men nonpoffir, ut credat, etiam di-

fimz. Ipíam eriam ChríftumServa-

üUfuf

vinz gratiz augmentum Indulgentiis

torem contemprimhabetis , qui ut

n

peccata veftra ipfeculit, pecinde ac ü

refpondere , proprerea quód iítz. ad

p'u[i

datisfaciendum diving Juftitig. refe-

, ähaformgtga& vobis cedit Jusin fuos

jute

tantur, non autem ad gratiam prome-

cruciatus, uthistanquam vefltrisuta-

.gendam, Sed quisquis itafentic , an

mini: vos aürem tam non magni fa»

] w

citis iftum favorem , ut permutatio-

ignoratille , hom nem, cujusresfub

, n

bafta vxníerunt , i fübindeacquirat,

nem, quá altera quzítuofior effe non

hon;x-,

unde nomíina apud Creditorem ad aí-

poteft, negligatis. Tandem DEUM

m ,

ipfum honore tot títulis debitopriva-

fem ufqueexitemum deleat , multó

ljigte

jam chariorem gratiorémque Credl.

tis , dumparüm folicití fatisfacere in-

f

tori evadere, quàm effet , priufquam

Bni:æ.:;as Joftitiz , cui tam multa

debitis facerer fatis? Idem in te noffta

debeuis , inidvidemini incumbere .

jafïüü ,

s mutfi

evenit.Qui enim reddidit DEO, quid-

nequid feratíis moleftiz ; cüm inte:

quid debebar , hoc ipfo nominefit d-

&im tatio poftularet , ut adiüiquäm

r g

licharior: cüm perfe&a inter duosa-

celerzimé fatisfaciendum , opem , ac

iquidem

[a 09*

EtPi^ 9. rmicitia ( ( Ariftoteles recté (enfi: )

veluti ftipemjab omnibustotius Mun-

nunquam coalefcat , quamdiu unus

dicreaturis corrogaretis, quantamvís

u )

*

ii

alteri äuü,iziæ ticülotenerur

*

tamdiu

— fexcentz effent repul(e formidandz,

daus m

enim inzqualitas aliqua manet , quam

.Ha portó tadiones ac cauía ,anfimul

cum animorum perfedá concordià

( qui

*,jun&æ npn*.p:?ct'mov/-:bun.txvo's , Ut 4e

nemo non videt ftare haud poffe. Vi-

.guofcatis , quantum veftrá. intetfic

gauoti

igi; il

dete ergo pec (alutem veftram , quan-

non omittere ullam occafionem in-

tumbhác inertià tam illaudatá vobis

en p

du

du!gentiis poriundi , cüim vel(ingulz

noceatis,

Àd vobis debecent perfuadere? Civilí

d W

XX, [mo & illa

d-perþen-dite,p:v:;æ:-

. Joxe fani repuranturfetvi, qui oculis

u

terhac veftra damna , magnam vos — funtinzqualibus , dummodoea de-

j

formitas ineptos non reddatad defun-

OU

glotie czlefti injutiam facere , quam

tam nauci facitis , ut illiaccelerande

gendum fuis minifteriis, Egoveró

nolitis auferre obicem, guivos ejusà | i;orbumreputo- graviffimum , oculo

PWW

)

kl,

. poffeffione certó remorzbirur 5 qua-

.e(fepro his terrenis contemplandis

um

lkx

lis quidem eft ompisrestus penz.,

ingenti.pro Czleftium autem apfe-

0 M(i

i

&q , Valdeexiguo : cüm fieri nulla ra-

m

quant—um;unquc brevis , & fuo tem-

Qqg33

tione

il

"

igpus

gF

3io

DISCURSUS VIGESIMUS PRIMUS, -

tíone poffit, ut fidelinum DEI Servo-

d

nisab i.pfoüäi Fjlib exanilatls ,. qaz

rüm numerocomprehendantur, qui-

tanto intervallofuos cujafvis crucia-

tX

cunque caduca hzc commoda ocula-

tus faperanr fea & ipfejuogat, quae

g*?!

tiffimi difrernunr,in celeftibus au-

igl

cunque vult f&-??lida " A doqifts

&

tem nofcendis pcrpemä*ca-hgän?t.

expungendís nomiuibus obfuit auto

XXl, Nonneício,eorumaliquem ,

mixo, quoderar numeratum,aurum

?2

qui fingulare vírtutis perfedtiontsque

-

t

probatiffiinum adjunxiffe ? Sipornis

£

ftudium proftentur , reponere hic

viuealterias, hoc cftferendis inigne

&l

poffes valdé (e mirariea, quz tam fe-

íllo luf&tico ? quis tandem ille clt,

tió inculco: Veramenimelffe , quód

qui virtuti & ían&imonig confot-

parüm ipficuizr(it , Indulgeniiá poe-

mius judicet diu viva & ardentia

du

natum gaudere , fe tamenid majorum

habere nomína , quibus divinz ob-

promeritorum gratià facere , neque

&;-i'gemæ ju(täi:ïæ -» qu& Eoingä velo«

t

ignaviá& ineruá , fedperfe&tionis ,

ciüsliceret extinguere ? Aliret pla-

*

*

fuis abíoclutz numeris, amore adhoc

ne egendum.

quisquis enim ve-

ilï];sälfj-

Indulgentiis redimi pos:

ro in DEUM amorr fertor , fzepiffi-

nas , quas debet , quísquis peccavit :

meilla ingeminat : Dimittenobis de-

fe autem , qui inciméperaofcar. ad-

bitanofi*a ; nom miuas d.éita peza ,

miffacum àfe noxatum gravitatem &

quàm cpe , utfupremisab Ecclefiz

p

b

fecditatem: , cam nom abhorrere. ab

Senitubus mon femel dcfia wum cft.

il

ift.s fuppliciis , u aié&tiffimo potiüs

Eccur autem verba iffa amantes inge«

illa amplexuftríngat. — Sed quisquis

annanc ? utpetant àDeo veriam o-.

€sj'^ hocagirat(pirita & inffin&u, nove-

mníàm , quzcunque m'nüs gratos

3fad Y6. ri

de Indye,

t,fe re&to.faltem (i cesin fe fpe&etur,

e-

Dzo ficeteapta fünt : hoc malum , fi

2. $us

minimä"ag)i

e

pugnat enim ifte cum

averruncare non ftüdeient , profcdtó

l

re.in 3, enfistotius Eccleíre , &quaeminen-

illi hacperitione faperfcderent, — Ac-

(P.t.4o

ti virtute ac fap&itate homines ad-

cedit , quódprima inter vora DEI a-

Jifp 49. fruendum :a'ï*ïquiäusIäaduäg*'en'tiis íti-

micis femper fuerit,, ad DE; vultum-

3

i

ft£. $-* nera longiffima fummas inter mole-

costemplandum ^ quamprimüm ad-

*de

-

r2

ftias & incommoda emenfi funt, quin

d

Ü

'lstï'

mith — Owsan

o Uthiafo , €$ appare

'ngz4

tamen à quoquam eo nomine vitupe-

ante faciem Dei 9?

30modo igitur

L

reptat , fed' maximis poriüs laudibus

chari ipfis effe poffunt obices, qui DEI

extollantur, Quasro deindeexillo ,

contemplationem , hoceft, finisulti-

qui ita fententium ex numero eff ,

mi quietam polífeffionem , remoraü-

quibus tandem ipfé peenis expiare

tür ? Hecautem fiita fant , cavete, ne«

velit noxas d fe admiffas s Hujüfue , an

quis vos fpiritus mendex deludat,

alterius vite ? Sipesnis hujus vitz ,

Talem autem effe judico qacml'ibez T

3

quis randem impedímentoipfieft ,

qui cum Ecclefiz moribus & ufu pu-

gt non

quom;ägs lndulgenmls ; hoc eff , pee-

gnat, Quis tam hebes eft ,

'QQVCD;

Ll

l

s

á

*

o DE INDULGENTIIS,

s. D

letia

la(civis certé di&erljs, obturibus , ni-

Ms qüz

a& v/ett.a(t ,qa 1nto con atu nos Ecc

exciter, alliciat, impelat ad Indul-

G&ibus, de(ideriis. Echzec fcilicet e(b

3 i

tatio Indulgentijsporiundi? Hoc, &

it, que

gentíarum gratias procurandas ?. Quis

miferi, non eft contra&is (e exolgece

! Uqut

igitutearum curam omicrat falfo (ao-

Yüit ao

&imoniepretexu ? Relinquite hoc-

nomínbus, fednovisfe devincere:

matrim

pallioium: focordig iis , quos fuum

hoc eft, vim adhibere divinz Tuftitiz,

ftigus ad conatusram fandtos non ex-

utvibretfulmina, càm fe delufum

jpanit

citat, vobísillo nequaquam urendum

ejusmodi dehoneftamento doleat: &

Hm;ga':

eít. -

pro veceram nominum abolitíone, &

il

XXIL.

Ed equiäe&g- ——viäeor i

cutlote

pro injuriís (atisfactione , novz inju-

dumcun&osad Indulgentiarum ftu-

tiz accamulentur, Audite eventam. -

ao

ia d

dium, &laucrofiffimam pecmutatio-

:ragiwm,*-& ex €o prontüaciate, an ve- Frane,

nem inducere conatus (um: funcqui

-

" Brancats

oe w

tà ego commemorem. Neapoliza

£m Relas,

te&iffimé facefferent, fi cum ceteris ad

no inRegao, in fioibus Provinciz,

Mi p

Apnud

&aem hunc (an&iffimum non con-

quam Ca:ïïpunïfeliggnl dixere, mons

Outre-

enm v

venirent. Etquitandemifti? Pudet

e(t(olitarius, qui

nomenab £ccleíía , án

; lpl

meíillosnomiaare, Sunt, qui fem-

ineofita, Matríque Vi:gini dícata, Pe4.

n d

mutuarur, Mons Vir

pet adíar, cüm ptoponuntar Indul-

gins idcirco di-Chriff, «

p p

geutiz : (ed quid i&i propofitum ha-

&us. Hunc ad locum , ferijs Spiri- 1«f 26

b E.diit

bent? Non aliud fané , quàm ut

tüs Sancti adventul faceis ; ad ladul: D

n d

tantobeneficio utantur peffimé, &

gentiarumlucrum vicinis € pagis & *

a

DElLíram aon tam placeat , quám it-

oppidis accurrunt tàn müulti, uc

wenm t

zient, Feítaaliquilux incerta Ec-

numerum fex millium facilé confi-

nj p

clefia magnis cecemonijs ccanítgitur,

.Ciant. Annusegebatuc feculi noftri

u *f

& (upra ejus valvas appeuditar tabel-

undecimus, cüm pro annorum prio-

o p9

ja, his infignita literis: Zudwlgentia

rum more plurimieó Convenere,tam

u

Plenaria, €ó ommsnium peccatorum cos-

non pietatis, Deíque & Matris fao&i(-

uDb

donatie, — Crtederes harum . loco iftas

fimz colendz voluntate, ut multi non

gt

legi: Jndultum. pleuarium

, CHjUsvIS

vererencür magnam no&ispartem in«

Adeo lu-

yinit *j

eneris peccata admittendi.

terchoreas in lococonfecrato duc

ere,

cis illius fan&izate iníana plebs abu:i-

um

& pejoraetiam , ut eventus docebir,

n&dö 2"

tür,

Accurruntex omni laià. vicinia

perpetrare, fic at tantá morum licen-

!

( P

juvenes avmati, Puelle ad omnem

tià & impudencái

pfam adeó mifera-

vanitatem exculia: luditur; (altatur ,

,g,äaisultï'

tíonum Matrem, ibi cultam, ad íiram-

g

ducuntur feltive chorez , & tantüm

proritarent, — Media GQUidem noc&e

aM

;M

h

non ipíis in Camiterijs füupra. mor-

.

Virgo Beatiffima 1]

lum ín montrem

eauorum offa ducuntur

[

oriuntür ri«

calo delapfa

ax& d

geminas manu faces ge«

xz, rivaliumjurgía , edirur ingens

ftabat :

o

admoto autem ütriusque ma«

&T

Á

nüs minifterioad rabernam ; aliunde

animorum Pcrage;s,— fi non alijs .modis :

g

adven,

gp

jm.

*-—XM

1

j

—DXSCHRS-HS' VIGESIMES mmïös,;

adventantibus recipiendis (Iru&am,

udonem f&iïïmt* ipfäm'er.:'. & ficut. Fi-

H

fontico igne,totamunius cum dimí-

lius ejus mitiffimus in Templi fai

d

dia horz fpacio in cíneres redegit, can»

prophanatores flagro animadvertit, -

t ibi prafentium ftrage , ut. mille

eósquz Íade ejecit, ficillanon. tlsgris

quíingentis plures vel flamma abíum-

tantüm punicmanu fadar emenden-

píetit, velzedium ruipa opprefferit $

gI

tur, fed .auïdga-'ccsji&os'conilum.—i.—tïï-üïcg;iä

d

& nedubirare liceret ; fueritne bzc

dio, occidit.& qu»(i momento in ci-

jtati celi vindicta, aneventusfortui-

|

neresreducit ; nec illifüfficir, nc alte-

tus, ipfa Virgo Mater , dum (uis at-

rius vitz ignibus , quos ipfis pira'os

l

mata facibus in. montem defcendir,

novit, zrernüm luant fuum fcelus ,

quinque fe hominibus fpedtandam

vult ut hasfentiee hac in — vita occi-

obtulit,omniáque , qua narrata funr,

piant. Scio,vos tam atrocía ad de-

D

"

7

ä;

exequentem: quz quidem Perfona

lidta non progredi; il

li ramen ludi,

ftragi fuperftites, jurste teftace. fünt,

con vivia, cho reg, & qu alía: indeco-

quz fuismet

oculis

ufürpácenr.

raanimo volvitis , au. vobis- dignus

Qy:a:qua'm- vel ab(que his. teftibus

ad Indulgentíatum lucra obtinenda

obícura mihi haudquaquam - foret

apparatus videntuc? [mó'audite quod

tamfunefti incendij caufa. Solum

Romanoio Concilio, moderante il

illud dícam, quod facro hoc é locore-

lud Éugenio Pontifice , decretum eft.

E

*

T

verentia narrari nonp. vetatz reperros

ac defioitum.,

Definic autem Ponti-

824 fib

nimirum mortuorum ír congerie vi-

fex autlioritate omniunr Prafula

a »Egygen,

tos veftitu muliebri,& feminas virili $

qui facrum illum ad Coetum conveu

e

utprovida illa feparatio, quá illi ab

rant$quód omnes, quaco, quo. dice-

hisin tabetna fejungebantar, non fuf-

bam, modo, facruas hoc ad commere

ficeret ad deteftanda eorum . defideria

cium accedunt femine,S; eum minori-

& vota impedienda.

En quos ob fi-

nes Chriftiani accedanr loca Indul-

bus verevint ad Ecclefiam pecca Hs,cum

majorieus vevertuntur, Levia & mi-

gentis celebria ! Obfervate tamen

nora ejusmodi feminarum peccatg

& illud, quantum De*o, & quod con-

funt domefticz: eorum fntolerantiz ,

c

fequens eft, Matri Virgini , ac Beatis

garrulicates, clamores; cusm sminori-

Calitbus difpliceanr, ac improben-

bus veniunt: graviora earundem delí-

tur conventicula ifta, ín quibus tam

€a funt , qua obtutibuslafcivis , ve-

non fedatur Divinz Juftitiz ita, prio-

ftitu illecebrofo, afpectu inveri

ndo

::

ribus noxis deletiss ut aliz & aliz in-

admittunt, & alios ad —fï'mz'ï*ifa*-* dimíte

credibiliprafidentià perperrentár. Au

|

tenda pelficiunt t cum majoribusrewere

uípiam legiftis Mifericordie Matrem

tuitir,.— Quodautem exempli causá

Concilium — de

Ícelerum. vindi&am poftuláffe » Et

feminis pronun-

híc tamen non folüm illam poftulat,

UET

tiavit , de viris eriam proportione

eos

ä,äïüd:xat, lquæri't,xfcäd' ad ejusexecu-

quadäamf 'dïicifpoffei,- pro divería

rum

li tf;

l,

"

-

|DE INDULGENTIIS.

3

T

eum äb*nd'ilcï

^

re vultisdolorém , qulcotvefitum. *

pli ij

dam,

one , non eff smbigen-

:

noxarum con(cientiá vulneret : Frü- Baruch.

lt

XXIIL Seddemus , nih

il n ejus«

ftialdagitis : fnima enim , fi Pro- z. 28.

.Hagris

4

modi profanis convetiticulis culpz

phetz ccedimus, queriffis eff fuper

tndtte

gravioris contraht : num' tamen In-

magnitudine maliincedit curva €8. $u*

Áttte

dulgentias lucrariintenditls , annon 2

fi*ma;gi emva corpore , injïï'mäk (Pïïïi"

r

fimintis; domi voscontinete , neque

tu ; quzmutuo confenfu ponunt fu»

lts

[10f

alijseftote impedimento, qui facro'ifti

perbiam z undeinceffus, quem vide-

lucroinhíant. Siautem & ipfiIndul-

re e nonnunquam ín ljs , qüicamen

m

gentlam noxarum & posnatum pro-

dole ntesfe profitentur , indicio mihí

) Of

il

po(itam habetis , aniftum ad finem re-

€ft,doloris telum tam uon penetrá(fe

&é vosexiftimatisparatos , & idone-

cordis intima , utne primam quideus

) lul

os? Ad impetrandam plenam crími-

curem vulnerá(fe videatur, Exquam-

Bd

num veniam dolore ac dereffatione

quam eriam cordis fundum penetra-

digut

feriá peccatorum eft opus , & quidem

ret,anexiftimatis vosaltera parteime

yinendt

.omnium, five graviorailla fint , five

plere,quod Pontificiz literzjubenr 7

t gl

levia & quotidiana : nequeenim ,

Pontifex nunquam Indulgentiarum

t d

quá dolor fe non extendit, eà fepor-

beneficium illi pollicetut , qui Eccle-

«üme& h

rigit venia,neq;peera remitti. poteft ,

fíam quoquo modo accedit ; ut etiam

:ï'Pbmi'-;

-

-

culpá , u faprà dicebamus;non remif.

exerifolent , quos ad illam luftran-

dion;

54 , utindamnatis resapertiflime pa-

dam curíofitas invitat ?pollicetur£is ,

gtv

ter,qui femper paníiuntur, quia culpa

quidevoté vifitaverint, — Devoté aus

T (dit

eorom nünquam remirtitur,

Alteià

tem vifitare,c(tne hoc modo vi(itare',

wmmfi

aucem parte, fi dolor iffeanimum ve-

quo modo multi d faciuncSola illa ;

g m

firum occupáffernon difpicio , quo-

quá nom fe abflinent , garrulitas ,

(ati i

modo nonforas emícatent. ejus indi-

meritó fufpicionem mover , irriran

iM

cia, qualia effent modeftus totiuscor-

fortaffisillam vifitatlonem effe. Quld

poris habitus, oculorum abftinentia,

j peccm

Igiturerit, ridere , videre G videri ,

Jerntt

veftium decentia, filentium, & qfqï,' d«

amoribus indulgere, veftibus, locum

T

quid aliud cor contrítum fignificar,

facrüm dedecentibus, indul ?hioc pro»

]'dw dllri'

Leoetiam ,telo vulnevatus,jubam de-

fc&ó magiseft devotionem in ali jsex-

m

mittir , & pronísin folumoculis in-

tinguere,quáminíeexcitare : rebus

«

.cursus & marítus ingreditur , rugitu

igitur veftris ferió invíigilate, Nímis

fylvasimplens ; ut nemonon sgno«

img mk'

femper formidanda viíaeft rempeftas,

l'«þ;;;fi'dlï'[

fcat,gravi vulnere lefumeffe, & po-

quz vel benignis fideribus ortís tam

nere altos fpiritus, inter fenon d ffer-

j

nonfedatur, uretiam atrociüs fevlat;

qn

Pj, s. 1. Tubumihafli , fivut oulseratum,

Deftinata Indulgentijs dies ,. et mo-

] o[tfünf

iae

faperbum.. Ecvos canta elatione, tan«-

mentumillud propitium,quo Stella ,.

tofaltu , oculisits Infrenibusprode-

yelfä w

ju(ïi*:i*æä nofir

um

fj

'!-L-unal?- » Sólque ine;

E

fu-

| R. .P;Skgnäri's;.LQbfa/i;- Jnfir.Tom,.1l..

wvj

Hs

314 DISCU

RSUS VIGESIMUS . PRIMUS, DE INDULGENTIIS.

igitur,hauc DEI fnä!?;igenti:;fkfg,'ï: la-.

fupra Horlzont

emattolluotcaput, &

ä

de nobis benefico ia-

crymt:paj?zlemw : cüm ütiqueomhi«

jnter fe cercant,

fluxu juvandis

, opéque índigenti-

bus cordis noftri gemiribus fit digui(-

; *

fima, Etquíanon fufficit poftulere ,

bus ferendá.

Quare fi fub hoc i-

ararm

fedad obtinendas. neceífe eft etiam.

fum rempus magis furut prav

nofttarum propenfionum proce

lle ,

idoneum fe reddece ; Hwmiliemms il

Anim a z:o/ïi-a':; Humiliat antem & ab»

nec ulla malac z affulget (pes ,

qüi&

bimus , quàm

jicit fe , qui tanto fe bono,, perfectà o-

tandem miferi expecka

Ínfame naufragium ?

Sed procula no-

mnium nominum contra&orum con«

donaiione;indignum reputat , & hanc

bis fit fots tam adverfa : muremus no-

(uam indignitatem vetà ,. non fpiritüs

ftra(tadia, & decernamus, fic pren-

tantüm , fed & corporis humiliacione

fate Indalgentias,ficut prenfari re ipfa

f

profitetur. 1Hu;mh"a'tx'ox & abjeGtio

oftulant,

—XXIV. Sípotrótatio

nem & nor-

(ui exteriorinterioris igaum eft, imó

mam intells'gäre cupimus ;

quà DOS

non raró etiam caufa. - U: enim Bal-

e(Te,

famum,quo vulnus foris inungitur, ad

oporteat in te

m tantam Íntentos

difcramuseam ex pru

dentis Tudithz

interiora virtute fua. & vi effz&rice

verbis, fingularem fignif

cantibus pie-

petetrat (ic humiliatio , quz extímo

corporiadh. betur , ad intima usque

3(449 8,

tatem : Indulge

ntiam ipfiu

$ fufis lacrt-

€4 bumiliemu dli azi-

fpiritüs percingit perfuadécque , nefe-

sis poffulemus ;

feefferat & extollat.— His igiturfen-

más noflras [ndulgentiz ift

z thefaurus

fisintimé imbutos deinceps accedere

funt locupleti

Hïmus;ut'omnes nórunt,

& benignitas DEO

opottet Ecclefias, ad potiundum che-

Sunt munificentia

digna, dum momento unico, hon cui-

(auto, tantis laboribus,tantis z rumnis

péomnis,

à Chrifto comparato, & fingulari cle-

atantüm ; fed & pona pla

mentiáRomano à Pontifice nobis a-

fiquidemil

la fint plenarig , aboletur,

nitüsex peccato remanet,

»erto , urtam nullo negotio , totque

nihilque pe

adjun&is favoribus , illins participes

Hanc aute

m beneficentiam an &-

dentimmä exe

reddi poffimus. — Sit igitur. hisinoce

uum non eft à DEO at

cafionibus veftitusdecens, oculi mo-

b

fi illead nosacce

dit proprüs ,

petïaan,

defti,lingua taciturna, & cotus corpo-

ut ipfemetla

queos noftrosfolvar, pat

rís habitusac conformatío,, qualis ree

non eft , nosi

llí prodire obviam fpiri-

tu contrito ,

(upplici prece, & omni-

ümornat , fuarum noxarum gratíam

e

LÀ

3

implorantem

3

nihil autem faftüs ,

bus,qus noftrafunt

atque colidif-

fimislacrymis manum illam libera-

nihil contumacie exterior. homo fpi-«

ret , nec deli&ta non tam delean-

lem abluere,que tandem omnesrum-

tur , quàm mulripli-

It catenas quibusretinemur,quó mí-

centur.-

nüs uþg:ä ;n czlum evolemus? Hanc

*

DISCUR-

"d

31j

N

o 4 (o) d

M;u. |

st

at

* -

-

tomty

Wæ

?

;

fääääa

üipif

XX.

DISCURS5

*

iue,

'

&

danda[it Peccatorum 1

dentidem

-

T

relabentium Conditio

j

b

BM Q?)m formi

fi pluriniqlru';n

es

t

On aliorum facilé z

ullum alíad effe poffi,

"

1

T

"

Peccatorum conditionem .

. attenda-

COHQ'

grorumþeicre loco

i*

;

res funt, quàm €o-

mus;, P&ï

eít me attentíone non or«

liv

narià audiri,

'De quatuot etgo

hi

rum ,qui fib:jam re-

&

T

Qx(xxïxs

capitibus acturus , àprimo ordiot »-

N

E

XX

gsgg

* flituri priftiná ite-

rum

invaletudine

egrum pfum contemplor.

dudh

"

L]

LJ

gentan

ídque quatuor de cau-

l.

d,in

fis

Nam inprimis eger ipfe mí-

nim Di*

ad vim morbi

nus tüm hibet

pun d

j

LA

^

at alterá par-

Il; Navu&z-jmnnþ;igenu; ( San&tif- iij, 5, de

eohf.:&rice

frangendam virium

$

LÀ

fimi Przíulis Salviani vetba fa

nt )w.

te moibi vis augetur & crefcit

a

Remedia veíó minüs jam ipfa va-

eadem pene omues jugiter faciunt ,

fu-' 7f?! 2 fs

y u

lent

v

& tandem Medicus mali

fe fecilfe pl

Auguit, An:íquietiam ,

contumacià fef-

neíti cujus

dameventüs prognofticon

W ,ncf ,

äonginqujzatc &

plhort

fusanimo cadit.

Ut autem magna

interprecabantur ,

fi quandopomum

;cccder:

dulce denuo acerbum

teddebatur.

-e&*ïinzc.: corporis animique morbos

duottt

Hodie prodigía ífta,quiacreberrima ;

proportio. fic & inter eos, qui denuo

g

präfoxis*maïs

vi tentantur , non mi«

7

porró non mítamur ; tantus nimirum

rulgli av

nor ; 4€ proin

de non facile dicu

eotum eft numerus,qui vix dum & Íce«

$

lerum (uorum lecto ere&ti , m

oxíin il-

Ec [was j

eft,quanto fe pericu

loexponat,quám-

jum relabantur. Netamen tíimorem

jo, u

que malé (bi confulet , quisquis

atl

inoxis& animz morbis Sacerdotis

cuiquam nonneceffarium incutíam ,

duo relabentium genera diftinguere

: li o

fententiàliber , priorem mox ínva-

gailt

leadinem contrahit,

. Ne igitur

neceffecft, & cuinpam eorüm tam in-«

faufta ominer, diferté edicere,

Pri-

oluSEW

idem v«bis quoque accidat , conffi-

u

j

wl rei & . difcriminis gravítarem tam

rum.igitureorum genus eft, qui ca-

dunt

uidem , poftquam Confeffionis

u

v ;zi(&m

.vivis. quàm poffum , vobis colori-

bene

d

icio fürrexetant ,

fed caduut ra«

bus depingere ; quauaor illa, que pau-

lo

n ïpi

ló an:é dicebam capita, diligenter

riüs cadunt cum magno animi fenfu 8c

exprobratione; cadunt, fednon amit-

;dfk J

confider; ndo ; £grum inquam ipfum,

Motbum redeuntem , Remedia, at*

tunt ferium femper ftandi defiderium;

Pll-

Hosequidem ego diffeitatione hac

que Medicum,

Et quoníam negoti-

NES

[pepotiüs boná plee

um hoc tanti moinenti €f , qulgrig

mea non peto:

Ara

As

"u

j*

p

x

3 DISCURSUS VIGESIMEIS sicüNüs, Q;UAQ Fögam

P

*

.

nosillos effe jubea

nametfi,negari

farinz ounquam non fuá. febri Taba-

q

non poffit , q&in aliquz adhuc tene-

ráriüt, $. Gregorius Nazianz:nus

[

brz animos illorum occupent , non

alfecebac Juliánolmperatoriperperam

qu

tamen funt,nifi cenebre maturinz ,

tribui cognomen Apoftiue, propterea

W

quz fen(im rarefcunt, dum plena tan-

quódà fide deficere non potuetit, qué

"

dem lux affulgeat, Propofium igi-

conftecnuuquam credidiffe, — Ita igle

1l

tur mihi eff,agerehodiecimalio ge-

tuz inter relaplos, & deano Peccato-

.43.30

nere recidentium ; eorum nimirum ,

res numetati non debea: , qui Juftiríz

p

qui vix auditá Sacerdotis ,à noxis prz-

donum nunquam recuperaverant.

il

tetítis abfolventis,fententiá, nnllà fe-

Plarimüm fané refert, veritatem hanc

íg

cutá morum emendatione , priorem

quàm clariffung' perfpicete ; zquum

Q

mox ludumrepetunr , & nullo fenfu

pro:ndee(t , eama me (ic demonttra-

u

antiquis,& vix elutis fe fordibus de-

rí,utmanibus propé palpati poflit,

éí

nuo confpurcant * divinam opem ad

caufss ejus & cff;&a accurat? enume-

"

:

vitanda peccatanon implorant 5 Sa-

ran d-O..

l

:

j

[

L

cris Myfterijs crebriüs non ucuntur

2 Acgnc utab hísordíar , illud

*S;s þo?- :',

f

Inprímis pro cero habendum , nosin

occafiones pericull plenastam non fu-

4 658 arn

3

Sm;b

glunc.urin medías potiüis non minore,

omnium Sacramenrorum ufu, pretes

Ln

V1

'70:

quàmantea, temeritate feingerant. :

ftabilem illam & permanentem gra-

vetbo , tenebrz funtferorinz , gue

tiam , auxiliatrices quoque gratias,

(

paulatim in no&em denfiffimam de-

quas actuales appellamus,queque op-

DL

finunt. Hocautemhominum genus ,

portuno tempore dantur, accipere :

quod utinam rarum effet, dico condi-

harum autem propriume(t, novas vl-

tíoneac ftatu e(fc planà miferrimo , &

res & robur ad refiftendum tenraiio-

Ut

nullisfst lacrymis deplorando.

nibustribuere. Quocirca càm. tam

citó , támque nullà morá interpofitá

Íta fentiam,moveor primó, genete illo

Confeffionum,quibus fe coram Sacer-

rediturad antiquas miferías,argumen-

dotereos peragunt; quas quidemilli

to id equidem eft minimé vano , nul-

-S-o $9 « « n» -

fuis numeris abfolutas purant , ego

la ejusmodi auxilia Confeffionis be-

autem valdemetuo, ne multumadil-

neficio obtenta fuiffe , atque adeó

larum integritatem. & perfectionem

hanc ríté non fuiffe pera&am : ficut

£t — a--v-e— $

fivalidafüit (quod quidem nunc

ín

deli. Unde etiam magnopere da-

m

It

biushereo,annon, dum eos relapfos

controveríiam non vocabo ) informis $« T^v

£0

E

& recidivosappellamus , titulos illis

tamen , ut Scholz loquuntur , fuerit , 4* 7

.AY. d

h

& nomenclationem non promeritam

itaut Sacramentum quidem , fed non

W

tribuamus,

Qui enim relabi , qui

ejusfru&tus & cffecta percepta fint.

k

motbo Íterum tentari dicitur ,fuppo-

Erit ,qui exiftimet, tam facilem in an- $uarez.

nirurpriüsconvaluiffe , & aliquanto

tiquum ccenum lapfum argumem-oia $^

il

faltem tempotis intervallo bene ha-

1

potiüseffe debere, auxilia parümfor- 4 //f f:

d

[4

e

[2 -J'q

:

buiffc '

.cüm ;amcxïndn pauci hujus

tia , parüm POtän:ia fuiffe acccpts ;

io

-

p

z

DAN DA —;SIT PF CCA'&'-GRUM

RELABENIIUM CONDITIO E

1 iaiw-

quimomnino nulla. - Hicnt error-

Qaz mortuz. ex ovicule exuvijston«

n2:0

«em fuum dedoceatur , fcíatoportet ,

detur lana,fervari diu non potett , fed

[ptta

.quantumcunqueexiguam gtracz pere

deftitata calidis lllis 8c vivacibas fpi-

J

imanentis pa;r.ti.c.ufl am cum auxilio illo

titbus,quibus viget , quz ex viventi

llj

opportuno , cujus cadix eft fufficere

oviculademitur, confeítim con(uml-

Ireig.i-

ad vitandas omnesplanà & finguias

tur. Eàádem ex causá re&2affirma-

(Lt0«

Y,le.4. $

'noxasgraves, — Qusnatint eff ex DEO,

bimus has relabentium culpas naíci.

i

465 ;;-b:mtufed ge.mermio DElÍvon[ervat

Lana fünt morcua , vitaliillo & calenci

Jl

flum, Cajusreibzc e(Eratio 3. quód

defituta vigore., quo eorum animl

M

i gratià ftabilis À Charitate diltingui-

donantut , qui veré Confeffionis ope

;qu

tür, nanquamtamenillam non comí-

-reiviyifcum,':äowä-mqu.e vitam vivunts

n

témhabest. :- hujusautemproprium

& hinctamcitó eorum peccato. ab-

il

eft,Dgzux rebusomnino omnibus an»

ftinentía finem habet, — Quin & illud

eQuft8^

teponere; quod idem eft , ac nolle il-

accedit,quàd eifi o mnís gracía, quo-

lum quantocunque bono creato. per-

cunque citulo & nomine collata , (d

n müd wi

mutare, sa Angelicus, difertis ver-

habet,ut vires preítet ad qaaslibet

, lt

Thsmebisdocuit, 7Mzzima, inquit, sratía

graviores noxas vitandas , que ta-

034470.

l pïæ[ä ]

D 2 PEP-*

z

poteft vefiflere cuilibet concupti[centia ,

men Sacramenti. Poenitentie benefi--

* 'ä vitare omne peccatum anortale ,qæod

t g

cio confertur , prz quavis alía valeat

! granii

committitur iu transgre]ione mandato-

ad peccata deinceps non repetenda.

u

rumlegis: misima ezim cbaritas plàs

Cüàm enimid precípué hujus admi-

diligit Deum. quäm:cæpidita;»niäiäm :

p

randi Myfterij inftiutione fpedáric

ngvasd'

vi £j argenti.

Quicunque proinde

Dzus,ut peccatam deftruatur, ambi-

animus hocCharitatisdono diveseft ,

Aetrad

gerenon licet,quin: peculiati virtate

aüt nunquam amíttit DEUM , aut(

p ul

polleat, ad illud penicasenervandum ,

ejas peccando ja&uram facít , absque

atque idcirco (icut Baptifmi virtute

infgfpüüü

Un

acerbo fenfu nonfacit , dolétque ve-

peculiare auxilium accipimus , quo

argüm!

!

hementer , febonumtanti à fe zfti-

yanonüu

dignam Chrifiano homíine vitám or-

l

matumamififfe ; nequeenim , f1$.

ftoni

diamur 5 in Diviniffimo autem Éu-

Áa gku.&jiigc credimus,amittiturabsque

chatiftiz My(terio viribuserariz au-

i !

dolore, quod poffidebatur cum amo-

4f

] M

gemutrad proficiendü ;ita Pecnitentiz

- D

Unde meritó: prudens quisque

i

Ti

Sacramento auxilijs juvamur a

puitfi-

)

.«olligat ; Peccatoresillos , qui bibunt

mis tam ad virám ami(Tam

) )mi 9

Ániquitatem ficut. aquam , atqueadeó

recüperan .

--

dam,quàm ad recuperatam

porró non

if mhlïln

nullo refpe&u, nullo metu, nullo do-

amittendam, ím3 ad ma

)

jj

jores , quàm

lorís ullius fenfu , vix à noxis abíoluti,

quibusanté inftra&i

éeramus , víres

i

mox fimiles centrahunt , Confeffione

p

obcinenäasghinc Angelicus, Poenizem.

[!cmlna

i

illà faà ingratiam—cum* DEOhnontre:

pq 89

g

tiaquantum e[t de fe , babet virtutem 5

f.s2. 58

j

P

dijffe;jatqueadeó non Charitatis, cete»

veparandi defetlus ad pevfeilum , e4 e-

L

af

yl

,

tiam promovends in ulleriorem ffatips,

i

roquin tam efficacis , donum recepi(fe.

J l

Rr 2

Si

M

318

DISCURSUS VIGESIMUS SECUNDUS, QUAM FORMI-

voluntas nondum exuerat affectum

iif

Si quem proinde videre contigetit ,

quem tanta, quanra priüs.ad pecca n

ad illa.

Nc»n*zemo plm um atnünge

e

dumimpek!atprepenüo, tam facilé ,

rüz fpa:io fadisamoribus implicitus

p

IX

quàm anrea,voluptas irritet qwd cau-

vivit, & tamen femel faltem quotan-

L

nis,fub Pafchales ferías,animum noxis

den

fz eífe poteít,ob quam magni ejus Pe-

bus

nitentía eftimemr ?. Meriró fané ju-

exonerat. Quidaucem ?an ille , quo-

d

bet Apo(tolus, ut dilgenter attenda-

ties (acmm Atbitrum accedít, femper

animum penitüs avellit ab obje&o

p

Rer» V« mus, an noftca fit Dilethioffze fimulati-

1. Coró.

biü

ene,an Cbaritas non il a? qaanw eonm

peweram amato ? an averfams imulí«

hn

Ptæ&antws hocaurum eft, tantó fer-

ercul;m.uoicum vitz tam peldi:æm-

T

me folertiàs. adulteratur.

citamentum ? Nhi minüs -

amat

—

2

n r p

.Equ &em

Sancis Patribus folenne eft , ex,lode

enim eam tamobaoxie, qaam pnus *

n

id

te ut umbzatilem pamientam tam

Hinc perinde, acantea, üriteum foli-

-

Hocé onme-

q

yaríiam & mutabilem.

cítus metus, ne alteri ipfa animum &

rzoíuntSS, A&mbrofius, Ifsdorus, Ber-

amcr-maddeuat : hinein illam acer-

U

natdus, Hieronymus , Gregor'us.

&

be*mvehsrür nec ve:beubmfemger &

u

precereris S, Aoguftinus , cujus /fta

abftinet. cüm paula cmw(xus rivalem |

funt vcibs:

lïl(üe*üi

; füccurríc ejus indigentie; -

l

Qu: pettu: [mfm tundit £8

s10n &Orvigtt, pescata folidat , uon m!lz:

yuvat in lmbus & negotijs : fiSscrum-

£al

ld

jü&liï'P:J igitü

& haadqu quam

Oratorem audit, meurit , ne anteactz

apilirer aex 9

üüo de

c Con-

Q

viuz pador & poenitudo fubeat ; (ino« -

feffionibus :e

um hommc» ame

xasconfeffione eluit , optat, ne:ilam

D

bioimus ctuc

iam efficiant, ad

Sacerdesincreper, ne rerreat v

quid -

g

quod. cHica*ndæm ib ipfo DEO funt

multis ? trift us illi accuäfcremhr po(o

qu

ivftirate

*

o

cüm tamen non obfcucé

fecz, quàm fiaudire deberet, fe ab eá

üt

P q"gæ S; Thomas afferar : Graria Sacvamen-

certà de(erendum. Et bocfit verà ac

hi

Mg

W

1alis addit. fuper gratiam. communiter

finceré convem? Eft mentiti DEG

aliud nihil,

di&lam, quoddam dsvinum auxilium ad

dnnmici Domini: mentzäz Pf 105

fzat ei

Lupus cüm ín tenebrís pra» ,5

eti

w

eon[equendum Sacramenni finem.

IV, Eandem veritarem affirmant

de fuz inhiat , ficubi cefpiter, & ftre-

etiam hujufce mutabiliatis , & incon-

pitum excitet, incautum pedem ad-

flaniz caufæ.

Quid: enim, & vera

mordet, Crederet quis , itineris fü«

ï

E

dicereluber, facit,ut egros prior ins

fcepti eum pænitere ; fed aliter res

u

e

- valerudo occupet ? an:/non prlom

habets necenim releguruer Dec tde

pienäi prædamque devorandi defide-.

Pï

quzdam mal relí qwæ quz intimis

wfcenbus adheíerant ? . Que velia-

tium pon't : folüm dolet, quàód mi-

nx

supy lr

&

«J?ba 12' qkfä"

uv in morbis, vesidivos facere fo-

nüscurg adhibuerit ad pradas agen

lent.

t

on 1(pcrem nrenoftra caü-

das $ fed periculo feexpofuerit, ne -

íam itveniemus,

Reditar non rató

i&ibus malé mulctatus pfædam non

güeh, xe

-

lh

ad pricra delida perpetranda, quia

cugitam auferter, Enim veró perfua-

Wt

lia

2

M

: DANDA $IT pgchTOR.üM ;R.EI'.A,BE-NTIUAM- CORNDI;ILQ N m

fif&mum vobis volo non aliam [epe.

vino quoque coram tribuonali fieri id ,

ifdum

] 4DnQ

e(lz eorum , de quibus nobislermo ,

quod lex humana ilazuit ;ut nimirum.

Pafchalibus ferijs vinculis folvantur

npiiit

peenrentiam :

dum enim vel maxi

*

Rei , nifi camen certis quibusdam fli-

quut

mé angi ciuci

atique cb admiffa vi-

dentur , adhgc

vel imputis (uísamori-

gitijs aflueverint

- Diebus Pafcbalibus — Nemo

o ao

$. bicera

bus xftuant, ve

latdent vindi&z defi-

Carcerati hberantur ,uifi peccarefint af-

[

-de

t qe

Bd

lienz. cupiditate fli-

fueti,

Crediderim & ego ex hocre-

Eiíts

hp

derio, vel rel a

d

illove Ragitio hzre-

labi folitorum grege multos quidem .5,4,

objcdo

grantprout hoc,

bant impliciti.

Plerumque , Sancto

hoc tempore abfolvi,folvi autem ope -

il

Paflüf.'þ

ulitzr com-

pidó paucos.

Y

3

4

diïæ [f«

3 A

Gregorio tefte, maliitaiuu

N. Verüm,ur cum

þhujusmocïi (or-

NY

men, $Y

punguntur ad juflitiam, ficut plerumque

&onttentantar ad culpgm;quäbus verbis

tis homipibus quàm humanilfimé

nyi ,

agam ,(imülque rem demonflrem cla--

T

id innuit S. Do&or : quód haud fe-

"

cus,acSandi , cüm graves ad noxas

ï:üs

e

daboijs, Confeffiones eorum

gnimumd

*

e

Dzemonum iavitamentis impellun-

nullo vitio laborare

non idcírco

ilim t

non miferanda eft eorum conditio-:

gur, videntur (bi voluntate ipsà veti-

bur lgt

cüm fümmz plenum difficultatis ma-

MTRT

cis illis obje&is dele&ari , licét re ipsá

haudquaquam affeniiantur ; ita Pec-

neat emendandz vitenegotium, &,

ïndfgemiz;

catores dolere fibi videantur, cüm de-

