mittit: Adulterium, etiamfi nullats ha-

labe, qui Chrifti fsquecium nomine

LAzs

^2

h

beat accnfatorem non defivit tamen u-

cenfebaniur, ut Tercullisnus non du-

bíiárit Echnicis , omnem Chiiftianos

[

tus feipfur accu[are : ucinquit Os au-

reum, Sed nec circaipfos Leges filenr,

calumniandi occafionem eduló ve-

K

Ío

nantibus,in faciem dicere ; Cäïifziä'?þokg. /

quibus undique q

u-edamrgodo* cit-

u

cumdantur.-

?

uum uxori fua foli mafculum. BAÍCi,c, 46

Qain eó antiquiffimus hic. Do&or

1 Eþ.?k ä

V, Etqu

X

idcn& prïrii-ö Leges Caía-

Cs ]

rez in Codice mortis fententiam con-

progteffus eft , ur alfererer , tam abge

; &licét Au-

- Ad a |

ta adulterum . ferunt.

*

minaadi Hagi;i*i reofpem venig, eriam.

|. hilu],

à Deo quacunque poenitudine obri-

thenrica rígorem . hunc Codicis tem-

J

nendz,fupereffenullam, |Quod eifi -

árir, quantum ad Uxorem attifiet,

li

&:

f

exüs debilitatem miferata , capitis

planà faltum eft , & certo fidei do-

gmati repugnat , fatis tamen probat,

fi

poenam.

^

virgarum . & catceris -pænä

rit , hzc tamen clementía ad

uim deteftabile illà etate. vifum fit

mutàá

Adulterii crimen.

mariros non fe porrigit ,

íed quoad

Certum omaíno

[

eft, hác do&ktriná velat la&e tenerum

lpíos priore

illa Lege ftandum eft,

mbuiffe,

Quate fi noft

tis hodie mQribunggum

Chüafti 'gfïgenx XkApofkalos i

E

2

l

N

»

372

3 m -Ab—:iprsmx | FOEDWT*E? | !

J

T

tur

( Primís quatuor anni

X

$ ad Eccle*

isAilléfséque il

fümmum omhis li-

horivio

fh-i)!'.'-,x

fiz foresftare

(olebat , cum lacrymis

&. Clem

. bidinis, maximéautem Adulterij

Orans ,

pplo ;

rotem : adeó ut. S. Clemens ,. Petri

aliorum Fidelium preces impl

ueld

Ep. ad

quibus veniam delidi:ímp

etraret.

Jac, fr.

Apoftoli & Difcípulus & Succeffor

d qux

Qu

atuor - annis erit. deflens, Proxie

100n f«

Dam,

referat tanquam fententiam S. Petti ,

Decretam Gratianus ' re-

nio qui

nquennio Ecclefiz illi patebat.

f indif

id quod in

aditus , fe

d no» nifi cüm verba ad po-

tulit : Qsid

2 omnibus pecm:i.g Adult-

e, quid

Quod fitamen , quz

.. palum fietent,

Quinque erit Atidiens,

49 omn,

t£yio gravins ?

inteteffe

l'düm'/, iti

l*l&n«gju 7«:

hominum im becillitase

(t , é Chriflia-

Mox alijs quataor annis. fic

!ul bf- ht

ome Íícelus

licebat rei diving , ut tamen inter Poz

.pnotum numteto tam enr

M d

nitentes locum occuparet. Onatuor

ükh QXMW'

aliquando nonnemo admitteret, vo-

- erit fabfiratus, .

Ulümo denique bis

lebant Apoftoli, ut publico aliquo

p lr

ennio caierorum quidem favorum

; pænitemiæ"gcnere'omnis-i!'äe* cteden-

& li

tium cortus, ex quo erat , qui delique-

Eccleüa.

gratiarümque particeps effe

poterat,

at non fanctiffimz Commu-

*grcgazio-

rat, tale prob«mm'e'ïucra conaretur,

exllimet

aà videtur allufiffe Paulüs ,. càm ad

nlonis, . Zz duebus confifteus rne

- Communionc. "Temporis longinqule

ao lt

Corinthios fcripfit, admlrans , quód

ilceote

tet,

tàti paenarum refpondebas. afperitas

eorumin numero toleraretur adul

du

:

& inceftuofus quidem, nullo pablici:

totoenim intermedio rempore crebris

lum 00f

doloris argamento , quafi magis illi

per hebdomadam jejualls , variis aliis

yj R

in cinere & cilício poenalibus operi-

fibi in cetero:um placerent innocen-

is froils

- bus, longis precibus fefe Poenitentes

: tiä,guäm( ín hujus culpá dífplicerent.

affligebant, quod fuprá pluribus , ad

prinaà

y,Cor, Etvossuflati eflis , €9 non magis lutium

; nomit

$2

noftre atatiscam mollisac delicate ifv

babwiflis ; w tollatur de medio ve-

: [100 Gl

flrfom , qui boc. opus. fecit ? Qu A«

tot peccatis pudorem , mefnini me

aanfai dederunt Chry-

enarrare, — Quisjam vobisfenfus eft

$9

halb

poftoli verb

d t

foftomo , utinde argueret , quis cum

AA. An(eculorum decurfu aliquid

| C/Jri/ffiïzf;

,

ES

vanti criminishorror effet, Uzus erat.

hnjus flagitij fecditati deceffit ? An

&it $.Do&or , € tamtim gemebat

minüs jamá fceleribus noftríis abhore

" 725555:3:'

EP. ?ïq-

Canonm

ret DEUS? An miffis Calo , rltéque

: DO&Uf

Paulus , tauquam tota Pgrdtz'm- Crvi-

x

simm i

ad am

tate.

x

obfignatistabulis DEUS hominibus

i

Pfyi'/o.'tä'.

"Vi Hec autem cüm íta fi

ïntæ,quif-

permífit, ut arbitrio jam fuo viverent,

,0'151 C

!

jam mirabitur, graviffimas illas pce-

legibus omnibus foluti ? Fortaffis ,

TA

dumantiqua Religionis noftrz fecula

"

nas , que de hoc fcelere ia ztate

famebantur £ Legere illas eftin Ca.

. cum hoc noftro contuli, non defuic ,

uv

nonibus Pznitentialibus S. Bafilij ,

cui fufpicio oboriretur, quecunque

Z

de antiquis di&a funt , à me con(icta;

P l

can. $9. Duplo major erat adulreti ,

e

quàm fornicarij peena

H

atque ità

niliil in receffu habere veriratis: quo-

quindecim ille annorum Ípatio fan-

modoenim fieri alíàs potuiffet , ut fce.

lus'p:lim' tam fæbonïina-bilg fi

*

qbu^

éif&morum Mg&en;orgm ufu arceba-

« hodie

ins

Bbbs

4

£

,.

-

X

u

jho

: 'ffblsc'üR.ï'Su.*s,vv«WGE&MUS' SEX

ipä'a',ll:e—(:cgqe'r/eut, ut jam non interpeccata - R'ex caui multas aliquando a.ju*ïgms

il

/.

fed inter urbanitatis officia videasur — vivas -c..ombu:.iïät;;ïf-ä?eus-gudäacäagi?s;

I2

Se», 1, 1, rumerati 1 r quafi decentiffimum fpon-

fupplicium fumptum eft , exinde per-

;quäw

de Benef- /hlio'iüt?genai,, "dalterinm,

petuó Terra facra fit appellatus: unde

T0l

€$ 90

VHl Saepéomnino animum me-

Mi

um (ubiit cogitatio , qui tandem fierí.

Neque alitet .de iis Euro pai populi

qüän

potuerit, ut nota paffim Adulteria al'-

fentiebant, | Creteníss Adultetos co-

UI

cubi nullis poenis vindicentur ? licét.

toná dchone(tabant lanea ,. quà mol.

ql$ (

Nationes omnes ( quantum quidem

lem, effeminasimque eorum apimura

*Sparz

ex Hiftoriis conftat ) concordibus ftu-

deigaabant, quo eífent. indu&i ad.

uni

alienam thalamum violandum: 6c au-.

diispeftem hanc exitíalem fint abomi-

ipe

natz, latis legibus feveriffimis , qua-

tem multati, perpetuá notati infamiá,

I

rumope omne humanum genus illà -

nonadnegotia , non ad Magiltratus

du

" penitüs liberarent. — Si lubeat animo

publ.cos gerendos unquam amplidis

)

per tes. illas olim cognitas Mandi-

admitrebantur, Smilipublico.dede-

Qlï'

fublunaris partesperegrinati ,lérque -

coreCu:ani, adulteras infames red-

pop

occipiamus ab Á(ia , iaveniemus ibi-

debant — Romani permittebant Ma-

Ácien

PifidasAdulterium ignominià publicá:

ritis, ut quo maximée vellent , probri

Vrur

- punire (olitos , dumejus teos omni

publici , vel moris fupplicio in ad--

Ti

animadverterent,.

um fibilispublicé proponebant ; etíi-

ulteras conjuges

tioy

gens alia nulla mitíüs ín hujus furfu-

Vandali ceimen iftud 1 egibus ram fe-

qui

tís homines animadverrerer,

Certé

vsris.ple&ebant , urSalvianus exiti-

bul

$irabo l 1nfulg Tenedi Inquilini- Adulterum

márit , in przmium jufte feverititis

Uf

16,

periade ac Adulteram plectsbant ca-

eostam multis támque illuftcibus vi-

5

Gez

fnafi

:3* pite : quo eodem fapplicio fcelus

&oriis à Dzo donatos fuiffe , sósque

V6t:

hoc Arabes mul&tabant, Judzi ipitio

petíffimüm adhibiros , qui enfem,

qui

inillos vivicombuio fzviebant:quam

parcere nefcium ftringerent ad. cefes.

h

h

Ltv. 1« poftea poenam Deus ipfe publicá ab

candaram multa putrida , & faedo.

taí

omni populo facienda lapidatione

hoclafcivig contagio infedta Romae

t

ng, Reipublice rmembra, |NecGer-

mutavit, z lege aatem AMoyfes mau-

ht

davit bujusmodilapidare. — Pazthinon.

mani Veteres mitiüs cam hoc homi-.

li

aliud flagitium atcocíüs puniebanr.

num genereagebant , unde Tacito re-

V

Iuf 4. Nulladelita Adalterio gmwiäs viudi«-.

fte, Pancifima intam zumerofa gente.

It

Herachit — bant, Silubet ex Afia transmittete..-

-"Adulteria.

Illud autempra cetetis.

im Polit,

[ce

Cgeli 21

in Africam , Leptai adulterum tribus.

admirandum , quód Spattanos inter.

T 4 Df

Ó

£, Ult,

'cgh(cquent'ibuf diebus per vías publi-.

inauditum. prope hoc crímen effer,

li,

cas circumducebant ab omnibus ex-

Uade ab hofpite aliquo rogatus Spar-

fhüi

plodendum ; adulterz autem inforo —

tzcivis, quz eorum legibus ftaruta,

.

P

.

*

Da

proftabant irrifz, difcín&z , cento-

elfet: adultero. posna

Refpondit

d

va(te.

"nilb?s ïqbvalutæ;' : S?foüris -þziEgyp-ti..

ngp&tu; a'd--.fi,"'?cfäaduæ tam

luí

Inos

E

Á

DE CgEMENIS ADULTERII r;x':noEDxTïüA'rE;

-

iu'ïtärzs,

x

molis tautum, ut hic cis 4montem

liumhodíein hoccrimine víndicando

Qcdeii

r

- Taygetum confifiens, collum ad'a-

fegnitiem obfervácit

5

caufa hzc jam

3de'pet-

ad íupremum Dei tribunal pertinet,

quam efla mineEurota, craas eundem

5; d

montem manante,bibendam porrigat.

Vos, -äjudi—c&s, videtur Deus dicete,

ltl

Miratus hofpes refponfi infolentiam ,

adulterosjudicare vel non vultis, vel

neícitis: finite, nonego-oflicio deero;

populi

quando, inquit , unquam inter omnia

T05 C0*

armenta tam :pz»oäigäofäm agnitudi-

fciam ego ponderare fcelerís atrocíta-

E

| ftols

nis taucüum invenire etít 2 Sed nec

tem, Íciameriam punire.

':,.Aäglær?:

impm

B

Spartannsfegnior; quando, repofuit,

judizfgil)it Dens.

( d

unquam in urbe no(tra adulterumerit

v n

a

repetire ?

—X, Atque ítaad illudín re przfe

ti pecvenimus , quod eft podiffimum . ;

9

nl

Is þreli*xum foretin me-

dium adducere , quidquid hanc in

uc nimirum probé intelligamus, non

giümzu&

&mPs*&S

rem Regnorum ÁAnnales memorant.

argui tancàm adulteros intus d crimi-

nis;confcientià , nontantüm foris à.

odsde

Quomodo igitur fieri potuít, uc in.

n ted

; pruia moiibus tam culto, ,äi.(ci;p'!—i nis.

legum decretis , fed multó maximé

at M

Ícientiisque omnibus erudito ,. qualis

defuperá Deo, quí tanti facínotis de-

formítatem gravitatémque duobus

, palr

eft utique populus Chiiftianus, libe-

zam velut quaqua verfum commeand[:

potiffimüm maodis manifeftet : verbis

oin

Ttett tG

facultatem. nancifceretur flagitium ,

nimirum , quibus illam exprímat $

posnis, quibusín reos fzviat, Verba '

um l

" qualem nec in:er agreftes plané ac

^barbaras nationes olim obtiaere po-

f1 audire lubet, nunc illefuos per nun-

ys &il

atl

£uít ? Sic uc publicé confter , hulc.

tíos & interpretes Adulreriuam appel-.

cibüs-t

marito fuam effe pellicem, huic uxzori.

lat, peccatum grave, — Jnduxelfi (uper Gen. 3

venalem pudicitiam,quin tamen quis-

fm6, € fuper Regnum meum peccatum

9.

p

JTráauve.

j enito,

quam idcirco fe movext, quisquam.

?

Aliás peccatum. maxímum;

miretur ? Etcüm oviculà aliquá fur-

"m

ANefas efl 8 iniquitas maxima, lterum 755, ; :

tofubledá zris campanifignoad ar-

nontantüm peccatum magnum , &

Et.

j lob

ma civesvocentec, Proditorem tam

maximum , fed etiam profundum :

" [

nefarium , & tei tantó . pretiofioris

Profunde peccavertnt , ficutin diebus

N« Gt

fürem,non habere,qui accu(ec ? Enim-

Gabaas petinde ac (i culpa hecomnes Ojee sv

IOC hOm.'"

veró hec animo volvens , & tantz

habeatdimeafiones malítiz , Sítque ?'

fatit"

rurpitudinís pravitate offenfus quie-

tam alta, ut pertíngat ufque ad Cz«

nj

Íícere non poteram , uíque duminilla

lum 3 tam profuada , ut pertingat uf-

Hebr.x 3. DiviPauliverbalegendoincidi; 444-

quead'abyffam, — Atque his vocibus

m

4

ulteros judicabit Deus, — . Et mox ani-

in divini Tribunalis a&is flagitium

"m

mum turbatum ad quietem compoful,

hoc defignatur. Couferamus nunc

TA

Deus igitur, Apoftolo te(te , judicabir

Cazli idioma cum idiomate eorum, -

j fhul[ä

adulteross perindeac fi dicereis vo-

quo ínfames i(ti quotidie utuntur.-

bandit :

Deus appellat Adulterium peccatum.

/lw(ïec. : *'Nemo miretut , fi T;ibunge

'mjm i

Bbb ?

grave

m

X

"81

DISCUIRSUS VIGESIMUS »s.æggmg

La

:

v0r

l

grave, maximum,profundum

P

df

t

XL. Hacusque caufar cotirta äääi.ïf

i, 6

inter minora , qduaz admiíttit homo ,

teros in divíno Frbunaliagirate (erié

nomerant : vocant humene ia becilli-

h

audivimus zaüdiamus ntne fenteniiá,

$4

tatis effectum,rem, qua mínüsadver-

Pioreftatur divina Juftitia fe Acoafce-

i

tentí , mipüs cauto accidat ,. fübitam,

leratis histam gravíter leíam, ut de

fait

non provifam, nihil, Ecquissutem

pena inffigenda ne dubítare quidem

al

inter tam diver(afentientes fallitur?

ünat. — Stauravi eos, E2 suocb,

4

;

ii futt gay. s. T« 1

o

Án Ds»as,Sap»E entía infiníta, an mifeti

nutsquistque ad uxoremprozimi fisi bin-

u

-

^

ifti bisceeci ; ignorant à & affe&u pra--

nitbats unanid [uper bis nouviftalo ,

ls

vo? Nonlatuir Deum,tanium fore ia

dicit Domtaus, 8 i» gente talvnon ulci-

Ti

mortalibus pecunis amorem , u fac-

faemr dnimamea ? Audite , quávere

tum jater maxima mortal um delidta

1p(e

borum energid indignationem fuam.

Quc

fintnumeraiusi liinc ifl&ipsácompa-

hoc in negotio Drus prodat, - Multa,.

Ui

ratione utitür , ut minüs notam Adul-

inquit, ipfiscentuli beneficia , mukta

füt

*

9-

terij gravitatem ob oculos. ponat

ceramoda,. reruti; omniumn copiam:

al

, 3*2'5"?2; &.

IN

5

Von grandisej? culpaluquit, cimrquis —

providi. Samravi ecs. Ipfi autem.

$5

fat

furatus fuerin &$c.. qui. autem adulter

fertiliun annorum: abufi. redditibus

1P.

eft, propiev wr-di.f«z'nopiam- Perdg&-a;nä ,

eos.in preiium feediffimarum muid-

t

*

cl

mamíuam, Qus quidem verbánon

runrlibidinum, ftularam & venali-

LA

at

ita accipienda funt , quóàd furati non

um muliercalarumanimas muneribusg

fpcf

fit grave peccatum : fed quod fürtum

emendo :. €2 macbati funt..- Infuper

D:

Adulterio comparstum, &injuriaper

ubi velinopia, vel quz alia caufa &

li

: illud;pérque hocillata fe tabeant,.ut -

obex impediir , euo minüslibidines

| FTTT

[

ftagnum aliquod vaftiffimo compara-

fuasexplerent , faltem defideris im-

Q77

tum Oceano, cuí cóllata omnis.aqua-

pariffimis peccácant, && ranquam ef-

qi

rgm colluvies femper eft modica,Flinc

frenes & falaces equl emiffarij visá al-

u

verifimilisredditur Philonis affertio: ,.

rerius conjuge hinniebanr. — Ua«

,affirmantis, Adulterium inter omhnia

fte

quisque ad' uxorem prosimi [ii binniss

[ Reg N

delida, quibusalteri fit injuría, peífi-

Pat. — Et hancfceletum licentiam cree

« 19

mum videri; pecindeac fiécundtis tra-.

- dat quisforeimpunitam; perinde ac fs

H

hat, ínque fe diffundat, quidquid ma-

egocecus illám non videam,aur feve-

ximé peftiferam eft, ut fiatindetotum:

riffimé eandem vindicare non opore

quoddam omnibus aliis peftilentius,

teat ?. ANNuoquid fuper liis nonvifitalo ,.

ml(

Ab homieidio quidem mutuatur divi-

dicit Dominus v Fallitur fané ;. niml-

u

dionem,à detractione delioneftamen-

um quantum enim animus meus ab

!

mum , à furto ufürpationem $ unde

hifce fceditatibusabliorret,.

l

adulter non ünum, fed. plura fimul

- KIL- Quibus autem tandem peníis

precepta vielare cenfenduseft , & to-

DEGS animadvertet in hofceabomi-

d

a

E

iius Legisftr

*

nabiles ? Anlmadvertet acerbiffimis

gem edere gäu unigoï l';r—

2

inanimam & corpus fapplicils, Ad

c;;!g;;giägmm;

i

&

um

/,

1

35

-

DE CR!MINïS ADULTERII FOEDITATE

corpus: qucdfpz&ar,

punae-:cm adul

agno(cam cüm nemo non ex eis À« äui-»

d

teci infamiá æce.ma&mdä—;eb li. Tur-

IEMD&

ollutnsftc. -

Non fugíet. autem

Prov,

atl

vos, id. Pwphgtts in more poümm

$3

;&;fmmüm €$ tggomimiam cavgrega: fíti,

fuiffe, varicinari futurà nontaniüm.

3

— £$ apprebrinm iins non delebiur.. Per-

À COftte

h

lmgaa & ore, fed etiam operibuseam

. miitec i quidem DEUS ,ut curpitudi-

|ud

inrem faäis atque idcirco hzc. TJere-

mæz;us*nad:, qu& ad eam diíem non

n*læ ab adulteris feceffio, [eca!ïämem

p lm

alios modó , fed ipfam . 4deb animi &

Wl )'Wf 'jg(

conícientie arbitrum folertec cela Fwa.-

illam & dercli&ionem fignificat , quà

tU

f$oix fiantomnibusi

aut cer ieut

DsUS adulteres cft c*aiæmms.

De-

i.

fidt ,

; a*:us non absque

au&ario inurat fa-

relmq;u;m populum meum €ó vecedams

ab eis..

t M

m;: ig & :horoadulterij dedecus, quo-

Qem attonare hz minz non

Quid formidandum magis

QXMW

ip[ealienum thorum dehoneftárat: xd

polïïz*

m four

jntentare DLEIS pore?r quam iftud,

quod David Rex expertus eft ; cuipro

.. Mült

Uxore, quam U;*:æ nefarié abi"*ulemr,

Deferam vos ; r:ccdam à vobis; nil

mihi vobifcum erír.

? Sianima írata

jid mbku

Tiomento unico, quotquot habebat ,

fotet corpoti , gfavius commiuari tpf

1 (UPIBm

fablatz funt Coüjuges ; nec sblaue

i at

tantümn, fedin (pe&anris populi oculis "

nihil poffet, qnàm (i & ipía diceret:

Permde ením id e(fet, ac:

db

à proprio &iio Abfslons faediffimé in-

m:gwba,

ceftarg.

Me (ine ,

omni vi, virtute ac virá de.

p myta

5, R.eg.

Tnu fecifli abfcondité .

fgä

Phgiie qeten) fociam wräumx ifíud m com-

(ticatum, mox "vermium e(ca eris, nec

&venile

vunerius

fpz&r»z omuis Ifradl.

Pumc damdc

diupóft fr:gfdumm cinerem. (.x.bf des,

lriipt

Dzus infobole, imm aturá. morte eam

Der:lmqnam papzlzm mmm 5 rete-

(ubducendo : Fi/j adulterorum ia cén-

dmmfsä eit

hn

Sap. 3 16. fummatioue erunt, Cd ab mzqmtbara fe-

XIV. $i minàis pcrïp;cua , quz

jlb

idenis

3uem exterminabitur.- l in fetos

modo adduxi, DEI veiba videreatur ,.

mquüm v

qaar*dgque Nepotes Posnam DEUS

lain memoriam teyocare, qua paue

extendit, facítque , ut pofteri luant ín.

lóanié. alium ín inem ceculi..

t

fan;ïi i

fU/Itlþ

frenem. Majorum fuoram audacíaim, .

! autem adalter ef propter cordisi ma.pmm fV. 6VU

h

^. Reg.. INon recedet glad:w de dosmo tua ufc;w

perdet animam [uam.

Attentis ade. "

í w i

fte enimis: volo, ut noa confuül:o tzïïa

enm (

2010 dy fempiternums : quod ipfum fuppl-

cij genus Davidi denuntiari julfit -

alio horum veiborum Ínterprete, vos,

ennäf L]

D!

DEUS.

ye(icg tantüm rationis. &judicij ad.

m a [Ch'

XII,-

i

Sed pawa [unt ifts, Plus

miniculo , interpretemini terribilem

e non

mihi horreris incutiunt vetba, que

hanc divinz fuftitiz (ententiam,Adul-

j

-

(

fuas animaz peenas decernunt , qua

ter, inquit DEUS, fuá (toliditaceant-

Atf "

Propheiz ore. DEUS promalgavit z

mam fuam perder, -

Omülcutdá effacl

T gu ]

hujus (enfum nmammi;urwm fubiu-

Derelwg A pafwlwm meum, ( rece-

dam ab «s , qwm omues adulteri fent.

de mihi exponere tiovecitis.

Non.

En defeto , ait jexemxas $ populum

equidem exiftimo vos hac fpeculatío.

(

Amann(ïimi Audi.

meum, neque

um ampliüs meum

ne faugandos.

cerblæ""i

d

tores

Wso

q

[

384

d mscuksusïwc;testusz S'EXTGS;, '

E

totesperpenditetantifper, quod dici-

dulcioreseffe. - "dulier þræidäxge'm

tur, Qui adulter eff , perdet! Ami-

L

H

t o

á

!*

t$a fola tn peccati voraginem corruit : ut

mam [nam. Non vilem laciniam,.

S. Joannes . Chryfoftomus loquitur,

j

Epïizïfi*:;;?;;

non chirothecam , nom bovem , auc

li

Quid igitur promittere nobis de illo-.

qit

equum, feá animam perdet : hácau-

poffumus - Ali

quem ínfana. libi-

LU

temamifsá , quid erirporró: , quod

do - non perinde

nenravir, míno-

t

amittat ? cum hac, fit ja&uraomnis

renegotío ad fe red

i:bit Adulterum

omnino boni,

Àn enim, qui femel

j

aurem, quem. rationis ufa fua cupi-

eam amiferic fundo iterum extralet —

ditas omnino Ptgva'?gft: » facilé füam

Qu

fin

ut nonnunquam merces (aviencibus.

calamítatem agniturum quis fperet ?

T

procellis in undas abje&z, redditá.

&n non videre licet, quáàm ille aper-

4

marimalaciá, & ventis ponentibus ,

p

tilfimis fe periculis exponat,. quin ad

at

non infeliciter recuperantur ? Vana

illa.advertat ? Imóquotiesetiam cüm

t

eftomnisejusmodf fpes: naufra gium,

illa.videt, flultffimá fiduci&contem-

q«quo perit aníma, aternum eft: neque

nit ac Degligit, quin ,. quá eft demen-

L)

enim tempeftatem , quá ejus. ja&ura.-

t & occurrit illis, eáque ipfe irritat v

factae(t , ulla aut malacia, aut fereni-

bl

veté ergo propter cordis inopiam perdet

tas peromne deinceps zvum exciplet..

nimam [uam.

Audire exore DEI

Sidixeritquis : quowispeccatogravi

falmen fententize tam. formidabilis. ,.

Animz jaduram fieri : quid hoc in-

fatis nonerir, utinfanire definanz. qui-

Q

primis adulterum juvat ,. quódve ipfi-

X

cunque adhanc diem perdité phrene«

folatium afferre poteft ?. Delnde, etfi-

tici delirárunt ?^ Heu! nimis : ni m-ii

[

amittatur quavislethali noxà Aninma ,.

quàm verum eft, id

non tamen tam facili negotio amitti--

fufficete..

p«

tur, — Ádultet. delinquendo. plané

XV, Super liz

c ömnä'ä?illääïeiti'äïä?

infanit z

& idcirco tanió ille facilidis.

h

P)

aléinanimum demittite, omnes, quas

animam perdet , quantó proniüs eft.

i

hucufque attulimus ,. minasintenta--

jacturam fierí ab intano; quám á foler-

tase(fe à Deoin Lege veteri, tum fci--

ti & cauto.

Hinc notate, non fru-

licet, cüm. Matrimonium: *gp"!'ä*'däm?

ftrad Deodici : Qui adulter eff , pro-.

contra&u civili majus non erat, f

.ïna

pter cordis. inopiam, perdet dnimam:

hoc naturz ordine. relidtum.. —

uid

fnam.

Vult ením , ut animum ad-

ergo fieri par eft ,. in Republica C

hii-

hoc advettamus; Adulterum non pec-

ftiana, in. qua ad"alt"i(ïimanifs

care libidinis ac Concupifcentiz zftu.

meati dígnationem — Matrim

m

:

.

impulfum : huncenim fedare poffet

eve&um vídemus ?

üantó: májor-

G

citra peccatum, (i marituseft; aut fi

eft injuria, quà Sacetdos lzditur , illd.

j

non maritus, minore faltem peccati-

m

quz infertur homini profano: , tantó:

genlefrc.

In transverfum mifer agitur

major eft injuría hodieillata Marri-

U

cordis inoptá ; qua facit , ut ftultéz(ti- -

mobío, quàmillata Matrimonio Le-

EE

metaquas fq'rttvas palám manandbus

gis antiquae ;

Sacramentum . boc mae.

Ü

fs

o

: (gwirtg

)4

"

2j

den.

*

DE- CRIMINIS: ADUETERIE FOEDITATE: .

38j

$

e

Ht

At

J

"mef : Apoftoliverba fant

ego' la Chiiftus, cüm: inveniffet Matri-

m ,

Epbefe'sy autem: dico a Crifo, Cj 1s Ecclefia.. - monium: velut fylveftti , contractüs

Xüttur

At

de il

a*

Fzquoquevoces, AA non obiter &

civilistantüm, conditione, in Ecclffiz

n lib

cutfim pouderanda fanr : quidquid:

illud (uz hortum primo transtulit

enim áme liucusque i Adulcetij; de:

mox gtatiz. fue ramum: ipfemer illí

mino-

jlettm

teflationem. di&um: e(t ;. vidibitis ,.

inferuit,. ut fra&us taliex planta de«

propéniliileffz, comparatione eorum;.

i cupi.--

inceps nafcituri' ipfam DEL. in. Calo

: [ium

que dicendz füuperfunt. — Sacramen-

menfam implerepo(fent. - Quàm gis -

y

gz;m,üacmysgnäm'efïi Tï'iplfci'"pofi(ïii

turindigné, graviffimáque: íuá cum.

t 1

-müm ex capiteres alíqua magna dici:

moleftià: ferrec Ptinceps., hortenfis.

g

potef£ : vel'quiamagno ab'artifice ,.

ejusmodi cultarz amans, fiquem &

qin il

archite&o; aut Autliore perfe&a z auc

lincm

fuis videret fabditis viridariü ingref-

ztatetiz, quáconflár, prerio ;; & for-

fum ,. quidquid ipfe tantá folertiá in-

ORU

t demt-

ma, quam ars induxit » praíantià :

feviffet , contemptim & nequiter frane

aut finls denique, ad'quem refertur ,.

jrtitat )

gereatq;deftruere;tam indigné;tantá-

mobilirace, — Ita triplici hoc ex capite:

quecum -moleftía, &cveró etiam non.

17 Fmüt'

magnum didum eít Templum Salo«

ii DE!

paul&graviere , ferer Cliriftus, cüm

imonis ; & majori fandarmento: ma-

videbic,. queinjurie Matrimonio fuá:

d&ögf& y

n

| 'gizuän-vq'cat Apoftolus Sacramentunr

in Ecclefi: Inferantur,... Ec. ne. hoc

»aïïïr'ügm'"

Matuimonij ^ A&uthor fiqnidem. &

quídem ferió ponderálfe fatís fit con-

ohrene

Aitcliite&us DEU*S?'?[)(C eft : Sacra-

fceleratis his, utfalubri horrore pere

s i nimih

puntum kocrmaghum«e/iän Chriflo: Su-

cellantur? .Non eft homo tanyab: o-

agzquzm

pendusillenexus & Unio, quam ap-

mni liumanitate & officioalienus,, ut

pellamus, Hypoftatica tame(t (andtif-

magní artifics opus non zítlmet , &c

Eiïeüam

— fime Clirifti Humankati gloriofa , uc

defttuere nomvereatur. Et loc adul-

yebqu

is in fingulis propé' Cliriftianorum

terorum infame genus,, tam infiuma--

lr

&dibustelinquere voluerit vivam ejus

num fít atque barbarum, ut attificis:

,uni*

imaginem in mírabili connubijnexa,,.

y

M

potentiflimiopera feedare,deformare;.

1

qui maritum: conjug? tam: ar&é ad-

omnidecore fp.

x

m

ftcingit, utfiant quodammodo idem.

que reformider »

oliare non- liorreat - a*ff' N

E

E

y. Q

Eraat durincarseuna, — Fecit

proin-

COXME -A'fddädm:sahunc.ärtixü*c.is' &:

J G

S

:

Y

de id" Matrimonio Chriffus , .quod

Architeéti. excellentíe , materíg & -

u

magnus quisplam Monarcha £.

4

Ceret. ,

riti

cui volupeeffer, fuámet dexteráhor-

ormz pretium árquepratantiam , &

?i

patebir iterum ,. quanto jure Apoto«

TU

l*"

tum excolere. — Inventam isih ne-

h

las dixerit,- Säcrawmtnmlaoc.bmg»m-'

Jiur;)

more fylveftrem arborem. principio

ef, — Materia aliorum Sacramento-

j,

)

, ransferc inhortm, deinde ipfemet

rum ferméelt resanimácarens, & in-

, Mu

remufculam fertllem inferit eo artifi-

"

feníata z pauxillum aquz in Baprífmo;

onho

cio, ut nobilitata illo arbor fru&us

modicum Oleiin Extrema Un&tione ;

hm

ferat. vel regali mensá' digniffimos.

Oleum & Palfamum

N

in Confirmatio--

g:flfll'

: RP Segneri $4, Clarg/i, lg/gz,ïg»g,lz(,

..':n E 9 cg

".

/

-

o

ER

""

!

386

; :.«'-E!LSAGFURLS';,US V.,VIGESI—MUS SEXTUS,.

: "

h

ne: a&quceademffeä&c&-al!drum!æqtiä. animum igltur diligenter aävzrtïta.

It

- Atin Matrimonio,plurium Theologo-

Aquüa illa , quam tingendo lufand

5

rum fentencià, Materiz vicem obeunt

Sacerdos adhibait ,. Baptifmo pera&to

gf

- $pfa Conjugum corpora, primó tanta

matería hujus Sacramenti effe non

COI

divine manus atte efformata 5 fubin-

.petgit 3. quía jam non ampliüs figni«

[/7

de facri lavacrl minifterio à Sscerdote

ficat ablutionem illam & emundatios

Bll

fan&ificata ,-"Cenüä*mationis Myfterio

/nem , quà animus originariá noxá Dae

Ya

&b Epifcopo confecraia, tanquamS,

prifmi minifterio purgatur ; arque

Yi

Spiritüs Templa, tanquam Jzsu Ch;i-

bác causá ;Baprifmus dicitut effe Sa-

ia

fti membía,tanquam animz , que vl-

cramentum tranfiens, quod in ipfo

li CW

/ vaDElimago eft,inftrumenta, Quis

- :ufu confi&at , non petmanens, qno

]

hd

ágitut fenfus nobis fit de Adulteris, &

eiam mlrifterio illo peracto períeve-

hdj

f

gravi; quo Sacramentum hoc dede-

^ret. ïAthqn--jugum-cor,pata?,guöa,d'pet

-Corant, injuria ac contemptu, materiá

tnortem.non feparanturpergunt fem-

:tam facrá abutendo , ut ex eafocdiffi-

peefignificare grandeillud Mylterit ,

mz volupratule fuccum exprimant?

dc quo mox plura , & cuí fignificando

- Suntmulierculz aliquz, quz aquá ad

Matrimoníi Sacramentüm eft inftiut-

*itus quosdam fuos (uper(titiofos u-

ä

tüm; atque adcó eiíam dc(þdn(ä*ric-

«untür; nec ifte extra culpam funt.

. neptídem tranfa&tá , Conjugam Cor-

u

INoxam-aütem longé graviorem con-

pera £etínent rationem Symboli & fi»

W

trahunt impis illa fage, quafaperfti-

. gni facrihujus Magni Myfteri], non

Í

tiofis fuis ufibus quzrunt aquam ex

.alitez ac fpecies in Sanctiflimo Eu-

Infantium Daptifmo refiduam.

Im-

chariftiz Sacramento, nonin Confe-

.. spietashzc eft mille regísdigna, . Nec

cratione tandüm, fed hac etíam pere

tamen-hulc valdé diffimilis eft, i ve-

. fe&à, Symbolum manent, & fignum

;ä

rum fraterivolumus,impietasAdulteri

Íacrum refe&tionis illius internz &

d Chriftíani, dum ad &ines fuos ijxrpim-

fpititaalis,quá reficitur Anima. $Si-

mos illomet conjugis corpore utitür ,

. quis enimex me quzrat, quid.fic 11«

. quod fuerat matería Sacrament, &

xor ? re(pondebo effe feminsm$a-

Sacramenti tam magul. Sacramentum

Cramento facratam :.& fi querat ,

boc magnum eff,

^

— quid firMaritus? dicam, efle vizum

":;

XVil. Sedqu

id dico, quod fue-

. jSacramento f»cratum $ & i quarat,

?

zat ?. Oportebat potiüs dicere, quod

quid firConjux uterque ? íterum di-

eft. Neque enim Matrimonfum ran-

cam, effe geminum Symbalum & fi»

t

stàm Sacramentum eít, dum re ipía

gnum admirandorum Fidei noflre

contrahitur, Parocho acteftibus pre-

Myfteriotum, 'Ex quo pronum cít

- feniibus , fed.eam rationem etiam de-

arguere, quaàm horrendum —ï(c:!gs'(-ï:*

inceps habet,càüm jam contractus ille,

Adulterium, dum Matetíam cam fa-

. situfolenni initus , effedefit. — Valdé

.ctam profanat, & profanat modo tam

as

quis

;ï

sugios;*ïos—fr.e;b;äaffequi,quäd dico ; abominabili ut fl:.vi! umbris ali

l;&i*

$ N

ia

M

N

P

if

ED:TATE P 387

DE &äaæmmsï -mu;'rä—mr F5

t

fen(us effet, tam fosdi facinoris pado-

tia perfecir - Sym"bolum.!ngtiam,.e&

C

4

lr

re fuffünderentur. — Hácque ipfacaus

Uaionis illius, -quà Verbum eternum

Ls

2

if

Sanétiffime fae humanitati conjun- Epift, E

u

sà Cafarea.perinde ac Pontificiz Le-

ptrido

&um eft : undenoneft 8gnum fan&i- »/«f c g.

dfe n

s Aduleros appellant facrilegos.

Codex Theodofianus eos vocat Sacri-

tatiscujusdam accídentalis.,. fed füb« 37«

lilgt

ftantialis,. quà fandtificata.eft huma- -

3

legos giptiarum : G uc in tales vultc- a«

Yunditio«

nlg.nadvüïrï Pæfïä Päïïieid*äfüln $BG Vi:

na saturaconnub:o.illo, quod ip(am

torii

inter, & Filium Deiín Puri(fimz Vis-

vicamburlo , ingsiam , aut corporis

2 at

vivi. in factum infuti (übmerfione in

ginis utero initum e& illo momento ,

:e/f:l&-

mare, Siricius etíam Papa afferit,

ho attonitís rei novitate Àn

E

gelis, At-

| iif

zj 4 Conjuga

lis fidei violationem apud Fide-

changelis, &toto illo celfifimorum

Spiritnum cotu , Verbum , Patris d

dioer lescuj

^f

dam facrilegiiin[lar effe y càm

0 Mi

[ 4*9*

fit rei facre;.corporis nimiram Sacra-

finu fe demittens$,carnem- hüumanám

,'guo'adptr

men:o coníeciati profanatio , qua

induit,. Perbum Carofatlumeft, Quis

CUR st*

vefter eft (enfus de My(terio tam ad-

procul dubio foeditati. Adulteiit. , ab

Myütfi& !

homine non fideli perpetrati , hingula-

mirando ,. cui precipué fignificando

Chriftiang Legís conhubia- definata

;'nifïcanöo

rem quandarm ;

;;-ngy amfadgis«tmgi.- :

[ of

tüdineme -

à

funt. ?. Przcipué dixi : nam & alias

monlatio

XVIlIE ' Maxim

é

ï' ,a- urem Sacrantene

duas fablimes & admitandas conjun-

num Go

c*ïïönæs'(igüiü&am,; lllam inprimis: j

tum hoc magnum e(t ex finis nobilita-

boll K

. te, qui cft, Myfterium foblimiffinium

quà Eccle(ie Chriftus-defponfüs efh,.-

Wuij, 0

fignificare.. Meminifle vos oportet ,

Hanc enim Matrimonio: fignificari

ipfa afhirmat Eccle(ia ,. dum ita orat.

;,Eïm i!f'

- qüätuof""sagmmemavpræ reliquis. ma-

LÀ

VE

; C

gna vocari : Bapti(mum inquam ,

Deus, qii tam excellenti Mifferio cog. Orat. 12

F :

i P?'O xx

etiun f*

Confitmationem , Euchariftiam, Ma-

jugalem copalam c»-bnfäcfääs', at Chrifi; M

ttímonium, Mä*gnusït&j,.Bäapt'ifm.as

€$ EcclefieSacramentum prafignaves in

afo

i2

£

3hagnitudirie eff: &orum 5 penitus e-

füdere nuptiarum.

Alteram deinde,

dnrene

anüov j

x lma'. S.I'

mimexuüngult culpam, & reliquorum

: qu,»uä Deus Animz cuilibet , fuz-gratia

o9mnium Sacramenrorum 'eft. janua.

munere donate , ualtur ac jungitur :

4

qidit v

minamSi'

Con&rmiatlonem. magnam facit Mí-

quam ípfe defponíationem.llis Pro«

t

Bifter, quil

ege ordinariá foluscft E-

pheta verbis pollicituseft : Sponfaba o

z

P

ü q*gäïä J

u

W

pittopus.

É

uchariftia magna eft

i& mibi ia juflitia,1n judicto.£g

"iü miï/&"f 19.

Ü

[ o^

ä*æ-bas comtentis ; cüm non gratiam

ricerdia, Acquehac fingula & omniay -

p«

;

i^

aljïlü

tantüm, fed ipsum adeó omnis gratiz

omnem adimiradionem excedentia ,

Authorem & fontem, Chriftum je-

Myfteria profanat , ouiviolatzfdel . —

1bälüw'

fum contineat, . Matrimoníum ma-

conjugaliseft cens,-

j

NG

zorum

,

gnum eferefignificatas hzc enim eft

XIX. Nunc 5gf

tur denioà vobié -

|

l

.3nauditum illud. & ineffabile Mylteri-

péto, ut, fr tantura vebiseft animi , e-

o ia

i

nm, quod ínfinita Dei excogicavit Sa-

difleratis niihi , quantam ad deformi-

H

g

mol

p

*gisnäa n Bpni»t—asj v.oluit, Om niggï:n-*

(atem , quantam 2d enormítatem pu-

j

jj

l

,C»Fc"z

; taïgis P

N

u

N

X&Qm*?**?*l

388

iDlSC[IRSUSZ'—-VIGE»SïMUS ï-äEXf&rtï"s;

tetis Pertïþgerc fcelus , cujus ju(tam

que illos Majetate ex ómni parte ';'ïg-;i*

!fuï(

hottoré incutere vobis hodie laboro,

ple:? .Non alitet -noftrate tes .habet,

D

ejüsque clará notitià mentes veltras

Matrimonium piincipio rudís quz.

du

imbuere ? Quisquis literas , manu

dam& impetfe&ta erat fabrica, DEI

a

Principis exaratas, fuo munitas figna-

honorideftínata * nunc veró Templi

[

culo, aperit, omnium, .quz iis conti-

inftat eft, Sacramenii ritibus confecra»

m

nentur, atcanorum violator eft, Qu

ti , .& preclaris lls , quz enarrarz

loto

lgitur arcapa ille non violabit , qui fi-

funt, doubus ac ptætqgäcmis ornati,

li.

dem frangit Matrimonii , .cujus mira»

Quodi igitur fcelus erít illud contamía

tidt

bili nexu , fuá voluntate & atbitrlo ,

nare, cui fepericulo, cuiexitio eXpO

-

fs

Dzus Myfteria, omni veneratione (u-

Aet, qui.tantum fac

*

inus ;fufus fue-

Ti

