natu majores, Beati Celitesreliqué- Aemif.

D

quem omnes fontes, omnia flumina

te. e/dlii laboraverunt, & vos inlabe- 554

O

du

& maria zriumarum atque dolorum

v&i eoyzgs IntroifHs ; non injurià miíe- 4« 38-

ris nobis Deus occineret : feminà-

NV

Íefe efuderint ; effecerínique abyffum

aquarum ram profundam , ut eam ex.

runralii, vosmellaiftis. :- alii- 12bo-

n

u

plorare & metiri non poffit, nifi illud

raverunt ;.vos früctibus eorum labo-

brachium;quod fidereos orbes dimen-

i

rom gauderisin umbra oriofi. — Se-

fam eft ; brachium , inquam, Divi-

minavi: Chriftus tam abundanter, ut

"T.

num.

Et quamquam hec tàm nol-

meífis, quamlibet ditiffipa , compa-

lis. finibus defícripra tormentorum

riii cum: femenre nunquam poflir ;

ficemu

perpeifio oblata fuerit ad farisfacien-

neque enim colligere urquam Deas

| divita

dum pro deli&is Mundi ; juxta illud :

Homo poiuir. quantum vel promeri-

TE Pf.86,

Qued wen rapui , twnc exolvebams,

tus eft, vel quod pretii perfoluti ma-

,iquomm

Quanrum tamen ex ea fupere(Te puta-

nimdinem

excquaret,

.Seminá-

hVi

Es , 3À faciendum ísiis nominibus

runt Beaii. Caelites, parcilis quidem,

Dd

noítiis quibuscunque , cüm una fola

quis nefcir ? abundanriüs tamen ,

lst ub

Divini illius Sanguinis gnttula fuffe-

quàm eorum egeflas requireret & in-

d d ;

&ura fuiffetad delendam fummam de-

"

digentia. Unde nos admiitimurad

n

4

bitorum ifaenfum quantum ma

jorems

gaudendum fructibus ranrorum . la-

ii

& tamen modà, quidquid divinis illis

borem . & veie denobis affirmatur ,

nt otiti

in venis contipebatur, fanguinis; libe-

quod hero illi fuo fervus nequam ,

)un

zaliffimà bonirare fmerit pmfüü:æ ?

ranquam auftero nimis , exprobra-

"mwöï

. VI. En igitür divitias opésque in-

bar: Metzs qued gon feminz[H, — Hoc

Lhue..

pl

sflimibiles, qua iu Ecclefis thefav-

etizm cft unguentum iftud pretiofif-

am

rum illate fant, ita ut iftle immenfus

fimum , quodex capire ad collum, ex

19 21

u

& inexhauflus jure quàm msximo

cglla sd membra reliqua , ex hia in

l,u

(HG'

dici pofit 1 T Pefaurm fine defillione :

ipfatm adcó eram: veflispenii Aaronici

EFccl

Pf4325 .

inc

3

, cüm reipfa tàm non poffir exhauriri ,

defluit : hoc fiquidem pretium , ob-

;

30.

1 m mm'

t ne minui quidem poffit, f: «d illud

latum ad farisfaciendum Divinz Ju-

[iU ü

f

]

attendamus , quod in eo Chrifius de

ftitie, à Chiiflo, quicaputeft ; ad

;

7f.

T

fuo repofuit : penens im tbefanrts aby[-

collum , qued efi Mzrer Ejbi Dei , &

f

cinhoc, nuncillud myfli-

mrllüm

fes, dacamtem ex f;»äina omnes il-

ab h acpun

j '

X

Pp2.

CUR

j

E

fo "Jï n*«

PR'MIIS,

&

»

P

&L LAA

]u

ls

q438 45

DESH

$ 44

isd narccicibus famend

[ai.]

ü ï-ä-ä,?ixr; qüæ E

-

nsc velad i,:'-zim

4

&i

"

d

neinfancum qoleftia falubz

m

incz

fe

i defcendat.

alimzae.

y.

fa ernata sft, -iubiias

eora & in ven:s diffundant.

zy

ooftárnar a-

PU

. VIL, Atque hanc nobis, ,g;äihæä:'la;s

to permiftam, fic alj

5

-imdigeutiz tasá. belle fubveniendi ra-

mata, in nos falurarisiadefüccas uul-. -

W

tion:m adinvenit amor, quo noitra-

lo noftro. incommodo diffafus eft,

H

ru a caliitacum miteracioue tactus

Precu

ä

-

$; Ths,

pA Winishi , altfa jþm::fæm?nfa

-

Chiiftas ram przfenti ope nobis fac-

É inuit,

s

- 4bid.ud ]

?

li

curtit, üt non Sacramentorum tan-

Viil, Prioni

"m

«K-»fec':z.ildr'um.i*ïd'e!es $

tin

tüm miniflerio, f-d aliáquoque vià. cüm viribus effsnt & valeiudine fi--

jre

illam fibl:viret ; nec tamen quid-

hG

má,non ita- 1bsnig9& Mater E;clelia

A

quim, Divinzg debitum Juffiie, non.— lisbuir.

Plerique fpontefu& mul&ie .

bi

ad extremum — u:que affem reddete-

graviílimis errata foa vindicabanr, ita

on

tür.

u

Civili Jure cautum eft , ut Mi-

-utplurium annorum decurfu iisdem

norum deli&ta puniancur mitiüs, & e-

fe. fuppliciis tmacerarent , ut uünam.

l æ

hferé/ tids ac judicij: imbecillicati al

iquid

noxam gravem, imó& levem fübinde

n

Jf. de

condonetur. 7u deliflis Minorum; pe-

- "eluerenr.- Eufebius, egregiá vitse fan. rlggäd;?;

Keg.

"a atatu miferatione mitigatur. Non

€imonià Aícera, cüm inter audien- ;4 ld. ]

h

]"r. itàdivinaLex, quse cüm fit &qui(fima

dum nefcio quid ex Evangeliis , ocu- p5

U

& re&iffima, mitigationem admittit lisineos, quiin montiscrepidinela- ,.

t

$. be,

nallam : nec tamen fibi noftri amor

bo:abant, ruriculas conje&is, snimo

hl

f*ttpl.a.defait; fed rationem excogitavit ad-

faris preefenri non fuiff curnoxe ha-

à

23. &*. mirabilem, quà & rigori Juftitize fie-

jus, haud fané magaz, quedue nao-

25

1et facis, & clementise in miízros locas

ftrum obtütum penicüs fugeret , po-

effee, — Juftitis quidem , numeran-

nas daret ,. ferreá. catenà collamad.

g

do quidquid debebatur ; Clementis,

ftrinxit, que corpus fic deorfam tra-

€x alieno nobis abund? fubminiftran-

heret , ut prono in folumcapire c&-

i

de , quod noftro in srario non inve-

lum intuert porró non poffet ; neq»e

j

nicbarur :vades enim nobis dari (uat

hoc unius alteridisve diei fopplicióra

opulendiffimi, quorum zre noftra no-

fuit ; quadraginta ipfos vitee , qui fu-

mins delerentur, — Hinc ïängclibus.

&T bs, :

- perfuerunt, aanos fuus ipfe captivus.

2

—

r

Indslgenti s [wefcipit, ien ab[ilui-

ex:gi.' Ejusmodi muláis feculo-

f* p /

"Teter fimpliciter loguendo à dcbito penat

rum antiquiorum Chriftiauiin femet- €. 4 i

iï:

2)-4*. fed datr illi.nnde debitum folvat, Ne-

i

ipfos animsdverteban: : nec mitiori- roner?

el

ïx.ä p

que folum divinsLex,ut Minores nos

bus feré Sscerdorum fenrentiá pledte- 1633 [

Wt

hoc in negotio tra&avit, fed üt infan-

ban:ur , qui fe iis reos fiftebanr, Au- 3.92^

d!h

tes,nutricum fugentes ubera.

Ut e.

diamus;quid peenarum viro nobili,cui s.

nim, -cüüfh infanruli ifti deteriàs ha-

Aftulfus nomen , non inferioris note , 816. .

f

HUS

LT

beüt ; amarum pharaacum nonk"ipfis« » Íedample ditioais domino,Siepha

V.

li

aE

z

: !aïxli

pE ,iiNüUL&ENTIIS. !

V. Fc:m?fäx.n&xämm , ob cxdem

ceffirum.

Nequa ifted. vobifcum

atl

lii

SGu;ügiä, $

quam adulterii ream czca

repuretis. velim. ; Ponuificem iftum

fevero ingenio virgm , & humsnitatis

dimu

Zelotypia peregetat, imperári; O-

u

ut vel rcliquum

omnis expertem non . Ícivifl: dilcer-

prionem illi dedit ,

t t

vita inter Monaclios religiofo in clau-

nere poenas à poenie, neque quid cui

Perfonz,& cui Dignationis gradui re«

i di

Riocxigeret j aut fi in feculo vivere

fponderet, prodenter flatuere.-

Tan-

i

i $l

mallet., omnes enumerandzs penas

T0 k

fubirer, . Ne porró conjogem alte-

ta enim virtutis ac prudentise ejus fuit

eftimatio , ut Romá in Gallias, tefie

TR

zam duceret ; carnibus abfüineret ,

Baronio, evocatus ad lites & contre-

"a

prererquaimi dicbus Chrifto Nato &

RY

verfias graviffimas , que extiteranr ,

R efurgen:i facrie ; vinum né puftaret ;

s

balneis, conviviis, theatralibus ludis;

componendas , fummísque ibi cultus

bonoribus, ter füos ad pedes provo-

m

omnibu:que animi causá £os€tis coe-

tibus ne adeffet: armatus neincede-

lutum Ludovicum Pium , imperato-

; od

yr at

rer;in Ecclefia poftremum prope ja-

rem & Gal

-

.

rit.

:

lia;um Rcgem cgnfpexe-

v(ibid

H

uam locum occoparet ; ingredienti-

IX' Cü

m igitur peccara non pu--

vielo

um precibus fe demiflé commenda-

ret: indignum fe facra Commtnmo.

blica tam acerbis olim fuppliciis fue-

r at

tint vindicata , quid illis f: &um puta-

li, 00

ne peromnem deinceps vitam exifli-

zis , quze publica cüm effent, majori e«

, nl

máretseifrillà vt Viatico; cütv hinc

mierandum efet , -uti licerer , fiqui-

rant offendiculo ? Higc expiabantug

;; t

diim earum , quie impersbantur, poe-

non publicà. tzniàm , fed folepni ,

ate

narum ufa,r.n:ofe Dei munere. di-

quam vocabant, Penitentiá; nam

læcïüä »

gnum prsftitifler, "CFandem. literas

eifi eranis folennis eflet publica , nom

ent, p

fuss Pontifex his feré verbis cloudit,

tamen omnis publica folennis erat,

colltïmig'

Solenni fic defungeb

antur.

ïC ivneu

Poffem equidem his& 'p:lïiïï):af& durio-

«

fà i-::ape:mre:ü timen ifta, quae ma-

rum die Reus ad temp

li fores fe fifte- 7) e^-

L

P! ic

upit ?

)

ori benigaitate & clementià, quàm

bit, ubi Praefilexpectabat Sacerdo-

n

tum collegio cin&us : bftebat autem

Qxa -

ripore & fevertate j , fide quàm

Fappï*f'""*

optircá executus fueris confidoequi-

fe illeindutusfacco, pedibus nudis,

dragef.

l4

:

(

qU

dem , Deum facinoris hujus tui grsti-

crihibus refe&is , capite inclinato : fic - ..50-

,

Pfcc

amtibi faturum : fi veró his opere

ingredientem precedebar cum — fois

hr !f(l l)

dis fuperfederis, certus

Antiftes, Pfalmos qui àPcenitentia no-

üpfo perücien

j

€flo, relaqueis Damonis; quibus te

men hsbent , alternis. recitsng ad A-

,

r:m usque, ubi hi abfolveb:r

fUf.

X

' Funün'

ancricafti » hand quaquam extricáne

) ^

?nse,pm-

Converfus dein ad peenitentet. Fpi-

YU

dum ;reáque te focordià de fz

hi

A A

£.l dubio peï'i(*!it;ztzärgn'

[

Hiselim

fcopus;, fzcrá illum. luftrabs: »QuÁ 5

"h

, noblh!

o

f«ï*,,zi*lHS cxdes ïdf DafUT , '(;/D.æ

impofitisque capiri facris cineuh

funw'

r oribus hodiernis

&

g

3

x

cretur faQum ,

laeryee abili voce addebar, hovc eins

x fueur Adanmi

bjn j

honori fuo ;

À

a lafo, tuenéo ne-

l:ihf&fai ti? fm .em»

f

N

fuà

LÉ

Es

"g

«gaä

- pisCURSUS VIGESIMUS. PRIMUS, ——

fuá noxà Paradifo eje&i, Moxad

/«a mulïcaään( , vel ab aliis imperäu

d

facros Miniftrosconverfus , jubebat ;

exequerentur.

Nonis hodie reru:n

*

I9

ut infelicam Ecclefiá éjicerenc: hi re-

ftauus eft ; delicatiores pz(im fomus.

f

li&o Prefale, crifti murmure illa inge-

Conícia autem ejuíce imbscillitatis

(üt

minabantverba : Zn f/mdore vmltms 155

Ecclefia fapienti | omnino confilio

'ificao

[!

vefcerie paue tuo,

Quibus fi

mollioribus remediis uti , omifsóque

1

ol

bitur, quód non nifi multo labore &

o

acriore vino , oleotantüm miferatio-

10

fudoribus imperrarurus effet , ut divi-

num largé affuffo vulneribus noftris

Til

ni Ferculi communione poriretur, In-

mederi confütuir ; relido. quidem

(

de pridie Parafceves quoranuis Poe-

penes Deum jute, plenam pro admife

dii

nitens fuo à Curione reducebatur ad

fis peccacis compenfationem exigen-

Ecclefiam, nec tamen divinss ad epa-

di , nóbis sutem adempto hanc noftre

1 ."l' lä

Àil dD,

dl t

las conviva admiteebatur , donec ela-

ex peculio preftandi onere, — Ut fa-, -

4

3. f

pfi efenr imperatee peenitentig anni ,

/gitta Elephanti corpore eximatur, o-

j

quibusrandem exacis fimilibus feré

primum fa&a effe ufus. docuit , multo ,

* Mi . l:

DN

K

zitibus à Prafule fao Ecclefize in gre-

illumoleo potate, . Pari ratione Ec-

*

*

;6.

mium recipiebatat

neque enim al.

clefia, ut renaciter anima harenscul.

terius, quàm Praefalis autoritate,fo.

pe telum avelleret, maxime con(ul-

]

)

lenneshz penirentiz suc decerne-

tumexiftimavit , oleum iftad mifera-

Itil

bantur; aut laxabantur. Taniso-

tionis puriffimam przbere ; quam

lim publicoram deli&orum horror

. dum erga nos tamen beneficé praeftat,

noftram non tacité nobis focerdiam

LE

eràatac dereflario, cüm utique minüs

D

tum , quàm hodie elfent feequeniia.

exprobrat ; fi netam blando quidem

di

Demonum afpe&us primó vechemen-

ac leni remedio valecudinem recupe-

:

rare ftudeamus, — Hác de causáà ram

q!

ger eos terret, qui eosOrco evocant,ad

Tlrt 'ij

hi

familiare cum ipfis commercium fta-

parcé. olim' diftribuebantur Indul-

d

M

di

zuendum: fed plurimum is. teiror u-

gentiarum grarise , ut jjsimpetrandis ^

ed

fu mirigatur, Metuo, ne idem Chri-

illorum neceffe efízt implorare pre-

S

rl

pi

flisnis accidetit ; ipsáque frequentiá

€es, qui Chrifti, ejisque fan&tz.

fidei )

5.Cypr,

h

vel gravifima delicta fuáà deformirare

causá,conjectiin vincula, mortem in

t

indiee minüs formidinis & horrotis

horas oppetiebantur, ut daris vindtá. $4

CP.1

C s.

]

[j

inculerint : quis enim eorum hsdie

mana liecetis molliti Preefulum animi

terrore percellitoe ? Sed omittamus

ferm.de ]

m

füpplicibus ignofcerent, & poenas mi-

r

lil

nunc ifta; & rem noftram profequa-

riüs repofcerent:hodie verd tam

bene- ^

äpffo |

mür-

-

W

ficà illae manu obveniunz, uc cantüm

— X, Nemo, credo, facilé erit

-,— »qüi

non invitis obrrodancar.

Nemo

lw

Q

non feculorum illorum Chrifti. cul-

fer

idcirco mutatam credar Ecclefiam :

lbf

tores ab animi fotticadine plurimum

eadem illa, fed mores noftii. diverft

tit

In 1.4.

commendandos cenfear , ut qui tam

funt: ac proinde haud aliter, ac cüm

^g

L

xcan«

a;lmcibu's,fgpplkiciis vel fua ipfi deli-.

Ierüm ad* victum necellariarume

deft-

É

4

/

ov

DE mrnïuz;cm TIIS.

t

, $05

ml

lt t

d'cfïulnït prezia,þüb!ica«pänäu*n:ur her-

ceremoniam verilis,quàm

vgxbctätïdg- :

vfomyr

1ea,ne epentiores fame pereant ; cIau-

nem, quidquam de domirorum illo-

. fs autem manent esdenmcümalimen.

rum lenitate detrzxifle ? Quin imóin-

olltat

torum ubique abundé eft; ne ignavo — de potibsav&izm dicendum cft, cum

conti

etio poprlus torpefcat ; fic Ecclefia

- iusifte monerer troptüm jam liberos;

DO

quanió aceibiora verbera moderariffi-

Jerato

olim tam pirce fuos pandebet thefsu-

Hinc

105; noftra autem eeteteillostam mu- — mis illisidtibus redemiflent,

moliri

w

T7]

nificá msnu volentibus largirur: fiqui-

etiam Ecclefie de benignizate plus

- quàm meterrá decedit nihil , licécIn-

(l

dem initio ita agcnco foviflet focor-

dism 5 nonc aurcm maligné ercgzn-

du/geniaium favori & graüse impe-

n.ïsnm-

dq,impcllerï: ad defperationem. Sic

—trapdae poenas leviufculas,unam alte-

T

f»jlml.

jám ve precendicavsá adircEcclefbam,

etiam Judeorum clim in Republica

W j i2 INusns

fex tantüm initio Civita:es Refrgii

. oratione non lorgá defurgi, fipem

l

nominate funr; quibus fubinde, Jofue

egentibus largiri , paoculis. in heb-

j i

[

hjf 1o.

. demada diebus jejunare imperet; imó

rebus m oderante , ures alig trans Jor-

totet,

danem acceflervnt, ut major delin-

accediraliquid ejus miferationi; dum

erenid

quentium ir.becillitas; & ad delin-

iflis exigendis noa m emores facit effe

i o

quendum facilitas , pietatis etiam &

gravif£acorum nominum,qua Indul-.

dmin

miferarionis plus experuerur,

geniisrum beneficio fublata fupt, At-

à ; quam

XI, Quis proinde explicer , quane

que hac deprma parte , quà propo-

ii

&i feri zeftimaríque debeat Indulgen-

fverzm demonfirare; quà ex fcatvrigie

n

(

jl

tiarum ifle thef:urus, vnde tom mo-

ne ditiffims & faluberrimalIndulgene

l qii

dico noftro labore promere licest;

tiarum aqu& pw.fmgnc/m,l *

m

LBF*

q:od expungendis tot. noftris noai-

caueä u

nibus abundé fit fars $ Indicis é fo-

T.

üt [

dinis vix unquam aurum jam defzca-

dir

aïz*icbem modüm-

nP [Zd

j

i

1üm ernitur; at fodinoe Ecclefia en ut

que ijis potiundi accedamus, — TriaS. T'he,

Ij

j

rílmum miferationum merallum

^aurem funcqua sd quasvis Indu!gep- qso4-

p

|

I"

m&æ ( !

Ízpiffimeé offerunt ! qusam.quim e-

tias obrinendas requirunter, — Au- i? 2. $.

m

nl

nim Indulgentiis hs prom erendis ne-

thoritae;feu poreftas concedenris ; fi- 4.1.156,

atY

j

fl

ceflefit excqui, qux füpremus Pro-

nisess concedendi fan&tus pitisque , Clesr,

jf

imufcondus imperat opera : tam ni-

& . sptitudoad acquirendas in eo , qui 7Z »

IWW' "

o

g ,

- hilominusilla pzrüm difficulcatisha-

voloillis potiri, — Poteftzs conceden- Fxtrav

hd

u

benr àdjunctom;ut nolla videri poffit.

di pleno fummóqoe jure penes unum U»ge-

D

stf

Cü Rovana in Repiblica docini

eft Romapum Pontificem. Cüm e- sitss -

"

]

d

*0 Alex.

fervos liberrate donabant, moris e-

nim opes largiendz depromendza fint 3. 7 be,

(b u- g virgáà bis réive leniter humeros

d

ex Ecclefiz erario, quo, quidquid fa. /»ppl.4.

lex. 1;4 .

enés 25. 4F,

ij

N

f£,19,

verbcrare Quisidcirco öäxeri; lianc

u:mibus xed;—mda;, conditur; p

-

eum 4C 5«

"m

m

p

i

ass

304.

DïSCURäU"*! VxGEïæM Us P

'äïcïf,

-eum urique ä&hæbm opum diftribu-

£Danet , iislud aiie

äz,inäm gs*huag c:ïä-

;tio, penes quem hujus & esrarii & to-

participationetm

Gpp üï

iü.x

: tius Reipublicee cura eft : quamquam

rum , quas Beati Calites, ïl:mMam,

: isnon prohiberur aliorum , quorum

ipséque DeiFilius pataverin: , ad ex-

;:ä

.libuerit,eainre minifterio uri, ficut

Ti

tmgämüdum jus peense , cu'pä jam.

. ne Ordipibus quidem facris initistos

cmmc»ma

Fieri autem non poreft,

. effe oportest, quoseamad rem focios

ut acurb obfervavit Angelicus , quid-

ü

Rerpubhcæ Chriftianz Caput adfci-

quam falubrisfucci ex membris vivis

li

! fcit ; cüm fufficist , quam appellanr,

lz

membium « moreuum derxvan.

tj

Potej?a.r Sturisditliosm; quam ob amer,

M:esmbr t mr:uam nm fhf:z;z:t hr

p

/quisquis à Principe negotii alicojus

flwrmzm ab aliis vivis.- Q-xsgbxs au-

Tb

qi

:adminiftrandi

provinciann

aCC!*"ih.

tem noxà leihaliteneiur,in hoc miy-

-^Qaufam deinde thefaursm. hunc re-

ftico Ecclefia corpote membrum en pl 1*

: eludendi oportet effz &quam & rstio-

emortuum : eff quaft membrum mar-i'?""'

X

ni confentaneam :

cüm enim pecu-

tnum, Fi a&m igiturà Beatis Cieliti-

lii,de quo agitur,fspremnm jus ac do-

bus , fruftrà à Matre V'rg'nev, vivis

minium penes Chriftum Servatorem

ejus corporia membus, fruitraà Chri-

|

fit,à quototum eft ; qui Chrifti vi-

fto , capiteutique non mozmo,!nduf

€es gerit;alios in &ines difpenfare illud

gentias expe&at, quisquisgravi pec-

[

non poteft, quàm ex quibus honor

catoobílritus eftl. — Ergo per Indul-

It to, 3Q

ac gloriain dominum thefauri redun-

gentiams — mon- fufeipit 273][[96/2!14"!

di

. det : aliàs Minifter effec infidus; qui,

Qa.n proinde ridicula func illorum

ti

quam habet diftribuendi poteftatem,

fudia , qui ad ftationes, ad fupplica-

g

his femper conditionibus accipit , nt

tionesaad Indulgentias & Jubilza;,

[

& tempore idoneo , & menfurà non

peccato fordidi,imó mortui, currunt?

fu

arbitrariá expendar, wa?zm:t tDomi-

voluntenim accipere favores,ad quos -

12.42,

W.x6,

niÓsi [4pra f amiliam fuam;nt det 155 in

recipiendos plané inepti funt; & im-

j

ss!".'-!ïï.

k

16

tempre,trznc: menfnram, Verüm hz

?

duzconditiones nihilad no:; fuffi.

-XIV.. Quare , ut ordine hoc in ne-

(tc

'kiatproin easindicáffe ; de terria apa-

gotio procedatur, oporteret. ceteris

mus , qna tota noftra e& moäu*caw

omnibus premittere Confeffionem,

f

&c rationem com p!e&:*ur, quá nos In-

H nc autem cüm dico, non falfam in--

ád

dulgentiarum gratiis accnpwnäxs pa-

telligo & fücaram,non, mquam:fäm*'

dir

rare debemus.

legé mu:zam,; qualis eorum eft; qui et-

trer

XIH. Primum, qæad ad pm 'un-

Íiannis p!unbus nonaperiant noXam,

dum Ind: faennamm opibiis

f'ïï'*ï—»

q jam prze ceteris moleftam fentiunt

nrw, eít; amicum Deie H

ib :

b

£*

pot

»333

pudendam ;timen de ]ub: corum

g

in gia *'lam receptum i qu s;;;cþnv: ec-

il

CT

: dis nb:cmls fe jactitant.

- Deli-

üte

cato non üat. stum enim raidcque

rantifi. Sincerá, fuísque abfolurá

tlor

&

Ru-

Kj

—

. DE -—XINDULGENTHS.

nthtiyd

mumerls, ton fäcsi-ä.i:ggäïadïHaf&usqu-;

quid przceptum eft, operüm, Difce-

nlb

bilzi confequendos Confeffione eft

ptant enim - magnis utrinque ftudiis

DiMan, «

opus, Etabiac, inquam, oporte-

Theologi , an. hzc Indulgentíarum

Ihi d t

rec. inicium facere,cüm exequi cogita-

gratia obtineatur peractiones venialf

Qp j

mus, que dPontifice imperata funt ,

allqua fatis notabilinoxá infe&as : ut

nonpacd

uttantó fimus de Dei gratia magisfe-

fpreces fundereutur animo in rem

50!, (Fi'id'

curi, dumceterd. prz(tamus. Quod-

pra(entem parüm iarento, fed ad alia

brir vv

f Éorté primia operum fiaut à :eo ali.

negotia diteadto; fi ipfo in jejunio

dirir

cujus noxe ,faltem poftremum przce-

nimià gule avlditate excederentut

temperantiz fines; ( in ftipe paupee

Wint

prorum operum inDÉl gracía, fed abs-

N

que peccati corifcientiá fíar neceffe

tibus g"togfän'däþ vane gl'orio-læ* a'lfqu—idï

X Y

e(t, Salteim dixi : poftremum eriim

fabreperet, & libentiüs alijs infpe-

T

operum perficere condonatisjam no-

&antibus, quàm finearbitris alieoz

Suarez;

3

d t

xislege cerriffimà & non difpen(abili

inopiz fuccurreretar, — Et quam-

3 p.t4e

as C2l

prorfus neceífatiam eft ; omnia fic

quam egolibenter hac (n controver-

Di]þ. s

peragete, certaseft aique. fecurius,

Íia opinionem magis benignam am- fe&t. e.

gt vl

ylua Q

Qu« enim DELiaimico fiunt opera,

ple&erer , gravilfimos authores fecu. covzra

.

tüs, certus camen non fum,an ita con-

Na'vAtTs

OHBQ;:M'

minüs utique placent Deo , minüsque

d'! Inlul..

idoneos reddunt adtam praclarosfa-

(tituerit ille, penés quem thefaurl. hu-

r pf

üotgb,

n ,W IWM

Iï?'.- tO,

vores accipieados, quibusconfequen-

jus dominium eft pleniffimum, cujus

:9-0 n- 6.

800

dis illa &ant, — ifhime veffre nonpla-

rl

tantüm diftribuendi cura fqmm"o Pouü- £ notab;

euerunt mibi s aitipfe ad Peccatorum

tifici eft commiffa.

38 0,46.

inc t

dl

quemlibet, "Verum eft, non difpli-

XVI. Si audireplacet, quod vero

cere quidem Deo lizcopera, eüm fint

videtur fimilius, hoc puto. difcrimen

& ïublläl

fanda: non tamenideó placent, 0s

e(fe obfervandum,

Quando, quem

1 tf

Dezut.r6,

pacuerunt: quia non funt peradta

Pondfex Indulgentiarum — largitione

ii

)u& &, fan &eque, ]üjïä, 7god ja /;ü ne j;,

fpectat, finis alius non eft, quàm ut

jnt; u

^

perfequeris, — Neque vos fugit,non id

quidpiam obtineatur Chriftianz Rel«

tantüim fpe&tari [ndulgentijs,ut , quod

publicz falutare, ad quod operis ipía

ao

de posna luendum fupereft, deleatur ;

fubftantia fufficiat, ne interíit, qui-

g

cll!!,',

i

l

wl

*

fed u alij favores, ali gratia , qua

bus illud adjun&ís veffiaturs facilé

oyrle

ád [ndulgenciarum gratiam conceden-

inducor,ut credam ,. fatis effe Indul-

30

gentiis obrinendis operis fubítantiam

Ifi

funa

dam Pontificem impulére , 'i'mpe*f

£réentute

»

Lj

rémque ipfam poni

udíie, g. pe»

m

XV, Hseceademratío non folüm

cunia fubmlniftranda fit legendo con-

(

LA

L

I lgnl

poftulat, ut amicus Dei fit, qui Indul.

tra Religionis hoftes militi

.neque

f

" Ij

enim dubium eft,non minüsidoneam

il

gentijs obtinendis dat operam, fed

2

ut etíam,quantá poteft maxímá atteri»

huncad finem. effe pecuníam, que

Jub'is

Hl

wide

tv

tloneperfectioneque obeat ,

glorioclz aucupanda ftudio ; quáàm

h

que

j

g. P.chf?eri&LC&?':]?.Jn/iia'Tom.lll.w

368

DISCURSUS VIGESIMUS PRIMUS,

quzanimo verébümili darur, — E di-

aut inde- gbiljfcnït':- üc ut -DOD- Päud

verfó cümad finem Pontifici propo-

Dzmonesi DSS. Peti;& Pa uglgj ' ECC

fitum fübftantía operis non fufficit,

hijs, inteffis migrarenc corporibus , ll'

fed modoillud abfolutiffimo fieri. o-

lud magnis clamoribusiterantes ; ge-

pottet, & cum adjun&is convententi-

minos iitos Apoftolos Dco imperráf-

bus; tum neque fatisetit operisponere

fe, uté Chrftiinis longé plurimi fec-

fubftantiam, fed hecíuis erit proprie-

vitutem , quàm Orco fetviebant, li-

1

tatibus veftienda,

Ut cüim imperan-

bCftaIQsCä tetü oþPwPþon u;ni tate ufi, mue

tarent, FeriJs l'eniecoft

tur precesad Numinis iram placan-

o&tingenta

dam . ad fingularem aliquem favo-

Peregrinorm millia, & quod excedit,

rem ab eoimpetrandum; cüm adhunc

Rome numerata fünt , cüm anno fe-

culi decimi quarti /| quínquageíimo

finem patüm idonez (int preces (ine

reverentia fe(tinate, animo Ggé aber-

Clemens Sextus Jubilzum indulíf-

tante fu(z, vero utique fimillimum eft,

fet , fpatio ejus deinceps promul-

illastam nonfufficere ad [ndulgentias,

gandiab annis centum ad quinqua-

quàm ad finem à Chiifti Vicario in-

ginta contra&to,

— 4&(tate.. autem;

tentum obtinendum parüm idonez

cüm meffis (u:.sfï-hfgulos in agris oce

fünt & utiles..

Ut ut res fe habeat,

cuparet, ducentatamen millia aliunde

ratio exígit, ut quisque, quàm poreft,

adventantium die uno recenfica (unt ;

certiffimuse(fe (tudeac, illud animo

quá tantá accutentium multitudine

volvens, quód quo eft minus, quod

fa&um, ut ínter adeunda templa ali-

obtinendo tam ingenti Indulgentia-

quam multi exoirarent, fc(e. premen-

rumbono requiritur, tantó effe equi.

tium turbá fuffocau. — Superavit ta-

us, ut quoad ejus potelt , omnibus nu

menRomamtenden tíum numerüus o-

j

merisfiarobíolutiffimum,

mníum przteritorum feculorum fze-

quentiam, quando Nicolaus Quinus

Tælnnq

XVII, Hinc porró tertio loco . re-

1430«

quiritur, ut fimus quàm maximé ido-

anno feculi dec:mi quinti quinquage:

Platind

nei,utchefaurum, de quo fermo, fum.

fimo omnium noxatum veniam in-

12 vit4

dulíit: cumením plures domus (olo wj ——

mi zítimemus: hinc enim fiet; ut non

felàm omníaccuratione & diligentià

equatz funr, ut que ad. Ecclefias du-

perficiamus, quz imperata à Pontifice

cebant vie, latiores redderentur, cüm

funt opera, fedut occafionem omit-

euntium & tedeuncum curba, ut un-

tamuspullam, quantumcunque pof-

dz undis colliderentur,

. Annon

4Anno

fumus, ex eo diteícendi.

Cüm Boni-

2390.

ifta Indulgentiarum aftimationem

facius ejus nominis Ocavus anuo (e-

maximam demozftrant, quam. Chri-

Oderice

Rayn, in cul*

ri Jubileum folenniffimum pro-

ftianusorbis concepera: ? quanium

autem paucís feculis huic deceffiffe

aymal, mulgàállet, cx omnibus Chriftianorum

Provincijs tantus morralium nume-

videtur, & quantum refrixiffe cantas

rus Romam accurrit,uc uno fzpe die

Majorum ncítrorum ardor ? Nunc

trigintà mill»ia urbem. ingrederentur,

,iBfa copia pigros nos reddit, haud ali-

P

tet

z

DE'E. l'NDI-iLGENTlls;ï* K

307

h!

n-

XVill. Jacob Ratriatcha , cà

mi

| u

ter acapes nimiá mellis copiá torpe-

Ecde

Ícuat.

An nonautem hioc valdé pu-

tellexiffzt , /Egyprum abundare frue

v

u

dendum eft? Neiftis. quidem illece-

mento, cujus cüm gravi penuriá labo-

rabat Palzftina, non fineindignatio-

u

biis alllci ad cem divinam & Ecclefias

nperräf-

ne filiosfuos increpuit verbis, quibus.

Chriftiani hodie poffunt,non ad Con-

miltte

feífiones, nonad Communiones ; &

hon paucorum , qui me audiunt, igna"

L

e

lity h'

viam & ego cuperem ftimulare

licét qui ex Sodalitio Marlani, quod.

en, 4Y.

[, tl

vocant , Rofariifunt , aut à Monte

Quarc neghgitis?. defcendite, E$ emite"

nobi uece[Jaria , t poffimus viveres

üg(l)/l

Carmeloppellationem fortito , men-

iil

Quaz hecper DEUM ? focordia cft. ?

ftruaexpiatione, & Synaxi omnium

vt

charam condonationem coníequi

plenz omnium panarum condona*

NY

tioni impetrandz ne:taarillum qui«

offent , tantátamen funt ígnaviá, ut

iil

i

ad hoc adduci nequeant ; cüm Po-

dem impenditur indultriz , quancum

gromul-

lypi iattar fuis malint carnibus fame

modico pani lucrando. impendere»

tüt ? Quarenegligits ? de[cendite , C9

quinquz-

ucgente paíci , quàm efcam alibi, pau-

: Ut

emite. Quid autem dico,emite? cüm -

" eulos paffus promovendo, quarete,

ais (

Volo dicere : Malunt igne alterius

neterunium quidem ad hanc rem

s

comparandam de fuo expendere .ne

D

, dliund

vitz (u1 nomina luere , quàm rantillo

f ünt,

- bicillalaboredelere. — Si de lucroali-

celTe fit,

Venite,emite absque argen-

I/" ss d

to,E9 absque ulla commutatione, Nihil

Jirudin

quo paucorumn nummulorum , aut al-

teríus commodi caduci, agerecur , n

de veftco Chiiftus exigit : quia de

mplz ah'

r

illi majori folertià iftud venarentur ,

fuo paratus eft dare , quantum res

vt t

Quando publicz latitiz augendz

poftulats & per veftram flat volunta-

nurüuli aliquo: é Palatii cujusdam fe-

tem,nequidquam ematur? Quid hoc

ymero

lorut i

neftris in ínfra ftantes fparguatur , e-

reieft?Invitanturad Nundinas popu-

lares , in quibus aliud tandem non fit,

j ,Qimim;

nimveró undque accutrunt. plurimi ,

manus tollunt , vociferantur, pileos

quám utargentum argento , merces

umj

protendunt, nullo cujusquam refpe-

mercibuspermutentur ; & paífim. ac-

rgmim þm'*.',

currunt plurimi,

Invirantur ad In*

ni ^T

étu;quàm poffunc, medías perturbas

acceduntproximé ; & quantumcun.

-

dulgentlarumforum , in. quo totum

n

k(wda

.que impulíi, compre(fi , retró magno

commercii genus eft , velle gaudere

qui

lucroffortís alienz ; & vix eft , qui fe

y

t

impetua&ti, denuo in mediumfe po.

j

ulum inferre conantut , ubi fecundl.

moyear, Vehietenimveró, veniet ho«

j

' mm

orem fortunam fperaut.

Apparet

ra , quáerrorem veftrum & cognofca-

[j

tís,& defleatis; && cüm purgantes illas

p

l

equidem , quàm,(i mortua noneft ,

vun

langueatcerté ncflrafides , dum pro

in lammas abje&i videbitisluendum

d

u

vobisadexttemum u(queaffsm poc-

«

[

j

€o , quód parem adopesanimz colli-

endas diligentiá adh ibeamus ,etíam

naram genere atrociffimo , quod la-

| f

N

finuin aperire piget , ad eas, quenon

borenullo expungereolim poteratis ;

"n

mae

hdud

!]

quaíit fe offerunt, gxcipicndas.

veftro damno jam fapientiores cla

biiís

u

1-97-.

r

—Ó

2

2

DISCURSUS. VIGESIMUS PRIMUS,

E

LÀ

Da-

bi

ciscum fatuls illis virginibus

nona gnb(iicx e EC oenígni tatcm &hu-

t

£e nobts de oleo veflros nec xamen erit. ,

]

maniatem, quaipfi, eà permatario»

h

quidet, Optabiris ut Conjox , ucfi

ne permilsà , exh beauur, — Cavere

—Q!

lj , utfratres veftri;ut amici à morte

proinomni ftudio, ne duio Deu: con-

QI

veftra fuperftites prímá menfis Domi-

äDnili.DïïS.ly. :Obis tanto majo:ein o-

H

nicáconfeffi, facro epuloreficianrur :

mniua veftio.um nominum QHLfI,& j

f;

nt Indulgentias vobisobrineant , quas

vos camen ftultitfimé dlain iepudia-

1j

viventes tam non cutáftis: fed in irci-

tis , VObi( drer .lräfcämï,-.j ita gr fi GJJGG

9

tüm cadent omnia quantumvis calida

quidem :nterfici vos 02 juber , Juffa--

1

x

vora ac fufpiria: DELIS enim aut in

rustamen fit, voslougiffino cempore

fiti

& morte fupp

panam veftramíinet , ne veftrorum

Y

h'giis— gdw.lfxmis, di[crg-

fan

quifpiam vos audiat, veftrive recor-

ciari,

Ien

decuc , aucfi permirtet , uc veftci me-

E r Præceräa anne üä 53333 öcag

i

minetit , nonpermiítret,ur quidquam

lati eftis , üc non . perfpiciatis , non

hi

inde in vos emolumentiredunde:, An

tantllm hac incredibili inertiá non ex- -

u

putatís , nonpoffe non illum admit-

pungi , quzcontraxifti , nomina ,

ft

qu& vostamdiu in luftricis illis tgol- —

tere , quidquid vobis ín horribili íllo

lr

catcere recreandisà quoquam offer-

bus morab . atur , fed quód fuffuceml-

10

V.Lay-

tur ? Minimé fan&, — Quam proinde

ni vobifmer ( que profe&tó js£ura -

[

mant- l £ cile eft , ut in acerbifBmis vos cru-

haud pau!ö m,ä'th : g& ) UPC.S'mäKiq

El

5417 £ ciatibus ,deftituar, feviárquein vos

mas , quibus aluioiem in Czlo glo«

2 ?.

flammis etfi tam folicité veftci . Alca-

N

ríam parareus ? Nanquam fiquidem -

l

. ría circumeant , üc tantumaquz col-

ladulgentiarum. vobis muoera cons

Ethi, o

/l

ligant , quodillis extinguendis fuff-

ferti pþff unt , -quin unàsadén gfue Q»

perá.multum etiam , creféanc diving. —

Cajet.t. ciat ? Magnorum Theologorum do-

16 dei*- &rinaeft , [Indulgentias defan&tisper

gratig favores, quos fideupietauis to-

&

4*/£4.5, modum, quod ajunt, fuffcagii appli-

*uer .

leranug , religionis actibus ( quos.

Quoa

, caasnemini prode(fe minüs , quàm

piecedere pleoam venig condonas |

FeTIMP,

lis; qui*cüm viverent , exiguam ea-

tionem mos eft) promeremiaí ; üg«

tuüm rationem babuére, — Et meritó

que veró delerere conditionem. pae-

idquidem. Imperaverat Deus ,uta-

nis obnoxiam poreítis , quin hoc ipfo

;'f

fino:um primogeuita à dominis ove

S-an&:cas & gïaïiä augeamt-; quä Caïl' ;

zfedimerentur 5 quod (ine ifta qui-

tà Clemens VI, in licerisillisfuislaue —

te

dem tantó minoris pretij beftiolà re»

dauífiinis , quibus Induigenuarum

g

'dimere illuu herus vellec, jufit Dgus

natutam egrcgié explicar , :HaSapzen

afinumillum occidi,Cui :u:em iratum

tn

tis verba tanquam de ijfmer pronun-.

lo

fuiffe DEuM exittimacisi(tudimperan-

tlata accipit

Tnfizitus the[aurus. eff &b T:

f&«

po

«&€ ? Àn -?beütæ,nulhusmiq;;-::ulpæ;- cone

bomizibus , quoqui ufi [pent , parttetpts

fathi fant amicitia Des,

li

fcie? haud /(ané. Ind:gnabatur ingra*

E. ;:t camen ,

Qu

" dgm.i:mganimo,qm pi& le ferebat. , -qm: íecus opinetur , & licé, imecups

Íentiat

st

r

L

.. DE INDULGENTIIS.

3-

&i

dentíat in &o , quod dixt, thefaurum

pore finiende,

Magnam : Infuper

jtary

huncinfinitum . & inexhauttum effe, — injuriam Deatis infercis Calitibus ,

At

qued prímo loco oftenfum elt ; it&m-

dum tam parvi zftimatisfractus illos

l l

quein eo, quod pofteriore loco alfe-

pretanriffimos , quibus gaudere li-

en.d

tui, debere nosinIndulgentiarum u-

cerer tanquam haredibus familiz il-

ul

faeffe quam accuratiffimos,induci ta-

lius,in Republica Chriftiana nobilit-

Judite

