

delita Juventutis, Vigiliis, jejuniis, ali-

Grfgä

redacla.

isq; mille afperitatibus caftigans, per

|

it, r

Reílat nunc nobis lridis colot ul-

30. ipfos continues annos in rigidi(fi-

N

timus obfervandus, nempe Carula-

ma pocnitentia vixit draconum « ftru-

| ii

us lacerymas & rigidam ponitentiam

£hionum focia,

^

| r'gfm: 1

Magdalene denotans.

*

1

O fortuna-

il tog

O Felicem fpecum

Si ícire deíideratis rigorema ejus-

tam rupem Magdalenz lacrymis hu-

2qu po[

ponitentie , audite folüm initium

mectatam !

O fortunata flagra &

À lp

hom, 33. San&i Gregorii, durh ait ;

Vepres penitentis fanguine cruen-

lm Qu

Vr

cogitanti mihi de Marie Magdalenz

tata !

g u

penitentia, flere magis libet quàm

] Pünyg

O foclix caverna macerig, in qua

aliquid dicere; cujus enim vel fa-

dile£ta Chrifti columbula . eft .dear-

f L

xeum peGus hujus peccatricis lacty-

gentata! à felices fcopulos! qua quo-

MUET

ma ad exemplum non ermolliant?

Qtls

]

Concedite obíecro mecüm paulis-

tidie fuaviffimos concentus Angelo-

1 afiby

pet ad horridum illud antrum Maft-

rum audiftis, O penitentiam glo-

rofam, quz non uno aut altero

P i

filienfe, Mag

7

dalen? Palafttam 'pocn-i-

i

tentia.

*

menfe, fed poft fex luflra primüm f-

nem accepit 5 poenitentia veré do-

A fert

Cernite oculos pocnitentis, quid

UE

lorofa quam perpetui gemitus ac la-

prius ia amore fuére duces, quomo-

cryma íunt comitatz.

h Mï"dak

do nunc falfis fhgnent imbribus la-

| Vi

Hzc forma & norma verg exiflit

» h

crymarum ; cernite faciem illam, qua

tte onpi C

totam Solymam in. admirationem

penitentiz; ut, quie fe prius extulit per

| Nirs

faperbiam , per humilitatem nun fefe

)Qllo

traxit , cinere nunc confperüm &

E

;ubv "

mortuali Calvarig non abfimilem.,

dejiciat, qua priüs vanas carnis ille-

Tüponir

Habitatio

illius eft- excavata ru-

cebras eít fecuta; nunc carnem je-

jóoiis maceret, vigiliis atterat, & re-

Atf ;

pes, dure Cautes prebent le&um;

Mil di

potus ejus funt lacrymz, panes inful-

bellem carnem fpiritui fübjciat,

* n

fze radices, fuppellex l-gra, & fpinz, &

O quàm veré predixir Magdale-

ij lnwmn

cateng, quibus corqus affiduo la-

nz apparens Angelus, ac Crucem

i PmUS D

niat :

Domini anteantrum defigens; Mag-

dalena! hunc locum vulc Deus te l3-

M Yi

n

Aura refonac fufpiiis & lamen-

«)mtqu n )

tis, ,cum Davide omni momen:o

erymis irtigare perfufis, (4) ut fu-

" Aïium

clamatur , tibi foli. peccavi, moft

$ feculis exemplum | peenitentiz

Qu

rem.

aM

fmgulga refpondee Echo, pecc. vi

'etug Sas, & tanto quidem

Vite

l

ii

pote

(2) Surins 5

f

;

)pffrWZ

"

E

N

S. MARIE MAGDALEN E.

Y7$

À

"

lnt

pore, quanto JEfus amor tuus in ter-

vos provocat peccatricis hujus ex-

T

ris propter te vixit,.

emplum? an non inflammat vos fer-

sl

Claudamus

Sermonem — Vetrbis

vor ejus & dileQtio: an nen vos fli-

ld

Gregorii, M. qui hom, 25. in Evang,

mulat humilitas ejus & demiffio?.

3.

àit, quid in Maria debemus afpi-

n non vos cónfundit rigor vitee

«ere nifi immenfam ^ mifericordiam

ejus & ponitentia? Nunquid non

iil

n

conditoris noftri; qui nobis velut in

vobis funt oculi, ut effundant lacry-

figno, ad exemplum peenitentiz po-

mas, quibus anteacta fcelera eluan-

fuit eos, quos per pocnitentiam vi-

tur? nunquid cor deeft, quod in ge-

Ut

"d

vere poft lapfum fecit; Fortaffe in

mitus & (ufpiiia cum Magdalena e-

fide lapfus eít aliquis ? — afpiciat Pe-

rumpat? nunquid pe&tus vobis eft

p i

trum, qui amare flevit, quod timidé

refiduum , quod cum pececatrice tun-

qu

Exarfit

forté alius. contra

negàrat,

datis? nunquid vires. defünt, quibus

proximum in materia crudelitatis?

paffiones noflras coéreeatis? Quod

,ng

afpiciat Latronem, qui & in ipfo

potuit focmina vosnen pof(fitis? non-

L du

mortis articulo ad vitae prozmia pez-

dum abbreviata eft manus Domini:

,uæquv

nitendo

pervenit, ^ Alius

avari-

'Levate capita veftra & confiderate

hgt

tig zílibus anhelans aliema diri-

arcum , & benedicite eum, qui fecit e-

m d.

puit? afpiciat Zachzum, qui, fi quid

um, valdé fpeciofus eft in fplendore

"T.

alicui abítulit, quadruplum reddidit.

fuo: Confiderate Magdalenam , per-

r

Alius fort& libidinis igne fuccenfus

pendite peccatricem ; Magiflra. fa-.

vid

earnis munditiam. perdidit ? Afpi-

& eft hzc vobis, ait (b) Laur, Juftin,

jtus d d

ciat Magdalenam , quz in fe amorem

occafio fpei, converfionis fpeculum,

€amis, igne divin! amoris excoxit;

Magiflerium | peenitentiz , . charitatis

«tl

tcce omnipotens Deus ubig; oculis

orma,

Gradu ergó concito 6 pe&cator

yati

nollris, quos imitari debeamus, obji-

g n

cit, ubiq; exempla.íüz mifericordize

cum Magdalena : curre ad Salvato-

TL

proponit,

rem, pedibus ejus te adílerne, lacry-

Adefte : ergb. peccatores

1

L

hedie

