deciduam, prodigiosé fufpenderit ; pauciffimis hifce

vt

Verbis ufüs : Rapes ! per Gbaritatem flare te jubeo.

yis o

En ! quand apud DEUM meriti fuerit junéla Hu-

militat Charitas , focia Charitati Humilitas. Utrá-

qnlpré

0 en i

que tibi cordi fit, utráque curz,, cim altera ab al-

pR

tera divelli fe non patiatur.

misenm

SENTENTI A.

j

! WFQW

*

o

Er a

1 Agnus effe vis, à minin:o incipe

cogitas magnam fabricam confítru-

| elteot

ere celütudinis , de fundamento prius co-

TL

u

d[fü[

gita Humilitatis.

8. Augnfl. Serm. 10. de

verb. Dom.

j st

(

qU

n

j

]de[ I[xO'

creülh

LU

[Cldæa&

Ü

mü D

/ EW,

; Ht

Ms

RE-

N

JJ

ese (156) 9d

REELE&IO.

Anti refert Husilitatem intimis

Puxcr.I. T

effe receptam animis , ut fine hac

$

necipfe Charitatis apex confcendi queat. Totó igi-

liil o

tur cocló aberrat , quorusquifque DEUM & proxi

mum diligere fe fibi perfuadet , nifi extra fe penitüs

N

ptti

eliminátit vinaam omnem de fe complacentiam ; ge-

n n

nuinam arrogantiz matrem.

Woygm

II .:DEUS Cbaritaseff : Güibi maxime Chari-

Tam d

245 , ubi fe ufque ad formam fervilem demittit: ubi

GA r

füblimis illa Majeltas latere non dedignatur füb hu-

h) d

milibus fpeciebus Eucharifticis. Qua deinceps Cha-

AO o

yitate & Meritis major DETIparà? Hzectamen cti-

a]i;'ls Jd &t

am ipfa eó deícendit , ut , el ecta DEI Mater , Zncil-

Rerfum (

lam Íe diceret , affectu cum verbis eódem. Ipfum hoc

Itori: ex

egére Divi , Divaque :Ipfum quoque nobis , nec ali-

Ti

ud agendum.

077

II Velut aurum reliquis metallis præcclïit;

s

fic Virtutibus reliquis major eft Charztas. Ui tamen

Wäü"x RW

hi

itidem certum , Pretium aurei nummi poti(flmüm

TY

aeítimari ex poudere: ita non minüs indubitatum;

[ TR fa

Charitatem tanto pluris à DEO fieri , quantó ab hu-

iniliore animo fuerit profecla. Totam hac Virtus

Cordis nolltri latztudzzen unicé fibi vendicat ; neque

0x

preter DEUM alterum rivalem aut inquilinum pa-

titur. Unicus fcrupus , imó férupulus , aureum hunc

f

nummum uti leviorem ; fic fuó modó viliorem rec-

flcut Q

dit. Quid cznis & z9nis in Altari , nifi Charitas n

snente humilis ? ianis in cineve melids com[eruaitr :

fic Amor in bumilitate cufloditur. S. Bernardinus

J'om. 2. Serm. j. Art. 2. €. 2.

IlI. APR-

358 (187 3ds

IIl Arairis

ptem t

i, u

5. iïurngdopbam Alfbati[h.

yat, Tub d

UM

Ihil ex omni parte beatum e[fe , in fe infa ex-

N

etr p

eriri debuit Psrgunaepbora, R eligiofifima

c&terüm Antiflita. Mortalititem jam depofuerat,

pla:enüam»gl

immortalem & Sponfi fui manu coronam receptu-

13, cüm ad decretorium tribunal deferri indoluit ,

n (

; denitil

quód averfum. in vita animum ( incertum qua Ge

jonatur Ii:"l'

caufa ) ad quafdam fuarum. Monialium geffiffet,

Tantum ea noxa potuit , ut animam propediem

; dinp

Eacste

aliàs ad aternze felicitatis quietem evolaturam , fex

Macr, ?

menfium ípatió ad corpus relegaret, panali fane

remorá: expiaturam pleniüs eas , quas ex hac ani-

mi exacerbatione contraxerat fordes.

CEOHMM

Revixit ergo

Burgundopbora , nec modó Matris animum erga

al

a«

invifas fibi filias induit: verüm exactó etiam ferize

jjjj Ut

pietaus ftudió complere adniía eft illud A poca-

lypfeos monitum : Quz juffw eft , juificetur ad-

m (QOX J

s inii

buc : & fanibu fanilificetur adhuc. Apoc. 22.

j qmn

SENTENTI A.

[

guni^

M

J Wn N

n

uthP [

: Ox Carnificum eft, ficut peccavit ,

jt If

fic puniatur : vox Chriftianorum ,

lfs um

ficut cecidit, ic levetur; ficut dolet,fic

l

0

st

)

C) 1

recrectur,

AT Augajf,

ij

4

[

Ü j

$ J

RE-

y

958 (158) 2de

REFLEXIO,

Puncr.I. Eccavit in Charitatis legem Zr-

gundopbora , exulceratum in ali-

quas filiarum fuarum animum gerendo: 5omo ni-

mirum , nec exempta penitus ab infirmitatibus hu-

Áiii

manis. Has veró permifit DEUS pro exercitio fan-

J

hat

€e. Humilitatis : ac, ne Ejus famula, uti Offició re-

kfnita

liquis füperior , fic animó fupra illas fe efferret. Hac

Wi d

fincerior fui infpectio facit Prelatum , falvó tamen

fndn a

omni füó honore, fubditorum ( per Humilitatem )

Uif

fübfterni pedibus , quod fancté fua in Regula magnus

n

Ecclefie Doctor innuit 42g2//£nus.

lii qui

II. Hac animorum averfio,pró, quàm familiare

&ttorem h

mortalibus vitium eft! difplicent nobis alii, nos aliis,

lapsä, qu

Carpimus , & carpimur. Communiter tamen in ob^

fervandis aliorum defectibus Jyzces fumus , in noftris

fett viyg

Ugl

£alpe, Hic vero nzvus ortum fuum juxtà ac progref*

V, q'JOd j

fum non aliunde trahit, quàm à Charitatis defectu,

qua tum o»mia fuffert , cüm equalitfima eft ad om-

LP nimk

nes , proximum quemque, tanquam feipfum, amans

Wwïg:

& zllimans.

ff

III. Eademifta Charitatis penuria uti beneficia

infra zquum extenuat; fic injurias fupra meritum

auget : indéq; fit, ut ad illa compenfanda plumea no-

I

bis memoria fit: ad has vindicandas irz plumbez

Pudeat nos hoc in paffu, quà verbis quà factis , à gen-

UI

tilibus fuperari : Plurima diffimulárunt illi periturz

Itf hn

gloria causá : nos vix aliqua, eternae mercedis intui-

etsdi

tu. Arguunt ifta debilem in nobis animü , &ad mo-

tum quemvis curvari facilem. Z/I4 non venit in d-

bium, inquit Seneca 3. de Ira. c. 9. quin ff exemerit

& altins f'eterit,quifauis defbexat lace[fentes.

IVO APR-

3

326 (189) 2de

INX ApPRILIA

ts lum E'zïx

Ceratum iL

ndo« f

$. Zofggas Anachoreta,

r

riam «Eeyptiacam , ex infami fcorto , ger-

ro t

M

manam Dv Magdalena szemulam , fanctus

hs Of

hicEremita vivificó Pane ad fatalem luctam pra-

sf

muniit ; & demortuam tumulo intulit,

Vir caterà

q, lia

fecundim cor DEI,Íiunum excipias , unde DEO

- Huidt

difplicuiffe potuit.

Videbatur fibi expléfle omnia;

quacunque à Sauclo exigi poterant : nec effe in vi-

chgulamägfi

Vis,à quo diftere amplius quidquam poffet. Sed

m

pisdli 18*

errorem hunc fuum dedoctus eít; voce defüper al-

lapsá, qua arrogantiam hanc furtivé fe infinuan-

"

tem vivo caftigavit Exemplo Religioforum , 'in

us E

fl

f(

Communi & Clauffrali vita id perfe&tionis adepto-

i

ld

q

"n

!

rum, quod in fo/zaria fibiufque huc defuiffe/ Zo-

"d

Jimas.nimis quàm liquidó advertit.

Adeo verum;

li

quod, vulgari fertur proverbió : ez/aa trans Amnen

E

j

effe , qui terram incolant.

"

j

j

ll«

ia

y

h

.'.«'

"

(

ASENTENTIA.

)

f

(

M

; t

(l

f

l

L

r

if

:l

j

j

n

;

Emo perfedtus , qui perfedtior effe

i

35 [ j

"

(

)d

1

non appetit : in eo quippe perfectio-

u

j

) (K

rem fe probat, quód ad majorent tendit

"j lfh

Peslïl

hn

j

j

l

perfectionem. $. Berzardus, Epifl, 34.

zmïfæf

D

Ü

:

!

ym "

]

l

[

i

u

AE

;!W )ïïj»&*

s98 (190)8de.

REFLEXIO.

Puxucr.I.

Emo in via perfectionis remotiot

eíLà fine , quàm qui fibi videtur

i

eidem effe proximus. Longius ille exporrigitur : nec

alia viz , quàm vite meta. P/ z/tra cuique conni-

lie h

tendum eft , quantumcunque profeciffe fe putet. Re-

|

ld

fpiciendum igitut ad exemplum magni Gentium

&anm

Dodloris, qui de fe fic prote(tatur : Ego me non ar-

D] pngi/.

bitror comprebeudiffe. Unum autem , qua quidem

if

retrà fant ,oblrvi[ceus , ad ea veró qua funt priora

tlj W

excendens meipfum ,ad . deflinatum per[equar , ad

lsf

bravium fuperna vocationis DEI in Chrifto TESU,

dury

II. Arguit hac tentatio, quà. Zofrgzas impetitus

Ti jl

eft, mille Dzmonis dolos & technas. Noverat probé

tj

Mj

religiofiffumum Eremitam vel umbrá etiam peceati

lt n

abíterrendum : indéq; ezniculis rem aCtarus , praffi-

eitiig

dentià meritorum prateritorü Heroem evertere co-

VU ia

natus efl. An non & tibi fzpius illudit ff/Z fanttita-

KU

tis fpecie,ut malum bonum dicas, & bonum malum?

Ug

vigilandum igitur GLorandum , femperq; Itandum

Ti T

in acie:

fidn,

All. Effote perfecti ,

monet Chriftus , fcut &

Thiro j .,":

Pater vefler caleftis perfetius oft. Sublimis profe&ta

smienfura ! hanc ut quomodolibet affequatur tenuitas

wa , Jgnis naturam indue. Ut eninx hic sunquam di«

eit , fufficit : fic quantamcunque perfectionem obti-

T i

nuiffc te putes , magis tamen continuó magifq; pet-

Vi[& !

fici cura.. INóruntquibus eft fincera. virtutis zeftima«

lod

tio , de divina perfectione, quam aemulantur , cott-

venientiffime dici llludex Proverbiis ; u edunt

huc fittent.

æ'cha'/—aus efurient , & qui bibunt me ad

V. APR-

328 (191) 926

V. APRILIS,

[onis fetutt

hi fiü

$. Vincentius Ferrerius Conf.

gorrigi:u::::

Lluftre hoc fidus Ordzuze Predicatorii totam

j g du

(l u

Ecclefiams in. Iuéium dare debuit , ubi hàc

p Gu

die cum morte collutfarus , exceffit & ftatione /?re-

Egp g

nuut pugit.

Verbà & Exemplà tam largam ani-

1 H d

marum meflem collegit pervigd! operariut , ut certó

7) U);t)'»/li

conflet perpurgáffe illum à Paganifmi, &nfide-

pf

litatis foecibus Saracezorum vigsnti quinque mallia :

n

judaerum totidem : Sceleratorum & Chriftiano-

f i

rum [yllabo ad frugem reduxiffe centum. Viginti

N gt

7ullia : perfonarum infamium . quadraginta mil-

jcim p

lia. Ut taceamus beneficia aliis paffim ab Eodem

d ]

exhibita, fublata odia & diffenfiones. "Tantum Vit-

emetttet

tuti huic orcus invidit, ut fzmel, ivterumque u-

li

Ó þnüi&

lierum opera labefactare illam niteretur.

Sed vi-

m if

cit Pincentius mulierum altum, adjutus à Parente

Firgine. Hoc demüm eft, feroum effe bonum 65

agl

Jfidelem, dignum füper multa conflitui , atque in-

Xïiüus )j

trare in gaudium Domini fui.

]hlimiiP

SÉNTENTIA.

á u

L d

j

1

Ermo dulcedinem non habet, quem

o om

vita reproba intrà confcientiam re-

) m;gilqiä

u

mordet. . 5. Greg, Homtl. lä,m Exzech.

u

i" 6)!(3 (

Il

l

,

j

"

"

]

l

RE-

V' AF Rl

at6 C192) 926

REFLEXIO.

Acilé Verbum D EIfit quafí Tenis,

Puxcr. I.F

6 qua[i malleus conterens petramy

Jerem. 23. f Prazco ejuídem , quod religiole obíerva-

Vit Pincentius , &ipfe Charitate igneus fit , &, ve-

Nas i

lutaurum , purgatusà peccati Ícoria. Facile Illó ex

[

lls de

erroram tenebris in veritatis lucem reducuntur pro-

Áeti t

j

fügi peceatores, fi 1pfe Concionator hóc DEI Verbó

ïmke&exio

utatur velut /pcerna pedibus firis. Imo, f1 iplemet,ex-

Wt n

emplà vita inculpata , non exiguum illi Luci adjici-

Ti tBl

at radium , uti adjecit Pizcentius : qui puerulus ad-

fits Z

huc ruminare folitus erat; qua fidelibusaliquando &

f d

infidelibus eruCtaret.

DOA

Ij. 'Uti porró plura fant quibus Concionatore

J Dumigy

infiructos effe convenit - fic non minoraab Audito-

Af cogi

ribus exiguritur. Pronaauris, quam non raro arti-

füdintm f«

git fola Curiofitas , minime füfficit : fed opus infuptr

U dl

et corde bonó & optimó , quod Verbum DEI retint-

Til

at , 6 frutum faciat in patientia. Hóc efficimut

" i

non 2uditores tantüm , fed & fadfores Legis.

IIL. Périnde difpo

fitüm effe oportet hominis

H

animum pro fufcipiendo ci

bo fpirituali , ac ftomach-

Ut ver hic purgatus ; ita ille de-

Ülür

um pro materiali.

bet effe puriffimus,fiquide va

lidé intra fe opemri velit

(tà DI

anotiones dyvinas. Uttinq; requiritur orexzs Gtappe

N äï&'

N

tentia cibi minimé vitiata. Denique

pro capiendo frti

fl 1

&tuos? cibo corporali adhibetur confueta benedictio:

MMS

Sià tot Concionibus

pro fpirituali fervens Oratio.

L

non fuerit hactenus repleta Anima tu

a velut 44ipe 8

pinguedine ; fignum eft , latere alicubi defectum ;

ari vulte

du tollat oportet, qui Verbó DELimpingu

-

:

^

exe ( 103)9de )

Vl. ApRILIS.

1ftguj

Micre r

$, Guililelmus.

'eligiofc g

;neuslïh hi

Nicus in /C'ruazyïxi Seroatoris Effeiem obtue

o

: tus devotior , iis Guz/e/z;z animum flammis

reduormt

füccendit , ut nihil jam cunctatus , religiofo fe crede-

-R

tet alceterio , fzeculó zternüm valerejuffó. Magnos

T

in eo Vitz inílituto brevi tempore progreffus fece-

yillibite

rat, rigidus vitiorum profligator , Difciplinz re-

uipuemäï

gularis Zelator cgregius, virtutum omnium Exem-

usl

plar exactum.

Cilició corpus affidué domabat ,

novó etiam indutus ad ineundam ; ipfó Aefuzgez-

g C

:5 Domini die,aternitatis viam , feptennió jam

norj V

ante codlitus predictam. — Meritorum ejus ampli-

son d

tudinem frequentiffima mox ab obitu miracula fa.

jiipri

tis declardrunt. .Quin && tu fequeris boc virtutum

Exemplar, quod in monte Caluaria, uti Guiliel-

j D

; I

03 fic tibà dudum abbinc mouftratumeft ?

lf [tigifn

SENTENTI A.

yonat 1

x

yii ii

Ullüm tam efficax remedium con-

q;

trà peccata poteft in terris haberi ,

M

"

j

ficut devota memoria mezx paffionis, cum

m

ao

fidere&a, & vera penitentia. — J/4 Chri-

o

fs ad s. Gerirud. ut refert. Blof. im Mouil.

s

Spirit.c. 1.

gif

p

glj!.'v

,

j

RE-

)

$32 (194 )2de

Q)UR

AEFLEXIO,

Puwcr.I.

h.

2"*ZgOIuit Guiliclgaus , & veroó nequi-

——

L

N

itultrà immorari feculo , retar-

x

dare fruflr

a

hitentibus profapiá nobili , & amplilfi-

E]a]fp

mis Canonicatüs proventibus, ubi nudum e Crucs

flipite pendere vidit Servatorem faum.

ugmta Cru-

Ia

QU

ditionis füppellex ! quanta pro formando rité animo,

Nrei ,

pro defpuendo penitus Mundo , pro caftiganda re-

belli carne documenta hauriunrur ex infpecto D EI

üx hm 7

!

)

Filio , fic crudeliter , fic, ad Libri modum defcripto

"

if m Prc

àntis $ foris : intüs Charitate : foris eillecuplis

&ündy

SIVDAYHME , vulaertmqs vefhigus !

f p

IL. Confucvére hactenus ( utinam id factum non

DN

foret cum tam grandi Numinis offenfa! ) pulchritu-

Lïl'lfdïmque

dines creatze curiofius attentz eó abripere hominum

V'errimí

animos , ut hi aliud nec cogitarent nec loquerentut;

Cninye 1

quàm fzos amores , fuas fordes. Et idipfüm efficere

ff a f

non poffit devotior in Cracifrxu obtutus ? potuit

Qd «

fiepiüs & etiamnum poterit , fiquidem apertó non

Asf

corporis , fed G mentis oculó contemplemur Eum ;

?MW XX'W

quem unus noftri Amor & Cruce pendere fecit.

E*iaüm i

I]. Beati erunt olim oculi noítri f nobis fuerint

T

boc ia amore dces. Vivaciffimas in animum fpecies

[//71

tranfmittent ,quibus hic incitetur ad exprimendum

intra fe Exezaplar tam nobile. Capiet demum talis

animus emolumentorum ejufmodi non modo fpem

firmam , fed etiam experimentum , fi cum Divo An-

Ut

guféino, limilibus obtutibus affueto , fideliter dicat:

w*

1y

Dilexifli se plus quàm te, quia mori voluifH pro

lh&m FTO

74€. Solil. c. 13. Etcum S. Bernardo : Tantum dile-

f

1915

xd/fiime,ut Sanguiuétuum in pretium dares pro m*

Serm. 3. de INativit. Dom.

s2 C r9f )$de

VILD AbPSRILIM

; n

i nculo, 1

li K

B. j'ajeph Hermauunts Pramonfirat.

udum e C

Steinfeldeu[is.

n Qunc

P

N

l

f

jeann

Es arduz foret opera , fingulos recenfere fa-

n

lu;ll

vores, quibus plentiffima V E R BI Parens

yodli

x ial

Hunc füuum Benzzamin um jam indeà puero digna-

c—

iodum i&

batur. Id prorfüs certum, non majorem filio cuíqs

affe&tum ab amantiffima etiam Matre impendi un-

foris fi

quam potuifle. Per MARIAM Hermanno li-

d flfAuL'

cuit innocenter colludere parvulo Virginis filio ,

Ejufdemque Pracurfori. M A RTA vivum indigen-

a) o

")fld(ff h()m

tl eerarium ftatuit informem lapidem.

MARIA

yc lo

u

l

denique Herzaammum caftó fibi junxit connubió ,

pro arrha fponfalitia venerando 7offphi nomine

n s

^gj

donatum : ac , utne fponízx abfentià , quod circa

ToN

amantes fieri folet ; torqueretur hujus Virginis neo-

l

jam Aft

Ífponíus, ultrb , citróque , atque indies feré afpe-

mPkrI*Uf /

Clabilem illi fe ftitit D IV A. Sic feifzcet. bonora-

ndgre I«

bitur , quemcuuque Regina fuperüm coluerit ba-

ao

HOrATC,

li

TT

nl

qidp

Janrtfti

j

SENTENTI A.

I

j

q u

i

ol f

"WUi de mané vieilaverit ad Illam ,

y

)!

non laborabit : affidentem enim

04

jl

[ü

illam pro foribus (uis inveniet. — Sapiez.

fiil

6. q. 1f.

0:

j

[

j

RE-

n

j

$98 (196) 986

REFLEXIO.

Puxcr.I.

m

Ti bonum elt homint . portáffe ;2-

$4

gum Domini 4b adolefcentia fita :

fic þroücuum non minüs eft à teneris ferviiffe AMA-

Éojm

RLA&. Maneé vigilandum ad Illam , ut Herzzanut

|

t Ecde

egit, tenerrimum erga Virginem affectum cum ipfo

f derot

lacte materno imbibiffe vifus. Et , ó quantos eaprop-

Vsftum ]

ter à Diva favores obtinuit! f1 fimile nihil tibi obtin-

ibitiquo

gat, falubriter triflare de nimia tua indignitate: &

h:ïq fnggeih

ofthac omni virium conamine MAARLA4M ama »

m ftg

MARIAM cogita, MARIAM invoca.

füme, l

II Indubium , pientiffimam hanc Matré Clientis

Tntum Kw

füi formáfle adolefcentiam , & perpoliiffe ad rei

IT

amuffin.Incuria nimis eft ea etas;ac vigilis directio-

& m (oj

nis plurimàm indiga.Multüm fort? tua olim exerra-

i hod

vit : neq; alia hujus caufa, quàm tenuis & perfundio-

fady v

rius in Magiflram hanc affectus. Deinceps igitur;

Vf

quod vitz reliquum habes, ad fanctiffima lllius Vitz

m h;

normam fic adaptare connitere, ut in actionibustu-

lr ?

is MARIA refplendeat.

III. Acerbé aliquando hunc fervum fuum redar-

guit Dxipara,ob torporem , qui negotiis Vix non ob-

Ui

ruto clanculüm obrepferat. O quàm nobis familiare

.

djj

hoc vitium! mutamur in momenta , jam ignel , jam

s fior

tepidi, demum frigidi. V nobisfi pro merito ad

l Mcn |

fingulas has focordias cenforià DEIpar& virgulà no-

temur ! notabimur tamen aliquando, & magnó qui-

ln m C

i

dem noftró damnó. Interim veró defectum patroci-

* Ggl

nii Virginis non alteri imputabimus , quàm neglecto

qwf lll()[

Ejufdem Cultui. Quod ore Ecclefiz DEO ; idem di-

cimus MARLE : S;e T nos vifitas, ficut Te colimus

Mi

W

VIIL APR-

abO (197) $de :

VIII. A»RiLIS.

ni putioo

ihfreniu f

5. IPicferpus Epz'jäapm.

sfentüfe J

Klo jam receptus, quó Eum evexerant Meri-

t Bo

C

ta Ecclefiaftica Prefule digna, D. Herluce ,

dmom f

Virgini devotze, fpectabilem fe flitit, indue vifio-

Va

ne Chriftum Illi exhibuit , eà formá & habitu,

gjb

quó ab iniquo Pra-ide furenti olim populo & Gz-

indigit

batb«o faggeítu fuerat. oflenfus : plagis videlicet

ARU

contufum , flagris lacerum , pugnis lividum , fputis

deformem.

Exhorruit Her/zcz ; nec immeritó,

m

ctuentum fpe&taculuri : ac in Homine Hominem

volile i

quarens , anxié Auctorem indagavit Metamorpho-

xigiis d

Íícos tam. dolenda.

Repofuit Divus : lanienam

padindt

hanc hodíeque exerceri ab iis potiffimüm,qui mor-

g putur

talibus vitiis fedati non erubefcerent accumbere

Menfe Evchariflice.

u

O quàm dolendum , Marga-

ritam hanc, fummi D ET fplendoribus radiantem,

[izis

ia d*

tam viliter proteri fordidiffimis porcorum pedibus !

SENTENTIA.

mm[üllf-:ü

'

giisl

i

Ui fc non judicant , nec Sacramenta

| "[Am

dijudieant , fed, ficut cibiscommu-

110

i

I

nibus facris utuntur muncribus, & domi-

, jam lgw

yt

[ 007

nice Meníz in veftz lutulenta fc inge-

$)

n

me u

?

runt impuderiter : iis melius erat molàá afi-

0 &H

narià collo alli

f

2

vcatá meregi in p;lagus,

Á

quàm illotá conícientiáà de manu Domi-

»j

U;mn »

i*

ni buccellam accipere. 5. Cypriaz. férrz. de

7 fi jf

Cez. Domini.

AT

RE-

YP

[j

228 ( 198) 9d

R.EFJL E XIA

Pus grande eff , inquiebat David;

Puxcr 1.0

-

7 follicitus de fumptibus conf

lruen-

do Templo neceffariis : neque enzm bomint pra parae

ts babitatio , fed.D E O. Vereopusgrande , difpo-

(trat T

nereanimü ad dignam auguftiffimi hujus Sacramen

P

libylur

zifüfceptionem. Quantum potes , tautum 4tude ; in-

'aciili x

dubius , nunquam ex equo omni tuá folertià refpon-

ll

It

i

ientor

furum te & merito Sacramenti , & debito tuo, Ce-

naculum grande ffratum Yocum huic Canee füppe-

ütüpi,

T0 quri

ditet : Anima fcilicet largiffimà virtutum copià probé

ltl

!üüï, kai

exculta , & puriffimó Charitatis auró , veluti Sand/a

Santlorum , penitiffime vefüita.

anl,qa, y

IL. Foris ergo canes ab: hoc 'Triclinio : procul

flzgim p

C penitis

fuciab hocalveari. S4NCTA4. SANCTIS. Àc utinà

n defif

non ipfi femetintruderent,oblatrante licet confcien-

tià! maximam profeCtó 4pori. Encharifiico irro-

Qul

RUT

gant injuriam ; inde potiffimüm , quód con [uetudi-

É Inifre

4ri? delinquant , ac per inexcufabilem malitiam.

"

Cujus mens nonraperetur in exce[fum , nbi Mundi

Vs

Pretium mittitur in fferquilinium? S. Aug, apud

D, Thom. Opuf-. 38. c. 18.

IIL. S peccaverit vir invirum, placari ei potefr

DEIUS.Szautemain DElUM peccaverit vtr , quis 0r4-

Is

bit pro eo ? 1, Reg. 2. Accereé in DEI-Hominis per-

'

Jfónaz peccat , quisquis FZuzz D EI conculcando,

O

Sanguinem tefhamenti pollutum ducendo, reus fit

lie

Y

Corporis & Sanguinis Domini. Proba igitur teipum,

Ts fun('

ac, ut pratef gratiam , quam Saeramentum per 1e

S']"M.(

operatur , eam etiam capias, qua major minorve da-

tur magis vel minüs difpofitis: hic potiüs, quam 75

cateris ogmmibus operibus ttis pracellens efto. Ecc.. 93*

IX. APR-

(1995 98

c

z

IX. APRIUIS

ytebit D

!

l

ibus contte

$. Maria. ZEgyptiaca.

mj

gmmfc,dif;i:

j

Oterat Diva hecPoenitens, infame olim pro-

hijss

p

ftibulum , videri germana foror illius , qui

damnabili focordià debitum contraxerat decem mil-

[O.W

lium talentorum : adeb à pueritia in obliqua defle-

debio t

Gere capit , peccatis peccata cumulendo , & luxu-

i Cl

turtic

tiz fimo aurium tenus fe immergendo, unde vix

emerfiflet, nifi manum adjuvam porrexiffet pericli-

n Vïlud

tanti, ca , qua gloriosó fibi, lztó nobis tituló , Re-

fugium peccatorum audit.

Hujus aufpiciis ; infpe-

vidimo: f

€là penitiüs peccati fceditate, adeó fe ipfam horruit;

(CTIS AE

ut in denfifimam trans Jordanem eremum abítrufa,

tb

quadraginta octo annis rigidam ageret poeniten-

7)

t ïiuey

// l

tiam, continuis lacrymarum imbribus perfufa,dum

od [íi)

DEI miferentis gratiá fuper nivem déalbaretur.

j

m m

a

Utnam , qui peccantis vefligia trivimus, à poeni-

/ffl y Mp

tentis tramite non exerremus!

(S I

p

j

SENTENTIA.

hu

j

Eccata tua in libro fcripta funt , fpon-

p

P

gizautem inftar funtlacrymz tuz

5

e

äïj-ï

il

lacrymas mitte , & obliter

I

a

»

ntu

j

[

ja (::1;'3/'-

ya

Hi

il

le

iV

libe

l

ni

tufr.

j lw][u

mas funde, & purus

7

4. foan. Chryfoft. Homil. 2. in

i

;

i jor mlll

oquu

jJ

?

4

R

3 Ed

71

IA: "

aob

REFLEXIO.

Puxcr. l,

jUàm proclivis ad lapfum eft Na-

tura humana , tam etiam eft refi-

pifcentie inaffüeta. Celeri pede fequimur eos, qui ex-

errantà Lege DEI: tardó alios,qui revertuntur, Has

nimirüm nebulas animo Peccatum offundit , quas,

1777

|

nifi diffipet Grazza , nunquam operabitur homo que

aqe

| lnti mge

ad pacem fibifunt & falutem.. Inftanterigitur Hac

BI

petenda eft, s? cognofcamus in terra oiam Domini,

12 ( afli

eamq; corde per Charitatem Zilataró alacres decur-

xamus.

(ü?i[, W T

ft&am l

xy

1L. Lorg? quidem paffim Z peccatoribus falus: lon-

ro)

ifürie tamen ab iis, quibus Luxzrie vitium fenfum

fitmgie

f

ademit. Dechaant ejuimodi cum nequá illis Judici-

bus oculos fuos ne videant Sol&: ac fuavius illis accidit,

Wt d ped

faburrari porcortm filiquis , quàm in domo Domini

i n

Yoetye d

abundare panibus. Verym versà olim fcenà famam

petientur ut canes : neq; aliud etit pars calicis eo-

K, d

zum,quam zeuzr, €$ fielpbur t5 [piritus procellarum

dum interim EleCti zorrente voluptatis potabuntur

per fzecula fempiterna.

V

Ilf. Facilefuitlevem mulierculam in Urbetam

'

J

jl

celebri , occafionibus peccandi tam frequentibus ;

prolabi deniq; , & longis temporum tra&tibusin li-

füttir?

bidinum luto volutari. At viros , ut videbantut , in

imfï þm

virtute radicatos , in abditiffima eremo D E O tan-

tüm & Angelis cognitos , non raró ab hac pefte affla-

tos corruifle ; hoc demum lacrymis dignum eít, Ex-

horruit ad hoc vehementer Fizeroyseus , cujus eft hoc

quodfequitur : Experto crede , coram D EO non men-

tzo7 : cedvos Libani y duces &regum fub bac pofte ceci-

diffe veperi.

Xv APR'

.-sgg(zm)gä

X. ÀÁPRILIS,

lpl

m

Á

netamd

N

]

V

j

j s

,

4. Agtopius Martyr.

vertomu, d

Ntonium primó perfidum reddidit, & Dzo;

ofondit,qe

biturhom?

. atque fidei fuz injurium zzzzzu vite amor,

Q mortis metus,, Verüm expensó follicitits, Chri-

nerigir

7779

t

i

fló indignum effe , qui fuam animam plus illó

falaasit

amat & aflimat , tam falubri femet odio períequi

coppit , ut Twmeranum Regem ultro conveniens

perfidiam füam , quà verbis quà flettbus retracta-

r*

ret : tumque portó proprió etiam fanguine, dirá, ex

evitumio

tyranni imperio morte confeCtus , elueret. — Ge-

ls

zu4 ad pedes Chrifti é cruce penduli tumulari vo-

aislb

n d9

luit, ut vel mortuus refarciret, quod vivus huma-

nO errore citca Illius feriam Confeffionem negle«

!] ^

4

Xera — $2 mon peccáffet , fecevat ille minus.

SENTENTIZA.

.!/!f/w/f/[/rï'*"

(j o*

Uis, nifi infanus, in tanto mutabi-

hm

litatis ancipiti, fibi fecuritatem pro-

M

m

mittit? Ricbard. de S. FiGL.l. a. de erud.

m

iuter bom.

TU

m

nxm

ab hät

H

df

Itl ap

pi L

i

W /]MWW

N$

RE-

]:

J

a95 102) 0de

AKEPFLEXIO

Erfiftereimmobilem in bene ccep-

Puxcr. I.P

tis , 20n volentis, neq; currenti ,

fid miferentis efl DEI. O quanti dixerunt cum Pfal-

mifla : von movebor in eternum : qui deinde in ini-

uitatibus fuis humiliati funt nimis. Petrus Apofloli-

Iifi

ci agminis ductar , Jacobus intercifus , & Jacobia ex

Tfatm

Ordine Preemonftratenfi;unó velut ore nos monent:

20 dacdr

Qui fhat , videat ne cadat.. 3. Corinth. 1.

lin, &eti

II. Noflri deinde lapfus tantó mtinüs culpá va-

Ábhm.

cant, quantó accidunt ab ixnpulfu leviore. Szepe fa-

T hndi

piüs non vitz difcrimen , non Tyranni gladius, fed

ii

levis pafffo totum hominem fternit , deg; virtutum

Hasiteryi

faftigio ad vitiorum ima dcJicit : tumque contingit;

Monias al

ut Fili Sion iaclyrt 8 amitlá priüs au7ó primo : poll

uli.

S Ordinum

reputentur n vafa teffea ,opus manuum f

hd

IH. Nunquam igitur prop:

iis viribus vel magni

fic

Wi m |

vel parvi aliquid inedi

iguu

emus » feduni Gratia di-

tog*iideranïian

vina , Cujus eft , Hominis ffabilire Cor.. Lubricum

WRR n

deinde fugiamus , qui in firmo nutare confüevimus.

D N

Nunquam ardui aliquid, nifi implorató prius Auxi-

lió divino, füfcipiamus. Ac demum, ne in vit& por-

E (läx,ï

WUl x

tu (quod non infrequens) naufragium patiamur:

velaactionum & intentionum noftrarum , molimi-

!

nequantó poffumus, afpirantibus divinz Providen-

t Zepbyris obvertamus. Dabit DEUS , Cujus Na-

Al

gura eff bonitas, Cujus opus Mifericordia , utcut-

4 t

fum deniq; , bonó certaminecertató , confimemus ,

fot 'PRQQ

fidem fervemus , à benigna Ejufdem manu receptu-

Oäï;l]an

ticoronam glorie immortalis , pcrfcverantibus

promiffam. Qwzperfeveraverit ufgue in fenem j hie

Jaluus ertt,

XI. APR.

26 (2055 986

n

Yin

Vilv

qt

KL ArpPRILIÉR

W', er i

tUt CJm l

$. Leo Mag nut,

sdeindtin

Pa

Igniffimus hoc elogió Pontifex , cüm ob te-

/

J

l]

s Aj

neram in DEUM & Cuaelites pictatem ;

)renos ol

tum ob do&trinam infignem , quà totam erudiit

jnth I

olim , & etiamnum erudit Ecclefiam.

Principi

Ti

Apoftolorum devotiffimus vixit , Cujusaufpiciis ut

eViofe, v

veram fan&itatem, & noxarum preteritarum veni-

g

am mdxplfceretur juftam ad facras Illius Exuvias; ri-

*

(

gidas inter vigilias & Jejunia, Quadragefimam egit.

Y

Monitus aliquando ab Apoftolo, ne in Collatione

/

W

SS. Ordinum humano,mlnus carnali duceretur affe-

1]

[/

"N

&a,ied ordinandorum meritis : dnphcere enim Dzo

j 01

A

vel maximé hanc Prafulum Ecr lefiafticorum In-

confiderantiam : fideliter coa

ulenti paruxt , nihil

j

deinceps in ordinandis n*agïxs requirens , quàm

H wuï

finceram , cum fpcCtata eruditione ; probitatem.

)u

yi

Hac fi tibi, facerdotum fyllabo adícripto, de(int;

m

nulli patcito labori , quó illa compares.

Lraqum

&R ATE

Xar 1 .

jl

Til

Aulus Paftores, & Do&ores , 44 Epbef.

)

4. fimul complexus eft, utmtbil-ac-

tf

rent paftores ad oflicium fuum ertzDC*'G

t0, 0

2

do&rinam. 4ug»[l. in Epifl. sp. de Patliz.

pcrku

W' j

RE-

M

abQ (204 (926

REFPFLEXIO.

Lex gravi , veriffima tamen Doctorü

Puxcr. I.S

cenfura,enormiter delinquant4cade-

hia , quz indignos Gradibus & Tiitulis infigniunt :

h

Quantó majoré culpam incurrent furni Ecclefiz Pra-

fules,qui Idiotas hujufmodi( f przfertim fint vitz pa-

rüm laudabilis ) facris tribunalib? & Ecclefiis regen-

aCf

J fieid

dis applicant? tenebuntur indubié Promotores ejuf-

modiDzo z7 Jolidi,atq; ad refarciendum omne dam-

13 ( Q

num;quod ex damnabiliMiniftrorü ejufmodi vita &

D lY

ruditate obtigerit. At veró quóná modó id refarcient?

t

II. Eff: porró id damnum longé maximum , fa-

lt D

RY

tis hodiég; loquantur tot Harefes , zzmcon[utilem to-

| ( (etre

4«m CHRISTInunquam fic difciffure , f1 non arma

fübminiftráffent Paftorum cüm ruditas ; tum impro-

tam admi

bitas. Neceffe nimirum eft, czcis ductoribus , Mor-

dmreliquif:

tales itidem czecos in Errorum foveas prolabi. S/czz,

T pïgf [

inquit $. Chry(ott. videns arborem folris pallentibus

tyamiy

E

Ua

anárcidam , intelligis, quód aliquam culpam babeat

circaradicem : it4 citm videris populuim iadifciph-

natum , [ine dubio cognofce , quüd. [acerdotium ejus

non efi fanum.

'Tra&. de Symbolo.

lU

IIL. Zizania femini bono tum fuper&mi/nantur,

li

cim dormiunt, quibus incumbit Agri dominici cu-

col'()næ

ra. Quotquot igitur J4pimabus curandis deltinat

funt, mediis congruis muneri tanto indies aptiores

AR

d

fieri fludeant , neoleum 5 opera olim fufcepta unà fi-

mul jacturá pereant. Si; ad mentem Doctoris Ange-

lici, quifque teneatur ea [csre, qua ad fhatum fuum

& officium [pettant. . 2. q. 76.a. 2. Qui exculabitur

Sacerdos fuà culpá indoctus, &impius?

XII. APR-

-

326(20;) 886

at D

XIIL A»niris.

'inquanm*ui'

s g

&. Zego Epi[capus Verauenfis ,

Bol

6 Martyr.

m g

Ed

, BI Probitàte, atque in D EUM

Yontsdi

4 fideid premii confecutusefl;ut non DEUM

modo fibi obfequentem haberet, fed & miró in

lumomed:

juffmoiit

Damones polleret imperió.

Hujus argumentum

praititit, ubi unicam Gal/zen filiam ab hac peíle ,

od

u)

iUl

& tetro hoc inquilino falvam fecit.

Premium

m

fübmifit Imperator Coronam auream. Quid enim,

d

quàm terreum daret gentilis ? fed refpuit Zezo,

2 h p

etiam admiffam : diffregit enim , & pretiofis ejuf-

g »tuminy

dem reliquiis, extremz pauperum indigentiz ío-

dndbus, M:

r

lerter profpexit , obtentó defüper liberalitatis tan-

t preemió , gloriosà Martyrii Lauró.. Talis nempe

lii vl

1

divitiarum ufüs abufum omnem pracavet.

M[P li bü

m

SENTENTI A.

ii

,

vitiz fapientum diftributz paupe-

j D cmW

jmtd

DI

ribus , funt corona : id eft : caufa

gfl

gt

Coronz eorum , quá coronabuntur in

L

Patria, Hego Cardig. im c. 14. Proverb.

iiii

(

naul

li

')oäoriïfïf'gü

! yun

M ex;ufibü

M

RE.

x

358(206)88e€

m ET LAT0

Puxcz. I.

bIvitize fpinze fnt , non alibi rofa-

VRW W

? rum fertiles, quàm in finu paupe-

rum. Velut aqua ignem ; peccata extinguunt, & peni-

j

tus abolent . Zezouz certe corona fuére; praftantior

infinities,quàm effzt aurea Ga//en. Impiis veró funt

Uil ;

laquei preciofi, fpeciofa fupplicia, & via ad perditio-

^

d

q

nem proxima , ubi , dum cor illis apponitur , illud

o

à Dzo Iongilïim& abílrahunt, & elongant.

t ob

II. SicabitraCtum elongárunt cor Epulonis Evan-

n ge

gelici,qui utuz indueretur purpurá & byf$ó, & epula-

lidà

'

(sf

retur quotidie fplenc

BAUL V

; finem tamen opinione citi-

| ln

üs vidit, mortuufj; , Intra flammarum infernalium

RUE

vortices tumulum reperit.

lius vcró nec his, que

;:*.um 0

habuerat, fatur , ingratum illud audiit : Sew/re! bác

Ut t

notte animam tuam vepetent à 16 ,C$ qua parafft

cuj

us erunt ? Siciclicet fomnum [uum dormtumt

Iïamw IT

nibil

Ü

emues viri divitiarum , & ubi feró evigilant,

li

|

inveniunt in manibus fuis.

1li)

III. Cautiüs fuis rebus profþiciunt, qui divi-

yiltt

T

* u

tias quidem admittunt , vclati dona illius , qui de f

Püia V ]

Joquitur Pro. 8. Mecum funt. divitia G glorta , opet

&j

fuperba &c.. Sic tamen iifdem utuntur, tanquam

non utantur. Mittunt hi panem fuum fuper tran-

feuntes aquas;indubii poft tempora multa, vel paucá

eumfe recepturos. Horrent vinci à cacis gentilibus,

quorum pars magna amore vitze quietioris,opes abje-

li SP

d

citcontempfit, defpuit, plus aliquid , fine dubio fa-

l

€tura , f1 , qui nobis in Lege gr

[:151

ati

z , iifdem fpiritus

Wþm'

affulfiflec. Beazue ergo vir,gui pof? aurum non abits

net [heravit in. pecunia tbe[auris, Eccl. 31. habebit

enim £befaurum non deficientem in celis Luce. 12

XIIL. APR-

*æ (207 )98e

D

),

gonadirt

XIL A:scith

n ia

1gumzt,&;:gl

$. fuflinus P/yilgf;lüf'ää:, ec M.

v paluit

nipiis:'e:þ JL

Rimum Converfioni fuz initium 77//inus po-

vad od

fuit lectionem facrorum Codicum : in iis pat-

,Pponiu'hh-«

vo temporis tractu reperit quictem animi, totá prio-

gt

reviti nec obiter preguftatam. — Abjuratá ergo fu-

Ed nib

perítitione gentili , uni deinceps Chrifto ferviturus,

