L. & filius adoptivus. Infignia profecló deco-

ra! qualia in nullo ceterorum Divorum confpici-

at W" 1

mus. Tantum nempe favoris par erat rependi pu-

pl

ritati intaminauffime ,. Amori ia DEUM, &

n

Charitati in proximum fummis.

Nihil potuit in

Joannen vel relegatio in exilium, vel oleum fer-

(05, &] [ l

vens , vel venenum potum : ubique perilitit fibi fi-

j IO[)J"

milis , DEO tantüm nixus.

Omnium fermonum

yidus

fuorum Epitomen voluit : ffzolz , Zihgzte alteru-

UaChnldl i

"

irum. lene iítud perfeöhoms compendium , ut

j prec^

DEUM ames fuper omnia, & proximum ficut

g,mcr"

teipfum.

hommü'fl'*

BSEUNWqERX T

u)

(

Ile&io habet duas alas : ala dextera

; am[ om?

eft dile&tio Dzr , finiftraala eft di-

.

.

m i

le&io proximi

nullus hominum cum

ua-

j;d nlu'

una ala poterit volare ad codum

) fic*

rc ? quia nec fola dile&io Dzzr fine dile-

jl Wff" '*

&ione proximi , nec fola dile&io proximi

anv i

fine dile&ione D E 1 valet ad confequen-

1 JHM

i E

dam zternam beatitudinem. $, Berz. de

k femp

modo vivendi ferm. 13

vecpaNe

RE-

VH«D

$28 ( 734588e

Ib E ROL PSXSIOBN

XX

Puxcr.I. Aufam, quare pra caterls praeroga-

& A tivà fpecialis amoris à Chrifto fue-

rit donatus Joannes Apoftolus, Ecclefia effe dicit

puritatem illius virgineam. Vide, quàm fimilitudo

iRS,

fit mater amotis ! Cum enim Spzrírus fit Dzus, quid

lat

Ifti commune erit cum illis , qui ducuntur delideriis

ftiüs qua

carnis? Peniter,olim inquiebat,me feciffe bominem.

J enim

Unde veró iftud? inde fané, 4ui2 caro ef). Uti vero

Tosinflrun

carnales homines tum obruit Cataclyfmus ; ita ho-

tiisilis co

diéq; ob tales potiffimüm irittuntur bella, peftilen-

pluimifort

tiz, terrz motus,& ipfe denique inferorum ignis.

Vr fiffem

II. Modü dilectionis Dz1 & proximi ampliffimis

Borientium

documentis tradidit 7o22es. Nullá fequioris amoris

Rülla, cam

difcrimen eft, ubi Dzus diligitur proprer fe, & pro-

Yonttyriy

ximus propter D Eum: fic enim in Dzo amatur,quod

& praiam

ipfe Dzus in feamat : & in proximo, quod & in ifto

Tiricord

amat Dzus. Da amantem , iiquit S. Auguftinus , G

N (foquiden

fit quid loquor : animales autem homines non capi-

BNSTN

unt verbum iftud. T smibi Domine in defiderto, tu

vd fu.

[pes mea, tu fiducia mea, tu con[olator meus, & fide-

liffmuus amicus meus.Yhom.Kemp. 1.3. deimit.c.$9-

III Utrobique , in amore nimirüm Dzr & pro-

On]

ximi , probazzo dilectionis exbibitio ef? operis. Ob-

Tüi

fervatio mandatorum Dz1 : cura falutis proximi, di-

le&tionem probant :catera nugg. Actuofüs eft amor,

Tut, qui

& capitaliffimus otii hoflis.

Habet femper, cur

df

Dzux amet : habet; cur proximum diligat. Deni-

mmm d.

que , Cbarztas nunquam excidit. Dilefhonem DEI

" e"ï:quw

€ proximty in qua tota lex pendet & Prophetes

- ii

fémper mente meditemur ,. €$ opere perficiamuh.

S. Aug. Tom. 4. L. de falutar. document.

XXVIII. Dzc-

873 324

| ,

XXVIIIL. DzcexwsRts

x at

qrisa Cirl

1

S5. Imzocentes M.M.

Ecludi

yqun (ails

- Er£ S. Auguftinus : profanus bofis mumnguans

277]t0)

: beatis paruulis tantum prodeffe potuiffet ob-

[icunt

fequió, quantum profutt. odió. Serm 1o. de Sanct.

iaf hn

Dzz enim providentiá factum,;ut neqam Herodis fe-

n (

Il

titas inlirumenti locó effet, ad aperiendam innocen-

idfnr

tibus iftis compendió viam zternitatis beata , cujus

rb

ANIM.

plurimi forté illorum , fi fupervixiffent, jaCturam fa-

&turi fuiffentirreparabilé. Agite tenella, pro Chriffo

JIWIEI

ao

motlentium , & Chrz//o fübítitutorum infantium

fequforisam::

millia, clamet nobis innocentiffimus vefler fan guis ,

m;:erfh

non ut primi innocentis nocenter occifi , vindictam,

Qaté

j

fed gratiam & mifericordiam, àgratie Aucltore, &

((

TOb

mifericordiarum Patre. Pretiofa nobis fit, & in no-

]

Jf

D

bis C fiquidem adhuc integra perftet) & in aliis, in-

'mmö D) Ifl

nocentia; Ut neutrobi damnum

vel factó.

patiatut , vel dictó ,

T deFde'ff'jf

rl

SENTENTI A.

l

qeinit

n

ii

On propriorum tantummodó malo.

d

rum rationem dabimus , fed & eo-

us p

rum , quibus aliis fcandalum przbemus.

T

jl

Qodíi ctiam per feipías graves (ant no-

l- as

el fcmï» 'ul,,

ftrorum delictorum penz; ubi &

lita ac-

dl

cedent,quando falvabimur ? s.

joan. Chry-

i/effl"""", "

Tl d

^. Hamiä. 25. n Ept[l. ad Rom.

i P;,/;L'i.»ih

n

Z

&

$

AE-

MU

$8 736 9H

RE FrLIEXJZIm

X

Tinam cum uno Herodi infelicis

Ó

PUNCT.I.i:ä

funere concidiffznt unà hypocriíes

omnes,omnia innocentüm latrocinia ! verüm vigent

XCan

hodieque & ille , &ifla, Quantorum vox elt* cim

Epifa

inveneritis,renuntiate mibi, ut & ego veniens Ado-

Tredutit,

»em eum. Simulant fe quarere Chriftum , dum tem-

t difpend

pla ftequentant , Sacramenta fufcipiunt: cüm inte-

hütelegf[, d

rim animus alia omnia volvat & tractet. An ovum

gjbus itiqui

ovotam fimile , quam ejufcemodi hypocrifis Hero-

ttifime re

dianz?

Ts d

Il. Quid porró fcandala , quàm infiocentüm

itemus,

latrocinia ? Et quid demum opus, Juventutem fe-

lii

ipsá ad malum fle&. facilem ; impulfü fequioris

Vixeinis h

exempli flernere ? fi, ut ait Ariltoteles, Juvent

tlf

per fevoluptatum avidiffima eff : f juxta Hierony-

P 3( IOT PI'OH

mum Laczló opus ad eam regendam , & & lapfibis

Tefagyy,

reparandam : , ad mentem Bafilii ssobilifima efh

Tbhtmam

&& continuis tempeflatibus obnoxia : qui luam excu-

Tpiot,

fabunt nequitiam , qui datá operà (ceu non eflet

ii er

aliud agendum ) eam inquinant & perdunt ?

Rn i

IIL. Pridem ab Ethnicis monitum : Nz/ Z2

fedum, auditiqs bac limina tangat,intra qua puer

ef. 'Hic vel maximé curandus proximus : ilque

pracipué, quem innocentia farta adhuc & tecla

Ón

D E O magis amabilem reddit. Mola afinaria in

lis

eollo , & demerfio in mare,non tantum adferunt

Wndep

nocumenti , quantum vel unum fcandalum Juven-

Ü re

tuti prebitum. — V bomini; per quem feandalum

venit !

1 sfhmn

)Q(IX. DEF"

-d

|

*28(737)39

'I f.

XXIX. Dzczwznrts.

i H t

*(f'ü l

üni

Y

$. Thbomas , Archiep. c M. ;

cila, Y

orum Vi

A

Jl

X Cancellario Regni Cantuarienfium Archi-

E

Epifcopus , utrobiqg; & Dzo & Regi fidelem

vä'(gg

Te pracftitit.

Ubi tamen vel Illius, vel Hujus gra-

hrdlum

tie difpendium facere neceflum fuit , poilerius

(jpi:

hocelegit, & Herrco fecundo Anglorum Regi , le-

qadh, A

gibus iniquis dignitatem Ecclefiaflicam turbaturo ,

l h) Po(.'!)'li li

fortiffimé reftitit , pofthabitis non tantàm minis

regiis,fed & fui, & fuorum profcriptione. F.evocatus

at df

poft tempus aliquod, eum deprehenderetur ; exilii

s; rv

Íedem mutáffe, non animum,in templo deniq; ; dum

impul

ïü

velpertinis horis operam daret , à fatellitibus regiis

jot

f

crudeliffimé cafus , in has poftremó voces optimus

jjnt

Paílor prorupit: pro nomzne TESU , * sefenfione

if ét ,(W

Ecclefie mori fum paratus.. Multos fafcinat refpe-

p

lt

i(l[ïïn'ff

étus humanus, cujus intuitu , ne apud Magnates im-

)N

TOU

pingant, iftorum favori DEI gratiam pofthabent.

j (*

quod f1 ex Ordine Ecclefiaftico (int ,. quis jure de-

gpadun:f |

müm paílores potiüs , quàm mercenarios credat ?

jun. J

ó6ENTENITI..

,j

yorim

"& TOn debet effe mens jufti ut cera mol-

; ii

lis, quamlibet recipiens impreffio-

pl

nem de facili , fed ut adamas , in perpe-

g

tüuum rctinens primam impreffionem.

a

j

$. Bergardin. Tom. 2. [irm. 66.

(W u

Z

RE-

u

s22 (738 )2de

REFLZSENIE

X

Afloribus Dominid gregis multa

PuNc*r.I.P

hodie occafio probandi fidem fuam.

ANon f[cindamus eam , dixerant olim milites de in-

confutili Chrifti toga. Aliud hodie in eorum ore,

qui myfticam Chritti veftem iniquis fuis exactioni-

Uitq

(

f

bs , rapinis &c. diftrahunt , lacerant; peffumdant.

Hic igitur opus bzculo pafforali adjungi gladium

Áiris dot

(uidqid

Verbi DEL& (lricté obfervari illud Spiritüs Sandi:

fidendum

u[que ad mortem certa pro juflitia , & DES ex-

Ti m

pugnabit pro te inimicos tuost.. Ecch. 4. v 33.

defuper dit

lL. SiImperator neo-celectus ( conítat ex Ponti-

Tdpnb pi

ficali ) fuper fancta Dz1 Evangelia jurat, f e cate-

o proteclorem, atque defenforem fore Summi Pon-

allqundo

Ttttt, gl

Hficis, G. 8. Romana Ecelefia,in omntbus necefftati-

Tj

bus6 utilitatibur ejus : cuftodiendo,t$ couferuanda

207j

golfeffiones ejus , bonores,65 jura, G c.. quid fieri ab

AIorepypl

iis par eft, qui vocati in fortem Domini , & Eccle-

f T

fiz fpecialiüs defponfi, fingulariffimam ejus in. fe

curam fufcipiunt? Malé iis erit, fi non ad lupi prz-

Ifcepmms;

80 robyii

fentiam , fed ejus umbram tantüm , trepidi, & vere

Ts füeri

mercenarii diffugiant.

III. Ibi etiam Paftores minime ignavos effe con-

venit, ubi à potentiorum exemplis vitium derivatut

in infirmiores. Procul hic eíto vefpe& us bumanusfer-

U

vilem faciens animum: Liberé loquendum,ubiid in-

(ü

cumbit ex officio : femper tamen cum dileétione bo-

Vs gl

minumyG odiovitiorum, Quàm hodie rari funt, qui

cum Jease Baptif?4 majoribus in faciem dicere au-

xbl

fincillud : 202 Zcet ! aut cum Nathan Propheta : T&

itu:. ]

esille vir. Sapiuntinterim,quotquot cum Davide di-

cunt: corr.

455 increpa-

b zme.

zpiet me jufh us in mifericor d

XXX.|Dzc-

326 (739) 92

f.

XXX. DECEMBRIS.

fi p

Dundii

1(.» Iuf

. Laurentius Conf.

i il

j n enum d

Uinquennió vix expletó duré admodüm ín

j fieada

C)

fe animadvertit Lazremtinia , cilició rTenes,

at j

flagris dorfum ad fanguinem ufque cruentando.

aj i

Quidquid in aliis fieri laudabile vidit, id & fibi

( opirt

f

faciendum continuó credidit, veré zemulatus cha-

i, 000

rifmata meliora. Gratiá converfationis fanclz fic

da' 4n

1

KOml

defuper ditatus eft, ut neminem à fe dimitteret, nifi

j

magnó pietatis fenfü & amore accenfüm. — Chrifti

(j

lii

aliquando amplexu fruitus , ab hoc audiit : Lzz-

TAT

venti , mibi cbarilFme , tue à me oratioues exaudi-

ul t

J

/

!!.'.'v

24 [unt. Frequenter füis inculcabat: Fzloli , bortor

) 0f

vos bilaves effe : Bonos €5 retdos corde, perfectó D EUS

f, qii ii

amore profeguitur,

Immortuus denique Imagini

)omfni,iï'i.rfdf'

Crucifixi , caput füaviter inclinantis , coclos petlit ,

f

u

recepturus mercedem cultz à puero virtutis — H

fl

il

eó robufliores in animo radices agit, quó matu-

mpuh

rius fuerit implantat;u

ignavoüif?ïï

SOE UF BOACOGPUP M

vitium i

(

Uemadmodum aqua in arcola digi-

T hum?g

.

? dum,uni»)

C)

tum fequitur pracedentem

2

ità

Afl l!l!!ä ,

ztas mollis & tenera in utramque partem

udic mll

L

flexibilis eft, & quocunque duxeris , tra-

iend

"

hitur. $. Hier. de izfant. educ.

g

am D

'!j»ll:(f le;

X

A5

RE.

2$ (740 ) 8de

REFLEYXTE

Puxcr. T. Y JUkhró ümili expreffit Plutarchus,

X

quanti referat virtutis amoremà

N

teneris imbibi : ficuz infantium, inquit, membra, fi-

mulac nati [unt, formari, cempontq; debent, ut re-

Átto

£ a, miniméque obliqua fiant ; t1a puerorum morai

N

&

prineigio apre, coucinnéqi fingere convenit. lnnu-

meri à recto virtutis ftatuin diftortum vitii habitum

1nte piil

defcifcunt, quod initió ifti prae illa aditus animi re-

yam volu

feráffent. Implebuntur offa vitiis adolefcentie [ue ;

eufdem pi

tung mo

&5 cum eo in pulvere dormient, Jobi 20.v. 22.

IL. Si in cun&is artibus & opificiis hoc primüm

18005 of

iM

M

liU

exigitur, ut maturé fe quis illis applicet : quomodo

ng i

iitud ipfum non magis locum habiturum elt in vir-

i

X.';l'm-n

tutibus & vitiis? nihil infoliti , veteranos ; & qui

elemplar

multis annis in Religione ftipendia fecerunrà Junio-

Tilt2

&

GT

ribus longiffimis poít fe relinqui intervallis : quid

m

cauíe aliud? quàm quia ftudium virtutis iflorum ,

/GG[A[C,

ROrn

quàm illorum magis ferium fuit & conftans. Optan-

UP

dum cum Cleobülo apud Stobzum , ut sec pueri

zuores babeant infantium ,nec Juvenes puerorum 5

uOrun

nec juveniliter [e gerant viri , nec delirent fenes.

III Suos voluit femper fancte hilares Lasren-

tiurfic enim folet Confcientia bona.Non eff regnum

las

DEI efca & potue , inquit Paulus ad Rom. 14. V. I7-

&DD

Cl

& pax,€ gazudir/m zn Sprritu Sanítle.

fed jufistia ,

Gaudent in terris jufti,teftimon

ió confcientiz bonz:

)CGI

buutur in culih-

ibi veró exultabuut in gloría , leta

Ws h

üm de-

bus fuis. Rogatusquifpiam, quid ros potiffim

lectare foleat, refpondit: Confcrentia pura »

& fhes

bona. HincEcclefiaftes : co?novi,quód non effet me-

lils, nifi latari, & facere

bene in vita fua. €. 3. 0. 12

XXXI, Dzc-

326 ( 714 ) 9d

] (j

XX I DECEMBRIS.-

pf

Y

$. Melania Juzior, Ramaka.

Atronarum Urbis non nobiliffima folüm, fed

] [7!;

& ditillima, omnem fuam fubítantiam , an-

[

ititi

nuente pliffimó Conjuge Pziz26 , pauperum pro*

1d

priam voluit, ut liberius Chrifto famularetur. Cibus

ejufdem panis aridus , frigida potus , arca lignea ,

)0Í

tumbz mortuali fimilis , palatium fuit & torus.

Tempus omne, utne unum iflius momentum inuti-

liter difflueret, legendis , faribendifque libris ftudio-

J

m

fiffima impendit. Hierofolymis denique numerofo

4f0S

Virginum Catui prepofita , cüm vivum virtutis

exemplar annis pluribus fe prabuiffet, prodigia

I

multa & rara patráffet, pradictó tranfitüs fui die,

lzta à tere(lri ad So/yzzam coeleftem abiit, eternum

victara. Omnetempus, cum AMelziz, perditum pu-

)

tà, quod augendo divino honori ; & promovendo

proximorum utili non impenderis.

SLNITENOEIM.

I parüm auriamittas, omne damnum

jo

yDappellas: & fi totos dics in diaboli ope-

ribus confumpferis, nihil te amififfe opi-

naris. $. Chryfoff. Hormil. 57.

jJun

j

7

D

UXL

RE-

928 (742) 806

REBTLIEXIJGO

Puxcr.I.

TE

Uàm facilefuit. Melania , setetna

penfanti , & tempori pretium

FE

ponere; quó ztternitas beata comparatur, & peritura

Iroei

defpicere. Negoztiantini , dum venio , monuit Salva-

N

rem

tor. Pretiofze margarita locó remzpuws habuit pru-

T at

dens Matrona, quam, ut fuam faceret, abiit, & ven-

n

li

Itis men

didit alia omnia : puta, fanguinis claritatem, divi-

stiliàt, q.

tias, honores , voluptates. Gzffavit & vidit , quia

bona eff negotiatio ejus. Prov. 31.

fm&üs ) fac

fderet ,

II. Verà S. Dorotheus ad fuos : u 6 Zrgen-

ffl! &llla; (1

tum [i perdiderit bomo , poterit tautundem imven-

rey$ repenuere. Sz veró tempus amiferituequaquam

(let, &

éllud invenire,aut acquirere poterit. Sané futurum

Preniu |

efl omnibus , ut boram buju[ce temporis quaramut

£iiti, )

defideremuf[g;, nec eam babere,vel ullis precibus im-

Pa eer

IMW ) [UO .

gpeirare poffimus. O quam veritatem hanc teftaren-

gu'am 1102 ff

tur , quotquot inferorum clauduntur ergaftulis!

VL Si Ceto Cenforius otiofos Civium G teftium

TWhtleg, j

Wfigg

jureindignos duxit; qui Ceelum tales paffurum eft

municipes ? C legatur Adam inquit S. Bafilius;

in loco voltptatis ab initio pofitus , ttt operaretur :

L ted

quis fzpiens filios ejus ia loco affittionis pofitos 4d

eriandum . arbitretur? Labora igitur , fieut bonut

Videa

quiles Chriféi JESU 3. ad Yimoth. 2. Labora verbó

me] lt

& ícrip:ó, pro modulo talenti crediti. Labora in

A. Cor

tempore , ut laboribus tuis vefcaris in &ternitate,

hi

eüg)*]üf&

quam ti

ÀjJi w

omnibus nobis felicem velit Rex Re-

0A 16 Dominantium:ql)i folus babet

Bd

um & D

dyumortalitatem, 8 luceménbabitatinacce[fbilem:

"d

Cui bouor C imperium fompiternum. Amen. y.Yim.

Hälfus?ubi

6. V. 16.

nmPUl'lis

FESTA MO-

928 (741) 8de

Ol

Melei

FESTA MOBILIA,

tempor g

FERIA IF, CINERUXM.

TRU

jo m

Emento bomo , quia pulvis es , €& in pulve-

M

f

rem revertéris. Obfervantiam quadragefi-

malem fanéta Mater Ecclefia fuos aufpicari vult 4

ia

d

Mortis memoria , quód credat, & vere, Tejunium

4 Vitils , quó fine Jejunium à carnibus nullius eft

t O n

fructüs , facilé & generos? füfcipiendum , fi homo

lh

Ài

ml

confideret, non modó Morte, libi certiffimam ,

fed & illa; que Mortem fübfequuntur : 7udicium vi-

ftt

delicet, & poíthoc, prout lata fuerit fententia, vel

;

(fri!i!ffï

j

premium [empiternum , vel fempiteruum fuppli-

.r:'f

cium. O ut illam Solonzs fententiam , quam infcul-

juri p

yli p

ptam gerebat Delphici templi propylaum, Nofce te

zpfum , fuo femper in animo circumferret homo

.

'

;l tebtt

(;

l

quàm non füperbe , fed ad fobrietatem faperet ! Me-

eltu

]üTl&"

memento , igitur , quiapulvi es €$ ia pulverem ve-

qertérz.

m

ó

ul[j.B

SENTENTIA.

D

' Grediamur ad fepulchra, obfecro , &

videamus myfíteria ; videamus dila-

l, /l[

ii

píam naturam,ofía corrofa,corpora putre-

[

facta. Confidera ibi, quis fapiens,quis pru-

fi

Vln

dens, quis illic Rex, & quis privatus ? ubi

«d

Jl

pulchritudo adolefcentiz,ubi gratiofus il-

rt)l /

leaípe&us ? ubi oculi fpeciofi? ubi elegans

nf

nafus ? ubi Bagrantia labra? nonne om-

AWW.IT

nia pulvis ? $. feaz. Chryfoft.

RE-

]

322 ( 744) 806

RJBFLESXIZE

Oftes, qui potiffimam animarum

Puucr. Iäi

ftragem edunt, funt Cescupifcen-

(

tia Carnis, Concupifcentia oculorum , & Superbia

vit4.1. Joan 2. v. 16. Qu

id veró in eos poterit Cos-

BUs,.

eupifcentia Carnis , quibus continuó in ore & corde

|

J

Jon. n

illud Jobi ad Deuw? memento quafo, quàd ficut lu-

l'i/l ) dum r

tum feceris me,8 in putvere reduces me. Yob.xo. v.9.

gu(li(ünlo !

Quis credat, eum,

qui ferib cogitat, omnem carnem

Atürum [p

in pulverem & fàniem abituram, carnis illecebris in

Titm perfe

lapfum propellendum ? S; te /nxari4 teutat , f &

enmiu qu

libido ad peccatum imeitat , obiice tibi memortum

dit) til & j

mortís. S. Bern. Serm. 7. de tentat.

Ym : Chr

II Pariter fieri non poterit , ut ulla rerum qua

&tini fjj ,

rumlibet elegantia per oculosinanimum tranfiens;

Aulis n

hunc ferviliter vinciat, fi memoriz occurrat Ve

/l,' /l'/ä//z fïd

unum illud Chritti refponfum,nonnemini difcipu-

TL tenerrs

lorum datum. Dixerat hic Chriflo, ftanti poné tem-

iffer, a[pice , quales lapidess

Wt Oum Ms

plum Solymeum : 442g

& quales fIrutiura. Re

fpondit Cheiftus: videt bas

Fbtris no

6»

es? non relinquetur lapis

omnes magnas adificati

(Eps, Apoü.

deffr uatur. Marci 1.

'Rm'm [

fuper lapidem, qui non

TE Qlifuperhi.i infl

atur,ad fepulcbra ducetur,

-ummüdö ;

evtgilabit. ob.21. evigi«

&6 in congerie mortuorum

labit nimirum,fi moriturum

fe cogitet,ab illa mentis

la litates, non quié-

infania, quà prius füas tantüm 4

ffimus füit Phar46»

'Oo

ditatem ponderabat. Arroganti

It

& ad plagas omnes velut ex are fufus : ubi tamen o

Quf

hml(

intellexit; & fuis ipfe vidit oculis tam innumeras pz1-

Q

quX

mogenitorum mortes, jam alius à feipfo, furgite, m-

j

uiit ad Moyfen, egredzmini 4 populo meo vos & J

hrl«

hn

4l ; Ite imolate Domino. Exodi c. 12.V. 51

u dy

19335

e28 (745) gde

f,

t t

-EERLA YV

Á C

,

WM&SL

i

l

L

CXEN.JE DOMINI.

]

st

ESUS , cim dilexzffet fuos, in ffnem dilexit eos.

ul

^

vm'.

]

Joan. 13. Nec in finem tantüm viz« fuz , fed. fz-

fþ) qw. 1

£tili , dum ufque ad hujus confummationem, in au-

11 J

guftiffimo Evchariflie Sacramento, prafentem fe

n

liv

fj

P

futurum Ífpopondit. O 4porem , reliquorum om-

yniel

!

!æ;:ä:i;'

nium perfectiffimum , & furé notabilem ! Dederit

!/i;! v'v"m"r'

enim fua quee habuit : parüm tamen dediffe fe credi-

T

dit, nifi & feipfum dediffet, Quàm vere Tridenti-

num: Chriítus zz boc Saeramento omnes divitiae

lu.':'a n

divini [ui erga homines amoris efudiz. Seís. 1 362

mnuntrd

Audis, Ilum amoris fui divitias non guttatim 4e-

gt

JALAfje, fed effudiffe ? audis, inquam, iíla , nec majo-

a

ti teneris defiderió participandi hunc amorem ?

lag

eaT

quidfi & naufeam tibi pariat nobiliffimus hic cibus,

LU

ii l&

ut olim , Manna lraelitis ! quid fi pollttó corde

1

receperis non raro purzff/gum agnum ? proba dein-

lt

J

1

f

A Ill

ceps, Apoftoli monitó, te ipfum, neante fülminan-

Mic)

[

fl*

]Hl

dam in te ad vitz finem damnationis fententiam ,

7!

n

jam modó j44iciuz tibi manduces & bibas.

D

fob

n

j " ]"3

SENTENTIA,

J

7 D

y iil

C

Ogita quali fis inügnitus honore ,

nfv

quali mensá fruaris : quod Angeli videntes

u

nj

junuf

horrefcunt, neque

liberé audent intueri, hóc nos pa-

Wll

fcimur , huic unim

ur , & facti fümus u

)ü)»

V

num cor pus

Chrifti , & una caro,

$. Chryfoff. Homil. 69. ad

T

Popul Antioch.

jc!

M

f

RE-

038(745)3?14

RE KE.LIEXTE

E Jfa4c Patriarcha memoratcaput

Puxcr. ID

27. Genef. refpondiffe illum Efau,

de prarepta fibi benedictione conquetto , &aliam

À

i

flagitanti : frugentó &$ vinà flabilsvi eum ( Jacob)

t

166.

& tibi poff bac, fili mi ! ultra quid faciam? S. Pa-

tflnt il

fchafius fenfum myfticum rimatus , /oc , inquit, eff

QUif qui,

Aperté dicere : firmavi eum pane Corporis ChrifH ,

Aentüm f

& vino [anguinis. Tr. deCorp.& Sang. Chrifti. Hac

Jtitm n

nimirum gratia fit fidelibus in novo teflamento :

iestrit ey

tantáque eft,ut omnes alias,(ive poli five foli divitias,

s 'apee

longiffuné tranfcendat.

Utinam omnes dicamus

pttitem ij

cum Apoftolo ! Gratiar ago fuper inenarrabili dono.

Afíinis Ioa

2, CO0r. 9. V. f«

0a qui l

Il. Fruzenté hóc & vinó ftabiliuntur animz,

VIHM

utjam non amplius fluCtuent , à defideriis, arundi-

b

num inílar , agitatz. Novimus, quant& virtutis fue-

tnif Tüort

rit panzs fubeinerteiut ab Angelo Elje fubminifira-

iumft,

tus : & nobis perfüadere vel nolimus , vel non poffi-

mus, panem hunc fiperceleflem infinities majoris

nt dlgnusn

effe virtutis? parüm digné de hoc mylerio fentit ,

quisquis non praftantiffimü omne,quod vel dici po-

Q

teílvel cogitari;de hoc epulodivino fibi imaginatur.

m

III. Fertur magni Ca£oxzs mater ; cüm hancío-

bolem lactaret,alterum etiam muliercula plebeia fi-

adjuü |

lium unà uberibus admoviffe. Interrogatam , cur fic

ageret? reípondiffe : Ut Catonz filio meo fidelem [er-

Wieris es

| Qm

vum adipifcar. Crede,huncipfum effe finé filio Der,

IU ]a

dum fuó te Corpore cibat, dum Sanguine potat. Tota

Tütde

Veró tua fervitus in eo fita eft , ut impenfiffime ames

MO

Eum, qui Zile&fzonem erga nos eü dfoy, perfecit , ultrá

quad uan poteft augeri. Kupertus Abb. in c. 13. Joat«

FERIA

908 (747) 9de

4

vmertut:

FEzRiA VI.

Aitilladi

PARASCEFVE $.

us D]

RitVita tua quafi pendens ante tt. Deut. a8,

lj em ]

! v. 66. Veré Apoflolus : Ozenéa in. ff2ura con-

d [

zingebant illis. 1. Cor. 10. v. 11. Mifertusolim Dzus

; /)u[,iz'.jlfr«l-:'ï

eorum; qui; ob murrur peffimum, plagá ignitorum

Girni (

ferpentüm puniti erant , przcepit Moyfi: Ezc fer-

ang.ChrMH.Eï

pentem eneum G poue eum pro [igno : qui percuffus

afpexerit eum, vivet. Numer. 21. v.8. figuram ha-

0 rl.!u*'fü

(

l

j

M

J

bes ? cape etiam figuratum. .Szeut Meyfés exaltauit

oms d

ferpentem in deferto : ita exaltari oportet. Filium

m

besiinis Joan. 3. V. 14.. Quem veró in finem? U*

omnis qui credit in illum , non pereat , fed babeat

Jintyrad

vitam eternem.l.c. v.15. Tam lethalis erat morfüs

h&ernx

]

ferpentisüllius zntqui, dequo S. Joan. Apocal. 20.

4

pl

1l

ut nifi morte filii DEI fanari non poffet. Et dignus

Je i

5/4 Hic non fit ; in quem conjicias mentisoculos? Vità

s,vämmx;& iänïä dignus non eft, quifquis aliá , quàm hác vivit.

l

finie^

SENTENTI 4.

ffil

l

(

di

uoo

li

Quantüm fümus tibi debitores,Da-

jl

O

itiump

.mine Dzus nof(ler , tantó tcdcmpti

r db

! pretió, tantó falvati donó , & tam glerio-

culä

)

, fó adjuti benefició ! 0 quantüm à nobis

o

miferis es timendus , amandus, benedi-

1l

? [

Jl

l

cendus , laadandus ; honorandus, & glo-

4

rificandus , qui nos fic amáfti , fic (alváfti,

;

fl

^ fic fan&ificáfli, fic (ublimátti. $. 4«g. Me-

i

dii. c.17.

in

Aa4a

RE-

326 (748)986 -

IBOF LVE XIIO.'

lSA

Ui audivit unquam tale, G qui

PLlNCTT?, Q

vidit buic fimile ? Va. 66. v. .

0f

huic nimirum portento,

quó aternus DEI £lius;

E

medius inter duos latrones, nec iftis melior habi- — Jufup,

tus ; éfatali Crucis trurico pendere voluit ? veré ' lp

ttibus &i

S. Bernardus: Opus féné exesiplo , gratia finà meri-

£o , cbarit as [imà modo. Confidera tantifper tria hac

lit enim,

verba : ibi crucifixerunt eutm. Luca 23. reperies in-

lirim,a

Qundongr

numeta , qu & in amorem te rapiant , & in admi-

fationem.

Ts T

que(ar

It 7 El8e die, profeäö »mifericordia & weritdt

Wettoyqy

obviaverunt [ibi: Juftitia & pax ofculate funt P.

Lanimen

84.

Quodnam denique Lyrrzzz fufficiet, fi mon .

Tull ter,

iflud ? quomodo Patri non placeret, huncque pla- |

T profon,

caret bolocaufl um tam nobile , à Sacerdote fummo,

Rbr

in Ara tam mirabili oblatum ? Pange lingua glorzfi

d

relium certamiuis , &5 fuper crucis tropbao dic

Ál Ym

triumpbum uobitem ,

q;t;zlz'tcr Redeægtar Orbis i.

D*

2nolat us "uicerit.

II Càm , ut afferit Bern»ardusx, hóc locó. de |

Y

l

DEO triumphaverit amor,cut non idem triumphet .

h

li

etiam de cordetuo,, in hunc ufque diem tam frigi-

do ? triumphabir certé ,^ f1 ita preceris : Domine

Ihea C&

jESU ! vulnera banc animam meam , confge cor.

Wtvoli i

zneum jaculà tui amoris ,ut dicat tibi anima mea ,

Nj

Charitate tua oulnerata fum : ut ex ipfis oulnert-

bus ameris tui ubertim effiuant lacryma.S. AugUQ-'/

E,

SAB-

fäämmäk-*

0,

SABBATHö.SAFCiö.

ul n

1

a d

Jl Odie Sebbarbum €? vequies Domins. Exgdi

EL f

35. V. 2. Sabbatbum; Ecclefize nomenclaturà,

Santlum. Requies Domini àgrandi amoris opete ,

(Ài

[5 m'noha

l

j

quod patravit non tam Paffionis triduó,quàm annis

^l

j

-

L

tribus & triginta : imó ab omni retro eeternitate.

ifetius

"

Ait enim , & veré : n Charitare perpetua dilexi te,

t

Interim , anime mi! quando Sabbatbum erit tibi 2

If in m

quandonam fer;z ab iniquis manuum tuarum ope-

ribus ?'Tuum fáltem Cor Jzsu tuo concede, ut in co

quiefat. — Cave tamen ne aliud fit à Chrifti monu-

n d

mento, quod plané fuit virgineü,utpote novum,dum

(l

exanimem Redemptorem caperet : ab iflo putredine

fsl

nullá temeratum : à nullo denique deinceps homi-

Juqi p

ne profanatum. NÓfli pratereà, fignatum fuiffe fe-

dütt furm

pulchri lapidem.

Idem facito. Sigillum tamen

i

áliud tibi non efto , quàm 7zzer DEI: hóc enim

/

j

.jilf

falvó , nemo tibi Chriftum rapiet.

1? Mrü]*j;i [

X ALEN E NT A «

; höï,wf

X nolbis affumpfit , quae pro nobis fu-

m

E

m ul

j

ftinuit , nafci, lactari, mori, fepeliri :

i

mea cít mortalitas nati : mea infirmitas

nns

D

BI

If

parvuli: mea expiratio crucifixi

*

imieca

dnmm hn

dormitio fepulti, 5. 2e7z. ferm. 76. |

IFW"I

,5

(

|

M

RZ-

A44 2

9228 (750)9de

REFLEXIO.

Y

Puxcr.l. f zsuarexanimem à Cruce depofitum

(

caftiffimis Virgo Mater excepit bra-

I

I

chiis. Verüm, 6 quàm alium ab illo, quem olim

citjie

fafciis involutum virgineo apprefferat pectori !

tum Dot

fenfit nimirüm in hac potiffimüm Zepofitione fz-

1t, tradi

viiffe intrà fe gladium illum , aliquando à Szzeone

predictum , veré Regima Martyrum. — Plis omni-

it finet

Qilmon a|

bus amavit C& plis omnuibus doluit. S. Anfelm.

friamai

IL.. g Esus exanimit à Jofepho ab Arimathea

filttn d

guunda [indoue obvolvitur, & in monumento novo

Lnoller

àn quo nondum pofitus quifquam fuerat, collocatur.

aol

Vides ; qdàm munditiem diligat J ES US nofter ?

TUS : gj

l. CY, y/

de Virginé naíci , & pafci : nutritium habere Pirgi-

neum : Matrem fuam commendare Pzrgzuem Vir-

deffrumg:

ftirimef

gini : Virginbá tegi findone: Virgineó dentque condi

fepulchró voluit. Quod(i tuo & corde. difcedere

TWl M

Tllum aliquando contingat, difquire , an non expu-

lerint latentes alicubi fordes & fpurcitiae?

IIL Triumphatrix JESU anima Limbo Pa-

trum fe intulit , nuntium felix allatura perfe&æ

^

1

Qu

Redemptionis.

O quantus tum fuerit jubilus

frere

quàm foluta in gratulationes ora multitudinis tam

Jt4 n

fancte ! Plaufüm profequamur , dicamufque Sal-

Yatori

Dextera tua Domine magnificata efh in

Quine

fortitudine, dextera tua Domine percufft inimi-

ä*iï&mx

eum: G in multitudine glorie tua. depofuifli ad-

$

c&:du

wr[arz'o: £4u05, Exodi 1j* v. 6.

I $sj

; Rzsun-

D

»:aæcïm)æs:ä J

D

7!

RzsunRzcCTIO IX NALC.

e d

ic p

Cce vicit leo de tribu Juda. Apocal. y. Mo;-i

E

£€z , videlicet , & Jnfernum iuà Motte devi-

l gmdt

fs g

cit hodie Salvator, quando de Illo dictum à Gen-

tium Doctore: Exffpolians Principatus €$. Potefla-

dgyaji:une/æ

ydo n

E65 , traduxit confidenter , palam triumpbans illos

in fémetipfo. Ad Colofs. 2. v. 15. 6 Triumphum,

, f

1 S, M&fm-

cui non alter fuit aliquando fimilis! Leo terrori eff

feris omnibus, & bic folitm per confidentiam G fecu-

y ia

vitategn dormit intrepidus, S. Athanaf. Dormiit

nimeat

Leo nofler in Calvariz clivo , juxtaillud : ego Zor-

ily COHO(J |

mivi ,6 [oporatus fum. Pf. 3. v. 6. dormivit fecu-

U5

rus

non timebo millia populi circumdantis qme.

sb

l. c. v. 7. Exurrexit victoriofus , moriendo zzortem

deftruens , & refurgendo reparans vizaz;. Hoc ni-

p

ff

mirum eíl, quod per Ofeam preedixerat: Ero Mors

d d

tta 40 Mors! marþg £utst ero Infernelc. 1 3T V. 14.

m df

HRZIES R T.BAN TA A.

j

s Lt P

Ec ipfe itaque Diabolus intellexit ,

quód,fzviendo inChriftum,(uum de-

( FC,'W

g

y

1

ftrueret principatum, qui antiquz fraudis

jin"

jura non perderet , fià Domini Jesu San-

camL01UE i

guinefe contineret, Sed malitiá nocendi

,,,/[W '

avidus, dum irruit, ruit : dum capit, captus

tl

LU

VH

eft : dum profequitur mortalem , incidit

p

in Salvatorc;þ. S. Leo ferm. 9. de Pafs.

A2

RE-

RESU' L2

x

$:2 (752)88e

REFLEXIO

Hriþz? femel jro peccatis noftris

r

Büscr. I.C

mortutut efl. 1. Petri 3. v. 18. do-

Á

«umentum utique daturus , quàm dedeceat Cþriftia-

num , ubi per Panzreutzam fapiüs revixit; denuo

tümtetg

tamen per peecatum mori. Et tamen ; ó quàm ho-

lizpenet

A e

die frequentes fünt ejufmodi mortes ! unde verb hac

Í

Mi

i

blimis

in peccatum pronitas ? fapientem. audi : a »on

frmm u

profertur citó contra malos fenteutta, abfgue tima-

fuiüuper (

ve ullo filsi beminum perpetrant mala.Eccl.g. v. 28.

dmiffon

tür adfd

II.. Alius loage feníus iis , qui ferió 'conflderanf

grande Redemptionis opta.

Dum enim bhis cer-

tüdinem,

tum , mortuum efTz. Chriftum, peccatis noflris vel-

Lt hr

uti.confe&ctum & interemptum , juxta illud : u-

temp. Ti

neratus eft propter imiquitates noféras , attritus eft

AU caf

gropter. [celera nofira : nihil tam penfi habent ;

Al n

fittm, Ve

* quàm. ne repetendo peccata, gloriosé triumphan-

tem in coelis perfidé perfequantur : quin potiüs ob-

DT

fequi ftudent Baruch monenti : ffeuz fuzt fenfus ve-

d 7777

ffer , ut erraretis 4 DEO : dectes tantum iterum

VUf

tonuertentes requiretis €um. C 4. V. 28.

IIT. Univerfim igitur , quó fructü potiamur

efurrectionis tam gloriofe : quó renovemur fpi-

ritu mentis noftre: quó prafervemur à morte fe-

|

cunda ,'à qua non datur refürrectio ,. dictum nobis

credamus Apottoli monitum : Sz confurrexifl s cum

Dter

Chriflo , qua furftm funt quarite,que furfum fant

fapite , mou que fuper terram. ad Colof. 3. v. 1.

Piti,

Y2

lii Pf

D

AsCEN-

220 (775)8de

0!

AÁscrxsro D.N.J.C

Vtft )

Wi gloriofes futt hodie Rex Ifratl!2. Reg

tV b d

düi LC!'H i

6. v. 20. poft quadraginta dierum pratfen-

ziam terra indultam , eum fanctorum millibus Cac-

feitU) den

lum penetrans , atque ad ipfam ufque Patris dexte-

*r,,w

lo

ram fefe elevans.

Qdv

Debebatur videlicet thronus tam.

füblimis humilitati tam profunda: quodque fe ad

di

formam ufque fervilem exinaniiffet , cxaltari dignus

(j

((FLH'

fuitfuper omnes Ccelos. O ut Eum (equamur parl

demiffionis ftudió ! hác enim, non alià viá , pertingi-

10 COLIX

t

tur ad felicem illam beatitudinis interminataze celfi«

tudinem. 'Scire debesmi , inquit S. Auguíl. quiz

enim A

tig ol

eum Chriflo non a[cendit [uperbia. Serm. 175. de

Corrüit j

illid: !

temp.. Idem judicium eft de aliis vitiis.

d

atque cafu non emendabili, qui olim dixit : z Ce-

afi fb

Ium confcendam : fuper afira DEI exaltabo foliusm

emeum. l. 14. v. 13. Afcende igitur, anime mi!

gt

polt Chriftum : fed , defcendendo.

Humtiliamini

jnpoiio

If

Jfb potenti manu DEI, ut vosexaltet n tempore

Uifitationis. 1. Petti $. v. 6.

TRUDI

!j

SENTENTIA

ü pl

mlemw m

Omino mceo datum cft fi ngulariter

]

mort :

federe à dextris Patris , in gloria

)

T]

Qu

cozquali , in effentia confubftantiali , pro

generatione confimili , majcíftate non di-

j "f/

fp:m &ternitate non po&cuon. $, Berg,

)!

in Pf. 10g.

A4A44£g

RE-

Ào

538(7f4)ä:£;

REFLEXIO.

:

Puwe*r. A

| ln

Hriþ*i Afcenfio , naffra eff prove-

C

&io; & que pracefft gloria Ca-

Diri

pitiss e [Des vocazur & corporis, S. Leoíerm. r. de

3

6v

Afcenf. Afcendit Chriftus , nobis paraturus locum ,

| turdlin

ut Ipfe afferit 7o27. 16. Et nobis adhucdum . allu-

fs

beat , fcarabeorum more , fcpere inter fordes fluxa-

il je

Éerudi

sum voluptatum? non ficinquitAuguftinus,non fic:

fed,af£endamut cum illo,E furfum corda babeamm:

ipin g

