cuflodiant te in owmnibis viis fuis. Ap-

homuncionemi non cccum tantün,

plicare ad hec perpendenda mentem,

fed ingratum & effrontem , quoties

I

aü&ïlm

ait $, Bernardus, & duplex hoc maxi-

ille iniuper habitis doctoris acdudto-

mé caput examinate: cui hocfit im.

gotult

ris fui monitisfanctiffimis ac. fapiene

at

peratum, & quem in finem ? fuffa liec

tiffimis, íummarm per infaniam peeca-

.

accipic Augelus , infinito propé inter-

£€ nón erubef

ci

$. T'he,

lw fmf

r, jed ne tum quidem

vallo noftià conditione fuperior ; tam

permiffurailli eft. recedere à cliente, -!* 7* ,

4j

faturá, fpirituali omnino & concreti-

38 st

es odoratu funtram delicato , uc 1!

E.

onis omnis corporeg experté, atque

prope foeditum cadaver morari non

£

at

- ádeó Divinz Naturg fimiliore ; quàm

u

potfint : quinne flores quidem attin-

facultatibus , validis plané acad ope.

gunt jam marceícentes & languidos;

«

d Wf

randam expeditis , plus quàm fatis ze-

Quomodo igitur fpiritus hi puriffimi,

limari queat ; atque adeó etiam a-

& labisomnis nefcii conftanter adlize-

fT2 !/:, l

MEW/A.

&ionibus, quz tam praftantibus ac

rent animse peccatrici ? qui fit , ur

potentibus facultacibus refpondent :

tergum illi non obvertant, non primg

:zïiof"i j

àc denique fuperior nobis am.

momento deferant fuáque cuftodi4

W/;gä'rü

j

j

W

[

í

iffimis gratize & glorice donis, qui-

deftituanr ? Non aliá causá, quàm ,

j

j

D

:

$ Princeps hic cseleftis curiae exor-

qvia , neid fieret , Deus vetuit, Ne» s.

23

j

natuseft. Hic eft, qui jaffa haec ac--

j

yf

dimittet , eum peccaverts, Atqueboc — 29

ii

h

nl

€ipit, Etquailla ? Ut adfit homini

obremperandi fludium facit , ut

I

tnifero. radi,indocili, peccarori, qua-

À

etiam ad larus Peccatoris putridi, &

, j

lis eft noftrüm quilibet, Paret au-

tetriorem, qvàm ullum cadaver, me-

.&em illi hiþ igïig*icxi'is iic ad amuylüm

phi:im»exha)!ami

$, Calam tamen ipfi

d

in

Ydr:t 3

-

Á

p

x

QUINTIUS, DE ngomoæg

fs

: " bïääüääus -fmgsms

invenianrt.

O Illuftre divinis juffis

vel quando ipfi noftro bono & com.

tüi

- modo Deo füpplicés fiunr.

ii

obtemperandi exemnplum! quàm pu-

x

debit nos coram Judice Dzo , fiillud

XIiE. Plurimum igitür tunc. no

!iis

^ fequi ,ex co proficere negl:xerimus ?

profunt Beati , quando libelli noftri

füm

lupplices eorum velutmanu Deo por-

qm

fi perrexerimus oblu&ari illis impe-

| giis, ea protervé violare, quz princi-

rigantur,

Noftis , nihii effe, quod

D&

magis gratás acceptásque Deo preces

| pes ifti immortales cam pronis animis

petr

adoranr, tanta fide & obfequio cam

faciat, quàm animi modeftiam ac de-

SI Tho. dü ;

miffionem, Oratio fiquidem fagittas

kl

l s

æzomgro cgcguunms;

intar eft ; quae tantà majore viacim-

)

petujacitur, quà magisarcus retrofe

a

- fum curvatur.Oratio bumiliantis fe p»

Int

xi, Sed illa benefcentiffima (ide-

ra,qug 5olis vicem implent,non con-

netratoubo, Eftautemmodeftieac g, ——

s

;

far

Ti

lenta lucem in nos deriváffs, innu-

- deimiffionis fingularis , indignum *

mera etiam alia munera noftrum

exiftimare , qui fuos ipfe libellosDeo'

$.1 r."ï'

A

in finum effandunt, — Tranfeamus

porrigat , eáque causá optare alium ,

t

roinde à San&orum exemplis, qui«

qui gratior illi acceptiórque , manu

EIi

j

us viam ipfi nobis monftrant, ado-

eosíus offerat, — Hzc igirur femper

ii

efficiet, ut msgis Deoplaceant, quee

fl

pem & auxilium , quod fuis precibus

i.biw

; impetrrant. Lexhumana, Magnates ,

fic fandantur; eique offeruntur preces,

Qu

ne Ó

J, & prepotentes viros advocandi mu-

Centurio ille Seniores populi adChri- p ,

m

nere arcet ; aliis in. Cxlo Iegibus vi-

ftam mifit, cüm ipfeindigaum feexi- ;

'

quà

ficuiuse

CuHngHe .

vitur : Miferatio enim Supremi Nu-

ftimarer , qui coram tanto . Principe

1

SH:

minis tam non interdicit Magaatibus

appareret ; ue ipfum . uon fum dignum

1

Tant

C. ne li-

j

eegat Po-

& Principibus fuis noftro patrocinias

arbitvatus , ut venirem ad te, . Hac

j

àud

autem tamabje&ta de fe opinione adeó

gentto-

urimperer etiam. — Hac quoquepar-

Yoci

te videti poterat nobis abund fuffi-

intima cordis Chrifli penerravit, ut

lm

'fl. bu: "

cere , fi Mediator eífec folus Servator

palam illa micazetur , etá in eum ; ut

ptta

nofler Jefus, — Ut tamen ille $anctos;

fapientiam infiaitam , nulla vera ad-

D

.. focioseffs fuos voluit in curanda ho.

miratio caderer,

Nec demiffionie

deliy

minum falate, fic & focios effe vulcin

tantüm molrum eít in precibus, quas

30.17.

Q n

munere patrocinaudi,

Claritd:com

noftro nomioe Deo Calitesofferunt,

At

zzrq.x

fed creícit etiam magnis incrementis

quam dedi[li mibi,dedi es. . Ut proin

Tion

cerci fimns ac fecuri, quàd Beati Cael.

fiducia, quam excitaripfe roganrium

i

lites fois nos juvent fuffragiis & plu-

numerus. H »c autem quantum cone

liig

tima nobis, utfalatis noftrze Media-

ferat , quis fatis explicer, cüm conftet

b

totes fecundarii , beneficia impetrent,

eá proportione creícere vim ac virtü-

Q

d

Id qvod dupliciratione sccidit,quan-

tem precum , quá crefcir fiducia? Na«

ted

do fcilicet vel noftrasnos preces fup-

vis pluribus jactis anchoris fecuriüs ri-

L

uec

g-*ii.cc—s) eornm operá Deo offerimus , - det.infukantes prqcellab,, minisq

2

p——

i

p

v

— ERÓA CELITES ET 'cUs*mbEM, AN&ELUM k

$19

-

IONE

!

flu&uat : fic & or:tio, pluriumCali- tatis in Deurn ac Caclites; Toleran-

d av

-tim , QCaftitatis ! Ade& arrific He-

tum fimul rogantium fulta fubfidio

minüs fluétuet eceife eft.

"todi impio illa faltatricis mulierculag

10

XIIL Altera ratio , quà Sam

impudentia , utftultà prodigalitate —

t nolt

. rum nobis preces commodant, elt ;

. dimidium Regni prom

itteret , frilla —

Dtoyt -

cümipfi moventur, ad rogandam à

petiffet, — Licer dimidium esni mei * 47(;*

ao

Deo noftris mifcriis ac'erumnis o

petieris , dabo. tibi, — Quidigiturim- 6, 29

Ropi s -

pem; ac remediam, — Duplici mo-

petrare non poterittot Virginum ifi-

amth & T bo. do , fiS. Thome credimus; prono-

nocentiflima puritas à Deo , cujus

nügu fzpphlq.bis San&i orsnt , & voce , & re

bonitas limites non haber, benefi-

WRR 72.47. ipfa ; feu , trdicimus ,exprefse , ac

centia circumfcribi fe: non patitur ;

s T0

3s

£acité, "Facité quidem, quiaeorum

quíque fümté eftimet opus omne ;

ii

mera femper divinisoculis obver-

fuà causá & amore factum ? Íd fo-

od

fantur ; & 1dcirco non rantüm glo.

làm hac in re dolendum , quód dum

riam Deo reddunt, uc incenfüm in

ita pro nobis Celitum omnis vita ac

um

yelloiDu

- Altati , fed. fimul femélque mifera-

merità peroraánr , ingratiffima noftra

re dl

tionem malis noftris implorant. Quee

fÜagitia obflrepant; quó minüs audi-

m f

autem huic tacite orandi rationi vis

re. Deus poffir.

Eft certum. quod-

r m

infit, quis faris explicer ? Miles qui

dam oleum , quod impedic, quó mi*

vulnera oflentac Principi, qua in

nüs ferrum Magnes aliquando ad fe

t q04

:m (Cæf«

pugna accepit ; quà de Regno a.

trahat , eifi traliendi virtutem non au»

lia

gebatur , non alià indiger facundià,

fem:.

Apparet hinc, qu$ causá o-

um (etd

quà pro ([uis neceffaris- peroret,

mnium nonnunquam Celitum plu-

Prinoy

Sitis, & plus quàm eloquenter pero-

iima ac maxima merita emolumenti

yant cicatricum illarum nondum ob.

nobis nihil adferanr , etfi ad Calum

n p

l, n

du&arum ota , absque eo; quód ullius

«esque vi ac virtute fua rahere nos de-

at

u

vocis minifterio abimentur,

Cogi-

bere videantur, Nimirum non pauci

temus proinde, quanrum nobis im.

fediffimis fordibus nimium quantum

u l

incum: (

petraturus firexercitus Marryrum in-

obliti funt: omni parte flygium quod-

numerus fvis illis tormentis , ac cru-

dam oleum exundat ; quod quó tena-

IT

delibus, quas paffi funt , lanienis;

ciüs eorum voluntatem vitio agglu-

dgmigïümi

:cibus;f"!'

nt nihil de illis dicam , qui fi cum

tinat , hoc potentiüs vim omnem ,

Martyribus fanguinem — fidei causá

quam Czelitum merita ceteroquinin

j

L

non profuderunr, ram multa. tamen

Dobis furfum trahendis exererent ,.

j

upp.

du funt piffi ; hi quidem peregri-

eludir, Hincdocet Angelicus ; non

pas obeundo rettas, & ad loca fancta

femper audirià Deo tacitas has Caeli-

jf

*

nE t

p

li

í

- $nvifendo

5

jl docendo & predi-

tüm preces, proprer tam multos

)

€audo ; alii generofiffimis alios prze-

quos parte noftra nosobices interpo-

nimus,

IN

cedendo exemplis abnegationis ac

jidi

j

t:uiïmf.'m tacitás

ïi&u:&æ de fuig*grsgenüægibng pie- XXW,L Quamquam

48

p

q'f

-

un

ï;m* mscmsus: TRxcEäxMusgmnNms, pE DEVOT!ONE

has preces non femper Deus audit;

lisnon oret , quos videt etiamnum

alio in Maricum fluctibus, & rot pe-

nunquacm ramen non audit explici-

Supbl. vas; he enim, eodem . S. Do&tore

ziculis lu&ari ? Er poffqmam refolutus (ortra.

4.7?. teíle, fundantur illà notitià, quam

e[fz caperit cum Chriflo, tunc ora clan- Pigil-

ar.3.44. Caflites hibenr , quáque videnr, De-

fürw

€

E

ä

?L

/;? Duabus maxim& doxibumw:g-isï

gm ,nunc hoc, nunc illo rerum fta-

infignem oportet effs Advocstum:

-

d

. tu, velle nobis benefacete ; fic tamen,

ut & dicendo fit potens ; & mzgno

M ili diferté pro nobis ezs. gratias

-caufam ftudio & amote compledta-

flagitent, Unde ftabili illa, & ve-

tur, liuáque hac ad fluporem va-

lut habituali pro nobis interpellandi

lent Besti Calites, — Primó enim fin-

&atione non contenti, meritis , que

cero nos corde diligunt. ^ Quisquis

f

:

empetexaant,jungunt alteram actua-

"Angelorum Deum diligit , certus [uro,

ä

lem, Deóque ut Advocati nioflri ex-

quod etiam me diligit ; dicere fole-

hibent multiplicem , quà preiimur,

bat S. Augaftinus : diligit nimirima

s*up

ï.ï;

!

nece(firatem, — -Hic eff , qui multum o-

— Es

$. Ma

me, ut opus Dei, & diligit me in

j

"rat pro Populo , & universà [anilà Gr-

"Czlo dile&ione tanió defacatiore,

f

|

Ita

?' yitate s Jeremias , Propheta Dei.

tantó ardentiore;quantà fua in Sphe-

facer rextus de Jeremia Vatejam mor-

e

raignis plus operatur - Parte au-

tuo loquitur; ídque de Caliiibus

rem alteca, precum ipíorum, noftro

b

reliquis proportione fua citra. dubi-

commodo, vis eft longé maxima,

d

umint:lligendum, N5m, ur S. Hie-

Sidera errantia, quz longibs à terra

q

ronymus adverrit , fi tum, cüm

diftant, minüs in eam poffunr, At

M

etiamnnm rbortales propriis urge-

€ diverfo Calires,; eifi in. auge fint

bantur miferiis , nec fui curam pone-

fug Beatitudinis , virtote-pollent ad

Ing

Ie porerant, non idcirco preces pro

nos juvandos efficaciffima. Satis fit

(qf,

nobis fundere omittebanc , & Dei«

dixiffe, Coelirum preces. vim qno-

lii

dona impetrare ; quantó id ampliüs

dammodo Deo inferre. r "Dei pre-

.

ä

d

eos faduros par eftcredere, cóüm

'.

]

R

* 1 th:g

cibus Santlorum frangitur, ut.

loqui

ltit

defe , & falute fua fecuri , nos

tur$. Hieronymus, Arque ita quama 6013«

vili

etiamnum inter. pericula vident lu-

diu San&ti Viatorum funt in nume-

l

prec

€ari ? an aliud magiscupienr, quàm

ro, tepulfam pati & ipfi poffunt:

d»

t

ür eorum triumphos , eorüm tro-

at non, cüm jam Comprehenforibus

lig

phaa fpe&emus propiüs & ipfi tri-

accenfentur, Eo in ftitu ; quidqui

:

*

d

"

&

T

thul

umphantes ? Apoftolu: teftatur, fuis

diferté petunt , ob:inent : fz

£HP.

m $

hm

etii, 27

precibus donatam à Deo vitam du-

quod orant pro nobis aliquid poflulan- Supp.4

filot

cen:orum fexaginta fex comitum in

do, femper exaudiuntur,

Affirman-72, 4f

tj B'ü*

formid:.bil: Hla tempäüä.ge, quä äau

dum idcitco;Beato«Calites illos effz, 5.44 2« |

g, W?ff;

Gatus eft, càm Melitam vehererur.

qui . coram Dei throno fupplices &

H* W

Et nunc ille in portu cum Chiifto,

incuryi;Mundum fuis precibus fifti-

Ws

Íecurus omnium periculorum ; pro

ij por- Iob.9e

nent, äjn!f 7:&0 .;.tiruaizmr,fïq(k

Vlfi(

4

^

— MÀ—

Y

t

|

t

U ENOA CAFITIS Éüt ANGELUM- CUIBNOBEM, -

$2l

n

Jantorbem. Sic de iis locüm: iftum

0s fervos, fed viccutera etía iiscon.

to

- $ Hieronymus iüterpretatur ; eorüm-

—fere, falutem. ac beatítate al

juum ng

N

que precibus tribuit , quód Mandus

3

tinendi. Praterea idagit fol

d-l :

-. flagitiorum fuorum mole pregravis ,

ut: Sanctos(uos mortales cun&ti ma

hii

- non intereat, Sagtliportant /Mundum,

ximis honoribus afficiant ,. eáque

GU

— dumeum,ne ruat ac per

causá: vult eorundem precibus plu-

m |

eat , ärqt«i;mum»

[

fortitudine fabffinenr..

rima in nos omn s generis benefi.ia

pd

|

7C XV, Nequeett , quód quisquam

redundare,.

Satis enim: novir, non

4f Va

metuac. 5 ne liic loquendi modus ali-

alios Principum aífeclas. à ífubditis:

m

quid divinz: Bonitati deroge: ,. quafi

lionorari & propé adorarí im pen[ïüs;"

gi:quü

h-gc,opus».h*aäïeat'; u: ad nobis: bene-

quàm qui plurimum: gratid apud

D [V-ma f

faciendum excítetur , ac ffimuletut,

Principem poffünt ,. qunorümque cau-

TT

Non ia fe res habet , fi non etravit

sà in' mnltosill

:

Vi

Supsl. q,.Augelicas. — Fit hoced: causá, u fer-

ralis; -

:

9;: -le:.-ïne ficus fit ac hb*:*

TR

72 ar.v vetur pulcherrimus ordo ,. quo con-

XVI, Cun

&:shïsex -c-;git-iïö us Pa

€.

Q4tittty

- ftituir Deusinfima per. medfa ad. fu-

làm eft, quám-mifera firilla Anima.

os-fines perducere. — Cümr proinde

yopis

Chriftiana , quz penitüs deflituta fin-

at

nostam longé abfimus à Deo, dece-

gularibus illis: grariis ac favoribus ,.

,al |

Bacnosad eum- adduci: propiüs me-

quos: alíi accipiunt d. Cielitibus fuis:

4xims

diis Culitibus, jamreo prefente fcu-

Patronis ,. aliud randem non : habert ,

RI

enibus, quí nos inter , & il'um,.

E

quod expectet; quàm- quod ignavis:

m M:

— Meditátorum -munere . fungerentur,.

illis incolis urbis Lais evenit; qui

Quaare ficucin: Dzo: potentiae pkni:fäï

J efmt

cüm nullo: effent' fodere aliisgenti-

Jlent

gna: defectum: nom arguit ea: volun-

bus, que plus valebantopibus, jan-

E.

TTE

£35, quá vult ad' rerum: productio-

&, nullo negotio extin&i,. extirpa-

m q

3

nem cffe&tionémque etíam caufas fezv- tíque fant, Nwllepenius, ut loquitur

cundss: aliquid confeure ;y ita. nihil.

facertext us;, ferente pre[frdium , eo quàd:

ngi n

! uU

IN

idcirco Boaitari ejus. decedit ,. quód

enm nulio bominum baberent quidquam

n

velit Sanctos fuls pre nobisad ipfum:

ag

foctetatis ac - Commercii, Invadent

precibus ,. fimul. cum ipfo aliquid:

mi(eram: hoftes ,. fanam etiamnuar

) OUU

al

conferte ad. producenda tantó nobí-

& vegetani , muhöqueï magffs m.thiï

liora Gratiz opere , usque eó, ur fi-

proximam ; nec ramen erit ,. qui ad-

kcnfüff(fji |

3

mul cum: ipfo operentur filutem: A«

$?

$

i

juvet: zullo penitusfereute prefrdium

nimarum , qüáre non e(t alía divi-

in juftam fummi teporis, & nrgli-

Mam&

E

niorin Mundo' , juxta celcbreilludS,.

! Mld

l

gentiz peénam' , quá omifit focieta-

de Caä

L

. Dionyfil : Omnium diviaorum dwi:

if

if

nu H

temac fasdus cum: quoquam Cali-

Hieray.

' m/fimp;m .5[?-* cooperaré Deo im falutem:

AE x r

cum contrahere ,. quo Ipfa reneretar

ills

d

animaraum.

Imó- hzc eft Bonitatis:

Iu

c»biaf'

culrum i!lis. exliibere,. eorum openm:

y

wjus vis immenfa , nom tantüm fut

b

(l

poftulare ; Calitibus viciffim opem:

n

"

vifione & aí(pcctu Bearos reddere fu.

ac patrocinium ,. omn&fmque benefi--

i

j

Ti

o ORPASegneri $ Chrifé Anfir Tom,L4

WMuu*

| ce.n;iämf

i

-

j

$; DE

DEVOTIGNE

fi& DIS

RSUS '?i*R'm,szisïMUs* ngxrim

:

lam fecom af

P

oottáffe,ad Ptorï:ïq'ääïhgä&

- centíam exhibituris, 2dfcendir ad Ce-

ibi blalphemias , ubi ntuntur. nün-

lum deprevatio, C de[cendu eniferatio..

XVIL Verüm de illis quid dice-

quam, led (eraper denuo inchoantur :

mus, qui non tantüm tion colunt

lic & alterum cerrib.le Oraculum im-

plendo : Qui maledixerit sbi ,

KL

Ale-

ac venerantur San&tos , eorum patro-

m

ditlione reputabittr. -

: 7*4196

ä

cinium auxié preof;nies ; fed etiacn

contemnunt, ut habeant adveríantes;

XMIIL. Nqucbïu r

.

Aloä, ^ 1;

:

dz alique ímpiorum lingue

*

eó

Hujus furfuris impii illi(ünt . qui eos ,

e bläfphämant t

progrediustur , ut ín Calitum con- -

. quàm poffuat facrileg

Neceffe eít fateri , infames iftos &

tumeliam ,etiam Dazmonem Sanctum -

a

appellent. .O lizguas, quas ne fty

confceleratos contendere inter fe ,

gias quidem dix [lefat eft , cüm-

E;

- quis eorum crebriüs os fuum malo

Dzmoni commoder , qui cüm feli-

Infeinas tale unquam mendacium

effudiect.

1

*

Àn enim eft in antro illo *

ces illos aliter. contemptui hahere

omníum calamitatum , illas interume ^

non poffi: ,

L

quàm folo animo , Qquí ,

;' deni ]

contraac ip

(e, fidem Deo fervàrunt

bras, id' horrore illo (empiterno , -

. jntactam, nec perfummum ab eo fce-

qui audeat ; Dzmonem laudibus &

lusdefecerunt, horum facrilegorum

encomiis exornare ? quin ímó alius

r, ut vetbo:

alium in. maledi&is in eum jaciendis

operá id etiam affequítu

vincere contendic , quibus folis hor-

rum eos contumeliis dehoneftet.

renda & inexaturabilis ejus impietas-

:

Sed attendant , qui talesfunc , indi-

antur, Chriftianorum

dignaelt, Quz igitur hzc exonee

. gni, quo glori

nomine; attendantfibi « ficut enim

randibilem ratio,SanHe Damon, Sans

L

qui San&os veneratur, Deum vene:

&e Damon

.

^quz nonuna in regione

ratur, & ab hoc fui cultus mercedem

veiba tam ctebtó audiantur ? Vin

expe&kat 5 fic qui San&tos blafphemat,

^[cire, quz (it Dzmonis(an&titas? hac

nimirum , ut ardeac aternüm tane

. Deum blafphemat, & ab hoc expe-

S:

quam vi&ima Divinz. Joiitiz , & - :

&are debet paenas , quas dabit non-

nunquam graviores, qu

àm fi ipfum

quantumvis nolens atque renitens ,

N

hemáltfet ;

(ummam illi: & immeníam ipfis fuis

usicafiius

Deum impio ore blafp

g

cümisfaciliüs confueverit ignofcere

funeftiffinis poezis gloriam. repen-

dat & honorein.

hi

?

injurlis in fe, quàm injuriis in fet-

Erejusmodifandis —

Ge», 124

tatem ille íand quàm volens communis

gt

vos (uos illatis. Z2Maledicam amledicen-

K

cabit cum omnibus his , qui ratione -

;n Epift. tibustibi , ajebatad Abraham Deus ip-

1

feb nom. (e, Etnarratur eam inrem de Javene

vam infolitabla(phemant, düm facris

*

Cyrilli malicorvi ovo pcffimo, cüm aliquan-

legum eorum os implebit igne &ternO, —

ad S..A

^ do S. Hieronymi nomen feedé lace

nonaliter, quámfi acercam vivis im-

4f

:

ráffer , adfuiffe mox tetri. athlopís

pleret carbonibus , ;üt deinde ipíis

formá Dzmonem , atque ín oculis

blafphemiis ter infelices illz Iin.guæ ;

ä

Deum h?noreni.

afpectantium i'rregtung infelicem il-

^

"XIXf Sed

i ii a.

t

. "ggeACALITES ET CUSTODEM ANGELUM, — (

ais

m

bimini audiendá ipfius voce ac mom— ;

Ro XiX, Sed miífos illos facio - quos

N

: Df

ts r cimitud presipus Deusjubet

milo credere, mibi nunc dicenti o-

Exod.13»

itur

Decam non dare, -Hortabor vos po-

dum de illo loquitur. — 494i vocem 6j-

4

m

MW

tiàs Jobi verbis,ut folicité ac velociter

s. Ovosbeatos, fi id egeritis ! ex-

Mil

periemini enim favores plané fingula-

4

I,s

alicujusé Calitibus opem imploretis,

eíqie alutis veftrz comittatis caufam,

res,quibus inducamini ad omne vitíoe

Y

dum adhuc illa pendet : voca , £ eff,

2

tum genus deferendum , & fugienda

200

,2055 F; i

quàm longi(fimé omnía falutis pericue

quitibi re[pondeat , €4 ad aliquem Sa-

m at«

la. AjuatPavonem tam beneficum ;

andum

orum couvertere, — Eligat quisque ex

omni Divoramnumero Patconuin fin-

quàmformofum,occulto quodam na-

ine -

ture magifteriocognofcere, quo loco

»ulicem , mágisque infignem , & £u-

m

venenum aliquodlateat 5 coque con-

deat ejeusaübi favores ac prote&ionem

yaciun

demereri omnis generis honoribus ,

feltim accurrere, ubi illud a(fecvatut,

nuo )

firegera dein voce (ua, alarum agi«

obíequ;is,& animi devoti indiciis, vul-

nterlie

- Éavris

tatione ac concuffione nihil non a-

ho

go inter Chrft:anos ufitatis.. Magnus

AtPIDO ,

Mogorum ex Ecchebar ita fe . Solis

gere , utvas, quo illud claufum eft,

lbur &

diffringat, aut evertat faltem ; & &

cultui addixerar,ut quater de dieeum

ET

faluratetac coleret longo elenche mil-

terià conditum fit, pedibus illud fo«

lcfcnäis

le qu:draginta tirulorum & e ncomio-

licité vefodíat, — An non hoc, & plu«

:a eriam aget Cuítos veíter beatif-.

i hüre

rum magni hajus Planece ; nunc e-

fimusin rebus & caufis veftris? Aget

m

jusadmirans excellentiam , nuncce-

nDu

verens dignitatem , nunc beneficia

fanà ; & nifi proterviá ac contumae

cià fingulari peccatorum venenum

t v

£omimemorans, O quám vereor ,

ne Monarcha hic Idololatra extremo

abditum animo retinere obítinetis ,

rgite

u Yi

illo die raborem €»X:C;ül'ti'&ï-(läügäï—?!lïn.

impellet adillud verá aliquá ,. f(incerá

m

fuisque abfolutá numeris confeffio-

g t

rimisé Chiftianorum numero , qüii

ne promendum ; rumpet , quoillud

jm u

:

inter negotiola parvz familiz cempus

,

ï:iz?ä; i

non inven!unt ve

| Litanias coníue-

claufum cít , vas ; tellet ipquam &

spiets a

tas in alicujas Divi honorem tecitan-

amovebit occafionem illam. períiculi

-

plenam , illud commercium , illam

ip[ssfuis

di, cüm ille inier. Regni. vaftiffiml

:

negoría horas potaerit invenire pan-

familiaritatem pravam, quz fünt ve-

; u*

:

geüic?iä illi tot encomiis , qui ne au-

luc poculum toxicí volaptatum.

läifäüäf'

Verbo, emniía vobis Czli dona ím-

o

res quidem ha

3

beret, g*qääus-eafs-.agdvi'-

h

ret ?

petrabit; — E: ficut parvulo, qui nec-

üi fa:iü

ScONOS Prec

:;F'«yubz ä-mæhï fïandii'-oþ.ca—

dum íuis manibus carpere fructus

j

poteft . qui pauló altius d terra. ha-

m

perem vos pfenfarez Cuf&todis veftri

Angeli favores, & fingularibus ob.

rent penduli , ramos inflectimus ,

yjïfs iäï*

fequ'is eundem colere aác venerarí.

dum ftcingere manibus poffit; fic ille

nio , fuís precibus divl«

d

fu. patroci

*,Magimä aucem '»wb.is illum demere-

Uuu 2

1

*,'Qna,ug

g

f14 pISCUASUIS. TRIGEISMUS Qum*rus DE Devow E.

lennes habendo,

nam fle&tet mz(cracwnem ut Vos per-

Que. au'ca;æ va!g&

fipi

effe toler inter Chrzäæfanm, ranü es

liot

tíngatis ad coll (gendos & accipiendos

abea favores fingulares & cop:o(os,ad

Cælu!büä facros. tramwendtï sz

Ámun

uos veltra merita cateroquínfe non

na Ludx,comg[fwmææ, compotatio- —

kdeo

Ad alzqzem Samflamm

nes,choreg velante Temp!amm gïts

POKUgEf&üt,

piünt

6'071'?!2?'!57'!

du&æ hgclunr, queis fermeD

Damen

XXL T5 pxomäe qued dxccbam,

Detainuc ')bfä(ï;lhä, Antignildolo

(litget

cultores oon um ricó calibus: Deos.

evunt Turres afyliac reccp;us fuó pas

chiit

trocinió : Zwrrts fortitudinis àfacie ini-

ob(cquus venerabantur ; offeccbai

liad ve

mici: ifti viam monftrabunt fecuram

nim & exhibebanc. 1d,qu0 uno ejufi

um 1P

Fsmam idcitco verbis fan-

exemplo.

dxvxtw(usDeommgr? x gmdsebat, v;-

poffor

&i (enis Tobiz, & velut (ynopä com-

tía,

At nos quomodo Cali inquill- -

ple&ar, qu dqaää hucusquea me alla-

nos (fic bonoraie prefamimus2

iT

colemus Patonos & Tu DI no-

tumeft. Fiz Saatlorum þm-*w &

fttos cam inclitos Nandinis ».queullo -

nifi per furaum probrum omnino de-

eneres effe malumus,& tantís, indsgni

annitempore xnfi:;tm[o lesnt. ce!ebcx-

nmxs

h«c

natalibus opus erit imitari & factis ex-

cft ,. pleno illo jure exer-.

cendsaxm—s ac fmmäcs— quas ipGi ver-

primere mores P'arent

uüumtam glurio-

Íorum ; aecimitati, folàm & fequi,ut

bis, calamo, & fadtis ipfis deteffagi -

heliotropia folent, vultu & afpectu ad

& odiffe docuerun* 2 "*o!emus Mar-

M

Z

lilos converfo,fed pedibus : quod per-

tyres , qui ram atrocia pc«nulcmm:

P

indeeft; ac dicere: non fatis eft eos

tormenra, hilariàs & lautiüs ,. quàm.

A

n

1eqm probando & admirando eom:

noquam ahas, €o die vivendo, quo

:

ipü inter cruciatus vivere deüerunt 2

u

generofa P d præc?ara gefta, cüm in-

J

terim hzreamus in terra vivendo

olemus Virgines illa f;eqæemaräo

T

more belluarum , nE dgcam Zmpg.

mnvemxcula, iloscotus, quos ipfe —

Don

orum.

cüm vivetent , tantopere horrebanr,

p

t Ms

XXIL EUj Sar&amm fümm Quem

tantopere abommabanmr

? Abfiat

Prov.

ng

autcm filium non tang

ic Parentum

hzc procul -

: ficenim S:n&os yenes

Actef(fe

M. 6,

ratí nos facit. v:äeri ftultos eorum fän

glotia? Coromþwm lez] Filiorum,€a

um Ab

lios, atqueadeó pro favoiribus, eo-

glarm FiliorumPatres eorum, BeatiCz-

r

?h

fhos il

lites fummam Ecclefiz jam gloriam

rüm contra nos iracund.am conma

tlf ülte

" Zïc

pepererunt $ decet igitur nos vicitfim

Ira Patris, hilins Fultus.

fii ln

L)

L

&

c[ï"c coronam eorum zpforum opem ac

XXUHUL, Fj Sanc arfamþ:mm

tl nf

nomen revérenter implorando, tem-

idcirco filialieos Bduc:a ia necefïï:a-

Mdlcn

p!a eorum. cultui dicata modefté fre-

tbas oporter. appellare.

Exhnieí. ,

hbflmm

cümtimerentà Diís fuis deferi, eos

quentando. illerum cu!tum ftudiosé

flgmuü

tomovendo , dies eorum honori:

alligabant : tam eranr in judicando

2

lL hore

tos fingularl præcxpuc pietate fo-

m(am. Nos nihil eft quàd ejusmodi

Bulyy

ugam

dwmæz

ETU

N

N

ERGA CäLITES ET CEISTODEM ANGEU.IM

£yX

j vulg

fugam metuamus, Faciamus officium

cegs werniratem exhibeamus,

Nec

to du

Filiorum:erga: Calites,& fecuti. limus,

weió aliud pareft d nobísquoridie po-

Nud.

ftular 1. Beams[aneüos Íiin teranti mo

Amantnos illicharirate maxima,stque

p

ideó noftrá causá etiá atque etiam cu-

mentiomnem exofi (umus :gnaviam,

nf

piunt, Etquanquam id fecushabe:et,

Sperareenim veró lícebit ,nospoft pe-

J

tamen periculum non effet , ne nos de-

regrinationem hujus vite non ilongam

OR

fitaetenr , ipfi fguide**n Deo vinculis

üppuffu os inpatriam,& ibi prafentes

m

charitatiscam aictisdevindti funt,ut a-

agmturos &gratiasus maximas habi-

[&b

liud velle nequeant,.quàm utnosjunctà

zuxos,quqam falviidegeruntunicé ,

ytjulte

-.cum 1p[iwpuau!o fruamur,.&, quam

utnosquoque hoc ex «exilio ad falutis

|cbit

poffumus, gloríam;per omnem dein-

portum fehc:(ïime pcmngeccmus.

k lnqj H

nusf i

995 äää*üää*äïääüää&ü üäüäfæü&ä*äüäääää*

j 0

quz*d LO

celibt

DïSCURSüS ULTïMVS

It t

g J

ieæf?aft

ecg!?zmte ad Q?äïüwgm f Præpamndz.

bt

L

EIS

2

CLN

Ui cüm. Ma;ores

*Et"hmc: etiam ohmcredebant Enem &

u)entnt

g

A

10

g

$

o

. noftri crederent,

termmum Zrumnarum humanæ vitae

, quam

ï

9(9

non aliudinMun--

0, Qu

eSY

A

elfe morté, Ultimum terrzätlmm,ultra.

01

do mare eífe, nifi

quà mala: e(ïemnulla, n'fi que fibirn-

agl

:;

K

illud,quod, qma

des& nimiüm creduli fingeient, vel

Pp,ïafdü

nux-,;—«mg

rertis. ut*d;q., cin-

«faz (olaPcericarum fabularum authes

T

p(æ

gitur Med:terranegm appellatur, U-

iitateniterentur, Verüm non Fallente

dul

de fiqua navisgeminosillosad montes

Fidei magfterio pridem didiimus Y

Mi

[it

mortem humanamm d'umharum mee«

acceffiffec,qui fretumHercaleum claa-

j quo

dunt, Abylam inquam & Calpen, ulti-

tam non eífe.(ed cenue principiü, ZTec Mateh,

rum ü'

mos illa naturz fines amg ffe vrdaba-

autemommasnita funt dolori, Latiüs 14, &.

QCO

1/v

tur,ultra quos progredi liceret nemini,

multó longiüsque patet ille malorum

t

Nonplm sltra, Sedjam à plucibusfe-

Oceanus,quz ultra vite noftrz colum-

culis infantiam hanc (uamMundus de-

nas metuere debemus , finaufragium

4 !

didicit, experíentià do&us ultra illud

facimus (icut é diverfo multó & for-

al

noftrum mare, Oceanum diffundi vaf-

tunatius,& omni opü zfllueniiá noüro

hi

tifimum,in quo naufragis inevítabilis

littore beanusi ittus eft,ad quod fecune.

fit mors» ad littus asitein fecundá naví-

([, ul

dà navigatione ufi, appellemus, Quid .

j

— gationenavim appellentibus opes ac

autéhec fide docente intellexi(fejuvat '

jmod

dxvxuæmgemcs parat&.

Hac ra:ione

fifubinde vivimus, ranquam fialeiffi-: *

-

ma

E

(ggam

Uuu 3

us

DISCURSUS üLTlMüs i)ä NECESS!TATä

x

2,6

tgelh

non B:üi:dü vera didkat:

r denïm, aps—

H

má sdhuc rerum ejusmodi infcitià la-

ï)aran da adillud omnia mia*gmä;&z& áte

beate

boráremus '7(;2;1.& juveat , figraviffima

nec proipx imus,nec ca«vemm F&um

æuxare,

In re noftra $- préo lubsc

10 (1:l

la quæi llo in tï&*rü unosmaneou A A,

tenjicere oculos-inopus, viderifané

silum

Dik&ifhm:, 'fmam msponam d ffzrta-

cuivis poæeï& patfim: nefcire Chuftia-

Éqid

tion. ä,us b ige mezt demon&'raudo V&«

nos,quà quantáque de reagatar , dum:

i 0

I!'ä[ü*?*

iarer omnes , queadufum

agitur de uanfiiaad vitamalteiam, Aa*

Ó

UL

e

ICvocari « zhgm,r*mm;*mi ané mam-

&nim ejusmodi eft ifte ecanfiuas,ut clau-

quoc

"T

£&ni, daobus bifce cüm*vg,hænfam : n6

fs iilumm eculis tenzare x::o!ïiïmas« quin:

[l

priüs wgmws:mus fætw, prwxdæn»

TAU

sefficate, &n.üäe,ieu ratione rké fe «d -

müs anx e, cónac- fimas mdæä:z i€ , u&

f

iï;() 1CUD pí Pp(.f'*f'üä.

Suppono au-

tem,non diffic (eor,anumquemque eo--

quam tedifBaé fiere ? Qui animitan-

[

íu: n QW hüca

á m& audiendum con-

tüm causá ludic,porclt remerd mifcate

Tapt

t

velle

[

"VB eaniioam !üäfü

Ts

veoe

&

ix.

marms & i(,iäa;xgmä ilas. a!pæ:zr, At

po

kb

i55

N

30

mawr agendum, « æm:u de :wammu ultí

&t

lkïk

isad ;(ï t,qui, iþaïafpï'üïïäïf

tz , fec fferjam pacäzxm cam Inferno;.

mo,multógue ma &15 cüm de collo tes

für

pa:am deuuntio, are ad eum verbanon

: eft. Dgi'sgamüs obtatüm ja- milites

facere.

Aibeat fané iHe hocéceema. ,

ilos sni::iscæs, fiuamm uao alez jadtu.

DIQ,

Va!ä Permua*uz

*

9

& ïihï nem;a um P'U&W

aut (iabire detredtac, aures E em, in-

t ái

res fic aleam experisi cognntur, uc

af

ä*ara(pïäss lutda; obtutec , neme ma«

ximo iuo malo & danmanoms incree

Gäïl!

. qui pauciora ja&u pundta nüue

&

menwaudzat,

Siautem é divetíe fa-

metat, liquens ; aut aliud infame

[5

£

lucem vefti&univerfi untcé anhelatis,

MOH?S gcnus» mgmeat

pm qgaam il«

ps

li. camc Jaciunt, . gua,m Buniránt an-

cunctis 8go pati evidentià: dæmoþ&ra—

r «

bo, tam :uwmemïm(o!a T&tiCOE w

xié, quám exga!l»*imma ad minoris

Nxxmruw non de

quà

quàm ala äzh—or,raw fidenixá., petitis

afpcctum numm X

b

d

aut mimïm&

fed- de

*un ummz'eim item zpoaund: íe 2d

- ]ana saps ind

hi

'Vïta sg:tm.

Non-tamen agitur, nifi

je £

mortem s ut inde digc edxar ad often-

lllun

P

de vita hac brevi & caduca fül.us

dendam paucis appar ationis: ejas for-

hot?

imam ac msdum,

Ra:mmm gmme

COTpOTi$, - Qj»za:*w gm.: magm pat

fs

üe

eft, tum viresanimi omnes intendee.

æo;»fmw us.

ilà

L.

4

æ*eh mmem,

cüm deanima ;ägm*-äæ

ti fi

e& alea ? lkinam probé. :mcüigæ-

Appmanogs ad opm quod-

licite

cm*quenece("ras, gemino ex copite

remus, ouxd tandem ilfo eimoms

**

LA

43- 1

opr

erín puxaft

cut ex ipfo opere,aut ex

puncto ?endeat

de forte mortis VEC^

Cïebc

St,

Lun&z animos advertite.

Pendec

€perant?,

qui operi. efficiando-

U.

tüOmento mroitis ant. zrernus plan-

ïï

zmpipüm adiuover, mh;ïuanmm tà-

ïllüal

étus, aut æremusnfus : aüt ætema

Te molitus fit,aur opus jpfam fummi

I

" ft &. pretii & æülmanoms, nsmini

eagtiv:tas,aut chnum aternum : aut

*

W

€g€-

d

m

N

— MÉ MORZEM: SÉ

;

:

-

B

ü

lum fugiendam

! ;, ,,þcj!äï*äliü

d P '?. -!'-

æge&ä. qterna, aut opulentia .,ïfæ?:tef-,

peic

ne y;:;(þ exerit. Noa . mulcís - abh.a

lt i

na : autzteinaimrícria, aur gicrna

gema&a:.

ris, cüm Arelate, Galliarum ucbe-

b';'ä;ci:tas, Exhoc ciomentum dignam

ii lu

non fit, ut attenta nicditacione fit prze

ingens ortum effec incendium, & jaar

videilit

lg;äþlgnqm.æ-dit;zn;giïräge graffarezur,

a

vifum ac preparamm, non fortaitum?

i Cl

noanemo, quem aanis compluribus

Equidem inre momentí tanti. rorpo-

rem omnem excutere porerit . cogitae

Paraly(is ie&ko imorum affixerar , cüm

;gtml,äum:

3[&5[,3'glo&n'

tio,quá altà ín animum demizzamusw,dc

jamjamimminentesflammas cernetet,

ht

quo tandem ibi agacur,

quibus mox in pabulu«n elf«c ceffuru:,

[3

tantum adhibuit conatum ,-üc rede-

il

»

qllf'!?«-

IIL. Illi equeitcis oc

dinis .ajc«äighiä

unrein membra vigore profilire 2 Íe-

p

tatis víri, quinózuot, quantum inter-

jidke t

fit, ut in Piincipis oculis ludicre . in

&o & taniá celeritate ad fores prope-

ag

certamíe vibcabt, nou mulds debent

rare potuerir, at flammarum illum

glgþ'x non affequerentur, — Pcolectó

TU

radonum momentis, & . neício quá

igicur non vide:icdubitandum , quin

;äï)iezæl,, [j

poreadifuadàinduci, ut umbratili ia

ameoue

certamine mulió antea. dexteritatem

lurima fierent prodigiis fimillima , &

j o t

iuamsx?etiäm.uc;äz—cxacuanr[ Satis

meos fatis caperec, quantum ín eo

moinentum fir, a: evicecuc Inferni ro-

n mäl.w»

id ipfi intelliguor, & idcirco (ylvam

ánumbzia ,

gus, qui mortem malam lege non

T

gmïk& haflarum frangunt

üt deindeunam folam inluce publ.

violabiliexcipiet ! Hoc qui penerra-

yírn pl

ytuca V

ca frangant cum plaufu fpectantium,

.iet, nonillealiis hortationibus, non

us i

