Matrem pietas ac dfevono,qua tutoni-

tur ) & pofimodum. dignatus eftno-

ti poffit nofftafalutis fpes: 5

&que (it

vem. men(ium fpatio in finu meo: ha-

adulterina, qua.absquetememace,mtz

bitare,ille, inquam,; precepit;ut pro-

non poffimus.

a

fundas incordibus Ele&torum (uarum

RP, ngnen $, 4 Chirft, Infr,'ïom.l!!

Rrr.

13*

CUM

N

499

DISCKIRSUS TRIGESIMUS QUA;R'ræ , mai&äxïw T

Tie

radices mittam.

In Eletlis m:i: euitte

Servatot optimus i"uäs.ogfes;,l f angy&ä 'ne

vitam adeó iplam profudic: urpimi-

f

radices, . Parui cgo juftis impeujs, &

L

th Ü

rum inde ex«:ir,pz:ct"zz'zm nïälp:iccaï um

[

;

altas omnino radices egi in. magoo

^.

W

"t

illo,ac Regibus omnibus magis hono-

juxta illud Ifaiz: Hiceff omms frutlus.

ut auferatur. peccattum.

Atque hoc

rato , Ele&orüm & Prazdefinatorum

Et radicaviin Populo honcri-

eft, quod (pe&anr omnia Natare -&

d

populo:

ficato. — Ob(ecvemus diligeoter gemi-

Gratie opera , omnía, quz innos five.

E

ad haäc animaiem ; five ;a;d m&ä&xemr

mo

nam hanc loquendi fotmulam, eszte

& (piritualem illam vita m beneficia -

radices , quod eft radices profundé

deorfum mittere, €$ radicare; quod eft

Deusconferc, tamipfeperfe,minilte- —

;inj

radicem in folo feliciter nutriri X ado-

tio Sacramentorum ; quám per ma

Md

L.

fan&iffims Matris(ue ; deltruere ní-

(

lefcere: hínc porró difcimus . gemi-

mirümpeccatum | & e&demoperá fede —

T

;i

nas effe debere vetz'in DEI Matrem

[

Devotionisconditiones, quz omnibus

dere nosidoneos X c'a-p';ces ramadre- -

VE

cipiendam Deiamicitism. quàm Beati- —

fertilium plantarum radicibus com-

taté xternam, elcctis, & chacisà DEO -

munesfunt : ut fitprofanda , & ut fir

fertilis,

k

pridem preporatam. — Neque alud,

t

profudinDcum,& noscharitate,quàám ——

lIf, Debet./ig

ituhr- fp:ïfnö þhæc) m

oeífe pro-

hoc ipfum , vchementiffimé etiam at*

gi

Viiginem Matrem Devoti

9

.

fanda, quz nonín faperficie hereat ,

que etiam de(iderat Virgo Mater

al

cüm non abià causá fayeat Peccatoris ,

B

fic utin extimistantüm labris fiítat; fi-

bus, n&,ii*us; faciat nonPeccatores, 1«

u

cut fifticín eo, quirem magnam pra-

flate fibi videiur , cüm Virginis Salu-

deo msgoes ferrum adfe trahit , ut ;

(0

tationesad globulos , mille intet eva-

imprimac illi virturem eandem , quá

5 [anquäln

ipfe pollet, femper re(piciendiimmo- -

lat

ationes, deccurir 3 au: cnm

aiduum quid aufus , folo illi corpore

tum Czli purctum,feu Polum. — Nec

£

al

famulatur , vel locum ipfi facrum ad-

aliter Mater divina ( quam S, Brigitum —

Qui

teflimonio Setvator ipfe Magnetem -

Tk

eundo , vel fapplicum agmen comi-

Peccatorum dixit ) deüderio fertut -

há

cando, velà cibisab&tinendo: dum in*

terim Cor illi faum negat , quod Ipfa

infatiabili trahendi ad fefe quotquot.

à

funt , non ut maneant fetrumrubigi- -

pi&corpotre caram haberacunicé ex-

Y

neobfirum , & quod nativo pondere -

à

optat, Huc ením radicibus illafuis

enetrare defiderat, ut benenobis fa-

fuztantümad flagitía & cupiditates.

i

feratur,fed ut omnes ad Polam fuum, -

l&.5:7.

ciat : Mittetradtcem deor[u m , E fa-

P

Te

Deum inquam, fefeobverraat, aliud -

S,Tb' l )P)

eit fruclum [ur[um. —

hiyar

]V, Eandem

as

F.

D

evotiohem faecun-

nihil, quàm adorandam ejus volunta-

! 6,gd4 l/

$

€

tem fpe&tantes. — Felices favà. ac fot-

dam quoque effe oportet.

non alià

tuDatos omnes, quíi & profunditatis ,

L/

utique faecunditate , nec alteríus ma-

gis fru&üs ferace, quàm illius , quem

& fru&üs hujus argumento.conjicete "

poü'unr,(uam- in Dei

-

Matrem devotio-

3

&

ut Päoduceret € terra cordis noftrl , -

nem

TOU

i

L

:

SPEI IN B. V

g.:».—,'pmbcmo .NOS —p.ö 555 ReþöNgRg:' ?4;99

gurï*m,

nemtadiceshas beatifflimas in corde

go , uc Dei Mater e(t ! Equidem fecun-

Wthitt

ao egiffe ! Sic qui illam inveneciz , vi-

düm omnes Divinz Providentiz Le-

um ;

Tiaby 8 tamm invenit. æcetnäm.-: Qui "?? 'F"'vme;

ges,gratia in Virginem collata debebat

filu,

ïri»-;vfpondetedïgtnaci,oni &gradul , ad

rit,invemet viram.

vt t

V. Cateiüm.

folatio vem'ajclfgehi;xï'-,-

quem d Deo erat eve&a. — Nehuma-

m [

^moeorum , qui Matri huic Virginez

nzquidem Leges dubitare finunt , an

T N

dignus fitgradu , ad quem quis Impe-

fe devoverunt, oporter me paucis de-

4* Sacri.

vllorem

monftrare, quid ipfa apad Deum pof-

ratoris nutu evedtuseft, — Sacrslegis

?

legii. C

*

vefa

fit.Geminam in Oceano plenitudinem

inquiunt, zz/Zar eff dubitare, an t di-

de Crim,

invenireeít ; primam , quácapax eft

gnus

ninite

fit,quem elegerit Imperator. — Vos ]gcril.

BL DADUS

]

aquarum omnium , quasin finum ejus

proindeipfi decernite , quam Divinz

totius otbis recrarum flamina velat

Providentiz injuríam illefa&urus ef-

rütretle

jnittle

tributatia effundunt : alteram , quà

fet , qui dubitaret; an Virgo Deatiífima

"TO

fic redundat,; utomnibusfontibus (ub*

ijs dunats fit gratíarum opibus , qui«

miniftrareaquas poffit , quinifti un-

busabundare decebat eam, que digna

p

pbet .

s4DBO

quam exiccentur, Gemina hac ra-

eíffec DEO Marer, Nefasomnino eít

e al

tíone plena «ft etiam Virgo San&itfi-

ambigere,fi $, Thomz credimus, Ha-

S Tbo 3)?!

ma ; primà quidem ut DEI Mater,

buitgratiam. fuffcientem. ad flatmil-

; 7'4671

fg,f(;uäm

[5]

tiam 4L

quia capax eft Gratiarum. omnium ;

lum ,ad quem erat eletla d Deo , ut effet .

:

; ü»'l Is

fcilicet Mater Uniceniti ejuns, — Eáque $42re2.7

Matt j

alterá,qu&in alosredundat, ut Mater

Ele&orum. .Uuamque hanc pleni-

causá Mater DEI. fan&iffima omnes 7 /? $« P

at

3

1P118-A

ys, F

tudiaem acftto commodo- attentils

Angelos ordinum omnino omníum,

Sect. 4,

confideremusr.

E

omnésque planà Calitestanto fape-

Corzel,

Mbi[ ] uf

Vl. Diguitas Matti

sDEI ,eH; mjarcf'

rat intervallo , ut non fit , qui metlri ;; g,

Cfn ) qua

li?

tamamplam , tam laté porre&üm , ut

poffir. DEI Matris,€4 fervorum DEI Proverb,

infinitum eft de[crimen, *Ezrqmmquam $, Da-

y N

ejuslittora profpicere nondetur. — Sí--

mü/&; 0f s

quidem ut DEUM ip(um (pe&at, $,.

illa pars et Ecclefiz , non tamen quo-

du

de Dorz,

*

l: gyit

Thoma tefte , infinitarem quandam

cunque modo pars eft; fed eà dunta-

?

n

habet.

llle enim DEUS, qui Mun-

xattatione , quà Supremum Celum

j !

doquolibet , quamlibet perfe&to , ma-

pars eftUniverfi, — Ut ením Calum

qamqü?f

hoc,íeu Fírmamentum, folofe omni-

j

Jt

]

jorem peirfectiorémque condere pro

ii

arbitrio petet ; majorem produce.

bus alijs mandi partibus longiffimo

p

re Matrem , quàm Dei Matrem , non

intervallo majuseft , ita & Mater.

Diviniffima folá fe ordinem quemdam

oteft. — Béata Virgo ex boc , quod. efi

jf

SThpP M atey Dei,babet quandam dignitatem

conftituit peculiarem , ad cujus ex-

f vzliu

q, 7- S,;ü?',

6,ad4;

iufinitam ex bono infinito, quod eff Dews.

celütatemac. praftantlam . reliqui o*

st

JEtex bac parte non poteft fieri aliquid

mnes in unum colle&i non pertín«

*

&

meltus ,ficut nou poteft effe aliquid meli-

güunt.

atque adeó plusilla pulchritue

UE

»S DEO. Qua funt verba Aneelici.

dinis, plus excellentie, plusfplendo-

yja

quàm reliqui Cali Ci-

Quàm ergo prodigosé capa sü, V;-i;.f

Pt haber,

ves

j

ORat

j

&

^

: -'äüe(, d ,

;00 DISCURSUS TRIGESIMUS QUA"RTIäS SPDURIMUM ——

vesuniverfi. Formofa [;icnt ferufalem. atque.emdiebar ,

canseundoidfecilfs ——

; "'Trü

.

J'ï;fäæ

«€0r

Sola tam fpeciofa , quàm tota fimul

dicawut : pertranfrit bene faciendo. At

.3* . (V 5

Ad eam eftorman-

'selipfaloquendiratio nobis manife- -

elt

Czleftis Solyma.

dam gratía contulit, quidquid in vir-

ftaret majorem fedulitatem , quam ín.

Sexec

i

tutibus fuit perfe&ius, quidquid prz-

forma nda:Mate fua pofait ,ranquam .

2

t

;on

T

itte

ftantius , cüm in humanocorde prz-

O iprecipuodncernationis (ne Rae : Zir-

Je Virg,

ataret (edem Regiam , dignam quá

m Mater Dei, folum ?Pw;lnaämætäaäiä

E

tibi

[&f! r,,-ï.ïcl

DeiFiliuscollocaretar. — /Veque ente

DE£Imei, Magná animi mel volu-

tam

r:z Q. "a

E

29, I;

Hotnini ..prgepammrfhaäimtia,; fed Deo,

prate dehifce cebus , eifi (üblimibus

.admodum, diffzro, nonfoilm ejus vo-

plun

Favusille , qui nafcíturi apum Regis

cunis deftinatur , elaboratur ab Api-

luptatis peccipiendz studio , fed ut

Dor

dex

busécerale&tiffima , & pra(tantilfi» — vos,dum ifta non (atls captris,vel hine

aliéinanimum demittatis , quam in-

IT

morum florum é fucco.conflara 5 an

dubítabimus , tantundémne divina fe-

derere cupio , fummam de Sad&itate

h

Mattis Dei , & de :l

cerit Providentia in patando forman-

ullis veibisex-

m

plicandá , nallis cogitationibus perci-

ür

doque fiau,quem lotta Regum omní.

um Rex eracnaícirucus ? Hinc, at ,

piendà , pienitudine ac capzcitate ,

Qu

Bernardinus affinmat, inipfo Con-

quam vaftiffimushic Maternitatis di-

tl

;vinz Oceanus comple&itur, e&£ima-

tlf

ceptionis (uz momento plasomnibus

Sanctis Deatiffimam Vírginem dilexit

tionem.: adeà utái animis veftcis ma-

timi

Deus ,fuper.omnia tabersaculalacob ,

jotes acplures perfe&iones identidem

Wnic

cüm abillojam .momento ut Mater

objicíatis ,.nunquam tamen cogitatio-

Vità

nes vcirz admirande hojus Virginis

ü

iün

Dei diligeretur. — Quin afferit idem-

metSané&us , magis Virginis hujus ,

merítaint adequattuüg 3nec omnda

r

illalsaudetm ac encomiorum flumins;

quàm mortalíum reliquorum omni.

J

quibusilam exornare quoquomodo

Hom, 90, ab

um causà JE(am 'DEI Filiumhuma-

nam naturam induifle. Et veró re

poteftis , arpliffimum ac vaftiffimum

M PpP, f l

ipsà ,fi vitam Chrifti omnem undecim

ejus Dignationis linum 'finc impletu-

r

fof

ta

e

lt

in partes rribuamus , inveniemus decé

adeó fundum. :';iïe— muïmmäaæ-

H

&

s

primas totas impend.ffe peificiende

bet.

Ü

fue Matri , eádem cum illa domo

VIL. Pergamus ad plenítu

äï'f"r:eü??

tü

aleram , abundantiz, quà & ip

comiorando ; pofttemam veró ,ul-

Md

1

timos nimirum tres Pradicaátionis fuz

Dei Matetfeoftendit effe Mare G

Càl

annos , reliqueEcclefiz perficiendz,

tlarum ,.dum -nuaquam dificiente

Tat

^

1 x

peragrando divería locacopfecráffe :

Ícaturigine tantam earum cop'am in

fött

uáquidem in re adeó fibi Cor Chri-

genus omne humanum derivar, — Le- L Dome-

ficus, Cs

ORE UE

lm

fti complacuit, ut rum, cüm moraba-

gíbus Ce(areis Amici. Domeftici ju-

de

N

dicis Advoacatorum munere arcentur :

)

tur cum Virgine,quieviffe dicatur ,re-

ó

A/v/'if-

quievitinTabernaculo meo, — Cüm au-

Domeflicus jndicis à publicis atibus ar-

Ui d

mtjh

tem. naícentem -Ecclefiam formabat.

ceainr. — Sifua Legi huic humanis íà

me,

du

- Tri«

gt

|

SPF! I'Nï B V PATROCINIO NOS. POSSE .REPONERE

e

Aff

Trlbunahbns reverentia

L

vama

berat, quosF:lr; jaftitla damnaret'

t U

ïw

coram Tribunali eidem locus non

-cmquerorum ejus Regoum Man(ue-

- matife

-eft,

tudíne nitratutac Clementiá , non cu-

In hoc fiquidem 'Deus amicif-

Quae

fimosquosque , acíntimos fuos tam

£t s

quz üntejus, qul opem pofcit ,

Jznqmm

non arcerpro -Robis advocandi mi-

memta ET

(ed quidfua beniguitas , quid

ine: P.

ï

i

nere , ucbeniguitace plane incompa-

congenitafuaviras jubeant. — Spirrti Eccl

ératitn

n

ä

tablh 3 elcgethed;azmæm & aibíi-

HCHÁ þme,r mel dalm

Cogitate pro- *4: 9?

E

mlvl .

traminter nos & rp(um 5 ipfam fa-

inde ;DEI' Matrem Collum, utmuld -

Wimbu

*

am Matrem ,

illam é rebusconditis

$S. Do&awm laquunmr, e(fo- Eiicce-

;plané omnibus. cha:xiïïmam ,illam tam

fiz, perquodá Capite Chrifto , in

) V0«

«dit

Domefticam ,.ut- tanguam Regma à

nos)omnt

ittus , Omnes gtauæ ac

Serm, de

Y

eet

.dexta .ejus : fedeat ; illam , qm à nul-

4dona defcendant : 57 quid [pet , fí quid.

Natw.

lamagis dpfi .cennexa eft , qu& nul.

falntis , ff quid ; gratie un mobss eff. , a

quam 4

o

CM'

S;h&m

la azc&ioti feedere äevm&a

l-

eaunoverimm redundare , Mellifui Do-

&oris verba funt , ütum A05 babere

Vs ;bls v

lam dcmque «cui Judex magis öc dn-

txmtus Íe obfridam novit ,

qüam

«olutt.per Mariam , Magnam illam &

bus p

. qui ufpiam ,& unquamexr&ære ho-

adm:rabslcm qinediatricem.,

Obfer-

apmta 1f

jutir d

mines pcmmt, Martribus fuis fint at

váruntrerum naturalium fcruratores , *

:elfe: po(ï'm obhgm

cümab ea vi-

animalia,. que £ollo , eadem & voc4

, lt

e*ïas me

.tam ICC€P€HC

.cujus vel. momentum

carere,

Quàm pmmde

mífecam

tdmbäem

unicum. prwoiïumeü quàm omnis

&ífe neceffe eft illam Animam , cuf

vitaomnium ,qus. cffe poffunt , ze-

coälum deeft ,

|cogt iul

.

per quod bona o.

:£uüm .condendarum

*

& acc&pam

mnía in eam derivari oporteiet ? —

n gljfg'll"i

qued—em volontate &

affenfu. ejus

quomoäo infelix auditi coram Divi-

proprio ac -fingulari , utpote antb .

no- Tnbunah poterit ram. nocenter

j Hümm'

. Hem, 9^ ab.ea requifito, — Heimibi , quot a^

muta

? Ediverfo , 6 bearamillam ,

gauomo j

44 P'b» falutem vie ! ajebatS. Joannes Chry-

5 forumatam Ansimam , que Collí

äïhïüilm

foftomus,

QGz

Deum immorta-

hujus. caleftis ac myfhcx minifterio

j ,fnpkw

lemifervandis nobis vias adinvehit.

nailo non momcnco mppi:ccs ad

m!lum

, li Advoca-

Deus 1Satis utique &rat

Deum preces voccsque pozc& emite

tus no&er eílet is xpxc,.qm redeme-

m.e,

j äuüvj

p

rat $

quia. tamen dívinus hic Advo-

VIMH, Ediczte $ quanta vosaudten-»

d

[Uä

catus ]udcx etiam nofter futurus e-

dorum. veümrum votorüm: xmplaret

M w U1i'

rat, ut tantó firmior ftabiliórque ef-

fiducia » : fiadilla DEO commendan-

d

fet de confequenda falute fidueis , il-.

da , & caufam vellram juvandam .

jn

lam etíam dare npnobis advocatam vo-

p

i

concurterent Omnes ordínes Beato-

9t

Ih

ull l

luit ,ad quam ünice pertineret nobls

rum Spitituum, omnes Patriarchz ,

sl

l;,

favere noüræque cauíe defendendz

Prophetz omnes , Apoftoli ,

& illz

Orat, de &udere.

gtl )

Sepe, fi $. Methodiocre-

tot Mattyrum ,

quorum Purpurä

WW

Purif,

dimus.

Miferationum Mater illosli-

fp!endet Ecclefia , Mynades, Czli-

umm

RIj

tes

]l

V

—

":

*

v

x

fox . stc»uRsu-S TRIGESIMUS QJ,ARTUS,PI;MHRIMQM, W

u

U t

tesreliquiadunum omnes , Confe(- — tam admiranda Virginem. vittute

-

$und

Íores, Virgines, Viduz? quáàtandem ^proprià ; íed totum hoc manar

[^

T.

2

9b d

ratione divina illa Pietas *ad,,cdtxfüp.v . diviai Filij potentiá , qrüïi.itra;vult ü

w

plicum voces poffet effe futda ? A- rí : haud aliterac Luna , etá luc

(,q

Matre

thenís cüm numerofifima Spectato-

ipfe ex fe habeat nihil , fed,tptuhi

rum tutba omnis in plaufus & jubí-

[izng

àfolamutuetur , hac tamen mutuá

loseffanderecur , ea tot vocum uní-

luce cítiüs effe&s quzdam ia tertis

f'x

um m

ts f

.tatum visfuit , ut que forté pera&ra

producit , quàmid Solis ipfius radij

volabant aves , liderate & Ífoni ve-

ipisd

praítent, — Éxlumimme à. fole mutuato , s d

teddit

hementíà perculfein terram. delabe-

quafí quidam fecundus Sol, breviter yapian,

rentur. Ectot chariffimorum fibi ca-

(omp

Agít , ut quod Solfacitinanno , Luna ls. de.

pitum vocibus poffet non fle&ií divi-

. faciat im mesfe, Sic & Auguftifi. Calon

dos !

T

.na Deneficentía , ut quam illicunque — mum Mariz nomen, et(i omnem . vim-

pro nobis poítularent gratíam , non

fuam ac potentiam diviao fefu-nomi-

fe

e

?

AATHIS . d

illam confe(tim largiretur

Quanta-

niadíctibat , videtur tamen þdlläæ

! Jojtie

p

cu-nqu: autem. precum tam concotre

virtute ad Influendum celeriüs , ita -

:FuiLy

dium visfit : major tamen eft acpo-

volente ac di(ponente Magno illoDeo,

*

:

À

2hm

v

tentior precum uníus Dei Matris vir-

queim noanunquam dele&at majora

fid, 27, f

tus, & certius folaimpetrat , quàm

eíficere , magiSqugg QUPQDjia * 33'*1';'39':;

:|

E

|

3

Ecclefia omnis triumphans perinde rum (ibi chariffimorum mínifterio ,-

Áttpon

hocin

acmilitans concordibus ftudijs vale-

. quàm ipfeperfefeeffciat. — Opera qua ?0 Va j

*

ret Ímpetrare..— Quàm proinde non

ego facio , €$ ipfe

to(u)

fäæfä&i?' & mäjäfäläarf? W

vana,, non futilis eft ipes , quam ín

Tum faciet, -

dämï

San&iffima Matre reponunt , qui e-

IX. Tantamautem !

Tomínis San-

Dud

jusnomini devori funt ; quàm gra- &ifimi glorlam dum commemoro -

Óien

hat

vibus decaufisin ea fpei fuz , imÓ ^ tenereme non poffum , quin dp eó$ ——

& fecutitatis ac quietis anchoram

acerbé invehar , qui occafione & mo-

iucq

V, Men- defigunt -

? Tam eft potens virgo hzc

mento quolibet, nullà neque causá-

ll

dox. im M

ater., uteam ad. potentíam opés«

N

virid, L,

nDeque reverentiá contemptim iftud

2. probl

que demonítrandas , & ad excitam- ipfum proferunt : quin imó hoc .eo-

i

'dam in nobís earum fiduciam , ve-

a

dem,tam digno omní cultu ac veue--

H i

lociàsnobis non femel obtingat fa-

ratione nomine, omnemíuam infa-

gias

lus, cüm Maríz nomeníimploratur ,

nam bilem effündunt : quin,quod eft.-

vt

quàm dum vel ipfam JefuSetvatoris

execrabilius , ejus authoramentoftabi-

4ütic

lib. de

Excell.

romen porentiffimum invocatur, Eft

liunt atrocia illa , de vindi&a fu*

N

fiiols

hac S. An(clmi affertio sam celebra-

menda , decteta & obftinatam vo*

O dssaan.

U

Virg, c. o.

ta : Felocior efl monnunguam falus . ,

luntatem. O mortales plané índi-

Qd

memorato nomine Marie, quam invo-

. gnos Chriftianorum appellatione ,

didi

cato nomine Domini 3ESU: Novimus

quam exfacro fonte traxerunt , dum -

vl

. Wamtont

ht m m

Ma-

quidem ; ss pofle » nec facere ha

umsliosé habent nomen .

uis

—

R

M

sverm s. P,Amö*cm[

O)ng POSSE.

induxiffet , eámque Marle nomíne

ifrziztä'*;lhä Lyrets —tn's-Ghri&i j'efuïi D;fc"afntfcandï;m*,quæ :

E

tturt at

"/4£- * S;nGb(limo huic Vn'om:ini feverentia -

audiffetappellati, (uavitec eam í ndu«

cebat , ut poneret tantifpertam venee.

tv ie

debeatur , velab Ipfo ejus Filio Chri-

rabilenomen , dum reckarum a&io«-

&

t

3

, &t ld

fto, qui,ut norácunt aliquí, nunquam

o

, s

x

fed totum

-Matrem faam ín acris Evangelijs Ma-

nïtm;&ud*io numet

que, 'B'Hqüaüiö fex

w m

riz nomíne compellavit, Hebreorum,

illo digniorem reddidiffet, i porró ——

tam cauté circumfpe&éque u'endum.

| j qerti

fummá in Matrem veneratione , fecu-

tus morem , qui Períonas, quos aliquz

San&iffimo Virginis nomine , etiam

iifnsadi

cüm pietatis ftudio accerfirur , vos ipft

ipfis dignitas & excellentia venetabiles

AT

j

vobiícum ftaruite , quàm probrofuia

|, r

j

li

l

reddit , noinine fuo proprio nunquam

compellanr,

Non immetitó timi-

fit facinus,illo ignominiose abui, foe-

n , lus

[9)

£

dando libidinibus, profanando impre-

dos noseífe , caut

1

P

sque deceret. ía

Auguüi(ü»c-*f?

cationibus & execrationibus, quin &

nnem il

tribuendo hoc Mariz uomine ulli ex

fequiore fexu , ne moribus ipfa fuis

perjutijs ipfummet non femel violan«

hu- a

Serarius

do. Sedquó mesbftulitzelus quan«

id turpiter dehoneftet. — Et veró te

j

m poltt

n jo[ue

tumcunque juftus ? revertamur ia (e-

s

ivía invidta Polonorum Gens jufto

m'tam.

apuALy-

Ténm

hoc impulfa meta , & tantz Marris

Si tam chara Deo eft Virga.

yo llD

^

Mater. ob illam Sanctimoníam excel-

mod, 27, reverentia

non finit Puellz cuiquam ,

hu majo

dam facrís undis abluitur, hoc nomen

lentifimams fipatrocinium ejus tam

ji, 4mic

Imponi; quib edamalibi ablutas , &

poteüs,preces tam efficaces , auxiliam

wioftio

li

hoc ínfigaitas nomine , non pariüntut

.

tam promprum , quantum (ecuritatís.

Oi

zM

j

*

"

unde,

habebunt , qui veré ac ferió addi&i llf

'r

eo (aisin Provinciis appellari

à

cüm Ladiíslaus IV. filiam Nivernenfis

atque devoti funt ?. Jacite jacite fané

mjam i

Ducis effet du&urus , cui Mariz Alcy-

t

ia (olum tam firmum fpei vetrz. an»

alnis 3

]

chotas,& cerdeftote , quantalibet ím

fiz nomen , velin ipfis conjug.

padis

omremi

hoc inter cetera eífe voluerunt, u de-

x

rémpeftateomnes vos maris procellas,

"r

inceps Regina , Matris Dei reverentiá,

flu&us quamlibet decumanos , elufu-

ros, Quescunque vos urgeat neceffi-

iont

Aloyfi» duntaxat dicerecur, ^ Verüm

iue o

(i Nationibus alijs,& parentibus non

tas , ad eam confugire,ejus opem in

as

i timi :

lubec hunc Poloporum morem imita-

ztumnis pofcite omnibus , omnib

eam in tentationibus implorate , &

n h t

ti , fed filias(uas Maciz nomine índi-

n

gitare placet, id faltem cordi fibi ha-

Ceffï etit vcüipa falus,

i

gim

béant, ut majoti eas diligentia & vigi-

II,

t

u

lantiá educent,ne vita earum tanti no-

z

n

i

minis San&itati. minimé refpondeat,

aX .An autem "t:htündþm A.promx't-ï

ndii "

B; Catharinade Herrera , fiquando ,

[

tere (ibi 4DEI Matre. poterunt » qui

!gazam

r 1

quod folerter & indaftrié fa&itabat ,

ndl'

deditam infamilibidini feminam ; ad

ejus cultuí , fed ratione prepoe*

lart !

eliiot

vitam —fjþelriä .pf?üi;udin-c. g?qn.da-tfdam

rá addx&ifunt ? $iquas a*lryxi*IUanc:a

füfiLy

.

P

z

x

$

wamGnM

j

g

-

f« DISCURSUS TRIGESIMUSS QUARTUS, PLURIMMM- -

ad menías idem erit adulterorum ,. funrquíi.peccateut domino fponte. &

fl

quod legitimorum nummorum pre- . le&oferviunt , magna. faa voluntate

Vitg.

tium ac eftimatio , tum enímveró &

& voluptate ejus: juffis.obtemperant ,.

effe-

!]ffi l

iftifibi polliceri poterunt -

. G tantüm non gloriantur ejus veftiri-

&is Patrocinij Matris DEI

3

non mi--

infignibus, Primi San&iffimz Marrís:

fici

. piteü

nüs certó fruíturos, — Veritaseft: Die--

obfequiis.eum in: finem:uruntur. , ut

luma

u$ ; ac proinde alíud qudm vetitas eoru

m-ope cripiantur ex-miferrimo ,.

Accha

; Pf 20.

placere illi nunquam poreft. eri-

i'«n?quö- hzrenve, vita" flatv, & mae

4

Nec aliud:

piea

tatemvequiret. Dominus.

num unam.ad. hanc Liberatricem po«

ab ip(o V

qui

f

itgo didicerit ; m non alia: centemexiendendo; togant,. üt pro«

resjnter omnes conditas , divinum:

ftratoserigacex conofa , ia qua vo--

vilet

Sin&

Solem propiüs referat 5 perinde ac

- lutantur , lacupá: ,-etrinterim alrerá:

s

Soli hulc materíato aliud Sidus nul-

^ que

manu pergant luto femet foedare..

s

Quxi

lum (imilius nobis videtur,quàm Lu-

Ití non terreantur. * fed msgoá po-

na. dSolatter, Solfraudes nontegit, iiàs- fiducid: identidem ad' Matrem:

X28 E

fed aperit potiüs. Sic & Virgo.

iftam clament

[

x

pe

Succurre cadenti fure-

Quaaii ergo vultis illa eftimetcertas

| gere quicurat populo' s. etfi. enim nec--

fete

quasdam animas , quz vulpium ia-

dum ipf , quáoportet,ratione Virgini-

ange

ftar, prater unam pellam , boni in fe

huic devoti fint ,. viam tamen. infi«

frmj

I.e*q:'trrx,-

continent nihil ! Jufferat Deus etiam

ftunt , quáad genuinam lianc: devo-

(s

vereri inLege , ut tota pellis vel ipfis

-tionem. pertingant, — Sacramentalia ,.

.. Aoee

in Sacrificijs vi&imis detraheretur , ut

qu& dicimus,gratiam non: conferant:

je Qu

appareret, quisles illz etiam fub pelle

eo modo;quo ipía.Sacramenta: ; pt£e:

iepet

eífear,

Et hoc facere vel nolit, vel

paranttamen.ad gratiam Sacramento-

tipli

neíciatil

rum recipiendam. Eadém eftiftorum

- Pangi

latur ?

la, quæ Sedes Szzpz"mtf'ær appel-

« Peccatotum fao fuüb jugo dolenter gs«

?magn

Xt Hie tamenrn&cev(ï'e e&.ï, ut men-

mentíum, conditiosqua pra(tant Mà

- aliüd

tem vobis meam ac fententiam quàm

tri Virgini obísquia;adGratiam eos

EEE

dncf

diligentiffimé explicem. , cüm gravif-

verósque à Deipara favores przpa-

|

3

fi-usfit, quihinc" oriri poffcterror,

raht ; Gratias ipfas non conferunt,.

ET

Daplici in claffzfunt , qui nobilem

Atquerem íta fe habere, difcite ex hi-

[

hanc nomenclaturam Mariz Devoto-

totía , qux natrra multam ,ut con

proi

rüm armbire poffunt , Peccatorés :

do,ín Dei Matris

L

&i

priori claffe illl continentur. , . qul

bis excitabir.

v

PCF ggj

peccato. fervíunt üt. Tyranno , vl

XIL Juvenum 'no'nnelmþ , t fs ontt«

AVQI

quzfiadacti ; cüm interim femperac

ftus lsgitils , qua hoc hominum ge-

Lfin

conftanter anhelent occafionem &

. nus fragilitates, Deus autem abomi-

opportunitatem

excutlendi durum-

nationes appellat , magnum illum Del

litàe|

illud, & infame jugum, quo Aníma ,

fervum Nicolaum Zucchium , Romz

t t

& A P q.,lü

v

lm

eomm oppeim?turg

Alterius. claffis ggggdggentgm, Fo;iqug.urbi

R** oä

,&oji;g

/d

t

:

[|

N

L

SPEL IN BV.

; þpA*rRo/c'-;;Nzöïms pö*s'sr»s REPONEREge; E

wdnïe;ïä

.

ftolico dicendi genere , & reai(fi mis

animifüi Arbitrum acceífit, qui non -

Oa

viti exemplis noifimum , potens ia

pttat ,

minore fuofolatio ac gaudio , quàm. .

"i

epere & ermone , acceífit, noxas fuas

admiratione;in alium plané hominem

T

W

facíà confellione expiaturus. Exce-

fuum poenitentem mutaram invenit;

piteum vir fan&tus , ut confueverat,

tamalienum ab omni obfceenitate , ut

us

humaniifimé, & vices ejus intime ,

qua priüe habuerar in deliuiis, jam

hrno,

, & m

ac charitate fiaceriffimá dolens , id

-magnopere horreret, — Rogatos tan-

precipue egic, ut docerechominem ,

t2 metamorphofis caufam,refpondirg

empe

quantum ad recuperandam amiffim

San&iffimamMatrein,modicoillo ob-

yUptte

valetudiné adjamenci allatura effet in

i Qu

fcquio conftanrer . cultam , puricatis

San&ilfimam Matrem :dqvaftïo': cüm-

optatzegratiamn àDeo fibi denique im-

-

d

t fadue.

que eàam in opinionem penitüs ad.

peuáffe. Neqaue hic illuftrium Dei

Suxiffec, tándem ad vindicandas no-

Matris fsvorum finiseft, Cümenim

ypap

Xas preeteritas hoc rantüm peense im-

idem Pater Nicolaus rem geftam,pro

] Martt

peravit, douec iterum fe Sacerdoti fi-

dentil

concione enarraret , audiit eurn qui-

fteret,quot diebus mané le&o egreffus

dam Ordinumin militia Du&or, qui,

angelicam falurarionem decurreret ,

cüm annorum plurium fpario turpis

gxt Vg

fimilg; eidem Virgini oculos , aures;,

mulierculze amoribus irrecitus fuiflet,

o ii

ananus;totümq; corpus offerrer, eiiam

flatuit , eodem obfequii genere fibi

mc:'(fcvdiv

atque etiam rogans,dignareturhazc eo

demeretiDeiparam,ad vitae emendan-

gmämaïhy

die utrem fuam cuftodire ; hoc idem

degratiam impetrandam, "Tam fe-

tf

gepeteret velperi cubisü conccffunis,

liciter illi res ceffit, ut non diu pàft.

t pf

&riplici infuperofculo terram libando.

yeracet

3bropto penitüs fordido commercio

Paruit fuadenti Juvenis , fru&u non

jam alius viveter. Cüm auremde fua

etilour

snagno. Nec tamen prdens Arbirec

ji bene ceeptis conftantiá plus aequo

dentg

» aliud deincepsjuffit ; donec Juvenem

fDbifiderer, elapfo fex jam menfium

al

inceffit cupidoextera vifendi Regna :

Ípatio decrevit adire illius quondam.

aune

& opportuné aderant alii nobilitate,

fuse zedes, ut cognofveret , an. & ipfa

üfïä.; m

ac vite genere ipft fimillimi, quos

pravz vivendi affuetudini renunciáf-

cpof

eadem accenderanc defideria. — Vale

Ter;an veró alteri cuipiam perdité ad-

Mcte

proin Cont£:ffario fuo dicens, iito

heeretet. At ecce'! cüm non procul jam

lm*s*u,tw'/

l

. ad iter moniro ab eo eruditus abiit:

eff:cà limine, ubi apertoíe expone-

uW

ä

pergeret conftanter., & majori indies

bat pereundi |difcrimini ,. occultá

fsrvore , Deiparz fe commendare ,

quádam vi repelli fe fenfit tanto fpa-

"

ad gratiam viue corrigende impe-

tio ; per quantum illa fe platea porri-

pl

j

trandam ,neces quz hactenos , ma-

m

gebat,fic ut tandem fübiradtá ex ocu-

UL

neac vefperi obíequia nnquam omit-

lisillà domo;ad fuz oftium confifte-.

jilin^

teret. Aliquot poft annos rediir Ro-

tet 5 clará intusluce colluftratus, quae

mam Juvenis, eímque quem priiis,

ipfi manifeftabat;non alceriu

us

Íe,quàm

o

RUP Segneri "&]. Chr;]i. Infir T om 1H,

d $st

- quh x

4

í

-

N

s

T al

j

N

-

goä DISCURSUS TR!GESIMUS

ägAäT—ï*ïä- QUANTUM —Ncg;

munera , non preces funt aut jejunia ;

gaagnee fuze Doming manu, adjuvan-

M

tis in tempore opportuno , prafenti

nec enim vel cum gratia eliciunturs

bia

fuifíe periculo ereptum. , Hoc ex e-

vel ad gratiam preeparant,imó fempet

f0l

ab ea alienaatlongiüs,cüm eo fine fint

ting

ven illud in primis difcamus , quod

aliud quarentibus fe offert , quantó

fa&a, utin peccatis impune liceag

in

perdurare, - De — horum. uno ali»

Rioy

eatiffima hzec Mater . libentiüs vim

ac potenriam fuam adhibeat ad nos ab

quo cim Virgo eadem $. Brigittselo-

dit:

querecar,noftisne , quid dixerit ? Hie,

Ro

oczafionibus pereundi eripiendos ac

ayeitendos , quàm ad nos in illis, fi

ajebat , dum mihi. loquitur , crudiffie

prol

ma rufticitate fimul tergum obvettit

proprio arbitrio temeré in eas nos in-

Dei

Miles eft, qui przpofteré atmis fe ac«

nel

gefisrimus,fervandos ac protegendos:

deinde autem . illud in rem noftram

cingit; & in pugnam progreditur ,

hi

abjecto gladio vaginam tantüm pt&&«

Di

precipué colligamus, quantopere de-

Bderet ac cupiat in id operam iuam

x

ferens, Hia igitur ; fiquidem in

tj

luto illis fuo harere ratum fixtimque

Ti

conferre, ut emergant ex . fordibus

Peccatores;qui inillis inviti herent; &

eft, denantio, non inventuros eos d«

fs

pud hanc Matrem, quss prenfant ii*

ejus opem implorant , ut emerpgent,

i

Hujus claffis peccatorum jila íe Ma-

ferationesmiferationes 1nquam, quae

fii

e

trem vocat; i

isad S. Brigittam ver-

fais illos in fl»gitiis proregant, Nobili

(

f a Ri

bis. Erofum Mater omnium 'Pecca-

Italiz urbe;densá no&e cres Juvenes

Ciem

vel, €.

d'oYWm ; fe volentium emendare. . Fios

oberrabant;quó autemtünc irent,non

tibi

138.

ipfa reneré amar; ficus infirma mem-

eft neceffe me dicere , ipfi inrelligitis,

E

bira Medicus , ut fanec; & ut arifex

Lumen fecurin lucerná probé clate

nde

—

eá ferebant, quod. tamen nefcio quá

informes ac rudes truncos , ex quibus

di,

pulcherrimam ftatuam fingere cogi«

;atione extindtum eft. Circumfer

Wte

t

unus eorum ocolos, c&m procul afpie

sat, Hiergomaguó omnino fiducià,

tj

cit lampadem virginis Matris honori

ment,

fpenon dubis , ad hanc Matrem fefi-

:

Q

ante ejus imaginem alicubi accenfam,

qi

XIILE diverfo qua

ntum vultis pro«

Expectate , igitur ait fociis, dum il«

accetie

cbet Marer Sanctiffima illius infelicis

luc properem , & candelam

&il

& fordidi Peccatorum gregis. obfe-

dam denuo : redibo feftinus. — Redis

&ttar

quia, qui non cogitant peccata de-

it,(ed sbsque lumine ; cüm enim ed.

Dij

Áerere; qnin imó illis ipfis obfequiis

imaginem illam accurriffer, jámq; It*

deïlti

md liberiüs peccandum abuntur?

men ex lampade mutuari vellet, mo«

' [

mento extin&us ignis eft, & Ipem

L«5

Manus , oculi ; aures , & alia organa

l)enei

in cadavere, li Ariftoteli credimus ,

Juvenis delufit,

Revérrebatur j2

M!Müf

nec manus , riec oculi, nec autes veré

ad fnos ; cüm iterum ardentem jama

b

SN

fünt, fed nomen id squivocé parti-

padem obíervag, Accuftit & ipít

P

: .'!J!

gipiut. Sic obfequia , dona, preces,

denuo,utfüam luce lucernam nl

für

que

: äe*igma QQQ;um; n?n obfequia , non

'mfs; qug viam monfttet ducát

CRI

pet

E

N

NI

$PEI iN B. A^ PATROClNïO NGS POS?E REPONERE 507

1jjutit

per tenebras gemmas & no&is concu-

rum fohcuä & laboriosá culcuzä vafa

[iciuntuy

bie& flagiii mediati : fed irerum

domüs omnia im; lerént aquá , expe-

milempt

momento Mariana illa lampas ex-

Baréntque , dumDei FiliusMatris fuae

ephneint

tinguitur j sicque extíntta meliotem.

precibus motus, ómnem iftam aquim

um [

in Tuvenie animo !ucem accendit: ag-

in vinum mutet ;quia lireris prodi*

un d

novitenim errorem 3 feqz..e ; ut äCCnv

tum eft, & szmus fin&i quidem di-

Tritti lt

derat, fociis enarrará , meditari faci»

gito ; fimile prodigiumin NuptiisCa*

t h

noris poenirens, &ümum fuam reperit,

nz Galiles ad Matris Preces Filium 104"-2-

« eridit

pwbe jam edo&us , tam abundare

perpetráffe.

Non eít hoc fænecman,

s abvetti

Dei Matrem lumine , quo peccati te-

fed defipere.

Quis fic. arguentem

em t 4t

nebrz difcutiantur , quàm nuilum

docuit, prodigiofos eventus exemplo

ag

haber, ut peccantium ftudia foveat.

ipfieffe debere, quid ipfi fir expe-

amümpät

Dixi igitur paulà antà, non probiri

Gandum ?Fuit, cüm nonnemo te-

quidem 1

ejusmodi obíequia Deiparae ;fed pa-

ligionis ergó Lauretum profe&us lo-

» m

rüm dixi: nonrantü m non pmbar ,

culos invenit argento fartos , quod in

tbros eti !

fed nonnunquam odir etiam , cüm

itineris fumptus abunde (uffecit.

Án

venfant t

eam cogant, ut parciüis benignitatis

fapienter. aget , qui fimilis fortunae

dU4ffs 993

fuz, tam confuetze, támque ipfi dile-

fiducià fe committet itineri, nec de

i Nobl

&æ, effecta producat, ne illa in perni-

necceffariis quoquo modo fibi profpi-

ciem miferis cedant.

Nutrix ube-

ciec ? Si autem prudentüm nemo ex-

( WEW

mevem:ü*m

ribus la& plenis nihil cupit mzgis ,

ponit fe periculo in negotio ac re mo-

quàmut inveniat ;in quem derivet ;

menti utique non maximi , cur fit qui

fobc ( d

unde egré fert , cüm fruftrà lac exu-

fe dubitet committere difcrimini , ia

. dat.

$ic & Mater diviniffima dolen-

YT

