HIL Vepretum D. Beneditli (acró ejus cruore

tnus dC'

Qion parcé humectatum ,

vivaciffimas ad imperium

Gtorey « Í

JFrancifci Serapbici rofas produxiffefcribitur. Terra

«arnistua jamà prima transgreffione f&b maleditio

I u

pofita , Ípinis etiam & tribulis difgladiantium intus

paffionum nimiüm quantüm foecunda , an non 10

n

cundior redditur ad protrudendum fpuria ejufcemo-

'Slxl.

di germina, tot lenociniis irrigata, tam diffimulanter

'habita ? paffinanda ergo eit & fodienda fanctz ftu-

dió Mortificationis. Hanc enim fi zzzl? ATIAUEI ÍS g

Aug. tr. j1. in Jo-

edifti : Si bene oderis, ama[H. S.

XXII. MAR-

s9$ 655 9d

,

XXIL MamarTir-

namhomi;

reid ia

B. Eelto Cagonicus Pramonft. e

wijt a

Martyr.

poh

efcige

Oterat Zfpoffolicui hic vir jure opiimö di-cero í

ais

cum Propheta regio : Zelus domus tua come«

:periuw 1

dit me. Vf. 68. quando in Zrifie pago Boxumene

du h

fi» ipfe Abbas. Lidlumenfis , pro vindicando DET

(Lts

honore , & fervanda fartá, quod ajunt , tectáque

lil

difciplina Ecclefiaftica; plurimas non modoó ab He-

ya ul

terodoxis paffus eft injurias , fed crudeli etiam la-

hr holtst

trocinió tandem fublatus € medio , docuit, quantó

a

PIOC

commendabilius fit difplicuiffe malis , quàm mala

»hi

iT

Y

IN

diffimulando non placuiffe bonis.

piem la

r d

SENTENTIA.

(/)-v;]gn rj

E Cathedra , uti de Throno DEI

jy n

ii

neceffe eft ( i fru&us quaritur ) ut

procedant fulgura,voces, & tonitura, qua-

m v

tenus de veterno fcelerum evigilent pec-

$ i 'vmpï

catores : tubá zternitatis eft clangendum,

Kb ^

ut quatriduani , ac in fcelerum ftercore

JH

computreícentes Laz4ri furgant de mo-

numentis fuis , & audiant vocem Filii

j i

uriaïidfï

f

DEL $. Hierom. ad Nepor.

ii

j nu

pb

lf [ il' m':

T

RE-

Qu

eje (164) 986

REFLEXIO.

Eprehenkderat hic honoris divini

Puxcr.I. D

Zelotes , non pauca in Fifzis vi-

!

tia :quorum tamen utne diffimulando reum feíe fa-

r

ceret , exempló magni Prafülis Norber?? ( genuinus

L

lp

l

^

Viius filius) q44fi tuba exaltabat vocem ,aununti-

Ts fU

«ns populo gravi iniquitate [celera ejus. Nullam fce-

J

leratis quietem indulgebat, perditos eorum mores

Tittmif

exagitando opportune , importuné : obfecrando in-

um fs

fuper * increpando, in omni patientia E$ dotlvina.

Yal h

Hoc demum eft exbortari in dotlrina fana , & eot

Qs

qui contradicunt , arguere. adTit. 1.

lm w

II. Si Deus Pralatorum Ecclefiz;fi Concionato-

Y ao

rum ora ponit « gladium acuti : i iporü quemvis

quim Vi

eíTe velit fagittam elect am : utiq; vult hócgladéó feco-

Jiteniy,

vi collsgationes impietatis : hác fagittá penetrari du-

va Íceleratorum corda. Cui enim bono g/adius n va-

gina, fagittain pharetra? Siest incauta locutio in

ltc

errorem pertrabit : itaindiferetum [ilentium hofs

qui erudiri poterant , derelinquit. S. Greg. in Paft.

hi

IIL. Taciturnitas hzccó damnabilior eft, quo

Táttios

à leviore motivo fuadetur. Vix aliquando vit peri-

QUatt o

culum ; fzpiüs imminutio gratiz humanz formida-

tur. Fugiunt ejufmodi mercenarii ( pergit fuprà me«

moratus Pontifex ) /upó venzente , du . fe ub filen-

j Hly

1

tio abfcondumt. Pafforem enim vettatimuiffe dict-

ve ; quidefl aliud , quàm tacendo tevga pmlwiff ?

ciüm tamen DEUS, apud Ezecbielem, facies illorum

velit effe wt adamantem s [ilicem , flammas , toti-

es , quoties opus , fparg

entes ; & ,qu*am m;nis ; tam

lenociniis flecti nefcias,

XXIII. MAR-

*e6 ( 165'") d

0,

XXIII. MART 1l

; honors i

a n fj

$. Begedicfus Reliziofms.

vio reom

Tert (s

Eliquas inter virtutes , quibus largiter excul-

s

tus fuerat animus f2ncti hujus Religiofi ;

g Nasi

principem , omnium opinione , locum obtinuit

(9s eoruf

Fides firmiffima, quà fingula DEI Ecclefiz dogma-

obf

ta non fecus credidit, ac fioculis pervidiffet. Utna

utiu &

mortalis adhuc pramió tantz fidei debitó careret,

rind i

conjectus à Gozbis in furnum ardentem , denfos

p

'

ignium globos, velut molle ftratum expertus eít,

ii Cott

nec capilló, nec minimà fuüi parte ambuftus. En

J

quàm Veritatis zternze teftimonió ovenza poffibitia

ul

fint eredenti !

gtj

SENTENTI .

)ono'gl,tiimiu

g

Ànc nobis fidem , velut magnam

y fim

s G

lampadem , Chriftus adveniens, er-

giilirà

!

n [/

rantibus viam monftrans, exhibuit , per

í mand

a

quam poffit D £us ignotus requiri, qux-

| humänæm

fitus credi , creditus inveniri.

E»fcb.

i(f

l)

?i

W

Emifs. Homil. 2.. de Symbole:

, m ff,

i

"54 um

I/'

iif

",

?

Y

J

junr

n

qllä

RE

L5

u )

s28 (166) 228

REFLEXIO,

Puxcr. LY Ndubium, fuiffe in Benedifto fidem

non folitariam , quze mortua ell: fed

Charitate formatam & animatam : quae chm otio-

Ahni

fa effe nequeat , hoc primüm & inflanter agit , utne

qui

defiant Cpera bona , quibus eadem comprobetur.

ittymi

Vera Fidet efl , inquit Gregor, M. Homil. 29. in

't m

Evang. qua boc quod verbis dicit , smoribus non con-

yn

tradicit.

lib a

II. Fides Charitate formata unicum medium

ls tb

eft placendi DEO : Imó ipfamet eft, quz unicé &

n m

plurimüm placet Dzo, cüm res parva non fit, crede-

ïUfQR, k

re indubitanter ea, que omnem rationis humanz fu«

lonicie

perant captum : eó quód , etfi certiora fint certiffi-

i Oi

mis quibufque , obícuré tamen , ac velut per 4»zgm4

Ii(UIUS 10

proponantur. AMagnarum hic vigor eff mentum ,

rl

valde fidelium boc lumen eff antmorum, incuncian-

ter credere, qua. corporeü non. videutur antuiti.

S. Leo ferm, 1. de Afcenf.

lj

III. Quó perfe&lior interim fides eft; eó etiam

li

perfectiora fint operz neceffe eft: fecus enim. vera

credemus quidem , fed non veré : ad curfum erimus

n

expediti , femper tamen humi repere , quàm currere

lhlhpp (

praplacebit. CreZgat Damones , 6 contremifcunt.

ac. 1. quis tamen hujus fidei fru&tus? idem fane ;

quifidei Chriftianorum informis. Felix is , de quo

fidei praxin bene edocto idem dicetur olim; quod de

famoía illa Viraginein Provetbiis : AManum fuam

wufit adfortia.

XXIV. MAR-

:

328 (167 ) 226

XXIV. M ARTII,

»

Denedit s

$. Simon Tridemtinus.

suortu d

qu qumi

Abuit DEUS in Szoze parvulo. Pzcfzmam,

lüantezzgi(,u

qualem in Lege veteri cupierat , mundam ;

m onyok

integram , innocuam , 42772 fere anniculum : cer-

[. Honloy

té bennium menfibus paucis vix pratergreffum.

qupribin

Hunc j44de: , folità in Chriflianum. fanguinem

bile , acubus anteà crudeliter compunctum , forfici-

li

bus barbaré diflectum , diftentum , excarnificatum,

omurm J

;Ph (]W'*

jn crucem deniquc egerunt , renovaturi , quoad po-

4 D0n flt:ï

tuére, hoc in parvulo Servatoris fupplicium , bis

onis

homicidz , Turati bofles Chrifii Crucifixt. Utinam

joralin

in Chriftianorum fyllabo definant ,. quibus idem

titulus, ore Apotloli ad P/;/.

vt

zpp. 3 jure apponi-

tur !

TL

gt

SENTENTIA.

du iU

Uifquis deliciarum , mundanzque

j iil

Inimi-

tranquillitatis amator eft,

fecuj €ïm L

eus eff crucist. . S. Chryfoft. in Epift. ad

jan t

Philipp. c. 5. v. 18.

f [M(rfm;

8lb, [

Fehx

Jro

J

T

Le

& E-

I

j

238 (168 ) 53

REFLEXIO.

Uando in Hiftoriis nott tam legi-

'PuNcr. I.O

mus;quàm ipfis velut oculis fpecta-

mus , Szmones , Guilielmos, Hugones, RácbardotGc.

crudeliter à Judzis necatos, & noviffimé Cbrzf/opbo-

if

7um parvulum triennem à Maurisin Hifpania fin-

T

gulis iis affectum tormentis , qua Salvator perpeffus

m

D

5

i

l[ï

fuerat : latrones ejufmodi orco devovemus, velut

[: ) 'm Vim

Inimicos Crucis Chrifli : necinterea tamen memini-

EST:MJ

mus, illorum numero jurenos accenferi , fi Venter

m d

nobis Dez: fit , & in deliciis viventes fruttus diguos

Mi

Penitentie facere ufque & ufque differamus.

Titodig ]

IL Ejufmodi mollities Crzcis az0rez profecto

n-ïS qmm

non fapit , fed vel odium, vel neglectum.

Qui

Átt lg

enim Chri//i , qui Crucis amantes funt , ut Iu fe-

Gm, g

quantur & affequantur, Hzzc tollunt q4otidze. Neq;

Bttüt g

hoc etiam tantim : fed füam infüper carnem erzeif-

R qui )

gunt cum vitiis G concupifcentiis : ficq; D. Pauli

10 df

exempló provocati , adim

mi'ntm faä

defunt Paffoni Chriffi.

plent ea in cgrne füa , que

IIL. Crzx ergo Cbrif?i ficut in fronte pingitur ;

itain animis fculpta haereat. Efficiet, fic adamata ;

ficquafita , fic retenta , ut pofthac in alio quàm in il-

lagloriari nos pigeat. Robur fufficiet ad debellan-

:

dos iterum acfinaliter illos inimicos, qui jam olim

t ïnden

hóc Sz246 proftrati funt. Utinam fingulis idem dicat

Chrifius,quod aliquando lectiffima fuz Sponfa Cla-

inipf

rz de Monte Falconis : Spon[z sea Clara ! quafivi

21 dt MU:

locum folidum in quo banc Crucem plantarem & in-

veui cor tuum , ulieam figere exopto. Sed oportet te

n bac Cruce mori , fi fpon[a Jf filia , fi bares e[fe ve«

Jjs. in Vita;

XXV. MAR-

s26 (160) 986

5101 tl

ANV. M»xgjTi

utocdlsjo

Apgazstiatio B. F. M.

3777

mb Cf

4 1 :

Ác die fcliciter ceepit Hominis reparatio ;

" Hifpania j

quando VERBUM A ngeló nuntiatte, Di-

ia d

vinó Spirituobumbrante;, MARIA confentien-

:vm'emüï»ïä

te , in Virgineo Ejufdem Utero CA4RO FACTUM

*

tamenmt:

EST , & habitavit in nobis

*

quando poft tot fz-

I(Cfi; fï fhü

culorum diffidium, DEUM inter & Hominem;

sfmä (b

Jufiitia, & ax ofculate funt : Coclümque AMzfe-

if

vicordis divine operà denuo referatum , quod an-

m)ormpro.f:«,ï

nis quater mille nulli Mortalium patuerat, ut nóf-

lbb Y

fet homo , quanta turpitudinis fit vel unicum pec-

il ul

catum , tot millenis planctibus, tot denfis tenebris,

[ uo[idllf.l .

per tot centena fzcula punitum. — Vel crafsé igno-

: mmemz'ilf!

rat quid Peccatum fit, qui hifte expenfis peccare

i

non definit: vel perinde habet, D EM pro fe Ha-

guincm factui , vel non factum.

a

* SENTENTIZA.

;'rontcþï"gï

J

j aüi :

WE

J

paliod

]

MARIA! quis tibi digné valeat

A

p

jl

gratiarum , ac laudum praconia

05 qu[

jämü-:

rependere , quz tuo affenfu fingulari

fi Uhsld:mi

l

mundo faccurrifli perdito ? $, 4uz. ferm.

/ iUZS

T

yni

2. de apnunt. Dom,

Hil

Qu

h)

gt

1

7) j

i

)M'""iï

RE«

L $

U u

ag2 (170) 926

REFLEXIO.

Agnä licet beneficia fint Mundi

Puxcr. I.M

hujus é nibilo productio & guber-

natio : Hominis item creatio & confervatio : majus

Uif

tamen omnibus his éft ER BI Incarnatio ; ac , tefte

|

M:CX

Damaícenó l.3. de Fide orthod. zItzmnm , quod eff-

Áiiqid d

cere DEUS potuit. Veré hic patuit , quàm DEI deli-

u d

tia [int » effe cum frlus bominum , quando Uniceni-

mrogams j

tus DEI ab omni retro &ternitate paternó delectatus

Vil

accubitu, foló noflri amore, z zerris vifuseft &

ityrd,

cum bominibus comver [atus efl. Baruch. 3.

firim

II. Tam-grande eft Incarnatzonis Myflerium,

p E

ut non mod5 humani ; verüm & intelletüs angelici

tint pr

capacitatem quàm longiffime tranfcendat. Faciliüs

Ts fim

utiq; fuerit conjicere aliqua de D EI Immenfitate,

QUm pj

Omnipotentia , Majeflate , quibus in Coelo glori-

ofüsrefplendet, quàm de Ejufdem Humilitate in ute-

ro Virginis. Hoc fcilicet elt brachium Domini, quod

À fzeculis antea revelatuz non fuerat. Hoc arcamum

N

elt , quod admirari nos , quam ferutari expedit, Re

(

zeira 6 inaudita! Mater Virgo: VERBUM Caro:

IICU ,b(

D EIUS Homo. Arnold. Carnot. in Biblioth. PP.

flif, 4

lII Si Tzuztati totos quantos nos confecremus :

Si AV'E illud, quod primim Myfterio ifti premif-

fum , femper in ore nobis hreat , femper in corde :

quid ultra debitum agimus? imó quid non adhuc in-

fra debitum ? hoctamen Z/sor expunget. 444 ergo

Illum , quem AMOR fratrem tuum effe fecit,

Virginis Filium.

XXVI. MAR-

$68

de,

N

XXVI. MaRgrir

a n V

$. Ludgerus Eþifm];f);:.

ydiodg:

nlerato: i

Uratiffigmus Otii hoftis fuit Sanclus hic Prz-

ho

)

l

]

fül , ex quo, adhuc puerulo, dum quarerent

*iml"nsä

alii, quid demum toto ageret die ? libros fe leti-

m

tare & deftribere , non pueriliter refpondit. In-

undo Ut

terrogatus porró quó Doclore id affequeretur ?Dzó,

tetnó dcl:;ïi

repofuit.

Inde . D EO obftetricante labori tam

i 'dl'þf":*"'

improbo , infignes in omni fcientia , divina potif-

nids

fimüàm: , progreffüs fecit ; celeberrimus. füi tem-

77j W"';ä

poris Ecclefiailé, — An non pudeat Hominem ra-

tione przditum , torpore & otió ipíis etiam for-

p

ia

l

micis fieri deteriorem , utà (apiente relegari adillas

«um probro debeat ?

Ia

P

SENTENTIA.

nl

/ DWW"WE

Boutil

Ranfeunt dies falutis; & nemo re-

T

"D

cogitat: nil pretiofius tempote, & ,

hi

heu ! hodie nil viliüs invenitur.

5S. Berz.

Blbho*b' P?.

feron. ad. Scholar.

;fdm

d

f

Id

erjo

mpel

QU

r

j

T

J

4f

j

J

RE-

UL

a5 (172)9de

SENTENT A.

Puxcr.L.

U;m veré Seneca ad fuum Lugili-

um ! Epill. 1.44agna Vité pari cl-

bitur mal? agentibus : major nihil agentibus ; maxi-

sma aliud agentibus. Quemmibi dabis quà pretium

li

ila

zempori ponat ? qui diem aflimet ? Quantum homi-

S

Áitia

nis chriitiani ( quanto niajus D EO facrati.) pro-

li, lingu,

brum, torpere otió, perderetempus, & perdiinertiá

f of

damnabili ! id demum prodigere fine ftudio & cu-

dude

rà , quod pro comparando nobis D E O conceditur:

XANA,

fteis f

II. Ex Ocfo sille faptingentis fexaginta Horis ,

vf T.

quibus conftat Annus , quantz pro fomno defluunt?

quantz pro victu , relaxatione animi , nugis ! quan-

( p

tille vero DEO remanent ! atque, utinam* & iftas

Áeum |

faltem fideliter redderent illi,quibus familiare elt di-

Ti ol

cere : fabulemur , donec bora pratereat. S. Bernatd.

Quàm ergo non temeré dicum à quodam : Orium

effe vzvz Hominis fepulcbrum.

III. Maximum veró 07 malum eft , quod Joni

adeb nihil producat , ut ex oppofito nihil non 4l

Quotjg

proferat.Ut aqua qua intra lacunas torpent mortuso

nonnifi fottorem && vermes progenerant: ita ab ant-

D

mo otiis affaeto non exípecles , nifi vitia. Ab Otio

Davidis adulterium : Salomonis apoftafia : Petri ne-

atio: imó & prz; Hominis peccatum, pofitiin Pa-

radifum, s operaretur & cuflodiret illum. Beneigi-

tur monet S. Hieronymus : Sezaper facito aliqui

operis , ut Diabolus occupatum te inveniat, Epift.

ad Ruüicum Monach.

XXVII. MAR

-—

20 (173) 086

XXVH. MARTII

M

B. Euflachius Monachus

a Wi

Cluniacenfis.

n

dj a

Imili cum Mortalium reliquis fató defan&us,

Quanalo

.O fimilem quóque colorem induit omni parte

r

0 fzcraü

füi , linguà folüm exceptà , que modeílà ex de-

&t

mortui ore prominens , miré pulchra , aureó etiam

characlere íalutationis Angelicz initió , AV E

10 «s

MARIA, fuit infignita. Palàm loqui videbatut,hoc

favoris fibi à Virgine benefica conceffum,cujus Aras,

?xlgimi--

nifi Illà tenerrimo cum affe&tu confalutatà , nun-

(omno d

quam prztergredi confueverat. Quid praemii con-

j, gt

Íecutum putas in coelis , quem in terris fic hono«

vinim o

rari voluit coelorum Regina?

familict

rah

Vi

SENTENTIA.

pis

OElum ridet , Angeli lxtantur, Dz-

n eüa 01*10

moncs fugiunt , infernus tremit ,

TL

quoties cum revercatia dicimus, AV E

uU m

MARIA. $. Bern. f[uper Miffu.

xl

(

ilud. ^

ol

tUl

,

li

t /hi

", W?

j

[j

RE.

j

s$6 G74) 08€

REFLEKXIO.

)

Puxcr.Lf ^ "WUant uit pretii , toties effe faluta-

tatam Virginem Beatam ab Ez-

LA

flachio! quoties füis in Imaginibus hujus animio oc-

curfabat. Refalucitit fine dubio Illum in vices fingu-

Utdn

las , ficat olim Berzardo fuo dicenti: Sal/ve Regzna ;

"

d

refpondit: Saloe Beriarde. "Tanta fcilicet Virginis

EU

ell pietas , ut obfequia titulis etiam innumeris debi-

At ij :

ta, favoribus tamen aliis vel hic rependat continuó :

t Premp

velaliàs repenfüra certo fit. Quidni ergo in momen-

Utibio R

ta fingula falutas , tantis tibi ftudiis addictam?

fïmna n

IL. Efficerent Marzana loagines , fiquidem co-

DREEUN

lerentur ftudiofius , idem noflro in animo, quodPa-

n

rentis Effieies é collo fufpenfa in Bole/a7 IP'. l'olonig

Yis nfad

Regis: omnem videlicet;uti hic fa&titare confueve'at;

TWitongi;,

in eo poneremus operam , ae quid Ill inconfultà or-

t2

qubifum

diremur , auttantà Parente indigna committerermus,

üm: fl

Fieri enim profecto vix poteít , quin mutz etiam

Ht.ïamiïiayg

Imagines Divz Virginis & Sanctorum fatis diferté

V j

intrà noftrum perorent animum , pro ftudio virtu-

mlïïv'üm QW

tis & odio vitii.

!

DT

IIL Omnem fuum in fpiritu profectum uni poft

Drto

DEUM Virgini debere fe credidit maximus MZzz-

^4/1])f)

moram Autor S. Francifeus de Paula : vantámque

Vitam l

gratiarum non aliunde fe confecutum expertus ett;

quàm ex cultu fincero , quó in parva Icone divam ca-

fté deperiit Virginem. Univerfim optandum , ut tar

lii

tum Divorum revereremur Imagines »quantum fu-

j

Alisd

amolim Hebrei Arcam. Si tité illas intueremur , Pe-

! Al inn!

euli locó nobis forent, unde ( velat à mutis praecepto-

l

ribus ) fumeremus Exempla vivendi, difceremüíques

Cïl[DEC

l

quid effugere , quid tenere debeamus. S. kmbrol.

Au, 1

XXVIII. MAR-

s 7752 9de

XXVIIIL Man 1.

otesdeln

Datam b

B. M. Wilbelmus Conf. Canonicus Cenobis

Rothbenfis.

bjsaniot

ii

Uit devotiffimus hic Juvenis iis jam à pueri-

N

tia Benedichionibus dulcedinis preventus , ut

li Vg

'

aliud non magis cogitaret, quàm qui DO fervi-

S

ret fz:i : Eum in finem Canonicum Religiofo-

gdic l

rum Premonílratenfium Inftitutum. in. Szevie

rgoinmi

Conobio Rerbenfi amplexus , virtutis adultae fpe-

jdi lm

cimina in teneriori etiamnum atate fic. praefetu-

f hqum"r

lit , ut indefefó Mortificationis ftudió , aufteró

m (

penitentiz rigore , patientià animi ad adverfa qua-

/:'4i N ; loi!

vis infraCi, vita autem cümprimis puritate &

:areconlbelþ'i

innocentia admirabili, non modó Genios cceleftes,

firconilt

quibuftum non femel percurrerat penfum Canoni-

gt

cum ; fed & ipfam zogelorum Reginam fibi redde-

j ia

ret familiarem. — Mortis nuntió defüper acceptó ,

g ls

ccelo jamjam maturus , quamquam annis Juvenis ,

0 (iudxo W

mirüm exaltuans amore Divino , velut odorum in-

nocuó candore Lilium , ex inculto hoc mundi. ve-

ke&üm

U

preto raptus eft , indue paradifüm translatus , r2

matifió

Premonfiratenfis familie semmula. En qua Inno-

rj

centiam merces maneat!

j

((5

jf

SENTENTIA

l i

Q

[!y

yl

1[&Iläu"

Ihii fan&a & fingularis illa Majeftas

d

aliud ab homine defiderat, quàm

ntud

«f

folam innocentiam, quam fi quis obtu-

us ^

lerit DEO, fatis pié religioféque litavit.

(/].

die

Latfant. L.6. Divin. Iuflit.

£a

"T p

AE«

u

h^

s5€ ( 176) 8de

RAJIBOPMLDOLRBOXIa

;

Paxcr. L£ YUaaio pretioftor Innocentia,tan-

l

tó ftudiofius eftfervanda. Facilé

Ut

amittitur , nec ad hanc jacturam multó opus eft tem.

[

pore. Unum aliquando colloquium , quod cum ma-

léferiatis temere inftituitur : unus oculi jactus :unum

Ts v

ls Mi

pravius exemplum altiüs animó imbibitum,tanti bo-

quudo Y

ni amiffionem promovet. Fugiendum ergo quid-

quid vel umbrá etiam nocere potelt rei tam carastan-

Tansidm,

fritin DT

tique momenti.

II. Dzus non alios magis amat, quàm Jgocen

liil

Hc[iopoli u

zes. Cum his enim;zqué ac cum femplicibus;fermoci-

qui i (

natio ejus. Reperit námq; in his intaminatam adhuc

fi Comy

füam imaginem , ad cujus imitationem primb eof-

tade confe

dem creaverat. Iemocentia veltis eft nuptialis , qui

induti citra controverfiam digni cenfentur, qui inter-

lii j

fint Naptiis 4g:. O quantum damnum perdidiffe

D

frtim ag

j

hanc veflem ! quàm res deploranda; raculáffe illam

temereé tot peccatorum fordibus.

TR

Torr

II. Neque MARIA etiam aliis confuevit tam

m

familiariter uti quàm Iuzocentibut. Exfi enim pec

frilt d

catoribus etiam profligariffimis facilem ac propitiam

fe prebeat : non tamen alió hoc fineagit, quàm ut f&

vore cjufcemodi inducat eofdem ad expiandam ferio

On

menter , atque fic ( quadantenus faltem ) reparan-

IN [

dum , quod D EO, quod fibi damnum intulerant.

Placeat ergo ad comparandam fibi DEI, Dzipare-

"ts qu

ue benevolentiam JPzlbelmum imitari , iifdemque

Iu

Ab

fubinde mediis uti , quibus ad tantam vitee purite

l [Cn

li

tem pertigit. Tum enim de D E O jure quilibet fibi

Atl (

pollicebitur id , quod infinuat Propheta regius : N0P

privalit bonis eos , qui ambilant in i

nhocentid.

f"f)" Sfl

XXIX. MARe

326 (177) 8de

Ol

AXIX. M'ARTII.

futocthllt

". Cyrillus Diaconus ? M.

evanda, h

Kiopusdie

Uó tempore Imperii fceptra moderabatur

Julianus Apoflata , juratiffimus Ecclefiz

J

quod Qumt

yipdsu

Hoitis, varié in Chriftianos fzvitum eft à Genti-

libus.

Mulierum perinde ac Virorum diffedli ali-

ybumani

quando ventres: tum avená & hordeó farti , ju-

dumegt

rei m

mentis idem , quod praere fuerant. Aliqui porcis

fruftatim obje&ti , ab iifdem devorati funt, indignó

fané hifce Reliquiis tumuló.

Cyrillum Diaconum

,ginii

Heliopoli urbe Libano finitimá comprehenfum ,

liib

quod Hic füb Cov//2n:no, inductus Ze/ó fidei, plu-

:aminata:aax;c

rima comminuiffet idola , non modó miferrimá

ycm pri

czde confecerunt , fed diffectó quóque illius ventre

l nuptiahï

Martyris jecur crudeliter depafti funt. Verüm ma-

r i

ló fuó : juftó enim Vindicis DEI Judició ; dentibus

mnum Fg[ .M

primüm acerrimó dolore ad unum expulfis ; tabe

; mat&vïäï !

fatidà computruerunt illorum linguz ; ipsique de-

mum horribili cephalza utrífque orbati oculis , fuó

; nf

docuerunt exempló, quàm DEUS vzzdicare foleag

j Wáü emm:

Jferins, citiufo? , [anguinem Sautlorum fuorum.

!

em*

SENTENTIA.

eagibqimï

|di u

Oraliter excellentiam impaffibilita-

M

jimit

tis poffumus habere meritó Patien-

nnuft

Til*

tiz, quod aufert fentimentum doloris ,

g J

ff

I

jill

......

& paffibilitatis ; nam qui veré eft patiens,

]i

non fentit injurias , ficut impatiens , qui

x

ftatim afcendit ad quintam. 3. Vizceztius

[

I)

fl

in. i5 albas.

fer(er. Serjq. 2 Dom

RE-

M

]

l

n

s$£ (178) 9d«

KET LE X 05

Puxcr. LY N patientia fua finguli SS, Martyrum

poffederunt animas fuas. Secfz licet

l

lapidati , tentati , in eccifione gladii mortui , mille

ruciatibus confe&ti : non reddidére zalum pro mae-

lf

lo , Ícd , patienterferendo , vincere confuevcrunt is

(

Ro t

bouo malum. Nulla illis fefe vindicandi cura : nulla

lii bf

erga perfecutores averfio, fed charitas fumma , cujus

o ul

argumentum non raró fuerat facta ad D EU M pro

Mi

falute illorum deprecatio. Et mirum fit hác patientid

Bl

tam infra&tà zzpaffibilitatem , quam prior loquitut

üfüfäm a

pagina, eosdem fuiffe confecutos ?

H

II Noverant praclariffimi pugiles Dzo füos cu»

r & cordi effe : relinquendam Itti vindictam & vin-

t ile s

(eici fl

dicte modá, tanquamiilli qui nórit;uti debita virtuti

Ü gm AJW/IF |

praemia; fic equa vitiis decernerefüpplicia : quod vel

hodieq; fuó teflantur interitu Cyrilli Carnifices. Qui

QV m

Ws lj

abjc&tum fapit animü & mollem cuticulam, pro lafie

[ )mem w' [

one quavis füperos in ultionem vocare & interos!

IL Patientia ergo firmandum cor , tanquam

ATNS tl

b Ie

ere triplici. Et quid demum magni fit patientem cfle

in minimis ? metuendi hactenus nobis non fuerunt

!

Martyrum egzulei , plumbata , virga» nervi y fcor-

rden.

piones flagra , umgula , unci ,vota , lamina A

nf

£&i , lecla ferrei , teda , tauri anet, calx viva , Iebe-

zes , trocblea , beflia , balnea ferventia catapulta»

lf (

ht

Tibl

fertagines , catafla , f dicula , fragmenta teflacta s

o

e£lines ferrei , obelifci flammei , terebra , eupa n

]

[

cenfa , galea ignite t5c. DEUM bonum , que tof». | Wij j

mentorum portenta ! quanta in horum perpeffione

patientiz occafio ! quantilla verb in verbo afpero, i

obliquo obtatu , in parvo fortunarum

damno!

XXX. MAR

s26 (179) $de

0'

XXX.ManrIL

ia

tas, ht

TT

B. Amadeus Sabaudie Dux.

ul p

vonfoctt

— YUs fue ditionis Bono atque utili profpice.

fet , tria potiffimüm vigere voluit , atque à

au :

yfunmts d

fübditis obfervari ferio : S/mceram in DEUM pie-

t4tem 7 Relioionis mntformitatem : Comverfationis

"m

boueflatem : ut non femel ediceret, euim apud fe

fit ] p

apri if

grati fore primum , qui effet optimus. Ejus pa-

tientiam ; ut. 7o5; olim Explotaturum Numen, co-

mitialem immifit morbum optimo Duci : fed per-

)'üesDEWT

ftitit ille immotus animó , etfi corpore non rarb

jnidn

dejici folitus : afferens, hunc morbum , velut pada-

ii

4opum domeflicum , docere , quàm fluxa fint omnia,

yliat: (]U(ü

qoàm fummi etiam orbis Principes fuos patiantur

Cgmiäfü: (

manes,utique non aliunde, quàm ex DEIvolunta-

iwlläm)P

03

!

te yrerum vices fic temperantis. Utinam idem pen-

p

1 0s mrv

femus toties , quoties citra noftrum placitum , &

Votum res eveniunt'!

j pl

SENTENTIA.

pis 0177

J

v ,1;;'72.

)

lgt

Onftanter te Deo crede , eíque te to-

7

C

tum committe , quantüm potes : ita

77] [,1'»')1'

Ipfe nihil tibi evenire permittet , nifi

a

/;/,(('

D

quod tibi profit , ctiamfi nefcias.

$. 4nz.

TL

Z

Solil. c. 15.

y

u

yrp

;peü

oal

jl

;erb i

i

af

M2

RE-

Xx, l

396 (180 ) 88

REFLAEXJ O.

Puxcr. . Uerit licet fuis abfoluta numeris fe«

licitas z£adei : alia tamen ex parte

fatis eandem turbáffzt morbus graviffimus , nifi

Pientiffxmus Dux in una DEI voluntate firmum fü-

is malis repe'rïfïet remedium : adeó mala quzvis dul-

Üis p

|

corantur hác falubri memoriá , D.EO fic vifum fi[fe.

Mon

Utinam nullus fitin Chriftianorum numero , qui

ndle

non ad omnem fortunz varietatem DEO , cum duce

igemem

füo Chriffo,loquatur: Non mea, fed rua voluntas fa.

o?zfr,;, qua in

Il. Noverat indubie 4padens, cactera » etft pru-

Qf lg

denter fufcepta , fore tamen fruftranea , nifi hac ac-

f g

gt

cederet voluntatis füz in divinam refignatio. Haec Vi

delicet fecit adverfa illum fortíter ; dubia prudenter ;

ls DEU

letaferre moderaté. Anima qua ad finum diving

Á t

Providentiz noncitó confugit , fi morbi , f1 damna

iüz[,f(gler

fortunz , fianimi defolatio , f1 mala urgeant catera:

I T

cui allimilabituryquàm arzuedrni ventó agitata? col

"st ]i

facillimum suare in partem omnem, ff4ng: , ac de-

nique per aéra zfportari.

III. Dixerataliquando Chrzffus devotz cuidam

Virgini , ut refert Blofius : volo ze nóffe , quàd ommes

Uly

pena » quibus bomines in mundo afftiguntur , in'wt»

CJIO(

duntate confift unt : quia fi voluntas efft ordinatas

r

€$ coucors cum voluutate:nta , careret quodüüwlo

"i Dtab

paná. Ergo penes nos eít, plüs , minüsve acerbitatis

"hf

fentirein iis, quibus affligimur. Felices qui veré cum

gentium Doctore dicere poffunt: g/oriamur in trí-

bulationibus. ad Rom. f. Quomodo poteris e[fe mt-

24 ( ita DEUS Animz loquitur apud Thomam de

Kemp. L. 3. de Imit. c. 42.) €9 ego us , nifi fueris

«b omni propria voluntate intus ac foris [poliatus*

XXXI. MAR-

395 ( 191) 9de

)l

j m

XXXI. MARTII.

amet g

LVimmUS y

5. Guido Confeffor.

atefimun:

2

lt quævisd;

Ujus precibus debuit plurimüm Berzboldui

Monachus.

Pofitus enim in lucta faali ,

J

; umf

dubia valde falutis fuz reddebat indicia : Reílitutus

EO, t

deníque menti palàm edixit, ob levem zmcanratz-

T

o"tm quà in fzculo ufüs fuerat , quámque citrà

a,

culpam facro tribunali fübjicere neglexerat ; quod

" st

ejuídem oblitus effet , à Daemonibus, miré id fcelus

iomato

exaggerantibus , ad inferos fuiffe raptandum, ni(i

fuis DEUM precibus Guido có inflexiffet , ut in-

apw

j finum d

dultó tempore tantilló, liceret fibi id , quidquid

fuiffat , fceleris, arbitro Conftientiz: explicare ple-

OIbi1 ü d;t

niüs.

yr eamfr'f

Tanti videlicet refert nulla hic reticeri de-

lida, ne ibi damnent orbi toti reteCta,

"d

j Fylgl DI

SENTENUZIA.

ïdex'oïæ;':jä

Udorem & verecundiam DEUS pec-

j eaqw'üïä,

P

cato dedit, Confeffioni veró fiduciam :

p ,W',',

j t [lü'

AV* 4

invertit rem diabolus, & peccato fidu-

qrtl

Wu//'

ciam przbet, confeffioni veró pudorem.

nust

n

i

Chryfofl. l. 3. c. 15. de Peznit.

(

j

jori

jj

j

f

!

u

Thorp p

jj

l,

-/H[J j

MN//

li

m/iv

v

RE-

j

"

s$6 C182)088

REFLEXIO.

Um Sacramenttm Confeffonisi-

Y

lum ipfum nobis preftat effedt-

-PUNCT. Iï-)

um quem aqua Jordánis Nazama» Syro : quod lu-

tüm & fputum Chriíli Ceco naro : qui demum fit;

Sacrameutum hoc Chriftianorum non paucis videri

ufq; adeó difficile , utin fordibus fordefcere adhuc;

U hinc

quàm ejus operá perpurgari malint ? non hoc fané il-

|

L

lorum eft, qui feriam gerunt munditiei curam :hi

enim nó confunduntur pro znima fua dicere verum.

ioreum V

'w:*;cm firü

II. Peffima hac formido , que millibus multis

at

fempiternum attulit exitium , alium non habet auct-

m

orem , quàm vaferrimum Daemonem. Tollit hicve-

regtsa]

recundiam in noxam ruituris , ut eam alió tempore

illre r

reddat. Extenuat peccatum necdum commiffum : ex-

*"'*'ïüquwrib

aggerat commiffüm. Ibi per prefumptionem : hic pet

Gxuod fïlnillc

defperationem ad interitum miferos abducit. Cogi-

T fori

tarent , utinam! ejufmodi , quantüm pracftet erubef-

OR

cere cum fructu coram uno homine , quàm fine fru-

&tucoram DEO , Zngelis , Beatis , 9 Demonibus.

guab'wü ït

TAj

IIl. Emergendum ergo in tempore ex hifcefor-

dium cloacis , nein iifdem miferos füffocari penitüs

contingat. Non s demergat tempeflas aqua , neqs

abforbeat me profundum, neque urgeat fuper me pt-

ïpro 0i

geus os fuum. ita Propheta regius Pf. 68. Quis verà

S

TRtiOnc

hic puteus ? Auguftino magnus puteus eft profündi-

gls PTO Y

tas iniquitatis humanz : /éd tamen ( verba fant me-

morati DoGl. in 2. Reg. c. 24. ) ibi pofitus , fi conf-

ii

Wi

teatnr peccata fua DEO fuo ,uon claudit fuper eum

puteus os fsm.. Confeffionis confufio gratiam ac-

ducit & gloriam.

Z

I April.

s6 (155)8de

RPE

iij

BHBS'TA APRILIS.

pl

Syo: qui

TL ArrEIELS.

v m

nonpaucisvid'i

$. IValericus puer.

rdef[lri dde

Ure hunc, velut exemplar. Jetegritetzs & Mo-

'non hod

lii u

j

&effie [ibi ob oculos ftatuat Twventus tenerior :

atque c'im Virtutes alias ;; tum pracipue difcat ab

m

milibu/

eodem /ordida vitare colloguia , que non minüs

ipsàmet pefte teneros inficere confucverunt ani-

odl

inos.

Duriffimà hyeme gclu obrigeftere maluit

, Tolit

egregius adolefcens, quàm intrà conclave prafens

; ii tj

adílare Szcerdoti cuipiam , & Locé prafetlo , foedé

at

colloquentibus : quorum fcelus , & /Capdalum ,

PTTHUMI

quod puffillo dederant , adeó execratus eft DEUS,

$ ab&'f»ü- W

ut memorabili vindictà Szcerdos obczcaretur , Pra.

1 Pr;g Ü

j

feclus contabefceret.

Vide quàm non injuriá lin-

qbaml

guà Divo Jacobo dicatur , lnzverfitas isiquitatis ,

DJWW

nquietum malum , plena venenó mortiferó,

grt g !'-;:,';S:.,

zf

SENTENTI A.

j

du ,

4

]MN

pro otiofo verbo reddet unufqui(que

gmþ

SI

j Q

rationem in dieJudicii; quantó ma-

1j CH ?r[) ]

gis pro verbo impuritatis, turpitudinis, &z

i

( ml

impietatis ? 5, Berz. de ordiue vita , & mor.

7 '

fu.

u H

| üo gmm,',.

M2

RE-

I

RRE

906 (184) &de

REFLEXIO.

Ovit Jalericus , quàm bonosmo-

Puxcr.I. N

res corrumpaut colloguia prava :

j

quantá pernicie, cancri ad. inflar, ferpere foleant hu-

jufmodi fermones lubrici : atque ideo fepiit aures

Umi]i( A

l

fuas fpinis , ne hos ferpentum infernalium fibilos ad-

D

df

mitteret : & ori fuo pofüit oftium , ne quid unquam

Ht mi

contra decorum excideret. Felices, qui illius 220cen-

sbl m

ti4m affecuti; non merninerunt offendife fe in verbo.

immanifümal

II Z« bomini per quez [candalü zentt, hóc po-

lum w

tiffimüm Tuwrpiloquii vitió! exurget contra illumin

ftists:|

Judicio Sscrates Echnicus , qui , quoties occurrebat

V quai

verbum quodpiam non fatis purgatü,quod pronunti-

Tilisri Q

ari neceflarió debebat , pallió vultum operire folitus

W tlb Q0)

fuit.Cavendü ab hifce difcurfibusut ubiq; & femper:

f& dul

fic maximé ibi , ubi Juventus eft : nimis enim quàm

pronum eft, Iftam pefte illà infici.

N2 ditfu fa-

dumsnilvifu bec lmina tangat,intrà qua puer eff.

III. Veritatis eternz effatum eft: Ex ebundan-

Ài

N

tia cor dis osloquitur. Cuibus munda eft confcientia

EAU

& animus ab hoc luto purus, non poffunt ad hujuf-

&6l

modi fefcennina non erubefcere , velutad impactum

g un

colaphum , uti erubuit Bergardinus Senenfis , intae

minatiffimum evi füi Lilium. Aliis veró , quibus VO«

L n

lupe pafcehifte porcorum [iliquis , familiare paritet

eíttam fceetidos propellere ructus. Pudet illos non ef-

feimpudentes. Ac, quó minüs foli pereant, aliis etid

hanczwpetzginem affricant, bis homicidz, & fi, &&

proximi. Procul aberitab errandi pcriculo ,cui fe«

quens monitum cordi : $£ eraviras in fenfu , 1n fer-

zmone poudus , atque in verbis modus. S. Hieron.

II. APR.

395 (185) 986

II.

AÀPRILIS.

m J

lgt

; quz'/iw de Paula.

i dohani

« pl at

lUmilitate Magifltrà , G minzmum fe Érans

fimbitgé

H

cifcit credidit, & fuos zznimos dici voluit ,

le quiäunqu&ï

inde non minüs , quàm à CAzritare maximus. Hac

jl d

adeo illi femper in ore fuit, femper in corde, ut

/,/, fg ii

immaniffimam rupis molem , in villam. jamjam

T

