MP Wl*

Chiriflianus & audiit, & fuit.. " Totus poftmodum

ag p

in reducendis ad frugem hzreticis & infidelibus ,

RA

[

If

cum adverteret, ex nimia illorum pertinacia fru-

fE0 1v

&um opere fuze non peénitüs reípondere , aureà

hac fntentia fe folari confuevit : Erfi pauci pa-

n

tiantur fe nofivà oratione permoveri, non tamen

u P

defisemus magnos inde fruétus confequi.. Bonum

eitut

Dominum babemus , qui ia eo, qui [uà causá la-

borat, mentis conatum, non me[fem inde prove-

ynt, qu

nientem confizerat.

Argutiz funt iftz & Philofo-

ss ^

phia non mundana , fed calefti

«

"I

&o DoGore traditur.

5 qgæ Spiritu San-

wq

ifie

n

h

jl

ml

m

SENTENITI A.

f

2

X

(d

BiSpiritus San&us Magifter eft , fa-

f

10

cilé difcitar, quod docetur. 3. 4-

j

1l

brofius.,

Wm

jnn^

[ f

Ti

!)

(i

lt

RE-

7I

[,À

p^

i

ex& ( 208 ) 9de

REFLEXIO.

Puncr.I.

Uàm multa continehtur factis vo-

luminibus , quz à fapientibus,&

rudentibus, abtconfa,revelantur parvulis! nunquam

gufiiniauus (ic profeciffet in Sczestza Sanclorum, ni-

Rodfgïur

fi humili in DEUM fiduciz facram junxiffet Lectio-

d qu

nem. Alia eft DEI docendi methodus , alia Mundi.

gim Q at

Jx: Doctrinatota in fecreto traditur : neq; perfcdi-

1 o

üs capitur , quàm ab animoà terrenis affectibus pu-

Mu v

ro. Liaguas infantium facit effe difertas, Sap. 19.

Pa a

fuperborum veró e//ngues.

fi?dX[emmn

IL. Pratereà non fruftatim illabitur hzc Scien-

Vüriad

tia , fed animis probé difpofitis pleniffimé fein(inuat.

jimin i

Miferi fumus , fi fecularis tantüm fapientia ftudiofi

gt j €[fl IPJ

fimus. Quot temporis terimus,dum formare chara-

0. i&ay li

&eres , jungere fyllabas , conftruere verba difcamus,

Iis, lpii&' li

dum interim rudis pifcatorum grexunó momentó

TU

accepit os & fapientiam , cui non poterant refiftere

& contradicete omnes eorum Adverfarii.

m Ctgde

!tf

III. Advertit 7»féinus impletü in fe illud D. Hie-

M

ronymi : Vides eloquentiffomos adduci ad Fidem,

LA

f

feultam freri fapientia apientim.in lfaig c. 6. Opt-

mus ergo Philofophus eft,quifquis divinam fapientiá

à teneris adamat. Advertet profectó , omnia pariter

bona cum illa, atque per illam adventura. DzuM, fe-

que , ad Claritatis illius radios intuebitur. D zuM

OCH

quidem , ut debitum amoris tributum IlIi pendat :

&ma

Íe verb , ut anim& exactiffimo perfectionis Diving

t

mam

Exemplari pro virili conformer. JNóffe te con[um-

Mi

sata juflitia efh , & [cire juffitiam, & virtutem

Ij V.5

fj 3 *W

ii

Iuatuyradix eft irgmarmlit-zzz':. Sap.

1

XIVo APR'

s26(209)98€

AXIV. APRLLAS

Inenwrfanävgx

A lipia

$, Lydwina Virgo,

VT

"]

4

A st

Rodigium Patientiz jure hanc Vifginem di-

P

cat, qui vitam illius attentius volvit.

'Tri-

x]unxiiïaLecï

d Mi

ginta octo annorum fpatió doloris lectulo affixa

yr n

morbis omnibus tif'que adeó vexata fuerat &

nis af

obfeffa, ut vivum cadaver crederetur.

Accelsére

iferiu p

pro mali auclario extrema rerum omnium penu-

ria , exterorum defpe&tus, propinquorum cruditas

Mi

& convitiandi libido , eó progreffa , ut affinis quae-

ilims at

piam in mifell vultum exfpuere etiam non hor-

/apicmiz.

W

!

reret, etfi ipfiffimz huic virgini plurimum foret

obítricta , quód Ejufdem munificenti & Eleemofy-

Va o

: WJM dl[tm

nis , ipfa eque , ac liberi viCtitarent. Perílitit tamen

ROU

Lydwina ad ommes cafus immota , defuper fibi

dictum credens illud Sapientis Ecclef. 2.

In dofo-

potit t

athtil

re fufline , & in bumilitate tua patientiam babe:

quoniam in igne probatur aurum, . argentum;

i d

,'AIPQ':

f

þ?mina veró receptibiles in camino. bhumiliatio-

nu.

ii

.

bj

(

i[ll

"

SENTENTIA.

tc [

J

tr

f

Oc naturalis ratio , hoc Sanctorum,

ueil

lia

& maximeé VER BI exempla con-

t ]1

Jl

810[]1)

firmant, ut eó quifque duriüs in prafen-

[

ti lagelletur, quo ar&tiüs amatur. $. Las-

/

d

ul

at

reut. Tuffin. de caflro comnub. c. 19.

L

,]f.U

RE-

0

yi

rAx

ag ( 210 ) 2à

REFLEXIO.

Aupertas , Calumnig , Fames, ac

Puxcr. I. *ä—)

inprimis Morbi , mala videntur ,

fed infipientium tantum oculis. Mala non funt , fed

mali correctio : & DEI vel paterné caítigantis vi7g4

€$ baculi:vel amorosé blandientis ofeula. Sic fibi per-

hn

fuadent, quotquot cum Auguftino precantur: bic

|

Tunc

ure , bic[eca ,ut in eternum parcas: vel cum Sera-

Vr n

hica Therefia : Dezzine ! aut pati , aut zmori.

Nf purent

II. Quid, quod & ipfimet morbi patheticos hu-

I

fopitos excitent ? at

ï!ï'ïi& men

jufiodi affectus quomodocung;

que hoc eft quod dicit David: Mlrip

licata funt 1n-

*" ftt aïxq

^ eroutis

fermitates eorü , poffea acceleraerunt. Pf 1j EcSa-

iens : Infirmitas gravis fobriam facit Animam. Ee

äorpbpþ i

cli.21. Sobriam fcilicetin ufu temporalium: fervidam

Pfrum lini

verbin amore D E I & adoratione humili fapientiffi

Pott f

m fingula gubernantis Providentie, Iniquus rerum

seftimator eít, & fuimet commodi hoftis, quisquis ab

ifto aliud format judiciü. um zmulti felerati f

v agrotarentVS, Aug, in Joan.

Hen

zi funt, qui innocente

III. Exemplum ti

bi dedit Chriftus, ut quemad-

lg

modum llle fecit , ita & tu facias.

Jam veró Chriftus

QUi g

propofità fibá gaudió fu

iflinuit Crucem s confufone

tf

Miferiis omnibus , demptó

contempt4. ad Hebr. 12.

lg

peccató , fe fübdidit, veré Vr dolorum , Gtin labori-

bus à juventute fua. Et tu/z& fpimofo hoc Capire mem-

" m c. 2!

brum eíle delicatum velis ? Non fic Lydwzna : non

fic Seruulus : non fic innumeri alii egerunt. Non fic

deniq; Doctor Seraphicus , cujus haec eft aurea prote-

teflatio , digna, fingulorum infcribi fidelium cordi-

bus : Nelo , Domine , fiue vulnere vivere , quia te

video fic vulneratum. $. Bonavent.

XV. APR-

eje ) gide

li£ , Fust

XV. APRILIS

lais

lanonan

$. Gafflda Firgo.

aihganns "n

TA blp

Egem patrem habuit, & Regem Sponfum :

) orecamtur

R

Hunc zternum, Illum Mortalem.

Iterno

j Ym

ut placeret, membris Ejufdem, pauperibus fcilicet,

contra parentis morem placidam fe exhibere ufque

T A

pipathti

adeó ftuduit, ut cibos etiam Regios , clanculüm &

Parentis menfa fuüblatos, famelicis difpenderet. Pio

itos t

il aHfW

in furto aliquando deptehenfa, Patri finum curio-

fiüs excutienti, rofas exhibuit, optatà tamen zzet4-

mPH """"

mm'mw

morpbofi in cibum denub verfas, ut primàm pau-

perum limen attigit.

Ea quàm D EUS fuüorum

st

al i ent

pia vota, factique , prodigiis ctiam , fecundet !

mquu

SENTENTIA

wlhs» le'1

/l (; IIM

Herubin extendens alas fuas, tegit

[ Aug lü»

Propitiatorium.. Con(idera , quxfo,

us Ul

mwro n

quid te hic admoneat DEUS : fummus

aw

mnh

benefa&or eft, & nihilominüs te&tus ; ut

te doceat bcncfacerc, & nolle videti. olm-

mmubn

j ,U

fler ia c. ag, Exodi.

Mi(

h 00'

L raï» '"*

*5

fiufhum(p

v;w"'f

02

RE-

XV

2$2 (212)22e

REFILEYXIO.

Eatus qui intelligit fuper egenum

)

Puncr. I.B

&5 patperem. Pf. 40. potiffimum ,

fi füz mifericordiz teftem alium , quàm DEUM ,

4

non admittat. Qui Eieemofynam daturi tubá canunt,

receperunt mercedem [uam , quam tamen aliis in ab-

dpoflu

fcondito dantibus , aliam , & longe meliorem dabit

S

(urita

Pater cceleftis , qu videt $m abfcondito. Modum fe-

f inqu

cretó erogandi probé calluit Beoz , qando pauper-

i ln

culz Rutb fpicas colligentis mifertus , przcepit mel-

m! led hO[

Va

foribus : De veffris quoqs mantpulis projicite de in-

dufiria , $ remanere permittite , ut. abfgy vubore

t d

eolligat , && colligentem nemo corripiat, Ruth.2.

"ia

H. Famet malum eft, Mendicis pra reliquis in-

M amyr

tolerabile. Quoties veró peffumdant fuperfluitas &

ingluvies , quod pauperum ftomacho creditim cen-

Quriuri g

tuplum lucri tuliffet ? Efurzvi, & non dedifiis mihi

manducare : [itivi ,& nom dediflis mibi bibere , X

probrabit olim di(trictus Judex fordidis ejufmodi gu-

MY

lonibus , qui tamen boló unicó , & calice 2494 frigi-

d« mercedem fibi non perituram comparáffent.

)

III. Infelix igitur eft,quifquis vel putidz laudis

Cbim

gratiá Eleemofynam facit , & fic, quod magnus ad-

(,W, 274

vertit Gregor. 21. Moral. c. 14. sajorem culpam [i-

perbuendo. meretur , quam mercedem largiendo at«

quirit : Velintemporalis Eleemofyna defectuJpiri-

tualem negligit , ubi hanc erogare deberet. Unicuiqi

licet mandárit DEUS de proximo fuo : cüm tamen

AAnima plus fit quàm efca : utiq; hujus neceffitatibus

anteà, quàm corporis eft profpiciendum : inde pra-

fertim , quód unà aliquando fpiritualis Eleemolyne

fDecietotam lucremut fratris animam. Matth. 18.

XVI. APR-

e26 (15 ) 9de

01

i

XVI. A»rRILIS.

o,potifinia,

n DEUP"«

$. foachinms Confeffor.

wri ub

odl

Uó pofteros Exempló docuit , quàm officiofa fit. -

]

mdiorend

S

Charirat, quàm pro aliorum bono follicita

quàm nunquam otofa. Viderat aliquando mifel-

jny, M

aundopir^

lum Epzlepfia graviter afflitum : nec viderat tan:

tüm, fed hominis vicem ferió miferatus, tamdiu

a

nj Jff'

non deltiterat precibus pulfare coelum , dum eam

j dj

morbi peítem in fe transferret.— Tantüm fübinde

voluptatis eo in.malo expertus fuerat , ut fui in DE-

piu. N

g

UM amoris periculum fa&turus , à vermibus cor-

rodi & cuperet, & obrineret.

Hoc demum eft,

yreim d

Charitatis efe vitlimam!

LA

SENTENTIA.

jj

ls ejllmdï;/

Ommovere Divinam non poteris

lum

pietatem , qui citcà proximos tuos

! aräi e'v À

Qu

debitam neglexiíti charitatem.

$. Aug.

]

Y

god "

Ti

ferm. 27. de semp.

j

a

" 147 i

ii

od

b U

nid

[ f

"

j m,mdff

s p

, M

4

l

MV

RE-

4

ape(21)988e .

REFLEXIG.

j

Puxcr.I. ?:.H Amiliare Chbaritati eft, mala alio-

rum crederefua : bona veró fua fieri

m

velle communia. Proximé Chriftum affcquitur, quo-

tuíquifque cum e4cbime infirmatur non modb

cQton proximo , ed Q pro proxsmo. Sic enim & Chri-

l

[cem.

ftus. /enguoret noffros ipfe tulit , €& dolores noffvos

1

t diá

3pfe portarvit. Yà. $3. non dedignatus noftri cau vi-

n Pl'ö !

deri oculis znfipientium de[pettus 69 noviffmus vire-

müinimag

YUm , lepro[us , pereu[jus 4 DEO , & bumiliatut.

1l mord

II. Mirum fané, decipi nos aliquando tantum;

m

ut tanto de Capite, C5rz/7o , nobis blandiamur, cum

jl t

tamen nihil minüscura nobis fit, quàm membro-

f sf

rum incolumitas. Si Corpus myílicum omnes fimus ,

ü;mm Qu

quotquot in unitate fidei congregamur : qui fit , ob-

tïirü, (luäm

lervari in nobis minimé, quod in humani corporis

Tita ag

commendationem notat Gentium Doctor? Pro £zvi-

Ahb&ti& of

cem follicita fant membra, , fiquid patitur unum

UT inter

ynembrum,compatiuntur omnia reliqua membra. 1.

( tl

Corinth. 12. Sollicitudinéhanc produnt omnia ea ,

quacung; adinvenire poteft ugenzofz Charitas.

III. Quàm pulchrum fuit DEO fpedlaculum &

hominibus, primi temporis Chrifianos eà ergà fe

Un.

invicem charitate füaviter exarfiffe, ut &ipfi Gen-

^

ton

tiles admirabundi exclamarent : Ecce quam illiinter

$n f

fe amant ! "Yertull. inc. 39. Apocal. Auita fcilicet

corpora crant , fecundàm Auguftinum : /ed nonmul-

B IN

14 corda. S. Joannes Eleemofynarius cuipiam chari-

Tlig

tatem fibi factam mirificé extollenti, quiefce, inqui-

it » frater ; nondum pro te fanguinem fudi, ficut mi-

ch[ll[

bi mandavit Dominus meus Chrifius.

1 p,,w

XVII. APR-

s28 ( »15 )28e

XVIL ApEILIM

il mani

naveo li

$. Stephagi 1. Ciflercienfum

ii

Abbas.

mur non 1

iceim

Elicem fe credidit Stepbanus ; quód fuos in-

f d

ter difcipulos BermarZum numeraret , vi-

T

rum , pró ! quante Sanctitatis ! hauferit utíque

umv

non minimam illius partem Berzardu£ & Magi-

uml

flri füi moribus , quem tam rigidum Obfervan-

tig. Regularis Zelatorem fuiffe conftat, ut in vita

pundptttt

n

Ejufdem non fuerit, quod livor carperet. — Szlen-

num prafertim eó fibi , aliifque ftudió commen-

n n

mone

datum cupiit, ut neceffaria etiam f/g7ó magis pro-

deret, quàm verbó. Parturiit hac oris cuítodia

ii qulEï:ï'

umani df

miram animi recollectionem , quam. nec ipfuns

Abbatis officiu

,utut circa plurima occupatiffi-

yodtr

TL

mum , interturbáffe aliquando vifum fuit. — Vere;

jgumen!

qui moderatur Labia fua, prudentiffmus eff.

du o

SENTENTIA.

y rb

J a&acü'«jï

dunost

Um mens humana per exteriora fe

non fundit verba , in fublime fafti-

"

IP*!H

TE

gium fpiritualis xdificii ftru&ta confur-

"7s

git , tantóque fuccrefcens in altiora fu-

u

Ü

ftollitur , quantó. per filentii cuftodiam

gipi

uf

circumclufa, fcfe extrinfecus fundere pro-

hibetur: | cuftos enim Juftitix filentium.

T

vftm'r j

5. Petrus Dam, l, 7. Ep. 6. ad c. g. Thren.

"

O 4

RE-

qr

s28 ( 216 ) d

REFLEXIO,

Ertum , Religioforum Ordinum

Puncr. I.Q

Áuctores mentis ad füpera tranfla-

tionem fandiffz in fancto Sz/ento. HOc enim vel ma-

xime Conver[atio noffra in Gelis eff. Hóc homole. |

hidsa

I

vat fe fipra fe, ut audiat quid loquaturin fe Domi-

&tüm

nus DEUS : dum aliorum interim mens cogitationü

:ï"?ï?iV:lhquan

tumultu vaílata divellitur in multa , qua divulfione-

DUS igne j

eeffarió parit varia fpzritis nquinamenta.

II. Hoc Szleu£zi itudium adeó fibi commenda-

"mdomiu'scayi

hi fipar

tum habuerunt Sanctorum plerique , .ut fine rigido

[ !æ(;ls ;3

illius cultu nullum in fpiritu fibi fponderent progref-

Vrl q

fum. Hincaccidit , ut primi Patrlarcha noftri Nor-

tin lo f

berti comites,denfiffimis vallati turbis,vix aliquando

verbulum proferrent. Hinc D. Brsusouzs, Ejufdem-

AUf gret,

Al s

que fequacium perpetua taciturnitas, & juratum gat-

Jolts i

rulitatis odium. Ozzofitas & Loquacitas in eo pari

TU (l

paffu ambulant, quód utraq; fecum ferat sultam ma-

litiam.

lm 'luomu

m tüh

III. Neque tamen Si/entz cura folos füingit

Mi

Religiofos , fed omnes prorfus , quibus olim redden-

Itt,

T

da erit ratio de osmmni verbo otiofo , quod locuti fut-

Titdiy ;

7int. Communia funt Garrulitatis incommoda »

communia damna , que quàm ipfi loquenti ; tam

aliis obtingunt. Et vero fi déforent reliqua, fufficeret

unum Tezporis difpendium,ad efficaciter permoven-

müq

dum hominem , ut peteretà D E O poni cuftodiam

Sk

D

N

ori fuo , & oflium circumftantiz labiis fuis. Jerbum

R

volat irrevocabile : volat tempus ivremediabile, nec

advertit infipiens quid amittat. S. Bernard. ferm.

de tripl. cuftod.

XVIII. APR-

529 (217) 9d«

v

XVIII. AP&rLIS.

m Ords

lu

(ipeatci

$. Eleutheriu M.

[jcenimas

, Hc ho

Iquidis argumentis ftrenuum fefe pugilem &

m D

P.

acerrimum Fidei Orthodoxz Propugnatoré

nascgtal

probavit,quando prq hujus veritate lectum ferreum

quædiwin:('

copiosó igne candentem non horruit: tum equis

tlb

indomitis capillitió adnexus,in montem faxis afper.

(lb m

rimum raptari fe paffus eft, quamquam utrobíque

NT

nil lzfus , D EO optimó voluntatem patiendi

vt

operislocó compenfante. . Rem Divinam aliquan-

I

do in loco folitario facienti, magnus ferarum fylve-

jl

flrium grex , minimé tamen ferus , adítitit, & ad

W.*llk) E] [

Modeítiz leges ultrà humanum feré morem com-

&f

pofitus, Puduit Gentiles füz immodeftiz , & fera-

j

ACN" ifl

wii

rum difcipuli , deinceps fic cicurari cepére, ut plue

a m

rimus illorum numerus, ejurató, cum falforum Nu-

minum cultu, fanguinarió in fideles odió, Chriítia-

T

nam manfüetudinem, vitá , & profeffione exprime-

ret.

x dint^

uà tu reverentiá profecutus es haclenus tre-

mendum illud Sacrificium ?

"I

,

J incors;:cfz,

SIEJU TO RENYXIT1Z

[

tt*

reliquä-fW

Actificium & facerdotis , & plebis afper

Qdl

i

O

natur DEUS,fi non adfuerit bona

oni [

.iis Jjuii' j

Conícientia. $. 4»74/f. coutra Fulges.

g

juni

0 $

RE-

jj ^

?0 019)92€

REFLEXIO.

Tupendum fané eft, hominem fapi-

Puxcr. I.S

us degenerare in beftiam, & compa-

4 1

rari jumentis infipientibus , cüm ex oppofito feri-

tatem iíta aliquando deponant, & hominis exploant

officium. Adorat , flexó utróque priore poplite , au-

Oif

gultiffimum Altaris Sacramentü afellus 4szozi Pa-

t4vini,quod tamen in Altari à facrificante exhibi-

N

Tamp

tum mortalium plures vix devotó dignantur obtutu.

"if (

Horum fingulis acclamat Job : Zpzerroga jumenta ;

"tirmar f

€$ docebunt te : wues celi , 69 indicabunt tibz.c. 1a.

Vi

1I Reprafentatur indies in Miffarum folem-

f;figdum :Mo

niisillud 4morzs Holocauféum , quod olim cruente

flntonienfs

Crucis Arz impofitum , Patri eeterno fuit oblatum.

Antütrienf

Satisfsctorium hoc eft pro innumeris Mortalium de-

15 Ompjg f

lictis : impetratorium bonorum fpiritualium juxta ac

atfmis

corporalium , vivorum & defun&torum bono, pro

Ils p

tempore G aternitate. Er hoc facrificium vilipenda-

STem Menf

tur , & paffim ( fapiüs leviffimi commodi caufà ) ne-

It h

ligatur ?

M

III. Excedit ob excellentiam Perfonz , que inillo

Pt

Offerens eft & Oblatio , quidquid unquam virtutum

Ril

& bonorum operum , fivc ab Angelis, five ab ho-

Til

minibus , jam inde ab orbe condito praftitum efb &

praftabiur. Et tamen finté Sacerdotum numero non

pauci , qui vel difpofitionis debita: defe&tu & obla-

i

trantis ulcerofz Confcientiz imperió : vel condign&

etimationis inopiá vix femel intrà feptimanam cele-

Qub

brent? aut, quod enormiüs, cum mortalis peccäfi

a'nofcm [

confcientia facrum facere non vereantur ? vere Praful

Fb

Antiochenus : Milri funt facerdotes , € pauci fut

g v

Jeeerdites ; multà ia mosine,pauciin opere.in Matt.

XIX. APIV

$22 (219)9de

honin r

- XIX. APRILIS.

lm o

K oppo

$. Elphegu Cantuarienftum

ominisupdt

drchiepifcopus , & M.

yrepopiod

]hs 4

Obiliffimos Natales , opes plurimas , hono-

N

dilcut d

res ampliffimos Zetrimenta aftimans propter

jpnantir d

eminentem [cientiam. Chriflá J ES U , cui penitüs

rj m

conformari ferió adlaborabat ; fuave illius jogum ,

dul

unà cum vitz religiofz onere, ulttó fufcepit. Poft-

Milinm D

modum , Monitore D. 4zdrez Apoflolo, primoó

uod Q&W*"

Wintonienfium in. Anglia Epiftopus , deníque

9 ht as

Cantuarienfium. Archiprzfül denomiinatus, omni-

s Mordit

bus omnia fieri fluduit, omnium moribus, etfi di-

inlini

fparatiffimis , quoad licuit fefe accommodans, quó

liberiüs animarum lucro intenderet.

Polít diros

orim i

Ícptem Menfium carceres jà Perfidis Da455 , qui ul.

j

,mmmücamaïï

timum Anglie exitium tum machinabantur, capite

Íecuri immaniter diffi£ó , ad immortalem Lavream

promotus, hos fuos tortores crebris poít ziortem

TY d

miraculis ad ovile Chri(ti, vi

gilantiffimus pallor ,

" quan' Y

reduxit.

p

Ó

«

SENTENTIA,

jpumi"

!

f

zi

T

Ongélatéque juftus ut lampas lucet, &

WI*DW

L

ii

qui bona ejusaudiust, quia per hzc ad

o

amorem cceleftium furgunt, in eo quod fe

j

ytbr"

ht

ii

"

per bona operaexhibent,quafi ex lampadis

r

i ul

jf Vi

j

lumine rcfplcndcnn & Gregoritt ig Exech.

jl

m

RE-

(

Iu

ii

928(220) 8de

REFTZLZLHRHNXTU

Puxcr.LY 'Uit iluftris hic Archiepifcopus /-

. cerna ardens & lucens: prodigium

$ 4

j

vite quàm a£/ve , tam pa[f/ue : exercitus in amore

Dzr, & in eodé exercens alios : ideóq; digniffimus &

meritó amoris , & premió pradicationis. O ut tales

Nptid

fintomnes Ecclefiz Paftores ! tamq; fpiritu ducantur

Apoftolicó , ut quàm fua, tam fe fidelibus impendere

lil n

Wt 1 unqu;

non refugiant ! Zngelis tum dicentur, iis non abíimi-

les,quos faxo indormiens Jaceb viderat : zcendentes

I Wif

videlicet dulti cceleftium meditatione : & derem

Tif

^

dentes charitativó proximi miniflerió.

t DW

Il. Si Beatí, Veritatis eternae teftimonió ; 44

WU. D

Itre: al

audiunt Verbum DEI, && cuftodiunt illud. Luc.11.

u in Gol

quantó beatiores , qui illud infüper proprió fanguine

confirmant? generofos labores gloriofa in czlis ma-

i ät;lug HI

nent premia. Lasda anima mea Dominum ob lua-

Kl« Af

0f An

vem Ejus Providentiam & providam Suavitaté, qui-

bus nulló non tempore profpicit vinez fuz, dando

Wamfmg

quo[dam quidem Apoflolos , quofdam autem Prophe-

145 , Alios veró Evangelifüas , altos aubem Paftores a

N

Dotfores. ad Ephet. 4. omnes in edéficationem corpos

U

ris Chrifi.

l

[£ni

III. Magnum culturz ifti profectum conciliat

Paflorum cum plebe ( 7 Zoue) concordia : fi nimi-

mincf, à

rum Iili hujus infirmitatibus , uti E/pbegus , atteme

It tUt

perare fe nórint , atq; ad exemplum . Apoftoli fciant

ffere cum flentibus , gaudere cum gaudentibus; Pa-

Wa

trum & Matrum vice fungi , frangendo parvulis pa-

nem: falis inftar condiendo & à putredine pralere

vando. Paftores ejuícemodi digni funt , ut é Mortali-

tace laboriofa tranfeant ad /weidas &$ quietat manfro-

926$.

XX. APR.

328 (2215 826

)

AXX. APRLILIS

dl

t r

vcitusinat

:

$. Agnes de monte Politiano

!

Dominicana.

5digmff1mu"

1

yons O u

Ngelicá puritate , & Innocentiá vitze mirabie

fyrim du

li, id privilegii à Domino coníecuta eít, ut

[ipsimpet

ls

vix aliis unquam miniftris uteretur, quàm Ange-

; ii muta

lis.

Soliti fuerant iíti , alieniffimó etiam anni tem-

ric if

pote, recentiffimis floribus infternere locum, quem

x M

fuis ad DEUM precibus honorare Virgo decr&

j

verat. Decies famelica facram Evcharifliam por-

tte&ïmon'xö;/*

rexére: aliàs pretiofam partem fanclz illius terrz ,

Wi)ht/»lu;:

quam in Golgothaoclivo Dominicus cruor imbue-

propl' 10 ürf

rat: àtque aliá iterum vice. Reliquias Divorum

ohind

Archi- Apoftolorum. — Similitudo càm fit Mater

)omiw//fff?i:

amoris , Angelis conformari ftude ; & fieri An-

" guatt

gelus , ut Angelis placeas.

ii

um

SINTPIAT!IA

pn P

5;4tia;;rm«'i';

Uoties graviffima cernitur urgere

Q

tentatio, & tribulatio vehemens im-

'oftaum m

minet , invoca cuftodem tuum , du&o-

odl

2 M

rem tuum , adjutorem tuum in opportu-

olifïï:

; p !

nitatibus, — .$ Berz. ferm. 11. ào Pf. 90.

m

L

"T Wï

M

mh"ï

M

/

RE-

f

4

p

;gg(zzz)g-?s

REFLEXIO.

Puxcr. I.

On modo Tütelarem , fed plures

j

aliquando Angelos eidem homi-

l4

ni DEUS àdjungit, five ut fint prefidium in neceffi-

tatibus : fivein teftimonium pracellentis fanclitatis,

uti contigit Agmeri Politiane , Venerabili Marine

d; Efcobar , & pluribus aliis, virtutis eximiz notà il

d p

luftribus. Ncq; veró cum aliis converfari fic Ange-

|

tm .

toas f

lis collubefcit, ut cum ejufmodi. Quid enim puriffi-

ln t no

mo Ípiritui cum fcelerum fordibus ? t1c Genef 16. £ee-

toris Sodomitarum pertzfi , dixerunt : fzgire , egre«

rm, i

;

Viamur de loco ifto.

t dits

Il. ngsquifque tamen eft, qui non al

ïquandb

gt

coram Angelis agat , cujus illum coram hominibus

^0 fetidat

uderet ? 4ugelos , inquit B. Pett. Dam. ferm. de Ex-

|'ino my

alt. S. Cruc. zd noffram cuftodiam deputatos quoti«

ä!u!ikxudinis 1

die multipliciter offendimus, $ ofeufam negligentià

Pj

eumulamus. Ynterim quàm illi gaudent fuper pecea-

5quidEmeæ Y

tore peniteutiam agente; ficttiftantur de impznitene

UE

NT

tibus, Vidit fané Stylita. Edeffenus Angelos probisà

latere comites , improbis Vero à tetgo

AU g )

III. Caveamus ergo , ne noftrà culpà dolor acci«

dat beatiffimis illis Mentibus : potifirmum vero ilu-

deamus puritati hominis utriufque : ficenim ad An-

Inc la

gelorum munditiem propiüs accedemüs. Sezpe 6

"Angelis cognata Virginitas, inquit S, Chryfol. ferm,

(cre

143. Incarne prater carnem vryeresnon terrena Ui

3 r

ta eft , fed celeflis. Fortunati. Rel;giofr & Religiofé

li Ilj adu

uibus mens eftà ftatu non diffona, Effoentm ; quo

ll l

advertit mellifluus, Epift.42. zwzer fe differant ht-

TOf

so pudicus & Angelus : diferunt tamen felicitatt

afticas felici-

£AHLU , "on ViFtute :adeo ut Angeli [e

et fit, hominis veró fortior,

XXL APR'

^

936 (22)) 906

]

AXXL ApRILIR

rem t

Joseidun ts

üdiarmina

$. Apfelmus Captuarienfrs

lcats ld

Ai'clzä-L])i/äapz&!.

serabil

ipetimiett

Uod plurimis creditu difficile admodüin eft,

etiam ab experientia quotidiana , id 44»/el-

st n

vid einp

720 evidens fuit ab offento coelitüs facto , Mun-

dum ílicet non. effe. nifi ampliffimam Sordium

fic Gu

n ,Vg'//f 5

colluviem , cui tamen mortales miferos paffim in-

natare vidit; imo iftiufmodi foecibus avidiffirné fefe

ingurgitare. Tantüm ftulta hac rerum üifque a-

qnadio!

deó feetidarum orexis 44»felze naufeam civit , ut

ia hun:m,:'?

ex animo mundum defpueret , atque intrà Religio-

)u t

[/g/://;f/üiä"

fz: folitudinis fepta ( etiam Zrcbi- Epifcopus Canta-

«rien[is ) ndefinenter ad illas afpiraret epulas, &

gtf

liquidiffime Voluptatis Torrentem , quibus fagi-

;i

[

nantur 2ternüm , potantürque Electi. —Alterutró

(

J dc u

ex hifce gaudiiste carere neceffum eft , aut mundi;

Ango

aut ccli, Elige, fed confulto.

U

?edv'

SENTENTIÍ A.

d[k«mur*"* )

2

[

C^

Inc laquei , & hinc laguei: laquei à

ais

W

H

'fn[ U

dexteris , laquei à finiftris : Laquci

ii

*

$

j !

à dexteris profperitas fzculi

Laquei à

e mh

finiftris adverfitas (xculi: Laquei à dex-

jl

& u

tris promiífiones : Laqueis à finiftris ter-

/Mph/)ï

j j

", [

It

rores. ;. Aug. n P. 141.

yn

I ( f

Jv

-

"

'n

a5 ( 224)8de

REFLEXIO.

Puxcr IY XLurimüm Dzo debet, quifquis Ejuf

X.

dem Gratiá fpeciali, vel extra faecur

lum degit; cum Religiofis coeleftem in terris conver-

fationem ducens : vel intrà mundá liberrimó mentis

l

!

T

affe&tu ad coeleftia,cum collibuerit;evolat. Paucorum

hi

l

Mate ic

hac felicitas eft,fi eorum ineamus numerum, quibus

Tutflm d

volupe;deperire magis hac vifcofa;hac lubrica,quàm

ilabilia, atque felicitate fuà eeternum duratura.

"tl o

II. Hanc nocentiffimam peftem ut omnibus red-

Ri

deret exofam Divinus ille difcipulus, compactam af-

*/-*füetiam |

feruitex concupi/centia carnisc oncupifcentia 'oct-

M

loril, €f fuperbia vita: quibus malis utiq; totau zutn-

"l quar

dus in maligno pouitur , ut diligi nequeat à fanz

55 fs é d

mentis hominibus , nifi adamare illa velint , qu

T eufroj

Dzus, Divi omnes, Ratio ipfa; imó ex hac mundi

Nalonetus

dile&ione zternum abjeCti;ex temporariaffelicitate

Fsl fre

fs q

aternim infelices damnati ; fpernenda clamitant, &

)

n Tion

totó contemnenda animó.

E tid i

Ill. Errant ergo;quiciínque fatiari cupiunt hifce

N W'-'ng W.

perivuris. Magis illi , qui ejuratis aliquando mundi

'ljïOPOhMM

legibus, identidem in illum curiofos retorquent oct-

QU g

los, & animó rcvolant; quó corpore regredi permif-

fum non eft. Procul hanc mentis evagationem arcen-

to, qui collutulari metuunt. Grates DEO, quas pof-

funt;dicant: imó,quantüm poffunt referant;qui mife-

ricordi Ejufdem dexterá ex hoc luto eruti; pedes fuos

tl

advertunt pofitos quafi cervorum , & füper Exclea

", &

( Sacrz Religionis ) ftatutos fe ; ubi una follicitudo

omnium, Séc zranfire per boua temporaliayne amt-

tuutur 4teYHA.

XXIHI. APR-

S26 227 ) 8de

a, quiqit

XXII. A»nrLrs.

, atl

ir tetris o

$. Thbeodorus.

iberrimn

Uer fexennis D EI fervitio totum fe devovit,

yoan Pt

um

Matre licet plurimüm reluctante, cupidáq; for-

aclbrag

mare filium ad confuetos feculi mores : quod tamen

n düntri

confilium confültrici peffimum fuiffat, nifi in tem-

ytomi:

pore à ceptis defiflere infanam coegiffent minz,

ftrictó etiam gladióà $. Geergio Martyre intentata.

od

Theodor us ergo , fui jam juris, eà fanctitate refplen-

cuf;'/ænri.»z'ac

; u[iq, il W "

duit , ut quartó füpra decimum atatis annó , demo-

nes fuis € domiciliis facilé exturbaret : ac, ne quam

J veiti f

ipfe eiufmodi peftem intrà fe admitteret , cüm ab

p

occafione vanz gloriz ; tum à calore immodico; quà

&tas illa frequenter exaefluat , corpus perdomare fo-

gl

nd] L'[Amlmw"

litus erat; non modó mirabili viclüs parfimoniá ,

Íed loricá etiam ferreá, decem. & octo librarum.

Sic Juvenis vixit: fic fenior , atque Epifcopus 4na-

| " Cupign[h'

fPaffopolitanus : (ic obiit. Expende, quantüm. vite

nf

tug pcripdi fingulz huic amuffi refponderint !

Smoïq(lfnfm

d

SENTENTI A.

at'ionfmu'ï

d

D

n

Ot ärgucntibus confundar , quot

fu.

l

u

mihi przbuerunt bene vivendi Ex-

eru[iy

l

/

u

canla- S. A. i Pf. 29. Q c. 4. Medit.

a

u l)

lli:ib'v

]

du

RE-

g

e38 (226 ) 2de

RIEFLEXIO.

Puxucr.I.

"ü

B | Xperiuntar in dies fingulos , quos

w

*

penes eft Adolefcentiz formandz

cuta , hanc pIanä cereasn effe , actalem , ut iifdem di-

gitis vel Zezzonem ex illa effingere , vel angelum pet-

facilefit. Nec defunt tamen , qui pro fuo debito pri-

a haec pueritize errata vel corrigere negligunt , vel ,

lmn

quoddeteriiis pejorefuómet exempló fovere etiam

(tb tg

non horrent : dieni non Parentum aut Mozerato-

]

N duim:

7u compellari vocabuló, fed /zzronum. Certum eft

nb 0s

Navarro , Manual. c. 14. peccare mortaliter Pa-

d dul

erem ( quidni & parentibus fübftitutos ? ) ff megligat

ilïiron(ue&öj

notabiliter providere illa , qua ad filià nece[ftatem

s tame

fpiritualeg aut corporalem pertinent :ut. plané fua

[ 'ripito,.

pro parte neglexit indigna 7/Zeodorz parens.

tb i

lT. Efto veró hac Parentum aut Moderatorum

EL

focordia non infrequens fit : fió tamen vitió fepiüs

ionem r

etiam tenentur adolefcentes , fi. pretiofa virtutum fe-

Dorin

mina , undeunde animo injecla , fic porró negligant

ut illa in fru&tum maturefcere nulló tempore poffint.

Quomodo poffbile eff querit S. Bern. w£uon erube-

feamus , fi vefpiciamus ad illuffvia Santlorum exem-

O

j plas& ila cum protervitate vita nofira confzmmm?

l0

III. Zimulemurigitur cbarifggata meliora , ne

MU

pracipua vita noflra pars fine fructu diffluat. Atten-

m(encbt

damus ad Divorum morem : & ubi ifli anguftam trie

verefemitam , non nobis latá currere ad noflrum in-

teritum praeplaceat. Fruftrà enim aliàs fuerit Sancto-

Thitum :

V

rum evolvere Vitas, demirari prodigia implorare

!

dore

fuffrag

[o)

ia.Honorare Sautfos, non imitarinihil ali-

Aif

ud efh , quám mendaciter adulari. S. Aug. Serm. 39«

de Sanctis.

XXIII. APR-

928 ( 227 )àde

Ánpit, a

X XIIE ÀrnILISs.

n fOrm:

n,itillci

& Adalbertus Prageufium

dj

4ntifies.

fuodebto p

negligunt j xü

Ix natus, denafciturus denuó videbatur : a-

plolotuat

deó corpufculum divexárant integra morbo-

T

rum examina.

Sed opem tulit fofpitatrix Diva ,

i, C

ubi votó à Parentibus factó jar tum Eidem dica-

niitr)

tus eft AZzlbertus. Adolefcens adhuc, more ztati

f

l

q5)

j

"

j

illi confuetó,licitum credidit quod fuit libitum. Tra-

li WH i

du&us tamen fübinde eft ad vitam feveriorem even-

jj D

tutragicó, quem fuis ipfemet oculis infpeclárat :

4 paret

defperatà videlicet morte Epifcopi cujufdam , juftó

cMotttt

l

j

1

DEI Judició feriis nimium verbis, fignifque, repro-

m

l

)

bationem fuam zternam contefílantis.

Utinam &

jol r

nos alienó fapiamus damnó : neetamen feriüs !

p

nj

SENTENTIA. -

g u

uf

Orreo vch*ncm rodentem, & ignem

I

torrentem ; fumum , & vaporem ,

9/27151(!),*[)&;;,,

& fulphur fpirituum procellarum : hor-

" d

lu düïüïfzf

reo tenebras exieriores. Quis dabit capiti

li

meo aquam & oculis meis fontem lacry-

-eadncf-ï'f**f

marum, ut przveniam fletibus fletum ,

i f'u:n'::*wzi:

& ftridorem dentium. $. Zerz. Serm. 16. i2

l

Í ]b if

1'

C4nt,

ïmm,m

A

P.

RE-

[XIIL )

928 (228)92e

REFLEXIO.

Puxcr.I. Onitis juxta ac minis ad meliora

D EUS nos extimulat. Utinam

erudiremur illis : iftisabduceremurà Via prava! ut

abduci facilé potuit AZzl/bertu. Sed ca eft focordia

Ptj

moítra, ut nifi figna & prodigia viderimus, nifi

j

h.

Dzuw caftigantem ipfi experiamur , non credamus.

Criln,in a

Fide orthodoxá novimus,effe Infernum,locum vide-

t Vatranis

licet juratiffimis D hoftibus deítinatum : nec ta-

Tl r y

men cum Eodem D&o optimo diífidere fepiüus per

"ia t

peccata, qua fola quidem dividunt inter Illum &

Itf pin

os, Vveremur.

um

II. Szpiüs mentem fübeunt tremenda Dzr Ju

greho d

dicia, penz damni & fenfüs, infelix eternüm fo-

^ ag

cietas cum incondita fpirituum infernalium turbá:

vix tamen ad brevetempus à peccato nos prohibent.

Quinimo evanefcunt fxpiüs , ut noctis fomnia , ubi

vel minima nugandi occafio caput exporrigit. An

m

hoc fit ferió agere ? an hoc (it cuom metu G tremore

ial

operari falutem fuam ?

Vttn

IH. Aliam agendi methodum tenet,quotufquif;

Tinà quän

que amore divinó pleniüs incaluit. INon illi opus

hifce comminationibus : non urgetur virgà & bacu-

hf

lóad profecutionem boni,& mali fugam: fed affectu

internó, quó Dzuw, & Dxr Leges expendit. Non st

àn calo [alves zne ( inquiebat divinó amore exaflu-

ans indiarum Apoítolus ) zz£ ne eternum damnts

zne:nec pramsit ullius fhe : fed ficue Tu amafhi m fic

40, G amabo Tes folag qUia Rex meus es , G fo-

li quia DEUS es.

r

XXIV. APR-

eg8 ( 222 9de

SEXIV:ApeRLLIS

jeis db

.....

]

mula. Ü

LU

$. Bona I/'z'rga.

à Vg

ia dl lcmrdy

Ptimó egit confilió Bozz, feptennis virgun-

viderims.d

]

cula , quód ftudió placendi Sponío fuo

,non qtàs

Chrifto, in etate tantillà ; ea arripuerit media,

mmylocum

qua vcteranis aliquando videntur duriora.

Stra-

p

mine enim pro lecto ufà eft: Cilicia tenellum ex-

dul

cruciabant corpufculum : tribus in hebdomade die-

uml

