mus; Sacerdotii inqmam prefüanti-

fU

bró Angelü , cujus carae credirus erat;

am & fublimitatem ex iis collepimus,

li

2fpectabilem habuiffe,

Hunc,prius-

qua velut umbra illsm fequuntür; -

t

quam Cliens fuus Sicerdos initiare-

[timatio nimirum & honorab aliigex-

P

tur, cüm ad januam aliquam ventum -

hibitus. Qnanraautem tnm videbi-

h

erac; preirefolitum;nec unquam dcxa-

curfralio metienäi- genere ipfam mo«

M TOE

NI r

—DE-- SACRAä"'ä-Nïö oanä.N!s; :

ET

ibitde d

qem ptoprià &

propiore menfuiá ex-

mortem dignstionis gradu prefulge-

ret ; cüm animae alie impreflom fui

! proitx

plorzverumus? Perpendendum igitur

per juum

eít , Sacerdotium inier homines nom

honreris ac muners

neat,.

s

| i'ïgïillum,,rïeti--

s Dinm

. effe Tirulum honoris, velut commo-

m, Qu

datum,qui, cüm libuerit; reped pc ffir..

VLNect

ituli tzntlm, fed & cpes Q

: G:ego.

Nec enim Sacerdotes fiunc ficutReges,

frnes ac potentis Regum zc Ponci-

L r

pum extermum quid funt ; & cum na«

electiones acceptatione; ait approba-

puttiltint

/ tione , fed confecratione , qvà imitiau

minibus ac titulis auferri/ pofinnte

SititonE

Deo facrantur; & quidem figilli cujus-

Non it3 poteftas Socerdctum , quae Gc

opiäho-

" dàm, quod charatterem d

icimüs ,0€-

ipfagretna, & animeintimé «ffixa

Verá tamen

d Mowte

cnliàlicér & fpiriuali ,

eft; nihil ab hominum tantüm appel-

i t

latione proveniens; aut pendens, /4e- ; ('sy;

configaatione , cujus virtute Sacerdo-

T

ralis dignatio indelebile quid; & etere

neos nos fecit AMimflros noviT eff amem ^. q

ti ; ut.S. Paulus loquitur.. Urque pro-

Pinipidi

num eft. Qui primi ac celfiffimi fune

!nog CO0V

inrer mortales dignationum gradus ,

fundiüs huic velut abyffo immerga-

m pl

ferme dicnntur conferti per omne re-

'?nur,attendämqä*gemiaaw Sacerdotis

int at

liqua vitzetempus, Sepé tamen;qui

poteflatem, vtramqne humaná multó

gudum M

fabje&£is Populis atque Exercitibus

majorem : primaeft in Corpus Chti-

Monarcharum nemine pr&fuerant. ,

fü Myfticum, hoceft, ejus Ecclefi-

oreved

vlots o

gradu deje&i, & exuci imfignibus,vix

am ; altera fublimior, in ipfum verum . —

pl

S Tbo mter fervos dein locüm | invenéte-

ác proprium Servatoris Chrifti JEZU

*

. Huic fortunze, favorísque humani lu-

Corpas , fanctiffimam vi

x

dura p

chiriftiam,

"

:

Fielïcec Eu-

Ó2z.ar..

dibrio Sacerdosgum Digniras fubjecta

,præcim'ilf

noneft, Nulle non morralium mo-

VIL Ad.primam

'quod'" fpectat »

T .]Viml!

y.

llï'xïö: & d"r

-dó, fed ne Celitum quidem opes ac

Qnacunque , inquiiChriftus, Zeaverie yy, g

du

porentia tantze fünt,ut Chriffo;Sscer-

115 [wpev Vervap,erunt ligatac? sxCalo,

18. 1»8-'.1.

doriim erermnüm , aliquando infirum

( guecnnque [oloeritss fuper terram. ,

; il

d

innexdmque, avellere denuo valeant.

erunt [oluta C& inCelo. Quibus verbis

Íignificatur füblimis illa poteftas, que

at

Pf.xog. T» eSacevdorin etermum. — Simari-

a

tus aliquis morruus ad viram rediret ,.

Sacerdotum cuilibet confertur , di-

füperfitis licét conjugis marites jam

mitrendi & retinendi peccáta ; flacu-

T

non effet: Dominus zedium, redivi-

endi penas,edsqve condonandi | Vos

vus ,earum jam Dominus non foret z

AA, verborum horum pondus tma»

Ü

nec Princeps urbium ac Provincis-

gni non eflimaris,quia. quid fibi illa

T

ld

rum , quibes jura dabat, Princepsac

velint, non perpenditis ; nec mirabi-

]fæ

Dominvs: omnes enim ifliciculi , o«

lis vobis videtut poteftas, quee tá mul-

at

tiscomoniseft. Aliàas & vos,cóüm ma-

mnia hzxc jura, nexus omnes cum vita

w

abrum pünrur, abolenrur, nec exteme

num Sacexdos tollit ad Reum à noxis

) j

qu

pore tranfeunr ad. ereriratem, — At

abfolvendum , exclamazetis attoniti,

mVldf !

nif [olys Lu.i

JÓi

Sacerdos redivivus codem quo: arte

lpfäm

Quis Poteþ dm:.m":i p;cmm,

X

Em

EM

Naca:

Ed

L

DISCURSUS ViGESIMUS Qgggms , |

Kb

Dra?Mltóq; major vos teneretad-.— isrei : Nosquoque inre noflra dice-

fün

mirátio, fianimae veflre obtütu pene-

re poffumus. Non cft poft Divinam,

trare liceret animü & cotr Peccatorisà -

non in terristantüm, fednein Czlo

gor

ht

peccatis abíolati, ad fpetaadum,que

quidem, poteftas, qus h

ineo momento peragitur ; ftapsadam

poteftati comparetur,

gicSagc-gdati;

p

Tiir

m*tamorpholn. Si nofirüm quis

V111, lt res ifthec -v,e!ut'acu.-

o

xantum poffer , at obyiam habeps fer-

lis clariüs perfpiciatur , fingite animo,

'vorum A:hiepam turmam , gravilfi-

Juvenem aliquem -denfis in cenebris.

Ti

ádjt

mis vulaeribus faüciam,pronuntiaret:

à Rivalibus fuis in agro graviffimé

Ego vos omnesa liberos canftituo ;

fauciári.-

AHumi infelix ftemitor, &

gié

intit

móxque rümperentur cateng , & in

quaqua

Y

ü

um oculis pecluftrans o-

mnià , videc nemiaem : clatnar & ne-

veit

frufta abirent compedes : mox adde-

&et : Ego voscandidos facio : & con-

mo audit : conacur furgere , & fugi -

fov

feftim his dictis, illi nive candidiores.

entibus viribus hami gravilis aflligi-

f-te;ïa

efficerentur: dein fübjungeret : Sano

tüf,

Ínterim é vulneribus fangainis

0

vos ; G miferozum illorum plagee

non guttz , fed rivi profluant : & fab-

dii.

eünte animum miferrimá corigs ante

pil

momento curarentur , redirécque pri-

n

fiinusin membra vigor, vita, fanitás ;

a& vitz fcená, iratam defüper& mi-

&dd

color : an huic rance virtuti ac po-

nitabundam contemplatur Dei Jufti-

tentiz alia interris comparari quoquo

tiam : intas oblatranrem , & accuían-

hiin

at

modo poífes ? An non hominem

tem implacabiiirer audit Confcien-

hunc homine longé fuperiorem , &

tiam ; infrafs apertum , & anxié ex-

Qu

dun

divinum;celóque lapfum ommnes pro-

pectanrem intuecur infernum : unde

Ving

nuntiarent ? Ác fané càm Sacerdos

sttonitus, rremebundus, & fingoltiene

ait : Ero te ab[olvo : dubicare non li-

modum non invenit, viámque, quà

Wt

ViX

cet , quin ille prodigiahis longé ma--

imminehrem jamjam rernam po*

jora patret : imó majora illis ; qua

nam fubrerfugiar.

'raníeant tgünc

Wt

ii

alio quocunque in gefiere fanctihimi

illae per oras potentiffimi quique Or-

quique patráranr.. Qsid proportionis

bis Monarcha ; nemo eorum tant4e

D

eft inter vulnera Aniaas & corporis ?

rum eft opum , ut rumperepolfit. vin-

p

pa

Quid eft foeditas& acer, /Echiopisco--

cula , quibus infelix illa animainno-

lor, collatus cum cuipitudine illa

datur.

Tranfeant Ceelites omnes :

que

bil

monftrofa Peccatoris i oculis Dei ,

ne illi quidem quidquam pollunt

)

qui vel ipfos Dzmones adaquat ?

Vertat fe infs

E

ix ad Bearorum fpiritu«

tefl.

Qnuid catenz , vincnla & compedes

um novena agmina , fingulorum pro-

füm

Servorum , comparata vin

13 LA

[ od g

lisPecca-

dite

pitiamimploret dexteram;non ramen

torum ? magis hecinter (2 diffecunt,

0N

vel finguli , vel univerfi, non Angeli,

Iy

3;13.41.

qnàm fubtiliffima sranezrüm

RREVCR Y

h!

*

D«

;on Poreftares, non. Cherübini , non

444

funibus nauticis craffiffi mis,

INon

Scraphini , folvere vinctum poffunt ;

L

eff. fuper terravo poteff ae,qua somspare-

vatür,

hn

rogate mmüm potlunr , ut fol

-

P

x

p

3

DE SACRAMEN;TQ. ekmms.

flimari mereatur,

fi alteri £onferarnt ,.

lod

Non Virginum Candor,non Many- -

rum fanguis, non Anachoretarum ri-

quam quisque à Chiifto inCorpuse-

l iv

Inejn C

gor, non Prophetarum fcientia, non

jusnon Myfticum , fed verum accipit,

fides Patriarcharum , quódque ca-

vt illud tribus verbis conficere , mane

liCSäFïdOIil

purefl,ne ipfa quidem omnium ho-

ducare, aliis diftiibuere, & Patri Cse*

lefti in Altari , faluris noftrae lytrum,

vt d-

minum Aogelorímque Regina, Dei

fponfa & Mater,atque Univerhi Impe-

offerre & imolare poíli. -Hic e-

ipteim,

nimveró non folhm verba linguam,

Vin d

ratrix, per omnes. fuas miferationes

adjurara,quantumcunque orando 1o-

fed & cogitationes animum defici-

] guvi!iiv:'

üunt

Mmitr &

gandóque plurimüm poffit; fuáque

Obítupuit Nacunra . luce illà o-

mnibus deinceps feculis admirandá

iutns t

incredibili ega miferos pietare etiam

velit , folvere fupplicem poffunt ; ut

& memorabili , quá Jofue Solem fli-

lum

tit , tanquam otiofum trium horarum

I &hg"

folvarur,rogare tanrüm poilunr. . In-

terim Sacerdos aliquis, alia omnia

fpatio , vidtorie fue fpeCtatere

m,

vils

Obflupuiffee antem vehementiüs ; f

cogirans , füóque pergens itinere, eó

y u

defertur, audit cjulatus, accedir pro-

Jofue non ftitiffes modó,fed & deCa-

gnt:

lo in terizs devocáffer illum fiderum

pilis , videt prafens vulnerati pericu-

toríos n

lum,morisque miferatione, Jacentem

Principem.

Quid tamen id effet,

üpeirme

ad dolorem de peccatis excirat,fpe bo-

cum eo conferarur , quod Sacerdotes

Daidte

faciunt, Deumjpfum é Caclo in Alta-

nàimplet ; mox sttollens dexterara,

Ral

a : £go 1e abfoluo à peecatistuss. Di-'

re defcendere jubendo ? ídqne roties;

Canfctt

quoties collobirum eft ; inftaurando

&um,tzctum, cadunt compedes; ca-

TO

dunt omnia, adamantina quamyis,

prodigium , non Ducis Jofue;fec Vir-

num ; u

vincula, que miferum opprimebant:

ginalis Uteri , qni fplencidiffimisillis

(f

iratus Deus placatur ; & exerium ad

Nuptiis , quibus Diviniffimus Agnus

auquh (

vindi&am gladium recondit : fugi-

Humarsg nature fibi defponfa copu-

ermam J

31

latua eft, thalamum prabuit. Meri-

ant fpe fua delufi Demones ; ignes

pfent If

illi aecerni & infatizbiles extinguun-

(ó ranquam fideratus hic exclemat

M. Gregorius: O veueranda. Sacerdotapud ——

T

car : Infemus, qui animam hanc jam

qin P

propé propiüs devoraverar , fauces a-

tum Dienitas,in quorum maribusve- Gabr,,

! om; n

pertas claudere; & plaudenti mulim-

Int inUtero Firgints, Filim *Dei incar- *Biel,

saiur Y Si Do&ores Sancti Euchari- [?£, 4,

animsz?-"f'

que gratulanti Celo predam r3m no-

UL

«t

bilem cedere cogitur.

Tan:um po-

fliam appellant Extenfonem Incer- ;; casr,

".

ïï;ïïïï

teft Sacerdos Chriftianus: & f tan-

naiiohis,quam demum porentiam effe

-

ii

rum potefl,an non jore vobis videtnr

dicemus illam,qua miracula tam in-

ufirats,quctidiana redditac vulgaria,

j

dicendus quidam tetrarum Deus, cim

i iisjquze agit, nemini meliüs , gnàm

quia tam mnltis ccinonia? Maxime

gtl

fi & illud inanimüirevocemus;Virg:-

[; T i

Deo Czli, poffit comparari ?

1X. Tam autem hzc non eff fu-

nem Martrem non aIterius,quàm meri-

p

atio-

n',,ommh'

4l

prema Szccrdb:isgsze&as ,UtC ViX &-

toris ( G"t:men & iftud ) caufe r

nem

['MV

Nl

3i:

PISCERRSEHE VIG

ï?öï

DJS

"us Qu

RTUS

mem habulffein eo, quód ejas in tl-

mea Hiib zweawzz, 2encis figaram ma-

a

d

téro Verbaza essnem no(tez:s induare

nuefformando; quo modo apparet,

voluetit: Sacerdotes efoctrices cau-

Chüftam ut Vicimam fuámet volun-

f

fie funt;faciunt enim,ut esrum in ma-

rate oblaram,fio. feSsaes&a:x ut fabdi-

C

nas defeendat; ídque zatione efficien-

ni

tum prefentem fi &ere,dhc;ue, tanquá

ditam officaci,ut fi CheiftiServatoris

Miniftro fuo,quiddam in fe , tanqoam

tot

N

H

Aabr.in

Corpus nallibi in Musdo eífat , eà

Supwmezz,;ans [5 buere unde vult,

£um produceres. — Mislchifedecum

ut hic ipfi;canquam inferiori , benedi-

i

£ ant. 1

4 Paulu:änaäa!usüaräzäw fimilem di.

4

4o.C

car, Mirum fane c&, Sacerdotis ma-

xit : a[fi soilatra eff Filie Dei 5 propte-

num,dugmrem tam magnam mühzua:,

T

alcot. 2

. raaquàd Deo Panem &t Vinnm obru.

non obrigefcere ! Swper Dac privilegis

qw

leric,noftri Sacrifici ;ïymbmä ' Deno--

fa;rt C lp m borret Jnfernue, contve-

us

44 diff.

E

flris ergo Sacerdotibus quid dicemus,

zif a'zi*Dizz!äasz G veneratuv dncelica

10.4.44

Celfituds,

Poflamus & nos cumS

Leff. de

4, qui non Symbola 8&g umbram,fed rem

; ipfam &c Verirarem quoridie afferun,

Aüguüme hic exclamare,

ert ov

Perfect

dum famäum Ghrifti corpus? Àn

XLE

En fablimitatezm :

äCütaötäl;;

div, l,.

mm & illi imilessrant F;Ew Dei*?

dignationis , quantum qmdem illam

iz. n.

Enimveró Sacerdos non ío-

hesbe:zis a'ï-z*g;uam intelle&tüs no&n

Ii21,.

!um iaq üitur , tánquam fi ipfe Chri-

acie meriri poflumus.

Dicat jam,

ftus eflet,dicendo Corpus fuum , fan-

.qui vult , an honore , quo afficitur,

guinem fuam;qunod revera eft Corpus

dignusfit, & an porró homo dici de-

AX UR — 0000 -

& Sanguis Chrift: JESU , fed & ira

beat; qui. ü*pla hominum conditioe

&um Chrifto Dominoagit, ut eo fü-

nem eye&tus eft ? Ex. bomiutibus. a[fam- He!?r.g

perior, & non rantüm illi fimilis, ve-

pne.

Si non etravit S, Dionyhus, "

deri poffic.

Nunquam lego illa ipfa

Qnei Sacerdotem dicit, augu[iorem,

verba , qmbu: Apoftolus : ad Hbra.

?rarfyzm divinum virtim infinuat, At-

B g

Qsícribens, meminit Besnedi&tionis,

que hinc quisque veftrüm diícaz, quo

qui Melchifedech Abrahama bene

culta. & revertentiià obfcrvari debeat

ecatuseft, quin facro. horcore

per-

illorum quili

et , ob unam f. olamqusæ

h

adar: dom (imul mentem fihit ri-

quà eminet , äzgz ationem,

JDe«

tds ab Ecclefia im Sacrificio Miffe

mus, effz ; cujus vita non chpundaat

eragendo imperstus,

Affirmat au-

adás fandtitati; an idcirco plenirille

LE A

LR

tem Amo&alus non precari bene , nifi

ä&'

uccis dehoneftandus eft; &?äläm

".

Íuperia

" inferiori ; Size æslla con-

omnium ludibriis pm&ime*ï&us; ca.

træ:lzf?:äms » qitod mints cfe , & meliore

jus labes vel proprio fanguine tegere

benedicitur. Altei$ agtem p atte; qdane

oporteret ? Etlt zedss äl:gaa facta cote

doSace r&m prolatisjam arcanis illis

ruat , non zamen idcirco locus, quo 4 ä*w

Jia Le- tantumt —

"','! a

verbis veré prafens habet in Alrart

'bese:aa: ; Profanus redditur..

Chriti Sezvatoris Corpus , faepius ra«

gas a&izman:.Dzmw æ,dmg fatris ff. dc'

AYGA Y£Y.

]

afvz.

—

38

pE sxbamï&*fd ORDINIS..

rb

Wiea nyanet [acra. Vea&trego invenoftra

hoc ejus (tudium nonpro

bans, vulpes,

appttu,

. dicam. Sialiud praterea it? Sacetdote

inquit , fovear babent £2 volutresCeli

nidos y Filius autem beminit non babet,

ol

facrum nor remanerer ,. pr&terütum

P

ü

[

i

n

i.

Characteré dignationis ililusfuz hu-

ubi eaput fuum reclinet.. Av mox cüm

X

maná majoris,an id facisnomeffer , ut

alium videret Juvenem alía omniaco-

3

2

$

enis

Luc s;.g 9

TU

toti Mundoetiamnum effer venerab-

gitantem, Seguere me , dixit:. Juv

Jis2Sed relinquamus cunc iffad, quod

autem etfivocantem non fprevit , in-

de VUZ!J

jendi«

À ícopo noflzo facilé nos abduceret, &

ducias tamem petíit 5 rantillum faI-

[

tem morz precatusdum patrem íüuum

If 11

ad'alterum expropo(itispunécfum, feu-

partem accedamus , ut confideremus;

defundtum cumulo inferret. Ec quame

Vültut

quibus gradibus enitl'oporteat ad tan-

quam juftz & rationi confona vide-

xum faftigium: eum , qui quidem ita

renturez preces , notannuittamerr

Wt

afcendere cupit , ur non fuoafcenfu

Chriftus, fed ju(fit, ut reliG'o aliis vo-

drrti

08 QO.2

quatat,undepraeceps ruat, — t mul-

lentibus vefpillonis munere , lpfe

ta pauciscompledtar , dao tantüm di--

Évangelii przdicationi animum ap-

L)

canr

.

: primum eft, uraccedatnemo;

plicarer, Size,urmortui fepeliant mors

ittioti)

lo jut

nemo ad liunc apicem afpiret , nifi à

fHos fuof5 imantem vade, E annnntia

Dononobfcuré vocaras zalterum;ut

regnum Dei« . Quz obfecro, pergk S.

Xis nolt

D

griusquam cancuni oneris fubeat, ex-

Do&or, diverfiatis hujus caufa alia,

jct f

t

períotur , an humerisfic illi ferendo-

quàm quóàd pofterior ifte ver&'à Dco

vocatus erat ad' fequendum Chriftum;

N ö.m i

Eaæfäu;-;fgtiisfæm äa??ifiäs; :

altez verónonáDeo,fed Ambitionis &

Conatt

It

Avaritiz pravo ftudio eracimpulfus ?

Mul

XIT. Primài

g

ür Hïäcüä*riü'm eff,.

Ambitionis quidem , cümilla ozulis

)ionytb

t quísnom ineat íter tam arduumy ,.

ejus obverfarerur gloria, & major in-

gg;ipioïem

^ Bely, g. Uifi ad idíe audierit invitari s IVec

d:esopinio;quam bomines deServato-

f )

4

quisquam fumit fjbi boworem, fed'qui ov-

ris difcipulis,ob patrataab eorum Ma-

4f 0U

äïfï

44)!';*

catur à Deo tanquam 4daron, Exrant,

giiro: prodigia , conceperant - Avae

vlt'l MIT]

i

quieziftimant, cun&tos , qui iuitiari

ritiz autem ,. cüm adverteret , pluri-

i

(nl

qu]

deliderant, à Deo ad eum fionoris gra-

mum quotidie , aliorum beueficentiá,

w n

n

dum vocarl,

Alit Giquidem vocane

im eos eleemofynz conferri, Álte-

n

Il

n

Serm- 7, tur,alii repelluntur, S, Auguftinus di-

rum € diverfo, cüm ad' fequendum

8

) I)

i lf?fäö gn'um*ad'mirarione"c!ïi'(cr.imtn*-obierva-

Chriftum non humanistationibus ,.

b

W

Jons

vit inrepulfa, quá Chríftus d. (ui imi-

)

fed folà ejusinvitantis voce excitare-

j

1'ïx

rasione & fequela repulít aliquem, quí

tur, par norierat vel cantillo tempore

T

L

)

&

gt

!d

A

(ponte fe illi Difcipulumr obrulit

differreid,ad quod invitabatur. — Ate

u

iminvitatione, quáalium reftitantem

que íta hodiedum Chriftus facere af-

f j

Eu

"j

E. LWGW

ad' fui imirationem pertraxit.

Se-

foler. Nonnullos eorum;qui Saeros

locüh M ;

l

n

díxerat ille ad'

l^

; $7e

quar tequocuuque feris,

ad Ordines anhelant, fuis ad id ipfe

Chirifftuay Servatorem: * ar. Chriftus

$

i;n&in&iö,u

& imernis ftimulis agit z

vie,

alios

)

&P;S&gnfri*s". J.C/J"ïif;-lg,'ff;Täh.lllg.

i

ii

2

34

DISCURSHIS v-rcääiyüs* ngäfms,f

o

z

l

alios au

tem , V—quï Íua fponte curruat,

jásque hocin gradu, quàm a

Wi

repellit , & importuna eorum ftudia

e

familiarisaugmentum fperare 2 -fami«

lo

mínimé probat

e

id quod in magnete

liz íuz opes ac fplendorem compa-

l-

etiam obfervare eft; nam & hic latere

rate, ut hac ratione Czlum ipfum tet-

r leiviat , & gradusille acdignitas ;

ni

uno fertum adfeavidé trahit , altero

i

*

e

uahit ad fe,càm polam

quz in Ecclefia fit, fublimiffima , ba(is.

à (e repellic.

fuum fide bonarefpicit; repellit

á (e,

loco fir, familiz altiàs affurgere molí-

1 hnj P

J

fl

cüm contratio: motu ad Polumiok?*pof

enii ? Si hzc hísque fimilia trahant

; a//fg

ficam fertur,

aliquem, dubium omninonullum eft ,.

*

ämp

XlüL Erit qui

dubitet, quà tab-

nontrahieumà Chrifto , fed rejici

e

qua

dem ratione difcernipoffit, vocer,an

quem ením ejusmodi homo ad. po-

ET

lumabje&orum bonorum , defideria--

non vocer Deus; Gratiàne, an come

2

NY

modorum amor proprius inviret

*

tümque fe vertit, re&tà illeopponitur,

fui

huicego refpoadeo : primam veras

totóqué plane czlo d.ftar ab illopolo;

U

quem divina Chrifti dogmata (pe&äe

à falüis vocationibus difcetnendi ra-

Ti

re nosjubent ; hacfiquidem docent

tionem e(fe,ut quis attendat ad caufam

W

movenrem, quà ad tantí moment! ne-

contemnere vaniffimam illam glorio-

leauram , illacommoda , illaopum

- gotíum inducitur, & ad capeffendum

du

incrementa, quz utlargiüs llaant , e-

munus , quod velSeraphinos fuá at-

fli

duitateterreret , (icarnem noftrz non

jusmodi temerzrii non dübitantipfum

tif

abfimilem induerenr,

Effe enim Sa-

adeó.ut ficloquar, Sacerdotium pra-

at

lo & torculari fubjicere. — Prima igl-

cerdotem, aliud non eft, quàm àtoto

Di

Mundo divifum, omni malolíberum,

tur , miniméque fallax explorandi ra-

f 0g4

aliis longé ; quàm vulgó bomines

tio faóne qus outu, an Dei atbitrio &.

ttih

vo:ationesd f:(tigium hocac culmen:

Eccl, 45, loleanc,(enfis preditum. - Elegi enmn

fer

4.S. Th. ex omni carue, — E(leSacerdorem,eft

enitatur, eft,diligenter obfervare, que

qu

f*bl 4-e(fe contttutum . Mediatorem inter

tandemftot vaces,qmþus-äd—- tem A:ïa*nf

W

tam invicatur ?

;

36.4^1* iyeum & homines ; tanquam Deo

N

A 2s

XIV.- Altera, que

þriklinafiï—fï-rm*ec;

quidem minorem , hominibus autem

majorem, & medium inter hos acil-

normaaciegula , ad quam vocatlo ex«

t

aminetur , eíit Orstio.

Periculosé:

lum. Probominibus conflitutum in iis,

&

Heþfa $*

navigant, qui vehuntur d Navarcho,

i,

qua fant ad Deum. — Dicat jam Can-

lt

didatorum Sacerdotii aliqu's : an ille

qui &idera confulere vel nolit, vel ne«-

il

Os imenms non interroga[lis.

TT

taliacogitat , cüm initiari defiderat ?

queat.

Aft

?

.

2n pon

Étiam qui terreftriitinere pergit; fepe

analiisad id caufis agitur

[

commodorum íüorum (tudio 7 vanis

Stcilis.vicæ*duäibusin-d-iget; maximé,

cüm dubiz, cüm vaftz deferteque

Wi

defideriis;gloriole , majorísque vene-

d

ate ? an non id fpe-

funt femite.per quas eundam elt, qua-

rationis cupidit

fp

diüs vivat & lautiüs?

les func. notiffima illz Lybiz arenz,

'kart, ut commo

p

ut avaré cOngctq.te.pl-ura poffit , ma«

Et quoqup marimp-ekrgeþrlxtibus impue

MT

p ï'SA(ZRAïMENTO' ORDINIS,.-

35

ajig!-, l'räï

n fic , fideram curfam neícire: Quid. non adm:ffo in. ele&ione:

A:rräore; fatis

t! fini.

— hoc verborum involucro indicare vo--

fecuro effe licebit , i atcenta confide-

1 COmpi

lo ?- Nonaliud , quàm ,quód huma-

rationi, & cum prudentibus confultae

plutuee

nis etíam innegotiis , utfecuri confi-

tioni , preces eriam non tepidas junxe-

dipolus,

Ie Pet.. 44

ftamus,DEUM precibus confulereo-

rijt,. Eflote przäa!en?es; 89 vigilate ino-

7

ma, bl

Yátton

ib

24

Prov3. POrtea

t,

H

I ianitarm prudentie tua

1

4 ,ut S. Petru

s haudqua"qux:m-æ

ol

120»ut

bus viis tuis cogita illam , G ipfe

fraftrà monet,

ttahütt

fu

diriget greffus tuo1,.— Quanibigicurid

.XV. Nequeeft ,.

quod q'uïskquam

inel,

ampliüsnece(farium erit in negotjs ,

metuat , ne plüs,quàm res poftulat , üt

ttid ;

uzsd DEUM. & anima falutem fpe-

folicitus: nullo jure id timet. — Si plu-

M QG«

&ant ?. In his providentiz noftra , S.

resetíam annos in deliberanda re can-

OY

Scriptarz phrafi, non incertz rantüm

ta pofuiffet, non effet cenfendus ; malé

3ppon'nur,

funt,(ed plané deficlunt.:.. Quàm igi-

tempus perdidiffe, Belli lmperato-

ilopo

tu: ratíoni confentianeum, in his divi-

rum nonnemo perqaam celebris.cüm

n p

numlumen , divinamopem quanto

interrogarecur; curcandem, poftquam

m dottt

maximo conatu ac volundateperere. ?

ftatutum fuetat , przlio cum hoftede-

m gorte

Sic proinde inre quoque noftrà agen-

cecnere,hareret tamen cogitabundus,

?

-

iliopum

dum,. Siquis ínvitatur , ut Eccle(ia-

& pugoz fignum dare moraretur

lu , &

flicumin Ordinem, & inter Dei mi-

fapienter refpondit , quia femel dun-

anciplam

niftros cooptarife curec, ad Calum.

taxat hicertatur.

Ve autem illí , qui

*

3

um p

attollaroculos ; inde lumen petat

negle&is , quaspropofui , nonaber-

prin: i

DsuM vehementer etíam atque etiam

randi regulis ac confilijs temeré Altari

lodl

roger,ne in re, quz tam multa poftfe

propior fieríaufas fuerit. — Exterzus

Num.;a«

19,

sibidod

trahit , hallucinariipfum finat ; cüm.

qui adminiflrandum acce[ferit. , morie--

IHY.

gc gulmt

fieri poffiz, utex eo aut. zterna cujus-

Militaribus etiam Legibus o«

qátt, Q

que (alus,aut exitium pendeat. fempi-

lim cautum erat ; nequis Caftra,nifi

verpdüm, — Nonrarófemite tam funt

per portam,ingrederetur : quifupe-

:

implicitæintrica;æcäuc,,ïduces tam ín-

rato vallo muróve intrá(fet,capite ple-

fidi, animi noftrifenfa motüsquetam

Gebatur, Siquis vallum tran[cendat ,.

l deferto?

mmü[mal

rem $. in

MH

reconditi , utaliud nobis filum ,quo

aut permurum cafira ingrediatur.capite

bello

ex tam mulriplici fallactque . Laby-

ff.

Pesiag*?"f'

pusiur. — Qaid fiet proin ( & Chriftus , ,,

tl«

tintho egrediamur , non offeratur,

fupremus Imperator, fimilem militi- 7iz,

| Ngvjfïfï;

2, ParAt,

uàm Oratio, — Ciem ignoremus, quid

bus fuislegem tulerit , eáque ftarefi-

.lfh mï[ïl'

10. 12.

)

s.gïäï-

)

agere debeamus,boc folism babemus re-

xum ratümque habuerit) quid fiet ,

fidui , utoenlos noffros dirigamws ad te,

t Wï

A "

inquamillo , qui ingreffas fuerit non

, g

Floc autem medio qui ufus fuerit, pru-

per divinz vocationisportam , fedex

denter facilem rerumfuarum. exitum

d,e(euz*ï"

latere , pervallum murümve, víolae

fperareporerit, Er fi falus alicujus

hï d

tís fcilicetEcclefielegibus, quasafpi-

endet à medijs, quorum ope divina

rantibus ad füblimem Sacerdotij gra-

W 3[6020

dumilla tulit ;

ve] de Pauimonio n

busiffPu;

benignitas falw"m illum valt:tunc de

ES

Ya

pet

s

N

X

446

D*-ïSCURä,USN VIGESIMUS QUARTBS). :

falfa aj.'(ler'cndo, :

Lgui.dcm - m.a';-us;il'-li ibenefictum ma»

pet fubornatos teftes,

(;

velad alia teftanda fcribarum publi-

tulit , quàmctm ad gradum metitíe

&i

corüum. fidem corrumpendo ? Huc

fuperiorem promovit , ihac enim ra-

du

tamen eriam impellit avarítia, quz in-

tione fuftulitimpedi

mentum, quo ml«

d

fer pedes implicitos :

h

"

abebat; quatm-

terim (uis velis tegit oculos tam €o-

NI

rum,qui perp

eram ejusmodi patrímo .

diuquidem veftes , Pontificlz digni-

tatis infignia , per terram raptabat.

in

níum fingunt

,quàm quiillo tam malé

1l

utuntur ; ne fi

Favoresalij , qui cum propriz falucís

bit

videant.

/

Ua iPü damna gxifcri

difcriminecopjun&ifupt , funtfavo-

resie veracrudeles, atque adeó nog

LU

XVI, Rem ex

empïmhx affirmet,Hen-

tib

veti, fed imaginarlj falsique, — Difci-

ricus lL Imperator , cüm eclamnum

Nl

puerab Epheborum aliquo fiphuncu-

pulus ille, qui Petrum in zdesPond-

X

, quo

ficis intco

duxit , no&e Magiftri fui

Qï

lum argenteum dono accep.ffet

auocifimam necem antecedente ,

.ludib,dndus,aguam evibratet

, plari.

quantó majusilli praftitiffetobfequi-

í

um £o munece dele&atus , Ephebo

donanti Epifcopatum promifit f (e ad

um., i eum expuliffettoto Palatio cum

culmen unquam e-

di&o ; Apage , tu pifcibuscapiendis

!

Imperijfupremum

(

vehi contingeret.

Ele&us fubinde eft

daoperam,quam artrem hactenusfa-

& ephebus ille

&itabas : quidfordido Pifcatori cam

t

1«472?20

]mperator Henricus ;

u

ad SacrasInfulas promotus. Verüm

Pontifice ? Optandafané Petro , pre

ïl 0470

admilfione , hec fuiffet eje&tio: hác

d

cüm Henrlcum non diu póft gravís in-

valetudo proftraviffer , triduum in-

enim mel iàis longé confultum illifuif-

fer , &remota occafio,qua Iafelicem

u

teocü lethali agone cum hotftibus con-

fli&kabatur;fenfibus feré defti

tütus. t4-

adtrinam Magiftri (ui abnegationem

faffus cít,

& ejurationem indaxit, — Ecyeró tane

bi tandem zgre ad (efe redijt;

ft

toto illo rriduo hoftes (uos ali

ud egiffe

rim animi nunquam non debereteffe

illi , qui vel depatrimonio falfum te-

z

nihil,quàm ut ex fiphunculo, illoolim

äimomum r

- yel fimilem nonabíque.

hi

donoaccepto,

vivas inipfum flammas

dem Juvenís for-

DEI offenfa fayorem cogatus , facilé

Y

vibrarent ; quas tan

mofiffimusappare

nsaffasa ex

calice a-

agnofcit , quem talía petere non u«

deat, plus equidem illum ad Sacerdotif.

uá omnes extinxi

ffec. Juvenis hic fuit

f

$. Laurentius M. cul Henricus pauló

dignitatem affetre cupiditatis, qu is

metítorum, — Verumfavorem , gtà-

$

anté aureum calicem dono obtalerat ;

f

Is autem non folüm ignem,quem Dz-

tiámque hujus farloe homiaibus ille

i

-

praftaret, qui eos inducerer, urma-

Q

monesejus corpori alperferanr,zotum

di

excinxit, fed (anitatem etiam egro re-

nuum potinsíaarum labore vivete,

& procul adorare dignitatem illam

l

fituit, Ubi convaluit Impetator ,

Prz(ulum cetum co&gicqui cam pue-

ut Reginam , quàm ur fponfam

brachi

Vi

rilicausá promotum Epifcopum. loco

js ample&i & ftringere , mal-

fü

ac- dignitáte dcmm moveret , quà

lent.

À

Y

I

XV

Y

DE 'S,ACKAMENTQ ORDINIS, -

j

:

j

357

f

| XVIL, fllad magis dolendum,quàd

nam deinceps faltem

cem cat ab

oná

! j&ï ;

It 0f

machinerur nemo ! fiquistamenhoc.

freti

Genitoces ipfi , quijudicij etatísqsma

&b tb

&uritate cerciüs congnofcere ver afilio-

ànumeroeft , quitam pudeada adhuc

quoti

rüm emolumenta poffent, &, quam ijs

agitatconfilía , Patris illecitulo acju«

debent;charitate ftadiofiüs procurare,

ri renuntlerpriis, &,qualis eft , Car-

qui.

non femel,. przgu am ullus alíus,os

nificem dici fe curet; Quodá quem

:l

filiorum veftrorum Indole;ingenio,pi-

pibat

dmpellant , quin& authoritate impe-

hii

zioque adigant ad Sacros Ordines am-

etate in Superos ejusmodi videzitis, ut

Eccefizornamento futurum |judice-

o

biendos,quos nórunt & literacam ,&

AVT

verz in DEUM pictatis exortes, mo-

tis , id agite, ut quanto maxímotudio -

eum educetis fando DEI tímore ,

- i

tibus crudos ,.&v-pïuribüs infuper pta-

vis affnecudinibus, ad aliaecmnia ,

tanquam adgrande illud officium ,.

5:5?&&-

divino ejusin confpe&u affi&endi , -

hi i

quàmquz Ecclefiafticum decent, pro-

penfos, Neque a

lio hac inzecon-

diftinatumt cavete feduló, ne quod

du ,

illicum alijs pravorum morum ado-

tobltti

fulcote utuntur,, quàm miferanda lu-

celli & emolumenti alicujus fpe; ne

lefcenribus fit commercium ( cerc

datlocut

plurimum prodeffe ij , quiadfacras

folus fit Judas,qui pluris numos,quàm

T

Chriftum z(timádr. Etramen , etf

Arasaípirant , agere cum Tnnocenri-

Clenustte

cccifintmanibus tamen palpare pof-

bus, Regíus Propheta cen(uit : Laya- T/*5.6v

mik!lä

fant,Gic obtenta, cum Dei injurià, Ec-

bo iuter Zunocentes mauus meas ,€9 cir-

( , pf

cumdabo Altare tuum Domine) & pro-

L

ciefiz bona non aliud tandem familijs

«dlo: i

afferre commodum , quàm quod re-

batiffimi illum Magiftri. difciplinze

u i»üi.fuif-

ti nimia plícium muliudo , quzillo

maturé committite. "Galenus,ut quis Li), de

Aofeiet

amille parcibus lacero atque difrupto ,

in curandorum humanorum corpo- cexf,

cgatiollfü

nob abundantem tantüm & copioíam,

rum perítià evadat eximíius, prímo lo- 4*

ub

fedjuftam quoque Pifcatori praeedam

co id carandam afferít ,ur perito Me- )Mf'ï' !

]?b':rtlc !

aufert. Quamquam , etfi Ecclefiz bo-

dico Magiftroutatur. Quantó magis

T

naidonea forent ad familias locuple-

tectiüsque id ipfum defderabitur , uc

i

tandas , anzquum trandem eft cebus

quis in animarum curà , quz Sacerdo-

t A

Deo factis in propria coinoda abuci ?

tibusincumbit , magna cumco m*meg-

z

j

Ht sur

Si $, Diony(iusredté fenfit , Templa

datione verfari poffic :

I

K

XVHL Alrerum, quod agendum

funt proptec Altaria , Altaria propter

af

Sacerdotes ; Sacerdotes propter Sacti-

priüs eft,quàm quis ad fublime Sacer-

ficia , Sacrificia propter Deü,Sed malé

dotij culmen afcendere molíatut , eft,

ret j

l]

jj

confultí Genitores ifticoto rerum or-

ut dicebam , capere fui (pecimen , illis

ftudendo moribus vivere , quos Cle-

[tlj y

dine perveifo,id obftinato animo vo-

t

wfgï

lant,ut Templa,Altaría; Sacerdotes ,

ricis Canorum decreta prefcribunt . ,

priusquam indiffolubill nexu ad eam

Ti

" n

Sactifieia, quin ipfe Deus, ad hoc fer-

j

,viant , uteorum cognatío & familia

vite rationem quisfeobliget, |S, a«

fpt

Sacerdotium íta vi-

rcfhm,'

fupra ceteras caput atgollac; Ui«

filiura aiuntxanxe

YXy3

U

y

Rss

"

35

DISCUIRSUS VIGESIMUS QUARTUS,

*

al

Omt 20

xiffe,ut jam tum Sácerdos dici poffet

L

porís afu explorat ? 3 Sunt,quï]uvena

Bu

Sacerdw etiam ante initium Sacerdotij

tutem ex1gant mmagna Rï()ïüm vie

L

fu. -

Sicde eo. Gregorms Thsolo-

tzque licentia.

3

mox nulla pravarum

p

Dl

gus affirmavit :

: Quod utínam dicide

Propen(onum ; plurium . annorum

nobis omnibus po(ïec,qmcunque hoc

iteratis fepiuslapfibus contca&arum ,

bri

ichacactere. infignimuc ! O. qua Ec-

tatione habitá , fe&man: ad humetos

C

clefie foret felicitas! Sed alii re vera

illi (upponcndesäünen , €u. ferendo

qui

mores cogünt nos Hisronymi reftau-

plüres viri fan&itlimi. femper fe im-

tün

rarelacrymas & querelas ; dum cer-

pares cxiftimáiunt.

Indefu po&æo-

t

nímusnon femel, eum, qm heri Chri-

dum , ut vítijs ab adolefcentía a(fueti

m

ftiani

O

niratem vitá malétaebatur. ,

z

5

nunquam deínceps feemendenz , ma-

n

hodíe Sacerdotem , nec degregeil-

neantque zgri incurabiles. Definst e[fe sen, E;:

35

à

Ejiff; 25,lam,fuperbire.

Heri Cazechzsmmw,

remedia lacw uäe,qzm fuerurt Vitiamo.

r

res fant.

Pradeniiz fané Chr:iuanæ

sbodie Pontifex : wfper: in Circoymané

"n dítari.

Hetiín faltantiumchoro ,

nokg eít, rem tammcon(ülto 3Ctemeré

hodtcm Altatis minifterío , heriin-

aggrcd: : dare venris vela, provchi (n

ter ludentes, vcipudiantes, compotan.

altum., omnium fe tempeüamm di.

tes;corü approbando ftudia, & fortaffis

fcriminibus permittere , nec tamen

E

ame attem didiciffe nauticam ; aut te-

u

etiam frequentando,hodie fé oftentat,

f

üut San&ahcator populi, coram lp(o-

nuem prope littus cymbulam remo

E

genua provoluti.

Quz tandem hác

ubernáífe.

:Meritó Romanis vete-

p

major inveniri poteft ordínis perver-

ribusid laudi datum. ,quód priusquam

l

- fifas ? QuiCappucinorum facram in

clalfcm armatam adversüs Poenos &

ü

famlham adoptari defiderat , prius-

Aftos eciuf*crcnt , in Naumachia dm

lr

. quam afpero illo & horrido facco fe

maricimz puguz f fimulacra ediderint $

fic

— véfiat , explorat, an nudis in a(fetibus

quæque de(ignabant animo facta 'va«

fomnumcapere , jejunare , flagrisfe

