ti deformitas atrocitásque minüs vul-

fpe&at. oculis hic fumantes diro in-

( n

ht

gó perfpe&a fit, — Nv [Ius eft , qui agat

cendio psgos, ibi curres folo &quatas;

XH.M

lf

alibioppida diruta, exutas munimer-

nitentiam fper. peccata fua dieens:

iO to

quid feci * Si penetrarent , qui peccá-

tis urbes , nullibi non ftrages & de-

DO g

, prediorum ;

runt, quid fit voluntatem Divinam

prædationeg agrorum

B E

Plcmf

um

JPE CCATA IN SE VINDICANT, Qm*bmcmtaum"'

vamaffüetudinem jurandi , execrane

QUIBY

þlenäs cadavenbus foffas , flumina

efulibida

di , imprecandi ; bl;fphemandi, ira-

fangsine manantia, infefta latroci-

Ícendi, otrn! genere'läbidinis fe con»

pl p

*

niis & c&dibüs itinera 5 omnia te1to-

fpurcandi , haud quaquam fufficiunt;

Áipttiri

re , luctu , ejolatibus, & rerum omni-

vincenda eft affuetvdo affuerudine;

fsj eontul

um perturbotione horrida 5 enimve-

rava 4 Jaudabili & fan&à ; oppue

tiefanos

10 juflá indignatione percitus, non

d.biret ad illatás fibi, fubditisque in-

gbanda eft delicata vivendi ratio atte

guincäDci

Íieritate , falutis incoria precibus; gue

Tobundut

jurias ; damna ac perniciem vindican-

ad eam diem opum

Iz peccata sbftinentiis,libidines inflie

f 7/!1;//41

&is verberibus , veftibus fetofis , ma«

fimteyt

coilegerat , exp

endere , imó nec ulti-

Homo

la alia aliis remediis , quse fuà fingulis

am ude

me Fnguinis gotte parcere.

p

«Positens , eft bomo fibi irafcens ; uv S.

proportione refpondeant, & his fer-

Auguftinus affirmabat, — At vos, non

viant ad emendanda; qus malé gefía

A

funt alios , ne eadem admittant; prae-

exardefcitis nobili hác — irscundiá ;

slb

fervent. Quis deinde eft , qui cer-

(imiqui!

quía delitiis & commodis veflrie af-

fueti, non fubjicitis mentis oculis

tos vos reddat, de Indulgentiis obten-

vrieriuit

tis , quibus confifi , negligitis fan&tio-

ftcages formidabiles , quas anime ve-

feix ho

firze intolic deteftabilis ifla perduel-

rem hanc vos puniendi rationem,quae

qur ib

gamen eft rutiffima naufragorum ,

lio, quà humana omnia divináque

m &i

quales vos cftis , tabula ? Erit,cüm ex

(f (enati j

fásque déque verfa funt. Atfi nunc

hanc , nunc illam, de quibus agimus;

meaudietis , fieri non poffe, ut h ,

gimpeam

- quas dicimus , Indulgenrie deleant

i Lenita

firagem atque perniciem folerter per«

N

penderetis , fieri omnino non poffer,.

debitum fuftinende poenae ; nifi priis

fgducif-

vero finceróque dolore delerus fit

quin ardentiffimum in omniom ani-

Intellexiftis autem

Woin Qu

mis excitarerur defiderium reparandi

reatue culpae.

yis

non ira pridem ex me, fzpe adiri fa-«

reflaurandíque , que & Dei honor, &

j die

cra Tribunalia ; nectamen ibi deponi

profe quisque detrimenta perpeffus

lf cg[cfhlwl'l

efl.. Sed egofurdiscano. INzllus eff,

- venenum malitiz , fed nefcio, quam

min r

extimam & apparentem fpeciem vitae

qui agat penitentiam [i uper peccato fuo,

Jodiuit

dicens , quid feci t

confcelerara : haud aliter ac ferpen:

jjs p

tes quoque, clim pellem extimam po-

XVI. Non deerunt, qui dicant;

Jgellbts

fc quod de Peenis , ult:

óque . accitis

- fuere , peftilenti adhuc intus veneno

n T^

turgent, Uitut fit, f1 graves noxas

cruciamentis defir, Indulgentijs fup-

quict

ita fe

:is ferió execratur,non tamen ad le-

;uit

x

plere. — Falluntor autem , qui

purgan

t, magno fco malo. Indul-

viores illas & quotidianas ejus fe do-

s

duec i

| g'd' 20-

lor & odium porrigit ; atque ita mul-

gentize

fiquidem ( fi re&é Angelicus

u &lïo ]

- 43.42 [enfit ) poenitentiz loco funt , vt bec

.tum femper loendum fupereft , &

- fané rari plená potiuntur omnium no-

ro contra&tis. nominibus fatisf:cit ;

4/m

non autem quarenus malis animi me-

xarum venidarque Indulgentià. Ft

& ,

que eà

hp*

detur : & idcirco ad ;ollyenfdam pia-

quamgugm vel omnes vel pleri

g

p

as

pod-

—

*

4

*

u

II

E

mscnmas 'DECIMUS NONHS, DE PG': WS ngüs

potitentur, manet, quem dicebaimn, ficamus: Jejunio op

pugnamus Pä**ï*i

L

erverfusille rerum ordo,:t imolles ac

cata Caruis ; Orarione peccata Spi-

erl!

— delcaiiacerbiora omnia remedia fa- — ricüs, Eléemolyná veró peccata fne-

E

æ,f;.i

ftidiant, minimé

perpendentes , iis, — dia,íeuquae & de carne aliquid, &

L

qiÍola adamant, remediis, haud — defpiritu habenr, qua inter princi-

vili:

quaquam faris cautum effe prioribus pem locum tenet Avaritis, Uude

Jl

um

.deli&tis non iterandis. Hiecautem — quem corporis habitudo, vel qua a-

, €üm ita fint , meum quafo confilium — lia caufa excufat ab abítinentia cibo--

Aj

placeat, Nonomittite,folaspropter zum, flipemille utique egenis largiri.

Al

indulgentias,poenas fponraneas , fed — porerit; aut ad &gros in nofocomiis

lchaü

hasillisjungi:e, vt aliifolenz, quibus | invifere ,eos folari & erigere.. Acqoi

Clatut

animi negotiaferià cordi funt : fic e- - facultatibus deftituitut miferos & in-

btf

nimvero & illooleo pure miferatio- — opes juvandi , precibusille de die cre-

1081

Anis,& hoc vino auftertratis moderatze, briüs attentéque. fundendis, Saciis

- aiàs

plagasac cica&ricesäcürag, perfanabi- pluribus audiendis , aut,fi poteft, pro-

man

tis , ut nunqiam recrudeícant,

curindis, Sacra Confeffione, Com-

li

XVIL, Veràmquia velfelum Pc- — munione, quot menfibus faltem ire-

AUl

P

mitentiz,íeu vindicte , & punitionis randus ïþpplbbiz. Infüper fi cui du-

fisj

. defe fponte fumendz nomen horroré/ rum nimis & afperum viderur , car-

um j

incuxit iis, qui degunt in feculo,qui il-

nem attecere verberibus aut ciborum

Ttids

lam falsó putanteffe. T'erram qu&de- abftinentià , quidái abflinere illi li-

Dod

. vorat babitatores fuos ; poltquam ne- — ceat oblectamentis quibusdam mini«

Verfaa

JNum. cellariam effe abundé demonftratum — m ceteroquin. veritis ? quidni lufu

x

bitrag

: ;3.7

33. lt nunc porró oftendam,tam arduam —fibi certos faltem ad dies. pofüit intet«

-

Im) p

. difficilémque non effe, quàm primà . dicere ; Quidni Choreas non accede-

Ejüa-fgm

frontevideatur, Primó igiturPeenitene — te, Ludos Theartrales , no&turna coüe

r ».Vi,' !

UT

. tiahectrbüsiftis conflatur, Orstio- venticula non frequenrare: * Non

Y

ne,Jejunio, Eleemofyná, velutongu- prodire .domo animi cavsá cum

"mf

. .A g.[

N thg

enrum triplicigenere rerüm odorife- — Íocio, cujus jucundum aliàs allos

Dominil

ratuüm,Neque enim alterius nosgene- — quium, & comitas? Oculis nova &

&:ü&mm

xis bona poílidemus , quàm qua vel curiofa non delibare ; gulam deli-

'i]iS(();g

Anime func, velCorporis,vel que2p--. catioribus, magísq

ue palato gratis

*

mOdo [

. pellamus Fortung, Eleemofgnaau- fraudare? Tandem f quis adeó effet

geio hiectertii generis bona Deocon- — mollis & fra&us, ut hzc tun&a plus

"ls (r

(fecramus; Jejunio & abflinentia, ea — eequo afpera putaret , fit alremanimo

qua Corporis ; eadenique, queAni- paratusad exantlandas ommes mole-

ma,Oratione, | Imófimulfemélgue — ftias , quas pati vel invito neceffe e-

W;* fl()ï

l? N

aggredimprgenera etiam peccarorum rit,autinartisac muberis fui labori-

lm q.

iqöom-

Kou;mia?? ill.ä.gue in ipfa radiqe'mp)x:i- bus; ag: loci; quem incolit,

inodis;

. jef.

Mlsore

h7 ölg

Em

[j

p*

p

:

U

)

a

' VTPL;EC/CATA '!'N",SE' vmymcämj,þgix'DEL;IQQERUNT; ET

-

hu pecc! !

modis; aut cempeflatum anni. inteme

pio eo quàd contra&is nominibus fa-

u d

eriis, dut quzecungze demum fuünt a-

ciamus fatis , adverfa fortitcr & equo

i

£

Duda

[2

Gu me

[

im ftarisace

v

ndin

Uu

18»3 1

w

sDeua

auimotolerando, novà contrahimus

lw/f?!l

iqud .

eum collocavit , aerumna atque ad-

ignavá eorundem incoleranciá. Si ve-

&t p

veili : heeccunc&ta offerendo. Diving

naátor feram vulneret, haec autem vol- de rer.

4

"

lt

Jufticize tanquam juftam admifforum

nerata alió profugiat;non qui vulnera- d v. f,

criminum vindidiam , & punitionem.

vit,(cd qui profugam cepir, legum de- //74-

dqee

ja (IBOe

Ajuat duplicis generis.myrrham effe ;

Creto eam fibi vendicat, / Simile quid 7«[i-

iugit

alieram, qux fponte ex arboribus ftil-

in te noftra perfzpe accidit, Vulnerat t&ns,

Komi

Peccatorem aliquem Deus;, vt eum

let , aliam ; quee varié incidendo eli-

u

Ciatur — Síc & peenz , dequibus no-

lacretur fibi :acillecantüm abeft , u

d BC

filutari hoc vulnere lefus ad Deum

bis fermo,duplicis funt generis : alias

dediets

nos ipli noftro- arbitrio. exequimar ,

currat , in ejua fe paterna brachis pro*

lis, 5

alias patimur variis ictibus virgarum ,

jiciat ;ut longiüa ab ipfo profugiat,

manu amanriffimi noftri Patris Cae-

queratur, oblu&etur , doloris fenfu

g p

Qs C

leftis, noftro bono, fl:gellati,

Y

His

tanto, ut dicere Deo non vereatur:

lm i

autem poflerioris geneiis , etism fa-

Quid tandem admifi , tant4 penA di-

a ficiid

tisfieri paffe debitis, quae apud Divi-

nurs? Quin & ia furorem fubinde

degr, d'

nam Juftitiam contraximus, certa eft

adus facrilego ore. Deo maledicit;

Tridentinorum Patrurh affertio ,. fi

unde non jam Deus vulneratam hanc

r cbont

modó, quibzs nos Deus onerat , d-

à feferam , fed Damon à D:o pra-

peeill

ugdammiflf

verfaanimo fubje&o demifióque ad-

fogamfibi vendicat, — Er pró ! quan-

micamus, toleremus fine querelis ,

tum quámque funeftom hoc malum

uidni hiïd

oficin

imó poriüs probando amandóque

eft? Quare, qui re&té fapit ; ad hoc

animum advertat, duobus nos modis,

gon t^

ejus fententiam ac decreta , illis latro--

iis boni veibis : Io: qwidem jufle,nam

quz Deus evenire vult , adverfa ferie

w&uma (

:

äl«w.liz

"u

l

digza fallis vecipimun, Durusaliquia

poffe, Poffümus nimirum illa admit-

tere proniffima voluntate ejus Piovi-

R

u

j n

^^ & inbumanus creditor expungendis

TE

nominibus monetze genus exigit le-

dentia decretis acquiefcendo, aut ea-

jli

&ilüimum:hománus alios & tracta-

dem inviti repugnan:ésq;acceptzre.Si

JJj 10

biliscontentus eft. quolibert , dum-

repngnamus;fi oblu&amur , nihil illá

j d

j g

1l

fnodo reddatur, quantum debetür,

E

ad noxss,earümve reliquizs tollendag

n

Dæuscïgd'fü! gjgï fan& qüäm miäiä ac

ferviünt;fed qualia funt in fe,talia ma-

AU

placidus , & nofire mifers carnis im-

nent, & rationem folam ponz pra

gt

deli&is retinent ? neque enim faris-

kem ammü

becillirati condolens; acceptarad de-

lenda nomina,non tantüm quz fpon-

facere Deo , & nomra expungere

riu

moi

f

te acceifinus dura & afpera , fed e«

poffumus eo, quod noflrum non eft.

ncCC

h

At fi volentesilla ac lubentes accipi-

tiam qvae aliunde obveniunt;finitque,

| í Iab(h

pr jplam etam neceífitatem . facia-

müs , nonjam fent mera punitio , fed

Jir;!

gf

musocc«fionerm virtu:is,

i

At ICiPlä,

ad fatisfaciendum idonea ; bquicem

e

LE

AA

&,P. cggnnf:*s(.] à Chï((h )f"r"-,/l'r.Tm-!,lll.;

j

£

—

Vi

n

af» DISCURSUS bEczMus NONIIS, DE POENIS ;mzæus

P1

arbicrium tioftrum iniis ferendis cum

delicatulosiltos,quineque Dei causd »

p&üä!

Divino couformantes efüticimua , ut

nequzDei voluntate durum quidpisra

fiesas]

adverfa haec & erumng, evadant ve-

& zlperum ferte poffunz , non iftis fe

RU

Jut noftra fponte accérfirz , autcerte,

-obligate nominibus, quibus tamen

n

ut tancundem valeant, ac (1 accerfizse,

modó tenentar.. Nanc hiquidem,quo-

vern |

An non igitur irhanis cft vefania; poffe

niam & contra&a jlla fung, & tanto

if

ficere,uterumna & adverfa;quae ve-

numeroatque gravicate contracta,ne-

feit,i

limus;nolimus; pati necefíe eít, non

ceflz eftilla exolvere. — Omnino, re- Aoni a.

ffiunet

minüs nomina noftra deleant , qnàm

peto,neceffe eft exolvere: Exiffinsas

3*

Nque

infli&a flagris verbera, quàm cacenz,

bowo, quia tu. effugies judiium. Dit

crimin

fetofe veites, & captus nudà humo

Qauid deliras , Ó, homo!an fempez &

f5 t

of

fornnus ; & ramen focordià noftrá fi-

impuné ita contemprim habebis Deü,.

fedn

nere , utnon nifi peenarum,invitis il-

nec venier hora, quà ablatum illi ho«

À

. manut

latarum , rationem habeant? Difca-

norem, ipfis cuis füppliciis reddere-

tuimit

mus;per Deum,efficere, ut plurimum

debeas?Falleris equidem , & fallerie -

in nos utilitatis ex moleftiis & in-

iminiter,

Tu ditferis ut homo igna- -

mm,f

cofaodis,qu& nos premunr, redunder;

rus,qui; qua Dei funt,capere non pof-.—

LO

efficiemus auretn hoc nullo negorio,fi

fis,nsc intelligere, quanta fit Maje-

, utà Dei profeGta manibus prompri il.

Ítas à re offenfa,nec quanta tua offen-

la perferamus,. Atque hoc ipfo etiam

dentis nequitia : unde cogitaticnes

. Pf. 62. illud confequemur , ut plané volentes

tuz à cogitationibus Dei diltant lon-

2

ac lubentes illa toleremus : INozxe Deo

giüs,quàm celumàterra, .Quiran- -

fbjetla erit anima tzea ?. Aulicus ille,

dem fit, ut cüm paífim in oculos tnos

.quem non opinantem denfato nivis

incurrant horrenda exempla fevetitae

.globulo;feriri contigerit, indigné rem

tis,quá Deus peccata vindicat ,ty u-

1

fert : at ubi refpe&ans obíervárit non

nus tibi perfuadeas , non eam fore for-*

aliá lum , quàm chari fui Principis

tem tuam , quam ranto fuo mslo ge-

nus hbominum univerfum nullo nom

omanu vibratum effz, demifsé feiien-

/tem manum, pofitá omni indignatio-

&voexperrum eft ? Perpende , qua-

ne,exofculatur,nec jam contemptum

fo, quód quo momento longé remo-

"

fe ja&u illo dolet, fed favoris pignus

h, f

tam exiftimas Dei Juftitiam , illa for"

te'ad*ïk;

accepiffe gratulatur.

tafle jamjam ribi imminear, & quime

&Smlil

XVIH- Cererüm fi neque . Pcena-

quam tu illam non vides , affecutura

(ümil

rum de fe fumendarum neceffi:as, ne-

te camen fit, vitzque tibi filum ab-

tderef

que prompta illis fe puniendi facul-

fciffura , propterea quóàd illa , ad por-

tüota .

t25, impellere aliquos poffunt ad id,

nas de re fumendas concefsá, ignavé

Qüetus

quod tantopere ipfis commodsr, e-

abutaris omnis freni fuperbe impa-

Nm Q

nimveró non habeo potró , quod di-

Uens, /Exiffimas bomo , quiatu cffu-

€am ; nifi,eos peífimé fibi confüluiffe,

üm, A

gie judicinm Dei ? 'Tamequidera üs

Phorl

eres ad

.. gum peeckrunr,

Oporicbas fani .nömühjudkim » fb 16 accing

Wdcat

E

P

anaa

b

] ! chæm' IN SE *v'zszmm ,Qui ösþx,cizäktïm. : zg;

J

eenas famendas 5 quoniam benignif- -

deas. | Sed && fententis Divina erit »

digna videlicet brachio divino,quod

[

fimusDeus permittit,ut ipfe f:ras [em--

n ida

tentjam , ipfe exequaris , fupplicium

illam exequivur, Exiffimas bomo,quiA .

i? Nihil agis:

J)s taren

tninimé atrox fpontefübeundo. . Ubi

tp effncio judicium De

du

veró tutanto abufus beteficio, ferre

nulla jam evadendi via,

"Apponit 1iLi Eccfr.

*cenas fumere omi-

& tanio

ipfe (entenciam, &

aquam ienem; Ad quod ve lueris,por- 1 j* 17«

tagt

r:;g-o; manumtuam.

Aut hic ploran-

fzris, tum profe&ó Deus non deetit

Qito, t« 4

níuneri , & Íummo in te jure utetur,

dum tantillo tempore cum Poenirenti-

À

, fed

bus, aut ibiardendum cum damnatis

,',z'if M

;

Néque jam caufa tua civilis erir

"

criminalis, non inquam szre te redi.

per omnem zterpiratem. — Quisque

quod vult , eligat ; fed attendar,quid

n

enes , ut poteras teipfum judicando ,

m&æ&;

fed (3nguine lues :neque judicinm hu-

agat; quia errori,quem adm;iferir, cor-

am n

manum,fed divinum erit/feveriffimum

rigendo nec locus,nec rempus in«

nimirum, & odio, quo Deus in peccae

-Vcnïeïm *

on eff cor»

g r

, k il

rctiio errogi,

cum fertur, fuá pxoporti?ne reípon-

lono

)

?CIG

ponpy

d

3- d daodae

"137

"TO

ol

/ DISCURSUS XX. —

dl

]

: DC (76 ] ühiOo

H

d (þïiln'

yocuor

- IquemPridcïpem ad-

Prncepseit , & fupfemt;m á i'us iB

ylafent

l

verfa fors, & armata

omnia cetera condita àDeo collatum;

6

9

vis throno fuo deje-

dignitate veró tanià, peccatifubinde

um

ciffet, non aliud il-

maligrià vi exutus ac fpoliatus ? Cus -

If nij

a

le animo volataret

ipitur non mediraturilleviasacmodos .

m n

p M

fepiüs, quàm quà

omnes, quibus priftinum ad gradum

cndc ! qtlf

demum ratione redi-

enitàtur, &; omne jus praerogativum

; lorg

iü"adi

Regnum poffet, Cogeret ille

perditum 1ecuperet ? Eftne id ita ar-

mamal"'

duum , ut €ó afípirare fummo cum

f

feftinstis delectibus é vicinisPronvin-

n

'€iis militem s porentiffimum quemq;

decore non liceat * Santtus certé Ba-

lÜ

filius id ram difficile non exiftimavit?

ju, ^

fcedere fibi conjungeret; Legatos eriam

ii

rcmota ad Regna. mitreret ; non horá

quin imó & mali caufam , & mali re-

medium inveniffe (ibi vifuselt, dum

T

quiecus unicà alrerutrum tantum ho-

efiä ;gnaï

fum cuperet ; aut Solium ; aut Tumu-

ita fcripfit : Qwia non jejunavimius » Fp,

UPCI

bcm

lum. Quid autem caufz eft ,.cur non

exulapus e Paradifo , jejunemus,ut re- V.

£

]e-

"L j

Jl

vertamur,

QuiaProtoplaftes ttans- ;55

mo:talium quisq; tantundem velit, &

m

jj

greflus eft legem de abftinendo à fru-

ra id

audeat ? An non ille naf;-cndi fox:q

E

i

L.

LI

u

-

s

N

b

fM

-DISCURSUS VÍGESIMIIS;

À

& vetito , nos ejus pofteri cumipfo, vidusille

far fit, qui ;;rïnCïþïQ- ti.

& pcriplum milzri , exalamus Para- — (urm nobi

i

s bonum abftulit ; & qui

difoInnocenrias.

2

]yjanemus igitur, cocies redit sd. furta fua funeftiffima

&f

i

in pztriam revertemur, — Xéjs- repetendx, quoriesintrá animi noftri

Wesous ut vevertamtr. Mihi

d:

x

?

proinde. pen-trelisillum admittimus, — Jeja-

cem hunc fin&um Do&orem fs. niumporió fequ

efttum agit ad. divi- ,

cuto , propofitam efl, vobis hodie de*

nim hinc amiciciam 1edintegran-

"

monítrare ; Jejunium feu abftinen-

d«m ; quod illi negotium tam pro.

tià rité fervatam reponere nos lo

e.

co fper? fuccedit; ut portes tüm quoque

& gradu , quo in Paradifo excidimus, conjungat,cüm graviífime inte: fe dif-

um moraento nnico nos exutos vi- fidere videntur. ;Háàc' autem ritione

l

dimus Juftitià,qua Ori

atur, -

ginaria appel. — gratiz jactura reparstar. — lloftre e-

josrei exemplam Ninivitz exhibent,

:

II Tiiaigitur funt præciþü&, quo-

qui tam faciléJejunij ope veniam cone

Iüm jaduram primi Parentis noflri e-

fecuti funt, etfi idem fuam antea ob.

dacitate paffifumus, Amifimus Gra-

ligáffet Deus, quód urbem poít qua-

tiam perduellione ; quá anima d«fecic

um certó fic ,.

diaginta dierüm intervall

à Deo:; amifimus nobis iphs domi-

everfurus, Predicaverunt jejamz'm»-,',r ^*

^

nandi jas perdaellione Corporis con-

€ mifertsu eft Dens fuper. malitiam ,

tra animam : amifimus immorralita-

| quam locutus fuerat,ur

fceret eis , «

;

tem obpugnam illam inteftinam, quà — zoz fecif.

Pre dlis tamen meretur

umores cohtrarii , ex quibus con..

notari modus , quo Jejunium ami*

&

flati fumus, inter fe certant , quin eog

citiam hanc reftanrat, — Onid dico;-

anima amico inter fe fcdere denuo -

teftaurer ? Imó auget,(lsbilit, & pére-

componere pofüit, Jam fi vóbis 0« perusmieddic. Xej

HH , qHlA peccafHi ,.

ftendero , Jejunio triplicis hujus bo- hor

iatür S. Joannes Chryloftonius:

ni jaduram abunde reflaursri , an — 7sj

4HA t x5 pecces; jejuna mt. acci- Hom.t,

non eadem opera demonftravi, eo-

pitts jejuna, ut

dem nos,

priorein gradu amiffe ju- — cepij?i,

permsaucant , que. ac- fle'/'c.;

KP,

ft

:

itis: reponi ?* Initiam proinde àja-^

IV. Primó itaque Jejunium

;tïol—iir/

Curaram reflaurstione faciamus, nt- ob

ices hujus Amicitie diving , qui .

- fubindedefcendsmus. ad re&um ejus.

funtduo, Culps, & Pona; prepa-

ak

rei üfum , quá ifte reftaurantur,

randonos ad gratiam fan&tificantem

II,

- tfecipiendam, & fatisfaciendo debiris,

-, Eæzä.g IIl Si, quiin

Venit «Amicum, 1mve-

qua poft peccatum admi(fam fuper

16. . nit tbefaurum:q

uem randem rhefau-

funt, Jejwsa,quia peccafdi,

Arque ità

':

- ramnon invenerir,qui Deum Ami-

Deusnullo honoríis&author

itatis fuse

cum haber? Ectamen Amicum Deum

Jem

detrimento pa&is hifce fubfcribit ;

hibet , qui animo eft ab omni noxa

cüm quantü divinz Juftitie debetur

1 ito

2

graviipurïogjx;imj folüm peccatum in.

od .' a.d

-

per Jejunium t;dda:ur 3 id qu

À

-

m

Cp£ E jlumo.ï

:

atj

h

Amicitiam inter dnos reflituendam — mi. — e/fanila,fi Plinio fides,

4

albe-.

il

requiritur , fi illàm contigerit anié fc;it inedia, Sic & animee candor, quo

P.'.,Iö-ä.—

i

violari,

Et veró hoc ipfunt eft,quod -

illam illuftrem reddit vcl Innocen. £. $--

1

veros Penitentes inducir, ütíe excrü-

tia , vel Penitentia, magnam pzrtem

cient noniis rántüm,quse redund:nt ,

debetur Jejunio ,

quod hunc ipfi

la

quaque oblectant , fubtrz&tis , fed iis

fplendorem & conciliat, & confervar,

quoque , fine quibus vita vix duci-

J ejuna,quia peccafl fs jejura

:

,(It ho ?gï.

tur; hác de caüsà. defiderant sedde-

[42)

re aliquid, quo prior, Dco non ob-

VI, Jejuna , st accipim;f Majora

temperandi, contumacia compenfe-

adhuc funt Jejunij munera: 3d ami-

tür,

Caeli afpectus corallium indu-

ciiam enim Deum inter , hominém.

l&

pat:ira & Poenirentes ifli dum parte

que initam magis firmandam anima

h

unacontemplantur longanimem Dei

magls ornatur , divinísque oculis

[

patienciam , quà poenitentize tempus

graior redditur , quàim ante con«

"

audulget , & [uaviffimam in refipi-

uacam culpam fuerit, Argento

"

Ícentibus denuo admittendis beni-

multum lucis ac fplendoris pumex

f

gnitatem : parte veróà altera confide.

addit, quo non obiter atteritur, At-

v,,e'

ránt nomina,qua temeré cum Divi-

re nonddiffimili nos perficics anims-

d

na Juftitis , juftam sd indignationem.

que fplendorem conciliat Jejunium ,

commota conmsxerunt , pretiofam -

dum iigidó nos tracfando re&a cue

illam rantique ceftimatam contra fe-.

mulat promerita,

quibus utique illue

l

met duriríiem induunt , beatámque il-

firiores reddimur,

y

lim feveritatem , qua vel ipfi callo-

VU.Tandem/ejena vt pemqm:,"

d

majori in

que. acctpifii,

Parüm eft Jejunio

b;

eafi.

tantis nos donis ornáffe ; iisdem e-

V. Jejuna ut mon pecces, — Non fa-

tiam fervandis invigilat,

Plantze o^

"

0.

ib

]. ]

tise

Tejunio , ut Arbiui officium in

dorifers , pipgue in folüm translatae

pàceinter Deum ac hominem reflau-

odoris fui füavitatem non diu reti-

il )f,

randà impleat.

Vult infuper illam

nent, Ita,qui corporis füi curam vene-

JM

reddere firmiorem , ne tam facilé de.

trisingluviei credit, à qua delicatis;

H)',I

"

inceps rumpatur,

Fit aufc,m. iRUd ».

muliísque cibisf:ginetur , non diu ea

"

dum anima, abflinendo , plurs & .

poffidebitbona, quibus illum Pos.

wobuftiora gratim auxilia impetrat ,

nitentia per jejuniam ditavir, Pin-

h

que Gratiz fandificanti fint tanquam.

3

gui & uliginofo in folo male eft vir-

milites praeft

&t

[

Av*

ij, eam vallo denfio-

Iil

tuti : libentiós in eo moratur jurs«

b

Ie muniant; omniqneex parre vires

tus virtetis hoftis Dzmon, de qu

[o)

Su

Serm, 4 5ddant, Xejuzinm , Do&oris Melli- .illud Jobi in libro legimus.

Pe, 4es

dcO ua. H verbafunt , so» folgm delet pecca-.

!

umbra dormit , in ftereto calami,O in 16

dirazef, !^ prateritaygue commifimus,fed & ve- — docss lumentibus, -

h

pelu fuiura , qu« cqmm'itter"e fotera-

N;n 3

| VIII,

/

hj

DISCURSUS VKG&-'le

MUS -

&6

VIII,. Qoid mulds? tania viitus ,

acie poffe difpicere. | Nec 1d creden-

" M';'

tanta jejunir excellentia eft, uc non

düm fum difficilis. , Quomodo enim .

inflauret tantüim , augeat ) firmet,;per-

Celam concemplari poffit, quem in«-

lh

peruam reddat contractam cum Deo

ter & aftra, tot exhalantur nebale;; ^

amicitiam,fed hominem etiam ad gra*

tot denfantur nubes , tot vapores craf- —

dum amici intimi , Deóque in paucis

fiafcendunr, quàm multis ventrisine

ä

chari promoveat,

Adamum videbi-

gluvies mentem vellram identidem

mus poft efum pomi veriti , feu, quód

offüfcatà Jejunium mentem fublevat i.

Mirum ma*.

fl

idem eft; poft Jejunii legem violatam:

ut S, Auguftinus aflerir.

divinis feoculis. fubducere : «b[con-

gis eft , eum eriam Fidei js&uram non

st ïgem?.

L

dit fe àf acie'Domini. Moyfes & diverfo

facere, quiid unum videtur habere

poft Jejunium divino fe confpectui

propofitum , ut carnem fuam pafcat ,

fhiftit , quin & divini vultüs aipe&tu

delicaté nutriar, nihil non ei indulge- pfs,

, þxad

. foi Petil.

óiimveni gratiams im con-

at, Quiejusmodi funt;ijspaulatm ,

tenebris excoecantur , ut eorum Deus

ij* - fpetintuo $ offende mihi faciem tuam,

Quin nubis inftar, divini Solis radijs

venter fit : & tots anima in palato ha-

undique colluftrate, tantum à fe ful-

bitet,. Nazfcat anima noflra fuper ei- Num,

goris diffundir , ut Populus bene

bo iflo leviffmmo muffitabant Jud&i »21, $,.

Manna calefti to:ies fubminiftrato

paftusejus ne afpe&um quidem fer-

faturi ; quibus verbis ; naufeam ad-

re poffet. — z ip[em. quidem Moyfen

Deo paflum,con[Fanter contemplavi va«

fcribebant non fenfui guftüs, fed ipfi

dhime, quz inipfis nonad aliud vi-

leret pinguior Poptlus ; pridem in rem

moftram fcripfit Tertullianus, Primi,

vere videbatur, quàm ut eosoblecta-

qui Stellás explcrarent , motuum di-

ret , quedue & ipía , jam belluina red-

verfitatem intelligerent; inter fe di-

dita , bonaillis majora non reprafen-

flantiam metirentur , vim eatum, vir-

tabat , quàm ollas , quàm cacibos, &

Z

cirnes variojure & condimentis &i«

tutémque veftigarent, /£gypti iacolae

fuerunt,

Excitavit nimirum &£0sa

gyptiacos adfocos opiparé preeparatas.

laudatum hoc Aftronomiz ftádium

$1 San&os attendicis , quà illi ratione

fudum feté fémper, ferenimque ijs in

aptos fefe,rebus divinis cognofcendis;.

plagis calum , quo fiebat , ut quoties

reddere ftaduerint , videbiris inedism

liberet , contemplari fideta poffznr.

eorum fuiffz propé perpetuam , &

Audio nonnunquam ex vobis; Non

cüm lautiffimé prinderenr, minüs eos

eà vos pollere faculeste, ut celeftibus

fibi indulfiffe, quàm nos , cüm jejuna«

contemplandis vos poffirtis impende.

müs : adeó uz ipfis prave: admodum,

re,neque benefica illa gcstize mune:a ,

ac moleftum fietet , cibo viram pro«

que identidem? celoin animaz no-

ducerere , psnémque — funm amaris

ll

um

ftras depluunt , quzques, fiper nos

piiüs lacrymis hume&arent, quàm

ngnïüare: ; depluezent , hc—:b:;i velira

eQ vefzcxemup

e/ïntqu*aM' €

r d

0?70.

!

LE

DE JEJuNm

28y

t

dam [nþra, & tuquum mmxdunm

rhm interpretes, et exofam i inveniant,

Job. 3.

TU

aaw f* mg:em ;ti.

eb quam prater Oiationem , Jejunio (4 H

|

24.

JX. Nunc,utin femitam rcds:mur

potiüsopus fit,quàm quoliber alio pia- /^ ^s»s

bUkl

annon fatis demonftratum ei*,m*ama

rum adtionum genere? Sed S, Thomas ^?c^. i»

ütl o

i u

Tejunii virtesfit, ad pnmam divinse

prefundam ; Íuóque dignam ingenio 4

Ltf

Gritia & amicitie ja&ura refarcien-

IDVGDIE.

anmö,mqumllcz1 anima . 17:

tdem

dam?nunc porió non minüs illud po-

magis versüs Deum attollitur ; tantà

l ;

tens effe sd alteram ja&turam reparan-

illiB Iæmombus fit tcrrxbzhor,Hog 2U«

D

dam oftendendum eft:hanc aucem di-

tem attolli ad Deum plurimüm impe-

[

It

ximus effe ja&uram pleni illius in nos

ditur carnis nimis abundanter paftee

t

ipíos juris ac dominii, quüd evertit4c

pondere;juxta illud ; 44tendite vobss , Luc, 23

)M ]

fuftulit carnis adversüs Jpirirum re»

st forte gravextur corda vcffra erapn 34»

bellio.Hanc in rem ita loqwtur S. Au«

l& & ebrietate, —

Uit proinde enicatur

àtt h

guítinus, Xejuxium proprmm CáT nCS

a&dDeum anima;]Jejunioopus eft; qued

xulit

mDu

fpiritus fubjucit : quod, ut quàm veré

Íclum. leviorem reddere carmem po-

didum fir, cogncfcans,advert:zc recu-

teft. Hacratione,ejus ope, anima ho.

ol

perationem amifli hujus dominii ac

fbus formidabilis evadit,cüm contra -

f" H F' u'

udæl J

juris,ad duo illa notiffima capita redu-

ecs pugnet robere, viribus fuis cone

Ci:funfline * abfHine:ut nimirum corpus

fuetis luperiore,eósq;in pudcndam fu-

iif

iem d

noftrum illa fcrar, fine quibus ex vir-

gam conjiciat,illoipfo rempore ; quo;

tute non vivitur; &

& ab illis fe abftine-

ob elufos feliciter,quamlibet potentes

ltl

ài , quscunque cum virrure pugnant.

exorcifmos , füperbiá efferebantur:

al (hl'

j obk&l'

Utiumq; autem borum Jejunio facilé

Hoc gemus Damoniorum nen ejicitur

confsquimur Nsm ad ferendum quod

nifi in Oratione C Jejunio.

luintt

auiner,feu fuftinendum ;qui nimio ci-

..X.. Neque hoc folàüm ita eft, fed

bo uruhtur., onerariarom mPcar na-

etiam Oratio , ejusmodi in cvenubul

mbes,t

vium funt, quz ob ingentia , quze ve-

ad vincendum. neceffana, mium

TU

hüni oacr:*,æd pugnam,inepie funr,

quantum virium à Tejunio mutueturz,

4 aüm-

cüm 8 diveifo J«junio addi&ti navium

Bona eft Oratio cum X ejunio: Seni To-

lt u

fincinftir bellicarum, que praterar-

bie affirmsvit Apngelus.

Ad expu-

uofccü )

ma & armaros veh

tnihil, & idcirco

gnandam orcem opere & fito firmam,

i W y

omni ventó fzcilé

ecircumagunrer : &

non eft fatis apgeres erigere, && mu.

jil [fh

ralesiniis machinas locare : peceíle

fi quacunque ex parte h:s quis confi-

u& U

dgraven .arcem referunt egreg:e mu-

infuper eft has machinas coibibus

j

m'f)

nitam, referunr eriam mobilem atque

terra oppletis tegere: id enim ni fiat,

ad.pgdüm)

verf. tilem;q: & fertir, quoci nque res

pricsquam muro everfo viam ag-

j

Mdtïlv oftulat. .

Hoc gerus Demoniorum ,

greffuris aperiant, oppugnatee arcis

tormeptis aut aluüore loco detru-

17, 10, Chriftus sjehst,pon cjicitwr rifi in ora-

951

J

tione (j jejunio. L. borant hic non pa-

dcmux ; àut obxu:aco adyeríis pilis o-

íe

]

M

b

?$$

| bïS,CURSUäV VIGESIMUS,

xeieddentur inütiles, — Quid igitur

. cum illum adoritur ac fternit,.. Ten.

sCaufze eft , cur vos toties conquerami-

itio, quze heminemTejunio obarma-

- Bi , Orationes veftras. nihil efficete ;

tum oppugnar,inermis ipfa & enervié

[7

" .elamare vos, nec tamen cífe , qui re-

efl. — T'entatio inevmis & incffcax & Let

IM

fpondeat; pecere, nec tamen effe,qui

qui tunc pugaam ciere parat Dzemon, /erm.

donet ; pulfare , & prodire neminem

mox arquejejunos afpexerit , profter. jejg» —

——

qui aperiat ? quid actinet dicere Cae-

nicur , autanimocadit, Jejusantibus:

|

- lumad veftros zemicus rigere , velut

mobzs, Diabolus efurit, qui noflris fip,.Serm.

|

gre fofuüm ?. veftrze machinge muros

pfv f[atiatur ex culprs , ut .S.. Perrus. 12.

non evertunt, quia corbibus abftinen-

Chryfologus loquirur, Hincetiam fi

|

— tiz illas non vallatis ; unde hoftes ve-

recté S, Balilius fenfit : Prizznm illnd

firi,ictus omnes eludunt , vósque ipfi

v

praceptum accepit evfdam yue de lig o Orat.1,

ä

animo abjeCtinec porró in rem p

i

fiientia boni ( mali sderet.Hoc amtém de jeju? :

7

In.l

fentem intenti , tandem oppuguatio-

Jejunii &* ab[Hinentia lex eff. Primaé

h

Ü

divezfotrenzitio, al hominem beatá

mem .,ranquam nihil profe&uram ; o-

!

- gmitritig.

Cur ram facile fuit Danie-

fuà forte dejiciendum, illa fuit, qua

liinterfcere Draconem, cui divinos

ad hancabftinentiz legem violandam

honores tota Babylon deferebat ? non

impulfus eff. V idemus proinde, fi pef-

|

2lià de causá adeó feliciter res ceffit

'fimé oculati non fumus ; quàm porená

quàm quia fuperbum ille priüs Ido-

nobis tuendis relum fic Jejunium ,. &

m g

- lum dejecerat. infza quod fe Draco ab-

quàm Inferno formidatum,

DI

fcendebat, Z«l defiruxit , & Draco-

XL Obfcurum hinc porró non

*Das,

P«

nem interfecit. E3dem arte viri San-

eft, quantum virium nobis Jejunium

le 17

&i ufi funt , && idcitco tam facili ipfi

'conferat ad ferenda omnia , quecun-

quoque negorio de hofte ftygio tri-

que in arduo virtutis ftudio & exer-

z

Mukó au-

umphárunt : aggre(fi primó funr Ido-

Citasione nos premunt.

H

tem apertiuseft,quantam ill. d virtu-

lum , hoc eft Corpus fuumn , füb quo

f«mper hoftis ftygius latitare , séque

tem nobis tribuac ad abitinendum o-

ä

oppugnatu difficilem teddere con.

mnibus , qua nocicura funt : ficile e«

C

fduevit,

Verüm nos, qui ram ignavi

nim eft animz, ejus ope refumere fre-

fumus;auttimidi, utne ictu quidem

num; quod Apperitus , tanqusm e-

Id

anico Idolum hoc adoriri audeamus,

q: us freni impatiens , manibus excuf-

It

ne carni nofttze maléfit , mirum pro-

ferar, "Quid'eft caro noftra Jejunia

)yy,

Ri

fe&ó deinde noa eftfi tam non vinci-

"

non caftigata? Pifcis eft riativis fuis

5024

mus Dzmonem , at poxtüs crudeii e-

undis innacns : at attrira Jejonio pi-

du

jus fub tyránnide lugubriter cogamur

fcis eft in lircors arenis deftitutus, Em*

Dor

inzemifcere.

Et veró e$dem nobis

manisille pifcis,qui fuo in clemenro ,

ali

—— jileverfutiáiimponit , quà Dr:co Ele-

& T:g Hlamine, Tobiam, tanquam

Wm

hantem circümvenit

r

L2

2xpectar e-

devurarurus, terroit, ubi primüm fic-

g

pitar.e-

nim , dum hlc mulrä efcá fir gj:avivs, &

cgm jn littüs pro.ra&

u;eü,pal

N

&OX

P —

—

| ngiJEmNz'o.

.

259

F Tenn

. mox ipfe ceepit. -Etcepifcis inimano

nentia cujuslibet no

n man'ämanrïks',,

hum

vit

