ipfa manibus füftulit, & per tria feré ftadia ad ufque

i

!

Bafilicam Archi-Apoftolorum deferens , ibi conci-

am u

p

jrgitis

h

*

dit. Homini cuidam, quem ex prafentiffimo mor-

tis diftrimine fuis precibus falvum fecerat , gloriofa

i rm's ]'Cjunl:ji;

goimi?

apparuit, eundémque graviter redarguit, quod pro-

pofitadurante morbó,benée concepta,iterum incolu-

hn

mis exequi neglexiffe. — Commune mortalibus eft

l TM

j

vitium, multa proponere facienda, & minimüm fa-

7)

W*B*

cere corum,qua funt propofita.

| mb'n O.M

[

j

m

SBEUIOCENN T D UE

j dl

j

Ullus unquam in virtutibus profc-

j

[j

j

N

&us fperandus eft, fine fideli conftan-

rm?

n

tia ac pcrfcvcrantia :nam virtutes non na-

vigil !

o

tura , fed ufus facit.

5. Bera, l. de conj?d.

€. 11.

W ])iU»'t

RE.

mi/tf'fïï"

N2

«58:672) 906

REFEEZXISO.

Yl

Puucr.I.

Ere Auguflinus : Nou eff magnum

- inchoare quod bonum eff , ftd con-

——

1

ommare , boc folàm perfe&tum efl. Hoc perfeverans

tiz ftudium ad perfectionem deniq; promovit Virgie

ME£N

nem Ofitbam ,

quando hac nihil fic cavit,quàm, ne»

, jam nol-

fitanit

mortalium plerorumque more ; jam vellet

ts

let. Hoc interim vitium quàm frequens eít , tam eti-

um D

am eít ferax damni plurimi, J//,22 ex aliis propofr-

tlutmon al

£i5 in alia traufiliunt , aut ne tranfiliunt quidem ,

A qum per

fed cafu quódam tranfm

ittuntur » quomodo babere

100b i tef

fifpenfi»

uidquam certum , man[urumue powvt

nf ov

€& vagi ? Seneca Epift. 25.

ffli&tione premuntur;for-

tithtur, du

]I. Solent, qui gravia

Z

H

tDnium, ta

ti conamine ad DEUM conni

ti : hinc vitze melioris

Ubi tamen DEI indultu

A Ditetná r

propofita prorfus grandia.

fors melior rediit , redit unà etiam priustepor

is olidi

I Cratiam

d& cadereil-

Wn dfe p,

vitium. Quis ambigat in ejufmodi rotun

o lufit in eum, qui /Pultitie

Pt frofr

lud, quod feftivé nonnem

ii iv

princeps » ab originis exor

dio st lun4 mutari confue-

nachbus tunc effe uolebat :

*"üïmm

vit : Demon languebat, Mo

fl operlys

Af ubi convaluit , manfit ut ante fuit.

orum CXCCU-.

dl Qottigs

IIl Retardant aliquando propofit

.

tionem difficultates , quas fibi fingunt , qui

ad pigrt

állius morem vo/unt , & non volunt : atque Ó pacto

fit illis occafio ruinz ; quod perfectionis effe debue-

zat. Nórunt nimirum Virtutis amantes , tantó at

pliora fore in ceelis premia , quantó hic major fuetit

Cliey

Bd

AU

il

laborantium contentio. Conffituendum efh» inquit

Seneca. l. c. quid velimus , $ in eo perkwrandtmt-

Ti j & Cllr[

ciamu : f

Et S. Paulus : Bonum facientes non . defi

:

uiq[

i dlmw

tes. ad Galat. 6.

cfm'm tempore metemus non deficien

( C

VIII. Ocro-

$28 ( 775) 8de

0.

VTL

VIII. Ocxrosarts.

um fl

docpetetz

$. Pelagia Penitens.

promovïlïhg

| D Na s Nonni Andttitis Edeffeni concio Pela-

utit n

£14 animo potenter illapía, eam ex Meretri-

li jam:

ce, caftitatis amantiffimam ; ex diaboli vifco, no-

od m t

biliffimum poenitentiz reddidit exemplar. 4£sio-

:mhi,:/rg:i

chiam non alia unquam peftis tam miferé corrupe-

'f/ill""f"mï'j

rat, quàm perdita fcorti iftius lafcivia, quà non ipfa

gtmtn Y

modo in zternü abripi exitium , fed numerofiffimos

;a];'uiff J

infuper Juvenum greges eó fecum abducere tamdiu

nitebatur, dum DEI miferentis clementia, Cui quàm

t remll"m,]:lj

omnium, tam fingulorum hominum falus in pretio

g m

eft, paternà manu füftineret pracipitem : Quam qui-

u DE

dem gratiam fingularem adeó non paffa eft in fe va-

risgoi

cuam effe Pe/agza , ut falutari fonte renata; incun-

rorunöi?&ï

Ganter Terofolymam pergeret, atq; fpeluncá in Oli-

jmqi^

varum clivo fibi delectà , magná deinceps afperitate

j man

p

virili habitu te&ta, vitz reliquum in rigidis peeniten-

ii

tiz operibus viriliter decurreret. Hác mutatione fa-

! lll(«

w

cile cotriguntur vit& prioris obliquitates.

o

unï,qmzï

SENTENT 1 .

yi

PUA

[ nl5

i

Icut torrens divería obftacula dituit ,

u

nt&

k fic lacryma fervenus defiderii , omnia

hicf

rl

peccata diluit, omniatormenta contem-

zdllln

þ)m

nit, & curíum fnuum ad DEUM peragit ,

MMI"'

p

ufque dum petveniat ad afpe&tum D EL

Hugo Card. i c. 9. feremia.,

L

"l

y(i

]

N22

RE«

Vil

$28 ( 574) 986

REFTIE MIM

$4

Puxcr.1. Iderat S. Nonnus Pelagiam cul-

tu meretrició füperbiflime com-

Nusq

ptam : & amaris diffluens lacrymis , quamtum eff ,

' actec

inquiit , ó quantum ef?

quodimpudens bec mulier.

idei

ia ag

eula agit componendo & excelendo corpori "r

Inyadio

ut incautos in perniciemtrahat ; quantillum verà ,

wf:o'/)mnyþö.

& quàm modicifimum eft , quod nosornandis nife-

Yi Nu

vis anümabus noflris praflamus, ad placenduim Spone

x conformiter iftis dixit "nf

fo noféro im

mortali ! Vere &

(

brevi gratiam apud DEUM |

E?.ïni'bus, qi

nonnemo: Magnam in

nos inituros , (1 mediam folum p

artem eorum Hujus llb ü

amori impenderemus , que Mundi

favoribus fibi ebertid

tüts hod

conciliandis agunt illius amatores.

X

II. Feftivum Angeli gaudium conceperunt €

yihcæ. Fi

$ Frrei atg

infigni Pelzgie converfione , quà non modo forde

priores eluit , fed novum infüper fplendorem induit.

Voercufí

oir m

Ea nimirum vis eft Panitentie tempefo« , ut non

modoó culpas & harum reliquias de

leat , fed divinos i

eat.

Hinc una illa & ^* ;

infüper favores plurimüm aug,

^

1

H

H

Á

continua Przcuríoris dominici

Concio : Penitentia 0 Quy

f aXl

agite: appropinquavit

enim reguum Gelorum.

HI. Neque tamen ií

la Pelagie poenitentia fuit.

vel momentanea , vel alternis relapfibus interrupta

OIHOH

fed in ultimam vitze periodum perfeverans. Quàm in

S

"ilefrc

oppofito heferit olim Auguftinus , ex ipfomet audi-

amus : Dzcebam , inquiens, zpud me intmr 1 ectt» üuid t

modà fiat , modó fíat : $ cum verbo jam ibam in l^* t "

eitum : jam pené faciebam, & nou faciebam s ntc -

m

anen relabebar in prifiina , féd de proximo flabam

re[pirabam. Retinebant me nuga nugarum ,& c. &

fubn?urmzmzbam : dimittisuenos ? Co

n£É g.c. r

|

|

I uþlï(

IX. Ocro-

228 ( j77) 8de

0

IX. Ocrosntrs.

as Dagun

$. Diony[ius Areopagita M.

yperbilurd

. Nnos quinque GC viginti natus omni doctringe

s uuntin

1707 m!

genere adeó fuit inftructus , ut 44zbena Civitas

ni evó à praítantia literarü atq; artium famofi-

) WPW /(01*

um

fima,vix alió magxs tum temporis gloriaretur, quàám

fuó Dionyfió. Reduclus ab Apoftolo Paulo ad Unius

W;arm/w

pl

; Veri Numinis agnitionem , fubmdequc etiam

Athemcnfium Epifcopus creatus, mülta tàm volu-

mmiteri W

( minibus, quàm differentibus ad diverfos Epiftolis

mau

« QOTUH*

;; €didit , atq; in conendandà potiffimüm coeleftis pa-

j

; trig beatitudine tam recondita fcripfit;ut jure ab om-

ydi f

nibus hodiéque audiat princeps Do&tor Theologize

myfticz. Fidei deniq; causá, poft repetitas verberum

l concf

P n

& ferrei atque ardentis lecti perpefliones, obtusá fe-

jot IWW

curi percuffus, facrum fuum caput manibus füblatum

fnaorcml

duo feré millia paffuum ad ufque locum fepulturae

, l,»,,,z,ü

deportavit: animam veró ccelo tranfmifit , pretiofig

ts (Q(& j

; Doctoerum & Martyrum Laureis coronandam.

AV u

D

O Quante præ&anuæ res eft;do&trinà fimul & pie-

w !

tate excellere!

j 0

]

SENTENTIA.

, at [

übusime^

Olnon omnibus, quibus lucet, etiá eos

/eraims

calcfacit ; fic fapientia multos quos do-

v ipon'

cet quid fit facxcndu, non continuó etiam.

jp 1

i

gl

accendit ad faciendü. Aliud eft multas di«

vitias fcire; aliud eft poffidere: nec no-

me ,

»;W/ r

titia d1v1tcm facit , fed pofíeflio. $. Berzsar-

WWV

x

dus fuper Cant.

^

A2 3

RE-

)x Ucr

s26(r76)2de

REFZESZIO.

Puxcr.I. 8

Ti in Scholis variz funt difcentium

claffes ; profe&tus varii : fic varii eti-

am funt fines. Sunz qui feire volunt , inquit S. Ber-

á

nard. eó rantim fine , ut fBsant (5 tuvpis euriofitai

Derath

eft. Et funt qui [cáre volunt,ut [cienriam fiam uen-

dant ; * turpis quaffus eff. Et fant qui fcirevolunt ,

l Go

Ia petd

ut feiantur tpfi 65 turpis canitas eff. Ee funt , quii

ftire volunt , ut edaffcentum 6 prudentia eff. Anue

i Veram]

a contra

vides , in diverfis hifce claffibus non fapere , nifi po-

fttemos ?

be homil

Il Fuermnt quidam Philofopb: ( verba funt S.

iuïx,'xïïxüique

humanitue

Augultini Tract. 45. in Joan. ) devirtutibus & ui-

tüs fubtilia muulta tratbantes, dyoidentes, definteme

queadÍped

ges , rattocinantes , acutifFmnà concludentes , hbros

tisaulicisf

zmpleutes , fuaim [apientiam buceis concrepantibi

Venetar] ca

Hf/þd ]'nfu]a

ventilantes : Hi taimen aliam infignis fuz Ícientia

mercedem non acceperunt, quàm putidiffimos ho-

Mu deveer

rhinum plaufus. Quód enim DEUM eó modó, quó

fn (icum

cognoverunt , non glorificáffent , evemserunt inc0-

mmw

gitationibus fuis , 8 obfeuratum eft infipiens cor eo-

T qua

rum. ad Rom. r. Hác claufulá finit fcientia , charita-

UOS,

te DEI defüituta.

III. Acriter, qui tales funt,à Chrifto perflrin-

guntur apud D. Birgittam l. r. Revel. c. 19. Magis

UI

peccant , inquitSalvator , contra zae , qui nunc dt-

euntur fapientes : ego enim dedi eis fenfum ( intelle.

| N QD

um G [zpientiam , ut s diligerent x fed ipfi nibily

W um

nift ad fuam utilitatem temporalem intelligunt. O »

SI Augt in 4

quàm olim praftabit cum Paulo Simplice rudem tu-

iffe, quàm cum multis millibus fczeuti4 znflatis prae

cipitem abiiffe & gebennam ignis!

. X. Ocro-

2

$28 (177) 90«

| 0.

X OCcrosREIis

ia fant dl

svarii: t

TA

5. Serbonims. Epifcopus,

f trpi n

i fu.

Detat huac Populonzen[fium Antiftitem Totz

la Gothorum Rex , more impiis familiart.

jj

ii bj

Et quía perditum cupiebat, urfo devorandum obje*

cit.. Verum beftia Regem cum fuis feritatem dedo-

w/t'/lf/i// Af

x iper t

&lura, contra fpem omnium deflexá cervice , fübmif-

fodue humiliter capite, adblandiri venerando Pra-

fuli, illiáique pedes lambere non deftitit ; quà beftize

jl wiili

humanitate non modoó confertiffima populi turba,

dj

qua ad fpectaculum confluxerat, fed & ipfe Rex cum

aj

L

li

fuis aulicis faniora edocti, fanctum deinceps impensé

(

(

i

Jf

venerari ceperunt. Corpus illius exanime,cim ab

Helba infula Populonta ufq; per duodecim milliaria

1£ii

navi deveheretur , cceló tum maxime pluvió , adeoó

Pufidilï'"f

tamen ficcum permanfit ; ut nec ipfum , nec navicu-

m

i

Ja ullà pluviz guttulá tactum fuerit.. Mira profecto

funt; quz operatur DEUS in fanctis, & circa Íanctos

rpen

j

fuos.

100b

U.

[i'l A:

SENOAEATXNJIII.

yib f

Ciriof

jj

[ 9^

UI habuit curam tui antequam effes,

y, [f

If

[

" quomodo non habebit curam tui ,

) li V

?

L

[

cüm jam hoces, quod voluit ut cífes

1[ [!1 (?(i

n

[[,ng! *

$. dug. in Pf. 39.

l

7117 n :

j

Vil

N

RE-

4

u

928 ( 78 ) 9de

REZFZILRXTM

X

Etuerunt alii Serbonzo mortem, Gz

Puxcr. Iiäg

lanienam crudeliffimi : Ipfe veró

l

ad occurfum ferociffime beftize, non magis expavit;

quàm catelli. Noverat nimirum, Provzdentiam DEI

Uämf;

tam effe pervigilem,ut fine hujus annutu nec foliü ab

(

plha

A

arbore decidat. Turpe eft, credidiffegentiles , quo

tiretarf

t habui

vix non in dubium vocant Chrifti ani : /Zeo , inquit

Seneca, fortiter omue /ärendm?z » quia non , ut puta-

tifüerat, q

nous, ancidunt cuntlay fed veniunt. de Provid. c. f.

Uliyendz :

II. Magis DEI Providentiam cornendat , quod

m diliber

noverit mala ab ele&tis non tantüm avertere , fed ex

T tempor

ipfis etiam malis bonz' elicere. An non enim Tofrile

Wendedit; n

propofitó , licet peffimó , ufus eft DEUS , ad docen-

ho virtt

dum Regem, & fubjectum illi poplum Chriftianz

Itbl quod

humanitatis fenfum ? an non fceleratis filiorum 7z-

clium h

cob machinationibus , ipfóque perfidiffime venditi-

Confu

onis actu ufus eft, ad exaltandum Jo/eph ? abjeGti ita-

iif

que eftanimi , & imbecillitatis fzminez ; qui dedi-

r (

vina Providentia paffim diffidens ; zbi trepidat timo-

R tter

ve, ubi non eff timor.

M

III. Facit porró amor , quó fuos DEUS profe-

fatos (IW'IE

quitur , utiistum maxime provideat ; ubi humana

Tiutofii

defperantur auxilia, Qu vos tezigerzt, comminatut

WUPl ,

apud Zachar. c. 2. zengit pupillam oculi smei. Gravi-

ter ulcifcitur injurias electis füis illatas : eó tamen

tempore , quó Ipfe vult. Interim veró fuos auri inflar

exerceri patitur in camino afflictionis.O quantàm in

Ontcx

virtutibus proficeremus; fi animo profundéimpreffa

les f

hareret ifthac dotrina! ze po?ules, inquit Epicletus

PmCCdcü,

documento veré Chriftiano , 2 44 fiunt,arbitratu

Wütino

£uo frerz fedyfi fapisyita fieri queqs velisyut fiunt, En-

XIQ OCTO'

chiridii c. 1 3

]

s26 (779)88e

[

Jonitmonttd

XX Ocrosnnrs,

TU

d

5, facobus Alemaunus.

as a

tidentitt)

Uàmfelix hodie foret I/pma Suevorum , (i

moonecf

C)

pofthabitis , & ejuratis Luzeri infaniis, cam

profiteretur fidem, quam tenuit,dum 74cobuz hunc

g

ii i

civem habuit ! fzecularem aliquamdiu militiam fecu-

tus fuerat, quando flatüs inquietiffimi pertafus, alía

t m

JeProyic f

inftituende vitz agitare confilia coepit. — Commo-

ofiatsq

düm deliberanti occurrit D. Dozznzci Inftitutum ,

qetr lt

tum temporis florentiffimum , cui pofteaquam no-

yn etim 1

men dedit, nihil prius habuit , quàm,ut egregiis ani-

EU u

mum virtutibus, & fanctitate religiosó digná excole-

lm rl

ret, id quod non muitó temporis impendió favente

Codlitum Reginá , Cui addictiffimus vixit , feliciter

j n

eft confecutus.

lilga v

Vidit aliquando Damones infolitá

]

/

jdjea

latitià geílientes , quód aiterá dierixas in urbe fufpi-

1 qUifïï'

carentur , fine cedibus ac. damnis vix defituras.

m*

Sed interrupit J2cobu« multá precum affiduitate in-

tempeftivum hoc gaudium , unáque obtinuit exul-

.Dire

ceratos civium animos ante fatalis illius diei exortum

mutuo fibi reconciliari. V illis qui fuà culpá Dazmo-

U ii hqmlïf

ni plaufum , Angelis lu&tum faciunt !

^ wmmmi:.;:

//,//'Wi' j

AEUNYTRENTIA

jos

u'l'mþf

Ontentiones à principio quidem exi-

) Uälï:'im'f

C

les cíffe folent , & facilé curantur : at

undel

Pïi!

MW

procedente tempore auctz , infanabiles

u

il n

I

omnino evadunt, . Bafélius Orat. 9.

i

D

u

ANA4$

RE-

295 9000

R EFJLEXYXIMS

quidum latentis in animo ftuliitiz

Puxcr. I.LI

fignum eít , de facili rixari. Labia

Tb

ftulti , inquit Sapiens, smifcent fe rixis, & osejus jur-

T oxe

gia provocat. Prov. 18. Videtur hoc malum initió te-

nue: fenfim tamen fic invalefcit, ut crebró non ver-

fl agent

"ii ficita

bis tantüm ftet pugna , fed ab hisad arma & manus

res veniat. Eó cafu palmare diabolis gaudiü creatur »

'ftis conf

Dorte mali

non alià re magis dele&lari folitis , quàm Íciffürà ani-

morum. Cum nemine igitur mifcenda jurgiajfed ob-

IOT

fervandum Senece pronuntiatum: Cum pare conten-

timisrop

aüümm n

dere anceps eft : cum inferiore fordidum : cum fupe-

viore furiofum. . 2. de Ira. c. 34.

3bli li

dverfarius, & velut vi

Y mojy

II. Sedlaceffitaliquando a

adrixam trahit ? conatur id quidem: ni

hil tamen effi-

nma t

RUT

ciet, nifi furoris focium ultró praeftare te volueris.

Stolidum ett inter Chriftianos fieri , quod inter bru-

i Clari

ta : utvelut latranteunó cane latrant reliqui; ficliti-

Modo d

gante unó, litiget & alter.

Pungat adverfarius quan-

Ti Es

ut

tum vult : quid nocet?

d funt verba; nifi verba?

nl

Yoig!

per aérem volant , fed lapidem non. ladunt. Thom.

Kemp. de Imit. l. 3. c. 46.

omnino

IH. Utlitigiofo efficaciter refpondeas ,

Ü

tacendum eít, Hácviá, non alià , victor eris. Malum

bominem tacendo ,€9 locum dando,melids vificis »

[

quam re[pondendo ; quia malitia non inftruitur fer-

alldlenm

monibus , fed excitatur. S. Chryfoft. Homil. 38. in

Qhedlcnu

Matth. Et S. Valerianus : Plena vitforia eft , 4d cla-

EY tot

yuantem tacere , & non re[pondere provocanti. 110

mil. 12. Infelix &contra villoria eff inquit melliflu-

p u

Quod i

us , quá fuperans bominem , pertinacius rixando»

5 duj

UT

uipio fugeumbis.

XII. Ocro-

s$8 ( 91) $d

ob

XII. Ocroszris

p animo t

ilirixari D

$ Alfridus Epif.

v F

T Britannos à verz & orthodoxz Religionis

lum t*

u

via exerrantes ad Chrz//; ovile reducetet J//-

t o nor

fridn, agendum miraculis fuit. Totó igitur triennió

d amd

tantá ficcitate &t fame gens illa eft aíflicta, utjam

eaudit t

omnis confilii expers , nihil tam cuperet , quàm cità

T

m uïuian[t

morte mali diuturni compendium;huncque in finem

non raró quinquageni fimul junctis manibus ex al-

bjurgit

(

tiffimis rupibus in mare pracipites irent. Ubi tamen

falíorum numinum ejuracó cultu falutaribus aquis

TE

ablui fuftinuerunt, coelum hactenus velut ere fufum

non modó in largiffimas refolutum eft pluvias , ve-

lr

anliumé

rüm & copiofafegete dolendam triennii fterilitatem

abunde compenfavit. Hrzz2725 , ut tantz Antiílitis

Ramevo.'uem,

füi Charitati & cur vicem rependerent , ex lethali

» QUOW [P

eiqui

morbo decumbenti, quatuor annorum inducias exo-

rárunt. Ecce quàm oratio non modó nubes penetret,

m

rbd»"wh

verüm & eas, vel claudat ,vel aperiat, pro orantium

voto !

jum ?P

SENTENTI A.

»

)ndtlsa w

Uod fcriptura ait, aures domini fem-

'ïor e"( j

C)

per efie in precibus juftorum , non

Mi

j

j !

audientia tantüm Dzz, fed quzdam quafi

m/l'

(

Hori

»

obedientia DEI defignatur. Quafi DEUS

fl

adcó promptus fit , ad audiendas fuorum

LE

preces, ut non modoó audirte, fed etiam

v

lr

quod imperant , velle facere videatur,

u

gus

$. Saliaz. l. 2. de provid.

RE

XU' OCLC

s2 ( 782 ) 9de

REPRJQL4ERDLG

Puxcr. IH Ndubium;tantam effe Orationis effi-

caciam , ut ipfum etiam Omnipoten-

Trenum

mmfei

tem velüti liget ; & homini debitorem faciat. Nimi-

rum ocali Domini fuper faffos 8 aures ejus in pre-

Ti

ces eovutm , ut non modo petitionibus eorum acquie-

tisre, E

fcat,fed etiam vota praveniat. INon legitur or&ffe 7o-

um non |

&c , fed imperáffe , ne fol contra Gabaon moveretur,

itur. Ge

& luna contra vallem Ajalez : ffeteruuta; fol G lu-

j

lo poft

na ,obediente DEO voci bomtnis. Jofue 12.

&rat, Ea

IL. Ex oppofito non alia res tam eít infirma , uti

Thorbo eti

Oratio vagó animó deproperata. Incenfo compara-

dliquado:

*

tut Oratio ,fiferia fit rectà ad coelos fumum emit-

ll)ferotuma

tenti. Difpergitur veró , & fumi inflar in partes va-

Rtem jst

rias obliquatur, fi vel otantis zz£en£io re&ta non fit,

Te G

velaz£entio nulla. Loquimur cum DEO ; conqueri-

Tanu urrj

tur Eminentiffimus Cardinalis Bellarminus , & ffa-

Uif

tim Ab imaginatione ad alia cogitanda tratti , ter«

tliyi patata

um DEO vertimts : irteverenuá , nullis utique fup-

ii

[

pliciis fat caltiganda.

Wt m

liib «

IlI. Sicigitut orandum , ut non lingua tantüm,

fcd & animus in preces evocetur , neorantes feriat il-

Qd f

]a DEI exprobratio : Populut bic labiis me bonorats

cor Autem eortim long eff À me. Odit DEUS fceni-

Uo

cas ejuíiodi preces : odit vitam ab orantis vocibus

fit

alienam. Praclaré Auguítinus : €um laudatis DE-

lM , toti laudate. Cantet vox , cantet uita , cam

zent facta. Quodfi talis fit Oratio noftra , fponforem

Pïimat] f]

fabemus Chriftum , forecam non modó non infru-

ütm D

étuofam,fed boni etiam omnis impetrativam. .Qui4-

lt poh

quid petieritis Patrem in nomine meo , dabit volis.

Cïiam)& |

XIII. Ocro-

s22 ( 7) 0de |

0,

XHI. Oczoszgris.

e Ontiony:

$. Carpus. Conf.

m Omnipos

Trenuum D. Pa4£ difcipulum in eo potiffi-

m facia No

g

müm fe Carpus probavit, quod ad Magillri fui

ii

)

i

"

morem nihil adeó cuperet , quàm omnes C2//o lu-

us eonumar

J

crifacere, Et veró fücceffit pro voto negotium, quan-

Jegituruzääjf'

quam non ita , quin aliquando cafu fequiore diftur-

f m

baretur. Gentilis qàidam ad C5r/7 fidem tradutus,

quig; fl

pauló poft alterius hominis fcelerati fuafu denuó de-

[ier).

fecerat, Ea res Carpum fic in fermentum dedit , ut

| elïinfirmayï

morbo etiam inde afflictaretur

*

.

In quo cum nocte

qanb n

aliquando concubiá videret duos illos transfugas ad

inferorum marginem hzrentes, Cbrzf/47 veró auxi-

y funum d

darin t

liarem iis manum ad evitandum periculum porrige-

i r m

re,Capus é contra id unum optabat;ut fibi liceret fuá

manu utriümg; in exitium propellere. Cui Chzz//zi :

Dfl)»mmur;'l-

rmínusy

0 mifer ! buc manum tuam extendeyt lede me z fuma

enim paratus denuo pro peccatori falute afpera oni-

junidtst

Jlisunqu

nia G ipfam mortem tolerare. Adfalutare hoc mo-

nitum tam erubuit Cazpas, quàm prius Zeló intem-

peítivó excanduerat. Didicitex feipfo , non omne,

u W?"füm'

quod fplendet , aurum continuó credi debere.

T

as

& BAN AE A TU W

jj

lii

li

Uó Zclusfervidior , ac vehementior

2

yant

j WIJ

Ípiritus, pro?ufiorq; charitas, eó vigi-

[

IN

VL

lantiori opus eft (cientiá, quz Zelum fup-

E

primat, fpiritum temperetordinct Chari-

(l

f onwh

tatem. Diícretio quippe omni virtuti ordi-

]

no]] i

nem ponit, ordo modum tribuit, & decoré

IU

Eu

IMI tj

T.

ctiam,& perpetuitate. S.Berz. ferum44. inCant,

RE-

j

LIGETSET-

REZSILEENXD,

Xl

Puxcz.I. Erre&turus erat. Chriftus fuis cutii

difcipulis in civitatem Szarita-

D

910rum : verüm hi, tanquam quercubus forent excifi,

adituillis interdixére, Ruílicitas ea tam malé habuit

i dliqu

jacobu& Toafiem,ut Chrifto fupplicarent : Domzne,

tindic

Vis diciruut , ut ignis defrendat de cmlo & confumat

dinque

€05? Lucz 9. audierunt tamen : nefcztís eujut fpirics

( annisi

effis: filius bominis non venit animas perdere,fed fat-

!ttti nomey

vare, Errárunt ifli : erravit Carpur, quód officio[am

dnebus duo f

charitatem cum Zelo ifnodico, & fervore prapoftero

Yein feanim

confuderint. Àn non is idé aliquando apud te error )

Voiloni

II. Habet vera Charitas eam compaffionem; ut;

Ditutibtm

eyfï indignetur proximo peccanti, talis tamen ira vi-

quulque b

tium petat, non perfonam. Zeló zelati funt pro Do-

poneret

mino Exercituum P/altes Regiut, Elias, feremtas

(tetum efl j

alii plures; intrà modum tamen femper, & ex Legi-

bus verz charitatis. De Zelo Francifci feraphici haec

$

habet S, Bonaventura : C/zn cerneret. amimas pyetio-

BN

10 Cbriffi ESU fanguine redemptas $quinari 4li-

quá forde peccati , tantà mi[erationts teneritudine

Tiv

deplorabat, ut eat, tanquam mater, in Chriffo quo-

Crimur

tidie parturiret. c. 8. Vitae.

Cirhi nof

II. Zelus ergo ímmodicus eft , velle ferró &

flammis vitia exfcindere, dum mitiora media fuper-

tionibus:

fünt. Deeft hic diferetzo : decít fcrentra , & circum-

i?lP(H&

flantiarum folers infpe&tio , Zelo erZinato proríus

neceffatia :deelt denique f7?wéfus,qui fperari poterats

re magis providé fufeeptá. Difiretio non tam virti

eft, quàm quadam moderatrix G auriga virtutums

or dinatrix affe& uum,U morum du£tvix. Tolle hanty

€ virtus vitium erit, S, Bern. fetm. 44. in Cant.

52 ( [55) $de |

J

XIV. Ocxosnars

dridts ld

atem Sururt

$. Domispicus Loricatut.

bus forertdt

yum mbl

T aliquod parentum fuofum fcelus in. feipfo

ficaren: D

l

vindicaret Dominicut, Juvenis eremum petiit,

(in 1 ,-'J/W!f!m;?

J

ibidémque rigidiffimam aufpicatus vitam , quinde-

7710

cim annis integris ferred ad carnem loricá , unde /v.

Áf /Wif

ricati nomen illi obtigit, indutus, fingulis przterea

, qui

diebus duo recitavit píalteria , virgis interim acerri-

3fV0!CPIæPb*::m

me in fe animadvertens.

Inediz tam fuit patiens ,

ag

ut religioni fibi duceret, ficcó pane & fceniculó ad

] ngHCms:

faturitatem refici : neque deftitit ab hoc rigore ,

jjsumai

quouíque beatá morte exarmatus, loricam cum vita

hia

deponeret. — Sic cafligare corpus folent , quibus de-

j n*

cretum ch in fervitutem illud redigere.

| at if

SEAON GE N OT E W

7 ,wahicih?e!

um p

izquiw!f*l

AEdimus aéreas poteftates, (i nostipfos

jl [gr;fr//v"'w

C

noverimus caíligare 5 contra veró

jl

czdimur ab illis, & vapulamus, fi nimiüm

carni noftrz blanditi , eju(modi exercita-

h [2

|

iU

--

,-i

tionibus abftineamus, 5. Ztmbrof, ferm. 12.

m

án Pf. 1148,

4l j &

dnat

erati P

'M!Mh

1l V

jl

" T/W 1

iO

1)

RE-

jj. U

e28 ( 69 886

RETXLSEXÓIM

À

Puxcr. l. Q Andi plerique fic fecum agunt , uti

? folertes paedagogi cum pueris. Mi-

s; TM

nimos quofq; ncevos caftigant : imb G ipfum in vi-

l:

TO

tia pruritum. . Hinc illis Íemper in promptu fünt

flagella, cilicia , tunice fetofz , jejunia rigidiffima,

,

tmcreb

nuda humus; & alia fexcenta : duo quidem vivendi

d fitquer

enere id demum affequuntur , ut carofpiritui füb«

Lt paulo |

datur , non imperet: GCin carne practer carnem vi-

tshas Yocul

*

QO tencbaty

vant angelorum more.

II. Cafligationi tamen corporis pracipue infli-

in;aditie

As tor

terunt, qui aliquod caítitati metuerunt periculum-

Hincin vepribus fe volutavit BezeZztus : inter nives

Francifcut : ftagno gelidiffimo fe immerfit Bernar-

"tloplrian

ia

dus. Etras, anime mi ! fi puritatis lilia alicubi tutiora

tcvitan

fore credas, quàm inter has mortificationum fpinas.

Mali bo[Bites in finu funt, mut,vipera G ignis: nam

& Diceffr L

&i

enalam pro bo[pitio velingnunt [ymbolam : pejor ta-

men eft luxuriz peltis, quam, ut é finu excutias, boc

füain ol

opus , bic labor eff.

mlh mmw

Is hod

III. Quoniam porró non omnium eft, continuo

pertingere ad exa&liffimum illud fui odium , & ex-

tremar aufteritatem fanctis familiarem :à minutlo-

ribus incipiendum eft. Garrzlus es? inquit P. Hiere-

On

01

mias Drexel. Frena linguam. Gulofis es ? coerce gt

1pg

lam. Libidinofius e1? exteriores [eufus omnes cobibe.

CCm,P

fO(]u

Faftuofus &5 ? amputa. fupercilitum. Ambitiofua es $

ad vilia te demitte. Avarus es ? pecuniam ut. bofhis

ma eam 1

in vade. Defidiofus es? ad labores, ad indufhriam te

mfmæ Ch

urge. His mortificationum compendiis , magnos»

curum h

tempore non. magnó, progreffus facies.

.nua Val

Xv.O crq- $

: $8 ( ;87) 2de

0

XW Otcroóskts.

feam ag

icum purrid

&. Thereffa de TESU , Carmelitana,

jo&pluni

Aucorum annorum adolefcentula/Eternitatem

i gt [

imangdlln

tam crebró, támq; attenté volvit animo;ut nort

0 quidäm t'iïep—

aliud frequentiüs loqueretur , quàm ZErernitatem.

ag b

IErate pauló proveclior;familiares fibi habuit gemi-

reter od !

nas has voculas : « patz, aut mori, quibus ingens,

quó tenebatur , patiendi defiderium voluit expref-

Íum ; audita etiam aliquando dicere, malle fe omnes

j præcipuäif

i o

labores ac tormenta,quae demum excocitari poffent ,

ad üfque mundi finem tolerare, ac pauló majorem in

if st

m ?

ccelo gloriam Dziq; cognitionem ad eum ampliüs

aob

amandum coníequi ; quam aliquantó minori potiri ,

& hanc vitam abíque adverforum tolerantia traduce-

at r

re. Deceffit non tam morbó confecta, quàm nimió

gt

!

J Y

amoris divini aflu conflagrans : ejufdemq; puriffima

anima in columbz fpecie,decemMartyrum millibus

T eXcunus

eam comitantibus , ad aternam requiem evolavit.

His honoribus donatur fincerus D E I amor.

at

jojum "

SENTEN T 1 A.

jf n n

ii

Ogo te per illa falutifera vulnera,vul-

R

jj

nera hanc animam meam peccatri-

j

, u

u

cem,pro qua ctiam mori dignatus es. Vul-

Anh

lI!

"L

ncra eam igneó & potentiflimó teló tux

ii

nimiz Charitatis, tu fagitta ele&a , qua

T d

Ícutum humani cordis penetrare tuà po-

gdfis,mi:'

l:

]

tentià vales. .. 4ug. Medit. c, 57,/

0 6

RE-

j 0

$26 ( 158 ) 826

R EORSJL O EOX IÉ

&X

Puxcr. . Ivit Amor exceffibus,nec aliquan-

do tam altiim evolat , quin altius

eluctetur. Cuperet nimirum uniri proximé Amori

illi, quó Dzus ex cognitione füi perfe&tiffima períe-

lis d

&iffimé amat feipfum. O quàm felix cft amantis ani-

Y

àtillo

m conditio! quàm propé divina! Quàm & contrà

"

Ófordidum , nobiliffimam ani

mam luto & quifquiliisx

t (olo (

Am cater

fic adglutinari ,

ut pra iftis DEUM negligat !

II Vidit B

. 'Therefia Seraphim ignitó jaculó

töinapportar

iüenemE

tzcordia fibi tranfverberantem :ex qua plaga fre-

uenter tantis Amoris divini incendiis arfit , ut velut

Xquietisam,

m ia j

extra fe rapta, & à terrenis omnibus abftraéta,uni fuo

Bona vulnera Charitatts, excla-

lmm(ö d

Sponfo adhareret.

Qu rtqusdd

mat Ambrofius , que non funt time

nda , fed optan-

Frigida funt

Cilro rb

da , citm in illis fit vera [alus G vita.

füccendi ,

corda noftra : unde opus iis eftab hoc igne

anFm;i Ces

contabefcant. Cor-

M 6

& incalefcere, ne prorfus emortua

^

A

da noffra male fana funt,citm nulló

DELamore fat-

ciantur.Sed fauciantur ut

fanentur: quia amoris fui

fpiculis mentes infeufibiles DEUS per

cutit : moxque

S. Greg.

eas fenfibiles per Cbaritatis ardoré reddit.

U

IK

III. Novit Seraphica "'Therefia,

amor

is impulíu

it,& pertulitfa-

teff:

Chriftum egiffe,quidquid demum eg

Jutis noftrz causá. Hinc tantus in illa Craczf/xz amot

N0 f

W

& voces illz : Domine, aut pati, aut mori. Huc;huc

collimet affectus nofter , & tota cordis defideria. Pa-

nj

& non recufemus cum Chrifto, & pro Chrifto; ne

vitió nimis inexcufabili fepulta in nobis videatur be-

neficii tanti memoria. Noftrum porró firmabit ani-

mumS. Chryíoftomi fententia : Patiendo eimitur

ifer , & m

Celum. Vis effe beatus ? difée prins effe m

gnuferiis mnagnanimute

XVI. OCI-

-- XX',/

$6 ( 785 ) 9de

E

$ XVI. Ocrosnts.

nbus,necaliq»*:

Toht, qum b

$. Gallus Albas.

woxime A

sedifimape

jxdunami

| Iris daemonem cladibus affecit, x'nqu& vicem

ab illo multis ac variis infidiis eft petitus,quas

al t ä CO:

loto &*

tamen foló Chrifti nomine invocató' facilé elufit,

Urfüm caterà ferociffimum tam cicurem reddidit,ut

ml

|

(

eó inapportandis lignis velut jumentó uteretur. Con-

im igni

j

flantienfemEpifcopatum conftanter recufàvit,eremi,

x qui p[a

)

& quietis amantiffimus. Condito demum Monaíle.

läiisarfïtx""f::

af

rio; cum in illo annis pluribus fan&tiffime vixiffet ,

iteriimq; delata (ibi Luxovienfis Afceterii guberna-

(Ignis

cula recusáffet , nonagefimo quinto atatis anno in

mn//;/f/( "

Caftro Arbonenfi & corporis hujus ergaftulo folutá

, p b.J'

animá Ccelos petiit, multis poft mortem nobilitatus

X 1gh€Wn

miraculis. — Sancti daemones non timent ; fed ri-

onfäbdïm'

dent.

DC

yui t

SENTENTIA.

l iil

Jj

M

R

Ugire poteft ( dzmon ) ferire non po-

4

j

teft : rugiat quantüm vult, tantüm

gl &P me

non fugiat ovis Chrifti. Non fimus beftiz,

u

j u

ut nos proflernat vacuus ille rugitus.

j

;gdd A

f

5. Bern. ferm. 13. in Pf. oo.

yo 09

bls PT (

f0

j

n

/

fif !,'/

ARE-

x

!

002

s26 ( 190) 9de

R EF LE X 0.

Ninumerus propé San&lor& ilforum

X

PuNc"r. I. ï

eft numerus , qui Darmones tam non

Sl

timuerunt , ut riferint etiam & exfibilárint. Nórunt

Neliera

nimirum, eorum iram tam effe fine viribus , ut noce-

Jntima

renemini poffint ; nifi incauto & volenti. Sz Zl/eper

Chriflum ligatut non eff (ita de Damone Rupertus

fcrimlma

-

titüis mort

'Tuitienfis ) 440mo0do tam imbecillis jacet ! quomo-

b ianab

do À tam multis non dico trandevis E& [apientibu

viris , fed A pueris , tenellifas puellis illufusyff ?

hirtas of

II. Fingant ergo, qui cauteriatam habent confci-

Qiisimpig

entiam, Demonem, quantüm volunt, terribilem &

Ilh PTOPU 1

lm ic b

metuendum : San&lis tamen alius nón videtur, quàm

Optme (

canis catena inuexus ; imó , quàm vilis sufcz ,vd

formica. Metuunt ifti folum DEUM : fic tamen ; ut

Qu mund

ïempïufn, Y

magisament ; quàm metuant. Metuunt item D

offenfam : caetera omnia rident, tanquam indigna,

Wortem, q

qua metuant. Qui rimer Dominum , nibil trepida-

Ntlutis C

U ls Q

bit , &5 non pavebit. Eccli. 3.

UL Referunt 4£gsales Minorum , puellam no-

Tk w

BI

bilem Burgundam,quód Damonem gloriosetrium-

pháffet , adeó habuiffe obfequentem, ut eó ad qua-

Ieteüum, [

vis minifteria citra metum uteretur. S. 7ulianam ve-

AO inquiin

Trouayr

r affcrunt Faíti Ecclefiaftici , Judici jamjam pralen-

tandam, traxifle fecum per forum Damonem , 1m-

Qs ,qui

pensé rogantem : Zizitte zse , jam amplins nolimt

bomtnibus vidiculum facere : tumd; contemptim à

j

Virginein fterquilinium effe abjectum. Vah! quàm

U

nulle funt Dzmonis vires: quàm veré S. Crregor.

lia leo eff, aliis formica , quia crudelitatem illim

inl[

earnales pentes vix tolerant, fBirituales verà infir-

nem QQtg

guitatem illiue pede calcaut. L. g. moral. c. 17.

1j

L]

XVII. Ocro-

l

396 ( 915 2de

10,

ndori d

X VII. Ocrosnars

Damonstus

5. Audreas Cretenfrs, M.

vibilrin N

mevitbus, Lt

Nterdixerat; peffimo mentis errore deceptus Con-

flantinus Copronymut Orientis Imperator, ufum

a Jl

Danoshut

facrarum Imaginum,intermiható etiam illarum Cul-

toribus mortis fupplició. Sprevit tamen has minas

dl jzmï "

ab incunabulis faniori Ecclefiz doctrinà imbutus

p Lj*

Andrew,lpfuxfletqs Imperatorem conveniens,tam li-

lil

quidis impium edictü confutavit argumentis, ut jam

um hbt

illi propugnando aliud non fuppeteret, quàm ma-

mkm[) [Cfribïiï;

