terasinter ut Rex émineat , atque ita

Wett:

5

una

Z

E

J

;TtoNxs

ftäþ;oäbsn'&ï). AD .CONFEssxONEM 'NECESSARIO.

I

x

: qnä ïpfä & fola p decem. miliibus

conjugïg-;&: cum videte, àn pari fafti-

Xl

dio :iejecturz ÍÜnt turpes amatores

v Nli

2, K, compustetur,ui ad RegemD videm di-

fuos ; q:o :llos nuncà fe repellcre vi-

r t

18.3. &um eft.Nórit proinde quiliber, Lege

dentur, Hoc non eft animum & cor

yendum f

divinam nonp«ti ejusmodiexemptio-

vacuarc,ut vas plenum aquáà, fed ut

dadenisee

nes:torius cordis ipfa eft domina 5

totum proinde fibi vindicar, ut ratio

faccum frumento plenum, .. Jubet ta-

injotidtt

poftulat ; fic ut fitu & diverfo parcem

men Dens,utfic effundas , qu& noxia

N

in illo funt;ucex vafe xqua effanditur.

aliquam labores fervare tibi , licéral-

sinceps qu.

teraim videaris non invitus dare,Ípem

EFffunde ficnt aquam cor tunm ante con. 1 h,a.

EC

Ofza 1oÁ. lutis nullim habeas fuper. — .Dévi-

etlum Domini. INim qui frumen- 19.

liquod n

Q m tf cor corumi uunc anteribunt.

tum effundit é facco, fperare po:eft,

gt !

'X. Sicut porro Propofirum ita la-

quod denuo implere illuim eodem fru-

, lücumi

t& patere deber, ut peccatum omne

niento poffit,

Araquz e vafe in ter-

s d

procul ho»beat , ita neceffe eft, ut fa-

ram effufe denuocolligendz fpes eft

npslicto

naüjla: adum eft de illa, Equidem

g^m hancà culpis imperet omni in e-

ugdl IbB!IW'

veniu.quocuaque rerum ftatu , loco

non parüm hoc quoq; ex capite mul-

:[d&[ii Abm j

Quocunque àc fempore,

Eft, qui fe

tis peccatoribus metuo, quorum fi in-

tira pervidereconceffum effet, appa-

accufans dicat: 57 alimf quism;sza]ugflaoc

fogiat i

illadve mibi imperaret , enimvero nom

reret enimveró larere ibi tacitam vo-

, $ia

obtemperar em, fed cum berns imperat,

luntatem redeundi, poít Sacros & fe-

s Ril

quid agam ? hevis neceffe fl cervicem

ftos Myfteriis Religionis noftra dies;

DL

ubdere,Cy obedire.

Qvid'ergo ? an

ad ludum priftinum, & fylvam anti-

|Ut fübntt

Deus,Dominusac herus ruiis noneft; -

quam; & onerandi denuo finum quis-

0f menti

an non eít Dominus Dominorum o-

quiliis, quasabjecerant. Peffgmam a- if L.

gt

mnium? V.de , quisquis es, nccenim

liquos peperére,rmr [5 alios in utero ge- 6.bift,

l

71l

0,8

D

(

tibi Confelfio prodeft quidpam : &

vüntac fuperfaetant. An non faten. 6« 33:

An o

'

fic abi forté in aliquem incideris, qui

dum , t:les effz aliquorom. Confeibo-

tamen verbis ce abfolvat;certus efto,fi.

nes?Subipfumillud tempus , quo ve-

T

: "ia

S. Cyprisno fides, quód ram non pro-

lüti pariunc deli&a aliqua prius ad-

r

ht cibi quidquam , uteriam plorimum

mifla;de aliis fubinde admitrendis co*

1

noceat, Hocmon eff cuvare , fed f ve-

gitant, & dum cor eorum patit; alium

(

y"

vum dicere volamuäï,e/f occidere, Nec

jatn feerum irerum geritinutero; — Id

ii i

l

j

"

L*G

diípar illorum eft r:tio, quibus fixum

autem inde nafcitur, quod ferme cul-

TR

eft.centsnti nunc quidem forriter ob-

l iï!tb

pà» non ut culpa eft; horrori fit; fed

QUE

niti,íed in omnefutirum tempus hoc

fru&us tantüim culpa timeantur, qui

/] ern

j

(Wa

Ui

voluntatis decrerum fe non extendit..

nop parüm noxii previdentur, Multi

"LU

"h

Hocex generefunt miferz illae , quze

L

proin nullo bono fuo confitentur , &

ii

m.nus porro dare folicitanti abpuunr,

dum videntur fibi animum ab omni

(4

j

U

fed eo fine, ne fu. s fpes. quas habenr,

prorfus labe purgaffe, ne primas qui-

n

il

(h

Generatioqua

ff

avcitant, Sed üf;ite, juxvïgarn:ur: ille

dem fo;des eluezunt.

li

fhi

cg[, [

j

:94. DISCURSUS DECIMUIS Qi;mäms*,*næ mgNDATäefqise |

fibi muuda videtur, " tameunon eff lo-

Divini, quàm iftud poífs effc argu-

À

qheos

"Prov.

referat

"tà àfordibus fs. Nec temeré Genera-

mentum. Quiad vulnerandum

*s

30 lZo

tionis voce hic Deus utitur: ea. enim

ftem üion dibiraret ebilanrem f

Tàm v

indicsre vult , non unum alcenimve,

£

]

unicum gladio trausfodere , ne

(0mp

& riró àdmodam tales teperiti ; fed

recté dicerecur efficaciter velle mor-

t ide

plures effe , quàm vos opinemini,

tem inimici Huic igimr Divini

— Juer, :

qui ideo hec mea monita, ug nimis

edii virtutiac efficacize veftram con-

E. nql 2. :gcæm

anxié relipiofa ac rigida, parvi facitis;

ferte fcelerum poenitentiam , vefira

punda

cüavtamen fint ex iis , qux vobis non

decreta , & tum quid de ecmm,PW

obfegi

utilia tantüm fed planà neceffaria

fecdione virtutéque fentiatis , edi-

p*

tem,prc

al

effe, praeterquam ulla alia; plus fatis

cite, Heu qux virtus ! Profedà

0

3

Confeífiones nonpulloram Indicis

tiüm r

lcio.

E

j

illis arboribus perfimiles funt, que ^^^^

famte

XIL. Quantnm autem in hoc ve-

- foliistamlatis , cámque firmis fuper-

fom,

ftro de meis. documentis fenfu ac ju-

biunt, ut chatta inftar fcribendis li*

DUTNN

dicioà vero abérretis, haud pauló nta-

teris deferviant,fru&um interim pro-

niolun

nifeftiüs patebit , fi tertize etiam , de

ferant omnino nollum.

Volunt ni.

L

nolunt

qua inido di&um eít, condirionis

mirum aliqui vitz errata idenzidem

planii

i

:

emores , cum eá propofitum ve-

- corrigere, ré ipsá plané nunquam cor-

liil

fttum contuleritis ; tum enim appa-

rigunt. Si emendarent fe faltem zantil-

tetticila

zebir, qnàm multum illi defic.

Eft

lum, & tumadífacrum tribunal redi-

ATV

autem tertia Divini odii przerogativa;

rent; parcus quidem & velur extortus

progoti

quo peccatum abominarut, virtus

is fructus foret, forer tsmen aliquis,

Wi vel

ejus potenri(ima , quá illud re ip:á

Hac dolendnm, quod alind in oculos

. ttetüm

in C&lo, Terrá,Inferno etiam,quin &

& fenfus non incurrat , nifi pulcherri-

(y, femg

in Filio fuo Unigenito perfequitur,

ma promifforum,;& officioforum ver-

M

n

ciim tamen bic peccati habere in fe

borum folia; femper tamen infccun-

*

- il

potuetir nihil; preter fpecicm & fimi-

da,' Nemo nefcit, illos ad Nuptias E- p,; i

4(4.

Efigum

[

itudinem.,

Sed vel hoc fatis erat,

4

vangelicas invitatos variis ablenriam . g,

AVT

Eít cerrum quoddam generoforum

fuam pratextibss purgare conatos.

Tch

Canum genus , qui Antipathià occul.

Primus fe villam emifle, ajebar, quam

AU j

tà,non vivas rantüm Beflias difcer--

videre neceífe fit ; alter fe juga boum

Thoyen

punt, fed in pelleseriam earum fzvi-

quinque emiffe ,quos oporteat proba-

TIng

unt. SicJuftitia Divina tam acerbe

re;tertius cereris animofior, uxorem

iilfe

innofirum Redemptorem amantiffi-

À fe du&am , eáque causá venire non

Xfl&m [

moum defzviit , etü peccati vel umbra

poffe.

Iza narrat S, Lucas,nobísque

'mpemv

iamunis effzc, taucüim quia Peccato-

indicat ; quenam illa fint , qui ferme

€nec.

ris indatus exavias vadem fe grendis

praetexere mortales folenr,quó iminüs

Haud e.

Celefi

illis debiri conftitaerat.

divinis Legibus & infpirationibus eb-

quäcuf]

m S M:t-

quidal videtur majus efficaciee odii

temperent, Aliam xgtione

ubk&as

-

á ;hæqc

i

ii

1

j $n

--

- D

|

TIONI

ON

'pää

OP

OsITO Ab**C'o'NFE-Qs;eNEM NECESSAR

Io. iäþg

"

i

thaéus fecarus eft, qui cüm eandem.

que fibi immobilis conftat , rapit poft

p

referat parabolam , omnium tamen

Íe Memoriam , Intelle&um , Irafcibi-

tanzäm

TM

.lem , Concepifcibilem , reliquasque

tam varias excufationes pauciffimia

dere , n

complexus,afferit , eos quinon vené-

vires &c faculrates inferiores,ac fubje-

et velie

&as, pliné omnes,efficítque,ur, quod

re;ideo non venifle, quód nollent ve-

gt D

juber ipfs , cam fide exequantur. Ubi

Matib, üe: G molebant venire. . Ut inrelli-

velttini

'22. 2 "I

geremus,quidquid tandem ad fe pur-

proinde non eft. cernere hanc obedi-

ntiam , Y

entiam,hanc executionem, argumen-

.gindos afferanr, qui Divinis juffis non

& eomim y

obfequuntur,tentariones, imbecillita-

to eft ,feriumetiam volunratis decre-

/

L

cum abeffe. ZVon utiqde plesa imperat:

C;ä;zfej]f

entiats t

tem,pmclivitatcm,egcüa:em, focios,

x ! Proi

affaetudinem ; Deum ramen,animio-

ideo non efl,quod. imperat z xe&té affit- 1.8..9.

;

mabocum S, Auguftine, — Loquitur

um f M.

rüm arbitrum;cun&tas has caufas ad u-

M

"

!

nam tevocare, atque hanc non efíe a-

voluntas tua, fed pleno orenon loqui-

iïes fum, q

e fs u

liam , quàmá quàd nolint. ZV/eban ve-

tur:vocem denies & labra pixpe-

nire.Non emendantur ,quia emendari

diunt : ideó facultates ceterz. immo-

fcibeadi!

»interim p

nolunt ; non deferunt. popinas, quia.

tz hzrent ; nec obtempersnt, — Serió

nolunt deferere ; non abflinent blaf-

impeta, loquere. voce aliá, difiinctà-

Volunt

phemiis & execrationibus , quia no-

que;& cunc cognoíces , quid inter vo-

p iderriót

ün 1f £0

lunz abftinere;non ejiciunr domo me-

luntatem & voluntatem interfit, — .57

retriculas;quia nólunt ejicere : vetbo,

plena effetymon imperavet ut. eJfet , quia

N

decft ipfis voluntasferia;feu decretum

jam effet,

«

xibuyd d

propofitiimque efficax, & non habent,

XII, In ce

lebi illà utbis Often- Pezez;

velu st

nifi velleitatem,quam dicunt ; fen de-

dine obfidione militum nonnemo 4* 4ízz,

um d

affuetudine 47v.p.3

ligina

crecum imbecillum; & ad cujusvis au«.

pefmà blasphemandi

rze motrum ac fibilum mutabile: Pzlt :

eó dedu&us erat , ut palàm profitere- ^; 17.

gt Prev.

( non vnlt piger. Haud aliter,ac quee

tur, non pofleíe à tam pravo ufu de-

um 33«4. -

infüblimium zdificiorum cacuminé

fiftere.

Cüm autem fubinde gravt

eriguntur bractez , aut qnos appel-

preffusinopià, vite fubfidiis defti-

NI

lant, Tritones , qui. venzo quolibet

turus;tnaléque re&us , ftipem à Sacer-

vgail

TE

n

nünchoc, nunc illud vertuotur. in

ote qaopiam rogaret , hoc accepit

i

latus,loco tamen fuo nunquam di-

refponfi, - Si tantum ribi eft animi,

)

if

moventuüur,

At animus conílans &

utfequi me unius horz fpatio velis,&

4

:tf |

firmus quid per Deum non poreft?

omni intereá temporis abflinere blas-

OW

W.-

nzille vitàm corrigendi rstionem ac -

phemiá,en aureum, quem à me acci-

j

viam facilé invenir,

Q.em'dmnqm

pies, nummum ; & cum dicto, num-

^ VQDI[EP

irapevavit fibi animu: , ubtinuit , tefte

W

mum oftentat , abitque, Sequitur

Senecà. Voluntas noftra fupremo

miles,aure illÀ tr2&us illecebra.

At

j

Cxleftium orbium non abfimilis eft ;

n quæ

qu

Sacerdos deftinatoconfilio per media

[,qiio

quacunque rapiruz,eà fecum fphzeras ^

caftra viam legit , & nuimum auieum

j

| omb

fubje&as trahit, Sic & . voluntas,

manu ere&a przferens, obit. fing

m

g

B

s

p

.RTP. Segneri $J. Chrif, Jn/lr,Tam,sz

394

DISCURSUS. DECIMUS QUAR'TUS, DÉ EMENDATIONIS

militum contubernia , locáque maxi.

bilibus & imbecillis , quàm p!enum

tim

eft Cxlum decreris fortibus & incon-

mé militum ccetu freqaentis , poné

tut

fequente,quem dixi,milite: quem ut

Cumi*-

Primum igirur volunradis e-

:

did

alii videbant , ita vel excipiebant fan-

jusmodi efficacis digoofcendze fienum

allo

qmis, vel dictiis l;sceffebant.

Quis

eítfiilla ab omni abfoluts ht candr-

ob

Crederet : Miles ita ign ;ominiosé fuís

tione,prorsüsqueà nullá pendeat, Ac-

cedit tribunsl facmm femina haud

&

àcommilitionibus, qui probé homi-

[en

nem noveranr,habitus ,

ftimulabatut

fané cafta : interrogac Jodex , ranim-

&rn

identidem ad folitasblisphemias;non

nehabest ; à rurpi quata & comer-

ullam ,

tnd

prorupit ramen in -

linguam

cio d-fiflere ? illa. 57 Dzo placet ; ia

fuelc

non frenans folüm,;fed iterum iteríüim-

qm ,carr.fgam vitam : fi viriusm tam-.

tot 1

. que admordens, ne pravo illa more

tum babuevo, non vedibo ad affaera fla-

voces f:crilegas effitirer, donec lu.

g:tm i illeyfi, iuquam ,ille me porro nou

lum

pie

Ítrara. hac ratione máagna caftrorum

folicitárit,tune tandem /]w*a Mr]m vi-

T0)

pirteà Sacerdo:e promiflum nuinum

te mca finem adeff.. . Miferam ce! -

li

acciperer , adjecto f:lubri documen-

ftud;fi, í1, marus eft, qui te inter & di-

W

to , agnofceret , poffe corrigi invete-

vinam gratiam intercedit ; nunquam

fiec ; ut huic animus tuus jangatur,

ftry

ratam blasphemandi affuctudinem ,

lone

dummodo ferió velir,

Nec dubito,

quamdm intermedius hic paies ftete-

rit:

evertatur neceífe elt.

Neceflz

Jüsmc

quin non paucis fimili remedio fani-

tatem reftituere poffem ; qui modó

eft,inquam ; decernere fine ullà con*

f vol

Qctn

toucsmgemmam Nbon pejffum. Non

ditione;abflinere à fcelere , five. centet

thcen

pores,quia non vis; fed, fi multum,

& provocer,fivenon provocetfceleris

velies; conftans autem, & forte illud

focxus

Q»idquid unquam accidat,

E [

ET

voluntatis decretaum non adeft.— Ce.

quacunque bc rerum homiaümque.

terüm : 5; valuer:m,ö* anudieritzs me,

coimbinatio, quidquid contra movea-

3

tmw

bona terra comedetis :in qua Dei ver-

tur oportec decretum tuum firmum

Proloz. bafic porro commentatur . S. Joann,

ftare & inconcuffam , non fubmxa:m

in] e22. Chryfoftomus : Pidesne folà nobis opi

fulcris his dubijs, Mu parum VO«

hw

d

e]& voluntate ? voluntate znqmm "on

luntatem tuam fulcient, quam parüm

debilibus fuftentaculis mmzctur do-.

o

z.

qualibet & wulgarz,/"ed exquifia.

XIIL Erit, qui querat : ecquod-

mus jam ad cafum: prona.

Tior

XIV. Adhuccertiüs voluntatls tlïæ

Tire

nam autem mdxcxu n eft , quo diícer-

nere IHiceat,cffs in nobis voluntatem &

apparebit virtus ex collatione operis.

JSI'!

pmpof 1'umejusmodi efficax ? Enim.

"Propofitum optime manifefiatur. per n

Pfal

Rtic

40:

boií

veró digna eft refponfo hec qua&fítio:

operationem y ait S, Thomas, virno-

- noffe enim,quod qazritur, inter pra-

fcendaram animi morionum periciífi-

LATR

cipna arcana eft falutis confequenda ;

mus,

Adhuc lapidem Lydium ex-

ir), P

. £üm

Infeimnus

tam . fic

plenus

lz

4t

amines oportet decrerum tuum , ne in

propoliris & decretis epsmod: mo-

tanti tmnogeenti negorio fallatis; quo-«

T gr n

mam

ha. [ (

m

E

1

TIONI

—

PROPOSITO AD C/GN'EESS-IQNEM 4NECE;SS'AQBI(5.. d39j

umpum . ^

niam ex hoc decretorü & propofio-

mgallertioeft, Mirus promittere;

us &

rum efficacià falus tua pender, & gra-

— & plus praftare;falus erit: animi tui:

volüttagi

Aiadeli&orum, —Sicigiror te iplum

" vetba enimr, femellize funt, & idcirco Exedi.

eide lt

"Sï'ygh-'*æbafät)*coïum rationem habet

atilir od

alloquete.. Tor jamannis in luto ifto

6.

obícceno hzréo . e;gquid. egi, ut iz;ä'e

mullam, finit ea molriplicari quantum.

a?cnäs;r.Ac-

emergerem ? Tos annis cüm ira-

At fatta, maículi fünt, quos

A

lubet,

iem

Ill hm

odio profequitur ram infeflo , ut ne

dex , m

fcendi, cüm litigandi fe offert ocesíio,

: rnm

erumpo inblafphemias: quid egi , us

-unum quidem fervari permittat. Vido

lü

iX M

tandem Inferorum linguá loqui de-

quzío , quomodo Deus Poenitentes

fa'p.?:m,;;-

fuefcerem? Tot jam annis odio fe.

ad volunratem . feriam excitet. allatis

utiettit h

ror inteftino adverfus inimicumil-

. fuprà verbis : Convertere ad Dominum,

L l

lum meum , quibus precibus ; quibus

( relinque peccatatua G minue offen-

]i mm

pietatis in Dcü officijs infliti , uctam

^ dicula.

Converiere. decreto

&

m

noxia animi pefle divina me Bonitas

propofito efficaci: relinque " peccatá

[feum

liberaret? Deprehendes enim veró hoc

non aliqua , fed omnia ; minue offen-

ire r

inexamine , tam longo temporis in-

dicula ,tolle pericula peccandi propo-

jr : nunqd

tervallo, te aliod non feciffe; qpàm ut

. fito frmo, qugid non nn5dá contem-

js jong

femel.iterimve facro Aibicró renm e-

plasione contentum rem ipfam non

puces at

jusmodi fcelerom te fifteres, Et hanc

.aggrediatur, fed quod difficuleates

j Ned

tu voluntarem robuftam dices & effi-

complsnet ; quas erfi omnestollere

ye l d

-non licet ; quamdiu molem hanc cat-

cacem? Si videres Dominum zdium,

g r t

incendio, confligranium ? ^ atfidere

neam circumferimus , leviores tamen

ycell

ad earum limen , & ad ignem hunc

reddi oportuneé poffunt , &'ïp-lmimum

um äfCi !j

ipfisroboris tolli,

t

rl

manus séque totum calefacere, an in

fomtioi

animum inducere poffes , acerbo do-

XV. Adverte proin

de , duobus ma-

minom illam lu&u zedium Íuarum

cond

1 mOm*

ximé modis minui poff: fuccumbendi

n

ii

*cduram profequi * haud fané exi-

- pericula ; primüm fitibi de armis

*

n07

fibn

ftimern,. Atcrederes profe&ó, fi vi.

pluribus melioribüsque profpicias

5

h

T le J

*s illum , celeritate & conatu. quo

deinde fihoftem exarmes, lltroque

)

g

poffec maximo , afferre aquam, vici-

hoc medio utendum eft, fitibi cordi

[

nj

ju

norum magnis vocibus opem implo-

eft efficere, ut propofitum firmum fit.

] M

rare , furfam deorfum currere, medi-

Tibiigitur primüm de armis pluribus

u

u

isingredi flammas. ad res chariores

providendü. Quare f1 crebró ford;dis

j

Qm&«

pretiofiorésque. depafcenti ignitem-

: illis voluptatibus inquinare :e folitus

I

r

J

mff j

j

pori fubrrahendas , rcpcnend—iaqac in

es , quid tibiogendumt Si ferió libe-

g

Vu0. De me áutem queretis, f1 pro-

rari hac conragione cupis , decernas

m

) UmP

"

$, T bo.

pofiris tuis - ore prolatis , licét fa.

opottetfzpius ad Ponirenriz tribu-

Dd

&3 confeqvantur nulla, non credo ?

naladire, Imó, ur melius rem tuam

d

L

T

E. 31.4.

p

Non ef perfetla voluntas , nifi fit talis,

agas,accedendum eft etiam,ancequam

11[UU !

20, A*,

"

anru

qa eporténitate data operetur,S/Tho-

labaris.denuo ; ficenim . fanaretur

&t

t

Bnha — V?XH'W

2

gisnes,

196 DISCURSUS DECIMUS thRTt.Js, DE EM:ENE)ATI»ON!SF

vulnus ; quod fi. nondum *dbdu&ä

ad illis majori cnrá. perfetionéque

fefari

*

Cicatricerefricerur , nunquam ampli-

utendum ,

jangenda eleemofynis

tumno

üstotum ' coalefcer. | Infüper fzpe

Oratio, orationi ac precibus creber

momu

etiam fumendum Divinum Evchari-

Divinorum Myfi:riorum ufus, huic

frunfi

ftiz epulum : mane ac vefperi preces

Leoni

Concionum audiendarum frequentia,

ad Deam, ad ejus opem petendam ,

ut ita,cum fiagula hec prefidia mede.

ii

magnuo ftudio fuudende

LJ

*

Matris

ri fatis non poffunt, cun&tis fimul ad-

fipi m

Virginis pàtrocinium omni induftrià

hibitis focordiá atque ignavia noftrá

t pti

prenlandum ; & Divoram praterea

.curetur. Fisnc nos induftiiam natura

Ber4tit

Divarimque alicui;cui magis devotus

docet, quam cüm non latear ani-

tipot

fis ftudiose füpplicandum. — Lectio-

mantes exangues rmulto toipere fri-

( m

niedam facrorum librorum multa &

gore , & tard.s effe ad mocum , multis

Mu

fedula danda eít opera,

Audiendi

illas inftraxit pedibus, ut hzc orga-

icfen

crebriüs & diligeatiüs Oratores facri ;

norüa» mulitudo caufa moventis

proxir

incruento Sacrificio . majori adftan-

lenitudinem compenfer.

0 Qu

dum animi corporísque compofitio-

XVI. Alreraimminuendi pericula

Ímdi

ne ; cgentes frequentiore ftipe fuble-

ratio mippe offendieula , eft fuis ho-

tàm ;

vandi,

Hifce fa&itandis demon-

Ílem armis exuere. Si te conringerer,

(

ftrabis, ferió te excin&tas flamss velle;

.eidemcum Leoneaiiquo catenz . effe

QU t

hoc enim eft multam aquam affunde-

illigatum , an non id ageres omnibus

animuji

re, Acqui nihil agonr, utáguntnon

ingenii& corporis viribus, ut vel den-

pauci , non produnt , quàd fervatam ,

tes illi frangetes, vel hehetares un-

lunr, de

fed quód reda&tam in cineres domum

gues , vel tfame faltem robur ac vires

tandis q

exoptent.

Qui mollis efl. ia opeve

edomares ? Atqui cu aliaegis omnia,

PU

f& » frater eft [ua opera diffipantissSpi«

& perfuadere tamen mihi vis tibi pla-

[

titüs Sancti effatum eft,. Perinde ac fi

né propofitum vincere hoftem , íua

'Srottvi

dicere: , Peccatorem , qui focors fit in

illi arma detrahendo,

Alligacus es

IN

medijs ad feriam emendationem ad-

corpori tuo, quod ferociá omnes bel-

B2l

hibendis, & enm qui deftinato animo

luas füperat.

Quando tamen.tibi

A

in peccatis hrere velir, germanos

curz fuüirut hanc ejus ferociam fame

Nn:

plané fratres effz , quos inter nihilali-

mitigaree ? Pro eo , quódjejuniis &

Vivere

ud difcriminis intercedat , quàm quàd

Ciborum abftinentiáà maceranda eflet

Ti

eorum unus fit major , alter minor na-

caro , multi, ijs potiflimüm ditbus;

UY

tu, ceterà. fimillimos, Qwi mollis eff

qnibusà Sacro Tribunali , & mensà

Dithri

i opere f » frater eft ' faa epera diffi-

Evcharifticá redeunt , popinas fre-

pavtss, — Neque veróilla, quamquis

quentant , & nobiliorefe vino ingur-

Pcer

in agendo fentit , imbecillitas inci:a-

gitant ; perinde ac fi non alia fgppere-

roento effs debet ad abftinendum et-

IO(QF

ret facros dies pié cafléq; «ranhigendi.

mOrma

jàm deinceps iflis emendandz — vitze

ratio,quam corpus multo ac delicatio-

TY

prefidiis ',ffcdv potiüs inducere debet

Si Con-

[ cfiba pottique faginare,

ed.inan

^ 'fcw 4-

M

^

Z

n

1

V

D

*;

(TIONI

»PROPöS;TOV AD CONEESSIONEM NECESSARIO.

197

um confortio , facratioribes : faliem

tfdirie

feffarius jejunii mentioné faciat ,tan-

eleemii

tum non:folo ejus nomine audito;ani-

diebus, negetijs animi perpendendis

tecpusalipuod diret j ne ille amif-

cibus u

mo muki linquuntur.Infüper ram non

n uíur;

!

frangis dentes,tam non refecas ungues

fum robur recuperazet, Quod fi plu-

mfrequi

Leoni huié , corpori tuo , ur magis te

raà quoquam exigere videor,quàm ut

cerpá h&c armsindiesacuere;tomi non

andire fuadentem , & fcqui velitauc

afidamd

(s lil

-—

fugis pravoram conforria ; conventi-

poffit : aliquid faltem eorum przftet

oportet, quia fi. cun&s repudiaret ,

gnavianoüf

c:ila periculof:,ludos , jocos; iemiffio-

iriam nit.

nes animi & corporis obleQsmenta ;

quis crederer, eum de vitá ferió emene

L ateut d

ut potiüs his magis inhies, . An hoc

dandá cogirationem fufcepiffe !

XVIf.. Quareut plura reducam ad

) roptt l

eft imminuere pericnla peccandi $

AMinue . offendicnla. — Neque tamen

unumi Opertet voluntatem vei appli-

um t

utlier of

hicfermo mihi eft de periculis, quae

care , u hortatur S, Joan. Chryfolto-

roxima dicimus ; de his enim aliàs ;

mus,neque fterili mutandae in meliüs

l mv

ob gravilfimum rei momen:ura, feor-

vitz defiderio contentum effe, Mer-

fim diffzrendum eft, de reiiotis tan-

;ndi puiti

cator profecto , egeflatem opibus mu-

tüm loquor,in quibus non fzpe qui-

taturus;fatis non habet in has defide-

f

D

elt fis l

[

it Ccu- Prw.in'

dem, aliquoties tamen quis csdit :

1jo rantüm ferri , n foli aq

efc

onuinget

piditati ; fed negorinm maguis animis Evange -

curenz &

quia tamen & concupifcentie &

animalium appetituum vires au-

aggrcflus de navi fibi profpicit ; tran- J'o47».

«s umb

gent, arma ipfis, & audaciam fupge-

figit cum Nauclero, naulum adnume-

ULL

runt, deijs mzjori faltem ex parte, vi-

rat, per rempelftates & procellas;peri-

xbeure

tandis cogitandum eft. Dum de vi-

culis non territus, veras auri venas in-

at

tà ferió emendandá cogitatis ; major

quirit;cüm folá voluntateac defiderio

'E isomnfä

qucrendusà turba feceffus 5magis vo-

divitem effe, emolumenti adferar ni-

hvt

hil.

bismet vivete oportet. Neqne jam fir,

Nos fi volumus , repente mutari

holen;

qui mihi eccinar ; nimis hoc durum

poffumus , pergitidem S. Do&tor, C ex

lgt

eífe , & fic vivere, effe poriüs riftitiá

luteis aurei fierignam ad Dei quidem

od*

ac maorore mori, atque contabefcere,

Cratiam quod atrinet , hzc volenti

) tamtn,-*"ä

!

Non efthoc mori , eftaliter, & veré

nunquam deeft: torum ergo rei mo-

|

a

J

vivere. Magnes, cüm attrahendi ferri

mentum in eo firum eft, nt velimus

i

gl

virtote. deflitui. cceepit , recipit. vires

volunrate ejus generis, quam pluribus

w]]; n

priftinas, aliquos dierum | fpatio ra-

defcripfimus ; ejus modi fcilicet , quae

1 ä'üï

mun Uv ;

n

mentis ferri fepultus, — Idem experi-

conjunctá fit operi , quod , velur extra

ll;

retur homoChriftianus, poftquam te--

fe egrefía , efficiendo ; effica& appella-

d

()Pma

pefcere & languere in virtatum ftu-

tur. Sinite, depingam hic vobis fab

)

dio ccepit; immó cujusin animo femi-

finem ejusmodi voluntatis cffipiem

clc'

I!H füfF

mortua jam eft fides , fitot relaxatio.

in eventu omnis ztatis memorià di-

j

nibus & remiffionibus animi omiífis :

| mnbgcn

j ch

(

deciiniam aljorung vanoxurg mortali-

Bb * XVHF

j 0*

j

EC

-

198 DISCHRSUS DECIMUS IQLJINTUS,. DXE/':"EMENDATEON*S'

l;iïus d

XVIIL Hago Hetrutie Priaceps

me vis facere ? Hzc dixit, & videri

quïmr ;

delit, a tam plena amoris & viva

f?kaifa. S

erenitfimo Orchonum fanguine pro-

os fpd

I5 Vi*&. creatus,pueritiam magná vitee putita-

hortatio id utique efficere Hugonis

eiüs 1

te acá ianocentia rranfegit, matrisVi-

inanimo debsbat , ur fctdi:a;ulh]üu-

pimno

rum magnopere pertoefus', puriüs

nidri f

ville piá fan&áque inftitutione ufüs.

Sed bladientis dein fortuna illece-

fan&tidfque pofthac , ut olim,Matrem

mosm

Sed eà effetum

brisin cransverfum actus mulciplici

Virginem colerer.

puurbi

juventutem fuam libidine feedavic.

nihil : nam e:í1caftus effe veller,cüm

proped

Hsc camen inret eetatís flagitia Pieta-

ramen & Juvenum lafcivorum con.

Bionm

fortia , & fenlaum oble&smenra con-

tem in DeiparamVirginem fovit con-

iab

ftanter , illius cultui addictilfimur fe

fe&arecur at priüs, mox iterum elffe

dnun

palam profeífus. Erat mifer eorum ex

cce pit , qualis fuerat , frenis cupidita-

tde h

ti denuo peflimé laxatis

LI

L]

unde. ne-

numero, qui Mariamà Jefu fepararam

fpett:

cüperent, ut experimenro difcanr, fas-

ceffs füit , ur Virgo Mater mediis

nisan

ne & impune alicui fit, fru&um tgra&ta-

porentioribus ad bonam frugem refti-

-fþdæl

re contumeliosé, honore ac reverentià

tanrem. revocaret,

Cüm erga ite-

us;ai

tuco, quá ::boremcolir.. Hoctamen

rum venationi in monre Senario ope-

Mor

ram daret ; craffe repenté nubes co-

ipfüm tam mancumDeiparz colendz

du pei

fiudium Hagoni faluri fuir, Vena.

lum eripuerant , támque denfus . ac

hic f t

tum fiquide aliquando egreffus , dum

praceps cselo imber effuíus eft, ucHue

Ti

go, milfà venarione, de latibulocir.

haud procul Arni valle oberrans fati-

bisfas

gationis, fiísque, qua aridumguatrur

cumfpicere cogeretur,

EHuüsigi:ur

terid

torquebat , levamen circamfpsctat ,

habenis ad fpelaeum quoddsm fercur:

tem Ar

ecce tibi Puellam repenté obviam ha-

fubituro autem, faneftiffimo horroré

fedis )

bet formá fupra humanam , qna cala-

plenum fpe&aculumfe objicit, For-

Eu

thum fru&ibus praflantiffimis qui-

nax erat eá formá, quà ferrarize elle-

mesdi

dem , fed ita fordidis inquinatísque ,

officinz folenr: hic circum niger-

lt

ut naufeam afpeCtanti moverenr, ple-

rimorum f;brorum manipulus , qui

Qu t

feminudiexiahebanté flammis non

num offerebar.

Hogo tsmen fitis

P

impulfus ardore manum extendic

ferri kmaffas , fed capita , corda, crüra,

LT

fra&um aliquem prenfurus : fed vix

aliéque humanorum córporum im

li

'

attigerat, cüàm manibus denunoclabi

Ífrufta fe&torum membra, qus incudi

il

üm

finit, vel oculis , ne dicam ftomacho,

impofira horrendis i&ibus contunde-

Xix

tam fodas fordes, sc Íporciriem nau-

banr. Magos primüm , veneficósque

V.erb; |

fesnübus. — T.licelt ( refpondit tum

fibros hos. Hugo credidit ; qui. illas

Lj

L

eriï H

Cli Domina hoc fub fchereare Hu-

in mon:is latebias fe abdidiffent

Ant l

goni fe fiftere dignata ) ruain me pie-

quare cum in ejismodi hominum ge«-

?te

t4s : bona quidem ipfa infe ; ac rnul-

nus ani- o effer infenfiffimo , gra*viüï-

Ui

mis in eos verbis fine meru inveQtus;

tüm laudabilis, fed vitse tuee fordibus

pro*

Eu&i'ag

peffimé confpmc&lta/: hac igitür quid

tantáque fe Hagiwzia probé ulturü

eífus

—

s

ER

&

PROPOSITO AD bONFESXS!ONEM NECESSAR—IïO: a

rATF.ONIS

feffuseft, Hac dum ille minax lo-

ferpenti , ut pellem exuat 5 lizec eft il-

xit, &v

quirar , fabrorum illoram aliquis ad

la petra fcabrofa : decernere conftana

moris m

ter & inviolabili propofito, non elie

ps fpelunce accedir propiüs ; &, par-

cee Byi

ciüs ifta, inquit, parciüs, nequee-

pofthac, qui fueras; fic ut. quisque ;

teditanuml

fuo faltem in animo, dicat ; Non ero

pim nosMagi, fed divinsJuftitiae mi*

xlus , p

niftri fumus ; & his fuppliciis matta-

pofthac;qui fui ; emendabo,q:s pec-

olimyMant

mus morrales aliquos;obfceenis volu-

cavi ;eróque planéalius: & quia hoc

4 & ehti

volo, non aurem vellem tantüm ; fu-

ptatibusolim deditos; exípe&tannisqg

ffe vellet

propediem Hugonern quempiam;Re-

giam deinceps loca illa periculofa, in

quibus ram pronum effet denuo labi,

(civorum

ionum ifterum Principem , qui &

facrisPeenitentieEvchariftiequeMy-

Caumen d

ipfe,ubi in manus noftras venerit, li-

iox itetun &

bidinum fuarum poenas hác fuper in-

fleriis utar. crebriüs , copfogiam ad

cude liberaliter luet, Hgc randem

preces , & opem ác psitrocinium

tenis

fpe&tra audientis videntísque Hugo-

Cuftodis mei Angeli , Calitum meo-

j ; ?

rüm Advocstorum , Matris imprimis .

Mater n fi'

nisanimum immutárunt pänizüs. A

Virginis, quae omnium in terris Pec-

n frgem i

fpelao enim ad faos fine morà rever-

fus , alius pland à fe ipfo. videbatur.

catoram mei fimilium afylum eft pa-

:ägg(gü ilï

ritiffimum , poftulabo : nec durum

v enariot

Mox obfirmato ad fogiendas efficaci-

£er poenas, quas comminantem per

mihi erit ampledi remedia omnia,

o n

que dl

hzc fpe&ra Deum audierat ; animo

quee Confeffarius mihi vel imperárit,

ftaruit, ferijs quibusdam Sacratiori-

vel fuaferit. -

à

t d

busfaa palàm Florentiná in urbe fa-

XX. Hoc demum geüuinum eft

m

Efmhtlglll

teri Hagi:ia.

Quare inter Ravenna-

propofitum ; hic eft a&us voluntaris,

S. T hs.

tem Archiepifcopum, qui tum forté

non vacillantis;, fed firmz.

Propofi-

ao

2:2.4.

fedis Apoftolicae Legstus adérat, &

tum . eft alius voluntatis deliberate,

88.4r,.

lf h-

Euftachium Prefulem Florentinnm

Quacunque autem ejusmodi cum

1. 6'0Tv

medius , ad fummam ejus urbis edem

voluntatis decreto fient Confeffiones,;

ü jut

y-

-

igcï:

ibar, iflud identidem admirabundo,

fecuros nos reddent in virá non. ma-

. gim!

qui ex totá laté vicinià confluxerat,

gis,quàm morte: & quamquam e-

jy; ?

j

populo ingeminans : Zwge poflbae

tiam poft eas peractas relabi quem-

d

f-,m

yi

non erit Fago: Hugo poflbac. non erit

piam contingat, non eft , quód anga-

ua,f

Hsgo.

Nec aliter fecir . ac dixit, in

tur , quafi aliquo Confe(Bionis vido

y

j

4

alium pl'ané hominem mutatus,

factum fic , ur relaberetar: humanee

l

gl

XiX. Nunc men:em ad hzac ejus

potiüs voluntatis,mutabilitatis & in-

jv

«t'uu& f

q

verba advertite : Hwgo poflbae non

ftabilitatis. vitio cecidiffe fe meritó

Wlü

"

M

credet ; cüm San&i Spiritüs , opti-

m

!

erit Hugo: horum enim causátotam

.ä,d!h

"

hanc narrandam fumpfis hiftoriam,

má fide & inregrá,fecutus confilium,

pv

Jj

H xc eft potiffima in Poenitendize Sa-

ex animo conver(us fuerit , conveifio-

jgni!

"

tramento difficultas; hz funtille an- - ne conjun&ta cum decrero. & pro-

f

Il

fj

i '

mnes fe

L)

ff

guflie , per quas tranfeundum eft poüzojüxmb,' propofito ad 0

yet !

j

: noxas

" ul

f

m t

-

X

aeo mäcuasüs nEck:xMüsï Qum*ru*sþ, DE PROPOSITO

moxas in genere extendente ; propofr-

démque momento convetrti.

Con-

ïn'gen*

to non verborum & defideriorum,

verti eft cota voluntate mutari, Cos-

t lol

fed operum, atque adeó vere efficaci.

ver[io dicitur quafi cordis undique ver-

inqu

Converteread Dominum , & relinque

fio: qua caufaelt, cur de peccatore

vilm

qeeeata , & minue afekdimla. E di-

ProphetaEzechiel pronunciárit, quód

:

il pr

verfo autem,fi omnem in eo repofae-

quacunque die conver[us fuerit , vita

à lp

ritinduftriam atque conatum ; uc nu-

vivet, - Non dixit, verfut , converjus

Perrup;

merum admiílarum noxarum quàm

dixit : námque, pergic S. Auguftinus, de Pa«

adjuty

accuratiffimé cognofcat, fide fummá

vertitur a peceato,qui jam vult dimit- sit.4if

Demo

exponat , de reliquis non folicitus ,

Tere peccatum :convertitur,qui jamtos"7. €,

iteex

eorum erit ex Hypocritarum nume-

tus , C omniuo vertitur. Dcumoto m/zi;.;

Ut

ro,tam acerbé à Chrifto increpito-

atque obreftor, ne ipfe, qui cüm fit

lm

gum;qui lavant, quod foris eft cacini

puritfimus Spiritus, vule, ut ipfi fer-

port

intus autem foedilfimarum fordium

viaturin Spiritu & veritate, oro in-

um

plenum relinquunr, . Hbi autem

quam , obteflórque , ne unquam per-

illud

quis fiftetur tribunali, cujus Judex

mittat quemquam ex hoc numerofal-

obfln

gloriatur fecorda nófle omnium,rum

liin negotio , ex quo pendet eterni-

pili

t35 felix ; autinfelix : veré enimtan-

enimveró difcer, nimis camen ferió ,

illje

quanti momenti fuerit propofita

tum inrereft peccatoris , rite ac veré

D

hodieà me do&tina, quz eít, ut ad

ponitere, quantum intereft non ex-

Qui,i

amuffim intelligamus ; quid fit rite

cidere verá vità, que eft fola fu-

a

« i

