c4. Agit enim illa profingulis, quod ia pro unico

l

VA

j

DP

eíi

fuo filio. Et Eccl

Vil

z filiifint , qui non modó pro fe

lQs

letautur citm maléfecerint : verüm aliorum etiam

V, o

ruinas promovent j2///0ze confilià , coufenft , reti-

D) Tj

centià , adulatione, participatione ? Sané nec Eccle-

'üt m

fize filii fünt , nec Chrifti membra : cüm , prater

lr r

Chrifti & Ecclefiz morem , unum hoc agant , ut

faiticst

perdendo plures , pereant cum pluribus.

Gu d

IIl Siporró maledittus qui exafperat matrem

Eccl. 3. quid fietillis, qui Ecclefiam tam nequiter af-

aut $. Ambrof.loquitur L. f. Cornent. in

fligunt? Ill

Luc. c. 7. pro [ingulisgtanqua pro unicis f liis Vidua

Mater interuenit , compatiturque [iritali quidam

y

dolore natura , cirm fuos liberos letbalibus vitits 4d

Ftaffi

gnortem cernit urgeri : 1ti vero nil penfi habent 4f-

s inccn

flicla addere afffition£. Imo,plorante Illà,rident ifti;

lu

more pervicacibus liberis familiari. Peccata infüper

peccatis addunt, ne defit aliquando luctüs materia.

Sed repetetur ad vitz finem fulmen illud , jamolim

in perduelles liberos excuffum : Maleds£tus qui non

bonorat Patrem faum & Matrem : 5 dicet(amrlif

populus , 4men.. Deuter. 27. v. 16.

PL MAII'.

858 (251) 936

N MAIB

uf

punt: d 1

meti

E Angelw Carmelita. M.

us judt 5

i peridiunru

TneindignamNomine fuo vitam vivetet Z«

p us

gelut , lequeflratus ab hifce corporalibus, pri-

Jerprodte

mbin folitudine per quinquennium fprritz tantüm

TM

ambslsvit , quotidiani euam victàs curá angelis fi-

vf

denter commifsà, quorum opcerà füam ftatis tem-

QO UI

lil

l

poribus annonam fecuré confecutus fuit. — Carme-

g ab

litarum Ordini accenfus , €ó rigore in femet defz-

dl

viit, ut continub ferream geftaret interulam, — $7-

9 J m;jff)l,;fv j

&o Francifcoferaphico mirabilem illam SS.5tigma-

Aure

tum impreffionem przdixit, atque ab hoc in vicem

1 qum [

Martyr przeuuntiatus eft. En quàm fua D x'u s fecre-

phocagito

ta amicis talibus non perinde, ut fapientibus & pru-

dentibus, abfcondat.

jpis

l/P[ i m

il

SENTENTI A.

j a

^j

Af

L

nicil j

TUilus palmaz fpiritualis certaminis

apprehendir, qui in femeüpfo prius

iil

4l

lih

u

per affiictam ventris concupifcentiam car-

,,94 IM

[/!

J

nis incentiva non devicerit. $. Gregor. 30.

e Tl

Moral. c. 26.

Paüd h

lts

v

t

luUd:J

illf

!g//[(? [

0' J;[l',

L MD

RE-

Q6

a22(2,/2)20€

R E'FLIEJXTUO

T quàm nomine, tam re Angelus

Puucr. I"ä;ä

effet fan&tus hic Carmelita, ferium

Mottificationis ftadium effecit. Tantó enim propiot

É

quifque fit Z4ngeljs , quantó eft remotior ab omni co,

M

Áplifi

quod Carnem fapit & carnalia defideria. Et efto piu-

|

r

rimüm ab Angelo differat homo , dum adhuc eft in

via : tantum tamen præiïat hominibus reliquis bomo

Q!üï'xl'bkïlig

plene mortificatus , ux Angelus dici potius , quàm be-

Alomaliq

740 debeat.

idhydit

II Eft Mortíficatio ficcum Martyrium , cruen-

Wt a

m

tó fzepe difficilius. Magnus utrorumque pugilum in

Coelo numerus , eorum videlicet qui ; &aliorum

ml q

quivicérealios. Magna utriufquefortis Martyribus

Nopet n fr

corona reponitur. Idque priores pr& poflerioribus

Wefces emit

m um t

habent peculiate , quód nunquam deficiant períecu-

Wtl

tor & perfecutio. Jpzsiei beminis domeflici ejut:

horümq; dux Caro propria , iemper ad malum pro-

modl(ö [^ 3

na , femperin vetitum proclivis.

l;ï: ;F TU

III. Quod igitur Spiritibus Angelicis congeni-

tum eít, idem tibi , fiquidem Angelos imitari velis ;

familiareefto. Carnem doma , & unius Anima cu-

ram efficaciter gere, hancq; ut meliorem tui partem

0r

beatze felicitati referva. Paflionum motibus non ce-

Tilg

de, fed obnitere, expugna , tamque parüm fubjicere,

quàm Tyrannorum placitis gloriofi Martyres. Sic

Ci[llt in

l

enim velut Illi 22orztatez Fidei ; fic tu aultoritaw

&?)»P, [

l,

tem. Anima in Corpus fartam fervabis & integrame

Videquàm &ficeum Martyritim Candidatos Íuos fe-

riari tam non finat, quàm nunquam feriantur illo-

rum hofles. Szc dzmicarunt adver[us Peccatum San-

£. S. Joan. Chryíoft. Serm. 1. de Martyr.

V I. MAIJ.

820 (253)9de

0.

VT. M XxI£

t At

qrmelia t

füenimpn

$. joapnes Damafcenus,

3or 4bonnt

at Bo

Mpliffimz Urbis Damafcenz nuper Guber-

dumadh

nator , interque Magnates fadlé maxinis ,

poft vero Religiofus humilis, Moderatoris fui. juf-

ysrdiq

yotius, Q

!

fu forum aliqüando confertiffimum, vili endromide

teCtus , adiit, divenditurus calathos , operosà Mó-

nachorum manu contextos.

'Tam nobilem fui vi-

rgyrïum.üüi

Cloriam non modo coelum füfpexit : verüm & orbis

xque )

K

aftimavit, quando unus aliquis eorum , quos fio

nuper in famulitio Tozzzes numeraverat , has fibi

oft

merces emit, etfi inutiles, quód indigné fe.rrct, he-

/] 1110(

rum fuum tamdiu harere in foro, & rideri , nemi-

eficiant

ne fifcellas praeftinante, quód, uti juffus fuerat, im-

dmddit d

modicó eas pretió venum expofüiffet. An non for-

m

HUor eff , qui fe , quam qui fortifrma vincit ma-

"iAf

ydlicis &*

l

*

SENTENTIA.

uU

orem

, Omo, qui nec dum perfe&é ín fe

m

mortuus eft , citó tentatur, & vin-

r

citur in parvís, & vilibus rebus

j

yt

?

Thomæ

Kemp. l. 1. de Imit. c. 6,

(ic

J

a

((l

[

fari"

')W"/t'

1

t

R£

V

i

s5 (254)92e

EFLEXIO.

li emat animam füam 1n. boc

T

Puxcr.I ï

Mundo , pe det ea:2. Sunt vero in

lacoui

fui amantium cenfü illi etiam , qui boni aliquid ali-

(

tm;]

quando omittunt, veriti bomzutm judicia. Hiinc fe-

"

pevoses ifle vel ejufmodi

.

Quis deme erit bomi-

Yl y

& fareba

num [irmo ,[i audiant sae ab boc Offcio amotum, &

viliore Obedientid occupatum ? Obcdientiz merie

if qui

tum indubié perdidiffet Jozz2«/, f1i, more horum ,

qelipfum

Wiedito

tam infipidé difcurriffet.

T. Nafcitut hec Fértutum tinea ex vana fui com-

Tion fün

lacentia. Miferos nos , quód ea plerumque acribus ;

&'telïes »Q

CT

qui-bus alitis commendari nos credimus : alia veró vlX

fatis ocat

obliquó dignemur oculó , quibus.& Do & pruden-

Ofni cfce

tibus difplicemus. Nobilitas , forma elegantia , fci-

entiz , divitiz: &c. bona funt adjectitia , aliis ad glo-

Wirictce

rie augmentum : aliis ad interitum fervientia. Stoli-

"m [te

T a

dum igitur efi, horum abufü , zternorum facere di-

Ípendium.

T& u

-

III. Si quid abje&tius exequendum nobis incun

n d

bat,timemus ne rideamur ; cüm tamen Virtutum cul-

QiAER

tores non aliud fic xdificet ,uti exa&ta fanCe Ht«

Ttidm n

Bu

litatit & Obedientie promptitudo. Adcó interfe dit-

ferunt etiam hominum judicia. Felix qui unó D EI

Qdf

intuitu, & feclufó penitüs omni refpectu humanó;ad

perfe&tionem magnis contendit paffibus illud Pau-

Ü

li Mundo tentatori identidem opponens: Mibi j

u

minimu eff , ut à volis judicer , aut ab bumano dit.

N

lr

Quid enim vel perfe&ionis adimat , vel imperfectio-

nis addat frivolus hominum fermo ? Tact4 cor tuum

Dutta,

L

vmiter in Domino ,€ bumauumne metttas judict-

Tiengie

qum » ubi te Confclentia veddit infonteg. 'Thom. de

Mil

Kemp. L. 3. de Imit. c. 41.

VII. MAIT

326 (255) 28

VII. Marr.

)u v r

$, Stapiflaus Epifcapus e M-

"

;

Racovia 'Yhavmaturgum hunc habuit Antifti-

9t alïguif,ji-

C

ilici Ehno

tem, illó plané indigna, ob fcelera, quibus,

Exempló profligatiffimi Regis fui Bolef/az , fcede

demecii ln

tum fcatebat.

J

(40 4f

Predium Praful emerat , ditandae

non fuz quidem reculz,fed Ecclefize, à viro nobili :

)

m

CR

J U

quod ipfum tamen triennió poft emptionem , &

,mrclot

fata venditoris; repetere , velut fuum , haredes ve-

ecvandit

riti non funt ; probé gnari Szaz2//20 tabulas deeffe

& teíles , quibus olim fibi cavere neglexerat. Ft

m

u

cecidiffet causà Antifles , nifi in patrocinium veri-

d

ï:

Dn

f

),J

tatis vocatus adítitiffet ipfe Venditor, teítis utíque

omni exceptione major, orationibus Epifcopi & pia-

gt

culari carcere ad tribunal Regium citatus;ad difcep-

il Ms W

tandam litem tam dubiam. Vicit Szanzflaus , om-

fj

nium animis prodigió tam inauditó attonitis , ex-

o i

ceptó unius Regis, qui non multó poft Apoftoli-

cum Antiítitis Zelum in reprehendendis vitiis , &

" sobist

quod Ejus fententiá à corpore fidelium , velut pu-

UH

tridum membrum abfciffus effet ;non ferens,infami

a?

parricidió trucidari ad Aras facientem ; tum in frufta

Ajoiut

concidi fecit. Hoc folitum mundi eft £offzzenzum.

r qui ld

T

:

SENTENTI A.

ICäuh

p

Uis inter hzc vero fubveniat ? Pa-

nbus,

ynen

|o,

rronus ? fed przvaricatur,, & deci-

D

pit- Inimicusinfimulat , calumniator im-

VJ

Iif

pugnat,hoftis infamat. Utrobíq; graffatur

r

(Il

jf

mendacium , criminü proftituux vocis ve-

p

nalis audacia. $. Cyprianus Ep.z, ad Donatiz,

íth f

RE

u

326 (256) 98e

REFLEXIO.

Puxcr. l. Y . Egibus & Principibus populi ferio

acclamat D EU $: ergdiseini , qui

dgwin

judicatis terram. PÍ. 2. v. o. Magná videlicet erudi-

ditione opuseftiis, quorum elt tueri fuftitiam, ne

Tlitem

vel favore aCti vel odi6 ; extrà re&ti orbitam exerrent.

(

lts lp

Verüm, quàm rarus eft hóc fxculó hic 4 amor!

quàm non raró pravalent munera , Judicum quàm

Ml qucont

imt adtudice

animos , tam fententiasin quam volunt partem con-

torquentia ! Ve qui quflificatis impium pro munert-

Tsirerdi

Va

bus ! la. g. V. 3. Aliter Huffzus Vates : durés 2sdr.

lii du

ens beatificabat me , c. eó quàd liberafe paupe-

tt i

vem vociferantem,6 pupillum cui non erat adjutar,

ttitis, fumy

Iob 29. 9. 11

II. Non potuitjuftiffimus DEUS , quin firman-

;quniöa & d

Agminis ay

dz Staniflai Prafulis caufe medió uteretur infolitó ,

vivó fcilicet mortui triennalis teltimonió : adeo Illi

Prelil nf

difplicent perverfa judicia, & Judicum fraudes.Domi-

At t

DO

nus enim Juffus of & Tuffitiam dilexit. Ejus bono

tejudicium , fuübvenite

& mma üü

monct apud Tfaiam: Quari

C t

eppreffo , judicate pupillo ,

defendite viduam. c. T.

vel

v. 17. Felicem te, (i vel 27 politzcit cum proximo,

án moralibus cum Dzo tuo tam finceré femper agas.

VT. Seani[Laus in fexcentas licet partes diffectus,

Ui

ferifq; & avibus ad laniandum expofitus, Dz1 tamen

Wt

virtutein integerrimum corpus coaluit. Hócmira-

culó DEUS adumbravit futuram noftrram Ag2ffafim

Tj

de qua Paulus : Ogznes quidem vefurgemus , fed non

u

omnes imutabimur. . ad Cor. 15. Non iriutabimur

fm)]. j' [

nimirum per glorzam , ut explicat Cornel. äLap?de ^

nifi Refurrettionem hanc fuis cam circum(lantits ie-

gio penfantes ; f/4ios? operemur falutem noftram.

VIIL Mar.

see ( 257) 9de

ibis pl

VIII.

MArrI.

ol

dvideiize:

i

A:pbaritio $. Michaelis Arcbzmgeli.'

xi Joltany

i

(ft

WT

nrbitam(

Elebrem. üíque hädie diem hunc fecit Illu.

Jj

Ílris Apparitio Mcba£lzs Archifatrapae coe-

)lic f

, J

leftis,que contigit in Monte Gargano Apuliz. Ha-

ferat ad radices illius montis in aditu fpelunca tau-

Junt patem

rus grege reliquo exerrans: atque ita harferat;ut quà«

i

a Anttuh

cüng; demum vi abigi nequiret. Sagittá ergo impeti-

tur, fed diró fagitarii maló,quando illa vi occultiore

iif t

TTE i

tetorta iftum pEtiit. Cunctis ergo rei infolentià at-

tonitis, fupplicatio folemnis indicitur, jun&ló tridui

jejunió, & dubium deníq; enodatur ab Illuftrifimo

J g

.xtereturmfü'

Agminis angelici Principe , dum hic Szpenzinorum

Prafuli confpicuus , eam fpeluncam , in auguítum

vnoni:4^

deinceps templum elaborandam , fuis, fociorámq;

lmmng, Af

honoribus facram fieri vult & imperat. Ft jure : de-

x)i/?.:'i/.Eus t

filatn

cet enim , dum DDEUM cernui adoramus , debitis

Jl

J

etiam officiis coli hos intimae admiffionis amicos.

jj 1

l ,?I'lï

Ui

1[

(

Yon

SENTENTI4A.

(l

( pirte

Uia undiquehíc circumdatuses ten-

Ifl[USJD

Q

tationibus, fcutó circeumdabit te ve-

[uit, P^.

ritas cjus, ut quemadmodum undique bel-

|ram

J

la,ita undiquefint & prxfidia. —.$. Ber.

guntl v!!

on m'll;-]

ert. . il? Pfal. 9&.

)mcl.ä

[M )l

u

f

t n

d

-

*

-

Re-

j P

L

(258 ) 8de

REFIEZXIIO

K tevra 6 mari ( morituris corit-

Puncr.I. äf

minatur ferio Genius . Apoca-

$,

lvntic

uü

4

uia defcendit ad vos Diabolus, babent

.«:x' t VA

2 7

1

n

74

nam , fciens, quód modicum tempus babet.

[/

A

DOC 'r;.

la

i

in

Á

tult

p9 i2.

Modicum p

etempus , quod tamen 1u£-

]

ficnt

ficiat ad milliones Animarü in tartarum deturban-

didbus y

das. Quis tum

tibifenfus erit, Animemi ! cum ini-

3 e«

alló circumdabunt te , $ coan

dl ut;

mici tt

AL C

gu;/hzlnmr te

t i

undique? xrepidabis utique, et infirmus ad terram

tuisdlid

profternéris, fi, corporisiinquilinus, frigidó erga $5.

Ntnl i

Ailgvl s affectu, horum tutelá te feceris indignum.

It ii

II .Mandavit quidem Dzus Angelis fuis dete,u/

a f j

euftodiant tein omnibus viss tuis : imó in manibus

ttum oxgd

tollantte, ze 4ngqaam offendas 4d lapidem pedem tu-

u

* S4U

etih

Mmirgy,

i porró mandavit de illis,ut omni obfequiorü

favores eorum tibi concilies. Ecce ego mitt0

uuobique t

äüï

"Adugelum meum ,05c. Obfervaeum , U audivocem

n

As etormar

ejus. Exod.23. Putafne refpondit hactenüs cur An-

ntfhiukan?

gelice, tua erga eofdem obfervantia ?

Y W

/.HI. Hoitém tartareum cum rebellibus Angelis

ti SMHM

initió flravit Princeps Micbael. 'Theffera Illi : Quis

t DEUS? hanc cape : Illius patrocinium efflagita ;

& fecurus eris n die belli. Elides hóc umboneomnia

tela nequiffimi ignea ; & Tutore tantó protectus,non

It;

peribis in tremendo Judicio, Exfpiranti occurrent

Wt

Angeli Domini , füfcipientes Ánimam tuam , eam-

que offerentesin confpe&tu Altiffimi. Spartanafiliis

Qþïlmcs (

ad bellum ituris, clypeum portexére, cum dicto : zut

eum hoc , aut in boc. 'Tibi Micbaeldicits porrectó

clypeó fuó : Eteuz; boc , &5 in boc. Clypeus hicvalet

Hofti & impugnando , & expugnando.

IX:

MAIL

326 ( 2595 0de

IX. MAIL

r

Jenuus

4l u

$, Gregoriw Nazianzentt,

&

ntenl i'.ri;'

Heologus audiit ab infigni rerum divinarum

qpoi m

m

T

fcientia , pro qua comparanda , prater vitae

amm 4

à fordibus przfervandze ftudium , 1lló etiam. medió

memot

ufus eft , ut adhuc iuvenis folicité caveret malorum

tl

confortia , vitaret lufus , & alias quafcánque nugas,

quibus ftolida Juventus obiectari , unáque temporis

qm

pretiofi difpendia facere confuevit.

i

(COU

Legem fibi-

il

Un

met indixit; ne nunquam juramentó, etiam leviori,

fahws öff?«

labia fua inficeret , quam ad extremum iífque fpi-

«t

ritum exactiffimé obfervavit. Primüm Epifcopus

gin]i

Safimorum , um Conflantinopolis Archiepifcopus :

jl o

utrobique eam fervavit modeítiam , ut clariffimà

. Eetei]l

paffim refplenderent fanctz humilitatis decora,qui-

C

bus exornareanimum in Seleucieníi $. Tbec/e Coe-

d

nobio Monachus , à multo temore ftuduerat. Sic

)

vivunt ; quorum animos imbuére altiffima Sezez-

i

-&;eïhbusüf

tie Santlorum P"rincipia.

gl

dine

$ENTENTIA,

um

Etra amiciriä tantüm inter bonos ori-

j Protecüï

mmi Ou'

tur, inter meliores proficit, inter

am d

optimos cofurnatur. — Caffod.

"

E

hi

amd

"n

" ad

mdo-

j

A.2

RE-

n

$$8 (260) &de

REFLEXIO.

Puxcr.L, E*äm,?Amiliarc Antiquitati diverbium fu«

it: me cuiuis injicias dexteram.

r ad intima ferpit praecor-

Vix alia peftis tam celerite

dia, uti vitia prava facietatis. Perierunt illà inno-

t

atl d

centiffimi aliquando animi , quibus antea vel ipfüm

S

hr )

vitii nomen horrorem ingeïferat.Claudo Vicinus at«

UT

bulans & ipfe deniq; claudicabit. Neque alii funt ad

hominem feu deflruendum, feu perficiendum aptio-

fittt i

iett, vt

1es , quàm , quibus convixerit. Certa pridem veritas

Ut etam )

fuit,, infallibili S. Spiritüs tellimonió firmata : Cum

Ada l

iniquo iniquus eris , & cum perverfo perverteris.

faor

Il. Bonorum & converfo familiaritas tes eft ad-

[2 po&mod

modüm pretiofa. Audiamus gentilem Senecam chri-

T'otugture

ftianiffimé fic loquentem , Epift. 7 5* ANulla ves magit

ad bonefta inducit , dubiofg; & in pravum inclina-

futie J

p

zos revocat ad rettum , quám virorum bonorí co

n

Wlmmm R

ver[atio. Paulatim enim de[cendit in petiara , 6

quen.

fu.

vim pracepti obtinet » frequenter audiri , fre

ter a[hici. Occuvfus mehercle fapientum jmvat:

& eff

ff Vi

Towwig

aliquid,quod ex magno viro'veltacente yrofaim.

P

u

im à D. Gregorio , quód,

III. Providé ergo fact

iteratiffimi , tam

Piimmh

preeter Bafílzi , viri quàm

feveré fibi volu-

aliorum quorumcunq; confuetudine

Ong

erit interdictum. Noverat Sapientizearcana à male-

volis non imbibi animis , eorumq; ccetum non fü

ld

intrare, quos £//z0r Domin: non commendat. Nove-

W

rat; certiffimum effe ; quód fuis etiam in Confeffio-

nibus edixit Augufítinus : Societas mala res eff contae

gio[a. Noverat denic; focios malos aucupis tartaret

ech aves illices. Qi:/æ pï;'.;gz;;'m capta [f/iAnimA, 4

àrem de rect,

altas capiendas fit quafi laqueug, S. Epl

yiv. m

X. MAII,

spS (261) $de

AC OMLALL.

g ditebuté

r iextn

$. Gordianus M.

a fpitpat

erunt il m

[Eviit aliquantüm in Chriftianos, flrenuus fal-

atl

Íorum Numinum Cultor GorZzzzus: à fanCto

ay d

iqu di i

tamen Jan1a71:0 , quem pro imperio quaftioni füb-

jecerat , coecitatem fuüam dedoctus, veritati fic porró

doadimdg

acquievit, ut non ipfe modó , verüm ejus hortatu

a pilbé

T

uxor etiam J42r274, cum quinquaginta tribus é fua

familia, luftricis undis tinéti, quàm pertinaciter an-

! yraunith

tea idolorum fervituti indormierant , tam conítan-

j

UM

ter poftmodum unam Chrifti fidem , vigili curá &

propugnarent, & propagarent. Przemium fuz Con-

A

IHlantiz AMarzua tulit ruflicam fervitutem,GorZzzzus

yjum

mortem gloriofam capitis fupplició aditam. Mor-

At bow

tuum cüm gentiles riderent , luxére canes,facrarum

ia

jl

Jl

exuviarum, quas abrofüri credebantur , excubitores

41!/11'75 ll

,

/

,

egregii. Vide quantüm poffit doctrina falutaris ani-

qinj vl[

mó non indifpofitó füfcepta !

AMNF äxiï;.

H

qott

SENTENTI A.

j uf

lal

On minus pium eft , doccr& animum

atl

Ícientiam, quàm efcam p.ræb;:rc COr-

at

m

pori $ Bermard. fuper Camt.

o

ii

mll (s

7

"

aup"

| li 4

J

wmfä

mul

RE-

xl

.äg(z6zjg$v

REFLEXIO.

El Verbum femini aliquando af-

Puncr. ID

fimilavit Salvator : Cor hominis

terra. Seminatur illud non parce : meffis tamen fzpe

modica ; vel nulla. Quid caufz ? foli utic; fterilitas ,

!

7](&111.1 (

& prava difpofitio, quà fpinas & tribulos faciliüs ,

|

fohy

quàm frugem bonam protrudere confuevit. Aliter

prualir

jané fuum coluit animum Gordianus. Nihil hic fe-

lts Prope

minis fécus viam cecidit : nihil fupra petram : nihil

p ET

intrá [inas totum in terram optimam: Et hinc etiá

Til fu'gpï

fruttue centuplus.Idemne fueras acturusfi ezdétibi,

d w

uz Gordiano, fuiffent divitize, nobilitas, dignitas ?

lL. Elequium Domini , ad modum grani fina-

;ï.üäxäusmïd

Al

pis» nitum elt vebementer ; nec tamen aliquando

Wtj

1 ffcr(

Ícelerum glaciem diffluere facit. Anxié dolet D. Ber-

DT

AC

nardus , divinum Doctorem , (ive per fe , five per fu-

osloquentem tam parüm attendi : idq; ideo, quoni«

Fa

À

um non poteft capere iguitum eloguium friyidum

petlus, Quomodo enim gracà loquentem non inteH

vl*ïü um

& [

git , quigracum non novit ; nec latiné loquentem,

qui latinus non efl : fic amoris linguaei , qui mm

«mat , barbara efl. erm. 79. in Cant.

III. Quantam putas gloriam obtinuiffe J4nf-

Àl

aritim ,quodtantum gentilium numerum , cum hoc

lt

fuo Judite, in veritatis viam reduxerit? impletum/a-

qdl' li

ne hic eftIfaiz vaticinium: Ermunt capientes eos qui

fe ceperamt , & fubjicient exattores [uos. c. 34« .

liil «

Age ; anime mi ! quidquid animarum bono potesic-

U

$U

dulus operare. Rem exempl primüm; tum verbis

aggredere. Planta, riga : dabit incrementum DEUS.

Dottrina cum omni imperio docetur , quando pïiüf

ngitur , quam dicatur.S. Greg. in Moral.

XI. Mar.

9

[61

(263)

MAIIL

XI.

ni du

y: Corlurs

$. Masaer tus .Zäpifä.

vffisamai

U

h]

t:

iij üg:ili:æ

Jenua Gall

i

^ «ix ln vïz

urtmr

i

m debet

!.-.

il

vilulnr h

i)i"euv

V

mo huic fuo Anti

,Qqu

«v

e

äïricm

clert

[ 5.& m.

E

v

7

idebatur

1;

precibus ultimum effugerit exci

w Nl

omnis propemodum Creatura in ultionem inimi-

n t

corum D ET armata, graviter exardefcere ad acer-

yum E

L

"

Ü

rima illis fupplicia inferenda , dum ignes crebró, &

?;U[Uirüeæ "

I

improvife exorti , plurimas depafcere domos ; terra

ls g

.

motibus infolitis concuti ; aér ferali refonare fonitu;

j

gl

luporum, cervorum, urforum, aliarumque ferarum

um i

rabies in feros hominum mores debaccharitamdiu

yicditl"

non deítitére quam 7*zZuum Rogationum , quod

[2 ['C ] nïi;"':

hodiéque Eccle(ia Afcenfionis admirandz folemniis

iilb

pramittit; faà in Dicecefi inftitueret Mamertut,

nl

Vide, quàm veràm fit, quod-gentlis olim Poéta ce-

717] ii

cinit : fleclitur iratus voce ropante DEUS. Ovid.

g M

SENTENTI A.

quiiif

C

"

j

y o

"»

Àlis requirendus cftad orandum, qui

g

IA-! nï

a

^Y

1

umgyum.

Qïi

i

:ï.«. ii CA

mtu

tïawxïgzïï

et

iU

11

us

Dntcr

C

mä

x

qui dif;

denaum mittitur,

I (

i

irati a;:z:ïm

,:

É]

10092

t

Ls

-

$

ovoca

&e

j

lo

$, Greg

ia Paf

i

r.

ruffi

9

(f

m Q

pnmmþ

(ill

n

xyqr?

L

p

Fr4

M

R 4

l

j

e5e (o44 ) Sde

R ET LEXIS

Puxcr. l.4

[

Alamitates publicz quidaliud de-

mum funt, quàm fcelerum itidem

publicorum flagella? his equiffimum Numen, quos

vita beatiori refervat , mifericorditer corripit. Alios,

Jutom

difciplinz impatientes, & temporaliter , & eternüm

|

1106

punit. Intimos animi receffus difcute : videbis tuam

Is,ttlice

te fymbolam nimis quàm frequenter contuliffe , ad

i Oyte,

fupplicia ejufmodi comuniaà DEO feré extorquen-

d , fecus clementiam promptiffimé impenfuro.

nl vi

D

NULOT)

[umr

II. Hisinterim temporeavertendis medium ef

Aüiocleriln4

ficaciüs, quàm Comaaunis Oratio , lufcipi non potuit.

Hác DEO vim velut inferimus ; ut optimó fucceflu

qum'ü, M

al

fecére Nznzuit4 , quando intentatam eVitaturi rui-

nam , Regisfui mandatum ad unguem expleverunt.

l, th/um.l

ld veró tale erat : Homines $ jumenta non guffent

RUE ngz [

I

[/i/] b;

quidquam, 5$ clament ad Dominum in fortitndine.

Wwre ]

dfi, Qi Q

Jonze3. Cozmus in cetus , inquit antiquiffimus Ter-

"if

tullianus, && congregationes, ut DEUM quafi manu

28 À , precationibus ambiamus ovantes. in Apocal.

t m

III. Sic DELolim clementiam expugnavit mag-

Ts

htusg

gnus Gregorizs , quando ad perfanandam acris infe-

étionem,publicas Supplicationes inftituit: Sicalii vel

O as

largas terra pluvias; vel harum cohibitionem ; vel

&10ne n

folutionem obfidionum ; vel requiem terrz motu-

(Onfidfrc N

um , & fexcenta alia , utriq; vitze percofnoda obtinu-

ére. Solüm , ut paginz veríze Senzentia docet , requ-

ritur precantis dignitas , aut ceré non nimia indigni-

DUr

tas. Scimus , inquiebat ille , quoniam D EUS peccato-

ves non 4udit : eosfzilicet , apud quos obfirmata in

" pi

malovoluntas. Ora£zo fidelis. Gelum fine dubio pt-

netrAlit. S. Bernard.

XII. MAIL

—

B dcr-

(.

OCTT. M ATE

TU

fclermit

$. PAncralitus M.

n Nuneg

rxipt

li M

j

^

lia

Ratum coelo fpectaculum dedit olinä Tolias,

d od

' in medio nationis prava tam candide conver-

fatus , ut licet aliis junior, nihil tamen puerile gere-

yer o

ret in opere. Par illi , fi non major Pancratiu , à

Jf at

crepündiis virtuti tam affuetus, ut duodeunis, illius;

äimpenfum.

velut confummatz , rara orbi exhiberet Ípecimina.

T medium

A Diocletiano filii locó habendus, ( DEI filium

uiipimn r

ejuraret, Moyfen (trenué & paflibus zequis infecutus,

gt

& aflecutus eft, qui Apoftoli teftimonió ad Hebr.

u u

u. Negauit fe effe filsum filia Pbaraonis : magis eli-

gucmï'ï?kvï'ï

gens affigi cum populo DEI , quàm temporalis pec-

WWM

cati babere jucunditatem. Capitis ergo damnatus,

7À ll/'lJ

fidei, cui ore haCtenus ; tum proprió etiam fanguine

jiqu

fubfcripfit , reli&tó illuflri mortalibus exempló',

gt qu*

ztatem nullam virtuti immaturam effe; Sacer illius

tumulus, fi Gregorio 'Turonenfi fides , uíque adeó

LexpuO

4iitl ifl

perjuros odit , ut horum quemcünque vel ad ipfos

andim

Y

folàm cancellos temer? proximantem, aut ab ultore

)

damone prafocari , aut exanimem in pavimentum

(

c.oncidere contin gat. Sic fcilicet vitia horrent Divi.

quiet

WnOmW

SENTENTIA.

u

Ulla fine labore virtus eft, quia labor

mnmmh

I

proceffus virtutis eft. .. tpubr. z Pf-

" D Ex.

116,

o

Wi

2

jj

j

REB-

y^

spo (266)

RI

REFLEXIO,

Ieina eft lapfibus adolefcentia, -

Puxcr.I. V

quit Ambrof. L. 1. de Vid. Juve-

j

nem iis non abripi vitiis, quibus atas hzc obnoxia

eft , fed in vigenti corporefenilem exhibere pruden-

lifrifin

tiam , hoc demum elt , quod hócorbe quàm rarumj

tam DEO etiam & Superis charum eft. Sapienter in-

|

groinci

terim agit; quifquis de lucro illius aetatis non nimi-

tinbpiko

um fibi fidens, DEUM rogat: Delicia Juventuti

pO Qu

tmüorisf

imea , U ggnorantias meas ne memineris.

]I. Senes cum veuza delirare, dixit nonnemo:

rf

Javenibus veró id non zeq; conveniens effe, inde pa-

Atf ov

tet, quód DET adjutorió fibi prafentiffimó , & vege-

ünlbis q

tó mentis vigore, facilé illis dominentur vitiis; qug

gt flerig

ügntm m

ztati. magis fractz: majore con(lant labore. Etcllo

rebelles animi motus Juvenes magis infeftent : hifce

fl ve

tamen compefendis füppetunt fabores , lectioner,

lrl

vigilie ,jejunia , . quibus f1 debite utantur , citó

I jj

od

multüm proficient. Sudza qu« fumt im adoleftentiay

|- gtl

zanquam in berbis , fignificant , qua vivtutis matu-

vitas quanta fruges indufria fint futura. Cicero.

mcliw; fdg

III. Et plan? adolefentibus differendum non

e(t virtutis fludium. Sufcipiendum iítud totó animi

finu , dum cerei adhuc fünt , ne inconfulta dilatio ef-

l

ficiat ipfos rigidos ; illud dificile. Qu

oniàm item Vl«

tia citius femper , quàm virtutes , animo fefeinfinu-

ant:eó modó traäïaxy?a funï,qpö ab /Egyptiis Heb-

d;m(ïe |

raorum partus maículi : pretocanda nimirum funt

1tG

in ortu. Agendum cu

'elut cum igne, quem

EO

Y

u

etiam minut

m .t

3

le ii.!aïïl'ürxï , fine mora

u4

?

a Attendimut

reftinguimus. Cur v

*

f

zuitium, fed ex initio j

ATVIO.

(t..in Pfal.6.

III

MAII

e?6 ( 267 ) $àe

il

XIIL Marknh

1dei )

sh

hj yoam;es Silegtiarius.

t p

Lluftriffimos Natales , ampliffimum plurium

j qll.ï.?d!aïh

J s

f*.Vf'

ll

provinciarum regimen , ipfam deníque digni-

at

tatem Epifcopalem , decennio in Se£affena Ecclefia

magno cum fructu fidelium adminiflratam, 7e22-

/ja ]ym

gm!,

nes minoris fecit,quàm internam animi quietem,quá

ut porró fecuré perfrui poffet, primum in Lazrea-

J

I

])füvl W

cen[i monafterio novem annos ; tum in aliis folitu-

i

U

&x

dinibus quadraginta & plures , in tam rigido exe-

I

git filenio , ut filentiari? inde nomen , &terná

jl

lib

dignum memoriá, fueritadeptus. — Neque tamen

folà hac verborum abftinentiá, fed victüs etiam, ce-

inie

lebris adeo extitit, ut quinque priores hebdomadz

tl

u

dies jejunus tranfigeret : Sabbató & Dominicis pa-

ne vefceretur cineribus miftó , quà vivendi ratione

z,z/!'&f(fff"

aliquot fupra centum annos vixit. u Zzc aliquid

z:/'r/z/fzif:

melius filentió ( monet Comicus) a« [ile.

l

7 [lrju

f

V

SENTENTI A.

:

u confïchra, quid loquendum fit,

DI

& adhuc tacens provide, ne quid

,mo I^

djxi[ïc poeniteat. 5, Hierqn. ia Epift..

um

f

ii

fopff

Id

l!

i

R 6

RE.

jJ

958 (268 ) $6

REFLEXIO.

Am amica vel ipfis gentilibus fué-

PLIN'CT. I.'ï

re filentia , ut Pytbageras eximius

ejufdem cultor , hirundines, quod pr cateris avibus

garrule, auribus nunquam non moleíté obítrepant,

] Tra

ne tecló quidem admittendas cenferet : eó judició , ut

Hieronymus advertit ; falfe perftringens homineslo-

|

paid

fs

quaciores , quibus , ut in coetu fapientüm ; fic , ac po-

tIcNtec

tiffimümin religiofis Communitatibus , nihil mole-

ftius eít, nihil nocentius , cüm sultrloquium , uti cx

pl at

zf

10. Proverb. notat Chryfoft. Homil. 21. ad pop. 4-

tiOs tra

và fit ab[gete peccato.

IL. Chriftus, cujus omnis actio noftra eftinftru-

ftfis, o

&tio,quadragefimale fnum Jejunium rigidiffimó con-

ft ttidum

diit filentió. Poterat intrà maternas zdes ; imó in fre-

NU r

quentiffimis hominum coctibüs abílinere: necin tali

ltt, p

occafione dicturus fuerat., nifi plurimorum falutem

Tolim i

BUENOR

promoventia: maluit tamen abílractus ab omni hu-

mana focietate delitere intrà denfiffimam eremum:

ls medi"um 4

Vihye st

vivó mortalibus exempló, ibi divina animis arcana

YOn r

ingeri , ubi ftrepitus humani ceffantalloquii.

III. 4rfenio, viro magni nominis in aula Tbeo-

Clyar

dofii , totam perfectionis Epztomen paucifïïmis vo-

culis ccelum tradidit : 4rfeni ! fuge , tace; quiefce. l-

li etiam Sancti, qui ferià Verbi divini prædicatione

On

copiofam animarum meffem in horrea Domini

comportárunt , fruCtuofius nunquám locuti fünt , nt-

p

fi poít diuturna filentia. Sedentes enim folitarii, &

Euny

tacerites, ac in facro ejufmodi feceffu levantes fe füper

Ctty:

fe , in ipfiffima Sapzentzie divina arcana , promptua-

li

,

À

ria Verb D El , introduéti funt. Qui intendit ad in-

teriora peroenire , oportet etin cum J ESU a turba

declinare. T hom. Kemp,

! XIV MAIL

P.

996 (269) 986

XIV. M ALE

;gentili'em?:?

hr

85. Vidlor , «$: Corona.

pcHed

Jlb ob

I&oren coroná dignum , & Coronam triume

t: lo

V

phalilauró, fecére dira utriufg; martyria. Fz-

;gnshqnines".

tim; i?

&or miles ftrenuus ; indéque vulnera , & mortem

contemnere doctus, diffractis primó digitorum com-

us 1nih' p

pagibus, atqueà cute revulfis , triduum in arden-

dogumy

1l

tifltma fornace illefus exegit : tum carnibus venena-

tis bis, citra lafionem tamen, . paftus ; ferventi oleó

perfufus , oculis privatus , capite in terram veríó

»no?mïdv:'är

per criduum füfpenfus , vivus excoriatus , noviílimé

uigiäi[f*go:*'

fecuri percuffus, fanguine, candidiffimó lacte miftó,

g

fluxit.

Corona vero Fitlors conftantià ad prome-

j

«

!

rendam coelitus coronam , animata , duabus palma-

imamfaiq.;:r

rum arboribus incurvatis annexa , iifdémque dimif-

y d

IH'3m quv

fis mediüm difcerpta; palmam illuftris victorizecum

Vidlore vi&trix, accipere meruit. Certum tibi efto,

Lanitise

non coronandum unquam ; nifi euni, qui lcgicim&:

u

loqlll.

ccrtaVerjc.

s n d

fl

Pall. l

l

SIENT*ENTI(J.

ul

di

1

On ultione , fed patientià vi&toria

J

orti

ponderatur:nova enim hzc coro-

loxiP

narum lex eft, quoniam nova quóque

Ts

certaminum ratio, —5 J/dor. Pelms. Epiff.

P pj

1264 À

u PIOfFr

m

h

(l

(

fB

yn

l

RE-

s22 (270) 9de

REFLEXIO.

PuNC«T. I.

On cff gloriofa vitloria , inquitS,

M

N

Ambrof. nzfi ubz fuerint laborio-

fa. certamina. 3. Offic. Certé non defuerunt. hac

Va

utrique Martyri. 7'é/or enim per omnia tormento-

Rl

10n ?

rum genera diré exercitus : Coroza quindecim anno-

M lP

rumMatrona mediüm diffiffa: ut gloriofe certárunt;

omif

fic gloriá & honore coronati fuerunt digniffimi.

Stolidum eft victoriam foniniareante conflictum.

:«,4;fae.nda «

Dtt)

AU

14

II. Utrique Martyri faciles reddidit cruciatus

ha

T

omnes DEl amor , & futuri praemii certa fiducia.

Jmülk, at

Sepiüsviétor efles , fi fimilia cogitans DEUM vibi

bqlq

imaginareris pugnae tug fpeCtatorem. Effo fídelis

&t ii

ufque ad mortem : 69 dabo tibi coronam vita. Ia

monet DEUS; Apocal. 2. Nec ex Ecclefia militan-

Vr fcrs

te commigrárunt ad triumphantem Sancti quique ,

nifi certató fortiter & conílanter certamine Fidei.

| insa

DI

Ut quid igítur requiem fine laboribus tibi fpondes ?

LT

II Jnionici bominis alii domeffici fant : alii ex-

tranei. Priores funt rebelles animi motus : Ifli , ho-

mx (me

At

mines , nobis undeunde molefti. Cum utrifque de-

certandum tamdiu , dum vitz flatione excedamus.

Plntti

V Toh

Eá tamen differentiá , ut priores fübigamus : pofte-

riotes toleremus, Huc enim referendum illud mag-

ni Gregorii : V?&oria won iminor ef? boffes tolera-

ln

re , quám boftes vincere, in Moral.En, & hoftium

m P

difparem fortem , & pugna ! Sic porró pugnaxti-

bus nobis , & DEIgratiá victoribus , fua cuique da-

Yitit l

N

bitur coro4 , illis folàm in ccelo repofita , qui /eti-

là u

d(

timé eerta'verint : quiqy uicerine. ,& cuffodierint

Hrcf)u:.

epera Domini u[gue in fimem.

Ut tor

de

s;

(?( q".'fï )

:

W

X V.

AII.

r ii

D. J4co

L

f

d

: Novitius Ord. Prazon-

eriit ln

feratenfis.

Mfoecin

Eteranum facilé quivis Jacobum credidiffet ,

yia t

non Novitium ; adeó virtutem coluit: puri-

jnd«ir 4nt

tatem pracipue : pro quà incorrupte fervandá, nihil

joleecint

eorum omifit, quze velut huic fini proficua , unquam

nt digi

adhibenda cenfuére fanclioris Afcefeos Magilflri. Et

conlids

vero fingulari INuminis gratiá vita innocentiam

lii t

