bus foló pane victitabat , & aquá : aliàs non nifi le-

guminibns vefc folita, — Quid non Virtutis in pro-

greffu tibi polliceáre, ubi tam fplendida praxefsé-

m Dm

jy at

te principia ?

alium V

qos r

SENTENTIA.

Isl

rrigl j

Racurtit xtatis maturitatem, quifquis

a

P

(

X p

in adolefcentia pofitus, fenilem gra-

vitatem induit, & Juveniles annos vete-

,enet:qwmg?

raná quádam continentiàregit. $, 4gz-

Nf

brof. Sertm. 9. in Pf 118

r

m d

j, M

(pal

y af d

j

T

j

Ill W

j

"

"]M [J] W

RE-

T

X

*ä—ä(zzzväää

KE DPXTID

)

Puncr.1. Nimalis homo qui 6 percipit ea

que funt piritás , mirabitur , pu-

ellulam hanc in ztate tantilla tanta attentáffe.

Mr

raritamen definet , (ifecum expenderit , quantó uti-

Lurtmi

lihs homini fiz portáffe jugsm Domini ab adolefcen-

!

Zia f44 , quàm iftud [uftepiffe primum ad vite vefpe-

Apollol

Ui il g

rum. Noupudet te ( chriftiane quarir gentilis Sene-

t lia

ca5 relzatigs vite tibi vefevvare , G id folium tempis

tl pf

bone menti definare ,quod innullam rem conferri

pof?r- de brevit. vita. c. 4.

entreit

DN

lI. Arguit utique, plurimüm in parvulis fibi

titemfc]

comp/acere D EU M,, quando Unigenitus Ejufdem

tantó illos amore complexus eft , ut egré ferret pro-

Vheno

hibitum effe à Difcipulis ii(dem acceffum. Difcipuli

uriy hanj

eutem comminabantur offerentibus : quos cim vi-

ia

deret TESUS , indigno tulit ,€8 ait illis : Sinite par-

QUi h

vulos ad me venire. Marc. 19. Quàm felix haec etas,

It ia

finonífolüm capiendz benedictionis gratiá,ut parvu-

VA t Y

Ti ilii ; fed zmitatzoue vita adChriff um accedere fata-

s quy,

gat , executura facra Hujus Confilza.

hus

III. Quid igitur obfuit , imó quinon fuiné pro-

C Cs

fuit Bone nollrz : EZitbe Edezri Anglorum Regis fi-

liole: Pzule Romanze: Afella , & fexcentis aliis, ma-

turé & à Matrum feré uberibus DEI fervitium coepit-

Io)

fc :ac, ut Baronius ait, faculus boc g'gnarzife patuï-f,

t

quam veiiquiffe ? Exultain Domino, fi pari praven-

us gratiá maturé olim cceperis, Sin ; modó incipe.

Tf

QZ entm potefl babere laudis , [i effetum corpui

l

iabol(,]

voluptatióus ,€5 jam fene£tutis gelu frigidum, ad fe-

|

Ptij, ]"l

v2 devotonis offcia, Aepo[ità a fegnior vigore f

coWgertat? S. Ambrof. in Pfal. 119.

XXV. APR-

352 (251) 22

0!

XXV. APARILIS

L ymigir T

mirabittye

S. Marcus Evangelifía.

itenle. Y

it, quati

B Lurimüm ob fidelem inítitationem Principi

abl

Apoftolorum debuit Marczz Evangelifta : plu-

madiz

t gtb

rimüm iítt ob egregiam praedicationem 7£Egyptos :

imó Ecclefia tota , quam hodiéque fuó Evangelió

idfmum

erudit. Leo fuit , ubi animó heroicó omnes difficul-

gt dj

tates fprevit , quas Evangelii diffeminandi labor in-

ter barbaras illas gentes excitárat : Leo fuit, ubi rugi-

in p

tu terrificó Ethnicos quantumvis perfidos, perjuros,

m

blafphemos, fceleratos , & vitiorum lethargo ad falu-

mf

taris paenitentize exercitia evigilare docuit. — Chri-

afüm. Di[;;z»:

H ij[lfu

ftum aliquando obvium habuit eà formá, & habitu,

quó inter Apoftolos olim degere confueverat : (ibíqs

iliy i

bene precantem audilit : Pax 7£5? Marce, Evange-

iil

lifla mens ! Nomen fuum Albo Vitz infertum vi-

; gfä[ä:mpr

dit , quam etiam pauló poft, laqueó & mortali ex-

naol?

turbatus , adiit. Nihil mali metue ,. fi hane tibi Pa-

|

cem Chriftus reliquerit.

;ximon f

ggont J

SEAENTIA

fe')(&enxiszlirsïj

i

Eo Marcus figuraliter nuncupatur , ob

$:

-u ,;,/

rugitum vocis fuz , quà docet pxni-

[ ?z.'i E

tentiam agere, deferere vitia, repugnare

ln

V'Odöylfq,lä

diabolo,futurum devitare judicium. $. Las-

d

jj

rent juflim. Sevm. de $. Marco.

"gmüï H

)

P2«

RE-

34

328 (212) d«

RETLEXIO.

Y

Ndubium eft, plurima pradicationie

Puxcr. I.E

initio obtigiffe Divo Azrco, quz

conflantiffimum quemq; abíterruiffent. Sed perftitit

Evangelifta in bene captis, illi promiffioni innixus,

accepturü fe defüper os & fzpientiam,qua facilé ener-

vatura foret omnes adverfariorum contradicliones,

h

dtes]

Meliüs non raró füccederent propofita;nift vel homi-

C

quand

num amor & blanditiz,vel metus ea,téq; unà fubver-

üümpli,

terent. Aliter fecit, & faciendum docuit, qui dixit :

llll

von magni pendas quis pro tey vel contrd te fit : fed

ml(æfUSi 1

boc age 9 cura,ut D EUS tecum [it ia omni re, quam

mlli[, quar

f4cf*- 'Thom. Kemp. 1.2.

Pt wenit

II. Hic difficultatum contemptus, actus fuit He-

iiopory

roicus;cui,velut largiffimum refpondit praemium lu-

Dlts rev

N

crum tot milleanimarum. Sic Dus folet. Quid u

"

If

actum aliquando heroicum exercere,indéq; converfi-

ag db ;

onem tuam ordiri trepidas? 4brabamum unica de

mallum Qü:

paterno affectu vicloria ; Tofepbum unica fuga in

Ril

extremo peccandi periculo; Danzelez unica proDi

lege conflantia ; Davidezz unicus ultionis in prafen-

tiffima occafione neglectus ad eximiam fanctitatem

evexit.Aude paria,fi lapfüm metuas,fi arduitas ab in-

URUS (

fignis cujufpiam virtutis exercitio pavidum abtlerre-

ldc

at. Pari favore tuum Dus remunerabitur conatum.

d

flcut i

III. Experiéretum in animo tuo, hactenus tam

1 Va

variis paffionum collifionibus turbato , bonum illius

pacisquam Chriftus Apoftolis,quam fuo huic Evan-

T

u$

gelitlo precatus eft , & dedit. Senties videlicet cupi-

n

Q s

9t

ditates tuas vel pacatas, vel cogi faciles: ficq; JESUM

etiam habebis amicum. Si vero f'erit tecum JESUS,

lün aj

J

nullus poterit nocere inimicus, 'Thom.de Kemp.

XXVI. APR-

928 (211) 98e

V pl

AXVI A»rartms,

o M a

1t, p

S, Marcellus Papa ,

Vfioni ii

& Martyr.

quefcia

coneadin

'Edros Libani, & Duces gregum proflerni ali-

j vt

quando, & exerrare à via fanctitatis , fuó do-

tj wlb

cet Exempló Azreellus.

Rector Ecclcfize univería-

i, qio

lis , & paflor magni Ovilis , czcos lubízqui Idolola-

atf

tras , caecus ipfe , & cum lupis ululare tantifper non

iufmti s n

horruit, quando Deaflristhura accendit. — Facli ta«

men penitens , & fui , in Concilio trecentorum

T

Epifcoporum, ferius accufator : eim Membra, ob

Capitis reverentiam , Votó fibi indul

gentiora eX«

ji ao

;fole. QU

periretur , pauló poít fanguine proprió priorem per-

jndeg d

diam eluit , gloriofus Chrifti pugil. Errare hu-

u i

manum eft: diabolicum in err

ore ad finem üfque

perfiftere.

TO

punia p

SENTENTIA.

isin p

uml

i

fari

ij

Uftus cüm ceciderit , non collidetur,

]

id eft , non

permanebit in peccato :

avidllmäüwi

fed Gicut in a

gonc contingit , ut qui ab

.abizurconi'»'

adveríario d

0 hmmh:,fï

cje&us , denuó affurgat &

vincat : ita f

o, "

quem in noftro agone adver-

1 qubUiE '

[HS

principem hujus mundi vinci,ac ca-

st

:s:üfq:'JE*ïi

€re contigerit , nunquid fi ceciderit ,

non adjiciet ut tefurgat 4 Or4g. im. Pf. 36.

m ^

,

1 dC KE!'D;

J

J

RE-

yiJ

Pj

bää(zsz;)ä*

REFLEXIO.

X

Ummi Ecclefiz Praefules» hifj; füb-

Puxcr. IS

ordinati,funt : Lux Mzndi:Sal terra,

7

Civitas [upra montem po[ita: Et mirum fit, minimas

etiam in hacLzce notari maculas: in Czvzzate deplo-

rari ruinas : in S/e defipere fatuitates ? fublimis eft

j a;lin

horum Capitum ftatus : fed grande fublimitati peri-

culüm etiam aüexum : ut plané prftet non füfcitari à

A

Woris.

terra inopem , nec de ffercore erzgipauperem , quàm

'iftie

mhok Z qmb

hocaurum obícurari : hos Sanctuarii lapides diíperdi

n capite omnium platearum.

F rv

lT. Gentium Doctor informans geminos Eccle-

Ti hum

f12e Praefules T22 GU Tzmot beum :in prioreEpiPco-

dim Q

la Epiftopum vuit effe f/me crzmine - in pofteriote pe-

| OL mendag

Wt omr

nitüs zrreprebenfibilem : cur hoc? at bona provide-

«t non tantim cora DEO, fed etiam coram bomini.

Ts intis

&us. lbi igitur incipiendum Ecclefize Paftoribus , ubi

Vaf

communiter definunt alii. INec illis fufficiat juftifica-

Vi lf

ri coram DEO : fed optimi exempli filó trahendus

Tl

etiam proximus. Aliàs nihil efficietur, f1 vita tenor

"oilnts

cum verbis difcordet, càm verbz ( uti Afceta recen-

Ia W

tior inquit) operzbus diffentanea, Diploma fmmt Prin-

T wäm

etpum , fed fine figillo.

HII. Ettamen evenit non raró vel prafidere Pa-

ftores ferzzentó Pharifvorum faginan folitos ; vel

piiffimos aliquando prolabi graviter. Caftigantur Vl«

kVetc

delicet , equiffimis licet, occuitiffimis ramen DEI j

Y

diciis peccata quàm Paftorum , tam plebis. Qu fat ,

lii

videat , ue cadat. SVD E US in Angelis fuis reperit

ld

pravitatem : quidfiet iïlis,quoru,m juftitta fünt4t4-

&liam n

f pannus menfiruata ? (i aurom fcoriis foedé permi-

Z

itum eít: quid munditiei habebun: v«fa teffea ?

XXVII. APR-

E d-

XXVII. A»mnriLIS:

iléy hïï] )

fu.

um t

g. auntimius Epifcopus Nicomedienfis

ö dert)/ro

Guitutdt

ltcs?(i'.þï

Lté ax/ümo füoimpreffum habuit Chrifi f&f-

fib

x

À

htnonl

iv

(

n

Vatoris monitum : Dzizeite znimicos veftros ,

ag

lenefacite bis qui oderunt vof.. Prafidis enim Mi-

niítros , à quibus ad necem quarebatur , tam laató

ilpidsit

excepit convivió , ut crudeles etiam illorum animi

nggcminosfg;l

tantà humanitate inefcati , vitam huic fuo hofpiti

Talvam cuperent , & indemnem. — Verüm ciim id,

gt

nifi mendació interpofitó exequi porró nequirent ,

; Poüerïwqï

uelnup"

obílitit omni quó potuit modó Praful integerti-

j coramh

mus,centies moti fe malle dictitans , quàm admit-

tere, ut fui causá vel minimà mendacioli offensá

»Paftrio

Numenlaceffatur. — | Vix evicit, quod cupit: fuit-

d

yi f P

que jucundum coelo fpectaculum intueri ficarios plüs

trepidantes ad mortem inferendam , quàm Marty-

y, f

rem ad excipiendum ictum fatalem. — Vide, quàm

Luü cc«'ä:;ï

Sanctis omni tempore cordi fuerit fuga minimo-

i

rum etiam venialium.

j:

«

SENTENTI A.

" M

g

ha

"

U

'Avctc, fratres, Mendacium : quia

(fUs Hf

omnes, quiamant mendacium, (unt

Jdis

filii diaboli.

Hl

!

Non folàm in falfis , fed

N

J

jf

etiam in fimulatigs operibus mendacium

i

d

eft. s. Ambrof. de Abrabam Patr.

cor

i

"1.

P

AR-

)^

L

936 ( 256) 9d

REFLEXIDO.

X

Puxcr.I. Oterat videri excufabile hoc men-

dacium , quó fatellites di&urqs fe

Prafidi fuo pollicebantur, nufpiam locorum inven-

TIX dl

tum abs fe effe 4utzmum ; nifi pientiffimus hic Pra-

ghriol

fül ejufdem omnino fenfus, atque animi fuiffet cum

tidirgo,Pu

Divo l(idoro , cujus funt fequentia de Vita folit.

lt

Omne genut mendacii [ummopere fuge : nec caftt,

Wntt r

aec feudió loquaris falfum : nec ut ahis profis, men-

I ib ad

tiri féudeas, — Si non pari animi cándore quodvis

mendacium hactenus fueris averfatus, certum tibi

wlum,jhep,

MT

e(to, plurimis te adhucd:m intervallis diftare ab

ais

iflorum fanclorum, uti fenfu, ita perfectione.

| fütat um V

TI. Turpis mendacii fpecies eít, toties à tecontrà

! itmenté ]

Dzun coritti folita, quoties vel Vota ipfi nuncupata

Foligins

perfidéretractas: vel promitfiones Confeffario faclas,

LL ventun

reincidendo in peccata priftina, addue vomitum, ca-

Diygde [

num more,redeundo, violàs. Nec officiofum hoc

E s tonr

exiftima,minüs jocofum: D EUIS enzm non irridetur.

| r

Quale ergo? utiq; tibi nocivum , fi in re gravi fit : fa-

tis item damnofum , f1 etiam in re tantüm levi. Per-

Ril

Vl

q

feCtionis enim amantibus , etiálevia , /eviz non funt,

m fir l

III. Homo factus eft 27£zzaginem fui Condito-

ris. Quid autem tamalienum à DEO , quàm zzend-

ii ? quid Chritto , qui eft PZ4 && Veritas, corüer-

Onr

cii cum his f2/fzris ? quinimó perdetomnes , qui lo-

lus

quuntur mendacitm. Nec enim coeló dignus habe-

A

tut , nifi qzi leguitur veritatem in corde f , $ non

egit dolum in lin9ua $14, Mendacibus e contrà clau-

üperer

fa ibi janua : hic veró proventus qui fequitur : Mer-

m D.

Ia

dax boc demum lucratur, ut etiam cm vera dixe

Vil , eà non credatur. Atiftot, apud Diog.

ly

: gl

XXVIII. APR-

s25 23752

XXVIII. A»raiLrIs,

bilehoc

$. Tbeodera V. €? M,

ts d!

OXCoTum 1

IX aliàs fic enituit Amoris ingenium , uti i

(frmslichs

gloriofo agone Theodore , & Didymi. Du-

m f

citur Virgo, pulchritudinis prodigium,ad Lupanar :

; de Val

claudite aurem Virgines ( Ambrofia fuadá utor ) f2

fit : U

aperite aurem Virgines DEI: Chriffi Virgo proffi-

h nj

tui potefh, adulterari non poteff.

Claudztur intus

ndor qw-

columba; fhrepunt accipitres foris: certant finguli,

gs, ceftum

quis predam priis imuadat : fed necquicquam.. D;-

"IT

dymu miles;à vitiis tamen militaribus probé imunis,

feCton.

mutat cum Virgine habitum , atq; unà virgineam in-

o at

duit menté. Evolat illa; perflat ifte. Damnatur deníq;

[Pü n

pro virgine;qui virginem fervárat.Ubi ad locum fup-

vefanió

plicii ventum , feftina fe (iftit Tbeodora , certatcum

e voruiim

Didymo de palma : predem pudoris illá admififfe fe

ol

afferens,non mortis vadem elegiffe: fanguinem amo-

7 p !

Il

re Chritti fufurz fidejuffore opus porró non effe. 'T'e-

g

nuit nobile certamen tamdiu, dum Prafidis juffu &

Iíta,& IlleDro Hoftia caderent. Hoc demü eft;jucü.

anlümlcvz?ïi

d

dum fieri fpectaculi DEO & Angelu,& bominzbus.

"T

Y

SENTENTIA.

"!

:) qmm [

h"

Omo 6 terrena vilitate concretus ,

[//

i

dua terrenam labem vincit , dum

TO

fanguinis £irulos frangit , dum carnis ex-

[ di

^ gnu)i]

[

[]

JïMM,

fuperat paffiones : tranícendit calum , ad.

if

g

ipíam Deitatis pervolat fedem , & fic fit

aqulti

major cacló, meritis fupergreditur Ange-

jq ul

los. $. C/yry/a/l. ferm. 129.

ioq'

RE-

]il

J

$30 (238) 9de

REFLEXIO.

X

Overunt utriüfque fexüs Virgines,

Puncr. T. N

preuum ánima continentis eífe

penitüs inz(timabile: eámque ob caufam omnes vi-

Ü

:

j

1

téDr

rium nervos impenderunt;ut grandem puritatis the-

K

(ibus t

Hüc

"

faurum integrum fervarent, & indemnem.

[

mAgnet

collimárunt poz5 cibiq; parcztas, veltium rigor , vi-

f(

AUR teafe

^

giliarum perpetuitas, carnis per affiduos flagellorum

l

d

MItorta

1&tus laniena;pervigil fenfuum externorum cuítodia,

um

& fexcentaalia. Falleris ergó, anime mi ! fi hune

|

ïïïl)fävorff

ipfum finem,aliis tamen mediis,adepturum te crecis.

leS. k

II. Animz;quae, Do perfide fpretó,fornicantur

h f?.u'l&u

cum amatoribus multis,tranfverfim eundo poft con-

(nobitan

cupifcentias füas,tantundem in oculis Dx1 funcquan-

üntra d

tum in oculis hominum, zqui amantium, vilia fcor-

i mulirs

ta. Turpé nimis efl, Animam tam nobilem foediffi-

la xdnite

mum hoc fubire lupanar, volutari in his foecibus, üt-

Lt lm

que ad defpectum Dz1 fponfi excellentiffimi. Non

A onwia.

fic, ó Animz ! non fic : precamini fingillatim quag;

tyd

cum vate Regio : erzpe me de luto, ut non infigar.

dnis j

i

III. Bellum fuit E/r/zo fpectaculum,vidiffe Elam

s

curru igneó ultra omnem nubii altitudinem evectü.

tm At

Ne delpera;anime mi ! fupereft via & modus trium-

P?Hhhlim]

phandi non abfimiliter. Currum igneum tibi ftruat

divinus Amorfordium quàm nefcius,tam impatiens:

Vi Pfa*

tu porró quadrigam jungas,czffos oculos,caflatm ln

guam, caflas manit,caflas cotitationes, & bonis avi-

(

bus ad ufq; cafliffimé amantis Dr complexum evo-

T

labis. Refpexerit indubié ad auguftiffimum hoc ve-

1

lr (

hiculum Divus Ephrem, quardo inqüiit : Caffitatis

currus [pirittalis , poffelJorem tumm in fublime eut-

d fmr

beni! $, Ephrem de Laude Caftit.

]Mm.

d

XXIX. APR-

300 (219) 926

XXIX. ApnRiILISs

ii

contitentsid

$. Petrus M.

ylari om l

Lluftré Predicatorii Ordinis Decus , vitam egit à

n purirarisxï,:

n .H

fordibus tam puram, ut non raró Virginum fàn-

€larum "gnetis , Catharine, Cecilie fpectabili allo-

dlimnggi?

quió recrearetur, Volupe nimirum his fuerat repe-

Juos gt

riffe in mortali homine id, cujus meritó immorta-

norumcuf!c:)

litatem tam beatam fuerant confecutz.

Sed hic fü-

mori! du

perum favor fementis fuit;multze, & diuturnae tribu-

urmiat

ltionis. Religiofus in virum fanQtum íeu erro-

mujman

re, feuZeló actiüis exardefcens , publicé incufavit

neuniolxtaï&if

Coenobitam innocentiffimum, tanquam illum, qui,

sDi

l

£

contra ftrictas vite monallicz Leges, veritus non e

iiurm

fet mulieres in claufira ; imó intima cubilis pénetra-

yobilm p

lia admittere. — Exinde Pezz , velut ínfamis flagi-

n]]is/iff(bïfi

tii reus, damnatur, Monafterió cjicitur, acerba páti-

Jvf

tur convitia, & diros verborum aculeos. Opus illi

j illaümjl

fuit Stoicà patientiá, ad retundendum tam palmaris

i

calumnie fenfüm. — Etveró fuggeflitillam fervator

,m,vidiikf'f

& Cruce pendulus , difertis verbis Perrzz ad paticn-

qlina

!

tiam animans , indue fpem optimam propalanda

du

hi

poltiiminió ejus innocentiz erigens ; qua& quantum-

quin u

cinque plfcflä gemat, nunquam opprimitur,

i

u

us

SENTENTIAZA.

i

j

Oc naturalis ratio, hoc San&torum,Sc

j

( ompk'(llm /

maximé Vgm : cexempla confir-

1 [ "

mant, ut có quifque duriüs in praxfenti fla-

/

gelletur, quo ar&tiüs amatur. . $, Laareat.

]ull[

Il

];W

Juffin, de call. comnub, c. 19.

RE.

p

J^

yr^

322 (240 ) 98e

K EF LEX

I DEUS , falutts hominis amantiffi-

PLINCT. I S

mus, f/agellat omnem filium , quem

A

recipit, neq; alià illum (emità,quàm viá regià fancte

Crucis,inducere fLatuit in aterna tabernacula: perpe-

lput )

ram profecto rem fuam inflituit,quotusquifq; mavult

S

Tirtem

eoronári hic rofis, & cum reprobis decurrere viam la-

üthum,

tam & ípatiofam : experietur enim illam in termino

Qünniety

difficillimam, & feró dolebit,finem ejus effe interitá.

(turnt f

AGum cum illis, qui in cornuni iílo mortalitatis ftu-

Qondito, t

dio,in quo cunctis pro palma decettandum, juftó in-

LT

dignantis D judició, z» Jabore hominum non funt;

(ti tnelior.

&5 cum bominzbus non flagellantur.

m mlo

Tl. Medici corporum, inquit B. Petrus Dam. 1. 8.

Mmaviyi

Epift. 6. 2405 defperant, ad percipienda pa[fim , qua

Xb j

jeuierint alimenta, relaxant j at quos erigendos effe

tDbl d

«onjiciunt, cutntla eis noxia deletlationis edulia mi-

7857 if

naciter interdicunt : antidota infuper , €$ amara

propinant, ut per amaritudinis bauffum ad incolu-

LU

Ht

mitatis dulcedinem convalefcant. En Exemplá ejus

Yil

)

)

a

methodi,quà Drus de tebus hominum difponit,quos

inter Boni laborant , quia flagellantur utfilii : mali

qul æquä |

gut,

exultant,quia damnantur ut alienz. S.Aug.inPf 91

III. Durum tamen , inquis , hominis ingenui

famam lacerati , hiincq; utperzpfezza abjici. Durum;

fateor , finon animos addat Exemplum Chrifti, qui,

l

Afl

etíi innocentiffimus, à Pharifzis audiit, bomo vorax;

t

otator vini, amicus Publicanorum , blafpbemi ,

Citt t,

feduttor Pofzt/i » demonium babens , 6 in Beelzehub

lljv

demonta ejtciens. Nec melior conditio Martyrum,

Injice decuffatum Crzczs liguum cribulationü aquis :

& dulcefcent ift tibi fzper smelt$ favum.

XXX. APR-

9g C241) S&G

9!

NAN APRnILI.

ii p

277 i

5. Catbarina Senenfís.

p

macula:perlï

"Tupuit Orbis , invidit orcus, in tenera Virgine

asqui(q;mat

Virtutem tam confummatam , tam altis radi-

xmtetm

cibus fixam, ,,ut nec minimus reflaret vitio locus.

Jom invemit

Quinimo expulit illud ex aliorum quóque cordibus

us

Cathbarina lermo , fitus, babitus corporis , & tota

vortaliit

converfatio , tam exacté ad fanctitatis Leges com-

um j

pofita, ut, quod vita notat , zexio ea» accederet ,

g j

quin melior abiret,

Perdidicerit indubié iftam vi-

vendi methodum à Chrifto fponfo fuo , cui familia-

us

riffima vixit , folita frequentiüs cum Eodem diebus

ln

G noclibus integris amica mifcere colloquia , de-

y nj

ambulare ; divinum officium alternis concinete vet-

m

fibus : interim tamen mundo fic mortua , ut trien-

7 (f i

nió integ;ö rigidiffimum fervaret filentium : fic fi-

jn 4 tnt

bimet inimica , ut aliquando, optione mundo in-

penpl

Visà , Ípineam pra aurea corona eligeret. Sic agunt,

Vif

qui aquà aftimatione cocleítia à terrenis difzre-

gant,

".

54l

BOBOUN TE NCRDAISUE,

10milïi3 n

Jj*

1 Ch[lnnk

lium. inter fpinas,eft virginitas in

EI

tentationibus, quz aliquando funt

T

T

circa te , aliquando juxta te, aliquando

f j p

intrà te,

Hugo Cardin. in Cant. 2. V. 2.

o M*

/

Jv

4tionl

Re-

M.

2

J

(

25 (2425de

;

REFLEXIO,

,'4;:0.-

Jv st

L OOU

Puxcr.L4£'^ WUa virtutes in angelica Czrbari-

n vita füfpicis, tot odota vides

1

f

M-

Lilia cocleftem etiam Sponífum in. fui amorem pel

cientia. INetamen putes, vel modicis impenfis illa

plantata effe , vel nullis : noveris ex Vita , tam petli-

lentibus auris flores illosà malignisSpiritibus non ra-

r fic afflatos effe, ut neceffe effet Catbarinam contrà

j

hastentationum fpinas.aliis obartmari aculeis rigidæ

in fe animadverfionis. Sic fcilicet exterminantur ex

gj

Animxahorto Jeffíe agri, & feugularis Weferus.

[

II. Poterat , i volviffet , relictis Religioft Statüs

W

Mong a

aulteritatibus, deliciis fagihariCm barina:ied refpuit.

| d M.

Meminerit fine dubio , tranfireà deliciis ad delicias

ideo homini conceffü non effe, quód hic nafcatur d

| dituar

laborem , perinde ac 425 ad volatum. Probis indu-

Vb n

Qd

bium eft ZiaZema Regni Goglorie coronam non com-

tUl liqui['

parati , nifitribulationum Centurzzf.

P

III. Par fingulis nobis fenfus effet, fi, uti Catba-

Is d

vina , JESUM haberemus nobis familiarem. Com-

Wpe;

Tiortsm

mautárunt aliquando Corda 7ESUS & Carbarina :

falio i

& mirum fit Virginem hanc poíteam permutatio-

nem adeo effectam effe divinam , ut in carne jam Vi-

veret velut fine carne, Serapbiuis, quàm hominibus

propior? Idem tecum efficere intendit provida DEI

lci

Bonitas, rogando , clamando : Prabe , frlz mi» cor ti

)

DN

um mibi. Yrov. 23. Et adhuc differs exiguam tui por«

tionem dare Illt , Cui totus ex affe deberis ? S1; qUOd

V hi

no

tat

tat

Hugo de S. Vict. L. 1. de Anim. zm oymi eree-

RY

tura , qua fabfole occupatur , mibilbumanà corde

m lpüu

nobilias ef : ut quid hoc projicimus illi, qui non altes

lii

xó dignus eft, quàm noftró ca;zfemytu ?

If MAug

fs

apc (243)ä

LN-

,'?V'

OR ONG

E geses

c H

T

we

»e

[

Durdb IOT IT e)w!ouio

-',ï..

eicetot

53

ää;

[C

(;

la G

OC OG0rt V.

PESTA M

II

amo'c.n

$ 1mræm

I.Ma rir.

ia um d

PlrhlULLH()»

n

85, Philippus & Tacobus,

j 4cüli

"Apoftoli.

g;mmänn

riiltfri

Terq; Chrifti Servatoris Apof"co us fuit: uter-

lH

!

que pro Eodem, & facri Illius Nominis Con-

lii

Z

fellione animam pofuit , & Vitam. Philipput qui-

r Qxïï(

dem ad N/Iaglfm lui exemplum in Crucem actus :

elmlsä) (

Jacobus veró & pifiaculo templi primó dejectus, tum,

Jhic

g. 0i

vecte in caput impacló , penitüs exanimatus. Uter-

que pulcherrimis Virtutum infigniis,dum viveret ex-

Aanaot

cultus, liquida nobvsvdhgm reliquit, quibus infifte-

h

(l f; llil

remus ; ü placeret eó appellere ; quo pervenére illi

| poft füperata certamina, po.'c triumphatam feliciter

vilaren

mortem. Maclé anime mi! Pudeat in hoc virtutis

& i

ftadio ultimum te videri !

amp

r a

SENTENTIA

9im l gt

d í p[(]ï TU

Icit aliquis, & quis eft , qui poffit

5 fhmn

SS. & BB. Martyrum veftigia fe-

qui? huic ego refpondeo, quod non fo-

j ocri:

lüm fan&os Martyxcs fed ipfum Dominü

if W

cum ipfius adjutorio, fi volumus, poffu-

"

musimitari, $. 4sg. ferm. 47. de Sandt

llh) qu[nl)

M ] lx/

o

A

Al

[

322 (244) 926

K EFALGEUAAI0.

Puxcr.I. Merfité tenebris Apoftolus uterq;

in Admirabile lumen, ubi primüm

selictis omnibus fecutus eft ChrZffuz.

ul enim nom

$

illuminarentur appropiando illi , qui elt Lux vera,

qua illugiinat omnem bominem venientem in bunc

Anin

|

Ij

)u

Mundum ? Qui non alii à feipfis fierent, transferen-

do femet à fzculi turbis ad Collegium peculiarium

1

lhm ett

DElAmicorum ? nifi, animemi , fpretóomni e0;

Ti mf

jïl! (untigy

quod terreum eft , Cbrzffum cum Pbilippo identidem

inclames: Doajime offende nobis Patrem : nondum

Uiriqm

"

te Cbrifhi difcipulum probas.

IN

II Aude ergoaliquid , & Pbzlippi ergà cceleftia

Rad'ums

fludium : facobi fanctitatem fedulus imitare. Abfti-

ol

nentie tantz fuit Jacobus , ut ejus linguam , dum vi-

V& f

Xit, necczro unquam , nec v humectárit, In

Oif

orando tam perdius, ac pernox, ut ejus genua in la-

' mhiepi?ko;

pidem propé indurefcerent. Quz noftra in vi&tu de-

V fititn.

niq; temperantia ? quis in precibus fervor ? fapiunt

Qitqui

nimirum iflz , f1 prolixe non fint: adamatur illa,

Qs NT

poflquam ftomachó cibis fartó, abítinere neceffitatis

3

Q d

efl, non virtutis.

III. Quanta olim tibi accrefcet felicitas, fi Apo-

ftolos imitatus, dignum te C/r;//ó difcipulum proba-

veris: Hujus videlicet imitatus fueris Manfuetudis

*Um 1

nem G Humilitatem : DEUM , quod egerunt Apo-

ctel

ftoli , dilexeris ex toto corde, & proximum ficut te

ipfum : fi deniq; fanguine proprió conteftari paratus

szaüg

fuetis amorem utrumque. Ha nimirum zor4 difci-

pulorum Cbri//: funt. Efto enim magnus eorum fit

numetus, qui dicunt, Domisze, Domiue: Colum

tamen eorum tantuüm erit qui fecerint weluntatem

Patrii. Matth. 7.

II MAII.

320 (24/) 88

II Marr

QOPCOIU( Wt

[]) ublp

Qui enum:

5S, Antoninus Archiepifcopus

Florent£nus

il

;entem

Arà ingeni felicitate confecutus eft Zztozz-

N

nt, tfa

144 , ut Praedicatorum familiz accenferetur.

f Pmlll'"1

Repulfam enim initió paffus à Moderatore diclz

j ff

modo familiz , nec prius redire juffus, quàm totum

jpprident

Jut Canonicum memorià comprehendiflet, accepta-

r n

tà hilari cum animo conditione, poH annum fediit,

réque monftravit , vaftum illud SS. Canonum Opus

Vel ad unum tifque apicem memoriá fe complexum.

P:e MW

simitare .

Sacro itáque ordini aafcrlptus ftrenué laboravit, ne

! q4 , 5 iu*

talenta fibi concredita peffum irent, adjunctá ftu-

dio indefeffo pietate veré religiosà.

Fad&us. vetó

humgcutn

1101 n

Archiepifcopus tam nihil à priltino fervore remifit,

W W

Ut moriturus etiam non alió magis fe folaretur ,

quàm quod in Religione vixiffet. Sic nempe folent,

fervor

adamati

quibus Sczentia Santlorum magis., quam profana

cura eft.

yrenee

d

1 Ls

SENTENTIA.

(

Umaugentur dona, rationes ctiam

s MIP

j

creícunt donorum. 5. Greg. Homil. 9.

leüml"

i2 J:'fuwg

nceffüff

M

g

ml/lt' Cæ

wf

AE-

()3

j

s$e (246) 8de

REFLEXIO.

Puxcr.l 4 "Um onne datum optimum & em-

À. 4 nedouum perfettum defurfum i

de[c

endens à Patre lumainum : acpet confequens

ipfa etium Natura dona

hujus 4uéfori pariter ac

g

douatori in acceptis referri debeant : turpiffima

i

)

|

!

at

fane illorum elt ingratitudo , qui talenta ejufmodi fic

ffident, tanquam ea defuper non accepifïent. ÀAn

fit hfs

p

non zqua horum puniti

0,ut nunquam perfccïam af

im; Tij

uits dbo

fequantur notitiam utendi hifce talentis pro 124 fut

titndby

Anima?

II. Par illorum culpa , velmajor , qui torpore

f du

^ 8iffoluti, nil horrent pretioía hzc talenta defoderein

^

:

du ob

plütinis,

terram neglectüs. Meminiflent eju

fmodi,perinde fi-

trivantur

bi;ac aliis dici : Nezotiamini dum venie. Q ut crede-

bl

xent unumquemq; proprzam amerceden: recepturum

fecundàm proprium laboré ! Agerent utiq; quod vi-

T a,

gtl

nitores, qui non contenti foli ubertate ; hoc infuper

colunt & fodiunt , ac , quam pofluat, vicariam AJV4-

D

zura (ubítituunt operam. Turpe, etiam hic loci,infe-

ziores effe filios lucis filiisuzcult.

III. Quid interim agendum illis, quibus nullum

ingenii acumen , nulla memoriz tenacitas , nulla di-

NT

cendi copia ? bene fe habeant , certiqj (int, nihil Na-

hi

turz faventis dona factura fuiffe ad finem ab aterna

Numinis Providentia praefixum. Quid Damoni

ib

fructüs accrevit haCtenus , quod Mortales quofq; na-

UT

turalium fcientià fuperet? quid Philofophis quosve-

Sfrm!g'

]ut eruditionis miracula fufpexit Autiquitas ? evant-

erunt nimirum £ cogitationibus fuzs.. Alta yerbA

nón faciunt [antium fed vita virtuofa effcit D EO

charum- 'Yhom. Kemp. de Imit. L. 1. c. 1.

n

III. MAAIII

820 (247) 236

IIL M»xtIL

vt

| g'f/;/rlüin;f;ï

r n

Im/em*ia $. Crucis.

(fi gzn':er:

L Ure gavifa eft

ó

gaud

10 magnà valde Imperatrix

vrpfit

ml

j

pientiffima , quando ipsá hác die € terrae finu e£-

fodit zbefaurum nzltimabilem, tot fzculis abícon-

gc;:pxü N

fum: Tbefaurum , ad cujus falatarem memoriam

nperfzääïr

jsprih

penitüs abolendam , ac, ut ne fpes füpereffet illius

aliquando potiundi, infame /enerzs delubrum per-

Y

fída gentilitas extruxerat.. O quàm DE O ho-

g

diéque obílringitur orbis univerfus, ex beneficiis

n dl

W

plurimis, qua ab hoc falutis noflre figno in nos

10

It V

derivantur! quàm fceda illorum ingratitudo , quie

bus nulia inefterga hunc patientis DEI Filii thro-

num amor , & reverenria ! quantillum difcrepant

À gentilibus, qui falutiferz Crucis locó , ipfi illi

[5

ecum

j

idolo fuis in animis

dras ftatuunt, cui ifti in Calvas

qiacim

a ticlos

71« monte ,!

SENTENT A.

i

JCif&S wï? )

Rux fons eft omnium benedictio-

Is

num, caufa gratiarum, per quam cre-

g 27

dentibus datur virtus de infirmitate , glo-

uD6

ria de opprobrio, vitade morte.

S. Leo.

aleq

(ophie "

Serim, $. de Pafs. Der,

(

uita

[

jj, À

/Ti

fíi

RE-

e1

X

j

J )

308 (248 ) 9de

REEILEXI2O,

Puscr.I. Uantus tibifavor obtigit , fzntfa

Crux ! quód regiis Chrifti gefta-

ta humeris , contacta Corpore, Sanguine picla, pri-

ii

orem tuam infamiam in zeternam commutáris glori-

t

[

p

am ! Euge , Znzme mi ! f1 , uti neceffarium ett , volu-

ii lbar

'

pequoq; fit , feriari tantifperà feculi negotiis: non

£l

......

2

WT

alteri Je&z/o indormias magis quàm ifli. Supe-

Bayior.

fat infinities illum Sa/omonzs : Ambitur enimi nonà

f df

fexagintafortibus ícdab Eo, Cui in fortibus fimi-

Nl fXCIIä

lis noneff.

o Hs

Ii. Grandi Mortalium damnó accidit azPorir

!

Vaoram s

vit« jactura , quando Protoparentum ingluvie vitia-

Ti

ta eit arbor feientia boni €9 mali : fzd refarciit opti«

fs fudi

mus DEUS hzac damna , ubi in uno Craezs figno ut-

t n

rumq; cumulatiffime inftauravit, Sane enim Lignum

Tani mhm.

Fit«fuit , quod ex fe füfpenfüm habuit Pzze 4u£fo-

injg Qüpler

m ,qui venit, ut homines vzt2» babeants & abun-

n i

dantiis babeant. Eftinfuper Arbor fézentia boni &

P. 'l. lmöquh

34l , quiaIllum fibi affixum habuit , qui fandiffi-

Ws :ï&k

m converfationis exempló docuit Zeclzzare 4 malo;

P ia Qj

G facere bonum.

Quadori

IIl Res fümmi cenfetur pretii , habere fecum

vel minimam thefauri hujus particulam. Sed, en!

quantá finceritate tecum agat DEUS , dum zrébula-

LUR

101es immittendo , zz675;: te divexando , non jam

ln

Crucis particulam vel pulvifeulum , íed partemno-

V

upm?&u

tabilem donó tranfmittit ,.ac infüper paflionis focio

Q

glorig confortium fpondet. O te ftolidum , fitanti-

fper deliciari , quàm cum Chrifto pati malis! i

QGf

times tollere Crucem , per quam ituv ad Reguum

Requiem eternam ? 'Thom. de Kemp.

M

IV. MAJJ.

f l4,

928 (249 ) ede

*

TY. MAIIL

Xigit ff

Chriigg

$. Monica Fidua.

nepidure

Igniffima hzc eít;cui hodiéque minerval Ma-

D

rl

tres plerzeq; pendant, ut fuos, non alio modo,

um dl iol

amare liberos doceantur, quàm quó A4uguffiuum

negotiis:nür-

amavit 1onica, quz, ftudió à marito fat difpari,ma-

y il t

gisanxié curabat quàm probuslevaderet filius,quàm,

yr eniti

quàm difertus.

Ubi porró hunc füum natum ad-

fb

vertit exerráffe à veritatis femita ; & non jam Ec-

clfimg Fiium effe, fed privigaum , pelhimis Mani-

aj r

chzorum fallaciis miferé circumventum : tam ama-

a

rüta-flevit, tam affiduas pro falute filiiadDEUM

jreart

preces fudit , ut Preful Mediolanenfis indubitanter

w i

affereretnunquam plané periturum tantarum lacry-

enm J

marü filium. T'andem 4ugzffini Converione, quam

74

unicé cupierat, miré recreata , congeftó meritorum

"ml

numeró fatis egregió , colle&ó patientia fructu am-

pliffimó,quinquagefrmó,t5 foxtó annó atavis ia Cut

j

u

filius , teftis oculatus fcribit) asizaa illa religiofz 6

pia corpore foluta eff. l. o. Conf. c. 11. An una ali-

r i

quando tibi lacrymula excidit dolenti peccata aliena ?

ybt kat

S'ENTEN'I[IA.

lat $!

d

Ànum membrum in corpore pofitum,

S

f langucn tibus czteris nonauxilietur,

,do,

fupervacué locü occupat.Sic & fideles qui-

ii

xl

que in Ecclefiz corpore conftituti,fi peccá-

J

m

!f

tesfratres agnofcát,otiosé vivuntfi flendo,

qali

IZ

aut compatiendo de delinquentiüperditio-

T d

ne non doleant. $. Lawr. Tufl in. fa[c. amor.

6 14.

-

. MAE

g s

596 (2;0)88e

REFLEXIO.

Puxcrl. '"Uantó fan&itis eft , Suferi ! amare

animas, quàm corpora ! dolere il-

Jarum,quàm horum interitum ! uti tamen in conqui-

Ó

rendis corporalibus folatiis toti fumus ; ita de ami-

124 damtiis parüm angimur. Quoties periclitantut

| I Treind

vel noftrze, vcl proximorum animz ? neque tameg

gï[iü ) ]

cam Mozice DEUM precibus fleclere pro averten-

t bltud

dis illarum malis fatagimus. An hacvera Charitas?

tthltie

IL. Scicétypum Ecclefiz lugentis expreffit Moni-

lotromm

1

