tiferum adegit , vagari illam finir ,

155

minas, nunc fplendidiffimé excultas,

quaquà lubet, probé gnarus, paulà

, a

n

nonc pmpndlose nudas , de quibag.

poft, ubi fruftrà ferrum exirahere

idcirco $, Cyprianus ita loquirur:

laboraverit, exanguem finefenfu,fine

]

u

u

defm. "Aculeuspeccati fatla eff forma femi-

vita fibi in predam cefforam..

la

J

r

gnl

nca. It enim peccarum mortis eft fti-

;gvölf

iil

Dsemon.Sinit te abire ex illo fpe&an-

Cleric, i ulus, irritando illam , quando aliàs

tium Cu:co, non ignarus , quid paulà

) 4

ventura non effet , ita peccati fti-

mm[

pöR in anime- tuo e&e&ura fït illa

1

l

mulue femina eft. Nunquam ramen .

cogitatio,quam per oculos, aures,vim

jl

oculorum minifterio laboriofits. &

u

xmagmamcem m intimá amm' tui

R,P.Segneri SJ. Chrifl. Inflr.T owi , 111

Mmm

ady:a

s.

S

!

"-

i

| -"EI*S&URS;GS TRIGESIMUS Päm "s. -

nócinante ad vitia publiee euthoritats

fett

Jadyta adeg

'ïg:'[. Ridet incerim neício.

iin Ludos hos Theacrales |

malo,que padica fortajfis ad (eiTaeuo

fitl,

quis €0s; Qu

fiios.

invehunror ; & , quid damni , inquit ,

lus AMatvona procefferat , de [pettatste

lo revzvtitur tmpudica. n preeclaros

(hiui

ánferunt? nec cogitationum fnargm

00

eflem advertit , aut. non sftiraat ,

Judorum iftorom fzo&tus ! en fcholae

Ezhnjl

cüm fit lenta , & paulatim ad no-

hujas egregiam do&trinam ! Hic difci-

tur, uc que Hagitia ac turpirudines

jubet

cendum gmücæ:;:: Adulrerii Medig.

U

tatiam

tanto plaufü Spe&tatóres audierant ,

1 Pübüm

tantà arte. Hillriones. adumbrátant »

i] lï!g

. XI. Sed non fatis eft Dzemoni;pra- -

theat

- vasin hoc ludo cogitationes docuiffe t

& prima duxerant lineamenta,non ft-

E ,.'Jit i

rum .

pergit porró,& facundos fuos reddere

&is jám fraudibus , nec fimulatis mna-

:j,-ïï,mï'.

chinstionibus, fed vivis quàfi colori-

D.

diícipulos ftuder ; fed serpi plane- fa-

-' g;c,;,,; eundia: T erpitsdinis exbortatie. Scti»

bus depingantur, fitjue;ur quae anima

quim

ad. Spe&isculum columba acceflerat ,

proc

bicPlutarchus , olim portas aliquas-

"

mojte

INefaftas.feu infelices ac infames Ro-

vuül

H

*

ur redeat, cui non nift cadaverola

X

obfo

Tüim r

r

gma sppellaras ; proprerea quód. per

jam fercula fapianz. Neque veró hec

femel düuntaxat coatingant ,'aut itee

toqui

as non prodirent, nifi Reiin crucem

agendi. Pró quàmi nefaft porte

I

rüm ; nimisenim quàmmagna elt vir

lp

deds

funt ora Hiflrionum , per quas vix

tus exemplorum, maximé pravorum:

ànboneflatis exempla, Ratione pradi-

Jl

W

- prodit vox nifi nefaría ! Portee ominis -

Y

fané peflimi; cüm vivum nihil , fed

tüs eft homo : hujus autem du&um

quàm pauci fequuntur? /Vow quà tüMte

n

pusridum tantüm & peffime fctens

inde exeat, Nequetamen hic maio-

dum.fed quaitur. Va eligitar feim iïf'

1

J

dtiQ

zumfais Funefiffimum eft, quód

t2,quae plorium veftigiis trita eitz

quàmjuftus igitar merus eft. for

mi»

n

fic loquendo , audientes ad fimilia in-

citent , & fuo exemplo loqui doceaut

dantium; ne Ladorum objecta oculis

&äme

3

W g

licenter, & absque pudore , de- 1is tur--

exempla quàm plurimos liabeantimi-

tatores? Er qui interim illi funt, q«t

ii

2 pitudinibus,quarum vel nomea Apo- -

Ven

ftolus volebarà Chriftianis iguvrari,.

Matronas his objiciant tam miieré

lib 3. INec meminetur in vob.

pereandi periculis;. quinam ad hanc

A

'U'Iïä&: Cle-

lt

Padag. mens Alexandrinus , IVoz incoueinae ,

iilas flagitioram fcholam adducunt ?

f

( 4»11« jnquit 7 beatra catbedram pefHilentia:

Non slij quàm ipfi mariri : qui coeci

quis vocet : quia in. his non. Difcipuli -

fuam hanc nonagnofcunr ftultiríamz

$

t!

lo

tantüm fzedorum fermonum , fed Ma-

fed videsmus, quàm illa infignis

Si conjuges vel invirisMaritis acce

de- J CW"

, gillri formaacur.

»

fenfoe -

XIH. Qain ea

Pre lg"&ïäbtium* ifta-

re volunr publica fpe&acula, & inter-

L

elfe, Ludis theatralibus ; affirmantLe-

r 4

tumdolenda vis & Cchaclae&, ut

ït;

. sbsque morá copitationibus ac vet-

ges, juftam eam: effe repudiandi)

llas quoque

.4€

z

a. epbis , fa&a jungantur t Z4dlteriums

caufam : & huc à Maritisipfis ducan-

n

Rn

p

3. ;flf;ffäf.&?zï ajebas $, Cyprignus;, & lr

f;u-rg,,;an; üt NOh: ;(Pag;mu'x; : ä—-i:a— fa

p ——

z

e

ADVE

RSU

5 LüDOS äT '*üm&öæmä Ggs?c.ää*räää

E

meüayi&sgä;

! fhiec eit reeipfitlima, Primi fünt Ma-

fru&um certiüs confequendum. de«

«

xiti, qui conjuges ; primi Patres, qui

fcendit ad particnlaria, & adjunctit

minatim 4c fingillatim explicat, mox

D

filios ; primz Matres , qua filias fpe-

n pretn

&isium. adducant; hec autem edu-

vitopsratur oratio ut parüm vere-

cunds ; nec defunt, qui minitentur. ;

lafodi

-«atio tàm infamis , utcjus fceditasne

Ethnicos quidem latuerit. Unde

nififtylum ; dicendíque rationem

x Ri

^

aciftracruum

;urpimxiiacs

jubet Ariflo:sles, ur M

Orátor mutet, non permiffuros fé por«

;

15, ut Conjuges eorum dicenrem au- —

: didieri

x

. pnblicorum authoritate , hid Paren-

hdu

-tes nepliganz, Juvenesà fpettaculie &

disnt, Etmox,;tamanxiam cautio-

nem obliti , s&sdem uxores, quin &

o

feli. ], theatris arceantur : ] eemiorei Comaodia-

liberos ducunt ad Ludos , inquibus

u i

g.c, 17 FP Bpe &aterer effe "0H finet Legisla-

4er. Artque ejus tci cauía, Nimis

Hiftriones. plures effutiunt obícceni-

i qi qie

rates, quàm voces ; ubi non damna-

i queadt

quàm neceffarium eft aitPhilofophus;

proculà Tuvenibus habere , quidquid

tür , fed triumphat luxuria ; ubi ex« -

p a

serioris hominis compohtio ruftici-

[ r

N

Obfcenitaremoler , maxim? cüm ea-

ram rerum nildum experti funt :czte-

tas , verecundia abje&ie, virtutis ftu-

gque?eïöïïï&ï

roquin velipfa novitas inexpertz vo-

dium dedecus appellawur ; & fola im-

j i

pudentia nt digna adoleícente ala-

mopa

lupratis ingensin illis ejus experiun-

d defideriumexcitabit. Sed reponet

ciitashonoratur, O Cacitatem de-

as

yjon a

aliquis : Quid igidar? annon& ju-

plorandam ! Sacerdos factis indutus

veneslixamento aliquo opus habent?

veftibus , in Templo divino cultui

yem U

Canes certé : qui catená perpetaó ad-

dedicato, Evangelii verba ore profe-

J p

ftri&i ad edium limina excubant, ve-

fens, mang calamum gerens. nünc

dinit

a-

mationiaptinonfunt, Sitita ; con-

fan&i cujuspiam Doctoris, nunc

vjg Ut '

cedantur fua & Juvenibus animi oble-

terius Scriptoris celebrati , non alio fi-

u d

€&amenta : an surem alianon fant ,

né , quàm ut abufus perftringat ; de

uon finepericulo au-

nifi in pracipiriis ? Peffime res ifta.

quibus differit ,

g

i 1

fan&um habebat Joannem Chiryfo-

diagur, & cauta ac

delicata Parenrum.

]i jl

qt

iïl

ftomum, & Erasbefvo, inquiebat ;

in liberis cuftodiendis providentia of* .

; m

p

fendatur verbulo,quod major fortaffie

1

enm video virum canitie venerabi-

j

lov , Filiwm fecmse. trabentem, Nec

zelus, qnàm prudenítia & circumfpes-

u

froftà trabentem , dixit S. Do&or

*

P

n

&io fuggefferit ?* cadémque mox pro-

Atitl f

explicatenim voxifta id,quod non

bet Hifrionumjocos & argutiasfe-

TM

j

femelobfervatum eft; urt Parentes

fcenninas, rifus effufiffimes; narrz-

Mi

bvl

velinvitos ac repugnantes filios,adeó

tiones lafcivss , impudentes in Ícena

l

at

"

l

velillà in state pre fuisgenitoribus

mulierculas, nutus, geftos , opera in-

*

r

*

3;[]!41 &

fspiebanr , ad turpiaejasmodi Spe-

fanda, qua oculis objiciuntur , &

$

« i

"

€acula vi pertrasherent, — Deum im-

-xerbo , neta

ntillum inäignæturLu'-'

j j

/

spüd

l

* mortalem ! Si Oiator facer pauló a-

dis, qui nop aliud &ftimare docent ,

H j duþlþ

entis commods fu-

j

ig

gat;üs reyzchcnc;ät' flagitia 5 f1 ad

. quàm viie prafi

u

ZM ( i

--

/

W

Mmm-;': Wïæ

2

-

-

*

á6o

Qu gaü,&ia. fpcmï;xe; promilfiones

dicataDamonibus,sut cetté tam mul.

unde

&

divinasexplodere ; & tantüm non In-

tis, quo: fünt eorum Spedtarores;T or

fernum ut íÍo

illic immundi [piritus confident , quot

ptom

dere'!

mniaütis delirium irri-

bosines capir.Et cüm hec ita finc, ne- defh

fingi

XIiLProvidé

ägism*i,&in rem fuam

get porró,qui poteft ; cüm Ludorum &4c« €.|

móyel

i d.

egerunt mali Dzmones;dum tam ftu-

iftorum Authores juratis noftris ho-' 12:

diosé laborárunc , ut Ethnicos ad hu-

ftibus Mundo, Carni, Damoni invie .

pentib

h

;ä

jusmodi,;qua deteftor;Spectacula fre-

&atela acarma miniftrent,illos veré

cender

quentanda impellerenr. Cüm fzviffi-

veneficos & M3gos, qui autem cos

atpum

ma Roma pellis graffaceur ; tefte S.

tantá voluprate aufcultant , maleficio.

inquil

merlo

Auguftino; quz(itum eft ex Diis tanti

faícinatos effe; quijure fuo in Tem- -

mali remedium : refponderunt autem

plis inter Energumenos locum . inve-

fibi

X

Idolorum ore Daemones, non magno

niant, Zafeinatio nu

o

ida

negotio luem illam extin&um iri:no-

bona,

SME :

cantium Qbf curat

ij

dien

vatantüm Deorum honori erigerent

J .XIV, Atque;ut dicamus; quod res

Mdj

€

*

nf

Theatra;novas fcenas inftruerent;ad.

2

nimis quàm veré. ac proprie af-

vocarent majori numeroHiftriones,&

firmati potefl; hoc Spe&aculorum &

- ttui

majore,quàm anrea,licentiáLudos da-

Ludorum obícenorum fafcino cb-

deni

ti cürarent, Sed non audira füntr Orci

fcurari omne bonum : ebfcurat bonat

Ditreg

X

conlilia ; Scipio enim PontifexMaxi-

sícque indicatur tertium maleficii ge--

liqio

mus, mendacia haec Oracula execra-

te ab

nus,quod fomniferum appellant , quo

tüs,negavit Sapientum effe, anima-

animi & confcientieSpe&tarorum ob-

ïgt'lm

vin;

ruca firage corporum morbis mederi ,

dormifcunt, & altolethargo mergun-

& mormm ac honeftatis pefte, sollere

tur. Solenne Magis eft;profundum;

ibiq

*

peítem fsnitatis: & placuie Patribus

facrilegis fuis aribus , hominibss

gito

fomnum conciliare , ut interim age-

pl

Confcriptis Pontificis magis, quàm

3( Avg,,.,

Deorum fententia, Neque enis, ait S,

re ipfi inter fe , fürari , & nemine

cide

Lr.de. Do&or,erant illi Dii[no Pontifice me-

interpellante exequi poffint , .quid-

M:

Civit, lieres, Apparettamen, quàm foliciié

quid flagitiorum arriferit, Tta Die- i :

;

ü

*Dei c, €u

m

ret Orcus,ut augeatnr potiüs, quàm

nanti,Leodienfis Dicecelis oppido;fub

mi

A2

minuarur Spe&aculorü numerus : nec

vefperum nebulones duó cauponam

l;þ/h |

[

. enim ignorar, recté dixiffe S. Joan.

meritorism fubierunt ; qui étilongo *' *

Vif

15

Chryfoftomum deTheatrorum patro-

ex itinere feffos admodum fe fimula-

Diüp!

AMatth.nos Diabolicaps confover officinans.

renr, expedire tamen fe non pote-

lag

Hom.6. Àtqs hec de perverfo hoc rerum ordi-

tAntr,ut cnbimm con cg&cr&nï 3 danäc

plica

ne,ex quibus cumTertulliano colliga-

fürgente importuniis caupone. impe-

Yitle

mus,Ludos Theatrales , ut fattie ipfis

trárunr, ut haud procul camino fom-

inqu

authores fünt, & inventores erube-

num capere liceret, Movit ea res füfpi-

i

fcendorum fligitiorum , itare vera

cionem ancillz domeflicz, ut ftatue-

loi

quid

Thgaz;g mutare in Dclubra , cun&is

rit al?cubï per xima;: explorare ,

; [ an-

ADVERSUS LUDOS ET ccæöäbms.bgsbzxAS.'* |

n

tandem liosiines iJli molirencur.Cüm

gnofcenda fua pericula,nifi cüàm mors. —

fafcinum folvir, Somnus quedam im- -

^ g!.

OM

ecce concubiá jam no&te ex hippoperá

i

de

fntm

promunt manum humanam , un&ísq;

mobilitss, & ftupiditas fenfuum eft,

Taiis eftin hisFideifomnus,que nihil

fomm

ial

ingulisejus digitisigni,ut cereum;ad-

n Lidorta

movent acceníuri.

Aiferunt (inguli,

agit, & fomnus fpirituum, qui proprii «1-9 —

nollis l.

uiio dempro , Magisnon parüm ftu-

funt hominis Chriftiani in hisautem .T*

Xnon 1

Spe&tatoribus immoti planéqueoziofi —

pentibus, qui cüm denuo & illum ac-

,lllos vet -

cendere digirum fruftrà conari. effent ,

funt, Necfomnus rantüm eít , fed &

fomnium. Somnusdico & fomnium ; .

iuterm (

argumento id ipfis fuir, omnes domüs

, mdeftio,

iuquilinos ; preter anum; fomno alté

non folüm enim non videncqua funt, .

ut cun&i dormientes;íed videreetiam — -

i a

meríos effe. um hunc vigilem cüm

um i

fibiconremnendum ducerenr,sppensá

fibi videntur;que non fünr, ut fomni-.

antes ; videst v4na: hísque vanis &

malfant

adcaminum manuardente,domo pro-

dierunt ad focios advocandos , quorü

mendacibus ita capiuntur,its pifcun-

y, quit

adjuti - operá totas. zedes expilarent.

tur,perinde ac fi veriffima eflent; Der - J/. $ 6.

mientes i amanicsfomnia. Sed fi in-. 19,

-

: propic d

Infiftit eorum veftigiis ancilla nihil

3

yplorm d

territa , & aperta domüs oftia clandig

telligi volo;explicatiàs heec dicam o*

portet. Reéte dormientesifti effafcinae-

fstioo d

denuo: diümque de re tora edocere

Patremfamilias & domelticorum re-

ti dicuntur videre vana : videzt vasat

at n

Md

liquostempori conatur,tam alto fopo-

inveniunr enim , & ut legitimas efti-

re abíorptos advertit,ut excitari nullia

mant frivolas fe purgandi rariones

peïïmï T.

ratione poffent, : Caufam cjus rei di-

Triaadcapita ha redaci poffunt.Sunt,

storm o

vinando affecuta; ad caminum redit ,

qui cüm fzpe fpe&tent. ejusmodi Lu-

[ omöfgïï"'

ibíque fufpenfze & ardentis manüs di-

dos,excufantfe; alii Ludos ipfos ex-

mfuüdüæi

]

cufant;tertii omniü teterrimi accufant -

hamin

itos omnes extinguit;cüóm móx evi-

gilárunt omnes,& intelle&is, quee ac-

eos,à quibus Ludi reprehenduntur.

gudn d!

ciderant, fecerunt,ur. nebulones iftià

XV, Primi igitur fomnioram i-

Ti

Magiftratu capti equuleo torqueren-

florum amatores purgant fe ,. dicánt-

ny -qü?' 1

tür; ubi & meditztum expilandae do-

que : licét frequenres ipfi in Theatris

.

:

1 Dl[ï;;

müs facinus,& artem perficiendi, ope

Íint, & audiant Comceedias audiriin- -

d

0

ppxd

faícini illius fomniferi, confeffi funt,

dignas,nihil ramen inde in.fe redun-

--

jü

1

Vifum eft referre eventum hunc mi-

dare detrimenti:gaudere fe illis,ot ob- .

:

j etü "

nütim valdé,non nego; fed non ex-

le&amentis prorfus innoxiis, neque

)

f

tra rejfi ad id,de quo agimus;illum ap-

que Santti Do&ores tantopete exag-

Y

0l

F&t

plicando, arguetis, que quantáque ht

gerant ; atque' inculcnr, incitamenta -

j

rett;'

vis lethargi maleficio conciliati; illius

ac flimulos ad peccatum.quoquo mo*

ynt P

inquam, quo obdormifcunr Theatra-

doexperir, — Malé metuo;ne, qu;ita

j

r

liumLadorum Spectatores,fic ut ocu-

diflerunt , avium inflar fing dormien-

n

!

16fe & laqueo intrictras.

non

jU f

lrosläginccps apmanc nünquamadco- .tiü,qua capt

mnï;

-

Á

u

P

If

*

X

N

x

d ";mäeüäsü*sy TRICESI AD*PRÍMÉEA

j

.. fica féndunt, quia nunquam movere — hoc inclinar fenfus, ut quarant, quae

b

— fe & avolareceniàrunt ; homines af-

dele&ant. — Altera caufa fuit ; -quia

tói

fueii trahi quácunque ad peccatam

Lex ad omaes pertinet , omnes ligat,

0f

pellacià , non videatur fibi tentari ,

qui quidem Legislatori fabje&ti fint ,

H

M

q ia,ut S. Auguftinus monuit ,ne qui-

e€xcepio nemine. Sic & Concupi-

dem expectant rentationem , fed eam

fceatia, nemini non fua. promulgat

MP

prsveniunr , & oppugnari fe non fen-

imperia , quamvis tyrannica, & cuna-

T

&

&e

&isfubditis onus idem imponit. Quo-

Vian

9* tiunt, quianon tepugnant. ZWoz expes

T

uit.d. $. Hau, tentationem ,fed pravenimu volu-

modo igitur, & quà fronte ifli eximios

Wdi

.fe jactitant à Legenon communi mi-

£. C9"/-praremg, Qnamquam fieri tandem po-

"n pi

ä"?f- seít , ut non zententur; cios Dzemon,

nàs, quàm lz vá; qui que velpoftole

adf

j

D

qui aditum in eorum an:mis ad omne

gemitus expreffir, (eacienri difficülea-

psccarum vides apertüum, non velit

tem. pugnz , qua illi repugnandum

fet

gratis pulfare & cundere ,ut patefiat :

erat ? Fierína poteft ; ut tam imperio-

Xi

i

aud aliter ac belli Dux sliquis non a-

fa hec domins; qualis quidem ipfa

Q

znat. fruftrà sormentis quatere agge-

videri vult,tam eos clementer habear,

bb

- geui inter propngnacala medium , in

ut videre, sudire,imapinari,loqui, in

ijuo adicum ad irruptionem jam pa-

toateria usque adeó lubrica, allicien-

Ü

tentem cernit. Carerüm quisimagi-

£ibus foris exemplis, pravis intus pto«

g

- matifibi poteft,eos, dum plaudunrar-

penfionibus impellentibus , pollinr

audi

quidlibet impune, & nullo peccandi

t

gutiis fefcenninis, jocis obfcoenis,mo-

zibus impurisSpe&aculorum , quibus

periculo ? Abietes, dixit Plinius , vi-

Y

ii

interfünt , ré ipsá ex toto iraunes effs

deri tempeftatum mern procul à marí

à multis oble&ationibus, qus non no-

rece(fife , & in altillimis montium jn-

f

-

tantar,cüm una aliam mox confequa-

-gis nafci, crefcere, & confervari elegif-

*

q:

tur ? S, Paulus Concapifcentiam Le-

fe: Situs in excelfo moniium, ceuma-

IK

Plin, t.

Ziem-7. gis nomine indigitavit t Fideo aliam

ria fugerint, Nec tamen velibià ven-

27«

legesm im membri& meis repugnantenm

torum far

gl

iis fecarae confiftunt , 9'35'6'?';;'&-

Legi mentis mes; qui quidam ticulus cá

minüs modó hzc,modó illa, radicitus

in eam quadrat;ut fibinde pa(fim eum

évülfa dejiciatur : & fecuree , omnes

-

:5.1 bo, fcholee retinuerint, Lerem fomitts ap-

-ventos in medio undarum rideant, in

4 d Í

4.2.4. pellando. . Que autem eam fic ap-

tiavi;utarbores absque radicibus plan«

Py

H

D i.4r. pellandi caufa? Dusbus ad idindu--

tatze ? Dicere volo; viros fandtiffi-

mos non fatis tucos fibi viderietiam

0r

. . , &um Apoftolum exiftimo: prima eft;

- quia Lex eft inexorabilis ; nequit fle-

in folitadinibus inacceffis, & ibi cum

il

&i , ficut Legislaror , qui & precibus

$. Hierony mo turbines ac tempeftates

di

tedere , & mutare fententiam poteft.

"Theatrorum expetiri,

Et/ homines

W

Lex femper eft eadem. — Taliseft &

peccatis innutriti,credantipli, & alios

d

Concupilcenzis : nop fle&itur. ; non

€redere velint, mediis inTheatrorunt

:

æäsar.gtg*r;, fed codera fempef modo ad

ac"»;rafi-

BU

E

periculis gæädere fe illà pace;

d

:

-

46

!

ADVERSUS guäes Er.öog.öäbg-ää ögs;;ims;

$&

nf

züä»

enam , incïï&s;iä;

æsant; u

enillitate , quam vix randem deferta námq;prodire

iij qi

dacioresim pudent

iorécque redderen

conferung,& fcire vel iplumSpettacu-

mnlpi, -

. . lorim tumultam fibi in eremi filen-

.tür , hi folicndinem ciica Theatru

3

tum mutc

;:e $ Non ccadidié hoc Ter-

viderent , neminem jpfis plaudenten,

j i,

ao

ha n

x

La

de Spett

tullisnus . fed Nemo ad veluptatems faventem neminem ? Qui laudani i

ifia

a-'i /&

inMag

p

venit frne affeHlw, ixit ,€ nemo affe-

-eicentes , ipft eis-hac exercere per[nas

c Ka

a fine cafibus [umpatitur.NonSal. -

dent; iffimatos aureum, Nequecft,. —

le Prov

p Qu -

vianns,cojus hac font verba: 7s tiii»

-qnàdexcufeus, Etiam vobis abfenti-

Tleximi -

nicationum omnisomni-

* busnon defore qui fpectent : neque e-

2 i?r*iägäyiiäkfzs for

nimpnimie

no plcbs 4

ntoio j

ornicatur, & qui forié/. nimiftud vos purgac, lnprimis liqui-

: dem ,nonlego ufpiam SS. Dectores,

UM

- 4d fpetlaeulum puri venerantyde1 bea-

üüfe -

Y

t1ro admlteri revertuntur. Et ab hisal-

.€os,qui primiaécedunt ad hzcSpecta-

pugunla

ferionibus,omnes univerfim comple- cula diftingnereab illis, qui fequan-

xis, foliifti fe tam ficilé eximant ? — turpraceuntes : nullo enim difícrimine

ii

in omnes , qui interfunt; invehuntur,

g i

Quis non videt,meris fomniis infcïli-,r |

ces deludi? -

N

Dein edicite, Sicubi conjurarent in

mmhzbeap

ao

XVL Quamquam qu

id multiseft viram Principis aliqui,aut feditionem

epusiSatis efl , ut vos perver

fifiis,fla- faltem adversüs eum concitare nite«

4j ämcitü-

gitiofos effe Ludos, quos fpe&atis, & .

rentur,an teQé fe quisquam purga-

ii p

làad id compulfi neceffi- — rer, f affiimaret ,

- fe acceffiffe pofire-

i, p

audiris , nul

tate:hacenim ratióne vos faltem fo«

mum, & absque fe conjurationem

T

lii

vezi—s*,quæibiaämiuumür,pcäc:ta.-O- fuiffe fortituram effetüm ? An non;

mittamas ; quód , erfinon arduum eft.. quàm quisq; amat Reislafze Majefta-

prow!ämzn -

— fpc&are fraudes, perfidiam, ceedes, — tis non accenferi,tam proculille habe-

stontiüé

quin. fpe&ando. quis contaminetur; refedebet ab omni cum conjuranti«

evarid

Bon tamen eadem fit ratio Ludorum — buscommercio & communione? Cui

iif (

laíivorum. Quecaufafuit, utma- igiturnon eadem tenenda fiz rario in

vl

gnus,cujus modó verba atculi, Praeful te noftra ? Nequeenim fcio,an ufpiam

fl

dicere non fit veritus;idem effein fpe- — contra Chriftum tam perfidé conjure-

jl

&aculis & AQorum ,& Spe&storum — tur, quàm in Theatris impudicis. Ite-

a — Salv.de (celus. Sola fpellaculorum impurita-. yüm ergo fomniant, qui fe purgant ;

Jf

f ul

V2

tes funt, qua ummn admodum facinut — & infontes.videri volunt, quia ad hec

4

Kl

l

I//i

h

L

.—7"0—?).,.

L)

Spectacula primi non accedunt,-

j

& dgentrium,' Q afpicientium erimen,

irot /

Omrramusinquam iftud. — Parámne

XVII. Non minüs illi fomniant ;

il

Vl

jl

yl

m

illud videsur, vos zeftimationem Lu« qui dicunt; SS, DoGores execrari

í ,&1&

9

dis hic conciliare; vos Hifüienum ac- — Ludos,fed Ethnicorum & fui tempo-

1]

m

cendere ftudia, dum approbatis, plau- 1is,à quibus cüm hodierneCorm cedize

m

diris, nullóque non geftu oftenditis, differant longiffime , illorum fe ful-

mpü&'*]

magnópere vo

biscundta placere?quid |»minibus nontangi, . Cuperem equi-

&nin

e

Ti

i

av

;cf!i!

* An Hfürrioneaïi&? ierum ite« — dem docedi, quid gnt;iägæillægabq

PM

ul

j

E

z

P

b

»!

$s

msäüasas TR!G?*S—muä '*Païmuä, |

habaerint megis vel periculofum, vel -

- XVHl Cünsaurem fe irpfï-sftfarä;im,w

&

- perniciofum , quàm hodierag ? Da-

probi , tam confcelerati fincifti Ludi . dfer

£n

mnaban: Viri illi veré fapientes argu-

acFabuüle,annon & tempus , quo C 4f

fi

H

. .mentum agendi, & fe intheartis velti-

dantur,plus ipfis afpergit infamiae , at "!7* La

u^l ab

endi modum, . Quid horüm minüs .

quaculpz ? Leges non Cafereze mi- Palent,

Saylm. "

laízivamin noftris? Quid dico,minüs

nüs , quàm Pontificiz , omnes olim 7 ^c«4

lafcivam? Udnam mulcó. abomina-

diebus feriatis Ludos fcenicos prohi. 4fre44.

di i

buerun

t

- biliora pleraque non. effent/ Noflís-

H

B

L0 "Dies feflos, dies Mnjä/idti-a" 4t.

Ti

ne quid huic caufz potiflimüm no-

altiffima dedicatos, nullis volumus vo-

iun

€sst * Non aliud, quàm qunód hoc ex

Inptatibus occipari ; Supremi lmnpetii

T

loco libere dici omnia non poffint,

Monarchi edixerunt : & de die Do-

tor

quz res pofcere:,

Careroquin quae

minica diftindtiàüs loquendo ; »i)i], a-

:

ego, & qualiain medium afferre pof-

jebant,de eadem die fibi vendicet fce-

hia

em,quz diesnoftri fpeQáruntinThe. -

»A T beatralis, Servabant autem id

ïeq

atris Chriftianis ? Satis fit vel hoc di-

tam fan&té,ut,(i quando annua naralis

ii

— -Xiffe ; talia effe , ut dicerenon liceat:

eorum diei memoria in Dominicum

u

cüm hoc Thestrorum flagitis propri-

incidiffet diea: qusecungae tunc eden-

H

um fit,ut Salvianus notavit , quód ne

da erant lagririse argumenta , alio non

Q

/

quidem ab execrante enarrari poffint.

feriato die edi juberent, Er fjip nof]rums

It

Ingeniofa quslibet clepacium homi-

matalen (olennitas inciderit , differa-

. num furia minutim hicà me deícribi

?sr, t aute magis pareat, quantopere

poffent & enarrari , quin neceffe effec

debira illis diebus reveren:zia Monar--

! iMat, ;C

quemquam obturare aures: sec dif--

chis iftis cordi fuerit,poenas audiamus,

PI' [/

pat eft vel detra&tionum fame , vel

quibus Legem fanxerunt. Proferiptios

Uri /

nendaciorum, vel fzvitiz;quin atro-

xem,decernun:, Patvimonii (aflinchit ,

W

. ciffimorum etiam facinorum,qu pu-

frquis uuquam boc die fefla. (pellaculm

W

blici Larrones perpettant, ratio; quee

dntere[fc.& c. Quse ergo iis füerit ft.cue

d

antem inTheatrisgeruntur , quis ho-

ta mul&a;qui dare ludos aufi fuiffenc?

t

. de Prov

neftus narret?LIade Salvianus. — Sole

Concilia d-ind: Carthaginenfc, Colo-

N

f'unt T heatrorum impnritates, qua ho-

nienfe, Toletanü aliág; qvàm i pense

W

X tl -6-« :

seffe non poffunt. vel accu[az.

Satis-

curárunt,u: feriaris diebusSpectaculis

f

proinde mihi erit; affirmá(le,fi Tercul.

interdicerent ? Eruam Anathemaris

" T

|

Ü

" ('an- |

*

[

ianus veteris Romae Theatra nomi-

fulmen intentare non dobitárunc: Qs

.

fecr.d.E

fo&næo' pl

nibus tam probrofis compellavit, ut .

die folenni, praterm:[fo folemniEcclefia.

. Mlla dicerer, nunc Impudicitize contu--

CónUEntM , ad (peitacula vadit excom-xcn?"" i

Ij,

bernia,nunc Sscraria Veneris,aliàs o-

J

mnnicetur, Sra.uerüntque , ut ejuse Confer

N

enis infamiz afyla ; ne uno quidem

modi diebus ex oxnibis plané Pro- 4.1.c,

li

. borum titolorum non jure íummo .

vinciis Chriftianis Spetacula exula-/rreli- —

ü

*ompellari;de quibus nobis fermo eft

rent. — Et rainen hodie non --(o!ümgi?fd'

Q

';Thea:;aïCh;iüiännzum.'

q-

L

dies fc:iaï:i, pr?qqäm uilf glii, hac p

u

i

| x

fe:

L

EE

ADVERSUS LtDOS ETCOMOED!AS OBSCOENAS. 48g -

Ka

— Becontaminantur, fed alicubi nec fa-

lum, quod infaniearum amatores Sa— .

i La

croquidem lo&oi deftinati dies exi-

turnalium. tempore impie adorave

ju , u

munir; verni nimirum longioris je-

rant ; fed Ó quàm illa fpe fuà fzuftra-

fami "

$487.1. junii, ^ Hebrei Veteic ,5 . Hierony-

tui Vix enim pauci abeuntà facro illo

ftep nl

St9P9P. eso tefte,fnà exulesSoclymánon parvo

ritu dies, cüm Idolum hoc fgis videt -

é cineribus refurgere vivaciüs, flatui

tintg olb .'

- ete tedimebant quotannis có &deun-

tat p

di veniam , füámque exilium deplo-

illi iterum in Theatrisaras, convenire -

| Majf[hti?/

randi, Verbmà quàm nullus erat ea-

amplis in dizetis equentes ejus ado-

il

ium lzcrymzrum fructus, ram. malé

ratores, rursumque roc illi volunta- —

ini lmpcrii j

1es illad expendebscur.

Alia Pecca-

rias ceedi victimas, quorc miferae ani-

dedicDe

torum conditio eft ; qui certi fünt,

m nondubiciant ejus caufà ecernüm

at

quód flendo reparare jacturas fuas pof-

arderein Inferni rogo.. ld aram lu-

070:: [.

aditt f

fiat : unde non argentum & auram,

xurtain T beatris,quaf vitlima truci- -

t

fad fanguinem adco ipfam meritb eam

dantur. . Hías autem vetitates non

a t

in iem profanderent, Et tamen , du

cognofcere , an non lethargi Chriftia-

no in populo certum . argumentum

yornicum

caniá benignitate Deus ejusmodi ipfis

iuüncedt

tempus concedit , quale precipue

efi?Hos abufus neício quibus colori-

,J n

Quadragefimae eft;non definent rmfe-

bus illinere ; & quzefitia rationibus

rietiam illud ipfüm in folatiis, in ob-

tueri velle,non eft fomniare ? His au-

pnfrm

if

äm.,ä, le&amentigimpnris, in lafciviis tra-

tem rationibus etiam fidem adhibsre,

ducete ? Lacrgmis tautum positentie

tantam fere,quanta veritatibusà Dec

NURU

j o

: »?fæzMæt.

$. Joannia. Chryíoftomi querela eft ,

revelatis debetur ,

Íomnia ?-

-gn non eft amare

m

promittitur vemiffro,C inter bee T bea-

£ra fellamur ? Par erat , Infernum $a-

XiX. Deillisquid jam

tonuntïa-

i

turnalium tempore , quod fibi impius

bimus, qui non tantüm Ípectantes ;

utproprium vindicavit , fummáà Con-

atque ipfos lados & fabulas obícees-

, p

dirotis injurià , cujus funt momenta

nas excufant , fed etiam accufanr eos,

m

QUH [g! 1l

plané omnía.contentum reliquos an-

qui cum Theatris Ludos damnant£Ec

M

ni menfes diésque Deo;ejósque cultui

tamen nec tales defuns,

Si Oratot.

"

facer nolit effe Cinis mutus , mox re«

totospermittere. — Sed ille patte jam

s,Sämi'ïPcüïe

viullà fztur totum fibi vindicare an-

piehendirur ; ut qui inter feculi affes

jj

num laborat ; vult, ut nullo non tem-

clam, & Eremi incolam diftinguere

Anit

W; ^i

g^

pore c«ci mortales ejus execrandis

neícist ; homo nulliuc judicii ; pru-.

H

If

bit

u

v jgäoïoi

defideriis litent ; babet fiduciam , quod

denrise ac humanicitis expers; inimi-

m

ul

D]

i

L]

ordaz:

44

iuflmat in os ejus,O Dolendam

cus lsxamentrorum publicorum , licét

lef:m, l

Ecclefix fancta: fortem!quis ejus fola.

"

innocentüm , vocitatur. Febri l;bo- Lib. de .

yt

qUG !

)

bitur lacrymas? Sperabar illa, fe facrá

rantium fomnia monfiofa effe folere forz.eq

:

pW

cineruta Caremoniá, quà jejunium

Quis igitur

p

Philefophüs affezit,

iculi

longius inchoat;,cum Moyfe;, in cine-

faná mente & judicioillos pronuntiet,

f(l

Ái

m

ees redegiffe infame voluptatum Ido-

quingn verentur aflertigne

s REA

ülüh

ul

^Nug

&,, szgnegi;;l . Chrif. Infir T om, Hl

-

DN

Ls

DISCORSUS 'i*k:'däï/;wüä pRIMUS ;

:

| 46&

- Jind i

'onas,tam monftro(zs proferre;&, üt

gnofeitur , tolir, — Neque id indefiz

Joquunturjita & fentire? Et primum

.&um quis exiftimet , quàd olim im

P Q

Vid

«quidem quod attinet , ego quidem E-

"Eheatris aliquis. Diis cultus exhibe-

aemicam inrer, & profanumin feculo

retur- Nec enim hanc , fed aliane

fun

dd

dominem differentiam fané palma-

ejus prohibitionis caufam Tercullia-

xemftarmerem: dicerem autemi : Pro-

fs

nus afferc t Habes igitur, inquic , d*

fani hominiseffe, curá multó m:jo-

T beatri interditltonem de intevditlis-

&

intel

Xe quovis tempore cavere ac vitare

ne impudicitie, Idémque Ma(filienlis

periculs peccindi, quàm illa viter

Anriftitis enfus erat;qai ideirco dixitz

dot

Anachoreta : quid enim vobis vide-

i [petlaculis quadam Apoflatatio Fides

g

idio

tur? Quis duorum folertiüs vitare de-

eff. Uadefic Fidelem quemlibet hor-

ber feri Apri dentes, an qui in arbo-

tatus eft : Quemodoigitur, ChrifHanty ,.

eip.

d

1e fablimisejus vanas iras defpicir.an

ffettacula po] Baptifmum feguevis;qua

;.gx j x

Qu

opus effe Diaboli confiteri* Ex conviciis ^ ** -

Yic

qui plano in folo plagis ab eo accipi-

i,

endis expofirus elt * Deinde fi fine

hodie profcindanrur Sacri: Oratores ;

tot

34 hi

judicio, fineprudentia & moderstio-

qui non tacitéabiis , quae ram ab eo«

ne , fi inimici oble&ationum publi-

rym conditione aliepa funt , Chriftia-

&

carum funt Orafores illi , qui aperra

nos dehortantur;. i:lïä*eqycïdamnäæ t,8c

lir

frontein Thearrales fabulasinvehun-

execrantur ?

/f.f[t

«ur,numerentur fané hos inter judicii,

XX. Satisequidem hincperet, ecsy

Smp

prudentie , moderanonis expertes

quitheatrorum hodiernas fabulas fue

pim

homulos primi quiqua;quos recenfui;

pátrocinio dignantur, fi minüis Fides

nmnj

; Patrum , Leeislatores orbis ; coacti in

ipfius, certé illius luminis, quo hzc

Wn

nos illuftrar, ad res omnes fuo merito

At

! Conciliis Prefules : quin nec ipfa hoc

« numero eximatur Ecclefiz, quas cam

z[timandas » js&uram feciffe, — (ba- Ofeus

Ver

Tine ambagibus Thearra ipnterDiaboli

mA4m , n mang ejus flatera. delofmi a, 7e j

i

pompas execramut , quibus facro in

calumsiags dilexit..

Cüm inm rebus

Íu

Lavacro credentium quemlibet nun-

ponderandis fraus intetvenitex parté

Ti

tium jubet remittere, . Hoc, Tercul-

ponderantis, non difficile malo remee

T

Tiano tefte,inzer przcipua olim Chri-

dium eft ; at cm bilances jufize nom

jfianos ab Ethinicis difcernendi figna

funt, quis tmm errorem corriget?

ói

ierat ; T heacralibus Ludis abflinerez

Noflrz ztatis Chrftiani vite Chri-

Íü

dHiac Etbuici vel maxime zutelligunt

ftianze veram Ideam ampliüsnonha-

Cäf

fatium (briffiaaum, de repudio fetla-

bent, quia nimirum magnám parrem

be,

eulorum.Eaquecausáà virillemsgnus

amiferunt Spirirum Chriftiin Baptif-

ln

ceníuit , taciram quodammodo Ba-

mo fibi donstum ; quo renari. funr ac

&utj

ptifmi ejurationem effe, illad , quo

viram € diametrooppofiram vite A-

&i

difcerneretur ; fippmm: nom . curare-

dami veteris atq; hinc vix jam agno*

fuw

n

Daque ntgat man ifeflequi, gaïr*gzod (?

£

fcuntur effe, quod fe efie vcxöä's**:ggä-

ene

E

L

N

9

ADVERSUS LUDOS ET EOMOEDIAS OBCSOEN

467

( Ref. Grentan — Siqmis autewe — Spiritum

finunt -päneträre in animum, xwut.xmfox'k

lolim i

9.

Chrifli son :babet , bic mon eft ejm..

illas, veluttela;inipfos monitoresfu- — —

Du

Videnturinfiflere veftigiis non Dei ,

Osretorqueant: tam enim fünt deliri, —

du -

fümmos inter cruciatus ab onmnibüs

utexiftimenr, feLegem mentis;Evan-

ferollie

deferti, & f:ralem im Cracem adti ,

gelicà do&riná imbute, feedere ali-

qii; €

fed Sardanapali alicajus , in luxa

quoconjungsre poflecumLege mem-

fl

& delitiis marcefcenzis. 'Cüm fermo

brorum & Concupifcentiee : nec ca- -

ifilien

dufertur aliis.de rebus , quàm quomo-

pere volunt , Virtutem & fanctimo-

co doitt

Jo tempus hilzriter cum aliis tranít«

miam Chriftianorum effe virtatem

WOFZM

gendum i, peregsünum id ipfis

— Crucis,pugna , & violenti , adversüs.

idioma eft. Chüfli Servatoris Dif-

iber lat

zebelles motus & cupiditates, conti-

£ipuli, càm fzpius citra ullas amba-

nufque certaminis; ipfümque cxlefte

rf

mer')f:'q"ff

ges ex ore Magiílri fui divini auditent,

Regnumnon aliisin premium ceffuü-

