; (qiit

1

fervos fuos probat, ut fplendorisillius

p/ïm & irrifione fe oppuguati, . Co-

Etuf:ï'd qu

gitate Demonem eà pugnandi arte

fons,qui in cotde later,clariüs effulge-

" ] gl

at.

Duas adhuc alias hujus niecelit-

apud

ufum ,quá fempsr magnimilitiz Du-

Hug. i

uihou!W

ces uti folenr ; locum fcilicerin finibus

tatiscaufas agnovit Origenes ; una, ,g;

Obms' ü&

Provinciz fitum bene muniendo , quo

eft malitia Dzmonis, altera hominis y;;5b,

MT

p

probécuftodto , Regnam fubinde to-

miferla ; fedbinz]|hze caufzuná vi-

ia

j M

tumabomni hoftíium incurfione de-

dentur contineri,quia Diabolus virtu-

Wz J

»?

i

fendatur, . la. quoquefecit. Diabo-

tem efficaciter aggrelfurus, hominem

j5

10 [;JD,

induit. — Jgimicus homo boc fecit : pet- Marzhz

yl

il

lus, Locum fibi clegit fupra Chri-

;l

j

ftianorum quotundam, non folim ini-

vetfis utent. linguis ad plos convitijs 15. 281

l con

jn

quorum ; fed.impudentium & fuper-

laceffendos , atque itaaliter fierl non

v

boruin frontes , qui tantum abeft ut

poseft , quin peffimi homines vel dia-

Os

g

P

: DISCURSUS SEXTUS,

-

bolíco agïfari(pïritu » vel domefticis

dicere poffumus eff: Irrifionem é ïquïæ:*

^

*: l qu!f Oujdi

E

timidis & imbellibus velut mors

i, ol

;3afionum fuatum incitati furijs, bo-

3

naaliorum opera impediant,irrideant,

ipfa foimidatur , imà quam generofi

Qdn

sffo

defpiciant.

publtcöque;aliomm con-

animi morte pejus fugiunt, — Ceité

obfervari poteft, Servatorem noftium,

hof

temprui exponant. — JVeceffe eff at ve-

siant .[&andnla, (&ida,m 1gnoramiä

qui raró in Scripruris de. (ais queftus

bet

excacati , rerum divinarum Myfteria

eftaffl & onibus,de injutijs fibi illatis,

[ed

nonintelligentes,ea defpiciunt, quem-

& opprobrijs fzpius ciftacum fuiffe $

u

adimodum.lli , qui,re(x.ll*citandam à

& quiinCruce panas. adhuc (itiebat -

Va

Ie..

Chrifto. Archifynagogi. filiam cavil-

& dolores , irritonibus fatiatum mo

,

Thren. y ;

t

labantur, quam ille ; cüm mortuam

tuum efífe,

éSaturabitur. opprobriüs,

lm g

34«

N

; nonignoraret , dormientem fibi vide-

Quare omnino neceffarium fuit , ut

|

l9. u

ri praferebat , & deridebant eum, Ad

Dominusnofter, velut Dux mü*'itï?æ:;,

l

hzc ipfa morum diffimilitudo , quz

non aimnus expertus, quàm ipfius [ni-

bonosinter & malos apparet , cauía

mícus , limitanez Damonis arci vali-

dierem , adbellum illi movendum ,

— eft, uthi laudabilium operum prerium

arcem opponeret ; quia etíam nom

L--— AE

; &-æ&im/ationcmicavillis fuis diminue

"

.

ant, quibus bonos abundare, fe verà

ignotabat , quanta partealterá effet

cordis noftri in faperandis ignomiaijs

W

Préw.t4. plané carere nórunt, — Zémens Deum

E

debilitas , propugnaculis fortiffinuis

R

xlx IU

defpicitur abeo,qui infamigraditur viá,

Quapropter tam perverfo hisrtem po-

ad easdem debellandas & contemnen-

$u g

dis ipfum munivit, & ineumfinem ,

ribus Mundus utiturjudicio , utpec-

catum exiftimet fibieffe bonori , ve-

utínquit S, Thomas , Copfitmationis

rum autem honorem erubefcat, — Ve-

Sacramentum inflituir, — Coutra ip- 4 7^

firmitatem oppofitam rabori, -- Conwa-

HnO.7.

ftrum erit nunc arghfncntari , quàm

[ PILLEPTT

z

commanis fit hec inter Chriftianos

debilitatem fcilicet,quam (entit bomo

ä

períecutio. Ego cerié ram laté pro-

ad nobilitatem Crucis zudaótet profi-. ——

amexiftimo, ut totum feré Mun-

tendam, dicátquecum Apoftolo : a£- ??l*'" $

pagat

dum

ex hujusmodi oppugnantibus ',

f* rm'bz' glon'ar'i » "f incruce D,.aänii*ig' D^

& oppugnads - compofirum — mihi

aoftri ? Efa Chrifló : in quem finemab

N

imaginer.

Ep fcopo videtis fupra fronrcmSa«nzäö

XIV. Quis veró tam facilé ini-

Chiifmate formati crucem , utappa-

G

quiffimas , quas Jutti ab1

mpijs fufti-

reat , quantum abfit à C hriftiano,eru-

Q

lo

nent , oppre(fionesexplicare poterit ?

befcere Crucem , quieam portate in

:

Refert Jofephus Jadaus in ob(idione

fronte,(ibi gloriz ducar,

ftr

erofolimytanáà Romanos validiffimá

XV, Inter. corporís humani par-

gir

tes , frone omnium maximé patet ,

quádam Machiná muros conqua(sä(-

1 M dg :

li

(e,quam obfeffi Nicon appellabanr ,

ideó6que hoc illi militiz noftrz (ignum

lo

imprimitur. Et licét amor crucise

X

$ Thoi. ;

£

d

ldeft Vi&toriofam,adeó cuncta dirue-

| R!FW'

4d,

deurá

d?- qc 7'20

E ET

bat Obítacula, -'Ija.lem machinam

corde oriri d.ebga-tf , €orde cred

u

LP

La

H

DE .-;S,AQRA*M*ENTO CONFIRMATIONIS.

9f

ï

DNT ! ijmijtz itíam : nihilominusin Confirma-

Et veró ipíi nos Apoftoli fa&tísdocen ,

-

elut ao

tione non incorde, fedinfrconte can-

*

[]

i1Q.

quid poffit Confirmatio

antequam -

tüm fortitudinis figaum ab Epifcopo

recepilfent Spiriram San&um , me-

n gental

. n

efformatur , ut omnes incelligant ,

tuebant improperíum Cruciísample-

n nolr

non íufficere Chriftiano , quamha-

&i , fic ut Chriftum aut derelínque-

bet in animo, crucis e(timationem ,

li quid

reht , aurunquam fibi cognitum pe«

ibl

(edeandemetíam extecíüs animosé &

jerarent.

Poft Pentecoften veró tan-

m ulfes

audacter pmütenda.m effe.

Hmcg--

ta eorum animos obfirmavit conftan-

uc f

tíam Epifcopus non oti ccucem im-

tía,ut illis Beatitatis inftar anticipatae

effet, pro Chrifto opprobrijsdive-

iatüm mor-rf

primit , quo tamen Fidei fic profeffio :

|Rom 16 ore autem c'onfejïa f 4d [alutem. Fcon-

xari, Jbaut gandentes à confpellaCon , * Y.41

( 'rah/ï). ]

m hit, t

-

!9- tem figuat, ut Chiiftíanus, nequidem

eilii, quoniam digni habiti funt pro na-

lX militäz ;

interrogatus. quamteneat fidem, ab-

mine] Efu coutumeliampati, — Jam ve«

neget.

Eadem ratio eft alape , quam

1ó hoc gratiz augmentum,quod in fo-

1 ipüumï'

publicé. fubinde infringit Epifcopus,

lenni: Spizitüs $an&ti. adventu colla-

j atv

omdumc

Putatísne hancteme:é iufligi ? Maxi-

tum fuit difcipulis , idem proportío-

mo id fir cum myfterio.

Ut (cilicet

eríatm D

ne quadam Chriiftianis donawur. ín

Chrfmareinun&tustecorderur, non

Conficmatione , fiquidem ríté parací

Jerá ele

nomiaijs

.eífe deriionem , aut. contemprum

eam fufcipiant.

Naullus ergo dubi--

fom«ïmw

Dur,l. 1.tam horribilem , quem noao pro Chii-

tandi locus relinquitur , dummodà -

6. :o.

fto tolerare debeat.

Ut meminertt fe

od

poftmodum hác gratiáà uti fciremus ,

Qs deinceps pro nomine ] Efn contume-

nullum foreobítaculum ,quod ib am.

um fmcm,

liam libenter paf[urum.,

Nec tancüm

ple&endo. quocunque pro Chrifto

ficmaned

idcircó,ur olim meminerit , fed ut ab-

C !^

opprobrio nos deterrere poffit.. Nolí

. hoc momento apertà deaionftrer , il -

timere, dixit DEUS Ezechieli Pio.

!i. u Com:l

lam fe patienter tolerate :non eít enim

phete , lícét peccatores tuas defpici-

(eni hr

major inter hujas feculi viros ignomi-

z

ant admonitiones, fiontem ribi dedi

nde p

nia, quàm impzs&taalapa, & quidem

ad fpernendas eorum irrifiones du-

TM

publica, ^ Verumelt , ad has verita-

riorem , quàm illi habeant ad monita

,ui D

tesbene capiendss fpeciale requirilu-

tua admittenda.

Ecce dedi frontem Ezecb,

Llem Hng J

8-

men, & exiroordinarium, quod de

tuum ,duriorem frontibus eorum, Hoc

ontt

czlodeícendet. ; obtalernigiturefle-

ipfüm illi contingit ; qui plenitudi-

em,

é&tum Epiícopus manus íuas capití

nis gratiz particepsfic inConfirmatio-

(

hrilti

rl

noftro imponit ; ut Spíritus San&us

ne,

Eam vultüs , & voluntatisac-

A

ecrorum à Mundo derivatorumcali-

quirit libertatem , uteosrideat, quí

ginemánobisdepellat , & contraria

u

ipfamirrident , aut potiüs ijsex iàri-

g

- illis dogmataá Chrifto de czlo allata

mo fenfu compatitur.

b de

yltnt

PM[ !

nos doceat.. Caro maaus imp?yfi;ione

XVI, Finiam ; priüs tamen,quo;-

lt

(ig[lum r

Refur.

adumbratur , i'nqu*t' Tertallianus ,

niam afferui , & perfecutoribusvirtu-

TLT

ut ammáa Spirita. Santlo ilinminetur,

tis , & ob virtutem per(íecurionem

W nl

d

þL;

paffis

u

&

36

DISCURSUS S'EXTUS s

P

L

Paffis , propé torum Chriftianum con--

reftat aliud , quàm ut mors( cu;use& -

ni

fire Mundum , utrisque oportuna

imaleíahes citare ) coramjudice com-

San

quzdam monita relinquam,

Adeífte

parerecogat, — Parata [unt derifori

:

moi

€1go animis , Chariffimi,fi forté quis-

bus judicia.

At«amen adhuc .non

piam hic foret tàm excecatus, qui

timent plaribus indies íe vinculis

Noll

.

aliosob pieratisoperafummo diguos

enerare, quibus ad tám tremendum

j

5

$

honore , contumelijs afficeret

tribunal protrahendi fant , qua fant

Chr

quafo , vosalloquor cum Apoftolo,

proptia ipforum peccata , quz fa-

dh

ne quzío Spiritum San&um coatti-

ciunt ; & opera pietatis, quz impe-

ftetis, 3qu0 tam memorabile infronte

diunt,

O milerabiles (. fiqui. ve«

tgm

Cu

portatis fignum ,

nolite contriffare

ftcüm fant ex illis ) ó mi(erab.les, in-

W

Epb. 4

Spiritum. Santium , i quo figuati eftas.

quam,quine(citis , aut videminines

[

39.

Integram , quà die Conficmationis

fcire , in:quäsï(calmiisamm anguítias

C

charactere infigniti fumus , Spiritus

vos conjiciatis , cantoopprelli pod-

h

SanGus auimz noftre cepit poffeffio-

e

derc iniquitatum ! Audite dum adhac

nem

*

venit enit füpr-a n0s , ut dixi,

tempus vacat , quod diciclíaias : No- fs 18-

H

eum omni plenitudine f[antiuatis 64 [ci-

lite tlludere, »e fort&. conffringautur 2

hi

entie C$ virtutis, — Virtutis quidem ,

vintula vefira , aliás ad vantam gratiz

di

ut detá occafione eam oftendamus,

penuriam deducimini aliorum pieta-

W

Jam veró cüm non fufficiat vobis

tis opera impediendo, ut netancillum

b

ram fnagnum hofpitem écordibus ve-

quidem , cüm res poftulabit , pro vo-

Pþl I

ftris ejicere , vuliísne illum etíam

bís boni praítare poffitis, — Uade

vobistanquam arboribus omhni fructu

$5

fummá cum injuid à proximorum

veftrorum cordibusexulare ? Nefcitís

deftitatís nibilalud , quám zternus

quanti ponderísin divina Juftitiz bl-

gehennz ignís fupererit. . Michol

lance futurum fit peccatum veftrum ?

Davidis-uxor , quta fan&um maritum

ASané&to Thoma ergo addifcite. Gra-

fuam publico faltu coram Arca exul-

vilimum efl irridere Deum ,inquit , €9

tantem itrifir, femper infzcunda &

eaquaínut Des, — Deinde fciatis, non

fterilis manfit,

AMichel filia Saul,

ZtRïeg"; 6'; "

E

onumtantüm , fedmulta lhiujismodi

»on eff uatus filius wtque ia diem moriis

9

[

fse, Alium non fcirem , quàmfimi-

Provy.

detiforibus przparata eífe judicia

Í

parata. funt deriforiburjudicia, 'Yo-

lem prafagiteijsfinem , quialiorum

l

39:39.

ties ením judicabuntur , quot fünt

bona operaderifui habent , nimirum

En

animz , quas fuis calumnijs , & írti-

fine filijs moríturos, hoc eft , quin ali«

of

fienibusperfecuti funr. — Verum eft ,

quid fibi profuturum boni prafite-

LUA lo

tam rigorofi examinis diem nondum

tint ; & inter fammas fuam agnituros

EE

adveniffe ; ideotam parum videntur

ftultitiam , eamque femper dereftatu-

4

Mi extímefcere fententiam tum fe-

LM' p.

!"4

ros.fed fru&tu nullo, ZVes izfenfati vi

.,'SIIP;—S '4;

fc

rendam ; fedquidhoc folatij; Caufa

tam illorum eftimabamus in[aniam, Ex —

U

[

——

adhuc non veremini tali modo ani-

jam dä&asü, teftes etiam auditi , nil

mam

——

»5

-- pE SA.ctiAMENw CONFIRMATIONIS.

cim venerit inmajeflatefaa, . Etq

uü

enam veftram perdere ?. fi non aliud,

(cuiuseü : |

;

hzc forec (tultitia? Plus tünere ho-

m:gnaülæ

quà tali ja&urá, Spiritum

mínum di&ería, quàm Dei zftimare

dict eot

Sanctum a

fficiris , trititia vos com-

fubire allubefcat,

fa&ta? NobilisEques lanceà faá'armas

t denjti

moveat , ftie cam

Ihyc

Nolite contriflare $p

tus ftadium íngreffus , patviz(tmat:

»

iritum Sanäum,f'n

itis -

t vt -

quo figuati eftis.

fpe&antis gregarij alicujus. m

'emendun

laudem , aut. vituperium ; . fed

P

oc

ipfum.' r;fpond»cb;)

quiu -

Chriftianis per(ecutionem palfis, aut

agit, intendítque, ut pugnandi dexe

terítateà Principe fao encomium , &

;QU f

adhuc parientibus ; quandocunque

bravium reportare niereatur,

Ocue

ugimp ^

tamturpíter, praftic füb auguftiffimz

(iqd 1

Crucis vexillo juramenti obliti,timent.

losigitur in czlum attollite, Deüm-

que veftram intuemini, qui non "fo-

Rb.ilül It

oflea cum Domino fuo contemni &

irtiderl , ita, uchanc folam ob caufam.

làminmedioglorioforum, & infini«

i&eminin:- 1

3 atgil

Chiifto fideliter. militare . definant, -

torum Spirituum numero fan&tis ve«

ftris applaudita&ionibus, fed etiam

ppielipot

Nolite quefo, & vos Chariffimi , ti.

miditate veftra Spititum Sandum

immarceffibilem & immortalem vo-

du od

lis N

contri&are , omaium cordium confo-

biscoronam przparatam fervat, Vog

nihilominus tam abjecto fitis anlmo,

fyigiit ]

latorem, Non , quód comp:iffione

digni non fiis, Scio graviffimum

ut propter ftulti cujusdam homínis

n gati

m p

e(leab illis videre fe contemni, à qui-

vocem tantz gloríz ja&uram facere

velitis? Quis major poteft effehonor,

t vt

bus potiüis z(timari quis deberet; irri-

deriinquam dChriftianis, Pofiufli nos

udm actionum fÍfuarum Chriftum

j u

Pa

ipífum Filium Dei habere Encomia-

i[ isl

ii

85.

?"opprobrium vicinis noflris, fub[anna-

tionem €3 deri[um bis,qui [unt in cireui-

ften ? Quod i & hoc vosnon movet,

gtl

j

t noflro, — Sic Davidetiam quereba-

Timore Timotrem expellite; oculos

jn a

veltcosin orci bsrathrum dejicite, 3c

j M&

turs abIofidelibus enim virtutis gra-

tià contemptui haberi tolerabil às ef-

confiderate: quanto pudore & igao-

um mat

[l

fet . veràm à Chriftianis & Patriá , &

minià fuffundendi fitis, femper (ub

hod

Luciferipedibus in. Inferno fremen-

Í "

(

H

Religionis cultu . nobis conjun&is

li

?LI

contumelijs affici , affli&ionem fa-

tes, quine levem quidem coram bo-

j j 5

teor immensüm auget,

Sed quid

minibus vobis (imilibus confufionem

T

LA

faciendum? Oportet. omnino con-

fupportare volebatis, — Cosfusdentzur

)

ftanter (uam defendere ftationem , &

vehbemezter, inquit Propheta, qwiaJer. *0:

j

h

ahimo non tetríto infolenci Mundo

Ife

-non intellexerunt opprabrium/ämpiteï-

B 'Jn'ï

oftendere frontem,in faciem oggeren-

num quod »unquam delebituy, O quàim

! , j qWX

ROm Y.

do: non erube[co Evangelium. . Aliàs

tertibilis hzc erit Chriftiano ignomi-

18,

nia, fempiternum illud opprobrium

T2

fi ChriftumSalvatorem erubuerimus,

jl

3gnmlf

ille quoque in extremo die nos erube-

fide credidiffe,nec tamen fugiffz?Huic

fdt[ilh'u'

Jl

/

Luts 9- (cet,

Quimeerubuerit £ meos. fer-

aucilli perditz vite homini adhzfiffe,

nec fatisanimi ad commercium cum

yi

^T* — ssones t bnnc..film; þm;gn -ergþefsre:y,

/í ii

illo

-

|

r

La

x blscüRstïs : SäXTUS , DE AMORE |

illo rampendumjhabuiffe, infami af-

Nolite consriflare Spiritum San&tg»),fifri

[

fueviffe mul'ercule, & fidei de illa

quo fignati effis, — Portatis jam indelee g, Thom,

morti

alenda víolandz metu, in malam rem

bilem chara&eris fignaturam in Sa- 3P472

lii

eainabire nonjuffiffe] Usque ad fi-

cramento Confirmatíonis. vobis im-an g

hém vitæ'fan"guina;riam' foviffe inimi-

pind

preffam.

Velleiísae figoumhoce(fe -

(nja

€itiam, nepax forté inita non ab amo-

Disboli ladibrium , quod nunc et — .

E

t pu

re Dei, fed ab animi abje&tione pro-

illisteffetatertorís? Abfit, abfir, Sed — —

fcéta effe videzezur!. O Pudor male-

ut monet Apoftolas , vivishifcecons

hn v

quia

di&e! optiméanimarumTyrannus ap-

fiderationibus refu(citate nunc grat- —

Q

pellaripotes, dum illosin perpetuos

am olim in Confirmatione. acceptam,

n

inferorum carceres przcipitasob vani

ftatuite impofterum contra vifibiles

timoris formidinem , nón fecus ac

fis.t

& invifibiles Crucis inimicos virilirer -

tid

ftolidicervi, ut Venatorum fugíant

pugnare, uttandem zterpá il'áglo

dz.

clamotes, timore excxcati laqueis fe

rià, quam ipfe Servator nofter folls.

toli

inextricabilibus involvunt.

opprobrijsad mortem ufque tolératis

Zpïï'".?'

mi

XVIII.. Nolire quefo Chariffimi,

promeruit , gaudere poffiris,

4

.

tantam animabus veftris inferre inju-

f

moneote , ut ve[ufcites gratiam Dei,.

ff

rlam , Divinóque illi Spiritui tanto-

pére felicitatem vefttam defiderantl.

| qua eff inte per impofitionem. :

manunum,. -

dir

ET

oj G XHIPIHIHOHUHIMIMUMHIHTMTE TO od o at t at

r

Qorài

l

hauä,

&mm

-

— De Amore Chrifli in Infütutione Eucharifis, ——

t

-

CNL

2577

3

Nteromresresnulla

t

aliquantifper füb ingrato p,on'dirïþe

M

7/

2

magis igni refiftir

languefcat primüm , mox peníts

nïsh*a&»

É

ïl?

X

þü?a:

, qua

m Cinis. Vege-

emoriatur. — Quod fymbolum ad it--

W

tátiva videmus con-

gratum Chriftiani cor depingendum

ts [

/äf

&

d 5'&9

a

(

E

fumi, metalla lique-

aptiüs, quàám hic cinis? Cisis eff cor $4 15«

J

:

" fieri,lapides in cal-

ejus, quoniam ignoravit , qui [e finxit,.

WA 3dl

'A'"cä"m ä

MA

lus cinis, licét ab igne

Et cinere conflatum eft cor. hominis ,

forg

Bd

natus , quafi filíus ingratus illi non

quia obftinatiffimá fuá ingratitudine . -

cedit, & cüm amore paterno ab eo-

fummo benefa&ori fuo non vultfe,

iDtote

dem illuminari aüt. Inflammari debe«

dedere, An

Quim ,

non videtis , quà

ref,f(þlendorem illius fuffocat , calo-

ratione bíc divinus amor, quafi ignis.

p f

(te.

rémque extinguit , ita, uttandem

omnipotens , a&ivitate fuá incffa-

ignis invincibilis , omnium mixtorum

bili vincat invincibilia-, ita, ut pro-

üt Vgl]

domitor, propríz proli (uz palmam

* pterfelicitatem noftram & cxlis - de-

Vitüs

náes

Üur,

cedere cogatur, adeóque fuba&tus

---(cendexiriþf'erras, n ea pdr/egri—

tus

l P-Sg

Em ,

CHRISTI IN !NSTITUT!ONE EVCHARISTIä BN .

Bw

]

tüs, de?a:?gzms', contríftarus & deniq

hosdenis exotnacepoffit: &Co*hjun-(

jaindie, .

mortaus fuerit ? Hic ipfiffrmus amor ,

| &io, quam ifta uobis lergiendo fpe-

m iü SB*W T

licet poftea in Evchariftia, quafiin

€st, Inciplamus. à pr-itno- effe&tu,

i vobis o 7

pun&o, omnes mirabiles ardores fuos

| hoc cft, donorum

lazgirione,

unocif

I

] nunc d

conjuoxerit, nihilomínus vilem cíne-

rís pugnum,qualis eft cor hamanam ,

IIl Proprium eft multum amarie

abí, 54

non valet devincere;neceífe eft , poft-

tis. n)rd!iä quoque donare; íive quias

ishifceto

qui aliquo temporeferventiffimecha-

cüm, cor fuum,quod eft potiffimum,

f grati-

vicatis fuz(igna oftendir illülsnguere — jara dedit, dona (ua ampliüs,tanquam

t aceu

& nobisnetanrillü quidem inflamma-

minora, retinere non poflit ; tacilé

v wl

tis,anrü abeft, ut confumptis,ab Alca-

enim liberaliseftin dandis fru&ibus,

-

icos vl

ri difcedece,Hzc igitur tam deploran-

qui arberem jam pfam dedit, — Sive

1 lj

dz frigiditaris enormítrss nequaquam — quis, qui maltam amat ,. vehementer

noerà

toleranda eft: undenonillubenter per:

defiderat amorem fuum manifeítare ,

Jue wle:uïshy,-

mitetis divinam in . Chiüifto amorís

utvicifim ametur, Id quod prafer-

m[isl fM [

flaimmam me hodie vobis demonftra-

tim donisobtinetur, qux non mí-

atutt D

re, canta ín Sacrofancta Evchariftla ra-

niüs auchentica benevoleatiz ejus , qui

(WI '

diorum refl-xiíone accenfam, ut tan-

ea largitur,funt teftimonia;quàm reci-

dem cujascunque ingratilfirei etiam

. proci amorisillius, qui eadem recipit,

W

cordis cineres fir'accen(ura,

rigorofi

exa&ores,

Qualiscunque

*

]L Omnem igaem ars pioria

demum caufa fit, negari non. poteft,

haud facilé coloribus exprimit; fed

omnia hzc motivaimpuliffe Jonathá,

cum msximé, qui fpheram fuam at-

contractá priüstam fidá cum Davide

l,

/

dgit, Hicomnino, uteft remotus d

fuo amicitlá, proprijsfe veftibus ar-

-noftris fenfibus,& quaficzleftis.terre-

mísque exaere, ií(que amicum lndue-

J Pgn M

ríis hilce noftiis coloribus , ne quidem

re & munire. Immenbíztamen libe-

"0i gl

PU!

exparteadumbrari poret, — Sicplané:

ralitatis, quam Chiiftusanima in San-

ylun !

res fe haber,

luate ad' diffi-

li

&i(limo exhibet Sacramento, illa non

epti «

ll

€ultatem fuperandam, quaz deflam-

ni(i umbraeft, In hoc Sacramento ,

'J? il

Cl

má adeópura, adeóque perfc&a Ín

inquit Confilium Tridentinum, Chri«

ul

cotde Chrifti tauquam in fphiera pro-

- ftus omnesamoris fui divitias profun-

jor ^

priaardente , difcurrendi occurtit ;

. dere voluit: Divitiar divini [ui. ergaSeff. 135

M

aptiorem rationem

mgl'äh .

non invenio,

. bomines amoris velut effudit y ia ut ni- ^ 7*

na "

j

quàm eandem ex operationibus (uis

i

— hil illi ampliüs, quod dare poffet, re-

jdet! !

per fidem nobis manifeftatis cogno-

manferit, zz fizem dilexit eos

z

fcere.. Tresigitur funt effe&us , qu'.

N

;(

g

an verum dicam,

13. 16

. [

"

busvelut,indxci'js hujus ignis divini

IV, Omnes Chriftid

'f&ï:i'ævïn tri-

iT i

virtas declaraturs Dona, quz impet-

plici . bonorum genere confiftunt ,

j

d

tiur : AbjeGiones, quas fert, ut hic

us

cælli

.süntqueilla, qua velut hcxpo; q

j

ut

j

ge. P.Segneri .s L.Chrif. (n/ir. Tm 7À

Á

N

DISCURSUS SEPTIMUS, *Dä Amöaa ;

$0

míni dona cóniületat , (:;d aullum

M

ut D'eus, & quzurDeu: fimul & ho-

mo pof ide. Omnia hzc liberalitfi-

äilis amorem adæq:.favir,. la creatio-

ian

mé in óinum illius effundit, à quo

ne dedit illi exiftentiam, quam in con-

p

fervatione omni momento iterum do-

ul

digné in fan&ilfiina Evchariftia ceci-

itur, Primótotum corpusfuum &

nat; in Daptifmo doaavict illi gratiam;

V

fanguinemilli donar; quiacon faffi-

quam quoridíe reddit, vel auger Ín

cti

Paenitentía, - Sed quidhoc ?. Omnia

cic illi dare per alios ( icur in alijs Sa-

dpp:

crameatis fieri voluit) (ed ille ip(emet,

hzc dona finica fant, nec cum otigine,

unde emanant , conferri queuant.

pic

medíante fan&iflimo corpore fuo, &

Iü

Ipfa quoque Iacarnatio, lícéc donum.

fanguine,

gratíam largiti voluit ; &

A

Q

licétminima immaculatz carbis

(ug.

elfez infinitum. , adhuc tamen huíc-

bu

Divino amorí par noa erat ; non

partícula,

minimáque iunoceati(Timi

d

scilfet , tancillo

enim íin illa eà cum pleaitudíue

N

t

fanguinis guita faif

contentus elfe non voluít. 5 (atis qai

Chriftus nobís daras eíft , ux: cum

Qu

Q ins

majoridarinonpolfit. — Zale dozum ,

Opnfe,

dem illud eratad effectum ab.il!

S,.» C« fl.

W

inquitS. Thomas, adbuc eff in aliqua.

(

tentum, fed non fatís erat ad cffzctuim

$. Thom,

illum ferventiffimiamoris, quiomnai:

feparattone ab eo. cusdatur,

Quindo, ,5

a

enim. Vetbum z'ernum carnem af-

donare voluit. 4 fisem dlexiteos.Eo-

4 5:)

Lir

fumofit, uui tanctüm narurg partícu-

dem modo haudquaquam parcé divi-

ii

nltatem quoq; íuam imperttar : utitur

lari,- ideft, fan&ilfime Humanitati

i

(ue immediate, natucz veró humang,

^enim Om'niporcntiä in efficienda ad-

id eft, omoibusnobis mediaré dona-

mirablli illa panisin Carnem , & vini

tüa fuit.- In. Communione veró.

ÍnSan uinemconverfione, ut fiat ci-

x«

cuicunque Chriítiano fe przbec, &

] bus.no(ter-,uriturSapiemiä ad excogi-

tandas in huncfinem Inventiones om-

ineadem non trantüm fanctiffiini San-

Tud,

13" Sgr

nibus lnauditas s utitur Donirate, ut

ainis füi fru&ibus, fed ipío, qui eof-

dem prodacit, fanguíne nos locuple-

di&ishifce Inventionibus modo are

tat.Obfervalísne, quodin carena ma-

caniffimo , quiviatorum ftatui con-

$. Tbor formiselfe poffit, totum íe nobis u-

gnetecontraQa evenire folet ? Primus

annulus immediatd adh eret magueti,

^3Pe.

nlat, Deniqueouinia (uabona, qux

teliqui medianteprimo fibi omnes in*

l,

.tanquam Deus fimul& homo pofíi-

iti

det , diflribuit 5 hoc eft, omnía íua

vicem anne&untur , atque ita ma«

g

gnes prímó vires fuas communicat

inerita, omnesfatisfa&iones & vir-

10, D

immedíaté, alijs. veró medíaté, Sic

tutes, tantam animis noftris infun-

IK

dendo fan&itatem, quantam pro illo

ergo Divinitasíin »Incarnatïjoh;e/t—o.ïam

u

febeariffima fuz Humanitari, quam

fufcipien

do adferimus difpofitionem,

$

ampliüs quod det,

affumpfit, impertivir, hac autem me-

i

in finem dilextt eo5,

non habet, dyvitias fnrí

amoris effu-

díante, omnibus fe deinceps homlni-

i

bus, collatis gratiis fuis & favoribus,

L

dit.

V. Pl

u

i—n

*ri)ma | Deus hucufqæ*c ho-

donavit, Verum aliter --gdn;ingif :

Ev

-

?*

CHRISTI IN "iNS»TïiT(.ITVïONE ,Evc;HARISTzæ,

i

d eulin

tcanfmutatur,

Qmníah

ac verl ffima

"Eechariftia; in hac quicunque Chri-

la t

funt hac tamen nonimpediunt, quo

ftianus ipfemet divinitatis fic parti--

TR

ceps,imotorái

mínüsdum Chriftusper modum cibl

itergm Q

lla fruitar;quafr illifoli

— fuiifet donata,

«

nobis donatur, id manifeftifimum

l pritn

VI, Et quód hi

uH donum, :

indicium (it , quod omni melioremo-

d ag

donofter effs velit , perfe&titsque,

clatiffimé ex modo , quo porrigitut,

: Omi

apparet.

Advertitejnullam rem ma-

quàmin ullo alio divino mylíterio d yoan, e,

Caro mea veré €ff . gs.

umorigine,

gis dici poffe effenoftram , quàm qua .

nobis poffideri.

1 qua.

in alimentum noftrum convettitur.

cibms, . San&kus Thomas Aquinasad-

p donpt

Quod fienim (pe&esDomititum , ci-

huc infans inalüisnurricischartam ,

ramen i

buseadem nobiícum resefficitur, un-

inqua (cripramerat Ave Matia, ma-

nutenebat ; quz cüm jocandoipfi ab--

tic;

- de quodin nosipíos habemus Dori-

pleaiut

nium,idipfam habemusin nutrimen-

latafuiffer, tam diuploravit amarif-

LU m;».

tum,quodjsrisnottrifadum eft, Si

fimé , donec ei reítituta fueric ; quid

4lt d u

tünc Sanctus hiz iufansfecit? Ut fe de

vetó eiiam afus. attendatur.poftquam

cibus peromnía. membra. diftributus

hujus charte poffeffione fecurum red-

hi 4!1'?1!42

and'o.1

et, adeónoftere(t , ur nullomodo

deret , quamprimüm ori admotam

omniumcum adftantíum admiratio- -

inen i,

: amgïiüs

epararí poffit, — Undenec

; p

ipía anatomía tot- tantifqueincifioni-

ne deglativit.

Hoc eodm certam

d

.

bus & divif&onibus alimentumin cot-

fai potfeffionem tenendi modo uti nos

pote humano à fubílantia avellete

voluit in fan&iffimo Sactamento,quo

F

unquam poteff, quod jim venarum

,coxnforcati-omne"siriifm'icos noflrosau-

Ja bt

beneficio pertotum hominem difper- .

da&er.provocare poífimus & dicere:

ä:*r**

0m, f.

[æb!(, j

fumeít. Er quimanducat me.t$ &pfe j

ts

L [2;»4?46:': à charitate, Chri- f*

5:-'

f;;!am:-,

vroet "propter me. — Verum cítde di-

71

jf

l$. $9«

vino hoccibo non polfe díci. , quàd

- VIi

. Neque hic. äæ Profafionum

iplo, QU

amoris

divini in. Evchariftia finis,

f0 kO l

"

ficat alij cibicommunes in fübitin--

' tlam rioftzam à nobis convertatur ;

i C

u

Neque ením fatis fuit Chrifto Domi- |

"

f

cüm ipfe nos in fuam fubftántiam ,

no inea. fe totum nobis. tradidiffesut -

o

s

- Spiritum, fenfas. , morestranfinutet,

fit omni- modototus nofler , fed in-

um

[

tj 0

Lib.7.

INet tu meintemutabis , ficut cibum

faper porrigendo donüm adeó pre-

n

50)2/ -'00

caruis tu& . fed tt. mutaberis in me.

tiofum verbis ufuscft cantum amorea

[quci

ï GI'

Dixitquodam die Chriftus S. Augufti-

fpirantibus, ut fi ea, utdecer, appre-

s C0

i

no: eodemmodo velut gemmz con-

ei

henderemus ,fufficerer , ut prz ftapo*

trite,margarite in pulverem reda&z,

. fe,animi pateremur deliqulum,

ACCi"xïldt'täl

,

g

rl

jf

aurümque potabile infirmo porrecta,

p'z"ia" inquít , €8 cowedite,boc fl car-16. 16

n !

l]

w

íin :Hum ficut ali; Clbl d":gc[h non con«

pus meum, . Qui ad dcmonft:zandam

hlc ü[t

J

vertuntur , fedille,virtutis ceorum ef-

liberalitaten: (uam munificus eft.. do«

T

(

ficaciá & vigore à capiteufquead pe-

na fua quando impextit , verbis de«

fjl

T

predicat & extollit 5 qui veró ex folo

' de';däfgerfo-inf eaipfía , uc i'cæclïifca-m ,

mos

VW

u-

m

DISCURSCIS SEPTIMUS , FHHISUNDQNA |

9Zz

amote liberaiis eft , munera fua potids

teret , optimam, inip.mi*ti ge(pgndgïnd;.f&ä

.Cfgö |

extenuat , quàm extollit. Adhunc

caufam habuit , nondum veniffe tem-

u

modüm 'fponfus pretiofo Adamante,

pusfüam, — IVondum venit bora mea:.

1

üm.

aureo inclufo annulo; fponfam do-

exiftimabat enim , nimis exiguum elfg/ "^^ *

at

pro convivishoc . quod à (e donum

nans , accipe, inquit, hunc annülum in

-

qui

fignum amoris mei;nullam tum gem-

pecebatur, | Hora illius veuit , quane

"

mz, áqua patum illud aurí valorem

oinultima cona non aquamin vi-«

habet & zftimationem , facit meatio-

num ( mutatione fcilicecÍpfi ecíam na-

turz non ignotà) fed mutstione om-

nem; ità Domínus nofter sgit cum

W

t ^ b

dile&a (ibi Anima.

nibus creátis intelle&ibus hucuíque

[

qum

Accipecorpus meum,

inquit; quod

abíconditá, vinumin fangainem, &

304».*1?-; E

lii

eft aurum , nec unitzeldemanimz ,

quidem proprium converct. — Sciens

pITS

p:m

imultó minusDivinitatis m

G l$t

init,quz

?Efül7äia venit bora ejus càum dilexif-

iO

emmaeít, & gemma ejusmodi, cui

fet [nos , qu$ erantin mundo,in finem di--

XSO n

ft

Pizci-

n

nulla alia compatari poffir.

lexiteos, Haceratilla hora, quama -

uum hoc amoris figaum obfervavit

principio ranropere defideraverat, ut -

fu

infinaum noftrum omnes cum divinif- .

Salomon iu Sacris Canticis hifce ver-

0i

(ima carne fua,à Patre fibi traditas di-

bisíenfu plenis : St4ederit bomo om-

(0,

nem fubflantiam domás (ua . pro. dile-

vítias exonetaret, utomníno,quantus

Dorg

*

&ione ,aut ut alij legunt , prodi/ecla ,

e(fcc in corde illius amorisexceffus ,

afen

quafimbil def]äi;iz'et eam. Prorfas eo-

omnibus conftaret, Quld enim am- bid. 3.

Ut on

dem modo facit Servator nofter, Non

pliüs illi re&ar,quoddarc*polä(? Quid 17

tün.

folàm dat habitationem,quod eít San-

e/ibmum ejas,inquit Propheta, *5731'41* p

lüqm

&i(fimum Corpusfuum ; nonfolüm

P!:[C!me'ejw ,"ifi framcmkm eletlors

Qu

omnes diftribuit redirus , qui funt

Cj visum. germinans virgines 3. Poft-

[EPQ

fan&iflima ipfius merita; non folüm

aamin Evchariftia (e nobis dedit , o-

hic

incolam & domus dominun, quod eft

mnebonum & pulchrum , quod cftín

qu

Anima & Divinitas , fed omnia illa

celo, nobis donavit,

Íra ut fi an/ma

N]

verbis infuper adeà. officiofis elargi-

aliqua nimisavarain hac mortali vita

Ti

tur,quafi oftenderet fe non plus. quám

amplius quid exigerer, Dominus no-

At

| / ääöp l.c;':

buccellam paaisdooare , Quafi zib

fter verbis illis,quibus Patriacha Ifage

Qu

cus filium faum Efau pacavit , videre--

P

defpiciet eam.. Datomnuibus affiwenter

€$ zon improperat.

M

cuc refpondere poffe( qui lacrymando

o

oterít tä-

VIII, Qais jam negare p

benedi&ionem alíquam petijt : i-

N

lem donorum magnificentiam tam

ftin&am abeaquam frater ejus Jaco- G*?: *7

hi

amabili denandi modo conjun&am ,

bus obtinuetat ) Frimento &$ wino la* 97

BHUT.

r

manifeftiffimü effe infinite charitatls

bilivieum:tbi veró fili mi ultraquid

H hom«

fignum ?. optimam caufam Dominus

faciam? Etgo;poffet Chriftus dicere,d-

l

L

v fhée,

noftet habuit rogatus ín nuptiis Canz

bidediCorpus meum fub fpecie panis,

lii

quid

U h

Galilæ: ,ut aquam in viínum convet.

&Sapguine gggm (ub fpecie vini,

a

d

L

'CHRiäT: 'm msTnühöNE EVCHAR?STIæ,'

63

du

wergca ampliüs tiþ?ïdajïe poffum ; 7ibi

niften

generofitatem nobis indicatet. Nu*n'ä';

ultra quid faciam ; Nonelt majus do-

quam magisvívida apparet flamma ,

hra toi

num in ínexhaufto munificentiez mez

quàm quando Impetu venti illiüs. at .

äguumeä?"f

eratío , potentía meahac profufione getur, quoextinguideberet, — Domis

dedmun -

-

quafi eft exhaufta,In cerra non habet »

nis Íe[us inqua notle tradebatur. , ace

ilt, Qu

cepit panem.. Matetc (incere dil

gsns

quod prcäig&us*—xï.argiï.i, queat.

Ó

poft partum íüum mortem (ibiiml-

pxaminvi-

z

S

jeamte

II.

nere advetrat, dolorum , qui ipi mor-

itont o«

Cdnta 8 '7

1XX. /A'l"tcrum.'magni amoris ingii-'

tem acceríunt, oblita; tantüm folicita

65

cium efttolerancdia, Fortis ut morsdis

hu

eft .ut filiolo fuo fuper(titi deladtebe-

letlio. Ethzc tolecvantía charitati ram

ne profpeótam fir- Eodeim modo Da-

;amcm. &H

iL tl

propríaeft , ut Apoftolus in eanobis

minus nofterimin£nrís imemor motre

co.nmendanda non videaturfibi pof-

ämdn'mf- 2, Cer,

dis,n:hil aliud cantopete curavítquám

fe (aisfacere, - Charitas patiens eff ,

nf d"x 3. 4*

Amor

ret

ut beaco ifto de lacte nobis profpice-

s

3, quiti

omuia fujfert , onosia fullinet,

y

fufferendo ferventiorem fe exhibert. ,

verat, U

. X. Vetüm dolores i"!fkif tion dura-

a dirial-

quám donando,

Lícérenim donan-

vere longo tempore , ipfo enim glo-

ditas di-

do,communicátione propriorumbo-

riofz Kefarrectionís die finice fant,

norumáde exeat,patiendo non folüm

))QMF&US

Quate malto. vivacíüs Chiüfti amo-

àfe recedir (ed tam longéà (eipfo abir,

lt

rem ílli demonftrant , quosadhucpas

enimam ;

u:-..omnino*prbpriomm malorum fuo-

titar, & afquead finem Maadl paífu-

zum oblivi(catur.

Atqueita:fi , ut

rus eft. Hotum duz fun: fpecies,

[]

loquitur San&us Dionylius , Amor eft

Piioris generisipfefuá volaotate fibi

CT

"

