quó eram caflior. . Ecce cum quibus comitibus ittr

ümiflom,

agebam platearum Babylonie, 6 volutabar in ceno

dà, d.

ejus, tanquam in cinamomis & unguentis pretiofit.

L. 2. Con£. c. 3. Vide,quàm verum fit;eos, qui picem

tangunt ; inquinari , & cum perverfis agenti , pro-

ximum effe perverti.

b 'xg(y

Sl

II. Adolefcentüm , quos inopina Mors in pri-

C&,n

mo flore demetit, vefpillones ordinarié funt, Gz//r?-

Dpis in

mAvgiA , Libido , Iracundia , Contumacia, Societat

Vere fde

prava,S Otium : atque ab his proftremis peltes illas

priores , velut ab aére infeclo afflari rem ferió infpi-

t fptny.

Wm, $p

cienti certum eft. O ut Elephantum imitaretur Ju-

ventus , dum Pierius refert, eum capri confpectum

adeb non ferre , ut indilaté fugiat. — Quis snquam

amortalium juxta viperam fecurss fouuum capit *

qua etfi non percutiat , eertà Jolicitat. . S. Hieron.

L. 2. Epiíl. 1.

X VII Nov.

326 (6555986

]

Qus D

XVII. NovzMwss&rs.

wtis aiïhcviiï:þ

$. Gregorius Thaumaturgus,

Vum p

virampie

tür: hinc t

Oc illi nomen à ftupendis miraculis , qu

Primüm enim tem-

uf

DEO nixus patravit.

plo condendo locum paraturus , montem ex uno

jl .

inalium tranftulit locum. Damoni filentium non

affidoi i

modo impofuit , fed G alicujus fux Epiflolz baju«

xlb adohit

vilettd

lum effe juffit.

Lyco fines baculo fixit, ne exun-

dando damnum faceret. Jurgium inter duos fub-

jp nadonua/

famus, D

laturus , ftagnum, lítis materiem, orando pumi-

ce ficcius effecit. Magiftrum in Theologicis habuit

d

aeoilin l

Divum Joannem Evangeliftam ; à Virgine Matre

fubmiffum.

Mirabilis fanctorum in DEUM fidus

ii

"UL

cia , facit D EU M effe mirabilem in fanclis fuis.

W!Ilfli!if p(ff*

^

SENTENTIA.

[i 05 0

H

1l ag

bi ipü. fidete , non fidei, fed perfidiz

SI

eft, nec confidentiz , fed diffidentiz ,

n

Is

L

magis in femcetipfo habere fiduciam.

pari i

veré fidelis eft, qui nec fibi credit , nec in

p

:*C.v,

——

fe fperat, fa&tus fibi tanquam vas perdi-

(l

r

tum. . Zerg. ferm. 5. in Vigil, Nativit.

u jf lm']þ:r

^

47/1

f z;:')

10 d

yim"

$f2

RE-

998 ( 654)080

RERFTLZLLIAOT

as

Cimus ex Joatinisc. 20. Chriftum in

Xy

Puxcr. I.S

carne longe plura patráffe miracula,

quàm recenfeat CodexEvangelicus.Scimus itidem ex

'ejusdem Evangeliftz c. r4. item Luce c. 17. habenti-

bus fidem debitam promiffam effe virtutem efficien-

W

di majora,quàm fecerit Chriftus. Scimus denique ex

litanfocs

Marci c. 9. omnia eíTe poffibilia credenti. Unde ergo

aploris m

tam rara hodie miracula? utique ex defectu fidei.

ttalio, Pat

II. Miracula tamen nec lemper.fiunt, nec fem-

tihusr:ligioi

per fieri convenit. Initió ceptz //2ezopus iis fuit, di-

cente Auguftinó, neceffaria fuiffe , pritts quàmeres

todilitere

prophanory

deret Mundus, ad boc ut crederet Mundus. ].22.de

Witus 0j

Civit. Dxi c. 8. hec hodie defiunt , ubi pro confit-

manda G propaganda fide orthodoxa res agitur.

Qtjceret,

G. Vif j

Interim veró prater miracula quotidiana , qua affi-

duitate fuà viluerunt, miraculilocó tibi fit infinità

lamum,

D erga íngratos liberalitas, & erga peccantes pa-

C docanda

, a

tientia : quibus fi non movearis , ipfe etiam miract-

lum etis , fed z4472 rationalis deturpatioum.

Cïwx Mïgw

III. Miraculorum gratia, quód gratis data effet,

Xamm OPPQ

fanctos tam non extulit; ut ignorari ea, quàm fupta

tecla pradicari mallent. Fuitque hoc ipfum miracu-

I6

lum fané magnum, in tanta captanda vanz glori&

occafione feipfum viciffe. Plurimum miror , inquit

[cris

W

Chr

S. Bern. de miraculis à fe fa&lis, quidnam fibi b«e

f

miracula velint , aut qui DEO vifum fit talia 4 i

(

t

)[ l[l

ü

zare per talem. Nibil mibi videor in [acris paginis

W

IN

legzfje Juper boc genere fignorum. — Siquidem fatia

Tiy flS

fient aliquando figna fuper fantlos bomines €$ perft-

p hllofg l

&os ; fatla funr 6& per fíélos. Ezo mibi nec perfetiio-

ais concius fuma, nee fittionis, Au. vita L. 3. . 6.

? MIM j

XVIIL Nov-

L0

spe ( 655 98e

20 C

XVIII. NOVEMBRIS.

pardfemia

vOomus t

$. 0do Gonf.

1c.17, l

Artino; Turonenfium Antiíliti; devo-

evitum d

$.

tiffimus extititOZo ; hujusque preci-

cimsing

bus tranfitüs fui dilationenr obtinuit ; quo & fibi

2777

xdefe

:

amplioris meriti , & aliis promovenda falutis effet

occafio. Patri ut virorum ; Matri ut Virginum cce-

et n

tibus religiofis fe devoverent , auctor fuit. Unum in

tiopis

co difplicere Dzo Vifum, nimius nimirum librorum

; pri.r): !

prophanorum amor , cui emendando vas aliquando

Maundis

calitus O4oni oftenfüm eft ferpentibus fcatens ; ut

t, uhipnd

odox r f

conjiceret , qualis foret voluminum quorundam Le-

&io. Vifus infüper cft S. Gregorius dubio porrigere

»[idiä/ü! W*vl

calamum , hortarique ad tempus in ftriptionibus fa-

d ii

cris elocandum. Cibis mortale hoc corpus fagina-

J Piiüf&ö?

mus , animum leGtione: hóc utrinque difcrimine ,

b um m

quód diligentior ibi dele&tus fit , quàm ifthic ; cüm

urpmfvum

tamen oppofitum fieri oporteret.

u

]enti

SOBOUN T E AX d

16

g

ocu

iftis ( gentilium Philofophorum

fs

»ti

T

U..

iptis) occuperisimmunis & liber :

7 Wfifjr !

ut Chriftum , hoc eff , fapientiam Dzi di-

yim P^

Ícas,tributarius, & occupatus es : vacat tibi

nf

ut Philofophus fis , non vacat ut Chriftia-

7] f([m

$ignit

nus fis, Verte potius fententiam : fis Dzrz

WWJ Mi

Philofophus, cfto Peripateticus D E o.. 5.

í Wffffl

H

ial

Panligus Epifl. 36, ad]ow'zmz tributar ium.

"

gl

$f2

AE«

see ( 676 ) 9de

REFLEXIO,

Xl

Puxcr.I, 'Tfi veriffime dixerit Plato , Lzbros

libris

ntó chariores effe debere,

4j

quantó filii mentis praflant filiis corporis : permagni

I ff

tamen refert , nóffe , quinam fcriptores legendi fint,

tandc

'& quomodo. Fuerunt fectà genzzles , fcriptione Chri

à

t delica

ffiani, quibus una cura fuit infeclari vitia, com-

tt fl aure

mendare virtutem. Meritó ifti leguntur , cüm vir-

jlb poflab

tutem fequi debitum fit; unde unde demum ha ob-

ligatio inculcetur.

qniloeft

Mandm dec

Gnnen dlicio

II. Alii fcorpionum more, dum blandiuntur,

pungunt. Aculeum nimirum heterodoxi dogmatis

Mulcbri Son

figunt fub eloquentiz flofculis. — Fugiendi hi funt,

tilittemy

ne quis cum polita dictione hzrefeos venenum in-

Dolidnio:

cautus forbeat.

Vidit Cyriacus Presbyter, ut refert

Üctnitimd

Baron, ad An. Chr. 429. Chriffum aliquando cum

EOMUPQU k

Virgine Matte cellz fuz proximum : cümque ho-

"tv obf

fpites iflos , quá poterat fubmiffione invitáffet, Dzt-

AR n

param dicentem audiit: babes intra cellam tuam

At

snimicum uoflrum , & eis , ut ingrediamur? pat-

toram Y

vulus erat libellus à Neflorio editus.

f"ld bt

(f Tündo |

IIT. Tertiz fortis funt, quibus in charta & ca-

lamo merz fordes & lutum. Doluit L. 1. Conf. c. 1f

taleslegiffe fe Auguftinus,

Et fané, dici non po-

telt , quantüm ejufmodi fpurcitiis corrumpantur

Olia

Vegetiores memorize.

Perniciei plurimüm conti-

u

D

nent , utilitatis nihil ; & crafsé defipit , qui toxicum

àd lo

4f

ideo bibere paratus eft, quia in aureo calice pro-

pinatur. 4pi/fma obfienorum librorum Biblio-

thtca , caininus. "Yheophyl. Raynaud.

Ti , d

XIX, Nov-

!

*38(&753&0

l 0

XIX. NovzMBmRISs

xertlto, I

ii

5. Elifabetb,Landaravia Haffra.

Irpri m

Egie mentis non minüs, quàm fanguinis fuit,

poreld

bt

quando, ne füb fpinofo capite membrum vi-

deretur delicatum,ad intuitum fpinis coronati Salva-

éCri Vs

toris fui auream capiti coronam detraxit.

Audiit

vuntit, if

pauló poftab illo fuo dile&to : S£z vis effe smecum ,

e demmin:

£go volo effe tecum , & nunquam volo à te feparart.

Mundum deceptorem deceptura in vicem , afperó

lum a

carnem cilició domuit, cüm foris uteretur mundó

enipi

muliebri. Somni inimica , nocles integras ad Magi-

Fug[emli lil

ftri füi exemplum in oratione pervigiles egit. Matri-

fs Yentno?

monii deniq; legibus per mariti obitum foluta, filia

vl

€flc capit inflitutó & habitu pauperis Francifci : ing5-

€o ftatu pauperum fe Matrem,omnium, etiam vilif-

y lod

imorum obfíequiorü exergitió impertaesó tam prz-

]j o

ftitit,ut digna tandem fuerit habita inter canentium

o mll

i dl

angelorum voces etiam audire à Chrifto hanc invita-

toriam : Peniü,dile&la meayin praparata tibi babita-

g/ea'imüfïïf'

eula ab eterno. Hoc demum eft,quod Apottolus di-

Us,

cit; mundó fic uti aliquem, tanquam eó non utatur,

an [hgml&;«

SENTENTIA.

777 C"'W

;; d na«

Oli amare fxculum hoc przfens,nam

: COïfum?;t

N

fapplantat amatores fuos : & dum

gimn

ad horam dele&at , nudos cos hinc in

t Qu

xternum illud (zculum emittit. $. Epbrem

feo CHI icil ;;

um )

Tomn. 1. de Compunit. animi.

j

Sf4

ARE-

yrv

ege(6/8)22s

REFLPESXIA

ÀX

Eati funt Beatorum ocult, quia vi-

Puxcr. I.B

dent non extimam tantüm rerum

füperficiem, fed intimum illarum effe. Hinc naufea,

quá defipit illis,quidquid DEus non eft,vel ad Deux

0

sfait

ducit. Qw2 fordet mihbi terra , exclamabat Igna-

J

adhuc

tius,Zuz celum . a[picio ! Et quidni forderet , quan-

Ym t pfin

do tota in maligno pofita vitiorum ceeno innatat?

t derum ddl

6 Munde proditor , quam multos. decipis , quam

fitm, at

snultos fallis ! cuntia bona promittis, && cuntta ma-

tfv

da profers.. S. Auguít.

t offendere

II. Nativam Mundi faciem, detractà illi larya,

fifei, um

fic exhibet Concionator nonnemo : Azzds mel eff

iabolus qu

féel : ejus munera, funera: pax fax : arrifus irvifu :

QUX mace]l

culmen fulmen: jocut. focus: oculi fcopulis eumnuli

W5,fedin d

tumuli : fors mors:letitia triflitia: bonos ouu x

AIIGS t j

prudentia dementia : boli doli. : amplexus mexus :

blauditia fevitia : copia inopia : bamat dum amat :

fallit. dum pfallit. Expende, nifi pigeat ; fingula :

dices , rem acu tactam.

Tts

III. Quod EZ//zbetbe füz ; idem Mundi con-

tibi

C

temptoribus dicit Chriftus: ff 2w vis effe mecum ,

ego volo effe tecum.. Suggérit tibi & aliis DEUS:

D fipin;

nolite diligere Mundumyneqi ea qua in Mundo funt.

1. Joan. 2. quid obfequi dubitas ? an forté credis,

ll5 tota

uód Mundum tibi DEUS invideat ? minime id fa-

S' C;."' )'/ä/m

neé. Fruéris illó , f1 voles : audies tamen aliquando :

Fili vecordare, quia vecepifét bona in vita tua, Hoc

nefiat, cordi nobisfit magni Auguflini monitum:

intendite fratres emei ! Chriflianos oculos. babetes

nolite dectpà uifibilibus, In Píal. j 6.

XX. Nov.

s? ( 6595 8de

| 0.

um oculqi

XX NOovEMBRIS

m Cantam

$. Daffus M.

vf Hincu

addalbi

Os fait Derofforenfibus , Paganifmi tenebris

exnd l

adhucdum involutis, unum quotannis Ju-

Ini f

venem é ptimo nobilitatis flore feligere ; ac trigin-

ym ccnniti

ta dierum deliciis probé faginatum , auróque redi-

) dedjis t

mitum , Szturnofacrificare. Doluit Dafius & illo-

vis nf

rum,& fuam vicem: ac ne deinceps crudeli hác ftulti-

tià offenderetur Dus,ipfe;capite caesó;victimaChri-

d üïïï.;:'

fli fieri , quàm deaftro 1illi facrificari maluit. Agit

p: J Ll

Diabolus quod gentiles ifti : deliciis faginat eos,;

r

quos macello deftinat : nec in fingulos tantàm an-

l [wp,.'zb: [

nos,fedin dies, & in momenta fapiunt, quibus

ii hii i

fames pr ejufcemodi gula fapit.

,f;»;när,w qi

SENTENTIA.

mm'm g

d j

Ttendite, quz fxvitia,quis furor,quz

rabies damonum erga humanum

(

j

)i

[

-

J

genus: pafcuntur cadavcribus,putredi-

)

g ii

]

nc faginantur, deliciantur fotore , qui-

bus tota voluptas eft homines interire.

7 ,';,Mm:::a.k

$. CGhryfologus [erm. 16.

ymint

j d

at

linimotié

ul

n

$f 5

AE

j

v5 660) 9de

REFÀSESNXL.'SO

XX

Nte Lucem Evangelii Orbi novo

P

PLINC?.I.A

illatam locum habuit Davidicum

Nui h;

illud: zzmolaverunt filios fuos & filiae fuas demo-

ziis.YPÍ. 10y. v.37. Conflat in una Urbe Mexzco unà

Qpto

aliquando die Dzemoni in victimam ceffiffe capitum

folisdelich

rumdcinceps

fcptuaginta fex millia. Adeó verüm eft quod S. Joan-

ncs inquit : J/e ( Diabolus ) bozezeida erat 4b

iil wil

Münus mon

4nitio. Cuanta tua felicitas, quód poft ea tempora

Krpore, qu

natusíis, & fide didiceris , cui, & qualiter facrifi-

candum !

füt ttmplum

Il. Pudendá nimis ambitione Daemon adorari

leTtiadig

aliquando à Chrifto voluit : Hec ozenia tibi dabo, fi

Jretiofis nor

cadens.Adoraveris me. — Age , quifquis ambulando

lims ,qui f

IOina

pott concupifcentias tuas Dzemoni famularis, videa-

rius, an nonáte fiat, quod Dzmon hic fieri voluit.

Iiec pertigit

quta Creaty

Quando approbas quz Dzemon fuggerit , & opere

ea cxequeris , an non voluntatem tuam, f//zum tuum

Kdum g

quem diligtis Ifaac , eidem litas? an non, religione

WMtittm p

lii

nimis quàm przpofterá , hoftiam & oblationem te-

ipfum facis ?

CIt a

mb noy f

III. Siliquís porcorum , ut filius prodigus ; fa-

turari volunt voluptatum mancipia , ut infero la-

Apnatün

nioni victima fiant tantó gratior , quantó pinguior.

Squevil

d 9Uiä Íin

Deficit in itlis fides: credunt , qua falfa : negant;

qua vera.

Novit ipfe Daemon , non tales efle vo-

j

r

luptates, quales videntur: &tamen qui fe Daemoni

Qï& |

dedunt, aliud à Daemone credunt.

Illis ergo rem

: Pukhv

oculis intuere , quibus meretur.

Offert Diabolis

Tettin

pculis formas. allicientes , 68 faciles voluptates , ut

Ti t

uifu defiruat caffitatem : offentat

-fdl/;(, llt/hr'

f,iþi,f.* QC^a.

$. Cyprian.

XXLNov. |U5mi

t

a C 661 d

0

X XI. Nov£EMBRIS.

angeli Of

Pra[entatio B. V. MARLZE.

dhabuit Dar

iNnua hodie feliciffimze illius dies memoria ,

&flur f

. A quà prodigiofus Jezcbize & n« partus, poli

a Ue Mest

folidue delicium ; trimula Virgo , in fanctis fancto-

m if

rum deinceps vi&tura , non tam à parentibus , quàm

mequi

Afeipía uni DEO devota eít ; facrata, & confecrata.

) Jonuri

ls

W

Munus non aliud tam pretiofum ab omni retro

d ol

tempore, quàm iftud , vidit templum illud. Et veré

ais

fuit templum in templo : templum videlicet indivi-

dua Triadis intemplo materiali. A principiistam

yx Dæmïïüï

ii

pretiofis non potuit non prodire progreffus nobilif-

fimus , qui fuit vita in fanctitate & juftitia coram

us ami

DEO in ea menfura perfeclionis traducta;ad quam

jfamuits

nec pertigit aliquando , nec deinceps pertinget alia

yoriti

pura Creatura. Sacrificium & oblationem, qualia ex

l fugffü?:

ii

pecudum cadibus habuit familiaria vetus Religio ;

j f

noluit tum DEUS, quando Eam coram intuitus eft ,

TU

qua, fuó in fenfu, fuit offerens & oblatio.. Quidtri-

;f

caris anime Dzrparz amans ad fimile quid conniti ?

imó non fimile , fed inferius? ne dubita , Deux ad

As pf

Magnatüm morem agere, quibus in pretio aliquan-

Plä U

do;que vilia funt, & àvili: non quia à vili & vilia ,

juart

fed quia fincera & finceré oblata.

( Ir

&JE GN UDSE: A YX It

"T

,

2

J

Ota pulchra es, Ó MAR L4! pulchra es intüs,

]Iis

pulchra es foris : intus in corde, foris in corpo-

ofat J

re : intüs rubicunda, foris candida, utrobid; compo-

1

jip

fita : in toto places, in nullo difplices : pulchra per

naturam , pulchrior per gratiam , pulcherrima pee

Í f///" ;

gloriam. £. 4medéns Homil. 7.2e Laud, Virg.

REs.

j

26 ( 602)9de

BOR GB x 7M

XX

Emplum in tegiplo,dixi Derparam,

PUNCT.I.T

Q veré.. Obftupuit ad fpirituale

Antnti

iftud , materiale illud, novam hinc fanctitatem con-

L

1071

fecutum. In hoc veró fpirituali lapides vivi præüan-

hd 0r)

tiffimarum virtutum , qua jam tum fedem fixerunt

u Contoi

in corculo illo tenello. 44/zrehic asreuz; Amoris

in4ngdu

D ET, fumansà Thymiamate devotionis (inceriffi-

lia

ma. O Quàm odoratus hic D EU S fuerit odorem

ttdemum fr

faavitatis ! Quidnam anima tua ? an templum DEI

lhioffim:

vivi ? an ffelumca latronum ?

ttrateliad

II. Notat $, 4uguf. ferm. 2y6. de Temp. nemi-

taathea

nem unum materiale aliquod templum intraturum,

NT

fi ligna & lapides non certó ordine fibi cohererent.

FU, quem

1n trimulz Virginis Corczlo fmgula fuerunt ordina-

Vigaisim

tiffima, fymetria Incomparabilis , difpofitio rerum

if & M

ftupenda. Amor DElI omninó intenfiffimus : Cha-

ritas proximi fuis numeris abfoluta ; atque ex gemi-

"Ji idiria]

m fie c

na hac radice omnis reliquarum virtutü apparatus.

h (ïem ?mgg

Hac tibi fubftru&tio neceffaria eft, nec prodeft alia

Wsamr.

quacunque. 7pf D EUUM amemus propter ipfum ,

& dis g

€$ nos in ipfo : tamen propter ipfum. S. Augutt.

II Aula fontDzrtemplaDso facra, & hinc pulchra

effz opus eíL : fecus enim az/zm inter & caula nihil

De

SI

diícriminiserit. Afpice Terzp/um in templo, Virgi-

dem

nem tenellam : advertes totum effe pulchrum hoc

templum,zzzz»,videlicet; & forz. Enitere,cum Dzo,

tt'iam cit

adinfignem aliquem pulchritudinis hujus gradum ,

habendo feriam Gratze DEIcuram. Hzc enim una

W

venuftam facit animam, & fedem efficit Dso digná:

HCS,&HO

|aüres

f

aboppofito certa tibi fitGregorilNazianzeni fenten-

|

tía: Gratia DEIGpinimo influit iu qmalum, ac nulla

CJUS P[ud

Qj parte concors ord4nuim. Orat. 7-

XXILNov-

p

]

e28 (661) 926

XXII. NovsMsRts.

.I [

pls D

$. Cecilia F. e$» M.

tpuit d D

Antantibus Organis voce & votó admodulata

ncfandiant:

C

eft Caczlza : fuitque textus : FZaz Domine cor

p p

meum, $ corpus meum unaculatum,ut non confun-

um n

dar. Cantui planctum aliquando interpofuit : licet

jc um

E

1

enim Angelum haberet virginitatis cuftodem,cilició

lerotioni l

tamen,triduanis jejuniis,lacrymis & oratione,leClio-

LU Sforttit

ne demum frequenti fervare illam fartam & tectam

at

ftudiofiffimé adlaboravit , neque fe priüs credidit

extra teli jactum pofitam , quàm trinó vulnere pro-

yf r

ftrata thefaurum illum tumulo intulíffet. Apis argu-

] thm ia

mentofa, Tzbzrtzo etiam & Valeriano puritatis amo-

sefllic

rem , quem feminator caíli confilii 7 E5 U 5 peGtori

TM

Virginis implantárat, efficaciter perfuafit , Martyt

; dilþoiïzio [j

ipfa, & Martyrum virgo parens. Triduanas obitüs

tenilitus: V

fui induciasà Dxo petiit , & obtinuit , aptandz tum

du

el :quïlï

domui füz cultui divino, tum veró firmandis etiam

AUL

vatul

in fidei profeffione Chriftianis. Ingeniofus eft cafti-

ha p

tatis amor : adinvenit facilé , quó &femet. tutetur,

& aliis blandé fe infinuet.

PWW j

1.

SENTENTIA.

du

I ex abundantia cordis os tuum lau-

(

j t

jl

dem Domini moduletur , fi fpiritu

j

Ti

.:1

píallis & mente, pfallis denique fapienter,

)

etiam citra articulatz vocis intelligen-

i(eh g

tiam : re&ifimam tnodeftiz regulam te-

huj g

Hac dl

hes, & non tam vocis, quàm mentis jubiló

i r 'h

aures mulces Altiffimi, & indignationem

anzcniffüï

,

cjus prudenter avertis. J0az, Sarisberienfis.

j

Ml

RE-

XuN

0*8*3(664')&«

R FPILIEXPDD.

AX

Puxcr.I.

:

Ultüm valet ad movendos efficaci-

ï?

i

ter animos La5 DEIvocalis, ive

cantu Muficó , five fimplici decantata. .Quammm

fíeci, inquit Aug. l. 9. Con£. c. 6. u Hysmis & Can-

lm e

ticis tuis fuave fonantis Ecclefia tua wocibus comotm

acriter | vocesilleinfiuebant auribus meis,6 eliqua-

leges.

batur veritas in cor vieum,65 ex ea eftuabat affetiia ttdotum,

ietatis, G currebát lacryma, & bene mibierat cum

imni joraty

^

füt, Tute

eis. Vides uberem fructü quem parit concentuer ordi-

4t tl r

natus ? i enim talis non fit,rifüm pariet,vel taedium.

II. Modus igitur in modulis fit oportet. Pfallite

Ihf tiri /E;;,

D EO noffro , inquit David, p/zllite Regi uoffro : nec

T4fitd

tfasigpa

qualitercunque : fed p/allize [apienter. Defipiunt er-

Vttem iour:

go. qui aurium magis applaufum, quam animorum

Vl vt

nundinantur : ac , quemadmodum cadaverofus Leo ;

quem Sazfon interfecit , favum mellis non fibi , fed

T Corpor

aOt m«

alteri prebuit: fic ifti , dum vanitate alios pafcerefa-

Ületofs n

tagunt, ipfijejuni permanent. Meritó his, dicas: fe-

spinaftis multitm, & intuliflis parim: & qui merct-

Id

Tlothuntr

des congropavit, mifit eas in [acculum pertufum.

III. Muficam in terris ejus effe zemulam qua ci-

Otitts at

tim i ha

tra paufam & fufpiria in ccelis perfonat , affeverat

Joannes Sarisberienfis , unaque docet rectum Mufi-

Á

!

cz ufam,dum,ubi de Cy; baredis cytbarieantibus in

cytbaris füis , quorum meminit apocalypfis, diffe-

ruit , ita pergit : 4224 f illos nondum audift Rogem

Lusoj

dias,

audias exultantem. Ait engm : [umite p[almum , &a-

Prer

te tympanum , p[alterium jucundum cum eytbara.

d quid, inquis ? ut laudetis Dominum in tympa-

Q ide,

no $ Choro, in cbordis organo. Hic eft enimufis

(l

Mufice aut folus , aut precipuut.

XXIII. NoV«

eä*äwöf)ää?

0'

T^

norendo

YUAL

XXIIL NovzMsRIs

DElvihs

$, Trudo Presbyter.

n Qu

a Bymid

Itam egit 7744o ad fanCtitatis & innoccnt;ïæ

TRU

hi

Leges tam exaclé factam , ut jure habitus fit

Sacerdotum temporis fui ornamentum & Idea. Cum

ufulule

eye tl

fomni juratum aliàs hoftem hic aliquando praoccu-

j

páffet, T'utelarem genium fibi dicentem audiit :

i

Pax tibi fervorum D EI devotiffme , inter cale-

!

Pariefjvchz

JHis curia feuatores civis jam defgnate. — .Ne defe-

of

7

(

rai, quod cepifti , propo[rtum,' Coclicà non raró luce

corufcus apparuit : precibus fontem elicuit : efferum

. D

Verrem cicuravit : vita fcriptori jam ad extrema de-

qunait

voluto vita telam prolongari obtinuit : cos, qui fe-

adeli

riam corporis caftigationem mitigari tantifper fua-

jl

ferant amicos non veré mifericordes , confolatores

vll

s

i

onerofos appellavit: mortem denique vitz ex zquo

]'[ö his»&lüf"r

refpondentem oppetiit, fanctam nimirum , quali

u g

moriuntut , qui in Domino moriuntur.

Nihil

i p

omittas atque in primis , ne , obfecro! perfeveran-

ao

b

[fom[l D

l

tiam in bene cceptis, ut par t?bj obtingat felicitas.

L

u

f

SENTENTIA

!

d

yd

Lus operis eft in co,ut propofita cufto-

T.

dias, quàm ut honcfta proponas : ideo

ji

tJP /ll

perfeverandum eft , & affiduo ftudio ro-

n U

bur addendum , donec bona mens fit ,

T LU

L lu

quod bona voluntas cít. Sezeca Epiff. 116.

rv «

RE-

9

aje(666)gde .

REFLE.X I

XX

Puxcr. IK Lii demüm re&á lincá collimant ad|

À. prafixum fibi Ícopum ; quibus cum !

Trudone & Tobo fixum: donec fapereft balitus in me:

donec deficiam , non recedam ab innocentia met,

d i

Job. c. 27. Currebatis bene , quis vos impedsvit £ ia

l

^ Ms Qu

adinítabiles fuos Galatas Pa/us c. 5 Vult nimirum

Yirinis dive

piger, & non vult, cüm & contra volendum valdefit,

quod boni aliquis vult. Bopauz zncboare, quid aliud

fstlit,copi

l füit,centu

eft, quàm monflvofas

res conficere?. illa emim adio

j fod

oerfione F

qua[i chimara efhqua initium babet à vatione,

Tiexron af

finem à fenfualitate.

S. Auguft.

lii Troidu

II. Hzc inconftantibus jactura obvenit »qued

tiine & f

labori aliquando plurimo fructus refpondeat nullus.

Qtecbuit

Hic nempe fuos etiam diabolus Maryres habet : eos

15, laterum,

videlicet ;qui càm fpiritu ceperint;carne denig; fini-

AU 1nmocent

unt.. 7Miferalile fje&kaculum ! poff jejunia multa ,

"rfantid ie

poft durum vite genus,poff lougas ad DEUM preces,

gv

pofl ubeves lacrymas, denid, poft viginti aut triginta

annorim abflnentiam, [amilem fieri mercatari citi

$]

dam diviti, qui in portu naufragium feoit. S. Bafil.

.]II. Amor bravii perfeverantibus promilli facit

Qtis

tranfitoria diffimulanter ; manfüra fixis afpici oculis,

SI

EUM

prafertim dum in confiderationem venit sz0dicam

r

t ed f

illud laboris,quó zeternz glorize pondus comparatur.

Hi ftimuli fanclos incitárunt , ut non antea currere

a CG) Qu

definerent quàm meta effetin oculis & manu. Pe-

j Ropter T

riit Nabucbodonoforis ftatua, quód cüm ab auro cz-

piffet, in luto defierit. Zufffendum efà , ut eujuslibet

b

r dui propofiti terminus attingatur : nam neque lt

qis unus efh tota turris fabrica, neqi unum propoj-

zum ducit ad anima perfetlionem. Nyffen. apud S.

XXIV. NoY.

Thom. in Luca e. 14.

um

eüceeode s

10

XXIV. Novzwsarts,

line n

ipur qui

5, Firmina F. e M;

W hii

4b imtut

Uód caftitatem impenfiffime coleret Fzrmi-

il in:pelx:'i:

gj

D

!

j

M

54, quód ab hujus amore nullis vel blanditiis

vel minis divelli fe pateretur, cocli & fuperum plau-

olendi

fus tulit, copiosá primüm luce, quz vetis & tutelae

um

locó fuit,centum deinde & quinquaginta animarum

" ? ],yj [

converfione. Fuit inter lenones, qui Virginem am-

uhet u

l

plexu non caftó ftri&urus, utrumque brachium con-

tinuó ftupidum fenfit & enerve.. Reftitutus tamen

dro t

à Virgine & fanitati & menti, ante Martyrem Mar-

s

tyroccubuit. E capillis füfpenfa, cüm flagra, lanie-

Mtvtyre:hafr.ö

nas , laterum adufítiones latiflimé toleráfet , fpiri-

g, at

tum innocentem, corporis laceri pertzefum , fide &

p

conítantià integerrimum, in Sponfi manus tradidit

fapiensvirgo , S una de numero prudentüm.

((

j

BOX ONOTOEON T I

giumfffi

V[Db

I quis quemlibet amat, fed propter

m fixh

iM

;

kJ DEuM nonamat, charitatem non ha-

g

i

Ai

bet , fed habere feputat: charitas autem

)olldlliwm?]':

vera eít, cüm & in D o diligituramicus;

& propter Dzu diligitur inimicus : ille

jj

du

N

ergo fecurus amat,qui propter DEuM tan-

jcin

/

h

h,

tüm amat. $. Gregar. Homil. 3$. n Evanz-

4

T m])]h'/'

; 4

..(

N

ff

AE-

A

Tt

$36 ( 668)9de.

R-EFILIGXIS

XX

Puxcr.l.

] Ominum vitió fit, confundi c/z«

!

ritatem & carnalitatem. Haben-

Egllf Àl

da quidem eft charitas ad omnes : hac tamen nifi or-

Todis

dinata fit, in earnalitatem degenerat. Hinc oran-

titgtnma d

dum cum Vate Regio : ezitte lucezm tuam & verita-

zem tuam PÍ. 42. Hac Lux fi defit , facilé impinge-

Watfotté co

J dedodt:

tur in illud alterum extremorum , quod in amatore

dtayat àni

Firmina Íug tam graviter ultus eft DEUS.

liram fecitt

II. Celebre eftillud D. Hieronymi ad fuorum

p Favf

aliquem : Mulieres omnes aut aqualiter ignora, aut

balidueem ,

«equaliter dilige. Remotiores à periculo funt , qui

Chrfliana f

prius eligunt : pofterius enim eligere volentibus ,

bus, lumb

, quàm /»ce opus , ut feparent pretiofum à vili*

Fuit qui diceret ( fidentiüs forté,quàm veriüs ) fe ad

tim fam to

AC preciy

occurfum fpecioforum vultuum ufurpare Davidi-

Fdocptí

cum illud : Ze/ectafl me Domine in fattura tua ,

3n operibus manuum tuarum exultabo. Quam

Q h fine

rb vl

magnificata. funt opera tua | &c. monuit alter,ut

adderet etiam Verfüm proxime fequentem : vr infi-

tl i

At r

piens non. cognofcet ,& fPultua mon. inteliiget bar.

Veré, & ad hominem.

Onoribus 8

III. Omnium optimé fapiunt, quibus fenfus füb

euto 05 freno : oculi precipué , judices nimium par-

Nfeh'xsl

tiarii. Noluit S. Auguftinus in foeminas figi oculos,

|

fem Die

quód nóffet,etiam obiter miffos,fzepiüs nocuiflc plu-

rimum. Quid Di« tam obfuit, quàm vidiffe, & vi-

f il

fam effe ? omififfet tamen prius , non impegiflet n

D;mï)mn

Telelis

pofterius. Hinc S. Bernard. 4 Dina ! quid ncceffe ef,

ut videas mulieres alienigenae ?. quá utilitate ( 09

Eüy l

f0là curiofitate ? otiosà vides, nem tamen otios vt-

derés. de 12. grad.

Wise

. XXV. Nov.

]

sb$(669 ) $de

iIO.'

XXV. NovEMBRIS

[

Q t o

$. Caitbariza V. e& M.

malitattn

srac m t

Fgiis Alexandris natalibus orta,à prima atate

- &. ftudiis ànimum fic excoluit, ut paffim Grz-

j Hiqu

iumtmo

f

77

eie gemma diceretur. Eremicola, quem Dzó difpo-

nente forté convenerat, exempló & monitis genzzl[-

ifit, i

mum dedocta , ac falutaribus undis tincla, falutem

, us

ADEU

duntaxat animarü in pretio habuit, quarum infigne

lucrum fecit octodecefiis, cüm Philofophos quinqua-

vonyni

ginta, FzufHinamMaximini Conjugem, Porphbyrium

gulirt

belli ducem , milites ducentosab Idolorum cultu ad

; r

Chriftiana facra & Maryrium traduxit. Scorpioni-

digt [

bus , plumbatifq; concifa ac contufa, dierum unde-

g neios

eim fame torta , rotzc demam crudeli addicta, cüm

; g

hanc precibus igne coclefti peffumdari obtinuiflet ,

m

gladio caput fübdidit, lac pro fanguine reddens , fic-

uf

que facla fine fanguine Martyr. Angelos in Sin«

EM

Arabiz vefpillones habuit , ubi hodteque corpus

, odl

gloriofum falutaris olei deftillat liquorem. Digna

quat: ?

fuit fcientiarum tam praftantium cultrix & arca his

g s

honoribus & obfequiis.

Eub NIGSOEOGM TIGHS

G j

Nfelix homojqui fcit illa omnia;Teau-

udiccifl'fmïüi

Jl tem nefcit? beatus autem , qui Te fcit ,

gmmäih?

j

gpius

cgiam(i illa nefciat.

ui veró & Te & illa

jl

jin

novit, non propter illa beatior,íed propter

nf

T* folàüm beatus eft,fi cognofcens Te ficut

1 gl

Dzux glorificec , & gratias agat , & non

jl

jl

evaneícat. in cogitationibus fuis.

S. Aud

4j

&gft. 1. s. Conf. €. 4.

Tj2

nui

R E-—X

9428 (670)9de

REBFEBGXIS

XX

Puxcr.I

*

Nigne Dzz, nec fatis aeflimatum alt

quando beneficium eft, quod homi-

duf

mis animum creaverit fcientiarum quàm divinarum,

Hócenim unó ma-

IL

vitutis C

tam prophanarum capacem.

ximé talentóà brutis difcrepat homo. — Nimisigi-

Niltum ,

lodiate ol

tur quàm turpe , nolle aliquem intelligere ut bene

Áf pofu

agat: nimisquàm indignum talentum hoc fudario

involutum , neglectim abjicere. No» curare fcire &

u primum

I5

fiodocum hi

fapere , inquit doctiffimus noitri temporis fcripto

idem fovet , quod renunciare efftntia bominis ,B

dicus, obtin

fimimfaffra

declarare fe effe é grege jumentzorum , quorum t«

zus labor eff corperis ,& circa. corpus.

bt Qdaly

II. Primàm veró cognitum D zus fit oportet. Idra

Fidem & fua

TO$, A[üduU,

"afcimur, inquit La&tantius Firmianus : u£ agnofcae

snus fattorem Mundi ac nofr& DEUM; zdeo cogno-

tioni verbi |

feimusyut colamus : ideo calimus,ut immortalitatem

tlidtis T«

lais deniqy

pro laborum mercede capiamut, L. 7.c. 6.. Alterum

cognitü fit homo fibi ipfi. Amufus enim nimiüm U

nl r

qui fe ipfum ignorat: pretium fcilicet anima fua tam

prvekenþbih

vili venditz, tam caró redempta. Quam pretiofu

Ti t

fiss Ó Homo ! fi forté Creatori non credás, inierroga

fmgulari d

quionum f

Redesptorem. S.Eucherius.

III. Ubi hec DEI , fuique cognitio, ibi fpes fo-

lida & multa profeclüs eximii : pratfertim fi non de-

770

fit labor ferius & conttans : hàác enim & non aliá mo-

Vliag,

netá (cientize vaeneunt, Rogatus Plato, quomodo fa-

pientiam tantam fibi comparáffer, false re[pondit :

?Xaxa

Quia pliis olei confumpfi in lampade ,quám vini in

liri

calice. Deniq; fic juvandüs eft proximus, ut teipfum

tamen non negligas : hic enim vel maxime z4gyor in-

ID feene

eipit. 4 fe spfo.

'/(W,];'Pm

XXVI. Nov-

?

238 ( 671 ) $de

I)

XXVI

NOVEMBRIS.

fais lat

um i

8. Coaradus EDz/ä.

Lluftriffümi Comitis Altorfii filiu

rudimenta

mqun qim

Hiceum uit

virtütis & emendatioris vitz » feptennis , apud

hom, er

Notbingum , Conítantienfem Epifcopum , Virum

fanctitate non minus , quàm doctrina celebrem , eó

) inlige t

f : »h

fücceffu pofuxt, ut Adolefcens etiamnum, praepofitu-

Nn cwn f

ram primüm : tum vero vivis exemptó Moderatore

fuo,locum hujus & fedem;Epifcopus Conftantienfis

| ïCmPO'nu [

eleCtus, obtinuerit, virtute, meritis, & fcientià potif-

egertn u

me, q A

fimum füffragantibus , quz pretiofa in Cozrado ha-

buit $. Udalricut Epifcop? Auguftanus,auctor etiam

(unhh

as (toptt

Eidem & fuafor,ad fübdendos oneri paftorali hume-

ros. Affiduus in oratione, jejuniis, vigiliis, praedica-

us W

tioni verbi DEI, trinam etiam peregrinationem

DEU

um

addiditin Terram fanctam. Prophetia donó claruit.

Annis denique duobus & quadraginta in officio illo

L t äïü

1 gmm MTHL

exantlatis, Epz/féopus, ad Divi Pauli praefcriptum, zr-

MM

veprebenfibilu , à Paltorum Principe ad zterna pra-

üx.ü J

]l

mia evocatus , placidà morte deceflit.

Notà in eó

D x

Hj'

t jj

fingulari dignum , quoód amantiffimus effet collo-

quiorum fpiritualium , quz frequentia illi & pro-

tracla fuerunt cum dicto Przefule Auguftano. Cor-

)zmtl()a D

rumpunt . bonos mores colloquia prava

*

L

firmant

f&

[ert M

& folidant, quz de DEO & divinis funt.

indat

J

SENTENTIA

l

i,

, li

U

Rata mihi piorum & bonorum fami-

de,ü*'""'

liaritas : quia ab his eruditio & pietas,

jms i

non fecus,ac ab aromatibus odor. $. L«44do-

nastme^

vVicus Epifcopus Tholofanus.

ld

3

RE-

296 ( 672) 9de

R HFILEOXIOS

| Xn

$

Lurimüm Conradq profuit à pueto |

PuNCT.I.E)

virtutis amantem fuiffe , animó ni-

TRerisl

mirum tum adhuc cereó, & formz meliori nató, fa-

um

&óque. Corrivales funt virtus & viria : cui primüm

m g

in tenera mente fedes obtigerit, eam mordicus de-

] G(rthodox

Maefont N

fendet.. Difficulter eraditur, quod vudes animi im

biberunt, inquit S. Hieron. Epift, z. ad Lztam: &

(ilime jure

mebrá, Do

Job: Implebunzur offa vitiis adolefcentia fua ,&

p recup

eum eo in pulvere dormient. c. 20. V. 22.

II. Bonitatem, & difciplinam, G fcientiam do-

Té,Cottectn

Apolfe f

eeri petiit David. Amplioris momenti fcientia fünt;

fsl du

qua traduntur à piis. Robu(tz ha fünt , cum aliz ex

m truncus

improborü ore prodeuntes tinniant tantüm, Unde

Tietet, nobil

