vinculis nulló prohibente liberi abirent ; fccümque

Jj g

ferrent vincula,recepte per ipfum libertatis te(timo-

; oteni i

nia, fugque deinceps in illum devotionis anathe-

yiitmp

mata. O Ut Ejusdem meritis hodiéque folvantur ,

d

quotquot captivitate omnium aliarum miferrimà ;

funibus fcelerum conítringuntur!

lr

enytt I

|

t [

S.E NITIBZNATI .

J mCulU

vt

Tj UIIBC*

Eccatum eft perveríz ac propriz vo-

P

jp um

luntatis impletio , rationis feductio,

gtl

infedio animz , vulneratio virium €jus ,

u

turpitudo mentis, peremptio gratiz , ab-

/zzïfW"'fgfl

um ,

latio Charitatis infufz, Déonyf. Carthuf.

RE-

u

96 ( 632) 9de

R EFI BOX

Vil

Puxcr. TE Ro Chritto , & Chrifti captivam

effe , res fuit magno Gentium Do-

&i

&ori tam pretiofa , ut ad Pbilemonem Ícribens , ipfe

fe vinétum Chrifli appellaret. Effe veró per peccatü

Mi Apo

Dzmonis captivum , res elt longé miferrima : eflgj

r

( gen

par Sazfonís & peccatoris in eo conditio , quód ficut.

Bugtlice ve

ille caput novaculá rafus , ficqj fortitudinis donó fpo-

!

|

intis Qubl

liatus, Philiflzis ludibrio fuit : ita & hic gratz4 bo-

t ipfe qui

nó per peccatum orbatus, Demoni ludus fit , &

1 aque fic

aternicarcerisreus. O ut fimiles quique captivi per

ittüoll die

DEI clementiam dicant : DzrupzfZ , Domine , v

j

pets dedit,

eula mea. Pfal. 115.

lii patieib

IL. Carcere concluduntur, qui tanta congerunt

7 T« Qäüfdl

debita , ut íis folvendis ampliüs non fint. Peccatum

Tlofbos fuo:

DEO dbitores nos facit. Quilibet peccator DEI of

1 labyre v

debitor , inquit S. Chryfoít in c. 13. Luc. Ergo folvi

Wpeefl &

oportet hoc debitum,five hic 7 ere per feriam poeni-

tentiam ; five ibi z eute per acerbiffima fupplicia

305 qui

W

vel temporaria , vel aeterna.

III. Captivis aliquando, vel ad veritatem eruen-

dam , vel ad fenfibilius caftiganda fcelera ; torti

adhibentur. Peccator Jictorem nimis quàm crudum

ACCrd(

ream habet confcientiam. Quf carnificem , inquit

lono;

iterum Chryfoft. Homil. 20. in Genef. con/crentiam

(

eircumge[fat , fed laucinantem & flagellantem con-

dtillum

ChTl&l If

tinti. Carceris denique, in quem fuá culpà compin-

gitur peccator , cuítodes fünt , zffedfw perverfi , focii

' RCQ[dOa

nequam » peccandi confuetudo : ut meritó incurrifle

videatar fupplicium à DEO /Egypto intentatum:

Tradam A yptum in manu dominorum crudeliumy

6 Rex fortis dominabitur eorum. la. 19. V. 4

VII. Nov-

"

]

258 (603 ) 9de

I0.

t Chilt aj

: VIL NovzMsszrs.

pno st

pnen kb

5. Iillibrordus. Epifc.

i ved p

Ri/i.e Apoftolus dictus eft , debitó Ejus laboti,

o mi!&m'mai

s

quó gentilitatis errore detentos rzfios in

;ondliioqulö(l

Evangelicz veritatis femitam reducere adlaboravit ,

rtitodinst

honoris tituló. Strictó pugione ab Idololatra peti-

j & fic u

tus, ipfe quidem cocló protegente illaefus abiit ; at

moni Jüdit

*

*

non zque ficarius

correptus enim à damone ,

squaka

tertió poft die funeftà morte dignas temeritatis fuae

»iff;,Domin:s

penas dedit.

Afperfis aquá luftrali Parthenonis

facri parietibus, pefti peffulum obduxit Jllibror-

uf tnta COR

det , & ejuídem falutaris undz potu varios paffim

yon n

morbos fugavit. Moriens nobiles ad coelum vere-

A

dos habere vifus eft denfos Angelorum exercitus.

.I;lfi'»'vf's'om

Turpe eít, & plane inexcufabile, defpici ab homini-

700

us

bus eos , quibus angelici fpiritus alacres famulan-

:rblmmä D.

tur.

d

SENTENTIA

a f

Acerdotes Chrifti Vicarii funt; & qui

fs Cugm ,

Y

[l

honorat Sacerdotem Chrifti , honorat

jl

Chriftum : & qui injariat Sacerdotem

i

j

Chrifti, injuriat Chriftum, cujus Vicarius

T

eft Sacerdos, 5 Chryfoff. Homil. 17. i» Matt.

/]

) i;];u:;,

j merib

1ptO imgnïäæ

n

j ^

RE-

[

28 ( 614) 90

VII

REFLEXIO.

p UNCT-I Avendó fülmine Sacerdotum cori-

E

NT

temptores percellit Chritlus: Qui

[ lro

voi [Dernit, me []ernit. Luc& 10. Qui teisgerit vos,

dnyq

zangit. pupillam oculi snei. Zachar. 2.. Quid ita?

Stnti ve

utiq;. quia Sacerdotes fic Chrittum reprecfentant, uti

frtütg, Cece

Legati fuum Principalem. | Uzi igitur capitale elt

nimuque |

Legato Cafareo injuriam irrogare ; ita culpabile

magis eft , hos DEI fummi Legatos vilipendere.

Mp Cbrfj

ilit puupere

II. Servitus duriffima , quà fub Sedecía Rege in

giufpuam a

Babylonem ducli , preffi funt Hebrai , fupplicium

COR0S exem h]

fuit eorum delicto prorfus commenfüratumn. —Fuit

Nis pipi

vero illud delictum parva, & fere nulla Prophetee

Pfoprm t

rum & DEI fervorum aftimatio. Textum infpicias

Anbianefi

mus : Mtttebat Dominus DEUS Patrum fuoruma

T& monit

zllos per manus nuntiorum fuorum , &c. at illi fub.

Wt &æflm

Giabant nuntíos DELS parvi pendebant fermones

Qdl

eorum , illudebántque Propbetis , donec afcenderet

p

furor Domini in populum ejus, G. 2. Paralip. ult.

DN

quutm, $

IIL David czterà manfuetiffimus, adeó tamen

ultus eft injuriam Legatis fuis ab Ammonitarum

!

Rege illatam ; ut repetitó conflictu Ammonitarum

ld

95000. occiderit.

Caveant contemptores Sacet-

dotum, ne numerum in inferis augeant

fibi fimi-

quo

lium contemptorum.

Caveant item Sacerdotes,

Vttli. |

ne contemptibiles fefe reddendo , impingant in

S .mttm

illud $. Ambrofii :

ui debuerant eff Vicart

p OI'AHQ' ml

Apoftolorum , && filii Petri , faéti funt focii Tuct ;

& praambuli dnti - Chrifti. in quod Serm.

Ikl CI0, j

VIII. Nov-

um

:

338 (635) 9de

VIII. NovsMBRIS

10

ye Sacerdtit

$. Godefridus Abbas , & Epifc.

Jit Chrlus

, Duitthtt

aT Leproforum faimi prtofpiceret , pifcem uni-

cum, qui fupererat, cibum illorum effe voluit.

du Q

Succenfenti veró liberalitati tam ( uti videbatur ) im-

ercpxz&mag

portüne ceconomo , paucis refpondit Godefridus :

1 igimr u

etiam atque etiam videret, illene abundaret , an

at j [ t'-fïfi

pauper. Chriflus efuriret , vetHics ? Tredecim quo-

ia vt

tidie pauperes commenfales habuit; quorum pedes,

priufquam accumberent,mirá humanitate abluit,fe-

p

jj Áf

cutus exemplum Pontificis Magni, JESU filit DEI.

snfirit

Aliàs pauperculo feminudo fummó hiemis frigore

propriam togam ceffit;charitate fatis fe tectum ratus.

:[,e nulh mel

Ambianenfibus , quorum fuit Epifcopus , ad faluta-

. Tatiti

ria monita penitüs jam induratis,vindicem DEI ma-

pf

num, & cafüros coeló ignes , ut olim ad Pentapolis

j V )

2 i

f

excidium, przedixit , auguriámque pauló poft even-

tus comprobavit.

Multz gratiz à munifica DEI

dmtc 4f

L(,Lthf"

manu iis conferuntur, qui hujus amore pauperibus,

quantüm , & ubi poffunt, benefacere ftudent.

(

Imuss X

$SENTENTIA,

b At

.

*

W IWIO

Icit tibi Chriftus

da mihi ex eo

j

quod dedi tibi, de meo quaro : da,

ggid

T

g

!

& redde: habuiíti me largitorem , fac me

debitorem,habeam te fzneratorem : tem-

Incllï[

poralia mihi das, «terna tibi reftituam :

(z/![jwf

ltl

fitl

teipfum tibi reddam, quandote mihi red»

91

didero. $. 4ug. de wverb. Dom.

RAf

RE-

V

$26 ( 66 ) 8de

,

R EJFJLEX IU

IX

Leemofynam artem effe , aliarum

PUNCT.I.E

omnium quazítuofiffimam,optime

Ua ER RRE

nóruntipfi mifericordes. Fageratur Domino , qui

| Mi

suiferetur pauperis , nquit SpiritusS. Prov. 19. Eflo

nihil tuum fit eorum omnium .quz poffides ; que ta-

Ohel

tiddübro ,

men pauperibus erogas, ficà te DEUS accipit , velut

tua fuiffent. Lzcet DEUS qua fua funt (in. perfona

lgus à pr

pauperis ) 2ccipiat,tamen perindesac fi à t beneficià

t codus , i

qobvit: m

affetlus fuiffet , integra per[oloit. S. Bafil.

ipus Chrif

II Habeére obítrictum fibi Monarcham aliqué

Mundi , res eftquàm pretiofa , tam infolens : quoti-

&m Dute

Ti f

dianum tamen hoc eít apud D x u , qui tibi mife-

[ TTE

ricordi & prompté fe obligat. , & fideliter. Fuerunt

cm,dethe

qui cum D EO fponfione velut cercárunt. , ipfine

nillime n

liberaliores in dando forent, an líle in redden-

do : nunquam tamen non palmam cedere DEO de-

dictn Dyg

buerunt, Aude paria, fi id patiantur tuus flatus &

'R, Tonig, q

Ts Gd

conditio : ditaberis perinde difperdendo , quàm de-

pauperantur alii immodicé colligendo.

lag

IIL. Quzrit $. Auguft. Sz dures lrbram argen-

At b

2i ,. acciperes libram auri, quantó capereris gatt-

dió ? ferm. 419. de temp. Et quid demum fitaurum

omne totius Muridi ad unum Grat/« gradum, quem

drm

mifericordi largitur DEUS ? in vita cenzuphitmac-

Iatlor

cipis , & poft illam vitam aternam. Quid fi ava-

riffimus etiam fis, ampliüs exigas ^ Quam denique

m d(

difpar fità Mundi ftylo DEI agendi modus ; audi :

ZOV.L il

üfura Mundi eentum ad unum ;( ita erant prifci

cenfus ) DEUS aceipit unum d. centum. Vere!

beatus ,qui intelligit faper egenum 6 pauperem : in

dje mala liberabit eum Dominus. Pfal.

40. V. I

IX. NOV"

306 ( 617) 986

:

110.

IX. NovEz M ERIS.

rtm de,u

wiffimamoy:

$. Theodorms Martyr.

itir Donty

a Proud

Iles acre daemonibus bellum indixit ; quando

M

Cybeles Deorum Matris redactó in cine-

gl

tes delubró , fedibus fuis illos migrare compulit.

JEUSinior

, fin(ae

Raptus eà propter in carcerem , ibidémque diriffi-

mé cefus , non jam Tyronem , fed veteranum fe

tcfutt

$ Bil

robavit: maxime , ubi & geniorum cceleflium , &

ipfius Chrifti prafentia robur ei füifecit , à quo

Monrca

etiam Duce fuo audiit : Coufide, Tbeodore, ego enim

T illfüküiïff'

tecum fum : erit tibi vita ab interitu. aliena , 6

n

«terna vaecum in celis.. Uncisferreis excarnificatus,

f.F

cim, defluentibus fruflatim carnibus; coftas fuas pe-

at

(

d

niffimé nudas fpeclaret, cygnaó more cecinit : Peze-

M für

dicam Douinum in omni tempore : oculííqs fubin-

j qit Á [

de, fronte , ac peclore falutiferz crucis fignó muni-

m

jados ^

tis, Capitolium colefte victor, totó applaudente

cceló , ingreffus eft. Sic dimicant, fic vincunt , qui

i

jiot

ChriPco lacramentó fe mancipárunt.

7

gtl

u

ff

SENTENTI A.

| du

Armen in node , lxtitia eft in tribu-

u

jlà /fwlgzï»

latione: quia etfi preffurisaffligimur,

1 ælda ]WA

Ípe jam de aternitate gaudemus. $. Gre-

us

gor.l. 26. i fobi c. 11.

j

TM

"T

;

iil

dp

Rr32s

RE-

"m

14

I

y

s28 ( 658) &de

REFELEXITOSO

Uite licet (int trzbulationes Ta-

Xl

Puxcr.I. M

fforum , his tamen ifti non con-

ï

turbantur ; cüm noverint omnes Tyrannorum furi-

asinunum corpus , non in animam defzvire. Hinc

prodigiofa illa fanctorum Chrifti pugilum latitia;

Es

& in mediis non raró cruciatibus innocentiffimi ri-

Expet

lterimus

fus & joca. /Eterna nimirum dum fperant , »semen-

zaneum hoc £$ leve tribulationis non metuunt. Zor-

p Genj

Ürtmem eni

£es ac flrenui, etiam contra fortunam infiflunt [pet.

"Tacitus. l. 2.

]atram eHïcer

II.

ui füb Crzcis labaro decertant ; oculos fuos

lubricosprim

aífidué reflectunt in Ducem & Archi-ftrategum fu-

àpute libo

um. Credunt in perforatis ejusdem manibus fuafe

ml (

1is, di

nomina legere , 4/20ris cbarattere defcripta : Indég

turpe judicant eó nolle fequi , quó invitantur exem-

Tütelri ere

pló tam nobili : prefertim , quód Is , qui pugnari ab

n ergt m

ipfis flrenué vult , etiam vires füppeditet vincendi.

tró i

DDEO autem gratias , qui dedit nobis vittoriam per

TA us

Dominum noflrum TESUM Chriffum.1. Cor. 1j.

etattyr

Ill, Agere DEO gratias fecundis rerum fuccel-

Y

fibus , res eft, quàm certi debiti , tam note non íin-

T i

gularis. Rarum veró , ibi ftare erectum , & effundi

TU f

in DEI laudes, ubi fequiora, & finiflra omnia. Pre-

tiofum fuit illud Jobi: Siz Nezen Domini benedi-

(

& um. Unde veró ? quia eódem tonó infonuit , cum

Eticu

Dominus dedit , & càm abítulit. Si juftum omnino

fit ; ut viarum nefcius gratias dicat nonnemini fido

IV

duci : conjice, quid facere par fit Chrittianum,à Dso

R

per advería in(igniter probatum & exercitum : afferit

enim Gregorius M : So/zzz per poculum laboris,

calicem amaritudinis pertingitur ad fummitatem

divtna celfitudinis,.

X. Nov-

t

938 ( 65 ) de

l101

ttribulitin

X. NovYVEMBRISs.

vumen i n

Tyranmonim:

$. T iberius. M.

am defevirel

li uml

Eré! non raró inzzici bomznis domeftici e]tu

ial

E

Expertus hoc eft T2berz;a, zvi fui adolefcens

integerrimus , quando potiorem fuz falutis hoftem,

m

prater Genitorem proprium , habuit neminem.

I T

iaf

Omnem enim hic lapidem movit, ut filium Idolo-

latram efficeret , fed 1n caffum. Tzberiur enimveró

eeat od

lubricos primum innocentiz fcopulos, fcorta fcilicet,

At

à patre fübornata , tum veró etiam infultus magis

mafculos feliciter elufit , cataftas nimirum , leonum

Á mb

,

n

rictus, clibanos ; fcuticas & flagra, ibi ab Angelo

tutelari ereptus, & peregre abductus , ubi difcri-

p n

lbf

men erat maximum. — Sacró Ejufdem Capite , ceu

Thefauró inzcftimabili;jjure fibi gratulatur Mareb-

ppelit V*

j af

24llum , quando Divi iftius meritis ab omni clade

liberantur ; quotquot ex toto corde quzrunt illum.

hum Ut

Omnisin Tilerio profe&tüs princeps caufa fuit, fe-

yis ^

ria innocentie cura, conftaníque à teneris peccato-

m [

u

rum fuga.

f C(fhlm) i

milta t

SENTENTI1I A.

7 DW'W

ono JJl

tilis

Ericulofz funt jam robuftz cupidita-

$i

lt ott/

p

tes, & difficulter adulta quzque peri-

j i

muntur.

So Hilar.

:hn'lþignum»ï

rl

711À u

uj

ERrs

RE.

328 ( 640 ) 8de

REZFILEWX/IO.

X

Puucr.l,

Uod in marl fjrzes & brevia , hoc

in adolefcentia paffionum zllus :

]

N

eó tantüm difcrimine , quod harum furor nocentior

fit, quàm illorum: prafertim ubi vel füperficialis

d

)

folüm cura , vel nulla , cursüs debité, atque ad redli

d w

vinglem |

normam inflituendi. Principió enim ubi exerratum

eít, totum deinceps progreffum obliquari oportet.

Ím ; quu

flentità )

Adolefcens juxta viam [uam , etiam eum fenuerit,

i

non vecedet ab ea.

ficificio tot

qiltyra x

II. Quàm proinde ob frequentia adolefcentie

vitia verum eft $. Chryfoftomi effatum , Homil. .

W qum ?

tidiis, t h

in 1. ad Tim, Adolefcentia ex prafumpta opintone fe.

Yé communi contemptibilis exiflimatur :tam ex op-

gmma j

pofito pulchrum eft in ea atate excellere. Meminit

dee uf

Anim de.

Scriptura ad eternam Toliz memoriam , eum , licet

effet junior omnibus contribulibus fuis , nihil tamen

'ts habtüi (

puerile geffiffe in opere. Sz ezatés defectum indolis

a fovem :

maguitudine , mortmqi maturitate fuppleveris ,

nullus jam te adolefcentia cau[A contemnet ,uerum

Admirabitur magis. S. Chryfofk. ]. c.

III. Ut utalibi Scripura nos velit ablatlatos á

Jat!e , avulfos ab ubere : ubi tamen primó ztatisflo-

refruimur, praílat , quafmodo genitos infantes ra-

inimity

tionabiles fine dolo lac concupifcere. Et quodnam

func[[c, |

lac ifludjnifi eZolefcentis Chrr/i , & fanctorum ado«

üpit,

lefcentüm exémpla ? audis adolefcens de JESU Juve-

ne : Puer autem cre[cebat 6& coufortabatur ,plenu

fapientia , & gratia D EI erat in illo, Luc, 2. V.40

ad idem enitere , ac , finetemporis difpendio ; nu-

lum enim hicà feftinatione periculum ; maximum à

mora, Spes perfettionis eff , bonefha £m adolefcente

dPneboato, Ennodi*u;

XIO NOV'

]

a28 (641) 8de

,10.

XlI. NovzMsRis.

ul hr

i pfionmz

$. Martinus Epifc. Turonenfis,

^

T

A OrOr n

"

; b Iroidió Totum confecutus eft Martznus,quan-

vt

do pro chlamydis parte totum fibi Chrittum

ii d

vecligalem fecit. Novit nimirum in paupere Chri-

enim at

1 obliquari n

ílum , quem in purpurata orci fimia, Chriftum

mentita,non noviL. Quàm fuüb tremendo Miffz

tiam nf

facrificio totus effet fecum , igneus oftendit globus,

qui füpra facrificantis caput emicuit. - In Epifcopa-

j g

tu, quem zgerrime fufcepit ; lis refulfit virtutum

a, Hs

radiis, ut hodiéque audiat Praefulum & facerdotum

W/,W;?iui!:

Morti vicinus demonem rifit; & facef-

gemma.

iutur t

fere juffit ; innocentiz nobili fcutó nixus ac tectus.

g, o

Anima de corpore migrans , genios cocleftes comi-

Fnüfilmr i

tes habüit & choraulas.

Vide, quàm inculpata

J [uis,nïïih*mf

| //f/,//m;»;l;

v'ita fuavem poft fe mortem trahat!

SJEAN- Y EGN:T u

u Jif

anam

I

Unditiam cordis ejus illud vci maxi-

« al

mé indicat , quód non eft confufus

n n

inimicoloquens in porta : nihil in me;

j i

7eni

funefte, reperies, Abrahz me finus re-

u EU

jgdot

6

j

n

cipiet. 5. Berzar dus [eny. de $. Martino.

jap

m

h, i^

d[ 511010

l

i

yu ;

Ara

RE-

T »

!

l

s9e 642 y9de

l

KEFLEXldAM

l

Ineulariffimó indubie DEI favore fz- |

XH

Puxcr. IS

&um ell, silitiam in Martinocum

snalitia tam nilil habuiffe commune. Hanc nimi-

rum dumàteneris impugnavit , ubique vim fibi faci-

Tpupe

endo , meritus efttam conítans DEI adjutorium ,ut

Áibdux

in arduis fidenzer diceret cum Jeremia : Desgintu me-

feire ha

eum eft ,quafi bellator fortis. c. 10. Ut ultimg illi

frtentem

lucte cum fructu preludas , przliare modo pralia

m effat

Domini. Tecum dimica : hoílem enim te nocentio-

Myerafi &

xem non habes.

qundo, erda

Il. Ex armamentario Virtutum triplicem fibi

p M

lanceam Marrtinss elegit ; Homilitatem videlicet,

Blitoris

Kleemofjnam , Orationem, His armis & coclum ex-

pdenderat

pugnavit, & orcum. Hunc; quia veteratori ftygio

Chits dulcia

fiec locum , quó conflicturus pedem figeret ; reliquit.

fotttre Neg:

Quid bic adflas , cruenta beffia ? Tlud , dum Or«-

X elcanti

río bumilantis fe , Fleemofyne praerüm fociata ,

As Glce

penetrat nubcs. Eadem armatibi non decrunt, fi ad-

fit idem dimicandi animus & ardor.

III. Gloriosé triumphavit in morte Mart£ri ,

quia dextrà pugnavit in vita. Teftimonium confi-

Eool

entie bonz , nec commiffi aliquando in hoc bello er-

pief

zoris , fecuram vicloriz fpem fecit. Quid mirum in

tüm Præl

pugna graviore nos fuccumbere , quando in faciliore

tl

ffö Pm

conflictu, expugnanda videlicet levi paflione , /epe-

ve fuimus? S, qui banc vitam agunt militarems

emnibs fabjicitintur ,t$ quà bellum vocavrit il-

Mi Q

lic adfunt , & zter ineunt,€$ alacri animó omnuia

tolerant imnultó magis nos , qui fumus Chrifii milt-

£f , sta paratos &6 inflruitos effe oportet , & acitm

S. Chryfoft.

Jfruere aduerfus 6e/(um vitiorum.

XII Nov-

!

35 ( 6432 986

I

tubie DEL ts

XIL Novrewszars.

amin Marinz

ure. a

$. Didacus Conf.

m

T pauperum fami profpiceret , panes fuomet

DEL ts

fubduxit ori , illifque ceffit. Sed poterat of-

rempDuatt

fendere hac liberalitas apud fuperiorem , forté fa-

; 10, U

pervenientem , nift ccelum innocenti furto patroci-

yljare taujt

natum effet, momentó converfis in flores panibus.

i enum u

Ab extafi & coeleftibus deliciis fibi reftitutus ali-

uando, exclamabat: ó quàm füuaves funt illi flores

n ii

paradifi * Morituri denique , pofteaquam ligneam

i i

falvatoris € cruce fuffixi iconem utráque inanu ap-

m cæïb'f

prehenderat,füfpiria fuerunt : Dulce lignum; dulces

T

clavos, dulcia ferens pondera ; quz fola fuifti digna

atl

portare Regem ceelorum & Dominum. . Cygnea

ia

hac eitcantio , animum arguens ad excipiendam

vaderim i

Mortis falcem impavidum.

n d

SENTENT1A.

(f

.Ile D)

ff

Ecolimus modó illud , quodr in omni

linoitt

o

preffura & affli&ione fecutitatis por-

l

1l

Tf

tum przbet , Paffionem Chrifti , quam

ultró pro nobis fubiit, ut ex filiisirz nos

'uandoinfïäfä

j afï?onf: J

"

fuz gloriz reddcrctcomparticipcs. $. El-

(;;'// sl

dv

etarius Comes,

, U

/j /m!)f) y

"l

/

gtl

Chrvfü ,

AE

yl.V

926 (644.5 8de

REFLEITID

Ene & pié fatalem luclat fab Cro-

Xl

Puxcr.i B

cifixi aufpiciis iniit Didacu. Adil-

los , qui in articulo mortis fünt , Zefcendst diabolu ,

!N

habens iram magnam, [ciens, quód modicum tempu

babet. Neqj tamen hic illius faror &in(idiz omnts

[intus

illi nocebunt;cui pendens é Cruce diaboli viclor opi-

tidni

tulabitur. S. Bonaventura fidenter afferit , in folo eti-

ftit & exen

am Crucifixi afpe&tu reperturum te , 440 velprove-

|

amentó p

ceris Ad imitandum eum , vel affciaris ad eundtm

| Vltor extiti

Amandum.

1 tün d in:

II. Doctori mellifluo repanda Salvatoris VU

Inc-

D

ra idemáyerunt , quod f/rza ffat20 , & manfio fecu-

lls ,'X?fe f

xilfima.$. Eleeariur Delphina virginez conjugi pet

mn, ia

nuntium quarenti , qui valeret ,

& ubi moraretur ;

J fí ante qide-

ditim

refpondit : fazus fum corpore » 5 [ofpes

zllic

Ut tripint

reme de[fideras,quere in latere corporis Chrifíi:

lm patlon

babito yibi me invenies ,fruftra alibi quefitura. Qs

tU r

ut idem tibi fit fenfus! & dum per vita potifümam

Wt o

partem vagaris extra te , in illa faltem peremptoria

U

ubi reperiri poffis,locá tibi ftatuas.

periodo,certum,

; Aplndorm

III. Legit Didacus in imagin

e Crucifixi , veluti

Vl profen

inlibro fcripto 2uts 9 foris , grandem DEI-Homi-

nis ámorem : grande item hon

n

inum fcelus , amori

Paria & plura tu le-

illitam parüm refpondentium.

Dii

es , etiam tum , quando zz fatale

m claudentur lu-

;

ufmodi lectioni

pen

mina [omnum, fi, dum vegetus es , ej

Ízpiüs affueveris. INe dubita , verum dixiffe Augu-

18 totts

ftinum , quando expendens illam Chrifti morientis

| i

ro Matre füa curam , afferuit , zpfum illud lignum

&i

|

uli fxaerant membra morientis , etiam catbedram

(

n Joan.

| U

€Uia? Magiftri docentis. "Yract. 119. i

XIII. Nov-

^

*

$£6(645)900 —

10.

Jem ldu

XIII. NovEM5RIS

iniit Diltn,

jdeni

B. Siardus , Ord. Pramonffr. Abbas.:

iidmadiant

xoc nl

Uintus à £. £rzderzco Coenobium Ham; MA-

cedidblL at

riani in Frifia ; territorii Halumenfis, verbó

grafiriti

rexit & exempló. Generis nobilitatem virtutis ad-

d

ditamentó plurimüm auxit. Vite communis verus

a-/ficinrt?t»!»**

«ultor extitit & promotor, dum à fuis nec mini-

müm vel in victu , vel in: veftitu difcrepare voluit.

" Saiï:æn'gu;&

Imó , quó magis eífet inter fuos tanquam unus ex

jj &

illis, ipfe fzpiüs eorum labores, in meffe potiffi-

:irgineæionlï'ä'

mum, fuà fublevare operà non eruübuit. Denique

| &ubi mo,';l:f:.

7714

J;

dierum & meritorum plenus , cam Abbatiali digni-

([0;

p

tate triginta fex annis optimé perfunctus effet , fide-

yporen

T

lium paftorum mercedem à Paftorum principe re-

2 d

cepturus ; coelum petiit , frequentibus in vita ; in-

j Va o

numeris prope poft mortem nobilitatus miraculis.

em p

Credi non poteft, quantüm ejufcemodi dignitatum

flS;h[ü ^

fplendorem vel intendat , vel obnubilet Exempli

neCflK"m"

i

vel praefentia , vel defectus.

ndemDH

p

XEN OTEAN IIA.

fjl

í

chlw

j

D virtutem fequendam is,qui boná &

Afl

/l

| j

//

generosà mente prxditus eft , exem-

)f]um

Mu

pló eorum , qui redté fe gefferunt , addu-

Ó

um dl'(

citur: is veró, cui mala mens, corum ex-

ohrif f

J

jtl

empló, qui virtutis munia non objerunt;

m

,mm M/

&. joan, Ghryff. Hounl. $. ia Ep. ad Philipp. :

jj [

f

Es

xii

298 ( 646) 9de

REFLEXIO.

X

Puxcr.I.

|

Uamvis in eo etiam cuiq; de pro-

""

ximo fuüo mandaverit D EUS,

14l

ne altet alteri fiat Japis offenfionis , & occafio pecca-

ti : obligationem tamen exezspli boni fuperioribus

Aoltr

fic propriam effe voluit , ut in hujus defectu non ali-

Y

lpl

is meliüs comparentur , quàm Scribis & Pharifzis

NU

fuper cathedram Moyfis fedentibus , optimis verbó;

j CY

pelfimis factó. Sapienter Quintilianus : Hec conditio

hirat,

fuperiorum efh , ut, quidquid faciunt , prectpere vi-

tAt ejus n

deantur : & perniciofiffmus eff mala ves maximu

Ulimotame

quifque auttor. Declam. 3. $. 14.

"t ibi Phil

II In bello quid mirum ordines disjici , dum

&thfopï'

primi fuügá dilabuntur ? ficca funt fine exemplis ver-

(iteretoror

Cülationym

ba, tamq; parüm terebrant, quàm bruta fulmina.

Quando veró cum defectibus exempli boni, mali

liet DE]

Qpando n

etiam peftis fefe infinuat , tum veró dici poteft pifcis

fetere À capite- Continub enim patebit, quàm in ta*

1 tidnis &

bem abitura fint membra infirmiora. Facile fuit to-

um Ifraélem diffluere in 4poffafiam à DEO , quan-

do hunc manuduxit idololattz |feroboami Regis

Un

exemplum.

IIt. S. Gregorius Nazianzenus profligatiffimos

t

gentilium mores in eorum radice intuitus,exclamat :

Ceritje

Quis tandem his , ut placiditS moderati [imt , per-

Cumbam

feaferit , càm Deos ( nota bene) vitrofarum affetli-

Cümpamr

enum patronos babeant ?. Optimé ad rem Poeta:

Sic agitur cenfura ,& fic exempla parantur ,

wa (

Cum Tudex alios , quod monet , ipfe facit.

Non alii Superiores charactere fuó digniores funt

quàm qui cum Chrifto veré dicunt : Exemplum dedi

qobus, t quemadaiodum ego feci , ita &5 vos faciatis.

XIV- NOV'

e$0 ( 647 ) $d

IOI

j

XIV. NovEzMsRIS

etamau:

j

vdverit D

5 AlbEM Magutn Conf. i Epifc.

yocn;

o p

M

Agiftram habuit Driparam Virginem : Di-

js du

fipulum veró , T£omam 4quinatem , Do-

ciisiu

crem Angelicum, | Doctrinam fuam illi fapien-

is, p

tiz fedi & Virgini prudentiffimz, à qua eandem

inus. Mu

hauferat, tam retulit in acceptis , ut auditó dun-

ynt, pj

taxat ejus nomine, fuaviffimis difflueret lacrymis.

militi st

Ultimó tamen vitz triennió omnium repente obli-

tus , ibi Pbzlofopbus effe c&pit, ubi &

eologus ,

fs d!

& Philofophus'effe defiit.

Ut enim mortem me-

n

ditaretur ferió, fepulchrum indies adiit , fructu fpe-

m bnu i

culationum iftiufmodi non pznitendó : Amoris fci-

ul hn

licet DEI, &contemptüs fui. Noninflarent ali-

u

ando fícientiz reliqua, fi Philofopbiam hanc füb-

ii gl

d

Lj

ii i?

Itructionis & fundamenti locó haberent.

a, h£?

SENTENT I A.

DO

jmmmücä

Um ad intelle&um ! hominis expoli-

C

| mf.'fgmnimï

endum multz cxcogitatæ fintartes &

Ícientiz , illifque homines diligcnter in-

d

ifflli /i»! 'r'(

cumbant: ad bonam tamen voluntatem

m

comparandam , vcl comparatam confer-

;ad Iem POM

vandam , heu! negligentiffimi fumus. 4/-

W»W ]

p/aan,fm Salmerom. Tem. 3. tr. 5 $.

gl

s

j a

" m )

o

RE-

p

"2

328 (64859de

RETJ4*LILZXTER

Oncngit indies , earum rerum;que

Xy

Puxcr.l. C

in fe optimz funt ,

m effe pefli-

mum, non alió tamen , quàm utentium vitió. Quid

féientid praftantius ? haec tamen ipía quàm non

paucis occafto fuit perniciei perpetuae ? Quis illius ft

lr N

entiz , quá claruerunt veteres Philofophi, fructus ?

1

Áime «c

Apoftolum audiamus: C cegnoviffent DEUM,

; ttin pauper

nen[icut DEUM glori]ïm'verunt, 4ut gratias egt.

tftatibus h

vunt, fed evanuerunt in cogitationzbus fuieyt$ obfcu

lls Honori

vatum efh in[ipiens cov egrum. ad Rom. 1. v. 12.

gando , pluri

II. Certum, eum qui plurima fcit, etiam igno-

tXpenöitque j

rare plurima : ac eorum non raró, quz obvia lunt.

m habonte

Cüàm enim DEUS fuperbis refiftat, cüm pracipua

0eo füerit

abfcondatà fapientibus & prudentibus , & revelet ca

;Dorem Dafi

parvulis : nunquam patitur folidi aliquid flare in ani-

Wda mir;

mis fcientiá inflatis , charitate vacuis. /z zea/evolatm

Quv feri

animagn non introibit [apieutia , nec babitabit in

eorpore fubdito peccatis. Sap. 1. v.. 4.

Hndr, qua

III.' Horrendum eít , fuiffe non é fcece vulgifo-

lüm ; non fimplici Clero , fed Epifcoporum ordi-

ne, imó purpuratorum Pattum Collegio transfugas

letate

ab orthodoxa Fide, Ruinz occafio fuit, nimia de kci-

P

li,

entia praítanti praefumptio , quà fa&tum , ut errores

! Pétatorjb

fuos protervé tueri mallent , quàm captivare intelle-

&um in obfeqtium Fidei, Haerefes omnes(ut Hiflo-

f obed

1iam volventi perfpicuum fiet ) non alió prodierunt

LUE EA

utéró , quàm Superbiz : zzal; videlicet corvz, ma'tm

ovuti. Felix , cui primüm curz & cordi eít , fui cat-

Qitio : hácfalváà, nullum erit elationis periculum:

obfervabitur enim Apotlolicum illud : No p s fe-

d fobrietatem.

perequám oportet [apere, fed fapere a

XV- NOV'

]

358 ( 649 ) $d

10,

, CATUT tT

XV. NovEMBRIS

nt, ul d

t o

$. Leapaldw.

m p gt

eue usl

lflrie Marchio pietatem à teneris impenfif

hioigi d

Á

fimé coluit. Liberalitatis quàm in DEUM,

gj

tam in pauperes fuit omnino profufz , quando ne-

ity u t

ceffitatibus horum per Eleemofynas fublevandis

*

e

ipbi ]il

Illius Honori per Templorum etectionem propa«

( Roma

gando, plurimam divitiarum partem impendit ,

mafi t

expenditque , Coeló devotionem hujufmodi fic ra-

r g o

tam habente ; quód luculentó lumine locus etiam

jlts qm P'vz

ab eo fuerit oftenfus, zedificandz in Drrpara ho-

ts Ut

norem Bafilice peroportunus. Mortuum DEUS

üdüüäämï

Ílupendà miraculorum multitudine orbi toti con-

um

fpicuum fecit.

Non tantus eft auro. à gemmis

"

[ ul

fplendor , quantus animo nobili à pietate.

y, d

SENTENTI ..

" efæ;i Wi:;

Eiltop

Colugot^

Ietate nihil utiliós atque conducibi-

liàs. Nam ea laureatis quoque Im-

io fl j

)

!

duf p

peratoribus fartam , tedtam;que. fubdito-

T J

nd

tum obedientiamfervat, $. J/rdorus Pelu-

(s

Jfota L. 2. Ep. 136.

godi

Mul

(d)

TU

yionsf

x

H ' M

rb

(pIi

RE-

IV'M

'-äg(öfo)ää

REBEFLEXIO,

XY

N morem jam abiit ; eos ; in áulis

Puxcz. I.I

praefertim , quiferiam pietatis curam

T,etan

habent , rideri , vilipendi , & vel hypocritas audire,

; Wgtei

vel fatuos. Deficiunt nimirum hoc tempore Majo-

NYb ATE

rum exempla : deficiunt Cozffantini , Tbeodofít ,

l. UM

Ludovici G c, fitque non raró locus trito illi : Exeat

aäfodemqu

ex aula , qui volet effe pius : dum de prioribus dici

t cavenda

poterat : Has zulas adeat , qui volet effe piut. Tanti

Cocis Titul

nimirum refert , Principem ipfum vel virtutis effe

Ddf voluit

cultorem , vel vitiorum mancipium.

diqando D

II. Novit $. Xaveriu , Indiatum Apoftolus ,

t onlc

quanti interfit, Principem füi curam in primis habe-

Wt l

re. Hinc Joanni III. Lufit n« Regi auctor fuit , ut

fjti Mdext

diebus fingulis per unum faltem hore quadrantem

expenderet illa Chrifti verba : Quid prodef? bominis

CVirgineg

n Confi

ff eniverfum mundum lucretur , anima veró fu« d-

zrimentum patiatur ? Matth. 16. fane, quotufquil

T hao

"t mm,

Principum germanam effati hujus intelligentiam.

à DEO obtinuit , advertet continuo , quantüm in l-

iaf

S

ne difcrepatura fint , ftudiofum fuiffe vel ttnium am-

liandorum , vel animz falvanda.

D

UCI;

III.. Affe&uum regimen viris principibus tantó

ii

magis eft neceffarium , quantó illorum vita ab alio-

ls monf

rum cenfura plüs eft exempta. M

agnum enimveró

Á

ne(CiO ü

eít , fe viciffe , & (ibimet , ubi opus fuit , vera dixiffe..

Celari poffunt confilia Principum : non item acrio-

Probifin

res animorum affeclus , qui, fiin morem indomit

Mmaan

fera erumpant , non poffunt non anfam prabbere fi-

Païüm ak-

niftris hominum judiciis & fermonibus. Fili! i2 vi*

tA tua tenta animam tuam : G ji fuerit nequam»

Hlldgcim]

ne des illi poteflatem. Eccli. 37. v. 39.

L

XVI. Nov-

r

,

$58 (651) 9de

iI Ol

XVI. NovEMBRIS

Sit , t

$. Edmundu Epifc,

tam pietatis

T; etiamnum adolefcens , Dziparam cordi ju-

r

iter & oculisobverfantem haberet , duas has

loctenporc i

voculas, 47E MARIZA, annulo infculptas circumtu-

anin, T

li. JESUMi in fcholis fzepiüus fibi proximum vidit ,

s odl

ab Eodemque edoctus eft antidotum morti fübita-

m de p

neg cavendz utiliffimum , Triumphalem videlicet

ul ij W

Crucis Titulum. Firmandz caftimoniz praidii lo-

im vd i

có effe voluit flagella & cilicinas veftes. Daemonem

um

aliquando percontatus,quibus demum armis enerva-

dimn Af

ri & confici. facillimé poffet , refponfum tulit: per

am inpn

virrutem pajfonis Chriffi , & afperfionem fanguinis

i aort

ejts. Ad extrema perductus,inter mille ad Chriftum

|hore us

& Virgineam hujus parentem afpiria, fic, fuffragiis

w

bona Confcientiz, proteflatus eft : Mi TESI! ze ze-

:;zxirn'tvrrä(x;;,

flem habeo , nibil me unquam expetzviffe prater te.

n

Hoc demum eft bene cepiffe , progreffum effe , &

i imc[[i;jtf;

confummáffe,

jy qui^

$E NUXJEN TÓTI1.

if

Uemadmodum coitus animalium

:

1

diverfi generis, de quo eft in fabu-

i rincip'fbuï;'

Omm vt

i

lis, monftrofa genuit corpora, Migotaurum

43 UI L [

nefcio quem , & Cez£auros ; ità ctiam im-

»HJE,WWI

ij

probiffimorum hominum confuetudo;ab-

: f0f I

qorem o

furdos, atque monftrofos mores parit , &

parüm abeft, quin Ceztaurorum facinora

nf

;bUS n

audaciffima zmulentur.

$. Ifedorus Peln-

furi n

ffot4 L. 4. E. 35.

$f

gf

E-

Ó

x

yo"

&æcä;zöä&&

|

REFLEXIO.

|

XY

Rincipium profectüs Edprumdo fuit

|

PUNCT.LP

familiariterà teneris affueviffe JE-

M

SU & MARUE : nec enim nifi fan&tum parere potu-

it neceffitudo tam fancta. Primó circumfpiciendum

adolefcenti , quibuscum converfetur : hinc enim vi-

0

DEC

t reliqua omnis fumma pendet. Neceffe eff,aut imi-

Jicondend

teris4ut oderis , inquit Seneca Epift. 7. ad Lucil. eo-

rum videlicet mores qui tecum affidui fünt: qui

lum tran

mores, fi à reclo exerrent, quomodoó adolefcentiam

1]5 ümpol

per fe in peius pronam , non ad fimile trahant ?

m efe jf

II.. Quid lucri ex contubernio malorum accte-

dndo dmm

verit Auguílino, ex ipfomet audiamus. Zzugebam,

huns, h

inquit, zze feciffe, quod non feceraus ,ue viderer al-

tt(icius eff

jettior , quó eram innocentior : $ ne vilior babertr,

Ditm Joy

