tur : Nz/i videro , non credam. Sérum veró elt , ibi

ïji,"'anc

primüm advertere velle periculum , ubi jam nulla

Àij mam

&t di

datur ejus evadendi copia. Bonorum quidem tempo-

"nf

ralium perdendorum pericula eminüs profpicimus :

Animz veró & falutis, ab aliis etiam fideliter retecta;

Jitem

fmliere

contemnimus & ridemus,

IL. Periclitatur Caflitas in. delitiis , inquitS.

1per pri

ttim incef

Bernard. Humilitas in divitiis : Pietas in negotiis :

t Chilj;

Veritas in multiloquio : Charitas in boc Mundo.

Hunc igitur é fabulis & fucis meriffimé fadtum , de-

Wi ro

Mllfffms Í

feruit EZilburga , ut charitatem DEI & proximi ad-

Qittbts i

difceret ibi , ubi ex pracepto colitur. Veritatem reli-

giofó communiit filentió : Caftitatem mortificatio-

ædcm Villdw

X ERN

num affiduitate vallavit, EZi/burgaz fequere , Gtfa-

tis providé procedes.

"t

4 Qmo

III. Vitam tam circumfpectam non potuit non

L2

fequi Mors beata. Habet hoc proprium Religio

quód alumnos fuos ibi admodim quietos reddat ,

ts

At

ubi miferi mortales ex mali vicini metu plurimüm

inquietantur. Cüm luctantur ifti ; Illi & Religionis

portu pericula fecuré defpiciunt. Hinc fzecularià non

T

pauci , f1 non verbis , animó faltem concipiunt votü

N

illud Vatis non optimi : Moriatzur anzma mea mor-

Guj

te juflorum. Num. 23. Si abftra&tus à foeculo fis, Do-

mino gratias age :Sin ; vocanti ne reluétare. Quan-

al

i

um po[[nmus , à Iubrico vecedamus : in fícco etiam

param firmiter fFKamus. Seneca.

VIII. Ju-

ll), l

922 (389 5926

VIII.

ULII.

eticuum t

$. Chilianus Epi[copus. Mart.

quifme [

Prapolts

Ontificis fummi auctoritate, & juffu, Herbipo:

Im ablegatus , ut fidem Chriíti, (uperflitioni-

büs ade0 d

ere Vidut

bus expugnatis,diffeminaret,eá felicitate commiffam

fibi provinciam adminiftravit ; ut Dz«z« Cultu füb-

O d ) i

lató, quam in eum ufque diem divinis honoribus

bijm at

(demtmp

fuerant dignati , eximió ducis fui Goserzz exempló

flimulati;foli poft hac DEO fervirent. Ampliffimam

roþiffmlii

Jtetcet

Ipondere meffem videbantur hzc initia ; fed Zizania

per mulierem fuperfeminavit ille,qui initió mulieris

operà primum hominem paradisó expulit. Gez/z

il j mqüAA

ii nefülii*

enim inceftis Gosberto nuptiis junCla , cum experire-

tur Chbzlzznum , parüm fibi faventem , fanguinaria

hu n

tamdiu procudit confilia , dum per geminos fceleris

: üäum Jj dE'

yoitit

miniftros fanctum Prafulem nocle concubià clam

omnibus internecione deleret.

Vidit tamen hanc

n

cedem vindex Numinis oculus, & tam diré ultus eít,

i

utlatronum prior internis conHagraret incendiis :

1uer€1w*'

alter in rabiem verfus,fuó fe gladió transfoderet :Gez-

at

N

[4à demonibus viva ad tartarum abriperetur:Gosfer-

t manu filii caderet :hic omnibus fuis poffeffionibus

exutus miferrimam ageret vitam. Cave! zewlzer aut

gt

4mat,AUt 0dit : non babet tertium. Publ. Mim.

j lurimïï?

SENTENT I A.

i^

j

rcu

Eritas ideo femper inviía eft , quód is

J

i

V

qui peccat, vult habere liberum pec-

7 n n

candi locum , nec aliter fe putat voluptate

ulo[ MDL

malefa&orum fecuriüis frui poffe , quàm fi

fe fl"'"

nemo (it,cuidele&a non placeant. Ladfazt,

»

»

j

T

Lib. 1.

.lïi:-

Vil

æ(wwääe

REFLZEXITO.

Puxcr.I. Eriffimé magnus Doctor. Augu-

ftinus: Ferztas tutiis auditur,

lL.

quàm pradicatur. de Doctr. Chrift. Experti hocfunt

maló non quidem fu6, fed veritatem odientium , 7o-

annes Verbi praecurfor , G Chilanus Verbi divini

Uote

praco, pari uterque fató , pari ex caufa involutus.

|

bdl,

Dixerat ille HeroZz : Non licet tzbi babere uxorem

*limae:

fratris tui. Dixerat hic idem omninó Goslerto.Quid

L!fmülpph'u

premii tulére ? llle Herodiadis ; Hic Gezíe fatale

Attumpl

odium;quod reftingui,nifi utriufq; fanguine,nequiit,

?Aribns.w

Quifnam tuus in propugnanda 'eritate labor ?

II.

Viri.Doun

ui veritatem occultat , inquit S. Auguft.

Torflrate

£5 qui mendacium prodit , uterque reus , eff - ille,

t h

quia prodeffe non vult : iffe , quianocere defiderat.

Feriuntur hác fententià illi paftores animarum , qui

] Chfl[]u pr;

CT

vitia palpare , quàm exícindere ; ccecutire cum caecis,

W&i, [en]

uàm hos in viam regiam reducere malunt. Difpli-

Ntntinf

ceat Veritas , odium pariat : .fuó tamen temporenec

ügi ln

reticenda eft, nec adulteranda vaniffimó refpectós

ia

humani fucó.

III. Efto DEI Verbum gladiusfit ex utraque

garte acutus : opus tamen infuper eft brachió mini-

mé metículofó,quod à SpirituS. dire&tum,certum li-

0q

bret & vibret idtum. Tale brachium habuit magnus

V

Ql

Proto-Martyr Stephanus , quando validum & vivü

illum fuum fermonem fic orfus eft : Durá cervice

ts

incircumcifis: cordibus 6 auribus, vos femper Spiri-

Vitetin

|

tui S. refiflitis &c. Hoc demum eltagere Medicum ;

ui non refrigerantibus femper utitur : fed urentibus

di.iy

aliquando etiam &fecantibus. Confenrire videtur

erranti , qui advefecanda qua corrtgi debent ,non

eccurrit. SS. Canones.

IX. Juuu.

422 ( 391)98e

J &

"

1

IX JULII;

Hf a

B B. Adriauus ,& Tacobus Canonici

xpcm'haci,:!

Pramonfiratenfes. M M.

jjentiom, *

Verbi dià

Uotempore Gezfforum factio ( Calviniflas fic

xl nl

C)

ab vt

Bele« nominant ) per Hollandiam & Ze-

landiam acerbé in Catholicos defzviit;exquifitis eof-

hr Qd

c Gul f

dem fuppliciis difcruciando , venerunt etiam in patr-

tem triumphi , cum feptendecim aliis partim regu-

;uine,neqaïiï

laribus, partim foecularibus Clericis , 4Zrianwr Hil

yon.

vari-Becanus , 6 Tacobut Lacopiut Canonici Prz-

iA

mon(tratenfes Middelburgenfes. Omnes ifti pro tu-

il M L

endo Romanz Ecclefie primatu, & Evcharifticá

ilb

Chrifli prafentià , duriffima perpeffi tormenta, &

m)mm 1 (iu'

poftremó tum füfpendió, cum aliis mortis generibus

M

enccti , candidiffimas fuas ftolas, invicti pugiles , la-

laluntDïfFj

verunt in fanguine agni. DEUM fibi debitorem fa-

| tempo

J

cit, qui fponíz Illius, Ecclefie ab injutiis hzrefum

m r

vindicande, quam potcít, impendit operam.

SENTENTI 4A.

Qd g

m n

&Umfmm i

Ón unicó modó ( Chrifu: ) loret in

N

campo Ecclefiz ; fed ut ita dicam,

p

j

rubet in Martyribuscandet in Virginibus,

yritti

M

viret in Confefforibus, pallet in poeniten-

j !771)7"þ

j

tibus, rutilat in pradicatoribus, Hwgo Car-

u

diz. i2 Cant.

fdur

4

WW

L

i

l

RE-

Il

:j

s22 (392) 2de

REFLEXIO.

Ix Ecclefia prodiit € latere Chrifti

Puxcr. IV

Servatoris , uti loquitur Auguftin.

j

in pf. 26. cüm fpinz in Illa G vepres IZolplatria &

Horefum , invidià Diaboli , fuperfeminate , opus ha-

buere folerti quà DoCtorum ; quà Martyrum manu,

dbot

qui illz , non finelargo fanguinis profluvio , radici-

]

Herg

tus éxfcinderentur. Et veró laborárunt utriquetam

gnaviter,ut Tyrannis fummeé fluperet tam nullos tan-

"

hp

. Uno

tz machinationis progreffus : apparerétque in mo-

menta veriffimé dixiffe T'ertullianum : Sazguzr Mar-

um f

lst

tyrum femen efft Chbrifiianorum.

IL. Rubuerunt hác pulcherrimá cruoris purpurà

peren,

Asl confef

non femel candidiffime Praemonffratenfrum nives.

Qs : j

Adrianus certé & Jacobus , nealiquid authoritatis

Ecclefia perderet: ne Euchariftica Chrifti przfentia

IOT

Vurtja];

Geuftorum blafphemiis credi ab infirmioribus defi-

neret , vitz füz facere difpendia non dubitárunt. He-

ü tll C

roicum hunc fpiritum indubi& hauferint à Patriarcha

| lli'msö Pïdc

fuo Norberto , de quo conítat, quantum egerit in ex-

| "*ffl(tang

tirpanda haerefi facramentaria. Forzes creanttr for-

ts

| m

ttbut : nec imbelle progenerant Aquila columbam.

III. Etfi non omnium fit fanguine proprió füb-

fcribere veritatibus Fidei, praefertim ubi ceffaverunt

apertz perfecutiones Ecclefiz : ad omnes tamen per-

tinet adultos , fidem fuam converfatione laudabili &

Q [

piá conteflari.

Nec enim dubium , à privatorü

Ts

etiam virtutibus plurimüm fplendoris Ecclefiz ac-

t iE

crefcere : ficut ex oppofito certum eft , focordium ne-

gligentià Chriftianorum profectum Fidei multüm

prarediri. 4»onuliis derelicla fum propter peccata f

liorum meorum. Baruch 4.

X.Turn

996 393) 9àe

2 Iurip

fatere Cr:

tür A

4. Felicitas cum 7. Filis,

Vlblari

MAM.

i2 0p5*

1yrurm hd

Abeat fibi fuas Amazones fabulofa Gentilitas :

dhnto,radi

Heroinam habuit in Felcztate Chriftianus

i ag

gl

Otrbis,quá poft Matrem Machabaam majorem non

vidi Uno die fepties Mater ; & Martyr , feptena

Á

filiorum funera non modoó ficcis fpectavit oculis, fed

W///U!M

maículis etiam cohortationibus,ut intrepidi mortem

exciperent, effecit. Jemauarius ergo, poít egregiam

us

fidei confefTionem, plumbatis , quoad deficeret;con-

'fll./lW r

tufus : Fe/ix & Philippus fultibus eneCti : Sz/vamus

|atori

horrendó pracipitió collifus : 4lexander , Vitalzs ,

[i n

& Martialis capite minuti , Matri viam przjerunt

j

j

ad coelefte Capitolium ; quam & Illa pauló poft ge-

nerosó pede preffit , capitis etiam affecta fupplició.

p

Rara fit concordia fratrum ; füit hac profecto fra-

1gen

h

ternitas , quà veriorem , & fanCtiorem nullum vidit

(rent

sevum.

s

NWW

du d

s o b o P R NG fX

ji gt

ss

1

On eft vir fortis , cui non crefcit ani-

N

le W

l) xï

mus in ipfarcrum difficultate, 5

] P[[Vä,'&v

od

Bern. in Epi/l.',

n

"lldfi müx[ï'

p

RE-

xp

228 (394) 886

R EEE EOY IOP

Puxcr.L. ÉR Acilem fibi de Felicizate victotiam

pollicitus Pz5/ius Judex , blandi-

i

tiisrem egit ; & minis : utrumque tamen fruílra. Fe-

licit4s , Ícxu , non animó fzmina , vec blandimentis

zuis inquiit» refolui , nec terroribus frangi potere.

Felix, qurutrumque hoc Dazmonis telum fic elidit,

Ucor

ut à neatro lzedatur. Sed etiam Joc opus;bic labor oft.

Ordi

fmmAu&o

Nutant non raró in utrumque latus animi , & dum

contra advería per tempus obfirmantur, non raró

"ii j

tamen blánditiis eos emolliri, & enetvari contingit.

4f

Titatis vl

II. Spiritüs fan&ti prarfidiis omnes fefe demonis

technas feliciter elufuram novit Felécitzs. Sic enim

i A

Práfidi lozuta eft: de Spiritás fanti protettione fe-

phns,j

cura, fupplicia tua fuperabo : & fi interfetfa fuero,

nmis

gloriofferem occifa triumphum reportabo. Dat cordi

ib af

ä h

robur hic Spiritus : confirmat illud in cafibus adver-

fis : virtutem largitur contra noxios inimicorum co-

nl A

natus , fi tamen in auxilium fervide vocetur , & cot

ftlm A

reperiattantis gratiis non prorfus inidoneum. Spiri-

1 Prims

145 Santli vires fufficiunt Martyribus. S. Aug. ferm.

Qu WEW

düxæ hm

185. de temp.

III. Filii $. Felicitatis ftupendó debilis natur&

|

pj

prodigió paratiores ad moriendum fuerunt, quàm l-

| Qu g

€lores ad occidendum. A ccurrerunt ad ferale pegmá»

tanquam ad'epulas , futuri /pectaculum muncos

vAngelis , & bominibuy. Adeone feminz imbelles &

pueri alacres ad tormenta procurrant : nos vero illis

folüm nominatis metu vix non exanimemur ? ocu/os

m

reflectamus ad laborum finem , uti fecére Martyres :

fs N

& jam longé faciliis accidet , pati dura quavis,

propter DEI amorem , & propter retributionem.

XI. Juii

926 197 ) Sde

]

uieNdun

AL .T usj

uder o

enfmultu l

$. Norbertus Premonflratenffum

1777

Patri£archa.

funi p

(

dunicdit

Udloritas facrze fedis A poftolicze diem hunc in

m,hit IJW

A

Ordine facrum vult Nor£erto Pramonftraten-

aini d

fium Auctori. Nobiliffimis Hic Natalibus progeni-

n m

tus, ultro ignobilem fe fecit, ubi monitore DEo, cal-

vuri r

cató fceculi faftu , excuffis fuperbiz plumis , per-

sfedani

mutatis veftibus ex auro fplendidis cum melote pel-

j Sct

licea , & vili endromide, rigidum vitz genus am-

TA

plexus ; in infimis habere Ccepit ; que mundus in

Wïhjw

fuümmis.

Canuonici Premonffratenfium Inffituti

,MW- DJW"' i

füb aufpicis gloriofe Caclorum Reginz Duétor fa-

1 CARWS d

&us & Auctor, Hazrefin Tanchelini Sacramenta-

:m'micow;f

riam & Adamiticam ftirpitüs excidit : Magdebur-

j

genfium Archiepifcopus ele&tus, & totius Germa-

niz Primas, iis pro DEI gloria laboribus, curif-

onenn-

, Mi

que perfunctus eft : tanta Ecclefiz Romano-Ortho-

doxz bono & utilitate fecit , ac pertulit, ut Pafloris

egregis tituló digniffimus , hanc zternum fibi obli-

Tl

gárit Sic laborant Boni Chrifti Milites.

g

df

SENTENTIA,

j m

peitl^

Omo ad Laborem natus eft : fi rcfu-

Tf

git laborem , non facit id , ad qUOd

n

aM

qatus eít. 5. Berz.

"Tl

mjþu!!?f'iï

Yi

Bb

RE-

938 (196) $de

hRET-ILEOGIW

Ultis diftenditur curis , quiquis

Puxcr. I,M

Mundo auctoratus vivit. Laborat

$

multum,néq; tantum tamen, ut in arbitri DEr oculis

inavi nomen effugiat.Hafit aliquamdiu in hác per-

(

ili

peram füdantium Claffe Norbertu : vocatus veró ab

j

tilibu

alto;& tonitrui fragore ad excolendam Ecclefiz vi-

Wüfimo,

neam vix non compulfus,moras continuó rupit, ma-

num mifit ad fortia : utq; pro virili fecum operarios

faque m

xb mali.

conduceret,nová prole caítiffimam Dzr fponfam fcc-

cundam reddidit. Dormztat áfq; huc animatua pre

foteri f

a d

tedio , ut timendum fit ; ne veternum feró , & cum

jbut Sen

ipfa vix morte excutias.

T. Pede nudó,velle cilicinà tectum, urbes ober-

miüm dedi

U ündls f

rare & compita,vexari frigore.famem tolerare,lalli-

;

"t

tudine propé concidere, Norberto tam non fuerant

infueta, tam non difficilia,ut nec amplifïïmis faeculi

Culertu

LTA

cupediis permutáffet. Sic laborant,qui laborant non

perfunctorié;non obiter. Xzverzum infpice : videbis

propediem, quàm ( eximius NorPerri aemulus ) gau-

deat -æüu aduri & gelu , pati liquidiffimam rerum

! AMm

omnium inopiam,cum mille indies luctari periculis.

l

Apoftolicis ha notz competunt operariis, non elicc-

'

dni

l

ä

minatis mundi troffulis.

|

JUriam )

IHI. Mortis difcrimen fpe fubiit Norbertus ;

quin tamen vel hilum remitteret à folito fuo fervore.

Fulminei bacchantium enfes aridae illi ftipula vide-

bantur. Laborare non pigeret , fi ex fententia cuncta

fluerent. Anne veró hic labor dicendus ,& non igno-

——

bilis potius £repzZatio , Mercenariis, non Paftoribus

propria? No» eff vir fortis , cui non crefcit animuá

gn apfa verum diffcultate. S. Bernacd. in Epift.

XII. Juri.

|

eb&C 197 ^ 8de

rit, Qu

XIL lunis

iVit, Lab

riDstos

$. Joannes Gualbertus Conf.

jmin hat

xatus Vr

Obilis Florentinus; fplendoris plurimum Na-

talibus fuis adjecit ex facto infigni , quó ca-

la

pitaliffimo , quem forté obvium habuit, inimico ;

T XU?-"! n

quemdue pro libito ictu fatali conficere poterat,non

1ni o

modó mali nihil inflixit, fed per Crzcz//xz amorem

( (pou!ämlff-

pro venia fupplicem , in primz etiam admiffionis

ninatà p

amicum adlegit. Gratias afiutu capitis Gza/Perzefuo

(Qfü ) & Ü

habuit Servator € Cruce pendulus, & victoriz pra-

mium dedit excultiffimum ad Virtutes animum, fic,

lu

ut fanCtz folitudinis amore ; pià in pauperes muni-

i

ficentià , humilitatis ftudió nulli palmam cederet

j at

Gualbertu. — Sanefortior eff qui fé, quàm qui for-

if ii

tfzna vincit Menia,

TM

j

SEIZEIJII..

usf

imam ;:*f

Ltra felicitatem conftat effe vi&toriz ,

dari Ptf*ï

inimicum íalvum feciffe : nec in-

ris i^

juriam vindicáffe. $. Falerius Epifc.

t My;'»iml

; fpitt

fhpufi

)

at

p

ATUL

" aj

il

j EPI[L

Bb2

RE-

]i

$98 ( 198) 8de

REFLEXIO.

Agnatum favor & gratia, quàm

Puxcr. I.M

mortales allicit ! quàm ftudiosé

ambitur! dum verus interim honor negligitur & vi-

! K Onm

lefci./ Quid amplius expetas,quàm ut Patris eeterni

AXl

filius audias ? nec tamen tantz dignitatis cupidinete-

| Mirttitü

'neris. Offendit te inimicus? fi Dkr amore nec illi fuc-

| Irlpper

cenfeas , nec pro malo malum reddas, fed versà vice

t fe ]

filius es Patris caleftis. Dz/igzrejinquit Chriftus. zs-

t qu

micos veftros benefacite bis qui oderunt vos G. ut

tonm (

Ua Arria

fitis fflià Patris voftri qui in calis efl. Matth. 5.

II. Durus videtur hic fermo,fed iis tantüm ; qui-

| lt hyid

bus Charitatís dulcedo invifa eft, & incognita : quíq;

Tent, cong

TU ficra

vel ex obliquo intuitu in vindictam pruriunt. Mife-

zi profectó funt, & feemineó laborant vitió. Jure in

Qu* indi

illos quis torqueat illud Paftoris apud Theocritum :

Crurant

"m denjgy

Quanta eff puntlura []ine, & quantii bominem da«

zi4t ! generofos alere fe fpiritus fomniant;fi;priufquà

Mbf

hoftes ftatuant/casellz pedum fuori, non quiefcant :

lts

fed fomniant tantüm,cum hoc animi robur poffideat

non qui injurias injuriis retundit , fed qui patienter

tlb x

ib qÍO D

füffert. Virum fortem injuria probant. Augult.

III. Prompta injuriarum oblivio maximti Gzz/-

j um

berto virtutam incrementum peperit. Condonarent

faltem injurias alii, utà propriis delictis purgaren-

tur. Indubitanter enim antefert injuriarum remiffio-

N

l

nem Auguílinus conzznis orationibus , frequentibus

jejuniis , && largtoribus eleemofynis. Serm. 44. de SS.

W

|!

Q fms |

Imo Chriftus ipfe plenarium veluti 7z4/euz indul-

getpromptä remittentibus , quando afferit : Dzzt-

Oppum,

tte G dinittemini. Luca 6. Si dimiferitis bomini-

lpero:

u1 Patervefler coleftis dimittet vobis.

Wadit

XIII Juu,

928 (399 ) 8de

XIII. Jurri:.

pf

m d

$. Eugenius Epiftopus.

þ[igitur t

O rerum ftatu Cartlmaginänfis Ecclefiz guber-

Pa

E

nacula fufcepit,quó Barbarorum furiis illa vix

scypidine

non penitüs conciderat. Tante facultares Epiftopo

yncillle

non füppetierant, quibus commode, & pro (tatüs fui

fl

decoro fe aleret, quas tamen ipfascum pauperibus

Chis i

partiri , quàm uni fibimet impendere maluit. Hinc

"710

malorum ( quibus Virtus invifa femper) livor &

t

i

il

"

odia, Arrianortim preecipué, qui nullum non move-

bant lapidem , ut Antiflitem eximium locó dejice-

[antüm;qUi'

rent ; concitató etiam Rege Hzzerico in Catholico-

;og)xiüa:qng

vnir. V

rum, facrarum praccipue D E O Virginum exitium,

quos indignillimis tractare modis 4rrzz7 dum non

st Jit

r

erubuerant, acerbiffimz perfecutionis procella in to-

tam deníque Ecclefiam validé,& palam defzviit : fed

jj

nullo fructu. Eugeziu enim, ut & czteri Epifcopi ,

!nï;ü)PMl

ia

nonRegi fedicta veritus,non bonorum jacturam,non

exilia,non horrendas, quas ab Epifcopis Arrianis to-

pur oj

lerabant perfecutiones,irnotus tamdiu perftitit, dum

qm PHIM

fublató per morbum fcediffimum & vivis Huztericó ,

j g

u

triumphum ex impiis duceret. Non perditur adverfi-

m

vt

o^

j

tatibus Ecclefia, fed proficit.

ff

SENTENTIA.

(is

PU

lt

rulm j

Cclefiá Chrifti nihil potentius : nun-

E

quam fine tentationc: radices in coe-

Tf

'fmuþ

lo fixas habet potiis, quàm in terra: cüm

T

rþl

oppugnatur,vincit : cüm appetitur infidiis,

Jetit )

li

fuperat : cüm afficitur in

LA

jurià (plcndidior

*

jl

evadit. $. Chryfoft ,

B

RE-

iA

828 (400) 8de

REFLEXIO,

IDEI pupillam tangit,qui juftos ve-

Puxcr. I.. S

xarenon abhorret : quàm non lzdet

Á

Eundem, & Chriftum filium ejus , qui Ecclefiam ex

facratiffimo Servatoris latere prognatam impetit ?

N0

Egerunt hoc ab Illius principio ufque huc Harefes;

phici

fed expertz fünt; Eccleliam effe turri Davidice fimil-

b ladit

limam,zdificata cum propugnaculis , munitz omni

f?Religim

armaturá fortium. Gratiz tibi fint, Chrifte ! quódle-

&iffimam hanc Ecclefiz tuz firucturam non arenz

C piette.

ükt.

mobili ,. fed inconcuffz petre firmiter inedificare

decreveris.

tl i

Omrsobf

IL. Contingit aliquando Ecclefiz , quod navi

MU D

Apoftolice: motus fiunt magni in mari hocinfido &

hd mj

fpatiofo , navicula fluctibus jam jam operienda cre-

qua pj

ditur : fed vigilat Dzr providentia, imperat ventis &

mari, fitque poft modicum afflictionis tranquillitas

Ortem f

magna. Quinimo ab ipfifmet afflictionibus incre-

z

Vintiasredq

mentum capi

t Ecclefia. Nunquam enim profe Ó

'OPPUgnat

tam numero:á fobole fcecundam fe vidiffet , nifi pet-

TMente qu

fecutionum turbo multa Martyrum millia demeffu-

mmew

luml

iff-t. Horum fiilicet fanguine; non alió!iquore , no-

It prafui

vellas irrigari plantas decuit , ut maturefcerent. S49-

guis Martyrum femen eft Chriffianorum.

Wntts m

III. Non tam olim laceravit Ecclefiam perf&cu-

U fmat

toris gladius , quàm modó vita Chriftianorü impro-

ba. Acerbiüs hos tolerat hofles ; quia propriis&vifcc—

ribus natos. Quàm vero pudendum , Chriflianü no-

mine folàm difcrepare à Barbaris ! Uti porro z4le-

ditkus , qui exafperat Matrem ; Yta benedictio DEI

QU

(

j 77

lurimüm elongabitur ab his Ecclefiz privignis.

-Quid prodeft tibi uo cari , quod non es? S. Augult.

XIV. Jurir.

958 (401)8

AX V, Jur:ir.

qu jl

m nonld

$. BonaventurA Cardin. & Ep.

E arr't

Albanenfis

m impi

'nucHærcI

NnÓ ztatis fuze fupra vigefimum fecundó,Sera-

hici Francifci Inftitutum amplexus , iis in

yuiicelin

illo fanétitatis & doclrinz radiis emicuit, ut parvo

FTET

rilelgd

ab Religionis : ingreffu temporum intervallo , nulli

quà pietate quà fcientiá praftantiffimorum palmam

m non d

cederet.

Mira fuit ejus humilitas ad infima etiam

c inadi

culinze minifteria fe demittere folita :

Charitas in

omnes obfequiofa, morbidos pracipué, ac pené con-

z Qu

clamatos ; quibus contagiosá etiam quandoque lue

1 hocmüä À

infeClis miniftrare tam volupe fuit Boraventura ,

"

quàm ipfi Chrifto.

Minilter generahs electus ,

pX

Ordinem füum primo nitori reftituit ; indue Pro-

jstamp

vincias redegit;infuper habitis malevolorum cavillis

jonibus

& oppugnationibus. Eboracenfem infulam à Cle-

nim P""

mente quarto fibi delatam recufavit.

Subinde ta-

i&hn 4

men à Gregorzo decimo in Purpuratorum Patrumi re-

iie

latus fyllabum, & Albanenfis creatus Epifcopus, fuae

l UA lmug'tuf

fic præfuxt & profuit Ecclefiz, ut vivum amarent

Jrcx»" s

Stabili cona-

omnes, mortuum plorarcnt finguli.

tu firmatur illuitrium virorum fanähtas.

g am Ü

lhanOfu g

SEAN TAENTT I-4.

ron"s

jl j

Ui veriüs (anätl fumma cognofcunt,

Ji pW

e,

eó fublimiüs terrena , dec 'fpiciunt.

anCl l'.w

yili^

$. G'€9 7, Mor al.

i P^

T Auxhï

Bb)

AE-

XIV U»

»faguwææ-

REFLEXTE

Ontulit inter fe Bogaventura fluxà

Puxcr.l. C

Mul

fzculi bona, & alia;qua intra clau-

ftrorü parietes puris mentibus deftinat Dxus : cümg;

Tulim

notaret per illa peffumdari & perdi Pona ventura:

poj

Dinni r

per hac obtineri & advenire : iíla elegit, priora de-

Ípuit. Falluntur ergo ; quibus priora fic fünt in pre- ! GrtrVita

tiout ad pofteriora capeffenda fignis etiam apertiffi- — tbiia;

mis vocati , moras tamen ufq; & uíq; ne&tant, dum

lls net;

deníg; vel inviti cogantur occinere íibi trifte illud :

tdribus:

dum gotui nolui, dum volui, non potur.

& qum v

lI. Contulit inter fe Bonaventura fcientiam pro-

tonidey,

fanam , carnis prudentiá (lipatam, & /czentiam fan-

nj )

Gorum : videníq; illam peffimis non raró conceflam:

lieipperi

aliàs veró fancCtioribus etiam caufam fuiffe fcedz à

DA Id

Chriíto defectionis : hanc veró facili viá, & velut ma-

Vüstbi

nu ducere ad cognitionem quàm Dzr, tam (üi: huic

Tlüoco

totum f& auctoratum voluit: illam fobrié adeo liba-

li

vit, ut penitüs ad hanc relatam cuperet. An nonfa-

l

D

ila p

num.fuit hoc Bouaventura judicium ? comeritum

lümin m

plané eft, necaput, tam fibtilis prudentiz officina,

l

litesr

poít fexagefimum à centefimo etiam obitüs anno,in

N r

putredinem difflueret : fed ut Martnus Sueffauu

fehdtrt

refert , labia,dentes , linguam in nulloà vitali flatu

r U

& colore demutata referens, perftaret.

T

II. Quzris,quó Doclore tam recondita doctus

fuerit Bonaventura ? Cracifexum infpice , & totam

Y

illius BibZorbecam evolvi(ti. Expende quod hic le-

es :utq; Pona ventura capias , lolerter imitare. Iu

d

zpfo ( Crucifixo) volo tria tabernaculs facere , unó

n manibus ,unum in pedibus ,fed aliud continuum

fCCelHHC

z'n- Latere. S. Bonav. Stimuli pb5

"Á C0

XV. Juur.

A'-äg(-to;)äk

XV.

UuULII.

(tehba

$, Jacobus. Nifibenfis Antilles Conf.

que t

Tudium perfectionis, cujus obtinendz votó à

tDns:os

Jonuctntn

, puero Jacobus cxaríerat , facilé ejdem perfüafit,

:git, pl

ut Domini Przcurforem imitatus, folitariam ample-

It ge

€leretur Vitam, aítate , vere, autumnó intrà fylva-

um

xum abdita : hyemein rupe cava cum feris habitare

nedhn t

folitus , nec alió viclitans, quàm frigidà, & pomis

X il

fylveftribus : nec aliam exucco corpori telam indu-

li.

cens, quàm vilem ex afperrimis caprarum pilis en-

dromidem.

Subinde tamen evocavit Eum ad pro-

jinm p

:/a:nrimr»j.«'i

curandam plurium falutem operofa Charitas ; quà

duce in Perfidem delatus, omnemin id operam con-

at

füfe i

tulit, ut Idolomanià profligatá, vero rerum Opifici

m

verus ubíque cultus & adoratio conftarent. Pondus

optimo conatui non exiguum addidére miracula fa-

['umi':'li hi

:

)

ne ftupenda, qua inter non poftremum fuit , quó

] A qni

lapidem prigrandem ad arguendam Judicis inju-

J of

ftitiam in mille partes unó execrationis verbó dif-

"

fillire fecit.

Fac&us natalis fibi urbis Antiftes;tam

ntio

1"

nihil remifit ab aufteritate vite prioris , ut eam in-

Joiusam

jnir )P

tenderet potiüis , & novis mortificationum fludiis

"LL

augeret. Ut procul à fulmine ; qui procul à Jove ;

ita proculà vitiis ; qui procul à vitiofis.

df

ondit b

EOESXN TE ONTI:A

j ET

n

Ulchra res folitudo, & quies: id me

À lIOd W

docet Eliz Carmelus: Joais defertum:

r inidt^

)

ac mons deníque ille in quem Jzsuw fxpe

(44 1(2" ]

7 [WW'W

fcceífifle, fecümq; animó quietó verfatum

effe conftat. $. Greg. Nazianz. Orat. 16.

Bbj

RÉ«

m

938 ( 404)8de

KEFLEXTDS

Puncr. L. "V T On dcflexit Tacobur nofler à trita

fanctorum femita, quos inter ufu

BnM

receptiffimü fuit vel corpore; fiquidem id liceret, vel

animó certe , fepe fiepius à turbis && mundano ftre-

pitu fecedere, ad converfandum cum D&o, & perdi-

Atley

| À (map

fcendum cocleftia. Peflime fibi parcus efl,qui tantil-

|foill,

lam menti füz quietem praripit, pro qua comparan-

da curà tam pervigili laborárunt vel ipfi gentiles.

| li

Abdimus nos , inquit de fe, fibíque fimilibus Cicero.

! Rlopro

! Uttobio $

L. 3. Offic. quantum licet , G. fap? foli fumus.. E&

nos non amemus nifi publicum?

&

II. Uti tamen optima quzque fuó fine deflituit

tlb

diftortus hominum utendi modus : ita foliruin? non

gdo» qUän

pauci fecerant vitiis füis /bfrdiariam. Mali cüm ef-

Atanen|

Atats

Íent , oderunt lucem , &arbitros aliorum oculos. Zu-

M& M

quitatem meditantur in cubili fuo , non compuncti-

onem , faturi feliciores intrà fanctam aliorum focie-

ftüm «

tatem : adeó Pomo folitarius aut DEUS , aut befita.

'tpor

III. "Tutior igitur feceffus Mentis. Serium quo

lt (imm

Sntrà ifta abfcondita füfcipitur leCtionis ftudium,ere-

| Prammljh

bra orationum vices ( verba funt S. Hieron. Epift. ad

lj

Celant. ) preffz de futuris cogitatio , femina funt in-

j , Cong

fignem fuó tempore fructum non ipfi modó fundi &

Mp a

d

)

glebe Domino, fed aliorum etiam ufibus ubertim

W.

protrudentia. Maturum fit oportet , quod tam vigi:

i.

lanter excoquitur : dum é contra, 4404 cétó fít , cita

erit.Antea meditabatur David »o&feéum corde fuo:

exetcitabat item , & fcopebat fpiritum fuum , quàm

iniquos viam DEI doceret. Diíce & tu in hac mentis

abítractione,quod doceas : ac filente in te ftrepitu pat-

Oi

fionum ; 444j vocem Domini DEI tui.

AT, (

XVI. Juuir.

928 ( 405) 92e

)

j i

XYI. Jurm.

qus at

B. Milo Epif. Tarvanenfis Canon.

a idlicetd

Premonft.

gundanol

3

Acilem ad capienda perfeCtionis religiofz de-

Dio, &pe

du r

cora prebuit animum NO R B E R 1 plafti

füo Mil , difcipulus non degener ; tantumque fub

qua(omgm

^

| ipig

enin:v

hoc Magiftro non longo admodum temporis im-

pendio profecit, ut dignus fuerit habitus qui primus

ilibus Ciif?

Coenobio $. 4doci in nemore cum poteftate praefi-

if *

deret. Et praefuit juftó decennió, tantis virtutum

yinedi

infignibus clarus , tam illuílri Vitz exempló, ut An-

Ál

gelo, quàm homini fimilior appareret. Inde ad

"Tarvanenfem Epifcopatum promotus , tantum fan-

. Mil

d

&itatis ftudio, quantüm dignitate connifus eft emi-

nere.

Mira fuit ejus animi demiffio, támque po--

a

glionni

pularium etiam ore celebrata , ut de virorum ejus

temporis praítantilimorüm ternario fequens paf-

a

Seriunf

fim circumferretur Judicium: Je NORBERTO

Pramonflvaten [i eminet Fides : in Bernardo Clara-

srudiut ,

vallenfi Cbaritas : in Milone Tarvanenfi bumili-

r

£ar. Congrué Do&tor melliffiuus Humilitatem be-

f

num appellat fundum. Firmiter enim perítat, quod

m

j

uüblxllbfïhr

illi fuerit inedificatum : ficut ab oppofito labat,

quidquid extra ejufdem regulam procurrit.

SENTENTIA.

ial

m

Uicünque pie vult vivete, humilitcf

p

de fe fentiat.

Fundamentum fan-

&iratis fuit íemper Humilitas. $, Cyprias.

i iil

ferm. de N(:iv. Dom.

RE-

yi

36 (406)82e

R B FEX EV UMD.

Umilitas 5. Bernardo eít P?rtus ,

Puxcr.I. H

quá quis veriffmafui cognitione

fibi ipfi vilefcit. Vract. de 12. grad. Hurnil. Quod ra-

| Nounea

rus adeó fit tantze virtutis ufus , caufa alia non eflnili

Wiv

tenuis & propé nulla fui cognitio. Rimetur homo fe-

hml

ipfum, indiffimulanter tamen : ftatim emerget gran-

p Dl

de , quod fumus , sbtluz, quàm in naturalibus, tam

d jimquc

in moralibus. 57 4zligenter confideres ( en unam tan-

Ea ip()n Í

tüm vilitatis fpeciem /) qwid per os» mares,catero[j

lt qua

corporis meatus egrediatur , viliit bomine flerquilr-

menüupmr;

nium non vidifli. S. Bern. c. 3. Medit.

Ws dm g

IL. Hacnon perfunctoria fui infpectio fummos

annosrcregr

etiam viros adeó in officio continuit ; ut licet fit z47Z

f Vigin

virtus bumilitas bonorata , hanctamen nunquam

Deqgens:

non fibi fecerint familiarem. Nactales illuftriffimi ,

Wtqir &

dotes animi prorfus eximiz , nunquam tantum po-

"d R,

tuerunt in Norbertum , Beneditdum, Bernardum, &

ASmtndin

quos non alios? ut abjectó fui contemptu ambularent

Totetee

in mirabilibus füper fe. Veftigiis eorum infifle, vel

hais

cocló excludi te patere.

[ H R

III. Unum fübinde bonum facit nos infolefcete,

OR

cim contra plurima fint mala , que ruborem excute-

Tf d

rent , f ftricté expenderentur. Quid fieret fi talentis

fïfih'um,&

exce[f/vé foremus praediti? Difcamus ab hoc genui-

TUtre

no Norberti filio vilefcere nobis ipfis. Armemur in

Tifeny [

momenta ad debellandam Superbiam , feram pef-

matm , qà cum nobis certandum erit , dum firitt

bos reget artus. Eft enim haec £e/fia tam ex fraudi-

D

bus & dolis compacta , tam fübdolé inimica, ut£z

;.

Qu

ü

Í

peecato prima fit , in. confliu poffrema. S. Bern.

ijlü;

(

de ord. vite & morum inttitut.

|

|

u jn n

[

XVII. Juri.

336 ( 407) 9de

(,

sdo i

ZyIL. Turbpis

|

if p

5. Alexius Conf.

umj Qui

Nnumeras Romanorum pugilum palmas in

unum velut fafcem collegit 4/exizs, quando vi-

ia non d

dtuc homy

&orià omnibus retro fzculis inauditá feipfum trium-

v

phavit. Eupbemianifenatoris nobiliffimi filius cüm

vatuius t

eíffet, jámque parentum voluntate lectiffimam virgi-

r( a unam'u'f'

nem in fponfam accepiffet : advertens ardua fanclita-

tisopera, qua fecum ferió meditabatur , parüm adju-

mzr(!,»f!!!'»«'ä

l

r

menti captura é carze G /znguine, primá nuptiarum

fminf Á

l

nocte clam omnibus auffugit; & primó feptendecim

W]f) ob

annos peregrini habitu EZe//z in veftibulo zedis Dxr-

wdiedtt

parz Virginis excubans, ac pauperum curam pauper

ipfe agens : fübinde Numinis inftinclu ftationem

at HWG:

lé

mutavit, & novó pugna modó mundum fübjugatu-

$

m

rus,rectà Rozz47 contendit, inque ipfis paternis aedi-

bus emendicato domás angulo feptendecim aliosan-

BWAHET

u a

nos delitens, religiofiffimé vixit;uovis üfque & áfque

um um

trophzis inclytus,ex devi&tisindies, & ferreá patien-

tientià concoGtis vernarum infolentiis , quibus in-

$05 1109

T.

cognitus impetebatur. Mortuus deníque, fchediaf-

mate, quod manu gefferat, Euphemiani Senatoris

siboree

f« t

í

fe filium,& Rozzenum prodidit;agere & pati fortia,

dum viveret , z20re Rozano doCtum. Hac bona. diee

$ ghr

ridens mundus deluditur arte.

$

À

SENTENTIA,.

j fmlf

$ A

nj

Ui veré (e ad ea, qux ex virtute funt,

,mm CU "

certamina exercuerit,quíq; mundo

m[mlai

Ícipfum crucifixerit;is mundo,& omnibus,

ub

quaz in mundo funt , mortuus eft, .$. £a/7/.

v p

RB-,

98 (408)9de

REFLBEBSGXI.,

Puxcr.I.

Ecretum fuit Zlexio confequi gra-

dum fanctitatis non vulgarem. Itti

veró propofito cüm multüm obfutura videretur tem-

poralium cura , tribulatio potiffimüm carnís, Con-

Ual

jugio nexu indiffolubili juncla : unó faltu extra teli

ij

tdo1

jactum ingenuá Mundi fugá fe fubduxit. Alte procul

dubio fuo imprefferit animo comminatorium illud

üar;sprccesï

Ünr. Cot

Veritatis eternz : Qui amat patrem aut matré plis

um me , non efi me dignus. Matth, 37.

jttm perfo

ttrum ho

II. Alius hodie Cofmopbilorum eitgenius. Deci-

m Wi

piat Mundus quantüm vult: amatur tamen. Divitiz

Ípinz fint : lutum voluptates vetita : periculofi ex al-

D 4j

fþondereneq

