j re&rmgendc,

eju

netcfacilé exprimendum, . Quare . fi

ne facilísas illa , quemadmodum non

r

fet

meauditis impofterum onus Confef-

rató evenire folet, fic occafio pec-

candi.

fe ill

fionisvocibus, tam alieno fenfu intel-

Qua igitur, fihzcnon vincit,

"u

le&is , nequaíoexaggerate; (ed po-

vincet juftiiamMiferícordia, tantope-

tm,(m

tiüsimmenfam Dei boaitatem adml-

re Ín SS. Littezls commendata?

UO

ram

N

. XlIJ, Audite, Hoc, in quo- d;cgi:-y-;AWd

-äni,.d'ebfzäsqqe obeandem gratias

X

cilis

a ite.

mus,íacnloSalmananticz in Hifpaniá Epjel

hpion

X

Maximé, cüm omni ex parte

fuit metcator, opibus quondam- nu 222f

htm Ch

Bonítatistantz fidem nul'am circum-

lo fuz condidenisinfexior.

Perver- 2 Dom.

diu m

fpicere pofficis 5 Quia fs pauperculus

sà tameuudendi «ffaetudine. tandem? IT

qider

alíquis injurijs affe&usomne viro No-

ad. incitas. redactus , ípem omnem. "-

thentie

bili pacis,cum adverfario Ineundsz ar-

abjecít, | Quare fepolito omni Deitie.

tüm f

bitrium zgré permittits quisunquam

more,imó plufquam diabol.co contra:

lat g

credídifTet, Deum infinitum & im-

iplueimet Deumodio coacepto , fta-

"—

x

menf(um ad reftaurandam. nobiscum ,

tuit quantaunquam poffet, adirritan-

dum.Deum,. peccata. admittere 5 o*

lol

viligmis tecrz vermibuspacem,omne

Cf

jusfuum , &, offenfz compenfatio-

mnes, quazcunque in mentem veni-

dl

nem arbitrio & voluntati Bominis ali-

rent, evomere blafphemías, omnibus

t

cujus permiffurum ? Quin faltem ad.

poffibilibus eum injurijs ludibrio- ha-

Pt

certum peccatorum numerum , quo

bere, ut hac ratione quoquo modo

U Sacf:

completo folvi porró à noxis homo:

vindicaret illasam üibi, ut putabar, in-

juriam in infauftis ludi provocationi-

Qtnit,

non poffet ;. aut aäquand'am» peccato-

t

rum [peciem , abfolvendo jusreftrin-

bus, Er quiane fic quidem bellui-

We(

xit? Ecquid. non, ur femel duntaxat

nus hujus deíperati hominis furor

U.

invitá , autunico Mándiloco, Romz

Íedabatur .. Sum mam. Doctoris INa-

WY

c.g. in Primaria Relig'onis fede , aut

varti comparavit, ut ejus libri le«

omn:

ab uno folohomine, Vicario, verbi

G&ione omnes. cafus illos addifeeret ,

causá, Chbrifti Romano Pontifice, con-

quibus homo Deum gravíüs offtades

L] BN

4

m

ftituit? Nonhos patitut Chrifti amor

re opere , aut. faltem delidecfisume

dhle

limitesin omni loco, omni tempore,

quam poteft. Dcníque majorcs quo»

Utj .

omnibus peccatoribus , ab omníbus

tidie in- avernali hac temerícate pro-

QU

: I.u?. s.

Sacetdotibus approbartis, injurias fol

greffus faciendo, eó impietatis & ma«

ïeClP!g]

-72 3,-

Deo refetvatas, remitti voluit. ( .Quis

litie , devenit , ut fua unius peccata:

t

potefl dimittere peccata, »ifi olus Deus?)

numeto& enormitate ceterorum o«

tll

d

Mifericordiá tam ftapendà, ne dicam.

mnium motrtalium peccera vincere

!næ c

prodigà, ut an&a Ecclefia , Redemp--

percuperet; ücque magis Deo: inful«

Datef,

torisnoftriSpopfa , tam ample Sae

taret , horrendis illum ad fe caftigau-

Qu

cecdotum auctoritati aliquos ponen

dum modis laceffebat , Quax[i ad vín-

tme

dos límites judicárit , ufum ejusdem -

dicandum fe impotentem deridebat ,

ilr(m]

quibusdam, in certís cafibus relin-

fpsrnebátque, quàd. nendum ulrrices

ï cjus

;

w

r

väm

'DEV,BENEFIQIOA-SANCT.-E 'C—äNFäsSIONl/s.

fitgeri,

1000m n

ejus manus ad eam diem expertus ef- — diitfubinde ad Judicem, ut' prdtixi;fc-

Íe. . Inhoctam miférabil( ftatu mi- — rat, abeóqueabíolutus, indeli&os

cifio g«

fer illenunquam animum Confeflio--

rum fuorum paenam habitum religio-

h02 vind),

ne expiavit; cüm Ín mentem illi vee

füm induit: elapfieo inftatu tribus

i, p

nit, (e numerum & enormitatem pec--

annís moritur,ad extremum usque dí-

jat?

catorum fuorum augere poffe, fi fa-

vinam przdicans Mifericordiam , lu-

quo. &

crilegé confiteretur; tali enim Sacti- -

culentis paffim impetrate peccatorum

Án Bilpui:

lepio majori cum proervià (e Sangui-

veniz fignistelidtis, Quis vefter de

ndati- i s.

hem Chriftí calcaturum $ quare non

hoc eventu fenfus, Chariffimi ? An

p Duwe

diu moratus, Confeffatium adít, eo

non hic folus ad fidem ha&enus à me

üne. d

di&is faciendam (ufficeret ? Sedad-

quidem animo , ut idem Imponeret

m o

mentiendo, & in ipfo S. Spiritui fu-

huc majora reftant, non . enim tan«

omai D

cum facerec, Quia verócor ejus in-

tàmfuam inpeccatis omnibus con-

Yolico cond

ftar marís tutbulenti agitabatur, tam

donandis Deus monftrat benignica-

aepno, l

dextté diffimularenon potuit, ut non

tem , fedetiam eandem, omnia, qui« -

infolítam animi. turbationem folers

t aditiu

bus peccando voluntarié exciderat,

jaiter s o

Confeffatius adverteret ? quare fufpi-

bona pecc

atorf—re&l»:ü;ndo" $ xm;a'-qifc.- |

enLem ithi

catus, pudoreforfan poenitentem pra-

ffgt;

a, ommibuf

pediri, quo minüs atrocius aliquod

XVI.

Olim R omä aput Gentiles

gdlbrio. t

flagitium enarraret , Dei bonitatem.

in more pofitum erat, Virginem Ve-

o o

&. Sacramenti. efficaciam exaggerare

ftalem incrimine deprehenfam, cum

copit , idquetanto cum fervore, ut

omnibns veftibus fuis, gemmis & or«

ubl

Mercatot ille füfpirate ceeperic & di--

namentís vivamfepelire; quantó ma-.

cere: O fi verum eífet ; omnes ma.

jde b

gis hoc modo anima peccatrix, quz

aniis

culas meas Confeffione poffe elul! & -

Chrifto Sponfo fuo fidem fefellit, tra«

quidni? refpondit Confcffarius, Ec(i

Jodori N

&arl mererecur. ? Nihilominus hic

omnis Salmaritice, inió totíus Mun-

Sponíus tantopere offenfus incompres

jus lo^

di peccata ad hoc addüxetis tribunal,

henfibili amoris exceffu animam adul-

y atl

dummodo. ex toto: corde de ijsdem

müs. 0!'[5/

teram priftinz dignaturre(tituere. dí-

doleas, momento ;b omaibus te pof- -

gnítati, eique omnia amiífa reddere

! m

u

fum abíolvere , cfficeréque , ut te

fpolia, id eft,omnes habitus bonos,

nj

"n

quamprímum Deusin (uam gratiam.

ml

omnes virtutum gemmas, omniaque

)u

recipiat.Opportunisitaque argumen-

fan&otum operum ornamenta, qu&

j

»

tls, magi; veró blandá & prudenti fa-

]m M

Pit

peccando amiíerat, Confiderate igl-

cilitatehomineminduxit:ur. pesditif-

tur, peccato tría bonorum genera ab

qit

j

fim& conícientiz fuz (tatum integré

animá auferris vitam, honorem &

TL

patefaceret, permitterétque, per ali-

divitias.

« Ji

Vitam ipíi aufert , quia

quot dies fe áccuratis Confcientiz in»

Deuiaufert, qui pluseft animz. vi-

T

tima exculfarum. qui insegritati Con- -

i

ta,ut inquíitSanétus Auguftinus,quàm

feffionisad imullim confuleret. Re-

vita Le'V; 305

dell

i

»f

' anima ü: vit; Corporis, Jpfe e/

o.

R. PuSegnueri $4.Chrifl, Inffr,Tom,1,

L

-

"

]

um

BfX

DISCURSUS QNDECIMUS, . .

remur, ut didtum efi; Buotaitá nobís

«0i

4HA. *Honpgemvra;ufe,rg, quía pecca:

tor, qui,antequam graciam petde-

& honor redditur,. fed ecíam dies no*

Q

lüi

tet, divinz per gratíam confors erat

ftros reftirai,ita ut quaíl. reverrantür ,

mature , utjoquitur San&us Perrus ,

& de novoffluere incipiant, nobísque

li

LE

dpfis beftlis fe viliorem reddit; Cim

opera merítoria pecca

?

ti lüe abla'tä re-

én bonoree[fet , non intellexit , compa-

$taDt.

l

" 7'cl

Pf, 48« vacuseft jumentit. énfipieztibus, €$ fi-

XV, Nonapparet, quid

Fde Bonf

l,

tate Dei in fanctá Confe(fione exhibi-

Suart s.

I

poilis fatluseflilis, Denique omnes

de vtvf

aufert divitias, praterita bona ope«a

tà ampliüs dici polfit ;

nihilominus ,.

li

emniaad inftar peftis perimendo, quz

adhuc aliquíd ampliüs ceftat:quía non 4if), :«

do

I

ne quidem ipfis infe&tí . veftimentis

folàm per illam perdíta acquiruntur, fe i«

parcit, Hacveróomnia mala, (um-

fed etíam tancum novazobrinetur gra- 56«

fts

fci

má cum fuavitate & abundantià repa-

tig, utanima, multó quàm erar an-

ratConfeffio: Vitam reddit, quia de

té,ditiorevadat: unde ficut Hebral De Lup

u

quolibet poznítente dici poteít , quod

fugientesex /Egypto , plutes fecum 4ifp 1

à

. deredeuntefilio prodigo di&um fuit.

facultates tulerünt , quàm eandem 7 ?^

EL

Luc, 1$. Mortuuserat. €8 vevixit, . Honorem

intrantes Intulecrant? Eduxit eoscu

ü

reddit, quia tanquam lilio virorem

argento €$ auro , ia peccatum Con-

(

reftiruit, Forebitquafililium, Non

n2

felfione expíatum plus àdfert. gratiz

1f $5*« ignoratis, lilium effe pulcherrimum

peccatori, quàmaunte lapfum pouie- Maurs

b

Át. anima

Virginitatis Symbolum,

batur. — Ecfiprids etiamnum innocens ^ 9'^^

n

tefipifcens non eriít vere lilíum , ut

curtebatut homo, poítea in. Confgf-uq'w 7

bi

$, Th, ; inquit I(aias, /ed quafi. lium. — Quia

fione robotatus , jam Poenítens curret

[

In

P.4. 85.exigua erit differentia Inter cando-

quafi cervus: ut loquitur 1faias Pro--

in j*

rem , quem adfert Innocentía, & il-

pheta : 7s0 faltet ficut cervus claudus,

li

lum,quem reddit Posnitentia. Si ta-

Et quód hoc ita fit, confiderare, quo- ! 35"5'

d

mennon nimis parum dixi, poni-

modo San&us Perrus poft. impetitam

n

tentes i& ocentibus comparando, quos

fibí veniam plusjanimi habuerit, quám

p(77726D

lu

f

hisanteponere debebam. Fides enim

antequam peccavit. Etenim ante-

:

me docet; virtuce Confeffionis &Po-

quàm Chriftum negatet, non auíus ; ^rj, s

nitentiz illijun&z (' quenadmodum

eft eum , nifiper Joannem, difclpu-, ; r»

lumpre aliis Chrifto chari(fimum, ín« ar. 3. '»

j

Chriftus promifit ) in. Regrio czlo-

rum multas meretrícespre multisVir-

terrogare.Poft negationem veró ipfe- lit-

p

einibus, que nunquam peccaverunt ,

met, veldeipfo Joanne, quá morte

&l

multó fublimiorem locum obtentu-

N

vitam finiturus e(fer, interrogare non

tas, Denique Confe(fio perditas etiam

timuit. — ZZicastem quid?

loas. 218

teddit divitias: ideoque afferíc Pro-

XVI, Ecce igitur, an nonin Con-

; W'Ilïyrm,g.

pheta, Znnovabis dies noffros ficut &

feffione non (olüm eft Manus Dei,id

wincipio , omnes erudiendo, quod

eft, Omniporentia ad deftruendü ma-

xi

etianm

dn ho,cleacrgïme,nto non folügg -repae

à

mgm-illud ?f;ccari mä!um, ícd

,fCO,ta-

14

d

N

| DE ;&Bmggigm SANCT?*E' CONFESS:IONIS; '7

avitindbit

cor ejus amabiliflimum; ideft, Mifer-

*

idem hoc effe , ac putare fe atramento

lavati poffe? at quare? quia de hac .

ndem .

cordia & Boniítas eju

nfinitaad ma-

TCCU

làm culpez bono zq

vincendum,

ipsá fragilitate rarcionem red

dere 0«

d

pec

D

Profe&óquiprofundé hanc penetrat

portebit.: Infideles ideo quói

veritatem,non poteít facere,quin ex-

caverint , rationem reddent ; Chrí«

eblai

I- 557* clamet? ZMulius eff Deus-ad ignofcems

ftiani veró tantis abundaates remedijs .

( quorum przcipuum eft ram validum.

m

dum| quandoquidem ubi de peccato-

ne eyi-

re ingratíam recipiendo agitur , ut fit

rámque ufurpatufacile, de quo dixi,

Confeffionis beneficium. (. quàd et-

ihilormini

hic in Confeffione, certo quodam mo-

do plüfquam unus videtur effeDzus ,

iam peccare potuerint,refpondere de-

atiquiami

£.

ita ut non fitidem Dzus, qui eftoffen-

bebunt, E*feciffiseala , &6 potuil

:quirumur,;j

»

5

itaenim igno-

Cecidifti, poftquam totles de :e,ïf;ä*t

gyerf $3.5;

tineurge

fus , & qui ignofcit

fcit. , quafi nunquam ullá fuiffet inja-

fublevavi ; debilisfuifti, poftquam

m en d

riá laceffitus , Mpltus eff ad ignojcen :

tantáte gratiá roboravi,: Chariffiml,

At Heda

- dum.

Tot nihilomínus Chriftiani

nihil eft in Religone nofttá fan&iffim-

ütei (ecum*'f'.

Chimicorum moreé la&e extrahen-

má , quod magis meterreat , qüä!p'

jm endt.

tes venenum, tam facili;'ámque felicl

quod poft ot Confeffiones , tot lapfus

7377 3

Confeffionis remedío abucuntur , ut

fit videte.

Unum ex duobus hís ve»

tum Cot

majori cumlibertarepeccent , con-

rum effe neceffe eft , aut hofcetoties

t gritit

fícienizQue remorfibus refpondeant

recidivosnonrité confiteri; ideóque

qm p

C pulcherrimíshis , (( DEO placet , ver-

gratiam corroborantem non recipere,

qinot

bis: Quid refert.fpeccavero ?. iterum

quieft propríus hujus Sacramenti , de

;in'CON';

gonfitebor Conua hos (uo tempore

quo agimus,effe&us; aut (1 recipiunt. ,

Yrens cif

integro Difcurfu pugnabo. — Nunc a*

illàáadeó abuti ,. ut

propter negligene

p at

lind Chiiftianorum genus errorem

tlam , graviorisculpa reosfe faciant,

j

m

dedoc:bo , qui levem ob caufam pra-

Nolite vositaagere, Chariffimi , fed

u f

modo debitohac medicínáà Chrifto

varicantur , itafe purgate foliti: fragi-

( inpti

les (umus ; necquantas iteraxà Confef-

puei t

Jesu,taniá virture,& amore vobis pre-

/. fione (ibi vires acquírerepoffint, con-

paratá. uramíni,ut hoc. fervari remee

Erenit

fideranc. Advertite bene,quod dico : (i

dio etiam voscum gratoillo leprofo .

t jl 13

u,'dï»:ï"

Tucce Gentiles,aut Judzi effetis , for-

divino Liberatori veftco , poffitis dig «

téhzcexcufatio aliquo mods . vobis

(0, L

T

nas reddere gratias,qui vosmundavit;

an l? ]

- prodelfec , fed quia Chriftiani eftis ,

non veró cum novenm illis ingra- -

t l

B;fm

talis excufatio culpas veftras. non 'at-

tisillum adíracundiam

j

g

N

:fnu'at ; fcd atdlget.(,Anknon v'vi-dct;is

"g ?;ovocetjs.h

um

*

M

//

f RR

pon!

I]COI'

?

l

w

FD

T

g

ii p

U3

0

[gd wdm

qn

D.

P

bt

H

g

-DISCURSUS Düobscmus, QUAM G,RA;VE

:

&

VEGNQCUHURUHOMIPEHUHIHUETHORIHIHOUCHOROMORE

Ü EHOMIHOR ER

E

du

thor

ls n

r Dui

| n l M ldlldf

n

Q um giafu: þt jcelus , in an&]üwe | pe'cmmä

.

- findioie reticere,

qu

s

p

1.

u

- Meriilli nuti , quiin-

miferitales recuperato audih; adlo«

dctq

1

5

deàprimá ztate u-

quendumfe preparent , ítaut hodie

tinet

*

Íu loquendi deftitu-

Chrifto Domino ncftro fumma illa

-

fl

—ti func, ferme non

ii

laus denuo tribuatur. , quá fideleso«

trisp

1 "

A*

vncsy

;

folàüm linguz , fed

lim turbzilli acclamabant $. Bene . e-

lnb

. etiam auditüs facul.

mnia fecit ,C8 fur

Ts«

atdrift.

'táte þïcaxr*e'nt..

Muti funt , quia fardi

afv: fem axfdirc , 06

h ly!. €,

e

mu(ai loqui,

;hul

$$

fünt : Surdi ànatvuitate (anteriam mu«

Wa

tí ; €4 licét poffint vocem emittere , non

I

[0

poffant loquií, ' indetalem . infelicem

II, Geminumïih.hogc fum(ït,cï)þpkævhi-l'

üm;

Chriftus cutaturus 5 furditati incepit

tentis (ilentio obfervo malitiz genus :

Ia

mederi , caufzque & origini malire-

priuseft (pecialis. injutia , qua DEI

[

medium applicans , priüsradicem ,

gloriz infertur : alterum , fpeciale

Q

Mattb.

quàm ramos, aggreífus e(t, 45/; di-

damnum , quoanima peccatorís affi-

citur, — Ordíamur àprímo,

Hami-:

W

'70 ,',9

gi;osfw: i auriculus ejus , Cd expuens

(

tetigit linguam ejus,, VideointerChrí-

lis. peccati Coafeffio tantz c(t DEO

tl

ftiános,ejusmodi mutos non defidera.

gloriz,ut in Scripturis idem fit cenfi-

u

fi, quos cüm peccatores videri pudeat,

terí , ^ac dare DEOglotíam.Daglo- 7542, 5,

ltye

Sacerdotibus in Confcffione peccata

riam DEO , dicébant Phari(zi ceeco à

LTY

u

fuanon aperiunt, Quare exanimo

Chrifto illuminato ; id eft fatere veri-

hh

defidero, ut, mezhujus Differtatio-

tatem , quiseft, quitefanavit ? Date »,,, ,;,

n

nis ope, DEUSillis loquendi facul-

Domino Deo ve(lro gloriam , antequam — i6,.

u

contenebrefcat , ioquitPropheta Jere- —

tacem reftituat-.— Sed quid interim

W

mihi faciendum erit? Kemedium di-

mias;ideft , confitemini priüs peccata-

Cla--

toi

re&é auditui applícare debebo,& quía

veftta, antequim moríamini.

BU

Ídeo'muti funt, quia furdi , priüsil-

riüs Jofue exhortans Achan ; D4Z

!/cäg

lorum aures mihi aperienda funt ; fa-

riam Domtino Deo l[vael.e4 corfitere. n

ä'i li, d('mg

cili deinde negocio linguz quoque

quoautem canta con(iftit gloria, qu

vinculum folvetur,

Hoc itaque a-

in DEuM ex peccatorum Confeffioue

Vrj

am,malitiámque muri hujus in Con«

redundet ? Confiftic partim in hono-

fe(fione filearij , fimul & ejusdem tol-

teillo,quem ipfe DEUS Gbi exhibet ,

Beten

Cotd,

lendi remediuin moní(trabo;tam va-

xP—C'(Z.(ZQIDB! quantumcunque enorme.

"t dl

lidis autem clamabo rationibus, ut

condonando; partím in illo;quo Pec-

u

Cs

catot

p

srrscmrs , PECCATUM srümdss /RETICERE — ij

t

- cator Deuw afficit , verum peccati au-

cromanubtua contra me, — TalisCons—

thorem manifeftando ,. cujus veniam

feffio ritu tam folenni, Chrifto, & .

Hugo in

Deus indulfit, — Confeffio peccantis ad

quod confequens eft , eciam Patri c-

laudem pertinet snuecentis. , €4 ad glo-

lefti fuum. teddít honorem , eóque

ncatum E €.7« 351:

riam peccatum. dimittentis, , Vicram

fa&o clariffiméFilij DEo innocentiam

manifeftat. Hzc ipía manife(tatio

que ejuíce honorispartem clariüs ex-

plicabo. - Imprimis peccatum fuum

efteriam illius gaudij motivum , quo

Eku allo

detegere ad laudem innocentisper-

de panitentiá peccatoris in clis per-

at hod

tinet , hoc modo.

Si nobiliffimus

funduntur Angeli. — Gasdimm eritLuc. ig4

ema ill

coram ZAngelis Dei ,fuper uto peccato-.— g

aliquis Principisfilíus tanquam Pa-

fideleso:

tris proditor inju(te fuiffet acc ufatüs ,

re pemitentians agente.. Non folüm

TZL

1mó etiam affiz illi proditionis pz-

enim ob falutem alicujus anims , tan-

W" :5

nas dediffet;propterea quàd illiob in-

tiàfe zftimatz, fibiapplaudunt , (ed

felicem. pczlij eventum urbium in

multó magis ob JESU , Domini. fui

manus hoftiles deditio , patrisque

Chariffimi, innocentíam manifefta-

excidium - impuratum fuerit : apiif-

tam ;; qui humili poenitentis Confef-

fima huicinnocenti tam fosdé. diffa-

fione pronuntiatur ab omní omnino

tfioþdnf'

imato honoris reddendí ratio foret

Quanto ma-

f;g:nus ]

maculá exempti(fimus.

qic H

ita : üt verus ptodï*tor Principis Pa-

gisuna bilancisparsdeprimitut, tane

tris fe offerens conípe&ui in genua

tó magis altera attollitur ; quantó ma-

)

(?etïak

provolutus diceret : Ego fum,ó Prin-

gis peccator fe abjicit , tantó altiüs

TO d

, Ht

ceps,tanti hujus (celeris an&or , nec

Chrifti honor attollitut , Corfeffio pee -

d DEO

eft ullus.alius: Ego fui ille perfidus. ,

cantit ad laudem pertinet imnocentis,

egotexuifraudes.ego arcana hoftibus

Et hzc fuic. illa Confeffio, quz tan-

mü[ atl

revelare füm folitus.

stquehis di&tis

j D

toperein bono placuitlattone ; illa-

ficot

tx intímo corde veniam , quamvis

rum fe posnarum reum profitente

non promerítam , rogaret. Sic fe

uz adeó injufté inferebantur imme-

l

)

fgerc

res noftra habet, Chriftus JESUS

renti, — JVoranidemjufle 5 nam digna

Luc; 44

yi LP

4«

Y d

DriFilius; incognitusinhoc Mundo — fa&lss recsp

imus , -^/9ia vero 'üihiä mali

vivens , quafi Paterni honorisprodi- .geffir.

,

) hu ]w

J

tot clarà in jace , immensá infpectante

lll, Acnimis p

arvaeft 'inl!ä' Kg'lotfa.

n

FW

multitudine,in Calvatiz montisjugo ,

quam Confeffione (uá in Dzuw refun-

licét ipfamet effet: innocentía , con-

dicpeccator , ficum eá , quam Deus

aE |

313 18

demnatusfait, — Cum feeleratis vepu-

lgnofcendo dat fibiipfi, conferatur.

L

(

tatusefl, — Quare 1. peccator , qui eft

Confe[fio peccantis , ad . gloria pertinet

J

verus prodiror.

Sacerdotis Dzi vices

peccaium dimirtentis,

Sciendum

C0

j

lm

gerentís pedibus advolutuscontrito

enim eít , DEUM extra fe nullum pe-

(f f

corde fuz. (e. perfidiz accufet , . & üc

tinde gloriz ferax patrarc opus ,

bi pl

"

30R8g*.

altecDavid ingemiícat : Egofum, qui

quàm cüm'peccarorem' veniádona-

T

fáe

Ratio eft , quis

Ü P«'

peccaui ,ego triqueegi , vertatuy ob[é-

; zu:ij.graæiæ ;&i:uir.

n

a

3

[|

giore

1

| DISCURSHS *Düö'DECIMüS ,—Q-IAM .&Gm&m*?;*s

glotía ; quam ex hacremiffione acci-

ponunt fe glorie , fed et uliima ad

hor

pit,gloria e& vi&orio(3, & cuiusdam .

eam obrineadam diípofitio ; & eft in-

p

acquifi-ionis ; id quod in alijsdivinis

ftat floris refps&tu fru&üs , id eft fcu-

(

opetationibus , licét infinité admira-

&asinchoauus, & gloriz príncipium.

li

bilibus , non cobringit, Hezc veri.

Si denique Juftitia divina jam uno im-

Íni

tas ingulatià me diligentiá explican-

petu omnes (imul peccatoresad zter-

4

daeít 5 ex illà enim admirabilem be-

35 Orci flammas pracipitaret, quem-

hn

!

neficij magnitudinem cognofcetis ,

admodum ultimo illo fatali die faciet ,

T ;,*fïff

quodín Conbfetlione DEus nobis con-

hac quoque internecina pecducilium

Hi

It

feit.. Sciendum igitur. eft , omnes

clades, victoria dici non poteft: non

-DEI operationes , ut vocant,extrinfe-

garpl

enim ad peenam ,quod fpectat, ullam

quà

cas; aut ab Omnipotentiá , aut d Mi-

peccatores vim habent refiftendi Dzo,

mür

. fericosdià , autá Juftitià procedere.

minüsquein irati Numinisconfpe&tu

a

-Quiafi (ecundàm fe ipías confide.

facere poffunt , quàm autumnali rem-

Gllat.

(uita. — N

zentur,ab Omnipotentiá proveniunt ;

pore folia adverfus nimbirigorem,

]

xe(pectu veró noftro aliquando à Mi-

Contrafolium quod ventovapitur oflen-

M

D

fericordià, aliquando à Juftitiá pro-

dis potentiam tuam , €4 flipulam ficcam 30l 25

hi

ficifcuntut. A Mifericordiá quidem ,

perfequeris. — Adhzc , hoftis trucu- ! ?

præl

quando funt gratuitz , á Jaftitià veró,

lentior , ureft peccatum, hispoenis

«uando funt debitz,

r

jam verobra-

non folüm non vincitar , fed vires,ac

Qu

£hiur Dzx non poteft unquam omni-

pondus in proprio centro, reíamit ,

lam |

no dici vi&oriofum , nifiquandopc-

Btque perperuum. — Ipfi ením pec-

nitentem in gratiam tecipit. . Quod

catores tunc deví&i in inferno fuo

fico

Anprimis in Omnipotentiá demonilto.

magis quàm unquam rebelles funt ;

Wt

Si DEUS unico verbotot

produceret

ideóque in veritate nonextoto , fed

d«l

.-,M-undos $ quot Stellz funt in Firma-

j

mediá ex parte fabjugati func; ;; non

v

E*

mento , maxima liec operatio. non

enim , quod apud illos potiffimum

W

foret victorías illudenim nihilum, €

cenfetur , ínimicanimirum & obfti-

ts pl

€ujusabyffo tot Mundi- prodirent ,

nata voluntas,

DL

'nonref(iftit voluntati divinz , ideóque

gam miffa eft,

plané deyi&a &fub ;u—

r

f

«üm non réfiftat, vi&um. dici nequit.

.AV. Ediversoconfideta

té QHQ/BMI- ,

l

Eo demmodo , fi Mifericordia Dzio-

tifper perfectam , quam Dzusín Con-

li

mnes füftos , quotquor in terrísrepe-

fefoneobtinet , vi&toriam! Primó

É5

t

Tirentur vivi , aut in flammis purgan-

Oimnnipotentia ejus fummum vinclt

tibus defani .. curru igneo ad fe in

renifum à libero Peccatoris arbitrio

pl

li j

«alum raperet;quis

neget, opus fum-

provenientem ; talem quidem,ut eum

ma forte Mifer

^

Icordiz ? Sed noneffet

T

ET

Dus zgré ferre videatur,exprobrét-

an

Si&otia ;

quandoquidem gratía ,

que , ut quondam Pharaoni , queren-

qüam po(fid

entanimz juftz - ubicun-

tor

doi u(queguo non is fubjici. mili I

pe

z

aue yerísmur 2 nontantürm non.op-

DEUS Pthi'lpmigug,t ne qgidljberr

atl 10. 2i |

Q*

^

Cign

pE

E

e

)

/SIT SCELUS ?—*,ï'yPEGCATüM STUDIOSE RETICERE, ET

aím d

homini, càm eumcondetet, collate

ä-n»cefa 'PCGCB-tOffS cgn Vegüo;k, Nï)ïz

95 &el

- prajudicet , modosadeó faciles, pec-

enim peccatorís voluntas, quantum-

n tdtü Em'

- catotes adíe attrahendi íinvenit , ut

vís in inferno (it domita, fe fubjicits

prncpir.

licéc refi(tere po(fint, tam fuavi tamen

in confe(Tione veró, etiam illá parte ,

jam aol

indu&i violentià fe omnino dedant,

in.qua tyannidem (uam peccatum

Qresad at

:

Et ego fi exaltatusfuera à tevrá, omnia

exercet, hoceít, toto cordefe (ub-

tartt que

yo&"*-! 2:.

trá

bam ad me ip[(um, .. INemo potef? ve-

:

L]

míttit. — Quisigitur explícare poteft,

li diebid

J^a

», e, rire ad. met mfi Pater ,quimemit,

quantá Deus veram per peenirenciam

p»ecdurlüum

44

traxeriteum. NNonquód Deus co-

& humilem Confeffionem afficiatur

y potelb n

gatpeccatorem , aut invitum trahat

glorià ? Dagloriam Deo , €4 confitere,

eChit, ul

quocunque ipfi lubec , quodfal(i(fi-

Quando Peccator intrat. Ecclefiam,

efi(ïcndi Oæi

mum e(t, ed quàód peccatorem indu-

peccatafua Sacerdoti coafeflurus.dum

iiscont

cat ad volendum, quod anté nolebat.

in genua provolvitur, fuppléxque

jamnd t

Costra.— Nonre[ifleutem irw»itzïnäqu'e compellit .

ad proferendum , Peccavr, linguam

Collat-

inquit San&us Profpet, fed 'exénvite

mbirigott

€.

e

exíolvit, videor mihi in verítate pof-

*MPW:J ,

volentem facit, €9 quibuslibet modis im.

fe dicere, Deum exercítüum ad : ina-

lt

fidelitatem vefeflentis iaclinat. Ec haec

ximam aliquam vi&oriam obtinen-

Aiofil t

preclariffiaa eft vidtoria, non vi pot-

dam in campum prodite, Ex/vit via.

y, lipeni

tam domüsperrumpece , ut quando-

C€Cui, Ut UIZCEFEL,

Q iants igitur ef- apoc, 6.

fs

. que edíam extranei fac

H

iunt, fed fgä il-

fecinjuría, quamgloríe Domini fui

.. lam clavi aperite.

ro, dubl

V, Eodein inodo

peccator mutus inferret, fitanti mo-

T

fumma eft Mï(eQ

meati expeditionem impediendo, ín-

ticordig victoria, que malorum om-

TL

vidus vi&oriam retardaret, foláqne

Áit

nium maximum, boce(t , Peccacum

dd

animipreterviá omnes. affültus, om-

TE

"

deítruit s (umma etiam eft jaftirie

vi&oria; quia nen folümpeccatores

néique Omnipotentis ad fubjugan-

AU

(ot M

dum illüm conatus , quafi vanos elu-

profligat, fedetiamde ijsdem trium-

T

ol f

detet? Coztra Omnf'poteïnteär voboratus ?0 1$:

Pf. 105, Phatid quodtantopere Propheta. de-

sim d

34

fiderabat; cüm dixit: . Deficiant pecca.-

ef.- Et licéchic cundti peccatoresglo- P?*

"tl j

riam modó didam videantur auferre

tores aterra, €$ iniqui gsta. at mon fiat,

Deo, quamdinex totocorde eos. non

(

In qua verba ita commentarut S, Bafi-

peenitet, nihilominus ill

am potiüs di£-

dent i

lus : Non ut pereant,ovat, fed ut con-

ferunt ,

j

-

- quiàm auferunt, - Saltem

vertagtur, Non, inquam,petit Pro-

bot!

"l

non adimunt re ipsá per fummum

" M

pheta,utpeccatores poenarum fevi-

nefas obnitendo, chtll illi, qui da»

J

tià collantur, fed ut converfi, peccato-

j

tà opetrá in Confeffione peccata. reti-

1 [0"5 L

j

tes effe deünant, poenz enim vitam

!

centes novo facrilegio obftacula äivli

.

qwd:

abrumpunts Penitentiá veró pecca-

nis conatibus Opponunt

E]

nec taü«

Ilf

P[Ob j

1

cores elfe definunt. Przterquam quód

tümDei obftant viribus,fed etiam con-

qal

j l

li

pcna divinz Juftitiz injariam (uffi- -

traipfum boftes anímant; non folüm

ii

"h

(

signter non reparat , quemadmodum

Mif;ticordïæ;mal*is fuis: temedíaex;

li

hiben ,

-

106

DISCURSUS DUODECUMUS, QUAM GRAVE. -

i

hibend illudunt; verüm etiatn in

m

dum. : ANesaddam, ut ulira vos. li»

confpecta illius eadem adaugent; non

beremy ite €3 i»vocate Deos, quos. ele-

(

fopt

folàm intentatas Juftitiz, quz ho-

giflis. . Verüm Hebrai malo (uo do-

noris divinís abipfis reparationem ex-

&i, ad divinam Mifericerdiam appel-

titat

ten

dÍpe&tabat, minas (pernunt, fed eun-

làrunt. Dixerbstque filjj Ifrael ad Do.

dem novís denuoinfultibus Ínvadunt.

minums peccavimns, vedde ta. nobis

I

Áti

Quid defideratisampliusad grandem

quidquid tibi placet : tantum nnzc libe-

hancinjuríam , quámgloriz Dei Veri

ranosr. . Ecutveré (e hoc diceremon-

lidii

Y

thium

execrabile hoc (ilen

,

tíum infett , per-

ftrarentidola illaezecranda ex cundis

nofcendam ?

[aei

Bnibus (uis excerminárunt. Q«« d.cen-

.Vl Quódá mali bujus tanquam

tesom»ia de fimibus [uis aliesorum Deo-

d

p

minüs coeniti rationem vix ullam ha-

tadic

M

rum idola projecerunt. Ex ecce Mileci-

betis,faltem magna, quam rali actu

Cordia (enrentíam à Juftitiá latam re-

Vànt,

vobismet ipfis infertis , injucía vos

. yocavit,

imo|

Et dolutt Dominus fuper mis

abíterreat,

Accura:iüs perpendenri

fertjs corum, Hic eventus expre(fa eft

Cabi

titm

tría fe offerunt mali lenimenta , quz

: iH:u»simago,q*pod quotidie in Confef.

reus aliquis fperare poffit ; opportu-

fione conringit, Quamvis enim Chri-

Hnt,

j

na nimirum appellatio ,. Judex. beni-

ftianifint populus ele&us , nihilomi.

gnus , fententia favens:; tribus au-

nuspropriz utilitatis, füperbiz & fene

- jud

tem hifcecommodis fe prívat. pecca-

fualitatis idola adorando, Deo vero

Qui

tor in Confeífione. mentiens, pejo-

bt

terga vertunt, cantá cum divinz Jufti-

ticot

rémque caufam fuam reddit, quàm

tizindignatione, ut ad divinum re-

unquam amens aliquis defperatus fa-

W. 15 g

parandum honorem contra perveríos

lh

cere queat, | Primó jus, bono fuoap-

hofce idololatras confeftim zternz

W!/m

fe(fo

pellandi, perdit, Quid putatis, quid

damnationís fententiam . pronunciet,

illein Confeffione dolor fignificare

Non addam, st ultra vos. liberem. At

lm

m

velit?. Siguificare vult, fe à prolatáin

peccatores tam formidabilí perterriti

Tuftitiz diving tribunali fenteniá ad

tonitra, refipifcentes, divinam appel-

mukg

divinam Mifericordiam appellare, cu-

lant Mifericordiam, & ícelerum fuo-

u

jus illa, donec nobis vita fupereft , fu-

rum enormitates confitentur, pecea-

N

du

premuméft tribunal, Mifericordia

vimus: ponitentizà Sacerdore Del -

Jatob, a fMperexaltat. judicium,

; Graviffimé

nomine fibi impofite fe fubjiciunt, -

tj

hon

13*

eum offeaderar Populus Ifraelici-

Reddetu nobis , quidquid tibi placet:

cus, illo derelí&o , Ammonitarum ,

Proteftantur peccatum fibi plusquam

Hfä ;Z' "mm

Syrorum, Sidoniorum & Philiftzo-

omne malum difplícere, ab eóque po-

lt l

Judic.

rum Deos, vana idolorum monftra,

DT

;lo. i4.

tiüs, quàmà promeritá pená. liberarl

N

'O

l

adorans. . Quare irata. Dei Juftíia

expoícunt, t«enztm nnunc libtra. »05 ,

tl

?

n

ini

m

mtäo

4

micorum manibus populum tra-

idolalongé à fe prcjiciunt , íllicítos.

. didir, additítque; d tàm miferabili

diffolvant contra&us , iniqua extine

Potej

Dtuoc

guunt edía,inhonefta deferunr com-

lervitute à fe n'tïm an-pl-iüg uberag-

|

met«

TA

"um

E

"

E

D

E

^SIT SCELUS PE,(NJCATUM»S'ILBDIOSE RETiCERE, w

-

hr u

- merclat opmnía de finibus fuss idola proji-

nonin deffruélionem.-

- Videte proín,

quám magnam mutus in Confeffione

—

TU

ciunt, propterea divina Mifericordia,

lo (00 d

—— fupremá Tribunalis (ui utendo autho-

peccator ibl ipfi inferat ipjuríam : re«

dium appt

ritate, appellationem admittit, fen-

cufat Judicem piacatu tam facilem,

tentíamrevocet, culpámque remittit,

adeó mifereri docilem , fimili judicio

Jrad a

Áde tà li

Et dolet Dominus [uper miferíjs eorum.

obnoxium ; & mavult Judicem (um-

m ic lb

An nonigitur magna vobis videtur fe-

mé formidandum , cujus pondus &

licitasex irati/. Dei manibus in gre-

poteftas efferati pelagi undofis mon-

dicetemn

a ex u

mium placati Numinis poffe transfa-

tibusà Jobo confertur, qui navicu-

-gere? Hoceftergoillud bonum , quo

lam, ventorum ac tempe(tatum lu-

t Qudar

i

pececatores in confeffione peccata. [ua

dibrium effectam, medio in marí obe

jeiarutm Di

(tudio(é ceticentes. volunrarié fe pri-

bbiry

cece Mi

primunt. — Semoper quafi tumentes [a-

h2

vant, hoc fibi adimunt appellandi Jus,

per me flatlus tanui Deum , $. pone

d hao t

x

f,

L

imo (uo facrilegioin iteratam impla-

dus ejus ferre nonpotni.

n

]

;mni'

cabiliffime condemnationis fenten-

Vill, Deniquetertium,quod

R&,üs

T epudit

tiam | jamjam

.vimminentcm commtues

in causá (uà fpecare poteft , fubfidium

he in Corh

tant,

cít, favens ejuscau(z fententia, que

«enim C

xSVIL,

Alterum Rel prærögätivum

aut omnino poenam remittat, aut. fal»

: nihdüü)[-

. juscít. poffealium petere. Judicem,

tem mitiger, Ejusmodi fententia , fi

qpie l

Quamdiu fcelerum noftrorum Judex

ufpiam,pro facro l'enítentla tribu-

, Dto m

debet eífe Deus , licét toras fit Mife-

nali pronuociatur; in hoc enim pri-

lia ]u

ticordiz viícera,magnopere nihilomí-

mórotius culpz fit gratia; deindepa-

dirinon r

Heb. 1o DUS timenduseft, — Horrezdum eff in-

naremítítur eterna, quin & tem-

g p

Q3B

cidere in manus Deioiventis. 1n Cone

poralia magnáíui parte diminuiturs

Y

(l z

feífione igitar. mutatur Jadex, & in

quia ipfa opera pcnalia, à Sacerdote , Thari,

. ronuncflft

lecum Dei homo fubftituitur, qui nec

vuit nobis malcfacere, nec fi velir;

&d expiationem. noxarum imperata, fupplem,

dMme ?

virtute Sacramenti multó magis fatis- . o. a».

jli pcrrem'n

mulum poteft, Non vult, quia pec-

fa&doriaredduntur. Unde , quzío,1. 44 4

v

cator ef, quemadmodum & nos, qui

perpendire; An non ita fe gerant mu-

:

hec ipfum peenitentiz tribunal , ut

lr ?

riifti peccatores, ac fi fpem | falutis

h

!

reus fubire deber, própriísque doctus

omnem abjeciffenr, qui càm tam . fa-

!

Tl

of

miferijs, noftris, qu& fotté majores

cilé culpz reatum poflint tollere , de-

j

non füut , compari didicit. - Que-

iV

y

bi.üàmque zternum poená. temporariá

He6,

iA E$ fpfe cireumdatus ef infirmita-

permutare, malunt tam horrendos

x

"^'te.— Deinde etiamfiveller magno in

TE qm

hi p]llf

nexusgeminare, quàm maximo íuo

uI

T

nos rigote animadvertere , non

,po*

emolumentoijsdem fe ex(olvere.Quid

"

