
perdü

annum , demus animz pauculos dies ,

u be&,qux,

tempus eft , aliquando domui tux bene

viven"

provideas, Peirus Chryfaloz. ferm. 12.

är/rvwä

J]

!

Uns

RE-

*?8(692)3&*

REFLEXIO.

Y

T felici potiamur rerum fucceffu,

Puscr. I.'u

folidisiítz nitantur principiis opus

$n

eft.Errores vitz perperam acle ab adolefcenria qua-

Ti o

neif

rendi funt , qua , fi inter actatis illius petulantias dif-

fluat, quid mirum fit , nihil reum fequi » fed Zi-

Anfam

fforta & curva omnia ? O quàm hic alius fuit N-

zDEL O

colaut! qui , u infigniter deeo Leonardus Juftinia-

vaparabili

nus , Patritius Venetus S. Laurentii Patriarchz fta«

Ts Lucen

ter germanus , »on prits vivere ;quam DEUM ve-

li ánbrif

nerari ; non prias comedere , quàm jejunare capit.

ial

II. Suam à jejunio fanGtitatem. aufpicatus elt

Nllgyle

Nicolaus , more Sanctis admodüm familiari. Nove-

Magnalum ?

re ifli, & eorum nomine pofleris omnibus notum

Tf g

voluit magnus Ecelefiz Pontifex Leo, non aliud fic

ftorem T

emundare nos 24b omni inquinamento carnts ac [

As amth

vitás, uti Jejunium. Colluctationes quotidianz, 444

ingrelïug

ficnt inter utramque [ubftantiam, non facilius Íopie

FORDute v

untur , quàm 7ejzzi ope, per quod etiam Anime

DO

falvum ftat füum in corpus regimen. Uti enim /emu

Sbqubi

pediffequa eft fatietatis ; fic f/me Cerere & Bacboilla

Jneitq

non modo friget , fed plané emoritur.

QUm p

III. Studio Mortificationis Orationem ; huic

piam in pauperes Charitatem junxit Nicolaus. Hàc

viam praclufit enormi flagitio, quod in tres filias

ye

meditabatur impudica parentis inopia. Fixum e

San&tis, ire tamdiu Ze vzreute in virtutem , donec

itiq

Vipercs

videant DEUM Deorum in Sion. Ita fané egit Nico-

Tutyid

laus, lt etiam agendum tibi , quamdiu fluctuas in

hoc mari magno & fpatiofo: é quo utin portum de-

niq; felicitatis excurras , NZcol: architalaffus efto,

l'S « fCin

Cuiut meritis ab omui clade liberautur , qui ex toto

IIO DEC*

Clemes) &

eerde quarunt illum.

l

e26 (693»8te

10.

VIIL. DrzcrEw sR rs.

w renm b

mrurprincipiisg

$. Ambrofius Mediolanenfrum Epifc.

uf

1

Püm examen; quod in ore infantis Ztbrofi

[sputa

melificáffe vifum eit , indubié fignificárit

TA

ambrofiam Viri fuadam , cujus etiam benefició ,

hicat

ac DEI cumprimis gratiá , lucró Ecclefiz in-

eordal

comparabili, ab errorum tenebris ad Evangelicz ve-

ái Paracaa

ritatis Lucem traductus eft 4zguffinm. — Fuit cete-

uàn

rüm Zbrofiut, quanquam omni virtute , fpecialiter

l j!j/W" tiiu,

tamen excelsà quádam animi generofitate praeditus.

Nihil apud eum potuit humanus refpectus , nihil

Jimili

Magnatum ac Principum metuenda cateroquin au-

nb no,

&loritas, cujus argumentum eít, quód ipfummet Im-

, m

peratorem Teodofitm; ob enorme quodpiam deli-

at

Gum, anathematis fulmine à Coinunione fidelium,

iif

& ingreflü Ecclefiz per tempus utcumd; protractum

fegregare.veritus non fit; nec ad ejufdem Ecclefize

i 'W

Communionem , nifi debité penitentem receperit.

Qiain^

Si, quód difpliceat , paffim reticeatur veritas, nihil

" d j

jam erit , quod pleniffimam vitiis viam pracludat ,

J

quàm univerfale totius orbis excidium.

u

jpontd

j

SENTENT:A,

Nid ii

l

Erveat in nobisamor Juftitiz , odium

UL

yi D7

iniquitatis.. Nemo fratris vitia pal-

d

p

h

pet;peccata diffimulet nemo : nemo dicat,

f i U' j

6!

nunquid cgo fum Cuftos fratris mei ? eft

jbl

enim confentire, filere, cüm arguere pof-

Pa[ll:'m'

ytai

if

fis: & (cimus,quia fimilis pzna maneat fa-

[]

cientes, & confíentientes. $. Bezz. ferm. de

i

j

J

$. ]oanj Bapt,

RE«

$28 ( 694) 826

R EFLEYXIG

y

Puxcr.l. À l Nicuiquemandavit DEUS de pro-

ximo fuo. Eccl. 17. ut five fpiritua-

libus auxiliis hic indigeat , five corporalibus , illa

[(7

faggerere non negligat , qui poteft ; & cui de proxi-

Ut 0

mi neceffitate conítat. Cz;7 malé hodiég; audit; ob

|À quipw

crudum illud (aum: As cuflos fratris met fum ego?

aptatulà

m Celicit

paris impudentiz fuerunt, qui Judz proditori reme-

dium quarenti refponderunt : quid ad not ? tu vi-

'nsille pH

Áiite mal

derís. An etiam tam friget tua charitas ?

II. Defe&tum charitatis in corrigendo proximo

la, velt!

fic redarguit Doctor Mellifluus : Cadit afinusy& in-

omitampaf

venit qui fe fublevet : cadit anima , & non ef? qui

tmur qu

maum apponat. in Medit. Quanta veró fit calii cul-

Tyr,

u

1 mundin

pa » docet Auguftinus: Sz veglexeris corripere , paor

fatlus es eà , qui peecavit. L. 16. de Verb. Dom. O,

&amus , f

fdel call

ut plures hodie forent A4rbrofii in tanta peccantium

impunitate ! Et forent profe£lo , fi expenderetur pre-

Wi lc Virg

tium hujus Charitatis, & Zeli animarum. Licet in-

Wab

yumeras divitias dederís pauperibus , inquit Chry-

Mu

foflonius , won tantum facies , quantum qui lucra-

Qdl

tur uuam Animan.

m h

IIl. Forent , dicet nonnemo , plzref Ambrofii ,

N

vifi deforent Theodofit. Quis

enim fzzile invenitur,

quaritS. Auguílinus, 44; ve

lt veprehendi ? Epift.

87. Verum quidem , mortales pa(lim laborare hóc

vitió : eque tamen verum , veritatem non ideo reti-

Uto

cendam , quód difpliceat. Foretenim id non miferi-

Wion.

cordia , fed crudelitas. Pociferetur , inquit Cypria-

Wt

nus, & tlamet , €$ conqueratur per dolorem 4Qer

Oi

impatiens : gratias aget pofteA , cim fenferit [amta-

!

Wt

E6m. in EPiü.

VIII. Dec-

eSE ( 6or) 9de

T

VIII. Dzczewsnrts.

1730

l

"

corori

Ca;zceptia B.VMARIX.

j

W

[t,&cuid:gf

Uit noxa Originaria , & fzda illa ingluvies;

| hOdl

Àof

W I:Mv)

quà protoparens nofler , ut breviffimà guflum

uiriim m

voluptatulà pafceret, efü pomi vetiti Dxr gratiam &

lz rodit

!

(

totam felicitatis fuz fübítantiam abliguriit, hucufq;

ii d n

fons ille peftifer, ex quoveluti torrentes validi de-

xtits/

fluxére malorum & miferiarum centurie — Huic

:rigenfq

meï;a

cülpze, velut fzcunde nimiüm parenti, debemus in-

Gul

domitam paffionum noftrarum ferociam , quá cum

"LU

luctamur quotidie; periclitamur fempet, fzpe vinci-

r f

mur. Qui quidem culpà, licet quotquot mortales

; i?

in mundum nafüimur , in ipfo matris utero for-

Vab ^

deamus , fanó tamen & fanctó Ecclefiz judició , ac

fideli calculó potiffimorum MARUE Clientum ,

| WMPWJ:;;

gt

una hac Virgo fuit femper ab hifce fordibus puriffi-

gr. D

ma, ab hoc nzvo przíervata, ante fanclificata, quàm

[j AWE

nata in mündum. Vetbó;tora pulcbra,(ine nodo vel

a "

originalis,vel cortice actualis culpe. O quàm fpecia-

liffimum hunc honorem tibi faveo , Virgo purif-

fima!

lu /mb!»'

Ld

W']þin'.'

TENTERENTIS

MM'

m L'lbo*

IN

U tota pulchra es,Virgo gloriofiffima,

TOA

non in parte, fed in toto : & macula

d non p

n ulf

peccati five mortalis , five venialis , five

, m

7)

originalis non eft in te , nec unquam fuit,

(M/äflf Ál

necerit, 7044 de DEIp. €, £.

)u

RE

viti

a96 (698)2de

R ECPOLOL OX L

On aliud fic ledit pias Clientum

D

Puncr. I.N

Marianorum aures , quàm MA-

RIAM ob hzreditariam labem caruiffe aliquando

ratiá , fuiffe inimicam DEI, fuiffe fubditam Da-

Onr quàn

moni, fuiffe fecundüm animam & corpus in de-

AR

terius mutatam. Aliter omninó fentimus , puril-

Wioram e

fima Virgo ! fuiffe nimirum illibatiffimum tuum

i, patient

Conceptum , parati huic veritati noftró etiam , fi fit

( aliquanc

opus , fanguine fubfcribere. Tota pulcbra es, & m

4'-

Tctamten m

cula non eft in te.

p velet,

II. Tota ergo clientibus fuis pulchra eft MA-

KR perte

RIA. Pulchra in primo animationis momento ; pul-

ttxdit j ibid

chra in vita, pulchra in morte. Et, profecto,talem in

lt Sicme

.primo Conceptüs inftanti eam effe decuit , qua füb-

trditrum o

inde, operá Spiritüs San&li , pulchritudinem incre-

At redling

atam , fpeciofüm formá prz filiishominum in lucem

quim medig

erat editura. O ; ut nullus fitin omni hominum nu-

Qhntinug, di

mero , qui non idem & animó fentiat , & ore loqua

lmgïtis, Y

tur ! Dignare omnes laudare te , Virgo facrata.

fegctin l

HI. Pulchrasetiam vult clientum füorum ani-

At

mas MARIA. Pulchras charitate DEI , & proximi :

1X ton femy

pulchras puritate : pulchras devotionis fludió : pulch-

| QWXDEQIM'H

ras omnigenó virtutum cultu. Quám pulcbra es ,ita

Divamalloquitur Hugo Cardin. zpreridt volumta-

te ! quàm pulchra exteriuis compofitione morum*

uampulchra in atlivis j quam pulchra n contem-

Ollicis

S

plativis ! Utneulle deinceps tibi fordes placeant »

Wot i

anime mi ! Marianz puritatis imaginem tibi poten-

Din

ter imprime : fic enim veré veneraberis puriffimum

Virginis Conceptum : & non tantum Ifta , fed &

Qltierfre

Ipfe Rex glorize coneupzfcet decorem tuum. PÍ. 44

) IX.. Dzc.

]

328 ( 699) $dle

] 0,

t p C

IX. DEszcEMBRrs

Tn qu'aml,

-

s. Gorgania.

anift dig

ife Rn

Oror quàm fanguine, tam virtute Gregorzi Na-

Kai

zianzeni , 'lheologi praftantiffimi , variis

) fentms, t

morborum generibus à D E O fimmiffis exercita-

j

pl

ta , patientiffimam femper fe praeftitit. — Cepbalea

lod

i

j

cüm aliquando laboraret doloris fenfu acutiflimó ,

i

wl

nectamen medicinam carnalem fuo adhibere cor-

pori vellet, ad templum , quantum per vires po-

pidedt

terat , perreptans , rectà ad fummam aram con-

jpmontanf

tendit ; ibidémque coram augulfliffimo Evchari-

vt

fliz Sacramento proflrata, Chrzf/uz; ceu fummum

dccuih qLZ'

archiatrum opem flagitans » caput fübinde in ipfam

p

aram reclinavit, affeverans ,non inde fe difcefluram,

n

quàm medicam Servatoris fenfiffet manum. Et fenfit

continuó , dum non modó vehementiffimis dolori-

j o t

r i

bus capitis, verüm & omni morborum molellià in-

tegt? fuit liberata, comprobante DEO per luculen-

m i?

tum miraculum , quantum deleélaretur ejus fiducià.

p

Vix non femper decipitur qui homini ; nunquam

qui DEo fidit.

if

m

SENTENT 1 4.

j

LA

i

Ollicité ftudebat humilis prudentia tua,

Jra t

non vinci à malo, fed vincere jin bono

ds ]"

j

malum. Vinces autem fpem tuam in Dro

emo

fortiter figendo , & rei finem longanimi-

$ Püfllï [

nm H

ter exípectando. $. Berg. Epiff, 32.

u Pl 7

RE-

ul

e9e ( 698) $de

R BFL.E x o.

Xl

Puxcr. l- d JRadpit DEUS, Eccl. 38. Homra

2

Medieum propter necefftatem, Et

Mnem

dignus honore eft Medicus, cüm , applicando infir-

mis medicinam à DEO creatam, DEI vicarium agat.

Bilali

Si tamen, quod non raró contingit , morbi pertina-

Wttrent qu

cia Medicorum folertiam eludat : aliud non fuperell

'tquo tenc

quàm ponere in Domino DEO [pem fuam , & Vlujus

t pto Cl

fanctiffimz difpofitioni fe prorfüs committere, iden-

tierponere:

tidem cogitando : S/ve v/vimus , five morimur , Do-

m f pare

suini fumus. Roman. 14.

WT conten.

Rex Juda, quód egrotus

1I. Reprehenditur 44f2 ;

Gu fd

fpem fuam non in Domino DEO , fed in Medico-

Rinom fimul

rum peritia collocáffct. 2. Paralip. 16- Idem vitium

feritumtum

familiare nobis ett. Pauciffimos enim reperias »qui ;

tG fertei,

nifi fatalis urgeat neceffias ; de DEO cogitent. Ali-

ubíque ff

ter egit P

rophetä regius : qui cüm doceret, nec con-

gloris fenfi

fidendum effc in principibus,nec in filis hominum;

Venteletiti

alibi monttit : Revela Domino viam tuam, $. [pera

RU d

$n o , €$ Ipfe faciet. Pfal. 36.

lis fuís remedium

at

III. Poterat citius Gozgózza tnà

l Veïocim

à DEO exorate, fed noluit, quód nóffet, adverfitates

Oftnum r

non videri malas,ni(1 rnentibus minus illuminatis.Et

&A tang

ui malz effent , cüm fintà DEO bonornm omnium

£fonte ? Vult DEUS iftiufmodi nos páti. J 2420

preffuram babebitis ; inquit Chriftus Joan. 16, Vdi-

Upli

mus & nos , ut voluntatum utrarumque ; DEI Kili-

QOnt

cet & noílra concordià: temperetur , quidquid acet-

Wi

bitatis habet calamitatum füperficies. Denique ; !1

lt v

orantes non confeítim exaudiamur , cogitemus,'ic ;

j

eri noftró non damnó ;fed lucró, Creberrimà DEU

crudchtas

non exaudit ad voluntatem , ut exaudiat ad falu-

t

£ein. S. ldor, in Sentent.

X. Dsc*

F k

238 ( 690) 2de

| (

X. ID'ECEMERES

E g

rf

$. Eulalia. F. c?: M.

apph'cando [

Mnem movére lapidem parentes, ut fuam

)URUE

O

Eulaliam,vix duodecennem;à propofito non

il mnräigrrt;

averterent quidem , fed tantifper illud differre face-

aliudamuye

rent; quó tenella decretum fuerat, fanguinem & vi-

7 um

tam pro CLr://; amore , & fidei profeflhione tormen-

qortimit

tis exponere: actum tamen epére ; quando iliaclan-

W me'zi

culum fe parentum prafentiz fuffurata, rectà ad Ju-

dicem contendit ; & eundem non modó impietatis

u ia

coarguit , fed palàm , diffipatis etiam falforum Nu-

) f'th;'

minum fimulacris,in ipfius Prafidis faciem exfpuit.

4f n

Savitum tum eft in tenerum adolefcentule corpus

im r

uncis ferreis, tam diré atque inhumaniter ; ut nuda

fOcgtt ^

ubíque offà proflarent, Virgine non modó nullum

y d t

doloris fenfum fimulante, fed magná infüper-ge-

ia

füente latitià. Projeta denique in ignem, flamma-

s 1

rum globos avidó oretamdiu exci pere vifa eft, dum

ejus anima in candidiffimz columbz fpecie aftra coc-

a*lisfuisremz;:t

li velociter penetraret.

O quantum probrum tot

Vl adïiäfïï

hominum milliones fuperari à puella , & puella

&etatis cantillae!

yus t

»Onommüm

jl

SENJTENITIA.

; f Á

pl

Uplicem aciem producit Mündus

i

D

contra milites C/z7//; : Blanditur,ut

nque !

; qüldä*

M

"

decipiat 5 terret , ut frangat. Non noste-

Ie

[ 22

ncat voluntas propria , non nos terrcat

j

crüdelitas aliena , & vi&us c(t Mundus

]

j

. L. t9. 5. ferms. 12.de Sanctis.

4util

//

y

aA

RE-

$98 (700) v$6

REFLESJXMO

Puxcr. L. Rafes , tentaturus Ewlalze tontit

X

tiam, blanditiis primüm rem ag-

4

greffus eft. /Etatem nimirum ob oculos pofuit ; tor-

mentis imparem : generis claritudinem,orbitate tam

(fitas i

trifti plurimum affligendam : formam , forte non

modo meliore, fed iiperió dignam. Rifit tamen ad

al

has nugas Eulafra : ac , ut pateret , quàm nihili face-

' genus f

ret Idola & Idololatras , in impuram Judicis faciem

trart i

Ut exbile

exfpuit. Vide,quàm fit hominum fanctorum & pro-

diitMagiihl

fanorum de mundi bonis difpar opinio.

II. Plures Martyrum , ad exemplum Enlalie,

du um f

non alacres modo in Martyrii aream profilierunt ve-

0 trpint

n fui exitium

&ttiduoant

rüm & ipfos vel Tyrannos, vel beftias i

proritárunt. Hrzaz , inquiit gloriofu

s Antiochiz

Actat com

100 edothy

Pracful Ig

natius » fruar befliis , qua mili funt pre-

arata quasoro & mibi veloces

effe ad interitum s

tDorta

& allici ad comedendum mme , ne , ficut & Aliorum

i quircc?usj

Martyrum ,non Audeant. corptus attingere. ,(Jä(öa']i

venire noluevint , ego vim fact

um , ego sme urgebo ut

devorer. Àu aliquando tantus

tibi fuit— ad ferendas

Emm.

adverfitates animus ?

f3!10

III. Virgineum Martyris invictz corpufculum

R defcen

nive mirabiliter coopertum apparuit : & ejus merita

ulum

multüm declarárunt flores circa Virginïs tum

Al j

puri-

quotannis vernare foliti. Debebatur hic honor

dcp

Oüdmy

tati tám exactz , tam illibatas. Hác nive fi candices»

fle

"ttte

anime mi! fi virtutum fpires fragrantiam , nihil tibi

metuendum erit ab inferorum rogis. Sin ; jure time-

bis,ne; ficut EzLzlia fputum jecit in Prafidis facien

tuà DEO abjiciaris , audiáfque : z2 zepidis &

áncipiam té eUomere ex ere meo. A poc, 3. V

16.

]. DEc-

v

äää(;ox)ä«äe

l 0.

as Eul t

XI.W DzczwsnRrs.

s primuntta

oaos p

$. Daniel $tylita Cenf. -

dinem»üïbïW

iOf

Iaf

!

Ofitusin raptu;coram vidit Szzeonezs Stylitam,

"

um N

altiffimz columnz infiftentem, atqueadidem

[7 W

vitz genus fic invitantem : Afcende buc , Daniel !

, qumi

am [ulb

l(

roborare in. Doyino , hujufque conftantem te for-

vum exbibe : a fecurus , nec cafum mette,

A«

f

diit Magiltrum dil'cipulus, & pofthabitis Dzmo-

opini

(em ium EUL'

num quäm ludibriis, tam terriculamenris,pcr inte-

8r0s triginta annos columnze re&iffimus inflitit :

g pl

actriduó ante mortem à Coctibus Angclorum fami-

[is nl

yiois At

liariter conventus , iaudatigïmique cursüs fui termi«

num. edoctus, eó completó ab iifdem in Coclum

q n

deportatus eft. — Parem gloriam non confequetur ,

j

u m

[4

Áin

N

nifi qui rectus perfliterit in bene ceptis

Jl

4l

At

SENTENTI A.

Y

gt

i r

El-ninlcm audiamus ; Don carnem &

fanguinem , non fpiritum quemli-

idg (

Püfi*l:.

ycM

qu

bet defcenfum à Cruce fuadentem. Per-

tf

ii

fitamus in Cruce ; noriamur 4n Cruce :

,j

eponamur aliorum manibus , non no-

pl

ftrá levitate.

Virtus in pace acquiritur ,

J

jtiam

in preffura probatur vi&oria.S. Berzard.

Sit;

11)!3]111

ol i

W

"m

Y

uU2

2 E-

$236 ( 702)828 |

RK E LEX

Xl

Puxcr.l.

Uàm paucis in ultima vitz perio-

do licebit canere Apoftolicum l-

Mzt)

lud : Bonum certamen certavi : curfum con[umma-

fianin

vi , fidem fervavi. Quamvis innumeri currere inci-

TitOtem

iant viam virtutis , potior tamen pars ante metam

fión conve

deficit. Grandia fzepe meditamut , & ingenti fpiritu

Jintiffimg

enitimur ad füblimia , durátq; hic fervor aliquando

Neni Tyum

per hebdomades & annos : fubinde tamen difficultz-

tum tzedió vicli , telam reteximus , & unà nobifcum

Hugonem de

Tonum Pra

concidunt , qua tam operof? congefta funt.An non

(s M,

talem. rideant Angeli , dicantque? He bomo cépit

adificare ,& non potuit confummare.

hd dig c

Il. Caufade

fe&tionis ejufmodi etiam non mini«

prabuicMa

piamus an-

m n virm

ma eít, quod furfum levari aliquando cu

teà, quàm folidó alarum remigió

fimu

s inflructi.

lts (tdo

r

& alluminativás

Tindus extiri

Non fruftra fané vias purgattvam,

mittunt Afcetz. Priüs hominem vete-

VUpiom

Unitive pre

rem exuere nos oportet . quàm novu

m induamus.

Jv

W. *mn&'wä

Priüs eluendz fünt imperfectionum macula ;quàm

WO vt

anima radiet fplendoribut Santlor um. Priüs doman-

da paffiones , quàm cum 5z)/;t;is ftemusin culmine

animi (lo

perfectionis.

ediendum ;

III. A parvisigitur ad majora progt

Inf

cavendumq; feduló , ne minüs folidum fundamen-

e[t

tum ruinam aliquando caüfet füperexftruendarum

ediü. Etquia 2zzzez bominis domeflici ejw,homini

; lci v

maximé caveridum à feipfo. Stetit aliquamdiu judas

b ) & Ut

proditor : fletit Sz/ - ftetére alii : prolapfi tamen

Ut Hüre

funt , quód incauti ftetiffent. Rectus eft Dominus

qmä(Pïnis

DEUS nofler , & amat rectos corde. Decligantes

orio die c/

WI. H dfi

autem in obligationes,adducet in decret

eperantibms iniquitatem.

XII. DEC-

-

!

s?5 (703) 986

$

[0

XIL DE£ckEMERIS

j vt

r Apoliia

B. Hayto Cauonicus Premonftrat.

ciur [f n

WüerL UI

Oft quinquies triumphatum hoflem , & Impe-

n pasal

ratorem Lartarorum cum plurimis fuorum ad

fidem converfum , Mundo doríum obvertit Hayto

, &ng

cferyor d

potentiffíimus Armenia Rex , relictóque hzrede

t

e tamaus

Regni Zyvone filioyin Epz/copia, Cypr? Ceenobiosper

Hugonem de Lufrgniano Cypri Regem fundato, Ca-

,Qun

ocü fbïh ?

nonicum Premonílratenfium inftitutum amplexus;

deinceps Macariut audiit. Sic factus ex veterano

? g lm

belli duce candide paleitre tyro, fpectaculum fe

(ft

j o

plæbwt Mundo,& Angehs ; & hominibus, quando

tüm in virtutibus czteris , cum potiffimum in humi-

db cuplmi

y fims ^

litatis íiudio , & generofo fui contemptu,tam admi-

randus extitit , ut meruerit dentque inter liliatorum

& //A//W

de coelo agminum concentus;ipfe Juurmlz, 4/71»:, &

$ pame W

t j

Demonis victor,ad coelefte P/mt/;eon gionose dedu-

ci. Mundi vamtasquantumcunq, palpabilis & craffa,

mmiuzj

non videtur nifi ab iis , quibus probe purgatus eft

"s

animi oculus.

lst

EENTENTIA

mdfedltn

Infelicitas generis humani!amarus

um

eft Mundus & diligitur;

f

u

putas, fi

10

fic du

dulcis effet, quomodo amarerur?. ruzba-

quamm

tur & taraen amatur: qïlld fi cranqdlllus

rol

Yil

echc" flores Mundi quomodo co

I5

]lie

eres,

f

d

J

u

quiàfpinis non revocas manum ? 5. A4sg.

Jj

J

féeron. 3. de tempb

ji

RE-

xew[m

Xx2

j

]^

238 (704)

REFPZLZIE OXT

Puxcr.l

XI

Ultó ftudió ; nec impenfis minoti-

bus; laboravit $2/o2205, ut; fi quld

in Orbe firmum efïlt, illud retegeret. Dzxé, mquuc,

'adam , 6 affiuam devitiis ,G j diav boute. Magni-

Pa

ficaviopera mea ,O. adificaui mibi domos Gc. ome

TuS a

nia qua de[fideraverunt oculi mei , non negavi eis,

i clebran.

Verüm in omnibus reperit vanitatem tam liquidam,

utipfum hoc Zznztatis Vocabulum , quó majorem

anplüs Jud

libeunda

pniïcrxs fidem faceret , Zuplicaret , triplicaret. bt

tamen,ó quàm hodiéq; in amoribus ett hec Paxitas?

atj

exum,?ond

Il. Hacrerum omnium nullitas, pcnhculatlus

expenfa, Clauftra replevit pra-flantiffimó nobilitatis

TioYert pofl

flore. Abjecére in utroque fexu purpuras, diadema-

clbati n

Venti ol

ta; fceptra, fafces: fprevére voluptates non vetitas

Ttm prog

modo , fed & licitas. Contempferunt veró hacom-

mque thand

nia , quia eádem perfplcacxtate quá Salomon , repe-

rerunt in omnibus vaniratem , 6 zffithionem [piri-

ts Iongum f

Ui , 6 nibil permanere fub fole.

08 f n

IIL. 'Utne tamen omni bonó deflituta torperet

Sitto S?M

pro al

eorum voluntas, cum Haytoze voluptates quæflVC-

runt , fed fanCtas , Gftabiles. Divitus inhiarunt

TR cone

fedi

quas 1

rugo,nec tmeademohtur nec fl.l-

res effodiunt , ut furentur. Gloriam ahpenverunt,

fed aternam , ad cujus poffeffionem conditos fe no-

Uor

verant. O , ut hanc mentem induant, qUquUO[ eti-

hn

amnum terrenarum rerum affaniis & infaniis deti-

nentur ! tutpe cft & monftrofum , ut ait Bernardus »

mndü D

caput babere /urþim & menuten deorfum. Non fic

Q p L

idceaunr »non fic fentiunt , qui cum Auguftino va-

sitatum pertzefi fufpirant : Crezr/t'z 705 Damzne 4d

Je, 8 inquietum efl cor noffrum, donec requie[cat

"h

4

y»

"LILOf-

XIII. DEC-

,

e£6 ( 7052 98e

1 0.

XIII. Dzcrewaats.

cimpuiti

Szu'aman,.ub"

D

$. Lucia F. c* M.

tj4t D

2/7/]

[j

. Pud P4fckdþum à fponfo fub Chriftiani nomi-

f 4000

nis accufata , cum tantó magis accenderetur

ad celebrandas Chrifliane fidei laudes , quantó

tem a

amplius Judex à fententia eam avertere conabatur :

1i, Q

ad fubeundum lupanar damnata , tantó à Spiritu

^f

Sanclo,cujus per integerrimam puritatem templum

js lt

extitit , pondere firmata eft, ut nullà vi deloco di-

[ pam"».;uþ:

moveri poffet. Juffit ergo praefes circa eam eopiofum

ulf&n:öno*män

excitari ignem , & Martyrem pice;, refinà , ac fer-

u d

venti oleó perfundi : verüm cum nec fic Virginis

n m

p vtl

necem promoveret Prafecti crudelitas , ejus de-

nique mandató Lzca gladió transfixa , cüm per fa-

d

tis longum temporis fpatium adhuc oráffet , & vivi-

P

i

j lþf'

ficis fe muniriSacramentis feciffet, placide fuam

eterno Sponío tranímifit animam. Pugnat DEUS

t tf

l

pro caftitatis amantibus , quando iíli puritatem ani

]

1

L

us

mi füi centra carnis illecebras ftudiose propugnant

jis ii

yolitnd

SENTENZl1A.

n

Uoties aliquod peccatum aut cogi-

:

1

E

tando, aut loquendo, aut etiam ope-

b (]lwf

MT

rando perficimus , templum DEI deftrui-

dl

j

a[B

mus, 5. 4uz. ferim.210. de temp.

pl

N

j

u DP

770

J

/

RE-

Xx 4

yn

236 (706) 886

RoETILOEOY

Ximium puritatis ftudium Lucie

X|

PuNCT.I.ä

animam effe fecit nobiliffimam

[

DEI domum. Quazrenti enim Pafchafio : E//se zn te

Spiritus [antius ? wntrepidé refpondit: caffé 69 pzà u-

, fU

Dï

ventes templum funt Spiritás fanti. Habitat Chri-

taba

ftus in templis manufaclis per Evcharifticam prafen-

trnrisvità

tiam : habitat in templis non manufaclis ; juftis vi-

Ti fhonita |

delicet , per gratiam. Va illi , cujus culpà hocDEI

Qitmató t

Sacrarium contaminatur ! Qui templum DEI qiold-

1 provoc

verit , difperdet illum DEUS. 1. Cor.3.

!t Covi

II Violant porró; qui in animo collocant ido-

uonm ef

lum Zenerzs ; faciuntenim ex animabus fuis fierifla-

rl y

bula beftiarum : convertunt fznéta fantiorum in

f im'l hæc Baf

fheluncam latronum. Adductus Ezechiel 2 vifione

Nit a(

DElin 'Templum Solymaum , ibidemg; juffus fo-

100 mercen

dere parietem , vidit e£ominationes peftmas : vidit

m : üreni

omnem ! [Imilitudinem reptilium , ammalium, &

lDI iren

univer[a idola domás Ifrael : vidit mulieres plangen-

m&&u&sm

tes Adonidem: vidit viros viginti quinque , dor[a

Wfii humm

babentes contra Templum Domini. Fode animum

Ut non

hominis carnalis , videbis aPorinationes majores.

qmm in hn

IIL; Omni igitur curá cuftodiendum hoc DEI

As d

Templum. Servanda Cz/fizas , ne iftius defe&tu flet

in loco fancto z/ominatio defolationis, Vocandain

adjutorium Grzria DEI , quá fine nihil ; cum qua

poffumus omnia. Excubitorem,hac ftatuet Tzzrem

Tlmul

Demini,qui odit salum. Prov. 8. fEdituam aget ipfa

Totte

Pudicitia , jam Tertulliani tempore offició iftó per-

[ QD a

j4

fungi folita. N;hil hzc immundum & profanum in-

ferri (ineb ze DEUS, qui inbabitat , inquinatam fe-

denm ofenfia derelinquat. 'Tert. L. 1 de cultu fem.

- liflg

[[A

XIV. Dzc-

$26 ( 707) 826

!1 f

tis fudiot

XIV, DzcrzMszIS

&t mobl

$. Nicaffus Ep. $* M.

[hlo: Df

d fei

D

Iu multimque fübjectum fibi populum labo-

[f bt

rabat Aiezfiv^ , Rhemenfium . antiíles , ad

harili

melioris vitze frugem reducere, verüm patloris opti-

nutääis;

mi monita fprevére fübditi , & animó in malum

ys lpl

obfirmató tamdiu juflam . Numinis indignatio-

nem provocárunt ; quoufque Jandalorum , Hun-

wp/w»l)flfï""

0

norumó; Yxvitiee traditi, difcerent tardam

quidem in

m col/azgmiä

ultionem effe DEI vindictam , eam tamen pofteà

ahuslüsiin

tarditatem peenarum acerbitate compenfare. Caete-

4 fuiommi

rüm hac Barbarorum irruptio optatam Nicafío prae-

«lid i

]

A

buit occafionem , DEO & hominibus probandi fefe

ydetg]i

non mercenarium ignavum , fed paftorem follici-

7 i

tum : ut enim ab ovibus periculum averteret, ipfe fe

i

lupis intrepidus oppofuit, & paganorum gladiis

u

confe&us , unà cum Ezzropia fotore Virgine, Mar-

Y

um

tyrii laurum adeptus eft. Utinam in adverfis qui-

t

]

bufque non in alium aliquem caufam rejiceremus ,

TL

wli;

quàm in nos ipfos, & noftra, qua indies commit-

timus , fceleta !

:ndum.;f)f 1

lisd

TU Q^

SENTENATIA.

/

4 Yodt

J

li

a

y

Timulus mortis peccatum eft , quia

T

S

mortem urget & impellitin hominum

[Ud

]

ffic

cxdem , ac fi quis carnificem urgeat, di-

410

cátque : fac officium , czde , feri , fterne,

rol j

jj

$. 4ttg. de variis qq. ad ffmplic. q. 2.

ul

v

J

Xx;

KE

L

j

/

s5 (708) 8de

REXLEXISSE

X

Puxcr.l. Y JEcatum orbe vixdum conditó tan-

&if

tas fecit rerum deordinationes , ut

]lri;

optimus czeterà DEUS dolore cordis taifus intrinft-

tprepia

c1$ diceret : Penitet me feciffe bominem.Sordes illas

bconfect

ut elueret divina Jultitia , ruptis fontibus abyffi mag-

tt2ab eod

nz , apertifq; cceli cataractis , aquis diluvii omnem

ferà perdidit carnem , ut. pateret, eerumnas omnes

It explora

tis X pati

omnium temporum non alteri debere fuam origi-

2

AMitonam a

nem , quàm peccato.

II Ipfam deinde peccatum tantum eft malum,

N edocerer

ut eó majus non fit , néq; graviüs punire hominem

nb o

ndodm d

poffit DEUS , quàm permittendo illum labi ex uno

ioüfl,veriu

peccato in aliud. Alia quecunque dura & afpera tam

nonrefugerunt Sancli, ut iisultró affligi etiam cupe-

Ortinm

rent : Peccatum veró fic horruerunt, ut $. Edgiun-

diis conítanter affereret , malle fe infilire in rogum

Wemorom ;

ardentem , quàm peccató fcienter inquinari. $. u-

lrhum d

felmous infernum

pra peccato eligere paratus effet.

gmu & pm(

T ii

Gentiles veró foló rationis lumine du&ti, fic illud

averfati fünt , ut Seneca diceret : Ezff fcirem bomints

"r

ignoraturos , . Deos ignofezturos , tamen peccare

[* remf&,

Vib

nollem , ob peccati turpitudinem.

It s

' DI Aherzenfes , quod aliis etiam peccatoribus in

ufü , plurimüm abufi funt patientià DEI : deniq; ta-

f&f lol

men experti fünt , rigidam Numinis Juftitiam fimu-

larealiquando fomnum , dormire nunquam. Sapi-

Ece

unt, quotquot de foturis foliciti, magnum audiunt

Ti

Gregorium : Nezzo , inquit »longanimitatem DEI

Dn

lt r

negligat : quia tautó diffritiorem juffitiam in ju-

PE:

Wead d

dlicio exigit , quantà longiorem ante Tudicium p4-

VOmn4l

l

M

ife

tientiam prorogavit. Klomil.36.

UET

XV- DEG-

] alfa( 4

s2 ( 709 ) 8de

0!

XV. DzcswsRrIs.

hum d

Xordinstioni

$. Vicloria, Celeffinarum fundatrix,

i MM

T fuó nomine non indignam fe probaret ,

jnm Sords

egregiam aliquando fui victoriam in re fümmé

ardua coníecuta eft.. Convenerat confcientiz arbi-

ibf

s dilii od

trum ab eodem perceptura meditandi' modum: Ille

arümms t

veró exploraturus, quid in z/£orie animo humili-

tatis & patientiz lateret , füam hanc filiam adaliam

vre n

Matronam ablcgavit , ut ab hac meditandi rauo-

/

tUf

AT

nem edoceretur. Paruit Zzéforia,& foeminam illam

de genibus rogans,vellct fe meditationis inflituendze

nj hn

methodum docere , non folàm non audiit mollia re-

lum ia

Íponfa , verüm & ftolide temeritatis increpita , juffa

m&giþaaïi

efi in magno puellarum & matronarum choro

li epamar

Orationem recitare dominicam: in qua,cüm pudore

;yut h Efll*f"

memoriam non nihil turbante, leviter cefpitaret, co-

ii

quit.

laphum deníque tulit, cum di&o : facefferet, arro-

gans, G priüs cum pueris & puellis difceret Oratio-

s d

nem dominicam balbutire , quàm de meditatione

i, r

loqucretur. Pertulit fümma cum animi &quitate

[j

eam repulfam & ignominiam Pzorza , & fanclita-

um

tem ab actu ifto heroico aufpicata,fancti deinceps In-

ftituti parensaudiit. Unà tui victoriá cunctos pari-

eccatori'o*lfi'

ter hoíles facilé conficies.

H denj(iï ,

JX UN TOESAN T. I 4.

ul

n

Ecet quempiam accedentem ad Do-

;num

gu:fiüü:

minum, fic ad id, quod bonum eft, cogere fe-

ipfum, etiam(i repugnet animus, fedue iplum com-

s

f

pellere ad dile&ionem, fi dile&tionem non habeat :

lal

compellere feipfum ad contemptum perferendum ,

in eo cum animi magnitudine perdurandum.

S. Macarius Homil, 19.

R Es

3

$28 ( 701) 84

R E KLEXID

&

Puxcr.L." B "Ano excellentior eft vitoria ex fe

XV

ipfo reportata , quanto eft diffcili-

or pugna fecum ipfo fufcepta. Saepe fudit armatas ho-

ftium acies Rex David: nec tamen aliquando tam

gloriofus fuit, quàm , cüm Sauli , dum occidere cum

tàvi

poterat , femel , iterámq; pepercit: cüm aquam , fiti

l

vif

feré confectus, difcrimine trium fortiffimorum mili-

fdus,

tum allatam, refpuit, & in terram effudit coram Do-

m Eider

znino : cum deniq; peffimas Semei maledictiones non

um 4dpne

infractó folüm pertulit animó, fed fupplicium etiam

dgitat o

exa&turis , placidé refpondit : Déttite eum, ut ma-

:

Of fempo

ledicat : Dominus enum prææpz'

t ei , ut malediceret

Visamant

David.2, Keg, 16.

far bt f

IL. 'Tot fant tentationes quibus impetimur , uf

Dontonia

Bernardus indubitanter afferat , neminem unum fu-

trüm fj

per terram abíqi

tentatione victurum : & fi una tol-

latur, fecure aliam e

ffe exfpectandam. fer. in'Pf. 9o.

AT p2

J w tf

In his expugnandis tum demum feliciter procedetur,

ubi a&tus quifpiam heroicus pugnam fuerit aufpica-

tus. Resin feleviffima grande aliquando negotium

nobis faceffit : pugnandum tum efttotó virium co-

i

natu , cüm in co eventu plüs poffit unus actus inten-

&u

N

fus ; quàm centum remiffi.

I DuctuPatris fpirituali

sad fui ipfius victo-

Cntr, te

tiam Ficlorz4 pertigit. Uti

.

felix eft regnum quod

bonos alit Confiliarios : 1

ta bene habent ez coníci-

M

entiz , quibus d

e bono reclore providit DEUS. Ecli-

RTV

cet præfhmptio

de prudentia propria paffim fit dam-

ong£ eft perniciofiffi

Conæmpl

nofa : in negotio tamen falutis !

(7, )

ma. Cum fapiente & confcientiofo wiro casfilium ba-

be , &6 quare potiis à meliore i

nfirui quam tuas 457

XVI. DEC-

$: ';-fniio,:fs féqti.'Thom. Kemp.

326 (711) 2de

p

)

ef vt

1

/

XVI. DszcEMERIS

Jnto

hdita

$. Ado Archi - I:"leiþopm

Viennenfis.

1 diqu

Jf

Irà virtutum fragrantiá, & converfätionisk'fua-

q

;j

viffima exempló fic omnium in fe provoca-

Lt

vitatfeGtus, ut. Pzenuen[es Pattore fuó orbati, non

à

alium Eidem fübflitui privatim ac palam rogarent ,

(?me

igled

f

quam 44donem.

Pauperum curam in Epifcopali

J

llll;(l!m, ii

dignitate pofitus tam non depofuit , ut füas zdes

omni.tempore illis patere vellet.

Spiritualis fc-

y,;,/zmledim

eefsüs amanti(fimus, certa pro flationibus fanctis al-

taria fibi ftatuit ; inter que unum Divz Magdalena

simpezimuf»ïf

peenitenti, alterum $. Pe£ro, tertium pzo Latroni fa-

nite unu:..:

crum fuit. Amat DEUS omnem Orationem : eam

; Al u

tamen prz aliis, quz in abícondito facta,Illum fo-

PT

lum vult teftem, & arbitrum.

gq

f

S -B N OTIESATUI W

p

il

Ti

u

j V

1fI

ILin hac vita dulciüs fentitur, nil avi-

P

i i

diüs fumitur, nil ita mentem ab

amore mundi feparat , nil fic animam

y p

T

qu

contra tentationcs roborat , nil hominem

egpt)

