fiifli : modà te celum magno defiderio exjpetctar :

um füch

Eamus, eamu filia, eamus, ut JESUM omnis forme

Ammidhxä

decus , & [ponfum noftrum intueamur. O utte fe-

o

quererfponfa Chrilli ! fequar plané, fi tantum;quan-

tum tu, JESUM Chriftum amem.

jj 1

[2

SENTENTIA.

[mcdü

j

"

Ona foramina ! in quibus paffer , &z

D

turtur invenerunt fibi domum, & ni-

u

o mgdnl

dum: in quo columba fe tutatur , & cir-

m

(i

cumvolantem intrepida intuetur accipi-

Xnimxi

trem. Ubi tuta, firmaque infirmis fecuri-

m

tas, nifi in vulneribus Salvatoris? .$. Berz.

j

iji

J

(eran. 1. in Cant.

RE-

Y

$29 (346) 9de

RE FLEBXIGO.

Gertrudis ( non dubium quin eti-

Puucr. I.S

» am Lazagardis ) in dies finguios di-

viniffimz Tri4di profundiffimas dicere gratias con-

fuevit, prorofeis vulneribus Sponft [anguinum CHRI-

STI 7ESII. Sponfam te non probas , 2nzza mca ! f

Tet;

non tantundem agis. Euge! convola ad hos gratiarü

S

Tif

thefauros : vzlgus potiflimüm /arerzs : per quod ad

Qub

a&ftuantiffimum Salvátoris Cor facilé pertinges. Salu-

Vi a

ta illud cum Doctore mellifluo: Rof Cordzs aperi-

lo can

ve , cujus odor fragrat miré : Te dienave dilatare ,

10 diüd

fac cor meum an belare lamma defideri.

fitcungi

II. Hzc anera amanti animz funt Pzzoplizy

tlhonm

unde depromitur armatura fortium. Pudet Aaima,

ireis ]

duce fuüó tot plagis conciffo , deliciis indormire : in-

mosre

deque generosó aufü contumeliis peti , injuriis afïïciz

Anent

opprobriis faturari calidiffimé cupit , certa , fez£ü

L

SS. Fulnerumie tutam ; & probé munitam.

o

IIl Hzc denique Pisera vivaciffimó fuccó

LT tf

fluentia, celle vinarze fünt , in quibus iriebriantu;f

Aitnum n

Animz, ordinaturque in illis Charzezs. Hic fangut-

nem uv bibunt meraciffmum : uvae fcilicet ab Eo

abflractz , qui fe dixit Pirem veram. Accurre; ani-

me mi ! Cur , neglectis hifce deliciis , fodere porro

SH

tibi pergis ez/fernas diffpatas , que continere non

«

vAalent aquas ? Cur calice Meretrzcis babylonicain-

Q "

ebriari potiüs vis ; quàm vinó , quod gerzuznat Fir-

[

ginet ? Audi , quàm hóc potu ebrius fuaviter modu-

letur Bernardus : Sa/ve gitzs apertura , de qua mae

nat vena pura ! Odor tuus fuper vubnum , virus pe-

mltlcu

lit ferpentznum : Potus tuus potus vita: Qui fiti-

té5 ) buc venite : Te; dulce vulnus , apers.

XVIIL. Juxu,

ä&(w)æa

f qu t

XVIL Juxrir.

s mgukum'z'

Gratistt

$, Rainerius Conf,

i CH

]

m d

(OXTetit aliquamdiu Auzserie , atque, utinam !

(husgqc:'z:&

memor periculorum , quibus cüm &tas omnis

tum potiffimum adolefcentia eft obnoxia : faciliüs

| Pe[c!llmü

m'nges.Saäu-

utíique lapfum caviffet. — Sed impegit ad fcopulos

yti if

infide carnis, & innocentiz difpendium fecit, quà

p hat

non aliud dolendum magis. Acceffit damnabilis

verecundia;quá ex illo libidinis luto per feriam Con-

,;u Puit)

i

li

feffionem fefe evolvere tamdiu diftulit , dum mi-

"

d

ferentis D E I clementi, & tutelaris genii monitis

jofml're;':':

;

animosrefümeret. Refumpfit ergo, & poenitentiz

J

urisah

facramentalis lavacró ablutus, fceditatem fuam, quà

«; f

infectus erat tam acuté difpexit, tam amare deflevit,

p

utoculorum jacturam faceret. Elige quod vis , aut

j b

hic confundi ad tempus coram homine , aut ibi

inebrus

&ternum coram DEO , Angelis, & hominibus.

Mi fï".'-'

SENTENTIA.

dli

um

p

St nobis dura , & chchdä cönditio ?

fol

N

g

[

peccare nos cogit frapilitas innara,8z

»/þ WUL

confiteri prohibet confufio cognata pec-

iil

cati : malum enim facere pudor non eft,

i

fed confiteri: timemus dicere, quod com-

L

mittere non timemus. C/ryfal. ferm. 34»

h*

yyrl!,

//

b

RE«

Í Jux'lf.

ü&(ämä*

REFLEXIO.

St confufío adducens peccatum: &

Puxcr. I. E

eff confufio adducens gloriam $

ratiam. Eccl. 4. Illà erube(cunt ; dum Corfeffo in-

ftituenda , qui fine rubore peccaverunt : hanc veró fu«

beunt füá fponte , qui non confunduntur pro 2nim4

D

ls

fa dicere verum. Miferos nos , quod Corfeffionis in-

commoda ( à nobifmet conficta ) tantum apprehen-

[o0)

damus : commoda & folatia nefciamus ! Sit Coufe/fío

flnibit.

Voeyie

juxta Magnum Gregorium , 774 Paradifi ; malu-

mus tamen Infarnum ingredi taciti , quàm Paradi-

| dilb[f(ïim;

| Ut u

f confeffi.

II. Quodvis peccatum grave , ut nobis certum,

| Hl ! ge

f€os nos facit mortis zternze. Una Covfeffio eft , quae

| !MM tti

malum omnetollit, & in DEI filios iterató nos ad-

D

atientiff

optat : Hanc tamen fugimus , Peccatum amamus.

An hoc eíte(timare pro merito erende JufPificatio-

lii a

um

nis opus , quod noftró bonó in facro tribunali effici-

tur ? praterquàm quód non defint , qui hancfui ac-

LI

cufationem Carnificiuam credere malint , quàm, fi-

cut fanà elt, MeZicinam. Comminatur vero DEUS

huic hominum generi , quod five per damnabilem

feu verecundiam , feu focordiam ; feipfum dijudicare

negligit : Vifirabo [uper viros defixos in. fiecibus fuis.

III.Satis olim frequentes fueruntCo»feffiones pub-

líce : & adhuc verecundetur homo, deponere culpas

r

ii

.kcrezö in aurem Vicarii Chrifti, hominis aliquando

O

ignoti , & fgg//[ó infüper arctiffime obftricti ? Veniet

BIN

interim dies illa , qua revelabit abfcondita tenebra-

vum , & manifeflabit confilia cordium : de qua Au-

gull. Ecce ! coram tot millibus populorum nudabun-

tur miquitates mea. L. Medic. c. 4.

XVIII. Juxr.

*

»28 (349) 9de

vutmt

XVIII. Juxrr.

g/armmü

»ffi:

$. Elz[abetha Antiffita.

TO

D7Y777]

Egiis parentibus progenita, Regem Chriftum

R

iis preehabuit , Cui ut famularetur, Divi Be-

Mamm-

gt

nedicti Ordinem ingreffa , tantum virtutibus re-

ic af

fplenduit , ut digna crederetur , qua Parthenonis

if m

Schonavienfis Antiftitam ageret. "Virgini Matri

m Ani

devotiffima , hanc in morte patronam habere me-

fuit , audiréque verba coníolatione pleniffima :

ps etut)

Filis ! certa effo , te non Chrifiianá modó , fed

7,70 d[,q',*!

Jantia etiam morte defuntkuram.

Decem ante

10005 4

obitum diebus acerbiffimis excruciata doloribus ,

yamatus

patientiffimam fe exhibuit, atque in aufterz poe-

Mïf.catia:

nitentiz auctarium, cui per vitam fe dederat , ci-

licioimmori voluit.

pndte

male mala.

vMors eccho vitz : bona bona,

ancli

D

j

a

N

SENTENTI .

g

;j

. Vita fecura , ubi pura confcientia !

7M

"u

6, inquam , vita fecura , ubi abfq;

formidine mors exfpedatur , imó ex-

gf

Jiqi

optatur cum dulcedine , & excipitur cum

"H

devotione, $, Berz, ad milit. tgmpl. c. 1.

4 mzfm

T 4

j

Y £

RE-

j

e$£ 150 ) $de

REFLEXIO.

Puxcr. LA [f Oritura confidentiüs Eljfabetbz,

faculo primüm mortua eft. Reli-

!

giofos utriufq; fexás exultare aliquando in Morte ,

ridere , cantare , res elt non adeó infrequens. Hoc in-

l

1/7

terim privilegium índe illis conceffum creditur,quód

l

h

Mundo mortui fint in tempore , ut DEO viverent

[

in xternitate. Mors quidem terribilium omnium

terribiliffmum videtur : fed iis feré folüm , quibus

preto

fupplicium eft , non requies. Beati mortui , qui in

JDomino mortuntur.

ais , ]U[

; 'lio deg

Il, Mortis memoria iis potiffimüm amara eft,

qui habent pacem in fübftantia fua. Tenent eos divi-

Mylis|

Comiten

tiz, quibus cor apponunt : tenent confanguinei, ami-

dit1on.

&i , propinqui &c. rident veró ifta DEO dicati, velbt

,«

dudum abjurata : &, liberrimi, beneficium credunt ;

ld

non fupplicium , Ziffolvi , & effe cum CHRISTO. Ge-

inunt hi ; columbz in morem , cum Davide: Hez

Thdidum

enibi , quia incolatus meus prolongatus eff. Quis me

| Mi d&fp

Jiberabit de corpore mortis bujus?

|

III. Conftans Deipare cultus , & fedula virtutü

Tllius imitatio ; quidquidin morte arduum eft, miré

Toi

complanant.Obfideant JEternitatis iter denfa Caco-

j

Dj

doemonum phalanges : tranfibit intrepidus, quem

MARIA duxerit. Et quidni hoc favoris exhibeat fuis

U. N

cultoribus ; quà defertoribus etiam , tantum , totiel-

BEUN

que fe propitiam praftitit ? Imó hoc ipfum fpem tux

ïeuqui'

am firmet ; 2nize mi ! nihilIlli protenegandumit

C. 22.

fideliter MARI4£fervias. Data eff tibi ( 6 Detpara)

omnis poteflas n celo G in terra: 68 mibiltibi zm-

golfibile efl , cui poffibile ef defperatos in [pem falutis

Nariv. Virg.

r;ïomre, S. Petr. Dam, íerm. 1. de

XIX. Juxir,

epemn)sde -

XIX. Juuir.

EIJdel

ud M

in Mott

55. Gervaffus cjProtaffus M M.

as Hoci

diturgi

Italem && Valeriam parentes habuére Gerva«

J) vt

V

fius & Protafius , Martyrii Laureá decora-

tos: cui obtinendz ut parentum exemplo pararent

j m

fc filii , Venditis primó poffeffionibus ampliffimis ,

lfl q""w

& pretió pauperibus erogató , fervis etiam manu-

jj D

miffis , juftum decennium in exactiffimo D EI fer-

viiio decurrerunt : qua res falforum Numinum

m ïlü,'

Myllas popáfque tam agré habuit , ut A4/lafium

u:nteosd"j'

j d

Comitem in piorum fratrum cedem incitare tam-

diu non definerent , dum homo füópte ingenió fe-

atf

m«

rox , & Chrilliani cruoris fitiens, in quaítionem

adductos, & Chriftum conftantiffimé confitentes ,

[ngïo-(ï

il

gladió,unum alterum plumbatis crudeliter enecaret.

Aridt

Malis difplicuiffe , nunquam bonis difplicuit.

T

OE NI EONTI.

eö&üa V

l

mmc l

Icut Rex imaeine fuá honoratur : fic

m

D EUS in homine diligitur, & odi-

bt

Pl

tur, Non poteft hominem odire , qui

el

u

fU

[

DEU M amat: nec poteft D EU M ama-

re, qui hominem odit. 5. Cbzyfo€. iz Matt.

mm[ «t

€. 22,

"

T

Ó DEIPQf

7

lii

H

/f/lf /

, Vg

X

RE-

"

u,vI]

328 (3:2) 88

REERFLIEXIO

Gonem Martyrii decurfuri pugiles

Puxcr.I. A

gemini Gervzfius & Protafiusfa-

cultatum fuarum difpendia facere ; quàm illarum cu-

]

ris przgravari maluerunt. Liberum effe oporterMar-

]

|

l

tyrem à carne & fanguine: divitiis item & fzculi nu-

l

Ma

gis : alioquin qui tormenta foperabit , f1 in hifce mi-

noribus cupiditati fuze fübjaceat? Da Domine, ne

n Dor

ütae

ullá re creatá diítinear, atq; ab amore tui prapeditus,

M f

hifce temporalibus ferviam , quibus imperare me vo-

luifti.

ff conl

II. Decennali pietatis exercitió fatali luctze prz-

lum im

BX

luferunt Athletz prudentiffimi. Fallitur quisquis de

externis fidei hoftibus victoriam fibi fpondet , f1 ab

qum p

m

internis vinci fe quávis occafione patiatur. Sane affue-

fcendum primó eft pugna domefticz , fubjugandis

li d

Tatd, (

nimirum animi paffionibus , froenandz irz ; cupidi-

tatibus compefcendis &c. priüs , quàm in publicum

Tiuera

prodeas. Quód fi qui in pravis amimi motibus. edo-

| tudmem]

enandis , verfutiffznig; boflis infidiis cognofcendis

|. udinis

Blin,

non fe multim ac din exercuerint , ipfis cogitandum

velinquo ,quantum periculi Aditura fint. y cüm la-

W.v

| Quu

l

ceffent Mundum ,qui totus pofitus eff in maligno.

S. Franc. Xav. Epiftolar. L. 3. Epift. ;.

III. Martyres iílos fzcrzfíeulis difplicuiffe ; lau-

di iifdem ceffit, non vituperio. Noluit Propheta re-

Y

gius caput füum o/eó peccatoris impinguari. Imó fü-

os difcipulos monuit ipfe Chriftus , malorum odium

Chi

non zgré fed hilariter ferte. Beati eritis , citmm vos

oderint homsues. Amat Mundus fimiles fibi : diffi-

g 0rl

miles odit & execratur. Semper offendunt bona ma-

dos , pia imptos » [acra profanos. S. Chryfol. fer. 33.

X X. Juxir.

LL G TEPE-

XX. Junrr

fir rl

nitjit

5. Itisberga V.

ilarumte

pOf[CfA i

Ilia Pipizi Galliarum Regis ; foror Carols

Kl

inikem:

Magni Imperatoris etfi audiret , Chrzffi ta-

men fponía & dici , & effc maluit: pro qua quidem

Jonum &

dignitate confequenda Lufitaniz Regis nuptias ge-

p yit

nerose reculavit ; fic fuadente, & animante 'enan-

FareJe

£ió , confcientie Moderatore.

Refolutionem mul«

tüm impediit Zesberge pulchritudo eximia , Lufita-

la

no fic adamata , ut altiora quaque propofita illius,

quisquïs.;'

quam fponfam cupierat , plané negligeret: pro quo

odf

infané amantis errore corrigendo; precibus illa de-

u

füper obtinuit, ut fcediffimá fcabie vultum defor-

ia

mata, tantum Regi diípliceret , quantum antea

j a

placuerat: Dzo non itcm, qui & priftinam pulchri-

i

tüdinem paulo polt Zzsberge. reftituit : ac pulchri-

;:ibus WJ

tudinis internz nunquam & in minimo defectum

paffam , arctà facratioris conjugii lege fibi copula-

sj

vit.

Pulchritudo res infelix eit; fed iis tantüm ,

i )' /ïfx d

qui ufum illius nefs:iun;.

j

l

SENTENTIA,

g, lo

Ulchré à conditis amorem fubtra-

g

Vl

[l lmO

hunt , qui in ipfum au&orem pul-

jj

Q Od

chritudinis cordis paífibus tendunt. 5. Gre-

(ii

n

gor. in Regift.

jpi;d!

ho

d

Y 24

RE-

; JUM"

26 (354)9de

REFLEXIO.

Ichritudo corporis Ambrefio eft

Puxcr.l. P[;

ilura DEI: Augultino bonum

DEI donum. Ymó eam zílimáfle videntur ipfe DEI

Filius, & hujus Virginea Parens : dum Ille fuit /fe-

Atdi

eiofus formápra filiis bominum : lec ( etiam fecun-

pti

tUtl

dum fpeciem externam ) pelecherrzma inter mulieres.

"L ale donum fi & tibi contulerit 4/or Nartura , il-

hn h

li gratias refer ; & hanc forma praílantiam mentis:

fgim Ti n

Thommim

interná venuftate non aquare folüm , fed füperare

contende.

ia Me

1b nf

IL Vitió noftró etiam hic fit , utalibi paffim,

bonum fieri malum. Pulchritudine corpo;i's abuti--

tdiürig

mur aliquando in noftram & aliorum perniciem &

itüm o

lm o

fcandalum , quando eam vel adfcititió fucó corrum-

pimus : vel , quod deteriüs,, eá tanquam laqueis alios.

Vtttem

Tun qyrj

1rretimus. Contra prius ita loquitur Ambrofius : Ne-

gleita decoris cuva plus placetz6$ boc ipfum,quod nos

"Jüï,am(m

non ornamus , ornatus eff. L. de Virginit. Contra

Vr Qthg

1

W. |

poflerius veró ita pronuntiat Hieronymus : Sz m ,

vel mulier f& ovnaverit , $ vultus bominum ad f

EOE

nïmö D

y'ovocaverzt , etfi nullum znde fequatur damnum ,

judieium EATREH patietur aternum : qutA veneuum

trnfni

attulit , ffuiffct qui biberet. in Epifl.

Uandaml

Rnj

III. Optima igiturilla pulchritudo, que eft ab

ornatu Virtutis. Hác anima fic ornatur , ut ejus deco-

rem Rex concupifcat. Hzc forma digna eft imperió,

nec,nifi iflà inflrructi, fpeculabimur olim pulchritudi-

a

nem illam increatam, £m antiquarm, tamq, novam.

[

Hac denique nunquam marcefcit , nunquam vel ma-

cula alicujus vel rugz periculü patitur , nifià vitiis,

(l Ye

qua faciünt faciem animz denigrari /uper carboner.

Ptdj

XXI. Junir.

-æ(m')ää-&

B. Aloyfius Gonz.aga:

tibrofed

ino lm

XXI. Juxnir.

r if D

lefait j

Archio Caf/ilonenfis , & facri Romani Im«

xiam f

perii Princeps, fanguinis illuftriffimi deco-

rl

ra virtutum fplendore fic acuit, ut, feptennis, ange-

u

lo, quàm homini videretur fimilior.

Innocenti&

dum n

enim vitae mirabili , & exempli fanctioris fragran-

tià omnium in fe oculos , animofque convertit. Pu-

edfipet

ritatem Mentis & corporis , quam conceptó pié

jipdfi

votó Beatiffimz Virgini Florenzie nuncupárat, cam

induflrié cuftodiit , ut non modó non aliarum mu-

gt abwf

emid

lierum formas , fed nec ipfius illuftriffima parentis

faciem obtutu fixiore aliquando fpecularetur. In

cö [ üm'

,quealo

focietatem JESU à Dzipara vocatus , parvó anno-

rum curriculó virtutum exemplar abíolutiffimum

mins:

evafi;amore Divino fic exz:fluans; ut in carne velut

üm;qubä'!lf

extra carnem pofitus Serzpbzzum referret, non ho-

j at

minem. Confümatus deníque in brevi , & non

:

m

tam morbó , quàm amore confumptus, animam

nulló unquam gravioris delicti tabó fordidam ccelo

T

" quu

tranfmifit , candidiffimis virginum agminibus fo-

ciandam. Modicó tempore vivit diutiffimé

? quifl

quis vivit ut /f/oyfrus.

; wf'dä

m

S$ENTENTIA.

diare

gukhfilw

'OEces fene&utis veftrx immolatisal-

M

b

tiffimo , qui Juventutis & adolefcen-

uml

tix vefirz florem in rebus nugatoriis ex«

j

, PL

pendiftis. Perrm Cellenf. Epift. 6.

1 p

$o

R.

e28 (556) de

REFLEXIO.

Loyfium fuum in maximis partüs

$?

Puxcr.I. A

doloribus Virgini Lauretana; de-

Tf

Vovit parens Marchionifla. Inde pietatis igniculi,qui

d

&vix nati vultu;& geftibus promicabant: Inde tota

n

vite reliquz fanctitas. Felicem tefi pari pieratis fen-

lnb

f3 D£oà parentibus antea confecratus fueris, quàm

fiflbus.

genitus, Qaod ramen fiquidem illi neglexerint;tu vel

i, &C

adhuc hodie fuppleto, certus, tuü te animum non al-

du

terius fidei tutiüs comiflurun;quàm Dzr &D girpara.

Ti redim

II. fugo Dominià prima ftatim pueritia hume-

fs &0l

10s fobdidit 4/oyfiueprobé gnarus, DEuM nonaalià re

PRttrq

magis oble&tari; quàm hifce non parvis parvulorum

NT

conatibus. Miramut aliquando virilem ztatem intet

RUE

vitia plurimis tam fcede diffluere. Quee caufa ejufmo-

l ff&us, lllun

di fordium? utiq; Juventus & Adolefcentia temeré

| *fiaplüsl

negleclz. Cerei fümus in adolefcentia, & quàm vitiis,

Wtjb

tam virtutibus apti. Tum vero ubi vel iltz fuerint

"Otm C

impreffe, vel illa,facilé indurefcimus. . Difficulter

j

eraditur , quod rudes antmi perbiberunt. $. Hie-

i b kaxv

ron. Ep. 7. ad Lztam.

III. Cüm igitur , quod prudenter Sezeca notat,

1 EU

cicmange

meliora pratervolent , deteriora fequantur. Epift.

IDmodo

108. maturé profpectum eamus faluti noftre : Me-

Wminz' D7

mores;feltivé quidem, veraciter tamen dicere folitum

[ W

B./Ecidiurm , feraphico Francz/co familiariffimum:

Carnes faliendas effz anteà quám computruerimt :

frufira enim putridis [alem a[Bergi. Et quoniam hac

T

ipía res tanti eft ponderis, & momenti, Dzo, & DzI-

W

pará inconfultisad exemplum 4/oyfiz nil porro pr-

iumiw

dumamus. Docebimur nos, hifce Magiftris, que fit

TOj

voluntas D EI bona & bene placens , & perfetia.

om. 12. V. 2.

XXIL Ju-

| CA]W.

980 77582

XXII.

JUNII.

tss t

& Pauligus Epifcopus Nolanus.

aureanpyle

Ira fuit Charitas fancti hujus Antittitis, quan-

sipnidig

A. do non modo patrimonium ,. quod habuit

TTTE u

ampliffimum , fed & reditus Epifcopales , ac quod

fi picmrisk:-

his omnibus fuperius eft , fe ipfum deníque paupe-

yliis qui

rum ufibus ceffht. — Wandalorum fzvities plurimos

liv

Italiz , & Campaniz cives in miferandam fervitu-

[mur oté

r&Duj*

tem abílraxerat , ínque his viduz filium unicum.

Huic redimendo lytrum ab Epifcopo petiit afflicta

wriia ht

parens , & obtinuit : ipfum videlicet Praefülem, quód

yurdit

pecuniarium non füppeteret. Hic ergoà mifella in

gpumuDnt

Africam abdu&tus, 4flarici regis genero mancipium

um

ferviit, viduze filium exemit. Horto excolendo pra-

ul

fectus, illum juxta ac animum fic curavit, ut gentilis

at

heri , plüs DEI oculos recrearet.

Agnitus tandem

gt

non modo honorificentiffimé dimiffus eft, fed & in

TOU

|

fl

debitum Charitatis fue premium, omnes Civitatis

J

Ü

fuz captivos, liberos fecum abduxit. Mortem illius

m

non Chrittiani modó , fed Judzi etiam & genules

acerbé deplorárunt ; Tum maximé , ubi defuncti fa«

n

ciem angelicó candore radiantem coràm afpexerunt,

u

Ammodo Hieronymo fidem habebis , dicenti : z0z

"

j

memini me legilJe mala morte mortuum , qui libene

djmerbham

ter opera cbaritatis exerttit.

jl

AEATINTIM

i 'f.

' Stcharitas, non nuda verba,non falu-

1

u()niämïI

[

tationes fimpliciter przftitae,fed pra-

DEO)

Jporif

fidium ac patrocinium , operibufque ipfis

conjun&a voluntatis demonftratio.

SI

st

[j

,y;','m

^

j

Chryfoff. Homil. 7. ia Ep. ad Rom.

Yi

RE«

928 (1/8) 9de

REFLEXIO.

Puwcr.I,

Uam veré inquiit Auguftinus in

Pf 36. Semper babet unde det, cui

plenum eft petius charitatis. Defuerint Paulino pe-

cuniz, & media quzq;,miferis juvandis idonea, non

defuit ipfe (ibi. Se dedit , ut daret id, quó majus non

habuit. Auxilium aliquando, aut confilium te rogat

Sïfgïi

proximus, tu tamen rogantem fpernic. Panis bucel-

t pitg

lam,& frigidam aque petit egenus, & denegas. Quà

lbquepurga

non.

conícientià? quid f1 teipfum peteret?

T vel

I. Nunquám DEIamor otiofus eff, (1 Gregorio

credas.Operatur magna, [i eff: fi uerà operari renuit,

(Uns a

inlis f

«mor non efl. Dilectio proximi amori Divino cog-

nata paris omnino cum hoc eftindolis. Habet fern-

ifliam w

Ttulientib

pet quod operetur , f non in effe&tu,in affelu certe.

Atque ubi in effectu operari ftatuit, non jam frivolis

Apenfsf

Mdentq

utitur: Verbis,puta;ad omné politiam compofitis: fu-

Tb

catis fervitiorum obfequiis,quod aulicis familiare:fed

efficaci prafidio, & auxilio. Promitte, condicito, te-

d d

lo

ftare,& contellare;quantá lubet: nil agis,fi non aliud

agas. Probatio enim dilectionis,ex bibitio eff opertr.

lyicis

Wusïxu

IlI. Opus eftaliquando;ut bono proximi teipfum,

tuag; impendas , & hoc grave videtur. Miferum te,

füif,

quod in hoc Charitatis exercitio commoda terrena

queras,aterna negligas. Ethnici etiam diligentes fe

diliguntutilibus fibi benefaciunt : quid porro indé

N

mercedis fperent? utid; ultra ejus, quam receperunt

non micam. Difficultatem in te impendendo fenties

l

Q

n

nullam;ubi purgató rationis oculó charitatis faciem

non obliqué , fed finceré afpexeris. Verur amor non

! Ccn(hu

féntit amav idutinem , fed dulcedinem. g. Aug, -

^ Mp

13. Conf.

XXLIIJu-

ï*æ(w)ää

&uguüinusin

u X TL Juxrrz

Md

t badir

$. Chriffina Mirabilis.

sidoneg t

Ic dicta fuit à vita prorfus mirabili , quam in-

yomsjsat

fiumtergt

ter quotidiana & acerbiffima tormenta , Ma-

nium purgantium bono decurrit. Mortua juvenis,

, at

Ínque purgatorii carcerem , & inferni voragines ab-

iiv

ducta , non ut lueret , fed luentium füpplicia fpecta-

ret: tum veró vitze denuo reddita; voluntariis cru-

Go

ciatibus tantum conferre flatuit; fopiendis, vel mi-

r

tigandis faltem illis incendiis, quantum per D EI

i Diaot

. Ht

gratiam poffet. Ignibus ergo jam tofta: jam aquis

bullientibus elixa : modo patibulis per dies integros

J

f

fufpenfa : ferarum aliàs morfibus fcede lacerata : ve-

nj

xata denique ab amicis & cognatis, quibus à doemo-

Off

Y

Ij

n

ne videbatur infeffa , per quadraginta duos annos ea

fimll

perpeffa eft , que mortem millies intuliffent , nifa

ondict?

DEI omnipotentia corpus ejufdem novis ; novífque

Minone

fuppliciis identidem referváffet.

Facilé cruciatus

if

hujus fzculi fuperat ; quifquis futuri fupplieia me-

imir^

j

tuit,

M' [ kwm'&ï

]

'de (

]

SENTEINTIA.

tdiligmzäf

p

Nimabus purgandis carcer purgato-

jl

À rii reddit meritum impoffibile , ju-

«icndofïn;æj

gum ineffugabile, debitum infolubile, in-

i

cendium intolerabile. $. Bezav. ferm, 59

'MMW'U

gl

(!g

die agim.

RE-

!

ul

996 (360) 928

RERAZBEXIO

Puxcr.lL

Ifera, & fané deploranda eft ani-

marum purgantium conditio : a«

liit

tis pati poffunt.fatisfacere non poffunt: juvari tamen

mj

offunt vivorü fuffragiis, quae iíti;utinam tam prom-

pi* füfficerent,quàm cupidé pofcunt iis olim non in-

m)ffd&lpül

Átt/mnif

digere. Magna hominum parti corporales eleemo-

wedifeat

fynas elargiri prohibet vel facultatum tenuitas , vel

paupertas fpontanee füfcepta : non uni illorum copía

df

adi mitur fpiritualibus temporales compenfandi qua

fRtinpen

tamen diftributio negligitur.

!t

II. Momentis omnibus meritorum occafio lar-

It n

lllorm lt

giffima mortalibus fuppetit, ut fi modó velint, dor-

mientes etiam,fuam augere gloriam poflïnt. Hacta-

um v

men occafio heu ! quotles abjicitur! faceremus fal-

ütiqri

1l Purif

tem animarum bono , quod proprii profectüs causá

facere nos piget. Magna eftanimarum mendicitas ,

R confte

n lo

qua impedit folutionem debiti, quod peccando con-

traxerunt. Naz2 manente reatu peccati, 8 deficiente

ïiüf"m T

monetà aeriti ,non poffunt foloere , quod ab eis exe

lm

eniun

igitur, nifi per violentiam fupplicii. S. Bonav.

III. Non dubium, aliquatenus acerbitatem ig-

Nituein

Tue f

nium purgantium eos mitigare, qui animarum bono

charitative fefe ipfos difcruciant. Verüm,o quàm mo-

CWIII h

dica eft haec zzaminutio ! Si ignes fornacis Babyloni-

li, Hoc

'cz ; figraviffima Martyrum tormenta vix umbra di-

lm"m'idg

&i poffint ad piaculares illos ignes : pauculi flagello-

rum ictus, fübtimidá manu tergo inflicti , num afti-

mari merebuntur ? anne aliquid fit cilicii femi-detri-

ti geflatio horaria? interim zzgravior erit una bo-

va inpana,quam bic centum anni $n amari[fma

penitentia. 'Thom. Kemp.

j tteni

XXIV- JUNIIO

",

996 (31)$8€

X XTV. Junrr.

n d

ondiod

$. foannes Baptiffa.

r t

À virtutum przílantià enituit Joz27165, ut non

E

modo Prophetarum, Angelorum, Evangeliita-

m t

ln o

rü,fed & ipfiufmet fervatoris ore laudari promeritus

fit. Iüocentiffimus licet effet;atque in ipfo matris utc-

ydes m

ais

ro fantificatus , à tenera tamen atate rigidiffimam

Jl

aufpicatus eft vitam,in vafte eremi folitudine terum

omnium penuriam paffus, nec nifi locuítis , melle il-

ln

veftri; & frigidà viCtitans : veftitus veró pilis camelo-

rum, & zoná pelliceà lumbos przecinctus. Ut multos

vf l

filiorum Ifraaél converteret ad Dominum DEUM

li

ipforum, vite exemplis verborum tonitru addidit :

fi. o

tantóque id cum fructu, ut Judeorum profligatiffi-

at

mi, Pharifzi videlicet, & Publicani; Illum conveni-

d

al

rent, confitentes peccata fua. Atque utinam fapiiffct

etiam horum exempló Herodes Jadeorum Rex,vi-

,cccgndo q

tiorum mancipium! non utique Joznex, inceítüs

ydqïciafï

nrri

foediffimi reprehenforem , faltationi petulantiffime

pramium deftináffet. Sed minui capite debuit, ut

Jon

virtuteinter natos mulierum maximus , glorià quó-

at

i]

que crefcerettantum , quantum crefcere par erat

jnit

Chrifhi pracur[orem, Virginis ex Confobriná Nepo-

od

qs

J

tem. MHoc virtutum paradigma nifi elaboratif-

fimum videas , nil profecló vides.

x uf

"

Á

SOEOUN T EO N TU

-ul f

h,nllmä

Orporalis faltus eft, totum corpus à

d t

if

C

terra fufpendere; fpiritualis faltus

jj m

eft, (piritum, & totum, quod fpiritus eít , à

a

M

terrenis abalienare. Rzchard. Fictorim. im

KE-

yh

Pf. 113.

Jj J

R

ep?( 562)9de

REFLEXIO,

Puxcr. I.

Oannes materni adhuc üteri claufus

angulliis ; ad Incarnati Verbi pra-

3

fentiam lztus exiliit .Exultant; qui DEUM cupiunt,

gigantum more,ad currendam perfe&tionis femitam,

lm

Eunt Ze jrtute in virtutem , donec videant.DELLM

]

1

M

Deorum in Sion. Heu nos miferos , quód in hunc uf-

que diem dormitárint animz noltre pre zedie. Ali-

ii |

J Mlgi

ter impofterum erit. Curremus poft Precurforem

nec deerit DEUS conatibus noftris , ut G felíeis

sl g

curramus , & veloeciás.

lfmancipaw

Àemig

II. Currendum porró, dum vires adhuc vegetae

funt ; alioquin vel modicim, vel nihil proficietur. Se«

Wdoribus Ó

curiüs pra reliquis viam fuam emetientur , qui cum

lo

Tünus, qy

Soanne tutbas , quantum poffunt , devitant. In foli-

tudine ( item in clauftris) magnis femper paffibus ,

n dor

duétore, & doctore Dzo, ad pe:fc&tionem contende-

| ig:iol lt P, l

runt Sancti. Multis vero vitiis fefe inquinärunt vitio-

lüpissi

forum cceribus mifti , de quibus éewm babitantesne

g,

lo

fomniáffent quidem. Letur exitus triffem fepe redi-

eum parit.'Thom. Kemp. de Imit. L. 1. c. 20.

D

t

lum

III. Introeat igi

tur , qui falutis fuz Itadiofus eff,

4

eubile cordis : Hicadvertet , quantum per füperbiam

D

] tf

recefferit ab Humilitate Jo47n , per tepiditatem ab

Hujus fervore,per fenfualitatem,ab illius Mortifica-

tionibus, per timiditatem ab ejus fiduciaqua néq; ad

iT

purpurz ruborem erubuit zqui amantiffimus [ raco.

flm

Precur[orem semuletur faliendo in montibus, & vir-

tütes virtutibus cumulando: tranfiliet difficultatum

mal)m]

[in "

colles , dum capiat bravium currentibus propolt-

tum. Monet gentium DoGtor ; Sic currite » ut come

prebendatss.

XXM jttgii.

26 (16; )d

Weti du

XXV. Juxir

j Vrl

JMapa

3. Henricus ex Caponico Premonfivat.

Yisfemis

Epifcopus Olomucenfis.

jant DI

Atrem habuit. Urarz//2um primum Bohemis

yirhuci

Regem ; néc tamen illius effe hzeres cupiit,fatis

pl

divitiarum habiturum fe autumans, fi pauperi C/rz-

?j

ff in Religiofo quodam Ordine famularetur. Pla-

cult prz aliis Inftitutum Pramonflratenfe, cui dum,

r á f

Íe mancipavit in Stzabovia, principe Metropolis

d

Bohemig Ccenobio , iis in brevi virtutum fplen-

nf

doribus refulfit , ut digniffimus haberetur , qui

j

nr, du

j

Epifcopali Olomucenfitm Ecclefize praefideret: Quod

n I

munus , quia conatu omni fubterfugere non poterat,

x ambüïi

tam dextre adminilflravit , tantó cum miferorum fo-

gt

latio,ut plus ornamenti conferret ille dignitati,quäm

pi V

dignitasilli. Plurimüm laboravit pro Colibatu fa-

hum

cerdotum , pro tuendis Ecclefiarum juribus, pro fer-

vanda pace publica : & demum multis pro DEI glo-

«jo

o 20

ria fundatis,ac extruclis locis piis , ad fuperüm habi-

tationem hác die tranfiit.

Bona commutatio, quá

P[,U dw([þ(w'

jj

frv 769n0 terreno , caleffe comparatur.,

p lod

SENTENT A.

" n [Uf" (

l

j Uan&q*ä

Ro magno diligi non debet, quidquid

P

f

fine concluditur : illa appetenda, illa

vb

magnopere diligenda , qux nec inventa

jfiali

" Pmpp

tranfeunt, nec adepta deficiunt. $. Grez-

ff i d

z

RE-

| V'ju)'l'l.

h-

u

Se

396 G64) 8de

REFLEXIO,

Ran[it Mundus & concupifcentia

Puxcr.I. T

ejus. 1. Joan. 2. Tranfeunt regna ,

& omnis illorum gloria que tanta utique non eít;

quanta videtur. Q4od regnum eft , quarit Seneca , de

tranquil.an.cui non fit parata ruina,G proculcatio,

! MT

&& dominus,G carnifex? Hinc non mirum , Sanctos

COIP(

defpexiffe terrea , Íceptra , diademata , coronas; pe-

tiytlo

dibus protriviffe. Paris nimirum cum Apoftolo Íen-

ïaübiure;

füs fuerant , qui omnia arbitratus eft s fPercora , ut

n inhuc]

Chriftum lucrifaceret.

iDüOl

II. Honor fugientes fequitur , fequentes fugit.

Tserum

Fugit Henricur regni decora : &ad Epifcopalem vo-

f merere

lus ii

catus dignitatem, tantó regibus praeílitit, quanto au-

rum metallis reliquis. Si enim fimpïicis Sacerdotis

Wt d

dignitas ; ex mente SS. PP. regiam multüm tranfcen-

litgig

dat: quantó magis dignitas Sacerdotis tanti ? ut ta-

llin&()mm

men hac identidem crefceret, acceffére virtutes exi-

| Dea:aillaæt

fnig , tanquam jugiter fibi metuiffetà magni Grego-

| 51'0?inqu

tii dicto : Cm allevatar ; dejicitur , qui honoribus

L

proficit ; & moribus deficit. in Regiftro.

L

III. Stabiliendo Sacerdotum ccelibatui , propu-

gnandis Ecclefiz Juribus, firmanda paci publice;

omnem quam potuit impendit operam Henricut ,

dc

probé gnarus, non aliá re magis in plura diffluere fo-

773

lereanimos , quàm occupationibus uxoriis , Bona in-

Wi

fuper Ecclefiarum Epifcopis credi ut Depofita: Pace

Wt Ti

deniq; finibus Epifcopatuum profcriptá , viam vitiis

þmgm

complanari. Sequamur Sacerdotes exemplum iníig-

ne,in ftudio paurztatis , frugalitatis , pacis : ficque

Cchna

ad Apoftoli praícriptum erimus forma gregis ex atii-

?20»

XXVI. Juxir.

926 C;6r )ode

papit

"'XXVI.JUNII;

euntrep)

i noti

$. David Auachoreta.

titdetect

] pmulmb

T animum fervaret ad cocleftia recollectum $

inim, t

u

corporis evagationes extremé fugit, oditque.

, (uranis

Annis octoginta uni inclufus cellulz,fpatiofiffima fe

Apolio'e

inhabitare palatia credidit.

SanClitatis ftudio tan-

,-/?frmm"

tum in hac fua folitudine fe impendit , ut prodigiosa

à DEO luce, quz liquidis & turguriolo illius tlam-

mis erumperein noctes fingulas videbatur, honora-

yut fïläi"

fl

ri mereretur, — Qua quidem flammz, ut fanctitatis

jyqutit

illius indices fuerunt; fic viam Pallzdio praluxe-

g n

runt ad audendum ftmilia, & promerendum paria,

jomculte

Si, inquiebat ifte, fic refplendent, in hac etiam vitay

s

ancorum merita, quà demum luce fulgebunt in

ii

beata illa eternitate , cüm illorum animz DEO ap«

Propinquabunt, Luci mortalibus inacceffibili ? Uz

m

nullibi eft , qui ubig

ue eft : i qui fecum eft yibi efh »

h

ubi illum W? "AX

imé convenit.

i !

SENTENTIA.

3Ci Fllh

lo

nl

,dii

E

Aciliüs eft domi latere, quäth foris fe

poffe fufficienter cuftodire.

ui igi-

jis J

! a//ü',lgc.

tur intendit ad interiora, & fpiritualia

j Tf

91-:")

pervenire, oportet eum cumJ E su à turba

gplun m']

declinare. 770s., Kempi de iznit. l. 1. €. 2.0.

] /;[il , H"L:J

:,,!iftl p

2 d

AE-

a9& ( 366) 9de

REFLEXIO,

Nini aliquando complures impen-

Puncr. I. A

duntur à fzcularibus in addiícen-

Tnt

dis quibufdam vel fcientiis,vel attibus. Quidni idem

| Xl ün

fiatà Religiofisut addifcant Cogwirienem /4i, homi-

paranuo

ni À fecularium forte difcreto primó & praecipue ne-

Ti anit

ceffariam? Hac vero fui cognitio non ab aliis citiug

gta ib

capitur,

quàm ab amantibus Recollectionis intetng.

Gul

flamma libero aeri expofita citó difpergi-

Uti enim

(tgdom

tur : fic & grande illud negotium fine fructu fufcipi-

ibalph:

tur fi mens extra fe vagetur.

Dd EU

- 1I. Huic veró evagationi cavendasprater alia me«

Hoser

dia,excogitatü etiam eft Religiofum Silentium. Facit

Toderab

hoc,ut in numerofo etiam fociorum cattu minimé de«

lii con

ereat feceffus ille mentis,quem ut fervarent integrü,

, gde

bdiderunt prio-

