comenebre(cat, Quoniamtenebris ul-

plicari deberent ,' in apprehendendo

. timiiftius dicifuper venientibus , ni-

morbi periculo,in avertendis ejusdem

tcmporc

molz(ïhs ; ia cíimore & dolore ,uxo-

misquám difficile erit aliquid videre.

nmogett

rem, filios,familiam, bonum fortunz,

n

Quod( illo. cempore minüs quàm

unquam aliàs ttemendam D£IMaje-

& quod eftampliàs,ipfum corpus, fu-

ceat

df&m

ftatem , veürorumquc » quibus eam

pra Deux dilectum, amittendi ,collo-

cabuntur. -

Communi folet dici pro-

offendiftis , peccatorum malitiam ap-

e

1 PCCC&'

reehendatls, manifeftum eít , minüs

verbio

?

ubi- homo dolet , íbiadeft

ecipith

etiam, quàmunquam , adeumcon-

manus; & hoc pofito , quomodo eft

tll

probzbilc quód aflli&i , angultíati ,

mpito

vetti po(fe voluntatem, | Etecce ma-

[À

nus vobis ligatas & pedes -

35

manus

mammoque

qui vobis accidere

huiüse

adbenereipía operandum ; pedes ,

queat,umorc mortis confternati , eà

),ma

ad feriam convctüonem lalccm de-

quó Anima neceffe habet , mentem

WUR

üdecandam.

advertere po(ï' tís , precipad quinon

L

XI. Norandum igttut eft, volun-

to alíis quàm ccmpoxahbus damnis

et «

tatem turnc adeó morbo præ[cnu tam-

foliciii fuiltis? -

& be

ae fenübili ditra&tam elfe , . uüt Don

X, in illo prelío quo Catolus

s D

poüu ad malum ;n&gns ; tam parum

Quintus Imperator capto Ele&tore

o of

übicognitum , evitandum , mentem

Saxone Lutheranorum exerccitum in-.

g

applicare, -

Experti e&:s.quod li un-

teraecione delevit , fama increbuit ;

gt

quam filiumi quendam vobis(uttulit

palfimque, ut fieci folet , ,vulgata eft. ,

quod )u

Libitina? p lurimos dies ita permanfe-

inufitatis ceelum. ptodigiis illo- di

titisactoniti, unmpafïxbrh: vobis fue-

tem Caíatis adjuviffe.

Cüm igitut

wnpoüf

tit de alio magis,quàm de fuueftá hac

pott aliquod . temporis intervallum

)l ul

P[iV&UOHG COg tare,

Dies illos totos

Parifiis effer Dux. Albanus ( qui prz-

/

absque ullà DEI recordauone cons

E

1

lio interfaetat , nonexigua ejus pars )

n

j

(umpfittis

5

*

folítas devouones ve&ras

interrogatus fuirà Rege Franciz,nura

»

l lamMü

intermiüítis , b«ftiarum more vixi-

vera. fuetrint illa prodigla , que ru-

ftis : adeó nimirum. vo'umas velílra

u

mor (patfetat ? Cui Dux refpondit IOR NU ERE

"

?ræfcnm mali feníu occupata

? d

Rex , eoin præuotamum mihi ne- 4;a.

tl

j

tentías (uasnon poterat, quàm ad hoc

gotil in terris. fuit

,

ut que Ín meme -

F]

" Obfervate non "'5*

mW

ipfum »applicare,

Et putaus vos míi-

czlo agerentur -

glli'

nüs Prognæ víe , quàm prolis ali-

licuerit,

.O utinam peccatores inve-

gndl n

tcfati

jü

)

TT

7

c'

,Pprc(

P'

xs DISCURSUS PRIMUS DE STUULT)ITIA ILLORUM cLur

Q

tetatí idipfum in horá mortis non pof-

mate ja&uram, credere quis Eo;fïa:? ,

aaäüc.*i

lentdicere] Inle&o illo adeó acerbé

|€tiam ad extrema dedué&tos , (icat re-

fuis cum doloribus ,tatn animaz quàm

- &e affüeveratis, conaruros .quantum -

XILS.

membrorum omníum confligunt ;

valetis ; atque ad Dzux converten--

qiubus

adeó propter familie,quam malé con-

.dos , non. obítante quavis morbi-

præ[enti

ftitutam relinquunt , neceffitates, hz-

gravitate , omnibüsque mortis ,-

rent copitabundi ,propter debitanon-

timqut

quz remoram ínjiciunt

?

-angu«

CUR

um extín&a , filios. nondum adul-

ftijs. — Sed in ftatu - plan& diverfo

t03 , nec filias in Matrimoniocollo-

k

lipidt

hoc quisfperet ?. voletis: , & vitium

Cat2$ , verbo,in terramaffecta adeó

quip

vobis fatis non e([e'exi(timabitis, Ele-

Qu ij

iotentí(ant , ut de cxlo c

ogitandi

phas , (it licécmolisenormis, mem-

plané null

um tempus iplis fuperfir ;

Don n

brorümque ineptorum, G d cenerisin- -

!

|ufon

unde antequam íe migrare fentiant ,

flc&ere genua ,affuefia;',...etäa-m-ifälglgiïjïe- |

jam fe alierius Mundi inco

Ptæ&

o

*i*as e(fe at-

nex incucvabir, | Sed ( d cenerisnon

lm

tontiti videnr.

à

fuerit affucfa&tus , impolfib.leilli e-.

Wi

XL Non equid&m nego, uqu;öd-"in'

titinfenio , nervisjam induracis, in

Bj

tali ftatu apnofcant. , aut apprehen-

genuaprocumbere... [aque idem vo-

D

dant damnationis perículum :lícét. e-

bisevenice/maginemini, Siájuven-

fhepr

nim Fidesin illisfit debilitata , nonta-

tute Dominium , quod in vos- habet

ii d

men eftextinda, | Sedquid?aliud eft

Dzus,sgnofcere, & ad (antiffimas il-

r

timere paenam.aliud propter timorem

lius leges vos infl-ctere affüefeceritis,.

hs

pena odiffz calpam, . Primum faci-

etiam in fatali le&o his ipfis cogitae

Mi

lecft , quia etiambeftiz ad macellum

- tlonibus locus erit: quod veró in ví-

bt

du&ze Inhorrefcunt ; fed fecundum

'tà aucrató praítiri(tis , aut nunquam -

- J

peccatori eft. difficillimum : partim

certócredite«, pec ín morte praftabi- -

(od

quia culpam nunquam alíiquid mati.

tis 5: ad talem potentiarum (tupidita- -

b

I

effe exiftimavit , imó dilexit , fuás-

tem vos dedu&os fentietis , ut ne qui«

li

qu^ deliciaseffe duxit ; partim quia

dem in-mentem ventura . fint , quz

tiny

omnibus viribus deftitutuseft , (icuc-

ad Anmiz. falutem. neceffaría. funt ,

fjl

hucusque obfervavimus ; & licét ma«

quod eít amareDzux ( upracreataome -

Cldl:

nus & pedes foluti effent,non. eftam-

nia., & .odiffe peccatum fupra mala-

fj

piiüs illi quidquam roboris ad remo-

omnia, . JVu/lus eff ,quiagaipæniw?:"?-S ;

TM

vendumlapidem tam immanem : nec

lls p

diam,[uper peccato fuo dicens : quidfeci —

ET

pedibus ad defiderandum , nec.ma- -

E£cce c&citatem peccatorum , ad

hïöus

nibus ad tentandum vires fuperfunt ,

agnofcendam , dum íani funt , cul-.

& quis eft ifte lapis ? eft malus habi-

E

pam ! Confufrone -nonfunt confuf , d Ier. 9.

MC

tüs5, jaminnaruram converfus, . Sià

ernbe[cere no[cierunt, Ecceinpocni.

principio aífüefadti effetis , timere

ldtm

tendocordis duritiem ; quare dam-

Dzuw, ei voluntatem veftram fubmft..

turam

It IT

nagiongp; Vi;vlan;ïn morte fecu

"

hj f

teie- , eäus. ochn(a:g maximam afíti»

x

äudg':

(

E.

qu

i CQN';ngg;NEM D;pyaaum"usqu AD MORTEM, .

þüf[ät !

au

d

^

"

s

]

3

A

Ll

dite. Idcirco cadent pter carm entet

Eu

commodirste uti poffitisadConfzffio- —

:l;r,S.

L duit Dominm. ——

nem , qualemoportet, faciendam :

BARU

XIL.Sed fortéad vosé

ainteambi?

Duo veró indicia luculentiffima con-

Á COnyetgt

tatibus liberandos fuffliciet auxilium. —

trarium — potiüs.

fqt,luruïm dcmom

us a

prafentis Parochi, Confeffarij , alio--

ftiant. -

t morit,

CH P.

rüámque pluriumi Sacerdotum , qui-

fïmum*s!ndicïum*e& , qudd.

t p

€érto quodam modo à pe&orehunc -

fitquidem Coofetfio, (ed qua habet

lune diedt

lapidem removebunt ? [ta ne: Sed -

Ípeciem potiüs coactat, quàm libere:

i'-,j&v;iïm

idquodS, Hieronymum exclamare

n

quid proderunt omnes ifti, fi nunc .

u

ubiii, i

cüm ijs juvantibus poffetisrefipifcere,

fecit « qua efl sp[a panitentia, quam fa. V

(f m

itmis, f«

non tamen voletis ? quod eft alterum

lum quis accipit, quia. fe vivere. gon "h 4

[]

ia tenttil

]

Inforuinium fummum , quod vobis

polfe amphier cernit ? Si bijugi cheda

tamjti

prædixi.

Eft inter in(e&a animalcu-

alicujus equi, excuffisé manibus auri-

j ténedit

gæ'habbnis ; lineobice ullo cuürrens

. hwmn, quod millepedes vocatur, &

übeillt

tamen vix mille pedibus fe movet,

tes, ín medio curfa ad obvium aliquod

Hdl!f gffi; )

. Hujusreiratio eft , quia cüm carear

grandc flumen greffam fifterent ; di-

jeídem T

fanguíne, calorequoque, quo inftru--

cetísne, ideó illos currere. cefsáff,

fidjontt

mentis ad morum d naturá fibi datis

quód veredarius receperít habenas ,

v dibtt

nti deberer , deffitnitur. — Ita pecca-

an veró dícetis ideocursü fitiffs, quia.

df

tor moribundus circa le&tum multos

non erat anpliüs víacurrendi? 1dem

[ugïcmiüsy

habet Religiofos , multas San&orum

videtut dici poffe , quando peccator

f p

Reliquias, mults, quz dicunt, Brevia ,.

laxatis h'äbeüïscurrcüdo pfquc ad fi-

| vqtö Iu

beneditiones , & indulgentias plu-

nem Ínos fequitar appetitus, excuffo ,

rítaas 5 fed quia nullam charitatis in

g ag

1

quicarpentum regere deberer,; divi.

corde bzberícintillam, nec bilum el.-

nitimoris freno, " Verume(t, quàd

d

profunt, ltalanguiduseft , ut. nul-

ob tales animi angu(tias ex im

rovi-

Jo tam multorum mediorum pro feli-

s u

fo &?l-etbzïij morbo exfi ürgentes,

quafi

Y

n

ci morteimpetrandá uti poffit. Idem-

ob obvium-fluminis «lveum,

que illiin hac extremà neceffitate ac-

illejam

(fu i

non peccet amplijs : (ed.

putatisne

&idi:, quod Davidi, qui ín ultimá fuá -

vos, hoc

cten

c inde provenite, quód nolít

ii

j

fenectà nihiljam in fe excitare calo-

ampliüs peccare? Indeprovenit,

quód

"

124

^ "rspoterat. ErRex nes caleffebat,.

l,

nonpoffit, Non eft tinor Dei

P .ui'

"

i

Ita ut etíiam onuftus & 'inVoluius--'peïl»-' à

teceptis habenis

dnfrenatos ftfrir.

aDe

a

prü i

libus,frigerer, Efficient, nonnego,

petitus , fed eft via jam emenfa

: -Qüibe Pei

j

Sacetdores ifti, utin hocultimoago-

(Uüf;c

prine d peccatis relinguituy , quá

m tpfanin diff

TU

0 hl,h

ne Confe(fionem peragatis : fed. hoc

velinquat, eanon libere

» fed quafí ex7. c nully

Ádem erit ac extimo corpoti. applica-

qunf

j

necelfitate condemnat ;

Axioma eft ex

te veítes ac pannos,

Summa rei in

facris Canonibus defu

mptum, .

"T

Qua-

[gcä[ll l

hoc fita. eft; ut tantuis adhuc Íntus vi- -

Pro prer dic Eba(t S eneca

j Ut cognofcas

ii

)

gea; calor , quo his adjamentís &

aliquem . vel—!ieg

opuseít ,ut in eo col-

locee

-

E

$ — DISCIRSUS PRIMUS i QEESTU*LTITJXA* U-ILGM , QUI . A '—

locetur ftatu , ubi poffit non velle ;

gotam folita inconttantía , ficur tam

qu

JDe Be«

Si vis fcire an velim, effice ut. ego poffims

magnum Sanétum de Canfe(honibus

Pexd:

LUE

nolle,

dem

Atque ita fiinultimo ifto ar-

hilce in mortis articulo pera&tis du-

5-18, ;

ticulo confiteberis , te. domum ali-

difer

bium reddidit , ita& me valde an-

quam queítu — meretricio jinfamem.

xiumrelinquit: magnum enim dubi-

Mm

difer

irequentáffe , facilé tibi hoc erit

tandi fundamentum video, quód qgiis

dicete , Pater , non frequentabo am-

exintimo corde p«ccatum non dete-

jt et.

L

e

: p-[:ïu :

quia certé ubi fepultus jam

fteiur ,. fed pericalum tantüm formi-

bm

faeris , domum illam. ezlo inimi-

öeunu

det, natutali -quodam timore, qui ad

cam amplius non adibis, Sed un-

cor feríó ad Deum converiendum non

lg

fufficit.

fa.

de intelliges , id à verá mutadio-

Leo (atur, cüm fibi Venae

ne voluntatis , illicitas. voluptates

toresinftare. vídir, ut expeditiüs cur«

t

*

?

nunc abhorrentis ,

provenire

rendo fibi confulat, cibum jsm;dämeg

: BQS

[

cüm fisin ftaru tali , ur .non pof-

Faium evemit; finitàveró venatioht,

fis, etíam (i velis voluptatibus frui ?

fordidis hiíce, quaspauló anté ejece-

Ut

lu

Non tu peccata deferis, fed peccatate

zat, reliquijs ftomachum rui(as infar-

deíerunt, — Ethoc primum eft argu-

Cir, Ecuade hoc? nifi quia cibum

h

mentum, de (imllibusin ultimo mor-

lum non abhorrsbt, fedfolüm ejus

fttid

ftfn

tis pun&o Corfeffionibus dubitandi:

eff. &um, id ef gravitatei/, quà quà.

Hugo de Nimis

quàm pronum eft , ín co decie

minus veloci(fimé ex inte&antium o-

C

S, Vidi.

culis fe fubduc

de Sacr.

p utcredas voluntatem peccandi effe

lu

naufeabat.

s

i

hz p

mutatam, cüm tantiym fit ligata : jux-

*

14;-50 lf'ta!

llud; Facéléeff,wmt bemo fe nolle pu-

XV. Nulli.

P

mir;de ficip ;ursa,fiht!-

E

4

,

£et, quod poffe non darar.

jasmodi morientium paenitencia nul«

luy, g fft

XIV, Altera. dubitandi ra

TR

larenus (incera habeaiur , utpote

Q«

quia experienuiá paret , quód fi ali-

quam fucatam, aut extorcam effe, tot.

pj

Ó ( nj

quis moribundorum horum pcnl-

argumenta coBvincunt. Solüm in.

tentium difcrimen evadat, ftasim ad

tempus tam importunum illam dí«

LUR

priorem vite cenfuetudinem redeat ;

ftuliffe, claré demonftrat, ipfos gtae

b

tíam Dei Createris füinon aftimaffes

r

ufuras, quas fereftitutmram. promifit,

non teftítuit ; lufum quem deteftatus

arque ideo fi nunc Dei vindidtamti--

lg

ment, timor illorumtantüm fetvilis.

li j

eft,nonfugit: quam absque morá di-

Ü ,

miffuürum íe promifit , feminam non

eft, fimilis;lli Regis Antiochi ; timor.-

Btggy

dimittlt ; omniaque ejus propofita fi-

nimirum ejusmodi ,qui licét tandem

77

Deiin vitam noftram abfolutum a«

Xl

millafant votis nautarum , qu&

tant , quàm diudarat tempeftas ma-

gnofcat Dominlum, eum tamen ada-

Ut

pj ad

Damaf,

tis. — Scio ron modicos peeumoforum ,

morem non adducir, ut tímeattalem.

M

u u

dicebat S, Hieronymus , AcCeplA im

tantümque Dominum offendete, e«

i

i

4'tamp

anortit articulo penitentid , comvalniffe

tiam in illiscafibus, in quibusipfe non

ETW']* qd'dtl

eerpore, C pejerólfe vitam, — Hac. er«

velles injuriam uleilci, Carerüm

E

quo

$

: OP!S,

*

-

p

i

i

"

. ONVERSIONEM DIPFERUNT USQUE AD MORTEM. — 9

y ficun n

quod claríus poteít darí gnum , rem

adias, dc illis loquendo, qui Baptifm , j,p,.,

elos -

- -:perditam non z/ftimari, quàm fi ejus-

ufqaead extremum tempus diffetee ,,, c. o

bant, iIn eodem íeníu loquitür S,z, 4. E«

ttdis d

dem inquifiio Ín longam. tempus

- differatur ? quod & bodie crume-

Cyptianus Epifcopus Cart

*haginenü*s. pift. 2

tvl

|enim dul

tiam nummis auteis refertam perdi-

lta quoque fentiunt S. Iüidorus, Sal- 44 4"*

visnus, San&us Gregorius , S-an&ps-W;f'Pæn.

, quodqi

differis in. tinere, non. exfpectaretis

in craftinuny eam quarere, fed quam

m

H:eronymus , San&tus Ambrofius, q s

à non d

mum forri«

. pümüm adverteretís. ; .gir,avc!;:ati,m- re-

S,Bernardus, & pre omnibus $. Áu pius,

guftinus,qui verba haec noratu dignaz, p 4

nort i

. deundo oculisin terram fixis víam re»

Ecclefs —

retdim i

- legetetis, omnes vobis obvios de cru-

d

infcripristeliquit, proteftans fe ea

dem, ac i coram Deo foret. profetre,

L 25-

n (ibi at

mená perdità interrogando-

Quo-

M.

. (tnodo ergo quiscredat , illos omni-

Si quis pofitus in nltim neceffitate agrs- "

d

x;»eäitiü;rs:*

' 9

— bus rebus alijs Deí fui gratíam pra-

Ináints, voluerit accipere pænisc*mmm-fnïwï

um n

( venai

— ferre, quiamiffam non taotüm inte-

207 i!!i;eegjdmw;quod peut fcd 2 pr4- 4 Dai.

.. gros menfes, imó forté&. integrosan-

fumimus quod bene binc extjt. 3 Pont- gabert,.

) autt qu

nos differunt recuperare , veiüum in

FIentiam däre poffemus, [ecuritatem d4- ad i em.

niias I

ve non puffamus.

Site vis, fubjungitserm

uia cun

ipíam nodm, difficilbimum quaz-

vj5 9. /"7eY

rendi tempus, hoc eft , ad. exuremam

San&tus hic Pater ,iffo ranti momen

TR g/ïf'

COUEUNUD

- Praoss

icmisem prelongamt reipere?

dubioliberare, dumadhuc fanus «

08-

lfïïl qüä (W

Chaiiffimi , vz vob s. fi in. flam . iali

ceffa peccare. Quod ad. Concilia ,. ,,,

od v

Deum quaieie. flaiueritis : av di&er

fatis vobis fix fcire , quód A:elateníe, 5; 44

mgw&kïï:

enim d:co, etiamfi quafieris, diffi-

dec derit, infrmls ad extrema dedu- poffi

&is, & tunc folüm. converii. volenti

C

ontil*

[

eilliméinvenictisQueritis me,C4 non

Arel, 6à

ï'ïiliüïmäu

|

,

loaf»,. g**i-f??*'üb?äieï(.f'ä' Áut quia ron quaretis

bus, Sacram communiopem negan-

ial

235

quando inveniri pote(t, dum izveziri

dam effe; necampliüs concedendam,

C'onciïa*

i B(FW

puefl (unde vobis. conunget. quod

donec prifünis reftioti viribus di.

Neot,

Qu

m eupy g. Anima, de quà in. Cantícis, in. medià

gnos penitentíie — fru&tus fecerint , ,»,

" uin !

1

no&e illum quarenti & ron inve-

Concilium veró Neocafarienfe infu-

TE

in*

nienti)aut quia nob quaretis eum, fi-

per mandat,ne tam tacdi peenitentess

T

/

j

(itat,

cut quzri cporteret, id eít , efficaciter

poftquam ex morbo lethali convas

non *

y

& ex iotocorde, quemadmodum ta--

luerint , ullo mode adgradum Sa--

"U

lisinventio exigit, — $4 quafieris Do.

cerdotalem admitrantur. , zftimando

: Dey:s.

;amumf

^ syinum Deum tuum ex toto corde

: t'ün:,ir

Fideiillorum parum,aut nihil tribu-

ntioc

n

il

imeniet eum.

:

endum, Undec(tquod hocfidelium

Barons-

j I

g,km

XVI..

,

Aque hzc ef caufa, quate

genus per opprobrium inter Chri-

M

tàm Sancli Parres, quàm. Conflia ta-

ftianosvocarecur ». Chrifliani letla-

. les converfiones ad exiiema. dilatas

à

rj, utquí non vellenr Chriftiano-

jm zämf"

p $

Th.

: i

4

:

it dret

di

À

tam parvifaciant, fatentur enim. veré

rum morevivere , quàm dum fatall

o,

x

ffgndffh

Q« Yv d

.KI:

quidem effepoffibiles, fed ditficiles.

le&o premuntur.

Cavete egro ne

bl

TUl

"Iertullianus converifiones. vocat. co-

ll

u

E fuüga: vef?räï tempus hibern

um ,

J

(

.Hor

- R.:P;S&'gheriïS;ll.ïcläriz]?,.läejlr;ïärä;11?.'-

qüo

!]

;:0. DISCURSUS '—PRIMUS ,DE.

STULTITIA xu:OR.üM;,Q.H

VAVT

,Tio!

Ütbene banc tanti mo-

Dii

hoc eft , in&r:bizar&m ulc"imäm ;liga-

Mf

t$, —

menti veritatem inrelligatis, prefup- -

ii

Ht.

1

poníte, Charitlimi, quód ficut nulius.

l

s

Yi M

XVII, Tenrüm ergo fupereft , ut

peccator veté peenitens unquam d —

Mifericordià Dei rejicitur , fic nullum *

fM

hocfrigus à tentationum ventis, &

W

peccatorem ex toto coide converti

duritie lenteréque cordis in peccato-

v

ribus conden(atum, ab amab.li divine

polfe, níü eum ad ralem eonveifio-

m

nem Mifericordiá (uá Deus adjuver.

Bonitatis Solediffolvasur, qu& nulli

qu

Contrarium afferere, mauifefta forec:

; Matt:b.

quamvisetiam perverfo dezft. Qug

t

- Solém [uum oriri facit. (aper bonos es

hzreíis, contra illud, quod clariffimé c;íj,

ce

42

Saciz innixa Scripuire cradunc Con- arams

malos.V erüm hoc ipsü eft , quod fapra

Ü

cilia.

Ratio eft i(ta ; quia veta Pæ 4 C 4

omnia exhorrefco; frigus enim ex hac

ubftantiam debet. effe 7^ -

l

arte,non (olüm eft ingens, fed in-

nitentía quüäd 1

sef. .

l

fupernaturalis; cüm fit. difpofitio ad

Pfl

az.r

[e,

lerabile, —44nte faciem frigorisejus

£A, 3«

gratiam, & (upernáturalis qnoad mo-

S Tb- ll

| 1

* « quis fuffinebit? Obfervate igirur pri-

mariam hiemis caufam eí[e Solem:

üvum fuum ? unde fequitur. nullum j,4, 015

poffe poenítete, compungi, & ex ani* a 4.

non quód radii

E

sfuis,eorüumque teAs-

[

fficiat, fed quod ille à

mo converti, nifi Deus ex liberalitate 5. 7^

xionefrigusc

r ?-yq-

qu

terrá recedat longiüs, ficQue cerza hoc

fuá hoc e'clärgiamr. Atqae hoceft, '

09. A

d

in quo ponffimi hallucinantur pecca- , (5

vitali & vegeto privata calore, gclu

l

tores ignorantes , qui non aliterde

& frigore rigeícat. Eodem modo di-

ci poteft, Deum primaríam. e(fe iftius

penitenuá füb mortis tempus exere

cendá loquuntut, quàm fi hc tunc à

$251

n«v

indutationiscaufam, quam peccato-

|

Exod.Al (ec fentiunt,adexttema deducti, £go

Íolo IMorum arbitrio ac voluntate to-

1 q li Mi"

Non folüm . d, fundo,

7775

indurabocorejas, Non quàd potii-

ta Pendcrer.

(edeiiam àcalo matis color deriva-

(jy c,, l

và,ut Scholz loquuntur , corda eo-

ii

tür; imó plus czlum , quàm ipfe-

rum induret, quafi malitiam illorum

hg.

augendo, fed quód negativ

é, miferi-

met tantarüum aquarwm fundus ad

Nen enum

hunc. confert. Idem dixero in caíü

Het.11,

cordiam non exhibendo,

1

tis Dominusindurat , inquit

noftro, Idquod efficit velle bonumy

inEces

p cor peccan

nongítíola voluntas noftra, fed voe

—

l

S. Gregorius fed obdurare

dicitur, ciim

luntas & Deus; & pociüs Deus abs-

abobduratione non liberat, Quate ( Sol

l

ideo hiemise(t caufa, partimi quia ni-

qüe comparatione, quàm voluntas

noftra.

Poffumus viribus naturali-

d

qnisbrevem fupra terram trahit mo-

busreli&i cadere in peccatum; icd

ram ,partím quía obliquioribus ean-

V, f b

|

refurgere non valemus, poftquain ce-

. ,dem illuftrat radiis : eodem modo e-

cidimus.

Eodem modo ficut horo*

[

üam Deus hujus funeftz in animo

&

logium ftareper fe, aut mole moverl,

peccatoris hiemis eft cauía , partim

p

fed per feipfum ad motum ordínatum

quia rariüs, partim quía parciü; faas

Q

illigratías largirur,

horasque redé indicandas redire

non

AD. MORTE i

: þöizvsas**xoi»im DIIFäERU

W

, utexpertus

Notate bene illud,sse , quod folim -

d

A

tantí t

: X,.-"non Poze—& , Oopus eft

*.

écontra ,.

N

Dire&or applicet manum,-

Homo «f

tempus przfens appellat

$ p

1 8 g.

ubi defüturofit mentio , noneam In

Icur nul

-dn Pf.

ddeneus ad cafum [unm ,non eft

idoneus

l

femper n pro -

promiffis benignitatem reperio : imó.

128,

- ad re[urretlionem fuam :

non aliud invenio , quàm minas , quas

unquim i

- fundoef , nifi hberetur.

Hoc pofite ,

ficaullm

adhuc ddo

Dzusadfe reverti. tardantibus inten-

.ut omnino vosconvincam,

& conti

tat; tetribiliores ij quitardiüs 5 ter-

eonvet

vbbis me dc&ï*«on&fg[e OF)(Jï[et,x

tibliffimas hís , qui usque ad extre-

.mum eft,DeuM pofïe,absqqc *0.quo.

j adjiti

mam horam reditum illum differre

q

juidquam vobs injuriz inferat , gra-

jfelta t

tiam in . articul

o morüs ulímo ne-

non verentur. Audite quomodo lo-

&

dcliftine

e

Tunc inveca-

*

P)ra'va' I'ZA

ceffariam ad rice pecnitendum negarez

quatur in Proveibijs

*

a

dun r

bunt me , €9 egonon exaudiam.

mane 26.

alierum eft , quodeam communiter

iv p

ijs , quicxtremäm,'mOrt-ishqrarriad

coz[urgent.Có non invenient me, eüquód -

exo[am babuerint difciplinam, Cj témo -

sdebe d öy

— jdexfpe&tanunegare foleats

i[pitoa

rem Domiri nen[u[ceperint, Tunc mo-

XIX, Quod ad primam verltatem ,

mod g

Dzun ad rité pesnitendum efficacem

necDsus , in pun&o motrtís vocabunt

J ng![um W

me peccatores, & ego non exaudiam

poffe negare gratiam , eft illa manife-

der n

&c, idipfum repetirex ore Michez ,,, ,.

ftiffima ; tam quis gratia eft 5 quàm

lbt f

l

quia fuá culpá ínfuper omne meritum

Prophete. . 7&zc clamabunt. ad Do-

4

minum , £d son exandieteos , €$ ab-

W lo ER, :09

decondigno peccatores perdidére , &

n* g

Íecundüm plures Scholsfticos etism

fcondet faciem [nam. ab etsin. tempore

illosficut nequiter. egerunt in adinven-

non a

meticum de congruo, quotatitum fa-

tiombus fuis... Non folüm Dzusillos

ii d

vorem fub illud momenturm accipere

fhac n

$.T5.- guoquomodo dignieffent, Nec id

eam füb heram nonexaudíet , 2446 ;

(edetíam ne videat illos, faciem fuam

-:ohmtstefv

NG 05 feäjnfug:»erdemeri;ujm;p—oü-

H

e

&T.7 CH

tivu

m contraxéce, — Unde nunc ni-

avertet , ficut meríti funt , usque in il-

E

üm' 'ä( funülh

Conry CA«

P/.?ïu S,V

lud ipfum tempus peccatis intenti, Ex

color d

j

je. Mog, la

ïiud,illisdgbet D'E'Usgquäm po-

.

innc ia tua, inquit Propheta Regius,

yun i

I

e& Vafg,' .nam

]

g

X. thhod adfecundam , fabif&

Ab hoc momento Domine , iratua

" fundusf

l

. intelligi poteftexScripu:á. — Nullibi

f viet contraillos, qui usque ad ulti-

lo 0^

mam mortis horam patienciá cuá (unt

jnvenio in eádem ; DEUM nolle in

tatiam Íuam reciperepeccarorem ;

abufi. Nusquid DE'US andiet clamo- ,

$

'6.

oüra,

rem ejus ,citm venerit (aper eum angu-

p

imóinvitat , exiftimulat, & ompi mo-

dus

- .. do folicitat , certà reconciliationis

ffia ? inquit S, Job, — Clamat etiam

gam

[4

)

XA

[fpe. Sufficiantne longior fim , ver-

Propheta Ezechiel ; 445guffià fuper- Ezec h.

N

ibut

j

vesienterequirent pacem C2 nonerit a 707

u

Y,Con $* ba Apoftoli : Ecce "wnc tempus 4ce

ecptablile.ecce nunc dios falutis. — Nunc,

conturbatio fuper. conturbationem vee

U

"

adhortatur Apoftolus , eftrempusa-

niet C$ auditus [uper auditum, — Sicat

fugitivisex pralio , ita illis turbatlo

priffimum faciendicum DEO pacem;

fequetur ex turbatione , tumulus ex

j

nunc rempus eít (a»l(raïndlxanimam*.

B.a

tumule

j ngms

lu

-andlä l

m

& — DISCURSHS PRIMUS ..:»swm*rm mmm, Qtit

- uimultu. Atque ita concludite, quod

(era tantís preffi anguüis. clamote .

ati

ficutScriptura plena c& (uaviffimis ad

fuo toram viciniam excitet, Qblsvifca. In. Chm

fend

agendam praíenti tempore pcrniten-

ter ejus Mifericordia. Hoc , inquic/ Matt -

tjus

tiam invitationibus , ita quoque mí-

Rupertus , evenirefolet ferpenti cum - * *

PT

nÍs , contrapeccatorem ia extremis

Elephante pugnanti, Elephis,fupra

dim

tantüm tefipifcere volentem , eft re-

illum cadendo,cit eonterit , omnéque

Yeta

fertiffima, - Itaque c-lari*&ïm&- patet ,

vicus , quod vivens depoaere noluit ,

À

Dsuw non tantüm oon teneri ranc ad

in morte cogit exfpuere. — Interimfi-

N

converfionem gratiam efficacem con-

bilanti & ítridenti nullus paftorum

dicg:

cedere , fed quód inulto minds folitus

opem laturus accurtit , quía in vitá.

totü

fit illam impettití.

omnibus femper noxí

:

us , ;hanrï gra-

D

XXI Dicemus quo

d res eít , quód

tiam non meretur,.

D

fi tanta fincerz pesnitentiz gratía un-

XXIL Non ignoro Bunö*äifgmï--

quamalicui negari debeat , cuí potío-

rendi modum pluribus ex vobis pere-

q.mg&a.?u

ri jure ,quàm peccatorí illi, quitanto

grinum , ingratam & veritati forté

» hi

tempore diviná patientiá eft abufus ,

non adeó confentaneum vifam iri :

*

0l

dicendo

*

cätdenggan;da ? Sicivitas aliqua re-

fihoc medo Dzus decelin-

ul

bellis, antequam ob(idione c'ngarur ,

queretahtimam , &licécinvocatus ,

jroi

refipi(cens legitimo Domino Íuo cla-

fpecíali , fuperabunda ntí & índebito

(tti

auxilio nonadjuvaret , quomodo ía»

'ves offerat , absque difficuliategra-

2

T

Luc.14. (jam & veniam obrnet, 44dbac idlo

finita ejus effet mifericordia

e

Talis

bud,

du

|

3*. — on äagent:yragd: ea, qua pacis [unt;

yeiO difcurfus totus ex ignorantiá

ou n

L

Séd fi nen tantüm exípedtet obíidio-

proficifcitur. Primó enim fcire opor-

hi

"pem, fed fuggeftum tormentorum ;

tet , licét mifericordía Dsz in effentiá

DT

gïOBoru,mig-nito,rUm miffionem, af-

fuà fit infinita , non tameaideo infini-

tenri

fultus,& cunc (olàm pafciíci cogitet ,

taeft quoad numeram operationum

m

quando vi&oriofa jamíÍn vallo. plan-

fuarum,

Imó hz limitatz (unt , hoc

"tata videt vexilla, à nemineaudietur ,

eft, vicesillz limitatz funt , quibus

ülinue -ruing & excidio derelín-

alicui Dgzus mifericordíam vult exhí-

A 'lqm

Vs

quenda. |Hoc ipfam cenringet Aníi-

bete, veni&mqueimpertiri. Adeóque

pu

que, Usquead inferos peccatum iliius:

ubi patientía divina ad. hunctermi-

ü&fl

nutn petvenetit , tandem etíam ín u-

wilivifcatur ejis Mofericordia , dicebac

pue

ipfe Tobus.

Mitetahzc rsbellionem

ftum furorem erumpit.

Donec pa-

tienditempus non advenerít , muliet

LT

Iv*ö-i *4.' (dstn continuare voluit , donec ha-

pet

'g'r-avida quieta eft , nec lamencaturieft

^*' berecjam "pedcm.unum.inbararhro, :

UE

üie'ergo divina . mifeticordia eam

cüm jam adeft rempasillud , toram

! dlm

domum clamoribus fuis conturbat.

lii

l.],!

óblivioni-det - neceffitates non afpi-

ilie T

€iat ,

qullis moveatur precibus , nul-

Idem de fe futuram ait Patientía di-

PL 4

( M;'n; DE[

liséompatiatur laciy

&is , nullumab

vina, Tacr: femper filui,patiems fut z.

oUa r

üt

Jfient : partnr:e?: la?uar. Mod

Yhis

'&l*;opermina; auxilium , etíamfi mi-

adcó .4

ä

uU

N

. CONVERSIONEM mi*rmm&f UsQUE AD MORTÉM; - ü

du

: aägb,&g;ämglacg qa*aä nullius naufez — nonlicet » ita& intentatas a'b:ebäegx'

DN

. "fentiret gravedinem : tempore veró

míinas in dubium revocare remera-

, inq'ui:m 1' :

| ejusexoneranda jam evoluto' , quod -

tium foret * neque exiltimare ullus -

miasi

-eft ultima mortishora ,. adeó ccemen-

debet , idipfam, quod fimilibus pea«

nsyüpt

dàm vociferabitur,ac omnia fus déque -

catoribus in Scriptaris tam (zpe Intl-

mcédit

xyertat. ïDi;Hïpæäa £$ a&]brb.e;äofmül-

matir , non nifi ratiffime effe&u i pfo

nohxit !

XXIUI Praterea diftinguere opor-

adimpleri, imó toties & totiesad -

yerimft

tec.quam intelligatis Mifericordiam ,

effec&tum dedücirur , ut inde commo-

X

pa&o'tum

dicendo,(emper miíereri DeuM pecca-

tusS, Auguftiaus exclamet: £Magnmm De pow,

ia inud

totum noftrorum : quandoquidem in

eff , cui Deus tuncin[pirat , ff quis eff ,4.7. v

Dxzoó duz expenduntur miferícordíz ,

penitentia remcdium, Advertite hor, ""lu.

1anc;*gra-

V, Mag.

una antecedens , altera confequens,

ribilíahzcverba : Sígwiseff. Ta

S

x d

: .S.Th-'-.ä.;ähl

Mifericordia confequens eftilla, quà

( fent.difp-

raros innuit hic San&us efe , qui-

po-

20. . ke

gbispte

M

q.10$,44 peccatorem revertentem recipit , ve-

( Ruis

h

3e

nitentiz opportunam remedíum 3

ati f

niam impertit, amicitiz finum apetit ,

DEO obtinent , quantumvis tardum , 4e ?ra4,

m r

oblatóque pacisofculo , velutpater,

dt/l E 46

utdubitet , an unqu

x

E

ama;l-iquiäobtxik-

dicalit

it primüm refipi(centem vidit filium -

ne&at,

fest. 3.

ef ,

prodigum , ampledtitur. Et hanc mi-

XXIV. Quare Nmiferï-c'o,räïa , effi. 9. t

debito

fericordiam concedo , nulli unquam

ciet , utiavitustunc vos puniat Dzus :

lol

à DEO negaram e(fe , ut fuprá dixi,

non tameh efficiec, utideó non puníat,

1 Tàs

Exeb. Impietas impti uon nocebit ei42 quacun-

Qäi, tángit ttrva

" ü*-?ää:ffü , qui

33 **- aue die convév[us fuerit ab. impietate

;n()tamiä

eit DEHIS. iratüs , afcenderfrcut. vj

4dmos, 9.

ire p

fuä;

Mifericerdia antecedens €

vus amnuis inquitProphera , & defluet

illadauxiium , quo -DEUS poeni-

$«

nfv

Bicutflevius ZEoypti : Noiiftisne be-

-tentiam vocat peccatorem , urget , (ol--

ne ? Omnes flaüvijnaturaliter currunt

kqiüüü&-

endonut

. licirat , animósque ad refurgendum

deorfum , necunquam motu & impe-

fuppeditat.. Ec hanc dico nonfolüm

(unr, 9

tü proprio retcorfums fluunt.. Nihilo-

aliquando peccatoribus malé habi-

minus quicunque luvius , adverfau

a quibqï

tuatis in fine vite , fed ordinarié ne-

fibi offzndens agserem fortiter refi-

gare 5 utopte hominibus ingratitudi-

1 Adcö;f*

ftentem relu&aniémque , etíam retro

ibe füá eam malé merentibus , przci-

abit , quemadmodum tuncin Zgy-

hun

j

eua

pué illis, quitemerarié prefuniende ,

pto Nilus ipfemet ; qui licet rapidi(li-

nuncvelut alimento , nunc utaíylo

gont

mo caríu deorfum deferatur In fare,

peccatorum fuorum arbu;exntts- illam

quando tamen tempeflate aliquá ,

tiL) g

ipfam mifericordiam ^ cffenderuni,

nEBFaW

l Auxi- Auxilinm.

congeftà in grandem acervum arená ,

x legis fruftva quia amplorat

/, ud

liumS.In uj

feptena (uæo&viaivr'epgrït Occlufa , e-

deliét- ff.

commitit àn legems, lta profedtó

tíam ipfe recedit , adeóque aftuat, ut

cön,"f[blf'

DEUS illis denunciat , quemadmo-

de Afl-?'h

)

dum intellexiftis,

intra ripas fuas fe continerenon va«

la[fcmh (F

J

E

Unde ficut de di-

MIIM ;(f:' i

lens, fe elevet , totámque terram lon-

|

vinis ejus promífionibus dubiga:e

86 latéque inundet, Hic ergototus

Ml

erit

1

li

j

-

^

£

344 DISCURSUS pRmUs,Dä *s*T.üL:fxirm ILLORUM , QUI

[

erít frnétusillorum ex diviná patien-

remkur, — Utrfiat hiems , neceffe non

tiárelatus, qui, ut jam pridem dixit

e(tàSole Horizontem non illuminati,

"

L vev- . S. Brigitta n avbitrio fao pofuerum Mi-

fufficit ratiores illum obliquiorésque

. Wi MH

el. $, 12, fericordiam Domini, de M fericordià

(pargere radios. — O quàm crudaigi-

n

..DEI difponunt , fecümique rationes

tur hiems ia corde peccaroris fiet , fi

k

ineunt, quafi ftabilis effet reditus , &

Dzus fimilem , id eft minüs fecundam

j

Qore

guon,(ïmgiex aliquod bonum. Hoc,

L

fninüsque frequentem conctfferic gra-

inguam , rotumerit emolumentum

L

tiam ! Hoc enim ad falutiseterne

ii

non quód non puníanturà Domino ,

ja&uram fufficit. — In hoc ítaque to-

üi

fed quód folàm contra voluntatem

ta imep;j morientisfita eft mifcria, fote

D

ipfius puniíantur ; qui ficut fluvius

t & perpetuoindigere auxilio , non

) av

lIndí-

naturá foá beneficus , nativóque pon-

tamen nif debili & parco.

LU

get mifer gradá illà triumpbatrice,

dere propenfus , ipfis grarificari vel-

let ; fed peccatorum. eorum muli-

ad elidendos tentationum à — Diae

ü

bolo movendarum inínlus , adfe:

l

L

uidine retroactus , curfüm naturce fuz

ombDibo contrarium fumere cogitur ,

rendos corporis, capitísque debilitati

j

alienum opus abeo , & ut non ampliüs

dolores , ad enervandos inillam ho-

[

E

benevolusfit;fed afper ac durus,.

ram usque inveteratos malos habirus,

pr

XXV, Tunc ergo Dzus nullam ha-

&exalteráparte nonalío , quàm or-

i

?anís du-

V

bebit rationem neque naturz à fe

dinario fruetur auxilio,

h

rus eft, & culter non fcindit .

3

.

dicebat

"

peccatoribus datz, manu fuá ex nihilo

produ&is , nc(; dolorum pro ipfis

fcelezatus quidam in mortis arciculo ,

À i

e

toleratorum, neque Sanguinis effufi ,

Pesnitentie ; admonitus -

3- ^

expertus

ff

tunc mifer illein fe ipfo, quám vera fit

neque alicujusalterius ad ipfos aman-

.dum morivi , veràmfolam ab ipfis

Ecclefiafticiminitaiio , quáaffirmat

ll

Á

contra&tam intuebiturculpam ;. reli-

cordurum ad faciendam peeniítentiam

inextremis effe infeliciffimum. — Cor

Tii

