nullà unquam notabili , imó vix leviore noxà , illum

eeta f

maculáffe, argumento fuit mors fuaviffima, cantan-

DN

do , quod cygni folent, cepta, cantando excepta.

» D

4ve mundi fhet Maria : hic Hymnus devotiffimi

eiii)

7

r

M 4 R I5 Clientis , hoc Epithalamium; intrà quod

d

locum facras inter Virgines praoftenfum latus adiit,

1

axdig

cantaturus atern

*

u

im novum illud canticum , quod

amit l

folis virginibus concini conceffum.

Stupuit 7-

T

coniz hoc fuum lilium poü ttiennium nec mini-

TE

mà corruptionis pruiná aduftum , tam foaviter

M

halare, quàm fi eo die in tumulum fuiffet tranf-

m u

plantatum.

Illorum in numero habendus . indu-

TM

bié Jacobus , q4i empti funt ex bominibus primi«

)

s

MT

t2 D EO & 4gno.

ja

um

SENTENT 1 4.

1774

Rzcutrit etatis maturitatem, qui(quis

P

ll & N

in adolefcentia pofitus , fenilem gra-

m

Ugm

h

vitatem induit, & juveniles annos vetera-

f i

[ià; g

ni quàdam continentià regit : fervorémqg

( uj

j

virentis corporis in cana tnorum maturie

tate comp(mit- 19 Ambï. in Pfal. 116,

RE-

pemm.,

28 ( 272.) 28e

R ESEOLSOEOK I ,

Puncr.I.

Uàm bonum & jucundum , por-

tare jugum Domini ab adoleícen-

tia! animus protecto ille (inceriffimus, qui , quod ju-

l n

ftus 4be/confueverat ; non macrum , non exfuccunis

!

hi

fed optima füa , vite fcilicet przmiti4s ; & vivaciffi-

h ficere |

J

mum ztatis florem offert. Sacrificium hoc jure »&ata-

fratihu

£inum dicas , ampliori utiq; benedictione dignum ;

m cem

quàm quod in crepzféulo diei noftra fordidá parcita-

ftyin i

te litatur.

iten

IL. Si Domini eff terra , & plenitudo ejus , u-

um

ver[i etiam qui babitant in ea : qui (ine grandi pia-

1tcao

culo obtrudentur Eidem vini optimi locó , vappg; &

R m

fceces ? purz fimilaginis vice fzrfures ? flores mard-

hii

di & deciduà? nihil fané ultra veftrü agitis debitum ;

tUl |

Tyrones Religiofi ! f fixum & firmum vobis fit , in

lr g

hifce eetatis veftrae aufpiiciis Nazar«eorzum more uni

l "7777116 !

DEO dicari. Optimam cum Maria partem elegiffe

LT

vos olim conltabit, ubi tota Civium fupernorum fre-

quentia gratulabimr vobis , quód fzculum hoc nekci-

"N

Pt g

eritis Verius , quàm reliqueritis.

M

IIl. Jacobus cozfummatus in brevi , explevit

tempora multa. Sat diu vixit , quia bene. Ex oppolt-

j

j

to veró fzepe fit, ut qui diu vixit, parüm vixerit. Ra-

J

tj

piuntur, DEIclementiá , tempeltive aliqui , ne ma-

|

N

pf

litiá in tranífverfum agantur. Elores nimirum in Vere

carpi folent , ubi fuccó vividi funt. Continuó denique

fufpirandum ad vizam venturi [ecnli , utpote cujus

Pmblum

folà fpe prarfens heec animatur. Z vit mortalit»

Ioremla

Jpes eff vita immortalis. S. Auguft. in pfal. 3. Sufpi-

rárit fine dubio ad iftam 7acobus, cantando moriens;

COnip l

& moriendo cantans.

X V In MAIIO

CbrW.

*:*8(273)8!&0

!

AVL NrE

vundott; v*

1abadtd

$. Ubaldus Eptfcopus.

T

[X L'é animo imbibit Servatoris monitum Zlba/-

;onati

TCR

' du , quó jubemur diligere intmicos noffros ,

Vene facere bis,

qtii oderunt nos , & orare pro per-

jn

lþ()s

Jequentibus , . calumniantibus nos.. A proletario

fcurra( caementarius is fuerat) per infignem contem-

fordidi

ptum, in vivz calcis acervum dejectus, non modo

aliqua ire;coeteroquin juftz,indicia verbó, vel geftu

T

non prodidit,fed praterea reo,amicorum fuafionibus

X gmïdx 'Ql

in jus vocato,eo vindictz genere occurrit, ut cum in«

XM M

W J!

iti

genti omnium ftupore & folio defiliens venerandus

Antiíles , ridenti ore, fronte in miram ferenitatem

i ?.Qorcfnïï

qp

explicatà, his verbis infimz fcecis hominem com-

fri Yo.

pellaret: Filz, ofeulum mibi da : bác pená te plecio,

7//] Ts

D Ermque precor, ut 6 hanc noxamy65$ alia errata

partm d

omnia tibi condonet. Dixerit forté Ubaldus cum

1pemorur. ]

Gregorio Nazianzeno : Mibi Adver[us eos, qui snju-

Jum ho^

riam intulerunt, fatis gravis pena eft , referenda

erj«;*

injurie pafq/ia;. Orat. 32.

JWII ],

al

,

SENTENT I A.

j B

-

f

!

Njuriá te quifpiam affecit ? potes ipfe

praftare , ut ca injuria laudi tibi cedat.

t aliqr.,;:fr.w

jnit

Sienim injuriá injuriam remenfus fueris ,

ii

probrum per te accrefcet : at fi injurix illa-

]i UT0

torem laudaveris,tu videbis cos omnes qui

g

aderunt,& lauream tibi imponete, & pra-

phli i

conió laudes ad cclum tuas efferre, 5

xmndOfW""ï

M

Chryfoff. Homil. 12.in Epíff. ad Rom.

J»

y

RE-

—

s22 (274) 026

RETYLEIEXJIS

Puxcr.I. Antum laedunt z7j47i2, quantum

"apprehenduntur. Gentilibus , luce

verz fidei etiam dellitutis , certum fuit , pejaus eff? in-

juriam facere , quàm pati ; preterquàm , quüd ride-

"

ri, calumniis peti; &c. tantundem fit, atque laudari.

|Einte

Generofus igitur animus has improborü fannas plu-

Í

|

lice

ris non facit , quàmaurz fibilum : ampliüscavens,

ümmm g

injuriá dignum fe facere, quàm injuriam pati. Glori-

ts

efiiis eff ,inquit magnus Gregorius, /njuriam tActii-

Cb

do fugere ; quàm refpondendo fuperare.

Fetum

II. Alióinfuper medió, quod modo citatus Ee-

titsy w]

clefiz Doctor fuggerit , fit , ut injurias facilé tolere-

mus : $; , fcilicet , pià meminerimus , quàd fortafe

D

adhuc ex nobis babeamus , in quo ipfi debeamus to-

Jl

derari. g. Moral. Plané, quas DEO, & proximis in-

f

huj

N ügnus

jurías irrogamus, leves credimus : quas patimur ; in-

tolerabiles. Unde iftud ? indeutique, quód cenforem

| Vr

injuriarum agat 4/20r propriss , ut nobis plüs gquó

adblandiens; ficaliis citra eorum demeritum rigidus.

Nos in DELinjuriis benigni fumus, & innoffris co

N

zumeliis exercemus odiía. S. Hieron. fuper Matth.

[

III. Joannes Fernandez, S. Xaverii in Miffione

t ng

Apoftolica focius, proximé acceffit ad generolam

libaldi padentiam. Concionem habenti Jzponum

Centr

proffigatior aliquis in faciem exfpuit. Quid Ecclefia-

W

1les? renidenti orefputum , atq; unà terfit injuriame

CR a

Ma&t , anime mi ! aude paria. Magna parvulis hi

ce vicloriis merces in coelo repofita eít : praterquam;

juod pazzentza probe exercita redditura te denig; fit

fere infenfibilem , & Chrifto multüm conformem:

ur. 1. Pets 2.

qui, cünf pateretur »nonu comunabat

XVII. Man.

-

E

*B&(zmää*

)

* VII. MAIL

rit, quitt

ventills

$. Pafcbalis Baylon,

tj gtl

Recolle&d us.

m,qidre

lao

E inter pecudes, quarum curam f'æcularis—ac;i-x

ori haj

x

huc egerat, obbrutefceret PafcPalzs , uti huic

ynplüse

hominum generi perfacilé accidit : crebró à cateris

m p

paftoribus fecedens , integris quandóque dicbus fa-

jurimi

cris meditationibus , & ferventi ad DEUM oratio-

!h

neanimum excoluit. EÓ pietatis genere id prome-

mdbcitatus&

ritus, utà Divo quopiam , oblató $. Francifzi ha-

ts &üïewb

bitu, juberetur illi fe Iftituto aggregare. In quo

E

tantum perfeclioni ftuduit , ut paucis ab hinc annis

du

Alexandro, nominis hujus Octavo, Romano Ponti-

k orotit

fici dignus fuerit vifus inferi Santorum Syllabo.

at

f

Veré Oratio ad omnia utilis !

ia

SENTENTI:A.

Jbls PmS fe[

dmm n

: inngfmäv'

E deficias in oratione. DEUS quod

j

conceffurus eft , ecfi differt, non au-

m?eï J

foil

M

fert: non levitate ducitur , non facilé de

ad 0 i

fjl

fententia movetur, quod promifit , eít

[l

(U

dEfLIU

fixum , fallere non poteft , habet unde fa-

ciat.

S. Augu[t. fuper Pf.6s,

ii

r mU)

yatt"

ii

4 Q

j

f Yl

l pa

R2

RE-

u

988 (276 ) 8de

RETYWLEXIO,

Men dico vobis ( fpondet stetna &

Puncr. l A

infallibilis Veritas ) f qu2d petie-

vitis Patrem in nominie zneó,dabit vobis. Dolendum

fane; Orationis ftudium tam parüm nobis curz effe,

& vel fepiüs negligi, vel folis labiis deblaterari. Un-

O

de utiq; confequitur id nobis evenire , quod Salvator

tüm .

afferuit : pezztet , U mon accipitit, eü quod malé peta-

AR

zis.'Totà animi contentione opus eft, ut Oratio füis

ismieh

fit numeris abfoluta. Orazs confiderare debet , quid

rl af

petit , quem petit , feipfim qui petit. S. Bernard.

Anim

II. Oratio frequens & fervida , etfi omnibusin

« . ï&k

univerfum ; iis tamen primüm eft neceffaria , qui de

jobaret

ftatu vitz deliberant. Res hac tanti eft ponderis , ut

lii y

communi Afcetarum judició debité pertractata ater-

| lentii

nam felicitatem 5 perperam füfcepta aeternum pariat

exitium.O quot in abyffo illa miferiarü igneis deflent

ä gätifgubl

Wrm od

lacrymis fudin hoc puncto focordiam ! quantos paini«

tuit flatá religiofum fe neglexiffe !quantos ex oppofi-

T tïpm

to,Religionem ficló fe animó fufcepiffe , ac propterea

damnatos effe;dum in fzculo falvari poterant.Hóc in

negotio qzidquid agis,prudenter agasy$ re[pice fimt,

Egi

III. Magna & multa funt Religionis onera,que

[

a&terna fübfequentur commoda, fi debit? fuerint por«

t o

tata. Quomodo vero id fiet , nifi totum hominem di-

Md r

fponat feria Oratio. T , qui zm congregatione Vivisy

bene vive, ordinabiliter, foctabiliter ,6$ bumiliter 2

ordinabiliter tibi : fociabiliter proximo : bumiliter

Chriffo. S. Bern. En compendiariam Religiofi obli-

£ationem ! ad quami tamen explendam, o quàm Ora-

tione opus !44pud D EUM Oratione fulciatur operas

$ío , $ operatione Oratio, S. Gregor.

XVIII. MAII.

352 (277)926

]

det at

XVIII. M arr.

j qm'a' p*

j Dolenia

&. Ericus Suecie Rex.

Jis u d

bluerri U

quoiSdut

É i

Otum mundum füo cupiiffet fceptro fübdi-

tum ZÉr'zcu : non quidem ambitionis vitió ,

nimibyu

at Qram

fcd ftudió Religionis , cujus impulfu có viribus to-

tis connitebatur , ur plures , plurcfque populi ad

( dgþ([ j 4;&'

Chrifti caftra, ab Idolorum fervitute transfugerent,

$. Bu

Pauperum fortem adeó doluit , ut eorum Pater au-

diamibst

diret , talemque munificentià plufquam regià fe

dira, qi

probaret.

AEftum libidinis glacialibus undis re-

l od

ftinxit, probé gnarus, nullum alium ignem illó

Ed

peftilentius ferpere. — Hoflibus juftó pralió fufis ,

terun ?

fugatifquefüis non raró lacrymis parentavit , ani-

d

marum jacturam altiüs, quàm corporum intrà ani-

quiee

mumexpendens. — Hoc demum eft; Regem effe.

gieap

SENTENTI A.

Eu

yaud

I)FJ! "Iþ M"üï

R

Eges efficimur , improbas , & ab-

onisonti

furdas. cogitationes in poteftate te-

hi

nere voluerimus, $. Cj

ryfoft. Homil. 3. i

nhonüüüïïu?'

2.. ad Corinth.

um

&

jl

n

Rif

W »

0

gl

fl

iif

j

$

RE.

j

a2 ( 278) 8de

REFLEXIO.

Ruftra aliisimperat, qui fuis cupidi-

Puxcr. IF

tatibus fervit. DEUS initió homi-

nem creans , ficomnia fübjecitfub pedibus ejus , ut

Loriosó

fübter illum quoq; vellet effe appeutum illius, Regi

tüm,

men prorfus amplum eft in tam promifcua paflionü

iil :hodie

turba , quarum unum opus renit rationis dictimini,

m ifcrip

Multum prafliterit , qui , adjuvante DEI gratiá, il-

tiafodi

lam in hocfuum regnum reinduxerit pacem, 44m

:

omirmpore.

Mundus dare non poteff.

Á

IL. Indignum regiá majeítate videri poterat,

[TN benig

quód pauperum fordes tanti faceret Ericzs Sueviz

WUf st

Rex : verüm in hoc ipío regió fe (ceptró digniffimum

[ penti

oftendit, quód nec minimum faíftui locum dederit,

l

|

Emergimus aliquando aliorum potiüs ope, qum

Bo o

L

noftris conatibusé fcece vulgi : moxq; alii à nobis ip-

fis evadimus, illorum cenfui nofmet inferentes , qui

Fa dl

Tümrun

ambulant £a zrabilibus fuper fe : tumq; evenit,quod

Waf

communi fertur proverbió : Honores zautant moret,

Wif

v4Aro tAmen in meliores.

lfs

III. .Plüs Ericus fibi placuit in nivea puritatis

ftola, quàm in regali purpura. Hocregium infigne

vel maximé infeftant inimici carnis fltimuli. Pezedz-

& us ut illud fervaret integrum , in vepribus; Frzz-

Ti

Hip'a

cifcus in gelidiffimis fe nivibus volutárunt.

3&1

fané regió digni funt tituló ; quem fruftràtu tibi pol-

qum

Tajorie

liceris , fi caro fpiritui leges dictet. Utne igitur hic

Tori qi

difordolocumin te deinceps habeat ; aureum Aurelii

Auguftini confilium cape: 7u feruiat caro tu&

lan&lm(

anima tut : DEO feruiat anima tHa. Debes regi, ut

| Wtofr

gpoffs vegere. S. Auguit. in Joan.

W DgI

XIX.MAII.

228 (279 ) 8de

(ORDX. M aEX

nifrsoné

Sinitio J

5. Ivo Confeffor.

dibus sst

Loriosó fibi tituló pauperum olint, vidua-

illu A:

i

rum, & pupillorum Parer ; & advocatus

TT

n

Profundé

audiit : hodie Cazfidicorum Patronu.

yuis ia

animo infcripferat effatum Regii vatis Pf 103. He2-

E gnda,ü'

ti qui cuftodiumt judicium , & faciunt juflfitiam im

t (

Fun&lionem enim advocatiz, quod

omni tempore.

Suriut notat , gratis in ft recepit : & qua facienda.

lr u

erant , benigné , amanter ,& abfque dilatione ex«

fricu o

equi conatus eff ; corporalibus interim pauperum

( dlgmtï.mu

indigentiis tam folicité profpiciens, ut quotidie ho-

lm d

fpitió eos excipere, pedibus lympham affundere;

jiuge f

menfz convivas adhibere, omni demum charitatis

(joob?

genere delinire ftudiofiffimé fatageret. . Ad . fupre-

j

j d

mum tribunal citatus , caufam fuam tam bellé dixit,

(j eycmh(ll)f.

ut accufatores inferi ne hifcere quidem auderent. 7-

gutati tl

ffitia re&lorum liberabit eos : 6 infidiss fuis capiens

Iur.

N

s pmï::ï

SIENTENILA.

regt i

ii

Uftitia eft animi libertas , tribuensuni-

[l

LVW

W(JR&

J

[

cuique füuam propriam dignitatem ,

yo

g

majori reverentiam,pari eoncordiam, mi-

l

jud

nori difciplinam, DEO obedientiam, fibi

jureum

fanGtimoniam, inimico patientiam,egeno

:u

u n

operofam mifericordiam. S. 4zfeism. ferm.

pii

þ j

eur DEUS homo.

RE-

$

E

IX MAIL

928 (280) $de

REFLEXIO.

Paxcr.I. Aufidieis , Judicibus , Advocatis »

grandi voce acclamat DEUS : Dj-

dlgite Tuflitiam , qui judicatis terram. Sap. 1. Que-

D

ritejudicium , fubvenite oppreffo » judicate pupillo ,

defendite viduam. Ya.1. Textum hunc compendio fic

L

ol

clucidat Oleatter : Qwerite quodjuflum efé in operi-

)

lüqua

bus veflris : aut difguirite cujus fit litigantiumufta

limmole

catifa , qua injufla: quia inferius dicitur : quare-

A iro

bant miumera potiis , quàm judicium juftum , praci-

Vexlltsm

pit Dominus juflitiam quarere. Sapienti fatis.

Ralng]

TI. S. Auguftin? indubitanter afferit, eos peccata

Tnoff

peccatis cumulare,quibus confucetudinariumeit, pecu-

DN

niz amore leges vendere, corrumpere jura,fententias

! DEO

ipfas venum exponere: caufas demum iniquiífimas

| lls

caufis aliis apparentibus fulcire. Optime & veriffimé

| Tittetur

i

Ammianus : C retté procedunt judicia , delubra

D

U tom

f'nt. equitatis : cüm depravata s fovea fallaces $

IT

eucayin quas fi captus ceciderit quifpiamynonnifi po)

VO dient

multa exiliet lnflrayadipfas ufg; medullas exfuttus-

Va

O quàm procul fuit ab his vitiis 7vo Jurifperitus,

Ti

cujus unum fuit ftudium , difcernere verzza 2 falfo.

Tios,

III. Quód caufas miferabilium perfonarum tam

finceré difcuteret /vo , tam amanter defenderet , me-

ruit apud divinum tribunal, necaufá caderet. Quid

te aliquando fiet , cüm j2//rti45 etiam £uas ventilabit

N

W

aquiifimus Judex ? 45ris contra te partes füfcipi-

N

ent diftricta Numinis Juftitia , & lzfa tua Confcien-

U.

tia : petetq; inflanter zpparztor fPyosus , ut ei tradaris.

ld

Quid ad hac evitanda confilii? Chriftum tibi quare

Advocatum , de quo Bernardus : Mibi poftulat ,

As

qui meam adboc induit

formam ,ut fufcipiat cau-

| Jas. in Cant.

X X- MAII.

.:zg(zs:)æ

, Mib

XX. Marr

tDEUSJ-

d

$. Bernardinus Senenis.

init Mi

conpadi

i

Emo ingenuus ad infignem contumceliam fie

Mi ff [ ä/!ri-

l

unquam erubuit , ut Berzardizts ad verba

J

l

'igzzwimiu

Venerem olentia : quz, etfi Juvenis , infigni tamen

j

alapá in viro quódam tempore caftigavit. — Feemi-

i]l/l/lf? WI'

nz nullius memoriam,practer illius ; quz inter fce-

ts

minas benedicta, in animo radicari paílus , quóod

ity «5 PCCCA'»'

probé noffet, ejufmodi idola non alteri loco minus

um

quadrare , quàm templo per folemnia Rel

vota DEO facrato.

igionis

jra lat

Peufum Martanum cà mentis

ningil

recollectione percurrit , ut fibi affidentem Ípectare

gl

mereretur ipfam Dzrparentem. De falutifero porró

(ihs h h

JESU nomine quoties occafio favit, tam ardenter

f

yi jl

differuit, ut illud lucidiffimo charaétere expreffum

m,v:o»ni[xgïf

cro dicentis vertici non femel incumberet. U

tque

diuego

ex abundantia cordis procefferint hac ferm

onum

7Jurifpffiïf'

ritas.

modellia, hic geftuum decor, haec devotionis fince-

mj

n

SENTENTIA,

at

at ;'ïd

Nus eft qui loquitur, & unum tan-

wmenäï??',*

"d

tum verbum profert ; & tamen illud

P

t

(f

unum verbum , uno in momento ,multi-

tudinis audientium , dum aures inficit ,

u

u

:

animas interficit. $. Berz. $er. 24.18 CAzt.

dip^

j

/

,

j

M

f

n

!

$f

RE.

j

j

»*18(282)?&24

REFLEXIO,

Rophera Regius illota zarpzloguo-

Puxcr.I. P

rum ora fepulcbro patenti ; Guili-

elmus Peraldus verba obfccena Dzabol fputis com-

paravit. Uterque bene. Nec enim candidis mentibus

aliud tam exitiale, quàm hac verborum fcurrilitas.

A

l

Petrui fermo nativus Galileum prodidit. Turpilo-

[

atatdanye

quos hi ru&us olidi Daemonis ipfius ciniflones pro-

bant. Szpe quem függeftiones peffimz non vicerunt:

dimlipec

in lapfum proturbárunt lafcivientium colloquia.

lm f

II. Modiciffima fcintilla ftupae fortuitó illapfa

| lrana

ferpere non definit, quoufq; feftinó ambitu totam in-

ftüfs qu*g |

flammet. Idem prorihs in innocentüm animis agunt

l

ia x

maleferiatorum colloquia. F urtivé primum fe infinu-

jfet A

ant, ac initió velut neglecta jacent. Ubi tamen incau-

rcy oj

tus animus ad eadem periculofä reflexione récurrit :

TW.fregd

pellem fuam tamdiu exerunt , dum animó fibi in il-

tbf x

Meyb

lis complaceme , tota puritatis finceritas in evani

D

l

ihsti

dum impudicitiz fumum abeat. Sic fcilicet non oev-

nj

lus tantüm : Verüm & aurís , & lingua plurimorum

| bs

deprzdantur animas.

III. Non igitur mirum ( etfi zurpilog

uis planä

mirum) totam Berpardini converfationem aliud fa-

né non fuiffe,'quàm /ebolam boneflatis. Qui enim

In

aliud ore proderet , quàm quod virgineó gefferat ani-

fi

mó ? Ad hoc veró multim contulit vivum D EIpzre

humxh,

exemplum, cujus labia ; dum viveret , nunquam non

| mhlhm

diftillàrunt »yrrbam primam , fermonis P'uriffl-

[Em Em

mi. Tenta fuit gratia labiorum in MARIA , ut ipfà

Tio) lt

optimà per. Tudith fignari pofft , de qua dücitur:

| c[hjc

zon eft talis mulier [uper terram in afpediu ,in p

chritudine ,G in feufu verborum.S. Bonav. inSpec.

XXI. MAIL

926 (283)98e

XXI. Mair

d

tenti Cl

B. Godricus. Eremita.

li p &

qidismenci

7 'Ami fanGitatis eximiz , & vitz ultra morem

m facila

qidit. Ti

ceterorum Mortalium rigide , quibus mire

dul

orbi inclaruerat Godzzcus , virum quempiam religi-

Pnon m

ofüm fuo é clauflro tantifper exciit, ut conventum

uoHoqu.ia |

Eremitam follicité rogaret, breve tam exemplaris

vite compendium in calamum diclare non grava-

ral i

ybiutmd

retur , quó id. pofteris ad imitationem , & propa-

maimsi

gandam inde D EI gloriam , tranfmitti cum fructu

poffet. Annuit Anachoreta, & hoc, inquit, fcribe:

imink lr

hia

Godricus olim fanerator , infamis, perjurus , falfa-.

vius, fraudator, [jycopbanta , belluo, && vagus. agri-

j r

m& jbiit i

cola fuit. Nunc eff obtritus pulex , canis putidus,

Y u

2

fuperbus , intolerabilis , indignut, quem terra fevat,

Hanc vite Epitomen cape.. Idemne ferió de te dice-

ii

rc , & ab aliis dici füflineres 2

í PIU[imï"*

SENTENTI A.

j

Emo putet nullius negotii r&m cfle,

"N

»

N

J

facilé effici poffe , ut quis animó

( (

vt

)

humili, atque demifsó fit. . Imó contra

"m

nihil ex omnibus , quzcünque per virtu-

monIS Fb/

tem aguntur & exercentur , zqué labo-

71

tiofum & operofum , atque cjufmodi res

u

eft. 3. Greg. Nyfemus orat. de $. beatis.

fäl/)/x

ol

(

KE-

I MAJM

259 (284) $d

REFLEXIO.

Puncr.I. Arum omnino eft , tantos in humi-

litatis ftudio feciffe progreffus , ut

non à feipfo tantüm , verüm & ab aliis defpici volu-

pe cadat. Dicat aliquis cum Davide : Ego fzzz vermit

€9 non bomo : vocitet fe cum eodem canem zzortu-

litits

um , & pulicem unum. y. Reg. 24. plustamen pra-

li al

ftiterit; fi cum S. Paulo veraciter dicere audeat : -

C n p

ledicimur ,& benedicimus : adeó folemne nobis eft ,

!l Vetatus

maledictis maledicta reddere. Vitium hoc eft amoris

fitittue,

DP

proprii , cojusimpulfu humiles videri, quàm effe ma-

lumus, Verüm , audi , quàm alius fit vere Humilita-

ii tn

tis ftylus : Non reputes aliquid te profeciffe , mifi om-

lp

nibus inferiorem te judices. T hom. Kemp.

!Bj «

II. Excelluére in hac humilg;tatis virtute ; cum

l

Ts f:m n

DElpara, hbumilitatis Magtféra , Sanctorum plures.

[overe?

S. Patriarche Norberto non potuit aliud obtingere

Præmüs dul' |

gratinis , quàm, dum Archiepifcopus Magdeburgum

10l

nudipes ingrederetur, à palatii janitore fannis excipi

MU ts ít !

vile mendicabulum credi , vix non fufte abigi. $. Xa-

Ws

verius, alterius Orbis fervator , in fuis Epillolis fzpi-

T tT

üs bominem nequamfe nominat. Et fapercilium fü-

ET

perbétollat , quem penes nec umbra eft fanctitatis ?

Rnj

III. Ipfum hoc pridem deploravit S. Bernardus :

Wl) f',m)l

Mulii , inquiens , bogorari appetunt in fcbola hu-

anilitatis, erm. 1. fap. Miffus. ordine utiq; prepo-

|

fteró. Qui ad au(lerius verbum fe torquent, & humi-

lestamen videri volunt , 5ypocrita fünt , illi valde fi-

| Etmu

D

miles , qui fe in 4gelum Incis transfigurat , fancti-

lii

tatem foris fimulat ; nequitiam intus fovet. Perfaci-

lo eff veflem eontemptam babere : fed vermm hum

lem paséentia offendit injuria. S. Auguft.

XXII. MAII.

€8(sz)3€*

Antos n ht

OXXIIL Maak

progrd:

isdepici o

$. Bafilifcus .Martyr.

5j fimom

um t

Lterius conftantid nutare Bafilifcus defiit, mi-

Á

liti aliquamdiu füb Maxzzano auctoratus.

dituna n

r

Cim forté prafens fpe&táffet pugnam , quá T/eodo-

r&^^ cognatus Ordothoxam Chrifli fidem ad fàn--

mnendió

hocdha

guinis ufque , & vite difpendium propugnárat : rei

i qujmg/[cmz

infolentià attonitus , fic ratiocinari fecum occepit :

gt

ergóne in tam ancipiti tot bellorum alea non pi-

,fuijp,nifwïf

£eat, ad captandam Imperatoris gratiam,heüi quam

modicam * ultima adire difcrimina, excipere vul-

fu.

jsriit

nera , fanguinem , cum hoc fpiritu, furori hoftium

devovere? pro Chriflo veró , & zternis in coelo

um

[l ob

pramiis durum fit vel unius, & momentanei non

y um

raró fupplicij acerbitatem quantulamcinque expe-

riri ? non fic impofterum erit. Cognato fanguini

n

t abigi's- f

meus , volo, miíceatur, ut Chriftó potiar. Sic dixit,

fic egit. Ferreas indutus crepidas, clavis ignitis pro-

gpil

d

in

bé armatas, & capite demum minutus , ad gloriofi

certaminis metam alacer procurrit.

Verba mo-

jl

j

Vent; exempla trabunt.

0.

,/P

SENTENTI A.

e q, Pf?ï

Wi

Jenls

Ermo vivus, & efficax, exemplum ope-

[l

T

ris et.. $- Berz, Serm. 56.

j ufil()ja

)W[. P ")

j

yl

RE.

Jl l À

s25 (286)92e

AREFPFLEXIO,

Puxcr.I. Enue $. Chryfoft. Hom. 4.in2. ad

Timoth. zuitam profeció covfert

Bl

ad irritamenta virtutum, magifirum luétaniem ta-

definenter a[picere. Hácvià San& quique pertigére

ad bravium : dum oculos identidem reile&terentzz

.&(cburg

auttorem fidei & confummatorem Chriflum , qui )

m

vivó mortalibus exempió , /AZffinust. Crucem » con-

iib Can

ffione contemptz.ebr. 12. v. 2

.

1lnaunt

.. II. Histamen tempori

bus,quibus multorum re-

diri Can

frixit charitas, negleCta frequentibs jacent heec virtu-

at

i

tum exempla. Curritur in incertum , & plurimis po*

U gntat

tius placet perire cum plurimis , quàm filvari cum

| füül. Sufnug

Vitia aliorum facillimé animis fefe : nfinuant,

Paueis.

/hrenni ol

virtutes non item. Multa his plesumque diffic: !

tas af-

t qua

fingitur , ut pretium detrahatur : ficq3 Exempli iuce

At orrin

ofthabità , magis diligunt homines opera terebra-

Vi

7um »Ícelera videlicet ; qu aliquando cum ; fepe fi-

" lii

ne exemplo perdifcuntur.

a, (

III. Quotufquifc; deinde eft,qui Bafili/ci exem-

di

b"

plótantum amore DEI , quantum proprii commo

IU At

agere & pati velit? Mundi pullis , fordida carnis, &

divitiarum mancipiis, nulla pericula tam gravia, nec

labores tam diuturni , nullz moleftiz tam acres,qui»

bus pares non fint , & quas non velut per ludum vin-

Un

cant. DEI veró caufá vel ad momentum fatigari , du-

n

d

rum admodum eít, & penitüs infüetum. Promoic4

TT

Pmþenda lengá vid curritur,8 proaterna vitaà

(lll()s ií

anultis vix pes femel à terra leoatur.

Pro bono in«

H"mi!. I0,

commutabili , pro premio ineflimabili ,pro gloria

snterminabili,uel ad modicum fatigari pigritatur.

Thom. Kemp.

L.5. de Imitat. c. 3.

XXIII. Mar.

928 (297)98de

XXIII. Matr.

jn. 4 inb:

nf

B. Vipertus Eyifcopus. Ord.

hum

Pramenfiraten[s.

uiqqeger(.g

Teldirad

Aícburgenfis Ecclefia , Paftore Viduata , ali-

Chrij?m'm(f"ï*'

R

quamdiu luxerat fuam orbitatem cüm fedis

: u

Ejufdem Canonici, imó communia populi ftudia eo

collimárunt, ut demortuo fufficeretur Jiperemur BlIu-

smulot?

cheriut, Canonicus Praemonítratenfis , non naultae

pent ha

quidem atatis, adultze tamen Virtutis, & rara pieta-

M ,'urarfis;ï

tis. Dignitatem ergó admifitquam fübterfugere ne-

W (

.&x'aïl

l

quiit. Suus tamen Pontifex , quód id muneris; mi-

l x

sorenni collatum effet , EleGtioni acquiefcere: no-

uedicie

luit : quam perfuafionem , atque unà ztatis tardita-

ul

tem ut corrigeret D gus, naturz Auctor , imrnifsá

l

at i

Wiperto unius noclis fpatio prodigiosá canitie, pa-

l qu

lam oftendit Virtuti penitus maturze, in ztate etiam

immatura, fuum deberi pretium : néque Jzperr us

j

d

Mj

fibimet affump(iffe honorem ; fed vocatum defuper,

ypriL COf

ficut Maronem.

If

didzd

SENTENT A.

um g

gume

Um, qui regendosalios fufcipit , ran-

, gïllu

E

tà decet glorià virtutis excellere, ut

If]

fQUU f

inflar folis cceteros veluti ftellarum igni-

J

J

um

€ulos, in fuo fulgore obícuret. $. Chryfoff

yi

J/

n

li

Hiomil. 10.i9 1. ad T igmoih.

j

rl

ff

RE-

(l y

s5 (288) 9de

-

REFLEXIO.

Onores & cel(itudines graduum

Puxc. I. H

Ecclefiafticorum , zpfi5 etiam An-

gelicis bumeris formidandos effe, fenfit D. Bernar-

|

dus, ferm. 2. de Afcenf. Ettamen non defunt , qui

J:*t lr

omnem movent lapidem, ut hec in fe füfcipiant one-

1

dX

ra: quanquam onera non videantur nudam dignita-

(s im |

tem penfantibus. Credunt nimirum , Ecclefiz ?ra-

J bltar

latum vix aliud effe, quàm , pinenifftmor poffdere

üntule m

redditu : [uperb? vefliri , & epulariquotidie fplen-

didé. Ex hocerrore quid mirum , fequi innumeros

m Omobiu

T

alios : camq; illis hunc facilé capiralem , quód cacó

ln den'xque

paftore cacis ovibus ducatum praflante, & iflz , &

ille in foveam cadant?

(pore a

Amini [f

L. £a5 comventens , probitas morum, [cientia

mon vulgaris , fi deficiantin illo, cui citra maturam

nendey

nf n

merici aftimationem dignitas Ecclefiaftica obtigit:

st

malé profpectum erit quàm gregi , tam paftori. De-

erit modo lingua ad differendum : jam oculus ad vi-

dendum: jam rationis maturitas ad difcernendum in

cafibus & caufis , in quibus non Ze afini umbra agi-

Yi

tur , fed de aterna falute. Vide medó , num jure fuc-

cenfeas S. Juliano M. qui , tefte S. Hieronymó L. 1.

QIcis f

contra Pelap. dicere confuevit : 4 nullum e[fe , aut

rarum e[fe Epifcopum ,qui omnia ad tantum Ordi-

Tatnen

a

nem equi[ita babeat.,

HO[C«

IIl Dzgpitas ergo in indigno ( inquit S. Salvia-

nus ) ornamentttm eft in Iuto. Non dubium, plures

Aüï'*ffim;i,

hodied; SS. dicturos quod ille; Sz fu;ffosnus de nume-

ro Pralatorum,e[femus de numero damnatorum.Fe-

lix igitur , qui vellatuit: vel (ic vixit, utcum Paulo

fperare poffit ; repofitam fibi Coronam Tuffitie.

XXIV. Marr

e28 (299)

COUR

d

D

:

dies oraa

XXIþV. M AII

D

niitD. r

$. Simeun Stylites.

on ddittyc

Uer fexennis acuté obfervavit, Mundum falla-

efifiparos

. cis, & dolis ícatere : quibus ut cauté fe fub-

nds p

duceret, jam tum vafliffimam eremum ingreffus ,

Ecdnite

DEO folitarius vivere, quräm'den[ifïïmæ pereun-

f gf

tium turbz immifceri maluit. Annos natus duode-

u

cim Cenobium adiit , Monachum induit : utrüm-

'equi jnnuntt

que tam deliberate, tam. conítanter , ut ad colum-

aE QUM i

nam deníque Magiltri fui exempló invitatus , flaret

mthä il ]

corpore, GG animó reCtiffimus, ipfe Columnz quàm

homini fimilior , quia in coepto femel perfe&tionis

m f

obtinenda propofito totus immobilis. Sta : fed cir-

jgr d

cumfpecie, nunquam fic tui fecurus ; quin cafum

jl

inetuas.

npin^

ais

SENTENTI A.

(ernni

jj um

Infelicitas generis humani! amarus

O

»

m

cft Mundus, & diligitur

*

putas fi

h Emn,imü h

dulcis effet,quomodo amaretur ? turbatur,

T M

& tamen amatur; quid fi tranquillus ef-

j

fet ? flores mundi quomodo colligeres ,

qui à fpinis non revocas manum ? $,

1 uitS.S;kL:f

UA

Auguflinus,

Jbl u P']jj

J

7

il

gt

iU hu

h

/

/

T

RE-

l!.

!GA[L

)

E

J

236 (290) $de

AEILEXLIZO.

Puxcz.I. a

F

bIfplicuit Szzeonz vafer Mundi

genius , eos perfequi folitus,quos

Ó M

amare dcbu&at. C

hriihls, Divi Ccelites, quorum

Uim«

precibus fervatur Mundus , hujus odia & defpe&tus

l

l

plurimüm funt experti. /Equum ergo eft in vicem il-

(

fiem

lum contemni & defpui. Czzz Mwndus oderit Chri-

fcfüblim

flianum , quid amas eum qui te odzt ? S. Cyprian.

tBf«

IL. Oditfe veró Mundum, eft, dolofis ejufdem

p profe

amplexibus maturé fe extricáffe , & cum Szeone in

Mi fvrjrfm li

fanctz Religionis finum convoláffe. P7oizz7 hic pu-

rtamer

7iis , remotis mille periculis, quibus Mundus fcatet.

jf diebus

Quis enim non infirmatur in carne ? quisnon [ordes

|tr cpt

fcit inpulvere? S. Leo , ferm, 11. in Quadrag. Pulve-

tseffttar

rem huncut plurimüm infpergit fzcularis converfa-

DHM g

tio : tamg; pertinaciter aliquando ; ut ( accedentibus

lls tenor |

prafertim fequioribus exemplis ) excuti difficillimé

ttinis f

poffit. O zcmis iniqua amicitia , feductio mentist

Iftenter

féd » eim dicitur : eamus , faciamus : pudet non eff

U tm ore.

impudentem.S. Auguft. L. 2. Confef. c. 8.

A m

IlI. Sizeon columnz firmus inílitit. Neq; hoc

DNUN

mirum. Zz Religione enim cadit bomo rarins. Et; fi

cadat aliquando ( neq; enim Apoftolicum etiam Col-

legium hác fragilitate caruit) /zrgie tamen citiZ,

(

erectus proborum precibus & exemplis. Neg; veró

A

fieri poteft , ut ex hereditario conditionis füz malo

Mdl

prolapíus ; non furgat , ubi ad fargendum Saperzores

W

il

Mn

extimulant , & mora jacendi non permititur, Indu-

bium igitur, tantas effe in Re/zgione gratias , ut jure

f

jl

dixerit 4£yrdime, Francifei [erapbici comes : mallefe

]

unum gratie oradumzn Relj

«

gione , quàm decem in

[ yi l

f«culo. Hiero. Platus de bono ftatás Relig. l. 1. c. ult.

fil

XXV. Mai,

s22 (291)82€

XXV. MArI.

i vt Md

qu l ll)," j

$. Maria Maedalena de Paz.

Carznelitana.

Ell (; qU

jj o

Uàm omnibus fuis actionibus nobiliffimum

yetincem

finem prafixerit Magdalena , compendio te-

(f

At

flatur füblimisilla proteftatio , qu aliquando dixe-

s (,W i

rat : Ego , f vocem unam alià fine , quám pro DEI

m

doloü)

W

amore proferenda , etfi illa nibil in fe noxa babe-

um $m

vet , effem in gloria fupra Seraphinos extolleuda ,

Vigirit

zll/zm tamen e/oquz zollem.

Quindecim ante obi-

Masds lt

tum diebus ingenue profitebatur ; nunquam hacte-

nus capere fe potuiffe, qui mortalium aliquis fron-

?qmm )

(E:mu i

tis effet tam pPr*rx&æ, ut vel unicó lethali peccató

Vitae

yliris (

DEUM optimum: laceffere non. vereretur.

ia

illius tenor palam oftendit, verba hulufcemodl non

Amorisenim divini aílu

yti diic

in primis labiis enata.

frequenter adeo fuccenfa fuerat , ut aliud quàm cor-

jufin m

ub

de, tam ore non voiveret quam;o Amor ! Ó Zdtmnor !

(crg'

heu ! quàm difpar Mundi Genius! quàm longe alius

h

mt- N

agendi modus Domznis anaimalés !

" "

& BUNUIMECN T I

um

; uj

Quàm bonum eft non vivere, nifi

O

Dzo:non operari, nifipropterDeuw:

| l[s. M

non delectari, nifi in Dgo ! fi vel pllum af-

1

dumM

fe&üs in me deprehenderem , qui vel à

mittih "

Dzo non oriretur,vel ad Deuw non rcfer-

rälläavb[

retur, eum quantociüs evellerem. 5, Fraz-

o

eifeus Salef. ia Reliq. « praxi Spirit. part. 4»

m '[

£. 12

dip^ j

"R

E R-

XV W

58 (292.)8de

R E LL BPX-Ig.

)

Xioma vulgare eft : Cujus fruir bo-

Puncr. I.ä

nus , ipfum bonum : cujus malus ,

apfum malum. Magna mortalium pars füb vitz po-

Í Ph/:,

ftremam periodum occinet fibi illud Difcipulorum:

per totam nottem laborantes , wibil cepimus. Luc. g.

Lt

utique ex defectu bonz intentionis , quam »ft quis fi-

|

Jituto

bi faceret familiarem , experiretur , etiam contra re-

hao 47

ceptiffimum illud , ex sz£ilo non nihil, fed a/igzi4

i p Qor

fieri : opera fcilicet 24/4pbora quoque;intentione bo«

nà animata fieri bona.

at

II Ecfané praxis bonz ifitentionis non alis fic

m lo

