Ertamen quà de re denique his In

ali'smonitis opus haberet, quibus in-

citaretur, adagendum omaibus ani-

ii i

decur(lonibusagitur? O grandes nu-

^

as! Iilei&us, il haftz coatorfio ve-

mi viibus & facultaubus, ne mal

x

a

jgan?

qis etícdigna ebcomiis & placübus ,

mor:edäfüz;gegetm* Sivera anquam

ymeritt d

Quá, Chtifto R ege glociz infpectaate,

effec primailia pars vocotum , quz

a n

impadtá ía Luciferi pe&tus & diftractà

* Moyles propofutt : Drinam faperent

r »

€$ sntellizerent| vertamox - & absque

TP f

e "

451

baít (qui plenus furore catadromum

tij

em contta

ullà mo:a , fieret

d

j

dllom ingredierar, ut oma

N

& alteza: æng[]?maz

"

(j

"

nposartem & víres exerato, ) faà ille

p?mjt.af:ïmz,

duid

fedeexcutiatur, & pronucruat, — Er

V.. Piurimum au'g;:tur eiügmoäi.

a

du

induítrie & attentiffime meditationis

qu

quia gnüve'tiæ,q-uanci*'d:::num inomen.

Y i

|

ti firhancpugnam , hunc idtum fe-

neceffitas, càm ertor admiffas incuriá,

mAFQI"' f

liciter cedere , an non omnem ineo

cotrigi nullatatione poret.— Docent

é

u

operam reQé popi judicab.t 4 i ufu

hoc nos velbrute belluz , Equi , Ca-

ü [GWS

fj

cteberrimo dexreritatem hanc. obti-

meh P qü.n & Aün?, qui C&,nad!gun,

/t Wm ]

tur à quoquam ad rranfeundum pec

l

neat? Hác, quid iultis 2 häc Czium

j

iuczamur,

x

aquam glicie coufttictam ,. niüi priüs

Exüüs P

9-

1V, Irá eclam nullá opus eloquentiá,

glaciei firmitatem impa&tà (zpius vi-

yi f

Tj

l

:

li's,

1]

utiaduccturad prafens öc gtavi(ïi;g;ïx

maguá unggläcggjoæavgrim ,ni

fe-

cl

;

m

xäg»r*

DISCURS!

ULTIMUS

$28

DE. NECESSITATE

rum

- ferendis fit ,. futte . cmus animam ex-

netir,. nom rot' obnox

fatrt

[)

periculis

non tOt lf) amem

ufra-

tundi, quámad porró pergendum im--

gil

Plin 1 g, pelli fe finent.

De Vulpe: autem ,.

gilsy quàm eft illa

quam ad henc.

&W

€, 18.

quam prz cateris anímanibus w:rm-

diem. cun&: tenuere

Nï)n eff alius.-

n

teto laté Ocmno zranütus tà

formi-

tam fcimus., legitur, quàd, cüm ad:

tüu

flumen g!acæ con&n&um acced:tïe

dibilis, quàm Fïccum, duod: appellant-

Qin

haud quaquam tamen temeté fidat, &

Mag:!ïamcum & Amcr!e

acler-. -

me

m ünc

lx

quanwzsmm:tam pawa pedibus "

ram Ignis interjacet.

curíum tam expeditís [i:,nontran(eat,

contrariisimpulía merzbuæ hinc Ma-

vlat

nifiadmoià.aure explomvcnt,m (ub-

ris ícpteatrionalis ,. dade Au&:ahs *

qii

tetlabentis aque murmur pet: ipiat ,

flaentium ac tefluentium , perpewas:

109

quz argumeuto fit ,. denfam efTe gla-

& velut domelfticas tempæ&æes elent;-

tl

ciem , & vulpinz pelliferendz hsud

Invenerunt tamen Nsucleri modum:

Tam caütasnatura-

dubié parem..

fiemnu;us tam mulca evitandi-dicrie

. belluas. eflinxicin iis, in quibus ad-

mina; dum illo omiffo , lons&us Auw

N

b

miífo.errori: correctio nulia,

Ét ta-

ftrum versüs zemotum. , Réc tot proe

v

men homo , quitántó bcllmsrauone

cellis, nec tam conünuaaquamm pu-

Aa*

& praftac,

& i præthre gieriatur ,

gnà infame, fretum: fupecant,.

Ti

cüm fide ccm(ïïma illiconftec

, guan-

idem fottaffis in ce ne&-a Eer:petefä

li

tó & fscil.üs., & majoit cum d:fcnmi-»

Non eft trmüws tam formidandus. ,

neerreturia. m"(?*u iio-ultímo , nul-

tütu

querm fuperare necelfc (itomnem , qui:

ttiot

lam adh:beat d

iligentiam, nullim o« natus ahquanda lianc lucem afpexe-

T

lertiam non errandí in negotío, quod:

tir, quàm tranfitus. Moriis,.

. Hac

iC

figeratur malé , actum eft pro femper

enim frecam qucääam eft,io quoduw

(ar

Eccl.. y s. corrigi & emendam poteft nihil ?

maria , remperzs untm , aternirau -

Rh

3»

ctciderit l:g;mm 4d Aufirum , aumaf« zxiæ:um nmmanmæ»smæz fe Haotmüs

Er tamen ttanfitus. fiic et.

uri

Aamlmem i2 quocunque Joco cec:dewi*

certant,.

TT ent

Pronunuo paucisac dz(c:fnc:*a

plané unicus

e€

9

alia necinventa eft ad.-

— QR

torg

tüt

Sicut a&us eft Prudeatiz Chriftianz

hanc diem ,. necinvenierur deinceps —

i

il

f:mmus, providere perículum peri-

via : hacrranfaundum eít. Ec faDta'.

fmot

culorüm maximum , quodeft , malé -

eftnoftrai ignavia, utnon cog:remns,

Ieht

mori, & providere rempori, non tunc

nonprevideamus. ? Nonidenti

iem'

Á

navimoblinendo, cüm aquam jam ad-

nos excitemus verbis ejusmodi ?

d!

mittere ceeperitific ftultitiam ftultitia-

me momento illo fiet ? O míferum,, fi

plof

f

tum maximam effe talí tantoq,dlfcri-

mergor 1 miferum ,. fi ad kcpufum

ptoy

mlm xgnave llïïpïOV!df:qUE OCCUITIEere.

alxquem, qui tam muï[zlatænt, allifa

aot tandem animss habemus , ut,

[

L

Ah infelicem, Éf

Davis frangrtm

uná flu&ibus miferé hauftá, aliz fecu- -

Czlumamitto 1. actumeft, & a&um

üba;

li

rz ad littus enatare po[ï'nt ? Aut eft

perinterminatam Infinicorum feculo«

rum eternitatem | Pro condumnem

lu

quispiam, qui viam in Mundum alte-

hor-

A?

fa—x*'

AD

MORTEM

'SE

PR

AÁRANDI

p

RottY

E

Duults

Fortendam ! Jfarutum efi bo

iminibus fe

bilo.

priüs ullo sdinhltos'a

mielmori? Semeltantüm morimur

1 lu

et ? Caareis Legibus nulli Re

&xtamenad moriendum bene-videtur:

datum eft;ur

P

dul

ainaac fuppih'c;h'—*'"e- : J

in ormde

neceffarium: millies milliésque mor- -

Apfe fibl'optarepoffit : & cuc divíi

tuum eífe, & fuismet erroribus ratio--

id permitti volumus ? Haud fanéit

:

gprlar |

D

r

3

P

z

fizl.?o

a

nem rité;rectéqüe , citéa ullumertoris

ï

fiet, - INf coprverfi fueritis ,eladi

Ó

mfu-

metum motlendi,dídiciffe. .

d.

p

I3. —

m

um vibrabit , arcum (umm tetéz,

dit;

Ql

. Vf. Praterea (juvatenimevadendi:

paravit illam, Sic moram trahentes in: -

s

WR

viam vobisomnem praxludere ) quís-

peccatorüm emendatione: Vates Re-

quámne-noftrum fecurus eft , quód.-

giustertet; — fam , inquit, inftru&à P*/larm

ARU

Q o

moriendum fibi non (it , cüim expetat:

e(t divina Juftitiaeladio; atque arcu :

422 9"nc

minimé? Defidero-videre diploma de :

gladio, ut cominus feriat m

0CHtt2.

m

»')

TEROUR

odo-quo

IU

Cazloallatum; quo certusquis (ic de:

ferme folet: :

aréu,ut feríar eminüs ;

b dl

Diortenon ventutá occulté &-intene-

cüm miniméquisopi nàturzbon támen :

igitdte

bris, u fürés folent ,. fed ventura ut:

cgupo

dön u'ätiät;h;OC*,an'i";O utfdgcieverfr,ut ; :

Curfore feftinante ,- quiprotul'adhuc-

nemonon femper fit parátüs, Si proin-- *

anm r

remiorus inflàto cotna- fe propediem

fanf.. FIH

de veftiüm aliqué;A A.Chariffimi,hoc :

adfüturut penutitiet, Qdi habetpro-

ipfoloco actemporeemiffámilla arcu :

1 poïf!ï i

init. Ab dicetzmuktos'amicoruma gna-

télum tángeret, fi , inquam, répenté

dandus ;

.«

tcorumqQife vidíffeplacidá in (uo le&o :

inod, Qu

imorte defungi

9

2

j

nón opiüantem mors occ üpárét, qua

: Qüántus autém eo--

tándem i lus peromnedeincepsavum

qdpat

ruteftnumerus; quos non expe&tán--

forsfütüra effec ?. Qais ftultz fiduciz

j D

tésmors opptéffit ?. Solymannus Ture-

fru&üs, quà: nonnunquam falurem

pauodit

caram Mónaztha;- ad:expagnandam.

etíam non promerítàm fperare aufus

ncniud

Rhodutimachinas muralés vafte przz-

eft; quáque ad Calum (é appalfarum

d

t moremmolisadmovetat; Eredto "

confidebat itlnere, quod re&tà ad In-

üs hf( ffï

tormentárioaggere düm verberabin:

fernum ducit? - Quàm tamen facilé eft

d

tuttTanuri; tanto fibilo globi,mach!nis -

fié opprimi 2 Sienim quisquam , de

p du

illis' excuffi advolabant , uc. foffores.

J

morienon provisá certuseft, iseft' ,

N

morz haberent faris' , ut fé fübduce-

qui cerrus fibi viderarde"morte- non

(Q EIEM

rent, dum illíínnoxii pratervóláffznr. -

repentiná; &' improvisà : obeündá,

z

,;demiM

Át cüm crebrá trot machinatam ex:

Cum dixeriut i pax ed fecuritas ; pa

Y g. Th'ï/?'f

xwodi?Q*'ïj

plofione tarior jam a& (ine fibilo &'-

in vita hac caduca,

fechritas in gterna, 5.5.

ftrepitu globos transmitterer , non.

ff

Iunc Tepentinuséjus fupervenietinteri-

|[cop It

provifi i&us incaatos, & fui jam fecu-

tus : facti,(edterribilesA

?. Thom",

f

*

ros quamplurimos immzeni ftrageene- -

tifmi fünt;-

poftoli Apho.

$» 2426

g

i

!

—

cabant.

Quid fi ptoinde, quze non

105 P

M

bjmm',

VII. Scà difficultate operistran(-

d

n

—

tacito fibilo !e adven:u fuo quosïdanä

€o ad caufam alteram , quz oftendir,

"

velut premonuit mors ,

hos nec

ii (fCUiof

quä;n' hece

flatium fit,. (e ad mortem

Xxx

rdi(ffi"em

patrafe

p

,,,,,

QESENS,

&

TATE ——

439

gms*öæi&süä Lïr.ï;m

US , DE NECESSJ

:

plicierum [uoram. fc

i prafix.

at

a

H res ad inexpertam ;»:znqaa m,m 9-

0?;3

on

[e. | Audiant hi.

R

:

didimaoo

rientisrüditatem ; (eu magsam illam

3

ego, quó

d fianié

(e ad.m ortem non

p

ineptiítudinem , quá laborat Peccator,

paravecinr, netum quidem fupplices

a

ad moriendum bene, poftquam vixít

admiffurus fit Deus 5 ficuc non ad-

I

tam malé, . Videte autem,quàm cum

ifthoc hominum génere agam non

mittic militem Dux , quià fignis pro-

l

feveré. Daboipfis,quód mors non op-

fugus adilla redire cuperec, pofiquam

H

cum boíte pugnastum efb, — Non, ín-

Wt

prelfura fic imparatos & non opinaR-

dantéajebam, &tres loquí-

quam, boc dicam ( etfi dicere procul-

te$, Qquo

i

73

tur , plari

bus accidere ; fed quódex-

dubio poífem, càüm non neíciamus ,

4

fuperbum Regem Antiochum íub.

fo

tremo

(noin morbo non defuturum

quo adrité morien-

idemmet tempns fupplicem fardis au-

; ,:A(gg?; :

q&

Ipfisfit tempus ,.

dum fe przparent.

.Ec vel boc dato

ribusfuilfe negle&um ; Orabat fcele- ,

( I$,

i

neceffarium.

flus Dominum à quo non rat wi[ericor- —

Ícireillos volo, maximé

diam confecuturus ; ) Dicam tamen,.

eífe , vivere paratos , ut moriantut be-

ne, Suppetetergo tempus ad paran-

quàd erfi porre&urus ipfis dextram fit

*

Deus, ipfi tamen amplexurieaim noh -

da omnia

e

quo autem eorum bono ,

fint ; dícam , quód erfi (uis e0s infpira-

2

fiillo abufari fant?. An inepte & ri-

diculà pra(agire videor? Enimveró

fa-

tionibus ad falutiscuram excitatunus — -

[j

fit Deus, fuamtamenipfi operam pon.

tls patet, homulos iftos Sacris in Lite-

d

fint jun&uri, Qaotles beneficusSol ——

8

ris parum verfatos efe, cüm non aliad

malé viventibus minitentur crebriüs ,

furfum vaporesrrahir , uc largos ia

p

nimbos depluants & tamen ficca ma-

qnàm morrem non meliorem. Suf-

fd

net tellas, propterea quód repenté -

ficiat me;niniiï'eiümugn Sapientis ver-

gut

ii;—c?, 3,.

borum. Cor durum male babetit i no-

ortus é rerta. ventus nubes difiper, -

deq

2 7s

viffmo. — Par eft, cordís Peccatorum,

^Íuóque fi:tu aridarum herbatum fitim

]i

accendat magis, dum parstum jam -

& ferri diu aceto macerati. conditlo;

—MS——

(

itud non cedit malleorum i&ibus,

Calum erat ad (itim illam reftizguen-

il

dam ? lta fe Peccatores habent, qui.

Illi quoque, càm día vítam culpis &

lt«

dum vivunt, ad mortem fe non pa^

fcelecibus fuls immer(i duxerunt, tam

fl

concamaciter indurefcusp, utquan-

rant, tum [e paraturi , càmn illa pra.

bor

tumcung;percutiantur à Deo ,fenfum

foribus fuerit, ^ Quamvis pata« .

t

tam Deus habeatgratiarum fuarum

cameni&uum habeant nullum : quin

pluviam, quam in eosnon parce de-.

non defun;,qui pro eo, quód demifse

-

th'

dee fentiant,séque meriróá Deozru»

ftillet , aridiores ramen. ipfi funt ,

quám unquam , ob turbinem repenté

€—— OE

tor

mnisaffligifateantur , peflimé eidem

qi

maledicuno & fimiles in voces factí-

ortum , & nubes ram beneficasdilfi--

$

*

A

legi prorumpunt

Quid tandem. ego

pantem ; obimperum, inquam,ali-

quem animi perverfum , & ptopen-

"

deliqui ?. INon ego predonem , non la-

*k*tl

tronem n vis egi publicis : videtur

fionem radicatam vindidiz alicujus ,

li

odii, amoris , aut fal:em,anxiæ nimíis |

Glarvzf/?axs"me w&lnm j 'a'c fep-

!

E

l

X

51

de refamilfarl folicitdines , de Tefta-

meum fübiit cogíratio : necverójam

200

mento condendo, denomiribus ex-

novi, qa omodo rem iltam a gg

IaF.

[ D01t

N

?Uï:g&h*äi's.';- de dote ftabilienda , de

Hanc difficultatem fentiunc fub Illata

ye

horam Peccatoresomnes, minorem

cenlibus exigendis : & cuacte hiztam

» at

q&idäm, : mafO[ em ali i, etfs non onín j8s.

inquíetz cogítationes facient, nemi-

j o«

feri animz dent poítrema illa momen-

eam experiti viderivelint. — Ut peni-

lum

ta, quz Deusad peragendum falutis

tíüsipfum , ex quo hzc difficultas orí-

aie

tur, fontem pernofcatis, perpendite 5

negoridm indulget,

i

iXl

VIlII. Quin imó von

-aufzæin folüm

hominis voluntatem eatenus , &tatis-

mlf ,

!

afficmare, iofelicesillos extremá pref-

ram progredi, quatenas facem illi &

"

;

lumenintelle&tus prafer.. Nequitaue

[

fos invalexüdine non afaros auxiliis,

u&'ssm-z Á

:*n [4:

quz quantam infe eft, Deus offerat ;

tem hzc cognofcitiva vis res alicer vo«

21 )l

fed quàd ne & veliat quidem, rectà íis

luntaii objicere,quàm ficut inípfa re--

e;[:rrwïj

lucent, . Uiade cüm contingat facul-

aüpollint ob maximam illam diffi-

t

cultatem,quz nafcitur partím ex mor-

tacem imaginatricem turbatam, fef-

g d.

tuali iHo corporis languore , partim

fam, & vigore ac fpiritibus deftitutam

momento illo res nonaliter, ac um-

gl

ex animz in tam triftirerum facle

nf

*

iree

*

s,-äin

Caecus ficoportet, quí non

bras tenuí admodum & obfcura luce

jb

videc, quantum impedfant moribun-

depingere, confequens omnino eft,

inzelle&um velfideratum effe penitàs,.

m p0t

dum vires fradizjam ;'ä-;m,qaäfugäæþ»*

fs

tes

*

LA

Cithareedus etiam arte ufüque

vel in cognoícendo planéà torpere,

[gfggs j

preftantiflimus difcordibus ciharze

Qui autem repetitis aQtibus redté. a-

[ictot

fidibus malé ludet : & ludatredté,

gendi sffaetudinem non induit , eum

quem Mufices fcliola ne tironem qu

i

:

tunc oporteret fammo conatu uti ad

at

dem aliquando vidit ? Illi quoque re-

tam multas, ftatüs illius proprías , dife

li

li

J

ficultates & obices füperandos. Quís

um

]

ligiofi. Deique obfequiis addicti , que

diu multümque , veniam culparum.

fecundam vavigationem illi prafagiat

um j!

à Deopetere, illum revereri, impense

onerariz , que, przterquam quoód ve«

üi;güm'

hementer labefacta eft undarum itru--

le commendare, & precibusopem po-

?em, Q'Ji

ftulare, a(fueverant x valdé tunc la-

entum impetu , Nauclerum etiam.

2

pü

borant, ut ftatisillisfuis actionibus,

fertita eft, quem naufea tot inter pro-

»ilif

iil

cellas vexat,. & viresad clavum ftare

Wi

PIH

religiont ac pletati ín. Deum vacent ;

7

& adhzc omnia prompti illi expedi-

non finuüt

L

Infuper nonfolüm ob-

, if

ii

:

tíque fint, quibus alia omuia fanís

rüetanimam affli&i corporis mole-

a[(üw

nfi("

cordifueranr ? Infelix hoc & numero

ftum onus.fed pungentis etíam confci-

:E

quispiam cüm jamjam animam exha-

entiz cruciabunt aculei , quitimoreta

j

li

laiet, monitus, üt, quoresactempus

fub id tempus ingentem incutiant,

j

quód mox fiftendus fit reus cribunall

pofcebant ftudio, fe Deo commen-

.

deret

9

/ Quadraginta , sjebat , annl

Judicis omnía fcientis, INeque eft,

( prof

u

quöd»lqui's-ffu»fpicemr/ , immunes hoc

alicujh

funt, ex quo nu-nc;uam/ljæc animum

Xx/.x 3

nma-

D

£

y*

E

5

^ |DISCURSUS ULTIMUS, .DE NECESSFTATE D

timorefore eos, qui cantu mnuncani- : nobilis , . armorum . ería m;x

"

morum pre fe ferunt, — Affirmo fi-. rumimperitus, ad fingulare certamen

: gmu

quidem, nonalios cune msjori formi- .provocatus , provocationem .tamen.

s

,; pcr'fs

dinepercellendos, cüm in omni fer- .adm fit, cá fpe, quód adjutorem in pu-.

dide

megenere accidat , eos, quiante peri- | goa effet habitucus. viruin in palzítra

[ QHOI

culum ceteris audaciores videntur, .exercitatiffimum , ;& libiinpaucissae -

1

ipfo dein in periculoeffe ompium ti- . micum.. u.Näi:.vc;;i?—a.sve'tqranfusï,i,-l.lgp'gf.-"

P.

f

wes., es

Curtlkg.'midi'(ïïm-os. - Chm diferminis tempus. . gil partibus fuis defuit, - In ipsá fi-

h(;fc

advenerit,im falicitudinem fiduciaveri- quidem pugoá cum zroulo ,.fixo .in.-

ï X l! 'Pæ»-hcq

tur : utilleaflerit ; tanióque magls amicum digladiantem , obrutu ; te-

.;HU.C.

p

. n

id nos dicere pgühmus,/quiaïl)äcca- .ge , ajtbat modó, te contta idum

torum prefidentía non nafcitur ex ma- .humilem ,

,.'

attende;; progredere . -

j

füo

E

E

gna Divinz Bonitatis x(tímatione, fed " .recede z.tamjfg;r ;

nunc:feri, :Sed

Düi

ex tenui & obfcurá injuríatum eidem : frnftià omaia ; Nobilis enim & artis -

fhà

illatarum. Hsc tamen ínjuriarum .imperiuá, . & pavoreconfternatus vix -

T

e(timatio tum immané quantum cre-.. inillarerum pertutbatione vocem au-

te

fcet.s partím .quia fuo Conf(cientla . diebat dirigentis;; taniàm .abeft ut -

P

li

muneri non deerit ; fediniis conftiru- ; exequeretur ,. qua jubebatur : qua»

Ne

ta angüftiis rales eas,qualesfunt,pro- .re mox ab.emulo.lerhali.accepiá pla*

p

ponet ; tum etiamoboperam ,"quam . gà animam ín arena pofuit, tanto pae

&t

€am in fcmLDæan cogfgrg;; quiLu. s !æxüri.tä.in,(þg&a'mc. Plit;ll'l'üm—:- fal[gä, »

Wt

pi inftar tutbido maximé .czlo prz- . quàm credi di.fvepoffit, - Chriftianos

m'd«

dam quztrentis ,. quantum poteritter-. «£umfors eft eadem illo ín fingulari cer- -

g, t

torís Peccatoribus inilla.cal

igipe EL

tamíne, quo omnes nórunt fecongref- . -

cutere ftudebir, -

I*de Ur Pad

.furos cum hoftehumani generis, Ni-.

"rjpi ppe

'1V:Scio, effe nonnullos.quiet( ag -&uatut. illi ope-& covfliis . prudenris -

^ Qu

velperitíz vel induftriz parüm fidant,

& peritianimorum arbitri , qui ,quid

i

5

Con

plurímum tamen fpei in eo reponant ,

ao fit opus ,. intempore. luggerat :

Gitor

quí confitenres extremoillo tempore-

quidicat :. nuuc ad,mi;(ïommi veniam

füin«

audiet,& ad la&iam animabit.Neqsvae-

à Deopete : Fidei a&üm elice; . con-

na hzc fpeseft : cüm non ftt ambi-

formitatiscum divind voluptate, con-

Qtiin,

Cïïin:

gendum , quin tum ille opis afferre.

trítionis perfzéz , fiduciz ín metitis ;

hon

plutíimum poffit.... Unde par effet ,

Chrifti Jefu,& in ejusetíam protefufo -

iori

cunc&os, dum valent, deligere fibi per- -

Sanguine.Sed fi. infelix ne vocum qui-

Cæpc

peruum animz moderatorem virum -

dem iftarum nouonem affequitur(ram

ejusmodi , qualem fibi cuperent in pu-

Duünti

alienus ille ab hajusmodi virtumm as — - -

km f

gnäf'illä ram difficili adeífe; — Veràm

&ibus femper fait) quá randem ratios

x

(uim

eifi non contemnendum , míniméta-

ne proficiet ex fapicntibus facri arbirri -

men fat validum eft. ejusmodi prafi-

Mi

monitis, qui quámilla opporrucé füge —

d [

dium. Vir genere, Íed non animo

dem

gïffï-cPOCCRi" tam non poteft ea

Qu

ip-

f

-

"

m

" A»L. (,4

-€

*

55

iib

4

äïenf;mfdereï

? Quin cedet primis oppu-

: ;;e—u':n.*eotum(e,xoäülfä.iþgetig.i /Lä;

x

"

. gnationibus, . & affentierur. moribus

ma (untplerum

que oculi (iniftci , quia,

umen

; perfidiz, intolerantiz; itacundiz , dif-

— Caini, Saulis,Semei, & Regis Antios

hpte

i fidenda..ad;quoshoftis follicitaverit ;

^

. chiexemplonontam culpz. pudore i

ia

D

$

[

It

quàm poazmetu expre(fz

magís-

; bus peniiüs-transfodi, -

quod perinde eft acä,gw'gimisf;x;afb;efz 1&1

-

-que feré iis dolet, quàd portó .non

ll

AXG oA dmittam:ói

l aismb;s

ilud; -exp

.. poffiarpatvas fuas appetitiones (atía-

il

; hofce coofetfioneanimum;& non uná

J lt

te, quàm quódiis antehac tam turpí-

de Pe*.|3crymá noxaselaturos. .Eas tamen

-ter obfecundárinr,

:

M

v T0

ego Confelfiones, :quz extremo illo

XI... Quodfi .quem dabitis ex hoc

YXun

H : ntllus,

tempore fiunt abhomine peccatorum.

. Peccatorum numero

(quód. perraró

titia

fuorum fordibus eó usque immerfo ,

fieri. affolet) .enfun

m íuíque planà

M

nullà bene.& ex Chriftianzlegis nor-

.compotem , netüm quidem fecurum.

idurtt

má mortisobeundz curá, tam. parvi

..effe juberem. Ferme ifti ncn a ppli-

at t

facio , ut viderer anchozam fpei meze

cantanimum ad re&é morie

ndum ,

a r

tenui ligno & virgüls credere velle, (i

-hifitum ,cüm jam mors, ut (ic

loquar,

ab t

*

hifce. meam falutem .níti . cuperem,

.cubile , n quojacent, ingre

Nec illud quidem mihi perfusdeo, di-.

2 que

. &um,eos abítractura, accedit : ídc ue

gnas eas e(fe: Confeffionis nomine :

já pl

-quia vel agnati falsá pietate, & veiá

qopee

tantum àbe(t, ut effe&ta ab íisdem

|/ j proditione induéti, adextrem

verz Confeffionisexpe&tem. . Si par-

ausque

ithï!xe !

differunt. demorte inftan

té monere;

du

turienii jam. mortuz. ad facum exi-

velquiaagri, etfi de

vicino periculo

jeri t

detiam

mendum fecetur uterus, lex veraceam

moniti, animum inducerenon vclunt

ff.de ver

parientemappéllari : Falfum eff eam

at

adcredendum, veré

propinquam effe

ds M

bor frgni

peperiffe, cuimortua fihusextratluseft, .

migtandi hor

:

s

am;, atque íta moras ex

£

]

gzudfm,i!

uomodo igitur vere .(incerzque " moris ne&un

t,hecantefacris fe Eccle-

N

Confeffiones dicl poffunt eorum Pec-

ü ;qui

fie Myfterils acSacramentis muniu

nt,

catornm, quorum jam femimortuo-

quám cüm illa adhibita vix jim

üid-

g

rüm exorezgré elicitur Ia ,auc Non,

» vt

quam afferunt adjumeoi,

Atque

quin fatis (ciant , quid dicant ? Ad. la-

utinam velis,

1

t a

qui morienremj

:

üváat ,

u OV

crymas aucem quod fpedat , ifte

totá Sacerdoral

non unius funt generis,

Si finifter

teftate ofus,

is füze ,auth*oritgzgsl po-

a m

Ptzftare pofft paucis,

moribundi oculus lacrymas exudare

quod non ni(i

yxotti

multisabíolvitar. ! Sed

yum

caperít, mali id ominis Medicipro-

qui id ipfefpe

ret? Subuculam,.

S

nuntíant; cüm id (irargumento, cor

quam.

fordidus & fumofus carbonari

us annü

lui[üf(*-w

jam fatigatum & languens malí vitan-

integrum geflaverit, lavare tandem

rj*

quam przlo compreffum . exudare,

peritus fullo poteft ;

fed quantá. ad

jem i

Mihi videntur nonnullorum , vitiis

ld induftciá,

quantotempore eft opuss-

ad eam diem affüetorum, lacrymz

Quoties defricanda manibus. lixivio.

y;unä r g

cieri fumo rogi ,,queznah's : :qgi jam

imbuen»da; tecentiiterum, Iterümqne

d

d

Á

mi

Axx j

aquá

x

DISCURSUS ULTIMUS" F DE NECESSITATE

$34

LY

aquá abluenda & eluenda eft » Non

puuaginta in Dei eb(equzo tama 5

tiotl

minus contumacium fordium. muho-

& coaftanti&in folitudine tranfegerat,

1£,

tum contraxit Gommæntxa.

Et il-

eili nec ipfe ignoraret, qua effec vir-

mia

lam Sacerdos verbis pauculísnive can-

tusfententie Saceräotalzs eo tæmpme*

Etvosé dtv»erfa finem

quh

didiorem reddat ? An non- fu&wit ?

pwnunmtæ.

liis:

erít qui dicat, abíolvendi à noxis fot»

i(tum tam beatum jam mans firíngitist

H

3QG

Fateamur oportet , bonumiillam fe-

mulampronunare ? Hac aurem ías.

u

m*:,quam brevi tempore proferri rota:

nem , cum tot aliis(ancti(fimis hamfa»

«

9D6

gaow?c

Sufficit equidem facra ílfa

hibus abetrá(fe . via, dum illi pet prg.

rüpta & afpera ftaduerunt terminum:

verba pronuntiare, dum non deánt

qui

conditionesad cffectum eorum requl-

falutisaffequi , ad quem ifti ü.ltutam

$,

i,!ïæ.

Sed hic Rhodus. , hic falius,

faciti fperant pettingere.

tht

Paucis & citóabíolvitur à- c&lp:s Po-

Xl Exhis fopienter quis arguet $

Qu

uitens , fed non paucis & ció ad id

quám nonfis nec aftimanda, nec o-

u

ïïïe Pgæulïa ï,ïf-

Càm e&ormatum,

pt:mda moirsillanonnallorume Chri-

Qb

ftianis , qui placaäe & fuasiter fuo in:

uaqaa di&tin&um ia membra cít me-

El

fantis mátezna in alvo corpw?cu um ,

le&ulo expiraut,.

Pronum eft fieri ,

&il

momento unico Anima inttoducitur ,

tantam pacem tranquillitatém quelæw

lo

monis arte ftudios? procuratam effe x

formando tamen illi. quf»dragmca fale

tili

Í

m dläwï*ïq*ülü f feetus fit mafculus,

isenim, ur alii quoque ejus fortis Pec-

T

ectogints autem, i feznineus, fatis

catores atimos famant, aur faltenx

m

wmmunas»e& Medicoram fenventia ;

mintis formident ,. venatgrcnn imitas

que

& in hacícilicet formatione tota dxffï*

tur, qui tacdi cerebrum de extré elidene

&f |

eulcasexhauriendaeft. — Nec maltàm:

doimpedit ,.ne faois ftrepitu & vocis

gua

ä;ay" eít doloris jarojam mwsenuum fono; fecles rerrear , & in ïugam agit»

peru

£onditío,.

No& multilaboris æ&

1!—

Credætc fanété « ff manii.lllo momere

ile i

lum animare t atnon EMïs, illum pcr«

to tímere plenum eft parwu lisfed mul-

tó dæterius c& nontimere -

poffu

ficere & formate -

primüm- ac pcrffc-

Cïüz ením.

l yi

certus, fetotiesnon perfan&one of-

&us faeric , moxanimatur gratiá, ab-

i n

folurionis Sacramentalis vircate col- feüdiä"e Deam,tam p*ræädæ:ns eff tum,,

BNET

latà : feda äg;-erfrcxendum pió.!quo,

cünm c;g:scen.p&&u fiftendus eft , ar-

f

tàte

aumantexd mmis manifefto æfï, quo&f

quantoque conatu. eft opus 1. quan-

Quam

sam divini auxilii ad præparanäüm

mfelxctær:gnums, nec Deum , nec fe,.

üon(

&Ot mep*um wqammr

Ec fit , qui

-Jec culpasá (eadmiffais agnofæar, Na-

vim carere velís, quibus venrum excl«

fed DJ

dhzc omnía tam levi bracnw perfïcc.

Wüsn

"e fpere"g ? Felices fané illos, imópo-

píat, ejusque favorc in portuae provee

hj

Tf

wüs miferríimos , quiia re rantl mo-

. hatur, perquam nóxium eft ; at mü!tc

menti ram feede hailucmanmr 'S. Hi-

eft nocentius, vela, cüm venti fur unr,

Ut tue

*hwt

larion viz fibi promittere finezm bo-

haberecapacm:ma ; quis enim tunc

A

num potuit, poüquam annosipíos fe- -

viaut arte ul lá recmebu,

quöm:rus

án-

um

PRäP ää äNm

ER

AD MGRTEM 3!:.

Chd&as en!m Se»:n

ïn fcepüles mæ[a Frangatur ? Unde

cisäägemæü'mæ

Yi f

non eft majus Fimmæ Haguizs dedi-

"VAtOE m&er, qui rgnozarc nonpoes.

f

m&

qnid tempore illo tam. di&tclh

m

t , maïum * cg aam p"æädmua ni-

la :

uo enim iftacninus *famxäflæï:

pfæ&aaenumæwäaaU jabet,. nevel.

tmpot

5u&um Tudicem DEUM, tantó difüici-

mOmento uniíco &Waratwnem illam.

(ofott

liüsab ztlmrs-tanao& Q&' :ndendo a.

aä&*ezatæ qui quidem eliquá falutis .

ngis&

*VQ&ätäf

tantó etífani difficilits indu«.

fuz curá tavgatm.

Mattbzi: vsgef*

ll f

€etur . ad eum pof uiïezn(am äsaua

moquamo. hcioqaïzw* Figilate ,quia.

i ho

conciliandum, -

nefcitis, qu& À borà Dominus wf:ïer vese.

"

—

XIIL Vel una eatum ræïäcman

turusfit ; neícitis inguam , quo mo.s

m

um

quas arcali tam multas. probé m::üe-

meüto hinc fitis evocandf

Idem

ITR

a, fufficere abund?. poffet ad ext-

monitum mox (equenti eciam mg,ms

mendam nobis iníaniam , ita ut abs-

incnlcat, dum Patabolaim

mam Vift-

1 güif

ginum paudwmm"& famorum clau- .

que mora fatuamus , jam nunc ínt-

d

tium aliquod facere ad.mortem . ríté

dithis verbis. -

Fi g:lg dtague , quiA

chnþ

Luce

Obeundam nos præparandi

quid

nefcitis. diem , , Hegue beram,

erlioi

daodecimo,non dabztata&:zæte de-

aurem par c& omnes efficere ? Ni-

Jl fs

hilominus pa:am abeít, quin dicam ,

bere nos e(fe ficniles fervis , quino-

Gurnotempore ad. edíum feuæs he- .

iqueyæf

booá meàá venià licere vobis omnes

m ei r

mh:lfpendcre , fi easconferatiscum

um emgeä':ærrt :seducem. niïptlali à

-ms?ü

maximo authoritatis , quam addu

cogmväa ea ztate in Íeram noctem -

y lts

cam*pönderc* Equidem. quandecun-

protrahi folíto.

Et vos [imiles bomi- Luc, 12

Tncd

quepro concione dicentl propomum

nibus expeänm:äu: Dominum jiwm, 36.

elt folis rationsm momentís, & ar-

ehläcn*

qæäæda revertatur d INpptiie , get cUum

í &Wb

guaentorum penderc inducere &

06.746')'1!

£4 pulfzswm j wnfefzzmape-

m 9?

getfuaderæ aliquid Anditeribus , fa- .

mam ez.

Marci vero decimo tertio

omomu

cile ifti deceptloms aliquid fu(pman

paucas intra lineas ter idem. moni-

poífunt, quá Orator vel dclufus ipfe

tum inculcat,

Primo loco ait : 7- Mam

iil

qjatit

fit, velaudientes deludere paret, 'exá

dete, vigilate 55 erates aefcitisenim, 13. 3

fine non malo

Xdputo"

: fed nulla relinqui-

uAnao Umipus f f ^M

-Mox addit.

Pt-

j dul

tHr ita (üfpxcandt caufa, cüm amho«-

gzl.z!e ergos nefcitis esim guææda Do.

ritate res agitur ,

& illà maximé ,

minus veniat, ferà 4n medm noGle, an

u ,"(

quamüdes(ubmmx&tac. Tum enim

gallz CABUL, Ap THARE,-

Denique, ne

Ti

n f E

non Oratores facrí canquam Legati ,

quis exiftimaret , Apoüol $ hectan«

fed DEUS ipfe !oquxtm ; quem fci-'

rüm di&a, autaliis, qui virtutisfta-

IOM )

mus nec fall: g»ofïc nec fxd lere,

Im.

diumac fan&imonie fingulare profi-

j

(,

paffiete eff meatiri DE'UM Hzci igie

tetentur, quorumeft, etíam fuaden-

gl FFG

"O

tur tam nulli obnoxia eïeccptzo*u aue

tem & confulentem DEH'—VI audire

thoritas impellere debet quöml;ber ut

his demque vetbis tam feria. & gra-

yr fUf

i

e

ad mortem obsundam fe paret. quam

v:a monita - Qb(' jgnar

[j

:wd nutem

qJà»

*

Es

j316

d

vobis dico , ompnibus dico .*i*'zng/ilia;e.

| preparatione premitti

c

&

ndafntef:e&'*w

E

Mol

Nequid veró eorum omittetet , quz

rint , nequidem efficere poliat ,

[ün

movere & incítare poffent ad excu-

u

;

paffum unum. promoveam

Imo

bias tam falutaresagendas, pramia

ifta clamncfä::e&«'ïïfäfcinäriq ?

s :æCïæ

ol

enumerat & fru&us ejus diligentiz ,

glïge'ntia,-Qgæ-—-in(ahia ? Iiäjsïf&äfgïf*

Deatum vocítando, quisquis adven-

;dni

mort;ä'les"ex,w':rtmc * u:-uu*:!-loifiamï fui

m

tante Domíno ímparatus non offea-

Lut, 12.

deretur -

e

.

amore tangantur j nifi. cürn de. nus-

;

p

39.

Beati Servi JUli , quos , cim

gis agitur?- nontrepidenr

ad'pericu-

venerit Domisnus , inveneris vigulantes,

illos

la graviffima:,. fed ad' micima ;- non'

h3

ff

Minzss vetà rerrificas intentando ilii ,

fperent, nec animus-refuma

cum

quim

qui moras Domibi pertafus turbare

promittuntur certa-, fzdc ümïuduu- P^

coeperit, & licenter ac pro arbitrio fe

mi]

tur mendaciis? Si in(anus quispiá mee-

hw

geiere..— Si dixerit malus. fervus in

Mat:i þ

diis in plateisvocife raei cosperit *- Cae*

corde (uo: Moram factr Domtnus meus

Vete,cavete? nemo nóeo vertirotalos, .

lia

24, 48ï

fsl

Verire , €$ caperit percutere confervos

uade voxallabitur ,. ut fugiat; fiqqod; .

[no5 &« veniet Dominns [eruiwlins in

t

imminere vider it, difci imen, Et m;mc »

tüto

die . ;7&'& 407 fferat, Cd dvvider. eóm,

.cüm - Servator ipfe DEUS:toties- in--

0pur

artémqQue ejus poret cum. bypoeritis.

gemibat, Anendire, viplate, va- —

Luea 2

quim

4llic eru fletes 68 [lridor demtsum..— Ex

quibusmors; imparatis füpervenerit /-

DEN

T

monit3, ip

i5 Diviox Sapientiae ote

Cavete , excutite fomnum , erate ,.

Atngu

prolita, & torícs ab Evar gel Sci-

obíervate,mentem advertite: nemo re-

proribus iaculcata, totiesab Exclefia

i

fpicit, ut videa t quis tergo moneat?

ia t

jn memoríam revocata, tantum- vi-

Faterf profc&ó neceffe eft, majus: a-

tom

rium non hàbeant, utfuneftum illum

licujus in(ani, quàm ipfias DE:t verbis,

hii -

nobislethargum excutfant,. quo tan-

hodie apud Mundiaffeclas ponduseí-

fam

quam in voraginem profundiffimam ,«fe. — llludceriéextua omnem contro»

tüm (

in mortem placé infauftam cosci & no-

veifiam erit, tantó noftrum errorem

-ab

en ]

ftiámet focordiáexoculati , ruimus ?

fore deteftabiliorem , nocentioréme

Quisquis vel partem horum audiret

Áifíce

que, quó crebriüs per (umam charitae

ex Medico , & artis perito, & (alutis

tem admoniti, animum advertere no-

üEgoïiu

alienz ftudiofo, nzille vel äd(plrum

luerímus.

Sic certé cum Reis noftra

qgidü.

ET

paffuum millia fugerer periculum, &

agunt Tribunalia; nec aliis legibus

Mi

morbum imminentem ; tancum pe-

f

m hg

divinum utetureAa'gmnitm,dälinga;w;i- €api-

; um

h«

riti & amantis hominis authorítas

&ravius peccat C$ pusitar,

2

z

frari

proprio judicio preponderarer. | Et

hu lm

.XIV, Dicentfortaffe aliqu

185 ubl

suthoritasipfius DEI, vetbis tam di-

;

cunque demum in medium allata (int -

"ii

fettis , tam feriis& totiesrepetitis mo-

hadtenus, iis aliud nihil confici, quam -

Vlt ip

Métto

nentis de periculo tanto graviore ,

fortaflis non fuffe&ura pauca illa mo-

msgísque formidando, quale eft Sa-

ïimg t

menta, ut ad rem tantam quis fit pa- -

tum —

W&m

lutig æïefn,æ ämittendæ ; ïümoræ in

ratüs ; atque adeó, c"ü.n? iftud cer

« Ie&,

nos

N

ER

.

. "AD MORTEM $E PRÁPARANDL, . —

7

ii

noh (t , manere verifimile & alte. -»-mqtïendæm pr;æpata':ife' füæ&?a

tü-

i, w

tam 4 kq.u.ö'drfartäüäs etiam paucailla | multuaria , quàfe ad rem tant

&

m

m

iorbo

u

momenta faffe&ura Gnr ad felicem: -cingere vult pofiremo Ín

mortem obeundam,' Ex quo utique — major mortalium pars , an tam feríó

d |

coníequens (it , tam prudenterfa&tu- — Chriflusurgeret , ut nontum fe prae

d.

d p

rum , quitriftem illaum & mole(tum — parent, (ed ut paratifint ? Quisquiís

apparatum pratermiferit , quàm qui — ad mortem paratus accinctüsque non

'þfdf:l' E

bs

i!j() ante tempus » Éructu nonmeagno , vivit , fatis. f»gcurus"& CEL*(USE[& po-

i,g:HOH'

y, d

Íe fatigárit. DEGM immortalem , tef , quód mortem non paratus fit

quàm multos ínfanos vinculis liga- — obiturüs : praparatío fiquidem ad

n

mus inMorottophijs, & cippiscontís — mortembonam, eft vita bona : hac

j

