afpera ; vifat loca religione aliquá

Jiumia

Vire f !

. . verbis ladunt, eam ipfe tueatur), aut

inclita, utatur Hagro, adeat Ecclefias ;

]

de:rahentes increpando , aüt ad alia

pias alias a&iones obeat; aut fal.

wnt ánt

fermonem avertendo : juvet confiliis

tem abítinear animi relaxationibus

m

eos,àquibus confulitur ; imó etiam

non neceflariis , fic ut cüm alii ludo,

N

cüm non confulitur : moneat, doce-

choreis ; fpectaculis indulgent , in ta-

d

at , conetur indufttiá ; quantá poreft;

bernis perpotant , domi ipfe fuze co-

2b

j d

maximá,ne,in que ipfe lapfus eft, de-

iil

-

ronam Virgini Marii quietus texát,

jrus t

li&a à

&4À 5

*

ncidant ; maximé fiquí i-

Curandum etiam hac in re, üt nume-

ü M

-píius cure crediti füpt, — Nihi! pro-

ro deiictorum fru&us ifli peenicentiae

J

A

(

refpondeant : toties ergo , quoties

denurti

fe&ó rectiüs aget. aliqua Marterfami-

d

lias,quz olim exempli aliis pravitate

quis vetitis dedit operam , totiescon-

',& imed»

o

nocuerat ; quàm fi folicitéfilias , f fi-

ceflisabftineat, Facite frutIus dignos

E

lios cuftodierit ; ne libertas & licentia

pænitentiæ.

st

:n&am: [

major in eas,in quas ipfa cecidit; vo-

XVIIL Tert

lus uüäem fructus eft

m du

rapines eosprzcipites agar. Idem de

Oratio , fru&uum ceterorum facilé

Pf 21. Patrefamilias dixero, — Semen meum

princeps , eonimque velur anima,

m

E

Jl

fervietipf. Dicatcum Pfalte Regio.

Meminiíle vos volo,;Peccatorem lon-

iua

Si tam mifer ego fui, ut anni Juventu-

gá peccandi affuerudine implicitum

geun i

W

tis meze Dei obfequio non impende-

tam miferá non raró condirione efle ,

m

j

renrur, conabor faltem efficere , ut

e atv

utalia feré confequendz falutis via-

| quiex me geniti fuerint , nemini un-

aut ratio ipfi non fuperfit ; quàm ut

Vlerett j

uam alteri, quàm Deo ferviant,.

intimo animi fenfü preces ad Deum

u

XVH, Alterum Ponitentiz fra--

fundar , fuzeqQue illi anime negotium

;o ml

fi

&um Jejunium effe dixi: & hoc no-

commendet. ZFaciteergo frutins di-

Jyos o

mine venit, quidquid corpori moleftà

gnos Pomitentie, — Hoc igitur etiam,

n

1

.atqueacerbum eft, — Tribunal Divi-

& hoc precipué remedio malis veftris

ag

j

ng Juftitie, & Tribunal Penitentize

fuccurtite: fed illud cure vobis in-

dini

preventionis mutuze jure utuntut, fic

primis fit,ut ficur illnd & reliquis nti-

j

j

cn[l f

l

ut quam priordivina Juftitia caufam

lius,& magis neceffarium eft, ira ftu-

M&Wæ

l

i

tra&tare ceeperit , huic eadem finem

dio & accuratione majore peragatur ,

yel q

L^l jmponat: & viciffim. i »osmetipfos

quà fit fru&dus dignus. Non igi-

RL

uj

dijudicavemus,mon utigy judicaremur:

tür fatis eft,flexouno poplite , oculis.

)

fi recté Apoftolus pronuntiavit, Qui

in omnes partes liberé evagantibus;

j

p

i

| poenas prioràfe repetierit,ab hoc De-

Virgini Matri corollam — dimidiam

é

ütc

- £exe-

bei

& P, Scgneris ]. Chriff. Ifx]—lr.Tam.IJI.

d

519

DïSCUF&SUS VEGESEMUS TER'ERES'

2

sexere : oportet,uc cenax & róbuftum

Eeäf ne

m.quidem ambtgat s Potens

tun

malum veftrum eft, ita & ufum hujus

yn

ef ï)f;xf de Zr;pzdz bus ifLio ff 1[6:!4" filios

zemedii conftanzerm effz,ut vires illius

zdbraha.

Deus potertiffimusnon fa»

dà

euecrvet,

on

Mane,ve(pm ; interdiu i-

lüm vincet dutum illud faxum,& fla-

dentidem à Deo fl:girate triumpha-

tuim ex jllo pulcherrimam faciets

«

tricem illamgratiam, quà fine nulla

fed. illi quoque infpirabit fpiritum f«

ünquam fequetür moruim emendatio,

um divinum,& filium füum dile&tum

& quod confíequens eft, fine qua a-

efformabir, heredem Cali ; qualens

€&umm eft de falure,

ytli

Oportet feseper e«

ego quemlibet opto : optare auterm

rare,G 1on deficere. . Eioc modo, qui

haud fané peü?:m ; (rverbis meis nom

mf

abit

vitz fuse rationes conftanter compo-

abflerrerem sb illa via, qu& ficà Deo

füerit, ne dubitet, quin fanandus ht ,.

-

abdua:t, ut fimulducat in exi-

qui

& (i cor ejuz vel fixum duritie equa- -

tium fempirernum,

qu

MW

Wü*ä*üäü* L d

EE RE ääïïäiäiäw

C

DISCURSUS XXHI

Ó

i

De Extremæ Uaäwms Caæmmemo.

p

f

Taurl fc & amicitia

Non eff aurem tente

i.* !,..

d

partzmz Mtfäm.

&

b

præ&anna ac preciti

pus, non eft hora; quà msgis aliento»

U

(GI

//

nefcxtur ;liad lpi-

penobis opus fit, quàm illud momerr-

fj

hr

füuum lydium

rum quo hinc migrandum eft. — Czs T. 76

Dny

Fa

m i

B

jisbs

ta non fuerir,

defecerit virtus mea , ue derclinguas

9e

àn

Qu u

Ommum autem fa.

mejlupplex G anxius rogabat Rex

d

*plemüm ;ud:cm Lydius amicicize la-

ille fanctiffimus. . Et veró, Auditores;

n

pisfunt adverfa, , quie cüm ingruunt

fperare vosoptimé jubeo : non defe-

ql

nectamen amicus amicür deferir , tum

tet vos, non deferet momenro illo pe-

n

ü

enimvetó illius fides tants eft, ut fatis

icolofillimoDeus, S!g*nf Icoenim vo-

bis,quàd pro illo ipfo momentoAmi-

Ul

Erelig, etimati non poffit, /47;co fideli nulla

U'

efi comparatio.Atq; hinc rectiffime ar-

corum ominium fidelifimus Satra-

D

.guemus, qualis quámq; fidelisamicus

mentum in Eccléfa fua reliquerit »

g

fit amabiliffimus nofter Servator ; qui

cu;us ; pretiofiffimo Dei fangume pa-

q

fide optimá pollicerur, fe dmnia inrer

rati,virtutein nos transfunda:ür vigoE

hr

advería, inter zrumnas quasliber, &

admirabilis , quo to:i velut revivitca*

d

fortunam quantumcunque finiftram,

mius.

Vetiffimae

& , qui affero, duo'

e

. nondifceffurum à nobis, fed sdfarurü:

tü

affitmabunt , de qmbus jam nanc

Pf. 9« auxilio opportuno; & omni nobisne-

agam.

Oppegnatio: mquam illa

qi

EQes.

ceffagio.ac utili favore, z4djstor in op-

multiplex; quä fub mortis momene

à

tunr

A

n

f

.. pE EXTREMJ -waä'ï*z.öNzä' SACRAMENTO,

m

, Pafæ:

tum peremur ; & auxilium ; quod illi

ili roboris ac. fpirituum neceff:tio-

itti lu

- vincendz ia lin&ionis extremze Sa-

rum ad illas operationes , qug omni-

ml

Cramento , cujus natura hac occati-

umur fublimitfima;ira& difficillimae

um d

one explicabit

funt? Fermetum ita debiliratum , ita

|

?

mggubïs'a Dco Paæam*ïn

exhauftum corpus eft, us agerrimé

3 ficty

Q&c

titumlh

adaliud intendere animus poffiquàm

V

L

-

dilem

1

ad eos,quos patitur , dolores. Ille Su-

ïg;m 'gen-uls eft , qui

namitidis filius ; jamjam expiratutus,

m

, Triplex hoft

U

veluz ar&iffimo foedere interfe nexi

non aliud loqui ; non cogitare potcrat;

p non

miferam noítram animam jinjam

quàm acerbillimos , quos fentiebat ;

abituram aggredientur , & ferociüs

capitis dolores. —.Capst menm doleo,

QUs

4«'&':- |

4

IT

quidem atque obftinatiüs, quám un-

caput meum doleo, — Nec alia multo-

&

rumagrorum condirio eft, qui; quid- h

f

quam in reliqua vita fimus experti:

Mors cummagno dolorum agmine ;

quid fupereft fpiritüs , cotum dant

:

u

"Conkienria cum exprobrationibus

cogitando & loquendo de malis, quee

Doemon cum omnifus arteac fugge-

fentiunt, defii, de omnium rerum

. £tüonibus.

Hoftium iftorum vel fin-

naufeá ; arque hoc rerum ftatu. mi-

grat anima, Caput geum doleo,caput

guli valde tuta metuendi effent :facile

proin eft judicare, quàm formidabiles

sueum doleo, & mortum e[, O quàm

faturi finz omnes inter fe conjuncti.

igitur formidanda eftprima haec ag-

JH Primaigitur eà in oppugna-

greflio , quanta neceffitas auxilii, quà

quem t*

tione Morseft, que antequam ipfa

illam fortiter fuftineamus ! Cireumde-

P

àp li?

derunt me dolores smortts ( ajebat. Da-^

-

fuperveniat ,zurmas velut levioris at-

igdor

inaturze préemittit 4- febres, dolores ;

vid ) pericula inferzi invenerumt. me,"

;di 6

Dolores mortis circumdederunt , &

animi defe&iones & abetrariones.

dl

Harum minifterio exteriora qunodam-

quid effecerunt ? Ita concufferunt. ,

ob

modoárcis munimenta occupar; d

ita male habuerunt corpus meum , ut

Avl

jtod

animz perdenda fit periculum : o-

que corpus in le&um abjicit, animum

T bt

: non ia anguftias rantüm, fedin ago-

mnino;PericulaJofernt imvenerunt sue.

FI

m

nem difficillimum conjicit.

,Agdu.

Maléenim metuo , nehoflis, occupa-

H a

(Q

jsll

iil

um fané, arduum runc eft , re&té& ex

tisjam munimentis hisexrernis arcem

gt

ratione agere! quantá runc ope indi-

ipfam cotdis invadar , cámque omni

jam de(titntam prefidio fuam in po-

fimur ^

fgenus,ut eà ?ïæüeü'kïïs , QIäæ veram

[Muzuh

Chriftianum decent;cüm vix ila pof-

teflatem redigat.

Non procul igi-

m lj

guk v

fimus, que hominis fun: 1 Equi-

rur mortis dolores à periculis Inferni

d aaum

]

demne ad illa quidem , quae mafis

adíunt: tumenim.exhanftis de5 vi-

fycre"

qu

cum brutis comunia fünr , egro vi-

tibus, difficile eft audire, difficile con-

0"

tium íaris eft , ad dormiendum in-

Éteri ; difficile ferià dolere, difficile

"

. quam , comedendum;corpusmoven-

providere , difficile opprgnanui ma-

jj j

li

*

M

gu

. dum

*

quomodo'igitur abundé eit

gnisanimis fe opponere « JVz/alre-

rara

"

Ti

il

"äg?'

Drscüaäus V/IGESIAMUS TERTms',

taria verba loqui ( S. VB:dïä?)' verba

s

fi hxec animzx faluti conducat. Si ïn-

funt ) »oz audire commod? poteris, non

,quam condcat : nequeenim exifti-

qui

liberé confiteriuon cune adver[arsis de-

mandam eft, f3cro huic Oleo ineffa

. du

certare, — Ex verócüm velíola mor-

vim naturalem fanandi morbos quos.

Jjyy, t

tis memoria compluribus tam arnara

libet : càm aliud reipfà non fir, quàm

j I

fit , qualis; quafo , mors ipfa pracfens

purusex olivis expreffus liquoz : fed

TOR

Ti0)

erit ? Amsre funt & fzlfze andae,quee

quam vim habet , à Deo haber, atque

D

maris foperficiem occupant ; fed illze;

adeó rationi confentaneam. Non vulr

a

|

qua in fundo, multà fané amariores ,

autem ratio ; ut qui aliquid facit, id

|

Ximt

Sic & mors, amara eft; cüm fola etiarn

Aam

affequatur, quod fecundoloco per hoc

H

cogiratione, velut in fuperficie , liba-

opus inten

tur, cum damno & ja&tu-

mlta

m

tur : in fündo, hoc eft non procul

1à finis primarij. Non femperigitur

remotam , fed proximam, jimjámque

fan&iffimi hujus Olei ufu fanitas cor-

1

Sad

abfoibendam ,

qualem eífe gxbigzzc"-*

peris reparatur, fed rum folüm reparae

d

mur?

tür, cüm ita animz faluti expedit ;

edi

Cun

IV.Jam enim veró mirum di&ü e&,—

dum modo parteali geripfe obicem

quàm opportun? ad primmum hunc

nullà ponat fidei, fiduciz,aut alterius

qui

imperum & irruptionem ferendam

ad Sacramenti früctum percipiendum

D

Servator nobis vires & robur fubmi-

Im,

requifti defe&u, — Iranon Angelicus

hiftter, medio, quoddixi , Extremze

duntaxat, fed certi(fimo orsculo Tri-

ctal

Und&tionis Sacramento.

Primó fi.

tim

dentinumipfüm Concilium affirma-

quidem confertur nobis illo robur

vicinftitutam extremamlUin&tionem,

liat

grande ad leviüs ferendos morbi. do-

noh tantüm ut zeger sorbi incommoda Corcil.

lores & — cruciatus, leniendámque

levii:s ferat , fsd etiam fanitatem cor- T vid-

ter

mortis amaritiem

e

*

in cujus rei fi-

poris énterdum, ubi faluti auima expe- Sf14.

alic

gnum vifum eft Deo Sacramenti hu-

dierit , confequatur.

6-.- 2. e

hef

jus materiam eligere Oleum; cui pro-

V. Hinc diícere licet, quantam fi- Ext.

vjl

prium eft, vires languentium mem-

bi ipfis , atque etiam huic faluberrimoUz/.

tür

broram reftaurare ( quá ipsá causá

Sacramenrto injuriam illi segri faciant;

hu

tam frequens illius ufus olim inter pu.

qui egréadducuntur,ut illo uti velint,

d

giles erat ) dolores aut auferre, aut

inani perfiafione delufi ; extremüm

Dàr

mitigsre: ut idcirco tam variis mo-

inun&is dein certó moriendum, Pró!

al

lf

sTb

disin vulnerum curá adhibeatur. At-

Infcitiam, in papu!oChrdi&äano mini«

Jtox

fnpp?.

que hoc Ecclefia petit, cüm Oleum

me ferendam ! Et tamen hac in re

V

q 290

huncin finem confecrat : petit enim

liberiseciam Parentes confentiunrqui

Dils

47.0 4»

ut fit efficax omnibus utentibus ; 44

nefcio quomoda extremo hoc in di-

Qior

evacuandos. omnes dolores , & omucs in-

Ífcrimine,é Parentibus in hoftes muta-

ünt

frmitata.

Qus poftrema veiba a-

t nolunt, uc anté facrze Un&tionis fiat

C

lium facre hujus Un&ionis fructum-

mentio , quàm anima jam extremisin

fye

indicanr,fanitatem videlicer corporis,

labris hareat,

Cur iftud;per Deum j

lm

E

&

339

DE EXTRENE- UNCTIONIS sACR.AMENTo;

fanitatem nonnunquam reddit ; fem-

, Wn.

Si Un&ioifta repellit potiüs & atcet ,

per autem tam ad morbi incofnoda

exll.

quàm. advocat mojtem? Àn non vi«

2 indt

dent ifti , quantum etiam corporis fa-

quàm mortem ipfam leniüs ac fortie

üs ferendam vires tribuit,

Ad im-

BQ PLayse.

nitatiobfinr, qui ad ultimum ufque

ir.g momen

tum faluberrimam hanc. Un-

mortalem verb vitam plorimüm con-

u Ls

fert, dum corpus noftrum confecran-

"

£ "');—'W-

äibnemdi&ärünt 5

ad quam fatis eft ,

mortem prudenter timeri pofle ,non

do, praparat illud ad beatitatem z

D

&

ternüm manfuram , quam redivivum

t

aurem neceffe eft; periculum effe pro-

?

*

unicum Anima poffidebit. Quam*

il

ximum aut ampliüs non vitabile

ht

Rem eóadducunt, utmanifefto plané

quam autem & alia duo, Baptifmi ac

Confirmationis Sacramenta , corpus

j

miraculo opus fit ad reftituendam fa-

nitatem,

iNectamen eum in finem

noftrum quodafiodo facrant , dum

xtigt

illud ungunr; nontamen confecratio

ytis t

Sacramentum iftud à Deo paratum

illa tam laté pertiner ; quàm hxc Un-

n

eít ; paratum eft reddendse fanitati ;

&ionis exuemz ;cüm in illis una

etfinon unicé aut prcipue, fed cum,

xj

cüm morrem prohibere beneficium

duntaxat frons, in hac veró plura

t ob

quidem ac gratia fingularis. eft , fed

membra , & praecipua plane fenfatio-

y ilertt

num organa omnia inungantur , in'

non magnum atque evidens prodigi-

ïpicndum

um, Quamquam autem hac proes

quibus facultates illz tres ; quas'Cq—- ST be

lngelicus

craftinatio & noxia& ftulta eftmultó

enofcitivam, Appetirivam & Mori-

f'"ppl. 4.

ulo Ti

tamen eft deterius, quàd illi ipfifami-

vam appellant , fedem fuam habenr.

.32.'47'0

y af

liares ac domeftici , qui procul &edibus

Ungitur ergo faculras, qua cogno-

6,

yftontm

fÍcendo facem prafert ad actiones o-

& cgri le&toarcent Sacerdotem ex-

uml

tremüm inun&durum;aniculam tamen

mnes, dum quinqueilli unguntur fen-

TL

füs per quos , ut januás, cogitationes

aliquam vocare non horreant , quae

gt

)l

neício quibus füperftitiofis ritibus fic

lané omnes mentem fuübeunt ; appe-

L

titiva , que a&tiones illas imperat,un-

valetudinem -corpori reddere cone-

puntet

tur, ut animam cerró occidar. Sed

gitur in lumbis, in quibus fedem ejus

Do&i collocant : Motiva autem fa-

Juberor

huc Ch£ifti culrores ducit modica fi-

10[3 fmml

des, & tenuisadmodum rerum divi-

cultas, qux imperatas exequitur, tam

yif vclif"«

narum noritia, quá inftiruti funr;haud

potifimum ungitur, cüm pedes , mo-

aliter , ac fi. crepera lux iiminentem

tüs inftrumentum przcipuum , facro

gxmmbf:?

ilo Oleo illinuntur.

"

roximé no&tem protenderet,

Quamquam

fatis eft fola quinque illorum fenfuum

m

VL Cerros interim eff? vos volo ,

hh*

Dile&iffimi , Sacramentum hoc Un-

organa illinijut Sacramenti hujus fru-

&us percipiantor : hi fiquidem funt

:meW

&ionis, mira queedam non in Anima

duntaxat , verüm etiam in corpore ef-

illi, ex quibus tanquam radice pullu-

hot n

fj m

i

ficere; & quidem five banc caducam,

lat , quidquid contra rationis impe-

|

five ifhortalem alteram vitam attene

rum ducümque admittimus : con

fioni

[

yu

ftat autem, etíi medici nonfemper il-

n

damus, In hac etenim , ut diccþam,

T:3

c[DCU

j

il

þï&x;;, -

4P

| msbügsüs» VIGESIMUS TERTIUS, -

lud ungant membrüm, in quo vim

midandam, qua animam o*ppa*gaä

l

fuam morbus exerit, illud camen fem-

au

Confcientia , & quidem modis pluti-

perillini ; in.quo mali radix hzrere

bus ; exprobrando , arguendo, cruci-

[

creditur,. Atqueita apparer, quomo-

ando, ' Et principió quidem expro-

qu

do,cüm Sscramentum hoc Unctionis

fot

bratpreterita, Mercatori alicui, po

miniftratur, totum quodziaodo cor-

mille curas,labores,angorésque mifer-

di

Ti

pus confecretur, fiátque idoneum ani-

rimum naufragiü paffo , ficogitabun-

msa per omnedeinceps &vum beacee

dus; faturíque folicitus adftet in litto-

g;cn

domicilium, Etíi proineandem adfi-

re,acerbius áccidere nihi] poteft, quàm

dl

nem alia etiam. Sacramenta aliquid

lum

fiquis velutinfulrans ex eo quztar, Ubi

conferant;non tamen ita propé,utEx-

jam merces;ubi rot laboram fruttus & .

alte

5. T be,

1

tremaUn&io,Corpus adGloriam praé-

lucra funt? At hocipfum ex jamjam

:

n

fa

3.P.4. párant. a Extrema Untiione ( quae

foff

morituro quzrie. Confcientia: Quem

[

65. ar, eft. doGrina S. Thama ) preparatur

frutlum babuifli inillis, in quibus nune

hi

1.4d 4.bomoyut vecipiat immediate gloriam 1

ia

erubefcts ? Vixifti,inquit; dies1xtos -;

]

qui idem S. Do&or advertit, veteri in

nullasnon fenübus illecebrss , nullas-

e

Lege adumbratam quidem fuiffz fa-

non delitias indalfifti :nónne? vite-

Hi

cram hancHa&ionem,in quantum fa-

portionem maximam ac nobili(fimam

t

nitatem reftaurat; qui eft fructüs ejus

dedifti negotiis vitze caducas, lucris &

minüs praeftans , nec primó intentus

cofüodis perituris : quo.tuo bono;qua -

t0t

(nam&illa inLege mulra fiebant àSa-

pretio nunc emeres , fi venalia ufpiam -

r

cerdotibus, quibus fimilem poteftaté

effent , opera ex virtute acta ? quan-

hi

fibi fattsm 'oftendebsnr) non tamen

I]

cum auri argentíque appenderes nunc

fait adumbrata , ut efficit fructam fu.

pro horula temporis nnica , cujue an-

o

um principemac nobilifimum,qui eft,

nos & luftra, ranquam rem nullius

tu

absque rnedio aptum reddere homi-

momenti ac pretii. folebas prodigere;

o

nem, in corpore perinde , ac animá, ad

Quem frutlum babuifli ? CTanióque

f

fruendam zterná Gloriá ; neque enim

acerbiora erunt animo hzc, convitia,

D

ad hanc in Lege illa quisqüam pertin-

quód verbulum non occurrat, quo

g

S. T bo, gebat. Noa erat tempus adbuc perveni-

reponat. | JVos babebunt ia die agniti-Sap. h

L

f'ippl.4.04i ad Gloriam, Negati proinde non

onts allcutionem. Spiritus San&us 18.

[

19, ar, poteft,quin provideutitfimusDeus ad-

hoclocodiem morris díem agnitionis

1,4d 2,, Versüis mortem , & omnes , que hanc

appellar : nunc fiquidem , Auditores,

'ï' &

anteire folent , malorum phalanges,de

dies ignorantis fünt : nefcimus vere ,

n

opporruno nobis auxilio praefidióque

quid peccatum , nefcigus , quid Dei

on

profpexerit

-ÜHf.

. ,Ad jutor ii opportunitati -

Lj

judicium ; quid fit etcernim pereundi

tü

difctimen : plena no&e fanr omnia.

À

VIf. Progrediamur' nunc ad ag-

At ubi hinc migrandum eft , tum ra-

u

; qua&

greffionem alieram ; non mi,nüsï for-

æcfc't;?: tenebra , & vexisares

B i

m

D

!

DEÉ E.xmmä UNCTIONIS. äACRäMENTO. |

elut densà in.no&e . latebant ; piu-

-.. 1X. Nec accufat nos tunc folummo-

as

do Conícienuda , damnat eiiam : cete

ii pl«

Jatim ad s ffolgentem tantifper alteri-

té Judicem illum fupremum , meritá

-

Ado, Qd

us vite lucem videri incipiunt: síc-

ip nos indignaticne concitatum, jam-

1

m a

que eadem nocftia , que Toilpaium

ii

fors eft, quas ajunt, tom demum,quos

jàmque ad fententiam ferendam ac-

*

TE

cin&tum proponit,

Sapienter pto-

pf iT

ique m

claufos fuis in cavernis oculos habue-

rant, aperite, cüm eorum porró , fu-

fc& fan&i(imus Rex David peceata. 4

copidu.

et lt

giente animá , ufus cffe hullus po-

fua Torrentes,qu*am*F*uhvigs appells-

zcft.

Gemino & nos oculo infiru&i

ze maluit: Z orrentei iniquitatis centur-

tf u

at Ut

fümus , Rationis nzturalis uno , Fidei

baverust me, | Fluvii fiquidem non

Vaf .

altero: uttumque haud fané pauci,

- efiate minis,quàm hycme,; quácete-

roquin calidioribus in Regionibus

Q

infaalucra & caduca commioda. de-

foffi;aperiunt nunquam, nifi cüm jam

pluviarom vis irgens decidir, aquis

ts Qu

ábundant: at Torrentes non rairó &

iib

hinc abeundum eft : tunc eos Cor-

fcientia velinvitis recludie, & achb&

flate ficcis pedibuscalcanturinnoxii :

Jl

exprobrit delitias , quibus indulfe-

licét hyeme tot undas vehant, ut earü

ebïas,&jüüä

impetu naviculz , pontes , & ipfi iter

yane! t

ront , & delicta , qu

;

s ea;u—ndcnz gra-

tiá admiferunt,

agentes fape abripisntur, 7 orreztes

pobilfinut

Viil, Nemo in animum inducat ,

iniquitatis coptuvbaverunt me. Cüm

TA

eos é Chiiftianoretn. numetro, qui

integra nobis conftat valetudo , &fta-

iio ho

nunc fuarum |afpeu culparum pe-

rem vivimus.

Quid tunc incommoe

"IT

di afferr;uno fe peccato foedáfle? elue-

niiüs non terrentur, ne. illo quidem

ag

Expave-

mus illud Pafchali lavacre. Compln-

at

fatali rempore terrendos.

^ fcent, enim veró.expavefcent. Exerci-

ra centena admififle quid damniafferi?

a, aj

tu$,cujus milites palantes persgros

expofuimus illa Sacerdoti , falva jes

oberrant, &erroris nihil incutit ; at

cft, En Torenim ficcum & ari-

P

"

dum ! vado illum transmittere labor

s pI*

fuos tributus in ordines, & in aciem

T

TU

eric nullus,

Sed alia aliàs rerum fa-

li 1!

explicatus , vincere pribs , quàm pu-

vt

gnuare incipit ; tantum vel afpe&anti

cies erit, Hibernur tempus, S. Am-

|

qurtit P.

ümorisexprimir, Talem aciem &

brofio affentiente, ultimi reoibi tem-

TE

!

A:;I'f

Conícientia momentoillo ante ocu-

puseft ; quo Torrentes ifti tentam

iin i

Cantic, los ftavues. T erribilis wt caflrorum a-

aquarum molem;tanto flrepitu & iri-

7m A'"

6 $.

cies ordinata.

Tum enim facultati

petu rapiunr,nt de transmittendis illis

|

Au*"ü'ü'

l

firie pernicie vel Gyganres defperenr.

- Àmaginauiici totum peccatorum plané

le S"&h

omnium exercitum, in ordines rribu-

Alie um cogitationes animum pul-

fant , alize audiuntur voces.

An ali-

1l ;

j

:üm, & velut luftrandum , objiciet.

jum

Pt(t

j

Ànnon Anima folum hunc ad intui-

na mihi obrinende à Deo venize

[j i

tum; nollis dum accufarionibus audi-

fpes? Omné:ne noxas fide iniegrà

g

bm B5

T

tis penichis heerebit attoniga ?

M

Sacerdori aperui * Animíne late

quá .

j ,

I

2

P

$36

nrscukstx.s 'VIGES-rMus,frER;Tru,s,"'

(

quá pat erat diligentiáfemperexcuffi;

evellendo, peni

j

Dolor,cetera;qua przcedunt fenten-

extirpando.

"

tüSqug ab ima radice

trer

tiam , anralia femper fuere , qualia o-

.XI. Primóig

itur hec Un&jo c,u"l/. 3 7770

viti

portebat , quid me, heu quid pauló

p* reatum delet in fufcipiente, ut ilJa./"7?/.

g

poft fiec? S. Indiarum Apoftolüs

Jacobi Apoftoli verba dacent : Er jj 304

lido

Vrancifcus Xaverius in Epiftolarum

l

ip peccatis fityremittentur ei Flujnsete — 1-

fuarum uná teftatur,eos demum, cüm

enim Sacramenti beneficio Gratia-

r

II

ad extrema venitur,egerrimé excitari

San&ificans infunditur, quae pecca-

ad fiduciam de divina Bonitate con-

tum perimit ; redditürque animze

anim

cipiendam ,qui ejusdem prefidentiá

vetuflas, qua& Dei fponíam deceat.

Queà

fani. ampliüs peccare affueverant.

idon

Quare fi &ger lethalis. noxc vinculo

Nunc peccatorum fceditas , graviras,

teneretur, qua eriam cogiranti-in

tit,

numerus non attenduntur , non cu-

Mt

mentem non veniffet,Sacramenti hu-

rantur.

Tunc autem mutatá fcenà,

jus virtute deleretur; f1 modó sger,

imp

rerümque facie;judicia etiam & fenfa

antequarmn rité inungeretut , omnes-

per

noftra mutantur.

à feadmiffas noxas imperfe&to falrem

Sïïra'

-

riiq

X. Heu, que proin effer n

doloris genere cflet deteftatus. Neque.

&d

calamitas; nifi adversüs hoc quoque

J

L

veró rarum eft, unum aliquod, aut

diícrimen Servator nos nofter obar-

plura deli&a occulta delitefcere, &

Ltj

Flierog, máffet ! Pierius ícripfir, Oleum in

quamvis animam gravent;atque com«

&tar

furentisOceani undas effufum tempe-

maculent,fugeretamen conícientiam,

toy)

L53.

— ftatesfedare, — Fides hujus rei fir pe-

in ea poriffimum , cui morituri obno--

Cim

nes Authorem : st de Extremaz Un-

xii funr; perturbarione , aur non fuo

dan

. &ionis Oleo hoc citra controverfiam

vultuapparere , fed ut levia oftendi, -

]

tel

verum eft : hoc fiquidem quamlibet

L]

*

accedunt -

que re ipía gravia fiat-

Reg

horribiles tempeftates mitigat, &t o-

denfze illz nebulz;quas animo pecca-

yin

pratam t2ndem animo aífert tran-

tum offendir ; quzque ram divinz lu-

ha

quillitatem. ^Cümenim omnis me-

Cis, quàm propriarum tenebrarum

Co

gus ac terror , cüm omnis plane tem-

confpe&um prohibent: quá de re -

L

peftasà peccato fit $ hoc aurem Sa-

inf;

ita acuté S, Augullinus : Sreut tenebra .

cramenrum plurimum adversüs pec-

eculos , ita delitla mentem clasdunt,

Thor

catum poffir, confequens eft , ut com-

nec finunt Iucem videre , nec fe, Inte-

Tert

pefcere ventosomnes ac riírbines pof-

rim fuperna Hierüfalem , ita munda

Cflml

S.T.

fic , à quibus tempeftas mora eft. Tri-

eft;ut in illam macula & labes , quan-

Q

plici ratione,fi re&é fenfit Angelicus,

3-9.7-

eccatum beara. h»c Unéctio delet:

tumvis minima ,ingredi non finatutt -

j

65.a,

:

qusnró magis inde feedee labes & ul-

Anfi

primó, abolendo macuíam ipfarh cul-

0€.

-

cera exulabunt? — As iztrabit. in

fv

. pe;fecundó, penz fübeondz rea-

eam aliquid coinquinatum, Evenit 2l

Qr,

tum diminuendo ; tandem ipfas e-

autem fané quàm crebró, ut. seger o*

Pït, !

tiam plante hujus venenata vibras

Qit

mni jam fentiendi faculcatgde&itumsf !

Cot-

R.P,-g

g

*

27

A

-

RR

;

d

- DE EXTREMA&- UNCTIONIS SACRAMENTO.

TEANT

ceecus , furdus,mutusalio, quàóm Exe — Xiï. Eàdem Gratize fanctites alte«

-

trema hujus Unctionis prafidio ; ju-

rim quoque beate eteruitaris obi-

X clul.S-?;.

várinon polir: rum equidez illa,

Cem,i2tuminquam paonzs aiivet j

t

graviumetiam ; qua remanferanc de-

-dum vel partem ejus abolet,aut totü,

t D

li&orum maculas abftergit; quin &

fiquidcm eegsz Sacramenco hoc muni-

MM

levium , quze quidem eger aut cum;

tus fuam divine fic adaptet voluntaté,

| Grati

aut anres , vero dolore fuerit detefta-

ur penitüs penicásqne ii!i refpondeat.

fus. Át:que ita Sacramentum iftud

- XIHI. Denique & reliquias peccati

: ts

atimg

animam mundando, plené perfecté-

quafcunque exaäügüä;,duægn imbecilla

ac miferz menti vires fuppeditats ethi

dettits

quead Gloriam , Deique confpe&tum

las

Nido

üdoneam,ut füperiüs innuebam, efii-

non penitüs eradicet pravas il

Àdc

pra-

»'gm(x"m

€it, & velur coronidem reliquis ad

penfiones , quas repetita cories äehä»,&

?

ad eam diem perceptis Sacramentis

poft fe reliquerunr.

men t

imponit exdémque , fi dicere fas efft,

XIV. Veré igitur Sacranenti hu-

TOE

[ om

perficir. Ter Davidem Regem folenni

jusope ponunr Tempeflates ac. pra»

rituinunctüm legimus. Primüm in

celiz , quas Confcientia ciet , ipfüme-

if

gedibus paternis; atque hzc unctio,

que, Solis inftar benefici , radiis fuis

. N

illius erat Symbolum , quá nova ia

diílipat retros vapores,quostor pecca-

;uod, 4l

£ege facro fonte abluti illimunrur,

torum memoria exhalárat,furfümque

ieleete, d

deorfum verterst in menteomnia,.Ha-

& tranquam filii Dei , haeredes Regnii

N

atque eom

conftitauntrur.

Dein in Hebron,

&enus dida Tridentini Parres pau-

x

vcienttt

cüm folam Domum Juda gubemanæ

cis complexifuat, e» eteuim , in- Sef.

"r

inr d

dam füícepit; quam undionem mnl-

quiunt, bec gratía eff Spiritus Santli : de Extr

g nl

tz lites acpugnae fecutae funt, quibus

enjus Untlio delitla , fi qua fiat adbus Untl, c.

viaoüendiu

Zs

Regnum ab aliorum vi. aut infidiis

expianda,ac peccati veliqmias. abfler-

: geli

vindicavit, fibíque vittor. afferuit :

gity& egroti animam alleviar, & con-

F

nimopüfþ

hzec unctio adumbirabatillam, qua in

firmat , magnamin eo divine mi[eri-

y dirinto

Confirmarione ungimur: cüm vires

eordie fiduciam excitasdo,

enditt!

&c robur fübminiftiet ad vexationes

lil.

i i

u

infe&ationésque ram Fidei , quàm

XV. : Tertia fi

pc-zefïco,—niïdäahda

jurtim

1

morum causà fortirer. fuperandas,

oppugnaátio.quà excremo illo rempo-

hu

j

"TYertió iterum un&useft ia Hebron,

re animum hominis Dsemon aggredi-

cüm przterJudae pofteros ceterz quo-

tur, vehementiffimé eum tentando, &

nec/äþz'

ya

,f

que totius populi Efraclitici "Tribus

&d defe&ionem à Deo folicitando ;

Regem eum venerace font nullis jam

;bcs»W

& qualia nobis hanc ad pugnam pa-

n

infidiis , nulla vi opprgnandum, Hoc

ratafint Exiremá in Un&tione praefi-

ja tl

li

fymbolo Un&io Ex:rema refereba-

dia, Quamquam autem opprgnetio

I -

!

;.'

tur ,qusm pax ac cranquillitas exci-

hat extetna eft, utpote quà nos op-

iil

t Jl

sE

^ E i

pit, quà anima sternüm in calo re-

pugnat hoftis non domefticus , multis

n

4

A

t

f.Ol'-

tamen illä ïnxomirkxibus le:i(müm

u

i2l -

dcüif":ï'

R, ä.i?eg?eri $J. ï'bræ. (nf'lr.Tam, 11À

-

*

338

b»rscäzi'sx:ïs gfäüä"äïäïïä TE&TW?;

d

milanda efl : & primà quidem ob — deinceps evumipfam vindicandf,ums

iram jurati hujus & acerbillimi: no-

fion

guesipiras ac retia evafuram, — Quaré

5

- Eth. ftri inimici.

Ia Philofopho teíte,

qui ddó anom expsericar vim iftame

&il

*

FT

füm

vires valdeauget , & robuítos ac vali-

tantam , oppugnitionémque Dzemo«

dos reddit , qui re vera tales non fünt,

num non (ibi peifüadear , neextcemat

&0!

dum cordibus quamlibet formidolo-

quidem illo tempore expetturans,

1

1105

' fis ignem fabminiftrar, & quidquid

Qii urbem obequi

Luby i

pO

T

vippoperá quie

q

J

;ad manym eít, farozis fui fscirinfiru-

buscunque mercibua rcferti(limá , at

Anenzurm,

Hác sutem füroris plená

qu

vix equus ferendo fi4 Exa&tores & ve-

x on:ra nos irà Deemon nunquam non

&igalium redemptores moleftos non

jcim.

ü

I2

Ardet;tanquam contra imagines Dei,

experitur, & ne sflem quidem pen-

in quem incredibili ipfe odio fercüur.

dere cogitur : at ubi poitas. exiturus

lni

Crefcit illa nihilominus mirum quan-

propiüs accefferir, ruim enimveió prae

1

hià,

tum , & exardefcit prequam aliàs fub

deunt vexatoresilliimportuni;oculis,

Ot

tempus,quod folum illi ad nocendum

manibus explorant orania , fircinas

t

— 4 We.. nobis fapereft ; Defcendit ad vos Dia»

f

excutiunt, & ineototifünr, ur & quá

I2. 12. bolis babens iram magnam,fciens quod

admiffa fraus eft , eam deteganr. — Ka

tit

hrjg hi

enodtenm tempus [(apereff. — Sunt heec

& vos obambularis forca(fis nunc va-

Hr.

Divini Spiritus verbs,quibusnos hor-

fti hujus Mundi plateas , viásque,nec

jf

tatur,ut femper quidemLeonem hunc

fentitis molefliffimasillas an

5

fl.dp. Pgm

. furentem, Sachanam, fügiamus , aug

& irrequieras ad' defectionem à Dei

" Qw

: nosadversüs ejus vim. obarmemus ;

legibus fuggefliones ; quia nondum

9t, pl

nunquam ramen majore ftudio & vi-

propinqui eftis porre , quá linc exe-

pto

- gilantiá , quàm fub extremas mortslis

undum eft in vitám & Mundum aite-

tali

noftiz vitz horas: has enim eüim fo-

UT

nüm. Scd expectate horam illam, quá

- las fupereffs noverit, quibus pernicie

abitum pataris , & experiemini, an

noftram moliri. po(fit ; quidquid livor

tum flygiiifti exactores aliquam quies

f

& rabies poreft; idomne tunc exerit :

T

tis partem capturi inc ? an. non i«

Sciens , quod. modiewm tempia babet.

tima & arcaniffima animi veilii füc

ük

Cüm militibus victeribus una folüha

fum deorfum , & omnem in partetm

;

dies coaceditur ad predas ex capta

verfuri , at deprehendanr , an quide

Ui

Wrbe sgendzs, ó miferos cives ! Quid

quam mercium veiitarum hincaufer*

lits

cenim tam barbarum , cam. immane ,

re paretis ?. Dicent effrontes, Ho€

u

(

- itam crudele eft;quod miles non aude-

delictum inPenirenriz rribun:li ape«

W

Arcüm fzeva avaritia profpicit,non fo-

"

nnfii nonquam : iffud naráfti qui«

Te tempus aliàs rapiendi, quod tunc

dem , fed fpecie peccari non explicatáz

L

non rapuerit ? Nom aliter rea noftra fe

il ibi in Confeffione dolor requifi-

j

Tabe:: profpicit enim Infernus , fe , fr

tus defuit : aliàe emendationis propo-

&i

orbundam snimam tum non ri-

ficam defideratum eft: illud aliud pec-

dar

!.?S«

to

.æjav , line fpe aliàs fibi pet omne

cgtu:m f;ffus c.s;f&df occafionem illi

i.I

t

ál

s

Á

Y

ï»k:i.s SACRAMENTO.

533

E -E-Xifääïwä UNCTIO

denüo admittendi proximam vitate

tiffiais? Talis suiem eft exercicus »

s

y Qu

non decreveras ; emeüdationem pro-

quem ad oppugnandum quemcunque

moribuudum Luzifer O:co educit ;

m um

mifi£i ;fed mox reverfus esad vomi-

t Dent

fum, Aunaenexperientia docec, Ds-

& circa ejus le&um , velut ad o fi-

dendum, collocat- Narravit nonnema

st

qnones tám moleítos e(fe sc importu-

in liceri& ad S. Auguftinum exaratis ,

tUL

nos,ut ne illos quidem hinc sbire quie

audilfefe ex orehominis, qui meti-

etos finanr,qui nullas gerunpfarcinas

pl g

tis S. Hieronymi revixerat ; hec ver-

r d

ä'mf ; Uf

Q.id illisergo füturum exiftimemus,

147

qui gerunrgraves ? Cüm ex Srygio e-

