volvat, iutra quam labori fuo incum-

ido p

n

Chriftienisnon pauci, luce tantó no-

bar,, & quibus oportet ,,mcmb*risa-qlïi

: nf

biliorecollufirati , sgnofcere nolunt,

decer, figurá opus illud fuum effingat;

, /e?mm'»":

quantum,; ex vapga cum quibusliber

hoc enim non circumdatus velut mu-

7 l

asgendilicentia, in fequiorem fexum

nimento, virtute formatrice extra

g

redundare poílit. incommodi.

Un-

limites exerrante , facilé in abortum,

j

»

, ithf EIS;A

^i

de nonnulle , ubique magis ; quàm

aut deforme monftrum fetus degene-

mi

(

!

domi fuz fünr: contra illad Divi-

Faret,

Sic quisquis educare fcbolem

| 10]21 i j

Pf137.

dicum: Uxor tza in lateribus domu

fuam,& ad virtutem informare fedu-

1

w

.—36

tHe: quibus verbis vult , conjuges

ló volet,vagari illam paífim non finatz-

M(]jal

t2ntüm arcinendas, fed ibi

non dor f

operam enim aliàs, & oleum perder.

quodgtie

cretiotibus angulis abden.

Quacunque arbitrio füo aget cum .

] m][k v

dasuc non rantüm oculis fe foris ha-

í

quibuslibet, in ejus animo nunquam

j üdcfüm

N

bitanciu

m

3. t

zd domeflicorum qua-

adhziefcent cogirationes falurares

f

E

Gu

Cd"o

Qu

..a:*,

)

oad ejus poteft fubducanti

quanralibet diligentió teneree menti

j

l

la laterbius domutue, Si autem vel

faerint inftillate : difpergentur : at-

vt

d

^

p

Conjugzs Deus publico commergig

que ira ;.ff?:m**anduskad omnis hone

«

Q?

1

l4

4

sfclf

iU

l

g

EX

:

a

-

d& DISCURSUS TRIGESIMUS TE

RTIüs, |

ftatis elegantiam fcetus, aut nungaam

conglobati. — Z'use maxime laborauk...

k

abfolvetur, aut horridum denique in

mali,ubi plurium vitia mifcuere, d in 9t9. &b

i

yitiorum monftrum deformabitur.

nuum collatanequitiaeff. Sodalisne- ! 092-"

ff

VI. Kta res fe habebit, cüm crediti

quam,etiam probum pervettit, ut di-

Iel

«eftree cura nullodum vitio deformes

cebam : quancó magis jam perverfum

tüt

setunt,

Quodfi autem jam non pri-

pervertet ampliüs ? Dicerem, quód fe

mis tantüm fabris dulce vitiorum ve-

ipfo nequiorem illum fit effe&urus,ni.

It T

nenum in voluptatum poculo deli-

fialiternocerenthomines pravi,quàm

Plin, l,ï i^

illi

Scorpiones: ifti càm veneno gügm- II £,

dür

bàáffent , fed largiter bibiffent, cum

enimveró majori adbuc folertià mea

piam infecerinr , de veneno aliquid ?.

türi

effenr monira fervanda, & omnis va-

fuo perdunr ; nonira pravi, hi enim

qu

gandilibertas prefcindenda, — Tum

quo plus veneni diffandunt in alios

enimveró ea foret fic malé aíffe&torum

hoc iPü/guogug lïo;c.igiüs ;,in,[ïgig,up

&onditio , fi refpectu nullo, nullo ine-

tuüt,

M

u verfari cum quolibes vellenr ; quz

VII. Nisfcantur, que dixi

lüliäa &

,:

p

eft xgrorum , qui fuo € cubili nun-

fru&us pe(limi , ciim vel boni malis;

.quam prodeunr fine valetudinis in-

vel malis malizjusdem fexüs conjun-

üi

Epift.7.commodo : Qwod egris evezat , inquit

guntur, Majora timenda funt ; cüm

j

Seneca,ut nunquam fime offznfa profe-

etiam , ut frequenter aflolec , fexüs di-

Ti

ygantur,

Nunquam & illi prodirenr

fparitas acceflerit, Agunr non tane

C

in publicum, quin duplo feré deterio-

tüm cum adolefcentibus adolefcentu-

W

Ji; non tantim cum Paellis Puellz, &

gesreyerretentur,

ld quod tum ma-

H

ximé eveniet; fj , quod pronum eft,

&x bonisfiuntamali , ex malis peffimi,

in eos inciderint , qui non di(fimili

fed nullo zeípectu & juvenes cum

al

fcabie laborant, Stupenda prorfus

Puellis , & ha cumillis verfantur cre«

hi

ges eft, uc Plinius advertit; quantum

berimé. Quam quidem infidum ——

r

virium capiat venenum alicujus à f&«

Sociecatem quoties videre mihi con-

qi

bido cane ad moríi , f1 alteri jungatur ,

tingit,illudinanimumfubitquodde ——

IT

&odem veneno infe&o, Hoijus rei

Aípidibus narrant ; nunqvam marem.

W

caufam non facilé Philofophi divina-

Ífne femina cerni, Cowjwga fermt L0

W

verint;curautem animo male affe&us,

vagantur ,ait Plinius,uec nift cum com* 23«

[

fi alteri jungatur eodem vitio laboran-

parevitaeff. Xlacaurem ra

Vl2

i

.fc d-

ti, deteriis. habere incipist, pronum

tium non seantüm facilé difcitur ,

t

&Ít conjicere : dum enim fimul ver-

etiam non difficulter perpecratur.Nec

bu

fintur, mutuó fe fovent: hic fua illi

prudencer dicirur:Plnies ia coetü. ejus-

ha

narratílagitia ; alter esdem lepidé ac

modi bonos zífe,qui fui cefpetunequá.

f

faceté elevag, & quo primüm & rurpi

unum, qui foicé adüit, compefcant :

film

facinore , pudore fuffuodebanrur,

nou enim femper plures ecam plus

mutuó fibi abftergunt : verbo, fic m -

fïlml

poffanr. Certé uaus pellifero l;borans

V

£üo in;-algfcun:, ut ferpentes invicem

0-

alcere contagionem mulris aítlare

f

"

R?

"

:

DE NIMï

IN"'ER SE MUTUO AGEND! LICV*'NTIA

489

lii

let.

Hinc verfu,ll*ïïmus Dzmon, etü

t0s.capiat, quantóce rtior erir unitts

i

nuüqaam 5enquàm tglunmarum ani-

petrnicies, frin mulios inciderit ? Et

Xlise )

marum perniciem & opret, && procu-

tamen Fermde ac fi ]uveüzs faxei

ity ubf

ret, non femper tamen: retibus vena-

fent ,. & Puella frig id; iï:mocmarmo*-

b

evertm

fimul

tur, quibus plures comprehendat; &

re. concertæ;nullo nou EmeOEC

i

Ife. 4

quamquamrmon ignorat ,. quód La-

verfari permittuntur, mane, vefpf*m

Churus

L]

gueum imyeniunt omness. (ufficittamen

m:terdæu1 no&g : fednec locus. ullus

ariquim

ilii HOB xam unic US

Lep:da admo-

excipiturz in vuapaohcas, in agris,

10 auern.-

daüuy illas capieudi lávitalas ; Qna

domiin (yl vis;. laborent, qæïze-fcant:

p iil

turmatim volanr, rauo eft, fi: una ali

vilid. zefert, fæiæfat an comitarz :

TOE

qua eaiüm exoumero prehend tuE ,

quin nec tum,cüm vel ad rem divinam-

tin lii

alligato ped: &lo, qwd vifco pro*

áccedunt, velea peta&a domum re-

-

; fnftin

be ob lirum fit,l beræ avolate fiaatur..

petunt ,hm fefæ confo

uo bxped unt.-

M.te

dlaenim; cóm pleaé fe lhbéram

F antat aurem qui: ] ettacem , qm

tam mullis: definitum hmwbus com-

ximya d

putet, conteütione mægna é 3 pzerzrxs

gnj mil

manibus avolac,. & veluc lzti- mwui

merciam faisconcedunt , quàtandem.

lüstont

de captivitate fuperatá, bajula media

cemeritate. (peram non: infici endas:

fe aisrüm curme inferic : dumapntem

funt : Q

contagioneanimas, qua ang fünt,

(exdsdi

nunc hæc nunc illa vifcatofilo adliz-

aut Don peuitüs corrumpendas, qu£

n J

I€ Lä

nonanté ludus finitur; quam

jam infe&ke fant ? Pe&:s non Ín' alios:

lod

milfera nonjam fola, fed pluribus ma-

propagatur faciliüs, quàm qui humo-

lé cautiscomitata, deorfum ruat, &

j ul 4

rumtemperie funt (imiliore,ut medici

optara venareri præda far.

Non

obfervarunt.

Peflis: vapor: accendi-

M/lrf 24

Jis p

veneg u

aliter Tavenisal'quis pravorum. mo-

Iv ubimajor vatura fimzlzmda»

luam Epz/i

r p (430

rüm, venetori fiygio opraram . Ani-«

proinindols (imilitudo,. mutua. illa^

maram prezdam , cüm. nemo quid-

affe&uum profetfio, que Puellam in«

Im'm g m

t mlhl 00"'

quam (iniftri metuit,in manus tzadtt.,

ter & ejus Ama(ios intercedít , viam:

Jb")

ldergo: vcsfm.fïi-mus ho(h,s agit ;

velmaximé fternir pmferendæ vitil

J

— al.quem irtétiat.

Hunc vitlo-

Pïam maf

contagioni, & fovendz, — Atquelioc

runy vifco non Ob iter i iztum in med«-

tam prafens coutagionis periculum,

,(M M/l

mW "

um ahaium ]uvenum feu, qaoä de-

cüi fe exponunt ,. qui promifcué cum

tmmeü* cmm PueHamm confor-

1 ü!W*

fanisinfedtísque agunt, Deum. impu-

tium immittit ; tum ille verbis,, nuti-

lit , ur per Jeremiam fuaderet z

df

qu

" geremi

bus, geftibus, promiffionibus. donfs,

Qnusquisque fe. à proximo füa eufto-

$5

fioamore & vera prod:twne in o-

díat..

n

p

Vult nimirum, ut quisque fe -

mnem partem verfans predam bene

cuftodiatnon abiis, qui. foris funr,

um

i

numeroíam ftygio fuo venatori mül-

nonab zmulis aut hoftibus , non à

mpck

tüm plaudenci adducit. -

malis Dæmombus tantüm, fed ab hís,

,

eni

VIII. Quod(i velunus aliquis. fuf-

& ab iis maximé, qui proximíilli -

jl l,bof:"

P

ficit malo Dzinoni, ur ejus ope mul.

(unt, 4 proximo fuo [e euffodiat: cae

j

R. P,Segneri $.4.Chrifl, Infir, Tom 1

vcat

!

qq

M

p

E

-

ICESIMUS TERTIUIS, -

o

DISCURSUS TR

H

Ü

Addamus jam fa

nitati

3 rec;u'f?!ïfäää;æ

veat ab lis,ad

quos indolis fimilicudi-

[

?

-hi enimad perverten-

difficalzai/ laborantium multitudi-

ne propendet

nemac numerum , &facilé erit at

Qu

habent viriatmn , quàm-

ul

dum eum plus

guere , cladem firagémque Anima-

Infernales Geni

Q

i nämt;f; ;,gm'diVeg i öc

rum , quam edit hzc promifcue cum

diffimiles.

d

H.

quibaslibet agendi licen.ia,effe innus

[

merabilem,. Cüm pelítis graffstur ,

lX, Atque utinam

,quäm faciii ne-

[

—t:zrp'factli*

nullonon die eà. ene&orum cenfus

gotiö h

gc (erpit conragio ,

Sed . nihil

iniruz, ut & eorum, qui malo recens

fet

uraretur !

etiam remédio €

contactifuot: in ealuc,de qua nobis

It

m mihiin hac mutuó

eft, quod majore

libettate horrorem

fermo, quis numerum -iniverit? Iní-

q

a cndi;lic'emiä ac

Q

uód vi

deam, malum,

cium illa duxit jam inde propé à Mun-

incutíat, quàm q

di naícentisexordio,dum polteci Sech,

4 ,Cajet. inq

quàm eft univerí

ale, tam eífe fine te-

| wf |

haccontaétus

eá bonitate, ucFzbj Dei. dicerentur , p, Cutm,

medio. Vixquisquam

ut.

übi femel

cum Cain: filiisacnepotibus comuiet-2 Lapid,

efte unquam fanat

ciam inierunt 5 quà iater fe agendi li- i Gen,.

Tuvenes depravati fü

eiint, quis erit

bertate moribus evaferunt tam per- ^

animota

mfortdi& copftandi , u: €o8

!

& emender ?. Obturant o-

ver(is, ut divina Juftitia non aliud ma-

cortrigat »-

lo remedium invenzrit, quàm totiüs.

[

- mniadmonitioni autes;

ütque-animo

bumani generls per cateclyfmum exci-

Ità

fintáte penitüsalieno,

fufficit ,te in-

W

fubolere tibi

dium; nectamen velhzc vindicis DEI

dicio aliquo monftrare:

poena re&kiüs fapere poftevos, & à tam

f

eorum flagitía , autfini

ram tantüm

No-

li

Matbiol de jis fufpicí

onem concepilfe.

invisà DEO conv:ezdla--ndi—'lgb»sïtatje cef- p

-

rütatores ?

fare docu.t.

Pht

i Pr&^ chrant rerum nacoralium Sc

X. Dicam rem ve

ibo: quidquid -

Tür

ff".-.ï

Íucco, & tenaciore

quo pinguiore

videmus v.tiorum. in adolcícentibus,

hí

abundat atbor ,

hoc iofeliciàs infi-

S

ic & pravarum Ani-

quidquid in conjugiis perhdia ; quid-

p

tionem patí,

M

tum eft curatio- i£-

quid inimotibus corruptionis, non.

mi propenfionum

aliunde, quàm ex ea libertate. natum

ficilima , càm fordide funt.:

hz

^NO-

E

- eft, quà feminz-cum vitis , viri cum

enim mentem exca&cant magis

lief-

feminisagere , & invicem focisti ,

-

luntatem

pertinaciüs faciunt occa

cere, fiut

Atiftoteles cenfuetit , con-

quàliber, vagari permirtuntur. Sci-

mus omnes, l'erram , priusquam o«*

jungi n

onpoffe cum libidinum. ftu-

In;a—n:inmf' aon po-

mnis ultzicibusillis undis fubmerge-

dioprudeutiam:

retur, abíque comparatiooe; quàm.

teft effe prudens,-

Creícit autem in-

& duritía, affueru.

nunc fit, feliciorem fuille ac. fercillo-

dies hzc & ozcitas,

eáque fit, utmali etiam cura

rem,Et (i enimtum hominesnon aliis

dine ;

uotidi

t fiacdifficilior; eó: enim ml-

cibis vefcerentur, quàám herbis, & ;at- .

devenitur , ut ametur. ipfe

"borum fru&ibus, herbz tamen illz &

feriarum

t

A. MÉ "NELLES -iumes:k

morbus, & fanitas qdio habeatur.

. poma eà virure nucriendi poji.lþiþan

ut

i

E

Em

INTER st MWTUO AGENDI LICENTIAS — 4

53' 'ïNth-A-

tl

;

contínerent, tellus d folis dulcibu*

ut vitamín plura feculaiis pafti. pro-

I5

iitad

fertent ; id quodhodie nec cibi qui-

tantum decrimenti non pateretur :

etit at

inquam, domi fe con

tinerent femin

"«unquele&iflimi , nec vina przÉan-

Anite

-non tanta orbem o

brueret vitlorum

tiffima ac generofiffima — efficiunt.

t cu

/ Quam tapti difcriminis caufam mihi

colluvies, quantolibet numero viri !l

[f inht

centíüs vagarentur 5 minore negotio

dabitis? An dicet quis; aquam vi

lbt

-tantáac copiàin rerras cffufam ex.

vincerentur tentatíones, nec tam citó

» ctili

tinxiffe ,, magnam parcem , vim illam

à peccatis confeffione explatis -ad ane

9 [eC05

tiquas redíretur miferias, fic 'uc vita

- feminaslem ; quácellus tantum. vigo-

rem in. platitas deüvabar? Dicit ali-

animz jam vix diurna,imó vix paucas

u tobi d-

rum horarum effe (oleát, Hac aucem

i l

quid, qui ic refpondet ; totum tamen

nondicit. Non íole lapfz calo a-

admiftio, dum neque límitibus, neque

PiMuy

Caje.inqum tamfterile reddidétunt folum:

ïegïb)us/ ullis licentía coercerur, da«

mnainfert inexplicabilla, tantó exl«

cerentdt r (

Gesf, íedaquarum marínazum cum cale-

ftibus admiftionepernicies hac illata

dofiüs, quód ne remedium quidem

COnitti

taalorelictumeft. — Remedium fiqui-

odl

eít : illa enim in intima fe mondium

dem, aliquó ufque faltem ; in Íola

:

[am Pü U

ac vallium vifcera infinuantes . acri-

s

.

nec ramenm

moná fuá germinatricem terrz vim

feparatione confifteret

alind t

ffulget. Fagi-

ám r

exiccáruar, perínde ac Civitadbus ab

hujus obtinenda fpes à

te de medio Babylonis, ajt

Sacer Vates, Jerem] -

sunee

irato hoftefolo zquatis nonnunquam

$1 64

evenit? folumenim, ubi ftererant,

i

Ej falvet. unusquisque acimam [uam,

ssbl

uid autem eft Ba

bylon linguá no-

fale feminatum diu poftea ne rantil-

Qui

)S,&ä täm

- ftra , nifi Coufulío $ CommiPo? Fugl-

batatt^

lum quidemgraminie protulit.. Ap-

plicemushzcinremnoftram, Quaz-

te proindepromifenan hanc invicem

runt íabinde Senesnoftri, quz cau-

agend&hcemt&m, CCiïmuereia abmm.

j quidqvid

fafit morum ufqueadcó hodie de-

pite;

vitatepericula, fi falvam aní-

vdcanut

'

mam veftram cu

pravatorum 2 cüm tamen & Divini

E

pitis : Hocnifi agäftis,

du q

- deillaa&um eft.-

verbi Precones audiantur (zpius, &

;iOlïiSy m

Sacrorum Myfteriormm ufus incrcbu-

" XI.. Graffante lue;null

ä quïdqiiani :

erit, in. facrís excucfionibus populi

— proficit induftiia , nlfi commercíum

«

excolantur diligentiàs, tot pla Soda-

fanos inter & conta&ostollatur,Idem ..

" Wfï'

litia, tot Coecus conftituti, in quibus

"inre noftraeft. E diverío. Difcede

Ectl, 7i

unl

)f

abiniquo, ait Eccleüa—fticus', .€$ defi-

s

")

ad omnem San&imoniam Fídelesetu-

j

diantur. . Undeergo fit, ut tot ad-

cient mala abs te,

Mala omnía i&u

que

; f

jumenta nonmegis anímos in vita

amputabímus unico, fi amputemus

0i h W

; poxiam converfandi —libeitatem :

gratiz (tabiliant , efficiánique, ut il-

W,JG'

]am ad longa tempoia prorogent ?

deficient mala.

Si enim femina -

)

doui fuz fola effer , vix apparet,

Nonalia mati orígo, quám aauarum

rbih

i

falíatum cum dulcibus admiftio. — Si

qucíe illa culparum genere conta-

candi

| e

n

M

2

minazer; ficuc & viii ferm? pec

li

Tf

4

fuosinter fines ac t.ä!räigovs. fe

POHF

ss

W

z

DïSC&JR üS TRiGZb!MïJS TERTIQS

P

Ío

il hc!afons awärfum.

iLeonel,Con- mitáíod , quam. a:c! inticam. ä&-gm.

exortum fz-

midicunt nungaam eg: editur, -

u-

güi

Bavm, ftantinopoli ímperaats

UE

'*"-495: viffimum inceridium vícos urbis. intg-

deant ergo,per me licet. , lübinde ex-

lii

nec PSKVO numero $ incineres

Qfanlïägäiws domeft moafenmnæ duma

g[OS Ej

.moda non nift n»afw; omm fuowm

bus

redegit.

Motus ea 16 Zeno legem

Íettam,

ücedi-

€eusà prodeant,, nec exua femitamr -

a

deindetulit , C odiclin

ta!u

fuamexerzent , utSol xor: f;.ca!mum

um fiogalx abalis daodecim filtem

COf

pedum mncsvallo d ftarents ur fiquas

ecurfun -ne datam qmd-*m uoguem -

exorbitavit.,

Daæ no tanulm in fe-

Es

It

. deinceps flamme. corriperent , non

imninis-illam .nbique vagandi licentie-

&i

factlc in alías. incendium. ptopaga;c.

1 Tkej]

det

tut ld fecurstatem. " igne g;m/iwzäam.

am, illum. folimdinis: äoxwwm,zlïum ^

ln inüdlü Ctlä!ïi VHOEü"*!

EC

an

K &

u

Q (an&tam legem , fi à materiatis hif-

fcunvæntica! s spparep i prünmmo

i

ce edibus cransferïctut ad viva DEI

Chriftianos nimirum ,fic ut

Hocauiem animibus: Piæ:n*;äm i

if

tempia

$

domusquz

libet nullà fai patte aliam

cere,quisnegare poffit, qui animum -

contingerct [o4

qu:hbet exiftimaret ,

advettit adüfagcm ,quam;hgc con. -

fe utos

fortia edunt, perpetuam? quis wgg.

b

DOUV!CXGOS , Don DDK.OSCH'CQ.

e(fe ! Sic- fa&a prava

non fierent

repofit , di igna cffuay:cümfcm

li

tEl

exempia pubï ca ;

fmdus ide libi-

fi nou perperu&. falem cc,emo ttecátà ?

X,hl Ad lllþd ü**i

2 quod atti-

(üfn

dinum ignis inter pm&s

buïomm pa^

gietesclaufus, nontot alias, catero-

met,dum dicébatis , Iezmnnæm imac

dea

cHedurum,ngceïea& ur eoram ve-

At

quin honoratasdomos , tantà Lamque

coinani ftrage cortipetet, ,.

bis memoríam. refricem , que initio

qu

CC"Q»JHO!.W'L $. vivet e* Fsh"ï;?üäm AOs

&n

Xil. Non nefcio , plures é vob:s

faturas , qui dicant :

Darus eft hic

tempota, au:bas peftis gta*ïä:m, quan-

tim

fermo, nec durus tamum fed quem

*do crude em- effe píetatis - !pæciem

ig

"habet,

An Sexvatorem non audimus

*

re & opere comgiem non liceat: ineque

Matt. !6.

ii

Íta lsqucntæm £f INon veni paæm mitc

DuT

enim omnes domi recludi fem'ne

3$

*

*

fed illas quoquefua nego-

tere ,fed gladium. ^ Gladium nimirum .

h

poffant

/ tlaforas vocanr.

Nomgaata d!cms.

venftmanere , ut alium ah ahofepa-

:

N

ü

nec me latet ; non fempel domi te-

fet ; cüm tories non albj magi nobis

Quid autem

inimici (int , quàm qui nos proximé:

1

neri feminas poffe.

bmcconfequense& ? Advwettofacris

Ccircum(tant /,ut amicilfimi.

Imm ( Matt. 14.

[

3 1

in Literis feminam rebus geminis.

bammwdamq?;cze;w Mec tatpen non

£0

vefiram ego vicem deieo

Ício enita

plan

cdxmmflhmzs comparam 'Cande-

lo . & Soliin cato. [6 1.

nihilfuavius , nihil ;umnä:us à nattü-

fl

labroin Temp

Candelabrum , domo prodire non

ta nobis.datum libertáte. , coinuhí-

ls

p

äa,:ä

catione cum alijsac focietate,

- Et fi-

deber ; ficut Candelibeum Te:

"g

m

**0 Effcxïüt

. fi tamen 'Jr"ä

4118

h Gmoammai eft . íociabile , ita

,,X

W

näure dgbe» ü

ïä::ä i

ucundz fum illidelitie , 6

f

foh—

N

L

DE NlMïA IN ER, S*E MUTUO AGENDI LICENT

j

493

ibote

(ol: mdms tedio- evæcecbsn:m Sed

-utne coguac íome qu:dæm ! xs aff»æm*

- D

guad agemus, poftquam peccua, Na-

ti&ttlï.

Dzemod é owæxfm (mn ad

idea

türa. hormmsccïmp*;a eít ? .Noni jam

opus ipfum fiuftrd quempiíam pelli-

j um

fanitatis tempus eit ; alii$ proin. ieg:«

cit, fatishabecad coguaz:ums alfen-

fuotu

busutendum. -

'Caro illa, quam «ir-

fumeum induxz[fe: cüm horret quis

jemitm

cumferimus ,.tam rebellis.& paxfda 5

exempli pravitate oliis nccere, pro

culotum

tàiin ::m::rh;hs, tam ad omnis vitii

fua. hæmamtate, liceat italoqui, con-.

u !gm

comag Onem parata , facir, at , qua

tenrus eü: f gu:s Íolus & Í[ine asz-

TR

integráeciamnum fanitare ducos .nos

tto deimqua:, Quin, cüm qui s con-

Ll -

& inbumanos arguerunt jam nos pru-

ftantíanimo renuitbi ibete ex venee

$ ?bej

dcnter cautos commendent. .Desun-

allum,

6,

Dato voluptatum poculo, pwbat, "1

j

BHamms vobus. i ingait Agcfäo!us in nje

vel tancilldm. labns delibet

le at

!(äj()"

)rattuidy

Spine Domini zzo/fn fa/»: Chrifli,ut fub-

remproptrazum,, datishaber, (5 ad -

uäïü

Arabatis vor ab omnt fratre amámiante

jocum pratexratum, ad facediam illi-

dnordunaté , £$a02 /csnädüm traditio-

apumed

beralem, fedlibidine fateniem , ad..

mem, quamacceperuntà mobu, — Pro-

hec qut

ebtuzum pauló curiofiorem inducas,

us n

bé& notanda fuut Apeüoli vetba, qui-

Qauz igitur ranti. difcriminis caufa ,

bus. ;iwmm síen xentiam.& necellita-

altgi 4

ut Deus rammexorabxïx (:ven«tazeto-

tem promulgat, non ab hoftibus tan-

,«Lem?

tumpoftaler, Dzmou tantá. fecum

uimcFidei,led ab aliis etiam, qui eà-

müd u

humamzatcag Lfinace. Nifi fal llor,hec

dem tobiícum religlone cenfeatur:

princéps ejus rei caufaet. Domi-

m hi

yum V

abomn: fratre,

ANon. ab iis. dümaxat,

nium animz totíusad Deum pentsnet,

qui manifeftà exempli | pravitate no.

Dæwcm aurem fareft,

" Sic enim míi- -

u jtiti

cent, ed ab hisetiam , qui .monítia--

rumnon eft, fi rorum Deus exigit s

«00

tämpeif»&ïoss at fanäcmo*næ fe- .

Dæmoa contentus fit

partem fibi.

a aua

mitam non ita mär.,afeï tenent , quin

k

sindicaffe, .

L"xæ::ma Deus nos vult

j *c» i

ab illa fubinde exermm-amlmlame

bonos, maiosDæmon & quía ad hec

mordmate €4 n0n /cwrdam traditio-

ut qàis bonus (it, neceffe eft omni-

pWWV

l

MTO

zem quæmämz)emw. Vére iigmdäm

bus yambus effe ab(olutum,, ad ma-

nl

non aliud eít medsam, quo à perni-

lum veró fufficic cujuslibet partis de-

) ii

n

cie [ervemur, quàm iftud; mgere come

fe&us, ideo totam vuic Deüus, patte

a5j

mercíum hominum, quoad ejus li-

veró Dzmoncontentus e(t, Veta funt

T

cet, quos Inter le:halem ex halitu uni-

i&a hgo tamen veram alíam propr[-

"

1 "

co peitem trabere, poífamus.

amque ejus rei caufam -f:ob:s afïeram.

u

XIV. Hincdifcere Poiïumus :quà

Modicum petit Damon, cüm nóri

Ka

causá Deus totum po(tulet, cüm ma-

à modico (taumäepmoredl poffz ad

g

fill

lus DZmon modico (it csmcmus. 'Sic

mulium: capillum petit, ajebat S.

comuftl'

vulc Deus, animam non folüm- opera

Franc:fcus, athüncíiobtinert , mox

"

perpetrate pulla, quz cum rarione, &

ex ctine funem efficit, & nauticum.

)

j P

fanöh(ïimxs (uis Leg:bus pugnan:ded

-quidem, quoingens oneraria ad lit-

&

?

j i

L:

tus

j

Qqïq 3

NI

isoissos

424

DISC[IRSUS TRIGESIMUS TERTIUS-

à

1us. aif*gemr.

Quidinre noftra ptma

peneirar: penetrat tamen äefn Ique;

DI

cipio perit ?

Ad Cïu!d puellam ali-

Albertus narrat , qüempraæ tabidi

canis dentibus 4ämw(am non nifi

ttí

quam veftram prornat?. Non ad (tu-

fic

pro, non ad adulteria , : non ad Sa-

duodecim poft annos vencni illius

deb

crilegia, & qua (unt alia fuá turpi-

vim cæpgi& perfentx(ce:c qu*od tans

tudine valde abominanda : obturum

to intervallo innoxium -

videbature

bus

d

getzt lafcivums verbulum pauïohbe—

Eademplaneiu re noftra acc:äünr,

bt

rías, cempüfitsonem hominis extetí-

Audïe: Pusla, dum liberiüs per e-

(

erís minüs afperam, folitudin's mi-

es vicinas vagatur, ex orealicujus

eifcontis nüpuz quidpiam , quod ne

ho

nisaliquanto. fludiuma, animi laxa-

i

tionem liberaliotem,

In Bis om ni-

auditet, pixtareceffe futdam, Noa

tl

bus quid mali ? ctiniscftz fed avet-

nocent tum illa verba , nec. plagim

infliguntr vitz enim «d eam däems

h

tat D«us, ut. verfucilimo: nebuloaf

vel tancillam tribuatris z vcflro enim

aö:æ ienor nondumexalranséfronte

damno difcetistandem. , an ille ex

verecundia , tírior juftus Ma;o;um,

faciunt, ut Puella Be exiftimer qm»æ

medico proficere fciat. ad multum,

öc num ex crine non . laqueos tan-

dem ullam tantuay aliquando pro-

[:

D

tüm, fed catenas. efängete nórit, Vul-

bram. ac dedecus potfz wnfc&fceïa

Át ecce - non mu'&usueä annis matie

pes aliudab hitricenon petir , quàm.

to jungitür, memor pïawmüm pet-

al

ut [egem Mlam aculeorum fuorum

antifper aperíat : fiftultusrogantem

&mz illias muliercule exemploram ,

Qu

qu

audmt , momento eum invsdit &

memor modi ,quem ex illa incellexit,

devorat..

Hem,

aic illemille frau.

ecculté ralia gerg:etrszrrch » Cedit infe-

M

dumartifex, qua ifts (olirudo , quod

lix intus oppognanti. :foris allicientf, &

De

&

Ítn

.

1

lentium , qua psrierum domcíti-

x

fidem Deo non minüs, quàm marito

corum cuftodiía ,

datam violatenon. eruäc(g L

Obfer-

tl

Cä'ïw omnis com-

zercii humani i*uga ? Hoc eft corum

vate in hoc, & aliis genaris e,usdem

hi

fpinisrigere, ur cchinum zaperi tan--

cafibus, quósenumerare poffem , vim

prmorui illerum verborum plané

Ws

æz(per fepem hanc hifpidam; fac

quod Javenes alii, quod alæPuell

peftilenium, rabiem illam, & Inqnw—

faciuir, lequere, afpice, no&turna ín

tud nem, quam in animo infclicis. re«

vicisi zdibus conventicula áccede..

liquit lafciva illa magiftrz deteflabi«-

$i audian: vafra concilla Juvenes, jam

lislingua; Quareiverum — irerümque

':(;

fané permc:ss prox:ma eít absque

vefttocommodo, veliro bono vobís

-

abxcæ,

Ü

iuculco ? feparamini, (eparamini, fu-

XV. Scio non &aum hs. mmïs fu-

gíte commercia periculofar Aosveni

V

ncftos iffos exitus coon: é&i: qwdaua

pacem mittere , fed glgdmm,

p

(

rem refert , sonnecti tardiüs; fi con-

XVI. Serviet autem iimprimis liec

SeCentur & fequentur alsqüanc:loa

commercii periculofifuga ad delen-

Eiuam vepenum mon ftatim ad cor

dasnexasgræzemgs ad quasabülcn-

LE

2

S

-

DE NIMIA INTER $E. MUTUO AGENDI .UCEVNTLA(; ao

*

€

hec intereft, - —

W c

|dasfi hottari vosvoluero ad Jejunium,

dnferte nonpuduerir

Elecmo/ynam & O:ationem, quod eft

| i]uyenbulæ (iac , anadaltiores : x his g, i,

i. tb

rtiplex illud genusoperam,quo. fatis-

iquidem fiuat adulterz, |Cwwm alena —

, Qon f

j i

facere pro admiffis poffumus , refpon-

muliere ne [edeásomnino, alloquiienim .

quitis

debitis, à jejunio vosimpediri labori-

dllius quafiignisexardefeit : ille nimi-

^ bus neceilatijs, ab eleemofyna & (tipe

rum ignis ,qui animum accendit defi-

videbutt

accidtit,

danda preprià egeftate. , aboratione

derijspravis , quee veritatisaternz ore.

vctó panló prolixiore curis. domefti-

- jam pridem vel ipfis operibus compa-

"P

rata funt. — Vetatergo DEUIS, ne vel

reditujs

cis, Quid.autem pratexetis , fivos

horter,ur vitetis commercía peticulo-

ad modicum tempori fpaciü a(fide.

: q-)md fie

hm N

- facouventicula adveríantia honefta-

asfeminz, neterüámque falutem . ex- -

ti,& tutbasbominum promifcuas ? Ab

ponas difcrimini: & tu fecurumte exi-

t phpu

- hocequidem vos excufat nihil : pro-

ftimabis, (i diestotos ín ejus conforrio -

eam dien

indenehoc quidem tantillum reddere

colloguendo,faltando,co:ridendo, jo-

s efront

DEO valris pro tot culpis,fatis enim-

cis mille, ac facetijsindaulgeado tran-

Majort,

figas ? Quid cít

^ werb apparet , vos nec dum intelligere

.

inf;nirg 'fü hqwc, eft

tintt q

raviffima illa nomína , quz apud

fapere?

:

indo p

n

DEUM peccando contraxiftis.

.XVIIL, A

ie omniía äenüoäöbis— *

jleilcttt

XViI, Servier deinde eadem fuga

ó Majores,adolefcentulas veitras com-

us näan'-f

ad impedienda pofthac peccata. Quá

mendo, $S. Ambrofius dum Virgi-

um od

quídem in rean vera dicam,nonalios

nem inftituitita loeqaitur : Tïeþz'aiam i

lo

lo

*

.

. - quàm vos:eítes vo

Y

.an non emim

Firgiaum efl . €9 ad omnuesvivi iagref-

a imtlatt

cüm hebdomada diestotos cum do-

fs pavere ,omnes viriaffatus vereri,.

celirie

meíticis veftcis laborando teanfigitis. ,.

licienda

Quod igitur illad educationis Virgi-

. fanos vos incolummésque , animamque

num genus effe dicamus,quo ipfis pec-

m 4

nullo peccato vulneratam . invenitise&

mitiiurnon folüm non trepidare ad

j &

!'eþ

Diebus autem feriatis , dum: modà

j

praíentiam & alioquin viri , etam

irent

hujus; modó illius in. con(ortiolaxa-

modeti, fed garrire ad zdium limina

ff 1

iis animum,an non fepementem ple-

cum Tuventibus diffolutis,garrire me-

jtim

j

—— wam cogitationibus perver(is , linguam

diisin plateis, manus porrigere , &

T

verbisobícosnis, detractione de famá

3 -.ejusmbdi facetvi,j.s' etiam priores pro-

li

d

o

& exiftimationealiena confpurcatam

vocare , quz tam in ore Virgíinum hos

i

:

ä

domumrefertis ? An non modó rixis ,

4

neftaram maléfonant ? Neque gran-

pul

"

alis ebrietate , libidine multiplici , &

j

j

diores tantüm, fed tenellulz etíam fi-

bggg h

:

- pefcio quibus«alijs Bagitijs , quorüm

li prz alijsfolerter caftodiendz, nec ;

ii

,

vel memíni(fe pudor fic, vos impiaros

At qgähbec'eV?gemüï»fgetmittendum.

m

dgpmkendizis ? Faciliüs autem hzc

-Ad enim fauà quàm indufttid malus

;

tam triftiaac plané funefla accidunt,

. Demon agit,uteas maturé operá. fty-

!

/ '*mis "1

gi ! in mcdiq

M

s Kfe;mina:um' grcggs' vOS

gij alicujus emiffarij (ugs.faciat;; Ope-

s

, d

ad

lol

ufs?

j

À

DISCURSUS TRIGESIMUS TL:RTIUS,

496

Non ob almd aü*

rá mquam a!ïcu;us eorum ex numero ,.

his Sed.bam folus,

M

quos upicé dele&ar animulas inno.

remita aliorum fugiebam confortiü»

centes üt agnellós teneros , manibus

itaad omnis dxfcummisawnbram tre.

.Drteripete,ut eas] Infernalis Lupi fau-

pidabsm,quámqnozzam comtiinátione

P

replefli me. '"'otuscohorzui, cüm tot

cibus tradant. Perpendar quisque fe-

cum ferio, & lté in animum demittat,

percundiocca !iwwpmäþnex em, lii

fazenens aæm:shbeu vitio affueve-

nam & vos altéi idnanimum demvtmrc-

tis, quanta demum

namq*u*a mzrm

b

-riat., vix - unqaam eos affuecadinem

Provs

tam noxiam: äeaocendos.

Adolefcens

fit t:msæda felici (äzm QCzelettis: R*.cg*ai

22,6,

*l

— jüxta viam fuam , etiam ciem feunerit,

ja&ura, & cum hoc, ja&ura Socieratis.

Z65 recedaz abea. Nulh non atbori nos

pe:perus cum.Beatis, Sanctis Ma

cet ungz ut experti affecunt; (ednulii-

ribus, &poftolis, Ang»ehs, Beatiflima

Theophr, magxs,quam tenellis etiacinum plan-

Vr 'g ine, Chrifto;D lED'üï&ïzafn Ut

pft.

CIS-

Dl

Oleum isfa[um afräardyw,ms' ne-

nàm feriá. da:aqueapara affzqui dona«

piant.

cat fed maxime aovellas. -

remini, quantaédiverfofit cælamztas»,

Ü

46 c,"ta

a

XIX, Si dutuh vobis mol:&umq,

quanta. miferia, ad zecernum cum D«

vxdcmr ad hancíolitudinem ,

hanc

i

monibus,feris, fuciis, & cum igne des

verante damnan con(omum r Emmfa

[7]

commercij pauló pericu!e(ioris f'ugam

& vofmet , & vcítre fidei ac curz cre-

verónulla jam molefta forerfolitudo;

p

lg

'ditos afïü*facere,memcmo:e agi de fa-

fed eam ample&eremini, ut fecucum

falutis ac fecuritatis afylum s

libe

—

B

- lute & veftra, & eorum , quos habetis

n

. longé chariffimos. Sifalvi effe volu-

tem illam tam periculofam volentes.

Ui

mus,furfüum perardua tendendum efts

lubentes lispermitteretis , quibus faz

falus cure non eft, Bonus Deus. (än-

ls.

væsmfercnda propenfionibus naturz ,

7

2 4

deotfum nos trahenribus. Salmf:de-

&ohocac pretio

124 timore ammæ& ves

ii

filü

bam. j ajebat ad Deum Propheta,, q46-.-

*ürosreplear, quem vobis unicé' exo»

[

niam comminatione repleffi me, Non.

pto, uc trepidando ac tímendo cerros

ibam vagusper hasilläsque zdes; non

vos ac fecuros- teddaus :Hms glonæ

[

Ti

tranï'gebam tempus in cetibus animi

confequendz, quam tam facile

causá coactis: non VCEMBM' OCC&GOHES

N

amittít, quisquis non ä-

mCE amxtterc.

à

öcpencula amutendæ falu;is " fed pro

ru!;

(üm

il

M

Q

Q

äääiäää&

N[

æäääääää

àd

hQ

DISCUR-

À

Q

/,

X

üää UO ä

il dazi-

üääääüäääæü*ä&üüääüüä äääüä

awæ

onfor od

DISCURSUS XXXIV,

tb t lf.*

fiinatit

QU QOl

lerzmum fpez i Beatifsima FAirginis Patraczmaj

rer r

01 pafe re;onfre.

IRCEE«

17

t

iC m

E.

mï

Ui'

favà

in- m"ari

tem "'f: (tate.

a&m

L

s Neenl

-

[Dï

ilud a&hucm»

Iï Statuendum aurem. e& ante o2

octit

ter feaunda nume.

mma,quxd fi Devotio in Matrem Vit-

TU

rare folent f fo:

. Nihil autem aliud. eft* De- 7^:2-2:

u

ginem..

lum üfïendant fit-

votío, fiS. Thomz credimus, quàm:

4 $82, AT.

4m Ut

E

qmuüm , fu quo: anchoram. jactam

AffzGio: voluntatis ad alterius. obfe-

qui qoe

üabxllam

Ubi edam fundusluto-aut

slanittf,

quxum pmmpu(ïïmæ, Devotio dicitur: -

arerd: obtectus fueric , anchora : vo-

àdevovendo. -

Uade ut devotusquis:

i cim D

meris inftar,. mitabi!-cmud folum ful»

dicimereatut ,. non eft: (aus,quoquo

j zgu li

cando-, navim non fi:mar..

Miror

modo amicum effe, fed effe.amtcum

E(lilf ]

amiciriá juratiffimáà: & addi&tiffimá ,

f li üdcx

proiade € Chriftianis non:paucos fpei

*

fuz., fubli mzsomnmo&:akæ, amha-

qua elfe poffir. : haud aliterac effein-

fecocut

Multi 0*

e

Fas.temere ub*que jacere..

flammatum; non eff. quocunque mo-

jibete

mníno funt , qui fibi defalutecertó

do: accen(um effe. ,. fed effeaccenfum:

y yoltnt

obtinendá. blandiuntur. , & de navi

ardore: fummé: ferveme ,Ín claras.

;mbus u

fuá.ad ætemæbcanm Is portum certó:

flammas prorumgente.-

Devotioi lgl-

Dus H

app&l end&,, nixi (uafin DEI Matrenr,

turin Virginem Matrem , bác regulá

i.

yimos Y*

falutis: anchüram i devot:onc.

Huncf»

ftaüdo, erit vo

Á

untas prompra ad effi-

aict 09

timen dcve»uoms &animitantz M* -

cienda omnia,qua redundent in 'glo-

ao

triaddicti fundum haudquae;uam cu-

tmac pEacnum magna hujus Domi-

jus g

rioséexplorant, net peníthabenr, sít-

nz, Czliac Te —ra Imperatricw.

Un-

t f l[c

ne arenofüs.ob: tamy muldpiwem in-

decümipfa de vera hac. erga fe pieta»

&ebii;tafcm ,,, ap ob'toc facdiffimarum:

nf

te. in Ecclefiafticilibro loquerctur hís:

]

cu:parum fordes: lutofus;.

Propofi-

maximévocibus ufaeft : Oi creavit Eccli

tumidcitcomihi eft: , hocce Difcurfw

me ,requievitin tabemaculo meo,có d;- t E2

xit mzkrm Eletlis: meis mitte radices.O

dedocere erroreni tamo necentiorem,

quantàó minüs creditum, & oftendere ,

voces pulchemmas

L

r

Magnus: dle

qua'tandem. fit genuina: in. Virginem

DEUS , qui fecit me( fic Virgoloqui-

