vaftiffimis frequenter eremis fcfe a

uidem hec

fiidmy

rum temporum fancti, fancteque. Vifa q

Tirschari

verüm iis

vita eít zziffis , afpera » melancholica :

üüïa Püü ]

tantüm; qui non nórunt, quàm fit dulcec

um DEO

u

converfari. Viderint alii quid fentiant , unu[quifgi

m

enim fuà fenfu

ducitur : Mibi oppidum varcer ,

W re d

folitudo paradifus eft. S. Hier.

Epift. 4. ad Rult.

Diouidea

III. Incedunt, qui pari folitudinis amore tenen-

tur, quaft triftes, fant autem fémper gaudentes : fünt

& verà gaudentes, cm fibi certó perfüadeant, vee

]l

rum gaudium non in exterioribus,rz/z, 9avrulitates

Tij

lahütgm

ugationibus, Gtc. contineri : néque his fatiari ani«

mum majoris boni capacem: fed rebus ordinis longe

Nf

altioris. Et qui non gaudeant /o/izzrzzcüm DEUM

"tsln

habeant & Magiftrum ftudii fui, & objectum ? So/-

lie

taría vita celefiis docirina [thola eff ; illic namque

lu

Bafilius.

M J

D;LIS eft totum quod difcstur. S.

XXVII.Juxi.

329 667 ) 22e

x VII. Junirr

Qrerimpt

. Sam[om Conf.

inaddlr

Eneris dignitatem ; quà inter Romanos mul-

uidniióa

tum eminuit , divitias, quas ex ampliffimo

nl lon:

patrimonio innumeras prope poffidere poterat; ge-

us

nerosó animó tantum. deípexit, ut iis nifi in pau-

ipliict

erum fubfidium uti penitus nollet. Medicinz ftu-

nl

dio addictiffimus Cozffantznopoltm fe contulit , ibi-

d d

démq; domum fuam publici ad inftar nofocomii ha-

alb

buit: adeó multi fuerunt, quosà pertinaciffimis non

modo corporis , fed & animi morbis fanos reddidit.

st

Hosinter ipfemet Imperator;qui tumOtientis fceptra

m

moderabatur , ulcere iníanabili laborans,, foló viri

m

fancti conta&tu plené convaluit : in cujus gratiz vi-

verintf

cem , zdem hofpitalem omninó celeberimam Saz-

j

fonis domui contiguam extruxit. Sa72/oy vitá in ope-

T

ribus charitatis fructuosé tradu&lá, placidá morte de-

, i V

ceffit , poft hanc quóque charitatis non immemor ;

Qu

quam palàm oftendit , ubi prafentiffimum periculi

m

incendium ab auguftiffimo Sophis templo , cunclis

"TU

in aére fpeclabilis , disjectis , difpulfisque flammis

J

providé averüit. Vide quàm charitas non fit otiofa !

J

m Km?

& EOX ROM T T.À.

"

Ile&ionem fi habueris , néque pecu.

jadeat"

niarum fenties fumptü,néq; corporis

d

$ fatit ;

laborem, néq moleftiam verborum, neqs

,rdinisfüïj

minifterii füdorem , íed omnia gencrosé

m p

feres,five corpore,five pecuniis,five fermo-

ne , íeu quóvis alio proximo fuccurrendü

!

i

Jj

lit. $. T0az. Cbryf. Hom.

1.dn Epiff. ad Rom.

TT2

,.2

PA

N

RE-

T

926 (358) 92e

REFLEXIO.

Puxcr.I Haritas, fi perfecta fit; proximo fe

totà impendit.Magna cogitat,mira

1

adinvenit : verbó, proximü velut fe a/reri fpeGtat,qui

N

ts

ex verze Charitatis Legibus vivit: adeo , ut quz fibi

|

vel fieri vellet , vel nollet ; eadem vel proximo faciat;

(rie

g[mfn:c, 0f

vel facete caveat : atque iftud non fordidi quaftüs

causá,fed ex/nudo integerrimi affectüs praefcripto.An

fodinter |

um À

talis fuit hactenus tuaCharitas ? Zwezpzt bomo amare;

€f non amalit in bomine nifi DEUM. S. Augult.

nf tta

t dfend

II. Medicina Sazfons medium fuit exercendae

amplius Charitatis. Etiam tu Medicum age : néque

hts lls

tamen corporalem aliis medicinam adhibeas, fed

hi w

! & hfrvor

fpiritualem, qua fcilicet internos animi morbos for-

titer profliget. Atque in ito quoque eum ordinem

busconfi

KC , gtern

fervare memento, ut antea tuum animum, quàm ali-

flüm pl

ofum perpurgandum memineris. Hic enim vel ma-

ximé Charitatis exercitium quivis ordiri debet à fe

ol trd

ipfo. Dzprobus , €$ imperituseft medicus , qui alte-

dafan

s»um mederi appetit ,

& ipfe quod pttftur nefcit.

m (au'e :

S. Gregor. in. Paílor.

w

III. Magnó deniq; in fuos Charitatis affectu ferri

if

Bipnenr,

debent, qui animarum curam gerunt, fi eofdem cum

morbis etiam corporalibus conflictantes pro Officii

fui ratione invifant. CogitentPatres fe effe,nec abíler-

veantur vel vilitate decumbentis , velmorbi maligni-

l

tate. Facit hecCharitas quá corporalib? morbis com-

lrg

atimur, ut fpirituales etiam infirmitates à decum-

i

b

eute, fidentiüs detegantur. Utinam omnes anima-

ln ad

rum Medici ejus imbuantur & animentur fpiritu ;

[7]

qui dixit : Quis ;

firmatur , €$ ego nou injïrmarl?:

2. ad Cor. 1t. v. 29.

Itj mmu

XXVII, Juuim,

-28(369)ä€?

, protl

XXVIIL Juxrir.

tcogitat,mi:a

-& Potamiena F. e* M.

'jiedagd

) üt quzii:i

Nfinitas propé pugnas ( ut Vita fcriptor Eufebzus

oximofad

I

Cafarienf. afferit ) pro corporis pudicitià, & vir-

il ub

ginitate, contra infanos amatorum füorum impetus

eonftanter fuftinuit , victrix femper , devicta nun-

NU

hum st

quam.

Ab impuriffimo Prafide gladiatorum pe-

tulantize tradita, fatellitum é numero habuit, qui

$ Agus

Vi ejetcenüt

eam defenderet : Bafrlidem nimirum, ingenué ad

fordes illas erubefcentem ; utut caterà gentilem.

nqer

a&übeas,iï::

Hic ergo Virginem omni conatu ab injuriis vulei

& lafcivorum militum defendit tamdiu, dum igni-

jmoro

Gu of dm.'*

bus confumpta puriffimum DEO Spiritum redde-

ret ; aeterna fecuritatis fedibus inferendum.

Prc-

m

.qigte

mium tutelz Bafílies accepit converfionis gratiam ,

& poft triduum palmam Martyrii , quá cum viclor

jj d

M 71" Jfþ

fupera fcandit , eternüm fociandus Poramizne fuz,

quam caílé adeó deperiit. — Virginitatem zfugelt fe-

qitir Y

curé poffideant : plus lucri. pozzznibus accedit, quod

difficulter , & certaminibus , quotidianis eam pro-

s d

( f

Pugnent.

J

us

SENTENTI A.

fonid

p

'

]

i

Irginitatis certamen magnum qui-

gt

V

dem, & przclarum , ac divinum eft

g5

( nam adverfus corporis voluptates ipfi

mió at

bellum eft )at in aliis certaminibus labo-

gl

res minuit. 5. 7//2. Peluf.

7 jnjifW ,

RE

Z 4Y

H' Juylb

s26 (170) 88

RERLBEBXIO0.*

Paxcr.I,

j

4Irgin'z'm; vel ex eo commendatur ?

quód vigilantià tantà à tantis Vir-

ginibus fuerit cuftodita. Nimirum , quod rarum

b

cbartum. Rarus veró Virginum numerus ; compara-

l

!

tione aliorum , quizez capiunt verbum bac.. Agito

]

in

quod potes , anime mi! in fervanda re pretii tanti-

Áinium

Qmni cuflodiá cuffodi non modó Cor tuum : verum.

(Amantia

& fenfus. Sen[us, per quos anzmus eminens , & ad ves

terrenas fe exercens , ea qua placent arripat , & ap-

idifie ?

ftefindi

prebendit, feneffras Scriptura appellavit,quos [ermo

üdkmre

Morti Aditum p.atefacer'e dicit. S. Gregor. Nyflen.

Md

IL. Dimicandum igitur affidué contra concupi-

heinan

lcentias, que ztlitant in membrisuoffris : Hacenim

eftneflra conditio. 4442e/os D EUS collacavit non 1n

Ia d

qux Jud

fisumo , fed in tuto : Homines autem uec in fummo »

db nilg

n6 in tuto;fed in cauto. S. Gregor. Intuto eft Ange-

li puritas : non item noftra. Noftra tamen przemit fe«

TEU

"i

tax efíL, non Angeli. DEUM roga , ut, qui tranfzre-

Phü mm

di potes , non tranfgrediáre.

II Praemium Bafrlidi amate in Potamiena &

BP

5alltm

propugnate caftitatis Martyrii laurea fuit : nec aliud

pretiofiis dari potuit : imó nec pzrztati congruenti-

üs, cüm hujus ftudium ad Martyrii naturam accedat

proximé. Multa Martyribus toleranda funt : non

pauciora Virginibus. Certandum prioribus illo cum

l

hofte , qui corpus folàm perdere poteft , non animá :

Virginibus veró dimicandum cum eo, qui f1 finaliter

tl

vincat , corpus & anima perdentur z gebennam.

p Onfh

Vide;quàm te militem Chrilti probes, fi Virgo vivas.

Non enim zdeo loudabilis Viroiuitas , quia & in

Quite

Martyribus veperitur , þd quia ipfa Martyres facit.

r

YXIX. Juxn.

$26 (371) 9de

nf

XXIX. Juxtir

Atantslt

(od tf

$5. Apoffoli Pezrus , - Paulus.

sj Qu

Etrus & Paulus, quos D EUS conflituit Prin-

d. ho

p

Cipes (uper omnem terram , meritorum tam

| P[üii .

füblimium initia & progreffus fingulariffimz DEI

T

Clementie debuerunt.

Prior perfidus , alter

fi, EJM

Ecclefig perfecutor , multüm exerrárunt à tramite

i/i.! Ti

verz fanctitatis : DEI tamen mifericordis manu in

',qwrþmo

eundem reducti, fuos errores fque adeó fuerunt de-

y N

teftati; ut Petrz4 omnibus vita füz diebus continuis

yra d

lacrimarum imbribus clueret , qua femel ad ignem

j Hacei

incauté deli- uerat : Pz2z/us veró detersó glaucomate,

T

quod Judaifmus interno mentis oculo obduxerat ,

717 F!WW !

adeó nil ore proloqueretur, nil mente volueret, pre-

godate

ter JESUM, G. bunc Crucifixum yut diviniffimum

npan"

hujus nomen caput jam dum à cervice refciffum tri-

[uf a

plici faltu pofttremüm falutaret. Facilé cum D EI

gratia ad eximiam fanclitatem pertingit qui cor.

umv

dis aditum non facilé illi obíferat.

j n

Í wngïï

i?»*:þ

SENTENTIA.

g

j [ün[,":,'ï

Uis jam defperet aut de humilitate

hi

generis, aut de magnitudine crimi-

nondl

nis, cüm videat fic abundáfe cocleftis gra-

u ii

j

qrjan

jt

tix fontem , ut & pifcatorem rcgibus prz-

jurgoto

poneret , & períecutorem Apottolis cox-

Id

[

quaret? $. 4ur. ferm. de $5. Petr. j Paul.

mf

Z

KE-

Y J

326 G72288e

REFLEXIO.

Puncr.l. Idem in Chriftum ardentiffimé pro-

feffus eft Perris , fimulque iplam

hanc fidei Profeffioné aliis praivit Apoltolis, dicen-

do: Tu es Chriftta filius DEI vivi Matth, 16.. cir-

us per Yeve-

l

J

l

ca quod effatum ita differit S. Leo : Pezr

i

J

s

lationem [ummi Patris corporea. [uperani, & bu-

|

Wüte,

mana . tran[cendens , vidit mentis, oculis filium

fti ln

DEI. Confitere DEUM, fed integré, verbis fcilicet

titiy jflu

& falis, Credere, intelligere , & facere confegquum-

tur. S.Bafil. de Baptif.

fümfru&u,

|

| Qd

As2

I Eandem fidei profeffionem Gentium Do-

|

jem ng

&or in füis expreffit Epiftolis tot fere a&i

bus; .quot

fuavia de

| Ia'niæ i

periodis, O quàm in omni pagina ibi

! de mife-

| Düüm Qu

Chrifti fervatoris humanitate & Deitate

r

Q v

vicordia Patris , fapientia filii , bonitate fpiritü

s fan-

l

lum af

&i! Quàm fan&tum occupari fimilibus? quàm mife-

m vera

L Éu

rum efle in iftis rudem ! quàm miferrimum cu

MT

in DruM fide mores combinare velle à fide alie

niffi-

T j

mos ! at veró,ut conqueritur Magnus Gregor. Pluri-

mi fidem tenentyvitam fidei non tenent. 16. Moral.

IIL Ardentiffimus in Deuw & Chriftum amor

confecutus eft finceram hanc inutroq; A poftolo fidé:

ls

nec aliter potuit. No» Charitas , inquit modo cit.

Q

Greg, Fidem; fed fid

€,

$ Charitaté pracedit. in Ezech.

Parum amamus Dzuw,

quia non credimus ficut

oportet. Parüm vero nos amare, fzpe fzpius probac

LT

electio przpoftera, quá Dxo creaturas praferimus.

Annein omnibus cum Apoftolo dicimus ? Charitaf

Chrifli urget nos,

Fac quidquid vis, nifi diligas, nul-

jus es. Econtra : Di/ige

» & fac quidquid voles. $.

Aug. deverb. Dom.-

XXX. Juxm,

e26 377) 2àe

if

h

AX X. Ju NII,

lg i

Jiolis t

5. Martialis Epifcopus,

alth. 16' ü

i p

Nterfeptuaginta duos C/rjffi difcipulos tantum

m t

I

virtute, & doclriná profecit, ac enituit ; ut di-

m

gnus aftimaretur,qui Ga///a converteret. . Et vero

| W[blvä lü!ln')'

munus iftud dexterrime adminiftravit , maximóque

if

cum fructuyquem , ut ampliorem in horas colligerets

duodenos angelos habuit adjutores. P/eríaz Vit-

m D

aæwï)w

ginem nobiliffimam , quam Srepbani ducis Aqui-

taniz mucro caílitatis victimam fecerat,quód connu-

at

bium cum Illo repudiáffet, vitz reddidit Martizla,

"od

unáque gentilium quindecim millia numero fide-

vitts j.dn'

lium addidit. 4n, puras, Minifferium Jfuum imple-

j

vit ? fequere pracurrentem , atque ut vel peccato-

at

rem unum in viam virtutis recurrere facias, omnem

ädc Jüif:-ï'

impende operam.

rregof P (

r16.1 j

SENTENTI A.

n

Ol]g,aül*

l1

Res fünt paftoris voces : fuavis,dulcis,

qui

j

&alta. Suavis ad infirmum : dulcis

"

T

ad morientem : ad furdum pertinet alta.

r

yM

f(

Hugo de clauffr, anim.

2

fapbl

Präï

LUd

J ;

;l

f,d ac'n

1[1'7

l

vtlli

RE.

KX n

s25 74)88e

REXILIZISSXIS.

M N

Eliciffima Difcipulorum Chrifti

C&'b

Puxcr.I. F

Turba,quid aliud à Magiftro;ani-

marum amantiffimo , difcere potuit , quàm nobilem

!

animarum Zelum? utinam hóc etiam inftru&li fint

quibus animarum cura commiffa eft * Et cüm unius

etiamAnimulz converfio Angelis long? fit jucundif-

fima, in beatos illos fpiritus ne injurii fint, eofdem

hóc gaudió , quod folertiá procurare poffent , focor-

dià fuà privando !

Il Animz pretium folus Is novit, qui pro ea

lam

mortuus eft. dmima etiam pe[[ma » inquit Augult.

qui

li

Melior optimó corpore. l. 9. de Civit. c. 9. quod fi in

ernatu-

imiyi,

«a fpeGtentür non naturalia tantüm , fed fup

t mundi

ralia, gratiz videlicet dona, quanta erit? Hac ipla

tamen anima, ut notat idem DoGtor, «ut 4 DEO re-

Bompil

tto rf

gitur , aut À diabolo. Ícrm 84. de temp. prout nimi-

rum in fe habuerit vel gratiam , vel peccatum. Tllis

"n fij

Ufïlqu

enim , qui in corpore vivo mortuam circumferunt

lu

animam, non injurià dicetur illud Chrifti : Posex

V, Sl

mm d

atre diabolo eftis.

II Ferat jam animarum paftor depofitum tam

nobile tàm neglectim haberi ab hofte peffimo? prz-

fertim cim nobilior Charitatis actus non fit, quàm

Ánt

pereuntium animarum cura ? Charitas certé non eft;

t

uz uni impenditur corpori ; fed fenfualis , imó

brutalis affectio. Quando vero diligitur anima; quó

TT

capax fit premii interminati » quod fit res ipfi DE

chariffima ; tunc Charitas exercetur numeris füis ab-

foluta. Etforet fané frequentior hujus praxis,ü Paílo-

rum quilibet identidem fibi occineret illud Bernardi :

Auima magua ves eft,qua Cbrifli fanguin

eredempta

7

. LII.

£ft. in Epift.

üzs"?(wnä;

l

L

$97 295

um C

E.

NU U

13

Xflagiüm,anï-

pm noya

;F

äs

indradt

ES'TA JWULIL

framum

r Iuirr

Vfrpand

[ix l

Xfnt, t

$. Sou0n Salus Confef.

Itam duxit reverenter admirandam magis ;

guipo

quàm imitandam.

u p

Vir probé doCtus, re-

tumque facrarum peritià fatis imbutus , /Pu/titeam

.9.qkiod.*ï3

lp

Íimulavit , non alia de caufa , quàm ut //z/to illude-

ret mundo ; inque vicem ab hoc ludibria pateretur.

iB

n

Ex omnibus enim geftis , qua profectó à deliro ce-

rebro profecla videri poterant, ipfe tamen quàm in-

t

at

b

fignem fui victoriam & contemptum ; tam alio-

rum quóque profe&lum prudens rerum zflimator

jcunic

€licuit.

:

Sic f/ulte[cere , divinioris fapsentia argu-

mentum elt.

j ofluüm

SENTENTIA.

/ng

um

u

Qf Jl

]

ÁAntó quis ftultior, quantó plüs eo-

a

(

l1

bwl

natur fapiens videri.

$. Gregarzw

Ti

13. Moral.

f gnlff aiq

fl

f&l

m

i

IU

MXP)"

ub

It

i

("2 nti

tlf

RE-

A

298 ( 176 )5de

REFLEXIO.

Tultorum Mundi £nfmnitus eff nu-

| Puxcz.l. S

merus : pauciffimus eorum;qui cum

Simtone Salo,Gentium DoGore Srulri propter Chri-

ffum audire velint : adeó defpetüs omnis odium illis

ingerit Zmor proprius. Quis vero féultum non dicat

7 latix

eum , qui temere (inereflexione vel ad premium ve

|

qie

ad penam peccat ? Ariftotelem audiamus chriltiané

Á g

fic differentem : vuprudentia eff , judicare perverfé

Tsenim f

de rebus: deliberare perperam : in fal[am adduci opi-

n ftiti

nionem de bis , qua ad vitam funt bona & boneffa.

filler i

II Chriftus ipfe , zetetna PatrisSapientia , fzz4-

Mi i

st ab Herode judicari non renuit. Stolidi plané fü-

T r

mus , quod in tam liquido Filii D EI defpectu pro

"'tori r

honoris pugillo tarn calidé laboremus , & minimam

" tot;

etiam ignominiam tam egré concoquamus. Repor-

lm tag

temus hóc impertaefó conatu plaufüm omnium : tan-

"Yi i

tum tamen olim defpiciemurà D EO , quantum ab

Tat tl

hominibus ultra meritum honorati fumus.

IIl. Sequamur ergo tot Sanctorum exempla :ob

SRTEN

fequamur Apoftolo fancle monenti : $i 44is videtur

intev vos fapiens effe in boc faculo , f'uleus ftat yut fít

fapient. 1. ad Cor. 3. Stultitia ex verz Humilitatis

legibus efficta , coram DEO vera eft & fola Sapien-

Hj

tía. Hác quifquis prudentiffime Ps/refczt, parvuli in-

ftar Cruci Chrifti , & Obedientia fe fubdir : diligit

Digl

inimicos : malefacientibus benefacit : percutienti fe

in unam maxillam , praebet & alteram : tollenti tu-

nicam , cedit & pallium : verbó ( corftta omnem in-

fipientis Mundi ftylum & fenfum ) nihil fic in amo -

ribus & votis habet, quàm ut fit openium peripfema :

Opprobrium bominum ,& abjettio plebis. pí. 21.

IT. Jucir.

358 77 ) 9de

t d w

]

]I. Jurir

onmqiat

p

Vifitatio B. F.

nisodiumis

Iatrix DEI Mater hodie montana fcandit «

ho d

jpramium

quo enim DEO fccta , gratiá plena, nifi ad

i :h:iüiar,f

füpera pergeret ? alta petiit , non altüm fapuit.

jur n

Totus enim finis profectionis fat prolixe non alius,

n

quam fervitia Cognatis Zzcbarze, & El//abetb hu-

nf

militer impenderida.

Adventum Virginis Virgo

Jeannes intra materni uteri clauftra faltu falutat ,

Xx!'mm ] ffnj

jl r

moras natura velut indignatus, cupiéníque votó

fervatori prius pracurrere , quàm verbó. Sancti-

| o

m

tatem tota Z4cbarie domus confequi debuit ex

s M

hofpitum tam fan&torum prafentia , Virginis putay

ymmu :v

prolis virginez.

Vide quàm grandia concur-

rant mylleria , ubi exurgens Marzz abit in mon-

i quanmm j

tana. Amat D EUS virtutum cel(itudines : odi

I

eum

focordizse valles.

T w

T

SENTENTI A.

j Bu

al S'

Efcit tarda molimina Sandti Spititüs

(is gf*

gratia. 5. «dmbr. i2 Luc.

(ubdi:e

etil

j i

r onid !

ln

/

i

Wf

?þlf- Pl j

j

RE-

226 573) 9ds

REFTLXESXIO.

Raheme poft Te , curremusin odo-

Puxcr. I. T

rem unguentorum tuorum. Sic ad

Divam noftram illa fufpirant Animz , quz non fta-

re defides , fed progredi cum EFademalacres, ac eum.

Aols]

feffinatione cupiunt in via gratiz G virtutis. Felices

!

]

Xenti

Animz hóc conatu! felíciflime , i fücceffum afpiret

divinior aura , que Virginem fanctitatis abfolutae ex«

fiitm

E

emplar ad tam füblime perfeclionis faítigiá extulit.

lL. Abiit Virgo in smontana , um fefhinationt.

ïþeauihom

| Ui s

Sit aliàs & alibi feffinandum lent? : in falutis tamen

Unample

negotio mora omnis culpabilis eít & nociva. Pule

tm d

piter » & non vult. Videt meliora, probatque : fequi-

| Urior,

tur tamen deteriora. Placent virtutum füblimia : fed

uia ardua funt, fcandere negligit. O quàm aliter

ominicö,

übus

longé MARIA ! Voluit cfficaciter in omni vita fupe-

ris immorari, terrenorum contemptrix : montana

| ïffim räcw

virtutum pede feftinó & ferió confcendit : utq; fcan-

D

Db J

deret promptior : 4or addidit alas. Hóc vectore fi

! Fal

non utaris ; nunquam ad fupera eluctraberis.

IIl Uti tamen Zzgo prudentiffma virgineo

Imm Q'm

oede prius montís pedem , quàm verticem preffic :

ita in vittutibus progreffum fa&turo initium ducendi

ab Humilitate. Cogitas magnaem fabricam conftruee

Ul

ve celfitudini , inquit Auguflinus, Ze fundamento

C

priuscogita bumilitatis. Jucundum D&o eftcorhora-

fml()ml

ri in hifce vallibus. Super quem ; inquit Dominusze-

C

fpiciam , nifi ad bumiltm 6 pauperculum ? Sequere

T ïc

Virginem in Humilitatis ftudio , & reminiftere ma-

ledi&tionis , in primum füperbiz auctorem fulmina-

lt nec

ta : Super pellus tuum gradierit, 65 terram comedeó

j

Ul

cqnäi& diebus vita tu«. Genef. 3. v. 14.

(o dfy

VI. Ju1r

**38(379)8&4

at

III. Tayád

TT

*

,quai

$. Clara Izda F.

auf, at

stut Fal

Roles Regia , regiis Virtutibus refplenduit. Sa-

p

sdündpi

pientiffimó delectu ferro aurum , nuptiis vir-

j dtao

ginitatem przhabuit, quam ut intempeflivis pro-

Eigiücxmïia

cantium zílibus fubduceret, fefe ipfam fugá con-

fpe&tui hominum fübduxit.

Fugienti flumen viam

/f//miï*!»

Divi Domznict inflitu-

ifts f

ceffit, & vadum prabuit.

tum amplexa, dominica Servatoris premere veíligia

u n

t

tam ftriclé fategit, ut humanis etiam neceffitatibus

fuperior , totos quinquaginta annos cibum, nifi die

Diima

)qunis

dominicó,non fameret, eundémque obvium, & radi-

cibus , & herbis femi-crudis paratum. DEUS in-

T vt

tetim fecundam menfam paraturus viclui tam par-

j

j

co , coelefti liquore famelicam f'epiüs refecit , eóque

pactó in plures iterum dies inediz toleranda parem

Tl

praítiut. — His armis fepta vitginitas raró o

ppog-

k

natur,non expugnatur,

m 4 V

u«

SENTERNTI. A,

ii:ium

dy:fi

Udica Virgo , quz rationem vitz du-

j

r

;fi

u

cem fequitüur , ab omnibus animi af-

ff

fedtionibus fe omninó abducere debet, ac

;j0t

Donif

ccletti (ponío , qui eam adornabit , inte-

.

![tl)fifjf:»"j

gtam fe , atque adeó puram confervare

»

Á

gul

Aut necaut fordes, aut rugas , aut aliquid

Yi fU!m

n

ejufmodi minus contrahat. D.Greg. Nyfc*ih

MWV

€. de Firginit,

V

Aà

AB5-

y

e$5(380) 986

KEPFLSEX,.

Quam pulchraef cafta generatio

4 li,

Puxcr.I. O

cum claritate ! Hoc demum regi-

l

|

BWA

um fuit regios fpreviffe natales , ut Sponfi ca)]eítis

l

j

juty

?

Amor in lucrum cederet. Clarum fuerat Clar , the-

Qmmi Wt

faurum tam pretiofum tot intrà Regiam fpectantium

fatoni

oculis expofitum , vix diu intactum perftüturum : in-

déq; fibi diétum putavit illud Hieronymi: uid ti-

ftrife g

Pmïa &al

bineceffe eft in ea ver[ari domo , in qua nece[]e babe-

«s quotidie aut perire , 4ut vincere ? Epift. 47-

|/e Vete

Tl Zelotypus eftSponfus divinus erga defpon-

| s us

fas fibi animas. Amarifolus vult, nec rivalem pati*

Y

tur. Hoc ipfum difficile adeo non eft amanti animas

TE

ut cum Agnete tredecenni promptiffime dicat: H«c

ll lls n(

Sponft injuria eft ,

exfpellare placituram. Qui me

fütvlumi

fibi prior elegit , accipiet. Et quid tricate

tur Virgo

Illi defponderi, Cuz 4ngeli ferviunt ?

"of

| ül»tanimö [

III. Intrà religiofos parietes voto füo pleniffime

Ut

fatisfactum advertit Clarz , puritatis füze jam admo-

düm fecura : accedentibus prafertim tam firmis ex-

M

cubiis. $. Magdalena de Urfinis Religiofas fuas No-

vitias aliquando latiores ; & gaudió S. Spiritüs mul-

t

mägjs ,

tüm hilares advertens : ridete , inquiit ; flzole me4 »

videte. JEquiffima profecto ridendi caufa illis omni-

m

bus , qui miferentis DEI dexterá tot fubdudli pericu-

qm&tm |

lis, intrà fepta religiofa uni animze fuze faluti, & glo-

Nitites

riz DEI propaganda , czterorum plane incurii, !tü-

Yl

diofé invigilant. Hos ita alloquitur Prafal Clarz

Vallis : De profundo fluct uum emergis ad portum, *

Qui t

Ünt i

de mifera fervitute ad felicem libertatem a[piras :

de morte denique tran[is ad vitam. Epift. u-

| "m

IV. Juur.

$26 ( 381) 22

IV. Tura.

W j

demunid

S. Udalricus Epiftopus. Auguftanus.

nfi at

Blatlatum à latie, abfiratium ab ubere , iis

Á

n

futurz fanclitatis indiciis jam tum DEUS ex-

ornavit, ut quàm Parentes illuftriffimi ; tam alii paf-

ipdantit

:r[ïxmwmïf'

fim attoniti , jure uterentur illo Luc 1. 4 putas

puer iffe erit ? Adolefcens cozqualium vitia cane

p

pejus, G angue fugit: puritatem cilició tutatus eít.

Quinimó tentatione aliquando pulfatus , fcetidas

piff. p

fcdz Veneris flammas vivis candelz ignibus, digi-

«l

to illis applicato , fopiit. ^ Fceminarum confortia

du p

D

non fecus declinavit, quàm providi nautz fyrtes, &

manli Anuti

brevia. . Epifcopus Auguflanus vot virtutibus reful-

Ht p

fit; utiis non anguíla hac pagina, fed juíla debean-

y "

i g

tur volumina. Compendio illas recenftt, qui dicit

ex Apoftoli prz'fcripto, fuiffe zrreprebenfibilem. Fa-

cilé animó virtus imbibitur , fi eidem à teneris fuerit

affuetum.

Jni/

] amd

SENTENTIA.

ym f

Ó

Mnes apti funt naturá ad acquiren-

TO

i

dam virtutem : fed alius quidem

S m'rtml*

j

magis , alius veró minus accedit ad diíci-

u

rüfällh)w

plinam, & exercitationem. Quocirca alii

wbdüd* ;

"

quidem üfque ad perfe&am pervenére

. ülulh

virtutem: alii veró üfque ad aliquam :

Yi n[Ulü]

neglecti autem rurfus aliqui , etiamfi alio-

r

qui bonum haberent ingenium , averfi

/ WW: W

funt in contrarium. Clem. Alexazdr. l. 6.

p

firom,

i

fil

Aa2a

RE-

1

352 (382) 9de

REFLEXIO.

Irtuti À teneris affuofceve multh

Puxcr. I V

eff. DEUS Optimus ztati tenel-

Ix pretiofa virtutum femina , velut fertili gleba , in«

jicit, quae fi ftudiofe foveantur , ampliffimam faó in

tempore meffem fpondent, Potiffima difficultas vir-

Pim

tutum exercitio non ineft , fed affingitur. Quibus

l

the

enim propíüs perfpecla eft Virtutis pulchritudo, illis

liopus

adcó fit ufualis ; ut difficilius accidatà virtute abítine-

f0 ap

requàm hanc elicere. Num tale quid in te experiris?

W : pay

IL. Exoppofito etiam st matur? , quod vult

urtica maneye, Vitiaà teneris intrà animum recepta,

ljf:s ff

?uämm

radíces agunt altiffimas. AZolefcens juxta viam ft-

tWipent;

am , etiam cim [enuerit ,non recedet abea. Nemo

mUniHcgn

repente fit peffimus. Mala equé ac bona traétu tem-

meini&:

poris firmantur & ufu quotidianó. Forté tuam etíam

meufum

adolefcentiam non cafté admodüm decurrifti ? quid

fs. Q

tum facies ? annos illos DEO recogitabis in amari-

Nittt ol

tudine animztug : cümq; Davide fuppliciter preca-

li,

beris : Delicta juventutis mea-& ignorantiasmeat

qme memineris Domine.

III. Minüs ad vitiorum Ícopulos impingerent

adolefcentüm plurimi , fi cum 1 ldalrico fodales inter

0

difcernerent. Corvos unà ad cadavera evolare quoti-

fi

dianum eft : Columbas iis admifceri , vix aliquando

tl

ld

vifum. Omnis nimia familiaritas non modo fufpe-

&la, fed etiam vitiofa eft. Ea tamen maxime vitiofa eft;

æït&m

a.

ug cum vitiofis contrahitur. D;/cedite , inquiebat

Clpis

David , Zme opznes , qui operamini iniquitatem. Fi-

I'IS) p"

eri non potefl picem manibus tra&lari , quin iftz in-

Vg

quinentur. Idem in moralibus evenit. Guz fanifo

Jantius eris , eum perver[o perverteris.

V. Juur.

x-äg(m)æe

uf m

yatai t

M. Jurin

ll gkbzxï"»'

$. IVilbelpius Conf.

Timam f

difialus

Ptimis à puero diftiplinis imbutus ,'in Ma-

j Qul

tbefi demum , & Rbetorzca mire excelluit.

dhrino,

Epifcopus factus, alios fibi conquirere fategit ; qui

jtied

]u

pro fe apud divinum tribunal efficaciter perora-

teaperi

rent : pauperes fcilicet , quibus veftiendis frequen-

p

tiüs feipfum nudavit, Reditus ampliffimi cüm non

m rf

füfficerent quàm Illius liberalitati; tam miferorum

" z*i»*f*'»þ

indigentie ; defectum abundé compenfavit DET

]u NÀ

munificentia , aurum , frumenta, vinum tam large

TO

fübminiftrans, ut dubium foret , effetne Numen

d «

profufum magis in largiendo , an Jzibelmus in ero-

a

gando. Omnium minimé res fuas difperfiffe fe ex-

jbisinit

perietur olim , qui hic dzfferfit , dedíque pauperi-

ficic p

W.

yinti

SENTENTIA.

jj

g iif

f

On vile , ac defpicabile putes , fi (ub-

N

yQid

ük

"d

ftantiam tuam miferis, atque egen-

yx h^

li

tibus dcrclinquas.

Chriftum in iis facies

frio0?

m NI

hzredem, & hxreditatis emolumenta per-

cipies : quxcunque enim Chrifto rclique-

I^ ,

7

ris, per Chriftum omnia poffidcbis. .. Sa/-

jl

"ViABUs L. 4. contra avaritiam

yini

7

(

p

445

RE-

Ms

390 (384) 8de

RE TODWESXCIO.

Puxc1.I.

Nfignefpecimen przbuit fuz doCtri-

nz Wilbelmus , quód nóffet omnes

n0s ; divites zequé ac pauperes , naturá equales, nec

nifi conditione temporarià difpares. Frazge efurien-

Atf

ti panem tuum , monuet DEUS per Jfaiam c. $. &

du

egenos ,vagü[qs induc in domum tuam. Multüm et-

rant , quibus pauperes aliud non videntur, quàm for

Mi t

Iinte p

dida terrz purgamenta : cum interim nihil fit infoli-

(f

ti, divites fepeliri in inferno : Lazaros vero tranfpor-

tari ab Angelis in finum Abraba.

difopu

i.

qum t

uacunque uultis ut faciant volis bominef,

& vos facite tllis. Hanc Charitatis regulamà Verbo

hbt

Incarnato preefcriptam obfervarent, utinam, divites!

DEOM ;

[ (Uj Us

non tantum in Naturz leges delinquerent. Huic te-

ffjbunal N

nacitati jure füccenfens S. Gregorius Nyffen. inquit :

BI 1j

Noffra nos vivendi confuetudanis non pudet? qui [u-

e$ && canes contubernales habemus , adeó ut ne [uà

tm fee

"unauir

quidcm letiuló venator catulum arceat : agricola

| orimere

vitulum deofeuletur , $. propriis manibus viator

Afiui pedes lavet &'c. Eos autem qui generis necefftu-

Q ib

dine nobis conjuntit fant , ipfiteriamationis exper-

tibus animalibus poflponamus ?

III. Quantumcunque modó opibus abundent

Uic

viri divitiarum : experientur tamen olim , vere di-

ti

xiffe Davidem : Dzvites eguerunt, G efurierunt. De

[uïïïdïl&c

aliis veró , qui fua difperdunt , dántq; pauperibus,

dicit idem : No» v:2; Tuflum derelittum , nec femen

MORM

ejus quaveus panem. Cyiantó quifque profufior in

pauperes, tantó liberaliorem erga fe fentiet DEUM-

ptobs i

1

Eleemo[yna ingentes Tuflitie manipulos efficit ,4t4i

pvieffabiles producit fegetes. S. Chryfoft.

VI.Juzn.

w

LCCIGETOET-

!

j at

VI. Jurrr.

aoffet ots

| $. Goar Presbyter.

ul

at !f«rf:":

Xa&liffimé fervavit , & opere executus eft illud,

jamo ff

B

arduum in fpeciem, C/rz//; monitum : dzlagste

; Milime

Imimicos vefhros , benefacite bis qui oderunt vos ,

ial

& orate pro perféquentibus , 6$ calumnzantibus vos.

vll

Capitaliffimos enim hofles fuos , qui eum apud Ar-

stf

chiepifcopum traducturi erant ut Pypoeritam, flagt-

tiofum , veneficum , fornicarium , amanter menfie

ab r

adhibitos , pavit, ac ne in via deficerent, calidis ad

ia V

DEUM precibus , cervam eifdem impetravit comi-

TU d

tem, cujus lacte fitim depellerent. — Ad Epifcopale

m Ht

tribunal citatus, ut de fornicationis fcelere fe pur-

j igi^

garet, zriduaui Zufantis tellimonió ex reo inno-

uäzlïäu*ï"f

centem fe evafiffe : verum vero infantis patrem rete-

jj ii

&um audiit; vidítque. A&tum agit, qui innocentem

4t : dgïifr'

opprimere nititur ; cüm. hic caufz fuz patronum.

nibul f

Duw habeat.

gt

arintl

SENTENT I A.

Uicunque es, quem alienz ;infolen-

hi

dim

tiz inquietant, injuria, & dolor con-

furit

tumeliis excitatus ftimulat ; fi vis perfectus

effe , animorum iracundiam moderatio-

T^

ml

fii

ne compeíce, & à patientiz bono odia im-

:PIO

3:

$. Falería-

yict

)

probx indignarionis exclude,

2us bomil, 12.

[

: WN*?

44 4

RE-

JJ ]

a5 (386) 9de

REFLEXIO.

Puucr.I. Y Naubitnon aliud telum tam acriter

ferit , quàmlingua calumniatrix. Fz-

sn4 quàm cupidé quaritur,tam ardenter amatur. Ta-

anen etiam hic virtutem fuam infigniter monflrave-

vunt Sanctorum quàm plurimi , malorum calumniis

Arentel

tam parüm moti, quàm adulantium laudibus. Nove-

Darth

rantnimirüm , Zzzocentiam Dxo cordi & curz effe,

^m meri

nec aliud utiliüs fieri , quàm ut obfervetur monitum

G H

magni Gregorii : $z ferove comvitium dicat , juftus

1. vidit:

£4ceat : fi in:;ïrmm' anjurzam faciat , pauper fufferat.

mytde t

30. Moral.

N y m an

'II. Magnz igitur perfcCtionis eft, injurias pati-

enter ferre: maximz , bonum pro malo reddere. Su-

Yi arfom

digiï pault

blimis Philofophia eft: Sz efurzerit inimicus tut »

As

ciba illum : Si fitierit , potum da illi. Hanc nihilo-

minus fententiam non effe prorfus impraCticabilem ,

docuit ipfe DEIFilius: Quz, ciu adbue peccatores

effemus , pro uobis snortuus eít. Cur Eum non imi-

temur ? DEU M veró imitart , efl diligere inimicum.

O

$. Chryfott. Homil. 7. in Epift, ad Ephef.

IIl Sunt qui dicant: paterer has injurias; fi alia

T o

foret injuriantis conditio. Pati veró tam indigna ab

homíne nullius pretii , hoc demum bilem movet.

Audi , quifquis ita quereris , quàm excufationem iftá

elidat Thomas Kempenfis: Non eff verus patsens »

quinonvultpati ,ntfi quantum [ibi vifum fuerit ,

& a quo [ibiplacuerit. Verus autem patiens non at-

tendit ,àquo bomiue ,utrum à Pralato ffo » n 4b

4liquo equali , aut inferiori : utrum à bono & [an-

&o viro,an à perverfo 69 indigno exerceatur : fed ta-

um gratanter demanu DEI accipit. de Imit. L. 3.

VII. Junu,

s2 ( 387 )8de

Y at

VIE. . ]uxat,

ymnjatm

ramatyr

S. Edilburga. V.

et ponlta

rim alnr

Arentem habuit Angliz Regem. — Tpfa facri

s o

Parthenonis per Annos plures Antiftitay Vir-

ia

tutum meritis fibi fanCtitatem , exempló ; fuis ob-

ts

tinuit.

Harum aliqua mentis exceffum aliquando

Mlüh"llf?;"

paffa , vidit corpus humanum, fplendore foli zmu-

pj

lum , telz rarioris pretii. primüm decenter invol-

vi , tum annexis ad illius initia funibüs pretiofiffi-

hinjndy*

mis fürfüm ad coelosattrahi. Seníum coeleítis pro-

joreidtes

digii pauló poft enodavit morbus , & Mors fanctee

vt n

Antiíliis. Sic vivere , fic mori Regium elt. -

l

fcre

j

pv

SENTENZ 1 A.

j u

.*

Eum fl D2

Ofs jufti bona propter Requiem

P.

1 iïlf»!ljïï

M

melior propter -novitatem

opti-

od

ma propter fecuritatem. $. Berar. i2 Epiff.

jpriu

i

il

d

Wrrf!fd!l?:*

um

u

y

ini

"

"

l

jmt?

quill *1'

Aàa $

RE-

jl

y p

238 (588) 906

REFLEXIOQ.

Overat Eilburga , periculum in-

D

Puncr.I. N

teritüs fübire eum , qui fine ne-

Onti

ceffitate mediis fefe periculis immifcet. Prapofterus

lit al

hic tamen agendi modus ceecis mortalibus adeó eft

familiaris , ut potiffimi cum 'Thema dicere videan-

busexpugm

