que per nares G oculos fpirantes , claró die clienti-

indisi

bus fuis adítiterunt, tanto cum iftorum horrore , ut

vdifit

propediem omnem ejurantes petulantiam,totos viro

rl

DEI fanandos fefe committerent. Vide, quos mali

'

patiantur genios , fcelerum fuorum fpelatores

.

r

QOEONUTSUBANS T us

if;qmw

Eliüs faceret quilibet homo, fi ali-

toturt

M

quid in agro fuo utile laborarct ,

a J

"

quàm in theatro otiofus exifteret: & me-

mnti

liüs foeminz feftó die Sabbati lanam face-

ynill l r

rent , quàm in feftis ipfis impudice falta-

crl'fflmäm;

Ti

J

7 7106;3 [

rent. $, Zng, 1 de 10. chordis.

f

1ig3

KE-

uUb

s$6 ( 112 8de

REFLEZXIO

VII

Ti potiffimas D E I ordinationes

h

Puxcr.I. u

corrupit hominum improbitas :

lao

ita & eam ; quz elt de Sabbati religione. An non

enim modo Ze//a fapplent , quidquid fcelerum intrà

N

nafi

fcptimanam neglectum elt? an non 77 ferzis capita-

. p el

libus ( uti per inductionem nulló negotió quivis de-

] niofpen

rehendet ) vitiis locus maximé fit ? & hoc fit colere

fillrannor

Sabbatum ? J/e Mundo à fcandalis ! quoniam plura

if n

Ef majora faciunt peccata bomines in feflis , quam

fitofpina

in diebus aliis. Pelbart. in Dom. 16. poit Pentec.

Valig

IL. Plurima DEUS Sa£batit && Feffis beneficia

n t

pollicitus eít, fub obligatione cultós debiti , & ceffa-

lt atty

uonis ab operibus fervilibus. Fs ergo Feftorum

| tus fippli

DEI gloria : »eZia , cultus Ejufdem , & adoratio :

Tepa? lic

bonorum item opertum exercitium : f*ué£us , grati&

| ttnell Qu

fupernaturales , & benedictio multiplex. Veritas ifta

| lritordig v

quàm Ethnicis etiam fuerit nota , difcimus ex Livio :

friavdiog

Omnia, inquit, pro[pera eventunt colentibus Deum:

tlftirg

adverfa [pernentibus. L. y. 'T'urpe eft ; ignorari ifta,

m dl

vel diffimulari à tepidis Chriftianis.

E

IH. Vilefcerent lufüum oble&tationes : naufea-

[l ä PM[!

rent cibi ac potüs intemperantiz, fi, ut Dienfibus ac-

cidit , deamones; fordium iftarum auctores, coram fe

fifterent. Verüm miraculis non opus , dum aliunde

certum , improbis fpiritibus nihil tam effe gratum ;

T

ac ejufmodi irreverentias : inde potiffimüm ; quó

T

non poffit non effe veriffimum S S. P P. hac dere ju-

Gïmmc

dicium , quos inter S. Chryfoftomus /z/ratrenes vo-

cat diabols baratbrum : Gulam S. Gregorius , Luxu-

Ian» Í

rie 6 loquacitatis matrem : S. Bernardus , excacati-

fm] [

onem intellettts. Quis neget , effe ifa à demonibus ?

A

VIIL. SEP.

eg6 ( 11) 80«

0.

VIII. SsPrzwsRIs

2 Lorditis

Nativitas B.F.MARI1XE,

m inpri

Ata hodie eft Virgo , de qua paucis poft annis

gionc. ht

A ederum

N

naíciturus erat 7ESUS, qui vocatur Chriflu :

progreffa eft quafi aurora confurgens , optimam

r a

,cgomquiw's.

mundo fpem adferens , fecuturi, poft denfas quater

hia

mille annorum tenebras, So/z Juffstie. Florere coe-

l

i

il

quanin)

M

pit quafi. vofa in diebus vernis , olim partu fuo Vir-

mf

gineo fpinas eradicatura, quibus originale peccatum,

.poliDnt

& aliz fcelerum colluvies miferum incinxerant ho-

if

minem : ut mirum non fit ; Narzuitatem banc gau-

ii d

dium attuliffe univer[o mundo. Ah ! ut mihi liceat

tuis fupplicem advolvi cunis Zufans Angufla , proles

! «t R '

" li adtri

regia! licebit per tuam pietatem ; nec enim , etiam

tenella, quemquam defpisis : congenita tibi funt mi-

i g

p ia

fericordiz vifcera , qua paritura es Eum , cujus »ti-

färicordiæ non eff numerus, 6 benitatis zufiaitus eft

kfmusïiwïo

ii

zbefaurut. Crefce parvula DEO chara! Specie tu4

quam olim concupifcet fuperüm Rex , &$ pulcbritu-

g

dine t4à, quam fol & juna mirantur, énzende , pro-

S

fperà procede , & vegna.

alont: W :

T p*

SENTENT 1 .

j

j dum p

Audeamus , dile&iffimi, & exulte-

f effcgfllvf"

mus in Nativitate fan&Giffimz DEI

ïimmilmf;'f

P h« ((

Genitricis M AR I : quz novum mundo

nunciavit eaudium , & totius cxiftit hu-

;'/;llflml(!'/

o OIiUS' !

manz falutisexordium. $. Petris Damiant

rdu;,mf?;

feru. im natalem virg.

j d

It 4

RE-

D

s36 /14)82e

RE F g Xl

D

Tram Oibi noctem induxit pecca-

Puxcr.l. A

ti foeditas, hicque videbatur in an-

tiquum chaos recafurus. Et recidiffet , nifi DEI bo-

nitas MAARLA4 ab aterno praelegiffet in ejus pa-

TMimume

rentem , qui in tempore futurus erat Lux Mundi. O

Jorien

quàm obftringimur DEO , quód azroram oriri ho-

li numeri

die fecerit. Fuge, anime mi! peccatum , utne diffu-

Cdhedram

giantà te gratie radii. Eraz nubes magna & tenebra-

üntrucdo f

fa anteoculos oanitatis mea , ita ut videre non po[-

ts lt

fem folem juflitia , & lumen veritatis. S. Auguft.

As Vi

II. Solent magnatum natales folemnibus cele-

himinoly

brari gaudiis. Cur non idem fiatin natali Virginis,

minisinte

quz elt Fila DEI Patris , Mater DEI Filii , Spou[a

colhdraba

Spirits fanti ? luadet hoc gaudium Ecclefia : Cum

jucunditate , inquiens, natzvitatem B. MARLE F.

f& ni[ cq

celebremus. Suadet id ipfa rei dignitas : dignum

enim & juftum eft laetari de bono communi , & bo-

Wt r n

EM

notanto. Cum fumma exultationegaudeat terrant-

AO u

fira tanta Virginis illuffrata Natals. S. Augull.

Ill. Utinam quoties animó volvimus memo-

riam Virginis tam amabilis, idem nobis accidat ,

[

l

quod Bernardo : Te//i, inquit, eomfcientia met —

ef? Dominus , quód fiquando Domtnó gratia largien-

Da

te ,exterioribus curis exemptus , laudibus Virginir j

DI

68 ejus nomini valeo per horam immorari : tantá

Vanda: &

mentis letitia [auctor , tantáque interins fuavitate

perfundor , ut cuntlis vanitatibus $ deliciis concul-

M i

catis , nil aliudpetam,quam cum zpfo letztia fpiri-

Pit

14 P fi daretur , ffatim exilire ad Dominum. Serm.3.

l Vadirl W

deNom. Virg. An non fanclé & cafte

amat, quotus-þ

quifque fic amat ?

IX. SEP-

26 1792

00

IX. SsprEMzsnis

j induxit;a:;

Videbitur z

t, nifiDE

$. Audamarus Epä/&.

il nj

Rrimuüm cum Frizlpbo parente piiffimo in Lu-

P

t J[t/m"f.[

xovienfi Monafterio Coenobitam egit omni-

mronmorm;:;

bus numeris abíolutum.

'Tum ad Tarvanenfem

uml

Cathedram affumptus ; divini verbi femina tanto

( & m.';!nl»

cum fructu fparfit, ut plebs illa ; ejurató demonum

d m

cultu , falutaria Chrifti dogmata totis imbiberet

jj A

animis. Vir devexà jam ztate utróque oculorum

[b

lumine orbatus eft, utíque , ut clariüis perfpiceret

m

luminis interni radios; quibus cor ejus DEI bonitas

) E jl Fllll )u(,"a'.

colluftrabat. — Et veró ad fepulchrum $. /ezzff; po-

f E(däii 1

terat gaudere vifu, fancti iftius precibus iterum re-

4) A

ceptó, nifi ccecitatem reddi fibi maluiffet, quód me-

jj i

tueret , netantá aetate fuis tamen adhuc oculis abu-

mmlllïl' 2

teretur.

Nulla continendo intra decori fines huic

".

fenfui cautela eft nimia,

as Augui

d

J a

S AE NTWT ID

f o

qyfit

D cuftodiendam cordis munditiem ,

;(; Wl-'i'(],?-l

À

exteriorum fenfuum mundities fer-

;/M!l! lï'l'äw«'

gnin "(

vanda: & mors per feneftram afcendit, &

,;gmr!fl

domum ingreditur , cüm concupifcentia

o

"

J

"i

perfenfus corporis habitaculum mentis in-

ji/

h

J

[

M

vadit..5. Gregor. in c. 31. Tob.

T

g

n

RE-

j

n

li y

speCr6)88e

xRZEFPFLESSTIG

X

Puxcr.l. Ptima fuit DEI, Asdforis natu-

r« intentio , quando praftantiffi

mó fenfu vifüs donavit hominem, Oculos enim fta-

D

Ícernentes

(

tuit in capite ; velut in fpecula , ut alia di

Xia ; reji-

ab aliis , qua bona funt , caperent , qua no

veluti fo-

cerent, Verüm nequam animus per oculos ,

Agni.

llorum mini

fterió gb

J

Titia

tas egreflus; nimis quàm fzpe i

ad periculofam crea-

umvit

increata pulchritudinc deflectit

in ifto , ut & in aliis

turarum pulchritudinem : ficq;

LU

ertit, eo cum dam-

|Vausinflant

paffim , DEL ordinationem perv

no, ut homo conqueri cogatur : O

culus mcurdepm-

ENGEVTN

Animdbusi

datus eft animam meam.

1l, Facit hac ocu

lorum petulantia vifuüm men-

Tü numer

tis non caligare tantüm,

fed exceecari penitüs ) dum

Ts acul

lló modó refle&titur in in-

r $,

vel obiter folüm , vel nu

creatam pulchritudinem,

quà unápafcuntur amantes

| dul

animz : quzq

ue tantum füperat pulchritudinem cre-

Wodtmum

llius refpectu lutum. meriffimum fit.

a. ættïmm

atam , ut haci

Novit hoc Auguüinus , indé

que quàm refiftendum

t D

(uó docet exemplo : 7e-

ditoy

fitconcupifcentiz oculorum ,

bus oculorum ,ne impli

CEREUT pedes

ifto (eduétioni

| VIæ comue

smei ,quibus ingredi

or viam tudm : &6 erigo Ad te tn-

llas de laqueo gedes mut.

vifibiles oculos , ut tu eue

L. 10. Confeff. c. 34«

lchra fint , qua in creatis mi«

hii

III.- Efto etiam pu.

ramur : cur pu

Ichritudine hác ad laudem C

onditoris

T.

non adducimur

potiüs , quàm ad offenfam? ocuo

| Ti [&n(

bus DEUM , omnis pulchritu-

fàr

flmplici , ut diligenti

Dl

do cooperatur in bonum.

Interim tutius eft, nolle vi-

/Wlu

enaum t

(

dere , qua vidiffe noceat. Maximé pare

u-

oculis , quoniam meliis eft labi pedibut qu/im 06

D

P

P. Qïmp Álcandrin.

—

v? ( 17 ) 9de

(.

X. SsprEMBRIS

, A

ndo palt:

5. Nicolaus Toleztinas Conf.

Qalosent:

;dia dimé

OrZ. Eremit. $. Auguff.

at

l

toclos

Agni Myrenfium Antiflitis emulus , à püc.

M

rürm gislti

ritia tribus quálibet hebdomade diebus rigi-

dé jejunavit.

Sacularis primüm Canonicus , tum

«j

OT du

veró Augultinianorum inítitutum amplexus , ea ju-

fl

gandt

venis inftanter egit, quz (| ut vitze fcriptor afferit )

lu m

&gré admodüm veterani milites affequi poterant.

Animabusin purgatorio miré addictusymultum illa-

fum numerum incruentis Miffz facrificiis & flam-

gt

g pl

mis piacularibus in libertatem gloriz filiorum Dzt

il

"

j

afferuit. Sex ante obitum füum menfibus quálibet

afcontt

u

nocte dulciffimis Angelorum concentibus recreatus,

kdriudit

vultu demum hilaris, ac infolitam Ípirans lztitiam ;

ad aternitatem abiturus, Unigenitum D EI Fi-

l mc[i um

um

f

lium, Divam Virginem , & Magnum Auguítinum

habuitobvios, "Tutó proficifcitur, qui hos habet

Wæm

viz comites

ini

j

u

$B N TIERJON T. .4.

"

Aximum efífe credimus animarum

uri Ü

juvamen , pro quibus offertur obfc-

[udcmcofjï

cratio fanGi illius ac treméndi,quod in al-

ofïenfm f

Omnfipuj',/

tari pofitum etft , (acrificii. $, Cyrillm fero-

yiüs di ,

folymit. Catechef. 5.

l

7

vit

j

ARE-

s2 ( 518 ) 8de

RETALEIM

* Onet Ecclefiafticus c. 7. v. 37

PLINCT.I..L

Mortuo nen probibeas gratiam.

Àl

Dicum hoc- fibi credidit Nicofaus : & gratiá mor-

e

[

ras frequenter hebdoma-

tuis praftiturus , per inte

Tunbe

des incruentas ad aras, hoftias DEO obtulit, Credis

(

Medh

purgatorium , & in illo animas prope innumeras ,

nectamen opitulatricem eis fers manum ? verüm &

Migiliffig

Tonam tani

tu, & tui fimiles clemabitis aliquando pra dolore

i-ichligioüsw

cordis , & pra contritione [piritís ululabitis.Ma 6g.

isimmorta

nec tamen continuó exaudiemini.

nlxdio,

II. Parüm confpirant cum Ecclefia Matre , qui-

bustam nulla eft erga defunctos affe&tio. Confuevit

mionemn

Ecclefia fingulis in Miffis defunctorum meminiffe :

Ub m

alilents

cur idem facere pigeat Ecclefiz filios , vel facrificiis ;

fi Myltz fint : vel fi non fint, operibus bonis & elee-

QOnifam a

ft'ammos la

mofynis : prefertim , cüm etiam ea/x 4qu« frigida

Ts ml

datus pro Animacum folatio non parüm illis refti-

erii adferat.

€X5a(m tipt

At

III. Triumpho , quàm morti fimilior fuit Nz«

colai obitus. Idem tibi continget ; fi fideli& animas

m& mm

BVT

tibi feceris amicas. Multüm illz poffunt in Dzr ad-

miffz confpectum. Multim facient, fi multim cha-

*N D

ritatis iifdem impenderis. Gratz fünt & beneficio-

"

(

rum memores;prater hominum morem,apud quos,

ut acuté nonnemo afferuit , ozzuis graria plumá le.

Actif

j

vior eft : fi quid veró offenderis , plumbeas tras £e

fabilc

zunt. Fac quantüm potes ; educendis éloco tormen-

.W.mæ c

torum animabus. Sacrzficium Miffe cümprimis ve

Em tea

offer ipfe , vel offerri facito : minime dubius de mer-

at

X

cede bona. Menfuram bonam , & confertam , & co-

Miray,

ayitatam , C [uperefluentem dabunt in

finum ve-

XI. SEP.

firum. Luce 6.

um

!

sec ( y19)886

n

XlI. S&prrzM5BRIS.

U 6

Ms g

B. Daniel Caponicus Ord. Pra-

T grariä l

ynter hbt

mon[z*mtmf

Ogbl C

Rimberga Brabantiz Ceenobium , Dioecefis

G

Mechlinienfis, felicitabatur olim viró ifthóc

o jmtd

l

m v

À

J

Religiofiffimó , Cujus prater reliquam vitz fandli-

moniam tanta fuit corporis & animi puritas , tantus

WM/O Fli -W

iil

in Religiofis exercitiis fervor , tanta in offerendo in-

dies immortali D E O Sacrificio Miffz pietas & cir-

Hia at

cumfpectio , ut & ipfos cocleftes genios in fui admi-

rationem raperet , nec infrequenter fpeclabili formá

fs Q

fub tremendo hoc minifterio famulos haberet , &

um

aíliftentes.

Cubiculum Illius fzepé ccelefti lumine

5 V(I /mel

corufcum apparuit. Ipfe Przoris munere per plu-

bt

iil

res annos laudatiffimé & magno cum difciplinz re-

gularis emolumento perfunclus , cim aliquoties in

arun d

exta(in raptus effet ; virgineam Conditori animam

hác die reddidit , anno poft natum Chriftum füpra

iil f

; adi

hg

Millefimum quingentefimum trigefimó fecundó.

Pulchra fuit in-hoc digniffimo Przmonftratenfis

fluntit

Inflituti membro vef?z; & vire concordia.

1

SOEUUNM IN TURO

j d

r

pv

Acrificium Miffz Myfterium eft incf-

If],

/ PM'

il

"1

It

fabile, quod comprehendit abyffum

m

vt

Divinz Charitatis : medium , per quod

Ise

j

DEUS realiter, magnificéque nobis appli-

n

"

du

p

cat , cornnicátque füasgratias ac favores,

. Franc. Salef. Introduéi. ad vitam devotagm.

j IU

T

jif

T V

j

KRE-

$32 ( 20) 8de

RETILIZXIN

Xl

Agnam femper detremendo Mif-

Puxcr.l. M

Íz Sacrificio zeftimationem habu-

Lj

erunt SS. PP. quosinter Seraphicus Bonaventura iri-

dubitanter aíferit : Mi/fa tam plena eff myfferiit ,

Apat

quam mare guttis ficut fol atomis , ficut firmamen-

h

tum ftellis , ficut Celum empyreum Angelis. in com-

; fümmyq

end. Theolog. verit. l. 6. c. 23. Hodietamen pauci

| , larum.

admodüm funt, qui pro meritis illud fufpiciant. Ipsà

inoppref

affiduitate vix non viluit, & ab hominum multa par-

vonpula, f

te negligeretur penitüs, fi przceptum non urgetet.

Ts Prefil

Il. Aliter agunt aulz caleftis Genii , quos alíàs

fébusaxi

aliis , uti B. Danzeli noftto , przfentes adílitiffe con-

POT

flat : G eá quidem reverentiá, quz devotiffimis rubo-

ergsufür

rem excutere poffit. Nórunt nimirum , quantus fit;

tm voluit,

qui in Miffa e(t przncipalis offerens, & oblatio. Hanc

abanzia

porró Majeftatem fi tam reverenter adorent Angeli :

Verqt inffr

quid hominem facere par eft? hominem,, cui fpeci-

tinim ul

aliffimam per gratiam licet, quod puriffimisillisfpi-

* us

ritibus nec licuit unquam,nec zeternüm licebit? ó , ut

Ti

verum non effet illudChryfoftomi : Malri funt [acer-

| filitum

dotes , €& pauci funz facerdotes : multi in nomint;

pauci in opere. faper Matth.

III. Precipuum , quod Sacrificii dignitasexigio

eft puritas facrificaturi. Quàm enim indignum e

B

fanttum dari canibus , & margaritas projici ante

tf

qporcos :tam eft indecens peragi hzec Mylleria ab ho-

mflmeg :

mine carnalibus vitiis inquinato. Agnus eítfine ma-

"t li

cula ; qui in Miffa farcificatur : & offeratur ab eo,qui

eft ficut equm G mulus ? &contra : quid in facerdote

gecentitit, quam decor 85 puritas caflitatis ? fit pius,

H'mr,&

$t bumilis , 85c. finon eft caftut , nibil eft. S.'Thom.

^ij

à Villa nova , ferm. de S. Augultl.

XII. SEP-

m

]

a26 ( r21) 8de

m

XII. SEzPrEMw2nrs.

tdetret)

(Limaionnd

as Bonaventu:

$. Tmventius Ticinenfis Epi[c.

]

"TE

Agnam fan&tus hic Antiftes curam habuit

orphanorum & viduarum , emulatus Dzuw

i, tf

7! Ange!:'f,inw:

optimum, quem Vates Regius illorum Patrez vo-

cat, harum J44icem. Vidua quedam à Creditore

Hodianay

lrl

fuo oppreffa;atque à crudeli nummulario ad duplum

minummt

compulfa, feré causá ceciderat, cüm aqui amantiffi-

t o Uf

mus Przfül;ad quem miffella confugerat, defperatis

rebus auxilium tulit. Mifsó enim cum vidua diaco-

: Gu g

ates i

nó fuó , feriis creditorem verbis increpuit ; acà fce-

dl

leratis ufuris abftinere juffum , commodató conten-

tum voluit. Sed nihil potuére minz apud animum

jnum, qunt^

7) f,! Mf//b. hf

ab avaritia tenaciter obfeffum. Diaconus ergo ( ut

[e[aö.orcntrïyïg'fv

fuerat infiructus) ufurario quantum volebat pecu-

niarum ultra juftum etiam pretium numerat : quos

n

ul

ille nummos avidé arreptos dum jam in arcam re-

ponere parat, momentó exanimis concidit. Difeite

n t

.al

juflitiam moniti!

mum DT2

SENTENTIA.

ydi d

gn

dU

Urum, & divitias per bella quarere,

nit m

À

nefas eft : per maria periculum: pet

gitt j

i

falfitates opprobrium : per agriculturam

«M

jj

T

veró licitum eft. Honeftum veroó eít lu-

qgnusaï "

Hmm[ !)

crum,per quod nemo lIzditur, jufté acqui-

yin

ritur , & nulli przjudicatur.

Ca[fcodor us

4/"/!

"B

in Epift.

iil

(|N

RE-

n

998 ( f22.)8de :

RETILSJAXIG,

XII

Puucr.L Eré Ecclefiafticus : 40470 nibil ef?

fceleflias : bic enim & animam

5 Mi

fuam venalem babet , quam Ízpe pro -pauculis num-

Ya

mis Orco proftituit. Eltque;hoc vitium univerfim

PO Vi

't5; qis

quidem turpe : turpiffimum tamen in perfonis DEO

fpecialiüs facratis. P2 iliis ( comminatur DEUS per

! Viland

Üiement

Prophetam Habacuo €. 2.) qui congregant avariti-

am malam quod poftremum epztbeton ideo additü

gündletam

vult Rupertus Abbas , ut liqueret, avaritiam E«clefi-

Qalius no

QOdltus, com

afticorum foecialiter effe deformem. Verba ejusfunt:

equidem avaritianu[quam bona , fed ibi excellenter

'eüeeneret

(uimgtms

qnala eft,

"H. Avaritia mentem exceecat ; dum hac , ater-

Tictimmio

nis pofthabitis , temporalibu

s faturari cupit : etíi &

ts erdy

hocipfum fruftranec. Apud avaros enim vel maxi-

Q9 Bpfoy,

mé, quó plàs funt pota , pliis [ygiuntur aqua. H íol-

M Pu[, I

licitudinum turbz , quibus avarorum inquietantur

|On atera m

animi , merces illorum funt : atque iftud praterea

Ts Du

quód in iis olim implendum ficillud Davidis vatic-

Jfeere u

BISNRN

nium : Dorgaierunt fomnum fuum , && nibil mgent-

runt omnet viri divitiarum in manibus fuss.

: Boltilum.

IIL. O quüm'ergo volupe , cuncla , quibus care-

du [/

de ] S,]Oa

re poffis , defpicere ! Felixeorum conditio , qui 4/-

pertatem juratam fancte fervant! primüm enim 77

bil babentibus nibil deeff. Secundó , etiam füb alte-

tius arbitrio viventes , liberrimi funt, cum nullis Íz-

p

y

UT

culi curis diftineantur , neque fint fuarum cupidita-

|

lml

j

tum mancipia. Denique nihil periculi habent abillo

Apoltolico fülmine : pecgmia tua . tecum fit n ptr-

Ol'ïitudin

ditiouem. DEO enim tantüm intenti , & aliorum

mOJe(h'as,

incurii, fecuré dicunt : Dorznusfollictus eff mel.

mUS.J'. Ái

XIII. SEP.

)

226 ( 23) 92

XIII.

SEUTITUM

SEPTEMBERIS.

ZT

$, Maurilius Andegavenf. Epifc.

Q pauculisn;

B exordio füi Epifcopatüs,ad áfque terminum

itium unytt

- À vitz,nihil fic horruit;ut corporis commodita-

.'mper!bnisDi

tes, quibus pgmm homines ftudere confpicimus,

inur DEU

Vili amictu , victu pertenui contentiffimus , divinis

ggrgnt t

affidué mentem faginabat epulis. Jejunium quadra-

dutmial

gefimale tam obfervanter decurrit,ut vefpertinus illi

varitun

cibus alius non effet;quàm panis aridus;fale nonnihil

Verbag?

conditus, cum aqua poculo. Quó tamen rigidó vi-

Vendi genere tam non iminuit fibi vires, ut vané pet-

fedibiem/:fs

fuafum eft moderni temporis fenibus,ut eas reddide-

rit eiam magis firmas,& vegetas. Ad devexam enim

nbl

yiopte

&tatem perductus , quàm inter labores innumeros ,

quos Epifcopale onus parturiit , confurárat, tamen

Ó enim T b

ia

non caput, non dentesnon vifum, non ftomachum,

m i?

non c&tera membra dolebat, fed fui femper fimilli-

mus, in Dzo liberrimé exultabat. Quin & quó plus

| IM P:'zl;":';

j Dantst

fenefceret eó , amplius renovari credebat ut taquilae

Juventuté fuam. Idem utíq; fenferit Maurilius, quod

al

poft illum in Jejunii laudem feripfit Prafül Antio-

:nin""

chenus : Tejunium animarum tranquillitas ,fenum

d

decor. S. Joan. Chryfoft. Homil. 2.in Genef.

ii

SENTENTI A.

n

li etiämt

;

E przbeamus vires illicitas carni &

]l

gnf^

corpori noftro: ne committat bel-

TM

lum adverfus fpiritum noftrum, fed potiüs

Jio*

fortitudinem & robur ejus per continuas

Atl

,

'l.,./

"

i

moleftias,vexationes,;aflliCtiones debilite-

n[i;

jill f;" j q

mus. $. 4uz. l. de falutar. smon. c. 35*

K

RE-

x

$52 (524)8de

RB FLPBXxIre

XI

Tíi plurimàm in Jejunii laudes ex-

A

Puxcr. I.E

currant SS. PP. lingua & ftyli : et-

— —— — À

|

Ua

fi illud przclariffimó fuó exempló commendent Aíce«

tüte

tz : non tamen defunt, qui hoc mortificationis genus

j tb]lim f

cane pejus & angue fugiant. Quàm frivolis porró ni-

tantur rationibus , pulchre dicet S. Vincent. Ferrer.

palodacius

TMty! ferini

ferm. 2. Sabb. ante Domin. 2. Quadrag. Qwililer ,

ht (olam

"n

inquit , excu[at fe a Tejunio aliquà moda. Aliqui di»

iirindo (

cunt : babeo cor dis dolorem ex jejunio : aliqui : ego

Wintqn ij

non po[fuz dormire ; aliqui : flomachu dolet mibi.

; fonSear

An non fingulis his jure dicatur : Nunquid adbaret

mxea Cithg

tibi fedes iniquitatis,

qui fingis laborem in pracepto?

; lm amate

II. Falluat, qui ta

les funt, non DEUM, qui

.

Iat:öAm,;,

robé novit, quantum cum grati

a poffint : fed fefe-

(uafione' SZ Zzxeris, vires non

du

1pfos flolidà hác fuà per

]. Vor d

fuppetunt ; qui in[petto

v eff cordis , ipfe intelligit, &

Servatorem anima tua nil fallit ;

reddetque bomini

t (üs i

ER ;I A'm

juxta opera fua. Prov. 24. Quadragintadiale Jejuni-

um vix deciza fünt trecentorum fexaginta ac quings

L

dierum Anni , ut notat Gregor. M. & has decumato-

|. UC amt

zi DEO pendereingrati renuamus ?

.'

II Non Mazrilitm tantüm , fed Paulos , Ane

Lügfg

£onios , Pachomios , & fexcentos alios depontanos le-

Cüm ü

nes minimé fregit cibi & potüs tenuitas. Nunquam

UM

Tomnürunt vel carnes , vel pzfces , fed crudis radici-

bus, pomis fylveftribus, & aliis , qus vaíta eremus

| li

porrexerat , contentiffimi vixerunt. Et eíto carnem

| mm&(] Qxh

Jejunia nonnihil debilitent : quid aliud debetur hofu

Tum, p

domelftico? Exurgat D EllS , cadat armatus iffes ca-

dat & conteratur inimicus bomo , contemptor DEI,

lt t

amator fui , feruu diaboli. S. Bernar.

Ontene.

XIV. SEP'

até C Bde

| 0.

: XIV. SEpTEMshRIS

J duj

S. Catbariza Genuenfts.

inpue &l«

mmendet

Uantum amaret Chriftum, facilé colligi po-

tuit ex affectu, quó vix alió,quàm 44moris ti-

vifatons

tuló I]lum íalutabat.

Beneficium Vocationis fuae

viivolis p

7

penficulatiüs expendens, dicere folita erat : à Ztmor

, Vicit

c—

;,

!

meus ! fierine potuit, ut tantü me amore ad te accer-

ul d

mll /1,/qnj:

féres ? folam peccati umbram fic horrebat, ut fzpiüs

fufpirando Chrifto füpplicaret : 0 /4mor zzeus ! ut

Mil 4.&2;.1/:0&

nunquam in te peccem ! quoties animo recurrit Cru-

d

cifixi Servatoris memoria, recurrit autem creberri-

N:mquidadrs

mée, Catbaríng deliderió participationis paflionis

u

tam amata ferventer exaefluans, clamare confueve-

g DO

rat : Ó Amor ! patere me bic exerceri ! boc eff fla-

jl B

dium meum. Extra bocnon e[fem quod effe me eu-

ditris zy"m':,

pi. Votis damnata , atque adverfitatibus probé ex-

,;/rffinze!/!glï»

ercita, fuis iterum amoribus fanclé intenta protefta-

ii

batur :ó A4mor meus ! ut ego in tam charis mibi mo-

iidt P

leffiis lubens acquiefco! Utinam fic amarent , quot-

m s

quot amant filii & filia hominum!

As

SIOBSANSVT OEUNWIS

i 1 d P 4l

,v Lagrans ac vehemens amor Divinus

NI

i

j

cüm fc intrà fe cohiberenon valet,non

,nulüi

attendit quó ordine, quà lege , quáve fe-

fdc

rie, feu paucitate verborum ebulliat, dum-

n

[U

quæ

"i

modo ex hoc nullum fui fentiat detrimen-

p l

)

Yf

tum. Interdum nec verba rcquirit, inter-

jud [

TL

dum nec voces omnino ullas ; folis adhuc

qim

contentus fufpiriis. 5.Berz. ferm.67. i2 Cam*:

A Es

J2 j 51

Tk2

26 ( /26)986

RE FLIEXTSg

XW

Puxcr.I. Teneris altüm exarfit in Catbarr-

n& pe&tore divinut dmor : atq; Ut«

nam arfiffet in finem ! fedfopilt eum , & feré reftin-

(tgen

xit tribulationum torrens , quó valide obruebatur ex

ruítica Mariti füi cruditate : quá etfi juftó quinquen-

Tituti

dliemy

nió fortiter tuliffet, defecit tamen : ac ne matito dif-

qunhomir

fimilis effet , variis & ipfa vitiis animum polluit. En

t fug r

iterum inconflantiz noftre peradigma! bene inci»

fl pror

pimus : tepidé continuamus : malé finimus.

II. Übi tamen ad frugem rediit Cathbarina, tam

orom falut

conítanter iftud egit & ferió , uttota in DEUM ra-

difpendium:

potius eos

peretur. Quinque fupra viginti annosà Quinquage-

fima ad Pafiba : &fefto S. Martzn: ad ufque Nz-

titem trans

patmitteret

1alem dominicum non alió utebatur cibó , quàm Pa-

ne Euchariflicó , devotiffimé quotidie füfteptó , quó

milïum äcæ

fícut. adipe & pinguedine replebatur ipfius anima.

Noidos ;

limum fj

Vides , qua fit cordium veré amantium fagina! O ut

DEUM f(imiliter amares , & folum amares ! Mini

fbf

te Domine amat ,qui tecum Aliquid amat , quo

iaf

D uxiqxxeï

nen propter te amat, S. Auguft.

III. Magni progreffus , quosin amore DEI fe-

Torlent

cit Cazbarzna, potiffimum fuum robur capiebant ab

ipfo amoris exercitio. Quid mirum in hac amandi

arte te rudem effe , cüm azor?s exercitium tibi adeo

Uid

non facias familiare , ut feré penitus ignores ? Quid

etiam magni praeíliteris, fi modo DEUM ames tepi-

qui

Fag]:

dé : pauló poft veró totus Creaturarum amore impli-

ceris? O amima mea , infignita DEI imagine ! dilige

Cütdem

eum ,àquotantum dileila es : intende illi, qui im-

szg,

tendit tibi : quare querentem te : Ama amatorem

4ui , CH]U4 a more praventa es.S. Augult. in Manu.

XV. SEP.

958 527 ) 9d

Q

XV. SEPTEMBRIS.

vv in Gul

u d

$. Aycardus Abbas.

n & r

iobrudbam

! Ongcntos Monachos numeravit ; quos vivó

virtutis exempló ad tam eximiam promovit

j o quee

T marim:

fanctitatem,ut numerofiffimus illeCcetus, Angelorü,

mun lbl

quàm hominum Collegio effet fimilior. Subinde ta-

men G fuüz metuens fenectz, ut quz tam arduz Ma-

jj hu

finim

giflerii provinciz minüs apta eíle inciperet: & pro

füorum falute follicitus,ne qualequale deincepsillius

itc,z;brinaxï

min

j

difpendium facerent , Deuw inffanter precatus eít,

potiüs eos in ea vite conditione ad beatam pbrenni—

i du

l

"ia J

tatem transferret , quàm diutiüs in incerto fluctuare

l.'h;

permitteret.. Audiit DEUS füpplicem, & per fub-

y od

miffum & coelo genium, quadringentos quinquaginta

st

n

!

tur p

1 äïl[m;

!

Monachos aurcà virgá fimul & femel ad capeflenda

!

laborum füorum pramia in coclos evocavit , quos

um

paulo poft,feítivé tripudians deitantoCivium fupero-

p

rum auctario, fübfecutus eít /4ycardus Abbas. Cupi-

(uid al

iffes utique & tu. reperiri intrà fyllabum tam fancte

morientium ?

jnat N

/

j

SENTENTI A.

gt í

l

T jl li

p

L

H

"

yirim

Uid eft vita mortalis, ni(i viae &

qualis fit dementia, fratres mei , per-

EM

pendite! in labore viz laffari, & tamen

atl

À

! lm /gm(;'(

candem viamï nolle finiri.

A Greg. Zfz

J

J

:

l:fwmg.

/

"

m P

,

!

y

!

f

Pil

i

Kks

KE.

*g"ll' n

»

Ü

s5 ( 758 ) 8de

AREFLEXLIO

"X

Uantó vitz prafentis amore te-

nentur Juvenes, tantó etiam con-

Puxcr.I. Q

cutiuntur metu mortis. Metuunt fcilicet, ne Mors vi-

cina nimiüm fit , & vite filum citius ; quàm vellent,

Astom

incidat. Verhm metuunt ftolidé G extra Juftoró mo-

ft pto

rem. Quid enim habet vita hac , quod eam adeó red-

li, &f

dat amabilem? an veró non tota quanta zl2 eft,

hg vlg

& Creatuiz debilis cum hoftibus fortiffimis contli-

trois tiam

&us? aliter longe fenfit Apoftolus : Izfelix ; inqui-

um confor

ens , ego bomo! quis me liberabit de corpore mortis

ls (s i

bujus ? ad Rom. 7.

Qu af

II Cuperent multi longiorem vitz terminum;

miflum ]e

adaugendum cum illo meritorum thefaurum. Sed; o

Tium, Den

quàm etiam iílud eft incertum ! quanta exerrandi ab

getimum;

hoc propofito pericula ! multi in atate decrepita fo-

ffPfiF;i]uöd i

veze fepulchrali illati , barathro jam antea inje&ti funt

| "r fviat

infelicis aeternitatis ; qui ; fi juvenes deceffiffent , pe«

; Pt r

fitari minime fuiffent. Nimirum , hominum pluri-

| Ui

mis idem accidit, quod /si, quibus cum annisferi-

Afc

non-

1

tas crefcit : ut eàpropter veriffime dixerit

[

nemo :facilias inveni,qui innocentiam ferTauerint,

rA

uám qui congruam egerint peuitentiam,

PinaF

|

III. Siveigitur DEUS protelet vitze tuze curricu-

aboq

luni , five contrahat : utrobique paratus efto : uttobi-

tim ad |

que lucristuis invigila : ac in priore quidem cafü ze-

QUi

gotiare dum veniat Dominus : in altero , f1 etiam Ve-

níat ; quá horá non putas, pulfanti confeflim aperi :

nim

ac de reliquo non cura , num diu viéturus fis , num

| Titai

breviter:fed hocfolàm cura , ut E

x

Jei

ey

]

1e vivas. Sé qtis

Clna

in mortem aute primos aunos delatus efl , nou magí

|

conqueri debst , quám qui citó uavigavit. Seneca.

[ Cj

|

XVI. SEP.

ä&(m)ä*

)

XVLE SrzPrTEMSBRIS

fentis at

tantoetana

S. Editha Virgo.

icet, ne M

s qunde

Antu.m potuit apud hanc Virginem Cbaritae

in proxtmum,ut & regia dignitatis Illam ob-

er farr

alamato:

livifii , & fua deferre obf&quia faceret non iis mo-

t mlimg

"

dó,qui vulgari paupertatis maló laborabant , fed le-

(ortilins

£

profis etiam , quibus recepta corpore peftis homi-

Hos Editba fovere

: al n

num confortió interdicebat.

hr

his f:is ipfa manibus neceffaria miniftrare tanto

cum affeétu confüevit, ut & Angelum & ccelo fub-

nvirztermi?ï

miffum leprofi fpecie, mereretur habere beneficia-

qhdanni

rium. Demortue Virginis corpus diu perítitit inte-

I

anta df

gerrimum : oculis tamen, manibus, pedibüfque ex-

j

Bde

L

ceptis,quód in Juventute fua hifce membris ad puel-

j

atj

j

;

lares levitates nonnunquam effet abufa. N'ulla infir-

:

r

il

morum horret ulcera ; qui illis ; velut ipfi Chriflo,

4

Jorini

l

V

a(fiftit.

"

gcuffi 4nn

SEJON-TENTI A.

ei f

if

Dina pedem Ixdit , quid magis procul

ggn!idïh')

'aboculo,quam pes? procul abeft quan-

g

pit!

ydi

tüm ad locum , fed valde propinquus eft

4

J

r qu

quantüm ad compaífionem- Oculus ergo

re(])l

j

u

ípinam quzrit , juvant manus & digiti ,

lïngm dolorerm exponit,totum corpus in-

clinatur.

Sic dolenti condolere finguli

debemus. $. Auguff.

i

at

KE5

RE-

Ü

X

)9

-?:8(;30)324

REFALEXITO.

4 XY

4

Ijz'taiio infirmor um non poltremü

PuNcr.I.V

eft inter corporalia mifericordiz

Uod 2

opera: tantiq; apud Dzuw pretii, ut eam zc(timetfu

m

praholocaufta Legis veteris. Mifericordzam volo,6

non [acrificium. Nectamen defuntqui citiüs compa-

erenpt Aex

lts ita

tiantur morbido pecori, quàm infirmo homini. Sunt

(lrptoltib

ifti fimiles Sacerdoti illi & Levitz , qui adeó non at

lubertu,

tenderuntad vulneratum à latronibus inter eruja-

dm fore,

leni & Tericho, ut etiam fine omni compaffionis fen-

laüliscom;

fu pertranfirent. Verüm audient olim tales : Difredr-

DAR

te à me malediclà e. infrrmus. enim fui, & non

AOX D

vifitaffis me.

II. Siomnis Chrifti aCtio noftra debeat effe in-

,l oratior

! Tit, Vicem t

ftruGlio, quí fit quód nos non moveant tanta bencfi-

D dexr

cia;tot morbidistoties impenfa ? an non tantorum ex-

10 r c

emplorum negle&tus evincet , nihil minüs nos efle,

1 m aUgy

quàm Chrifti imitatores ? audiamus Lecfantium ve-

Yé dere fic differentem : Nzbiltam arvinum haomo

P-'fïmium, [

*]

babet , quàm de aliis bene mereri , tamet[i ille maja-

u*nusmmulun

Y4 , bic minora beneficia exbibeat. Fac calamitofo

Vs

"It tb

fs Deut, DEImifericordiam imitando.

III. Optimam infirmorum curam agunt , qui

m cuigl

primüm animarum curam gerunt ; tum corporum.

Peccata frequenter Dzux vix nón cogunt ad irnitten-

Dil

dum morbos : qui ut toliantur , peccata prius tolli

| À Omp.

neceffe eft. Corpusé terra compactü in pulverem de-

| l

alcs; 1

nuo refolvetur. Animam ad imaginem DEI condi-

tam manet ve! felix , vel infelix zeternitas. Hujus et-

Y cu;mv

go fanitas , fivel minimüm etiam vacillet, omni cu-

Conüal][es

rá redintegranda ell, ne fiat quod Augufítinus inquit :

ag i[fa ICV]'

"dnimas mortuas uulti in corporeuivo babent.Yupet

li E J lþ-

Apocal. Homil. 3.

XNVH. SEP.

—

322 ( 5315 88«

B UXWM.

SEPTEMBRIS.

imnon pce

5. Lambertus Epifc. Mart,

xla milr

| Uod Pipinam Regem liberiüs arguiffet ob

m ll

iarditm

7 infame fcortum,; quod peffimó totius regni

exempló Rex fecum detinuerat , impudentiffimz

gictisct

mulieris iram incurrit implacabilem. J4/pazs enim

ymoltomuni

Chocptoftibulo nomen ) cernens, fi diutiüis viveret

; QUi

