fli oratione potius dehoneftem quàm

"x

obftupefcat Orbis.

uis mihi tribuat, ut in. famo-

laudem Antonium, confultó tace-

x

funy. hodie transfermer Livium aut

bo, ae bonáà venià veflià alios Orea-

a N NI

Curtium , qui non Alexandri aut

tores conftituam, qui laudes Antoni

enuntient.

Romanorum gefta, íed portentoía

'æO

Antonii per orbem miracula erudi-

Favete auribus;

to calamo in grandi acregali volumine

defcribam.

lisdem . verbis, quibus olim Chri-.

"n

uis mihi tribuat linguam Chry-

ftus Apoítolus fuos eft allocutus,

fologi, quis mihi concedat Os au-

dum pertran(iret partes Czfarez Phi-

(

"i

jl

reum Chryfoftomi , -ut eloquentiá de-

lippi, ac diceret, (b) qweps dicusmz be-

k qepe

bitá laudem, extollam ac depredicem

mines effefelium bominis?& vosho-

dj

yLil

Antonium.

Ur-

[

die alloquor ('f.? illufireg civitates,

g

li

i

e6

Eu

[

J

(2 Virgilim 1. Zneidos. ($) Matt- 16 14

114

IN FESTO

u

[8r

bes &V—Emporia, quem dicunt homi-

dediffe Antonio, qui centeriis - aliis,

nes effe Antonium?

imprimis veró parenti fno vice al-

tonii

dnum

Audio vos uno ore refpondentes

teà vite prolongavit flamina, ad-

mirandà pofílà per millena milliaria

d i

iisdem verbis, qua olim Petrus Da-

miani oe SSmo. Epifcopo Nicolao

Ulyfipponem

ex ltalia

. fninifterio

&i (

titj d

protulit : Glorifieatur iz Mari, lan-

Angelorum momento delatus, ubi

datur in terra, in omnibuspericu-

' defperatam Genitoris ul caufam non

iil

4

!

das imvocAatur, miracula ejus per to-

folàm defendit, fed intentatum jam

:'g

1]

tam latitudinem. mundi diffun-

acinacem à jugulo ipfims avertit;

DAU

duntur. Optime refpondiftis; fed

ac mox hoc pietatis officio perfun-

;

Aning

M0 at

non contentor hoc refponfo, particula-

€us eodem temporis articulo prio-

tia enim judicia expofco,

rem in ltaliam viam relegit , | coro-

h tf

Age Ulyüppo Urbs regia, Me-

na quercinà veterum. Romanorum

nj

more coronandus, quia non civem,

- ld

tropolis Lufitanie, quz primam vi-

talem auram Antonio dediíli, quid

fed Genitorem ipfum à morte fet-

Iii ryngfaph

vavit: Unde Titulum ei tribuo no-

cenfes de Antonie? quem dicunt

li. N

homines effe Antonium ? quemnam

vi cujuífdaám Habacuc, qui, uti ille

D"Pfitaw

titalum honoris eidem tribuis?

ex Judza repenté in Babylonem eft

u

Audire mihi videor ab hac Urbe

raptus, ac fame jamjam pereuntem

Pt

regia, vocé lugubri reponi fequen-

Danielem fervavit , ità & ipíe à pa-

X o

tia.

rentiscervice mortem prsfentem aver-

j

l[ifäf Ti

Nunquam credidiffem Antonium

tit,

adeo

immemorem futu-

W Cj

Ómeum

Vera dicit civitas regia ; a&tum

[7] n

f$um Matris ac INutricis füu», ut eà

'fuiffet de optimo parente , nifi in

VE t

'derelidá, nomine Ferdinandi depo-

tempore peticlitanti fübvenifet An-

um

tonius.

L

*fito, in peregrinis oris fpreto f1n-

s

lt

£iffimerum — Afcetarum

confortio

Quzfloris regii officium gerebat

[ At

'fanCitatem inquireret , alienas ter-

Paren$, horno antiqui moris ,. qui

ras beneficiis ac portentofis mira-

itendidem iis, qui aulicis. muneri-

Wi j

*eulis impleret , natali folo , matre

bus fungebantur ; aliquid vel de fuo

i?"tum

*& fratribus fuis dereli&tis: fed quia ^ petentibus, vel mutuum rogantibus,

Md

h

QU Paw

*vecantem Deum eft fecutus , pati-

ex xre publico depromebat non pe-

-

mdep

Ormm

*enter hzec fuéretolerenda,

tito ehyrographo, que fidem ac-

N

Gaudet nunc mater Ulyfippode

cepti facerent ; cum veró rationes

ane

T

QUlpe.

*am grandi filio, cui magni Thau-

, dati acceptidue u:gerentur , perne-

i

"gaturgi no men. ingentia per. or

garunt illi, quidquid fibi datum, — Vir

t

þtm

L

speperére prodigia,

innocens ergo hurnano nudatus pre-

Tüten

Latatur & gratulatur üzbi" vitam

fidio ad divmum,confugit. Illuxe-

I

ratjam

whs pitl'

(s) Bermardus férm. 2. de $. Nicolaes

p

$. ANTONII DE PADUA,

11j

J

rat jam dies f. decretoria, quà Án-

Pexenfelder hiftoria duodecima, — Vi-

|

vat igitur Antonius novus Habacue,

tonii Paterà 5enatu regio. repetun-

darum poftulatus comparere juffus

veredario celeriore ufus, quam ipfe

(

Phocbus.

eít in judicio; quo fe verteret mifec

t

omni cautione & (yngraphá deíti-

Quid tu do£&ta Conimbtia, fedes fa-

yi

tutus? dum ita confternatus heret,

pientiz & (cientiarum ais? quem di-

n

necquid reípondeat, habet : Ecce vir re-

cunt hoemines effe Antonium? Re-*

j

ligiofo habitu venerandus ingreditur,

fpondet illa experta fum Antonium*

tt;

ac totvo fupercilio prafentes intuens,

omni tempore morigerum diícipulum*

[

nominat diem, horam, locum, mo-

devotiffimum ac' religiofiffimum in*

f0«

netam accepti ab illis argenti , frau-

Aíceterio S. Crucis; inftruxi illum li-*

a.

des manifeflat, & minas intentat

beralibus difciplinis inftillavi illi pieta-*

tem cum fcientia SS, rum, (ed non arri-*

Quf

Numinis ; obriguére ad inopinatum

at

caufidicum minillri regii , mexdue da-

ferunt ei epomides do&torum, vel mi-*

L

u

tis fyngraphis accu(atum judico libera-

tt Abbatum,ad altiora afpirabat mens*

0 n

runt.

iNechoc fatis :

Antonii; nam quamprimüm intelle-*

r ill

- Duplicavit Antonius beneficium,

xit quinqueS.P. Francifci Affeclas Ma-*

n

quando eidem fzva calumnia oppref-

rochii in Africa ob pradicationem E-*

anum

Ío fuppetias equé mirando prodigio tu-

vangelii à Barbaris funeftà morte*

li& Homicidium quidam ficarius pa-

interemptos, ac facra eorum. pig-*

p

nad

trárat memorata in Urbe, ac ut crimen

nora plurimis miraculis jam clarat

lateret, cadaver in horto parentis An-

à Sereniffimo infante Petro Conim-*

u)

tonii contiguo inhumavit: rumor

briam addu&ta, ita facro defiderio*

ou n

fpargitur crimen ad edium illarum do-

Martyrii exarfit, ut multis lacry-*

j

minum pertinere ; fübornantur .falfi

mis & precibus à Pralato fuo ob-*

tentá licentià mox habitum humi-*

teítes, habetur fides mendácio, capitis

at

damnatur iterum innocens pater; re

lem B. Francifi fuíceperit, ac pau-

d qi!

pridie divinitus intelle&tà Antonius à

lo poft fundendi fanguinis pro Chri-*

Superiore licentià quafi tantifper in

flo avidus trans mare ad Africa lit-*

muf;if"

T.

apricum prodeundi repenté velut alter

tora abnavigarit , nullis adhorta-*

Habacuc Patavio Ulyfipponem ite-

tionibus amicorum , ceptum ejus*

)gant'bu l

iter retardare valentibus ,

in

ug

g

rum deportatur, przfe&tum rerum ca-

pitalium convenit & obteflatur, ne in-

itinere tefte Rudolphio non alia fuf-

j 9

fonti fanguine manus commaculet, in

piria , die mo&uqQue audiebantur ,*

aol

u

àm, mifericors Deus, quandó pre-*

,P

ff

fignum innecentig ex tumulo occifum

Y

ad vitam revocet, qui ubi teftimonium

D

abis mihi, ut lictori ferire parato,*

u

innocentiz reddidit, mox abíoluto à

js t*

poplites meos fle£tam: putafne vide-*

vinculis patre Patavium rurfus reve&tus

bo, putaíne experiar aliquando, quod*

]e

lll i -

eít in coenobium Ribadeneira, Surius,

totis pracordiis concupifco !

z

ine

—

116

IN FESTO

ais

*5

Ls

|

[

quin'c titulum ei affigno Martyris

Jitteris ejus dimifförialibus nil aliud

in defiderio, ac eum SSmo. Martino

*in(cripfi, quàm quod, Pzs, prudens,

E

Pontifici equiparo, cui aque acca-

"bumilis , pudicus , fobrius , cafltts

|'Du

fuerit & auzezus.

mari poteft, quod Martino, O fan&it-

) tl

At vt

ima anima, quam et fi gladius perfe-

Triumphet ergó in gloria Anto-

nius humilis Minorita. Ita,

t

cutoris. non, abftulit, palmam tamen

Martyrii non amifit. — Vivat ergó vir

Audiamus, quid /Emilia de Anto-

a

T

defideriorum Antonius, cui non vo-

nio dicat: quem dicis fuiffs Antoni-

luntas Martyrio, fed voluntati Mar-

um? Kefpondet illa, à Fratre Grati-

"tidti

tyrium defuit.

,no redeunte à capitulo generali re-

h, [

fcommendatus eft. mihi Antonius,

[

Fare & tu Mefana : quidais de A-n-

'ecepi eum. cum.| gaudio, paulóque

d

*poft transmifi eum ad horridam ere-

'intoni

*tonio? R«fpondet illa: ftitit quidem.

Sventis contrariis ex Africa pula na-

*mum S, Pauli, experti funt inibi in

ul

*Antonio antra & fcopuli novum in

"ttniy

'vis ad portum. meum, Antonium ,

*(ed: egrum ,. debilem. & afflidtà va-

*vigiliis, & precibus Hilarionem &

- i

:Macatium : in flentio Agathonem

L

detudine : cum. charitate fufcepi eum

fnec aliud. de eo habeo dicere, quam.

& Pachomium * in. contemplatione

Ptj

*fuiffe in. patientia joboparem , in hu-

'Stylitam & Arfenium : in pauperta-

Agt

*«militate. verum. Minoritam,

In te-

*te Beffarionem & Alexium t in cafti-

l[g» hp A

5(lem. adduco refectorium Melfanen-

*gatione corporis Paulum & Hierony-

"t

*mum : in jejunio denique &abftinen-

Ilj

*(e, in quo cum Antonius totus in-

tnocens à P, Quardiano afceta nimi-.

ia novum [ohann, Baptiffam ita e-

fl

*nim carnem jejuniis ; abftinentià. vi-

*um rigido, ob culpam,quam non ad-

lwgwl D

miferat, acriter effet corrzeptus, ita

'giliis & precibus afflixit Antonius ,

"t »4

*ut horá refe&tionis inflante , nutan-

*humili & patienti animo correptio-

r

nemy pertulit, ut. nec minimo ver-

*e pre nimia imbecillitate :greffu;

m

(feipfum. interdum vix fuftentare pof-

tbulo. excufationem ullam. pretende-

['.'.':ima,'m !

*tet, multó. minus contradiceret? in.

(et, utique in vérirate verba. pfalmi

Mittne

i

.

«centefimi o&tavi ufürpare valens, (2)

*cuj

us humilitatis fignum locus, ubi

^f ( l

*in genua procobuerat, Antonius nulla

*eemua. mea ifiemati [unt à jeju-

41o : Undeillam comparo Paulo cafti-

Tl n l

fratione lapide firmari. impofterum

t

hodiernum diem ad

*ganti corpus füum: & magnoilli Joan-

l']l&]()m rr

*potuit , unde in

*perpetuam. . humilitatis. memoriam:

*ni Baptifiz, de quo Evangelium ait

lbïh ü

docus lapide vacuus. clathris. ferreis.

cMath. c, 1r. erat (b) Toanues non

tws .ï Hpj

manducans, neque bibens-

W

*e(t obdu&tus, fimile quid praferens

"od

lu

Et quid tu cenfes Forum Livii de:

*veftigiis. impreffis in monte oliveti..

j Gd

«Abraham: de S. Clara in Juda f, 225

«Antonio ? verbo dicam : abíquelücer-

W.

.go luce

*Interi. cum à me difcederet Antonius

*na Diogenis, deprehendi. e

clariug

01

) Pf 108. 24« (b) Lue: 7. 23«

$, ANTONII DE PADUA:

PROSEUS

117

'cdarius ià Antonio Do&orem ab-

'Moyfi ergó eum zquiparo, quf

*(conditum : cum enim Alumni

ve

C

P.

*dum. pre humilitate balbutientens

*Dominict ad ordines fufcipiendos

'fuam linguam miffioni Dei obten-

*miffi ad me diverterent, ac rogati,

'dit, conflitutus eft à Domino Deus

*ut verbum falutis & confolationis

'Pharaonis? (c) nam tefte Gregorio

*proferrent, tanqmam imparatos de-

*Megno in Paftoralit. r,f. 872, Fiuomi-

*mifz& fe excufarent , Minifter loci il-

"les dum fe dejiciunt, ad Deiftmili-

Bius ad Antonium converfus (cujus

"tudinem afcendunt : Hinc tritum il-

*eruditio & fapientia haCtenus late-

*lud, Scientia ornat Religiofum, fed vir-

gn

'bat, quidue plus ad culinze vafa elu-

*tus & humilita eum coronat,

y

*enda, quàm ad verbum Dei pradi-

Adte.venio Ariminum: airi quem

X

*eandum . credebatur aptus) age, ait,

dicunt cives tui effe Antonium? Vox

[4

*Ántoni, dic veibum falutis, fare

*omnium eft: Antonium novum exie

f

*quidquid tibi fuggeret -Spiritus S,

'tere. Arionem non ly:à aut teftudi-

reverentià factà volens

n

*Antonius

*ne , fed facra. facundia Veibi Dei ad

Jibentius humilitatis pallio. occul-

*litus, ubi fumen Marochia fein ria-

a

*are acceptam à Deo (apientiam,

*e precipitat, ad audiendum fermo-

*verecundé fefe cum Moyfíe excufat,.

fne

*nem Domini, Balenas, Delphinos,

m

'dicenst: (a) Obfecro, venerande Pa-

'Rhombos ,, Mugiles, Murznas fua-

'vitate vocis pertrahentem.

Cuüm

"

'ter, 07 um eloquens Ab heri ci

nu-

()d

"dius tertius, impeditioris emim,e$"

*enim. aliquando . obflipati hzretici

*Conciones

n

*rardioris líugua ego [um, habe me

ejus audire recufarent

ii

*excufatum, at cum obedientia Praslati

*& contemnerent, excufío de pedi-

u y

*urgeret, neque sergiverfandi locus ultra

*bus pulvere epreffus ad mare con--

'daretur, afcendit demum pulpitum ,

'vocato univerío Íquamigero grege

nmsx

qudte

'ac tanto: verborum pondere ,. fen-

'concionem fuam ita eftexorfus;

*tentiarumy — varietate, myfleriorum

*Audite Cete grandia, & omnia,

gft(ü

falitudine dixit, ut cun&i obftu-

*«quz moventur im aquis; Verbum

r

speferent ac dicerent , (b) 7-

*Dei lequetur os smeum ad vos:

pfal

ii

«quans (ic locutus eff bomo : fic qui

*Meagnus Dominus & laudábilis ni«

j

l)

'mis, qui creavit ceclum & terram;

$]

t)ö'

*prius. im lavandis lebetibus occu-

[ie

epabatur , (ubitó fa&us eft Vas

*maria & flumina terrz, cujus vos

p

*cives eftis & incole : benedicite Do-

jj

Qu

*ele&tionis ; qui rudis idiota puta-

*batur , apparuit Do£tor abícondi-

'mino, qui dominatar poteflati ma-

j

*tus

*

latebat haé£tenus íub

D)

qui

'is, &. motum.flu&uum ejus miti-

j p

*modio humilitatis, pofitus eft fu-

'gat, laudate & fuperezultate. eunz

*per candelabrum, ut: luceret omni-

*;in fzcula. Et e«ce grandi numiere

n k

*bus..

3

*é profundis gurgitibus ad litus emer-

gt

F

"ere

ao I

(2) Exed. 4. 2e. (b) fonn- 7- 46. (c) Exod. 7. r-

iil

118

IN FESTO

E

'fere pifces, attonita erigentes capi-

Federis Arcaora pro mob£s. Licebit

*ta,ac caudis applaudentes Concio-

ergoó & hodie nobis cum jubilo hoc

[

*natori facro, nec priüs fe füb undas

titulo falutare SanCtum, ac* dicere,

fin

*condidére, ,nifi poftquam extentà

Sanmde dutomi Fmderis rcem orm

| f

*manu benedixit illis Antonius: Vifo

fr? mobís. Vivat atcá hzc benedicta,

*tanto prodigio mox & capita fua

& benedicat nobis, ficüt benedixit do-

it

'fubmiíére , ac viCtas manus dedére

mui Obededon; (2) econtra confun-

L'(igf

*per&di haretici; impia foboles Be-

dantur & erubeícant cun&li itrifores,

qm [

Viri Bethamitz,

*rengatii, Triumphat ergó Antonius

t

utpote

Adeíto Verona, da gloriam Deo &

üi |

Antonio t ediffere, quem dicunt ho-

Orfþeus D

filvis, inter delphinos

Tib

Aïlü?h

mineseffe Antonium? Refpondit illa,

D

Quid tu fepticollis Roma cenfes,

fileat Carthago Hannonem, qui pri-

Irüm

quem dicunt Romani effe Antonium?

mus domitum Leonem generosá nia-

hít

Refpondet Roma, renovata Apo-

nu circumduxit,

O

*tolorum tempora ego experta fum

'Taceat Nuríia Florentinum Mona-

Itm j

*'in Antenio, dum Apofítolorum mo-

chum, qui pro tutela gregis nonalium

li

*re in Pentecofle variis linguis loque-

opilionem, quàm pregrandem urfum

*batur màgnalia Dei? nam B. Viri

adhibuit, flatà horà pecus ad paícua

i Mf

! t

*linguam ita inflruxerat gratia Spiri-

educentem ac reducentem, (b)

lt e

*tus S, ut licet füo idiomate loque-

Sileat /Ezyptus Abbatem Helle-

| i re

*retur, attamen | Icali, Galli, Germa-

num, qui Crocodilis pro navi ufus

*ni, Angli, Greci, Poloni, cectere Que

rapidos fluvios cum farcina fua trans-

L

L dtpf(

*nationes , velut nativà fuà linguà

frecavic. Marulus,]. 4. c. g.

*loqueretur, intelligerent,

Domitores quidem hi extitére

1be-

| hi

j

*Unde non opus eft, ut novo titulo

ftiarum: at ad Antonii verba cicurata

*fan&um condecorem, càm id abun-

eít beftia fevior Leene, crudelior ti-

tig ]

ldu

*dé przítiterit/ Gregorius. Nonus,

gride,, rapacior lupo , ferocior. urfo,

*Summus Chriíli in terris . Vicarius

monfílrofior Crocodilo : Portentum

Mi A

*ARCAM TESTAMENTI eum nuncu-

fcelerum , fentina iniquitatis, invifus

*pando,

;

terrae , exoíus coclo Ezelinus , famofus

F

ii

Supra modum contentafti me fep-

8 vitiis, execrabilis ob fetitatem, no»

ticollis Roma Elogio hoc in- Antoni-

tus à rapinis & libidine, deteflabilis

"nf

um colato, Titulus enim hic adeó

-

-

"mnim:.

ob tyrannidem,

l

grandis & nobilis eft, ut nulli ha&te-

Hoc monftrum, quod nemo cicu-

"n

nus SanG&orum, nifi foli ceelorum Re-

h

EE

tare poterat, vidit & obítupuit Vero-

pinz fit attributus ab Ecclefia, dum

na ultró. ad genua Antonii proflra-

Ws d

in Lauretan/is Lytaniis falutatur ,

tum, Cum enim quadam die VirSaa-

MT

&us

*

().2, Reg. 6. Jg.( b) $, Greg. $n diuf.

9;

m

/s. ANTONII DE ,PA'DUA.

YI9

ex

k&üs' maifertus tot cedium, audienti-

quàm quod fimilis exiflat Angelo illi

am à facinorofe Ezelino impetraffet ;

Apocalyptico c. r. cui data funt cla-

fine ambage, absque fumo verbo-

ves mortis &inferni.

rum eum elt aggreffus,

Monftravit id abundé -Neapoir' an-

Quosque rabide canis ac Tyr:'mne

no 1632. 4. Julii, Erat Neapoli Vir po-

fcelefliffime defeviet mucro tuus, ac

tens, qui inter alios cenfüum debito-

tingetur fanguine innocentum , ut

res quendam habebat Villicum & pa-

qui unà die ad 1100e.infontium Pa-

go NNicera, haud ita proculà Civitate

duanorum barbarie

inaudità truci-

Neapolitana , ignivomo illo monte

dari fecifli? an. nondum cernis cet-

Vefuvio diftante,

vicibus tuis incumbentem furorem

^

Villicus ergo hic, cum flatuo quo-

]

Domini? refipifce

[5

monílirum fce-

dam tempore ingenti labore compa-

lerum, & age panitentiam, (i forte

ratam pecuniam Domino perfolvif-

]

mifereatur tui Dorminus,

fet , nullam tamen ab eo apocham ob-

Obítupuit ad liberam objurgatio-

tinere potuit, juffus folo verbo No-

V

nem iftam tota adílantium caterva,

bilis effe contentus.

)

nilg; exípe&abat, quàm ut Antonius

Paucis poftannis Domino vitá fun-

m

notum funus adderetur reliquis ; fed

&o hzredes. Colonum alteiá vice ad

Wi

prater omnem . exfpe&tationem tigris

folutionem adigunt, quia veró cefe-

hec eft cicurata, ac agni inftaringe-

&u apechz folutionem 3 fe fa&tam

j

nua precidens, cingulumdá; Viri San-

conteítart non poterat, neque dicenti

fi

&i collo fuo circumponens veniam

fdes adhibebatur, in maximas conje-

q

ell deprecata, ob enormia ícelera

&us eft calamitates & zrumnas: hu-

«ondignam fpondens peenitentiam,

mano ergó deftitutusauxilio, maro-

J

Hinc pro Elogio merito Fitulum ei

re plenus ad. Conventum FF. Franci-

ytat

ttibuo Zclofi Eliz corripientis impi-

fcanorum Sanéli Laurentii fe contulit

y t

um Achsb, (a) aut Leonis Magni, (b))

Nleapoli: Guardianum evocat , mife-

DA

qui T'igridem ilam terribilem Hun-

rias aperit, ac quadam facrificia in

gtu

norum Regem Attillam , tota obftu-

honorem $. Antonii expofcit, que &

[i

V

pefeente Romáà íuis pedibus adílra.

obtinuit , ac prafens devoté audivit,

T

tum vidit ac perdomuit,

dum ita defolatus, in Antonii tamen

, I

Monflrorum ergó demitor manet

confidens patrocinio domum repe-

Ántonius,

tit, in via Vir quidam habitu Franci-

[l

Et quem tu . Antonium. effe dicis

fcano ei fe affociat, ac amicá faluta-

K:gia ac grandis Civitatis Neapolis ?

0 [j

tione pera&tà caufam maílitig ex-

1 Y*

quis tibi videtur effe Antonius? Au-

quirit, mox bono animo effe jubet, ac

g

dio refpondentem ac dicentem Ti-

fecum ad montem Vefuvium dedu-

vt

tuluxg alium non attribuo Antonio,

«it; eó ubi perventum, pede terram

)

pulíat

Q) 7;. R'egx. 21.(b) Brc"uür. Rem. 11 "Aprit.

126

IN FESTO

-

*

*

:

pulat ter. Antonius

progreditur

ci&cus Beutgen in fafciculo 'gemino

lr

mox demon ex flammis Veíuvii,

Miraculorum & Pietatis in S. Anto-

d

quem San&tus interrogat, num quen-

nium fol, 7 ;. Manetergó, Ántonium

]

dam Virum talis nominis in ardenti

effc (tupendum illum Augelum,haben-

ul

tem claves mortis & inferni,

lin

fuo fpeleo contineat? refpondet af-

Et quid tu ais Urbs Lemovices?

Atl

firmativeé demon ; affer ergó.illum

| O

huc, inquit Antonius, qui pauló poft

quem dicunt effe Antomium Cives,

tui fidei hetecodoxa , quos ad caulam

It

addu&us comparuit,

Wt

Inquirit ex eo San&us, cur Colono

Ecclefiz portentofis (ignis reduxit Aa-

tonius ?

fr

huic legitimà folutione prafítità apo-

cham non tradidifti? Refp, ille hor-

Quid dicerent , refpondet illa: ftu-

ór

EJ

frg

rendo ululatu ob hanc aliasdue à me

pent, admiranturque Antonium tàn-

exercitias injuftitias ju(kto Dei judicio

quam hominem calo lapfum, viden-

[j

tes eum ex arida vite recentes botros

nunec aternas poenas fuítineo: .fubjun-

Jue

git Antonius, Tu ergó apocham tra-

preducere: ad mandatum ejus irra-

[

tionalia animalia ceram Creatore fub

de, ne ulterius à tuis gravetur hare-

i

dibus, Quibus di&lis mox demon (cri-

fpeciebus panis tectoingenua procide-

hu

bendi exhibuit inflirumenta, damna-

rej absque noxa in ceftimonium fidei

nf

tus veró apocham confcrip(ic ac fub-

veneno tinclos cibos fumere, Bufo-

n

Altig

fcripfit.

Datum in monte Vefuvio

nem portentofà metamorphofi in pin-

g

4. Julii 1632. fübfcribere itidem pro

guem capum transformari, hinc uno

; n

teítibus coa&ti fünt. & alii 2, damnati

ore clamant, zezo poteft. bac fjgma

4 Eug

ad hocex monte edu£li.

V cen/

facere, miff Deus fuerit eum eo,

Obtentam apocham tradidic Cli-

Joann:- 3.

Thavmaturgo | proindé

j fty

enti füo Antonius, quzrens, num illi

Gregorio fimilem pradicant, imà

NI

dui' lm

jam fatisfa£tum?. ubi ille humili cum

prifca miracula Exodi c. 9, renovata

l Uh&m

r

gratiarum a&tione annuit, fübitó An-

camant: Nam dum in patenti cam-

D

H

tonius difparuit : Colonus ergó fpe

po

Incolis

Burgenübus aliquando

TO

l1

plenus cum de monte defcendiffet,

concionaretur, denfíi(himis nubibus

Ut

coclum caepit obduci, ac tonando,

remá; Neapoli Guardiano indicáffet,

T t

isd; quida&tum Epifcopo & Iaquifitori

falminando — metueadam —tempeíta-

Atty

retuliffet, citati funt ab bis hzredes,

tem minitabatur ;. populus turbine

I

It

ii

ac cum rationum libris à defun&o

tenebrofo —perterrefaGbus ccepit. tu-

H

Ánde

Nobili reli&tis adeffe funt juffi Inde

multuari , fugere ac te&ta, quibus fe

"r

A

apocha cum aliis fcriptis collata,. de-

ab irmminenti tempeítate defende-

lt

creta.fuit convenire omnimodé ma-

ret, inquirere, Antonius diaboli cech-

dndi h

nui Nobilis: in cujus rei memoriam

nas advertens, fpe nixus in Domino,

Vale

apocha ibidem adhuc affervatur, ac

juffit populum fitere, vaticinatus,

interdum oftenditur, — Ita refert E.Pz—; necá minima guttà moleftias infe-

(y.

rein-

hü]q

1 Q)

"

S. ANTONII DEPADUA.

Y2t

rendas; evenit mox, quod. przdixe-

Sed pre omnvib'us arridet T'itulus,

rat San&(us: exonerirunt fe gravi-

qui exore infantium & la&entium pro«-

d2 ilie nubes, & magno impetu cit-

diit: undé voco eum PATREM SAN-

cumjacentia loca inundarunt, circu-

CTUM, (e) juvenem quidem annis

lum autem Auditorum nec inminimo

fedgratia & meritis fimilem San&tiffi-

attingere font aufe; ita in. favorem

mo Seni Simeoni, dum & ipfe meruit

i

San&i nix, grando, fpiritus procella-

parvulum Jefum in ulnas füas accipere

tum fiabant ad

trev

Vs

bum ejus.

Verifi-

acdicere: ANnic aPmittisfervum ta-

d

catum tum, quod in Exodo cap. 9. le-

um Deminme, (f) Nam vix obierat

gitur: (2) Dominus dedit touitrua

Antonius, cum mortis ejus infcii pue-

& grandisuem, ac disturrentinful-

ri, hinc inde per urbem dies currentes

clamavére : 24460r£45 ef? $. P. Amtonmt-

gura fuper terram : (b) Gramdo

fl

G janis mifla pariterferebantur ;

15,(g) veré Pater San&tus, ad cujus exe-

(

(c) & percuffit grando im omani ter-

quias Ulithponz ultró campanz lxto

(l*

7A JEgypti cuncia,qua fuerumt in

Íonitu parentárunt, ac S, P. mortem in-

fj

agris, ab homine u

ue ad jumen-

fciis patriotis proclamárunt, Gaudeat

vbam Aagri per-

f

proindé Sevilia, quod felices Antonio

(

:um,:unc?amg; be.

t

euffit eramndo, c&- omne lignum re-

dederit cunas, Padua fufficit, quodS,

giomis confregit. (d) Tantim in

Pattri extruxerit Maufoleum.

"

£erra Gelfem, ubi erant filii Ifrael,

Agite vos Antipodes, edicite, num

Pln

Yando nom cecidit.

& vos perflrinxit gloria Antonii? num

D

TLU)

Euge Padua! quid tu de Ántonio

fama ejus per maria ad vos devolavit?

Refpondent hi verbis Prophetze l(aize

t

"n

tuocenfes? Coronzgloriz illiusquam

j

tu imponis gemmam? Refpondet Pa-

*cap. 24. 2 finibus terralaudesejus

;i.ni

* Andévismss ,

loriam Tu[li.

Sed

jni

dua; Immortales ipfi titulos debeo;

fi Liberatorem Patriz: dico, non men-

*quem vos dicitis effe Antonium? T'i-

yatt

tior; infeliciffima enim OdZtava illius

*tulum nos eitribuimus nobiliffimum,

a

libertati priftinz Urbs afflictiffima eft

*ac eum vocamus Petrum Secundum,

w

reltituta,

Si muraüm & antemurale

b

*hunc enim omni jure eft promeritus

Utrbis me2 eum nomino, veritatem

*anno Domini 1595, dum velut alter

gni]w

fateor, Si imaginem Tinitatis eum

*Petrus ftupente America füper fluctus

ii

*maris ambulavit, audite mira, quz de

T

intitule, utpote in qua per miracula

tefplendet petentia Patris, per Verbum

"]ignea ftatuaS. Antonii ambulante fu-

u

Dei przdicatum, fapientiaFilii, peran-

*per aquas memorat Petrus Jarricusia

il

&itatem denique & beneficia Spiritüs

*relatione de rebus indicis.

j

San&i bonitas & munificentia, mini-

Rupellani Pirate Calviniflz rg95.

[

ju

meaberro.

Bajam depredaturüi cüm folviffent

)Q]ingi

vela,

p

(2) Exadic;g.fv. 23 (b)zfv. 24. () v. 2 $. () v. 26. (€) Ex -4nn

l.

" i

[2

Hiflor. Qrdinis.(£) Luc. 2. 29. (g) P. Sedulius in vita.

122

OfN FESTO .

T

-

»

condignas pcenas noh multó poft de-

vela, þriusquäm ea in Brafiliam tende-

in

gent, atcem quandam Lufitanorum in

dére.

Statuam mox Ulibis Prafcétus

E.

Africa ad promontorium candidum fi-

plaufu totius populi ac fupplicatiene

fit

Cleri exceptam in ZEdem facram FF,

tam deprzdati funt, jugulatoque Prae-

8

feCo cum militibus, mecaia ad terram

Minorum Otd. S. Francifci honorificé

transtulit,

C'gO

dejecére, nec hoc contenti cemplum

Ita ludibrium , quod àSa-

LT

quoque, altaria, imagines, ac quidquid,

crilegis pafïus erat Antonius, in glo-

j !

2!

seligiofum ac facrum erat, funt demo-

riam tranfiit eternam.

l

li

liti, fervatà duntaxat ad ludibrium S.

d

Antonii flatua, quam ubi in navem

Eufebäus Nietenbergius, in hiftoria

t d

naturzli de flatua ambulante cap. 60,

primariam recepére, mox contume-

liosé gladio accin&ctam, fclopo onera-

Et cur Antonio Petri fecundi titu-

li

| Ua

tam ac mille convitiis illufam per con-

lum non tribuamus, cum in porten-

tis & miraculis eum fitimitatus. Mi-

| Ttnis.

temptum de genibus rogárunt fuam ut

! iaj

navem ad portum — Bajenfem feliciter

raculum. primum, quod patravit Pe«

lix Dei manus

Ti

perducat: at brevi u

trus, fuit perfanatio claudi ex uterg

adfuit , ac focdà tempeflate univer

ia

5

matris, ante portam fpeciofam jacen:

Mim,

|

claffem, huc illucque disjecit, ita ut bi-

tis, quem in verbo Dominifilvum &

|

l

10 j

incolumem

l

na folüm naves oram Bajenfem arti-

ï;in

pedes erexit ; (2) ma-

^

1.

jus

(

r

f

míititit Ánconius.

|

|

gerint , quarum tamen priorin confpe-

€tu portüs aquis haufta, altera veró, qua

Nam

quando Ticini prebe-

Aüælslk

ret

aures connt

ceu

en

divi Antonii flatua vehebatur, ut

tibus, adfuit & Ju-

Mf

prius ridendo poftulàrunt haretici,

venis quidam, Leornardus nomine,

| UT

pauló poft Bajam eft perdu£ta; veriti

(b) hic cum interalia peccata fe accue

] tj p

ividt

A/'

P

weró Íua ne pateret impietas, imagi-

faffet, quod ex ira

rem fuam pede

| H(l E

neum truncatermn ac mancam: in mare

in terram dejeciffet: Antonius ener-

| Vi y

precipita$ — dederunt , fed fiuftra;

mitatem íceleris. arguere volens, in-

: o p

ftitaa

enim ringentibus inimicis,

ter alia Juveni dixit, pedem hunc

j

Mi

velut. alter Petrus, cüm per aliquot

promeritum effe absci(fionem.

Tuve-

A. W

dics intet medios flu&us matis, tan-

nis ratus, quod San&us Paterpro pac-

| "of

guam in folido gradiens velut phan-

nitentia hoc fibi injunxiffet, quam-

| IVC bun

tafmaà longé ab inquilinis. Bajenfi-

primum domum venit, arreptá fecuri

ld

bus cffet confpeCla, ad portum tan-

pedem ex fimplicitate detruncat; fic

1 Vtülgus |

dem Bajgnum exfcendit, ac in littore

clamor && concur(us viciniz ;; Mater

t*«mo Im

hd

fl.tit, impietetem Iconoclaftarum ia

iráfreraens, ad Antonium. properat,

tb

Um Il

fe adiiffam. aperté patefaciens: in-

fimulque exprobrat, quod caufa mor-

|

terrog;ti enim . de flatua hac, fcelus

tis exiflat filie; negat ille manfuete

() j

mitatur

adm:-iïum cum negare non PQEGIIE,

:

fefe hoc Tuveni impverävffe, co

tameg

(';ï:) | -44? «j 7-(b) P. Sedulius $z Fit .

p

d

$, ANTONII DE PADUA."

123

*

tamen mocftam & defolatam Matrem

us

VV.iV.c rigidiffime Baptiüa ,.in Ere-

(iont

ad domurn, quam ubi intravit, rcpes

'mo $. Pauli non manducans neque bi-

tit Juvenem , inter dolores mortis ja-

nf

'bens; inflrue nos per jejunia & abfi-

centem in fànguine fuo: in genua

nentiam ,

mortificare carnem. cum

yiit

IN

ergoó fua procumbit. Antonius, fact:-

concüpifcentiis fais, ac petulans cor-

Que oratione ad Deum; abíciffum pe-

n glc-

pus in fervitutemredigere,

dem in manus fumit, ac cum lafo

Vive nove & dulcis Arion, admi-

poplite conjungit, protinusque am-

rande Thavmaturge, qui perporten-

bo ita fortiter coaluére , ut nefignum

ora

taet inaudita (igna contumaces Hse-

aut cicatrix truncationis ulle fuerit

reticos infemitam juftiti reduxi(ti ;

DA fo,

dereli&tum, appreheníà igitur manu

illuftra obfecro, & irradia etiam cor-

;( er

cum eum eleváffet, . exiliens ftetit Ju-

da noe(lroram | incredulorum , ut ab-

pmten-

venis ambulans & laudans Deum, qui

je&is erroribüis ad verum Petri redeant

us M

mirabilis eft in San&is (uis.

ovile.

vt Pi',

Triumpha igitur in zternum San-

ex d

Vive zelofe Elia, qui timmofe du-

&iflime Petre fecunde, vive in coclis,

rius ,

ac iníceleribus inveteratum

I jäm'-'.

floreto in terrís, laudes tuas enuntiet*

j i

pe&us Ezelini, verborum taorum to-

Eccdefia Sanctorum : Vive Antoni!

nitru perfregifti , age & hodie disrum-

. (a)m*

Gloria Europz, Splendor Africz, Lux

pe cunétorum indurata corda pecca-

Anconii

Afj2 , Salus Ameriee, Gaudium uni-

mi pzzh'

torum, ut meliora fpondeant, &qua.

veríz terra.

promiferunt, opere exequantur,

usl

- Vive nove Habacuc! & (icut peri-

Vive Pater Sancte, ad quem diver-

1 n()m[fitl

ditanti Parenti in tempore . füccurri-

at

tere, manibusQue traclari divinus

fli, ita & ad adjuvandum nos feftina,

Pufio non eft d:dignatus: age & Je-

fim

Vive Martyr defiderio, & vel uni-

füim, benedi&tum fru&tum Mariz, no-

gius a

cam guttam tui fanguinis nobis iníLil-

bis poft hoc exilium oftende.

ls

la, quatenus in amore Dei ita accen-

W

Vive demurm ac vale Arez Te/d a.

d

damur, ut citiüs vitam pérdere,

q—uäm

M

S20nti , & licuc illa Benedixit domui

i

q ;ue

Deum offendere militnuis; : —— -

Obededon, (a) ita & T'u benedi&tio-

at D P

Vive humilitatis Magifter, Do&or

nem tuam in nos benigaus. effande,

fa. £f

1

abíconditus ac verus Minorita, & fac,

cui; enim portentoía manus tua

mn )u

ut veftigiis tuis, que Meffanenfi Tri-

benedixerit, erit bene-

k(runfa[)

clinio impreffifti, cum omnidemiflio-

dictus,

t

M

infiftamus.

n

ne &.þ,umilitate..

M

(0j

s

40v

m

/bi

iil5

ue m

d

qoi

mn' u

Q2

IN

IN

FESTO

144.

Amdcandae

l

L.

g

Ü

| Mi

IN FESTO S. JOANNIS

[

li

[ n

E?

BAPTISTE.

Ti

"T

T

——

VLVM TRI

?.

[ u

«

LEJC

li

—

1f

zil

l

——

D

,

V

L.|

Ü

A g

— 7Z

Z

Z

vüm dl

N

—— ——

. Mtur

,

SSS

E—RÉ—

n

—

n2

Mi

z

,

EM

XXXXX

——

E———À/

fito

mrLIL

SW

LT

E

nE

[j

It

/J/

U E E

E

ln

Ilzm

//

)

W

]

—

N

2 M

/,

R

558

N

Id hi

!

fitum .

———À|

S

N

—

ib

zzmmmm

N

NS

À

Dlanæ l

—

SEN

SS

SSRNR

z

| N

E

LOn!

——

—

N

:NX

Eu

Q)-—

lts

rR

(

i

—

i

U

|

'

—

QTR[A

/

A (f

EX

N

Duc—————m

:

——

cILIm

SVNTT Arrrr DUEFI

——

——

TAR ISME

ol

| i

| ülam a

J imlldem F

luis es Hic, & Iäüdäbimus: cumï fecitï:enim ti-

M

[

rabilia invitafua. Ecclef.31.

If.

Ortalium ftudia femper eó

ta obítupefce

m

m'"&iw

ret; & ädrþirareïüg þdfï'e—-

ln

colimárunt ,. ut portentoa

títas,

D

Ita. Pofleri

Adam poft i'ätir;'idatio-

t

t

[Edificia, magnifica templa,

nem univerfi orbis turrim. illam: cc&-

line

r

pompoía extruerent Palatia,

lis ipfis: minitabundam. moliti funt in

(We(et 5

gqg velut rara mundi miracula to-

me

»

ts

;*

S. JOANNIS BAPTIST E.

12j

Campo Sennaar, (2) Pezize;f aciamus

um famofiffimi Statuarii. Lyfippi. dif-

nobis Ciuitatem cj- Turrim, cujus

cipulum conduxére, qui ex are ffa-

eulmen pertingat ad Celum; cb ce-

tuam Solis funderet ad portum Ma-

lebremus nomen nofirum , amte-

ris Jonii erigendam ,, duodecim: an-

wam dividamur in univer[as ter-

nis Is defüdavit in hoc Solis Coloffo

*45, nec deftitiffent ab ambitiofis his

elaborando : Altitudinis erat oCto.

conatibus, nifi Dominus confudiffet la-

ginta cubitorum ,

cujus pollicem

bia. eorum.

vix unus homo brachiis comple&i

Exemplum. eorum. mox fecuta eft

poterat tantà tibiarum & pedum in-

ï

Semiramis, qua defuncto Rege Ni-

gens explicatis velis, per media coloffi

no Babyloném, ad fexaginta millia paf-

