ginate noxiam prateritorum jejuniorum maciem

depellerent. Qui olím excufbis tuam perfidian,

Chiil

quà ftimulante fepofitis fingulis his favoribus toties

abiifti poft amatores alteros , quoties mifera fpon-

fum 6 cordis thalamo per peccatum expulifti? 7

anima audaci, qna [peravit, i À te receffffet, fe ali-

quid melits: babituram ! S. Aug. 1. 6. Cont.

€. 16.

XXII- J A.

a2 (42) $de

XXII. JaNuanrr.

, lnc dl

i d

$. Vincenutius Martyr.

digun d

ollicsal

fElum pralufiffe videtur. robori invictiffimi

tangi i

hujus Athletz, quando Eundem Pz»centitm

inima!

dici voluit. Feré fine numero fuére tormenta,

f

qua tyrannis ingeniosa excogitárat , ad flernendum

hunc pugilem ; fed fruftrà feviit impiorum conatus.

imi

o at

Vicit Pincentitus verbera , equuleos , prunas arden-

tes , ungues ferreos , candentes laminas , fragmenta

NU

xue f I

teftacea, & validó fuccenfam ignecraticulam , Levi-

te Laurentiofuppar , finon fuperior. An talia un-

) At

(ifimas Q

quam à te DEUS argumenta petiit probandz tua

fidei? timeo, ne delicatum füb fpinolo capite mem-

TP (]W

s. Qu

brum argueret.

amin

SENTENTI A.

qa

d

Artyrum fiducia, fortitudo , & tole-

rantia ex ulceribus , & vulneribus

m mä(lläl

] g[ätüäï'

Chrifli, $, Perz, Serm. é1. iz Cagt,

gn'bus t0nt

nf*

suli

j ^

([J/Mh.'

g/ï

( Q

RE-

Y^

B GGOgg

REFLEXIO.

Pu-NCTQ T : Aginam verfa , fi lubet, & fideliter

à Doctore mellifluo erudiére , qui

intribulationete habeas , & unde

O

fobür emendices, Ulcera, & Vulnera Salvatoris un-

j

guentum flillant, quó invulnerabilis redditur , quis-

[

quis in arena dimicat Chrifti pugil. Sepiüus te levi

Fuper

ictu proflratum quereris? tibi culpam imputa, quod

( pot

imparatus manum cum hofíle conferere attentà-

VT

Yis.

Qütn(a,

II Etquidíiilla, quz Vzzcentio , patienda

K, PM

tibi obtingerem? en quàm ad folam memoriam in-

N

firma caro cohorreat ! optimus plané Dzus eíl

tnim J

quód fragilitati tuar confulens minoribus impenfis

i D

czlum venale tibi faciat. Tu veró fordidus nimium

tl

&c avarus , quod nec modicó illud comparare

i «

ftudeas.

2

du D.

III. Miferum nefiire te, tum primim Dzo

tecordi, &curzeffe, quando adverfitatibus probé

exercet. Annonenim eos quos amat, arguit, & ca-

ftigat ? plané velut amici amicorum dextras ftrin-

gunt, acpremuntquoüíque doleant , in amicitie

fignum; ita & Dzus fuüá premit , quos amat, manu,

m

in amoris argumentum. INi defipis, audacter cum

fte dul

Seraphicà Virgine 7) berefr.

ADEUM inclaqm : Domi-

HE uTf DAU AUE TOYT,

XXIIL J A-

s$6(45)98e

XXIII. JaNuanrI.

&f

$. Joanues Eleemo[ynarius.

(tt, qi

;j Qu

Otuit fanctiffimus híc Patriarcha ver$ edicete

Jvatrtat

A. cum Huffzovate: ab znfanzia mea crevit me-

eut miferatio: Adeo totusfuit in füblevandis

;diïllï ) ql"

oits te l

pauperunrindigentiis. Palatium illius Alexandrize

u qwj

credi poterat Hofpitale non z7Uz, fed orbis , tanta

re at

erat mendicabuloruüm; illud indies ambientium fre-

quentia. Gloriatur hodiéque Eleezofjzarii nomi-

, pl

ne, plufquam Cafares olim 4uguflorum tituló.

rl

Néque vetat illum dici Ufurarium g : feneratur

Duts fï?:

enim Dom;ino, qui miferetur pauperis. Prov. 19.

l; 1 mpcn.fi

à $. Petro in aterna celorum tabernacula vifüs eft

s m

introduci , egregius híc opum contemptor : dignus

comjnwc

utíque commorari cum illo ; in Cujus domo funt

gïarix, cff divitie,

jrn DEO

SENTENTIA,

us ?

['g'.l;.[,&'cväl

; Uidquid tribuitur pauperi,, fi fubtxh

o

ag

2 qioot

confideratione penfatur , non eft

d

donum , fed mutuum , quia quod datur,

df

fine dubio, multiplicató fru&u recipitur.

i l

4 Gregor. in Regtfe.

R E.

m

s?5 (46) 986

REFLEXIO.

Puxcr.I.

On'extrà veri orbitam abiit Chry-

Íoflomus , quando Homl 3;.

4p. Gen. Eleemoiynam. femini

fimillimam dixit, Colonum vides largá manu ja-

cientem femina : àn hac perire putas? manime id

quidem : fed ubi in culmos , & fegetes maturuerint;

Otemor

centuplum refufura nofti.. Sic Eleemofynam quis-

Tiprely

quis ha&tenus Zifperfit , deditque pauperibus, abun-

'Woris (

dantiffimam gloriz meffem vel recepit, vel tuto fibi

d wti

Ípondeat.

Sinis

II Parvein DzuM fiducia eft; qui , dum Hic

rabat, u

adeó fefe oppignoravit , de retributione dubitat.

profió i

Et quid fi Dzus fübtrahat aliquando , unde aliis lar-

Vorfim,

girinegligis? nunquid enim & nosomnes Mendi-

brisre

ci fumus, Magnum illum Patremfamilias indies íli«

Birby

pem flagitantes? demus ergo, ut detur.

d :mbïgv

I1I.. Dolesnon eostibi fuppetere reditus,quos

V ag

überrimos, habuit liberaliffimus hic Patriarcha.

Verum quid opus? fi habeas duo minuta zra, qua-

n

lia Gazophylacio olim impofüit vidua paupercula;

egehis eroga. Si & hzcdeficiant, hauílum aque

frigidze mendico porrige , certus non perditurum

te mercedem tuam. .z potes dare, da: fi non potet)

[

afabilem te fac. S. Aug. in Pf.13.

of i

Baris

aCC[c ;

XXIV. JA'

s2 C47 »8de

XXIV. JaNuaARII.

vabit O

y H 3

5. Timpotheus Epifcopus & M.

j feri

Ultam, imó plurimam profectüs fui partem

ü mmukj'a

Panlo in acceptis debet minime degener híc

! minimf:ä

Ejusdem difcipulus. Optimos ab Apottoli

at

oremores imbibit : magis ab Exemplo; quó Tyro-

yjnam q

TEUM

ni præluxeratMagiüer egregius. Valetudine quan-

tumvis dubiá, vitam egit , ut plurimüm, aufteram:

, vd tqu L

adeó ut nec modicum biberet vinum , nifi juffus.

Sapiüs Corintbzum , Macedoniam , Italiam ober-

ui,dllmg"fï

rabat, ut in tam raro operariorum numtero , ipfe

j duhfï'

pro füá virili , aliquam antmarum meffem faceret.

jdeii

Noviffimé Epbefi Chriftianá libertate dmonum

T Meng

cultores redarguens , non jatn ab ovibus , fed lupis,

as i

paftor bonus denfis fuftium ictibus adeó exceptus

eft , ut brevi animam poneret , aterná in czelis elo-

"

rià donandam. Tant refert à teneris probé fuiffe

; h?

educatum.

u

1 auPCICllli

SENTENTIA.

MUHWU 39*,1

On tantüm curemus habete bonam

þ gl W/

conícientiam , fed quantüm poteft

noftra infirmitas , quantüm vigilantia fra-

gilitatis humanz , curemus nihil etiam

facere , quod veniat in malam fufpicio-

nem infirmo fratri, ,. 4ug.

RE.

ib

ID

AS

)G*m!e

REFLEXIO,

Puncr.I.

Udieris utique femel , f1 non fe-

pius, neminem fibi foli natum,

Tr

— fed unicuíque mandáffe Dzuw de

)

proximo fuo. Curam ergó proximi habe , non quà

Eidem de perituris tantüm profpicias ; fed quà du-

N5 Cont

bium facili manu ac viá ( exempió fcilicet bonó ) ad

Uil

bonum adducas. Veriffimum enim Philofophi Ro*

?^

mani effatum : Longug iter of per Pracepta « breve

ttinsfor

€ efficax per Exempla : plus ex moribus , quam ex

feicitn

i $

verbis trabimut. Senec. Ep. 6.

ümin j

I1. Si alios docendi fpartam naCtus fueris, illam

ficorna , ut probé tamen memineris, prius tibi fa-

(]Ujm hfh

ciendum quod doces , quàm docendum , quod alii

9l q

Ti

faciant. Ut enim turpiffimum dicere, G non face-

re; ita ordo prepofterus , & rare plerumque effica-

m

ci&, docere && facere.

W 1

III. Ututnaturi omnes fimus equales , indole

tamen, & genió differimus plurimüm ; indéque fol-

licité curandum tibi , ut malis & familiarium fyllabo

X

proícriptis , bonorüm confortium ambias, Ut enim

H

Cquod in proverbio dicitur ) cicada cicada chara,

ut graculus graculo affidet ; fic malus vel fimilem

ffï?)l 9 Ü A

fihi colit, vel facit.. Cuz Sanéto fantd us evis , G cum

perverfo pervertéris P. 17,. Peftilens aura malo-

rumeítcontubernium. Locum mutet , qui infic

m;tqit.

XXV- JA'

-*$8 (49) 8de

XxXV. Jaxuanrr.

fl

Copverfro S. Pauls.

[olj nàtt

fe D

; Eré fuit zez£atzo dextra Excelfr, quae Saulum

in Pzuluz , juratum Ecclefiz: novellae ho-

?o:; Y

li

j

ftem , in folertiffimum fidei

propaga'torem;

cer bono)

vas contumceliz in Vas eleclionis ; lupum rapacem

& tribu Benjamin , in agnum maníüetiffimum

ifophi?*

transformavit. Multim tamen , mihi crede ! ad

wpm:&ff'-*-

j ziuimv"?

feliciffimam hanc Meramorpbofrn contulit paratif-

fima Szu/; voluntas ad primum Numinis moni-

ueriilt

tum in Pzz/ym immigrare ferió cupientis : contrà

quàm hodie agat piger peccator, qui 2ur , & som

riis d b

vult , qui vocanti Dzo idem /enzé & fomnolentà

L

(nontat

reponit , quod aliquamdiu tergiverfari folitus Au-

guítinus : zzodó, ecce zodó ,

fne paululim, 1.8.

ii

Con£ c. j.

J

es.If0

SENTENTI A.

1N (V

Y

iriurm

xldJ

Xfpectat Dzus delinquentes, beni-

i Üd

E

ciaie u

gné fufcipit revertentes. 4 Bera.

l

(

9. 24 Cant.

L*

| f

[e/m.

li

gt

u D

q [

R E-

gj

s5$ ( jo )Sàe

REFLEXIO.

Uoties, oro te ! Deus oftiurt

cordis tui pulfavit ; reforma-

PUNCT.I.O

turus in te hominem interlo-

T to

fem , tu veró eódem feu negleCtó, feu, quod pejus,

|

TX

pervicaciter exclusó , fordibus tuis indormifcere

Qu

porro perrexifli ? quid jam mirum fitibi obtingat;

gutmat, Z

quod olim fponfz ingemifcenti de dilecti fui fuga:

(eratin

at ille declinauerat » atque tranfiérat , Cant. j

Wt

merita id caítigationis genus fuerat , quod moráà la-

r:'iriali) !

tisincivili pulfantem fepiüs non àdmififfet.

Vlumy

II Siadeó extra Dz1 gratiam nihil poffimus,

hn

ut & ipfum juftificationis initium ab eadem depen-

l egetalig

Diopli

deat, quanta, per DzuM ! dementia eft , medio

ad Conver[ionem (ic neceffario , ficreniii ? quantz

Ditte [

interim , ob ejusmodi negle&tum , gratiz tubtra-

Qs quite

Tl lr

huntur? miferos nos, qui culpà, atque incurià no-

Vr

ftrá tot lapides offenfionis congerimus , ad quos

neceffe habeamus , in falutis noftrae negotio gravxf-

WCRP[

fimé fiepius impingere.

III. Praftolatur Dzus Cozver[ionem noflram :

Convertimini Ad me , ait Dominus exercituum

Nmïul

& convertar 4d vos, Zach. 1. v.3. An & hoc intrà

|

debiti Do obfequii orbitam , fervum exfpeclari à

t

Domino ? ubi tamen cum hac quoque duritia fru-

"t e

ftrà nos exfpectat , olim terribile illud. in refracta-

Vüeri

rios fulminabit : Perzrio tua ex te. En quos iplt

ponamus obices Gomver[ioni nollrac!

XXVI.JA-

S3T6]

9ec

C0 8Se

XXVI. JasuanRzr.

Drus ottt

$. Paula Vidua Romaza.

jt, feorm

nen itert

; quol

n

T totam hanc fuo Dzus deputaret fervitio,

4

nexus matitalis abrumpi debuit, qui Paulam

ndor

(

quóquó modo defleclere in obiiqua adhuc

ii

poterat. Loge tazzen viri foluta, adcó conttans atque

hia g

totaeratin Dzi obfequio , ut necillorum infultibus

*;lt j Cal],r' ]

cederet , qui ( 27zete. bouis propofitis pró , quam

Qd m

exitiali) pietatem illius contemptim traduxerant.

if

Vultum, qui varió olim fucó infectus hominibus il-

lam amabilem magis , quàm Dzo reddiderat, ex

iil p

lege talionis caftigatura , lacrymis fic ambuffit, ut

| C'cldlfm GiFf

Dzo placeret fümmé , unde mortalibus jam jam di-

] Ep ] mt'(-'ï

fplicere caeperat. Par fuitin caftigando corpore ri-

Ü

f quati

W

erai

or, qui tenuittamdiu ,. dum anima , carnis erga-

ituló foluta , ad beatz perennitatis patriam avolaret.

ue u

Veré profe&tüsin virtutibus parens unica ; firmain

1925 18

bene czptis conftantia,

(g0^

i

SENTENTIA,

um n

Ncaffum bonum agitur , fi ante vitx

TA

& o

terminum deferatur 5 quia fruftra ve-

CJM

[

lociter currit, qui priufquam ad metam

dLLUUJ

WC

venerit, deficir. Gregor. J. 1. Moral.

d g

j p

2

RE-

XXVI' h

s:0 C 5^) 9d

REFLEXIO.

Puxcr.L

Gregiam hanc Viraginem, patvó

admodüm annorum fpatió, ad

eximiam fanctitatem provexit

Uo

fimillima fibi femper in exequendis piis propofitis

conítantia. Potiffimam profectui tuo remoram po«

Ym frca

nit , quod modo velis, & fervide : modo voluiffe te

non memineris; & negligenter. Sicut ZeZberan-

7777

dum eft diu , quod flatuendum eff [emel : ita. teverà

gu/ng'yl

non fegniter exequendum ,

1t il

do ftacutum fuerit,

quod faluþriter aliquan-

m

[/1773

II Craffius ab honefto aberrant illi , qui »e-

dhirt

fheciu bumanó à bonis abfterrentur. Unde, quafo,

fic IOquja

haec mentis cacitas? fi boni fint, quorum metubo-

Cf

numtefieripiget , error judicii eft bona negligere.

LT

Approbaturi enim idipfum in te forent , quodinfe

Pifimis

cuperent. Si mali : eorum cenfura te nec malum , fi

Vi wtem

bonus fis, efficiet: nec meliorem, f1 malus.

^ äh[

III. Satis latam huic inconftantiz femitam ali«

quando parat , quód tuo magis innitaris robori,

quod tamen fragile, quàm Gratiz Dxr, qu« firma.

Ul

Hac tribuit non tantüm velle ( quod unum non fuf-

(

ficit) fed etiam perficere pro bona noftra voluntate,

Ageergo , & quam femel pede mafculó viam terere

!tf

copifti , virili animó percurre. Nibil son. poteris

per Gratiam, modó animu mon defit.

XXVIL J4-

$28 52 8e

XXVII. JauuAnIr.

,ginfm,ïf«"-?

$ Joannes Chryfoflomus.

Datoy:

em vaex;

Uod meriffimum azrum loqueretur azreus

hic Orator , azreum itidem nomen obti-

iis p

) femonti p

nuit. Non femclinter dicendum, Concio«

gb voll

nem fic alloqui auditus : ego omznes Confhantinopoli-

dl

FAWHOT Um CIUIMIm n9xas 2 antmo fero x omnes ac fin-

J: i ret

gulos cuju[etinque atatis oculis meis chariores habeo:

Yi du

«t ddeirco auimus meut fit ipfis calis capactor.

Quid fi aliquid gaudii intrà me perfeutifco , inde

ortum babet , quàd certu fim , mentem effe veftri

y li, i

amore , fludiógue veffra falutis plenam. . Sic agit,

U g^

fic loquitur , quisquis eft Pz/for bosus , qualis fuit

promdet

Chryfoftomus , qui fremente contra fe Iupó infer-.

d

nali à /spa tamdiu circumactus eft ; dum à /zzmmo

nt, qu ',

Paflorein celum evocaretur , debita follicitudini

ao

fuz prarmia ca

pturus. An par tibi haclenus znzza-

7 altmatio?

; fgml'llüï?

SENTENT I A.

gt

um

Ulla eft excufatio paftoris , fi lupus

um

!;f'

có fciente oves comedat, . Greg. iz

,üm'o]llnw

rcgifr.

jpint

j "

A E-

a

b7]

& ( 5458de

ÉEFLEXIO,

B

Puxcr.L

Uanti inter metalla preth1 Qu«

rum, tanti fedulus enzmarum

paftor vulgum inter reliquum : utinam ne tant& 12-

li

ritatis! hoc potiffimüm avo, quó mundus totusin

(

nj

maligno pofitus eft, dum ( quod plané horrendum )

X

ficut. populus, fic [acerdos. V. 24. Ymo Hic Ízpiüs

&Q a

zll deterior.

Quàm preflaret olim excordem

(ig, Qa

hujufmodi Mercenarzum pecudi paícende operam

nerat

locáffe, quàm anzzabus

h, M

II. Animz thefauro inzftimabili , ChriftiSer-

ürpor

vatoris fanguine redempte , tibi, Paffor zmice ! ve-

Tmim

luti pretiofüm depofitum creditz fuére ; ubi illarum

COperty

curam füfcepifli. Si improvide iftud factum à tefue-

&t épic

rit, hocdue Zepofituzm culpà tuà deteriorari, imo per-

dittemin:

di contigerit, quónam fatisfacies? utinam iftiusmo-

Ontcidi

di cogitatio fiepiüs tuum fübeat animum, inde potif

ioqede

fimüm , quód hactenus forté ovium tuarum lauam

Tüitete

& lacchariora, quàm fzlurzerz habueris.

fs. !

t 10

IIL Non modo privatorum , fcd ipfius etiam

Imperatricis mores peffimos , flricturá falubri. fa-

piüs puniit C2zy/offomu: , nihil mulieris iram , nihi

aliorum offenfam reveritus. Sapé invalefcunt vitia

)

T.

paftorum culpá , quod hi (Jpeculatores plan& e4c^

J

canes muti non valentes latrare ) dum iis obicem

üc

non ponunt ; ea quadantenus approbare non inepté

putentur, Formidinem banc in pa/z*arilm* fabinde

parit, vita propria , parum avulbi vitiis Abludens.

"M

ANec Imperatoris eff, libertatem dicendi negare : nec

Sacerdotis , quod fentiat , non dicerc. S. Ambr.

XXVHL JA-

aoe ( 5552de

H

XXVIII. Jauuantt:.

Jf p

lus ii

$. Jacobus Pezitens.

1 nedd

jomdus 005

Ivó hic Sanctus exempló docuit , quàm facilé

in pfaeceps eat , quem Dzi Gratza vel mo-

W hO M

mentó deferit : quàm item veterano militi

Imo Jl

eque ac tyroni mille tendantur ab ozco zmvzdo infi-

jlim aof

diz. Quadraginta jam annis Eremi incola , iis in-

cena (f

claruerat virtutibus , üt piura etiam 0P€I'äï€t'11' mi-

acula. Mirum illi in demonesimperium , quos e

1,Chfh

corporibus obfeffis facilé adeó ejiciebat , ut unà ma-

nuum impofitione deterrimus hoftis hofpitió cedere

(tof /WV

ff;uv

cogeretur. Qui tamen in ipfummet füum Matti-

r&/'kumäfc

geme pucHa unmlglavm ubi /o/um cum fola ver-

ii

fantem incautiüs , primim ad feedz libidinis, tum

m

homicidii vitium induxit : precipitaturus in ipfum

u) TY

quoque defperationis barathrum ; ni Dzr Bonitas

u ,

Penitenten fcrali fepulchró claufum decennió ab-

didiffe. Qu fe exifizmat flare , videat o n 64-

[15,

l

dat. 1. Cor. 10.

edip

r

SEANTENIIA,

Ls Jf

[mrgkl»lm[

tó potcft perdi per negligentiam,

a p

CI

du

quod multó labore vix tandem ac-

!

o

quifitum eft per gratiam. 7 bom. de Kemp

hl

/fay)l)/!

À. r de Imit. c. 22.

Jl

a

T.

D a

KR E-

XXVIL

56 ($6) 886

REFLEXIO.

Püwxcr. I,

N ! quàmcafü miferabilt conci-

derit Cedrzs haec nobiliffima ,in

qua fruítra fufpicari car2ezz quis-

piam voluiffet. Quid demum cannz paluftri reli-

N

quum , fi columnas zreas humi fternat tentatio uni-

w

€a? veré omnino neceffarium, nos, abjectà procul

o

omni praffidentià , cuze tàmore ) 69 tremore operari

Diou

Salutem nofiram.

"t5 nimi

II. Sicultiore veftimentó indutus fueris , quàm

Qurum e

follicitéloca caves, qua fuliginem illi affricare, vel

Tiptti

fordes quóquó modo infpergere poffunt. At non ea-

tiftmim

dem tibi deornatu animzcura. Lutum tractas fx-

f , dC

pius , per declivia incedis & lubrica : miraris ta-

Petpetou

men te labi aliquando , átque unó oculi nictu per-

quam g

dere eas , quas tantó jam tempore congefleras meri-

Talüm,

torum opes. An hoc eft regulari ad dictamen pru-

dentize Chriftianz?

TII. Etfi peccandi occafto ubíque fit fugienda , ea

Ui

tamen cum primis celeri curfu declinanda eft , qua

pu

Pudicitiam n difcrimen vocat. Optimé ad verum

Auguftinur inquit, duriora haec effe certamina,quod

EM/: I

pugnam, etfi quotidianam, rarze adeó excipiant vi-

€orie. Quid cau(z fübeft ? id certé, quod confabu-

lari prolixiàs cum delicato hoc hofte fzpiüs mali-

mus, quàm fugá praepete , quz una victoriam in hoc

conflictu parit, rebus noftris confülere. Jl/e laua-

Ltr , ille pradicatur beatut , qui ut ceperit cogitare

Jfordida , flatim interficit cogitatus » & allidit 4d

Petram. Flieronym. ad Euftoch. Virg.

XXIX. JA-

3062 j7 88

rabil u

XXIX. TaNuaR1II.

bilifümayt

^

turnimqi

$, Sz:lpiti:u M2/7227

palnifri rel;»,

Rodiit & Difciplinà D. Martini tyro hic tam

etoROQE

P

probé excultus , ut Brruricenfitm Archiepi-

bj

fcopus fieri meritusfit. Caro illi fletit, imbin

diürett

D oculis fer? contemptibilem reddidit , familiari-

tas nimia ; qui aliquamdiu e/agzanis convixerat,

i, qui

quorum etiam erroribus miferé depravatus eft. Sed

df t

refipuitintempore, ac, quó linguam, à qua po-

t At

tiffimàm in grande adeó diftrimen conjectus fue-

m us

rat ; debitáilli peená non diffimulanter pleéteret,

; m

perpetuum fibi filentium voluit indictüm. En!

yliniduge

quàm facilé fit malorum confortió utentem , fieri

vb

malum.

jdama j*

SENTENTI A.

ii

Ui malorum cöntagiö non corrum-

d g

pitur , is infi

gniter bonus fit oportet.

mb a

namin "

Eraf. ip. Epiff.

acipan

yod o

fj

r

m

yrittil

| 0' guiälï [

R E.

gt

D

$ 58)88e

REPRLEXIO

Puxscr.I.

Ere Plutarch. de liber. educ, $2

6

claudo vicinus ambulaueriüs

&pfe claudus ambulare — difees.

Anct

Sanctum hunc Arebiepzfcopum fer& fübvertit incau-

fiit

ta malorum focietas. Quod illi circa fidem, idem

Ton

tibi circa motes accidet. Cereus naturá tuà in vitium

4 Duj

flecti, ubi malum inte exemplum pravaluerit, me-

Queenm

liora in aliis fufpicies quidem, probabífque : deterio-

li,

ra tamen fequéris,

li 'IAMEI)I

txten

TL p non filii hujm feculi prudentiores f(liss

lucis , dum , fi qua pef ftilentis aurz fufpicio animum

Tünqen

applaj

exterret, continuo res fuas comgonunt Z Pqtïe con-

las

tagionis periculo fubducunt: iftis & conv erío in me-

dia contrahendz luis difcrimina ultro fefe conjicien-

FAttüdin

tibus? maorbida facta pecus, caulá ejicitur, ne to-

mlzïcm

tum corrump1t ovile : Societas mala , ne pereat ani-

ma, non modo non vitatur , fed de induflria expeti-

tur, temere aditur, egré deferitur.

U

TIT. Piceus eftmalorum convictus , eos etiam te-

net, &inquinat, qui fuópte motu man(iffent integri,

dlu)y.

1

fifoli. 4uguffzno fidem habe : Furtum is adolefcens

fecerat pomorum , plané non facturus , nifi có indu-

xiflet nequiffimorum confodalium invitatio. Ut ve-

ró in leviorc boc delicto ; ita in aliis aliorum ductu

facilé ad obliqua defle&timus , càm fcilicet dicitur:

Eamu , faciamus , & pudet nmej?azmpzmmtcm.

$. Aug. . 2. Con£. 9.

XXX. Ja-

s5 ( 52) 08

XXX. JaAwuaRIr.

ar, educ d

S. Aldeguaudis Autiflita.

ieuerit, 6

l. dfe

lAnZta hzec Malbodienfis. Antzfiita. corcalum

yeri ia

fuit irginis Deipara , adeb Hacilli favebat,

idm,

non modó dum adhuc mortalis peregrzzabatur

to3 n i

4 Domino fed & ubi migrandum hinc fuit. Quin-

alyerit,

que enim ante obitum diebus iis eandem blanditiis

'quc:dctcrio

demulfit , ut jam-jam in paradifo verfari fibi videre-

tur Zldeeundis, Horà fatali jamdum in ftante ad-

fuit iterum lectiffima V x & B1 parens , grandi divo-

entitrt

rum agminecinéla , devotámque fibi hanc Animam

nicoanim

applaudente totó czleftium Geniorum choró ad ca-

EE j j,(l'llf j

Ílffimas Agni nuptias abduxit. Veré dimidium

/p n m

beatitudinis mortalis adhuc h

quid

MaaRrs cordi eít.

f)nlo obtinet , quisquis

x

a

d

(m

SENTENTIA,

]

x

d

Uicunque fibi Manr& optat prz-

mium , imitetur exemplum. .

us dl

A5mnbr. deF. irg.

H/Iäutmrehgj

m

fl

eom

qtato

jiorum

jj df

j ; d

Jj

[

R E-

XXX. l

s$8 (6o) 8de

KEFLEXIO.

j

Puxcr.I. W Nnocentiffimus Amot elt : quo fuos

b

:

Dzipara Cultores deperit, hi Illam.

Amicitia integerrima,quà utrinque

Ut

eonglutinantur Animz Pzrgzuzs benediéle , G fer-

mod

vidorum Ejusdem Clientum. Nulla hic vobis pars,

f

quotquot à femita Marianarum Virtutum exetra-

&t xR

tis. Hoc pra cateris animosfovet , qui non pauca

o

Sancitatis illius veítigia; velut fibi imprcffa , fideli-

fitsf

ter retinent.

Ti u

T ïïllfl (

IT.. Nec tamen ideo peccator diffidat. Renove-

tur fpiritu mentis fuz, novümqueinduat hominem :

&lloji.

Yixulia

experietur in brevi przefentifamam J/rgigzs opem.

of

Utque fpirita mentis fuz renovetur , potiffimum

irginis lüffragió id confequi fatagat. Agzicitz4, üt

itnem,

Wn[UCVit.

Hieron. inquit, pzrez aut facir , 4ut accipit.. INon

dedignatur MaRra Eminentia peccatorem etiam

amicitià fuà dignum facere.

hel

HIL Quàmlataberis in obitu tuo ex faluberrima

Amicz hujus praefentia, ubi iftius per vitam integer-

bu

rimam fpemtibifeceris. Diffluantalii, ut folent ;

4 fioyjt

téque relinquant folum : non aberit Pi4 Pirge

Yenies t

Fidelis eft, non modó ufque ad mortem , fedin ipfo

ls mgd

ejusdem puncto : imó pott illud juratos fibi fervos

d aterna inducit gaudia, ut ubi illa eft , illic fint &

Kmp

Minifiri ejus. Accelfum ad D EUM babemus per

MARLAM. S, Bera, de Advent. Dom. fer. a.

XXXI J4-

|

|

ao 060 6d

:OXXXI. JaNuaRrr.

eliquh

$, Marcella Fidua Romauae

Pefxt,hi ln

aiunig

Uit Matrona hazc nobiliffima quàm verbis ad-

vt t

7* modüm parca ; tam in loquendo miré circum-

hic ss

fpecta. Nulli virorum , ne Sacerdotibus qui-

f

dem ac Religiofis, nifi praefentibus coram arbitris

ul n

I

(

loqui confueverat. Ac ne cum verbis animus ( ut ple«

.....

d

rümque folet) in vana difflueret , & frivola , vix do-

lprelïäa

mó unquam pedem efferebat, folitudinis amantiffi-

ma , nifi divinum officium aditura. Hàc exactà fui

f r

euítodià tantasà D EO gratias promeruit, quantze

dachonss

vix ulli alteri Matronz obtigerunt. Sic fcilicet Deus

figin t

"

devotas fibi animas , etiam 1n mediis urbibus ad fo-

Ü Poï[!hmïï

litudinem ducere , eafdém

il A'naicirizïs

confuevit.

que in abfcondito alloqtïï

'MmPit' 111:1

cao

SIENTENTIA.

te fubtraxeris à fuperfluis locutioni-

d fahlþcrï:ï

SI

bus & otiofis circuitionibus , nec non

:vitat yy

ahly u

à novitatibus & rumoribusaudiendis, in-

j hn

venies tempus fufficiens & aptum pro bo-

ccm,fedil.ljf' '

nis meditationibus intendendis. T/l()m.- à

gus i

Kemp,

"

yrmr

y d

AE-

30

528 (62) 9de

A ETLIZÀSTUO

ïï

[

M ov

(X

Ure dixeris Sanzétaz hanc I/'ixa'unm

H

filentii amantiffimam prodigium fui

Puxcr. I.ä

temporis extitiffe, cüm, quód arguté

nonnemo dixerat, prodigium videri poffit feminam

I

effe, & zaceré.. Interea hóc etiam locó £eminz nos

M lgm.

pracedunt palmam utique prerepturze iis quibus

adcó familiare eftinutilibus diftlendi nugis , pafci

Antt

colloquiis.

fd

l

[

Il. Metuendum valde, nead diftrictum olim tri-

itfotoio

bunaal hznc linguz intemperantiam fuà verborum

fenidm

parfimoniá caftgent gentiles Pythagorici. Turpe

mumyi;

nobis eftidamore Numinis , & pramii fempiternt

äö » Quo,

negligere , quod unó Honeftatis Amore tam follici-

té obfervárant illi. Scilicet infrà illos fapimus, & vi-

Gusdm l&

Y i

tió naturz noílra depravate in luce mediá cacuti»

mus.

lld miru;

( qpj ;

H Paria in nobis damna progeneránt circume«

dïgumcm;

carfationes ineptz.. Audimus multa, loquimur non

ATA

pauca , quz aliud in nobis atque alüis non agunb

quàm ut pia animi cogitata laboriose prius congeita

validi inftar venti difflent , indue auras abripiant.

Raró reditus atque exitus fimiles fibi funt : fed ubl

ld

hic vel innocens fuerit vel otiofus , ille reverà vitio«

Qu

fiorerit. Non enimà vero ablufit qui dixit : Quo-

D]

ties inter bomtnes fui , minor bomo redii. Thom.

Kemp.l. 1. de Imit. c. 29.

]. FrzsRuA-

226 (6) 986

Obbb en OE OOO5 OOOb

M

]

ac J

FEBRUARIU S.

)mdigiumfi

y um

l;

bX BRUUuUARIL

t fam

ofemii

$. Iguatius, Epifcopus Autio chezus eó» M.

r i g

nugih pai:z

VW Antus fuit Sancti hujus Epifcopi n Jesuw af-

fectus , ut quó citiüs eÓ perfrueretur, fiden-

ter acerba omnia ; imó ipfà diaboli tormenta

hum o*

n

fv

in fe provocaret. Unde verb hic Jesu Amor ? unde

fervidum illud defiderium cupientis quaquà de-

yorc I

mum vià Zffoluz , & effe eum Chriflo ? inde profe-

rtnit'iänlgiïf?

&b , quod augauftiffimum Jresu Nomen , cordi

oetamlota

ejusdem legibili fat charactere infcriptum fuerit,

ia

ut toti poftmodum orbi Mors Sazüa detexit.

fd

Quid mirum, dixiffe Eundem fzpiüs , 2liwd fe fo-

quinon poffe, quàm TESUM? enatum fcilicet eft

Arg umentum Yoc diviniffmum ex ipfà cordis abun-

vrint

dautia.

10quim'lïïf

m d

ARA J EAU 4,

j r

j 7

l

Ile&ionis aculeus, ] ESUS eft hic

"

f

s

crucifixus.

$. Bermard.. de dilig.

[; t

DEU M.

yi d*

(

jl

!

ld

K E.

Í fo

æää(mlb-ä&k

REFLEXIO,

j

Puxcr.I, Eliciffimum fe credat , quifquis

cordi fuo JesuM fic recondidit , ut

| Pu;ii.

Hic profpera inter & advería frequenter inde faliat

Ofqs,

inos. Talem logaela fua manifefl um facier, cuias

[

KL

fit: teflabitur nimirum foreillura aliquando con-

fa

civem eorum , quorum beatitudo , ac felicitas uni-

iimii

ca, dele&tari poft D g u w in facratiffima JEsu Ha-

Qul f

enanitate, ad. dexteram Patris eterni collocata.

YaiMof

II. Fuit hic ignis , quó erga JEsuw ardebat Igna-

Tmin Hj

tius tantae virtutis , ac efficacia , utomnem ferarum

hi dijin

rabiem extimefcere Je2222u prohiberet. Nunquid

g. ra,

U0 m

animilevitas , quà adverfi nihil tolerare vis , fatis te

in amore JEsufrigidum arguit? füfpira ergo, atque

diifiri

ex intimo cordis affe£tu DEuM rogita : O Jgazs qui

M 2y

femper ardes , & nunquam extingueris :

DEMUS meut accende sue !

gbarita

III. Mirum , fuiffe D. Bernardo faaviffimum

In

hoc JESU Nomen wel i ore, melos in aure , in cor-

M

de jubilum : fic. praeterea affeciffe D. Augufiinum

adhuc puerulum , ut fidenter is fateatur , / 3. Corf.

Putgari

c.4. Hoc nomen fecundim mifevicordiam tuam

Dülcm

Domine ! boc nomen Salvatoris mei , Filit tui ,tn

I5

]

Jqu

zp[o adbuc lacte Matris tenerum cor meum pi bzbe-

1041

TAt, €9 Altó vetinebat c &g quidquid fime boc nomine

feiffet ; quamvis literatum , t$ expolitum ,& yeri-

dicum , non me totum vapiebat. "libi vero ufque

adeó videri infipidum! crede, nifi palató cordis ol«

licite perpurgatoó, nunquam guftabis , videbífque »

nám fuavis fit Dominus,

II FEB-

ses 6:)gde

Il FPtsRUARrI:

ht , quia

teudids

Pw;i,ä'mtio Beatifs. Firziuis MARLE,

veride f

"E YOf quam impleti fant. dies Purgationis MA-

i fnciet,crf!

RI ,Í[c facer textus loquitur , Luc, 2.

diquin t

feeundimm legem Moyfi : tulerunt. TESUM

: feligs

1

i

in Jeru[alem , ut fifferent eum Domino. Dubium

ma [rs

l]

i

nulli fuerit , Sanctiffimam Vireinem fuo cum filio

Laliutit

Legi Mofaice nequaquam fuifle obítrictim : fecit

bt D

tamen Haumilitas, ut debztum ibi Virgo crederet,

monictd

uübi Zebzrtzm non erat : Imó fecundüm Dodt. An-

yra, N

gel. fer, 2. de Purif. fuperabundans puritatis amor.

Nemo noftrum mundusàíorde, nec fi infans unius

arevis 1

i

diei fuerit. Unde ergó tantus in nobis efflagitandee

iOl

defüper Pzurificationts neglectus?

ii D

3 ON IN IÀ

j li

Empus purgationisadvenit, quando

jj ts

. Mater fummz Puritatis , de cujus

) A

purgatione dies feftus eft, nobis pariter &

at ^^ ;

fontem edidit ,

77 M

& Exemplum dedit no-

bis ,

, g

quó debeamus purgari, Gwerricmé

j

Zbbas.

,,y/;fumP

d

ul*

[j

n

,

RE-

3

J

f

ape C66)8de

REFLEXIO.

Puxcr. I.

Ti , quod lucidiffimum eft, tene-

brofum noneit:ita nec immun-

dum,quod ( veluti DEIpara ) puriffimum eft. Con-

Mn

ceptus Ejufdem non vulgaris, non ordinarius fuit;

uti mulierum : fed miraculofüs, fed plané Virgi-

u

al at

neus. Ferant ergo (inquit Origenes ) legis onera

Vi

znulieres : Virgines yerb ab bis babeantur ummt

zes. 'Tu dulciter proteflare : Zofa pulcbra 65 s

?ecntinibm

fai ( f

Virgo puerpera! & zzacula non eft iu te !

Qf g

1l Arguit mira hec Dzr, & Virginis Hu-

Ipnm,

militas , quod Guerricus Abbas advertit ». e/. 4-

o il

Ts

de purif. fuperbiam filiorum Eoe , qua promptior

eff 4d exculandum , quàm ad expttrgandum com-

mifa.

uid mirum nos , dum fpiritu,elationis

a&i , adeó refugimus noftram parzficationem , non

modo ia fordibus e[fe , fed fordefcere adbuc?

PUI'-

Oriit

ubi

Wt

gare ergo in Vita, ne mortuus €ó devenias ;

nulla,vel nimiüm paenalis à maculis expurgatio.

&Ptmm

lis d.

IIL Obcilit Virginea Parens D EO H-

p j

lium fuum primogenitum, ut Numen aternum ve-

le noverat, quod rerum fer& omnium primitias:

primogenita item tam in hominibus, quàm jumen-

tis ibi vendicabat. Quin & tu Virginem imitaris,

tuáque 1) EO offers primogenita ? ut porró no*

veris quzenam hzc fint, dubium enodat doGtiffimus

Salmeron Tom. 3. tr.a1.. Primogenitum cordis uo-

flri , pura » ac fyncera , atque iucorrupta eft aninmi

nofiri intentio.

III. F E B.

a»:aæ(sþæae

IIL FzsRUuaAmnrI

mumdt

S. Blaffus, Epifc, du

1 nec if

und O

Mnem movit lapidem vaferrlmus Damon;

xl

ut fanctum hunc Prafulem à vero Numinis

d olar i

cultu ad Idoloiatriam abduceret.

Egit primüm

e) w

blanditiis, tum minis: noviffimé virgis, equuleó,

gt il

peCtinibus ferreis : fed fruítrà.

INe manus iniqui-

T

tati & foede in DEUM injuftitize D/zfius daret ,

jnit!

[

caput ferro fubdidit , jam tum Martyrii laureà

l

ii

dignum. Quifquis C/rfiz pugil luctari aliquan-

at

do capifti, arenam né defere, dum

néris.

Viélter coro-l

[ p

ww WI'M '("'

SENTENT I A.

p d

;ïmtigv;m*ïf

Ortitudo via regia eft, à quà decli-

j u

E

: d

nat ad dexteram, qui temerarius cft,

& pertinax 5 ad finiftram , qui formidolo--

: gxpurgä'f*

fus eft, & pavidus.

asE

per fa.

$. Aug. in Orig. (i;-

"

/

T Pïimm

,qini^

J

gt

Y

g

odü[do

j

g

j

2]2 ]

p

to

& E-

S

[

:

9:6cós)9de

REFLEXIO.

Puxcr.I.

/Udis S. Blafium latuiffe initió , da-

$1

táque operà declinafle Diocletza-

i fevitiem : ne fufpicére dejectionem animi , aut

timiditatem inconfültam. Prudentia hecfuit. Dum

TOi

frequentiüs temet in. pericula conjicis ; mafculum

ant

interea animum tibi pollicens : quid mirum, ho-

litm ex

ftium fübtilitate feepius te circumveniri , & ubi vi-

tmun (

€toriam fomniabas, victum prolabi ?

Qri rf

Ó ho

IL DEI velut "ponotheta fupfemi eft,

)0,

pugna modum, tempus , & locum tibi definire.

JUbi ergo Is in arenam te ablegaverit , cum Pradfü-

at p

diergm f

le Sebafféno hoftibus quibufcünque fortiter te op-

qone: certus, nec hoc fiecum Martyripm 1uà cari-

"fernd

turumlauró. Meri 4 perfequente , Mart)rium in

Yioni "

flri v

aperto opere : ferre veró contumelias , & odien-

zem diligere , Martyrium efl in occulta cogitqtime.

l. H

Vi

S. Gregor. in Homil.

deml

IIL . Invocatur fanctus hic Antiftes, advet-

fus faucium damna, quód puerum olim öpræfenti

mortis difcrimine liberárit , cui fpina pifcis tranf-

versüm fauces occupárat. Sz exaltationes D E Ttam

hi

rara fint j» guture tuo , contrà quàm fervi DEI

f

in more pofitum habeant , nonne hac 4ugiza ell,

li

corporali quávis periculofior ? interclufura indubie

fpiritum devotionis , nifi mature, opitulante etiam

$. Blafíó , malo remedium apponas.

IV. FEB:-

$28 (69)8de

IV.FEBRUARIL

Vff um

$. Theopbilus Ecclefte Adanenfs

xf Diac

