ita excitat , & adjuvat ad omne opus bo-

yl

C*l 53[

DEU

num, & omnem laborem, quàm gratia

)amm jirór

contemplationis,

$. Berz. L. de anima.

1010

Dmlh

62

[/

RE-

yiJ»

sf C2 )8fe

R EF LIE X

Y

PunxcrI.

Uamvis in oratione vocàli affiduus

effet4do,plus tamen adhuc vifus elt

4

tribuiffe mentali, quzaliud non efl;quàm Meditario,

quam cornuniter delcribunt: a£reutam drozuorum

cogitationemi , piis voluntatis affetlibus. smixtam.

Autet $

Hanc ut folidam redderet 4470 , perjurium fuum de-

ttiduar

flentis Perri : Magdalena pocnitentis : pii deniq; La-

tliütam ref

tronis in ultima vitz periodo ad Chriflum converfi

Hiftorias frequenter expendit. Utere eonfimili mo-

lib tripin

üt, d poti

dó pro materiz qualitate, & non erunt fleriles Me-

Va üdem

ditationes tua.

quorum il

II. Quid porró , inquies , didicerit 4440 ex fre-

d u

quenter infpectis hifce vel tabulis, vel fculpturis? plu-

At Dj

rimüm fané. Docuit enim 2agdalena , perfe&to in

lürs: Lgg

DzuM amori refpondere itidem perfectam quorum-

Y

cunque peccatorum indulgentiam. Docuit. Perris »

; qum

levem aliquando occafionem, nifi feduló caveatur ;

caufam effe poffe ruinz non levis. — Docuit denique

Latro , nulli , etiam fceleftiffimo , quamdiu quidem

fpirat, defperandum de DEI bonitate. Quinam af-

Ntt b

feCtus pathetici confiderationes has comitati fuerint;

C&, (

novit is , qui bomzinum corda intuetut i« abfconditas

AV tef.

o im

"T

uzenam fint ochiä Orationis quàm -

u Qu

Tnt

talis , tam vocalis , eleganter in(imuat Bernardus ; fic

l] à

inquiens : Meditatíe docet ; quid defit ; Oratio ,ue

Rüthrce

defit , obtinet : Illa viam oftendit ; Ifha deducit. Mt-

ld

t

ditatione deniq; aguo[cimus iyuminentia nobés pert-

cula ; Oratione evadimus. Serm. 1. de S. Andr. Que

ergo DEUS inanimo fibi devoto conjunéla voluit;

tu , Sanctorum imitatus morem , ne fepares.

XVIL. Dzc-

$56 ( 717 )8de

[

nevouta

XVII. Dzczwsnts,

enadh

$. Lazarus Maffelieufium

um Ms

DO

- Epifcoput.

,

k

à

l

[/

j

iil

Ratet S$. Magdalene G Maribe,cüm jam qua-

F]Brflm

'lw

E

triduanus jacuiffet in monumento, à Salvatore

lj: piidff

ad vitam refufciratus, quod temporis reliquum ha-

lhriliurïlmf

K

buit; triginta fcilicet annos , non otiosé deperdi-

dit, fed potiffimam eorum partem adducendis ad

TU

veram fidem Maffilienfibus, & finitimis populis ,

quorum illi cura. obtigit, folicitus paftor expen-

j du

dit.

Raró Elogió ab ipfomet Chriffo Amicus

cl Ul

K

audiit.

Dixerat enim Servator mortuum excita-

d

turus : Lazarus amicus nofler. dormit. Joan. i1.

.kägm qUE.'-"»'

O quàm aliquando praftabit , Ch;//; fuiffe ami-

Daoit Atf

«um, quàm Mundi !

4 at

Jxi t

1

SUE NT EW TI.A.

i

nmdiüfim

g Quo

: Nter bonos viros ac DEUM, ämicitia

ia

eft, conciliante virtute.

Amicitiam

T dl

dico ? imó etiam neceffitudo & fimilitu-

do : quoniam quidem bonus tempore

16

g

tantüm à DEEO differt, difcipulus ejus,

B»s,»',namgs,::»f

j Qul

/,

zmulatórque, & vera progenies, Sezeca.

Ti

ii

L. de Provid, c. 1.

"

[/)

o n Q

f[,]w**

yli

Mrfu

RE-

V

j

| 926 (714) 886

R EEALTZXIM

XY

On omne quod amicitie nomine

Pux CT.I.N

venit , vera eft amicitia ; cüm hac;

ipforum etiam Gentilium teftimonió , fine virtute

ilare non poffit. E 2424d4m amicitia carualis , We

Arard

quit Augullinus , per confuetudinem cobabitandi,

libuit,

colloquendi , femul comverfandi , ut coutriffetur bo

itolldol

mo , quando deferitur ab amico. Eft iffa amicitia

ftmum adt

confuetudinis , nou rationts. Homil. 38. inter jo.

Txtet; quir

Vilis eft haec amicitia , & fummé aliquando noxia.

tioioxe füty

L. zpricus vero frdelis , qualem facit communi-

li fum

catio virtutis » tefte Sapiente , sseicamentum D7

dninfitor

efh ,& immortalitatis. Non iltum, ut priores, facit,

vel fervat vitiofa morum confuetudo , fed unum , &

w dl l

tarmani

ferium probitatis ftadium, O quàm veró rari hóc fe-

Mi m

culó funt tales amici ! quàm ii potiores, qui cum ami-

Ueschits

co ad inferos defcendete malunt, quàm ut unà ip cc

"ttüm jonj

lum eluctari contendant. Amantur amicorum bona;

ib d

non animz : ficg Pulgus amicitias utilitate probat,

fs

III. Numeró igitur amicorum tam raró , cum

Vil

um

Cbriflo ineunda eít amicitia. Sine 47ico mon. potei

TU ii

diu vivere , inquit Thom. Kemp. & fi TESUS nan

fuerit tibi pra omnibus amicus , eris nimis triflis , 6

defolatus. l. 2. de Imit. c. 8. Verum etiam haec amici«

tia non tam eft obvia , ut tepido cuicunque obtingat.

Iino

Magna ars eff , inquit citatus , /zzre conver[ari cum

Cf

jESU, & fcire TESUM tenere , magna prudentia.

Wtgpile

Prima amicitiz lex eft, ut amicorum omnia fint

li

Ume

communia. JESUS prior totum fe tibi tradidit. 7-

lat

de, f4c fimiliter, & totum toti te redde, nihil peniti.ls

l

tibi refervando. Velle , & nolle, utrinq; communia

Pällzp

$ mea tuam fe-

fint. Tua , JESUvoluntas mea fit ,

XVIII. DEC-

qUatur. Thomx. Kemp.

P

L

l

e26 ( 715) $de —)

l 0,

At

AXTIIT DECEMBRIS,

nicti n

5. Modeflus. Epifc.

Qu (reit

7I

AtriarchaHierofolymitanus ParentesMartyres

777 [5311171141.(

L

" habuit. Qui

iinquennis Senatori gentili traditus

i (i

;

in cultu [dolorum educandus , eam impietatem , ubi

Jj

primüm adolevit, fic execratus eft, ut nihil magis

mll 35:

cuperet ; quàm utriüfque parentis exempló fidei or-

(iqïdagub.vazïze

thodoxa fuómet fubfcriberefanguine. Dzo tamen

ii

-

(

aliter vifum tum fuit, & Modeffut peffimis quibuf-

I

dam inftitoribus in /Égyptum venditus, multa per-

y p

peffus eft juftó feptennió , quó ab hero crudeli vilis

, fafunun

inflar mancipii habitus fuit. Dzr deníque providen-

vrontilti

tià &huic malo fubductus , & Jerofolymorum An-

.Muicu;ïï-

tifles eleCtus; nil priüs habuit , quàm ut inimicis fuis

g

tantum boni faceret, quantum ab iis mali acceperat.

niaut

Ardua eft dilectio inimicorum : eam tamen arduita-

um

tem facile vincit,qui non obiter penfat & Chrifti Ser-

gm r Ü

vatoris in fimili exemplum , & repofitum inimico-

g

rum diledioni premium.

j p

SENTENTIA,.

j

m

li

Emo torque aurea collo affufa , tam

o

( /

Wi

' certó fe vel divitem, vel doctum,

ii

"TL

aut nobilem probat , quàm certó quis Dzr

; of

fc filium effe demonítrat, qui inimicos

t

ii

amat.

pndi

$, Chryfoff. Homil. 2.im Epiff. «d

mhl[

(

Pl/ilzþ.

[

T)

AE-

a.

a58 ( 716)8de

RE LESJIN

Puxc1.l. Ontantüm in eo convenerünt z*

X

fepb , gypti Prorex ; & Modefhut

Jerofolymorum Patriarcha;quód uterq; fuerit vendi-

tus ab iis, À quibus amorem omnem fpondere fibi de-

Q

'mes &

buerant : fed in eo etiam , quód inimicis uterqueig-

C

ficata

noverit , & , quod majus , benefecerit. Tu etiam noli

Ti ol

reddere malum pro malo , fed vincein bono malum.

r infelici

[mo , fitantum tibi fit roboris , // efurzerit znimicid

D qung

£uud , ciba Vllum : fi fitierit potum da ills. Prov. 21.

ib adcoru

II. Metuunt non pauci nomini fuo labem ,f fa-

itorbus M

ciles fint ad ignofcendum : fed falsà laborant perfua-

ii ollc D

fione. Hocenim ipfum , ex quo vanam gloriam au-

Amarenyr,

cupaturos fe fomniabant , plurimüm contemptibiles

Niptds, p

illos reddit in DEI , & virtutis amantium oculis.

m Megengoy

Fortitudo non eft, mordentem remordere, fed bruta-

litas, & animi effzminati certiffimum indicium. Ita

i Nligle

otalem i

fané fentit $. Ambrofius, quando L. 1. Offic. c. 36.

Vatpitt, v

Vindicare fe , inquit ; mon eff actus fortitudinis , fed

ebjetiionis , &5 timiditatis.

ninö&ndignm

III. Quinimotanto nobilior eft vindicte remif-

$

fio , quantó expeditior eft fe vindicandi potentia in

eo, qui injuríam paflus eft. Una Gbri/lo Salvateri

li;

lingua füpererat, à cruciatibus aliqualiter libera: po-

Taht

tuiffet hác ( nec injuriá ) Crucifixoribus eeternam di-

&are malediclionis fententiam : verüm oppofitum

Qüens Q0y

buil

'

,

fecit, dum primüm illam folvit in hoftium füorum

D

Tj

patrocinium : Parer , inquiens , dimzzte ill/s ; ut ne-

mini non conftaret,quantá etiam illos charitate con-

plecteretur , & quàm calidé eorum fitiret falutem.

Quid David? S reddidi , ait, retribuentibus mihi

enala : decsdam sneritó ab inimicis mess inanis.

XIX, Dzc-

s28 (717) 2de

00

ORVl

!

À

x ul

J

J

L

XIX. DECEMBRIS./

i furic

:S. Megengor. '

odl

Oihes & militum Dux, vite fanctitatem au-

mios u

C

^

fpicatus eft à feria mortis memoria. Filius illi

J Taezi:zr;zx

fuerat omnibus naturg & gratiz donis ditiffimus :

inboui

hunc infelici bellorum aleá füblatum ; cüm exani-

Áinimu

mem JMegengor coràm intueretur , tantam conti-

iil

nuó caducorum omnium naufeam animó concepit,

n

ut omnibus Mundi vanitatibus finceré renuntians ,

Igbo;anl;cn,j

uni pofthac D E O , rigidum vitz genus amplexus,

um poriti

famularetur. Meruit heroica ifta refolutio , ut cceló

i COntetpi

receptus , prater alia qua illi obtigére premia; non

vantium (

jam Megenger, led Megengaudiut diceretur, id quod

r

--

:':;l

& Religiofz forori poft obitum revelavit.

Quéd

umindiciumfl'ï

mo:talem homo fe fateatur , neque tamen mortem

405f vel cogitet , vel ad eam digné fe paret res eft om-

p

nino indigniffima.

!vindiäl*ïr"f:

SENTENT)A'.

;j p

hil zqué tibi profuerit ad tcrhpc-

ril i

NI

jgr lbt

rantiam omnium rerum, quàm fre-

at

quens cogitatio brevis zvi, & hujus in-

j

Ek'!

certi. Quid facies? refpicc mortem. Se-

fiun!

4€4. Epilh 114.

l

u

ha

frirt lr

P

j I

RE-

jl

T34

&ää(718)8€':*

RETLEXIS

Pitima Philofophia » ef? Mortis

Puxcr. 1. O

meditatio. Hàc quotufquifque

D

tantum non fapit ; ut perituris abjectis , aterna

cogitet ; miferé nimium defipit. Memorare noviff-

U f

ma ttt4 »ita confulit Spiritus S. & i» eternam now

quage

peccabis. Paradoxum fané eft ; cogitare, mortem effe

ticlos fu

certiffimam , horam veró prorsus incertam : his ta-

Vitur àge

men non obítantibus mortaliter adhuc peccare.

Rüterentur ;

II Satis fuo fe feciffe officio putant hominum

lasorum n

plurimi , fi occafione funeris praíentis femel & ite-

Voctys, nut

rum fufpirent , mortalesfe dicant & credant , quid-

Vaollanti t

quid interim fit de vita in meliüs mutanda. Non fic

U'rolges

egit Megeugaudiut. Ut primüm enim ex oculis re-

j nlb

motum eít juvenis filii cadaver : ipfe pariter , animó

£al

faltem, cüm corpore non poffet, Mundó exiit : ac fer-

üm derat

vatá cum confenfu Conjugis continentiá , bonifg fu-

& necem p

is Ecclefiz & pauperum bonó difperíis, uni deinceps

vivere DEO flatuit. Forté volveritanimó magni Da-

Pt

hm n

filii dictum : Beatur , qui. omni [pe verum bujus

Mi

Mundi feipfum orbavit y atq; in [olo DEO Jpem om-

fibi nf

«iem fixit. Orat. 7.

Mt-

III. Fructus denique memoriz Mortis in

gengaudio füit , quod triennió à Conjugis obitu, l-

tó mortem exceperit animó. Sancti per hunc Numi-

Ull;

nis apparitorem ad Ejus pzteal citati, venzentes Ve-

ia

niunt cua exultatione , portantes bonorum operum

diligitl j

amanipulos. Mali veró venire metuunt. Caufam pan-

dit Bernardus : Operz illorum fequuntur illos. Qua-

dia opera ? opera pefffma. Et bac flabunt omnia pe

cata [cilicet , contra infelices peccatores , dicentia *

tU fecifli nos : opera tua fumut. de Conider.

XX. DE C'

398 ( 719) 900

,O'

l

XX. DescEewsRrIS.

u v

M

Ài

i

$5. dpmon , ci Soci MM.

djds , um

TT

Finumin

Um fub annum Chrifli ducentefimum quin-

quagefimum tertium pari in Chriftianos & la-

r t

trunculos fuplició , etfi meritó maximé impari, fz-

inceraci

viretur à gentilibus : & tam illi , quàm ili flammis

hg

exurerentur : abílerritus tormenti atrocitate Chri-

u

It

ftianorum nonnemo , hóc ipsó nomine ad tribunal

Wt

ii

(j

vocatus , nutare non dubiis fignis czeperat.

Huic

at

vacillanti ut manum porrigercnt Htmon,. Zeno s

d N-

& Prolomau fortiffimi pugiles, jam oculis annuere;

jj a

jam manibus , jam lacrimis , jam totó corporis

] Pmti

D

gelta conftantiam fuadere tamdiu non defliterunt,

a Q et

dum efferatz: plebis tumultibus, & infanó clamore

en!iï ! 500

7]1,.

ad necem poftularentur.

NNon amfliorem illi vel

T demär

p:tere poterant, vel fibi polliceri brevis operze met-

cedem.

m

Et veró poftulárat rei aequitas , ut tam il-

TL

luftre confilium confultoribus foretoptimum. Qui

37j

tibi confiliarii ?

5ENTEJNXTIA

Mo;tis m !

nungG !

x

Ullus fidelior tibi ad confilium po-

li

j, (

teft efIe , quàm qui non tua; fed te

orurt

diligit. $. Gregor. i Reziflro.

16

n

yt um

l

/n

j

RE-

Jl dCh

ji

1

d9 g

!j

j

936 720 92e

RETILRAXIB

Puncr.l. :

:

Ominem fua duntaxat curare com-

moda , nec alienz falutis folicitu-

dine tangi, res eft hominem dedecens, & illis infue-

tà , in quorum cordibus fedem fixit Cbzrztes DEI ,

& proximi. His non modo non difficile eft, fed eü-

Diqua

am volupe , cum Dolore gentium , zmpends , &fu-

domi

perimpendi pro proximi bono. Hác nimirüm ratio-

(iyeimque

ne Cbaritas non quarít qua fua funt ( exceptó falu-

Migiler

tis propris ftudió., in quo utique incipit à feipfa ) fed

Wilrogi p

que DEI, & proximt.

Xme molis

l. 44222702 cum fociis Martynbus trepido Chri-

KOndtüomm

ftiano confuluit optimé , in re momenti longe ma-

pediem r

li, ]

ximi : paruitque ilte , defecturus indubie , fi defuif-

fent Confiliarti tam finceri. Paruit porró indeampli-

(s erat

us , quód iidem ifti Confiliarii , Ammon videlicet,

Yolit, &

Zeno , & Ptolomaus , firmarent exempló , quod fua-

Tique ante

ferant verbó. Docere bene ; facere malé , quid aliud

2« Myllr

elt, quàm Jypoeritam agere ? Bene docere , & D7

ROU

vivere , quid aliud ef , quam fuá fe vose damnare ?

$. Profpet.

Wtl

II. Supplet DEUS ( tanta eft Ejus bonitas ) fu-

isinfliactibus fidelium Confiliariorum vicem. Hinc

David:

Sznatum c'/z' mqmt füper nos lumen vul-

125 tui Domzsne. Verüm ; Ó quoties repellitur hic zz4-

de

gui confilii Angelus! Variant aliquando Confiliarii

Ctc

pro temporum n& perfonarum conditione : fuadent

ü ,

non raró, que nec ipfi facerent. Non fié Confiliartis

noík rDEJS Fidelis eit : fapiens ell: noflri amans

cfï tantüm , fi deinceps vocem ejus audierimus , ne

obduremus corda nollra : : hác, non alià vià, eleífí

ufg; ad fmem in virtute profrciumt. S. Cregor.

XXL Dzc-

926 (721) 8de

10,

JOtXat COR

AXI. DgzcEMsRIS

n fs

cts, & ii

$. Tbomas Apa/iolu/l:.x

i Curia )

r

[

Md d

j

Liquamdiu dubius de veritate refurre&tionis

. & dominice ; palpando denique fidem edoctus

m,imn

; .mv,ïf;

ficmimnt

eft , eámque deinceps non jam fidei diícipulus , fed

int at

Magifler, Parzbos docuit, Medos, Per[es, Hircanos,

Battros, ipsófq; adeo extremos Indos. Arborem ma-

ncpil

xima molis , que nec hominum, nec Elephantorum

conatu omni locó dimoveri poterat, fuó Ille cingulo

st

ymenti gt

per decem milliaria facilé traxit, & templi firuturze

devovit. Incufatus homicidii , ipfummet occiium

ydube, f :

( filius erat facrificuli cujufdam )veritatis tefltem effe

ytIo indeag

Mi V

E

voluit ; & homicidz proprii parentis Judicem. De-

(

níque ante Crucem precibus vacans, nefariis Píeu-

(Bmlx":!är

1

rl qmtf

il

do- Myflarum machinationibus , quibus exofus

femper fuerat, telis primüm petitus, tum haflátraje-

p ov

JUnie 1771

&us , ad metam cursüs Apoftolici pertigit, exempló

Í

infigni correte infidelitatis orbi relictó.

fj

j i

SENTEN T I A.

T Viï

(l H!,

Pb

des inexercitata citó langueícit, &

3 c"i[llfh" J

FI

crebris otiofa tentatur incommo-

ydo 01*

dis, $. 4zubrof. in Pf 118.-

ff

fic Ü

f

.K W

g

]Hxi l'iäf [

(ag

RE-

T y4

x

s»6 ( 722)9de

RE FEX

Ifi videro , inquiit yThomas ; wn

X)

PUNCT.I.N

credam. Corrigenda ifli infideli-

tati miraculum operatus eft Dominus : ac iterató ap-

parens , palpati à difcipulo fe paffus eft. Quam hic

SC

excufationem fegnitici fuze praetendent illi , quiàvi-

litate perfonarum ipfas etiam non raró metuntur

fül(e con

animas , ut dum difplicent illae has etiam negligant?

dmnm,

hallucinantur nimium , dum vile fibifingunt quod ijjijj;

vVilenon eft. Cogzta , quantum illum effe neceffe fit ,

mmfi, i

quem Chriftus ita bonoravit,ut nec [anguini fuo pro

Ti t lo

spfo pepercerit. S. Chryfoft.in Matth.

Tatchram.

II Néfi videro , nou credam. Sic etiam loquun-

TU du

tur , quibus peccare quotidianum eft, & confüetudi- — a,

narium. Agi fecum velient ut cum Par40ne, & fin-

MDOneIte -

gulis deliétis fingulas refpondere plagas : quafi veró

4 refr crï

plaga nonfit, &longe maxima quidem;íi DEUS. |hxifj j

hominem ad tempus liberé peccarefinat. Audiant, ánfmi

qui DEI patientiá abutuntur , gentium Doctorem :

TYpnoras , quoniam benignitas DEI ad panitentiam

j

te adducit ? fecundim autem duritiam tuam U m-

qenitens cor , tbefaurizae tibi iram in die ira, G re-

On

velationis jufti Tudicii DEI. ad Rom. 2. v. 4.

g

III. Viva fuit Divi Thoma fides, negotiofa;non

otiofa. FiZes fine operibus ficus illa eft, qua , quód

Cütn 1P[j 3

foliis tantàm füperbiret , frutu careret , maledictio-

nem incurrit. Pridem conclufüm , non illum coelos

"t loqgi

Apittri

Cltir

intraturum , qui dicit , Dozzine! Demine ! fcd illum,

eui a(fiduum eft bonorum operum ftudium. O qu4m

gnultos, tituló Chbrifiianitatis tantim infignitos , in

bmf,* COUC

f'uo gremio tenet Ecclefia : qui , etft voce vel cerema-

([/À If

nits extertoribus confitentur fé credere DEO , fatis

LATIEH tagimt/z'om'äm "egant.S. Laur. Juft. XXILD.

;

328 ( 725) 2de

] 0.

it u

XXI'I. DECEMBRIS.

[

l

ynie ia

du

. Anaflafra M.

s Qu

"Hryfogoni Martyris Martyr filia, cüm

S.

nden ia

vitz innocentià admirabili non modó

r

fuis fcfe concivibus , fed & ipfis hoftibus fidei, fidei

stj

alumnam ; & veré Chriftianam probáffet , cum plu-

fibifng

tibus aliislacere navi impofita, furentique pelago

Mf

commiffa , ut naufraga periret , fanCtam Theodo-

WI'

E[[f

7!9!?1()

ram e cclo fübmiffam gubernatricem habuit &

3.

naucleram. Nec tamen hác viá deflinato certami-

ficetm t

nife fübduxit. Ut primüm enim portum tenuit;

l Rib

tenta denuo, tribifque palis allizata, dum DEO fic

hhurdtnt

difponente per aquas non potuit, per ignes tranfiit

ad refrigerium. Mirabilis eft providentia DET !

hg :qqa!'i

j |

hos iftà ; alios alià ducit viá : hos tamen & illos feli-

[rg, 109

citer, fi modó prompté fequantur & obfequantur.

j D

S'ENT.ENTIA.

4 d u

"

um

i

/m»:

On multüm iis , qui naufeá & Verti.

jl

N

14 87.4'1

gine laborant, diffimiles fumus, qui

a

omnia furfum dcorfümque verti putant ,

d gt

cüm ipfi vertantur. Idem enim his,de qui-

q ib

bus loquimur, accidi. Neq; enim DeuMw

p i

fapientiorem fe cffe fuftinent, quamptri-

7 'ffï'

müm ad eventum aliquem , quales verti-

jun ^

J

gine correpti , herferint. $, Greg. Nazianz.

fil /g')l/"/'

Or4f. 16.

gl

/ Dia'/'

4

T)

RE«

e26 (724) 9d«

REFLEXI1O.

X

Bi in 4aflfie & innumerorum

PuNCf.?[.ü

aliorum Martyrum mortem cun-

&a conjuráffe funt vifa : Coelum non raro tulit opem

0

loi

& adjutorium. Etíam tibi fepius foret propitium, fi

V

ip

de Domino fentires in bonitate : fi fuaviffimae Ejus-

Tif acerl

dem Providentiz potiüs , quàm hominum favori te

Tftmbtor

credetes. Quid in te fhas 65 non fGas ? projice te in

llorom uf

Eum ( providum filicet DEUM ) nen fe fubtra-

bet ,ut cadas. S. Augult.

105 aliàs p

Ul a

II. Qui pelagó vecti ad quosvis fluduum affut.

l querim

tus ,ad omnem navis vagitum trepidi , ac buxó pal-

Tb confri

lidiores, a&tum defe putant , ridentur ab aliis; qui-

(0ntia

bus Navarchi dexteritas , & eventuum ejufmoditte-

Adtorum l.

Quid tam quotidianum

:

quentia magis eft perfpecta.

TWietits el

in hominum contubernio , quàm ftantib

us aliis , ali-

* ngdos ) 1

os dejici & proteri ? fortunz diphteram iniquiorem

n condic

incufant rerum imperiti : alii totum in Providenuam

il

divinam refundunt , illifque jugiter in ore eft ,ctf

fensu magis chriftiasó , illudStoicorum : Sic eraf m

fat : fie voluére Dii.

Vo

- [II. Salutaris De1 erga humanum genus Provi«

CC

dentia ( inquit Evagrius , uti refertur Hiltor. Eccl.

L. 4.c. 6. ) ante plagam inflitlam remedia pararto

Ci(), q(lö

&6 gladium ira [u4 cle

yentià demulcere, && cum ves

ts |y

,fita mifericordia quafi

in defperationem vengrunt

Qtider

fores aperirefolet. Agnoverunt hoc Sandti, indéque

bon

fibi femper ftmillimi, five fecunda artideret, five

li &

fors fequior torqueret, idem animó enuntiárunt »

uod ore cordatior Job : etzzmrfr occiderit me , n

Ij Vldeat

Eum [jerabo. c. 13. v. 15.

XXIII. Dzc-

)

926 (725 ) 8de

1.4,

XXIII. DzcrEMsnts.

g Ui

n m

$. Servulu Coaf.

nonatuit

Oluit DEUS Servulum fervum fuum , cuni

fora li

ipla propemodüm vita , tormenta aufpicari

f Qawï:zij

lOfrftua

morteacerbiora , dum eum paralyfi laborare voluit,

membrorum uíque adeo diffolucivà , ut nullus jam

ul r

st m

illorum ufus effet. — Voluit hoc iplum & Servulus ,

[)

non aliàs potentior , quàm cum fic infirmaretur.

Unde apud Eundem non modó murmur ullum ,

jis Hu&m;*ï

aut querimonia, fed cum corde tacito ac mente beri&

gill 3

fibi conícia , patientia robulta , gratiarum aclio

xur bl

continua , pfalmorum fuave canticum , & librorum

T C[.Ulïnq';

facrorum lectio : quibus omnibus hoc pramii pro-

anquil

meritus eft Seroulws , ut in morte fervos. haberet

ib

Angelos , imó & Choraulas.

Incredibile eft, quan-

quini

tüm conducat robori fpiritüs imbecillitas corporis ,

hii

fi feratur ifta, ut ferri debet , & ut fertur àfanctis.

TA

»

SENTENTIA,

:j

Uoniam id non habeo, ut dolore va-

gt »

*

cem: hoc lucri obiter ex dolore fa-

, HVW p

F:

WJ;/JIJ

cio , quód perfero , & gratias ago, ut in

i

n

rebus lztis, ita etiam in acerbis.

uan-

j

doquidem illud exploratum habeo, nihil

A

hl"

rerum nofïrarum aþüd fummam ratlo-

artiem

hem expers rationis ceffe, tametfi ita no-

| enunda »

;/!W "

bis videatur. $. Gregor. Naziazz. Epift. 6g.

il

RE-

J

926 (726)9826

R EFL.E SM)1ie

[

Puxcr.I.

Xj

Uàm chriftiane Seneca! /E:gritudo

in [aplentem virum nen cadit :

ferena enim ejus sn891 e( , nec quidquam zucidere

potef yuod eam obducat.. Devita beata c. j. Sic le

A

habuitDivus nofter: nec unquam in Servzlo fuit

h

j

nen

animut [ervilis. Dominabatur fpiritus, ferviebat ca-

fjl

10: ac tamdiu quidem , dum fub ægritudinis mole

ürmerdt

fatiferet,. Dixerit indubié cum Jobo : Rurfum cir-

« Oratio

cumdabor pelle meay 8 in carne mea vidgba DEIUM

Gol af

Salvatorem meum.

Ed

lum orit

II. Uti pinguis wenter non gignit tenuem fen-

um - itafanitas fibi conftans, nec morborum ali-

T TESUA

omi-

ütaillido)

quando moleftiis interrupta , vix non efficit h

jlïlum SPW

nem terrg , quàm cocli amantiorem. Sapiit Eremita

ille; qui , quotannis variis in&rmitatum generibus

üpnam, |

fationi; jl

|

affli&tus , càm unó aliquando annóà talibus incom-

itpei,

modis perftitiffet immunis , fic D E U M allocutus

eft ; Domine D EUS, cur me deferis ? cur me dcfo-

latum bóc annó non vifitafti ? Simon Goulartius

in vit. PP.

IIL. Vel aurum teinvenit probatio divina , vel

():

ferrum? (i prius: morbis utitur , velut igne; Ut pu-

riorem reddat.

Si pofterius : mo

tborum iterum

fitio

Utrobi-

ignes adhibet , ut rubiginem exurat.

Cis Ihem,

que non fuum ,

fed tuum quarit commodunt

Imbecil-

[59 ;lj

Langueat igitur caro ; valeat fpiritus.

ditas carnis meutis vigorem acuit , & aftttis ar-

N $G

zubus , Vire$ corporum in virtutes transferuntur

enimorum : ut mibi genu quoddam fdnimtlä'

effe videatur, bomiuem interdum non effe fzuum-

S. Salvian. Epilt. j.

XXIV. Dzc-

!

328 ( 727 ) 8de

10.

XXIV. DEcEMsERIs.

Sr

fUL U

$. Tharfflla V.

(uiiaim ittd

i bune f

Agni Gregorii amita', Virgo vixit in om-

m n

irítus

nem vitam ; utque talis viveret ,jejuniis ;

vigiliis , lecione facrorum codicum , & humani

j ægriw

obo: M

"]

commercii fugá , velut puritatis cuftodibus: ufa

eft. Orationi vero fic fuit dedita, ut genua à fle-

u

i

Ctendi affiduitate in duríffimum obrigefcere; ical-

lum. Moritura fübito exclamavit: Recedeze » ecedi-

jnir n /

te: J ESUS venit. Mira cadaveris fragantia,& quas

c morint"

g d ht

circa illud obtigére prodigia; fidem fecerunt, 2 ar-

fillam Sponfi thalamó, & ceeleftibus viridariis ituiffe

Mu

dignam.

Orandum affidue, ne füccumbamus: ten-

ag

tationi : illi przfertim , quá petulans caro fpiritum

jl

impetit.

EuMz[fucgrfi

j n

sE NTENTM;

u Go

Ratio pudicitiz przfidium , ac tuta-

"m

9.

men eft : irz moderatio , fuperbix

j i

fedatio atque repreffio , injuriarum tena-

rbort 'f"

cis memoriz expurgatio, invidiz profliga-

J

quA

i

tio , injuftitix fublatio , impietatis corre-

Iw

[

&€io. $. Greg, Ny[fem. Homil. de Orat.

!l

[th

jj )

T

p

RE-

x

üä(m)ää-'

REFLEXI/g

Yi

Onftat. ex Evangelica hifloria ,

Puxcr.I. C

;

Chrifóum in Oratione tam fuiffe

affiduum , ut in ea non raró etiam pernoctirit.

Ed

Ipfum hunc morem tenuére Sancti , utne à fuo Ca-

iidar

pite difcreparent. . Errant igitur , ac, utinam non

taz admir

totó coeló ! qui multüm fibi preflitiffe videntur ,

Tiftant,

ifun &]

fi per femiboram diebus fingulis ( (i tamen & iftud

fiat) qualitercunque orent.

frncinio er

II. Illam primum Orationem zftimat DEUS,

quitac f

ue bumtlitate conditur.

Hazec fola nubes pene-

5 itqua

trat , dum alia, que mentis elate finu concepta

tliferens a

Aduiltaty,

elt, fumi inftar diffugit, evanefcit, Audis Chri-

ftum inter orandum procidiffe in faciem fuam. Cur

Dj iv

hi firtm

hoc? INyffenum audi: Humanus ufus of , pronor

zerra fupplicare Majoribus : unde Ille , qui nofros

Y menfi

languores portavit , per hominem, quem fumpfrt »

101 Gpitr

genuflettit , orando Pairem , [anciens ,non effe [u-

*Wndumg

.perlzimdum Orationis tempore. Yn c. 22. Lucz.

& )

Temfpiny.

III. Quantó major eít gratia quz petitur; tan-

tb pro ea ardentiüs eft fupplicandum.

At; quæ-

Dtenti ad

pedits «

nam major puritate mentis , GC corporis ? Hác non

Angelos tantàm , fed ipfum etiam DEUM noflri

Uüllmm& |

amantem reddimus. Proverbió dictum eft ab anti-

quis : Zlureis baffis pugna ,5 omnia vinces. Autó

Colum expugnat, & continentiz donum obtinet ,

N

lCt'or

quisquis affiduus eft in Oratione. Orario eff the-

ulmm

faurus perpetuus , divitia inexbaufla , portus qui-

Tion dcm

etis , occafio tranquillitatis : denique autdor , pa-

vens,fons, G radix emnium bonorum. S. Chry-

hat

foítomus.

/

f

Gr.

XXV. Dzc-

2$5 ( 729 ) 9de

Vol

XXV. DrecreMsnIs.

g i

;

Natzvias D. M. d. 768

raore m

um pmodd

l

IEc dies quam fecit Dominus , tam flupendis

H

i,ütio

inclareícit myfteriis ; ut profundiffimam dun-

At t

taxat admirationem admittant ifla , defcriptionem

Tif m

reífpuant.

Ecce enim ZERBIIM hodie CARO

[itamadi

factum & habitans in nobis : Verbum, quod in

principio erat, & erat apud DEUM : Vzrbum, per

afli

quod facta funtomnia, & fine quo fa&tum eft nihil.

Ecce, inquam , hoc Verbum , quàm altiffimó fonó

ia nde t

^

2 lii (

edifferens ampliflimum noftri amorem ; tam uíque

ad vilitatem noftrz naturz bumile & abbrevzetum.

Audis

i um (

Ergóne credibile eff , ut babitet DEUS eum bomini-

bus fuper terram ? Ergóne virginis uterus fpatió no-

d

vem menfium Eum clauferit, quem coeli coclorum

WF j /l/ WE!

1] .ä"'f//?'

non capiunt ? Ergóne fafciis ftringatur nco-genitus,

cujus indumentum à tota retro eternitate fortitudo

TU

& decor ? Anime mi! dum Pufio ifte totus amo-

j h. LUCæ:

rem fpirat , dum Virginis puerperz , dum Nutritii

ptitt;

parentis affectus ignei latiffimas evibrant flammas,

y À

peiditus es , nifi meriffimus ignis pariter fis , nifi ro-

yii t

IHf

Wi

buttiffime diligas , tenerrimé priüs dile&tus,

EUR

IM f

dl

SENTENTI ..

T aM

Nter omnes artículos, & myfteria fan-

d

ii

&iffimz vitz Chrifti, non eft dulcius,

N "

n9n devotius, non admitatione, & do&tri-

u

)

fiis variis plenius , hoc fux Nacivitatis, La

,5

dovic. Granat. in vita Chrifli c. 6.

RE-

Ua

p6 (73o ) 986

REEILESAXZTIS

Raufeamus ufque Bethlebem , &

XX

Puxcrzl. T

videamus boc verbum , quod fa-

DN

&um eft. "Tranfeamus paffibus mentis, vifüri amoré

incarnatum. 5zc nimirum D EUS dilexit Mundum,

Neus

ut Filium fuum unigenitum darer. O Dsuw vix non

Chari

e majus! Dedit

prodigum ! 6 Donum omni exception

eltrintes 4

tt:adum (

quantum potuit,& quantum habuit.Avarus nimium

efl,cui non fufficit hoc zxdmum in minimo, m te

tit tf

Domine ob tua beneficiasquia in eis video,& exoftn-

Quiorum

lor,E? amplettor amorem tuum. Eufzb. Niremberg.

Arem flet

Il Tranfeamus ufque Bethlebem , valia viiuri,

um alder

vidit Orbis. .Hzc /ongituda bre-

qualia eó ufque non

tten ubi

vis , latitudo auguf?

4 , altitudo fubdita , profundi-

fmma faco

n:, Verbum infan

tas plana: bíc lux non Iuce

qimtdon

«qua [ittentpants efuriens. 3

Bern. Homil. j. fuper

Tibgsf .

Clementiffme & be-

Miflus. Gratias agimus T. ibi,

A pir

niguiffme amator. bominum DE U$, qui per

jESUM Chriftum filiu

miuum Dominumnofrum ,

uüïi&i tt(

nos : E6 cim per-

cim non e[femu , potenter fecifts

diti fuiffemus culpá noftrá , mirab

iliter liberAfhi $

uft. in Medit. c. 4-

vecuperafHi nos. S. Aug

HL Zvanfeamus t

d

que Bethlebem : Vllic enim

Ms

Paroulut natus eft nobis : patvulus parvulis, purus

At

bitare vult. Certent in

puris, amans amantibus coha

Wgo (U t

nobis puritas, & fubniffo: vigeat grati

arum actioet-

& DzuM

"ls in:

gagenitum G gentiricé triumphet Amor,

m

é pecorum ftabulo noflrum in cor transferat.

Quid

EY

Mj

mihbies DEUS? mifevere, ut loquar. Quid tibi fum

nifi faciamyirafca-

ipfe, ut amari tejubeas à me : 8

ris mibi:tf mineris sngentes miferias ? pavruant iA

eft miferia , fi non amem te ? S. A.

ug. l. 1. Conf.c f*

XXVI, Dzc-

LI

]

$96 ( 711)8de

l.0.

ye olb

XXVI. DzczMsnaiIs

vt n

tenïis,viümg

& Stepbanus Proto- Martyr,

7

hll

(

/

'.'u'.

Ngelus in carne , Spiritu Sanctó, gratià &

.00

!

Ul

À

Charitate plenus, omnem movit lapidem, ut

HU

exerrantes à veritatis via Judaos ad frugem reduce-

(LÀVIr

tet : atum tamen egit. Neque enim tantum po-

(l

tuit Seepbanz facundia , ut dürz cervicis , & incir-

if

cumciforum aurium & cordium nequam ad recti

f

amorem flecteret. Quinimó , utne crederet Mun-

77

; mïm"wu!-"

dum abludere à folito fuo more, mala pro bonis

g

recepit, ubi inter lapidum imbres, Ordinis Levitici

jitts j 0«'

gemma fuccubuit, eternam in terra non minus ,

Il

"

Jihun

t

!

quàm ceelo memoriam meritus ill fuá

prece, é ge-

L.HONH'J'IL

nibus fufa :

Domine ne flatuas illis boc peccatum

m L

Aude paria , quoties injuriarum grandine peteris,

j5, t

ut Chrifti te diífci

pulum probes,& Sanctorum mu-

tinumne&mn

lum.

IH

gonr

f

SENTEN T 1 A.

,

,fji;enïï

Mas amantes te. ? amat & Draco ,

77

st

amant & lupi ; amant & urfi,

Ut

vUIf: CCI?F

ergo fuperiores fimus & gentibus & be-

1[iarumflï;

ftiis, & inimicos, & adveríarios diligamus,

g o^

$. Aug. [erm ó1. de Temp.

gt

/ll

J[IV.("'I)! !

l ,,mrff,'

j 0

Z

AXVI Dr

AER-

926 (712) 986

REFLEWXIO.

XX

Go autem dico vobts : diligite ini-

í

Puxcr. I..E

smicos vefhros. Mauh. j. v. 44. Le-

&io brevis € Chrifti fchola, fed minime ad Mundi

lf

captum, minimé ad guftum : Praplacet enim ifli ve-

l

Apol

tus illud : oczlum pro oculo, dentem pro dente. Inte-

p Vic

rim tamen ipfos etiam Philofophos, etfi lumine fidei

( & fliu

dellitutos , non latuit univerfàlis illa obligatio ; om-

8l qualia

nem diligendi hominem. Senecam audi : se»io ef? in

ts Tant

genere bumano,cui dilectio,8 [i non pro mutua cha-

Ti ntam

ritate , pro spfa tamen communis matura focietate

Chriai ir

non debeatur. Epilt, 121.

Jumeg v

lL. Vidit Szepbanus coclos apertos, & JE S UM

Yent, vel X

ftantem à dexteris virtutis DEI: hinc robur & ani-

mus ad non modó ferendos lapidum ictus, fed igno-

Uorüm Ep

fcendum etiam inimicis. Nifi vox illa Chrifti in Cru-

Trtg, TC.

ce, Pater dimitte ills , te flectat ad precandum fi-

DEUMam

militer, ubi adverfi quidpiam pateris , mereris , non

ftnlm,

& Chriftianorum folurnodo, fed & hominum cenfü

$

proicribi. Fere »on excludunt feras , & bomo ex-

eludit bominem ? Ambrof. l. 3. offic. c. 7.

lled

III. Coronamimmottalis gloriz ex infigni hoc

el

actu comparavit Stepbauus.. Corona cumprimis de-

lc&i() pr(

betur fui victoriz. Hác enim non alia eft illu(lrior.

Wt ,')[a

Vince te ipfum ferendo , & perferendo: vince te-

ipfum, vincendo in bono malum, & ipfos denique

FCI? quia

inimicos vinces.

Cig inimico tuo pió animó be-

nefeceris , quamuis fiz znpius , erudelis , & barba-

It lie]

vu5 , tamen Aliquando erubefcet , dolebit , & pani-

A gte

tere inctpier. . Augull. Serm. 165. de temp.

Ml vj

XXYII. Dzc-

928 (73)2 986

1 0.

XXVII

DEsckEMBRIS.

T

jeannes. Evangelifla.

Mi f Vil

minimea M

I ef difcipulus ille, quem diligebat TESUS

pl i

H

Apoflolus, Evangelifta, 'Theologus, Pro-

j M rf!( )

pheta , Vicgo, & Martyr : Virginis Dzipare Tu-

xl

[laobigi

