;Parcnm.;iv

SENTENT A.

d

&um in quo quiefcitur, clauftra exi-

Yaria f

frequenlï"f,g,

-LE

ftimo efle & Monafteria , in quibus

j

quieté à curis vivitur fzculi , & (olicitudi-

rhedui

nibus vitz : atq; is le&us floridus demon-

j um

ACtU

ifi

Íftratut exemplis & inft

itisPatrum , tan-

yr an]*"'Fï'f

orcr il

quam quibuídam floribus, $. Berz. ferums.

46. i2 Cazt.

upon

z/x/ANWT

if iil

Pps

KE

x

s25 ( 612 ) de

REFPILUEYuTSO,

XX

Nfignes licet fuerint victorlz, quibus

Puxcr. I.ä

hoítes fiuos triumphavit fanctiffimus

hic /Ethiopum Rex : clarior tamen ea fuit;quà femete

[

ipfum devicit in re tam difficili. Peperit hic trium-

lus

hus Coelis plaufum,Orco luctum. Utinam, fübactis

gtniti

fimiliter cupiditatibus noflris , lauream victores me-

& Chif

reamur ! referemus , fi vicerimus , à fupremo Zfgone-

hdu at

zbeta , apud quem pracipue forrior eff qui fe , quam

tim gencili

quifortifFpma vincit menia.

Wonum ten

IL. Refpiraturus tantifper à fzeculi tumultu Elof-

dicerent, Sc

baanyeremum petiit , ibidemq; füb cenfura Magflri

p'uenam, q

fpiritualis vitam duxit veréreligiofam. Videatur ob-

Witor Ecc

fervantia religiofa infipientibus crux & martyrium :

fotiter x

amantibus DEUM animis quies eft, quà fuaviorem

Glumnii,

non cuperent , nec alibi reperturos fe fperarent. Sci-

t[m]ödignij

licet ; utalibi paffim ; fic & in hoc fuo judicio mul-

7777

tüm decipitur Mundus, ea non capiens, quz fuünt

64, Ofig. ;'n

fpiritüs. erà Clauffrum eff paradifia , inquit Bet-

nardus: Pjc prata virentia feripturarum : prater(u-

f

ens lacrymarum undofitas , quam de puriffmis afft-

&ibus Amor ille celeffis eliquat. Serm. ad Relig.

Nah

III. Faciléfuit generofo Regis animo , regiam

llian

dignitatem abjicere , quód nóffet pasperibus volun-

& )jl

tarits patari szeliorem ( manentem fubflantiam.

Omnis Mundigloria ; quód fluxa fit & inftabilis;

olim p

jure defpicabilem fe reddit. Quàm ergo mifer Reli-

Tihil e[fe

xiofus, qui olim in fculo vilitatis umbrá involutus,

sz ' dd (

in Religione füpra alios geítit eminere : ficqueculpà

fuà , dum vanam quzrendo gloriam , impellente fu-

erbiá , in pracceps abit, perdit fuaviffimum illud

DEl regnum,quod eft Rezzum omnium feculorum-

XXVIII. Ocr-

|

(615) 82

l 0

vidont,

XXVIIIL Ocrob5Exz5

Jayit a

$5. Simoz c Tadas.

nettqu

Dextitlc t

Ratres germam Alpbaó paure, Matre Mariá

m Utmdo

geniti , unà in Perfide Martyrium fübjére. Fi-

ureamw ao

dem Chrifli in .«Egypto Simon , in Mefopotamia

j uprermA

Thadeus tantó animi fervore przdicárunt, ut mu-

Wg/q[ hll

tam gentilium partem ab Idololatrie & fuperfti-

tionum tenebris ad Evangelice veritatis lucem tra-

eculi tomus

ducerent. Scripfit 74425 Epiftolam, fpiritu, & fuccó

jo nf

plenam, quà hodieque pro magno fidelium bono

din. Wi

utitur Ecclefia.

Smgulau enituerunt patientia in

füX &mum

fortiter perferendis , ac diffimulandis invidorum

calumniis , quà etiam virtute Martyrum honore &

ü qm l.h -L

xkh x

tituló digniffimos fe probárunt

Sepeuumero, qui

corporis cruciamenta toleravit ,non paffue eff ver-

M;uï ii

a jats *]M 13

$a. Orig. in c. 19. Job

f "P mqïll*

SOEUN T EUV I M

TU yn

ignp

N adverfis infideles maledicunt, Chri-

f id

ftiani gratias agunt

Vide quanta fit

L 4

T

[

u

hzc Philofiphia : càm DzuM lxtificas , dia-

m J

Jf

bolum pudefacis , quod malé fa&um eft,

,

íc &

nihil effe facis. $. C/Wyfa/l Hom. $. ia . 3.

1v

u) [ilid

Epift. ad Colofs.

mbra

fre ao

g

; Impehfni

p

wmmm

i

y i

1] U*

RE-

s20 6145 826

RBEFELE ZXIO

Puxcr. L. À Rl Emorant Faíti San&orum,lauda-

XX

tiffimam Fratrum iftorum vitam

D. dv

invidis fuiffe tam odiofam;ut jam paffim ab improba

plebecrederentur bypocrite, fub larva fanctitatis ho-

Vs

minum oculis imponentes. Generof? interim dillt-

grim:

mulárunt Apoftoli dirum hoc vulnus , utne degene-

ts s. N

rarent à Co-ApofLolorum more, quos referunt facr

Áituo tantà

paginz gaudentes iviffe à confpectu Concilii , 472

m ejusp

niam digni babiti fant pro nomine TESU contume-

t Fhmm

liam pati. AGor. f.

quiquam «

II. Calumniis, convitiis, detractionibus ani-

tno Crojs

mum hominis probi offendi , dubium non eft. 'Tole-

lst efto:

rabilius creditur facultatum ; quàm honoris difpen-

Atcoleflia

dium. Verüm & malo ifti mederi. novit generofi

Tecredbatur,

coutemptut. Pulchre Epictetus : 42f2 lapidi ,& com-

Tüm , &J[

vitiare : quid proficies? fi quis ergo ut lapis audierits

Y & (j

quam à fuis maledittis capiet utilitatem convitia-

Qümdat e

zor ? L. 1. Differt. c. a. S. Augullino familiare fuit

Tonrani

dicere : Senti de Augufeino quod libet : fola me com

, Styi

féientia in oculis D EInon accujet.

1 wid

III. Contrà nihil fic prbritat c

onvitiatorum pe-

edicla.

Uccrefcen

tulantiam , uti mutua lzfi in lzedentem mal

Veré 'Tacitus : Cozvztia

contempta. exolefcunt : f

P Cfffämm

ara[caris , agnita vadentur. Et Epictetus: $ comt«

tiator ejuss cti maledicit , imbecillitatem; tanquam

féalas , pre

benderit , tunc aliquid proficier. Quan-

x

l

tumvis etiam vel Dzr caufa, vel ch

aritas proximi, ve

ltU

demum ipía calumniis impetiti virtus taciturnita-

Düty

tem folvi aliquando velint: pauciffimis tamen , intrà

decorum , ac pro Chrifti more faciendum id elt. Di-

ii

Xcrant Judei : Demouium babes. Qu

id Ille? EgoDe-

XXIX. OCT-

gnonium nou Labco. Joan. 8.

s2e (ó15»9de

0.

XXIX.

OcTOBRIS

u drut)

um r

B. Richwera, Canonif[a Pramonfiratenfis.

pfimabm

attndia

o nm

Obiliffima Matrona, contemptó fxculi faftu,

«E-

prima fuí fexás habitum Praemonftratenfem

(

i

i, U'AF-C

ex ipfis $. Norberzi manibus füfcepit ; inque eo In-

QUO)TCI

Qu Co

flituto tantà virtute & fanélitate refplenduit, ut ad

folam ejus prefentiam demones in fugam ageren-

t j'ESlu

tur.

Flammas Xenodochio ; cui praerat, illatas,

quanquam extremum jam minitarentur exitium ,

iridinis

"

unó Crucis figno fopiit. Continuá miniftrandi curá

jummt

licet effet occupatiffima , mente tamen indefinenter

a ono

ad coeleftia rapta , divinorum contemplatione miré

ub

recreabatur. Diutiná tandem Vigiliarum , Jejunio-

d

//

rum , & aufleritatum rigore confümpta , pietatis

J

vero & Charitatis admirandze meritis plurimüm

j

cumulata, lentà febre deceffit , fepultáque eft Pra-

f mmhl)

monftrati n pauperum Caemiterio , ut ipfa volue-

"L

rat. Sepulchrum eius etiamnum venerabile reddunt

rofz pulcherrima , miraculosé ac continuó ibidem

o

fuccrefcentes. Charitas DEI & proximi unica eft ad

qIlfs

perfectionem Via.

jj (

(lt

SENTENTI A.

jltlly

WJ (1i

y

Roximum fuüum diligere propter

nspro^

DEUM, magis cft meritorium , quàm

qs

DEUM folum íine proximo amarc.

T ag

5. Thom. 2. 2. q. 27. 4. $.

11

(

i

RE.

rl OL

x

99 ( 616 ) 9de

& E FrLEgmXxT0

l

A

Otiorem vitz partem decutrit Rzcb*

!

X

Puxscr.l ?

wera , charitatem miferis impen*

dendo: àqua occupatione nec fplendor natalium ,

D

nec miniíterii hujus moleftiz deterrere ill&aliquan-

dopotuerunt. Charitas nimirum ibi tantüm laboré

: Molqui

fmti:*, 5

ubi pro DEI gloria laborandum nihil occur-

tibus «

fit. Ex:

m , dum agitur de miferiis proximi ; novit,

E

fdh , intó

quàm *

CC

lixerit Apoltolus : $2 quid patitur unum

n Chrili

suembrum,compatiuntur omnia membra.1. Cor. 12.

fitrmenta

II. Proxime DEUM imitantur , quibus chati-

Vi Exten

tas erga proximum in pretio eft, & ufu. Suum in ho-

it confefo

mines amorem potiffimüm oftendit DEUS in mira-

QrOfe Zen

bili conjun&tione illa divinz fuz Natura cum huma-

r atoer

: quem amorem,quomodo perfectis exprimet ho-

Cotjedhns o

mo , quàm per charitativam fui communicationem ?

Íd & cals

ob quam bominem mifericordem Clemens Alexan-

NHS g

drinus vocat /aginem D EI. Felix qui vere cum Jo-

Qs immi

bo dicere poteft : 4b znfantia mea crevit mecum

Q tere

mifevatio. C. 31.

ldl

III. In decretorio Judicii die rigidum de miferi-

Atos s

cordiz operibus examen futurum effe, facra paffim

iC tem us

teflantar pagina. Pátebit tum , quàm vere dixerit

&&tDis ton

Chryfoftomus :sullus smifer eff. , nifi qui noluerit

anifereri. Fulminabitur in fordidos Eucliones dita

damnationis fententia , quà aeternüm exeffe jubebun-

tur & mifericordis DEI confpectu. RZcbmere vero

Üne

& reliquo mifericordium coctui debitorem fe DEUS

ls

j!

fatebitur : atque in praéftitze charitatis mercedem

I Wb

beatitudinem retribuet , nullis fzculis defituram.

TRetg

Obfequamur igitur Auguflino monenti : Da &i

eellam » ut impetres peccatorum veniam.

XXX: OCTO-

]

y

398 617 986

IO:

ioni de;urri;ä; ]

XXX. OcrosRis

m miers It

]

jeidotnadt

$$. Zenobius có- Zenobia MM,

r lag

aibuantum a

Oftquam omnem feré vitam in Charitatis ope-

andüm il o

P

ribus decurriffet, ad extremum à Lyfía prz-

j pror

fecto , ipsóque Imperatore Dzocleriano ad ejuran-

tiil /,4[i!27 n

dam Chrifli fidem follicitatus, omnia prius experi-

nemþm,;(qïï

ti tormenta , quàm impiis juffis dcquiefcere decre-

iur, u

vit.

Extenfus ergo in cataíla & diré tortus, cm

Vufo Sourt

in confeffione Chrifti per(ifteret immotus, unà cum

f DEUS C

forore Zenobia , quód hac palàm Judicis crudelita-

l

r m

tem argueret, in ferreum atque candentem lecturn

As

conjectus eft, ubi cüm non modoó non lzderentur,

,mmun.im:imï

fed & coelefti rore perfufi tyranno infültarent, in

Cl

lebetes eneos pariter ab igne vehementiffimé (uc-

cenfos immiffi, cum nec hic ullum à bulliente li-

qui mz'«*ï""ff

TEU

quore paterentur incommodum, capitis damnati, ad

capienda laborum fuorum praemia felici triumphó

-iäidumfim

Ccelos petierunt..— . O Quàm praflabit, ad parvum

g

hic tempus uri tribulationum ignibus , quàm alibi

j

seternis torreri incendiis !

yin V*Fä

ij

S E NCE BOBT.1.4,

y f

j eXdk

j

One ,fi libet, ignem,ferrum , & be-

p

orem

ftias, & fiquid his difficiliüs : attamen

*

ii

1 mäfïïüf

nec umbra quidem funt hzc ad illa tor-

yjs &

menta, Zem. 49.4d Pap.

"

71

RE-

w

a5(6:8)8de -

RETFILEXLTD

X)

Puxcr; L'V J 1x non magna nobis ea videntur,

$r

qua patimur , et(1 minuta proríus

Unite

fint , & pleCtendis debite. delictis noftris imparia.

C

hf

Hujus veró zítimationis erronez faber eft z7zor pro-

dub

pri ; nimiüm partialis rerum zítimator. Quis

ttim hotori

modotam excelí1 eftanimi , ut pro purgandis, quos

ts dodt

commifit , exceffibus ( nihil dicam de DEI caufa ) in

aþlefcenteS(

le&to candenti cum. Zezobio ; cum Lazrentio fupet

(dutam j

craticulam affari ; cum Carolo Spézola,cum Sebafita-

QU tenuioris

no Chimura , & aliis & Societate JESU heroibus;

lentó igne conflagrare velit ; vel aufit ?

ts v

II. Eftointerim hzc fupplicia talía fint ; ut eti-

am mille mortes meritis duriora videantur : quod

P&'li, quimq

t orby

tamen modicas etiam affliCtiones, quas paterna Drt

TAttonem tr

immittit dextera, tam iniquó fuftineamus animó,res

t ternam

eft profcctó non excufanda.Confpirant cum Lauren-

Aoprids il

tio Juftiniano Patres communiter : Tyzbulattonem

Amoris divini effe indicium ,futura beatitudinis

prafegium , predeflinationis teffimonium : attamen

hty

illam refugimus , tanquam plüs timeamus tempora-

Thitt

tias cruces , quàam aeterna inferorum incendia.

ieite i

II. Quarit magnus Ecclefiz Doéclor Augulti-

Itis cody

nus : Quis nolit ad boram uri Laurentii igne »ut

Tsj

ternum gehenna non pattatur incendium ? quàm

momentáneum videretur ; quidquid eft tribulationü

W Chri

in hoc mundo , fi frequenter animó volveremus in-

iddicy

cendia fempiterna! quàm impenfé precaremur cun

|Piquid.

Auguítino : Hzc ure , bíc feca , ut in eternum par-

l cmhüu

cas ! Ubi ergo propinatus à DEO tribulationum ca-

lix amarior nobis videtur : veniat in mentem illud

;HCDS inm

Ifaiz quafitum : Quis ex vobz babztare poterit cum

XXXI. OCI-

igne devorante ? c. 3.

Sää(öwää

!I 0.

XXXI. Ocrosa ts

nobis a Vi

^ $. FPolfzangus Ratifponenfis Epifcopus.

if minuq

s nollrisiny

Um àtenetisoptiinis animü difciplinis imbuif-

C

fet; refufürüs denuo in aliorü utilitatem,qued

L

allimao:. (

didicerat , ubi primüm per ztatem licuit, repudiatis

etiam hororibus , ad Juveniles animos optimis mo-

ropugndi

z

ribus & doctrinis informandos totum fe contulit, &

nd Dikauiïg

adolefcentes quófq; grátis inflruendos füfcepit,quibus

9777

affe&u tarn paterno , ac humanitate prafuit, ut eos,

jlagat

qui tenuioris fortunz fuerant, & humanis deftituti

: JESU

fubfidiis,non literis tantüm, fed corporeis etiam ali-

fit!

stla hn

mentis juvaret. Digna fuit ea charitas Infülá Epifco-

pali, quam dum geftaret,non modó Rariffonam, fed

videantutt

totum orbem Chriftianü in virtutum fuarum admi-

Qp

rationem traxit. Cerea eft Juventus : laudem mere-

naamsu

tur zternam& amplum in coclo premiü , qui ad bo-

j m

num priüs illam inflectitquàm vitiorü zftu diffluat,

. ii

ERBATEINTIA

a t

70;7/!/771 L.

Arentes noftri, quando nosad fcholá

T

ne&mus,ü-"

mittebant, non hoc nobis dicebant:

n'mcgndm

difcite literas,ut habeatisjunde legere pof-

al

fitis codices dominicos : difcite litetasut

,,z:trmxi igf

"

fitis utiles Ecclefiz , utiles reipublicz ; nec

j

IÀ Í

ipfi Chriftiani filiis fuis hoc dicunt. Sed

jdo

quid dicunt ? difce literas,mi fili ! ut fis ho-

5 vglVEleff«U"j

yeant t

mosquid enim;modó pecus fum?non qui-

dem hoc dico,fed ut fis homo,hoc eft,emi-

, 40l

ipuluiot

nens inter homines , illuftris, & confpicu-

y n

us, $, Zfug. l. de dz'/cilpl. Chriff. c. 11.

4

72 /0/ N,

& E«

— d

you

a2e 620 ) 98

KR EF ULSXOILO

Nllllll

1

MUUH

u

tht as

ORAU

Puxcr. I."

Abulzrafz, cerz molliori, teftz

DAT

Md

P

Fa

recenti , comparantur Juvenum

i

j

animi : Poteft enim illis infundi vel fragrans viru-

TET

tum liquor, vel feetida vitiorum peftis : poteft in illo-

rum animi tela depingi vel DEUS , vel Damon :ut

Moderatoribus omnino neceffe fit, optima virtutum

fcmina huic glebse committere ; cüm etiam cum om-

ni eorum folertia Zizania defutura non fint , olim 22

Àc d

medio tritici faà fponte pullulatura.

1

cdel

IL. Magnum Moderatoribus folatium accedere

lt fa.

poteft ex verbis divini Dionyfii , quibus ait : Qmnniá

m 1 n

l a

divinorum operum divint[mum eff , cooper

de coclefti Hierarch. c. 3. Plané

potentifiqy

falutem animarum.

Ts um

enim fic cooperantur Moderatores,dum plantas

haf-

itids. fl

ce teneras in rectum erigere ftatum ; prohibitä omni

vitiorum curvitate , totis viribus adlaborant. Pluri-

j rerfitgtes

morum enim Adolefcentium ínteritum fempiternü

| RIDUS, í

| o ertn

à negligenti inftitutione promanáffe , nimis quàm

; lw

certum eft. Hucenim refpicit namque effatum Spi-

ritüs San&li : z4dolefceus juxta viam fuam » etiam

dte du

Tl um

edan [enuerit ,non vecedet ab ea. Prov. 22«

Tüdm j

li

III. Fatetur Auguftinus ; amplius timuiffe fe fa-

cere folecifmum contra leges Grapmatics , quàm et-

& r g

QUad me

rare contra praecepta DEI. Acciderit hoc non aliorá

vitió , quàm eorum ; qui zetatem ejus moderari debe-

bant. Multi Moderatorum folicité curant quàm ter-

Ræü(

f& loquantur difcipuli , quàm caftigate fcribant : pau-

Y

Otur

ci; quantàm gratiá apud Dzuw proficiant. Imo vete

ranis etiam potior eft Mundi flylus, quàm Lex Dzr.

Av

Mundant fcilicet, 44202 Zeforzs eff calicis & peropf-

Jll(h,&d

Matt, 23*

dis , cum interiora plena fint immunditiä.

I. Nov-

agg(gzxygze

.

s

a

H

H

1

L]

L

&

si» efa eya cio cys eyo

;

H

: moliiys

*

SeASRAS6A«QAS

$Y

Db

$

iæn * Ye uv; *Ye

RASGASQA?

€As

&

s.

-Qw

j» ls ls tds o la ja lo

SYaeVaeretVa :v'äev*;e'*f: -v;uv-i

$vs

'!ä

gamur J

$

H

H

H

iC * $. 4

:

.T

jo sls o us t tj tj t j o

s

H

H

H

H

H

*

i

iliragrust

FESTA NOVEMBRIS.

[is:prii

;, Wl Dant

I. NovEMBRIS.

y opünai

ym etmab

Feflum $. Omnium.

noniit, o

Ac die Santlorum Omnium merita füb una

uta

H

v

celebritate largiffimis perfufa gaudiis reco-

K

)l

Pl

UIDU

j

l.

D

lit Ecclefia. Nec profcéló exigua illi gaudii caufa

eft; && occafio, dum novit , tot habere fe pervigiles,

W/ ! MW'?

r

potentiffimófque apud DEUM patronos, quot ha-

i «

redes numerantur felicitatis illius aternae , & zter-

( dl,lm PMJ

(

nitatis feliciffmz : quà demum ut potirentur ,

1

ofotiul

[

adverfitates innumeras, probra, perfecutiones, con-

Ti

mrati

temptus , injurias, mortem denique non patienter

TirJm

modo,verüm & hilariter tolerárunt, ipfis etiam vitae

(c , 0if

Ól

il

& facultatum difpendiis vix partem centefimam in-

"T

finitz illius gloriz promerítos fe arbitrati. Parüm

Mw W)U

D

nimis eam gloriam ælïimat,quifquis non vel ad pri-

rglua

mam illius memoriam & mentionem paratiífimus

Jj U^

elt per multas tribulationes viam fibi complanare,

,,7,1,*1[1 ]

quá ad metam & bravium pertingat.

ytht

SENTENTIA,

lsmod

yrant

Rzítolatur nos Ecclefia illa primiti-

m

P

vorum, & negligimus : defiderant nos

jcIdid

j

fan&i, & parvi pendimus : expectant nos

p

jufti , & diffimulamus? $, Berz.

"] (yl

Üite )

RE-

|

N

E

926 (622)8de

RE FLERZEXMIOS

I

Emo noftrum elt, qui nefciat, effe

Puxcr. I.N

fe creatum ad finé nobiliffimum ,

1777

DEUM videlicet finaliter olim poffidendum. Etta-

men , Ó quàm pauci confequendo fini ifti ferió labo-

À

iiur

M

volu

rant ! quàm pauci conantur, non ad beatitudinem

qualemcunque , fed eximios grazie & glorie gradus

tlf

eniti ! fané »oz coronabitur , nifi qui legitime certa-

fint, 0Q

vwerit : neq; tamen certamen hoc leve elt , vel tifü di«

1l hanc die

gnum, cüum DEUM & Angelos habeat fpeclatores ,

Tinantlud

ut loquitur S. Ephrem.

"i. m!i, f;f[m

I. Quacunq; fen

fualium 'h;)minum oblecta-

NORTNT

E

menta Sanéli arbitrati fünt s fPercora : Crucem ve«

ró , confufionem , paupertatem , contemptum , am-

Ofatdeían

babus ulnis ftrinxerunt , Chriffum luerifacerent,

pretoso fl

An non alius iterum fzculi ftylus? fafcinant animum

Q non for

pudendz voluptates : negliguntur veró deletiatio-

inelutyr

nes, quz in dextera DEIÍunt ufque in finem. Anne

t

hoc aliud fit quàm, fpretó vita fonte, fodere fibi ci-

Wt tex

feernas diffpatae, qua continere non valent aquas ;

Tl d

III. In &ivio (tamus. Una viarum /at4 eft & fpz-

ïïührisiït

5io[z : alia difficilis & 4ngu/la : hac tamen ad viram

Jou Fdl,

ducit , illa ad inzeritum. Laffantur in illa perditio-

nis filii , & trudentibus malorum cumulis , non jarm

ipfi peccata deferunt , fed ab his deferuntur : Jutti ve-

ró inter arduas pezitentie vias modicum laborantes;

Áll

multam deniq; (ibi inveniunt requiem. O utne dein-

f

ceps negligamus Illos , protensó velut digitó nos Vo*

Ts j

cantes : Hec eff via , ambulate in ea , $ non declint-

ln i

tis nedj Ad dexteram ,neq; ad feniftram. Tfa. 30. 45

| fjj

quia pracefferunt , pudet fequi ? €$ non pudet nec

7

l

Jaltem fequi ? S, Auguít. in Confeff,

II. Nov-

56 (625) 9de

01

, quinecd

II NovseMsnrs.

& nobllfi.

Conmnemoratio frdelium dcfunc?aruri;

(fidendun

ii rl

Anium purgantium bono G utili lucem hane

Pl

. voluit facram pia Mater Ecclefia;ut de gene-

ralibus fuffragiis profpiceret, quibus particularia de-

&j g

7;;;'/:3;':':»9:«:6

fiunt. O Quàm fufpirant per totius anni curriculum

ad hanc diem piaculares animz! quàm hodie inge-

yedi t

pf

minant luctuofüm illud : Meferemini mei,miferemi-

ni mei, faltem vos amici mei ! Ouód fi parentalibus

'gmfn um d*

hifce comitiis partes tuas negligas , addue tam fune-

a U

ftas ex igneo illo carcere fübfidia flagitantium voces

obfurdeícant aures tuz , qui te probabis animarum

omcmpwm,äl

T

pretiosó filii Dz1 fanguine redemptarum amantem?

[

ia

qui non formidabis eádem aliquando menfurá & ta-

[

M

ii

r D

lione luiturum te tam parüm condolentis animi du-

ritiem ? cm aliunde certum,nec te,nec alium quem-

7 m WM, AFL'

cümque remeaturum ex ergaítulo illo panali; ni(i

g i

WZWMN "

redditó ultimó quadrante. Cüm ergo tam fancta &

falubris fit cogitatio pro defundlis exorare, piis ma-

u

i

ag

nibus Fae, tibi qu« patiens falla fuiffe voles.

M jli p

S$EAMVGTGE N T 14

g

Íi n

Tl

-tc[lmwf J

Allet quilibet viventium ü(que ad

( g

M

fnem mundi omnibus excruciari

ju Qu

pxuis ab Adam üfque adhuc , quàm unó

jj d

A

dic in purgatorio morari, 5. Cyrill. Alexaa-

l

(

j P

il

drin. l. 10, in c, 14. joi.

TM

X

E

E

. e96 (624) 9d

REPLBESSMSS

|

]l

A demum perfecta Charitas eft ,

ïw

Puxcr.l. E

quz non profe&tui vivorü tantàm

intendit , fedad ipfos ufque mortuos exporrigitur.

VET

Magnam hinc apud purgantes animas gratiam inie-

rit facobus Lainiut,alter à S. Ignatio Societatis JESU

tm,

Tram fe

Prapofitus Generalis, quód dictam Societatem fpe-

cialiffimam habere voluerit Defunctorum curam.

4 Votum

Expende ; quantüm vel profeceris vel defeceris in

(udot0 N

hoc exercitio Charitatis.

f mwvi

II. Plures Doctorum fentiunt , non alias preces

la fanquat

effe DEO gratiores , quàm qua fiunt pro Defundiis.

ktinobi

Totevtatà

DEO placere cupis ? Animas ama , qua tantum

amantur à DEO: & tuá operá liberatz , eternum

demadrer

DEUM amabunt amore beatificó. Animas ama , il-

lortimyl

las potiffimüm , à quibus in ccelo major Numini ho-

ida demyf

nor accrefcet. Animas ama,eas przcipué,quas DEUS

t&rum T0Jl :

chariores habet , & audies olim : Iuftrmus fui , & m

iil

carcere , 66 vifitaflis me. Amen dico vobis , quame

TisNagi

diu feciflis uni ex bis fratribus meis minimis , mibi

Cilitaem

fecif!is. Matth. 2.5.-

ftrt n

III. Non erunt alii & mortalium ccetu, quibus

€Uamyir

Crfüi

gratiores futura funt Animae, piacularibus flammis

educte , quàm à quibus opem acceperunt. Offerent

Bw famen

pro his prizzas D EO preces , quas zcgre poterit non

exaudire DEUS. Flagrabis & tu olim , anima mea!

in ea flamma, quam modo fuccendunt negligentiz

lat

tuz, & exigua pro tot commiffis peccatis , etiam gra-

* ii

vibus, de teipío fumpa ultio. Quàm tum defiderabis

4 t

piorum füffragia! Fiet porró idem tibi , quodaliis

9 [hlm

feceris. Certum enim eft zternz. Veritatis effatum :

4lrj,

Qu menfurá usenfi fueritis,eAdé vemetietur uobu

III. Nov.

»"

326 625 ) 986

D

III. NOVEMBRIS.

a Charte?

aL vivord a

$. Wenefrida F. & M.

*

s eqprti

Perá & confilió Beszvocz , viri fanctitatis Fam*zi

mus gratiamir

. tum temporis clariffimi, eternüm Chritto

ii

m u

victuram fe Virginem facramentó edixit Jenefri-

da. Votum id difplicuit & orco, & orci mancipio

ündorun t

s d ddit

Cadoco Regis 4la5i filio. Tentavit ergo datam coelo

fidé, cm virgo folitaria domi degeret. Verecundata

illa tanquam incultior,quàm vellet, deprehenfa fuif-

N

uD

fet ; in cubile feceffi,velut mundü muliebrem petitu-

rajrevera tamen.in templum diffugitura. Piam frau-

fild y Q"æ V

dem advertit impurus ganeo, & rejecti probri do-

buitt, 9-

! Animasarf«.a

lore ftimulatus , facrum fugitive virginis caput unó

icta demeffuit , fed non impuné : raptus enim ad tar-

17,9/40! Mmiü

tarum non animá tantüm , fed ipsó etiam corpore

; uä,quas j

"

,5 !

foedá illud Hadsle fubiit. Wenefrzda veró fervidiffi-

frm Jfh

mis Magillri fui precibus ad vitam refufcitata, quam

iif

; um

Caítitaiem DEO nuncupaverat, non ipfa tanthm

fervavit intaminatiffimam , fed ut idem facerent

etiam virginesalie , quibus Abbatiffa prefedit, au-

ium C(ïm:

28

,

&or fuit. Magnafunt Caftitatis amittendae periculas

ylarbs

nec tamen minora, qua ccelum parat ; pracíidia.

! gt

SENTENT I A.

;;grcpv

j7;4I!

Acit occafio;ut maximé véelimus, quz

int f

minimé ante voluimus , & rcfiliamus

aisj

J/

à propofito , ad quod pc—rtinacifüm& ante

un du

obílinati eramus, Dijdacuws Ny[[em. n vita

ribi, 0

11105 CFJ

"Abrahe l.7. . 5.

RE-

7 /m// j

q4

[*

s96 ( 626 ) 9Re

R EEFIL.EXI

lY.

Ctum fuiffet de. Wenefride cafti-

$

Puxcr.I. A

tate ; fi cum Ca4eco licitari poti-

s , quàm pracipiti fuga confulere fibi maluiffet. Sa-

radhu

pénimium jatura fit thefauri illius ineftimabilis,

fit X

non alia de caufa, quàm quód perniciosà fecuritate

dH Sacris

malum non antea metuatur, quàm illó implicari ali-

Ts , etia

Abmelticis.

quem contingat. Notandum hic , fi ufpiam aliás, &

alibi , melliflui DoCtoris effatum : Faezliss eff,ffare

mir, & $.

3n igne , & non aduri, quám $n occafione peccandi

t enaviter

effe , && non peccare.

Vs inf

II. Habet €Czf/itas periculum ab hoftibus tam

i yelug

extraneis, quàm domeflicis : imó majus non raro ab

Medenique

his , quàm ab illis. Nunquam infidias fufpicari defi-

m fedu)

nunt Sancli , five, foli (int, five cum aliis : emuli hoc

BuCorirer

in paffu viri illius fancti , cujus extat hoc de feipfo te-

'tuercrur At

ftimonium : erebar ommia opera mea , fciensqu Ü

| Rs N

tu DEUS ! »on parceres delinquentz. Pugnandum,

n d

acin excubiis ftandum tamdiu , dum pofità mortali-

EW

tate , & corruptibili hóc incorruptione donató , fia-

Vrl

mus f/cut Angeli DEIincolo.

t Iincipgm

III. Cadocum rapuit Orcus» dignam focó tali

Tn Bxr

victimam. Inter omnia vitia nullum tantum pabuli

fübminiftrat inferis illis ignibus , uti Luxuria- Cor-

ruperat initio flatim nafcentis Mundi epris caro Vi

$

am fuam , neqs vel Cataclyfmó tantum elui potuit;

il

vel fülphureis imbribus expurgari fcedum hoc in-

g

eendium , quin hodiéq; ferpat per plurimorum mor-

talium corda. ScisChriftum in decretorio Judicii die

Tüitum !

Iet Cl

feparaturum over 4b bedis : & quare non modó ab

$05 i

iis te fequeftras ? Lafciuia incontinentium & prti-

Jantia demergenzur in baratbri carcere. Laur. Jult.

hn

IL

VI- NOV'

)

38 ( 627 ) 9d

10,

IV. NovEMBRIS.

3

$. Carolus Borromatus.

tdca lg

(bl

& DUer adhuc, tam teneró Dzrparam amore depe-

ls dl

riit, ut dum alii ludos , ipfe Virginis templa

ernidt At

obiret. Sacris Ordinibus initiatus, prater horas Ca-

nillo ii

nonicas , eiam Marianas quotidie dixit, paritérque

m

à domefticis dici voluit.. Archi-Epifcopus AMeazola-

: Facilit

nen[is , & S. R. E. Cardinalis , veri paítoris offició

tam gnaviter functus eít , ut ipfe parochorum vitam

if m

& mores infpicere, ipífe morbidas oviculas curare,

ipíc pro fuggeftu dicere , ipfe facramenta difpenfare,

n4 hoftfcä-ï'

nujis o

ipfe denique dirá pefte laborantibus, omni mortis

metu feclusó , prefens affiftere neutiquam horreret.

jo ii

y 4j

Aucloritatem Ecclefiz: càm pro officii fui ratione

d

r

tueretur acerrimé, fclopó petitus, praefentiffimam ex-

M!/,Jf

il':liv

pertus eft Numinis opem, globó ad pedes à tergo

innocué decidente.

; hgt

Sacram Dziparentis flatuam

ante omnium templorum portas publice veneratio-

1 OM H'-F-f*

o d

ni proftare voluit. Meritis denidue dives, paftorum

Principem adiit Paffor bosm , & gregis & paíto-

j

rum Exemplar nobile.

um

$EN TEN T I 4.

o

Si confideraremus quis fit Drus

ii

ifte, qui nos dignatur afpicere, cui

TU C]Ui F

j

fgin^

tam gratuim cft, quidquid pro falutc ani-

i

rimmit

marum fit : quàmavidé & prompté cur-

o J

jl

recremus omnecs diccntcs: dominc, ecce

3107l n

cgo, mitte me! $. Carolus Berrom, Conc. 4«

jm

42 Syn. 11. babitá.:

".

&i

RE«

Ld

uN

v3$ 628 ) 8de

l

REFLBXISO

Puxczr.I.

T Clerum fibi fübditum ad vere |

J/

honeftatis formam effingeret Cz-

t

zolus ,1n eorrum Seminariis libros S. A4mbrofri de mo-

vibus Cleri,frequenter pralegi fecit. Corrigendis Or.

dinis Ecclefiaftici defectibus , medium ( preeter mo-

Ui

l

nita Sanctorum ) potentius non elt , quam viva Epi-

torom

llmaximó

fcoporum exempla. Malé habent , quos tangit illu

Chrifli ad difcipulos : que dixerimt vobis , facite:

(0s pertinu

fecundüm opera vueró eorum nolite facere; dicumt

lmsimibusa

i laceros ho

enimy8 non faciunt, Felices 6 contra , quibus cordi

eítillud D. Pauli monitum ad Títum : /» omuibu

tisartoy

teipfum prabeexemplum bonorum operum,in dotiri-

i,

"a in integritate ,ingrauitate.

indvm a

Il. Savitize damnantur Matres; quae citra ratio-

alig deniqa

nabilem caufam liberos aliis tradunt nutriendos, Si-

liti damon

miles hifce matribus funt Prafules illi , qui quamvis

culis caq

gregem füum probé deglubere nórint , in admini-

"l velt

Ítrando tamen Verbi divini pabulo vicariá tantum

T m

utuntur operá. Metuendum , ne ad tales pertineat il-

Bj Y

lud argumentum quod Concionatori de futuro di-

fuuy

fcurfü dubio,ater exOrco genius fuggefüt inhac vet-

pgee

ba : Prizncipes infernalium tenebrarum Priucipe

Ecclefie falutaut. Lati omnes nos graties eifdem rt-

!

um nobis [ubditi ,€ per

ferimms , quia cum ipfn eor

N

o

£0Y UA neg/æmtiam «d nos devolvitur totut ferä Or-

bis. T heophil. Rayn. ex Cantiprat.

I

QUàm,

ra fitde Ovibut,

IH Majorigitur Epifcopis cu

"m n

vàm de /224, neaudiant illud Zachariz : O Paffor !

um

é Idolum! Vitabunt tum deniq; acerbam hanc expro-

| Gitn i

brationem , fi per exemplum vitee inculpata , juxta

monitum Principis Apoltolorum , faé£i fuerint for-

V. INoY-

qna g egis 0 AVd. 1. Det, $.

um

j

326 (629)92e

I 0.

fübdtm d

V. NovEMBRIS

um efget

s dnhió

S. Malachias Epi[cap. Hybernia.

;'u.Corrigenuïa,

Vi (pattt

Ultàm debacchataz fünt maledicze Calumnia-

jl at

tornm linguez in innocuum Malachze caput,

fed maximó fuó malo.

Celum enim , cum ii ; ad

:,I qui IAWA

h

t V

quos pertinuerat , fegniüs agerent, densüm excuflis

il fwr'/:;ïf

fulminibus ufque adeó ultum efteam petulantiam ,

u p

ut laceros hoftium quorundam artus hinc inde ftipi-

tibus arborum ad eternam tentati parricidii notam

n J »

m

affigeret: mulierculze veró procacem linguam,impié

in divum armatam : intra os computrefcere faceret ;

æ,quæciir:t:i

alios denidue vel ferró, vel ignibus, vel ipfius inqui-

t gutrs

lini demonis torturà & furiis perderet : tantis veró

1&9 MW" wmi

periculis cauté fubductum Prafülem intra Cleram

vallem velut in portu fecuritatis flatueret, moritu-

yir, i

j Viatti

rum ibidem fb curá & manibus mellei parentis

;.yg;f.';

MCS

Bernardi. Videquàm fit periculofum tangere Chri-

ffos D EL & in hujus pupillam temeré digitos im-

(

pingere*

&ENZIIENTI ,

(

Nfernus utilior eft, quàm lingua ne-

u f0

I

quam, id cft, minus nocens, Infernus

4fe"

enim non. nocet nifi malis ; lingua veró

IU

l

H 133*0

n

nequam nocet & bonis, & imnalis,

H;&ga

1

Cardiz. 15 c. 28, Eccli.

*amh

yalp

íi

t

N ]

KE«

6 ( 630»8de

REFELESAXZIS

Vl

Onet Paulus Galatas fuos : Quo4

Puxcr.I. M

f( imvicem mordetis & comediis,

i

videte ne ab invicem con[umamini, c. .. 15. Mor-

Ti !

fus funt celumnia , quibus proborum vitze impetun-

tur & facta. Malum iítud cum velut fcabies ipfos eti-

C

fs at

amaudientes frequenter inficiat , & ad fimiliter ca-

t poltrer

(15, t ubic

lumniandum inducat, fpinis primüm aures funt fe-

pienda : imitandus deinde Job ita inquiens: Taczz;

tulet, Tib

Moaflicum i

siec epreffus fum oflium. c. 31.ià quem locum Greg.

M. Quidnam boc in loco offium , nifi os debemun

i08Q grati

Apartuldbgrn

4ceipere ? ]. 22. Moral. c. 16.

us m

II. Talionis poená non raró ibi famz difpendia

teuminfitg

patiuntur calumniatores , ubi metuebant minimé

tl ag

Nimirum , 44 dicit qua non debet , audit qua non

vuli. Specialiüs tamen poenamà tergo fecum ferunt

luit famerim

jtvocafent f

ez calumniz , que in perfónas DEO facras jaciun-

tur. Harum injuriam fuam DEUS reputat, & eam

Tincis nl

[

in infamatores , vel hic , vel alibi , potenti manu re-

e;rentvincul

hu, ïu'&ölug

torquet. Lex fuerat olim lata : Qu if rogaverit ma-

T. Q

eulam cuilibet civium [uorum : ficut fecit, fie ftet di.

Levit. 24.

Qtotquot «

III. Calumniz tam non moverunt Malachiam,

lnibu fcgl

ut ne verbuló quidem innocentiz fuz confülere vel-

ó

let. Diff£ziulatio videlicet optimum medium efb eli-

dendi & eludendi hos ictus. Ezo , inquit Bernardus;

Ea

plagi confcientie mea nullum judico accommadati-

Atae

as medicamentum , probris && calumniis, in Epiflol.

TYtem Epiclctus : $2 442 nuntiérit quendam tibi ma-

L

dedicere,nec vefuta qua ditLa funt : fed ve[ponde,eum

; Tütbindo

me[eiffe catera. tua vitia , nam alioqui non illa fola

| hdo Cha

Jiffe diiturum. Euchir, c. 48.

VI. Nov-

"

se6 ( 611)8de

[ 10,

VlI. Novzswsznars.

s Galss f

mnditi d um

l

8. Leopardus Conf.

niti c ff

vrum i g

Lodovao Galliarum Regi fanguine jun&tus ,

C

regiis animum virtutibus excoluit ; quas in-

veu li

t allulic

er non poflrema fuit fingularis erga captivos pietass

uos , ut ubicünque demum catenis innexos depre-

rimiman

endiflet, liberos dimitteret ; à Rege impetravit.

a inqiiei

h

"!

Monafticum inítitutum amplexus, tantis in brevi

sem hn

à DEO gratiis donatus eft, ut Reginam aliquando

lll m]; il .'iæ

ex partu laborantem, G fere defperatam fervidis pre-

€ibus & fanam faceret & regia fobolis prolem. Pu-

jb lned

teum in ficco fodit, non vivis modó , fed falubribus

quadbat p

etiam aquis üfque hodie fcaturientem. Sanclitatis

j ul

fuit tam eximiz, ut quicünque carcere conclufi illum

T

invocáffent feu vivum »feu mortuum , mox ruptis

Dio lst

