verum eft de fomno fpirituali. $z inczpis tepe[reres

inquit Thom. Kemp. l. 1. de Imit. c. 2,5. 2nczpi malé

babere. Dormienti tibi & dormitanti , veniet qu4fr

t Y

viator edeflas ( meritorum videlicet ) &f pauperit! »

Ui

quafi vir armatus, Prov. 6.. Beatus igitur , quem

7 w;gi/antem.

enm venerit Dominus , jnveneri

XXVIII. Juxr

328 (420) 92e

Witr

XXVIII Jurir.

fudias d

mpnm

$. AN£cetas Martyr,

faboribus

mulusmoni

Uanti fit ingenii Caflitas., & quàm mirabi-

ylad r

C

lium adinventionum , fuó pofteris 1angumc

i

nf

tranícriptum rmqunt Nzcetas. Martr , nobilis vi-

7 q!fl'

—

Ctima Caftitatis.

Sericis hic vinculis impii tyranni

mMWU

juffü , füpinus rofas inter & flores alios adftrictus ,

hriüsadla

ac deinceps ab impudenti mulierculà ad turpia fol-

licitatus,cüm aliter fcortum repel ere neqx.xret, pra-

w mw

moríam dentibus linguam in meretricis faciem

dormlerh

exfpuit , ut vel fic perfrictam frontem falubriter

u;f'()l]l

erubefcere faceret.. O. Nzcera ! Sic Martyrem com-

pellat religiofiffimus fcriptor Hieremias Drexelius,

ZCIZ[ J Q!

o

0 matte virtutis 6 animi Tuvenis , qui tot ex orco

Abl

' ecmv*h

compedes rupiffi , & virginei pudoris libertatem in

-—€

"

tutum nj]"erm/lz , fauce pro pharetra , lingua pro

j

"n lltlm

« fngitta fortifimà ufuc.

d

& M T E NTIA

DMW

non»!f

On ignoremus caftitatis gloriam ;

l ,',f,zl

angelica eft corona. Parcamus cor-

mnum [;

poribus, quz lucere debent ficut fol ? Par-

j

va eftad horam voluptas , fed ex peccato

j

)f i ""n'

&terna verecundia & pana. Cyrillus Hiero-

[I [ j ii

Pbmlt. Cazer//q/' 12.

Y y/'r

jgil f

WW

Dd2

Wmþ

396 ( 430) 908

REFLEXIO.

Tinam,quantus eorum eft nume-

Puxcr.I. u

rus,quifortiffimum Azcetam míi-

rantut , tantus & aliorum fit;qui imitantur. Neq; t-

men hic folus illuftre propugnatz caílitatis fpecimen

exhibet orbi , quando & tenerg Virgines, ezque fi-

N

D

ne numeto, ut caftitatem fervarent indemnem , gla-

trirofofce

diis perfodi , ungulis excarnificari, rotiscomminui,

inon refugerunt. O Ca-

kuline v

flammis exuri , aquis fuüffocar

flitas & pulchra && pretio[a poffeffo , donum DEI

! Poriof

flntia M

opulentif|mum ! S. Ephrem 'Tom. 1 Encom. Catt.

As m

i. Lingua morfu generosö præcifa Niceta prote-

Teritis bo

lo ferviit. Novit nimirum laureatus pugil , non mo-

460 atqt

do ab incautis afpeCtibus, & periculofis contactibus

verüm etiam à petulanti lingua plurimis animabus

It « i

exitium parari. I funt ; inquit S. Bernard. e/iuguts

Gf

ikicof

€ muti ; fic etiam funt facundi & loquaces diabol :

inter bos fanifer eft lafcsous demon , cujuso cium

Mi

Ü

effcolloquia verborum [purcitiis ajpergere, invert-

ii

Ts n

eundos [ales ubique mi[tere. Scrm. de. 7 . fpirit.

III. Nonlegitur Nécez2s multum verbis egiffe ;

ad confundendam vilis proftibuli lafciviam. Fellina-

tó nimirum opus eft remediorum ufu. Certum enim

li

Caftitatis amantibus , in excutiendo & finu Veneris

li

igne,moram etiam quantulamcungq; effe nimiam. Fu-

i.

gam in his congreffibus paffim fuadent Afceta» f fu-

gere poffis. Sin ; ut aliquid audeas ;; Nzcet4 virtuti

EU |

geminum. Generofis aufibus haud difficulter affue-

fces , f1à minimis incipias , & primum ipfam etiam

libidinis umbram devites. Secus enim verificabitur

effatom Gregorii magni : Si curare parva neglii-

us , infenfibitizer fedutli, audenter etiam majora

XXIX. Ju

| genpetramus. yo. Moral. c. 9.

"

$22(431)228 -

]l

vm d

XXIX. Jurn.

m At

antur N

& Martba Firgo.

[tutispeot

g'mes; a

li

iaari & Magdalene f oror , Unigenitum

SS

Dzi Filium, cum in terris peregrinaretur,

xj

;

otigcomt

crebró fufcepit hofpitió , ac maximá quá potuit fol-

licitudine victum Eidem miniftravit. Poft illius ve-

Lilgcrünïm

ro gloriofam Afcenfionem fingulari Numinis pro-

, diium -

;COrT Gi

videntia M«/f/Ilizm delata, cum aliq'uot honeftiffimis

fcerninis multó tempore religiosé vixit, & quamvis

Niauyt

meritis bonorum operum foret eximia,humi tamen

ul

ftrata, atque cinere confperfa, mortem oppetere vo-

j

luit : quó fatali articuló fummó animi fui folatió

jni at

if

Chriflum habuit afpe&tabilem, audiitque dicentem :

/

idcirco fe adeffe,ut vices rependeret, Goin culte olim

YT li

W'F

hofpitalitatis premium, hofpitam fuam ad aterna

at

at ?5

felicitatis manfionem induceret. — Magna profe&lo

merces non magnis impendiis parta.

: 7fplib

ïmvefbï"ï'

j

SENTENTIA..

kiviam

J CWM

U.

"

I(íce Chriftiane fine difcretione ex-

pcip

hibere hofpitalitatem, ne forté cui

ffenit^

domum clauferis , cui humanitatem ne-

ontá

U

(

gaveris , ipfe fit DEU S. $. A4uguff.

difi

if

if

; pl

[

J (!1»1

u

Ddzs

RE-

958 ( 432.) $d

R. E ULEXIO

I;uNcr.I.

Agna utig; foret fclicitas noftra, fi

8851

M

üsChrif?4 obfequiis nobis aliquan-

do demereri, quibus Martbaspoflemus : verüm cüm

illud nec exigat diviniffima Servatoris conditio, nec

l

11

"

fibi f»ondere aufit nimia noftra indignitas: quid por-

G

l]

ró aliud reliquá eft, quàm,ut ipfum id membris pra-

Iéolnfye

ftemus , quod capiti debebamus ? funt verb membra

ilia etfi omnes indifcriminatim homines; ii tamé prz

uprehen|

W&Dam

ceeteris, quicum egeffate & rerum omnium penutia

PA'O(üg.la, k

confliCntur;indéq; fiunt impotentes ad reddendam

Ra t

beneficiis vicem. Czzi facs conviviumynquit Chri-

Jb

ftus, voca pauperes,debiles, claudos ,& cecos : & be-

&il c

At Urls, quiia mon babent retribuere tibi retribue-

&dmembr

tur enim tibi in vefurrettione juflarum. Luce 14.

Ficuia tollz

II. Conflaté Sanctorum Faftis, non modó An-

(lCOHæp(ä l

gelos divertiffe fzepiüs ad hofpitalitatis amantes , fed

dtïlcc'fcrenr,

&ipfüm Angcelorum Dominum. Ver? felus domui

Ti nobii

talium f2 eff. Gentium Do&tor inter fe combinat

oftot «

Cbaritatem fraternitatis , & bofpitalitatem. c.1y

.ls Q(mm,t

ad Hebr. De utraque veró fic pronuntiat S. Chrylo-

Niün

flomus : Qualem mercedem babent , qui propter

pf

DEUM peregrinantur ; talem babetqui fufeipit pt-

Em Tij

vegrinum.in Matth.

Jonoyi

III. Facitetiam optimus DEUS per Jofpitalta-

tem fabftantiam noftram non minui , fed augerl. Sic

abundé benedixit domui L£z7, quàd hic fugitivum

W

jacob per annos decem & quatuor foviffet hofpitió.

Qu

à

Sic benedixit Zozsu? Ayptii propter 70&,,;, : at

plicavttq; tam in edibus» quam in agrus cuuclam

niVQ T

ejus fubfl antiam. Genef. 39. Dandum ergo, fi poffib

Pa

large, & prompte. Hilarem datorem diligit DEUS.

XXX.]Jubtr-

e28 (4355 026

0'

dicisna

XXX. Jurrr.

;nbisdid

$55, Maxima, Donatilla , et Secunda,

is Verüm

VVV. & MMM.

j condi:ip;i

Clvitas Tuburbitana fub Gallieni tyrannide in

qiusquit

hoc laudatiffimo Virginum ternario Heroi-

ldmcmbrisg

nas olim fpectavit prorfus admirabiles. Fidei causà

pv m

comprehenfz ab 44742//70 Provincie praíide Maxz-

nj

»ia G Donatilla forores , aevó fuó pulchritudinis

m p

prodigia, perque dies aliquot non nifi felle & acetó

"

potatz fünt: tum veró ad infignem contumeliam

(mr'*»WiwC

per urbis compita deductz : poftmodum virgis cru-

f roc

deliffimé czefz , vivá calce perlitae, in equuleo ufque

" n'þ,;mm?

ad membrorum omnium ruptionem torta , in cra-

7 Lucæfi

ticula toflz , fagittis ad modum fcopi expofita cüm

1008

à concepta mentis conflantià non modó non hilum

amit"

defleCterent, verüm G Secundam virginem duoden-

" /(////nfi!

nem nobiliffimam fuó exempló in confortium per-

j um

traxiffent : feris fimul objectz , néque tamen ab

w[/[lmm:

his etiam vel minimüm lzíz, capitis noviílimé fen-

X

tentiam letiffimó fübeuntes animó , feftivéque tri-

s q:zi';'r;

umphantes, evolárunt ad fponfum. D EI 4izor, non

u

aliud medium ; Martyrum fortitudinem parturíit ,

)

promovit , perfecit.

j erM'

SENTENTI 4.

l; fed 1.95*

jl

Uemadmodum radius à fole, calor

Ü

f

C)

ab igne, frigus à glacic, candor à

!

M

nive nequeunt fepararis ita divelli non

, 4

poteít amansà fuo amato. Pbilip. Beroald.

nem

V, f

/i

lii j

Dd4

RE-

XXAJ

358 (434) Sde

R E FAOESX LO

p

PUNQT, ;

Uantüm in animo probe difpofito

" poffit DEI a/or , patuit ex labo-

riofo iftarumVirginum agone.Formá quamvis effent

Al"a :

eximiz, Juvenes atate ; divitiis copiofäe : nontamen

à

D

illas àcharitate DEI vel vite prafentis amor , vel

.mz'wo"ad [

ignominiofz mortis acerbitas abflrahere potuerunt.

fttoni p

Charitas nempe foras mittit timorem , egregiis af-

gt

fueta, duris innutrita, in periculis imperterrita. fo/a

gia HC exa

cbaritas,inquit S. Augull. eff, que vzucit omniay5

QU perity

fne qua nibil valent omnia. Lib. de Do&lr. Chrift.

n 3.

IL. Hzc ipfa in Deuw Charitas veram femper

Ts orhs

docuit patientiam , in qua una demum fuas poffede-

0i q

runt animas Martyres Sancti. Da D gu « aman-

Fttür ab

tem: & qpàm non immodicé profperis rerum fuccef-

Ym ox

fibus extollitur ;. tam non dejicitur,fi illum infeftó

Áifij

agmine petant damna rerum;incommoda corporis ,

fim prof

verborum injuriz, quin imó & ipí internz animi

laudi[us dl

defolationes. Adeó ficut Charitatis ; fic & Parientia

J i a

Caltitatis eft ambitus. Age mi anime' Ícrutare te-

W yil

ipfum & difpice, an non aliquando ex Charztaté

1778

ncgledtu patientia jacturam facias.

lfï!l[,m

III. Nórunt hz Virgines , hoc vitæ.curriculum

Tion 'yli

certaminum effe tempus. Et ideo, athletas imitat2;

hilares in arenam defcenderunt. Hzc mentis hilari-

tasyhzc ferenitas gemma eft ex auro Charitatis L Pa-

h

Y

tientie mirerefplendens. Magna moliuntür nofiulli,

W

fed. neceffitate feré compulfi : dura perferunt, fed ani

Lter

mó fabtrifti. Unde veró hic error ? inde utique quó

mcm

arvà in DEUM charitate ferantur , neq; porró in-

tum)

telligant fübtile Ludovici Bolfii affertum : Pati pro

li

lj

DEO res tante dignitatis efl, ut bomojure fe reputa-

re debeat indignum eó bonorc.

XXXI. Ju.

p

*38(4303&?

!

XXXI. Junrs

poledt

pltuit al

$. Ignatius Loyola.

quamvisf';:

| Ata eft lenatio ex vulnere falus , quando in

[e x mont

obfidione Pazzpelonenfi corpore decumbens,

Yi amony

animó ad eximia czpit affurgere. Mirabili illi mu-

J

tationi principium pofuit facrorum librorum lectio,

7R cgugiis'g

quá ad fe&ctanda deinceps C57/7; & Sanctorum velli-

putitia

gia fic exarfit , ut jam nihil cogitaret aliud, quàm

ii um

qui perituras D E O lucraretur animas : Hunc in

x i

finem 33. ztatis annÓ Grazeaticam inter pue-

ven r

ros orfus eft; atque pofimodum per fe, perdue fuos

misq

omni, quó potuit, conatu adlaboravit, ut reduce-

j gt

rentur ab exilio Mufe pro juventutis bono, pro he-

j r:rumïï':*?

refum excidio , pro firmo facrz Romanz Ecclefize

^

[,ïhvl

fubfidio. Societati J E S U , cujus auclor extitit, fto-

m

J

j

sy

pum prarfixit,quem fibi ipfi, Majerez D EI, glerzam ;

[

auditus aliquando , propter exuberantiam aftuaritis

&

in ejus animo divini amoris dicere.

Sz optio dare-

Y ! Kni

tur ymalle [e beatitudinis incertum vivere, t$ in-

)8 CW'

zerim DEO infervire ac proxumorum [aluti, quam

eertum eju[dem glorie fhatim mori. Hoc demum eít

ähïaxbï

non 42222 finem, Íed agere propter finem.

j

SENTENTI A.

g

I omnino dignus fueris agere aliquid,

i

quod DEO placeat, & aliam adhuc,

)[ lumn [f*

eti grllih

prxter hoc ipfum, quód placere meruifti,

nde"

j

mercedem requiris , vere ignoras ; quan-

) ne j

QIP

tum bonum fit placere DEO. . $. Jeaz. Crj-

m

H

[)ff. Lib. de compundt.

Dd;

A

Y

a98 (4)6) de

REBVUULEXTS

9arg

PAORT

h

hi

Puscz.I. Olendum profectó eft; potiffimam

Yav Niuiy

i

DT

Übigdid

^J Lhominum partem, etíi ad finem

nobiliffimumcreatam, hunc tamen in fuis aCtionibus

Ó

tam non ferió fpe&lare,ut non raró etiam omnis illo-

ruüm operatio & contentio non venentur , nifi qua-

ftum proprium. An hocagere fit propter, & ad maj-

erem DEI gloriam ? (i pura, ( fancla intentio fit ocs-

Ius, qui £otum corpus , id eft opus,ut Doctor Angel.

cormentatur in Matt. /mciduzm reddit : veriffimé af-

feruit Auguftinus : Non valde intendas , quid bomo

IU

faciat , fed quid dum facit , afhiciat : quo lacertos

FE

d

optime gubernationts dirigat.. in Pfal. 1.

ton dfe;

II. Inter illos etiam qui Dzuw ut finem fibi prz-

litoncaf

figuntferviunt aliqui formidinc poenz : alii fpe pree-

Ttodo ]

mii : pauciffimi propter ipfurnet Dzuw D o famu-

Dropugm

Jantur, cüm tamen iíla intentio tantüm fit fuper pri-

fin fien

ores, quantüm argento przílat aurum. O quàm híc

üüne,

denuo alium à vulgi more fe praetitit Zgnazzusquan-

tübyre:

do omnes ejufdem actiones perinde dependebant ab

m Rij

unius DEI amore , ac arborà femine. Satis hancve-

IN

ritatem loquebatur facies intet orandum & meditan-

dum tota ignefcens. An taliter aliquando arfifti ?

III. Sitergo zz4jor D El gloría unicus actionum

£

noflratum fcopus , extra quem omnes alii à recto e-

[

ll

errant. Opifices de die fepius opus fuum ad amuffim

& regulam examinant : nos Vero brutorum animan-

ü(&'ülim

Til

v

tium more ccecó impetu in obvia quaevis proruere ve

velimus » vel audeamus? dici non poteít , quantum

hic neglectus damni adferat : quod primüm tum de-

lorabitur, ubi emendari non poterit. O Demzne !f

te nóffent bominesnunquam te offenderent. S. lgnat.

I. Aueus-

920 (437 ) 9de

,

',Ill:l

tj

s

a

?

1

s

H

&A* As

sYo ej

D

j ela eja ejo

ei cia cY» c»

atl

9yevyYa

2eASPAe

*Y9oya

EE

eAs* * ^AsQA.

vva

eYaócvesvYes V YSsvYae

$ BGASCA9 SASQACEASRAS SA9

evasvasveeva

Mp d d us tjo s ia lo

8 .8 $ $

ABL ASET!

E

(

y lal for

E

bäa

H

Tib sE pe

fuisadions

3m ii

FESTA.AUGUSTL

qr, n

nn ul

I Aucusrr.

jl

555. Fides » Spes , Charitate

Dodtrig

FEPESO MMM.

: verli

',;;,f///!/!mf

Elices filie S. Sopbi« , quód Fide indabià cre-

T

derent, pafhones hujus temporis condignas

T

non effe ad füturam gloriam , quam fpe fe&tabantur

fl

inconcufsà , charitate ferventiflimá füccenfe , non

modo CZri//o fe defponderunt: verüm & fidei illius

d

p Di

propugnandz causá vitz etiam , & fanguinis jactu.

h

mi

U

ram facere non dubitárunt, innocentes profeclo vi.

h quïti

€ime, & quàm atate immaturz ; tam virtutibus,

u

& robore veterane : Charitar decem , Spes unde-

EPendc lo

cim ; Fides , duodecimannorum. —Vides quàm non

SAUS "

annis etas , fed virtute fit eítimanda.

fti

m

STENTENTIZM

Y

Ml

j

4Ec eft vera. Fertitudo, qux naturz

Qd

I

a

ufum , fexüs infirmitatem, mentis

if

;damw

d;votioncm tranfzreditur,

5, Augufl, de

d

Vid,

r

ye

!

"

.,mm U

Jl

Qp

ml/t

J

RE»

I A p

$26 4858

REFLEXIO,

Uit in hifze Virginibus , quod D.

PUNCT. I.F

Ambrofius de Zguere fanctiffima

j

gloriosé depradicat, devotio füpra atatem,virtus fu-

pra naturam.

Robur in atate minufcula , quantó

Iu

majus à veterano milite, & in fpirituali lucta exerci-

| Mi dl

tatiffimo,non expectes. Cüm vix haberent, quo fer-

fia pas

rum reciperent , nondum idonez paenz , & jam ma-

Wlz f

ture viclorie , palam fecerant , hic maxime rei cum

d Af

nominibus convenire.

tiniom b

IL. Fides, Spes , Cbaritas Virtutes Theologicz,

&formiy

animis Dzo unitis familiariffimz funt. Ab his omne

um»ä va

zobur capitur , ut adverfà quavis equanimiter fupe-

Cderen

rentur. Qui credit poft hanc vitam füperefle aliam

Tii Áigi

longe difparem, fecuram, & itortalem, eandémque

lamaliqu

confecuturum fe fperat, charitate Chrifti exeeftuans

Ti oper

non modo non turbatur cruce quácunq; , verüm ul-

Vanafif

tró etiam ad Exemplum 5. Jgzaté Prafulis Antio-

(inis E

cheni non dubitat mala quacung; audacter in Íe pro-

tl

vocare, & cum eodem ardenter cloqui : 49725 er&*;

f& n

beflie, confratio offum, membrorum divifio, G to-

zius corporís contritio & tota tormenta diaboli in

eue veniant: tautüm Chrtffo fruar.

Yi

IHI.. Ut virtutum iftarum fübíidió roboremur ,

ti

mature illis;exempló harum Virginum,eftafluefcen-

Tüinime

dum, .INon hic xtati timidé condefcendendum: fed

romovenda hzc eft totó conatu ad virtutis amorem.

Qub

Magis placebit DEO fuper vitulum novellumquam

minc ?I

füper hoítiam effoetam & debilem. Fides deniqueut

ünk

operetur , Charitate animata fit : Spes , quàm defpe-

&dyi

rationiopppüta j;tam à prefumptione aliena : Cha-

lm

vit4t Veró in finem ufque contlans ; & prorsus im-

permixm

] Aueus

þæä&æä?

IIl Aucusrr.

bis, qui

ett n

S. MARIA Angelorum , feu de

Portiuncula.

3termylrta

ufliyqui

Francifeut Seraphicusob infignem animarum

ji l d

"

» Zelum;premium à Chriflo, quem cum Vir-

krt qolt

ginea parente fpectabilem habuit, petere juífus, par-

d

vule füz Ecclefie , quam Honori Magnze Virginis

ximera d

prope Affifium conftruxerat , tot. animarum per-

euntium bono Inafu(gentia petiit pleniffimas, fubq;

[heolgit

cà formà, per gratiam omnibus retro fzculis inaudi-

Abhisqr

tam, à CP://o íummo Pontifice obtinuit, ut ez con-

yimiit d

cederentur omnibus, & fingulis , qui à Vefperis pri-

UT

mi 4ug1//: , ad occafum fequentis diei Ecclefiam il-

j] (2[1d€'mx:-."

lam aliquando frequentantes , debité confeffi ( catte-

fieralll

ris operibus feclufis) aliquid oráffent. Eam gra-

j ,vg[üm U

tiam alii fübinde Pontifices ad omnes Seraphici Or-

ii

dinis Ecclefias extenderunt. - Hoc donó fj dignum

dvinho?

te reddas;non jam tibi Portisncula , fed grandis ac-

r

j

(

cedet porzzo felicitatis fane inaftimabilis,

ij

SENTENT I 4.

j P

M.

P

X incomparabili D gr lenitate & pä-

(

Mil

"

tientia , focordix materiam arripere

t

minimé oportet : nc alioqui majora,quàm

"

dudt

quibus ignofci debcat, peccata utróq; no-

tunid

.:1

L

m

minc perpetrare deprehendamur :hoc eft:

w!/[

W'l j

dum & ftulté defidiá,& inertiá laboramus,

j i

; g

& divinam benignitazcm ftultiüs contem-

u)

nimus. $. (ädoræ Pd:y?'om l. 2. Epift. 196.

rofill,(

KE-

)

l LA;J:

»96 (440) 92

|

AROBIILIESXEGTIm

Puxcz.I. Ovit Petrutgenerofum , & nobi-

lem effe illum,22 24 vertutem be-

.!

ne eff Ànatura compofitus : atque ideo fanguinis no-

bilitatem virtutis claritudini longé pofthabui. Ut

lil

porró indignum proriüs eft; nobiliora ingenia ftudüs

I

QT

dehoneftari minoribus ; fic turpe non minus, indo-

lteit de

lem virtutis capacem,vitiis fordidare. Cavithoc Pe-

Tim fs

£rus, quando paterna palatia faftidiens,humilem cel-

DEOvili

lam elegit, velutvertuzzs offianam. Immenfas DEO

lo &ut

gratias refer,fi;ut ille; à feculi tumultibus abítractus,

( Eif

intrà fepta religiofa uni tibi, Dxóque vivas.

dellifc

II. AdEpifcopatum proveétus adeo, nil de anti-

dty, ]

quo rigore imutavit, ut nifi in officio divino Petrum

Xi, ex

Epifcopum, à Petro Mouacbo non difcreviffes. Rara

Oüï il]ae

virtus. Humilitas bonorata : & vix non quotidia-

Ujts .

num,dignitate czteris praelatos , fenfim fuperbia vi»

tió, aut cert? primi fervoris remiffione, Dzo delpica-

'1bi Wtgi

Wipnis

biles fieri :habéntq; id fpeciale nzvi ejufcemodi;quod

clariüs notentur , qui feed ambitionis vitió Digni-

fs ij

tatem ambiunt,labores non item. Dixerat aliquand'o

Pius II. & veriffimé : Dzenztatibus viri dandi : non

viris dignitates.

Ànf

III.. Pretiofos SanCtorum cineres , uti merentut 5

Tün

magni fecit devotus 44729224 Epifcopus. Indubium,

4 l,

multaillis locis obtingere beneficia , que Divorum

exuvias cà quà par eft reverentiá füfcipiunt. Et qui

omni cultu digni non fint zriumpbatores , 66 amict

DEI? Si facraria Gb bierotbecas veneremur , quod

auguíliffimam Euchariftiam aliquando affervent ;

cur non idem fiat his inürumentis gloria Dzt? Inte-

rim Sanéti bonorandi imitatione , nom adorationt.

S, Augutl. de vera Relig.

TII. Aucu-

p

z

al

3$6 ( 441) 8de

,

D

IIL Aucusrr.

i, um

[7777173

faguiist

&. Petrus Epifcapw "Anagnie,

fbas. (

X illuft-iffimo Principum falernitanorum fan-

.ngtm'a ffujh.

E

mints, Inde

guine prognatus , omnem mundi faftum

ftrenué defpexit , & Divi Patriarche Benedittz fa-

C

miliam fecutus, tamdiu intrà clauftra latuit, dum

Jhomlene

DEO vifum fuit virtutes tam inclytas aliorum etiam

matii

bono & utili palam exponere. . Creatus ergo a«

u abl

Vs

£ni* Epifopus, Dignitatem eximiam religiosi mo-

deftiá fic temperavit;ut altera alteri fplendorem afl-

5l t

pv

deret. — Populum de Reliquiis quibufdam perple-

xum, ex Revelatione divinitüs fibi faclà edocuit ,

«tl va-"

ofla illa extare de Venerando $. Magni corpore ,

yt quou' ]

U

Cujus ut ipfe cultor fuit egregius ; ita commiffo

L

Do d

fibi gregi devotionis ejufdem propagande auctor

infipnis. Suffra

imoli

tus vive.

gia.San&orum expetis? iis deyo-

viuoD*

ul

SENTENTI A.

"

Ànai in terra pofiti , fi multa potue-

w

runt, Dunquid non plura in colo?

, i^

$, Bergard.

g*

4

À

ipi"m' EH

i

—

j 6"

us

1] ii

2Du

| //Wn L

RE-

J

e26 (442 ( 8de.

R BSFLESIE

Agna DEI gratia , hominem rité

Puxcr.I. M

confeffum , & catera exequenté

4

neceffaria ; Indulgentiarum benefició noviter velut

renafci , füblató ( per has Indulgentias ) omni reatu

quàm culpa ; tam paena : vel , fi tam univerfales non

| Mi

^

Íint, magnam nihilominus fuppliciorum , in placu-

fütur,

Jaribus aliàs flammis exolvendorum, partem iis tolli.

lg

His Ecclefiz thefauris redimit DEUS ab interitü vi«

fnls qua

tam noftram : ficq; coronat nos z» mifericordia &

Aüt, ut ]

snifevationibus , ut renovetur velut aquila: Juventus

dne li

nofítra.

E

lts o

II. Dolendum tamen, has tam infignes gtatias;

n5 Doyi

uti & alia miferentis DEI beneficia fic affiduitate fuà

Té denota

viluiffe, utà magna mortalium parte vel negligantur

um v

omnino, vel frigidé folàm frequententur. Interim

Tif

Manibus purgantibus perit Eleemofyna fpiritualis ;

Ut D

illis ex Charitatis lege non minüs debita , quàm fa«

i obfeq[

melico panis , fitienti frigida , invefli tunica. Pudeat

hic iterum vinci nos à filiis fzeculi , fua in commoda

tam pervigilibus & intentis.

IIL. His fpiritualium thefaurorum incuriis no-

tabiliter nequiores fünt , qui DEI clementiam in vitii

eccafionem detorquent, & damnabili prefumptione

Quinde

acti , fpe Indulgentiarum , divina , humanaque Jura

peffumdant. Fruftra iftiufmodi Grarzam D El (ibi

Í ia

pollicentur : neque enim /zz/zr dandum ell cani-

Wtbagg

bus, nec sargarite projiciende funt ante porcos.

DEllSnon irridet ur. Confcientiarumarbiter eft; in

eos feverior , qui Zolof? agunt in confpectu ejus. Sci-

ant tales , fé penam baud quaquam vitatures. Ipfe

enimreddet unieuiqs juata apera fua. S. Ifid. ? eluf.

IV.:AUGUSTI.

)

638(443)8&

Ia

oniei

ttri dl

IV;. Aucusrri.

Q notttsri

$. Domznicut.

3 n

yivetlst

Tella poft baptifmum illius fronti velut affixa,

S

futurz fanctitatis f»lendorem . eximium difer-

tüni; ml

rtemit

té prarfagiit.

Auctor Ordinis Pradicatorii , Reli-

ab iiet

giofas quafcünque familias e& charitate complecle-

batur, ut ingenué afferere, Religioforum confuetu-

iþfimrä; ]

jl J

dine nihil hoc in orbe fibi jucundiüs. Quatuor In-

fulas, pro quibus alii totis utique viribus decertáf-

g qu

fent, Dominicut ultró rejecit. Virgini De1pare mi-

cafiduit

ré devotus , Illius Rofarium exempló non minüs,

gl

quàm verbó omnibus paffim commendarit : iter de-

a. Ima,:

nique fatale ingreffurus 474 R 14M. comitem ha-

bui — Partibi praítabit auxilium, fi par à te ca-

,

mqïyj.w»: /

hi g

piat obíequium.

i. !v

BDNEIICATIM

| in con

EUS bone!: quoties Chriftus Do-

i

Jbl

minus perditiffimas animas mediis

a

at

j

quindecim facratiffimi Rofarii decadibus

y

jurmu

fibi ar&tiffimó amoris vinculó copulavit !

l)

j

Cartbageua Homil, de Rofar,

u *

( d

parb.[

( ec*uk

qiu

f 54 Ih

RE-

Ee

f.

hg

eg? (444 6de

REFILUBXIB

Puxcr.I.

Ui finceró Regem affe&tu profe-

I

uitur , zquum eft , ut intimos

etiam ejus amicos diligat. Quid Religiofz Familie »

D7

vàm Zule DEI? Aulici igitur fünt. Religioff : amici

[5 j.

Regis fummi :

fuó proinde honore non indigni : in-

T OPU

de praefertim, quód Mundus fua

m felicitatem eorum

Qui modoó excufa-

li coi

precibus multá ex parte debeat.

hrim fao

buntur , quibus Religioü aliud non funt, quàm zus-

W. Tan

tilia terra poudera : Entia [uperflua ?

II. Suisaliquando vitiis quam zeftimationi

fuz ;

n gaos

ismo

tam Familiztotius derogant, qui perverfe vivendo

t(i tales audiant. Grandem

tifimisai

Religtofi minime funt; e

iidem ]

illiufmodi Parenzi fu4 ,

Religioni, cujus pane alun-

Va bomini , minatur Chri-

diem gte

tur , injuriam inferunt.

fis ute

Itus,per quem [candalu

m venit ! Va Religiofo,cujus

impmden ter

qum af

caufà Religio defpicitur. Fit hoc fiepe :

[l mj

tamen. Noz quód Judai

procitor fuit ,

ait $. Chryf.

Ms q

Homil. de virtut. & vit.

boc Apoffolice profejronis

crimen , fed unius tantim ment improba fui

t.S. Au-

t Etff

guftinus veró

unum cum alio conferens ; inqui

sontriftamur

de 4liquibus purgamentis, con[olamur

c

zamen etiam de pluri

busornamentis. Epift. 137.

, III. Efficaciter ad perfe&ionem promovet Cul-

Qu

tis Marianus : is maxime , qui fit per Rofarii preces.

tlerio

it : multos eti-

Multos hac devotio perditioni fubdux

Ppert

amnum fubducet , f in orantibus non defit ftudium

Cge&'ä t

imitandi CERISTUM , & MARLAM. Teftis horum

eíto Daemon ipfe , ceterà mendaciorum faber. Hic;

ib :

gloriosä jubente Dominá, ex energumeno fic edixit:

Nemoa , qui in Ro[arti cultu per[éverauit y fempiter-

Qàm;

Domin.

nit adjudic"/zm.rkz/z* f" pplicizs. in vita S.

Wt ] i

*

e

V, Aucus-

258 ( 445 ) 9de

ol

V. ÀucusTI.

mf

ellutito

.Dea'z';atio B. F. 4d Nivves.

'igiufi FAmfxï"'

llerió Pontifice maximó Ecclefiam gubernan-

Mif

us

te; Joannes Patritius Romanus , vir maxi-

marum opum , fed ex flerili toro in felix, optimó

vt

i ob

tandem confilió Beatiffimam Virginem omnium

-

fuarum facultatum ex aff? heredem voluit , fcripsit-

/ Ám l qum»

que

Tantum hzc devotio magna Coeiitum Re-

H

fimatot

inze placuit, ut nonis Augufti , tempore caloribus

zítivis moleltiffimó , partem collis Efquilini recen-

KT 'crfe v

jay, Grt

tiffimis nivibus tegeret , aream defcriptura Bafilicae

ibidem Illius honoribus extruendz , que & prope-

wjus PJHU-:

diem zre & impenfis utriiíque pientiffimi Conju-

,mintt ,

gis furrexit tam fplendida , ut hodiéque omnium

zR,j(giofoyä:

"

n

y

j

quàm affe&tus , tam oculos ad fe rapiat ; dicta , Bz-

x

filica Sanila MARLE Majoris.

Optimé pecunias

[ d)

EQXJ

(

elocant ; qui divos fibi debitores faciunt.

i ]"

u

SENTENTIA.

05 ,mU'*

ii f?"ï"iji

Aciliüs eft deeffe hic filiis quippian; ,

,. Ht

l

. quàm parentibus in futuro : & multó

J))

j n j

eft levior prafens tenuitas, quàm zterna

p

paupertas , maximóé, quia cüm illic non

m

egeftas tantüm , fed etiam mors,ac pxna

on [2H

"

j

timeantur, faciliüs utique. eft, hic bzre-

j

um

dibus deeffe quippiam de patrimonio ,

gt

jl

quàm illic teftatoribus de falute. 5.

lt

'Sa/'via-

,

7Uus L. 3. contí 4 avarit.

, Do

Ee2

RE-

p

s2 (446)38e

REFELEZXIO

Puxcz.l

Uàm lubens fectarer, inquis , exi-

mium 7oennis in DElparam at-

fe&tum , fi pares mihi facultates , fi tantz forent divi-

tiz. Votum omnino pium. Optimus pecuniarü ufus,

quó 2micot illà nobis facimus , qui hinc difcefluros

4

lnitr

in eterna recipiant tabernacula. Interea tamen nec

J

TC t

tibi deficitoccafio favorem P7rginis neceffitatibus tu-

Myrii

is conciliandi. Animam habesad imaginem DEI fa-

tliro a

€tam : habes Cor , amoris fedem : utriufque haredé

duj m

MARIAM fcribej& optimé tua expendifti.

f5 duli

II. Quidfi etiam hoc tuum Cor Virgini veluti

prob: d

01'"5 ad(

Templum confecres ? rem facies non penitendam.

Verüm memento , ut 70545 probe fit inftratü : pz-

f ung

ritate videlicet niteat. Odit -D E Iperacupidinum

Atl torg

&ftus : amat puriffimas fa£H amoris flammas ; qui-

QOnfanti

bus ez nives ( contrà morem Ignis clementaris ) tam

V

non diffluunt, ut potius folidentur.

Vfettcug

III. Unicum flerilis connubii folatium 7ozunz

N fttin

fuit, MARIAM habuiffe hzredem. Hac, etiam ite-

Ttig

rilium parentum proles , foccunda facit, que priüs

fterilitatis maló laborabant. Anime mi ! fi parva fuit

hactenus in tead virtutem propenfio: fi propofita,

Ànd

qua fapiüs conceperas , effectu caruerunt : ne dubita

d

fterilem te fuiffe. Tuam proinde fubftantiam MA4-

RL£ plené concredito. Faciet potenti fuó fuffragió,

TU v

tuam animam eatreze filiorum letantem ; fancto-

lalog

rum fcilicetactuum , quosà DEJgratia , & Virginis

exemplo concipiet , feracem & foecundam. Neque

partus hos fuos ( more matrum aliarum ) in dolori-

bus enitetur , fed z Jerztia t exultatione. Pfal. 44-

VI. Auc.

$6 ( 447 ) 9d |

]

Vl AucusrTrrE

; itqui uä

Dflpmm !

a

j

45. Tuf us ,f Paflor

z forenti

Martyres.

coniari u

ac dl

Apuére felices ifti Juvenes fupra fuam æ*atem,

ra tl

S

nec tamen nimium, Occafionem przclariffimi

eefs

Martyrii, ne dilabi paterentur ; abjectis tabellis ;

inem D

é Ludo ad ferium ttibunal accurrerunt, periculum

;quuehffï

faturi, num i»conflantiam ad virilis patientiz Le-

il

ges declinare nóflent. — Initió virgarum vibicibus

f

probé defcripti , risére puerile füpplicium , tot fuee

fortis adolefcentibus minimé infuetum.

Inde fer-

eiiti

qiftb

reis unguibus, ignibus , aliifque acerbiffimis dive-

JIAEUPW

xati tormentis , palam monftrarunt, adultam fibi

mmzs,qw'

conílantíam in juvenili corpore. — Tandem capitis

mcnm'mü

damnati , mutuis cohortationibus , quéis totam mo-

Vére circumftantium turbam, & hoc fatale punctum

TU jf

fibi fecére facillimum. — Si pueri fenibus palmam

(

3 d

preripiant,quomodo non jure ridgbuncur itti?

(t

(

SEUN T ENTI

I J AMAL

YO

n

T

|

Àndi Martyres preíentem vitam non

n

.

defpexiffent , nii certiorem anima-

(lantt^

rum vitam fubícqui fcirent.

$. Gregor.

fuo

li

Dialog.: l. 4.

us

i[*

lä)&')

M

r

m

)

Ird

jne !

Ees3

RE-

j

l

abe 448 )äf!?

KE FEX b,6

Um pro aternz gloriz lauro con-

Puxcr. I.D

fequenda viam per acerbiffima fi-

bi paravére füpplicia 207 modo jwventus multa

om"is 4tas, 5 graves vidua ,5 virgines anus.Ge,

W

S. Aug. in Confef. fed tot pueri etiam & puella : an

p

non delicatulis nobis , & ad folum tormenti nomen

pataipto

H

metu trepidis füccenfeant gloriofa Martyrum agmi-

ifum m

na , idemq; nobis exprobrent quod Auguftino ali-

fun hof

quando dictum : 7 non poteris , quod if , & ifla ?

«nverà zfhi & ifle in femetipfis poffunt , & menin

qe: fed

qihux

Domino DEO [uo ? L. S. Conf. c. 11.

alisfem

IL. SpeGtavit Japona priore fzeculo càm in ali-

virum f

is Martyribus ; tum in paerulo feptenni rarum forti-

t non

tudinis prodigium. Hicà piiffimo parente ad perfc-

&m m

renda Martyrum torménta provide exercitatus , juf-

fus el carbonem ardentem manu tenere , quod &

porige

fs n

dexterrime praftitit : rogatus , num doleret? 4

(QPS omn

inquiit , carbunculus iffe ignitud in me virium babe-

Bim

4t , cui DEUS animos dedit , paratot ad carnificum

iucendia ? an non veterani militis potiüs , quàm pu-

eri , vox ifta ? quis tibi foret in fimili animus 2

Il. Legimus interim ifla , & erubefcimus :

riec deerunt forté qui dicant , quod talium nomine

Hl

fibimet objicit Mellifluus : Poffumus & tos Chri-

fli bibere. calicem , fi oppertunitas non. deeffet :

lon fä

fed perfecutionis tempus ce[[aoit. ferm. de S. Clem.

Qtidt

frigida profectó excufatio. Eam fic eludit modo cita-

QUm

tus : Quoridie ceditis puntlioni acás unius: G m«

ànim

eroni vos arbitramini poffe vefifere ? fuggerit poflea

&

modum explorandi vires : m minimis, inquienspro-

Tiy,

bate conflitibus , quam viriliter in majori certami-

ne ffare po[fitir. l. c.

VII. Auc-

m

e90(449)08e -

;

MIL AucusTL

rie o

orbifim

$. Albertus Carmelita.

TT

tf A.

T energuenam falvam. redderet ab hofpite

NT

u

peffimo ; exorcifmos pro Ecclefie more &

"t ROT

prafcripto adhibuit , ipfumque falvifice Crucis

u

fignum mulieris fronti impreffum, velut efficaciffi-

Logilio d

mum hofíti exturbando medium , voluit , credidite

!ji t

m (5!"»[11

que : fed necquicquam. Damon enim alapá pin-

ui hunc fuum mafiygem refalutans , fatis oftendit

alis fe mediis ejiciendum. Et veró non latuére ifta

pami

virum fanctum , quando tam infignis injuriz. maló

j ani t

tam non fuit exafperatus , ut propediem alteram

a

etiam iaxillam nequiffimo veteratori cedendam

ciat,)l

porrigeret. Sed hic humilitatis fibi tam infuetze non

f quod '

patiens, momentó vafa collegit , & fceminam dein-

ao

ceps omni infeftatione liberrimam reliquit. Super-

jiml?

bià demon non vincitur, fed vincit.

luni?

SENTENTIA.

ii qüäm r

himm:.

5

eniow

Umilitatem animivlucra quïdcm fer-

u

af

[4

re ingefitia cernimus ; verüm ea

j 2"

non facilé invenitur : fed humilitatem

N

uidem verborüm plurimam , & ultrà

n

:

quàm fatis fitab(que difficultate reperies ;

(

animÓó veró humilitatem difficillime,

g"

gt

j Jlï W

$: Chryfof. imiio Homül. j. àm Epiff. ad

Tneth.

mqmïü 1

Eec «

RE-

!

V

. eg&(470)8de

REFLIE.X I

Í

Iaboli Abjetlio nobis debet effe bu-

