fuvfum nempe d Dominum. Serm. 172. de Temp-

qieenud

II. Quid in Chrifto operata fit humilitasilla ,

W vofer

jnper.

quà, cüm effet zqualis Patri , in terris tamen vide-

ri, & cum hominibus converfari ; omnes pratereà

Tentur P

fragilitates nofIras ( exceptó peccatà ) in. £c fufcipere

dtm, ()

fititg! ]

& experiri voluit , oflendit ineffabilis gloria, qua-

cum affumptus eft: que quidem gloria nec linguis

[ 7)

hominum, ut Cyprianus ait, nec Angelorum, nec

.!meM/,

eujufquam acumine ingenii definiri potelt. J4m na-

Wedt,

zura bumilitas in Cbriffo fupra omnem Coli mih-

m

3iAm , fupra omnes ordines Angelorum, & ultra om-

tüm

sium altitudinem Poteflatum ad DEI Patris eft

provecia confeffum. S. Leo. ferm.2. de Afcenf.

Pll'l

III. Fiet per DEI gratiam, ut fimus aliquan-

do eives fanilorum t$ domefhici D EI: ut per-

di

tingamus 47 Civitatem DEI viventis , calefiem

it fai.

Hieru[alem , 8 multorum . millium | Angelorum

Icntibl

frequentiam , modo , dum adbuc peregrinamur

4 Domino, converfatio noflra in coelis fit : (i ferio

Q(Ma

& fineintermiffione cum Vate Regio fufpiremus :

igüi& l

quaudo veniam , &

apparebo ante faciem DEI ?

j« Pcf at

dhd

Pf. 41. v. -2.

FESTUM

s52 ( 75) 9de

0-

. FErsruM PzwrECOSsTESs.

g/fü d

if g

Piritum meum ponam in. medio veffvi, Ezech.

leermid

N

? 36. v.27. Vaticinium hoc feliciter hodie imple-

tsl

tum eft in Apoftolis , & electiffima turba illa., Jero-

hm d

folymis congregata. Dicere tum finguli potuerunt

illud Jeremiz : de exce/fo zarfit ignem ia offibus meis,

vrlisim

wWiünupgti

& erudivit me. Thren. z. v. 13. Et quis alius hic

x

n

ignis , quàm amoris tenerrimi juxtà ac puriffimi ?

7h 1] TCH'P'

quiz eruazrzo ? illa utique, quá apertus eít illis (enfus,

humüii*asïfïh

ut nofcerent fcripturas : & qui rudes antei fuerant,

j at

jam per omnia linguarum genera teflimoniis ute-

m Pfäïïï

rentur Prophetarumyad pradicandum Gentibus fi-

|

dem. O Spiritum veré fortem ! fplritum virtutis in-

i lk

!:

finite! Peni Santle Spiritur , 8 emitte eulitus lu-

j gloriþ j

n li

€is tut vAdium ,quó difpellatur mabes illa magna ef

sdhtin

tenebrofa , quz, quàm olim Auguflinum ; tam. nos

j m

impedit, quó minüs purgató mentis oculó cogno-

fcamus DEUM , füm

7] (ul yl

hum.

2

muim &: unicum ngürum bo-

L ul h

( hutif

SEINTENTIXA.

"

. Md

] Aiiqmï'

Piritus S. dum repentinó fonitu fupez*'

y

Y

y

difcipulos venit , mentes carnalium

j

j ,

in fuiamorem permutavit , & foris appa-

An,zgfayk'ï

rentibus lingüis igneis,intüs fa&a (unt

"t Vi!fiv';f':

corda. flammantia , qui dum Dzuw in

;l

&i

ignis vifione (üfceperunt , intüs (uaviter

Mþirfm;)

m

per amorem aríerunt, S.Gregor. M. Hopil.

* 309. iB Evanzel,

4daA4as

fgr

295 776 ) 088

In

REFLEXIg.

ErrA erat initio znanzs & oacua ,

i

]

Püxcr.I. T

€ tenebra evant fuper faciem abyf-

ll $

fi. Genef. 1. Aliam tamen mox faciem induit; ubi

'

gui

Jpiritus DEI ferebatur fuper aquas : tum enim om-

Spint, q

nia in ordinem, pulcherrimum funt digefta. En ge-

lo fl

nuinum animarum noftrarum Jconzfmum! in qui-

JEUS/ i

bus, abfente Spzrztu [antió , nec lumen , nec ordo.

Quideud,

Sine tuo numine nibil eft in

þomine Á nz'/ag'l eff inno«

Iocatno

xiuw. Eccleüa.

m d

D fogigw

IL Ewittes fpiritum tuum , inquit David ,8

inEndir

ereabuntur : . renovabis faciem terra. Pfal. 103*

JEIS j

O quàm immutatio falutaris ! quàm homini neceffa-

tf

ria rezovatio ! 'Tum nimirüm renovamur fpiritu

mentis noftra : tum induimus govurs bominemyqua

felilta,.

TOm, $

fecundim D EM ereatus eft,, ubi Spiritus fanctus fe-

fe demittitin Cor noftrum, Omnia tum vivida , fer-

Wanits

vida omnia : perindéque nobis accidit , ut Petro , de

Gd

Wl

quo S.Leo: Qu facerdotis expavit ancillam in Cai-

ph« domo : Mundi dominam uon timuit Romam.

4

Serm. 2. in Natal. Apollo!.

U

UI Spzritum nolite extinguere, monet Aþo&o-v

lus . ad T heflal. . v. 19. Extinguunt porró fpiri-

tum , qui à primo füo fervore ufque adeó deficiunt,

utin peffimam denique tepiditatern prolabantur, di-

n

gni , quos exore füo DEUS offenfüs evomat. Tu ; 11

Mi

D

íimili maló labores, fine'mora Spiritui fancto füp-

Tlon Pc

plica: Flelle quod ofd vigidum : fove quod Mfïigi-

J

$4

ent

9m;rege quod eft devtium.

4

z

FzsruM

aPojose

f«

Frzruw SawNcrTrIissMA

ii n

lTRI?VITATIS.

pf

U Seratator eft Majeffatis , opprimetur à

am t d

&loria. Ita comminatur Spiritus S. Prov. 25.

*tum.:nimamv

D

Te

Sapiunt ; qui , ubi de Sancliffimae Triadis Myfterio

ld

o

fermo eít; cum Jeremia fatentür : 4 4, 45 Domine

fmm

DELS ! nefcio loqui , quía puer ego fum. Jerem 1.

1

Fa )

!

Il

Quidquid enim vel fübtile finxeris , vel dixeris de

L

hocarcano : verum tamen erit Magni Gregorii. ef-

fatum, : Quidquid de omnipotentia G. fabfhantia

uf[ DM!: -,

DEI cogitaxe potefh mens bumana, DEUS non eff.

in Ezechiel. Caufam affignabit divinus Dionyfius :

717 ]

DEUS enim eff znconceptibilis : Verbum divinum

yninuad

um [

eft ineffabile : inó ipfa inconceptibilitas , ipfa inef-

/l

fabilitas , ipfa innominabilitas D EUS ef. De divin.

hl

nomin. Sufficiat proinde nobis, ad imaginem Dri

ts

[e]

tri-unius nos factos, & in Ejus nomin

e baptizatos

v

effe : quó utröque commonebimur , fe

miperin ani-

,uw,Pcrro-ü

ma cultu & cura reddere DEO , que DEI fünt.

il

(it Rl

SENTENTIA.

onetA

y

Ui hoc, id eft, Trinitatis My&ärium,

C)

vel,ex parte, vel per fpeculum in

PO

*

0U

znigmate videt

*

gaudeat cognofcens

Jib

DEUM,& gratias agat. Qui veró non vi-

)f

det , tendat per pieratem ad videndum:

LT

non per cxciratem ad calumniandum.

N

"

Ey Afzg. L. 6, de Trinit.

L -

(E

FEx J l*

'æ("&)äg'

REFLEMXI O.

lg

Unquam cordi tuo D EUS excidat

PL:NCT.IT

1

1

N

Sic tyrones olim füos monuit Do-

rotbeus, Etiam nos facro-fancte & individuz Trzzz-

0i d

t4tis tnemoríam ne ad momentum quidem ex ani-

N

DE

libl

mo dimittamus : cogitantes identidem , baptizatos

&]

nos effe n Nomine Patris ,. Filii,65 Spiritis San-

L fj n

&i : abrenuntiáffe ob 7vzsztatis amorem Satbana ,

TOmine n

Mif u

& omnibus operibus ejus: ad Pz/rez; denique nos

Y2 Hab

pertinere tituló Creationis : ad z/zu tituló Redem-

ptionis : ad Spzritum S. tituló Sanctificationis : ad to-

Tumin A

Yiüs eft,

tam fanctiffimam Trzadem titqïö Confervationis,

Probici.

II. Praxis colendi fanctiffimam Trzztatem ma-

T ut a

xime fructuofa , exercitium efto triadis Theologica-

Omn m

rum Virtutum. FZe credamus, DEUM effe in effen-

lempra

tia unum , & trinum in perfonis. Spe ab infinita op-

Tiedio pit

timi DEI noftri munificentia exfpectemus , certa cü

f t

fiducia , hujus , ac fütura vite bona. Cbaritate de-

Camus U

mum Eidem arctiffimé uniri quàm diligentimm&

QU A

Ítudeámus. Faciet hoc exercitium , ut et in 2g07e to-

Jfii,

tos nos fanctiffime Trzsmitarz cr:damus & commit-

;amus.

III. Trinitas potentiar:um Animz nofirz non

aliud agat ; quàm ut famuletur DEO uni & trino.

li

Futelleilus, Hujus tantüm cognitione( quantüm qui-

Gdia

dem in via fieri potefl ) occupetur : Mexoria benefi-

V effe

eorum affiduá reminif£entià : /o/uzta; demum

amoretenerrimó : ut ficore & corde dicamus : 775

Atis

daus Tibi bonor , Tibi gloria y Tibi gratiarü At io ,

1$ af

äf ?egtq lriuitas.

FzsruM

P

»

0?8(79)8*3

0!

.FEzsruM ConPomnis

T

CHRISTI.

p momi

gdue a

On eff alia natio tam grandis , qua babeat

DEos appropinquantes fibi , ficut adeft. no-

'.

eflly

qiin ew

J

bis DEUS noffer. Deuteron. 4. v. 7. Habuit Gentili-

j S;mg;-;?tb'r

tas fua. numina, fed planéinfirma, & numinum

nomine nimis indigna : Szzuulacra gentium argen«

yem fl

)

tumt$ aurum, opera manuum bowinum. P(*113.

v. 12. Habet é contra Ecclefíia Catholica DEUM

vigit

Gs

faum in Augufliffimo Evchariftiz Sacramento, qui

nfenith

vivus eft, verus eít , aeternus eft, omnipotens ell.

Profpicit hic per cancellos facramentalium fpecie-

vt

rum , ut advertat ad neceffitates noílras , nobifque

l TI)EWL ;

omni momentó quàm gratiofiffime opituletur.

Md

Idem praeítiturus eft , quod arbor vitze , plantata in

a[')iülïlïx"fd OE'

medio paradifi. Genef. 2. facturus nimirum , ut

j at

ejus fruitione vitam habeamus ; & abundantiüs ha-

j

beamus. Utinam modó non deficiat fides noftra ,

1iligenn':' l

cumque Angelico dicamus : Credo quidquid dixit

DEI filiut : nil bóc verbó Veritatis veritis.

j

[l»:.

st

|

SENTENTIA.

|

' noüïl

mv

Omine, ad te veniemus poít mor-

u

D

tem , & ante tribunal tuum judi-

u

!

candi adftabimus. Qui nobis ita familia-

7

u

ris effe dignarisin vita, quódà nobistra-

i äiFfE;

J

Garis , confervaris , manducaris : noli no-

a5

bis alienus effe in morte ,fed parce no-

f-I m] J;iiï

bisin die malo. Gwerricus Abb.

fw[li

RE-

958 ( 7 50)8e

REPFLEO3]!ISo.

In

Anbu ? quid eff bac ? Exodi 16.

Puxcr.I, M

Obftupuerunt Ifraelitee ad Iiz-

bram Convivii noflri Evangelici , Manna videlicet

ä

illud , Angelicis manibus praparatum. Quidfi inno-

]

hus

t

tj

tuiffet iifdem verzrar , C resipfa ? (ane , quem in ad-

mirationem non rapitprodigiofum iflud diviniffimi

i du r

a &pp

4imoris inventum , homo non eft, fed meriffimus

hi patad

ftipes. O. 4or amorum y € dulcedo dulcedinum!

Tisenim

S. Bernard. ferm. de Czna Dom.

in ttmplo

IL. Manna certó colligi tempore , & certà men-

* ds Hicí

furà debuit: de difpolitione nihil fpecialiüs flatu-

] monis f

tum. In Ezcharifite fumptione Zzfpofítio tam eltne-

feilti

ceffaria , ut ab hujus modo dependeat Ewcbariffie

ftriy,

fructus vel magnus , vel modicus , vel nullus. P7e-

tj d

bet feipfim bomo , inquit Apoftólus 2. ad Cor. 11.

QUatm ex

Qui autem ; inquis , lioc fieri debet ? ferpens , ait

Abulenfis , de fonte non bibzt, priuequam. totum,

mfm. D

CO

quó turget , venenum evomat. ldem faciamus accef-

furi ad Altare DEI : & acceffiffe non poenitebit.

IIL. Manza famem fedavit corporum : animos

reliquit jejunos. Aliter agit Euwcbariffza : vitamim-

pertitur zeternam , & vividos reddit animos. O S4-

eramentum pietatis ! 0 fignum unitatis ! óvmculum

Charitatis ! quivult vivere , babet undewivat , ac-

m&gn is

cedat , credat , incorporetur ,ut urvificetur. INon

abborreat à compage wembrorum :non fit membrü

's- cæf;u

putridum ,quodrvefécari mereatur ,non diflortum,

de quo erube[catur , fed pulchrum :fit fanum .fit

aptum , bareat corpori , vivat DEO de D

-[;'0. S. Au-

*

guít. Tr. ,26. in Joan.

FEsruM

um

x

a$e ( 761 )-älä-."ï

l.

FErsruw DzbpricariONIS.

ha? lo

nilite al

SCCLESLA.

Matit v

Reoné putandum cy?,quo'ïd ver? D EUS baliter

U

,

) Juper terram? 3. Reg. c. 8. Chriflianis ané

l

i

ii

dubium non efL; templa effe palazia Regis eterni ,

k

)

ut ea appellavitS. Joan. Chryfoflomus: effe parou-

los parAdifos , ut dicere confüevit S. Bernardus. In

um

his enim verus DEUS & homo ,non £n uebtt/a , Ut

I: fitt

in templo Solymzo : fed fub fpeciebus Evcharifti-

J

cis. Hic fané, plufquam in Augutliffimo illo Salo-

i

'ilul

;monis fano, pollicetur fibi devotis : E/egz, & faus-

ia

g ii

ficavi locum iffum, ut fit nomeumeum ibi in fempi-

ternum ,6 permaneant oculi mei, & cor gmeum ibi

inils /

eunttis diebus 2. P aralip. 7. Interim animó tuó nun-

Y

quam excidat Pytha

gora dictum : nui pedibus fa-

!

Jl

ul

erifica. DEO videlicet in templis non famulare, nifi

cupiditatibus beftialibus longiffime profcriptis , &

ia

affe&-u veré à peccatorum fordibus depurató.

qoní

SENTENTIA.

um at

7H

Ulti cum parvo peccato ad Eccle-

li

ff

;

M

M

fiam veniunt ,. & cum multis &

H

t

magnisab Ecclefia domum revertuntur.

Il

$. Cefarits Homil. 30,

zf/

!

"Mu

J

RE-

p

x y

*'58'(762)&».

REEFLEXIO.

Omus mea domu Orationis ve-

Puxczi. ID

cabitur , inquit Chriftus : idque

religiosé obfervari ab omnibus ufque adeo vult, ut

aliudin hifce domibus fieri non fuftineat. Nocum

enim , quàm feceritaliquando 272f flagellum de fu-

niculis , & ejecerit crudos illos inftitores , everfis

etiam numulariorum menfis. Hoc nimirüm elt;

quod ejus nomine pridem edixit Pfalmifta : Zelw

domis tue comedit se. PY. 68. v. 12.

IL. Ecclefia , ut notat $. Chryfoft. locus eff 4n-

gelorum , locus Arcbaugelorum , regta domus DEI,;

& celum ipfum.omil. f.in Genef. Hinc domum

iftam decez fan&litudo. Verüm , an non. Chriftiano-

rum etiam vitió fit , verificari de Ecclefiis illud L. t-

Macchab. c.2.v. g. Teziplum ejus ficut bome tgnobi-

lis : videlicet fine honore. Hinc illa DEI quercla:

Quid eff,quód dilettus meus in domomea fecit. fcele-

ra multa? Jerem. 11.

III. Et eto,non mox, ac vifib

ifiter ;'mimadVer-

tat DEUS in ejufmodi Templorum violatores : an

non poena fatis acerba , jactura tot gratiarum ? an

Publicano feliciüs aliquid obtingere potuiffet, quàm

elogium illud : ZefcenZiz bic ( & templo) juftificatin

in domum fuam. Lucz 18. Tu temporalem hanc Det

Regiam quó potes honore profequere , ut in Solj-

mam caleítem transferáre , per cujus vicor balle-

lu-ja cantabitur. Yob. 13. V. 22.

$OLI DEO HONOR erx

GLORIA. 1.ad Tim. I.V.-17.

)

Qntii

(

Dd

fris

AU

40 Yünl

Qd N

,

d

D]

AtOf

nifirit

mf d

MTL)

70

(fv

du

Hinc

|

n CW*I

jj

!]

177

)j t

7 ]70'!! [

.' animgdlïä

ourc:d

j

i

f

^

r

1ll

/ G,w

W

j/

i

gt

as

atl ;

f

j

n

À

.

—

-

—

— G Ó

æ,,

W

J—.

w

I EL

W

-

-

3*

a

—'

-

-

--

N il

-

i.

-

Ó

RI

z

RD

3

-

I

—

—

X

2

e9

"

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

b

|

bREVIARIOLUM

ä

ACTUUM SANCTOR uM,

j

o

Exercitando & verrendo S mcui

uä.

fingulis in dies hngulos

14

REFLEXIONIBUS,

13

trifariàm tamen fectis

.nB

inftru&um,

35

12

c

YV

110

w^a

*

z

Sanctorum Patrum Sentent.

excultum

g

Operá

P. JOANNIS MARTINI Krzx

E

Imperialis & Exempte Ecclefize

MARCHTALLENSIS

dacrt e? Candidi Ordinis Prasmon-

/lmtenf $s Camontci , C p.t. Sup-

P? iorts.

Annó Virginci partüs

ACDOCLSL

93 CT52

DHCNUA

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

"lypxs MARCTALLENSIBUS,

per Matthzum Schmidt.

d