ceptos; eorum fiquidem maximé ca-

r

Mvs

lamo nos DEÉUS «d officium homínis

fio

bo,clamat uperiore ex loco ad gte-

LUA

[

Chriftianierudire & accendere vo-

rl

gem fqum San&tus Dafilius, Puellasne

lulys

p

cclibes, que ad Choreas accedunt,

luit, Étquifisri tandem. poruiffzt,

ut tam multi plan& concordes fallee

2' h

tb

an maritís jam jun&as ? Puellz ibi

G

ja&uram faciunt virginitatis , ac ve-

rentuc? Qaomodo cum ceteris hal-

qu

recundiz : Maritis veró jundz di-

lucinatus effec Auguftinus, vír inge-

di

Orat: infcunt Matrimonij fidem fcahggfe.

nio, quo (ubtilius acutiisque DEUS.

4j

Quodfi nonnulla peccatum corpore effu-

Ecclefiz nullum Indulfit? Ec tamen.

5)3 "llïün;

hic loco non uno repetit atque Íncul-.

D7

gerunt,omnes tamen animo depravata,

f4ij

atque inquinat&fant, Sed pre c&-

cat ; re&tiüs faduros Chrifti -ä(ïcclxasx, in Pf.19.

fi diebus factisararent, quàm f (alta- i» P[. 3*

teh

teris S. Joannes Chtyfoftomus. impe-

rarefibinonpotuit , quó minüs aurea

rent: ZMelis eff arare, quam [altare,!

* 3 de

R

decem

fuá linguá feriret (zplus execrabilem

Non alía ig turopinionum in fpeciem

pa

hanc morum peítem , appellando

pugnantium hinc SS. Patrum | , inde

Cl'oord-

al

üt

Choteas, Ludum Satbanz ; & negan-

Theologorum, cauíaeft, quàm quód .

*

in -

q

i&iloquantug de WChorefisn—uc" funt .

äg.ünquam comingqge, ut hoc in lu-

$

-

s

E.

p

— DAMRATUR. CHOREARUM USUS,

i

cuffos , & non magno impetu humi

nl

fe, & äïsfqüä ljs, quefermé comitan-

flecni: unde reété eodem in choto

«.m'mf* (

tur,adjundtis, — Et (ic redté docent ,

omtiia vitiafaltare dici poffunt ;om

iptitt,

)

H

illasex(e , & naturá fuá cum peccato

rg?a

..'xi

l

non effe conjun&as, Sandti Patres

peecata chorizant in chorea.

3; Dote

Mf []

llf, Hzc cümita fe habeant, non

verà loquuntur de Choreis , quales

RQUOFUR

ätïm*j—am quidquam fubeffe pgrfcu'liï ;

Imfoter, ii

eas ipfe ufus effedocet ; hoc autem

nemeam dechoreis do&rinam , Sane

gmonum

ufu atque ipsà experlentiá , cüm ftra-

caximas , hinc

&orum Patrum fenfui conformem , &

At

gesanimarum edant

tantis illas fudijs deteftantur, Sic

plané ex ljshauftam, quisquam ve-

grdapoe m

im, t

ftiüim damnet, eamque vel ut verítati

ighur , quis divetías opinabarmur ,

ziouemigi-

concordes fantfententie 5 verautra-

minüs confonam ,- vel ut rigidam nl-

te t

que , (edin fenfuqualbetfuo. Ex

miüm acfeveram explodat:pergo pro»

gt

in fecurus,ut, quo Ínitió difTertationis

n u lr

fe, ipssquereinatura peccatum non

e(t Choreisadelfe , eftramen peccati

iujus díxi, ordine,vobis demonfirem,

Nb

Sccafio

*

&

quid bonorum in Nundipis his,fitfas-

y

unde ex adjancta ,qua illas

(Orim ]

comitantat , ex inflammatiorie & ali-

ita loqui, diabolicis

J

g, d

qucn*e»*sj,per,dar;;t« ;

mento, que in ipfis Concupifcentia

& clnod:ü-; Eü:m:g ce[ïänä d

- pro Co?

cili negotioin pecca-

reperit, fic, utfa

E

[ä; UH üm;

tum degenerent $ id quod Theolos

[

ym, Q"J?

( , qui Chriftianihominis ofliciant

9

ugg:m&x«

explicant , nequaquam inficiantur

e

AV. Sicat ü*n*fcüsfac'þræ&ipuus,fuääa

il du

quin potilis cum Sandtis fatentur ;

num,& Puellarum maximé, thefaurus

j n d

eft Pudicitia, Íta illicuftodiendo du-

faltationes ratione pericull , quod vix

; r t

anquam abeft, fine noza frequentari

plici de preftdio DEUS profpexit ; de

supint

$Sum.

$jto;

non poffe , ratioze probabilis perieuli

honeftonimirum pudore, & folitudi-

anima [ua , oelalterius.

Hoc autem

nisamoreprudente, Audite me at«

*erb,

cndut V

Eudus

pericalam,quia, ut dixi, vixunquam

tentionefingulari : ea eriim in medi-

abeft ,f pienter pronuntiavit Joannes

um afferam , quz iftam fortaffe mere-577.1,5;

(0f

(

H

,

Ál

: gl 2/..

Gerfon,quem non do&trina mipàs ,

antur; Verecundia,feuhoneftus pu- 4.41.47,

Toot

quámeximia vitz probltas corimere

dor , procul dubío virtatam omnium — 4*

li

ld

dant ; Ob fragilitatem. bumanam ,

cuftosappellari poteft ( przcipuéfi de

y, Vl

W

n E')

diffculter fiuzt Chorea fine diverfis pec-

illonobis fermo (it, qui errorem ut fü-

L

r

véA , £9 om5ia pecéata chorizantin obo-

turum refpicit,& dicitur Etubefcentias

lt

T

"

gati. — Attentís nimirum i mibecillita-

potíüsquàm deillo , qui nafciturex

i

l

SWW

tehominum ip fenfaum faperandisil-

rl

1

M

peccato aut olim ; aut jamnunc pere

"

|

I

lecebtis , pravorüm habitunm & pto»

petrato, & dicitur ftrictiüs Verecuns

;

n

(411

penfionüm vi , malorum Dzmonum

dia ).cüm i-i:l?i'f,(an&quäm decoro ,(uam

W

j

ad cafum ifmipul(ü , nimis quàm ardu-

adícribant in commercijs idem Mere

)ml

j

um eft Juvenibus has intec Choreas ,

catores ; fortinidinem Milires, ,. vl-

(

yam

qllü

quales hodie agi (olent, ftare incon-

P

gilartiam Senatores; integzítarerm as

egg

dices

M ]

ia

.420

DISCURSUS VIGESIMIIS NON?HS,

dices, quos omnes pudet officío fuo

V. Ceterüm iftud tam ( alatare fre«

qi

X

deeffe.

Prz alijs tamen. virtutibus

num , etfi facili negotio þr-,aimþ atür &

t

-Caftitatem ipfetuetur, Cüm enim

excutlatur, übí amatorijs artibus ali-

g

S,15,2.2. Erubefcentía. fitingenuusilletimor ,

quafe dediderit 3. multó tamen id fit

Ü

g. '14'4'*

uo pudorem fugimus,ex fcelere for-

celeriüs in peffimo faltitandi more ,

4

4-*. . té admiffo naíciturum , Timor detuvps

Puella fiquidem amando agit cüm

p

- athu: vquantvöpeccatumggufacfli-;bætm..a-

unoíolo ; inter choreas veró cum

Ki

is padendum eft , tantó par eft ab

multis. - Necoculis (olüm hic resge-

&

8 Tb 3 Etubefcentia illud caveri ftudiofiüs,

ritur,fed verbis , fedgeftibus, (cd arzí-

li

4 144. Dubiumautem noneft, quinluxuriz

dendo ,íed manuum contrectatione ,

jf

publicé fe fpe&andam proponit, ni-

iiï

le

&ni1.Aad. peccata , ut Philofophus teftatut ,

omnium maximé pudenda fint: ad E-

hilque magis de(iderat , quàmax in

ed

rube(centiam ergo pertinet hzc prx

iplam, tanquam metam digniffimam,

T

ceterisprocul habere, ut Pudícitia &

omnium oculi defigantur. Sic au-

Caftitas illzfafervetur. Hinc etlamS.

tem quisjam explicec, quanto fe ex-

ponat perículo perdendi ruboris , quí

f

. Greg. Nyffenus Pudorem Telum for-

tiffimum . appellavit; & taleom nino

non folümeft color Virginicatis pro-

3

eft Puellarum bono. Timorenimllle,

prius, fed cu(tos ejasdem,at dicebam,

il

7 .

-

quo dedecus ex flagitio oríturum hot-

longé vigilandffimus:

j

Nen alíus

äul

profe&ó certioreft modus non ecube-

fal

rent , animos magnos etiam illis fub-

dit , quas ceteroquia rimid;ffimas in-

Ícendi ampliüs peccata maximé pu-

«

venimus : & rubor ille,quem ejusmo-

denda,quàm (i videamus , multis , illa

fc;

— di In occafionibus vultu preferunt ,

probari : adeó diligenrids metuimas

b

vexilli inftar eft purpurei,quod ad pu-

famamexiernam , quzcorainfiomi-

$

num exiftimatione fita «ft; quàm. de-

n

.gnamomnes animi facultates provo-

€at , ut concordibus ftadijs propu-

decus illadinternum , inipsárerum

li

gnandg Caftitatis. Arci invigilent.

naturá fundatum. 'Azqku.e hoc efté

E

(

Quam peccare pudet, non malé ille ce-

Qu

Chorearum uífu natuüm malum

3

d

:?fiþefto :

p

- eini

t , 2uta fatefl, | Atque fingularis

deteinhis, quód tam multi-uturba-

f

omnino fuit magni DEI providentia :

nitates, ut gratias , utelegantiam ap-

[

— fenimille verecundiz & erubefcen-

.probent, quod ranquam licentíam vel

coram unoadmitrtere pudebat..— Hzc-

-tiz freno feminas non co£rcuiffet , ó

nos miferos !/nimis quàm arduum

autem vultüs verecundiaubi aliquan-

(;:

- cuilibet.noftrüm futurum fuiffet , ea-

do perdíta fuerit, quz tandem ejus re-

u

.gum viribusobniti. | Ligaviz DEQOS

cuperandz fpes .?' Itreparabilis e(t e-

^ eoncucupi[centiam Mulieris frenovere-

jus ja&ura: fic utde. verecundia. dici

k

-eundiat aliter uon fieret [alva omnis ca-

. poffi.quod de Elephanto ,q—uödfcmel

.$0: dicere nondubiítavic S

:

prolapíus ,furgere jam non pofli ,

i

: ]oamlm

r: ld

'*—Climacu;,* !

1

,thjr(diremfci; » ut F"'W '?M?

quo

L

f

w

i

E

| DAMNATUR kaRE ARUM QSUS, -

; m

[

sb(condíte. & latentes operi faciundo

quod ïn aï&;s :æ;aa.v;isx. propenfionibus

tüpatur

noncontingit ; qui enim odic. ali-

fe impenderint. Ejusmodi di(crimen

Batbus d«

quando , amare iterum poteft , quem

exiftimo fepius deprehendi poffe ín-

)umenidt

oderat 1 qui criftitia & moecore fuerat

ter Puellas,veré adhuc ínnocentes, &

:

indi m

abíorptus , lgtus iteram achhilaris effe

tas;quzetales ampliàs non funr, — Ill

if i n

poteft, qui iratus , anlmi ecanquillita-

apum inftar cuperent fémper folg ,

TOU

tem recuperare; qui fpem poluerat ,

femper procul aliorum oculís vivere.;

mhicrtsot

etigiiterum ad fiduciam poteft, — So-

necquidquam eft ipfis gravius, quàm

us du

lus pudor , aliquandofronte exulare

verfarl in publico. tfieautem tsn-

xl

juffus , e non redit ; & dolerequidem

quam veíps , eptarent omnes dies fe-

proponit,ni-

ille poteft , quód locum impudentiz

ftos eífz ,ut prodire liceret in publícá,

celferit; (ed hocillam extrudere dein-

ut quotidíe ducerentur chorez,femi-

T

dz'gmü'fimm,

ceps

non valet 5 adeó

z

hzc contumax

naram prenfatentur obfequía , atque

i& obftinsta eft,

x

i

lta populo velat in theatro fpeckabiles

unto f d

Vi. AltecPudicitie cuftoseít amer

fierent. Atquehzc inter älfas- cauía

iniborbgi

folitadinis,& publicifuga,qua íta fo-

eít,ob quam tam anxié curat Demon,

riscaftoditIinnocentiz chefaurum ,'ut

jnlrats p

ne Chriftianaé R epublica chorez eli-

illgm íntus raerur Pudor. — Virgo in

minentur , fed velingratijs Confeffae

at db

Mor dit

lingua omnium principe , Hebraica

riorum increpantíum, & Concionato-

feilicer ; Halpa dicitur ; quod idem

ruüm deteftantium retineatur Choreas

; oneqb

r

maï'&m PFI

eft ac Abíconditaz utappareat, quáàm

ducendi. coafüetudo

3

ín choreís

fepatarià Virginitate non poffit , pu-

enim feliciter illiceditnegotium evet-

blici fuga, & quomodo ejus ope Vir-

tendi munimenra , quibus vallatar

js aeuinl

go , ut (aiis infpinis echinus,folüm cu-

Caftitas & Inaocentia ;

unde hoc

[azginhomi'

ta fic , & fecuta, 1dcircó , quo nonnul-

propugnaculo, hacfepe eversá , mi-

g*

Ag Puellz flagrant, defiderium vivum

note jam difficultate verfuti(fimus ho-

jaipt

&

j

compzrendiín publico , exponiteas

ftisin ipfam anima arcem íngteditur,

peticulo, ut non folüm minüscautz ,

gulin ;

& predas proarbítrio agit, — Ub woy Ecc

li3s.

fed etiam minüs caftz,(altem,propen-

eff fepes.dirpietur poffefio, Obfetvárü:, — *"-

ii

fione fuà , exiftimentur, Hacreab

NaturalisPhilofophiz Rudíofi , quód

j

Jf

apibus vefpa differunt, quódiftz non

inter belluas Femine citiks cicuran

Avift Lo;

nltctmiaæflü

)

metuant laborantes aípici j atapes a-

tur quàm Mares,. Nififallor , idin

hif?.vo $e

lt

deó iftud timent, ut nunquam mel fu-

j

]

te noftra equé pronum eft. evenire :

4j

i

um ,nifi ia abdito, elaborent.

Unde

muliet fiquidem , ut infirmior intelli-

if

ndt'

fi&um eft,ut quondam claufz alveari

gendi facultate , ratione mínüs utitur

"

pellucido , quo earum artificium in

ad odio habendum malum: unde.àm

tfmm ,

melleconficiendo à curiofis quibus-

munimento naturalis honoris privas

j

0 i

l

dam obfervaretur, priusquam operi fe

tur,quo ceteroquin in illud fertur,mül

non ]

accingerent , totum intus vitrum ce-

to minore negotio , tanquam manfue-

n

Wi" j

fa&a,in 'ldem malum ímpellitur, Ve-

(

x€o integumento de uxerimt " sicqge

Ggg3.

rtum

412

mscmæsvs VIGESIMUS NONUS.

rüm quioquo modo res fe habeat , em

tatem ín vc*&-ibü& ü liheïäafct& ín afpe- |

p

id tam ferió ac feduló agatur,ut inipfis

&ibus;in colloquis impadeniiam , ef- -

lute

adeótemplis viri à feminisfeparentur ,

5

frenatam in omni agendi ratione lí-

0i

et(i e€ó conveníant diviniobfequil &

centiam, Qui . commmunic

M

goygry fg. Eccï

,. I

e

dic

Religionis causà 5 vehementer ob.

»

1412 [

ftupeíco, quomodo dein nihil temea-

p;r&;;.,mmi: ,fuperäzm,

[

B.

u

-

w

por

tür ex illo promifcuo confortío Juve-

l.

Y

dit

num utriusque fexüsin Clioreis, ad

.. VIIL. Hiaz gradum facoífri

lii

quas vulgónon convenitur , nifivo-

dinisà Lucro ceffante àd Damnum e-

TR

luptatum & animi lixandi gratiá.

mergens,& àbonis, quorum jacturam

|

&

^

&

U

joj. de

j

6el, Jud.

Quid dicer DEUS ( qui vel veted

in Choreis Juvenespatiuntug,pergo ad

b

in Lege huoc fexüs à fexufeparatio-

mala , qua difcunt, & que incuccunt,

120

À, 6,-, "

^'nem precepit ) fi obfervabit , Fi-

Nihileft n manitis arcibus & atbibus,

n

i

deles fuos fuos hodie tam incurios , ut

quod majore curácuftediíatur , quàm

C

non felüm illam intemplis nonnün-

portzihac enim viá & faciliàs , &

£t

"

| quam negligant, ubi minis videri po-

majore cum impetu hoftes irruerenrt,

teft neceffaria , fedin publicis etiam

hb st

pni

Inanima noftra porrarum loco fenfüs

plateis, theatris,fed pratís penitus non

funt; quos Chrifti affecle ,. militaris

19

curent ; ubitamen-

quàm maxim—ä ef-

fcientig przcepto eruditi, quanrá mae

i

L

7(

fet vígilandum ?

4

ximáfedulitate cuftodiunt, — Er hita-

(ttid

Vil. Qwiäus proin titulis &;mmd»

men ipfittes (altem,earum ex nnmero,

MR

modiceius& conventicala compel-

hoftibus,dum Chorcis dant operam ,

ü

f

labimus ? SiSS. Literarum idlomate

pandunt,Oculos, inquam, Manus. at

det

utí placet , neceffe eft illis dare nomen

que Aures ; unde non difficilis (ame-

lis

-mtafperius , ita mínü$gratum. . Sa-

tur conjeétura,an malus Demon , oc«

f

pius Sactorum. Librorumídiomate ,

cupato triplíci hoc adita , moram trae

YOl

idem- et dicere rem effe commu-

€turus fit introducendís turmís mil-

n

nem , & effe immundam :unde Ange-

lefag

eftionum fuarum ,

Y

uT

Jus $. Petro mirabili illa in apparitio-

rum

4

3

gitiorum,

& :pirll:q;o«

W

ne,cim immundos cibosguftare nol-

IX. Primó igítur ocule pozïiut«

W

[

let , dizit; Qued DEUS parificavit , tu

Dzmon, $, Ambrofiusdum bell& &

[

eommunene dixeris,

Hinc fatis ap-

arguté defcribit voluptatem , eam. ob

t

paret , quomodo Spiritus Sanctus , f

en

loquendum de illis efet , veftra hzc

oculos ponit, ütjacentem per palpe-

braslaqueos, & vincula, quibusani«

lo

conventiculanominaret : diceret ni«

mas,Juvenum maxímé,venetur, Ls-^1.4r

Qit

mirümilla immunda : adeó promi-

dentibus jaculant palpebrisvetia, quibus 41

Ícuó omnis géneris homines in

yc

fpeciofas Jevenum animas Capit, | At«

ho

illis conveniunt

: imó adeó ibi

que hac ratione primó fibi animas

communia fiunt omnibusfingulorum

vindicat , ut idem fapient-ifiïmus Da-

lii

fcn

mIEHÍA

vitia ; chmalius allum doceat vani-

DT

&er afferit POcui prina tenta

pe

E

t

D

d

d

*

DXA';M;NAH&R;-C&QR—&&Ri—iM (5Us.

4

:cmïnfafpz. :

: ;pa*äü:äæääs Difceptent per tne . licet €osdem concilíare nemo poffir, an*-

w d

ínter /e Legum. Inrpretzs ; feilsna — refummum, quod hoc in bello fperati

l lo -

ocnlis poffit quis fibirem primà via-.. poffit, Inducie funt: pacis enim fpes

fiægm't l !

dicare, an verólemper pedum politío- planà nulla. ^Tertullíanus Philofo-

-

A

nerei plenum dominium capere o-

phí alicujus antiqui. memínit -

»

. qui

poreat. Siejusmodireifenfilis vine

càm nan poffet (ibi promittere , quód

dicatio, aur poffz(Bo conrioverfa ett,

. feminz afpe&u potiri poffet,quin mox

T

aninzíané poff:tüio dubia effenon

n

adillamconcupifcendam abriperetur,

Dimmun t

porel, — Obulusprimas ingreduut ,

femetexoculavit. Quód mplieres fiae ...l;n'Afv-

aj

:?-0&: 21

& aurhoiitate ác nomine Cordis rem

7e

conttpi[centia afpicere son poffet, &f do. leget-

Mi

polfidecze incipit ; Sifecutum eff ocules

leret , finon effet potitus, excecavit fe ^ **

a ino,

aneos cór thetm. Quarequi po ff- (fio-

ipfitim. Volebac hic de oculis fois ttí- -

s a,

em ejusmodraon cimer, abimo plané

umphare,penitüs iisfe privandog fed -

itar, qui

czcussft, Cerié quóquisque ferme

hoc vi&orie genus Chii(ti Lege , no-

ficliàs d

erat (an&ior, ranió ille hanc oculorü

bis e;uscultoribus veritum eft ; aliud -

Au-

p u

poffef&onem vitabat. cautiüs,

praín nihil feperell; quod cum hís

iloco feni

diamus Jobum (an&diffimum, omni-

hoftibus facerepoffimus,quám indu-

;, nilta

nmnomine proteffantem ;. Pepági fa-

ciz. - Pepipi fudus. — Hoc fiquidem ;

Qu

dus cum octlis meis , ut ne cogitarem

indicst: nunquamaos ex:oto poffe

B Mits

quidem de Firgize. . Diguaefleat hec

cum oculis redire in gratiam, aut o-

verba difettanoneiotegra, tam mul-

n e r

maeémexeorum perfidia meium po-

tà (ab eorum corrice lacent.

etíua-

nere : fed (i obje&um quoddam ille-

ht OPmm !

y M *

detíibi non nemo, fideliorem (e ocu-

cebrofum fpe&amus , nunquam de-

Tali funt

lisfuis amicum non habere ; quód

bemus, Do& (fimi Ifidorí fententià,

iftinova femper oble&amenra, novas.

obtutum ínillud defig:te, verüm obi-

)emon ,

voluptates ftudiosé procarent.

Scd

tec cantüm accur(im , & quidem, ut .

morm t

um

g;uav;fïïmäfa!lïmr : Spititusenim San-

illeloquitur, effufiffimo carfu. deli-

&us non obícuté illum docet 5 quàd

A ol

bare: Canum inftar, qui ad Nili ripas

— poríüs iidemmerocull jurari finc. ho-

fugiendo bibunts ne longiorem trá-

ftes 5 aliàs nonfuaderer, ut fobi ex-

hentes moramCtocodilis in. peedam

j Cü(o Fotïmf

emplo inducíias cum illís pacifcamur:

cedanr, Magistamen notanda eít .

d

Pepigifadm cumoculis meis, Neque

caufa, quam in ordine ad iftum finem

em u

n

enim induciascum amicis , fed cum

Jobus sdducit, quá fuerit ad hoc fee--

m t

h

hoftibuspacifcimur.

Azqug utinam,

.dusineundum compul(us: s xe coe

Q

; ,l ïlh

cüm dubium porrónon fit , quín oculi

N

. guarem quidem devirgise, — 'Tam in-

:etlli

M

^jnratís noftcis inimicis acceníeri. de-

ytiáll

tetfe vicini funtobratus,& cogítatio-

beant, ipfi perindeacalii , etiam in-

nes, utSanctoram idiomate pro uno -

g'[ (:/

fcufiffimi, placari,& ad ,odia ponenda

eodémque (umantur: unde idem eft, -

(ibl ,mmäl

indüci poffent. Verümipfíiita ebfti-

noncogítare, quod,.non a(picere, Pe..

ff ^

mpa:&inim-ic:iy Íunt , .ut ex integto Gb,i- pigifedus éum gc:f-(i:mei:,wzzk;agim; :

g

rent

"

sst

424

DISCHRSUS. VIGESIMUS N.Q'N.tgis;,, :

"

[

?

-

J

atl

rem. Videntut proinde oculí. & coc

viciffim. etíam. cuzlofiüs

.

M

petitui P

qua

arcano Ínter fe faedere nieéti! , quale

Pi6* quàmjure ac. meritó.- (ufpícarí

füd

montes inter ignivomos iatescedere

poffumus, non ladi huac ludum. abs;

eui

mültiexiftimant, Obfervatumcert& | que deli&is & noxisinnumeris, cogí«

[

cft, eodem planétempore, qüo non. tationum, delectationum. pravarum,

tanti

multis abhinc annis ZEchna ;c.. Vefu-

defideriorum, operum! Filios DEI

N

j

LT

vius in Italia artrociffimis limmisex- — afpexiffe filiashominum, jam pridem

ea

arferant, patibusfutijsetiam illos de-

Catacli(mi' caufa . fuit: 7Z

A

dentes. filtj Gen; 6.&,-.';

Íz:iffe, qui in remoriffimis Americe

À

quaü

DE!I fliasbomini;quideff

nt pga:löi'ag'a;,

filp^

p

provincijs montes & ipfiignivomi in-

Nunc veróvidere has.in. conventicu-

F

at

veniuntur: undenon defuit, qui cre-

lis nocturnismulióque magis in cho-

N

C

derer, meatibus quibusdam occultis

reis,nonabsque caufa creditur. otipo

TO

in;r,a ipfa tettz vilcera hos intet v(a— alterius £önhidaridii€äzaaþ(mi Peccz.-

Bgml de

(

montes conjungi, & ignoto commer-

torum, qua infelicemanimam inun-

Al (it

cio fua velut fenfa. invicem. commu-

dant.. N-ili:malä'rq;:is«,z:tcde»r.e! , DEL

Dyyid di

nicare, Tale autem commercium

providentiam. amabiliflimam contie

To

oculosinter & cor intercedere non

nuum ia ejusmodi hominibus opera-

hi

opinio dubia, fed certa fententia. eft:

diprodigium, dum: eos tam temeré

!

[:

ill

undeexcludendis cogitationibus pra-

- fibiprafideutes, & in medils perizulis

qui

vis,neceffarium omnino eft,etiam ob-

audacts, diligentiüs tuetur,quàm eos,,

quà

tütibus non indulgere, Pepigi fedus

qui cauté hec omnia.declinant, . Me-

ib5q

€um oculis meis ut ne. cogitarem. Quz

mini audireilluftre plané' prodigium ,.

ipfa fortaffiscau(a fait, ut iidemmet

tj

quod Deipara precibus in. montibus

p(cim

oculi & obtutuum, & lacrymarum ef.

propé Dononiam patratum fit. — Eff.

qii

fent organum: cümita natura gemi-

autem hoc, Cobfluxerat. magna vis

nomunerefacultatem iftam inttruxe-

j

,populi ad venerandam prodigiofam:

Cühþ

rit ( etfi aliafenfüum organa ad unum

fanc&tiffimz Virginis imaginem ,. die.

[j

e

of

fermé deftinata (int ) utfingularíi pto-

aliqua folenniore

cümque hoc ia

Du

videntiánon procul malo abelfet. te-

. numero duz adveirfz inter fe fa&tio-

f

mr»edium : & quia pleraque fcelera o:i-

nistucmz concurriffent, & una alte-

qu

ginem trahuntex oculis ope obtuta-.

rius fraudes (ufpicaretur, amba uno

um,ibi etiam invenírent medicinam ,

feré momento,quíbus inftcu&z erant,

E

&f

compun&ionis, feu ferijdoloris lacr

"bombardasexplosére. — Ac Mater di-

mís emendanda & abolenda.

j.

culo

viniffima, ut fe pacis etiam acconcore

DW

|X, Ceterüm inter pericula tam

die Matrem probarer, fecit, ut omnes

fj

mánifefta, quomodo tandem in de.

quidem bombardz ignem foris ín

teftandishis chore's credenda eft fe

g

ícutella pulveris conciperent, in nul-

Ia

gerere Jüvenrus noftca,cüm per hasid

ipfa inprimisfpectet, uc. obtutum . in

lamtamen fiftulam ignis peneraret,

Íun

fic uttot interflammivomas machi«.

4

«ó convenientes dcüggt attentitis,

mö-

& nas vulneratus .tïf plané nemo , i

ne

2

DA

:

-

».

j

»

;D"AMNATUR c,HomäARüzvæ -Wsus. |

jocos moritura Fir

du

ti/e;; Sämþus*guidem ullus auditas.Si.— raretur : Tal2um C?

-

dÀ vHà

quando igitur unquam eveneric, ut

gisitatis iprincipa; — Mibíque pror

?

E

£)

lpl

Hi(ar,, :

inchoreis publicis; ubí tot. Tuvenum:

;

S

Á

s

fas videtut, (epe Juvenis & Puellz a-

iim d

eculi forísaccen:

J

luhtur, nemo tamen —

licujüs manus in choreis- id' efficere ,

*

;iS! Gogi'

fHàmmas in corde concipiat;

dicam , quod' Salàmandra contingens all-

CT

rantó-tariusadmitabiliflsquetum pa» — qoam arborem ,- momento: uníco &

i Ddl

aiborem ipfam, Scomnes ejus fru&us —

ttari prodigium, quanto eftdifficilius:

venengo ínficiendo;

*

pridem

effienatg. moderari: concupiícentix;.

Nonnunquam

r /f/fj&n,;v

uüica: manüs blandior centrectatio-

quàm tantilliignis, qui femper divi-

n

nis» imperlis: promptiffimé obtempes.

tàntüni venieni pornit. diffündere Ín -

vldle

rat,curíum & imperum fiftere.- Qua

. aiíimum & corinfelicls, ut' indeinitl-

T

um düceret' vita & confortium infas

autem'prudenzía tàm. infolitum Mi

r o

raculum fperet ?' Si ipfo' in Templo:

me;non nificam vita abrumpendum, -

ii r

' Hom, de ( Ratiocinatio eft. S, Joannis Ch:yfo--

ciim nimis quàm verum fit in femina,

at lUt

$aul- &^ (tomi) düm quis aufcultat dicentem -

idquodlegimus Eccl.26; .. Qui teget .

x D

Davi4. düm ad(t:t Sactifitanti, dum. Plalmis:

cam; qunfi qui apprebendit [corpionem y

tàm nion diffecunt inter fe tan

n Contr

recitandis intendit, incürratià otulos:

d

nihil/minàs opinantis- femine'pratet--

tangi , prehendete & prehen

i, tane

uj opcra'-

p (

cantis (pecies, momenco quafi róanun-

quat niortis: ipfius: chelis;- O fan-

: Pudicitia, quàm vulgó mortalibus:

: periclié

quam experitüt accendi ftygios igness;

quid credamusaccidere'in chore's,ubi:

ignotum eft pretium tuum!' quàm"

qgim Q5

g, Mr

absque clypeo, refpectu' nallo,. quis

! pro merito cüo r(on xftimaris! Flores;

dicifolet', tángl noti debere, nifi o«

rodi'giüm,

expofitus eft* totidtibus: redtá' in. i:

píamtendentibus; quoc. fünt oculi,.

culís : Oculistangite: — Sed. Vírginie -

moncbi

tátis flos. tantó- horrotum floribus:

$ 8

quíillum'intuentur;- & quor fünt ob

je&ta, in que ipfe non fortuitó-oculos,

"pobilior,quantó delicetior,eriàm ocus

nag 1]

Áin

1

1

conjicit; fed* d«ftinato animo;nonca-

lisangirecult;. Santla irgizitasait:

od

;

i

l

í

fa. fed certo^cóe(slio:: Ita: quarit. .

S. Ainbrofius; etiam a[pe&lu^ violatur. -

Intn

Do&or ,& i querentiego refpondes

Qüatanienhác noftrá etate Virgines

i hot [

re deberem,. fateóm,. nwnägbgrgmgf

dici'aniant',. mali nibil cenert!mo fi

L]

UE d

[ [C fa&io'

nid dicerem,.

lilio ab alienis^oculis metüunt ;

im

d ä!"'

Á

Virg.-

Xl. Qüidautemerit.

G äft—en&ämusf

ncá manibus quidem, qüatum ranien

m

malàm Dxzmovemiü Choreis non oz

contta&a facile flaccéfcunr;. Sed qmdi :

u&æf/&f

-culos tapcüm fibi vindicare, fed etíam:

ego ips itafcor ? Culpà hzc non:

1

manus, etíam hanc per portám fuum

tam ipfarum eft, quàm eotum, qui ad

A CW'W

talia connivenc, - llll Parentes, qui

militem intromittendo adcor expu-

nandum ?5, Hieror xmus; fympto-

fi Javenem Pauellz manum futrtim in

j

] fOï

k

ma ejusmodi, Ceft t«ti tam pernício-

aliquozdium angulo contingere vi-

y, Il n

fum cenfuit, ut eoeomorrem augu-

derent, in uttumque non clementes

g

h

in-

R,P, Se'gf'lfrf' A Clyirj?, InftrTom.114.

j pií

10

n

l]

Nspspaan

mscr.msus '-vmaäiMUs NGNUS

invehi deberent,fubiude íta infaniunt,

fte $; L&aguïä | aO, iþ-arg& bant, M

X

"

p

&

C

l

ut hos in Choreis conca&us pro libi--

harmonie füavicatem

&

o n ter-

f

ras millm failfe: Dalcedinem. Mufi- Ub. 2

díne & arbitrio, nullometa, aut reli-

cam de divinis Regmis veniffe, — Quid

ione fieri permittant,baud alitec acfi

£

molliffimum & fragileAdamice matfz

quid autem dealia Mufica dicendu

n

."'Q:A'f;:;z";b,

l

lutum mitabili chorearum vírtute in

fit, iila-far;ä,;g;uæ intér Choreas perfo»

nar, non aliunde,quàm é (tyge emería

as dutiffimum mutaretur. — Si i(ta

!l

casciras lacrymis digna non eft, que

e(t, quz animosaudienrium hacrario»

Q

tandem erít ? Agite, absque mora ex-

nefrangere & emolire conarur , ut

vetita wmptatisflïe»n(ugiï proniüs ad-

tricemus nos ab hocabufu,& progre-

nü

diamur. Imó fiftamustantifper ,dum

mittanr. [ta$, Joannes Chrytofto-

fu

aliquid' vobis curios

é obfervandum

mus cenfait, dum Maulicam iftam dia-

t

bolicam compellavir,ive quia malum

$5

proponam:; eft autem hoc, — Veftrá

Damonemnauthorem habuit.Gve quía

equidem causà ac bono his derebus

Cillod, !

800,

Plurímum tamen curz mhi -

Íemper adid tefercur,quodOrco (ume

$. Thomas univer-

g ä!fæh p5

adh'bendume(t, utiis verbis, ea lo-

mégracam eft,

$ 4

fim de omnibus inftrumentis muficls

uendirationeutar, iisformulis, iis

metaphoris, quibus velut pampinis

pronuntíar, quód magis azimm mo-

tecta fceditas a&tionum , quas vitupe-

vent ad deleclationem,quám per ea fore

mietur interiis bona, difpofitio, Quid

£o, neanimis quidem veltris ralis ap- —

It

areat,qualis in feeft;ne forté arrídere

etgo, (1 (uis rem momentisbbremus;

incipiat, dum ad illius deteftationem -

dicemus efficere in. Juvenum animis

ggfu.xn [nfteumentorumonum, quie

p

vosconor excitare.' Et fa&tailla, qua

àacro Ortatore narrata tantam vím

bus choraulz faltantibus occinunt;

u«

fabindeexerunt; ut vos inquinent,

& ad quíd excitate eospolfant, nifi ut

idem non efficlent à vobisexercita in

praludantmortí jam vicinz, imó trí-

[l

à

aula, adquam animi laxandi causá

ftemelos in i, fo jam fanere coacre-

1

coaveniftis ? Ite fané , quatite ali-

pent? U£itympana fonant , tibía cla- ,

el

quos, qui id vobis affirmantibus cre-

mitat,lyra garrit, quis ibi Dei. timor?

vid. ,

Quarit S. Hieronymus, -An exifti-

dant; ego quidem ad hoc i'hduci.

non poiium.

i

matis fieri non poffe, ut ficac rubarum

XII. Tandem V

cte,ratoru & Predo-

clango: Martiales & generofos equos

íta excitat, ut adhinníanrs ita Cyme

ftygiusnon. contentus ín choreis o«

culos & manusrapuiffe; ut. ha&tenus

balorum & Cithararumconcorsíonus,

vidimus , tertià quoque portá , per

non unum animet ad certa proferenda

uam mors ingrediatur, auribus ín--

verba, que oudaciora cüm fint, dicere

quam potiri latagir, — D fficile didtu -

tamen non liceat,an figna (intconfpí-

eft, quàm molliat. & | frangat animos

rationis cujusdam turpis jam inite, an

muficus, in Choreis adh beri folítus,

ineunde initia? Perpendite modó,

e€m,

Cohcentüs. Mgnich;i Hzietici, tej

quin «ge pluribus id vobis explic

af

--

X

*

x

À

TUR CHO

. Mali

dis illum blafphemljs & exectationke -

loIn ut

damna Q'ïïï'äï(af, qu£ mali Dzmonesins

f

(

l

ferunttot miodis per aures, per manus

bus profcidit. Iocerím vir ille Keli«

n Mi

]

giofus , vghdicanäi divini honoris »

&oculos; & tum numerum inire li-

XUN

eebit omnium peccatotum,

qua quo.

tam enormiter lz(i ,. ardore accenfus,

llcendytt

fi-

graviffimis verbisin illum execrabilis

tidie inter. choreas admictuntur ,

ij pcrfe-

chori du&orem invectus eft * re-

mülque cognofcere , an illa fint inno-

ecmtdi

xia animorum juvenilium laxatio ,

fponfumautemilli et; An nou tu fcite

TE

deliderabas , que demum effet occa-

nalem illam nonaulli (ibi finguat.

[Ur, Uf

XIii. Mihi quidem (i ineundus is

fio, in qua crébriüs Juvenes eftrenati

Yniusade

delinquerent ? Auditz (unt preces

numeruseffec, haud. equidem meliüs

mäoüo:

fa&uras id mihl viderer, quàm fi nat-

tua : (abjeci illamoculis uis : & non

las

rem id , quod DEO placuit. oítendere

e(t alia, quàm Cliorez. Animum

yle máuit

adverte ad fingula iftorum Choros

Viro in(igni vistute , quem hoc lp fum

xlv qi

ei lod 4

intelligendi defiderium accenderat,

ducentium peccata; motus pedum im-

Orcolutr

udicos ; contre&tationes manuum

: Wif. 94 ts

Afcetaígituraliquis , n virturum fta-

B unives-

$ 5

dío minimée fegnís,affiduis Deuw. pre-

lafcivasspuellarum, adomnem vanie

tatem & illecebras Cq—mpta:rü*mï,;, ani-

js ul

cibus fatigabat ; ut oftendere Gibi dí-

j n

demum effet occafio ;

mum inverecundum ; has puellas de«

gnaretut , que

pt d fn

quá maximéad pe

ccandum atastene-.

jereuntíum fuvenum Zelotypiam $

obtutus,rifus, & corí nprimis imp urif-

i, Qui .

ra induceretut s [n eGba(in igitur ali-

gþþnmus;

uande raptus , vidit íngredi intem»

fimis defiderijs accenfum , & agnoíces

reftauratas & repetitas omnes plagas ,

um aníth

plum vir

um afpe&uterrifico,quem fe-

omnestuiServatorlscruciatus. Hazc

u qüï'

quebatur

Juvenum & Puellarum chbo-

occinun

rus,qui impl

L

Í

citi, manibásque fe mu-

ubidixit, videri defij. Itenunc &

Sic

blandimini vobis , quantum lubet , di«

i A

tuo complesl , firenuéfaltitabant.

TU

dum pergun: » ad fimulacrum Cruci

cite. — Quodtandem peccatum ef? , fal-

*

s

^ cümil-

t condt

affixi Servatoris perveniunt

tare $. E(l juvenum obletiatio ,mos d

Te chori Dux formidabilis graviittu

noxius s ommis expers malitie bilaritas,

iib

n "W*;;!

San&iffimos Chrifti pedes. impetiit,

Ah | quid neceffe eft fibi tam nullo

metuadulati ? Sifaltarent cum Puei-

E CXifïI"

Cümautem du&o ingyrum agmíne

1édirent ad idem fimulacrum,tum du-

lisPuellz , & viricumviris , non a-

-grà affentirer : fed In hac fexüs utti-

gt

&or fimilii&&u raanus Chrifti percu(-

fit ; ubitertiórediére, viquantà po-

uíque permiftione veftrz opinioni

? i!i(";;

[

.

tult,

ípineam coronam impreffit capiti ;

accedere non poffum , nimisaperté

mox humii abjectam pedibus procul-

errórem hunc damnat experientia.

:

P

L.: *

Quarem ad gyrum infulta.

Tolle ( ajebat ille ) Jibidinem , €$ chore-

;Ii"f;ämït

foülfnli.ik* Si némo libidirïx-eamplïf-

(l

i

vit Chrifto . & lacrymasejus , etfi fan-

t

; ad quintum , in faci-

üs accenderetur , brev

E

i ufu's;crhgir.exsi

mmi(æ: ïü

güine:s,i-rrifi

em ejus expuit : ad fextum , latusape-

ducendi eXoIiefceret*,

j n

li

-7

"E

ruic ; adíeprimum denique horrens

L

XIV,

D

i

Hhh 4

N

)

N

18

| DISCURSUS VIGESIMUS NONUS,

à

; *X[V.*ï,Mänus tamen incommodi

nesfufcepére ;; & ram malte cedes É

quz ipfatum gratiá (unr. perpetrare,

g

foret,fi folüm hoc vltiui Cliorearum

maleficiopropagatétur, -Hocdome-

Certum eít , bácinoftrá ztrate compul-

: fï&l!h

!

B

imol

uT ;

fticum eft : fcd quàm multa alía , tan-

fum Principema

iauent ,-.-u,cfl.'aaä'lege*,

L.

làm

que promulgaià modum his

lua

quamamica , confequuntnr ? Tum

primum choreas , quas deteftor, viris . choreíis ponerec , utgraviffima amo-

mitt

liretnr incommoda rixarum , rivali-

läüä:

feminísque permiftis , gensilla .HIe-

brzorum duxit , cüm vitulum aureum

tatum , ceüium ,que ex illisquotidie

eme

Íneremoadoravit, Sedir populus man-

fequebantur; -Et «amen hz funt ín-

L.

"

à (

ducare , Dibere.d fuxrexeruntlude- — noxiz ill oble&ationes !

Y£

Sed cató. fteticifti populo, (ic

XV. Sed illud preclpuà dol

en-

diat

rimüm faltáffe. .Digreffus enim .e

dum , tantüm malorum illis potiffi-

ino

müom díebus patrarí, quibus, utpote

al

inonteMoyfes , càm Idolum illud. a.

dorari videret , &execrandumhunc

Deo (acris ac feftis , divino cultuipra-

n

circaillum ludum ludi., juftá graví-

cipué vacare oporteret , unde tunc

' magnus DEUS geminá injuriá conte-

:

u

que indignatione fuccenfus , armatá

