b

docemur 49 ;(z' CUMIUs.

SENTENT 14.

od

1 DH1

non at

- vRux Chrifli clavis eft Paradifi , in-

Angehlf

firmorum baculus , Paftorum V irga,

Jirar

convertentium manududio , proficien-

jlig *

tium perfe&io, animz falus, & corpo-

ji, if

ris omnium malorum averfio, $. Damafc.

NUA

RE-

323 (16)22e

RAREFLEXIO,

Apientia foris praditat , in phaten

Puxcr .I.S

dat vocem fuam. Proverb. 1. v. 20.

imo & intrà te. /4dum aperit.Si. Tzzoris. Domini

N

characterem & notam habuerit anima tua, fiet tibi

dim ,

quod Laurentio noftro : difcipulus eris , affectu &

complexu tante Magiítre dignus. Sin minus :

jrader

Íüito i» malevolam animam ilamknon intratu-

W d

l

ram , neque habitaturam in eorpore peccatis fab-

V (

dito. V& porró tibi ,fi in fapientiz fchola azu-

tnof

Y

fum te mors deprehendat?

Q5

&y.

Il, |Docebit te 1lla, quod Lasrentium :

Tufmar

erga egenosfeu pecuniá , feu virtutibus non cffe par-

ttdin

cum , & fordidum , fed impendere illis E/eezzofj-

l

nam vc] temporalem , vel fpiritualem , pro condi-

tione ftatüs tui,

Quz hactenus fuit liberalitas

tua ? que bonorum cum alijs communicatio ?

PIE

Docebit etiam te , f1 audias , Sa-

Tat t

lentia , »on. z» 4lio gloriari nifi in eruce Domini

j ESUChrifli: acceptare illam de manu D z 1 yeluti

ad f

pignus futurz hereditatis.

O quàm infigne P«-

Vidüg

dagogium . Sapientia ! quàm inexcufabilis item ru-

ditas eorum , qui ejusdem documenta negli

unt !

3

His certé accidet , quod comminatur Apoftoli ore

eterna Veritas. — 4. Gor. 14.. $4 quis 1gnorat 1gn0-

rabitur.

IX.

328 (17) 836

IX;]ANuARIL

v plar

85. Julianus , & Bafiliffa.

.0 20

Doniui

Rduum initió videbatur his conjugibus , quod

tb

À

natutz ipfi; imó quod Angelis fuit miran-

T

dum , licitis conjugij voluptatibus Frgiszratema

L m*

praferre.. Metum ádemit, atque animos addidit ,

-Intrat

ut auderent fortzz, J ES LLS cum M A R L4, dum

4tít flb

Utriq; conjugi INomen fuum in a4/bzz vire rela-

Qia 4i

tum oftendit.

Fuitque 1s operis iftius heroici fru-

Ctus , ut Bafilif/a Vitgo. obitet, Julianur & Virgo

& . Martyr.

p

Quid fluctuas anime ? quid ad mi-

nimam difficultatis umbram trepidas? non ha for-

d p

ütudinis nota eft, fed imbellis animi.

Bntij-

rg u

SENTENTI.A.!

jberdit

atio?

Ortitudo, atque conftantia Via re-

E

gia eft : à qua declinat ad dexte-

lis Sä:

£ DWW

ram , qui temerarius eft , & pertinax:

ad finiftram , qui formidolofus eft & pa-

j

m Pt

vidus: 5 4rgu[l. in XOrz;gin. fuger 1fa.

m n*

Qligum l

jl

7 a

r

AR E.

e:2 155 2de

'.REFLEXIO..'

PUNCTO I-'

4antiim proficiet , quantàm tibi

vim feceris. Spondet hoc pro te;

atque omnibus alijs religionffimus fcriptor 7: bo-

2nas de Kempis.

'Totus enim in virtute profectus

FL

folidà animi magnitudine. obtinetur. Quid ter-

pup

reant difficultates, qua contra occurrunt, dum Zzvi«

Ambu

z Gratia ( fi modó eam requiras? illas veluti ne-

A m:

bulam & fumum diffipat ? vide ergo quàm non

hi

folus in acic fles, quàm non folus pugnes,

hia

TT

Ut militi generofo gratior prada eft ,

Voren

€t07.

quz poftacrem conflidtum à fugato h

olle obtine-

tur, quàm quz obvia incurio fub oculos cadit :

ita ingenuo Chrifti pugili eftimabilior virtus, qu

difficilior , cum probé noverit regnum ccdlorum

non nifi violenté rapientibus in fpþoliüm & lucrum

cedere.

LI

Fz

C&P

IIL Viderunt virgiwei if comjadet no-

mina fua fcripta in Libro Vite, Noli putare rem

lnciï

levem effe fcribi in Libro Vita , aut non. Ícribi. Tlli

d: [/

enim non infcriptus, certó fcribéris in Libro Mortis.

Quid tum futurum fit, audi ex Apocal. c. 20. &

obitupefce ! Qui mon imventus eft in Libro Vite

feriptus , miffus eff in flagnum Ignis.

Ttem c. 12.

ANon intrabit in eam ( cocleftem Jeru

falem ) 4/iquid

coinquinatum Gc. « Nifi qui feripti fuut in Libra

Vite dgni.

XI JAN UA-

822 ( 19 ) 9de

X ]ANUARIL

hii lii

$. Marciauus Cmfe]br.

Cpï()l

i Ti

xofedus

Uit Sanctus ifte Typus compatientis malo

alieno animi.

Per diem totus erat in alendis

M u

dum ii

pauperxbus * no&tu ut idem exerceret ; urbem ob-

ambulabat.

Veftis aliquando propriz , cüm aliud

Velut

jam 10f

ad manum non effet, difpendium facere voluit, ut

mifellum tegeret ,. quae charitas tam fuitcoelo pro-

»

Sic debi-

bata, ut vefli /zzee reponeret azream.

)tä&ü &1

torem fibi DEUM faciunt, qui fua paupcribus

g bt

er ogant.

j al

SENTENTIM,

J5 qUZ

(

ROm

JEcundus eft ager pauper, citó red-

E

dit donantibus fru&um : via coli

eft pauper, per quam venitur ad Patrem.

ncipe erogare , fi non vis errare.

ugaff

a rl

de verb. Dom.

f j

g Mn Th

o 20

j I

ml

i

,Lil

B2

R E«

N

ab (20) $d

1

&EFLEXIO,

Puxcr.L

Agni in fe pretij, & apud

S

jl

-& DEUM meriti eft. E/eezmo-

fóna , fi fiat , ut fieri debet ; non ad oftentationem ,

fsd miferationem : hóc enim modó quzftuofiffima

M

eft, dum liberaliter eroganti pro divitijs perituris

t2:J

in hac vitagrzziam , qug charitati ex aequo debe-

du

tur; in altera g/orzzm , que mifericordibus repro-

Mtriy

mifla eft,. confert.

Difcute Eleemofynas quas fe-

fru

cifli baCtenus ; & vide , num omni navó care-

p

ant.

Qu

fj

IL Elemofyuam dare non [emper. in pa«

fi (j

£eflate. nofra eft ,. inquit Chryfoft. faper Epift,

ttm o

ad Galat.

Sunt enim aliqui non fui fed alieni

juris » quibus arbitrarium non eft , difponere de

gtf

a

xebus ad zfir: fibi conceffis citra voluntatem con-

cedentis.

Non abijciant animum iftt, nec de me«

tn

ritó ex mifericordie operibus confequendo defpe-

vent : faciant primó,quod Aug. monct. L. 1. Ze

Civit. c. 27.. Eleemo[ynam 1n fe ipfos. Magis'enim

hic quàm alibi 42or zacipere debet À fe ipfo-

III. Incenfum Eleemofynz fpiritualis, ut

Cultg

idem Aug.in Enchirid. advertit , veniunt ctiam »

H

Á

uti & alia,

i n

agno[cere proximo : dilggere snimicos

Ó Z

quz Dotrina Chriftiana puero tibi fuggcmt. Ab-

fconde , f( te amas, & hanc .Eleemofynam in [imm

pauperum (Spiritualium ) & ipfa orabit pro

: te 4d

Deomauuta.

X Ic JA-

EC

*

XL Jawuanrtr.

ET

S. T heodoffus Abbas.

Etttite

1

NUVIM

wiima

Ira in Sancto hoc Abbate fqerunt,öt*n*nïäl

M

: AMzrazinDEUM Hd;s ; Mzra 1ui diffiden«

per'-m;sis

TU

tia : Mz'4 in fuperos devotio,Mir in vita tam pra-

clara humilitas : Afzrw^ in proximum affectus

s f6pr0

Marum íai odium.

Mira item qua egit ; quando

qui h-

grano unico totum implevit granarium : quando

0 i

*

paucis panibus fupra centum menfis providit

.

quando Ejufdem cilidum Belli duci . pro loricá

fervijt : quando fuorum Riligioforum nonnemi-

] n ,"f'

q Epf-xg

ni füuaviffimam , & füpra communes facilem mor-

tem obtinuit. Unde putas, tot , támque infignes

J alien

um d

gratie ? utíque ab unà in DEUM fiduciá. Si

maleditius: bomo ,. qut' confidit i2 homine , cut

tem («

« fie

ih

tuain homines fiducia major, quàmin D gzu M ?

den

p O

(

SENTENTIA.

L

gg 1j al

"Ànta eft fidei(. & fiducix in DE-

i

UM ) virtus , tantáque poreftas , uc

[uiïxi& yt

cultoribus fuis etiam ipfa Elementa con-

t ctatty

tra naturam fuam famulari compellat.

j dlb

8. Zego ferim. de. trib. puer.

[j J

D

i

T

T

/

' i /i

r

t B !

R E.

EU

REFLEXIO.

San&torum geíla exempla no«

bis effe debeant, & amuffis ,

Puxcr.I SI

ad quam Vitam noílram coaptemus , videndum

V]

modo, qua&ra in nobis M2 "rdþondeant ,qua&

Mira nobis, ut

Vilus

in Divo miramur TPeodofío.

equl

illi , collata gratia, ingrediendi iter perfe&tionis ,

ais i

uid fi & zeira nollri ab. Ejusdem progreffa di-

VL ex

itantia ? Íi;zirm nofler in fpiritualibus tepor &

D

torpor, quid porró »z4m, D EU.M fuam fzpius

D)

gratiam , zz/4 catteroquin praíftantem, retrahere?

[

IL Mzrum id maximé , tantam DEIin

totjj

nos effe patientiam , poft diuturnum. adeo ejus

vt

abufuüm. Ut Sancti D EI in naturalibus zzra ef-

fmgul;

fecerunt per veram in D EU M fiducam , ita nos

Id ?

zuira in nobis ad frugem reducendis effii vide-

Qp

remus, fi pari in DEUM fiduciä(mangm cum

gratia movere non pigeret.

IIL Dumergo conftat, fzpius DEUM

attraxiffle cor hominis per miracula ; moveant nos

qua zira haGtenus operatus eft in nobis & circa

nos. Fiet tum, ut & nos zezra operemut : innume-

pine

tos ut 77eoZofius paícendo: hoftium infültus ab aliis

Yy,

avertendo : mortem.ijs felicem comparando; imó

fpiritualiter mortuos fufcitando , quod omnium

maxime zeruza , fi. Hieronymo credis, cujus verba

funt: Mortuam animam [u[citare , majus eft m«

vaculum gu:?m corput.

XII.

*ï«&(zak)äfä

b XII. Jaxuantr.

$. Arcadiu M.

n n

mf ,

x

dit obüupuitquc; evi illius Chriflianitas ia

V

"rcadio tot fere Martyria , quot membra.

cant,guz

yobis, V

Viluerant fzvo Judici ungulz, plumbatarum i&tus,

equulei horror, fartaginum fervor, & qua: ufuali

fedliani

aliàs in reos lege carnificum manus.tractárat.. INo-

;rcfiü d*

va excogitavit füpplicia, utin homine DEUM

tgor ii

m fæi*iUS

vinceret, Nervorum omnium connexa in Martyre

diffolvi, jun&turas difcufsà compage rumpi, in-

ub

cidi ab articulis manus , à cruribus pedes voluit ,

j DEIR

totümque corpus laniari , ut fe ipfum freadius

velut vivum cadaver fpectaret. Fruftrà tamen fuere

o di

at

fingula. D EO uni , cui Martyr devotiffimus vixe-

rat, pari conflantia imm

, I

:

ortuus eíl ut æFernüm in

(f yide

ccelo viveret.

u qm

SENTENT(A.

pzo

)mnf HOS

Olennitates: Martyrum exhottationes

Ts

martyriorum funt, ut imitari non

n

pigeat quod celebrare dele&at.

;usabäl"f

Serm.w 4. de $4ucf.

S- Aug.

ndOiimO

Omniüm

T d

"T du

AE-

P 4

XI Il

$96 (24) 9de

KEFLEXIG

Puwcr. I

rpus hoc tibi datum effe, velut

lt

nobile m/iïummt:mz propagan-

d

glorie DEI , nofti, & ultró fateris.

Auin

(

er s*o elt ; cui commiffum uti hóc inftrumentó non

h

|

qua itercánque ; fed in confcium finem.

Unde

freis

jam quód corporis membra toties ad illicita famu-

jli,

lari compellantur? átque id 4226 vel diffimulan-

qubus;

te» vel, quod. peius eft , approbante?

Ti Cor

II

D)

Fidit D ElS, cuntla qua fecerat,69

tübilia

erant valde bona. lnter illa & corpus hominis

tot membris tam decoré compactum. Veluti tamen

üm Ap

fe quamvis optima malé quandóque utimur : ita

if fejj; j

?

.

Gs f

& Ífzpé nimis ( pro pudor ) hóc noftró corpore

atque utinam citra tam grandem faltem Condito-

Wt j

ris ignominiam !

ii a

III.

fim dj

Acclamat nobis fuo & cefpite glono-

It Yor

fus Chrifli pugil 4rczZius, ut oculos , ut manus

ME q]i

& pedes, ut membra omnia, quz fcandalo hactenus

it, f

fuerunt vel nobis , vel alijs , abícindamus , erua-

l, Qp

mus , proijciamus, Sequamur Chrifli , i llifque

| tem

monita , certi, magis € re noflrá & bono futu-

ao

1Uum, corpore truncos ; animà autem VCgCtOS cce-

lum intrare , qm'n umsque COI'I'UPtOS mitti in ge—

bennam ienis.

]

(

XII. Ja-

d&

*

$G8

XIII J^NUARITI.

ffe, v

B. Godefridus Camonicus Pramonffrat.

FOpagatt

Adind

Arum fuit Orbi fpe&taculuim, videre Illuftrif-

TOR

R

fimum hunc Comitem Cappenbergenfom ,

RUNG

jf

fpretis omnibus mundi divitijs quas habebat am-

pliffimas : relictis nobiliffimi Conjugij delitijs ,

(imulan

quxbus pro voto Pïlfrül POtCI':lC » unà cum lectiffi-

má Conjuge , pauperi Chriflo fub D. Norberti

tl

inítituto manus dantem ,

Ejusdémque Jugo fuavi

nobilia colla fubdentem.

Potuit hicuno velut ore

homius

cum Apoftolorum Principe fidenter eloqui : ecce

LL EArmdt

mur : 1

20f re/zz]zzzmm omnia , G fecuti fumus te ! dum

Caítra fua in Coenobia facti Ordinis commutari

DI'POF tj

oOndito

voluit , in Religione vero veluti alter Paz de-

fiderió zeternorum tabefcens, nil crebriüs cupijt,

quàm Zz/folvi &

effc cum Chriflo. Palam 1id facie-

« clorio

bant verba miultüm ipfi familiaria : zzmaz ve-

i mants

niat aliquando bora tranfités nofiri ! quod pie

haclens

vovit , feliciter adeptus eft, ubi nondum tricena-

fius, coelo tamen maturiffimus, ad beatam Immor-

g, tU*

luQuc

alitatem abijt. Pretiofa in confpectu Domini mors

jo 100

Sanctorum Ejus.

o5 C

GUULUV J UT T A

j nf*

Ori nolle , indicium cft parvi pro-

fedtüs.

. uguflints in Quaflion,

Ig.

B $

RE-

j

* ææ(zöb'ää?

REFLEXIOA. ;

Efrpuifli aliquamdiu. cum mun-

Puxcr. I.D

do, Religiofa anima! dum bo-

T

na ejufdem , & divitias adamafti : "um veró fa-

nior fenfus redijt , ubi quisquilias illas gen&rofo

Ü

1

Vitcul

pede proterere aufa , in Paupertatis Votum jurafti.

Audi applaudentem tibi Bermardwm. . Pauperta-

Tüngu

zem equo animo ferreyvirtut patientia efh : [poute

of

appetere , [apientie laus efl. — Gratias refer Sa-

las d

pientiz Increatae , à cujus luce derivatus in te €

Ánifen

cibum w

radius hic fapientiz facratioris.

&illig

IL Facultates tuz collatz iis, quas Gode-

Inde

Vs p

fridus teliquit, parvule fünt , & feré nulla.

tamen ne pufillanimis efficiáre. — Multüm reliqui-

fti, ( cum pauculis ijs f& um quóque abjeceris

babendi. 1ló videlicet plené abnegató , fuum

etiam pretium rezzis & retibus dereli&tis.

NI

W

ä

IIL Liberior pauperi tibi via afpirandi ad

eas divitias, quas coelum largiffimas dabit. Quid

lm

£usc

vota intra cordis anguüias compingis ? evolent

liberé , quo fanctus amor impelli. — Diccum Go-

Wty

defrido : Utinam veniat hora tranfitüs mei , quàá

Afuer

liberer de corpore mortis hujus ! quà fübintrem

Wi

Domum Domini , in quà gloria, & divitiz , in

qua melior dies una, quàm mille quibus in terris

vivitur : In quà D EUS. Beatorum pars in &ter-

num.

XIV. JA-

PAOR

36 (27) 88«

,-XIV.JANUARH.

t f

5. Felix Nolanus.

dm i

m

T fdemin Chriftum propugnaret , Varié

U

s generofo

/

ab hoítibus oppugnari patienter fuftinuit.

m

T

Vinculis primüm innodatus , libertatem fpiritüs

Juprni

nunquam deperdidit : imó & illis minifterió. an-

" n

gelicó folutusabijgt. INéque tamen paratas fibi in-

T6ot od«

fidias effugiiïet , niaranearum telz pro muro illi

;Intt

ferviffent , ipfique angeli famelico íex mentibus

cibum paráffent.

Injurius in DEUM eft, qui

de illius Providentia üfque adeó diffidit, utin ob-

qas Gl

vijs paffim periculis trepidet; áque animó cadat.

jlle Iu

a g

SENTENTI A.

pj

m fuüm

" Ihil dare poteft mundus, quo&inon

is.

: fallat; unus DEUS eft,à quo cer-

uan-

tum debemus fperare auxilium.

finudi

ta malitia fuit 44z ? machinationes

j Qu

» eokt

ejus contrà Judzos fuerunt peffimz , quas

ion

excogitaverat ; fed difponente DEO ,

m€i) qug ;

4Affuerss , momentó juflit omnes irritas

fopire

fieri, . Amibrof.

jiie. "

T

m

EXR-

h

l

sæ(.zs)äïs /

REFLEXIO,

N

Puxcr.I. Rudehrjüs non raro ageres, fi, uti

mala foris impendentia , & quos

tibi hoftes fingis ; ita metueres eum , quem intra

te contines ;' quem tecum CifCUD]FCl'S-

Veré znz-

Ü

snici bominis domeflici ejus. — Alij qnicánque tibi

Qu r

infidias ftruunt, uno Divinz Providentiz nutu in

fs a

fugam agi poffunt.

Eos quos intus alis, nifi col-

gedura

lato cum gratià Diviná (tudió tuo maéte impugnes,

Tüattum

Y

nunquam porró expugnabis.

mamm;

Jttyi

i

Dzmon , homines mali , quantum-

d bon

eunque infidientur,nocere nec minimüm citrà DET

wde 4

placitum , & voluntatem, permiflivam faltem, pof—

I terrg

funt. Exemplum tibi efto unus Arbanafru. Quàm

evidens circa illum fuit Divinz cuílodiz pretium!

lat

Quifiliquida Numinis Providentia ! fzpiüs ini-

fti

mici ex Ztbanafio de 4tbanafio querebant , fed

fruítra

.

.

quia fcilicet sozdum venit bora eju s

qui D E O decretum erat , evocare. illum ex his

)

facculi turbis,

4l

TlE

Securus proin' de divinà in te curá,

Vlpi

pericula ride , & diffimula , que forinfecüs acci-

dite

dunt :^ non item quz à paffionibus tuis funt, &

difcolis animi motibus.

Hic enim cüm neglectus

& di(fimulatio grandia Ífepe mala parturiant, tu

viriliter age , praliare pralia, Domini cum letitiá,

necdefille dum DEUS ponat ;'nim;'(o; tuos fca-

?e-llun)r pedum tuórum.

XY.JA-

ez0 ( 29 ) 8de

XV. JaANsuanrI,

ret, f i

S. Paulus. Eremita.

WA quo

n t It

'T mature , veluti Sezue! Tunir,DEUM

x&.[t W

fibi loquentem audiret , Divino Spmtu du-

unqu ; i

€us, in folitudinem abijt: ibidémque conftantif:

r anl l

fimus ad ufque centefimum decimum Vitz annum

N

Veltiarium Intrà Palmz ramos ; Pe-

PCI'L.UI"!VLT

mpu"nh

puarium intrà corvi roftrum habuit: à quo dimi-

diatüm panem accepit tamdiu, dum ad adventum

Jlnconij, paris in Pal zeilrà hác pugilis; D EIprovi-

Vifà.eft al

qui

dá bonitate multiplicaretur annona.

E

eodem 4dntonto Pauli ánima corpore foluta , quod

ifom p*

in terris obiiqua nefijflet , re&tà ad coelos con-

u Qu

Ícendere.

Erras ; fi dubium tibi fig bona ha« àl-

?'ewf

terius , quàm fan&iz folitudinis fructum fuiffc,

fopiiit

bmf , i

SENTENTIA,

m d

um od

Xperto crede , aliquid amplius invc-

E.

niesinfylvis, quam in angulis, ligna

Ifl t [f]

& lapides docebunt te ; quod a magitris

fecus at

audire non polïis.

$. Berzard.

$ fUl][u

pepc

ii TE t

y,p/t"'

th (

R E-

x

26 30 )'ä*rs

, REFLEXIO,

Puxczr.l. :

Uin cum Paz/o Sylvarum abdita

j

& reccflus petas, tua fortaífis con-

ditio obfiftit, devota anima! & vitz ftatus. Sed

N

E

ilud non neceflarium. — Solitudo animze elt, qu&

D

füadetur : quanta hac prz illà fit , ex Gregotio

Dodre in fpiritualibus exercitatiffimo cape. Nos

ftgi v

prchf folitudo corporis , inquit, jo. Moral. &

undfqug

deeft foltudo mentis. Vide, quàm Bonitas DEI

üoräque

varijs de incommodis tibi praxcautum velit.

lts x

Tini

1l Solitudo hzc mentis, pró! quàm fee-

tillmy

cunda virtutum parens ! fub illa animum homi-

U qu

nis ad meliora D EUS erudit, ut Sezzuelezz olim

sntpræ ,

brofundó noCtis filentio.

Cur non cum illo ro-

f f

gas? loquere Domine, quia audit ferou tuut : Cur

im,

adeo frequentiam hominum ambis , & congreffum,

r D)

cum tamen , nolis velis, cum Religioffimo 'Thomá

de Kempis fateri debeas, rortes mimorem te bomi-

uem vediffe batlenut , quoties inter bomines fui-

féi

Ml

IIL Utfolitudinis hujus guftum capïaä;

ijs utere medijs , quibus Pau/zt. — Curà videlicet

littyi

rerum omnium , etiam neceffariarum , in unam

Ktücbr

DEI Providentiam tejectà, cum Magdalena opti«

lut aní

mam ele&turus partem , fedeas fecus pedes Domini,

u

audiásque verbum illius , quod in abfcondito ad cor

i'd Sermw

tuum loquetur. Ita primüm quares regnum D ET

& Juflitiam Ejus.

X VI. JÀ-

s26(3)98de -

XVL Jawuanrr.

uftt abdita

xrtfisco

$. Fur[eus Anglus Canj?j"br.

luus, $

Aptus aliquando fanctus hic Confeffor ín

ha dill U,UZ

R

Extafin , ex obfcura valle fub fe pofitá, qua-

x r

tuor flammas in quatuor niundi partes di-

fpergi vidit, que mirá fzvitià & voracitate terram

p n

Mordl &"

undíque populabantur.' Ab Angelo Doctore Du-

jias DI

€toréque, pratter arcana alia , ipsámque vifionis

vdit.

hujus explicationem, intellexit ; graviter D EUM

fübirafd cüm alijs bominibus, tum , atque po-

ii

tiffimüm, viris Principibus ,.ac Ecclefie DoGtori-

mum It*

bus, quód hi ; cum divino Lumine inftructi, nóf-

"s

fent prze ceteris bonum difcernere À malo, mallent

Vi IHO lu

tamen fequi inanem fanclitatis fpeciem , quàm rem

yam O

ipfam.

Si remotior ab hifte incendijs fis, Libe-

qygdi?

o T

ratori DE O gratias refer.

m

SENTENTI A.

m

: Unduä eft , ubi malitiz plutimum,

ubi fapientix modicum, ubi omnia

iif C*me

FU

funt viícofa, omnia lubrica, omnia operta

u

jl ynm

tencbris & obíeffa laqueis , ubi periclitan-

tur animz , & aflliguntur corpora , ubi

;/;',,;/üld 0"

| Domlml

omnia vanitas & afflictio fpiritüs. $. Bézz-

pild

i2 Serpn.

nii

uf

ET

RE-

v

220 (32552e

REFLEXIO.

Idig Antoniut Mundum Laqueis

Puncr.I. V

plenum : 4z/eimus veluti pu-

trem fordium omnium colluviem : Furféut pelti-

lknis:

feris ignibus conflagrantem. Quid tandem in illo

0b

|

Em

magnum prater pericula, & nequitiam? quomodo

non totus in maligno pofitus? felicem.te, quem.

r d

emiffa de alto manus Domini eripuit de aquis hifte

Ttàm x

multis, ne fübmergereris ; extraxit ab iftis i,gni.bus:

Ra

nein favillam abires, & atros carbones.

fitium

Q E

II Dixerat dudüm Augu[]cihm ]. 3. de Civit:

Qqot.

Taterrá , 66 fupra. terramyt$ infra terram ignis eff.

Donij

Si alius non foret, quam. Concupiftentiz : heu!

uot nobiliffimas ille animas depafcitur ! quot à

»

[

foedis hifce incendijs in aternos decidunt rogos

fuge hunc ignem manibus, quod dicitur, & pedi-

bus: neque folüm amburi metue , fed & leviter

M

calefieri.

Tità &bv

Ditim

lL — Sialiorum curam geras; five Prala-

tus, five Doctor, flammis ejufmodi verbó , G exem«

10,

li

i

Non levis

in4(

ló reftinguendis totum te impende.

liX ma

;

Si in te àtdeat Charitatis in,

a&éc tua dbïigatioa

T

DEUM & proximum flamma : illas fopire adni-

m&OS *

térisut has tantb liberiüs fpargas. — Nec inde de-

fc&tum , aut. jacturam patieris , fed infigne facri

&us,&

bujus incendij augmentum;

llle in amore D EI

f lf

snajor eff , qui ad illius amorem plurimus attrae

pit. . Greg. f'n Homil. Super Evang.

!X VILJA-

-

828 (55 ) 8de

XXVII. Jasuaxrr,

t Liqid

S. .A)ztaiziw, Eremtta.

vdri pl

'ur[m w l.

Uvenis adhuc, ut perfectus effet , Evangelii moni-

din il

J

tó, abiit; vendiditomnia , deditque pauperibus,

H

) qo

IEmulatus in aliis Charifimata meliora , brevi

1.f C,m

tempore € tyrocinio virtutis ad perfectam illius no-

kapislit

titiam juxtà ac praxin tranfiit. Daemonis infültus,

lii

utut arduos , tandem rifit,' ceu vanas füperborum

»

fpirituum oftentationes. Merita victoriarum pra-

mia recepturus, annó vitze centefimó quintó ad cz-

NU

losabiit. Quám bonum illi fuerit pertáffe jugum

77 igr:is(,fl»

nfiga I

-Domini ab adolefcentia fua!

: quu

SENTENTI A.

n s

p &'Pi&

Uim pulchra & quàm fplendida

" & n

Q

gemma morum cft verecundia in

vita & vultu adolefcentis, quàm vera &

minimé dubia bonx (pci nuntia , bonzx

ff

)öæ &dö

'J:

indolis index ! virga difciplinz, expugna-

No [ngi

trix malorum , propugnattix puritatis in-

hurin

natz , fpecialis gloria conícientiz , famx

ïopireä'fm'

cuítos , vitz decus , virtutis fedes, naturze

atl

g n

3

f'g.& V

laus , & infigne totius honefti. 5. Zerzard.

ii

[

g 33?

!

Wïi d

/f*ïm. 46. i2 Cang.

jj

A[ï("-"

AE-

v

328 (34)980e

REFLEXIO.

Puxcr.I.

Erea in vitium Juventus eft , tam

!

facilé illud , átque aquam imbibit.

Nobiliffima illa ztatis pars,quam

0

|

|

fzdé proteritur ! annorum primitiz , quàm parcé

!

af

Dzo ceduntur ! Felicem te, f1à teneris cum 44z£0n10

T

indagáfti, qua fit voluntas Dz1 , bona, & benepla-

tulij &J

cens. Felicem ; fi tecentiffimum pueritiz tuz mul-

busil

fum Dzo propinare maluifti ; quàm vilem fenii

Thutm

Vappam.

ütm,

II.

"T otus ab 4z£ono differs , dum charifma«

V.t

ta in aliis meliora exploras tantüm , ut difcutias;

tisomn

& occultes: vitia veró ut propales, & imiteris. Non

CULÍt a

hicagendi modus eft Charitatis. Per hanccum alio-

Virtigy

rum Virtutes facere poffes tuas , tu é contra illas dif-

lfe!

fimulando, vitia praeligis. An non ftolida ha« elt

negotiatio ?

IIL Quid mirum Damonum infultus adeó

teformidare? nófli (cilicet tuá te culpà fzepius ab eo-

Y

rundem fuggeftionibus devictum. Verüm fagacius

cum Z£zt07:0 totum illorum apparatum examina, &

l'l'llml

videbis , imó ridebis terriculamenta imbellium ani-

Ctnif

morum. Sta ergó audacler in acie , afliduusefto in

Qf mH(

pugná, certus, quod zoz ceronabitur , nifi qii /qgi.-

tümé certquerit.

457j

XVIII). JÀ-

I PE -

XVIII. JauuaR r

sel, t

am mbl

&. Prifca Firgo Romana,c Mart.

ss qui

Oluit Chriftus Pzrginez hanc ztate tredecim

quäm pic

annorum, fanguine nobiliffimam, formá exi-

um Ammïiä

miam,toti mundo palàm facere,quantum 7-

ul

£utis G Caffimonierobur effet, dum primó verberi-

gt

bus inhumaniter exceptamyadipe fübin" ferventi de-

ii

libutam , leonibus objectam , fame triduaná excru-

ciatam , ferreis ungulis difcerptam , in ignes proje-

m ghariïm;-

Cam , capite demüm minutam , his tamen tormen-

x dil":'lii'ä

tis omnibus füperiorem fecit. An non horror fuc-

nitc )'jf

cutit artus , dum tanta perpeffam cogitas tenellam

T A

Virginem? unde hoc , quàmab animi tui imbecil-

Qtt ili Ü

litate 2

ALE

SENTENTI A.

;j

Irginitas illis, qui rem accuraté per-

m

V

"

pendunt, magnum quidem marty-

Ü c)(ämma'

rium videtur : (ant enim crudeles quidam

nbf])) ;

je

carnifices , corporis voluptates ; imó veró

j

quse

carnificibus crudeliores,

$. Goryfoft. Orat.-

[

i

L

de $. Thecl4,

u

C2

RE-

»28 66)8d6

REFLEXIO.

'

Puxcr.I.

Uàm faveo tibi duplicem aureo«

lam, Pzrginitatis , & Martyriis

. gloriofa Pzgo, quibus à Sponfo

coronata xternüm triumphas ! par mihi premium

It

Ípondes , f1 non refugiam ficcum illud Martyriuni,

J

q

1

quod fübeunt , quotquot voluptatum illecebris ferio

animum przcludunt: qui Luxuriz non actum mo-

D

nj :

do, fed &t umbram pefíle pejus ,. & demone fu-

tàm do

giunt.

IL Quoticsid agunt pie animzs;ut mille cum

forig

Dxii

fufpiriis voveant : ó fi cum myriadibus Martyrum

gt w

licitum mihi fuiffet 2more DEI fanguinem , vitam,

famam, &c. profundere / 6 fiin fruíla cum iisdem

tlm g

Wto/

difcerpi! Ó fi mori tot vitis quot laceratis artubus!

en ! quàm & pax noftra Martyrii fertilis fit , f1 ve-

luti Martyres tormenta ; nos

pravos congupiibentiæ

motus fuperemus.

IIL- Hitortores tui ejus funt indolis , ut dum

I

expugnati penitüs videntur , bella redintegrent.

lr

Untate

An non enim eos fxpius , à quibus vigilantibus fü-

perati funt, dormientes umbratili pugnà divexant?

mjuw

ut ergó Sancli cum beftiis , ita tu cum concupifcen-

Cl][iam

tiis congredere, INeque tamen triumphum ante vi-

€toriam cane, memor dicti illius: zzw£er omnza cer-

qïlam c&

]

tamina duriora effe Prolia caffitatis, quüd btc quga

lts Tior

kidiana fit pugna, & rara vitloria,

XIX. JA-

s22 (17) 828

*XIX. Jauuanir

Q r

LMantr

S. Abundantia Virg.

N

Irus fuit plaufus in Natali , non minis,

i gt

Matyntt,

quàm lu&us in obitu fanctiffüme iflius

)

Virguncule , dum utrobique as campanum

ndne

ultró & Genethliacum , & Leffum fonuit.

Vix

(gmonei

octennis Sponfo Jrsuro familiariffima vixit, à quo

etiam donum accepit , pomüm aureum , non di-

g

Ícordize, ut Paridis erat : fed intima conjunctionis.

j ),,(ïyr'.mn

Dedit illa in vicem hibernos flores , cámque illis

jenyitó

femet, velutililium. O quàm pulchra in fnperum

etiam oculis ,. at

(U/m iisaïl[

que æiï;imatione cafía eft gene«

dsartu

ratip !

f

f

Qub

SENTENTIA,

pl

nóffe defi-

Oïi;f! x u

I voluntatem Dzr quifque

9

derat, fiat amicus Dzo : quia fi vo-

aj

luntatem hominis nÓffe qui(quam vellet,

(anibed

j

j ia

cujus amicus non effet , omncescjus impu-

m

dentiam deriderent. Non autem quis-

mm Lmte J

quam efficituramicus Dzr, nifi purgatif-

n

n u

fim;'s njoribus, $, Aug, Ls 1. Contra Manib,

a

C 3

E.

228 (58) 93

REFLEXIO,

Ides quàm fimilitudo fit Mater

Puxcr. I.V

"moris Y Quid enim 4bundan-

tam fecit tantis abundare gratiis,

quàm ab ipfis incunabulis magni zíftimata mentis,

j

& corpotis puritas, ac vitz innocentia, quibus caftif

i

(imo Dzi Agno quoquo modo conformari & cupiit,

dren,

& conata efl? monftrofum zque , imó magis eft,

tullecat

Dzu« converfari cum homine fordido , quàm co-

puanti

lumbam corvis junctam evolare ad cadavera.

p :

II. Sancla hac Familiaritas, quà amicé con«

lmsïug:

verfantur Jesus, & Anima ; omnem odit fimulatio-

Crri

nem. Seriam effe oportet , ut conflans fit. Quoties;

Tano (

mi anime ! propenfiffimum fingis affcctum erga

timduf

dile&tum tuum , fed fingis tantüm? fimul enim fa-

fD

miliaria tibi facere vis, que Dro difplicent : fimul

pos )

ambis amicitiam Mundi , qua inimica eft Dzo.

Wmcum

Fruflrà ergo hujustibi affectum polliceris , nifi alia

Ti f

ab affectu excludas tuo.

III. Majora facrz hujus amicitize emolumen-

ta fünt , quàm utcapiantur hác paginá. Evanuit l2

piüs amicorum carnalium fidelitas , labilis , fluxa,

inconílaus, ut illi: Non item ea, quz aliquando cum

Dzo initaeft. Hanc enim nonnifi vitium diffolvit:

fufae

Pceenitentia tamen reflaurat, Charitasfovet & fer-

Clpidi

vat. Quid optabilius? fi, quod 4réffot. fenfit. g.Eth.

nullus, etiam habens omnia bona, eligeret vivere fi-

f tta

neamicis : quomodo tibi deinceps placeat vivere ex-

W

trà hanc]rsu amicitiam?

D] CM

XX- JA"

s? 325 $8e

XX. JaNuaRI1IL

y fit Mar

4. Sebaftianus Mart.

s As

P

ag

Ilitem egit ftrenuum füb fignis , átque impe-

at r

M

rio Diocletiani , cui miré gratus fuit ob pe«

quihwfif!-

ritiam bellicam; magis Do ob animi can-

ia

dorem , quem nec minimüm obfufcárunt unquam

p ngse

craffze caeterum vitze militaris licentiz , dicam , an

l ïlüm ?

petalantie ? quod, fidei in Deuw integerrimz , tre-

jv

pidos , ac vacillantes in fide chriftianà firmaret,

"s

transfugas reduceret , fenfit nutare priftinum in fe

Vil

Cacfaris affe&tum , undéque Dzo placuit, inde Ty-

ji. Q

ranno difplicuit in tantüm , ut ad palum alligatus

fcun &

tamdiu fagittis peteretur, dum animá é corpore folu-

mulenim?

tà DeuM metam contingeret , denominatus ab Eo

ii f

potens peftiferorum Advocatus. Sic honorabitur,

"T »

quemcunque feculorum Rex fuis in caítris benc mee

j;, i

titum honorare voluerit.

T

SENTENT 14.

]

d

jl P

Uàm pulchrum eft , quàm decorum,

j

vulnus à charitate accipere ! alius

amdll

jacula carnei amoris accepit , alius terreno

Sfovcl 1:;'

cupidine vulneratus eft ; tu nuda mem-

,enïf-ï' ;

bra tua, & przbe tc jaculo formofo, fiqui-

il

vivcreïï'

dem Dzus fagittarius eft, Orizes. bom. 24-

MH

32 CAnt.

C 4

RE-

p^

e20 (40 ) &de

RuELQF ALAIBAX 1201

id magni demum fuerit , ani-

Puxcr. I. ;

mam telo amoris divini fauciam,

.fuos hos ignes aliquando expli-

h

cáffe fponfo divino , cüm idem przclarus animarum

noítrarum procus (ita eum appellat Nyffez. orzt.

1312 Cant.) wum füam nobDis dilectionem probave-

lde'mque

rit; cüm adhuc peccatores eflemus ? 1ägittam hanc

nf

Jalutis Domini quifquis infixam fibi non fenferit;le-

nf

thali iluporetotus obriguit. :

ff

II Quamcilla portio, putas, eft cor tuum ? vix ad

u

gulvi refectionem fufficit, 27 Hugo Vittar. l. 3. de

Quf

A. aftimat, G metam illud effe jubes fagittariis in

perniciem tuam paratiffimis , Mundo , Carni , Dz-

uis ol

Àg,

moni ! ó quoties illi centrum occupant , dum in-

terim fagitta potentis , etfi acutze ,. fine fructu tran-

feunt? an non mereris, ut olim te fulminet vox to-

nitrui in rota ; & vaílent catbones defolatorii ?

III.' Totum ergó te Divinis expone jaculis : feres

(

ab hac cufpide tantüm lucti , ut continwo fentias, ve-

lut Cleopbas , áquealter cum eó in itinere vulnera-

abi[C,«

tUs, cor tuum ardensin te, facró illó igne, quem Do«

OCtifo

minus mifit in orbem , voluitque accendi validé.

!l j

Eja ergo dulciffime 3.

ESH ! trapns

J

fge [aluberrimo

vuluere amoris tui medullas anima mea,ut verà ar-

deat, laugueat, & liquefrat, C5 folo tuto defiderio de-

ficiat.. S. Bonav. Solil, c. 2.

XXI. JA-

*ä(&?ïiää

I

| XXI.]ANUARIL

füt

D

NinL oU

$, anes V. M.

]oardap

A

Anc tredecim annos natam annuló fibi cäu

t anï:mzïum

Nj

fponfam fübarrhavit , paranymphó Ange-

lo ; fpeciofus formá pra filtis hominum.

n efn

l

j

Idémque Angelus cyclade texit, neà lenonibus nuda

àptan

xufa

i

"

j

confpiceretur. Ferrum anima viam fecit , quà

traníitis calle impollutó carnis fpurcitiis , lucidas

i

fponfi fedes adiret gloriofa, fecutura zeternum Dxr

(

agnum agnella , intérque paradifi vireta pofteum

curfitatura. En quo nitore candicare debeat , quis-

| /,igmqriæ:

quis olim intra &terne felicitatis pafeua cum D

al

, üni

Agno, czïn'-quue "óntte pabulari vuit!

ff

SENTENTIA.

n

AOf

Maculz veteres ! 6 Maculx fxdx

al

P drva turpes ! quid tamdiu haretis?

of

((

/il

Y

abite, difcedite , & ne przfümatis ampliüs

erc o

)

fii

oculos dile&i mei offendere, Hugo Vidío-

YU. in v AyYbA Agime.

gj ii

ab

j

!40.-:':'/10"?f'

[6

j

&R E-

u

922 ( 42) 9d

REFLEXIO.

Puncr.I,

Elfilius, Rex gloriz, hunc olim

mundum fübintravit , defponfa-

turus fibi uxorem.fe dignam, A«

poftoli, velut Paranymphi, miffi funt, follicitécolli-

gere animas ad veram Dzr Ecclefiam, tanquam ad

C

di

Gyna«ceum regium : ubi & tibi , mea anima! favo-

vore Numinis manfio fuitfacta. An hucufque vel

( t

femel gratias retulifli beneficio tam füblimi ?

huncpug

II. Acceperunt hz animz primo lavacrum

Ya

fyug

regenerationis, tum Chrifma & Oleum, ut ficlotae

a

& delibute , perpurgatis quibuscánque maculis

mundas fe fifterent divino fuo Sponfo. Accefsre

teLun

Sacramenta , tanquam pigmenta pretiofiffima, qui-

qum;

bus myftica illa reinduceretur pulchritudo , quam

f g

adeó deturpárant originalis piaculi fordes. Qua ha-

brumar;

Ctenus in te cura munditia fuit ? quonam in pretio

Sacramenta ?

III. Denique fübfecutus eft cibus veré regius,

carnes Agni Immaculati , quibus anima interius fa-

l

