ine ordid

':

quam, & adverforum oppugnationes,

Dszolatz violacionem, cüm fit fapre-

H

!

cutá quà poreft. maximá fetvare inta-

mghujus Authorítatis vilipenfio, ve-

i m

"?

vde juni (s

€ktim conetur gemmam gratiz fus

r$ propriéque effe crimen lefz Ma-

j

pretíofifimam & ínzftimabilem. Ad

jetatis, Peccator prolnde, dum mae

: ?niä;nf:mg:!f

hoc obtinendum quid egit ? ^Voe

léagit, omnes plané ac fingulas fu-

J gunir

msim d

luic, ut ejusrecuperatio efet & incer-

premi Numínis perfedtiones minimi

ta , & laboris ac difficultatis pleniffi-

" cggï&ä!'lü:-

&(timat, dum míinüs curat , agere ,

quod fupremo omnium Monarchz

o ucDar

ma; ob opera pocaalía , quz efficienda

funt : atque ita con(equítur, ne teme-

placec , quàm quod belluinz (uz ca-

hofelotnat

«ltor eiïng*!-ä

18 ac prafidenterfiat hzc jactura , fed

piditati arrider,

Atqueita nihili, fa-

morípotilis , quàm peccare multinon

g ul f

cit Porentiam, ejus imperia ita con-

fortiter minàs , quàm fapientercli-

temptim negligendo, perinde ac (

nCOEïipgï[ä*u

2«'5 R(!g.

anr. — Dominus tranfiulit peccatum

nihil effet, quod ab illa quoquo mo-

. conm

i Z-i.l A*QK

tuur. , DEI juffu Nathsn Propheta

dometuerer, Non z(timat Sapien-

etet,

Davidi denuniiavit , vermmtamez fi-

tíam , perturbando pulchetrlmum il-

ia j

lius, quivatus eff tibi,wmortemorietur,

lumordinem , quemípfía conftituit ,

L Miuü&ïm J

Ezüpäccati admilli gratia tibi fa&a

hominem ejüsque atbitrium Divinz

M

eft, o Rex, ad illud camen puniea-

i

voluntati penitus volens effe (übje-

0707 ^"

dum vult mori Filium Dzus, ejus pece

&um. Bonitatem (pernit, càm ma«

nt

P

iL

&v

cati fru&um ; utdolor, quem eaex

jus benum putet infreni (uz libinini

"T ym

M

morte fenties, remedinm tibi fit , quo

fatisfacere, quám fic illeomnis bont

um 1

emenderís, amatum quidem , fed fa-

Oceanus. ïnex'ba--u&us, Immenfita-

$fj

OIJH

lubre 5 neleve exiftíimes, aut nondi-

tis rationem habet nullam, cüm ín

etüdi

d!)u'

g

num deteftatione malum, guod ftul-

DEI prefentis videntísque oculis pet-

d i FI

1

IG admififti,

zl

inde fe gerat, ac finihil ille fenriret;

t u

Uf s

- 1V. Przcipudtamen Operm/n ejuf-

Beneficentiam noncurat , dum, que

ul

1 PEF

rna & fumma prz-

cgnd

p

modi pæn;liumtexa-&fix eft D'iyin*a

A

ipía ?tomittir, ætgf

mía

;ll

ul

3

QH

ass

s

EN

]

270 DISCURSUS -DVECI'M—['IS/ NONUS * DE PQEL*;HS; QUIBUS

voluntatem

e

qui

mia pro nihilo ducit, Juftitiam par-

D

Peccator. fiquidem ,

vifacit, dum minis, quas illa inren-

dumlegem violat, cuperet vel DeuM

u

tat,graviffimis, penitüs non terretur,

nefcire eam Legis violationem, vel il-

Piinc

San&itatem contemnit , admittendo

lam non odifíe , vel non poffe vindi-

quoxic

m

ficinus, quod illa odío proíequicur

care. :: quod perinde omnino eft, ac

longé maximo : vetbonallius , quas

velle, ne DEUS (it, néve Sapientía ,

V

EU

ub [

L:

Dzus in fe continet,itumerabiles per-

Juftitíiz , Potentiz infinite perfedlo.

X

iij

1if,d

N

fä&ionis zítimationem habet vel mi-

nibus pollést ; quod eft genus per-

nimam $ uünde non potelt non actio

verfitarís nen atrocis foluin & crae

dejce

ilius effe plané peffima, utpo:e pu-

delis ,fed planeé excrands,

Crade-

lidGo

gnans é diametro cum voluntate di-

ls plané €$ ampnino execranda sualitia,

puum

viína , juxta certum illud axioma :

eund

Mtllilui Bernardi fenfus hic fuit, 2

3. E Onmedop

quir

H220 Contrarium e[Q , iaþlem(ä

DEI Potentiam, Juffitiam, Sapientiam

!

1bit.o 0. peffiemume,

perire defidevat, E.Jfe autem hanc exee

Thog

$.Tb 1.25,

V, Ex hac ipfa peccati cum- vo-

ctabilem peccati indolem ,»lvideïe&

täii]t

tiff

172« ^^ luntate Divina repugnantia, prater ,

licait manifefté, cüm Chrifto acerbos

quem dixímus, contemprum ;. nafci-

Tlio

ilos cruciatus "ne(ämque fabire

tür eiam czudelitas, — Peccatum ali-

placuit ; tum ehim mortalibus artu-

fupr

qui dicunt effe Zdunibilatiozem DEI ;

bus & vitá affumptis,expertus eä?quæ

Tünj ,

fienim fieri poffet,at Dauselfe define-

Ént peccati defideria , cüm veré hoc

set, peccatuem iplum ín nihifum redi-

Monar

mortalem illi vitam ezipuer!t ,eteptue

geret,

Cüim enim abo:rtus ifte fce-

rum ütique etiam immortalem,fi pof-

Qu

fet,

Co4m

diffimus id agat precipué, ut mole-

Ceterüm totum illud , cujus

- ftiam faceffat Dzo, quí fifenfam . ali-

quoquo modo capax eft DELIS , ma»

Pï()m;

quem molefie hujus habere poffet. ,

lum ipfi.infert peccatum lerhiferum,

hine,

.. feníus. ifte foret ipfinirus $ infinitus

Dzusipfe in fe varietatis otnnis,omnis

pue

autem fenfus moleftiz fufficeret. vel

mutasionis expers eft ; idem ipíe fem-

N

,Ne:im. ad 5

píam Dzux rollendum,

Pezca-

.

o

" mue

l/ a.

um

per & fui nunquam diflimilis

de Parnit ! Inpa

imortale talisuaturaeff ut fi po[fibi-

tari tamen poteft í[n. mente noftra ,

tof

le effet, dofirueretipfum Deum, có quód

que re ipíanon tam DEL , quim

( fpm

nofira mutatio eff,

caeía cffettrifputiasm DEQ , €4 triffitio

Neque etíam

effet infipite, — CQuemquam aurem

defiaerere ipfa ungaam Dxzus poteft;

n

ipfum effe Divinum fáciat ,. ne quid-

poteft tamen quadam mortis fimili»

Giéh

quam moleftiz adversique pati d quo»

tudine in. animís noftris mori t quz.

Qthar|

Tertull, quam poffit : auem extra itlum Di-

lib. de

quidemaccidunt toties , quories Ideas

!itarem

vizitaspofuit: - Peccator tamen vibrat

DEl in nobis fingimus tantá indl-

(CATEÓ

dj .

telum, & quantum inipfoeft ,. facit ,

gnas Mojeflate , illique plané diffor-

C:**:ïr; £. 36

i

Ines

L]

.

ut DEUM feriat . & fi. vires , feriendi

fingimus autem utíque rales,

& w

Dzui; deficiunt, voluntas tamen fe-

quotíes creatis illam rebus poftponi-

Pl

risndinon desfb. Dixi non deefe

Edb

atque adcó tum illa mucatur,

à üs «

Uxqwe

t

k

-

PECCATA IN SE VINDICANT, QUI DELIQUERUNT. — z5

Xnts

i- - fupremam poteftatem- authoritarém-

figdidn ,

: quadämgu: ratione moricur $ fing

mus , quories debiram fupremo dl

E

que eripere DEO conatur Peccator ,

& vl D

& quiaintimà illum Divinitate , Ex-

Yaem d

Princ pi.gloriamíacrilegi rapimus :

k

celienriáque fpoliate nonpoteft , ex-

guftead

quotics,inquam, ex ara voluntatis no-

dirz illum decutbamus,ut. in ea ftatu- :

ternam illam , àcreatísrebus debitam

,

:

yiito d

adimít,

Offeudens Deun. non. quali-

: ]

,Cæ:?;". 2.

$

amus Ídolum voluptatis , ambitio-

204

e Sipitt

tevcungte fed bofl:liter ad dejiciendam

AV.S ho

nis, avarita ,

€4 plus patant nummum

: 2*

v peti

P

in ,PF's*x.

valere quam D £U 4M. Hoc eft iliud

DEUAM à uaDeiate,

l pentis

?ccäQ*

dejicete & (uo T hrono DEUM,hozcil-

«ML Eehxc eft. ia , quam p

du &t

tumlethiferum DEO infert , injuria.

:

lud Goronam & capite avellere; Sce-

oO

An illarantilla vobis videtur, uc z-

at t

priturá manuextorquere , qua exc-

crandafacinoraallás me, & meliüs

quum.noníit, nos quantam poffa-

d

shichium

quàm me alios Divini verbi nobiliffi-

mus conati,ut fatis pro illafaciamus ?

Ezech;

qg, p

Nanguid parva eff formicatéo tua.-

e

?

mos Precones , deteftantes execran-

16. [o,

eg bancte

tésque audiftis. . ScimusDEUM pa-

Eftae hzc offen(a ,proditio, perduel-

eg , vt

I

- riffimum effe Spiritim zadeóque non

lio ejufmodi , utrationem illins nul--

"

0 4Ct00l

lam haberipar üt

?

LÀ

;

Thronumille , non' Coronam, non.

veftrum hac de

zoge Iub

reefto judicium. | Satisequidem no--

Sceptrum hiber; fed Thronus', Co.

rcalibusante

ona , Scepitum . ejuseft. Authoritas

ví, neveftraramquidem. trutinagum.

i dque

ilia, quam ut Principüm Princeps,&

lancesram mendaces effe , ut fumma

Eäm ïüfä ho:

illaDEO injuria , (ümmum nefas ,

Monarcha fupremushabet , & ob

od p

nullius in/js fitponderis. Er quam-

quam ríecelfe eft , ut creatura fe omnis

xl p

coram illo profundiffimé abjiciat ,

quam vcftrz bilances tam immani-«

sBree

We LVE

hiüd ! Cüä*-l;

p:empzimm& . obremp

Atque

ter fallerent, non idcítco Divinz ita-

LDEUS,

hisnc Authoritatem cantl ille faclt , ut

fAlletftatera Juftitie ; que, étfi ami-

a lbt

partem ejus vel minimam partirícum

cofedere jun&a Mitericordiz , pa-

T

üoquamnolit ; G/oriam tmeeam alte- -

nam terpam, graviffimá nque;cuivis

. /Zf 4*. 8-,.

ixon dabo.

Habent & Principes

idem'ipickml

peccato debitam , brevi & facilimu-

i

T

noftri Parparam , Paludamentnum,.

l

tàrit , aliquamtamen omnino exigit ^

m

t N jf

Sceptrum,Coronam, quaquefunt. a-

adlefum DEI honorem aliquo mo-

j

p

L.

liafupreme poreftatis infignia ; nec

doreparandum & reftituendum, .. Si--

NJ

Cnue [/

tameanhzeipi rantifaciunt. ( ferunt

cur in homine facultas Itafcibilis pro-

certé hisipfis Scenicos etiam Reges -

ugnat

quommodo

Concupifci-

r D

] f&g

ornarí in ludistheatralibus ) autho-

bilem—,-( Irgfaiäzll»f: f/; qyyyi PPïUPügüa«;

. Tbpm.

DZ

i

(

titatem autem poteítatémque impe:

trix Concupifcibilis) ita & in DEO ejus

AT.2 12 Cà

lr

randi , hisinfignibus fignificatam ,

goh

voluntatem & dectetatuetur Juftitia ,

TT I)

jüsqueillud , quo fubditos populos

intentando minas priüs , quàm ejus

j

M

nl

!j

d

/

ad voluntatis fuz arbitrium cogere

fanctiffimis imperiisoblu&emur , &

u

-- poffant, hoc demam fic ftímant, ut

vindicandoac puniendo , poftquam

» qulin

" OüPOnL

alils commune chnon velint. Hanc i)llavm audaces neglexímus

J

fw,up

th

i

z

r i

T

;; DISCURSUS DECIMUS NONUS , DE.

POENIS, Qgggugr

faum iftum morem u

-

&

mi(hone & abi;e&»idnc: corrigcreru'r'

,

tordi

tare , autabrogare,

nquam V;Fm, m

faftus ille, quem prafe tu

lír, non de-

qu €

- . VIL. Atque hzccaufa

Qe&jt,. obquam

liono

primeretür 5 folatia, qua confecta-

'deletá culpá totius pocnz. gratiam

tusef , nullis afp

Conc

etis & amari*s;cqu

Deus non facit , fed vult, ut Peccator

penfarentur,.

d

; VIII.. Hoci

fe ipfum excrucl ando aliqua. ex parte

pfo ex.caþ!.te*: f:itisa nom

ag

contracta nomíina expungat. - Nimi-

eft , vindictam hanc& Panirentíam

ob

feetn

rum oraríia Deus opera mol

lLa

di-

internam tantüm eífe s fed. neceífe

fs

gna fe, d.gna fuá magnitaüdine ; uade

eft, ur cumaoimácorpus quoque,feu

Myi

non tinam folam in illis producendis

UN (

caro incommodi aliquid & moleftie

TOHAM

gf

adhibet perfe&ionem , fed multas :

ferat : c&m non fola ad l'egiem violan-

J frtwr

fic in re noftra ignofcendoculpe , &

dam anima impulfa fit , fed pattem

E |

L

[

penam éxigendo non fola fe prodit

aliquam ,n on rató maximám ,ceroim

quin

Omnipotentia . fed juncta huic Sapi-

eanoxa habuerit : unde par efl & i«

fnoR

entia ; non fola Mifericordia , fed

offe

pfam luece;in quam voluptatis veti t

hanctempetans Juftitia, — Ille proin-

non parum. redun d?a vit.

Nonnune

aur

de fpiritus, qui nosad vindicanda in

quam ,cüm gemini eju(dem noxz Kel

Tem

nobis deli&a noftra impellit , & coc-

capite eam luere deberent , nec effet

D

da Peccetorum. veré dolentium. &

tamen, quí li&oris at carnificis mw-

lt

penitentium occupat, eft quzdam

nene fungi vellet, alteruirieorum hoc

quafi

Juftitiz diving participatio, illiüs-

pactovite gratia facka eff ,. ut coufore

hd

que odïii'inl&niti, quo Deusin pecca-

tem fuá ipfe manu ple&teret & fappli-

fnitür

tum fertur, & , quas exigit ifte fpiri-

cium de eo promeritum.fume

rer

&xwe9g-

Sic

Candg

tus, poeng , tutbarum rerum ordinem

cogitere licer Deum quoque. &cifíe.

tura

reftituunt,

Summa ordinis pertur-

T

Anima & Corpus ejusdém criminis ,

hem ,

batlo, quam culpa facit, hzc cft , quàd

Izfz diving Maicftitis,Rei funr. Deus

ttojí

peccato voluatas creaturg. attollat

autem , eiárminiftri promeritz poena

thtiam

Íeíe, & increatam divinám

qi;e ibi

innumeri non de(int, pro ea ramen

fubj?ciat.

Pertutbationem — autem

Cufg

quá in noseft maxima pietate, erati-

Jüänn:s

iftam graviffimam, corrigit hoc pec-

j

am deli&i anitmnz facit , eo pa&o, ut.

| "m

cata in fe vindicandi ftadium , dum

plurimum mit'gatam paenam , corpos

ï&nï;cï

facit, ut qui deliquerat, ferat, qua etfi

ri infl'gst , quod focium criminis lia«

ipte Peccator ut ingrata non vult ,

/

l

[

l

l

l

U[?Ogg

boit, ad mortemipíum quoque cone

.'

"Dellare

vult tamen Deus , ucilla Peccator fe-

demnatum,

|

[

at -

Sic anima dum cot-

MS deml

Non emendaretur autem

pusexcruciat, quidpreftat ?miniftra

L

ifla pertuibatio, nifi homo ínv tus

Von ali

*

eft Divinz juftitie, Deíque icati quo-

aliquid pateretur

*

quia (upsriorcm

dammodo vices obir.

Qidph

Jz pecm:aï-

e

Tl

ipfe locum obiineret, divina volunta-

ib

te non dominante,

reema. panitentia preunntians, pro Deo

Penis

guepgü

Illa obfempe-

indignatione fungiur : ut loquitür

randi fuperba. contumacia nullà de-

$, dum

0P.ng

Tettallianus, | Aginæa ponniten

cordís

$m

,

Á

7N

M

N

:

hf

PECCATA IN SE VINDICANT,

Ut bäaxwæum*e 273

D

tordis Divini fenías induir, fanctó-

dicà illà aquá dclere , quidquid noxa-

m

, tor d

que exardefcit Zelo reparandi Divini

rüum.contrzxersnr, Sed non fufficiunt

confede

honoris, quem peccacum protervé

pauca iftae gutrse, ( inrrepida vocecla-

conculcavit; armatur contra corpius,

mabatS, Joanncs)nec canrilla becTor-

At QUf |

ad injuriastam ihdiguas ulcifcendas :

danis portio ad omnes vcftras fordes ;

1 färfs a

atqueex hae fancta feveritate nafcitur

eriam inveteraras;eluendas ; ne porràó

Pa

nobilisilla, atque prxftans poeniten-

J divinam adversüs vos vindictam con-

« lt

tia, non aliter, quàm telte Flinio

j

€

itent; Quis damünj?mä)it'wäu fägcre

quàd

Myrtha praefianriffima ex fpinacolli-

a venturairat Exdem verba jis occini

plia,

f*;-g

gituf.

poffunr & Chriftiaporum numero; qui

&eudi

.,,Jndiäm Mjfrha xX jjb:'mz "P

12.6.

fcitur.

. eii nunc Baptifmo long? potentiore ,

emi

IX. Patet

3

fed p

16,

'»igiwr ex hsttenus di&ti:

majorisque virtutis laventur; Pceni-

quàm neceffarium fit boc , peccarain

tentiz , inquam, Sacramenro, períaa-

um

fuomet corpore ulcifcendi,ftudium, fi

dent tamen fibi,ubi fua Sacerdoti pec-

"111]

us

offenfumDeum attendamus ; non effe

cata enarrárunt , plané fe fatis muneri

aucem minüs neceffsrium, fi offenfo-

fuo fsciffe , & tam nullà ampliüs ad-

- Nouny

vem hominem confideremus , porro

mifforem fceleram curá tanguntur ,

yioze Md

oftendendum eft...Dico autem necef-

.. quàm fi nunquam illa perperráffenr.

T

Non is Sanctorum hominum fenfus

tfici m

farium effe, fi fpeftemus preterita,

qug funt noxz admiffz; neceffirium,

fuit; qui res momenris fuis long? dili-

«s hoc

fi ad praefentia advertamus;reatum ni-

: gentiüs,quàm nos; libribanr, — Hie-

a

mirum pone, & pravos habirus pec-

nim,et(i de noxarum indulcá veniá

« p

cando contra&tos 5 neceffarium , fi fu-

certi , eas tamen amarilTlimis lacrymis

mb )

tura , feriarn inquam vitee emendartio-

deflere non ceffibant, eo folàm capire

| uc fCCIW.

Neceffariam

nem . confideremus,

dura quaeq;& afpera libenter amplexi,

ergo affero vindicativam hanc Peni-

" quód fcirent fe. aliquando . peccálfe,

ii D

tentiam , quia homo deliquit. — Quid

"Fria obiterexempla animi noiri ocie

w p

caufae fuiffe exiftimamus , quaric S,

. lis objiciamué, quorum unum é Lege

ro & taml'"

. Joannes Chryfoftomus, cur primus — Naturz,ex Scripra alterum , rerrii ex

u f

,Legis nove, Praeco Joannes Baprifta

Evangelice peramus,uc ita palàm fiat;

;

J

tam actiter invehereturin Pharifzos,

nullo nontempoie tanquam certum

nam a

ut eos etiam genimina viperorum ap-

hoc effatum effe habitum : debere ul.

i^ — Mario, pellaret? Progenies viperartm quis vo-

; Cifci in fe noxas,quisquis eas admifiife

g. 3.7.

u

bis demonflravit fugere a ventura ira?

— fe meminit,etiam cum càm Juftus cft

4

Qu

Non alia hujusce rei caufa fuit , nifi

& giatiam sdmiflorum fibifa&am no-

at

u

quódPharifzi in animum induxeranr,

vir.PrimusAdamus eft;qui erfiDei vo-

n

ge i

quàd JoannisBaptifmo abluti expun-

,ce & creintellexiffer criminis à fe ad-

-sniffi

p t

)l

gere poffent omnia fua nomina,& mo.

t£emedit, & veni

"

lam impertiram,

n ! s

&, P. Segneri $]. Chrifl, Infr T om,1H, -

IO!KO'

ü )

qm[lll

r

"

(*

0

J

um

H

à

44 DISCURSUS DEGIMU

3 NONUIS, DE POENIS, QUIIB:IS

Pï

- nos faiffe , ut hune Dai hoftem ia no«

toro ramen novem Seculorum, quo

Ver

fo

bis perfequamur , quem malé? confalti

fupervixit, fpatio divinam perrexic

Comi

hbi «onciliare — Jufticiam. copiofis

olim fovebamus.

-

Velt

X. Etveró illu

d, tam psrüm ax:&lir-

1

frontis faz fudoribus , manuum labo-

:

hst

re, omniümque membrorum perpe-

gi ob noxas prateritas,iilud tam mol-

lizer & delicaté corpus fuum hàbere

pen

tuis connexísque cruciaribus , non

1

poft Confzífionem , perinde feré eft,

permitrendo , ut molliter unquam ac

^

-

It

delicat€ haberi cuperenr. Scriprain

acinjuriam Deo illaram poft veniam

&d

geminare.

Ecce pejora y ajebat $. Cy- derm,

Legeldeam fanétz hujus vindicte no-

feri

bilifümam David Rex fe nobis exhi-

— prianus, ad/uc peccaudi vulatra

pec- deLäp.' |,

' biff

caffenec fatidfacere-. Sponfam cogi- fs

f

ber; quicüm cocá libidine impul.

t

D

fus aliznum primó thorum violàffet ,

teipus perfidam , qua in flagr

anti de-

"

(itma

mox etiam tegendo turpiífimo faci-

| prehen(a,criminis grariam fibi fa&am

M.

X

nori Uriz cedem impziáiler, illacry-

cogaofcat. Si poftmodum illa nec.

ddi

matusfac demenrie , Prophetz ore

obiutu quidem dignatur adulteram;

tàm

intellexetat, condonáffe Deum,quid-

tantum abeít, utad mittere denuo , u£

&d

quid deliquiffer.. Non ceffavir tamen

- colloq

ai velit , enimveró maritus h&c .

I

ejus ftudia probat.

At fj é diverfo

Mie,dum fupervixit, aflligere fe Sc cru-

gt

ciare acerbifiime , ficut etiamr ciaeres

obíervert , perfidam illam tam

non damnare commercium cum 4e

&tj

tanquam psnem mandaucaret. Sed

X

flini (

illuftrius czeteris in Lege Gratize ex-

dultero , ut potiüs li:eris ; colloquiis;

emplumeft S.Maria Magdalena;heec

mauneribus, velucámicum, etfi occul-

tum, colat , enimveró facere non po-

diber

enim de veniáà culparum veritatis &e-

Ruipre

ternze ore cerrior reddita , cam non

te[t, quin febis contemprum f, pretüie

Wi ip

defiit plorate fuas culpae, ut perocto

que judicet. lraferes noftrae h:bent::

tedd

ampliüs luftra illa atiduis lacrymis,

Anima Dei fpoufa muruo cam corpo-

&t |

vite us genere duriffimo vindicans,

re confenfa, tanquam cum adulcero ;

daram Deo (idem violac; & tamen

ten 1f

longé jam nobilior verz peenitenriee,

Batitg

quàm vanitetis antez & amorum ve-

Deüs, tam turpicer & ignominios

letume

t'roram IEdes evaderet.Prodeant jam,

defertus, ignofcit perfide, — Forzíe4- ET

Dion

üp

qni aliter sgunt , & ex fan&ithimis his

taertcum Amatoribus multisttament-

vertere ad me , dieit Dominus , O **

Ponitentibus quarant, quid fibi can-

ti crici:tus,quid affidug lacrymae vo

féfcipiam te, Si proinde anima, impu-

llömng

Cntray

luncquid ifti tam diré; tam inhuma-.— dentiami

llam & perfidiam fuam pet-

niter corpus fuum habendi ratio, et-

teíatantoi

n corpus,perfidiz fociam »

f qu

iam poft certanradmifforum veniam *

odio exardefcic , ut nihil jam indulge-

.hel*:m

re illi velir, nec unquam amicu

t ná4-

* tul]

non aliud omnes repoaent & finguli;

quàm: Peccavimus : & fi modó nul-

bere, difficile di&u eft, quàm j//:7$

Vmch;

jedi«

&t

lius Pötïök culpae rei fumus , faris cR/ - hic -Z:lusr Deo vp»robc;.ur :aru

s

x'VGI 9 |

füm fl

mdlgn

-

i

*

w

DZ

H

/

N

r

r |

i' , »ogi bEmogERUNT.

275

solbemin

,XPEchm*"A IN'L-L'SJE , VINDICAN

verfoànima corpus , à quo ad crimen

fuccinum prefente veneno penitüs

erübeícit, — Quanió magis igitur illa

nd: conhixi

conittendum indu&a eft, tractare

tota 4rdeat neceífe eft, düm cerra da

velit,ut pris, amicé ac benevolé mue

mpsrümaää-

ne:ribus , delitiis , gmniob&quipmm

perpetratis delictis, nefcir , an tum re»

ildmt

ceptaà Deo in gratiam fuerit ; an fin*

genere illi blandiri , an non videtut

um d

cerus de admi(lis dolor, an. propofi-

inde &t

ia Íe gerendo aogere peccata íua ,

nec agnofcere infelici ceecitate, quid

tum quale debebat; & verbo, an ob*

n pol

sandem fit, fidem Deo fan&é datam

tenta ab irato Deo venia fuerit ?

;ajbu .

fregiffe, Gcalium illi procum prseha-

-XIL. Atque hac depreeterito : non

lii

bons.,

?

minüs aucem rerum , qui nánc efl, fta-

buiffz

*

De peccatis non dolere , viagh

Soonlit!

o

Deum irafti f acit,quam peccare,uüt af-

tus fanctum hocfuiodium & vindi-

PonamusDe-

j fgm

4d Po.

firmat S. fo1nn. Chryfoftomue.

& ftudium poftulat.

jam i

p

um planéignoviffe. Restamenexi-

XI.Jam veró.fi, ubi de obrentá

odum 1

deli&orum veniá certó conflat , ranta

gir ; ucin Corpus nofirum armemur ad

qr d

extinguendam digniratem & jus ,

tamen curá incembere nmos oportet

qie d

ad vindicanda fponte ele&is fuppli-

quód ajunt, pa(fivum ad poenas 5 mul-

j

o marti

ciis peccata , quid cum nobis, quaío ;

tóque magis adexrirpandam radici-

A[ 6 C' divaü

tus pravam propenfionem à peccato

agendum eft , dum ne quidem de hac

j lm Ü

obrenta fecuri füumus ?* San&i Augu-

relictam.

Quamquam enim, qua

i

dolore perfe&o , veráque Confeílio-

du um

füini fententia füic , mortalium nemi-

glog

nem , quamlibet omnis labis purum,;

ne acquiritur Dei graria , enecárit »

X

'

us d

(

debere tam effe prefidentem , ut hinc

quidquid vivebat peccati , non camen

eádem operá etiam partus ac fotus

Mf m

migret finealiquá penirentiá ; cümn

p

vel ipfam Innocentiám illuftiriorem

ejusdem é medio fublati funr. — ZMor-

C cl,.

npwm

yl

noltté

reddat Poenitentia, haud fecus ac la-

tum efl pater & quafi non eft moy Luus

['FI

&eum flofculorum aliquorum cando-

onilem enim reliquit fibi pot fe : quo 300.*'

guo (0^

Í

yft i

ii

rem afperfe velut fanguinis guttae

quidemin filio ; fefupervi&arum fpe- ^

Quis igitur

rat , & genus propsgaturum: non ali-

TM

gratiüs faciunt nitere,

rerum ordo,que facies effet fütuta ,. f

um autem filium dico; quàm genitam

& gnom'

l

illam ex a&u pravo affuetudinem &

m

non niod5, qui vitam procul ab omni

crimine ducunt , fed illi quoque , qui

propenfionem non meliorem,. Si-

pl

/

nórunt plurima fe peccando nomina

cut autem Patrem, peccacum inquam;

9 m*ï

contraxiffe , nec tamen de iis expun-

Ponicentiz Sacramentum enecat ; ità

ydei

MWR

r

&is quoquo modo certi fant, hinc in

totam infelicem execrandi hujus pa-

hi

n

jf

i

|di

alteram sbire vitam. vellent, noxis in

tris progeniem , prolem omnem tollit

,pcrü

^

fe nullo ponslium eperom rigore

Ponitentia ; carnem macerans ac

jbl

"

?

")

vindicatis

*

Neceffe profedà efíet

crucians ? necat enim . propenfiones

um !^

ii

illas, & quidquid germinum ac radi-

I^

animam , quoties admiílorum crimi-

Cä» qü i

"

num fübit memoria , fan&à quíádam

cum., ex quibus tam pronum ac facile

lhw' !

p

eft ipfum denyo repullare, ex pecca-

indig?azione-accen"di, haud aliter a€

mez

£a

p

A

h.

-

1/6DISCURSUS DECIMUS NONUS , DE POENIS, QUIBUS -

P

caro fu

perett , ftirpitus evellir, & era-

eflefa&um, fed effae&ta quoque illa »

f p

Se[T14. dicag, - Satisfalleria popae medentur

que à cülpa reli&a funr, ablata defi- — .

Ponit

peccatorum reliquim , G vitiofos babi-

derat : Zpplizs lava, amplizs munda:

| dent

7:ïi;1.

us tollunt : ilius Senitüs dogma eft ,

Non fatis eft ipfi gl:ciem cordis fui li«

&zs (;

quem Spiritus rexit errare neicius. Ad

queferi , in cryftallum illud mutari

i

nocentiífimas peccati reliquias tol-

concupifcit, As quaro [olzm peccata

tgilfe

lendas penitüs non fufficit amicitiam

dimitti , plus

4l

S

b.

aliu

liguid quero , mæjore;? ;

cumDeo reftauráfle. Imaginem hujus

bonorem »majerem gloriam.

fti,.

tei Solis defzctus nobisexhibet: nam

fnior

XIII. Denique peccato delcto; e-

et/i poft moram non longam amoto

Tásque reliquiis & peftilen:ibus feti- 7

Déston

quafi velo Sol ferenilfimus iterum

bus fublatis. , opus elt tamen carnis

«ncium

fulge:t, non tamen graca illa ac bene-

maceratione ac peenis , ne inpofterum -

tentat

fica lax 3afert , quidqiid malignï E-

quisdenuo cadat, quodferi pronum.—

p

cliphis in terss- diffuderar, . Sic cüm

eftetiam hibitu & proclivirare emen-

hitis,

p*ccato divini Solis radij impediti

E

data. Cüm equus cefpitavit , cal.

fitti

animam noftram non beant, e

*

hi dex

caribus admonetur, non ram utne-

- debi

optatiflima , peccato poenitentize ope

gligentia preterita puniatur , quàm .

füum

fablito, refplendeat , non ideo fane-

ut cautior ille magísque attentus red-

« (M:m'

fte Eclipfiseffetta mox omniaéme-

datur,ne fimili moleftià fefforem affi-

It4nim

dio tolluntur. His ergo auferendis

cisat. Necalirer res (e nobifcum ha-

&in

À

vindi&z [alabri rigore. elt opss ;

beret , fiquoties cadere & psccato af-

hic enim fervit , ntipfo , velusfalce

fcnziri contigerit, toties feveré in cor-

duj

demetatur, quidquid noxiam pullu-

pus animadvertererur, & mul£ta exi-

|

^

1

ü fædæl

laverat ; aut veriüs rüpis inftar eft a-

gerezur haud fané levis ? enimveró.

lod

fperoe , ad quamcutis ancqua adhas-

P

quàm caurifimi redderemur in po-

TV;JO".';A:*

MC

reat , dum perillam corpcs rrahitur;

fterum,. Quia non facile bomo ad pec-

Supp—l.f

nam fic fe

df

rpentes pellem : b'ürahunt

€ata redit , ut S. Thomasaffirmst, ex - 15s—

Qu my

&

um pe

veterem ,

rang: ftos & sfperos

quo penam expertus eff..— Qui lugu- 42* —

$honur

rüpium mearus perreptánt.

Hoc eft.

lentiá , aut confragosá in femirá pro- -

l

i

Á

q'od Regem ilium peenitenrem .im-

lapfus eft, fi mali aliud ex cafu fenfit

tüliy

Pf.jo.

pulit; ut vocetam conrenta clamaret:

nihil, quàm ut luto tantifper veflis

€0mo

"dnplims lava meDomine, f à pecca-

afpergeretur, facilé inducitur, ut viam

tomeomndame.

üerir

Qutd petis; qua-

eandem relegat ; at qui crus caden-

Yand;

ric $, Josnnes Chryfoftomus , Ó egre-

do fregit; n2 is eádem íe femitá duci

gie Penitens ? quá jam lotione: eft

poft hzc non patietur. Arque haec eft

* difigi

opus, dum Prophetico ore certior

origo lapfuum toties repetitorum,

!,

CAj

redditus esde fordibus jam. omnibus

Promitruntur. Confeffario

multa $

N

X

Phn& abüärüä 9 Mälatüw e]l w:limr

vix quidquam in rem: deducirur. Non

(icat

Jed vult d cicatricem extenuare, Scit

ex vano opinor id inde naíci ; quia

«CC21

R '.z:k" S;auäii'ïïmus;culpæ fibi gratiam

Confcflarij , jufto compulfi metu,ne,

LTN

-

R

*

I

PECCATA INSE VINDICANT , QUII DEüQJäRUNf[

a7y

ue il

fi pauló moleftiora imperarentur, —peccata vindicari jobent ? Nihil di-

"T

Peenitentes ea exequi penitüs fiperfe.

cam,quàd,f; quis modó fordes omnes

Miik

| deanrgravioribus etiam deli&is mul-

- diligenter noneluit ; ignibus poftea

hilii li

&as Íatis leves decernunr.

Penriensz

minimé clemeniibus fic. perpurgan-

titd

tes veró., modicumillud ac facile per-

.dus ; quod profe&tó non expedit ;

NUAM

egilf: conrenti , parüm laborant, ut

quia fuaviwe efl purgari fonte,quam .

ij

aliquid porro molefti operis adjung-

15c. Nihil, inquam , de boc dicsm:

G?grr;

gant , ad erigendum aggerem , qui &

an vobis perfüaderis, expungi fic pof- Serzs.

0; &

N l4

fitmior & alcior facile eludat & fofti-

Íe , quidquid. poft Sacerdoris abfolu- de Psr«.

V

tionem Íupereft nominum ? fundi- gar..

nestomnem aquarum deinceps irru--

m

cumt

entium.molem , qui, inquam, omnem

sus extirpari poffe natas ex. peccato

Jlecum

tentationum vim ac impecum fran-

propenfiones peílimas ? omnes futu-

pmnum ,

ga:.-

Peccator ille , qui pro gravi ros lapfus efficaci ratione poffe. pra-

te m

fatis, quà fe exoneravit , deli&torum

-pediri ? Audite Senatüs Tridentini

'i[ j C&L

farcinà vectigal alind pendere nom — fententiam. 'Adi*emi/Fominplekdm,;Ti;l.ä;

] u

- debüit, quàm ut placide per hortulum

C istegram peccatorum.[ine magnis fles

-

&

feff. 146 -

fuum dearpbnlans precum coronam

tibus noflris C laboribus , pervenire ne

j qüm

nsred

. Matri Dei texerez , n& is haud egré

güaquampaj]'zmw; Erqui Ssn&z hu-

6.?;

amaf

inanimum inducer, ut quam meleítià

jusSynodi, idem femper EcclefieMa-

mmm

& incoinodo (uo non m:gno detu-

tris fenfus fuit, quacft, teporem& fri-

(A0 4

lit; & pofuit facrinam , eádem fe non

gus noftrum miferata , benignius mo-

il

nat

diu póft iterum oneret,

Atfi furta ," .dó péccantes habet, non idcirco mu-

(heiv

fi feedze libidines , fi facrilegia & vin-

tavit fencentiam , cüm eodem lemper

l

yimeto

di&z de inimicisfumpte,hodiég;ple-

Spiritu Magiftro regarur. — Hinc fa-

LU

&erentur mulé&tis , quibus prioribus

crisCsnonibus feptem faltem anniPce-

in p '

li

.. Ecclefig feculis ple&ebantur, nonis,-

nitentiz cuivis deli&to gravi erant con«

p

*

mit o

qui nunc , flagitiorum torrensChrifti-

, ftituii

p

perinde ac loquacula illaMa-

TU

anoramProvincias inundaret ;fed (uis

ria4 Moyfis Soror, feprem ipíos dies

claufus ripis decurreret , & Chrifti

à Gentis fux fubmotsconfortio ex-

p

10

jJenti

lt

cul:ores experri , quaprá moleftiàin-

tta tibernacula exigere debuit ; eo

relli

coiaodísque morbis medcri fuis de-

tamen cum difcrimine,quód cüm;poft

buerinr, recuperare | vàaletudini fer-.

acerbilfimos Chrifli

«ruciatus , ac

TP

"

vand:e attenziüs multó,c -utiüsque in-

-mortem , noftià causá exantlasa ,

d.

N

vigilarenr,

Ommnis euratio, quanto

jam tantó graviord,quàm vereriinLee

6

e

g

$

A /d;z]fficz'liä: acquir-z'tw ,É antä. acqmjm

ge; finc Chiiftianorum peccata , dies

ini.Pf, cautizs euftoditur,

BN

féprem totidem in annos ad hzec pu-

;g[uWr

Penit,

XIV. SpeGatis his omnibus

jo.

nienda mutarentur, Cüm autem an-

l4

nos Peenitentize audiris , quid iftud

nf Mn

dicate; quàm illi non re&té fapiant

Peccatores ,. qui eos ftudiose fe&an-

-eífe puratis ? ciborum cogitete abfti-

v!,

qll

Jj

.Ane'r.uiamu,f&veri-fiïrïwïm . veftis modó

nann

tur Confellarios ; qui mul&is ;»ævibus&

€an-

Mm 3

478 DisCunstis chlmuä NONUS , D

E POENIS, QUIBUS -

pltna

fngu

cannabinz , iodó fecofz ufum,nudis

füz voluntati þoühgbui[k:fui-f:bi do.

minium plenümque us arrogáffe, pe-

niis& !

pedibus inceffam 5 horas plures d: die

re, li

precando exactas , unguenrorum odo-

riüde ac f1alius in Mundo fupzriorip-

um

|

riferorum éXilium , interdictam equo,

fis non effet;procul abjzciffe& concul.

curráve profe&ionem, venationem, &

cáffe omnes divinz gratiz thefanros ,

i

dbïm

7. p*4«. fiqua funtalia,honefta quamvis, animi

tantis fudoribus, tznto fanguineà Dei

Filio comparatos : fi cogirabundus

jütis

dic4"- corporísque oble&amenta prohibita ;

dum 2- qug plus minüsveersnt affumenda ,

quisque diceret : Quid feci ? quid fe-

d,q

ci $ Potuínetam proterve infanire,ut

toltge

2. €« 4* proutadmiffz noxc,Sacerdotum arbi-

me

X. V. trió, acerbiores, minüíve acerbas por-

tam atroci injurià Dsum meum lacef-

ferem, tantum damni animze mese in-

Ouiit

Graph- pas erant promerite. — Siquis porrà

decif. gam atrocium poenarum horroreSacro

ferrem prorecam nullà?Qui ita fecum

Aügu

exu

anr.l. 1 fe Judici fiters pauló diuriüs morare-

ratiocinaretur,repeto, nz illi arduum

m —

non foret ample&i acerbi(fima queevis

Quia

$. 9If« zur, fatis ideratad hominemFidelium

füet

" Cetu movendum, & tanquam meme

fupplicia, quibus tanta perverfitascae

fligaretur, Sed quia infelix horum

fto

brum putridum ab Ecclefia corpote

refecandum , Si quis timens paniten-

nihil anquam animo volutat;bibir ini«

fie

; .d:c-

tiam longam,ad Confe|fionem wenire "0*

quitatem ficut aquam ; duram & into-

h,

q.praate Iunerit, ab Ecclefia repellendus eff, donee

lerabilem zftimat omnem poenam ;

[isqu

g4"-

refipifcat, Tantiilla felicia fecula poe-

uz ad vindicanda peccata imperatur,

lu

nitentiam zítimabant,tantóque tunc;

n

& imperantem , ucomuis lenitatis GC

fhage

iüm.

quàm.modo, meliüs perfe&iüíque ag-

h

umanitatis experrem, traducit,

pend,

— XV; Princeps,qui ignavoin otio,&

quin 4

nofcebatur neceffitas facri hujus rigo-

ris ;ive Deumoffenfum, five funeftas

variasinter. Aulzillecebras, eorum ,

Disey

teflanr

peccati reliquias; five relabendi peri-

qu:e foris aguntur , incurius dies fuos

cula fpe&emus.

Si hodie patfim a*

exigit , nsc Regice foribus egredicur,

profe

fperahzec, & horrida ad cclum via

nifi cüm ad deambulandum in vitida-

d. g

tio , aut folario aliquo blandiüsarri-

Peccatoribus non placet, non id inde

pi 4

eít , quód planiorjam , & velut pre-

dens Phobus , & auraleniüs afpirane

li ;

invitant non irafcitur perduellibus ,

V

euntium veftigiis trita. illuc fir via 5

non quód minor operum ejuímo-

ui omnem la:à. Provinciam popue

fequod

di carni

lantur. At quiotium tam petuicia-

moleftorum & — perpettu

(ücian

afperorum - neceffitas

; led " inde

bile exofus Dux ipíe cum Exercitibus

pte,

nafcitur , quàd — hotribilis pecca-

fuis prodit in aciem, dum fuismet in-

