Virginitas eft, quod minimà tantüm fui parte ter-

& ordinis ]

ram contingat , alterá re&tà coelum refpiciens :

Cosdiin

Virgo nimirum , à reliquis omnibus abftracta, qui-

t cy

bus mortales paffim occupantur , unice cogztat qu4

p U

Dongini funt yut [it fantla & corpore & fpirita.

Tl YUs

t comta f

TL Sacra hec Virginum occupatio facit il-

las àD. Ambrofio. /. i. de. Vzrgiu. non inepté api-

Ufpmd.m 3!

atl i

bus comparari.

Eft enim, ut apüm refpublica;

laboriofa virginitas , pudica , GC eontinens. . Rore

porro fl

cceli , fermone fcilicet divinó , pafcitur : pu4or. Vr«

u l';fdg0 j

qinis eft intemerata uatura , & ne incompertis

tirinta f

videatur res fterilis: parzus. Virginis , fatus est la-

1 ï&nyreg, k

éiorum , vocalis , mentalifque cum fponfo collocu«

NG t

tio, expers amaritudinis, fertilis fuavttatis.

It

tilp,.

IIL — Difficultati fingulari , que Virginibus

QUatiam |

accidit ex continua Carpis & Spiritás lucta, (in-

Elüc

Ubi alii re-

gularia item refpondent praemia.

motüs; hz proximé g5 confequentur , quo-

cunqué ierit. Et przeterquam quód propriá fibi de-

corentur 4Z7eol4 ,

Martyrum etiam pramiis

Und

non deftituuntur.

Non enim ideo laudabilis Vir-

q

dinitae, quia 6 in Martyribus veperitur j fed quia

T nf

zpfa Martyres facte.

S. Ambr. l. c.

XVI. Fzs-

258 (93) de

XVI. FzsguanRrir

um

$. Juliana F. M.

n maxin

35 C

VAtre Gentili progenita ; ipsaque adhucdum

; Nl

gentilis ,ferià confideratione pulchritudinis ,

m gt

ac ordinis. hujus Izzverfi, devenit in cognitionem

m r

Condztórts..

Eam D EI ex Creaturz notitiam

bftrdig

fübfecuta continuó eft tenera erga Eundem affelio,

at

publica Illius Confeffio, & arctiffimus per P77g/u;-

r r

tatem nexus ; quem fruftrà lacerare, ac. diffolve-

re conata funt taurez virgze , laminze candentes ,

vopa fad.'j*

fufpendia , rogi , lebetes, 1mà & ipfe Przzeeps tene-

r d

brarums transformatus in Angelum. Lucis,

Ne

um rdpuär,(b

quiittt. M

porró folitaria ad complexum fponfi füi pergeret

hac Pzrago, quingentos Viros, centum item &

a p

triginta fceminas , flendidum lané Mrnifferium ,

qein

Martyres, Martyr ipfa przemifit.

Omnem nempe

] ;fm [Iï!

hunc numerum, integerrima carne virgo, foecunda

fponlo d

Ípiritu parens , inviCà in tormentis conflantià ,

!/wimffn

Chrifto, & fidei Chriftianz pepererat. En ! ad

Ug

W

quantam proveQa fit fapientiam J4/i424. primó

W

"

DELI ex creaturis intuitu,

rii l

(jid!

SENTENTI A.

f

^

hg':)

hi

| ropflä

Undi hujus ornatus pulcher quidem

a ^

M

períc: in D EI veró comparatio-

j /MM

LWW j n

nec nihil. $. 4uguff. de quantit. az.

i

RE

XVL lj

226 )94) 986

REFLEXIO,

Puxcr. I

/Ecus eft, & ceco miferior , quis-

Á quis ad hanc lucem caligat , quam

uberrimam affundit, miré fuis ex Crezturis relplen-

[

dens Creator. Sunt enim illz , fi confiderantur fin-

dtc

y

f

gula, adeó perfectz , adeo elaboratasut feipfis majo-

rem loquantur artificem, qui fit faper omnia Maje-

guls, han

ftatis excellentiá : per oznia operationis efficaciá :

quidiroti

in omnibus Immenfitatis- extenfione.

aenum

II. Quid aliud $27, quàm , ut Divinus ait Dio-

g. q

AyfÍ. c.4. de div. nom. clara exprefsdque divim-

filim,m

tatis imago ? Quid Luna ? Quid ceelum ftellis pro-

fiym]

e innumeris; ha luce mirabili colluftrata ? quid

gitm ;

terra, florum, arborum, frugum ut incredibili mul-

Vis& li 0

titudine, fic varietate infatiabili diftinéta ? quid tot

Vg ;

genera volucrum, beftiarumque quàm cicurum, tam

ferarum ? fingula hac quid porró aliud fünt, quàm

Eclypa bonitatis, omnipotentiz,faptentiae diving ?

III. Neque porró nobiliores folim creatur

À

DEUM füi opificem loquuntur , fed abje&iffimz

quedue. DEUS zta eff Artifex magnus in magnü

lij, s,'

Cinquit Magnus AugufL ) w non fit mrnor in par-

vi. Homo , zsndus parvur, quantum Munde

"rchetypo debet ob perfectiones quibus inftruitur ?

Lectó ergo, ad exemplum D. 7&//an , utcunduo

hoc grandi divinarum perfectionum volumine ;

cum Pfalte regio finceré dic D EO : Delectaffr me

Dopine in fattura tua, Pf 91. Neque deiisefto,

quibus Creature D E I in odium fatla funt, & im

£8HHALOREI P C im mzfciful.qm. Sap. 14. V. 1.

-

XVI. F&-

s22 ( 97 )8de

XVII. FeEsRUAR tr.

mittit,e

B. Alexius Servita.

X caligat,

at t

ORanfur

E circà meritum , G aQtus, P?rginis DETpare

s

Ts

feruus audiret Alexzus , centies , diebus fin-

r o Ni

ulis, hanc fuam Heraz 4ugeli verbis. falutavitz

donis df

quó devotionis affectu vitam fibi prorogari meruit

J

ad centum , & decem annos.

Moriturus mire

Dwmusahü

geftüt , quod coràm videret. 7 ESUM | Virgznis

rj 441/;7 in

zlzum, maximàá coeleftium Geniorum frequentià

ftipatum fertum floridum vezerzno fuo pugzli lar-

lum ftdiy

) ïnüratæ

gientem : donaturum pauló pofít 4zsdema regni.

Vis & tu olim coronari ? Sedulus efto in volvenda

cincelll

[

"

UL

virginis 0944 , & fiet, quod vis.

yafti

ilid [W'

SENTENTI .

ennædl i

lolum du

ARIAM honorari vult, quitotum

g

nos habere per MARIAM vo-

í n ]Vl FV ^

luit, $, Bera. 1. fuper Miffw.

TEU

at ^ n

jipusl

A W

J

4nt, ^

jul

Wi

n

hf

D;M.f

(l

u que di

[ ]

jj j

TM

R E.

aP H.'x

XV[, ll

36$ (96) 9de

REFLEXIO.:

Puscr.L Y "Raéuofa fan& fuit Alexi occupa-

tio, quando diebus fingulis tam

copiosó rofarum fafciculó Virgineum decoravit vere

ticem.

Edj

Quantilló tibi opus eft tempore , Cli-

ens Mariane ! ut paría poffis, G velis ? integri

At

quandoque menfes (utinam non anni) frivolas in«

um & vig

ter nugas effluunt : quàm forent illi queftuofi ,

fj pl

47 maturi

fi modó tam fincero in MARIAM. Cultu cor-

direntur !

pit ts

Ti : d

II. Non minus volupe eíft Virgini Drrpare

tihl!& e,'i:lm

coronari rofis , quàm /Pel/is : funt enim & hz rofe

difttþulw j

Mariane velut (telle Cocli Ecclefiaftici , támque

(ias, Qj

gratum D E O, & 77rgizi odorem afflant , quàm

t dity ) SW

utilem terrz fulgorem flella fuppeditant, Si nau-

FUOT

feam tibi pariant rofz has myfticz , metuo, nefor-

Wli, /[illa

didum te Ícarabazum probes , vitiorum fimo, quàm

Rofeto virtutum Marianarum magis amicum.

III. Veluti Rofa radicem nec alté nimis de-

figit in terram , nec culmum pracelíé erigit ; ita

Mb

MA RIA Rofarió devoté falutata efficiet, ut ne

À

YO

nimis tefre affixus . haereas , cupiendo tranfitoria :

Yitm (j

nec immodicé te erigas , fuperbiz locum in te dan-

DUTY

do. Quinimo,ne'ad dona capienda paratior, quàm

L

difpeníanda videatur ; olim pro zofis hifce , victri-

ecs tibi de flyge Laz7os tribuet.

Ergo Eandem

eum D. Áug.ialuta erm. de Nat. Virg. 4ve M4-

RIA gratia plena , Dominus tecum z tecum in cor-

de, tecum 1n ventre , tecum in utero , tecum in

auxdli.

XVIII. Fzz-

328 (97) 9d«

XVIII. FzzguaAR Ir.

Á o

$. Sipeon Ep & M.

ts fingull

nisoravit:

E dubitares fuiffe hunc. Chbrzf Con[angui-

tcmpure, (

vds? utg

ueum, Grux tellem egit, cui Szzeon , cen-

i st 1'

1um & viginti annorum Senex, hilari animó, af

figi fe paffus eft.— Nunquam arbor aliqua fructu

illiqi!

Stu-

M ia

tam maturó fuperbiit, quàm hic truncus

puit totus orbis vividum adeó in effeto corpore

vobur : didicitque, nullam demum ztatem 4 Crz-

roini J j D!

cibus eximi.

Hanc fi conftanter feras , Chrz/ée

nim &]W'

diftipulus ; (j voluntatem infüper Patris eterni fa-

Allid y W

cias, Chrif/i non modb confangninem , fed etiam

at C

Frater,Soror , &t Mater eris.

Vide quám non

dita J

gravibus impen[is ad maynam Dignitatem, fi modó

UO K 0

velis , fublimari poffis.

n i

r[s Elmlwm-

SENTENTI A.

al lllm""

Mbula ubi vis, quxre quodcünque

CC ie enülh

volueris, 8: non invenies altiorem

1 eæag lh

viam fuprà, nec fecuriorem viam infrà ,

t "yni (iri

o i

nifi viam fanctz Crucis. | 270 Kemp de

"

; gauor,q

J2 0226 12.

Jj hlf

ErO

r [ d

:m j

LA

j j

p

G

RE-

yil

a?€( 98 ) 8de

REFLEXIO.

Puxcr. T. Ecürrerant hactenus Crzc£s viaii

Juvenes , Sénes , Viri , Foemina,

numeró pené innumeri. Animavit eofdem Ducis

Ena

exemplum , cüm juxta D. Ambrof.. prmus difcen-

di ardor nobilitas fit Magiffri.

Tu tamen ufque

lbr

tuie Dm

modo vaná difficultate abfterritus , latam & fpatio-

Prrgdt;

fam viam magis tibi commodam judicálli , quamvis

ad interitum ducat, quàm anguítam , quà rectà ad

mf

M; Q

coelos itur.

impuro (ii

IIl Quid, quód cozfrlium etiam fit. fme cott«

filio ; viam , modümque te inquirere, quó era-

dbjst, f

ns, ]j

cem declines? quocnque veneris , veriflime inquit

12.

fiur f

Thom. Kemp. de Imit. l, 2. c.

zeipfin

tecum portas ,. fegmper tezpfum inmvenies, Quan-

]rosmum

mirum, P

t& vero zbi ex te moleftie ? quàm non inter

f

ruptum exercitium portandz Crzcis, non quidem

Cbrifii, bonorum fertilem, fed flerilem indomita-

rum tuarum paffionum ? diceres fzpius , ni tibi

blandireris : faé£ w: far mibimetipfi aravis, Job.7.

III. Sizuzer duo mala, qu& evitari nequeunt;

M

prudenter judicas, eligendum effe minu : quid non

I

eódem modó de crzce ferenda concludis ? videtur

afmor [)

hzc tibi lum : Güreverà videtur, quia zalutt

non eft, fed £ozzs quó nullum majus : hoc ergo»

quod zalum credis, fupportandum tibi eft, aut cum

queftu ;f1 prompté & libenter: aut cum damno,fi

invité : quod pofterius »/um utíque priore gran*

dius eft : cüm prius »z/77» non fit, fed videatur tan«

tüm : polterius GC z2 (it , & fons omnis mali.

XIX.Fz25-

82€ (99) $d

]

XIX. FzsRuanrL

us Qd

$. Conmradus Conf. .

Viris Far:

it eoflem ]i

Enationi aliquando deditus,quam pro Nob&«

; p d

V

lium more, fibi chariffimam habuerat , in-

Tu tumanu

curi& flammas injecit cafe ruftice , qua mirabili

hus

ldiïäüiäffäï

Providentie Divinz operá, omnem in illo mundi

amorem fic fopierunt , ut indemsitate colono pra-

l qui '?L'

fl b

flità, cum vette alia virum indueret alium.

impuro cupidine impetitus , nudum in fpinas fefe

tamit

abjecit, fPimalo carnis fpinarum 4czleos oppofitu-

jret, Q

verilin d

rus. DEO Íceleratum Juvenem haftà coelitüs con-

fixuro, fe velut e/ypeuz objecit , vbl Charitatis in

n

groximum exempló. — Genuflexus , devotif/zmé ni-

ayuttit

mirum, animam DEO. reddidit.

Quantam tu

v i P

bailenus tui partem proximi bono impendifhi?

(ji, U lei

a 'mio;

SENTENTIA.

figis st

72* ii

Mor DEI amorem proximi gene-

a

rat, & amorem proximi calefacit

u qm,:'

amor DEL 5.Greg. Homil. ia Evang.

"

fs QU" W

dbios

t a Ó

zmï'

Tid Yi ;

jj

6G2

RE-

x

s)6 (100) de

REFLEXIO.

Aximum . fuit Sedomitarum. dio

Puxcr.I. M

fpendium, quód nec Zecem 7u-

ffo: , in tanto eorum numero, repererit Zbrabam,

quos D E 11 .M inter & reos flatueret medios. Feli-

Ünc

cior adolefcentis hujus conditio , qui poenz dilatio-

nem uni Cozrado in acceptis debuit. Hoc fcilicet elt

mir

&t

daligere proximum s optare cum D. Paulo azathe-

zua offe à Chriflto pro fratribus fuis: precari cum

llgntid:

Moyle. Exod. 32. 4ut Zimztte eis banc noxam ; aut

Mintia h

ff mon facis, dele me de libro tuo ,quem [cripfifrs.

V, ji

II. Habetinter reliqua hoc fibi proprium ve-

Al ii

Vb N

ra in proximum Charitas, quód zo» gaudet [uper

iniquitate. . Cor. 13.imó , hác , tanquam maximó

1»*;)1;: p

Vüæ, Ut p;

proximi maló,affligitur plurimüm : indéque rguen-

do , obfecrando , increpando , pro conditione flatüs

il od

quàm fui,tam proximi;hunc Dxo lucrari modis om-

O iif

nibus adnititur. Hoc plané ftudium pro falute pro-

LUF

ximiamorem hunc numeris fuis abfolutum probat ,

quia non carze & fauguine, fed D EO velut bafi

;

yhxum.

M

ILI. Potiffima hujus in proximum Charitatis

incentiva effe debent;quod fratres (imus,eandem ali-

di

quando Pberedztatez beata felicitatis adituri : quöd'

us ) LQ&

uniut Corporis anyflici membra. Dolendumsrefrbxil-

Meig

fe plurimuüm banc Charitatem, atque, pró dolor ! ta-

lem non effe, qualis fuit primorum ChbrifHianorum.

Ti 50/

Aníam dedit illa Ethnicis Terzzllia2 tele in c. 39-

Apoc.non femel exclamandi : Ecceyqz Illa inter fé

amant! Beatusqui amat tey $ amicum in tey& ini-

nicum propter teS. Aug. Conf. L4. c 9.

XX.FE B-.

bæ(ror)æ

OUX XCBEBR GARIL

1720

«c du j

9177

S. Eucherius Epifcopus,

stedios. J

BE—8 Unc D EULS Optimus , vti diverfiffima ho-

u (

minem vocandi media habet , ad virtutis

Hocke

Palb

amorem; & Mundi odium induxit geminà D. Paz-

li fententià : Praterit froura buiut Mundi. 1.Cor. 7-

;; preatt

ncnu

Sapientia bujus Mundi flultitia est apad D El M.

1. Cor. 5. nec fané efficaciüs aliquid legere poterat

7) fmij'C

j propt

ad defpuenidum Mzzdum , quàm hancillius Lar-

v4m. Ad ejus tumulum cerei & lampades igne

7 gzt:iff,"f

mayaf. ml

velut perpetuó ardebant, nullà fui parte confumi

Vif , utpalàm facerent, luxiffe Ewcberium non

nl

On«m(mf li

.

fb modio , fed fuprà candelabrum , Infulà , & Pe-

dó digniffimum.

Nonne verum quod 4gzffi-

lcratmüïf

prO fabzeff'

z alferit in Pfal. 8y. Legentibus D EO loquitur.

nf

'

Eo v

SENTENTIA.

Mnis profe&us ex Lecione & Me-

Surt (

O

a

ditatione procedit : qux enim nefci-

musi

j adiïuïi H

mus , Lectione difcimus : qua dicicimus,

Jy',f.',k'

Meditatione confervamus. s. 7f2. 1. 3. de

wkfldgm

J

, o

M

(dfummo bouo.

j

If

Qf

jri

gt

J

Iu

il

j

d

RE«

(

65

Yi

l

s22 (102)98€

REFL:EXI O.

Lurimüm femper ad profe&tum fpi-

Puxcr I.P

ritualem contulit Szcra Letf20,non

obiter , fed fijcer? inftituta, fer ib fufcepta. Sgmeeram

effc oportet, & feriam , ut videlicet wzilitas plus cu-

p

y

12: & cordi fit; quàm /abrélitas, Veluti Dxus mylleria

r

fua abfcondit à fapicotibns, & pradentibut, & reve.

1 fuprem

lat parvtli ; ta non raro fermonein fpecié fmpliaf-

V Gertrud

feió cam foplicibus itidé fErmoeinatso ejus. Prou. y.

n Tepuis

DO Ut

II Quàm fecunda tamen fint , & quantz effica-

ciz,quibus in fcripturis nos erudit ID eus, novére fan»

lsE

torum plutimi , nunquam à fzculo abducendi, nifi

OY

fedulo fcriptutas legiflent, le&táque, veluti ruminan-

fcum f

do; alte in animum demififfent, Pz/a of 4ugufhzmo ,

farctzar

ut ingenué fatetur. l. 7. Conf. c. 5. facra Scriptura in-

Wt ul

digua , quam Tulliane Eloquentia compararet : &

tamen hác ipsa DEUS A4z24/fini animum fic ex-

pugnavit, ut inde velut infusà luce fecuritatis omnos

ab illo dubitationis tenebrz diffugerint.

i

III. Eadem fere utilitas promanat ex Lectione

&

aliorum quoriimque Librorum fpiritualium : nec fa-

Tüeniis

tis , atque pro merito cornendari poteft Lef//e Mer-

là degy

fz:/zk;rarwsä(äïma Religiofis quibüfg; Familiis,inftituta

unice, ad nutriendum bominem internum, ze, quod

Oricen. oit, fifola caro veficitur,$ anima DElver-

) //,/f

bo non ]

74 jC

duv , amcilla [atietur , $ Domtna fame

iorqueaiur. Mos ifte familiaris effet omni Clero,

f1 locum haberet Synodus Toletana 3. qua jubet:

In ommé [acerdotali comuivio letlio Divinarum

Scripturavum mifceatur. Qu enim hac alió, nifi

Leclione, À fzcularium Conviviis different ?

XXI, FEB-

Oäg(lonääf

]

XXI. FEBRUARITI.

vofeduti

na Lefrugt

A Pz'pz'nm.

ya $t

tilite i

Agnam Pipiuo cxiftimatione conciliat, quod

iDusrie

M

Brabantig Dux ,

uod in Aula Cleta-

777 M

zi fupremus Palatii Magiíler ; Majorem quóod

ff

S. Gertrudis Parens; Maximam ,. quod adeo fuis

j gt

in negotiis fuerit circumfpectus , utad fingula pe-

né uteretur ductu & confilió S. 4rnzipb? Meten-

X quané

j novqöl-*

fis Epifcopi. Inter graviffimas tamen de Regni bono

ab

confultationes non adeó fui negligens erat, quin

veuirm

Íccum fepius, ac follicité, de falute fua conful-

taret : certus , hic magis , quàm alibi ufquam Cofr-

;u'///'/!/!/";'C

g

lum malftm Confiltori effe pefimaum.

n

animn M

SENTENTI 4.

xcürititó

qnt.

Lurimüm laudis Juvenes moribus fuis

"

n e [i]

applicant , quoties de negotiorum

moafiumb

meritis ambigentes , ad peritiorum confi-

lia decurrunt.

)æ[i I) 1

Cafs. par. 2. [, 14 Ep. g.

il

n

pin D

« Qu

fk t omni ; 5

T

j, D

o

RE

G4

wfcfentï q

yi

NI AC )

9.

326

(104

[5

$ENGXEAIS TX

X!

Qualis omninó periculi eft, rem

Puxcr.I. /-E

arduam fine confilio aggredi, &

confilió ad rem difficilem uti zza/0.Optimá ergo»pri-

mo confilium petere ab eo; qu: Ia. 9. dicitur. A4dmi-

Milnte

rabilis Confiliariut. G. optima enim fuadebit Is,

|

m for

Id

qui Oprzmus cit, nec penitebit unquam illius, quod

Hujus ductu & aufpiciis geftum fueri.

II. Confilim primum à Dxo ; fecundum vtiliter

pum De

petitur àgmaturioribus & prudentioribus. Sepiüshi

prohavitdij

p ini

oculatiores pericula vident, quz noftrum fülpicatur

nemo. Quam proficuum Aoboaro 1uiffet Junio-

i,

Cbere

72 , quàm impotentium , tam indigorum mentis,

rotim

rejectó confilió,/euzorum fuafüi accquiefcere ! omnia

ergo zge eum confilio st5 poff fathum won penite-

& rf

Torfg f

bit. Certum enim quod Auguft. afferit ], 1. de Dodct.

lt s

Chrifli. Cofilium omue ( quantó magis bonum) 4

DEO eff, à quocimque proficifcatur.

fttyry

IIL Quidaliud fünt Zzfzrationes interne ;

quàm faluberrima DEI cozfrliz , quibus in tanto ex«

cidendi vitá zeterná periculo fideliter te,velut manu-

U,

ducit in virtutis via ? Felicem te , fi inter multos ne-

J

ceflarios , z Hie tibi fit Confiliariut : mifcrum &

contrà, fi idem, quod coetera damnatorum fceci, ex-

probret : Zeffexiffzs opone confilium meum. . Ridebit

tunc , & amareé fübfannabit,cüm, ipsó te ductore co-

cÓ; tUl ccecus pariter, in interitüs fempiterni foveam

prolabéris. Confulentem Dominum qui non Audi-

unt, audient finaliter condemmantem. S. Bern.

XXII. FEB-

",

!äääöonäi*

Á

XXIL FPEERUÜUARIL

nl

5 Petris Damiazi.

lloiggrt

vimiergi

Aiciun d

Nfolentem cum fancto hoc Luaum inftituit , non

m fl

tam fortuna4 , quàm , cuncta moderans, D ET

m ii

Providentis. Juvenis adhuc porcis pafcendis ad-

t

hibitus : inde promotus ad ftudia, ne tantum In-

um

genium beftias in(er brutefceret, tam. gnavum fe

probavit Zzfcipulum ,ut Dotfor fieret. — Religiofuzn

ilu. n5

um lz

poíleà indutus , quàm füentid , tam pietate fic

inclaruit , ut Purpuratorum Patrum Collegio ad-

uf ]

gonm m

Ícriberetur , quam tamen dignitatem Pontificia

proximam ( veritus forte graviorem'ex alto cafüm )

jl

€ó renifu à íe amoliri ftuduit , ut offensó inde

ii t /M!:

Pontifice fummó , fuam hanc Humnilitatem annuá

jjb

lueret Pænitent;ä. AÀn tantus in te Ponorum con-

gt

temptus ?

SENTENTIA.

inet i

yisinucié

o liil

Uantó plus honoramur , tantó plus

nurul!

Z periclitamur, $. 4uz. iz Pfal.ro6.

j m

;g;umf(ff-fvff

jtiln. M

T

p

j n

l

Ti

,5

G4

RE-

u

s28 (106) 82

REFLEXIO,

x

Puncz.I.

Uifquis ad Dignitates promotus,

aliis Jura dicit & Leges fert : cre-

dat D. Bernardo Ep 137. ad Eug. ^'apam, z/riorem

fe confecutum effe locum » fed non tutiorem j [nlli-

N

l

t

fs

sniorem, fed non fecuriorem. Facilé nimium accidit ,

Houonibus mutarimores: varó tamen in meliores,[e-

l

Titi)

pis in petores. Quid pofteà lucri ex Dignitate Vi-

fim Cl

tiis fzdata? potentes nimirüm porenter torment a p4-

f Ti;w;

W

tientur. lap. 6. v.7. G Tudicium dariffmum bis,

qui prafunt fiet. Yap. 6. v. 6.

tit 25j

onem extimulant d:

NOUETM

II. Plerumque ad ztmbit:

vitis , GL proventus dignitatibus annexi.

uàm ta-

J RW& Q';&;;Q*

men prudentiüs agunt, qui Chrifum imitantes , f

Tüànis t

Cipegt,

omnibus etiamMundi regnis praefici potfent , liberé

dicunt : Pade fatbanz!Indubiü Viros Principes »

S/ü!t?]' 20

Gubernatores,Præ—poi'itos,Decanos,Epif&opos; Ab-

bates,&c. permagnó numeró, unó embirionis crimi-

ne, nimió ivitiarttm amore;zternü fibi conzemptís

ecternam mercatos /70p£45: futuros aliàs de numero

elettorum, finon fuiflent de numero Magnatum.

(

2tadis

III. Magna ftoliditas decertare tantum pro fcep-

£ro, GC corona : maxima idipfum fieri pro Jufala,

SQH&Os,

Pedo. Si bonores Graduii Ecclefiafficorit, D. Bernat-

Wrünt

di judició ferm. 2. de Afcenf Zpfis A4ngelicis Dumerá

RUT

int formidandi : qui Homo luteuscantumVirtute n

ferior hifce fpiritibus,avidé adeo illos fitit? Horren-

dam cape DoGtoris 4vile , deuna animarum Cura;

fententiam : indéq; velut ex minori,sajus infer : £0

inquit.zzzteq;funt Paflorum oblig ationts,ut quive

tertiam eartm partem veipsa impleret, [anthus 4b

omuibia &flimaretur j cim tamen,eó foló conzentuts

XXIII. FEB.

gebennam non effet evafurus.

&2 ( 107 )ode

XXII. FEskuaARI:I. |

1t5 o

Luges ts

$. LazAT Ms Religs'a/iu.

qpuy zzf'fä.:;t

At

Nicus llli labor füit , una voluptas Dive-

m

n iimdity

rum Dnagines , À Íe pictas, exponere fide-

ecDigit

lium. Cz/rzi , necquicquam renitente Imperato-

re Tbeopbilà Iconoclaflá , Cujus favitià mantm

r Mrmmmj

ii

quóque perdidit ferró truncatam .Lazarz. — Non

tuit DEUS; fuperim. Rex Immortalis , non

, x

Sentli ipfi,fibi füo in fervo irrogatam injuriam.

Illiut exgó Omnipotentia, Horum preeibut, Lazaro

wei Qu

manus reddita , quod bené pro Divorum honore

W ia

cacperat ; dextré profecuta cí

Sic D EUIS , fic

p

Sanéli nos vifitant ; ficut eofdem colimus.

(s Bu

)S;E?M?W ?L

TT

SENTENTIA,

7271

à ibf

Uz eft ifta juftitia fan&tos colere ,

futhi

f

& fan&itatem ncegligere ? primus

U

t

gradus eft fanctitatem diligere , poftea

Sanctos, qui non fandiante fan&titatem

1

fLUf

DA

fuerunt , fed fan&itas ante cos,

Sine

Jgttil l

l

caufa enim juftos honorat, qui juftitiam

Antu

1 y[*L»

n

negligit. —.& Chryfoff. fup. Matt. 24.

Oblftl[jHe ^

yi

n

i ljw [

M

mgïlü; J

k

J )

"i

R E-

jl

[

p

y

99 (108) 9de

K EPDEZXIU

X

Puscr.L Q rudium fan&ti hujus Pictoris, quif-

IN

quis demum es, affequéris proximé ,

ubi tuo in 472720, ut Ille in z«bz/is,fanCtorum Vitas,

gefta, virtutéfq;, non penicillo,fed comver[atione ex-

primere adnitéris. Certatim tum tua in vota prafto

Ui

Ccclites erunt , ubi fuam in te mirabuntur effigiem,

tti

ANulla ergo tibi Zies efluat. f/ite linea. Facile id pre-

Jutiihane

ftabis, ubi Irmortalitati te pingere, ferió cogitaveris.

b S

II. Etiam ze Pi&uram cogita,fupremi artificis ma-

QUntentus, «

nu exactiflime elaborat&. Ipfe zypz fieri voluit,quem

t

tu. Ecfypon, finceré, atq; ad vivum referres. Quoties

emDE]

tamenyzajuria Artificisalienis in hanc diem focdata

&(bide.

es manibus ? quoties adulterinis coloribus 7777 atque

Bisulrf

Exemplari diffimilis reddita? purgare ergo falfis

iil , tüm.

peenitentium lacrymarü aquis,utne olim, velut rudis

Mandpm

& nulló zftimanda pretió , eeternüm abjiciáre.

Exempli

III. Ut Pzfores aliialiis excellunt : ita plus alii

ïïimem &

aliis Sanélorum in íe Virtutes exprimunt. Lucrum

enijr t

majus illis àccrefcit ex majori artis peritia : tibi ex

nj TWIPC

ferventiori ftudio aífequendi Saséhorum merita.

Conare quantüm potes: nulla te difficultas abfler-

1eat: nullus labor bonum infringat propofitum. Uni-

có fap? atfu beroicó folidum jacitur fundamentum

?- Ui

Santlitatis eximie. Quinimo, velle Santtum feeri,

UT

& totis eb viribus conniti , duim tali conatui Gr4-

£iz D EInunquam deeft, plurimüm jam fpondet de

Sautlitate futura. Non fuerunt fantti natura prae-

flantioris.fédobferuantie majoris : nec uitianefctt-

VUAnE , fed emendárunt. — S, Ambrof.

XXIV. FEB-

995 (109 ) 985

|

Ü

XXIV. EzsRuaRrr.

Pidors, d

IN ANNO BISSEXTILI.

luiaris pmxiz;

ndonn li

A Spiridz'on.

um

a

Uä die Sanctus hic vite flatione excefferit,in-

unr d

certum : commodüm ergo pro 4520 bif-

;, Fal

féxtili hanc. occupat , nulló caterüm fanctó cele-

R

brem. — Szedonites diCtus eít, à Sindone , quà unà

ii atl

contentus, alia veftimentorum genera nunquam ad-

eriVoltgt

mifit.

Parilli de Zz&iz cuta : zullafcilicet. Nixus

du

enimDEIJ Providenti4, quàm Cel? volucribus : tam

ycdemtt

& (ibi de cibo profpectum iri , dubitabat minime.

n a

Bis ultró férvum fe vendidit: primüm Comeo Gen-

oy ergö 3

£ili, tum Lacedemoni Manicbeo : nec priüs hóc

jin v

Mancipatu eximi fe paflus eft, quàm 7erb ejus,

& Exempló , ad fidem Chrifti converfus diaboli fer-

z jj

gt

vitutem ejuráffet Herus utérque.

Vide, quàm zz-

geniofa fit Cbaritas : quàm item viage Tlli compla-

ux. D

eriuz

nek Iemperantia 1

jonit "ïï"'

SENTENT 1A.

ficulu "

xropoiiwm.t'

UperHuitas- exterior, interioris Vani-

r fulldïmä?f

lil

tatis indicium cít. s. Berg, iz Apolog.

[

jj o

m

J

(h M[W/

4l

u

ii

AE-

Va

$58 (110) 826

REFLEXIO.

. On temere D. Aug. de vit. beát,

Puucr. Liä

Frugalitatem Virtutum omnium

[/

//

Matrem dicit. T'anto enim ad has exercendas aptior

1

D

quífque eft,quantó minüs in. Peztris Curam proje-

hrad f

&us. Dudum faftidiit faséhior zmens grüfitus Epicr-

Ea

rzos ; ede bibe Iude. Adaltiora enim fe natam novit

lhxcipu

quàm occupari unice hifte quifquiliis. Nonimpor.

Mufrlug

tuna exactrix Nazara eft: pauca , velut (ibi debita

juhun?

poícit : quidquid ultrà adjeceris,ut fiperfluá refpuit.

dimiati

Il. Gulas fcu Zmmoderata cibi , €& potís cupidi«

istoin

14r filias numerat, Ineptaen letitiam, Multiloguti

Tuit nj

Scurrilitatem, Spurcitiem, Senfaum, & intellettüs

ar&i lit

bebetudinem. Pulchras(ané; familia,& malae Matris

vindu,

partus peffimus. Ubi tandem te proftitues, omnaium

lioiij

contemptu dignus , ft non £a iater upas ? imo qui

Ti lg

non infra pecora temet abjicies, qua juxta D. Chry-

it omjl

foft. homil. j8. in Matt. Cv bibuntsaut comedunts

fttini.

ultrà quàm fatis effetiamfi mille bomines cogereut;

[//777) Í

non elabuntur 2

III. Sordidiffimum in hoc Lux eft;non deeffe,

qui inde jaCtandi fe occafioné arripiant,unde pudore

fuffundi deberent: & majorem videri,qui brutis pro-4

hg

pius accedit. Locum fcilicethic habet D. Hieronymt

UT

effatum : Q9 plus biberit , fortior computatur vv

hernauo

munt , ut bibant, bibunt, ut vomant. Procul abs te

LI

fint hec dedecora, quifquis rz£ozalis Creatura cha-

racterem, imó & D Eum perdere non vis. Dedigna-

tur Dominus iilorum effe D E U S, guorum D E us

venter eft. ad Phillip. j;

FES-

P:syuw,

jl devit

$. Magtbie Apoffoli..

TMRUR CU

Emeré videri poterat fors cectidzffe fuper Mat-

atl

1

thiam, ni aliunde innotefceret, quàm in rc-

i um

qrits ln

bus ad finem fuum promovendis agat Providenfia

DEI,quàmsaturalz ,tam mora/á. An non &

TO

hoc ipfum Providentie Divzne opus , quód noluerit

jj Nn

Bar[abam cligi, & f re non minüs, quàm zomize

vt o

jufhum ? certé nos. erudiri voluit, in conferendis

L*pcrüäïï»?

dignitatibus Ecclefiafticis , primas non effe tribuen-

ij

T0

das cognato [anguini potiüs, quàm meritis alienis.

J; ;'ylfllïil

Fuit enim hic Bar/zbas Chrilti confanguineus , &

[/

ar&à neceffitudine quibufdam Apoftolorum de-

W;' Oh i?lf

|

vinctus.

&

(rdid

SanClus ergó. Maztbias dignà munere

3 0/12/1

fuo vità perfunctus, in ZErbiepia pro Confeffione

r

fV

Fidei lapidatus , & fecuri percuffus occubuit.

Tu

; Ü

in omnibus venerare D EI Providentiam , qua

hll (l

attingit à fine ufque ad finemfortiter , $

9mmnia faAUILET.

difpouit

iif

Sap. 8.

SENTENTIA.

yduit

nl

j

T JEr Providentiam & Voluntatem DEI,

i qlllb

J

omnia quz funt , convenientem gu-

)etD ]

[WP'I

jl

bernationem accipiunt. $. e4m. Darmafc.

joie

l

L. de fide ortbodox. c. 29,

il

j Gul

us

qgm/?l

l

RE-

see (112.) 8de

AEFLEXIO.

Posr

Rovidentia Bo&tio dicitur Prof. 6.

Puxcr. I.P

Déivinaratio in f[ummo omnium

Principe conflituta, qua cuntta di[jonit.Divo Tho«

fs

ma : ratio aternay immtutabilis, e[Jentialisquá om-

D

mur

nia in boc mundo confervantur , promoventur fià

quatum D)

ordine gubernantur ,& diriguatur ad [uum fihem.

begltte

Falleris ergó quifquis putas pleráque in mundo, te-

C üit f

cum , & circa te, atquealios fieri fortuitó. Sicjuffit,

ais D

fic voluit D EUS : aut certé fieri permifit, velut fini

tf n

accommodum, quempraefixit.

lts m

ilonem d

Il. Durum aliquando accidit , & vix non into-

r yrad

lerabile, videre alios promoveri ad fumma, fe negli-

€m()fynam ;

i : aliis ad votum fluere fingula, fibi lavam ubique

[0)

ïä CITC, [/// )

;

rtunam inftare, & à fronte; & à tergo. , Ne inde

Vttem ) g

animó dejiciare ! Sie D EO vifum. Magis € re tua

eít, conformari huic Providentia , téque abjettum

vivere in.Domo DEI , quam , lecretó Hujus tibi in-

dignantis confilió , zelli i altum , ut lapfu gravite

YO YH44.

Olh

1oy

IIl Facit buzeilis hic Providentie Divina Cul-

Ti eve

tus hominem femper , & ubíque (ibi conftare , né-

il

is

T

que adeó in profperis, & adverfis deficere , ut in illis

V5 nop e

extolli, in his deprimi cundem contingat. Sif/4&W

sdllabarur orbis , impavidum ferient vutua , velut

plané certum , nunquam defore DEUM Creàtu-

ris füam ad gloriam deflinatis , Cui etiam pffere

in pretio , QU pili capitie mumerantur,

POSI-

326 (112) 98€

PosrRIDIE $. MAT TH I

dicituru.

S. Tharafrus Epifcopus.

TT

ttit Divo?

Ivus hic, primó Coz/4/ : tum Prznceps: de-

enruligu!

mum .rcbz-Prafut Conflantinopolitanus ,

vnmittit )

quantum Dignitate ; tantüm profusà in pauperes

Liberalitate reliquos inter eminuit.

Gratiffimum

raljmje

ein n

Coelo fuit fpectaculum videre Tbarafium quotan-

tuito, X

?

nis in Pafchate numerofo Pauperum gregi, Cultu

i

Pontifició indutum , miniftrantem ; juxtáque pocil-

latoris munus obeuntem.

Quantam, putas, retri-

butionem obtinuit ab Eo , qui nec cz/zcezm aqua fri-

&yrmtt

£ida praclaró defraudat praemio? novit fcilicet Ele-

Qumimd; kr*f

emofynam Apoftolo dici , Philipp. 4. v. 18. & reve-

xl

ràeffe, Odorem fuavitatis bofliam acceptam, pla-

ag M

eentem D EO.

Mi

7

m

REFLEXIO,

ó Hujust;

"

On memini me leeiffe malà morte

mortuum , qui libenter opera Cha-

ritatis exercuit : habetenim multos inter-

"

L

ia

W(ï

i Conlht;t»

ceflores, & impoffibile cft multorum pre-

eficesc,uzg:.j.

ces non exaudiri, $. :,Hierm.

.'l' nga(ï A.ij,vï

y n

g t

j du

lf

RE-

W

H

sM 4 )9de

REFLEXIO.

DIE

Puncr.[I.

Uantum vili pro flipebomum, u-«

merari non modo inter Sanclos &

Ele&os Dzrfed fieri etiam filium Pattis zterni ! Ze-

nefacite bis qui oderüt vos, ut fitis filui Patris vefiri

qui in calis eff. Matt. y. Quàm appofité S.Leo. ferm.

10. de Quadrag. Hbi D Eue curam mifericordia imt.

Ut

nityibi imaginem fua pietatis agnofcit.Miler cft,quo-

T

tufquifque dignitatem hanc non tanti facit,quanti vdl

Ro

numum, vel 1d, quod indigenti proximo per Ele-

"æ,Angtli

emofynam fpiritualem foret impendendum.

Ui ii

II. Si feliciter mori aliquando cupias, qui parcum

C digur

te oflendis, & durum erga miferos ? plane, ut p die

dte,ö:

mala liberabit Dominus eum,qui intelligut modo [u-

T2 fui

pov egenum&$ pauperem :ita &ternà torquebitur indi-

V Go

«gentià, qui cum Epulone divite panis micas Lazaro

Aidi ol

negaverit. Ut Eleemofyna,juxta Chryfott. homil. 5j.

hm : q

ad Pop. tribunali Judicis adílabit , multà libertate

cultores fuos ab interitu vindicatura : ita irnifericor-

Blv

UI

des nihil minus, quàm mifericordiam confequenture

ll]/l Mw

III. Quàm volupe mifericordibus accidet , in de-

cretorioJudicii die,cunctis tam formidabilijipsó $a

vatoris ore publicé comendari : efurivi,8 dedifl m

bimanducare,[itivit$ dediftis mihi bibereBuc.Matt,

Ác

2. Si omniatua Dxo debeas, imó te ipfum,ut fateris

Qu

Íxpiüs: Ille autem ingloria &onorum tuorum non

fcmp

W a

egens,fübftitutos (ibi cupiat imopes : Cur horum non

mifereris ? cur zzezbra non foves, ut Capztis favoré

Tdy ]

obtineas? forté indigentes füblevare renuis ne ip'e

olim indigeas ? fed audi Sapienté Prov. 28. Qui dat

pauperi, non indigebit : qui defhicit deprecamem

fuféinebit gzmuriam.

DIES

seQ 7) 228

petorunt

DIES ANTE PENULTIMUS

Xer a

FEFEsRUüUARIL.

fistemid

n atrit

i Leo.t

$. Mechrildi V irgo.

Atl

| Uantüm Virginem hanc ad Perfectionis cul-

Mi

men promoverit D E I Prefestia nunquam

f

cogitatione dimiffa , fatis declararunt fchede gemi-

oyim R

dendun.

nz,Angeli manu e Virgineo illius pectore exemptze.

Uni illarum infcriptum vifebatur, D EUS fidelzs,

Qs u

TOR

& absque ulla iniquitate. Alteri:smalo morz, quama

4 te,0 JESI mi! per crimen feparavi. — Ger-

ul

mana fuit /zzgzize non magis, quàm zrzute

rorquebimr*i

S. Gertrudis: plurimüm à D E O benedicla Beze-

iumics J

(idd i proles : Pirgznis Matris delicium : Sponf cor-

«l d.

culum

vite integerrima exemplar.

Ut magnis

| mu*xiäïï??

paffibus viam perfectionis decurras, idem tibi, quod

r i 1ïïïll€ï

dbrabamo, in momenta fingula dictum puta : -

n n

bula coram me,€ eflo per[eétus. Gen. 17.

5 g[(,'ldflw l

sbl

SENTENTIA.

pf

j

: W Ac folàm ratione fit , ut quis nun-

;ci fllmxu:p

quam labatur , ( DEUM fibi ipfi

il

femper adeíle exiftimet,

SI C!emn A[g-

. Qrir?

Á

,l

xaudr, [. 3. Pedag. .

j u (

i

" [c]'ll.lli ï':

rj Pa

4

r

J

RA-

H2

s8(n652de

REFLEXIO.

Pt

Uifquis adeó depuduit mortalium , vt nec

C

frznó memorate DEI Prafentia ab obli-

in Virtutis viam flecti velit, poffitque:

quo vitiorum

maximo fe in difcrimine verfari certó fibi perfuadeat.

sl

Effricte nimiüm frontis eft /277o , qui coràm infpe-

&ante Judice laedere infontem non veretur. — Quot-

d

(toH

S

