ficuti Notbingum füum Conradus ; ic maximi fa-

ciunt; qui meliorisfunt indolis, praceptores pariter

or, Noir

Tbus effe o

probos & eruditos. Veriffime igitur & chriftiané af-

feruit Epicletus : No» eff cujuffibet praceptorem

Y Angel :

Qu m

e[fe , fed divinitus ad id legi oportet.

j

III. Colloquia pia femina funt à benefica illa

Numinis manuin nos fparía , nec minorem centu-

Bift

p!ó fatura fru&tum , fi terra refpondeat.. Collatio-

U

nes Eremitarum veterum, Ó quàm fuere praftan-

Tüendo, t

tes! docuit alium alius qua agenda : nec verbó tan-

in&ar, qu

tüm, fed factó : indequefolitudines illg coelo, quàm

terra fimiliores erant. Indignum,homines quócung;

tituló DEO devotos rariffimum de divinis mifcere

Q'Xhmm) (

fermonem: nec indignum tantüm , fed nota etiam

Cütd)in

mentis modicüm aftimantis divina.; Jmago 4m-

eni fermo ef : qualis vir , talis ovatio.

Seneca i

FUSCH)Q

Proverb.

|

, "qr]

XX VIIo NOV-

|

928 (673) 866

XXVIIL NovzMsnrs.

LT0

5, Jacóbus intercifus M.

n p

T RegisPerfarum, primarius in aula minifler,

em uf d)

mendlri nl

u

affe&tum fibi faceret amplius vectigalem acfir-

&uhicipré

mum, Regis Regum gratiam vili habuit , defertor fi-

D eim r

dei Orthodoxze, & Idololatra. Scelus hoc in eo fic de-

nl ii

teílatze funt Mater &Uxor,ut omni neceffitudinis ar-

&iffims jure déftitutum , privatimq; vellent putre

[ ä al

at nl

membrá. Doluit tum primüm vicem fuam 7«cobus,

& pro recuperando non tam fuorü , quàm Dzr favo-

40.Y. 14

ze , correcturus quod perperam egerat, Regem adiit,

an i

Apoftafiz fefe damnavit ; ac Chriftum eoufque con-

at

feffus e(t, dum Tyranni juffu articulatim diffectus,&

z ami

yamannd

jam truncus meriffimus ; caput & vitam deniq; po-

neret ; nobiliffimus falutarium retractationum Do-

; i s

u

&or. Novit Dxus figmentum noílrum , novit erro-

j yæ;epmrö,

ribus effe obnoxios , eó ipsó , quod homines fimus ,

rl

non Angeli : nec tantum errantibus indignatur ,

if t

quantum in errore perfeverantibus.

It

SENTERNTIA,

7

Bi femel emerferis, noli denuo mergi

" minorcszf

quotidie peccando , zdificando , di-

oitet Ü

m ff

ruendo, texendo , diffolvendo , pucrorum

j

inftar, qui frequenter domus, quas erexc-

gt

runt, rever(íi iterum deftruunt. Fuge ícor-

jpnite f

pionem, cujus noviftiftimulum. Quife-

j du F

cundó in eundem lapidem impegerit, ca-

; fäd f

cus eft , aut mente captus.. . Epbrem ferm.

"m

77] d

ig quorid. peccant.. Tom. 1.

J1t4

RE-

X XVH, ,w

$58 (674) 9d

R'OEWJLOEOX D.

X

I foretab hominum conditione alie-

Puxcr.I. S

num errare, G erráffe, foret GCalia

fició

rerum facies. Ego dix , Dii effs , elogium eftcom-

prebenforum potiüs,quàm varorum. Cognatum his

D

Vi vit

labendi periculum, à quo non etiam eximit fanclitas

priafatus,|

quantacunque. Quant Zlibet quis excellentia [antti-

«imyh f

£Ats etmineat, nou efo fre de fua perfetiione fecuru ,

Áttom, imp

ut non debeat effe de cafa follicitusJS. Profp. de vit.

ia cilu

contemplat. c. 9. Non ergo malum eít , malé agere

t Tloflri

poffe, fed bonü etiam eft,in malo non perftitiffe. N;-

Áecepitus p

Áicarum im;

bil peccare folius eft DEI: peecatum autem corrit-

ve G emendare , [zpientis, S. Amb. Epift. ad Simpl.

Qtwm cont

II. Fuitin Sanciis,ferio per Dx1 gratiam aliquan-

Tuiteorifi

do converíis, maximus Íemper recidivationis hor-

tiondibilem

ror,quód crederent, deplorata alterné & repetita de-

70 prodit

U Mj

nuo peccata effe zz4eztes illos , qui ad tartarum tra-

hunt, cüm tandem fic invalefcant, ut omnis eorum

corrigeridorum cura difpareat , difpereátque. Pre

Oi

m tibi importabile videtur peccatum : proce[n

Y

temporis,fi affue[cas, jyudicabis non adeograve : patr-

ünt

&l

Jó poft etiam deletlabit: ita paulatim in cordis du-

vitzem itur. S. Bern. L. 1. ad Eugen.c. 3.

Tat hf

II Davidis adulterium, infidelitas Thome, J4-

TIt; Quom

cobi hujus apoflafia , Magdalena vanitas & fordes ,

IC pillj'im

minimüm his nocuerunt, quia feciffe panituit. Non

]lta N !]ic' ]

ópus;ut pro praeteritis fanguinem fundas : una lacty-

mula, uaum compunéli cordis afpirium, unum per-

Ws

N

e4vi , per feriam Confeffionem Dzo , & Sacerdoti

Vicario dictum, priftinz te reítituet fanitati. —.Dele:

eti, 0m

quit David: þd per regiam &5 publicam paniten-

| Yeri r

]

tam peceata [na ita annibtlaustyut peccáffe non vi-

&Keatur. $. Augult.

XXVIII. Nov-

,CMMZ-.*/,.

l

E

*

s22 (675)826

(Io.'

XXVIII. NovEMBRIS,

um condtio

mf

$. Stephauus M.

lj dogand

Enefició Dzripare Virginis in lucem editus,

omni vitz tempore devotiffimus illi vixit. Stu-

ar'um.C.ezJaM

LL

pri accufatus, D'xo caufam fuam cornifit :;& ultus hie

7I2

eft famuli füi innocentiam , quando geminz proles

n

fi,

Ícortum impudens uíq; ad íceleris confeffionem, &

f

1. D

impactz calumniz palinodiam, torferunt, & lacerá-

runt. Illuftrior Srepbanus ab innocentia tam robu-

u d

-----

IU

l& coclitus propugnata, tutorem & ipfe deinceps egit

otongtt

TT

facrarum imaginum ; quorum honorem denique &

cultum contra Iconoclaitas fnómet fanguine affe-

( Evifï.aä?i

gt

ruit gloriofus Martyr. Privata fe vindicandi libido

non debilem tantüm animum, fed diffidentem ctiam

Dzo prodit. Cur enim aliàs non crederet ifti dicen-

i

I

TE

u ? Mibi vinditla , €5 ego retribuam.

qu il

(

& OE GN TUEONUTOD s

In

(i

era

On vides in xdibus, quando 6 regio-

etcl

t

n€, ac dire&é dux janux oppofitze

IS

funt, & flatus vehemens irruerit , fi alte-

lr

[

ram clauferis, & refpiratio prohibita fuc-

«65

W!

rit , quomodo nihil efficere valeat flatus ,

d

It

fed plurimüm de illiusrobore prxcidatur?

vurid

jl

d

pa

ita & hic. Duz funtjanuz : os tuam, & os

inàs

illius, qui te vituperat, & probró afficit.

r t

Situum occluferis,& fpirationem non de-

Md

j0,

deris, omnem flatum iftum extingues. Si

fanit

m

veró aperueris, effrznis reddetur. $. fa.

Jl n l m

Chryfofh barnil. 11. àa . ad g he(falon.

,

fl

AR

Y

V[I

Iz"x

VR Y

$5 (676) 286

REFLESXIMSM.

XXD

Puxcr.I. Ti non liceat tantüm, fed expediat

etiam aliquando, crimen falsé im-

&um,veri à criminatore commifi retorfione elide-

Ut

pa

(lone c

Yes

ut nimirum confulatur indemnitati propriz, ibi,

H

qu$adorm

ubi ab hac aliorum «tt

am honor dependet : propis

tamen ad chriftianam perfectionem accedunt, Chri-

futsncopat

Ms bojost

ftum imitati,qui, 224 pateretur non cominabatur.

p

,

.

oculum. pre

í

N

i Ca10 D6

Dudum evanuit Lex illa veterum

amminilrur

oculo , &c. Ejus veró loco fübftituta eft hac alia:

VO anmum,

diligite ini

micos ue[fros , benefacite his qui oderunt

Iumniautibid

Concionatus

vos ,& orate pro perfequentibus &f c4

labere od

7of.

d ferientem mt

äv'mdice D B(

II. Dicent aliqui : bóc ipsó; quà

ejo

rem. Frivolum

pralnbus

yton vepercutiam, reddam illum p

(l Mártin

hoc eft imperfe&tionis tegmen; iis

potiffimüm fami-

febribus aftuant.

RerDitat j

liare,qui immodicis 47077 propra

cüm toti fint

Nullus apüd hos retorfioni

s modus ;

m foneaf

Nec enim nifi veriffi-

Ws lx'su (wi I

dens, toti fibilus ferpentinus.

PFWMWM

m dicium à nonnemine : Jsdicium memf: 'gox

ltss !

eft & fermo loquen

i.

lil, Sanctis faci

]é fuit diffimulare calumnias;

uando DEUM noverunt e

Íle potcntimmum

dulterii falsó ab

. Ui i

cau[z fuz vindicem.

Sufaunam a

b

olidis fenibus incufatam, flevifle legimus ;

quod. fuit

TC Droyen,

iufti doloris: legimus c

celum reípexiffe ,

quod uit

m auctorum

PIQUm, r

fiduciz : non legimus crimen in nequa

.

T

Dii

capita regeffiffe.

Sufanna filentium pra

judicium

r

Erat enim cor

N

fuit certó fperati 8 ccelo adjutorii.

Gd

gius fiduciam. babens.

Non dolendum ef!

fi mate

fi,glo

eXC,iPiCI h

audiamu , fed [i jure male audiamu.

S. ]?annes

| ALQnee s &

Clxyyfox :

XXIX. Nov- |"itj,

:

358 (677) 886

eu

XXIX. NovEgMBR Is.

n ld

$. Radbodas Epifc.

yioyeime d

v r

Ultüm perfectionis in fe ftudiüi promovit le.

M

! A. Ctione codicum facrorum , eorum pracipue ,

ii

qui San&torum Vitas tractabant , quos etiam ffecule

pr gt

yem a

f«4 nuncupare folitus eft. Aquam in vinum con-

vettit ; hujus tamen ufu , uti & carnium , ne infole-

j ia

rum : n

fceret caro, perpetuo interdictum fibi voluit. Paupe-

m minillrum egit quotidie: nec in fübminiftrando

lia d

J,

vid

yat lp

vi&tu tantüm , fed & in abluendis pedum fordibus.

Concionatus aliquando , cum Danos obftipos fibi

LL

haberet & rebelles , illos pauló poft vidit peftilentiá

àvindice Dzo effecaftigatos. Meritis denique dives

ii

j

praíenübus JESU & Manza, fanctis Agnere & Thbe-

l

nf:'

cla , Martinoiem Willibrordo G Bonifacio viam

z;'o're;m:-

p

aternitatis iniit, feliciffimus ab hoc conductu non

p

Iuf

deS:

( W

tam funerali, quàm fponfalitio. Quàm bonus Ifraél

Ti

Dzushis, qui recto funt corde ! quàm juftam, & fu-

)

jf] I^

pereffluentem cultoribus fuis vicem reddunt. Coe-

liil

ld TE lil

lites !

SENTENTI A.

sin ^

dit Qitio

U—i in carne pofucrit delicias, temu-

, i.

Q

lentiam ; concupifcentiam abfurdam , qua

gf

It

hinc proveniunt, metet. Quasautem funt ifta? fup-

| CXi e,q«

P

"

7

plicium , ultio, probrum, rifus , corruptio. Q.:z ve-

ró funt fpiritüs, non funt ejufmodi , fed his omnino

i

)

r p

diverfa. Seminaíti elemofynam? manent te thefauri

ul

cceleftes;gloriáq; fempiterna. Seminafti pudicitiam ?

'gïlll/W* J

excipiet te honor & bravium , & ab Angelis gratu-

i

lationes , & ab Agonotetha corona. S, Jean- Ghry«

foft. in Epift. ad Galat. c. £.

"

yu

RÉE

d

æ?sæ(m)æ

REFdALESIGO

XX

Puxcr.l. K julchie de.fpeculïs AnneusSenea :

j

, Inventa funt fpecula , ut bomo [ifé

mofceret. Multa ex boc confecuta. Primà fui notitus

m j

3omai

deinde ad quadam confilium. Formefin , ut vitarti

? Vir-

fein Cracdis

anfamiam : deformis , ut fcivet vedimendum e,

tutibus , quidquid corpori deeffet : Tuvenie, ut

f

Hacenim j

vc etatis admoneretur, illud tempus effe diftendi ,&

MrCnx , qu

ortia Audendi: Senex , ut indecora canis deponeret,

ttnembrort

Vide, an non Vitz Sanctorum , quas Radbodus fpe-

É undeny t

cula dixit, eofdem omninó praftent effedtus ?

pi:z:me,diþ j

II. Legit Auguftinus Epiftolas Pauli , atque ad

Wt y qu,

M*h d;u dtþ

confpe&tum illud : Noz is comemeffationibus 8 elrri-

etatibus (5c. unó velut obtutu vidit ominem obligati»

trüfione qui

Driotata .

onis füz feriem. Legerunt & alii San&orum gelta:

nec minore cum fru&tu : ut adeó prudenter credide-

Magifro g

Ttergi?, Bd

rint , Sanclorum di£la , faCtaq; fpecula (ibi effe , de:

cori vultüs animz vel fervando , vel inftaurando ma*

Tültinqre g

ximé commoda. Illis igitur , quibus nullus ejufmodi

Ut Cel

fpeculorum ufüs , reliquum nihil ; quàm utinfelices

fip Cs d

fibi vaticinentur : Tot Judictbus inops adflabo,quat

Vtüünc, af

vuut in opere bono. S. Aug. in Pf. 49.

9e pneæ/]&

III. Carnem fpiritui fu

bdidit Radbodus : inque

El

pauperibus Chriftum confiderans,quod capiti nequi

it, membris przítitit. Etiam hac fine dubio legerit

lice

in Sanétorum Vitis. Hos imitemur , ne nobis accidat

KT

quod Judais , quibus dixit Chriftus : Ef Mo)fe

fqui

Ttütan

aceu[at vos, in quo

fperatis. Joan. f. Idem , inquams

Dütdosie

occinetur tepidis Cl

iriftianis » Chrifti, & Sandto-

aütem ib

gum tam nullis imitatoribus. Honorare Santtos

non imitari , nibilef , quàm mendaciter adulari,

"itice

S. Augult. fcrm. 39. de SS.

M

XXX Nov*

NY

h

$98 (679 ) 2de

1 .

XXX. Nov£kMBRIS.

ilis Anteu

fpt[ld.i,m la

$. Andreas Apo[folus.

4, d

B JRimüm feazz, poltea Chritti difcipulusuttiqs

Fyriu t

A. inomnibus plurimüm fe probavit: amore pra-

fertim Crucis , qui in illo mirabilis omnino fuit.

'Hdim&näzergj?

[

/

[

Hanc enim , in eam fuffigendus , fic falutavit: Sa/-

u tf

ve Crux , qua in corpore Chrifli dedicata es , &

n u

ex membrorum ejus gargaritis ornata ! Securus

:

. gaudens venio ad te ; ita & tu exultans fufczs

quid

ent &

pies me , difiipulum ejus , qui pependit inte. O Bo-

naCrux , qua decorem ex membris Domini fufce-

stl

ttn

pifi , diu. defiderata , folicité amata , f& inter-

ii

mifone qua[fita , $. aliquando cupienti. Animo

praparata ; accipe ane ab bominibus €$ vedde qe

j Sudor

Magifiro meo , ut per te merectpiat ,qui per te gae

Q

redemir. Biduó vivens, Cruce pro Cathedra ufus eft,

d

f

multiümque gentilium numerum fidelium albo in-

VaLl

Y

yus n

Jl

tulit. Coclicó demum fplendore corufcus, paradifum

fegià Crucis clave fibi refervavit. Falleris, f15 prae-

b

quam

1 r,)M*

ter hanc , aliam fomnies januz illi aptam.

j iil

BEU TENW WW

[*b

jl

Eleberrimam Chrifti Crucem merità

u

liceat appellare non folüm terrz ,

d

n

e (l

'fed & coeli fulcrum & fulgorem.

Nam

jr, tl

"H

Creaturam omnem fíuftentavit , fupra-

;Id

et

mundanis quidem gaudium , terreftribus

fi, &

autem libertatem concilians , & diffiden-

ii

j MP

tia invicem fibi conne&ens, 5. Z//dorus Pe-

at "

lufiota L. 4."£Pzþl.- E

REs.

x

s52 ( 686 ) 9ids

P^

K EFJULEX IN

ï,

UO

Ingulari DEI benefició contingit, jue

-

PLINCT.I.S

[los raró degere (ine cruce: hanc enim

Byy

iis tantüm impertitur ; quos , uti modó paffionum;

fic olim gloriz confortes eft habiturus. Alios veró

"

permittit ducerein bonis dies fuos , dum denique i»

punéto ad inferna defcendant. Erras , anime mi , f

cruce quácunque preffus , de hoc DEI in te affedu

dubites : imó ipfi Chrifto injurius es , dum aliam ti-

3777

bi viam ad ceelum fingis , quàm fuis Ille veftigiis fig-

maverit.

ilorum

IIL. Maximi fiunt Dominice Crzcis particule,

fs quorüm c

toledsy adqu

quód pars fint //gnz vit4 , in quo falus noftra pepen-

dit. Interim tamen nullum etiam dubium , fpiritua-

i impendiz

punmg m

li Cruci magnam à DEO virtutem effe inditam : effe

clavem cceli : participare de paffione Dominica : effe

puctniam

g Curani

fignum , quó difcernuntur electi à reprobis. Ubi ta-

men honor illi debitus ? ubi digna zftimatio? ubí

Vitew colon

ille Apoftoli voces : Sz/ve Crux pretiofa ?

fdmm: 4

III. Dolet au&or libelli de Imitatione Chrifti

t qui

pudendam noflram fegnitiem , ita inquiens : Dura

Phlaqy

ehcfcentia

multis videtur bic fermo : abnega temetipfum , tolle

erucem tuam , féquere TESUM :fed multà duria

Qs i,

anþi

erit Audire extremum illudwerbum : diftedite àmt

ssaleditli in ignem eternum.l.2. c. y2. Ab hac audi-

V p

tione mala non timebit , quisquisamicum Cruci cot

gefferit. Infüetum DEO punire bis inidipfum : et'(i

immiffio tribulationum, ubi purus à peccatis elt ani-

mus, punitio non fit, fed dilectio DEI longé maxi-

j

Q

ma. Crucem tuam amamus & adoramus Domine!

eam veró, quam noflram facis, cfle credimaus /4]/

^.

illud tuum /zave & enm leve.

l. Dze-

W

gg&mäþ

110

******** *****& æ***, ** ** *******

nf

inecruon

yi d p

FESTA DECEMBRI-S.

habiuns 4

I. D&cEMBRIs.

[ios, n

Drrass ani;:;g

v DEL us

$. Philaretus Conf.

füses üntt

vfis n

Uit Philaretur $ rufticorum tribu,extrà tamen

: illorum vitia. Nemo iftó humanior in paupe-

i

Ri

j

'pa:c"

res , quorum causá fedulitatem ordinariá majorem;

colendis, adque fertilitatem eximiam difponendis

i

yo li

i

Ü

agris impendit , utcopiofius fubinde meterent ino-

um

pum multe manus, quod à paucis PZzlareti non

g d

parce feminatum fuerat.

Retulit DEUS tamex-

ffoncDo

acta Charitati temporariam quoque vicem , quando

Wf reprohïï.ghfï

Neptem coloni hujus in. Conf/entini Ymperatoris

m al

thalamum ; 4uunculum ad dignitatem Confülarem

vtl

evexit ; quam tamen ipfam dignitatem occafionem

ii

Philaretus (ibi voluit, fecitque largioris in pauperes

,1(ginq03füïï'ï

beneficentiz , quibus demum haredibus ex affe fcri-

, n

ptis Gzomen illam;ut liberalitatis auctarium, addidit:

y m

effote mifericordes. Nil am deperit, quàm id, quod

h: »(i/ZZ;fl:?i

r

avaré pauperum ufibus fübtrahitur.

m

:

)

ia

"

il

SENTENZ 1 4.

T

p

gnum opus eft Eleemofyna, ut fa-

MA

ciat homo , quod facit DEU S.

DH lon;»ff

af

$, Angufh. lib. so, Homil. Homil. 3.

5 crcdfmlïi ' j

ARE.

l^

s36C68258de

K EGILOE S X

Puxcr.I.

ll

N tanto virtutum numerovix aliaeft,

j

2

qua tantum ad fublime gratiz: G glo-

riz provehat alumnum füum ut provehit pia in pau-

A

peres charitas, Parüm eft , in hoc etiam fzculo centu

(nibudo:

plum reddi , quando E/eemofjnarii fu ctiam modó

F

ilius, qu

deificantur. S. Gregorium INyfs. audiamus: $ zii-

"i non b

féricordis appellatio DEUM decet , ad quid aliud te

tstedesnon

fermo bortatur ynifi ut Deus fias , eanquam [mma-

tum, qua f

t G infanitus proprid notà deitatis ? in c.g, Matth.

Tminimim,

II. Dzuw imitatur , q« 2atellzgzz fuper egenum

qAutmefola

6 pauperem : qui nimirum eleemofynas erogat non

Vramvali

rogatus, & velut intellectu fübodorans pauperum

m Numiny

indigentias. En DEI morem & ufüm ! Fenzet tibi

ibf eftn

pluviaantequam voges: defcendet ubertas notle d

Joto dbrgh

féertis, dum adhuc in le&lo es.Ex pracepto vigilat di-

CSOR) tamen

es , exculant Elementa , feuétus te uefcente effin-

qtamperi

duntttr. S. Auguft. homil, 39. Pauperi pannofo fti

T finde M

pem portigere , Natura jubet: eorum mifereri , qui

at d

videri erubefcunt, praxis eft ingeniofæ Charitatis.

AO t

II Dzuw imitatur , qui exacté obfervat illud

PA Wateron

Chriflo DEO Homini tam familiare : vide nemini

L artymij

dixeré. 'ubá canere prius quàm eleemofynam ero-

ges, hypocriticum efL, non alid mercede , quam va-

niffimó populi plaufü donandum. . Vide;

quæfo !

quàm /zperbza bonis etiam operibus infidietur ut

Uid ;

pereant. Fermentum eft pharifaicum » totam bene

.

t

caterà geflorum maffam cornaculans. Quidopit 4f-

atqmtcrm

vegantid uultás ? quaeeit Seneca : quid tumore ver-

borum ipfa res fe extollit../ Detrabenda eft inanis

dim

jatlatio , ves loqueutur nobis tacentibus. Lib. 2.0€

Benef. c. 11.

II. DzcEM-

J

h

v96 ( 683 ) 8de

K 16

lmnum:rorixg.

Il. DzczMasnRISs.

ioulf

j

$. Bibiana F. c& M.

[

QX

PAU

Ortitudo & decor indumentu m fuere Virginis

hruril

E

iftius, quando, etfi nobiliffimam, non fervilia

ls qui

vincula, non bonorum direptio, non utriufq; paren-

d

tis cedes,non deníque promiffiones ampliffimze om-

T

nium, qua fuis amatoribus mundus dare confuevit,

diutieiud

vel minimüm dimovere potuerunt à Charitate Dzi :

vdiijet

quá ut ne foJa arderet, ipfum quóque Praefidem Faz-

emoltt

]

"

»:o*g]'.

"

fPum vam valide füccendit, ut is palàm abjurató falfo-

(llbo dorats p

rum Numinum cultu, C/7z//£e nomen daret. Pra(idi

i

I

j

fübftituta eft nequam mulier,qua ut /7bi27 255 àpro-

;ubeït.ff [

,'Z

i

pofito abftraheret, nullum non movit lapidem, in

ii

cafsüm tamen.

Quàm enim in ZAgabz oleum &

xPWP

lul

operam perdidit 4pbroZzfiatam in Bibiana Ruffna.

nf

Durt

ly

Hac fanctz Martyris conflantia tyrannum adeo in

g

fermentum dedit , ut teneram virginem plumbatis

" I&Cha

[

J

ad mortem contundi preciperet. Sic cecidit 2;biz-

»4, Ut 2ternum flaret in gloria, Faviani & Dafrofe

a

jur: 9

Martyrum, Martyr £lia.

ydemoyr

SENTENTIA,

o

j» !

Uid miramini fratres, f1 àatmatores

ell

hus

l J

cum, o

DEI Mattyres tanta pertulerunt , ut

acquirerent DEuM ?amatores auti,vidcte,

J5

//1[, [

quanta

J l

pauantur. $, 4ugufh. ferim. 100. de

/þf]//

diwr[

i

U

RE-

I^

spe (684)0de

REFZILIESSXIS

]

Puxcr. LA A Ultóm exercitata eft Bibiave pa-

&H

tientia: quia tamen fidelem feíe

robavit , facile accidit, quidquid mortalibus reli-

Obilis

Dolere poterat funeftam cha-

qis da

quis durum videtur.

& enatam hinc fuam

riffimorum Parentum cedem ,

unfadjur

orbitatem : quod tamen illi Martyres occubuiffent ,

prmapp

gaudendu

m, non flendum cenfuit. Hoc pro certo ha-

(s etourte

bet , inquitSara, junioris Tobiz fp

onfa , eznis qui

Ttiderty Gei

ze colit , 9 DEUS ! quód vita ejus ,

f in probatione

ltique Z

uerit , coronabitur. Tob. 3-

non minus animu

m Bzbia-

o petus

II. Aliud gaudium.

& um €

214 recreavit , quando FZ

uflum Tudicem vidit omi-

ad Chrifti caftra transiffe.

iftusvidor

ne fauító , defertis idolis ;

Bumentum

Nimirum non aliud. eft ; quo

d tantá juftos afficiat

fuó & monitisuni-

dhio morbi

latitiá, quàm fi

videant exempló

T modum

cum etiam fe peccatum impe

diviffe : certi funt enim,

fibi jus accedere

vt aplci

ex tali Charitatis opere proximum

EO

ad aternam felicitatem. Qu comverti fecerit pecca-

lvabit animam ejus à

Bu

zorem b errore vie fua » fa

n Simmm

anorte. Jac. f. non dubium;

quin

& propriam.

Ecclefiafticus, /7/^ne-

grfns,i

II Ufgue in temput , ait

&tttna qj

bit patiens , $ poflea reddstio jucunditatis, c-1

. La-

r

uitur

dl&iOIïihu

borum füorum ampliffimó praemió nunc perfi

Bibiana ; ad quod videt condignas plané non

fuiffe

Irg

paífiones prateriti temporis. O , ut pramiü illud in-

definenter cogitaremus ! quantó fortior foret patien-

S

Áinta

tia noítra ! Suftineam us viriliter,quidquid moleftum

mnæ t

accidit, indubii , futurum parvó poft tempore, quod

Tl un

pro DEO fpondet Itàias Propheta: Dabit coronam

gro einere ,oleum gaudis pro luéln , pallium laudsé

[Udini n

pro [irism. maroris. la. c. 62.

ul di

III. Dzc-

s25 ( 685) 9de

0'

HIL DEcEMBRIS

e Bun

. Frapctfcus Xavverirus Indiarum

a fideem

"Apoftolut,

mortalibus 6

Obilis Navarrzus , dum Parzfiis operam ftu-

fudm à

aum hicfuz

diis daret, S. Jgnatio focietatis Jesu auctori;fo-

cium fe adjunxit.

Miffus abillo in Jndzas , Goa»

s obl

primüm appulit : tum veró vicina regna & provin-

(a[prmwiw

cias percurrens,Orazaepraefertim Pifcariam, Travan-

nia , m

coridem, Geilam,Meliaporem, Malacam, ind; ipfam

jjn n

deníque Japontam penetrans , tantó animorum lu-

cró potitus efl ut facilé ultra decies centena millia

uign b

ad unum & verum Chrif£i ovile adduxerit. | Sui

g us

ipius victorià fuit celeberrimus , cujus palmare ar»

,lti

|

umentum eít actus generofiffimus, quó in Xenodo-

s

chio morbidis miniftrans , ulcerofi hominis , & fu.

i monite

pra modum foctidi, plagze quam brachio geftabat

arlnret

ore applicitó , faniem exfuxit, ut obortum in fe ex

i t

ejus zgroti confüetudine faftidium triumpharet.

ii p

Ampliffimum, & ad id tempus omnibus impervi-

ia j j

um Sznarum xegnum Evangelici laboris causà in-

() riam

greffurus,in ipfo portu Saxciani Infule ad oram

[ïitlBJWiV*þ

&ternz quietis appulit, ut, quod feminaffet in bene«

"TO

dictionibus, de benedictionibus G meteret.

" at

vt

SUENUTENIT:UL

g 100

Iformarenturtot Ccli Empyrei , quot

jií l"uM |

foretpiaen-

funt aquarum guttz , quot funt grana

d mafc*ffüm

arenz maris, omnis pulchritudo corum

puro quo

fimul fumpta non poffet zquari pulchri-

"Tl

tudini unius anitnz, 5. Zergardiuws, ferm.

m

21, de digm't. ABÍT. 4. I. C. 3.

üUva

RE-

]. D

s28 ( 686 ) 8de

R'BrLZJSgTG

!

Anima4! dolenter exclamat Tho-

Puxcr.I O

mas Villa-nov. f/ videres te ip[am!

à fi agnofceres tuam excellentiam & pelchriudi-

T aliqk;

Watet

nem ,non ita te dejiceres ad amorem viltum tertt-

norsm. Conc. in Domin. 19. poft Pentec. Quantum

quirimye

Animarum amore fecerit & tulerit eternus DEI Fi-

jiaravit, .

lius,neminem veré Chriftianum latere poteft. Hunc

ls crodel

ut pro virili Xaverzm imitaretur , quatriduum eti-

huhonibus:

nus

tonmodo n

am & fepriduum ( tefte T'urfellinó , in Vita ) jeju

per(titit : aliàs veró panis emendicati cruftulis ; &

tdadtr fe

fricidz pauxilló, lauté fe vivere credidit. An fimile

trodtercel

quid habent abftinentiz tuz?

Alltera qp

II. Potuit veraciter dicere Xaveriu cum Apo-

pite obtr

ftolo : Quotidie morior propter veftram [alutem ,

P'teipstr

fratres 1. Cor. 15. quando inter fulgurantes fremen-

Ponfom ab

tium barbarorum ficas, inter ipforummet Damonü

m pcnito

ictus manfit intrepidus : quando 44mangueci, Mea-

Wlt: df

cj, & in una ex Mauricis Infilis lapidum imbre pe-

GT r

titus: quando in ora Travancoridis bis vulneratus:

o fim

alibi faftibus czfus : bis in 72penia à furente populo

fl)mempmw

ad füpplicium raptus : À Saracenz deniq; & Badayis

$

in tractuPz/Gariz ad necem quaffitusjin fingulis hiíce

cafibus fuó etiam fanguineChrifto probare fe cuplit.

k

III. Utinam in operariis Evangelicis duplex fiat

li

hic Xaverii fpiritus , ut difficultates quafque non in-

mOncg) (

fractó tantüm , fed etiam hilari tolerent anímó : ut

t o

in functionibus fuis omnibus veraciter dicant cum

& n

Apoltolo : Charitas Chriffi urget nos. 2. Cor. y. Ut

deniquefuum hoc munus affe&tu tam ab omni qua-

Chit "

ftu depurató , & tam cauté exequantur , ut dum aliis

ff i

pradicant , ven JIpfi reprobi eficiantur !

IV. Dzc-

s52 ( 687 ) $de

[ 0

IV. DzcseMsRIs.

Ktt exclamzz'.'

$. Barbara F. cb M.

f gudaiti

j d g

T aliquá diviniffime Trinitatis imagine te-

p litit

crearet animum, tertiam feneflrram duabus,

qua turrim;quá claufa tenebatur ; illuminabant, ad-

ïPemei-WHf

j asl

jici curavit. 4 Dzofcoro parente, homine beftiis qui-

bifq; crudeliore, Martzauo praeidi prodita, iftiüfqs

od

, um

fuafionibus adCPrz//o renuntiandum follicitata,cüm

N

!

non modó non aflentiretur, verüm & ipfum judicem

jcati t

;

GüSAv '

audacler reprehenderet , flagellis & boum nervis

redidis A

atrociter caefa, ferreis unguibus laniata , lampadibus

adlatera applicitis ufta, demum pracifis uberibus

yru m

capite obtruncata , trifte carnificis minifterium ex-

plente ipsómet patre, confummató feliciter curfu,ad

um f';*w

gyansitl

Íponfum abiit Barb*z, mitiori nomine digna. Fer-

,ämmaülmünl

ream genitoris crudelitatem coclum impunem non

Mi

tulit : ja&tis enim fulminibus eo in loco , quó filize

jj

j i

cedem patrárat,ambuftum,;ad perpetuos inferorum

rogos peífimum nequam tranfmifit ; digniffimà in

yyerlitó

jf

contemptorem divinz Juftitize peená.

aj & B,A ,

SENTENTIA.

jning^

Agnam difficulratem habet anima

vt*

V(IL;v

j

in exitu é corpore, ubi veniunt dz-

didsdf

J

mones, cam expectantes : propter quod

r

datur Communio infirmis , & datur viari-

(

(

(l

cum : nam tunc dzmones , fentientes

f

f

Chrifti przíentiam , fugiunt. $ 7»c. fer-

ab onni:

Qu

rer. ferm, in ocava Corp. Chrijti.

"m

Us:

RE-

(s

j

sp6 ( 688 ) 9de

K EFLE XIOU,

Lurimüm ad profitendam intrepidé

PLINCT.I.P

fidem, roborata fuit Barbara conti-

Ántià|

nuà diviniffime Triadis memoriá. Fide;Spe,& Cha-

arüentt

vit4te colenda eft fanCtiffima Trinztas,corq; Illi om-

N capit

ninó confecrandü , quód huic impreffam voluerit fu-

üiqum t

am imaginem. Lap/um natura noffra reparavit illa

énlnerato

beata Trinitas , Pater , Filius, 8 Spiritus [antiu.

'iatque cat

Hec Trinttas aliam in mobis trinitatem effecit , Fi-

allodem..X.

dem , Spem , && Cbaritatem. Pater. Fidem , Filiu

Vtobris lus

Spem , Spivitut $. Cbaritatem. Hugo Victorin.

donans corc

II. Obtinuit $. Barbara cultoribus fuis gratiattt;

!t hnpera

non difcedendi ex hac vita , nifi poft facrofancta Ec-

cmuanfad

clefiz Sacramenta digné fufcepta. Anime mi ! f curz

Aiitft, q

tibi non fit beneficii tanti memoria, oftendis te & te-

giomm

pidum,& futurorá vel incurium, vel ignarum. Ibis»

feriüs,citius; 4 domum JEternitatis. Nili Fiatzcó s

m Impe

Ttino Vocari

inftructus, deficies in via. NZfi mandutaveritis car-

nem Filii heminis, non babelitis vitam in vobis.

ls. m

III. Frigida, & panis fubcinericius E/azz, fame

& triflitid feré mortuum , adeó roborárunt , ut in

i

fortitudine cibi illius alacris pergeret 42447Agint4

tatt

diebus , & quadraginta noétibus , ufque ad mentem

imy, |

DEI Horeb. 3. Reg. 19. Umbram confer cum Veti-

T.

il

tate : videbis , infinities plüs exfpectandum à carne

Filii DEI , quám à pane illo fübcinericio ; qui fugi-

Tyutjas

entem E//e fpiritum ad tempus folüm retinuit ; cüm

Wi

é contrà pauis nofter fuperfubflantialis pignus fit

hm Git

vitz , nulló temporum tractu defiture, Verbó , ubi

lCIttdo

adterminum res noflrz venerint, omnium locó erit

mägjs, qu'

nobis unum Evchari//ie epulum. Erit Caro Cbrifli

'W Dmh

viaticum , [pivitus vebiculum , Ipfe currus & Auri-

Vo D EC-

£a ejut. (Eiuerric. Abb.

)

ez ( 639 ) 98e

Iol

V. DECcEMBRISs

fitendam at

$. Sabas Abbas.

füt Bub

Anti à puero candoris fuit & innocentia , ut

?

iä. Fide,Spe,f!'fw

ardentiffimum aliquando clibanum ingreflus ,

vl

necunó capitis piló ambureretur. Inter feras fecurius

veffamcbri

degit;quam inter horines : lconem enim;e cujus pe-

if n

de vulnerato grandem paliurum exemerat , non fe-

! Suiniu

cus atque catellum viz comitem habuit , & corporis

i!atmgä?.vlï,i

cuftodem.. Angelo tutelari familiariffimus vixit,

[ H&[!, [v'»/W

crebris illius colloquiis recreatus, G aureà infuper

yro Vi

donatus coronà. Convenerat aliquando 72/7inza-

ibl

num Imperatorem , res maximi momenti cum Eo-

j robnd

dem tranfa&turus,cüm, negotió vix dum captó,hora

ninenili

audita efít , quam Terzze recitande communis Reli-

.ulndit!

gioforum mos flatuit: interrupit eó momentó fuum

jimunm

cum Imperatore colloquium Abbas , à majore Do-

Nf

mino vocari fe diclitans,

O quim difpar illius

jl

atatis, X moderne flylus!

i

$B N TOE T ID À.

Ngelos, ad noftram cuftodiam depu-

barärunf; D

tatos , quotidie multipliciter offen-

t WNS'/

gt

dimus, & offen(am negligentiá cumula-

ylic t

mus: ifti autem licet frequenter à nobis

n

injurias patiantur , fuftinent tamen , &

j

r

) D

compatiuntur peccatoribus, nec minor il-

yeti

lorum circa nos cuftodia : imó major fol-

7/

j

-

(

licitudo, càm boni cuftodis fit, infirmis

; V

miumldfuf

magis, quàm fanis operam exhibere. . Pe-

r Gin ü

iris Damiani , ferme. de exalt.. $. Crucis.

j l

:

Ü a

RE-

ID:A

spe ( 690 5 8de

R.EF L E.Xi Ó

Y

Lurimó femper apud DEUM in

Puxcr. I.P

pretio fuit vite & morum Jngo-

41

«entia, Hanc in parvulis fic amavit Chriftus , ut eos

lt

Tütem

exemplum vellet fidelium füorum, & quóquó modó

V

argurr

fcandalizari feveriffime prohiberet , ratione adje&:

fedttnerim

[.

quia Angeli eorttm femper vident faciem Patris inei,

(ià veiperu

qui efl in celis. Matth. 18. Ec quid mirum Jpso-

It eandém

centiam tam DEO charam effe? rara enim adeó eft ,

Tamqual

ut de ea dici poffit , quod de Virginitate affertum ab

Yitutum eye

Hieronymo : Zudaéler lequar , etum omnia po[ft

Ti &f

D EUS , fuftttare virginem non potef? pof? rumam.

Aulem pen

ad Eultoch. de cuftod. Virgin.

Nitolai ggy,

II Cultus , quó Tutelarem füum profecutus eft

nttit ad

Sabas , lllum in vicem obligavit Clienti. Cuflodia

lt 5 lreg

Angelica beneficium eft longe maximum: Mjra Zi-

Tifb 0.

gnatto , inquit Mellifluus , & ver? magna diletlio

fna [/7777)

Charitatis , digniflima omni noftró affectu , & ftu-

LT

diofiffimá ejus executione , quod fuggerit idem Cla-

fwmium. [

ta-Vallis Abbas: Ip quovis déver[orio ; in quavis

'*'?Wibm !

angulo , Angelo tuo veverentiam babe.in Píal.o.

t g

HIL Hanc cuftodiám non effe otiofam , nórunt

[ N i[01,gi

poüffimüm illi , qui pericula mille, quibus indies

,2 de

objicimur , non fegniter expendunt. Sane , Tutelares

Viruri f

Genii nafcentes nos in fuam recipiunt fidem, pro no-

l

bis vigiles excubant, folantur maíflos, daemonum

I

technas detegunt , prohibent infültus , pericula re-

IX'm

movent , in vita fratrum more nos amant ; in mor-

V

Yi

tis lucta tuentur,ac ad vitam demum perducunt zter-

nam. Benedicamus ergo DEUM , ut obfequamut

anhum :

Angelo monenti , & coram omnibus viventibus con-

tömpm (

vdia fuam.

Ptoyide

fiteamur Illi;24za f eczt gabz'/i*um miferíco

VI. Dzc-

:

e2£ ( 601)9de

Iol

VT DECEMBR?S,

apud DEU

: monm

&. Nicolaus , Myre Epifcopus.

t Chrls,u

[rtutem cum laéte nutricis fuxiffe Nécolaum ,

1, gl

argumentó illud eft, quód feriis quartà &

t ts t

fextá tenerimus infans femel tantàm in die, idque

fuim Dyin

circa vefperum id qualequale nutrimentum admitte-

qud niintir

ret; eandémque confuetudinem per totam deinceps

ara n

vitam;qua aliud non fuit,quàm juge fele&tiffimarum

initatedito

virtutum exercitium , religiofiffimé obfervaret. In-

cin um

figniter, & fuadá, ut folet melleà , in Anti(titis hujus

7 1;49 77

Laudem perorat Bergard? : Tot €9 tauta Miracula

ANicolai meritis cumulantur, ut omnes literatorum

i prokt

argutia ad feribendum vix fufficiant , nos ad logen-

[e

Cl 059

dum i lcet fcbolarium numerus in incude vheto.

ximu J

rica , fub Quintiliani vel Cicerouis malleis tenuif

d A

jimas orationum. lasminas extendat J Mperat tamen

&loria Coufefforis vocem 6 mentem li nguam 65 con-

gt

feientiam. Glorificatut $n mari , laudatur in ferra,

Áirin n

inomnibus periculis imoocatur : den£gue qui defcen..

j ao "

dunt mare innavibus , ipfi viderunt opera Domini,

gl

& Nicolai per Dominum mirabilia ia profundo,

) Uibw I'

Serm. 2. de S. Nicol. Vide quanti fit lucri, à puero

virtuti fuifle, deditum.

,SHH&)TW

ii fida]' [

A&EGNMOTUEUASQUI.

jp,

Ivamus DEO paululàm , qui (culo

Uss Pal.; w

jf

ymant

Tl

V

viximus totum ; dedimus corpori

Qu
