cile Cor fecum pracipitabit. Hinc tanta San&torum

in ufü fenfüs iftius circumípectio. Sint oculi ; quod

It

Auguftinus ait Conf. L. Jo. c. 35. 44 cognofcendum

iater fenfus principes : fenellrz: tamen etiam funt ;

M

per quas furtivó pedein interius anima atrium Mors

penetrat. Roga cum Davide : 4fverte oculos 1$£05,€

Z'illednt g

XVIII, Aue.

-

s26 (471» 626

0.

umj

XVIIL. AucustÀ

tit af

indi Qd

$. Helenq Imperatrix.

u qie

TEU

T gratias D EO reddetet , quàm in fe, tam

u

in. Cozflantinum filium munificentiffimo ,

a quit

v r

ingravefï:ente jam atate , terram Servatoris natali-

bus & peregrinatione quondam fanclificatam , de-

lia

Huic- Eccle-

at bt

votiffimo cum pletatis fenfu invifit.

fia plurimüm debet ob inventum Crucis falutiferae

thefaurum incomparabilem.

Humilitatem , etfi

j

smorall

in füpremo dignitatis apice ; fic coluit, ut numerofze

aliquando Virginum D EO facratarum familiz ,

[ mlll. 1'6*5

imperatoriis ipfaà manibus aquam affundere, mi-

hd

ín d!

niftrare pocula , menfam fternere , cibos inferre non

erubefceret.

Oclogefimum atais annum propé

vadris

(r divfdäh

confecuta, ftatione migravit , tantum amore divi-

no füccenfa , ut nulli dubium effet ; te&à Illam ad

j

TL

codlosferri. Funus ( quod vitz fcriptores memo-

rant ) tantis omnium lacrimis & ejulatibus ad Con-

TJ'i )

ditorii locum fuit deductum,ut ploratus pfallentium

p5

at

voces longe fuperaret. Virtus , quanquam in omni

jl

)

homine , potiüs tamen in iis telucet , quos natalium.

j ()«ID[TJ'"!'*l

dignitas füpra cateros evehit.

f /mPCfäü:'

1ud

Db A: EX II .

u

al

Irtus Mater eft gloriz , fola enim eft,

iil

V

cui gloria jure debetur, $. Berzard.

m

j

RE-

)

VHI' Ad;l

328 (475) $8e

REFLEXIO.

Puxcr.I. Rimum Parentum munus eft , non

folum nihil peccando,verüm & ho-

neftt (ingula agendo fic liberis exemplar fefe fiftere ,

ut hi in illorum vitam , velut fpeculum , oculos iden-

Tum

tidem refleCtant. Quàm iftud exacté praftiterit Hele-

At

ml

74 ; toti hodiéque orbi commonftrat folida Coz/fas-

ztini lmperatoris fantitas. Siqui tue commiff fint. | rxudas.

ànfibar

curz , femper eó tendito , ut robur ab exemplis mo-

nita capiant. O ut non tam multa foret illorum co-

tinentis

pia: quibus folemne zIligare onera fibi fubditis , dis

fhátioem

hUS,a&m(

gitó autem fuà nolle ea movere.

II. Pietas, quà primam ztatem imbuit Helena ;

ttmer d

fenem permovit ad pié peregrinandum. Multüm po*

ehptoruy

teft in reliquam etatem virtus à teneris imbibita : ha-

Thtnoria

bitum enim generat, voluntati bonum tam facile red-

Il : pyf

dentem, ut voluptati cum illo fit ; quod (ine illo fo-

le p

ret horrori : qui quidem horrór in vitiofis non ex alia

dro la

nafcitur radice, quàm cruda tante pulchritudinis ,

| Verlis

quá Virtus emicat, ignorantia. Pridem fic cenfuit Ci-

| Wi

€ero , ita enuntians : Si zpfam boneffatem undiq; per-

1 Ri

fetlam ,omniumqy maximà laudandam penitis ai-

Ut d

deremus , quónam gaudió compleremur , cum t4nto-

pere ejus adumbrat opinione latemur ? g. de finib. .

III. Plurimüm fplendoris mutuata eft. Helen4

fan&litas ab Humilitate tam profunda. Rara elt vir-

j

tus ifíta in Zenoratis , quos tamen adeó non deprimit;

ficim,

ut etiam Pozoratiores reddat. Unde enim tanta Filii

WQIU

DEI Majeítas , quàm ab Hsmilitate ? Hanc igitur

Cüm d

fialam credamus , quá ad virtutum füblimia fcandi-

Il ]a et

tur. Fandamentum putemus , cui reliqua tutó füpet-

Täm. j

Itruuntur. Exce/fz eff patríia, bumilis eff via. S. Au«

guítin. ad Diofcor.

XIX.Auc.

*2'8&4?3)3?3

,

Yunts edat

XIX. Aucusrr

pyrum d

hac ff d

$. Mariantus Eremita,

, otllosi

Itam duxit à fcelerum fordibus tam putam,ut

valitert i

folatii & confilii captandi gratiá frequens ad

eum, veluti ad virum plané fanctum , populi effet

ho i ]

s nl

concurfus. Accidit porró bonum Eremitam die quo-

dam füb arbore malo reperiri exanimem,& unà cum

yetnplit

eetilrom e

morientis fpiritu, omnem de illo conceptam exifti-

mationem in auras diffugere ; apud eos faltem, qui-

W;äämi )d

bus, ad modernum mundi genium , folemne fuerat

temeré de re quavis judicare.

Horum nonnemo

yibai It

n Mi

eó prorupit impudenti:e, ut alterum, annuam fancti

simbbd

memoriam celebraturum , ita dehortaretur à propo-

mf

fito : putas tu , inquiens , bominem elifum ex ar-

piliedot

bore propter compendia qula , angelorum velatum

effe in [jyllabum ? fed vapulavit os impium, quando

f

totz illius edes, vicinis omnibus intactis, fubitaneó

thriimf"

perierunt incendió. Retuliffet prius ad limam, quod

: K canl;Jil i

il

fuerat dicturus , quàm adlinguam: multum crudi-

tatis defricáffet.

"T

SENTENTI A.

WMW

TT

Erbum verum & ftabile da in os

TL

Md

meum , & linguam callidam longé

fac à me.

uod pati nolo, omni modo

ol dCPïif*r'

p La

j

cavere debeo. O quam bonum & pacifi-

H

cum de aliis filere , nec indifferenter om-

ini"

nia crederc , nec de facili ulteriüs effari !

TU

Fg

Tbm. Kemp. L. 3. de Ipiit. €. $0.

u

RE-

N

2320 ( 474) $06

REFILSEXIE

Puxcr.E TUrefemper vapuláruntà fanctis Patri-

bus zemeerav ia Tudicia. V ocat illa Au.

Aini

euftinus amicitie venena L. 1. de amicit. Bonaven-

tii

tura, peffem occultam , fedgravifimams qua D EM

Vrl

fugat , & fraternam lacerat charitatem. Unam ex

peiiliko

infighioribus Diaboli machinis , quibus totam cha-

proare

ritatis in proximum ftructuram fubruere nititut, effe

OttibUS cQ

hanc cavillandi libidinem ; tam eft certum, quàm in-

idem

dubium , ftygium veteratorem hoftem effe capitalif-

fimum omnis amicitiz fanctioris. Proximi bona ob-

füru füo

aläm) & Y

fufcat ; & eorum locó fordes allinit. Dzabolus lutm

m E«

prabet »ut aurum auferat. S, Chryfott.

Gett-

taXatdom,

II Querit ex hac hominum foece magnus

tium Doclor : Tw , quises , quijudicas alienum fer-

fiiusta

dentà Uny)

vum? Domino fuo flat , aut cadit. Certum videli«

Nnvoloar.

cet Apoftolo, judiciis hice temerariis non modo fa-

ma proximi ; fed ipfius etiam DEI Jurifdithioni

fiido

nf

»xrzjudicari : quód Hujus folius fit , difcutere homi-

numnterta & occtlta , fcrutari fcilicet confilia cor-

Totumfen

Atimatum

dium. Nolite evgo judicare , 69 non judicabimint.

IIl Caufam principem , ex qua nafcitur hic te-

TiS C

tboffim

meré judicandi pruritus , dicunt Afret effe hanc , €o

Qfum am

quód quifque judicet fecundüm füum affectum. Un-

de S. Chryfoft. Sicut difficilà aliquem fufpicatur ma-

Rn Doter.

Tüdlogi

lum ,qui bonus efh : fic dificilé aliquem [ufpicatur

bonum , qui malus eff. in Matth. Alia de Chrifto fu-

etunt judicia p/ebis , alia Pbarifeorum. Omnium

optime agit , qui z/427/c quod in tergo eft , aliena;

MA

quod antrorfum , fua intrudit peccata. — Erizfi f"

spfo anima de corpore ogre[[n quempiam peccare vi-

fCJas.&

derisynec tune quidem illum audeas damnare. Cly-

Atere (a

smachus.

XX. Aue.

p

4&(4703&

"

XX. AucusTL

a andish

$. Bernardus. Abbas.

Veatii

(it, Donat

l9

Ximia futurz fanClitatis fuére Ípeciminayvi£o-

ria illuffres , quibus in tenera adhucdum zta-

tj [ D

n Unatt

te, tertiá vice devicit Berserdut diaboli technas,quas

pscoant d

per vilia fcorta tructuim jerat ejus pudicitie, Quam

srenttd

porró ut ar&tiore etiam cuftod.á tutaretur, pofthabitis

tim, quni

omnibus confanguineorum minis, Czfferz g adiit,

adque idem coenobium pertraxit fecum, non modó

vefeapit*

vimibotud

fratrum fuorum quinarium , verüm & avunculum ,

etiam, & nobiliffimorum Juvenum le&tiffimam ma-

vlolurlit

li

num. Factus Abbas C/zrevallis, non fiorum dun-

taxat domelticis, fed publicis infüper Ecclefiz necef-

cfgtiot

fitatibus tam dexteré providit, ut operá Ejus & pru-

g

yun d

dentià unum;aliudg; fchifma;quibus Ecclefize damná

non vulgare parabatur, fuerit fopitum. Charitate ma-

5 nom)&iö i

giftrà doctus ef,adverfa quevis,non zquanimiter fo-

*j&/fijüüi':"

j

f

lum ferre,fed hilariter : EO etiam magis,quod omn&

illorum fenfüm miré leniret gaudium ex ampliffimo

.

To

animarum lucro, in fan&ctum redundans. Deceffit an-

jabn

nis citciter quatuor & fexaginta bono anima: fru-

M

ctuoffimé impenfis primus Clzvevzllis , Abbas ali-

ii

3;4.4(0

orum ampliüs,quàm centum & fexaginta Ccenobio-

n

rum Pater. Sic qui feminat in benedictionibus,de be-

A/-/'W J

J/

ncdi&ionibus & metet.

de()jïfnf»ï

$ EONTEWITM-M

p

Agna & rara profedtó virtus , ut ma-

(i] eü j

i

M

gna licet operantem,magnum te ne-

L

Ícias:& manifeftam omnib?,tuam te folàm

ul

latere fanc&titatem.s. Berz. ferm.i $. in Cant.

a

e d

RE-

i p

üïfä(awö')äs

FLQE(XIO'.

Y agx

Puxcr1.I

Agha & multa fuerunt , que Ber-

nardus egit, quàm fuó,tam Ec

cefiz bonó :-;eque

M

tamen fuére tanta;quae modeftiffi-

mam illius mentem ve

] minimüm extollere poffent.

n

Ipfum audiamu

s: Dico volis , ego, qui deme loquor s

)

Him

non ex conjettura , fe

dex fcientia : non um talis,

Tismell

qualis puter , vel dicor i quod tam fectrus fateor ;

Üneret

um certus experior. Sed , orate, ut talis fram,qua-

4

füttum

lem me pra

dicatis. Epift. r1. Minimum elt quod ge-

um

gpnium af

rimus :hoc tamen minimum,ó quoties magnos mets

titur nos nobis ipfis.

xl A

nfuetudinis ex fancte humili—

DEO fie

IL. Spiritum z

tatis legibus fic haufit Bez

nárdus , ut licet Superior

Tolema

eret aliquando, idtamen

ipfe defectus aliorim corrig

mó. Familiare item illi

doproam

fieret modó prorfüs fuaviffi

pulam aj

fuit deli&ta fua humiliter confitentes fic alloqui : Com-

'im, oj

felffo tua , fili * ad lacvy

446 commovit tum pro-

quimy

e.

Propter me ffeo , quia que-

ter me s tum propter t

Cl faci

eunque de te dixifli » ea

dem ferà , aut fimilia reperio

[ sl

án 1e. deinter. dom. c. 57.

Hoc demum eft corrige-

tf

re,ut Auguítinus vult , cum dilettione bominum »

m a

€9 odzo vitorum.

ilidDa

lL. Berzardum cupiiffent E

pilcopum Ecdefie

ttlj, i

j'.muenþx ;

Lingonienfis , Catalaunenf[is , Civitates

ltiig di

Mediolanum : Rbemi deniq; nobiliffimum Francie

oppidum : fed praelegit ille abjectus effe in domo

DEI. O.A4bzufío filiorum Adam ! quia cim afcendere

V

dffcillimum fit , defcendere autem

facillimum: ipfi

[

& leviter afcendunt,E5 difficilius defcendunt, parat

monm

ad honores & celitudines graduum Ecclefiaflicorit

Ea,

apfis

etiam angelicis bumerüs formidandos. S. Bern.

ferm.2. de Afcenf;

XXL Au&.

-—.

$28 ( 477 )9de

Ol

AOXI. Aucustr.

nt, ul

5S. Humbelina ex Ord. -

mfno,und

Cifferc.

Qu tioi

tollre p

Ernavdo germanam Íororem fubneClimus

i hp

Humbelinam. Reftabat hec unica,quam Dz1

u f t

fervus melleà fuà fuadá ad calcandum mundi faftum

f jtt

difponeret.

Sed operi huic moram fat diuturnam

uf

pofuit tum generis fplendor, tum divitiarum copia :

melqat

potiffimüm vero ipía viraginis indoles ad mundi

5 mggnOS IIf

genium affabré facta. Evicit camen precibus Clarz-

vallis Abbas, ut füó acceffu foror totam familiam

fdeho

DEO facrandam compleret, quod fic evenit. Cla-

yicrit

ravallem aliquando petierat, fratres vifitatura, quan-

do pro amica falutatione à Bergardo non modo re-

d i

ii*

pulfam tulit , fed ob nimiam quoque veflium vani-

i

tatem , objurgationem fat prolixam. Quó in folitó

IH

agendi modó fic fororis animum everberavit Bernat-

n Wf'"

dus;ut haec in uberes foluta lacrymas melioráq; fpon-

m

dens , paulo poft, obtentà 2 Marzto facultate Ciíler-

yndit

cienfium Ordinem ingrederetur : in quo vitam egit

y ?

tam fan&tam , ut morti vicina centies ingeminaret

illud Davidicum : Lezata. fum $n bis qua dicta funt

mibi ,indomum Domini ibimus.

j lllïïf'"'kiz

Multa moritutis

letitia eft ex vita non perfunctorié traducta.

"

g P

SENTENT 1 A.

)dclüm

n

(l

Olote mortem etfi non effugere,cet-

té vcl non timere.

f

jl

jj

Juftus quippe

77

J

mortem etfi non cavet, tamen non pavet.

T

[

&. Bera. Ep. 10$. ad Romanum.

u

RE-

Y

X'[,] j

Gge

28 (478) 0de

REFLEXIO.

Puncr.I.

Ultüm fibi juris vendicat Mun-

dus in teneras mentes;nifi poten-

tior gratia divina radius his vanitatern illius detegat.

Hoc difcrimen quia germanz faz forori metuit Ber-

d.

nardus , quibus potuit verborum machinis fzcularé

l

lite

illiusanimum oppugnare tamdiu non deílitit ; dum

al exit

tandem expugnaret. Dixerit indubie trepidanti ad

Wi lt u

mutationem tam fübitam , & ad Mundi cupedias ,

Áeiseolen

velut ollas Egyptias » refpeCtanti , quod aliàs dixerat

nlaniff

fratribus de Monte DEI : Delectationes non perdi-

Orres d

enut , fed mutamus : de corpore ad animam y de fente

| Vernt, Q

ibus ad con[cientiam.

E

qum Q

II. Familiare fuit $. Mavi4

Mdgdalmæ de Paz-

Tinad, g

£is dicere : Si faperent & cognofcerent füue filie

p/7777

bujus faculi , fcalis Monafleria confcenderent, ut m

Wt m

eoparadifo ecuré , $ deliciofe degere poffent. Audis

; l

Bhmw:

Monalleria paradifum dici? Mundus ergo carcer

| a

eit: & profcélo non aliud , cüm etiam omni fuáam-

animum,

litudine anguüus nimium fit illis mentibus , quibus

Sittyte

ejufdem falfitas probé perfpe&ta eft. Coenobiorum é

t M

contrà parietes,quamvis angulli,non impediunt ani-

mam , quó minüs, ufque ad ipfum Deuw evolet. Lu-

culenter iftud de 4/e/La fua teftatur. Hieronymus:

lnius inclufa celle anguftiis , totà Cali latitudine

Rll«

fruebatur. Epift. ad Marcel.

III. Aliudlongé canticum , quàm mundani fole-

E

ant,Humbelina intonuit. Gemunt illi : OMors quam

amara eff memoria tua ! cecinit ita : Letata fum im

bis qua ditka funt mibi ,in domum Domini ibimus.

Diverfitatem miraris ? Chryfoftomum audi : Religie

boc babet,ut quieam feeuti funt,bilares «d DEItri-

XXII. Auc.

&unal perducat,

um

-

928 (479) 8de

)

S XIIL Auceusztr

vendiet Mi

ntesní t

$. Symphorianus. M.

xillisderg

x metut

Uód à pueritia quàm moribus optimis , tam

ihiis od

literis animum imbuiffet Sympborianus, cito

ddtity d

ad tam eximiam Numinis cognitionem pervenit, ut

i trcpidanti !

totà licet utbe /ugu/fodunó nefariis Berecyntbiam

indi ipt

facris colente , ipfe folus feré , & unicus Chriftum

d diditt

conftantiffimé confiteretur, reliquas Deos , & Deas

ii p

omnes daemonia diceret.

Hinc flagra in illum fze-

n

vierunt, & diutini carceris moleftiz : fed necquic-

quam. Quin & mortis fententià in illius caput ful-

d!

minatà, prudentimm& iterum & renidenti ore Sysr-

,j

phorianus ad Judicem : quid refert , inquit, ff vi-

i

tam quam Chriflo ex debitofoluturifumur, ex woto

7]] MI-.X J

folvamus ? fic prolocutus cervicem ferro fübdidit ,

T

piá Matre amplioribus ftimulis generofum illius

omi il

animum, adintrepidé excipiendum fatalem ictum,

ntibü;?ïj

excitante.

Sic vivunt , fic loquuntur ; (ic moriun-

xenotif

tur Martyres.

iil

m

A NMUEMIIA

f

j

Rudentia, & fortitudo Virtutes pris-

P

cipes funt.. $, Bafiliums im Epilflolns.

g

p

hrf

j

D

jl

ytil

m

!

)

1]

Gz;

RE-

yiti

spe (4$0 ) $de

REFLEXIO-

EL —

Rudenti & Simplicitate , velutar-

Puxcr.I. P

mis optimis;inftructi cum Apofíto--

1j

lis Martyres ; in media fefe luporum agmina conje-

cerunt intrepidi : fpem animó concipientes indubi-

am,fortitudinis donó non fe deftituendos.Docuit ve-

Vond

rb Pradentia , non fupplantari Tyrannorum verlu-

|

gl

tüis : Simplicitas, mentem fervare ab affectu fequiore

liizt!, Ajt

liberam , & uni DEO affixam. Ab hifce virtatibus

i av

velut ab Ruimentis , etiam tuam te pugnam aufpi-

ipretde]

cari neceffe eíL , ne pugnes qu4[i a&rem verberaus.

rqert

II Multó à teneris ftudió honeftiora comple-

; m ine

xus ftudia fuit Sygpborianus : neque id tamen , ut iis

! ucs ani

vel vané obleClaret fefe,vel more gentilium infolefce-

101 moi

ret : fed ut horum operá viam (ibi complanaret ad ip-

TiotisQo

fum ufque vera Sapientize fozzez. Perditur in litera-

| qpa'm pue

rum ftudiis labor omnis ; qui fini ifti comparando

Yitm,

non impenditur. No» probattr multa fciens » [i mo-

2dere d

dum [ciendi nefciat.S. Bern. ferm. 36. in Cant. Mo-

ER

dus fciendi , ftudium elft cognitionis divina , cui in-

Yotoni

tenfé ftudent , qui excellere aliquando volunt in $c-

um

entia Santtorum.

miüm fu

III. Tyranno mortem denuntianti prudentiffi-

me refpondit Symphorianus : Quid refert » f vitatm,

quam Chriflo ex debito foluzuri fumus , ex oto fat-

vamus ? Utinam fic loquamur , dum adverfis omni

ex parte impetimur! Patimur aliquando, & nollrà

æï

lerumq; culpá : tamen caítigauti DEO obnitimar ;

Wtin

&t oblatramus : Àn hoc ad morem Sympboriani ? an

ad morem Gentilium ? Hos inter fic monet Seneca:

Vehit

Da operam yut quidquid ueceffe futurum g:/i m

inyitut facias. Epitl. 62.

XXIII. Auc.

ä&üæ)æ&ä

0,

XXII Aucusrr

jute t

icum A;oifoA

S$5. Claudius, Aflerius , d* Neon,

agmma d

24 M M.

jenre 100

issDonit

EUcundum DEO fuit . & fuperis fpeä'c'aculum,

joum veo

f| quod invictó mentis fu& robore parárunt Clau-

fl

diut, Aflerius , & Neon , etate pueri , conítantiá

(e vfrmn'ntg;

viri gravitate & modeítid morum fere fenes. Jf

yrmarm

à przlide Lyfía facrificare Diis, aut exquifitiffimis

at

torqueri füppliciis , pofterius hoc elegerunt : & pri-

jya Qu*

müm in equuleo fufpenti lampadibus aduíti, ferreis

jumu,t

uncis laniati; virgis & nervis atrociffime caefi , cüm

uml

non modó nec minimüm remitterent ab inflgni

.gl);lirff4313

mentis conílantià , verüm & rationibus, altius quid,

ii

quàm puerile ingenium fapientibus, unius DEI ve-

j ontto

ritatem , & falfitatem Numinum reliquorum , pet-

V//!Wï jl

fuadere adniterentur, tyranni juffu. Crucibus affixi

n Cant

praeclare imitati funt Chriftum Dzux - hominem ,

iil J(;?

pro hominum falute eódem mortis genere defun-

étum.

voluti

Vide quàm nulla atas coclo && virtuüi ni-

miüm fit infirma.

yi od

, gy/,// j

SENTENTI A.

"]

g

!,)/I

4 ^ lates quxdam (unt metitorum ;

P

(101&[]»]

nam & íenectus morum inveni-

ohnul !

tur in pueris , & innocentia infantium in-

jon

venitur in fenibus. $. 4mbrof.

jonet

s

Ó

n

RE-

jf

Gz4

25

It

328 ( 482) $de

REFLIE.XISD.

On extta verum dixit nonnemo:

Puxcr.I. N

difficilé admodüm effe aliquid de

"Juvenibus divinare , eó quód etas fit incerta, fine

!

Ícopo , multis mutationibus obnoxia , & aliàs alior-

fum agi folita. Fuerunt tamen etiam in tantilla 2ta-

Vr

|

te , qui virtutis exemplum przbuerunt non tyroni-

ptent

bus modo , fed adultze etiam virtutis viris. Sic & fra-

tins du

trum iflorum ternarius diriffima quaque pertulit,

lts proc

tantürn ut fuam Chrifto fidem probaret. O ut ne fre-

Ti procal

quenter adeo ab(traherent nos ab ifla, non carnisla-

quam,

nienz , fed fenfuum lenocinia.

iab

II. Perfuafum fuerat Lyfre, tormentorum ira-

dmons

Áhotum

nitate fuperanduni Claudium : verüm mafculá hic

1uadà Tyrannum aliud longé docuit : Tormenta tua,

liniNg

inquiebat , 64 iguis , eternam mibi falutem concili-

lis; t

ent. Qua enim propter Chbriflum patior ,in magno

qump

mibi lucro ponenda funt : 414; Adeó mors ip[a Chriffi

Pt]libüs M

cau[a tolerata , divitiaputanda. En veram patiendi

methodum! Antalis tua etiam paffio? non, fanejnifi

quidem fomnians fequentia fcripferit Gregorius M.

in Ezechiel. Toferaffe, & odiffe , non efl virtus man-

fuetudinis , féd uelamentum furoris.

III. Parientia igitur Fortitudini (ic focianda

iumm

eft, ut utraque profliget pufiLanimitatem , que fepe

letan

fiepiüs fuffuratur nobis ingentia laborum przmia »

s

certó capienda , i horum tedió non caperemur, In-

clinandum itaq; cor ; ad fuftinendum viriliter , cum

l

propter DEIamorem , tum propter retributionem.

B'I[W

Sic enim fiet, ut cum lectiffima Martyrum corona

dicat olim noftrum quifque : MoeZicum laboravi»

suveni tnibi multam requiem, Eccl. g1.

XXIV. Auc.

306 (483 ) $de :

Jf o

XXIV. AucusTtr

lial

f incerta

5S. Bartbolomaus Apoflolus.

s Adisds

TrTTUTO

. R NZos ad verze fidei lumen addu&urus, non aliud

potentius medium habuit , quàm affiduum o:a-

j pon f

tionis ftudium.

vir Lf

Centies enim interdiu, & nocta

FA penu!if,

toties pro commifforum ffibi falutt DEUM in ge-

« Quad

nua procubuus precari confuevit, Pojyziium Regem,

Reginam , & duos liberos regios , cum duodecim

Yoncit

Qivitatibus Chrifto adduxit.

Mirum exercuit in

dcemones imperium , quàm in idolis , tam in obfef-

] m

m n

Íorum corporibus €os difcruciando. Ab "Aflyage Po-

limit Regis fratre interceptus,vivus primüm excoria-

Ti

jhus i

tus ; tum capite truncatus , ad ccelos viclor abiit.

O quàm przílat rubricata hzc pellis Bartboloei ,

jin i m

nijit

pellibus Selomenis!

qumpit

foIhy f*ml

SGAN TE AOT A.

Ort gt

Ratio refugium eft auxilii,& fons fa-

rj!wrwW

O

lutis, & confidentiz thefaurus ,&

jl W

lumen iis , qui intenebris funt , & portus

u qu!.'?.u

liberans à tempeftate, &auxilium axgri-

rut Pæml: '

tudinis à moleftia. Eft clypeusliberationis

i vt

in przlio, & facitta acuta contra inimicos.

u

i

B. Ifaacus pre[byter L. 1. de mundilconsemptu.

jl

Vr «t

MMW

RE-

'I V- AL'U

Gg;

e28 ( 4245986

RE F LE X O.

Puxcr.l*

Anta eft Orationis perfe&tz vis &

efficacia , ut nihil non obüneat eo-

M

rum , quorum caufá fit. Pettit Bartbolomaus convet-

!

fionem gentilium ; rem utique bonam ; & obtinuit

Um

animarum multa millia. Petiit profe&turn in virtu-

lt

bus : & evectus eftad fan&titatem tam eximiam , ut

£t quoc

ad folam ejus umbram trepidarent dzemones. Petiit

n profe

Voci fuze Vocem virtutis : G predicando tantum ope-

qm quoQ

rz [ue pretium tulit ; ut audaCler dicat Dionyftus

Ktetad

Carthuf. Incertum y quis majorem in mundo fru-

ptvitis

&um fecerit , Bartbolomaus , an. Petrus? fecm. 1.

m*.lf»:tandm

de S. Barthol. Quid tu hactenus

petiitti ?

Wilitumm

addidit ftu-

II Pondus Orationi Barrbolomaetns

Girisom

dió Mortificationis , quà tot genuflexionibus mem-

jonme f

bra fua debilia miré torfit, INe putes ; genutflextonet,

effe Ce-

Qliper

& reliquos humiliter orantis habitus , nudas

Quorum pr

remonias : actus fünt nobiliffimi Religionis ; Morti-

TET

ficationis, Humilitatis &c. Impetratorii funt , meri-

] adef

torii , & fatisfactorii , nift Cbarztas defit. Et, Ó ut

mïb&ü

ad(titiffes Chrifto pernottanti in oratione DEI !mi-

prendà

ram affeCtuum vidiffes varietatem : devotionem fta-

EL

,Gä(id porrö

pendam facratiffima illius Humanitatis.

ULf2 m

te pro falute tua facere

oportet , quando pr

ote Chri-

ff us in orattone pernotia

t2 S. Ambrof. in Luc.

'ticlg

Bartholo-

III. Memorant Scriptorum aliqui ;

Wil

meum jamdum, excoriatum non deftitiffe per diem

integrum Chrifli fidem gentilibus pradicáre : ac po-

z

fteii

rimüum Z/7yag:s juffa e(fe decollatum. Nos in-

É

term , ejus exempló , pe//e;z vitiofarum noftrarum

I

propeufionum vel abítrahamus ipfi : vel ab aliis no-

bis abítrahi non zgré feramus. Hoc enim erit exwe-

Its, $

wt losinem veterem eum aclibus fuis, XXV.Àu.

P

s5 (485) 9d

0.

príeto

'XXV.. Aucusri.

o obx

umint o

$. Ludovicus Galliarum Rex,

m,& ob

Uàm propagande Religionis ftudió tenere-

m int

tur Ludovicus , fatis patuit ex gemino iti-

um

nere, quod in Pz/effinaz fafcepit.

Utraque tà-

lenus t

men profectio vix aliud praflitit tam notabile ,

do tintmi

quàm quod infignem patientia materiam Regi fug-

ia D

geretet, ad perferendum viriliter proprie primüm

i d r

captivitatis probra : tum tot lectiffimorum militum

i? li

miferandum interitum.

Ex triginta duobus enim

jl

militum millibus, non remanferant ultra fex mille;

T

czteris omnibus pefle füblatis, quà & ipfe Rex, cum

yionfs P

joanune, filiorum uno , occubuit. Pulcherrima funty

ti/

lh

n

qlæfupe"lt-iti filio fibi cognomini monita reliquit

15

quorum primó, cavere in omnem vitam illum vo-

joils

luit vel à fola gravioris peccati umbra.

Secundó ,

rii funt

^

pro adverfis edueac profperis DEO gratias agere.

jcll

b

"Tertió, Conftientiz arbitros eligere, non quofvis;fed

i. (

prudentià & do&-inà eximios. /Quartó , audiendo

iU

(nu^^

DElIverbo totum fe dare. Quintó , Indulgentiarum

i

lucra magni facere. Sextó,erga Deuw & quofüis fau-

Hc fcilicet funt

7/ /M

tores gratum exhibere animum.

tegni columina, quibus tutó magis innititur , quàm

(l /

[Ul)

A H

mundana pol;zi« fragili fulcro.

l

jl

Pï(

SENTENTI A.

[td

r

lrumv

TDEccata & vitia funt tamquam parie-

qu

tes inter DEUM & homines median-

" )U

il

tes. S. Bera. ferm. $6. in CAnh

T

Y

)

RE-

s5 (496) 986

REFLEZTZIOS.

Lauche , Ludovici Regis piffimz

Puucz.l, B

Parenti, familiare fuit dicere : Ma-

!

lim equidem , fili chariffme ! extintbum te videre ,

quàm obnoxium peccato lethali,Et profecto prafla-

(lthic

ret penitüs rion cffe, quàm effe capitaliffimum DEI

ltgio

hoftem. Fugit porró Ludovicus non peccatafolüm )

fed & minimam illorum occafionem : probé gnarus,

fs jifs,

l, frdtotó

frequenter iflà i

nexitium abripi aliquem,prius feré »

Ailtetranti

quàm advertat. Orandus ferio DEUS :

.(?ripe zne de

f0 tAtf

luto , ut non infigar.

II Fuit Ludovici virtus tantó c

larior,quantó fir-

TM yty

mior perftitit in tot exerrandi occafionibus. Divitiis

ürifi

Gilindus,

affluere , quin tamen cor illis apponas: regiis infi-

filim rej

gnibus emitiere ;

quin /uperbie centonem affuas :à

.

tam varils Aulicorum mort

bus nihil vitii derivari in

fl arue

TU ul

Principem ; zziraculum vel eft , vel miraculo proxi-

mum. Beatus,qui potuit tran[gredi, & non eff travf-

torem

greffus. Cui

tamen debebatur alteri , quàm Gratit ,

QO.

? Haec fcilicet vires fug-

f r

tam heroicum peccati odium

gerit adaudendum fortia. Graz

iá D Es , non uoftrá

Mfamit;

Bu

goteflate in melius mutamur.S. Auguft.

II LuZovicus animum habuit contrà

adverfa

quavis obfirmatum.

Virtutis amantium eít, 27 pro-

,

DEO di-

fperis non extolli : in adver[is non deprimi

&

fplicent arzmdines ventó quóvis agitari folitaz : pla-

li

cent animi fibi fimiles , five D EUS feriat ; HV?

landiatur. Hanc veró mentis zzzlaciam potiü'lmc

] Pmïlum

parit & fovet fides indubia circa Zivisam Providen-

tiam, Effe DeuM Auctorem boni , nemo bonus du

mililam

bitat. Effe tamen etiam auctorem mali ( excipe pec-

r

catum ) docet Propheta : Sj erir malum in cioitatty

quoá Dominus non fecerit ? Amos 3.

,X;'x *-/l- Au'

228 ( 487 )9de

Ol

^XXVI. AucusTI.

ichispiïhïu

f diete

5S. Alexander. Miles , & M.

Tinie

yofed

Uit hic Alexazder illuftre membrum Thebas

vifimmi)

Legionis. A Maximiano Auguffo Diis facri-

ul

pb

ficare juffus, non modó non paruit impié przcipien-

ti , fed totó pratereà mentis & vocis conatu adlabo-

j

'S;E/!]?!M!E

raviterranti bene confülere. Utz47 , inquiens ty-

ranno, tantam mibi DEUS gratiam conferre d.z;gna-

xiot-AWT"[

vetur , ut pulfis ervorum tuorum tenebris, verilfrgna

Chrifli cognitione te illuffrare poffemn ! gladió txu-

ais Df

u nqi

cidandus , oratione ferventi percufforis manum ftu-

pidam reddidit , necquicquam fremente , & prafíti-

yonet

ia

gias arguente Maxtimianó,

Capitis tamen jactu.

ram pauló poft lubens fecit , ut Martyrum Caput

i

a

Servatorem fuum, dignum Illius membrum, in coelo

convenitet ; cujus utique exempló perfacilem fibi

um (

fecit mortem , & tormenta.

Devotut enim oiles

ltv

non fentit fua ,cum benigni dncss intuetur vuluera.,

zj m

S, Bern.

guü.

o

Ml

j

SENTENTIA.

9

umd

j rm]hb['

J4Ec perfectz Charitatis regula cft,

"u

H

hic certiffimus terminus, hoc fu-

st

(

premum. omnium cacumen , quzrere

Wm

r

J

7 p

quz corfnunem omnium comprchendant

o

utilitatem, $, Chryfoff. bomil. 1. in Ep. ad.

u

Ceriatb.

i

f

j

i

f:

!

RE-

$30 ( 488 ) 9de

R EUA EX IDE

X!

Puxcr.1.^ 7 glum animarum definit P. Alvatez

tom. 2. l. 3. c. f. $. 3. quod fit znten-

j

füs Charitatis a&us , f amantis affettus , quà dili-

gentiflme quarit bonorem DEL & proximorum [a»

|- d A

lutem , ac » quidquid bifce duobus contrariatur,

opa

fortiter , conflantergi repellit. Hóc zeló füccenfus

Alexander nihil fic cupiit, uti gentilium , & ipfius

Is cbro.

Áitm non

etiam Zugufficonverlionem , quamvis effectus voto

[ TY

minimé refponderit. /Emulare hunc charitatis affe-

étum : ficenim Dzuw ipfum pro tuo modulo imita-

hspanib

| g, tre

beris , qui vt omnes bomines falvos fieri.

frumento |

II. Magis hunc in fe zelum augere ftudent;qui ftu.

|

diofius expendunt, quanta pro animará falute fecerit

m udit

DziFilius. An non enim unum ánimarum lucrum

famagn

Imà p

fpectabant omnes Illius vigiliz ; itinera , pracepta,

fermones , Sacramenta , ipfa denique mors fanctiffi-

lzi ll

| Tametern

ma? Juftiffimum ergo eít , ut cui talenta concredita

Iuent

fünt in aliorum etiam bonum profutura , is ea non

arroganter defodiat , non otiofe füdario illiget , fed

cixmmïggä

inaliorum etiam utilitatem praclaros hos fontes flu«

a

ere faciat , identidem cum Apoltolo fpondens: £g6

libentiff/mgé impendam ,& [uperimpendar , pro ani-

mabus. x. Corinth. 12.

9

[ (

delectum mo-

IIT. Quodtamen circa virtutum

S

El

nuit Hieronymus , ipfam feduló expendendum eff.

Wttan

Summa , inquit , ribé fit fesentia , fumma motitid y

tl &

vitiayvirtute[que diffinguere : qua, quanquam Jet-

pe contraria fibi fint , aliqua tamen ex eu tanta

t

Ri

junguntur fimilitudine , ut difcerni ommino oix po]*

fint. zelus deniq; ut non fücatus fit, fed verus : Virtus

exercenda priüs eft , quàm aliis fuadenda. ? enim

XXVII, Au-

f(bi nequam; cui alteri bouus era ?

a5€ ( 499 ) 9de

(.

XXVII . Aucmsrt

finit P. At

qudltis

$. Cefarius Epi[copus. Arelat.

fl ,7114' ;3::'«

7713

[2

Anta mentis contentione negotium fuze falutis

ipitrarilt

atb f

operari folitus eft Cefzrius, ut etiam in fom-

nis crebro eXclamatet : duo funt , éntérque tlla me-

lim, il

dium non datur : aut enim furfum ad calos afcens

sets W

dharitat d

dere , aut in infernum defcendere oportet. Pro tri-

moduoim

bus panibus, quos pauperum fedanda fami expen-

i.

derat, tres onerarias coelum reddidit , leCtiffimó

!

Ruöem,qpi:y

frumentó probé fartas. Biennió ante tranfitum cce-

lum vidit patulum , indue illo gloriz thronum re-

r ldu

nunim i

già magnificentià adornatum , adiectà voce fuavif-

fimà : gauderet in Domino , 4dwr(eret »quanta in

p

brevi laborum fuorum premia effet capturus, Uti-

o

nam zternitatis quàm beatz, tam infelicis memoriá

at od /

frequentiüs nofter occuparetur animus ! foret utíque

llfJ:is('i n.b

circumfpe&tior in agendis rebus, atque ferius magis,

| n'(] llhgüa'

quàm in profecutione boni , tam in fuga mali.

|osiont

ii

SENTENTIA,

u

femcel quifque ad. zterna fe cn"gat 5

]U^

li

L

SI

atquc in his, quz in commuctabiliter

ais

iLl

permanent , oculum cordis figat, propé

m

"

(

W

nihil effe confpicit , quidquid ad finem

D]

:

a t

il

€urrit. $. Gregor. J. 19.6.10,

n

j

((5

1

, (

RE-

yu

s$6 490) 9de

R EGULEX I

Tinam finguli nunquam non ani-

Puxcz.I. u

mó volveremus illud Cafrii : «z£

Ó.

incelum a[tendere j aut in infernum de[fcenderent-

Àus]

eeffe ef? ! alia foret rerum facies , & alius vivendi mo-

dus. Efto enim non defint,qui aternitatem cogitent:

M

atiif d

illi tamen etiam ipfi cogitant tantüm : non inhe-

rent, non examinant, voluntatem non concitant,

pude

imaginationi nihil imprimunt , ficque tantundem

QIeDUR

ltisim vir

agunt , ac fi nihil agetent.

Wt C

Il. Vigilem Cefarium reddidit continuata Étet-

nitatis memoria : vigilem , puta , in promovcndolä-

diolanenfu

'oporum,

lutis füz negotio : vigilem in declinandis etiam levif-

fimis exceffibus : vigilem ad pauperum preces : vigi-

fetice pa

Vitium me

Jem denique ad coacervanda omni momentó operü

bonorum merita : dum 6 contrario , quibus /Eter-

Ortratus

nitas veluti fabula eft, claufis , 4ndzbatarum more,

menfæ illfcr

proruunt oculis , iftes antea non aperturi; quàm illis

| pic Vi a

accidat , quod epuloni Evangelico ; de quo facer tex«

|Üserols

tusz elevans oculos fuos , citm e[[et in tormentit. c.

uml

III. Utraque ZEternitas & Peazorum , & repro-

aP'dïbwlfu

borumjinfinitz eft longitudinis. Ad illam poíliden-

dam; ad iflam effugiendam momentanee aliquando

cruciari nos vult DEUS , & renuimus? O quàmali-

Otu

ter ageremus, fi Eternitatem utramque inter fe con-

Is

ferremus : fi Eternitati , quod temporarium eít , op-

poneremus ! occurreret identidem animo falutare il-

| t

mxhl

lud monitum : ssomentanéum , quod deletiat : ater-

| k mm

nums quod crtciat. fepe memoriá ruminaremus Ve

ET

riffimum iftud Auguítini: Totum quod patimtr »

tribulationes in bac vita , flagellum DEeft , corri-

£ere volentisyie damaet in fine. feym. 109. de Temp.

. XXVIII. Auc.

EEE

28 (491) 2de

)

XXVIII. Aucusrr.

nquammn !

x Cebriu

$ Augufiinus Ecclefia Dottor.

if

Atus Tagafte in Africapatre gentili Patritió,

iusvidit

Matre Monicá foeminá pientiffimá, ab anno

trencoe

atatis 16. ad ufque 34. vitam duxit peffimam, ut in-

nm: non;anä

non cont

genué de fe fatetur : fubinde vero miferentis DEI

j t

clementiá , & ferià Codicis Apotlolici lectione mu-

