nam fuplicium par effe poílit caftigandae ejufmodi

lürey

Impudentïæ ?

QH rj

IIL.DEUS, juxta D. Aug. mentem l. 6. c. 3. 4/

quii a $

qudo g

giffmun eft, E proximus : fecretiffmus, & prafenatif-

'quus : ubíg; totus. Cuuidamplius defiderem,quó à pec-

qupam c

etm d

cando abílerrear? an veró opus, DeuM, ut præfcntiæ

fux fidem adítruat, ipfo in flagranti , peccantem me

tentqu

inimam inferorum abyffum deturbare , ut factum

'Oültare Y

Jipi, j

frequenter? nunquam Domine! nunquam eó teme

ritatis,tuá cum gratiá, prolabar. Dicam potiüs adfin-

Actando .

V du :

gulas peccandi occafionescum caftiffimo Putiphari

mancipio Gen. 39. V. 9. Quomodo poffum boc mt-

Jum facere ,& peccare in D EU.M meum H

tildé , quod C

IIL Faciam ergó quod Mecb

Un

£harina Senenfis , quod alzi; alieque. Cellulam in

C0

cordis medio J ESU Servatori, GL anma fponfo

conftruam, ut in occupationibus diurnis, in lapfuum

mCHO[c 1'

It g

periculis , in negotiis omnibus, quin & ipfe Virtu-

tum exercitio , confilium à fzzviffmohoc Inqui/i'l0

petam,capiámque. Novi enim veriffimum , quo

S. inquit Bafil. Hom. in pf 33. Nif Timor (D ED

snflituende vita noftrra vudimenta jaciat ; impo^

bile fuerit. fantlimoniam legitim obfervari-

/ ur FzE

326 (117)98€

PENULTIMUS. DIES

iliom, vt

FEBRUARII.

feuti a'a;

idi pf

$ Leapder Archi Epif. Hifpaleufts.

;fsbipcrii:;f

i orm t

ray Q

Acro Huic Antifliti füam debet Converfionem

h

igandæ g

laureatus Chrifti pugil Herzzenegildut , Leovi-

gildi Arriant Princeps tegius. . Dici vix poteft,

quantà in Sedez Apoflolicam fuerit obfervantià. Li-

ltem 'l. 61 L', J

quidó hanc declarat /a/i/ffo , quà in Controverfia

n g

idercm»fi*]ï

quapiam tam non fuz fidit doCtrinz , unanimi

etiam circumjacentium Epiftoporum judició fffi-

p UP

cienti qua folidé caufam decideret, ut nec minimum

j p

enuntiare vellet, nifi confultó defuper S. Gregorzó

p I*

Magnó , Chrifii tum temporis in terris P?carió. Vix

g

'i( ameM

aliquando aberrat , qui , fibimet fufpectus , majo-

rum duétu , quàm fuó , rem aggredi mavult.

ifim ?Vf

SENTENZ lA.

TU

T

Um íapiente & conícientiofo viro

lotlldh' j

77 C?H"':f

confilium habe, & quzre potiüs à

& j

meliore inftrui, quàm tuas adinventiones

1 n

fequi. Tbom. Kemp. l. 1. de Imit. c. 4.

d

ff'mhoeþ"

r

I

ï)«

m

»

,

,]d

TM

T d

AE-

H3

UV

eg8 (118) 82«

ROE F LIBXI.

Puxcr.I.

Uàm veré Beraarduc: quifquis fe

fbi Magiflrum conflituit, flulte

fe dsfeipulum fubdit. Plurimorum etrorum caufain

rebus etiam zzomenti maximi, alia plerümque non

eíl, quàm quód noflró nixi Judició, aliorum confilia

vel negligimus,vel quod pejus, fpernimus, Jure ergà

lalme

ion raró facit Dzus zvelare à nobis Dottores woffrat,

j

fitu

ut fero experiamur quàm, pronum Hoszinifit,fi fanó

TueritlicA

detituatur confilió, ab erroreuno prolabi in alium.

QT

II. Quàm neceffe eft aliorum te Confiliis regi :

truris

tam tibi opus eft cautelá maximá , in deligendo, qui

omns,R

t mor

te regat, Confiliario. Cenfilium femper à [apiente ve.

quire, monet fenior Tobias. c, 4. v. 19. Fruftra ab in-

fetipif

curio falutis füze media exfpectes , quibus tuam pro-

Stmano |

moveas : aut à Jurato virtutis hofte, illius amorerm ti«

horitgi

biimplantandum fperes. Confiliariut ergo fit tibi

QUond vix

Vi

unit de mille Eccl. 6.v. 9. Vftéque continuisà DEO

precibus expetatur.

IlI.

ui frequentioribus /erupulis anguntuf ,

plurimüm opus habent fidó cozfiliario. Exfi cnim

Ti

fcrupuli quandóq; fint, & à nonnullis Sanclorum cre-

af

dantur tentationes doemonis : tamen & hi non raró

Tie;

utiles funt ad purgandum, & exercendum animum.

Quiinterim prz aliis tales fint,qui minüs : ex Con-

Qte (

Ícientiz: Moderatore intelliges. Ne ; quafo ! hic d-

Mazt. ,

witaris prudentia tua. Prov. 3. v. g. cífet enim hbac

nulló difcrimine melior prudenti carnz , proprio

ex amore profecla, füperbiam olens, atque ideó £2

"ica DEO.

/ ULTI-

ï*æ(m)ä&

),

ULTIMAUS

h: u

yfiüi

FrEBRUARII.

'Ofüm caté

lerimgit

$, Romantus Abbas.

lionma:

m i

Iad mentem D. Bafilii in Epifl. Pax , 6 Man-

u

N

fuetudo charatteres fint anima pia : püffimus

777

fuerit hic Abbas , neceffe eft.

Suá enim manfuetu-

vb

dine qua maxima fuit , adeó omnium animos fibi

Corílist

sributarios fecit , ut convictum Ejufdem ambirent

ddiggi

omnes, focietatem expeterent finguli. . Mirum illi

g

in morbos imperium , Jepram preefertim , quam

tetigiffe folum , fanáffe fuit. Vzrgzuitatem , unacum

, nb

ybustif

germano füo $. Lupicino , à teneris coluit: Utque

fecuritati ejufdem profpiceret ampliüs , folitudinis,

li

i

Hife

M

tT

quoad vixit , amantiffimum fe probavit.

yiiniu

vittutibus, fuperüm , hominiimque favor emitur.

SENTENTIA.

l;

jj B*

Itis eft, quem nec rancor, nec ira

Gu

afficit , fed omnia zquanimiter íu-

n

ftinet: non irritat , non nocet, non no-

um

yns: ?

cerc cogitat,

$. Hierom. im Glefs. fuper

Matt, c, 5.

, uælnojm"',

. dii cmmi:

ii

| i qlli j

[

RE-

Ha

396 (120 896

REFLEXIO.

23

[

Lurima funt Mazfuetorum decora,

Puxcr.1. P

quz eofdem & DEO, & homini-

H

bus reddunt amabiles. Maz/Zet? enim quidquid de-

mum accidat,in boná , quantüm fieri poteft;trahunt

partem : & fi aliquando pro officii ratione mala pu-

nite iis incumbat , ipfa feverztas neício quid dulce

praíefert: fecurümque reddit delinquentem , fieri

ejufmodi corre&tionem cum dzlectione bomimnums

Ài

€$ odz0 viti0rum.

lf

G

II Nihilà Mazfuetís tam alienum, quàm frive-

[&lihus Qu

lis agitari fzfpicionibus, qua Íolae propemodüm ma-

BOR

ximum non raró fomitem miniftrant zre, atqy 4er-

fs aj

fíoni, ergà alios concepta. Primó Manfueti zelantur

Torit

fcipfos,& feveré:tum proximos,néque amplius,quàm

æf li

admittat, & exigat utroriimque ftatus, & obligatio.

lrorgm

Portantalios,ut portentur & ipfi: pro eodem habent

fqportarf li

verfari vel cum fui fimilibus , quod facilé: vel cum

æltimationa

duris, rixofis, difcolis &c. quod rare virtutis.

Vs

III. Suam hanc Manfuetudinem, & pacem ani-

z?primó fundant in heroica injuriarum quarumque

tolerantia ; femper minora fe paífos arbitrati, quàm

Umr

culpis eorum debeatur, Lzfi non lgdunt, fed remit-

Dp]

tunt. Imó , ubi in vicem nocere facilé poffent, par-

cunt. An talistua eft Mazfuerzdo? an veró illorum

a

d 57

tribui adícriberis, de quibus Bern. queritur fuper

Cant.? Sunt quidam mites , fedquamdiu mihil di-

citurynec Agitur nifi, pro eoruim avbitrio. Patebit

autemyquam long fint À wera man[uetudine, [i le-

vis eriatur occafo.

LMan-

a (121) Sde

Z

P

äääf-

JOIc

i ol

toGtocIo

GIO

a

Taääräz

la 2 BG ofa ts

»

(o6

too

c

-

oeiäaræm

:

19o19 oroGld

Q

) & ho

FESTA MARTII.

quiqui

pouü,trah*uï

1

Il Mamzrrr.

Yore mopi

do qii dik

$. Siviardus Abbas.

uena, Á

yre um

Aximi , uti par eft, fanCtushic AbbasDE I

M

Gratiam fecit. Attentiüs forté coeteris mor-

" quäm:f;f,ï

talibus expenderit, quàm fine illa nihil penitüs pof-

Pemodümü

fimus: & quàm cum illa nihil non poffimus. Ut

fuos ad parem Gratiz zítimationem induceret ,

j

M rA

moríturus dicebat: Pideb;z quivis, quàm bene no-

us

D5 voluerit D EUS. — Ejus anima corpore foluta ,

s &Ob[!gatw

Divorum Archi-Apoftolorum manibus in coelum

ii

deportari vifa eft. — Utíque minorem in te Gratize

i W*

&Ílimationem arguunt frequentes adeó Ejufdem

lr

neglectus.

At

SENTENTIA.

m N,LG W

Unitione

gt

gravi dignus eft , qui fiepius

iLlllï)fedrl j

Ü

P

DEI gratiam contempfit. $. Greg.

ppo

ff

Y

Ti

,

li

bomil. 57.iz Evang.

p w

j

qU€

4l

jth

hi

j

I:MA l

H ;

R E-

eg8(2)9de —

REFLEXIO.

Puxcr. T. H Nicum confervandi divinam Gra-

l- tiam, & augendi,medium eft, Ex-

ercitium bonorum operum. Hac porro non facilé

adeó intermitteres,fi puriori mentis oculó,quàm exi-

M

À

miam Gratiz dignitatem ; tam mirabiles ejufdem

m

effe&tus intuereris. Plurimüm praftat in anima,quá

foim ]l

condecorat : neque hax rei cujufpiam jacturam face-

finin,

:

Würge

|

ye poteft tam dolendam, quàm Gratie.

'

eccatum mortua nonnifi gratiá

fifore g

1I. Anima perp

DElIrevivifcit. Hàc ipsà ab omni Ícelerum forde

qimpas

perpurgata , füper nivem dealbatur , ac eam induit

Ts db

pulchritudinem, quà major res inter creatas reperiri

ülam fyn

Ditatur praeterca in tantum,ut ipfius divinz

Neibi f

nequit.

Naturz confors efficiatur, cum

,tefle Angelicó Do-

tinmn $

€tore,minimus Gratie gradus,tanquam participatio

quadam Divinitatis , infinities praílet omnibus

mundi divitiis & thefauris.

11I. SolaD EI Gratia anima

m tuam facit effe

q

Y

Regiam fummi DEL& verum circa te reddit ater-

DN

nz Veritatiseffatum Luc. 17. Regnum D EI intra

loriy

«o: éfl. Allicit illa totam fan&tiffimam Triadem, ut

ln

cum Patre Filius: cum utróque Spiritus San&tus a

& CXCC

te Veniant,& manfionem apud te faciant : Quó quid

s ad prote-

li

MT

meliüs unquam exfpectes? ne veró pute

te hác DEI

&um tuum fpiritualem perinde fe habere,

comtc(m

Gratiá vel effe inftructum , vel deftitutum : certifli-

mum habeto, quod Thom. Kemp. DEO afferit l. 3.

d« Imit. c. 60. Oput eff Gratia tuA , & magná Gra«

£ià, ut vincatur natura , ad malum femper proná

«b adolefcentia.füa.

II. MAR-

295 (03)98e

IL Manrrt.

divnam

dium db

$. Ceadda Epifc.

f

10 non f

o quine

Sfidua Judicii extremi memoría S. CezdZ4

abils cjufdeg

promovit ad SanCtitatem eximiam.

Decre-

tinantag

torium Illum diem ipfos etiam ventos, tonitura, &

| jaäumm I

fulmina, quzcalidior azflas aliquando excoxerat, ad-

umbrare fibi credebat.

2

Vítamin continuo DETI

TO

timore traduCtam mors alia fübfequi non potuit ,

elennit

quàm plané fecura : qua feptem prius, quàm accide-

ia

ret, diebus ab angelico prenuntiata Choro, cociefti

st

etiam fymphonià facilior , fuaviórque fuit reddita.

INe ibi fit quod timeas , hic , atque modà. cuo

x st

Angei

timore & tremore eperare [alutem tuam.

m t

u on

SENTENTI A.

tp4f W

I quando fenferis ab appetitu ad pec-

terediif

candum tepcertrahi : velim COgites

in DP

horribile illud & intolerabile Chrifti tri-

aT

bunal, in quo prxfidebit Judex in alto,

iib

& excelífo chrono ; adftabit autem om-

p

J

nis crcatura ad gloriofum cjus afpedum

m

o

J

contrcmifccu;. 5. Baff. im Pf. 15.

u

n 9

p

/ &(er

[

p

AE.

A

i

[

.92?5(!24)3?3

REFILIXITLG

Puxcr.I.

Uotquot vitam hanc agimus mor-

tales,non fecus nos habemus;atq;

operarii, ab aterno Patre pro denario beatz felicita-

tis conducti, Vefperum fingulis ftatuet decretorius

A

Judicii dies : imó Mors cujáfque propria. Vocabun-

tur tum à DEI Filio, cui Pater omne dabit Judicium,

Cor

Tbl hab

elcéli pariter , & reprobi , ut pro fuorum

qualitate

lts ,

faCtorum,vel premientur zternum, vel &ternüm pu-

Vr i

niantur. Mifera fane peccatoris conditio , fi veternó

linis j

gravi depreffus , uti olim Jon4s, non evigilet ad im-

endentem toti orbi ruinam.

f T

Wal

II. Si eaetlam opera, qu& videntur homini bo-

fadt

na.fevere tum difcutienda fint :quàm diftritum por-

ro judicium peccata manebit ?: Examinabitur verà

tü) Imp«

liggrr

circa opera, qux bona dicimus , intentio ; quàcum

facta funt : an aliquid , & quantum vang gloria lis

Cæperat ;

fuerit admiftum? an

fincerà erga DEuM obfervantià

C'hryfok)!

an veró ex confuetudine folü frigidà ?an

ütrt a

peraca fint:

tempore fu

Ó,

vel alienó? an dimidiata tantüm, an ir-

tegra? hoc

fcilicet eft feruzari Jeru[ale in Lucernis.

- 1. Poterit utíque feria horum memoria non

l;

à peccato retrahere tantüm,

fed efficere prætereä, ut

Á

bonum, quod a&uri fumus,fingulà fui parte ftudio-

fif

sb examinemaus, nequod malum diffimulanter fe illi

0

adfociet, & fübinde corrumpat. Sic Sanctorum plu-

lj Con[(

rimi, vel folá Judicii hujus memoriá, in timore Do-

ln

mini inftanter fe tenuerunt ; quos quidem imitariít

5 cum D. Hit«

peccatorem non pigeat,praeliget mod

yonytno peCtus ferire filice, quàm vociferari olim de-

fperatum illud : Montes cadite fuper nos, & colle

eperite nos,. Luc. 23.

III- MAR.

s9e (125)8de

]

agimusmc:-

| HL MisgTIL

ylbemsdt

Av Cmeguääz& Imperatrix.

al

t du

jà. Wal

Rodigium Obi videbatur , fancliffimos hos

Conjuges Henricum. , & Cuneeundem txam

j um

n qit

nihil habere affectüs ad licitas etiam Conjugii vo-

:lztcmüm )

luptates , ut Virginitatem ad mortem üfque fer-

do,*[wm

varent intaminatiffimam.

Petita aliquando ca-

lumniis Imperatrix Virgo, tanquam rea foret lfze

vigiletäü b

fidei conjugalis , fatis fuam probavit pudicitiam ,

hr

ubi candentem vomerem pedibus nudis illefa , non

femel tantüm, fed decies quinquies calcavit.. Mor-

jftitunre

jnabitt

tuó Imperatore, Religiofo Virginum Cetui virgo

fe aggregavit, continuatura cum illis, quam pridem

yio g

v ia

caperat , vitam coleftem , ut eam appellari vult

Chryfologus: ferm. 143. I carne prater carnem

j

Vivere , non terrena vita efh, féd celeffis.

j

antim l

SENTENT1A.

T

mati?

Emo aliorum fenfu mifer eft , (ed

n

u

* fuó. Et ideó non poffunt cujufquam

hi

'uipa[!c

fafsó judició effe miferi , qui funt vere

quiat

le*;

Toft

fuà conícientià beati, 5. Salvianms L. 1. de

t

EonlmF'ï

Provid.

1

11[3]

p

lo

a^

tcrg[] [

llh

(

AE-

y»

s ( 26) 86

REFLEXIO.

Puxcr.I. Ti indubium fit , vix majus aliud

!

in hoc orbe malum effe, quàm ca-

lumniis falsó impeti, atque in fama lzedi : cüm & fa-

T |

piens in proverbtis dicat c. 22. V. 1. sse/ius eff nomtn

MT

bonum , quàm divitia mufta : Aqué tamen certum

eft, non raró plus torqueri nos nimià calumniarum

ülrm,

Tulerant

apprehenfione, quàm verà earundem gravitate. Ma-

f nj

is in hac re, quám alibi,blandiri nobis confuevimus,

faciléque proprius amor;infidus nimium plaftes Ele-

jdtin f

p df

phantum éculice fingit

f t

II. Quodfi enim calumniis divexari nos con-

ionbus

tingat : vel noftró ipfi vitió hominum in nos acui«

gmbal

mus ora? & fruftrà egré ferimus, cujus cauíam po-

Ti (on

fuimus : neque tam de vindita nobis cogitandum

tum eft, quàm de emendatione : Vel innocentes talia

Oj j

Qilar,

patimur? &t beati fumus Veritatis zeternz teftimo-

Qd

monió, multá; in ccelis olim mercede donandi. Mi-

nus fané felicitatem zternam aeftimat;qui neIVerbuIöK

quidem injuriosó dignam credit.

III. Plurimürn deníq; refert;fraCtóne;an invicló

À

animó hzc calumniantium tela excipiamus, Quod

fi hic cereus fit, imó mollis, & laneus :quid mirutid,

U

fauciari graviter ? fi verb, velut ex xre fufus, teftimo-

nió conícientiz bonz fe obarmet, (icque fui fecurus

xml"lmh

ln

vel Dzo vindiclam relinquat integram : vel,quod at*

10

guítiüs, etiam hanc pro inimicorum bono ex c ari«

fl

tate deprecetur: non modó nulló lzedetur vulnere;ie

Q W lt

uf

jacula magis in ipfürnet recident adverfarium. P/4

snprobum ladis fuffinendo , quám ulcifcendo. Ter-

TUlv

tull.

A

N

!j

H

IV. Mán*

399 (127) 26

- IV. Manrrr.

j u

df quité

$. Cafepirus Polonie Prim:pf.;

: m i

ii

Ileant licet caetera , loquetur tamen Cafimirum»

& palàm orbi , ceu

: tumen t

praflantiffimum Virginis

3 lum

cultorem , exhibebit vel unus Integritatis amor.

gratand

Suaferant Medici , frcena tantifper carni laxaret,

igconfüett

ni Juvenis obire velle. — Quid hic Cafimirus? vitze

injits)

jacturam facere , quàm pudicitie maluit. — Huac

porró thefaurum ut fervaret cautiüs, quia in vaíe

r ao

ficili repofitum , ciliciis , flagellis , humicuba-

n n 5

tionibus ufüse fl Virgineü Ejufdem corpus,quinqua-

gelimó ab obitu füpra cente(imum annó, integerri-

aj l

mum comparuit , junétó illi

Hymnó Marianó :

jooga

Omni die G. Cafimiro ,

dum viveret plurimum

l mnoign[ä' jr

familiari,

aue

[: '-W

Fruftra te Virgini devotum. credes ,

quamdiu caro imperat ('vitió tuó ) fpiritui,

j d

SENTENTI1A,

t,quincwrl

';ïöne,animjf

Agnum quiddam,& przclarum Vir-

um

ginitas eft , quz , ut totum fimul

ii " NW

explicem , hominem incorruptibili D z o

« iist

fimillimum facit.

Hxc autem profe&ó

p

3 VSW

W.ï

nomài corporibus ad animas manat , fed

lo

j

cum incorporalis anima propria & pra-

j

rf

cipua fit , ejus pretiofiffimá integritate ,

jl

Corpora

uoque incorrupta íervantur,

" d

S. Bafil, l. de vera Virgim.

4 E«

] Mi

$8 (129) 92

REFLEXIO.

Puxcr.I.

Uid ampliàs ad puritatis comett«

dationem poterat dixiffe S. Bafi«

lius , quàmifthac D E O incorruptibili fimillimos

j G

nos fieri? fi porró Dzuw quávis creaturá purá inten-

n

fiis amet Virgo Dirpara: qui non amabit paritet

fs qulidy

Dzotantum affimilatos? felicem te,ani-

atqueun icé,

itim

me mi ! fi habeas , unde D E O; unde Dxipare

"m

placeas.

h*ïagiifrum,

II Ipfa integritas

virginalis tam. decora eft

Tt ii

non pof-

ali', um

& pracellens ;

ut pauló attentiüus expenfa ,

fit non zítimari plurimum.

Veluti fol minora ine

Eütbm]m

Pendichui

ter fidera ; fic reliquos inter hominum flatus re*

Centefimó fementis Evangelice frudu

AT hoj

fpleridet.

adumbratur, immortali memoriá digna.

Typus eft

P .

Yi dfï'Otio

xefurre&tionis beat, in qua pariter néque nubent;

Qf

néque nubentur , fed erunt [icut Angeli D EI in

ealo.

III. Si , utplacet DoGtori angelico, 2 z q.1f1.

a. 2. ad 2. Arift. . 2. Eth. c. 15.. Caftitasà caftigatio-

&

y

ne dicatur : quis ambigat hanc illi confervande

gt

b.

non modó utilem , fed apprimé neceffariam ? No«

Ícien

tia |

verat Cafiirus hoc genus deemoniorum , nec ex-

t 'erf

pelli , néque caveri, nifi oratione & jejunió, c&te-

Cliend

riíque auíteritatibus,

quibus caro ín ordinem redi-

voluit, ne illa mol-

lis inimi«

itur. lis proinde continuo uti

liüs habita contra fpiritum infolefceret. Ardc:ntl's

älOff r M. |

diaboli fagitta, jejuniorum , €$ vigilarum rigort

extinguenga funt..— S. Klieron. Ep. ad Furiam.

V. MA£-

96 (125)9de

,

W OMARTIL

nrítatis n

tf

$. Cozon Conpf.

iil ümii!äi

yori p

j Gré hunc San&um habuit przpofterus Pa-

!

rentum amor,quó odiofas obtrudere nupti-

ama

fa.

: fl

tias moliebantur. Vicittamen Coxorzs Conftantia

in tantüm , ut fponfa quoque illius fuafu. C/rz/fo fefe

: und D

Virginem zternàm defponderet. Angelum habuit

Magiflrum , à quo edoctus eft , quà reverentiá par ef-

«m a

fet divinis intereffe Mylteriis, & frequentare cm

. enfa ] UMR'

alia ; tum potiffimum auguítiffimum facrofan&tze

i ) m

Jochariflig Sacramentum.

Minerval aliud. non

jnm du

pendit huic füo Doctori , quàm Cor docile, & fedu-

lam moniti executionem : necporró melius peadere

vangehkz li

i T5

potuit. Q àm metuo;ne frequentiüs noftra erga di-

vina devotio confüetudinaria potiüs fit & frigida ,

er l)

equewa ;

At

Jl

quàm àfervido in DEUM amore imperata !

SENTENTI A.

»l

K0 ^i

4E tradentibus Chzifum ad crucifi-

dius

N*L

fid

gendum!fed, Vx cum maligna con-

J

j «

«firam "

Ícientia füb Sacramento fumentibus Il-

yorümo L

lum !etfienim non tradant Judxisad cru-

vj

cifigendum : tradunt tamen I

»

píum mem-

o

ub

4

1l

"

bris inimiciad fümendum.

$, Remig. i

Juis P

£loffa fup. Mattb.

r

D

! ;IM

J

) d

hi

RE-

[1

9

a (150)2de

REFLEXIO,

Négeniofiffimum divini Amoris if«

Puxcr. I.E

ventum fuit Inftitutio Sacramento-

rum. Sunt enim, ut Afceta quidam inquit : Pbarma-

copolia feptem : Fontes feptem : Veffzaria feptem:

k

Merca feptem , unde fibi mederi infirma ; unde fc ab-

luere fordida ; unde fe veftire nuda ; undefe exorna-

yria

Tilis tobl

reinformis valeat Anima. Plané Szcrazsenta. nove

um il

Legis pauciffmnay facillima, fed preftantiffma funt.

unini aj

S. Augufl. Epiff. 118.

lag

]L. Hac inter citta contro

verfiam excellentiffi«

pietur,

mum eft auguftiffimum Evcbarifóze Sacramentum :

ptibatur,

ex eo enim plurimim elucet maximus Dzr in homi-

nàun ]

nem Amor : Qui , etíi per varios gradus fe prodide-

g. ]

rit , ut obfervat 4ngelic. Opufc. 54. c. 7. dum primo

Téampli

DEUS in gratiam Hominis Univerfum hoc ex nihi-

locondidit: Secundo Hominem conflituit fuper om

^buur j

Tnibis (

nia manuum fuarum opera: Tertió ipfe DEI Filius

j Qu

formam fervi accipiens babiru zwventus eff ut Ho»

D

210 : Quartó Do&tor nobis effc voluit , /224,, Veri-

£a5 , G Vita : Quinto deniq; in Crucis ara pro nobis

Patri zterno fatisfecit: Complementum tamen 1u-

it Amoris , quando idem DEI Filius homini Carné

U

fuam dedit in cibum , Sanguinem in potum , Ant-

fe

mamin pretium , Deitatem in condimentum ; Ut

M

loquitur A/Jertus M.

m f

III. Qui tamen fieri putas , quód crebró Sacra-

mentorum ufü non melior fias , fed vel in antiquo

CMJ;

l

hareas luto : vel non raró deterior etiam evadas ? uti-

quetua indifpofitio in caufa eft. /4uguffinum. audi z

Sacramenta talia cut; fiunt , qualis accedit. L. 2«

€ontra. lit. Petif.

V1 MAR-

e$6 (11) 986

ML.MaAnIIIL

ini Attoa

tioSactanae

$. Coleta , F.

nquit:l'büv"ï

fruni fpt

IEc facri. ordinis Dive Clare reformatrix ,

ml

undts t

primó in fcreformaverat cognatam homi-

nibus nobis molliciem , quà adverfi nec minimüm

qritnin v

cum Chrifto, ac pro Chrifto pati volumus ,.quando

ij

continuá ad fponfum füum prece obtinuit, ut om-

nia Martyrum tormenta vivaciffimó fenfu in fe ex«

od

periretur. — Adjecit illa, tanquam levia forent quae

(Sacramds

patiebatur, rigidifimum quadraginta dierum. &

sDuit

no&tium Jejunium :duriffimas item anni integri vi«

as po

gilia. Pramium tantz fui vicloriz recepit favo-

;j d

res ampliffimos, crebras allocutiones, quibus digna-

gmhocdé

s:batur illam Servator: é Cujus etiam diviniflimis

(iniiptt

manibus facram aliquando Communionem perce-

u

pit. « Qui olim cum . Chrifto conglorificaberis ; f

"TL

modo non compatiaris ?

[ þ;llg'jl r

igar p

KE rL54EBÉXl1o.

yum t

Unquam ef(t virtus patientia in pro-

g ho 6

fperis: ille veró patiens , qui adver-

n Fommjþ

ndimg[llum !

fis conteritur , & tamen afpectu fuz recti-.

S. Berg. l. 2. de

tudinis non curvatur.

" af

Cozfrd.

j

j

jl

amfh!

j

jj

I2

R E-

u yi

$98 (132) 8de

REFLEXIO.

Riufquam cum hac Virgine duriori-

Puxcr. I.P

bus exercerià D'E O poftulemus,

neceffarium omnino eft, affuefcere nos quotidianis ,

quibus premimur , mafculé perferendis : qua quan-

l

)

tumcunque fint modica, fic tamen fzpius nos dejici-

&

unt , ut nihil conflantiz nobis remaneat. Jure tum

fiürem fab

D EUS nobis exprobret , quod 7o/o familiati-

& hne f

um aliquis , etfi injurie : Ui eff fortitudo tua. ? ub

ignas t

X

gatientia? Tob. 4.

titari bj

II. Si fide credas DEUM, mali omnis (unum

dcincegs*a |

excipe peccatum ) effe Au&torem : fieriq; fuavi Ejus

Ye ent

diVjHæ U

Providentiá , ut Electis omnia cooperentur in bo-

num: indignum fané eft, adverfis adeó nos commo-

Ttisatr

Wetng.

Veri , ut cum reprobis temporaria captare folatia ma-

limus, & aternis fübinde deftitui , quàm temporali-

Q lomg

maios

ter caftigari, G eeternüm gaudere. Gaudete quotquot

haretisin camino humiliationis : q4onzaz. mercts

RU. [

Vs

veftra coptofa eff in Culis.

III. Tam pius eft DEUS, ut id, quod patimut

in corporc.frequenter velit ejus fupplere vicem,quod

in flammis purgantibus paffuri effemus in anima.

Unr

Qyàm cuperent modó , qui in purgatoriis ignibus

funt, omnibus vite füz diebus vel cum $. Servulo

lt (e

Paraly(i ; vel cum $. Gz//4 Romana Leprá laboráffe

uhl(]m' f(

continuá! Vel ex nunc igitur memoria commende-

Vcndanr

mus A polloli dictum : 7Z quod in prafenti momen-

taneum efht G levetribulationit noflra , fupra mt«

T

B Yi

dum in fublimitate eternum Gloria pondus opera-

£ur in nobis. 2. d Gorintb, A-v. 17.

Mlünri

VIL MAR-

T. ["h

&28 (13) $de

VII. ManTIL

f inedutt

) poltis

5 Thonas Aquigas.

1 quozidiar(:'

s. qu:

s Zngelici dignus nomine, à Doctrinà fcilicety

B

:piüsnosdä,æ

& puritate , utráque fummdá.

Hanc pofte-

p Jutt

riorem labefactare quidem fluduerat perditze vitae

lo nl

ac fama femina: [fed praevenit 44g4724s ignibus

ao u

ignes , & titione lupam fugavit. Victor à Genio

tutelari baltheum accepit, quó precinctus nullam

deinceps à carnis pruritu moleítiam elt paffus. Ut-

m

ne fcientià inflaretur, ítudia füa in unum Glorize

eig li

divinze augmentum directa voluit , ipfiufmet Ve-

yerenurtt

hbnoscore

ritatis eternz , é Cruce pendulz, teftimonió com-

mendatus. Dicere fzpé folebat, non capere fe ,

m lt

mv

qui homo lethalis culpe reus , in tanto aternee

damnationis periculo , ridere nunquam audeát &

udec

gupuium V

latari. . Utinam ferib hoc expendant , qui nullà

Judicii divini metu fcelera fceleribus accumulant !

quir?

SENTENTI A.

p

m

n

'

Unt qui fcire volunteó fine tantüm ,

quis

S

. ut fciant, &turpis Curiofitas eft: &

m

S- S,ri

Yt

funt qui fcire volunt , ut fcientiam fuam

rid qii

vendant , & turpis quzftus eft: & funt

jl

qui fcire volunt , ut íciantur ipfi, & tur-

yii

"d

pis vanitas eft : (ed fünt quóque qui fcite

] PW]W Q'

volunt ut zdificentur , & prudentia eft.5.

Bera. ferm. 36. in Cant.

j

15

& F.

352 (14) 926

REFLEXIO.

Puxcr. I.

Uantumcunque molefta nobis ac-

cidat lucta illa. Carnis adverfüs

lm f

Spiritum : occafio tamen eft meriti maximi , fi Spiri-

tus pro fuo in Ca

rnem impetio expugnarife non pa-

uo

ntatione

tiatur. Proventus quem DEUS hac cumte

g fabun

ód unum aïiquando actum

dmm um

facit , pracipuus elt; qu

heroicum fübfeq

uatuft co

ntinua Paffionm vicloria,

Mima

quies , & concor

dia legis membrorum cum Lege

fnüt,q

mentis.

jls femo

fiUfi-

II. Plurimis profuit arcanó D ET judició

Á lg

e re-

Cniriy;]

quam ad altam pertigiffe Ícientiam : quam fort

glo-

um J

laturi nunquam fuiffent ad finem illi debitum ,

riam fcilicet Sapientize increa

tz. Rarz profedto vit-

Jm a

J, MO[O

tutis eft, religiofe adeo negoïiari aliquem cum talen«

tis (ibi concreditis , ut eaaliquando neque defoffa ,

0 li ia

neque neglecta in duplo reddat.

mnt, W

t

IlI. Demus tamen fcirete plurima : quantó in-

terim potiora funt qua ignoras ?* quanta in quibus

meriffimà opinione duceris ? velimus , nolimus : ve-

rum manet Ziffotelis cffatum: Ignorantiam magis

T bor

effc homini propriam, quàm Scientiam. Una igitur

Tp

Santlorum Scientia cura nobis (it , ac noffri cogni-

i C['t

tio : adjicientur tum defüper , qua citra falutis no-

qoi

flrz aliorumq; difpendium fcire nos expedit. Nove-

l or

)f

zi« , inquit S. Bernard. de Confid. ad Eug. Pap. c.5.

d lm

licet omnia Myfleria : wouevis lata terra, alta c4li ,

mahlm C

profunda maris : fi te nefcieris, eriá fimilis adificatm

C&o

DN

t fine fundamento ; ruinam , non ftrutkuram [o

lg,

h]

€2ef,

VIII. MAR-

926 (15) 846

0.

VIII. Mazr1ir.

olifanot

$. Philemon, M.

"utis adid

wxinif

——

F;'

Ifüm facturus Pbzlemon fpeCtatoribus , céclo

xgnarïïcw ]

uoque delicias fecit, ubi in theatro velut

c oumunato

per fabulam tam fcité Chriflianum egit , ut feri&

xl

demum unà cum fociis exueret Idololatram. .À coe-

fionm V

lefti manu aquá primüm : tum proprió luftratus eft

rom d4

fanguine, quando flagris diriffimé cacfus, cum tra-

je&tis ferro pedibus per urbem raptatus, meta &

Ícopus fagittis fieri debuit.

Exerrárunt tamen illze,

j ]'Udiïb:

Centrum boc velut reveritae.

Una euam revolans,

« quin i

oculum Judicis Arriani corporeum excuffit, inter-

j db

g

num aperuit, & abílersó, quó obfufcabatur hacte-

nus , Idololatriz glaucomate , puriorem reddidit.

n

j

O fi fuam Chriftiani quique perfonam fic fufti-

t

Zeant, ut ne nu

feantur !

gari potius, quàm age?e .feriö Cern-

n

SENTENTI/I.—

panta f

Ws nolim:"

J

I

"

;nOIäü

ärmffi;

bonum eft bonum effe , ut qüid vis

!

SI

apparere, quod non vis effe ? fi ma.

jon. U

"

u

lum eft malum effe : ut quid vis effe ,

g a 1

quod non visapparere? mcelius eftbonum

o

J*

effe,fi malum eft, malum apparere : pejus,

AL

?

/ uml

ii

malum effe : ergoaut apparc,quod es : aut

cíto , quod appares. $. Chr

ng j

i

Matt. 7.

jfoft. M"

'/h J

RE-

"

-

qu

352 (116)9de

REFLEXIO.

Aciliüs nihil eft, quàm hominem

Puxcr. I.F

homini imponere. Infirma enim

oculotum acies extera folim affequitur, non interna.

Et hac caufà eft, cur mortalium plures £oxi videri ,

Mdpol

quàm effe malint : malint lene icere ; quàm facere:

S

( e

malintdeniq; difplicere DEO, quàm hominibus :

t Buf

Cujustamen D ET zquiffimó Judició patebit olim,

n Coniuga

quàm verum fit , quod Auguf(lin. inquiit in Pfal.63.

r

Simulata equitas,non equttas eftyfed duplex iniqui-

iCl

ts iguia iniquitas eff , 69 fimulatio.

'its v

lL. Quid ergoaliud agunt ejufnodi , quàm in

foetre j

'"Comoediis Hiftriones, quorum unus finis,vanus Po-

gas, q

14l

uli plaufus ? ftolidus hic gloriz pruritus verzi-

eulus eft , intimas operum bonorum radices ro-

w EUIK f (

p y

dens: Jztrunculus elteos fpolians , qui thefaurum

publicé portant , ut loquitur S. Gregor. Homzl. 1. in

M n

£Evang. De ifto veró Hypocrifcos vitio inquit S. Aug.

Viï. Otdin

ferm. 29. detemp. Hanc maculam non babere ,(ul'

t Q

paucorum , aut nullorum eff.

IIL. Ut tamen finità Fzbzl4 patet ; qualis quif-

que fuerit : ita olim patebit, an veré boni fuerimus ;

an apparuerimus tantüm :'quando nimirum aperien-

] hr

|

Q

tur libri Confcientiarum , diceturque de fingulis :

Wl ge]

Feee homo $ opera ejts ! Videbimus tum, quàm au-

dituri fint, qui hominibus tantüm placere (tuduc-

Ti

:

^

M

tünt : Recepr/fis mercedem veffram. Vere ergo, Oi

ïim N

pro virtute quam agit bumanos favores expetit ;

b

.þr

Yem "magnt momenti vili

pretió venaleg portat.

$. Greg. l. 8. Moral. c. 28.

R

IX. MAR-

D d

306 (17728de

IX. MangrriL

nart hotutt

Tnfrma d

$. Frauctfca Romana.

I honitts

e o i

I, Apofloli praceptó , Viduz funt honorande ,

o iaf

.

qua vere Vidua funt : quz V idua honore digni-

m hn

or Francifca? fuit enim quàm in hoc flatu, tam

i p d

in Conjugali , rarz omnino virtutis: exacliffimae

uiitisil

erga Maritum obedientiz : quam, ut. illi, tanquam

ipit Chrifto;praftaret integerrimam , non raró pie-

gl

]

tatis exercitia feponere folita eft. Unde & contigit

reperire illam aliquando verfim ex Officio B. Vir-

/finirao!

inis , quem amore obedientiz interruperat , au-

reó ablolutum charactere.Ei Tutelaris Angelus fem-

üritus t

g nedite!

pet fuit fpectabilis : ipfe przetereà Angelorum Rex,

parvuli habitu, à Parente Virgine non raró in- fi-

i d

num datus.

Sic fcilicec D E US honorare confue-

r f

vit obedientiam & fubjcctionem , hominiab ho-

) inqiliï X*HV'

mine propter fe praeítitam.

g at

f

SENTENTIA.

It

bonti

Erus obediens mandatum non pro-

V

i

W

1

j

crafiinat , (ed ftatim parat linguam

y dc J

*

L)

& íe

voci, pedes itineri, manus operi

; CUfls

z

totum intus colligit, ut mandatum pera-

Jactt n

gat impcrantis.

$. Berm. de precepi. eo

Va ergü;,gy

dlþip!.

ul f"'?"'t

qult il

l5

RE-

p

e»ääci;æä&'s

AREFLEXIO.

Rudit hec Matrona quäm Religi-

Puxcr. I.E

ofos, tam alios, qualiter füis fübde-

ve fefe Superioribus debeant. Nec enim erit , qui

I

nonaliquem fe fuperiorem habeat, cum ( juxta Apo-

ftolum ) ozznás Anima poteftatibus fublimraribus

dl

[

n'ini |

debeat effe /254z:4. DD E U Scerte, Magnus Domi-

7145 , univeríalem ab omnibus exigit Obedientiam:

i fvit

Squm t

quam tamen non praflant perfe&tam , ni(i qui ince-

!

dunt w omnibus mandatis & jufltficationibus Do-

tins A

Mty

wini fme querela.

irefis

II Primum Hominis vitiü /pobedienta fuit : que

tonlunpig

um n

quàm DEO difplicet ; tam ex oppofito placet Obe-

dientia. Zbrabamo promiffa fuit ampliffima benedi-

D pftig

€tio,quód obediiffet in re fummé ardua. Perfecta jo-

efiri fhg;

fs obedientia D EU M in vicem obedire fecít voci

Veaterit u

bominis. Deniq; David non aliunde audiit r fe-

cundim cor D ET,qvàm , quia cum veritate dixit :

feroavi mandata tua C teflimonia tua.. Pfal. u

Ut

III. SiveigiturD E US imperet,five Hujus Ve

gis

€A4riu5 : tantüm non agamus ut rebelles in Moyfen

f"mmanï

Hebrzi , ne viciffim audiamus quod Ifti: Non f

anurmur veftrum contranmos, fed contra Domtinum.

&Vfrtu:,

Exod.16. Petiffimum obediendi motivum fit ; quód

8- Bf"h i

non fit Poteffas,nzfi 4 D EO : GL D EI Ordinationi

vefiftat , qui Poteflati refifit. Magna vere obedien-

tes Corona manet. Pr obediens loquetur villoridt.

Prov. 21.

Xo MAR'

s28 (119) 986

N MaRIP.

n

"Santii X L. Martyres.

Alter fs

enim dj

Irim fviit in innocuos Martyrum artus rigi-

m (j

diffimum gelu, fed nihil potuit in vivaciffi-

i filnimi

mas Divini amoris flammas , quibus ab intus füc-

M j

cenfi fuaviter arferant.

Afflixit folummodo , &

( Obedieqiä::

^

lus quam tormenta alia; quadrageümi defectio

n,niigi

& turpis Apoftafia. — Cujus tamen uti locum ; ita

fnstim

Martyrum Vota füpplevit Janitor, frigidiffimum

ingreffus lacum , & acerbó cum cateriscrurifragió

dintih:

confumptus , dum alter in ftatutis ad littus balneis

jamjam in amore DEI refrixiffet penitüs, & pau-

fto pact^

lo poft à minuto hoc corporis refrigerio delapfus

plifmad

o

effet in flagnum ignis ardentis. — Solum qui perfe-

obcdirelä'fïf'

