nonníide promiffis ratis: certos. fa-

juogete fe;cuí maluerint s. nec tenean-

Dy

chint. Eft hic fons. graviffimarum

tut fubire jugum;. quod' nolint , aut

E

inter famillas diffenfionum, turpiunr

Parentumadidimperio cogipoffiat &

U

in moribus fscinoram ,, dum: diverta:

ferme ramen , ut fecundi (int. horni

(p«

afilijs genitoresfentiunt, nec pecmit-

fosderum eventus, multüm coriducer,,

[

tere volunr,ut quomipfi legerint, dc-

fi Parentum: perantur. & audiantur

fti

cant : idquefzpe non absque cauía..

confilia, neccontta: eorum: fenfa ac-

tit

Tuvenes fiquidem Improvidz juven-

judicis quidquam: decernatur ; nifi

E

tutis vidlooculos duntaxat con(ulto--

quando palàm apparerer , praviseos:

W

res adhibent ; noo mipüs inconfulté: ,.

ftudijs duci, ut non nif repugnan-

V. 5an

t

quàm qui domum emp:utus, folüm

te ratione: ijs poffer obtemperari,

chez; l 4

qualis il[a foris appareat ,. exploratec..

Saltem antequam: promiffa: firment;

de Ma-

lk

PParens, quem anni & experientía caue.

tenentut Liberi: Parentes confülete s trimdlif.

hi

i äürcm iedäidbrpn t hæc conjugij fos-

-

id enim negligere non poffunt, quin **

n

p-

:H

,l/;—"x

N

"

*355

iïi* MAT—RIM*ONIE SACR AMäN—m

:

TT

monilis.omné nque mun

dum. chl'läï

eentin ob(ervanrism ,quam illiscer-

LÀ

d

Xbus 4t

t debent: penéseostameneft , au-

muliebrem referentes.

?

quo om'q'.ig' F

Adet las

ditis Parentibus; facere , quod vifum

pedes dolentís & attonitz: Matrís ab-.

;

e

jete ;

Rebus his,abjebant, neícimus

im, p

füerit

$

-maximé(i antequam ad' Pa-

*

lsido.

quidagamus

e

- tueas tibihabe;nobis

rentes res deferretur,re ipsá, nulli. al-

v edfe

ligsta conditioni, promiffa intercefi-

fatiseft, FiliztuzAnimam nobis vin-

&t dudi

dicáffe. —Atque hisdi&tis. videri de-

- fent: caar enim. äïi:sv "d*mn?;ædf (landum:

eeenl-

ett,

fierunt, — Re&iàs utique miferanda

: ?

dlune

X

I V',;— Juvat affetre Eïüfb fïäm",.. quz

ligc eg'ffecPueila,fi, querendi mariti

cutáimatri relidd, fdemtamtemere

"

& aC

malé cauds fuvenibusfrenum inij-

cíat,netemeré: promittant, quod po-

H

alterínon obligáffer , cu

)

us violatio:

gmk Wt-

ia i

ftea: no!l,;e[;»:; $ & F&smu&os admoveat:

aierna'ipfi felicitaris jacturà , nun-

q'iuem"-re,p'ämndä',&etic : cüm Progee.

j gwnc— :

Mfart..

adpraftanda cum fide, q;uæ**.pr-omifö*-

s confll

rint, lnSaxonia Puellaquzdam: Tu-

nitorum fecuta confilium: & horta-

Delrto.l.

menta, beatátranqullitarehác. perin*

jj lide

..4

$D

veni(ponfamfe addixir , his additís

LI

o

diris : Sé alteriprater te mupfero, Da-

deac altérdinvità: porlri poruiffet

db f

quis.q. 7«

fect. 1«

monm wme Tapiat.

Verüm ut. ferrum:

h'æc"'enïm'pmpziusäobedien;ïiæ-fifïg&-qs

ij lo

sentibtt

csndens cerz: ínflar molle eft atque

effe confuevit. -

tractabile,durum & intractabile cüm

If.

j

'! refrixerii 3 ficamorisillozftu. defer-

ii nf H

ämqäe*

lt

veícente, Püella.,à fe penitüsdiverfa ,

XV. Si porró tam fandia , t

nullofuz execratíonis: vel metu, vel

honorabiliaeffe oportet, quz Mattl-

TM

memoriá, nupfir alteri. — Ventum: eft.

moniunr antecedunt , quantómagis

»

. j fof*ff 1

taliaeffe convenit, qux comíitantur.

»

n [

(olennesad Nuptías,, & poftlautas: e-

pulasad Choreas, mifera: ponfa pla-

Houoralile connubium in omnuibus. Res:

;e*lï',qüödf

né funeffas ;; imó plusquám fanebres..

lizc veltacente meloquitur, — Satis

Átun d

enim eft dicere, fponfos dum in Tem-

ectendn

Dauofiquidem maliD/'zmonts aliunde

adventantium Juvenumformam met-

plo, Parochoacteftibus prafentibus ,.

ylnt, d

títi adfaere » fa&áque faltandi copiá:

mutuo confeníaü- jusin. corpus faam

fpomm !

fponfamr , velut honoris causá, acce-

alrer alteri tradunt,Sacramentum fuf-

t hOWïï

pere mediam , & poft non multos

cipere, Nequeenim in obícuro eft,

cotdic

in otbiramfaltus , infelicem, ut aécíf-

quantamrescam fanctaanimi purita-

s

pitrescuplram pradam , (u

blatam in

rem defideter, — Unde fiquo finiftro

) W

Í

/

auras fecumafportavere,

Facile eft

cafujaut etatis. autoccafionisillece-

j

bris , aut aftaDamonis contaminatí

copitare , quo hzc aliorumprafen-

"

tíum terrore fintge (fa,, quàm repcntä*'

fponfi effent ,. anté faltem ,. quàm fo*

í ugnäü* n

[

mutata in plané&tum cythara. Auxic

lenniinter fe ritu contrahant , labem

l

horrorem , quód alteto mox die ,. fub:

animí emnem accuratá Confesfione

:m"'emi' ,r?e

|

!)

n

firmat

!

horam eandem,ijdem;. qui heti Juve-

eluant , & ingratiam cum Deoredire

d

1

Á

nes denuofe ftiterint,veftes,annulos ,

rint,. foediffimo fe

, d ).

&qufq'a-nt;'i—dïnïi fece

"

-Aaa

facri-

R. P Segneri 84 Chriff, Inffr, Tom,111,

P

——

--

379

DISCURSUS VIGESIMUS. wmfuä ;

factilcgio 4 in*ipfaM*atrimdäij (ufce-

quidem piesasac..revcænäa crefcent,-

Leonem fe-

a

tione , confpurcatuti,

fi oculosinvos ipfos conjicere non

neglexeritis. — Vos fiquidem,ó Coa-

del

minamojunt, fiquando cum Pardo

ceneteífa fuerit,non anté adLeonem -

juges,vos eftis, qui Sacramentum ita

qüü

matitum tredire , quàm flaminis aquis

fuicipitis,ucillud eríam iphi mutuó vo-

gnc

bis miniftretisi vos , nonalium ,. e€

fetotam probé ablaerir, -Et cantum

ju

qx

reverentiz Dzo anima Chriítiana non

Minifttum DEUS conrftituit, -

Ipo

?

habeat

e

Quin imó non maculz

XVII. Nuaquam deinceps per. o-

[

mnem fortaffis vitam restam facra ve«

furit

tantüm abftergendæ funt , fed cacan-

ftio minifterio peragetur. — Fierí qui-

&t

dum,uüt magna quoque animi religigü-

ceneritadine accedatur? quam ad rem ,

dem polífec , ut veftrümalicui, nullo

tl

alio,ad id muneris deftinato , miniftro

nifi fallor,plurimunt conducet, obtu-

gW

przfente , facro lavacro infancuius alí-

VO

tum primóin DEUM , Matrimonio.

quis de vita . periclitans eífec ablueo-

ad

prafentem , defigere.

XVI, Si, quod tese

&,öïcereäölu.—

dus ; quo quidemcaíu Miniftcr is ef-

fet neceffarij illiusSacramenti ; non

l

mus,neque Sacerdos,neque Ecclefia. ,

indiffolubili illo nexu Conjuges inter

tameneífer Miniftereum in finem pe-

&

fe conjungunt; fedhoc DEUS ipfe

culiaritet ele&tus à DEO , & ad quem

[

ordinario munere ejus Sacramenti

raftac: Molier quam deaifei mibi, Si

qul

collatio percinerec , fed. quem DEUS

Md

enim Conjugem Mar.to daret Éccle-

fia , cosque inter fe ne&teret , folvere -

ultimaín neceffitare, & prafenci lufan-

Non íta Laym, 1,

& ipfa nodum poffet, & facere,ne;qui

tispericulo,non repudiaret.

res in Matrimonio fe hibet ; hujus - 5 7- 10

fuerant, porró fint Conjuges. — Hoc

qu

cüm ipfanon poffit , nec unq

am €x-

ním Miniftci ordinatij fuax Conjuges P** ^*

aut

olvere hoc vinculo ligatos , (olus nt-

ficatalium Dsus admittacneminem ;

ii

cujus minifteriogratiam , eo Sacta-

li

irum Dzus ligat; quos & folvere po-

teft ; Undeillud ; Quod DE'US coz-

mento quzfiram , accipere poffiat,

dtn

jenxit,bomo uon fepa

ret. DEUSigitur. .

Sacerdos tum Miniftrum non agit,

W

L

3

ille

(cd Ecefiz nomine eas pattesobic ,

hujus veftri connubij arbirer eft

quis ín contra&u, qui Reipublice

conjun&ionem illam ar&iffimam per-

ficit ; ille Nuptiarum veftrarum ve-

nomine illi adeft , aliàs ratononha-

bendo; quoniam expedi: Reipublicz

rus Patanymphus eft $. & ficutomni-

magni momenti res clanculum &fine.

K

um oculis afpe&abilis Nuptijs illisin

Canaadfuit , itaompnium Chríftiano-

aibirtis nongeri, . At Conjugescüm.-

À

rum Nuptijs non afpe&tabilis adíftat.

formam non minüs , quám materiam

ti

hujas Sacramenti fuggeraat, non tam

m lliïih &

Hanc equidem cogitationem par effet

excitare ín vobis fenfum pietatis rene-

partem ineo maximam , quàmtotum

Y

efficere dicendifunr,

rum , & omnium a&tuum geftuüraque

XVIIHI, Atq;utcrefcatin vobis ma»

compofitionem religiofam , dum tes

L

L]

qua

e,»

ifta F*Wme : ptofana gericur

gni hujkustyH::ri j Aæft*imatio perii?d

ac

dg

-

R

-

: 371

: ïäe- MATRïMONII SACRAM

ENTO,..

t

DERUUI

ambitione , acfaft

, fed pmvideüäi :

ac veneratio , in univerfam quoq; Ec-

LÀ

curá ac. miferatione ,-quod quidem

»ä COü'

clefiam curioïum;obmïnum defigite

5

more fuo Augu(tinns palcherrimé

H

m i

quzinhoc veltro connubio iliius a-

*

*

mipan'd:'l

ux 90 de

hísverbis expreffit

Y

INon pri

* Civit.

Muo o«

nofcit connubij perfe&t«m imaginé ,

faed provideudi mifericordi

fs

:

l, Qu

uoChriftuseam DEI flius fibi de-

fuperb:ä 3

4

)

Atque hzc cauía fait,cur

Dzus mulie "

]

Ípondit ; exípe&tátque inde novam

fóbolem.é vobisnafcituram,quà Ani-

tem é víri cofta effinxerit , ut oftende-

F!PEïïw 9

lii fe

marum Gidelium, & ejus glorie fervi-

ret, ipfam debere e(fe (ociam , minoré

licet : fienim mancipium fingere eam

f:eriqai-

entium numerus augeatur , &infera

Utinam Conju-

voluiffet , utique ex aliquo humero-

j n

A fecul

a propagetur.

rum , aut pedum o(fe eam formáffet.

R

hriftiani , dum

nexuillo tam (a-

oges C

Non ego vobis hic illos imitandos

pl d

cro ,quàm ar&ointerfe vinciuntut ;

;

t abl

ad hec,h

isqu

e fimilia; quz fide Magi-

propono, quibus uxores volentibus

imperant: procul ab hac abíum ft

ul-x

1

alb

fhádocentur , meniis oculos attol-

titiá, . Vz familiz illi, n qua colus,,,, r:bifï'.

RD

lereniur!. nz illorum Matrimonia , ut

€ffe debent honorabilia in his,que an-

enfi jus dicir! Lepidum quid de Sa- ,. 5s,

Áienpe

clorum fic dicta Gente /Elianus nattat,

Lal quta

receduat , talía etiam forent in his ;

'

A»þu;d hos càm fponíus fponfam domü

Vramentt

qua comitantur; quzque fequuntur ?

H DEU-S

tranfimus.

ducerer,ubi ejus limen attigerant , lu-

L

9

ad qua jam nunc

&abantur intet fe non ad. fpeciem

iil

HL-

XIX. Hancrem duobus monitis ;

qui enim víncebat , adhunc domi-

Nonito

quz vobis fuggeto ; abfolvo, Quid

nandí illos Intra parietes jus ftabile ,

ij e

velut premiam fortitudinis, pertine-

autem dico , faggero ? Suggefferunt.

Conjugü:;'f

illa gemini & MagniEeclefie. Magi-

bar, Non defunt hodie Mariti, quian-

iémuottt

ant: €$.74n*

ftri Petrus & Paulas, iifque complexi

te luctam manus uxori d

e) V

lieres dominate [unteis, H

oc auteim 2f 3« 131

l

fant,quidquid hoc ia genere dici po-

u P'J*T*ï-

teft : ut feiïiæ;Conj-u-x .Cbnïugem

eft pervertere ftatutum à DEO rerum

nod 6gf'r

ordinem , qui virofeminam,tanquam

honoret,atqueamet.

firi ( HC' $; Pe-

"m

trus maritos affatur ) quaff ivfirmiori

animo & confilio infetiorem , fubje-

Rgipuäiw

vafculomuliebriimpartientes bonorem,

&am voluit.. Hinc S. Ignatius Mar-

tyr vult,ut Chriftíianorum Conjuges. ,

o

Mariras Conjugis caputeft ; negari

"d

id nequitsillius enlm e(t hanc regere,

ea veneratione Maritos fuos profe-

m

At non ídeó verum eft , uxotem Ma-

quantur, üt ne nominequidem illos

:54'6&

fuo compellareaudeant , id quod in

)gfïg

p

)

riti fervam elfe & mancipium,;ut tra-

;;mï'-&ï

1 Politit: G&ateillam pro atbitrio poífi. Agno-

Sara quoque S, Petrus notavit , quz

"T p

vitedamPhilofophus, intet fubje&io-

Abralamum | Domini. ,appellatione

j

dignabatur, —Deminum eum v0CAHS, , poy i

nem. ,. quá fervus hero, & quà uxor

marito fabjlcicur, latiffimum patere

Ab hacporró mutuá reverentià & ho- — ,

[j

0

difcrímen: acpropterea Maríitus non

note fan? quàm longé abfun: illi Con-

debet velle effe Caput dominaudi

cedis Identidemfe a-

) FCUM

;

jug,cs ,,cg;u»i uam f

Aaa 2

gno-

tss

72

*DISQURSUS V[GESI M—LIS QU!NTU:S a

gnemínibus appellitant, . utne in pro-

amantta ntlm ,dum.etate fl «.e,ï &fot-.

.:;Ere;t'i i

ftibulis quidez fardiora audiricon-

n*-ä:. u nde d Kææ ic dä;&ï llüiPUiäjnï; 53* u ag

i. as

x b wæ

tingat, Perpendant iíti, (e mutuolioc

Íe dies ín omni virá jacundiflimas ex-

contemptu & indigná tra&tandi rario-

pertoseffe ; prímam ,quà Conjugem -

(] Hd)?ïil)

,,!

,ri

il

[2 A

ne non ferantüm, fed Sacramentuim,

duxsrunts alteram ; quà eandem ami- -

o

du

n

uin Deuw ipfum , Sacramenti & ne-

ferunt,-. Amoris hujus exempla non

4

pauca vel inter Exhnicos invenire eft:

xüs illiusfacri caufam , utdiximus -

Q,;ini

pri

ncipem , contemnere ac dehonefta.

aliüs proin affargat animus Momi.

ldl

P d

E€.

- Ét quid tali in Schola Liberi di-

num Chriftianorum neceffeeft ,. quí

dde

fcent? Difcentnimirum & ipfi (e mu-

probé meminiffe debent precetpi . illi-

h, i (

»

tuó ejusmodi verbis injuriofis ac.con-

us divinirUxerem adolefcentia tua ng-

"

l, e

tumeliofis petere: difcenr, ubi gran-

defpexeris, Quo jubentur, non fafti-

Ut

ä

lu

EEE N

diufculi evaferint, Pacentes ipios non

dire conjuges anus , quam juvenculas -

aliter habere , nec reverentiüs, quám

adamayerant,Ecnon fenectustantüm,

71 Blancin f

1 Mv t

ipi fe muruó habents nec verebunzut,

fed & motbi, eg«ftas ,& quidquid ali-

] v

quidquid injuriarum eorum ex ote

udinvifam Ingratámque redderecon-

jugé petet, extinguere nunquam de-

E szïl; 4 u

&

t

audierant , malé dociles totum ipfis in

faciem regérere : infigni enimveró

berz,quem maiituscopjugi: debet , a-

M

*

!

pulcherrimi exem pli fractu, Filij He-

morem ; fiquidem imitari v

"&mg-

&

breorum Matre Azotide natí,noo He.

rem,quoChriftus fertuc in Eccleiam ,

n

OE

brzá , fed materna Azoticá linguá &i-

femperquidem charam, amarámque ,

ü

diomateloquebantur: quia nimirum

Íedchariorem nunquim, quàm cüm

t

hac .C,t;brb ,loggentcïs Pa:entes audie-

graviffimis preffum zezumnis videc 7-

rant.

ri H:Zigzït.e L?xeres veffras jïczzz*.Cäröffw

XX. Edi porró reverentig hujus

Eccleliam: Evóbeatam Rempub

:

licaen.

LU

parens amor eft, quo fe Conjuges pro-

Chriftianam , ( quo principió, eodem

t

femper deinceps Chriftiani Conjuges.

fequunitur ,. viciflim ramenilla amori

"-

huic confervando augendóque plari-

Íeamore & affe&tu com pledterentur :

*

Tadh s. lt

I 30'

mum ferviet ; unde minimé jam ar-

Sed veiíucillimus Hoftis Dzmon, quá

arte ignem apimavit, cüm ardore(fst

duüm'erit alteri éríam obtemperare

monito, quo Conjuges amáre fe invi-

profanus; eádem exringuit , cümjam

€

cemjubentür, fiquidem felixacbea-

ignes noneffent,nifi Sacri : fic ucaee

l

faríus bic fpirítus fontis illius dominus

4d Eph. j

tum fuuim e(fe conjagium velinr, - r

H

diligite uxores veftras ficutChriffus Ec-

e(fe videatur , cujusaquz tam accen-

l

—)'Q-ZI.VS.

clefatm, Nobilem enimveró Ideam

dere folebant facem excinctam , quàm

extingusbantacceníam. Et tamen Le-

änïc;riS-Ch:i—-üiani«s Conjugibus Paulus

*

*

Sicur Chriffus Ecclefiam :

gum oraculo Uxor. eft Marito Secía r. ad-

eaque teid procul dubiovult , uc &

rei bumanaatque divina. — Quin fi $S, versisC,

;

fan&tus , & perpetüus acftabilis ad fi-

Literas audire , eatámque verbis ftare 4e «

nam

.efo-l.

nem' lffqüe hic ämOï fit.- Ali) uxorem

volumus., oportet anjugum u

ü ri bgrepfit.

um

d 4

E

D

|..DE MATRIMONII SACRAMENTO.

äe-f-:&fos,

| Fla[ï an

J

-

| am ,fpiritum unum. Qua

quitur) quod ce facere par erat , & Pa-

reates de(eruitut cue fe. fidel, crede-

int; lus

Malath cagsá Malachias dixiei ZVonse u re-

E CTDÉ

eet,ea (pe níxa , fore ,ut quod (upete-

[imaser

cit,Cd vefiduum /psrieses ejws eft 3. t1oc

Hemil,

rat vitie , in pacecranfigerer , & cecum

At jugem

de lieell.

refidaum fpiritàs S. Joannes Chryfo-

lemami.

ftomus ex ftimat elfcConjugem ; per-

jun&a beatá tandem pererinitate poti-

repud.

hp g

indeacfi Dsus , fancti hujus Ao&oris

rewi. . Ár tu pro eo, quód Parentum

locoillifis , quos amoretui indu&a

enice dl

o;inione , partem. aliquam fpiri:üs vi-

Ti

reliquit,petínde erga illam tegerls, ac

li

talis Vito,refiduum autem ejus Lxori

[

L. a

- dederit

z

Linde pergit äïïem.*??wpï-h

nautice in triremi turbze prafedtus ,

punc verbis , nunc verberibus pe(lime

t l

?lp?;emig,l ta

, Cuflodite evgo

g;ir:z'mm'vgämm ,id

miferam mul&ando. Quancüm,pró

TTE

Albert, 6 ,

uclaterpretes hunc locum accí-

Iyrau.

plunt.cuíftodite veftram uxorem.

Superi!hac immanitate tuaabominae

yoodt

apud Le.| .X X1, Quàm ergo atrociter contra

bilem te DEO facís ! qui &i pacipit ,

u

gRiancin

uc vel inimicos tra&temus clementer

Vtamy,

officij faiLeges dcliaquant viriillità-

TH117. iim non in belluas mutati,quitixores

& humaniter , quanto ampliüs exp of-

äquiäa—ä«

ex

50 n.dr/'

iderecote

Gez. z

uthoftes habent? Proptey hoc reliaquet

cet á matíto,ut patimodo habeat mi-

dbarebit u-

(ellamillam , à Dzo fibi donatam ,ab

24

bomo päzt,räm,ö' matrem £ 4

qum de

v magna illaac prin-

Eccle(ia commendatam ,quamque ip-

od

3!

xari [ae. Hac fai

feprefente , &arbitro Parocho pol-

lr amo:

c6ps Mavwimonijlex-Adami oreà Dso

licitus eft habitarum vitz fociam, non

initio tstimMundi condti promulga-

df hnn j

(ervam , & mancípium.

3

« Eam ad amuffim implevit Chri-

;ï,ämgus,

ftus DEUS Homo , de quo precipue

. XXII. Neque veró admit

to*' F;ïgï-

uäm cflm

tum Adamus loquebatur.. Chriftuse-

dam illam excufationem, quá quisaf-

ndes D

nim, cüm carnem noftram affumeret ,

(eratfe jam ampliüs ferendo noneffe,

7077

Quideoim ? Ánnon,fitam delicato

certo quodam modo,S. Auguftiai fen-

ngublmæ

wniiá , Patremreliquit , uufervum in

eít tomacho, ut d.gerere nihilpoflit ,

jo, t

dueret S-raftqmi Matrem , cüm ad Pa-

nequequidquam , quodalij peccent,

Cor?

Ü

A

]

'Tïä&-op

tiendum moriendumque pro peccato-

tolerare,praftabat fe folo vivere, nec

ln ^

in jo,

in dividuam vitz cum alia focietatem

ribus fe confezrer:ídquetotum eo fi-

æ!noB»Q?S

ne,utadbereret tixeri fua Ecclefiz. Si

inire? quicapítee(tcereo , radijsfo-

at

autem rioftra(pe&emus Marrimonla ,

latibusne feexponat, Noffe debebat

: iif

illud , quod non illepidé de femina

Legis bujus us & obfervatio ad uxo-

. f

Philofophusilled xit', dumfeminam

fespotiüs , quàm maritos pertinere

videtur,

Vir ut uxorem ducat , nec

appellavit Z4Malum neceffarium , nam

Atf l((w'

Patrem fermà, nec Matrem, necdo-

eti hzc malum aliquod (it , abíque eo

tamen familia nonftat, Procul ramen

mum deferíic, in qua narus eft : deferit

a

autem ifta omníia Uxor, qua maritum

etiam abeoabíum, ut mutos vos fut«

[

HO SEM

)

fequitur. — Fecit igitur Uxor ( ita $,

dosque velimad omniaConjugum ve-

uinüsS

.4:";:

fn

ïtv

Rrgmm ertata : c

orrigenda funt, fed

v.,;,

: Joannes Chry(o&omus .marit*um allo-

Aaa 3

Don

ii lu

i

!

j u

I

il

374

E

msruasus VIGESIMUS ngms

non Ínfanis s!amor bus,non verbemm

ocülum vimagna. fmpa&a; tatm afm

gsm

H

accxbmtfz, non injuriarum d:&eric—

obiter vulueratus eft ut doloris vis ,

bl

rumque 2C€fV&UOB€.

Sic deli :nquen

fpaímo.aceedente, paucor poft dies vi-

ges

tem monere.perinde forerac luto im-

vel

tam. ex:orferlr.?anïo ftetit huic Pr;.n-

mergere manum,ut faciem alreríus la-

hü

cipi fapenter horranti Conjugi non

ves, Subindealtüm omnia diffimulan-

themperaffe.

7'Ju*:c rarum hoceft ,

n

u

da (unt , nefevsmas:mpmxuma ma«

etiam plebejísaut privatisin familijs ,

lum exsfpetet: quisquis enim fibi per-

ur negle&a cautz Copjugisconfilia ,

ür

faadec fe vi, fic&i nefcià, nihil ran-

difuaden: äsahqusm Ltem , certum

!

&

dem non extorturam,d;fcerrandem ,

quodda**n commercium , &mercatu-

a

invitis canibus venationem nullo fm-

ræfocxetatemlmpwbams dehortan-

&

öhz fucceüuoue m&.tuf

tzsa(pand-*ndowoaho , €xidum ac

Ia

dt

XXHE EÉrrant& in hoc Matm :

erniciem: familiz accerfam.

quódjus & zqui ïatfïn*: (empær pïofe

AXIV.

R

Igitur , finít Apoftolus ;

ftarearbitrentur , cüm fzpe Uxor non

Quuiquiaue uxorem jimm ; Jfeut fe

d

malé fentíat, etiam cüm alia d marito

apfamm , dilgat : Uxor antem timeat vi-

fcnm

& q:ïamquam fermé mulíer

)

mmji'r/:m Debec nimirum 'Uxorís

nec provruem:a nec eomxlro plüs

in Copjugem amor etíamad reveren-

(i

quam maritus Väläät ; DOnD um tamen

tíam afque profïaere, cüm maritum il-

p

ïa ut vivam,d Dzo fibi datam,vite mo-

ïO

matito caró ftetit Conjugis confilium

-

non audx(fe. Henricas Secundus Gal-

rümque normam obfervare debeat - ;

f

$

llarum Rex in ludis ac decurfionibus

Quod vel ipfos Ethuicosnon latuit

6'

:

cqu.?mbus «qua in Margatitz Sororís

unde Phx!of()phusc Exiflimare debei.: O0

€00fh Fv

f£

nuptijs mazimo Equitam nobiliffimo-

i

mulier mores viri effe legem vita fua ,

rum concurfu dabantur , plures emu-

ipipofitam fibi à Deoper conjuntlionem

W

los magná fuá gloriá devicerat.fed non

Matrimoni. Defipmm profe&to idcir-

L

minore fermé periculo.-

Rogavit

coillz,que mala omnia precanturijs ,

proi np!usæqua audentem Regina ,

quorum operá Initus, perfedtüsq; eft

vellet potits demceps fpe&ator adeffe

cohtractus connubialis, Nec re&t: txsif-

|

eju(modicertamirum & pericalorum,

le (apïunï quz, omnis d Hlnfion:scw-

asss

quamxï is (aam deinceps Majeftatem

famin unum femper maritum rejici-

ebjicere, Sed Henríicus laudis ac glo

unt.$i,quà effe debetet, pwdcnua ac

ïiæ appetemxor quam Cäüï!üf, ltetïïm

toiexamta Conjux effer,i non maledi--

E

petc fubmiffos nuncíos monenti re-

Gis certarer & exccranoni*bus,festo

V

fponderi juffit.

"Adlinc femel ,& gon

precibus caufam fuam ftudiosé com-

-Rur-

mendaret,nz illa tandem marítum lu-

amp/m:. Vates*v:derxpormr,

fus enim certamem cam Équite aliquo

craretur,ut fuostam m ulte aliz vittu-

auíus , diffra&e lancez fragmento ,

temclzfæ lacratz fünt. —

Sllül', utd l- Duell qa

per non bme clanfæ caffidis hfatum in

€ant, Taur um ferocem olivz alhgatu A 45

1;

man-

u

w

..... Es

s

CRAMENTQ; -

375

D5 MATRIMONII SA

-

hienínm alia ja-

xm-ätïf-cgeäïceæ,Quæ pacem domíamat ,

bilifoloinzdificàruat:

ciunt fundamenta, & ii míüs folü (ubs- —

t m

;enium mariti pernofcere cüreteique

obfecundare. SicquiElephantis re- ,

jiciunc. Ad Deü fe vertant,eóíq;deMas -

tis Yi

d dien

gendis pre(unt , nanquam candídis

ttímonio fenías induant plos fandtol«.

que,quibus ad hanc diem carebác.An- -

ilc Prte

veftibus induubtür, proprerea, quód

[]

hunc colorem belluz iftz horreant

E

teomnía cüra Ipfis fit deteltari , quid-

t

jugi n

quiautem bubalos regant, rubei colo-

E

uid anté,quàm ratum e(fet Conjugl- .

ls

tis veftes prdc*u*z'haïïæäm,ääm ifiuscos.

umjpeccáruntzarcanum hoceft , quo.

paxatque concordia, diu aliquà«

xfa-

vonfln,

. lorisafpe&u b«ítias has efferari con-.

fiet. — Eft aliqua, qua nec rixari , neC.

milia exules,reduci poffanr,

Quid-

, (

dustrita

exprobrare fuo marito deli&a ceffet. ,

quid enim finifiti ejusmod: Conjugl«

bus accidit, fru&us (uat illius potefta-

dho

& ex[pedkat ,

ut maritus (e emendet.

tis,quam malus Demoninde ufque à

Faciliuseguidem ventos rpeti conclu-

:xifm u

detis , quàm at cogvitiando maricum

Martrimonio inito ín eosobtrinuit, Quí

6

Tüä » gp

[

In

refipifcere doceatis. lacrepando red-.—

Conjagia ia fufcipiunt ut Deum à

7

|

;o&oïuä i

M

öfw mente excludant v Ym pot szm

detis deteciorem, quem fuízad Dzu

:,fm[:

tem Domonium [upra eos. Veiba hac

tl o

preces,colerantía , manfustudo nullo

negotlo corrígerent, Quam penulam .

funt,quibusDzus nos erudit Raphaéle

Y Lroris

lis Archangili-ore , quantum (üibi no-

calen:e fole (ponte quisabjicerecftri-

teyte

ceant qui dpeccato connubia ordiun-

dul

gido fpitante. à Seprentrionibus ven«

*

li re-

£0 qu

à

imar&ifimé fibi idemaftringet:

tur, Neceffe igitur eft admilfi ma

^

ao

- ficquas maritus defereret familla:ita-

tractatione , dolore acperaitudine ves

eddet ,

rá precibus ad Deii, piarümque s&tio-

tes,(i uxor modum Ín monendo hibe-

onlttat :

num conftantiá & alfiduitate mali ra-

set s Érequenianuür & rerinentür con-

mär! [ H(—'*I*

cumaciüis, cüm illa modü ve(cit , & a-

dicem aggredi ,deftcuendo , quidquid

u /W )1; E

cerbé taniüm increpate. Sed äd*-finem'k

de peccato (apere(t. & d.ffenfionis ac

j

accedamus,

difcordiarum fpiritui auferédo, quid-

^

i dboidt

nis c;»s"änf

quid illi

]

urís competebat. ex noxis ,

XXV. Dhuplicis conditio

atl

':"'tu:c:,-.-;q

ui me audiunr. Alii jam funt.

quz in contra&u sdmilfz fuerant.

)

Qu

«

d

XXVL. Alrera conditio eft eorum ;

V

Conjuges: alij Mstrimonis meditan-

( [g&t] I

Üur,

illisjam. inzægïuwj noneftpra- -

qui nullo dum nexa devinctifunt, Hi,

qfionn

jl

- ftsre , quz Conjugij pactispremitten-

cüm contrahendi connubij opportu-

ili

frmit

da dixi, Supereft proinde, utadea

nitas fuerit, rebus fuis diligenter invi-

d

n

' animumapplicent , quz confequun-

gilent, xnec.dub*icejnt,qluin exmodo & .

od

tur, bácque ratione fua honorenr con-

adjundtis, quz in contra&tuiflhoc ob-

"

pubi». lafuper fiadineunda hac ín-

fervabunt', magnam partem pei;l?i;.a;

j

lott

du&ifunt caufis & rationibus huma-

& reliquz deinceps vitz , atque etiam .

pis tantüm, aut medijs ufifunt parüm

.falutís eterna negotium.

Gloríerur

gathun ,

- jdoneis, quin & peccam

inofis,eorum — fponía, & & ipfa cum illa alía dicere

j J

-N

] ,q'ï

ru m Tn?.'

'Al['lï

fequamg: exemplum , qui ædgsxixnfta- .. DEO poffit : ?M[mf fufc'zþe-rþe'f(/i

€Hum

L]

yæäf

p

»

n

TE

376

DISCURSUS VäGESiMUS SEXTUS

eum timoretuo. — Sinimirum nonipía

rito unanimís plan& &cmcors ceden-

[

prxor maríitum quarat, non prior invi-

do,ubi equitas.fineb:t, mariti volun»

[b

tati Cusz timore Dei,

tis , aut Infciis parentibusfedefpon-

Hactatióne tam

hH

deat.

Si Majorum atbitrium non ad

fandá quicunque. connubio ;un&i

fuum infle&ar, (cdzïlomm;p(a fequa-

fuerint, d ubitatenon- dgbem.qum €o-

tur:Cozfezfi Et (iis confenfus cum Dx1

rüm aöNupctas 'vocatus Tesusadfuerit,

n

timore conjunétus fit , um timore tuo,

/

ijsd&mquebene precatus (it , qaarum.

Ti

Sianteracum connubaumz l'a familia--

qwciem precum virruce .vitam hisnc

li

ritas cau:é declinata, qui tam facilà a-

mo:talem. tranquillé fandéque. exi-

t

nimíü inficits fiitum ad Matrimonium

gent , confummatam. perfectamque:

d

in Ecclefiz oculis peafïczendu eo fíae ,

beatiatemin immortali illa- felicitfi-

cá fide,eá reverentiá,quas functiotam

mé Chz:&o jam afpedtabili form&^

e

fancta cxtgebat

" denique nexu illo

bcne pmsame con(v:-

intímo ;am cemsa&o vi x:rk cum ma-

cututi.

22

ES

y

i

DISCURS

S XVE

[

De criminis e/fdu!terzz fædzmæ.

;m

d

I,

L

;

b

Aud quaquam teme-

dla Leges conculcat * profanan do Sa-

uU

ré locutus cít ma-

1

1

,.

cramentum , quod przcetetris ma.

(

K

$, Reg

gnus Propheta Na-

Pa

12.

RUT

gnum dicere Apaüolo placu't; Sacnz»-g;kef.s.

[

i

than , cüm Daviídi

mentum bemagsum :j? mCJard?a,fs' D MT

À

(s

E

II

ä,

Regi patrati Adul-

Ecclefía,

- Quare fr ufus obünuit,, ut

terij, deformitatem

furem , fialiternon licet , clamo*nbus'

i

K

ob. ocülos pofitutus - appoficiffi-

mfequantur ,qui ;a&uram paffifunt $

It

mailla in Parabola , de ore ab opu-

Tenete fürem, tepete favem., voctfweran-

lento hofpite pauper:ablata , adco-

tesijuce etíam meritiffimoijsdem voci-

nam adventanti peregré amico pa-

bus contra adulterüclamabitur: Tenete

randam , crimen illud fa:diffimum

lg dt

firem matfate farem ; Conftitui liodíe

Miti,

cum furto comparavir,.

Nam & A-

palàm ficere ; quód ad condemnandü

dulter fur eft ,

: dum non

Tig

& in(ignis

adulterum , ità contentiffima voce cla-

rem , fed honorem aufertalten ; Dec

li

ment, Rat:omtra:pfum circaipfam

domefticam turbat quierem ac pacem

Lcges.& füpra ipfum Deus xpfemet.(d

effiingendociftas , claves adulteran-

Ye

quod profe&oó fufficere deber , utcf-

do,fed prolem illegitimam In fami-

frontes h: furtes fefeà furlslms abfti-

hg

liam intrudendo : nec natürztantüm

neant ;cüm & l'upx(æpe agnellü den-

Tà

fl

lcglbus , ut fures bonorum caduco-

tibusjam prehenfum,excidere finant,

rum, fefe opponit; fed igfas adcó gra-

cum

sf-*—&

i

DE CRIMïNiS ADULTERU FOEDH ATE

277

cedun

noítra accidit,.

Impud:cïzi fcïpsa

cüm m gnis à tergo clamoribus pa&o-

UiS

YOult

res inftant, Lupum ,. Lupum xngam -

ferpens eft omnino: peftifer

D (l

nefcic? Sed cüm Impudicitia h,uftl ig

mmes,

judi

RU

jungitur , tanquam ferpens. gemino

& devorate,

ine

II n 1p(o igltur adulterl'animo: ,.

paftus veneno, innato ,

fuerl

ante'omnes , clamat Ratío, fuo: illo:

quis: explzcet » quantó evadat nocen-

ganum

tlor ?

- Videat proindeadulter, quám-

notisfimo oraculo, quotorum: inter

- fura-

Dhie

homines commercium nititur: Quod:

mulms uno velut dentelzdat :

tur enim. Mauimonio, furatut lxbens,

! Al

tibi mon vis fieri,alteri ne feeeris, de

furatur familiis, Reipublicar, Naturzs

tNIJg

effitum eifr animo cujusque altistimé:

d.

& indelebili charactere mfculptum

Eccle(ie ,

Dee. Mammonmoquide*m*

QU

e(t, Sevetus camen Imperator aureís

illius: nexüs. violando fidem, quem

i&zerrs conclavis fui für*nus infcribi:

fola. Celemqmn (Oïvere mors porf:ü:

jsfik, Hoc ipfam tamen furum x&o—

Liberisautem , legaumxs illeg tíimos:

rüm excorde, perinde ac memori,

permifcendo ; Familiis ,. inferendo

jané erafüm: videtur. -

Si enim ex

alieno natos fangumc si Reipublmæ "

at

eorum aliquo queramus: An carum:

incertum faciendo, quis quà ftirpe fit

tibi effec ,. fiquis alius. conjugali tuo:

progenitus: ; Naturg , pctverrendo

illum ordinem , quo ipfa jam inde à

thoro v olato, te, ;uamque familiam

prebso non delebili afficeret ?' Si qui--

rmcipio unam uni. deftinavit ;

"Éc-

- dem refponderit,. carum. idübifore,

clefiz,, il lud dehoneftando connubx-

deferamushominem ;

um , cui ipía folenni rítu. bene pre-

A ngen ül emm

ámdo d

porro habet nihil,.

At fi negaverit ,

cataeít : Deo tandem. dl: illuden-

eus a

palàmque edixerit; zquiorefe animo.

do vinculo , quo Deus ipfe con)uges

tj oftti

intet fe devmx:t.

centam plagas 1 ïaturum quàm ejus-

Vetéergo magnus

lrþ&*ü '

modidedecus 5 quíitandem feri po-

far eft adulter, imó omni fure dete--

ioult

teftut animum ip(e inducat ad admit-

rior ,. fire&épronunciavit Chryfo&o-

amo

tendam,& inferendam tam infignem ,.

musi a4dniterim latrocinium efl ; imo Hom. 3

UTR

tamque probé ab ipfomer inferente

omnilatrocinio gravior transgre[fio. -

dnbr. ad-

Tbeffa*

od

cognitam, injuriam atqueprobrum ?

iV,. Auget hanc Adultetii turpitu-

e

dcm q

3uomodo nop horrore totus obï:ge

dinem , quàd fit furtum admiffum à

m

sSerm. de (cicd Quid bievefpondere poffint- lnbrici:

locupleze. Si egenus fame ada&us

h uW/

mariti;inudeo (. d:gna notari S. Zes

tollit alteri ,. quo famem fedet ,. non

[

| pudeit..

d,,mü

nonis verba funt ) qui quod pati nal:m:,,

deeft , qulai:quo ufque excufet ,

libenter efficiunt.

m:frn vicem doleat,.

Fzramr enim,

Pro-v. 6;

T

u

*

I1T,. Phyfici afferunt, omneanimal

ut' efarientenz zmplmt animam : íed:

jftd!

Eï

kmc

venenatum, fiquando alio etíam ves-

qui panem furatur ,. cüm p!enam illo:

nenatoanimali vefcatut. , fieri vene-

:[ yeo

peram circumferat ; indígnus eft ,

natisfimum,, cüm hoc cibopeftis pe-

quem alius miferetur.

Non ego hic

fjf

ii à

q

fte cumuletur.. Id quodin re.quoque:

aülïmaum non. eífe. dignum vmdicxs

R.P,Segneri $, ChriftInflr 'Tom.ALI.-

b?

eiz

t

qn

agnE.

-

J

D

DISCURSUIS vzsäszfg-ius SExmg;-"

a

375

ftatuta. fervarentur, ut

fares publid. -

Dei pená Javenem , nullo dum con-

| ïnü

pubii vincaloinnexum , (i vetite cu-

morte multantur ,ita alienithorivio- — -

u bi

piditatifüccubuerit , &libidini; no-

latotes eodem puaitentur fupplicio ; -

firo tamen res intelligendi more vi-

tanióque id magis,quo graviuse(t a-—

Bd Q0n

jf Mp

deturaliquá dignus miferatione, 6 fa-

gitíum;uecgravius taotüm , fed quod. —

D qef

me, quátorquetur , voluptatum im-

quám faciléperpetratur, tamnon fa-.

i

[5

l te(citur 5 atque ide

lg

ulfus induci fe patiatur ad paícen-

oieno d-

dumfecibo noncenceffo, Qaidau-

get petenriore.

:

" ni

VI. Si à Cz

du ?F"IQ

tem noxz (ue prxtexet maritus, cui,

fareis 'l,e.g:gþu's* ,t4rra!1 ( "f-'äy,'fc, intel.

mus ad Pontificias, ethi Eccle(ia ut be. /exipsus,

14 140R

cüm domi fit, quod comedat, alieno

nigna ,Matetifanggin;iä pecoá adulieros 4e 44ul

T

M

if

tamen famempellit ? Imó, 8 Philo

tll

non erravit ,tanto mínüs purgari. po-

nonpauniat, punit tamen posnà » quz r«

5

kb

üsac

natuiá fuá mulià. eft atrocior

3

*

E

teft , (inemiferatione judicand

commacicatione videlicer, & àfide-

Pü

uniendus , quod generis humani

H

hoftis publicus,fuam tantüm.

ad libi-

lium confortio ac numero fegregatio-

ne. Nequeeít, quód quis exiftimet,

dinem implendam tam grave illi dam-

num intulerit,

ph lonis

verba

prifcorum feculorum Chriftíanos le-

Lib. de

fant..— ddulteré capite plelendi, ut

gibus quidem & ftatutispugrá(Te con-

"

s fating homulos, (edftatu-

-

fpecial,

ublici boffes bumazageneris, 1xa con-

ca hu

j

*

leg.

tam íis paoam reipfía exactam non

tra hos infelices Ratio vociferatur ,

d

fuife, Procul id à veroabett. . Et

fuoque in confcientis tribunali , (i ce-

fl

tera filerent omnia , non tacité (uam

inprimis quidem beatis illis feculis

iU

N

tam procul erantà tam abominanda

illis foeditatem exprobrat : )u£ C0n-

N ;'CWQ -E

hom. de

