adeóque certo. quodam: modo ali-

Cyrillus..

ve

quam immenftatis: [peciem partici--

VIIL. Nec hic eft finis honoristam S The.-

tisg,

pat; quamnulla aliacreatura ; ne qui-

fan&o. Corpori sttributi, — Quando- , ,.

muni

dem. fpiritualis, unquamr obtinuit,

quidem Chriftum inno&e Paffionis ,

,

Corpus Domini; inquit Albertus Ma-

quaindo hoc divinum Sacramenture

84 l.u;' I;*

T ]

! Pq;* C'öm;.

gnus , non eft inomnibus locis , ficat

inftituit, exiftimantaliquiSanttorum

24, Q

j pemli

eft. Divinitas; fed'nequeetiam eft'in

Patrum , propriàillad manu accepif-

00 áf, &l

Á 6. c..

I

unicoloco, ficus fanc alize fubftantiz ;

fe; feae primumin illacoma cibáfey przrun ] &i to

' ; -m'odïo» tafnenm quqäam' medio'in« cune

dpfect? comviua G eonviviun., At qUAm , 24

Qu

&is,pertotam terrarum orbem Eccle-

ob caufam paratis , Chriftumfeipfam pr4i.

ib

is perte

i

licationem; q*gam«di'ciix?üs "

quoque comumcare voluiffe ? Ali- fu.

qu

prefens eft..

undeenim ob anioneni liypoftaticam

— Lfuny, fi

VII. E: qnodplüs eft, in omni-

erát perfecti limus; ità ut-nec corroe

a, u

bus his ipfislocis virginea Salvatorig:

borari; nec in gratia crefcete poruerit ;

r

noftri Caro ( utin przecedentibus: in-

quod eft propriumcsleftis hujus Cibt

Bu

dicavi difcurfibus ) hanc fiogularem:

emolumentam. /— Diceris: forr? , ob

C

obtinet prrogativaur, utinAlcáribus:

dele&ationem;. quam , etfr ucilicatis

ole

primà quafr honoris potiatut eminen--

rationonhabestur, adferthic cibusy

:

*

Chil

ti$, in comparatione fan&illime SaL..

hoc illum feciffe;.

Pieeclaré fentitis »-e

Ti«

Qor

vatorisnoftrianimar, qnz ecfi & ipfa.

hecenim eftetiam fancti Thomze opi- ;;;

K

fáicin Sacramento , non: eít camen nifr

nio, Sed egyprocedo: ulteriüis , & g ar;

T

per concomítantiamy ? quemadmo--

adjango:ex quo prscipuémor ivo tà- ,,44 $

füi

dunx dicere poffümus honoratunr

lisin Chrifto: del&atio oriri porait. 5:

li

fniffe Saulemrefpe&uDavidis, quan-

Scire vultis unde?fnde, qnód fan&if-

Hl ha

do Pioriium hunc juvenem fünd&

Gïx&um;Ceru;nfüunï&;anäcmm

:3;0*-3& :

armatum ad fecu illum: Gigantem

MT

P

h;if:m-

l

NE.

ET S'AGQRILE»;G'A"KCV O MMIUNIO

33

T X

f:endam honore viderir; quantum-

busdam hic perveríus ordo non tau-

iüisdonerebarur, — Atqoe bsec eft coue

tüm incomprehenfibilis . fed etiam

bitagil

tacsicill

.. propter quam ille ipl cummüni-

impeáfibilis viderur, Unde( ur re-

feit [an&us- Thormas ) quidam doce-

ens n u

givir,ur Corpus fuum fa'eem femel

tán ä?gzm-rfciþäæmt hofpitio , indi--

re anfr. font , quàód priusquam ficrà

r onit

Hoftia labra peccatoris attingst Cor-

tvatu M

vino collocarerur pe&ore ore ipfius:

Dei vivi & ver: mánducaretur. — [d:

pusChrifti [ub fenfibilibusillis fpecie-

villi, inhm:

bus efTz defina: ,. evanefcátque;ne pe-

q.od abuade omncsirreverentias, ab

Iïny qUOdï

hominibus inadminiftracione fandtif-

&us tam facrilegum. fübire cogasur. ,

cati d

fina Evchariftiae colerandas ; come

Quod licét errore:s contra fidem con:

fl operti

V

tineat; veritaciSancti (l hujusSacra-

n nofta

yenfire poterat.

1X. Sed quid

interiay voBis vide-

menti contrarium,nihilominus oftene

o vivit

tar de hac gloria, quam Chriftus pu«

dit, quanta fir monftrofitas in une eo-

um DH Vm

riffima cirni füze in-Sacramenro attrie

déipque pe&ore Chiiftum & pecca-

" t—;g;;i')fteäl

tum collocare;.

n

buit £ A non eftilla maxima ? Jany

a loqutb

- X. Confiderate quaefo , fi poteftis;.

veró jaxta illam ipfam gloriam inju-

tiae, quas quoridie ab indigné com-

quanto horrore purifimum illud. Di«

lionoristt

vinam cor repleatur , quamdiu, ante-

- Qu

municantibus patitur; ponite; & vide-

bitis, quàim ille monfirofz appare-

quam calore nárurali facrz fpecies ab-

i Diftonis

$; T Bo ant ;'quia,uc inquit fan&tus 'Thomas;

Ínmantur; in infertunató illo hofpitio

d

.

icunque boc: Saeraumentmur (wmit'

morari debet. — Quis unqauam vl o-

qubnt: 2* P

1,.1'.

4

i

y, €x Boc ipfo frenificat fe effÉ Clärikä uni-

culum. claudere poffec ; qui&ad dor-

m a^

miendum: in: uno: eodémque: le&o:

bl

4, Ürc. tune, Q membirs ejus incerporatuns,

Que ergo conjun&iomagis inaudita:

cam leprofosondemnatus effec : So-

j M

qmt

lus faíciarumrejus attactus , imó afpe-

ab humanoporeft excogitari- ingenio;:

iltomisi

quàm illa corporisCHriiti, & peccato-

&us nauíeam moveret ; cogitzte jam.

ul

Sisans; risieOdem corpore cibati ? Oxnt ex vo-

quid futurü effer, fieciam centonibus:

Bol

& i, P& Dialolueff , inquiebatChriftus de

ejusdem induere íe deberec ? Anrio-

Juda, qui primus sufa facrilego com-

chus Rex tam potens.à divina juftitia

icett

u

municavit : itaut fateri opoiteat ,

verminofo percuffue ulcere , ob foeto»

(illf/

hW

jir

Clirifiam tali facrilegio ccatum Dia--

rem nimium toci exercitui , erfilongé

M.

- bole: fe unire. Saltem certum eft ,.

ts

4f

diftanti , intolerabilis fa&us eft. 714

Md-r |

1

Chriftum domum Disboli intrare ,.

sutexeveitus gravaretur ; quid jam pü- j )

T

j

quoriescanque cor peccaroris. facri.

tatisfen£ffeeos, qui decumbenti in-

ï.

)

u

—." leg&communicinris fübire capitur

»

r]

fervire cogebantur * Niliilominus

dit

!

LA

án liac domo dominatur Djabolus ,e-

hujne füperbi Regis vermes , & purue

jusclaves liabec DizBolis, verbo; to«

lentà: omnium rotius Mundi uke-

ulmlllS 1

u

tamrillam poffider ;; Cihiffus autem i--

rum niatetia füaveolentia funcodora-

T0

menra , fipeccatricis animze fcerori

oriti/

li haberurut exitaneus; nec folüm in-

j

[,nä'l

1

wgnitus,.;.lï'ed eiamdeipetus, — Qui-

v.comgaren,&ur;-in cujuf pe&mc; toto il-

r

d

d

d

Ams-cu*RStxsnE)mMus,

' Yotempore, &t dixi , Chriftas perima-

. XL 1n quadam Infülarum Ph

iiip*-

g

nere cogitut.

Hinc eft, quod ad ex-

pina:um civitste , Dulaca dicta, Ado-

li, i

plicandam deceftabilem hanc enormi-

. lefcans quidam, fumpiáà fináillimá

| Al

non

tatem Deus (tupendo loquendi utatur

Coínunione .cum gravioris hoxa

a

modo, exclamando per Prophatam ,

confeientià, c&nto omnium vifcerum Z; n

£

£Z86

hb

LJ

' Coinquinabav in mecdio coram, — Ego

- dolare correptuse(t , . uc cüm diutius 5rr, [

tf

—gz..zö*

qui lum ipfamet puritas,intima cordis

perferre non poffst, exiens & Templo ao

1

D

penetrando , inquinabar , maculabar,

facrofandtam Hoftiam in foi

idum 16o1.

Bicyl

ljsdem quibus ipti fordibus me detur-

platex angulum evomuerit, Quofz-

É

d

batum videbam, id quod ne quidem

&o quamprimüm dolor, quo afilige-

ET

Sol de fs diceret in omnium ftercorum

batur, ceífivit ; undeapparerChriltü

focik

-

colluvie exiftens. Coingninabar in me-

oftendere voluiífe, colerabilius fibi ef-

be.T

dio eorum.

A Malachia veró. Panis

fe in viz publicz delite(cere fordibus,

firich

hiccaleftis , panispollutus vocatur :

quàm in peccatricis animze pectore de«

.

aC

fcd quam ob caufam ? quis ab imundo

morat, Parum adhuc dixi, minüs

miny

ore accipitur. Ita explicat fan&tusHie-

invirum in luto manere Ch:iftam,su*

peea

?In '&'.", I

ronymus ; Polluimiut panem inquir, id

deo dicere, lubenciüs futurum vel in

M4-

eff corpus( briffi,quando indigue accedi-

Inferno.

"dptior plané loeus Deo e[fet Taul, -

fedqu

facb,

praci

mus ad Altare C [fordidi mundum San-

dnfernu ,fi culpe noneffent , quam do« Pal i

mus pecsatvix,

Certum eft, in Infer- Z/4t, |

at

gsinem bibimuiProh rem horrendam!

W

Alij peccatores transgrediendo legem

no fore tanquamDominum, vindicem

pl

feipíos inquinant 5facrilegi ifti;,omnes

fcelerum, eÓ velut inexilium miffo. -

ibo

malitiz terminos excedentea, non fo-

rum ; in peccatoris veró pe&ore velut

fici

lüm feipfos macülanr,fed etiam ipfum

Dominus traditus ad patiendum deti-

u

Pan[a" S3lvacorem foedare videntcur, Viperz

netür, Filim bonsizzn traäetuz inmds

*

Matt,

hl

1 Bott. in Arabia,etiamft vefcantur bslfamo,

us peccatorum.

d

-nonideo ceffant veraciter ells viperz,

XiL Quomodoergo ibi manet ? | 29«

üm

fed viras fnüm tantiodo miti.

( Quis id mihi unquam edifferer ?

t

) Quid ibi agit ? Qaomodo in eo-

h

gant, Qyoàmmaledidz igitur vipe-

1

u

|

r2 funt in Mundo, perverh ifti , qui

dem habitaculo duo hoftes capitali(fi-

t

. quó frequentiüs facrofan&o Evchari-

ii, Chriftus & peccacüm, paciüice

li

íftiz frauntur balfamo , tanto magis

poffunt confiftere ? Mecallum in pur-

la

füuum augent venenum, & redduat

gationis fornaceignicum ne quidem

4

nocentius , non folàüm peccandocrea-

humidi ab extra afperfi attactum role-

üeg.

E

türis abürentes , utalij foleat facere

rare paveft : flridec , (pamat, & licét

geut

fcelerati, fed ipfomect eiam Creatore,

ponderofum fit, in a&ia tollizur, — ltà

pu

Non mitror Chriftum malle infordida.

videtur amnino Chriftum facere. de-

mauere colluvie, quàm in illorum

bere, frigidilimo peccatoris pedtori

tyn

ne'igi

pe&ore, Audite, an non vera loqua—r.

inclufum, — O reneratis Vim:redüm "

: q!ldWw

Himl

x

,fïä

COMMUNIONE.

P

135

p

DE «*PR—EQXENB

iil

qsmm:d'is apud vos ero ? Q sATdiM Ues

ab ipfis crucem tolerando, Gertum

a d

faltem eft, Apoftolum non. differenti-

À ld.

Marc, patiart, O gencem infidelem ! Qui

non agnofcis, quo cultu corpus meum

bus, fed iisdem verbisloqui. Aeuse-

Y Vo Car, :

viot hu

9,« 18

rit corperis & [augninis "Domini. Hot

Xh

excipere debeas, quamdiu intra vos

tüm vl

hibitabo, quamdiu feram cam inhg.

eft,fübjongir Glolia, 4c f Chriflum o€-

y du

ciderit ; punietur,

Quia licér omnes

mano modo tra£tari ? Arque haec mi-

i T

peccatores mortis Domini füi rei fint

d f

nitane, videturChriftüs,quaftignis cu-

niculo inclufus, debere fcelerata,fe in-

quando ejus caufam,qus erat peccatü,

en U

renovanr;nihilominus majori cüm ra-

digné fufcipientium , corda in tille

j Qu

frufta diffiingere;ut fe ex tam injurio-

tione afferitur, facrilegos hofce male-

fattores reos effe : quia his temporibus

p

fo carcere eripiar. Ar non itaffe res ha-

abiliu

ber. Tam pariens eft Redempcorisno:

inter alios fceletatos foli illi certá qua-

dam violentig , & iniquitatis fpecie

(cerefo

ftri charitae , ut has injurias, perinde

ac non fibiillatas fuftineat. Idem Do-

Redemptoris membra affligunt , per-

pe prite

diXi; mm,,

minus; qui ne quidem per momentum

fonam ejusinvifibilem,fed prafentem

afpernando, Rews erit corports & [an-

Ci?fiü'lma?

peccatum in czlo empyreo toleravit,

um vt

fed quamprimuen in Averni abyfsum

guinis Domini, Fioc fenfu vetrba illa Corz, &

intellexere fan&ti Do&ores Augufti- Lap. in

ii D

pracipitavitsplurium etiam annorum

j qum d

fpatio patitur,bt in hofpitio eodem cü

nus,Hieronymus, Chryfoftomus, Cy- bune

QRgm m&f'

peccato, peffimáque confcientiá Cor-

prianus , aliíque plures, quibusGloffa Jocwm.

pus fuum fan&iffimum permaneat.lbi

innititürt.

Imó iidam pauló profun- Recup,

dium pil

ab omni parte faneftam . intuetur rerü

diüs inveftigando, in facrilegio indigs del/zg».

faciem

$

*

intelletum | invincibilibus

né cofnunicanris circumftantias ali- Predef?

vt

jendund

excacatum tenebris, voluptatem in

quas magis aggravantes invenerünt, cap, 18.

tnalo inveteratam; phantafiam iinun-

quàm erant illz , qua in verà Redem-

st

dis& impudicis repletamimaginibua,

ptoris noftri cracitixione intervenére.

j !

i ml

omnes paffiones indomitis beftiis fi-

Przcipua veró eft,quia carnificesChri-

;

l

millimas, fenfus omnes in iniquitatis

fto adhuc viventi & mortali in terris

uzmedi

"'Tacet. ille

h

Ti

infirumenta conveifos.

necem intulerunt ; eüm hi maledicti

a

tamen,tolerat,nec vindicat , quamvis

peccatores jam regnantem : & glorio-

fs

f

fuotempore in judicio hoirendos in-

Íum in celis apgrediantur, Quis ergo

Mmlp

non videt, quanró enormius fic deli-

j if

flar Leonisediturus fit mgitus,

5!'

i

Xl Quare non miror,fantctos Pa-

G&um, Principem Regio in&dentem

"b

throno injuriis afficere ; quàm incog- Gof

nm

tres enorme adeó facrilegium crucifi-

j AE»(

ï

gentium Chriftum Tyrannidi com-.

nitum per fylvas ambulantem coritu- 27 //ud.

g"

parare, afferunt enim , indigné comi-

melijsafficere ? Contemptor fedentts i dede-

glli

municantes Paffionem Salvatoris re-

calo magis peccat , quam qui erncifixeos vunt in.

(

j

u

Ul

novare, quemasdmodom Chriftus

rpnt ambulantem interra. Adhzc hu- efcazm

Ífnà "meam

)'H

manitas Chiifti Refu'r:;&ioxïe

Dnonp 7e€^

T

fgam renovar p/atientianj ; hová hane

EX

DISCURSUS fDEC!M"US-, 3

N

?fäaä&-j

4äg3xu

mon foliim novam acquifivit gloriam,

XIV, Nec quifquamfibi pe

:fed etiam .Pa(lione füá novam hanc

at; leabunde porgare peccatem agt

h C« il

promeruit' fanctificationem , ur jam

faltemimminuere,ti dicar,quód fi non.

k ALJV'

ff p

memini ; quia divinze juftitiae oblata

confitestur, fe actum conttirionis.e-

] Ht gt

T

fini

fair uc vi&tima ad injarias ab homine,

licere. Ego,fidicendum eft ; quod

Deo illatas refarciendás: quamobrem

fentio , dubito , an. conttiuo illz

p . dög

i

ifti fcelerati majori fe inquinant fcele-

oidquam valeat , quàm.ad eu

ul

f

[

Tia

£ 01

te; Corpas Redemiptoris hoc tempore

C ed abutitur,majoris íÍceleris

L

peflimé tra&ando,quàm olim fuá cul-

dum. Non ignoro, dari aliquando

Qiedo

pà antiqui crücifixores, licéc perfidif-

cafum;quo licest Chrifliano , absque

fitir

fimi ; à quibus etiam non ira perfe&t?,

Rit,

previa confe(fione Sacram Synaxin

ficuthoc temporeà fuis Fidelibus, a-

ÍÁumere , modó contritionis aGum

^

euer

x Cor,

tB

5gnofcfebat!.,u:. 1 enim Acägn,oviyäntg,

praemiferit. Sed hoc intelligi debet

'$* sunquam Dominum elorie crucifixif-

( fi facri Concilij decreto. ftamus )5

u

prod

. ftnt. Sed quidquid fit de confidera-

'cum duabaus hifce conditionibus, qu& €.3.*

vitan

tionibushilce, aliàs magni facieridis,

bene perpendends fünr : Prima,, ut deLeun

itg!k

cettum eft, non poffeà Salvarore no-

urgens fic.communicandi neceffitas; ^^ £v

PUH]

ftro fuavem illam- vocari crucem ,

ünc)

Alteta; ut in hac necetfitate veré Con- &?r.

quam illi t&m' temerarii preparant

feffarijcopianot habeatur, ad quem 4/f4t

Ítnon

peccarores 5 ficutfuavem illam fibi à

recurrereliceat, — Si omi::en'do.Com-ff&? ^

W

carnificibus preparatam nominavit,

munionem aliquarenus :norabilem

IN

In iftà enim voluntatemPatris fui ce-

-incurreres infamiam , & fi ad haben-

itS

- Jeftis, Mundi falutem , mortis ingeri-

Deni

dnmm Confeffarium. plurimas leucas

tum, fubjugationem Inferni agnovit,

proficifci deberes;fola tunc contritio-

duy

quse tante crudeliratis amaritudinem

ne praemifsá , fine culpá Sacre Menía

dulcem effecerunt ; in tam horribili

Accumbere poffes,non nego : Sed hoc

autem fe iniqué recipientis facrilegio

ipfum ob levis alicujus momenti cau

»

non alind, quàm abominationem ,

fam.caye preefumas ; qualis effer ; ne

Il

atrocitátem, & ingrati cordis mali-

vulnera tma Sacerdori nimis noto de--

Vs

tiam intueri cogitur, Eítne restanta,

tegas,aut ne minüs devorus videaris,

QY

illia&ui, quo major in terrisàChri-

Act diebus folennibus ;minüs alijs

P

ftiano exerceri non poteft, facrae ni-

difpofitus. :Nec tamen defünt, qui-

It

mirum Commmunionis; fi non aliud ,

Ob timores leviores modó enatratos

1nj]

faltem exactam preimitiere confeffio.

non verentar Chriftum in. ftsbulum

mor

nem* Non reperieturhomo in Muü-

introducere,

PiohibentSacri Cano«

Ihty

.. do, quifi precipuum aliquem hofpi-

nes,neLaicorum defanctorum cadae

detu;

tem domum fuain invitet , nonantea-

vera intra facra fepra fepeliantur, ne

Int

fordes , fi .qua

hujusmodi mortuos honorando, Al-

Yelle

Kat.

: ufpiam funt, ever-

tatia .contaminentur,

quo «

igi-

&Ufä[

IP.JI'[

ES

SE'SACRHLEG&COMMUMONE,*

IjT-

poflunt.

Nihilominus in re noftiá

Iibi pl

.5gïf'ur ,nonjiim pannis fuis (quod vel

de Con- ipfum plusquàm fatis foret) ied etiam

-

fine ertandi metu ralia. prefagire li-

petatin d

H

LE

£et ; adeó. plerumque func intallibi-

L

atquidlu

ftc-difl. pesíont

ià profana ifta, nonranrüm

NY

COR

1.0. 5e- inanimata , fed purrida cogetur Chri-

li, ipfemet Apoftolus rale quid ore

1.Cor,

923

ftas obtegere corpora? ita ut quan-

fuo denunciat, Q«i manducat C bi-

ET

bit indirne , inqui ille ; Jadicium fibz 1f«

nttiio 1l

per Ir^. doqueinveniatür concubinarius ; qui

ne Sacerdori fcelerati fni. & furtivi

manducat & bibit.

Hoc eft, fuam:

md eümnl

- :

celeriup

commercii fufpicionem moveat , aur

damnationem , ut S. Joannes Chryfo

a

Chrf.

nebone exiftimationis fuse aliquam

flomusinterpretatur. — osdrcium fio

LT

du dig

idïn A

faciat ja&uram , communicare praefu-

smandut at Ad efl ,damnationem.. Qu

locá

diato j

vult fibitam mirabilis loquendi mo-

-màt, anrequam confeffione noxam

15.,

um o

eluerit,conttritionis prmiffz praetex-

dus , quo utitur Apoftolus? quis an- **

xitionis

mP- 7.?'.8«00

jndl

1u,Hoc eft velle, corpus Chrfti non

quam audivit renm. aliquem lata

d

inte

contra fe devorare fenteniam ? autá

M L

[ .

!

jnil

prodefte , quod cft ejus proprium, ad

!t.

vitam mortuis conferendam , fed eos

judice illi,dum: damnatur;fterni men.

inübeS) ii"*ï

fam ? Creditote, Chariffimi, verba al--

tegere,ut eà faciliüs in fetido fuo fe-

: Brimis

pulchro in vermes redigantar. . Ad

latá m»gnumin fe continent mylieri-

ji neceft

hunc modum Peccatores non. folüm

um. JDicere vulr Apoftolus, eum;

reyere C0

- fenon contritos ; fed remerarios &

qui in peccato mortali communicat ,

T d quett

impios exiftimare deberenr ; quibus

fuam manducare damnationem ; quia

wedo C

plus velferpentes fapiant, qui, ut tra-

ficut cibus fumpras psnlatim per o-

N

ditSan£tus Ambrofius, priüsore ve-

mnes fe corporis partes diftribuit, in

lü qd habfll'

nenum evomunt;antequam ad levan-

eásque qualitates fuas,five bonas,five

yims 1

malas , derivar, quae yix ullà ratione

d.:m Qcim, fontem acged;nc.

E

aut vi ab ipfis feparari poffunt , fic illa

a

1.

fententia, quam per modum nutri-

n u

XV. Verlim monftra non folirm ob

menti facrilegi ifti devoratores degla-

1 momcnw

iMlam, quam in fe contifient deformi-

tiunt, per omnes fenfus diftribuirurs

yilit

thïfg

tatem,horrenda funt,fed ex hocetiam

omnésque animz potentias attactu

nimi

füo & peftilenti contagione inficit;ita

capi:e.qoia plerumque damna & ftra-

votui

V

£*s pralagiunr, " Vix ejusmodi mon-

ntfemper magis & magis talem pet

áinfe&ionem DivinzJuftitiz obnoxiae

y v

dN

ftrum in ocnlos feingerit , ftatim fibi

i

)

in illo unusquisque, quafi in occultis

maneant.

Videamus , an. hoc ve-

u

Ortisn

od, Afä»ü

otis , imminentem quamdam

ritati fir confenraneum ; paucis de

j

yt

Inevira!

lem calamita:em legere vi-

utroque mali genere difcurrendo , de

m

j

yellls

n

detur.

Verum eft, San&um Augu.

malo culpz & malo poenz. Y zdicinm

(

h

- ftinum in libro de Civitate Dei non

j

yil

fibi manducat & bibit,

velle nos tam facilé ex monftrofo ali-

XVI. Qned

antecedentis culpe

ep'f

j

quo eventu fanefta qualibet conje-

malitiamattiner, quze tunc animam

adü

Gurá preciperes quz fepius fallere

fedat ; ajo;grande hoc

egium ;

Qu

| facril

, H

s

.fopere

K.P, Segneri ]. Chrifl, I»g/l.Lr,To?.HI.

138

,stchSus r-DEc*xAi--u.s,

Íupervenie

ns veneno fuo , eam pafce- — pora etia

mnüm incormupta fervandi

| — isco

re Gc ultra.

meníuram sugere, Suffi.

Á

cist meminiffe Judae

' virturem haber: at fi cadaveri jam

yko

: qui licér priüg

putrelcenri adhibetur, idemmer ad.

men

eflet für ( ut refert Ev

angelium ) licéc

hüc magis ulsimam ejus corruptionem

E

nequam Gmormurator, licécalijs mo-

accelerar, — Idem evenit in cafü no-

dis locum in corde f'o dedifferDis5o-

'&dvn

-flro, Sanétiffima Communio validi(-

;

tün

lo : nihilominus non adeó plené &

L

fima eft ad immortalitatem con

j

H

mmin

pacifice abipfo Diabolo poffeífus faic,

dam;qua ideoà Do&oribus pba;

*

EP

quàm cum immundo ore commrni-

" li í /lþf

CH i

mortalitatis appellazar : nihilo-

Jeaw, Care àufüs fuit. Pof? buccellam intvo.

minus indigné recepra ob rale facrile.

]

rtd,

H/!/('l j

Y

(mm

33. 1 7, Ivit in eum Satbanas, Tuncenim CcOr-

gium ultimam peccatori inferc. flia.

Sacert

pus & animam infelicilfimi hujus ho-

gem,omné[que vitse reliquiss peffam-

propt

minis pleno & ftabili jure poffedir,

ob fcelus fuum poreftari renebrarum

at. Magis ex ipsá corrumpttur. E xtt&s

hon ?

mam ecce monfiri à me deíiipti pe-

dereli&um. Datns eff papis Y ude, in-

pnic

ftem, adcó (cilicer divinz fe opponete

enim

108« quit. Sanctus. Auguftinus ; per quens

Bonirati;üt ubi hec ex venenopraepa-

mhancipatis eff Diabolo..- Neque vobis

;

ficii

ràz antidotum , illaeciam ipfa anrido- —

dem

perfuadeatis velim; judicium ab iftis

tain venenum convertat, Zec omuiaEel —

pitni

devoratum, quicum Juda infcelete S.

Sanbiis in bona 1 fic C impits &* Pecca- 39.11.

Evchariftiam percipiunt;poft mortem

toribus in mala convertentuy,

,i

füimr

tQtür

eorum duntaxatincipere. Non, non,

XVIi. Verüm malum culpze þarz

qar

refpondet San&tus Bonaventura;quàm

vi faciunt peccatores, dum illad eriam

Tocea

primumjin ipfo inftanti , quo illa ve-

Ícuntur,incipir,

confe&antur, — Videamus parumper,

hi.

J udicium ffi wman-

an faltem poenze, quas devoranr , eos o4.

ducant & bibunt, — Equidem fcelerati

bjb

abflerrere. valeanr,

Xudicium fibi Eontat.

Yeli

ifti , à quibus tantá corpusDomini in-

j'irià afficitur, in

manuducat & bibit, Henricus Sepüi- invir.

NY

ponam grayiffimae.

mus Linperator in fefto Affumptionis]e.22.

fuc cemeritatis va

lidifimis gratia au-

Vib

hoftiá venenatá inreife&us fuit.. O G Gcre-

m

xilijs privantur , quare de peccato in

quantó magis lethiferüm virusiu hzcórarz,

peccatum fe przcipitantes,

l qris d

denique

fzcrá particulá , quam. malé confilti

quotidie pejores fiunt.

AMutet vitam,

ifti accipiunt;abícondic Diabolus! eá

quiC, fin

40 f

Sern, a 01 Vhlt accibere UIt 4j tepetitSanctus

ratione fummam per frsudem finem

Aeguftinus,nam ff non mutet vitam,ad .

Afj Df

: den?P, l

pridem intentum , & à Prophera his

E fu| fed (

jedicium [umit vitam, & masis ex

iptá corrumpitur: Etinfaufto omine

verbis predi&um affecutus: Veite yrerem.

A ml

h

»

mittamns lieuum in panem ejas,

246]23'!1.19',

ex fonte vite mortem hurit :

poft

"t P l

inEvcharifliam(

at hic explicar Glof-

medicinam fümpram rali in ftatu

mae

[4) & eradamis eum de teyra vivehtis

Bis erit morbidus , quàm erat , an-

- qno ls g

"7. Intereanihilominus miferi illi

teqnam Medicum accederet,

Magis

Ifi,'n(

m cor-

fapere nolunt y& quia venenum hoc

idyen

eX ipsá aarqumpimr.f.f Balfamn

rim fina-

iïlis/'ïcm pus reliaquit , nec fta

im:Q'l

N

x

CGPIUF

-

2

ü-ä SACRILEGA C,OP&MVUN"IONE.

139

TEUM

. : ]is mndcmngrionis* mortem axdfcli)ïgiz,

tüs tempore dolores affett:ecdem mo:

dant j

ideo abíque timore plurimis annis

do przfenti rempore enoriiia hacfa-

demm d

meníam Dominicam accedunt , quafi

crilegia multis videntur tólezabilia ,

'OTLODLQ

-nunquam(illud cemporis punctum fit

quia in pectore abfcondira gerunrur

A a

adventurum , quo promeritas fint da-

at quàm horrendüum eric quando tei-

inió wl

türi poenas,

V2 calibus ; inquic Do-

pus aderit, utin lucem prodeant co-

m Coníts

minus , peros San&tz Brigictae P2 t4-

. zam illo tribunali formidabiii , quod

büs pbafms

libus , quod unquam nati fuerint g ipfi

ea tantopere exectratur; Tunc profe-

r : nl

lib €.

revel.c.

enim profundins cadunt. in fuferaum,

&9 peccatores ifli experientur, quane

tale f

L

,

quám leiqm; alius, |Quod licét. de.

tos doloree fimilis partus adferant

| infert f

Sacerdotibus 'indign& celebrantibus

Audire& ftupete,

Canis, .

yuise pl

pioprié Chiiftusdixerit , quis credat

. XV1l, Sub annum. nongentefr. £, 47

mum quadrageflimum Mazdeburgi in 777

vpimr.Exna

nonpoífe idem de Chriftianis indi-

defcipt

gnécofnunicantibus verificari? cüm

Saxoniá Epifcopus erat, qui licét lu- 25,

feoppont

enim quàdam proportione ejusdem

pum paftoris habitu tegeret ; non ta- Ef;[gg &

T

facrilegij Rei fint, car non etiam eà-

men ita fcelera. abícondere potuit. . /, 9.C,

ipi atb

dem menfüráà ijsdem involverentut

quin pravo exemploeffstovibus; eÓ . j5,.

Bcunit

ponis t Ex rore putrefa&o talis na-

perverfitatis jam devenerar,

Udo

illi nomen erat , & licér adhuc puer

Iu

fcirur rübigo, ut non nobilioribus

f.

tantüm & delicatis plantis,fed vul.

à Beatiflimá Virgine , cujus opem im-

eupept

garibus etiam & crudis plurimum

plordrat , tantam ingenij preílanriam

noceat, Jadicium fibi mauducat

impetrárit, urcüm condifcipulorum

villudejut

bibit.

Terteamini ergo , Chariffi-

fuorum antea effec poflremvus , omnes

um

j

yoranr ,

l

t

ni,bono veflro( fiforié. bic aliquis

fübinde aliosanstecelleret; nihilomi-

veftiüm tam monfttofi fibi deli&icon-

nus tam ingratum erga benefs&ri-

-

udcim ]i

Ácius effet ) & confiderate, quód . fi

cem foam fe exhibuir, uringenio fuo

i

tffumptiümiïä

tribunalia bujus terre vel foiüm in

ad nihil alind. ufus fuerit , quàm ad

criminibus lefz Majeftaris punianc

fan&iffimum ejas filium offenden-

ys fit. 0

hf

L. qnis. aUeRtam : Panitur affztlun, etiaum son

dum, Interea cüm malitia ejus men-.

viniti

" wan!

»nC, ftcuto effetin g quàm rigorefam non

furam fuam abunde jam adimpléffet ,

m.l

!j

24l Ju] fatarum fit in tali. fcelere. tribunal

accidit , ut quidam fan&ioris vitz Ca»

y

M

!31'

AMaj. EXivinum; quod non folüm affe&u ;

nonicus , Fridericns appellatus, per-

j

r

ef. ] ul, Ied opsreipfo tantam propriz fapre-

no&ans in Ecclehá Cathedrali San-

h

I

|

l

w Clar, rmi Regis perfonz adfert lgefionem ?

&i Mauritij, ardentiffimis precibus

(5 "

'1i

l

enteut, Vs Domini corpori mfertur, , inquit S.

Dsum togaret , ut tandem enormia

yfjäï;!

'.

T.

VLib. de Cyprianus. . Nolite fidere, quód nul-

fit

.'

ab hac . Ecclefiá fcandala removeret.

"

li

Lapii, los modó diving irz effedus . fentia-

Cüm ecce

repenté . vehementioris

qu

rissnondum enim vindicandi tempus

venti afflatu omnia, quaein remplo

g

advenir, Quare bene perpendatis ve-

eran:, lumina. extingui vidit. Nec

n!'lüm

lim,quód ficut monfirantin urero con.

venes venire, duo

juin

multó pàft duos Ju

$2

ceptum vig ullum;uáxiaios vcföf«pzr-,

: GHIdCf

M

Ms

ia

piscunsus DECIMUS, ..

1

odl

i

candalibra accenfis

reiäf&rcnzgg, &

gno giavirer in renib

us i&üe,-mïfci þ;. : Iäuge. tim.

Chrftum cum Bestiffimáà matrefuá ,

nem Angelorum evomuit ; denique

W. jannt

atque Apoftolis , pluribüsque Ssntis,

quaít reus.folenni ritu. gradu morus ,

9.

qu

qui ordine bini& bini accedebanr,(ub-

fecuti percuffas fuir, Atque hisec fcena,

eii

-fcqui ; geminis randem Chriftum &

tium

pro infeliciffimo illo nimis vera , dein

Parentemejus,medium illad pulcher-

videri defijr.Qua re vehementer terri-

IT

rimum agmen traufzuntes , infidere

Cj

tus Fridericus, cüm ad Alrare accellif

thronís, À quibus cüm vocati ef-

fet;calicem in eoeffs cum hoftià infpe-

lii

fent San&ti, quoram corporsin tem-

Xit,cujus pridianá fufceptione miferri-

tb

plo illo quisfcebant , vifus eít inter

mus fcelerum füorüum menfuram im.

p

eos Sanctus Mauritius venire, qui

pleverat, Epifcopus veró,cüm diluxif-

vindi

longá atque gravi oratione Udonem

Áifit,

AVU

fet; fao iu ftrato maorcuus reperuts eft,.

n

"

Epifcopum accuíavir ; velur Ecclefize

Quid ad hzc dicitis Chariflimi ? Vi-

fhun

lt

rofanatorem!cetrümque totius popu-

dete, quantum dolorem illud facrile-

[

fcandalum; hunc proinde Chriftus

£ij monftram mifero huic at:ulerit;

nok

Judex ad dicendam caufam evoca

ri

quod in conceptione quoridietzim pa-

l

tf

jufit. Nec mora ; quamprimu

n

Tian

ruüm iph naufez pepererat ! quisChri-

duo Angeliavolantes Epifcópum éle-

ftianorum haic in culpà vellec eff: fo-

m o

&o,; in quo altum ftertebat , fübla-

Cius ; penam tamenà feevic:ndam

Fiatin

tüm , momen:o ad Thionum illum

n ?

[peret ? Revelatur ira Dei de(/alo fuper g, 1.

Majeftatis plenum adducunt, Cogi-

omnuem impietatem G iujufHitiambos o

fb

tare; quàm mifer illead. hocfpecta.

Ti

minunm,qui veritatemDei in injuflitia.

culaminhorruerit , & tantó magis ,

detinent. O quanta itnpietas, Ó quan-

lm

quando clará vocetorius nefandie vi-

t2 injuftitia; tam indigné Chriftum

004

tz fuz feriem legi audivit, Unde

Jefum , verizatem & Sapientiam Pa-

X

obmuteícens ibi faxo rigidior & im-

tris tractare, & quaft captivam inl

m

mobilior ftabat, Jabet proin Chri-

ferni barathio. de:inere ! fed quid feto

Wt (

ftus, ut miferpeená, jam fatisdiu di-

tandem? ira Dei , quze nunceft. abs-

N

N

atá , afficiatur ; quo. di&o ftatim

condità, fuotempore manifeftabirur.

lat

1N

EW

Angelus ad amputandumilli capat en.

Revelatar ira Dei.

Ató quanto p«

u, p

fi manum admover ; fedà focijs duo-

nátum pondere illos opprimet , qui-

h

jus vicinis inhibitus admonetur, priüs

€unque tot & tantis

Ril

facram Hoftiamex fcelerati hominis.

Dggm inïurïijs

affecére!

fon

pectore tollendam; quam die prece-

XIX. Ecceigitur fammam fenten-

n

dentiin mifíz Sacrificio fampferat ,

tiz jcontta hoíce profcrende à Pro- pf ég,-

qui ad majorem ejus perniciem eti-

2u

phetà expreffam, — Pjar menfaeorum 17

llin

amnum integraibidem perfiftebat, Si-

corATAipfis in lagqueum ,CX in retri-

mulergo Alrare accedenres fummá

LE

butionts , ( in fcandalum., | H&ec

hüm

€um reverentiá Sacram pixidem aufe-

verba , inquit S, Auguftinus, non fant

It

imprecaniis m

ntetie

tünt; ingquam ab ung Angelorum pa-

)d

ala ,—fæd ferentis fe

Q

:iämo—

&

2

j

9g-

m

.

x

DE SACRILE 'G/A (:QVM'M,U NION EC

141

Rom.6,

ce transmutant, Seisggs quoniam di-

i

ltlb Hugo.

tiam, Fiat men[a eorum coram ip[is i

perantur in 28«

Ws g fnPf.

lagueum, — Qoàm mitabilis iíte lo-

ligéntibiDeum,omnia coep

68

onum , ijs . qui feeundum pr opojït.tiin

pradi m

quendi modus ? Attamen aptifhimus

i

eít 2d enorme indigné communican-

vocati funt Sanlii, A conirario igitur,

ique nani

àn d

clariffimumReprobationis fignam ett.

imkv

W

:

tium fcelusexprimendum.

Qnia ta-

(ementerto

les non folirn labuntur, ut. alijs pec«

cex bono elicere malum., cum araneis

dulce convertendoin amarum.

Sed

Altatesco

caniibus contiogere folet ; fed labun--

ita faciunt confceleraii. ifti.

Sugunt

mhofiit

tur, & labeado laqueo implicantur

rató enim folent refurgere, fed in-

non- folàm malumex bono, fed ex

:ptionemiïc

füino bono, ab omnis boni largito-

meuluum:

peccatis fuis dere

li&i divinz Juftitiee

vindicandi refervantur.

Phyfici ob.

.fe, à Salvatore illo , quem in facrà

:ö,cümdüuxf-

4triflot.

fervant, ab animalibus perfectiscom-

Communione :domum fuam intro-

greptttt

Iedóque fi alijs Reprobis

muniter non gigni mon

ftra , gigni ducunt..

hurfimi V

fte. 6.

duntaxat ab imperfe&is.

Ita in re. propheticáimprec

stione dici poteft ,

L

nilld i

þ108

noftrà , non poteft effe , nifi anima vi-

oratto ejus fiat. in peccatmum , cuivis Pf,

huic t

horum etiam occini poteft ; Sa/vator. 6

lifima, omni vituperio plena, Chri-

oridiefcampäl'

ftianóque nomineindigniffima, que

ejis C'c, Cüm iflhoc aurem tarm hor-

jt! qui C

rám monftrofum producit abortum,

rendo reprobationis figno, quale eft-

reller li

Fiat men[Aa corum coram ip[is inlaque-

hoc, exiftimabitis illosunquam ali-

evitundt

115, Progrediamur ulteriüs z-Et ipret-

quá pace gaudere poffe ? Non eft pof-

id(oo ]

Judas pa&áà jam in ruinam

tibutiono. Hic Propheta adverrit poe- fibile,

njufl'l'titi

nam deli&o tam horrendo refponden-

Magiftri fui proditi

one , aufüs eft ad-

uiinitj

Vil

/

huc.-manam in lancem exrendere ,

tem, quz doplex eft; una in hocMun-

jeus, 000

do, altera in faturo.

x

imó adhuc querere , quafi jocando;

( nä Chïl[ i

XX, Inhoc Mando oportet,

utyi- aurfpernendo, an ipfe proditor eflet ;

] ientiam l

fian- de quoinaffli&iffimoillo cctu sge-

z

tam agant inquiecifimam : angü

qum

tur enim ciboillo debili ftomacho — batur. ? - Refpoedens autem ]u

das , qtii M;ztmt.'

j

&d quid M

fufcepto, ut quaqua verfum illorum — tradidit eum , dixit, nunquid ego [ut , c. af.

ncd P

J.48.

agiteturconfcientia. Quis nefcit im- Rabbi ? At poftquam in peccato autus.

nini

pio noneffe pacem? ZVoz eff pax im- eft c

ommunicare , quiefcere porro

;fff/

14,

Coa&us eft inftar ful-

(

pijs, dictt Domimu. Sed profe&ó — non potuit.

gl

multàó minüshi miferi gaudere pof- — guris ex omnium oculis fe proripere.

h

D

-[[i;

fant , quafi, qui plasquamalij aper- — Fanta fuit perturbatio quam in fe-

ng "

m Íe jam perditum videret ;

tüm ante oculos fuos Infzrmam 'co-.— ipfo; cü

ml

yn

guntur iotuerj

Cluillicum prede. — expertuseft, — Czoz ergo accepiffet ille

*

buccellam , conti

nub exivit. Idipfum *oapn,

'rcndæ*?*

ftinacionis figaum ( omnium fenren-

If j

evenire neceffe eft illis!, qui Judam 15. 30,

