ri;cujusChriflus eft capot,imó vt volt

feparata defcendit.Resiftas tam gran-

ji

eft

w L s

;deimn

S. Auguftinus, Animz loco

Onod

des explicemue, quz aliàs, perinde ac

u

3

(/

: :jl 55 sqr?orc najlra aniæaæä:;ä— ei t!giifi..l

&ulaa complicata,precium &decorenm

B:P(il*ïl

u

fuum

um

:ms;'

64

PISCURSUS cmm

"

3

*

fuum n

611 poffunt oftendere. . Dico

ommnuino ce

ffzc , verhim Ita,ut hac äiä&-

q

ergo inprimis ; Divinum hunc Spiri-

cultas vinci polliz ; ma)órque gloria

züm fecum Animz adferre Gratiam ,

ex seportats re(uicans vittorià, & ba-

ul

us (utjam aliàsintellexiftis) omniü

prifaalis grscise virtute, acquifiraypri-

Q

orem illum anismi tranquillitatem ,

:

ivitiaram zhefaurus eft; & femen Di-

"vinitatis : Semen Dei i eomanet; Eo-

qug in ftatu vigebat innocenuasfup-

u

In

iQ.

dem enim modo,; quo femen naturam

pleat & reftaurer. Mapaa illa mutatio,

ÀGratiáBaptifmali in Animam homi.

tl

fuam accipit à fru&u ; ira ipfaà Divi-

na naturs fuam participar.

Et quia

nis indu&a, pro dignirate explicari

Inà

Di

&ffe&us caufarum faarum funt 1magi-

non poreft;quá fit, uc qui erantDaemo*

nis maucipia, fratres fianc JEfu Chii-

&i

nes; ex illis faciliàs Gratize Baprif-

hu

3nalis excellentiam in:elligetis.

fti; omnis foediratis ac fervitutis eX-

pertes, ipsisq; in cxlo Angelisdecore

u

VIIE Primus ergo effectus iftius

Gratig eft;perdiram, Protoplafti cul-

pares. Ajancin quibusdam Briranni æfir ,

^

l

A

pà, per generationem carnalem in

Majoris parribus acerbos aliquos fru-

hz6

&us,in formá pilarum, in aquas pr-

át

Pf. $0. quemvis noftrüm propagaiá , reddere

terflaentes ab atboribos decidere;can- ^^

7

innocentiam , i» ui4Ritatibus conce-

7

dem bene hume&ros in plamatas ni- ^

[

ptus fu. Supponendum eft igitur pri-

mum hominem peccato fuo non ran-

veicolorisaveés commutarl, Annon

pl

M

tüm fibifoli,fed nobis eriam , cunctis-

dicere poffsmes Deáà hoc naturse pore

queà fe ufque ad &ÉnemMundi defcen-

tenro adumbrare voluiff* id; auodin

n

44 hif.

furis,nocuiffe. Noverunt quidam ar-

fanctiffimo Baptifmi Sacramento pro-

ht 10, f y

duciGratia?* Anima, qna per peccae

tem omnes fru&us veneno inficiendi,

8'5' P [l

virus radici inferendo. Tali arte ufus

tum originale maffa erát omni maliriá

informis , vix facrofanttis his immere

f

eft Diabolus(qui mille nocendi habet

rtecbnas) quando primum Parentem

fa nndis, non foliim revivifcic, feda

l(

noftrum ad transgrediendnm DEI

circumftantrium fuporem Angelorum

- mandaram indoxit, "TTuncenimtam

candidis celeftis Innocentis plumis

lechale radici immifit toxicum, u , fi

véllitur. Ideo Spiritus San&us in

Mundi principio fuper 2quas

ambu-

in eternum duracurus efferMuudus;in

l/

seternum quoque homines hoc vene-

Jàffe dicizur. SpiritusDomim

ferebt- sTb

tgr

noiufe&inafcerentur. — Hoc eft pec-

tgr fuper aquass

Quafi jam tunc dl* , p, d.

f

fponere voluiffat aquas , u

t effent , . 4f

catum originale, cum quo nafcimur,

Bda

C que perverfirasnature,ab illius dif-

precipuum füruris temporibus in* 3. 244

ftranien:um ad animas noftras relu-

It PQ

folutione haresoniz oriunda , qoà ja-

QUa;

S.T b 1 ftitiaoriginelisin ftatu innoceutize e-

citandas & Gn&i£cand

as. Hoc in vi-

£: balneo omnia fübmeigantur pec-

m

2.4.82. rat predita, Hsec nunc Innocentia in

$. Atf

Tito

cata?Contribulafli capita Draconum in

Art,». Baptfoo nobis reftituicur: non ita

noxs ori- /2 lJ

lr

quidem,u: difficultas ad re&té viven:

Aquis : bve hac capira binc

ü,?afh 73' '

RDIT

giualis;qua mul:awm inftar €

*Pu

dum,ex -xelbclli nata concupifcentiá,

quam

b

L]

5 DE SACRAMENTO BA'IJ&'ISMK,

: hæe d'tfä-

quam orïgoariaium omníum,five fint

quod. temporis intervallum. p:inil

i gïutit

partüs horá propinquante,d Regno &

peccata actualía ; quando períona ad.

'näy &hl*

'ultz zratis baptizatur ; unde ficut ,

ng'cülms maículus, Marti formáà fi-

qabupe

quandoe videntes Hebrzi /gyptiós in

milis exfpe&abatur ; cüm ecce mifera

ul

matirubro fuffocatos;pro folenni gra-

Regina , fuperatis pluribus dolori-

eneJip

tiarum a&ione decantárunchymnum,

bus, infelicem, atrum, deformem &

a muti

ita Patrini, infantis jam facro fonte

fe:tidum omnium cum horrore in lu-

sum Doni

tini&i, vices fupplere deberent ? pro

cem partum dedir. Facilé ratiocinane

atl

magnohec beneficio gratias ageotes

do affequilicet, quanta fuerit Matris ,

totius Aulz, maxime veró Caffani Re-

ant D

DEO, qui peccatum illius in hoc fan-

E

&iffimo balneo , Chrifti Sanguinem,

gisconfufio, Ifte animi pracipites

ivind

mediante Bapti(mo , nobís repraíen-

impetus frenare minimé docus , ture-

tante fübmer(ir. — Caztemus Domino,

re & afficmare; indicium hoc effe cla-

din

Exod.i , £loriosé enim magnificatus eff , equum

riffimum ; uxorem fuam adulterio fe

T

LT

€$ afcen[orem projecit in mare,

polluiffe, cáquecausá moxeam ad ro-

figut

IX. Quamobrem fi oculis. veftrís

gum .cum prole condemnat. Nihil

ii p

Animz paulóante baptizite, pulchri.

gemitus,nihilJuramenta ad conteftau-

idertjh

matis i

tudinem intueri poffetis , nullam am-

dam illibatam Reginz Innocentiam

pliüs interiá venuftatem afpicere da-

profuére : cümque fe jam ad fubeun-

- Annon

fideraretis, "Pro «onfirmatione hu-

dam mortem ducí videret, faltem, in-

ia gt

quit hoc mihi inexcremis detur. fola-

jus,f;&tum percipite infigne, àgtavi-

id: q:i;üdiü

meno t

g. P. Pif.busttaditum Au&oribüs , pracipué

tij, ut facrá exomologefi expíata, ac-

(

tit.20.6 VerÓ à Sancto Antomino cemporum

ceptóque lalutari corporisChrifti Via-

eæ; d

8.$. 9. fuorum faftis infertum, — Annomilles-

tico, infelicem filiolum meum mihi

n 1

fimo ducentefimo: nonagefimo fexto

amplexari liceat, tum . volens lubens

qis i

Caffanus Tarrarorum Rex cum ducen-

moriat, Magnum fuit, veltantillam

i?

tis equitum millibus regno egreffus ,

gratiam impetrare potuiffe ; impetra-

' hn hi

gh

vicinas regiones omnesftrage, & dif-

vít tamep, & mox,ubi moní(trum hoc

]

fitas terrore impleverat, Hocrerum

nt

i

potiüs, quàm humanam prolem intra

g

l]

ftata mifitad Armeniz Regem,qui fi-

ulnas accepit , affusá aquá baptiza-

qqu

llam ejus copjugem peteret , cujus

vit, "Credetisne ? Vix facrofan&á

hn

T

N

cgregïam corporis

formam" illu-

)

háclymphá pattus ille tam deformis

»

ftriorimorum jun&am honeftiti fama

tinctus fuerat, formofus ftatim , ut

jj

(

:(w l

61

ad auresejusperrulerat:. nec ábnue-

Angelus, omnibus vi(us eft, adeó qui-

ii

y

li

re potuit Regíus parens, maximé poft-

jj

dem, ut Caffanus füpra omnem fidem

jl

5 [([U'

quam per Matrimonij pa&a prlacipi

Attonítus, cognità, eventu tam fenfi-

!

J

,

(

filiz licuity etfi Infideli jun&a e(fet,

bili, Sacramenti virtute , cum przci-

ritu Chriftianorum , in quo educata

t

TR

nl

W

" À

puis Aulzfug Proceribus baptizatus

fuerat, pro aibitrio: vivere,

Nuptijs

fit, causáque fuerit, ut in RegioneTare

u

nf nOB

U

apparatiífimé celebratis, & poít ali-

tarorum;ejus exemplo períuasá, Fides

I

ï länl i

i

£i-

yue

R. PSeqneri S, 1 Chriff, Infr. Tom,111.

qulfü

NV

66

DISCURSUS QUINTUS: :-

J

eit, opepaenitentis gratlam perd

'!smä

!

Chriftlanl non exigua Íncrenienta ce-

erit, Hactamingens, qu& incor-

recupetari poífe; fed quanto. diffici-. -

d

liüS Gft,.a:üi-(hm IGPG.fi,IQ,quäm .luam E

pore iftlus infanris accidit muretio,

feraper in cujuscunque baptizati Ani-

nouperdere? Ordiaum Duc&or, qui

i

joricum

paucis militibus locum mupitum dee

máà contingit; ídque ranco.ma

utllitate, quanto omnem naturalem

fendere pouit, poftquam illum. hoftf

ä

ce [ä[ ,tam parvo mll itumnumero eutgi

deformitatem peccati rf;okn(irt;zm "-

$

nitles excedit.

N

non recupetabit

$

oportebir. intee

- X. Hac cum innocentia & grat

la

gruin conícribere exercipum 3 qué

tamen forta(fis loco. amiffo-neg po«

Ilj 17,

omnis culpzin anima deftru&rice , o«

tiecur.

fj M 1

mniaSpiritüs San&i dona & virtutes

Sacramentum. . Panirendia

infufe adferuatur, ijsque, quot &

ue funt , urendi daur

renafcitur, fed eft. Daprifinus -admo-

Anj. 1,

quantacunq

duum laboriofas, quiapro recuperane

? plit,

poteftas

?

utSpiritu San&o nos vivi-

ficante, & Czleftis Patris. nos adop-

daftacione, Demoni voluntarié tra»

dit

a

tantis filiatione dignam colamus vit&,

n

à,magna prorfus opus eít- viriumi

contentione, & labore,.

$

At quàm fubit$ huc rhefaurum dí-

lapldat, quicunque Baptifmi gratiam

XL.. Adhoc fingulatiter parentes

[

attendere deberent, íuorümque filio-

perdit!, O. ja&uram

fanguineis de-

flendam lachrymis ! Ja&uram , ad

rum educationiperpetuá cum -folici-

tudineinvigilare, precipue veró c&m

uam condigué deplorandam ipfum

czlum atra obdu&um nube lu&tum

jam. uín. rationis przdiri etate cre»

induere oporteret? Attamen quot re-

fícunt, .. Optima $, Ludovici Regis

Francorum mater Blanca , Reginatam

periuntuc

-.qu.pr,idie , abíconditum

hunc (aum thefaurum o

b rem nauci

prudens & (an&a, hac in ze. omoibus

Chiiftianis. parentibus deberec. effe

rodigentes? 'O fiquispoflet Anime

»rima vicepeccato confenrlentis ad-

exemplo, cui in educaiione filioli fui

nulla res adeó cordierat, quàm . ejtse

ftare auribus & ingeminare: quid fa-

ä

cismifera, quid facis ? — Ignoras pro-

dem bapti(malem innocentiam illibae

-'i

fe&o, quanti pro te. fit. precij Bapeif-

tam confervare; in quem etiam fis

&m»',.w"

nem quotidie vefperi hac vei& caleffí.

M5

mi gratia

,quam abjicere, immundise

f,

que pa(fionum tuarum pedibus,

vyelat

eum benedictione muníebat: Filimi,.

velleme poriüs inbrachijsmeis mote

Targaritam aRte porcos , calcandam

fübjicere cogitas, O fi agnofceres

tuum, quàm peccaro inquinatumafple.

ceie, Refertfané plurimum, |Chae:

Infelix , quomiferiarum te impellat

Diabolus ! O fi fcires 5 Satis: tibi. fit

riffimi, nunquam incipere malé agerey

non ignorare, poft primum pecca-

nec unquam charitatis ignem exríne

'

guere, quem íntra - nos in Baptifmo:

tüum pérpetracum , .quamumcunque

Tbf |

ä

deploretur, nunquam de falute ater-

Spiritus San&us accendit.-

Spiritum Y«

nus. hi

ci. l?.

^Verum |

4

no(a':e extinguere , guig divi

t

r;a* te fceüram e.-[fe, 4.

Aquidem

NTO EAPTISMI.

;

. DE *sncamg

rl

$ febfim 'creícen-

nàm damnandi omnibusInferni fla

m

nis

difigs

ignis bout^diehtbo

" do in beatum ecumpet incendium.

nunquam confumere, aut extinguere

mjllan

. poffint , sítqueopprobrío & afflioni

" Qaterüm fi quisápuero malé agere

9t qu

' fücipiar , valdé difficile erit etiam in

fempiterne , collarz in Baptifmo

üm de

exuema fene&a à malo abftinere.

gratiz non reípondiffe, Sícure di-

3. holl

Non eft tempeítas , que majus vineís

vetfo eí,qui vità bene a&tá condignos

TO 6Uf .

Gsatiz fru&us prorulit ,gaudio erít ín

inferat damnum , quàm nimbus uvis

j t

^jam deforefceniibus | fuperveniens.

calis, &glorig fempiterng, [dem

S,Tbom,.

I

Plin.i7,

Peffimuns e[l intev omnia , cums deflove -

evenit, inquit S, Thomss , inchara-

3:] Q6 36

93 [

&ere militari ; quí poftpralíum in

ar. $. ad

6, 24«

fcentem vitem percu[it imber. — 'Yeoes

gnitoll

riori erati voluptas magis nova vide-

omnibus manet prorfus idem , tam

3«

uo Aril

Omuia

ln victis, quàm vi&oribus; fed forte

tur,ideóque magis delectari.

y A*

4trift. L. pvinga nosmagts deletians , quo fit , uc

divetfa ; his enim cedit ad. gloriam ,

illis in opprobrium fempiternum, 4»

icapini

7- Pf« tam'altas dein radices prava affuetu

arié u

do agat

bis , qui vicerunt ad g.,l'ariaw;,'ik/ai:, qui

, ut Íola eas mc)rs.v-'a:l eat evel-

o

) yirat

lere,

vuéls fant , ad DbEhAm ,

XIL, Sed ut

: redeamus "a'dï Ícopum

— XHI.. Atque hoc eftultlmum facti

rentel

noftrum, quid videtur vobis de dívi-

Bapti(mf privilegium , id cft , Calum

no illo hofpite , de ram fplendido

aperrum. | Quifilius eft, illi debetur

j; HEJD'

» CQX':CK'

comíiratu , quem fecum in' Animam

haeceditas. $2 Fuj , 64 Haredes.Rom. 8,

facto fonte ablutam introducit 7 Nec.

Qaui vitam agit (ecundüm Spiritim , — t7.

« d

dum tamem dixiommia, Lrter effe-

illi vita. debetur caleftis, —.Sá Spiritu R""f—' -

gt cï'j

$

ii Mgl

&us Sacramenti Baptifmi fingularif-

fatla carmis mortificaveritis , vivetts.

fimus eff , Animze characterem im-

Ecceigitur , calum Baptifmo Chri-

eginit

: gmni

primere,Gmileilli igmam , quod' in

fti referatum , aternum illud figni-

Sacramento quovis.quod íterari. niom

ficat przmlum. , quo Chriftíani , fe-

quin ?

, fl

poteft, Arima imprimetur; ínSacrá-

cundüm profeffionem (aam viventes ,

mento fcilicet Confirmationis & Ot-

oft mortem gaudebunt in czlo ;

un f

"dinis,

Differunttamen inter fe quo-

iténquejus illud , quod in prefenti

yji

!

$, Tb.z-p. ád

^

finem. — Cliaradler Sacrament.Or-

ü

«t

q.65

ad hoc premium obtínendur acqui-

6

Z

É

77* dinis nosChrifto, velut Miniftros cum

firverunt,

Notate

palcherrimam

qui

fummo Sacetdote,con jangit5 in Con-

iftam Apoffoli confequentiam:5i F//j,

ba[ j Inï

M

firmatione Chrifto nos ut magno Régí

€9 Haredes, Sicuc Pater tecrenus

Ii,sm.s&

j

mil'tes conjungit, In Baptifmo eidem

filíum , quifeilli probat,nonporeft

"

jl

ut magno Pacri filios conjungit, Ver-

privare hareditate, itane quidem po»

r

i

bo, chars&er ilte e(t quaifilationis

teft excladereadoptatum, Leges enia

il

noftz inftrumentum , quod charta ,.

nonpermittunt, Multó minus azcl-

yn

fed Animz potentijs impreffumin o«

dere potetit; ut Pater czleftiscunctos

j

PUW

mnem azrernítetem nünquam delebi-

yil !

nos ut filios agnoícens , licét ad-

"

u

j

tut ad'cö' , ut hoc miferrimi illi etege

optivos , (ed tamen divinz parsicipes

&

DBatus

-

E

68

^

^ st*bizksus |

o;ïxürus, |

f

nacutæ,feliclmmä.'qu! eftDzusiipfe ,

hifce vetbis , egotebaptiro , a&ionem

bäpzizændi , teliquis vca«ö'[m&ifïïm;æ

"

exuat hzreditate. — Feredis quidem

Dei . modóabejus obíequio non de-

Titnitats myfterü. mvocibus quidem

T u

I

ficiamus. Cezlum igitur, Chariffimi,

iftis. £ nowine unitatem. effentim , —

czteris , Divinarum Teinitatem Per-

mET

In ipfo collati Baptifmi momento pro

tj "'mc

nobis aperitur , portzque illa ada-

fonarum, Quaproprer ; ut fpecl-

men vobís facie hujus adminiftra-

lo

mantinz,nullo perfringibiles malleo ,

tionis proponam , fi vobis infans

m

fua fponte referantur, utita apertz ex.

(pe&ent animam fidelem , quamdiu

baptizandus,urgente neceflirate,offer-

Y

retuc , quid faceretis ?. Oportebit ac-

id:

illibatam fervat innocentíam , aut fal-

cipere aquam , eámque infundere ca-

(ui

tem poenitentíà perditam recuperat.

a

Atquehic omnino oporter, ut mo-

piti. ( & cafuquo idfieri non poffit ,

principalior pars, qua piroftat , tín«.

k

dum baptizandi vos doceam , ut

neceffitas poftulat ,

genda foret ) exprimendo a&um ipsü

quandoque , cüm

regnum celorum tüutó Ánimz alicul

baprizandi,his verbis, Ego te baptize,

Et immediatéreliqua. veiba pronun-

C od gt . OU.

poffitis apetire , & tanti boni pof-

cianda funt , quz, dum Crucenos (i*

; 4b

|

l

(effionem midi&etiöSäcrem;qti con-

In nomine

1l

ferre,

5

.gnamus , folent proferri,

lutt, st

Patris,E Filuj eà szrziw Santli, a,

due, Q

S. Thbom.

XIV. Scien

dum ergo e ,cüm Sa.

cramentum hoc fit maximénecelfari-

urunotractu omnia fimul enuncien-

3:p.4.67

L

tür

L]

.

1

&T. 3'

um , voluiffe Chriftum Dominum ef-

neque perturbari vos finite ,

2

L

ut fepeincafibus fubitaneis & inex--

fe quoque adminiftratu facillimum

fpe&atis fieri folet5 atque obhanc*

- hinc quivisad baptizandam aptus eft,

cauíam exiftimavit $, Thomas , (i ta- . Thons

"etiam Infidelis, Er quamvis nemo

literà laico domi baptizatus fupervi-

opuf 6fe.

£ 0|]W*

licià baptizet , quasodo proprius

2

ad.id faciendum Minifter haberi po-

xerit , debere dSacerdote (ub condi-

Satere .

teft , qui eft Sacerdos , nihilomi-

tione. denuo baptizari. ZVoz intells-

gitur iteratum , quod ambiguur effe f*

E

nus unusquisque validé baptzat.

Hum.Ecquiamentionéfeci decermíno

s-no'. 'e

Materia hujus Sacramenti e(t aqua

ito, fub conditione , nou ab reerít

€*

communis , quz, ficut principium

£, VEf«

4.66,

tiam hocipfum explicare.

Sciendum

ens de

6f $e

B

enerationis , prop:íiffimé cegenera-

e

l

tionem novz v

ite nobis reprelentat

,

crgO' eü » quöd G deprehcndi!nün räsbjf.

poffit , vivane fit proles an morttlà »5or bapt

U

pervirtutem veró , quam habet, ab-

omnium fordium ablatio-

tunceritbaptiranda , ucfi viva effet» óv, .

li

ftergendi ,

fo-

(alvetur ; fedtamen fub condítione , S/em-

nem s per virrurem refrigerandi ,

h

ne Sicramentum periculo m

ullitatis?^ '-

e

b

mitís mitigationem , denique per

8J7. T.

exponatur , fimortua forer, Ideó

b

fplendorem , lumen fidei nobis figni-

can/?cr.'

ficat.

Forma in h s confiftit veibis.

qnefic dicer-debetis. — Sivivis , ego

Íe

te baptizp , innomine Patris 4 Filij 68

làr

Ecgote baptixo in. nomine Patrts , C5

Quàd fi deinde

teg

nguu | Santli,.

-th,cs Spirite Snf:fh. Exprimendo

motre |

M

;&

DNE?S.,ACRAWMBN;TO BA-PTESM:,

2

o

mortuam fuiff cxpk;iamini » nolite

majoti (celere prolesín ateto fixfffoc&

xdulins

- turbari , quia intalíicafupieras veftra

tür ? Quis explicabit , fceleris tam

deteftandi atrocitatem ?. Cale(tem

T quidem

Lo, , c, facit, netemeré egiffe ceníeri polliris,

ànulla 4Non intervenit temeritar prafumptio-

aniímz euferre hareditatem ? Qauo-

e(leniz ,

uem Dv

L.4. de. mis,ubi efl dihgentia pictatis, — Cexe-

modo infelix mater unquam tan-

i al

eonfe.. monigalidscon(uetz, ut funtimpofi-

ti furtí .damnum reparabit ?. Qul-

tio nominis, exorci(mus , Catechif-

bus in fodinis zquivalentem — re-

iminide

s of

mus,Ch:i(ma , Salbenedi&um , etíi

periet theíagrum — ?

Hanc fceleris

att t

*m'y-&.cgijs-.—cæleïïibus fiat plenz , non

enormitatem in—confolabilibus de-

rebit t

ideo tamen ad validé baprizandum.

plorat lacrymis Eccle(ia, qua velut.

. funt neceffirig, — Hinc eft , quod in

formofa xla Rachel Animarum fibi

indere t

"

caíu neceffiratis urgente, fine fcrüpu-

perditarum , amifsá recuperandarum

M,

4 i'tf;!.

)n Pomh

N

loomittantur , quz poftea pro anti-

fp;,(ulatibde&ituta'ingetnfkit, No.

?.. ls.

qua Eccle(ie. confuetudine , periculo

luit confolari, quia non funt. Quod f

&v j

jampraterito , fupplentur ; hisenim

Chuüftianus baptizetus occidatur,fan-

r ia

titibus vifibilibus ad effe&uum invi-

&:sEcclefis, velut mater mortui in hoc

pronun-

fibilium, in Sacramento produ&o-

exilio filij ja&uram deplorat;fpes eam

enor "

Od

Sacr. &on

rum , cognítionem Fideles indu-

nihilominus folatur , quod :'.demme;

T

Cuntur,

i

vivat in Patría,

H» : i[a'

8£er,

Hoc veió (olatium

XV. Quapr

bptek híc mihí tempe-

od

in occiía ante Baptifmum prole. ha«

rare non polfum ,quinjuftillimo Zelo

berenonpo:eft. Hícnec fpes, nec

; (m'üe Í

& ht*

inveharin matres , quzdam gravidz

remedium , neccompenlatio locum

funt , quafi. nullius pretij aut valoris

inveniunt.

; Ob hznfl

INoluit confolari,quia zon

geftarentonus , nec animam czleítis

f^nt,.— .Oinfelicem ergoanimam,que

, ü""f

glorie capacem, mille abottieudi pe-

*

a2liam ultimo fuofineprivavit ; Exe-

gt

riculisfe exponunt

$.

aucindebità &

crabili hoc facinore cun&is Secvato-

ibctà

timiá corporis agitatione . » aut gra-

risnoftri fiaibusfe(e oppofuüit. — Hac

viore, quàm ferrecommodé poflint ,

omniaipfiusitinera, fudores , affli-

t !F';l'

frumenii , faícium , fimiliüimque

&ionss,paffionem, morténque durif-

du

onerum geftatione :an levisvobss ví-

fimam , que omnía folam illam pre-

Ü ï""/ff;:/

detur ja&ura Animam Daprifmi exper.

ciofam vitam , per Daptifmu

acqui-

g^

rem perdere?Tantum eft hoc 1damnlum,

t

rendam, profine fuqhabebq;

tirrí-

h

J

jin

j"

r

ur ad illud digné. deplorandum tota.

tafecit, — Ego veni, nt vitam ba

?.

?aæl

j

EO0«

non fufficiateternitas , quá durante ,.

uàm horrendum igitnr erit auda:

yn'

mh n

hec anima Dzux glorificáffer, gavi-

:

fimis huju(modi homicidís cora

0n

j

j

sáque fuiffec , fi negligentlá veftiá

"i

Chrifti Tribunaliïcomparqre , &.ju.

mu"lw ]

Wll

non ,antequam nafceretur , jam d:þijf-"

ftum veiümque Animz ip(i ablatz

[

d

Íet. . Quid vero dicemus, fiunquam

^

pondus ín bilance Crucis intueri ?

V'W !

tam enorme patrareturícelus , ut ad

j

Pto unicaanima falvanda, fi res po-

(

:gcvcrc;.i.vr.n;ï;fc;rjtg;;,gedi.rekm,ï,omniäque, »

tegendam .c-rigzit)i:; infamiam adhuc.

j/

"'13

"

?üæ

—

"

[]

70

" DISCURSUS : QUINTUS ,

Ti

qus& procuntéis in* crucepaffusfum ,

i

-l'-.,æ,,

vigefimo primo :

-& Conciliim TIh-

lib. 3. veAatftinerem

DeUU

trreWe$

&

auodam dire

beritanum jüdicavit , etiam in'mor.

fzü

:

vel.e 88 . Chriftus dicebat S, Brigitce, — Confs-

tis articulo fimilibus difficulcer. fan*

Yz:

detate jam , quanra proamotis 'rüjas

&:ffiinamCommun:onei pecmitténe

ineníara furüra fit - Servator/s noftri

dioi

dam. Pixinfine danda ei$ Communt,

?

indignatio conra eüm — , . qui ipfi

1n d

Qus

Mogunttoum,tantum mitigans rigoe

Auimam,ipfum vero Anirag, czlüm-

rem, permi(ic, utinfiae decem anno-

m (

Bio.

quetotum auferre aufis fueric ? Nihil

rüim communicarepolliat , boc ca-

iu vabit híic ad fc Pm*ga h dum timor

bü

men pa&to , ut touà. reliquá vità tam

ignominiz , aut torius familie infa-

atrox (celus peenítentá continuá de

p

lit.

mia, Idem eft,acatramento fc lava-

plorarent. | Jra tamem, wt omu teni g. N

pore vita (ua flenibus €á. Bupsilitatitnfi" ——

dün

re , & muadarumfe purare, — Quis

YT

illetimor , que infamia , quod op-

flant. — Hic eítlanétz Eccieliz fenius

if

probiium, quisi ile familiz( plendor ,

ínponderanda, & punienda illorum

4*

1

ubi de zcecna Animz felicitate agitur?

iniquirar& ,qui hominem Bapofaii

Cümà principio DEUS. prohiberet

expertem peremére, — HuicConcilio-

b

homicidium , etíam ab ipfis beftijsra-

rum, & Ecclefiz bilanci neceffe eft

qi

noftrám.

[re-

[/r5

tionem & vindi&am fe petiturum

etiam - eftimatiodem

Genef.

declaravit : Sangninem auimarura ve-

fpondere, qua toties aliàs ininotis,

if d

9'0 sæ

Y6U

Jirarum demanu cuntlarumbeflavum

quàm fint,responderisjudicat. Non

fs

Ttquiram. Non quód unquim beftiz

exiftimabo,aliquem cífe inter vostam

horrendo inquínatum crimine ; quód

Ü

coram Dzorez homicidij cffs po füint,

fl

fcd ut intelligamus, nullam coram tri-

fiveió quis cfferilli non tam falubre,

H

banahi divino excu(ationem prolegi-

uàm nzceffarium do confilium , ne

ullüm elibi fiaat diem , quo rron ama-

;

tima acceptumiri , ubi de volunta-

riosgitur hoimicidio ; cümipfz quo-

tiffima cordis contritione a DEO: ve-

QL

£Q

que ferz , quafi culpabiles arguen-

niam expofcat, iäïmquz;* d:i/)u- poniten-

E

dz fint, qu& tamen ipniquitatis fünt

tiz lavacro.fe abluat, quousquein 5- äm. $

incapaeces, Quodíi ergo 'qualecun-

ne víitz defideratam. aníma mundi , , ,

que hämfeid-ium pun»/ie'tu*r a-bsqþ': ul-

tiem fe confecutum effe (perarepollit, aar,

l: remiffione; quantomagis, quod à

Vipeta, inquit S, Joannes Cliryfolto"

Patre , aut Matre in.prole innocenrte

mus, poftquam morfu venenato: ho

d

commitritur , vindi&tzaternz caíti-

minem infecit , anhelat ad' aquas,

t

&

^ndum- remanebit ? Certé antiqui

quafi abhoc maleficiofe purificatutae

Quaré fi cjusmodi venenata hic effet

Q

Chriftiani tam enocme & atrox putá-

tunt Ícelus , utmulto tempore con-

vipera , qua'non alienas ,. fed pro*

àli

fuetudine receptum fucrit, tanti fce-

prias etiam proles duplici , &cor-

Jleris reum, toto vitz faz fpacio ab

poris & animz morte peremilfet, a

inttoitu Ecclefiz prohibere. - Ia fta-

falutiferas poenitentiz lymphas pro-

ïP,,rei

D

ein fea-

Vrl

'm(i;JConcil—i-um /Afx;cyragïïh'm canone

petet ; nec levi brachio ijsd

R .vctj

T

-

^

'DET*'—:SJ.&GRAMENTG.FBAPTISML

]u*

lls 1.

vet -," fä&tgxaïm omni

ftudioe iminere - tam-ex diícuríu de B»aptf(mieS:crä-ï-—';f

imjnttot

gat , ntcunctam tam fuaefti. (celeris -

mento, Quid videcur vobis Charif-

mempríam efle abolicam expediatar.

Íimi, demagno illo Anime baprizate

lr u

Vzaliásintelici, i coram Tribunali..|

privilegio? Poffe dicere ; Filta Dei (um

peg'miuän-

WTH

"

divinorepetundarum arguatur] San-

magis proprié , quàm'homo terrené

- &as Vincenrius Ferrerius, audito. So- -

p Ros de

patris fil.us: Sororfum JE(u Chafti t

roris fug obitu, fzpius Saccofancdtam

iam Templum,Thronus,SponíaSpiri-

dmul gsrge ó.

T 1

'proea

Deoliravirhoftiam, ur, in quo

tüsSan&i,ipfe eft vita mea ; Hares

ftacu illius effecanima, à Deo intelii- -

Íum Paradiíi; meum eft celorum Re-

iwdu -

geret; opemque, fi. indigeret ,. adfer-

guum,& meum eritin zcernum; (

pntinys d

1714

ret, . Et ecce, quodam die mané,

non voluntarié aliquo peccato cidem

dum facit ad Atam, videt illam adfe -

ii

tenuntio? Nefcio profecto , quomodo

veniretotem flammis circumdaram,

intelle&is veritatibus, tam mirabili-

jl i

3ds il

infanrem mspubus gerentem , quem -

bus & certis,cor é pe&ore non profi-

-s 10 frufta. difcerptum mifera devora-.

lat | AftomneFeudum fuum habet

l BJP(IW

bar ,..nec unquam confumebar, . Si-

Homagium; onus Íequitar. hono-

cCOHClIIG'

quidem jam devoraius .de. novo

]ga'[[C elt

rem: Quzveró (unt Cbrifliani. ob.

crefcere videbauur, ut Q:rï;pcr repete-

ligationes in. Baptifmo conttadie :

hum

i& poffet diramillam lanienam, | Hoc

Mihi videnturad duasreduci,quasEc-

qinotisr

vei attocillimum tormenti genus

a, Mi

clefia eleganti illa comprehendit ora-

feminaifta(ubite cogebatur ob ab-

tione, Deóque' pro: omnibus. fideli--

ut VOW?

ortum, quo vimábi ab zthtope mane

bus offert : da eunilis. qui. Chriffianá Dom, 5 ;

gne;q9

£ipio illitam ftulta ceopeire conata : profeffione cenfen

'ur, CÀ iféa refpuere ; peft

fuit, Bonammihi e& ( a. (an&tum -

que buic qnimtica [ n zomimni €$'ea, gu?—"/d"

Valiun , E

fratrem affabatur). bonum -mihi. eft ,

Junt aptas (e&iari, 'Et , uc dicamus

j m

quód tam grande. (celas ardepriífimá -

quod «eseft ,. quz . fünt arboris fyt-

p

. £ordis contritigae abluerim : quod fi-

veliris obligationes, pofquam nobi-

" Po:ui[üf

non feciffem, peena hzc tam horren-

lieri infito futculo é ífylva in horrum

"

da, quam in pargatorijs modó. flam-

£ít uaníplantata ? Sunt dmprimís,

jnt

mis£nftineo, in lafezno. Dunquam fi«

noà ampliüsacetbós & fylvefties , fed

nienda mihi fufferenda. fuiffot, - His

[Per.arr,ff'

fuaves deinceps. & maturos fra&us

di&is difparuit, confilium fupra: da:

ü Ch

J

tümcommendans, ut nuuc ea affiduis:

producere, |Át nos, Chatiffini, (yl-

«eni^

vefires illa (umus arboree, qui nati ín.

& amaris deploremuslacrymis , pro .

deferto, fteríles inter. naturz infedte

j

j

quibus 6ine illarum eeffa(ioae. nullum ..

arénas, incapaces eramüs üllos un-

"

j

ä

aliud.dabirüc cemedium,

entti

quam vitz fructus" proferre; (i non

M /'

110 i g

Baprifmi ope, Chrifto ipferci, in. deli«

$ 1

UE

w

XVL, . $ed non ols

a&piäüs tä;- j

ciofumEccleliz hortam mirá felicirate

: prehenfionibus, quas no

g[Cfmmh

n meruiftis, : tranfplantatifaiffemus.

lta abApo-

£09de

yn

pW

Vurbare confolationem veftram , :og-"

i &þib vocati-füat. Chriftiani ;

)/

ii

j

Planm-

"

-

4

75

- DISCURSUS ;OAJI-NTUS 1

l

de

iRorE. 6.

plantati, aut ut habetur in graco, con-

pu(chmm*vi'vqsc!cprtäinäetixä volo -

firitij, at intelligamus, quibus obítcin-

PLM

.

dicere, tot, qui operibus carnis, in.

üid

gimur , obligationes , non ampliüs

facro fon:e fubmerfi , renunciave-

Íecundüm veterís ccuncizid eft, Adami.

rant , vítam vivere adeó infainem,

tcd

fed JESU Chrifti, cui infiti umus, in-

quz ipíis etíam infidelibus pudori fo- —

m

clinationem fru&ificandi, 4/» zovi.

vla

ret, " Seculi hujus deteftattpompas ,

tate vita ambulemus. At videte quafo,

plusfupetbie , vanicati & faftui ftu-

i

n

quàm comptá interdum excufatione

I

dent, quàmfiijs fe dedendi profeífio-

utantur aliqui,sut fenfualitatibus fuis,

nem feciffent. ^ Servitatem Diaboli

fat

& paffionibu liberiüs. indulgeant!

du

execrati, plus cun&tis ejus obediunt

dicunt, carzeconflamus: hoc proríus

fuggeftionibus, quàmunquam alids; -

m

idem eft,ac (ioleafter,quia & fylva ex-

nec cantüm absque moleftia , fed ma- ^

eu

tractus eft,poftea,etfi transplantatus & -

gnà cum latitia! quid ergo forec, fi-

W

nova Ínfitione excultus. pratenderec

h

de temporibus noftris dicerevur, qiod

ingratos, utanted , fru&us producere.

de (uis dicebat*, Auguftinus ?omzibus I^ Pf. 30 !

li

Non ita, Chariffimi; ideo Chriftiani

pejs vivunt mah Chrifliaui, €$ talibus -

q

ä

famus, utnon ampliüs fimus de car-

plenaeft Ecclefia. Sedtimeo , ne veré -

[

ne; noncarnem íequamur, carnis re- -

ifta, atque his plura dici poffinc,

Ifti

nunciemus operibus , nec impofle-

XVII. Non vellem . vobis perfua-

&t

rum infipidos naturz corruptz fru-

h

deretis, Chriftizni alicujus peccatum

Gus proferamus, Criffianus , inquit

faciliüs quàm Infidelis . veniam me-

h

Tercullianus, eff bomo non. bujus, fed

Qu

reri, cum di&o: Chrsfhiani fumus, fi -

futurifeculi : his omnibus folemnif- -

calum nonefl pro Chrifhiamis pro quibus

5i

fimum in Baptifmo dedit repudium,

ergoerit? Calum. Chüftisnorum bo-

Qul

Cerni, Mundo & Dzmoni: omnibus*

noconditum e(t, non nego, fed hac^-

gf

1

horum cupiditatibus mortuus & fepul-

conditione, ut Chriftianorum more

n

tus eft; quodeft idem,ac f quís di-

vivant, Ceuierüm ttes circumftap-

«

cetet 5 abfit, ut aliquando ad fimilia

tas valde aggravantes in peccato

r

profeffioni fug indigna homo baptl.

ipforum Apoftolus obíervat, — Príma

x

HB&. 10;

Q

zatusafpiret, Hinceft , quód olim:

-

Á

tít, quód Chiiftiani peccando pa

infantes. baptizandi aquz. immerge-

&tum cum Patre atetno. initum, ac-

à

bantür, ut hoc modo Salvatoris. no-

id

ceptando illum in Patrem , séque do«

ftri fignificaretur fepultura, cui fe. fi-

nando in filios, violent, pactum,non

&t

deles tali Saeramento fufcepto. (ibl .

pro more antiquorum victimz com« -

dit

Rom. 6,

jam mortui conformant,

Confepulti

munis, fed Agni pro ip(is occifi fan«

C

fumus cum. Chriflo per. Baptifnm in-

3e

guine confirmatum, — Sanguinem in-

Th.

aort£emis

Ac confiderate obíecro ,

firumenti pollutum duxit,in quo fantifi-

tüm

quanta quotidie intet Chriftianos or»-

cAIMI , Altera. circumftantia age-

&cu

4linis videatut perver(icas ? tot. mor-

gravanseít, quód Filíium DEI, cujus.

Otbi

»:suvfpinffs!idssr tefuícitatos extra fe»

ui-'."

Itc.

m bepriuo Ri (qnpfriel j Qu

m

RIPH

-t

DE SACRAMENTO BAPTISMI,

7j

w

T

dem verifiatres pedibus conculcent,

hOC Punitumfi'i h iïïqüe PïOPtef ma. ;

Inis , i

Fiatet veró, ut obfervant Scriptores,

jorem, quam haber,slriffimorum gra-

Jüncjrt

di&us eft ; quafr ferà alter. — Hinc par-

tiz donorum, in Sacramentis acquilt--

^

ticularem fratresobligationem habent

nfainey,

torum, 6bïlgationäm. Peccatum no'nä. Tbomi

idoti f

amandi feinvicem , & fracec fratrem

€ff miuns in Fideli, quàmin [nfideli, [ed q.89»4, 51

-

p

velut alterum íe . honorandi.

Feré

mulió majus, — ANam peccata Fidelinto inc.éo us

bt d

altev, — Atqueideo verbis vix expri-

A?gravautmr propter gratie Sacramene 2. q» 10«

volifio-

mi poterít , quanta Chrifto ab illo

tà, [ecundamVlud : quasto magis pta- ^T. 3« ad

3e

| Diabxl

fiatinjuria, quicunque, dum peccat,

tis deteríora mereri [upphcia , qui [au-

divinàmque hanc cognationem con-

obediun

guinem teffamenti , n quo fan&lificatus

temnit, Filium Deitam excel(um con-

eff, pollutum duxerit &c.

am dl

Ci*.aräïï:'a«

culcat, afiligit & blaíphemat: & cur ?

XVIIL. Sed non fufficit ,

l',

M Hü:

) foret !

urtantim brurali alicui paffioni fux

num folüm à peccatis ab(tinere , s«

fatisfaciat, Deniq; Peceator Chriftia-

refpuere,qua . baic ivimica fuut nomizi,

imr;qW :

du

H

nusprzter injoriam & contemprum ,

fzd infuper bonum operari oportet,

quo Patrrem afficir, & Filium, cale-

Aibores in

^f hn

ea qua f(unt apta [elavi,

ftem illam adoptionem, rámque fub-

Chrifti. religionem transplantate ,

bt vet

limem — afpernando- fraternitatem- ,

ipíóqueChrifti Salvatoris Sanguine it-

h

etiam Spiriuum Sanctum defpicatui

rigatz, nonfolüm non debenr germi-.

: 9c:fua-

haber.Spivitui gratia contumelia facit,

narefructus mortis, fed vitz fructus

um

Et quid eft bagtizare infa»n—ccm ali-

proferre debent 5 aliàslícét non ut no-

im me

quem £ Eftne fortéaliud, quàm vivum

xiz , tamen velat inucilesad fecurim p,;. ,,,

fu. ]

Spiritui SanQo preparare templum,

condemnabuntur. Ut quid etiamter-.— s.

Proquibm

quí in eo debeat habirare? Quare (icut

ram occtpat? In veritate,quid facien-

orum D?

gravius eft , trimen aliquod perpe-

dum certís qu.busdam hominibus,qui

qum mor

trare íntemplo, quàm in aJio quovis

nec calidi fuat, nec fiigidi, fed folüm

loco profano, ita deteffabilius eft cri-

