'Amicitia , quà celerius, hoc faciliüs

[qüif

nj

- dolori , etíi acerbiffimo sllquid. de-

r&(tauretur,

QOxor brevi reverfa

De Pæ?);o

ih

q- ;od.

p

trahunt, üfque eó ,ut non jam tantàm

05 'dzciïtzr,diwrtrþïf.' Sic anima

dus t

yd

h

1. c. di'

j

-"agía!Deo teigum obvestere ,. cxa-

TO

—..' leniter feratur , fed poft dies non plu-

-vart/ium;,

mdw-

Eg 2

gioge

v

11 DISCUIRSUS DECIMUS SEXTUS, MOX A PECCATO ——

l

ï—iqn& "aliqua- pluris cem quampiam

quà

.in*tgmcaat; T Inmagms e.tj;am Pcr,gcu—

|

creatam,quát ipíum zítimare, i mox

lisinitio ferme plurimum timemus $ -

qu

fenfim autem deinde remittit is

ffo

À tam turpi facínore, deteftara ani-

X

E.

mum ingratum , & perfidiam erga

fus 5 cüm timorem natura,

o

[

eup.

Ti

t2

fponfum fuum amantiffimum , pro-

5

moleftiam perofa, quantam. j

xoluta ing

enua , veniám deli&i non

cutiat ; atque etíam fecaritate mutet,

lum

absque lacrymis effli&im roget; vi-

Videmuscolumbas , fi nidum in tutd

fupp

1

fità

detur |quodammodo non receffiffe à

ali qua &r,ueæ,egingipigm » ad eris canie

Deo ; (cd'quidquidvdeiigæetatï, tam

papi tianitum principió cerreri , fu-

Loreti

pleno folicitudinis meerore compen-

gámque capeffere; paulatim ubi in«

Icil

fá(Te.

At fi annum Integrum ab eo

toreil

noxiusisfonus effe deprehen(us eft ,

feparata perfeveret , quamlibet

fecurg nidulo fuo incubant , erfi,

ml

dcd

fuaviffimé ad reditum invitata, redire

campana omnes pulfate períonent,

tamennolit;an ambiguum eft, tantá

Mde

Ncftrüm etiam aliquis , fi fateri valt,

qorá contumacie ícelus plarimum

-.qïl,O.d"ïïC*.-S 0& ? J:üm*gprirxäüm»pïc&ccavjt *

if

ml

creícere, eáquefieri , uthaud pauló

vehementer animo eft confternatus ,

difficiliàs violataamicitia reftaucerur?

anetu£bar,, ne vel zuiná domüs oppti- -

od

Haud aliter. omnineac fax pridem

meretur , velcellate dehiícente abíore

[

extin&a, non itafacilé denuo accen-

Rn

betetur, Subindecüm experrus fuír,

ditut ; que fi mox atque extincta

non vindicari ftatim à Deo fcelera. ,

Mer

fuerit,faci alterí ardenti admovestur,

jam (ecutior eà fenfim fine fen(u de-

IT

antequam iíta accedat propiüis, ignem

lapfuseft , ut omni terrore pulfo al-

D

Pf.72,

ex ea avidéad fe trahic. (Qui elongant

tüm obdormifceret , fomno, quo nul-

Qj

27.

m

fe À.te , peribunt 3 ait Propheta , ur

lus unquam lethargus plus. cuíquam

demonítret , .quantó fit periculofius,

damniattulit: imó non tantüm inle-

luyd

deferto. Deo diu poft concupifcentias

&ulo fuo placidá quiete eju(modi ho-

lotem

mofruitur , fed in publico etíiam, in

fuasire, quàm mox atqueab eo di-

puat

verteris, dolentem merentémque re-

plateis , inforoprofundé ftertit;. non

Wi

dire, & vix lap(um furgere, Quo-

inquam , formidare tantüm definit,

modo ergo dubium effe poteft , an di-

übi aliquid periculi procul immíner ,

l

lata fcelerum Poenitenria plurimum

fed & cüm przfentiffima & maxima

&

Ie

officiatreparandz , quzpeccato fub-

inftant diícrimina : id quoda Prophe-

lata erat, cum Deo amiciriz ? Er (i

ta iftis verbis fignificatum eft, — Der- if. 1280

hg

ita eft , quomodo amoris impulfu fa-

mieruniin capite omnium viarum , fi-

pecc

€ilé ad hanc amicitiam reftaurandam

€nt Oryx illaqueatus , pleniindignatios

Mftn

elapío anno agerur, qui fcit, tantófe

»e€ Domini, . Mira profe&tó 1es; cüm

N

illà minàs dignum effe , quó moratur

»

i:om,

Dzmobum retibus undique implici-

T

lo

diutiüs ; nectamen id penfihabet? -

ti conftri&iqueImpii magnis paffibus

h05

tl

VII. Sed & timor difficiliüs ad

Hl ad

adeternum exitium feftinant, tantó

ji

[

dolendum impellit, fi mora longior

minüs fuur illi difcrimen advertuat

lt

qu

,&

t

D

C0

kxmxs'sg AD. CONFESSIONEM vcomuqæx-ouwz Esse nb

ttigm pelt

. quàillud indiesevadit mojus, At« admilfas parüm . ferió & eflicaciter

deteftatur, qui fieri poteft, ut firmo

f timemy|

que huc venítur Penitenriz & Con-

emirtitis f

fcffionis procraftinatione. -- Conetur

certóque propofito nullam deinceps

türa, onj

enim aliquis terrorem. ejusmodi ho-

admittere ftatuat ? Ut tamend tam

mini incurere, jufliffimam Nurninis

damnabili focordia magis etíam ab-

tum ficen t

üritite m

dram commemorando , atrocitatem

herreatis , enucleatiüs oftendam ,

idum ín t

fuppliclorum , acrímoniam ignis 1n-

quantum difficultatum ín concipien-

fernalis , & carceris illius zeterní hor-

do genuino propofito ex dilato Sa-

, adatis cin

) teireti , d

torem,que illum jamjam expedtent ,

cramenti Posnitentig níu nafcatur.

inculcando , tantum aberir , uthor-

Difficultates porró has maxim& ma-

ylerím ubi j

£ore ille aliquo percellatur , ut potíàs

nifeftant procraftinationis illius cau-

pteh:n[us:ft.

*

d

ncubunt , t

mirabili confidentià dicat ; meliüs fe

fz &effe&a. Cauíasquod fpe&tat.

dedivina miferarione fperare ; non

quaro ex te,quísquisesfalutis cuz ita

are perow,

ideofe conditumà Deo , utaternüm

parüm ftudiofuss quid cau(z eft, cur

, fifaneri

mniferíit : forerempus , quo,dead-

tamdiíu Peoenitentiz. tabulam. noa

mïmpccfäm v

miffis doleat, . Et que funt alia- ejus-

prehendas? eam(i dareprocefponfo

Conflernau,

modi (tulue temetitatis plena, 'Ob-

vis, que vera eít , alteruttam , aut

Momáropp!

ftru&us proin omnís ad ejüsmodi

utramque ex his afferasnecefle eít : nl-

hente sb

&nentemi eft (alutari tímori aditus,qui

mirum: differte te Peenitentiam pro-

p iif

ADo t

tamen ipfi quoque fapientiz initium

pterea,quód diutius gaudere velis vo-

e(fedebet, — 4pitium fapientie Timor. luptateinteex peccato redundante ,

p nf d

Domint.

Verum proinde manet ,

& tum demum poft diuturnam ejuse

m

cümís,qui diu Peenitentiam differr, &

modi oble&Gationem confiteri : aut. ,

omno, qU »

abamore & à timore Dei procul fit. ,.

quia non nifi invítus peccata tua do«

s DIUS a

haud illumad fetíum de peccatís do-

lendo manifeftas, .. Urovis autem

lonianuïminir

lorem, qui confirenti neceffarius eft ,

ex capite à Confeffione abítineas, ne-

e cjn(moäi j

parata

m, aut illi propiaquum .effe»'l

garinon poteft, quín ex alterutro,, &c

pplico t

offe.

utroque haud pauló difficilius redda-

p

VIII. . Differendum medó etiam :

tur propofitum firmum ac ftabile , fi-

. de difficultate propofiti ;; etfi eam ha-

uiin

ne quo admifforum gratíiam Deus

li^

. &enus di&a fstisaperté demonftrent :

non facir,

Tantas €equidem dam

if

n [?

Wtl

Ponitentia enim vultum quodam-

morasnectis, palàm demonftras, ar-

i

M

-nodohabet geminum : uno refpicit

jd d

duumtibi effe, recedere à via iniqui-

AtUn

TU

.peccatum prateritum ,- deteffando

tatis, quz eít príma confeffionis dif-

, WMU

n

Ápfum & execrando: altero peccatum .

ferendz caufa ; unde quanró tardids

m

$

futurum contuetur, decernendoillud

potes, negotíum iftud aggrederis, Sí

j

) [()ffäö

$, Tbor, nonadmittere, — Dolor Pornitentis eff ,

grave tibi effet peccati onus, tu quo-

j

Ob e * tefte S/Thoma , veprobatio fatli pra-

que faceres, quodií , qui gravia hu-

j

e

magDISPd

88 1« 57 toviti cum dntentione vemovendi feque-

merís onera geítant

o

hec enim illi

n:

31

fdi

"UL

primüm ac licer, abjíciunt : tu non

y

jj

lam ipfius, . Qui autem culpas oljm

Ee 2

;:

n

i

sl

g,

4227 —

DISCURSUS DECIMUS SE-TUS, MOX A PECCATO ^

i

E

ab; cis,. qwa amas peccatum ; agis, ín-

ficut contra urbanitatis leges äpuä

-& hx

'quam , quod Mercator concitato

multos eft fuper menfa fermonem dé

Clend

ventis mati 5

qui tamdiü induci non

morte inferre ( ne acore ifto aut atiad

gl

poze&, üt merciüm fuamæ arcas m

tité ciborum fuavitas depereat )&fis

mare abjiciat , licétinde pendeat na-

qu:s forié £ mcntmnem dé ea facit , tans

qu

mot

vis mcolumaras , donec tandem db-

quam humanitatis- urbamtam»squä

veríanrem ccrto chhs inorcem vi-

yliei

ne(cius teprehenälmr- íta fiantuxor ,.

deat . nifi pro;rcxaï. lta tu perfanæ

aut Parochuse eum moneat , vicions eía

&t

À

neício cuí amicitià tam ar&a adha-

fe Rs,hgïoms noftia My&erm alicut-

At tant

xeícis,u: licet polt primam toxam per.

facros dies, quibus snimum Confef-

pcrratam fenmas concitari canfcxen—

ïiane exp:ato*: coüvcniat

*

3

enimveró

hE

tix tuæ mare, mmari, fremere & mu-

uxorem üt ^ moleftam teprehendn*

pops

E

glfü

quódque fedande tcmpeüau

Parocho autem ípfi , ut qui modum

necc[ïarnum fit , abjicere turpem il-

tenere ho*czancfo nefciat ,. :nd1gnataö.

Ecal:

Y

p

lum amerem * tu tamen dlum am-

O morz, quám amareeff memariaa tb , ij

Qu

1c4:cns tenaciüs,. nec ab;xcere vis ,

äamm pacem babentiin fubflantis [usit *

nificüm Pafchal:bus Ferms facere A4fi-

Echoc fit paratum. ethdlmemque eífs

d

tl

ïtl' non petcs ; tum cmm 7 äüt GODH-

ad fïatuendum de vita' conüanrer mife

reri neceffeeft ; autnomen (uum di-

u

tadüda * Annon pormsh s ex indicils

Yisab Ecclefia devotum , prægrand;-

quis ce hgaï , bunquam illam ferib-

Aüü N

mutandam

jmh

bus expreffum notís Temph "foribus

4Ethiopes , "morralium

Lder

affixum Iegere, atque íta non reden-

illi nigérimi , quantumvis annï!grä-

tibus accenteri.

Quific affe&us e&

ves vix unquam calvefcuar,

Raüb.

Juicy

1Um r

3nimo , ille demum ad propofitnim

ejusreicft, quia eorunicapilli , m«

Wicus

invi&um cencipiendum re&e fe ha-

gni illius ca!ons vi, radices egerum

bea /Veftrum effo hac dee judiclum

profundiffimss, -Tta fereshabeccum

Q

R

i veltantillum inanimo (upereff?:t il-

illis veftrís pravis dé fxde*ru*s, 'confilüs -

nequam , affe&ibus anjmi vitiofis,

lod

lius caloris, quem Gratía dívina in fe

contine: , enim veró vel nomen c;uf'ce

S&mpm COf ; femper capüt ocwi;an:a

i

*

amori's

Ads

lentitudinis ignoraret, ZVefcis S, Am-

Bec unquam inde recedunr

3

APF Q

bicü ai verba funt, mrdamalzmma,sz-

enim illa vis, quá voluptatest cotpl

li

sHÁS Santli eratia,

xi eftis, fec:: , ut altiflimásveflro 18

Bl

^TUt- ramm

Ji&

IX. Altera, quamdfcebam drf-

animo radices agetenr, -

ferenda Confer"on:s caufa etíaàim ve-

Hitd'quisconfiteatur , torüm mutári

£s

hemenuus timenda eft, cüm indicet

opoitet, amare quod odera: ; odiffe, -

tlabo

Pæmtmtm! ]» ï?'f*

Q [

animum actu & re ipfa fl:gitits adhie-

qaod pmïs amaverait.

refcere, Horret quispiam vel nomen

£

]

Tors.

bominem dico , qu dzlxg:z ^ quad anté

Confcffionis , quia illa velut morseft

neglcxz: qmdäharreh gwd amait.

iU vtülu(

eorundemmert fceleium , inquibus -

. His fgns S. Hieronymus Poniten-

Yiram

fua aniriusejus ! folatia mveniz ; undc

tes veros difcernendos afferit , quid

Vitjun

au-

[

-

-

»

r

*

R

&WW

s&oäüæwäs&!GNEM GONFUGIENDUM esse. T

gürem ad ifta limacesnoftri 'Equidem

habere fatis s arquié d,iverfa-;Cellqug

;'lcg,es äplll :

tmone

- 4 hanc ad nórmam Confeffiones fa:

fionem ad poftremam Pafchalium.

- clendasexaminareplacet, n& vosfa-

Ieriarumdiem diftulerit, ejusego &

iltoam i

Ie;i *-.nqce(ïc ,ft lt ia d u,r,ïun'? 1,0.-*'(!.01&'90:34:?

animam mortuam , & fidem minime

;þcreat')'&üä

queardunm effe illi, qui longas ín ant-

yegetam robu(támque interpretabor :

'ei ii r

ut que nec tantum porrà viriam ha.

- mo naxisexonerando moras nexuit,de

ibscitd

yitz ratione mutanda fecum fortitet

beat, ut ulcus jam diu putridum &

"d faurma,

& conftanter ftatuere.

3

maturum Foras pellere, & eo a

R

D*

E

"

nfimä»x';m

àtidon

bigat, quin ,

exonerare valeret,

x

Avlterio did

.. INemo igitur am

a tantó di ficilius .femella erinacel

. Xl. Átque hzc & dilatz Confef-

imum Col

panunt , quó pattuciunt diríus. ,

fionis & Ponitentiz effe&is apertiüs

p; n

propierea quód intérím fpinzin feetu

etiam patent ; ex iísenim arguímus,

y r

quoüdie crefcant; ita & (celerum Kel

quód :am diutürna procraftinatio

x a od

|quó diutiàs Confeffionem pracrafti-

mutationís voluntatis id veré efficiat. ,

r, idgit

pant, hoc etíam magis moleftam at-

ut vix portó ferió conftantérque all-

il weniri

que arduam experiantur ob eas, qui

quid de ea mutanda animus decerne-

T

indies majores fe offerunt , difficulta-

repoffit, — Owoniam tacut, Smuetera-

Pfal. 2 Iïa

vtonqit t^

185 In dí(cuÉone diligenti & accuratá,

verunt offamea. — Videtur his verbis

vfalrie

quam Confeffio exlgit, in concipíen-

Regiü? Pfäl;esia&ïklniäfï;:, ideó venes

d rl

. dofinceroveróquedolore , arqueet-

num Boxerum intima offium pene-

as ho 8

jam in forti decreto ac propofito; ita

tráffe, quódtamdiu ad illas manife-

uttandem neceffe (ic ita de Impiis iftis

R

ftandas os claufum renuerit, Haud

jadicare, ficüt de pefteinfe&is , quo-

fané mirum eft, Impiosiniis , qua ad

Jmfvis;ünïXg[?.

(ux, M

xum res tum fe habet optime , f cító

conícientíam fpe&tant , usque adeàó

ulcus peftilens (e prodat : id enim ar-

irä 6'äp

il*

malé oculatos, nec ea quidem difpi-

.gumento eft, non effe adhuc fra&kas

cere, que funt certiffima, Tam proin

;äöïces"'eiglemfj

narurz, vires ,. fed, vegetas & ad refi-

funtffulti , ut exitiment , nihil in-

47

1(-:"[8!5&3( W,

j

Jais, "

ftendum malo oggredienti promptas:

teretfe, femel quisin ann

o, 2h fzpius

.£àm à diverfo dum non erumpi:, nifi

* Tfïbu'n'ali Íe ,Qäas. ; cüm tametihec

, aniti

NU

admodum feró , ulcus, indicium eft

intertantum interfit , quantum inter

quu

"i

proftrag plané&que exhaufte. naturg.

cedunt

NUA

falutem & exitium (empiternum: fané

w

jibil ultra valentis ad fui tp;j(cr.vg.sii)f

jopu

poftquam gravi fe. noxá homo ob-

.nem conferre, — Hocetíam ago deiu-

ftrinxit, diu tenere fe no

;

n poterít,

if

NT

ij

.eeps. indicio de veftra falute pronun-

quin etiam alteram admírtat , quz eft

ent,

M

,tiabo, Si advertero,vos venenato pec-

S. Thomzdodcrina. Pecz

wvümf

u

«.amm,r;nad $, Tbom, |

.cad mortalis halitu afflatos. absque

qpanitentiánon diluitur , mox. fuo pon- 3.2.4.

d0

du "

M.

1zr

*

"

Pa/] ln

mora ad pedes Confeffarij accidere ,

dere ad . aliud trabit: fecuti San&um 7$ 4r. 4.

jl

..« Veflrümqueulcus pandere , ctedam. ,

/

Gregorium: titrumque autem tta fen-

/;gt;ï

j

.Nivam omnino veftram . effe fidem,

tire docuit illud Spiritus divini ora- E*!^31,

h

601«5'

viriümque ad repugnandum . malo

xva l

j

culum. - Peccator adjiciet ad peccan- ^?

46252

26&"! ! )ul

D »ïgw;-w(xj?

i

N

—

]

424

^ DISCURSUS DECIMUS SEXTUS, MOX A þeCGAfd:-

x'. *

l

dum.. Cujus pro inres hocloco funt,

frobe

e

promifi , ídque fatis, ut puto, manife« :

de malo ille in pejus fempet proficic

e

fté claréque vobísdemonftrabo, -

Jnon

quipriüs alienos oculos teftes ftudio-

XlI. . Precipuaex iis,qua plerume

H!I?hl

s& vitaverat,exemplo deinpalàm pra-

queaccídere peccatoribus folent, ca«

n

[

j

vo nocet ; ex verecundo impudens ,ex.

lamicas eft. ( ucnemo prudens atübi« :

f

lt

-

dejecto elatus,ex parato ad pernitene

get) quód tam citóplerique ipforum

curt

dum evaditImpoenitens., Ajuntnone

denuo Deum offendant, Falco vincue

bil

nullos in Africa ferpentes , qui aliorü

lis fuis liber aftüm evolat , Gmüiquäü*ä

ütint

ferpentibm venatu vivunt, Dracones

culos aperit,quos diuipfi hezusobliga-

rtlo

tandem Betri rurgidos venenotam pra-

tostenuerat. — Qui primüm lioc fpe-

li, t

fenri, ut nullum 'adverfüs illudalexi-

&aculo frueretur.faciléiscrederetc,vo-

äifctv

pharmacum valeat ; tam illi jam fero-

lucrem libertateram jucundá pouitam

T

€es incantarí contemnunt,

Nec dif-

nunquam ad prioraredituram vincula:

inb

par eorum e(t conditio, qul diu Con-

(edfallerevur, Vixenim rid'cula vol-

ü

i

feffioneabftinent : fceleta fceleribus

lucris fibilum venatoris percipit, cüm

cumulanc & animunr indies peftifero

roftro przdam fuam deferens,przcipie

euí

illo toxicoreplent, quotanquam cibo

ti volatuad heri fui manum redit , pe-

dtm

des, vinciti, velari oculos & fuáfe se-

confueto vefcuntur, — Hac, qua attu-

find

li ratíionum morenta;qui librando af-

poni in furcula patitar, — Qui mores

Wi

fecutus faerit, pluribusnifi fillor , o-

Chriftiani populi ignoraret , haud. fa-

L

pus non habebir, ut inducatur ad.con-

né inanimum indacere poffer,animam

u

u

fitendum,moxatque deliquerit. — Sed

confetlionis beneficio vinculis noxa-

lst

«quia fierl poteft, ut nonnemo , vim ra-

rum feliciter liberam, tot quibus ad e-

Quiq

tionum adductarum non affecutus,bes

am diem delufa etat , fraudeseculis 2»

bus li

ne de (e & tebus fnis fperare pergar, fic

pertis inrnitam,ad primum Orcini Ve-

&t

agamus : demus huic aliquid, quod fi-

natoris fibilum rcdi-r-uka-m ad þc:'r—d'j:i

Q 0

erieft qudm difficillimum ; nimirum,

Impoftorismanum , diítiorem predá

Vg

quód non, obftiantibus tot. támque

Gratiz,Sacramenri beneficio obremz,

t

N

potentibus impedimentis, quz dein-

ut denuo induat vincula, catcerem fue

Q

€eps pervincenda erunt , rité tamen

LA

bear,oculos velari finat,& verbo, pro-

Y

redéque confiteatur

?

an. idcirco

brofiffimam fcelerum fervitucem itei&

iq

curz ipfi effe non debet , ut quám

ferviat, Et tamen ita feres habet , ma-

f

gno rotíus Celi m ceróre, cujas incolz

ercberrimé expietur ? Hoc ipfi alteto

dor

oftendam ex capite, ex eo nimirum ,

vixinchoatam de reditu fedu&z anl-

uód non tantüm difficilior fit fatura

fsf

mz latitiam & gaiudium abrumpere

díci

confeffio , fed etiam quód ad Deum

coguntuf, &vetare, quin & luctu a-

converfio mlioüs ftabilis fit futura.

cerbiore mutare, — z faeff z luBlum 7ih. 3*

digm

E(t hoc alterum, i meminiftis , ex iis ,

cithbara mea. — At unde per Deum )31..

&

rum

de—cjuibus'hoc. Dicuríu me aducum

hac tancg .ani—mo,,rujmu Chri&ianö

CO

ime

[lim

I)

mET

od

4

p

assf

N]

ADMISSO AD co-NäEssdeEM CONFÜGIENDUM ESSE. 24f

Lputo, male

imbecilliras, taata inftabilitas, tam

ad fomnuminipfo vigiliz principio

on(ttabo,

inconfulta varietas , mari perqnam

conciliandum,

Atque adeó nifi

crebto Confeffionis ufa humores. ifti

is.que p

(i-milium , quod cxletem Euna mo-

bus (olsnt,

diffipentur, oleum perditur & op C*f »

tum ad meridiem usque fequitut ,

»

pttïäem u

fübindeautem reluit , nec uaquam

neque emendatio vitzz unquam. cou-

erique iphu

curfam caprum abíolvir? Apeclam vo-

.

ftanserit. Ávarusille & rapax , quo

gvïi'd:iü**-s-äii-&nu-mcmorcm fugit & at-

t, Fakovito

bis huj

usce mali caufam. Hancaucem

ut latellagatissect ds ,. &grum animo

"uahit , hoc major íieo cruorís ejus-

ht fimtique

modi fitis accenditur: vix fuam cone-

( herorolge

veftroobücite ,. cui medicusimperá-

timim lt f

i ,uc ompimeltore modofemoum

É«ffas cupiditatem , mox ad priores

difcutiar , cum paroxysmus accedér. artesredit, & Inopes emungere

per-

discrederty

Hic fi fort& obrepenti fomno: cedat ,

git; quosab eo adjutos oportuít, .l .

ticoncà pl

Jitara vt

inbeneficijs nuenerat, fj ab affiden-

" huic homini fanando illud Medicorü

tiuar aliquo excitetur 5. gracías illimer

conüliuny executiont mandaretur ,

ám ridicu i

jxo curá defe agit,apeuisque eum o«

quo fuadent , uc hydropifi laborantis

sperci, at

futas ia

eulisincaecur, Pauló tamen potk eos-

bus cudisfecetur, sícqueex vulnere

um redir,

dem oculos denuo. claudir ,& pto

*

morbidi illi & noxii humores effluantz gysorr,.

fundiüs,quàm unquam autea, obdor-

Hidropicos fFatims (ecari. eportet, — Si

lorifudfert

mit, Qua tance inftabilitatis caufa

inquam, ita etiam cum avato illo

F

(yi moe

"T

eft? Geininá fcilicets prima quidem,

fieret, & hoc extímá (pectecrudele,(ed

quia difculfo (omno non ramen fub-

faluberrimum planà^ remedium - illi:

of n

lata e(t caufa fomul, quét nom eít alia,

perfanando adhiberetur, ur mox ac

sincula t

quàm denfi illi vapores , quos mor-

contra&u injufto altezsm — circumvee

m ais

nit, fede illaza [njuría accufareo inju-

fudesad?

bus in caput emíttitz alterz , quía

eger immollifuo le&ulo herer , nec.

fté ablatare(tituerer, aut quoquo mo«

ao Q "

ex eofe proripit. Heccomparatio-

do damnum illatum compeníatet 5

uram p 1

ne vobisaperiam geminam etiam orí-

enimvero hác

*

drioren ]^

" induftrià quampti-

inem: rantz varietatis ; qua meritó

müm inordínatusille habendi & ac*

ao

dicitur ftabilem in anima illius , cui

quirendiamor extingueretur, & ava-

:Uhf cang[W»ï)«

familiare eft. poft culpam admiffam

rus non dim pó(t pluris animam ,.

03[3& '(6[50'.!"* j

sccufationem ejus d fferre , (edem

quim aurum afítimarer. Lafcivus

vtf

fixiffe, Confe(tim & ip(i denao ob-

ille, qui vixáfordibusablutus, ii(dem

;(E[Csh

jj

dormiícuat, quamvis folicité à Con-

fe denuo inficit, /us lota ix volutabro

0f

a

n

felfario excitati,ob duas illas jam in-

luti: (r induci poffer ad pecaitentiz

jicd

p

dicatas caufas. -

tribunal mox accedendum , quame

y

»

XIII. Ad prímany q;uoä atrinet ,,

. primüm aliquá. fe noxà inquinavit ,

iil

diuturna affuetudo peccandi fimilis

; qll

j

n ille opportunisadjutus monitis, &c

rï[

jo

e(t magne & cenaci maffz. humornay

remediis idoneis iniciictas ,. aut. o-

w

it |

condeníatorum, qua' novos confe-

mnino äïfturp'i' delifterec affuetudine ,

(hu

æl

ftim iterum vapores furfum ermittit,

aut multófalrem rariüs in fordesillas

F f

fuasr (

R, P, Segfzvrg"S. 4 Chrifl Inffr/Tom.A1.

ais

EX

426 DISCURSUS DECIMUS SEXTUS , MOX A PECCATO

llle & diverío , ne

fominum ad psucula momenta inter*

L

faas relaberetur,

voluptates fuas curbet , pergit auno

rumpant, nonnunquam Confetfione

,; N

toto delitiari , quidquid obledtat,

animum expíantes ; fed eum mox

L*P 88 quzïm'(

dormire pergunt ; quía animi eorum

Bm. lj UUWU]

qnidquid recteat, (tudiosé procurare,

Hinc vix ànoxis abfolutus, flagitío-

non faunt purgati dfzculentis hamori-

" Clestrio

v &

zum curíum repetit, nec vel tanrillo

bus pravarum propenfionum , neque

caput vaporibusinde exhalanübus li-

Qu

tempore benecapra profequitur ; il-

becum;unde nec

lis nonab(imilisatborium foliis , que

?s

effe eft , mentem of-

&l

fuícari.

meridiem fpe&ant : hec. enim prima

tie àdj

decidunt; quia molilíori aurz alfueta

XIV, Hanc ipfam tot

"n p(u&ä

qu fs

rimam frigoris inclementiam fetre

peccatorümque confeftim repetitae

cqm-inui

Semper autea decidnnt,

rum caufam Sacrz Liteng diferié pro-

[

lib, 174 nonP'Q(ï'unt..

£, 44

uc Plipius obfervavit.

Neque di-

dun-.

PHsquiiue tentatur à conc-

1

À

2

d

345. t (1'

(cedere

a

pi[ceatia fua abflratlus 6d lellus,. «

-

fiteus

(« fpar eft eorum couditío,quos viadi-

PA

&z (umendz ftudium efferavit: nam

ftrathus nimirumábono , ifeliusad. —

dm al

& hi , càm paulo anté in gratíam re-

malum. 24ddutli conctpifcentua , po-

tenil

Fnlavernnt e[cas epulattonis, — Concu-

dire cuminfeufis fpopondi(fent , odia

8

llSacg

füua mox repetunt & continuanr,

pifcentta transuertit fen[um.

. Cencu-^

lPl T

tongg]

; Hoseidem a:te, quà febri acütá ac

pifcentia fubvertt. cor,. Hac porió, " 4'1..

títum n

Concupifcentia , feu Copiditas,que pas ij

tün ng

maligná laborantes, perfanare. opor-

" terer, hoceft, quàm celerrime , ea-

omnium malorum radix eft, tantà. . 15,

flm i fe

dem die, priusquam nimirum ira in

evadítrobuftior , quó diutiüsin ani-

ttins ad

Gal

SAL, £n

maregnat per peccatum continuum -

tédeay

odium degeneret quod eft ipfum il-

pb

* - ludremedium, quo Apoftolus, Me-

sícquenox us ille humortenacem ín

"m i pr

I'IIPPO e

malffam coalefcit, Sipeccatores mox

16

,

;

dicus fanà quàm peritus , utendum

Q?Süg

cenfuic, dum fcripfirg Se/ mo

4 occidat

atque ceciderunt. , animofo ni(u ite«

*!u'xumg

faper iracundia

m vefiram. Ne fci-

rum furgerecontendereor, non itaex- —

is morá indí-

hauítis viribus effent ; verüm quia-

ääätm

Epb.4. ]icet longiore temper

*"Ve zy.

natio in rancorem declinet, | Sed

ficillivivunt , utanimus feréf: mper

W

& t

Wl

quis horum eft

, qui confulentem

peccato aliquo implicittus hareat ,

eó imbecillitatis rediguntur , ut ad

n

Apoftolum audiat? Pro eo, quód fub-

paícentem animi alienationem corrí-

&os profternendosne quidemlmpetu -

A

aliquo impulsáque fit opus.cum cene

'gant, & communi omnes amorecom-

(per plurium annorum

tatíoni fuccambant , antequam h&c

QU w

pledtantur ,

Ípatium eam

(inu fao fovent, & ne

Ipfosaggredíatur , & eam potiüs ipfirbr.x&

(ub Pa(chales quidem ferias fe reos

proricent,

Peccatum pecca'vit erit-

Vildif,

Sacerdoti fiftunt, eopratextu, quód

falem , propterea snflatilis fatia .

Qua Prophete verba docent, idcltco -

ignofc

ere offendentibus non poffint.

. Omnes; enumeratís

modoó febribus

animam infirmam- atque 'in&ab"?m

vild

d

reddiram , qu

[lb

lus

animi laborantes, lechiferum fuum

N

öd Ffebtö. Rccþä

ec

E

Wted

m

"1

3.

j

$

à

ATO

m enu I

ADMisso'ADT GON-FESSIONEM ;CONWGIENDACM Es*si-: ao

ERE

cultate detitui,utin lucem & tenebris

n Conítfi

Corn.

&

. Necenim alindef& peccatumpeccare ,

d eun

quàm culpam addere culpz;ficut vul-

fubinde excractus plané videret. nihil,

Lap. im

| Animi eja

bunc, le

. nus vulneráffe dicitur , qui antequam

Hazcipliffima eorum eft miferia , qui

enris huno

e&g 7,?9

cicatricem obduceret , illud exaípera-

diupeccatorum tenebcis ob(cutati ja-

vit. Erveró dicamus, quod reseft ;

cuere : nam etfi Paenitentia oculos eo-

onym , t«

xhalanubus.

qui tandem fierí poteít absque mira-

rü n aperire videatur , mecitó camen

culo,ut ficmi confiftant, qui. Poeniten-

dici poteft, quód nihil videant, — Fi*

, mfmem "

tiz adjumenco tamraróutuntur ? Si

deseorum tam modica . virz dacindi-

tOty läp(uam

quem febzis crecentis fexaginta diebus

cia , ut plané mortua , imó jam in cí-

lm rptt

contíauis , inteftíno calore depafcere.

neres tedacta videatur. Adeó obícu-

tur , nec ni(i quaternisanni diebus ab-

« dlerirt

r illisproponit graviffima , in quibus

ieitatir i,

fcederet , an ille pedibus niti poffet &

verfantur , zternz falutisolim amit-

ii 1

ficmus confiftere,cüm malotam gtav»f

teudz perícula , & praíentis, quam.

no., il

diuadmodum debilitetur, vigoris au-

vivunt, víuecalamitates ; ita ut ficut

tem aliquid & roboris tam paucís dle-

fomnus naturalis,& fenriendi facultae

:/;yt/fml/ü, r

a, CM

busacquirat ? lra autem fe res mul-

té$, &ratíonem Ípfam ligat , itafo.

[4

o

, QU

torum Peccatorum habenc

atqueu:

mnus ifte fpiritüs & rationem liget &

tínam non eciamaliquorum deterids/

fidein.

Hinc obfetvare eft , qui ejus-

. RA Püfrö;

ciin netantllo quidem tempore. fani

cemodi conícienriá fanr,nihil omni-

l Cu?idiää&uflï

i &s WVC

fint , fed per ipfas etiam Pafchales

notimete , noncorre&tiones , non

feiias ad. intermiffa cantifper ftudía

j diuisioi

publicas, non privatas admonitiones ,

redeanr,&, f non fa&o,defiderijs fal.

non mínas , itaut jam videantur pa-

q conritu

tem , priftinasin Infanias relabantur.

&um iniviffe cum morte,tam nullo e-

o !

ao

Quisergo mirarijam poffit tantam e--

jus metu ranguntur: Perci/imus f&* 1/28.17;

jiicemodi hominumin bene coptis

dus cum morte, Qui venis funtat&tio-

jnolo nl

r

j

inconftantiam ? Quamdiu peccata

ribus, Philofopho tefte, plus dor-

' em non lt

"

addent peccatís,non eft quód conftan-

miunt ; fedaliter accidit inre noftra,

tiz aliquid & firmitatis (perent, Pec-

Qui laxiore eft confzientiá,profundius

atl

imus

catum . peccavit

ferufalem , propterea

ftertit,& (omnum,etfi funeftiffimum ,

ici

ht

3nfl abilas fatla eff.

"

altiüs dormit ; quin eotandem redu-

XV, Accedit & illu

d ma!iäd h;anc

"

citür. urque alijsexcitandisfomnó-

( qu,

M

in iniquitate tam longam moram ,

que difcutiendo ferviunt,hec eundem

L

tj

»

quód non voluntatem tantüm, (uapte

illi tantó fuaviüs concilient

3

haud

antí

n

naturátam patüm in bono firmam ,

o

&f "

l l

aliterac aliqui le&iene ad fomnum

(eump

l)

valdéfrangat, & adcafum vehemen-

provocantur,quem aliilegendo difcu-

"

l

ter proclivem reddat , fed quód men-

tíunt,

Sané iftos Mifericordia Dei a-

Íi

Wl/l /

n

tem etíam ad malum cognofcendum

nimatad quietiüs. fecuriüsque in fuls

doccüh

valdé debilem & lufíciofam effici:t.

Íceleribus dormiendum; càm bacea-

j

(qu

]

4 l,

Sapius contigit , captivum obfcuro

dem lalios magnopete ftimulet adab-

"n

eptü

M

cacere diu claufum,adeó videndi fa-

ftinendum ab omni illicita voluptate,

F

r

Para-

ecwos

]

r5

$. DISCURSUS DECIMUS -säïïug MOX A PECCATO

]

quidquid licet

faciie d dabustar .,ä;ä-t fa-

d ad;

Paratum tanris malis inConfcffione

(

*-ï'.

S*trgm.f.þ

E

ctant,quod nen Licer .uc Clemens Al

3«

Ízpius repetitá effec remedium ; cum

malir

enim noxii illi pravz. affuetudinis va-

xandrinus affürmar ; & ufus compro-

bat. Diuturnas poft pluvias prodit

ecuu

'otes non ita addenfarentur inanima,

fedilla tam belle excitaretur.ut vigila-

Soltam (plendidis affulgens radiis ,ut

ïüäüigl

ret quàm diutiffime,& nequaquam o-

non aliàs facilé nubibusobvelandus

OA

videatur,

Sed aliter (eres habec ?

ob

culos vix apertos mox deauo ;Ra.tx;d:-5

?

fermé eniím non diu póf£ íterum tut-

put

Ergt,

XVLA

lterä-cau-fa.quæ licét extrin-

banturemnía , den(z iterum nubes

nggCS

cxlum &(olemeripiunt , iteiümque

ihà Pï«

feca , longé plurimum tamen ad

hanc

l

i

itinera vizQuein lacusmutanint, An

um

Peccatorum, Poenitentiam amp

exo-

Tast

rüm , vatietatem ac mutabilitatem

nóffe vultis mutationis ejufce camil-

larabiliscauísm? Alia noncft , quàm

bea

confert , eft neglectus vitandipericula

quód rellus prioribus pluvijs inunda-

luggi

adrelapfum; unde, egrorumin(tar ,

quié le&o fuo uon exurgunt,

vix exci-

ta,ubí fübindefolaribus radijs accen-

£

diur , vim vaporumingenrem exha-

M

tadi , denuo obdormifcunt, | Clama-

ler,qui ad mediá a£tís tegionem fi ub

Qu

batidcitco Apoftolus. Surge 2uidor-

ais ,E illuminabit te Chrifas ; ut do-

lari frigore,quo illa abundat,in nubes

0a

EPbef fo.

denuocondenfati , eó recidunt, unde

tipia

cerer, quàd quamdia fumus tam pto»

Kl 41

a(cenderant ; fi vapores hialriüs te-

lm

clivesadlechargumiftum , ob»ici illi

Áolos

con(tanter non ,valeamus ; donec ani-

teudi(feot, nihilin via morati , longo

gï's Íe

mo generofo pr oriplamus nos ex piu-

tempore ferenus arrififfet fo! sat quia

moram in regione frigida traxerunt. ,

diofi

mls aut culcitris,occafiones, inquam ;

denuo peccandi , illecebras , & com-

citó poft jPh cbum redierunt nubila,

fimig

Similiaijsaccidunt , quorum animis

t

moda corporís quecunque fugiamus ,

poft animum facrá Corfe(fione cxpíae

Áetl

Dum autem occalionum memini,hon

.. *

n

illastantüm intelligo , quz proximz

tum ferinus admodam divinz gratie

folillucefcits minim? diurarnustarm

fant: hzenim quanto ftudio vitande

iil mmkfï

jucandz tempeltatis fenfus& ufus eft;

Vi

fint, jamaliàs andiftis, loquor etiam

deremortis, quibus & vos ipi, & facri

vapores (iquidem illi , qui ex unbidz

Wi

ntem occupá-

In

A:bitri vos refitere poffe exiftimant ,

tempeftatis reliquis me;

bahr , Solisquidem caleftis& gratiz

fte

vcl quia in peccataipía , nifià longé ,

Infm

noninfluunt , vel quia adveríus illas

calore furfam enituntur , fed ipfiqua-

j

decteto animi firmi(fimo e(tis obar-

quein mediam delati a£ris regionem

mard, Sednihil refert:ad horumoc-

condenfantur , & recidunt,unde a*

plur

cafionum fugam ,fi neceffitas vosnon

fcenderant , & tota arrídentis czii a*

&

*

P]

ines

bt

adigit , impellit tamen prudentía

moenítas atque jucunditas in turb

iterum & tempeftares muratur, — Víx

Íeqi

quia absque hac etiam redundante

cautione ad propria & antiqua veftra

enim , &aevixquidem Pafchz rem».

bihi

pus elabgcpr,büm illi paulà anté expia- .

UT

ftadia citó redvibiþtïs. Qui facium: ;

-

&

M

/—/

ATO

*ADMISSOI AD .;coN'Fass.xONxEM CONFUGIENDUM ESSE, u5

tl ad ex cedeunt , qua cim neque in fe

farium perpulit,ut à noxis reum abfol-.

imtr 1.4£tf1- h

iemeny i

mala fianeque bona ( etfimagisad

veret, polliticum tamen ferió, quód.

fi vel morbus longinquior evad Efet ,

(us comp

malum,quàm bonum inclinent ) re&té

fecundzatis regioni comparantur :

vel valewudo redíret integra , peitem

avías prol

ens cadlls t

indulgent, inquam, liberali viniufi dl ,

illam procul faceffere fit juffurus, Fe--

brlinterim invale(cente paucos poft

sobvelundi

jocís & facetijs praquam sun',quæm:[c'

: tes Dabit)

oble&&ant , in mediosfeminarum fu-

dieszgerévitadecedít. Anxiumha-

: (rerum i

perbé, nec nimis pudicé comptaram.

bebat Cozfeffarium hominis falus s

Sacrum proinde pro defun&o facir, &

tetum D

bi

*

greges ,ut antea,(eíeinferunt , cüm

ia ptocul habere oporteret. Hac

en, infelícis anima oculis ejus fe obji-

, um

vüranuur, A

aucem inregione ,quisnimum defe-

cit, &ammis undique cin&a, & tota -

[

l

ruerant , vapoces iterum coscti ín nu-

fpecie tam miferabili, ut ad miferatio-

e')q.fce giti

(l

besacnebulas ,cüm re&à , & quám

nem quodvis pe&us movere poruif-

ondt , qii

L

longidimé abire debuiffznt, recidunt ;

fet, cum di&o; Noneft, quód prome

avl In

& quibus antea,animum fordibus &

otes, ego enim ternis fuppliciis ad-

; udijs a;cen-

canoinundant. Swrge, qui dormis,

