tepiditare fa. infolità ! Deo naufeam

ircumue

meti dChriftiano, qudm ab Infideli

provocant? Quid tu bic, aut quafi quis!f 22.x6*

ip p

a

commiffum , irauc omnis culpa no-

bic? Mirabiliseft hzc interrogatio ,

M Pflm;

ftra fit, iraloquendo , quifi fpecies.

quá unumquemque veftrüm alloqui-

ccando !

Sacrilegij, Quodfi itaeft;quomodo

tur; fivobisfafficir, nec homicid'o

initum

adauc dicereaudetis, celum eorum

aliquo, nec invidia, nec injuítitid ,

,K

"

etíam Chriftianortum commodo con-

nec adalterio inquinatos éffs, fed fi

ii

ditume(fe ; qui nolunt vivere, ut

de bonisoperibus non eftis folliciti ,

Chrifti cultores decet 2 Imó Sanc&tus

neque crebriüs Confiteri & Commu-

gt

j

Thomssconcludit , quodvis pecca:

hicare , nequeexplicationi verbi Def

Ó W]I,n '

tum Fideli & Infideli commune, qua-

frequenter intere(fe, nec familiam be-

l

1 W/a"

lecunque fuerit , five furtum , five

ne educare, neque alijs pietatis & cha-

funit 4

fornicatio; five odium, (raiodó paria

ritatis vacare operibus (tudetis 2944 t

i,

finteztera,feveriusinillo, quàm in

bic: Quises ru, quem in album bapti-

ll

Zzatoium.

Ji i

»

DISCEIRSUS QUINTUS -

X

m

; Vemm |

zatotum trelatum reperio * Esne tu

tandi- tempus. relinquunt,,

e(t, acaneas telis fuis nonirietire apes,.

Chriftianus? E:goex plsntisillis una

lius Deiab zterno In vine-

nec interficere; nihi lominus laberan-

qu

es, quamFi

o

am fuam translocare , füdore fuo. ir-

tesimpediunr, quo minus mel, dulce

qu

rorares & fanguine lno roboráre defti-

illud opus fuum ; conficiant, cujus

l

gratià productz funt, Vos à Deo per

pavit? At ubi fru&us , quos exfpe-

B

&at Dominus ?. Prerer frondes ninil

Baptifmum regenerari eftis,ut tale ela-

d

aliud video : Quf quis biz : vi

(itantur

boretismel, quod meníz Dei in ealo

dine 7

iaferri mereacur. . An non vidstis &

hi

Templa,fed mera ex :con(uetu

nimijsillis, quibus crepundia caduca

hk

auditur Miffa , fed quomodo? Vi-

vos obruuntc, occupationibus in mae

Pï

dentur quandoquealiqui hoc temene

j

do Sacrificio durante canibus faisin-

gnoillofalutis negotio , ad quod ut

Chriftíani vocati e(tis, vos. impediri?

quietiores,

impudentloresque ; irur ad

ne

&R*

amo

N

ad Gone

Viliffimz hs aranearum rela; quz u-

Vefperas, ad 5u

pplicatio

poris fallendi

nico moitis afflatu diffipabuntut, bsa-

ciones factas- ; fed tem

causa,

Hoc eft; non verum , fed lat-

tiffinum finem veflrum. bonis eperí-

eftlocum

busattíngendum vobis eripiunt. A-

Fï

vatum e(fe Chritianumihoc

[

liua impofterum vivendi. modum ine

occupare, nec fru&umtamen feite

ü

hoc eft non Fidelem fed quafi Fidelem

chosre oporrebit, — Olim candida il-

D

elfe, Quafr quis bic.

Annon pm*amx

la veftis, quárecensbaptizari indue-

Gloriofum fibi

bzntur Chriftiani, confervari folebat ,

(um vobis videtut 5

di, Carnis debel-

ut fi forré contingererhorum a

z

liquem

contemptoris Mun

latoris, & imitatoris Chiiti vendi-

in peïfecmione tormenris victum fi-

cate nomen, vità veró perperam a&á,

dem abnegate , in curpiffimaz expros

brationislignam oftendererar , & in

';ä

tàm fplen'dido nomini non F

efponde-

jllá vefte profctfionemà (e.Deofactam

Lþ

te, nonaliter quàm antiqua ille. pyra-

igne nomen mutrnaban-

legeret, ejurata

Queillarh poftea F.dei

mides,qua ab

Non dubito , quin fimile

tur,cüm tamen non .n-jiü

frigida effept

pudetet.

H

nidin morte nobis exprobrarurus

:

n

faxa ?

fit Diabolus; qui coram tri

bunaliDi-.

XIX. Evigila

feargb Chan;(ïïmi, ne-

inducite; faris elfe

vino compatiturus gloriofam Baptif-

quein animum

lé nfurpatam obji-

Chtiftiano,nihilimali agere. — Sepo-

migtratiam cam ma

cie, —Ajunt Jalisnam Apoftatam vi-

mite paulifper tot, &á diverfas nego-

&imarum magná copià ldolis lm-

f

tiorü trícas; laboriofas familie curas,

Ü

icita ínrer hominescommere

molatarum fanguine conatum fuiffe

tam impl

implo aufü. Baprifmum faum delete. ; ; .

cia ; qua licet quoad

fübftantiam non

Opus id erat fa&u impoflibile jchaza- ,. 63 7«

fint illicita;nihilominus numero oppti-

&erem enim Sacramenta illa, ut dixl, 444f

munt, nec debitz erga Chriftam oblí-

ii adeó

animz potentijsimprimunt, q'

gationi fatisfaciendi, autdecá cogi-

,—.inït*-,

&

r

L

73

DE SACRAMENTO BAPTISMI,

Veun

irïncieïaïäiüs- eft , ut nullá vi cceataecadi

facereillorum caus

à potuit, fitria hæc

ire i

libcun

queat. SedÓi unquam conawus hic

idola fupplici adotatione palám cole-

re decreviffet , qui esdem confta&ta

d dud

fortiretur effectum,dicerem profedtà,

H

ntíz Chri-

concu

*

care debuerat ? Hoc modo da-

t, aj

quibusdam perditz con(cie:

meliàs. dí-

mnati ifti loquentur , aut ;

Deo t

ftianisprofurururm ;fi'gnum illud ab a-

nimá eradere, quod damnstis alijseo-

cam , ipforumloco proptia Chriftiant

tne

t

i in ab

dem notatis incredibili erit confufto-

reprobi&:öü(æicmia 5xpmbrabitirä

bi.

queillu(trem, tantz petfe&ionis , &

vidi a

Infideles, alíjque miferi reprobi

pramij impreffum characterem qua-

à t

hoc figno carentes , ita damnaris ex-

*

*

|(ti &

itz

nz inftrumentum.

tobrant. Chriftianis

fiin fupplicij & poe

yus ii

convertet, — Quare,

Dilc&iffimi mei,

nominafuamuravére,ut fe. mortuos

| quoär Ó

noít:à intereft cam.

lu&uofum even-

peccacis fignificarent ; attamen multó

imPcäffi!

plura quám nos perpetravere. — iNo-

tum occupáre : dumtempus habemus,

z qu

mentalis Saücti & Sancz mutuati

renovemus profeiïionem noftram í-

f bü:

tezum toto cotde. , ficur in Baptifmo

fonr,non ut viram eorum imitarebDtur ,

jj t*

fecimus, Mundo,Carni & Diabolo re-

1nt,

u

fed plané diveríam ab ea viverent, Hic

frontem Ctuce fignatus fuit , ut publi-

nunciemus, denuo víram nomíne no-

jdumi

cus ejusdem effec defenforrejus tamen

ftto dignam inchoemus. Apud ple-

du i

rosqueKeligiofos In more pofitum eft,

usque ad mortem infenfifimus hoftis

qindüte

fait. - Hdtius ori fal impofitus faít ad

quocann

is femel folenníafua vota. &

i ïgïäbah

z

Hos & vos ,

ügnifi-cahdum,quä puudentià & fince-

profe(fionem reftautare.

niliqu

3

Chariffimi, ímitamini.

Díem vobís,

ritate liaguam fuam regere deberet ,

j&um V

aut Baptifml. fufcepti anniverfarium ;

(ed quid non ilafecit? Usque ia Cz-

i

lá ei habenaslaxavit ,adeó enormiter,

aut alium, qui vobis magis|placebit ,

ul

um

utnequidem conrumelijs in DEUM

feftivum feligite,quo,pro immenfo ad

Dgof&d

j

abüinerer. lllefacró Chiifmateinun-

Chiitti Fidem vocationis beneficio i«

cia!

&ü n

&us fuit, quafi Sacerdosalciffimi fatu-

terum gratiasagentes ,id, quod in Da-

y

p um

rus effet caltui. Divino confecratus ,

ptifmo Dso promififtis , confirmetis ,

j

inampliffimo hujus Munditemplo ;

faciliusque fatisfaciatis obligationt

illo tamen multo reverentiores füére

viftix , cujus merces erit caleftis

gl

olit

Turce, ,quï.temp!a faa & czremonias

illa heredítas , cujus olim in -

j

j/

nunquam tali cemetitate, quá ifte,pro-

Sacro fonte jus vobis col-

yp

j

(

fanaverunt, Hic Mundo,Carni & Sa-

latum efü,

AP:

j

j

n

j

thanz renqncigfff-, fed qfuïd"ampl:fus

yn

ï

|

P

li

u

fbl

L

d:! j

EORH

J

n

Jl J

ladi*

K2

MC

"

DISCURSUS SEXTUS,

v

BO5 356 03

2f

2

TX

:

j* T*

*X

IHIHINIAIMO dH M

filu

ääü:äsäww

d

E

f5C

DISCIIRS

indg

.XL |

i.

*i'l)g Sacramento Confirmationis,

quot

hu-

tüdi

l.

*

Z«

;

ft

in 'magnüa*-

tam & ad fraudem, Aii&;üahäoäg

; Oris e

hoc

J

ruüm inaugurafiene

dem manifcftis impugnavit perfecu.

Regum , non regíjs

]tioziib.äs,"fanguinem profüpdendo, a-

fnat

L)i

6

NS

4

folum illos decora-

liàs perfecutione teclá , (ed magisno-

d

dt

La

TA

p

4

re infignibus, fed e-

xia,ludibriis illam exponendo, Hunc

R

tiam armis premu-

t

modum à (tygio fuo magiftro didicit ,

näire.e

d ecce Chriftiani omnes Reges

qui, utbene monet S. Auguftinus,mo.

K

(

funt coronati ; Faredes vcgni, quod ve-

dó Leo,modo Serpens nomínatur,tam

- atob, a promifit Deus diligentibus fe, — Atque

dexué ntriusque imíratar naturam,

$^

ideó non fatis elt cantüm in dizínau-

Leo eft propter apertam sram , Setpensseas 16,

l

gurationis(qui eft dies Bapufmi illo-

eft.propter occnltas infrdias,

Quod ta-97

P

Il

€

L

.Et vis & fraus

Di

rum.) non /fatis eftínquam, tam for-

men fidem fuperac

in fumum abiére : generoíi etiam

r

mosá eos ftolà exornare, quà Agni Di-

vini Sanguíni dealbaiá induantur , fed

Chiifti milites grandí animoin Con.

u

d

neceffum eft in(üper, invi&a ipfis pro-

firmatione (s roborati , uttoque pug-

u

curare arma eodem Singuine prapa-

nz genere hoftem fcliciter profligave-

re, nectimorem in pectore , necpue

&

zatasid quod fubinde la Confirmatio-

Guilielm,

nisSacramento pera

gitur. Ture merito

dorem ia vultu. admittentes, — Aga-

li

mus deprimo.,

lt

Par?[ . de

Chriftianus bapizatus à celebri il!o

$atr.

pagnámque apefxtïm?

i

Pat.iüc'nGEPifcopoRegis cotonati no-

Priüsiiïfpäciamgs.

i

Co»f.c, Amineappellatus fuit. Rex w gon[ecra»

u

Mi f.

t "Ts funt,

AE

tione coranatus 1mo Ch riftiandsSacra-

;;uæþ: pughläm re&ä-

duntformidabilem, Hoftis ad confli-

N

mento Confirmationis mühítus Rex

gendum accincti ferocía ; arma, qui-

A

probé acmacus eft habitus &ex ad pra-

Ti

lmmgælmmä.

Hodie ergotanti mo-

bus concurritur , tempus, quo durat

[j,

menti vetitarem vifuri, duo confidera-

przlium, Jam vetó quod ad hoftes,

LÀ

bimus, Primó horrenda illaprelia ,

fuerant illi potentiffimi

*

inter quos

ia |

quibus ne czl«fti Regno potirentur. ,

(przecer plurimos alios magnos Princl-

hn

Bozs de

tentati fuereFideles.Secundó. illu(tres

pes) omnes fere Romani Imperato-

äïl;

res usque ad Conftantini tempora;nu-

$. Ecc(.

E

Y

quas.ätalibus*ïn(uhibus F;deles rep-or-

L

.

10. CO

tárunt , victorias,

mérati fünt

& poft hos magnfa quo-

IOfo

J

pea

lL.

juamvis Mun

dus'Diabolo af-

quelImperatorum,

Orientalium pars.

98

Ven,

veritati Rebellium. Sed intra decem

fociatus mille habeac nocendiatres ,

ü gc

omnes nlhilominus commodiffime ad

illas, quas Imperium Romanum Fidel

térpi

duo reducuntur capita : ad vim apet-

adhuc novelle movit, perfecutio

nfeS ,

lm

2X

iï(?a-

um

—

N

/

d

RAMENTO CONFIRMATIONIS.

7

i

,"'ä

ä&gms , attentiüsque aliquantifper

nas& bhumanas vioia&erünt lgges "

eas conlideremus, | San&us Joannes

quid fceleris tentare non fuerintau(i ,

unpoftquam confcenderant , eundem.

in Apocalypfi (uà fub monftri (chema-

i& , decem . habentis cornua , füpra

firmarent & confervarent ? Adhec

uodvis cornu decem coronas ,. forti-

(upremorum Capitum ftulta ifta per*

fuafio in reliqua membra, hec eft, o-

iqumdot

tudinem ejus defcribit. "Monftrum

hoc ut dixi, antíiquam Imperium Ro-

mnes Mundi Nationes transfundebae

f peïfew,

manum eft , quod decem cornibus , id

tut ? quz pattim. Domiínísfuis adus

ylendo,

] magäsne-

&f , decem Caíaribus , & coronis

landi pattim imitandi gratíà ( ut. ijs

decem in quovis cornu,id eft; pluribus

dem excoecata ecroribus) ubique ter«

xdo, Ht

fub cajusvisImperatorísgubernatione

rarum contraChriftianos ; accufatos ,

ro didid;

yftinusg

Regionibus , furià plusquam diaboli-

velut rebelles,feditiofos, & veneficos ,

cà Fidelesimpugnare coepit. — Neque

velut contta Gentem mortalium gene-

Ánaturyi

míiremini, me furíà plusquam diabo-

rinoxiam, & inimicamca

f

lo, ?ertatim

aE

licádixiffe ; quia ultra nativam eo-

infurgebant.

j, r

rundem ciudelitatem íuam infuper

IV, Tales.

fuerint ägg'teHof.cs t "

üodu

Diabolus illisinfundebats quibus fce-

maquoque illorum nunc confidere-

& fraus

mus,

leratis , cümtanquam Ducibus (uis u-

LÀ

Hec omníis generis cruciatus -

i eciam

terecur,continnisfurorem illorum fa-

fuére

*

Homines cemburere vivos, -

ia C

cibus promovit,adeó,ut infernalisifta

vivosinarená fepelite, feris obijcere

x p

tabies Chriftianorum magis accende-

dilaniandos , caudisequorumalliga-

rofligie

zeturfanguine, quám fopiretur. — In-

to$ ttahere , medios fecare,in pice co»

N

fuper illi ipfi potiüs Tyranni quàm

quere , affigere cruci.cacaftis membra

[*35. Agz'

Imperatores , fpecioíz pietatis pcz-

fuoloco movere,uncis usque ad vifce-

textu , Majoribus .qusfi hereditario

)ue-a'p?:ttam

ta difcerpere , mortuos vivis jungere,.

jure fibi:elicta , infett:s. Chriftianos

preter millenas alias inventiones ,

armís impetebant , utfuperftitiofam

quas, quicunque recte intuitus fuerit ,

Rellgionem (uam c:on»(e:vaïent.l Ma-

citra omne dubium agnofcer effe ope- —

isad (

1

ximé veró prztextus ille , quem Ra-

ra , quorum ideas Orcus adinvene-

at

r

tionem flatus vocant , rabiem illorum

tít,

inflammabart ; quádeluía illa mon-

s qu^

V. Affultustamen ífte, tam q,uäli-

»d üäh

[tta putabant, Fidem noftram ftabiliri

tate& inimicorum multitudine, quàm

4 m;i-

T

. non poffe , nec fundari , nifi fupraIm-

variecate & armorum fzvitie formida-

y

[ no

perij (ui ruinam , idolorum Romanis

bilis , trecentorum feré annorum fpa*

auferendo prote&ionem , quoram o-

cío contínua (erie In Regíonibus tunc

j Im Jl

!

n

)

€ ad tantam nominis gloriam fe per-

cognitis duravit : poft Conftantinum

POU;D

gt 1

veniffe falsó fibi petfüadebant, |Hi-

veró Imperatores Orlentis plurimi

ergoqui. millenis & domefticis, & ex-

harefiinfe&i , plusquam fexaginta an«

n

lp

j

"

terois fefeimplicantes bellis , utthro.

nis prolongátunt,

Nihil dicam de

jntt

bus I-

Anu

fii

num imperíalem con(cenderent , divi-

his ipfis noQtis;em;pbribus. qui

dolo*

jl

x

^8

DISCURSUS SEXTUS

V0

dololatre n Indijs , & Haietici non

ftantíà fuperatz fürere defierunt, - du

ial

iE

longé ab oculis noftris zquali contra

Anton.ïzus,cameüci in AGa , videns -

Jhdf

nos fütore fzvire perguat.

Der pän-

ingentem Fidelium mxmcmm mort -

illor

delt inatorum , mutatá fententià man- Enfeh. h

dite igitur , quàm terribilisfuerit hac

n

pugna , cuinulla unquam n hiltorijs

davit , utEufebij referthiftoria , ut 4 /^.— —

m

celebtata poterit comparari. Nihilo-

tandem cmdehrat:hacusqueexescuæ 6 I$

tsc

en

minus /in pagnatam ïonga ; tam ini-

Ems:mgonerecur. Ob parem invi-

placabili, zamqucob&zmt tam vali«

étorum animorum conftantiam pro-

m

dis in(tru&ta armis , ab hx,fï bus tanti

fcriptiones fuas revocavit Adrianus

Y03

nomipis & focietatis protracta , Clri-

Imperator, uti & Trajanusà Plino Bi-

qu

thiniz Procenfule certior factus de in-

if

fiani generofis ,& plusquam huria-

nis decertantes animis, vircuteque Sa-

genti atdore , .quo noftri qual & Triut-

f

cramenti Confirmationis roborati, vi-

phabundi turmatim mortí vaxam

lT

étores extitére,

W

Etquis hoc non.mi-

pïoc*dcbam.

"Et quod plus eft , Ma-

ratetur ? lInum qaoömrer alia pra-

ximinus Tyrannusomnium crüdeliffi»

lia

nrt

La

ibusobicem pomr Vi&oriz , non

imus, anim advertens Chriftíanos fem-

eft minmumloci , & fitüs incommo-

pet magiseffe infüperabiles , edi&um

D

dnrz $.

Quando. fcilicecé loco emi-

evulfavn, íc Chriftianis, quamvis pvfï

hi

nentioreab aggrefforibus in. planitie

tot- Czlarum edi&a & iunphrm án

fo

difpofita agmina duplicatis qua(i vi-

fententiá fuà ijeräux rent , generalero

Pl

ribusinvaduntut, inftar aquarum hor-

j

impertiti veniam, n.z.ïue €os imPQ&C?n

ribili Hrep!ru ab alpibus deorfam

rum clementiá prorecturum,

Et lixc erat Chriftia-

prcperantíum.

Vi. Defideratisne tetimonia ma-

norum: conditio *

non folüm etant

1

gisauthentica granæ , queinSacra-

fubd:ti (ed femper deprcfïï ,omnibus

mento CGF&[KF&* 0*]35 CO!:P*HUI ? At

facultatibus , officiis,& dignitatibus

quibus, mqum:s , argumentis indu-

PHV&U.

Fidei veró hoftes (emper e-

&us afferis ; antíquos Marzyrcs tan-

rant omnium porentiffimi ,

Ígpius e-

tam animi conftantiam potiüs ex hoc,

tlam. (uprem illoram Principes, Ni-

quám alijs heufiffe Sacramentis.

5 ,1-

hil om!nus in hac mirabili conditio-

ferté id probatur ex &ne

ob quem a

Chrífto fait inftirutum , exfarma&

num inequalitare Chriftiani perfecu-

torum fuorum enervárunt vires, & de-

materiá,

Sifpe&tetis mareriam. ea€x

nique fugitivos campo cedere cocge-

balfamo & oleo míxta eü..quafecunu

lib, z. sp.tünt,

Azeterunt tortitorquentibus for-

düm faü&um Auguftinum fi fgmfica—

4 — — v

2

tiores,Inquit S Cyprianus de SS, Mar-

tur, tali un&tlone Chriftum ad luctam

p

ty*zbus , €9 pz/szmzte.r ac lantautes ungu-

cum Dzmone ineundam nos velledi-

.

as pulfata,ac lauiatamembra vicernnut.

fponere; 4deo Deu nos umxit,quialn- .

173

Neque hoc per auxefin ab ipfo didtum

Gatores. contra Diabelum fecit,-

O- 3'oun. ;

fuit. -

Plurime enim perfecutiones

leum gratiam Spiritüs Sancti indícat. ,

u -0 aC vl

balfamum

inví&áprofedó Chrlftianorum con-

cujus virtate vincimus :

ver

*

«

- pE SACRAMENTO CQFF;IRMATXOW-;

79

Inhoc Sacramezto datur pleuitudo SF' s. 5 :

vetó boni exempli fragraptiam , quod.

srurit; M

in alios redundar.. Bini hi liquores. ín

vitas Santli ad robur Späïäzæäa!s; Veiba p. q, 72.

(ünt S.'Thomz,

4Ar. 2 i*

i, t

ünum comimifcentur , quód cffeQus

XIT,

aid ergoinunoquoquenos. ^

um m

illoram-jam explicati nunquam dif-

Si Cormam confidere-

ftrüm fieci puzatis, quando hocSacra-

enta m

jungi po(äm.

iloris u

tis, tora ín verbis ab E

pifcopo prola-

mento roboramur?Id ípfum wobis

Qgeexetd

tisconfitit, — Sigue te ffgpo Crucis, G8

contingir , quod Apoftolisin caenacue

lo cong:iegatis , quando tanra cum

item inie

confirmo te Chrifmate [alutis in nomine

Patris E2 Fuli $9. Spirtius Santli, Hac

abundauá fupraillos Spiritüs San&us

mriam poo

ftiano

de(cendit.

ita. tamen ut hzc gratiz

t ddriani

wox, &ignoe te figno Crucis , Chii

z

ailiti- ticoni. teffecam bellicam

plenitudo immediesté à Chiifto colla-

j Pl

wquah

affignat, ut novetir, quo Duce militet;

ta fit 'Apoiïoh's.äbfoimä, quà pollet ,

us d

fcilicet Chrito JEfu . . llla voce Cez-

poteflate,eam per feabíqueSacramene

EuefrTn'um-

;;"gf' 010';]ïä€x

firmo te Chrifmaie falutis vobur fpiri-

to impertiendi: nobis veró mediante

Sacramento confertur. Árque ita.

tuale ad vitilitec pro-falute animz pu-

]m"gyï,fvfs

ditür ; & quod addi-

cieditote diem Confirmationis uníus-

"

eriddà

gnandum infun

cur ón zomiae Patris, C9 Fihj €$ Spíri-

cuj

usque. noftrüm effe — feliciffimum

janos It

diem Pentecoltes,di&émque,quo virtu.

ius Sanili, demoníkcat in hoc Sacra-

; edi&un

menro non ordiaaciam sïiquäm(ed

te. invincibili maniti fimus , quam per

miis pofï

fortitudinis. plenitudinem |.cónferri,

.

nos ipfos confequi non poffemus , fi

ypica

plenitudovoboris fpiritualis, . 1deoque

nemanquamindummcum ex fupte-

"

ecalett

ja nomine tocius San&i(fime Trinita-

mo Regis noftri veftiario nobis dona-

Lut, 244

osim

"

tiscoaceditur, quaficauíz immediae

ta f (fer.

Vst autem fedetein civita-

49«

u

ig;lquaiafunditur, | 3i deníque ft.

t£, quoAd

n[que .mduamirzä 7)är;gt; 6X

monia D*

alto,

- nem intueamini, clariff&imé id , quod

Mullam eft du-

Vil.

Atque ideo híc quafi pet

ggïn-Sacrï

dico, .cognoícetis,

ferri "

.,.

biam, velieDcumRegnoczlorum nos

tranfennam, qua fic inter. Baptifmi &

;

saxut

beare,fed non tanquam dono: vulc,ut

Confirmationis Sacramenta diffzten-

nu

U:

tia , advertite,

[ yrts t

illo tanquam generofi milites ftri&to

1n Baptifmo à pec-

Qu |

u jj

Cato originali'liberazi fumus;in Con-

ladio potiamur. Vez corenabitur ,ai-

,^

f [egiäz'mä certaverit, Deus agitno-

firmatione debilitas à.dido peccato

"i

fü

bifcum quemadmodum amanri(fimus

naturz reli&ta roboratur. InDiptifmo

g

ad vitam fpiritualem rena(clmur velut

eliquis Dominus , quí nihil unquam

jateln

XA

infantes, Innocentes quidem,íed de-

precipit, quin eoipfo cempore vires

li

J

i

ad exequendum neceffarias commu-

biles: ín Confirmatione ad adulto-

CAl

j

nicet: quarecüm velit, tit. víncamus

rum.robur pervenimus,

In Baptifmo

gd lüïhm

inalbum Chrifti militum relati (umus; : T» 3»

cum ip(o,neceffe fuic, ut faam quoque

fecum vincendi Spiritum tribuetet,

in Cogfitmatione ad puguam. armati? 1 $s

) por"

Wj,'"»

W

f

Quodin Sacramento Confirmationis,

fumus.: $i denique dici poffit, nosin

)

nditum

il

-Ba.p.t«iinjo gladium vaginag reco

/i

de quo nunc agimus ,. comingic.

accipe-—

"

T

j

q

$o

/DISCURSUS SEXTUS, .

accipere , eladium Spiritus; in Coa-

Gentilium more occlfarum öïgggïg(gg;

Wi

rmatione, poteftas & auxilium eva -

ratarum viétímarum exca rimari, cüm —

ginandi

concéditur, " Ihemiftocles

hn

hoc a&u certi quid enunciare. non

IX

Athenienfium Dux dicere folebat,

poffet,in terram proftratum exclamáf- —

fe Teutidem Cretenfium Ducem non

Íe: Imperator, profe&óeft inter nos-

pon[

guta

timete; licét enim ille appenfam la-

Chriftianus aliquisbalfamo inun&tus,.

men

teri oftentaret enfem, noa ideotamen

qui nosperturbar, & tamdiu pertur- -

[

generofo puguandi animo preditum,

baturuseft, donechinc ejíciatur,Qua-

Idipfum de Chriftiano, facro Confir-

T0n.

re fulianus, depofito Diademate,mox

mationis chrifmate non Inun&o, dici

in/medium fe contulit, gtavi i-ca;täqü;f-f'v

p

tün

potetit, Armaquidem oftender, fed

yoce: Prodeat, inquit, temerarius ille, -

animus & utendi dexteritasdeeft. Fis

cauí

qui etiam dijsnoftiis bellum indicere — .

dem lbebit, fed coram inimicis illam

[ib

aufus eft, Er ecce adeftquamprimüm —

ton

,profiteri. nonaudebit,

Propterea in

unus ex Xpræïoïrïäani's * .,te(þojn'cf,&ïqueg

Ti

fine Mundiomni, quá poterit,arte Án-

magnoanimo : Miles Chiiftilum, cu--

tichriftus impediet, ne hoc fe Sacra-

jusnomen omnés Tartari phalanges.

n

toj

fentomuniant Chriftiani, talémque

reformidant, — Audiens hoc Impera-

illius aftutia habebic fucceffam , ut

tef

tor étemplofepror/puit, rabiéque&e

jlijg

. $m w ( quemadmodum affitmar- fan&us

pédore plenus ad . Palatium . redivit.

Dom. 3. Vin

put

icentíus Ferrerius ) tantüm — bapii-

ldem fcribit Lactantius fepius Genti-

um

æoatf.

zati fidemabnegaturi fint, ubi é diver-

lium facrificulisevenife, Unde col-

j

"F. [*

wl

fo chrifmate facro roborati, magno il-

ligitur fanctiffimum — Chrifina. tam

Pimo 6,

b

1

lt

lam anímo furit defenfuri, Et de faGto

quoad finem inftitutionis,quàm quo-

1

A.

recenfet Eufebius Novatum Hazrefiare

dt

ad effz&us inde provenientes , foruffi-

cham, quód cum indignatione hoc

mameífetemperaturam, quá Fideles

fiti

Don

Sacramentum recu(árit, nonfolüm d

chalybe duriores redduntur,qui in Ba-

Dzmoníio obftffum, fed etiam eo fuif-

ptifmotantüm ferrei. effe&ti fueranr.

prac

MIT

fe correptum timore, ut abje&iffimá

In hunc fenfum refert S. Clemensà

tioty

paufillanimitate Sacezdotem fe effe ne-

Sancto Petroíe audiviffet Chri(tia- —

Wi

gárit, Et hgc caufa erat, quare vere-

num nunquam perfectum e(fe, donec. —

N

rés Chriftianitam folicité hoc. (e Sa-

fan&o Chrifmate roborecur. — ïd::ö*fïi Tb. 3«

D]i

cramento munierint ; experientiá e-

que fan&us Thomas docez ; hocSa- f 4: 7?-

?ïü 2

Qu

nim do&ietant, mirum quantum au-

cramento.n in antiquá lege nullam ^*

[en:

geri viresad fidem Chrifti. tuendam,

habuiffe figuram, quà reprafentaree

ul

maximümqueDiabolis rímorem incu-

tür,utr reli

ua habuére Sacramenta,

D

lütt

ti, San&us Prudentius Martyr teftis

Quia Confirmatio eíft. Sacramentum

oculatus fcribit, quód dum]uïianus

plezitudinisgratie: con fequenter : Bfïecj

*

fitey

P n

facrilegis operam dabat Sacrificijs , ad

ullum opus habere potuit, quod ei re«

Nequ

futuros belli & pacis eventus cogno-

fponderet, ubi nullum erat perfe&tum. gzg/,

.x :

f

ANon potuit babere aliquid refpoudensin / 1,

fcendos , Sacerdorem, cujus erat pro

,dmm.

'v(feri T

R,

!

8x

DE SACR-.AMENTQ CONFIRMATIONIS.

&f eVi(ce' !

res Animarum populum-ad jejuhiä.

atl Q

veteri Djfarbmla, quiía )zilbil, ad pe

$

X

;if?..

Gnm adduxit Lex.

aláque pietatis opera pramitenda

clare n

axdund

IX. Nonignoro, q

uöäm!hi r&'-.

adhortentur , utí ollm fiieri confueve-

- |necto

fponíurifitis; vos quidem etiam hoc

ta, — Pa[lorum exhortatione adjejunia

£$ alia pietatisopera.| fu[cipienda inti-

inundu,

Sacramento inauguratos effe, nec ta:

men ideo tam validos fen(iffe effe&us.

tentur, — Otendite mihi, qui ad fpiri-

lü [

Credo equidem, (ed quà de causá? an

tu lia hecarma induenda rali ratione

at Qu

Íspreparent , & ego reportatas quo^

t t

non ideo, quia histem poribus absque

prepatatione debitá ho Sacramen-

que Victorías facile oftendero.

vb i

tum accipitur ? Unde ficut omnes

. X. Hoc eft primum, quod ad obD.-

rl -

cauíz potius fecundüm difpofitiones

je&ionem veftram reddo refponíum,

n indicgrc

fabje&ioperantur, quám (ecundüm

Secundum efto, illam Spiritüs pleni-

:amgsämnu i

"innatam virtutem, ita & hoc Sacta-

tudinem d Chriftiano in Confirmatio-

(Qünä&iqü

mentam in plurimis mirabiles fuas o-

ne velut in radíce percepram elle j

(liiam, d

perationes non oftendit , quia difpofi.

quare effedtus illius , quífunt quafi

gt

tos non invenit,

Quidam in tam

fru&us, tunc non vídentur;ingruen-

oc It

t veró tentationis rempore appare-

teneráà erate confirmantur, ut non

hgt

fint capaces, nec quid faciant, Intelli-

bunt. Aaforré femper mirabile il-

i

p rtdil

gant; alijin pro

fe&tà jam atate acce-

lud robur, quod inditum erat Samfo-

jn o

. dunrt, fed utinam non in peccato mor-

Bis brach js;advertebatui?Tunc folüm

[ TM

^ tali! Soli divinz Gratizímpenetrabi-

agnofcebatur, quando occurrentes ín

vilma m

lem culpz nnbem interponendo, Un-

via fteraendi Leones, auc quando alio

um qe :

de none(t mirum.tali eclipfi natutam

quocunque modo pugnandum illl

t6$, FO[UIE'

jam pridem languidam non tantüm

erat, cum terrore,aut ftrage Philiftzo- 55». ;;

u Fa

non confortari, fed debilirari,culpásq,

rum,

1dem accidit in. cafa. noftro, s. p. Zi/p.

r- 34-4 fe&.

j quin

precedentes facrilegio infaper augeri.

Datá occafione Chriftianorum Chri

Saltem plerique (ine debità. prapara-

mate inun&orum forditudo probata

r 3.-:'0 nej

j& lul

Qu

tione, devotione aut etiam inftru&io-

certó , modó peccatisíuis non ponant

H Chib -

ne accedunt, non fatis intelligentes,

obítaculum, quia ficut in ipfa Sacra-

nec valorem, necfinem, nec altiffimos

menti receptione pofito obice nulla

l Cü»ley ('0»'.*?

í

Divinz hujus un&ionis effe&us, ad

confertur Gratía, ita fimiliter peccati

:

"

obfítaculum, Sacramenti exercitatio-

. quos participandos difponendi fuit-

T TLMT,

fent. — Catechifmus Romanus non

nem concomitans , omnem Grariz

p

lgt

1( 4

vult Fideles tam citó Sacro Chrifmate

conferendz cffz&um retardabit. Re-

é W(

u

inungi, at propter ztatem parüm ca-

movete peccatorum obices, & videbi-

$u

pacesfint: nectam tardé , ut negli-

tis , quos hec planta fru&us fit

j

p uné gentà illud parvi. fuiffe videantur.

produ&tura,

ANeque prapo[leva feflinatious neque dif-

XI. Optarem faltem,ut ex hucus-

fo!utä neglz;'gemzä. €$ cunclatioue utea-

pue di&ismajorem parentes concipes

,t crfcäwg'æïl

dum e[fe.

Infüper przcipit, ur Pafto-

runm

" "

rem!Zc!uqx,'ne» impofterum ipfo

p

.lij

M

i

R, PASegneri $A. Chriff, ln]ïrf Tarþ,(ll,

V

*

4 DfSCURSUS SEXT.US

$£

in- Baptifmo. homo Spirl.,tïiï S

anäoïä*

eï-aäi

hlij tanto deftituantur beneficio, $i

quafi templum — conlecierur, — Per

non effet aliud, an parum vobis vide-

D

E

ere, ne ali-

Baptifmum adificatur bomo in domum

buf

tur. perículo illos expon

fpiritualem: per Saccameninm tamen

quando abíque hoc 5a

cra

mento diem

- (ivlti

Confirmationis, quafi domus. gdificae

fuum obeant? om»ni"o

periculofam ef-

qum

ll.bo £. de

fet, fi ab hac vitá fime Confirm

atione má-

ta dedicarur in templum Spititus

Hici

San&i, Quare ficu; sdificare teme

feer$- 7«ovave sontingern. - Inquit

Haugo de

ia

€s 31

plum materiale, qualecu nque illudfit,

&

S. Vi&ore ? non quidem, quód ob

expolire adornare, ad. interiores pet-

hanccarentíam non Confirmati fiat

lt

tinecminiftros ; dedicare veró foli re«

— d

damnandi ( nifi ex contempru ne-

fervatur Epifcopo, ita &in. Templo

i

glexerint) fed quia Confirmati, & non

D

lr

fpiritualicontingit. Quódfi ita elf,

D

Confirmatiincxlis ita. d fe invicem

atcendite obíecro, an non imulcum re-

$. Th; 3. different, quemadmodum bicin tertis

hi,

ferai , nefilij ve(trinegligentiá veftr

P. 4* 77 adultiab infantibuss & propterhanc

:

caufam vult S, Thomas , etíam morti

unquam tam praclaris. pr&rogativis

d

4Y) 8. a

[]

deftiiuantur, — Tante vobiscurz eft;

vicinos, f fier! potefthocSacramento

ut illi perfedtum corporisnancifcan*

SA[MI 4

Til

muniri, ut perfe&ti refurganiChriftía-

ni ; Jdeo etiam morituvis hocSatramen -

tur robur, animz veró perfectlonem

Mi

negligitis, Ah quanta 1

llius adhuc

läide"h

tum dandum eft , ut inve[urretltone per-

fs

his temporibus eft n';cemtas

W

felliappareant. Acqueita : etfi Sacra-

ita fit,

mentum Confirmationis non fit. fim-

&t

W

neceffarium ad anime falu-

II,

b

pliciter

XII, Veniäam

us nunc ad

fecïtin-v

tem, a

d perfectionem tamen ralis fa-

P

däm pugnam Eccle(iz illatam , (ecun*

lutis neceffarium erit? a2 perfectionem

CW?F- f/

$, Tb. 3

3 (alutis. — Exinon reqniratur, ut quis

dàmque medio hoc Sacramentore-

Pq VE

ortatam Vidoriam. Advertrens Días

i.

f Chriftianus, requiritur camen , uc

(fimas ves

[

&, Jad 3

*

bolus perfecuriones atroci

Chriftianus Chrifto conformisefticia-

tur, qui non tantüm Gratiam , fed e-

lat pondera. horologijs fervire Chri-

ftianis, nonutea fiftantur, fed quali

tiam ejus plenítudinem accepit; ple-

gna mutavit,

e

YT gmn'æ.f

Chriftus à primo con-

animenturg modum pu

2;

depofitóque ferro , irri

fionibus uíus

ul

ceptionis

inttanti hanc habuit pleni-

brijs, qui pe*

tudinem,Chriftiani in

ipfo Confirma-

eft, ut fuffocaret oppro

€

narum acerbitate femper magís mu«-

tionis a&u illà locupletantur, Ec hac

[

h

eft cau(a, cur folus Epifcopus hoc Sa-

tiplicab

antur, gecminabanique, . Tta

Juliano Apoftatz infpl-

pto

cramentum, non veró fimplex Sacer-

que Dzmon

n

tavit, ut omillis czdibus, tanto numes

&

dos conferre poffit , cujus muneris eft

aliequin Baptifmum tanti mo

menti

ro eó uíque perpetratis, alij-s,-xChrjü;ia-:;

lis

Ratío

nosarmis oppugnaret, C

onremptibl«

Sacramentum adminiftrare.

in,tolg-

m

&. Th. 31 . ila, quia operis perf:&iofelifu

lesredderet,literis í nterdiceret,

P

:

9 ex-

qu

r

d. * premo refervatur attifi ci.Qqamumvis

rabilibus o?cs illorum enervan

acta.

Q

£s

—

8

. DÉ SAER,A'MEN.TO;;;,CON'F:-RMA'MOWQ

iiiSan&oï 5

virtati ftudeant , ut etiam illam fe lu«

eäa&iönibüs , tàm publicis reipulica

qu,

dibiiohaberi profiteantur, Et Arx

muneribus , quàm bellicis dignitati-

hzc adcó paulatim inexpugnabilis

T im

bus faceret inhabiles, ne ob externum

;b r

reddita eft,ut nec Predicatorum quae

divitiarum fplendorem ullius apud

s atl

exiftimacionis,

tientium cimear impetus, nec divinos

quemcunque forent

vereatur. impulfus & iofpirationes ;

Jm,.Spizitu:

Hacigitur ars pugnan

di, quapto ma--

ifbcact u

or, illa ipfa

neque aliquo alio graviore infaltu

xistacita , tanto pecículofi

»

geilludi

3

quia

expugnetur, litinam,que hic dico,

et , quz hodiedum durat

veta non effent ! fed non mentiot.

edora

licét Tyranni defierint , non tamen

vero ol

Meliüs cognofcetís ex caufis ordinis

m

áe(unc Derifores , perfidi illi , qui non

n Taj!

aliud agunt , quàm Fideles bene faci-

perturbati

, quas poffum adducere ,

quam perturb

ationem , Dzmon qui-

TT

entes rifüi exponere. — Non miremi-

TO

dem excitat, fed non nifi DEO fpe-

ni , talesirrifiones à me peifccutiones

pttri t

appellari , hocenim nomine jam pri-

ciali ex fine ita permirtente.

Mattb,

XIIL, JVeceffe eff ut. veniant [can-

1$. 7«

[?[Ogöml

dem illas infignivit Apoftolus , (cti-

yois u

dalajnquit Chriftus. — Neceffe eft in

bens,quomodo Ifmael períecutus fue»

fsnancid?

Galat ApitMaacum, — s qui fecundim carnem

via virtutis quandoque impingete.

Primam veró hujus neceffitatis caue

edronr

?5* — sarps faerat , per[equebatur eum , qui

[igs du

fecundim. Spiritam, | Scd quomodo

fam affignat Apoftolus, effe probatio"

I

0T.

nembonorum : oportet berefes effe ,

perfequebarur,càm Maac effet Domi-

lïu 199

u WQ

?

$

Petrfeque-

ut E$ quiprobati funt, mantfe[h fiant n

Epus

nus ,l(amel veró fervus

baturillum , utquidam exiftimant,

vobis, . Omnes gemmz , licet fpurie

partimopera pletatis ; quz in eo vide-

claro diefplendent ; intenebris non

micant , nifique nativo & proprio

um y ii

baritridendo , partim al/js rifui expo-

€orn, i*? nendo, Eece im pace amaritudo mea

pradice funt (plendore, Quare ficut

;cramenfo"'

'flzlcv

du

Gehy

amarizfima , dg-äi.s;icmp,or'ibus poteft

gemmarij ad explorandam gemarum

dicere Ecclefia , videns pace à tor-

virtutem qua :unt tenebras , ita Dxus

demas ]ï:

intenebris. derifionis & centemptüs

mentorum cruciatü conceísa,conrem-

