Puxcr. I.D

miliationts occafío , inquit melli-

fluus ferm. 55. in Cant. Et fané optandum id foret;

cüm certum fit , non alià caufa ad inferos uíq; detur-

batum illum fuiffe , quàm;quód aufü fuperbó afcen-

At

l

D

dcre fuper altitudinem nubiumy,G fimilis effe Altiff-

220 geltiiffer. Non igitur eft via pracipitii certior ;

t s

quàm Swperbiz fattus : praefertim quód haec folitaria

"lgioni

non fit , fed alia continuo vitia fecum velut manu du-

tüm ii

cat. Superbia nefcit e[fe fPerilis : ubi fuerit , contintó

Tis,üt«

Kimianäw

parit. Suffoca matrem , & non erit filia. S. Auguít.

ferm. $2. de Verb. Dom.

feliquy

olium,

II Pos ex patre diabolo effis , inquiit Chriftus

Pharifzis ; acerbé peritringens illorum vitia , quz

liqui)

inter poftremum non fuit. Zmmodicus animi fafius.

fulfibusv

Diabolum nemo alius fic imitatur , uti fuperbus :

QU5, doqy

indeq;quantüm hunc imitando affequitur , tantüm à

DEO elon

| Mb qu

atur : ut certiffimum etiam habeat perdi-

lUung f

tionis füz characterem , nifi humiliando fe regredi-

j

pums

atur. Evidentil/mum reproborum fignum eft [uper-

Qüpit s

bia. S. Gregor. L. 34. Moral.

III. Superbire hominem ob dona gratiz

& na-

turz : ob bona fortunz , & alia , quzilliusanimum

inflare poffunt , res eft, quàm non rara, tam admi-

0i

Y

ratione non digna. Verüm ex bumiliationeipía cap-

tare quandog; aliquem occafionem füperbiz ; hoc

QUiint

demum vitium eft , quó non aliud foedius. Hóc va-

Qt, )

ferrimus Dzmon eorum mentes illaqueat, qui viclo-

"

res jam videbantur. Huzizlss es , quarit S. Chryfoll.

fünr

AT

6 cuntit abjettior ? noli ideirco inflari ,ne perdas

gloriam tuam. Homil. 2.in Epift, ad Philem.

VIIL Auc-

438(471)35-.*

27 ejfel*æ

VIII. Aucusrr

inquimdi*:

mf

$, Cyriacus Diaconus M,

Ts

vrbó al

Rtemiam Diocletiani : & Jobiam Regis Pet-

À

n

farum filiamà demonis tyranide liberas red-

ytücetion

didit , Regem veró , cum plurimis aliis orthodoxae

hacloi

religionis alumnos.

Tantum zítimavit benefi-

cium filiae collatum Dzecletzantus , homo caterà fe-

jmand

j i

Ius , ut eó imperante Cyrzacus fecurusageret. 7Ma-

$, pb

ximianó veró fceptra moderante , ut in Chriftianos

reliquos; fic in hunc recruduit. fatale gentilitatis

uiichn'!I'ï

odium. Nudus ergo ante currum tyranni actus,

Vil y

ll

liquatà pice perfufus , in catafta horrendé tortus, &

/fit

Afl

fuftibus vix non maclatus , capitis tandem damna-

tus , docuit, non effe fapplicium aliquod tam acer-

j

r, um

bum ; quod conílans in DEUM fiducia , & animus

jap?

in bono firmatus non füperet. Si coronam cupias,

É [egrm'

& pugnam horreas ; cupis id, quod fapiens nemo

cupiit unquam.

nilil

SENTEN T 1 A.

J

i

n

On qui externos barbaros vincit, hic

[ il

i vi&or meritó vocandus fuerit: fed

' Plac»F

y

DCIblæ .þ

1

qui inteftinum volupratum bellum confi-

Cit.

Multi enim illis devi&is ab iftis foc-

"

TU

"

dum ac miíerandum in modum capti

"

j

funt. 5, Jfidorus Peluf. l. 3. Epif, 377.

r IMMI

[2

Eej

RE-

LA

222 (452)920

AREFLEXIS

Arüm fuiffet Cyriacum triumpháffe

PUNCT.I.P

Damones in obfeffis corporibus,

D

nifi & Tyrannum viciffet , defe&tionem à Chrifto

quà blanditiis , quà minis fuadentem. In pugna fpiri-

Um

tuali certa ha ell regula : non unà ftatim victorià

l

bt

palmam obtineri , fed decertandum tamdiu , donec

um

Dzr gratià ponantur inimici noftri Ícabellum pedum

Atcos h

noftrorum. Qui perfeveraverit , [lou erir.

"

4co pugnam , & certam viclo-

li qum

II Facilem Ojr£

riz fpem fecit firma in DEUM fiducia, quá , gran-

jrioias,

Tnditum:

davus licet , acerbiflima infra&tó pertulit animó. Fe-

lix Chriftianorum conditio » quod DEUM habeant

dcm À

Matynr

pugna non tantüm 4rbitrum , led & adjutorem.

myaturi

Haic ergo tutó confidimus,non item viribus noftris,

qua fine Illo non modice tantüm , fed nulle funt.

Cär(hggfn

| poluffent

Hac confidentia , przterquam quód indifpenfabili-

Ti liorur

ter neceffaria tibi fit , »4gnam infüper babet remus

nerationen.

III. Gratiz , quas Cyríaco Diocletianus obtulit ;

non illum efferte : odia , quibusin eundem Maxzi-

anus evit, non illum à re&o mentis flatu dejicere

'Owi

potuerunt. Vitium nobis familiare eft, omni prope-

FOntin

modàm momentó mutari ; extolli in profperis ; de-

primi in adverfis : ficq; deficere ab illa mentis zqua-

Ftdin

bilitate , qua iis duntaxat in ufü eft qui ad ipfius eti-

| um

am Mundi ruinas intrepidi forent perítituri :ficque

| Xhus) 1

beatam in terris vitam jamjam inchoárunt. Nocenti-

B

or tamen eíl ZzconfLantia ; quá laboramus in proles

cutione boni , & fuga mali. Sicur navif fine quber-

naculo binc inde à fiuélibus impellitur : 1t4 bomo rt»

] Jj

miffus & fuum propofitum deferens , varió tentatur.

Thom, Kemp.

[ Am-

um

5«

- e8 ( 4555 9de

,'

m

IX. AucusrTr.

s corpris

«

$5. Firmus , c Ruflicus M M.

[npugnarþ:.'-

hum vt

Uàm fingularem D EUS füorum curam ha-

In

llmdm' dort

beat , docet horum Martyrum vita,

diuturnum detrufi carcerem ut fame necarentur ,

belumpi

t

Angelos habuere dapiferos , à quibns lautiffimé ha-

biti , quàm corporis , tam animi viribus evasére ve-

eatam i

gedores,

Mortui fententià Judicis non aliis infe-

[ qui? H

rendi tumulis,

uàm jejunis ferarum ventribus, eof-

jv anmo.d

dem Angelos

)

abuére vefpillones ; qui collecta

JM U

( um

Martyrum offa propé Carthaginem Ilílriorum tu-

mulaturi fuerant , nifi Veroneníes auro eadem à

il

dul

Carthaginenfibus redempta , fplendidé apud fe de-

I

pofüiffznt. |Credis modó D EU M cutlodire om-

i

n(

ii

rþ/klmw

nia fuorum offa , utne unum ex his conteratur 2

SENTENTI A.

g

km MJ.W.*;'

Mnia in DEO reperimus

.

L

unus

f d;]'J

O

eft qui quzritur , fed in quo omnia

o

j

d

continentur, O Lucrum mirabile ! 6 com-

0i

Vil l*lui

pendium fingulare! cur nos per divería

£.

«l

.

j4

gulhï

itigamus ? ad ipfum unanimiter feftine-

dun

"

mus , poftquem cuncta bona ultrà non

4 Nf

quzrimus , fed tenemus.,

rä

Cafftod. fuper

)u

Pf

,

ll

i]

j

7

[

«,lfl

RE-

l;

"7)

328 474) 826

REFPZLZEXAIM

Ultüm laboravit altiffimus D ET

Puxcr.I, 1

Filius, nobifcum in terris agens ;

ut diffidentiam de DEI bonitate , é difcipulorum, &

nofiris cordibus eliminaret. Tenuit nihilominus in

hunc ufque diem pertinax aliquorum perfuafio , ali-

ln

(

quan

do Dzuw aliquorum non meminiffe , prafer-

ut ceffaturae

tim fi calamitates adeó fint diuturnz ,

(irüros q

Parüm differunt ejufmodi

tadiqut,

ampliüs non videantur.

ab illis; qui apud Jobum pro

tervé fic garriunt; Quid

hprimi

enimnovit DEUS? quajï

per caliginem judicate

titi ferr

Nubes laribulum ejus , nec noffra con[iderat , cir.

Gtdiis,q

ca cardines celi perambulat. c. 22

poratex

& ( 4n

IL. Cura temporalium fzpe perplexos , & vix

non dubios reddit circa divinam providentiam. Ha-

DEO ple

ludum :H

bemus DEI promiffum : vo» affiget Dominus fame

animam gufti : audimus illuftre regii Vatis teítimo-

qlios

* nex

nium: »on vidi juftum derelittum , nec [emen ejus

uarens panem: femper tamen apud nos auditur cru-

tmafh

At tofts

dum illud, & DEO tam exofum ; u manduea-

bimus , aut quid bibemus ? cüm int

erim explendæ

g

irituali minimó minus agamus.

fami fp

p i

III. Diffidentiam de DEO par

it nimia füi ffZw«

Tidlem jg

cia. Hanc üt nos dedoceat

Mellifluus, fic inquit:

Sibi fiderey mon fidei , fed perfi.

dia eft : nec confidentiey

babere fducimn. Ille

64 diffidentia magis » in feipfo

[perats

verà fidelis

eft , qui nec fibi credit , nec in fe

lgcï

Facque tui funt

l

fatlus fibi tanquam vas perditum.,

munetis , reliquum DEO committe. Si cafüs pericu-

inccndi

lum metuas, roga , ut manum füpponat , ne collida«

| at

tis. Crede, & confide: non te deferet is , 4 dat j

mentis efcam ipforum ,&5 pullis corvorü 2nvocanti-

óus euttt.

X. Auc.

—

--

:

26 (455) 8de

!.ti(ümusDEI

N Aucusrth

ntcrrisagcng»

apulonm d

$, Laurentius Levita M.

sihllomitat

Cf(üä[io; Ü

Lmz Utrbis eximium decus , & Ordinis Levi-

d

tici gemma rarior Léurentinmt , pauperibus

thefauros diftribuit; ut pauperem Chrzf/uz ad mor-

NI

an gl

tem üfque, non Crucis, fed incendii fcqueretur. Cz-

füs primó fcorpionibus, tum propofitis ob oculos la-

;rriumxæ

777 j.'(dift;'

minis ferreis , lectis igne candentibus , plumbatis ,

drit :W

carduis , quorum vel foló afpectu tepidior quifque

poterat exanimari ,non metu concidit,non titubavit,

fed ( A4mbrofíi verbis utor ) incredibili conftantiá

'plexos,& i

DEO plenus; fingula hec non arma credidit , fed

a ?

ludum : non tormenta fed virtutis excitamenta : non

m d

gladios, fed ludicra puerorum territamenta. Ferreis

W ldhmp'

" kmen gl

ergó nexibus craticulz adítrictus , & igne fübjectó

lentüm affatus, non aliter, quàm fi molliffimis incu-

d

yja']]]d?läg*k

baret rofis , tyrannum rifit , fuppliciorum victor, &

&ternz in coelis gloriz pofleffor digniffimus. Com-

m p

pefcuit ignibus ignes , qui igne amoris divini mate-

f

l

)

rialem ignem fopiit.

&imfä

À

g If

SENTENTI A.

j

ul

[

fti

j

get in nobis , Ó quoties! cupiditatis

m

l

fl

VI

flamma, zítus libidinis, & furoris

( u ['JIH

incendium,quantus igniculus noftrz cha-

j a

Jl

g

ritatis excutitur? $. Laurezt. uH inian.

fl

d

d

( I/,y[](lmv

Vl

RE-

j

298 (456) 286

REFLEXIO.

Puxcr.I.

Uantüm in Zaurentio potuerit di-

vinz Charitatis 4//4, fatis often.

dit robur inexpiicabile, quó füpplicium acerbiffimü

non gemendo pertulit ; fed innocenter jocando.

Flammis tuis ( licS. Leo Pontifex Valerianum allo-

dntor

1

quitur ) fuperari Cbaritatis Chrifi flamma non po-

qux

d defe

zuit. Segnier fuit ipuis qui foris uffit , quàmqui in-

zi.s accendit. An etiam in tealiquid eft hujus ignis?

fisdiere

an non potiüus grando , nix y glacies ?

qi mili

dim, uj

IL. Ignem tamen in te foves, dam concupifcen-

tiz flammas complacentiz morà , velut pabuló nu-

h, Cl

gitm C

tris, Sed , pró, quàm feetidus eít hic ignis! quàm per-

niciosé in animam fzviens! fopiendus igitur efL, ac

Leoned

ftim d

incuntlanter , netam invalefcat , ut amþliüs reftin-

pl g

gui non poffit. UA Cbrifft gnis operatur , diabolt

nece[fe eff vincatur iacendium. S. Maxim. Homil. 2,

Tolaet

Z

li,

de S. Laurent.

I Craticulem fupplicii , le&hum quietis puta-

bat Lauventius , inquit S. Chrytol. ferm. 155. Sic &

non aliter,cateris Martyribus vifum circa tormenta ,

W

dum rogi ardentes in rofas abiére : catafte , ungule ;

flagra , verbera, in epulas cupitas. Cur , anime mi!

levis injuriola morte tibi videtur acerbior ? cur modi.

YCpriy

cé laceffitus , ad modurn 7ez« continuó petis anima

Wacce

tuz , ut moriatur? inde utiq; , quód amoris divini

lit, Y

flammas in te füffocet excefus amoris proprii : fecus

enim locum haberet illud D. Auguftino familiare:

n

ubi amor eff , labor non eff. B. Angela de Fulginio ,

quibuscung; demum adverfitatibus premeretur t

cere confuevit : Lazdo te dileflum ,69 1n tuda cruce

babeo lectm meum.Bolland.in Vita.

*

XI- Auc.

e$6 C4f7 ) $de

.

XlI AucusrhH

t um

Pf

mactrbilz

$. Equitius Abbas.

nter joa

lerianuma

Antum fuit addictus fludio piz LeCtionis, ut

quocünque demum pergeret , facros fecum

TT

uinit

codices deferret , vize comites , vite Magiftros ; fzee

pis dicere folitus, virtutis cupido idem agendum

It hg

quod militi : nunquam videlicet de óonendum gla-

dium , cujus acie hoftes undeunde irruentes retun-

. epropitt

dat, Gladió fpiritüs pracinctuní utíque voluit pu-

x

i pbf

]. qui

gilem Chri//i , qui gladius eft verbum D EI, quod

Lectione devotà nobis innotefcit.

Non igitur z;-

ysirti

apiart

genium duntaxat 4/zt Lecfze , quod Seneca cenfuit

Epift. 86. Sed occafro eft owmie profettás, ut Ifido-

ii d

,m,Homif«ï

o placet L. 3. de fummo bono: »zitio adverfus

peccatum , ut Chryfoftomo. füper Luc.

7 W:lä "1

SEUUT EWX TIS

m

itca o

Rave , atque acerbum eft ei, qui di-

a U

G

vinam Sapientiam guftavit , Lectio-

j i

r

[U

(

nc privari, memoriá non folüm nullá no-

,j

j

và acceflione audà, fed eriam illà, qua

fuit, per oblivionem obliteratá, ac per-

l m']*' i

cunte. — $, ///2. Peluf. L. 4. Epift. $8

j

)

ufch'[ *

fti

(l

il

i

IAL

lii

RE.

y

996 (4/9) 826

REPFLEXAIU.

Puxcr.I.

Ndubium , maximé promoveri pto-

fe&um fpiritüs , lectione librorü fpi-

tritualium. Ad quid enim aliàs tantum laboráffentin

li.

commendando illorum fru&tu Auctores facrarü Re-

C

ind

ligionum? Hac tamen utfructuofa üt , perfunctoria

teilos

efíe non debet , & incurie deproperata , fed attenta &

t p

Íetia. Sicut aq44 C verba funt A1 phonfi Rodericii Af-

cetz celeberrimi Tr. f. de Orat. c. 28.) qua eum im-

d quide

petu decendunt , terram non penetraut ,nec facun-

Qtsaliort

gi tavtam

dant : fecus , fí leniter cadant 6$ placidó : Ina $ le-

&io bene ponuderata medullas anima pervadit.

n'u"aSaxaPh

UM

II. Veterum monitum fuit : /egzzo omultum non

V Duigs

multa. fit enim »ulta legendo non oiultzm profici.

Le&io illa multüm utilis,qua fuis intervallis conftat,

tprog

ut quz inflammando affectui commoda magis oc-

currerunt, refumantur : refümpta mafticentur, ficq;

P &t m

ftt i

nutriendis animis conducant. ZLeuriendus fepe eff de

&b

leékionis ferie affeélus, 6 formanda oratio qua letti-

onem interroget , G non tam impediat interrum-

Attme d

N

pendo , quám puriorem continu animum ad intel-

nv

ligentiam leilionis veflituat. S. Bernard.

lit:cul

III. Libri fpirituales optimi fant confiliarzi:

1152j A

fuadent bona, difuadent noxia , idque liberrime , ac

fine fuco & palpo. Interiora noftra nobis fideliffimé

(j

flitss (

dctegunt, ut imperfectum noftrum cominüs videant

oculi noftri. SanCctorum exempla commemorant , ut

ad paria provocent : lapsus referunt , ut humilitatis

& fan&i timoris principiis nos imbuant. Verbó :vi-

ta fünt & falus amatoribus fuis. Afferit enim aterna

Qu

Vitür- V

Veritas : Verba , que ego locutus fum vobis , fpiritus

& vit4 funr. Joan. 4.

!!jus]

XII.

ä&(w)ä*

0.

XII. Aucusrir.

pototin

yelibrtl

aborifiat

$. Clara Firgo.

resfacrar

Lara à parentibus nobiliffimis in lucern edita,

fanctó mox lumine clarere cepit, atque intrà

ypefündt

teneros illos annos refplendere mird morum probi-

at

fidotcid

tate. Pauperum curam babuit fibi velut congenitam :

adeó quidem , ut frequenter cibaria fibi fübtraheret,

)u i

[/1 177(*/(/".;!/(»

queis aliorum fatiaret efüriem. Sub pretiofis veftibus

l

ad teneram carnem cilicium geftare confuevit. Con-

.'le li (/, ^

ugmtm.

filió Seraphici Franczfci mundo nuntium mifit, &

il

rigidiffimum vite genus amplexa, in Monaflerio

S. Damiani pauperum Dominarü Ordinem incho-

um

riülls at

avit, progreflu, & fructu tam eximiis,ut virgines pa-

yug

titer, & mulieres nobiliffima, fpretis faculi pompis,

ad eam magnó numeró convolarent. Annis quadra-

fs

j

ginta in ea virtutis palaeftra decurfis, vigore carnis

acerbiffimis poenitentiz doloribus penitus attritó,ad

m

zternz felicitatis patriam abiit,captura bravium fan-

T

Gtiffims converfationi debitum. " Funus Ejufdem ab

u d

ipfo Romano Pontifice Ipzocentio I T. curatum

fuit : cultus vero, & honor fan€tis debitus, IJli decre-

d

tus ab Alexandro IV.. In pravis, ac malé difofitis

]i*

C juxta Philofophum 1. Politic.) cerpus dominatur

d

4nima ; Íccusin bonis , & probitatis amantibus.

jl

4ENTENZI.A.

gmort! !

I humw

Ui dominari nefcit cupidiratibus,, is

.Vb

quáfi equus raptatur indomitus, vol-

i? ;

P

vitur; obteritur, laniatur, affligitur. S. 47-

brofrus L. 3. de Virgin.

j

]

Ff

RE-

358 ( 460 ) 8de

RBFLEXIT

*

4

Puxcr. I.

Uotquot virtutis ftudió tenemut;

novimus , non alium in hoc cona-

!9

tu habete nos inimicum tam pcrniciofum , uti carné

propriam : cui tamen edomandz nondum id forté

Á

Atent

laboris impendimus , quod gentiles. Horum aliquis

l

i

l

H

non fidei lumine ductus; non principiis fupernatu-

Datiste

ralibus imbutus, fed unius one/fatis praftantiá fti-

ï*-hutfuip

mulatus, fidenter afferuit : Major fum» & ad majora

t qu

genitus , quàm ut mancipium [im corporis mei, quo

aoliretur

certà non aliter afpicio , quám vinculum , libertati

N

znea circumdatum. Seneca.

Ít; ial

IL Nunquam ad tam füblimem perfectionis

ts plg

apicem C/ara pertigiffet , nifi à pueritia in eo tota fu-

i exen

iffet , ut expugnató penitüs hofte domefticó , ex ani-

liniiar

mi paffionibus probe mortificatis fcalam fibi conftru-

uf

eret , quà ufq; ad firmum virtutis ufum & habitum

hi, &

pertingeret. Poff concupi[centsas tuas non eas , mo-

f od

net Ecclefiafticus, &f 4 voluntate tua avertere: fi

T [

enimpraftes anima tue concupifcentias ejus , factet

Hth hg

te ingauduum inimicis tuis. c. 1.

& palma-

denityi

III. Mifera igitur illorum conditio ;

Ylt Go

ris error , qui /encéztatem

(inezortificarionis ftadio

Ungx Í

Íomniant. Índigni fünt accen

feri difcipulorum Chri-

dat fan&tum fui odzum.

fti fyllabo, quos non commen

Clara robis efto Magiflra, totque

Sanctorum millia;

An

uibus nil adeó curz fuit , quàm per fui mortificatio-

E

nem difponi ad vitam fan&tam. Voluerunt aufterita-

Wtes

tibus variis carnem fuam atterere , ne feró verum ex-

Ti Yul

perirentur Salomonis effatum : Q« delicate aptte-

ritia nutrit feruum [uum, pa/ie;i jfentiet. eum con

1]

I

iumacem, Prov. 29.

XIII- ch.

996 (46:) 908

.

XIII Aucusrir.

nlb t

min o

B. Bertrudis Antiflita Aldeube

[im, utit

rgenfis.

ex Ord, Pramonfhraten[.

m id

Arentis fanctiffime Eli[zber beLantgravie Haf-

dorum lg

P

fiz & Thuringiz fan&ta Filia; Matris exempló,

i t

ab annis teneris virtutis amorem fic animo impref-

pl

fit , ut füi per mortificationem viclrix , obices quof-

] & ltin"'"':

cnque, qui perfe&tionem remorari poterant , facilé

a

amoliretur.

Premonufiratenfium inititutum am-

iy lr

plexa; Parhenoni Aldenbergenfi Dicecefis Treviren-

fí* , cui adhuc infans à pia genitrice devota fuerat ,

T

aunis pluribus laudatiffimé prafuit, fuis omnibus

aintd

facla exemplum bonorum operum , in integritate ,

v a?

humilitate , charitate.

Tandem Idibus Augulli

mb

ad augu&as Agni nuptias evocata, vigilantem fe ex-

p u

hibuit, & accensà meritorum infignium lampade

st P

cum prudentium Virginum Choro Sponfi thala-

,(WW

mum fübiit.

S; , quod divinus P/276 afferit, nibil

WM

tam bonorificum liberis eft , quám bonis €$ boneftis

genitoribus effe natos : maximus fane honor accre-

fiis

Lwl

vit Gertrudi , ex tam fancla Parente : maximus

j U

Hulc ex filia tam non degenere.

^

j

SENTENT 1 4A.

pf

j h

Rimus gradus pietatis eft ifte , ut quos

gt

P

auctores tibi voluiteffe DEUS, ho-

vd[lä

m[ Auf

nores obfequiis,, abítineas contumeliis ;

[Ü v

1 af

nec vultu lzdenda eft pietas parentum.

o

j

5 Ambroji i" Matt,

/ 7) í

Ff

RE-

m AU"

398 (462) 96

REFLEXIO.

Puxcr.T. Qu tefte S. Chryfoftomó ) patrit

ignominia turpitudo eff ffliorum *

l.

fic parentum probitas optima eft liberorum inflitu-

[/

tio. Plàs hic exemp!ó opus eft, quàmalibi &aliàs. H-

0

;. Eccli. 7. eru-

lii tibi funt? erudi illos , &.curva zl

lgir

di exempló,

curva imperió. Sic fuam Elifabetba Ger-

|

tm

hodie Majores noftri. Que

trudem inltituit : Sic nos

f mani

porro fequel fpecimina ded

imus hactenus ? lauda-

ülicenid

& parentes nofiras in

mus quidem viros 2loriofos »

üts, Ti

generatione [ua : fed de imitatione mod

icá nobis, vel

furii q

nulla eft cura.

d v

II. Cerei funt Juvenum animi :

figuram quàm

etimis

virtutis tam vitii reciplunt. 'runci funt , Mereuriof

Á dea

reprafentaturi, fi

doéta Magiüri manus accedat : Íe-

Tcidifn

cus , f'ipites perftituri , & idola deformia. Magnum

" læ// f;z,'

igitur opere fua feret pretium,

qui conabitur, D E I;

" D

& Divorum imaginem telz ejufmodi rudi inducere.

Etveró conabitur, fi fidem habeat Pracfuli Antioche-

no fic differenti : Qv

id majus , quám animis mades

vari ? quàm adolefcentulorum mores frng

ere ? omni

enum. dico »

certe pittore ac flatuarió excellentiorem

h

qui Juwvenum mores formare non zignoret.

in Matth.

K Inj

II. Utergo Parentum & Moderatorum eft filiis

DüUS

& difcipulis jura dicere : fic horum eft obedire. Sunt

m&gno |

ex ifto grege ; qui, cüm zeweriorem etatem fupergref-

fisadolefcentie letioris campum ingrediuntur( phra-

pois

fis eft S. Ambrofii ) Jberos fe matos putant , necali-

DI

cujus egere directione. Idem non raró accidit Religi-

* btn

ofis , tyracinium egreffis. Verüm, quàm hallucinen-

tur utrique, dicet Mellifluus, cujus eft hoc effatum :

& difcipulum

Quife fbi magiflrum conflituit, f!ulto

fubést.

XIVs Auc-

e38(46))8de —

)

XIV: Auclustl

lm )*

J /ï/iar;rïv::

B. Wlbelmus Wercinius , Abbae

orum ii

Viconienfis Canon. Premonfirat.

br&alasd

Ed z t

Irgini D g1parze tam fe devotum prabuit ,

ijb

m Qu

támque Ifli in delitiis fuit, ut à facratiffima

ejus manu Ideam caperet fabricz Exclefiz , quam

Qs 1

in Picenia moliebatur. Pauperibus alendis totus de-

j uf D]

ditus, Jo47ni Alexandrino Przfuli fuppar ; Eleezo-

jcigons

Regimine per

fjnarii quóque nomen obtinuit.

duos & viginti annos fanclé adminiflrató , meritis

jouram qfä

eximius , ftaturá, cum, Zacbao , pufillus , cinerició

m,Mey;[W?

flrató decumbens , pretiofam Redemptori animam

p

placidiffimé tranfcripfit. — LNom alia clavis referan-

m

dis celi Januis tam efl accommoda , quam (imcera

dhitihsi

in miferos beneficentia,

yji n

jj

SENTENTIA.

a

t

;

l

»jp!:ï

Ona negoriatio Eleemofyna ; nundi-

B

p M]

nz profe&ó mirabiles, parvÓ eme-

)

M

;

;

P magnö vendere, Has nobis nundinas

yumt

WT.

DEUS propofuit: modicó eme, quod

ilíe

.

magno vendas in futuro íxculo

.

emce

jf

h

g

panis fragmentó, vili veftimento/, frigide

poculó. $.

ji

cidi( U

Jean. Chryfoft, Tom. 5. Hamilt $.

de pæn?t.

"

X cffg[ül'

Ffs

RE-

UV ; AUG*

e$8 ( 464.)826

REFLSZXILIA

Puxcr.I.

Uàm fibi gratulatur Canonica fa-

I

milia Premonítratenfium fuum

hunc Eleemofynarium ! non enim aliud nomen tam

D

ueftuofum , nec tantz apud DEUM azfítimationis,

l

I«

ac iftud. Centuplum , quodiilli refpondet , amplioris

éft pretii , quàm cogitari poffit. Dolendum ergo, eos

| füoitus

pitrit ,

etiam , quos penes eft per eleemofynam DEUM fibi

debitorem facere, tam effe fordidos. E/? /;berale offi-

Minati

fipente

cium , inquit Romanus Orator , ferere beneffeium

st poff/s metere fruttum.

fetdisco

DT

II. Non aliud femen , fertiliffimz etiam glebz

concreditum, proventu tam ampló laborem remune-

Tam plor

ratur , ut E/eezofjn4. Quid enim mucida panis cru-

od im

tri, tar

ftulà vilius ? quid frigida poculó ? & ramen utrumq;

mercede fuá non cariturum fpondet zterna Veritas.

eengo,

Laudas mercatorem , qui vendit plumbum , & ac-

wf [

quirit aurum : G non laudas mercatorem, qui ero-

tiutiag

Duttim w

at pecuniam , 6 acquirit Juflitiam.S. Augult.

III. Si beati fuerunt oculi , qui viderunt , qu&

lts q

MAN

Apoftolis videre licuit : aures , quz audierunt, quod

iifdem audire datum : quidni beatz fint etiam ma-

f

nus, qua DEI Filio pauperum exuviis tecto, ftipem

l Vider

largiuntur , ut largitze fünt piorum fidelium in car-

nedégenti? amen amen dico vobis ,quamdiu feci-

ffis umi de bis fratribus meis , mibi feciflis. Matt. 25

l

Parve in DEUM fiduciz eít, qui de tantis pollici-

tationibus ambigit , tantis conteftationibus diffidit :

N

& plüs credit homini mentiri potenti , & aliquando

J

mentienti , quàm DEO Veritati zterna. Cadit in ta-

filius

lesfcitum illud Auguflini: Ponaunt pueri in tbefat-

lt/'glp;

rario , fecuri funt tu ponis in manu Cbrifa , 8

1165 ? in Pfal. 48..

XV. Auc.

!

spe465)8de

'

X V. Aucustb

t Canonic

enfium &t

Affumptio B. V. MARIE.

( nomentt

Acdie Dormitionem D EYP A R E celebrat

v limaod

Ecclefia. Somno enim, quàm zzorti (imilior

l anpl

um

fuit obitus, quem non morbus, peccati fupplicium,

parturiit , fed 4moris exceffus. Ut vireula fumi ex

DEU

MT

aromatibus myrrhba , G tburis ,6. unvoerfi puluerís

plgmentarii icité compofita , divinz charitatis in-

df

cendiis conflagravit , odore fuaviffimó 77zadem In-

ereatam in omnem zternitatem recreatura. Coro-

eimge

uremrcmur.:-

nam gloriz , & diadema regni capiti fuo Fzizi manu

jl p

hodic impofitam cepit Augufta Ceclorum Impera-

trix , tantó altíüs fuper omnes angelorum Choros

imenut u

ia f

elevata , quantó fübmiífius infra viliffimos homi-

nes fe deprefferat.. Anime ! quid adhucdum terreis

mhumu (j'[ j

^if W"'

adglutinatus heres? . evola vel hóc momentó , ut in

partem venias tanti triumphi , tantz folemnitatis.

; Augulï

lerunt,

Venies autem fi viam non aliam triveris ; quàm

MARIJE veftigiis fignatam. Aude; quod bono

eum &

fuo potuére tot amantes animz. Pudeat hoc in cur-

y du

fu videri, & rideri ultimum.

[eäOx [hf á

&ENTEINTIA,

gl

um

Ec in terris locus dignior uteri virgi-

j Me?

i^

nalis templó , in quo MARIA

b

Chriftum fufcepit : nec in ccclis regali fo-

Tl

lió, in quo MARIAM hodie M AR LE

C

filius fublimavit. $. Bernard. ferm. 1. de Af-

TT d

fempt.

h

RE-

Ff 4

j

—/N.gmg(l;.sa)ggg

R EtyLIEXIS.

Anta eft Virginis affumptze gloria,

Punxcr. I.'*'ï

ut illi capiende & verbis expli-

canda mens & lingua hominum füccumbant. Si eca-

Íu$ non vidit , aurit non audzust , in cor bominis

xon afcendit illa felicitas , quam preparavit DEUS

U

IK

diligentibus fe ex quavis hominum forte : qui capies

DT

tur illa gloria; Illi decreta, qua tantum dilexit,quan-

tum inter puros homines nemoalius ? Fac Ó benedi-

W. an

&la per interceffionem tuam , ut fervidé diligendo in

ls qmp

aliquam faltem gloriæ tante partem Vveniamus, dum

Hb p

ad tuam celfitudinem pertingere non poffumus,

Phï'lmos

II. Naturz debitum folvit MA4RZ4A , etfi culpà

Nimit

minime contractum , utin mortalibus ceteris. Morf

ftbri lab(

m n

Tllius corruptio non fuit;fed glorie tantüm genera-

tie. Quienim corruptione periret Corpus, quodcar«

untbere

nis tam nihil habuit ; ut foló fpiritu viveret? In pec-

fratore

iH Gnl!i:u

catis concipimur & nafcimur : indeque non mirum ;

adeó corruptioni nos effe obnoxios. Utinam porró

il

As adn

nezternüm abjiciamur , velut farmenta inutilia! &

fietid certó , fi in hora tranfitüs nolftri regnetin no«

[ ïmng

bis peccatutm , fons cortuptionis zternz. Peccatum

qia

omne corruptio eff. S. Chryfoft,in Epift, ad Ephef.

IIT. Surfum igitur animum habeamus,fi pergere

Hhoray

109 y

poftgloriofam Virginem velimus. Sordes vitiorum

no(tros nec inquinent pedes , nec ftringant affeCtus.

g

Utque feliciüs evolemus, pennz columbae nobisfint,

deargentata humilitatis candore : Zeazrate Chari-

N

Niq

tatisagnibus. Tu veró gloriofa Domina , fuper om-

1

Qu

nes Angelorum Choros exaltata! memento te ideo

de ptafenti feculo translatam , v? pro nobis fiduciali-

n Virc:

zer apud D EIM intercederes, Ecclefia in Collecta.

XVI. Auc.

'('df

. 9$8 ( 467 ) 2de

mpte hi

XVlI. AucusrTr.

ytrbi j

tbant

4. Rochus Cozfeffor.

72777]

yavit DEU

Uodecimó etatis annó. parentibus ( quos /pe.

D

t quicpt

nes Prafectura erat Oppidi Ndr&oæzenj:)

orbatus , inftabili mundo bellum indixit interneci-

ülytque

facübutl

num, amicis omnibus valere juffis , & facultati-

di!igenduis

bus ampliffimis in pauperum neceffitates erogatis,

jams, du

Habitu peregrini ex Gallzs in Italiam commigrans,

ffümus,

plurimos peftilentiá correptos unó Crucis fignó ple-

4 elidi

niífimé anitati reflituit, — Acri poflmodüm & ipfe

aueis J

febri laborans, coxá etiam finiftrá fagittà transfixus,

müm g:nm

cüm in valta folitudine infra arborem abjectus de-

cumberet , defertus ab omnibus, canem habuit ob-

Il qUO:i Ü

hp

fonatorem , à quo panem indies accepit, — Redux

in Gall/45 , explorator creditus , paternum ca(trum

g

Cuftodiam ; patruum tyrannum expertus eft

»àquo

jim v

annis admodüm quinque peffime habitus,

patien-

ter fingula tulit , affligi

praeligens incognitus ,

eondli

s Iul

quàm cognitus honorari, Pefte deníque füblatus, in-

Wi

M

i

dice Angeló poft mortem & Rochus audiit, & pefte

laborantium Patronus prfentiffimus. Cateri mor-

dU

(e

bi nos, velut cervos faucios, ad DEUM fugere com-

Pellum : fola peccati pe/£is cocló excludit,

i

EAEA J I GEGNEJ X

& 110*

j ^

"t

Nfirmitas carnis , viPorem mentis exa-

1[[1

I

cuit,ut affe&tis artubus, vires corporum

yntot^

in vires ttanfcant animorum, 4. Sa/viazus

hi

jf

l. 1. de Provid.

nCOW

VL AU(«

Ff;

RE«

a3$ (468)8de

RETFLIE X.IO.

Puxcr.l « — qperari à pefte,veluti malo facilé ma-

ximo , fzpe cupimus; coràm füp-

plicando DEO EvchartfMico. Peftem peccati , extra

quam alia null

a nocentior , & ipfi contrahimus,

Qr

aliis afflamus. Precemur Eundem DEUM , & fervi-

dé , ne háccontagione laboremus. Ut enim lue pefti-

(iri

dmrue.

ferá laborantibus hominum confortió interdicitur :

ipa:

fic peccató infe&tis Coclitum focietate. Non capit il-

'

los zternz felicitatis folium , quibus confuetum in

ftto ped

vita fuit, /fare im via peccatorum , & fezlcre in

Aitbii)

cathedra peflilentia.

if

II. Aliistamen , extra peccattum , morbis exer-

fttma]

pintais

ceri nos , quàm non exerceri , utilius plerumq; nobis

eít. Nefciunt morborum pretium , nifi quibus pet-

fros hd

tim Re

fuafum eít, pollere illos vzrzwze zmagnetica » in pet-

|

trahendis ad DEUM ferreis hominum animis. Mul-

|

d t

|

tü Ezechiam imitantur , quód non aliàs ferventius

|

filtndin

ls qy

DEO fupplicent, Ittique recogitent omnes annos fu-

os in amaritudine animz fuz, quàm dum morborü

Rüsin

qumin

examina illis occlamant : Zifpone domui tua. 1. 38-

'Tunc enim corvertit Ezechias factem ad parietem y

Ef oravit Ad Dominum ,€5 [levit fletu magnó. l. c.

bos , ut certa D EI

; !

IIl Sufcipiamus igitur mor

amantis blandimenta : ut lavacra,fcelerum reliquias

expurgantia : ut compendiariam ad Coclum vtam.

d

:Ii

Eligamus, potiüs hic fecari & uri , quàm alibi : hic

enim prater peenz brevitatem , etiam occafio meriti

1cs eft nunquam fatis zítimanda. Ef , wibi erede ,

inquit Seneca Epifl. 76. vel in leio virtuti locut.

1mó hic magis, quàm alibi. Infirmitas corporit ef fo-

prietas mentis. S. Ambrof.

XVII. Aucus-

e26 (469) $de

galofa&il&mt-

PXVII. AU.GIIS'I'L

X

peccati, u

$. Clara de Monte fhlconif.'

mrahims d

oM, n

Otum Vitginis iftius affe&tum fibi vendicavit

Chrifii Paffo , G Trinitatie arcanum.

qumlie peï

Illa

)d

demortuz cordi lineamentis elegantiffimis vifebatur

Nuagt

infculpta : hoc expreflum tribus e/lobulis eidem vir-

confüetimt

gineo pe&lori innatis , quorum unus ( modó fane

( i à

mirabili) pondus idem habuit , quod bini , aut ter-

ni fimul. Puritatis tam fuit amans ut , fepiüs affeve-

qobbis d

saret,malle fe inferorum cruciatus perpeti,quàm vir-

ag

ginitatis jaturam. — Quod oculos jugiter humi de-

j qups *

fixos haberet , maximé tum , cum viris loqueretur

!llïl;in :Dä

etiam Religiofiffimis , caufam fcifcitanti refponfum

yini MP

dedit tantà virgine dignum : folam linguam ad

"T

mifcendum colloquia fic fufficere , ut oculorum ob-

tutibus opus plané non fit.. Noveritindubi? Clara;

us

t fhot:

minüs in effectu difcrepáffe fepius ocz/os & féopulosy

lj

quam in literarum fono.

Hs

" PW !

6R XNAXNGENTI..

WF'H(

x chD

W

/

Ondifcordet Cor tuum à facie tua:

n j

fj

D

h

nonhabcas faciem. furfum , & cor

!

dcoríum.

$. Bern. i2 CABns.

| ahl

ao

yii"

A

"70,[! [ 'F

AE-

I

s5g(470)88e -

REFLIZE':XSZJLE

Puscr.L4f "Or noftrum zabula rafa eít:quos

illi colores induxerit affe&tus vel

fanctior, vel fequior ; hos tenaciter retincbit. O uteft

diverfus hic pictorum genius! quàm pauci ; qui cum

Clara diviniffimum Trinitatis myfterium ; amoro-

A

n

fam Chrilli patientis Hiftoriam delineant ! quanti é

diverfo , qui informia fcelerum monftra ! emendet

igatelcer

quifque qu

od ruditer pinxit, & deletis lacrymarum

i& pe

Nu-

Tuiltmo «

fpongiá prioribus lituris , opus elaboret obtutu

minis dignum.

haphrim

lhelum

Il Per

fuafum. fuit gentilibus ; nullà victimz

infüprem

parte fic affici Deos , ut corde. Idem immortali Nu-

mini Votum. Prele , fili zi , cor tuum mibi, Idem

aliqundg

ctiam Dzmoni defiderium. Utri tamen horum Cor

Yeato

tuum debeas , facilé refcies , f1 alterius in te dona

tilrateyo

ttibdcere

gratias ; al

terius fraudes & maleficia expenderis. Ca-

ve tamen , ne utrique fervire volens; Cor divi

das.

Qokta,

10 r

Facies enim rem non peffimam modo , fed etiam in-

xuftam. Male ille dividit , quiid , quod DEO magit

ls feri

lacet ( & ex toto debetur ) /Cilicet Cor , ei non tri-

Fb g

ditrii]y

Buit. Stephan. Eduenf. Epifc. de Sacram. Alt. c. 1.

III. A DEO fepiüs Cor abítrahi contingit va-

| 'ocs o

|

riis rerum futilium formis , quas /efus obtrudunt:

Afüfe ,

|

Giglïitas fu

oculi potiffimüm , quibus grande in Cor imperium,

Ubi oculus ibi amor. Si afhixus fit objecto lubrico,fa-

