(aney

eít infueta , uti iis , quibus pratantia sezit minimé

AIUIEO,

eít cognita. Pudeat Chriftianum ( magis hominem

DEO facrum ) in hoc puncto vinci iterum à ///is fe-

glfmà n

As impe

euli , quibus in fua commoda tam pervigil oculus,

It l

ut nec minimam modiciffimi etiam quæl)cüs occafio-

At necef

nem praterlabi (inant : dum interim pro lucro fpiri-

tuali à plurimis minimó minüs agitur. S. Thomas

uml

Aquin. poít mortem cuidam alfpectabilis ; lucidiffi-

Tsjn tj

mó fidere petori infertó , /e/lag illam bond inten-

£ione meruiffe fe afferuit. Surius. Quid apud nos?

ANox , €8 tenebre , 9. nubila.

II Sinceriffimus D E I amor , & conftans ulti-

Emi

t

À

mi finis memoria MagZzlenarm vel nudà peccati um-

Cujb

brá terreri fecerunt. Nunquam non recole debitum ,

T

quóDEO ochringcris. Hocenim tantundem eíl, ac

,

meminiffe f/zzs tui , 24 tibi praefixus eft : G cui pof-

fidendo totum te impendere debes. Experire dictorü

vim, chara anima! propediem exclamabis cum Di-

va noftra : 0 J4mor ! à Amior ! Ó Amor ! Etcum Augu-

ftino : Cbarítas , D EUS meus ) accende sue !

XXVI. Man.

326 :91)90€

),

XXVI.Marit

Gj

T

rs fub i

$. Phi lippus Nerius , Aucfor Cengert-

gattonis Oratoris.

Jf

m li

JUeritiam innocentiffimé decurrit, jam tum

"

:kqam,ïiqfï-

li

i

À. Virtutum Candidatus non ignobilis. " Adul-

Tamf cO/

il

H

tior, tantó /orzs Dzvini acllu frcquenter incaluit,

intentiot

ut fragile corpus iis ignibus fere impar ; fzepiüs ex-

clamare illum cogeret : /2£ ef), Domine ! Cor cjus;

TOU

tanquam locum incoleret explicando amori fuo ni-

Enis, anguítum , prodigió ab omnibus retro. fzculis

meïizim'm'

Jnauditó , geminas coflaslocó movit. Hyeme fri-

z

gidiffimá non algere ille, ut cateri mortalium, fed

A

internis incendiis in exteriora fe effundentibus, non

gt

taró fic zítuare vifus eft, ut refrigerantia eidem ad-

[Uä :

hiberi neceffe effet, — Tuà utique fponte fateberis,

u)

"U

víx unam adhuc amoris iftiufmodi fcintillam ha&;—

nusin te refplenduiffe,

lls lii

yoott !

SENTENTISA.

ibquP

Equaquam id ulli fpondeo,quod poffit

MU

cujuslibet rei firmum habere prafi-

n

dium, qui aliquid plus amaverit , quàm

ole

DEU M. s.salviaum l. . cogtr Avar.

p

yerir

$ Qu

b

j

m

RE-

;ï ; MA[!.

$88 (294) 2de

REFLEXIO.

Puwcr.I.

"Aqua ves eff Amor , inquit'Thom.

-EK. Kemp. deImit. L. 5. c. $. zagnáó

onnino bonum. Res plane magna : bonum grande ,

fü

iis maximé notum , quibus hoc Amoris exercitium

I

familiare. Impellit ad opera magna , atq; ad apicem

l

Tinnis

perfe&tionis amantem provehit. Rebus fe indignis

S

Tuli n

DN

tam non tenetur , ut illas ultro obtrufas quácunque

janitere

viáfugiat, Ípernat, negligat. Unum DEUM ut íco-

pum fibi prefigit, in quem totó fuó conatu collimat,

t

ts al

cactera detrimentum faciens,& arbitrans sz ffercora.

li. Philippus Nerius Amori velut innatans, no-

[j alm

vit probé fenfum vocum iflarum : D.EUS smeus, A4mor

i:ebus Jiej,

RCHS : TU totus meus ,ego tuus. Non amant fincere,

| QratiOJJis í

nifi quorum cor DEI gratià dilatatur. Anguftü hunc

ii utal

locumcurz & follicitudines terrenz , affcctionesin-

Uhritm.

fuper inordinate tantum frequenter occupant, ut Zi-

Til

vino Amorilocus reliquus non fit. Utinam iitiusyis

Of

diffolvat has co/figarzoues imptetatis !

U

TL Pbedlippus Nerius & flagrantiffimze charita-

ïlï":gelt W

tis fuit, & fragrantiffime virtutis. Hujus odorem bo-

s a

num ardenter adeó deperiit, ut defe&tum in fcelera-

t e

tis, zmmpurit prefertim , odoratu prodigiofó flatim

notatet. Hinc aliquando illze voces ad. proftituti pu-

doris adolefcentem fecretó fa&lze : z1al? oles , frli mi !

«l

Mirum .£or;s ingenium : fimilitudinem appetit,

& nifi hàc habitá , non quieftit. Da zantem , in-

Y

Üty

quit Auguftinus, £5 /czr quid loguor. Amoris defectus

Ciedim

nunquam citiüs, quàm 45 aznrte deprehenditur.

ln

Siminus te Domine amat , qui tectm aliquid amat

quod non propter te 4mat ; quomodo te amáat; qui id

amat , quod tu odifli ?

a xxv(ïïr. Mar.

epe ( 255 )9de

ht

jitqit

XXVIL Marr

j 6

nf ia

Venerabilis Beda , Presbyter,

oris u

a

Eptennis puerulus in Monaflerio SS. Petri &

S

Pauli in Anglia literarum ftudia orfus , conatu

hus Ed

indefeffo, & fancla intentione, quam literario labori

ufs qiant

DEOMuP

n

pramittere nunquam non folebat, eam adeptus eft

m

do&trinam, ut ejus fcripta hodiéque fufpiciat , & pro

onatu ol

at u

meritis z(timet Ecclefia Romano - Catholica ; Ut

olim ztimavit Sergius Pontifex , in arduis Ecclefize

gtinmans

li

rebus BeZe operà multum ufus.

Atdentiffimum

BIl

m m

orationis fludium occupationi literariz fic intermi-

fcuit, ut alterum alteri robur adderet.

Moribus

At

u

cocterà tam comis , converfatione tam Religiofus, ut

,al

ov;cu;*äüfsym:'

Venerabilis nomen illi obtigerit. Die Afcenfiont

Dominicz Sacro, cilicio jncübans, dudum terreftri-

Jrinsm TU

!

um fatur & ipfe ccelos afcendit, dignus qui zternüm

fulgeat ut fplendor firmamenti , & ut ftellz in per-

cimmmh

u

)

j

petuas aternitates , quod doctus fuerit, & ad jufti-

jus od

tiam erudierit multos.

il

i

SENTENTI A.

«

jg

]

TU

j

Iad humana perdifcenda tota hominis

) dmmw

brevis eft vita : quod rempus fufficere

! IWW

credimus ad intelligentiam poffe Divi-

ho

nam? $. Chryfologus ferm. 112.

d rfW?

T

jl

i d

AEB-

T4

j

iM

326(296)88de -

REFLEXIO.

Tudium literarum res eft magni pte-

Puxcr. I.S

tii & fru&lás, f1 non defit zzzor Do-

sitni , initium [zpientia :íccus enimres vana eft , &

M

damni , quàm lucri , feracior. Sz fcres tota Bibliam,

ln

& omnium Philofogborum ditla: quid totum pro-

&t r

deffet fine charitate & eratia ? 'Thom. Kemp. L. 1.

de Imit. c. z. Surgamt non raró zadotti , & calum va-

lss adhi

ptnt : alii cum doctrinis fuis tamdiu hic volutantur

[ anef

incarne & fanguine, dum tandemin zternas devo-

nmn f

esfc i

luti miferias , amplius noa refürgant.

i fail

H. Ludum aperuit divina Sapientia , quze zuzel-

leium dat paroulis , 68 linguas infantium facit effe

fs puued

difertat , quando per os Unigeniti Filii DEI totum

AODaS r

Ícientia fanctioris arcanum pauciffimis illis explicu-

W EP][(OJ

it: Difeite àme, quia mitisfums 68 bumilis corde.

Bitgm.

Defuerunt olim fezentzzs profauis hec Rudimenta:

mhmu&:mju

1

indeque minor etiam hodie illarum zftimatio. Hac

AE

veró Chtifti doctrina non tam in Magiftrorum pul-

pjundæle&uw

pitis traditur, quàm in abditoillo Animze, foli DEO

Nüsei

vacantis , receffu. Experto crede, aliquid asmplins in-

D cgmw

venies in filoiequam in angulis ; lignayE8 lapides do-

cebunt teyo uod à Magiffris audire w po[f's. S, Bern.

Ill Qui hác Szutforum Scienti4 probe fuerit

excultus, etiatn in aliis magnos citó faciet progrefïïls-

þ.on

Docebitur illius Szzezzze lecibus haram ufum & fi-

*Ino

nem. Jubebit deinde Cbarztas , ut quze quis feme fchi-

t

IN

0*1€ didicit , fize inmvidia communi

*

Suadebit vero

RI

VEquitas , ut fi cum imperio docerevelit, priüs agat;

Á

u

quàm dicat.INon adeó inter f

EUTES

A

cordant /zx 69 tene«

br ,uti vita vilis

aI

& laientiain fignis. Nwdla res difci-

Cf

f

$2

pulotam pernitiofa, quam vita M

AE

»

féri contumcht-

6/2. Severinus Bo&thius,

XXVIII-Ma1L

996 (297 ) 966

du

XXVIII: MaArtI.

lefttmir)

l

esvita d

J

$. Germanus Epifcopus Parifeufis.

1717

- Mlvinz Providentiz vitam debuit, quam Ma-

nidtump

n

ter (noverca dici debuerat ) potionibus pe-

fliferis adhuc intrà uterum lateni , & violen-

"

hic volud

tà compreffione : avia venenó praentiffimó per-

atermto

fummum fcelus extorquere fategerant. Virtuti à te-

neris fic fuit addictus , ut jam decimo quinto atatis

anno functionibus Ecclefiafticis cum fructu obeun-

jinae z'wi(

umf

dis par creditus,paulo poft Coenobio S. Sypborzanz

Abbas praficeretur: deniq; divino oraculo Parzfren-

ilf'i

T

fiitim. Epifcopus effet;in eà etiam dignitate fanctiffi-

ii

mam vitam ageret , Miraculisin vita , && morte cla-

[

rillimus: cujus Mortis memoriam fic familiarem fibi

habuit , ut obitüs diem divinitüs prznuntiatum

il

j

fponda le&tuli adícriberet. Multüm proficiet in via

virtutis, qui fatalis horz memoriam profundé ani-

d 1011

]

[

mó concipit.

il

V)U

SENTENTI A.

|

v!Q

[0

/

PF(]VF

" Ortis diem omnes affuturum fci-

Oil

i

* mus, & tan:en omnes, aut pené om-

ncs differre conamur, etiam qui poft mor-

(

tem fe beatiüs credunt effe vituros. Tan-

$u

ib

am habet vim , carnis & animz dulce

"

confertium. &. Aug. de Gratiä a0vi teft.

Ut

h

RE-

AT

ll

a59(298)9de -

REFLEXIO.

Puxcr. I Antis malis vita bec vepleta eft,

inquit Ambrofius , st cazaparati-

oue fui mors vemedium putetur effe non pana. Ex-

eitus hoc eft Gerazantts , morti victima ( ni DEUS

avertiffet) deftinatus antea , quàm lucem afpicerct.

llgio

In vita verb iis calamitatibus exercitus paffim eft ab

]

D

fropt

omni feré hominum genere: ut, nifi lucrum fpecta-

Rlts i

remaluiffet miferizetam multiplicis , jure petiturus

gv

fuiffet animze fuze ut moreretur. Male fallitur , quis-

Md

quis laboribus huus fzeculi fic terretur, ut hic, quàm

Yi Tl

ibi requie frui malit.

fs lloram

II. Multim Germano profuit , Mortis affiduo

A i

lttete f

meminiffe. Habet enim 74075 folicité cogitata , quód

Ut f o

quantumcung; deviantes injectó velut froenó in vit-

tutis tramitem reducat : & exerrandi facilitatem cor-

k aliu]

üüail

rigat. Oblivio conditionis noftra & futuri aliquan-

do Judicii , via funt , quà in praceps abeunt , qui di-

R ponere

W

cunt in corde füo : Noz eff Deus.. ui vero confídt-

i

Vsvl 6

Potdenta

vat qualis erit in Morte, fémper pavidus erit inape-

vattone : 4tqs inde in oculis fua Condstoris uiutt.

hmil Ton

S. Gregor. 12. Moral.

III. Quibufdam amicorum fuorum Mortis ho-

ram aliquando revelavit Dzus : aliis eandem occulá

voluit: utrumque juftifime , & ex aeterna Sapien-

Bl

£i& legibus. Multi ícelerum fordibus affueti , f1 nof-

fent certó , vitam in feros fibi prorogandam : ad ulti-

&Wl]

mum feré punctum fordefcere adhuc non vererentur,

mïm Q

cüm ex oppofito finis incertitudinis hujus longe fit

*

alius. 44 boc Conditor nofler laterenos voluit frmem

noftrum , ut , dum [omper ignoratur , femper proxie

u e[e credatur. S. Gregor. l. c.

328 (299) 928

i nlatd

KXXIX. MafIR

M p

Dd beocz;aþf'a Martyr.

[77] W.ïæ-

m (uDE

j d

Eligiondn otthodoxam adhuc gentilis in filio

R

proprio fic odit , ut materni affectüs oblita

j Pg(öm Ü

lia

penitus, eapropter apud Judicem illum deferret, in-

"

N

"

que vincula conjici obtineret , fuis etiam manibus

jutt]

'J,'FS

falitir, i

neci datura , f1 praefes jufiffet.

Verüm aliter DEO

ii

vifum. T. beodo[ia enim curiofitate, foeminis cogna-

tà, laborans, cum carceres adiret, exploratura qui

yyii d

filius; qui Matronz duodecim, fidei qt.:öque causá

detentz Íe gererent, adeo momento immutatam

«cog'l[maï,"

animó fe fenfit, ut jam vilefcerent caduca omnia ,

rfranitt

gcliatat

néque aliud collubefceret , quàm amore Crucifixi,

cujus ancillam palam fe edixerat, fanguinem, & vi-

r

boyths G,mf

tam ponere, quod G cupienti obtigit. Vocat D us

jpro

quos vult, & quomodo vult. "Iu mirabilem Ejus

providentiam adorans , vocanti morem gere , tra-

jugeri!

henti non reluctare,

yuint

SENTENTI A.

rüfml

[2

EUS omnibus ad trahendum ma-

a

num porrigit , quantum in fe cít:

.al

& quod plus eft, non folüm attrahit ma-

n

num rccipientis , fcd etiam aver(os ad

no]]ïö"

fe convertit. $ 7/os. in c. 6. foan.

Juji »

7)

4j [j

l

1. d

AE«

Y I'W

s$5 (100)2d€

REFZILEXTUO

Puxcr.I. Ere incomprebenfibilia funt judi-

cia DE , & invefligabiles via il-

!2'/1;. Educit quos

vult Ze zenebrzs in admtrabile lu-

mnen fuuga : alios etrare in finem permittit: utrumq;

occultó quidem, juftiffimó tamen judició. ACtum fu-

Nï;'ign'e a

iffet de falute Tbeodofí , nifi radius defüper illapfus,

T

fümamy

l

monflráffet, extra unius verz- Nurgenis cultum,viam

alebdon

ad falutem reliquam non effe. Reverere, anime mi ,

l

Aieergt,

devotiffimó affeQtu hac non veftigabilia DEIconfi-

k'»'tmergo f

lia, & dic: Magna & mirabilia funt operatua Do-

Tif

f(X'ilxam

smine DEUS omuipotens : jufla $ vera [unt uia tudy

W. )

Rex faculorum. Apocal. 15.

'tmonein

IL. Plurimüm Teodofi« profuit infpirationibus di-

5Domisi

viniscito fe dedidiffe : fecus eidem accidiffet uti fpon-

Qm Ante vit

fie in Ganticis: quz cm ad repetitam fponfi compel-

| a

lationéufque & uíq; tamen in lectulo tricaretur: Ille

Vi

cruditaté lanc fevere caftigaturus; ec/imaverat; 4tq5

fl

zranfierat. Et hoc demum füpplicium illud eft, quó

l

anima negligentiin vita hac majus infligi non poteft.

Meritó tamen ficfit: nam , punitionegravi dignus

efh , quifaptus DEI Gratiam contempfit. S. Gregot.

Homil. 37. in Evang.

Uv

II DEUScuivult miferetur , & quem uultin-

tf

durat.ad Rom. 9. neque tamen deferit, nifi defertus,

AAE u

Quid, quod Auguítinó tefte , Epift. 106. gratia di-

ginaetiam relu&tantibus datur ? Commendant iífa

J nj

uti fammam Ejafdem in nos liberalitatem : fic quoq;

M i,

damnant fupinam noftram erga Eundem ingratitu-

tudinem , quá vocantem , & in auxilium nof(trü ma-

nus extendentem, tamdiu defpicimus, dum denique

dicat : Ia énterita vefero ridebo G5 fi

ubfannabo.

XXX.MaAI.

s2 (301) d

]

NXX. MAErFI

ii futt

*iga(ii/fl Ql

vinitadill

$. Gaultericus Abbas.

ts um

d A&um;b

Ndigné admod'im tulit, nec immeritó , facrá

gjixl.eri'xlagl'i-

palmarum Dominicá,quà patientis noflri Serva-

galust

toris hebdomas incipit, foeminam, quz ejus Concio-

ni intererat , veftitu immodicó nimiüm fuüperbire :

Ta EOs

levem ergo redarguit, íed petulanter derifus, ultio-

gt

nem divinam pervicaci denuntiavit :GC ore,ut patuits

ggmwii li

fatidicó. — Proterva enim Veneris puppa à maligno

dcemone infeffa, & foedé difcruciata , ipsó refürgen-

ii

E

tis Domini die ad beati Abbatis tumulum , qui bi-

dil

duo ante vità excefferat; perducla,vix denique mul-

fponit at*

tis precibus ab infauílo hofpite liberari potuit. La-

1

[;icarctur:)lï

tuitforté miferam verií

H

imum Juflini effatum : Noz

gtl

ve[ris , fed pudicitia ,vera Matronarum ornamene

jl

U u

t4. ]. 20.

ginonp

SURG EON dul t

griti

j (

Uod pro fola inani gloria veftimen-

aiii

C)

um

tum pretiofius quaritur , ugs ipfa te-

if n

ftatur : quia nemo vult ibi preriofls vefti-

[, Hw "

of I!

u

bus indui , ubi ab aliis non poffit videti.

nyr

j (

5. Greg n Homil.

i J

j

nf

7l

j

j

h

RE-

a

a? (302 )2de

ZUBTUL EXTO.

Puxcr.1.T Vangelicus Epulb faum indubi? fa.

tisauxerit fupplicium , quód indu-

eretur purpurA G Dy[[ , Lazaró interim feminudó &

feminece foribus accubante. Multos aliquando ruina

Al

ejufmodi involvet , qui veftitu cüm fcandalofó , tum

]

ts

fuperfluó fuis & aliorum confcientiis pracipitia pa-

fiadil

rant. O quàm egre audient : D/fcezire 4 me maledi-

At mhrante

&i ! &c. nudus enim fui , $ non cooperuiflis me. S.

lnittm

'Thomas Villanovanus novó thorace fe veftiturus ;

Wi 4]Ilam

cüm à fartore quatuor aureis zitimari illum audiret:

Xts m

Apage te, inquiit: bóc ego argentó totum pauperemi

ht

imó totum Chriftum induiffem.

lenefcio f

II. Hacpia reflexio , Zatztare a

liqumida Chrie

lliestdn

foum fub detritis pauperum centonibus,plurimosin-

Hitto o

fignem erga hos docuit liberalitatem. /Emulati enim

(Rters n

fünt vel Martznum Turonenfem , vcl Margaritam ,

| lsepei

Philippi IIT. Hifpaniarum Regis le&liffimam Conju-

ï (:llmfæliculä

gem , pretiofiora fua pauperibus elargitos. Acris eft

| l

querela $. Joannis Chryfoflomi : Nos/ngrati fervis

T ts

guidem , € equis , & mulis torques aureos circum-

Then ( lt

gonentes, Dominum uudum circumeuntem , Ac ma-

Smm,

[

u

num porrigentem de[picimus. Homil. 32. ad Pop.

IIL Salvator noiter carnem indutus vefle uteba-

tur znconfutili , defuper contexta per totum : vilini-

mirum , fiIfidoro Pelufiotze credimus ; nec nifi Ga-

lilzorum pauperibus ufitatà. Jo222es Precurfor ve-

t

PQ

d

flitus pilis camelorum : Pau/ut Ereszita palmafoli-

is. Satis probárunt ifti & alii ; veftium luxum levita-

fotii

tem fapere, & mulierculis , quàm viris , ignofci faci-

Jiüs. Felix illa eftanima , quee nunquam non coram

DEO comparet in Charitatis veffiru deaurato.

XXXI. Marr,

P NU

äg(süz)ääe

mvl

aU. M

;m,qubiingïf-

$. Petrouilla F.

m feminit

diquandorit

Rolixó admodüm tempore, ex voluntate Prin-

dl

dpis Apotftolorum , cujus filia fertur , para-

ram

lytica decubuit.

Aliquando prafente 7722, & mul-

itá nsemz/r;:ï«

tüm mirante, quód, cüm Pezrus aliis paffim optata

Wm]i;m;f.:

fanitatum beneficia, vel folá corporis umbrá, largi-

f vellts

retur , filiam negligeret: zgram furgere , & difcum-

illum du

bentibus miniftrare juífit Apoftolus: tum veró ad

lectulum 'denuó redire. Pauló tamen poft divinó

benefició fànitati reddita ; propediem fenfit, integrze

4liqmäa(w

fibi eas ítrui infidias, quas zgra facile declinàffet.

pygphnite

À Flacco enim Comite, quod eximiá pulchritudine

1.J£.mulari'(:.:

ceteris praflaret , in thalami confortium importu-

1 m '«lyffj/?l

»

niüs expetita , triduifiobtentis induciis , quod totum

['HïmamW:

cum Fe/icula colla&tanea ferventiffimis precibus de-

vitos AC

dit , à Nicomede presbytero Viaticó praemunita , fe-

yinguti

lix aternitatis iter ingreffa elt , virgo, corpore, &

OL

mente intaminatiffima.

Eff , gibi crede, inquit

entdnl

Seneca , vel zn leifo virtuti locus. Epift. 76.

p

J

7 LHlf

Qri

SENTENTIA.

y iil

1US)

men

Ortitudo corporis imbeeillitas animi

,fPH[W

EF

eft: & ruríus imbecillitas corporis

WPW

fortitudo animz cít.

S. Hierome

li

I5j

m

m

( JNW

RE-

j)!

328 (304) 9d

REFLEXIO.

"

Puxcr.I.

T

j

p

POterat per DEI gratiam vel verbu-

16 fanarefiliz paralyfin Pezrus : ve-

rüm animz ejus fervande , quam corporis curandi

J

ftudiofior ; miraculum altiori refervavit. Jwfrrzitas

corporis , inquit Ambroftus, fobrietas mentis ef ,

E& virtutum offcina. In hac magis , quàm alibi , ob-

tinetur /Z coguitio, honuni fümme neceffaria : te7-

um vita prefentis : defiderium futuri ; fai contem-

ptus , DEI Amor. Sicnimirum ver£zs zn zufirmtta-

nl

]

te perficitur. 1. Corinth. 12

J

II. Motrbi conflanter tolerati res funt.Martyrio

ftictbi

vel admodüm fimilis, vel ( ob diuturnitatem ) ali-

Tope Trey

quando füperior. Co/zcz , Calculus , Podagra ; Pare-

tominiim

iyfis , & ejufmodi morbi pluribus annis pazenter to-

Afüt homin

lerati , argumentu

m funt praclarze iui victorize. Nos

f fs

in ligno fujpendi folig hoc 7Martyrem facit. Nam f

Slmfw: 600

J

fíc effet yextra tales coronatos Job poveretur : neque

EO «;

enim vidit carnificem , nec fufpenfus ia ligno ,velfu-

! m i

blimis po[fitus circa. latera laniatus eff ; attamen

At r

anultis Martyribus graviora pa[fus eff. S. Chryfoft.

III. Martyribus & Morbidis patzentia nect]j4-

ia eft , ut reportent promifones. Haccuna ex ejuf-

modi fpinis recentiffimas colligit rofas , & extrema

AC[ Il

luctüs gaudiis redundare facit. Nuuguam eff virttt

[Co

patientia in pro[peris : ile verà patiens, qui adverfí

igwï 'xmu

conteritur G tamen ab affettu fue rettitudinis n

curvatur. S. Bernard. Secemur hic ; uramur , utne

Pm'thïïe

zternüm comburamur. Hác vi3Sanctorum potifï"lmi

KCipon

felicitatem fünt confecuti : ac experimentó deniq; di-

dicerunt , somentaneum 6f leve tribulationis [ujr4

us operart.

snodum in ful:/f'mz'mze eternüglorie poud.

I, Juxir.

396 (30529de

tiamvd äsg:äää : FJ;BFI.S ä;gää ä.sääæïä:

'uml't'u"l !

FESTA JUNII

Ypors atl

vit, Tnfrunit

At tithttl U

L'fumwir

mim aibis 0

S.Szmeopm Siculus.

ficelat

^. ID Qu

I$ I

Enerá Devotione primó facra obiit loca , ea

pracipué, qua Chrifti Servatoris prafentia

D'Ibu ((f

ioverat nobilitata.

Tum veroó DEO univicturus,

u,nmvw J D

propé Treviros, non jam inter turbas, fed ab omni

vaj,;gm

hominum confortio abílractiffimus vixit. Laborá-

rg"///m'

runt homines, inferíque, ut hoc ejufdem propofi-

vidora

tum fübruerent , fed fruftrà fuere.

Perílitit enim

vj J

Simeon eodem in loco, atque inftituto tamdiu , dum

t

Ti

àÀDEO evocatus accenferi meruit feliciffimz Di-

1l

l

vorum Societati. Hanc Societatem fi ferió cupias

j

nimiam hominum familiaritatem follicite vita.

A

Qu

SENTENTIA,.

TU

Aciliüs eft domi latere , quàrm foris

j u

4n j

il

fe pofle fufficienter cuftodire.

u

il m

igitur intendit ad interiora , & fpmtuaha

tfl//tlll

pervenire, oportet eum cum JESU à turba

ramllf ,

declinare. Z/o. Kemp. [ 1, de Imit. £. a0.

ul PO i

lwdeUL

4110/11

gdfzrü,f"

RE-

J

928 ( 306 )ärf*c

REFLEXIG.

Lurimüm decipitur , qui intrà con-

D

Puxcr.I. P

fertiffimas hominum turbas eam

confcientiz puritatem confecuturum fe fperat, quam

hl

Anachoretz fanctiffimi tempore multó , labore affi-

]

Tom

duó, ferarum tantüm focii , vix demum fünt adepti.

Mi t

Veró veriüs eft , nunquam animi aures audiendo di-

rf

vino eloquio aptiüs eífe difpofitas, quàm ubi munda-

aadind

na nec minimüm obílrepunt.

Val t

II. Infinit? igitur DEO obligatur , quifquis di-

,'«"f/l;apudn

n fryliy

fpofitione Ejufdem mifericordiffimà iis fubtractum

fefe occafionibus novit ; quibusin faculo implicatus

kceret

Áhitt a

eccáffet frequentiffime. Sané enim , ut ofcitanre uno

ofcitat && alter: fic cadente unó cadit Galter ; pro-

ipt bj dp

ftratus impulfü cüm occafionis praefentanez , tum fe.

d

quioris exempli , quibus facillimé deorfum trahun-

tur fenfus && cogitatio bominis , prona ad malum 4b

adolefcentia fua.

Y

II. Fit tamen quandoque, ut etiam poft tam

H

rande beneficium evocationis 6 fzeculo, difpendium

:

aciamus fructuum ampliffimorum fgere folttu i:

Vengr:

7:5 , admittendo videlicet intrà animum turbas; à

quibus , propofitó, pró quàm laudabili : dudum cor-

pusabítraximus. Peffimum hoc vitium eft, & dam-

na adferens varia ; pietatis teporem , cogitationum

inquietudinem , mentis diftraCtionem ; cceleftium

nauícam. Verbó , aliud non eft , quàm , caneme-

NI

verti ad vomitum z & fuem lotum regredi ad woli-

tabrum luti.

II. Juxar.

[

viæä(3o7)æäö

IL Juxi:.

, quintie

m tubas d

$. Blandiua Firgo & M.

felpti,qi

hil hec Virgo muliebre habuit, prater fexum,

jó, ln

ïgx

Tormentis enim acerbiffimis pro Chrifti fi-

yn [umd»:;;

de fübjecta, tàm non vacillavit, tam none fidelium

rl

j l]bimïïr'X

caftris profugit , ut potiüs alios quoque, quibus fer&

deerat ad luctandum animus, voce mafculà firmaret.

NNon aliud toties ore volvebat , quàm , Chriffiena

Ws WM

fumy apud nos nibilJceleris admittitur.

Et plané

non frufirà illi fuit, quod identidem. Chbrzfzanam

TE

yalbinpi

Íediceret. — Senferatenim ad fingulas Chriffiane

uf

dignitats; appellationes , novi roboris przemia de-

jcoden

fuperfibi donari, An tu etiam digne Gbriffianum

te dici credis ?

ntancszk'

vrdunti?

iil

SENTENT1A.

hil prodeft , quod aliquis Chrifta-

i FQ[EI

NI

nus vocatur in nominc , fi hoc non

Jlb d"IP v

ftri il

j

oftendit in opcrc. 4ug. ferm. 38. de Sancf.

jm [Ufbïf'

j ii

mdh&:'ï

; cogifäïfv.ï

n c[f]fl'y

s Mfä'

Zre/(iwf 4

F

RÉ-

H Jun

a5 ( 308 ) 8de

R EAIIEGXI

Uis dicendus efl Chrifüianus, ktq',*

Puucr.l.

Ó

Catbolicus? quaerunt Catechifta :

Refpondetur : Qui baptifenatis Sacramentó initia.

£us, IESU Chrifi falutarem, oeramqi docirinam

(m :

LÀ GrOT]

in ejus Ecclefia profitetur. Profitetur , non utiq; ver-

bó tantüm , fed & factó. Unde facilé conjicies , jure-

diis Conj

fie, an citra meritum Chrz/Hianas dicaris atq Catbo-

Aüminpa

hghuit, qu:

licus. Sané, quàm militem non facit gladius tantüm :

tam etiam Chriftianum non efficit nudum nomen.

Brun ?rn

Tl

Il. Chriftianus ergo per baptifinatis Sacramen«

m foarum

tum Ecclefiz filius gignitur , fübque Chrifti Servato-

lanimis p

ris fignatranfit , ftrenuum acturus militem , atq;ju-

Want , ul

zátiffimos fibi hoftes, Mundum , Carnem , Damos

iT tümplar

zem oppugnaturus tamdiu,dum, à Duce fuo adjutus

G lu

illos expugnet penitüs. Ethoc eft, quodjubet Apo-

"t

flolus : Labora fieut bonus miles Chriff? JESU.

Vlute n

II Magna eft hac Chriftianorum felicitas,dig-

nitas magna: par tamen etiam foeditas , fi fuo no-

mine tantum deficiant, ut videantur folim effe, quod

h

reipfi non fünt. ChbrifHiana fum; clamabat repetitis

fl

vicibus Blandina : zpw4 nos nàbil fceleris admitti-

[ 471 m

Hoc Chrifiianorum elt.

Imo néque hoc

&Wtas

tantüm , fed per bona etiam opera certam facere

Lf.[fl df "4

fuam hanc vocationem : alioquin vel excidentur ut

arbores , illi fimiles, cui tranfiens maledixit Domi-

nus, qu fcilicet foliis antàm füperbiunt , fructibus

Veró carent. Aut certé , quia nec frigidi, nec calidi ,

fed tepidi , evomenFur ex ore DEI.

III. Juxir.

928 (509)88e :

0.

IÓ TJuwtX.

i

brifumuur

i

unt C

$. Clotildis Francie Reginas

at d

W!q;; d

Ctum plané fuiffet de. Clodovao , gentilitatis

Á

erroribus densüm implicato , nifi precibus

rumip

econjt

affiduis Conjux Regia cacutienti marito verze fidei

radium impetráffet.

Sub vitz finem perducta non

arsa u

vhdius ts

habuit , quó magis affligeretur , quàm fatalibus Re-

vdorttonta

giorum Principum diffidis, que ut componeret ,

iterum ad Orationem confugit , atque optatum pre-

ss

cum füarum eifectum experta eft, quando mitigatis

Cl

illianimis pacem , quam antea. nec nominari vo-

ylitett, 9

luerant , ultró citróque fefe inter flabiliéórunt. Mor-

Artttlls p

tua tumulari voluit ad pedes puellz pattoritiz, fan-

of

& fcilicet Genovefe , Galliz Regina : non ignara,

Humilitatem,in coronatis etiam capitibus, quóvis

|

vt N

/

;)iisu'

diademate radiare validiüs.

j fcücitäï"fï'

SENTENT A.

(5 i ij'O !

n

Ratione, veluti clave, aperire poffu-

j

mus cceleftium thefaurorum arcas,

& multas inde fpirituales o

pes reportare,

DI

a ?

Lef. de [latu vite delig.

odf

j

illm, ffu:"u

(d, 1* d

P

9 RE

JJ

w (310) 2de

REFLEXIO.

Uam Clodoveus converfionem ; poft

Puxcr.I. S

DEUM, Clotzldi debuit : fuam 4z-

guflinns Monica Matri. Utrinque fieri nequiit , peri-

te Maritum & Filium , pro quibus tot vota lacrymis

mifta coclos penetrárant. Ea nimirum Orationis vis

QO at

ett , ut ipfum eiam DEUM promptuffimum reddat

yol

ad erogandum quafcunque gratias : imó malora eti-

ld a

am, quàam petantur, beneficia. Vide, quàm non

Ts

magnis impendiis maxima quavis confequi poffis.

hi ii

II Ibi preferüim prztfto eft munerum largitot

m fm

DEUS ,ubi petuntur ea, qua fpirituàlem hominis

t adri.

profectum promovent. Et vero qui negaret ea , qu&

Wte J flïfn

., Apfemet peti vult? Quaerite; inquit, prignm regust

fripm, i

!

DEI ,& juflitiam ejts : & non tantüm hac, fed ca-

amtom |

tera etiam omnia , qua füftentationi fünt neccffaria ,

! endium

clementer adjicientur. Quid ampliüs exfpectaret ab

101 mmodo

amico amicus ? Covfidera ; inquit S. Chryfoftomus ,

DI

quanta tibi eft commiffa felicitas, quanta gloria at-

Wnine dj

tributa, orattonibusfabulari cum DEO : cum Chri-

Ts x&;

ffo mifcere colloquia : optare quod velis , quod defi-

deras pofiulare. L. 2. de orando DEUM.

III. Certum tamen , non omnipafïïm Orationi

has refpondere gratias, Quàm multi petunt! cüm ta-

Fni

men malé petant ; nihil eorum accipiunt quz petunt.

Y

' Deetit illis aliquando zetegritas confcientie : modo

ahïm n

ffducia : fepiüs attentio: ipfa denique perfeveran-

£14. Et mirum fit nihil obtineri ? Pere, quare, infia :

Wonin.

petendo & quarendo crefeis » ut capias. Sergat nbi

JD EUS , quod non'uult citó davez ut dr tu difias

magna megné defiderare.

S. Augull. ferm. j. de

Vetb. Dom.

1V. JUI*iII.

28 ( 31) 9de

0,

IV. Juurr

Yeritonett)

ebotefuntd

$. Optatus Milevitamus

i lquUlIf )

ot vott ao

Epifcopus.

m Orgnoui

OtÓ animi nervó in id incubuit Opzatu , ut

xf

profligatis Donatiflarum machinis optata

mb o

Eccefie pax rediret. — Bellum ergó Illi cum ifüs

il qmm

internecinum fuit, & pugnatum utrinque acriter :

yfequpo

fed difpari fücceffu. — Haretici enim fuó pro more,

nerum 4

cüm firmioribus argumentis nequirent, convitiis

mkmïüw

rem a&uri , Opratum crebriüs fceleratum appella-

nC"W d

vere , refrattarium Legi, Vagum ,ab Eccefia pro-

Í me W 7!

jirzptum, iunmundum &c.

uid Optatus ? rifi

»"m hwkü

nimirum haíce quifquilias , ac ne quod faceret di-

[ün[ m

Ípendium pacis animi, Mamfuetudine Magifirá ,

| exfpec?an

non modo non rege[ht convitia , fed Parzenza-

"hmo (

num, fectariorum facilé principem , fratrzs etiam

tl u

nomine dignatus eft

Adeo Convitia contemptu

EO a

meliüs refelluntur , quàm convitiando reciproce.

Jm u

UM

SENTENTIA.

alïlmo

aum g

Ené fibi coníciusfalfis non debet mo-

unrqnaF'J

Ver1, nec xítimare plus ponderxs 1n

m

m'n!l

alieno cfïc convitio., quàm 'in fuo teíti-

uej 7 M "

monio, $ Ambraf de offic.

, (l "

4 5"' /

/(,: n

! 1ernl'i

Ya

RE-

Ub

326 (1:2282e

REFLEXIO.

Ultam animi pacem ex eo confe-

Puwcr. I.B /1

cutus eft Vates regius , quód ad

opprobria exprobrantium zque parüm moveretur,ac

ad unius folit cafüm. Facf»us fum ; inquit , tauquam

bomo von audiens : & non babens in ore fuo redar-

1

AU

qutiones, Ff 37* Praefentiffimum remedium evitan-

S

Lf

di quacunq; adverfariorum jacula , eft , z//a contem-

at

nere, Puta, faftu non pharifaicó ; fed generofitate ho-

qibum

mine chriflianó dignà. PLzs zmprobum ladss , fufli-

nendo ,quam , ulctfcendo, 'Tertul.

ï'fmccps j

.

tired

W

II.. Convitiandi confüetudo vel ipfä fuá diutür-

"hm&ïl )

nitate adeo viluit, ütà recte mentis hominibus lutó

Gentitia

vilior habeatur. Nórunt ifli 2onos non impeti ZJo-

^tí Cl

yis , fed malorum hac effe negotia. Quis Chriftó in-

d humy

tegrior ? quottamen in Eum ja&ta convitia ? parum

nf

fuità Pharifzis dictum fuifle , «micum Publicauorit

aQ

belluonem , meribibulum & c. etiam demeonium ha«

T onitg ]

bere di&tus efl. S/porró. Patremfamihias Beelzebub

j

vocárunty quantó magis domeflicos ejus ? Matth. 10.

[ fill&o]

IIT. Infirmum arguunt animum cemvitia cene

]tri fjfe [l

Uittis plexa. Canum ufüus eft; morfibus inter fe con-

d[fr;jm

tendere. Aliud docentur homines in fchola Chrifti :

AUf

percuuenti videlicetin unam maxillam , praberc &

alteram : volenti tollere pallium , dimittere & tuni-

cam. Et eadem fchola iftas verborum altercationes fe-

tat? Firment vero animum debilem vel Erbzica Ex-

l

emplajfa Afcetica minüs fufficiant. Drogenes obtrecha-

teri cuipiam plenis buccis convitia jacienti , leniffi-

Jier

me refpondit : Szcuz zemo pmibi te laudanti ; itauee

tibi me vituperantt facilà crediderit,

V. Juxir.

952 31 ) 226

Y o tf

V. Tustk

, qui

UR

& Benifacius Germanie

a

"poffolus & M.

vfumdn

Trenuum Sanctus hic Prefuül Operzrium egit in

Jum t

Ecclefie vinea, magnam hujus partem , Gezzza-

illttntt

of

aiam fcilicetfollicic fodiens, omniq; meliore modo

quà Exempló , quà verbó colens. — Animos addidit

ii ]

Princeps Angelus , crebro fuum hunc Clientem in-

viferelolitus, — Et ver fruGtus enati funt non pce-

o n

nitendi , magna morum mutatio , atque ejuratá

TU

Gentilitatis fuperflitione, fincerus Trz-snzus Naumi-

mpi il

225 Cultus,

Sed alicubi /abrufcas pullulárat infi-

Q

da humus, apud 7vzfios Ícilicet , qui etfi noviter

converfi, turpiüs tamen, quam olím Gz/zz«, retror-

ii

uäx&ä/W;l

Íum aCi , fcelere inauditó hunc füuum Pzaztorem ,

W;,ium h'

ut vine« beredem Judei , unacum fociis quinqua-

J

ginta & uno , crudeliter enecárunt. Familiare fue-

Mathi |

rat fan&to Pracfuli dicere fzpiüs : Secerdotes fui rem-

poris effe ligneos , calices veró aureos: antebac verà

sint dl

Sacerdotes fuiffe aureos, calices ligneos. Erant hi in

d

j hr

faeulo aureo , illi in ferreo.

ao

AENTEATIA

T

ii

Uantó aurum plumbó przftat , tan-

Vi o

tó rcgibus dignitate przecllunt pref-

gbtreïïf'

byteri, $. Ambr. L. de digait. Sacerdot. c. 2.

, i* |

sl

RE-

J

PO

s25 (314) 906

REFLEXIO.

On alius aliquis labor tam quzftu-

Puxcr. L. N

ofus , ac ille ; quià paftoribus Ec-

clefiz animarum bonó exantlatur.. Nihil iftius ope-

ra deperit, etfi in Ecclefia vinea multi etiam palmi-

n

tesfuam curvitarem fic ament , ut erigi quoq; time-

fii

ant. Perditionem fuam ejufmodi fibi ipfis imputent.

hum

"Tu vero cave , ne fpuriis hifce palmitibus te innectas.

m d

IL. Multüm fubinde hanc Vinez myllicee cultu-

ia

ram impedit Paftorum vana timiditas. Hi , licet no-

pl ab

verint miffos fe , ut evellant , & defteuant , & difper-

i,

dant , & diffipent , & edificent, & plantent : nihi-

fl

lofeciüs humani refpectüs fafcinó capti , tamdiu dor-

Ütun;

miunt , dum vepres & zizania totam vineam operi-

quis gl

|

ant. Malos hos z4l? perdet DEUS : & vineam [uam

Wa

aliis locabit agrícolit , qui prius errata corrigant ,

? m)fïlöqw

quàm emendari ifta ampliüs non poffint.

IlI.

Vitium, non multum iüix*gbümile , fte-

|

