!;nqügxä&'

mitas fublevetur

e

admitte províncl-

qu£cortuumoccupent , & ftatriva ibi

Hl Püïk!

L

L

am , nuntium illum ad defideratam

L

habeantpaucorum meníium fpatio

qpli d

períonam perferendi

3

mox ab illo te

Pafchales fub feríasconticebere, & fi

gentmm'sg*

exiricabis, &diferris illi verbis de-

(ponte cum meis non emigravero, vel

jor , qll

nuatiabis, nolle te quidquam ampliüs

invitum cum dedecore ejícies. — Zz-

xeccatoni

operz conferre — ad

talia negfocia.

curvare, ut traz[(camus. Qfraudes

di iqu

— Nunc inimcum habes infecfifimum ;

*

apertas ! & tamenhistam multicir-

"U lh d

ulcifcere,quá te ille afficit , injuriam

)

cumveníuntur ! Anne(ícimus Dzmo»

j qui

poftmodumautem ad . Legis Chrifti.

nem ferpentiseffe (imilem, quiquae

TEU

anz amuffim vives

3

o

nec enim quise

cunquecaput immiferit:reliquum de-

J L

quam ribi deinceps moleftus erit , ne

inceps corpus eodem nullo negotio

cum illo luat audaciam;& tu fecu-

ii À*

inferat ?. Maximéarduum Tentatorí

| «l

rus atma pones,

Audi hoftem hu-

negotium eft ínconfeníu ad primum

D) c'lä DæIW"

maniffimum , miniméque importu-

peccatum extorquendo ;tumenim &

Gratíá permanente ac (tabili fortes

"TL

num $ nonalíud pro ingentí, quem

L V;&OH&S clüi

poftíetrahit,exercítupetirzquàm vi-

famus , & adjuvamur tranfeunte,feu

T j

am, Jucurvare,ut tranfeamus, Anne

opportunotempore benigné (ubmi-

aurem illifidis? eetibi, itaeft, Tu-

niftratá & fingulari DEI providentià ;

guiba

n

bet nos verbis apettiífimis Spiritus

u: filij dile&i , protegimur , & hoftis,

, u

yl

Ecl, 11, San&tus , nunquam illi &idere. « Aoz

10;

qui oppngaat;foris eft;nullà adRuc a«

li ll;

eredas inimizo tuo in aternum, — Si

nima parteoccupatà : atubiprimum

T

J

Monarcha Tutcicus Legatum mítte»

peccatum arbitrio quis (uo. admífe-

71

retad Chriftianorum Príncipum all.

rit , mox intra ipfum f(tationem D'e-

cull

quem , ad petendum exercltui fuo

mon capit , medio in corde vexillum ,

ac dtW

W: i

" W

armato tranfirüm per arcem, aut ure

vi&oriz fuz fignum , ftatuit ; rece-

ml':

bem Provincie propugnaculum ; an

dit Deus ; & quemadmodum R ex abí-

It

[;d

impettatet ? an files ei haberetur. ?

é

enstoram poft fe Aulzappendicem

haud fané exi(timo

LJ

multóque mi-

trahit , ita càm DEO Charitas,& pul-

,

Ptllh

gl*

. nüs, fiurbero illamaliquot men(ium

chetrimus reliquarum virturum Cho«

n

au IIW'

rus excedic; Graria San&tificans fubs

T

u

Ípatio fuis ürznax;äa:n prafidiis po-

K

À

H

g.

-

»

Gub

*s

x

' "460 DISCURSU SDE(!MUSGCTAVUSQDF PERNLCSSQ |

101 i

traliitur. ; auxilía opportuna, & fto

nupferit , ubi nec c(litates ,ä'äxæ-fgzæïf,i |

0i

dati tempote folita , labminiftrantur

ter atta , d vitam honeftam confcilim

quii

parciüs , & anima , arcísioftar expu:

redire deliberatum habet. — Talis cff

u

narg , inhoftis vi&otis manet ditio-

L

*

ne, .Quis jam ex

plicet.quantum re-

ejus deftinatio

fed ab hac quàm di-

À

don

d

veifus exitus ! D.

[ey v d

Eret:

bus fic (tanu

bus animus virésque a

iU

jn, ranquam al-

Qu

tet Pharao » qui in hac infe

i

?

iciffimà

A0f

xefiftendum decrefcanr , quantum au-

peccati/Egypto luimo jure imperat,

- Afl

dacia , & libertas hoftis crefcat inty

yd:

rannide,exercenda ? Ec veró te. ipià

adeó aiilesam premir,, tof laboribus

£ augat ( occu þfa,t;a ut þe,,q;;;de.gg; de

animailla, quz primó prope vi adhi-

H

&H;

f uam :fsgïää Íerió cogita n,d;"mws £«

D

bitáad peccandum perrrahi. debuit ,

lingust. : &. qäazmïuam ;;l—iai,, V»i;q,nfci-

jï

fcuc

volens poftea ac libens ma'gn,ä, fnà

'woluptate , pergit peccare $ queque

f

entiz clamoríbus excirata .. ,decernat

E

p

E

!333;

5s

rarg

Bo5 w

w

reg one tam fpfaulta , tot

py

conítiruetat, trani

itum' tantüm hofti

illi difficultazes objicit , abirucz vefti-

guö

conceédere, jam illum inquilinum piu-

giistam numerolo caa milite infilit,

uf

rium '3n—n9mm- fgazio-' n.fog inyita

oatitur,

utnifi DEQG - placeot dextere fux 3Q«

;&'ll"c;

1

mmiäïmæ Q

r

x

us exetcere , füccumbar

tdef

XÍV.

äz—g*;** 'P,äzfïä;,c.äæ- Tacobi ja

,animo,non

Damoni ; & anios, quz inttjo. non

quim

Jgyprume contulezupt

g

r

es inibi morastrahegdi, quàm

elt aufa tran

um hofti negate , ipfa

ficim

longiot

N

mw

neceffe

effet ad . neceffaria in Íamma

jam via & terra ftac , faeteni ifmis ejus

E

pgdib.us calc andum ^ Paf:æ;:/gz Ut LYYAT.

d

annonzgcaritate ibi co&menda , mox

LÀ

*

X

Corpus tutim , 8 quaf viata tranfenuti- .

aurem paternos ad lares redeundi.

.tiï,,guj

(ed exituseorum decreristam nonre-

bus: terraquidem , ob. pecearorum

&

lii

£4

ilrare

MUALE

fpondic; ut quatuor./ exinde. integtis

abeaadm fforum

m & turpí-

qhöP!L

tüdinem; via veró ( ob.corum ádmip

rbf

feculis , cumomni ex fe genitorum

tendorum affuerudinem,

Scio ,fieri

pittisi

turbá . ea in provincia fabüfterent. :

nihilominus poffe, ut velrum Dzmon

manü[sämque*fempcr;inferümte mi-

n

ferabili, nifi Deuspoten

tdifuo.brachio,

ejiciatur. ; fed Geri eciam poteft , ur

à

npn expellacur 1. & quidguid demum

f

er f -z*æä&*"piodägia,.quaiiæ nullsz-

accidat, taz diururna in ejusmadi. a*

Qütpy

fas videtac,nullaaudiverar ; Pharaoni-

cà illos é tyrä.nnide..,e:ipuiiïsu - Et-

nima habiiatio animos illi facitad te-

*'0pg

ditum teritandum, haud fecus ac ca-

jam Illa , 5efcio quze,ad peccatum in-

lCitun

nis,etiam.faftibus abactus,redit ad &

duciturneceffirate , fiquidem ipfi cre-

Celcer

des,in quibus diu nutritus eft. ; .quoo

I N

dimus : ucille veleam ducat , vela-

canis.externus non facerer. Necredit

hoüm

latfame '!äï&l g:ä&ïa nte, vel veftiat nu-

folüm.fed quod dere;rimum eft , cum

dam rigente b

rumá , vel ín lite magni

lat

F

pluribus canibus redit fe «nocentiori-

fxm )

p

momenti abalijs deftituce adfit, INon

bus: Affusmit feptem . alios. [piritus [e

BENT

id [pe&at mifera , ux vitam. ducarlon-

ina

cum , nequiores fes efficítque,utani

gam jn- illis: äa»gams 5 abfit. 1 ubi

tot

.

Y

i

V

26

30

*g".RRORE PECCANTIUM HDHQA CGNF&SSZONIS

TT

&ot *fäw flimatii centationum ïa:mzzäus

dz (uff:&ura« QJQ' autem hoc, quod

ii lt

-onditior

ne 53&, ^

d;cebam

€X mQ/L

z*uzïg

ere

E ,

f& Aa&-

kwä lernati, pe:gu

y nlb

U& mia

?äï

;.!ou.. e 5"?'

3 (

ett illi magis affiduus ,

(iül Väïiääï*ïä'ïï Shü?üüü mnac [ï ax1-

t T

À

À

T

caiäüdxt attejititis ; curarneagar cum

tuí exils , quashodie proponere eft

hus

hominibus virtutis ftudiofis , nelo-

animus ,. opor rtebít vos gradátim ac

Qdl q'" il

quatur virisReligiofis, uLCümmmbus

pcdctent:m dacere,, tanquam per vi

nonadfit, Confeffarium eligat fibifa-

am mcagnmm.

Illud

!Olï&ï ante

m

2!

ïäT* Q'i '"Lä*ï' ES

P

do&rina y.f petitta ,

omhnia fixum ratümque egïr* opot-

/Jnm] 4

ysíró a

.

)U' WäJa h ls

vel animas jd

P(('Xln'&

diftadium deficiat

3

tet, folius noftri arbitrii voluac azzsqu:

viribus nos ad DEUM con wwm&ha

Wlä üä

& hic fiunt /zw,ai má bamzmï lii ne-

.Minimé pmmdæ ob.

radona poïïc & alitet entire at cre-

n

jora prioribus.

*X

f"uïmwü,qugd gws«ima femel adi-

dere , errore(ïat certiffimo Fidei do-

r

1 11 i »UU

i

tum Diiho

o 'ääf Cæä

, perienlo . fe ex-

gm ati rep*aanans : Non £e teft bomo-ac- '4*003.27.

H

auilinim j

).10

Fön F u..ä ïï ;..: r*.».ää, Hflgxfi

P

c:ww quidquam,uifrfaerit 'el datum de ^

Mfa.

üyllhä' ').

(ächgüt. Ífzpius manus aanmpauæm

.Quin & cum re&a ratione gu-

u & icuenti, hoc a*nyg lüsanimos &

gnarea conttaria OP*EH-O 9 hæ" enim

Im i& 10 1]" glm

vires illi augeat , ad novam ftragem

,Dos docet ; morbum qui idem coníci-

n;wæmäPv'

^ lrrculnu

guï(füud:ffï. &ï(ï ie hinc ratum | fixiim-

Ícere poffehominem , cüm vult, noxia

T

- YdAduittam boc

9

»

noü

tamen'

que manet, verbailla :

væierudm ufmpando

£ ID'UO V

f,armm ïäfvs/pmæäæm mr*ftv[mr :tatdio-

polfe pro arbitriolzíam valetudinem

lqm t ï?a

&inationem effe hominis plane [ftoli-

recapcrare

med:m ad idarte . efto-

L]

g i qu

di.; qual:sc(*ïnhaïatrun culis luden-

pus —Homo, Wcmdawy!t agrotat, S, "^ P[ot,

A' T PU

W);,.

tis, qwdzcsws : pf*;fdara hunc calcu-

Auguïïmi vmba(um 20 ?ü&!/lda viult ,

r );m 1/'6'

lum , & poftea dampnumreíarciam :

furgitzutjaceret , intemperaniam | l:mm

I*LC ül"

.quó plures ():gt.m

n.calculos perdit ,

babuit neceffaria, ut [urcat. /weæfwmm

[ä/gmæihbp

zanto,ür ipte ad. wizfïe:ndum debz!xor,

babet artificis medicinam. Quocira (i-

m !

cut totius

«o *

partís AE autem potentíaad vin«

vaftiflimi Oxæam unde

$ln )

cendum fortior.-

*

non fuiïïcian: , Ut velumcamm fua,

"

XV, Neceffe i f"*ïüï fotet, ad (alu-

1

concha elaborent margaritam , fed.-

um p

tem Peccatoris in zum!ccmdam , ut

exli raniüm rore aFafO tam nobile

yli

Pug

idj

quantumpacteuná creícit pravarum.

naturæcfgmswr&cxmr , fcqu dquid

viriumacfaculatum habet. hatura ,ne

ineue

,,,,, !

d

pxopeüfiensm teritationumq; diabo--

P

licarum pondus , tantumipatte alterá.

tantum qaidzm valet , ut eo voiantas

) lïm

m

cre(cezent & Hrm:era&mwr&wmo-

velunamactionem el:c:atfa lutarém ,

M

&05 Mï&

rum auxilioram fuimmæma.

Vcrum

fed DEI benefici gratïa operantem

jl

lruicn

"]

ho »mf«.zm ef., quod Ps:aomm 8( rai-

aä;uvecnecc[& eft, Quin ne adju-

y

jl

cc( n

ham ;P'[OXWD» &*EgUIE imp:ndenrem »

vare quidem fufficit,exciranda eft dore ,

j

Íemperenim hæc fulera minüs fitma.

iDicuriens volunras, fc illam præve«

rw,i

od

evadum, mmusque ruing fu&enr.ane

niendo , utíi Dzus prior ad Peccato-

rem

Ju |

[

"

Kc;

jl

i

zi

-

E

aéa . DISCURSUS DECIMUS OCTAVUS , DE PERNÍCIOSO -

n

(ua

rem non convertatur, hicfead Dzux

XVII, Pofito hoc utroque cercif-

ipii

- Jeb 3** convertere nulla. ratione poffit, 7-

fimo "principlo , edico vobís, Lege

i5

&abis me,Cd ego re[pondebo tibi , ajebat

DEl ordin;ztía & communi , quam

D«

Job, utnos doceret , quanta ficgratíz

Dzus plerumque in Providentiz fuz

ilius pravenientis neceffitas: hís e-

fan&iffimz operibus fequitur , conlti-

qu

lib

nim verbis oftendit , Cor humanum

ucume(fs , ne Daus fpecialem;hanc

plánéque fingularem & abundantem:

qu

muto anrto, autrupi effe fimillimum ,

tonl

ex qua Eccho nnnquam refonat aut

gratiam fis largíacur ; qui culpas cul-

Pf5 911«

f

AMi-

[

réfpondet ,nífi vox praveniat,

pis, fomnum , imo mortem , hujus

(f |

fertcordia ejus praveniet me. Alté hec

ipfius gratiz ope. facilé poftmodum

excutiendi fiduciá , cumulando , ma-

Augu

inanimum demittite, AA , Dile&if-

det

imi : qui enim fiducià peenitenti

gis magísqueidentidem eà fe indi-

nos reddunt, Prirnum hujufce inez

D&

peccant , íta fanéaguat ,ac fi cet-

Ver

tum haberent. , fuisfe viribus , fuis

aífertíonís fiumamencam . defumo ex

Viti

facultatibus , cüm Iibüeri; s» conver-

fineprimario, quem fpe&are DEUS

Tl

tlad-. DEUM poffe. -

j

"

folec in mi(ísriis no(tris fublevandis :

--

l- reuin-

[ it

XVIL Alteium , quod h

quz eft ipfa fuz- Majeftatis gloria.

tf

dum eft, princip/um affirmat , tanto

Quam autem inre noftra confeque-

*flicaciote intenforéque DElgrauá

retur ? Sicon&is , qui tam temera-

[

-opus effe ad conveifionem ,. quó pla-

riá veniz prafidenuiá delinquunt,tam

Wl

Fapeccata fuerant coacervara. — Ad

certa effet admiffarum culparum gta-

tia,tarn non honore ac reverentiá rna-

e

Ífolvendam glaciem Solisradii (uffici-

ton

unt : aft ubi glaciem ín ciyftallum in-

jore índe afficeretar DEUS , ut etíam

illiinfulrarent Peccatores, lia difer«-

durefcere contigerit, n:hil jam Sol at-

n

ts

dentiffimis fuis radiis poicft ; fed

téaffirmat. Apoftolus. Deus nonir- Gilé. T.

LEU

p

mallei tantüm grandisac ponderofi

ridetur : queenim [eminaverit bomo

üt p

- minifterio duriffima illa maffain pul-

bee €$ metet.

Si ergo hzc metet ,

Con

verem redigitür.

Cryftallinam. e-

que feminaverit , fi fecerit bene,

$

cum

jufmodi daucitlem induit peccatüm ;

habebit bene

3

fi malé fecerít. »

faclaf

wer 1

g, t üm fepe iteratur, — Propter maultita-

maléhibebit, — At i plerümque Pece

dinem iniquitatis tua dura fatla funt

catores , etfi pto libidinie pecceht ;

gra:iai

X4.

'/3 hng

- peceata tta, — Ündeut emolliatut. a-

paratam támen promiámque , non

nimus Peccatoris riarmote dutior ,

qualemcunque , fed. vi&icem illam

tf. q

o t

non jam fafficiunt communes gratiz

ctiümphatticémque gratiam — habee

divinz radii

*

$

illó malleo opus eft,de

tent, ut convetti, ctim placuetit , pof*

n bf

ühd.g |

quoper Jeremid Dzus loquicur. Perba

fent ,an nón confeqaens elfer , eos etíi

pefima caniümi in argis fuisfemina

h0s

ger. $3v mea quafimalleus contevendpetram MM

.271

gratià opus eft, quam $. Auguftinus

Ípargant , meffem tarnen habere opi-

3

2

?

mam

ia

Atque ita quodammodoins

dicere fqläs'äsfä T!iumphatfäsgäf

fulta«

m

-

-

0N)

j Eti'mkääccmnüm mmüg:u CO,N-FESSIOSIS,? o M

firumenra. illa vertiffe, quibus tam.

fualtarenn DEO. — Et ad hoc a(pïrept

g

ip(ï ? DEUS nen iwridetur.

R

beneficus. amor offenderetur? Hoc

ii l

di e(ï

XVIli. Deinde rantopere cor

utiquee(t ipfam sdeà malé tra&ire

NU

Deo,utmagui fiant dona ac muneta,

Mileticordiam, sícque fuomet aibí-

vitenzli

quz proíua ipfe bencficentiá morta-

trio ac propria fponte ejusdem fe

uur, ol

libuslargitur, ut(epe ea awicis fuis;

private fubíidio ac tuicione: & (icut

m

quamlibetenixé petenciibus, diunon

Aiylo , confugientibus ad ftatuam

PT

conferst,ne forraffis citó data vile-

Priscipisconceffo, non. gaudet, qui

qidc

ftaiuam ipfam tractavit contumelios

fcant, minorísque z[timentur, | ZVz

yum t

citó- data vile[cant : ut loquitur. S,

s&$ 1ta. nec dignus eft favoribus divi«

1 Qeïtmu&m

Auguüinus. Quis ergo fibi perfua-

nz bopnitatis ,

-

quem non pudult

n

eandem. BDonit

l

-deateasdem has gratias profugis à

Vatem d;(picatgi" hgo

m h

DEO,& tergum ilii contemptim ob.

bere.

. XX, Alterum,

j bujltot

vertentibus paffim obtrudi, & vel in-

dud DES foe-

m diintt

vitis objicí,cdm iaterím amiciscariffi-

&st in füorum diftribudone benefi-

du D

mi5 rogantibus negentur?. Enimveió

ctorum e& utilitas Electeram, — Dj Rom, ,

obl

fi ita faceret Deus, nulla jam earum

3

hgentibus Deumommna cooperantur in*9«.—

g)gm;isgloriz.

elfec s(timatio,

:

binum . ,drqui ferundim propofitum

Is

j coneqe

XIX, Accedit & illud, quód pro

vocati funt [an&ls. Quid autem utilita-

j n m

. antea acceptis à Deo donis gratias vel

tisredundaretin Ele&tos, 6i vel ple«

ii

. nullas, velfrigidé egifle, (epe . DEO

rumque, velquàm ízpiffimd, prg«

l gulpalüm gfä'

caufa fueric (fufficienei(fima slía nova

ftantiffima illadona (ua, q'iz molien«

;non tribuendi,

Ingratitudo , fi ce&tà

dis & damnandis etíam duciffimiscor-

n

)EUS ,

uit

S, Bernardusfeofir. cnmica eff anime ,

dibus fafficiunt,ijs divina Benignitas

(

l

j

:(

oe, Ti

Sevin $- exinamtio merttorum , beneficsorum

z.

1arg,ire'tur, qui ijsd&m abufi th'äm

i

9 wa

&

perditio. — His enim denique leg:bus,

pu(ïünt peffimé eidem Beneficentle

; Duit

pinil

ut Philo docuit, ftabilirum eít inter

illudunt? An non potiüs hic Provi-

Conditorem & — Creaturas commer-

0 hgcwmiüh

dentiz ordo Ele&is effet offendi: ulo ?

cium, ut beneficiumm quidem Creator

Ts

Talem ergo effe verofimile hand qua»

gt

faciat, creatuia aureim pro accepto

quam eft, — ZVoz. relizguet. Dominus

B

T

"

grotias rependat,

Creatoriu proprinm

virgam Peccatorum [uper [ortem juffo Pf vgs

eff benefacere, & Creatura gratias age-

jjdnr

Te

YUum, u non exieudant ?ufh ad 4gtQui- — $e

()i

Quare fi commercio. huic , ex

taiem manus . fuas. — Obfervant hoc

yrt

' quo tantum emolumen:t in creatu-

| d

2

loco Interpretes ; eifi. nonnunquam

." ram beéneficijs sffc&am redundar,tol-

fap'entiffimo Dei con(ilio felicio: fit

i

"n

j

latl

ll

lendoíatis eft, grad;s pro acceptis

Lnpiorum,quàm Tuftorum forsin ijs,

me

; U

non egilfe ; an fatis non erit eidern pe-

quzíab afpe&tum caduot, nunquam

^

yni l

I

(

nitusabrumpendo. collatis. muneri-

ramen permittere amab liffimam Nu-

ij

J

u

Impij

sl

J

bus turpitereffeabufum, imó in in-

minispxovidcmiarrgg?e paffim

Juftis

j

m

um

-

I

o

N

c€—

L

.^ — DISCURSUS DECIMUS OC

Nonl

Juftis przvaleant, ne ifti t4ndillo- mojorémqe sfferendum profufo

fatiot

rum felicitate im transverfum atl

pérfammum: nefas effencabu(i ? *

gefac Domine: bouis 68 vetlog

tenti

víam Ju(titie deferant, miferiis obü-

X

tam :^ ut gon extendant jufli ad dnigui-

pergit ibidem precari fandiffi:

me

pIAtem manus. fuas.

Qu:ndo aurenm

Propheta: Domine, (i. *b*äp*ääzänfiæf*j'

fici

unquam felicior effet Impiorum fors,

cuz thisfauros- difpertire deliberatum.

-

[g 59j

N

labore, - abs-

Babes,(5. favoribus 'Hägülaäiä*æs aï

[

quàm fi ipfi abfqaeu

Dui

que censta, abfque ullis precibus. im-

ET prevenire,donis ornase, qu

qui pl

mó Dei longanimf patientià faedé ab-

| fo nein alios iftó, quàm Botros confes -

tas; hi enim ; cikm animo fiat rectó

duot ]

utendo,illismer, & majoribus etiam ;

h

gratiis paffim donatentur, quamqui-

adlizc beneficia cognofcenda, & gra:

lisde

bus (ubinde Tufti & Amiti donantar?

tiasprocollatis a'gf'nd'a-s,a*rbofmncizï-x

L

b

z iftafore: tentatio quávis aliá vehe-

x

ftàr funt, qux piantata fecus d

tcufe !

" fnentior ! Secundusille zerum cü

rín

& &A

3

füssdnaruartuarüm , nunguaam nom

put

ha

quem fabindein caducis hiíce & in-

faavitlimis fru&dibusabuadant; ; Sed —

pual

fimisbopis Empii expertuntur, et(i ,"ü"

herbis iftis ac plantis venenatis , que

tr i

lauontamvera aliquá profperiras, pretiofi(fimo grariarum tuarüm rore

nonadaliud, quám ad peftem , quant

g

quàm profperitatis umbra fit, ranrum

Y

nibitominus negotit fantil

Hmno R c*g.ï

fina fovent; augeadam uuntur, quid

f'glg' qu«

Prophetz facellivit , tà:!» eum con-

facies 7 Evelleillis , radicitus extit*

tf:m-e(

dir;

culfit vehementer, ut vixalrca. ín. pe-

pa, procul abjice ; nec' ertim abud

merentur, Equidem paffim. divinz

pleor

desere&tus confifteret, . IWfei aptem

^

Pf.72.2, pene moti (uur. peder.pene effaft. funt

- Jiterziftud Inculcant, quàm diverfa d-

ffæw

a,

qgreffusmei, pacem Peccatoram oidens.

. forte Jaftorum fatura fit Impiorütm pc, ,

NT

Quid igitur &erer, fi Lmpil ver& fin-

fots, quám longéaliter illià Deo tra*-

[q220

;r-r

&audi. — ZVezfre Frnpii, nonfic, . Iftad

ïemtþ:

ceráque. illà felici

€ , quà msjor

hoc in exilioefe nulla poteft', animz

'emidum, JVos[ic , aperté demore

Qu

fuz falatem &inalis petfeverandz be-

ftrat, magnumomnino fore, commtie

t

W

neficio intuto locandt, eádenr prorfus,

néque inter Juftorum & Implorum

fortunam: diferimen. — Ac f Impijs

Vi

quà JuftiSan&ique ratione poticentur?

Citui

táq; pazä;änïur',.nqn*-pe&qväverofdö-

fcliciter plerumque cederent ftudia u-

p2r

^ Y*

&iffimis fidei Sacramends ad

lore &lacrymis peccata fua effent de-

tendif

line

teftaci, npnpgïïmï'am eadem. pi'änä' fa-

multiplicandapeccara, &cramen falu*

i ais

tem, e4, quá Boni illam obtineut, felf-

tisfadione cdinpensáffent , fed poft.

uam in lis peroranem vitam petfe-

citatecoüfequerentur, Jicétiftis My-

afci([

D i

Opitio:

vetáffent,.

po

Z

fíquam;, utfic dicam;

flería illaferviant ad noxas abolen«

dassquod tandem ingens illud difcri-

F'ütir

]

Chüfiipfiusfanguine , tam copiose

no(ttácausd, ad nosirrigandos, robo-

menforet; quo horum cohnditio à

Deus,

d

"

Aihil f

;an;gggs',";'Ffü&uü*äqü&iää g;maj'orevnï

cepdiæio*ggi jll:ommä difcerneret

l

Fiptre

N on

t -P;s.f

1 "-

g

j

*-*wAm

-ERRORE PECCANTIUM Fl DdCiA CO**!FESSIO

iNAS .

26

(3)

-XXIll, F:zz.axm:« igitur ,. AAÀ. Di-

n preï

i

hr

)

Non benetantüm , fed certá quadam

lectit

:«m fapieuti illo ögmgas S,mos

tbit h

ratione meliüs Impu,quam ]u[ï habe-

n

rentur.

DIKO

: OF peccáfli 9 nonadjicias tte-

m

XXI

Quid multis ? Sola zlia te-

YHHS : þ:a' €$ de prifLimir depremre , 4t

Ecch.z fe

tibi dimittautur,.

Perpende ,

Pec-

bendenit

meritas, quà Impii fefe exponunt pe-

riculogratíam divinam nunquam re-

cator imalum ,quod admififli :

Pecm-

dl

cuperandi ; :mrem',ut illam deinces

füi. Necpecca(tzcantum (cu admi-

l; 4l$

fiti malum

malotun

maximum ,

Oh' ]

Deusíummo jare ijs deneger. Si enim,

quod admittere filinspoffer , rergum

qui plus aquo nonnunquam Gbi. &-

duat Jutti, à Deo deftitauntur , & fi-

obvertendo Patríi cuo , tuo/Creatori ,

tj h Ti

Cohlervarori

N

nuntur cadere, quis prudens fibi per-

Redemptorx & Deo

(

M l '*'*x

füadeat , eam Peccatori temerario

Hx

oO.T

tuo ; fed peccæ?r' graviüs, quàm alie-

prompti !Iïïz*c à. Deo- conferendam

nus q-J

utque,fidei (ancdtiffimz lumi-

"I

gïatmm

uá fine optatiffimo: vitam

ne numi!ufämïbs quo:pfo,wm tüas

Qd

hanc cïanäac ; quzbonis de (e inepcé

ille tenebras d:s;eeä[ïf:t , non puduit

määll[.

uiad eundem g:aviüs offendendum,

præ'amcnubus non femel (ubirahi-

tur ? Deusagere poreft de fuágtatiá,

Non neícistu , iïdemagx?na do&us,

IU t

(an&;mmum Ponítentig Sacramen-

quidquid placuerit. 5

novimus 5 po-

?"m qn 4ll

téflque quà vult menfma & cui vu!f,

tum, divíni Sanguinis pretio paratum

gnittut q*"

eatn con feire,-

'Parte interim: altecá,

t bí ut remedium ad delenda pecca-

adlvi us hl

cüm non temeré & abfurdé, fed fa-

tà ad te dlpfuerigendum :

tu. aue

; cmn jl

p!emmmo confilio illam difpenfer,

tem fic illo ufus es , ut majori audaciá

Dgn'm W

reQ&- utíque arguimus , quod ean-.

ac temerktateprolabereris, confifus ,

f

*mmü

dem s fs'tem fapius, quantá opus fo-

quód, quo liberet, momento , erigere

-

fr 1mpit O*U"*

rer , non fit daturus iis, quieam, ete

te, & forgere poffes, -

p2 ;mm/ï:,

lha Do ;.

iam fperando, injutiá ffececunt ; qm-

Dewanmmmtalem quam rave eft ,

4/ lll

que cum immanifcelerum molc » Vi»

hoc quod admififti delf&:um ! fic i lg!-

DA

" u

taque xmpunüm*.a, fe non-míinüs cer-

tur biccantz dementiz finis : 2ó» ad-

T

to, quám quíisquam alius, quacunque

jicias iterum: : denuntio enim tibi »

rrlg

M

virce & fandtirare, falutem fe corfe-

quód fpetuà, ihpcs dicl poteft, facil-

j f

fl

cutüros mæ(demer exitimáront ;

y

limé fruftrari poífis, «

Quo eudaciüs

i

permdc ach Czlam totrum ascerbif-

áliis al1 Isque tepeccatis oneras, tantà

lt

TOA

ïlt

fimé dcïzturum eífet , fieos continge-

ampliüs pravas propcnüoncs auges

n

ret exules fperztis fedi bus excidere,

:7 W

(nec purgare te Deo poserís , quafi

j

Nafcimur hzc pfæädem:a ex fugerba.

1Pcud nunau.f.m' ex me audiffes) & -

gt

ü

'[:'3

opmsone quam de femiferi concepe-

hoc patüm animz tuz nocere exifti-

] CC"

ruütit 5 equum pmmde eft , ut eos

41

büï ld

mas ? Qod mmo non erat , nifiva-

fi

Deus humxlxcr ,'éque ipfa demonftrer ,

por renuis, éterra (e elevans , quó

sst

"

diti

nihil fe éx eorum perdätione d:fp endií

paularim nenevadzt ? primó denía-

(

If

eapere,

tür in nebulam ; pofteain nubem coa»

f

:m:fäï

íR P Segneri $, Chry'?,lnär.ïana.lll.

]

lcfcits

g.

É

29

266 imscui;—sr]s Däcmmsïþcmi)ös, DE ?E—mïdæg |

leícit, mox indure(zit ia lapidem, qui

ad falutem tuam , paftc'fæfä a'ït—c-:iä

:

?

matatus in fulmen magno furore ac

tam non debite, ut eá te reddideris

impetu rediens tellurem fetit, ex qua

indigniffimum , gratuita ac abun-

Hoc ipfam peccato tuo

dantiffima munera -denegiando-x?. St

prodierat,

accidet,. Iftud ením principio à te

fapisproinde, cave, cave quzío, de-

L

L

contemptum, tanquam aliqua levitas,

nuo pecces

ne adjiesas iterum : fed

€$ de priflinis deprecare , ut tibi dimit-

N

.. affaetudine degenerat in tenebras &

contumaciam, evadítque tandem fz-

tantur. lime potiüsob illa etiam.

vum illud protefuülmen , quod nihil

*peccata, quzjam alids Sacerdoti do-

| 1 /frf'zü,/ii,ä*t

lens enatrá(ti

.

L

illacrymare denuo

minüs opinantem feriat, profterant ,

145 äïä

& mortem tibi afferat. fempiternam.

tuüz déementiz, rursümquete de pri«

Ne, igitur, ea4djiciariterum: quia.

ftinis intimo cum triftirie fen(u acca-

ía,. Necenim certus es, doluiffe ve

prater propepfiones & bhabitus pra-

olím dolote , quifolus ad Sacramea-

w

,O-.;z

vos , qui viresad refurgendum vche-

menter minuunt, creícet praterea , i

tum fuis numeris abíolvendui fuffi»

bex

peccare perrexerís , Damonis vis E

cit : & fieri profe&tó potuit, Poni»

pri

tentíam cuam fepulchio (imilem elfe,

poteftas, quam illein ce jam obtinuit,

fr/g'u.

ut denique in Dominum plenum

'albo deforis & arguti epitaphii infcri-

'dOS/p

qnutetur. . Sed neque hzc malorum

. prione fuperbo, cüm ínus aon . nifi

temp

vermes & putredinem claudar. — Ha-

&t

. fummaeft; meminetis infuper, pec-

. catum tuum difplicere Deo optimo ,

bes enimveró, cur meritó de rerum

d

fic, ut nihil illi difplicere magis potfit,

tuatum ftatu dubites ; de prsflinis igi-

!t

tür deprecare : Divinam fupplex opem

cüm folam oderit iniquitatem, & e-

hisn

ids causà fummo etiam odio ini.

implora,abjice te, Iratum mitiga, pte-

MT

: Saf.u.p.

quum profequatut.

Similiter odio

cibus eum fatiga , s tibi dimutantur,

geni

)juod fiet ,. fi Cor ille contrium

fuit D

eo Impius €9 Impietas ejus. Quid

?Uäh

« tibi dederit , quod nullam ua-

idan

fieret proinde ,

fi Deusodii hujus fai

vim fru&üsque experlri te vellet ,

quam ab eo patitur re-

vitil

-Eu.lfam". !

Wi

'Gr,ati? fuz, p:artef ugaä tam neceffariz

P

W

tit

dd

4eng

".:mh

NT ,

— MEEEENER

h*d'mss

Bityr

"i t $C RE EE Q

E&ga

blteg

lüma

-

nf

f

-

^

N

n

267

t d

d d HHH DHIMIRDHEME

"—

dH

sosccdn

: teddidet

:

Y

JIEIS

jox Rb ii m 16

egando N

)

: qui d:-l

j

'þ'*';äiäfæs ad:

i f

De ïPc;?zis -a

?ZMW þsaäæz!:ä z'k fe vindicare

ETU

dïþämü, qui äf!än.(j'fæ?'!ljzt. |

yb ilà t

*

h

& CTAR EM

-

aäpï&,cïïwtäm

fmgülæy i-nipeïlcre-debent : magfs vl-

Sutibó

atben, lLl

j

e3id

P Ecat

'101 (;,'p'

$^

R

2

E i x

* Bacchi nó poftremus,

gentes K florida,ad peccata impediens

yma ol

u*

«4ex fingulis anni tei.«

[o.

Rs

da,mature, ad caftiganda. Atque hoc

ere aníe

ie f

i peffotibus peculiares

e

eft, ad quod, vos hodie induc

b/

E

liberaliàs potandí ti-

mus.e(t,fim

entiiaudietíss verüm

s, d

H

tulos

i:l.mæ*agaugr. Agiumncajæbæt b5

quia pcrfuaä;m perpetuam connee

aL um

vepdui

bendum ad latos vindemiaz dies con-

xàmque Poenitentiam res eft, quà mae

glsarduam atq;diflicilem aggredi non

ouir, I

| grüio honore celebrandos : hyeme ad

frigusarcendum; vere ad exhilaran-

poffim,uecelffe erit, ut fcopum attin-

yisden d

gam , argumentis eam füadere porene

.. dos (piritus animales ; eftate ad calo-

iuptl n

rem naturz fovendum, contrario tum

tiflimls; erunt autem duo ; necelffitas,

jl ti1l tll

calore labefa&stum.,

Nec alíter ,. fi

&exequendifacilias, ^ Attendite di-

duio. P

dicere volumus,qaod res eft,illi diffe-

ligenter , & intelligetis ine, quod ju-

;ciitö lt mfw?

PT

rant, quicunque voluptatum calici in-

ftum zquümque fïx;;,po&ul"atc, /

hiant ; nam & ipfi ex fingulis homi-

[u)

j

aqu

I

)

;ï

nis ztatibus caufas colligunt , quz ad

j p

p ?[5'

enialiter vivendum provocent : ex

a »Daþl,exþ'hïc.Pænitentïæ genus

ii o

Qul

puctitía quidem & Juventute fquia ad

diftinguere Poffumus , quodad rem

.j o

L

L

una interna eft ,

id anni lorenres & vegeti invíitant? ex

praz(entem facíat

*

j od

quz in peccati deceltatione confiftic.

*

vitili etate ,acque fene&ute, quia id

adiur t

exigitcuraram moles ,asliàsante tem-

externa altera, quz in a&tjonibus poe-

Thy

pusoppreffura. — Atque ita, lícét Spi-

nahbus, & ad DEO fatisfaciendum

ritas Sanctus & fletui & riful tempus

aptis, pofitaeft. Deilla mulusjam

Eccl. 5.4; deftinátit , Tempss flendi 6$ tempus ri-

actume(t, dealrera igitur nunc age-

reconftitul. Hancautem neceffarlam

deudi : hàc ipli partitione non conten-

titotum rifai, flecui nibil attzibuunt,

efe pronuntio , five DEUM offen-

.S&d valde hallucinantur iffi; — Vite

fam , (ive hominem offendentem con«

hujustempus,eft empus luctüs & pa-

fideremus. - Er,.it,qqui'exi&'imet,aliud

me non affitmare: nifi,peragendum ,

narum : tempus vitz fecorurz,tempus

eft gaudij & delitiarum : undead Pos-

quidquld Sacerdos,qui à noxis abfol-

nitentiam agendam non fingulz tan-

vit , jufferit. At ego non iftud fo-

daddo, neceffarium effe ,

tümanni tempeftates,fed ;cgte.setigm lüm 'd:ico TC

ut

p

L

PA

iE

1

M SEcM

-

gäz DISCUR

sUs DECIMUS ïïG*NQ*S ;H'Df'E *POE*NIVS , 'QU;ï"BUQS

|

ur prater id, quod (acet Ja

dex juffit. ,

tisconditio continet, hominem libe-

1N

alias quoque a&iones paenales fpon-

rando-; fed non, ut dixi , íta £eluce-

&t

te , noftiáque ele&ione peragendas

rent5apientiaatque Juftitia.- -Et pri-

di,

affumamus, Primum, ut dicebam,

mó quidem non reluceret Sapientia;

p

neceffitatis hajus caput eft DEUS of-

quia non agnofceretur proportio illa

l

fenfus , qui vult conttacta nomina ad

PÀ

admitabil sculpam [nter & ponam ,

fa;,ï

e piané fatis-

teruntium expung ,

OSC&J

quà denuo reftíraitur ordo pulcher-

m

(fec Dso, polfet

rímus , quem home peccando per.

8, Tbor, facere. Si ita vifum &

gui

2.2.467. ille fic culpz gratiam facere, ucnulla

vettít ; & videre cul

Á

pam ; cui fuo

10

I

p;a«

ar. 4 Ad ecjam paena luenda fupereffet , ut ne-

non refponderet poena , tam effet de-

liin

formequid,aique diffentaneum otdi-

3. 0 3 mo ambigit $ nam ipfe nullius cft jus. :

lts

ziobnoxius; per peccaram ipfi; non

niSapientie , ut pe Infernus quidem

üite

q:-"-" AA 3«

altéri fa&a e(t injuria : VW/z foli pecca-

finu (uo algiu'd deformius contine-

f

qi, .Fltinqn(ebac David : nam efi

ret, licét ibi feeda; & (ine ordine(inr

qui

Uríz quoque , jus à Rege violatum

omnia: ZVallasordo, fzd fempiteraus

iuaä

borror ipbabitat,

linde juris Civie 1, fo? ff

Qu

e(fet, quód tamen peccarum hoc &

Proximum & DzuM lzfiffetjnon ideó

lisaxioma ett,

Fer 2' :]wäwmæizm dereg,

p

quidquam ampliüs nov

& fceditatis

modis ob !zggmm-,-z'j;dfm, 18 contrarium J

!

lr

30 Thl IO

ftud refan-

4«55,&',

*

dberamir, Solemas aütem nos

& dignitatis ad odium in i

l,a

2.4.73. debaiur , quàm fi folus Dgus cffst af-

peccando obligare verbis, cogitatic-

tl

ar. $. ad fc&ugl*ipjurää ; cüm fi; luce meridia-

nibus.operibus , & ideó ju:e Dzus à

g

.

pá clarius, folum Dzux. non effe quld -

nobis exigit, utnexus hoícefolvamus

Áin;

ope Posnitentie, Confeilionellngag

minus, quàmfit Deus cum omnibus,

3

$at j

ieft, aut molir

Contritione cordis , & Ssrisf. &ione

qua(cumque molit

mürf;

p—oxtuit. c

reatütis. — Quod cum ita fic ,

operum 5 1d quod noricontingeret, fi

fonig

Dzus folo dolore cordis contentus

poffet , utdixi, DEUSic condonare

: ^ Mp

gt

ffe

il

nfíam , utaliud przterea, quo ju- — omni alio uo jure cederet,

hi

ri ad paenam fieret fatis, plané nihil -

li.

Precerea: arduicatem . hanc ,

Dav'u

poftularet ab offzndente, — Hac an-

quam opera poenalia adjunctam ha-

li ,

iem ratíone , totitisque jutís, quod

bent, re&é defiderat DEI Ssp entía,

Elüw

ut fic minuatur peccatorum mulcitu»

d

competebat , ceffione Porentíam qui

dem ille (uam ac Mifericordiam , at

do, que impunitate & veniz oppor-

-äm;

non perinde Sapientiam Juftiiiámque

tünitate mirum quanium excrefcit,

IT

manife(taret. — Potentiam quidem o-

Facilitas venit incentionm prabet dee

fnort

linquendi, Si nullius negotij res ef-

ftenderet .';ump*;ndxo adamantína illa

ftten.

peccati víncula, quz vim virtu'émque..-

fet merces poft naufragium undis ex«

ülre

crestam omnem eludunt, & foli di- .

trahere , enimrvetó ad ezrum proje-

B

vino brachio cedunt.

Oftenderet

&iopem non tempefítares taniüm gra-

Id

& Mifericordiam omni miferiarum

viflimz & praíentanea pericula íme

Iy

ncita»

hod

quarumcunque o,nerke,xqþüas Pec;ate-. pellerent, íed vel rantillüm co

* tüm

ao

EL

&2

UO

: pECGATA iNïSä 'erbrcAþN'r', 'QUI DEUQ&&RUW. 269

nien f

tum mare mercatores ad mercium ja*

Juftitia, quz , at minüs feré, quàm re-

,a

|

W

d

-

Óturam itducere, quam tamen moe

lique Dzrperfectiones cognita , oc-

u h

dó, cüm tam incerta , tàmque laboris

culta latecet eciam deinceps, fi, cul-

u Sagientlz;

plena Gitearum recuperatio , nom ai-

pzveniàobtentá, nihil etíam posnz

Confideran-

Xopato

fi , . cüm vitaaliterfetvarinon poteft ,

exolvendum reftaret.

dum proinde e(t, omne peccarum

& en,

faciunt : quín non raró cum merci-

Ydo gl

bus períre, quàm fine illis vivere eli-

*íle injuriam conjunctam cum fum-

t 1

glzng; &ul;üfäüääünäääüä fed quad

mocontemptu DEI, & crudelitateet-

Et de con-

, ;

rotles habendi cupiditas immeritó fu-

ga ejusdem Majeftatem.

Ís à mancipijs extorquer, id fuiiojure

temptu quidem dubium nullum etfe

, unda

ntand

áíuis Chtiltus. Poftulavir.

Voluit,

poteit ; cüàm DEUIS peccatum prohi-

feru i

uinemo noninter tempeftarum fevif-

beat totá füá , quà poteft, Authoritate :

fimarum furotes, tentationum , ín-

máys tni

undeconfequenseít, omnem Legis à

