amáridefiderat, & blandis pwmiäïs

commottis, ut nudato , quem ex latere

£i

lo

alliciatur, donisinvitetue , & mille

pendulum geftabit,ciltro,& Alexan-

Ir

modis ad flagitium icritecur:càm ta-

dra capitecapillis prehenfo: : Serum:

1

men illananquam deíinat cum ejus-

eft, dixerit;jam.noxas velleconfteti ,.

N

mediprocis agere , & mutuum erga:

& fcelerata ; & cum - d:&o caputdcer--

EEE I CTRO

p

illosamorem profiseri; nixa animi illo

vicetefecuit,sícque craorem ftillans,,

&0i

- fuo propofito,quo decrevit in. facimus

majoriactusrabie , vicinumínpute-

non confentire : nec tamen: mifera.

umabjecit. A&um eratperomnens

?XD

&ternitatem de (alute Alexandta,. nifs

—

&l

. providet, fe, licàcfuáex patte. affenfus:

non ad(it,ream tamem conftituiculpa-

ejusad opem VirgoSané&tiffima fefti-

ihc

Aut

rüm omoium,quasprociifti inipfa ad.

náffet 5 cu jusfe- Puella.culkui faas in-

fcelus folicitandaadmittunt,

ter vanitates mon negligenter addixe-

]u

XIV. Di&kis meis fidem faclet e-

zat,crebró Angelicz falutationis verba

li

eui

ventus faré quám prodigiofus, In

ad . globulos precatoiios decurrens.

Divina fiquidem Mater S. Dominíco

-X

Arsgoniz Regno Puellanr, Alexan-

- dram nomine;rivales duo-tam obno--

videndam fe prabuic;jnísícque, ut ad-

xl& depezibznt;ur cesco: in Illam amo-

Alexandrzg confe(lionem excipiendam

^

propezarer, — Adfüic ille, fed aliquos

d

:ead fingulare fe. cettamen provoca-

h

tént 5 quod taminfeliciter cecidit ,

duntaxat à cede diebus, Nihilo-

ut mutruis confe&i vulneribus ambo

minuscünm nomine fuo caput fide note

po

ecciderint, — Perlatus celeziter eft fa-

dobiá compelláffet, illud éputei fun-

De

meftieventusnuntíasad'agnatos, qui

doad marginem fublatum revixit , fic

Oi

5

h

tantá iracundià 3 vindicbe cupidi-

ut fuas Alexandra noxas enarraret , ea-

12te exarícrunt , ut numerofoarmator

rümque veniá donarerur, Subinde

àt

U

saüm coactoagmine ad Alexandre z-

ad Divum convet(a ;; addicenda, in-

desfeftinarent , ulturi geminam ca

It

/quit, eram eternis Ínferorum rogis ,

confen»

f

däm ? uni»;ts— ig(ïusj WS& pertpeuatam,

non xguöd* ipfa psccato -

€

'-fgæim

T

Z

u

E^

U

ius non inveniants fan&ép;c-

ixägentec:f j

*Iä;?ïm;ï ed g&ïagzæi ü

fque rivalis deli-

ne J:äüääideräm;

que decreta o

F

1

d

miuuntars creber fa»

dluitgdn

&oram participem. 1

Myfteriecam ufüs negligitu

h

P

ádum emulationishuju

smutug & Ze-

crorum

of

famil

autfi iscontinuztur,non alio. feie i

m milli

lotypiz confcia,:

Y

iari& tamen u-

fici:.&b quamquam

fine Ét , väuäm ne domeftici dererius

00 ftis

trique effe non de

d

H

Admirabilis Matri

s beneficid? confef--

:

quid (ufpicar! incipíant :Tempia mti-

hm f

tantür inforum gafrü!i:arisþfoäægæ,

fionis ob'e;iüä:æ* gradiam obringerim ,

ttat o

obiutaum, & aunutuum impuroerutmns

sícque inferni

peenis l:berata. fim,ma.

t

f«(ti DeoDivi:quedies vercuntur. in

Q itig

nentmeramea (eprem feculorum in

folennitatesSathanz. Ponderate hzc

flammispurga

ntibas fupplicia,nifi ad-

A at

mea verba, & invenietis vero plàs

jurtícem mihi

dexteram (tudiofi Dei-

Qy,cuds

coronz ejus r&citatio-

quàm confentanes, cüm doceat ex

pare Clientes,

[, u

meprorexerlor, méque illis incen diis

perientia, quidquidferé vel.locis fa-

crís, veltempore finüto, cüm pra-

T

cinüsexemerint, Án mon abundéhzc

nerlaet

uim aliàs cogc'näo"-DAco;nka*v.zgfi opeta

loauiturhiftoria, non fa ficere,GPael-

& Bo

deberet, peccatur, totum exhoc pra-

]a alägua;äicabþofïït ? Ego pravis fiu-

j r

diis non agors eon a[feutior, sem cedo.

vo aniorem conci liandi :b üüxï'p a:fciac

—

;on&;:fi ,

NiG alienísfe culpis o nerare malit, o-

progigui.

4

ii

XVi

:

——

guseitmajore quàm feri poffit (tudio,

wftluns,

€os fugere, qui vel veibis, vel nutibus

ftultiiftiamantestanto feaffetu com-

mingltte

produnt pravosfuos Gines, & impuros

ple&antur, ut hoc amore ultimam:

er o

fuam & lupremam beatiratem finem«

amores; alióspa(cere cantüm aliena

mdfæ t n

que confütuant: quod tum Theo-

incendia, cidere, jocati, fe oble&are,

fia 1

aut eriam alíenis fe oculis ftudiosé oD-

logorum fententíá conting't, qïighdþ

ul (s

jicere, sbuadé (afficit, u« tea üit, quz

ita fe amantes iftihabent, utamorém

ü

hunc ponerenon velint, erfi. cum Dei

gr d

f:giium cetercq;

x

n :;cenitämerlx:*-k

d

injatià & offensá fit conjiodkus, - Te-

Su(ät;l

ftatur Tertullianus, faiffe fuá state,

du

Tit.

h ujüs

qui factisundistingi nollent, ne poft-

d

XV. Tertiumtandem caufz

bene longz capur, comple&tirur. illa

mc&um & p'ro*fan"?s Idolorum feftis

l

qBC M

deli&s, que & diametro puguatnccum

abftinere, & qdz tum dibantue, fpe--

xj

&aculis non . intereffe. obligarentur.

Qul

honore divino,qua interprimoloco

J

Malé metuo, ne & hodie non de(int,

É

pänmda,»ai& Jactura ornis teneri in

Deumaffe&tüs. — Jafpisigne concepto

qui, fi facro Lavacro abluti, nuntium

gl

ggi

omnem (oá vim,ac virtutem depetdit.

l:fcivishisconveaticulis, & amandi

dT

I(,ïü

Par eft animz conditio.Ouamprimum

pravg affuetudini remittere debe-

ardere incipit amore ifto. nonlafcivo

.tent, ablutione hacfupeifederent: &

fu

canum, fed fenfili, omnium mox bo-

poftelutas his undis fordes paterea-

$t

porum, omnis vitcatis já&uram facit:

tut fe potiüs San& (fimorum Myfïä?

gt "

mo-

gfi j

r*iï—'r'um ufu*gt ijïafi-;ädclia'snc-fæEQf

veri

g ii

falubres & fa.n'&'æ COg-i'lta:iones-iocum

(on

lt

"

N

À

s DISCURSUS. YIGESIAUS.SEPTIMUS, REP

'REHENDITUR.

veri & ejici, Ecclefie fibi aditu intec- -

ftirpitus, tanquam Javenturi

In

dici , quàm amare & faltare define-

u De Di

n

rent.

nosiusae peft lens?. quod d.

Ettion eft hoc, nop m jori fo-..

judicium S, Cypriani, dum a

p

pr&

làm sff-Qüs teneritadine,(ed &ftima-

0770- Pür

id

&Kmnam meliorir ataiis,

z

loneec á & eppretiatione, compledti'

tet£,

bt

XVII. Quid reponent qu

-

*

. rfem. cre;tam, quám ip(umejus Con-

ü

tiones las &a-z*gwme[nt;af t'afmf—gpöfcn'

4

hh

ditorem Deum,qu: hunc tàmea x(ti-

ütriusque (exàs Tuveres? Àn dicent

4

fe

mationissmorem fibi impeudi voluit

fe nontemere, 0e mocíibon teneant,

verbisillis? B:ng&f Dominzuim Deum

dit

& tam exer a re&: honcfíque Jimites

Lue Vesfittim ex toto cordé tuo, & ex tota amima

u

vegentur? Ingens fané ifta temeriras

27. igà, €$ ex ommbus Viribts tuts €$ ex o-

eft, quz apettéprodi t, quàm patvi fiat

aT

"atmezte tuá.

Meritó Poére, ut a-

D

decorum & honeflas; & quám pet-

moris hujus vim explicaieot, Idolola-

n

versé de fuis viribusanima prafümar:

tti£ nomine comnpellárunt : cum ni-

undehocipíoex cap'tedigna eff, uc

9t

)u

miísquám pronum fir, in re perdiié a-

Dei gratiá & adjuto;io deftiwaptut.ac

maià fel;citatem faam. ulci mam pone-

miferé perireficantur.. Ita fe. quon-

re, quod perinde eft, acilli coronam,

dam etíam purgare folitus. eft P'elä*g!ï-

'fuprema excellentiz Symbolum, im-

[

ponere, & tanquam fuum,Numen ad-

Us, impurg feda Autefignanus uf

quidem S, Hieronymus in ejus con-

F

orare, - Fslcones, eifi : otas volucres

lib, $,

Tf

futatione meminit, »älyf,, "ajebar fü: :

depaícantur, corramen intactum re-

p&ir-b iffimus homunico,claz// cellistor-

adwerf - 1

;

b

linquunt. Aliter Dazmon affolet:

4 ii .

. coripfipre o'xhn,iþugaxalïiiS'- in homine

Horr,

rum vallor agmigibusyanlla babes gon-

lir,

iapit : & hoc ille devorare conatarín

f

cupifcentiam - D:fit tandem, ut jufto

. hís,qua deteftor, oble&amenris ;que

$

Dei judício fieri affoler, - fupesba hac P^ Pares.

d

4

415e

: q:fi mala in fenon forent , peffima ta-

prafidentia in- infamem impudiciti

z

DRS

men funt nimio illo, quo multi ea. fe-

d*5 Hi-

z.

lapfum ; hibuftque mifer eofde

erof, iÉ

p

&antur, affe&uac ftudio,. quaum-

i

Q

turpitudinis, quoserrorum fü*ommj,

er, l, 4

. mo cum Dei. contemptu conjun&a

h

Imitatores & fequaces. Quid eft hocz 23.

funt 5 cüm ipfiultim: finis,& boni no-

dicere : Aoz tímeo, dum fan&liffimi

D

- ftrifumm i;ï-*a,zxionem'wHe-rlencpnemnr :

quíque trepidant; & ,. licét carnem

& tem conditam in faptemi Monar-

4

citcumferant jejuaiis debilem & ex-

& Tim.g.k,hæfoliö reponant, Foluptatum | a-

hauftam ; animutmr veró in carne fra-

Wi

Pianeresmagis,quam Dei. — Anneigi-

gili Deoplenum ;;ad occafionis cu-

l

tur mos ifte,quiFamilias totas pertur-

jusliber lubricz occurfum: falubii

9b i t

bat, animas in exitíum ptacipitat, Di-

i

horrore conflernantur ? . Quid eft

vini Nominis honori tantopere ad-

dicere: zon metuo ? An -nä(ci;fïs,.,lïïaï?

b!

vetfatur , difendetureriam pofthac,

lum Dzmonem. cum vülpe mortu-

ur permiffus, retineatur ut laudabilis'

um fefingere,ut. volucres praderur?

T

b

&non potiüis cvc;latuxöf etadicetut

Ve?(u:i(ïimus Alaftor,cüm quis ejus-

M

5 mo'di

P

m

E

m

7'xNfä&m;k.l'A'mïfGRiAMM Levzijgmm LIBÉRTAS, . 401

il

tn

modi amoris mutuí oble&amentis lumen

,& ininferni abyffo fatebi

ó

T

l

vos à femitáà aberráffe, Er- b $5

,':

;

3

principio' fe dedir , qnielci taliüm,nec longà

;

j

l

:

"p

"

g;ü errá

visus à via veritatis. Hecau-

apycilsm

i

ad illicitaprovocando quierern tüt-

bat,fatís gnarus, eáreanimad vetsà fa-

tem erroris- confcífio nonad meden-

woadti

x

cilécontingerepoffe , nt quisconti- dum malo , fed ad i

"

lladpuniendum

h'potenn'a

diverticulis — fetviet.Et veró quantus eorum eft nu-

in diter

)

nuó nuntium ejufmodi

remittat : verüm ubi aimum (ui &

merusqui hoc ipfo,quo vos alloquor,

3617

:

,

duciá & fecuritete implevit, mhil mi-

momento , ardent in illis Inferniacer-

t t

o

o

nibus, & execrantuc amos

d

WE

pus opinantem vehemenii tentatíone — biffimisi

qrtiur

oppugnar, & profternit, Nónmetu- — res fuos,execrantur delicta, volupta-

t

is? & quà fiducid ? Negareequidem — tulas , & permiffa fibi tam peruiciofa

quäm We

pemo poreft.quin ifta abominabilisa- oble&tamenta 1 Fiaxit autem. bonus

præ(u;i»ätï

gendi amandíque. licentia Juvenesae — Dzas, ne quifqu& eorum , qui me mo-

j du

Puellas faltém exponatprefentifimo — dó audiunt,ejusmodi olim que ftubus,

Qu

periculo ínaliquasexiis , quaspauló. nullo fcuéta,indulgere cogaturs Quá--

d u

antérecenfui , culpasprolabendi: & ta calamitas ac mifería fotet. (i Puella.

d hg

càm id ira fit , quátandem prudentiá — ex hisaliqua,qua ibl nuncgratulatur,

nanut, u

perfuadere quisGibi poteft, dormítu- — quod amare & amari quarar , quin

j

j C0

d.

rumíe diu cum vipera ín(mu , quin . Deus quoquomodo offendatur , quim

Z

l

ia l

unquam ejus denubas admordeatar. ? ullo hone(ítas probro notetut 5 lapfa

-- Sea., :'*n';

M

Quem fape tranfit aáfus ,'aliquaudo in- — poftmodum , & mille culpis inquina*

pimi* - Here,

vesit, Toties in puteum defcendit ta, execrasi olim in profundo Infernt

Fur,

hi i

fi

&

- deberetillam heram , quá primum af-

feat.

iula,dum æ-and-c?ä igeo- fabmerfa ha

z

ï]li Ü ju&OW

. ficicept erga illum Juvenem : qui

ptibi hzcl"; -

XVIIL Dlicerisigitur deniquegvos — in ipfam oculos defixit curiofiüs; quà

f &dif Kil i

pen( non babere , fedarialiquo pec- . alloquenti ;g,fgogd-g; 355&(&&» ejus d-

ü äol*'dfm;;g -

&ato ; dum interím jucandé vivatisac — día ac benevolentiam probari often-

y fu.

hilariter. Sic tandem dicitïs-,quo**dv- dit ? Tum enimveróagnofceret , at

j

reseft : nequeenim voluptatisftudi-.— fine offenfa Numinis indulgereliceat

db

um minüs poteft dementare hominis , hilceamoribus ; quod ad hanc diem-

& a

animum , quimid poffit vinumnimi: / inducere in animum nonporuit;tune

m 0

umpotatum , ficucprefentitantim — agnofceret , an meum coofilíum , de

at

illeoble&amento fe dedat ,. nulláfu- deicftabili hoc more omnidiligentia

. Oft« 41,

T d

turorum curd, —Forzicahio €9 eberie- — vitando , fapiens fuerit , ansuxie (u-

!

j

x :

l

.;LV

as auferunt cov, Verüm attentos perítitiofum, — Numforté talia eve-

ii i

- Qui ^

bic vosegovelim :nonenim diupó(t, — nire vixpoffealiqua. exiftiat ?. Au-

d

ubicrapulam hanc noxíam edormives : diat ifa,quid S. Maria Magdalena de

ríis , purgatod vaporibuspe(tilentie — Pazzis extra ferapra aliquando atto-

e mll

g d

buscerebro , orietur denuo rationís

Gita fpectárit. . Vidit ia mon paze

] tjl!i

Eee

vum

T

j

R. ]PS tgwri S. !Cbnä. !/w/hyTam.ï ljl.

q

m

hs

P

z

401 DISCURSUS. VICESIMIS SEPTIMUS, REPREHENDITUR &c

viniPreconibus , & fan&:(fimis Pa

vum Räligipfatum Per(onatum nu-

merum ,qua eternis Inferni ignibus

tribus omnibus diris devera ? Quid

cremabantur , nonalià causá , quám

toulás, AA hzec folatiorum , Qïblæäag

tíonum , & effrenatz licentiz femita ,

quód

,permiffis ab ipfa S. Familià ani-

mi remi(fionibus,ad De

um offenden-

noneftilla , quános ad falutem ten-

i

dereServator nolter docuit. — Quam

dum e(fent abu(z , ardenti nimfüm de-

fiderio fe&ando facuttatem. vultum

ille veftigijs (uis ,etiam cruentis fignae

I8

larvà tegendi , alienis fe veftibus in-

vit,eft via Peenitentiz : quà. qui non

incefferit , quid fe futurum fit , verbis

duendi , &fíeculatium modo habi-

iftis abundà docetur, — Nifi penitez- Luc.

táque incedendi , fic ut affecturam

&ffrenato reas fe fuppliciorum fempí-

tiam egeritis,omnes fimiliter peribitis ; 13«5

Oble&et ergose Mundus more fuo ,

x

ternorum reddiderint, Tertíta tam a-

N

troci (pectaculo fan&tiffima virgo , &

fequatur fuas pravas confuetadines ,

u

amarls perfufa lacrymis ; hasín voces

ubique fua. venetur folatia , faas vo-

luptates ,usque dam fua defideriaex-

erupit. Pró quantacalamitas quód ea,

pleat: nosSan&torum fequamur prz-

qua animo tantiper laxazdo Religiofis

funt. permiffa aterai exitis occafio 3

euntíum veftigia, vitemus folerter of-

fendendi Numinis pericula ,amemus

p

cufa effe dcbeant!Si proindeea , que

Religiofi Magiftracus fuis permittunt,

(olitudinem , difcamus nobifcum &

p

cum animo noftro verfari , teneros pi-

—

Ie

oble&amenta ac divetticula,nonnun-

ósquein Dzux ac divitia (enfus omní

L

quam fieri poffunt etecne :damnatio-

nis caufa ( adeó vel in Religiofis

cutáfoveamns : volentes lubenrésque

1)

nunc,moleftum licér, & lugubreaga-

clauftris ptonum,e?c animas occafione

s.

muspervigilium , utfcftum ac folen-

Ut

l

pejores reddi ) quantó magis* homl-

nes , qui medijs in Mundí tumultibus

nem in Czlo diem leti achilares ater- .

005, I 6*

i

nüm deníque tranfigamus. — Aasdur

AU

degunt, facillimo negotio ín pernici-

gandebit jvos veró. comriflabimuni . fed — j

U

em íuam vertent occafiones & laxa-

menta,naturá füá tam Inbrica, & id-

triflitiaveflva verteturin gandium, .

u

circo & naturali rationis luminere-

£2 gaudium vefirum nemo

f

tollet :z Vobis,

L

fg-rehenfa ,öä tantis -Fmdij; à vcibfi-—de;-

À

lt

ENNWENB —

Q

I« /

W

E

S

u

x

-

hi

P

DISCUR--

/

l

493

TA

fs

5 ät-äää'ää 3ää*ä&üüää$ ü&üä&üä*üüüüü

d Qu

Oi

ISCURSUSXXVHI

fetit

Rationibus , qua pro tuendo amaiams

i t

Re[pandemr

£K

iefwtmäm :ndglgmdt nyore ajämmw,

Qum

güä*

pE

tifïïmas, qmbusleves x&f amorcs ex:

qi 100

3

O!xm eqm&emxä mi-

Vrb

hi

hodie evenire,;

cufantur; & omnes ac fingulas non

æä?

Y.

obícuré confutabo,

muittie ii

quod Pifcatoribus,

Qantum a

h

(x

5

dum pifcé Spadam ,

tem affequor,quidquid mori huic de-

ymbm

n ,

(eu eníem dictum

fenäendg adducitur, tria ad. capita re-

TAU

eolite ,

^ eaplunt: illi enim,

vocari poteft. — Primum eft; Leno-

cüm nob:.em fibi pezdam cepiffe vi-

cinium e]usmodinulla Dei lege veti-

(us

(iderlatt

dentur, dolentestandem aävertuns,fe

tum, &ianoxium ztatis yuvemlts lu-

dum effe; Alterum ; effe morem jam

mirpte

& predz, & rerium jacturam fecille.

Piícis fiquidem ifte, audax. perinde ac

paffim ufu receptum. Tertium; hanc

Jerter d

robeobatmatus,p'unbas locís rüm-

effe ad legitimum connubium "viam.

yumemut

Primo iflorum capitum defenditut

bíom &

pit & difcinditretia.& laceroé cazce-

ge viétor eoreffus, totum poft (e mino-

hic mos, ut àculpa immunis: altero,

enttosnl

Fortaffis

um mfcmm agmen trahit, -

ut permiffus; tertío ut neceffarius, Age

v us omit

nonoemo v*e&rum, qui quàm valet

grediamur hoc ultimum , tanquam

jperaqu

mgeml acumine,tam in virtütísac pie-

cateris firmius $ eo enim. profïrgato

w

tatis ftudio languer, ttac (ntellectus fui

pro&tawque reliqua duo fuaptefpon-

; c (olt

acie ürerar,ut qua- d.ffertatione pro-

te, ut minüs firma, eodem cafu &&:a—

duesdt

i

ximé antecedenteà me | allata ïum,

ge invekvenwr.

M

I.

cenvellat ; ; linguá, ut eadem vitupe-

þrm lsN

ret, & monita, tanquam ab animo

El Nón tam obtusá - o&lorum

; gdh'dw;)

fuperftitiose pwyzemeäum anxio pro-

acie plerique Parentum funt , ut non

n

fe&a(utpose repugnantia moritam

videapntdifcrimen, cul filiz eorum. fe

longé latéque propagato , támque

exponunt, dum ea libertate familiari-

honeftatl confono ) explodat atque

tatéque agantcum Juvenibus: fpe ta-

Irrideat.-

Talis enimveró lingua ,

men hon:íto eas connubm elocandi

tot locis, támque immanlter rete me-

delufi, clauduntoculos,& quod vi-

um dilacerarer, ut ne. minimum qui-

dent, petmäe dxfümulant, acíi non

dem pifciculum me. capm*rum( fpera-

viderent, Durastur ad . filios fuos', 305 39,

fem,

Hoc proinde i mtertr:memum,

Wmf 6 nonfint (ui ; adeó ftulié eorum

26,

non tam pifcationis mez , quàm Aní-

cüramponunt, Sic& Juvenes ipfi,

marumve&rarum üt occupem , pro-

experientiáplanà funeítà edo&ti, . ne-

genam vobis Gngalawn rationcs "pe

garenon poffunt, falcem cüm fibi fo-

Ece 2

lis

[

&

N

X

—

Z

Scunsus VIGESIMOS OCTAVUS. RESPONDETUR.

ínl

lisloquunt

ür, artes has amatorias cum

tronas agunt máximé fedulas ;

illi ia filiabus vettris blandiuntur. , »

fci

gravilfima fua pernicie conjundtas ef.

|

trs

je. Sed dum Puclia fecum. animo

catümque murceum amorem (ibi de-

a

volvit : Zaudem tfeée maritus mensevit :

meteri ftadent;qui Matrimoniojungl -

volunt, an etiam alij? Si illi duntaxag —

'461174

dümque fibi promittit , illummet Ju-

venem, qui nünc peccare nontimet ,

ferti fottaffis poffet :- at re. ipía , ii

gf

f

fuá voluntate &carbitrio.deceftaturum

quoque , quibuscerrum efl;aut nal-

;

ii

1f

eccarum , redditurüimque honorem

lam,aut non iftam ducere conjugem . ,

eádem libertate ac Jicentía cum ip£s

(h

j

illi , cui cumipriäsaab&ull'exat , €onfci-

endz murmut compe(cit , & latranris

agunt, connubij voluntatem pre-

die ,

-

am

canis os hác eícá obje&tà claudit, Qui

texentes, Quin , etiamfi priores il

folieffent,an nulla tm eft delita ma-

Y

porio ira fecum tatiocinatur , Nau-

clero fimiliscft , qui nixus fine , quem

ter , ut affirmarenon dubitet,folo hoc

€on

f6t

fibi prefixit , re&tiffioo , navem in

medio pecvenlri ad illum &nem pof-

(e? Siquidem idita efferjnon dubita-

8

poruum appellendi, nec (copulos , nec

z

arenofum folum , inter quz navím de-

rem afferere , fariüsfatatum ,ficonnu-

d

[

E

ducit;explorat. Nubes viro

$

quid

bíjcontractu cun&isinterdíceretur ,&

Cfi

autem habebis commodi , fiinterim

finis -hfix'mani» geueris. pwpaggtigni

poneretur. , -quám ut iftud coníerve-

At

animz ja&uram feceris , cert&inno-

centiam , iätcgdcät:&m*quepcr-did&tisä

tüctamluculento Czli , & eternz. fe-

vl

- Matth,

Quidprodefe bomini , fisteundum uni-

licitatis amitcendz periculo ; icut ali-

LUR

16.;250

qui-propagando illi attendunt ,dum

i

verfum. lncretur , Znaima verà fua de-

trimentum patiatar? Exigaum qu od-

adnuptias tandem perveniunc viátam

adf

lutulenta , ut ía fordibus collo tenus

Pity

dam,quodanima tua patiatur , detrí-

hateant, |Verüm fi absque hoc mee

podi

mentum,malé compenfabitur , fi vel

dio & Turce , & Ethoíci humane ge«

üag

Reginuberete contígerit 5 vel Regi»

namducere. Quomodo igitur. per-.

nerationi dant operam , quomodo

Á

illad in fola Republica Chrfliana

g

nicies ultima, & fatalis ejus ftrages fa-

eritunicum , & Bine quoad finem nen.

t

tis reparabitur, fi mifero nupferisho-

fin

mulo ; aut uxorem duxeris de plebe

perveníarur? Turce eas fermc üxores.

ducuant ; quas de ficienon noverant 7

i

aliquom ?- & conditione humilem ?

Chinenlesaurem tantápropé dixerim.

du

Quanam prodeffe poffit finls fan&i-

tas , fi medía illi obtinendo prava &

fuperftitione Puellas cnftodiunc , ut

tüln

i

L;'dqürQ

pï»tverfæaähibueri*s 2 Bonum exmalo

antequam Sponía ad. zdes Sponfisb--

zore $, 018

ducatur , nulii He'; us videndz faculias

Vi

gäffa proveniens , nou excufat delin-

betlo ff

quentem . affirtmat Lex que pruden-

fit. — Imóut Geusifta, quáaliam. (a-

fis

deve

. tes nos potíüs , quzirï-: fortunatosred-

pientiiorem , omeisque honeítatis

pi

(p:liz,'

amantiorem toto Orieüte non eft in-

Bd

dere fatagit.

lll. Qusro

deín ex Mati:ibus.hisk y

venire , occafionem vagandi, libeie-

fty

que arilum iftarum amatoríaram pa-

q'z;: cum viris ggendi ; tam nohdum

lg

».

inito

a

Em

.

E

d

N

49j

U

ead "?.j— R&ïmsuä mwga;mmm,&m i

T

cum (ola agat , manus contre&tec, erí-

mïm* quim in

itojamconnubio prz--

ditmur

fcindancinfantul

ácuum aäïïäc ex ï*v*ia«

amin oculis,Marris perniciosé diffi-

:b4q

mulants, Seffcit dies malítia [ua.

übi de

vris überibuspendentium crnra ram

Md

44

lV. Tam longá quidem , dicet

oníojut

ardté fafcijs conftcingunt, utomaem.

ditanu

nennemo;familiaritate & tam intimá

deinceps pet vitam þedibus- märmæ

T

greffum non fine dolore molianut ,

opus non eft ; P*ïütiimam tamen illa a£-

fert udlítatis: cdàmfit perqaam diffici-

|ut at

it2que vel invit domi fe cencíneant.

3

;

le, eosconjages mutuó (e conftanter

um ,

uanto igitur. pudore. foffandenrar

a ' ij

Chülani communis illius Judicij

amare; fianté » quámnodotam ate

é&oíinterfe ne&erentur , amoríinter

m p

die , qui erfi Sacramenti /dignatio-

mem FidéMagiflrá , in Matrimonio

eos nullus incerceffi, Preftabac fa-

i

deitt t

agnofcant , id tamen ut medium illi

nétacere, quámfal(itatem tám lucu-

lentam: temeré profari : Obfervavit

t Áulo

contrahendi neceffarium. pronuntia-

Ariftoteles , non alios facilé inamore

inm p

te non verentur, quod ürmorum £or-

zuptelam Ecbnici execrantur ? Ponen-

magis infabiles effe , quàm Juvenesz

ondubtt

cüm illi adamandumnon optíone,(ed

dustandem etror eft; AA. & ea ratio-

h conme

voluptatetrahantur, ^Er(ic quotidie

'cetcmr,ö(

ne incerrisineurda connubia , quà ín

Calo decerountur ; ubi fuaviffima.

ferd expetimur , amorem , qui cone

»nggn'onl

coulertt

Numinis. providenda illa quidem

jugium antecedit,quóà eft major & ar-

B

vult, fed&ne nen elio, quàm«at per

densior, tantó ma

]

asinodium non ra- -

i

hi

d«

ipfa impleantut fedes,Angelorum de»

ró degenerare.

Qui fe nimiim amantys, Polis,

?

soide

x

df

feitione vacuz, Etcconnubíorum ,

j [fe nimiimodersnt .

?

! illafiquidem: « 7.

:

i

ad finem tam nobilemordinatorum ,

cupiditas , quae ceca ín obje&um

inc t

u

Paranymphusfit infanus amor ? Iftud

amatum ferebatar , .cüm (ubinde, —

lo

potiüsuft compe

ib eft ; in hac tán-

quantum. fperabat: , non Ínveniat ,

k;'hg«c m

ta agendi inter. juvenes licentià , &

non minüs cecam fegerit In abjicien-

m

fafpicionibus , & detractionibus fa-

do, quàm feoftenderat in. quarendo;

quom j

;

m occafionem przberl , quibusnon

Elapfum proxímé feculum ejus tei ex--

AR

Chilin

faródit , utque omniumimpudentif-

emplum tamilluftre vidit , ut omnía

1f

fimz fünt, & amarimaximé prenfant . j

confequentia habesnt , unde difcant.

m

marítam aut nüllam ; autíéró admos

Henricus o&kavus Angliz. Rex cüm

o

duiu, aucnon nifi aïb—je&æ condiríonis

perdité adamáffec nobilem à Regina:

tniniméque optatum inveniant, Et

Conjugisgynzceo puellam , uthanc:

)Pä le?"

yiur

quamquam deníque permittendum

duceret ,legitimamconjugem , Caro«

s

U

videatarJuvenl, ne mércem non. víi-.

li quintiImperatorís Materteram, re-

"

Í

j

l

W

fatn emat,fed qu&du&urus e£ , videre

pudíarenon dubítavit, ^Subinde Fi- -

44

"

,Pri-ïls. .-i'mïceücqui & ;mgïegegus.& ge.

delium costu motus, fprevit, quibus

ho

nium explorare poffit, haud quaquam

feriebatur , cenfuras ; explofitSedis -

tamenopus erít , ur teneris ab annís

Apoftolice fententiam , probrofo

jj, It

Pucllz familíaris effe incipiat , folus

Schiímate Romaná ab Ecclefia fefe-

m

gre-

jilf

Ec':ï:, .'; |

U

"

ES

aees

-- . msc*mmsiwæsw:üs. æo*ä;fmv;us; RESPG?NDBTL?K B

ggggavig y ,uraamn;adlv,m/& huma— C€[3P€ïg2f ,aäqyæ ïriamenä : äclï»rä

[)

a süsdéque vertie, & ex inclito vere

- fchol& profecit. Bona uzor. illi co-

deh j

Fidei Defenfore fa&tas cft ejus Perfe-

pulabitur,qui fine boneftifimo Mae

liA

cutor jurariffimus, ^ Nemo non exi-

wimonium eligit ; qulà. fapfentibus:

li

lt

f£imáffer,. feminamíic à Rege dile-

— deindoleac moribus futura fponfas e-

sull

&tam, ut pre eaíiram potentiffimi Ca-

vt

doGus, negotium totum: arbitrioMa--

faris, famam & exiftimationem pro

jorum (uoram teanfigit : huic inquanz

(et

priam, confcientiam, quin & celum

' bonaobwenietuxor, quiare&é fa&is:

Puel

& n

contemnetet, abeo,amorenon folüm — adeam f. ehabendam magná curá. pa-

conftanti-adamandam , fed adoran-

ravit: Pars bona mtlier bonadabitur

Lt

dam etiam : reipfatamen, tantümejus:

viro profatdis bonis,.. lgitut totà la&

&i

faftidium Kegem cepit,poflqquam:eam:

Ch: irftiäæäæäepuähcää mæegd'ærsþafæ

tne

duxerat, uccapite tandem illam.ferali

Áimx haiccamatorisleviracibusindule-

be

inpegmate,trüncari juberez; | Veré-

"- gendiliceatiz,ramnihil felicitati cens

"hon

ne igitur,que fuámanu impurus amor.

nübiorum obeffer, at de ea potiàis. fe

tlq

nexuit, vincula fortiora (ant, minüs-

-curosreddere poffet, — Paclla -autem

k

querupturz obnoxiía , quàm qua aliz

ut puriffima: columbz iu- maritorunr

PIZ

cauíz alligárunt ?:

A

TBanus veniét, quos amore tanto fine

r

V. Qüanam. igitur ration

pislicle

ceriore compledterentur, quo. minüs:

btl

€onnübia concilianda ? Non: fané

alio príüs. qnemquam e(fent. comple-

itele

adeundis: initio graviffimis:peccandi

xz: haud fecus aclana

;

hn

P r,imum»fc;o;ag

periculis, aut ad recipiendum Sacra-

Lex;i-;emgiüs i

mbibit, -

qu

mentum, ejisque effe&ta; nonaliterfe,

hl

quàm admiffis noxis preparando;

- VL. Quamquam: ämäm"viamamrïïæ

,'d

!xvt $

Vera & profututa ratio eft; ad Deum:

hisartibus & blandkils uti. neceffari-

P

7R

confagere; & abipfo thori confortem:

um noneít, arconnubiacontrahane

$t

idoneam demifsé pofcete. ,. cüm folus.

tursatcerté verita illz,minüsque lhio»

hi

: Ettgl*;

Apfe , utaliàs medicere meminiftis ,.

neftzeffe nonpoffunt, cüm paffim

p

daretalem poffit,..—. Pars Vozá: mulier

hic mos- ínter Juvenes inoleverit..

0b

Jona, dabitur vire pro. fallis: Lomis.-

Atquelizceft altera, quá tuerí artes:

u

'Optata viri forseft', reperire Conju-

has vultis; excufatio: totius Provine-

f

?ggmbonam 3!181'!30 e&,qui BQC igno,

——

cimconfuetudo, — Aliter vlverequdme

zet ; cui aucetmtalisobtingec? Non al

vulgó.hominesfoleant , eft: quedant-

tii

teri profectó,quám qui- boni multunr

adversüshumanum genus feditio; &

tatt

preltiterit: dabitr viro pro fatlis:bo:

pervería, fefolofpeciem quandamdi-

&hi

»is, Nondabitur Juveni, qui multis;.

verfam conftituendl, voluntas, quà

&

antequam illi jungererur, annismifele

commercio omni cum ceteris. homi«

lam, quam defpondere fibi volebat;.

nibus renuncietur , cüm ejusmodk

te

vitiis & peceatis implevit. Huic da-

. bomonallius alterius moribusfe velit

B

elle:

bitar uxo,rgg qui marlto iuää?æ exer-' conformare, -inf-mä Pa

$0i

m

EM

-

-

OWP

TR

i

i *::Rmmmmm-mfmw&c.- |

tir &Bxä

nes v uïg'aþto,&' ámelic c-a*&«æ'*-gataï*f-f'f*:e».

: ;ääïfaqumzwr?a?äfää»ä .ea dulci cum tis-

t ll o

veibiorum fexto prohibet DEUS vel

4 9

dlem frunntuv confortio ,cur fola mea fi-

al

m M»

— dia,dicét mater qugdam, idfacere pra-

joco tangerefeminam ; aitque t

2$

il

bibeatur? ddutenmm omneserrant ,aut

quid potefl. bomo ambulare fuper pra -

»as ,utuon combarantur plante ejss 0.—

tanfae

wulla errat, — Quin imà, nemini alteri

biroMee

ufitarn . nefcio cujusgravitatis& de-

Sic,pergit idem, qur i gredinar ad ms.

N

coti affe&atlo, à Matribusperíndeac

lievem p:oximi (ui , non erit muudus ,

edehü

cim tetigeriteam, E ccl-e:ü-aüïïCiQri'ï'ig;SJr* ;

Puellis czreris rufticitatis cujosplam,

*

r

T

A

& inhutuanitaus damnatur : nam etfi

mo fexto afficmat.

|Oni tentt eAm . Enli.gs

udilr

earom nounnullz parüm his blauditijs

quafi qui apprebenderit (corpionem, « 10

Vültqueijs vecbís non obícuré hignifi-

TT

eapiantur,pudet tamen íllas ao hisab-

— fünere, neinter pares non aliter eru-

care, quàm prafenti periculo (e expo«-

i

E

vbusdle

beíceredebeaot , quàm (uicandoris

nat, diffandendi pravo affeníuin anf-

miam veneni,quí hisà j»cis non procul

Jiciati t

hominem pudet, cuíneceffe fic nigec-

:

TT

rímos iater grhiopas citam degere, E-

fehabuerit, Nono autemcapitelon-

lg t

quidem fi,quod cft , faeri lubet , fons

giüs eiíam Deusprogreditüt , vetát«

que ,ne Javenis Puella lateti affideat,

martorut

precipuusmalorumomn'ium , que in-

ter Chrifti affeclas velut Jus. civiratis

mulióq; magis, nemanusejus contre-

T

obtinuerunt , eft, quia plerique voluat

&et:aítque: Cum alieza mnltere ne fe» g,t 95

qü? minä&s

s

deas omzino, Quia imo jubecetiom

12.

p a

N

ire (emiiá criti(fimá $ nec tam folíciti

Íunt, uteant,quá eundum eft, quàm ,

declinzre plateam,ín qua illa habitat;

jmual

quàá itür,

Hác tamen vivendi normá

neneceffefit domüslimé pedibus con-

nalla alia fallacior, nulla minüs vera

tín gete. Longé fac ab ea viam inam (

Prro U. $8

Non fequere turbam ad faciendum

me appropizgnues foribus. domsus. illins,

8.

*m*:amä(öïig "

E?&,;",Lg 5 e& ;

ee

malumya: DEUS loquitut.. Vítamfau-

Sced nec iftud (atis e(t: neoculís quide

y| n

am dirigere ad normam vite commu-

faciem ejus,aut qux circa illá (unc , li-

acial

nis eft ire vià latà ad perditionem , ex-

bare permittit, ZVe-circzpictas fpeciem

pinusqt

onereíé certo periculo mortem ín ea

alienam. « Addic ejus; prohibitionis

E

m pH

]. Ecth.9à

obeundi , & falutem amittendi fempi-

caufam : Propter [peciem mulieris mu

e

NU

ti perierunt. Erquia hzc venuftas ad

ternam, Nolo preinde, at quisquam

j gt at

fequarur duces ceecos : in. negotio

aliud non fervit , quàmiut concupi-

X W

momenti longégraviffimi non fidat ,

fcentiz ignis fubminiftratáà materiá

T

nifi DEo,perSacraram Literarum Verl-

ampliüs exardefcat : €9 ex boc coz-

d

tatem ducenti: neque enim ullum hoc

cupifcentia quafi ignis exardefcit, — Ec

&v,

yhei

k

-&numero íta depravatum judico , qui

ne quis forté fibi perfusderet , non

u

con(uetudinem praferat veritati. -

effe ibif(ermonem nifi defeminls, aut

jund T

VIL.-. Attentis lgitut animis exclpl-

jam Mäcf.imohip jan&is , auaprofus&

seii

te monita,que DEUS fuggerit, à día-

lafcivià lnfamibus, eodem capitein-

"n

ien-

"m

vmdecóes s omeeacecit

dicggf, : de vquibjüä ea monita accip

*

M

, da

t F:;

.

us

N

n

2

— 408 - DrlSCïïRSüS;LVIQ

ESIMUS QCTAVEES RESPONDETUR-

" da finr.

Eïrüät

93 f

h

Virginem ne con[pitias , ue- a:än:eponiïæjigx -- facitis

dein eriaminju-

M

25 N

lant

e fcandalizerisin decore ejus, Eo-

ríam DElLamorj: ,.

plus fiducis tero-

demfenfu nonnun

quam feminam ap-

,hendo in Proditore

5

Ms df

qualiseft, cujus

" pellat/ Lagueum; aliás cor ejus rete.

x

$

.€&ata adoratis , Mundas,.

quàm in

pli

nunc illius manus fuzes 5

iterum ver.

DElI- bonitate, .

Taceteidcirco dein«

poti

ba ejus gladium, & nunquam non il-

nm

N

Cceps , necunquaniad veftram velan-

Jomu: bdfrizem dectibit , qua toto

dam & excu(audam licentiam; ufum

"

corpere aculeis (cateat. , quibus ani-

Magifttum ada.-fi,aæiïe.—u Quiïæ hic uíus ,

pui

.maslerhali plaga. laceret : atque his

nis(

qua coníaeiudo eft ?^ Non poret

loquendi formulis pleni funt divinz

alteruito nomine appellariimos hic

nl

Sapientiz libri, Càm igirur Deusnon

levitatibus indul

*

gendi , quem tam

Qui

gravetur (no nos erudire magífterio ,

difestís verbis DELIS. deteftatur , fed

:ïsp

quà fi: eundum,cur adcó juvat defipe»

abuíus dicidebec , quem opoitebat

foli

*e,urmalitquisire :v:ägþ quam vulgus

eomni conatu. extirpare,

Qusliber o ff eon-

T

Cor

tenet ignorandiimnm ? Qauiiter fa-

- faetudi.

vit

confuetudo ,quantümuis wta[i-æ-. qua

"gy:;.. ]

!

eiunt,ex ceecis,quos oftenduat in vítá,

mvis vulzata , veriati emino efl

B

æem-d.-&,

]

ali

Ronquarunt , quo itinere fit pergen-

1

pofiponenda s. 8 ufms

-

quiveritat efl —

fi

dum ; hoc ex iis ínquirunt, qui vident

-49ntrarins, a&a.lmdw eft. . Ita S$. Ca-

d

& vótunr. Hocautem & íta eft , nullo

mones pronuntiant, — Et veró -plus

7

vtfiio.bono. confugietis ad. Con(us-

fatis paters. nefcirevos , quotcondi-

ä 7*0 ma!,ï, Mal

tudinem , cümhze divinis (ermoui-

tionibus opus fit , ut confuetudo-eva-

MA

DI

, fru

, busrepugnat. Fraffra , quiratione

