datlegitima. — Neceffarium inprimisns l |

d

": gincuntir , confuetudinem nobis ob jici-

"29

L]

.

efi,ut it Rei p.qb?xicæ"falu—(tasis $ utnerzn 4

&t

4"t;que (ant.S. Auguftini. verba

2

quedivinz , neque naturali Legi re- — 24

ht

quafi confuetudoenajor fit veritate, . Et

pugnet : & denique , ut Legislator. —

fimi

tamen ego non folus ratienis allego

ipír certo quodam modo cenfentiat,

"

s r

teftimonia$ adduco Sacrorum Volu-

minum authoritatem

ln re autem noftra cunce if cou-

[

titg

dítíones defiderantur. . Nam mos -

ftqu

— li, quàmipfaratio..

;

2

d

i&e tam Reipublicznoneft falutaris ,

q

VIIL. Nondum aca

p

nlefcitis:z.fed

ut cum certa ejus. pernicie fit conjun»

»

-xä

zefpondetis. ; allata Sacris ex Litesis

Qus. Kepugnatijs, qua ratio didtat

t

verba,nonpraceptum , fed confili-

[

circa rationem mu iebristaendz pu-

um.-contínere,

Sit ita..

Et hzc fci-

dicitiz . & hgnäftaïtls; » quaviuro ef& —

"

"

" licet e& , praclaradedivinis confilijs

fragilior. Multóque magis pugnat

h W&h NDI

z timatio , ur poriorem illis cenfeatis

cum ijs , que divina Lexpracipit ,

, i " odvgl?u":

cccitatem. pópularem ? Si pluris ,.

quà toties jabemur. vitare pericula. ,

lv

quàmdivina oracula aftimatis: infa«

nífi ftultorum inftar velimus . operari,

fertä

ni Mundi axiomata , magnam. pro-

Sapiens timet, €$ declina

s malo ,?rev

itu

fcctó diving facitis Sapientiz inju-

fiïnltug tranfilst €$ coufidit, Qmnium. "

Pt

tíam ,dum ftultum illi confiliaríum

T

snóem gnaximé opponirur Chrifti

1

p —

p

4

2

-

54

IN

: ï'i»;äTïcn)Næus LEV;TER | AMAN?KUM;

499

;iaminju.

" Servatoris & Legislatoris no(tri :vo-

píomovetit, & propagárir,nequenunc

'ifæ (

luntati,quem Prophete appellaverür,

eum tueridefinat,torillum. coloribus,.

&t c

d 8 12. 4ggpgg;grem/gpiægæ;q«uia & vite exem-

etiam veítráopera, illinendo ? Serpens -

quin i

. plis, & hortationibus ac confilijs, id

eít ille lygi us,qui inde à Mandi exor-

ilto dti

potiffimüm femper fpe&tabat, ut divi-

díomodum adinvenit,quo fic occide«

at velu

nam legem ampliüs muniret, & omnía

rét,-ut tamen placeret : voló dicere,

m, uftm

ejus violandz pericula amoveret: Ine-

modum nocendi;quo falletetut fraus

dulentus, & fimulaudiretur, tanquam

fictius,

;

pium ergo pror(us eít, titulo commu-

a pf

nis Coníuetudinis dignarl ufum , qui

benevolus, Hic ig/tur,foedere noftra

nor hit-

nullo ex.capiteConfuetudo effe poteft.

cum concupifcenriainito, Author fuit

u n

"Quid eft hoc alíud,quàm vetitaarbos

abusüstam peítilentis& noxij Juven-

T

zis.poma gu(tare,& (ubinde fubumbra

tutít quod velipfum confiteri non pu-

feliorum ejus fe abícondere? Noneft

duit. Narrat S; Hieronymus,G:zz,

opont

coníuetudo; (ed'abufuss non mos, fed

Pala(tinzurbe, Juvenem ínfanoPucl^

u

vitium : & facere, quod &z quomodo

lz alicujus amore captum, nihil nom

aliz & alij faciunr, excufario eft. ovis

egiffe,ut eam precibus, promiffis ín

t 6

erititi

fatuz, nonhominis Chriftiani , qui

[ua vota Bie&eret;fed profe&u nullo ;

deber vitam fuam omnemad normam

tantoilla honeftatisac pudicltie ftu-

lu $5 0

Oraculorum. &dei fug componere.

dio erat.. Opem proinde à Diabolo

ygräv 'P!Uf

& mala, Malacon[uetudo nom minis, quam per-

petiturus, Gazá Memphim ZEgypri

gt

sl $.

uiciofa cärrügtalzazzzïmndä efj, Axioma

profe&tuseft, ubi fperabat notum fuís

yudotit

.

eft comuniffimum, quo omnis veftra

artíbus Magum invenire , à quo di-

m ippint

excufatio. penítüs evertitur. — Affir-

Íceretartem, muliebremiftam con«

mandum príts eft, morem hunc tam

ftantiam. expugnandl , fuísque- ob-

akugi [

familjaritercum fexu difpari verfandi,

fceenis. defideriis obfequentem red-

LLb

effe re&tum, conformem norma legi-

dendi, ^. Annum integrum ftypio

conlemi

timz,laudedignum, & tum indecon-

huicMagyítrooperam dedit; fubine

z le 0

fequenserit; poffequemlibet eum fe.

Nan 1

deautem reverfus in. patríam, expe«

D

qui, quód confuetudinis vim Habeat,

riticespit, quahauferat ,. attis mae

lt

€xterbm omnis ufus, ()J(ur contra ra-

gice precepras quibus tantum . poe

f

tionem invaluit, qualémque fatis o-

tait,acinfelix Puella , in- aliam mue

ao

f

ftendi, effe illum, de quo nobisfermo;

tata, videretur fibi vivere non poffe,

TU

"l

neflisne quid randem fit? Decteti fen-

J

f

fi Proci füi confpeGu:effet carendum,

n

]

e,cos[ue, teütíam. audite, Confuetudo

/ine» Veri-

Nec fibi tantàm, fed domelticisetiam

n

i

25do d,8. tate , vetullas evroris eff.

4

;

;agli

h

moleftiffima, càm afpeótutam cupico:

IX, Vulísne, AÁA. ut tandem: di-

frui non poterat; evellebat fibi capil-

j

4

T

fert&edicam; quis principio. morem

los ,. feciebatcapite mutum ,. tumul-

"m

fä[lv

- Mtum fuaferit, & poftquam aliquibus

tuabatur, ringebatur , non. domum

l

;

jim

'perfuafit, in hodiernum . usque diem

tan;

üm, fed totam latà: viciniam pere

ml

"T

yi

s * zäg;;gnw S . Chriff. lnjilr,.fizï*'amïläl:,'

us

N

"Rexos

U

410

Dx"scm'sgäg VIGESIMUS öCTAVU*S. : RESPO&JDETUR :

vVixznadum

turbabac : Baccharum aut !

tàm laié propagáàcunrt illi (unt, qui -

tyt

Matres tnducunc, ut- filias fuss ad

énumeroaliquam diceres. - Áttoniti

i,

roin metamorphofi ram prodigiosá

omnia ducant conventicula,ad omnes

li

E

Parentes

Puelle, ad S, Hilarionem

choreas,folásque cum folis Javenibus

101

uod res erat,

relinquant;quin etíam ut hos domum

eam adduxerunt ; qui, q

]we

confe(tim odoratus , malum. Daimo-

invitenr,cüm é coibusillis abeunr:

busl

nem increpabat , quód veritus non

illi funt, qui Puellas decuerünt artem

hibe

fucandi & adulterandi vultum , capil-

tioft

effet virginem fapientem, qualis qui-

dem illa effet,occupare, támq; mifere

los ctifpandi, ut magisillis placeant, 4

&d

quibus curpiüs amantur: funtilli,qui

vexate,Repoful: Alaítor peffimus , id

)

i

eá d (e causá fa&um, ut (uo in candore

obtutibus eatum vires conferunt, üt

A&

fervárerillibatam, |Ote, refpondit

telorum inffar (int, arcuemifforum;s

len

|ui illas procacem ad rifum, movent ,

Abbas fanctiffimus, egregium virginei

at

refponfa callida, argutes,quos no&tur-

nat

pudoris cuftodem ! qui, fi poffes, aliud

velles nihil,quàm hominesjomnes in

nisin corventiculis proferant , jocos

bi

(uggerunt : funt illi, qui filios impel-

porcos, & Mundum totum ia haram

p

mutare! Àn non advercis, mendaci(*

lunt, ut Parentum conremnant impe-

fci

fime, aliud te dicere, aliud facere ?. Sj

tía, arma geftent, vetborum alios in-

qi

jurijs irricent, admianw:,-vuinerem;

tu ferio cupiebas, ur ja&kas, integram

Qu

fervate miferz hujus puelle pudici-

animorum omnisgeneris fordibusim«

— «

dl

tlam, quínta immígrabas poriüs in

puriffimis inquinenc, pe&us Zeloty-

(f

piá, manus fpurcitijs impleant, Ifti in-

corpus infeliciffimi Tuvenis, qui buic

T0

Infidiasftruit ? Audite nunc attentis

quam, (ant.dmeris Demones,qui exco«

inti

animis X au,,ri'/bus,quid juratus virtutis

gitárunt hunc, quem vos imiandum

lg

hoflisad fefe purgandum attüleriít:

dicitis, morem,eümque omni ccnaru

T

Q quid, dixit,imtrarem in eum ,qui ba-

promovent, ut Infernum animabus

Ti

bebat collegam mei,Amoris Damonem?

peffimé (edu&tis locupletent, O egre-

q

ium fané morem, quoS:ygi & nefa-

Eóque dato refponfo, migravit deni-

que, facrarum adjurationum vi ada-

rijs Orci fatellitibus gratius

h

f

| effe ij

E

^&us ,& puellam líberam reliquit, à

quidqgam pote

"ü

(an&o Abbate illis de erratis admoni-

HI,

-

[

tam, ob quz Deus permiferat, ut tam

: X, Ulrimusd

enique,ad qu

em ab.

ti)

usüs hujus Patroni .confagiant, re-

ialé miíeram Dzmon vexarer, An

Qu

ceptus eft, dicere, füá nsturá non effe

non igitur vídetis, reliquos inter Dz-

d

mohes unum Amoris effeDzmonem?

peccatum , indulgere hs amantium

levitatibus. ^ Demus, abfque hac. li-

"

fua[

Qauid autem dico Damonem? Tan-

ïüu

centià conciliati poffecopnubia; de-

tus poriushorum eft numerus, ut initi

5

non poffit, fantque illi ipfi,qui has

mus etíam, nihil hunc ad finem con-

lu

malé, .

f.g"?; *g(Te u[t?m autinyentum

*

;mgn'di artes i/nve'nesunt, idngäsguzc.v,

. aut

M

2

]

J

TU

RATIONIBUS LEVITER AMANTZHM

P

Áunt, d

aut malé propagatum ;fi tamen , ajunt permcsoäfïima, tü quaaxomüniü'una

lusl

1atomt

. ifti,citra noxam fequx quisillum po-

cítjrü quia fpeciofo velotegitur quod

teft, agmd commodi tamdem adfert,in-

-occultam ejus malitiam obvelet,illàm-

Juttn

noxiàhac eble&atione privare

vellé

que quodammodü conftituat albo co.

osdomn

Juvenesquimagis innocentem azfti--

lore lupum qui tantó plüs nocet ,

ls dbeum:

bus lllis fnis indu!gændz ratlonem non

quantó minüs formidatur.

Sub. pra- De fin-

u

habent? Ut hac etíam poltrema muni-

textu dilellionis fubnliter fornicantur ; £9^. Cle-

i, al

YÍ.-

l

:iönmmä;icxam a»cusp;am VOSIUs-

aptiffimé in remnoftrám pronuntiavit

ltay d

enä; locum relinquam,ícire vos opot-

S. Oygr:anus

Ommno:gitur ut ali.

ag

tet ; omüiam Do&orum fententiá, -

.cujus fit puaderís & momenti hac

f w

-excufatio;id oftendendum eft, morem

actionem,naturá fua non pravam ,ta-

emlioum:

lém effici püfïe ex adjunctis,quz Illam

hunc, amorem matuum conciliandi ,

NU

:tcu*n&anc.non aliter acfuogus , qut

non folüm natutá fuá malum non effe,

à09 DO

naturá (uá veneni habec.nihil,

eXlt 18'

fed n equ:dc cum veri(imili peccandt

4tt , 0

bilis ramen efficí poteft ,

h propé fer-

periculo- con;un&um Hocautem quie

llorinpd

PQWZ!S al!cu;us immanis cavernam na-

bus demum rationü firmamentis quís

nant inpe

fcicar,

Horum autem adjun&orum,

adítruet?Anerir, qui mihi demonftra-

» alioiit

uzrem deíe non malam talem- red.

repoffit.banc Juvenum cum Juvencue

Vlneret

lis (ine atbitro tractationem,hzc col-

dere affolent, lunge frequenuüïmum j

xdibusim.

eft periculum, cui quis, nullà ad id ne-

loquía,hos rifüs , lafcivos hos;ocosöc

w Teny

ceffitate compu!fus,fe exponit , lethali

facetiasnon fui(ïcvelipf s , vel alijs

^flt, lih li

noxá fe mqu:nandi cüm hác ratione

conditionis ejusdem crebrum , & po»

f guf eu

m

^ jnnotefcat ,

qaäm nullam feré falutis -

tensad peccandum illicium ?Ego equí-

im.-4ndit

fue curam habeam,quicunquc nullo

dem nullus ambigo ; quin,ex quo mos

meturalibus fe periculis objiciunt ,

ol c od

ifte lnvaluit,non Juvenis, non Puella

T

Tunc autem pericalum ejusmodi ad-

fit,quz talibus ex congreffibus, extali

m 0 p

cft,quando aut crebró aliás in ejusmo.

jocandi libertatealiud emolumentum

J n

dioccafionibus noslap(i füumus $ aut -

cenfecuta fit ; quàm quod confequí

Tit clf

faltem lapfifunt alij , ejusdem nobif- -

folet ftupa igmvicina, feriüs enim ,

cum conditionis ; & jure, quod tale .

aut citiüs accenditur, Fortitudo veffra 17 3

eft , periculum proxïmum dicitur

ut favillaflapa: ut Propheta afferit.

dg

cüm parümadmodum ínter ipfum , &

Veram eft , ruinzs has, utPatrem 3

ruinam , temporis intercedat.

Unde

F[! J

. ut Matrem , ut Juvenes adeó ipfos

j

dicere, Amatoríjs artibusuti, naturá. -

onhunquamlatent , parüm artendi.

WMEL

;amwwm

fuàpeccatum noneffe , noneft excu-

Latentparentes , quia non pauci

il

i"ano,quæ id permiffum evíncat ; cüm

vencs

i

nn

hgh

, qui certísin edibus de

fzpe vetitem maneat propter pericu«-

quaunt, id agunt,quod Leones;qui ,

nublzx i

hngm (l

lum con;un&um : ufu proinde ipfo

ut à Venatoribus non detcganruc "

)eccafio hæc Veré e& & cvaditomnmm

Fff P

plan-

r

M.

Ill

g.

ET

2

X

N

/4m DISCORSUS ViGESDMtS OCTAVTUS RESPONDETUR -

plantarum à fereli&a vettigia a

d ca-

geftant quibüsque.quà licer & non ll-

?üït

I6

vernarum,in quibus abfcondici dcli-

ceu(uti effenc i ab ejusmodicompes .

tefcunt, fauces (tudiosé abolenr. Nul«

títotibus fe exitimarentcontemptos *

In

lum nafcitur offendiculum , nibil no-

omittunt dele&ationes pravas,illicía 4

gfü

taturabíonum,& idcirco dicunt : f'&-

quibusad malumprovocant , motus.

,olcn

geftisque lafcivos ; verbo ,altüm f-

T.

enis efl boneffi amans &$ 1deo fiae metit

effe poffumis. . ipfos autem Juvenes

lentdelonga & totailla peccatorum

Ms

fuat!

latent veraifta probra & dedecora ,

fetie, quam aliás vobísenarravi : vix

fs

Occa

(h

ionem malorüm horem omniam.

penc

quia híanimum advertere nolant , uc

alids monere mememipi , ad nume»

indicant; atque íta accufant fe defub-

pat

bus

rum delidtorum , quz deiderijs & de-

le&to capiftro, cüm de vegeto robuftó-

le&ationibus admittanturs multóque

que equo furtim ablato reosfe agete. -

|

ed

minüs ad offendicula , quz mutuó

deberent. — Siquisctíam ceó defcende--

.*

igt

tit,uthzc peccata agno(cat, nec de ij

lÓ

H

prabent,& illicia , quibusfead nzc.

candum perttahunt. ,. acipftar catbo-

reumíeagere omittat, plerumque ta- —

^ fu

qzum fe mutuó accendunt, — Z Jabdjs

men aberit hisdeincepsabftinendi, &

el

peffimumn morem corrigendi propo&-

I!

Prov.

ye, Itmpi igeis exardefcir: ffirmac DEUS :

fed quia vetba tandem funt , &non

tum;cüm nihil de vitandis eccafionis —

&i

a7,

opera,timorem nonincudünt , per»

buscogitent , quibus denuo in priora -

f

deli&a pesxtrahantür, Convincuntue

DI

inde ac fi noneandem perniciem infer-

;

rent,

igitit amare adhuc peccatum , dum-

p

— XL Hin

C cdn-feqdms - e& ; W-ur i&!'

amant peccandi periculum 5 volüntq; -

o

effe&um ,dum cau(am ample&tuotur,

ljdem tam multa ln fui , coramfacro

pu

Aibitro ,

accufatione delirquant.

Quidigiar javat miferos itos Con--

lh

Adhoc enim quod fpe&at , perfimiles

fgiïïe.;&qeïam Gbj;pek;c;aws:"m-v-vchia-m :

lüc

mihi videntur cuidam , qui cü«m fe ac-

acgratiam à Dso fperare poffüntdum

m

cufaret;quód funem alteri abftaliffet,

ltafe habent, licét verbis emendatio»

p

mentionem equi nullam fecit , qui illo

nem promittani? Non eft dignus vená -

&

fat, quifrü promittar rem deinceps

fune etat alligatus, Sic & ifti accu-

qu

fant fe ( (itamen & hoc faciunt) quód

alienam nontollere , non vult tamen

Ti

in templo amori indulferint 2:acent

abjicerefurtivas claves,qüibusjamízs -

fio

autem , quàmgraviter ea teirritárint

piusad furta füa iteranda eftu(üs. Et-

cef

APaïïcme»si; quàmcontumaces fuerint

tamen ita malé przparati Javenes, Íta -

Dy

párüm idonez Puelle , pluriam non

contra imperta, quibüs certasadesac-

m

cedere prohibebantur ; quàm eorum

ra:óannorum intervalloíacrisuttintut -

BN

ingratijs,adfüerlat conventiculis non

Mytterijs ; & rit&illaufurpáffe, titéà

Y

noxis abfolutifibi videntuc ! Vetitum

probatis:nihil dicunt de rancore , de

fii

ira, odióque inveterato , quo Rivales

erat (acris Canonibus , nequod DEO -

di,

delubrum confecræf:f;u; ,hifip

tis fe-.

b

CY

profequuntur : nihil de armis TT

put

um

LA

s

!

E : MOR

wïä-;A;:;;.'xxexx;r IBUS LEVITER AMANTIUM.

4

Y

Y

;

t&oon]

ca,omne (ubvertit con(iliam,ac decre

L

:

9&1(0;*&&1 In &o Echnicorum offa tellu-

:dicomg»e-

reeffeateruta s. noftri autem Tavenes

tam abeundi , etfi ad pedes Crucifixi

T*6

iáte

Qp

in ipfis plenis putredi

fcpulchris eti-

DEI homínis conceptum f'i/:tng;-'ügïxf

a

sl ,

altare,cocde & animo

quse.

;

gsre voluncDzo

X , fotd

pleno fordibus & putredine libidi-

XIL H

ác infe-lïgi(ïufgä' cbhc'i!;idh,æ-

plurimi eorum (unt, quos affirmare

-,aluïm l.

num,addieina , que dixi , accedant

COLOLUA

Myferia ; 2tque ita udque fepulchrls

non pudet , nugasillas amatoríasfine

TUBET4

, funt (imiles,nefcio àn claufis dicam,ob

peccatoexerceri. An fide dignosar-

Tunni

-

bitremur ? Quamquam occafíto calis,

;P.eccata,gäuæ &uä.i'c,isä cef!an; ; an veró

IT2

patentibus,ob tam

rava exépla , qui-

ubí alteríve nondá cenferi poffit pro*

:

xima,pauló póft tamen erit ; sícque,

hd-

buspalàm rotam inficiunt viciniam, &

r t

. dcelerum licentiam inducunt, — Kidet

qui modó lege vetitus non eftamor ,

oddcend

doterim ín finum Dzmon ; eósque (ibi

non diu poft erít vetitus. Quí oppofi-

ar&illimé devin&os tenet : quínper.

tum tuerí prafrictà fronte vellethunc

TT)

nunqu d

fuadetillis, quód rité Pesnitentiz Sa-

Natura, Ratio, fapientiffimorum ac

fan&iffimorum hominum Authoriras

finedi

cramento fe expient,eosque inquirant

Arbitces;quifacilé acquieícant, & ad

mendacij coarguerent. INatura qui«

ïdf'prepüä'

ceciloti

eorum calamitatem non evigüentg

dem , quíaobfervárunt Medici, cám

Praterea agit diligenter,ne eorumani-

Mater gemellos utero fert, fi uterque

vfnpricn

inqdnut

mum habeat memoria obligationisac

mas eft,nuliá vel pelliculá,velalio me-

dio fepararigat fi fostus unuse(t maícu-

D du

precepriquo jubentur fugere occafio-

nes peccandi , quafihoc elfet przce-

lus,alter femína, membraná quàdam.

y ii

pletpuntt

» prum non DEI, fed infani Legislatoris

tanquam muro ; fejungi, ne (eautuà

Mahometi, Quodü bonà fnàáforte

poffinr contíngete ; perindeac fi do-

C

Inciderint in Confeffatium , qui diffa-

cere nos natura vellet , confortium

n

mulare nefcíus , eos inducatadocafio-

/mafculi & femella effe rem tam plen&

MTRU

num fugam;atque adeó ad has illásve

periculo ;ut nefrater quidem à forore

emcn&ätio'

zdesnon redeundi promiffum extor«

fittatus; nontancífolàóm , cümade--

inyr d

queat ; ita propenfionis fuz prava ve-

tatem puberem venerint, fed càüm ad--

ett d

neficio excoecati funr, ut violata (pon-

huc materná in alvo delite(cunt, Con--

ul l

fione mox redeant ,quó porró non ac-

vinceret mendacij Ratio

*

[]

hzc enim

jburi

!f!'

ceffutos promiferant.

Uade id ipfis

docet,non femper &quéfacili-nego-

LCMU*;,Z/

Damon facir,quod Apum cuftos; qui.

tlo fuperari difficultates & obíces,ma--

jo

cüm easad'abitum & migrationem ac-

vimé cüm funt diuturai, « AVemo disu

M

- cin&ss videt,iplas & alveare vino dul«

forti:S. Augaftinifententlae(t; Con-

Us;ü(üm

u

ci afpergit , atque ita fugam earum | fi-

cupifcentia nimispellax eft; reí amatas -

ft, u

ftit, — Vetbulum unicum paulà blan-

prafentía majores,. quàm facilécredl

La

dius, uffusnuntius, unum amoris ac

poffit, vireshabet , & mali Dzmo-

qO

ii

potens eftad nosin.

mu k'

| bohe volgn::iæ"indicium.,,i;iïitatfq ur(gik-.-,

njs*?mgglfu;'nimis

i

if

F

3

(can

W

P

x

414 ,msbmms ïViGESIMUS' OCTAVUS, Rssm:ngm

£aíum i'mpeïlendos; & tandem inägþä

& inter fabülas ziægm*e:äæzk;&umi 3 quöd

iftatemeriras, quà quis petriculo (e

deomni flimarum

vittute rriumpher,

sommittit,digna eft,ob quam fuá eum

Sic & re&sanimz valetudoin tenipe-

gratíà DEUS deftitaat : unde denique

ä

ramento quodam calotisex. charitate -

víxullàratione fieri. poteft. , ut quis

i

nati, & bumidirate devotionis confi-

femper excremo in margine przcipitij

ftit : occafiones autem , ígnis funt , qu.

oberrét , nec ramen unquam fallente

etfi principio, cüin In naruram Íncide-

:5

veftigio prolabatmr. — Denique eríam

[*

LE

t minüs calentem , &inä;äïsm ad

t

ü

Divorum feníus Mendacij reum face-

bonum proclivem ,vim fi uamtomn eze-

set ; certe David Rex non idtancüm

f

ratscüm tamé longioreft mota, feníim

àDmn bonitatecontendir;ut d noxis ]i

chatítatis igné reftinguendo, exiccan-

&t

bereretur ; fed utoccafiones' etiam.

NI

do devotionem ipsamq; adeó anímg .

, æj;æ 18,

peccati fugere liceret.. Fiam 12iquita-

D

22

vitam fuffocando,quz Íux fint vires -

bi

Hs amoveame v caraille iníequoque

oftendit,. Id quod omniam maximé.

f

atduum agnofcebar,non ireillá,in qua

inteneta atate meraendum eft, cüm.

quis diu confiftat , vidjaut femper fe-

:

vittus nondam profundasradicesegit, -

pararid viperavenenum , noxamab

| plásquein 'lbper&cip;qLu-äm receffu ha-

occafione,Non juvat igitur dicere;ha-

s

bet; Baíminifofculisnon abfmilis ,

&enusamare & amari ftudui ; nec ta-

ais a

:f

qui veltantillum manibus contrectari,

men ullo me peccatoimpíavi, sícque

faavitatem odoris

perdüt; unde ferme

:

futurum etiam deincepsconfido. Da-

n

adolefcentia eatenus. malo abftinet ,

botibi,ad hanejusque diem ceffiffetibi

quatenus ejus exercendíoccafioip(am -

tam felíciter amarorías hasartes , ut

deficit, Cacerüm fapienter S, Bernar-

zullo delí&o feedarerissvel quia natu-

;ä

dus pronuntiavit ; Cumfepina

femper &

zzírigiditas, velpropenía adbonum

ejje 1C9 feminam uon c

t

indoles, nondum vitiata , tibimuni-

egnofcere , nonne's,. i

plascff , quam mortuum

3

mento fuerunt,

Certus interim efto,

fefcitare ? Catifs

&

Quod minis ef non potes,e4

quod maitu

rerum faciem mutandam, ni (i pravam

efo;vis,ut credam tibi ? Sic & eoo in-

j

hanc affuetudinem abruperis, -Non

culco; Velle míhi perfuadere , quàd

E

t animal , quoddin inigne fuam in-

longo etíam tempore quis poffit ín

olumitatem tueatur, Ejus enim bo-

hoc perículofo cum' fexu infirmiore

"na valetudo confiftit in quadam calo-

commercio degere; quin unquam pec-

«isnaturalis,& humidi radicalis tem-

cenperinde eft., ac mihi perfuadere

perationes quam cüm naturalisignis

velle, poffe fe operari prodigia non in-

alor pervertat, neceffe eft animal illas

feriora.fed majoraiill is,quibus jam fa«

Anter flammas,tardiüs,aut cítiüs , ab-

Íumi

to fun&is viraredderetur:unde qüam.

Salamandra quidem , cüm ria-

diu non video illam. perpetrantem ,

Kuiá fit

Z

f

quod mín

rigidiffimá , diutiiis vim ignis

us eft.dabit veniam,(i ne il-

veludic; verüm fidiuadmodum in . illo

lud quide

m abipfo expe&tem j

quod

?

majus eft,

PUR

—— B2 —— £C37 $QO £5 9 .

;thfezgegta cenfgäääsgïäilïfä tandem ,

[

o XHL

/æ u

j

*

X

.

!

:

$

/ïRAT?ION

mm tzWïER' mmw; ;

Aj

j

m

fua vicea non amavit? His. di&is

Biqh& |

' .Xï'ïï. Hluftrei

vobisimaginem pro-

ponere animusett, inquá quidquid à

^miferz tergum indignabundusobver-

tiümphc:,

me dic&um "ïäugas czüg ett, p&rfpi cué re-

"tit, tantáque defpsrarione abforpram

imempe-

dharhat

Juceat, atque ita Differtationl fiaem

reliquit;uc & repulfiz cam inex(pecta-

imponere, Alexandriz nobilis femi-

£ probro,& facinoris perpetrati enot-

nj

na marito-przmaturé erepto vidua re-

mitateatronita decreverit , nullo fe

i ed

m Icde

snanferat ,.duobusfiliolis eteris cene»

! fcelere deinceps non implate, & cor-

tz,'à Matrlinontofuperftitibus. FHizc

-pore qugítam — facere, - jam anuos

dom 4d

YUn ctte

xüm & indole & educationehoneftatis ^ alí qqot huicfordidiffimolucre confe-

t nin

ftudiofa effet,nonaliam certiorem ei-

crárat, cüm majorí compendij facien-

demperdendsg víam malusDamon ín-

. difpe, confcensá navi Conftantinopo-

) t

je ating

venit, quàm dereftatam d me' amandi

lin cogitabat. . Verüm medío in car-

invig ,

levitatem. Peffimáigitur fuá forte de-

. fa, eüm fecundilfimi afpirarent venri,

) muint

etire ceepit Juvenem annis G natali-

& plenoinu turgerent vela, navis re«

busparem 3 cümquenon diffimilis in

penié conftitit, támque omnem artem

LT N

«€o amoris notáfferindicia, eó progre(-

. &cconatum elufit contumaciter,ücnon

idictiegh

fa eft,ut non dubitarec illi, i ita vifum

tf

jamnav!s, fed medijsin undis fcopa-

effzt, in conjagem fe offerre, — Enim-

"lasvidererar. — Fatigárantmultis pre-

jbl

veró, refpondirjuvenis.non aktera mi-

"cibus acvotisCelum & Czlites nau-

otttedut,

hi techarior,jucundiorque fotet, nifi

t£ peiinde,ac ve&ores,ca(u hoc sma-

indefeme

ángratamlij illi tui redderent? cüm

fiffimicüm hzcex a&cevox allabitur:

d ,

metitó timeam;neamoremtuum inli-

Abjicitein undas Mariam , & navis

afiipln

beroscx prioremazitu, & ex me geni-

fuumcurfam tenebit, Quaritur ergo

$ bt

tos,quondam divifum videre opor-

Marla, & cüm allam eo nomine fe-

im /mP" !«'Qfg

£eat, Tacuit tum vidua zfed cüm jam

minam innavinon inveuiffent, prztec

TTE

amoris vis oculos illi, ac rationis ufum

infelicem hanc, de qua fermo, quzq;

f l

ab(luliffet, miaorem amorem majori

-fulsnavim (Ceïcrï.ibus p*fægräï'v/ärxat*;;mc;

yimit

opprimens, domum reverfa utrumque

- ti miferatione,in mare quidem przci-

& r

filiorum jugulavit, & quàm occulufi-

pitemmnon egerunt, folam tamen . fca.

l;

me fepelivit.

Mox tanquam optimé

phule impofuerant,fibl, ventis, un-

50[5-

dcAmafio merita,ad eumctedir& jam,

dísquereiinquendam, Sedquamiab

(nfrmi

Inquir,porió non e£, auod pratexas;

hominibas,nonjam &birata DEI Tu-

nqui

neqne enim ampliüs vivunt filij : r&m-

. fitia miferationem mulier experta eft:

li

D

quegeftam ex ordíne recenfuit, In.

vix fiquidem in fcapham de(cenderar,

gl

borruic Juven's ad facinus tam atrox :

cüm hazcterinorbem a&a,inomnium

& i priüs,inquit, filij tui non place-

y m

oculís perniciffimé 'atbidr»p;a e(t, & in-

p

bant, cufic tu. míhi.mulió maximé di-

feliciffimam iftam an[mam ex aquisin

ii

fplices. Quid enim. aff&cüs, quid

lgnesnunquam non arfuros trajecit,

amoris ab illaexpe&tem , quz ipfum

TT

Nunc AA, Dile&iffimi, hoc in exem»

!]

qUO

fugm in inaocente fobole (anguinem,

plo; ranquam fpeculo, contemplariju-

vet

yl

s.

-

psgus

E

4:6 DISCURSUS VIGESIMUS OCTAVUS, RESPONDETUR

vet totam feriem cauía, c quam contra

quad i juvems ille boaus eft nequam

5

pravum gcrdue amandi morém huc-

tamen eft, quem hsbet focium, amorís

usque egi.. Videte erudelitatem, ftra-

Dzmon;. vafer hic plané ac ve:(ums

gem, peffimi exemplifacinora , curpl-

eft: 24ulta fantinfi d;ædokf r ideü; :

iudinesabominandas, & tandem | da-

alienz bonitatis. velo tanió folcruus

mnationem fempiternam, qua ad fe-

faam obvolvernequitiam,, Quid:

; VOs

minam hanc longé miferrimam impu-

bis decediu fidomi filias veftras con-

— Jit; quis?quís, nifi amor . ille , ille

tinetis?: INihil fanà, -

Nemo tamen

blanditie, quibus Matrimonij (pe ja-

fatisunquam dicet, quantum illismet

l

. veni illiplacarecupiebar,aliarum ejus-

nocere pof"tlibcxum cum quo libuee

'dem condi Itionisexemplo, fine mini-

rit; commercíum, & egendi licentia,

móprinclpió malo, & exiguo- limites

Opes magna malé cufloditet non fures.

ïo

honefti tranä'aenäxpezicmg cümi. &

taniim aliciunt, (ed eos etiam fures:

long&affuetudine, G vitá-eatenus in-

ficiunt,qui hanc alidsartem non fati-

. nocenter actà, proculà. fcelere abeffe

tabancSupplex rogo eum Dominum,

dina

n

-videzerur, Velim nunc pronuncietis,,

qui venitad.illam conjun&ionem tol. -

anínter peccata numerandusfit blan-

E

Jur

lendam, ut ipfe teffatus eft, qv& porif-

.Fal g H'&-.

- ditiis his& artibusutendi mos,& num

(imàm Diaboli Regnum nititurz Pw. :

lögïll

Q

dmm !

pat fit, illum fecandüm fe, & abfque

tatis, quia pacem qenidare in terram i 2d

ad;unä:s inidea contemplari ; an po-

ii l

Non, dico vobis,fed feparationem, Exi&,

; tlüscüm adjundis illis,qua'illum fem-

inquam,. atque etiam vehementer oro

a(

Qd

percomitantur,quorum effeGa peffi-

atque obteftor, ut fuá ipfe fan&iflimá

ma quotidie oculisobverfantur ?

fülun

gratiá: ommbus hujus fortis juvenibus.

XIV, Fmio,Paremcs omnes verbis

infpiret potentiffimé voluntatem ae

feu

illis S. Spiritüsgravilfimis etiamatque

decrerumtam Talubre,vztandä penw-

tus,

etlam hortando : /Vos omzem bominena

loía ifta commercia,utfaltem. cerciüs

eli

Eccl. vp, 10ducasdp domum LtATL T. mæltæ entm

con(equamur : Patentibus autem lar-

dein

83..— funt inis di« dolcfi, Non pateantunqu&

giti velit folicitam curam , planéque

Pa

necc[ümm, ad tuendam fäjiomm in.

J

domüs veftrz limina: cu/quam. Juve-

num ; nec quisquam.vobis tam hone-

nocentíam &gratumCæ!o candorem:

pu

lm

fti amans vzdeaïur, ut nihil ab illo-me-

ut cun&ti vitamex Dei voluntate, fan-

tuendum putetis, Apes alveare qua-

Gam hanc feparationem & div.fionem

Ux

vis fuumtam folicitécuftodiunt , ut

imperantis, ducentes, cuncti eiá pet--

lbip

aliundé advolantes magno nifu expel-

tingamus,adgaudetidáin pama pre-

t5l

lant; &tamenhæquoqueapum non

mio inzítimabill, ubi omnís animo»

tj

velparum é genere fant.

Sic fitlicét

rü conce:dla & conjunctio, pura erie

Wt

Te

Juvenis ille virtutis &udzofus ; domií

abomnií labe, (uzsque numeris

tamen fuz fecontineat: bonus bono,

abfoluta, atque adeó:

li

-öc bona bonz focxentær. Praterquam,

vere beata.

gtir

DI.

Iel'gq

md t

R'Pl«

y

g

"

J

!

»

-

As

u

m

—

"

——

XeCUNUE

^

&il

4

folerdy

DISCURS

Qd v

-

Eu Q

r ,*FWWW d avum ufi.

Q um

Mes.

I.

Os amatorijs levit a-

ante brrj'nia"exzriäare'me- áb: ;a'd'verfla?:

p lia

Ka 14

H

tibus indulgendi, &

partisargumentoperquá valido: quo

v lire

4

É mos

i ln

E

"VE2

ducendi choreas:

quidem etíam utuntur,qui amandi ar-

meo judicio non: all-

'tesauthorícate fua tueríi volunt; fed in

emy ts

ter incer. fe differunt,

hac deChoreis mátetiá velutredivivo,

egiamïu'ses;

pI De r

* quám ordinatíz nun-

& majoriauthoritatisroboreftabilito.

»non fl

dinz, ab;-exua

otdinarijs & folennibus..

Uade nö*p'auciï miraöumu?,qnä fron-

Joninom,

Ütrebique non raró venditur mifella:

te egooppugnare & damnare choreas

donen d

non verear,ctim eascommunisDo&to-

(

Javentutisinnocentia, mor&mque in»

gip

à "

tegritas: in choreis camen, u in. nume

rum fenfusur licitas probet. — Ita eft,

iiu: P.

dinis publicis; imanroribus,ucin pri-

neque eniminficlasire poffum, Mora-

a fertini

vatis mercarorum offiinis. Qhuare

lesEheolegi ingenti numero affirmát,

W!mtïüaï

cüm fententiam fulminaverimus con-

faltationi (ine DElinjurid operam dari

menec i?

tra detrimentofas amandi artes & pe-

poffe. Partetamen alterátotum Sane

anini

ftilentes blanditias, pareft. nos Cho-

GorumPatrum nonLatinorum minüs;

sj

resrum ufum tantóexecrati vehemen-

quámGracorum agmen ín: chorearü

undtm d

tiüs, quo fric illo effnocencior: Gic ut

ufum acertimé invehitur:efsécqs mihi

adi p

€x liis.qui me audiuatnemo mon euünr

pergratum ram diferepantium judicios

jem at

deiuceps quantum meretur, deteffari:

rum ex vobiscaufam intelligete, — S.

muL)

paratusfit, Oftendam autem. vobis ,.

Auguftinus in (qorum Sermonum alí«

d

Juvenesin choreis ducendis duplicenr

quoChoreas execratus, alt,ex illistan*

fliomni

pati ja&&utam,quà. damnofiorem nul-

tum detrimentilnfüum populum de*

lamin. ullis nundinis quispati poffir :

lu

rivari,utChrifGiagi ad Ecc l"'f'-*;""wm'*æïi:s,-' de

lnl

Una eft, Lucti ceffantis,ob bona, qua

Pagani de Ecclefia reuertatur,Hac ipfa Top,,

k (v f

ibiperdunum; altera Damni emergen-

deredumS. Ambrofiusloquitur,fiqui- -

tis, ob mala, qua inde refulrant,, At«

"d

BusPhelïïïs«-fäl;aïe'pl*ïa*ce't',æ átque ita: o- Lib. 3.4de

1WW

tendite,an ad oculum demonftrem ,.

mníno facere decrecum eft; falteut im- Virgi ,

d

u

j

utramque, quam

(

5

ixí, j[»a&qram Cho-

quit, adultere filie: qua veróVirgines,

rearum fru&um effe..

.

WJWH

quz prudentes,que pudiczfuerint,abs

ginti

1í. Verüm quia Polemicasinter le-

fit, ut ejusmodilevitati dent operam,

ges non poftrema eft,non relinquerea

nifi perire & quales funr;po:ro né e(fe.

tergo arcem aut munimentum, hoftili

malint, Alibiautem,cüm accuraté enus

j

)

milite infeffum, non parüm expediec

metáffecquidquid ex choreis malorü

EOE-

R. P.Segneri 5 J.Chrife, Infir. Em.(ll.

6 gg

E

ia

zi

DISCURSUS VIGESIMUS NONUS,

fe

confequitur;atit certé periculü c&t, ne

do omnes veteratorís peffimi !

æäagi ] |

vicentur, omaä;cïu?e fenfuum illece:

H

confequatut,hís tandem verbis fuum

l

eá dere (ermoné claufit: Quemodo pa-

brz; &ad' fcelus pellacia fupetetur,

^ Coi'ïbg

[

tienter loquar, píà pratérea, comventéter

Nec diífimilia his habent alij Do&e-

A Lap: in

LE

.rum Príacipes, quorum fingulorum,, ;;,

deficam? S. Ephrem eà verborum for-

[7

muláuitur, dum de choreis differit,

- setbahíc referte nimislongum forer , Exed,

uz nulli audienti horrorem non de-

appellántque . Choreas

Dzmonum

s

D

beant incutete. UL citbare; inquit, &$

conventículum , ftragefn Innocentiz,

j

fat

chorea.ibi vivorumtenebva , vouluvum

folennitatem Inferni,Circulum , cujus

centrum fit Sathanas, Rationem igi-

lg:ïl

evditio, Angelorura triflitia: Diabolt fe-

£ot

um. Alibiveró quarit ; Et quis tandé

wurnuncreddite, AA, do&ring tam

in fpeciem difcrepantis ; quá Mora-

qu

eít,áquo rem tam perniciofam Chri-

ftiani didicere, qualis fant Choree ?

les'Theologi Choreas probant ut. in-

$$

«

Noninquit, didicerea . Perro , non à

noxías; SandkiPatres veró eas exe-

crantuc üt Diabolicas? Quorum Íene

9t

S, Paulo, noná $. Josfie,aut quoquam

E

alio Apoftolici Collegij;Magifter usüs

fa nospareft ampledti? Dicere, quód

B

cam perhiciofi alius eff« non potuiffet,

SS. Patres exaggergrione , Pro Con-

cione dicentibus non infoliià, ufi ünt,

H

quàm Draco ftygius.Hic fuit, qui fuis.

t

Serpentis ortuofi, [pirisac giris arrem

ipfis parüm foret gloriofum, Qaz

4

enim ifta amplificandi exaggetandi-

|

9 1

hanc docuit: Draco aztiquus [uis vo-

luminibus docutit.

Nec aliter fenfe-

que effzt ratio, fipro veris falía doce-

41

a

Oï. 8- de

qu

runt, aut locuti funtalij, quos fumma

rentür? Majori eorundem cam dede-

Temp, d

?

utdoótrina, ita & vitz . (an&imonia

core reípondereturs foiffz ipfos de-

hi

12025 .

ün

fin

commendavit: Quid priüs deplora-

