&ss , pracipue quando plusquam

l dþOI

gaudebat , reducendi, Sed omnia hzc

aliàs, aat ab interna alicujus paífio-

paulatim operatar : noflrze enim dif-

nis violentia, auz sb externo Adver-

Uds

cbi h

politioni;qua ordinarié valde imper-

: fariorum infultu impetemini, Quod $& Tho

um

fectaelt; fe conformat: id qaod prz-

fidiftin&iüs fcire defideratis, quo- 57

m

fertim vitiisaddicti óbfervare debent,

modo hujus Sacramenti virtute rantz 72 l,

Y

N

" quibus hoc falcram ad non relaben-

vi&oriae obrineri poffint, pauciscx-

dum magis, quàm virtuti dedicis , eft

p:diam. Duobaus modis obtineri pol-

«

:p:

nsceflarium ; ita, ut quando inno-

- fünt : tam. per hoc, quod in fe conti-

cens aliquis jam firmiter. perfeverat

li

net Sacramentum , quàm per Id»

L

in graria , licét rariüis facrà hac' frua-

quod fignificat ; in fe authorem gra-

fecj

tuürimensá, id tamen poenitenti non

tie continer, qui eft. Chriftus, cujus

perinde facceder.. Qaaundo fru&us ar*

aípe&us folus fi hoftes in fugim

ühonr

tf

boris fanifunt , ad eos fic confervan-

conjicere poreít , quid faciet,ubi pr-

dos, fafficit patàm — ftraminis : at

liaturas comparebit ? Secundà cüin

il

*m

quando jam corrupii func, plafquam

iphufmet Chrifti paffionem fignift-

[

ter«

dn

Qrdigia;iä opus eít Jiligentiá;bullienti

cet, an non c,&' hoc toram

l

Phlsq:

H Ed

Chri

n

U "dfl

P m

]

pEFAEQUE Si"r;x C OMM ümö MK

123

lul

zere In feznüm. " perditioneæfhjus «

srAdie now acce[[ H ad intesserata noft -

n

ri Servatoris Sacramenta, Quód fier-

"TU

triumphios per Cracem de eo relatos

coiaemorare ? Mos veró illi ipi fu-

£0 ob quinque hebdomadas , quibus

m , ml

wus, qui celeftibas his, armis , pirvi

hoc Sacramentam à nobis non recipi-

imentim ,

eo faciendo , fnam auferimus effica-

tür, rantum damni inferre poteftDia-

m fo

|

bii

"

ciam , noftráque ijsdem urendi negli-

bolus, quid fiec , &bi cor & cot menfi-

matm adi

gentià , ne formidens , quotidie

bus , ut plarium mos eft , (acrati(limae

itos Paj

Diabolos reddimua fortiores.

Hc;

mení» aliqui non sccubuerint ?

du Bes

quz dixi, hiftorià fide dignà confir-

XII. Quàm beatos parte alterá ef-

j tand D

1nabo.

Adolefcens quidam. infano

fe&us in. nobis produci videremus, s

digm conv

femina matrimonio jun&be ardebar

própriam . vincendo tepiditatem ip-

» Miinie

fum omnis gratiz fontem in nobis te-

amore , quam nullá arce ( tam illa ho-

ineit; cun'm

neftacis renax erat ) in fua. perfida de-

ciperemus ?. Id , quod clariffimé

enrlum 1

hideria pellicerepoterar. Hincamore

apparetin tot & tantis, feduló facro

j n

in odium verfo , Magum adiir : qui

hoc fe cibo reficienübus , qui pluri-

7 Ea

rogatus , diabolicis fuis incantationi-

pios annos , quin omnem quandoque

o D

bus effzcit , at muliec illa omnibus in

vitam,gravisnovs expertem ducunt.

df

equaim mutata videretur,

Cogitate,

Ipfamec ratio hocconfirmar, quan-

a Erchurit

doquidem , qui fzepiüs communicat;

quis mariti in hoc fpectsculo fuerit

g qeb

fenfus ! mif-ram alloquebatur, am-

Ízpius etiam. Confe(fione Sacrameu-

jte ol

plexabatur, blandicbatur ; f2d femper

tali conícientiar eluit, fepius malum

i

fruftra, non enim almd accpiebat

à fe commiffum deteftatur , renevan-

V

j pui

refponfum , quàm recalcitrationes.

dóque dolorem optimis propofiis

l

Unde poft tres dies abfíque wllius

peccato refiftendi , animum obfirmar.

[icujt p

x M

cibi fruitione exatos valido alliga-

Adhzcaut condignis penitentijs, 4ut

v V*

tam funi magno cum labore ad San&i

indulgentijs pro peccatis admifisDee

Macarij Cellam deduxit ; qui Spiritu

fatisfacere procurat, — SimiliterCom-

dtits P

dv

T

illaminatus, id quod erat, cognovit

municans precipuarum virtutum a&t-

accepra proin aquá luftrali feminam

us exercet, Fidei, veritatem diviniSa-

j PQUCIN

alpeigens, lectisque füpra eam qui-

cramenti credendosSpei, expe&anda

j

buídam precibus , priftinze formee te-

defideratos effe&us Charitatis, aman«

ul

(

h

ftituit, Deinde allato eandem cibo re-

do. Dominum fnum tam liberalem ,

u

ynt

fecit. Sed fcitisne, quàm falntatia illi

eíque placereconando ; Religionis ;

)

monita dederit ? Ut fcilicetquàm pof-

illum adorando ; Reccgnidonis, il-

chn]iha ,

lum admirando ; Humilitatis ; in

[et, fzepitfimé cornunicaret, docendo

'&5 !l

illam? ideo tantum poteflatis- in ezn-

confpe&u fuo fe profternendo, 2liósq;

fid

u

d*þï]

dem habuiffe D'iabolum , eó quód

fimiles virtutom aus, qui toues

- tU

)

. Pallad.

plusquam integro menfeàSacrati(fima

iterati , quis verbis exprimcere poterit»

P

f

"

l. 8.c.

Chnít menfa abftinviffet,

Hec tibi

q

nantos früdtus , quantámque robug

j

u

19.

nibus

wig;æ 4

dferapr ? His tamen om

"

&

[

aceiderunt , quid jam quinque b:bdo.

Q. 2

Ti

'D—ïSCURSlüxS NONUS,-

Íe p.:i vats q-ui"cuüque

hotlis. fai ipfias.

tulum , quim libenter híc vel..

n Dui

a nom saeftimar auc noa amar üenc -

let videri San&us ; quàm torto incedit

S g

fiequentiam , quam tantope:e veftro,

collo ? Et hoc fufficit, ut ad' cenam

qialt

€omaiodo vobis, huc

k Chrifto invirati refpoudeant :

facert

^

ufgue. pg-x[gacääm

re conaius fa.

non: po[[ase. wenires | Sitis appatet ;

quid

It

hotze t:les taperbize (2 fámo. excoe»

aut4d

| XIL Invizate

d

fyosä, -Cliarï(ïïmï"»

catos effe , uc nom videant ,. quancum

ní

- €hriftus, invitat vos Ecclefia , invi-

pro: renaucibonum amirtanr, — San«

poptl

tat vos anima veftra , uc frequenter

&ilfimam. Cofinnatonem intermicti-

4ctümb

- hoc facratiflimo Alraris epulo vos. re-

tis! quam ob caufam * Obinfanorum

iretdic

ficiatis ; fimul omnes optrarent , ur ef..

quorundam. di&zria : hxccine vobis

illeton

pf2 7 fetis quafi arbores fixce & fiemae circa.

moram. inijciun* , quó «inüs ad.De-

MCm

2

meníam divinam : frezt povellaoliva-

um .accedatis ? Quis; Pifcator ad ittus

'ïnfurge

vum in. circiitumeu(a: Durini, Quid:

matis. Indici inzítimahilis: alicojus:

quaft

vosautemad invitationestot ,. roriéf-.

gesmma piícationemintermitit oba«

Dabun:

Qque repetitas. refpoadetis ? Saltem.

que frigide foermidinem ? O fi& vos

feapell

dicite mihi , quid veftro nomine Ie-.

intelligeretis ,. qualisfi: hsec pacadifi

fiel

. fponfi dare. pofim ? Quamquam ne:

geima , quam vobisin facra HoftiaSa--

W lol

]

quidem opus eft, ut veftrasmihi: ex--

cetdos. porrigit . non: folàm: frigus:

at

&ufationes confidatis;, optimé enim:

linguae fpecie tenusChriftianze non«i-

Wt

cunctas novi f tamen: excufariones:

meretis , (ed: integrum opprobriorum

hm

. fünt,, & non: potiüsinhumani(limae

oceanum huic tam praclare acquifi-

ilum

fepulíe, —^ Arque hz fonttresillze no»

tioni oppofitum contemnereris, -

de f

XV.

minatiffimzrepulfz ineribus. homi-

Inrolerabilior nibilominus

&atVar

num generibus in.Evangelio fgnifica..

i

eft. pratextus , quem adfeiunt ,. di«

U,nq

) 4778

t&; füperbis.fcilicer, avaris& fenfuali-

centes ; fe ob reverentiam: à Cofiu-

d

Qtfe

bus,cenamillam magnam, Sacramen--

nione abítinere : quafi. contrarioae

Detm

14» 29 tj fieuram,, accedere derrectanribus;.

fácere (it, praecer decorum; nimiüm fe

Ws M

XIV., Primiergo, qui hanccale-

Deofamiliaremreddere, — Hzecainerm

mm

ftem menfam non curant,fünt füperbi;,

perfonze , que nihil aliud: gerune. im

lim

€o. praetextu , ne; f nimis frequenret

capite ,quàm ambitionem, fui: exi-

(lg

illam. accedant , aut. contemnantur

imationem & vanam gloriam j'per-

194

aut etiam:, quod pejus.milii viderur ,

fong, qua ob vile honoris panctune

magl

neipfi Chriftam Domianm: contem-.

millenisfe implicanttricis, exiltime

ln

nant, Quódíi quempiam talem. ad

ántque; ad leve di&eriam nón ali:er »

fiequenciorem: exhortemini Com-

figu

quàm colaplio, refponderi debere; pst-

Citis.

iunionem, quam.primlm refponde-

onzqua-inconverfatione veftiiu, &&

bit z qnód f freqventilis accedeter. ,.

Cfgä !

omni vita nonnififüperbiam ftantilia

&

MT

qgcmvis.üb—mb,ä;&ummæ:E'ccc; devo-

dicq.[unapo&æla:illæ, igfæ,,qmüæwï"?

[

räf.

? VQs i

)

9"3& n

AD*E-. FREQUENTI COMMUNIIONE.

12j

t hic wl

ad quem multó magis sdhortatut

ig fpiritüs. hamilitate Chrifto cum.

totto lt

S,Perio.ccfpondentExi 2 me Domine ,.

Scriptura, quàm ad tíimorem ? Quare

cüm dixiffet Chrifto S; Petrus, exi. 4

t adcaa

quia bomo peccator fa.

Praclaré

faceretSacerdos ,. f qnandoqve , aut

me Domine , quia bomo peccator fum ,

J pondent:

e:

TE

quia de eoram difpohcione dubirat. ,.

ftatim Chriftus fübjunxir, zoli rimer

fümo exs

g. Tha.

autad puniendam eorum diffolutio-

quia , ut bene notat S. Thomas; ad

nem; folezmnioria aliquo die fefto, quo:

uniendum fe Chriflro.amor prevalere 2» 7«4.

1t, quita

mun, 5

populus frequentiffimus facree Menfae:

debet' timori, An. forié pro Com- 80. 4«

" dorecid

accumbit , talibus Communionem:

munione Pafchali digna vobis vide- ! G.ad .

yoinfmont

ln*erdiceret ; tunc videreris ,. quis f t

tur difpofirio annum integrum quo- 2*

vectint o

ille lia milititis Spiritus , quiillos ab:

vis iniquitatum , & fcelerum collavie

hac menfa frequentanda retardat,

tranfaétum pramififfe? Arq; baec ipía

xinis d

at n

Xnfürgent contra Sacerdorem. illum ,.

eft Chiiftianz Reipublicee clades , ut

Hom.f..

Ils d

quafrinjuftum & intolerabilem ;.mi-

exclamat S. Joannes. Cliryfoftomus.

nabuntur , ad judicem magis peritum:

Hoc eft , quod. univer(aperturbat ;Exi- i"*. d

ii

ftimare bonam. adi. Communionem ^ ^-

TAU

feapelaruros. ; proteftabuntürque ,

fe talenontoleraturos opprobrium: ;

eíf» preparationem , ss mmnditiem. "f0 P

Jgcpan

(f HOHJZEJ*

ut foli in taora comimunicantium.

animi,[cd intervallatemporis longiorias

jlum. ia

malritudine à divina. Menía arceame

meritumputas.Semper eft Pa(cba,cm

tur. Ecce pülchram illam erga Cliri-

adeff cordie munditin. — Ali quàm ve-

(fang non^

fum» reverentiam, Ecce pulchrum:

réilla omnis:dies, eft feftus , &t omnis:

pb

ilium nimiz cum . eodem contrahen-

da«

fcítus.dies, eft Pafcha ; qui fincera pec»

d familiariraris timorem. " Quafo:

catorum confe(fione animam purifr-

nncrä(iä;

larvam tandem aliquando deponirte ,.

cando ,. vero tot,.& rantorum lapfu-

giline

alit&mque vulrum: induite, — Nolite

um dolore Deo'appropinquat , virése

adfenut.

l

dicere, majoris refpectüs causá erga

que refurgendi: ftabiles defiderat !

li

"Ts

Deum vos ab bac facraabftinereMen-

Imó audeo dicere , rararv: Commu-

l

)

j

" commi'

1

[

$35 fed fateamini , ob majorem liber-

nionem non.folüim non effe ex: natura.

mm;.lïim"ü

jl

,

tatez , quà gsudere ipfivultis, vas

füa sd digné communicandum difpo--

f

facram. horrere Communionem ,. &

fitionem, fed potiüs novum minüs di-

m

"

quia plenasinterim habenas paffioni-.

gné communicandi , quàm: unquam:

n«

l

/

bus veilris laxare cupitis , fempérque

effe periculum, Peccatum.enim pro-

j

p

magisindignos & divinze liujus Men-

prer lisnc dilationem magnópere: in:

norl r

i

fieincapaces vos reddere, & qua. ob:

cordibus noftris inveterafcit,. maloe

[

(f Ó

frigas cordis veftri modóvos: (übdu-

rum labituumayrannis invalefcit, re«

w V

g

ciris, Caterüm quis ienerat , veram:

belli&iappetitnmm augetur tumultus ;

f

ergi Deumr reverentiam: ab: amore:

gb

il

magísqs fempet anima lioftium fuorü.

j

€rga eandem: proficifci ;-quapropter;.

fervituti fübjicitur, &ad'excutiendum

muhæ

i

f

$ vos ab. illo: abftrahit reverentia: ,.

illorumjrgum ,. Deóqueferviendum:

arl

quæ

j

inepta eflicitur,.

A€

quaie non potiüs vos impellic: eïmo-r; »

. 9

æakproputcrs :

ERN

y26

p

D!*SCURäus -NONirs,

À

fiafü

hac reverentia

?

uam tantopere often-

debilitate humi proftraam relinque-

ob

is : non enim ad ca-

Tum.

gatis, Cavete v

tef Qua füntillanegotia ? Quae per-

Rillsl

piendas animas Diabolus aptiores

tüurbaiones & tíice ? An ideo in

n6

habet pedicas , quàm pietatem malé

mundum veniílis, ut terram , & cum

i

fundatram.

(aveamus , inquit ad

terra cra&etis, aut cum ipía terra cae»

exi

inrencum noftrum S. Cyrillus, ca-

lum muteris ? Qnomodo igitu: pri-

-

: S.-C'jril.*

fcon

!

veamus , ne locolaquei, damnofAm re-

marium creationis veftrze finem defe.

abin

.Alexa.l."[,' ionem. Diabolus nobis pratendat.

retis , at boni illius ambram, lucelli

I- 4-! "S

X

XVI. Nec minor eft numerus il.

dicotenuis,Íequamini, quod tantis

lind;

J^^"". lorum, qui. plarimorum preetextu

vos curis & moleftijs implicat ? Lu-

pude

61 negotioram hanc invitationem non

pum ajunc, ob nimiam famen terram

b (g

acceprant, proprijs utilitatibus fuis

devorate ; quod fi deinde fapidiorem

&

ftudentes.

Oportet. illos adeffs iü

inveniat cibum, terram revomere ,

dum

officina, adireforum & . nundinas ,

illóque vefci.

Et par non fit , vosid-

Orur

rei familiari nece(fitatem patienti , at-

ipfum f:cere ? Jure merito rerram

Cond

tendere ; verbo , tempus non ha.

adeó vilem curarenon deberotis , nt-

bent.

de.

Hi non famo fupe:rbise , fed

pote; qué ánimam fatiare non poteft,

I^. f

terrenz cupiditatis pulvere à Dzemo.

nec ullam adferre quietem, — An non

B

ne excecati funt ; unde eciam illorum

ergo ferculo tam ele&o, tam falutari;

cecitas diurius illà alerá perfeverat.

quod eft panis ille, quide celo de-

Qu

Wt

Providendum eft familis ; concedo,

fcendic , illam poftponetis ? Pro una

fed an non etiam habetis animam ?

fola Communione, deberetis omni«

btv

dhir

Cur ergo doa etiam illius geritis

bus terrz bonis pofthabitis; totius an-

fedi

curam? Eftne po(fibile, ut iategram

ni dies impendere , & ne medium

menfem rebus familiaribus impen-

quidem folenniorem diem . adhibea-

Thrm. &UD!(

jf

dentes; non duss faltem horas quovis

tis ; quem tamenintegrum ex alio ca- -

meníe vobis tribuatis, quibus femel

iHOs, :

pite Deoa dare tenemini? Quod fi irà

Cümu

confitendo & communicando falu.

agere pergetie, bene dixero, homi-

Ws

tem veftram vobis certam facistis ?

nem non ampliüs effe, uc communi

quis Pater ram iniquus effet, quicüm

fercur proverbio , homini lopum ,

Ui

t

duos habear filios , & panem unicum,

bo:mo bomini lupss , dicam libi

T

faltem mediam cuivis partem non lat

plusquiàm lupuim effe.

Qf

tjjf

giretur? Vosanimam habetis & cor-

XVit, Sed detestius his €

f qngd

pus; & licét animz, tanquam caleftis.

dig,

quidam non folirm rariüsdivino hoc

& 2ltioris originis, quafi nstu majori,

epulo reficiuntur , fed etiam alios ab

tF

là yj

gielior portio conveniat, quare fal.

eo fumendo| abílerrent, — Unde !i

tem non zqualem illi portionem vul-

uxor , Íí mater aut foror, propter

ls

at

o'-d:liti

tie concedere? An non fumma eririn-

Communionem folito. diutiàs mo-

juftitia, miferz nec relinquum aliquid

rantsrin cemplo , ecce omnia furfum

*

Tofig j

temporis indelgere, fed pre eram

deoríüm vertgatur, redegnres "caiufns-

itind

Diá-

N

N

127

.DE gR«EQUERTI COMMUNIONE.

1zxi:nrumöc acerbiffimorum di&erio- coreinnutriti illud 4mánt, amplexan-

m

rum tempeftare obrbuntur , ira ut tuz,plenísque buccis vorant.. Qgam-

T

mifere feminz pavonem femellam

obrem quia duocarnalium hujusmodi

Àn d

. hominum fünr genera , unum eorum,

tram du

in exiguo illo, quod faciunt; bono

imitaricogantur, que,ut pullos fuos

qui fub cátensrum fuarum onere inge-

ipfatma

excludere pofit , nidum pavoni ab-

mifcunt; & fe liberaxc,anhclan(t:illerü

do igiay

fcondit, neab illo inventa importuné

alterum,qui non tantüm non gravane

v m d

ab incubando impediatur.

turfed quafi rorquibus aureis glorian-

bram,

tur;his ita pronuncio : Tales hominü

XVIIHI, Verum eft, omnium, qui

, qui ut

fan&am Evchariftiam recufant ; im-

quisquiliz , qui peccara fua adhuc a-

mant , nec animum inducere volunt;

vplict!l

pudentiffimos effe homines fenfuales,

fummen tttl

ob fcdilimas , quibus eorum oculi ur proximam labendi occafionem

vde f

. ebdacuntur , fordes mirum in mo-

evitent , talesinquam ; ab haccalefli

mensá longé removeantur, nec notif-

t revemnga

dum excecatos. Ifti ne quidem foli-

o n

orum tegmine ignominiam fuam ab-

fima illi Apoftoli prohibitioni adver-

merio t

Ícondunt, fed liberrimeChrifto & Ec-

fentur, quá cavet , ne quisquam uno

d

eodémq; temporeimmaculata Chri-

x

clefize refpondent : Iu poffaro veni-

yenon t

re,. Sedquade causà ? Quia turpif.

fli, & abominandz Diaboli menfze

| accumbere audéat.. ZVez potefHis men-

1.(or,

g, A

- fimas voluptates fuas nolunt relin-

um lat

quere:quia invereratas nolunt abrum-

f& Domini participes effe , C* menfa

Iö.ï 2l

d calo d

pere confaetudines : quiá ne quidem

Demostorum. Alterum veró genus

brevi temporis intervallo' carnalia

. hominum; quod malo fuo querit re-

n

buta o

animo pellere volunt defideria, nec à

medium , Íufficientique cum dolore

DiEiS:'o'ius,æ

feditatibus, quas ram arcté ample-

& propofito ad recipiendum inEvcha-

D

"inplexati

riftia Chriftum fe difponit ; omnino

TOR

l

T'byeg, Cüntüt , Ícíe avellere,

um

ü

|

l

W

200 funt flercora, — Nonideo tamen decet

ingenti cum humilitate & fiduciaMe-

4

illos, à Confeffatio ad frequentiorem

dicum fnum accedat amabiliffimum;

d

um

Communionem admonitos , ob reve-

propriáà manu hoc calefte ipfi remedi-

ii

CU

i

rentiarm , quam prarenduntindignos

um porrigentem , dum dicit : Zfccipi-

Íe cogaofcentes, tam diuab hac puri-

te , Q comedite, 1mó quó ardentio-

a

M?//

tatis menfa abftinere, Sar fcimus, fat

rbus & importunioribus concupie

ml [

. fcentia ftimulis nos imperi fentimus ,

du

fcimus non effe propris cognitionem

mifzriz , fed proprizee amorem mife-

. eà frequentiüs ad eosdem rerunden-

dosfacre huic Menfz accumbere de-

ZA MX

"

? 1

J

DO

. gize , qui eosab hacfacra Menfa aver-

li

l

tic. Hac vita lllis adeó delitijs refer-

' beremus; in ea enim Vinum illud,

5 Qu

s. Tko;

"T

ta videtur, ut doloriipfis fit de eadem

quod germinat Virgines, proponirur.

TAE

Viuum germinans Vircines ; fomi- 9-P« d-

matanda cogitare. Ereffz (ub fentibus

j

J4b.30.

-delitiasputant,. Non ideo Ícarabaei à

xem concupiícentize diminuens,

pau- 75- 4r.

otüh

[ng

MO' 6:

I

rofis invadendis abftinent , quód feil-

latímque ardorem refrigerans.

ii

is fre- 9p^tfc.

mmäl

n

lis in;iägams zítiment ; fed quia fler-

. dum autem ; &, meníuram tal

j

5

quen- 48.e.7.

ænmC

x

329

DA ETE Mi iiUE *

:

quentationis hanc debere effz judico,

niffe febribus, Fides fit penes

'a;lt'ihþü?

':-Elqlïisj

utantequam in priftinum quis rela-

zem, Scio Dominvm JElumn , qui fe in

n fun

batur peccatum , accedat. — Sic enim

facris Canticis cervocompstat , velut

(edcgli

unsCommunio multarum inftar eflet,

ab omni impuritazis umibrá alienum,

koo

Galen.

animabus crebró. devo:& communie

l. de .

Medici volunt , antidota abíque

] hsicomend

comparatione plus prodeffe fumenti

cantibus talem addere vigoren: , qui

antid,

LT

ante venenum , quafi. praefervariva ,

non folàm infrensrarum paífionum

dub g,

quàm venenojam haufto curariva, ica

febrim plané extinguar, fed etiam vi-

Valo,

ut ad tollendum illud non fufficiat

:tamlongam,imó perperuam confcrar,

Bo

illa ipfa dofis , quse preeferváflet , fed

Qui mandncat bunc panem , viuet an

AA

:tionis !

quintuplum augeri debear.

lta San-

ieraumum.

Toihent

£&tam docer Concilium T ridentinum;

- XiX. Sed que veftra tande

.V:;: b

— Admit

Chriiftum hocdivinum inftituiffe Sa-

:CChirillimi , eft fentenci; ? Vellra vos

?þ?,ng"i 'll

Cramentum pro graviorum culparum

excufationes non mzgis quàm lepo-

16 quil

- antidoto, & leviorum curativo. $i

tem fagientem agri poft melf«m pro-

[

Seff. 13« voluit boc Sacrament um tanquam at

-thg&re poflunt. ,.äQg.'goä- relponíum;

AVer(ü

Q I« — gidotum , quo liberemur a culpts quo-

iterum repeto, &d tot Chifti, Ec-

qurai

tidianis ? A peccatis mortalibus pre-

clefiz , veftrartima; propristum ani-

d

fervemar. Atque ideo;ut;ficut aequam

marum invitationes reponere pote-

inttmi

eftillo utamur, conveniens eflec,

ftis ? Si Chriftus ves vult locupiecare,

Wa

tam fzpe eodem frui , quafi priore

curfinum vefttum non exponditis ?

w

N

Communione acquifitam perdidif-

Si Ecclefia vocat; cur, qui ejusfilij ef-

dts|

femus grariam.,

Adeóque paulatim

fegloriamini , non illam audius tAur

PQ&I

pravi debilitabuntur habitus , opti-

curfalrem animarum veftrarum non

his

mnus in cordibus generabitur puritacis

miferemini , que quafi omni horà fa-

Q

QU

affsus ; immaculatáque Redem-

me pereung? quas tamen faltem femel

in menfe facrá Communione confer-

1pü*

ptoris noflri caro corpus noftrum

Qu

bilfamo condiet immorralitatis, Ex-

varetis,. Quantum putatis , doluiffe

üs

perimur hoc. quotidie , videmisque

Adamum, quaudo terrefiri eje&tus

Thir

tot hornines hoc ele&o crebriüs uten.

Paradifo fuam agnovit ftuliriam;

p

tes medicamento , ejusdem virtute

quód cüm veícendo de aibore virz

&

planeé fpiritualem in corpore vitam

3nortalitatem adeptus fuiffer, ex pro-

DBI)C

ducsre.Cervus non eft fabje&tus febri:

hibita fibi comederir arbore , que

mortem illi aeculit ? Etiam vosad ex- -

Sed ,a

hinc referunt , feminas quasdamPrin-

Yideh

* cipes Romanas quotidie ejusdem car-

trema deducti digoam reprehenfione

ittg.

nibus vefci folitas , abfque ulla infir-

veftram execrabimini negligentriam ,

, mitate extremam attigiffe fenectam.

quae animam veftram ab arbore vitse

,

?

* t

thg

Qnuasdam sos principes feminas fci-

frueuda impedivir, & forre folüm

806.1220

ms 0mutbus diebus matutinis.carvnem

X

ob illum finem , quó liberiis volupra-

ate,

$.

cervi deg uftare folitas , longo evo ca-

tibusà Deo pmþibitig frui pofci

t

A

&f

-

DE rREQgENi:k COMMUNIONÉ,

d 2,

penes ul

iE quisfcit; an hac ipfa negligentia

mentum , idcóque quid aliud exfpe-

lim,quin

non fniita fit caufa, uc non À terreftriy

d&arepoffunt, quàm moitem ?. per?-

mmptat

fed caeleftiParadifoexcludamini?Pro-

bunt.

Miferi ! ira peribwot. Non

db d

fe&ó o:vnis nsofea malaeft ; pejorta-

oeft dubium. Certi quidam populi

n

V

ye comt

A viccoanen eft illa, qua panis naufeatur.Ow-

Abyffinis vicini , exfpe&ant, donec

;:;

vigorem.

dta ex ts nan[catioamala , pams autem pejfi-

polt rigidiffimam Quadragefimam,

mpiluarabic ma. Walde etiam timieo,nelheca-

&b his obfervari folitam, debilitati

Td ao -

verfio , quam.olftenditis , inguftendo

— Ühnt; virésque amiferinr ; quos cunc

'oám o

pane Angelico , magnumfit reproba-

ex improvifo apgrediuntur , & ftra-

tf edi

tionis vellrz , morüsque arerma im-

- igem edunt,Eodem modo oum Chri-

:

[:

jminentis indiciuss, Audio Prophetam

- ftianis in malefano hoc jejunio obfli-

m t

— dmirabundum fic.exclamare: £cce

matis procedit Diabolus , quos ubi

]V

?f 7 2, Ri elongánt fe.a tesperibunt. Ecce,in-

debilitatos , faméque confumptos vi-

26. quit Propheca ( quafi prodigio attoni-

det, adoritur, & no

h

gis qui N

n valentes repu-

( m

£us) Ecce,fant,.qui feà te, Deo.meo ,

gnare profligat,

avertunt , càm eos ru non fugiss , fed

XXI. Qui elongant

f e,-ä teyperibunt,

Mi clþanibm,

: Chill &

f'-q Uzeras,

An non hoc eft ftupendum,

Si Dominus nofter in Evchariftia eft

P

medicina inoflta, Phbarmacum 4m-

npianum j

quàd paupertas fugiat divitias , quód

qngnut p*

inBirmitas naufeet falutem; quód crea-

msortalitatis , ut eam vocat, S, Igna-

jl

tura tenuat conjungiCreatori? Quam-

tius Martyr, quicainque illud fzpiüs

pprimüm invenius tuit panis, homines

.-accipere reculat, perire neceffe eft.

giedt

Serslinquerunt glandes ; jam veró

ANon babebit vitam etervuam in femet-

poftquam pro nutrimentoillorum pa-

n aidii

dpfo manemtem. Nec faris erit , ali- 4 ,

&

S

nis de.celo defcendit, easde repetunt,

q

uot vicibus per annum fompfiffe, ,. dje

velam

Qoid pejus facere poffemus , h noftri

o

quemadmodum, nr dixi , non fatis

ipfi eflsamusTyranni, & ad mortem uf-

fuiffet in terreflri Paradifo aliquo-

lu

x

que nos ipíos odiffemus? Anti- Chri-

ties tantüm ex arbore . vitze pro ime

o

Ítus juratiffimus torius bumani generis

mortalitate confequenda comedifle.

matïi !

d

I

| ul

inimicus,velur primariusSathanaeRe-

XXILOni elozgant fe & tejperibunt,

ren

)

gis fui adminifter non poterit pejus

. SiChriftus feipfum armorum vice de-

Ecclefig inferre damnum; quàm divi-

dit, quis mirabitur vulneratum oc-

J

no hoc Sacramento privare homines,

;cumbetc, qui 47310n '-Vult ilüi uti ; aut

n

f

s

yi

Sedjam nunc müaltorum animse hanc

' «um trriftitia & redio hifcefe munic?

| DN

videntur experiti rabiem,dum feipíos

. Quid de milite illo fperari poreft,

14

tánto temporetam iinenío deftituunt

cui ipfe etiam gladius eft onerit

r

I)yx'l

bono, quamvis nondum infelix ille,

Abfit , Chsriffimi , impofterum ;! ab-

m

yiP

qui hoc eos privet, comparuerit, .

»ffit, utab hoc pane vite nos elon-

j aIbO

XX. Elosgant fe áte. Elongant fe. gemws , rogemus Dominum , ut

p

àte, Ó Domine;qui illorum es notri-

veíci

tBajori cu

m fiudu nosr illo

pertl

$ vo! r

R

COli-

AR,P. Segnexfi $J. C/ar'z;äl.) dnfriTom,Hh ^C

I

(ui)

——

"

134

DISCURSUS D;E-ci'Mü's«,'

concedat, - Domine ,yfem(;*er dewoba — claram vilionem beatificam. anb*ii

p

àp

Q'oAH. — ganem bunc, ut dignam tam psrï::;ï*i-ä

pe

zendá,cujus interim cüm fit cau. $ 7 Ài |

6.34. refectione degendo vitam per infinita

lä, l«

gnus eft ommium Fideliuin ?. 4

Plfl

ibi

feculamereamur iliá pe:froi in calo;

,-Gi';säüiauamm fecu—tif--r ,

79.

9. Mf',

X

non ampliüs per manas Fidei,fed per

firanm.,

26:

hin

G8 O edor Q

,

g

SRoxpieuP GX Go Go

-

I

pitt

JDISCURSUS X.

7"/ DUCTI

o Deteflatur borribile illorum dacrilegium s qui cum gravis —

(l

i Akrgm

4

il

üm

nox« 'conþzfentiæ-commmimnt r

N

[n

gfen.

3

g m

l.

* Uas olim injurias gra«

potfim ; primümque -præcedemiäüi;

EO

Dis-

viffimas Soli infere-

feveti

Y

Á

Ícarfu pluribus deteftatus fuerim , al-

dor. Sie,

:gi&

p

baut Barbari. Afri-

terum; urpote deteftabiliorem, nunt.

nomii

ver.d5-

NS

Prima

cc populi,

aggrediar ; ucfi forré jam animos ve-

prefe

tz'q.l. j

erat illoram, quai in

ftros invafic, eundem expellam , aut.-

8.2.

5

ti i

odium tadiorum ni-

Rhe£un

TObl

Soliz,.e, m

is ardecjuä e

jus afpectum furie-

dam,

quam accedaf, aditum præclu..

i

N

39«

bant, ita ut ne illius cogerentur faffer-

Il Non eft monílrum magis fa.

if.

W

re lacem,in paluftribus fe vallibus ab-

w

pendum , quàm quod ex partibus ad-

04" d

;

fconderent. Alteraerat illorum ; qui

verfantibus componitut, Qs vero

]u

atrociori infulru nunc faxa ; nanc fa-

gegfrox

L

partes magis diverfas,conjunctas fpe-

Anli-

gittas in ejus defpe&tum per aéra -eja-

Gare poteftis, quàm in uno eodémque

f qU

culabantur, Utramqaue hanc injuriam

hon f

corde peccatum & Chriftum ? Si Lu-

7

tontra veriflimum juftirize Solem à

cifer Diabolorum Princeps cum Sati-

U B

populo Chriftisno renovatam deplo-

DN

&o Michaele omnium Angelorum

tate cogor, eoipío rémpore , quo fpe-

precipuo conjungererür ; exigua effzt

w

ciebus Sacramentalibus obvelatus,fed

&(

!

monftrefuatis illins adumbratio :

nonrepreffus, millenos charitaris ra-

quàm quocidie toti ceeleftí curize tot

N

dios in nos diffandic, Quidam ipfi ter-

li

Sacrilegi exhibent , primarii hujusS4«-

£2 obvertune, ut vidimus, mille affe--

cramenti finis oblivifcentes , qui €

D

zendo exculationes , ne frequentiore

fhin

Chriftum cum homine conjungete;

ejus refe&ione fuo calore accendan-

Sacrameutum ,quod spfum Chrifrum

0 o t

üsf

£ut. Alij denique efferatiori audaciá il

p

TE

um

£onjungit bonsini, Ica definit S, Tho-

65.

a

1um adoritintur, indignéque commu-

mas. Quia veró femper res dus hor-

Ítiy ]

j

W

nicantes vulnera illa renovant , que

rende iu quovis monftro confiderari

Olim in catne mortali. pro nobis

poffunt , deformiras . fcilicet , quam .

t d

luftinuit. Quare clim utrumque hunc

in fe continet, & damnumi, quo

*

C UH(

*

cï;s mmus

lts i

indiguiffimum gbufum tolerare non

minatu£ !

Uïf!ï?qüe perpen

s

pe

m

X

s

DE sAc.mL EGA. COMMUNI:(SNE.

S33I

- Bicati. Sciendum enim efl,precipuum

T Ambi:

-paläïmäm conditionem , incipiendo

1108

à prima , culpe inquame Chiiftum im-

jnftitutionis ejuídem finem fuifle in-

. nocentiffime carni fuzee compenfare

m Fitdy'

pié inSicrameno recipientium incte-

dibili feditate, uctantó

E

A

ngorem illum , quo eam tri

inta tri»

a.

cciïcziiæg nos

;

abuerat -

bus annis fevere admodum

- hinc äxpæäämus;

L

haberíque permiferat; & illam ei refti--

(

d

— H Noneftdubium, omnem Le-

. tuere plotiam, quam tanto tempore

rofalgte noftra diftulerst.

Pro €0,

I/ZGo.' :

gis tranfgre(fionem offendere Legisla-

torem, Qsi offendit legem , efjeudis

auid fui[l derelitla & odio habita, pa- 15*

ul,

Reeem. -

. ;*Clvjt:f. :

À

Nghiïgmiüug-qügndg äæi[- ULL ET infxp:?biamjäzmlamm. 313::

e gmw':

&um immediaté perfonam . Principis

merito quidem, quia fi homines tanti

E.

E

" offendit, gravior sunc eft cranífgreílie

- facinnc casnem füam,tantümque blan-

diuntur ei, qug tamencaro ll rcbel-

uræcedemib'v;ï

asbfque ullacompsratione, & utcalis

feverilis , quàm alia punitur, ipsóque

lis & recalcitrans : /Vemo unquam car-

ut futtiy

xem [nam odio babuit.fed nutvitc fo- Eph. g,

lionen, 1

nomine qmagnuam borroris partem

prefefert ; quia crimen lz(ze Majefta-

vet eAv« ; qnanto convenientios erat ,

n n

tisappellazur. Omnia hecmajoreti

fuam honorari carnem àChrifto;prz-

spilum,

nobis ]ucem afferunt ad monftrofita-

fertim poftquam illa confecrata divi-

um pv

tis à meteprehendende enormitacem

nse Juftitize vittima novam acquibvit

fan&ificationem;atque ita novum me-

dignofceudam, Quis ignorat , quo-

f m*gï' Mä Rem,

vis peccato Deum contemni ?. Per

titum , novümqze morivum; ut f.ina

p 2,23. —

pravaricationem legis Denm inbono-

in honore haberetur? In bunc ergo fr-

n Qlil V:[c;*" !

745j, inquit Apoftolus, — Nihilomi-

nem corpus fuum reliquit in Sacra-

gj

h05 quicunque indigné communicat,

mento , ut illud ipfum corpus sb Ec-

o

non fimplicirerant infus. Jurifdi&io-

' Clefia , & À fe , cujusille caput éft;im-

*

i

D

|

g

uf' :

furs

[j

- ne, hoc eft, in fubditis fnisaut prace-

. pofterum , quantum olim opprobrije,

"TL

ptis Deura contemnit , fed in perfona

u

tantum omrmi demceps bonorum fi- —

u

propria vilipendit ; ita ut crimen l-

gnificatione exciperetur.

,

Íze divinz Majeftatis dici polfit,tanto-

V. Qnod veró honorem attinet ,

usl

pere inter reliquam peccatorum mul-

quem San&iffimo Servatoris noflri.

i

titudinem enorme, ficut inter pifcium

corpori exhibet Ecclefia , istanirse eft

;u

marinorum türbam , undarum horzror

excellentise , ut Theologus quidam,

maful'

gl

|

eminet balzna.

j

o

It fentit BeatusPe.

celeberzima (cholze antefignanus, ex-

n

iftimét | potiffimum effe fignum , ad

ï&:; W. Opnfe.

m

lul 'Hrm

trus Damianus, — Z2 reliqua, inquig-',

j

Deus offendimus invebus

fetmt s bic ARh

quod omnis fan&z Ecclefae devotio Scor,is

T

j £6.6. 1.

gem in per(ona [ua,

jd

n

. collimét, Quafs omnts devotio inEce le- 4.d, 8,.

li

æhüï'.'

IV. Non parüm crefcir hacinju-

fia efh. im ordine ad boc Sacramentum. 9.Y,

ettí

iil

&f cgnh

tia , dum dire&é fe opponir fini; quem

x Tenxpi,a,:lzaris,fud&iencs,fcüa,ïpsä-

i

Chriftus intendir , volendo corpus

queadeó reliqua omnia Sacramenra,

ahcc

-z

j

$

007

fuum in fanaillima Evchariftia glori-

.mix.abiii qg'ädam hat

monià, quifiPla-

älïm

2

p

ncsæ;

Ü

n

w

ss

PA

p

£

-

132..

piecu

LX

ü*fsr DECIM Us*&'ä-;,, :

h

netz minores,in ordias ad haünc So-

proiïæï;i*:&a*xdhmteon&iratus eft ia Vil..

Ó

U

'kh

$; T bo,le:n fünc in(titurs. — Nequein. hoc à

il

lem Terebiathi;permitrebat; ceg.à li-

'.Uz&

3.p.4. Scota multum difzrepat S. Thomas ;;

cét iple confpicuus dignitate;uc illein

T

65.4.3.qui docet , quàd fere owmia: Sacra-

fronte excrciiis: praecedens. in. tanta

eu

6im xenta in Eychariflia cou[ummanutur,

homiaum mulütudine pra: o-nnibus

tin

[xpple..

Vk Quodad honorem , quem

confpicuus eff.t ,& oblervatus. Nec

v

4 37« Chriftus Corpori füo'exhibet iníacro-

eft mirum..

Du

Corpus- Chrifli , inhoe

arf, 2.fancta Evchartftia , eft is fingulari(fi-.

S:cramento eitillud ipfüo , quod ad

quoi

mus. Primó quamvis Corpus Domi-

expugnandurm corpus peccati , debel- scig

hbmii

niinhoc Sacramento in profündiifi-

ländümgue deílinata

Íng

meefl;operstürg;. eAlex.

m humiliarionis ftatuj. contincatur;.

in nobis. fan&ificationem noflram ; L4. in

wail

ut aliàs dixi, nihilominus aliundein:

dX

quam virtute Verbiad nos v-iviücan—ggm,;;

füummo flatuglorize appzrer, Eodem

dum accepit. Frvificativum: Dei Ver- ,. 12

tud

enim tempore in millenis & millenis

dwnruniens [eipfunspropriecarni, fecit Mj

tilim

per Mundum locis prefens fe exhibet;.

spfavm vivificatiam,,.

Bu

ia loquituaS."

