Lambertus , de fua cum Principe familiaritate brevi

hus int j

actum fore , Dodon: fratri negotium interficiendi

n pdleit

Prafulis committit.

Hic homo naturá ferox , ío-

imules; i

roris difcrimini profpecturus, operam condicit , &

uinfii i

duobus paris farinz fociis ftipatus, fanctum Antifti-

tem , oration? intrepidé vacantem , crudeliter peri-

ln ddet e:fag

mit. Vicem tamen continuo latronibus rependit vin-

vez;;nmmäe&

dex Dzi dextra : DoZon enim vivus computruit : alii

Va

t Wäl

duo mutuis cecidére vulnetibus, Sanctus porró Pra-

1 ii

ful tam auguftum egregiz libertatis confecutus eft

257 20

pramium, ut hodiéque fcortis infamibus nullus ad

, d

illius tumulum pateat acceífus. Pareat obfequiá ami-

iij

COS, Veritas odium : nec tamen hzc propter DEUM

. ac l

& in ejus causá reticenda eft : nec illud in Dzr praju-

unäm

dicium cuiquam deferendum,

yratm 4

SGE A T BO VT I

UUR

:ogu

AA Dulatio blanda omnibus applaudit ,

«

[

l

f

omnibus falve dicit: prodigos vocat

liberales:avaros parcos,& fapientes ; lafci-

j 1]

WE

s

n

vos curiales: garrulos affabiles : obftinatos

li

£t

conftantes : pigros maturos & eravcs: hxc

xdl

]i

hgüm

fagitta ]

cviter volat , & citó infigit. Caffzed.

gu

[l

ia Epift.

jj

i

n

Kfk;

ARE-

Xl

s25 ( 222 988

Ri EF LO DD.

Puxcr.l4. "Apits difcrimen evafiffent Joan-

XVl

A nes Bapttfta , Chryfoflomus , Lam-

[

bertus , alii , fiad modernum Mundi geniü adu«

4

4

lari , quàm veritatem dicere maluiffent. Maxima pat

(im damna in orbem invehit refpettus bumanu , &

L[/f,utiuz

etniciofa veritatis fuppreffo.Haec facit negligiCor-

menho

rc&tionem fraternam , tam neceffariam : facitin au-

Qu alium,

, & virtutis finceri-

qitus ut füa

lis Magnatum diffimulari vitia

t obitum;

tatem in zternum ejici exilium. O morblum veré fa-

talem & fonticum!

Urorom qu

II. Tacetur tamen Perzt4; , quia creditur homi-

?pfum Yf

nibus difplicitura, quidquid deinde fit de DEI difpli-

|inbrum iur

Ti

centia , qui plurimüm odit ejufmodi cemes metor.

Nórunt DEI caufam effe , qua agitur -erubefcunt ni-

Thfe rogar

hilominüs , & omiffz admonitionis negl&&um pal-

ID nongry

liant vel incertitudine fructüs fperati : vel, quod fibi

L

Periüadeant,

fe hic & nunc non obligari. Metuo ta-

| Qolamoris

-

dat illud Chrifli fulmen : Qu me

men ,nein eos ca

| Idl a,

eyubuerit & meos [ermones , bunc erube[cet

7771

3

bominis ,cm venerit in Majeftate f«4. Luc& 9.

Ill Sz aduc bominibus placerem , inquiit Gen-

| Oni

tium DoCtor , ChbrzfHi fervus non effem. ad Calat. 1

let

itemque r. ad Cor. 4

. Mibi autem pro aminimo eff

ut À volis judicer , aut ab bumauo die. Vides,

quàm

| i*?dfgcnm

Apoftolus nihili fecerit hominum five gratiam , five

difgratiam. Et fané feviant in veriloquos ; quibus in-

mscü) qu

| ihttm.

vifa eft veritas: pcrf&quantur,caïumnientur,occidant:

nihil agunt infuetum Veritati. ITec eff couditio Veri-

z4ri,inquit Hieronymus , u£ eam famper inimici-

| Qimy

pie perfequantur. EtSeneca:

Nuuquam 'wolui pla-

l J. frml g

bat poptlus :

gwcpapü/o: nam qua ego fcio,uon pro

XVIII. SEP-

tf que probai populue, ego nefcio.

—

s26 (53)998

0.

, ewifat n

XVIII. SEPTEMBRIS.

nf

as Thomas à Villa - 20v4.

fundi at

hat Madm]

if um

Aleutia. Archi-Epifcopus licet effet , hunc ta-

V

men honoris & officii titulum tanti non fecit ,

vdringl

r

quanti alium;quó Parer pauperum & audiit,& fuit;

Rr virts

quibus ut fua denique erogaret omnia , cüm pauloó

| mo[bmïæl'-'

ante obitam in ftipem numerari juffiffet nummüm

aureorum quater millia : fappellectilem fubinde, ac

ipfum noviffimé lectulum , in quo &ger decubuit ,

aiacredirurh:ï

ii

ipforum juris effe voluit, adeó, ut accitó mendicabu-

l6 , cui ftratum defílinárat ; pannofum hominem de-

yli t [

mifsé rogaret , illum tantifper adhuc commodare

nr n

j nfngï

fibi nongravaretur ; dum fupremum fpiritum exha-

liffet.

Idem agit perfecta in proximum Charitas ,

ytiN

f) QUO' li

quod amor in DEUM : utriüfque enim amandi mo-

bligari,äïïW

dus eít; zmazre fine modo.

fülmen:

: erz«befäff

ABBOBON T EW T I

Ii; 4 LM*

n

j

On majoris ctiminis eft habenti tol-

Jfet, &

lere , quàm cum poffis , & abundes ;

jj

Ill

AV

indigentibus denegare. Efurientium pa-

jl

v

n

nis cft, quem tu detines ; nudorum indu-

] (

iT g[&il&

o

mentum eff;quod tu recludis : miferorum

nient

redemptio eft, & abíolutio , pecunia,

til H

il

quam tu in terram defodis, $. A4br. Tom.

: mf,ym

?v /E)rm. 1.

j] Jl

qun

6]! rW

W

Y

(f

p

j

RE-

ää(734)8$

REFLEXI O.

Xl

4

Puxcz.l. Ert, beatins efl magis dartquam

accipere. A&or. 20. Licet fua in

Thomas , Yemper

D

paoperes liberaliffime profunderet

Afcetis eft

tamen füperfuit, quod profunderet. Certa

Nenedi

m,quàm

]

veritas, Eleemofjnam magis ingratiá dantiu

& dabi-

|

Aj c

accipientium à DEO effe praceptam.

Date ;

| sls hm

J

tur vobis , promiffio eft Veritatis aeterna , faCta Elee-

ia

r

Qu damna

mo[jnariis pto vita non tantüà

m futura,fed etiam pra-

l(ll

&& ditiores fiunt : 4lii

lum pred]

fenti. lii devidunt propria

i gentlium

rapiunt non fua , & femper in egeflate funt. Vrov.1t

ire ilts ]

,

II. Veritatem hanc adeó confirmárunt SS. exem-

Igtüumyquo

dementis omnino lit,

la, ut eam amplius negare;

qunpnpe

Unde Jobo facultates tam amplae

? fané , ex infigniin

Dottin am J

quod zolebant

PAUPCI'CS a

ffe&tu. Si negavi , inquit,

ts irog

auperibus ,

G oculos vidua ex[pectare fect ? fí come-

&f non comedit pupillus ex

| Aore gT.

di buccellam meam folus ,

" e4? Sic Abrabam » Ifaac ,& Tacob locupletes evare-

runt; non PRUP

eres , Àprofufa in egenos liberalitate:

etiam in abundantia rerum»

Dütco;

dum ex oppofito divites,

eguerunt , & efurierunt.

Gd

lo eam , quam hodie fafti-

III.. Evangelicus epu

| PCI Omne

net, penuriam , non tam debet lux

ui füo , quàm ne-

Lazaro : unóe

, otot,

glecto inter epulas tam inhumaniter

exprobratio illa : Fi/i , recordare , quia

recepiffi bo-

l ignomf [o

24 in vita tua, 6 Lazarus fimiliter mala. Factum

L ljtus Áü

peená talionis, ut nec aque guttam obtineret, qUi

Altite [

Laza4ropan

is etiam micas negavit. Átque utinam ne

hodie mos ifle vigeret in Magnatum potifh

münm

aulis , ut meliora canibus proj

icetentur » pau'peribus

nihil. f'obiam interim audiamus : $z /4

lcam tibift-

&yit , abundanter tribue « fi exiguum et

iam exittt-

XIX. SEP.

"n ljbenter impertiri fHude. c. a.

p

i

s29 (7152982e

I0.

XIX. SzbrrEMBn s.

at

Y 20, Lt

L Thon i

$. fanuarius Beneventi Epifc.

a Cra Al

Nter medios ignium globos illaefus lztüm cum

at aniumg

Angelis cecinit.

Feris etiam objectus ; homi-

,fgm,Ddf!,( L]

nibus illas humaniores fuit expertus.

Capitis de-

g

nique damnatus , Przfidem divinitüs cecitate per-

[u['i,[fd eximrp»'

cuffum precibus illuminavit , atque unà eó miracu-

jiurei f

ló gentilium quinque millibus fidei lumen affudit.

(fd(gptni,PFW?

Sacrz illius Reliquiz crebró compefcuére torrentes

gl

ignium, quos Vefuvii furentis incendia laté nonnun-

mertis um

quam propellunt. Sanguis egregii Martyris Nea-

?(ang,cxmlwf

poli in ampulla vitrea contentus, toties ebullit , quo-

Iun

, leæi;?;r:rv

ties facro capiti admovetur. O Ut & fanguis meus

ul

ii

amore DEI ferveat !

jl

h.c' i

u

SENTENT I A.

/

[

(

us

Áb

D

circö natales Martyrum annuá Ixtitiá

bondanti^

I

celebrantur, ut quod femel actum eft,

)!

quant

per omne zvum in memoria maneat de-

[

votorum,.

Gefta res eft : ne te diceres

juil

(

j

ignorare. Celebrantur annua, ne dicas ,

!/

»

WW [j

h

oblitus füm. Ad hxc ergo imitanda vos

, n

g

animate. C&ry/b/ggw ferim. 129.

Aqu*

PO.A] ,

vrp j

li

T

n

7

W [

RE«

y

s22 (556) 286

RE FILOEAAGDU

XX

Dem 7anttariut egit, quod Marty-

Puscr. I.ï

rum plurimi. Arrifit doloribüs, &

:

ipfam adeó mortem in fe provocavit ; contra quam

foleantimbelles potiffimorum hominum animi, qui

Trtlisa

(

fimis,

ficpiüs trepidant timore ubi non eít timor : qui non

adverfitate tantüm , fed & illius umbris abítrahun-

| (fll* Tif iil

turab amore DEI. Carent verá fiducià ; quà poflent ;

ijanoïmp(

fi vellent , amarum quodvis reddere dulce.

dons mili

II. Mille modi funt, quibus ele&os füos probare

It & crüce

delum qum

confuevit DEUS. Magis tamen ordinarius , & boni-

tatem DEI certó arguens ; eft per adverfitates. Placu-

Qdb (

it hic agendi modus plüs quàm alii omnes, SS. Mat-

QUb more

Q itprim

tyribus , adeb , ut non tanti facerent omnes Mundi

divitias, quanti pro mogaine 7 ESU contumeliam pati.

Päkfnte, 0

Antarius

Veré ex Martyrum perfona Thomas Kemp. Hbz zi-

.

üum& ipüs f

hi (6 DEUS ) bene fuit fine te ? aut quando mali efe

gotuit prefente te? de Imit. l.3. c, 64.

Faleri

ore ia

IHI. Iiló igitur collimet ftudium noftrum , ut ad

Woodag

ttibulationuminfültus non modó non palleamus,fed

etiam exultet fanguis nofler, & velut exfiliat, ut ho-

umEs,w*m

p

diéque folet fanguis Tanuari Martyris. Et vero 1

l

l

quidem ab i

anior impurus tam valid: (anguinem effervere faciat;

| Jnt, Crl

cur idem non agat Dxr amor ? Expleamusin exerci-

L

tio patientiz, quod in reliquarum virtutum fieri vult

Philofophus, dum eas exerceri petit, ueund? & lare

j

£. 4. Ethic. 2. Sequamur deníq; monitum Virginis

Dziparz, Martyrum Reginz, quod in Epiftola qua-

|

dam fuggeffit Z774470 Antiocheno: won te moveat

l

Y

lii

perfecutionis aufleritas , fed exultez [iritus tuu p

D EO falutari t4o. Apud Lorin. in Pfal. 9. v. 16.

i j JI!ZMM

XX sE

l

|

s22 (5357)5986

10,

XX. SEPTEMERIS

j quie

rili lo

$. Euflachius M.

ayit; CONE

minum anit)

Entilis adhuc, & infaná idolorum culturà in-

G

diimor: qu

famis, adeó tamen fpe&taue fuit virtutis , ut

vmbis dl

ejus vità nihil effet integriüs. Decima Legionis fub

hi i p

Trajano Àmperatore Dux , dum venatione aliquan-

do curas militares temperaret , Chrz/^um füpra cervi

redul

caput é cruce pendulum obvium habuit, à quo in

josfant

fidelium numerum invitatus, cum uxore 77eopz/?e,

xrdinariusy&F'

& duobus filiis 4g4pito & Tbeopiffo vocanti conti-

abtats

nuó moremi geffit.

Inde per adverfa probandus ,

jiormóo»

Íxvà inprimis peíte fervos , ancillas , animalia de-

vt

pafcente , poffeffionibus fuis exutus : tum veró vo-

] canzm;/bzggc»

[

luntarius exul; uxore à Zarbzro nauclero ; poftmo-

mf

dum& ipfis fpoliatus eft liberissunó infantum àleone

7 qju'riï«

n

raptó, alteró à lupa afportató ; quos tamen unà cum

6j

uxore mirabili modo DEI Providentiá fervatos non

" noüimmf

modo elapfis quindecim annis falvos recepit & inco-

non ?QHE-

lumes,verüm & cumillis Martyrium pro Chritti fi-

j

ial

]

de fubiit,quandö unàinclu(i bovi ereo candenti,non

fatgr

quidem ab incendiis la-fi; fed placidà morte defuncti

ymned

(

funt. Coclum adverfitatibus probat; quos olim Ci-

.(Plclmw

ves eft habiturum.

[M'*H

jj

tj

À

SENTENXN:TIA,

j

((

g

'Inon mifceret D gus amaritudines fe-

hi

[gd [ D

,ai

J licitatibus fzculi, oblivifceremur eum.

j

V/t;!ülfl

5. Anguft. in Pal. 23

LL

j

y

AE-

y

s90518 )ää*

RoBEFILOEG IN

XX

Puxcr.IH. Mor Dzvinu aliquando,Venato-

rem agit,quando brutos hominum

animos adverfitatum turbis, velut canibus, in fua co-

Ntciper

git tetia. Et utinam non ficab ómni humanitate de-

ficerent homines , ut faltem plagis attriti nofcerent

ttnut M

Jisfiitdies

beneficam Dz: Voluntatem, impense cupientis om.

fu. Vocatu

nesconfequi falutem aternam. Experimur fzpiffiméy

non aliàs magis Dzo nos jungi,quàm cum cruce pre-

lts telo

A maxime

mimur : & tamen banc fugimus. Voluntarió igitur

'errore declinamus tela Dzvzui Amoris , quamvis ea

hmmausy?

non ad mortem vulnerent, fed ad vitam.

Ximo m

II. Interim frequenter in pradam cedimus fly-

Cripferat y

gio venatori , eó quod ifte retibus fuis illinat mella

RUti, cum ;

1 Hirtgr; 3

fallacium voluptatum , divitiarum , honorum &c.

llimign,

qux ubi guftaveritanima , etfi pimüm mali nihil fü-

Ípicetur , feró tamen dolens fatebitur : Venatione ce.

LT

perumtme , quafi avem inimici mei. 'Thren. 3. Mo-

LL

net Origenes : Iprellzge , quia in sedio laqueorum

üynlum,

ambulas ,& fubtus machinas tranfeas immintntt.

| nte tj

Homlil. 2?. in Cant.

III. Ultró igitur occurramus venatori Chrifho ,

uti Hic occurrit venatori Euffacbio. Sive veró diu, li

ve brevi nos agat per vepreta temporalium afflictio-

Ocf

num : certó confidamus, ejus Providentiam deductu-

fan

ram nos per vias recas. Quot periiffent animz vaga-

bundz , nifi divino ifti Venatori victimae cecidiffent *

Vs Tp:

Potids Chriflo delicia funt in filiis hominum » quàm

in Angelis , velin aliis creaturis à fe conditis : quia

q

id li

m

de bis qua aucupió feu venatione capiuntur , fitmt

delicia , non à domeflhicis. Angeli veró ad dameþ*imf

t lil

ves pertiueut : Homines autem venatione pradicatt-

XXI. SEP-

enis cepit. YYugo Cardin.

f

i

326 ( 19 )2de

I 0,

XXlI. SEPTEMBRIS

ah'quando lu

) brütos hon

5. Mattheus Evang,

anibisin

w hum

Rincipem aliquando Locum inter Publicanos

j a mii

tenuit Maztbeut , pecuniarum amore, & qua-

ftüs füi indies augendi ftudió vix non penitus abíor«

us p

perimti

ptus. Vocatus tamen à C/r;//o facilem fe prabuit ,

& relictó telonió, firenuum fe Magittri fui difcipu-

um cuma

Nolunzit

lum maximé probavit, quando animarum Zeló in-

flammatus, Partbos ac JEtbiopes adiit, iifdemq; ma-

inyrí, g

Mitaf.

ximo cum fructu Evangelium, quod fuá manu con-

Ícripferat, przdicavit.

Martyrium deníque fübiit,

fecuri, cüm ad aram facris operaretur, percuffus, juf-

y fs

Jf ]mofl'ïï'-w

fu Hirtaci Éxhiopum Regis , quod hujus neptem

Iphigeniam, quam infano amore Rex deperibat,non

mumms!ipün;,

modoó ad Chrifti fidem convertiffet , fed induxiffet

tur:!»'cmio»f 6:

etiam ad perpetue Virginitatis votum D E O nun-

g Ti

cupandum, — Videquos fructus pariat DEO zncun-

gl

&anter obfequi!

j m

SEONOTUESON T IG5

Wnlw

j

"NT

"Ocafti me , & intonafti defuper voce

g

grandi in interiorem aurem cordis

jdott

^

mei: fitlux, & factaeftlux; & difceffic

jl i

dimi

"T

nubes magna, & liquefa&ta eft nubes tc-

j

"n

fori

nebrofa , quz operuerat oculos meos , &

j

vidi lucem tuam, & cognovi vocem tuam.

þ [

(4J!

5. Aug. faliloq. C 3.

j

W/I

gl

LÍ

RE-

J

e$8 ( f40 ) 8de

R ET LE XIS

Puxcr.

I

ET

iX

Anta eft omnipotentis DEI boni-

tas ; ut non modoó nolit morté pec-

jl

catoris , fed omnem etiam moveat lapidem , utne ifte

in hanc temeré fe pracipitet. Atq; huc tenduntzn/pi-

(u Inpe

rationes divina , quibus invitatur homo ad virtutis

amorem , & vitii odium. Felices ; qui ad hofce radi-

gratui

fitum K

os non cacutiunt , fed cum 7azrh«o Juftitie Solem

ltsmilite

fine mora fequuntur. Anime mi ! fepiüus tibi forte ac-

tliomnes

ciderit, quod Auguftino, qui tarditatem fuam fic de-

"i tenaces,

plozat : Ievolvebar tenebris filius tenebrarum : teut-

lnttint w

bras meas amabam , quia lumen non cognofcebam.

mgk&ölmw

II. Ad hanc cacutientium claffem etiam perti-

forim m

nent, qui ad flatum vel Ecclefiafticum , vel Regula-

m erug

rem fignis vix non evidentiffimis à DEO vocati, mo-

Lds fuas an lf

ras tarnen uíq; & ufq; nectunt.- Sedent hi cum Mat-

misef D A[

tbaoin telonzo , quia retinentur À fluxarü rerum va-*

1 Jf

nitatibus : quibus , nifi dextre fe expediannunquam

T ml

agent cum fructu negotium fuz P'ocatzonis , quod ex

| Aüilstam

communi Afcetarum fenfü tanti eft ponderis , utfecü

ttahat vel falutem zeternam , vel interitü aeternum.

3 BN t

i Y

IIL. Sunt etíam , quibus refilire placct à Religi-

eü;quod (

ofo Inflituto ; nondum per /ulffantialia Vota plené

inito. Tales, nifi iufl ducantur causá, fimiles funt

i W/yolg;

cani revertenti ad Vomitum. Audierunt vocem Spon-

fi : peffulum tamen offzi referare negligunt. Quid po-

fteà mirum , fi Ille declinet , &tranfeat ? DEI Filius;

An&l l

zanquam homo, à lapidibus f ugit z fed'va illisà quo-

ery

vum lapidei cordibus D EUS fugit ! S. Augull. tract.

li

43. in Joan. Memorabile prorfus eit dictum illud Jo-

[//7

bi c. 33 V. 14. Semel loguitur DEUS )G fecundo d-

apfum uon repetir.

XXII, SEP.

sg6 ( /41) 995

(

IE StrrEMBERIS

enis DE)

olit mota

pidm t

$. Mauratius cum Socizs. M M

yc tendunu

Ub Imperatoribus Diocletiauo G Maxzmiano

hm adit

prafuit Mauritius Thebzz Legioni, qua an-

giadhoke:

tiquorum Romanorum exempló , numerabat leétif-

jilizs

fimos milites fex mille fexcentos fupra fexaginta. Fué-

piüs t

re hi omnes Chriftianis initiati facris , füzque fidei

yem lat

varurtit

tam tenaces, ut quàquà occafione fuó illi fubfcribere

fanguine percuperent : Quod & egerunt , quándo

] TAU

neglc&o Imperatoris mandato, quó ad facrilega fal-

( euim

forum numinum facrificia vocabantur, omnes ad

umü'il

unum crudeli comilitonum ferró trucidati, purpura-

DEOWs

tas fuasanimas D & o exercituum Domiho tranfni-

&nthi m )

misére. Animavit eos ad mortem fortiter fubeun-

uxaruf

( fi

dam Mazztii oratio , quà demonllravit , etfi facra-

Jf

mentó militari dudum Imperatori fe ob(irinxiflent,

ii CP

ampliüstamen obligari C2r//o, cui per.baptifmum

ii

& fidei profeffionem,cum ipfà Lucis ufüra;cepiffent

a P

inferi.

DEI providentià obfervatum in Mazrzrzo

(j

eft, quod Gregorius exigit Epift, g. Exercitui non

!"Ah*h

nifi probatus praficiatur Dux.

aU?vl

l'nln

SREUN IIUNT I

:run[ l 0'

gh

gum u

FD

An&i Martvres exemplum nobis reli-

f o

/,;;'wt

querunt, bene vivendo , converfatio-

$,.

nis 53tolerando fortiter paffionis. $. Maxz-

m!ü'

tdfcme

"

Llz

RE-

g

s2 ( f42.) 8de

REFLEXIO,

XX

Puxcr. L W iulus Chriftianiffimi Mauritium,

cum ZPebaa Legione , ad Marty-

S'El

rium promovit. O quàm egregium eft,Dzr, & Fidei

Ü Ra

caulá pati ! Nego veffrum pattatur ut bomicida,aut

f »4nt maledicut , aut alenorum appetitor : fi au-

g C

zem ut Chriflianus , non erube[cat : glorificet autem

| at prim

DEULM in iflonomine.1. Petri c. 4. Vides, quàm non

hülm fid

poena Martyrem faciat; fed caufa. Doles defieri tibi

"

£t fliam D)

occafionem pro hac ipfa caufa fundendi fanguinem ?

leisinfamjar

vitam Chriftianó dignam inftitue, & DEUM non

fuart lr

patiendo, quod Martyres , fed agendo , quod veri

hi, sl r

Chriftiani , glorificabis in ifto nomine.

10 ratre o

II. Ut porró gloriofum Martyribus fuit inter

m oculis

ipfos carnifices imperterrité confiteri Dominum lu-

Tedibus dem

um ; fic honorificum tibi erit Eundem non negare In

opere, confentiendo in grave peccatum. Pergant ho-

ftes domeftici voluptatum lenociniis allicere , virtu-

VDEO rex

, Itam C

tum difficultate abflerrere : tu fortem age militem ;

Nqueamu

certa pro Juftitia , millies przoptans 4fffigz eum pe-

ii

ulo DEI.

III. Facile fuit Mawririo , &fociis , patientet

ferre jaCturam vitz praefentis, quando refpexére tam

j

ad proborum gloriam , quàm ad improborum 1up-

plicia. Praeftat utique zezporaliter pati , quàm &ter-

Llud ell

52. Hujus veritatis intuitu Senéz vicerunt regn4)

I

nl

operati funt Tuflitiam , adepti funt repromi[fanet :

Bu

alii ludibria $ verbera experti , infuper && vincula

E

€9 carceres t$c.ad Hebr. 11. Eadem cogitata idé no-

| t inüpia PN

bis robur függerent , utne in quotidianis conflictibus

li trjud

deficiamus. ZErernitatis pramia preftolantes , virei

ex aduer fitatibus [umnnt. S. Greg. 26. Moral.

4

XXIII. SEP-

s9? C r43 ) $de

l 0,

XXIIIL. SzPrzMws5RIs

fimi MAl

ine, d N

$, Emmeramtus Epifc. d- M.

W&,Dib &J

TO

Um Ratisbone Epifcopum ageret , ejufdém-

7 Wr/imr: li

C

que Civitatis incolas , ac totam Bojariorum

7 glgrifim iil

gentem primis vix dum fidei rudimentis imbutam ,

Til a?

1n eadem fide quà verbis quá factis folidaret , conti-

Dolesiétit

git filiam Ducis Tbeodonis impregnari, cujus fce-

exiluget

leris infamiam , utne Ducis irà perirent rei , fibi im-

u DEL'M;'

putari ultró petiit. Inde profectione Romam fimu-

gendo ] qUW

lat poft tridui iter à Lanrberto Tbeodonis germa-

Tif

10 Fratre comprehenfus , abíciffis primüm digitis ,

d

tum oculis etiam , auribus, ac naribus amputatis ;

wroni

pedibus demum, ac ipsi noviffimé linguá mutilatus

n

ell. Sine qua tamen zque diferté perorans , infini-

us h^

tas DEO retulit gratias , quód fibi licuiffet fieri Vi-

I

&imam Charitatis.. Creberrima miracula qua ho-

l ch mülk'.

diéque ad Ejus tumulum fiunt, fatis loquuntur fan-

&i Pracfulis innocentiam;qua premi potuit, non po-

tuit opprimi.

Áoti s

ii f

SENTENTIA

o

vt

u

ii g

Llud eft magnificum , fi fubje&us con-

I

tumeliis jadicium DEIlaudes :fi vexa-

""

tus zgtitudine , judicio DEI deputes : fi

r y(/fW

"

[uptt "

te inopia prem.it , non revocet, quó 1ninüs

| cogmm'

laudes juftitiam DEIL. $. 4móbrof.

qusc

j MWJ !

16 Mgm

fq

bl

RE-

"

J5

336 Cr44) 886

REFLIEXISM

XX

Puncr.I. T difficillimum fit; Junocentium

malis preffam non dolete ; uti ad-

vertit Hieronymus : hunc tamen etiam dolorem faci-

"

lé concoxit Ermeramut , quando contentus , DEO

l

fiam fe caufam commififfe, pleniffim? acquievit n

fuavi Hujus Providentia. Sic S. Catharina. Senefít

"

graviffimas detractiones, contumelias , convitia &c.

|Ifopus, m

lt ad. C

non tantüm pacató, fed lztó etiam fuízepit animó ,

quód indubitanter crederet , profpera eque ac adver-

|Iltsnon mo

|

Íaà paterna DEI difpenfari manu. Ipfum hoc arripe

t ecal

f um

medium , & parüm te movebunt injuriee,

II. Hzcanimi tranquillitas adeo perficithomi-

Qb'i/fw iC

nem, ut , juxta Z/beztiimn 44. homo talis fuó modó fi-

& EL amror

&r b H

at per gratíam , qualis eit DEUS per naturam. Non

alteratur DEUS , juxta illud apud Malach. c. 3. Ego

a if

DEUS , 6 non mutor. Sic etiam homo plené confor-

Uant, A

mis DEO , à recto mentis ftatu quibuscunque malis

tjnuö getibys

non dimovebitur. Ac iftiufmodi demum merebun-

m hi

tur,ut , quemadmodum David , elogió ; quó non

m T

aliud majus , v77; audiant Jecundüm cor DEI.

III. Multus fuit carnificum furor in Epera-

93742 , nectamen ultra corporis fuperficiem tranfiit.

Ulla

Hác nempe metá definitur omnis hominum in ho-

mines poteítas. Hinc monet terna Veritas: Neti-

lici

sueriütis eos , qui corpus occidunt , & poft bac non

Wil o

babent quid faciant. Dudum Morti debemur victi-

| if

ma : nec refert quà vià debitum hoc expungamus.

| "l Abba,

Hominiàfeipfo tantàm diftrimen maximum. Erf

l

omnet qui mare & terram babitant , conveniant 4

l

ledendum ynocere illi nequaquam poterunt , qui á

femetipfo non laditur. S. Joàn. Chryfott.

XXIV. SEP-

OES( f47) 88e

| 0.

vt T

XXIV. SEPTEMBRIS.

9 doktt bt

jam doäorcmf;i;

$. Gerardus Epif. Mart .

)

RU

RE

if at

Mericum, cujus Pedagogum egit, &

Athuti

$.

Hungaros , quibus primus prefuit

Jias, o

Epifcopus, miré quàm exempló, tam verbó inflam-

üpicus

mavit ad Cultum Virginis Dzipare Hujus hono-

tibus non modó eximium ftruxit Altare, fed & Sa£-

d ;:qq:s:zl;:.

batum Ípecialiter Illi facrü voluit. Lapidibus deniq;

nï Jo at

fidei causà impetitus & lanceis confofius, egit, quod

!

Chriffus in Cruce ,veniam perfecutoribus exorando,

0

;

li

jl

& Dzz amore illis ex animo ignofcendo.Gerardó au-

ponatA

Gtore ab Hunyarica gente non pronuntiabatur no-

men ipfam Matris DEI , fed Domizam fuar? Eam

Mib

J

dicebant. Autfi pronuntiari contigiflet, flexis con-

p!:ncmnw;-

n

tinuo genibus, & reverenti capitis demiffione fuavif-

fimum hoc nomen venerabantur.

O Ut finguli

gin i

tantam 7irgini deferrent reverentiam !

eïoöjïö aqüïï

T

SENTENT I A.

ii

) g;fl(iïm t

Ullatenus credideris majoris effe fe-

| hgminumi'f

licitatis & gloriz , habitare in finu

J f

j

Ü

? 0):',502;

Abrahz,quàm in finu Manrz, cüm thro-

T

num fuum inea pofucrit Rex gloriæ. GA44f-

oc eXpU"ä',*.'

ricus Abbas ferm, 1. de affumpt.

m

,ai

,;/MIW )ï'w

?

ol

j

RE-

)

LI4

x

-32(;46)33 '

REFLEMXI O.

|AY

Puxcz.I. P

Lurima funt , & quotidiana benefi-

cia,que per MARLE manus tibi

largitur DEUS : & non rnereantur ; ut cultu fpeciali-

L DÀ lfag:

ori illis refpondeas ? non fic agunt genuini tanta Pa-

|

(io

rentis filii : preterquam enim, quód fingulis intrà fe-

l

ptimanam diebus flatas Patrona fuz preces perfolve-

fiom (

Lal i

re confüeverint: Sebbatum infuper Ejufdem honori

drin l, n

fpecialiter facrum volunt , ut eó alium in finem non

utantur,quàm ad conteftandum fuam erga Virginem

Aütro reli

devotionem. NNifi hóc etiam modó MARIAM ames,

VPaorina)

N

arüm amas.

DA Q

II. Confuevit OrZo Cluniacenfis per totum feré

frls Dilp;u

TiO eravfi

Anum Sabbata, à Feftis, vel OCtavis vacua, fic dicare

Dzparz;, ut de Hac in illis Offcium recitaret , cum

Thtyoriy

duodecim Leíkionibus, velut in Feftis folemnioribus.

puritatis eli

Eximia paffim exempla fuppetunt Cultórum Virgi-

Wa D

nis : fed aliquando deficiunt imitatores. Et , fané, tes

lïttillm ) mm'!

( t lm

eít curpem olens focordiam , ex feptem hebomadz

diebus ne poftremos quidem duos DEO , & bene-

Trvetiys t

dictz Virgini tranfcribi proprios : cüm tamen ab hoc

ii d

ltetetant

gemino fonte quidquid gratiarum & bonorum eft ,

in nos effluat.

Uitibuns

III. Spoponditolim DEUS: ,Qui cuffodterint

Sabbata mea , dabo eis in domo mea , (4 in muri

meis locum : nomen fempiternum dabo eis, quod w

Nlm:u

peribit. l. $6. Etiam fuis per Sabbatum cultoribus

Wt

impetrabitolim DElIpara , /ocum nominati nomen

T o

novum , & , verbó , felix illud Sabbatum requietio-

nis. Levit. 16. De Jejunio fabbatino ait Cantipratan.

lüem

frapi

j

Scio & expertus fum , quód in multis ditti Jejunium

effcacta habuerit falutavé,ut in fine confe[fonemvt-

1707

ram baberent. L. 2, ap. c. 28.

XXV. SEP-

—

926 ( 547 ) 988

0.

XXV. SEPTEMBRIS.

wotidam s

RI matit

BB. Rogerius, i Theodoricus Abbates

vt atufpet

ex Ordine Pramonfhrat.

enyini n

I duo Abbates ex Canonico Premonftraten-

dfnglsint

fium Ordine fücceffive rexerunt Ecclefiam

Jæprecesperlon:

5. Pauli Dicecefis zrdunenfis. Quorum prior Ro-

Ej

&erius fcil. fanti Patris Norberti exemplum imita-

um n fnea

megaligi

tus, ult:o reliquit ampliffimas dignitates,quibus fun-

gebatur inaula Lorbarii Imperatoris, & pauper ac

us

modicus pauperem Chriftum fecutus eft. — Fuit exi-

;þ; g

"

mius Dz1parz Cultor , cujus etiam ope ac patroci-

nio graviffimas demonum infeftationes devicit.

j

ii

Theodoricus vero Comes Salmen[is vir füit eloquens

puritatis eximiz, & magni quàm apud DEU M,

Tfislblemiai

tam apud D EI Vicarium,Eugenzuz ejus nominis

Culiara

Jtor

tertium , meriti. NNumeravit Canonicos fibi fübdi-

yes B ;

yum hod

tos in eodem Coenobio trecentos , quos omnes iis

proventibus facilé fuftentavit , qui pauciffimis anteà

DO

um

futfecerant.

Inflituti alterius alumnis , minüs religiofis, zegre

Ibi nimirum larga DEI benedictio,

& bono

ubi tributum penditur integrum cultüs Illi debiti.

Q aj

SENTENTI A.

f/t;fml

Jj

Jutlh

400

Nimaliafecit DEU S propter homi-

4 0^

Á

nem , hominem propter ícipfum :

4l

f

n

fi ergoanimalibus miniftrat proprer ho-

7

"7À

minem , quomodo hominibus non mini-

i Q

u

ftrabit pro

j)

pter feipum ? $. Cbryfoff. [uper

ii

Mattb.

7)

7

(

[l

PUAT

RE«

sp$ (148) 9de

REIILEXIU

D

Eneditltonibus dulcedinis domum

Puxcr.I B

illam praventam iri afferuit Nor-

bertus , Cenonzcorum Pramonfhraten[ium Patriar-

cha , qua qmundó corde divina contretiaret Myfe-

; [| i

vía : Vitiis emendandis , 6 pauperum lyq[pim/itzzti

sncumberet. Veritatem hujus prophetiz vix non ma-

| ld qiene

Á d p

nibus palpárunt Rogerius , && Theodortcis , quando

proventibus non admodum amplis fuftentari vide-

"ib ftoduit

looit t rey

runt copiofum faorum numerum. Zonus eff. Domi-

1ii Cultorib

nut [perantibus in eum. Ocul iem Domini fuper

soetuentes eum , ut alat eosin fame.

iHotem efe.

!D: mec ol

Il Quis Rex, querit S. Chryfoft. devotis mili-

TUtcrimi,

tibus non procurat debitam annonam ? Sentiendum

igitur de Domino in bonitate , contrà quàm foleant

QUi rater,

0 edits ; in

Gentiles , quorum eft crudum illud : Quwid maudu-

cabimus ,aut quid bibemu , aut quó operiemur ?

W deror,

ltim as

Studeamus per obfervantiam mandatorum quarere

| mhmm) ïf!ï

rimüm regnum DEI, facietque Pater coeleltis , ni-

:

il neceffariorum nobis defieri, Sz pafcit latronem y

| lloüito

zonpa[cet imnocentem? fi pafcit damnandos ,uen

pafcet liberandos? S. Auguft. in Pf. 61.

III. Quid, quód & tantó fperandum fit firmius,

ROP[(

quantó ampliüs videntur res defperatae? O quàm fa-

DgU

pientiüs dixiffent difcipuli à Chrifto interrogati de

hm gdà

panum numero, pro faturandis quinque millibus ho-

minum : Orznia tibi poffibilia funt. Mar. 14. quàm :

WS) mt[

linde quis noverit [aturare iffos in folitudine ? Ut

DEO difficile non eft, falvare vel in multis, vel in

| Qu g br)

paucis : ita nec arduum , multiplicare , quod modici

eft : aperire beneficam manum , & implere omne

animal benediCtione. Bezediltio patris firmat domot

XXVI. SEP-

ä(;iarum. Ecdi 5.

s3G ( 749 ) $de

[ 0,

,I;(/[Mitm (

XXVI. SEP,TEM'BRIS.

viri f

$, Naius Abbas.

ggofum b

du Jj

Cerrimus fuit hoftis otiofz loquacitatis, eám-

mf

Jhetiemuott

. À que non modó apud fubditos fibi Religio-

fos, fed apud feculares etiam penitüs exterminare

n i

totó ftuduit virium Conatu.

Aulicos Imperatoris

s faftniar

docuit e& revelationibus vatiis SS. Patribus

Q«

n

mi Cultoribus fa&tis, viam ad ccelum muitó à

u-

a D]

ftiorem effe communi & rudi hominum períua

O0-

[/A

ne: necíolam fufficere fidem & omiffionem majo-

!

uwm

Y

j

rum criminum ad eam fecuré decurrendam , fed re-

l

1

'

enrä;;i-ï

quiri praterea virtutem folidam in hominibus fiecu-

J

x

yuf

;

WE

lo deditis ; in aliis vero D E O per Religionis fta-

!

(

L

il

!

f

;y:;mglr.

tum devotis , ftudium perfectionis ardentiffimum.

p

Multüm fpe temporis fuppeteret ad iftiufmodi ru-

darorun

minanda , ni magis placeret deperdere illud frivolis

at c()jki',iï )

fermocinationibus, quàm elocare in hunc queftum.

yfie

du

Jl

J

$EWX T EMX IG.,

6

"

Ropterea tibi os , & linguam dedit

quÜ

P

DEUS , ut DEO agas gratias, ut proxi-

ii

l

mum zdifices,

uodfi xdificium de-

)

fnqüämü

ilï"

ftruas , melius eft filere , & nunquam lo-

M

[

i j

qui. $. Cbrqu/f.

1] muh.:

quOu" f

( mlplm[l)

; WM' !

RE-

y

y"

s26 ( r70) 986

REFILBE:;XI—.

!

Quàm eximium eft , quod de fan-

Puxcr.L O

Gta Catbarina Senenfi refert Pius

!

TI. in Bulla Canonizationis :[palÍuze ab ea verbü non

.XX

religiofum , non [acrum excidit : omnis fermo ejiu de

TCifi

ooribus fuit, de veligione , de ptetate, de; contemptu

muundi ,de amore DEIQw proximi, de culefli patrua,

| V* düffim:

Sit hec materies collocutionum , quas religiofis do-

weileam,

i Brchari

mibus indulget recreatio quotidiana horaria, & tam

erit ibi 7ESUS , quàm fuit cum difcipulis euntibus

Mtcilidni,

in caítellum Emmau.

!alibus ho&en

II. Multüm deinterno hominis ftatu pronunti-

J Sin

at fermo exterior: bonus enim de bono cordis thefau-

Rabies hi

ro profert bona, malus mala. Sapor mentis n ferme-

fl

ne guflatur , inquit S. Paulin. in Epift, Serzze vuri

Qatjugi requ

ütetüt ? fC[w

»entis eft fpeculum z thefaurus peétoris publicatur

eloquió. Religiofum ergo dicam , qui religioft ; levé,

At Af

qui leviter ; nequam, qui nequitcr loquitur. Ar$ inte-

Tif quide

rim optima bene loquendi , eft ipfa /o2uenZi parci-

?45. Hinc Pythagoras quizquennale faüis pracepitfi-

Til ii

lentium ,ut non loquendoloqui difcerent. Pl/ures vi-

A

di loquendo in peccatum incidiffe , vix quemquam

zacendo. S. Ambrof. 1. de Offic.

| At Sic vv

III. Converfatio preffiis fumpta, & qua fpcctat

l

familiarem confuetudinem , ab infigni quodam Al-

5

ceta fic defcribitur : Faeultas feuétuose colloquendi ,

Ullum

cum dexteritate agendi ,&5 [uavitate morum , bo-

l

|

MT

aninibusgrata ,qua perducat ad meliora. En , com-

[

ï&il*lis ) flC

pendió traditam , & loquendi , & converíandi me-

thodum. Ut amicitias folvit zzaffabilitas ; ita ex op-

pofito eas redintegrat & firmat fan£lus hic, fancté /e-

quendi , & converfandi modus.

A

926 10 986

.

il quii

XXVII. SEPT;MBRIS.

nj reetii

iaban at

$. Elzearius Comes. ..

ii m

T Caftitatem, ad quam unà cum Daipbina le-

utt li

j iaf

&iffima fua Conjuge votó fe obftrinxerat, fer-

us gt

varet illafam, crebris orationibus, frequenti facratif-

a ho

fima Evchariftie fumptione, jejuniis, Eleemofynis,

fropui t

vefle ciliciná ; flagellis ,.& aliis ejus generis auíteri-

tatibus hoftem domefticum atterere continuó con-

nislu

fuevit. Singulisfer& Sabbatis genios coeleftes fpe-

€abiles habuit , quibufcum familiariffimé conver-

bonozoräisrï;:r:

tl

i l

fatus eft.. Ofculó fex leprofos mundavit. — Virgini

conjugi requirenti aliquando, qui viveret, ubivé mo-

H

ü Mi

L

tj

lii

Il

raretur ? refpondit , habitare fe in aperto Chrifti

u rl

