tatus in virum alterum , plene znduzt Dominum JE-

simau t

SUM Chriflum , & facró fonte à B. Ambrofro Me-

diolanenfium Prafule expiatus , Peenitentium, Epi-

vv

Ícoporum, Doctorum, Religioforum exemplar, ha-

yiscant

n pretin

reticae pravitati acerrimum movit bellum. Linguz

pmetitf

vitium menfis potiffimum familiare , fic odit &

execratus eft, ut diftichó eum in finem editó, ac

uibl]& y

meníz infcriptó,fuis exeffe juberet epulis peftilenti

jtnr

huic vitio affuetos.

Demum divini amoris incen-

rl

düs ex:eftuans , annó atatis. fextó füprà feptuagefi-

k qyfacü?"

mum ccelos adiit.

| Mmgz?l!iiyf«

En quàm potens fit DEUS ex

lapidibus fuefcitare filtos Abraba.

MW:WIW

i

illam Pg!bs

j

ö.

A5NTIENTISS

1

g

; 4

od

Otum Cor meum flamma tui amo-

n

ris accendat , nihil in me relinqua-

jiüme

"d

tur mihi , nec quod refpiciam me ipfum,

u

fed totusad te, tanquam inflammatus à te.

$. Aug. in pfal. 127,

j

7 /l Wm,

! EW),N"

"20

Hb

RE-

VHL )

326 (492) 2de

R EUBWL OE X LE

L

Y

Puxcz.l. Ultüm & diu exerravit àvia Vir-

tutis Auguftinus , quod mult

Dit

pariter folent: vocatus tamen à Grarzz viclas in-

dilaté manus dedit , quod pauci folent : deincepseti-

am eidem Grarie nulló ampliüs graviori nvó refli-

Tn He

xäæ hb*

tit ; quod folent pauciffimi. Utinam idem Numinis

amor , qui Cor Auguftini potenter incendit , noftra

Vr

quoque inflammet peclora , ut fiquid boni aliquan-

tflà dre

ts f

doper DEI gratiam volumus, id ferió & conftan-

ter velimus. Sagittaveras tu cor noflrum Charitate

Aptifacor

ts hunch

144. S. Auguft. L. 9. Conf. c. 2.

II. Cor Augutlini priufquàm per DEI gratiam

gl

corrigeretur , ftopus erat, in quem paffim collima-

kotum ig

unäque M:

bant fagittae vetitorum amorum , vanz ambitionis ,

minui fect

curz temporalium. Infelicia tamen fuerunt vulnera

qii, l1eii

hifce telis inflicta, & DEO fagittario perquàm mo-

lefta. ZIobiabam bonoribus , Iucris , conjugio : $ tu

3115 flent

p Ij

srridebas. L. 6. Conf. c. 6. Quàm frequenter hifce

fagittis, & quantonofltro cum damno uansfigimur'

RNSRN

xüü Y QR

Obtemperemus Ambrofio fic monenti : NuZemus

corda noffva bono vulneri : nudemus fagitta eletta ,

munqus,

Qsmill

que Chriffus eff. Bonumeft bác vulnerari fagitta.

III.. Tantum poft converfionem profecit Augu-

|

[

ftinus in amore DEI, ut aliud, quàm Hunc, neclo-

queretur , nec cogitaret. Ing5 6 folus D EUS erat ills

dl

cibus , UitA , requies ,voluptas , amor , 69 bonor. Ita

Mx

deS. Auguflino S. Profper. Anime mi ! alterutrum €

duobus elige, ut vel hic fias meta fagittae amoris Do-

rb

mini : velibi buftum infelix , füccenfum à carboni-

ur, j 4

bus defolatoriis. Zguis fauc?e , quám defideranter 42

uris!ve d5 ,qui non ardent ex te! S. Aug. inSolil.

XXIX. Auc.

s$6 492 9de.

01

nmayit a

SOXIX. Aucukm

3 quod t

at Va

Decollatio $. Toan. Baptifle.

d

Nori mamord

'Um Herodes Judez Rex fceleratiffimus infan-

n Nuni

da libidinis ignibus ufque adeó exaftuaret ,

ut repudiai per fammam injuriam legitimà conju-

iil l

d bon digz

go filià 4rete Regis 4rabum, impuris Herodétadis

amoribus íe implicaret , eáque propter 4 Joanne

rio d onte

Baptifla cordate , (inéque fuco & palpo,, corripere-

um r

,

tur : hunc fancliffimum Prophetam feedó primum

d DEI gf:'ij

ergaítuló concludi, tum veró in die Natalis fui, utne

f:ortum . ignobile filiam Herodi2Zs contriftaret ,

pl alb

unáque Matris impiz petitioni obfcqueretur, capite

yzinbis

minui fecit : ficque Joznnes zaajor bomine , par 4tn-

fiuciit

gelis , Legis [umma , Evangelii fatio , Apoffolorum

ioperqllämmf

vox , filentium Propherarum , Lucerna mundi ,

md[/gw :

[

pracurfor Tudicis , Chriffi metator , Domini teffis ,

gt

crudeliffimis adultere machinationibus fublatus &

as

medio , coelis illatus eft, quia dignus EÓ non erat

yi A

mundus.

O Quim infernales de(inunt in trage-

T

dias miílz cum gula libidines !

h [

TE N I d 1

i

1 HUHE&W

DI

Uella faltat, & fxvit Mater: & inter

] W"

delitias & lafcivias convivantium te-

a

"

meré juratur,& inpié quod juratur imple-

g

tur. 5 dngnfe. feru, 116.dm uowis fermone

ün1 [

J

17

Tl

ÀU J

RE-

i

Hh2a

j

392 ( 494 ) 26

RETLEXEXG

Puxcz.l. Iferandasjam ab exordio Mundi

clades ediderunt Lzb74o & Gaffri-

margia, vitia multüm cognata. Hàác viá inductum eft

dilucoium univer[ale : emqs fulpbureus imber ,quó

Pentapolit conflagravit. Erant utrobique cozeden-

T

te5 65 bibentes : nubeutes & nuptuitradentes Matth.

Ailtd

24. donec ira DEI defcendit fuper eos. Fatali ftupi-

Qd vixi

ditate laborat pofteritas, fi malis his non movetur.

Ml remi

II. Non aliud ita facit comparari hominem jz-

n judici

sentis infipientibus, uti geminum iflud Luxarie&

'tce (l

Gule vitium. Sint enim hominis membra zemplum

V0 em

Spiritás [antli : (it homo conditus 47 imaginem &*

Türtem Ü

femilitudinem DEI: quó tamen jumentó vilior non

!s üit,

fit? quó non porcorum ftabuló fordidior , fi vel inli-

Qrayi, Ti

bidinis coeno aurium tenus hzreat : vel immodicó ci-

E (]UfC(

bi & potüs ufü,rationis difpendium faciat? novit fce-

"f t

leris uttiufque mala Regum fapientiffimus , fic enun-

TWH r

tians : Luxuriofa res ef vinum , gumultnofa ebri-

f

etas ; quicunq; bis dele&latur , non erizt fapiens.

III. Eftoigitur vo/uptas ueceffitate alquandofe

palliet ; utanimum incautum circumveniat : non ta-

men fidamus, non illiciamur. Cogitemus ad majora

N

nos genitos, quàm ut ad viliffimum ventris fervitium

li

deputati ; cum brutis obbrutefcamus. Et veró faniora

llll&cnm

cogitabimus;fi attendamus fertilem hanc Gaférimar-

di

i Chim

$i« fementem , quam $. Auguflinus prodit : Ebrie-

14 eft [lagitiorum mater ,turbatio capitis , fubuer-

dïa N

fofenþ)s »tempefias lingua , procella corporis nat-

fragium caflitatis, amiffo temporis, infania volum-

Laria , dedecus vite , boneflatis infamia , anima

tor(uptela. ferm. ad facr. Virg.

,

XXX. Auc.

!

9$6(4»7)0de

D'

vexordioyr

vec m AucusrTr

La &t

vidindud:

]

$. Bononius Ado!e/äem.

nttihtr

qique m

T'amplis in virtute paffibus procedetet Bon?—

mll

as Fal

ntti effecit continua mortis memoria, quam,

quoad vixit, altifimé menti impreffam habuit, ut

07 IOR

nulla re minüs affligeretur, quàm difparatis homi-

rihomint)

num judiciis, femper illud D. Pauli ore & animó

t Lt

verfare folitus : Si boménibus placerem , Chriftá fer-

ao tj

vutuonefem. — Variiseum D EUS in vita & poft

a ii

mortem nobilitavit miraculis, que inter facilé prin-

meynit

ceps fuit ,. quó famofo peccatori, ad illiustumulum

ij

oranti, mutationem vitz eximiam , & internam

vdinmadt

animi quietem fuá interceffione obtinuit.

Mortem

f

fzpe cogita , & nullum mortis fecundz, qua eft

fimus,

N

IN

Enifl

emors peccatorum pe[fma , periculum te follicitum

gum!

reddet.

j [iptt

TE

SuNTETI..

venaz

i

Ndecónque voluerit DEUS . ut exeas

U

at

hinc , paratum te inveniat. Inquili-

Tres

nusenim es, non poffeffor domís. Locata

E W"FI

eft enim tibi domus.

Domus ifta locata

ni^

eft, non donata; etfi nolis, migrabis.

, ;'/i.r,:»';rïï'"

$. Auguft. in Df. 146.

j

jf

qnii

li

Hb

AE-

"-

»ääcæs)ää-'

REFIZLEIXITIS

Y

Orte felici defungitur,quïsquis cü

Puxcr. IM

Apoftolo veraciter dicit : qzotzdfe

morior. Sané , Mortis memoría tam przfens eít pro

m

peccatis antidotum , ut quisquis illà non retrahitur ,

l

Jun

pro deplorato haberi meritó poffit. Pigilete; monet

fihatut

gterna Veritas , q4ia nefcitis diem ,ueqs boram : quà

j

faim a

fententiá innuitur, certó moriendum nobis efle , &

ücdidas

moriendum non raró eó tempore , quó minime pu-

iab

tatur. Jucertum eff ,inquit Seneca , quÓ locó te Mort

p peren

exfpetlet : tu ergo illam in omnz loco exfpetta.

tüm omni.

IL. Szepe periculofam longioris vitz praefümpti-

fgai

onem facit ztas florida ; & exitlimatus virium vigor.

prohetia

Ex multis hominum millionibus , qui pari perierunf

Á pera

incurià , (i mortis occafionem quaras, refponfum à

t eim,

fin gulis capies : preci[a ef velut d texente vita mea :

| Bldors

dum adbuc ordirer , fuccidit me. la. 38.adeó verum

! ltiscelel

eít ; quod arguté nonnemoafferuit : 24ors fenibus in

AX Vete

chmite

jantis efl : juwvenibus in infidiis.

IIl. Certüm interim , acerbam czterà Mortis

Ui

memoriam multüim dulcorari fpe praemii , quod fe-

curé fibi pollicetur vita , ad honeftatis leges compofi-

ta. Prerzofa in con[petlu Domini mors Santlorum

0

ejus. Effati hujus veritatem confirmabit Borontuf

le

adolefcens. Vixit ut A ngelus, devoté, inculpabiliter :

Iien

mortuus efl, ut San&i folent, fuaviter , confidenter.

li eü)

Morti ergo bonz per vitam bonam praluditur : nec

multüm fatalis illius termini memoriá triflantur,qui

adhucdum vegeti , ftudiosé in horas fingulasfibi oc-

re&emm

cinunt illud Senecz monitum ; Hoc zibi citra Mor-

zi diem prefha ;moriantur ante te vitia. Epilt.27.

f ftty

ad Lucilium.

XXXI. Auc.

328 (497) 826

0.

XXXI.

Aucusrr

giurqie

erdiat:

$. "idagus. Epi[c.

npræfen;eh'

Uàm alté animo imbibiffet monitum , quod

aon a

Juniori Tobiz fenior parens dederat: Ex

.Vigilm Ti

fubflantia tua fac eleemofynam , &5 noli avertere

Ms lt

faciem tuam ab ullo paupere : 'Tobiz 4. tum pro-

p us

didit 4dz4nw , quando equum veré regium , quem

uö mxmml

modo ab Offvino Rege dono acceperat , paupert fli-

pem petenti , quód aliud ad manum non haberet,

7(15 hii

uf

cum omni ornatu proprium fecit& voluit. Quá in-

figni liberalitate id. deinceps promeritus eft , ut &

v

T viriumïi,f

prophetiz donó inclarefceret ,. & poft vitam fanctif-

fimé peractam , gloriosáà morte defungeretur. 'Vi-

uipzri p

f ffiþ "i

dit enim demortui animam Czrbertus , indicibili

fplendore, velut nobiliffimà vefle amictam, à mini-

At

!!(g/[/n.fl

, gt

ftris cceleflibus geniis ad coclos deportari. Parüm

lefjmw

habet ver liberalitatis , qui non tantum affligitur

calamitate proximi ; quantum aliquot nummorum

catà

N

difpendiis.

« Qpl

m

SENTENTI A.

H

r «l

On majoris eft criminis habenti tol-

)d

j n

lere, quàm, cum poffis , & abundes ,

[

ii

7u

indigentibus denegare. Efurientium pa-

qu

g G'Wu

nis eft, quem tu detines: nudorumindu-

yzli

mentum eft, quod tu recludis : miferorum

[!

mm 1

redemptio cft , & abíolutio , pecunia ,

ngulph

quam tu in terram defodis, $. Ambr. Tom.

jf

J

"

ii

S'/&rmA 3[-

RE-

7

Hbha

M

28 (498) $de

REFILSEXIS,

^l

Puxcr.I. Onet E«clefiaflicus c. 4. Declina

ää

h

:

paupert [ine triflitia aurem tua,

TT

E redde debitum tuum, Ne gratuitum credas,fi quid

pauperi tribuis : debitum eft in Charitate fundatum.

Hanc fi nonimpendas indigenti , quam à DEO be-

nevolentiam tibi polliceberis? O quàm pauci A4/ra-

bamum imitantur * Viderat hic tres Angelos pere-

grinorum habitu poné tabernaculum tranfeuntes :

cüm non expectatis il'orum petitionibus, prior eoráü

TIJHIA

À

ftgi

aliquem compellans : Domine, inquiit, frimveni gra-

tíam fn oculis tuisyne traneas feruum tuum. Sicfo-

Teliaro f

10 dj

lent; qui füb pauperum perfona Chrzffum colunt.

II. Effe beneficum in pauperes, charaéler eft Be-

tesamplif

llopag.

atorum. Hinc Gentium Doctor: Induste vos ficut

elti: DEI,fantli , dileli ,viftera mifericordza,

Tunindig

foinabfhn

Coloff. 3. Sancli igitur funt, qui non fua tantàm li-

betaliter erogant,fed etiam ; cüm opus eft, feipíos.

um fipy

Tias u

Percurre Sanctorum vitas , non unum reperies , cui

non curz & cordi fuerit Eleesmofjna vel corpotalis ,

i hors

xfum, :

vel fpiritualis. Adeó verum eft, quod mifericordibus

etiam pro hac vita fpondet Anfelmus : Mz/ericordiá

Vf

pulisd

teflabitur , vos DEIfapientia pracognitos , a maffa

gperdendorum feparatos, advitam eteruam praordi-

Wt Ser

74t0f.

lorum

III. Manet igitur , potiffimum mifericordiz

quaftum effe , quod illà coelum comparemus, Et quà

demum largitate digna non fit hzec retributio ? dede-

rit equum mendico /4/222, quid jacturz paflus elt?

n

an non fuavirer fatis equitat , quem Gratia D EI

portat ?* Obfequamur Auguítino monenti : D2 £em-

fs

gporalia , accipe aterna : da terram , accipe celum.

Wtri

in, Pfal. 36.

I. Szer.

z

920 ( 499) 82«

(.

$

c4 Dd äääääääæääæ

TT

meedsc

FESTA SEPTEMBRIS.

dutefürdut

I SsprEM2RIs

luamäDEOä

n u

$. ZEgidim Confeffor.

sAngis

m ratati

Thenat patríam habuit: Parentes, Majoréfque,

bus pirt

À

regiádignitate infignes ; quorum tamen hz-

iimmp

reditarió frlendore mentis oculos fibi perítringi tam.

TTUA Sli;:"

non eít paflus ; ut humilitatis amantiffimus, faculta-

j 9t

tes ampliffimas , quin & ipfam tunicam ; quz mor-

quided

bido pauperi medicam quóque fe praítitit, mifero-

stl ;

rum indigentiis tributarias primüm vellet: tum ve-

us

!

ró in abítrufam eremum fe conderet ; ubi famelico

; fj

]

l

cibum fuppeditárunt herbarum radiculi; potum cüm

ys at

frigida; tum lac, quod cervae uberibus, qua Ítatis ad

l rcpen'es!lv

eum horis venerat, emulfüm. — Reddidit nutriculae

i corgot

vicem , quando telum in hujus exitium evolans, fuis

muletit

ipfe carnibus excepit , quod vulnus curari nunquam

; Mj

paflus eft , u vivà femper memoriá recoleret & vul-

gt

nera Servatoris, & fragilitatem fuam. — En ! quàm

m

bonorum fertilis fit /o/ieudo.

j miftIïEOf'ï

SENTENTIA.

,arcmlffgti'ï

trioi- "

Dhibe tibi in urbe folitudinem, &A re-

j

u

mota paulifper ab hominibus, pro-

7

piüs DEO jungerc. $. Hier. Epiff. ad De-

at

2uetriad.

([,1;5 [

j

«f

Hb;

RE-

*:*ä(foä)g«zc

ARAXLEJJXZJIA

Agnos exiguó tempore progref-

Puxcr. I. M

fus fecit ZEgidrus , ubi relictis fz-

culi quifquiliis folitaríam elegit vitam. Felix Religi-

oforum conditio ! etf1 enim zz/fitutum eos nunc col-

Jillo

locetz» obfcuris ficut mortuos fculi : olim tamen ex«

celfo beatitudinis monti fuperzedificati,omnium pro-

I

nE

ftabuntoculis. Idem cum Dso pactum facere viden-

Duernge 1

icimine

tur, quod Augultinus, ita inquiens : Ejz 4uleiffme

j'ESlZ ! moriar mibi ipfi , ut tu folus in me vivas : [r-

Cniteme

lebo intrá me, ut tu loquarisin ane : totus quiefcam,

m grofi

Mars di

ut tu folus opereris in me. Term. 112. de Temp.

II. Etqui demum Religiofis zore D E id face-

| Pralülio

re difficile fit, quodà plurimis aliis puri commodi

EU

causá fa&titatum ? an non enim plurimos folitarie vi-

! &DEQ

t addixit vel fcientize amor ; vel grataà curis quies ?

diCbrer, (

Iu

fané , recreatzonzs etiam vicem fübit ejufmodi folitu-

fs qu

do, quod afferit /Eneas Silvius ; pofteà Pius. IT. P. M.

Volifit. -

IEf? magnorum virorum recreatio, mentis fecefit s

]1

m |

cim fe aliquis vetrabit in locum [olitarium ,ac ve

sueditatur , vel legit , velfcvibit. Epift. 166.

tts,

II Indubium, plurima defüper innotuiffc foli-

tudinis amanti i? , quz inter ftrepitus popula-

res oberrantem latuiffent. £s agunt negotiofum ,

ui à feculi turbis fequeflrati , intrà mentis teceffum

uni DEO vacare fatagunt. Fruftra dices cum Pfalte

regio : 444ia quidloquatur in me Dominus DEIIS ;

Peï IP[Q

nifvcum eodemmet veracitcr etiam dicas : e/ongav?

Nichis

fugiens , 6 manfi in folitudine. Qamdiu , inquit

Gb

S. Bernard.zw exterioribus occuparus fui, vocem tu-

eff "i

am , Domine , intrà me audire non potui. de intet.

E

domo c. 66.

P/Jilipï

II Sr?.

26 ( fo1) 986

OI

II SkEPrEMBRIS.

Tnpote r

j ibi rl

j FA

$. fuff us Evzjäolbm.

(( &5 UCC

Qu at

X illuftri Comitum Aadegavenfium profapta ,

infans adhuc, prodigió granüi, vindicem egit

J m

i

jnaterne innocentas , quam malitiose fictó adulte-

rii crimine foedatam cupierantlividorum ca umniz.

27 ilij »z*

Comitem enim legitimum parentem falutaus, & pa-

mmw j

pf

lam profitens,quàm peftilenti hujus Zclotypia ; am

Matris difcrimini metam pofuit.

Lugdunmf um

kTuy

71 DE] Id I)

Praful confecratus , id honoris prudcnu confilió

.puri n

cum vita folitariz quiete permutavit , partim inten-

$6 D EO ferviendi ftudió : partim ut peenam fibi

u jrana

yjariqu

dictaret, quàód nullà quidem fuà culpá, levi tamen

incurid,reorum quifpiam meritis affectus effet fup-

e;uwonlol j

pliciis , quem exiguis impenfis fervare potuerat , fi

.PmsïW*

«

voluiffet. Nihil Dzo facilius; quàm fontes vel in-

jl

fantium linguis confundere, iifdémque tueri inno-

atl

centes.

&i

JJ

Euf

Ql

T

SOONIINTJTISA

u

(

Jl

]

HJH/

EU S fuppliciorum rotam,quam im-

gt

(l

pii adver(usjuftos vertere vellent,fu-

jcs 1 ,

per ipfos tand

wRÀ

r

um j

jrever tit proPrus eorurm

machinationibus & Lonülus in 1p(omm

lia

lCä lN

capita reductis, ut fuzemet necis artifices

n*

[// VVM

cffe videatur. 4107. Vlaefques in. Epiff. ad

t W

Philip.

RE-

j.4

$26 ( o2 )9de

RERXILEXIAX

Puucr.l, Ixaliud vitià hominibus tam eft

cognatum , ut improba calumni-

l

andi libido. Serpit per omnes ftatuum fpecies » necab

ipfis etiam Afceteriis religiofis excludi prorfus fe pa-

m

titur. Magdalena , quamvis affectu puriffimó famu-

laretur Salvatori : tamen effugere non potuit praeco-

l

türn

timfait m

cem calumniatoris cujufdam ex Apoftolico Collegio

cenfüram, Adeó nulla eff tam modefla felicitas ,que

liardus

malignttatis dentes vitare po[ft.Valer, Max. l. 4.

quliad i

II. Juftam à vitiis vitam decurrit integerrima

hüginta

jufti parens : adultera tamen audiit; & indubi£ talis

| etimaüris

fuiffet habita , nifi filius recens natus diferté pro ejus

fuitl atv

innocentia peroráffet. Beftiis pejores funt lividi, &

àdeum o

tebant

detra&tores. Cicurantur illa : non ifli. Et ; fané , cau-

fà frequenter caderent innocentes, nifi curatelarm ac-

tm ml

ciperént ab Illo, qui protegit eos , qui 4mbulant in

gu(leritatib

innocentia. Confiderat peccator juftum ,& quarit

| Uterisaf

smortificare eum : Dominus autem non derelinquet

eum in manibus ejus.

III. Acuant ergo lividi f/mguas fuas fieut ferpen-

tis : nuttiant füb labiis maledicentize virus : dicet; cuj

lt

par cum Sufannain DEUM fiducia : Dominm pmi-

!

|

bi adjutor , non timebo quid faciat mihi bomo. Agat

| Cf

Mundus more fuó : fzviat nimirum in innocentes :

Vil

meá me confcientiá folabor. Bonitatis teftimonium

|

eít, malitia jaculis impeti. $2 Mwndus vos odit , in-

|

Nati.

Ri

uit Chriftus , /citote , quia me priorem vobis odio

babuit. Si Patremfamilias , proterve calumniando »

Beelzebub vocarunt : Si Hujus Filium, voracem;po-

zatorem vini , feduCtorenm, amicum publicanorum,

G. quantà magis domefflicos ejus ?

III. Sz».

366 ( /0) 8de

0'

minibus t

IlI. SEprzwsrs.

proba al

nfptcis,to

$. Simeon Stylites Tunior.

ii porisi

purilTnmöfam:-

Uàm olim mira & infolita DEUS effet patra-

p at

C

'turus per hunc fuum Szzeonem , argumen-

Ylolio lg

tum fuit minime obfcurum, quód hic; puer adhuc ,

Leopardum , beftiam crudelem, cingulo innexum,

filiium

e Mal)

agnelli ad inflar,in Monaflerium perduxiffet. Annis

Íexaginta & olo uni columna inftitit; omnibus in-

irigett

Vintibed

terim aéris expofitus injuriis.

Sanclitas ejus tanta

st p

fuit, ut velut ad oraculum ex omnibus orbis partibus

slin li

ad eum confluerent;qui vel laudató fanclitatis ftudió

T

tenebantur ; vel fuarum rerum dubii , aut corporeis

etiam malis preffi agebant. Non omnium eft hifce

famdtaté

yj at

auíteritatibus fe difcruciare: omnium tamen eft ,

/

a

à teneris affüefcere virtuti,ut eidem affuevit Szi/jtes,

hi

J

d

d

SENTENT1A.

T jïc!".»"';'f"'S

rtutes ad regnum Chrifti currunt,

Vïïus:.ï!:r:vf.

VI

fcd una fola accipit bravium ; nam

t um

,iim

currunt mundi contemptus, paupertas ,

vigiliz , eleemofynz, obedientia , abfti-

m

iünvo:en;ölw

[5

emqm

nentia , patientia: fed fola perfeverantia

j

T

coronatur, $. Bogaventurain Pf. 7.

[ [3«

L

"

al

1 s

Pubhcano

j5

RE-

sbeCyo4)9e —

REEZLBAXI

L

Puxcr.I. Puero virtuti fe torum addixit S?-

meon , progrefíu primis cum pro-

A?Wm

pofitis deinceps pleniffimé confpirante. Spectárunt,

,

qt i

qQOEQUOI

eum convenerunt, virzye àn columna » co-

5

Iumnam invli

»o. Vere , volendo anti evadimus, uti

Tncaorin

forori fuz dixiffe fertar Angelicus. Opus tamen elt;

pepoentif

tmibus C]

ut non identidem vo/uiffe pocniteat , quod tum no-

Mdm pa

bis accidit , cüm per freqientes relapfus illas relegi-

hrdam i

mus vias , quas aeeternum atergo reliéturi videbamur.

(ftmento, u

IIl, Plurimüm affimilantur ; quihöc inconilan-

tiz vitió laborant , (tatue NabzchoZonoforis , uti ad-

ibisd n

fentesler

vertit memoratus Angelicus. Exordiuntut ab 4zrto

Ci]i(i& & (

capite , dum primó charitate toti flagrant : Succeffu

Q obtut

temporis pe&usà primo fervore remittens , 47gente-

Theftr f

um eit : Sequitur ferrum, dum paffionibus indomi-

tis locus datur : tota denique (tructura in /utum de-

ïæ.Chn'fïus

| ïmïïpibus ,

(init , ubi à frequentatis exceffibus contractó jam ha-

bitu vitiofó , peccare fic non p'idet , ut etiam dele-

| UOniis o

EM

et. An non in tales propriiffime cadit illud Jere-

miz : Filii Sion incliti & amitli auró primóquomt-

Vlitpn

Wt

do reputati funt in vafa teftea ! 'Thren. 4.

Cndidif

ÍlI. Res ergo nullius pretii eft: imo damni ma-

beere

ximi, coepiffe aliquando virtutum füblimia Ícandere;

& in ipfolabore defeciffz. Fa illis , qui perciserunt

faffinentiam. Eccl. 2. Hunc in locum fic commenta-

tur Gregorius M. Suffzuentiam perdunt ; qui bona

Dots

inchoant , fed non cosfummant ,quibusve effc dici-

I dm»

tur »quia mon folim incepti laboris mercedem ptr-

dunt , fed 8 apoftatatás [ui peua ferimntur.Malum

uccgacï

iftud ne patiamur, DEUM rogemus: Perfrce grtf-

tdcy

fus meos 2n /c"mi;lis tuis.Ht non fnoUtAutur 'ue/figid

fha, i

anea, PÍ. 16.

IV. SEP-

a

s$e ( ror)$de

)

IV. SsP»rEMERIS

yont at

Yinmus um

$. Rofalia Firgo.

g p

Jnormi parentibus licet nata Principibus, fuóf-

P

ycolmdy

que inter Majores quàm Carolum magnum

erdirmus

Imperatorem, tam. Rogerzum Sicilis Regem, alióf-

Jusumd &

que potentiffimos Principes numerans, his tamen

omnibus Chri/?um prehabuit , quando hujus amo-

j quozl utit

lis i

re clam patriis é laribus auffugiens , folitudinem

gri Videdt

horridam incolere copit , tanto cum virtutum 'in-

cremento, ut Angelo quàm homini fimilior viveret.

|ic ii

Cibus ei non alius, quàm poné fpeluncam fuccre-

pf

i

fcentes herbula : frigida potus: mortificationes per

ciliia & difciplinas affiduz : recreatio una , defi-

gj

gere obtutus in iconem fervatorís €. Cruce penduli,

jos I

us

"Theffera familiaris : 4more Dominimei, Moritu-

jiil

j hö

rz Chriftus adfuit, Virgineá Parente, Apoftolorum

Principibus , & densó geniorum coeleftium globó

ab

comitibus. Sacrz illius exuviz cryftalló pellucidájin-

u c[iv.lmv P

certum Angelorum an naturz operá , conditae , Ro-

ylic ii

faliam xeferebant non mortuam , fed. fuaviter dor-

öpe'imöafu' '

mientem. Nimirum non decuit has virtututn rofas,

r

jm 8

tabeícere.

candidiffimis munditiei nivibus Variegatas ,

putore

jini^

SUEAN T ESNNT. I À

Jl yfr;'lï'*ï'

Icut oculis iftis carnalibus omnia cor-

jf

,]yn!;?*lf:w

poris membra ordinaté ad operatio-

p

!

nem diriguntur ; ira intentione mentis, &

7,/[7[?';-':'.)'

luce fidei,Jcun&a virtutum genera, ut luci-

j

dum corpus perficiant, illuftrantur- £. 4-

Js:Pfïf"f:'!v

471""' lï:('[ï.v

7

féhas. in c. 6, Mrztf.

RE-

[

e$8 ( fo6 ) 2de

R EJFILEXxXISO,

&l

Puxcr. 1. More Domini mei. Sic ad res fin*

Arm

gulas perfectiüs agendas animavit

fefe Rofalia noftra, Hacintentio [copum fixit invi-

qui

&o robori, quó patriam , parentes , opes ampliffe

Uj er

mas,imó mundum omnem deferuit. Labant Ízpt-

YWrerticul

fzpius res noflra , aut certé in utramq; partem peri-

T0nerrani

culof: nutant, quód firmó purz intentionis pede de-

ttrsobt

t tu

ftituantur. Agimus multa: pauca tamen bene, quia

temere: ut merito ex nobis quzrat Po&a: Ef aliqui

Wiret Vir,

quà tendis , & in quad dirigis arctm ? Fer(us.

| Veerator d

Ym qus

II.. Longiüs aberran: à fine ultimo, qui ad illu*

ftria £a£ta ducuntur; non 4more Domint [ti, fed pro-

mm1ut J

rió : ambitione vanz gloriolz. Deftruit bypocrifit

Ttatione

Talet oerr

ifta , quidquid

boni paratur : & merita , que dediffet

intentio bona , füffocat in fzm

ine. Non fic agi fecum

d. Hj

Nefciri voluit, ne nefciret finem

; Rrnedin

affa eft Rofalia.

füurn ultimum. 44more Domini f« , non putide

lau«

| (mm ais

dis quæfïu 4

manum [uam mifit ad fortia. lt valum-

| " trenn

XMX üäbuä

t45$ [it bona ,

requiritur quàd velit bonum , & pro-

fet t

prer Ponum. S. Thom. 1. 2. q-19- a. 7*

II 4more Domini fut Rofalia puritatem intz-

7) P"m

D

t [j)

lr

minatiffimam licitis conjugii voluptatibus praehae

L

buit. Sequere przeuntisconítantiam , fi caflitatis vo-

tó obílringeris. Sin ; caftitatem ftatui tuo congruam

follicité ferva : certus , tantó propiüs Angelis te accef-

On

furum, quantó à fordibus fuetidz voluptatis fueris re-

n

motior. Veritas ilta ne Gentiles quidem latuit : quos

["PPth

inter honefti amantior Plato afferuit : Si fjve uxori-

bus Mundut effe poffet , vita noflra futura e[fet,qua.

Cmpcr

1intil, ]. 1. c- 10-

lis e(f Deorum celeffium. Qui

D 4/'g

VI-SEP'

52$ ( 707 )8de

Ó

.

EPTEMBRIS.

ET

l

5. Vic£orinus Epifcopus ,€$* M.

]

]

;cndasanm

Arüm initió convenit 7/7orino cum nomine,

pum f iï:!

quod geffit.. Intrà rupis anguítias, vaftiffima

yops ampi

cujusdam eremi compaétus, vitam fibi videbatur vi-

j Lantz

vere periculi omnis expertem , cüm vaferrimus dz-

y; r

mon errantis muliercule perfonam indutus, pofldue

nuot p

multas obteltationes intrà fpecum Eremitae receptus,

men st

effecit;ut turpiffimó libidinis exiftimatze probró cor-

a D)

rueret Vir, quó nemofortior credi poterat. — Rifit

j erlts

Veterator deceptum pugilem , & potticá fanná te-

nuem ejus fanctitatem amarüm exfibilavit , in tan-

n qia

TA

tum , ut mifer Eremicola vix paffum diftaret à de-

du

fperatione, cui tamen ne fe dederet, cavit Severinut,

frater germanus , P'/orzzi animó in Ípem melioriü

iy qnl

ia

erectó. Hic veró poenam fibi dictavit talem, ut f fá

] []CRIV.'XW

per medium arbore, tum manibus fiffurz infertis, &

demum arboris cicatrice cuneis clausá ,totó in tali

101 Füliüï j

flatu triennió perflaret, pane modicó,& frigidà non

jj;, lU ( r

nifi diebus dominicis à fratrerefici folitus. . Meruit

T

haectam non vulgaris peenitentia,ut Urbis 4/77zfe7-

L

nina primüm Epifcopus; tum gloriofus ChriftfMar-

| mk:atcmï'f

tyr fub Imperatore Nerv4 evaderet Vréforinu, Er-

yuti

d

vare humantum : in erratis perftare diabolicum.

f l"

S4EON T BAEU .

o a

ii

On eft defperandum de malis , fed

1f

!

h

,

N

qatis

pro ipfis, ut boni fiant , ftudiofiüs

gt

fupplicandum; quia numerus fan&torum

T

femper de numero au&us eft impiorüm.

fl 'JF"F

60

$. /4ug. Lib. de vera inzocenfia €. 164.

l!

Ev

Is

[]

RE-

)

[

a28 ( /08) 3de

R EGAILOSXIS

Eré , wenllus locus tam. fauctus

Puxcr.l. V

quenon ;zliqudndo dzabolus ten-

ftus , quem non varié

tator penetret : nullus tam ju

in cafum propellere adlaboret.

Quis fanctior Unige-

Inij,

nitó DEI? & tamen Hicetiam in

deferto tentatus eft

I

à diabolo. Vané igitur prafumit de

reportatis ab ho-

ts faíeita

Íte victoriis , qui hunc novit bella identidem redinte-

[il]O libem

& eos non raró fternere , quos vulgus fufpexe-

f

grare,

rat tanquam

cedros Libani , £9 duees gregum. Ex fit

It teba

atá. Prefum-

illud fepiüs, poená culpa proportion

Ts qui

toni debetur correélio. S. Bern. ferm.

4$. in Cant.

Rn as

IL. Confüevit idem veterator ftygius peccatum

f f

«ommiffum fic exaggerare , ut non raró peccator om-

Titis libe

en

nem veniz confequenda fpem abjiciat : quó tam

Gndg DF

unó peccató m

agis leditur

DEI bonitas , quàm reli-

Cl Jqng

quis omnibus.

An non enim mendacii DEUM at-

Vrl

defperabundus , dum tot & tam

amorofis prote-

guit

1ly Iuþi[

ftau

onibus fidem tam habet nullam ? O quàm age-

DEU

laborans , fi mo-

ret prudentiüs hóc diffidentiz vitió

Ari i i

nitum fequeretur Chryfoftomi :

Tametfi quoti 72

j Um Paï à

Hom. 5. de P'oen.

pecees , quotidie penitentiam 4ge.

Tortgr, (

HI. Zierinss pocnitendo ta

ntum gaudii cau-

[/!W lïl'm

amoni peccando

favit Angelis , quantum plaufüs D

litds g,

caufaverat. Bonus efé Dominu non tantüm

juftisipe-

rantibus in eum , fed etiam exerranti 2271 per po-

nitentiam qwérenti zllum. Quanta fit Poni

tentiz

Q

]

vis , dicet S. Laurentius Juftin. O

lacryma bumlis?

j'udim

3l

tuaefhpotentia , tuum vegnum : tu tribunal

400 UETEYIS «

inimicorum tuorum Aæu/ationiütl! t

chl&] ;

lentium imponis : non ef , qui ad DEUM acte

dere

se vetet. de ligno vita. c. 9.

VI. SEP-

326 ( /09) 8de

0.

u um jl

VI. SEPrEMsBRIS.

d du

gem non

$. Elevtherius Conf.

andlior U

Eruit fuá (implicitate, & candore cordis, mi-

detoten

raculorum gratiam tam amplam,ut & mor-

qutid

tuos fufcitarer,& daemoniacos à peffimo fuo inqui-

jodja t

lino liberos redderet. Commendatus illi fuerat ali-

] vu]gus hll,"c

quando à Virginibus fanctimonialibus, quaruin ho-

tf

u

fpitió utebatur , puerulus, abinfe(to Darmone pof-

[0]]3[5- PH(EF

feflus, qui nequam hoftis, etfi aliàs fingulis noclibus

mfv

puerum acerbé divexaret , quamdiu tamen füb viri

1 : ius Ft[ü!,

fancti cuftodia tenebatur, à malo fuo domeftico pe-

nitus liber videri poterat.

möpcccglf»'f'ï

Quod cum depradi-

»jiciaf:quq u

candz DElIgloriz argumentum efle. debuerat pio

feni, vanz é contra complacentiz fuit occafío, fic,

g

iil ,W .,

ut fratribus etiam diceret Afceta : Pzdere,quám dia-

)u

bolus luferit forores illas ! ubi enim puer ad fervos

100

D E I devenit,nec minimum amplius poteflatis &&

|iboraniy"

Juris in illum baber. Excepit levem hanc arrogan-

tiam paratum continuo fupplicium , iterata pueri

Tmff/' f',)'f,

]

;,de?'

tortura. Cui tamen mederi denuo potuit pertinax

pntil gwd]äü

Elevtherii & fratrum oratio , rigidis etiam jejuniis

)gmoü?ï*,"ï

juncta. .Qui gloriatur in Domino glorietur.

[gn[ümþji.

SENTENTI A.

p m

, fl

Oli te putare quidquam feciffe, cütn

u "

N

aliquid feceris ; & pleniffimé cuncta

| I/iþw ,

fecifti, 5, Cryfoft. fuper Mast.

yui W

iil

122

RE

n

ii

a$8(510) 806

R-EFL.EXIO.

Vl

Puxcr. l.

Tne Paulum extolleret »zagnitt-

do revelationum datus illi eft f£/-

Sl Sh

mulut carnis. Ut Eleutheriu de meritis propriis hu-

! X at

miliüs fentitet , effecit iterató fzviens in obfeffo pue-

m f

ro Damon ;quem ejectum Ille jam crediderat. Stoli-

)

| !

Prris ha

dé gloriatur , quifquis de acceptis defuper gratiis fic

exemplö E

intumefcit , tanquam eas non acceperit. Aliter long?

lsenos

Chriítus egit ; qui ex miraculís plaufum adeó non

dktàt, dien

quafivit , utilla non modoó vulgari nollet ; verüm &

| ii ;

dzmonibusin fimili caufa f/fenrium imperaret.

| Sfitconti

IL. Superbire de nobilitate parentum & proge-

mlewum d

nitorum; aeq

ue ftultum eft. Superbiunt enim ejuímo-

Peio lurtg

di de bono alieno

quod, fateri velint , nolint

,àvili

oloere

&Rlones |

derivatur origine. Quemcunque voluerzs reu

nolilem , ad bumilitatem pervenies. Seneca.

Stolo-

0 rf

oerant p

nes item fünt , qui füperbiunt de donis quibuslibet

Ex peccati malo ; quó initió feeda-

t

defüper acceptis.

T We

mur , miferi omnes

nafcimur. Si quid melius in tem-

d eft liberaliffimi DEI .

li g

ore füperaddatur , donum í

PmWïRm 5

quó ad gratitudinem extimulari nos vult , non ad va-

I fanan

nam jactantiam.

) maml][g

Ill. Optime DEI d

onisutuntut , qui , quod il-

lorum ope faciunt, in Auctorem DEUM refundunt.

Nec iftud difficile eft illis, qui nórunt ; quid ex DEO

fint, quid ex feipfis. Multüm , imótotum , quoda

li

ü

falutem requiritur , praeítat falubris haec f eggnitte.

^ u

Hxc Paulum permovit , utnomine omnium fatere-

Qum iv

tur ingenue : I» Ipfo vivimus , movemur , & fumus.

Ts N

A&or. 17. függeffit item Prophetz veriffimam illam

l'Cnr, l

confeffionem : Onia opera noffya in nobis operati

;

| lent

es Domine !

TV

VII. SEP.

238 ( j11) $2e

0.

*VII.*SEPTEMBRIS.

gl

datasilc

$. Stephanus Epifcopus Dienfis.

ts prop

(X Chartufianorum Ordine ad Dzezfem Infu-

sinobidhr

lam fummi Pontificis auctoritate coactus , in

aulderat

primis habuit, fübditum fibi populum vivó virtutis

Mipogpti

v Ainri

exempló ad omne boni ftudium igcitare. Peffima

"

A

dicecefanos inter À multo tempore confuetudo vi-

vlüm d

guerat, diem dominicum luxu ; compotationibus ,

yolle d

choreis , & immodicis pracipue lufibus deterendi.

j ia;Ff!ä[ü.

Suafit continub meliora Stephanus ; Íícd znveteratis

ramm x*

malorum . difüculter perfuafit. — Altiore igitur im-

T

jy i

perió lurconum malitiam correcturus, ipfos ex orco

demones talium felerum incentores adeffe juffit

Juni t*

formá fpeclabili, ac ralionis poená ipfüm , quem de-

'

Senta flf

ceperant, populum à vitiis abflerrere. Paruerunt illi,

onisqulbus j

"

& nigerrimi , cornuti, fcetorem, flammas, fumim-

uö initiö Ü

