materialis confecvat; hac camen cum

- differentia , quód quantocunque et-

tet confervationé enim &^ augmentas

ia

'

1

jam pane velcatur corpus, tandem

tionem corporis, vires illius debilita-

yi p

tas rettsurac, Parem effectum confert

deckiffimá (ibi vitam amittat : aníma

1difo tttt

veró.fi fuo hoc panedigne utatur nun--

panishic caleftis, ia , ut. San&tus

dlg., u

uameá deftituavur.. Hiic eff panis de

Thomas velit ; fe'um hunc adomnes

yolibio v

animz infirmitates curandas fufficere,

ioatt.

calodefcendens,ut,fi quis ex 1pfo maz-

if D

9. 50« ducaverit mon moriatur Quod ,ut no-

à quaconque etíam cau:á proficifcea-

j n

ves, P"'aletcontraomnes Spirituales: de- in 4 difi,

um M.

$»1

79.4, 6.

raliincellgi non poffit, de morte Spi-

fetlus. — Quod panis vulgaris in cor- ^4- !«

4 f'o o

jc volil

rituali, qua eftamiffio gratiz, locu-

porenunquam efficere poteft. Atqu

€

p i,

jogoti

tum effe Chiiftum, credete oportet.

binc nata eft inter antiquos Chiilftia-

uicile "

. 1V, Secunduspanis effe&us; quem.

nos per(ecutionis tempore tanta de

4

a

,i'ncomparïabi!

H

/.hoc Sacramento zfti-

przftatcorpori, eft. nonfolüm vitam

t Wkrï'

ei (ervare fapeiftitem , fed etiam vege.

matio, $, Cyprianus non putavít

j

Proditt

tare , augere, & addebiramei. ftatu-

idoneum ad marrycium perfecendum,

tv

quiillo non munirus in. atcen^m de-

n

r

ram perducere, ad quam , fi parcé nu-

r 1

:,v

triretur, non pervenirer, - Idem . pta-

(cenderet, — Jdonens non 'pqtgft'eþ ad

J

j

Eptft, L,

ii

ftaranimz Panis hic (upe,rfub&antia-

n'wrt]'ri;sm. qui ab Ecclefía non arma.

lo Ép. 10

tar adpralium. Et quia hgc przlian.

jl 'JW

liss nii quóüd corpus dererninatam

hij

fuam habeat ftatuiam ,. ultra quam

di occafio fingulis horis porerat offer-

ii

J äu'

j 1"0

(ubi virilem atcigzrit etarem) non

ri,ideo remporibusillis Evchatiftiam

domi fuz aífervare Fidelibus permit-

h&]fall )',

crefcit amplis, quantumcunque ei

xf&

alimentum | fuppediretur.

AÁnima

tebatur, ut in necefüirate improvifa

d

cea

j

veió nullumtalem habear terminum,

'ejus fumptione contra omnía inten-

' tata ipfistormenta (e obBrmarenr:; id

j

j

gii fanfus eft , fantisficetur. adbne.

Flor,

i

t

äpoco

Atqueita panis h « fnperfnbftantíalis

fquqd-etiamunö*ab .hinc fecalo Ro-

jobii

iib

Rom.

hi

'u

quotiss digné fumitue, torfes findti-

manus Pontifex conceffic Re

m de or?.

g

m

ji

üca.a-ntefm augergf;ti-gm, quæ «t illa

Ma:iæ Sg'uä;t.æ Hcüd&:radti P

ut ad nge[

! ]m'

*

fotre

f

T

r

a.

E - — —^ CT

s

304.

DISCURSUS OCTAVUS DE /'fPrï«;æPARATmrsæ

mortem ufque hoc facro epulo effzt

cibieffectus et, dele&are, Erqni —

! Hic c

muníta, quam poítea tanta cum verz

dem confolationes, quas quavis ani-

. Religionis Catholice gloria, & he-

. eubat

ma fanca exillo haucit, tam func. lo--

terodoxa opprobrio, fuftínuit, Hæ(:

fignes, ut cor ejus inebrienc , & quafi-

po[Fum

fchatis

! fortitudointra nos ipíos varijs effici-

exita fe ipfum dimoveant,

Comedi-

tür modis, Primó rebellem mederan-

- muic

té amici, &j snebrsamini: cbariffmi, Cant.

Lib2, $» do concupifcentiam & quaíi frigido

Videtur Chriftus Setvator in hoc $a-

r

loa5.

S"'--,*'**-

fs

czli rore atdores: ejus reftingueado.

cramento hifce cum animabus non

hh

4v — Sedat, dum manet in. sbis. Chriflas ,

du

3

Lie P2

. poffe oninino occultus latere, & ficut

29, AT«

fevicntium membrorum. noflroruss le-

olim Jacobus manus, & nuda colli,

fd lu

", dicebat S. Cyrillus, quia licéc

veftes mutando, non autem vocem

uf

ecundüm $, Thomz do&:inam )

rlum

Obtegere potuit ; íta (ub fpscicbus

z

hocSscramentum non fic/diredé ad

panis Chritus magnificentiam fuam

D

fomitis diminutionem inftitutum , ut

& majeftatem celare vidctur, (ed non

- qui

eft Bapti(mus,indire&té camen, augen-

pi

X

amabiliffimam illam vocem , quá. ex

docilicet charitatem, ut fupta dixi,

templo omne cor poteft liquefacere,

pad

confequenter concupifcenríam ener-

Quodíi, quifíacra Synaxi reficitur,

mi f

vat, ZJfugmentum charitatisefl diminu-

nenít Deo chariffimus, fed folám

WOrDI

Ho chipiditatit, Infaper duplicis generis

ejzs amicus, id eft,in charitate actua-

Qone

- alia intrinfeca, alía extrinfeca à Deo

auid

linondum petfectus, per charitatem.

hic conferuntur auxilia; intrinfeca ,

tamen habituilem , qua in eo inha-

WW

- funt actuális gratiz: prafidia , quibus

bitat, rité difpofitus ; eo — cafu, lícét

w

Íotelle&us vivaci(fimis illuftratus lue

Tg

Hf.

fenfibilis hujus confolatíonis excefa

minibus verum agnofcitbonum,illàd-

non inebiietur ; nihilominus mandu-

i

i» l 5

Ton, sj

4: 16

que valídis excitata impulfibus, vo-

caudo falicim hapnc reperitur. dele&a-

! MaQp.

QU

Ssarez,

luntasamplectitar, Extrinfeca funt

idog]

tionem . quam íecum bona adfert.

20m,3, protediones extta ordinem per

conícienria, convivium fcilícet, ut io-

u

33 Í[an&iffime . Communionis gratiam

quitut Sapiens.quod in hoc Mundo -

dmp

4if 74 collate : illá enim permotus Deus,

^

patari poteft, fuavitfimum & longiffi-

;P '/0'00

ïfa i

^ benigniffimá providentiá fuá cun&as

mum,

W

Securamens , gm]i juge ean- , frtfe

5

occafiones, qux ad facilé peccandum

vVivtum,

ï-m

$, Theg; nOS allicerz poffent, removet ; vires,

ViL, Sed hic fterum naícitur ád-

pl

$p futorémque inimici, ne nocere pra-

tmiratio, quz (zpe hactenus. Ubi nunc

i

79;4r. Íumat, reprimit. 'Ur leomes flammarm

funt ifti effz&us , in olei(que

d

$. "3"9 Qz'rame:, ftc ab illa "enía d:fcedzMïA.f 5

Fidelibus? quid illi delitíar. m fen-

hw Qu

terribilesefetli Diabolo, inquit San&.

tiunc?- Aliqui panem hucufqie de-

t5« D

Joannes Chryfoftomus.

Ho$, 4 5,

Paucis hiís

predicatum adeÓ naufeant , ut fi

Gley. dl,&

$2 I0A2;

verbís, quidquidà me uberiüs

?

i, Me(

di&ü

——fPüS liberam effer , :'-.n:egcis etiam

!bit

ft,complexus.

z

annís ab illo abftinerent. — Nasfzat Kuto;.

lil

Jyl

C :

anima nojfrafuper eibo iffo. levif/mo, 31« $.

w QO

"

I, ülcim'us

fi'enïqife divini Bu;'us

Hic*-

t$et

hp

^

" d

j

t

of

SANCTISSIME QOMMGN*EM PRAEMITTENDA,

, lg

tum, | Quare

fi interrogavgritis,.quä«pif

l;

UT

-

Eic þ*ibus ::oci: m eorum ftomachum:

- gurbat: hinc cüm aliter facere. noti

decauía Crocodilus (ab. undis victi- x

n u h

poffünt, aliquoc diebus, ipfumPa-

tansfztida babeat vifcera,, aliusveró:

4 ii

vivensfupra recram , fragrantia? fol-

Q -

Íchacisfeftum precedentibus , com-

municant , ne Pafch:lem letitiam

verar quaftio , refpondendo: Cro»

darifmi

-

( ito mane hoc facro fruerentur epue

codilum aquaticum — putrídà vefcl

i hoc

qabus nol

lo; intertutbent ; gratiffimum qui-

alpà , terreftrem. verà. odoratiffimis

dem, & ipfiseiíam exípe&ariffimum ,

paíci floribus. An &i cafu noftro

rey & f

fed longé diverfo v

oluptatüm genere

hiac utemut prognofci ? Avertat Deus,.

nuda coll.

Valdé cibi hujus , de quoloqui-

em vortd

tranfigendum diem, — Quid inde vi.

'glum ac roboris capiunt ? Hedtici

mur, minüeret exiflimationem: nom

y p -

nunquá ardentiorem fentiunt fcbrim,

enim refpe&tu quorundam hominum

xiam ld

videretur talis, qualiseft, totus cele-

. quàm poft famptum cibum, Idem

a,

pluribus eveníre viderur Chiiftianis ,

ftis y- fed totusterrenus 5 tam abjc&tae

E

preclpué feminis,que nunquam do-

funt cordium | íllorum. cogitationes »

liquefaccre.

mi fariofiüs debacchbantur , ne plures

& viles affe&tus.. Videmus enim (zpí

yi lt

evomunt mprecatíones , maledi-

us, quosdam frequentiffimé hulc ac»

f flin

. &ionésque, quàm quando ab hac fa-

cumbenres menfe nunquam dignos

u du

cratiffima menía jam. refe&tz recefíe-

illáfpiritus concipere,

du

runt s; os illud , pez quod pauló ante

Quid

dico: ,

nu nquam

p

velux portam ingreffus erat. Kex. glo-

dignos concipere fpiritus 7 Quidam

l, U

rig , macísque, quàm antiquum , ut

hoc cum vitali alimento. magnam

jnis extil

inquit 5, Chryloftomus , propitia-

non dico confortandi fe , aut profi-

nus mandü'

Hom39odam honorandum , temeré

in z,Cor.

^

ciendi, fedetiam brevitemporis.fpa»

ul dek&l'

fanantes.

Qiuanté&hinc ztïgem'm;r?qugüw

tio- vitam. tuendi difficultatem fenti-

bona if

tum crefcunt? auautüin virturum fta-

unt:-etenim ft eoipfodie, quocom-

Aliee

dio

proficiunoSanóta Marla Magdale-

municárunt , vana quedam muller

ho

u3 de Pazzis (olebat dicere, unicà folà

fiat obvia, tantá. repenté aduruntur

n WH M

communionebené pera&tà. hominem

fmmá , ut cítis, quàm cacutiens

fancam fieripofle. Videmus autem

u i

papilio,incineres refolvantur. Quod

plurimos poft annos hujus facratiffimae

[rinvitentur ad comediam ( quamvis

m

meníz convivas femper manere eof-

veifibus contextam nimium [olutis )

A

u

aut lufüum vocentur illicitum , aut ad

us

dem,nec unüm quidem paffamin ijs ,

'n D) Q

üþi

$2 "vi£,

quas Deo debenr,(ubje&tionis,. exifti-

lucrum alliciantur ínjuftum , tenta-

1

It

€,94V

mationis & amoris virtutibus propre-

tloni cederenon dubitabunt , adeó-

rücu(qlc j

Gale». di,Sed quefo undehzc omnia? Ajunt

que viram animz, illo:ipfo die, quo

40 3

de bon.. Medici;ad certó cognofcendam homi-

ftaudiofiüs illam . fanam confervarte

t

jl f

Reg-iv - piscomplexionem; fatiseffe , vidtüs

3n0orUe

deberent, amittunt.^ Annoneft hoc

d

quoalitut, obfervare qualitatem ; ta-

[' J

ld

infinitam tam' digno ferculo inferre

i

Qc'(uf'r

lesenimnoseffe,, quale eft alimen-

pientes

h

ih'jgriam; £ Sacamema [nfii

minur

; R-'.iP;Seg'nvrz'fS;-;;-Chrf/i;lhjlr;Täm.lü;-

106

'"DISCURSUS OCTAVUS DE PRAPARATIONE -

miak; dtg ue, 68 MlacgChriftam trada-

palea, ad leviter atendum iliums þhc!;ïs;

sf

Ha.m; & 6»

cogimus, | Ut clariüs loquar; origo

idc

cimus,€4 quantumin nobisefh fama €8

24 pop.

bonoreprivamuss, loquit 5. Joannes

maliaonácibo, (edà ftomacho de-

dit

Chiy(oft. Profe&ó plutimorum vi-

tivatur,

Primó Panis hic Divinus

p

tà veritatiineffibilishujus Sacramen-

nonteritur dentibus, fed. integer de-

qi

vorarur, deolapifemper (un; ma-

t eft iojuriofiffima , ipforum ením

[

culpáfit ; utegré credatur

3-

cibum ,

cilenti, quia cibum non premandunt,

&0

qualis eft ifte; cantz virtucis e(fe, dum

fed integram deglatiunt. — Idem plu-

hion

rimi faciunt Chüuftianorum, Com-

ram parüm efficit inanimis noftris . üt

R.

Chiiftus Dominus noder toties do»

manaionem abíque ulla a&uali conft-

dua

mum corporie noftri intrando , nec

derationecaccedunt , unde meritó illis

tánt

ullum pedum fuorum relínquac veffi-

objici poffzt,; quod Chriftus dixitSa»

D

i

gium, qui, quocunque ibanc , varios

marítang: J adoratis, quod nefci

Q

Per-

Dominum adorzant, antequam Nä?z—a

falutís fru&us producebant:

&i

tranfiit benefaciendo£9. [anaudo omnes

piant, pe&us tundunt , oculos de- .

L

b?o.

oppreffos à Diabolo. Qu ergo eft,

mittunt, os aperiunt, fed omniía hac

do

io. 38.

Chariffimi, tanti mah-'cau/fä * Opor-

ex mera coníuetudiae; de reliquotam

l"

tebit attenté nos illam inveftigare, ut,

exiguá hzcperagunt coguitione , ut

W;ü

feré nnnquam, neques&ionis ma-

ficlequendo , (u2m Sacramento fa-

m

mam & honorem reddamus.

ghítudinem, neque Dei, quem intra

901

IX, Sed ne diutius vos detineam?

fe recipiant, majeftatem intelligant

Q

Sacra-

ítà, utcommunem /pe&ando . igno-

ratio eft hec manifeítiffima,

hi

rantíam, quifi unicuique Altarium

menta nonoperantur urcau(z líbera

hr " puc

S. T. 3. & voluntariz, fed ut cauíz ohyfice

noftrorum verbailla,ín. quadam Ara

41

h

P22 & naturales; atque ideo etiam. non

ab Apoftolo Athenis le&a, infculpf

lg!ïlll

£s 6s A I.

poffiat: /gpoto Deo. Neque etiam facts

nifi (ecundàm difpofitionem noft:am

t

eft, cibum, antequam | deglutiatur,

D

fuos producuriteffe&us. - Án ignem

.culpabitis, quódin palea vi msjore

e(fe premanfum ; fed infuper deglu-

Ün

non pollea

v? Duriocem, denüioréme

tirum concoqui oportet, At hoc

ln

RE s

ide

quomodo in tomacho, malé difpofie

.que illi przbere materiam , v

biris,

h

to fieri potelcalis vero «e&iilm.imo-;

D

'fatisomnincin igne effe viríum ad

fortiüs urendum,

Omnis in. aobis

rum,qui plus cerrenarum funt appes

po

defectus eít, quód íacrz huic Meníz

tentes delíciarum , quàm caleftium,

sli

Accumbat meníz cum Patre Regis Fi»

d.

accumbentes adferamus ineptas ad cí-

num

bum hunc falutatem reddendum di-

lius, qui, f fumptis ibi ferculis . déli-

Q

Px

catilfimis, inde furgens infolitá fame

JOL l

D

fpofitiones: atqu: ita, licec Dominus

nofter ignís fit ad res omnes combues

abeat adreplendum calce, aut carbo-

*

t

nibus ventcem, quís mirabitur, fi re-

- Hel. 12, gendas aptiffimuss DEus. noffer ignis

itfin

15.

gia menía einon conducai? Hocidem

dt

confumens : eff , npihilominus fpiritus

"

noftii van

i

& nos fa&itamus: vixenim ho

;*f arO ,

X

Itaté , quaíi ignis effec ex

f&

Riott

Á

R d

t

AMITTENDA.

107

!

sA'&cf'xs-511æaæ. COMMUNIONI PR

as t

non potuit illashis,quife ,.

(

"

refz&i famusepulo , quamprímüm

fappofxo ,

indignos ,,pmprää (ü

à indifi pöïïþio*d;ïe-

13. 551

àt; o

" adconfaeta redimus negotia , & cüm

udpo d

dies ille fandtis effet tranfigendus

reddebant,impertire, Non fecit iby vir-

E

jc Divinu

operibus ;

negorijs vulgatibus , ad

unes multas prepter ;nc?edulit(ztt? |

t, impendi-

ä 0Y HIM ,

1

intcgerdc-

qua feculi Spiritus invita

I

- [un; t

tur,Profc&tó hoc. noncft cibumcon-

: at

GOQU&EB.-

Quod f(i ergo Commus-

v, X,.(M—ani*feüa'c:ä e;'g'o ad digné

bisfrucuofam . effs. vola-

comimunicandum bonz difpoütiönis:

[der p

nionem no

E

neceífitis. Nuncad modum ejustra*

ja, Con

mus , de digna difpofitione cogitan-

ial conl

. dumerit 5 que quanto imajot erít ,

dendum procedamus. Olim(utte-

meio (l

tanto copiofr

orem gratle meníuram

ftatur S, Gregoríus) Chriftianis com-

muühicare volentibus altà voce hac

i disit

referemus. — Hanc DEUS legem fta-

tuit , tantum nobis;per Sacramenta

verba Diaconus i—ngcmiänabarmccu,ü-

i wj

conferendigratig , quanta nos capa-

te cum fide, tremore 9 diletlone, Infi-

u (

nuando tribushiíce viztutibus optl-

- ul

es reddidimas : eodem prorfus mo-

do , quocum fratribus fuisolim egit

mam d reciplendum tam fublimem

jj od

Jofephus, quilicér plus frumenti ,

hofpirem in cordibus nofttis conti*

selquotit

neri prazparationem.

Quate , 4cce-

;sizionc, i

cujus magnam in /Egypto habebat co-

dite cum fide, Fidesprimus Anims 2d

Qioni (*«

. plam, largiri voluiffec , plus dare non

pocuit ,quàm.illoru mfacci caperent ,

DsuM.motus eft, idcóque maximé íà

,a d

omnibus divinis my(terijseft neceffa-

s indlgi

!

cordis fui amplitudinem ad patvam

meníaram àftarribus allatam reftrin-

ría ;magis tanenquám unquam alibi,

o ?

i

gendo, J[mplefacces eorum frumene

in ifto, quod per excellentiam fdam ,

it Aecud

6t 44

TA l,

t0 y quautum poffamt capere. . Nos

myflerium fidei nuncupatur. $i quidem

yidam -l

iu nullo alio Dxusadeó eft abícondi«

s m(tu:fl

igitut fumusifti fratres , qui lberali-

tati Domininoftti terminos prefigi-

tus.In hoc Mundo fs celat fenfibus no-

we g lii

(f

mus , imó, utitadicam, .etiam ipfius

ftiis, quinonnififolamrerum fuper-

dggl (l

ficiem penetrant;Sed oculis rationis fe

j

i

N

S

Omnipotentiz ; quamvisnon fit , cut

if

timeam italoqui, An non Íta ipfe

revelat , quz Dzu increaturis , ve-

ttit,

Ài l

147

Evangeliffa locutus eftde Nazateth ,

lut folem in. fpeculo, contemplatur.

i maï

ll

Nonitain Eachariftia. . Hic nontan-

Dominumin populo fuo tanta non

10

Ü

)

poruiffe facere míracula , quanta

tüm fenfibus , fed ipfi rationi naturall

U

Vü'n

alibi fecerat , Jon poterai ibi yirtutem

ab(conditur , que Divínitatem Sal-

u

W

Mare. 6 uliamfacere, Sed quare facere non

vatoris humanitaie re&am fola pene-

j Päf"Rc

,

po:etat ?. An non erat idem in cundiis

trarenon poteft , nec humaniratem

li

f

locis Dominus, ut, quod fibi place-

(peciebus panis deftru&i obvelatam. S.le.g: 2

(j

$ ID

b

tetfacere poffer ? Itafane, Quia veró

Parte alterá hzc. ipfaFides principa- 4.75.4.6.

^

im;am

U

infinirá fuà fapientià legem tule-

liffimus EÉuchatiftiam infituendi fi« i»«

(

yabitth

rat, fecundüm quam gratie, (ue in

nisfuit, Quodfuít primum. Paren-

T

t

um go&-somm d

Es 2u

eli&um? Infidelitas ;

max:ail.iuma«z/xi;posdg[cendcr-gnr—,, hoc

emmh)

l

Qæ

qa"

as

h d

PARATIONE-

io8

'-Ds*;bïscuasüs OCTAVUS, DE PRAE|

ua Dzofidem adhibere noluerunr ,

magna cum p-æn:gggmi;ï1.;;,'5&5&&— EL

Qui

aïfub,(peciofo ,pomi prohibiti cottice

clefiz Catholice gremio vitam finite decer-

AC

fec d.z- r

ximá

morcem latere, fcd potiüs ferpeuti

fitvifas, Confiderate ergo , quid fen-

£,EgoBe-

tieudum (it de hodiernis Hareticls

:

vir

crediderunt id negantí. , mendacibus

tengtuis

alle&ipromiffis, ^ Re&proinde, di-

contradogma tantotempore in Eccle-

Q9

.cit Dominus 3 primahec infidelitas,

L

fia indubitanter affettum obgannien-

p

tbus, | De veritate carnis €9. fangni-

i

quz pro obje&to infelicem morxis fu-

&um habu't , vivà fide ergo fortuna-

visnon e[ff veliius ambigenai locus ,(cti-

il

Üor

ln

In Cant.diimum vitz fru&dtum à Fidelibus me-

Pf S,Hlarius, de hoc loquens do-

£ le

gmate.

Ethi perfri&a frontis homi-

L

is cortigatur. 7 expietir veatus mala

credulitatis exigitur à vobis , st credae

Des non folàm de co dubitare,(ed eti,

i

e

.

hon

Ms , quod non videtis

' ingenlesä-in-

àmnegare audent ?/g,iun; , quendam

2liquando fominantem , rres fibicffe

quit Rupertus Abbas, Profedó pri.

mahzc cicatrix ab homine contcacta

oculos, pauló poft exczcatum fuiffe,

u

Idem accidit fuperbis hifce, qui fea-

I

.plus Diabolo , quàmDeo credendo,

cutiüs , quàmomnes fan&tos Doc&o-

.non poreratmeliüs obduci & emen-

p

dari,quàm victoriá illà ab Ecclefia per

res, videre putantes, veram perdendo

Tut

Fidem penitus excacantut,

P

fiett

. diviniffimum hoc Sacramentum ob-

Ü

na3

- XL,.Sed ad nos ipfosredeamus:

ientà, Quoniam fi alibi ín cebus fen-

v. Ma

fibus noftris fupetioribus credendis

cum Fídei hujus plenttudine Chriftum

inhoc Sacramento fufcipere oportet.

intelle&um fubjicimus], hic etíam ín

'tebus fenfibus ip(s contrarijs ipfum

"A5 ccedamus in plenitudime fidei,

Fide,

&t

captivamus, à fententia circa obje&a

quznonin fola fiftat [peculatione, fed

Ofæ' p J

ad praxin defceudar ,operibus magní-

iQ;

abeifdemlatà appellando ( quafiad

n

tudinem Domini fui , quem inrelle&u

g

(enfus non (pe&aret deomni apparen-

tia judicare)tantá , inquam , cum ani-

praíentem credit .honorando, — Pro-

r

fe&ó adLydium hunc probatalapi-

mifirmitate appellando , utnter o-

qui

mnia difficillima Ecclefie dogmata ,

dem multorum Chrifítianorum fides

1

pullum uuquam. mínüs fuerit oppu-

none(tfides perfe&a, — biiaRegie

W

aulz veftibulo auditur : Ecce Rex!o»

l

gnatum , quàmifud : ita quidem;ut

ecem Ecclefiz feculis nuilus

mbes quàm primüm affurgunt, ludere

ïprimis d

;

]nve

ntus fuerit hzrefiarcha , qui tea-

di(currere & ridere ceffanc,& fi Auli-

&

corum aliquisnon aliud ageret , quàm

lem Chrifti JESU in hocSacramento

lii

ut éfede non affürgeret,reáé affirmae

di

prafentíam aufus faerirnegare 3 -do-

*

*

hic non creditadeffe R.e-

nec feculo densgum undecimo novus

ri. poffec.

Q

em, Cogitate jam, fi Chriftiani ve-

adcó errorà Berengstio propofitus,

&

1 fidei potliderent plenitudinem , an

Ainno

? ipfo adhuc vivente à quinque illuftci-

[æl

1050,

bus Concilijs fuerit condemnatus;ipfe

tam exigua , n omnibus feréremplis,

hn

€eo inO -temporc; quo ad (acram men-

tj

veró ád (aniorem reductas mentem

0

(am accumbitur , cerneretur

.—devo'ti.o ,

? 'hæt:äïquþ-(uä-tribus vicibus abjuratá

quà

)

: Qqafc "

pff'*x-».

N

»

t

SANC'T!'SSLMä COMMUNIONI PR&MITTEN*D-A * (09.

as

« -ngare,&ayiiiïimi,ciömmä-ni,anthuam

formate confpe&i funt, - Híc cultus (;m.;;;g

|tám &nl

lc.

- accedatis, conamini, inqualongé ma-

inprimis ad magnam conícieutie pu- dj

titatem, tali vitz alímento convenien-

s8.Chry-

ais

- ximam de Majeftate Dei in pedtoribus .

þ * l[' de

Hæreticisï';: '

veftris (ufcipiendi Iconcipere eftima-

tem procurandam incitabit. Moyft

-Sacerdo-tg

rein E

tionem , vívámque verilimz Divinz — didum fuit,antequam rubum, in quo

:

erat Dzus , accederet , calceís fe exue«

ohgahmen-

prefentiz apprehenfonem : itaenim

fj fa;;gni-

optimé ad percipiendos fan&i(fime

tet,ut indicaretur , quali debeat nitete

TA

Communionis fru&us vos difponetis,

munditiá, quí cum Deo precibus age-

* Ogeuf.5 5.

loquitur $. Thomas, eff fecre-.

re cogitat. Sed Apoftolis non fatis e-

oque o

- quæ , ut

otrds honi

tum facratifimum.foli Fidei mamfeftii,

rat calceosexuere , neceffe erat eriam

te edtt

Ad hzc Fides illa/eft maximum ,quod

pedes abluere, imó ut ab ipfis beatif-

homo DEO praítare poreft , obfe-

fimis Salvatoris manibus ablui eosfi-

Og

vres i

quium, facrificando ilii primogeni-

nerent;utfignificarecur, ad dígné come

municandum non vulgarem fufficere

M

tum fuum, id eft, Intelle&um;trium a-

mimz potentiarum primarium , di-

affe&uum puritatem , (ed íummam

e,qii

EE

£tor Dodo

gnümque tam divino hofpite thro-

afferri oportere. Sic antequam man- V Cersel,

na deplueret;copiofiffimo deczlo ro- 4 Eaf

npidod

num fupra proptii (pirirus demiffio-

nem erigendo, Chrifum babitare per.

te terra itrigabatur,utquafi ad cibum -

Epbef. 3.

j

1rcdezmus:

2

fidem in. cordibus veflris,

hunc Angelorum manibus prepara-

Vil. Hac prima difpofitío maximi

tum fufcipiendum digna efficeretur,

xeChE'&ftUm

eít momenti;non folüm ipfa per fe,fed

Sic quoque panes propofitionis ex

ut ogomï.

Mi. fid

- etlam quía omnesalias fecum trahít,

candidiffima debebant componifari-

Ofet. 2« Spopfato te mibiinfide ,€d fcies quiaego

na fupra puriffimam deponi meníam,

Il&[»iomh c,

*9/. Dowinw, Quia Fidem profundifh.

fulgiditfimo adoleti incenfo,ut magna

um

MU

mum divinz Majeftati debitum fequi-

hzc muadities effzt Egura'(an&i(ïïmi

tur obfequium,quod fecundoloco re-

hajusSacramentl.exquifitàmque con-

3nd0. Pm'

quititur,

"Accedite cum fide C tremo-

fcientiz puritatem nos doceret , quà

[obataW

f

re, Ruftica gens, quando cum Prin.

ad illud recipiendum nos preparar

x

norun " '

.cipe agendum eft, ignorans títulosilli

oportest,

Ui

debitos, Aulicorum cum tali. Principe

XiII. Hitic enormem peccatorum

p hi

agendi & loquendi moremattendic. ,

illorum temerítatem colligere pote-

$

unt'L i

addifcitque, Ruftici (umusnos urbae

ftis,qui poftquam longo tempore ín

ämiþ

Á

!ï

nitatis legum ignari ; ut nefciamus

fcelerum fuorum fordibus fe volutá-

'vt |

debito Regem czlorum cultu & ho-

p

M* ,

runt, illoipfo mane quoconfitentur ,

t

nare afficere : addifcamas ergoà fan-

ore fuo , utita dicam, venenofum ad-

Á

,dr"df

&is Angslis, utporelpfius Aulicis, qui. -

huc fpirante halitam , tmox properant

C

[l

yit

fzpius non ere&i in pedes , (ed in ter-

ad Chriftum fumendum, . Quis cré-

j

ul

ram ptoftrati íummá honoris te(tifica-

dat hanc populí fzcem íntellígere ,

iil

lh

fett

" tlone , extremz Chriiftl. demiífioni,

quid (ir communicare? San&us Joan-

(Wmm )

quà inEuchariftlam defcendit, (e con-

nes Chryfoftomus olim capere non

[

"

u

. pote-

Q

J

N

o

116

DISCURSUS OCTAVUS DE PREPARATIONE

fom

poterzt » quomodo aliqui Chriftiani

fueritfeleGtilfimum. . Sic läcätEVgäæ—- »

Í

W

1

Quadtagefimam tempus fofficiens exi-

ziftia fit femmen immortalitatis, nihilo-

ftimarent, pro expiandis peccatis per

minus cordibus omni devotioris hu-

TR

,-

' ï I.Me ET

totumannum commíiffis , nec aliter

nore deftitutis illata , quem fructum

l

Aggo AI $)

P w

tempore Paíchaliad recipiendum in

poterit producere ? Seminalfis mul.

6*

liil

hocSacramento Chriftum feprepara-

U

]oam

tum d ntuliiu pavum, Quodfiveró:

"tlon

Hom «1.T€0t.. Quadragintadiebus anima [ari-

quibufdam ftartim poft exomologefin

?u hr

VTE

[]S

adpop,, talem *'*'//Zg"æ'; €d Deum babzre propi-

peractiam faeraxïn adire Menfamcon-

L

Mil

Tidta ex|peclas ? lud(;!'kze quefo: Qaid

As

ceditut , qui peccatí mortalis vivant

jam «

..-;i.:,

"per inü*gnis hic Eccle(ig . Do-

immunes , nontamen ijs, quilongo

d

é&or , fihacnoftra eiatetor & tantos

tempore fccleribus fuis. inimicitiam

quiab

Ed

'videret, qui poníclüm quadraginta

contra DzaüM aluéte , permittendum

Diy, d

dierum pesnitentiam non premittaat

cífer; led induce

LR

M(**

f

M

i e(fent, u-x-ai;fqyöu-

tl Ebti,

. ad Euchariftiam (ümendam, fed unico

dierum fpacio plurimispietatis opeti-

iM

I

- quafi paffu àíacro tribunali fefipant

bus vacantes , iliáque (apienter ucene

ls

4

ad Altare , ut, nifi fallor , altero

fi

[iy

tes gratíá, quam dpeccatisexpíati ac

breviore ad proftibulum rcgrediw-

ceperunt, promifftonesin eafadtas & —

H

d

tur, Etquid dicentalijejufdem cum

propofita ftabiliant , confirméntque.Plutt in.

K

Chiyfoftomo fan&itatis & Dodtrinz

It

Plutar. husferibir : apud Sibatitas injymb — —

viri ? Sanc&us Auguftinus, e.g.qui

morepofitum fuiflefeminas integro:

vt

4

vultpriüs jejunijs , eleemofynis & o-

annoptacedente ad nobilium convi-

'cmpw

pus

rationibus hsbítationem pro Regum

viainvitari,uc cempus haberent mun-

sm,,, . moximo tecipiendo preparari ? Pribs

dum muliebrer parandi , séque ot*

lu

ismde Orationibus ,jejunis, cleesfvb/]mä fude-

nandi, Videtesrgo, an nimium fit ,

btre

2emp,

armundare. cou[cientiam tuam , €3 fic

autfüperfluum illad orium,quod pau-

p

Evchar iffiam pre[umas accipere. San-

iplo.

cisdicbus ad Regiszelorum menfam.

Qusitem Ambrofius, quiadmonet ,

adeundam impenditur.-

X

:

W

ftatito þofïzbfolmionem anhelare ad

AXlV, Quidautem dicemus de hiís ,

qu

T«

Evcharifliam , non effetam propriam

quinoníolàm vix fa&á peccatorumy

velle liberare , qudmSacerdotiscon-

fuorum exomologefi hujus Sacre

n

D fe-

21:.d,c,

Ícientiam illaqueare.

Qui ua po-

Menfz fiunt patticipes , fedetiamin

p

$u

2en5il,

feunt peziteuiam , — nt flatim fibi

ipía Comunione affe&um ad peccata

Communionem dari welint,binon tam

pauloanteconfeffiene explata , reti-

(

fe fahere cupinnt,quám lgare Sacerdo-

nent, uno codémque ín altari Idola àc

li däfi |

W^

Jeri Quid ergo mirum eft,ex Commu-

Arcam collocantes? Inter hos funtil-

nione , tamceteroquín ídonea adeit

li,qui antequam animi rancorum cori«

] u feny

cobferendum nullum Bauririfractum?

tia proximüm , quo offenfi funt , de-

poir

Agricola femen mandansterra culta-

ponant, aut príüs alloquantur, ignem

Q

14 non fuba&z , nec pluvijsemollitz ,

nihilominus odijinfinufuo foventes

Chrj

l-

F

)

exiguam colliger meffem , licét femen

Sacramentum pacis rf:;cipiu'nt àChr

i

A:Nä

N

smcïlsmæ COMM(INIONI pfz;:k?»n*r*räwmlmh

i

— fto inftitutum, uc vinculum e(fetquo -corpus, Auguftiffimum ipfius C*Ofþüi

licErd

*

nec horreac cunékis

Trali .6, fimul Deo, nabisque invicem ipásu-

parvi facere

5

i, il

Chriftiang modeftiz legibus contem«

rotiotsl

inianh, niremur, O Sacramentum pietatis 1à

pris lammzsillasfcandalis fuís reace

m frodr

L4.de — fignuemunitatis ! vinculum charitatis!

! fde o* exclamacfanctus Auguftinus. Sandtus

cendere, ad quas extinguendas ali.

n W

D

.£D0A8,

$

]oaunes Damafcenusdocec, Commu-

quando ocmnem [uum fangainem

Quodin

Chriftus effidir.

b 76.73;

oionem ideo vocari Communionem,;

comolo

(iveSynaxin,guia communicam

A s (;5

XVI, Deaíque precipusadhoc a-

denfomto

LA L. 6*

unimur ad iavicem per ipfant,

Conü-

morisSacramentum difpofitio,zit Di-.

yrtelistd

le&tio.

D

jl

derate ergo, quàm malé fiac difpofiti ,

Jtedite cum fide, tresmore &4

$, quii

^

U

diletlioue, XQuuod ante omnia amsndo

fnimidn

quiab invicem adeo funt divifi! olim.

Évchariftiain vafeauteo,autargenteo-

nos Chriftus deGderat, ínquitS. Tho-

roviuéntt

Dur.de figutam columbzreferente alfervaba-

mas , urd nobisredametur, Ideóque

t d

rit. Ectl cup ; Ht indicarent, non e(fa dïgmïm.

quia in Evchariftía ultimos infiniti a-

ieatigtpte

h w 6rinega (e Chriftum fufpicere, qui fiae

inotls rerminosnobis demoaftiavit,

pi;g;cru:m-

felle vivere non velit.

infiuem. dilexit. eot; (imilem profe-

ri&äxpia:izo

XV. Hacipía Reverentíaeut tímor

& In nobís amorem volec excitari,

akdat

dicipolfi., accedite cum tremore,opor-

quofupremo modoadillum pro. cibo

jméentqie

noftcorecipiendum difponamur. Hiíc

tet, ut ab intrin(eco cordís ad exceriora

Sibutes

corporis derivetur, íta utex modefíta

amor, ut juftum affequatur rnodum,

s intq?

/cglrporiscompoüiione & habitu ap-

iïmulappretiazivusdchet elfz , & affe-

jf conve

&ivus , quialtiffimam de divinama-

pareat, vos antcommunicálfe, autad-

berenr lt

huc communicandi intentionem ha-

je&ste conciplat z(timationem, rener-

, säqut q

bere, Et quis. feminatum illarum

rimoquesffc&u incomparzbili ipfius

nimium Jl

peterit tolerare faperbiam, quz illo

amori refpondeat, | Ex nullo autem

lmafiu*)d r

ipfo mané, queíscrz menfz accubi-

aliofigno cognofci poteíL, an í& nobis

turzíant,vaniore, imó modeftiore

talis reperiaturamor, quàm ex defi-

quàmunquam aliàs incedunt habitu,.

derio divinz huic menfz accumbendi,

icemufdthfh

nec verentur adeó faperbientes tante

Pauis ifle, inquit $, Auguftínus, ízte-

/ fe Majettatis offerreconfpe&tul , que

rioris homizis quertt efariem. — .Olim

T

proptetamoremillarum ufque eó ín

Imperatores à bellicis expedicionibus

Tm&'. DI

hus V

i jJoAUs

14

Sacrameuto.fe humiliavit, ut noa tan-

reduces tantá honoram fignificatlone

cüm non homo, fed ignobiliscibus ví-

yi

& pompáà Populo excipiebantar , uc

1

t

deri velit? Quáàm juftis decaufis San-

T

* ABa

publícalege ftaturum fuetit,ufhujus-

l

w

j

j

[

Ecci,

&us Carolus olím ftatuit, ne ralibus

modi fmpenfis modus ftatueretur, An

dl

1

"

uhi

M;diel, feminisin Ecclefiis Sacra Communpio

non igíitur fümme erit ignominia

anwmmcc?

porrigeretur/ Non certé, non meren-

Chriftianis, Deum fuum ram exiguo

cor, quiaillamadeuntes tam exiguum

appararu excipere ? Sedquis eric ille

anämühcþ

Chrifto exhibent henorem, nec dubi-

non lege humapá prohibitus, at Det

[zfllllfsigm

o «

j

qgnlö

confilio propofitus nobís- apparatusz

mqt, modó putidum illarum adoretur

hf

4

! Chd«

Qu

|

X

312

DISCQRS-US OCTAVUS æv DE PR&:T.PAR AT'IG)NE

Quz erunt iftz impeníz ? Non aliz

luminofamavolansíemitam, in ï&:-'

.COpi(

selat

. quàmdefidetium. — Ecee quàm patvo

canatiffimz hujus puellz capite fubili-

æ(*? dll

Deus (it contentus. . Quamdiu Filij

terit. .Ad quod prodigium atteniis ;

dm

Ge», 49,

Dei Incarnatío fuit defiderata ? expe-

& attonitis hzrentibus Monialibus,

&atio Gentiü appellatus eft

P]

e

p

ipfe erit

reíque eventum ex(ípe&antibus, in-

ex[pellatio Gentium defiderium collium

hortuít prímó ipfe quoque Sacerdos,

dj

f

| Gmn, 4o, &ternorum defideratuscunilis Gentibus.

dein judicando zquum e(fe , animam

2 6,

Jam veró càmEvchariftia àSan&tis exe

intt

illam tamluculento 6 czlo approba-

tenfio Incarnationis vocetur, zquum

tam.figno Communione non privare,

lttg

altit

£: ut deüiderijs invitatus Chriftus in

Imeidz hoítiam fau&i(fimam porre-

corda noftra defcendat , ficut olim ijs-

xit. llla tam inexípe&ato animata

tii

nj

J

dem provocatusin terras. defcendit.

favore,tantís eftuare cepit flammis,

f

. Vetbis explícari. non pote(t; quam

cosdííque augere incendium, utex

grata fit Deo talis difpofitio. - Quare

puro amore G gaudioanimam exha-

-u

ms

. potiüs Ín cafu

(9y

Ua

X

2

h»ic tefermd»o eam pet.

làrit, & repenie adieri fr onfum fuum

pendite,

hi

XVIL.

in czload nuptías cum eodé confum-

hii

Paulus

Etat B'mion:iæ-: in Monafte-

mandasaliarum inpumero Virginumpe] —

qui

Bany

rio quodam Religiofarum Virginum

jam Bearatum, quía ad ceenam ean- 19

. OrdinisSan&i Dominici puella annis

dem, fed ateinmam,ab'Agno vocata- — -

las

Pbilag,

rum.

lg C

tencra, qua vere Innocentiz filla &

Similem ergo famem omnibus

devotionis adopiiva videbatur. Pra-

æ??'fg&.nm

vobis exoptosautaliquam faltem par-

€Cipué veroó cultui Sanctiffimi Sacra-

tem; quianoníolüm ad fra&um ex

] 8

menti apprimé deditam effe fe mon-

fanctiflimaCommunione hauriendum

fltrabat; neccontenta quos poffet. ei

! &

vos diíponet ,. fed eiiam fignum erit

. deferre honores, defiderabatetiam fi-

manifeftum, vos eundem jam perce-

Ts

làs,

cut aliz Virgines ejüsdem particeps

pife. 1ndicium hoc erat olim vi-

fieri: (ed obztatem nimiís teneram

rium Íntet celebresillos Athletas nune

a

In| t

Moníalesejus defiderijs non affentie-

quam cibis fariari poffe, Hoc quo-

] u

oantur, Hincipía, quó propiorem

que maxima perfc&ionis, ad quam a-

v

Íe videbatfontl, tantó magls intus af-

nimz fah&æ; pervenerunt , eümdj-

fligebatur , quàd inde fuam fedare G-

cium : équibusfancta Catharina

timnon poffet, — Intereaquodam ma-

nuenfis, dum etiamnum Sac

p

Clep,

ne, dum aliz proconfüetudine,omnes

