quenter ipfos etiam palmites occupat , amore pro-

prió arbitrum agente. — Putant purarione opus fibi

non effe , indeque dum luxuriantes ramos , atque

!

inutilia farmenta abs fe refcindi metuunt , cum non

Periculofa horum

lts(un

advertunt , filvefcere occipiunt.

hqlesil

perfuafio eft , párque illi, quà , qui maxime infir-

mantur, infirmos fe credere nolunt , ne medica-

h 1

mentorum amaritie torqueri debeant.

Quis itA

W [u

ad uuguem omnia fuperfiua vefecavit , ut nibil fe

babere putet putatione diguum ? Crede mibi , puta-

74 rrfullu!mit : femperque nobts putationts efh tem«

po

$. Bearn. ierm., 58. in Cant.

Vl Juxr

926 152 885

VI. Juxirz.

tafi quz;'h

$. Claudius Arclai-EPäapm

fs

FVefontinut.

jLisope

ctlampalm:ï

Antüm Divo huic Prafuli in deliciis , & cenfü

] quoq; ((

fuit augufta Czf/imonis fpecies , ut miles ad-

j inpt

huc(rara hoc in genere avis ) religiofiffimé ean-

ii

dem coleret , fcemináfque omnes , non fecus , atque

ipfiffimam peftem horreret.

Corpus Ejuídem

y!iicmiw

j f

poít obitum integerrimum perflitit : fervari utíque

W &euïp»"'

dignum, quod thefaurum integritatis , et(1 in vafe

mffn[ «

fictili , tam follicité per omem vitam fervárat.

undid

0 quam pulchra efh caffa generatio! Sap.4. Quif-

nan du

quis olim agere coelitem decrevifti , coelibem. Vi-

77

n

tam ama , & quantum potes, eam confülenti Chri-

«

fto , fuóque exempló fuadentibus Divis obfequere.

;m'lka f

SENTENTI 4.

anot f

.Candcns liliurh ! ótener , & deli-

jj op? ]

Tibf

(

cate flos ! increduli, & fubverfo-

j, U

res funt tecum : vide quomodo cauté am-

T

i

[i

(

ii

bules inter fpinas. Plenus eft mundus fpi-

atf

nis: interra (unt , in acre funt, in carne

m

T

tuafunt. $. Berg. Serz. 48. i Caat.

d

"

ym

jil

jl

[

yil^

[j

AE«

s?5 (316) 80

REFLEXIO.

Puxc7.I. Omini carnalibus defideriis altius

J&. merío , dum de caftitatis praeftan-

tia fermo fit , id omnino evenit, quod pueris, forté

colloquiis doctiorum adítantibus. Audiunt ifti fuum

d |

captum excedentia : & , a4diunt tantim. Audiunt

S

lA

&illi : neutri judicant. Priores ob tenuitatem fpecie-

h

rum ; pofleriores ob vifcofitatem concupifcentiz, cu-

g

5 Nl

jus munus eft , evertere feufum, && obtundere lumen

tl

intelleftis, quod lumen anime omnino neceffarium

eft , ut difpiciat eas fpiritüs fubtilitates , de quibus Bo«

rsfu:gentis

smo animalis nec quidem fomniat.

'f"'y PNPQ

II. Vellent non pauci caftorum accenferi fyllabo,

glts enj

vii tamen non folitá: imó prorfus erroneà. Labendi

fuis af

lu

enim occafionib? indies fe implicantes: carné infüper

victós fuperfluitate ad rebellandü fpiritui animantes,

lum j

laté patentibus fenfuum externorum portis , cafti«

Mj

tatem fomniant : fejunéliffimi à fenfu. & Exerci-

tiis illius, qui fentiens aliam legem in membris fuis,

repugnanté legi mentis fuüz,;indiffimulanter perrexe-

rat caítigare corpus fuum, & in fervitutem redigere,

TII. Audimus frequenter Caftitatem 'Thefaurum

X

ojb

effe nobiliffima,vitro tamen fragili (imilern:portari,

& haberiin vafe ficlili , carne fcilicet ab ortu fuo ad

1li fi

malum proclivi, Si jam ultró ambulemus vias diffici-

Qttm

les,lubricas, pracipites, quis demü ambigat perinde

Wri

nobis effe hoc thefauró privari?Perfonz olim utriüq;

fexüs fanctitatis eximiz híc naufragárunt: & tyroni

vix primis vera fanélitatis principiis imbuto ; circa

haec brevia, velut perludum oberrare placeat ? Con-

tra libidinis impetum monet Auguft. ferm. 250. de

temp» apprebende fugam»fivis obtiuere vittoriam.

VIL Juxi.

8de (1175 886

jeris d

VII. Juxurr.

tis præful.zrf

beris, f

Ed qltobe*ïmf dhbas.

ntiltlod

AT

Acre Ciflercienfium. familiz ' preeclarum. ju«

bar Robertu£ , mirà , ut in omni vita reliqua;

qem o

TT

fic in quadragefima potiffimüm abflinentiá efful-

d

fit.

Nulla illi lautitiarum cura, nullum curans

vt

da cuticulz ftudium.. Quin & panis avenaceus ipsó

refürgentis € tumulo fervatoris feftó delicatior vi-

:quihush'»

füs, pauperi in obfonium ceffit, fed perfonato. An-

gelus enim mendici exuviis tectus, eam portioitem

j

4 Latoi

panis afportavit ; palam exhibiturus olim omnibus

iis, quorum D EUS venter eff. Ver& jejumium ange«

néindit

yumatt

lorum imitatio eff, u inquit Prifül Antioch. ferm,

(s d

1,' de jejunio,

&Br

SENTENZTIA.

mb[iS [UIS

t WNF

Bftinentia tua;atque jejunium tuum

NU

co magis DEO grata funt, quó cum

Ti

d

motibus fanctis offeruntur , ut qux in

aliis funt umbracula vitiorum , in te fint

o

(;

ornamenta virtutum, Hieronym, ad De«

Vi

(

UA

metriad.

j

&

TU

uwn

li

"

] ^

f v

f

REÉ-

'L']u)fii.

396 ( 118 )9de.-

KETLEXIO.

Puxcr.I.

Uantumcünq; ornem hominem

dedeceat voluptatibus ex . victu

uzfitis pecorum more diffluere : turpiffimum tamé

id eftin Religiofis uni DEo per facra Inftituti fui Vo-

tà devin&is. Deficit in his tanto amplius libertas fpi-

d

ritüs, & mens ad ruminandum coeleftia hebefcit,quo

d

minüs curatur pot4 cib/; parcitas.Laeti non bibent

qum,

fobriam ebrietatem fpiritis , i lautitiarum naufeam

t8bened

non ingeneret fanctz fobrietatis ftudium. — Et eito

| d

j aliq

res monítro proxima fit zzmler temulenta : monltro

fäsm p

tamen quid pejus , & longé deformius ett , Religio

| Átido,

abílinentiz incutia,

Do P

IIL.Luctandam Religiofis indies cum Carne,;Mun-

mirgule

do,&Dcemone: victoria penes quos ftabit? proítrata

Tiruce

plané jacebunt ventris mancipia,fordida quieti;quam

fndi

lucte fpirituali aptiora. Certum Divo Hieronymo,

77

certum Afcetis omnibus,ventrez plenü facile de]pu-

finyise

muare in libidinem , & à Patre Libero ad inconcef-

i

faum . Venerem proximum efje zntemperantia locum.,

T

N

Sodomam,& regionem finitimam,etft paradifo Dzz

D

N

]

affimilarenturbuftum tamen ferale fecit; & eternum

l com]

vltionis divine exemplum /faturitas pani , abuu-

life,

dautia , otium.

III. Palmam ergo victores capient, qui, abítinen-

tià Magiftrá , vires ad myflicum hóc certamen adfe«

rent non ifninutas , fed vel ipfomet jejunió inftaura-

tas. Hóc providentiflimus Dzus corporibus medetut

BB

& mentibus :hóc eo deníq; reducit,unde per ingluvié

foedé receffimus. Qu 4 paradift gaudiis per cibum

üþa

cecidimut ,ad bac yin quantumpoffumus, per abfi-

nuentiam redeamm S. Greg. Homil. in Evang.

VIII. Jasir.

*5

(319) 88

n homiet

VIII. Juxit.

s er v

hmumut:

$, Medardus .Eyifcapw.

juci aV

lbt

Rreviffe cum Divo hoc miferationem , & .

ol

de ipfo propemodum matris utero cum illo

jnonbost

egreffam, argumento fuit eximia ejufdem in paupe-

m d

res beneficentia , quà puerulus jam pratextam, aliàs

n b

cibos, aliguando equum egentibus ceflit , toto tan-

j monl

dem patrlmonio, in illorum ufus, peramanter di-

j Mdgo

flracto.

Non potuit non fümmé placuiffe Numi-

ni tam pia prodigalitas, dum illi primoó gratiam

n M

miraculorum ; tum geminas ANoviodunenfis &

Tornacenfis Ecclefiarum infulas ; tantam deníque

" pmlhau

yicsqut

fanclitatis abfolute exiftimationem rependit, ut

MW

Clotarius Rex;facro Praefule é vivis erepto, defuncti

7)

corporis & bajulum agere , & vefpillonem avidé

1 itoti

percupere. — Dixerit Philofophorum Princeps, d-

iil

frcile effe lavgum fieri. divitem Eth. y. non aliunde

"

profectó Medardus tantas gratize divinae divitias fi-

bi comparavit , quàm ex hac fua in pauperes largi-

W' ! j

tate.

»

SENTENTIA,

Uil 1

j

us

nefacere homini , eft benefcium

jo il

BE

apud DEU M deponere, — Chryfoff.

J

xl

Ti

["per Genef. Homil. 27.

TL

j M,d /

f.

v

KE-

U If

$38 (320)8d€

REFLEXIO,

Tianimó in pauperes propensó nil

PuNcr.I.'&'

-gratiüs; ficavaró nihil eft [celeítius,

Poffidentur avari à fübftantiis,non poffident: poffi-

j

dent illas liberalitatis amantes , ut erogent , indubii

*

Il

ht

poít perituram hanc haberefe meliorem , & manen-

tem fubftantiam. Difperdendo non petdunt: dant

|

Áent

m

enim , ut accipiant,nixi ejus fidelitate , qui nec cali-

lg, &

cem aquz frigidze fuàolim mercede fraudabit. Dole,

fi fordido Euclionum fyllabo accenfus , minüs huc

lmll

ttis Ti

tifque Chrifto fuis in membris profpectum cupiifti.

II. Difficulter fua avari erogant, quod ea cupide

Qinfdli

nimis poffideant. Liberales veró tantó facilus iíta

ftgatum,.

Jortori,

abjiciunt, quantó minüs ad ea afficiuntur, Adcó res

omnes una aílimatio vel pretiofas facit , vel defpica-

Iftoe f

|QUe addi

biles; Efto totum mundum avarus lucretur, plüs ta-

[tdar,

men illi laboris deinceps accrefcet i confervandis ,

quàm in congerendis divitiis, — Mews 4'v4f » que

nl

"Wotenr

priàs ex abumdantia requiem quefirat » pofea ad

cuftodiam gravias laborat. S. Greg, in Moral.

III. Fceneratur ergo Domino, qui miferetur pau-

peris. Beatus inquit azes Regius, qui intelli?tt fu-

li

ger egenum G pauperem, in die mala liberabu qum

l

Dominus, Pf. 40. En prcemium! en lucrum ! dor-

mient fomniim füum & nihil invenient omnes viri

tes.

divitiarum in manibus füis. Dicetut illis : recepiítis

mma&*

tercedem veftram : mifericordibus vero : 440od un£

Wen h

ex soinimis meis feciflisyynibi feeiflis ; mifericordiam

Qu Q

hi confequentur,quód eam in pauperes ftudiose exet-

^ij

cuerint. Vze celi eff panper , per quem venitur Ad

^

patrem : incipe erogare , fi non wis errave. S, Aug,

de verb. Dom.

IXI. Juxmn.

$8« (1115 98

topetó d

L. Jusir

ls

$ 5. Primus, & Felicianus M M.

d p

nt, indil

m

Uanti roboris fit vel fola Chriftianorum prae«

tdunt duf

fentia , ad elidendos, & eludendos impii

j

Domonis conatus , ipfe Dceemon nefarius urbi

Rome , & orbi pandit ; quando palam proteítlatus

iib Dq'o

minis d

eít, nulla deinceps ex idolis refponía fe daturum,

nifi iis litarent Przgus , & Felicianus.

Sed actum

ncupiiüi.

] »acu;fdä

egit infelix veterator : Sancti enim pugiles , non

n

1

fbl

Virgarum , plumbatarümque iclibus, non equulei

torturà , & lampadum incendiis , non ipsá deníque

r At

yeliep

morte feparari potuerunt à Charitate Chrifli , eó-

que adduci, ut amorem hunc, quem uni DEO

llf PIDSI(Z'

debebant ; tam infidé partirentur. An non rubore

F;n'apdli ]

n n

fuffundar,toties fuccubuiaä me hofti tam debili,tam

impotenti ?

3j

j/gu

Motd

SENTENTI A. L

gt

TIHÀ

yuliii

Bi DEUS nobis proponitur; tum

t

W

demum alia omnia pro nihilo pu-

yetu

tantes , ipfum folum intuemur : Ignis au-

0i

joifos

tem , & gladius , & beftiz , & ungulz car-

)

'qu-):'«jf"'

nem lacerantes voluptati nobis, ac deli-

p

ciis potilis funt , quàm terrori. 5. Greg. Na-

Jdl'05ä tü::

ZSiALz. OlAL. de Lanud. $. Bafilii.

jnill^

yfi v

In

RÉ-

, ]

38 (32)0de

REFLEXIO,

Puxcr.I. Iferum Dazmonem , quem ad nu-

dam Martyrum przícntiam ob-

mutefcere oportet ! Videfne, quàm verum fit , quod

Ó

pridem edixit Mellifluus : illum; more canis catenz

innexi , follicitare poffe , latrare poffe, mordere ta-

Atf

S

Ániü

men non poffe , ni1 volentem. Mordetur , quifquis

AAM

lh

1f c

non Martyrum tormentis , fed levi verbuló tactus &&

putatitià perftrictus injuriolà, f&vit, ringitur, remor-

hr

Vr

det. O quàm ifli diftantab invicta Martyrum patien-

tia !

ïirginis,M

Aüit:die

Il. Facile Martyribus accidit dura quaque per-

peti , quód adverterent imfirmitates fuas adjwvars

f f

untlione gratia [piritualis. S. Bern. Audis, DEUM

Waorph

l portig

ufj; adeo facere cum tentatione proventum , ut fuos

nunquam patiatur tentari füpra id quod poffunt. Tu

pm'bus, il

tamen ad minimum tentationis affültum adeó conci-

Atf

dis , ut rectiüs ; quàm Jobo, dici tibi poffit : vexi£

T (

Rs Ed

fper te plaga 6 defecifli : tetigit te ,&5 conturba-

£us es. Jobc. 4. v. $.

IIL. Per multas tribulationes Intrtoeundum no-

bis effe in regnum DEI; cum duce Martyrum Chri-

Y

flo , docuerunt Martyres. Hanc doctrinam utinam

tandem caperemus ! calicem Domini affectanter bi-

[

beremus,latiffimi de facratiffimo Paffionis Ejus con-

Tflmtas

fortio. Sané paffiones hujus temporis non fünt con-

tl

digna ad futuram gloriam , qua revelabitur in no-

bis, fi inamplexum Cruczs non inviti , fed hilares

ruerimus : fi ficci Martyrii Canditati, nullis pro 7E-

Ttinita

SH adverfis terreamur. Neio aprus eff ad cotnpre-

bendendum celeflia , nifi fe J'ubomniferit ad portmdü

Q C&

m. L. 2. c. 12.

W r

pro (ïhri/t'o aduer[a. Tlïom. Kemp. del:

X. Juxur.

€96 ( 11:)98e

quitd [

X. Junrr.

dentim d

mit, i

$ Margarita Scotie Regina.

ls

od

Ancliffimam Triadem tam impensé coluit , tam

Y

fervide adoravit , ut non contentacor füum

ir, gl

ylb d

Eidem f& confecráffe , magnificó praterea templó

n

honoraret : quod no&te concubiá frequentans, non

niíi recitatis officiis SSS. Trinitatis, S. Crucis, Beatze

n

Virginis, Mortuorum,& totó Davidis Pfalterióde-

feruit : diem porró totum fervitiis , ac Charitati pau-

ugque pE!-.

jp at

perum fic impendit, ut pro jentaculo indies no-

vem orphanis , pauperculífque liberis cibum de ge-

qUUf d

nu porrigeret : fub prandium deindé trecentis pau-

u

peribus, in aula regia Convivatoribus, cum Rege

-

Marito miniftraret. Accipiet hzc olim de fructu

gt

of t

manuum fuarum, cujus Eleemofynas modo enarrat

omnis Ecclefia SanCctorum.

df a

SENTENTIA.

)eunduï;j"

n

t Trinitas, àqua homo cecidit , Da-

rinam r

ES

tet, Filius, & Spiritus San&us : eft &

]H'cään-'f*'*k*'

Trinitasquz cecidit: Intelle&us, Memo-

s

ria , & Voluntas: eft & Trinitas in quam

non W mri',

lb[[lf !L

illa cecidit : impotentia , ignorantia , &

l

M

,l

concupifcentia: e(t & trinitas, per quam

yJis

al

"u

!l

trinitas cadens refurgit ad Trinitatem de

41

"TA

qua cecidit : (cilicet Fides , Spes , & Chari-

1 n

»

U. — $. Berp. ferm. 1. deparv.

X2

RE.

X ]uxll.

220 (134) 836

REFLEXIO.

Rinitatit, féu Diotnitatis avcanii

Puxcr. I.T

inquit Melleus Doctor , ferm. j.

ii

in Cant. ec 4b Angelis ,nec ab hominibus , mifi Spi-

dit

vitu fantló revelante cogno[citur. Abyflus eft pro-

fundiffima ; cui per humilitatis exercitiurn immergi-

T dN

Vs ]

mur tutius, quàm eam curiofe fcrutemur. Odit 777-

as fanttiffma diffcuffionem inutilem : amat Fidem

tGl [i

fimplicem & finceram. Crede , anime mi ! quod mo-

(ilimp t

gt

dó nec capis , nec vides , nifi per fpeculum & in anig-

snate : ut aliquando videas illud faeze 42 faezem.

tsf

Átatore

IL. Quantum obligemur toti fanctiffime Tria-

di , novimus finguli. Debemur Illi ex toto , quód to-

ts, Bu

ta ad noftram creationem concurrerit , & pro illo ff-

qud r

i,

at prodigiofo , ufürpárit , fzczzmus , amoris pleniffi-

mum. Faciamus bominem ad imaginem , G [imili-

died

eudiuem noftram. Enormiter profe&o inleges Gra-

Mtdrig.

titudinis peccamus,fi tam liquidó benefició nondum

NamT

incitati , toti in fanctiffimz T riadis laudes effufi , di-

tiifi

camus corde Gore : 72b /aus , Tibi bonor , Tibi glo«

"ütium.

vi4 , Tibigratiarum atHio , 0 Beata TRINIT. "AS!

daumm

bUS pr

II Trinitas potentiarum noftrarum miferan-

da, netoties exerret ab amore diviniffimz 7*24d/5,

féripor

folerter eft corrigenda , fiquidem velimus aliquando

gt

aeternüm adorare Trznitatem in Unitate 69 Unita-

hinft

zem in Trinitate. Adhzereat Memoria Patri per. E7

n

!tb

dez : Intellectus;Filio per Spem :Voluntas fancto Spi-

ritui per Cbarztatezm. Memoria beneficia DEI reco-

lat : fapiat DEUM Intellectus : Voluntas Ei confor-

metur : & erit reficta Trinitas noflra ad exemplar in-

k

creatae Trinztatzy. Vilefcet damnata Trinitas, Mzz-

Efml

dus,Caro, Damon : folámq; placebit adberere DEO.

XI. Juruit.

-*?58(337)3?3

XI.

UNII.

tAtl

, hf

S. Barnabas Apoffoluse

ij tj

Eviticz flirpis furculus melior , à pueto in fan

&litatis eximiz fpem adolevit, Jofepbum pa-

ls ip

timmam

rentes dixére, quem aemulum cupicbant, virtutum,

veteris Illius Patriarche cognominis.

Literis per

: OdtT

a n

atatem aptus, füb Gazalele viro in fcripturis do-

j!qutan

Ciffimo tantüm profecit, ut non fuis modó condifci-

T.

pulis $a2/o, Stepbano; viris optimé de Ecclefiá aneri-

[u/m.

tis ; fed doCtiffimis Judeorum admirationi effet. A

Servatore Chrz//o in Diícipulorum numerum adíci-

ims Trte

1

tus, Barnabas audiit, canquam Fi/iu Confolattonis ;

9,qu

i

quód fanclitatis illius preftantia omnibus effet fo-

latio.

Poft gloriofam Redemptoris 4z/f/afrn ,

Jrispkn!ijl

T,(,/f [

divenditis omnibus, 4rriocbie primüm , poft 4fe-

xandria , tum in Cypro infüla ; deníque per totam

llegfi 6

jrondr

Ttaliam D EI verbum ftudiosé diffeminavit.

Ili

du

nobiliffima Medielanenfium. Ecclefia fuum debet.s

iniiium. — Salaminam regreffus , cüm perfidiz Ju-

f T!þ"f;'i'

daorum continuó bella moveret , ab iifdem lapidi-

[NU,.J!,'

bus obrutus , Martyr occubuit. Longó poft obitum

j milff:;lï'

tempore reliquiz illius deteCtz fünt, codice Evan-

y ]'/;dr* J

gelii Mattba? , quod proprià manu. Barzabas de-

jiliqu

Ícripferat, pectori decenter appofitó. Ne miréretan-

Ó [

tam virtutum meffem in Bzrzabe animo. Seriptu-

xttiPeff?'

4 , DEI ager eff. S. Aug. tr.22. in Joann.

iil

BUEUNCTOE II

pire

Eicomþ-"

Acra Scriptura habet eruditionem, ad-

a

monitionem , & confolationem, &

'£35! j I

Bera. ia Pf..qui babitat

"2

2

KE-

X

2

um

s25 (156) $de

REFLEXIO.

Mnis profectus , inquit veriffime

Puncr.I. O

Iidorus de fummo bono L. 3. ex

Beiiione ( meditatione procedit. Qua enim nefci-

BIA

muts , lectione difcimus : qua didicimus , meditatione

confervamus. Vlinc primum fpiritüs fervorem hau-

Obl

fit dntonzus Eremita. Hinc Converfionis Initium

NT

lum

Augufinus. Hinc alii fructus legerunt alios : illos

bl gt

pracipue , qui precipui fünt : vzrzutzs amorem » pec«

lts nei

eati odium., Experire , quidin te poffint Serzpzure

txido T

10nit4 , Santlorum exempla.

fl T

II. Si Animz devotz volupe fit perinde conver-

lis mQï

faricum D EO, tanquam cum amico optimo: facil-

r

liméomnium id confequetur fzer4 leclione. DEUS

tinut

iltà tanquam medió utitur , ad implantandam nobis

lUmeris;

perfectionem : tanquam fpeculó;ad exhibendü nobis

J0n erjy

interiora noflra , ut loquitur Gregorius M. Speculü

ititm 1

itud non afpernabimur , fitantum nobis fuerit 1tu-

Iibusnm

"dium pulchritudinis internz , quantum externa. Si-

Nerimi

militudo hac ipfi etiam olim Aug^ftino placuit. Un-

g

Wa ,

l

de fic loquitur : Opzée utris letlione divina, fi cam

Dios

tibi adbibeas [peculi vice , ut ibi velut ad imaginem

ii

fitam anima refpiciat, 65 velfeda quaque corrigats

li Ti

vel pulchra pliit ornet. Epi(t. v42.

IIL. Multz lectionis fructus modicus inde eft,

quód hac perfunctoria fit, & locorum , quiaffc&ti-

bus ciendis idonei funt, füpiné incuria. Quaritur in

ejufmodi lectione non /apor , uti notat Mellifluus ,

QO

fed fcrentia : indeq; in profzwam facile ifta degene-

C

trat.

ualiter fcripturis utendum, audi : Opznis Seri-

€&5|

ptura divinitis infpirata , utilis eff ad docendum ,

lil

oth. 3. v. 16.

é. u: perfett us fit bomo. 2. ad'Tim

XII. Juxn.

-ææ»æ

It verifim:

X L. Juxrr.

"URT

B. Hroz;:sata CABOPICHA PrA9AUB-

n ul

77/77777

firatenfis.

torermJu

Obiliffimus Regni Bohemici Princeps , fecu-

nis Iitian

lum, omnémque illius faftum luxümq; pede

al il

tam generosó protrivit , utampliffimas etiam facul-

At

tates , ne iis peflumiret , alendz Chrifli familiz fub

t

candido Divi Norberti labaro , totas expenderet ,

fundatis Teplevfi, Cborieffrurenfi Virginum Coeno-

gb

biis ampliffimis : cujus prioris erectionem ut fuà

:

operà promoveret efficacius , primus ipfe fportas

y. DEU

aliquot terrz & lapidum plenas regiis imponere

pium n5

humeris; primus arreptó ligone humum effodere

vali o

non erubuit.

Canonicum Praémonflratenfium in-

" Sg«uïlï

ftitutum amplexus , tuendis Ecclefiarum füuarum ju- ^

T

ribus tam flrenué incubuit, ut famis, cibi, & carceris

(etna.

teterrimi confectus injuriis, inter diuturna deníque

m

vincula, fpiritum martyrii Laurcà digniffimum

DEO redderet , miraculis ante, & poít obitum il-

il j LL

| ,'Wjir:m

luftriffimus.

Facilé catera fpernit ; cui DEI amor

qanjh

fui ipfius contemptum diclavit.

SENTENTI A.

; l'nde €ü )

uiaücä'i-

Ontemne divitias, & cris dives: con-

i

e

.

ïg[hflüw !

temne gloriam , & cris gloriofus

contemne fupplicia inimicorum , & tunc

T

i

€os fuperabis, . $, Chryfoff. fuper Epiff. ad

Hebr.

"pMWl

m

X

KRE-

'. JuNH.

928 (118) 2de

AREFLEXIO.

j

liltiim omnino prafliterunt Apo-

Puxcr.I. M

ftoli , quód fua reliquerint : P/z;

Ll

!

j

tamen, quód etiam feipfos. Hanc paupertatis for-

Q

hi

mam fequuntur, quotquot in religiofis coetibus ad

ia

eximiam fanctitatem afpirant. Et efto fublimis fit

!c;)ïcgul:

hzc P bilofopbia : iis tamen admodüm plana eít, qui

1 otig

nórunt, quantum Religiofos flringat illa Servatoris

At

fententia : Si quis venit ad me, G non odit Patrem

fitaobi

fuum ,& Matrem G. adhuc autem G animam [u«

lnl

am : non potefh sneus effo difczpulus. Lucae 14.

d um

II. Relictó igitur eó quod majus eft ( »4/25 au-

ïinnisyu(ü

tem eff relinquere feipfum,quam Mundum.S. Aug.

A vero

de fpir. & an. ) facilé relinquitur quod eft minus.

lttiarm

Divitie contemnuntur, quia raró virtutem ; vitia f«

duäium, |

pius promovent : quia res funt malis, quam bonis

communiores : quia fpinze funt femina virtutum füf-

UT

Btngen

focantes : quia faciltzis eff camelum tranfire per fora-

Pfïüriligct

guen actis, quam divitem iutroire in vegnü celorum s

quia denig; verz divitie in DEO tantüm fünt. Oz-

Drüter

Cg!ïgïamk

zis copia , que DEUS meus non eft , mibi egeftas eff.

S, Auguft. L. 14. Confef.

pottts

Il Facilé poft füi abnegationem contemnitur

mm,Hæ

dajy

vana gloria, quz minüs illius titillat animum , qui

non zezaporaris labores füos dicat;fed ezerze. Remo-

Vinedi

tis obflaculis , inquit Auguft. L. 3. de Civit. vaz&

*üämeg

Ms

epinionis , fcelera nuda penféntur : fallacia tegmina

w

6 vana laudis 8 glorie auferantur : $ apparebunt

siferia peccatorum. En ! quàm pro falubri horum

smemoria & praxi non fruítra fuadeat S. Bernardus :

|

Qui velinquere difponit omnia »te quoque inter re-

(

ijngumdla Henorare memeuto. in Collat,

m |

X III. Juxir.

358 ( 519 )9de

XIII

JUNII

ttunt A

$. Antonius Patavinus Conf.

etint: Zl

Vffpona Princeps Lufitanie Urbs Magnum

at

hunc fanctà Civem habuit,fanguine, & na-

CCCCLOUS

talibus claruim,virtutibus illuftriffimum. Canonicos

fbl

rum Regu!anum Inftitutü, majoris perfectionis amo-

ii

recum rigido pauperis Fr anuf'cn Ordine permutavn:.

Senato

jjt bt

Solitudinis, & filentii amantiffimus, culinaria primü

munia obiit, cacabis eluendis, quam verbo Dz1 pra-

yitidtt

dicando doCtior creditus. Inde tamé obedientiá evo-

n

catus, cum fortitutó fratribus loqui verbum zedifica-

TEU

T

tionis juffus eft, primüm quidem fimpliciter orfus;

tum veró tantó animi fervore,tantá myíticarum fen-

d fu.

tentiarum altitudine peroravit,ut omnibus foret in-

;; ii

dubium , non alio; quàm Spiritu Sancto dictante illa

Tl böün

concipi ; & proferrí potuifle. Concionatoris munere

OLU fli.

perfungens alter Elas habitus efljob Zelum quó vitia

"Fufou

per&rmgere conüleverat,idque tantó cum fruétu , ut

f a

innufneri gratià Dr: afpirante à fcelerü fordibus ad

int.

egtegiam vitze fanCtitatem repurgarentur. A fufno

fgtþl'"

pontifice 4rca Teffamenti audiit ob fublimé doCtri-

nam. I—Iæreucum,Augu&xh m2 Evchariftiz Cultum

ontetmu^

docuit, luculentóilló miraculó, quó jumentü tridua-

ctut

m

nàá lnCdld vix non confed

Vi

n utonii juffu , pabuló

yn)

etiam neglectó,reverenter in poplites cernuum divi-

W[ [/

niffimum Sacramentum adoravit. Hoc demum eft

j

effe patentem opere 9 fermone.

' !IWW

SENTENT I.

yi o

Um do&rinz difcretioà prxdicatore

atl

cauté cuftoditur, ei divinitüslargior

ii

Copia prz:dicationis datur. 5. Gzeg. 19. Mo

4

X

f

RE

Just

328 (340) 9de

REFLEXIO.

Puxcr.I. Lurimum docendo & concionan-

A. — dopraftiturum fefperet , qui non

fponte cutrens , fed à DEO vocatus , humiliter obfe-

quitur. Tali enim datos 9 [apientiam , quà ferrea

if

S

etiam in hujus obfequium cogere corda poffit. Tales

vdgi

lity, q

infüper przdicant ZESUM , & bunc Crucifixi : alii

veró non miffi , /e ;p/or. Horum fermo i» per fuafibi-

(emire

k SMan

libus bumana fapientia verbis : illorum in offenfione

fpiritás , & virtutis DEI. En difcrepantiam!

bing

lL. Predicationis offeium Viris , inquit Ambre

tl

in Epift. ad Rom. commiffum eff , non mulieribus,

(f.me' N

Aufu nimirum virili opus eft, ad perftringenda vitia;

Anenti

vitiorumq, patronos. Concionatores DEUS ftat

uit

um toty

utezvitatem munitam 65 ut columnam ferream ,O

Val

quurum ereum : ne videlicet vel humanis refpectibus

Tit, Ser

obliquentur 3 recto, & obfequantur illi malorum vo-

ts

D

[ Hmm'

to : Loquimini nobis placentia. Yà. 30. vel , quod

adhuc deteriüs , verbif predicent , 4404 anoribus im«

n Paftor.

;

; T mdla

ugnant, S. Gregot. i

.

-

d

HI. Utne igitur ir

ífructuofa fit. predicatio , pu-

titas intentionis non defit. Non quærendum aliud ,

quàm zzjor DEI gloria, & Animarum falur. Ab-

l

fit iftud ; res magna vili pretió venundabitur ,utin-

ji

A5 r

quit citatus Ecclefie Doctor. Evellenda deinde pri-

müm noxia ( juxta monitum 7eremie datum ) poft-

Vi

modum implantanda falubria. Vocandus deniquein

? u

laboris partem zfzonzas , fpecialiffimus pro recupe-

trüy,

randis perditis Patronus. Etliciet hic fuis precibus, ne

eam facias jacturam , extrà quam in orbe major non

ell: ts« videlicet priüs 4mipoe;:tum & aliarum., Quid

proficit-bomini , f umiver[um Mundum lucretur »

auima verà f4a detrimenti patiatur ?

XIV. Ju-

! *35(34!)3?.;

CORCODM

XIV. Junrr.

d qui 1

vliter i

4. Bafilius Magnus.

qi i

Ancté fanClorum Parentum 22fi/ii , & Eumelie

omf, T&lö

N

veltigia preffit Baff/zu: , miréin hoc à DEO fe-

rgiþ'fl.' 1li

licitatus , quod familiam penitüs fanctam obtigiffe

fibi cerneret. Praeter enim parentes fanctos foror illi

ul

d

fuit $. Macrina , fratres SS. Gregorius Niffenus, &

m

Petrut Scbaltenus , Epifcopi : Avia paterna $. Ma-

vit Anb

erína alia : Avi, ac Propatrui , Martyres Santii.Tu-

iil

liano Apoftatz precibus fuis fupplicium maturavit :

gn(&aVilill

Abflinentià fuit tam admirabili ; ut , quod Brevia-

z5 at

rium notat , Spzrit tantim vivens , prater offa &

t

pellem uullá praterea corporis parte conflare vide-

[l

vetur.. Servavit his mediis in exfücco corpore, tan-

o o

quam arca probé obferatá , vivaciffimum Virginita-

T q*m

tis florem.

Quod tuum in hoc fervando ftudium ?

qua media ?

griiile

SENTENTIA.

ücaïiO j ?'J-

ldum 31[0 !

Pulentur fplendide Cives Babylonis:

.

ii Nmf(

Site videritoób amorem fuum fi pon-

fus marcefcere, fi pallefcere , f calefcere

| dwjggn-

atum) lu

impatienti defiderió , accelerabit diem ,

gt

queü

offeret ofcula, jungzt amplexus, $, Berz-

oro

ardus,

bLW

ra

, ma]O! p

[

n

j Ji

M(,H

j

M

ii

RE-

358 (342) 9de

R E PL E X DL 0.

T ad eximiam fandlitatem pertin-

Puxcr.I ü

geret Bzfilius , eximiis etiam ufus

eft mediis. Hac inter facilé princeys fuit, porZs, czbi-

que parcitas , viris fanctitate celebribus tam non in-

m

cognita , ut etiam ab hac , nec immerito , virtutis ad-

jumenta petant. Segper virtuti cibus Tejunzum fuit.

d

S. Leo ferm. 2. de Jejun. Emoriergo zrtutem vult,

T.

menti

qui neceffarium illi 25/?£nenti2 cibum fübtrahit.

i, mrpitc

II. Puritas etiam non aliá facilius vià compara-

tur , quàm fzuéle abfHnentia ltudio. Szne Cerere 6$

D

J

Baccho frigere Venerem , te$ eft Afcetis admodüm

QU

certa. Jamentis ferocientibus pabulum vel fubtrahi-

ficum qi

mus , vel imminuimus. Cur non eódem modó pledti-

ia

mus carnem fpiritui rebellem ? Jejumzts vitzorug fene

iif

tina ficcatur » petulantia marcet , concupifcentia

tiribils ]

languent » fugitive abeunt voluptates. S. Cyprian.

LT

III. Nec mala folüm exterminat 45//znentia;

| DN

verüm etiam cum puritatis amore ; cum virtutis ftu-

LT

dio , reliqua quoque bona magnó advehit numeró:

| Pt

Devotionem racipue acuit, G magnum Or ationi

L

pondus adjicit. Bona eff Oratio cum Jejunio. Tobia

E

12. Poenitentia & planctus interior non alió magis

UI

accenduntur , quàm abftinentiá exteriore. Hinc illud

p

DEI monitum : Convertzimini ad me in Jejunio ,6

T as

fletu , & planétu. Joel. 2. Animum denique fz/rz-

ü&mï

lesn xeddit fancta haec Abftinentia , & coeleftium re-

rum plané capacem : dum ex oppofito mentis aciem

adcó retufam facit Jpzezeperantia , ut homoà brutis

vel nihil; vel modiciffimé difcrepet, quod puden

dum. jejuuium leves pennas auiuze producit , ut in

L

222

QUÍ

*

Vr

feblimeferatur G fu

"u e

Quig

vpletur. Chryfoft.

XV.Junn.

920 (341) 026

XV. Junir.

m pet

s etiamuit

$. Lagdeligus Abbas.

jurisi

m pont

r

" MUamdiu füb 4uzberti antiftitis cura pervigili

um

degit Landelinus, vitam vixit honeftati opti«

mé confonam. Sceleratorum veroó perfuafionibus

j

brcah

circumventus, & confpectui Magiflri fui fe fuffura-

j compte

tus, turpiter adeó defecit, ut non modó fociorum

vitia feCtaretur : fed viam iifdem ad interitum, velut

177

adodt

dux,firenué preiret. Et periiffet profecto, nifi com-

vibc?

plicum quifpiam fübitaneó extinctus fató, & rectà

ad tartarum. abreptus, Landelinum falutis femitae

77

teflituiffzt.

Tantum enim in illius animo potuit

-,,!;/fr//h

terribilis hic cafus, unáque tutelaris angeli & mo-

nita & minae , ut ad zuzbertum teveríus , filio

Ojprat

prodigo non ab(imilis , amariflimis expiare lacry-

[(;*WW"W!

ial

mis tot fcelerum fordes ; támque perfidum à tam

pio parente difceffum' multis poft annis non defi-

yc mf

neret.

Fuerunt hi poenitentis animi queftus tanti

m

apud D EUM ponderis, ut Landelinum denique

numerofe fobolis Religiofum facerent Patrem, &

i 3110 m

iNe facilé

plurium Monaíteriorum Auctorem.

"] Hin: l'i

! jfjW'

in prz«ceps ruas, fanctorum monitis , & exemplis te

fuüftine.

niq

J

BREISEIAIIIY..

lu

nen]jils äiiïj

Ui vias vitx ingredi vulr , prxcepto-

PUOL *r:"]':

"d

rem, & ducem fibi aflumat. 5. Be7-

vardus (erm. 77. im Cant.

jull ï* 'j !

1

V

RÉ-

938 (344) $de

REFLEXIO.

Neufla eff via qua ducit ad vitam,

Puxcr.I. A

& innumeris infüper anfractibus

- AE

plurimüm obliqua , ut nulló momentó defint exer-

Á

randi pericula. Miferi funt qui eam ingrediuntur fi-

Wa

dó du&tore deftituti : citó enim molefítus abfterriti

Ut t

revolabunt ad fpatiofam : (icq; peribunt cum pluri-

Tij

mis , qui falvari poterant cum paucis. Suos errores ft-

"lhnt t

bi, & pravo fociorum exemplo debuit Lazdelzuus :

rectitudinem ductui 4zzbert : quem penes fi man«

, Jä]m ])70

i Ludgm

fiffet , nunquam erraffet. Ne fis fapiens apud temet-

lt t

ipfüm : nimis enim quàm certa eft D. Bernardi fen-

amibu:

tentia : Qui fe fb magiftrum conflitutt , ftulto fefe

Mlef r

difcipulum [ubdit.

II Filius prodigus non antea urconuz fzci fe

At:totQ d

:v::iit, m

mifcuit, quàm à patre receffiffct. Non ferunt vitia

A outing

virtuoforum prafentiam : indeque hanc impenfe am-

biunt, quotquot ab illa pefte fibi metuunt. Virtutis

fl qm

t

veró amantibus , hzc ufque adeo in pretio eft , ut

nonmodó DEI, verüm & Moderatorum fuorum

fïljh !f

"idmm, DT

oculos offendere fumme horreant. Inftitutio fcilicet

i

vite melioris proborum adjumenta tam non refpuit,

ut etiam exigat.

s Cr,fpo'

IIl Landelinus inftar ovis errantis ad caulam

m llj ]E

reductus, errorum caufas & occafiones fine dubio re-

texerit ductori fuo. San? fic folent , quibus ferium eít

um

non femper errandi propofitum. Qui fanitatis tempo-

Wt

rariz difpendia metuunt, à Medicis non medentia

dhm: h

folüm fibi comparant , verüm & prafervantia. Cur

jdem non fiat; ut fervetur incolumitas Anima ? Cu7

Cl

emor[us à ferpente parvulus fugit confcientiamSater-

Ircm' l

dotis, ad quem eum oportet, tanquam ad fium ma-

t lil ;

eríis confugere ? S. Bern. in Cant.

XVI. Ju-

Kf ft

s5 (347)9de |

XVI. Junrr.

TTUTTA

S. Ludgardis Virgo.

aníradib

qufintex

'"Ontra fuam voluntatem & propofitum nobi-

liffimo juveni defponfa, Chriftum, in re tam

grediuntuxix

i abf

perplexa, Confiliarium. & cupiit, & habuit. — Hic

enim retectó lateris vulnere copiofum fanguinem

kum p

rl

manante, v4e; inquiebat, zez Ludgardis , quomodo

vulnera mea clament ad te,ne frufira [anguinem

fgndit

fuderim pro te..— Sapienti pauca dixit, fed fufficien-

o5 [ f

iud tefts

tia. Ludgardis enim. indignum exiftimans, tantum

amorem, tàmque divinum carnali pofthabere , fpre-

m [en:

tis omnibus Mundi commodis Cz/'erczenfium fa-

,jv

miliz fe credidit, uni pofthac D E O victura.

Et

certé totó deinceps vitz tempore tam ardenter JEsuw

fitiit , tam calidé fanctis Ejufdem amoribus fuccenfa

n vt

fuit , ut in mortis confinio DEI Mater Ejdem con-

gpitltt

fpicua , cum Divo Pracurfore , ceu paranympho; fic

j, Vi

loqueretur : Euge mea Ludgardis, fatis diu in terra

p d!

