Levitarum Tribuadjuvante , eo diíe

mniur. — Cras, ajunt pridie ifti Juve:

i

'isc:i. N

adunatorum ad choress viginti tría

nes , e(t dies feftus Ecce folensitas Do-

1£

ia

millia. internecione delevit : ques

mipi eff agniuerfaría. Eamusad Tem-

Qu

.tum recens Idololatrie crímine gra-

plum Dei Matti facrum , & gaacau-

p

$à ? ad fanctilfimam banc Dominam

viffimo cofitaminatos , verifimilecit

n

fimul omnes , nullZ de tam attoci fla-

colendam ? ad petendamtor deli&o-

(üh

gitio expiatos peenitentià, funefto fa-

rüm ,quibusejusFilium offzadimus ,

f

n3faluin ipfumadeó Infernum de-

veníam & gratíam ? autadimpetran-

lh

filuife.. En primarum chorearum

das devorà hac. facriloci veneratío-

lir

egregié coronata folennia ! en pri-

ne ejusdem Matris ad Filium preces ;

iQtt

mum ex his collatum 'Hebrzo p.o;pvu-

aut :patmbinium(? NihH minüs, Ea-

"i-—

Qg

lo betieficium .

[j

Quz autem fuo in

mus illuc ad choreas, ad videndas ,

T

fonte tam venenataeft aqua, an in

quz illuc ad choress confluant, Pu-

4

n

rlvis fuis falubris effe poteft ? Qais

ellas,tam copftanii,i Superis placet ,

fi

proinde enumerabit neces ac czdes ,

pietate , utnullo noa anno frequen-

M

(;

tilfimg adünt luceiftà factá. s vi

3

P

^

j uä. 21

quz in his obledtamentorum occafi-

At*

-

T

onibus funt perpetrate ? Auíim di-

deant Filias Silo ad ducendos £hbores ex

qu

cere , primam illam Hebrzorum (tra-

more procedere. | Echifunt. dies (an-

di

Giffimz Matii facti , hec devotorum

gem , fontem fuiffe & originem tot

L)

&l

fluminumcruoris , que poftmodum

animorum íftudia

.

tanto ejusdem

t

ex abominando hoc choréatum utri-

Mattis admicabilis faftidio , ut ipfa -

t

uíque fimul fexüs ufu promanárunt ?

fe hzc fummé , exolam: effe profi--

tit

tam multe funcinimicitíe , quas cho.

teatur. Soeleaunit

*

53

nima mea. -

ch: w;/äm:jqdfþftu; Ifx 14v

Qu

rearum hatümce causá rivales juve-

r

ixvr. *

*

t

Y

' DAMNATUR. CHOREARW usus,

| J::ædcs 1,

dieffe, quisambigar, quIn multó. fo« —

XVi. Videor «mihi (atis demon- .

Tpetum,

füálfe-, quàm chorezfincferales &

m

lertiüs :caveretis ejusamittende pe«

CO

funefte nu

ndine , in quibuscerriffi-

ticula, eríam verifimilia , mul:oque

magistam certa atque manifefta 2 Igí- —

lil

'

mofepeticulo.exponaut Juvenes,ram

du

l

"Lucticeffantis, .obmaxima, qu& a-

tur falubriori vos monito Inftitutes

X

)

10 4090

mittunc, bona'honefti pudoris , &

hicdimitterenon poffum , quàm (iil-

lasinculcem Sapientis voces : A4Mjfe- g;d, so;

, rinie

laudatzepublicifuge ; quim Damni

'emergentis. , ob ea , que coafequun-

2

rereamima tue placeusDeo, — Miferete — o«.

spuridi

lii t

r gravi

ffima mala, XUadeperin.

qä

animztuz, quz vix in vijs planis à

ac cüm .Del

cafufecuraeft ( urilli confe(fi funt ,

phini in undis lzti tripu-

Tbr. 4«

N

.diant , certum d argumentumeft ,.

qui dixerunt:. Labricaverunt veffigia

18;

lpl

1

mox fecuture tempeftaris; ita càm

noflra in itinere platearum neffravum )

a

d

L

j gt

.ad choreaspublicasfe parant Javenes,

juomodo ígitur in pïræcip-igiis falute

nemoqtuidquam " dubitet, quin mox

non periclitabitur ?

l pe

;rdicam

ynde tytt

.etiam orítura fir cempeftas. , & exiti-

XVIL Afferere animá tua;

in-p'rimi"s ad iüggu?!;a*s iftas marres Pa'.

Yià o

um allatura nefcio magísneijs , qui

?

eam excitanrs an aliorum animabus

L.4

rüm fanécautas ac prevídas, Si non

'3 ifïiï?*"* &5' -

ïHWf -0' ]

cMectamen ad hzc vosanimumun-.

vultismiferari animam fobolis veftra -

infontis , capíat vos (altem miferatio

gad at

|quam advertitis ,& vel omníum fapi-

;entum ingracijs , vultus, ut cenfeantür.

asnimarum 'propriarum. Mementote ,

ïg&a CAlb

Juvenum honéftaoble&aments , que

liberos veftros,ut vobis inculcat S. Jo-

Dominat

annes Chryfoftomus , pretiofum: effe

of dcliäü'

funtpericulatam evidentia , & mani-

fefta. "Necme fügit caufa, ob quam

depofitum , veílris manibus à divina

«idlmus ,

— dta pericula nonformidatis : eam vo-

providentia creditum, Maxime pre-

jpettte

tiofum vobis dedit depofitum Filios fuos:

v

bissbsque ambagibus.aperiam. Non

;formidatisilla , quia magis funtani-

unde de ipfis amiffis vobis reddenda

i p

me,quám corporís pericula. — Ani-

incumberratio. Ideovos Dsus ma-.. 4

volis i

tres effe voluit, ut foetus veftroscom-

mamveftramaurparüm , aut omni-

videnda

monenamatis : hinc mirumnonelt,

ple&eremini amorenondiffimili illi ,

hüflh Flï'

fiejus exitiumac perniciem nihil ve-

quo ipfemet eos comple&kiturs qui

ri Pläüfh

ftià intereffe arbitremini,

Tvimirum unicé fpe&et bonum ani-

o

mulati,aut à quoquam nefciri poteft ,

marum ipforum : hoc veftrum offi-

j U y

uód illam quetidie eó adducere non

cium quomodo facietis, fitam fune-

- dubitetis,ubi certiffima funt pericula,

ftis illos pereundi perículis expofitos

g dia .

. & (trages ejus atque. exitium irrepas

relinquatis ? An iterum diceris: ve-

e

Jeyod

rabile ? quomodo igítur. ja&arepo-

ftras filias non periclitari (uà falute

»

& eas ducere ad Chorum, effe morem.

0 €

ig;*äfm

teftis, vosillam amare ? qui amat,

74"U€P3(

ümen Quaretimuiffijnquit S. Au-

antíquam , & paffim u(urpatum ? Ita«

;

jl

gaftinus,z/fi 44 ama[H ? Atqueadeó

ne , nullum ve(tris filiabusex choreis

N

periculum ? inculcat denuoS.

f anim« falus vel tgmmum vobis cor«

]qaq'.

',f'adfviu'gm

Hhh ;

Rée$

j

d

"i

ET

o

. DISCURSUS V':Grasxmäs'* NONUS ,

4/t

xics*Chryfo&mnus.. Non vacant pe-

XVIII, Idem porró. monitum o»

th & 2l

h

mnibus ,qui me audiunt, Puella ín»

[

- xiculo,qui veftiti faccis , opetti cinc-

inü

re ,onerati catens Íncavernis degunt

culco: miferere animatué, — Neícitis,

£l

inter affli&tatiohes cotporls affiduas ,

futuríimprovide , quàámacerbé lui-

100

inter preces prolixas ; & Juvenesve-

turg fitisunam . aliquamfeftam ex il-

H

ftri medijs. in faltantium chorís , u-

lis diem, quz nunc vobíis tantopere

qwa«

bi facultates corporis omnes, Inferno

artident, — Sosor S, Perci Damisniob -

federatz , tot jaculis illorum animas

. fpedtatas tantiim , ex edium fuarum —

AtYO

"impetant , vivant fecuci ? Leges illud

feneftris, cam voluptate choreas, &

qUiV

-«óntingereprzfumunt, quodplerum-

ob auditum amcniorem fymphonla-

atü

que contíngere folet,

Idcirco: càm

ruim concentum: quindecim ip(os di-

tus,

nuntiatut mors Parris fimul & filij,

es purgantibus fimis atrociter ctue

9?3

nec tamen conftar , quís eorum prier

L

cíataeft $ illis inquam flimmis tamv

obierit

$

- fi Blius fult tenerá adhucee-

vivis támque urentibus , ut. ijscome

*

i

tate,fupponit Lex, prids hunc , quám

paratenoftrx lammz , f non mor-

Patrem . deceffiffe;propterea quód. -

tuz , ftupide cert& & ad urendans

?

tas ifta pluribus expofita fit moriendi

ineprz videri poffnt. — Quid ergo e»

Es

[2

[

1.

peziculis, quàm ztas virilis, & matue

molumenti capiet, qua'nonrantüns.

L

?ii *55*55?

fa- l[ta pareft , vos quoque fuppo-

2

*

- forcuitó ejusmodi luduim fpedtar, fed' —

&

T

L: wigs f, hnetein liberorum veftrorum cura

L

parsejus eft. przcipua , Ipsámque a-

a

de | xebus fempertimendum vobis eft, nepere-

deó fpectaculum * Subeat animunmv

ant in periculis pereundi ; lhiocenim

qi

veftrum , quis quantüfquethefautus:

l

multó: (ne comparatione crebriàs

fit Virginitas(juvat enimcredere , vos.

T

contingit ía ínfirma illa etace ; & in-

H

eptum eft;unquam dicere, — 240zff o

& qu&idcirco curáac ftudio illi fer»

"m

^

mae periculum. Dum autem matres

vando oportestinvigilare, Conche,

m

&l

iftz confuetudinefe, füámque . focor-

quó przftandoreft , quamfinuclau-

«l

diamtueri volunt, rem acu haudqua-

dunt , Margarita, quóque major , ho

W

quam: eanguntz maültitudo fiquídem.

&litorerecedunt longiàs , & profune

W

peccantium in Dei tribunali tam non

diore in maris finu fe recondunt ,.

U

&levat noxom;ut ipfa vel maximé fup-

*

maximécum innubi celo ferenüs at* ^^

Ppliciom. acceleret,

Quid oggannai-

fider Sol ; tanquam d natura edodtz ;

dis? fre morirefl. Cafareo decreto

tantó folertiüs predonum vitare mas

].v

Veneha non debentinbaredes dividi, fed

nus, quantópreciofiorem mercem It«

4 üÉmbiis:

f

d & fædxæ sarrumgi; - Etabu-

nugeftant, EtPuelhà, que , Virgo

t

' 3€ï»gää£äägä

fus , Innocentiz tam perniciabills,

erefcus,

. càm fi;tam eft locaples , fpectari feme

u

unquam ad hzredes tranfeat , & folo

per velitín publico nullo metu , cu-

ü

thoc rituloretineatur , quód fitufus:

1á nullá, perindeac finonaurum, fed —

f

feeit

b

perindeaenonesreiam abuí ? paleas circamíerat ! ncerapi

:

**

i

þx

3

äAMNAm& Cï'äOREA;äHM UsUS, —

41t

effe prmiääm Deg Proinde . que

agentibus,

mó chorum.

Ipfe äüfä*

QU — zap, *

gemmam iftam poffidet, niais quàm

cin&usagmine feminatum ombni lu-

Paslh fe

ET

xu id fpectaculumexcultarum ?. Non.

indignam (e mon(rar, i. femper cum

focuis;

£o Biominam genere. vulragere , qui

excidant ejusore hec deinceps ver«

ACeDbE j

non nifi przdones illius funt,

ba : IVaMa Lege vetitum efl choreasaut. —

hn al

accedere aut ducere, — Perpendat po-

—

X1X. Sednecjuvenes, & fingulos

? tuNoptt

quidem. aliter quàm híis verbis com.

tàs, nonquid fitfaltus infe. fpecta-

Daninid

pello: AMaerere amimatue. — Mifere-

tus, ucfaltustaniàm e ,hoc. eft, uc

vm ftzcum

atvosanimg veftce ,o filii, Àn non,

eft ars quedam apré movendl pedes.

iues, d

temporis fervando inrervalla , nunc.—

qui vobis ín venis bullit ac falir(aguis,"

p

aánon inquieti illi & animofi fpiri-

progrediendo , nunc ad foni mufici —

inqt

tus, habenas ga-tiiüg[zia cupiditas, &

legesgeftus temperando; in quo u-

m

ttochat t

pre czteris,pravi, quos contrax ftis,

tique toto peccad ineft nihi!; (ed quid:

Tutojs tf

dabiins ac propenfionesad cafum vos

inanimo fuo faltatio efficiat proprer-

"

"

g UM

inclinant nemine foris impelleare?

€a, que ifíam comitantur & confe-

f non m

Quid igitur vobis Rec , f1 huíc tanto

quuotur. Quid refert, Choreas ín

d urevtüt

percículo majus alcecam Gccafionis ac-

(eípe&atas peccatum non elffe , fi,

eefferit?. Arbores'alique muld re(i-

quiadfaltum accedit. interim ipfere.

Qxidf-'brgoe'

mon atf

pà píngues, ficcd prater morem za-

verá peccet?' Difcutíat autem & ad

[

te, calidis morg agitarezd; vens, ex-

examen vocet , nonquz agíccaniüm ,

Ed

atferuncipía, & in ceneies abierunt:

fed que cogitat

.

dele&ationes in«

psimqt!

x tnint!

yuantócertiüsaccitiàs ia fubüdere

quam, qu& obrepunt,' ac de(idería ,

anerhtln

illas contigiffer, (ietiam allundead-

quz aliorum ocaloslatent; & vel ma-

qedtt, !

motus ad eas à quoquam ignisfuif-

Bibus palpabit, quàm graves ipfum

fet? Volvite Beatorum Ozlitam vi-

urgeant cauü(z , at lectam perícalofa

al

L

tas, & invenieris non unum eremi in-

oble&amenta tímeat.

Miferere igi-

iudel!

!

,

tüurazuma tu,

t Cont

j

colam, fuo claufum tugurio, &ad

Cogítet quisque ani-

czlum Cedri. inftar. ere&um, inna-

mam, de quá agitur, fuam effe, non

um

J

il

]

tz tamen cupiditaciscalore, & repen-

meam: & propterea ipfius magls in-

gemi

jüf,

ting ac vehémeniis fugecftionis fla-

tereffe, quàm meá, curam illius habe-

; &pW:E

re, dacere vià turd , qualis

tofe&ó

T

tuipsà in folitudine impuris ignibus

exar(ife.

Qu ergo fors erit arboe

noneít viadelitiarum , cüm ifta re&dà

1'0

j

ris, tanió magisadfl;mmss 'conci-

ducat in perditionem. — Gaudeut ad -

a

piendasapta ,. cüm undique ignibus

fenitum organi: ducuntin bonts dies (u«

p

fuerit circumdata? Quz inquam, e-

o5,€$ in puutlo ad. inferna de[cendumt. -

i

en )

1

rit fors Javenis. quí nefciat , quid fit

Diestotos hilariter & jucundé exi-

"J

Ij

g

vim fibi facere.quíi oret racó, afperita-

gunt; non aliudanimo volutant,quàm.

[pc

LA

quomodo novos excogitent fe oble« -

Ü

tibus corpus divexet nunquam , venis

"] mew !

:

'fuäp*hure feré m.agïi, quàm fanguine

&tandi & variis Tolatiis fraendi. mo-

l

at

!

fæC(-.m

TT l

fl

wrggaubus, diu camen adjig-cl;oreas

des, & um tepenté fe vident p

j

-

g—i:';e-s m

4n

mscdksäs "fRJfGZEïS;;:MUS- , DE ïiz-räzsinum :

pitesactos in infernum;ffff*N'ona'al;i'o:

fe.recreet, fpæ.qisn.(c.þbnöxïämy redde-

Tur

tempore fsciliüscanes à ferarum aber--

ret fempiternis ?. O- quam miferanda

[)!]

rant veftigijs ; quàm verno , quando:

&onditio:tefte $; ÀAuguftino ubi curà pra-

qüo

florum virietas & multitüdo vehe-

terít, quod. d-!:&a:, €3 fiue fine manet ,

!

í

meates undique fpargit odores , u: fe-

quod. cruciatY Preecor benigniffimum

rarum odor jam natibus percipi non.

Deum,;ut vobis det faperein tempore,

t

poffit, . Quod ergo opera pretíum fa-

ne príüs contínga

Y

.

experirl.ift as (ffä' la-

^

ceret, qui, ut modico Kfcmfp;gr,ig» fpatio:

mzitates;iäqiujäm C«rcicie:rä;-f :

Mi g

eje HCH CHIUHIMEHI HHH H a

U

j

s

f

— DISCUKSUS XX

LÀ

| D« Veflium luxu €9 m*vm*mndm n

val

(0

K

AMlogs diiquanpe d

visMnfrat Gitgiiidrmaloe f plugtio

de

2

mo fauiffe vulneratum.

"d

lethifera promanabat.. Et cüm hocíta:

g

:

;

tam dementem;utper-

fitfpe&tate tamen delirantem Mundü,

D

vicaciter vellet plagss

Pro eo,quód veftium faarum illum pu»

s

3* fuas, fosdá fanie ma-

deatiillis (e jaGtat *& pro eo,quód oc«

ag

s

nantes, fericís & auro

hl

culat vulnerum fuorum faícias, eas fue

fciis obli

garesqui ex ipfis hifce

petbé offentat. Facere proín non pof-

,

fafciisoftentatis.gloriam captare. AlL.á

fum, quin dicam randem, quod fentlo

tamen non abíimilem dementlam vi-

de ejusmodi ftultitia:quamquam eninm

f;

demus indies à nonnullis exerceri, nec

hac mea loquendi confidentiá apud a«-

tamen effe, qui admiretur, Quid func

- liosparüm profe&urus(um, mihita-

A

quzfo, veftes, quibus nos amícimus ?

; men illa utilitatis aliquid'afferet,Si ne-

:

N^n aliud funt, quàm fafciz, qáz alli-

mo corrigenquod hac io re d tam mul-

Lf

geut vulnera focdiffima;que peccatum

tis peecatur,ego faltem illudiaplebo,.

D

ii.lixicQiamdiu peccatum ignoravit

.ad quod non tacitum Coafcienti

homo,tamdiu veftibus opusnon ha-

-

Qu

murmuridenridem extimulat. —

[l

bu tperindeacobligari non debet,qui

li, Quid autem vos mihi proþþff-

fine vulnere fanus e(tac incolumis, Sic

ut

omnem

sn«f.f'

tum arbitramini ? An

!!lq'

BA

f

fuus cuilibet candor acintegritas ve-

veftium ornatum ae elegantiam ,

LT lfd

"

:

ftis loco in Paradifo fuiffet, ut fuá Sol.

j 9

Tïw

feminarum maximé , diffuadeam?

luce in czlo veftitur.

Tota proin fe

Hoc fi fpe&arem,non folüm non mo-

[i'dx l;.,f.mï

Mif tu

operiendi neceffitas ex culpa. nata eft:

deraté,fed ne pió quidem megererem.

eumenim in finem primam fibi veftem -

KU

Càm enim Apoftolus femínis per-

i

ta'm fn- !

homo injccit, ut x,slgfcr pudorem, qui

miferit, eleganter gs&irl ,quis

B

[*

s hu.'

u

IZUXU ET INVERECUNDI Á..

t redi

Bumanuserit &ng:dus ucomni illis-

Romana Rei pubhcæ receptum era

hitra

Ornaur interd um vehc? Id'igitat ,

que conftituerat , ut varii. digna

Tl pn-

. quodego fpe&o hiac mea differcatione;

num gradus* vario: eciam: veítimento-

277

rum

geneie difcernerencur, -

Pld[ tV A'mm.

eft, ne quis exira limites vagetur abib-

o

niffmu

fo præüxos A?peftblo,qu: in hocorna-

Romanis veffe dignitates fecevuere., Hac Martell,.

tti]port

tu veftitumgeminam attendiconditio-

autem noftra ztate- quis Bominum ^ 26«

ls ale

vefk difcreverit 2

Proniffi-

. nem voluit : verecundiam inquam, &

gradus

fobrietaten z Verba Apoftali fünt. Sz-

mum

(i non alio;. anf*n veftium,

i velirindicio, revereit ut Prine

LTUS gniiert$ muliereris babiuu: GYAU ,

qüïS'

14 9.

6um verecundia 62 fobxietate: armzm:&

clpem,

ivix inter Equíiteslocum ha«

D

[e. Tuacautem extra hos limites itur;.

Deat : & colere u Hlluftrem , qui vix-

Mereatonbus accenferi

metreatur,

cüm prudentum virorum ;n&zc:o ves

ftatmrapparatus ac. prerium mulcüm:

Quin imó,. neruftici qmdem (atis hae

excedie condítionem && opes ejus,quis.

bent eo fpe&tari habitu, qui vel civis

vel quz iís fupetbit. ;

eaque IQUQBC

gradu eftfplendidior, — Vetat Lex,of-

coutra fobrietatem peccatur:aut cüm:

namenta Civitatisrus transferri.

l fíauis:

X

i laga:liz

decentia violatur & hone&as, qua ad'

lex. iffa (iin fabricis;certé non in ve(ï:i-

Cde

meocua

Confidere-

mentis: acceptatur.

verecundíam: pertinent,

Qx!dquid enim a4;f,.

l MLBdUc

mus lizcfeorfim: arque ita dum tota:

veftium in urbibus geftatur, eo moxe- friv.-

illangte

noftraRatiocinatio geminisab Apo(fo-

tíam rura fe vcihunr, & ex zdibus ad:

]o &:uöms bsfibusnititurnemo jure di«

caías actuguriamigrat, Quidaurem

qmd Qf

[

m

-

cet, eam a&ti cfï"cmæd ficatam..-

laudis illad' meretur 2 Veftem gerere

L.

1 Don poe

gradui;in quo quis eft;non refponden-

godfento

m Ex r:moqmdem cemp!urcs

iem, fiS. Thoma cred:mus. eft veluc

nam ent

veltiendo condíitionis (az , in quáà

vc?rem mtndasxum circumferre; ÁAn:

Deo pof(iti funt,limitesexcedunt, Vee

topt

auteureó quemquam faftus addücere

] [Nh It

ftes preter. natüralem quodammodo:

poterít,ut quocunque pedem ponit ,.

fett k

finem faum, quieft, tegere nuditatem,,

femper fpectantibus mentiatur , effe

& à temporls defeudcrfg injuriis, ali-

nmmur

nimirumfe Illuftr, effe aliinRepub-

um etiam finern. pehncum :habeur;:

lica Magiflratu infignem;quin talis fit;.

dmh b

nidu

quieft , gradus hominum inrer fe d:—

& quinin mentem dein veniat, de: tah

&*1ngucre,quorum alii aliismapis fur

femendacio Sacerdoti- accufate

Aut

jl

$, Tla z. fpectabiles,.

Exterior auleus*mdzrmmx

neceffe eft lege latádecernere ,. vcft"es?

hlPOr

r P

nflm

2,4:V99. quoddam'eft conditionis bumana:; Hinc:

'orró divetíz conditionisfignum non

ar. 1« Al T heodoricus Rex apud Caffiodorum:

clTe,qucd melior Politicanon finer;aut:

, gmaüï

$.

za[ -

['Od lur

tantisencomiis Purpuram íuam ex-

fateri oportet, fas'non effe, veftibusu-

n"wg E

tulit,g9ia; inquiebat , præ,ft'at'lmmam*

j

(Pip 253

ti adtamalienaa verofi fgmäcanda.

geueri' ,. utde Principe non poffit erravi..

V, Qüiddeindejuvarin Baptifmo:

; Hem'

Id quod'jam antehac etiam moribus:

renuncíá(Te ZindocSomnibus pompse e

jnls p

R.P,Segneri SA Chrifl Inflr Tom. L

Ixi

j*

ls [Am m'

1

4

DISCURSUS *TRïGïïäSï-MüfS , DE v,gsrfg;gg r

ti folenai fe f—göæ&aaeöeö

que nullo :gmääæ

A

N 0 Cüï Gf&;s/

jus? Simul

28

obligálfent ad has pompas fe&tandas ,

pulcherrimos, fed p

CUIE

Ad

a

anmajore induftià. & diligentá iis

Pïimïm*55.&'?3??-&55&1; mmmqugæägex.

der

tínet : ferri fzpüägö&ï&ïgägägd' ifte noa

inhiarepoffent? quod maximé de fe-

mu

minisverum eft ( quacum ego hac ín

(pe&srent , quàm nealiis. m feriores

xtm

re abufum hodie precipué . damnare

reputarentur, Keapfeid propofitum

Ttti, fl

ipfiselt , ucvideantuc effe, quod non

conftitui, tanquam magis publico de-

ivf

trimentofum) maxime, Inqusm , - de

func : dumid unicéagunt , at fociam

u gelr,

feminis verum eft, quz ferà fingule

quzlibet & equalemíuperet, — Gre-

&

pom

adniliilrantà incumbunt curá , quàm

corum feminas ajunt. hác noftra

quis

itain ito genere delírare, ut alique

Y

ut fingula corporis (ui membta, quàm

f

offuntelegantiffime veftianr. — Quot

feptiesunits di«i intervallo vetesmue

tent, . Non fioat Deus,. ut ejusmodi

hm

ho?ás feftorum Deo ac Beaiis Caliti-

M

bus dlerum fe veftiendis, comendis ,

in(apia ncftis etiam ín Provinciis in»

m

exornandis iftz cohíumunt ? 5i tam

valefcat.. . Malé métao,ne, fiqua cum

x

p

mulras confcientie latebris dilcuti-

Gizcis iftisin(znirec , alig gomplurcs

&l

endis, dum ad facrum Tiibunal ac-

ipfam boc praztexiu, nequid equali-

E

cederecogitant, darent , quanto idi-

hus concedant ,. q&füc ucque dem

m

p

Yfarum commodo fierer ? Clemens À-

fumptuimitari, imó & fuperarecon-

Itj

lexandrinus afferit, feminisolim Chri-

tenderent, — Quío. non deeffeat for-

tüim

ftianisvitio datum, (i fpeculum do-

fan, quz famere, quàmnon fupeibi-

v

mi habere aufz effent; — Nunc fpecu-

re, autcuiquam alteri/veftium fplene

L

ien

dore & numero concedere. mallent

L!

lum domihabet; quaxpanem non ha-

bet , & grandisinftar piaculi foret ,

bombycibus non abfimiles,quibus fa-

ig!

Eu

fipuella uiquamoliqua in templum

miliaze ef, ut fericeum fibi qua(i tho»

racem texont,efce oblivifci, . Ab re

Yé

feconferret anté , quàm diu conful-

1

N

proinde e(t, luxum & vanitatem ne-

-

torefpeculo deliberáffec, fatííne bel-

lia

la, fatífneornata, & quantum vellet ,

gare,ubi abeffe hzc non poffe manife--

a*

,

'D;nïz:- "

A XHQI

viris placitura videatur. - Neque hoc

ftam eft..— Nemo veffimenta pretioJ:

2;,9,16)','

(feihieet excedeztia p]f*afpr'z'æ'æ - jfæwm )

N

ullam angit,ranquam mínus ad Chri-

[

e

a

AT, l

li

ftianz virtutis normam | exactum

uifradinanem gloriam quarit, . Y

C0f

i

promptz enim funr excufationes. .

monium eft virí omni exceprione ma

V. Facimushoc, unavoceiftzaf-

joris. — At Puelle noftrz, multóuti-

Tr,

lam

firmant , nealiis , quibus aut pares,

que Do&ore ifto fapientiores ,nul

*5 pra

aut fuperiores fumus,inferiores videa-

fuisin veftibus (uperbiz tíneam Ínve-

e

niunt

*

integerrima ubique mode(tía

-por

mur,Quzautcem maritos habent,com-

munl hac fe purgandi ratione non

eft.... Verüm, o boüz ! nolle videri ín-

: 0'?11

W

contentz ,aliam fibi propriam adjun--

feriorem zqualibus], humanum eft :

T

unt; & ajunt$' (e Maritorum Id gra-

at nolle videriinferiorem majoribus,

s

tià facere,quibus placere velle jure ud-

ftc

Pütida omninok füpeizb-äa ea; D.

VI.

tian

»

Q a.

[ .:

— VL Mlas portà , qug maritis pla-

marito, ïbbæ'cgg»ä,äü : fScdïqu?gg maxi-

g Lal

ma quzqueslta, hoc etiam inendae

cendi ftudiofe ornare & comere vi-

iqudpte

cium mors detexi, Defilt vivere mae

idibe

deri volunt, $, Joannes Chryfofto-

mus In una Homiliarum fuarum , ma-

ritus.; & cum illo pratenfa fe co-

) iferitta

z

mendi facandíque caufa, Quid autem

ximé ad mores formandos dírecta ,

gzoyoütum

vidua ? Hzc cümgentis more, nift

Ho9:8,feftivà irridet & explodit. Lane ,

,qüod i

$n epift ,

-ajebatilleut placeas marito ? quem

lugubri atráque in vefte in. publico

,üocim

,

ad Feä

tam exquifiïä' veltium slegantia &

comparere non poffet, hanc fe veftien-.

[1

w t

-.

diratíonem tenuit

r

domi cüm effzt,

of zil

« pompá plerumque inítas ? quotus-

quíisque enim virorum eft, cui mole-

omni,quo antea vivente marito, mun-

, ud

dbïmtili&är&&l—perb-ieb.ac,-osn ata,come

Éumnon fit, eo hodie impendio fo-

lov

pta fucata, sícqueut Sponía, nonut

lam veftire conjugem , quanto olim

q n

netoti quidem familiz: veftiendz o.

vidua, nullo nontempore ad feinvi-

xonpdsir

fentesadmittebat, Ubíautem domo

pusfuifíer?. cui dutum nonfit, com--

ne Iu

prodireres pofcebat , tum enim verà

pata re,cortadere , emungere, unde

i gompf!l[fi

andecopquirere pecuniam? & tamen

msgnà fuà moleftiá lugubri illo ami-

jid æqmä-

nifi idfecerit, perpetua jurgia, per-

Guutebatur , ut facilé nafutioresad-

que denit

verterent, magis dolerefeminz, ve«

pecuum domibellume

aptrate

indeidem S, Do&or, — Quis crédat ,

ftiumin publico pompa , quàm ma«

desfeoclot

comerefe , ut Maritisplaceant, qua

ritocareredebere, Poft alíquam tem-

poris intercapediuem morbus infelí-

aov gt

1

vix domum reverfe, ubi maximam.

allum o

semporis partem maritorum in oculis

cem le&oaffigit. — Caput, vanitatum

([t mmlem

agunt, mundum mox & ornatum o

iftarum fedesprecipua, ica intumefcit,

ybu

(]

ut grandiorem pilam luforiam zquets

ld

mnem ponunt, humili arque obfeleto

b

b

veltitucontentg : refumpturz elegan-

fcedatur cutis, horrefcunt crines , ma-

qua

]

NI

j

tem & pretiofum , cümiterum in pub-

xille, tam anté nítentes , nigrefcunts

creícant oculi , utíuis & cavitatibus

vtl

licum fuerit prodeundum? Quis hinc

j

.nonvideat, eas non tam hoc, quod

emicarevelle videantur. — Lingua au-

of

./.:1

u !

pratexunt , quàm vanitatis fuperbied;

tem, quam non puduerat foetentem

animi fiftum tot. mendaclis involve-

! [M !

It

ridiculo tudioad fcy-re*pe*res;&[ mn»apd as

E

ii

I "1

impelli?

retam fadà, tàmque prodigiosé ex«

Jnit

il

ANic,

VXIL Nonmul

Efsabh*iinc annís Ro-

traosprorenditur, utcüm mifera re-

TM

F f

l

ma vidit feminam , viro quidem jun-

trahere illam intra dentium fepta non

, y

j^

Erito;

&am , fed veftium luxui inanique

poffet , velinvitaillam admordere co-

ytrote

d

$x5 £725

j

pompz usque eó deditam, utdiebus

eretur. — His in anguftiis & srum-

; at

;Cs

nis vitaillam defecit , felicem,fi cor-

" uemü

j

omnino fingulís fex ipfas horas da-

j

[j

ret aptandis corpork veftibus , fibi

poris cruclatus tam . infoliti fpiritum

gout n

mefi

'.

mundande, difcriminandis crinibus,

extremo illo tempore modeftiüs de fe

g

facando vultui, hanc fuam demcn.

fapere docüerunt, & contra&tus labes

a

m

elucrunt / Eant jam vaniffimz mulier,

aiagxx £o!;i-t9f illo ;galvl;'ælg » placendi

j*

f

QTE

436

DISCURSUS friæïsgszms;. D& vESwz;üM |

culz, ja&itent,fe fa:tidum (uum coc-

animi intolerab;lis

UA ve

£

um

tt

«*

pus non alio fine ornate , quàm ut

pompa ac luxasffo

gmperacnw

d

conjugalis erga eas amor altiores in

triüncz Equumfcro,c::

atem , & qui

fti

Maritotumanimis radíces agat,. Ego

frenum pati nolit, .do

mare, freníq

uec

-' b

tz

uldem fentio, quód multe ne ipíz

zil

du&uialfuefacere , non eft difficile

4

:L (6:, AR

ia

quidemid (ibi affirmantibus credani ;

jubas il'i fuas forfice refecare Dhil

ni

l

tam faus illas animus convincít ,. non

Aophusjnber,

Quancum ex fimilete:

AUUM, -

q1

K

aliam ejus luxüs caufameffe , quim

medio , 6 vehementer nonfallor, ex«& $ "

E

$l

inaniffimz gloriolz cupiditatem.Tam

tatet emolumentinonanaia fimilia ,

z

tatum eft , feminam invenire , quie

pb

quantó plus domi pacis effet

]

Qu

mundi:fui pompam Jlibentiàs in ma-

quà familiz &ant, ebsdientig ? Cur

To

rid folius oculis omnem explicet ,

filia ia mattitam perelanter obmute

N

quàmcüm maltus in eam fpe&tator

murat & quiritatur , cur eludir impe-

la

oculosintendit ; quàm rarum eft in-

ria? cu: parentes de(picatui habet?

venirepavonem, qui pennarum íua-

N

€ur fuorum ingratiis ad feneftras , aut

rum fplendidiffimam pompam fuper-

€tiam ad edium forcs feriatis diebus

(

L

biàs in &abulo, quàmin magna fpe-

adftare femperdederat2. Vcftis illa,

étantium & laudantium hominum

quá induitur, elegautior ,3ägämi,aaï;ä-

P

coroná molit oftentate, Quà4 pro fola

la ferica attificiofisnexibus íntricara,

ü

ánapi gloria vefltimentum pretioffns qua-

ilicinciani, illeinflite & limbi pte-

(ul

vitur , ves ipfa teflatur , &i Gregotio

'me

tlofiores , fugui.igi:lz;fagi idiuperbg;m

fa

Magnocredimus, 44ía »ero vult. ibi

pellicinnt : tollat. Poterfamilias nue

li

40, i.

pretiofis veflibus i.

4

; Evkng;

ii , ,ubi.aþali;j:fzzan

5$ has, exuat hisfillam ornamenris "

poffit videri. -

P

veftlat illam abjectiüs, & videbit , in«

ld

lvl

VIII, Non

defunt M æri:f,[feib,,ta;xn

Uaf

domitam hanc belluem ponere altos

effeminati, ram molles , ut re&iüs co-

fpiritus, & ad nuram ducentium , quá

lum ipfifafümquetra&a:ent , quàm

volunt, fequi, Idémque uxoribus

familie regundz preficiantur ? non

fo&itandum, — Tantümne. veftium ,

ipfi, quís modus tenendus in vefti-

tantum anri & argenti exigít condi

9,

bas, fuo przfíccibunt judicio, fed mu-

inqua funt , neinfza illamd eícendere

lierofi totum ejus rei arbitrium uxori

videantur? quinimó, non aliác

,(.!

rtlinquunt & filiabus -

$

L2

:ï

ne fcilicet ,

rantis impeufis opus eft, quà

quod ajunt , domeftica aliquid con-

nulla fuá forte contenta eft , f

l

cordia patíatur , quam uxor & filig

ambition:

u

*

perpetuis querelis acjurgijsturbarent,

$ acta ill,æm fa[hdlt. |

*

g

fimodum in veftibus ponere maritus

IX, Expedia

mus nosh r nïci ,w& dg.

cogitaret.

O hebetudinem ,. & im-

H!Porn Et

mus, non s(em-per hunc veftium lu«

diar:

5

r

3-46

becillitatem mentis iuconfulá ]. Quae

bï(mgr

d

xum ultra fuam cujusqueconditionem

alia difcordiarum & jurgiorum caufía

ac gradum effe : an autem ille opes

W

& fons certior, quäfn* fupetbia i-llg

non fuperat , que gradui &

condí-

d

vtlok"n'i-*

:

X ET !NVERECHNDIA u

gäz:?t'um

-tääïn'ï;»n-dä fi'»em;*gaäi? à

refpondent 2 Erhic

quod

C iU

familiz efurirent, — NImtrum, .

El

e(t alter à (obriecatis medio exeundi

fetis fplendore ac pompá pl

enum

gl

modus, Quidquíid novz vel elegaa-

apparet, :ni mium quantum difcrepat

t

tiz, vel ineptiarumfeminauna mone

ab intimo illo opamac divici arum

di&i(ll: f,ui

ftratinpublico, d mox alíz imitarl,

fucco , ad cujus men(uram ac. natu-

te hh j

nibílque illi volunt concedere , quo-

dl o

tam veftium ille apparatus aptari ,

quo demum id. modo alfeguantur,

illor pl

temperaríque deberet, — Mírum pro-

Salomonís ztas tanrís abundabat o-

indenon eft, fi parüm ditarnus fit

atecl,

pibus, ucSolymistanta effer argenti,

lllefplendor, — Dom»us, 456 uipis ]. Eccli21. -

t, li

quanta al:bi e& lapidnm copia : ita

€Hples eft, anamil

ab

á

nie : Qu

nos Regumhiftoria docet, Et tamen,

"u fuperbid : quæ ?

fant Spiritus $. verba. Qui autem.

pit o

quiscredac?. Rex ifte, poffquam in-

domusfirmas evertit faftus

» illis quid

ludtinpe

fenofeminaram ;a-ma'ri-;iti,d,aifgm*ewcm*-

faclet

:

»

TEU

pít, adeasceda&use(t inciras & egc-

£ur? 0s

» que 'ï-ff-*'imïïïï

B

jam ante minan-

gellris,

ftatem, u: cáóm omnia alia ia alendos,

k

à

X, Si non nunq,uammäemmtanm

itis db

ornandosjfeminarum greges , earüm-

fpl

indote,, tanto apparatu pempáque

que explenda vora ac. delideria ex-

vettíum familias opibusnon defice-

gb

pendiffet, graviffimis & infolitis ve-

&igalium jac ttiburoram oneribus

re : quid cauíz e(fe exiftimemus ?

: fnttlcity

Veftes nimirum ille, iHa ornamenta,

iabiptt

fubje&is populis mole£us e(fe coa&tus

monilía, mundüsque omnis emitur,

| pb

fuerit, Quidigitur privatis in. faml-

fed pretium nunquam enumeratur,

Emil

liisnon fiet, fiítolidus Maritusimpe-

Contigitaliquando Fr, Matthizüm de

(umeni

tentis muliebris vaniratisvota ac de-

IA div.

Baffo , illuftre Cappucinoram familiz

.'f.dfïbifæ h

fidería velitexplere? AIwllus muliebri

decus, factíque illius: Coecàs propa.

: fa'ua(.

soncupifcentia tbe[aurus Yufficiensefl «

ygüex,äva!iüf

gatorem eximium , inter eundum. oer

ajebat S. Balius , zonfi à flamizibus

Utbem ín Legam peritum aliquem

orun,

L

ge uvb

fluat, Quàm maltas igitur familías

2

ncidere, qui pro€o, quód veftirer

ogiïbu-sïexhämiri Beceffe eft ? Majo-

nudos, exuebat veftitos,

bg T

Accedit ad

tes paffus moliuntur , quàm crurum

hunc propiàs Mattheus,

p

brevitasfinat : alisfunt tonfis & bre-

& velut a.

mdcfcänäe:f

liud ageas veitemviri ut

vibus , aquilas tamen , volando in

complexus, comprimit:

j as

ldn-alW

cümecce vi«

acra, gquare contendunt , & vel ob-

vus étoga fanguis ftillat,

illius fymbo-

, qial

n i ï-en té Num inis Prov ident ià eam a.

f [l

lum, quem Paupfcpumä

venis quotidie

gere in. Mundi theatro perfonam ,

DoGor ille malé do&

u

us emuleebar:

ii

quamagered DEO f(unt prohibítz,

Vereor, nefi vir iftefa

n&usnon un$

Hipoer,-

Écmiremur, fi infelices , pro-eo, quód

tantümalià ín utbeid

i]'HC y' W

llb) de

facere tentáí-

' J

altiüsevolent, deoríum ruant? Pellis

fec veftibusfeminarum

adli

humor.

extimz colot index eft fanguinis per

diffet, haud paulóà plus

cruoris ex iís

Condklomm

venas meantls, Si in veftium mo-

fuiffet expreffarus,

MTA

Ipsümque adeó fo. 1er. g, ?

iumafg

nguine afper(urus,

l

do gad-gm ,dþ(c-rvar-ctu-r ra*tlþo&. nontot

Y

e

/n alis nfi: .3'4,4":'

doüf'

lii 3

fs

418

SuURSUS TR!GEaIMUS DE VESTILIM

t

inventui 0,5 þm nHis animarum paupt-

turpía pertrahanc

quæmm, än-

di

rumo: verba 'funt Vatis jcrcmiæ ad

quam, fuppe!!e&:imm partem diftra-

ü

utbem Solymacum; illasfocraffis ve-

huntnon absqus familiz decrimento?

de

An nonfaltemip(z , Dec imatoribus

de

ftes fuperbas indicantis, qua divitum

faftui alarüm loco ferviunt, & toties

exwto,pa&omm vi,debitz;decimane:

psf

fanguinem ftillant ob. labores artift-

turdecimg ? Atque hoc eft majora

bie

opibusconari; undef veftis üiagquæ

dic

cum nulla mercede compeníatos,

Nonffetvis, non ancillis fua pendua-

pretiofior eft, aut fplendidíor ,

quàm

Mlin, l,

&

tur falaria ,. &on Plaä,egata Ecclcfiis.5

gradus condmom €onveniat, vellís

W)Q?i ïub

noncenfüs annui, non alio onmine

e&, San& wiumlmgm hommrsmenu

lia

debite pecunig numerantur j nec

dac:s. quz majot eft opibus, non fo»

Yit

qu:dquam pro mercibus ex vatiis offi-

]àm mendacis , fed impii veftis erit ,

9t

cinis fumptis reddítur : qmd íra? INon

ut qui alienis impenüs [upa:b:»te & £e—

&(

po!funt hec reddi;

hera enim pro

fe g&cmam yelm

X

L]

J

gradüs fai conditione veftiri debet

9

(

H

qui habet , qund exigat, foletur fe in-

& bab, n

