qua omnia cortinà obvelabicut anti-

quitusapud Areopagi judices erat fo-

durum male babebit in noviffime. la

u

düobus cafibas momentaneam fieri

W

enne , reumcondemnantes, ne forte

mutationem docet S/Thomas:quando *

15.35

:

miferi- hominis afpectus juttitiá illos

.I

4 75

defl- &eret,

fubje&um eft in ultimá difpofirione?

Te

49

XXVI, At non i

*d-s'i.'r./co afïïrmo ;

illam reciplendi , velfi agens infini-

6 4 ,.

i&operetur víttute, — Sed in cafü no

li

quód DEUS peccatoribus ad poftre-

mas usque horss fuá in. pravitate hz-

flro, anima peccatis non folüm non

Ls

1"

rentibus , omnem etíam ordinariam

L]

ultimam adferíam converfionem ,fed

ï.q;i

AV

fit opem negarurus 3 hocnon dico

$

;otiüs omnino oppofitas peenitenriz

lt d

dico veró valibus fpecialeillud, fupere

faciendz habet diípofiriones; nec fo-

M

lm Dzus non vult ad converrendam

É

abundans & efficax auxilium negatu-

l

rum, quo figauderent , facilliméco-

illam infiaitáfuá , fed valde limitatá

h

am com-

epetantes faluiemm. fuam confc(qu*-;-

ud yi;tute. , ut do&tus quid

mentas

s

)

u

'edwväasxöwäwm;ïï?FERUNf USQUE AD MORTEM s

ceft n

anehtator in vetba illa Sapientis pauló

hancufque horam, tam exigug Vmimæ,f;

vellra vobiscure fuit, omnino non

dumin

falar, in aDte. citata notavit , dicendo, .Digsus

OE uon efl , ut i5 (entiat Deg mollem in mor-

decet, utimpofterum ram | parvi earfs

yiortqt

ertda

te,qua eie toties prabwit durum n vitá.

mítimetis, "Tantüm Dzum obfecm.

. XXVIL.. Nonignoro , vosmihi ob-

te, ne fupetveníente hieme , tempore

visft,

fecundin

je&uros graviffimos quosdam pecca-

tam incommodo, fügzdue inepto,

tores in extremís à Deo adhuc conver-

Jaftitíam divinam fugere cogamíni.

vfeig

(os (alvatósque,Sed ego repeta, quod

Qrate, Bt uon fiat fuga veflra in bieme,

vt at

dixi, cafum efíe de raró centingenti-

O quàm facile eft hunc cadere in er-

du

rorem, malé vivere, & bené fperare]

ilerin r

bus; quia in Sacris Scripturis, pratet

. $.B'^;. apicam talem converfionem , aliam

hzceft communis ímplorum hallu-

in parv.

. If

lerm.

non invenío , & hzc eft converfio

^

cinatio. — Error Jmpiorem , & quibus

boni Latronis; qu£ tamen

àn veré

nullus eft tam perfidus , támque per-

m ;hä(ï&h

tatda fuetit, incertum eft ; quia jure

ditus, qui nonfaltem ín. morte boná

if 4 D

"UP ll

" dubitatur , an ullam Servatoris noti-

Confe(lione cogitet animum.gfo'arg;

tiam antea Latroillehabuerit; potiüs

Attamen expre(sé hortatur Ecclefía-.

»

debila

D

I*, z-s"a

certum eft, faiffe illam expediam &

fticus:' sed

Enioreris in errore /z'mpjg; te

illam ho

shabitis

promptam , mox ubi Redemptorem

Yum s aute mortem confitere,

Abfit.

agnovit, ut obfervavicS, Ambrofius;

Chariffimi; quod (i'& vos h

9c er-

gam o

&polito , tardam etiam fuiffe ejus

tore decepti eftis malo veftro, nolíte.

Vuois i

hi 546 converfionem, folusfuit, & ut. inquit

33«

ineodem perfeverare diutíus, Intelle- -

1 ; dicebüï

S, Augaftinus. — Unns eff , ne de[peres,

xiftis jam ingensillud à Díabolo, cor-

p anilh

foluseft,ne pre[umas. — Sed an falucis

de veftto ,« Deo in er:cmä vgfhþä;

. ;xpeths

veítrzanchoram tam fïägivli'aiïigabb

lu&á (ubeundum periculum, A. D.

1£m vtl j

tis fani ?. Acciditaliquando ut Latro

mone rentátiones (uas multi

sf

plicante ,

adfarcam du&us praceriens camite-

ácetde vefito, ad bené operandum .

bæni/temfäm

rium elufiscuítodibus patüm attencis

tempore illo femper ineptiori, Ab-

mutt.

n ejus Eccle(iam fugerit, Sed quis

ipío Deo aperté amicam vobis opem .

y)ih

l

ideo reus. tam racum fibi promittet

tunc ferre nolente, Quare, ne demoo-

une

effugium ? -Quivis etiam quantum

y

J

:

reris, repeto, ne demorerisinerrore

ytds

j

jl

poreít àlongé Li&tores, carnilces

impiornm , aute mortem coyfitere, Hac

(

T

[| D

.

. &apparitores fugit

E

quia quo fe-

vera eftrefoluiio , nunc fe converte-

gïaï* "d

M

licior in tanrá & extremá defperatio-

j

u

re, munc illam facere. Confeffionem,

n

rie hec fugailli accidic, eo minusilli

qualem in extremis veré dolentem,

(

L. quod';favewreþozcgq&hæcfe»g&üa 1 Quod. alecui

integram , humilem & fru&uofam

sl

h

ali,de grátiesé conceditur, trabinon debet ab

Ti

facerevelles..— Jam debitze obli gatio-

| Pæa

v ed, j*« aljjsinexemplum, — De(perata. eft fa-

nifpontaneé fatisfaciendi cempus eft;

one "

À $ — lusinfirmi illius, qui non nifi per mi-

jam quod fuit ablatum,five quoad bo«

j*

g

raculum poteít evadere,

j

nam famam, five quoad res fercunz,

lt

llici-

,. XXVIH, —Q;afe,charmïfn

W—l*fnmie-Ffü*itlfïnd'um,3 jam i

!ü

j

m

-

p

um

ZT

16

DISCURSUS :SECUNDUS ,DE NEC'ESS;ITATE

tum oine & pravum commerciuüm

Vyvus £8 fanus coufüeberis yat que adeó

- abdicandum , jam denique culvis , at

d

fm'

rité expiati meritóillam d Dcopecca-

bo

decerad. Deum revertendum, pecca-

torum veniam fperate poteftis , quam -

3

C

támque deferendum, nenos ab illo

impetrare differentes, temerarié vobis:

tis

priüs deferamur. — Talis fpeemitefitia

fecundàm omnem fuum valorem in-

pollicemini. Fiowr C3 faunscou-

a

Fiteberis , & gloriaberis iz

titt

tegerrima erit moneta * ki—ntegra quo-

2 r)?iþrä'tioäzibw

t

ad materiam, integra quoad poodus.

ejus,

p

Eo-

SURIpg Oi

D

ISCURSUS

lj

.

f

[

Dg N&cg*jffate 9 eficactA G(æzfä;:æis,

1

x

(

rä;

(

2y

äf vera eífer Pytfi'-ä'gü*'

aut mgf?gcnres, De hoc e*fgo;rämek

j ricorum opinio Ma-

dio hodiemmo díe difcurram, ütque -

o

Íicam effe remedium

codem ízpius utamini , urgentia

N

"

'.

omnia curandi mae

f

'IWQ

d

proponam motiva. Antequam veró

ag i.

P

D

la, am non videren-

orationis demonftrem eitcaciam, prí-

"

v

tut, fibi ipfis iofenít

mó, neceffikarem . ejus luculeatís fit-

iE IU , q

uí tant2. cum facilita.

k

mabo a:rguæznc'n-tis-; fpe fretu—*-ls cjïusdäcm'»

t€, imó tantá cum letiiá falutem

vos mecum fururos fententiz , quáms

fwa*m*-wm"p*am e recufarent ? Si veró

facilé t omaibus. peccatotibus falu-

hatura non permifit morborum. no-

tem aternam hoc medio aequirere; &

fi

firorum remedia eífe tam facilia, ne

.quàm hocipío excufari nullá ratione

! l:mä:;,

nimis ftequ'ent*er' illis affligeremur ?

mereatur, qui illo n

22

egledto eteruim:

Gratía ramen, aut non multüm pra-

perit,

7

:

l,

Tif

Il. Prim

ho

judicium hectimendo,aut plané non

Ó ameti::

non ,v:ïl'em* .vog

curando,talía permifit, Unde pro-

T

exi ftimare , cüm de oratione loquor,.

N

venit, tamerabillá orationis noftrz

meé cogitare in deíeitum vos dedu«

voci omnibus medendi maliís colla-

cere, ubiab omni humano fegrega-

tameffe vittutem, quantamne qui-

ti conforrio,fepties in die,ficur $, Mae

lij s

[

dem de Sphizratü cxleftium harmo-

ría Magdalena,in a&rem elevari debea-

niá Philofophi quondam fomniá«

[

tis,czlümqueconfcendere. Per ora«

runt, Echnililominus afpicite que--

D

Gionem intelligo ,in prafenti & pro«

f

fo, qualis pigritie lethargus: poiffi-

prié, orationem, id' e(t , petírlonem ,.

m2 Chriftianorum partem: oppref-

quà mediante defiderium , bonum

D

fam teneat ! Innurserí fnt, rale reme-

aliquod à Deo' obtinendi , exprimi-

k

díum ad (alutem fuamà Diviná defti-

"t

mus, Orarioefé petitio decentium àhs.defde

natum P'rovidenná , aut. refpuenies ;

Bo du

HH

Dre, Radefnivis $, JoannesDamae Orr

Ícenus;.

pe

ORATIONIS,

Lv

Atque:adcö j

f&*&*i*ïäs"ä? quepo fgïi:jäf:fkbbis- demonfira-

noseripuit malo, quant

z

um etat, Dco

invifos vivere,-

i

kO pR

bo otationem Bianc, feu, ut melíüs di-

lii qui

1V,.- Linó fimul etíam in

gænti' nos

cam,petitionem , urroque nece (fita-

Aie vbl

tis genere , à Theologisin Scholisre-

dignatusefthonore, Quia licetabse

BECUR

que precibusid , quod defideramus ,

cepro, effe neccffarijflimam ; necefti-

n

àDEO obtnere poffemus , absque

tacc fcilicet med j , & neecffiace prae

cepti, De poftctiore,

.

comparatione melius eft nobis, mee

sp otfæ'mrïäöïeï

diantibus precibus illo potiri. Itae«

,Pæiääs agimus.

w

— HÉ Koma ant

iqua olia l&g&m*

que inprimisíummopere ab ipfo ho«

habebat , qui poftes tanquem (uper-

noramur. ltenim verum. loquar,

quanta demum res eft, crebraà DEO-

- flitiofaab Imperatore Thcodofio fub-

- Jat» foit ; nonlicerelieredi, quiscun-

accipere beneficía ? hc fors & be-

1

que ille forer , in judicio hereditatem

ftijs communis eft,

Aperilr- t ".

P

/

fuarn expofcere , except's cribus lus

num tuam ,CG inplesonzne animal bene- :

.

rgorem&

dicbus : Martis, Jovis & S« bbarhi, A

dstlioue, jumenta,colambz,corvi,pa(-

, igit

videte, quamüm lex à Chiufto fupre-

feres ipfi, quosnec f'ub porticibus ve«

m«gmu'æ

mo noftro Leislatore lara. ifti. fit

firis holpitari pesmitritis , continuis

t

» r

o gg*ofiæ 4. Tantünr abeit , aliquem

à Deo aiuntur beneficijs. Sed quid

u^

] pf

voluiffe exclidere- diem , quo non

hoc? bons quidem accipiunt omnes

i t

|—. liceret caleften à Patre softro fupie-

beftim,(ed &onímperrant, fmpetra-

gt

yiio Hagitare hateditatem , imó etíam

re aliquid (üpraterram , folisà DEO

u

. quolicezet non poftulore, ut nequi-

hominibus conceffum eft. Adeóque fi

usxjfaïü'

dem ,ut ita dicam, aliquod momen-

Deusaliquod bonum non rogatus vo»

iru t

tumexcepetit, Oportet femper erare

bisimpertiretur, talia&dutantüm de«s

Lüf; I£r.

;—(a'tiüfm

€3 »on d. ficere. — Et , t verum dicam,

clatarernosbouorum capacescífe;ubi

gt

nimis claré id' ratio exigit. Omni

vero fupplicibus permotus precibus

mormento coram DEO pauperes fu--

petita largitur, earos infuper promee

ngm'; V

ritos declarar. - Atque hzc fublimis

omus; juftum eftergo , ut Deus velut

t logit

. talesmendicos nos videre velit.. Pan-

eftgloria. |Elevabis ad Deum faciem yob. CH

ges-dfdfi'

peres faperbos nimis odit , ur hibe-

tham ; vogabis eup, Cd exandiet te,

276

vat n Ecclefiaftíco : & quales hos pu-

V. Taatómagis, quantó preces 2d

d

|

—

Eul? : ;;9

j

ii

"

tatis effe?Suanrilli , qui in exiremá ne«

Decum fafz alüoris funt ordinis,quima

i

u

ul

cefficateomni re egentes , niliilomi--

quibus cerrz. hajus Princlpes colune

nusipsi, qui folus indigentiz illorum

wir, quibus fupplices porre&ti libele

j

*s

j

fubvenirepoffet , ne quidem verbo

li nallius fuat lucri

g

fed mere jic-

tura

3

D

sj petitione tuà. früflreris ,

[j

ex corde prolato fupplices fieri. vo.

"-

bunt

.

Nonita fit, oportet femper ora-

oleum perdidifti -& operam, ideóque

!

Bo

ii

J

ve £d»on deficere, IdeGque confide»

meiius eft non tog . ndo abipfis quid-

2

(

j/

j

H

1

l

rate. quid Chriftus fecerit , utad fem-

piamobtinere, ^ Veràm non ita íe res

jl

J

z

er petendum nos obligárerz à tanto

icare

j

habcc'apudüggm : "ig( um fuppl

Rs

apu

[c;üusf i

«. R.P,.Sï:gneri C!arij?,!n/&gy?m Hl

E

£

DIS"CUR*S'U?S :&ECUMS?US ^ E NEC'ESSI'FATE

apud Deum , jam eft aliquid lucrari,

ut quod fgnomö,riay noftra , fine ?re:

tn:

Vantummodo invocetur women tumnm

cibus obreatum,parvi pendit,id impe-

i

Jf 4. 10. fper no5 , quia (ola Oratio ob precla-

candi difficultas magni nos faciat

af

- fOs virtutum aótus eam comitantes &c

&Rimare, Piram manuttue inyenifló . s,

lrb

modo debitopera&a, infigaem con.

inquit

üm

S. Tbom.

junctam haber utilitatem : unde nulla

g4fs.

Propheca , (rupHiniuiwodonis i

f t

?-«- 2 q'

Oratio ad Deum fuía fruftranea dici

VII,

Verüm e(ï:, .Chfi&&m , ad o-

a

93. art, pOte

ft.Jdem Dominusomutum dives in

randum nos obligando

; non tcfpexif-

t

lïi

omues,quiinvocant ilum : divesin il«

fefolüm utilitatem no

ftram : fed po-

um

Rem 10 los , quiebtinen: , divesin illos quo-

12.

tis, ut juftum etat.gloríam eterni Pa-

tif

que, quí non obtínent, Quia, qui ob-

ttis fu, Mancipia folebant oilmn i&

f

tinet , imperrat bonum illud, quod

facie fignari, utex apetrtà adeó notá,

&l

petivit ; quinon obrinec , [illi £atis

cujas effent Domipi, dignofcerentut,

W

emolumenti eft ,preces (uas ad Deum

Nos veró cun&ti nafcimur Dei manci«

X

fudilfe : adeóque uterque à Deo locu-

pia, bonquidem ín vulra fignati , id

Pf.54. pletatus recedit. — Orario saea in finu

E

elt (aperficie renus, fed ía cord

e, hoc

165

9260 COnvertetgr.

eft,

in inríimo E(Tenoftro.adeó Creato-

'/)l,

VLl JDenique pluribus &fewfdfs

1i nofto fubjedti, uc ille ipfe totá füá

3

fj

peritionibus divinas obtinere gra-

omnipotentiá ab hac altiffimá (ervit

u-

lin

tias, efficit , uteasdempluris zftime-

leat.

te, & fubje&tione eximere nos non va«

E

mus : íd quod dici non poteft quanti

Quare hoc principium no.

Smfe,t.

' Ü x-ï E?q m;

firmomenrí. — Quid caufz eft , quàd

ftrum eo modo, quod ab ipfo depen-

de Relifi

n

lufores. nummos illos tam parvi fa-

demus, cogao(cere debemus : & qu

ciant , quos ex abaco luforio retu-

ab ipfonon folàm tanquam fupre-

ía ï? d

Jerunt? cauíaeft , quód lucrum illud

mo Domibo,fed etiam à Domino infis

ä

nullo conftíterit labore.

Sicat vas

nitebono dependemus, ideo non (o»

aliquod latgioribus . vaftum labris

lum adorationibus & Sactificijs,(ed e-

facilelmpleturaquá, Ita quoque abs:

tiam orationibus & precibusà nobís

.que labore effunditur : ita illorum

colendus e(t, - Adeóque inter omnes

3

h

imanus, pecuniam absque füdore ac-

religionis a&us , quibus effzntis divi-

j

quifitam , incutiz dilapidant. .Pu-

nz profitemur plenitudinem » preci-

W

.tatisne, tam prodigum fore luforem.

puuseft , fecundóm S, Thome do-

qi

fi (udore vultàs fai id , quod taniá

Gnam , a&as oratíonis, Oratío pre- $. Thom

cum levítate adeó male impendir, diu

t

emínet aljs atlsbus religionts,, Non

Af« $48

0

irrigálfet. ?. minimé profe&ó ; fed

Íolàüm quia. czteris Religionis a&i-

$.

l

Euclienum more pecuniam proprio

bus, ut (ant genuflcxiones, ínclinatio-

fanguinenon mínoris faceret; adeó

Y

nes : incenfationes, fimilésque alij rl«

U

urrumque pari cuftodiret amore, Pru-

tus, Effe noftrum externum » oratione

denter itaque Chriftas nos voluit ab *

M jl

veró internum illi fubjicimus ; sed

i f"i

&ierno Patce auxilia gratia cf?lagitar;,

*

N

eiíam quia tali a&u oftendimus, De-

hi

um

&

ET äFFïCACïA ORA'TLGNI!

19

Divinz Gratiz.

i

üm d n*oblsæ&lmati proeo, qui eff ,

Sed. fufficientia no«

firaex Deoeff. — Contratium affirma-

jl um

id eft , mexhauüum bonoram omnie

9 hl

re, manifeíta foret herefis, jam in plu-

um Ocesnum , qui n mille. poffit di-

imienij

firibuilümina , necunquam ramen

ribus Concilijs ab Ecclefià condem»

nata.

-Archita , celeberrimus inter

4 u h u

diminui, Echuc forté refpexit Prophes

antiquos Mathemaricus ,. columbas

Pf35 19 88 dicendo : 4» quaeunqa:dæmw-

m, edo

caverote, écte €0gnovi, qum Deusmous.

aliquasfculpfit mirabiles, eà dexteri-

tate & atte , ut fecreris aliquot rotulís

tefperi

esm, Quaftinfimuare volulfiet, op-

timam Deum, ut Dwm,wlendh ffüàá-

interius coagmentatís, impulfümque

ftdpoe

ad volandum artificialiter ciencibus ,

erni a.

nifeftatíonem effe, precibus invoca--

Veritzs hzc adeó clara eft. , ut

medium tranarent a&rem, Sed quàm-

t ollin it

xe.

de noti

. etiam 196«.. Gentilibus in tenebris fuis

diu ? ceffante illo impulíu, columbz

(cerent

fluxerit :

unde cïmdam illoram- di«

per feipfascadebant in terrama , quia

ad elevandum íe extriníeco m&ru-

erman

xit ; Prinelpes fuos - fimiltudinem.

um Diis non partícipareab exerciti-

mentorum & fulcroram ?ndigeb"am:

rgnzth d

auxilío ;

fd:, lo

bus, neque i thefaurís, nequeà trium-

ad relabendum veró pro-

prium poadus fufficiebat.

Ita& no-

reato-

phís, neque d arais , abique locorüm

guá ld

moagná cum füperbià erc&is, fed fo.

bifcum feres habet ; ut ad boni aliquid-

faciendum excitemur,affiftencia Divi-

(ertitt

li à fupplicibus precibus xihs oblas

M!l?fo

tis,

ne Gratiz Íümmé nobxs eft neceíTa--

Qu vie

Qui fingit Sacros auro , velmar-

Qu 6* u

: 8. Efs gyore oultus,non facit slle I)eas i qm ró-

tía 5 ad. przcipites veró nos in malo-

325

mumbarathram agendos , nullitatis &

(odtptt

&t ille fm;z: Ex dictis patet , in quo

inndemr ila Orationis neceffitas ,

naua noftrz ad. íma tendentis gra-

ö(quaT'

vitas fatis haber viriam..

Hanc au-

quam dicimus . Neceïä*tatem pie-

fpt

€er Ua

tem gtatiam non vult dare Deus abs-

winolnl

MU

Sed mahi non fufäcu hæc

que Oratione; juxta ilíud $. peme €3

leonon lo

fola neceffitas , quáad orandum vos

avctpzetts ; quaprootcr umcuxque fiQa

fci ls,[ dt

msttemo

ftrüm Oratio tam eft neceffaria, quàm

yr i

Opürm* femper orare &4 noa

i

deficere,

Oftendam vobis cüm viris

neceffaría eft ipfa Gratía, — la faten«

n BU)W

San& rate illuftribus aliam magis «

tüt unanimitec Doctores, praeunte $.

[Iemææ

Augu(ï&no receptiffimo illo fue prin-

em ,p.s

fentialem, dí&tam neceffitatem Med.j,-

' quàuno verbo declaratur 3 tanti in-

cipio ; »ullum credimas ad falutem if lib, de

[hom

xæe!c(ïe precibus fupplicirer Deum ex.

Decinvitante jveutre , nullii [alutem fn- Ecclefs

0744*?"' .J

am, ani[i Deo Mmlïame operari . zul-

Dog"

TR )

orare, quantum fieri poffit, quariti ef

M'

falutem fuam

PïQCüïäï&

; Credo

Inm nifi orantem , 4nlemm promerers. esm

,0025 : J

Yosnon !gnoxare quód Qmmk»us nae

Verbahac , proprie loquende, funt

iditu

sütz viribus fufficientes non (imus ,

velutcaæena aurea trium annullorum

15 ue

jj

2. Cor. 3 aliquid unquam boni facere,-

ANon

fili invicem connexorum : sicut e-

l

g

$«

nim 1mp0£iïbtle eft à ftatu pecditionis

Ó

fumus f[nfficientes cogitare aliquid à no-

LA

jfb )

bit, quafi ex Wlm

?

opuseft a:mxho

pervenite ad ftarum falutis , nifi quis

Cæ

à D:o

ii

J

1

r is)

DISCURSUS SECUNDtiS, DE ?&ECESSITATE

à Deo vocatus fuerit , & ficut impoffi-

eft, Deum veté quafi Km«pæzïer;æm

«

bileeft , ut vocatus à Dcoad ftatum

)uvl

diffu(ionis fui ipfius tam díu exspe«

falutis , illam fine novo gratia auxilio

Gandz, &tiam f&pra non Hggiiabtes'

fgqgit:

fibi conceíTo operetur , ita impoffibile

Íuam profundere gratiam , quemade

bon

eft absque affiduis precibus eadem

[d .

modum no&urno rempore - homini-

gratiz auxilia mereri, — JVwllum cre-

bus oltum dormientibus, rorem fuum -

x

vide

dimus ,uifi erantem auxiliu protnere-

€xlum diftillat,-

aïigï

F& ldeoque Chiifto ipfi cum cz-

LP

'.-'Vcr»ümihoc,sinquit& Augu&thä o

lum aperirecur, ucín vifibili columbz

de primá gratiá , homine. nondum.

d

fpecie fupra ipfum Spiritus San&us

la

À Deoprzvento, intelligi debet, — p 2om,

t

deícenderet, non iniplo a&u apertum

Sentus [um.à non queventibusme, Non . 2*

nü

€ft, cüm ffaret in aquà , Baprismümque

.de fecundá , quando homo jam.

L

pér Pracurforis manusreciperet, í(ed

u

pieventusad recipiendam fecandam,.

poftquam egreífus undis 5&u.arabar :

primá fe juvarepoteft , accipi debet,

Züä. Yo

Eu baptixato 6 orante , apertums eft

La

Denm nobis dare aliqua , etian uon o- lib. de

celum

L]

ut (igüificaret , quemadmo-

vantibus st ynitiumfdei; alia nonnif t 5

e

S, T. 5 dumexplicat S. Thomas,quantopere

erantibus preparaffe , ficutperfeveran-

f 4. 30 Fidelibus, etiam mundacus, ad reci-

4iam. Quandeprimá vice terra fru-

!!;

57,4-i1 £ piendum qualecunque gratiz donum,

mentum produxit ;;nec aratro fciífa,

u

:poft baptismum neceffaria fit oratio ;

nec (emente culta fuerat, folo Divinz

j

quía videlicetfidelibus neceffaria.ora-

vocisimperio illud ;proferebat. — Sed

tio eft poft.baprifmum : licét enim

mon ita vice fecundá : ande meffis

poft baprismum omnes culpz .extin-

alteraá labore , & culturá liominum

€&a.fnr , :non ideoquoquerebellio ,

dependebat , Ad-eundem modum

|

ad easdem irritans , .edomita manet,

peccator.d DEO ad panitentiam vo-

ing,

illáque .

catus, ad inffarterrz aridz primá vice

eft.

B

folà |orationis 'ope ';'(ädadd"a

aliquid iboni operis germ'nat : hac

!

. Video ;vbs«'ïhæc di&ta mea, /fi

ptima gratia , cuiprimus hic debetur

nonut falfa ! faltem veluc .amplifi-

fru&us, absque orationis labore pro-

cata accipere ; totcontra me in corde

venit s fednon eodem modo «bsque

veftro adducentes ceftimonia , quot

orationisculturá fecunda datu: gratía,

J veft: üm hic ef'&is;præfenzes; :qui abs-

hoc eft, gcatia illaad bonuminceprum.

.que ullà petitione magna.à DEO

contipuandum neceffaria , qua elt

ad bonum vobis videmini acce-

quafi meffis fecunda,

A sa nonnifi o«

pifIe auxilía , etiam quando vitam ví-

rantibss praparáffe ,

ventesdiffolutam, miniméque ad ca

am sn Jinem.

ficut per[a*zæe;fa?;if.

dntentam , illis deftitui merebawini,

X. Alrerum, quodädtanrimo-

* Quaread enervandamhhanc veftram ,

mentí veritatem cognof. endat pon-

& fatis validam, ut videtur, obje&tio-

derare oportet, eft quod fequitur, Ve-

nem, duo Pondexanda'funr. Primum

opa-

rum «cft Dcuxþ aliquando non i

mm

fæ».

Es

1

21

| Q.Efr»æääxcäfcra QRïATIONIS;

e

miffa funt, nifi &

agi

tantí; itacommu- slujarïez.-

Atlenum

gratim irxil,,p*eæci:ri :

niffimé rogantibus conferuntur. — Etro, ». df

euxilia,etíam.quand

o fapplices ab eo

fed in hoc cafu

hzc eft magis fundata illu(tciorum Relig- ^

iphumt

flagitate poffemus :

Theologorum opinio, qua fingulat

j|6t9€

non.fecundüm oxdinarium ,

. ut folet,

.e,.4

L]

t

qumi

quádam empha( in Evangelioà Chri-.

de $um,

honir/

fed fecudüm extraordinarium pro-

&

Lj

videntiz curfum operatur, & inlege

fto nobis di&ata videtur

Z'ägilgt'e- ? bgnote Xe

ánquitgdare omns tempore orantes,HE puc, i2

gm;fuum

aliquá,in qua alids rariffimé conniver,

digni babeamini fugere ifla omma, qua

36«

itius

eiiam, ut nos loqui folemus , invitus

difpenfat. ln Nupujs Canz Gali-

fuiura funt , €8 ffare ame Filuem bonií-

ondum

mis. Obfervate ponderofa hzc vere

i

n d

,- Aezaqua

m immediaré muravit in vi-

e

[]

num : at

ihoc fa&am «ft. miraculo.-

ba : st digni babeamini

plena funt

n N !

« kege quicïcm cominuni,

à Deo ftatu-

altiffimo myfterio , quod vobis ex-

mo j

g fed

ponam, Tam Sandí, quàm pecca-

canda,

À , gquaïco:;vertitur in yinum

diard ; medi-

tores ad db:ineähdain in ultíirno mor-

pi dein,

non com;xtitur imme

tis articalo findlem perfeverantiam

l

. ante terrz. ferilitate,, & vitdls fub«

9 t )

gratiá indigent particulari & privile-

ftantià , fecretá: quadam operatione

m

giatá, didà à S. Auguftino dosum co»

utit-

aqua de czlo pluvia in vinum trans«

vonans omnia aliadona. Eft enim quae

gqnutatut, Scitote ergo, quoties De-

ra Íriie

fi ventus Favonius , navim in oprarum

is, mente veftrá ad (e nonelevatá , ne

quidem rogatus , gratiz fuz vobis

deducens (alutisportum. — Imó, quod

)u

przftat auxilia, totles manifcftum pa-

plus e(t,gratiam hanc omnium , que

, Sdd

falutem noftram retardant , impedi-

: .:meffl&

trari miraculum, nec ordinarium cu-

XS. Th. z.

siz fuz coeleftis ftylam in tali libera-

menrorum ttiumphatricem, nullus ,

2.4.1144.

ofinult

lirate fervari, ' Et hzccaufa e(t : cur

quantumvís juítus , condigné prome-

ar. $. ad.

modutt

Clemens Alexandrínus, hanc, primo

reri. poteft : omnis equidem juíftus — ,,

niam Yo

. Strarp./ afþc&u ; mi'gabilem 'Pthüle:lt ä(s€tf

gratie fan&ificantis augmenrum ,

rnd (

qu£ eít omníum laudabilium a&:o-

tionem, quzelt : Chriftiano cuilibet

"m

- carius effe debere, favores illos, quos

num nofítrarum terminus , coudigaé

cddet

orandod Deo perijc , non obuinere ,

mereri valet, que eft fructui fiuilli-

bort

ma : habeti:þzüämwjämmïiä San-

Ram. 6. ;

quàm fine precibus .ijsdem potiri,

--

o ii

Ut non fit in numero illoram , qui

&zjïcdtiomm : fed nunquam gratiom

224

lm,'g(üf?l

"

- Deumad miraculafine. nwcce(ïita;e' f;—

adjuvantem , quaeft principium , (i-

yiti

TU

clendatentare volunt.

UR

milísque femini, ex condigno mere-

D

( j

OXLO Infuper,licécDeu

5 ind&pen-

tur, lítaeftpurumDei donum, cu.

)

ius eft. dare cui. vulc.-

ui ædmiwi ,; s. mx. -!(D

4

W:

-denter. ab orarione plurima animz

noftra praftarer auxilra, (epius tamen

flrat femen feminanti. — Uade licécali a, yi«.

'./NMW

e

*

non íunt gratiz ocdinatiz

magha

quistotà vitá fuà caftior foiff:t Jofe- a7 s. 95

€v

pho,patientior Jobo,San&ior

[;antim'

álla fubfidia executiva, mefficacia ,

Z.Cür- 90

TM

-quibus tandem anima Salutem adi-

Deus permittere poreft. talem gr

9,

h

Uim[o ;

aliquà tentatione impugnatum labi

. -vgïifciwkr, ficut nunquam ab.xp[olipm-

3

in

TU

t

ag E

22

DISCURSUS SECUNDUS, DE NECESSITATE

inpeccatum ((icut San&tus hic Rex

eperetur, Sed qua debet effeante alías

n

h

apfas eft ) nec lapfi refurte&ionem

omntes hzc diípofitío ?. audiftis ex

verdf

tenetur ex(pectare DEUS (quomodo

ipfotextu, — D'ebeteffe Oratio conti»

0 u

tamen exípe£tavitDavidem) fed ip tali

mua. igilate omnitempore orantes,us

didit

prevaricationfs ftatu absque ullà in-

digzglmmmm;,. ÜOrantes omni teme

A

grati animi, aut injuftitiz notá ex hoc

povte ^ Ecce medíum defiderctám

DkU

Mundo eum tollere poteft absque

confequendi perfeverantiam, — Pt di-

Tim.

injuítitiá ; quía cnicunque majus vi-

qni babeamim,cece finis. Er ideo pet git

1j

t& Íp»cium negar, non debitum, fed

San&us Do&to r,pofl auam eliguis eff jue

Qri

donum negat. Conf(iderate ergo ,

fhificatus per gvatiam nece[fe babet (no-

d

an peccatori iftud denegando fiatinja-

tate neceflitatem tam expreffam , de

Qu

tía, quiipfo poft peccetum iInftanti

:

X

L]

; Th.1 2-

&en».

a

-

quá loquimur) aeceffe babet à Deo pe-

4109 4e —

p

mori "deb;elrxet;. B quocunque die co-

tere pradicium

l 6'-

perfeverantia dOZHEN

190: 66

Matt

mederis ex eo , morte morieris , abs-

"t felicet. cuflodiatur à. malo nique

"W

Sy!'v,

AMaur, de

queingmcf—hr:imi notas qg«ia;mslum

ad finem vite. — Multis ewím datir grae

7'78 ö

i]

a& bum

oftenfz, à viliffimohomuncione com-

la quibus non datur per[ever are g gra-

«

2,33. 9

. mmiffum,con:ra expreffam DEI legem,

Há. lnferamus ergo , Deumegille -

D

AO.

absqve cothparatione omnibus obfe-

nobifcum, quem admodum olim fole-

dea

quiisunquam Deo praflitis, autim-

bant Inífularum Balearium incolz,quí,

la

po£erum praftand's , m:jus e(tima.

ut filios fuos. artis jaculandi peririffi-

Q

Jeb. 12, tut, — Ouid prodef? D;-«;J/;?jszlg.-ffuew;?

mos redderent , nunquam in manus

Ü

», . Clarüm e& igitüur perfeverantiam fi-

panem ipfis dabant, fed fupra trabis a-

f

nalem ( imo ipfam ordinariam ) nul-

licujus fummicatempgncba—n: $portie

|

lum unquam d condigno mereti poífe,

gendóque illisarcum cu mfagirtis; jam

8 Th. v, Pevfeverantia viesoncadit. fabmerito,

sf &tatem ad eum tractandum ido»

l

2.4,114, Taptüm decozgrus mereri poffamus ,

neis:Eece hic panis,inquicbanr. fieum.

^. 9.2 hoc eft,dif

E

pofitione quadam congruá,

vultis,agite üt interram cadat, Videte,

ütexparte noftrá non ponamus obi-

an non, ficut dixi, eodem modoeríam.

Pf 67.

cem dono adeo illuftri recipiendo.

nobifcum agatDeus,Parzffs lndulcedi-

?í

Quapropter füpradictis verbis Chi-

s2 tua pauperi Deus, claae Peophieta,

O Domine dulcilhmsi mifeticordi-

ftns monuit : FAgilate omnui tenspore

eramitr:o, nt diyui babeamini fugere

atituam ab altifimo Throno tuoom-

1. d

5

omnia t/La.qua fotura fant, ed ffare aute

nibus pro fahite fuá indigentibus pa«

4 d

Jelisim Bomnir, — Non dixit,ut digniff-

ratamn tenes ; Orarionis arcum pore

l

, ad quod r,equ'-frercmæ condignitas,

rigehdo nos identidem exiimulas, tt

qi

fed dixit , utdigni babeamimi , ad quod

plusejus plusque ad nos ex altocadat,

iU

$ Th, x. füfficit congruentia, Cougruteam enim

ope continuarum precum, quas eà ja-

2 q.-[54-0

inquit S. Thomas, st dum bopo be-

ij a

&Y, 6. 12

culamur :eaqi causá nunquá eas,utfa-

$,

utiiur [na virtute , Deus fecundi fét-

gíitras jaculari defin&, Clamaboad Dese

h

E

Áj

perexcelle »tem . Virtutem , excelentins-

i; 614'

hi

a!rg'iiwä,þww, qf:; benefecit mb

mabe

ET EFFICACIA ORATIONIS.

d

atl

: 5»33&, ad obiinen

dam in bono perfe-

defideraret , nec B&dptecääm fup-

Vdilis a

verandl gratíam, ad Deum quibenefes-

plex fieri vellet, injaríam facerecilli ?

10 COR

cit mibi , qui mihi incipiendi donum

P

an non ei refifteret , publicis prater

Yal

S

:

- dedit,

morem legibus fe fubteahendo , pri-

p Lf

—-XIL — Videteigit

üt, an &on orare

vilegiáque, nontantüm absque meri-

üideritim

DEUM mneceffe (it, — Adeó neceffa-

tis, led etíam fine necelffitate exigen-

m2

rium eft, ucabsque hoc medio poriffi-

do? D fficileeft , objicietismíihi, ia-

du pegit

mos DEI favores , precipué illum

ficia , Deum non faltem aliquando

wj

omníum aliorum excellentiffimum, id

hujusmodi conceffiffe gratias, Hoc

j [

: eft, mortem piam, nonáiis obtenturi,

Deusícit,an fimilesin ca(unoftro ali--

Quapropter nemo hic feipfum deci-

cui unquam impertiverit; hoc eft, an-

IH'æm ) deA:, 1

àDu P*w

Qpiat, Deus .h»anc*!;egekm- calíc , petite

unquam, in qua plurímum fitum eít. ,

4 i.

- C$ dabitur vobis, nec propter voseam

perfeverantiam finalem dederit. Sed

mutabit.

Ec fi hoc pretio falutem

d

7. 7*

concedamus (alváffe Deum aliquan-

Ágttn!e

dile&ioribus San&is fuis vendidic ,

do hominem absque oratíone , illum,

n

confiderate an. absque illo unquam

quife Deo orando commendare po-

impijs fir daturus, In hoc pun&o

J,mwcgf!k

tuiffer, nec tamen fecit,Ergo idem vo-

imdolte

decrera femel lata. difpenfando non

bispraftabit Deus 2 Solent aliquan-

a, quh

immutat Spherz celeítes, Stelle ,

do Vi&oresnon per civitatis portas ,

omnésque czli ananimiter parati funt

fed pet effra&os introduci mu:os,viá-

gedt-'t

n oianus

pleniffimo copiz-cornau faluberrimos

que infuetá,nec veftigiis aliisunquam

[ II

fuosin nos mortales derivare infiaxus;

tritá, triumphalem celebrare ingref-

- fed hoc pa&o, legem influxuum or-

u pote

fum. Hinc ergo pre(umeris ceodem

n

dinariam non transgrediend], —Vel.

j

modo Deum vobifcum a&urum, ita ,

leiisne ergo vos foli eos cogere ab

utdum aperta patet porta, per quam

hac legedetiviare? domus fuss muta-

a hi

alij intrant Ín civitatem,vobis 2 divere

ie , perverterecurfum , novàsque ot-

Ío plané novus parerur acceffüs ?. An

iatywdwl

diri vias ? temerítas foret intoleran-

non videtis, hoceffz tentare Deuni,

gtl

da. ldipíum peccari poteft in caíu

-

í !nää!ü/*i' 1.:

quantó magis infolira , tantó magis

noftro, Deus, noneft dubium , ad

inconvenientia petendo miracula ?

t P( Ophilï)

omnes íalvandos. parariffimus cft,

Oratioigitur neceffaris e(t pro-vitá e-

vifentt

Deus vult omnes bomiuesalvos fieri ,

xl,Tim; &,.

terpá confequendá,

gou

ET

ideoque promptiffimus eft ad gratía-

orare €8 non deficere,

Opofie( femper

M

"n

l

i

rüm fuarum influxus , omnibus quo-

XLI.

Verüm fortiorbu

$ adh&b

atcli

que commuhicandos, fed haccondi-

5

b

'vosurgebo argumentis, . Oratio non

IU

tione, ut ince(fantes pro his ad fe pre.

folàm eft , ut dixi , medium nece(fa-

€es fuodantur, . Si quis veflrim indiget

rium pro fzlute eterná confequendá,

um

Jatib. t« (apientid poflulet à Deo qui dat ommbus

j

L]

fed, quod plus eft, aliquando eft me-

a

Affiaenter, C$ non impropevat , €8 dabi-

jl

dium unicum ,íta utnon aliud, quàm

j

"n "f Quarean non ille; qui falvarí

Orci

jj

ii

X

hoc fupe"t/ü,t,k nos ab eterno in

| ba-»

-

24

DISCURSUS sizCUNDus-—g, 'DE* NECESSITATE |

Lhif

barathrum . precipitlo prefervandi.

precamini,ut à peccato vos liberet r ue

Job. 19. Derelséla funt tantummodo labiacirca

Íiram dometis, proprías fpernatis urili-

forn

üc

^^ dentesmeos , diccbat Job ; qu:fi di-

tates ,animasque veftzas ex carnaliuay

!d

Cetet , peccatorem ( qualem ipíe undi-

voluptatum volutabro eripiatis , «bs-

queulcerofo & fotente corpore re-

que hac oratione fperari vix potelt,vog

pum

l f

'prafentabat in fimo ) peccatorem

pro falute vefttà quidquam boni fa-

dico ob vulne:um fuorum multira-

Md

&uros. JV/ff magnir precibus gratia in

dinem, petlimo: ümque habituum fee-

mos implorata defcendat , nequicquam

Unq

fiet

torem eó n feiiz dedu&umeffe , uc

teyrenalabis wincere conamnr ervoref, ——

P B. nihilintegrum & fanumiplireliquum

la definivitS. larocentius Papa fcri- j

O—ï

&t

larm.

Af (

; «.-'.

fit, preter labia, quibus(e Dco pre-

bensad Concilium Carthaginenfe, E6

M

vidt

Cate-

al f-z4'

Tvn.4. - cibus commendare licet.

quod ira resfebabeat, aufcultate,

QUi

rüm ob ponam culpz etíam folità

XiV. Certus quidam Adole-

M

ordinariz gratiz provifione priva-

Ícens, nomine Pacco, peenitentiá pece

Q

tur, ita ramen, ut (i ad Deum exoran-

Yi

cataíua expiaturus, Scetesdefertum

dum (ua movetit labia, eam fit con-

ingreffus , poft plares inibi annos

d.

fecuturass fi verbea muta & immota

&

transaCkos , tam arrocí carnis renta«

manferint , fine veniz (pepelfum itu-

tione impetitus fait , ut defperans

p

xusfit, Derelitla fuut tantummodo la-

fibi-ipfi mortem inferte ftacuexit,

H

Bia circa deutessmeos, Quid nuncergo

Dicebat infahus fecum — ratiocinsme

IG

do,

Omnino íatius eft feiel vie

W

amplius dicipoteft ? Hoc noftro Se-

