Gi549
author: Klee, Johann Martin

——

ass m

j

l,

ais gt

N12«511970654 021

I'l

|

,

LELEEEUTEPELTTEUT

:

UB Tübingen

(;

4|

Es

N

'K

—

Ade I- JK h

EE

"

r

—

sF

-R EE

f-——À

ia

t

—

Kaga as RH

"

7

N

A

SS

N

SNSS:

N

N

SSSS

SSS

SS

SSSSSS

HM

d

N

z

SSS

, m

U

-

Ve

-

Í

M

pE N

A

-

N

N

n-

z

.

—

——

—

zi

——

z

TA

m

A

E

u

((

f

l

N

B

o

&

A

j

3)

Z

Z

z

,

N

Z

7

N

E

|

E

Il

Z

|

-—

"

Y

«

l

n

&

qlu-..

m

E

M—-

Il

|

nm

:

)

|

n

I

|

,—

,,:

RT.

BREVIARIOLUM

ACTUUM SANCTORUM,

Exercitando & verrendo Spiritui

fingulis in dies fingulos

REFLEXIONIBUS,

trifariàm tamen fectis

æB

xY

inftructum,

V

c

Sanc'ïorum Patrum Sentent

excultum

Operá

P. ]OANNIS MARTINI Krze

Imperialis & Exemptz Ecclefiz

MARCHTALLENSIS

éacri c Candidi Ordinis Pramon-

ffrazenfis Canonici , c p.i. $up-

Prmru

Annó Virginei partus

x GD CO

—52 ( 52

À

Typis MARCTALLENSIBUS

per Matthzum Schmidt

(

N

Ü

REVERENDISSIMO ac AMPLISSIMO

DOMIN

S.R.I. PRfELATO

DOMINO

MARTINO

Celeberrigzi Mperialesset Exem

Co/legzz ROTHENSIS

Sacri, & Canon. Ord, E remonfít

e

^BB.AT] Vzgzlzmtzj" 7720 :

Ejufdemque Canonici Ordinis per Circa-

riam Sueviz

VICARIO GENERALI , & VISITATORI

emerito

tDomino ; ac Patri Grattofó.

d

N

S

t

ä

'!ni

f

s

Q

li

!t

i

lls

lit

lli

EW

?

e36 ( 0) 940

1--0-7 1 402 22 Ht IH

Reverendiffime , ac Ampliffime

Domine

S. R.JPR/ELATE,

Domine, ac Pater gratiofc.

( A

//;

Rodit tandem é przli fuli-

7

gine in lucem & ufum ,

J2

pridem concipi coeptum,

/

per intervalla continua-

[)

tum, & denique, fautrice

Dz:1 gratiá, ad extremam

lineam perdu&um . Zre-

«iariolum aiuum Santtorum , compendió

rfeferens Iftorum Vitas, additis in eas Re-

flexionibus ingulis, trifariàm fedtis. Patro-

cinium ambir, quó à Moworum cavillis fibi

non metuat: nec illud aliud , quàm Reve-

rendifima ac. Ampliffme Paternitatis Tue ,

Cujus aliàs zz ere perinde eft , atq; ipfum

Marchtallum. Id veró jam ab Anno repa-

rati per DE um Hominem Otbis 1 171,.Ro-

t hi fília , multó fuó & folatió , & quxftu,

audiit.Sub eum enim annum B. M,Oprxo,

Primus Ro;hi Abbas , Cozrado Truchfe[ró

á Wcldpurg » Tanneni Dynafl 4, & GüttA C ó-

?i

3

—

328 (0)2de

mitiffa Wildenbergia , progenitus , Marcb-

lfxt

Z4llum , cum lectiílimis aliquot viris, dire-

xit beatz itidem memoriz Zberbardum ,

d

fra;rcm germanum

.

.

cüm jam anteà ad

[

quátuor Cazozici Ordiguis Ecclefias, Staiz-

u

gadenfem in Bavaria ; Jiltigenfem in Ty-

M

di

rolis Aueiezfem in Suevias Lairenfem in

V

Alíatia , felices , & 'veré religiofas defti-

náflet Colomias. Gemina hzc Ordinis Si-

yi

dera , 0dizo & Eberbardus , qnàm honori

]i

& zternz memoriz funrt florentiffimz in

Jl

hanc horam Isffriff/zoram Comitum. de

Waldpurz , Suevia Ducatis , Imperiique Ra-

In

snani Dapiferorum , ef Pincerzarum beredi-

li

fariorum , familiz ; tam perpetuo etiam

lin

!

ornamento funt geminis Cazozici Ordiuis

j

Ecclefiis Korbenff , & Marchtallenf. Orpa-

mento, inquam , funt à fan&itate in utro-

dl

que uíque ad patrata etiam prodigia ce-

n

lcbri ; quz quidem fan&itas in Odizeze

dl

tantz fuit fragrantie, ut unó aliquando

J

tempore Przíul Religiofiffimus Rezbi di-

[

lectos numerarct filios ultrà dwceztos Cleri-

li

£05 & Laicos ( infigne, profe&ó,seminarium

W

Virorum fortii)Neq; tamen in conceden-

do PrzpofitoPrimo defiit Ror/z er

2

cea Marcb-

z4lium liberalitas, Dedit Udalricum Prxpo-

fitum

e$8(o)9de

d.

ficum II; Dedit Gerlocbum Praepofitum YIT.

IC»

Dedit Berchtoldum Przpofitü XVII. Dedit

fm,

deniqs Cozradum Prxpofitum XXIV. Vi-

i

ros,ut ex 4zz4lium fragmentis colligimus,

ij-

Studió Religionis, Doctrinà, Oeconomiz:

[y-

pcritiá , füummos : indéq; famá immortali

?If

digniffimos, Annon igitur zquum, vigere

ii

in Marchtallo recentem. acceptorum per

Si-

quinque fxcula , & ultrà , beneficiorum

ott

memoriam ?an non juftiffimum, f£//az in.

Matrem . cantam , devotiffimis ferri obfe-

a

Mlt

quiis? pra:fertim, ubi priorum Patrum il-

Át-

lorum amor in Te, Reverendifrzme Prefult

7A

tam non intepuit, ut vivacioribus etiam

1f

flammis arferit ? ab Annis enim prope

L

quadraginta , quibus ad clavum digniffi-

J

mus fedes , Marcbzallum (emper Tibi in

)

animo fuit, femper in affe&u: tumque

potiffimüm, ubi per Mavortis furias & Ful-

d

77

canios ignes,cundta videbantur pcffum itu-

do

ra.. Tum,inquam, Reverezdi[fme Domi-

di-

ze! re. ipsámonftráfti, bereditarium Patris

i^

tHitulum Tibi competere, cüm ff//e neceffi-

u

tates, non fecus atque T'uz fuiflent , lar-

enn

giffimó miferatus es affe&u. Gratix funto

munificentix tantz , & à benefico Coelo

7

jid

mille;vices ! Gratiz iterum funto Chari-

£a-

!f

Y4

— e$é(o)sde

tati,quà propagando in exteras etiam Cir-

«aríai Splendori Ordinis,vivum earum os-

pium Virtutum,qu& tàalem addecent Przfu-

q'ï«

i

Jem , exemplum Te przftas; Quodfi enim

loquamur de Relizione : fincerifhimus fem-

ln

per apud te perftitit Dzr cultus , imó &

"i

D.

optimus;" Relizrofifpmum D Culrss efc., in-

[

quit Lactantius , 2mstari, L. $ Inftit. c. 10.

'Si de Probitate cum Modeff ia cofiexa : vide-

I

turnunquam non tuo hzfifle in auimo

ilia Salluftii gnome : effe, quam «viders;pro-

(

bis malis. Si de Prudestia : conftat , pridem

[

hancífuorum Alumnorum in Claffem Te

W

cooptáfle, fiquidem veré dixerit Ariftote-

T

les: prudentes cenfemu , qui ea, qua 927

T

quaque borminibus conducunt , difpicere po[-

fnt.. 4, Eth. c. g. fide Docfrina : infignis

hzceft, quia Scieztie Sapcforum nec negli-

gens , nec inimica. .24i frucuofa , inquit

£E(chylus, Athenienfis ,von qui multa fcit;

(

1

f*binSi de Cura fubditorum: hzc adeó cordi

íemper Tibi fuit , ut non videaris aliud

Y

cogitáfle, quàm illud Claudiani.

Tu civem, patrémque geras s tu confule eundtis,

d!w

Yi

Non tibi:nec tua te moveant,fed publica damna.

Wt

Si de Clementia: hzc fanó Regimen Tuum

tam fecit prolixum , cüm afferat memora-

D

n

tus ?oöca:

e26 (o) 2de

lts

R. fíc excubia , nec circumfl antia. £ela ,

rj

quam iutatur amor.

2

quó videlicet 4maztes (ubditi , clementer

pum

amantem (tringunt Przfidem. Si de Maje-

lm.

flate : (emper hzc talisfuit, qualem exi-

9

git Tacitus , monendo Principem : zriffi-

d4m , i arrogantiam exuas. Si de Oecono-

I0

"ie peritia: eam adeó deprzdicat Impe-

de-

rialis Co/legii Rorbenfis ftatus, ut alió Enco-

[no

miafte opusnon fit. Hzc i

gitur Virtucum

o

n-

( pauciffimas tamen dixi ) Encyclopedia ,

jerm

jam Annó przteriti Sxculi 1691. poft obi-

Te

tum videlicet. R.mi D.ni. Nicola? noftri ,

jte

movit Illuftriffimum Ordinis Caput, ut

lbï)

Teper Sueviam , Alfatiam , & Gryfoniam

w(-

Vicarium fuum vellet & facetet : quam

"us

quidem fpartam per Annos fexdecim , &

»yl

ampliüs, ufq; ad fractas videlicet fenió vi-

qlll[

tzes,fic orná(ti,ut Cazozicus Ordo plurimüm

/llt:

fe l'ibiobftri&ü lubens fateatur. Ignofce,

grdl

Reverendifeme Preful,i Modeftiz T ux gra-

iud

vis fim: neq; fucusz vel palpum fufpicarc.

Obfequor Clariffimo Zfv , Cujus in De-

lfff'f,

dicatoria,quam Notis in Libros Politico-

j

rum przmifit, hoc e(t effatum * psblic? ia-

Jum

terefh, aliquod virtutibu: premium, ant pra-

conium [altem effe : & ue iis ft tantum ex

"

Ti

X5

€0n^

e$6 Co» 98e

con[cientia merces.. Cape igitut , tantus in

M.

exercitio virtutum practicus , Breviarto-

lum carum virtutum,quas Sancli fecére fibà

tam familiares. $424£i, inquam : quorum

in Syllabo (etfi nondum Ecclefia id pro-

nuntiárit)etiam reperiri minimé dubita-

mus Tuum illum, imó ( boni cornunica-

C

tione ) noftrum ZZi/belzium, A ngelum ter-

J

rcfirem, & Angelici illius.4/oyf, fclicem

Quel

zmulum. Cape inquá , Breviariclum iftud

Wt

ab obftri&iffimo,& cognomine Tibi filio,

lts

Marchtalli nomine ; ac cümprimis volun-

Hf

tate;fecundiffimis nuper aufpiciis electi e-

ECLII

verezdmi Prafulis noftri , dicatum & nun»

tl)

cupatum. Memorato denique Marcbtallo ;

dilm

quem ad hoc áíq; temporis pun&um , fa-

Stlm

vorem paternum quàm diutiffime adhuc

k

(daDzrus,& Divi omnes ) elargire. Ita;

Ij

Votorum filialium interpres, cupio

Marchtalli Calend. April.

Anno, I71I,

Reverendiffima ac Ampl. "me

Patersitati Tua.

Y

- Servus & filius devotiffimus P. Joan.

L)wf

Martinus Klee, Canon. Marchtall,

fllg(

Supprior.

itj

«26 (0)8de

i

Afil«

FACULTAS REVERENDIS-

SIMI DOMINI

hii

ff

"FICARII GENER ALIS.

pïO-

bitte

D

EI Gratiá Nos LEOPOLDIIS Impe-

DiCde

rialis & Excmptæ Canonix Auciz

Candidz ( Vul

g9 ZBeiffettai ) Sacri Or-

L Cfe

d

m

inis Premonftratenfis Abbas : Ejufdem-

hd

que Canonici Ordinis per Sueviam , Al(a-

tiam,& Gryfoniá Vicarius & Vifitator Ge-

filioy

Jlütt«

neralis &c. Dile&o nobis in Chrifto Filio

P. foan. MartinoKlee,Imperialis &CExemptze

TU

iUl

Ecclefix: Marchtallenfis Canonico,& Sup-

"4/[0;

priori,Licentiam im pertimur, typis man-

dandi Cpufculum , Breviariolum attuum

fi-

Iu

Sanétorum dictü : modó id à deputandis ad

Bu

hoc Theologis revifum fuerit & cenfum,

Tn Augia Capdida. Calend. Februarii, i711.

LEOPOLDUS.,

Cenfura T heologorum Ordinis.

m

L omne tulit puntium , qui mifceuit utile dulai

S

-^ vetiffimé idaffecutus eft Adm. R. P. Joennes

Mavtinus Klee , Imperialis Ecclefiz Marchtallenfis

]oan.

Exempti Ord. Praemonftr. Canonicus & Supprior,

u

fuó Opufculó, Brevzariolum attuum SanSorum &c,

intitulató; ubi per fingulas paginas colligere licec

[ 22 P

s3& (o»2de

atilif/mam falutis doctrinam quàipfius facra Scri-

prura;

quà Patrum Sententiis folide firmatam, quà

etiam exemplis, & veftigiis Sanclorum,

adoculum ,

ceu digitó demonflratam : cognatà infüper Authori

ftyli facilitate & Zwlcore clar& ubique propofitam ;

M

fine ulla aut Fidei Orthodoxa , aut morum honetta-

tis offenía ; ut poftattentiffimam le&tionem, partum

laf

dac

hunc Argu

menti ejufdem ecundó genitum , Autho-

dig-

(iga

ri zqué honorificum , ac fummé meritorium ,

b

niffimum judicem , qui natu majorem Radium Vir-

futis in lucem fequatur publicam ; quatenus coepta

ii

ab Illo Ifte perficiat , pleniüs illuminando animum

0?![1

falutis fuze, & profectás cupidum : oprando prapri-

L

4j

mis , ut quisquis Brevzarizm quotidie recitans, -

«iariolum hocce fingulis pariter diebus feduló me-

ditari , Orationem sentalem vocali fociando , cor-

de & voce (imul ad Patriam anhelando minime pl«

ritezur , fru&tu fané neque in tempore , nec aternie

tate peenitendo. Serethi 29. INovembr. 1710.

P. Georg. Ludovicus Mangoldt,

SS. TTheol. Doctor ; Protonotarius

Apoftolicus , Ordinis Premonftrat.

ibidem Canonicus : Tyrocinii fpiritu-

alis Magifler , & Prior.

Cez-

e$$ (o) 9de

ts

Cenfar a.

:, qi

Ut ,

Ehori

Pus prafens , cui titulus : Brevzariolum

IT y

Ó

Alluum Santtorum 5 c.ab A. R. P. Toanne

d

Mavrtino Klee , Imperialis & Exempte Marchtal-

um

lenfis Ecclefiz Canonico & Suppriore ; flyló brevi ,

Ti

claráque facundiá elaboratum , przló & praconió

dip

dignum cenfeo. Fidei fiquidem Orthodoxz confo-

D/2

sum , bonifque moribus non adverfüm ; & quàm ad

æptl

incipientium utilitatem commodum ; tam ad felici-

g

orem omnium Chriftianz perfectionis veré fitien-

[æpti-

tium , ufüm , congruum effe videtur, Marehbralls

Y

2. Martii. 171.

) fl*

L

K pl

VIflle

p.Francifcus Antonius Sulzer,

Dldfr

rl

ibidem Sac. Ordin. .Pramonílratenf

lüfit.

Canonicus: SS. Theolog. Doctor ,

iritue

& Juris Canonici Emeritus,

J

Afpra-

p6 Co)gde

Appraäæztz'o Ordinarit.

-. . Egi Opufculum hoc ,ab A. R. € Clariffano D.

P. Joanne Martino Klee , Impertal. & Exem-

pt« Ecclefie Marcbtal/mþ': Canonico , ac p. t. Sup-

At

riore compofitum , nihilque in eo reperi bonis mo«

nifi|

ü

"

ribus, vel Orthodoxa Fidei contrarium : fed potiüs

inveni quafi Z/24ez in z4ce , hoceft: tot actus &

tie(

Virtutes San&ctorum quafi in compendio , ut omnes,

Ms

quihoc Breviarzolum vel poít ordinarium Brevia-

p4i

d

riut , vel aliàs opportunó tempore fibi commenda-

tum habituri fünt , neceffarib in aliquam Sanctorum

o

fequelam fint trahendi. Quare Illud tam ob materiz

gtl

praftantiam , quàm D. Authoris Zclum , & com-

poti

n

mendatione , & Typó digniffimum ceníeo. Coz-

ffantia a0. Deeembris, 1710.

qt

« [u

i

ln

ii

il

ll

hi,

Ti,

tsl

Qun

i Plu

Andreas Feürftein , Do&or , Cel-

If[im

|

fiffimi Confiliarius : Infignis Colle-

h,

giatz EcclefiaS. Stephani Parochus

E

Canonicus , & QCenfor Librorum

| hm

(d

Ordinarius.

Cqu

Bene-

e28 (0) 2de

Benevole Ledor !

]

i D.

Iennium eft, & ultrà, quód meam tibi fidem

Exette

D

obftrinxerim de vulgandis Sanctorum Viris ,

N

cum fingulis ad fingulas Reffexionibus. Et , en! pro-

js f0«

miffi folutionem. Primüm tamen nolim füfpicari te;

potis

dare me non aliud , quàm cr«emben recotlam. Expe«

ls X

rire( pignore quóvis contendo ) fateberis , aliter fe

Imfte5,

rem , quàm putáras , habere. Breuiariolum nuncu-

[2

po4Guum eorum , quibus claruerunt in vita Saz-

hedte

&erum pracipui. Breviariolum , inquam , nuncu«

Qlorom

po. velut (1 Summulam dicerem. Quis enim in pa-

nittria

gellis tam paucis juftam dederit Sumam ? Scripíi

[

porró pari prorsüs intentione Brevzariolum iítud ,

quà nuper Rad;um PVirtutis : ut videlicet in utro-

Gl

que noftrüm augefceret ferium épeztatéonis f'udium z

ad quod obtinendum , v4//4? ; nifi vehementer me

fallam ; collaborabunt fingule Reffexiones , fingu-

4

lis Sanctorum Vitis fübjectz , ( ut oportet, non

obiter & perfuntlori? ; fcd ferió , fed attenté volvan-

tur , penfentur , ruminentur. Et; fané, dictum hoc

smitationis fl'udium finem effe debere pracipuum

ejus le&ionis , quam SanZorum geftis impendimus,

quamvis apud Z/zetas indubium fit : ampliüs tamen

idipfum affirmabit MeZizatio in 16. Decembris Cla-

-

riffimi , pientiffimique fcriptoris P. Stepbani Gro-

f , S. . quó te, Candide Letfor , remitto. 'T'abel-

"olle

chusy

lam, ad calcem Operis , z;endorum, dare conftitue-

ram : fed intermifi , quod non occurriffet aliquod

orurt

Ccitrà faflum dico ) quod naufeam tibi ciere debeat.

Cuperem folüm , in feílo S, Zvensz ; 19. Maii , ad

m

€om.

s?6 (o)9de

eomplendum Scriptura fenfum; ultime , qua Vitam

Divi terminat ; lineolz , fuperaddi verbulum , $z«

qui : quod omiffum iniqué non eft;fed ex incuria ve«

niabili 7yporbeta : quà prztereà contigit , inverfas

aliquando fuiffe literas : nonnunquam alias aliis er-

none? füffeCtas : femel etiam diem non debité nume-

ratum : que fingula tamen talia non fünt;ut torquere

fj

te debeant, probé gnarum, eà demum Zietypum na-

Tum

i

vi penitüs expertem proditurum , quam nulla »ox

TUf

interpolat. Subtexui,quo defideriis tuis in nullo de-

j

fierem , Fef?^4 Mobiliz.Scire demum tevolo, fingu-

&

(

la denuo velle me dixiffe , fcripfiffe , confone Decre-

äïtï

to URBANI VIII edito V.Junii , Anni 1631. to-

T0f

Vi

tamque lubucratiunculam devotiflime fubjicere ju-

dicio S. Matris Ecclefis Hic nuper, & modo ; íco-

MA

1lja

pus meus. Tu, bezevele Letior ! fruere labore meó :

fique boni quidpiam occurrat, D&o mecum in acce-

üis,

tis id refer. Errores veró non imputes alteri, quàm

(iid

mihi. Denique ( tuá patientiá non diutiüs abutar )

Mjv

animum identidem advertas velim ad id , quod dixit

fnd

Hermes IEgyptius : Unicut ( precipuus fane )

&Prl

DDEI Qultus eff. ( etiam SanCtorum )

non e[fe malum.

: Vale.

quo

«5 (»]I*)56»

]

ls

d

f

KALEN-

di

l

"»:Jiä(r)'ääe

Vi Á

kK'ALENDISJANL*l(A'RII.

W if

A Y

Circumcifro Domini nofhi T C.

werfas

Ctavó die faxeus culter in tenellulum JE-

S UM Íxvit.

lis ef«

Vide, quàm fuerit zz /aborz-

fume-

, bus à Tuvenutute fza, Cruore primitüs ef-

us

fusó corpufculum rubet : imbres etiam lacryma-

um ng»

Plorat nimi-

rum ex utróque proruunt oculo.

TR

rum non fortem fuam , fed tuam : delicta fcilicet

|lo dee

Juventutis tu2 , quibus emendandis tantum pati

fitg

dignata eft Infanrz4 ejus. Redhibuit tamen Pater

Datt-

aternus amori iíti filij fui in nos peccatores , ho-

$. 0

]

norem quó major excogitari non potuit : JESU

t J

videlicet nomen..—Pocatum eff nomen ejus 7 E-

]'ö ) 1(0'

SuS Rkt congruebat hoc nomen Circumcifio-

emá:

nis aCtul ac circumílantiz : zzerz£ó , inquit Bernar-

nde

dus , dum circumciditur puer , Salvator vocatur :

,quäm

quód videlicet ex boc jam caperit operari falutem

butat)

nofivam, immaculatum illum pro nobis fauguinem

)d dlm

fundens.Serm. 2. de Circumcif. Agnofce vulnera tua,

« )

& pro illis JES U nomineutere velut emplattró.

|

SENTENTIA.

Éctantüm lux eft nomen] ESU, fed

& cibus. Àn non totiesconfortaris,

quoties recordaris? quid ita exercitatos re-

parat fenfus, virtutes roborat ,/chctat bo-

nos mores, caftas fovet affe&tiones ? aridus

eft omnisanimz cibus, fi non oleó iftó in-

fuuditur: infipidus eft,fi non hóc (ale con-

jv

ditur, $. Bergar.Serm. 15.in Cant.

4

AE-

a52 (»59de

REFLEXIO.

-

Puxcr. I

Onum aufpicium quod à 7 ES

eft. Merit iJli , à quo omne prin-

cïpium , primitias damus aetatis juxta ac rcliqua vie

t» , quó donó nullum acceptius.

Sin gula ergo

vite momenta J .ES U amori confecrata defluant,

[

ne díu vivendo parüm aliquando vixiffe nos dolea-

mus ,cüm omne id vitz noftre perditum fit quod

toio

D EO vi&um non eft : ac, ut deinceps felici morte

DI

claudamus annos temporis noftri , aufpicaturi poft-

alhib

modum nunquam finiendos aternz gloriz.

f

IL Perprimam fanguinis effuionem cum

ï&(m

Nomine Salvatoris , quod 7 ES U S fonat , 7 E-

Id

S1S fibi onus impofuit procurandee falutis noftrz.

[7)]]

Quid formidabimus deinceps , cüm Salvatorem ha-

temp;

beamus & falvare potentem & volentem , juxta

[ À

füummet effatum : Venit filius bominis quarere 6

Tlr

faloum facere quod periérat. Fidamus llli : nulli

At

arcet labori, atate provectior, ad falvandum nos;

m

qui infans adhuc fuum tam prodigé nobis fangui-

U

nem donavit.

z

IIL Cor noftrum nobis loquitur 7.E 5 M

eífe omne bonum. Sit ergo Ille nobis in vita 7-

SUS,fit7 ESUSin morte: Qui,fi commiferimus

unde damnari jure poffimus, non perdidit,unde fal-

vare nos poffit; dum INomen fuum arrham nobis effe

D

voluit & pignus non dubiz ( nifi quidem ipfi noli-

DL

xnus) falutis noflrz : zgec enzz aliud, nomen eff fub

c«lo datum bominibus ,in quo oporteat nos [alvos

fíerr.

Il JANUA-

s?5 9de

!bl

II. J^uua&RiL

] prin-

-

S. Macarius. Alexapdrinus.

Qu Ye

j dp

W Erram exofus ,' folisque czlis delicijs fatur ,

dlatts

Ts

harum jugi memoriá tenerrimas nunquam

non fudit lacrymas. Abftinentiz fuit tantz,ut

,qu

[ 00f

totó triennió quatuor aut quinque tantüm panis

uncias in cibum fum

píerit ; ac tantundem aqua ,

1 poff-

adhibitó ; condimenti totius locó , unó in annos

fingulos olei fzxtarió.

Cupidinis aliquando telis

m

petitus ; culicum. aculeis generofus pugil nudum

L 7£

Íefe expofüit menfibus fex.

Cellam habuit lucis

ff

jl

omnis expertem , in qua totum quadragefimale

m ht

tempus infolitó rigore tranfigere confüevit. Cen-

p

tum annos cüm fancliffimé vixiffet, & dierum &

T

meritorum plenus codum petijt Dife primüm

pl

amore beatz: immortalitatis afpera quzque pati :

1 o

tum veró etiam frugalitate & ab

übi non diminui, fed accrefcere.

fünentijs anfxos

gl

SENTENTIA.

ifE

A Nimemi! nete -in terrasé cclo de«

;rlmus

*

n

mitte

*

ibi DEU M , &cum DEO

ysdit

d

DEIaulam omnem habes

5. Macariæv

li*

62 "Vit4.

4fil

[

j

A2

R E-

Q

328 (4) 9d

REFLEXIO,

Puxcr.I. Dvertit Macariut , multiplici aftu

& doló hoítium turbari folere

Eas Domonis fraudes ut

precantium animos.

eluderet, fuüam mentem jugiter DEO divinilque

affixam habuit : ratus, hoc unum negotium prz aliis

Q

omnibus maximi effe pretij.

Quis nofler ad ccc-

iD]

?

leítia guítus

.

quis calor in expugnando animi

Yi

Ti

torpore.

i,

1l

Ad id unum incubuit Macarzus, ut

fion

foli DEO ferviens , nihil cum Mundo , Carne;

letta

& Doemone commercij haberet : certus , fervitutem

uàm

DEI fine hujus injuria difpertiri nonpoffe.

infida Ízpiüs fervitus noflra , quà alterne famu-

lamur, jam D EO, fed tepidé: jam peccato , fed

toti !

u

III. Utanimam fervaret vegetam , cor-

TC

pus afperitatibus attenuavit.

Quid nos corpus

molliter tractamus ? cur malumus fpiritum infit-

Tan

mari,quàm carnem ? clamant, errare nos exem-

ls

pla Chrifti , & SS. Quid Chrifftani dicimur , fi

curfü przeuntem Chriftum non confequimur? f1

intra metam deficimus? Jl porró fígas tui curste

profettáfque metamy, . ubi DF ls pofuit fuam.

S. Bern.

III. JANUA-

sECOSPe

III. Januanrr.

fic af

$. Gegofeva, V.

; folcre

Ite Religiofze Sze242 , nummum cruce in-

us üt

fignem capit à B. Gerz4zo , quó Virgo

vt

. ipfa Virgini fponfo velut arrhà fe obftrinxit.

præains

Quod in templis effet affidua, à matre colaphó ; hec

al

à DEO, ob temeritatem, coecitate caftigata fuit.

p anii

]ejunia impensé coluit. Vinum , P£rginitatis vene-

num;,neíüj. Qnuoties coclum afpexit ; lacrymis

ila , illud gaudijs diffluere vifüm. Quomodo

i, W

non tuta callitas hifce excubijs ? quomodo non

Cano

nitcufen

terra fordeat extam crebro coeli intuitü ?

if

;ENTENTIA.

E m

ZIO)N

Uplicatum eft bonum Virginitatis ,

D

quia in hoc mundo follicitudine ca-

ret fzculi: & in futuro przmium caftitatis

1, Qf

, Corpis

recipiet.

Sine dubio, qui cafti perfeve-

ii infïf'

rant & Virgines,Angclis D zrerunt xqua-

; a

les. $. Berz. de modo bmcf Vivendi. Ser. 21.

jnr,

u !

! aittl

5 MW'

VU

423

ER

see ( 6) 808

AREFLEXIO.

Enófeva adhucdum parQuIa, togz

Puxcr.I. G

mundum muliebrem, fzculi deli-

tias ; nupt?äsquc carnales , Crzez, & calto Chrzf/z

p

connubio poíthabuit. INos per Sacramentum Baptif-

mi Eidem animarum noftrarum fponfo copulati

vl

fumus, fidem juravimus, perfidiam ejuravimus, re-

nuntiando Dzmoni , omnibufque pompis & ope-

lm

du

xibus ejus.

Quoties tamen, interea , Eheu ! abie-

st

runt he anime nofirz poft zzsatores alreros ?

i

TI.

Portamus t befaurumenoltrum i» vafrs

fiétilibus ; fzepius deperdumus , quia non cauté por-

tamus.

Si praeterea , dum cibó & potà immode-

raté utimur , fapra bruta homines obbrutefcamus ,

fiDEI locó, Vester D ElUS uobis fit , quid mi-

rom finem fequi cozfzfionem aternam ?. quid mi-

Kn

rum ex tot incendijs in fumum nos abire & atros

t

cineres ?

V

IH.

Si, uli thefaurut , ibi cor : dcbuit

Du

profe& Genofeva corpore in templis effe , animó

lg

atque oculis in calo. Sciverunt Gentiles quod

n

ignoramus nos , aut diffimulamus , rectum vide-

If

licet corporis ftatum, & os fuPlime , contra quàm

ccteris animantibus , ideo nobis data, ut coelum

lid

fpectemus , zollaptisque. erectos ad fidera vultus,

Ut quid igitur occini nobis patimur? eurva in

gervas Anima!

Iy. JANUAQ

TCSPASES

320 (7 ) $88

IV. Januanrr

y (j2

$ T Idb

Ji deli-

if

Rodijté S. Pauli difciplina: maximi Magiftri

Bigif

non degener difcipulus. Virgo vixit & obijt.

Una illi cura laborare gnaviter in Ecclefiz no-

:opulati

U ft»

vcllz vinea pro uberrimo animarum lucro,quó nul.

lum grandius. Animz corporis ergaftulo folutze

Xope

! abiee

dixére Angeli , ut, regazefceret. 4 laboribus fuis ,

i?

zternisin ccelo preemijs donanda.Ha fcilicet feria

hos Zies profzftos confequuntur.

o

SENTENTI A.

ute o*

t

ymod

AU ;

Uid eft corpus humanum, nif equus

j -

e,

fpiritus? equo compatceris , & feflo-

ui j mi-

rem negligis? quid eft vulnus in corpo-

Y at05

re , nifi foramen in vefte2 vcefli compa-

teris, & fratrem veftitum non curas? cor-

; ddut

pus non eft, nifi tabernaculum militan-

E

tis in €eo fpiritus : quanta dementia eft ,

$ qu

tantopere curare fisuram in tabernaculo,

] vide-

& militantem in eo nonattendere ? Gzi-

] qüäm

liel. Par:f. L, de Animab. Horm c. 4

cæïum

7117

yi il

44

RE-

IUA-

s268)92e

REFLEXIO,

.Puncr, I.G

Randis Paftorum dignitas,fed non

minor eorundem obligatio, tran-

figendi viram dignitati parem. — Frucküs exigui ,

imb fzpe nullius, quz coufa alia, quàm moresà prae-

dicatione abloni ? quomodo non illius doctrina

Em

negligitur , cujus vita defpicitur ?

Qs

lu

IL Animz fidelium depofitum fuht Crea-

toris , Redemptoris piguu , Spiritus Sancti arrba.

ho |

Depofitariut ille, cui curà illarum demandata, Au-

Qd

diet is aliquando, atdue opinione fua forte citius :

vgïu

redde depofitum , repoue pzouut , arrbam refitue.

lr

O quàni fevera exactio ! Va ijs quorum incurià

f

periere iíta, vel deteriorata fuére.

IIL Paftores animarum in facri fugg,eftüs

fpeculà ftatuuntur , ut impendentem impiorum cer-

vici Juftitie Divinz gladium feriá pradicatione prz-

nuntient. Hoc fi negligant fi Íegniter exequantur ,

fin

aadiant, & contremifcant fibi loquentem D EU M.

V

Ezech. - 33. V. 4. . Si me dicente 4d Dupium : im-

Ün

Jie morte movierís : non fueris locutus ,ut f* cufia-

It

diat impiut a via fua

Ipfe zmpius in iniqgmitate

fua morietur

tj

: fanguinem autem ejus. de manun

£Ua requiram.

Wt

für

N

&

llg

V. Ja-

.'38(9)8&'»0

V.JawuaRIL:

fednon

S. Eduardus Anglie Rex.

Nics

Aró hic mortalibus exempló Virginitatem

gl

conjugto copulavit , fanctiffim& zmulatus

sipr

Matrimonium 44 R I££ & JOSEPH.

lo rina

IEgtum regijs humeris ad aram ufque deportavit :

onus fcilicet leve Hzznzlizatt. Miraculis mortalis

(Crete

adhucdum homo mirüm refulfit.

Mortalitatis

m',btf-

fue terminum à $. Jeanue Evangelifta , cuj ad-

3 Àl-

dictiffimus vixit, perdidicit. Corpus exanime,

qits:

veluti in vita luxuriz , ita deinceps corruptionis

fordibus foedari non potuit. Sic nempe vivunt ;

nf/me:

jncurà

fic occidunt Virgines.

SENTENTI.A.

;geftüs

Ene Angelus ad Virginem mirtitur,

m odf«

D

quia femper eft Angelis cognata Vir-

j pre

antur»

ginitas, Profe&ó in carne prater carnem

vivere, non terrena vita eít, fed coeleftis,

EUM.

"H

Unde in carneangelicam gloriam acqui-

tf

rcre, majoris eft meriti, quam habere. Effe

t

cenim Angclum fclicitatis eft, effe veró

nj

virginem virtutis, dum hoc obtinere niti-

tur cum gratía , quod habet Angelus ex

natura. Utrumq; tamen & effe Virginem

& Angelum, divini muneris eft officium,

non humanum $, Augz;/finm.

j

R E-

ä&(w)ä

XEEFLEXIO.

^

Irum eft irtutis ingenium, ad-

NT

Puxcr.I M

invenit ea quz non nifi D EO

propior mens capit, imó & hac difficulter. Quid

tam infolitum , quàm conjugij cum Virginitate

nexus ? veré , »052. 0mmues capiuut Verbum boc , fed

quibut defuper datum efl.. DEUM lauda ani-

p

ma mea, quod tibi tanta media fint , G viee, pro-

vilib

7

UT

Pagandæ glorie Ejus.

UC

1I. Elegantiffimé combinavit S. Enuanpus

DI

Nirtutes geminas , Caffitatem GU Humtlitatem,qua-

dem

rum poflterior priori tam eft neceffaria , ut fineca

3run

tantundem , nec plus valeat , quàm luce & oleó

al

deflitute Virginum fatuarum lampades . Imó fi

Bernardo credis

Hunlitas magis neceffaria eft

uam Virginitas, Bern. Hom. 2. Falleris ergo quis-

quis Virgo Humilitatem negligisf: neutrius enim

preemia capies.

bl

IIL Corruptio quid nifi peccati peenaquá

;!

'primus homo ex terra-compactus & luto , ut in

terram , lutímque denuó deflueret , damnatus fuit?

Tif

tolerabilior tamen ifta , quàm alia, quà putris &

Iiio

fordibus infecta.in vegeto corpore circumfertur

9

anima.

Ut corpus communi mortalitatis lege in

0i

pulveres & faniem abiturum, gloriofüm olim cum

üs

anima refurgat , hujus corruptionem feduló devita.

Itanon modo axzme ; fed & corpora meliora erunt

Ito

P r;;fþtï?f?ïianrm qtàm erant Ab initio. S. Aug.

!j

VLJA-

sP6 1 Sde

VI. Jauuanrr.

TM

Saptli tres Reges CASPAR,MEL-

DEO

CHIOR &BALTHASAR.

Qd

Jntate

*Bi'cupuit mundus faQum tam infolitum : rue-

W;fd

re videlicet in genua coram parvulo pau-

( at

pere » finu pauperis itidem Matris receptó , fafcijs

j p

vilibus involutó, cceli, aeris , ventorum injutijs ,

ftabuli fcetoribus expofito , ruere, inquam;in genua

coram mifello hoc parvulo purpuratos proceres,eun-

QARDUS

démque tenerrimó affectu zque ac muneribus fibi

W;qm'

demereti. Quinam Reges, fi non ifli, qui ani-

- [inedi

mum usque adeo obfirmarunt contra omnes diff-

f olo

«ultates , quas movebat delicatior nature indoles 2

[m J

TE

SENAYENXIdA.

Ü qU)S'

; Gnf

Ene fan&i viri Scripturz Sacrz tefti-

monió Regesvocantur, quia przla-

ti cun&is motibus carnis; modo luxuric

1

qui

yrim

appetitum infrznant , modó xítum ava-

;fut!

ritiz temperant,modo gloriam inclinant,

ris &

modó fuggeftiones livoris obruunt , mo-

fertot.

dó ignem furorisextinguunt. Reges ct-

ge If

go funt, qui tentationum fuarum moti-

n cuft

bus non confentiendo fuccumbere , fed

evit

rcgendo praefíe noverunt. 5, A4ugeff. im

enith

Pf. 11£.

t

RÉ-

a

B o

REFLEXIO.

Eges à regendo dici , nemo feré efl,

Puxcr. I.R

qvi ignoret.

Regimen animz in

corpus Numen contulit, quando rationis ufu homi-

nem donavit, voluitque jam extunc, ut fub homi-

inbil

ne effet appetitus illius, ejusdémque ille domina-

retur.

Ve terra cujus Rex puer efl..— Ecclef. 10.

1iis;|

Va item animz , que puetili formidine preoccu-

m

YNon

pata,ut ne corpus offendat , diffimulando fuum in

illud imperium , -D E UM offendere non veretur !

wl

W

IL Solze paffiones animi funt, que fuum

n

anima regimen in corpus potiffimüm difputant ,

fds (

hz tamen zque ac Mazdus & Demon cogere non

Ia

poffunt , fed allicere tantüm , füadere folüm mala;

ha

non perfuadere. —Vide quàm fortes é colo, &

DEI gratia füppetias habeat Imperatrix auima *

fi modó ijsdem opportuné uti nórit, ac velit.

ID

'Talis fi Rex fueris, tui. fcilicet , tua-

rümque paífionum , tutó convenies Aegezz recens

Natum

tantóque gratior, quanto donis pluri-

äda

bus inftructior.Si Religiofus fis, auri locó Pauper-

Tüin

z4tem porrige paupertatis amantiffimo : myrrham

ücul

Caflitas ; 'Thus obedtentia compenfabunt.

Si Sz-

Áilj:

cularis, aut € Clero, oblationis normam à fancto

Gregorio. Hom. 10. cape: 4urum inquit ille;

offerimus ; fi [apientie lumine [Mendemus: Thuw , ff

erationis fetudió recalemus : Myrrbam ; fl carnis

vitia mortificamus.

VII.

228 (15) 90e

A. J^xuaRtr.

fere d

$. qumundm ex Ord. Pradicat.

uf n

j homi-

Cunis infignem fe / Virginä cultorem pro-

b ho«

.. À. bavit, cujus amorem unàcum lacte materno

jomne

imbibiffe videri poterat.

Crevitilleamor cum an-

i o

nis, tum maximus , ubi Ordin; Predicatorio , Vit-

R0 CU*

gini DEIpare plus cateris obítricto , Rayseundus

üom i

Nomen dedit.

Patronz füz monitu fodalitatem

eerl

Pallium non fe-

pro liberandis vinctis inftituit.

ml , fed crebrius pro navi fervijt, ut mare tíaijce-

y. f

ret. Angelóufus eft velut cubicularió , qui ad íta-

[prant

tas eum de 1iocte preces excitabat.

En quàm di-

ere DOl

ligenibus DEU M & MARIAAM omnia pro-

al

o &

fperé cadant.

inittd

SÉNTENTIA,

hrv

Itabiles, nec non amabiles tuorum

, U

radij oculorum , quibus nos allicis

n

ad amorem, & ad plenam falutem. O Do-

; lt*

VMH-

mina , quàm bcati funt , quos viderunt

oculi tui ! $, Bogaw. 3. P. Stim.. Div,

mam

TO

B : 6. 10,

findo

jc il

) p'

MïW

& £«

yll

36 (14) 8de

RKOE TOLIOE O X.I.

Puxcr.I. m bona Dzipara Virgo 54 ,

qui reQ erga illam fznz corde !

quäm,providä agunt , qui à puero Illius effe. cu-

iunt! omne tempus deperditum puta, quod non

At

impendifti amori JESU & MARIZ.

uàm

iij

cuperes aliquando , non feciffe te jacturam am

anmp!ix

grandem v

Qsj

hn

I1,

Reliqua totius praxis devotionum in

hi

[

Db

Dzparam hoc caput efto, ut totum te , quantus es,

iam

illi dones.

Quid nimiz fint hae expenfe ? imó

p

quomodo non maximi &.lucri , & fcenoris , dum

Vacuis

ita agendo M 4 R 14 M tibiobligas ad peculiarem

fgilicer

tui cuítodiam? Foeda femper avaritia ; fed foedior

Atj

hac, quà D EO & M AR L£ te fubtrahis.

III. Quoties interdiu zqué ac noctu Cv

ffos - Angelus aurcm tibi vellit , ut ad fervitia D ET,

Dz:iparaque alacer progrediàre : nec tamen cum

CR

Raymundo monenti obfequeris! ut idem Angelus

te olim Clientem füuum à mortis fomno ad gloriam

tony

b

excitet , illi morem gere ; MARIAM dilige

[3

(ium i

nam MARLA fi pié à nobis pulata fuerit , uon

liiom

deerit nece[ftati noftra. .. S. Bernard.

VIII. JANUA-

326 (15)8de

VHL]ANuARIL

DO hi,

condel

$. Lauregiius j u/linianw.

dl Qu«

Dolefcens adhuc à Dzvina Sapientia ad com-

À

i

plexum , & ofculum vocatus , cum cafto hoc

Qu

«mere perpetuum mundi odimm baufrt.

Ne ex

m v

ampliffimis proventibus Epifcopalibus ditior fa-

, €us , pené cum divitibus de expugnando cadlo de-

Íperaret , pauperes ( quos ut ee/i Tanitores habe-

um it

bat ( multà pecunid corrupit. "Totus cceeterà fuit

Tif

in amore Crzcifixi , quem omnibus meritorum

; 1um

pretió , quó unó tamen gloria ceele&is emitur,

ri, d

vacuis, vadem fübítitutum & cupijt & fuafit. Hac

uliaret

fdlicet fünt , que Sapiemtie Divine Magifferió

Veediot

