ajebar, tanta & Chriftianis multitudo

chio.

d

ateroüm: damnatur ob Confeífiones

cerde contritio in ore Confelfio, im opere

tetabunnlitar. baceff

4 m:ä bl

non ríté peractas, ut fidem tuam fu«

;

*

r, a u

perfetta, C$ | fru;.

peret. Non oporter igitur quem-

Gifera Parirentia,,

RU

j HHH HNIHIIAECHIIHIMIMI H t Dd

gim t

j r

ao

- DISCURSUS XVIIL —

$ 3033&'.?&05!

ä?rrcænäïämfdüc iá Con-

d t

De Perniciofo errar

—- 1

it ci!,Pæ;:ire;.:-(

fefitonis. —

j s W

j Pænircmf

Z

Q2

o fünt, quxz minüs

mus ;'x/i—go*rs: Ipfa ut mf nüs formidata, ïra

5 Do&Oïxbus i

IN

$:

s

gratam faciunr medi-

etíam haüd pauló facilior forer, Idem

j ag

|

3

-

:

cinam:& quód amara

aütemcümíir Author & Nature &

l

)

3ud. W

j

illa fit,& quàd nono«

Gratiz, non c(t ambigendum , quin

J

5

rürie (emper valetudi-

j quam Pf i

AT

quam n corporis, hanc & ín anime

f

hu

ünis detrimeritum re«

niorbíscurandis teriuerít rationem, &

1

p*arä.Sïiäeh*

$

ATA

dicere volumus, quod

de fimilibus proporrione quádam utri-

i

reseff ; utrumque horum potiüsnatu-

Q

E'IJ

|

que providerít medicinis, Placuicos

ra;de medicinis nobis profpicientis ,.

mtino divingProvidentie,ut que pro«

i

?lüï ikx

i

j

beneficenti coriendac.Si enim potio-

pria e(fe medicina diximus, eorum u-

t t

nes & catapotía dulcía forent,& palato:

trumnqueetíam Poenftentla: propriua

Ó

j

nob"' ïo

]ä;

grata frquidquid valetudine & viribug:

effet s; ut fcilicer & ingrata effet utenti

d[ullhc

ü

morbus nacuit, totum: reftanrarent,.

]o

i

planéque Infipida;sneque omne femp er

emu qül

quístandem adverfz valetudinismeru:

illarum d. peccato'malumex toto re-

J

;

.

J

I'::[ ,

multum aogeretur : Non magna effec

ftsuraret, his maxime decaufis, ne, fi

tl

fanitatis e(tímatio; quá & fuavi &pa-

fecus effer, Fidelesd'morbis animat nó

w

Qv

tenti remedio rios recuperatutos fcire-

abhorrerent; graríat,qua fanitase(t a«

"

li

R, P,Segneri $. 1 C/arzj/ï,!nfr,?'am.ll[.d

nima

a

afó msquaäüs- DECIMIIS OCTAVUS,DE PER&!CIOS;O

dinem : deinpeccatum iitg-mm Ca;»zþj];'ge

nimz , poffeífionem parvi facerent;

if

ftatum quin eríam culpz, quz eoram

ne exptabo,

En fÍpem veniz ceró

gl

]

obunende, Hcíülulta prefideatia

mors eít, adámarent. — Supra fidea

fie

tamen eft, omnem hanc providenciffi-

primóincafum.impellit eatenus pue

ex

mi Dei curamnon fufficere, uc. recté

ros& innocentes : hec iterum iítee

rümque precipitar, qui furzexerant ,

Q

fapiamus, Frequeutes admodum illi

für

utq; culpas calpis cumu

*

l

si,malefanis

fant, quiremedii in Coafe(lione re-

i

periendi&duciánulla non, quancum:

er(uadet: fam, inquiunc,uaopeccato

(0]

obftritlns debeo use facro f udici fifere :

visattocia, ícelera audiamts aperzam

lic á

Sacerdoti : hoce(t, non moirbum, non

eodem ferà negotio de centum peccatis ,

lus

mortem cimeat, remedii quamvis du-

quo de wuno [olome reum peragam v t

du

tidem verbis Sacerdos Amulus , quod à

O [lulti €8. tardi corde

tb

adcredendam| Pr6 ol dos , & hebe-

paucis me noxis ab[folvet, Ec cüm ia

di

tesanimosad intrelligenda. Fidei no-

plurimi vivant. quàm polfunr fcele-

&

ftiffimé, non maléquisdicer, obim-

ftrz myítería, & fines Chiifti in do-

hil

nandis, & inftituendis noftrà .causá

manem íta perdité '(þcxr;antiua;, üume-

M

Sacramentis ! Confido equidem me

tum, complures quotidie hac fpe de- Ec. 15

$ L

la(os,ad Orcuia pergere, — &e

P

effecturum, ne hec porró inter voste-

| rabz.if..mæ-;

merítas, regaec : fpero inquam, me

fra nequiffi na maltos perdidit, Ad hanc

Qumäw

f

impetraturum , ut fiquis amentium

igiuur tam peraiciabilem opinionem

animís plu'imem'm evell

t

endfam , 0-

adfup

itorum me audit;re&tiüs ille deinceps

teni

ftendam illís prímó graviffime eos pe-

faplat , & geminum agnofcat peri-

ricilitazi de Confet

Áf

culum, cni fe exponit, qui gratiz,

Wïioncjnon rità perae

K

Itdà

Confeffionis. beneficio recuperande,

gends

I'

fiducià peccat 5 nimirüm aut nou

quid

Jtopt

rité confitendl, aut , quamvis rité

HI. Nequeobfcata hmus pe

ffþ*u-

li mihi videtur effz ratio ; (atis enim

itim

confiteatur , tamen acerqüm"pcr-

eundí.

ifti prz feferunt, quod sgnorcnï,nc

wf

W.

1l Quoties adprava Demonfo-

ceffariam proifas effe íe accufauti

poenitudinem, nec ul!;teh;fsïrfü r

-

hi

licitac & invitat, duo potíffimum a-

abí-

te, i Sacerdoti peccara narrent

tj

nimo objicit, przfens unum, futurum

Di-

ib

alterum ; rel vetitz nimicum dulce.

queullo deiíis admiffis doloi

lo-

xi, ignocare hos rales fummam

A

dinem, & veniz fípem. Sic Fvz,

quamprimum rentavit, pomum ob-

ris & peenitudínis neceffitatem

,ghün

l

talitpuichrum vifu, addidit pem non

enim cogno(cere , & italoqui ,.

mzeífet dementiz, Peccabo, 69 po-

C'R)?I

jncurrende pone; sequaguam mo-

viemini. Kincilla tanta Confeffio-

flea confitebor; petinde enim effet , ac

p

dicere: admittam hoc ícelas: dein-

tetris

nis fiducià peccantium mulrítudo:

de me illius peenitebit ? adinittam

unde

-dicunthitacité: Dabooperarm buic rei

admi-

gredi

" »'gfllicitæ; en pricantem peccati dulcedí-

-

" 1;0;

fgündi

[

I

AE

-

»

Fxbuch CONFESSIONIS. zf

ÉRRORE PECCANTIUM

nGufi

lieris noneffe opus. — Sed non juvat

iig outi

fiffeï,'magïs,difpli'ceäit; quàt

num ?ï-um

talisexcufatio : neque enim ftulta hee

aliud quo

dcunque ; admittam hoc

paiizi

]

(abinde cupíam illud poffe

betudo fupplet defe&tum eorum , que

vuttut p

fcelus, &

r

Beceffarió requiruntur 5 qualia funt

e€x anima ve

| fanguine meo aboiere,

m i

fine quibus (zv

iene pefte commea-

(uemit,

uis , nifi infanus, íta fecum ratioci

nari poreft ? Edicat quis veftrüm : &

tüs peregré. venientibus non. datur,

u

Sic in re noftra cüm Ponitentes iftl

ipfe .

d-x'[ïug'dcrer.]uvefniMat.rimon-ium

El

[V

i

[

Mi il

cum

femina infami co'mr;ihenöum

3

peffimé : prov

idi hinc abibunt, utin

[

Y

, audienr : ubi eft

hic veró refponderet

: ducamiliam

celum peigant

Confeffioni

sdolor , qui(olus in tui

!nw;f::ä'*f»

pils: fed poftea me paenitebít illam

TT

duxiffe

v

.

fimilibus fidem fanitatis recuperata

-an non exclamaret: hicce-

7 Aï"'**l*ï*

rebio caret; vincire illum; infanus

facerepoteft ?. Domine,reponet Pec-

cator . non exiftimabam alio dolore

( ha

k

eft ? Ita fané quivis veftrüm diceret ;

afig.

ff« opus,, quàm ut Sacerdori bonà fi.

& quá, obíecro, decausà ? Quia ni-

dict p

hil nos efficaciüs abfterrecà. malé a-

de peccata mea recenferem. Sed frivo-

leexcuíationi locus nullus erit , rum

o d

endo,quàm timor peenitentiz , qui

quiaízpe hec ignorantia nove cul-

hp

Sen. l a«carnifex Gmul eft, & cruximpiorum,

p£ rat

$

ionem habet ,utpote nata ex fo«

t fart í

;ïe!hz.t.ö-

Maxima eff peccati peena , feciffe v mec

cordia addi(cendi neceffaria.

adani-

jj i

quimuam gravins afficitur , quam qui

mzíalutem; & quanquam hzcignos

g

"

TA

ad(applicium pamitentia ducirur. Qua-

Väw&m ,

re nififateri lubear , peccantem Con:

rantía omnisexpers noxz effet , fupe

; defe&tum

feffionis prafidentiá, jam ad infaniam

plere tamen illa non pote

vf

niüs non difpenfas

m ii

redactum effe, necelfe eft afferere,

alicujus , lege pe

bili requifiti , nec

efficere , utvaleat

quàd nefciat , aut faltem quód nefciat

proprio

experimento usüque , necef-

Confeífio , quz narurá Íuà dolore

/

conftituitur,non ut aliquo ; quod ad-

hus 9^

(fatium effe ad Confeffionem veram ,

efle, autabeffe poffit falvàrei natu-

AUE

UM

veré fer óque de admiffis dolore.

.. ]V. Hanc porró ad peenitentiz &

rá , fed tanquam eo ,

quo fine ress

N

üü(fnv) 1

l

fuisomnino partibu

eft abío-/,T5om

le iv

)

dolorisneceffiratem qui animum non

-s non

Lb

luta.

1

uppl q.

il

gni "

advertit , quá randem ratione illum

;

V, Verüum

X

(

habete cuta

bic ? Idem ejufmodifto-

dato , cjusmodi ftulté2 2

j j

tzfidentem nonnefcire, fine. dolo-

li

,J

lido homuncioni evenít , quodpere-

uTu

l

re Confeffionem non perfici: quo-

grino infipienti, qui cüm iter graffan-

Ed

Mb

modo eum infe excitabit, refponden*

te laté per Provincias contagione fa-

BCC! " j

cit , penfi non habet , de literis fibi

do fuá operatione divinz Gratiz ex-

It

[

citanti, quantum opuseft , fi parüm

j

,

rovidere , quibus fidesfiac, ipfum €

al

terrislue infe&is non eíTe profe&tum ;

perfpe&z illi fint caufz , ob quas do-

f

,ID6e

jgfulm :

;

undein Provinciz limite ultcapro-

3

lendum fit ? Oftendam vobis

Do-

o

hi

:nihilfingere ,.aut. exaggerare.

10

J

u

edi vetitus noninveniet, quodte-

itul-

b

j

lor,quo Cenfcffio fincera conft

l

-

ondeat 5 mG fe..exi(-'gimäffe ; talibus

turs

! ;Hü

f

li 2

252

b*xäcrïksiis DECIMUS a;oci"ä:yitzs,. DE PERN i»:szfc;slo

tur, opottet, üit firvel. Contritionis

poIz poft peccatum efficere , ne pec-

:PC?C&

peife&us & omuibus numeris ab(o-

catum fuerit 4 jö.:',g.uiaf;hamf-iuïirgg.i.lä

fhinà

lutos , vel Attritionis imperfedtus &

ratione poteft , idcirco dicebat Jub :

— Con

priore ignobillor. At qui peccar il-

Peccavi , quidfaciam tibi ? ld igitar,

vt

là,quà di&um,fiduciá, nec caufas. ía-

quodtam vivümin Poenitentibus do«

fuf

telligit, qu& ad nobilem illum pre-

lorem parit , none(t peccatam , (ed

- £&:

ftantémpue dolorem impellunt, nec

peccéffe, Peccatumfiqu dem patatum

I

illas, qua excicant ad ignobiliorem:

habet remedíum , fic ut delerí peniuls

Ánt

nimis ergo quàm procul ilie abefta

poflit a.queaboleii , utnihilplané de

umj

caufis efficientibus in corde dolorem

eofuperfit , ut fol nebalam diffipat :

ad veram poenirentiama neceffarium,

Delevi auafi uebnlam peccata tua s at«

f a

EL

Ra

1l &on

;LEc.inprxim'il;guixi:m.,m;fcif,, qua cauíz

que ítatolliomnpino poteft lu&üs &

quoi

&adamotem moveant,qua ramen ip(e

dolorisorigo.: Ssd peccaffe fine .eme-

hor

ad dolorem illum perfe&um & nobi-

dioeft;undeetiainjure ac inerito fem-

líst

Iem indacunt ; fi enim illas cognofce.

pernullofine depforatnr : eáque ipsà

lu

reuquomodo contemnere Deunm aut

* decaufa diciur quidern deS, Deuo ,

tan|

vellec, aut poffetobhocipfum, quód

quód cecperit flere ,capit flere ; quane Mard4,

«

Íurna xftimationedignus fi:2 Quomo.

- doaurem deficrit , nofquam. legitur ; 7^

aä'm/i

do eü offendere,quia rambonus & be-

càm idemilli & flendi & vivendifiais.

titten

nignus?Injurijslaceffere, quía earum

fuerit, . Hinclicebicarguere , an, qui-

dubliy

tam tolerans efts & tractare quàm pet-

bus illud familíare eft ; peccalo, fed

Ant

3

fimé,quia ufqueadeà amabilis? Prate-

pofleaconfiebor , velundbram in' ani-

xingg

:

rea, quod vel maximé cruciat veré do-

mo haberepoflint. caufarum adCon-

i ftd Y

lentem, eft injuria Deoper peccarum

*

tritionet Í ap ellentium ;'(g üsrum prge

"

"ts

illata

3

Peccavi , ajebat Tob, 24id fa-

cipua & fe.e unica:

s

ett

"

7ob 7.

,V-(uïhamD:lem-

E

puen

ciam tibi à cuffos bominum ? Peccavi ,

nitatem offzndi(fe ?

At Dj

quomodo fgitur erga te me geram Ó

VI, Kkinam velignobilioris illins

'Iiä,mm

Conditor , & Coufervator hominum?

doloris caufz in i s locumfaberenr ;

iïü?'&gt

Quid faciam tibiajsbat, non , quid

tuncenim perfecti amoris & doloris ,

faciam mibi ?. Nec enim de hocam.

quícádem dentur causá , defe&nm

|

&aaa;g

bigebat; cüm conftet , Peccarorem

[altem timorfappleret , & dolorem

1 Ju, 2;

ut fatis faciat & compentet damna

'excitaiet minüs perfectam, | Ssd die

E7

peccando illata, debere peccatuma-

hic quidem ín animls ,e,qu-ciembdiile-:

Pt ng

-mariffimé deflere, de eo fe accufare, — cum haber.

Nec amant,nectiment

LU

emendare,& qu&imperata fuerint, o-

Deuw. Plutarchus fcribit, ztatefuá

-(C'-*lldä:.i

pera poenalia preftare. — Hac ille i^ fulmenczlolapfum Romzdamni a-

fecerit, fadsreparácirdamna , quz . liadintuliffe nihil , quàm utcalceum

A

i d

dpfe paffus eft. Sed ur injuria in àmilitis pedefolveret. Hajus omni-

:Opmm

DEUM illata reparetur, neceffe effet ; no'[ortif e[le— d.iv-inæ.juftnxiæ

fulmina

pecea-

f -f?!?g

N

990

ERRORE PECCANI IIIM FIDHCIA CONFESSIONIS, .af

*

t 06

-;p-evc;c atores delirant, ita at pott ior

ejebat, . Princeps - ma;üuätus..&yjm

xiinul

míbarum fragorem & tonícu -o"';flü'ä

fübditos benigné affz&tus mortis fen-

du ]i

Concionatorum , Prophetarum, E-

tentíam , contra nefarium aliquem

1 g,

vangelij lingue contra eos intonue-

latam, .chirographo fuo nonfiaela-

btb d

fünt;nallafecutura (iacfulmina , aut

cmymis fitmat ; — fed fitmat tàmen.

tl )

ceuéíiquod unquam intortum fue-

Sic & amantiffimus humani generis

od

rik , plusab eo damni acceptari non

Dzus dolet quidem , eum quemcon-

L

Hj

fiat , quàm ut aliquafortaffis ligula

diderat , ut ip celonovam fidus ful-

h

idus [

iumpatar. DELIM fibifi ngunt , qui

geret, atrum Toferni carbonem effici .

?

TT

tam non oderítpeccatum , quàm ipfi

non tamen ídeonon fuo tempore &

MT

M

I

:on odemat, — Exdffimafh: énéque ,

fert fententiam , & executioni quám

dins "

quodevotut fimilis. Aut (iab eoab-

*efficaciffimé mandati curat. ; ^ fed

TANTOS

horrear ralem diamfibifiogunt , qua-

poftquam Mifericordía DEI illacry-

u

lis ex apum effzferrur , guific ín mel-

mavic

£

l

ententiz ferende : /eu vindi- (/. d.dee

4 ;5(]0& ipiä :

letotas habítet , utaculeum in irtí-

abor de jnimicts snets ; permáittit At

des u

tantes nonexerat , totüim inquam

divina Juftitia promerirum fi ugp'ücif

ex miférationibus compofitum , fine

] fï::f'..'qïïä'gï

um firmecfubferiba:que , £$ conver-

m r£

admiflione jultitim. Ethocfiteum

tamtyanum qmeam adte , €4 excoquam

dl

timere? Equidem San&ilongé aliüis

4d purum [coriam tuam, — Sic caluin

: "fublimiüsquede DEI Bonitate fendl-

',a(-lvt lan,&älæi*

quoque priusquam fulmínibus cer-

ant , quaám impijinec tamen interím

ram,noxiis vapotibus plenam,feríat ,

; ;IWJW» /

brnin

timereillum definunt. , quiabonas ,

& magno fragore obftantia queque

fed . vel ex hoc capite magis eundem

diffringat acftecnat, velutlu&tam ín-

us iU

Á poc. ts,

4-

metuunt, — Quis non timebitte Domi-

Quit , & atrís(e nubibus veftit 3 tan-

i p .

ze quiafoluspiuses ? Nonpugnatigi-

dem nihilominus fulminat, & cam

tur Divine Mifericordie clara noi-

tumnltu obvia disjicitac profternit,

tiacum timore Juftitiz ; fedhuncpo-

Sic de Magni Dei Benitate Juftifenti-

m

tiüsauget; efficitque , ut oltioresradi-

gmübwm

unt,& idcirco ficconfidunt , ur metiue

cesagat $. cümfatis confter,nemlnem

ant ; ficmetaunt, utconfidant, — At

Tb

NULT

i

tatdemÍzvire juftiàs ,quàm qul diffi-

Ampii infanl , qui plus de Deo non nbs

Àj

Jdü 2.

mulavir:zindulsírque diutiüs... Super-

n

tunt , quáàm qoantum fufficitad eum

3*

exaltat Mifericardiajudicium. — 1nfa-

u

j

contumelijs afficiendum , utráque

h

per nec illad DEI amíicosfugit , quód.

hac virtute carent, aeque in ejusBo-

"

eifiinvitusDzusad puntendos reos de-

n'tateconfidunt, fed deeatemeré pra.-

T

fÍcenditnullum tamen, quantamcungs

fidunt ; neqne- Juftitiam veré metu-

jblt a

exiguum , peccatum ficj cui. fuanon

unt. Si sutem non metnunr, quo

ædafr[]la : '305, 9.

tefponfurafit peena. — Verebar omuia

demumhorrore concutientac. , dum

g

. 2l.

pmu

operatea ,feieus quoniam zonparceres

eumá fe offenfumcogitant & irríta-

Hu;üsö

m

lii

delinquenti , omniü velmtno mianJ'Ob

tum ? hinc potis ad rifum & hilarl-

r

tà«

Ii;

PCM'

€

e

àf4 DISCURS(JS* DECIMÜS ,OCT'AV*üS, *DB*'RBRmcxosg

qu

tatem (efeexcitabunr , ut planéfaci.

negotio cadere miferum illumfiait. in-

ftq

Preoy 1o.

unt.n

am quaft per rifum flultus opera-

flmas , &termas ,quàm [s/'qnifünem.

tatte

c.&z 3*

/

manu ftringit, eam laxet,(inátque neve-

[UNDI

£ur f[celus.

z

. V, Sed meliüs

itud parebit , fi

robatem illum . injuriofüm . pracipiti Da». x,

423,

'gi n

ita differamus. Duofunt, in malorüm

cafu humi aflligl ? Deus,qui babet fla-

p

tum tHum in

enere , fuma, quibusanimam homi-

v;;amq jkg. , non -glarqï;

gülll

nispanire DEUS poffii primum eft ,

caftt,

là ma-

(u)

fiiliá detcudacingehennam , ubi füm-

VIiIf. Altera ponahaud pau

ld

jonquáDeusanimam multare poreft. ,

mo DBono zcernüm privata, feracin z-

d.

ternum íinenfam molem miferiarum.

eft inere eam innovas culpaslabi, &

l

a

Alterum eft,fi novis eam culpis fosdarí

ubi ita proftrata fuerít, deferere , deq;

(.681 nm!

eà denuo erigenda porró non co-

—

L

finat , fabtrahendo juftiffim? auxilia

Gïg(

gratiæ fug opportuna, Videamus

giare, Hoc tupplicij genus priore

n2

modó , quàm non timeat Deum im-

illocantó majus eft,quancó umbiá fuä Pf, 85

E

X

lam propter cala-

Monsaliquismajor eft, — Eruifi ami- — 13,

píus authanc, aut il

tl

"

mitatem, — Ercprimó quidem , quód

qnan ream ex inferno inferiori , dice-

t

bat David , ut indicaret. illius divini

eum non meruar ut potentem damna-

li

reztecnüm, aperriffimum eft, quia fic

favorís magnitudinem , quo peccaci

quæp

cum DEO sgit , acíihocillenequa-

venia ipfifa&ta fuerat : etuifti me,Da-«. -

míne,ex Inferno inferiore 5 veré enim

if

quam poler,

Funambulum cogi-

i,

fi Infernusápeccato ( utfzpius me -

tate ,ita ut veftrüm quis funis illius ex-

t

tremum manu teéneat

?

cui alter

jam dicere memini )feparatipolffet ,

It

.tam (ui fecurusinambular, — Si teme-

(ine comparatione minor futura effec

hi

fariusille , fub idem ipfum tempus,

calamitas , cadere ín Infernum , quàm

hgt

quo in manu alrerius funis eft , i.

cadere in peccarum. — Deusautem,

ut nos hoc fupplicii genere omnium

ii

.pfum riderec, fabfannaret , contume-

Tow

lijs profcinderet, injurijs demum | qui-

atrociffimo puniar,ut finarínquam, in

p

buscunque poffer,irr-izarct , an merí-

fordes peccatí. cadere, &inijs com-

T

putrefcere,non alio opus habet, quàm

4Ó diceretur , eumtimete ? haudqua-

Wt

quam fané, - Nonneautem ia feres

.ne fuá nos Gratíáadjuvet ; ita ut no-

I

habetcum peccatore,qui Deum femel

vo nos favore nonpraveniens , Hoc

ill

-offenfam alijs identidem,alitsque cul-

eft, nihil agens,nos veréreddat mifer-^,, ,,,

pii

gpis itritat , fecam mulfitans. m alia:

rimos. —Quzs non timebittey) Rex gen-

üsin

-eenfiteri. noxas debeo a tantundem eff

tium ? attonkus exclamat Propheta

de nno,quàm de duodecim fe peccatis ac-

Jeremías. | Quis non timebitte , ma-

Déct

pone

€eufare, | Hiccine Deum timet,quíita

gne Gentium Rex, cüm Gine armis , ft-

ne machinis,(ine ullisaliis medijs, tan«

i

fentit ac loquitur fab idem illud tem-

pus , quo víta ip(iusex uno Divine

tüm nihil faciendo , facerepolfis, ut.-

Vl

Comi

que-

yelxungä;ismm gende: ,que glgoge

nihil fintomnís ? Non videtur

al

que:

ES

: Pmucm - CONFESSIONIS;

2f

: EkaRE ! 'pïfaccAN,wM

N

der&me quisquam — eam maculam

quo modo fieri poffe, ut ullus aspíam

n

(pkgg(iæ horrori effe,ut quge vel maximé

fit, quitalem Regemnon meruat ; &

vtl

tamen fuat reipla, qui non metuant;

perfonam dedeceat, quam ipfacum ge-

lii

omnes nimirum Peccatores , fed

tít * ego cerié induci non poffzm ad ira

cià

íentiendum, Annon aurem id , quod

m p

ii maximé, qui Confeffionis fidu

gt !

li

j

(ponfa ifta, agunt, quicunque aliquá

psccant, dum ur minus malume

L

gunt, quod eft malorum íummum, &

noxà (ordidl alias aliásque fuperad-

duntproprerea, quód unà. eadémque

quo majus nedivinz quidem Juüitiæ

ii

J

brachium potenriffimum infligere po-

opetà elui omaes poffinc? Ifti eaim

huj

teft, quod eít, permittere, ut culpz

pro eo, quód feftinareeos Ooporterec

adabitergendam confeitim, providí

dul

culpis camulentur, — 4lppoze iziquita-

d

Pf68.

doloris ope, faedam illam labem,quá,

LA

tem fuper iniquitatem eorum. Daubium

i s

eigo nallum relinquitur, hujus fati-

Dazmonisinvidià , nltidiffima eormm

gt

nz l'eccatorem nallo Deí metu tangi,

Innocentiz ,vcfä/;'/ls afperfa e(t, rapi-

ul

unt ex ejus mauibus toram infernalis

neque propterfapplicia , que hic po-

:

Enjdi

teft ipfi irrogares. neque propter gra-

P

icis, foidi&mque ollam, ! faedilfimá-

yhurim t

tíam, quim poteft fubtrahere, — Nal-

que illa colluvie animam undique

confpurcant, neguttá quidem in vafe

cilny d

lamergo cognofcit earum caufarum ,

quz po'*tsi"(ïimülfïz movere deberent &

relidià. Hocnon eftodiffe, noa c(t

,qupat

giliti t

impellere ad finceiü de admiffis dolo-

horrete maculas, (ed amare : non eft

inlutum, aut ftercorum receptaculum

Jït;'dt[&tmm

E

rem,nequeu

x

llum eämm feafutï) ha-

bet,

: :

cafu non przvifopracipitare, fed pu-

yípum

tidi(fimashas . fordes anímo deftinato

.]X, Idunüm

(apereft, ut cüm pra-

u

gt faua

fidentes iftos nec przmiorum maxi-

comple&ti, ar&éque pe&ori adítri-

morumjacura, necpearuma Deo

&as st gemmam pretiofifimam , retl-

femin,

intentarum — atrocitss ad dolendum

nere, Ouinutriebanturin croceit, am-

Dui Aüle'm !

encie (

]

moveanr,ipfa peccatifaeditas & tur--

plexanjuat flercora, . Cüm ergo pro-'Tb" 4

itudo impellat, Verüm&cifta quo-

cul abfit , ut peccati turpitudine ifti

anaul

quamsli

modo imp:llet, ignora, & à tam pro-

&d ejus deteftationem moveri queant,

- ii

b qlli

tervé peccantium oculis procul re-

aliudjam porró non invenio, unde

gt

mota? Si in ptetiafiffimam fponíz

nafci eorum in animis poffit tam . ne-

q

alicujusvettem , quàipfo foleani nu-

ceffarius ad rité confitendum -dolo: ;

g

TR

»iiarum die fuperba iacederet , alteri-

neque uilam eorum Ponitentiz inja-

xjj

m

usinccuridolei aliquid effunderetur ,

riam facturus viderer, fi $, Toannis

gþ]tm

nectamen Íponfa veftem confeftim

Chryfoftomi authorítatem | fecutus,

?& ?W

ml

,l

)

ponetet, at elui cempori lbes poffet ,

Pesaitentiam — ejusmodi appellarem.

iU

"Theatralem.

fed vas poriüs rotum exbaurirer, ad

(it qh

veftem |illam fuam uadique fosdd

it.

i

J m

f

commaculandam , cum di&o: ]a*m

x, Sed quía a

nimusmihieft, víaim

at

v

vobis omnea, Pipnem sgeeprum

pre-

]"

u

aliás munda:i i*llafn neceífe eft; cre-

-

rciuf

A

" DISCURSUS DECIMUIS OCTAVUS , DE æmvmä& E.

cludere, xiequäïexiiusga teat, dabo vo»

indies debilior estedduntur, ruing iïü |

ddt,

jisnenc quidem, quód. etiám Daeni-

le femper magis obaoxius

reddirur ?

1

[0T

*entiz sgendz fiduciá peccantes, poe-

Atqui ponalia. eft. eorum

conditio ,.

£ll

nitentiam fübinde, quam. oportet, &

qui pergunt peccare veniz per peeni--

quidt

ïfü:'sgamöu—s».ïabfohmmg agads. AÁn

teatiam ebrinenda: fiduciá, - Semper-

'auzem

Ádeo fecuti eftis de f;lute confe quen-

deluper augetur pondus peccatoruar,

, Wi

da? Im Ó difertépronuntio, vos , etfr

miferam: animem deoifam: ucgens,.

iet

kabene füccedac posnitentiz negoti-

quæ auréim E lam (UGQB?HE Gfa[tæ

Áihit

am, de (alutetamen veítrá. gravitfimd

fulcra, debiliora redduntur. indies -

fa.

periclitari, obillam przcipue , quam

tali: autem: fornici, tali' anímz rui-

Quam.

contrahiitis interim,contumacem pec-

tedde

nam prafagire & ftragem, nop eftani-

«andi affüecudinem,. En Ígítut etíanr

mí tenebricofi & retri,(ed animi. prue

pton

. declinatofolerter primo; quod: vobis:

denter metuentis,

Paucis. dicamus,

'Eegä*

immínere di cebam, perículo , alterum:

quode(t. QGemina (ünr'pqndftwat,quæi

peil

fupereft,. & idem vobisaccidit, quod

toto: nifuanimam Orcum verfus. de-

' Küt

illi, quiexdentibus&runguibus Leo-

primunc z unumetftpondus í nternum

tim;

ino; 5, Hss magná: fuá felicirate ,. elap(us in:

pravarum: affüetudinum , externum -

dtj;

:5, iiunguesirruit, — Quomodefifagiat

alterum, tentationum: Dzmonls: u-

4it;

Vir à facie Leonis,ed'occurratei Urfus.

tramque horam:ponderum; qu quís:

Tipore

Igitur quisquis tam aullá curá iterum:

peccatíapius: hoc crefcit ampliüs, ec-

tf

kheiümquepeccandopravam affuetu-

(ipoft admilTa peccatadeiis quis do»-

lod

dinem contrahít,de falute fua gravi(-

leat, & v

mf

fimépericlitatur: liac enim ratione; re-

cufet,.

eié (cäiöqfuþ'dþleatï,z acíeace

& .

labi & relabi redditac illi longé facil-

.XI.

Et hujus feillcer. rei carailll

i'g

n 5..?

" BULC

— limum & prdb'ifïïfmum';(urgcre autem

pulla elt, necad' eam animam ad-

]/t t Cimim

&.err'igcrve (c indies fit difficilius ;qui-

vertit, qui delitansdicity — dAmittam

^ Wi

busduobus greffibus rendítur ad fune-.

boc (celus;€d fabiude agam poritentiamz — .

Ia

ftamillam & finalem, quam. dicimus,

Qüi ita agit & loquitur, fimilis e(t al*

fttito

Impeonitentiam. Nolim equidem me

terí, cujus des maló facre re&eque -

€

f

quisquam exiftimer hominem , quem

pluvias inipfía conclavium intima ad*

u (ïlä'ïp

oblecter triftifima queque ominati

Y

miterent ,. istamen andam pluvíaur

lienn

&'præfa

e

gire; id quod tetricis quibus-

vafe akquo. excipere , foiásqueeffue

dam (piritibus familiareeft 5. hocex

diffe contentus non aliter malo pro«

Waneg;

K

hominum genete neque fum , neque

viderer, Nequeenim ea re totim, -

'ïäläafc

yosme ut talem accufare poreflis,.

quod frequentes afferrent. pluvizs -

If

.quando certa & evidentia. vobis peri-

damnum amoliretur? intecim enim

hi

Achïapræmïmiov, Nonne, f veram

te&i trabes fenfim computrefcerent,

Aur, g

. dicere non piget, fifornici alicui plus.

harümque corruptio totius fecum te-

etüs

Íemper ponderís imponitur, qux aue

&i ruinam trahierec,nemine ecíam ali-

i'üter,.

xem illum fuftinent fulcra & partetes

unde imp*ellbnte;' ldem illis acci-

4

det,

——

u

N

2)7.

ROR

jug

ANTIUM FIDïICIA CONFESSIO**HS

j .

mnes internecione de äemua.

Mul-

fv

dér, 'q

uf pecrara fagim gü*"*' Hari , dut

sudr

;

i

"foleayente norálfe ,. & foras per con-

tiquidem cadunt in acie, alii . tamea

M(&*tw,

£: llionemeffadife conteati,

?ïi

guar

vulnerantur folàüm,non paucos fuga

n pæm-

quidem his (ordibus purga ;bunr, , talo

färVa.;* Imnó non femelcontigit, tam

»

f

& Nf

-autemromni remedinim non €4f:ent

multos fugere, ut exm!*gaezïa&:z,

firenui Ducis ho;tawus animati , dz-

putcumut

neque -enim impedient , quó minüs

irerum fabeant perni iciofz ha aqua ,

ze&mmü jo: manu ad;w: vi&i vidtos .

m Uj

rPav!

TAVED

iar r

mäszmeïx., g

$- V

iora. dam

LE

moäzm-

res ipfos. pw&marem

(11b u '*73 ent 9

ERite

U!I!af HlC":

Compg uiägüï tabes,vires, fn-

xwomxmafama majore, qüo mrpms

i

quam, animt C(APQ:E&QUC cäcb liotes

eíc vi&tores in Tuumyhum duci , Ita .

reddentut indies, magísque ín. vitia

rezehfeshabem ia pralio, quo PCC'

m

-

d atl o

ptonz,liabicuumpravotim vl , quos

cata d vere pæniwmæ vincuntur.

s dim

mpr*mw:mänm cülpz ,eramr 'abolira

quidemy abfolutione -

€Xïïügü£i"f€tü['

9«&2 13

aiténtia H'i

3

hquere : agqm

BOX lethales OftDües -

nec tamen

ondegt

Rtä&&ndäm( judm parüm 2 pernicie ul-

idcirco hac. in pugna omnes faïuns

» ts

jug [rerua

tima absrit,qm fibi-de lecurita ïep!au-

noftrz - hoffes pruiï:gantur aut ca-

ämazï*äzr

y., erternurm

quz fibi perí füader, animo:

duntur $^ vuluerantur aliqui, nec gra-.-

À tioxis abfoluto' ,. priftinum ómnem

viter, dolotis veliementioris dcfc&u.

i)zmon!

vsgövæm plenàmque mox fanítaren:

Iftos inter hoftes prz ceteris formida-"

refticuendam, perindeac fen punquamr

biles famxüab'ms pravi;, qui ibus fit ,.

at lxus $

iioxa ulla fulueïcomra&a

itauc ín

ut Pcnitens , ei noxarum vinculis

jl od

fatnis e. g. fuis fl ;gitiis muhercuï

liber, nontamen eas recupere: vites

jur, 10

eum reftittatur in gradum , quo- eff

4c robur, quibusanté quam w:pecca-

$ T».

E

z.

wrgunmla, vixguaro, quidincer dex-

ta Cumuiaïet pol Hlebat.-

Gs

! traminter(t & fmäïam

Poft abs

XII,

owï 2

ïmamumpïof»e&o ; qm ita

qninim ?

"ET $e

folutionem à pecéatis, tefte Angelíco j

fecum ratiocinantur. Swffici£ fi. pemi-

. dintin

[]

remanent rehqmæ pwccamrü*m præ

tentiam agam:admitam boc (celus,fed —

, p

cecicorum, habitus m: Ximé pravi, 'edfi

fuo metempore apud Sacerdazew doleng

iil d

f»:a& i& vmbus:mm ítuti.ita ut nom

il

accufabo! Annon enim pnmo, mors

;cræ i 3(!

EC

q),m priüs poteftste ac. li ïwnaie do:m

opprimere poffet nihil. minüs opi-

' fientur.

.Veiba-

S. Do&aris funr*

nantem ; fic ut- ag:näæ peehitentiz,

mdam

yi D7 pram/;s*z güig vémi[ia 5:4!pa r-

& nóxarum cm*fefhom tempus non

9d

"

smaneant dfpofitioue: ftp?füfdeüzggw

(qppeteret ? An. non. deinde contín-

«

lr f

Aibus can[ateoue dicuntur pettati veu

gerepoffer, dolorem propofiümque .

liquis, Remawer: tamem debiltate , £4

non effe,qualiaoportet, fed alieuati-

diminüte, da quid bomini non ä')(:wa

trelt

me!

onemá peccato proc edere ex. cau(is

inret

qi

£ur

Qu:snado tota ecie gemui Lyär-

meié naturalibus, sícque abfolutioné .

u

f

ciuus corgredigatur, etfr vineae al

Saccamentali Gratiam- nullá rationg -

pü

ruter, no nv'fmvz&; ad unüd

O-

conferri? Denique fi abfin: Cetera s.

l]

K, P,sg gueri SA.Chriff, Inffe; Tm 11/,?

K

äü

"TU

f ml$ i

E

x

O

.—-,. 4 :

MEO btsauasus *Im:.cmus ocmv&u;sï, DE PERNICIOS

.

A?ätgüg'zänüs : Med.coram -

L

— Qui-

-

annón poftobtentam noxarum ve

3

t

cuuque morbi fembus accidunt duetur. pgigy,

"

niam magna adhuc anlmam premit

hi

calamitas, dum manetingens ad ma-

nt. magnaá ex gäræ g5 6

tur.

«

Omm or I'l(fl,' P?pf,

?0

lum, ex peccaus tottes iteraris nata

XIII,

. Portem a*-ltþ&rkamx pohd'exris'*

proclivitas? Sunt , quianimum non

d

advertant -ad :lim vim nisümque,

hujus graviffimi: tentacionibus iuis

Dazmon addir; quelunt vencus ille

quo ad peccandum eos de::ftabilis

[

affuetudo propellit, atque ideó rem

vehemens ac cumujtuofus » gui-äüm :

g

nonzítimant, quanti pat effei;. Na-

Jobo 'la'::&xïlü.no« aliter noceie noa

polfer, demu:n ejus cvertit; at Peccae

idq

turahominis fuapte fponre & pon-

6j

torum domos intact.sielinquic , ani-

dere,quzc(t noxe. ot ginariz mali-

Wt

gniias, in(celera, atque adeó deoríum

mam.veró profterni. Ha poruó

am

tentatigues, ha hottis capitaitfimf ——

adlnfernum vergit: Serfms C$ cogita-

lm

t30 Dumaxi cordis i malum prona (uat

machinationes tancó. »ugentur magis

D

- ab nacle[centia [ua, Quid autem fiet ,

& incrementafumunr majora, quà

li

major evadit nuinerus peccatorum,

fiad nacuram ita. depravatam natura

:

accelferit altera , habitus non minüs

E. ejus cei ratío marit-ft: cíft: à quo -

N

pravus? Hac il jun&a

pondus cou-

enim Dzmon po:eftarem illam au«

ul;

v Augn&-iui

thoritstéinque, quà nobis. quadam-

ftituept cam magnum ,

p

effi.

modo imperat ut 1 y:annus, accepit,

fententià , ut inde nafcatur nec

ing

t25, Íeu (umma quedaim falurem con:

nili peccatof 44 quo quis (uperatus eff, a, Petr

bujus £3 fevouseft , atlirmavit $, Pe- 2, *5

Qu

" fequendi difficulras. — Dem fervitur

&

Uibidim fatlaeft con[uetudo,E3 dum con-

tíus. | Quisquis

eigo. peccarorum

Tür;

fiesudsms non vefiffstur ,fatfa. eft. nece[-

p&merum auger, eádem opcià Dazmo»

fnan

jtás.

nis poteltatem auget, & novum ilil

[a . conftiruti. nonnunquam

tüm

L.8.Conf (46dko Confe(fionis Sacramento re-

adversüs fe justribuic. & vi&orias ejus

wl

. üoi.

&é ac(alutariter. utentur ; fed quia

cumulando, «ó usque, dum tindem -

im

tocus quis pendeat ab . rbitr & D.«

2

£Pf

Sacramentum hocnon rollit, ucdice-

t

nitamexeciabilis. — 44 40 .mptw; Z

&. 26;

bam,extoto propenfionem,ex priori-

nentur adiluus volustatem. Ev veio

h

bus peccatis relictam , ad eadem de-

E?!i. li sa

hz (ant verer«toris iftius flyg ] atcess.

ï

Duo adimictenda ( fi:uc nec Bapüifmi

Sacramento

auferuntur. inclinatio-

Chriftianis paiüim vulgo cugnus :

M.

nes pravg, que funt fiu&us noxz o-

principio modicíseffe concentum , ut

Itt;

idcircoin. dereciora indies

Íubindeaccipiat pluta, ac denique to^

Eigiyatiæ)

Dixerunt anime tutg

Que

tolabentur. peccata peccatis ,

culpas

tum aufcrar.

!

incurvare,ut traseamus.. Lacifer lo

:

þïme

culpis cumulabunt, ad vite ufque fi-

-

f

)

t

tellirum faorum operá & minifteuio,

Qf!o"ii ,

nem: qu*ähdoxd : pfis evenier , quod

(enibus, morbo aliquo' longiore. la-

primcipio aliud à nobis non pett,

[

quàmn tranfitum pec cor noftiam

*

h

borantibus, ur vsletudine nunquam

iam

hi

tecuperatd, illi commoríantur, — Sic

/non peritin eo d«iqverxeric , 8aüt ino

f:a-

fm

E..

N

| ER&ORä pECcANTmM ïFrïDuch ! comzssxoms.' 179

: p

trahere iongiorcm. Admitteinquit , -

ftularet, cumfide tamen, annonon*

a du T

hac vice iftud facinus , accufabis te

dum vettente eam reddendi, Miro au«

cmmarmïfk.v.

poftea de illo , necíllud aliàs repetes,

tem eft mirius, quód quam Tutcanon

Gufta nunctantillum liquorem illum

invenità Chriftianis fidem , hanc Dz-

y ul

[]

L]

mon hoftis rantó perniciofior, Ínque

Yülbus ul

dulcem calicis , quemtibi propíno

.moxexpues venenü,necunquam po-

eorum exitíum juratus , à mültis ins

venut J

ftea labrís ais admovebis,

Nunc te

;v'eniaz.xdum fic eos felicitat. Da

$ll (ii

egzitas premir maxima ;

s

ne recu(a ,

mihianimam tuam rantillotempore ;

ts i

ad quodiillete ínvitat peccarum ; ut

moxillamtibi pleno jure reftituam,

" athm:

Sine , meis & Legionibus cohortesali-

ejasopeac beneficentiá prafens cala-

e

