nemus , quí tamenlongé mítiüs de,

autem non confiftit in momentis paue

u r

lirant, quàm quiitaloquuntur, Chri- : culis ; fed in. multatum (e confe-

i,

fiíani ! UbideAnimaagitur , fpem — quentíum actionum longá& non in-

iï';.üquoöï

:

reponere ineventu incerto , & for- terruptá fetie ad. cantum. fiaem fer-

PIM

h 21;

tuito 2 Catenís , cacenis plané hic — vientlum,. Figilate omni. tempore o: Lu

oue t

opuseít ,ubi áic credimus , & (iclo- rantes , utdignibabeamini. fugere ifla 39

ltt,

quimur, Angrandem pecuniz fum- — omzia , qua futura funt ,&2 lareante.

venttt ?

mam locare paratieft's , ubi cen(us

filium bominis,

Si milites tum folàüm

,,mæ'v

annuus forta[fis vob:s reddaiur ? Scio

doceréntur onerare üftel

4

a5, dimícare

'nernotte

vos non ita delipere ; ut putri palo gladijs, ordines fervare, quando te-

mond d

in re tam non levis , utvosdicitis, &à inhoftem eundum eft -

momenti niti velitis

h

; que pof-

iaj t

CER

iíc palo . fet effz vi&orizs obtinendz (pes ?. Si

EL reti

niii velitis animam & (alutem ve-

qioad Nuptías fponíavocaretur mo-

reäd*l&?p

m

&ram , quo malé paucorum nummo- .

mento , ram juberetur repenté fare

y o

rum (amma niteretur ? O. (tupidita- Pror adaptate corpori veftem , quàm-

j erattt

tem ! O deliría vigilantüm! Poffenr

bellam , quàm aptam fponfze veftem .

t

fafficere ad gerendum re&é. falutis

futuramarbitremur ? Situm primüm'

mchzm' «

X

negorium momenta paucula 5 demus :

aggeres (iruerentut, ad exundationem

quidíi autem non fufficereot? Et ve-

eu o

torrenris impediendam , cüm i

l

:

le jam

ró audite , quid .Chiíftusipfead li-

ma

ssl

HC.

guo impetu ex alt montis. jugo

l

rem hanc definiendam dicat : Effote deor(üm

precipitar , an níhil vafta-

ii

^

/l

$6,

jonh

f

'zl

parati , quia qua borá goupntatis, fi.

tionis agris inferrerur. ? Ettamen , Ó

D

hus bominit veziet. Nondicit : Pa.

j

infanos , quihocipfum agere yolunt

u

ramini : Parati effote , inquit.. Non

. In negotio, quo nullum ufpiam mo-

4

J

vfkuïlt: igitur , utparemus nos illo mo-

menti majoris efe

pote(t ! Sapiamus

mento , fed uzi!lud,momæntu-mp,a.

tandem AA, D;lect;

HCI, T

(limi : fpe&temus

ratos nos invenist,

Ec. ita voleadt

j mamo'

tütiora, & feiïiuæmüs OCcupare rem.

L]

*

J

f

lu

caufam ^non habuilfe putemus ? Si

pus

dftaceciéfuadecSapiens * aute ECJ' à 8.

adre&té & absque faluris difcrimine

j

jedicium para jufitiam. (*iäi'.- Qui vehi Eo

ni

&, P. Segneri $. 1. C bz'r/ï,mlnf:zr, Tam»(!l;f;

p-om&

7;

d

8

mscünmä üwmusm:wecassmx*m "

hu

bàarmatá, re-

fupereft , utrationem, queea In4é - :

p xteft navi bellicá pro

r

'bus omnibus neceffacij

s in(tcuctà , ad .

tenenda fit, paucis indicem, Hanc -

vei

fc&»

- ega teram ad duas revaco praparatio-

curfam expeditá ,cur , bác omifsá,

p

£

éfartam , non

nes, remoram unam, propinquam al-

Ph ulam coníce niäla[ï mal

fa0i

annoná , non apparatu nautico in-

teram, Gladiatores & Ludctatores an-

fiei

tiqui. duplici fe modo parabantad ^. -

ftcü&tam , Navarcho defticatam? Ne-

Gl

t,quód non defue-

puemium in arena confequendum :

minem illud movea

Vint

rit , qui hoiá exctem.

4 abundé de ne-

Primus erat , quo viresacrobir fer-

*

vate ftudebant

$

alier,quo non inter-

effe.

ceífarijs fibi provider

e potaerit , icuc

atio

(iiffe fide .doce-

.tüpta exercitatione ea privatim ede-

Lartoni bono remce

ii p

mut, Mimculfaafmiti&a, honexem-

bant (pecimina , quibus poftnodum-

in Amphitheatris, in tot ípedantium -

B!

pla. Contigit etiam nonnunquam

ulo

oculis inclarefcerent. — Lu&a & pa-

funem frangi,.cüm Reus infurcam 2-

?

tonv

geretur;eíque vitee gratt

am fieri,quam

gna cuilibet pugnandaerit , Mors : ó

beatum , qui in totius Curiz Cale-

qpua

jan&is cla

motibus Spectarores exo-

- ftis ocalishacin pugnavincet ] quia -

qdi:

xaverant.

Anidcitco , quiapertum

Yicir

carcerisottium invenerit , nul

É

lóque

.vi&oriz premium erit omnium bo-

Borüm zternitas ? Qu vizerit , poffide

i

Aptt 21: '

UE

fe peräc*alo» fubduce-:efpomeäit Jutti-

*

"bitbar.. Geminá proin etiam prapa-

türia

tie , herebit tamen ignavasin erga-

ratone eftopus. Paratum cor mesm

£t

fiulo , fpe fretus libertatls poft. col-

iumjam laqueo infertum impetran-

Deus ,;quwmkar meum ib rimo loco ? f 56*'*9

'curaudz vires funt , & roboranda , &

Va

dz ? Enimveró homulum ejusmodi

V

Ducemconftitueris illius exercítüs ,

"folido quotidieciboaugende. — 1àin-

&i

qualem füb figaa convocare fe po&e

quam agendum anteomnía ,ut fince-

re exa&taQque Confelfionis ope divl--

p

x,affirmabat Sapiens : Steltorum izfini-

lo

Re&iüsautem 'hoc

nam recuperemus grariam., & amicí-

tusefl numeras.

tiam : & hanc Confeffionem nion ab

m

" 3oco , &tam fablimi fcilicet .digna:

Á

jutis

-teforetàprímis confcie vítaanais re-

tie j

tionis loco fabit , quisquis fa

uitam incerto volue-

perere , fiquís nondum easfecum . ea-

lotq

negotium event

mmittere, - Qua à jure commu-

4enus rationes inijt: qué ratione afir-

uf

l.queà fipco

marenturilla decreta ac propelita ,

thini

jm& de "i exor

bitant uequaquam ad.c&:z/?gaw-i

tam crebró alids infirma ac vacillau- -

Y

L

20

16g V 92 gj (gnt,

Si parate fe ad mortem

"

trifte quid ac cetricum videtur » per-

tia ; hácque majori diligentiá & ac-.

D

curatione fapplerentur,, quitotiesin

ha

pendite quefo ; quanto dein triftius

Confeffionibus erdinarijs obrepunt. ,

ET

magísque terribile fmu,r—um fit , mori

W

«etrores in animi latebris perfcrurandis,

iäï

imPä?Wm» |

H.^

in natura peccatorum explicanda , a-

Bu

XV. $atis jam &

aäv-ra-tïo»n!s & üad

- lijsque Sacramentiílliusnunquam fa-

Ioy

Fidei lumen demonftrata cft necef-

zis zfLimati partibus adimplendis; cu-

Mgr

üoHe

IN

; ïfxxas;empmi [c f»arandi ad mortem; fjusï ufus quó p.ronjpri-cx)rx.tanïö":&

nua- —

?

( il mms»æ*i SE ääæpARANmz

E '93;1'-

Sed quis. Tapien.s rem hanefucceffü-

i d

annqi:;am mi nüïsf accuratus.. Vigo-

rem huncanimi, verz Poenitentiz be-

ram exiftimet ?ut reliqua , (ic &ulti-

T

|

ueficio obtentum , augere oportet

malinez pgrs--nïïg;a*cri/t;, Turris ca«

parau'o-

duca eam in partem & latusprotuit. ,

um d

pijs alijs a&ionibus adjundds , eles-

Qd

faolyaz n pauperes erogate- , abfti-

versüs quod pendebat ; mottales quo*

d

nentiz à cibis, religionisin DEU Mac

quenunc ad- dextram morientes ca-

dunr,& falvi fiunt s. alidsad finiftram ,

m :

Czlites,ufusfrequenris& ftabilis di-

vinorum Myfteríorum * cautuim dein

& pereunt . prout nimlrum vivi ha-

Wt

Vinte

eífe oportét in.illis vitandis immode-

bitibus & propenfionibus bonisaut

pravis hanc illàmve.in partem. incli-

E

rationibus , quz valdeatterunt. vires ,

aut peciculo exponuat. invaletudinis..

nabant, Ad hanc remotam prapa-

RY

RD

Eit hoc , f vitentüt occaftones pei-

tatiogem revocari poffunt omnía no»

mina ac debita, quibus faxisfaclen-

nkp

culofas, animi relaxationes nimiz ,

conventicula fufpecta , garrulítates in-

dum eft, quzceteroqnin multam im«

Ms : d

eptm, Si his omnibus Pugiles anti-

plicare , & à negotio omnium maxí«

ue C

moavocare poffenc , legata , inquam,.

« l

qui abftinebant , utcoroná brevis e-

vicingerentur ,. quid par e& facere ,

pia, reflitixiorei allenz , mercedes:

TM

aut quid durum videri poteft pro co-

dsbitz , & ultime voluntatis libellus ,

it, nf

ficuiid juris competitsut íra navis in«

rona folidà ac fempiterna ? Quiin a-

m præpa-

gone contendst ,ab ommbus fe abflinet

flat fitad navigandum tam expeditz ,.

TTE

4

e$

lh quidem. , ut corruptibilem : coro-

ut prater ventum à

puppi expedtec

ximo lt^

nihil.

:

at accipiant , nos autem ineoyruptam.

yande

Ukterqae hic modus & exercitandi a-

XVI. Altera Pugilum prasparatioad

lz. Jdit

étiones pías fan&dasque, & abítinendi

vincendum erat , crebrá & umbratili

exerciracione ferijs pugnis pretudere.

ravisac prrículofis,indicatur à: Chiri-

fto Allegoriá illà lampadum accenfa-,-

Hác quoq; imitati itos decer,perinde

!

i/.,

us v

rum, quas pzæ&fexre» oportet manibus;.

nosgerendo , acfijam pofirá vite fpe,

gem 100

j

deleiti ab amicis, à Confeffario de

$

ne impingamusin: obftacula ;.& lum-

m

borum , quos przcíngere neceffe eft,

viazternitatis mox. ineunda. moniti,

If 3 ssgr-ä»

st :4

utfic veloces & expediti fimusad Do-

agon&m aggrederemur, Diffone do-

quoe n

minum noéturnis. ín tenebris adven-

nuite , crasenimmorieris, . Hic ad —

PGLII H ]

tantem exciplendum.

Sint lumbivte

Deum fe vertere oportet , earümque.

[)EG

;;;;;;

Tf

: ZW'. a.

j

35

firii pracintli , €8. lucerna ardentes in

elicere vittutum sétus , quimagis &

etit

p

neceffarij & utiles ac. proficui funt,

mü

manibus ve[fris, . Avque hec remota

giiti

et przparatio: ad mertem. beatam ;

adandé migrandum, ut funt. maxi-

if

. o

4

lo

.ad rationis & Legis Chiiftianz nor-

mé Fidei , Spei , Chatitatísque T heo-

er[cn;[g-?ü!si

mam vitam cxigere t.q0&- fine. vità

logicarum, quibus addendi (empe;

liib

mortem fibi promirere. felicem , eft

contritionis ac Doloris perfc&ti , &

u a

nigram carbose ii paríetclincam de-

conformitatis voluntatis noftrz cum

-

5

AK

L

1

à

jus qg'iäbm ,deteftando. o-

]cndïïöLJ

fcribere , cujus parsul

«:. Eandgäa' fit.

Diyin'a- ; ill

j

il

Yyy 2

. Tünes

aniö'f&n

j

€

3

bxäcuasus XILTIMUS, n.ei-N

ECESSIT ATE

mnes preterie Viue culpas i hujus

cà difcupiens vel millenas

ificate-

autem; acceptando à Deo poenas pro

ad facisfaciendum tot Ínjurils ipfi illa-.

dui

tis. His, alísque generis ejusdem.

Qni

noxis immi(fis, morbi iplius ac mor-

tisprecipué. Profiteatur proin quis-

exercitationibus. paretíe quisque ad.

tj

que quàm creberrimà, cenere (e fide

tranfirum, velutjam tum 'emminene -

qu

firmiffimà , quidquid Deus loqui &

tem: commendet(uam Deoanimam, —

C

tnanifeftare dignatus eft, Ecelsfie fug

utis hinc abeuntem fuismet manibus. --

libe:

mínifterlo ad eam rem ufuss paratus

excipiat ; implozec Sanctiffimg Matrig.

jä[ä :

vham dare & fauguinem ad obfi-

opem, Celitum omnium, & Culítodis

—dMg

nandas hoc velut (gillo veritates

maximé fuí Angeli, omniümque pla«

lia

4

lts

revelatas, & vitam ponere illius Re-

nà Beatorum Geniorüm,.ficut patro«.—

cinium eorum implorabitut in preci«

Oa

ligionís & Ecclefiz causá, cujus mem-

brum jamindeá marrís utero. fingu-

busfundi folitis, dum migrat anima,

aisf

Veribo , Ideam quigsquc;üb'if :far;mg;,

latí Deibeneficio quis eft con&irutus.

—

Q

Profiteatur reponere fe fpem omnem

proportíone (uà refpondentem ope-s-

ginqu

in miferationibus Dei infinitissper has

rí illi magno , quod olim erít. perficie

'adeju

confidere

obrenturum

culparum

endum, càm bené-

:

refkä que- c;j t —m.—e—i—

Qntn

veníam, gloriz poffeffionem , quà

riendum.

£

ieon

deïn( ula :D räcöäjehak

nec Latrones paenítentes ac veré

XVIH, InRho

Bofius py

quam

tám mole corporis va&um,"*quäfn da-

dolentesextorres voluerit, Profitea-

Muts

tut toto (e. animo amare illuma ut

mnispaffim iliatis formidandum fuií-

2 d. z*."

Qu

fe Annalesimemorant. . Vivam hanc

x

Deum fuum, ut Conditorem, Con:

men

fervatorem, ac Redemptorem dulcif-

peftem ut & medio rolleret. Eques,

?uk

fimum, agendo gratías pro beneficiis,

Gallus natione, quí fupremum fubin-

idil

-

quz & maxima & plurima in imme-

defacrz illius Militie. Mag fterium.

titar

tentemconrulerit, & precipue pro vi-

^gellit, in. vilram fe (uam contalit;

tüm |

ta in Crucis atá pro fe oblatà. Tefte-

cümque Draconem , vero illi. perfi

priffzs

milem,ex contufa, ut Scenicifolent ,

tur, difpl cere fibi (üperomne malum

o ii D g.

mda

.

injurías. ípfi allatas, quibus fiadkif-

chartá conficifibi cucálfet, quot. die-

Y

fimas & zquiffimas divinz voluntatís

basfi&um iftud belluz corpus. à fa-

Ü

.

leges pronihilo violárit; quódque , fi

mulis a!äquæg*zzingredifjufäfg qui huc

h 3

2

liceret denuo vitam ordiri à princi-

illac moveret, & veri monftri partes

én

pio, mori millies, quàm fummuni bo-

meliore, quo. poretat, modo ageret.

: äfliæf

)um offendere mallet, Ejus in rei ar-

Alfuefzcit deinde Moloffosgeminos ,

Bu

gumentum dicaeaccipere fe ab ejus,

ut Draconem hunc fi&irium. aggte-

t qu

manibus demiffione quàm poffirma-

derentur, ipfe veró equo infidens ,

Mi

ximá motbum, dolores,mortem , du«

haftá, ceterísque ia rem | idoneis at-

Ms

dum fibi- perfido & rebelli debitam ,

*

míis inftru&us : non equum magis,

Pal

quàm feufu ipfo, ferire mon(tcum , & .

quem idcirco id unum cruciet, quàd

um

Sic omhni-

Vitam non habeat, nifiunicam , uni-

non exggvefccrg docuit,

bus

Qu

vi"ng;

zi

o

^ AD MGRTEM SE PRæP&RANDï

74'-'

f

ïbusin otlo & . umbra paratis, Rho-

velitationes,é qu:bus tei fummz haud

[l

dum,cümmaturum vifum e(t, cum

quaquam penderet, docuiff:nr.

m

At».

æüibus. equa, & fervo tediit, ut fe-

que hanc propinquam preparatio

iil

tiá jam pugná Draconem oppognarer ;

nem Sertvator i innuit. dum hon dzxt:,

d

quz res præmed:tata tam bellé ac felie

üt paratí mortem ex(pedkemus, fed üt

14

citet.cecidit, ut pernicieilláReg onem

exfpeötanub:us fimus fimiles : Etvosli-

ii

libezaret, nominis vero. füi. famam

miles bominibus exjþeä?mtzþw Damz-

Mu

late propagaret, ut Equitum illorum

m [uim; quibus verblsindicat;non

tl

Mag fter Sapremus , quod dicebam,

omni qutdem iomento CX(PfäïlG-

u

RUVE

legeretur, quos.& puanare cum mon-

dar mortem effe , omni tamen mo.«

p

firis & vincere po[fe pa;am feciffet.

mentonos debere €lfe fimiles expa-

) DIRQO

Ob(e::vandum ea in re,quám falubris

&antibus 1lhu'um €xercitatione crebrá

At0f0A,

us fuerit prægarataams nen prop&n-

Vil.'tüïlïm quasd o momen: O[äæi fa-

formt

quæ minüs, qüam temotz, nec pm-

luns (eno ftudmfi Chu&xam cgnfuc-

m o

pinquz tanüm, fed etíam in ce, quo.

Vefllnt exerc tare.

al

- ad ejuslicuit, ümxlhma,& verg pue.

XVIIL Adhuc mu(ïïrab:tvc&mm

tit D

gnznon difformi fimulacro! Sicage-

nonncmo & dicet: fic patare fe ad

1e opottet iapientem quemliber. Lila,

mortem , e(fs quoddam motí ante

aconem

quam animo quísque íuo objiciet,

tempus, & non folim fimulare mor.

Ps n

jnd.

Mors, erit velut cbartaceum fimula-

tem : (e promde non invíto alium

h;(:'

pj

ym

crum; comgaïata vera mom* HCC ta-

quemhbec uti pofïc mediotam.mole-

men r::ferr,,

Ea enim exercirtat'one

J hmc

ftosüibi quxdem non amdere tstioncm

pulcherrimé fe comparab:t, & fi&is

non timendi mortem,

qllü,

quz ipsá mor-.

) lib

l

ictibus veros magno animo ac dexte-

te fit magxs t

menda.

Non inufita.

'Sed pamus

] &wum

ritate i:4l. gere d:(cet.

ifta : quiita fentit, res ejus loco noa.

t

tum miliiz flratagema eft, errctmm

.ont

Ó

»hono.unr. szwæs ,qui, quoues

riüs. pam-*wnhoiïe cor & gat, altio-

m n»rfl'

janua catcer:sapcnzur inbortefcit ,.

tæim ficcollocare , àr omnes ho-

fatis oftendit, fe innocentem non effe,

aidlfmæ

(

Ql s copias ini u:,!pE&J habest , ne

fed reum, fcd äammzum

qquQuc

äüO[

£.

j 46 53*13 meu nume

TE ïz-

Vrget

s. fibi- fin gar

in momenta aliud nibil,

qa.a"n Lia-

3.

816 coll:cand«s E.»æ. éfLS, m/aa $ompvi

cem exfpet:e. — Ne

qullï

30 Ial

ecenim, ; qui zhe:

-

ärep/fz.

gl-b.-

minoris -

artis. e&

dimmvip

erat,trepidat aut turbarar,

kipf

álluetacete m:&w*m*vum ad v*men-

fed letacur.

Sic & noftra. us [e iu-

0 ag Aj'r

.. dum vawsvæhtancmbazs hoftem an-

bet. Timor ille. morris tàim vehe-.

aemiW*

. té quam 10tÀ- acie pdvnæzu

Ita.

mens;

T u

qzaoz*es de eainfe "rtur mentio,

Marius, magni R omanos inter. Belli

J

f

ille de. ea oqscmih quin & cogi-

Duces nominis, non priüs totum

tanmhormr, atgumento eft m »mï é

ii

prcfl gandum fibi Cyrïsbwnum Exer-

bono, Confuem!am non Llztum fj

'pee

] mggül

-citum cenfu:c, quàm G gauntes illos,

rare, fc:d faneftum & tiftem

—»X"üln

um

qmies mole corporis

. videbantur ,

fonmdam.

, ol

. ifer, qui aq-n« :ra

vinci à Rcmamspoüæ, mulue pravia

w 3

VäVJt,

]i

94* imscuRsuä 'i:ïi;,"rim& ,DE NECESSTPATE &c

vivit : Beatumé diverfo illam,quinon

tin&da videantur. .Et quamvis liz

E

exerc ïxtzr'ic)*;eïl*azis---Cür-ï&i verbis.. E&

absque aními fui folatio, certé absque

horrore , nuntíum deadventante mor-

vos fFmiles bominibus expetlantibus Doa

E

ce éxcipltaut de ea fecum (olus cogi-

minum. [aum , infinuata , plena nunic

quidem foret czdio, quid refert , dum:

vat ! Sacís enim e& re prodít , nullá fe

culpá fuá captivum attineri ; fed illo-

tantum emolumenti affert , & zterni«

rum infünïitlm cxgenefe c(ï-e $ qui

tatem in cuto collocat ?? Annon prz-

&*arþh*armæmmä amarum , & minüs

quo:ies vel clavium , vel catenarum

w

ftcepitunr audiunt,letumexpectant de

gracum palaco.fedfalubre;potioni dül-

ci,(ed venenate ? Meminerinc omnss ,.

libertate mox obtinendanuntium, &

quàd femel malé mori, eft mori mal&:

fpem fovent , illisexetumnis &angu-

ä

flijs tandem abeundi. Cauret proin

per omnem zteru'tatem, Periiffe femel

N

ateruum eff. — Nec linant felatvistete:

quisque veítrüm animum habere o-

PS

mnis fceleris confcientiá immunem ,. reri, ut pueri-

*

difcant potids non tí-

dider

mere ; & contemmere larvamr eanv

crebró - eum in Ginem divinis ufürpan-

amp

ehendeado manibus, verfando: , &&

unt

dis Myfterijs; & tum difcer,. quiim

quid tei (irjundique circuafpiciendo ,

Bu

paalàtim ceffaturus (it cimeremortem

Apie 14 quetantum nunc nimorisincutit, Beari

ut resipfaaliquandonon . formidetur,.

fnen

Vivant omnem diem;tanquam eorum;.

audi

2 mertuiqui in Domino morinatur, Del

verba funt,.. Quinam autem funt mor-

| quos vi&uri funt , poftremum : Sacti

ià

ficanti adftent , tanquam poftremüar

tuiilli, qui moriuntur, nífi illí,qui an-

f&

-

adeffent : apetiant Sacerdoti. noxag

W

te mortem ita fegerunt, fic agunt. o*

mnia,ac(iteipsá morerentur ? Beati

perinde , ac fi. pofttemamr id'anre lu-

fac

idcirco fuut primó , quia ufu & fami-

Gam facerentifi (acropafcantur. Epue

füa

liatitate,

f

iita loquifascft, cummor- — lo', tanquam pom ampliàs pafcendi. ,.

fop

tejam inita plurimum imminaerunt

^ ficorent, quafi deinceps non oraturi,

Vi

d

Deum bonum , quantus exercitationit

ol

formidinem $ dein Be:ti; quia i2 Do-

€—ÓÓ T Ü -

m

liaram fru&tusexifte ! Nemo meliüsi-

to5]

auinomoriustur z id eft , moriuatur

inter diving brachia P£ovidentiz : mo-

fto vivit & (ic nemoillo felicidsmos -

tht

gietur. Beatus ile[eroms, quem cum

riuntur,ut vitam novam vivant; tnoe

lt

rluotur mortenon tam verd;qudm ap

venevit. Dominus ejus , inveneritfi:

m

parente , ut fidera, qux otto Soleron

facieztem : dmen dico vnbis,

ol

lu

quoniam fuper omuia bona

amitcunt, quam noctu oftentaba ntlue

1

Wne

&

celþ:, Ccda ggþm- yc,:ühoü'ri;wculisæ exe

þurowfitget enm.

N

A

4

üit.

Inu

Finis Partis Tenim s

(f

D.

.

x

Re-

Wt

)

-

2

d

ä&iä? (fr') äät-äb

343

r

Gæ ä*ä*ä*:*ä*ääüää*üäü*?ä&äüäwääää*ää*»ä&äæäa

du d

nibts D

J n

Rgfrzmmr Pa/äæmäm Mmmamm memoria obl z-

hum

gæ*:zmzs grærwf' me , qui Animas verbo zm

Va

?a/ogre tmmmr.

1 t

& niy

V,

x

Hri&tzSJESUS Pa&o-

qüam ; 7un6tts vocrbus Leges I:vmæ 4

ïä

Naturalcs öci-lumanæ.

od

rum Princeps , San-

z

"uíneni peu Anima-

X

QEODORS

?.u

m

WO

bas dedit,

Paftores

Clam ant*B:«vmæ, "Cümenim Chr»æ—

m

iij

,534 'tamen mínores , qui

ftusPettum Paftorem conftituit , quem

funtCuuanes, quod

Gbifinem. pfopofizum fiabuit ? An at

hn

drm

ädc*n fupetat , e vetba quidem

noyotanrüm Dignationis

^titulo red-

r n

ampliàs-pro Animabus dare parai

demïj(pc&abxhorem? Haudquzquam

fant ! An autem -ejusmodi Curio-

(ané;onus- pocius,quam honoremim-

ndo

MU

num neg iggnuum pawas .ett ntue

ponere veluir& idcirco non dixit , £«

Paftor í(cd Pafces nonfolüm conferen-

ymldetit

metus ? Loquanmrtos populi, qul

ündlquc in pagis.Sc villis profunditfi-

domuaus,fed munetis exercitatíionem

i eorüt.

m SKCW

má rerüm divinarum inícitiá labo-

1mpetando, Pa[ceawr meas, Majore

'f8nt .

zgnamnz legitima Dei terre. 4,

etíam & folenniore ritu idem prece-

yremim

R.eg. 19.nec id alià ex causá; quàmquia

prüm promulgatum eft, díe, quoad

dyi non

Adneli

Sacerdotesilli , quorum cure crediti.

Patrem in Czlum Chu&us aícendit ,

funt, nunquam exclamant alciàs , ut

dumhis verbis cunctos Apoftolos al»

mut EPU'

lecutus eft: JDocete ommnes gemtes :

(eperem dormientibus excutiant,. eti

ita

,4& 4!

videant non Leonesjamtenüm , üt

autem .hoc preceprum dei ínceps i

gt smmr!.

:olim in Samaria ,fed malos Daemones

Ecclefia acceptatum. fuit , ut nullu

mcnauon»

inter Paftores & Du&oæs d fcrim

&osinvadere , & immanem fragem

odl*

&dere,

Non erit proinde , ut fgwro ,

fieret, fed munus-ucmmquc conjun

fu.

ncretu

inutilis labor , paucis fol;js illa ratio-

ldcirco cüm Apoltolus ad.

j

un a

j

um cemple&: monmefnta 4 qwbus

Epäu( 4« Ícripfit , quód Cheiftus jis

qui

oftendatur debitum illud ingens, quo

fuit quosdam quidem "i poffolas , quesa

^f Wä

zenentür Guriones DEI ve-öu pïædi-

dam anutem. Prapbem: Y

alzw vem

T2

cando fe addícere. E: if enimhzc ve:

Evangelf/ts , cüm tamet ad Pafto-

/

ritas in Ecclefiá dubia nünquam "fue-

res deinde defcenditfubjunxit : ais

antem Paffores & Dotlovesitam à à Cus

rír, tam nihilominus paràüm illa in

multorum animis babet virium ; quam

tionibus. (eþaraxi non -poreft docene

fi foretincettiffma, Paucisigitur dici

di officinm,

Sub todem addit Paffs-

res & Do&lore ( fic in hunc lo*cum

potc& Contra. Cur.enem murum

0211 ;nm clnmant,

C!amant , in-

commentatür S Thomas )4d offen-

l

h

dm-

a^

:

&

-t

j44 REFRICATUR ,PASTC)R?BQS«iANIMA:RQM;MMEMQRW

*

(.

dt

dendum , quod proprium offcium Pa- — mat , ledesquietis, (ad

4

jfiorum Ecclefioeft , docere , quaperti- quentis.

Quo igiturjure fbpendijs —

'etit

nent ad fidem, 63 bonos mores, — Hác

fruí poteft, qui miniftetium non ex«

potst

ttiam notá . oftendir Apoftolus , fe

etcet , cuiilla attributa funt, quod &t

ü

veros Pe(tores à £.lüis. difceinere. :

d

docere ? Ec hác causá nod ;dggü.n:..; ;

AMemeutore. Prepofitorum veflrorum ,

DoGotes, qui Paftores iftosligaeos ,

(&2)

qui vobis locuti fant vevbum Dei. Hsbr.

qui os babent, 6d non logutustér , ob

lug

13. Perinde ac (i neceleemolynz , quas

ligatos afferant ad-

E

teftitue

Bor-|

uMde -

largirentuc mnltas, nec Sacramen:o-

tuum partem , negl

ht

!

a huic re-

Batu)

ram adminiftratio, ne f;nguis quidem.

Ípondentem : ficut citra:

nem cone

tht

titéf

progrege fufus,dignos reddat mune--

troverfiam redderetener

hiíum -

titt,

re,fed (ola veibi Dz1 Predícatio. Ita

Nattix , qua ad Ig,&aïi&ümfþa»käulgms

&tt !

non aliam utiquam. muneris partem

conducta , fameillum emoti finerec.-

[ifetin

Apoftolus , prímus Evangelij Inter-

Sed quidquid. de hac. reditüum refti- -

Qul

pres , Pseftoribus inculcavit veibis -

tutione fit , ad aliam haud paulà gra- -

Hiünig

tam difertis, tamefficacibus, aut fi

viorem divina eos Juftitia reftitutio» .

quem

fuis momentis librentur , magis hor-

nem obligat, adreddeundas, inquam,.

hyer,

ridis. Hic ille pracepit ; adjuravit, -

animas, quz neceffariz inftitution's

Psfülm

ptoteftatus eft , nec dubitavit appel-

adjumento deftitute perierunt. — $pe-

át,

[

lare Tribunal illud iigidiffinum

5

culatoresm dedi tedäm:n*]fmelj (itaPae -

f eg

J

quod Chriftus extremo dic (tatuet ad

Rores ompes DEUSslloqui'ur ) 4

Cu;

Triumphum obedientium , & pro-

diens evgo ex ore uto fermonem , AH

Gum

brum ac dedecus . Refia&tariorum,

nHutlabiseit. .Si medéicente ad. Je

$ynod

Ea verba ejusad Timotheum, 2. us

pium s 4mpte morte inorieris ,..mnfs'ærü»ä

ür ;

Teffifcor corom Deo, 88 Chriflo fefu, qui

lacatus t fe cuflodiat Impims &Vta fua y.-

judicaturuseft

u

?

x

fphryr,

U0 €$ n:xorm-q.g per ad- —cpfe dmpius intmpietate fud marzïeft-or:r *

dlfäy;

veztum ifius, €8 Regnum ejus :predica

favguinem. autem ejus de mann tnaree

Wi

verbum €ác.. Verba , qug fatisdemon-

quiram. Ezech. 5.. Non igitur ea -

firent , quàm ubi reddenda rationis

-

Ne dii

taniüm , quz alijs valgó Sacetdoti-

BO

terpus advenerit , jure ac meríto Pa. -

bus , Paftoribus reddendaerit coram -

ür Pa[h

ftotes elingues cum Pro

2

Judice Deoratio. , nec ijstamüm. de

hint : Fe mibi,quia tacutt

pheta. d:z'&u?ii ,,

sl

Ww [

rebus: eríam de ali:nis animabusra- —

doöïrmq

Clamant deinde Leges Naturales. *

tíionem reddant neceífe eft; ficut eo-

*

* Cümus.

dum neglieendo- prtcipoam fui mu-

rum quisque.fi modó falvuselfe vult ,.

neris füncionem. , interea fruuntur

B

debeat. poffe dicere cum. Apoftolo :

reditibus Beneficio:um , qui hunc ad -

Muudus fum à [anguiue omuum : hoc.—

as

Wa

finem maximé'olim à Fidelibus colla-

autem quomodo veré dicent , nifrad-

4

ti funr; & ad eundem hodie difttibu-

r

dere poffint cum Apoftolo ? ANon

(

untur.

Parochim & Curionatus. ,.

emim fubrevfagi , quo miums amnun-

mpri

li

k Q

non funt , Ut üibnlenio fortaflis cxifti-

ää;* AX&" ; E

tz'/areæ emn coæjäïlz'æfm DEIvol

Z2o0. ;H...-'ob z

Rï P*st

-

X

M

N *X*GïBfiïI;GiXTIQQNIS?'GRA-VIS"S!'M;E QUA ANIMAS&c Cs

hu

20j quöc-x'qui?**;refgondek-c? nequie -

Ub son eft féientia anima:, m eff bo-.

ld

Verit;nihil: aliud: ad' re

aum. Prov.19;.. Affirmac- hancobli-

1N QR

E Otetit.x

r

gationem: effe. Juris. Divini,, feff. 23..

qu d

[

- ; Clamanttand

em;,. ad; conä*emhätia

ot d

de Reform. c,1.... Quid docendi fi

^. dosPiftores.Mutos, Leges Eccle(iafti-

populi- prefcribit: feff. .. c. 2; de Re-

ln

/ cæägüim?mi&- Pontificibus & Confilijs

orm.. Quis modus indocendotenen-

$, Q

laE . Std| quia ls omnes refetre:

ht

(

j

dus, ibidemtradit, Tempuseciami.

M

non- liujüs e£ loc ac operis , prima

conffituits inter Mi(farum folennía. ,.

M t

tantüm Eccle(iz && poítrrema: fecula:

M a

contemplemur. Ad prima quod: at-

[eff, 22. c,8. Denique ecíam Prefulum.-

iib

tinet ,. fivera teftatur Clemens., (tata-

manus falinínibus armat, dum jus ijs

xpmm

D

erantip(i Apoftoli, urqni Curio: omi-

confert, Fidelium Communione mo--

Ql

fet,

iffet in rebus ad fidem: morésquefpe:

vendiifocordes. in: ranti: momentl- ac

üum d

— Ganubus (ussinftituere: ,. ille Com-

penderis negotio Curiones; - Audia-

pulig

munione- privaretur , & loco: deni-

mus Synodi veiba, Jrchipresbyteri,

sefituio.

que moveretur.. - Epifcopusaut. Pres-

Plebani£á quicunque Parochiales,velas-

r ï'?flmmï

. Byter , qui uegligentinsciron Clerum aut:

liàsanimarumcuram babentes Ecclefras:

(utions

populum. agit, ueque- im paetate eoseru-

quombdocunqne obtineant; per fe, velper:

t ,

)

H

)

n J

- & Communione: [egregator : fiuero

aliosidonees(][] legitim eimpedi täfäerint)

4

j iib

d9 ea facordia: pev[evevavit , deponiter;.

diebus[aliem: Dominiciret Feffis [olem--

n ] d

- €anidpof.c.$5, — 1dem doczndi offi-

nibuspleber: fibi commiffas:, profua.&8.

yim , d

cium jam ante mille' annos: pracepit:

earumycapacitate, pa[cant [alutaribus:

u wl i

Synodus ,. quz: fexta vulgo: appella--

-

vtrbis dicendoqua fctre omuibus ne cefe

nf

tur $ liisverbie Can. r9;.— Oporteteor:

farium ff ad [alutem, aunuutiandóque:

j ais

qui prefunt: Ecclefüs: . emuibus quidimm:

en cum breviate, €3 facilitate fermonits;.

gtl s

diebus: , j&d p?æm*ygäja&eäæ Domizicis:

vfti;s?qgmie'a.c-'dävlinærg;-&'wmuftjaïqaasf

7 t

amnem Clerum €$ populum. docere, &c..

fetlarioporteat, nt penam aternameva-

Nec diffimilia hsbet concilium: To-

yigiuc &

Acre,. Ed caleflem gldriäm:fcokjegyi VA-

letanum: ,. quod.hianc funGiionemin-

ficrdt

leant,. Siab Epifcopo: moniti , trium:

ter Piftorales. agnovit: ptzci puam z

menfium. [Patio: munert: [no: defuerint,

gt

rantüm; ,

Owmne opss! eorum: in pradicatioze. €$

per,cev[urasEcclefiafhicas: feu: alias ad'

dotlrina confiflat; | Ut ad.noftra acce--

jpi

ipfius Epifocpi arbitrium:, cogantursita.

- damustempora ,. Concilium Triden-

at frs xpedive vifum fnevit, ex Beueficio--

; EC u

stlft "

)

tinum, quod'intertot Hrefum: tem--

rum frutlibus altevi, quiid praflet, bo-

petates Ecclefiz fuitaura falutis; quid!

li

ntffa al:quamerces per[olvatur ,. donec:

i

nen agit , ucobl gationem iffam: ,. e-

prncipalisipfe vefipifcensofficinm [(uum:

jl

nHaH

jüsquememoriam omnium animís a]--

impleat (2 [[ g, cap: a« de. Reform, — Et.

tCimprime:ec ?^ cüm fatisnóffec. ,. f

l 0 f(M

no*. füfhciaut mivz ifte adfagandos -

huic non fatisfiecer ,. 3&um fore de (a-

& ejicienaos ex: Ecclefiis Caner, qui.

j n

a

lute Animarum;& omní earum bono ;;

cüm zwt? fint. convum feré-gregi af-

.

ofl'/c N

f

j

R. P.Segneri $, Khrift Iuf Tim.111. ;

CXX |

serunt:

*s

ageln

ji€., REFRIC ATUR. PASTQ.MB

us AMI

s lib«

ferantdetrlmenti , quantum voraces

inHomil, v inter go. P«

:

S, Gregorij pat. 2.€

. & Mo

235

lupi ?

Neque dicí prudenter potsit ,

à

u£a

j verba . non

c. 16, $. Hie

robymum in c

3

E*l;

,

ddu&a (ant Concili

zechiel, Libium rertium S. lGdori. de-

T

habere vim pracepti » fed dire&ionis

SummoB

j

tantüm?- nam Cenfurg , que adjecte

no c,46.& $. -P-rïafþïg;r? [

h.

fant , & voces Cenfüram minitantes

vita contem Pläïþ Ayp6. 29; S,

1à

Chzyiaftæmi Hom.

ad

n

fatis loquunrur , verum hocac

P!'Gn

aMl c

ÁAme

"rim. & libros deSacecdoti

ls

priam 3. Synodi. preceptum cífe,

I

Preterquam quód alibieadem 5yno-

brof. in Epift, :;ad Tim,

c.g. '5*::5.-;:a:fïiï-

ósque ejus generis & p

alam apparebit,

gri

dus difetc& verbis preceprivis in. hac

materia utitur ,utíeff. 24, de Reform,

quantopere corum quilibettam detrl«

fis,

menzofum Curionun

u

c.Aleff 25 del

nvocatione San&orums

Miv

-

. de Sacr, Miffe,

teftacus,

U

& (ingulatiter feff, 22.

fui

c, 18. quo

locohzc habentur verba :

Tsndem,nequis

puteacfuge locus

audienda e(t comunis omninm Theo-

fett

AMandat San

Ha Synodus Pafforibus , C

imarum curam gerentibus ut

logorum do&ripa , & quibus ptofi«

mag

;

[ingu(zk'dn

,

teor nulliusme verbaaut aoomen alle-

fid

frequenter

inter. Miffarum celebratio-

nemvec

gaturum ,qüem non infonte. ,. quod.

9]

Iper fe,vel per altos,ex dis,qua n

Mif leguntur , aliquid exponant , die-

À

ad pra(ens in&itutum percinet , cone

Mfur

(üluerim.

Sant autem horum . al

lim

bus

d

, m/ertzm Dominicis €9 . Fe /liæ. E

feíf, 24, de Ke

form. c.7, in eundem

Scholaftici alij Morales. — Scholaftici

M

lu

modum loquitur.

Pmcz"p*it $. Syno-

(apponunrut certàm cujusvis Pafto-

tiscbligationem, inft itsendi fag curg.

"

dus ,ut inter Mafarum [olenuia , aut di-

Pï«

qinorum celebrationem , facra eloguia

creditos,& ex bac ipfa aliami colligunt.

obligationem , cognofcendi & cree

Tur

e4 falutis mouita vernactla lin guáa fs

- gulis diebus Feflis ,vel folenmibus explam

deudi explicit multó pluraFidei do-:

!

h

mata & veritates , quàm quas vülgà:

lt

'nent ,eadémque injomaist cordibus , poft-

-dun do-

Chriftlani vóffeteneantur :

|

lti

pofitis

E

inutilibus quæjliam'ämin erere ,.

atque

€

osin Lego Dominmierudire feude-

cerenon poffint,quod ignorant.- Sie

lii

concordibus fladijs loquuntat. Antir

jte

ant, N erbis autem his mazdat, Pracipit

$,

quiores ín tert, Senten,. df a5«

6

"Preceptum propriaum ac ugorofum ;

Thom, q

.2,8tt, £, & 2. S. Bonavene

ut vocant,figuificari,non tantüm com-

X?OP&

tura q, 1. Scotusq, z. Durandus; g.

* px;m

n

munis Do&orum fententia , fed Con-

fgre-gationis

Eminentiffimorum — S.

8, & g. Richardus q.1, art;gq,—«.G;bzäe;lï

ff

q.un, concl. z, Sequuntur. 'Antiquie

Cenc:b j I'nte;þic'tgm dcämuo äcda

it, j

r

- ores iftos Recentíiores alij omnes , ubt

iE

/

de Fide fcribunt, uarez difp 15,

"'GiEelefiafticis Legibus tam vete-

Jty

Sed.6,n. 6, Vualquez in s.patt, difp,

4

zibus , quám receatibus juvataliquod

tobur addere teftimons;s Sandtorum

236. C.10. h. 107... Valentia.2, a« difp,

dj

I

Va p ïsa-*??*?"ï!f N

: DoQ:qr'um bfsiædü iegi(ïe $, A'ugu.&ig

b

26j

Em

l

IS GRAVISSIM uES.

-OBLIGATIO

QUA ANIMAS &c.

!547

li D

$3. Lugadxfg 13, fe&, $. n. 148 152.

eertum [ubituri [lot damnationis fupplf'

EIH [2

Conin.k difp, z4,n, 196. Caftropalao

einm, Medína de. re&a in Deum Fide

o

to, r, tradt. 4 difp. x

, pan. tr, Ecrca -

33.c:uk. Poreff Epi ifcopts Parochosoblia

blv d

gare jäæb gna Excommunicationis , u2

q.2.att.6, Gianado- ttact, 16, difp. —

j

5, n, 13. Bannez z. 2. q. 2« att, 8; concl,

ABhs /abdztw de detirina Chriflireclà in«

j

li

3 & utrem paucis, omnes,qui fcribunr .

Jfiruant, quia a&lzgæmnr adid , ad qaad

d

in 21,2, q. 2,, arc & . "(phome. Mora-

dej jnre dyvino funt a&lzgat: .&ibac pe-

f d

les deiade de hac obligatione fufis -

A d aä!zgat:me incitantur,ut dzlzgm-

. te5 fintin [nti vouneris executione.

Ca-

,&,.6 6!

agunt , & cónveniunt in eo, ut tam .

WEOK

gravem adftruant , uteo referant mi-

fttopalao loc, cít.n. 2. Sanchez l. 2-*

c. 1j.n. 15. Manuelto, 1. Sum. c. $8

n d

4

nas, quas Dcuæmzemm Sacerdonbus

at (ïe-

lgnarænabus ubisit: Oa ts fcien-

