ftiam manibusteneret ,. tantálan ',u:'g'

facram Menfam accedebant , Imelda

Ti

bat fame; ut intrafe diceret : feftipate,.

(hoc ei nomen erat) fola in loco fuo

feftinate , date mihi cibum defidera-

zelicta adeó ferventibusChriftum Do-

tum ; nec parvam illam afpedtui , &

v

minum exoravit defiderijs , adeóque

tboy

| fumptioni interpofitam. moram. tole

t

E

intenfis , dignareturadíe venire; ut

rare poterat..

leIl'J

benigniffimus JEfus amore vi&us , é

XVIII. Haceft- ve

lC

ra dif þnfïf?bnï;*

W c

manibus gitcerdotis* abiens , pérque

norma, ad quam afpirare deberetis, ut

copio-

TA

2

*

D

S

ANCTISSIM& COMMUNIONI PREMITTEN DA. 118

«opiofum ex Communione fru&um

fuis recludendis porrigere , at 'pof.

t, hf

zeferadis. Zdccedite.cumfideytremore,

feffionem .illorum .capiatis, & quid

pl

& diletlioze. Idque proportione qua-

fscere.debeatis ; nefcitis ? Kenovate

1 atttotiy

[

[onislbu,

dam nontaotüm ance Coinunionem

fidem ,. exercete fubmillionem , fpem

ipro praprratione;fed etiam poft.ean-

'excitate amorem accendite, gratiás-

ntibus, i

. dema pro debita gratiarurm actione.ob-

.que divinas eo animi ardore cül:gita-

t acttdot

- fervati deber, ut abuíus ille nimium

ie, ut abfque benedictione vobis im-

;, a

'inter Ohrift.anos communis emende-

pertità :Chriftes à .domo veftra non

0 appfobar

diícedar.

BHiceft votilifimus com-

r qui;vix accep:à facradiffimá dape;

onprntt,

altsri terga vertentes é templo fe pro-

municandi modus., non ille., quo

mam pure

tipiunr,(alitis occopationibus vacati-

tor mortales exiguo adeó cum hono-

o anintt

£üí S, Therefia adco à Deo illuminata

re:diving huic menfz. accumbunt,

ic um

ffuit,ut do&rina ejus.ab.Eccletia cale.

quz à Malachia vocatur , nez[a-de- Ma-

lum t

£tis appelletur.Hacigiturin librisfuis

iff«Ca., hoc eft, non aliterab homini- /ach.t,

[

jmam t

tradit, pzæcïpzxam,?eb.quamV,Chriqiïia-

bus plerisque habita; .qvàm fi effet

4*

onfpcltut

niram parynm ex frequenti Commu-

menía cauponaria. -«Fiec:/& fimilia;

i cotlut

nione frudtum colligunt, caufam.effe ,

"Cbariffimi bené confiderznda funt,

; Vg

f

quód cum tam megnifico in.domos

antequam hoc facradüffimum fuma-

.æmm Mn"

- fuasreceptohofpite, non agant , aut

turEdulium. :Qaando fcderis , tico-

o

Hiyc onverfentur, quamdiucum ipfis mo-

ancdas.eum Principeydilizenter atten-

emonnbt

gerfect, Tatut. INos defrauderis .à diebono , «

de,que appofita funt.ante faciem tuam.,

um p

£. 14. particula boni.doni.uon te pratereat,

Salutare documentum ! .quando tibi

fridun &

Tempus hoctam preciofum eft;ut nec

deferetnr honor;Regis Regnum men-

;

agriendit

atomus ex illo perdi debear;cümChri-

s affidendi, nec folàtm .cum eo ve-

ftus magis intimé , quàm :onquam a-

fÍcendi, fed illo ipfo fruendi , artenté

igsim t

nj

X

liàs , animeloquendo ; nnicotuncil.

«€onfidera , cujus conditionis fic cibus

g. oin v

lam veibo falvarepolfit.Com.marfue-

ille;qui tibi offertur. Non fufficit per-

hls

pOU -m:i'i'nefufcäþz'ge ii;fïmm xerbum ,«guad

fun&oria aliqua; fed attentiffima re-

* ' Hog v

34.1 4;1-1,0;-42[41»;;m,mmm wj?ms.»Qgidam

quititurccgnitio;ita ut divini hujus a-

velut impatientes,quamprimüm rece.

lis;a&quä

"

limenti dignitatem ac pretium fingil-

j

dint,cum di&o, nefcirefe , quidibia.

latimcogitationibus tois difcutias: Il-

bt ,ei:t i

A

hat

u

geredebeant, — An nefciretis, quid fa-

lam Carné adcó fanctam., quae artactu.

"

&iendum effer,i vobis pro magno rbe-

fuoeriamnü mortalismedebatur cor-

M

fauro clavis oblata fuiffec? Profe&tó

i

ji

M

poribus infirmis , jam tam pulchrom ,

uN

non crédo vos illsm ct:ofam cingulo

j

ts amabilem,támque admirabilem;

n

M

appenfaros , fed .exiemplo arcam

utineam fublimillimicelorü Spiritus

jum

r d

monítratam apercaros , inclusísq; vos

defiderent pzofpicere : Ilam animam

lr

divirijsoneraturos. An non ergo vide-

adeà peifectam ,quae cüm fir infinitá

g

tis Chriftum dando vobis Corpus fu-

repleta gratià ; aliud defiderare non

um clsvem.pro foblimibus thefauris

un&is

Í i

;pote.ü,q:—uäm ut eadem : gratia c

n

exo-

dcbgm!!

GR P. Segneri 5J. -C,ä;rzf/f: Iry?r.T om.m

ggPlO'

p14.

m':scu RSUS NONUS,

:

"

exoptsntibus conferatur ; lllam Di-

nimis noítris .fcïïöpïoüm- * illa ramem

Tum G

viaita:em, quae tanquam ardens a-

fecundüm cujusvis indigentiam ordi- -

bulfa

moris.infiniti fornax nos exfpectar,ut

nara eft, & dari folez,vel uc à fervituce

ii

vi áctivitatis fua totos in. fe transfor-

Diaboli nos liberet ; gravi aliquo pec-

pl

mert, Diligeuter eonfideraqua appofita

cato innodatos, vel ut contraejusdem.

(ofumt ante faciem tuau, Mta confide-

ER

tenrationes,cüm in graciía fumus , nos. ^

-rare, eftdivinum iftam cibum pre-

confortei;hoc veró.tempore;fi S. Tho-

LU

friro

mndere , priufquam fumatur; his

m credimus,gratiam, quam confert;

autem. conüfiderarionibus addere vo-

fl

eà porillinum refert, ur nosomnes |

4mT

luntatis affectusiis refpondentes, eit

perfe&ofecum amoreconjungac: od ? THn

cont

eundem cibum jam fumptum digere-

la'oc 714?)./1 baonzo in feipfo. pärfcïi*;w g:ifzþ 3.

Ee.

Necignoratis , duas hafce ope-

viam

flat;per coujuniiiontm ad Deum. Qua- 79: 9

T

gationes,ut dixi , neceffarias effe, uc

re utimini,quafo, hac opporcunitate , Lab l.

Qu

alimentum fumenii proficiat, « Cere-

ejusque. d«üiderio. feipfam in: cibum

.güm, quod tempus cft magi: opporair-

n

vobis dandi refpondere, nec folüm:

tsl

num de Deo gaudendi, quàm hoc,

ipfum recipere;fed'actu ipfo. Comma-

Qu

quo nos invitat , imó feipfo nurric?

nionis inipfüm transmutari efflagirs-.

Nallumaliud tempus tantum divinze

n

te.o " Mcetdite evgo cum fide , tremore &

lii

Majeftati dat campum nos fan£tifican-

dileiHione , ad meníam adeó dignam ;;

di;

Mi

Ratioeft, quia aliis quidem oc-

hoc enim erit ad' 1llaa

;

rié decc,ncüv

eafionibus gratiam Deus: infundit a-

que paratumr acceder-..

;

&

n

tos l PTR TRIEHIHI E DI oO HIUDUe C HHH

Ü

p

DISCURSUS IX

fs

T

Je Fregumtä Commnmnione;.

Viüm

n

b

äve:faæznä fünt lio--

manum, Parte alk&fa- Deus precipit:

IN

E

Q') minum fludia ac

u)

x9

Chriiftianis,uc fi vit gratize vivereve-

$

Pj

;

propenfiones, dum

W

o2

zg. od

(ää:?

lint ,. fzepitfimé fanctiffimo: corpore:.

il

MM

ex ipío precepto

füo in Euchariftia cujus ipfis, quoties

Ü

MA

ia

di

u

99

fepius illud ipfum.

libuerit;copia fig vefcantur z ZfeeI- al

D. d

-

transgrediendi

an-

E

fám arri

ze G* comedite : .in:' "manducat me Q c. »6,

m

piuntt Audite & ftapere.Prae-

ipfe vivet propter me,

Nihilominus r55 6,

lt

eipit Deus Adamo propofità. morris

Chriftiani contumacirer ab bac facia.

Ü

poená ne de früctu in Pzradifo cerreftri:

Menfa abftinent ; ab eadem fe excu-

übm

L2

ii 2. t:bimonftratomanducer

L

Z quacuns

fant j-licét fame Cut P"mphc,tä: ajebat),

J

que die comeuderzeexeo,morte moriertsz-

lg

27.(,

exhaufti & fqualidi cadant in plateis;,

& tamenad huncipíam fru&ü quame

arta'metim ram perniciofo fuo j)c;pnio;

h,

re'iï;

Qttr

priamüm a:u—:iggc:m; Adamus e:;:.endh;

obftinari gc:zïfc,vcxa nr. Quid hoc

eft:

N

T

DEFREQUENTI COMMUNIONE.

u

eft ?$i Chiiftus in tam magno Cali-

eft suro inflammato , quod quantum«

ia ts

tum convivio comparere nobis prohi-

vis &rdeat ; nequaquam tamen ftrideg

t d

aut Ípumar,

Amando . veró homi-

It f

buiffet , absque intermi(Bone, ut ad

illud nos admittere dignaretur , fup-

nem Amor Chrifti pleniflimus cft de-

iiliquo g

plicare deberemus ; Chriftus veró nos

fiderijs ; quare hic potiüs argento

Waj

vivo, quód non quiefcit , comparari

farus , n

invitar, urget & ad accedendum in-

Tigat. — Compelie intrare,

At homo

poteft, — Undecontinua in illo fe no-

tel . Ti

"EXi.-

frivolas ob caufas fe fubtrahir.

bis donindi uata funt defideria ,

jam conit

ftimárunr S. pientés aliqui' ; Amiciti-

que. per omnem deinceps

&tie

uU

am nullam fore finceriorem , neque

tem animaim ejusexedebint, adeóut

pungi. i

conflantiorem , quàm qua Abundan-

à primo conceptionis fuz inftanti.uf-

rfeäw u

viam inter & Paupertatem . cohtrahe-

que ad extrem um hilitum, non aliod

Dun o

*Xetur.

Quentoenim largiüs ad dan.

fuiffe vita ipfius dici poffit quàm con-

uporzunmm '

dum Abundanuüa manum aperiret ,

tiouum feipfo nos pafcendi defideri- r ,.

Ld

m in o

tanto magie ad recipiendum Pauper-

um. Defiderio defideravi boc Pafcba

*

2221. 4 y*ü

, nec fs

tasfinum fuum effet explicetura;adeó-

manducare vobi[cum anutequam pati-

fo. Commi

ar. Nec id mihi mirum videtur : quia

que benefactricis fuzec nunquam coa-

aiefann

€&am liberalitatem recipiendo inde-

cum quidquid bonum & pulchrum

yIrett (

feísà animi gratitüdine. adequaret,

gratic fuee continent , in fan&iflimá

4 dignam

Modó mortales à fe ipfis diverfi effe-

Evchariftià comprehendere voluerit;

i& N

&i funt ; ut fuprems Boniteti. illu.

( ficutaliolocodixi ) in eáque tzn-

"

dant,

Deus ad largiendum paratif-

quam in terfiffima Ciryftallo difperfos

"

$»

i

V

d

fimus eft ; homo veiró non vult acce-

aliàs amorisfuiradios unire ; itaque

1

:

ä

:

pure Abundaniia vult fe diffunde-

in hunc finem omnia fufpiiiorum fuo-

re, nectamen Paupertzs vult recipere.

rum direxit jacula,cüm mers impatie

Quonfque tam injuriofa amori. Di-

entiá nunquam ventüra pror? illi vi-

vino Qurabiccontentio , támque com-

deretur hora, quáram. immenfum

modis noftris invida? Chariffimi ,

elaigiretur thefzurum,

Quare illà

profequantur alij quantum ipfis libet

jim prafente , promptifhme eundem

r ]

gt

tam probrofam cum Deo litem ; nos

diftribuit.

Sed quid vobis prodeft.

jio "

illi fnem imponemwus. Ego veró ,

finon eftimemus ? Idcirco cüm defi-

j

dum vslidiffima, quibus nos Deus al.

deria Chriftirandem quiefcere videri

! IPGS: ]

,

[

p

licit, ad frequentandam Communio-

deberenr, dato fcilicet dono illo, quo

jpins

W

1

nem , incitamenta adduco, fpero, vos

majus in terris optari non poffet ,. ne-

Qu

A

i

in eotoros fore; ne illa refpuatis, iísve

hilominvus hibet quod defideret, viilt-

J

óbnitamini,

Y

p

que ut frequentiffimé ad fe mandu-

iL AmorChrifti, amändo,fc, 't.«b,

candum accedamus. Hinc eft, quód

:;ch /

tus quietus eft : in feipfo enim poffi-

femperipfe per fe maneat inAlcari, ut

heo i

T

det, quidquid amabile unquam defi.

eo nutriamur confortemiurque , etque

derari poteft;ideógq; in tali actu fimilis

fu j

dereli&o quodammodo mifero no»

ro

ufd hOL E

-Pz

IM

116

D*f!ïS'TCAIIIfRï' SU'S: NTO.'NSQJS*,H

-

ftco:elfz in aliam ipfi contormem (ub..

ciof:saccedere renuiffent.. Qmpæ s

infütut

Prow. (onamtransformemur.. — Vénite, cos-

ter: Chriftus fe/ dáare nobis volait. füb., 779

pi vobl

0Qu5. medite pauemumeums, & bibitevinum,,

dam;

alimentiadeó: communis fpeciebus ,3- 74« .

quod mi[cui: vobisyrelinguite infariam:

quodnonfolum faciliàs haberi poze(t, 74- 4

benefic

G vivite, Dubitabitis forfam, an nen:

Bnemr

fcd'eriam ufiratius eft ; omnium enim2:76

nimium dicam;.affirmando; Redsm-.

'guftui pariter accommiodatar , omni:

tite

p:oremnotftrum talem: frequentiam:

rempore: ufürpatur,. omni lio;minum:

libeali

àfidslibus: fuis. vehemenrter d:fidera--

Ienti,

conditioni fervit. canctisq;. ciboram: -

re-? Vtidivobis perfuadeam ,. duo ve--

genetibus: mifcetur.,. ut excelfivà hac:

(Ivesno

lim perpendatis , Materiam liujas Sa-

facilirateanimatiomnes audeant vivi--

Rtetey

. Cramenti quod frequeatandum eft ,.

ficam lianc accedere raenfam: abfaie

JElsf

"

& finem inftitutionis cjasdem;

ullis impenfis& labore; & abíque alio:

Jemore

IiI.. Poterat- Dominas nofter pro:

fplendido apparatu ,. oraati folà con--

qnn s

materis;ex quàEvchariflia compone--

Ícientige puritate;; — eaitey. C emite Iesgs

quiac

retur, puriffimum eligereaurum,py:

abf2uc arrento; — Nihilominusadhuc r.

r drr d

*

femor

f0pos;.gemmas; adamautes, quis hoc:

fecit..

ampliüs

Eligendo: enim: pro:

PEI Yt

ignorat * eámque fab forma. nobilifz

Qrtt)

tanto- Sacramento: m'a;eäa'mlf ET

fimi vitz: pharmsci porrigsre.- Nec:

communsm, honeftati conve:

atius

T ver

folumporera: - f:d etiam: dsbuiffe vi-.

videbatut , quantitatem (5

i&

1 mate-

les Chri

--?æ Ü

déxurs quiaolimad'exornandam Ar--

riaedeterminare;qaaequo

Yy13

Sae

feg?,m

cam:tanre impen(zs: faerancdivitise;.

et,. Sed!

cerdoie validé confecradi ;

Q

ideó santüm; quia fig iramsaut potiüs:

ne quidemin lioc Clriftas cecminum

d

Divini hujus Sacramenti umbram; id:

pofuit; fed abíque timoreul!ius irre—

&xtor

eft ; manna inclufamcontinebist. Imó»

ferio

verentiz; quz abaliquoex:mera pete

fi Chriftus JE(us ad honorandüm cor--

verfitateanimi , inpablicá plateá cor--

fitan

püs-*füam&:finguinemünvaulä:magniä—

bempanibus plenum: venum expofi--

toty

AMfasg;,, Bceexornacá facrificavit; (Cesacslum:

rum; auc integrum vini dolium confe--

ple

n&lg, 4 rande feratuu ) Gcin calice preciofo;.

cranreiinferri poffer, voluit; quemad--

Q

exelé&troelaborato,qui etiamnum ve:

m?a,

modaum nullocerto limiie finitus. e(t

nerarionieítinHifpania;quaread ma..

Fidelium numerus , pro quorum fala- 775

n

]s decus non eziam tantum bonü fub:

teEvcliariftiam in(tituit; ica;dico;nul, 3.5:4-

I

illultrsalicujas fabftantise: conforta.

làmcertam menfüram voluit effe fub- 74.4. 2

pitb

tricissccidearibus nobisportigere ele:-

ftantizillius ,.quz cam faciligconfe-. i t

fj

gxi*Noneftdabiam,potuifle hec om.

crationis virtute vefligio intamama-

TIunp

nias facere;atfi feciffer. minüsFideli--

bilem cibum converti pofir..

UYT

Dus(uiscomunicabilis fuiffer,. Pàu pa-

IV.. Hoc ipfum: defiderium,. quo

gf

res ob inopiá:eó;pervenirenon potuif--

à: nobis fepius: hanc fácratiffimam:

i,

fenc;divites obavaririam non volniff:

menfam frequentari efflapirat; mani-

tem à

ent gmne;falccm-nlä?mczccsade.ö;gzg-.

feftidimé ex.fiae; ob qnemEvchariftia:

Qu

infti—-

iïefcib]

*-'-—-ä?

DE FREQUENTI COMMUNIONE.

Qu -

inflituta fuir, apparer. lmeginami-

apperitüs concupifcibilis mitigando;

Er quemadmodum olim cumManna,

iolai ^

ni vobis. magnum aliquem. Monar-

fetidt,!

cliam; quimaxitme: fibi glori ducit:

fus vifümus adirigandam rotam ter--

ram ros decidebat, fic nunc: quoque

beriptd

beneficijs cumulàre Ínbdiros; ad hunc

sidmenm:

finem reli&á regali Sede'exire & vifi-

alius delabitur ros gratiae multo meli-

r , m

tare Regnum faum , ubique- in hgnia.

cr : hebirualis fcilicergratia , qua im'

ipla Commaunione ad majorem ani-

j fiomaum

liberalirsris. fuz: relinquere' moni-

menta , fublevare plebem,. nobilitare

ma fanctificationem avugerut; &aQtua-

j cibotam

xeelvi f

cives,novis dignitatum ticulis nobili-

lis, quee loco majoris fübfidij fuperad--

udesnti

tatem exornare,

Talis Rex Chriftüi.

ditur. lllufirar denique & ditac fu-

[ ao

JEfüs figura effer; qui in veftimento&.

premnuni nobiliorum potentiarum ot«-

femore1ua fcriprum gerit : &ex Ke-

dinem,intelle&ui nova conferendo di--

zabfquedi

?

i folid

gum , G Dimisum "Diminantium:

9

vina.lumina ,. voluntatem rovis affe-

&ibusaccendendo. — Quid ampliüs?.

ity Fs

quiacüm ob'na:uram Divinam; per

femurfignificatam, rum ob humanam;-

Ege veriinquit Chriftts,ego venz , w*

Soan..

nnmy d

vitam babcant:idquod per. Incamna-

X Y

per veftimenram expreffam; omnium

19,107-

"T "

creatursrum. eft. Dominus,. Poti(i-

tionem nobis dedir, 'abuadastigs baz-

ar."afzï 5, "

t

ma: veró hujus Regni pars fant Fide-

beant : quod quoridieampliüs dat in'

les Chriftiani. Feciffitsos. Deo weffro:

fanüà Communionies lii ergo fünt

ia

»

Yécnumi

Quzaprifhime in vnoquo--

fines Salvatorisnoftri, propter.quos:

que intresordines , quafiVafallorum;.

illi fub fpecie cibi ad nosaccedere pla--

n

9

dividi poteft. In plebem fenfüum

cuit.Cur igitur non totus flagraret de--

liäï

atl

;rï;ïiï]*]ml

externorum yin Cives facultagum inz

fiderio ,. has cam fublimes fuas inten-

eyurit

feriorum , in Nobiles facultatum no-

tiones. exequendi; cam ad falutis no-

d

ftrarum foperiorum, Quare Redemp-

firas quàm gloriz fazeincremencum ?

Aplaeit

tor noftecin: Evchariftià nos vifitans:

Si non arderet., tam ferventer certé; ut:

um

plenitudinem gratiarum füarum qua-

fcimus:, nosnon invitaret; multó mi-

lii

quaverfum. difpergit ? pertranft be--

nüs inpratam,quam à pigerrimis more«

u g

sefaciexdo,. Prefentiá feá beatificá il--

talibus paffurus eft, repulfam fe gravi-

Jüftrati& ditar fenfus exterieres, car--

ter vindicaturum minaretür 7 audice

iiC' äniwäe[v'&

: uorum*'?j"ïf

némquernoftram, quz eft quafi inflar:

obfecro;quemadmodum loquatur. D. ^6«

ce vols

od wemo l'irortmillerum: , 14« 14

jl '

!

JUBNI

j

u

plebis,:czleflem in ijsimmortalitatis:

UL

oli

J

fpargendo fementem ,.cb: quam illi:

qui vecati [unt .gu[Tabit cenam meam,-

j

ii

rnc fideliter animze ferviants fübin--

Quibus verbis demonflrat, maximam:

de refurganr cum cádem , perpemt:

penam, que Chriftianis, Divinam:

yinui

Yf

gavifüri felicitate,. &t nunquam am-

menfam fuam afpernantibus, infligi:

pliüs morituri,. - IHlluftrat & ditat par-

Jeridh lj

poffit , effe; quam fibi ipfis illam nau--

ämtlm

il

tem hominis appetitivam ( qus eft

fean:es:-img'onun: , neillafroantur;

Ti

p

li

quaíi! inferior civium ordo) impetus

tl

j

93 :

V, jne-

n

li

irafcibiles: rcfrepando' »; ardorésque

um

TR

- DISCURSIIS NONIUS,

V. Intetim non fcirem , quo aàa

pericalo: altüm clamare nonjuvat ,

mra

magis exprelivo incomparabilem

obítinitus eaim vocem non vülc au.

Redemptoris noftri chiritatem expli-

cella

dire; nec mine proficiunt, bis enim

[(4t8

tarem , quàmf illam matri compara-

uteffagiat, majori jam defperans fe

abl

1em, qus ubera fua femper la&te ple.

committit difcrimini.

Unde tfin-

na & prompta , quibus eum la&er,

tis in pericalis Chriftos Dominus

& 1

thoc

tenetrimo affá&u,fuo mon trat iliolo.

( velut tenera mater cum ipfomet a-

S:d prilis audite , quid olim accideric.

Wi

more fuo deliberans ) finum aperit ,

a

Puerulus quidam,ex ulnis matris fuze,

Divinásque illas exhibet mammillas,

dum ills cum familiaribusfuis confa-

;

Vinug

quibus ipíi Psradifi Principes la&ari

bulatur , importané fe proripit , tan-

fülvis

folent ( p»ammilla Regum 'Zd&æäerif) if

100

tümque manibus pedibiisque nititur,

üc tali eícá alle&tasintelix, in finum i

60

ut ad vicinum przcipitium deveniat ;

lls

Dominifui fe recipiat, Ethoc non

Marter forté. refle&ens oculos videt

fufficiet, ut tanquam infantes diíca-

mate

Mer

obftupefacta , in quan:o periculo cha-

mus , quomodo fervare nos oporteait

riffimus faus vertetur filiolus.

At

amabimus adhuc miferi famem no-

GäL,i

ln

quid faceret , ut illum fübtraherer ?

ftram , pergemüsque in confpectu

Nocarétae ? at voci non obediebar,

Y

Chrifti adhuc in proximis ruendipe.

Terreréine? Sic potiüs ad precipi«

p

ticalis nugari ; nec propríam perni-

&Dm

tandum impellerer.

Audite ergo ,

ciem , nec amorem ipfius eeftimare ?

uàm ingeníiofus fit

amor. Affhaif-

m

Ó

Venite,comedite pancm meumyc bibite

1ma Marer hifce preffa anguftijs. f&-

SITH ïCmQ(

vinuum , quod mifcui vobzs , relinquite

:u.T

lA:

cum deliberans, hunc modum , qui

infantiam , C& vivite,

Y*

T

feliciffimé ceffit, fervandi prolem fu-

lal .

VL Verüm amicusille, qui non

2l

)7

aminvenit, Aperto finu ubera lacte

in fpeciem nosinvitarad ccenam , fa-

d

turgentia parvulo fuo oftendit,

üi-

ltiy

X

tis non habet, per fe 3d menfam füam

bus ille confpe&is alle&us, fenfim

nos invitáfle, nuncios etiam ad do-

ERUTT

eandem viam ; quà ad przcipitium

mum noftram ablegat, qui nos follici-

1nm

aícenderat, relegens , lzetus in marris

iop

tent, Tra & Chriftus nobifcum agit.

gremium jam quafi femimortus fe

Non íolümipfe omnes Fidelesad fre-

N

zecepit.

Prorfusfimilis huic Chri-

Wt

quenrem invitat Coimunionem, fed.

fliin Sacramento amoris operatio mi-

ab Ecclefia fua hanc invirationem

: ZW?;..

i 0

hi videtur.

Sed pró dolor ! fimilis

crebrà valtrepeti : 4ifit ferves fiot hp l m

in multis Chriftianis , nifi fallor, effe-

(

vocare invitatos, Verum quidem elt,

&us, non apparet! Videt Ghriftus Fi-

ab Ecclelia nos non obligarifüb prz-

12j

& f

g

delem quendam quafi Pufionem ra.

cepto fepius, quàmfemel commu-

tionis ufu deftitutum, ex amabilibus

Hhts

Dicare per annum, fed quid hoc im-

providenriz fus brachijs abeuntem ;

portat ? facit illa ficat mater, que&

MP

Quat

Yaf

ftare in fuo precipitio , msnifeftif-

filio fuo , omnem cibum falubriorem

hmóque perdendi fe ^ pereundique

d

propter morbum naufeanti , blandi-

tut

Adic

DE FREQLIENTI COMMUNIONR,.

l-l,

Ro

n il

gur &: dicit : Bii mi, faltem hànc buc-

füni, Ambrcfi , aliorómque aSanao

: cellam amore mei manduca : de c&-

Thoma citatorum, fv fficiant veiba in

$, T be,,

lat

tero vellec, illum fanum effe , ia ut

Concilio Bzfileenfi annorata ; quod 3777

j fp*r nl

O. AF.,.

abíque nauíea sd füturitatem ufque

afleverat,omnes Carholicos Do&otres

Unde t

Eocdem

laudàfle , admonuifie, & continuó

1

e

s Domu

& ipfíe fe reficeie. polflzt.

modo fancta Marer. Ecclefia videns

fcnpns fnis fap&iffimsm Evcharifti-

] mf r

maximam Chriflüienorum — partem.

am recipiendi ufum inculcáffé, velut

um a

rem non folüm utiliffimam , fed. ad.

mamnil

ob. concupifceucize febrim. hunc di-

vinum naufe:

illa:

vivendum ex virtute fumme neceífas.

ire panem , eriam

xpesh

uivis dicir : fili mi , faltem femel

ram,. Quwod[zpe accedere dlgne C de--

hfun

i

quot annis ob.amorem Patristui Cae-

vote fit salde proficuum , imo. [umme:

"m

Ju

uecc[[avtum , omnes Doüores Catbolici

E

]!

leftis , & amorecn mel, que plufquam

qnatet tuamr. defidero dalutem , huic

laudaut, bortauturadmonent mcej'an-

Í

Ante

M

l

i

Menfe accumbito.

Sed licét ita di-

ter fidelem populhmh

1987

p

!

car,quis.non videt , infuper oprare il-

VII. E: quiaalius perfuadendx mo«

i famem

lam., oz oimnes f »pws accultr. bant,u Ka

dus , preeter exhortationem , eft ex--

Ms

D

Vw'mnü, üt qu iotidie communicare

emplum,non prztermittitEcclefia et--

j rücndi

H

p

pm'ü u$ Nec dubitare licet :

quod

iam illud nobis proponere , repraefen-

Tif me

if

gg]uï*; Te'u 3* 05]'&3415 magïs ahlheüü-

tando primos nobis Chriftianos tantà

e[mttt.

cum ad &xzahcanä&.fn Ecclehze men.

hu;us Divink panis appetentiores ,

TT

tem,

uam t mofam illud. Concilium

quan'tó lauriüs ; & frequentiàs quoti-

greixHW 56f 2. Tiidenti ce

r

fs

ebratum ? sffirmat il

die illo vefccbantur.

Erant pev(eve-

£.

»

[]

]uX

?

optare Parres ibi congregatos

rvanmtes in. communicatione. fratlionts q AL 2.

iuu""i

prmorum. Chri-

5

le j qm u

afïïïK]&ïüfn

[/

Auts. Atque ita loquendo ( adultee

42

cænam)

Ítianorum renovari fervorem , qui

jam Ecclefie fucceffus confiderando)

naü[lm l

quo:idie panc hoc Evchariftico vefce-

videor mihi celeberrimam illam à

'[läm ad

b: 1nfutr,

Er qnia. ob remporum no-

dormiente.

abylomæ Monarcha D2 X

um fo!h.

fitoram fr gd«ra**em , mornimque

confpe&am videre ftatuam , ad pra-

lei Um j

corraptelam , tantum fperari non po-

pofitum noftrum itezum. comparen-

terat, prudenter omnes adhortatur,

tem. Caput ejus erat ex auro , pectus

mcn:m fg/ïzg rogat ,, & adjnrat per divinz mileri-

ex argento , femora ex sere, tibiae par-

n

L

cordia vifcera ,ur faltem fiequentibis

tim ex ferro , partim ex luto;.

Idem 5 7 a.

mW

u l

v'b

N UA

hoc czlefli cibo fe reficiant, — Simi-

videre efl in ze nofiia,

In pnmmva 2414

HM

$0. 4r..

*l Ak

)U

lia femper fuere. S;nctoerum Dodo.

Ecclefá fib graviffimis poenis tene-

rum defideria,qui nobis Ecclefia vo-

bantur Cliriftiani qpotidie commnu- 19.4

JH

)cowff'

. luniatem df-ciarant ; quemadmodum

nicare,ut Sanctus Thomas ex horren-

5

i

n

p

etiam Ecclefiz Dei voluntatem nobis;,

disillis San&i Anacleti Papze verbis DeCos-

quafi: ejusdem i interpres , manifeftat,.

iib

in Sacris Canonibus allegaris colhgwt : fe6.d.à.

bri

Sxä ut nohn diptihs vos detineam in.

Peraclá confecratione, omnes coriuni- €- perae.

li

l

adducendis autho:itaubus SS Avgu-

ecnt ,qui noluerint Ecclefiaflicts caveve ,

" Ml

u

p, TP

h

zxsz

Dl SCURSUS NONUS,

—diminibui : fie enim c : poftoli fiatue-

pafcebantur, Quïs miràbi cnr,eas(quo»

ïfaeä;'.

vunt , G' fantla Romana tenet Eccle[ia.

-quetancum à perverfis moribus.no.

noftto

Epif. Ethsc confuetudo fat diu duravit ,

tris fuiffe alienos ? Tertullianus fcri-

vl

adLuc. itaut Sanctus Hieronymus ieftetur,

bic ; majas zeftimatum fuiffe fuppli-

d ta

adfua ufque temporain Ecclefiis Hi-

cium; homini lafcivo,quàm:furibun.

( qi

Épanie perfeveráffe. An non ergo

t

.do Leoniin predam darum effz, Un-

pulcherrimpm vobis hoc ex auro ca-

.de pudiciriamn, etiam coactum & fine

D

puc Videtur ? Sed ecce, fuccefflt pectus

-confenfu, aut culpá fuà perdere, atro-

tftn

Epifl. exargento. Panlatim vivax ille de-

ciffima inter illos peena habebatur,

petit

ad Ce- vyotionis Spiritus czpit intepefcere ;

imóipsá mortetruculentior, Labem pl

fhover

f4r. 4- undeSan&us Bafilius refert : fuà jam

:

: püdicitï.æ :4]7!!.01 ^Ho$ atrociorem omni C«tlti

TYj

pud Ca- gtate non ampliüs quocidiefolitos fu-

T

deyi

&ná, damnando ad -'U"Wf'"?"ff*;'r"*?*g;ï,

Aif.4.9. ife , Chriftianos communicare , fed

qtam ad Leonem cosfeffi eflis Ya dice-

Óa

,4e Ev- tantüm quaruorvicibusperhebdoma-

bargenerofusilieorator, vim .nefaria

Velt

€bar. dam; Die Dominicá , ferià quartá,

Chuüftianis illatam , perfecuroribus

Vian

Epift. fextà & Sabatho. PeGori argenteo

exprobrando, Hifceveró diebus no-

bus

118.4d venterfucce(fit ex sre , quia , ut fcri-

ftris amaras oporter effundere laciyy-

öisf;ä

]anmr.

bit S. Auguftinus, quidam folüm die

mas,quando, ut nihil dicarn de forni-

th

Dominicáà huic calefti menfz accu-

catione,ipfum eciam adulcerium , tot

Q

buermnt, ^Noftris veró temporibus

& tantis condemnatum legibus, à tot

fhiniy

ignobilis illa, ferri & luti pars ob-

profcriprum locis , imó ab ipfis etiam

MU

tigit: fermeenim valde devotus exi-

barbaris capirali vindicstum poená;

lii

ftimaturille ; qui quovis menfeíemel

mulcasChriftianorum per domos ve-

I

&ommunicat ; adeó plurimi Fidelium

lut triumphantium u invehitur.

Addaf

àprimisChriiítianis tüurpiüs,quam vilis

'T am notabilis diverficatis caufa elt,

ïemrau

limus ab auro degenerárunt; ut non-

quam alfignavi , alimenti diverfitas.

Ü

nifi una vice quot annis communi-

Totimpudicitiz , tot fcandala , ranta

Pt

cent. Tanta eít nünc Chriftianorum

moerum diffolucio, qux Sanctam Ec-

*

W&e

naufea,

-

clefiam inconfolabilibus cogunt plo-

L

VIH. Quam

e

*br.em-;moru'm .quam

rarel acry mis,citó collerentur,fi devo-

Wa

inanimabus multorum afpicitis,, di.

tailla primorurn cemporum frequen-

ET

ratio Sacramentorum inter Fideles

verficatem , non eft , cur admiremini;

'Vi.m

diverfum enim eft illorum nutrimen-

introduceretur, Ec ut.qu edamaves in

lt

ium, — Cibusconftanterfüumptus ma-

India Orientali , licét mortuse , non.

Vtrg

gnam habet vim hominis complexio-

corrempantur, quia.viventes frü&i-

Qu

nem muraudi 5 ira er. Medici exifti-

bus & floribus aromaticis pafceban-.

Quod

ent,eum qui annoinreg:o la£te ve-

türgita moium perverforum noftro-

Ts tg

fceretur ; cotam fanguinis fui maffam

rum putredo facil? fanaretur, fi. hoc

renovaturun,

gore,

Quare fi antiqui illi

puriffimo cibo vifcera noftrafrequen-

ter condiremus.

tl

Chriftiani contingó illo e.v,i:æi la&e.

Ut ergo in via m

!ia de

r$-

P

&

P-SQ

N

121

A

Ü

DE FREQUENTI COMMUNIONE,

Wot, t

a*'c,äea;mäas , intue

tat ,fed taám novos animze luperaddit

aimur Progenitorum

fT

nofirorom exempla ; quiad fequenda

fpiritus , ut non folüm vitam prolon-

lnl

veftigiafua, ut non aberremus, nos

get,fed eternam reddat. 5i quis man-]7 6

ducaverit ex boc pane, vivet inzterni, 50«

fl 3eerem.

invitant, dxsterropate de femitis anti-

quäm:f'unbïa':g. 4$.

quis , qua [it uia bona, G ambulate dn

ctatamen,ut in utroque cafu , cibum,.

eg,

n t

fi effectus fequi debeat, frequenrer.

oacom Q

IX. Qnódíi invitariones ile, &

fumi oporreat, — Quodhi generosé a-

p:rdctc, "

exempla à multis retró. ais feculis

nimum ad experimentum capiendum

a hibei

petita , impoflerum corda veftra per-

applicuerirismeverum dixifle fentie-

nio, 44 —

rovere non valeurnpoteritifneexcufa-

tis. Animalia, que finguine carent,

frtciunt ,

re vos, utne faleem animae veflra , a-

vitze funt breviífimze ;apes tamen

deà vobis intima,non sudiatisimpul-

n n

IN

multis animalibus fanguine praeditis

fus?Nonne vos ipfi to:ies frag litacem

lonpiüs producunt vixam , non ali-

fj

r Yil

elglïz

vefítram deploratis, experientià dodti,

am ob caufam , quàm quàd conunuó -

viam mandatorum Dei plunbus lapfi-

falutari illo cibo,quale eft mel;bumi.

perecuto

ver d

bus quàm;utita dicam , paffibus à vo-

d: & calidi, quo epent, defe&am fup--

ff

bis fignari ? Quare ergo , fi ita eft, fir-

pleant, . didem quoque vobis eveni-

ficim dl

mare illam negligitis ? Conbderste

zersfentireiis enim vosjfragilitatis ve-

dilerim !

ergo,ut randem aliquando períuadea-

fürze vitionon obftante, adeó robora-

mini,confiderate,inquam; tribus prze-

tos , utnon folüm facilé vobis forer,

sl

fertim animam veftram indigere fub-

vitam gratise in multos annos confer-

bb gt

dieum ]

fidiis: Cibo ad nutritionem , medici--

vare & vivere , fed etiam nunquam

inà ad faniratis reparatienem, & armis

mori,eàdémq; vità ufque ad ulimum

; p n

ad defenfionem. Omnes iflz tres ne-

fpiritum gsudere. Etcerté fi diligen-

du n

ceffirates & indigentiz fi modó vul-

ter defe&tuum noflrorum origo inqui-

(rais a^

tis;pià & frequenti communione fup-

tatur , exiftimo , fermé omnes ab exi-

n divclïïï

plentur, . Primó indigert illa cibo z.

gua sd Communionem preparatio-

ii

fiqvidem vita füpernaturalis gratice

ne , autà rarà ejusdem frequentatione

1 u

"u

f

in teriis vitae naturalis defe&us parti-

proficifci, Percoffus fum ut Tanum; Pf. YOL.

us

g'!

h

j

cipat( utraque enim amiffioni fubje-

QG aruiteor meum , quia oblitus fum

Jf

at

&a eft ) hoc tamen difcrimine, quód

comedere payem meum. Evfihoc San-

soot

»

vira corporis adeó mortalis fit,üt mor-

£iipfidefe affirmant, vos judicate ;

)

tem denique effvgere non poffit ; vita-

quid peccatoribus eventurum fit ? Ipfe 5, 7 bs,

W&

q

qi

veró Anime illam evitare potefl,

Adamus inter terieftris paradifi deli- «.p. 4.

eti

n

Qnare ficut cibus reflanrando id,

u

tiasnunquam vitam conferváflet , ita o7. a,

| A

cr'&ï

MA

quod calor naturalis confumpfit , vi-

ut nanquam eam perdidiffe:, f ex ar-. 4..

atl

zescorporis noflri reparat novo vi-

bore vitze ad immortalitatem confer-

m

gore , ità ut vitam prolonget ; fic ps--

,

n

vandam à Deo p

tOQu&ä laIÓ ;am-üm

j

»

riter Euchariftia,quod à concupifcen.

comedifler.

goli

tia deperditum eft, non folüm reflag-

(fim

T

ld

Q.

Xo Ad-

R.P, SpeerisJ. Cln'tjl. ]r&r,To-m./,-IlL

-

123

DISCURSUS NONUS,.

P

X. Adhzc non fufficit, ut. Exer-

enim faccharo immergendi

& condi-

t

citui alicuibene profpectum efls dici

endi fant , aliàs puireficnz. *

(

HU

poílit ,eum multos numersre anno-

Xi. Denique Servator nof

ær; ui

ceti

narios , ad annonam feu coivmeatum

^fieret nobis omne . bonum , non fo-

miliiibus fuppeditandum ; fed infu.

làm corpus fuum in alimentzm, &

&

per plures habeat Chirurgos neceffe

immortalirátis antidorum pobis de-

Sic

&i

elt, qui vulneratis medeaurar,

dic; fed etiam perfe&i(limam ad ar-

prorfu: fc reshaber cumn Ecclefia, cui

cendos Adverfarios noftros Panopli-

|

f

D7

non[folüm Chiiftus Corpus faum, ut

am illad ipfum conftituit, H:c e&ïw(.';,

alimentüm ; fed eiiam ut. pharma-

qizc

ille panis Gedeonis, qui tantà Ducis

mi

-€um, & medicamentum reliquit, ut

fui cxlcftisgloriàin gladium conver-

füus cunctas Infernaliom | Madi»nitae

ftmis

qu&vis vulnera militibus fuis prae-

&mori

Ep. 14,, liantibus inli£tafanari poílint. 44edi-

rum vires omnino infringit, eorním-

neüax

ed E;b, €Amentum purgans vitia " omnia ma-

que caftra furfum deoríum verrit.

la expelleus,itaàSan&to IgnatioMarty-

lieri

P ara[H in confpettu. meo men(am ad-

inod

.£e San&a Evchariftia. appellata fuit:

Ver ss eos , qui tribulant se, Eccein:

togqt

. Medicamenrum fcilicet, quod virta-

tegrum omnisgeneris contrs Daemo-

büre

tem habet omnes habituales infirmita-

nem offenfivorum & defenfivorum

&i

tes fanandi, & ab a&tualibus prefer-

armorum , in facrofan&a Evchariftia

" vandi: paliones, dico, inordinatas

QU& t

armamentarium. — Quare queío hie

IN

componendi, fanc&tiores ingerendi co-

prompté armis vos munire afluefcites

/certé mirabiles ftatim fentietis effe-

gl

gitationes, animámque ad. meliorem

1

hi

-valetudinem, quàm quà ante lze/oné

