€ap. I9»

Mifericor

dia ingens fuit , QUä;]'o'fa—

Hic eft enim,qui deducet mos in

l

il

ba filia Regis Joram obligavit fibi Joas

CPvitatem illam mumnitam ,cujus

n [

Filium Ocheziz ; (a) quando male-

platea aurum mundum.cujus tur-

&h

di&tà Athalià omne femen regium in-

ves gemmis f[unt edificata.

D

Hic eft difertus & facundusille Ci-

À

terficiente, hunc parvulum principem

snotti & gladio deftinatum furata eft

cero, quis nos defendet in tremendo Ju-

d

de medio Fratrum füorum, & abfcon-

dicio, (d) quando celi revelabunt

hu

hint

dit eum fex annis, in domo Domini,þut

spiquitates noflras, c Orbis ter-

non interficeretur.

rarum confarget adverfum nos.

(

dum. foit,

Obfíequium. memoran

Hic eft, qui fceleratos peccatorts

uo fenex quidam Piícator , Wen-

in infernale barathrum jam jam pra-

i

ceslaum Regem Bohemiz fibi de-

cipitandos , tremendis ignibus fub-

vinxit Vienne ; (b) quando tetro

duci

t

3

U

,.ac plus quàim pius Aefxcas ab

D

earcere. & turri conclufum. beneficio

interitu fervat.

seftis ex turri demiffum, cymbad;. per

Hic eít; qui nos ex diüturno cat-^

li

Danubium tranfüectüm deviis itine-

cere captivitatis noflrz, in qua exu-

ribus in Bohemiam liberum tradu-

les fufpiramus, edu&tos ; per viam

M

xit.

aternitatis nobis incognitam adama-

Vi r

Amorofa Charitas fui

t qui Pfus (c)

tam patriam deducit,

E

hty,

JE&neas Troj& incen(à Ancbifer Pa-

Hic eft, qui velut mifericors

& fol-

n

trem faum per medias Flammas | fuis

licita' Jofaba, fuffuratur animas nó-

&chz

humeris extulic, fareinà magis, quàm.

ftras, & abícondit à furoreCira

?nin-

Winque

cipum tenebtarum.

hoftium fpoliis felix..

Wt

Maxima grat'a extitit, quà fibi Q.-

Hic eft, qui ut

fidelis Mich(;l, vian

Ligarium obligavit Orator . Cicero,.

elabendi de manibus quzrentium a-

T

qui eum tanquám rebellem Cafaris,.

nimas noflas nobis monflrat & o-

Ommfag

ftendit,

*

comitatus in forum, ac fecuri jamr

AE do

fubjiciendum. luculentàá,

Oratione

Hic eft, qui nos ex hoc mundi

i

Vi m

defendit, ac fententiam feralem, at-

extricabili Labyrintho — educit , a€

as

contra Minotaurum. infern

tonito ipfo Cafare ftitie.

« aler—r—xxarm!

w./f,plï x

xfuiffe,, '

& defendit, -

lr

Magnas: he?s. cbligatioms

Hic

"t

(2) 4. Reg. e, 1 1, (b) Dubrav. l. 23. (5) Virgili/»::—'-. Cd) j&ä. 26.

lr D

3

P

$.. MICHAELIS

ARCP&A&GELL

euamna

277

brarum ,

Hic. eft deni;;uc Archangelus ille

, quatentes ]an*imam no-

t (

à Deoconítitutus fuper omnes ani-

flram!

:

um d

mas fufcipiendas, Amicus nolter fi-

O heram & no&em lamentabilem ?

cins

quà animam noftram. cireumdabune

deliffimus ufque ad aram, ufquead. tu-

mulum, ufque ad thronum Judicis fu-

[piritus tartarei velut rapaces vultüres

i lg

premi; qui nos ia negocio illo terri-

columbam; qu& obfidebunt le&ulum

bili non deferet , fed contra. omnes

mortualem infernalia monílra, velue

i

hoftium infultus fortiter defendet, do-

corvi putridum eadaver! quá vox.óm-

nec per tenebrofam no&tem aternitatis

N

niüm etit; (b) Deus derelzquit euss,

ex hoc feculo edu&os , reprafentetin

perfequimini | e camgr:bmdife

T

in lucem (an&tam.

h

eum, ghi;z A09 Cf quieribiat.

ndusdi

- Amara triftis ac funefta quidem vifa

Ecce homtnem, qui mon bofuit De-

emendi

eft hora ac nox illa Ovidio;quà ulti-

um adjutorem fuum , féd evamuiz

stbl

muüm Romze valedicere eft coa&ug,

invauitate [ta. P[Al. $1. (*

T22

hinc. l, r. trift. eleg. 2. ait :

Ecte hominem, qui putavieeuruüm .

tobur fuum, G obrizo dixit fiducia

7 'W/jfm; ;

Cum fubit ilfius trifliffkma modfis

29Ag0,

mea, qui divitias terra plus eftimavit,

j pffüf(lïf

nj

tempus im

quàm thefauros coclorum.

. Qua mibi [ztfrenwm

urbe fuit.

" Ecce. hominem , cui I'ongä melius

pois U

Cum repeto noifem , quá tot mibi

placuit frons meretricis , quam facies

ys ht

chara religqui,

illa divina, in quam defiderant Angeli

i LAabitur ex oculis

F/zzrim-a gutta

profpicere..

d

?H01$.-

Ecce hominem, qui ffuxas volupta-

nf ,

d iillieii fonefitor; wilfiest

riftior

tes feculi antepofuit gaudiis Paradifi!

T -Fc[ 15

erit nox & hora illa; quà eternbm clau-

Ecce hominem, qui ob tranfitoria

;ü:x"m mi*

dentur noílra lumina; quà omneau-

perdiditzterna, qui ob rnundum per-

rum & argentum, omne quod charum

didit coclum !

mi,fexiccüïï

& amicum in vita habuimus, vita ipfa

An non ergb erit tune tribulatio

p

relinquenda erunt, ac in vjam zterni-

magna (c) 4

refcentibus hominibus

re t2more

"

tatig, utinam. non zternum exilium

exjpeétatione, que

sum Ovidio proficifcendum;

uperventura ejF ez.

j i

Heu horam: & noCtem terribilemac

Ibi ibi verificabitur id; quoed Chri-

ii

dolorofam.! quà catervatim nos inva-

ftus de Jerofolyma dixit: (c) czreus-

m j

dent dolores infiniti, donec violenter

dabunt te inimici tuivAlle,chs ad

vitam nobis extrudant; ubi cum infeli-

ferram profferment te.

D hocmü,nï

ce Agag fruflia clamabimus, (2) /ccz-

Ibi ibi fateri cogetur mifer »erotus;.

ii

nefeparat AmBr a mors.

(e) -eircumdederunt / me — doloves

O horam & no&Gem crudelem * quà

'infam':en)zs

mortis ? perieula tuferni inmveue-

1

[

FHAE HC

contra nos infurgent. Principes tene-

Mim

Ó: Hora!

yoo

Iï—-(d)Lüt.ef-l 9«f

(2) 1-Reg. 1 f«Gb)Pf. z o (c)fob. 3 1-( d)L':uc,c'.'z

Xpfna 4 | ;

ss

278

1N TESTO,

O Hora! ó nox plena anguítiis;

ex Ordine S, Bernardi , Anno 1225.

(d) à Hono:io IIJ. Papa miffus Mo-

teferta. terroribus, prodroma aierno»

H

[

sum tormentorum!

"

guntiam ob certa quaedam Ecclefie

Foris terrebit.eni

ferum jglad?ü's—e:va-

negotia legatus; bic virtant San&i-

Ü

ginatus Judicis, intus pavor, tremort

tatis , ut digiti, quibus folitus fuit, fa-

& anguítia; infra fuccenfi ignes tar-

cram hoíliam tenere in facrificio mif-

l

d

taris fupraecclufa janua Paradifi. Ubi-

fa, noCtu inftar ardentium cereorum

ucerent, ad ultima deveniens (Spon-

L

que retia, ubique laquei.

Ti

Tbi ftabunt inimici tui conítanter

dano tefte) graves fingultus deduce-

(

acculantes te , tenentes apertos libros

bat, exclamans o utinam, Ó utinam

in cencbio manfifem, ac in culína

?

;

peccaterum tuorum ; ibi monftrabunt

numeros fine numero, ibi titubabic

fcutellas cum fratribus laviffem!

ln

fpes tua, ibijuftitia Dei exaggerabitur,

Expertus eft anguftias lias Antoni-

us Cimus cx Coríica Capucinus

qua & angelis non pepercit ; ibioften-

Wt

dent tibi tempus mifericordie jam

mire San&itatis & ab[linentiz vir,

effluxiffe, ut meritó exclamare cogatur

hic femper pracinétus erat alpero ci-

ibi g

Jurt

eger, (2) Anguflie mihi funt. undi-

licio, per totum annum nihil mandu-

ue?

zi

«abat, nifi ter in feptimana panem &

UT

m [^

Hac facies Troja cum caperet

ur

aquam, dormicbat in affere pertresfo-

e€Y At«

lüm horas, & reliquis . herisfefefL-

tl

'IUiS t

'E'xpertus eft anguítias fupremz hu-

gellábat , fingulis no&ibus 6666, iCtus

fibi infligens, plurimis miraculis pet

DO

jus no&is B. Elzearius, in vita fua An-

i? g

gelus terreítris; (b) femperquiefcens

vitam clarus. 'Hicubiad agonemde-

in vulneribus ChriftiCrucifixi; fpecu-

venit, totis atubus ccepit contremifce-

tl qu

Áti

lum San&titatis , Patronus & Eleemo-

re; interrogatus cur? refpondit, non

novus hic timor eít, Domini enim ju-

Vi

fynarius pauperum, in Matrimonio

t

Virgo: hic ergó ad ultima deveniens

dicia expavefco. Zach, Boveriusadan-

omnibus rité Deo commendatis, tan-

num 15 40.

dl

N

dem in bac luctuofà verbaerupit; O

Expertus eft tribulationem hanc

maximam (f) B. Stephanus Abbis,

Ttntis )

quim ego magnam experior effe po-

m d€«

teítatem damonum in morituros, inde

qui in folitudine per 4o, annosinje-

juniis, lacrymis, Orationibus & m«

RU 1li

cum parumper filuiffet, exclamavit,

Vici, Vici, tandem fubjunxit: me to-

gna Sanditate vixerat, (g) adeó ut

d

Og

tum cenfurg divinz fübmitto.

& .Leopardum (uà mamu mutrittt.

lts

M

Si hoc im viridi, in arido peccatore

Hic tefle Climaco gradu 7. de lu&tu,

[

pridie quàm moreretur, repenté ani-

"um

quidfet? (c)

n

1

Expertus eft. Conradus Cardinalis

E

mo obítupuit , apertisque qculis

ex-

t

d

— (à) Dan. 1 3. (b) Sedulius in bif. Serapb.c) Luc. c. 23. (4) Sp&ndamü

n annal. («) Zachar. Boverius nd anmum 1 $40.(£) Corm. i e. 16. Lt

(g) Climasus ia fenla Paradifi aradu. 7.

(j

War (i

$. MICHAELIS: ARCHANGELI,

279

d

Y nj

d'extrm; & finiftram. partem leCtuli

Ita & te mi homo cüm mertistuae

ff V

t

circumfpiciebat , quafi. rationem: red-

ultima: periodus inftabit, totus mun-

deret. audientibus cunés, (ubinde

dus deferet, amzici fui C proximi

u

dicebat, ita fané, fic revera efl 1. fed

£ni delonge [Labumt, e fratres tui

us mv*'

per tranfitbunt ffcut. torrens, qui

dacot.

pro hoc totannisjejunavi. Aliquan-

- do dicebat : Non, non, fed mentimi-

1'417

i tmrätl im. comvallibus..

p earatt

]ob. 6.

ni; hoc non feci; deinde rurfüs; vere

Accidet ti

s (ut

me accufatis, & quidem ad hac, quid:

bi, quod infelici Abfoloni;.

us d

dicam, non habeo ,. ideó mifzricordiam:

(€) qui à fuis in proclio dereli£tus, cüm

l, putt

appello; erat hoc profe&: fpe&tacu-

Occurreret fervis David mulo fedens at-

aT

Inm-horrendum: ac terrificum:-

que i

ereffus fuiffet, mulus fübter con-

[*

fl

Hiné aptiffim& ait Bernardus : (2)

deníam. quercum. adhzefit caput ejus

Tas Ant

O. Anima mea, quis erit ille pa-

quercui ,. & illo fufpenfo inter codlum

l (,aw:iïz

vor ;.cum: dimiffis. omnibus,. quorum:

& terram; mulus, cui infederat, pertrart-

fnerit *

tibi: prefentia: tam: dele&tabilis fuit. &

fivit z, Reg. 18

« i

Sic pertranfibit fallax mundus cum

- jacunda ,. fola. ingredieris im: alienanv

nihi s

ignotam regionem; ubi tibi. caterva--

concupifcentiis: fuis, quibus ha&tenus

yn p

tim occurrent teterrima monftra ;; quis:

animamr. tuam. credidiíli, ac te inter

f

tibi. i die tantze neceffitatis füccurret ?

fpem: & metum Judicis eterni penden-

tem; fpiculo- mortis transfigendum re-

: s.hlm

|

quis te eruet & leonibus: rugientibus

st

praparatis ad efcam ?' quis confolabi-

linquet,.

yis t

tur? & quisdeducet te? quisadvoca-

Accidet tibi; quod infelici Jude, qui

pdat

tus? quis cemestuuserit ?

Pharifzos fümmos Sacerdotes quidem

yiut

' Accidet: tibi eheu: morituro, quod

convenit, ac fcelus fuum eft deteflatus,.

^accidit: mortuo: Erancifco: Cotinio-

(d) peecaui tradens | [anguimenr

2 d

pontit

Comiti de Redundo Indie Proregi .

juf um ax seíponfüm aliud non retulit;

ni& auid ad.mos ?. t videris !ita &

l;h.BUVW

(b) qui cum: ingenti comitatu totius

- €leri Nobilitatis ac frequentia accur-

f

oximi tui-bonis & hzreditati tui.in--

j

hiantes, omni ope & confolatione te

mb&lhmm

rentis:populi elatue: effet, & ad tamu-

lum depofitus ;; ecce tibideclaratur fu-

deftituent, nec aliud tibirefpondebunt;.

ii

itó: alius Prorex, qu defun&to fucce-

quàm quid ad nostu.videris; ut meri-

pet n

dàt Joannes Mendofa, qui & ipfefune-

t cum Job. c. 19,. lamentati: queas

Qrt

omwï

jgtto

- riintererat; quo-audito cun&ti Cotinie:

Fratres meos longà. fecit à me, o«

deferto- ad. Mendofam converfi pluti-

uoti mei quaft alienirecelferunt À.

(j gt

u

-.*

-foum. illi gratulantur;.ac in urbem.de-

moedeveliquerunt me proptuqui mes

1 g(idu7

dücunt ,. unico: eoque. vili mancipio-

& qui ine noveraut , obliti funt

'[e«lu( j

W

t

il

mei : Uude re£te ait Aug. fer, 4 g, (e)

;taxac; ad: humándum. cadaver. teli-

e

EF. Ecce , fratres mei: mundi: amicitia

4 d

M

quanta

T

j

[

: ('aj Bersard.. li. LMe'a" " (b) Sacbizeus dm biffor. Soc. l. $. (€) 2*

(1nl

enb. 19. () Matth.c.27. (9) Afl inis férm. 45 ad fratrei..

A:

2860

':I*ST*H'F—ESTO'

[

quanta vel qäaiis eü, ' "An nof verum

Amicus veré fidelis, qui cum verita-

l

illud Ecclef. 6. Ef amicus fecundum

te dicerepotet illud P(. 90,.

1j

£ESmpus, €i- non p&rmane&i; in die

Cum ipfo um m tribulatione

sribulationis,

erg'pia-m eum e glorifitaboeum.Di-

li

jam edicite A À, in tanta calamitate

xit quidem Ecael.c. 6. eft ammicus fe-

t

& perturbatione quo confugietundig;

eundam tempus faum,c? non per-

L

defertus peccator? quem Patronum,

manebit in tempore tribulationis,

hii

quem Advocatum ,

at non talis eft Michael; fzd fimilis illi,

quem defenferem

t

inveniet ?

quem veríü 14. de(&tibitr Amicusfide-

Si oculosin coelum levet, undé veni-

lis pro tertie fortis; quiinven

N

-

lt illum,

Qn

at auxilium fibi, videbit iratum Judi-

invenit thefaurum,

inteliif

Ti

cem, quem in vita toties contempfit,

Ah quot milleni eternum

Tunt

non amplius extendentem manus; üt

fent: nifi Michael veniffet inadjutori-

Titt

prodigum in gratiam recipiat, fed ütín

um eorum, & caufam jam pene:delpe-

»

reum (ententiam ferat.

tatam defendiffet.

tlini

fuo bono Ps-

(nj

Si aures arrigat ; audiet horrendos

Expertus eft. ingenti

clamores accufantium deemonum,ani-

trocinium — Michaelis . Religiofus ille

ït&om

Wr, [h

mamdq; rniferià Judice depoftulantium,

Osbertus nomine, de quo memini

D, Anfelmus Qutpoté qui lu&z prz-

ny

Ad latus anguftiabit eum evaginato

gladio adítans juftitia; intus fentiet

fens aderat) (c) decumbebat. Osber-

popr

pote

mordentem vermem confcientig; in-

tus in agone ultimo , gelidusque toto

fia denique terrebit eum apertum in-

manabat corpore Sudor, cüm repen-

ET

fernale barathrum,

te infernales larve terngiinfultu eum

N

, O Callites! juf] us vtx falvatur,

font sggrefi, fed pre(idio Michadlis

i fi

Yi

peccator ubi erit? quis tuebitur eum

femper repulfi: primus erat de pec-

à rugientibus praparatis aJ efcam?

catis ante bapti(mum admi(fis fue-

li à

Solus & unicus reftat amicus nofter

rat enim in adulia state baptizatus,

Q r

Sedrefpondit Angelus ea & omnia bap-

DUEQ

fideliffimus Archangelus Michael,cujus

officium eft animas morientium IDDeo

tifmatis fonte expiata; fecundus erat

Ws

Anitna fl

prafentare, ac judicio particulati adeffe.

de iis,que poít baptifmum perpe

Amicus optimus, AÁmicusad Aram

tràrat; fübjecit Michael , & per íti-

lltbant

Amicus ufq; ad tumulum; folushic tibi

greffum n religionem hzc rémifia

nfS, q

Auguftino tefte (b) /olss bze ib ff-

fuiffe: Tertius erac deiis, que ia Mo-

Ua

dem fervabit imdie fepulturatua !

nafterio degens contraxiffet, fed &

Ui

£UR Omues Amici kui vecedent à

bec per obcdientis opera; & diutut-

[ 1

ze, 4le te mon dereliquet, féd tuebi-

nam imolefte sgritudinis. toleranti-

hi j

£uür Àr

am deleta effe,

Nihil proindé

a-

um

ugient(þus fmpquis Ade[-

L-

fcam.

bere tartareum hoflem , quod in Cl

a

"t d

-ente

G)r . Petyíc. 4. (b) 4

£

à

gelarovv in F. 9. Michaelis.

quft.e. 24. in fgggang.(c)* .An'fe/m;g;ym-

,:-—&

$. MICHAELIS ARCHANGELII.'—

28p

d

m

utwo

ente fuo requirat? ficirrito infultu — ftitiam, allegabant necfibi parcitum

latvis. infernalibus «deced

eb wnicum duntaxat peccatum ad-

in tarcara.

gnfium fuit

hu

milfum: -cquue jam infelicem ani-

'Concdamatum fuilfet . de 3nima il-

Toam raperent, & ad fupplicia ater-

»tin]

lius nobilis, nifi Archangelus Mi-

m deportare 'contenderent , appa-

g

«hael in adjutorium illius veniffet,

tuit Michael Prepofitus Parady(t in-

?

ac de faucibus 'rugientium eruiffet,

*repans ob temeritatem Spiritus ma-

d

dlinisi

feriem rei defcribit Chronicon:Min par-

lignos, ac divens: Quis ut Deus?

tefecundilib.4.

fugite partes adverfe : Jus omne

Aniql

ia

-Sub Vefperum venére- ad Arcem

«uod vos protervi fpiritus in ani-

quandam Religiofi bini de Ordine $,

Toam prztenditis, eft nullum; pr-

um

Francifci, :ac ;per amorem Dei roga-

fto fum,ut defendam clientem, vo-

runtfub te&umecipi: cum'omni cha-

luntas 'enim Dei abfoluta eft, ut

al

titate fufcepit eos Nobilis, ac ín tri-

anima hec confíors fiat zterni Pa-

m ?ened!cf;*l

radyfi, ad lancem juflitie & ad Sta-

clininm /queddam 'introductos Tautà

ccná pavit; (a) & quia mollitiem

teram "meam vos provocoj agite,ap-

fio b

le&orum intuitu regule afperiaban-

pendite 'maledicti ícelera & peccata

(g[igiofus :

sur, ftramen , focrum ac paleas, qui-

ejus in lancem 'uniam; appendam &

qo t

m

bus le&us :comnrodus conficeretur

'ego in lancem alteram Íftramen

propriis maníbus detulit, & quantüm

paleas, quas tnor/bundus his paupercu-

ab

poterat, actommodavit, in quo 'ferviA

lis fervis Dei le&um paraturus fub-

giüs

Dei no&te illà quiefcerent.

ftravit ? appon

gemitus, fufpiria

or, i

g

bj

&

iNox illa Toparchz füprema fuit

& lacrymas, q:

hefterno crepuf-

1ndi

j

& fardlis , ^nam repentinà apople-

culo-ante mo:tem diífluxit, addam

|

Eüäw u

xià ta&us lachrymabile funus exti-

fimum propofitum alteà luce er-

"Yab

tit? dormiebant interim fervi Dei,.

tata Íua conficendi, & confcientiam

V

gl

cum repenté vifio tetribilis in fom-

exonerandi, depriment hzc lancem,

"

mo oOblata cít illis: videbant agoni-

& preponderabunt omnibus iniqui-

«on?

zitem Dominum, & cum jamjam

tatibus ejus. Vix inje&te erant pa-

a

"t

anima feparanda eífet à corpore, cer-

lez., & ecce lanx defcendit, & altera,

hu

gl

nebant. advenire catervatim. dzmo-

qua peccatis oneratà erat, ut palea

4

whad !

nes, ac animam à Deo repofcere ad

in altum eftfüblevata; ficque ex ere-

j

tartara fecum abripiendam, eó quod

bi faucibus anima nobilis illius, aliás

ne

dc llS,

qü !

Nobilis ille perditam vitam ad mor-

zternum arfura, ope & interceffione

Á

"

n

tem usque duxiffet, -demonftrabant

Archangeli seternis ignibus eft (ub-

"T uf

hanc fuam . effe allatis libris, in qui-

du£ta,

Auguftinus Paoletti in fe-

m "

bus

fcelera . demortui pun&uatim

fto San&i Michaelis. / Didacus Diez

u

erant defcripta ; urgebant fieri. ju-

ibidem,

N!hd ]

Nn

OP atrctl-,'

d

(2 daronic'fm Minorum p. 2. l. 4.

2

^

A,;MW n

1N FESTO

2$2

deferta, plena hor?orir, in regione illa

g

J OPatronum nobilem! 6 iritercef-

forem potentem* b amicum fdelem

mortis & tenebrarum te ducem prabe:

iterum re & nomine Michacl teoro.X

i

neceifitatis tempore nos non defe-

rentem ! 0 Archangelum omni obfe-

quanto poffam fenfu obteltor, ut & vite

g

hujus curiculo 'exituro letus pacatuse

[j

uio. colendum!: Ad hoc intenfe nos

D

hortatur. Laurent, Juftin. ferm. de ,

que appareas, meque füb honorato ale-

rum tuzrum velamine abícondas, atque

j

Michaele dicens;

Agnofcant omnes

ex angufliis obícurisque inferorumlo-

im

illum. prote&torem íüum , laudibus

i

illum. eferant, precibus frequenter

cis ereptum in lecum tabernaculi admi-

fervitiis amplexentur,

rabilis conftituas, deducens ufque ad

lisr

folliülcitent ;

devotione inclinent ,

vitze emenda-

dormum Dei in voce exultationis &

Eccle-

confeffionis.

IIO

tione lztificent, Confongt his

—eo. Ó San-

fia canen$ $

. Clamemus & nos cum

füty)

tüur

Collaudamus | "Ueneranies ommes

&ifime Angele Dei, ne derelinquas

celi miltes,

nos, cüm defecerit virtus noflra; cum

fhor

g

eleffis ex-

nos coanguflabunt inimici noílri; de-

Sed p(gþifuä Primæffezn €

ercitus

fende nosin pralio, ut non pereamus in

[

æighaglem invirtuteconteremtem

tremendo Judicio. Tu esenim Ange-

Zabulum.

lus ille, quem periclitantt Danieli (c) in

Sciens has prerogativas Miclhae-

lacu leonum Dominus in fübfidium

fübmifit, qui conclu

fit otaleonum, &

lisP, " Camillus de Lelis Fundator

nonnocuerunt ei,

Eheu Leones &

x

O:dinis,, qui szgrotis inferviunt,

merti proximus cffigiema 5, Michae-

Dracones aliquando lectulum noftrum

mortualem cingent vociferantes: Euge

lis petiit. fibi ante oculos poni tan-

uam Amicum optimum, qui eum

euge devorabimus eum, exurge tum [:

Michael in adjutorium noftrum,conte-

comitaretur in alteram vitam ufque

ad thionum Judicis fupremi, cum

re deates eorum in ore ipforum & mo-

las leonum confringe p(al. g.

B. Soph:anio orat de SS. Àng. excla-

Defcende de codlis à . San&iffime

mans: (2)

O 'Ter

Sanliffime fümmedque a-

Angele, & nos cum morte lu&tan-

tes corrobora virtute de alto, ficut

mande ac venerande Sacre militie

Princeps & Adminifter Michael An-

corroborafti Magdalenam , cum ig

fpecu fua Maffilienfi à fpe&ttis & de»

gclorum Coriphze, (b) omni cultu

monibus varie: tentata auxilium ift-

celebratione digniffime, qui Judaici

clamaffet de alto, (d) quando defo-

populi duftor quondare. extitifti , ip-

fique planam ad meliera viam füm-

latx apparuifti, ac im fugam a&is

de-

mà &de oftendifti, nobis in terra illa

mpfïügis erucem in antri aditu

ens

(2) fo. R

offt

P n vita. ('u')*Soþhrmiu; 6r;;f.. de $5. :.zjï'ag;!ij. (cj Lbdni"e/l'.f

£. 6. (d) fz.vcdä/it,k .Mftæi»/.' z2jwlzz

: $, MICHAELIS ARCHANGELI,

283

—

g

figens eam confolatus es dicens: Ca-

coronam glotiz invitet.

Ngdaü 2I-

néextremefces, quia Cuftos cuus

Decembris,

empx:ät:

dheml

i

Altiffigus: Ah Gloriofiffime An-

Conforta eft robora nos in agone

illo tremendo ficuti. confortafti - S.

u

gele adefto nobis, & in illa tremen-

da hora, quando tentationes ingra-

Aigulphum & Socies MM, (b) qui-

; pQCäE*

WORU

vefcent ac fiygii alallores nos inva-

bus in carcere apparens dixiftis con-

dere tentabunt, defige Crucem S,

fortamini pufillus grex, quia com-

at

feunumi

fignum (alutis, ut fugiant partes ad-

placuit Patri veflro dare vobis reg-

num,

qudiut

ver(a ac erubefcant, qui volunt no:

?

s

bis mala,

Efto Amicus nofter ufque d Aram,

n t

Jration

O San&ifime Michael veni, ob-

uíque ad tumulum ; Dux fdelis per

fecro & vi(ita nos, (icut vifitare dig-

tenebrofam vitam aternitatis ac um-

mwh&ä

natüs es $, Pandulphum Clientem

bram maortis, donec animas noflras

t

tuum, (a) monílra & nobis cum

cdrd

i

i^

reprafentes in lucem fan£lam, quam

morte luCtantibus ícalam prztenfam

inhabitat Pater, Filius &

Spi- :

adlis; *

t

in cclum, in cujus apice Deus refi-

ritus $, &c.

cindl !

dens, uti Pandulphum ita & nos ad

ypetem

vnim rf

ais

z (2 Nadafi g;. Defgmbris. (þ) Nada]ï - S?gæ'öri&ï

j 'm [UbrW

: otamnm

p D6*

hi

ii

t

(X

—V

Ü

d

v agl o

dfexa,nm:'»ä

j

*

o

i*

D

l

1 Ui;l

-

N

X

—

T

n

V,l r A

N

(?

DXONS

SSN

"N

SS

l

[/

u

j

A

P^

xä

i jati

(j

S

N

:

«pfd!: f[' !

/

AE

N

j

*AM

-

Y

/

PA

m3

Hi 0 "

D

1

S

j

-)//

—

u

d

X

T

D

A

TT

g)&*

f

A

z

s

h

g

l

AE

7 ,

VN

E

]1

(Pg&(li

u

uxlh

u

Ü

j^

ff

"

IN

Mi

Nn2

Mc

g:l

YN:

FESTO

284

D

fin

IN FESTO ANGELO-

(f

W

. RUM CUSTO

tz

TOTMCE EL

:

B

CITMEZTIICSERZIICT

E

FEFEEFHGEH

DUM..

tl

T :

..-:- E

NOB

fi

d

:

]

grOD

Ils

n

Iu

——

///

m

7

Z

—

lint

N

MUK

N

//

N

Ts

h

(f

j

W

UE

ATH

,

f

TM

M

/

t

EE

m

)

fiti;.4

li f

l

/

/

^

Xu

ER

]

NY

lvf

i

DT

!j

1

4ltet

A

N

N

M

N

]

Eu

AN

^

;

Oltrà

NS

, ,

"ts

"

i

l

—

—

D

Z

A

Ti

I"dffi j

]

a2

TLVBRIBvs

EDVM

IsSagm

E—

OC€VrIS gxcvBAT CO

m

[f

r i

antul

n

) Bner

Non d01fmitab.it;,;n.cquc:dïozmict—;Pfalmo..12 O.

fl i

Ant

Tupendum. eft,. quod! de por--

pofiti ; attamen: ad' evitanda hac pe-

d

L

tentofo. quodam: genere: piíci--

ricula, natura: provida: alas illis ap-

Ál

fat

00

am ad Fretum. Ánianum ,. nar-

pendit,. ut: inimico: eos: perfequente

Aiig:

in mari;, Icvare fe- queant in azthera

d fXCIAmW

rant hi, qui deícendunt mare:

inílante- inimico. in acre, iterum !e

in navibus; Infelices. fünt: hi. pii--

«es nullibi:. locorum: tuti , Tetra;.

abícondere: & tutari. valeant in pro-

mari ac in aére hoftium: infidiis: ex--

fundo..

(2

j

Üiiy,

VPifcig

B

^i

(2) j'mrïen. Nenubofs in defeript. regni Sinarum.

c

A:NGELORL(IM' CUSTODUMT.

stl

28gp

ss

Pifibus his nos: miferi mortales:

eft/de nobis, in preadam miferam cedi-

multó: exiflimus: infeliciores . dum:

mus: hoftibus:: deeft nobis pratoria

nos. undique. vifibiles: & invifibiles:

coliots: Ce(aris Augufti; de(ünt no-

cingunt hofles, ubique hami, laquei:

bis 60. fortes; ambientes lecfulum

G retia! tendüntur?' Nobis: interim:

Salomonis, tenentes gladium faper

l

pró dolor arma; fcuta & ala" neceffa-

Jfemur feum(c): quis laqueos atquere-

riz defünt; quibus elevari Hoftium: in-

tia evadet ?. quis miferis fuccutret ? quis

fidias:elüdamnus;

peticula: avertet * quis. miferos pro-

. Aiccidit nebis';. quod' Daàrio Perfa-

tegetac defendet i

rum. Regi;. ad: quem: Herodoto tefte:

nid timidi eflis modica frdei ?

L. 4* bello laceffiti Scyche: fuos: mifére

liabete: fiduciam ;; quod. olim Eli(eus

Legatos, pro regio: munere* AVEM;.

Miniftto: füo;. (d) idem & ego vobis

MUuREM, KANAM:& QuiNQUEÉSAGIT--

tefpondéo : aperiteoculos;ac nolite ti-

TAS: offerentes.. (2) Darius exiltima-

mere; pluresenim nobiscum fünt;' En

bat: per: hzc: munerum: fymbolà: ter-

cum' D;. Michaele Archangelo prefto

tam;.aquam;. aérem: acarma Scytha--

eft' inoccurfum noftium; tota' quanta

rum fibi tradi ;; At: Gobrias Exe:citus:

ccclorumi: militia ; contra' inimicosno-

Perfici Dux penitiüsitem: confiderans:

fttos pro^ nebis in aciem defcenfura;

aliter: . eft: interpretatus,. affimans:

Cuftodia nobiliffima, forti(fima; vigi-

idem: effe,. ac- fi: Scythae" dicerentz:

làntiffima.. Corona impenetrabilis ut

^

O Períz; nifi effe&iiut Avesin cecdlum:

eaiti: vocat:; Sophronius,..(e) Phalànx

[

evoletis; aut effe&ti ut. Müres: fübeatis:

praftantiffima,. multitndo: immenfa,

"Terram;. aut ut Ranainfiliatis in pa--

exercitus: innumerus',. cuflodia: in-

ludes,. non remeabitis; undé veniflis ,.

3

comparabilis,. Quid fub.tantis cuftodi-

Fï

hisSagittis no(tris confe&ti;.

bus; (£) qui cuftodiint mos inomnibus

. Mem;. quod: Paulus:de

fe lamenta--

viis* nofiris timeamus ?. Sunt nobiles,

batur;. i nobis: verificatur z; Cor. 1 1:-

funt: fideles;,. funt fortes & potentes,

conflituti» fumus: in» periculis flumi-

fünt vigilantes; quid trepidamus?. De

num:, periculis: latronum;,. periculis:

hac' ergó/nobilr, forti ac vigilanti An-

ex: genere;. periculis:ex Gentibus; pe-

gelorum: cuftodià: dum: plura. differo

patientiam vefttam exfpe£to;.

no' 110-

riculis in civitate;. periculis: in: folitu--

[]

dine;. periculis: in» mari',. Periculis: in:

Sapientiffimus Plato (g) civitatem

falis: fratribus:: His-periculis undique

ab: hoffium infidiis tutam & fecuram

itil

!

ob(epti:in veritate. cum Miniftro Eli-

definit ae defcribit;

Triain ea requi-

)

fzi exclamare cogimur :: (b) Héz Eez

rit:: Primó: muris- fortiffimis: fit. cir--

[

,

2

cumdata ;: foffis ac propugnaculis cir-

r

Bomine mi ! 'ggz'd faciemus ? adum

Nn 2

cum-

AWV IW

,

(?.ä);;L'e Blanc-tom. i2 Pf. 6 'z;.v(b) 4 K

eg:6. (k) CApt.

FE V(d) 4-Reg. 4..

T

(&) Sápbromius- im Encomits S5..

ugufl. (F) Bermard. ia P(Al.. qui habitat.. -

(g) PZato lib. dg R/*epulil.;'.

-

286

h-

IN FESTO

"

'camvallata; 'amäis. & omni commea-

selle&um & Voluntatem; cin&la e(t

[

tu probé inílru&ta; forti denique &

hac Urbs duplici muro pracepcorum

vigilanti. ftrenuorum militum cufte-

Dei & Eccle(ie; Vallis & propugna-

[

dià circumfepta, qui inimicos de lon-

culis' codleftinm gratiarum munita,

Til

g$ flare compellant.

ponte liberi arbitrii ftrata; Annoná

Sapientiffimi hujus Philofophi do-

& commeatu Sacramentorum abun-

N

dantiffime inflracta & provia, — Huic

R!n

Crinam fecuti videntur Sapientes

Sinz, dum Imperii fui fecuritati con-

Civitati

tot infernales

infidiantür

LT

fulentes, ut à fnitimis Tartaris re-

T'artari, 'qms in abyÉo. degunt dia«

f

gnum íüum tuerentur, non folum

boli, qui die no&uqQue circumeunt

I

velut

muro fortiffimo - (qui quatuor Pro-

rugientes Leones- tentantes

[/7/

aditum, quiirtumperequeant; Urbis

hii

vincias ob O:tu usque ad Occiden-

des

tem, Leaotung, Peckin, Xanfi, X

igitur hujus mifertus Deus,, cufto

i

Xenfi cingit) trecentorum milliari-

pofuit,'qui omnem incurfum hofti-

p

um germanicorum longo , quadragin-

lem, cunctos affultus repellerent; cu-

Wate

flodes & milites non . gregarios , ftd

ta quinque pedes alto, viginti qua-

Npi

tüor pedes lato cinxerunt; nec hoc

principes cocleftis exercitus; non me-

$

ticulofos aut timidos , fed fortes,

tonténti füpra murum amplas turres

d

maagnanimos & imperterritos; non

lia j

exttuxerunt, ac pro defenfione illius

decies centena tnilia militüm — pér

dormientes, fed vigilias omni me-

$qu

meto obeuntes: Hinc meritón exca

M

IOni

murum difpofüerunt. (a) Ac fruftia,

nam Tartati contermini & murum

&at Bernardus; (c) Veré maunitiffi-

fün

ma civitacum eft anima noflra; urbs

fuperárunt, ac totom Imperium füb

qülftml

jugum mifcrunt,

Cur obíecro? Mu-

foititudinis, quoniam à fan&i(fimis

dümAL

ad tutelam . circumdatur;

4us ingens: propugnacula fottia com-

Ana«clis

U?

quid fub tantis cuftodibus timeamus:

Q

meatus abundans, porta reclufz, tor-

menta ad emnem impreffionem ho-

Fideles (ünt, potentes fünt, vigilan-

pj

15 ot

flilem diffipandam difpofita; curergó

tes funt, quid trepidamus?

*

fuperatus murus, China fübjugata?

Originem & nobilitatem Angdo-

Itin

tum veíttorum Cuftodum fi de(idere-

Cuftodia erat infidelis, milites prodi-

$d

tores, hinc cuftodia deficiente , defe-

tis, fi ftemma ac domicilium eorum

tf

cit & Imperium.

invéftigatis ? /Defcendunt*ïhi atque

f Ój

AA. Anima no

ftra, teíle erudfto

originem - trahunt à Patre omnis no-

Ltj

Martino Delrio, (b) nobilif&ma eft

bilitatis, Magno Anania, 'Tobiz £. cap.

Iors |

Secündüm Nazianzenum (d) proee-

&ivitas, quinque portas habet, quing;

mtl]xæ N

nimirum feníuum :

tres. profundas

untes à Deo. ficut radii Solej juxé

E.

[ur

r

is itl

foffas comple&itur; Memoriam, In-

»-n Thoæam in principig tempol

caio

Klüs m

(2 Martinus Martinius in bello T ;;ri;zrico.(b ) Delrio in ap.c.r.ä MArnA9.

9 &

( ?frnardf in Pf.qui babitat. (d) Nazianz. Orat. in Ngf;v..Dam-

Wlh

"

m

i

—

ii

ANGELORUM cuäTODUM.

287

T

cclo Empyreo à Deo creati, utiid ex

JExhnze, Plinium in Vefuüvium pr'æ--f

guu

Gen. capite primo, ex verbis; igitur

cipitárunt. Notunt illiornem herba-

u

perfe&ti (ünt cacli G omnis ornatus eo-

rüm virtutem, lapidum preíIantiam,

m m

rum, paichié probat Corn«lius,

ftellarum, Solis ac Lünze influxus mi-

j Àut

Si qualitates ac naturam eorum pe-

randos, conjun&tiones ftupendas? Imó

QtQm a'

metrare velitis, audite, quid S. Augu-

Lumen illud Africe Auguftinus (b) a£-

w f

"

Éinus de cognitione vere vitz c; 6,

firmare audet; Naufeam creare Ange-

idit

de Angelis dicat ; 2dagelus fpiritus

lis noftras quisquilias fcieritiarum, An-

) degumil

eff e [ubflantia imcorporea, puire-

gelis ait ille cemporalium corporalium-

e ciut

dini nom obnoxia, mortem non ti-

que rerum fcientia vilis eft,omnis do-

& tcr:fg'i

mens,imvifibilis, in[énfibilis,rattio-

&rina Platonis , Ariflotelis acSalomo-

yant; u

&Alis , intelleiiualis , immortAlas,

nis in quintam effentiam reda&ta, nihil

as, d

smpaffbilis: Natura proinde illis.eft

eft, igaorantia eft.

pura & fubtilis, atherea, quam nulia

Pulchritudinem eorum (i conterm-

ulün

nget !

materig labes infufcat, nullus - cor-

plari lubet, audite S, Dionyfium (c)

'fegariosu

rup.ionis nevus afpergit,

quomodo eam depingat: Angclus

tur; 10

Si officia eorum: confideretis.

je

eít fpeculum — puriffimum füfcipiens

!

d f

cundüm Danielem funt Principes mi-

totam pulchritudinem — deiformitatis

litig D'ei, ^ Secundàm Blofium cocle-

& refplendere faciens in feipfo , quan-

qertts

flis aulz Principes, Secundàm So-

tum efít poffibile? adoráffet tantam

"T

phronium Prafides Provinciarum, Se-

majeftatem & pulchtitudinem Path-

" mcrilöh 5-

Vi 19

ceundum Bernardum. Domeítici Dei,

mi incola Joannes, jam jam ad pedes

qui femper vident faciem Patris, Secua-

ejus fe proftraturus, nifr inhibuiffet

inà noüliq

r

Y

[

düm Augufítinum (2) Ccli CivesPrin-

ac reclamáffet Angelus dicens: (d)

"n.

cipes Paradifi, Scientie Magiftri, Do-

Vide,ne feceris,conferumsenimtu-

j gu:um'«i

&ores Sapientie, Nuntii, & Legnti fu-

u5 fa. Undé S. Anfelmus (e) confi-

yibus if

premi coelorum Imperatoris, ita cele-

derans eotum pulchritudinem, ait; Si

res, ut uno momento fint, ubi effe de-

f

tot Soles, quot flella fplendefcerent, ta-

ss

fiderant,

men unius Angeli claritas obteneb-

)

j

Si de fcientia- eoruní interrogetis.

raret omries.

Quis nunc miretur di-

foi

u iW

Refpondet S. Gieg, Papal, 2 moral. c,

&um piiffimi P. Drexeliidumait ; Ter-

domwlm 1

32. .Quid. porrà Mugeli de iis, qua

ta caclo comparata eft pun&um, homoe

&endunt j

Jétenda funt, ne[ciunt, qui Gientem

Angelo comparatus feu collata

]

S fog«-

pir

emzuia [ciumt,: Univerfa eis patenc

mica eft.& vermis,

Wil

mmm'

naturz niylleria, intiima penetrant coe-

En nobilitatem rilitum & cufto-

g

( j

li ac tetra arcana, quze. Ariftorelem in

dum noftre civitatís, qua tanta eft,

, gl

fluétus maris, Empedoclem in flammas

ur merito S, "honmas Ícribat p. q, 60,

Yi

art. 2.

i

