yicinum effz ulhime & feralis. inter

rum , quàmqui vi & armisillud fibi

cunii

utoret

tormenta Tragcedim tempus y Zf si-

vindicárint. — "Uielewti vapiunt illud, Ari;

TT

bil borzm i;æ'etzïmew?zt:ö*ämt verbum

R

m t

Non fomniant , qui pro

n

undo admo- 5 .a |

Ál nd abfconditum ab ess 39 nonintel.

dum Íopore merlifunt, — Aliter feres

Chilia

lisebant , que dicebantur, Mira pro-

moftre habent: neque enim alius fo-

7näüæö$

fectó ruditas & hebetodo ; quam facer

mniando delirat vehementiüs, quàm

: sï;saek '

v t

Scriptor vix faris fibi videtur pofle ex-

^qui profundifimo Orci fomno ab-

primere ; unde non concentus dixiile:

duv

forptus eft. — Interim ifli tranquillé.

non intellexermnt, eddic, erat abfcondi-

admodum dormire pergunt, G eam

nit Fïeäï;

y bt

iwm aben;non intelligebant. Vnde

fomniis fuis fidem praeftant, utarca-

autem tardiratem hanc & hebetudi-

nargm 9ea veriratum loco habeant ;

pv

nem inApoftolis natam exiftimemus?

sícque przftigiofam hunc fomnum

Kc ())5 'Qæ

iNon alteri fanà. fonti originem illa

4 df

dormiendo; temporis & fpatii abun-

fuam debuit, quàm preceptz opinio«

dé concedunt malo Damoni , que

T

ni & fpei, qnà fibi perfualerant, Re-

animum omni virtute exuat y üt aufe«

jte ps.rw

gnum Chrifti fore ; quale vulgo in

f5toportunum poenicenzise tempus s

yiorete

Mundo efle folet, pompà , opibus ,

| perfuadeátque, ut in omni vitz licen-

L

lüæ W

omnis generis delitiis infigne , non

tiá cranfigatur, quod ferio fan&tó

qe

Qb

gzï'

futurz , fed prafentis vite, — Hinc

. dolori erat impeudendum..

t

caperenon poterant, cüm de abje&io-

XXI. Quid autem , AA, diledtifz

j

ne , doloribus, mortefermo infereba-

fimi, annon evigilabimus tandem ?

ámp^

M

tur. Non difparicausá zgris hodie

Non difcutiemus fomnum . anié ,

j

j

l]'

auribus Chriftiani illorum Orarorum

quàm terribilis illa cuüba nos mox ciret

"

jj

admitrunr verba , qui veritaces , fen-

ad Tribunal,à quo nulia eft app.-1a-

) 1

"H

fuum illecebris repugnantes ; incul-

tio !O irfen[ati! Liceat mihi fubfinem

"TM

Apoftoli vos verbis aloqui, Qwrs ves

£juc; .quanq;ä audiunr, tgm non

L

du

cuic

—

N

s

*

25

"

—A DISCUR St15 TRirGEsiMusfPkmas,*ï :

fafcinavit. nonobedire veritati? Qua

mes Hiflrienes funz , careorum gratiá. -

i

eíf

adduxirationum momenta ,ut Thea-

recedisis à veràíemità ? Hxchomi-

&ralibus vosà Ludis abftraherem,;tane

num fzx tam eft turpis, ut türpilfimá -

fu:

ti íunt ponderis , ut qui iisnon move-

S. Auguftinus dixerit : Z wrpiffima Sce-

tot

tur, infenfilem illum, & ine motu ef-

sici. Et his tam vilibus, tam turpibus /z Pf,

&arw

Íe opoiteat.

Nolle igitur applicare

jun&i fociis fiftere aliquando vos vul« 103.

)

mencem, quàm immanis eft deceprio?

tisGftrifto Judici? monuit ille dudum

vi

Àn nop incantatum , fafcinatum pre-

pet l(aiam : .St4 cum 4ecantateribus

dun

Ítigiis, dementatum fateri eued neceffe

tui O cufo multitudine maleficiorum If. 4.7,

lg

Qum

elt ?* Ec qui candem funrilli , qui vos.

tuorum. Nonaliam nimirum , quillis 124 ,

avertunc? Qu fanc illi , qui funt ; in-

jun&i funt, habent , quam illo judicii

ii

quam; Mazi illi, qui imaginatricem

dieexped&tent, quàmeandem cum ip--

p

veflram facalratem tam pertinaciter

fis, &immitem fenrentiam. Compara- ^

L

fafcináruat ?

s5 ves fafcinavit ?

te igitur hos,qui vosin frandem indu-

&dl

Snatfex hominum , quos ipfivos in-

cunr,vobifcum ipfis, qui decipi vos fi-

] -ätilS'þB&a p

fames judicatis :quos infames pro-

nitis.Fraudulenri illi& deceprores qui

g, n

nuntiárunt Leges Cazefarez,iisque diu

Íint, jam nóftis: reliquia funtinfelicia:

nme

ii

Uibeinterdixerunt : multóque magis

Ethnicifmi , cujus ne hodie q:idem

infames eos cenfer Ecclefia, que Hi-

abufus omnes aboliti fuar, Vos,qui ia

d

ftriones à facrisOrdinibus , ut ineptos

fraudem volentes inducimini, Chrifti:

Aliis.

arcer,

Refpondear ergo ; qui valt ,

eftis affsclae, vocati, tefte Apoftolo,ut.

l1

Teitulliano;qui ut olim contraEthni-

firis. fancti : vocatzs fantiz, Abluti .

ludj

€os, itanunc contraChriftianos fic at-

ï

SingaineServatoris veítri,uc rectorum .

onam

guit: Hiftrionum condirio sn hono.

operum ftudio grati fitis Deo, st ia«

IN

ä

realiquodigna eít; an veró vilis & ab-

daret fhi papuligm accfp;abi lem , fidi-

i h'o 2

Ü

je&ta 1 Si vilis & abje&a, cur vos hi-

aterem bonorum eperum. Ele&i ,ut

24,. 1

OPV

firioniam exercentes laudibas ex:olli-

graviratis , modeítie, do&rinz ex-

9

IT

tis ?* Gur feflinatisad illos andiendos ?

emplo nationesO:bis univerfas ad De«

Cur probatis , amatis, & ram non fi&e

um ducatis. a populo eraui lattdabote,

;

————

plauditis? 5i autem, honore digna eft,

Et vos eadem , qui infsmes illos, ex-

He

tremolllo diefententia lulminer ? Si-

15

cur hanc illis negatis ? Cur Msgiftza-

Ui 3liquo, & munere publico non or-

nite illos faceffere in malam rem. Pri-

n2tis * Cur ne ad privatum quidem

morim feculorum Chiriftiani non in-

cum iis consmerciam defcendiris *Cur

grediebantur in Amphithestra, nifi ut

pudet sffinitatem cum iis contrsbere,

egrederentur Marzyres: & nunc Aat-

ipter$g6atos r

mmerare?Non capio,ait

phitheatra eadem Damonibasfervi-

| MeSpell. Dyoctorifte :

Quanta perverfitast aut

2nt , uz fuarum delitiarum receptaca-

e. sz' » aut.guos wzwläaæt;kdrtam mgg;zäcdy;t:

la , qui gaudeant; cruenia ;lla glaäia-;

man

efrifise ntiánt. — Si veréitag; infaf torum Spc&acula—,.abiæama hu

Sàile

*

—

"M

Aubiv'ERs*us LUDOS ET comä&biAsïossöo&M

469

VT

Sanguiniskcdpiv—a' fphäcbamr, mutata

mütarones ! Qua. forris ac fortunse

C homi

efíe in SSpectacula obícenitaris ; ubi

Metamorphofes! Que , per Doum

rpitni

ftisge multó funeftiore litetur. Orco

catafirophee ! quisrifus , quee rabies ,

äml N

tot animabus,lethiferó voluptate ma-

quàm-affectus & fenfa diverfa ! Hoc

Qu

— &atis? Quis vos fafcinavir ?

Ápe&taculum quisquis animo füo obje-

cerit , non ambigat , quin inven:urus

vos ilt

. XXIi. Perpendite,vos Chriflianam

edulim

veritatem proinde elfe profeffos,& du-

fit , unde timear,unde fperet unde ge-

tateribut

mat,unde gaudio uriumphet, unde at-

dum curváífe collaad ferendas illius

fiimw.

Leg:s; quibus proinde obremperan-

tonitüsbareat,

E hec non fi&a fa--

,quilin i

dum fir, nec enquam permiflum , ut

bula pre omni Adonide, Amarylli«

ojudid

ab iis perfidi deficiais; « Quod autem

de , aliis otioforum hominum coíiene

f E

perfidize argumentum ceitius, quàm

tisanimum non tapiat ?* Nemo igitür ;

uanfiein caftra , in quibus inimicae

nemo deinceps fs&erur fallaces has in-

Unyità

m dl

s3dhuc Idololezrirum rurme Deum

eptias , qui tanto digniora invenietin.

re , 3c veritate : fed falutari potiüs do-

äpi yi h: df S])g&,

oppngnant? Neme im caftra bofium

tranfit , nifi deffitutis frguis & Saerae-

lore percitus , quód tamdiu cumMun-

Q5l e, a 4.

pf

meutis Principis fui ; hanc in temTer-

do defipuerir , à Deo errorum, ac ftul-

zullianus olimajebat;ego autem hod-

titiz veniam fnpplex petat: Deprecaz-

Inæ ;

q;idäm

gquiit

die vobisincülco. | An nobis Cbrifti-

da eft. smifericordia Dei, ut donec ixtel-. $98

anis defunr , quz miremir, SpeQacu-

lctium ad ifla damnanda , affetium ad —

al

[

DWW

la ? Omnium inftar fic fupremum il-

j

fugienda , mifericordiam ad ignofceng -

lud judicium , cujos pauló encé mem-

da. His verbis fuam claufit S.Augua

ET

oriam vobis reficavi, Pró! quantum

fünus, bismeam ego claudg

reftorum

de Theatris Differ-.

1

fe ibi pandet campus; quàm multa fe

w !193"4' T

[

offerent; quibus conremplandis horas

7m, t[v' l

L]

1

Quz ibi

.g&ione*m,

i I

oprimas re&té impendatis .

g t*

Perfonagusa varietas . Quag .ihenaxm

UT

lii

glst

mine[isll It :

J

FE

K

A

mem.;)

j

V

i

j

W

i

W

i

1

j

p

tzü

Nnn j

DI-

j

D

T

79

— DISCURSUS TRIGESIMUS s.*ecfuxmis;

*

À

-

M i MEN

um

qui

DISCURSUS XXXIL —

tig0n

pl

De V)i/t.fiou LL!;dEnJi. |

!

hilluc

-?ï*

T1dat

:

*Boter, --

voliymamws 'Tufsa-—x

u

tiam máximam. Vitze noftree pártenk

l

!

in

rum Tyrannus for-

jam non modicam fibi vindicavit, &

dice

: -Rf:

C

midando cinctus ex-

reliquam fpe devoravit ; eam quo-

ercitu inipfa Unga--

que fuam fa&urus ; inrerim Chriftia-

prlüst

Pimy

rize viícera penetra-

pa gens, proeo, quód ardentillimig

QIN

6 Y

verat, & reda&à jam

fofpiriis nova à Deo pofcas fubfhidia ,

tïïtïm

d. .

fl

in poreftarem patte-

pro 0 , quód inflictia libi vesberibus ,

fs.

*a)ti:'han' modicá,

reliquam fpe devor-

ciborgm abftineniiá, alif:que peenalis

ài

averat. Quid intereaDynasfteeUngari?

ratibus fe obarmet , robur ac vires cree

tión

An rebus tam trepidis expedierunt ar-

bro divinorum myfteriorum nfu. au-

Yi«

ma,legerunt feftinatis delectibus mili-

gsat , quid agic? Tosam fe perrmittit

quiy

£&, Duces bello gerenido praefecerunr,

delitiis, ymphoniis , amoribue; cho-

ts

teis , co;malfationibus, ludo omni for-

annonam quá milirarem , quà efcari-

(xdiu

&tm convexerunr ondique;urbes arcés-

tisac generis, licitoanturpi, perinde

ü w

que aggeribus, & mul:o. milice muni-

habet , & hoc fan&iores Deóque ma-

»:emïx

erant? Nihil minüsipfi, Ut vi&imz

ximé dicatos dies totos infumit ! À.

Eu

cruento deftinatze & jam devotz Sac-

nullo igitur H:ftoriz Scriptore litéris

tibu;

Kificio pergebant delitiari : ludis ,

ufpiam confignatum eft , ullum Reg*

€um

choreis , conviviis, ur vix unquam

nurnt,ullam Provinciam , ram leta in«-

magls, indulgebant

3

9

. & letiilima

et;

ter cripudia amiffam, inter qualia non

fusí

vivebant Saturnalia : fic ut fapien--

panciFidelium perdunt eternumCa-

Qui

&ior ex eorum numero aliquis dice-

li Regnum. | Verüm quia querelze &

u

xe auditas fit : Non memini velau- lacryma amenti fanam mencem non

lr

dire , vel legere , ullius unquam Reg-

tefticaont, ad remedia tranfibo ; fic

&lor

ni jaCuram fam feftiva incer gaudia

ut poflquam támj noh perfun&orié

ptop

ac tripudiafa&am, — Faceret neinam

diebus pra&teritis Ludos "Theatrales

Arüs

bonus Deus , ne in diícrimane non

exigitavi , hadie ladendi affuetudi-

KOqug

minore squé lets fit focordia , &

nem non mitiüs caxfi?gemzeni;:endeiug

£ripudia Chriftianorum » dubites ,

fhit,

hancprobe affequamini verirarem:1de

d

saapisne infana , an fünefla & fa-

omnino efle ludo alearume,chartarum,

Fïmu

talia ? Hazret in vifceribus quafi no.

&c. f dedere , ac animz jacturam fa-.

LEU

ftris Dxmon,, armatus andaciá, frao-

cere, Neque veró ullam allaturus mi-

Mm

qu"ä'

gibus, v?xftuiis; pi&ter opes ac porene

hi videor caulam impf;lcnnem )

voOs

lützn

X

4

DE Vmoï

LUDÉNDI.

EY

E

473

ii

tem , nequid indecorim admittatur 5

vas "ceiïïäüskä te tarm periculofa aver-

tam , quàm modó propofiram : quis-

attendendo : hisomnibus in ludi ad-

jun&is fervandis pronum eft limites

quis enim ludit ; luditur vincat: quis

eigo non :bsque mora ludum abrum-

tam arctes 2ur excedere , aur alicubi

deficere, Verüm mihi fermo non eft

2000 pac, f jncellexerit,feludendo tam ni-

de primi hvjus generis Iudo , fed ne-

hillucrataram , mreäiam fe ipfum

perdac ?

que de fecundi generis ; in quo fi quid

CT

-noxe intervenir, illud non eft , nifi

.H. Netamen puretis me nimiá in

licvit, &

3

dicendo exaggeratione uti , necefle

modicum ; dum tantifper ultra re&i

m quo

limites & mediam rauonis femitam

prilis eft tria lodi genera diftinguere,

3 Chulite

Primus eftlLudus honeftus ; alter mo-

tenditur. . Loquor de tertio Ludi ge-

denilimis

nere, quod paturá. fuà culpam letha-

- dicum quid demalo haber;tertius pla-

« fubdi

nà honeflati adve: facemr. Ludus hone-

lem adjunctam habet , aut doli gravis,

veiberiboh

aui blafphemiz , aut rsncoris , aut. ri-

fus & cum virtute eft , cui quis in-

p l

dulget ad. menretn à nimia conren-

xsrum, aut praviffimi intotas famili-

asredundantisdamni ac ruinzge, Erab.

acvirts

tione nonnihil laxandam : cüm eninr

CRES

umnfü ib

hoc Indendi genete ( quale fermé eft

vires hominis, tam quae m entis folius,

| pcr;miui:

quàm quz corporis funt, certis ; &

chsrtarum aur alearum inter plebejos

b

*

inopes )tanquam fonte, Si 5. Joanni

Iïw;:

dbur, d

ar&tis quidem limitibus definiantur ,

gümni QU

axliauriuntur fcilicermulrà G atten-

Chryfoftomo credimus, mille malo- 15.44

rum , quantum poffum avellete vos Pep, .

j, iM

$É cogiratione ; ac proinde oportet

remittere tantifper ,& iig , quee ani-

& alienare cupio, ut illud non oderi-

)eoqie n

infumitd

mum oblettant , vires fecuturis labo-

tistanthm ( fiquidem tantum mihi

ribus reftaurzre: haud fecus ac sr-

polliceri poffum , ) fed vehementex

irorelt

etiam ab illo abhorreatis && execree

ullun M

cum famper intenfum frangi neceffe

mini, tanquam prafens periculum

u

. eft ; clim opportuno rempore remif.

ztera falucisamitrenda.

-

fusfortiüs ac longiüs tela jaculetur,

at ul

Qui antem fic Iudant; non admodum

li. S. Antoninus, Florentinus Aftz

stv

multi funt : tocenim támque fcrupu-

chiepifcopus; adeà averfabatur lu«

i-& que[c Ü

Tos? ad ludendum cum virtuteà Do-

dum , ut cüm in plateis in menfas lu-

CUA

é&loribus conditiones requiruntnr, ut

forum ejusmodi . incideret, fuà mox

:[gnfïbo 7[:* /

manu everteret.

Hic hngula enu-

InSnmï

propé dixerinmy ne chymice quidem

eol.

g*ïfünä'j |

arüs pericicam mulis ad aurum exe

merando , qua in lüido admitti folenr,

i

,T

i

eoquendum requirant : ludendum

peccata , & miferos hos perdunt , adP: ?» /7-

d P

enim eft moderaté,(impliciter, hone-

tot capita esdem reducit , quot funt ?:0:23:

,enit^

f. Maderaté, & temporis, & ap-

Z

alearum, quastoties verfant;oculi;feu $« 6- :

"at

[öm

il

punda : Qwot. punila , tot fcelera.Ego

t

plicstionis & affe&üs menfuram fer-

vando: fimpliciter fpetando 'finem

tamen , ne longior caufi torius ordá

j

redium ac faftidium patiar,rem iftam

debitum j honeft&, & ludi ipfus na-

men ;

— gäfzfcnæ ludentis dägni;arf

Qmþgïm ad fynopfin, plenam ta

eng)

*

: £on-

* ,

" —)DISC'URSHS"-TR'IGES!M-U.S SE cuübus-,;

eontraham , Apoftoli eum in finem

peririllafaunditus — Vix eníns inci.

,' magï

n

mormáufus, Paulasigitur in fuaad

pit quis reneri ludi amore , cüm jam

"Titum Epiftolà atficmat , ad tiia ma-

fui potens non eft, adeó vitii ejus vio-

fitca

ximé nos docenda Chriffum has in

dieu

lentia abripitut. AGumergo eft fo-

terras adveniífe : ug vivamus fobrié;

brierate : non audiuntür ampliüs ani«-

preri

&[tm

-ut vivamus juft2; & vivamus pic. Ers-

toi obmurmurantis querclz , non.

dd T it. dieus nos,ut abuegantes impietatem, d*

amicorum objurgátiones , non Masgi-

tima

€ 2.

m e

faeslaria defideria, fobrie , jufte, ct pie

ftratuum correctiones , & vel ingra-

vivaus in bec fccnlo, expetlantes bea-

tiisomnium eo properat. lufor, ubi ,

*

fir, C

$aM

t4m (bey, Atque adeó Chriftiani ho-

ludo pstet ofii

cina,

JEfligsaverunt

lionin

minis profeítio, qui quidem. veré fpe.

lufum effe vitam noffram,sis dehujuss U»

Á con

vare velicalteram & meliorem vicam,

'&üle' 3i

modi hominibats Spiritus San&us ; &

- quam à fapremo fnoLegislatore expe-:

jure plané ac meritó : ita enim fine

1

ppar

&ate juffus eft,re ipsá ad triplex illnd

omni rmodo & freno ludo fe addicunt,.

ximea

debitum reducirur; quod Gloffa hoc

utin eo finem fuüm ultimum & uni-

Ea

loco perpendit : ad debitzm; inquam,-

cum conítituiffe videri poffint, Jura-

pi

fobrietatis feu continentiz, quo er-

res , perfuadere illos fibi, fe ludendt

5

lu

à

feipfum re&à fis conftiturus ; Ju-

ranthm gratiá netos effe : fic nt quas

AUs

j

litiz , quá ad Proximum, & Pieratie,

à Deoacceperunr manus , ad mifcen-

Calng

quiad Deumrité ordinetur, — Sebrié

daiater fs luforizrum chartarum fo-

4ptils

n stobis jufle ad proximimm ; pi? ad De-

liaacceperint: ocnlos , ut folia ha

sl

. Siproinde oftendero, Ludo de.

inter fe. difcernant: linguam , ur ad

f

. ditorum ftudia ó diamerro cum omni-

ludendum alios invitent : aures, utine

fetv:

bus his tribus debiris pugnare , quid

vitati prompté audiant : pedes, ut

th&

porró exigitur? Patet fane , Lafores

eos ad focios fe conferant, qni pre

fit!

vitam é Chriftianis legibus & normá

ceieris & ipficam perdizse volaptati

|

Oper

vivere nonpoffe, Et fiita res fe ha-

fe permifere.

eclimaverunt Infum

tint

bet ; quz illis falutis fpes eít. fuper ?

effe vitam noflram, Mancne Chriftus

»ci'f'e.

WNe:mo dubitet, íta effe , ur dixi ; quis-

àSpectatoribus fuis Temperantiam;

5

quis ludo fe dedat, eàdem opera

hanc fobrietatem . poftulas in animi

k

Aanimam perdare. Per

relaxationibus , vivere nt jadanc? Ecft

lài

fingillagim.,

[Seþd-amü; ifta

proinaliamalaàLudoabeffsntomnia, —

T

Ístis profectó effec , quód ifti ludi hel.

dil

3'. TL 31V. Exipit aute;nï neceffaria Chri-

luones vitam, ut fic loq

uar , gblïgmiy

terg

inecp.

t$àno homini fobrietatis virtus , ut in

ant.

Ya

Áv .

s. 3. [e 1 ufu rerum dele&abilium , & pondere

. V. Egregia fané funt

| ,quae con-

tüm

utatur & menfara:proprium enim hu-

cordibus fludiis. de tempoxis pretio-

Zl?f-ä-

juseft; in can&is illis mediocritatem

imp

Philofophi fcripfere , folo naturalis

iti

preíctibere. In quo autem Luforum

luminis beneficio illud confideran-

um

füni

vel pnsillum ejus viatis cft fuper?

do; at oceafionem öc in&xqment

&p

fgÀ-

—

p

;]

j

fD'E "VITPO LUDENDL

473

m u

amagna quæquæ,&, homine digna pa- -

anenä:üt,vwam ille baberec imági-

*j mj

trandi. Quem. mibi dabis , ajebat Se-

Y

nem;quá cuntti occafi onibus & teme

Il just

neca, qui pretinin tempori ponatG qui

pori, nunquam reveríuro , imminere

«t di

dien afHimet? Perinde ac fj tantum fit

debemus,& juxtaEcclefiaftici confili-

pl d

precium remporis , ut nemo il!ud fatis

um,rempus obfervare ,quo negorium

ede, m

deftimare valeat, . Et fi fola ratio tan-

falatis nofirz geramus:quam enim re«

tum agnofcit remporis pretium,quan-

rümtanti momenti- cccæimm*n tem-

, non g

ov n

zum em,faämd ( lücernam zítimes

pus offex:,hauc etiam non eà : tzmum,

t iit

ul

l

£ur, cüm illo poffiaius operari digna

qoà equus concitatitf mus,fed majori,

Efmv ii

homine, qui aeternae bearitaris granä

quam rapidifmi venti , velocirate

fit conditus ? Spititus $. totus in eo

fertür enim

j

pretervolans , aufert:

TOR

effe - wäemr,uz in re tanti momenti

pnmeobxhs motu;cujus celeritátem

(f Bu u

opportunis nos confiliis regat : ma-

vix eftjqui vel cogitando affsquatnr,

ximé autem id agit ore Ecclefiaflici ;

yfed n

VL Anira Lufores tempus obfer-

s dU

Kili,ait hic, Fili carjïvm'a tempuis: non

vant? Pró Deum immortalem ! vel

facris Deicultui diebus femiherolam

olfn, J

prodige nt aquam , ferva , cuítodi il«

i, fe h

dud, ut Thel;urum illum iugentem ;

fubtrahereludo nefciunr , quà liranti

ad Áram Sacerdoti. adünr.

Pronum

fic a

£ujusre&o ufu ac commercio lucrari

Celum ipfum poffis. -

Alii tamen

eft conje&are, quantum tempom au-

id m

baranum

aptiüs in rém noliram ibidem legunt ;

diendis Concionibus,Do&ring Chiu-

eb[?rva tempus: neque enim fatis ille

v f [

ftianzg, Supplicationibus, Píalmodia

vuam ,

facitofficio, qui cuftodit cempus &

Wfpemnæ,recmndæl)ex Matris Co-

fervat, quo jam fruitur: neceife eft,

pna

Ill

£onz dacurifinr; cüm has fun&tiones

üt & qui nonhabet, captare illud nó.

fuo ante rempli fores &ïepnu, turaul-

r *dW

tant; q

xit: profpiciendo .occafiones re&té

táque;obtnirbent potitis , quàm operá

opemnä!,mäaganäo cüm fe obtule-

fuá promoveanr. Inter precipuas mi-

dig i

xmr folerzer utendo : cavendo foli-

litis dotes velocitaseft, ficut Roma--

,;ye/llni j

cii& nequa vfpiam. elabamr, cüm fu.

nz veterisMilitis Magx&cr àmilitum

a O

giendo venianr, & fügiant veniendo.

quchbet eam velocitatem exigat »

gt

g p

Obferua tempus.. Sunt quidam equi-

quà horarum non ampliüs quinque

" xandi ita perici;tt dum equus effufifri-

intervallo. viginti. milliariam vmm,

gj

mocurfu juxta eos pretervolat;incre-

nunquam interquiefcens , emetiatnr,

duf ,

dibili & celeritate & dcxtcmate in

Sicandem militibus, fua fub fipna

*dü?iw"&l'

tcrgum ejusintliant.Hos autem vide-

£olle&is;legem Servator ferat, hosin-

qU

ahäï

V wsv

flimé ob(ervare momen -

5

xer Luforesnullo rempore ; mea qui-

u

j

tum, quo falcu iilo fe

iictenta toros

em opinione, numerabuntur, dum

y, t

imminere occafioni , cavere ne non

j

e!mhxl unquamex virtuteaguntve

"m

fatis pararis accin&tisqs elabatur, Ho-

ita languidé ac remifsé apunr, ut pe-

ub

n

u

süum qui conatus ac ftodia unquam

nitus elangu:iïe videanpor. — Perfua-

z

j n

R, P.Segneri 5J.Chrifl. Inf r.T om, 11

Qoe

ent

rülllmww

N

PA

d

s

z

-

| DISCURSUS TRIGESIMUS SECUNDU,

n

.: l

lbje;

den: fibi infelices, facis fibi tempotis.

Psrochi, qui increpat ; Bcclefise, quee

X

toti

ad negotium falutis fupereffe ; cüm

ingemifcir, dies notésqusjaleis char«

pun

exiftiment nunquam non po[fe opera-

tísque manu verfandis ,. confecrare.

fio «

ricum Grariaà Deo fibilargiter [ap*

Sed non ef!,tes ift,noa «(t, quàm vi-

Ieht Y

peditanda: fed 6 quàm fuee ipfos ratio-

detur, bella : & quamquam bellum;

Mox

nes fallunii8i canis veftigia przds o-

t

jucunduümque foret fic vivere, dicite;

puit

dore percepta,non confeitim ac quàm

quor per feculorum decurfum fic vi«

Tis,

celertimé iequatuür , mox 3lla; ne ft

'vere dabitur ? Cicada aítlate nune

*

tilem

hunc, nuncillumin ramum falricar,

velir quidem; fectari Jam poterit , fa-

,

bito vento omnemilium odorem dif-

& nondiestantüm , fed & no&es1z-

&t

flinie.

Non d;(fimilis eft divinsrmn

tiffima canendo tranfigic ; dum in*

qui

Anfpitationum conditio,quas quisquis

terim formica nunquam otiofa labo-

Tiox

alacriter ac prompte non fequitur

ribus stterirur, a non igitur ipfis

Alàs, ne fi velit quidem; fequi porerit,

aquilis felicior cicada eft ? Sed muta-

àn

jam nufpinn afpirantes, — Subdacit

tut cum tempore rerum facies ; eftas

m

Íe Dzus, & anima fine omni ad virtu-

bit, dierum fpatia con:rahuntur ,

&t

xem & fanQjmoniam ftimolo deferi-

fxvit gelu ; & dum pleno dives bot»

tur, non ablimilis cani, qui veftigiis

1eo foimica laboris fai fra&tibus 1eta«

M

fers amiffis, quam in partem feratut

tnr,Cicada fame enecia cum foliisex

pam

Ágnorat, Inuberes quidem , fed inu-

arboredecidit, Lubeat iagredi do-

0

«

xiles fletus miferi ifti effundentur ex-

mum petditi alicujus luforis, & mo-

pred

dunt omnem in his fuis delitiis obliti;

aremis illis vitze füuz& momentis; cüni

duta

fentient , fupifle jam tempus agendo

videbitis hic conjugem inopem & fa-

Qu

Talutis negotio opportunum , qwazdo

Gifcentem , otiofam nunquam , no«

t

Aemo poteft operavi: & lexó nimis haec

&em jungentem diel , & vclad dabie

Qu

fecum tacici muffitabunt: Cüm potui,

!

ám Lunz lucem laborantem, ne libe.

ncg

nolui ; cüm vo

E

o,;nonpoffum. Fuit

rí efuriant, ne dos filiabus defir, ne

üt

hec olim Apnibilis quoque, fera &

quaílum corpore facere cogantur $

bo

H

inutilis ngenia , cüm Icalià excedere

dum maritus ille belluinus , non pra-

" lu

:coactus; damnarec inconfuüliasin Ro-

tüm, non cauponam , non luforiamt

T

ma occupanda moras , quam fuperbé

tabernam przteriens , quz liberieiate

220

^12,

d

Antuitgs ; cüm poffem te,ajebat, Urbs

peudenda eflent , prodigà perdirs

[/

noftiz Carthaginis emula , occupsra

E

quin illud prodigit rempus , illas ho«

V?

& nofiram fibjugum mittere, ignavé

1a$; quibus agere poífer, quiz elicnt

neglexi ; nupc,erfiquàm maximécu«

VFgl

velot fementis longz z:einicaris. Sed

A

perem;oceopanda occafi

onem fruftrà

trahice ezntillam moram : alia mox

Ws

circumfpicio.

erit refuüm faciesmutabiturCali tem-

d

VIL Res inteíim videtür bellif

peftas, & düm fus tam longe rolerane

lanc

fi

-

1m2, fuo vivere genio & ingenio, &

ti& ftuctibus uxof gaudebit ; Maritus

5

fingragiis goxxjïjgis ; Qque queriur j

fame non evirabili morietur homi

d

-s

D

-

D

ES

Ed

»

*

N

pE is?f*fm L u-xs;m:;.l

', .4:-";».,'N*- s |

M

i &,e&us-

. Ofitune vel horulsm , ex

- £em no&em priefe'.äti'eiues;*'-ve'ïoqüa;

/

Süææ qllü

tot illisludendo miferé perditis , im-

tempus fupplere conanrur , ut cità in« —

dendur

petrare faseffer! 6 quo illa tum pre-

veniant , quo alantur , & vivant, -

pulsttt

tio emeretür ! Sitot Regna poffide-

. Hanc eandem celeritatem füadet A--

um

zent vaftiffima , quàm multis unquam

CU

. poftolus j redimente,, inquit , tempss,

É

r

a bdlm

Monatcha.aliquis potentiffimus im*

quia die mali funt..— Si velpl

üra vie

Ms

t

peritavir, nailli vindicibus in lam-

vendo fecula expleremua, etiam hoc. 1

fum [c i

IDis, omnium eorum pretio horulam

' totum temporisfparium piis a&ioni«

:

ute n

tàlem redimerent, füfpirandam fem-

busdandum efler: quantó igicur ma- -

m fiini

per,nunquim per toram deinceps

gis id ratio ac fides poítulanr in tam-

al

eerernitarem venturam ! vezit sox ,

brevi dierum nofirorum numero ?

; d

quande nemo poteft operari. — Adeft

Srultum fané eft, illos prodigere :

E

yiol lo

nox hyemis frigidiffima, quam nulla

Quis enim de[bexit dié paucos ?

jpti ii

unquam amplius excipier dies : fub.

-—IX. Sed quid de füruris rantim 4-

RE

d m

duxir fe Grarie Sol, nec unquam

Luforum pcnis differo ? Non tum

du i

ampliàs. eorum füpra hwz&mmm

folàm luenr jacturam remporis ram

staltun

emergete

malé confumpti : nimium. quantum.

direc t

brii ';gfäz,ugfæ fobrii eftote ,

jam nunc penasdapnt, fi infelicem

tbur]ete

AA. Amantiffimi, in omnibos, quae

eorum stteudamus -condi:-ionc'm ;ad

permirenda laxsndo animo cenferis,

quam peílimá fuà affuetudine redu-

a fl

iagxe& i

oblscamentis ; nec enim Sapientis eft

cuntur. Paupertas fponte. accerfita!

ts & m

prodigere tempus , quod quamdiu

virtures csteras Íplendidiffimé coro-

Jiiaon

duraturmm fit, nefcimus, Quantum-

nat: avellitenim menrem à rerum ca-

o &

cunque antem duret , femper breve

ducarum curis; & attollit ad ftaruns.

erit negoiiis , quze nobis gerenda in-

um ,

tam füblimem , ut nullo fe negotia

y dl

cumbunt,

Majus fané eft falutis

fummo bono füo unire poífit ; haud

zcm:mk*

i

negotium, quod nos premit , quàm.

fecus ac atbor , quae mulris circa fo-

ut cogitando affequamur : quare la-

. lum ramisnon . Joxuriat, cspnt altit

u döfil) i

boremus , contendamue, fudemus ,

attollit , & fupra cereras humi repen-

illud femper ut cerüffimum habentes;

du "

g .Cor,

-« tes erigitur, Non hiccoadz Pauper-

T'emp breve efl.. Pergamus proin-

tatisfructuseft. — Ipfum hec fuácul-

7.29.

Jo, 12.

. dead Cähïmqaämdiu Sol affulget :

pà,fed non voluntate; inopem cru-

gl

- evfmbalate , dumlucem habetisyus nom

. deliter laniat , & miferum impellir ad

m

35.

rge ;

j

Wi

vos tenebra comprebendant. 1n Nor-

deteflandam quoridie fortem , ad

ul

j

vigia, ubi hyeme breviffimi dies funt,

" quam eft reda&us,

Nec tamen eaà

lu

quæ*'

^f

. & paucarum horarum , ajunc. Falco-

extrems illius indigentis visefty ut

i

i

nes ad venationem eífe velociffimos ,

Jf

infanam ludendi cupidinem extin-

& plus quàm ufpiam terrarum ad vo-

guat: malun; Luforesegere; & eum

| cam

1

landum expeditos, . N«c alia ejusrei

gravifhmis egcftatis incommodis la.

02 g

on ludere;sícque &

y

jl

caufa videtur, nifi gaifgli.i imuinen.

: -&a:i. qqïä.m n

t

"

jetl

lil

W

m

-

476

BISCur

R

:

x

:

sus TRIGES!MHS SECUNDUS',

-

e

L

pe ffimé 'O'äxfemnt ,& remen f ponte ac-

tantum rationis rerinent , q

eorm.

fended

Pa[- ceifüntinopiam. Hotum ennmero

fatis eft , ut viam excogitent , quain-

cbat.de Yavenis Mediolani quod fuum effzt ,

geniofiüs in monftrofas beflias dege-

pudet

-Aleat

Jam habebat nihil, preter vilem ruri

, nerent.

Quodnamautem hoc vicae

d,qu

z.: 1'.*

genus ? Miferrimum fané ,, dum ng

quonni

cafulam ; voluit camen &'hanc ve-

num exponere, neà ludo cogeretur uniquidem perverfz animi fui libidi-

Á o

[mant,

defiftere. Sed cüm emptorem non in-

ni moderari poffunt , cruciantur. ia

veniretpropterea quàód cugurium hoc,

animo fzviffimé vincendi defiderio: ,

d i

nemo Íine iis,qui circum erant;agellis,

iracundiz , invidie , defperationis ;

fpetito:

emp:um vellec, non deflitit tamen;

faroris , & amenis mocibus ; extra

ticuma

Ízd cradáà hieme tegulas cafee omnes

fe autem inveniunt neminem;cui fini-

hollem

vulaer

divendidit , sícque omnibus czli in.

firi ipforum cafus doleant; fedodio

jüriis apertam incoluit ; minüs com-

canctis func; & aborminationi , pro«

Iedent

modé , quàm fuo lupus in fpelao;ha-

prerea. quód totas ipfi familias pet-

DP

birans,

C vim & tyrannidem vitii,

dant.

MoribusGraecórum receptum

tabili

ubianimum femel occupavit ! Et ve-

-erat, ut quisquis opes ab fübflautiamy.

E

toetiam ad majorem infaniam luden-

À Parente fibireli&tam, abliguiiiffet,

[

diamorinexplebilis impulic, . Alius

aut quoquomodo dilapidáffez , is eo-

mijor

enim ex hac hominum collavie, cüm,

dem cám patre fepulchro non condes

quig

quod perderer , habetet porió nihil ,

rerür ; ne ejus jam fepultiofía qaieta.

üigsa|

cum collufore pa&tus erat , ut cilia fibi

effenon fineret. Hoc dedecus lufo-

Wousn

fingillarim evellerer , filudo effez in-

tes quidem hodie non manet : aliud.

f

ferior: parüm abeít, quin dicam ;

tamen haud paulà gravius eos deha-

quim

feliciorem illam füiffe farurum, i. à

neftabit

3

*

cüm eórum jam tumulo

piuta

vincente oculos fibi erui pafluseffet ,

conditorum nomen , odio & execta-

velvi

neviderejam charas luforiaspollet ,

tioni futurum fit ob ingenciailla da-

iunt

qua& quotridianarum ja&turarum caufze

mna, que vivenres pofteris furis a6-

ines

trant, JNonnemoeriam,S. Bernar-

cerferunt , & fzepe nominaac debitay

Cate

dino tefle ,. cunctos ludendo dentes

qua iftisexpungenda mifcris heredi-

-fugäu

perdidir, quos fibi figillatim eximi

bus reliquerunt..— Qsomodo aurem,

fpicet

paffis ; cüm finiftra ludenti forsfuif-

cüm itafe reshabeant , non pluribus

Jtior

Íet ; plané edentulusevaferat, , An.

capitibus lufores ifti funt om

tünji

i

non igitur Lofores damna füa non in

miferrimini ?

Htüm.

futura tantüm fenrient , fed in hac jam

X. Hecautem, dicet n

anüe;nü d

- trolyr

vita fentire occipiunt, ita inepté & in-

.€os tantüm lufores tangunt,qui lue

ftim, q

f1ne prodigendo tempus , quo re&té

dendo perdunr : funt autem . multi ,

"t

expendendo tantam lacii facere pot-

- qui non parum lucri & emoluoienti

.ai'm u'ïï

Tent * Enimveró etf hominescetero-

ex ludo capiunt

L]

*

ad iflos proinde

Füg, -

quin finc, ludendi libidine veneficà , ^ hec non percinenr,

Sed teípondea,

as,hec

l ll'm'

;atioqi; ufu*pii'væfn:ur ;auc ;e&iixs :

"AR

mequidem hgs corua vidori

. eorum

"i

f—x

Y

E

Y

Y

3

:

» d

(DE VITIO LUDENDL -

v

:-, guu

eorum Iucra non difpicere ; quin di- — teris omnibus perditis etiat, Anima

t QUl

feré edico ; Lufores omnes.ludendo

parderetur ; que profedó fervarinon

. poteíl ab iis; qui omnem fobrietstem,

ia d

perdere , idq; duabus de caufis, Prima

n lr via

eft,quód ii , qui ludum perdite fe-

omnem continenciam in oble&amen-

tis fectandis obliti, quae comparandae

& m

quuncur , de quibus hic diffsto, adeó

v od

Íe coeco & inconfulro impetu abripi

ipfi falutidandee effent horz, tam iu-

aciantür-

financ , ut plané fiant temeratii , nec

felicitet alibi dilapidant , tam. com-

defrano ,

$^

adeà ipfis ludi legibus Rent, — De-

, modorurm ejus incurii , ut preziofa il-

pettiont ;

Íperatoilli perimiles, qui in fingula«

]a momenta expendant tam miferan-

ricumalio certamine fui incurius, ng' dà, quam vobis defcripíi , vivendi ra-

tbu ; exut

ml

hoftem fga rabieconcitatus dejiciat ,

tione , quz beftiam fané ma

3

od a

äï*:xquäæ

jt, ledolo

vulnerilocum relinquir. Paromnino

hominem .d:c'c'»;ean

ludenium fuis in ja&uris temeritas

It

ttioni, f

;

rva

gmilat

eft ; qui idcirco dum vincendi infa-

XI. E:finon p

tiabili cupiditate nihil nonaudenr, &

hz&enus Lufores accufavi , delicta ,

m ree u

abfbgottt

aggrediuntür, dum relarcire priores

hzectuamenferb ex eo. magis genete

funt ; quo qua facienda effent , omit-

il

jactuxas volunt, novas nen raró , &

majores patiuntur. Altera caufa eft,

tuntut ; quàm quo,qus omitenda ef-

,ch:; ip &

. fent, perperrancor, Si ergo. vel ifta

ton conder

quódquamquam , utin bello clades

uniusalterius victoria eft, ficin ludo

— fuffciunt ad demonftrandum , Lu-

ifa quità

fores ver& perludum ac jocum Ani-

edecist

unus non perdat, quin lucretur alter,

ferm& camen lufores non tam fibi ,

mam perdere, quid non. dicendum -

j : d

quàmaliis vincunt ; tam citó, malé

erit,fi bonis, que perperam omit-

us eos tl

parta, non melius dilabuntur: nam

tuntyr, addiderimis mala, qua pejus -

ab iiídem admittuntur ? Sunt fane ifta

igm !Uiüüïü

vel vino illo ; & ctebrisfe capulis de-

g, t

longs graviflima. - ftimenturenims

