O Economus.

e

m animi

Dochot J

T O Econonrie officio reftitueretur ,. qui pauló

j;, nl

anteà Epifcopatum à Metropolitano fibi de-

j mirm

latum excelsó proríus animó recusárat , Damo«

mrh& Ublv

)

nem in confilium vocavit, pró ! 42422 fine confilió !

|

opis praftitz Mercedem feipfum dedit , fuóque pa-

erfidé

&um hoc fanguine roboravit ; ejurató

, o

DEO , Virgineáque parente.

Quid fceleftius

m RU [

agere poterat? pcenitenti tamen , & quadraginta

wit, amio

dierum fpatió M.A R 14 M inclamanti , hec , verd

e hi

mifericordie Mater ,non modó fjugrapham , Dae«

pl

/ J '"þ]nm.

moni ereptam , reflituit : fed pro gratiarum 4«

£ario triduó poft ejus etiam animam coelo intu-

iiti o

7/7] Nälh'f-'

lit. Huc Virginis Matris affectus. progreditur ,

ut perfida etiam fibi filióque fuo capita in gratiam

reci piat.a Quid amicis faciet ?

Atl

SENTENTI A.

oin d

TT

abolus prius tentandum virtutibus

gt

Dx

fpoliat , quàm qui tentatur, intel-

uäm ffm' W

/

hac/

;;,ï.t! j

ligat, 5. Greg. 1. 5 ^ moral.

du

i $

$

|

)

3

£5

RE-

f

$05 ( 70) 086

REFLIBH:XIO.

Puxcr. IÀ N ultimam feré perniciem T/eopbi-

lum coujecit Injuriola graviter ni-

nf

mis apprehenfa. Sic fcilicet nobis blandimur , ut

.

nos iplos omni contumelià dignos fi&, àtque in

OriliSpo

fpeciem o*imz?

1us: minimó vero lefi verbuló, fu-

"

4

ue in ultionem imploremus." Non

W fer

peros infer

i

hic eft Es

L4tis atus , fed fzediffimum Hyporri-

Mi Mf

73

fs vitium,

& faperbiz fructus.

DELIR

T t

Il Máajor utíque D EO irrogari injuria

Á paa

nequit , quam eó defertó inire faedwr cum morte ,

Ef cum tiferno facere patlum.. Exfi tu intercà ver-

100 den

bis conceptis D E !7 M nunquam ejuraveris : toties

QpUs non j

tamen Eidem abrenuntiafli;quoties, peccando motr-

dicre Wtj

talirer, Demonis jugo, quem in baptifmo execratus

qbtig'lt,qu

fueras, liberé colla fubdidifti, — Quantó jam Thee-

Inorm j

philo meliorem te credis?

N

1tt f

III. MARUE utique; in acceptis "Theo-

D7

philus vetulerit, quod & damnationis barathro , cui

Cnllang.

utrumquc jam pedem intulerat, denuó emerferit.

Euge animé mi! maxima te exfpc&tant dona , gra-

ti» fine numero , f1 fideliter D EO, conflantet

MARLA famuleris. Quinimo fi cefpitaro, fi la-

0

la al

bi tealiquando contingat , ne diffide : manum por-

Y

t

riget Virgo ferio inclamata : nam( quod fidentet

illi Eccleíia dicit ) peceatores non abborres, [me

nübmtas

quibut uunquam fores vantó digna filió.

L B

V. FER.

a2 C71) 9de

,

V. Es8RUARITL

S. Agatha, V. M.

iem Tl

4 gatiet

|

bndimu

"M On fcrupulosé adcó illuftriffimz fuz profa-

pie dignitatem attendit lecliffüuüa hec

G&ï älquf l

Chrifti Sponfa , u: inde ei vileret Pumilis Chriftia-

*ü WIM&F

norum [ervitus: quinimo hanc ipfam longe ante:

yams Y

habuit Reguo. opibus ac faperbis , optimé gnaras

imum Jf

férvire D EO,perinde efle 224, regnare. A quo jurato

DEI Viventís (ervitio ad falforum Numinum cul-

g

tum non colaphi, non laminz candentes , non te-

Ílz praacutz,non equuleus, aon vivi carbones ,

FTEU

T

non denique mamillarum ( quibus Pzrgzs aliàs

yari: f

opus non fuerat) crudelis abfciffio, vel latum ab-

ducere unguem. potucrunt.

"Tumulandz is honor

um

xl

obtigit , qui nulli alteri. Angeli centeni venuftif-

fimorum juvenum fpeciem induti, marmor fepul-

&antöjamïlï

chro advolverunt, hác infcriptum Epzeraphe : Men-

zem [anttam fjontaneam , bouorem D EO & Pa-

gcceptisïff'

trie liberationem. Hoc culmen honoris affequitur

r

conitans D E I fetvitus.

s bt

]sb

enu [

SENTENTI A.

d

Wïh

TOR

I

Ola apud DEUM libertas eft , non

ml

fervire peccatis : fola apud DEU M

2

nobilitas , clarum effe virtutibus. 5. Ezer«

n

iil Il

j

ia Epiffol. ad Celant.

li.

AE-

E4

yP

s26(72)886

'

REFLEXIO.

^

Paxcr. L'E "glix profetly Chrifiienorum cone

ditio, quibus , quantumcánque

obfcuró ac humili locó natis, facillimum per D EI

Irgi'ai

gratiam accenferi 22tzz& admiffionis amicts : eo-

J

ekg:

que honoris confcendere, quo omnis fzculi faftus

ficonfton

nunquam enitetur. ,An paratus fores tuam hanc

peumenda

dignitatem , uti. Prgo Zgatha fecit , proprió tueri

emfa, [ fþ«

fanguine? propugnare Martyrió?

ff! pj

Iu (l

T.

Quàm turpe eft ingenia nobiliora ftu-

fnf wi

diis dehoneflari minoribus: tam. defórme Chriftia-

num(t

m

ll

hi, p

agis Keligiofum ) fordidari vitiis. Indigna-

TE

mur non raró liberis,adeó nihil de parentum virtute

Pl)t/ä lrub[l

teferentibus : nec indignamur nobis,tam nihil Chrz-

MVM [

fPvm imitantibus , à quo tamen ( illuftri plané titu-

l) Chrifiiani dicimur.

XQUtreur

h-'jügi[ I

ITE

4gnofce 0 Chriffiane dignitatem tuam

: dïVirg.dt

Chortatur . S. Leofer. . de Nativ. Dom. ) & Zivi-

na confors fatius natura ( en nobilitatis tug apicem)

soli ia veterem vilitatem degenerz conver[atione

vedire,

Si Mundus nugis fuis te irretire; (1 De-

I(IUO

)

mon tentationibus fternere ; fj carnis incendia ani-

etre

mz tue veílem amburere fatagant ,. Z4gathe fub-

tt tg

fidium implora : ut zerza 5 (ic animi motut com-

Qütmm i

peftet : ut materialems fic diabolicum hunc ignem

n

fuüá ad DEUM prece Íopiet, "Tu interim tenta-

toribus tuis audacter dic: »ajor fum , €€ ad majo-

TP

Wb Y

a genitus, quam ut wifiig Jerviam.

VI, EEB-

322 (73 ) 88

76

VI FresRuamRIr.

Ro d

$* Dorothea. V. c?: M.

anturYcig

um D

Irgini Virgo rurfus fübne&titur, ordine quàm

j tht

V

eleganti! par illi cum priore in fervitio Chzz-

[5

E

í

ol f?ffu

ffi conftantia;par tormentorum contemptus. Glacdlió

fes tuim ij

perimendz , quód multa prius ; nuptias carnales

pruos

exofa, de fponfi fii, déque paradifi przellantia dixit-

fet , per jocum acclamavit Tbeopbi/us Advocatus :

Eja «u. Chrifli fbonfa , mitte mihi . de paradifo

gobil:

fhonfi tui mala , vofasque. Condixit Virgo : indu-

fu. U

bia, zp&4 D E ll M non effe impoffrbile omne Ver-

itis lg

bum : indue media hyeme frutfut , florefoue Theg-

raptumi

philo fübmifit, qui ocultiore quádam vi , hunc adeo

m

in ffonfi odorem currere fecerunt , ut quo illum af-

j

fcqueretur , füum etiam fanguinem, & vitam g/ozio-

f ptgil profünderet,. Num verum quod D. Bafil,

de Virg. dixit : Paeradzfut patria nofira eft ?

i

jom. )0^

?

:

SENTENTIA.

jj

v, [0711?//;'&.1'

"

)

quotidió oporteret nos tormenta per-

vtiti l

SI

ferre , fi ipam gehennam parvó tem-

i

pore tolerare, ut Chriftum videre digni

E

m

'i W!//( q

eíffemus in gloria venientem , & fancto-

rum ejus numcero íociari : nonne erat

"2

n

dignum pati omne quod trifte efte ^ 7z-

^ BJWJ:.

mmä Beda [erm. 18. de $5.

Y

RE-

E

y,l

322 (74) 986

REFLEXIO.

Puxcr.L. f8 , Qua, veliniqua rerum aítima-

tio, amorem illis conciliat, vel

odium , aut certe neglectum.

Nunquam tantó

Vi

fervore ad fponfi fui paradifuzm. füfpiratura fuiffet

-Derotbea , nifi ejufdem pulchritudinem mentis

iT

oculis penitiüs infpexiffet. Ut quid;anime mi ! rerr4

lpaem 7

tue deout

haec doferta , 2nvia , & inaquo[a, qua fub aledi-

yaam fa

&lo eft, magis tibi arridet , quam ille Paradifi de-

litie?

0 f

Sucw |

I

LI.

uodfi is gaudiorum locus adeó in-

T p

cognitus fit , indéque nulla ejufdem cupido hacte-

gitis p

nus inte füerit exorta , audi quàm eum adumbret

it U

S. Petrus Damiani in aureo fuo Rythmo : Hyemi

aU.

borrens , eflas torrens illic nunquam faviunt : Flos

Dàm fübi

perpetuus vo[artun ver agit. perpetuum. — Gaudent

Varent

fittle T

lilia , vubefcit crocta ». fudat balfamum.

hïiki fitm

pratayvernant [ata y rivi mellis inftuunt. Pigmen-

zorum Jhirat odor , liquor && aromaztum : pendent

qoma floridorum nuon lapfura uemorum.

IIL ]Jure DEO fan&i dicant finguli :

In

Cüm tamen & illi

Domine bouum eff nos bic effe.

G

eo non aliá viá fuerint inducti , quàm Dovotbee

m

pedibus trità , zzaltarum fcilicet tribulationum «

hd foti

non te porró pigeat iifdem infiilere vefligüs. T*

non potetís quod ifhi && iffe , quos innumerabiles

Tlny, K

zumerat Martyrum Illuftre Collegium ? .De/ecfet

igitur mentein magaitudo. premiorum » ]Z)d 990n

deterreat certamen laborum. S.Greg. homil. 37

in Evang.

! VII. FEB-

326(71) 088

V.II, EzBRUARTI.

um al

condlia t

S, dheodorus M.

n quam f'EHï

jratur f

w Ullam L;zrz;bur aureis avdenteifque injuriam

(inem t

N irrogavit : maximam vero D EO optuno vo-

luptatem T beodorus exhibuit, quando eos,quos ado-

jmem

»fib nl

rare debuerat , in frufta comminutos pauperum

uf

pradam fecit. Hanc pietatem. Lzefgiu Imperator

eó remuneratus eft przmió , quó mundus folet.

Sanctum hunc pugilem, quó acerbior cruciatus fo-

yus at

ret, paerorum. manu cadere voluit, eorundem fa-

ubl

gittis pro fcopo expofitum. — Sed nihi! illi potuére

ym al

Ino : Jf

ih Uirzm ,ab 4ngelo propugnatum. G/azzu4 ergo

animam corpore folvit , ccelóque tranfmifit. Are-

5

fm:mt;

M

nam fubintranti ceelum . acclamáffe auditum eft :

J

matle Theodore : ego tibi adero. — Quis praefidiis

i, T

hifce firmatus de Victorià defperet ?

n D

SENTENTI ..

tl p

^l

a i

Enífa fili horum fru&um laborum, &

" [imæ LIS:.

. celerem finem;àtque przimium nimis

imnag

o l

l

o

num : & non habebis inde gravamen,

W

fed fortiffimum patientix' tux folamen.

jj

T

Thom. Kempy de Imit, l. 3. . 44-

T

77

j

i

4lha )

-g, hOm J

R E-

g.

ii

*ää(?'?)ä'?fä

REFLEXIO,

Puxcr,I.

Uod Teodoro, idem Chriftus tibi

fpondet : smadé Chrzfizane : ega

tEci

tibi adero. Fruflta ergo formidas hoftium infül-

f

tus,quibus continuo impeteris. Sagitte parvul-

Ál

vtm funt, inc viribus (ut explicat Card. Bellarm. )

fine nervuo,ni! penitüs effe&urz ,ubi fcuró cireum-

Qu Mari

dabit te veritar ejus.

Certa proin' viriliter , dum

puis d

iis quiq

areni excedere jabeat Zizibior , qui de coclo te

fpedla,

tümrih

Ti ii

IL Qui cum infirmiore congreditür' vix

Moliby

non certam fibi fpondet Victoriam. Qzzmiatu, po-

foribis o

tes 77 £0 qui te coufortat : nibil contrà te Mundut,

tittió ete

Caroipséque Demon» Nequit enim hic, quantum-

jum ke/ä

cunque fæv;at, voluntatem tuam , etíi zaturá /24

flitgn

ad malum proclivem , cogere. — Quid hoc hofle in-

lflonem (

firmius ? nemo igitur perit , nifi qui perire mavult,

li.

quàm vincere.

Tif x

IIL Acrior inflabit pugna ,. ubi. vzcma

H0t g

70r$ bonam jam virium partem atriverip — Tum

ïam;lnna

enim, f; quando alis , fortiflimé te oppugnabit

TWngugm

hoftis, /cieus quod modicum tegopus baber. Sed nec

ibi quidquam proficiet,f1 per quotidianos pamonum:

tuarum triumphos, per ferium peccati odium pugna.

illiultimz praluferis. — Szc ergó curre , non quafrin

I Qf

zuncbrtum : fic pugna,non qua[t a£rem uerberans.

üütl

Hoc 4ge , quod agrs ,nec ulla luctz difficultas te ab-

Tc

fterreat.

U

Non eff gloriofa vitloria, nifi ubi fue-

riut labario[a certamáaa,

S. Ambr. 2. Offic.

TCS,ch

Thn, i

VIII. FBE-

998(?7)ää€

VIII.

EEBRUARII.

li

x Ch

$. Marzga. F.

(

) h(]

AUDL

fEc ut adufori Maundo in vicem. slladere? P

fexu diffimulató, vzrz/em quàm ve/fezi, tam

)(15!

0

animum induta Religiofüm adiit Afceterium , pró-

Vi

n

que Marina , Marinus audiit.

Eum parvó tem-

i [mä ii

Y wlitt;d

poris intervalló in virtutibus progreffum fecit, ut

3

ipfis quóque 'd&monibus formidabilis, non femel

qi d

€ corporibus hominum eofdemfexpelleret. — Accu-

fata fabinde ( Dizboli nvidi) ftupri, puellee illati ,

n

z4citit ; 1psó etiam Monaflerio exturbata, prz illius

, n

foribus culpe 4liene tam rigidam à fe peenam £rz-

tri ln

ennió exegit, ut coelum fortem illius miferatum ,

1lis W*FUf

primo Relztiofe Communitati, & paulo poftbeate

s ndttdl

felicitati vedderet.

Patuit tum in cadavere ad ab-

jl

lutionem denudato Vz/gizem Viros inter vixiffe ca-

Eperircmm

ftiffimam , raró plané mortalibus exempló : & Mz-

rinam animO z[czuló irrogatam fibi calumniam

non excusáffe gauliebriter ,led tuliffe fortiter :cer-

l14 u

xvb "

tam, Iznocentiam quantumcün

que prqæm,oppzz'mi

3

u

1 9

nunquam.

]

J

j

yioh

SENTEMTIA

jas

pl

"

l[igäiüm PL*

Jl

I eun&a cóntrà te dicerentur , qux

;,g, [

j

fingi malitiofiffimé poffent , quid tibi

m] v"

]

fH(U*I $

nocerent , fi omninó tranfire permitte-

r

u

j '/1!(;

rcs,nec plus quam feftucam perpenderes?

" Qu

Then, de Kemp.l. de Imit. 3. 6 $1.

Vi

R E«

320 (78)8de

REFLBEBESXTO,

Puxcr.I.

.T Ihil ufque adeó infipidum , quàm

P i

nos, ubi nobifmetipfis fupra mo-

(

dum vilefcimus, aliorum tamen laudes , && magnam

noítri zftimationem tam ambitiose percupere, ut

lp

minimó etiam verbuló, ceu lethali jaculó , faucie-

SI

Gl

mur gravifi'lm'e : ac ne quidquam exiftimatio-

Vuinot; I

nis depeteat , excu[ationes identidem qüï—ïramus 2n

V at

peccatis ? an fic agendo DEO caufam ( quod debe-

It imgn

remus ) relinquimus zzfegr47 velut J//; , qui no-

It n

verit & injuriantem , & fuf'inentem?

hum Oi

1l Ubi palliando quofcánque defectus, &

quehoct

manifeíta fubinde fcelera impudenter excufando;

[7777771 j

sneliores videri cupimus , dezerzores jure alüis cre-

qumplan

dimur: nec jam fimpliciter. Zefeéfuof , fed mali

ibi hml

etiam , quia /zperbi. Non conturbabit juflum ,

u feru

quidqui4 ei «cciderit. Exgo juféut non erit, quo-

V ii

tusquisque j4/?u videri maluerit , quàm effe , vitan-

tlpni

do magis fcelera , quàm excufando.

qüme

III. Quando fzzza tua periclitatur , ali-

fMt:um

qua^te aliquando refpondere nemo prohibuerit »

ne ex taciturnitate tua infirmis fcandalum genere-

tur. Secus tamen , tacere plus expedit ; quàm ut

pro te loquáre.

Si calumniam metitus es , patien-

Ms

ter fuftine : Sin; aliàs id pznz &enus te meritum

li

crede. — .Quod fi ad prafons vidéris fuccumbere

Rütttyi

confufionem pati quam non meruifhi , ne indunte

clPtuaicæ,]

vis ex boc,uégque per impatientiam sminuas. coro-

nam tttam. Y hom. Kemp.I. 3. de Imit. c. 41.

IX. FEB*'

Ej

320 (79)9de

IX. FzsRUARII.

idm, q

yisfopru

B Aldäricw Cenfeffor , & Cötzqerfw

Canonici Ordinis Premonftr.

s umgut

u

I ftupuitaliquando Orbis Afexzwm, & Joannem

j ']Jgu[ö, I

$

Calybitam , nobiliffimó prognatos fanguine

y. aifindi

Romanos , potuiffe 4gere , & patz fortza , quando

l qüänmï'»ï!

utérque paternis in zdibus zeezateorum babzra de-

j (goli*

lituit zzcognitus : Qui non mirabitur 4f/Zericum

; Jij, qu

Francie Principem in Canonico Pramonítraten-

7

fium Ordine Habitum Converforum indutum ? né-

ueöcfecqf'-fä

que hoc tantüm, fed fubuleum agentem? (i verum ,

t cxaygiam

contraria juxta fe. pofita. magis elucefcere ; nun-

uam plané fortius fragrárint Li/z Francica, quàm

jjlt 4lise

( h

4. l?

ubi humillimá Z/derécz manu Pifce fordibus tam vi-

]

if

!

ciné fuerunt. adplanata.

Sacro cadaveri tertium

jon e

í

vi diviná exhumato , locum Lux coelítus allapfa in

v;"

.

'

um df

infigni Ecclefia defcripfit, quó condi vellet.. En

quàm veré juxta D. Bernardum in Epift. Huzilitas

contemptia fit propria excellentie

etiditäï?f'f"f

T d

j

f

SENTENTIA.

"u

J

j t

i

Mnes delectat celfitudo , fed Humi-

eriti

fjb

litas gradus cft: quid tendis pedem ?

g i

cadere vis, non afcenderc.

j m

I

À gradu in-

j

ii [

cipe,aícendifti, — 5. 4uz« de Verb. Dom:

u

77 ^il

u

i

R E.

n

a? (80)$de

AR ETIEXIO.

Xa&liffimé quàm ad Cbrz/li moni-

j

Puucr. I.E

tum; tam PrudentieChriftianzRe-

gulas, fefe habuit A4/derzcus.. Ut olim exaftaretur:

M [/7

non fe exaltandojfed busiliando effecit : bumilian-

licS

dut ucíque in eternitate, fà fe exalraffet in tempore.

m ndi

Quid £e bumiliando uluà debitum agis ? hanc tibi

puam, ]

virtutem forte füadent natales, vilis conditio , defe-

tühYtrfon.

€tus : f ita ; Bergardum audi: non magnum ef? eff

mi ff

busilem in abjettionesmagna prov[us & vara virtid

Taitphfg

e[) Humilitas bonorata. Homil.fuper Miffus.

II. Dolendum maximé,nec hanc Pzr£utem homi-

Volentsr d

folis l

num v7726 effe finceram. Humiliantur enim , quod

U Ad

modo cit. Doctor melliffluus affeverat. Serm. 55. in

fümverj

Cant. ZAl nequiter,alü patienter, alij libentery.Qui-

Brhyifi

nam meliüs? certé omnium pefliméilli , qui ftatum

Humilitatis profeffi, adeó amebulant in mirabilibia

Tolfe.

Atymarn

fuper fé ut [anttiorum etiam 9220 notentur. Cer-

Wonem f

tum habeat, qui talis eft, Chryfoftomi dictum, Ho-

mil. 6. in Matt. Jactantiam fubfequitur vuina.

tv

liter n

IIl. Veluti Haumilita: bonorum omium fous unde

CUl n

hac plenó profluunt alveó : ita ja&&antza res flerilis,

& infoecunda. Cui enim,per Dzux! arrogans placet

Gput f

G Pæn 1'[»

alteri , quam fibi ? & quid inde lucri ? imo quid non

damni,dum Swperbzzipfis etia opertbus bonisquorü

t fl

causá inepté gloriamur , infrdzzéur ut pereant ? fi

porró ignoras teyanima mea ! per finceram defectuü

Qr

lt

tuorum infpeCtionem egredere ( abi poff vefligía pe-

pus

dum tuorum;G pafce ( non jam cum Alderico por-

cos) ed bedos tuos , ne olim abjuratà ovizm burti«

i

lis

[U

litate, badnt ipfe ad judicis fini(tram flatuáre.

Df&Vm;

Xl FEB-

se6 51 gae

X FrzsRuüanRrr

LCbnfi

XChrillag

EY Gäilielmm Aquitanie Dux.

T

B uno extremo ad alizd videtur declináffe

i ht

-hic San&us : à fummis fceleribus ad. fum-

if

mam fanclitatem , fummá vitz auflteritate laboriose

i ht

param. Fuit enim, ut vitz fcriptor meminit, anté

| condiümtï«i

converfionem Exeraneis malue , [uis pezor , pefft-

p4pn j

mus fibi.

Triennió, & plus , veluti alter Herodes,

p r

rabie plufquam beftiali , uxorem Germani proprii

er Mi

violenter detinuit.

Schifmata in Ecclefia exorta

Virtinit

fovit, nil Hujus Auctoritatem, nil Cenfuras reveri-

jyr i

tus.

ACtum de illo fuerat , nifi melleum aliàs ,

yqt J

tum veró ignitum D. BerzarZi eloquium , magis

jlnt.

J

Evchariflica Chrifii prafentia , hanc. Cautem fic

jl at

molliiffent, ut profluerent inde 4474 peenitentium

T

lacrymarum largiffimz.

Hanc primam cordis de-

gt *

ditionem fubfecutus eft mirüs ille rigor , quó in fe

j didun/

animadvertit, quando Loricà ferreá ad carnem for-

u n

titer connexá , firmiterque decem catenis ceu vin-

miumfs'äf*'*ï

culis conftrictà , afperrimó pratereà indutus cilició,

at

& caput ferreà te&tus galeá ad mortem ufque de pec-

La

catis peenituit.. Quomodo non celum adfe rapiant

ii

etiam [celeratifimi , bác violentia ?

julmig

S$ENTENZTIA.

D7 FWU

d

PT

j

Olite negligere, quód vosDominus

tl

/.(V

j

N

J

pius peccantes füftinet: quia quantó

,Wf,r

.

*

tati-

14

diutius exfpedat ut emendetis

r

0"1"("' D

tó gravius judicabit fi neglcxeritis. $. dug,

; li

La

RE-

P.

955 (82 )80e

AREFLEXIO,

lfericordia Domtni multa , quod

PLIN'CT. I. M

non fumus confumpti, jurefatea-

tur Dux iíle, przue Orez victima , jam poenitentium

| Inqua

jforma. — Ybat per declivia, & prerupta , obligstis

j

IK of

velut oculis, Guzltely2s4, ut peccatores folent, quibus

Án$ potia

plerumque tam non curz ell, & cordi,pedem ab exi-

tio retrahere , ut volupe etiam fit perire, D £1 Cle-

& lcrü,

0 fret (

mentiam ferio implora ; ne unquam hujufcemodi

difcrimen fübeas.

plenus

Il. Ea peccati natura eff , inquitS. Chryfoft.

t m

Odent,

Ep.7. wt priufquam omninó perpetratum fit,bomint

afficiat temulentia fed poff ipfum expletum tum'oo-

165 Ditclt

rioüm n

luptas feft proripiat & extinguatzur &5 folus deincepi

ffet accufator Confcientia,carnificis locum tenens,

Bfdi

gpeccatorem lancinans , & extremas ab eo panas exi-

Bs

fens. Fuit hac laniena ifiumeris ab orbe condito tam

intolerabilis , ut defperationibus acli , violentz mor-

tis capiendo confilia;é fumo inciderint in flammas.

Y

III. Verum quidem eft D. Auguft. Effatum:

R

Penitentid aboleri peccata indubitanter credimuts

£ttiu,

& inultimovita firiu, fi admifforum peniteate

de Ecc. Dogmat. cüm tamen pezirentia fera raro

fit vera, & qui poenitentibus veniam pollicitus eft

non idcirco vitam longiorem ; imó nec erafnum

promiferit: praílat poenitere zz rempore : nec t«

meniita , ut identidem in antiquum relabamur lu-

tum, quod, quid aliud demüm eft, quàm nugari cum

Dzo? fed ex prafcriptó . Greg. Hozil34.in Ev.Po-

nitentiam fic definientis : Pezirentia eff praterifa

comittere.

periuta plangere & plangeuda iterà non

XI Fzs-

256 92 de

XI. EEzsguanrr.

71 Wdlhqï

^

jfb ju::ï;;

$. Faddoria V. M,

mpenitu

iis Ob]if-ïï

j

I unquam alias , & alicubi ; hac certé in Virgi-

j

N

ne nomen cum re confpirárat.

Bis nobili

«sl g

jj gt

fimó potita triumphó , & nomine fuó digna fuit,

& lucró.

Primó enim. Hymeneum vicit & fum-

r D

m hjio

mo femet tecto pracipitando , ut carnales fponfi

complexus fugeret : quam tamen Zgel fuis ex-

cepére manibus priüs quàm ad lapidem pedem

us U

mf

offenderet. Secundó potentiffimos vicit Imperato-

tes Diocletianum & Maximtanum , vinci per glo-

st

;5 /"/W W",

riofam pro C5z//o mortem fe patiendo , ne victa

perfidiz cederet.

ZEternos utíque triumphos 7-

f i

"T

!

auh

&oria merebatur, tantis affüeta victoriis.

yiorit

SENTENTIA.

j ii

ntinlu

I&oria non minor eít hoftes tolo-

] uü. BA'*'

rare,quàm hoftes vincere, i. Gre-

qniendt

gvriw.

m

;'WW/ ?

; j

n

Ü

ne[, Iu

^l W

j

] fdäbm

n

t

ij

j

F2

RE-

j t/i""

i

jj (l

lu

356 (94)9de

REFLEXIO.

'PLINCT. I.

Uplex vitlorie genut ,ex duplici

D

itidem conflictu, in una fpeca-

Qu

mus Vi&loria. Semel vicit hoftem fugzendo : tum ho-

À

(hote

flem tolerzudo. Prior hoftis animum teló cupidinis

Gkest b

impetebat : & hic fuZ füuperari debuit, Pollerior

t erm

corpus excruciabat odió fidei: & hunc fortater. to-

derari oportuit.

fs pr

En pugne variz ex hofte difpari

Anonju ]

fpecimen?

ln fe

II. Idem tibi modus pugnandi efto , idem vin-

Tiquree

cendi. Si evagatione fenfuit,aut alió quovis modó pu-

p 8

dicitiz periculum fubeas, celeriter fugam arripe, in-

annonm

timé Dzo füpplicans, ut tum pozat pedes tuos quafi

[7771)

«eruprum. Si porró ad certamen te provocent nior-

Drprm

bi, calumniz, perfecutiones G&. Sta viriliter,& tole-

ffdflturus |

rando hoítem confice. Utrumque tantundem erit,

T at

ac Iegitime certáffé : Utf'hmque coronà dignum.

Ti r

1001 at

HI. Felixplané eft & fortunata nimium ; fi

quidem noverint, Chriftianorum conditio. Etfi enim

Wj

vita illorum fitzezlitia fuper terram ; indéque mo-

Ptj

leftiis non vacua, fed redundans : cm tamen fingula

fipuä (s

militiz hujus momenta novas identidé victorias ve-

Pv

lenti pariant : quis demüm hafce pugnas detrectet?

L m[, quiw

quis otió torpere malit,quàm olim tam amplà in cce-

tul

lis potiri glorià, quae & magnitudine, & pretió non

modó triumphis refpondebit, quos ex nobismetipfis

reportaverimus , fed & plurimüm fuperabit? Adeo

non [unt condigna pafftones bujus temporis ad futi

Vs

zam gloriam,

Ad Rom. 8.

t ;

M

sie od

XII. FEsRUARII.

ID

- $. Aptonits Epif.

i u p

'

gz

njb :

Quinto etatis anno Spirirum Santum Do-

7X Gorem audiitfolers tyrunczlus. Quid non ad-

mibapiá

difceret bóc Magifiró ? primüm ejufdem fcfe animo

dbui, Dl

ftitit rerum omnium Jz5iter , grandi charactere

vunc f

ex lrl

fingulis propemodum infripta rebus. — Cohorruit

"ntoniw illam legendo : ac quo faluti fuae confu-

leret, in frequenti Monachorum contubernio ater-

nà quarere;atque meditari ftuduit, duodecimum vix

ovis t

Hoc in Ludo parvó admodüm

annum egreflus.

um at

annorum tractu ufque adeó profecit , vt aliis in

t

feientia San&lorum erudiendis Abbas praepofitus,

! fOVUCEUUfA:

proprium etiam parentem difcipuli locó haberet;

1 viril"(c!fä'f"f

redditurus utíque vitam anima illi , à quo corporis

t d

ipfe acceperat.

Subinde ne virtus tam fplendida

minüs forté lucis affunderet czecis mortalibus , Coe-

r odl

nobii anguftiis claufa , Epifcopali füblimatus ho«

"

nore ; eum fefe exhibuit, ut omnes fanctiffimé de-

Vi 14

y

perirent vivum, lugerent mortuum, pauperum pra-

j,ini

]

muntil

cipue greges, bis Orpban: , quia & Paffore & Nu-

tritióviduati, Hos in fcientia fpirituali progref-

i vi&oiiaï

g

fus facit, quisquis Spiritüs I?ivini do&trinà imbui-

tur.

man

sU

SENTENTIA.

x no9^

qil

Piritus San&i do&rina non curiofita-

U

PW

j

tem acuit , fed charitatem accendit.

$. Bers. in Capt.

ARE-

XU» IE "

F3

s26 (96)82e

K OE FLIXIMY.

Lurimüm debet Spzrztus Santio,

Puxcr. I.P

h

quisquis feliciore paffu virtutis vi-

am graditur. Ab hoc enim velut à fpirite fezentie om-

Wi

nis melior inftruclio : ea cum primis,quá difcimus 4e-

m

clinare Àmalo, & facere bonum : quà docemur boni- tiligea

eaten, G difciplinam 65 feientiam. Beatus es, f1il-

nv

lorum acceníeáre numero, de quibus bonó omine

tit que

Tfaias vaticinatur c. $4. ersmz omnes docibiles D ET:

mxsintegcr

mifer é converfo fi olim de te perdito dicatur : »olust

m i

intelligere , ut. bene ageret. Pí, 35

f nach

TL Multa funt vie ,€ multa genera viarum:

d confen

magnum profectà periculum viatori. QuAm facilé in

dius dely

multarum occurfu errabit invia [uayqui viarü di-

detxife

féretione caruerit ? S. Bern. ferm. 11. fuper (s ha-

bisineud

bitat.Quisautem in dubio tam periculolo certius in-

Titui i

formabit errabundum;quàm ffarst u veritatis ? dii-

hd IU

gitenim Ille vias noftras ad cuftodiendas juítificatio-

t ln

nes Dóni : atq; ubi errore humano aliquando in ob-

Eïfm ld

liqua deflectimus, regit , quod in nobis eff, Zevium.

f g

HI. Non aliud Cocleftis hic Magiíler siser-

paiy

val petit , nifi te ipfum. Te da , & difcipulorum ad-

Tlltretor

numerabere fyllabo. Dabis porró te ipfum, fi con-

Q p

/

flanter zzZiasr quid loquatur in te Dominu DEUS:

Wtit uj

Si cum D £ o fincéré, cum proximo veraciter agas :

Spiritus enim fantlus difcipline effugiet fittum.Quid

ergo moras trahis? quin hóc momentó Ejus te diíci-

plinz concredis? facies certé, nifi zternüm aberrare

malisàvia qua ducit ad vitam, atqj hanc, culpá tuá»

Nv

ignorans,ignorari pariter./o/ur enimSp.S. Zperzt octt-

los ,6$ docet veritatem. S. Aug. form 185. de Temp-

XIII. Fs5*

322 (57) 908

0'

XII. FzsRuARIX

iritt M

S. Martinianus Auachoreta,

paiïuvinutis"

t

Uinque & viginti jam annos mirá fanclitate,

um

multis etiam miraculis ccelitüs comprobatä H

g dl

tranfegerat Martinianut,quando Orcu tapt virtuti

, Dansssi

invidens, »ulierez nequitiae fuae vicariam fubfti-

us bono &

tuit, quae Martzni

4n0 cum pudicite gemmá , hacte-

iil

nus integerrimä t

otüm unà meritorum zbefaurumt

dicaturz t

clam futriperet.

Et vero utritfque jacturam fecif-

fet, Anachoreta, jamjam in propofito nutans,

&fere

ad confenfüm prolabens , nifi fummé peticlitanti ra-

generwiai:!

. Wmfnräj

dius defüper affulgens , eà finceritate peccati fordes

detexiffet , ut Marziuianus luculentó igne excitató ,

[

x ige

bis in eundem fe conjiciens, quàm in fe ; tam in pro-

]culo'iemï

S.lf'

»

ftituti pudoris foeminá , incendia incendiis fopiffet.

4ountl

Inde per mare ad rupem inacceffam digreffus , cüns

iterató ftrui infidias fibi metueret , à puella naufra-

ndasjvf"

f

ga,in id litus ejecta , relictis omnibus , pracipitió

fiquando

)iS l'jli,ü('"s

mari fe credidit. Heroicum hoc facinus D E O fic

Vlggiiïcrm?f

placuit; ut duos continuó Delphinos fervo fuo fub-

mitteret , qui in columem ad aliud litus deporta-

ii

runt.

T

yjit!

l BU

Frequentiffma l.

$ati0 periczt/i.

gp/itum cat[a efl frequen-

j

n

t

SENTENTI A.

jf

"

uilsto

i

& T Emo diu tutus eft, qui periculo pro-

vgrnümäwj

ximus eft.

$. ijrian.

hu OP

ï . S» ///m(ln

,j

Fa

RE-

yip

$8 (38)9de

SENTENTI A.

Oterat in Martiuiano videri iam.

Puxcz.I. P

pene emortua ca7o, tot laboribus

fracta,tot jejuniis infirmata;tot flagellis attrita : coge

]

f

eupifcere tamen cepit averfus fpiritun,& fan&tio-

F

fame

Yi szentis Ledi tepugnare refraCtarja, ut primüm mi-

ordief

nimam occafionis rebellandi umbram advertit. A-

deó veriffimum eílt

Qdf

quod f^. afferit in Expofit.

Epift. àd Galat. carmi concupifcentia cum vita bac

Tif

IHC jama

e4uLUm ],ïm'uï;tur.

erunt,

II. Ad has penitüs elidendas, etfi ad. mentem

lfs

Caffod. in Matt. fex pracipué media fuppetant: So-

Ril

brietas nimirüm, Operatio, Afheritar cultüs, Inbi-

"Laf

bitto fenfuumsRaritas Jférmonis;cum boneflate, Evi-

LE

t4tio oportunitatis 65 per[ona, loci, $ tesaporis : ho-

U[(liüqug (

rum tamen ultimum, reiiquis non efficaciüs modà

QUf « |

eft, fed tale etiam, ut reliqua fine hoc plane fint nul-

frtumg;

la. Da enim fe quantumcinque mortificantem : fi

7) tflin

gerncrä periculum amet , & adeat : certó peribit in

1i1o,

IIT. Pietatis effe putabat Martizianus, & debi-

t& ergà afflidtos commiferationis, errzbwndzam in-

Tl

tromittere fzminam : fed hic vaferrimi tentatoris

f

mÓos eí:, pietatis larvà fanctioribus animis illudere,

Uis:Yo

ut hi fpiritu quandóque incipientes , carne confü-

T (onr

ment.

liumcün

azcünque demum neceffitas mulierum qua-

tti

que confortio te ingerat, hominem te co-

gita : mulierem veró ( ut. Publ, Mimia dixcrat

6 muliere nibil omnino di,

4re

)

XIV. FEB'

36 (99)9de

COXIV EszsRü^nrr.

(b il

$. Auxentium Abbas.

ytot labol

[isatri

t d

Ult fan&tus hic Abbas totus in recogitanda Paf-

fione Domznica: néquealiud tantum illi curae

apunint

& cordi effe potuit, quàm Ch»zfu 7 E S ULS , €9 bic

m d

crucifixus, Feriam fextam,velut dolorofo huic mylte-

erit nj*

rio fpecialiter deputatam , feptimanis fingulis quàm

TL

ille; tam cateri ejus imperio fübjecti, ut fe/Lez co-

luerunt. — Mirá fuit in gerendis rebus prudenti ,

al m

admiffione potiffimüm fzcularium ad vitam Mo-

gt

Raflicam, quorum fzritus follicitudine varià probz-

j ais

bat , an ex D EO effent.. Deníque dzlecfo tantüm

dul

à fe Servatori Crucifixo per morbum graviffimum

f ;mpw:hg

utcínque conformatus , facris ejufdem plagis in-

ficaci i

dormiit : relictó mortalibus illuítri exempló, »oz

Janeltt

periturum malé , qui bene Redemptionis fua pre-

tificantt

tium «eflimárit.

i gt

SENTENT 1 A.

TA &dä

j

Rd&us nofire Redemptionis Chri-

um

ftus , Rationi futurus eft plenitudo

n t

lucis: Voluntati multitudo pacis : Memo-

nitis ii

ri€ continuatio aternitatis.

$.

Derz.

, atf qu

þrm. 12. i2 CAHt,

muhäumgw

od

T

77] (X

RE-

Fa

[

x

98 ( 50) 22

REFLEZXIO.

Affo Chriféi & facratiffima Ejufdem

PUNC"I'. I.P

Humanitas , lignis Redemptionis

noftre preclaré infignita, D. Bernardo Lzber fuit

Auct

fériptut intus && foris. "antum in illo Mifericordiz

fl

Divinz legit ; ut amorosé Myfíterium iftud appella-

phüi: ]

ret Opi4fine exemplo , gratiam fine merito, cbari-

Alm ed

tatem [ine modo : G miremur ; cum doctore Mcl-

tifinit

lifluo 4uxentium Abbatem : cum utróque tot ani-

marum millia , non alibi requiem quaüiffe , quàm

&t

zn vulueribus Salvatoris?

n Gu

II. Quidquid boni ef&,quidquid falutis, & gra-

lüt, q

Tüm oro

tiz,non nifi ex hifte fontibus profluit, Imó quidqui

mali eft,hóc falubriAgni ifiocentiffimi cruore ablui-

du

ittmpli

tur , & cavetur. Paffo tua, Domine 7 ES U (inquit

antea cit. Afbbas Clarevall) ultimum eff vefugium ;

Tottue j

lit i f

Jfingulare vemedium. Deficiente fapientia , juftiti

zon fufficiente fantlitatis, faccumbentibus meritis,

zlla fuccurrit.

III. Felicem te aliquando, anime mi! fi hóc

exili tempore cum Spoz/a affuefcas federe [ub umbra

Irg

Q

allius quem utàrque defideratis. Refrigerium tibi;

ut illi, pratabit Crzez pro te frxus Servator : Guübi

M

olim animz aternüm damnande ge/z neglecte in

fuum Redemptorem Charitatis urentur , & 2//z pu-

nientis juftitiz divinz : tu intrepidus cum Divo ite-

rum Bernardo afferes: Cd» defecerit virti mea

1on conturbabor ,uon diffidam : [cio quid faciam :

calicem . [alutaris accipiam 68 uomen Domini in-

wocabe. . S. Bern. in Cant.

XV. Fzr-

ecs ( 91) 986

* Y. FEBRUAIRII.

if

$. Geargia. F.

Mdenpt

ab r

Aucis hmlta complexum fe credidit S. Greto-

o Mif

r

niltud

riur Turonenfis, quando hoc Virgini elogium

-P

ofuit : Eaendem Vartute excellenti ornatam, non

| meïilü, (

a dodos

Aliam admififfe voluptatem , néque nifi in Divino

obfequio. Quid amplius à perfeCtiffimo quóque .

ii

exigeret? Quantam puritatis füze rationem habue-

[uæflifTC;(iï*T

rit Georgí2 , e DEUS miraculó manifeftari vo-

luit; quó numerofus miré candicantium columba-

Ls t

rum grex , Virginis facrum cadaver , tumulo infe-

m

rendum, primó ad templum üfque fübfecutus, tum

miauorelaïïä

in templi ejufdem tecto tamdiu fubftitit, dum de-

pyu nj

mortuz jufta funebria fuiffent perfoluta. — Sic fci-

j ,z]frlgllfä

licet in terris etiam Virgines zlluftrantur.

»;?71! l;! / ,//?1,:;

itiu

SENTENT I14A.

j

irte

"z

Irginis Definitio eft , fan&um effe

*A!W/;!þ i

corpore & Spiritu.

$. Hieron. ad

;frigïfiunï ni

Ne/mt.

gt

gl

J

g

f

sl pie

u

jj

i

] /(lllf

j DI

RE-

y

38(92)3&

REFLEXIO.

gna Zirginitas eft, quam Dzus,

Puscr.I. DI

Angeli, & homines maximi fa-

ciant. In carne prater carnem vrvere , ait S. Chry

t Gl

fologus ; ferm. 143. caleffis eff vita. Rotefimilis

getil

