ba: cüm parüm jam à vite termino

abeffem , tantus S:ygiorum fpiricuum

TY

jusmodi hoípire aliquando qusrere-

£u: ; an ulla tam exzggersta, tam fub-

numerus in eo , quo j

acaebam, cu-

& ww

sirepto

limis fit cujusquam animz fandtimo-

bili fpe&andum fe obtulit , ur pr

T

multitudine omniuo dinumerar

i n -)"^

qyuopo

nia, ut ípem illius feducende omnem

N

Hier,

A

Qircus amitta

t ? Refpouditlingaá ho-

goffent. Addidit preterea , quemlibet

&à S.

tb ocul

corumfuiffs formá fané quàm hoztibi-

:, lii

minis : quem infederat ; nullam elle :

r

D

a

hm

l

ürin de-

.fedipfosad ultimum ufque momen-

lieósque certatim labo

»

(:oä. E

«4u g»/j?

TAT

tam ab ejus latere non difcredcre , eà

fperationem primó, mox in Infernuam

enit li

infelicem preecipitarent, Qaid fenti-

TR

Is relat nixos fiducióquód, f nonaliá, fuper-

L/c. bim faltem tentatione impetere eam

tis, AA. de multitudine hac magna?

iqie

Nonne fi vel mufcarum effzc, & metüs,

. ap. pollint, & vel ipfore&é fi&orum pon-

Á

; mg*a&ialf

Sást, dere mergere, atque in exitium preci-

& molefliz creare fatis poffet ? Quid

yem 2 01

JFure, pirare. Hinc arguat quifque , quid non

erit ergo tantus numerus Deemonum

j od

furentium & vinculis exemptoram

pro eofibi vindicando hoftes ifti cspi-

j lncet

taliffimi a&urifint,qui multis aliquan-

Etiamlocuftarum numerofa acies tan-

tam non (emel agris vaftiratem intu-

äundumïï";

do vitiis implicitus vixit ?

yilltt

XVI, Crefcit etiam eo excap

iteju.

lir,quantam ne militum quidem zabies

UL

flus hotam inimicorum timor, quàód

inferre potuiffer.

[igiti

non unus tantüm aliquis miferorum

XVii. Addamus numero robur ,

vdp

a m

illorum fpirituum moribundum op-

quo Dsmones pollear,partim naturze

N

TM

ugnaturus fir , fed quód cohorres. &

fuze , quee nofiram tauto intervallo fu-

M

)

&

giones integtzead idex Orcoemer.

perat, beneficio ; pattim aüdaciá . ex

n

nt,än

r*

fure. Populi ad orientem folem fi-

-

tot jam € nobis obtentis victortis im-

2

hi

men

fum auftá. Scythaferocitfima & Xw/Him.

9

€, &üm bells geront , militum nume-

.00

to preevalent ; qui ad Septentrionem ,

bello nata Gens, cüm audiffznt fervos-. 20.

fuos feditiofos sr3 dóminis movere

mhümm

ii

vaftorum corporum mole ;.qui medi-

u

l

(ll

&s teitas incolunt, ingenio & verfu--

velle,obviam iis egre(li fünr,non ferro

lu

t1à proeftant,

Annon igiturille Ex-

& telis, fed virgis manusarmati:quás

ercitas prz aliis omnibus effet formi-

cüm tories experti feryi vidiflenncon-

gt rgqüiï

pl

dandus,qui conft:rer militibus nume-

ciderunr mox animis , & dominorum

jont

"]

Íc arbitrio petmiferanr. Similiadversüe

;J h

y

£o plorimis,; corporum robore vali-

f

amdiu fuo mancipatae

n

diflimis , ingenig & vcxfu:"iä—præüanf

anima;, quas t

Uu 2

Wa

Y

r

346

,;DIS?CTL'IVRSSHS VIGESIMUS f*räaïms,

obícquio habuere, autoriiateDaenton- — alios magis paver

3

*

: fla£tus , quim qai

Én

nes valent,. Solàm memorizefagge-

navim jamjazx Portum fubicuram

7!!!1

gendo condi;ionemillam, & ägïfa,ïm*

N

Tü

arietani, haud aliter cartares iflze ag-

dends fezvicarisquam tanzo illo teme

gre'iones, non aliàs juftiüs timentur s

ATb oq

pore fervierunt

; folàm cxcitando quàm cüm jam navim ad littus appel*

h

7 Sid

phantsfma ,

quo reptzefenterur res o-

lers cogitamns, Ne vobis terrefaciene

|r, , n

lim perperam & impenfibs amara , in

die hzc eg-!) ulca vernm asggsm vide^

! dietnc tl

preeleus illam sdducunt difcrimen,ne

an suditepfamet fanctiflimsTriden-

4f lg

vi&amanus det,

tinzSynodi verba. Nvlm tempns eff , Sej" 14, m ün

XV1HI Plus tamen,quàim numsfus,

quo e^fdver[arius nofler vebememius pref dq.. i, iti

plus quàm vires , meritó quem rerreat

ovanes fua ver[utia uervüs intendat Ad Extr,

aAfq

X

[5

E

Dzmonum verfiücia. Hzc 1

ages edit

erdendos nos penitis, & a fiducia eti- Undl,

v

maximss;adversus hanc ezgo de armis

d

am,;jäg?a»l(,ïït,diwfnæ mifericordia deture |

profpiciendum folerüiüs. isdaite vos

bandos,quam cum impendere uobis exi-

t

£ph.c.

IT

arinaturam Dei ut poffitis fLare adver-

thm vitaprofbicit. Quodfiita fz habet,

525 ianfidias Diaboli, — Apoftoli verba

boná veftrá veniáliceat mihi hincat«

TM x

funt.Feftinare, feflinate induite , qua

guere, quàm illi falucem fuam oderintg-

N ngxüïe P

Deus providit;arma, ne inimici ejus,

4" i (, j

qui non ante fupremalixc momsnta

& veftii , infidiis delufi fuccumbatis ,

cogitant integté perfectéque noxas fue

iií

]

Quini poriàs Apoftolus , jubetaffumi

às confiteri ,ablata fuis dominis reílit.

Coff

arma;quibus adversüs vim,& fortitu-

uere , turpe commercium ábrumpereg:

fük

ginem hoflis fe caeantur?Plus enimar-

redire ingrariam cum iis,quos jam dil *

Sry

ynacontra vim , quàm contra infidiss

- habent iuimicos ; qui , inquam , tune

puoi

valent. Non ita ille, fed adver:sz; infi-

armorü volunt abftergere rübiginem ;

aggn

sliasinquit;utindicetid quod maxime

cüm illis contra hoftem utendum cfi j

fos|

ab hochofle timendum , precavend.

necante rectó vivendi artem di(cere ;

hh

iimqae finnon vim,fed infidias efle :

quàm cüm porró vivere non licet, Sed

&on

omitramus nunpc ift

nihil magis formidandum, quàm fub.

D

05,ne langäüs " feg- '

j hey, tin

tilium tentationum verfütiam , cüm

tmnita recedamns.,

7

N

v

a

N

quidquid habet& caller fraudum ne-

XX. Adversüs eppusnanonem

quiffimus hoftis,exrremis illis mome-

il

ram formidandam provideniiffimus

tis congeminet , ut nos perdat ; mor-

DeusCzlefti plané praefidio nos obarte

p

dicus , hi fors illi faveat; ferpentisin-

mavit.VIt enim vicz hujus carfum au-

lum

ftar, calcaneum , extrema, inquam ;

I

Z 6:".3'

fpicstos confeftirn preporenr Baprif*

vitz rnomenta apprehendendo.Z 4 is-

E

mi auxilio juvat ad moresChrifti legie

Q

3«

idiaberis calcaneo ejus.

bus conformandos,ne maléChriftisni :

Qu

XIX. MNegari igitur nequit; quin

dicatmur ; ita binc migraruros fimili

lmg

cundis hisex capitibus valde metuen--

Unionis Extrem adjutorio validos

Bs

h

1f

lr

dz fint Dezmonum eorerum articulo

teddit; ad vitam recté inchoatam non ,

4

oppugnationes; & licus Naucleri non

pejüs finiendam, Demu extrema Un-.

ày

Zlianä

A

.DE EXTEREME.,.,UK(:WQI;HS ,SAQRAMENTG. - 341

: &ionisSAcrammta,extremgm Viléyl 4n«

ipluinet fe Chriftum fpeGáffe magna

tinel

Divorum Divanimque cohorte - cin*

bittan

quam foriiffimo prafiduo musivi :nut

TT

'Trdentinum loco paulóanté citato

&um , prefentem;,chm eger quifpiam

wu, 4,7bo.loquitur. Hác de causá Unc&tio ifta

facroOleo inungeretur ad 1530 ulti-

[

à

mam;addidiffe illi animos,excitáile ad

m

34.4. Sacramentum fpei appellarum eft; &

ititn

5

. 4r, oleum , tanquam ejus materia ; fapi-

intimum de admiffis dolozeim piocül-

dmodum ele&um : hujus enim

que abeoíuà prafentià. Daemonura

t u

I.77c0, 8nEGr à

efift. liquoris proprium eft ; cümin extim4

agmina habuifle, Si tot & tales pro

[Tien-

tiobis pugnanr, curde viétoria dubitée —

wl p

;

obl, tantum corporis parte illitum eft , ad

M

£, 31, intima usque penetrate ;

fic ut ad ipías

mus ? Quin opto; ut in hujus reiatgue

uml

ia d Ey

ufque offium medullas pervadat ; ad

mentum, priufquaim hinc pedem cfte-

vires vel trcftaurandas, vel conferen-

ramus , cenerrimo animi fenfu grates

vcia tt-

iL

— das:Jetravit ficut oleum in offibss ejus,

agamus Servatori noftro hac de victo-

rja ,tam non dubiéejus ope & viribus

«ilii t

Robar igitur , quo perfacram Unctio-

frhub

S-T bo. pem à Deo donamur , pofitum eft ma-

obuinendá. Deo autem gratiat,qui da- n.Cor,

bit nobis villoriam per "Dominum o« 154 57. ,

j hinc

"tPb. . xime ia certis quibusdam graria fuze

29.4T. auxiliis & infpirationibus fingulari

fhrumpefumChriffuza, O vi&toriam [a«

yoderit

né przclaram, fi hàcDei beneficio vin«-

nom2nd

4« 38 €; patione fervientibus ad finem,obquem

inflitura eft ; arque adcó perquam ac-

cimus ! Hanc fiquidem excipit seterna-

seia l

rl

cofiodis ad contemnendos omnes

»ax nullo unquam deinceps turbanda

furores , & eluendas omnes fraudes

bello ;qus fub ultima vite momenta

um

Scygiarum machinarionum. Non eft

inchoata, in beatiffimo ztetnitatis re-

yjmdt

m , tf

proinde,quàd animo cadamusAA, ob

gno fic erit noftrs;ut quocunque obru»

agareffionesillas, quibus oppugnare

tum vertere placuerit , aut quocunque :

bf

P

nos Infernus poteft ; cüm conftet non

pedem movere, non àliud occurfurum.

ydom i

minores effe vires hoc praefidio nobis

nobis fit , quàm beata pax. Pofzi: fz-

diett

conceffas ad vincendum, quàm fit vis

ntstuos pacem.. Ec dignus non fit Ser-

lim- i

;inti licetexercitüsadoppugnandum.

vator amantiffimus JESUS, ut ab hoc fP/jr

(j

4. Reg. *

*

6.16. Mllitc' timere

*

plurés enim. nobifcum

momento in agendasgratias, vel ob í

ngiüfï

folam tante vidorie fpem nobis fa-

41414

ntttt

fut.quàm cum illis. At qui fupx plurea

T5

ifti,qvi pro nobis ftant ? Sunt, f ita res

&am , effundamur?

a

Y

ij

XXI. Atqueid max

imé, qüïa ejus.

poftuler ; cohortes legionésquebeato,

IBW

ram illorumSpiriteum;fuavi quodam.

meritis obvenrnra illa nobis eft : per

*

i.

modo LUnc&ionis odoreattractorum

»

"Dominum noflrumyge[um Chriflum, Et

j

fic quà plus illa dignationis hono-

n ?jä

j

ni

cümlongé füaviüs hec Ceelo fragret ;

j

quàm omnia nobis aromata noftra. &

rísque nobis confert;tantó illam magis

o

Neqaxe le&iffimis his co-

decet nobis effe pretiofam. Contem-

unguenta,

,; n

horribus fuus Du&or deerit : Certé S.

plemur tantifperServatoris noftri um«

n vita,

mam in nos Boniratem , acBenignita*

Ü Valldo'

Maria Ogniacenfis Jacobo Cardinali

tem; & quàm indigni fintChriftianos

dcV icriaco,animi fui axbi:xq,":e&äm eft

Uu 3

rum

WM

fl

n

ss

-

*

$4

DïSCURSüS VIGESIMUS. TERTIH? ;

bot

ium , quod getuut, nomine ingratifü-

offur, Tandem qaiauldima fübwi-

mi illi, qui tam non colliquefcgat a-

tz nofirze momenta agendum nobia

Ga

inore, cüm Chrifti nomen ad aures al-

eft negotium , ex quo plus pendet ,

&n

libitur , utetiam eo nominando levif-

iuàm explicate poffimus, en prompi&

J

[ 161 380 VH

Bmi quáque causá & occafione bilem

adillud rite,& noftrrobonogerendum,

Audiamus, quid

Extcrema Un&ionis Sacramentum

E

s.

p

fo1m exonerent,.

: quantimque benefcii in nos folo ran-

hujus fiqsidem ope perficitur randeas

qd

la

güm Sacramentorum minifterio Chri-

Imago Chrifli Jefu Filii Dei , qualerm

fum

"ftus difundat, Vix natis balneum ap-

effe oportet quemlibet à Deo ad glo-

fi

parat; quo peccati lepram , nobiícum

tiam elsctum : quá causáà Tridentina

Plin. l. natam , abflergamus ; multó utique

SynodusSacramentum hoc dixic:Ces-

p

2,6.. T« antiquis &zypci Regibus feliciores :

fummationem totium viie. Chrifliana,

nam etfi his,Íeprá,iis in terris frequen-

Anautem tortámque preclara amoris

tifimá;infe&is ampliffimumparacum

tenerrimi effs&ta digaa non fünt , qua

LEUT fm

effzchumani cruoris balneum,fubditis

agnofcantur profundilfimà , & pre

P.

h

eorum füneftam ; nobis tamen Chri-

quibus gratise quàm fizri poteft maxi-

m:ze rependantut ? Deogratiar, qui de-

C

ftus , longé regioifto nobiliuslavac-

lu1 gj

rum inflruit;dioturpiffimam iljam,&

dit nobis . villoriam per Domintm no*

*

firnm Ye[um (briftum.

4 n

nemini noftrüm virabilem originarii

*

$. T bo peccati lepram ac maculas eluamus

LÀ

XXIL Neque veró

abfque labore de -

?

Pto

hxcà Chrifto parta eft victoriz S. Au- Temp, MC

3.P 4- hoc fiquidem non cujusquam alterius

72« ar. caede auc vulneribus,fed iplustancüm

guftini fententis eft , Chiiftum Serva- Serd 057

Is

l,

Chüfli DeiHominis puriffimo fingui-

torem , cüm Jordanis aquss ingreflus

ne conftar, Ciefcimus fubinde, & ex

eft;ut illisà Pracurfore fan&itfi mo ab- $. Ths,

qu

me

infiniiz tenebris emeríts rationis lux

luererat, omnes omnino aquas confe- 3. p.di

Oboritur , cüm Aniais noftr robur

cráffe , vittuté nque iis contulifle, quá 66.ar,

dy

majus idem Servator Confirmationis

hodie pollent, novam saimabushó- 13,44

minam vitam tribuendi,

Nififallot; : 4. -

à

Qpe tribuit, & plus illigratiae confert,

4

quàm in Bapti(mo contul:'at, Verüm

affirmari etíiam proportione quadam

poteft , Chriftum tor noctes intomnes

cüm vel coc adjatos pizehdiis non rarà

534

depra vatze naturse cupidiras novis pla-

inOliveti monte ducendo, fufsque ar-

bores illIas, olei feraces; lacrymis írti--

li

gisac vuln:ribus peífim? mol&ter;his

quoque peirfanindis calefte Sacra-

gando, maxime verà fudore illo fan-

De

menti Poeaizentise bal(amum Chrifti

D

guineo, qué pridie acerbiffimse mottis

amaor fabminiftrst: quin ur. crefcen-

fug illo in hotto profudit, hume&sn:

Q

q

xibus & porró vi&arisalimonia non

do , oleum quoque confeciáffe , quo

defitnon jam manna , sngelicá in nu-

poftmodum extremüm eramus inun*

lt.t fl

d

4

bibusco&üindaftciá,(ed te ïpf-:gm An-

gendi , & concis üliima pericula ido«

elorum Dominus in diviniffimo Eu-

neis prxfidiis inftmuendi, Robarigi-

pic

jur illud, quo ad fstendos morbi acer-

Y

sþ;riüiæ Sacramento nobis- in cibum

Qf

m

—

EE -

?

" PNE äxmma UNCTI'ONQIS SACRAMENTO,

343

ni fibi

bos dolore; & damna munimur,fletit

illis verbis precetur: Z2x buie dcwmiy

nt nimirum Animam «gri dippum

um noi

Chriflo , graviffimo teedio, uiftitia; &

angore,qus illo in horto pertulit:

reddaiDeo domiciliü, qui ibi habirare

p

AMatib

prospt

"

"Triflis eff anima mtau(g, 4d mortem,

mon vult,unde pax exclat:Fa£ «s ff in Pf; mii

/36. 39: Viresautem , de quibus nobis contra

qeeelocus ejse Yum imaginetur f.biSa. 3.

treduty

um :

peccatum profpectum eft, &valesudo,

cerdotem facro illo liquere invgen-

tem oculos; ipfe autem; ut faceicetali

rtnd

qui omnes animi moibi fanantur,

toleraniiá molefti noxarum noftira-

fhuicun&ioni refpondeat, veniom à

quia -

u

Deoomniom noxarum petat , quas o

idyle

s

ponderis, Chrifti humeris àimpo-

du

hi

ftituta nobis funr ; quod quidem

cnlorem ram lubricorum minifterio

b

po

atam grave fuit , ut humi Ser-

&dmifit, Medici centum & ampliüs

nofirum profterneret, Proer.

eculorum moibos numérint : nemo

C

hum -

rterram, Animus denique &

tamen ambgat , quin plura fint, quea

14- 35 fortitndo , quibus vel ipfi Orco extre-

peroculos in animam noftram redun-

(ünt, i

mis illis momentis oppugnanti terri-

dant mala,morbíque;ferió igitur quif-

ln

biles & invidi reddimur , extremá

que flagiter,omniom iflorom fibi deli-

ufcmate

Chrifti imbecillitate & fudore fangui-

&orum gratiam fieri, Ab oculis ad

"ïm'qüüb - Lur.

aures illinerdas Sacerdos tranfir, Hic

12 nis fletir,

Fatiu tjffttdar ejtts , ficut

mi»m )

44q..— gutta faugminis decurrentis interraus,

in memoriá fibi quis revocet, quoties

X li

Prorumpamus igitur denuo in veirba

has aures patulas habveritad Mundi

1.Cor, ifta: Deo autem gratias,qui dedit no-

nvgas & feim ocipationes, clavfas ve-

&jrih& M

Vj 57. Uis villoriam per Dominum noflvum

1 Dcolequenti, animi Aibitro incre-

flum &t

Vefum Chv if um.Ex quoniam dolorum,

panti,Curioni jubenti ,. majoribus fa -

p itg

j

ques in horto. Chriftus exantlavit ,

lutaria monentibus ;petitáque demif*

1&ilïi;noaþ-.

s&é venjá, fznitatem à Deo fibi xeftitui

memini, quidniliceat mihi hinc vos

jitit "

docere induftriam perquam folotare,

roger.

Mox nates facro Oleo Sacer-

nl

7.

(

dos ungit;is autem, qui ungenduseft,

qua uf olim maximo veftro commo-

ss

do Sacramentvm iftud adhibestis?

fopplex à Deopoftulet gratiam , qua

NAAMA

Batodor vite in vitam ; li, dum exem-

XXII. Cogitet proin quis,fe mor-

bi vijam ad exirema deducttm videre

pli 4Jiis pravitate nocuir,ante hac po-

d j

Ssceidoiem, qui ipfum vltimam ad

tiUs f: &ue erat edor gortís in mortes. 2 Cor, a,

) f W

1

lucim inun&u:us acceflerit; — Honc

Dum asd os ungendum acceditur, 16.,

u

ht

Dei Minift;um óportet admirtere &

antam dolendi materiam fübmini-

j

j

ranttor in cibo potógue fumendo;

illd

excipereillà reyerenrià & demiffione;

m f

n ff&

quà Chriftus miffuro ab aterno Patre

tot cum aliis converfando perpetrata

mïü

azdíe in' horro confotrandum ; caele-

peccata! Manum pedümque Un&io

il

revocetin memoriom , quidquid hie

fc,aälïegqU. Luc.22 (tem Genium exc&:päfr. edpparuit

Jl

Et:

inftrumentis vel smbulando per vias

2«

dhagelus de calo confortans esum.

(u

i

proicétóAngsli inftaz Sacerdos ille ad-

peccatorum difficiles, vel exequendo;

p

Jl

que malt di;cxm erantsdmiflum

er,

;3661'

ventancim pacem etigm p:iæis mox

ex-

,mwb

W

N

$44

DISCURSIIS VIGES!MUS TERTIUS,

excicetiürque animus ad miferationem

candi formulà p:æc.pxenda Fpæ&aruæ

fptot

divinam implorandam.Tandem dum

cü,ut fciremus, vim omnem- Sicra-

tumul

lumbosinungi quis cogitat , omnes

. men:i hujus uibuendam orationicum

bu f

deteftetur focdas libidines, quibus ur

Un&mnc;un&æ quam quidem ora-

Ui

fruerecur,tum ceterorum fenínum in-

rionis cam llnc&tione concordiam Ja-

EG*P!

fido mmeeno & operá, tum T2&üs

cobus Apoftolus veibis illis ditertiili-

tittig

max:mc ufus eft, cujus maleficio dura

mis indicavir,

J;zþ'rmamrquu $7 vo- Sac, 5

deme

à capite feré ad calcem plagis fe peffi-

bis ? Inducat Presbyteros Ecclefie, ( o.

14,

!

nE A

mé affectum :gnofcu, omnium extum

vent 'aper eum,uncentes euttOleo in no-

atina

curationemà Deo efilidim expofcat.

mine Domini, ( Oratio jzde: falvatis

titqu

Quiita Sacramento huic fpiricualiter,

Ifirinum, Eiquamquam om:

&«

cramenta divinz Milerationi

'Ià

s

w dicimus, recipiendo affueverit,

non dubuez,qum fubindeSacramenra-

funt, advertere camen eft , in nullo

mentionem illius difzrce & explicitis

literillo quàm faluberrim? ufurus fi it;

cüm fra&us , hocex Myflerio perci-

verbis fiezi;preererquam in ifto, & Cté- .

piendus;non parüm ab ejusmodi;quas

briüs quidem,toties m;mxum.quones

|

!

ándicavi,precibus pendear.

aliud egri membrum inungitur: Poft

(

XXIV. Quod dixi, miram videri

hecenim verba? Per if am Untlionem;

M

:

D

nemini debet,

Si enim ullius Sacra-

mox additur,C f/zam piiffimam mifes

d

menti conflimtivum, quo perfciatur,

vicordiam indulgeat tibi IDominus,

quódque abeffz non pollit , eft oratio ,

quidquid deliquifi &c.. Et quàiftud

hujus fané- maximé Sacramenri. eft,

causá,nifi ut difcamus, morirurienti a«

NNon enim alio ullo inSacramento ver-

liud non fupereffe,nifi üt miferin bra-

Aom

borum formula profcrcur. veluc à (up-

chia mifericordiffimi Dzi fe projiciac?

E

plmter peteare ; nam in ceteristan-

Atque iftud eft; ad quod & ego vos ad--

Quiy

tüm, quid fiat;indicatur..Non dicit i-

hortor , ss « ffsefcatis quoridie eo sffe-

Lese

gitur Sacerdos inuugens(quod fcimus

&uadhanc Dei miferstionem confu»

*

imp

Eu

fieri ab abfolvenre confeffum(abfolvo

gcre,qüa cuperetis in e;þs Sacramenti.

te 3b omnibus peccatis, qu oculis,

ufu inDeu feiri; id enixé femper ro-

(CG,X.

aqnbus linguá &c. admififti : dicic,

gantes,ne facro hoc myfíterionon mue -

!ïlq

nec fi velit Sacramentüm perficere,di-

niros vos hinc migrare conting:t,

I(1,

$. Th cere aliter poteü lnr!ttlgem* tibi Domi-

XXV. S. Malachias Epifcopu:Hy* .

c: m

llifa;

ié

[upplaq "H Quod quidem Chriftus ia feri

bernus;clim morz sliquid craxiffec ad

29.

juffit,quia càm tunc eger eo ftatu fir ;

nobilem feminam ungendam , eam

t

nt à foro humano tranficucus fit. ad fo-

Inti-

fubinde jam .noz:tuam reperit,

m

güm divinum,Ecclefia illam precibus

meéis even'as S.I

Przfuli doluit ; nec

tàm:

his profequitur, & divinz fic euth mi-

quievit an:&, quàm defun&z viram ad

Qqui

ferationis Tribunali c'**ümendat, à

tantam filrem remporis imperareta

eis,]l

quo uno jam fperare ille grasiam &

dum illam rité inungeret z efi nec ad

h.

t

clementiam poffit, Sed iliud hác pre-

ferendas moibi dolores,uiorte jam ab«

u Oid

IUptos

iL

N

g

DE EXTAEMÁ ïï;æzsï';gms SA&RA&&E&'OQ

hh

ces,pro ea inter üngändum fule: .Et

m n

guptos , nac 4d confcienriz fedandos

*'*errä

tumnltus , necad paguamcum hafti-

amoxit eama nibilomints, f[ciens in boc Sa-

TOA

bus flygiis fervimra portó feming

eramentovemitti peccata s qubd oraiío $n vit.

Vdem or

fUnétioeffet, Satiserat yiro SanGi(fi-

fidei falvet infivsnmm., Quaniüm igitur S. Ms .

:

um Jv

1.

prodeffe illam poffe tumad pecca-

folicitos vos effe converir, ne hujos /4€7.

TU

gxpertes Sacramenti alteram in vitam

i reliquias abolendas , tum ad gratice

( DH

&ugmehtum conferendum: hunc ad fi-

abeatis, cüm non hec tantim , fe

'f/l,(?'dl !

mem vitam mortüz impetravit, hunc

moultó plura,quz à me in medium al-

litit t

&d finem redivivam unxir; fatis gna-

lata funt; emolumen

fint redundagora ?

taex eo in vas'—

s

[a!mh'r

aüs,quanrum profuture illi effent pre-

W

h

E«9|

ia

L^

[oun

D

r

f.za

Iu

Cs dO C n enco eu6oeP CdGoRe COCQe CO

G69c8 G

N

1

n nih

SCURSUS XXIV. ..

'explt

"DI

Ie Sacramento Ordini

ào, K

'Me

"Arüm familiares illi

to conftituimt : hoc -**fiquï-äem vários

imsquozias

AA

ä(

B

-

3

s

"

fibiDeus miniftros eligit,cósq; exLai-

itü: ho

O

J funt Evangelicae Hi-

)

J

&-f

ftorie codices, qui

&orum, quos dicimus , numero exteá-

fufontt

U

X

4 m:f:s

21

5

;

?

$;

nunquáam in iis le.

&os, per minores primó, dein majores

1

(

j k

) giEcclefam, Chri-

facratiorésq; gradus provehic,dum de-

um

"5

£

u

x

fuin terris Regaum

nig; sd majorem humaná conditione

. €ffe; inillis certé hoc

nrientd

Sacerdorum dignationem atrollat. His

sominefepiffims compellarurPorrà — deinde utiturranquam canalibus ; per

fecin bt

*

dn Regno non fadis eft effe Populum,

quos divina füa in nos munera derivet:

P;gjjiiäi?

quiparear & fubfir

$ :€

n r;&

d etiam Proce-

ranquá Matribus;per quas nosla&et ;

p o

res effe neceffe eft, qui aliis preefint &

Mzgiftrispér quos erudiat;Interpreti-

j

dmperent ; atque hosinter varios eífe

bus,per quos voluntatem nobis fuam,

m Conf'l:

dignszionisgradus;alium aliofuperio.

ciim minüs;certis incafibus,perfpecta

ml

gem,quorum.ex inzequalitate palcher-

eftmanifefter, Non equidem absq; ti-

" j W'

xima illazefültet harmonia in Repub-

more de dignitate tàm fublimi hodie.

pnonit

erii

lica.qua

i;;-:'ï;ägi

qäkib

e in attificiofo con-

diffezam,non eum illis quidem,qui ad

icentu M

oex vocum diverfitate :e.

Irar

illà jam evectifunt;cüm ab his potiüs:

[

0!'!,/

PES R.

"Non poffint proin in Ecclefig

ine doceri par fit ; fed cum iis, qui ad.

u

j

jl

Regno, quod Legibus uriq; fapientit-

eandem afpirant ; haec duo non parvi

f

sm

Íimis Homiriem indura Dei Sapientia

utiqueemolumenti oftenfurus: Sacer-

i

(lu

temperavit; diverfi ifti gradus abeffe :

doralis dignátionis , ad quam anhe-

jul

d

quiáquid enim fapientez conflitutum

!&m,faïügium;& g;:dus, per quos 2d

ia

[

'eft;in co ordoreram nanquám defide-

illad enitidebet , geisquis. temeré

i

p

Rom.

ratür. Quiée z Deo funtyordinata [mat,

non vulc enid.

j i

13. 2, Ordo ifte Oidinis rpaxime Sacramen-

diammun .

E

Puàs ulud æggze—

£j

n

XXx

L

'&P. S?gü(?ïis-].- C—;:)ræ. !'Wr.Tgm*fulg

*

nj 1059

*

d

E

D!

g

346

DISCURS

IMUS QUARTUS,

*

£

us VIGES

-

*

non poffan: mentemr ad rem ilfanz,

gria

| ii Cüm Ec

clefize

Mirlifï'rï» muneris

qua à Sacrificante peragitur , applicae

Is

re, ut alios potiüs , qui to:i illi inten-

Kui dignitate Augelos antecellant;

[2

amorum agtem , & vitz puritate infra

dunt,avocent ac dilturbent, Cunctos

]. p

allos effe non debeant , ab re non erit,

bb

hofce per gradus , Y xidentinorum Pa«

tres quoque eorum diftinguere Hier-

uum fententià, ad Sacerdotis. fafti-

: firdbo. cui

aichias,

Prima ac princeps , Deo

gium afcendendum eft.Er quamquam

f

viciniffima , eft Sacerdotum , qui Eu-

non pauca fuppeterent, quae fingulis

jplt,

xharifticum Patri aeterno Sacrificinm,

hifce de Gradibus dicerem , vósque

n d

.Xam charum illi acceptümque , offe-

eorum & amore & sítimatione ac-

pe

xunt ; alterafic Deo vicina, ut à cere-

cenderemn , quia ramen ad hzec excur-

pace

3xis ramen hominibus Chuftianis non

rere per cempus minis vacabit , de fo-

: !

mimiüm recedat , Diaconos ac Sub-

*

lo Sacerdotio,ad quod. gradus ceteri

time

dixconos comple&icur

?

qui primó

ordinantur, loqui propofitum eft:

pre

quidem Sacerdoti facrificanti adfanr,

de quo iliud inprimis docebo; quanto

cerd

deinde autem populo divina Eucha-

in honore ac veneratione id femper

5.1'5.

À. deil

fiftize munera parciuntur. Tertia tau«

fueric; déinde,quanto honore ipfunt

UMor, teri

$2 .l

dem eorum, qui parüm à reliquo

acreverentid re ipfa fic dignum.

9"0 Atf

difl 24.

:

Chiüflianorum cotu elevati minori-

Hil. Nulla propé eft fuítque fub

&

7-7?: *'. bus duntaxat Ordinibus initiantur ;

fole Natio; quze.non fürnis honoribue

Site

l«

Sacerdotes coluerit.

Non defunt

quorumr quidem quatuor funr. — Pri-

fa.

mus Acolythorum , ad quos pertinet

vel hodie Populi , quibus vile fig au-

&b

materiam conficiendee Euchariftie il-

rum , delidiz faftidite, Scientis igno-

Tan

lis porrigere,qui propiüs Sacerdoti fa-

tz,librinullo inpretio. Atfi hifto-

&l

|

]

«clenii ad Axam feryiunt: fecundus O.

rias percurramus omnes, vix invenie«

tis;

füiariorum,quorum efl; procul à facris

mus Gentemtam barbaram , ram it«-

]. W

diminibus eos arcere , qui faa incredu-

humansm, que in eo cum cererisnom

-

l ch, 9

Jitateineptos fe reddunr,ut prefentes

confentiat , uc Sacerdotes aliquos ve--

r d

Emæäæ P

lit, quósque elegerit, honoret : sdeo

Sacrificio adftent : quó pertipent om-

mb. qu

nes fidei inChriflum expertes ; certius

ut fei facilius. fic invenire aliquod-

D

;

J!æn Yél

ILedorum , quibus id incmmbit,

Mandi clima , quod Sol radiis fuis

ligr

uc necdum fatis inflitutosin iis , que

nunquaam illoftrer , quàm in quo nüt«

perj

ad fidem divinornmM yfleriorum per-

lum alicnjus Religionis extet veftigi«

W.

ginent , amplius fua voce erudiant j

um irà & pronius erit. reperire ho-

hi

quos quidem Catechumenos dieimus;

mines plane excordes, quàm fine Per-

T

Qyarti exorcillarum , eft , infelicibus

fonis Numini alicui facris, atque ideo

Ql

illis fuccurrerey:& adjutricem manum

msgno in pretio habiuis, UrabErlr

zfxæb

Ni

porrigere,qui erfi fa:is infliruci , ab in-

nicis dacamus inirtium ; Cardinalis $7*

&t

fernis famen fpiritibus infeiïa:f ytam

gia-mn*iüs-- ü:is*—in;Ammïibus- mul

m egr.-

lie j

w

»

a

A

P

E

t

--

;.-xä

[e]

AMENTO ORDINIS.

P

fent

primis inde feculis ejufce rei adferr

adeó ad miniftros ejus honorsndos.

Iryppl

ipecimina, -Éc primó quidem qui-

Qaid proiude honoris mereri cen-

H

El i

«unque Reg'à, iidem & Sscerdoráli

endi fünt, qui füpreimi , veríque Na«

t, C

fupra ceeteros dignationeeminere de-

minislegitimi Sacerdotes funt ?* Ve- Lev.zA

inotom D

bebant: imó inter /Echiopas , quo-

tüerar inLege veteriDeus, ne unquam

doii ii

Strabo. rum Rex Sacerdotii expers erat, eó fe

Sacerdorum — Princeps cuiquam nou

jimqum

Sacerdoti aperiret caput, q»sacunque

Sacerdocuor porrigebar auihoritas, ut

2 Íngili

dpfos,'cüm vifum effec ; Regesthro-

ille dignitate praefülgerer ; fed uc. in

, Vgut

no dejicere fuo poffsnt : fi veró de

faftigii fuiargumentum , etfiomni re-

ii d

verentiae & culrüs genere

e&tus ipfe

plebe alicui Sacerdos dixiffst 4 non

f QR

placer Diie,ut porró inter mortales

effet , nuilo tamen fimili officiorum

&

ci

fis: Miferille fuà f& confeftim inte-

genere refpondere deberet, fic uc. ne

vidis

iimebat manu;, cüm praclarius ac

mortuis quidem proximis egpatisilla-

E

n

fum d

preftabilius exiflimaret mori Sa-

cry mari illi liceret,imó neobrutu qui-

N

, qui

cexdorisju(fis obtempersndo , quàm

dem illos dignari, Non vereri au-

eid

ht

T ac.de iiusingeatiis deinceps vivere,

Ve.

tem , süt alpernari quemquam , et-

at jl eVCor. ceribus Germanis id Íolenne erat, ut

jam inferioris dignationis Sacerdo-

mv Qer.

nemo Judicis fententià teus peragi ,

tem , fententiz ab eolatz repugnare,

& & mediotolli poffet, nifi fententiam

abeo appellare, piaculum reputaba-

g u

« honontt

Sacerdos, Dei Vicarius, rstam habuif-

tür cam grave,quod Dei imperio mor-

Et veró non Barbari tan:üm, &

teefles piandum, — Unde in Deutero-

TL

ab humanitaris officiis longiüs aber-.

nomio ia flatuit, Siqualis, fiqua

jmie g

rantes Populi , fzd culciffimi quíque ,

controverlia vos inter orta fuerirquae

& Romani adeó ipfi, tantum porefta-

EL

tam firimplicita,uc vià ordinariá deci-

tis ac Jaris Sacerdotibus contulerant

di nequeat, ad Sacerdores rem de-

ii

j !

Cic.1. », ac vetCon(alum fupremoMagiftratui

feretis ; & rei totius ftatu cum fide

enarrato, quidquid illi jufferint, exe- ,

gt

de Ley, Sacerdotes imperstenr, quin & Leges

S8f.

aorogare , aliásque ferre poffant : & fi

quemini : Qu astem (/ Sacri Scripto.

if Pint.in

7

yortt:

g prob. quandoin jus vocati comparuiffent ,.

ris verba fuut ) /

;'-x;)erbierit ,:nalem obe- 1 7f

:;

[

T.

verbis eorum canrum pondus erat , ut

direSacerdotis imperio, morietur bomo

t d

)

non jüratis certa fides " adhiberetur ,.

/

ille, cuntlfsque populua audicns time-

ol rzä

perinde ac fimera Oracula fünderent :

bitut nnllus deinceps intuie[cat fuper-

jf

unde, queabsliis, à Sacerdotibus

biá, Quamquam tota Sacerdotu t fe-

9 f

"i

xw

al |

U

nünqunam ex!gebantur jnramenta ,

gis fcriptee dignicas erat;quód dignita-

i

g

"Tantis honoribus Sacerdotüm genus

tem Sacerdorum Legii Gratige adom-

colebaurPopuli , erfi falforum cantüm

brarent : haud aliter ac victiaz, quas.

$, W

j

j^

Numinum Miniftii cffent: colebant

ipii ma&abant , amibra eranc. incra-

(u09

!H

aurem occuliàillà naturze propenfio-

Ti*s3

o

enti illius Sacrificii, quod Chriftus

ne indu&i, quào

151j

'es impellimur ad

eratinflirutorus. Ex quo pronum e-

j nl

li u

alte lentiendum de Divinijate ; atque

rit colligere, quid honoris verise

xhi-

PH'

A^X2

b;xe

L

48

DIScunsus ?ïöäæää&jüä QUARTUS ;

-.

5

A

H

H

: 'ägczrdï:tä.-ibäs*. p*aï:üg,fxe umbrati- crumilli latus ce(liffs : fubinde cliaa

l

lc:

:

i

&

H

canco di;

3!

viir

v

üng,

ia

- Sacerdotii i$ad diguitatem promotur

P

iv. quuä

wWeRA

H

dluftti fanditste vi-

-

P

n

effst , lequi femper, dutm per jsnuany

di acfeminz, quiiatime nórantgra- -

L

ibacur , & quacunque irer ; finiftrum

u

ex

Ea w d

l

ára hu-

dás hjus celfitudinem; pr

latus occupare obíervatum, ^ Quae

jus fs ze(Ehinationis nobis relique-

fatis oftlendunc quanto jure S, Gregos

N

5.-5^ rünfargumenra.S. Antonius, ipfis eci-

tban.

rius Nazianzenus fcripferit ; Sacer-

d

am fumis Monarchis tam preriotus,ut

dotium ipfieedugeli quoq, ueneratione

HIU)

PL VÍI As felices [e exiftimarent , lquà eos-epi-

profequuntur, Sed & hoc admiritione

D

ftolà dignaretur; vel feris venerabilis;

carec ; cümabundé eonfter,. quid ho-

du

qui prompra ejus audicbant impe-

-

noris ipfe fupremus Mundi Monar-

a

ria ; formidatus infernis fpiriribus ,o-

clha huic dignirati lisbuerit ; hune

r

mnium. /£oypti Mooachorum hono-

autem Bearos Coelites aemulatos quid

tl

zauilimus Parens , adoratus Magiller, -

mirum? Aulicorum e(t, Principisfui

hi

cümrameiu obviam hiaberet Sacerdo- -

fattaimitari, Meminiílenos conve- $, 77v

n

tem,mox, ediam publicis in viis , pro-

nit , Chriftum Servatoreur poftremà fvpp. qe

f

volucus in genva,non affurgebat. pri--

illa fuá in Cen$ , nt palàm omni- 77. 4r«

]i

üs,quàm reverenti ofculo manum li«

bus faceret , qumanti gradam il $442

fi

báffst,illimq;ad fibi bene precandum

lum zfiimatet, ad quem mox evectu-

M:

S.dn-

indaxifler. S. Catharina Senenfis ecfi

ruserar Apoftolos , Sacerdotes illos

ZO(?-P

oicuia manibus Sscerdotum non im-

2. Ht,

initiando ; utque fuonos exemplo ad

$T)

9 W

primebar,nec enim idfibi arrogare au-

dignitarem hanc eftimandam provo-

230

1j H

I4s.

dabar , folo ramen imprimebat ofcula,

caret, furrexiffe 3 mensá precinxille

Gh 4 J

quod Sacerdos calcárat, s&que: bea-

fe linteo , effudiffe aquam in pelvim ,

h

n

tam predicabat, Seraphicus autem:

ante pedes eorum procubuiffe, & illif-

d)

ille Francifcus ; preeterquam quód in-

mert manibus , qus Solem & fidera &n-

duci nunquam potuit , nt inter Sacer-

xifle dici poflunt , pedum: illuvieny

d

dotes cooprari fe pateretur, dicere fo-

abflerfiffe, Et cuiquam & Chrifti fe&ta-

W

lebat ; fe Angelo && Sacerdoti unà

toribus arduam fit,illos venerari,quos

Ff-ïeg.

euntibas obvium factum, prilis Sacer-

Sapienria ererna tam ftupendà fuiace

j

dotem , quàm Angelum reveriturmm.

je&ione honoratos , & tantopere ex-

Í

Sas.T4. Necid mirum : nam id & ipfi Angeli

altatos voluit €

:

4

f

Ve,p, 3, faCtitsnt. — RecenfetS. Francifcus Sa-

V. HaGenus ex umbra ma

gn& hu-

L

v.19. lefins,Cánonicum aliquem fgmme -

jusPyramidis altimdinem dimenhifu-

Tie

[c.16. dis fuee , rará virmm fanctimoniá, cre-

