danr,autin turpes omnis generis libi-

ægia Aie "

dines fefe effrenarius effandunt, aut

tanrüm damna;que velutaliud agens

fl

indicavi, & totis familiis inferunture

ce;t? ignavo otio , omnísque laboris

fugá ; quo familie commodis pro-

Hinc autem à fobrietate, cui tam &

Md

fpicerent etiam aliis temerariis ludis ;

. diametro repugnat luforum vita , & à

, Dd Pv

malis,quz fibiinfelices accerfunt plu»

priores ad incitas rediguntur, . &pes,

nol

piun'&ï

f

eümin mel incidunt , ab aliis elabo-

- rima, femita fe aperit ; quà oftendam ,

funs 9

ratum nullofuoconatu, parum inde quantopere ludendi vitium adverfe-

emolumenti rrahunt ;- torpefcunt

cuf Juftiriee, quá re&é vos habemus.

nonnln

adalios. Qneaurem, quefo, mife- -

enim, & de futuro jam parüm anxiee,

ruüfiqd,

experiuntur, qua fors profpera vide-

rx familie evenire major calamitas .

g

ba:ur, ia ipfarum damnum degene-

offit, quàm fi Patremfamilias habeat

j

umvü(l

rire, ldemetiam luforibus accidit.

ludo perdité deditum ? Vix aliamim-

(o!üd

maniorem ex Orco furiam in motta«

los !

Ettamen damna hzc ac jacdture lu-

i

vocare Deus potelt ,

| [

&ga;ium -'omnb,s ferri poflent, niü;cf:-

liuæ damnum e

dgtih

guä.;g:g. !

L

j

t

Ooo 3»"

z

d

B

f

: »

x

4* DISCURSUS TRIGESIMUS SECUN iuer

OY N

quàmfamem, Pocavir famen fuper ^ homines caeterosNani ac pnmilío

?

nésy

*

Terram ; utPfalmifta loquitur, Unde

PfA04.

Qua tance calamitariscaufa ? patet

Mb ums-&.

sutem illam vocavic; nili ex aby(lis

hzc cun&orum oculis ; forüti funt

pulp

[

N

fubierraneis, in quas eamceteroquin

nimirum infelices Parentem ludo per«

um

relegaverat, inde nonnunquam ad

ditiffime affuetum, qui dilapidavir,

^friojl

mortalium fupplicium evocaodam ?

quidquid mifellis fupeteras : hinc ipfi

Des]n

Pocavit faumem fuper Terram, kisec

alimento neceffzrio defliruti , ad con-

n&efh

autem divinz [ra miniftra , & foimi-

venientem , & parem aliis hominibus

forjice

dabilis Provincistum Regionünique

maguitudinem crefcere non potue.

fponie

, poena, fit prorfus domeflica iis fami-

rint. Non fuit, unde Minerval pen-

inise

liis & zdibus; quarum incolz dete-

deretür vel literas ; vel numerandi rae

domin:

ftanda ludendi a(fietudini fe permi-

tionem docenti ; hon unde mechani-

mr

ferint, — Placeat has intrare ; & omni

cim artem do&turo prerium ; sícque

fim

.earum in angulo egeftas (& nobis of-

iphi vix media fui parte homines re-

penfio

feret : Conjunx centonibus vix f1tis

manferunt. — Has effe injurias pet

febris

teda ; quia veftes meliores marirus

quam graves- quis negac * Exercitui

p

p

minimo pretio divendidit : filia fine

annonam autarma fubrrahere, pro*

n m

dote, fine pecuniis filii,

Sed. quid

ditionis genuseft./ Proditionts inflar , C,w;,,dh

ene n

[ine ere& pecuniisdico ? Sine pane,

Exercitui fabtrahere unde oivat. , « DLX

ilis j

fineannnona in proximos meníes , fi.

Avmettur.

Quomodo igitur non pari

tnad

né attis aur opilicii fcientià , quibus

neceffaria

ratione familiam aliquam prodidiffe

&conf

dicendus eft lufor ille, qui perdendo

du

leanr.

glein—cxgps hibi Pæxare vá-

2

omnia illi fübrraxit , unde modo vi-

dedirio

XII. Atqueur de libeiis mafculis

;

z

Altate

erer; & faftulitunde deinceps n'cckef-.-

Ts

priüsloquamur, quz fors poteft ipfis

faria fibi procuraret?

Itüreg,

z"trie, obringereinfelicior, quàm Parentem

XII. Qu0dfi & fequioris fexus li

Wl i

inProp| nancilci ram offizii fui negligsntem ,

beros juvat atcendere , quos non fini*

tilin d

feit.

ram injuftam ? Quz minore ex ani-

fitos cafus & ipfis metuere oportebit? -

Obedien

do. v,

malibus ftaturá ,& nanágencrentur ,

Fieri non potef! (. Philofophi do&rina eArif.

B

fermétalia func alimenti neceffirii in-

e[t. ) vel non facile fir, st cui neceffaria Etblt,

t

14.

opià, quo adjuftamgeneris fui ma--

*non fippettnt , zs bonefla amat. — Mon- c. 8.

ütgzg-

guitudinem excrefcere poffünt, — Sic

itra tetrum quid. fant & horridum : Proll.

- Iiari

& in familiis accidit:in his enim fi

illa ramea nafci facillimum eft:füf- fed.ro,

DOnm

—

contemplemur Tiberos jan: grandiu-

ficit deficere pelliculas, quibus invol- s. 6o,

if no

Ículos, videbimus omníum literarum,

vendi feezus effent , ut convenienti fi-

fend,

G primorum etiam elementorum pls-

gurá formentur, — Si Puellze pudorem

né rudes ; non quidquam Arithme-

Tif W

venalem habent, magnopere meruo ,

h 3dlne

tice , non alrerius arcis csllere, ut hac

ne monftri hujus potiffima caufa fit. ,

reram o«niom ignorarione, inzer ali-

quia non fait ; qui eas pro gradus ac

Qs ejusdcrp ægatis hr id, quod incg

conditi.onis.fuæ inodo ve&ii*ft;h

evdif

m

camn

*

ls

-

—

N

:

T

.

iil

pE vn*ro É unï-: NDE

479

ia ? p

veïxm,-cïuïie:s æ!e&ct&, qui äeï"n&CclTäkii;

jurgia. &gfi*:äs' inter domefticos þerpe—r

(orttt f

profpiceret , qui curam aliquam ea-

tem : ur ne ratio quidem eas fedsndá

ml

.yum i faturum fufcperet,, Nonne- appirest ; tem nulla ufpiam vicini

"fcio,libidines ita [uapte na:trá effre-

Qp

ubfidii fpes sffulger, Addite peffima

jpidnci

nes in vitia ruere , ut neceífe non fiz in

Luferum horumce exempla , quibue

i, d

.neceffiatem . ejus licenijg culpsm

liberosilli fuos idem in vitium impel-

Dominitu

Copnjicere, Conftrat tamen hanc quog;

lunt, ezndem ludendi fcabiem :ffri-

non prt

- fpoate ruentes vehementer impellere.

cánr; & quacunqee peftes alise pree-

neml p

in iis corporibus ,;in quibus atra bilis

viamiflam confequuntar. — ]uwnem?äffl'

ymendith

dominstur , Medicorum judicio ma-

— vitiofum effe non miror , cujue pucri-Blefego -

pna famesomnes febres malignas red-

tiam Pater alee dedicavit. Ethoc non

k a

b

jm i

édit, Fecile proinde eft, illam pro-

hit graviter in Juftitise Leges peccáre?-

hofmnt t

penfionem vitiofam, que ceteroqvin

* hoc fit fuum cuique cum fide redderc 2

febrisinftsr commuhnis furura: fuiffer ;

. XiV. Qui porróà rot injuriis fuam

ojuris

t Ea

*

magná indigentiá exaceibetam , non

in familiam graffanturLufores,an ali-

in maliguam tantüm; fed & contzgi-

enis & cxteris equiores fperemus? R e4

gatey p

fpute i l

one noxism degeretare, ur quse &

&éludum venationem pecunie dixes

aliis fir offendiculo, Enimveró rara

rmus: ac proinde ut in venarione,quà

nl y U

qc non p

zdmodom eft hodie pudiciria;indiga,

multa in cafles praeda veniat , & aftu-

& conítans,

Negotium miniméer-

y prodidt

tja prgnatur & robore ; ira & in ludg.

duum eft cum urbe fame exhzufta de

. bDisiidem res geritur, Certé aftutiá g

gipetet

'

je ml

dediiione tranfigere : hac. enim ne-

imó fraudibus, deceptionibus, dolig

. Ceffitate compulla libens accipiet con-

paffim Lufores ucüntur.. Hinc non

n;eps 204

- ditiones, que cezercquin intolerandae

injuria unuto in fafcem triplex homi-

vilefuiffent, Sed demus , pedorem

num genus Philofophus colligsvit ,.

visfe

ll

tsliin domo manere illibatum, an &

clim quodlibet eorum lucris & com-

uor n

l

- obedientia ; ad liberorum re&tam edu-

modis nulla moderatione inhiet, lo J. 4. E«

pl

]

, tationem neceífaria, fervabitar? Ex--

ator,G Spoliator ,& Latroyex illiberali- thbic, e,

g t

m

ercitüs , cui neque procedunt flipen.

m genere f[unt, Non enim anté Lu-. 1.

di;, neque annona fübminiftrator; mi-

- fores fraudibus deftituentur, & , qnae

-

i. Mæ'f':

ii

litari difciplini contineri non poreft ;

has fequuntur,fürtis & deceprionibus;

dor

/

"

[

j

g;;;'

non movere caflra ad imperium Du-

. quàm fuas zranea telas definat impli-

t

il

€is , non confligere cum hofte vulc, 8

care, Mentiri, idioma ipforum eft;

[uibwäï

[

ï

perinde, ac fí. Dutores effent nulli,

hngere ludendi imperitiam;certis no-

j

non jam legibus regitur,fed arbitrio &

tis folia Inforia diftinguere, nequitez

| lt Hdüï:

libidine fuá- vivit.

Sic & familie,

illa conjengere ; ludere cnm his, qui

(f

g m

"

cüm '"vi&us defecerit, reverenriam

juris fui non fünr,ut funt filiifamilias;

T

hl)

erg? pasterna imperia exountsmatrum

- colluforibus verum numerum non fa-

? fädus

juffa explodunt, rideni Majorum con-

teri,hzec omnia flratagemarum inftag

"

üitf!;

"-

prio-

ülïg;," cafu vivun:l& libidiqe. Hinc

funt ifl jufto bello, non funt dece

nes;

"E

P

485 f

: fbïsö'ängüs -"TI*RIkdEsiMuS.;sEcü'NxDüäv-,* 2

nei; quin ptobanr ipfi communi af-

dium facere , viderur perinde effe,áe -

s

ft

-

enfu opinionem , qua vült, omnem

lateremlavare nondum co&um ; hune-

ii

$

artem juftam effe , qua vidtoriam pa-

.enim quó quispluslaveri; hoc ampli. --

du

l.wibil piav; Nibilitereft vian fallacia, quis

üàs & fe, & laterem fordidum reddet,

poli

46 — poteflatem bofliuss evaferit,. Nec eft,

Utenim anime fordes ifti eluant, ne-.—

Proi

C«ptivi cur, benigni Interpretes , aliquibus

. cefle eft ludo nungium remittere;tan-

huj

£àntüm, non omnibus Luforibus

orum málorum cauíz; necefle.eft -

mon

hzc vitia ineffe dicamus : Eft nefcio

— reftitueré malé parta; cümabsque hoe -

fiti

&

,

1

qus ludi malignitas,ut avaritiam ;.

nulfa fit falutis Ípes; ut absque faluta.

fcian

.. dabendi cupiditatem etiam iis inge-

zi crifi valecudo afflicta non reparatur,

at

-ferer, qui ceteroquin prodigi potiüs

Mfti tamen, ubi de ejusmodirebus fer«

d$wetin (unt, quàm avarl, Imperator Cali-

- monem facer Judexsinzulerit , confe-

guel

us

Calig.c. oula;etfiauti tantum in aliquo Regize

- ftim reponunt:fe neutrum facere pof-

£onl

LUE

Íus conclavi cumulàer, uc illo in a-

fe : non ceffiteàludo , quód illi jam

&An

«ervo perinde fe volataret , ac in luto

diu affueverint ; non reftituere ; quia-

dix

beflia ; cüm tamen luderet ; nunquam

. Üüzeftituerent,ludereporró non pof- ——

ïgen:

non nequiter ; mendaciter , quin &

fent. . Siquandoautem induci fe pa.

or

perjuré ludebat j artibus licitis vix u-

:

tetentur ad aliquid reddendum, eá fci-

^i

£ebatur. —

- Jicet ratione redderent; quà Samfon .

Quem,

.. XV. Ubi aftutià nihil profecerint

senigma propolimmtolvenribus fati- — -

titüel

Kufores , ad vim vertuntur, & pofira

fecit ; cüm enim folutionis ejus pre-

J lib

vulpis pelle leonem indaunt, Veni-

mium propofuiffer criginta veftimen-

Altg.

]

!

&tl

£ut príimó ad contumelias & convitis, ra,ubi folutum id vidir, trigintaex.

—

'.

|

]

^. dig,

?

mox adarma;rixas , vulnera, tumul-

hoftibus Philifteis interfecic, eonim*

flin

l

£us,cedes ; quibus permori poriífi-

que veftes milit iis,qui eenigmatis no-

if

amüm Legïslaïaï;es*charms luforias &

dumdiffolverant. — Jure hoc Samían

N

aleas , tanquám difcordiarum, & gra-

egic, quia Dei & pcpulifoi hoftes Ipo«

Qners

viffimárum injurisrum femina prohi-

livit. idem Lofores faciuur , (e

A

buerum. — Siqui timidiores fünt, nec perfümmum nefas & iojuriam;fnran-

At

vitam difcrimini ram manifsfto offzr-

£ur,uc reddanc ; & reddung, non quia

hs

xe audent,ubi domum venerinr, quid.

sd id religia impellic ; fed at fiue pu-

fs

uid alibi collegerant , faroris effan-

dore ad ludum redeant noininibus

Ti r

d

unt; conjugem, liberos , familiares

If :

peífimis modis,nullo difciimine, ha-

: ;p.rio-ïibus;.c?ifäüäät

)

ER

bent ; belluas profectó, non homines,

It

bj

Gliceres : 13deó ration

em futrdi non at«

h; fubt

diunt.

- XViL Que.

fu þäfïum' » ta

i 9

atrocia, ut ego illa filenrio libentet. .

. XVL Atque hzc pars aliqua eft

lts g

preterirem , nifi ad commemoranda

(tm

earam injariaram , quas Lufores in-

me animaret [pes,quam concepi,fum-

fand

fthr; Mis Confetione velle fome-

3mum deteftandi hujus vitii horrorem

Hter

X

vo ls

l,

)

E

—

E

fa£'äf,x'rxao"*ï;-*uþEND::;."

RU

df [

vobis incutiendi, Parum exgo fo-

hum hn

dem San&iflima Chüfti & Maris no-

geu( Lufores malo duntaxatfüo mo-

mina contemptim proferre, & foli-

o

deraiionem &-fobrietatem omnem

im du

£um; & modeftiffimum impiarum i«

pofuiffens ; parüm foret, fi tot injuriis

ftarum linguarum idioma eft.— Apo.

Eu

Proximnm laceflerent, quee prioribus

ftolus fuis in Epiftolis ducenties deci-

Qttee;tt-

hujvs Differtationis partibusà mede-

nedid

esnovies nomen JEfu , Chrifli verà

monfirara funt; illud omnium fune-

quadringenties repetiit : quod Inter-

abigelt.

*

ftiffimnm eft,quód eriamin Deumef-

'«,

preces numerárunt, ut inde arguerent,

i lt

ficiantur impii ( id quod hac tertia

vim illam amoris maximam , quà ia

Jorr

db

patte fopercit oftendendum) quód-

Divinam Redemptoris füi Perfonam

que hominum inftar,etfi brotisomni-

Apoftolus fereba:ur, — Lufores; quae

t ul

bus magis brutorum, peccáffe non

eoram,fiSuperis placet,pietaseft;pau-

n

£ontenti etiam malos Dzemones pec-

€arum horarum intervallo pluribus

jd ii t

cando equsre conenrnr, Daemones

etiam vicibus illud pronuntianr. Sed

lüett; qi

dixi: quia inter omnia peccatorum

$1 quàm nullá reverentià! ne canem

2 m p

genera nullum eft quo Mortales Dae-

quidem fuum tam conremptim appel-

dl

amonum impiera:em magis imitando

larent ! Quàm ergonon dubio id argu-

dum.;iï&ï'

exprimant , quàm Blafphemia : fic ur

mento eft,animoseorum omni ut z«

u Samfoü

quemadmodum non fatis conftat , fe-

ftimatione , ita veneratione Redem-

Ut ii

tísne Camelus , an domefticis anima-

ptorisfui vacuos effe? Eg tamen vix.

T zfldrov libas annnmerandus fit : (azelu in-

unquam nefarii ifti loquuntur mode.

,uiine 4* 1747 certum pecufue fit, an feras ita G me-

fiiüis. EÓ progreditur impia eorum te«

"n lrag. .xiz,bguäskgmbifgæg,ïhominibüäncc-,;Chri.

meritas , nt que vix unquam & ullibi

flianis ; an Dasmonibus accenfear

j p

aliàs,inter ludendum rories audiáptur

jgmatbn"

Blafphemos. Videntur nec horum,

hateticze, quas dicunt , Blafphemise,

hæg;æfci

nec illorum re ipsá ad numerum per-

EjuroDeum !O *Deum iniquum!o Deg

tinere,fed medium quid intet eos eífe;

anjufl um Quid expetlare aChrifto ma-

jl «

Fsetüt "

aut,ut dicam veriüs , re&iüsque ; vi-

qis adver[um potui! Hae, & fimilesge-

dentur Blafphemi appellandi Daemo-

nerisejusdem voces execranda , non

u

:mj, 00&7 qm ;

nes domeftici, Daemones noftrares,

ab aliis,quàmà Luforibus , velut totiz

iDemones tirones,qui nondum folen-

"T. W

o

dem fzgittze in Cxlum orciná audaciá

niritu in inferni clauftris profetfi

& defperatione jaciuntur, Neque hoc

[ nomiu"f

fint ; pauló póft ramen fint profeífu-

nltimum eft,& peffimum, quod con.

ri ; & licecipfam terribilem illam ur-

Íceleratiffima hujus facrilegi furfuris

bem ingreffi nondum fint, jam tamen

hominum temeritas audeat. Etiam

l

inejus fuburbiis habirent. — TIbi au-

TE

"

manus linguam non raró fequitur ,

um E

tem execratam hanc mortalium fz-

dum non contenti lingua Deo male-

]i l

j

cem hzc generis hümani probra ne-

dixifle,operibus etiam & factisaggre-

ngW

j

fandifflima;invenire eft faciliüs, quàm

diuntur,ut ea re infeliciffimis illis Spi«

ncc?bf

inter áleas & chartas ?. Primüm qui«

f

tiübus Magiftris fuis ippietate fupe-

Tb

"

&ilori-

A,P, Segneri]. Chrift. Inffr T om,IH,

Ppp

m

DISCURSUS TRIGESIMUS cecms D

482

niacis?Et ( alia non repereritis ; fatea-.

D

yiores videri poífiar. ^Non memini

unquam ullis in monumeatis legere ,

inini oportecnullum alium , hotninis

D

Carholici nomine infignem , vicifle

d

quamquam aliorumCatholicorum la«

pidibus Deiparze imaginenm aut ftatu-

immaniratem eorum , qui JEfura in

fi

at

am petiiffe, valaeráfle ejusFilium,ve-

Crucem egerunt , ficut eam vicerunt

fi

íano iracundize impetu Cruci fuffixi

Lufores , facrilegio tam horribili;ut fi

Il,

Chrifti fimulacrum in frufta. fecuiffe,

velipfe Judas,tuptis ; quibus in Orco

(I

Hzc tamen omnia non femelLufores

capiivus tenetur,ferreis illis catenis in

hi

- horrendo facrilegio aufi funt ; ut. mi-

terras emergeret, ut "Tigris diffracto

1 jm, di

carcere,non aufurus effec facinus tam

- um fit, nos his legendis, aut audien*

Tlu], t

dis,animo linqui. Rome in tem-

tettum;quale non femel,ludendi vitia

PL

plo Pacis, publica venerationi proftat

infames impiifime aufi funt. — Quis

| 1615 X

imago Deipare , fanguine perfufa ,

ergo vobis fenfus Auditores? an am-

quem elicuir Luforis execranda ma-

bigitis eziamnum;non effe genus vitae

X

tam e diámetto oppofitum vita homi:

nus , pluribus in eam lapidibus ja&is.

Philippi Augufti , Galliarum Regis ;

nis Chriftiani,quàm fit Luforam ? Id

autem Íi ita eft , profe&ó nec illud

eetate miles Lufor brachium ja&u la-

,ä

pidis fregit Divino Parvulo, quem fi-

dubium relinquitur , an idem fir ludo

j

nu Beatiífima Virgo geftabat ; & hoc

affuefcere; & animam perdere.

I

etiam ex vulnere magna vis cruoris

N

profluxit, Alius ex hac colluvie fron-

XVIIL. Si quis affirmet, fe lado ; -

W

nunquam adtantam impietatem ime

tem fimulacri Crucifixi , quod in cos«

1

miterio quodamBude inUngaria pro»

pulfum effe: fidem non invitustribuo:

N

ftabat;percuffit & plagam inf'ixir.Ite-

neque enic tarn horrend aufus , hie

rum alter Moguntie íeculi decimi

coram adefle poffet: Divina fiqaidsm

quarti octogefíimo quarto,cüm luden-

Juftitia, que in tam atrocibus flagitiis

do perdidiflet omnis, defperatione &

non diu connivet ; ad hoc usque mo

8 l' Sil a

vindi&e infanà cupidine ads&us , in

menrum impunitüm 3llàm non reli«

qui&f ill

sedem facram accurrit , ex ara fimula-

quiffec, fcd cam tor aliis facrílegis ve

J [em Q

crum cruci affixi Dei dejecir,diffregit,

hiatu terrg abforptus; velaliá vià Ot»

d .

& flantris ad Crucem Virginis, imagi-

coin pradam deftinatus fuiffer, Ne&

jrd

nem peífimó modis innumeris tracta-

tamen idcitcofalva reseft: vix enim.

[ figi. t

JAngel. vit. Horreo plura dicere, cüm peftem

erit quisquam , quem ludi affuetudo

'i'l/'ü,j dc d

Roc. a- linguseafflenr : fatis fic narráile ! tanto

non jam ad complura peccata incháe

Veïbw. |

yud

numero facinora hzec facrilegze impie-

rit , & ad plura adhac incitatura lts

Rainal. tatis perperrata,ut Scriptorum aliquis

nifi ftaraerit, ludo penitüs valedicere.

fgu, -

le l.l

integrü jis librum compleret. Hic ite-

Saltein fi ludere aliquando luber, non

nifi fumma modera:ione id unquam

rum fub fincin à vobis peto,an ullàá aliá

in mort:lium conditione ac forte,calia

fiat ; fecus qui feceriz expecter canrüm

| hgx;ggdæ impietatis prQigia inve«

pgnas Íüas ac fuppliciä jam as

--

-

IN

: DE VITIO LUVD ENDL

"

qtt, t

imb j4m pridem.

denuntiata iis , qui

N

reddir, ita ludus cüm fi

nesfuos

exce f- |

^; orint

ferit , non oble&ario, fed tormentum.

Deo deíerto , totos ferot quodamm:o-

« vilé

do Idolorum culiui devoverunt , quot

"& cruciatus efficitur , iisque Lofores

iJEfum

incommodis , illi fervicuti fubjicit,cui

funt illarum,quas toties verfant, char-

M

fà viterin

ne hoftis quidem ipfos fuus fubjiceret,

vbl

l[:Gfe tarum im.agä:.æs,

AEI.

XIX. Q»i ponitis fortune menfam

Accedit praeterea ; quód hac in ara fa-

us n Ottt

crificenttempus eternz gloriz parane

( Deiapud ffaiam verba fünr, & l-

s arenls i

batis [uper eam , numerabo vosingla.

dz fibi conceffum : Sacrificent fami-

js df

Sum.

dio, d omnes in cade corruetis, His Sa-

lis füee beatam forrem , liberorum a-

Adinus t

Theal.,

crarum Liceracum verbis S, Antonimuas

morem, Proximi Dilectionem, Lkgcs:

-

udendi vt

pnpC

afus eft,ut & culpam , & poenam Lu-

quorquot ufpiam funtJufticize omnes,.

( Qui

& anteomnia Pieratem in Deum,que-

1.6.23.

foram impiorum manifeftaret: & fic

yes! at

g.

differit, — Qualis hec menfa eft , nifi

mille injuriis rabidi lacerant , qux ad

egenu

[

Luforum menfa, circa quam illi con-

Suprema Majeflatis contemptum :e-

ite

gregaurur fapius; quàm appareant in

Qà referuntur. Quid eft proinde. ,

.uforum.

!l

facris edibus , ín piorum . Sodalitio-

quod confcelerariifti tanquam impie- -

ii

) n

rum ccribus, in ullis; in quibus Deo

tatis fuce frn&um expectent? Numera- Hure

jem r uoà

tité colendo vacetur , locis.

Hanc

bo vos in g ladio, reponitDeus; " omnes iv 66fv ^

dett

ipüi meníam aram faciunt eorum, quae

in cedesorruetu.Numerabo vos,quot- Zf«

paulà ansé diximus,Idolorum, & for-

quot eítis, ne evadat velunus : nume-

M i W

cuns maximé , queillaDea eftquam

rabo autem non baculo, utPaítor gre-

pietitm i

ipíi unicé preafanr , unicéin vota vo-

gem, ut certus fit , feillum ferváffe

cant, fibi propitiam oprant ; quámq; ,

omnem ; numerabo vos ingladio , ut

w

[1 4üitó ; "

nbi finiftre lufus ceciderit;jnon absque

Vi&or perfidos & rebelles numetat ,

dolore incufint.

Qui ponitis fortune

nequis non deviétus fuperfit : nurmme-

p

men(am ,& libatis (uper eam. Hlacin

rabo vos gladio meo , omni nimirum

ul

y uf

i

D Si'

ata opes faas omines lacrificant, & tam

erumnarum genere,fic ut tanta malo-

illas prompte alacritérque abjiciont ,

rüm & incommodorum fub mole cor-

qniiy :

firii!

j

feroum qnàmfi non fue , fed aliorim . effent;

ruatis,quin unquam,per omnem dein.

de 1u-. hacimara immolant zftimationem ac

ceps seternitatem,eripere caput& fur-

ddi

u

jer.c famamfuam , séque antiquá & legiti-

gcre valeatis. Auditotes Amantiffimi,

T

Dei ifta verba funt,

CR q

l. f«gi. ?à Legum auchoritaze infames red-

Tiepidemus &

!

!

tivis de dont. Hac inara pacem etiam& quie-

formidemus has minas , neferà. —

u

'nm

n

Verbor. tem. offerunt. fuam : ut enim nimia

nimis, cüm illas re ipfa

act

$

:lis vel copia vel acrimonia , & fe, &

exequetur , ingemie -

1M

fguif. V

q

Ícamus,

M

J

uee faliun:u: , corrpmpit & jpüpidg

li

i

[,BOU

u !

TU

3!85*3

DI.

ddi

. Ppp -

&

$4

DiscuzsHs TRIGESIMUS TERTT!S, -

2«

J

.

ROTO O

ts u

(2

d

OID

E

L

£

t?äeäi

d

WUA DO

D

-

$696

'hw

i

*f..?jg

AU

Volis

LN

DISCURSUS XXIIL -

podi

4 C0r

df'niäe-

Contra nimiam intef jä hmmä agndï confvmfindiäüe* lïceætim(- J

*

€ttote.

l.

Eïfï'iö; an unquam ali-

fö-ffäïzï jSascra pauca , muficus cori-

fatidut

quis veftrüm in ur-

cencus nullus, dies folenniores vix

(

bem quampiar dela-

ulli ; quin ne ccetus quidem popue -

ts p

tus fitiüac,ctimcon-

li ad plicandum per vora & fuppli*

itell

tagiofofa per illam

cationes communes Deum, cuai eXe-

E

Qud

lues grzffabatur. Idf

trema id pofcere nece(litas videretur, —

E

€ontigit , ärei'c

ric ipte, nififallor , in

ÁAdeó verumeit , quod ajebam; vide*

&tebr

medios f« fnfpiciofilimos hoftzs inci-

r unbem illam ab hofítibus juratis

' ll(

diffe,

Vix per portam ingreffus cir-

Ccaptam , qui tam ar&ée , rámque nou

ffità

eurndederint excubitotes , folicice &

humaniter incolas habeant, Et fa-

U

anxié querentes : quistu ; & cujas ?

men non fünt hoftes Barbari , qui ea«

lid

quà , & unde iter ? perqua loca tran-

lia imperent ; füntMedici : que odic

060

sífti ? Nec ifto conrenti, vultum curio-

tantüm & rabie videntur geri , fince-

fie p

s€ conremplati faerint; tanquam cum

ti amoris effecdia. funt,

Medici ft-

ld

homine jure fufpe&o fibi reseffer: quin

:

quidem; cüm expetientiádo&i nó--

T fer

& farcinas luftrárintut fcirent ; quid

rint contsgioriemlatius ufque & lerr-

tr&mq

lis mercium velieretur ; & fortsfle eci-

giüs ferpere, fi Caetus cogantur, &

COnye

amtariquam publici graffatores ape-

conmercium civibus , nullo infz&o»

fi,fep;

ruerint; & folerter excufferint omnia,

tum fanorámve difcrimine , permit-

Ubi randem msgná moleftia & conatu

tatur , id egerunt ftudiose, at hi ab, —

horum fe manibus extricárir, progref-

illis fspatarentur , queque compe*

l

fus perurbis plateas viderit obferatis

Ícendo malo falubriter conftituta e-

gtet E

in zdibus cives velüit carcere claufos

t:nt, fümmá fide & diligenrià exe«

us

feneri : viderit domefticam alicubi

cütioni mandarentir.

N;hil equí«

—ÓJ———891

la,

füpelle&ilem per feneftras eiici , ut

)j

dem ambigo,quin non pzuci vefliüms

(lo; a

ammis abfumeretur ; avulfam

e

dum me audiunt toiies tonantem

fääCh(

matrum dolentium (inu teneram fo-

contraamatorias levitates, choreas 4

Min

bolem ; aliam in patris brachiís a-

conventicul ; fodales pravos , tacite

I N.

maré plorantem,

Si Templorum

fecum . fam fepiaüs muffitaverint $-

k&m |

quis adyta fubierit ; u ibi faltem fo--

Q.id noíler Paftor hominiseft ? cru«

Ciie u

lat aliquid veftigaret, en iterum

dus ille tyrannus videtur. Errant

novi horrotis matcxiam, Vg(uglenim

planéifti: Medicus enim eff Paftor ;

&Clat

illa & deferta $ Sacezdoies qauti &

qui veftra falutis & commodi arden-

Vetitag

*

t

VEU

DE NÍMIA INTER. SE MUTUO AGENDI LïCENT*m.- 49; :

u

ti defiderio illud tam ferió ac crebió ^ que probé capiant , quantopere in*

vobis commendac remedium , quo teifit Anime folitudinem amare ;

folo recoperari ; aut fervari fálus quantümque ipfi noceat omnis in-

poreft ; fugam nimirum coníorii , cauta familiaritas ; fupponendum eft .

;

[

"

dc commercii , & amorem folitu- — non nifi duplicis conditionis effe poí*

l

l

CChtt

dinis, frigitareàdemoperá, & vos — fepeifonas , qui tam domefticé irr-

érore: & me culpáeximam,; laba- ter fe tractant ; aut enim ignoront s

(s cofe

fatdum milii unicé eft , uc vos do« — aut jam experce funt peccatum & ne«

vorés. ViX

€exm , nimíam inter fe agendi licen- — quitiam, Siveautem hujus, five illiua

t p

tiam Peftem efle snimarum, Hocquí - conditionis fuerint;certus fit quifque ,

i ïu?gü'

intellexeriz ; de remedii neceffirate , — maxima fané ex hac inter fe agendi

j dm d

quod fuggero, dubius non harebir , licentia in eos damna redundare,

iil

fed «quo ferer animo , illud à me

]V. Ponamus igitur , quod ple-

érebró vel nolentibus obzrudi,

rumque - dici affolet ; effe nimirum

dunt

p j

i, Exomniillo maloraum& cala-

adhuc immunes à vitio, qui familia

imqutt

mitatüm , quod mors ingreffa im - aritati rali indulgent: anne quia. huc«

y RU

Mondum fecum traxit,agmine non a- — ufque adhuc peccárunt nunquam ;

Sfi;qui f?'

liud univerfim harribilius eft, quàm — eriam peccare non poffunt : Paren«

qui od

lues contagiofa ; Ídque geminá maxi- tes, cüm eorum quis reprehendit ne«

iné causá, Prima eft, quod tam faci- gligentiamin filiarum cüflodià , quas

g, i

Madic l

lé adhierefcat:Secunda, quódubiad- — hacillac per omnem viciniam vagari

s dolt

haferit : non fine firage difcedat, UI-.— pro. arbitrio finunt ; & quaslibet -

tGmque honm in nimía invicem — des accedere, hac femper rarione fe

quuc&k'".'

converfandi licen

purgant: Zilia mea honefli amans eft. 5

j "miül'y —

z

tiá, tam hodie ufita« -

non eff ,quod metuam. Demus , illam

iloiito

ïä,rcpgïire &t -

honeftatis amantem effe, — At hoc

iif PC'FG'(J

H

- ipfum me angit, quód, cüm talis fit y

TM

Iti, UIc luäsgta

fle

ur

&abunomi- mon diu polt futura fir alia.

Ut.

(ut f

gret sd. alium , contadus & vicinia malum citreum , fapore , coloréqua

uf

fufficiunt, Non alia vitii eft indo-

praftans, marcefcat ; alionon eft o-

jignia?

les, Ut propagetur, fatis et infe- pus, quàm ut aliud generis ejufdem

Nl

|q'

&oscum inregris, nullometu, libe- pomom putridum juxta ponatur,

dacmlï

té ac licenter agere s Nibil tam facilée, Yd enim fi fiat; jam fru&us ille odo-

4 t

quam malum fieri , ajebat $. Grego- — re ; fuavitate, nutriendi medicandi-

"

n

$, di

ijus Nazianzenus. Nequirtiz pr&« que virtute tam nobilis, natus arba«-

»ravvi:üü

lectio preqnàm ulla alia citó & fa- — reimmortili , mox &ipfe putrefcet ;

ii

cilé capitor ; ficut non nifiana fub-

feetore offendet nares , perinde ac al«

fil cü

ul

inde audita Auditorem — Magiflrum

ter, à quo corroptionem traXite

lt

!

J

faciat.

Sed ut ifta fümtmi momenti

Hoc ante omnia efficit malorum cum

d

ht

0 t affiricat putredinem.

verim qognofc:ï;uf clariüs; ;un&i—

'bonis admixti

fjó

ii ä!dinl

: la'llil:illïlqg

Pppa

o

pisciksus ï*rRzGEstüs Tgkrm*s :

i

P u

ïem

- Mirantur nonnunquam aliqui, Pu-

rit, non ipfam jam odorem illani

A-.

lei

ellam illam eà prudentià, iis doti-

faum mutabir , quia muftum genero-

bá

füm eft ac nobile , fed muftnm ipfum

bus ,tam nobili fangaine , matre

[

zam virtutis ftudio:à genitam , pra-

odoreillo tetroexolefcet, Filia, &

fon

vi füi exempli purore totam laté

quzvis alia femina,à vitio ettamnum

viciniam offendere.

Inquirantifti ,

inra&a odorem vitii trahet à fociá

nl

IN

quibus hec Puella fodalibus & ufa

nequam & perversá : haec autem vir-

)

tütis odore ex confortio bonge ac n«

fclen

Íic ; & utarur etiamnum , & nihil e-

ll

rit porró , quod mirentur. Nuper

nocentis non imbuetur.

Non po.

* Cugt

h [ ViT. ,,[

fa:urnalium. tempore mutatà. veíte

ftrema hzec humani generis calamitas

eft ; quàd morbi quidem & lues con*

slii |

perfonata cum fociá illà verfatà va-

heer

gata eft. per urbem : audiit de fuis

tagione ferpant, fanitas autem in a-

9 Kf. & p]

differentem oble&amenutis : adfuit fa-

liosconfortio non propagetur. — $i«

JH n

ä

canti , & comenti fe ; vidit etiam

mile quid in agris videre eft; fteu-

fpic

no&is tenebris abufam ad agendum

liores sliqui triticeeaex femente non

nifi filiginem fzepe reddiderunt : nul-

fiüs,

um Juvenibus amantibus & amatis ;

CVl

fubinde, autem facris jejunii longio-

lus aütem tam pinguis eft , ur ubi fili-

f

ris diebus levitatibus fuis perinde

ginem ineo ferere contigerit,tricicum

ac antea , aut etiam magis dediram.

: germincu

Atque háccausá Apofto-

';3

llludq

Dc

Hac inconfuká ,. cum fru&u marci-

us cun&os , qui & renatt in Chrifto ,

& vice ad fanGillimse Legis fuz a-

A

do & putente, focietate, eam traxit

ia

contagionem, utjam, qui priüs no-

muffim dücenda cupidi fun , folici-

di .

verant, attaniti dicant,

Heu, quàm

t& hortatur , uc velut Mundo ipfo e-

iftá non eft ifta! Atqueitafane eft :

grelli, pravorüm vitenr contorriume , ew)

Q

bili

fed hic eft fru&us focietatis promi-

Exite de medio eortum, (j feparamtni,

dicit. Dominus ,& immundumne ttti-

qui

fcus. Defipiuns iginur, quis Rs »

forores , conjuges vagari finunt pro

geritis ,Q* ero vobis ia Patvem , (f vos

lgc

Iec

libito ; nec ullo ipfisinterdicunt cu-

eritis mibi in filios, Q filias, Equi-

dem & plante nuípiam fere adole-

dt

jusquam.comrrercio, propterea, quód

honefti amantes fint: & velhac cau-

Ícant feliciüs, quàm ubi fole , & pro-

fa rationem ab iis feveriorem Deus

cul ab aliarum confortio terre . infe-

7

exiget , tantóque eos damnabit jufti-

runtar ; cüim piures, ecrnon noxiz ,

] /h

Ilj

üs , quód snimas , tam omni labe

folum idemi occupan:, facile una alte-

rins incrementis officit, & nunc So-

Qu

eétiamnum immunes, neglige-miä fuáà

& ignavià focdari ,imó perire fiverinc,

lis radiae , nunc aliorara fiderum be-

dig

ia

Quógenerofiüs; quóque fapidias vi-

mneficum iuflixam,impedit. — Sic &

g

num eít, quod (ervatum copivus ,

hominesaliocam fugitantes conforti-

qui

h

[

tantó. curandam folertiüis , ut doliis

um majora famunt in virtute inctee

condatur idoneis: nbi enim dolium

tüenta

LJ

L

- €ümé divérfo omnis focie-

Con

£as arctior ac familiaritas facile. c-

tetro quopiam? o;!oxe ánfe&um fue-

a.

—

DE Nz.MfA'mT;ä SE MUTUO AGENDI LICENTIA, 487

"I

leftium donorum sc grataram cana-

arcet , quid Puellis eo in genere ab

impeu

lesobfirbat, & denhore velut um-

ipfo permiflum exiflimemus? Qertó

biá frnctuum pberrati nocear.

lm j fit

biquisque perfuadeat, nulli cujus-

th &

V. Qromodo igitur folicitum me

cunque familie patri prudentiera,

non habeat,tanta in:er Chriftianos

Qetmout

magísque ad fobolem in Dei timore

nepligentia in negotio ; cujus mo-

educandam apta monita fuggeri poffe,

deti

dütem

. menta cüm perviderent Ethnici, tám

quàm fiilli crebró inculcetur : Ai-

Faler,

ong h

folertem ilii curam impenderunt?Ly-

tende,quis tuas aedes frequentet: quis

N

li

4*-^. curgus Lacedemonum Legislatorca-

familisribus tuis loquatur, obfeiva z

!

tiscalamil

?3. vic,nonlevi penà decrerà , ne Cives

cave permittas illis,ut promifcue a-

aliis populis commercio jungerentur,

gantcum omnibus;ne pietatis quidem

A& lüen v

neeorum fimulviria Imbiberent. Sed

ftudio ire finas, quó conflsunt qui-

a »y ,

Mub v

& Plato fuadebat; nt procul à maris

dem multi , fed orant pauci : prze reli-

pb

littore urbes eedificarentur : cürn. pro-

quis tibi dotibus in tnis folitudinis

"T

(emento

Ípiceret, inaritimas non viriorum mi-

^

amor placeat : hoc fine, fruftrà (anc

nüs, quàm mercium ,

2

commemrcii

monita alia omnia ; hortare ad hone-

denin 0U

causá appulfis alienis populis, hauftu-

ftatis ftudium , quantum vis, & potes,

dul

Kas,

Hodie Turce feminis fuis ne

atit, i

pieratem in Deum , decorum , re&i

illd quidem permittunrt , ut orandi

exempli debitum inculca ; ventis ver-

yd Apot

Dei caufa delubia accedanr; cüm exi-

badabis. Natnra, dum feetum ma-

T CäïiüOf

ftiment , nihil à femina gratius Deo

rerno in utero format, id inprimis

Ls t

;

l

offerri poffe ; quàm fi fuam illi vagan-

folicité curat , ut pelliculà illum in--

j fl [0 r

di libeitztem | faciificer.

Interim é

