rátionabili causá , imó ex meià libi-

-nisiftiusimperia ; ob quee averfari il-

:

t

dine, difcrimini offzndendi Nuininis,

lam implacabili indignatione debe-

4

& animam propriam perdendi , fefe

bac , adhuc amore illius tenetur, Cum

Dui

exponere , eít reverà jam tum Deum

autea hoc ita fe hábeat , non poreft

tinpt

offendere, & perdere animam, Ejus-

non Densilli,qui tam parvi & ipfum;

"u

cerei duz rationes funt.

& ipius gratiam facit, confeítim in-

QUE

XV. Prima eft ; quia qui fic agit &

dignari; atque ideó hoc ipfo, quód

tsl

loquitur , non amat Deum, nec tanti

quis periculo fe tam manifefto expo-

pteh

illym facit, quantüm amare, & quan-

nat; Deigtatia excidendi, jam illámet

um

ti illum eftimare teneretur ; dum ejus

excidit, juxta illud , quod Apoftolus

Dy

amicitiam cafüiexponit cam dubio,&

probé intellexit,& ad Romanos, for-

u

fan&iffimarum ejus legum obferva-

mà dicendi graviffimis fenfibus plená,

t

tionem , que pra rebusomnibus cor-

perícripfit : Occafrone antem accept adfRo..

m .

di effs debet , cuivis experimento &

peccatum operatum eff. in se onenem v g,

&drm

periculo faciendo objicit, Nobilium

concupifcentiam. Dicit primó Occafic-

B

quispiam , ftultze fecali& delirantium

nt Acceptà , hocenim eft 1d, quod in

tl

aliorum Nobilium confuetudini obfe-

occafione malum eft: non quód ipía

£09fQ

cundans , fervum fe illuftris fanguinis

aliquem inveniat,fed quód quzratur,

ldem

puellz addixerat,ad cuncta ejusimpe-

& inventaobviisulnis excipiatur. De-

ria & nutus paratiffimum : gratulata

inde cüm ita fe res haber,non dixit À*

proxi

hec eftfibi fervum ejusmodi, & cüm

poftolus , peccatum operabitur in mt

quid

fe non caperet , expertura, quàm ob-

ennem concupi[centiam , ive , ommtni

&w|

temperantem ad íua joíla haberer,

ailum male cencupi[cendi , fed epeva-

at

dum pontem is equo vectus tranfir,ja-

tum ef! : acceptare enim occafionem

i

bec in nndas defilire, Paruit Nobilis,

peccandi, & ipfum peccare , non funt

P

séque in praterfluentem conjecit. Sed

duze res diverfze,fed una atque esdenm

inde magno conatu vix tandem emer-

äl'gu

Neque enim aliud eft praeceptum,quo

t

fus ad imperiofam hanc heram fe. peccatum, aliud, quo occafionem ejüs

4uij,

contulit , cum di&o : excufatum

proximam vitare jubemur ; Íed uno

,

ipfum haberet, fi minüs deinceps cam

eodémque & illud , & hzsc vicanda

i,

fuperbam puellam obíervaret, que

precipiuntur: & hinc eft , quod ne-

V

nullo cujusquam coiodo viram ejus

queat amari pericalam, quin violetur

tanto periculo objeciflet; & cum di-

iplüm

non peccandi praceptum, & ipfum

Quend

&o tergumilli indi

gnabundus obver- etiam ametur peccatum, Reícire jam

uia

&hdi

tit, At veftrüm aïliquis ;upamateile . elim ex Evaferpens volqir,quæ cá

[17]

lt s

&

:

NTI NEC*ässAgic*)*. I

TO

—- VITANDI ocC-A-S':ONgs" POENITE

non peccatür , peccarurtamen altero:

btemttn -

effet , curnecipía , nec ejus maritus

ihamqus

unquam aliquid decerperent & gofta-

& licét non violetur lex , in quantum

Lintetitüt

rent ex arbore, in medioParadiíi plan-

hac turpitudinern ipfam verat, viola.

eillat n

tür tàmen, in quantum vetat , pericu-

- tatà,que fructibus & colore,& fspore

Qua dixi ,

du n

Ger, 3. gratilimis abundabar ? G mulier

lo affensüs fs exponere.

& cerca & fatis clarafant: verüm quia

g ivela

ER

refpondit : Precepit nobu Dewus, me

ione U

comcdevremus , G* ne tangeremnus illud.

tanta impori amoris vis eft , ur eoram

obvelet intelle&um; qui magis docu-

tenetit :

Deus autem non prohibuerat , ne

mentis his opus habet, conibor

, 00 p

tangerent , fed fclàm ne comederent

ii pl

exeaarbore : quid ergocaulz erat ,

omnia meliüs ümilitudine quadam

cur Eva etiam attactum vetitum dice-

vulgari & obvià explicare, — Maier,

confeüimip

ret ; Indeid fa&um , quód cüm manu

qua tenerum infantulum adhuc la-

! ipfby qu

&at,non potreft, ut notum eft, absque

iifello

prehendere pomum ea in arbore. na-

tum , curiosé oculis delibare, odorem

noxa illam eodem fecüm le&o de-

[, jamilist

cumbbentem retinere , fi nihil ipfam

y) Apoli

explorate;ori placidé admovere,cffent

merze adidemmer devorandum ille-

inter & prolem mediet. Demusjam ,

4008 0*

cebra & pellaciae, qua lege ac prece-

obligatione hac non obflante , tamen

Yibusplel

E

infantulum eodem lec&o à matrelo-

um 4

pro pomi comeftio prohibebatur ;

cadem vetabatur & atta&us, tam cer-

cari, folà incurià & negligentià, nullá

nt o

Non negabitis

jm Q

€o , illudmet palato propinandiperi-

cogente neceffirate.

culoadmoveus.

Pmcepit Demu , n»e

utique, erfi infans non fuffocetur ,

l que

comiederemus , 6 ne tangeremin illud.

tamen matrem gravi fe noxà feedáfle,

on d

- Idem proinde eft polliceri Confeffa-

non aliá piofectó causà , quàm quia

rio,non admittere Ícelus , licét occafio

periculo fetum fuffocandife expo-

syopiitl

fuit. Par eft non peccantium in occa-

proxima non declinetur , a« polliceri,

t,non UE

quód quis nolit peccatum , dum reip-

fione conditio : non admiferunt Ha--

"

"TL

sà vult peccatum, — Occafiene accepta

gitium , redeundo adillas edes nullà

peccatum opevatum . ef

alicujus momeati causá, dabo hoc ; at

"

NIl

4:'»: 986 monche

&encupicentiam,

cetté peccárunctamen , füuafe fponte

j ?

"

XVI, Ex nunc

di&is&illud re&?

occafioni illad denuo admittendi ,

"

C

äd

21guemus,quàm delirent , qui dicunt,

ingerendo. Átque hac xprima gft

m

J

Acceffi illas edesoffendi illam &e . vidi,

fatio,

j

audivi , collocutus (um, nec tamen pec-

XVII. Secundam hanc a

ffero , ob

Pl

V

*0'4112..

D

j

Nec enim intelligunt miíeri ,

quaro peccet non vitando occafic-

yemi

quód, fi confueverant flagitium ánte-

nem,quni vitare poteft ; éfiqueilla ap-

muö*

haceum impudente illa admittere ,

probatio , quá fvo infelix in deli&o fi-

xdny

ipíum quzrere occafionem cum ea lo-

bicomplacet. Parentem ànimo ob-

lch

M

J

quendi , tempus fellendi, in tànto ca-

jiciamus , cujus unicus filius nefatio

IPW

u

dendi periculo, fueritjam reipfa pec-

Ícelere trucidatus fit,. Si is tam atio-

p ^

(j

€i facinore mocftus videret interfccto-

jl

care ;lic&t enim umo genere peccati

rem

qll

z

/

Dd zr

jj i

H

*m DISCURSUS ,D*'CIMUS. 'QU-lNTus ; BE »»Pnöposwö 4

rem diffringere plura in frafta gladi-

nüm mul&ari : cüm occafionempra-

: Em'p

N

um;, homicidii inftrameatum , ea

vam coatumaci volautzte adamare, &

quimi

procul domo abjicere, & lacrymasbun-

perite ob inpeenicenti;mfinalem, ita

déet,

dis oculis dicere:facelficein malá rem;

connexa (int, utSpirit

3

Á

sSsn&usfimul ..——

enplil

facilé crederer, peenituiffs hominem

illa enumerari volaerit.

Cor durum Eecli, —

lia

celeris perpetrati, — Atfi & diverío

male babebit in novilfisao, c* qui AUHALS. 274 |

litt t

videretab interfe&tore enfem . illum ,

periculum, im illo peribir.

Quare non

X

Íonem

nová te&um multi prerii vaginà, inter

video,quojure à me quispiam expetat,

m ff

chariffima cimelia fervandum reponi,

uthecduo, que. Spirirus Divinus

wolc?

nunquam ille inducet in animum , füi

tam propinqua & conjuncta often-

pomer

facinoris reum poenituiffe ; judica-

dit, ego ut longiffimo inter feremota

Dgibu

bit potiüs , aliud illam priori non im-

inervallo exiftimem ; fic ut. prom-

fevult

Auditores

pir flagiium — meditari.

ptus'effe debeam , adillum noxisfol-

àüt at

dile&ifimi : Filius morti oblatus eft

vendum, ut ritépararum , qui ipfe,

pum

unicus ille zeterni Patris ; Servator no-

illo tempore amet periculü pereundi,

qnte.

fter JEfus , momentis propé fingulisà

Et ubi tandem eftin hujufce furfuris

«

peccatoribus cruci denuo affixus :

homine vel dolor, qui requiritur, vel

di!igc:

inflrimentum necis tam íindigns ,

propolitum , quo veniá

(ühis

s

péccatorüm

de:eftandz, Deicidij inquam,fait mu-

dignum fe praefter ?

^

pl

liercula illa ; preDeo iplo à nofiemine

XVHI. Si vere - ille

doleret , qäï

ili

amata, Si poft facinus cam atrox vi-

fieri poffec, ut non toto corpore con-

llaeer,

deat Deus; ab illo homine nefariam

tremiíceret, dum illas ad sdes fe con-

quam .

meretriculam domo expelli,au: fi do-

fert; in. quibus deliquit? Qui podagrá

üteig|

mi proprie non eft, porronon adiri ,

laborant;non tantüm contactum alio-

Wnfe i

non illi de neceffarijs profpici , dona

rum ferre non poffunt, fsd ne quidem

fiomine

nulla mirti ; peenitenté fine morá illü

ut illi le&o propiores fiant , quo exul-

fvl

creder , & inejus ut filii; prodigi qui-

ceratos pedes utcunque fovet;eó quód

titer

dem,fed vitam priftinam pertoet; am-

metuár,ne vel leviter quispiam in eos

fagjta

plexus ruer. At f 2 diverfo videac,mu-

impingat.

Igitur neqae dabium eft,

Wnpt

lierculà illam csm adhuc charam grat-

quód, quisquis fincere libidines fuas

octsí

ámq; eífz,ut. veftesilli comparenrur ,

deplorat, & non potiüs in volupratu*

Quia

donamirtantur,ipfisetiam filijs necef-

la, quam ille olim artulerunt, tacité

f2ria alimenta fübrrahineur, neillae-

empla

adhuc fibi in animo complacet , non

Qui (j

firiat, auc minüs lauté vivar,quódque

permitteret unquam, ut mnliercula

Confe

uxor ipía domo potiüs faceffere jobe-

illa propiüs ad f& accederet, aut fuam

p t?, ?

recur,quàm illsex animo ; non folüm

domum ; fed cümiillam vel eminus

D

Pa

ejusmodi miferam ia numero dolenti-

confpiceret;altim exclamaret:Apages

Írd

um, &execroncium prioris vitze errata

jl

apage; meritó rimens,ne tum illa [e-

PXöSU

non poner, fed ijsaccenfebit, quifuá

e 3d moverer vicinilis, cüm minorl

UI]?&

perhidià meriti funt. Czliexilio &ter-

fibiipfe gctendiecurä, &tum ia ce-

m

Uisedi

X

-

"

l

TO

vzmm OCCASIONES -VP(()E'N'.!TENI'I"WI NiïCESSAi;!o. EM

k

ifonemp.

füm priecipitaret, Si autem decretum

Confeíliones majoris illi damnatio-

t du

nis caufa erunt , & inrationibus in*

animi propofinimque foret, quale effe

finalem, t

deber, nemo peteret, ut confeffarius

eandis advertet;non verá fed fictá tane-

tàm fe voluntate.ad Deum rediiffe,

Sumfs U.

empliftro ureretur, cüm longà & dit-

Gor dum:

ficili eger curationeindiget. - Anvos

Q inomnibus hi non eff rever(a ad sme ]erem,

prevaricatrix foror. ejus jud

C'anan

latet , plurimum ne quidem promil-

am teío0 3. —

fionem de tollendá occafrone proxi-

corde, fed in maeudacis.

Quaty

XIX. Nemo deinceps

fl in

Ya expt

má fufficere, ut quis à culpisabfolvi

deliret,/ . Altéin animum quiíque de-

inüs Divi

poflit? Quomodo é&lgo abfolutionem

promeretür , qui ne quidem fine am-

mittat, &fidá rintineat memoriá; quod

junta u

qui occafionem proximam virare non

eer ferem

bagibus,aut tergiverfatione promitte«

re vult ejasmodi occafionum fügam ;

vult,aut certó iterum fit lapfuruscüm

ficur p

aurt amotionem ? Chirurgns acce-

neque fuis viribus, neq; gratise divinae

lu nori

ope ftare din poffit;aut certé jam tum

m n

pram ab aliquo plagam medicaturus ,

anre omnia , quidquid humoris noxii

fit lspfas, non obremperando Legi di-

] Iü AfeUfl l

vinz, jubenti non peccáta tantüm,fed

ufce fufin

ac puxridi illam'occupat , quà poreft

diligentiá, abflergir , & non abfque

& peccandi pericula fugerejaut ediam

rqpitituls "

obie&ando fe, & vel cum approban-

doloreexptimit ; cum demum em-

petrorum

plaftrum autunguenrum , quod fanet,

do prarerita fua delicta.

Hec pro-

applicat ; & charitas ac benignitas fir,

inde primsfit. cura ad facram tribu-

öo&em ] W

nal acceffuri, ut occaftonem agnofcat.

| torport d

fi facer Arbiter nullà morá , nec quid-

quam rergiverfando abfolvat accu-

quà ad-peccandum indu&us eft, quà

jadesftt

eam deferst, ab eáque fe avellat, Quid

fantein fe , modo promirtat ; dimiffu-

ul

rum fe illam fervam ? aut;ut fuoillam.

caufz eft, fibi quilque occinar opor-

nomine compellam , concubinam fub

tet ; quàd , etfi cories facro Judici fpo-

"LT

fervae fchemare ? Non fatiseft, pro-

ponderim , me deinceps nunquam

t Am T

mittere, — Extrahatür priüse vulnere

peccaturum, promiffis tamen non fte-

ov

terim ? Dicam, quod res eft: id inde

fagita, & tum fanando vulneri cura

jgan

impendatur: tolatur priüis peccati oc--

eft, quia conventicula illa non fugio ;

y du

occafio, & cum poenirens abfolvatur.

quia jocis cum illà certáindulgeo ,

fb

d ;W

Qui aliterfacit, vulnnenon fanat, fed

quia ila in predijs meis alo; quia

; J W/J/ ,

emplaftto tegit. Ereimen non defit ,

ejus operá ad agros, aut hortos colen-

i

j

dos,ad telam texendam,aurlavandam.

i

qui libi perfuadea:; rect? fe fanatem Y

1

"

-Confeff:tio, à quo illid audiat dbfol-

fupclle&ilcmlïne*am Uror: quare i

u

)

ex animome admifforum poenitet ,

m

«o te, etfinon folüm ferió non. cogitet

TM

ex plagarelum venenartum educere ;

procul hoc me periculo effe necefie

JJ

«el Cmm

fed altiüs femper in eam infigere ,

eft,quod tot noxarü scfcelerum mihi

n

fuit occafio. Si autem non foris tan-

mát

P:ó Superi , quàm ipfe fibi imponit ,

J tllml

li

quiira agir, quanrum fibi & quàm

rüm,fed domi etiam fus ejusmodi pe*

J

atq; ita non vicinus

immedicabili damno nocer! dum ipfse

[tem quis foveret,

p

Dd 3

(3!17

um

jit

—

,:4 DISCURSUS DECIMUS QUINTUS DE PROPOSITO .

1

tantim , fed intimus peticalo & oc-

lone, & frui partis,cavendo n tibiLe-

pgnïm

cafioni delinquendi foret ,. ille facro

gem divinara violetis. . Quid ad hac

filtem

tribunali íe fiftere priüs. nunquam

Deus ? Recedite dicit , ut anté audiftis,

w ill

audeat; quàm occafionem amoverit ;

rectdite, exite, exite. Repetitum qua»

mani

nenumerusnoXxarum crefcat & no-

ter imperium de Bibylone deferenda;

ul

minum, dum anté contracta ftudet

quaternis , quibus Dzmon eos ad

ieï,ü |

expungere.

manendum vincire conabatur, vincu-

metn

XX. Sat

Ício ,ri Damonem omni-

lis opponens. Neque aliis vos verbis

fili,i

bus technis & artibus fuis obni(u-

L

ne atcendas

jam Deus alloquitur

* L

fgttt

rum , ne quisita certoanimi decrero

amorem , quo illam profequeris, non

u

i

feavellat à periculo; cüm plus ipfe

commoda , quz ex ejus fide & indu-

miatdi

inde doloris ; quàm qui occafionem

flria in. familiam tuam redundant,

tpem

deferit, fentiat, ob illas fpes,quas im-

ecedite, recedite, . Necilla obmur-

tenno

.pulfu unico everfas omnes intueri ca-

murtet , quód absquetuaopenon ha-

penit

geretur : novos proinde laqueos",

bicura fit , unde vivat ; aut quod fame

hienti

queis hominem implicet , tender:

illi ,fi à teabeatlongiüs, invia mo-

Vener

Shr, 3. Ut non egrediamini,ageravabit compe-

riendum fir.

Exite , exite, Mle ipfe

(üm

-des vefiros ; Objiciet ejus animo cun-

7^

Deus , qui itsimperat, habebit, uüde

4t, i

&orum querelas vicinorum , execran-

tibi, tuísque & illius commodis pro-

fianim

tium barbariem,cam inhümaniter do.

fpiciat , undeutrumqueconfoletur,

mo ejicientis nil tale promeritam;rei

Etquocunque tandem modo resca-

familiaris damna nó reparabilia,(i mi-

danpreftabit moriHierofolymis pau-

gret, qua tanta fide illam adminiftra-

perem& egenum in medio populi ele-

vir : timori adjunget amorem recen-

R

&i, quàm nefcio quà fortuna uti Bab

tem,fic ut confidat quis , fe & vitam

y

lone inter Dei inimicos.

ferióemendare , & dilectam retinere

XXIL Atquid agendum, ciim oc-

poffe, Sednequafoquifquam men.

cafio tolli ex toto non poteft? Audia-

Ec cl

daci fidem habeat,

INon credas ini-

mus quid hoc reram ftatuà nobisdi-

2»

I9vgsíco tuo in etermum.

Sic duplici ti-

vinus Sqiricus exigat : IVe t£; placeat Proy,

moris & amoris vinculo infelices He-

malorum via , declina & defere eamr. 4,34,

|

brzeos Babylonice habitationi nefa-

Primumigitur ; quod fieri opoitet,

rius fpitius allipabat, — Si abigis hinc,

cüm prava occafio vitarinullo moda

:ki

ajebat , & amicos, quos hisin provi-

poteft , eft, ucillam quis oderit. Ve

ciis jam vobis devinxiftis, & qua ob-

tibiplaceat malorum via. Mle filiusfa-

Cügn

tinuiftisbona, amirtetis (imul omnia:

milias, qui domo expellete ancillam

Inde

& przrerea , faccumberis longi iti-

non poteft , quz fzepe illi fuit offzndie

Bo

neris moleftiis,parum contraillas mu-

culo, id faltem maximza infelicitatis

tabi|

niti ; vel, ubi etiam patrium folum

inftar eftimet, quód fuo inarbitrio

Quam

attigeritis, non habebitis, quo vitam

non fit fübducereíe periculo. — ZVe £i-

80 r

trahatis : preftat igitur maneteBaby-

Deinde f

K i

bi pla;eat malorum. via.-

lïeni-ä

YTO

[

"vrrmm OCCASIQNES POERNNITENTI NEc,i-:ss'Am;d aMgyRG

donet

|

l

l

el

enitus fogere periculum non poteft,

in gratiam cnm Deo redire quis. de-

j

fidezat : Sí 1 toto corde weffro rever-

Qul 4

|

'

Ü

E

f:ltem ab eo decliner. -Deelisa ab e4:

1, Rega .

anté u)

]

li

ut ille pugil facit, qui quem. etipere-

timini adDominum,anferte Deos alie-

nos de medio veflri.

Tollenda funr, 7* 2

epetitunq

manibus fortiori adverfario non po-

ne deleni

teft gladium; ejus ictus declinat.Opor-

qus quis amaverit , idola, aut quando

tollere aut abjicere à fe idola non po-

emon a

1erfi ejici muliercula non poteft, illi-

ibattr, v

tnet non loqui , non agere folum cum

-

teft,fe ab idolis tollat , ab iísque fe a-

vertat, & alià oculos conyertat, —.Si

[iis vorYt

folà, nonobtutum in eam defigere,

; ne at

fugereillam oculis, fi pedibus non li-

domi füunt , animnm non occupente

Dümque 2d periculum in t4li occafi-

fequerit

Cer,& trum quàm maxime majori ani«

miardore preces ad Deum fundere,

one pereundi animum quis advertit,

i fidein

tánto majore & intentiore curá fibi -

m telnit

opem à Virgine San&tiffimá curà at-

vecilla n

tenriore poftulare ; ftipem aliquam e-

invigilet: fic viator, quifylvamà la-

tronibus obfeffam , praterire non po-

1 0pe non h

penis porrigere , corpus flagris ; abfti-

teft, nec aliam viam tenere, illud certé

nentiá à cibo affligere, ut viperz huic

au qui

venenati in ore denres frangantur ;

cavet ftudiofiffime, ne infylva obdor-

i ia v

nitt, lt

ciim caput ipfum conterere non lice-

tnifcat. Atquehzc eftunicara-

ar, Omnibus his induftriis opus eft ;

tio é difcrimine tam dolen-

dubobi i

- doevadendi.

ommodit pl

fi animo minimé fucato ; fed fincero;

meco ol

st pH pquten qusqiotuub0o i HHH

, moto at

vofoyris pl

"owWshccITRSUS XVb-

o^

TE

qu.ä pecato admi[Jo ad. Confc|[tonis wlum confu-

s

«

" (gien um e[je.

d

1dum1 Ü

m!

l,

2s., Ummum, quodin in-

poffint emergere , fe

d certiffimó fint |

gl l

d

& felicem. naufragum

emerfuri; quod quidem rabula alia

S. T ho,

hnind

d

v

conferri poffit;bene-

nulla unquam praftirit. Hoc autem

h

li

- ficium eít, tabulam

3.?. q-

yuli)

f l

beneficium plurimum deinde auctum

3 LÀ .ara.

Ü

il

N

f')

illi porrigere, qnà ad

eft, cüm poenitentiam 6 virtutis gra-

4

!l

litas enatet, & non

du ad Sacramenti dignitatem Chri-

d

fii

j

-

jij^

i

mergatur, Atgy hoc

ftus Servator extulit ; cüm eà ratione

w

W

beneficium, quod jam

& facillimum , & certiffimum effe.

eít ïgrande'inu»d

L

:W

indeàMundo conditoDeus hominum

&um fit unicum malorum noftrorum

jl

I

remedium.. Hoec porro cüm ita fint,

pe"

g

j

generi contulit , quando Peenitentize

*

E

I

;

tabulam ijs porngere dignats. eft

*

quis perfuadere fibi poffez, fore un-

ii

J

quam ex funefto Innocentis naufra-

quam peccatorem aliquem tam remee

f

f0

jl

gio reliquam , cüm apprehendeript,

rarium , qui vel cantillam moram nee

[olüä

a['

i..

ad lictus ætcmæ falutis non santüm

Geret in tabulà þac ample&tendá , 1

eg

j Ü a Jc ü

p

cEDTAL

116 ^ DISCURSUS DECIMUS SEXTUS,

:

cécejüs ope non mortem temporati-

MÓX A:'PECLCATQ-

i

a

am; 2 morte defluente Ícd etesnam G-

.AI. Tria. päüï:æ

r

E^ äccüfgiumk effe.

teg

Lib. de iaottalem evadere pollit ? Pawter- — ardua & difficilia; Examen, Dolorac

dem

Peni- tiamitaimvade, ita amplexare , «t Propofirum ; hzc autem tíia,quà —

tf

tent, — naufragus tabula fidem. "Yeivulliani longius eft , inter peccatum peipetra-

lüce

verbafunt, Et veróira fieri deceregs : tum&ejus confe(lionem,temporis in-

t

nectamen ita fit; cüm Chriltianà 6 — tervallum;tsntó fingula evadunt dif-

lii

enteplurimi;poftquam culpze nau- ficiliora, Ec de examine quidem du-

a

É

ragio gratiam perdiderunz, ramnon — biumelle nullum poteft : cüm enimil-

iif

confeftim hanc tabulam prehendant, — lud non fit aliud, quàm accuraa actio-

cucen

ut plures abire menfesfinanr, quinde num noftrarum omnium difcuffio, ut

(t s

.eà foliciti int;fed ad animum Confsí- ^ pravaeà re&tis; & hz sb . illis difcer-

1

E

- D

liorie expiandum Pafchsles feriasex- — nantur, & qua píavze fünt; enume«

htl

pectent, Etunde, per Deum immor- — rentur, animus ab iis abhorccar, & Sa-

^ Yuite

talem, tanta támque fupina ac ftolída cramentalis abfolutionis,feu Sacerdo-

focordia ? non aliunde crediderim, — talis fenrentize beneficio deleantur. - :

ttm;

d

quàm quód , qui peccant, fibi perfua- — Difquifitio lízec penficulaté admodum

Ti

deant,nullum non tempusperagendz — fieri dcber , non folüm, quia eftimago -

[

Confeffioni perinde opportunum fo- illius examinis, quo coram divino -

ii

re,. Meum igitur erir, uthaic malo — tribunali omnis noftra vita trütina«-

medear, demonítrare,quàmlongéali. bitur,fed multà maxime eo ex capite -

ljus

tilhor

terjacifti puranc,feres habeat,/ Hoc — quód (it quzedam divini Judicij occu.

-

ii

aurem confequar, fi duss maximimo. patio,fingulari favore nobis conceffa,

dedtgr

menti veritates rationum momearis ad caufam noflram componendam,

- qun

alleruero: prima eft , quód quó tár-

quam fi nos judicio hoc difcuffionis

E

diüs ad prenfandamPoeuitentiz tabu- — diligenter accuraréque judicaveri-

G

lam ,longé fortunatiffimam , manus — mue , non ultra judicanda erit, ab illo

QU

extenduntur, tantà majorideincona. tribunali feveriffimo, judicio conde-.

Z

pátr

tu opusfitad eam vindicandam: fe.

qnationis, Quodfi wosmetipfos diju-

r.Cr.

d

cunda,quódquamquamtandem pre- — dicaremus , mon nti

x

que . judicaremur.

u

&i

hendatur, tant

otamen

faciliüs denuo — Quocirca non aliter, quàm

f

s

coram

I.31I |

s

p

elabi permirtatur. Utamur vocibus, illo Tribunali adftraremus, figillatim.

que rem clariüs. *xplicent, Quó oporteranimum & conícientiam no-

Qub

lenr.

longiores quis à peccato admiffo, fliam, quà eft Reus judicandus, in-

dum Judicife fiftar, moras traxerit ,

Quf

terrogare, quid indeà poftremá con-

fmbm

tantó plüs in Confe

(igne denique feffione cogitando, loquendo ; agen-,

inftiguendá. difficulrac

d

is dkperietur, do;quin & omirtendo; peccatum hit,

m!mu

&tanto minore temporein gratiàáper- — Jam autem

; quisnon vider, eum, qui

feverabit, A Confeffio

ln ün(

minüs

Camus.

ne initium dp- aüuminzcgmm,am non multó

lidre

p

ET

Refi,

[4]

m

4

-

ATO

ADMISSO AD. CONFESSIONEM lCONFUG-IENDUM ESE. a

ceofsm d

examen hoc differt , nion facili delnde

illud quám prz alijs omnibusarduum

-.

erit, meminiífe copitatisanum , qua

menDo. «

riegotio fe extricaturum ? Verum qui*

dem eft ,-xäöïi-oneg pravas& peccamis

vento citiüs prztervolant ? & tamen

em ts

"

nofas, quz monítrorum inftar funt ín

carum (unt viriumis ut evellant arque

tum peqt

l

lucemeditorum , mémoria facistena-

v

dilacerent,' quidquid ufpiam boni eít

ptempue

ci zetineri

*

, quistamenfacilé memís

inaliquaanima, eamq;tam certó;atqs

i evadun.

nerít oiniium, qua ariri fotegri de-

re ipía à Deofeparenr,quàm id faciunt

t quidcmä*

car(u. perperam fecit ? maximé fi de

ipfaopera. Perverfe cogitationer fepa- Sa; . gt

v

*tümenit

iis fermo fit , quilabra ad voluptatunr

rant 2 Deo

.

mulióque magis , fi ia

sceurama d

calicem femperadmota tenent, séque,

cenfum cogitationum veniant non

3 difeullot

fit fas ita loqui , liumeótant penicàs &

tantàm defideria , fed erciam approba-

sb illisitt

horis propé fiogulis inebriant ? Qut-

tiones, confenfus , deleGationes , quas

fünt, u*

faróbibit , numerum noo difficuler

morofas , feu plená ac deliberatá vo«

yhorca o

initet , quo biberit, etiam polt longi

[

luntate elicitas , dicimus, quequeram

ifeu du

temporis lapfam

v

Íed qui víitam du-

multcis imponunt, & ita fecumrebus ,

sjo dl

cit identidem bibendo , quomodo

circa quas verfantur , habent , ut fietl

a admodn

numerum hu

s

nc ad - a;nuï'ünï Of

folet, càim amico peregre eun:i vale

fciet ?

:

via eflimg

alciraum dicimus ; hanc enimfi pedi-

HE Plurimum

( (;e'gnde äifcu(ïïongs

bus iter ingreffam non comítamur ,

um dirin

-vita urtt

'

hujus difficultascrefcit in peccatis o-

comitamur certé oculis, affe&u, &

o

miflionis s quz cüm fintinftaz pulver:s

animoadipfum propéunum converfo,

pytil; quiin bombarda accenfus ferit ,

Quis jam credat , eos, qui tantirm mo.

; Tudic 0

jDbii con

fednontonat, minüs ot/que notantur,

r ccabunt, dua animum Confeffione

9mpo

af

quim quz Commiffionis . appella-

expíent , hanc multitudinem & nume-

mus, Nec dilpar feré e(f ratio pec-

yc d

l.cüffwm'

rum cogitationum atque noxarum ,

TAL.

catorum, quz linguà admittuntur ,

qu& omnem feté obtutum effagiunt,

ut f

jl

der a

quam Sacra Literz jure ac. veré come

facilé inituros ?. Compatatio dilata, af-

parantarculj verbis enim,quz illa ja-

T

jgo (

firmat S. Bernardus, malta facitoblivi.

Mjl»

l

cit, tanquam telis, momento quidem

[ci. Etíam quife duli accuratíque fune

:mf"Pf

ul

& (urnaceleritare , graviífirnà tamen

in rationibus ineundis, mulrorum non

l

& profandiífimà vulnerat. Verba ,

méerainerunr ;. sí rationes accumulatí

j

qua'ïl

j

quibus aliuste Izdit,animo infixa ma-

Tu]li)

l;' ji

permittant $ quíd ergo illis &er, qiïïl'

nent,etíam cüm recaperata eft (anitas;

id. negotium levi brachio peragant ?

lulclä*

i

quia hzc, ut habes parzmis , faxo ín-

Pró qüantó major apparehit errato-

j

)

Ícribuntar , feu marmori; fed illa,qua

rum numerus , rationum veftrarum

M

zp&

adversüsalios d. nobís proferuntar. ,

libro, cüm hinc migrabitis, infertus,

que

9

4

memorià confeftim elabuntur, cüm

i

fi tentum temporis inter rationes &

x

(

in undisfint (cripta : quàm ergo pro-

sationesclabipermittacis !

! Pcm

!

idel u

nam eft, nonomniam , poff pluriam

IV, Erit, quire(pondeat , id qui-

]b

mepíium periodum, memini(fe * Sed

»

ho r&e

m

J

dem ita e,er

e

-

| .('edfþ?.rüm omni

RP Segners Chrifh Iffr Tens L.

feire :

*

Li

pé .:fm,scmwsi" DECIMUS fs*&xm*s&;"m&ä A pECCAm |

*

M

f&fäe:cümid,—onetis;n obís nd-n:imgo[ d-

tempus bon ínvealc * quibus á promes

ftadio

ecit Deus, utomniumanobis admif-

títa reprehenfione conjugis-fe fubdu-

plus 1

farum noxarum nos reos agamus , fed

cat ; itanec Peocacor Hsäg-mjp[qupig

od

illarum tantüm , quárum pof diligens

cit examinis fui , quo íta ad calculos

-

Iæï

examen memínimus. - Ita eft,non ne-

rem revocet ut conícientia porió non

vil

ga : fed in hoc ipfo.tora confiflit diftü-

mulfitet

Acteduntenumeratis d.ffi«

QUO(

cultas,utexamen.poft tantam temporis

cultatibus denfe renebrz , quzani-

H

m

moram fatis accuratum fit & diligens,

mutjvitiis involutum occupant;, &

iä A

hii

il

Equidem neceffe eft tantó plus adhi-

illa ad iniquitatem adhafio, que pro-

hi

jl

beridiligentiz.in confcientiz latebris

priactt voluntatis perveríz . ; .quibus

jiven

fcrutandis , qu»ntó plus fpatii inter

inanimum inducitur ignorantig illa

fedet

Confeffionem & Confeffionem inter-

craffa: & roalitiofa , quam affe&aram

Y

dicimus ; quz tan:um ebeft, ut à

«et(fit, aliàsilla negotio peragendo.pon

med

£efpondebit; tantam etiarn decerc eífe

peccato excufet , ficut tamen. none

hat

filigentiam, quantam numerus & na-

nulli fibi per(nadent , . ut illud potiüs

t£uüra peccacorum poftulet : verbo, ra-

geminet.. Addamus & artes ac fo-

Q

Jisadhibenda eft hoc.in neäm»i O acct-

lertíam , quibus Caro , .Mundus , 4c

ii

Dzmon conanrur. noftrorum cculo-

ratio & induftria , quantam prudens

Cl

qguisque in negotio majoris moment

ram-confpe&ui. culpas fubducere ,

ton é

2dhibet," Quando: autem. agitur.de

velando illas nunc pallio- prudentiz,

quíca

munc pietatisac miferationis, & mille

lia nuptui tradendá, de pecunia ma.

pere

tuó danda, de agroemendo, domo z-

aliis coloribus , ut.non agnofcantur

ilis

:dificanda, quantáà,Deumbonum! dili»

3. nobis, qualeste verá funs, sicque

Yide

.gentiá perpenditis , anita fieriexpe-

.pulla. unquam fería emendatio con-

u

,diat ? anrebus veftris utiles cognati,

.fequatur.. -Omnes ifte. difficultates

[:

, usqueadeóarduum faciunt verz Po-

. nihílnein coritracti. vitii . au tuta &

m

.certa emptio,an fundamenta fatis: fir-

.pitentiz negotium , ut fandiffimi qui-

"i

.ma. ? Qnis fecurosvos redder, quód

.que ac religiofifimiin diwinis Literis

hi

;non miniüs in.negotiis anime & con-

Jumen à Deo —c.rebgöp;sän; , quo illas.

W

«fcientiz diligentle adhibeatis,: quàm

.fuperent : quomodo ergo fuperabua-

Qu

;jn modó recen(tis , càm. apertum fic.,

,uürab4is, qui iunquanspetüntá Deo-

ád

;quàm parüm. multos res snimz foli-

colluftrari, eásque, differeadoramdiu

(

*citoshabeant , quámque invitis auri-

, Confeffionem.indicsaugen: : Enim-.

LT "

-bus conícientie reprehenfones .

&

E

ve:ó mihi pesíaadeo;non.femel plüres

lore

,exprobrationes anícultent ? Mar-

«ab ejusmodi hominibug coram factis

lm

-

.tus ludo immodicé deditus nihil . &-

, Atbitris noxas pratermitti , quàm exe

Qy

sgcius.ad auresadmittit , quàm uxotis

plicentur, . Quare fiquis magno fuo

X

pu

provida & fapientis vituperia. .. Idem

malo, Penitenciam procra(tinando ,

do],

acciditin renoftra. . Unde ficut.ma-

. huc miferiarum redactus e(t , huicego

ttay

errimé &c-

^.

.gitus demum rgvcz»fus modum ac

! Au&qt [um ? uf; gu;*m creb

ER

fj

od

i -&udiez

)&

t

:etAi*o- (

A*Wäf&ö 554 camssmm CONFIGIENDIM ESSE. E

buraptk

ftudiofif8m? lumen à Deo petat, ut

rimos & fenfusomnis ,& rantüm non

9slb

etiam-memoría/jacture penitus tolla«

plus temporís rationibusanimi ine-

tnem pj

tur, a fe res cum iís habet , qui

a ad crlodt

undisimpendat , Confeffarium quz-

rdt muluim lacin re exercirum , ac

peccárunt : hienión ( etfi vix unquam

eum doloris & triítitiz .fenfum pras

xtlaponönun

valdeprudentem, qui fupplere poffit,

ynerztis db

ferant , aut tam fonoris omnia quee

quodilli deeft ,^ opportuuné & minue

:

g , Qu

tin ex.qu-i ren

do, - quidquid res poftu-

- -ftibus impleant ; qui divinam grae

Jccupant

lat : fecus i fiát, periculum eft , ne id

tíam peccando , quàm qui argentum

incuciá perdiderunc) hi ínquam , mok

fio, queq:

hujaímodi-hemini sccidat , quod

te. ; qui

juveni , qui annum integrum fupet-

ab offenfain Deum denuo admiífá

torantis i

federet capillis füis peCtine compo-

eruciantur animo , meeftíque hzc fibl

am ii

nendis: htenim itaimplicarentur , ut

occinunt : Eggidem promi[eram Deo G$

, ddi, u

media facile pars

Confe[Jario quod deiuceps nolim peccart:

: deinde pc&mx ad-

t tamen -!

j

-

hatreíceret. —

$ tameni f'äwfa&äm male! lta autem

!

1

MC

animo affc&us procul dubio.non ma-

i illud o

Igitar ad-

TE:.z aæ&&n qüad ( pt-

' artes i

&at , dubiumiponeft; difficillimum

;gno negotio dolorém de admilfo fa-

Mundis,!

id iis accidere ,«'q'uï"ï' longo tempore

cinore conclperet , íi confeftini de

- Sed

otum ecu

. . Confeffionem procraftinant.

peccato S&cerdod! aperiendo cogitá-

(ibducert

non éft minor in dolore-difficultas ,

ret, Ardum ille Copfeffionem dif-

(l

3

-quicatnificisinftar eft , cujus manu

'fert ; fenfim cum die decre(cit doloris

T

-

ii n

perire peccatum debet, « INihif aqué

-& criftitie fenfus ,: & novze plage

malís animi medetur ; ace tempus ,

"paulatim tam nulla habetur ratio , ut

p agl

*ä&

- Nidete infelicem illum , quiinvia 4d

"infigai ftuliti$ non folàm non perfa-

[ä [Lme mug

endaro

'nundínas loculos ctim ergento perdi-

neur, fedeliis potiüs & aliis :cul

þis-

dit, "Ubiad jaduram advertit, tanto

adjcétis malum exafperetur.

7

3

: dificltt

- morore afficitur, utnon fecundi,fed

Vf. Atque ut iftud clatiüs vo

En's

ii

"primt fanguiuis loco' argentum illi

-enoreícat , in memoríam revocatet ,

jadfinit

j

; fuilfe videatur.

. Domaum reverfus

qued aliàs ex me audiftis 5 duabus

o

l

. non cibumfamit, non cuiquam le-

05 caufis ad delendum de peccaiis

g d

: :

- quidignatur, fugit ab oculis (omnus ;

admiíüs impelli, Amore & Timorez

uf

)

['j;;[l

audit invitiflimus , (iquisad eamja

hinc enim confeftim difcetis , quàm

u

'€&uram zquo animo ferendam hor-

utriufque . hujus . caufz. vis iempore

ld

[ifïar?

1

Q * E

as velít ; conjugem veiberibus, fi-

enervetur, Et amorem quidem erga

P u

j

liosconvitiisexcipit, tóram lat£ viei-

Deum quod concerhit , qui eft dolen-

jnó

g

'niam defperabundo fimilis pertuirbar,

di cauía omnium preftantiffima, du-

h»m

hi t

il

O plagam immedicabilem, nif tem-

biuur effe non poreft, «quin ille , ut

d quäl

pus illam mitiget! Et veró dies finculi

