ul

m

get

Terem y. Teremise hnquä pronuntiar ; Decete

vim fuam exerat:fecundum, quàm ne-

j

ás

ydu

j

ceffarius idem fitad (alutarem Confef-

20e.

plantinum,Ex quia, quod uocezede!ac.

hat [upe

rv.ums homines poreránt,modicü(em-

i

j

Gsnem v l'C!'tiüm qua ratione excitare

tgmro Cl I

pet. & obícurum faturum erat , venite

illum in fe debeat,qui eum non fentit »

cui U

rrrrr

xp (e voluit , ut Mag fter nofterac Db-

aut €XE€[!EUF-

nl

ot effc&us,doceret plorando , quo-

i

u

(

modo prudenrer plorandum effet,cüm

I

üoa P[O U

adeam d,mn tampullo frudu p!orafïe-

II Propheta Repius oculos P«ni-

müln

- Flevit , Au"u&mo tefte,ut o-

cone

"

tentis nobis. defcribit inftar gemini

!

100 N

mnet jieredacerct Ncgat: non pote&

foritis lacrymarum. Exzmmqmmm Pf,

I13;

A

j

plenum eífe flentibus Mundum , at

dedaxerunt oculimti,quia non cuflodie-

r0d

partealterá veré affirmarur, neminem

Yn1ant zegcm IAT,.

Infiftemus nosiftis

n

fiere,cüm fermé fruftra (parganturla*

veftigijs,& primoloco venas horum

lüä

cryma,düm ea tantüm deplorantur ,

lt

(u:äï

fontium quzremus,

-Omnis, quem $.75.:.5,

qua nec lacrymulà digua funt. -

Do-

in animo fencimus,dolor examore na- 7:36.4r.

Ü

146&'

&e plangite ; pergit idcirco monere i*

(citur,

Omnis: dolor iz amore funda-

IxY.

Undeeodem modo de dolote ,

m»pbl.gi

demS.Dod&or : doleteillud malum ,

L

L

L]

xX

quo

ysci

17 DISCURSUS DECIMUS TERTIUS ;DE NEcäsäxTAi*E

quo de amorediffcrere poffumus Du-

ciltancur, & fenübilidolore afflisun-

felia

[eratm

plexautem eftin homine boni. alicu-

L

tur :fienim iftud tequiretetur , Deati

jusamor

*

Uinus eft cener ille (cilicet,

in Czlohuic mandato obedire nom

2

.

L

quo bonum Íuaviüs & len(ibiliàs com-

poffenc

. odiffeergo juber, quodad

pCKB

. hoti

ple&imur : alter appreríativus, quo

omnes fe extendit./— Quotles idcirco

in bonum majori zítimatione feri-

hodie dolorisnomine utar,non dete-

lufi

nero, &

mur,

Par e(t tatio doloris. Duplex

qui in inferíori animz parte

buit

eft& ipfe. Senric dolorem & tene

6juim

fedem habet, loquiintendo, fed de

!

rum, & appreiiacivum noftiám unus-

dolore &a

i

i

ienatione voluntaris ma-

T

quisque.

Priorappetítum , volunta-

fculá,folidá;cui fuus ín (uperiore - aní-

Qul

tem alter tefpicit, Certum porroe(t ;

mzpaitelocus eft:& quando lacry-

quiha

quàd quamquam teneria Deum amoz

marum, planctüs , ludtüsque eriam

doler.

laudem meretur maximam , mandato

amarimentlonem faciam , nonillum

p

tamen adillamnullo ;r3e ftri&éque

intelligam , qui Posnitentium ocülos

landc

obligemur , ne illo quidem,quod de

genüsque irríget , cujus ceteroquin.

übpt

Dzoamandolatum eft, quando D&us

furba eft. eflimatio , (ed eum , cujus

fieny

*

*

Dilg'ge: Domirum Deum

fonsanimum , .& cordisintima occu-

tadi

impetavit

tuum ex toto corde tuo,

Imperatus eft

pat,ibique nonnunquam fe diffundit ,

t g, Vizdi

nobis folus appretiativus,ille fcilicet. ,

quin tamen peroculorum canales ad

18 du

exierlora promanert. .

1

quoin Deum utfummum bonum ita

li

ferimur,utabfque ullà comparatione

MI, Hac vocum notione fuppo(ï?

W

przferamus ipfum cuilibet alteribo-

tà, quamvobis erudiendis premifi ,

ipl

no , quod quoquo modocum illo in

Peccaror,dumprateritorum eum pa--

LT

certamen veniat.

]Ita'fe haber & do-

nitettriplici adid motivo impelli po-

tünde

lor dehoceodem füummobono, Dzo

teft , quz fingula explicsbo. Pri-

Qu v

offenfo,

Dolortener, & in ipfos fen-

mum motivum meré natürale eft, Sic

Fïtïan'

(us derivatus , et(i in Confeífione fit

nonnemo luíu magnam pecunia fum-

Vitius

& Ibom;perquam urilis,non ita tamen cft ne-

mam perdit, & iratusíorti (emper. ín«

A

f"bbl: 4« ceffarius, ut eo abfentenulla & invae

felici,quá ludendo utitur, deploratja-

i

'1.43-.2 ^^lda(it Gonfeffio, Dolor, quo fine

Guram,deteftatur ludum,folia lufotía

Wt

10 75 Confeffio elumbis ac nulla eft , eft vo-

execratur:hic dolor naturalis dicítut ,

[ L^ 30

h

luntatis, quo hzc deteftetur peccatum

Alia , nefcioqua , ad foda folicitanti

Dm

ut malum maloium omnium maxi-

nimisprompté obfecnta , quód fpe-

átb

raret feut. vicem omni altero fulro

mum,ab eóque abhorreat, ac refugiat

Vuln

magis, quám à maloalio quocunque ,

deftítutam , inveniffe ulmum, quà de«

duj

Pf.2611. G 00d odio dignum effe videatur, Qvi

inceps res & fpes ejus nitantur , aliud

&i&g

(abind ex íuo deli&o

comodum

dilz;gi:isDaminum,odite malum. | Hoc

Q

Diy

nempe indicio, vulc dicereSacer Pfal-

non experítur,quám ignominiam pl

tod

tes,qui veré Jufti funt, difcerpuntur

blicam , exalvoantetempus intume-

&ptic

i

quàd oderia: peccatum;non ait, qu

Ícentenatam , qu& plus quäm-man-iï

[-

fügu

nr

J DOLORIS-A. CONFITENTE- ELICIENDI, -

$

ort dfgn :

fet&occultum peccacum prodit. Mi-

concipíendum , quám fi ille, Qul

[5;-3 Prov, s;

qeut;dui

nitus non dolet , eorum prafra&té au-

14.0

Ícram proide fe & petfime delufam

ob«di ur

appellat , exectatur momentum, quo

dacium exemplo,qui exelzant s rebus Arift. de

bet, quoda

perfido amantifidemftulta. prafticit,

pe/]imi; : aut morceillorum , quivul-. pat^. an,

iodes d

horam, quà primüm admifit, quaque

nerati rifum cum — morte coqfociiöe"*'

n

tatton dtt

- infidis: pollicitatíonibus aures prae

ant,

apipa p

buit. Sed cui bona ifta ? Lachryme

IV. Alrerum m'o'ti,vo'mm gen"ds »

ndo, l&t d

ejusmodi frigidarum ex/genere funt;

quoad dolendum de peccatisimpcelli

oliantatisme

quas morbus gignit, ill $mer oatz. in

poteft , que eorum adiniflorum pos-

oculis, ex quibus depluunt.

Quare

nitet, limitesquidem naturz excedit ,

periar d

mndo lt

quihac ratione noxas fuas doleiet ,

non eft camen perfe&tum & (üisab(a-

doleretíinftar Saulis,qui faffus eft, per-

lutum numeris,

Taliaautem funt ine

üsque i

; , tonilin

peram feegiffe ,imperia Samuelis vio-

primisfapplicia, quz cimemus , qua-

ntiüm oci

lando;íednonalià de causà, quàm

que DEUS (celeratis coiinatus eft- ;

Oobpublicum dedecus , quod ímmi-

s ceterqit

deindebona , quz (peramus, quzque

nensmetuebat , fi Regno pauló anté

Dzus (ua fervantibus mandata pio-

um , dj

tradito denuó exueretur.

Hinc.cüm

mifit -

.

iptima od

)

tandemn. ípía peccati fceditas

ll Reg;

viz dixiffet:peccavi , mox adiratum

ac deformítas, quam fides nos docert,

fbdfffüüdi[l

i g- $0«

Samuelem converíus fed sunc, inquie-

Hoc dolorís genus Attritio dicitur ,

qupides 4

bat,bonora me coram /fraél, — Dolecet

aut dolot imperfedtus , quiabíolutio-

cum Caino., Amano, Antiocho, Juda

ni Sacerdous im. Sacrgmento Posní-

o WP?GT

ipfo , quos oinnes ratíones humanz

tentie junótus tantge virtutis eft ,ut

vl pram

ad dolendum induxéte.

Et quod

peccarum deleat; & Gratiam deperdis

rüm eun pl

tandem i(tis lachrymis. fic pretium ,

tam nobis reíLituat.

Atquehinc ex«

T irhchi u

qu& veré ex debilitate natz fant,natu-

ciue iftodolore lacrymz frigidz.non

jlicbo P

rz languentis vi extortz?. Enim vetó

Ínac, uville prioi generis,

Tepidz

iüde t^

viriua:ille nihilhabentad impetcan-

otiàs dicendz funt : neque enim fo-

damà Dko criminum veniam , nec

la hic reli&a fuis viribus operatur na-

um m

digna (unt,ut evadant materia Sacra-

cüta , fed adjutticem habet Gratiam ,

i,

eid

menti, quorumin numero eftPani-

cujusdolori(tedonumeft , haud fe-

n ol

,

tentía, — Tanti(cilicet has ego lacry-

cusac ipfe timor , qisi dolorem impe-

mralisdl

imas facio ,quanti eas, quz putata ex

rat , Gradz munus e(t..— Veiüm hácín

f dalnl'.

l

arbore promanant : nam & ipfa tot

re fedulo vitandus eft fcopulusaliquis

81q

M

vulnera deplorat,, quibusamiffa fpe-

fub undíslatitans , in quem nonraió

l

jle

n

. &abili ramorum pompá, adeamre-

homines valdé fcelerati navim . im-

^ da&a eftnuditatem.

llmumrq

Hoc tamen u-

pingunt; eftautem i(te,quàd inter fe

Mx

num dolor ejusmodi humanus. com-

jrantuh

i

Plüf,imum' differant ,. timere Infero-

n

modi habet , quód quisquiseó agitur,

ram peenas,&c ex hoc paenarum timo-

i

' omlm

aprior evadat:ad verum utilemque ex

re deteftari peccatum,

Times ardere, Epiff 443

n[u lls

mP 1 nl

motivis Íupernaturalibus dolorem

non temes peccart.. Paucis multa com- 4^474ff.

3

ple-

Ü

m

174 DISCURSUS 'DECIMUS TERTIUS , DE NECESSITATE,

plexus dixit Auguftinus ; qui etiam

qmam fevalazisa F de minis,

Á fa-

1

fnj

&

mox adjunxit,

Ganudeo fidei tus, (ed

cie tuà Domine ;mrmrzwmw[lmrzmm J 35 r8.

li

!d

timco malitie mæ. - Veré. cmtnrn*aïus

Pmpheææ vcma funt, qus clariüs Se-

QU

eft , qui eti- pænasæ:emasumeat,

pruaginta fic rcdd:dere

Propter. ti-

it 1

notn tlmCt ramcn VlOI&[ä lcgem 4 cum

moreu tuuue Domune

| portariuimus

j

violationem huic aternz illz decretas

fpsritum (alutis tra.

Spmtus nofter ,

fiat peenz.

fip

Sit filius ali qu!s, qui bof

timoris partus eft , (ed illius timoris ,

EHIfs

Dapaterna ab:.gzu:at 1 eaqa* causá

qui ex alto venit , & idcirco v..repar-

Qu

acerbé & increpeturá patte , & verà

tus eft falutis: parmrwzmw ,:,nmmm

gl(

etlam puniarur.

Pergit hic ludere

felutis,

bilfn

Indum (üum, & aleas ftrenué tractat ,

V. Tertium. de*nque doïons ac

E

cüm ecce adventantem procul obfer-

ponitudinis motivum eft Amor DEI

'7*37«9 rugm

vat patrem , cujus meta,antequam lu-

fummiBoni , proprer quod amatum

E:q

- deniibus fuperveniat , abrumpit lu.

quís deteftatur peccatuim ut malorum

IE2XID UI s

pot

dum ,& parvorum illorum fodalium

Hz tandem aacrymæ

guo«

€ confortio fe proripit.

Quis dixe-

procfus funt calide, neque enim illas.

"

rit, Juvenemiftum àlufuabhorrere?

naturz debilitas elicit, fed fincera vo-

p

non lufum, fed izati patris exprobrati-

luntatis. in. bonem prooenfo sünte

hia

onesac vitupetia fugit ac horrec, qua

que, fiita dicere fas eft, :pfe vulnerati

aliid

cordís ccuor,

'Tales ceré. S. Áugu-.

d

in Hagïami dcprehenfum ccm(ïvmo

TW

inanent,

/Nec aliter te res cum . plu-

ftino funt vifas càm fcripfit $. Sacrifé. aug, E

thoty

ribus peccatoribus habet , eifiid ipfi

cá lacrjma:

tanquam vaslnerati jan- 199

Hanc . nobiliffimam

VN

Pf3f'4'haudquaquam advertant, — ZMalitz-

£uinem cordis

am autem nonodiwit , ait de non pau-

ho

perperam

aGorum peenitentíam,

q

cisex eorumnumero Propheta. — Po-

Contritioném

, feu. dolerem perfe-

qi

ftulat omnino etíam imperfe&us hic

&um appelxamus ; & que fic dolet

las

dolot,ut tibi veré ac prorfus difpliceat

anima , & puré dolet,& (umm é dolet.

fämr

peccáffe,quamvis, càm affueveris ma-

Puré dolet ,quía commodorum füo-

|

gishortere mala ac damnatua , quàm

tum rationem haber plané nullam;,

UY

Xdïæ

w

contemprum atque offenfam Numi-

neque damni, quodin illam exculpa

redundat s

3v Af hwxg(

nis faciliüs te ad poenitenriam impelli

?

(ed ea folüm ,que adDe-

li

finas timore malorum , quate ma-

um (pc&ant , attendit m,u.iama(e "

u

nent, quàm amore Dzi quem affecifti

dum peccabat , illatam ÍnpremgDo-

Qu

m;ur a

Cervztimore quídem pa-

mini

fui Bonitati :

: dolet. proinde,

ficut. doleret filia ad omnem educata

totj.

riuncfed non quolibet : non paríunt ,

to

nili ada&æ timore, quem Cxlum mí-

honeftatem ; quz i pracipiti irz im-

nirabundum

ronitrüorum fuornm

peru I&um infixilfec Matri, in (e re-

lüg1

Idem accidit ani.

bor

fragore incuffit.

vería , nonjam rationem. haberet do*

icad vetbetan-

pof

m illo térroreattritz , quem divi-

loris,quem manus f

Dus exc:tatmammodmor uon alijs ,

Qu

dum adhibita , fed folam deplorarct

plur

in-

P

)

X

1

^

IE,

i Domms A fcowäx'TENagä ELICIENDE —.-

17$

'iSt A).'

neCDj;um)ac;ängs 3 ciäalfa fant , non

. injuram m&cäa*b audaci & mal? cons«-

i piritin

[ultá manu illaram, Heli Sacerdos

obedire, contumelià afficere ipfum

danise

cüm filioram mortem intellexiffer,hae-

Deum ; nullàmque fit malum, quod

nonifti loug:ffi.ne poftponatur, Et.

Erapter li

fit immotus,fed cüm Arce iu(üper

?ïffff,'a* i

L

artrt um

hoceft converd ad Deum toto corde

ja&uram factam. inaudilt, fai impos.

itas aol

(apinus corruit, & vivere defiit. Haud

& totáanimá, Cim datlusponitudi-

Is timori

alitez vecó Poenitensomnem aliam ja-.

ne cordis tj , vever[us fueris: ad. 'Do-

minum intoto cordeuso, 6d in tota ani-

o vaipi

(kuram autfacilé rolerat, aut nepli-

paa t Qgä'sqüis peccat, facto ipfö

p [j

git: (oladivini jactura honoris acer-

biffimé menrem excuriat, affigitque ;

volupzatulam iliam , illud lucellum,

aut honorisevanidam umbram május

doloris &

fic, utextremi doloris vehementià ir-

bonsum eftimant, quàm lpfüm Deum:

- Amor DE

Pf.37. 9. mgi at : Rugitbam à gemitu cordis mei.

od at

equiffimum proinde eít, ut vera fuis-

E quia intelligit, fieri emnino non

as

pofíes, ut . tollacur penitus malam,

que numeris abloluta poenitndo Deum

m pl

3

quod admiffum eft, cfliciendo, ut

aguofcatac proficeatur meliorem quo-

cu»que demum aliobono,. síitque ví

je enimild

n& fuecit quidem,, inde plurimum

|fncera v

coaceptus dolor exacerbatür. Plora-

acvirture fummi iilias , quem dixi-

enfio, rüt

bat amicus amici mor'em ; quem cüm

mus, dolorís parato amittere bonum

omaueextra Deum, & fcrre. ac. (ubi-

fevulnert

aliihoitarentur; poneret lacrymis &

metori modam, eó maxime, quód

re omne malumpotits , quim ut de-

c 5 hi?

morsremedium nonadmitteret; Quid

nuopeccer. Acquehzc fortaffis cau(a

s $u J

"d

iuges, quem fufpicarenon potes?. re-

fuit, cur Prophera Contritionem ma»

Thbren.

pobiifinit

fpoudit ipfo dolote acuente ingenium:

ticomparavit: Aagzaeff velut ma-

2 x;.

Atquihecipfa plus dolendi lugendi-

re Contrstio tua,

lrenim mare tivis

eenimit

qge'caufz ett, quod malo mederí non

omnibus , qui contendere cum ipfo

joem p

j

l

V

de m:.xgnitud&nevcikm, abs,que come

"IT

iceat: /Ven ingevem, inqgigb-ä?:i(;fg,

patatione majus ac vaftiuse(L, ita. do-

TOE

feitare pojfem, -

X

.NI. Nequepurum tan

tüm , fed &

lores omnes fibi collatos. víncit Con-

godoum

s. kasm.

$

(ummum Contritionis dolorem dixi:

tritio, tam rei, quam deteftatur, &

a

: lanä nn"äml

l

fupbl. q.

$: Af. 13

quàód nenitaaccipiendum eft , qua-

qua refugit, magnitudine, peccatiíne

lo

;

ftita intenfum effe dolorem oporteat ,

quam, cui collatum quodcunque ma-

!mqu,

utinciemento non fitlocus, & ne-

lum ínfinitis partibus mínus eft; quàa

l

m

if

W

que fummo omnium virium animz

ejus, quam profequitur, &àquaad

j

conatu vehementior elici dolor pof-

fugam illam movetur ac. impellitur ,

jolt

um

(ir: fed qaód fupremus effe. debeat

tei pxftantià, que elt ille Deus, pra

d

[

y

1

ingenere(uo, fic ut quemadmodum

alio quolibetbonoamatas. O. Bea-

!

jl

tos vos, fidolor tam excellens ac nobí-

g

bonumeftplanó nullum, quod non

jat!

n clt*

oftponatur Deo, minorisque fiat,

lis vel tantillotempore animos veftros

!]

quàmilles ia nonfit malum , quod

ac corda occupat! etfi epim tantum

c[bm

g-

plarisfiat, quàm malum alíquá ratie-

urpittüus

s

In ijs noxarum, ,fcgditatum act

dinum

l

176

DISCURSUS DECIM[IS TERT[(IS DE NECESSITATE

ferit

dmumofffnderar qnantís ante cata-

de il'à dicet qmizbl.t : Vmemn: m*s-

fs

clifmum omaís Mundus infe&us fait , :

bi osostia bona paviter c cum illa, €$ ia«

84 f

virium illifatis effec ad toram iftam.

aumerabilis boneflas per manusillius,

2t-

inidi

malorum lerpam fimul femc!que ex

Si deteftaris peccatum mery poena-

1033

yurgandam,

Sapienter proínde la-

rüm , aut Præm:o:um fpe, donec (a-.

pf

crymas hujus doloris vittute elicitas

tidi

cer Judex te ánoxis abfolvat, pecca-.

caraclymi undis Gtegorius Nozianze-

tam 3!'1!0'10 tüio non Cji"ltüï

nec.ejus

g

Tien

nuscomparavit: etfihasinter & illas

tibldatur venia: at fi ad. peccari fugsm

(

hocmcerccd it difcriminis, quód iftx

deteftatior émque fincerus. (ummüs-

omncs pecc: tOres deleve:mt ille ve-

que in Deum amor cexmp:!!xt ut níx

füh'en

rÓ omnía peccata extinguant, Nec

à facic ignis 3fquefc1t. ita momento .

DC

J"*?I &f ü

tantüm mala fuffocant omnía , &rage

eodem noxa omnpis eluitur , anímüs--

nobis Iongf* exoptau(hma . verüm

que afordibus expurgarur, etiam an-

q,

PWG

etiam ranquam undz , ad miraeülum.

té quàm ad aibitri pedes te. abjicias

'J"'(uct

ad illud manifeftandum : haud alxter

m»e«

usquefmcundæ, bohis Iongc maxl-

43(

mm"

mis ac plurimis neslIocupletantr. Hinc,

ac leprofis illisaccidit; qui, du ad

mgensHebræa Icnge ditior Babylo-

Sacerdotes ivezt, mundati fimt. Quod -

Oiü

nerediit, quàmeó abierat , ita ani

dico , eventus,. quem natto, afficma--

l'fm

bit.

maïh

mus falubri hoc dolore contrítus pïus

Nonnemo cmni f 'gitiorum ge- Collefi

obtinet poft peccatum Gratiz , quam

neremfamrsd:iagemms&cmmmüia dif 9, tX

lfg tlf

eonondum admiffo habuerat, nan

torum vitabat hortationes, quàm fer- 3^

quidau

Incantationes.

Semtel

1io, &

& quidquid perdiderat meritorum,

pens fugiat

zecuperar, & novum praterea Grotis

tamen magno fuo bono ad audien-

Ti p

ac charítatis accipit additamentum,

dum acceífir,-

Temïhw- cüm mgze»/

Hugp «

(ito

S. Vir,

qma dilcsit multum.

Verbo , Con-

derecar, vifus eft, catená ftygátoro

i

Mïfþo

ttitio genuina totsm aufert, quod mi-

corpore conftrictus, à ïr.oudzamvbüs

fe PF

Ho9, i.

mátuy damnuatioy totum confert, quod

circum Infernt fatcllmbus huc illüc-

n

H hod Q;jalmpromztm Quàm immané eft ro-

que raptari, Ut fi ínftar,cunc Epfum fyl-

y

varum élatebris abdu&i,

Dum au«

Q

gi infernalis incendium! Totumta-

men reftínguituna fincere. Contritio-

tem pro concione dicentem audit, ob-

ER

nis lacrymula.quantumvislIongo tem-

orta animo lux iníolita tantum vite

Jtia

lt

pote illius fapplicio obnoxtus vixeris,

peffimé ha&tenus atz. dolorem dete-

Quantum bonorum caleftis felicitas

Ranoncmque excitavit, ut in lacty-

Quig

in (ccomp!s&;wr' Omnia hzc recu-

mas folutus , videreturcor ip(um li»

ptrfec

D

perat Contrído, cüm jure ad illaram

quefactum per oculos velle. effunde-

t d

infeliciret 'excideris.

Sed nec illad

te, Quiscrederet ? prima , qu& €x

Tdoy

parum augchcmriuonispræ&amram,

oculis decidua catenas madefecat r

Tie dQli

n

quód ipfa nop folüm enatrato. bono-

cryma, rupit omnes ac fingulas; ut

Quibu

rum cumalo an/mum beet , fed quód

de liber ac rrmmphanti fimilistem-

]tim

eundem fecom afferat ; unde veré

plo egreffus Gü*, qui có fe infeliciffimá

GEG'

R' P c&

E

Ó—

—

f'

-

177

WE

- -DOLORIS & mmm ELLICIENDI,

£

edat,tum quia c au;-(gmf'ä;a'bïif ,

TT

; iïäwämf;: d;evin&u;s:f:on,t ülerat ; :'tgt;tcb vimexc

niferoramDazmonum pudore & :gno-

à qua producitur, fup

ernaturalem,

t d

z

míniá, ut & verba dicentis ; & lacry-

San&ti nimirum Spiritüs motionem &

TT

l;i;.

"mas poenitentisexecrando,(atiarinom — infpirationem :

3

tuqi qgia-'mmi:tur'raf

r pan

polfe viderentur, — Et. (unt hzc quo-

tione , quz non natur& , fed. fidel

t doorci

- lumine cognofci valeat, & ur opot-

a, p

tidianasé folita Coatritionis prodí-

.gii; multorum peccara annorum mo-

tet, älgprehendi . Secundócommune

t, Dec (j

o

mento deftrnere, & víncula peccan-

etíam ucrique cft , dereftari peccatum

ctati fugzmx

prequam ullum aliud malum; ac ter-

s (ammt

dum, quamlibet muita ac firma, non

folvere tantüm ,. fed rumpere. . Ma-

tió, adjun&tum habere vita emendan-

ellit, u -

nectamen , üt eft certa Ecclefiz do-

-da propofitum.

OQmnís enim fcele-

4 mromt

8 Tbowr &gina , etíaur extinctis hac ratione rumpcenitentia, ut à Deo tanquam

jc, anini

fupp. qo

!?g;ft;ima non repudíetur , ita (e habe-

arY. p« ud

peceátis , obligauio , eadem pto fa.

y, &j

o tiibunall. confitendi ; quamauam

;

redebet, utffarenion p'o!ïït"cum pro-

; t dj

$ 348 cr

[ P ET

imgensn

w

ibilominus- eft 'ïhüja:s, dolotis.

penfione & adhz(ione ad quodcunque

hod t

uiliras, quia (1 vel tempus confiten-

peccatum , quodgrave faltem ac le-

1

yi, dim

di quempiam deficeret, vel Sacerdos

thale fit, fed eam «excludar. neceffe

W!.

Qwä

authoritare ad. rit& expíandum defti-

eft, tanquam fibi & diametro adver-

10 af

tucus', aut quocunque alio nomine

fantem. Hydiizillz, quärum aquá .. Thom,

gt g

legitimá poteftate przditus non effet,

Canz in Galilzainvinum mutata eft,,, , ,.

at

. plenz faerunt ad labrum usque : Jzs- 85.ar, 3«

qpi—d quid deeffet ,. (upgil'er'cc, Contri--

s qui? il

vío E & fqlax y vo-mni,g; Pæhi«äends— vulï--

plese bydriasaqua , u[que ad [ummume..

ag X

-

exattríto cone

nera perfanater,

a

.

Haud aliteranimus,

y d

VI, Uire&é, que

doiceö' , .Nt,ailkn*-

ttitüseyadat, adfummum fit plenus

im Cüm W

grf'

- fn gþïa ría.támque przitantía de dolo. -

oportet, decreto tam firmo, quod

3

te perfe&to intelligantur, neceffarium:

pugnet, & ftire nullo modo poffit

u

p

l

n

omníino eft, ut i. quo dolor perfe-

cumullànoxálethali, En 3'gïfüf des

bos D

ii

li

G&us ab Imperfecto difcrepet, in quo-

^te&os tam falutatium, lacrymarum

WWP( j

uf

cum; eodem: conveníat, probé aceu-

fontes,dum accuraré explicuimus cau«

j

w

raiéque perciplatur. . Difcrepant Ín--

fas, quz movere ac impellere debent

"

wen o

primisincausà movente & imipellen-

poenitentem. ad contractarum noxa-

.ge , ut jam pluribus di&um eft ;

rum dereffarionem. — Transeamus

] mgwü

"l

doi

d

2

quia quem dolore attritionis feü non.

nunc fec undo locoad perpendendam

r

W r

D

petfe&o culparum admilfarum poni-. harui aquarum habendarum necef-

.

y

- tet dolos utfervus propriorum com--

Jl

1]

fitatem, quas

J

ure optimo cum 1faíà

modorurm .gratiá: Ac qui Conttitio--

vocitabimusaques fideles, cüm finc

«di *

^nedolet, amore dolet, ucfilius, In.

omnium füaviffimz atque amabihf- lfa. 13*

JUUE

s j

"

quibus autem conveniunt , tría funr.

fimz, quzinanimo noffro oriti pof- s

du

Primóquidem, quóduterquenaturz

f

li

u-

fiat, 448« €j8x.$']$4-€lft..$'/.ff£?1t,-

II,

R, PSegneri $, I;(.jbnyï.ln/lr. Tom,.1l. .

licle

4

r

jf

Áf

-

us "DECI

T!US , DE N,Eg»Essx—'rA'rE.f "

378 I?ISCURS

WMufs TER

epm

H.

ferió. acfinceré peeniteret: aliás pro*-

ffit

fe&ó nimium quantum patereuir Dei

Hs

» kVH-I. Adnect

atem -'igï;cur qu—c»cï

attinec, hec tanta eft, ut abíque pec-

hoaor, fineifta quidem offenía illa-

mol

Da

catorum poenitentiá poftquam admil-

ue Numinid peccantibus. compenfa- . Thum -

tio redhiberetur: ídque tantó. magis,

E ;' P- q»:

tht

(a ànobis funtfpes falutis (apetfit pla-

34 at

né nulla.

Lethalis alíqua noxa reiit-

quód hoc ipfum non dolere, in eo,

4d 1«

far

tl

$. Tbom. i poteft abíque Pcenieutià , abíque

qui G:atiz jaCturam fecir, novus ejus-

3.p. 4.

du

Evchariftá, auc quovís alio Sacra-

dem Gratizcoutemptus videcur, . cü-

86,4r. 2.

At abíque

jus majorutique virtuseft ad Deum

Yeum

mento re ipsá fufcepto.

o

dolore deillo admitfo venia obtine-

denuoirrítandum, quàm ad juftam

!

lib, de-

[

ti nullatenus poteft. — Vif peeaites.

ejusdem iram (edibfam. — Ecce majo-

eribitis :

ra delitia, exclamat $, Cypriarus, de-

Lab

eeft

I'f"* 1« rjago egeritis, omnes franiliter p

" Setvatorisnoltri verba fünt, — Imó ne

liquiffe , nec delicis 4ficre, Qaisne-

dod

d

4

illi quidem, quijam adolci & rationis

Ícic, lg(g Majeftatis reum , fi non

hn

compotes facris undis abluuntur , (ine

oftenda:, dolece (ibi iram offenfi Prin-

^

cipis, magis cà contumacid & pace

dt]h

xenitentis animi dolore , fiquidem

du

eundem conira fe concitare, quàm

ipfi peccárunt , fru&uum Baptifmi (a-

lurarium compotes fieri poffunt ; ut

concitárit proditione,urTavlani exems

Á

plum demouftcat;hi/cenimc&m Adria-

Tatui.

diferté docet TridentinaSynodus, Non

Co;;cil;

e(t alía. falutis confequendæ ratio :

ni Imperatoris gratià excidilfet, nec

äb T

W

Trid. fefs. Deus Gratiz (ue Dominus eft ; hanc

ejus(uz forris fenfum ullum prafere

tet, interfici ab Adiiano juffus eft,

hu

14: 1* autem reddere , nifi doloris pretio

empram, nonvult, —Hec pretio so-

tanquam IEmperatorii favoris/contem-

U

hon

Tertull. bilis Deus ventam adjicere inflituit. Ya-

pror. - Manfeftum eft igitur, non fo»

làüm quód Deusnolit, fea intra, feu

de Pew".jgper ur(aluii obrinendz neceffirius

It

extta Peenitencig Sacramentum , no-

ütsd

eft. de peccatis admiffis dolor , ita &

ad Peenitentíe Sacramentum lege non

xas mortalibus nullo przvio: dolore

p

lo

di(penfabili requiritur : in hoc fiqui-

condonare; fedquódne quidem de-

ceat id facete. (äaræcümlübe,t ex.-

E

.dem Sacramento materia, quam di-

lotare, quante. demum perfectionís

m

'cunt,aproxima , hocdolore, ut pat-

fint Confc(fiones veltre, hanc, ne de

I

te con(lituitur,fic ut quemiadmodum

cipiamini: ad decempedam illas cxa»

là

in Baptifmo peccatum fine aquá. non

abluitur, cüm hzc ejus fit. materia,

minate: fi dolor & de:eftatio peccas

C[fef

itanecabíque vero dolore in Poni-

torum füumma eft, (ammus quoque &

tübi

maximu:eft Confe(fionum veftiarüm.

Q

tentíz Sacramento venia peccati im-

jus S$1-

frudtus: 6 mediocris dolor , medio-

i

pcxrari,po(ïit, cüm & ipfe ha

cramenti materia & pars fit.

Etíané

crís eriam fra&us; finullus ut nale

v

pay

Pe-

Íim;

Sapientiffimus hic rerum ordo e(t ; de--

huskvobfsuoxæ ficgratia, Íta nec.

nitentiz Sacramento vos ufos affi

I.'xzfnl. 7

LU

cebar enim Deum, non recipere in

138

matipoteft, — Comiribulafli capita dree

ltato

gradam nifi &l*losf quos cà excidiífe

» 6'08!0;0!,.' ;

ITE,

-DGLORI—S, A CONF&ENTE EVLVICIENDI'. |

35

r

c*aüäm m Aquis

3

utPfales loquitur,

qui dicant , Gratianum ; Petrum Tiraq de.-

al

teer D

Has extra aquas, de quibusnobisfer-

Lombardum , & Petrum Comefta- »obiliz.e, ..

"gem, viros literatum fcientià fapiene 15.932»

offenle ll

mo , DEUSiniquitatum noftrarum

Draconí caput non conterit,

Poni:

tiáque inclites , partus fuiffe matris

: conipenhi

T

tentiam proin lachrymaz fluminís in»

adulterz ; quz cüm magna fibi glo-

imà m

j

lolere,int,

ftar fantalveofuo egre(Ti , /Egyptia-

- tie duceret ,tales vitos peperifle, ex

co illi Nilo haud abfimiles ; cujusun-

quibasnen in matrem tantüm , fed . In

, DOVUS

nderar,-t

dz ut majoce minoréve copià extra al-

Rempublicam univerfam tantum ef-

e[E ad Deut

veum effuoduntur ,. íta plusminüsve

fet profectum emolumenti , ferant

»

dicete (olitam ; non poffefe dolere de

1 ad julhm

4Egypti agros foecuadant.

M

ÍX, Ceterüm,

quz ha&enus de ne-

deli&o, quód tantorum bonorum ac

Em

commodorum fuiffzt occaíio. Ego

ceffiate lacrymarum & peenitentiz

F. Bellar.

:ygriar;us,:ft-w

docul , ea duabus maximé hominum

fabulam exiftimo ; quam alijut hifto-

j, Qu

de Script,

£laffibus dí&a volo : primáijconti-

ríam venditant; cüm Gratianus He-

Ecczef. i

eum , [ o

nentur, qui multum commodi fuís.ex

truriam , Lombardus Longobardiam ,

-Pet.

n Oüï'ü PNE'

deli&is capiunt: alterá , qui multum

& Comeítor Galliam patriam has Lomb,

quc V pid

f

!

detrimenti.

Hi pofterlores obnoxii

bueríint,

Utor tamen hocexemplo ,

*

i, qui

LÀ

.

fuat pericalo -dolendi ex cau(is meré

. quamlibert .falfo

ad explicandum

"uinietit

mc& mádii

nauuralibus.aut metu dedecoris, quod

quod afferui , ütque hinc difcat , cu»

ob admiffam noxameosinter. homi-

jusintereft , quàm pronum fit dolere

gciäü&'—æ w

nes maner 5 aut dolore jadurz , quam

in fpeciem. , autpenitus non dolere

jlun p£

in rebus fuis paffuri funt : hec autem

crimen fortunatum, Verüm ne ad al«

TEU

omnia, utíecundàm ha&enus affer:a,

terum devieuur extremum , quod fie-

r n

non fíunt caufz ad verum dolorem

ret, fi quis inanimum índuceret, vix

TM

impellentes , ita nec íin. Sacramento

poffibilem effe (eríum dolorem felici-

[g i

producere poffunt dolocem, qui 6it

ter Ícelerato, meminiffe oportet et-

g. P

pars apta ad iftud conftituendum ,

/iam illud , quod princlplo monui , do-

gl d

hoc eft, adpharmacum , quo fanitas

lorem in re nofttà nece(Garium non ef*

i*

amiffa reftaureur,

Prioris autem

feillum,cujus fenfusin organa extere

! " lhbf, i

genetis,qui, inquam, emolumenti

na redundat , & (cdem habet in appe-

ym

jl

multum ex ipfo. fcelete percip:unt ,

títuquem dicunt , animali; fedfufz

p

hác doctrináà etiam magis egent : calis

ficexe dolorem fubnixum ratione , &

£, hml

!

jedi

effet ferva , qua poftdiururnum con-

in voluntateteceprum : unde non fen-

uü

j [Nl

cübinatü flagitium ín conjugem tan-

tireillum , non eft argumento , quód

dem ab hero effet adfcita ; talis qui

u

a(ü'a

eoanimus deftituatur. Quiin con-

ii

homicidii , alterius fuafu & nomine

clavi quopiam alteri loquitur. voce

)P

J

60!0[ !

patrati, metcedem accepiffet ampl (-

conrenià & fonoià , ejusvoces etiam

i j

fimam; & alijforisejufdem, quibus

nulli^

vicino inconclavi percipiuntur : Ac

fortunatum fuiffec (celus , de quo pa-

qui voce utitur fübmiísá , extracon-

j [ 58]'"

'0 j

!

non aruditur. Ita

trato dolor e(fet concipiendus, Sun.cg,, clave, inquo eft ,

ii

/Pl!/

d A

iil

z

*

.. $9o DISCURSUS *-D'ECI*MUS 'TE'-*RTIEUS"DEXTNEGES:S!—*IITAT«E"

V

fi magnus ac vehemens eft animi &

benc. , fevalecadinem fontico motbe .

WW |

partisínhominenobilioris dolor, ec- ^ afff &am recuperare non poffe ; n -

bo,

Dzo,ejusbenigni(fime Matri. , cete-

LhWC

ijam vicina ignobilior hominis' por-

tio ejus doloris effzGtus experitur ; at

Tííque Celiuübus. ,;quibus peculisu

m

fianimus minüs vehementer dolet .

Xl

€

*

unde

demiffione animi commendeat , vota

t

non redundat in corpus dolor

: nuncupent , nihil adeos(aí mifeca- -

fi qui,quas cuperenr, in promptu non

tttin

D

habentlacrymas, non eít id srgumen-

tione movendosomittant ; & ia ani-

li

WH

(

;to,quöd nullus,fed: 'quód r&m,-iïi.g.r fit

mum nidilomtus hi ipü'wgï-,gucümx

D

1

.dolor, qui, ex animoin oculos non fe

fuum, íe exinimicis Deicedire in ejus

ul

. gratiam polfs , abfqueeo, quód v

eli ^

portigat , licéc ifti naturali (uà habitü-

ob

femel DEO (upplicent. — ?8ffificauo

VTb lil

H

.150£um

dinead fletum ceteroqui

?,ponqünt

ampij. ficc&e Angelicus (enl

i " !;f-fä'-;

empi

t.

d iffïcil;s,.'

II.

:

masimum opsiDes, — Eccu , quícet-

gitäfz

5 LX.K:Su.p.er)e& ,pþatïs* D ffertationis no-

stiffiaió tibi per(aades ;abceptum áme

d

mátura morte £l

n

H 4l

u

n

vitarac [a,nïza;i 4

*fite optima , inqua de mediis agen-

-qg:*d

tanquam

" Dsoreftitutumaoniti, nifi precibus

&ilQti

dum , quibus in animum

4

per canalesfaluberimahzclachryma- — illum & plurimis , & contentioae ma-

Qit

üm venam . il.

gum uadaderivetur , c

ximáfulisfatiges , tamd re&á abecras

.EJO&TH

tatione, utexiftimas , animam more

. lius j

am ;inv:n:rimzus.* Eft hocter-

qum

tuam vite reddendam , erfrae(emel

tium.:

étribus pun&is propofitis , at-

It

dcirco affero : mediaadhoc ob.

quidemosad DEUM oraudum ape-

tióny

,qu:i

.tinen

dum effe duo , maximé idonea,

üas , cümtamenhocütopus abíque

qua Ecclefiaftici linguá Sin&us no-

comparauone majus, quàm fi fexcene

que .

bis S.pirhushon obícui indicat ::Cez-

ta cddaverajam d vermsdbus '.æ-.;.rdfa

Rlbe |

"

m , €9 precare

d Dsznutum momento reíücgecent,

Ecl,.

vertere , aitad Dominu

Wi

Quare , Mimeaudis, omaemadhhoc

ho

Z/In

.Ante factem Domisi, Prímumigicuc

e(t,ardentes ad DruM preces funde-

medium redté ufurpaandum indufti-

hà

rc ? ppacare ante factem Domizi. Cüm

am adhibe , & &udiosé non mirüs ,

tn

ique

nim dolor ,/quo de agimus, qu

quài crebró à Dzo pete dolorem , in

äml

quotamtom momentriett, Silubet ,.

Sacramenti Paenicentia parseft. , fit

D

le Dei donum, iimórad x omni-

his DEUM vetbis alloquere, - Domi-

fier

Ípecia

:umaliorum donor

um ,obícurum jam

ne,en memifecrum , qm pccqt???("

quat

effenonpoteft , quin adillum obti-

'fum ls dolere de apeccam,gd*mi'if();&iii-

Tiug

bus meisnon poffum $ inquinaremé

.. nendum DEI adjutorio indigeamus ,

&ib

& quod hinc confequens eft , quodad

o poffám , lavare nonpoffam: poffam

Quen

dllum recipiendum n.n polfimusnos

meligare,non poffum fulvere:cade-

que.

re&tiüs parare, quàm petendo, Enim-

re polfum , furgere nonpoffum : Áh

4

Cl'i(,'i

.vet

ó dolenda eít mortalium pleorume

. porrige adjatricem. manum tuam ,

Bl

fer opem deítítuto , Converte mie Do-

ler,sl.'llsoþ

iperfuafifimum ha-

:que cgcitas, , qu

; üwz:.'

"

LN

*

p

"

Es

/

ATE

ggþgfais-" A CONFITENTE ELICIENDI,

I9f

womb -

P

mine , 8 Clüfïwrmr-;; ä&re.-,qf*uuniä;igjq-- Aqu-i*slp.earfp;exærit:,-t.um etíam ad exrum

| pf ; al

bes, ucexanimodoleam , daquzío pravitatem ac «.de:fürmi-'raæm:canïä»ïäcf E.

la , t

huacintimaam a tziaï'zi.da,l(xïäzn. , Qui trandamís vertat, (Omnis noxa le-

jty pruli

totas dorum tuum eft.— —

— costhalis & offenfa Num*inis.,':'n,u?uz;'a*;ïcl!:] a

ántà poltn

.Xl Altetum medium eft, :Cdïr-xiïc*..gï-

^ taménormis utplus afferat Dzo dif-

ddeat, 1

tiad Dzuw , eas1 p&fas-ïvir-cs—acfacxüim-'-

plicentiz & contemptüs , quàm illi

w(ni miltt

tesimpendendo adferíam converfio-

.a:ifäränt;ga/uäij ac gloriz omnes tam

pt*r:

ï[ ', &43 anlï'

R

ELLIET

