Veraverit pfque in finem ; falvus erit.

dc äülüit I

SENTENTI A.

gt

i. D

Erfeverantia eft uuica filia füummi re-

et,ïwCHïïf

is: finis vittutum, carümque con-

l«t

fummatio , toti&(que boni repofitorium ,

uod ml: J

& virtus , fine qua nemo videbit DEUM.

p

$. Bgm. in Epz'/i,

p

o

müï'efäoïf

qu

«741/!:/!7

R.

yl

328 (140) de

AEFLEXIO.

Uàm veré S. Bern. de modo bene

5

Puucr.I

viv. Iuchoantibus pramium pro-

Qu e

mnittitur , [ed per[euerantibus datur. Cuuantamcun-

&

que operamVirtuti impendas , actum agis, ni per-

quinobe

ldeveres. Quanta veró jactura in vitz termino , unó

Inconflantiz vitió,tot perdi bona! an non talibus jure

dmtatiog

dtqm fr

dicatur ? feminaflis multimy6$ intuliflis parum G.

65 qui mercedes congregavit , mifit eas an facculum

t

pertufum. Aggai. 1

du lius,

Vf rl

,

II. Modum affuefcendi Perfeverantiz vel à Gen-

!i & Ori

tili difcamus : Pro fine ;inquit Seneca Epiil. 55. &

Todliorm

«nte omnia boc cura, ut confles tibi. Quoties expe-

3 DEJ

vzrivoles an aliquid atium [it : obférua, an eadem

Ym nung,

velis bodie, qua beri. Velle hodie fümmum fanclita-

C d

tis apicem fcandere : cras leviflimó paffionis impulfü

,

inima vitiorum prolabi , quid aliud eft, quàm effe

arundimem ventó agitatam ?

p

III. Bonum fuerat 742« Proditoris initium :

bene cceperat Szz/ : optime Salomon : digne DE O

n

Tertullianus , Origenes ( pró , quanta ncclefiz lumi-

du

na!) Miferabilis tamen fuit fingulorum ruina ; defi-

UET W

clente Pzrtutum Complementó. Hac cüm fpecialiffi

mum D EI Donum fit : calidiffimis ab Hoc preci-

bus in momenta fingula eft pofcenda. Divo 4ug4/-

40 mieré aliquamdiu in pié propofitis fluctuanti, ip-

fum huncad fe recurfüm D EU S monftravit, eum

intus fic alloquendo : Q z te ffas E non flas ?

projice te in Eum: noli metuere , non fé fubtrabet

Ut cadat.L. 8. Conf. c. 11.

XIL MAR-

pQ (u1) 96

XD NMARTEL

. demoloi

S. Sophronius Tero[olymarum Epifc,

t pranm

Otus erat Sopbronzus in petdiícendis literís,

j mnwp'-

$*

& conquirenda fibímet doctrina non vulgari;

umap u

quód prob? nóffet , Prafülem culpá fuá indoctum,

g m

nontiby

abominationi defolationis , flanti im loco fantlo ,

effe quàm fimillimum.

Varia huncin finem füíce«

lifi m

pit itinera , non aliorum confuetadine plus dele-

ul fu:aif

€lari folitus, quàm doctorum. — Affiduitas legendi

cecum reddidit: vifum tamen à DEO $S. Tozz-

vantdió

mi & Cyri operà recipere meruit , quód more,

« b

do&tiorum pluribus non ufque adeó familiari ,

; Qu

ad DEI

mentem Ííludiorum Ííuorum ratio-

yu, n

nem nunguam non exegiffet.

Hoc demum eft,

/

effe doctum , nóffe , quina

vffusity:

Atur,

:

m finis rei cuilibet debe-

ld Efil qUäm;

SENTENTIA,

inrs

" dign& j

Ón probatur multa fciens , fi mo-

at

dum íciendi nefciat, 5, Bera. ferms.

)Illm m,ma) E

36. in Cant,

n

j Wf

,Din L

1 l

ugmgml,-j

10n

(r*

"J'ü,

"LU

WWW

AE-

if

y»

E 1r-

REFLEXIO.

PuNucr.I.

Tf juxta celeberrimü 7wnorentis

H

Canonem , Jyoperfectum . [cientie

fpplere po[fít perfettio Charitatis : certum tamen »

Atf

Tgnorantiam non modo plurimum dehoneftare fta-

[

df

tum eorum , qui Curazn Animarum gerunt : fed

Wt y v

feipsá foecundam effe parentem plurium vitiorum. Si

gl'magna, f

Pralati & Paftores quique Speculatores fint : qui fià

UT

rité fungentur munere , i culpabiliter ignorenb

Aff

uá viá hoftis irruat. Non omnis ignorant immums

n DET,

eft , féd is folim , quinon babtit , unde difceret.

Mf , qu

S. Aug. in qq. ex utroq. Teftam. q. 67.

üNuptg

II Serib D EUS minatur apud Ofeam : Quia

tttdot fr.

£u feientiam repulifti : repellam te , ne facerdotià

ts Af

c.4. Ubi acuté advertit aeternae meno-

fungaris mibi.

Rttluus.

riz P. PaulusSegneri , Inffra

&. Conftj: c.1. 0"

ne facerdos fis mili :

!!16 bf

dicereD E UM : repellam te ,

m

fed:ne facerdotió fungaris mibi : van

quamD EU

Vfs: g,

ipfe imperitos ejufmodi facerdotes fufpendat;ne mu-

-

hi

]

nere tam fublimi

'cum tanto animarum prajudicio

fungantur.

III. Do

&rina igitur optima conditura eft Statüs

paftoralis. Hác tamen etiam ipsà utendum fobrie,ne

L

4

lificet. Rarü eft fcientià prace-

inflet potiüs quàm «

ld

lentem non titillari à füperbize fpiritu. Ne/l?riur,

Wt ad

Arius , Entyches , Pelagius : quanta Eruditionis por-

tenta ! fed quanta etiam Ecclefiz probra ! klos intue

d y

inam egit Doctrinz non lfj , fed Abufus. Adeo vt

iui&üiey

rum eft , ubi hic metuitur, S. Hieronymi € atum:

l

QUi

de duobus imperfettis , meliis ef? vuflicitatem jat-

fo]g

Qg

&am babere,quam eloquentiam Pecmtriæm-Ep- a

INepot.

XIIo NiAR'

seó (14

2409

4389.

XII. Manrrr.

( Pt

fhu [oin

. Gregvriw Magnus.

attUrm t

Aximus dici debuerat ab humilitate profune

chone&m!ï

diffima , quz fer& una hominem magnunt,

m

majorem » vel maximum facit , prout illamet fue-

j i

rit z4gn4, major , vel maxima : profunda , profun-

At :g

dior , profuudiffmia.

Dictus à toto fidelium ca-

Jj gt

tu Pontifex fummus, feipfum dixit, Servmm Servo-

u m

vum DEI.

Rauflicam primz nobilitatis fzemi-

3 T

nam , qui ad literarum calcem Ejus fe famulam

7

nuncupaverat , id porro agere prohibuit : Ipfe Sa.

|Ofm

cerdotes fratres ; Clericos filios fuos appellare fo-

It /äg/r;;:

litus. — Abbati de genu Eum falutanti , pariter ad-

auit

geniculatus , furgere priüs noluit, quàm alter hu-

7 6// 7

]

mó fe leviflet . Quàm exaclt obfervavit Ecclefiafti-

Ü

1

gnilj

:rzf»"

ci monitum Gregor£zs , tanquam uni fibi dictum

g^

fuiffet : Quantó magnus es , bumilia te in. omni-

lfþcüda[ h

Dut s Ecel. 3. v. 28.

ym pre

SENTENTIA.

f

du

n Hmol

n

Erfeverate diledtiífimi in difciplina

f

P

: i ]EHM[

quam fufcepillis , ut per humili-

j ^

Pill

tatem ad füblimitatem afcendatis : quia

gl

ggmv

hz eft via, & non eftalia prater ipfam.

)bm'H

f

Quialiter vadit, cadit potiüs, quàm afcen-

hii

[

j

hi

dit: quia fola eft humilitas, quz exaltat,

ol vml [

;(WW

fola qux ducit ad vitam,

$. Berg. fertme

n*

li

2, de Afcenf.

j

RE-

x

.$8(I44)g$*«

REFLEXIO.

Puxcr. I.

Ertum eít, tanto fote quemvisal-

Atiorem in vita beata, quanto hu-

milior fueritin hac mortali.Robur hoc accipit ab op-

Trteni

pofito : Luczfer enim cüm tantüm faperbià deliquif-

j

(oint

fet,ut ipfi etiam Alriffno fimilis effe cuperet : in tan-

Tti n

tam probrofz humiliationis abyffum projectus efbut

ti ilns,

inter Creauras omnes abjectiffimus modo fit. Prz-

speti

ftat igitur afcendere deícendendo; quämi afcendendo

ïirginita[is

eó prolabi, unde refurgere nequeas.

Tiiw

IL. Hunuilitas Viratum radix eíl. Quó profun-

diüs Hazc intrà terram proprii contemptüs abfcondi-

as

Qu qi

tur , eo altius excrefcunt illae. Quantus Virtutum ap-

cud,

aratus in una MARLE Anima! Quàm vero incf-

COmplen

fabilis etiam Hwmzlitas ! audiamusinterim quid de

Yettit u

ifta Bernardus fentiat : Sre. Humiliate , audeo dtct-

ye , ntcMARLE Virginitas DEO placuiffet. Homil.

quminr

Title t

fuper Miffus.

nec Sanctorum fuf-

U g

III. Quodfi nec Servatoris,

ficere poffint Exempla ad perfuadendam nobis Hr-

militatem ; eam faltem nobis perfuadeat propria no-

ftra Vilitas. Ex nihilo conditi fumus, in nihilum de-

Uren

fituri. Sine D E I Gratia tam nihil poffumus , ut nec

I

[altcn

unicam etiam cogitationem piam formare fufficien-

tes (imus. Corpus , quid aliud, quàm fordium cloa-

ca ? quid animus , quàm defectuum & vitiorum Je*

des ? quid Homo uterque aliud, quàm mille miferia-

rum fcopus ? dicat humiliter & ferió quivis cum D.

Auguüino Conditori fuo : Q 44 ego fum mibi ine

Je , nifi dux in praceps? L. 4. Conf.c. 1.

xit MAX

358 (u5)9de

XIII

MARTII

t gt

$. Euphrofiza F.

"m quumo

X uLClPï n

Eptennis Virguncula ; quam Exphrofiam alii

Wn.ehq

M

dicunt, tanti fecit vitam religiofam , ut cum

rgpuf ( mf

Illuftri fua Parente aliquot in Thebaide Monafte-

A

[

ria obiens , in ea jamdum «tatula facras inter virgi-

110

lH'

nes perpettam fe Chrifto fponfam, conceptó etiam

L,An alw'mk-

Virginitatis Votó, devoveret. Plurimüm tamen inibi

$,

moleítiz paffa à proco non 1gnob1h, qui ejufdem

Ài

]X

nupuas efflidtim ambierat, eà fe aptiüs expedire ne-

m tuiahl

quiit ; quàm Crucifixo fuo Sponfo fe velut impli-

qs Virtite

cando.

Tantum enim ex frequencato cjuimodx

pam Vero^

complexu DEI amorem füo mgenerau animo ad-

i. QUL

vertit, ut parata effet mille pottüs fübire mortes ,

"17 jl/W '1'

quàm infringere aliquando initum cum Chrifto fpi-

H ij

llt]

rituale connubium.

Hife proficit incrementis

czpta maturé fanclitas.

S:mäo

SENTENTIA.

la o /

agf

Uventutem qui fine fru&u prateriir ,

Ó n

ni n»

faltem in fene&ute refi piícac

$. Gre-

ouumu"

matüu ^

gor. a Evang

gr,

ovd t

LU

m mhle V

l u[&l

W W

tc, h

K

X

y

Yil

922 (146)889

ZIEFLIEXIG

Páfna Refolutio efl;quà xtas tente:

VPuNCT. I 0

ratotam íe D E L ícrvitio addicit.

Quid fuaviüs? quid in fuperum,homintimg; confpe-

€&a elegantiüs zZolefcentzá feriá jam pietate inftru-

:

€3? vorrigit illa veluti preguftum fecuturg deinceps

!]

jel

vita , cum fieri plerümq; foleat , prima, conformari

Sic innocentiffima Pracurforis

ffutyu

ztatem reliquam.

pueritia & rigor vitz mirabilis ; fic fanctitatis ftudi-

qudpet

Y

1

(

,

um ab Ezphrzfia primis adhuc annis mafculé fufce-

idiz. H

To .W t

ptum quid ampliüs polliceri poterat,quàm grandem

in tempore profectum ?

1

?

Ql l

lum Y

IL. Quantumcunque deflenda fit vel unius diei

quiloq

jactura : nulla tamen res lacrymis dignior eít, quàm

patmi

"Adolefcentia luridé traducta. Quoties veró conün-

git hanc latare primüm : tum fallere fpes de fe con-

&nq,

f at

ceptas? floret aliquando fublimi innocentiz cando-

Tj

re:tum veró pafTionum ventis agitata , non obliqua-

tur modo , fed etiam decidit , & in lutum defluit.

T& f |

Wt

III. Quidtum confilii ? non aliud plané , quàm

Ti

quod à Gregerzo Magno fuggeltum legis: Jwventu-

uT

tem qui [ine frutiu prateriit , faltem-in fenettute

refpifcat. Hóc medió corrigitur aliqualiter faltem

quod erratum eft : etíi totum difficillimé refarciatur.

Semper enim poenitebit, diffipató temeré Juventu-

us

tis /ore , D EO non remaníifle nifi féces actatis in-

firmaz. Ingemifcamus cum D. Bernardo: Sufcipe

V

(

Domine de mea mifira vita , obfecro , refiduum an«

Titer

s0rum meorum: pro bis veró anpit quos vivendo

peresot ,quibus perditó vixi, cor contritum$ bu-

apiliatum ne defpicius,

XIV. MAR',

328 (147) 826 !

)

Lt

h,

XIV. Mangrir

(j

$. Petrus. Abbas.

ii t

npie!aæinl'

ci poterat fancto huic Abbati, quod Toba

auredo

D

feniori: Owia acceptus eras DEO , necef-

næ,mnfms:

f fiit , ut tentatio probaret te

'Tobiz 12..v. 1.

ma P

quando ex morbo acerrimo alterum oculorum per-

andlici

didit.

Hanc tamen jacturam tam zquó tulit ani-

; malatlo

mó , ut gratias etiam affiduas D EO referret ,

qu'am g

quód fuaviffimá Ejus providentid ab altero ho-

ftium liberatus effet.

Vidit nimirum monoculus,

TL

quod oculatiffimi non vident , magnam hominum

d

partem, utrifque inftructam oculis , prolabi in ge-

s T0 0

hennam , eterna procul dubio adituram gaudia ,

fxsdt t 0

fi ad falvatoris monitum falubriter erutos, abs fe

x ii

projeciffet. — Viditaliàs , quod vidiffe fpecialis gra-

, 1000

tia fuit , Beatiffimam D E I parentem,, follicitudi-

um def ';.;'

ne maternà pié laborantium füdores abflergere. Uti-

ud a

nam videamus ifla , ad alia veró , qua vidiffe no«

los:]

LU

cebit olim, caligent oculi noftri!

j [

n

(s

SENTENTI .

[Ml f[

lm

Ffert Dzmon oculis formas illices

m JN

| mæffüijl

l

— & faciles voluptatis, ut vifu deftruat

a^

caítitatem.

$. Cyprian.

j4ff|

j[ ,,,W'

"l

g

/l

um

XW' MARI

K2

RE-

e28 (148)8d€

REFLEXIO.

Puxcr.I.

Uid demum proderit , cuncla que

initió fecit D EUS , fuiffe ; & eti-

amnum effe vzlde bona 5 i per abufüm reddantur

mala ? Quid oculó excellentiüs? fed. tamen etiam

L:

oculü nequids quid creatum eff ? Eccl. 31. An non per

JE0

oculos velut feueféras Mors , furis inftar , aícendit?

A.

an non Animam ZepreZatur ?an non ; Bafilió teíte,

t dperl

pronubi funt & lene libidznis ? de vera Virgin. Hac

ho da

tecum expende, & difces , rectiffimé pepigifle Jobum

focdus cum oculis fuis, ut ne cogitaret quidem de

[ elïugel

fs q

virgine.

I i

II

Quàm cupiiffet David ibi cæcutiiffc,ubï

dum m

malé nimiüm viderat! Lapfum ejus compendio fic

10

[ D

refert Auguftinus: De long? vidir David illam,

Nüfrie:

qua captus eft. Mulier longà , libido propé. Quid

D

jam mirum , zutus oculorum ab Hieronymo appel-

lari moriture Virgmnitatis principia? Pratat igitur

utróque deftitui oculó , fi D EU S per morbum, aut

aliàs, fieri id velit : quàm fübire periculum amitten-

W

D

da olim Vifionis beatifica.

3

111. Aliudtamen füpereft medium , quó falvó

fnï tlj

etiam oculorum ufíu iþiritualiter tamen cacus fis.

Ithocf

Abjiciendi nimirum in terram funt oculi, quoties ru-

inz periculum. Quinimo ab iis etiam prohibendi

[

itütio

funt rebus , quz curiofitatem quidem acuunt , devo-

L*Werg

tionem vero diffipant. Ad illa ex oppofito aperiendi

funt , que in DEI Conditoris notitiam & amorem

animum ducunt. Sic continere oculos ; ne vagabun-

di fecum etiam mentem ultra recti limites cxlpatiari

faciant;eít illos ; Chritli confilió eraere & projrcere-

XVI M AR"

322 (149)82€

XV. MARTII.

t ag

,fuife; d

a. Longinm M.

m rediati

| o a

f Rodigia . que moriente in Crucis Ligno

n

D EO homine, magnó acciderant numeró,

[iz ln

Longinum etiam ab Idololatriz tenebris ac Ethni-

;, blv

c&à fuperftitione üfque adeo abduxerant , ut capitis

a Vigod

À Pilato damnatus , ultró carnificibus fe fifleret,

epigiü'e W'»

quos cffugére facilé potuiffet. — 4274 indubié &

t quit

fanguis , qu ex aperto à fe latere Salvatoris ef-

"

fluere viderat , illum extimulaverint , ad funden-

j ;æcwüïïxv'h'iï

dum fuum pro Chrifto fanguinem , illóque eluen-

npa

dasvite prioris maculas. — Quid non falutis ab hac

gui il

fcaturigine fperes, devota Craeifixo Servatori ni-

J m?t;. ]3"

243

Tj

rj

i

yïïïc[

pralio !

SENTENTI A.

yunati

' I(ce habitare in hoc vulnerte lateris.

Si enim amica eft, vcl fponía ani-

U qll(h

ma tua : ubi fuavior illi quies erit, quàm

fnelt quy

in hoc fponfi tui vulnere? fi columba es,

aol

ubi tutior locus ad nidificandum ? joan.

n p

u

Landfperg. [erm. $4, de. Pa[s.

yfiof KF

m ä a,",]i?f(,

; It V;glöïl"

jie fïf?i[:f

ni

K3

RE-

j

s$e 170 ) $de

TEFILSGLMXOO

PL'N CT. I. R, [f Aximus dilecto Toanni favorþ ob-

tigit, quod reliquos inter Apofto-

los uni illi licuerit recumbere in Caena füpra pectus

TVir

Domini. Paromni momentó te gratia manet,anime

T n

mi! ubi Árcam divini pe£loris lanccà Longinas apt-

SR

!

ruit , utne tibi le&tulus dceffet ; in quo amore faucius

i:.;egs DE

^

fuaviter conquiefceres. Ingredere fidenter; dicq; cum

Q t

qu

vegzio Pfalte : Hac requies tnea 2 faculum faculi:

h

Abse babitabo , quoniam elegi eam. Pfal. 131, v. 1f

H

ttig,

)

1. Quid Chrzfhum fervidé amanti fuaviüs acci-

& w

dere poffit , quàm Huic intime uniri ? En vero viam.

ii &

quà iftud affzquáre zpertum Ejuidem Pec£u« ! Fides,

^

ttmaif

ionis Dominice me-

Spes, Charitas , affidua Pafi

fit.edi

moria , eó te inducent. Tibi dictum puta, quod fi-

at d

delis fanCtiflimi hujus. Lateris inquilina Catharzna

n

Senenfis fuo crebeirimésuggeffit Confeffario : Rago

Tim SM

ut te concludas in aperto Chriffi latere : ibi pia Am-

Vs

ma quicfcit in. letdo Ignis & Sanguinis :Sanguints,

&tb d

ut lavetur : lanis, ut accendatur.

l s

IIT. Vidit aliquando S. MecbrilZis inter copi-of&

effluentem 6 divino Latere cx'xïox-em,fïamnï,as pariter

erumpentes : aliàs catenas igneas : iterumque faeittas

itidem igneas. FLemizi vidclicet in amore J ESi?fuc-

Tl

cendimur : czze7s Eidem colligamur : fagitéis deni-

h

(ig

que nonad mortem , fed vitam transfigimur. Uti-

nam cum D. Augftino fæpi'i*xs cxclamemus : Lone«

h

WR

"K

gunus aperuit Lenceá Latus t Cor Chrzfhi : €& ego ftt-

Qu

l.s

zravi, Hic fidenter babito: bic me jucundà vefieto :

bic quicfco j)curm*.

XVI. MAR-

96 C11) 986

NAL MARTÍHL

hst

S. Abrabam Anachoreta.

intr At

j;

-

ia

T Virginitatem fervaret intaminatam, pri«

Va

mà nuptiarum noCle reliclis parentibus,fpone

Lonpitps

$5, facultatibus , quas habebat , ampliffimis, loli de-

ao

inceps D EO V:durus, in Eremum 'concefiit : In

tet; ais

qua etfi qmncl.mgmka annis in fummo vite rigore

7

n j

pcrümüct, Ejus tamen. veltes nunquam fuére at«

l ï;ï. |

tritx.

Mariam neptem fuam cjuídem.: antcà fe-

T

i

«um inflituti , tum veró mifere feductam , atque

d

infami corpons queftu omnium libidini proftan-

piuds

tem , ad frugcm redudurus, perfonam tantifper po-

aminigt &

füit , tectisque follicité canis, fpeciem Juvenis pro-

Jids UO*

if

cantis mdutus ,éam convenit , convertit , TCGUUt M

n (

ferioque fuam deflere vitam tot fordibus contami-

natam docuit. Annorum dentque & meritorum

^l

iL

Plcnus coelum fubiit , nepte eum qumto ab obitu

EU

annó feliciter fübfequente.

uanti , putas ; meriti

eft , vel unam orco fubducere animam ?

[(

t

j

SENTENTIA.

mj il

Quus zgrotat, & quzritur reme-

l

o

Al

E

dium: periclitatur fubditus , & dif-

(j

flmulatur- cadit afinus , & cít, qui fubs

(iu,mll ] [

,

ff ]s ^

[71]

levet: perit anima , & non eít qui reco-

Á

] HIVM)

gitet,

$. Berz.

Ti [

^l

IH

] )

i

K s

RE-

s22 (1/2282€

AEFLEXIO,

Puncr.I.

Uàm grande in coelo te premium

manet, fi vel unam hactenus 4zi-

yutlam à declivi vitiorum in virtutis viam reduxeris!

Quanti pretii fit Anima, inde liquet , quód Unigeni-

[

to Dz1 Filio vità coníliterit & fanguine.Quid autem

Duj

pretiofius Sangurine Filii Dz1? Unus anime perditio

€ijdem n

tantam babet jatluram , ut nulla eam vatio po[ft

Gd

digue affimare : quandoquidem unius Anime Jalus

tantteff, ut ob banc Filius DEI fferet Homo,tauta-

ymp

TU tantr

que pateretur. S. Chryfoft.

f idey

II. Quidquid unquam DEO obtuleris , tam ac-

ceptum non erit , quàm znzc4 axizma perditioni füb-

minm i )

CQthg n

ducta. Da aliquem in fe rigidiffimum,in pauperesli-

beraliffimum : da etiam miraculis celebrem : gratior

Chl' lüo de)

tamen DEO eít , qui , Charitate inftructus , vel uni-

1]

fitig d

us /«lucrum fecerit.. Hincq; non mirum Sera-

phicam Therefiam votos quadraginta annos , quos

in orationibus afiduis & aufteritatibus non vulgati-

bus traduxit ; // praci? /fn impendiffe.

"TO

HI. Indubium igitur , unam ferváffe Anémam ,

(iy

plus augmenti adjicere Gloriz DEI , quàm in fefe

comportáffe cumulum virtutum omnium. Utinam

AMA

Volüntas

Paíltorum finguli

( féne tamen firi neg lettu ) ferio a

piant feipfos impendere & fuperimpendere: imó

lt Kl

anatbema effe pro fratribus fuis ! Maleolim eritil-

Hüu

[

lis, qui vel Mercenariis (imiles ad lupi confpectum

diffugiunt : di/ficultatibus nimirum abfterrentur :

vel illis magis adhuc ignavi , ac focordize veternó tor-

pentes , impingantin illud S. Bernardi : CaZit 4ff-

nus, & inuentt qui fe fubleuet : Cadit Anima, $ non

esi qui manum 4pponat.

XVII. MAR-

-

558 C155) 28e

XIL MERTIL

oteyritit

hd J

$. Gertrudis F.

iam reduic

u Unips

ae(uid u

Uante in peccatores propenfionis fit Virgo

fiimnd

Dzipara, quàm prompta ad füccurrendum

eorundem neceffitatibus , vidit Diva Gerzzudis ,

if n u

j

j Anni

ubi Eadem Virginea D ET parens varii generis be-

ftias laxató. fufcipere pallió, fubque illo non con-

: Homtiti

fovere tantüm. , fed peramanter iifdem blandiri

etiam videbatur, —Vifà eft aliquando füorum cri-

ieris, tt*

minum à parvulo JESU deprecata, & felicem &

perditio'u'*fv?

carne tranfitum : utrumque , datáetiam in fidem à

,iü PEUP ü

Chrifto dexterà, obtinuit. Semper hoc follicit? agit

brern : g:zï:.*

hs i

Virgo Beata, ne quis ab Eadem, nifi plurimüm di-

tatus, abfcedat.

nj

T

SENTENT I A.

;

13

Otis medullis cordium , totis precor-

l

t h

*

diorum affe&ibus , & votis omnibus

[];

il

| quam

ManiAM hanc veneremur, quia fic eft

m u

Ini

il

voluntas ejus, qui totum nos habere vo-

j

luit per MARIA M.

a P

duciu.

S.xBe'm. þmz." de 4qua

j n

jl

bf

yf]

T

|: fll/äf L

!nilïhf:w;&

K $

RE-

Vl yl

UP CIIA)

€ds

[2

ES

^

REGRILEXIO.

X

I aliud pro bono hominum non pra-

bl

PuNcr.I.g

ficiffet DEIpafa ; quàm quód genue-

kit unicum Dzr Filium : quantum vel unó hóc nomi-

D

ne obítringeretur Eidem genus humanum ? Quid

|

veró jam fieri à nobis par eft, ubi prater benefi-

r?bus

jl

ii

10,

&ium illud , mole fuà maximum , innumera infüper

i

i

grdi,

alia Mortalibus pratftat ? quorum fané po&remum

non eíft, fummum

pecc

^Spncc

atores ad fruzem reducendi

(h;c m

ftudium ; etfi fcediffimi illi fint , & fuà vilitateinfra

Ti f

DI

brutorum conditionem abjecti.

D

.]I. Parum eitingemuiffe Prophetam regium ;

àm d

hominem comparatum effe jumentis infipientibus,

*

Tur fory

& Gmilem illisfactum , quando certum , quóvis pec-

It o

cató mortali hunc illisfieri long? viliorem. T'ota bru-

Vitt ]

torum deformitas innocua eft : imoó non leve pulch-

zqiumna ïqrf»

xitudinis momentum adjicit eorum varietas Univer-

1 unquam |

fo : Peccatoris e contra deformitas, quàm DEO Ipfi;

'.

tam Natura exofà, tantaq; eft, ut $. Edzundus Can-

(s

.Wmf)d(

zuavie Archi-Praful maluiffet vivus abjici in inferos

1gnes, quàm illam in fe admittere.

!

for.

HIL Hzc tamen Monítra fingula , utut de

mia , explicató fuícipit pallió Msferscordie Mater ,

]i p

modo illa per feriumPoenitentiz ftudium hoc afjlum

[

1

I

non reipuant: adq; priftinam pulchritudinem , cum

facíg

IDEI Gratia , redire etiam ipfi follicité porró cofii-

mml sl |

tantur. Jure fileant mifericordiam Illius , qui hócin-

ftrucli ftudió , & ferió reconciliari DEO cubienteéi

eumque in finem Vi'dinis opem deprecati, Hame

fibi L:Inlïgrim defuifle.

/

-

XVHI. MAR-

ege 1752 986

4X dX

À

T

X VIIILM

TIL

yuuruot r

i

f qllü

$. Eduardus Aæg!iæ Rex.

J onoloct

$. Dunflano, & primoribus Regni proce-

um E

ribus regió diademate infignitus , tertió

i gt bgnä

um

poít annó , INoverca fraudibus, unà cum vita il-

lud perdidit , crudeli latrocinió confectus. E/friza

i t

( hoc pefimz mulieri nomen ) tantum fceleris ad-

] ;em r

(

miferat, ut regnum fuum ad filium Etbelredum de-

ha viliué

D

p

volvifaceret. Corpus Regis exanime temere

P

móin cafülam rufticam , tum in fordidam palu-

"18

hm n

dem abje&um , utrobíq

uv

à D EO, qui Marty-

t inripig'llïxï

rum fuorum glorias obícurari non patitur , in-

, QU

figniter colluftratum efl, quando ibi mulier à nati-

fs Tott

vitate czca fpeCtabili prodigió vifum recepit ; hic

columna igrnea miri Íplendoris cadaver prodidit.

m

ania

Nunquam fuis D E US defuit ; quantumcünque , ,

&

quomodocunque ab hominum malitia atili-

um Dïqï'

&lis.

fim

aj

SEXTENTIA

]

Lgul :

f

;

Ibi proficit , quód multi perfecuto-

-^n

!

[(,I[J.üfvii ]

res/funt, ut inter r

iil

ltas perfecu-

yjnln

u

tiones faciliüs invenias, quomodo coro-

jgoit

]i p í

neris. |$, 4mb. ferm. 20. ia P/. Ti

j

U]iüïx

:*i;ïjï

DEOV

'

a'cP[cCAïi)

i

& E-

j

g

j

e$8 (15/6) 886

REFLEXIO.

Puxcr. I.

Uanta fuit DEI bonitas , quód de

terreno Regno Eduardum adctee-

l

leftis Regni gloriam tam celeriter transferret ! quàm

veró trifte medium quó ufus eft adiftud exequen-

dum ! Sic ícilicet DEUS folet, qui infcrutabilis Sapi-

DI

entiz fuz confilió, à condito Orbe ufq; nunc , seliit

|

binmqo

judicavit de malis bene facere , quám mala nulla «f

d ia

fe permittere.

quibidi

II. Noverant Sancti Martyres, omnes torto-

dumt m

rum fürias in uno compleri Corpore : Antmam veró

Ti g

nihil fibi metuere periculi , nifi ab eo , qui , exigente

tim Dv

id Juítitià, Corpus & Animam perdere peteft mgt-

dhabt r

bennam : indeq; fpefüturorum erecti,nulla expave-

lübdium

runt fapplicia , non Mortem ipfam : indubii , fuper-

h ?T

eífe (ibi meliorem & manentem [ubflantiam. Uü-

C ts

nam hac ipfà fpes noftros obfirmet animos ; ad ad-

Ms m v

verfa quavis aquanimiter vel unó hóc nomine

lhl

toleranda , quód rion temeré, fed DEO fic vel juben-

d il

te; vel permittente accidant!

AR

IIt. Sianimum eo aliquando induxerimus,ut fe-

in if

rium fixumq; fincompati Cbr://e patienti; nunquam

deerunt & patiendi & merendi materiz. Latiffimus

TCGD pro

eít Patientiz ambitus: hancenim exigunt vel dam-

nà rerum , vel corporis incommoda, vel ipf denigi

animi defolationes. Quomodo fingula haec pati non

W

meremur , qui 3 ezsltzs offendimus omnes? Jac- *

lm

Extimuletergo mentem non modo ad patiendum

It h&bs

fortiter fed agendas etiam DEO gratias, quod m€

lllltag

dia fclicitatis tam opportuna függerat. n Juftis tri-

lk

bulatio amoris indicium , futura beatitudinis pre-

DI

fegium, & Pradeflinationis tefflimonium eft. S. Law-

XIX. MAR-

gent. Juitin. de cafþ connub. c. 6,

h

s2 (177) 085

XDX. MxRTIEL

Yutis Qu

t d

& Jofephus , Chrifl Domini

nsferreta

ANuritiu,

Qd ett

RTRO

OSEPH VIR MARIA, Qanta in hoc ver-

fq, ftc, l

borum compendio Dignitatis amplitudo ! Quid

g m

ultra defiderare poterat fanctiffimus hic Patriarcha;

quando vidit Patrem &ternum ( quod nulli morta-

otms «

liumin mentem veniffet ) gloriofum Parernitatze

AMWAV

Titulum fecum divififfe? quando dignitatem Spoz/r,

) qml d

cum Divino Spiritu, qui Virginem obumbrárat ,

j i

habuit communem ? quando fabro fibi miratus eít

dl

fubditum qui, initio fabricatut eff auroram, & fo-

md bllï

lem ?'lantó gratiarum cumuló compenfari debuit

MN iil

im puritas maxima; tum firmiffimain DEUM

gmmo» D

fides, tam variis rerum eventibus nunquam vacil-

hOx. Ww

lare folita. — Acceffit favor. fpecialiffimus , quó Ei-

E()imtX

dem indultum eft , inter Sacratiffimos 7 ESU &

M A R L£ complexus Mortalitatem exuere. Hunc

lxeni*

in difficili illo puncto Patronum tibi delige : fe-

mcnthm"

licem procurabit tranfitum.

ii

a«ï

$E£ENTENITIA.

a

u

t

W

u

EUM habere hominem Patrem ,

d

n

humilitas cft incomparabilis : homi.

7] WWI

[

! i p

nem habere filium DEI fubditum , fubli-

li

miras ineffabilis, & inzítimabilis. Ricb.

rrgm

$

j J

de $. JVAG apud Alberic. Conc, de 5 jofepho.

" j

j ! J

R E-

X

h

b

Loro)

(Is"s)äï*'*)

AREFLEXIO.

Puxcr.L É ? 'Tà Mortem nemo non credat ter»

vibilium omuium terribilifrmum:

nulla tamen mors faavior unquam fuit morte $. 7v-

féphi , cujus Exequiis parentárunt pariter ZESUS &

liadr

[

$ jOA

AMMARIA. ldem tibi continget , gaudebifg; f1 non

^

afpectabili Triz4is hujus fanCüiffime prafentià:

ia

gratid tamen G patrocintis :fi tamen affiduus fueris

p dedi

Gttoyerfa

Ejufdem Cultor, & cum D. Jofepho fanctitatem E

Sl & MARLA smulati non deftiteris.

07in0 /IJWu

IIL. Memorat Gefzr Recupitus de incendio Ve«

/ Indlf'n'm

füvii montis, S. To/epbi ope filiolum Carilla Civita-

lr wifit

tis Herculaniinquilinz , per medias furentis Pefi

ipitems

vij flammas incolumem traductum , Matriq; , que

€m frud

illum impenfé S. 7o/epbo commendárat , reftitutum

eflc. Opus profectó nobis favore confimili, ut ge«

hennz evadamus incendia , qua damnatos olim in-

volvent. Nihil fané difcriminis incurremus, fi mag-

at

nus Filii DEI Nuzritzus felicem nobis Mortem, quà

AS

hWl

uná opus eft ad felicem /Eternitatem , fuis fuffrágiis

Cl ,

impetret.

quam)f

II Quim fecuré CHentem íuum parvulum

i /lllg, j

fubduxit fanguinario Herodis ferro fidelis Cuftot :

tam à cervicibus noftris avertet víndicem DEI gladi-

um , fuó & interventu & exempló difponendo nos

ad vitam fanctam. Beati prz reliquis, qui Ejus prz-

cipué Purítatem imitando , Illius fefe favore dignos

reddiderint. Curre 6 Chriffzane ad Tofeph : perveni-

es per Eum ad Virginem :per. Virginom ibis ad. TE

SUM: & , fi gratiofus fuifló TOSEPHO: gratiam

eonfequeris à JESU C MARLA. B. Ifolanus,

-

*

XX. MAR-

396 19 989

XX. MARTII,

n ted

iil

$. Joachim Parens B. V.

at morte

uadmod'un in fqualore , & luctu federat

atitt ïäü

DI

T

S. Toachbzm, ex Íterilitatis probro : fed audiit

&l

denique coclum fervida Conjugis utriufque vota , &

e n.af*;'k!l'b V

filiam dedit, qvà nulla major: sepotem , qui citrà

n

controverfiam Opzzzus Maximut. "'antüm potuit

qris

Oratio af dua, plarimá erga indigos charitate ftipa-

ta. Indubium , quin quxlibet beneficia nobis pre-

i inr:pïvï

C

ftare poffit , velitque : primum tamen ab Eodem

flagitemus , & primó , ut íüó nos exem

asfüret

cum fructu doceat.

pló orare

Mi

nt .rel!hr.-ï

lj u

J

SBNTENTIA.

il

'U)OIm

j!

Scendit precatio , & defcendit DEI

fortat

(4]!

miferatio. Licet alta fit terra , altum

j

"

Q

ccelum , audit tamen DEUS hominis lin-

tto

quam , fi mundam habeat conícientiam,

ïbu

$, Aztg. $. 226,

)j

J

f5

f( j

fjf

YOf

l

?j//

jum

ln

p

)

RE-

(

[

d

i

s98 (160)92e

REFLZEXIOJ

Puxcr.I.

T debiti , quó utrique Parenti Zzr«

:

.ginis obftringimur plurimüm , ve

rantillüm exfolvamus , ftudiofi fimus ad perdiícen-

I

dum ab iis Orationis fervorem. Grande fuitquod po-

TiX

ftulaverant : conceptus videlicec & partus futurz Pa-

Tibl

rentis ERBI eterni : ideóqy ufi funt prece conten-

lisrmem

tiori. Grande etiam eft profectüs noftri negotium,

lii

quod tamen ferventi ad DEUM prece promovete

litiorim

vel negligimus , vel fomnolent? id lolàüm agimus.

lls m v

Il. Sepiüs cum Davide fufpirare confuevimus :

kmm E

Ti omnin

Dirigatur Oratio mea [icut incenfum in confpettu

tu0. Pf 140. V. 2. Nectamen adveriimus, il-

Ottre f

lam vel terrenorum affectuum fordibus pregra

GU

vatam effe, vel omnino implumem.

Quá porrà

Tife ts

vià curanda fit, Zsguftinus docet in. Pfal. 42. [

[ Plïgüllm ]

Oratiouem tuam volare ad Celum ? fac ii duas

äl) lafrivia;

alas, fejunium $ Eleemofjnam : utique fpiritualem

faltem , fi corporalem praetare arbitrarium tibi non

j

fit. Talis profe

&o Oratio , non alia ,/eminavit Vir-

Novarin. L. 4. Excurf. 6.

[qis

ginem in Matris utero.

j

III. Non pauci Chriftianorum tam delicati

1

gis) h

funt genii : ut nifi continuó exauditi, ab orationefla-

0:10p t

tim remittant. Durum his accidiffet olim cum $. f

i[[u'gd "

achim ultra viginti annos praeftolari DEI miferentis

Clementiam. O quantümà vero orandi modo abet-

I? RUT

Wi

rantejufmodi ! (1 certum, DEUM negare fiepiüs e

( Vyj l*-

ux petimus , & horum locó darealia : qui dubium,

dare fingula quz petentibus elargiri decrevit » ///-

510 ?

gorenon qualicunque , fed opportu

| XXI. MAR.

326 ( 161 ) $de

0.

XXI. Manrrr

qx Parat

$. Benedicfus Abbas.

[ 9mrim'um»

" penhx'ü

U Beuedictus Exempló mortales erudiit, quid

du

N

maximé conduceret expugnando penitus ho-

paru&vs

fti domeftico, quando, flrenuus pugil,fpinarum acu-

Vif PIEW A

leis carnem laícivire fic porró dedocuit, ut, equà

yoldri r

luctamini praemió,pofteà nullus indecens motus,nul-

rece pf

lafcedior imaginatio mentem pulfaret, ad hoftis in-

fidias cam pervigilém, támque armatam. — Novic

lum agm

are nl

fcilicet , etfi tum Juvenis Antagoniíta, quod Vetera-

[

l

"

J

nis omninó perfuafum , Puritatis lilia non alicubi

j

al

florere fecurtüs , quàm intrà Mortificationum ve-

pres, cutem aliquando, nunquam animum lace-

s Q

rare folitas. — Quàm difpar Mundi genius ! quan-

t m?m»l ]

ta pugilum ruditas , dum lafciviendo( fic profecto

"HU

elt) lafciviam vincere cafsó labore nituntur.

qu/f i

& ENMTEBNTIA.

,naïlum [

NI

I quis videat hoftem fuum cadi vir-

LU

J gis, ligari vinculis, contundi , aflli-

qm t

gi : non triftatur, non auxiliatur, non fle-

(t äb

orati

&itur ad mifericordiam ; hóc modó tra&a.

j

IDE]mil.

te corpus veftrum, & circumferetis mor-

j

a

jg

tificationem J ESU in corporibus vefttis.

Heläw

[5

5. Chryfoff. Hous, $6. i2 Matt.

Jn:

[kndü"

;; d

/0

7

RE-

)xXH !

a 6 Sde

R ETILIEIZXLO

Puxcr.I. Irum plané , magnam hominum

partem non metuere id periculum

l

in publico, quod ia occulto Su//ce»fis foclai fui

fubiit Benedictus. Qui fieri demum poteft , ut qui

& fefe ingerunt;

mediis peccandi occafionibus temer

Jltnt

àlapfu immunes abeant ? Beatorum hac felicitas ell

qmPr

non experiri intrà fe hanc , quam experiuntur Mor-

i Y

tales , Carnzs & Spiritásluctam. Illis igitur fecuris;

P

F) iP[EAMM

femper in v

Z

cuftodia ttandum eft Iítis.

Qngft, & ff

II. Nihil non egit Dzzmon,ut Beneditto facraSo-

la

litudinis horrorem injiceret,fed fruftra fuit. Benedz-

tl w

£s enim ut vel in proptia carne;velut hoftis vicaria,

ts

fpurciffimos Afinodat conatus attereret ; probé hanc

Commendi

vepribus G urticis laceravit. Certum habe , quifquis

ii

hóc daemonió vexaris , te Carnis fcabiem leni fricti-

one non tam fanaturum ,quäm magis exulceratu-

tum. Regnum DEI non efcz & porw ; non comeffati-

onibus & ebrietatibus ; non cubilibus & impudici-

tG

tíis ; non deniq; damnatá corporis curá obünetut ,

Q

fed faució fui odáó.

DI

