to cafus &c, alta tamen improvide fcandere, volupta-

tibus faburrari , divitiis affluere, plurimorum eft vo-

inilipplt

1 d qdjy

tum. Interim DEUS negligitur , & aternz falutis

cura in poílremis eft. Sicut in diebus Noe vix alia fu-

lt Viar

it hominum occupatio , quàm comeere & Libere ,

Wprpidis

T0 bt v

nubere $ nuptui tradi : verbó, ducere in bonis diti

fuuos , fübinde veto in puntto ad inferna defcendere.

EENEUN

ts

III. Utinam haíce quifquilias generofó prote-

rant pede religiofz in Clauftris Animz: difcantque

Alexii exempló fublimioribus affuefcere ! Proterent

orró, & hanc animó difciplinam facilé imbibent ;

()np

fi certó fibi perfuadeant , communi Aícetarum fenfü

non aliá re fic diffipari fpiritum, quàm curis fuperflu-

V0

is de parentibus , propinquis &c.. Hinc potiores Nv-

D

vitiorum tentationes , & damnatus aliquandoin fz-

culum refpectus. 7

"u

^

i majerem inmodum [aculari-

H

um bominuUm a

micitia deletlatur : 4

fé profcriptá

vite fpiritualis lHabilitate, quem ex anime effude-

rAt ,Vità prioris vomitum reforbebit, S. Baíl,

XIX, Jurn.

9238 (405) 926

,

ii

AVL ] uLII

nvulgarcn.«l'f

Viderett

. Arnulphus Epife.

ii

UltaMeieni huic Antifliti cura fuit & follict«

T

yi A

tudo pro Cultu DEL, eó potiffimüm; qui per

flatas precesà. perfonis Ecclefiafticis indies Numini

noin

)

l

j

debetur. Convenerat aliquando füo cum Clero Di-

4

vinum perfoluturus officium , cum , ecce' juratus

^

malorum hoftis eo tempore Clericorum fafcinavit

L

viis D

animos , ut in foporem quóque prolapfi, verfum

DEUS in atljutorium, &c. inchoanti Epifcopo re-

widoid

fpondere negligerent : fed vicem dormientium con-

p d

tinuó füpplérunt Angeli ; magná reverentià; Dezz-

iauundt

ne 4d adjmvandum, G. fübneCtentes. Tantumque

ib

valuit Vicaria hec Angelorum opera , ut & veter-

Vil

num torpidis excuterct, & fidem deinceps indubita-

ii

tam faceret venerabilis fuperorum Spirituum prae-

] D L

li

fentig. — Pudendum fané in fzculi nugis hominera

Mefff?

tam efle ferium , in feriis tam levem!

seh

(

y: d

SENTENTI A.

(

hat

alC

p

On plus dele&atur D z usin oratione

N

t

vocali, fine attentione mentali, quàm

jarilf

in garritu avium , vel in grunnitu porco-

y p

rum. Pacentius Bellovac. [Pec. amor. L. 3.

gt

777 f*"'?d .

if

j

"

MW j

g

RE-

if

928 ( 410 ) 84e

|

AREFLEXIO.

l

Uàm Doemoni terribilis eft Ora-

tio füis numeris abfoluta ; tam ri-

Puxcr.I. O

hitin

dicula eft; quz diftrractionibus & irreverentiis fcatet.

t

Novit nimirum vaferrimus hoftis,hujus furfuris de-

blaterationes non modoó exfuccas effe , fed malediclo

Ym

tniscomt

etiam fubjacere. Ma/edictus, qui facit opus DEInt-

gligenter. Ettamen ; ó quàm commune ett hoc viti-

forqui

1 fofce

um ! Pfallam , & intelligam , inquiit David. Apo-

Ampon igi

ftolus item : Orabo fBiritu, orabo &f mente. Aliud vi-

delicet eft Orazzo feria,aliud pfittacorum garritus.

'iantnio

Ri pofics

II. Stultum videtur Clarz-vallis Antiítiti , t ve-

ré fic eft, hominem à DEO petere , ut precibus faci-

tss o

ttiporeeo

lem praítetauditum ; cim tamen ipfe homo feipfum

non audiat. Et quid demum hoc aliud eft , quàm nu-

quoivite

l'fri]itcr Qu

gariin re fummé feria ? quid mirum juflà prorfus in-

Til i

dignatione nobis exprobrari;ut ólim Judeis : OZ &

Ainentia

qrojeci fef vottates vefiras , €5 non capiam odore ca-

Tügativæ & (

tuum veftrorum. Aufer à me tumultum carminum

Mi

tuorum ,6 cantica lyra tue non audiam. Amos f.-

Ti

IIl Hocigitur age quod agit , quifquis € Clero

MT

vel regulari;vel fzculari ftatis Officii Canonici preci-

Yl con

bus DEO füpplicas. Cor tuum & caro tua exultent

uj Thenti

in DEUM vivum. Velut zz confpectu Angelorum M-

j nem 2t

li pfallito : & Orationes tuz fumo aromatum fimi-

les, ex incenfo charitate corde re&tà in fublime evo-

lent. Utq; »n[ce morienter non perdant fuauztatem

Uaï

unguenti : flabellum tibi porrigat irretortus in DEI

N

prafentiam oculus. Plurimüm valebis hóc medió &

(iS, dehu

contra technas diaboli , & contra congenitam tibi le-

QUatdy

vitatem. Deniq; Bernardum audi : Orans confidera-

rt debet,quid petit , quem petit ; fespfum qui petit.

XIX. Jurir

98 ( 4u )9de.

XIX.

UuULIIs

eiblse

'

l

$. Arfenius Conf.

bfohtu j

Anti nominis & fama fuit 4r/eniut, tantz in

Yerents

1

agendis rebus prudentie & dexteritatis , ut

if

Tmperatori 7/eodofio dignus fuerit vifus , cui erudi-

s fedndd

endos comitteret filios Arcadium && Honoritza , in

qupuU

fpem regni natos. Eam provinciam etíi renitens &

une t

invitus fufcepiffet; quód maximis honoribus adne-

i Dl

xam non ignoraret ; adeó tamen fílrenué adminiftra-

Wf.äïä&i*

vit,tantáq; cum auctoritate, ut nec minimum defide-

,mmj,':'/,i'tlf.

rari poffet.Seculi fatur,evocatus etiam voce divinitüs

j Andä[la .ï

allapsá, folitudinem petiit; in qua parvó admodum

i p:::ibmäg-

tempore eos in virtutum palzftra progreffus fecit,ut,

hm

quod vitz fcriptor meminit, omneseremi Patres;etfi

jfü ! q"ä*"

viriliter currentes , multis parafangisanteiret. Hu-

jl gon

militas ejus fuit eximiá, filentium omnino rigidum,

udæig:ü J

abítinentia fupra fidem : quz tamen virtutum pra-

j

rogativze & decora tam non prefumptionem vanam

i m

eidem ingenerárunt; ut poft eetatis annos centum fu-

j

pra viginti; quorum ipíos quinquaginta uni Dzo fa-

fs (

craverat, moriturus, plané timeret, etimque metum

;anoniu;::

verbis coram fateretur. Et ridere lubeat ad. cjus arti-

od

culi mentionem homini , peccatorum fordi

omnem atatem innutrito ?

þus per

T

D E I NY D

IVI'O

magym-7-^'

j

*

Uandoomnis fapientüm vita, fecun-

Dd

yJ

C)

düm Platonem , meditatio eft mor-

r

tis, debemus & nos przmeditari,quod ali-

i

u

quando futuri fumus: & quod velimus,

um

nolimus, non longiüs abeffe poteft. 5. He-

Cc

ARE-

nl

v0n. Epifl. ad Heliodor.

(

28 ( 412) 8de

REFLEXIO.

Criptoribus vita 4frfenzi certü fuit ;

h

Puxcr. I.S

omnem Viri hujus fanclitatem à Ju-

AAttnien

dicii divini & Mortis memoria profluxiffe. Quidin-

tereh nos? vivimus futurorum incurii, velut ezermim

Wtnes :

præ&ntibus faginandi. Hinc in deceffu mille formi-

'egidgn

dines , quód convafare tum velimus , ubi jam abeun-

Til

'itatimos

dum elt. Felix qui (ic vivit, utomni hora intrepidus

tidig Y

dicat : Duc sue , rerum Arbiter , eó , quà ab atermo

deflinaffi.

nf (

Mortis memoria viie "Arfenio red-

"tl oor

II Hac ipfa

didit , quidquid miferé ceecutienti Mundo in pretio

Am n

tetmili

eít. Par nobis fenfus foret, fi par apud nos effet futu.

rorum prameditatio. Ludimus , & ludimur , quan-

^aularer, à

& aterll

do dignitatum faftigia in voto-nobis funt & amori-

bus : cüm tamen é quovis angulo tutiüs in coelum ea-

müpum vir

tur, Viles nimiüm anize funt & feré materiales , in

'upeis;e

"Ihtueri;

quas tantum non poteft ezermi bon? memoria , ut eas

à ficculi nugis abducat. Bearitudo bec in excelfo efl »

LT

lis. Seneca Epift. 65.

LOI

fedwvolenti penetrabi

lII Fuge trfeni

! féde , tace , quiefce. En tradi-

DAR

''Ture

Micüm

tam compendio totam fanclioris vite normam

bamur fzpe circa plurima, cüm interim unum fit ne-

Rn

ceffarium. Una refolutio beroica , fpretis, quos jure

N

polliceri fibi poterat, honoribus, DEO ferviendivi-

|

am complanavit 4£r/ezzo ad perfectionis fummam.

mChn

Audacter aliquando czpiffe,nec obviis difficultatum

larvis verreri via regia eft adinfignem profetum.

RU

Quod.cuique faciendum eft non fupra illum eft, non

| Fuüinis (

procul, fed proximé pofitum. Dicere fuis confucvit

— ngl )

S. Antonius : Greci f/udia traffmarina feclantur ;

Regnum antem D E Lntrá vos eff.

XX, Juzu.

398 (411) 9de

)

XX. Jurir.

i

$. Wilgefortis Virgo d M.

nditaut)

Arentem habuit J/zlefortis Lufitanie Regemy;

xills Qu

velutatim

omnes infüper animi & corporis dotes infan-

te regid dignas : magnam tamen cumprimis & for.

fa if

ahipmds

ma venuítatem, & morum elegantiam , que proco-

rum animos fic inefcárunt , ut multüm accrefceret

ho

moleftiz Jilgeforti, cui decretum prorfus erat ca-

gt

flam [e virginem exbibere Chriffo. Klunc ergo ani-

m fuz Sponfuüm tamdiu precibus urgere non defti-

Af v

hao ]*

tit,dum concederet ; quod petierat. Petiit porró for-

mz tam illicis difpendium;ut fua animz pulchritudo

lst

(

u

conflaret, & obtinuit mentum virgineum unius no-

&is interítitió promifsà veftiri barbá, Sic virilem.

s ht

animum virili etiam formá & hominibus probavit,

d

& füperis ; eó tamen difcrimine, quódab his plau-

ä n Awu!h D

fum tulerit : ab illisodium; folitum mundi minetval.

nemollimj-ü

ia

Cruci enim (fuffendio necata ) virginea puritatis

illibatze lilia Martyrii Lauro innexuit ; conflituta à

f

ii

DEO fingularis meerentium Patrona. Idem;kredo,.

gfd.

p

judicium fuerit Jzlgeforzi, quod Euripidi, quem fz-

o

pe ferunt dicere folitum : deformis fim potisis, quam

)

[i un,g;;].'.' [j

.

pulcher , & malus.

r

qïüiiüï:

P

SENTENT1A.

j

(mimdl:'

|

i

Ulchré à conditis amorem fubtra-

li

jl

hunt, qui in ipfum au&orem pulchri-

wis:'vf'

yt

tudinis cordis paffibus tendunt. 5 Gregor.

T

/

jóc^

is Regiffr.

d

'i:m/fw

RE-

Cc2

XX' ]H',;u

328 (414) 8de

l

REFLEMXMIO.

|

Puxcr.I Ihil olim infuetum fuit SS. Virgi- |

nibus , multisapud DEUM Pre-

cibus inflare pro corporis & formze defe&tibus :imó

rnanu proprià ( fuggerente Spiritu fanctó)) tales fibi-

In

0/

retipfis inducere. Nórunt nimirum;nimis quàm ve-

l

4

fum effe Poetz effatum : Liseff eum forma magna

Virgi

udicitiz. Bene item ab alio dictum : Magno cum pe-

Atitarm

viculo cuftoditur , quod multis placet. Felix igitur ,

At vauu

| une, Cur,

quem Numinis providentia eó deftituit , quó hodie-

uecaruiffe cuperent tot Inferorum mancipia.

Asjminí

fn ii

Il. Non defuerunt interim , quibus ipfa etiam

forma venuflas occafio fuit amanda pulebritudinis

ii

dncreata. Sans fic confüeverunt fanctiores animz ;

fistthoc

Ántorioí

ubi feparant prezzofum 4 vilr. Stupuerunt olim Ere-

mi Patres , quod Nonzus elegantis forma proftibu-

A euenta

lum non fixis modó intuitus effetoculis , fed etiam eà

l&i

formá miré captü fe fe affeveráffet : verüm ubi fe ple-

& if

Tif mf

niüs explicuit ; adverterunt alio longé collimáffe ill$

complacentiam : adeó verum eft nihil penitüs repe-

xl

riri fub fole, quod bonis bonum non fit: quamvis ob

periculi proximitatem pratftet pepigiffe foedus cum

eculis fuis , ad non videndum ; nifi qua licent.

lí

III. Pulchritudinem igitur formz; fi hzc obti-

gerit, geminet pulchritudo m

orum : Sin ; ornatul

f

Q [

Anima omnis.impendatur cura. Sit ha« fine macula

dl

& ruga, ut eterno Regi placeat. Suos Jezabel oculos

ftibió depinxit, ut formofa videretur: verüm non !o-

Jüm hominibus ; fed ipfis etiam canibus , quorü den-

tibus lacerata eít , difplicuit. Aliud pro Anima tua

pigmentum füppeditat Bernardus , fic dicens : De-

Humalitas.

gqr,.ï(nimæ duplex , Inpocentia ,

XXI. Jurn.

!

"$6 CA1528d€

,l fit g

N ]urtin

] DEUMP

du

$. Praxedes Firgo.

Kdo o

jrrs qur'

Emorat vitz íicriptor, nobiliffimam hanec

Virginem Romanam adeó Chrifti, & falutis

ij

um [

animarum amore flagráffe, ut nullum paffa fit diem

abire vacuum. infigniore quápiam pietatisexercita-

, lii

Jl qu hi

tione. .Cura illi omnis jam in tumulandis Martyri-

bus;jam in füblevandis pauperum indigentiis. Bea-

ncp

ia

tum Sapitrum. Presbyterum , cum viginti duobus

aliis;fuis Ipfa manibus reverenter fepeliit : plus hono-

ld

ris ex hoc Charitatis officio adeptam fe rata, quàm à

dj gnim;

fenatorio fanguine. Diuturnis denique malis,quibus

, d

. j

0f

i

nmf

(l

ex cruenta Tyrannorum fzvitie divexabatur Eccle-

fia , & ipfa facigata , inflanter diffolvi cupiit , & effe

f )

"üffi n

cum Chrifto : votique damnata;coelos fubiit , pro-

m

miffa mifericordibus praemia captura. Uunam &

ol

ficnulla tibi dies effluat fine linea!

j qu

SENTENTI 4.

nffellf

"

N

u i

fericordiz opera & hic juvant, & in

j

i

MI

futurum przmiant facientem. ..

l $j

Gregor. in regifr.,

u

( A

vt

uf

,

y M

in

lic

ia

ii

lii

Cc3

RE-

Y

aA

258 (416)2de

REFLEXIO.

Eré & fan&lé dictum ab Augufti-

Puycr. I. V

no: Opera mifericordia funt fe-

wit

anina future me[f s. O quàm modó gaudet Praxedes

Timorü

noilra , quód quàm in Martyribus, tam pauperibus

Qu Ard

elurientem Chbriffum cibaverit , fitientem potaverit,

nudum operuerit , infirmum & vinctum vifitaverit,

lerit, d

/WW; &on

mortuum fepeliverit. Semina, fed non parce , ne par«

ci metas. Nihil deperit , quod ex mifericordia legi-

I D7

Inonfue

buserogas. Siin mifericordium fyllabo Mors te de-

gfichad

prehendat , experieris tuó bonó veriffime dictum effe

talmm,

à Bernardo : Opera mifericordia [ola in difirita

examtne laudari merentur. de Pafl. Dom.

RTOA

penitenti

À

IL Mirum, hominem fugere fzepius occafionem

BIETY

exercitii tam pretiofi , tam meritorii'! Subiret faltem

animum praeferocem memoria Samaritani Evange-

la db

tentib

lici : non fané pigeret impofterum convenire mife-

ros , co:umalligare vulnera , infundere oleum & vi-

fotontiny

! oimmlhiffa

num &c. Charitas nimirum non modo Penzgna ell;

fcd etiam offícofa , magis compatiens malo alieno;

VO NW

uàm domeltico.

| WWM

Gl

Ill. Juduite ergo , monet Apoftolus , vos, ficut

lefit vt

eleli D EL, fantli&$ dile&ivifcera mifericardie,.ad

SDtem vie

Coloff. ;. In hoc indumento magis fplenduit Joteph;

Il. Cr(þm'

ZEgypti Prorex ; quàm in purpura & aureo torque.

| Mif

Hóc Praxedes amicta , velut letiffima Chriftifpon-

fa, cocleftem fübiit thalamum. Hóc quifquis olim ca-

ruerit, ejicietur in tenebras exteriores. JuZicium fine

]

ip!

wifericordia illi, qui non fecerit mifericordiam. Jae

[

s

2. V. 13. E contrà : Mifericor ia teflabitur vos , DEI

fapientia pracognitos à ma[fa perdendorun feparae

. S. Anfelmus.

£0 s ad vitam éternam praovdsnatos

XXII. Jurim,

l inp,,/h,

|

v$6 (41772 900

,l

XXIL Jurrir :

m d

$ Maria Magdalena.

if

udet ov

Eccavit Magaalena, quod communecft,& plu-

rimorum : de peccatis ver peenituit,quód pau-

m p

corum. Ardentiffimá dile&tione, quà cafté Chrzf?um

a poat

humittatt

deperiit , abfolutionem ab hoc, velut à Sacerdote

fummo, confecuta eft. Néque tamen pracfidentià vi-

TU

iricordelt

tiosà de propitiato peccato metuere deftitit (ut paf

fim confuevit hominum levitas ) fed tanquam nihil

DO Ms

egiffet hactenus, polt gloriofum Servatoris ad caclos

s d

tranfitum , Maffiliam delata , in horridam fefe fpe-

T, di(lnf

cum abdidit , omnibus deinceps fzculis germanum

Dort.

ponitentig Exemplar futura,

'Totis igitur tri-

m

ginta annis afperrimarn agens vitam , non alió pa«

lia

ita eít cibó , quàm crudis radicibus poné antrum fuc-

i

crefcentibus : non alió recubuit lectó, quam durá ru-

onvth"&(m'c

pe» continuis interim lacrymarum imbribus deflens

reolcit )

olim corniffa. Meruit tam ferium poenitendi ftadium

TU

favores Numinis infolitos : inter quos fuére praci-

,mlo?

pui , quód hoc luctüs fui tempore à D EI Fuio de-

Cies fupra centies ( ut ipfamet tevelavit non nemini )

g,

fuerit vifitata : quàd angelorum manibus indies

i [

ii ;f("

feptem vicibus ad ufque ceelorum confinia deporta-

lo

M

ta. Crebrà fecutue es errautem: uttnam Aliquando

Y amow

féquáre penitentem !

mfhflh*

SENTENTI A.

i^

It plerümque gratior DEO amore ar-

»

g.

E

yii

dens vita poft culpam, quàm in fecu-

ii [7H

l

.l

ritatem torpens innocentia. $. Gregoriws

nl

j2 Pdäofo

)

f

RE-

J

Cc4

j

il

$92 ( 418 ) 926

REFLEXIO,

T Penitentia ferararofit vera :

Puxcr.L E

nihilominus tamen z4/lz paniten-

144 nimis fera , ut inquit S. Cyprianus , f1 vera fit, &

poenitentize Aagzalene non ab(imilis, Deliquit hac

l

li Dj

multüm : quia tamen in vicé etiam dilexit multüm ,

F

multàm fibi culpze dimiffum à Salvatore audiit. Ani-

lum

fireln

me mi ! ne defpera : Idem tibi DEUS , qui Magzale-

54 : eadem poenitenti promiffa venia , qua Illi. Tan-

At Pri

Kum a

t«üm non aliquando intrà teipfum concipias execran-

dam Caz»i blafphemiam. Príma falus eff , declinare

li, Prolib

qim w

eulpam « [ecundaynon defperare veniam.Hug.Card.

Lige d

IL. Uttamen ex zquo doleas , idem tibi agendü

Iinem.

quod Z4zegdalena : precibus affiduis pulfanda D EI

dicrets

bonitas , ut largiatur eor contritum & bumiliatum:

ut det capiti tuo aquam ; & oculis tuis fontem lacry-

t(it, at

marum. Profeéto enim 207 unius hominis volentzt.g

cliquas 1

negi currentis hoc opus eft , fed zeiferentis DEI

BO

VOtqtere

Ponitentia,inquit Auguftinus , Z/0/o D EO datar &

completur. deSS. Virgin. Item : Penitentiam non

-

Wt eute

| m am

agimus , nifi Demini benefició excitati. de Gratia

Chrifli. L. 1.

D r

III. Deniq; parüm eft poenitere , nifi peeniteae

1pAus (

fiabiliter. 1475 enim eff penitentia , quam fequeni

DiUs

eulpa coinquinat : nibiloalent lamenta, fi replican-

i tb

Eu

tur peccata znibil valet À malis veniampofcere , 6

mala de novo fterare, S. Augult. in Soliloq. Veréde

re judicant, qui cenfent , majus cffe miraculum uni-

us peccatoris converfionem , quàm ftructuram mag-

N

ni hujus Mundi. O quàm pauci funt , qui non obtu-

l

rant corda füa ad DEI vocem , vocantis ad poeniten-

Is qc

tiam ! Verüm Cor durum mait babebit in novi[[mo.

Ü

XXIIL Junu.'

828 (419)8de

rl

XXIII. Jurrr.

u//apmziaj.

$. Birgitta Vidua.

f veralid

Deliquti

Ilia Bzrgeri & Srgridis nobiliffimorum paren-

xit mutun

at A

tum, feptimó jam etatis annó pietate infolità

futurz fanctitati mire przelufit. Z/pbon: fubinde Ne-

quiqui

g ]l T

ricis Principi defponfa , raró Conjugibus exempló;

integrum annum cum Conjuge continentiffimé vi-

ipiastirdt

xit. Prolibus veróà DEO donata , nil prius habuit,

/ ii

uHoG

quàm ut legibus eas informaret exactz pietatis.

Lege denique viri foluta, vitam czpit long? aliam :

m g

Ordinem novum infílituit , tam fanctum, cocleftibus

ul

decretis adeó inftructum , ut indubitatum omnibus

17

eff:t , altiore confilió & manu eundem promotum.

T

r

Reliíquas inter virtutes non poftrema fuit eximia er-

mit

"

.)pïïlf?

gaChriftum patientem charitas,cui ut quoquó modó

frait Dli

compateretur»fextis quibiifque feriis ignitas ardentis

DI Piri)

cerei guttas nudo infpergere brachio ; herbis quibuf-

ii

dam amariffimis difcruciare palatum , totum infu-

(ri 9

per corpus nodofis coriflringere funibus ufque ad

ipfius carnis lanienam confuevit.

Mira funt qu&

:,n;giv.nfrri

l

DEUS fanclz huic Matronz revelare dignatus eít.

,

Par tibi fit erga paffionem Chrifli affc&tus , & non

fihs /f Whj

aberunt Coeli favores,

ii

J

SENTENTI 4A.

ollot ^

n

niu "

Affio Chrifti , opus noftrz redemptio-

P

nis,totum amorem noftrum vindica-

)

um

iaf

d

tC debct. $, Ber. ferm. 20. in Cant.

f

m

RE«

Cc5$

(l P

396 ( 420) 9de

PSSSRERI NT

REFLEZXIO.

Amiliare fuit Birgzzt2 , vix decem

Puxcr.I. F

annos natas parvam aliquando fibi

moram fuffurari , quam explicando fuo in Cracifix&

h

deítinaret amori, Bonum factum! Si fomnus fubinde

Ui

inquietaquies eft;ut loquitur Auguft. L. 2. de Civit,

Afg.

c- 22. quid prohibeat quandoque interrumpere illum

Vooefrll

adcomparandam fibi quietem nobiliorem intrà re-

lt Chri

panda Salvatoris vulnera ?. Le£fwlus ilte floridus.

titcfa,

Hic f dormieris , non timebis ; quiefces , & fuavis

erit fomnus tutt, Proverb. 3. v. 24.

fisonif

E

II Fuit ipfum id Bizgitt« exercitium

fpecies þar-

v füi victoriz , quales de fe ipfis reportare fzpiüs

m a

Qu diesi

folent perfe&tionis amantes. Non hic fermo eft de ci-

PD(M ) qi

liciis & flagellis : non de folo aut faxis molli culcitre

il ner

fubftitutis : non de jejuniis in pane & aqua perpetu-

Q derid

is : qualia viris in Charitate radicatis & fundatis fa-

Eium;;.

miliaria femper fuerunt : dum interim debilioribus

if con

multàm meriti accrefcet,, fi illis (. fcriptoris eximii

tdtifr

phrafes pono ) projejuno fit buccella defraudatio :

gro flagellis & [aeco fint pulicum , culicumq; ithus

inconntu?à vorati ; lentà item tolerati fodalium acu-

lei. Expetire, quantum in tali pugna poffis.

It

IIL. Birgitte lacerum Chrilti corpus Lifer fuit,

Til

firiptus intis & foris. Mira hic didicit, &à mille

aliis abfconfa. Mira etiamtu hic leges : fratagema-

Wt trit

24 potiffimüm nec pauca , nec ignobilia , debellando

tj

hoíti tuo domeftico miré conducentia : quem holtem

Vi UR

Birgitta non modo mentis oculis acuté profpexit :

mings, |

verüm ctiam fübodorata. eft, Íepé cum animi deli-

MT

quiis. En veró ejufmodi ftratagema : Ciz zze prenit

Caro mea » recordatione oulnerum Domini mei rt-

XXlV- JuL'

fiirgo. S. Aug. in Man.

-

z

038(4:1)3&

'

XXIV. Jurn.

u,vixdec;q

aliquando!';*«

pin C

$. Chriflina Virgo c Mart.

us il

Uód falforum Numinum fimulacra auró &

lii

argentó fufa clam impio parenti furripuiffet,

nungit l

inque frufta comminuta in pauperum ufüs tranítue

o ts

liflet Chrzffina, plurimüm pati debuit.

Alapis

T317

enim czfa , verberibus laniata, ferro & catenis fze-

fu, fj

piüs onufta, rotz innexa,& igni lenté tofla, alligato

ad collum immanis faxi pondere in lacum zfr.

TTd

nium pracipitata » eeftuantiffimze fornaci per quin-

r a

qe dies inclufa , ferpentum & viperarum ictibus ex-

jarodi

pofita , cum Divinz providentiz operá non modó

lll

illzfa perftitiffet; verum & tribus tyrannis glori-

C dUM

ose devictis , multum gentilium numerum Coctui

n

fidelium aggregari precibus obtinuiffet , noviffimé

fagittis confecta gloriofa Martyr ad fponfum abiit,

ii

Quidni fic certanti ccelum debeatur ?

: dtflf*'f*w':

ln

SOEUN TaEONOT I A

r

| þdd li

j

[

Erreantur licet Martyres, rident : fe-

rusw

riuntur, gaudent : occiduntur, &

(

f

ecce triumphant :' quia charitare intus in

(ClL

j?ml

JA'('A

corde jam dudum mortui peccatis, mor-

u

[ dlb

tui mundo , quafi infenfibiles fa&i, nec

Ua

minas, nectormenta , nec mortem fenti«

ycp

re potuerunt. $. Berz.

qit

1,71(

W

j

r

RE-

9

*28(422)ä€4

REPFLE£PIIM

Puxcr. I. Irilem rurfüs animum miramur in

foemina fragili: utinam unà mira-

remur noftram ignaviam, quód etiam ad nudá tor-

füentorü nornen exhorrefcamus. NNovit eximia Mar-

Mif

tyr Dzi, Providentiam i fai difpofitione adeo non

dicte

fallijut omne quod conítituerit, ad punctum certo fit

eventarum. Conítituit veró Ifta fuum etiam Crude-

qundo p*

dj fic

litatiterminum , apud quem deferverent omnes 7)-

rannorum furiz. Hanc veritatem pro nata occafione

l

tolrs ad

| paDE(

tecole : ingenerabit periculorum contemptum affi-

Tistone o

duitas ipfa periclitandi.

II. Initium perfecutionis CbrfLin« dedit praca-

; tta prob;

: Anocend

vendi in parente peccati ftudium. Quód enim furtó

laudabili dcemonum ftatuas patri furripuiffet , diris

m p

Cunificn

eít affe&la fuppliciis. Patimur fzpiüs culpá noftrà &

Itntcm »ll0

demeritó : Intercà tamen etiam fic paffi iralcimur ca-

ftigantis manui. An non itolide ? Obfequamur Euri-

1 fs

| "m

pidi, chriftiané monenti : Siziplicem. dolorem cim

liceat ,non feras duplicem.

l

T

|

|

III. Si quid porró patimur propter Juflitiamybea,

Titüony

ti fümus : indeutiq;, quód ejufcemodi paífio parti-

cipatio fit Paffionis Dominicae. Paffus eft enim Chri-

| t mim.k

ftus, non fuá culpá, fed: quia voluit. Paffío Domint

i P*monis (

tria babet , inquit Mellifluus ferm. in Dom. Palm.

opus, medum , caufam. Inopere patientia: in mo-

do bumilitas : in cau[a charitas commendatur. $i

l n

fobrié fapiamus, nihil (ic cavebimus , quàm ne de i*

NI

tuamur iftó Chrifli patientis confortió. Quin potiüs

| ii

eum magno Indiarum Apofítolo pro tribulationum

augmento fidenter rogabimus : edmplius , Domint!

Qüt m

fmf,i;h' Ip Vita.

XXV.]Jurn.

928 ( 425)926

l

fumurtunt

XXV. Jurrir

am onni

adiaudit

S. Tacobus Apoffolus.

exima e

- B JOffe fc bibere Paff;onis calicem, indég; dignum

al

uncrtol

effz regni coeleftis gloria tum probavit J4cobut,

quando pro amplificando 7 E II nomine, pro di-

aQ

m

latandá fide, pro novellis Ecclefie plantis contra

quofvis adverfitatum infultus efficaciter firmandis ,

ataaal

grata D E O viclima cecidit, fanguinarió Heredse

mucrone confectus. Docuit tum temporis;inter cze-

tera probé addidiciffe fe à Magiftro fuo C/rif'e ,

ul

ignofcendum effe inimicis , orandum pro illis, red-

p eum

dendum pro malis non paria , fed bona; quando

Carnificem , à quo maclandus fuerat , veniam pe-

;(Wnulim

*

m

Wt

tentem , non modo iíli peramanter donavit , verüm

[it

AA

*

x&f

& affectuosé brachiis conftrictum, ofculó amice fa-

qumt

lutatum , Martyrem unà fecum ad ceelos abduxit.

PL

Sacra illius exuviz Compoffellam translat& , totam ,

qua laté protenditur, Hzfjaniam felicitant , & ex mi-

i j

raculorum magnitudine Majoris nomen divo con-

odipamoffü

firmant. Multüm animi tibi fuggeret ad ebibendum

i^

paffionis calicem, promiffe felicitatis memoria.

p

SENTENTIA.

n Dw?

j

Rzmia ftatuuntur his femper, quibus

W!M"':';

E

certamina dura proponuntur: ac ptd

yint^

magnitudine certaminis, przemii proponi-.

, Qu*

tur magnitudo.

8. Chryfol. ferm. 22«

m

"d

RE-

VU4

938 (424 ) 9de

REFLEXIO.

Anftones multe , quas parari fides

Puxcr. I.M

libus in domo Patris fui afferuit

zterna Veritas, adeó confirmárunt À potlolorü ani-

mos, ut imperterriti non probra modó & contume-

lias, fed & mortem ipfam pro Chriflo fubirent. No-

Optl

vimus finguli , beatos effe 44 petiuntur propter Jae

( LA

ffitiam , & , borum effe regnum Calorum :et tametty

letiba Aa

ó quàm languidé ftudemus vera patientize! quàm pa-

Itiónon n

rüm afpiramus ad lucidas illas manfiones ! £go pare

iyms&

vulus inter parvulos familie tuey DEUS Pater ,&

Áeiis d

virtus mea , quando veniam G apparebo ante fa-

iugüa &D

eiem tuam ? S. Auguft. Soliloq. c. 25.

ttdiy & W

II. Summa fuit Apoftolis lztitia,venire in nume-

lIs n D

rum illorum,qui bibituti erant calicem paffionis.Ca-

hi üüdll&rc :

lixhic à 252 praclarzt ef? 6 quàm alius À calicesré

mum Marer

furorit Domini ! Non propinatur,nifi primzadmif-

fionis amicis , & breviter bibitur : cum alterum bi-

L ergrggl

Ws «

bituri fint in omnem aternitatem , quia fex ejué

n f(ïmim

nunquam exinanietur. Elige, fed prudenter.

Ikömw(

II. Non eadem calici paffionis conditio eft, quz

volumini , quod Joanni comedendum porrexit Ge-

ti.um ii

M

nius A pocalypticus. Fuit hoc intrà palatii ve/st m

dulce : ftomachó.tamen receptum in amarirtudinem

POFI l.gar c

defiit. E Contra calíx paffenis potum fübminiftrat

initio amariorem : noviffimé tamen inexylicabili

dulcedine füavem. Meffuit primó Sponfussyrrbam

u

fuam cum aromatibut füis : deinde comedit favum

i

eum melleíao. Si datum fuerit in eftam tuam feb &

T Qu

acetü potatus fueritymemento , quia taliapaffnte

Chriffus. Ut autem patiaris fortiter, ymemento mel-

QCCIPR 1

lis glorieyin. quod myrrba brevi mutata eft.. Gilb.

i

Abb. in Cant.

XXVI. Jur-

$28 (415) 986

|

'

u p

XXVI. Juri.

n lu d

yltolri p

$. Anzna , Chrifli Avia,

y Go

DEIere AMater.

(b N

Opulaverat ceelum ceeleftes animas foscb?imü

ruvpmprerjæ

t m

QU Annam ; hanc ex genere Sacerdotali ortam,

detribu Aaronica;radice Regià & Propheticá: Hllum

tiz qiny

regió non minüs flemmate prognatum. Sed prater

ye 4

lacrymas & füfpiria nil genuit ultra viginti annos

BI u

flerilis thalamus.

Do!uére fuam vicem pii Con-

p.mbmnþ

juges & DEO in vota fibi fle&tendo non modó in-

terdiu & noctu perftitére fupplices ; verüm & largit-

;cnirtinnu"u!

fimis in pauperes Eleemofynis robur addere oratio-

uf

ni ftuduére : idque fucceffu adeó felici, ut 4»n« de-

m

mum Mater fieret M 4 R I/£, JESU Avia. Multé

vt

filie congregaverunt. divitias , hac füpergreffa eít

g d vl'

univerfas : Magis privilegiata , quàm ulla fanéta-

u

rum feeminarum teftamenti veteris.

Nec imme-

ynith

rito à Diva Birgitta Omnipotentis DE Gazopbyla-

n qu0e

cium dicta , quód thefaurum Numini tantum ama-

yral

bilem fuó Yecondidiffet uterü.. Nide quoufque fe ex«

ualaruulu'

porrigat Orationis efficacia.

g

Y

n

ff füW' ;

SERNTENZTI A.

"

i

i

n

üod Gemma aüulo , Oratio animz.

Annuli decor gemma:animz glo-

ynti/

w

j

"l

ria Oratio,à qua fplendorem , lucémque

!/f/"ï M |

accipit , gratam cceleftium oculis , adcóqs

,,,,a»m

& DEI. | "Afceta,

UL

y

j

]v

RE-

(426) 9d

RETLEXIO

Puxcr. I *, Nili effatum eft : Oratioefh nt-

tias contrabentium corona, Mul«

tà Oratione opus eft , ut felix fauftümqy fit conjugit.

Jj

Sara,exurge (fic fponfam fuam compellabat Tolzas

Ub l

Junior. Tob.8.) & deprecemur D Eum bodie,8S crat,

&& fecundB eras : qiisa bis tribus noctibus D EO jum-

l

tof|

gimur. Hoc medió lectiffimi Conjuges Joachim &

nem , ul

Anna,non modó expugnárunt flerilitatis probrü,fed

üdbantur

filiam donari fibi obtinuerunt , extra quà Inter natas

Vlthus, 3

mulierü non fürrexit major. Dolendá cacitate labo-

Lv ECWI]?/[

rat , quisquis poft tantas gratiarum copias ferventer

ftm dj

orantib? indultas,nondá perfpicit orationis efficacki.

Wiet quam

II. Orárunt hi Conjuges arZenter,conftanter, ut

Dodts ora

Sanli folent. Ele&i eó diffri&kinis fe in feipfos col'igüt,

deni dy

inquit Laurenc. Juftin . 2 ferventins affffere antt

If ve

DEum per Orationis [Budinm difponunt. dc Orat. c.

Mngentig

3. Sanéillis folüm petentibus datur : illis pulfantibus

aperitur,qui pie petunt;qui inftanter pulfant. Ut ores

?d if

cum fru&tu,colligendi in unà funt a ectus omnes,ne

"t den

X

per creaturas diffluendo ab intentionis tuz fzopo e

a n

errent; Cim oraverif., mentem ad D Eum attolle ; &

dim rj

etiamfi inde Abflratla. deftenderit , iterum ip[am

recollige. S. Nilus.

III. Aliquibus SS. Patrum Oratio eft catena 48-

re4 , dc fummis ceelorum ad ufq; terram fe exporri-

gens » adilló nos pertrahendum , & inde demittenda

lw

nobis dona Gratze. Aliis eft/cala Jacob , per quam»

B

dum afcendunt noflra vota , in vicem defcendit.DET

suiferatio. Quid jam mirum, Sanctos (ludium omne

in eo pofuiffe;ut bene orarent? Nibzl ex bis, qua per

banc vitam coluntur,G in pretzo funtyorationi pre-

at, Domin.

ffat, l ex vero S. Greg. Nyffen. de Or

XXVII. Jur.

r

$BC )8&*

Qrutih n

XXVII. Jurn.

p

gt

$: Septer, Dormientes MM.

vllabat T

dul

UÓ tempore fanguinarius Decii Augufti fu-

iuDBUj

ror horrendé in Chriftianos defzviit; faum

: julins

Egonem , t multi alii ,feriá mentis conftantiá pre-

T

ftolabantur feptem germani,Fratres Maxzoiiuianus,

i Inttc d

Malcbus, Martinianut Dionyfius, Toannes, Serapi-

atl

onyGiConftantinut, Ac, utnecongreffu hominum à

pias t

rerum divinarum contemplatione abftraherentur ,

jor i

inter quampiam fpeluncam abditi,dies i ntegros,atq;

at

nocles orationi vacabant: ubi mirabili DEI provi-

ff

dentià, dum fomnó juftorum correpti quiefcerent ,

jf

ipfius vero fbelunca aditus Imperatoris juffu faxis

j d

ingentibus effet obítruCtus , dormierunt illi annis

!

[j g"

admodüm trecentis & duobus fupra feptuaginta ,

ulin u

ad üíque fcilicet tempora 7PeoZofis : ub que DEI

virtute denuo expergefacti ,

&us of

vivum ipfi exemplum

tue ff

fa&i funt future refurrecti

onis juftorum.

Q ut

olim talis fit fomnus nofler !

T a

SENTEN TI

0t

um

K er

[j

v

Efurget juftus , ut judicet : peccator

n

R

dh

ut Judicerur : impius ut finc judicio

j

p

puniatur. Ca[fodor. fuper P[alm.

(

j

l,

[h]( ldmLx

T

þ/-'y '7"

j

ll

"u

2

fj

Dd

RE-

yul

s asf

58 (428) $&

RETELEIGQ.

N pace in idipfum dormiunt & ve-

Puwcr. I.E

quie[cunt, axq; fecuri Judicis adven-

tum praftolantur , quotquot DEI amici per tempo-

rariam mortem requielcere jubentur à laboribus fuis.

J

Vi

j/

4

It

O quàm felix eft talium conditio ! quàm illis mori elt

lucrü ! S. Ambrofius in textum Apofloli ad Philip. c.

(

lim

1. defiderium babens diffolvi &c. Solutio ifla,inquit,

tairptom

"m Cafüt

quid aliud agit,nifi ut corpus vefoluatur & quicfcat,

anima Autem comvertatur in requiem fuam ,& fit

& pim

libera ? parvi coclum facit , qui non crebriüs ad hanc

s a

requiem afpirat.

lts m

Il Hicfomnus SS. Martyrum fimillimus eftil-

Torm d

inPU.:C » i

li;quó quinque prudentes Virginet dormierunt in

Domino, quouíque per

clamorem, qui fponft adven-

bdtere f

tum nuntiárat, medià noCle expergefacte funt.

Quid

ge)]atrefigjg

orro mirum,fuaviffimum fuiffe hunc fomnum ; ubi

1727

T

melleus Do&or afferit, ipfüm Chrifti pectus fuiffe il-

larum duke reclinatorium? En in hoc peCtore leca-

Mu A[rm

lum Salomonis , Anime mi! Hic, fi tibi , utiinnume-

clgiflu fonij

ris fuis Zzlectisfomnum dederit Animae tux fponfus:

indubi? olim audies : Ecce bereditas Domini !

II Hactamen requies,tam beata , non decerni-

On

tur , nifi vigilantibus per omnem vitam. Pigilatejfe-

4n

piüs inclamat Chriftus , & ora£e. Somnum natura-

lem fratrem Mortis dixére Philofophi. Magis hoc

Rlb o

