lefana fic ftatuentis voluntas. Tulit interim 4ndreat

yain vt

"UT

optimz fue eruditionis premium haudaliud, quàm

quod mundus dare confüevit , odium fcilicet, con-

EUMc lu

temptum , verbera , carnis lanienam , ipfam deníque

Maunt i!erff ;

mortem , quam pugil egregius pro DEI honore , &

ugunitor

veritatis Catholicz defenfione alacriter fübiit. Sa-

ilfh sl

crum illius corpus inter malefactorum cadavera te-

meré projectum , paucó pofttempore, DEO. Mar-

ynits ?W"Eï

tyris honori fic confülente, à duodecim daemoniacis

memgïoriäfff

retectum, eorumque unguibus & terra effofum , his,

n H

N

[

ab inquilinis demonibus libertatem ; (ibi congruam

if«

uh:*iï

procuravit venerationem.

Plurima DEO eít cura

yiajn

f

pro iis , qui Ejus causà laborant.

j

m D

1 il

jj

n nf

SENTENT I A.

ii quer

du u

Ui coronat Imagincm Imperatotis ,

p

C

illum utíque honotat , cujus Imagi-

)l

jl

I)

nem coronavit, 3. 4Aobrof. ferm. 10.in. Pf,

"H

TA

416,

ho

mor

00j

RE-

XV UM

26 5922 906

REFLZEAXIO

Y

Puucr. I.

"Thnicis familiare fuit , Majorum

E

fuorum Imagines intrà domos fuas

j

flatuere , ut éorum fpecie , & illuftrium factorü me-

Niüridom

moriá excitarentur ad audendü fimilia : Et Catholi

I

&dm ab

cos füfpenfó nafó rideant Haeretici , quód eódem fi-

xe , Chritti , Divorumq; Imagines Templis fuis in-

Afatíque

Iaf

ferant ? Si [paginem ab imitatione , velut zmitagint

Müncwi. [

dictam velint: quis fanus prohibeat eam oculis ob-

t erudi

verfari continuó : indeq; mentem extimulari ad re-

€le factorum imitationem ?

bugdium,

ht yac ordin

IL . Non facies tibi fctilptile mandat DEUS,ut

Adores illud. Religiofum eft nobis Catholicis ifthoc

Apolto, q

lyim yes

preceptum. Retinemus in Templis Imagines Chri-

fti , DEIparz , & Sanctorum, ut dcbitam illis vene-

ILiücem t

fetiore Tho]

rationem exhibeamus: non quód credamus ineffe

aliquam iis divinitatem , vel virtutem ; propter quá

m animar,

o ]

fint colende : vel quódab eis aliquid fit pe

endum:

vel fiducia in ipfis Imaginibus fit figenda : fed, quod

à

N«"eptums n

honos , qui eis exhibetur , referatur ad prototypa,

qua ille repraefentant. Ita fer& Conczl. Trzdent.

1

III. "Tot, tantaq; funt miracula , quz per facras

Imaginesnulló non tempore operatus eft DEUS , ut

IetM

infani omnino capitis fit, ampliüs dubitare velle de

)

Cultu Imaginibus debito. Quoties ad earundé pre-

boren

Wlttose 1

fentiam fuis immundi Damones hofpitiis pulfi ? de-

Tperatiffimi etiam morbi füblati ? peccatores profli-

Ui

gatiífimi correcti funt ? praeterquam quód nullus an

ICSbgna' :

ni menfis fit ; qui non fuos Martyres habeat , ob pro-

&t (

pugnatam hanc veritatem crudeliter ab Iconoclaffis

occifos.Oxnzs bonov qui impendstur Santlis ; figni-

D

fícatio ff amoris ac veverentia erga communé spfo-

zum Dominum. S. Bafl. .

XVIII. OCT-

»38(3'93)8&4

!Q

XVIII. Ocroszrs.

efut, Mj

xintrà dom

"

S. Lucas Evangelifla.

um & r

l

ilia: B C

', Ndividuum S. Pazlo fe comitem preftitit, cum

eodem ab Hierofolymis ad Illyricum uíque, &

j qii d

À Judaa ufque Romam Evangelium pradicans , plu-

sTenple l

rimis prafati laboribus, afflictionibus, & curiscom-

; Vi imiiïsf

T

municavit. Pofteris etiam ut aliquem laborum &

eximiz eruditionis fuz fructum relinqueret, Chrifti

Stimir 4

Eva ngelium,& clariffima Apoftolorum acta elegan-

ter , ac ordinaté contexuit.

Digreffus demum ab

uD

Apoltolo , cum ad Orientem difceffiffet ; totámque

Cuolcs

Lybiam percurrens , ZEgypto item latam Evange-

Imagine V

lii lucem intuliffet , aliquantó etiam tempore in in-

:bltamillis)ïïj

feriore Thebaide pontificiam dignitatem maximo

lm

cum animarum fructu adminiftráfet , oCtogenarius

um wf

i

deníque, & Virgo, quietà morte vitz curfum finiit ,

1 mmm;

recepturus in coelo mercedem operarió tam inde-

s

feísó dignam.

al p

! fride

J ITENXNTIAx

1

u2 PC[ M

Y

(DEU

Icut Mercator non fentit navigans la-

ii *?15'7

borem, fpe lucri excitatus: & pugil

i um

generosé fert corporis vulnera coronam

" pu/ï/fff'

rcípiciens 5 ita & nos ccleftia intenden-

«iie

tes bona, quxcünque inferantur. gravia ;

"PL

betty ObP

generosé feremus , boná futurorum fpe

roborati. $. Chryfoff. Homil, 16. 4d. pop.

b Jrm

gl

RE-

i

002

j o

*20 ( 94)086

ZRErFILIXES

X

Ominem nafci ad laborem , avem

Puxcr.l. ä-ï

[

ad volatum,effatum eft S. Spiritóüs

Tob. $. & concors SS. PP. fenfus ;; quorum nomine

|

UX k

Przful Antiochenus , DEUS, inquit, pofuzt bomi-

|

l

exei

nem ad laborandum , artusg; ejus ad boc efrnxit j

Yihify peffi

ideirco otiofus ab ordine [uo & ereatione deficit. La-

fineim ]

borisamantifTimus fuit $. Lucas, adeó, ut cum nullo

ts cim Idà

libentiüs illi res effet, quàm cum eo , qui defe inquit:

Otttamter re

abundautins omnibus laboraus. 1. Cor. 1. Perpen-

lr fntere

de, an non magis teafficiat e£zoforum, quàm /aborio-

tiando i«

forum focietas ?

Nkt, ubin

II. De S. Luca praclare differit Metaphraftes:

Hpih f

Lucas pradicatione tlluffris , defpicit cognationems

Vlt ii

defpicit & natura utfcera , abjicit pecunias, pope[-

6.1 lum'me-

ones ,omnemqs [ubfhLantiam : tta ut nemo. Adel faci-

Vitetinfiden

B pulverem , acmanuum fordes abjiceret : difpetlis

Vrond o

euntlis inferioribus , fuperna ueloczter ampletitur.

U nf

En typum infignis operarii ! rales fint oportet , qui

QU

Evangelii femina fpargunt. Abjiciendum iis videlicet

O. M

ell, quidquid Mundum fapit, & mundanos affectus.

V ol

Prodeundum fine fzeculo,pera , 5 calceamentis : fi-

ne temporalium , puta, rerum adminiculis.

III. S. Paulus Lucam appellavit Chariffmum :

inde utique , quàd laboris focium eum habuerit affi-

Teui]

duum & impertzfum. Odit DEUS, & qui DEI funt,

VIS, u

homines inertes , cuticulae tantüm curandz , & fru-

15 ( cot

gibus abfümendis natos. Hinc fervus nequam,qui ta-

pusdif

n

lentum fibi concreditum in terram defoderat, ligatis

manibus & pedibus ejici juffus eít in tenebras exteri-

, Qu

ores. Laborandum igitur vel ideo , quod DEUS fu-

T g

turusfit ierces noftra magna nimis-

XIX.Ocro-

58 ror) 2de

0l

XIX. Ocroszis

dlaborett

[

^

M

"n

undis.

lii

$. Varus Miles ,c?: M.

quorum o

Uód hoftibus fidei non minus,quàm Impetii,

it, uf D

C)

excelsó reftitiffet animó, ab Imperatore Ma-

il of

ximino peffimé habitus eit generofus hic pugil : pri-

utincjit

müz enim loris concifüs , tum ungulis excarnifica-

(eo, Ut tumme

tus, cüm Idola venerari,nec velle fe, neq; etiam poffe

gt

conflanter refponderet, diffz&tó deníque ventre cru-

Cor. gX

deliter interemptus ccelos fubiit. Cujus honori cüm

/ly qlüm (h"

aliquando nobilis Matronainfigne templum extru-

xiflet, tubinde veró cafu infperató jaCturam unici

1l .Mfüpþrlü&

filii paffa effet, eáque propter fanctum hunc neglecti

7 fqgn,:rt/ti*

velut auxilii incufaret, habuit eum fpectabilem cce-

vcimihtr

leíti lumine corufcantem,unáque Martyris finui fua-

177 W'f'

viter infidentem vidit amiflum nuper filiüi, pretios&

i

coroná donatum. Martyrem infüper dicentem au-

iaj

ii

diit, non futurum fuiffe aliud , quod utiliàüs à Dzo

gcopor

p

petere potuiflet,quàm ipfum hunc preematurum filii

obitum. Sepé DEUS non exaudit ad voluntatem ,

Qum us

ydans

ut exaudiat ad utilitatem.

:ulmn::.*i::.v

SUEUN TOE NUOTOIG,

jio

nd

Cþ w[Wf

fIUS

fl

(f

'I cui DEUS optionem faciat, dicátque :

wmh

p

vis, utteimmunem przftem ab omni-

i

f

d i

bus & corporis & animi miferiis , teque

i

paradifo reftituam ? non aliud refponden-

(otnl

dum,quàm hoc ipfum: Domine, prout

[engbfïs ü':"

j

^

"m

Vis. jaaig. qauler us,

RE-

00

I X' OCI

p6 Cro6)8de

* BRPLBLXT

Puxcr. d Er? & fanclà Severinus Bo&tius:

i

uidquid citra vem videas geri ,

dem re&ius ordo cff : opinioni verà tua per«

zebus qui

«er[a confufío.

L. 4. de confol. Philof. Prof. &, Aliud

indubié libera

litatis fuz praemium fperàrit Matrona

M deg

illa, quàm dolendam chariffi

mi filii fui mortem, etlt

B

uti decret

hanc pro tunc dari conveniebat , non aliud. Novit

DEUS quid nobis profit , novit quid obfit. Denegat

ERPERTET

rlanter re

aliquando petita,

ut aliquid largiatur melius eó,quod

imprudenter petitum eft. Felix , qui ex corde dicit :

ia r

fïb']e&is flam

Fac mecum , Domine , ficut vis & [eis.

IL. Citó multüm.proficeremus , fi in corde jte

lfvl

*ila credi

iter. &t ore nobis foretifthoc Orationis Dominice:

Tiat voluntas tua. Et , fané , non aliud aliquid meli,

CCbf deni

El voluntas. Vult haec felicitatem no-

us eft, quàn D

Tl coronag

ftram : velimus

hanc etiam ipfi. Eó tamen modó ve-

dtinde Tefm l

limus,quoó DEUS vulr. Quodíi patiendo obtinere

Tif

eam nos velit, non nos cam per delicias quara-

Uonem vit

mus. Bene cecinit facer Poéta :

DON

Omne tulit puntlum , patitur qu

i femper » 4g!'4i

ah;ls Bs

lo vult DEUS,ES quia vult.

uod vult,quóque mod

quam rlt idlï

IIl Intérim Chriftianis palmam hic iter& pra-

L ibl//df l'w;g'

tipiu

nt Gentiles, quos inter Epictetus : meliis ,in-

,

uit; Z

ludjudico, quod DEUS vult, qt

m quod ego.

Cum illo de-

Adbarco illi ut-minifler &$ pediffequu.

expeto. Deniq quod ille

oult , idem

T&Hæ li

fidero s cum illo

u

id à Chriftiano fanctius cxfpe&äfï'es?

€$ ego volo.

NY

Acquieke igitur

divinge Providentiz , & cceleftem

DPltet «

Atque ut acquiefcas , fe-

in carne vitam aufpicaberis.

?ib C

mel adhuc Epictetum audi : Ignaviffm

e bomo ! num

od DEO «i-

aliud aliquid meliua judicas »quàm qu

XX. OIC

Jfumfueri: * L. 2. Defert. c. 7.

]

326 ( 072 9de

r

eyetinus

--- OCGTORRLDS

um

dtni vtn) duj

$. Fides V. có: M.

ivf ProL i.

yfpsici us

Na de geminis triumphavit Imperatoribus ,

liihumor

quando fanguinarium Dzecletzauz & : Maxi-

091 du

azHiani decretum , quó aut Dzzna7 divinó cultu ve-

aid obf D

nerari ; aut acerbiffimam fübire mortem juffa eft ,

wmdag

conftanter refpuit , cujus quidem refolutionis causá

qiid a

à Daciano prafide in ledtum zreum conjccta, &

$77

fübjectis flammis dir? tofta , divinum tum. maximé

H

"

y;, f

T

fenfit auxilium, ubi hominum judició conclamatum

de illa credi potuit.

Columba enim candidiffima

jos Dom

Jl

cceló fe demittens , rutilantem interlucentibus gem-

u

mis coronam capiti. Martyris impofüit , alarum

deinde remigio , & rore quodam divino flamma-

j uid moqm:

jj

rum incendia uíque adeó fopiit , ut nec minimam

- delis (

uftionem virgineum corpus patéretur. Capitis de-

mum damnata Virgo,cum quatuor & quinquaginta

a )fof/"

aliis glorios? triumphans ad Sponfum abiit. Vide,

quàm fit adjutor D EUS i» opportmnitatibus , in

M

tribulatione.

lmh" l

i

]

n

RUs

SENTENTIA,

l Wfll

71

l

Tellx in node lucent, in die latent : fic

il*

nf

S

u

Ts

vera Virtusquz fxpe in profperis non

apparet , eminet in adve

:

&

rfis. $, Berz. fers.

27, 22 Cant.

: acqüldi

Mif

il À

j

qll

yo

RE-

s22 ( /o8)98e

RE£EIFrISSXI!MM

Caprafius , Fidei Virginis conftan-

Puxcr. I.S

«tid ad pari alacritate fübeundü Mar-

4

tyrium animatus, cüm tenerz Virginis atati metue-

ret,ne hac ferendis tam diris cruciatibus impar effet;

Til D

l

ideóque multis cum lacrymis dignam animi fortitu-

ptoles

dinem é coelo exorare Eidem niteretür, Dxus écon-

10, d p

tra Virginis exempló & precibus ufüs eft, ad extra

luntiscond

tlcim mil

hendum e fpelunca fua. Caprafium. Nefcit pavere-

animus , quem fortitudinis donó DEI Spiritus in-

hm ,&

firuit.

t

Tanc Ledif

LT. Credi poterat, F/Zesw Virginem vix nonà Dzo

Qrotmial

effe derelictam , quando ad ufque illius latera füb-

[ ttqtio

volárunt flammz , tanto cum fpectantium horrore ,

prinimqm

ut ipfis etiam gentilibus vel invitis defluerent lacry-

Jitoun K

ma:verüm egregia Martyr DEO nixa , ferreg cra-

J p

ti non fecus , quàm molli lecto incubuit : jureque de

fe&,ab Hrlnm

fe dicere potuit illud Ecclefiaftici: Láberaffi me feeum-

P'otante w

dàm multitudiue mifericordia tue à preffura fam-

tl (

ma que circumdedit me ,U in medio ignis non [um

Cortm

«fhuata, Hàc, non alià fpe firmari teoportet, anime

Dioge

mi ! niad primum tribulationis impulfüm labi velis.

III. Traxit alios invicla Virginis patientia ad paré

animí magnanimitatem. Virtutis exempla magnam

habent efficaciam : his enim potenter trahitur , qui

Irgl

vetbis vix movetur. Ut aliis virtutem perfuadeasjiple

peu

virtutis ftudiofum te proba. Pulchrum fuit , vidiffe

YT

olim Martyres Martyribus velut genitos, & horum

AT

fanguinem fementis inftar in plures femper pulluláf

fe Martyrii candidatos. Hinc ad Tyrannos Tertulli-

Vb r

anus : N;bil profrest exquifitior qualibet crudelitas

ofdf. dt |

weftra : plures ejficimur,a woties metimur à vobi.

XXI. Ocr-

s25 599 )96e

0.

P p d OCTOBRIS.

Virnis g

tefübxoniil

5. Ur[ula cum 11000. VF.

nins quiiti

ylusingzd

U

KRfüla Dionetbi & Daria regiorum parentura

vt um t

proles regia, cum ab 44/ferio principe itidem

retun Dustt

regio , fed pagano,in fpon(àm peteretur, eas futuris

ufis d d

nuptiis conditiones pofuit, quibus & fe, & agmen

, Nitg

undecim mille Virginum C^r//o caftarum mentium

DEI jresd

Íponfo , & agno immaculato "feliciter defpondit.

Hanc Lectiffimam Virginum turbam ; cüm velut

um t

pro trienalibus nuptiarum induciis , & lzto virgini-

sillis ht

tatis exercitioje Variis terrarum partibus contraxiflet;

3

hum hn

primüm cum illa maretra

Jiciens , ex Brittannia per

; adieat!

Rheuum aícendit , indéque Bafilez pedeftri itinere

)uj Wlï

Komam petens, cüm hinc iterató Co/oniam remeáfz

Id

fetab Hunnorum exercitu per id tempus urbem op-

77 M

pugnante, cum integro fociarum Virginum agmine

4' ?/(/i('f :l*:,'

trücidata, facrarum in Ceelo Virginum amabilem

chorum magnó auxit numeró. — Hoc demum eít

1 1£" i W:'(

p

DEO & Calo lucrari animas.

,j

SENXTIEN.JI.A.

j i

cxemph rm

(ifg

Itginitas illis, qui rem accuraté pet-

yc i

V

pendunt, magnum quoddam Marty-

j

m *fuff ! U"(j

rium videtur: fünt enim crudeles qui-

TT

dam carnifices , corporis voluptates ; imó

i mptr

[

veró carnificibus crudeliores. 5. Chrj[off.

4 P

Orat, de 5. 7j becla.

jj i

(

J

WM j

f

RE-

j

3$6 ( 6co) 9de

REFLEXTSAS

Otuiffet U/ula , f voluiffet , evita-

XX

|

Puxcr. I.P

tó certamine tam laboriofó,cunctis

$jun

Mundi frui deliciis, utpote genere & qualitatibus ve-

réregia : cum tamen nóflet , omnem ponderationem

non efle dignam continentis animz , fprevit peritu-

Üm nq

ta , & innocentis animi candorem omnibus Mundi

liómet

(

vanitatibus pratulit. Formam S. Bernardus vocat;

t Manty,

coloratam carnis putredinem, & puruleutiam;flaut,

Mu fed ]

fanguineiqi coloris , vittee cutts [aperficiem equali-

Vem Mater,

zer fuffundentem. Quis ergo fanus hanc aftimet ?

J Mongcan,

lllïla & falutem

I[.. Puritatem zítimárunt hz Virgines fingula ,

ultra omne;quod poft D x u « zítimari jure poteft.

tb dum Hic ;

Nórunt enim , ipfum DEI Filium hujus praftantiá

tis valido hI)

etigeret. N

captum, abdidiffe fe intrà caítiffimum Virginis ute-

rum : nórunt ; Angelos, fpiritus puriffimos, non ali-

1lLy D Ayg,

orum magis , quàm caftorum , expetere confortium,

RUCIUT

Si in oreduorum vel trium teftium ftet omne ver-

3DETflio a(

bum; quid nondum audis z/ndeczm mille Virgimes ,

Tüt, EM', l

ld

totlinguis pro Caftitate perorantes ; quot fanguinis

effufi guttis ?

p

RCernit

IIl. Multà Orat!

one fuam DEO pudicitiani

commendárunt Virgines iflze, nec alteri potuerunt ,

$

qui tutaretur efficacius. Cüm thefaurum i(tum por-

Lirc

temus zz vafe fíttili, fumma neceflitas eft, efflagita-

reà Dko gratiam,quam petiit gentium Doclor,cüm

Dtpet

illi datus effet Firzulos. carnis , 65 angelus Satbant

p admon

colaphizans. Ubiigitur pruritum carnis à tarta-

] fenj

teis ciniflonibus füfcitari advertimus, fine mora toti

2 Gltivn

peä'coris"contentionc DEO loquamur : Complaceat

tibi Domine ut eruas me:; Domine ad adjuzandum

CQ r

sme re[hice. VÍ. 39.

RE.

]

228 (601) 8de

*10.

t fotlilfe

XXII. OcrosBRrs.

ameboriol

. Toanues Bonus ex Ord. Eremit.

:re&qualitaräbu

S. Auguff.

ncmpondemio;:

i, p

Uàm non raró res cum nomine dif&tepent;

m omia us

fnómet exempló docuit JoaZes Bonus. Talem

; Darmarts i

enim ZMautuevitam vixit Bozus , ut.non tantüm

malus íed & peffenus jure dici potuiffet ; Doluit filii

pzzr///emimü

þryer/ffifrfrig'f

vicem Mater , Matrona pientiffima , & Divam imi-

tatà Monican,a(fiduó lacrimarum profluvió veniam

x hancalnt

illi, & (àlutem exorare à Domino tamdiu non deíli-

Vigisi

(lima j*

tit, dum Hic abeuntis in pracipitium animi mifer-

tus, validó Bozum morbó profterneret , ut deinceps

hs

Simul enim ac ex morbo Bozut conva-

m g

erigeret.

luit ; D. 4ugufóini Eremitarum inílitutum fecutus ,

yiínst

| gt

tam religiosé vixit, ut aliquando precibus vacans ,

àD EIfilio ad ofculum facrorum vulnerum invita-

ml

nä 'V.f:

l

retur.

u

]

MTTA

En'quàm varios DEUS habeat modos re-

.....

ducendi ad frugem , quibus hareditatem filiorum

5 ,quotlan

*.-.ü-'

decernit.

0 pv.;*zlifläï

&UE TaB N T.

j

ial FL

Lagellorum dolor vel cogitatas, vel

d

perpetratas malitias diluit,

',CC

uapro-

1

l

teradmonendi funt xgri , ut có fe filios

v/,!f//a Sln

í !'1!

DEI fentiant, quó illos difciplinz flagel-

ani 17

| fllïc f u

la caftigant. Nifi enim correáis hxredi-

; n

tatem darc difponeret ; crudire eos molc-

7 i

ftiisnon curaret, . Greg. p. . pafforal.

RE-

j

s2$ (602) 8de

R-E J OLJIE/XIE

X

Um fzpiffime fanitatis donó abuta-

Puxcz. I.C

murin Creatoris contemptum : l-

l

le veró fanos etiam morte fübitaned in eternum pel-

|

j

Jereexitium , (i modó vellet, poffet: clementius ta-

UT

men agere decernit , & morbis aliquando emendat,

medi

l

quos vegetá valetudine indies fieri peiores videt. Igi- .

Atf amim

tur Morbus 7;rgz DEI eft, & baculus , quibus non :

itnis lsb

cedit ac percutit,ut eternüm abjiciat , fed paterné ca-

Ticini fofl

ftigat, ut ad hareditatem olim poffidendam idoneos

Autatisjad

reddat.

lL. Hebrzi , dum fani effent , OD/iri funt DE-

! Wtf cipite

RORRT

UM qui [alvavit eos. Pf. 106, Verüm, ubi multipli-

T many

eata [unt infirmitates eorum , acceleraverunt. Ni-

Nf ]

mirüm , Jefrrmitar gravis fobrtam facit animam.

f,bis Tom

Eccli 31. Non placent vitia , ubi morborum gravitas

qus Dedr

mortem in momenta fingula minitatur. Suftipitur

tum,& relegitur vit anteacla feries , ac multis non

o p

AT m

raró ponnitentis animi füfpiriis inclamatur DEI cle-

mentia : ficq; contingit , quod magnus aflerit Gre- j

gorius : Diviná difpofitione agitur ,

ut pro/ixiom

vitia prolixior agritudo exurat. Hom. 16.in Evang

Xg

III Non defunt,quifi morbó prolixiore, DEO

lii

fic volente, vexentur , ore vel animó dicant : Ó quan-

tó ampliüs exercitio virtutum incumberem fanus, &

iwdo,

viribus valens,quàm ager ! verüim iftiusmodi fxpius

falluntur. Mz/ti , inquit S. Augftinus feeleratifa- — g f

ni [unt , quiinnocenter egrotarent. 'TraQ. 7. in Jo.

Morbum ergo, tanquam peculiare DEI amantis do-

num , füftipiamus & patienter , & hilariter. Ab co-

dem vetó liberati , propofitorum , vel promiflorum

DEO ftulta $

non continuo oblivifcamur. Di/;pliæt

XXIIL OCT-

injïi(ellïf promiffo. Eccli. g.

-

]

058 ( 603 ) 9de

10

nitiis d5

j

!

XXIIL Ocronmuis

jscontenpt

i n gterut;

S. Severiuus Boetius M.

fe: demato

Uód Theodorico Regi Arriano, multa impia

,liquando'emeun

C)

meditanti contra DEI Ecclefiam , virili re-

l eioresvi'daï.

flitiffet animó, unà cum Syzimacbo focero, perducl-

a , U

in g

lionis falsó incufatus , poít diutinos carceres, quos

Ticini fuflinuerat , capitis damnatus , vite , quàm

(fidendnidt

zquitatis jacturam,facere maluit.

Ferunt commu-

niter , capite truncató Joz/iuz? eífe locutum ; per-

, li jo

cuffori fcil. impietatem exprobráffe, tum vero fuif-

rify ui W'W"];

met manibus caput ufque ad vicinam Ecclefiam de-

hr

portáffe.

Fuére certé Symmachus & Boctius facilé

i fmmum

Orbis Romani Principes, five generis nobilitatem

gt g

Mundus in ma-

quis fpectet , five DoCtrinam.

j S"fFIP"f

1

ligno pofitus, é dolis & fallaciis confutus f;it, & ju-

flitiam amet ?

g, i mb

ia

SENTENTI A.

g at

r M]

St modefta quxdam in fan&a fami-

n l

| yofimï"j ,

E

liaritate feveritas , eft & juftitiz rc-

ia

&itudo , ut nullatenus vitium foveatur,

gt

nec pro amico proximus offendatur, $. o-

84V, in [bec. dzfcifl.

as il

| Tra&7' i

JHl ama:fi

j

df

r

"

p

LR

RE-

g

828 ( 604)92e

RE FLUEGILO,

XX

nf

.T On fuit ex illorum numero Zoz-

Puncr. ïïsä

:

tittt , quibus pro minimo ell, fa-

4

cere difpendium grauize DEI , modó Magnatum fa-

vorem fervent. Poterat effe feliciffimus , f1 Regis i

[m u

tentiones peffimas fovere voluiflet. Vetuit tamen

füm i

iftud Tzgor DEI , & Amor JTuffztia , cujus virtutis

proprium elt, Jra fuum cuique tribuere , exclufis

tnilea |

gt finem

penitüs quàm o4/6 partium, tam azzore prapofler.

II. Przefentiffimum zrumnis fuis fubfidium ha-

mitllimum |

tlltintit, al

buit Bozriuein feria divinz Providentiz confiderati-

inmifs , ne]

one. Hác leniitfortunz in fe fevientis afperitatem ;

ingtulo s

quód nóffet , in Officii fui adminiftratione non aliud

mum ho ])

ÍpeQffe fe , quàm communeoninium bonum : icet.

Martiug «

inde accreviffent fibi euz zzprobis graves , u ipfelo-

Chrifi, Piny

uitür , & znexorabiles difcordia. Noverat, nunquá

Étman l

f à Jure ad injuriamà quoquam pertractum. Quod

Jomorerer

interim operae füe pretium aliud non referret, quàm

M d

emulorum calumnias, & potentiorum odium , DEI

ANS.

difpofitioni liberrimé relinquendum effe. cüm Kri-

ptó docuit , tum exempló. Utinam idem agant, qui

cum fequiore fortuna luctantur !

III. Et verófuggeffit divinz Providentiz confi-

Cl

deratio, füb facratioris Phzlzfopbia Íchemate, ea Bo

dií

£j animo folatia, ut jam facilé ferret, quod initió du-

l düäls (

rum videbatur.Monuit primó,mentis libertatem effe

comparandam , fopitis omninó paffionum turbis :

l SGrego

Tu quod, fi vis lumine claró cernere verum, trami-

te retió carpere callegs : gaudia pelle , pelle time-

vem , [pemqi fugato , nec dolor adfit. Nubila mens

eft , vinllaque franis , bec ubi regnant. L.1t. de

Confolat. Philof. Piof. 6. Metró 7.

XXI VY. Ocro-

t

e56 ( 6or) 9de

I0

XXIV. Ocros&ris

T uf

Q fniftto t

$. Martius Anacboreta.

tb Magut

[ims ,f

T ne unquam fcedis imaginationibus adi-

f Veut u

tum tn animani COHCCdCrCt, omni foemma—

jj Q VC

n u

tum afpectu perpetuo interdictum fibi voluit, eum-

que in finem locum ab hominum congreffibus re-

4ltürt

fs

motiffimum feligens, catená infuper ferreà pedem

sl

us

adílrinxit, alterà catenae extremitate , grandi faxo

deht

immifsà , ne longiüs progredi poffet , quàm catenze

ential

longitudo permitteret.

Difplicuit tamen pottre-

illaionent

mum hoc D. Beneditfo in tantum , ut ferio juberet

jum bonuri

Martium teneri vinculis non fCl'I'CIS fed Catená

ä,vw),u[lr

Chrifli. Paruit anachoreta;.fedue fine mora exfolvit,

QNOIH)['

eà tamen lege fibi dictà , ne liber pedem unquam

| pemc«m

promoveret ultra id fpatium , quod catenatus fibi

non r M

prafixerat.

Hifce demum excubiis tuta fervatur

ninolit/

Caítitas.

J d a

SEUM TOUBUNVS T A.

yidm d

Culi raptores ad culpam, przverten-

Pwv]d Ht

] hcmgm*"

O

di funt rationis imperió, & maturé ,

t Ua m

obdu&is quafi valvis, ab afpectu cohiben-

ulb

di. $. Gregorims.

1f(onutt ï-

v

lf E Pg(* [

l N'"

!W)f "

sz

RE«

qy 0

æä-g(606)g-go

R ERE LE X

Xl

Onet Salvator : $z eculué um

s g

Puxczr.I. i

ftandalizat te , erue eum, & pro-

Orttinc

jice abs te. Et neceffarium fané hoc eft , ni(i conque-

lm (

ri aliquando , & feró forté, velimus: Oculut meu de«

animolicem :

pradatus eft animam meam. Ferró interim hic opus

whtis mo

non ell : erzzt enim Mortificatio,proj;eit Continen-

ftiàti f

iia. Nórunt Sancli pretium ewcitatis voluntaris,ubi

tintlfime

non ab illicitis modó, verüm & à licitis oculos rigid&

fatitit Cu

cuftodiérunt. Alpium certe memorat. 4gufHintd in

Ti pari vol

fpeäaculisita egiffe , etfi inconftanter.

19 of

Il. Sequior ergo illorum conditio , qui cum Sa-

iOnriam,

lomone dicunt : Opnia que defideraverumt oculi

Vandtistan

7m£i,n0n negavt eis. Ciim enim objecta moveant fen-

lts antm

ut à forde mundus perfitlat ani-

fus , qui fieri potet,

QUSCta om,

mus , cui reprzefentantur tot fordida? f1;

dum lafü-

20 Teperit ut

viunt oculi , calefcant appetitiones , ut inquit Cle-

mens Alexandr. quomodo non deniq; totus homo

1*füm Pmycm

'17 Uïla Uïlä |

focdó conflagrabit incendió ?

ïvlïgmms Y

IlI. Qaod porró decohibenda oculorum pett-

lantia fuadetur ; idem tenendum eft de foferti catero-

P d

conjugqg Y

rum fenfüum cu(todia. Portz fünt fenfus noflri , quas

nifi fedulis excubitoribus tutemur , cito de nobis etit

Tüt, r

Ualium 6

aCtum. 44 cuflodiendam ,inquit Magnus Gregoti-

us , cordzs zsnunditiem , exteriorum fenfuum munóte

lurj

ties eroanda eff. Mors per feneffra« a[cendit , & do-

mum ingreditur , ciam concupifcentia per fenfu cor-

E

oris babitaculum mentis invadit. in c. 31. Job. Ea-

lc(, ie

dem, fed aliis verbis loquitur Nicetas Serronius: /er-

p Cdlzxt i

ff« , inquiens , nf probà regantur , ad vitium faci-

Commu

des funt via , peccatiq Janua: per eos enim advitia

nobis aditus pates , ae per eos án n

imum rnfut

Ünis re

XXV. OCT-

peecatum.

z

s2 ( 607 ) 2de

[ 0.

KXV."OóGTOsAIS,

YTL

$5. Chr]fambm C Daria. MM.

erit um

Orté inciderat Chryfantbut in facros Evange-

d nl

liorum Codices, & continuó mirabilem illius

s Qul

animo lucem affudit D EI bonitas , adeó quidem ;

4 ii hi:'üw

ut fpretis modó, quas à puero egregié imbiberat,

nj C

profanis Ídentlis , unam verze fidei cognitionem

g

ardentiffime fitiret.

Voto illius multum fübfidii

icitis n

prattitit Carpopbori anCtitas & eruditio , nec ta-

yi Af

men pari voluptate eam mutationem refciit Pole-

W

mius, Gbryfanthi parens gentilis , qui ut filium

aditio ] qU' am

à Chrifti amore denuó abílraheret , nihi! non egit:

fdumm

blanditiis tamen potiffimüm puellarum caftiffimum

jüm

11Hl:'

l

Juvenis animum expugnare ftatuit; quem nibilomi-

mdspt

r'.a-j ,

nuscitra omnemfuam fpem adeó obfirmatum in bo-

li? ü;/W

no reperit, ut Chry/zntbus Dariam quóque, que ad

iV i

illum pervertendum immiffa fuerat , ad fidem

jj "

Chrifi, unàque firmiffimum fervande aternüm

virginitatis propofitum induceret. Fuére demum

, ao

poít multa, eique acerbiffima tormenta, virginel

Í

C:'d

"

conjuges vivi in terram defoffi , & lapidibus ob-

jnius t

"

p

ruti. Fertiliffima bonorum fementis eít feria fpiri-

fil

tualium Lectio.

Magmb

SENTENTIA.

j MM

Auriendus eft (xpe de Le&ionis ferie

j i

I

affe&us , & formanda óratio, qux

j pj

I!j

inc

j

le&ionem interrumpat , & non tam im-

4517

pediat interrumpendo , quàm puriorem

j

4l

continuó animum ad intcliigf:mianä le-

7 [

T

&ionis reftituat. $, Berz, de eraudo DEO.

WW j l

RE-

x

T

Ppg

259 (608)2de

REFLEXIO.

X

E&lio codicis Apoftolici Agufini |

Punxcr., I.ï-/

Ecclefiz reddidit, & ex hujus hofte

p

iurato , defenforem effecit ltrenuum. . Lectio facra

Aoinit

Chryfantbum ea docuit , que omnis profana fcientia

non poterat. Quid igitur mirum , Sanctos lectionis

Eu

wilati vir

facrz tam amantes fuiffe? quos inter prima fuit, quz

inter fanctos fanGliffima elt , Virginea /ERBI Pa-

galadeb n

rens , quam fic alloquitur Augultinus: Revolue ,0

m fcien

MARLA! propheticam letlionemyqua ipfam pleuitn-

dem'que Epi

dinem paritura es Propbetarum ; recole in libro Ifz-

tht regi

áe Virginem quam lettfli , 6$ gaude , quia tu e[feme-

T0Y modb n

:

ruifi. ferm. 21. de Nauvit. Virg.

arm prif

II. Bonarum infpirationum femina præcipuä

PAUPCNS me

tenuris for

fovet fpiritualium lectio. Hinc cocleftium contem-

platio , & tenerrimus DEI amor. Lec'one , & Qra-

f-?faa!ampr-

$one , velut alis geminis , füblevatur mens hominis;

Sl

ut, per int

ervalla faltem, ad DEUM eludtetur ; neg;

pecudum more humi femper repat. Beate vita dul-

Wif

cedinem Leclto inquirit, Meditatio 1nventt , Ora-

tio poftulat , Contemplatio deguftat. S. Bern. l. c.

Ti

III. Sitergo Lectio facra , 1 fieri pofïït, qUOfi'

Thitibus.

diana: fit feria , fit cum delectu , fitad praxin difpo-

ominib

nens & animans. Leczo docet quid facias , difcerntt

tic$ lom;

quid caveas , offendit quà tendas : multüm praficis

eiun legis, ff tamen facís ea qua Iegis. S. Bernard, Ut

DEUM ;

enim nullius valoris funt medicinz egro non app't-

lt r füp

catz ; ita fruflra eft Lectio fine ftudio imitationis.

-

Hinc certé , non aliunde , fructus Lectionis. Que-

vereylebemus potias utilitatem in fcripturis ,quam

fubrilitatem fevmouis. Si vis profetium baurtre, lege

bumiliter,fimpliciter, 8 fideliter. 'Thom. Kemp-

,XXVI. Ocro-

E i

s?6 ( 69 ) 9de

0.

AXVI.

Ocrosnrs.

flolic 4

; ecdab

$. Fulco, Epiftapts Placentinus,

um, Ldol

j

Am initió fuit fortunz tenuis, ut Tuvenis ad-

hucftipem oftiatim corrogaret. Studiis be-

atl

nevolentiá viri boni applicitus , talentum felicis in-

t fj

J Va

genii adeó non fegniter defodit , ut primó ob in-

fignem Ícientiam ad Caxonzcat um promotus, ipfam

liny: f

deníque Epifcopalem infulam , & facrae Sedis P/z-

qwi]f"W"'"

pulint

centine regimen mereretur. . In quo tamen fatligio

non modó non altüm fapuit, verüm etiam ad refri-

l ,tim H(f,':f"

candam priílinz fortis memoriam , quinque femper

doim p

pauperes menfz fuz adhibuit; ac feptem praterea

tenuioris fortunz adolefcentes in ftudiis aluit. Quàm

exdmd

j Jf 'v'

rara, tam pretiofa efthumilitas hm;orata.

j

mfm h()mm:

&EOUN TAE O NMSII d o5

)Mämö:v;;e.:

v

Rubefce , fuperbe cinis! DEUS fe hu-

ii

miliat, & tu te exaltas ? DEUS fe ho-

n

firip?

minibus fubdit , & tu dominari geftiens

J/

jcal

[ d

g

hominibus,tuo te przponisauctori? Quo-

if

7 fm,u

!

Y

ties hominibus przeffe defidero , toties

;nfl

L

DEUM meum praire contendo. $. Berz.

j d

Serm. 1« (uper miffus.

T T0 HDE

udio i

dl

(l

W/lþ

7//"

jon V

RE-

Pp4

UA

s? ( 610) 2de '

REFLSZXxXTO

XX

Puucr.I,

Uód Fulco , juvenis adhuc, fuper-

bé fe non extulerit , id equidem

mirum fion e(t: humilior enim fuit ejus conditio ,

Ais;

quàm ut ob eam fe efferret. Quód autem factus Epi-

Atch:

Ícopus non ambulaverit in mirabilibus fuper fe , id

uti rarum ; fic admiratione fuit digniffimum. No»

Nifratus a

(oiquide

magnum ef? , inquit Bernardus , effe bumilem in.al-

üvitam q

jetlione : magna pror[us & rara virtut , bumilitas

Ti culmen ;

bouerata. Homil. 4. füper Miffus.

prtes tanta

II. Faflutamen pra cateris immodicó laborant

homines viles , & vere terra frliz , f vel ingenii ; vel

gm diade

N eori

aliis naturz donis füccollantibus in altum eos elevari

Pudet tum eos pauperum parentum:

Texm, w

contingat.

lülän()&e

pudet natalium , quos ideo vel occultare , vel fictitiis

titulis , velut bracteis inauratis convellire nituntut.

? cellulan

Videas , inquit Bernatdus , p/ero/g; de zgnobilibus

adlfim:

pl r

nobiles : de pauperibus dzvites fattos , fubità intume-

fiere , priffina oblivifci abjettionis, genus quoque fu-

D dumm

um erube[cere ,& infimos dedignart parentes. Set. 4

Rs a

fuper Miffus.

IHI. /&ternam pofterorü laudem meritus eft 422-

tbocles Siciliz Rex,quód nataliüi obfcuritatem mini«

: Ed

mé diffimulans , vafisaureis teftea frequenter mifce-

[lin

ret, à figulo patte olim confecta. Floret etiamnü fuis

Qucrga c

in infignibus ; 7zza videlicet , patre rhedarió natus

Vilegifus Archiepifcopus Moguntinus , dum eà rot

Ti Vit;

hodieque infignitur facra illa fedes. Surgent olim iíti

At e

in Judicio ; & condemnabunt £/r2/oncs illos. Neq;

BRT

titillaret eos füperbia , f1 audirent Hugonem Cardi-

16.i (

nalem : Mzndus dicit,quemcunq; ofculatus fuero di«

gnitatü ofculà , ipfe eff , tenete eum ,€5 erucifgite.

inc 26. Prov.

XXVIL OCT-

s$e ( 611) $de

[ (

enis hus n

XXVII. Ocrosnts.

leit il i

$. Elesbaam Rex,

üit ejuscon

aum at

| Agnas adversüm hoftes Victorias, DET, &

Archangeli Gaérzelis auxilió confecutus, ut-

ilb üprh

ne ingratus audiret , feipfum D E O donare (tatuit,

üigillnum ?

Wä/mmkm W

Q :od quidem ut commodiüs exequeretur, Religio-

fam vitam aufpicatus, tantó animi ardore perfectio-

vjrtui II

nis culmen fcandere contendit, ut omnes finitimze

;

gentes tantam mutationem fuümmé mirarentur. Re-

1ämodicö hv

gium diadema poftquam Hierofolymam mififfet,

fud agee

nahumi

Regi gloriz in aternum fubjectionis pignus offe-

rendum, pauperis ipfe habitu, cilicióque tectus , ac

pnn u

totá nocte profugus, ad devoti cujufdam anachore-

Vl wl

tz cellulam conceffit , ibidemque vite reliquum

yielic n*

fancliffimé decurrit , non aliá annonáà,quàm pane

'/1' [ / IAW!/;) j

?J, lii

pauxilló , crudis radicibus, & frigidà refici folitus.

Hoc demum efl;profanis di

g

gnitaubus valere juffis ,

aternas ambire.

