fto inmari , qsdem intra angu&wres

€zdere, media noc&te fomnumabmm»

4

limites preluferint, -

- Quid autem

pere poffit ; uteïpencmia difcat, an

dicam fentiámve , dum video aliquos

uj

vqares gravi Ordinis oneri , ö:rxgld!s

accin&tos, ut in ::azi folenni fe pro-

-Qur er-

!63;)'

(:;;

€jus inftítutis vires afferat,

miffione Pzo obl 1gent ad cafte dein*

goalter ille Juvenfs , quícogitar du-

ceps vzvendum,qmtamen adid u(que

d:

'cere vitam, i nontam a(peram (an-

temporis non didicere , quomodo ob-

i

&am certe, & non carnis , fedSpiritüs

v:amiretemadombus quomodoeas

(i

effatis conformem, qualem effe opor:

frangere & eludete oporteat , audaces

b

- tet Sacerdotís cujuslibet, non & ipfe

concupifcentia xmpetus refrenando

priüs experitur , quid poffit , & prius-

compefcendóque ? Hoc (ané eft in-

quam vonrehgloneac nexu . Caftita-

ter Oceanlundas,procellas tempeftae

rem Dzopublicé promittit , an eamil-

tes velletriumphare;, & Myoparonis

libatam fervare valeat;aliquanti tem-

I

adclayum federe! ) antequam veltan-

t æ

*

$

gine ,refponfis , muneribus, tenils

|Juen

tïl!ïæ? caphula perfoffam canalémque;

nullis expofitum ventís ducenda quis

neício quibus familiaritatisparüm

(üm v

.f mnemofynis, folicitéin ícrinio cu-

prafuericiill

?

iüsve c??ffuæ f'uc—r-itvm þr&e;.

Fyartm

causn -

ftoditis,non verentur feftinare ad pro-

norum

XIX,

illuäia.u"t.e—m qua&ti;fp pro-

mittendam Deoin facie Ecclefiz caftí-

&uun,

bram foret, quantum dedecus, fiqui

tatem,scquead eam voti religione ob-

lymeto

lericorumOrdinijam adícripti,eüm-

ligandos? Quetandem ifta audacia,

Terndo

T

que in (inem educatí, ut Sacerdotum

quz inconfulta temeritase(t ? Toties

x lt

numerum augeant, fas fibi exiftima-

voluptatum calicilabra admoviffz ,. &

ï[ ps!?w

illo non diffra&o, palàm profiteti,

i at

rent habenaslaxioresfuz libidini per-

mittere, quàm ulli alii Juvenes per-

quód ab illo deinceps labra te

m.,m'

w

N

mitrant; eáque perfuafione imbutlin-

abftinece decretam fit &

3

Dd

XX. Claudamus Difcur(u

m hrim&-

i

dulgerent amoribus, choreis interef-

(ent , eósque di&etiis per(tringerent,

egregio & omaibus profututo S, Gre-

s

n

obritst

aml;

qui inhac Juveatutis, plena periculi ,

gorimonito: Pmrintibuspollens , coa- Paf

jsctemts

us ad regimen veniat : virtutbus uas P« 1

oble&amenta,& corruptelasinvehun-

'C* 9N

pro:whiin

tur? Anin anímum inducere quifquam

cuus,nec coatius accedat.. Qui virlum

TU

poffet, non ignorare ipfss, quz quan-

fatisad ferendum grave Sacerdotii o-

a um

nus habere fibi videbltur, admoveat

táque (it Sacerdotalis , ad quam afpi-

m,autte

tant, dignationis celfitudo , quódque.

humetros, ínvitus tamen & tenitens,

m f0

ad illam absque temetirate eaíi ipfi

coatius advegimen veniat. - S. Ma i';cuis

vinis vett

poffint ? Atqueutinam non ita fe res

eremi incola pollicem fibi amputavit ,

haberer;& nonilli ipfiffimi , quitan-

ne facris initlari poffer. — Abbas Mu. ;» vir

Deno: d

tas in fpesaluntur, przquam ulli alii ;

tues,cüm invitusinitiatus effer ; nefe- Pas,

mabhia'diu

imorigeri, petulantes, petalci,&, fi

melquidem Sacrum facere auíus et, &

vdidett

nonaliad, domiperinde, acíntemplis,

incruentam Deohoftiam litare: unde

j i V

modeftis ac reverentiz omnis obliti

olím indignum Sacerdotali gradu exi-

,nputit

'vi'/däreauvï Amurathes Turcarum Im-

ftimabant,qui volens ac lubensinitia-

perator, cüm nimio vini, fuz faperfti-

rifeeffet paffus: — ProfzGo mdignus ejf

d um

Næüio

tionis legibus interdi&i, ufugravem

Sacerdoiio,nifi fuerit ordinatus invitus, f

Y

fibimorbum confciffet, voto fe Pro-

4£1

e

i [

"

1639

Quifquis autem frequencium prola-

14am C,

phe:t'æ fuo Mahometo obítrinxit omni

pfhonum experientià virium fuaram

la

( p

de Epi fr

d

deínceps vinoabftinendi , nec eo cone

perfpe&am habet imbecillitatem, nul-

£ Cleríts

r

ventus, violandi denuo votí metu vitra

197

(

la rationeinducife (inat ad humeros

n

(imul omnia cryftallina , quibus ad bi-

oneti fabjiciendos: virtutibus vacuns,

1

u

bendumerot ufas,frangijuffit, — Pro-

uet coatiusaccedar. Nemo fe purget $

j;

gt

j

vida hzc batbari & alienià fidehomi-

lta parens meus jubet.

Neque enim

nís cura ruborem non exprimatiis é

parensrmusfunesalloshabet; quibus

nec )

j

Chiiftianorum numero ,qui cum lite-

cedenuo ipferni ex barathío extrahar,

m

t

0 QWW

ga-

risamatorijsinfinu, cum amafix img—

fiin illud ob *vivt;arxn Salcerd.otalil in

du

Im VCW'

(

$60

mscumsüä wcasmuscgmms

du,

velLalco pu

dendamy, precepsa- — a/quid contraviss fantis

vati aget.quám.

þm

&tus fueris, - Fuit ronnemo, qui Ale-

Ahur Religiofus.qui n

0» babetordineme

ä'os

xatidro M, promitteret, ex va(la mone

j facrum.

ber

&xtendabtigitur, quàmal-

tis Atho mole ftatuam fingere , que

tamturtim zdificace eosoportear, qui

Tàtà

Alexandium ip(um ad amuffim tefer-

Sacerdotese(fe volunc, dum vei eli-

tit

[

1

. &&t, Faceífere hic hominem juffit.cum

giofos. vitz fan&itate fi üperare debent,.

w

di&o? ridicalumfore, (íhominem ,

Exnen audient hoctancem Chüftum ?

BOR

qualisipfe foret, pufilla (tatura,mons

TO

Qïagzäæ:w&wgurriwæäi]?&:zw,mnf&ääæcW& 14i

tam vaftusreferret, — Vosquoque, i

pri&s computat [amptus, qui nece([arii s v

t

;

fapitis, ftaturz veftre humilitatem:

Junt , ff babeat ad perficiendum * Vfbi

gafio

cum excelfitate divini Sacerdotii com-

ele:

porróiis, qua dicebam, pramilfis, fta-

n

parate ;; cümque tam nullam ínter u-

tuerit quis Secerdotioinitiari ,non o«

P

i

1

d

truniqueagnoveritls proportionem

mittac & illa adhibezemediaquibus fe

at

Rotpermittite quoquo modo, id vo-

ad tanti. momenti rem accuratiis prz«

4

isimponi, cui ferendovix effet gran-

paret.-. Abdat ínprimis fe facramin fo»

"e

disill: Angslus,qulcüm uno pede ter-

htudinem, ibiqueprocul ab interpel-

ram; cakaret ; alteram proculim mate

lantibusaliquoc dierum fpatio quanti

excendesat, Ecfi quit

«ri plic? votoruum

poreft diligentid, perpendar, qudm (it

nexuíei?eo1n21]

£

cra familía ob-

nece(farium omnes Animz labes,initai

ftringunt, usj

Vi

$S6l d

(ecrionift-

totius vitar ratlone, & Gonfeffione a

que ftudi:m Videan Vï: ür p

o

te rí,quáns

P-*ni*misännissrepe*ricäï, eluere , e&nque

z

quilibec vulgaris S«ceidos,

propterea

tot jam nominibus, & beneficiis Creae

? quód magis ad intimam «

um Deo u-

tionis,Redemiptienis , Confervacionis,

niorem,quáfandtas confituicam, vos

atque nunc demum plenz Confecra-

- tàilla difponant ; docet tamen S Tho-

tionis, Deo devotam , deinceps facri-

mas, Conditiorier: Sacerdoris fubli-

legé nonrepetereautauferre, — Ante-

mioremeífe , quàto fit hominis Rell-

quam mundiffimus. ille celeftis Mana

p

giofr , propterea quód ille deftinatus

ne cibus intetram in deferto effunde-

djs

fir ad. minifteríum., quo aliud fübli-

retur, prodigiofus quidam ventus fice

míus in: terrís nulluv. eft,.- Atquehinc

cabat , mundabátque totam, eamque

"

; ftatüs füfratione Sacerdotem quemli-

ad dignéexcipiendum panem Angelo-

fit

betad majus fanctimopiz ftudium ob

rumpraparabar, Non diffimili vene

, f'amï

ligari,quàm obligetur Keligiofus non

3

to: opus eft ; qui animam Sacerdotis

den

" Sacerdos

;X quoc

hinc confequens eft,.

preparet ad panem Angelicum, tantó

S&Cï:

peccatum idem, (r paría finecetera, in:

vetere illo,. qui hunc noftrumadume

W

Sacerdote quoliber pravius cenfen-

'rabactantüm,nobillorem,praftantio»

LOTR

du

m

y

D, quám in Kei':'gio(ö.f qui Sacer-

rémque , quotidieexcipiendum; mae

114 20

A Tb, 4, dos non fit

t Unde graviier peccat (S.

nibüsque tractandum: , Vento opus

m

?.4 Y84. Doctoris vetba funt ) cereris paribus ,

eft,qui quidquid humiditatis ex rerum

bu

ar. 8. g(eriqn.iinþïcri:Wdigzümwx/ïüg(m,jï

e fue

Qu

cond "jtjg;um'mlljüs*-rordïmto;amor

PCK-

[

MC

, D SACRAMENTO ORDINIS,

tionis inDzuw ar dore,figrandi fuo de-

W»&«*w

X pereft, ekG'Ec,c;...geni n?ls , fic ut. Sacet-

tordnm

dosomnibus Mundi caris; ut decez, li-

bite refpondet : aur &i Der donis malé.

quimd

ber, DEO rotusadharear, Ita prepa-

uritur , obítinatione plané obdutatur.

His cogitaticnibus, hisfen fisalé ime.

It i

ratüs accedere ad Sactificandum potee

V Nl

Dc r curandum tamen deinceps , ne

butus quifquis initiati fe patietur, fa-

-

cifsque Altaribusadmoveri , n ille

edeitn,

unquam ponat folicitum illum m«tüs,

confidereporerit, fio fe minifterio pa-

n? -

non refpondendi ommni vite (uz genee

if

re megnis illis, quibus fe dignscione

ritu:um Czlo latitiam, Écclefiz fola-

tam celsdadmittendàobftrinxir , obil-

cium.fibi malrísqueali;s falucem, illi-

tf

ACN

1thi

gationibus,

Corallium medio (tatu

que haud abümilem Domino futu-

31

rum , cujus vice» inmunerecam ho«

fs

e(le non foletg aut herba eft, autinla-

notifico , inr terris fungitur. lA,Winila:—».

n t

" piéem obdurefcit. — Ita & Sacerdos ,

tns eff Filis DEL.

jgibat

aut moll;is- Pen*itïä ac—beiïïïis e—fi*ï,devqg

At

cramitu

E d dl

T

gio'qgamï—i

« quam

&

ibanid

— De ,ümtrimarz;iä Saa*ræmmmæ

veficnti

K.:

AR

H25

n

:

: ü'm Porcmimm" s DE

ultra con tfafï'uyiï vill'"es-'cet?rosxfþuï?

X

C LC

f«

p

usprodud'o jamMü-

lisperfe&ionis fortitus,& intra nature

:Et'risüfä'

v

[

do ad liomínenm con-

ordiné reliéctus?quo ftatu res manferür;.

emutoti

dendumraccederer nó:

Confct

Y

donecnaturam homínis Der Verbum

"

EL

^ rotum uno qua(t tifu

induit Tuncenim DzusHomo divíno

g t

Cs

z

- abfolvit ;- fed & limo

quodáSpiritu luteam lranc velut maí*

g, ht

timüm veluc(facuam effinxit ; de in

fam animavit; & Matrimoniiad Sa-

liis a

divinioris fui latuanim&illiinfpiravit

cramenti dignitatem extulit. Atq;adeó:

rw;gfälüqf'

& vitam. Formavit Dominus Deus bo«

non minüs differunt inter. fe contra-

r lí

(7?:: T.7À

tiï-ig.tm*dä limoterre,€$ m[päq*vü m fa.

&us Matrimonijin Lege veteri,& cone

ciem :jw[gimmlümi vite, Non d"iVe—r-v

tractus Marrimonij in Lege' gratia ,

" d

quám arg llacea illa & exanimisAdami

fam propottione quadam rationem

jj

í

idem Dzus in. (tatuendo: Matrimonig

figura,ab Adamo fpiritu& vitá donato..

! S'M

Sacramento fecutus eft; Matrimonium:

Ürag;inconditioneAdamusDzropus:

IECWM

primó ftatim ratum effe firmümq;ipfe:

fait inprima quidem opus luteum; ia

d

'

MhttB.

met voluit. Qzod Dens conjunxit bomo

altera veró Conditoris fuiviva & pet-

feéta imago. N'[o;nx'c&f igirur* ambigen-

Wrgt?zmw

, F3« 6s

son (epares. Quais hoc neget? Quid ta-

;hdülüïmä'

men Matrimonium,his firmatum legi-

dum ,. quin re&e Chrifti Se&atoribus

-

o

bus;erat,nifi ex Iimo (tatua ? Quid,in-

Apoftolus praceperir, ut Matrimon;á

jut

uam , ni(icontra&us , niliil penitàs:

fionorarent: orzorabile copnnbium jj

OE

[

"

Bekijh

T M

R. P.Segneri $, I Chriff. lhþï*'i??m.lllä«

L

"

á

-

-

: g'gi

| ms-cuäätiä* VIGESIMUS QUINTUS,

& Chriftianis S

:

:

pon

(is effe propolita

omuibus, — Mihi idcicco aliud nonia-

d

cumbir , nif ut modum vobisoften-

cüm interfecontrihunt, — Hoc fpe-

/iá

&ent oportet , uteo res ipforum (Latu

dam, quo, quem Apoltolus ex'git ,

[

Chiiftianorum nnptiüs honor exhi-

fint,Ín quocertiüs (alutem'confequan-

cur.

[

*

beatur, ut Servatoris noftrí, quiSa-

qualem quidem mulcis edz -

tum conjugij extra contcoverfiam elt.

qu

cramenti dignatione illas tam illuftres

W

reddidit,&ai& nosrefípondeamus eun-

Qain, moneate $. Augultino , Sponfis

hi

id (atiselfe non vd-"'ebe*t, utíaa tantüm,

démque ad (copum referamus omnia.

E

etíam veca,emolumenta quetant ; de-

Id quod hac differtatione mihi propo-

p

fitum eft,iquidem attentis animis do-

beüt etiam velle prodeffe bono publi-

L

dit

co

e

cüm Reipablicz totius humaní

centemaudieritis, — Conjugium equie

n

dem honore dignum e£ in omaibus ,

generis, maximé aucem Ecclefisfticae

& Sacrz causá , inítítatum ficconju-

y

quz ad ipíum (pe&ant,in lis,inquam,

X

gium, quzhac viaaliosidentidem a-

omnibus, qu£ aatecedunt , in iis dein-

de,quz comitantur ,ac denique ín iis,

l.ósque (ubditos aancifcicur, quos (uo.

Mag;fterio Celo maturos & idoneos

quz confequuntut : $; opzzibis. Quod

cüm ita fit, tribushis, quazdixi, re-

efficiat, Spon(iigitar Chriftieni ma-

- fpondentes totidem Diffettationis hu-

tui iliius coníensüs caufam rogati,

hanc maximé reponere deberent ; ut

jus partes effe volo , utaccuracénon

:::

novos Cbrifto, novos Eccleüiz fub-

minüs quàm diftin&e rem omnem

W

Ape/;:m&cmus.

ditos gigmhi ; ütquef. obb'ï-e*m propae

gent, quz etíam fuuiro eo Deumre-

L

vereattr, ei ferviat, & cum ipfismet o-

ile a

lim ín pattía eundem amer, glorificer,

Il Primó itaque honorab

D

eóque pec omnem deinceps zterníta-

. Conjugiumin eo, quod precedere o-.

$. Agg.

ortec ; infiuefcilicet debito (an&e

temfruatur.-— Hec effe debet. pievum

* 4'0 ,n

ediorum

Conjugum intentio,ut

fpe&ando , & íinprudenti m

fgæ"*?""?fg"

julian.

ad eundem finem optione.

$i quz-

"tévatio preparetur,

A

"

L]

ÍlI, Ac quam pauci

-tä'm—äobiïetä. u

gamusex nubill aliqua Puella , quid

(copum collimant ! Rem magnam

ipfam impellat ad Conjugíum quam-

rimüm ineundum ? Reponetilla; ut

pre(tare videntar, fi non una & fola

fenfilis volupras ipíis propofira fit ,

- loco fitaliquo interbomines, ut ma-

ternz tandem ferula & difciplinz fe

& cam non ultra humanam conditío-

nem Chiittiani fe Copjugesatrollunt,

eximat,utipfa familiz capucfit, ltáne

ut prope infrabruralem fe abjíciont,.

fines ifti Sacramenti digoitatem &

m t A uI

fan&itatem non deboneftant ? Aa non

Invenitefané eft non unum par. ejuse

modi Conjugum ,qài nihil animofpe-

— hoc quoque eft velle, ut Celumtetrz

&eat contrzhendo fablimius, quàm

famuletur ? Ut illud hujus fuis in ope-

* ribus tantum emolumenta. fpetet ?

cujus vel bratafintcapacia, Ubi ho-

are veré

die cít, qu,i"cum Tobia afficm

älgiturm nefas eft,tam humilia,tam abje-

-*PO Ü

£

365

DE MATRIMONII SÁCRAMENIO,

Eiwpoüm

nuspuden dum confenfu,

- Puella nus'

Hf

|poffiu Zs Dowmine fcit , quia. non luxu-

ria causá accipio Saram conjugem ,fed

bilisjure fuo agere videtur, fi domi af

ob

fidua fix adfene(tras, in Templo ocue

fola pofieritatss dsleclione ,in qua bene-

conlue

Wicatur nomen tuum in fecula ? Pleti-

lisín omnem partem vaga 5 fi rifum

ts

in vulta , nuditatem noníinfacie dun-

queadhzc (ublimia in. re tam gravi-

idum d

taxat , fed in brachijs, humeris, fina

mentis oculos ne attollunt quidem 5

o, Spoi

pras fe ferat ; perinde acfi Uxor ocu-

j tunuin,

nonaliàmaglscausá, quàámquia vilis

lorum dunraxat zítimatione , ut res

ac neolecka fua illiseft anima : unde

wl

quzliber viliffimz , non jufti pondetis

buvu

ipía ia hi(ce deliberationibus non au-

L]

ditus.

,

. einonalterius magis quàm

examine e(fet comparanda. Interim ,

p um

Prifcorum Philofo-

utmatitum ipfa inveniar, nihil fe pre-

Edl

ejus res agatut.

ter fas agere';,n:.taxf,fi&vi-tæfuælice*'miät

ümdice

phorum aliquí Animam hominis pau-.

xillum Aqua effe dixerunt : alij aereis,

toti populo fit offendiculosnec adver-

ident

tit,Idem fe agere , quod venator , qui

aljigneis patticulis formatam fom*

:u:,-qtiosïuu

niabant : quí tamen tam abje&é de

ut éfilva Damulam proliceret , totarm

A dont

incendio filvam vaftare, Non hac

ea lentiret, ut craffisterrz atomiscoa-

ifigni m

gulatam delisaret , inventuscft nemo.

funt medía, quibus Sacramenti dignae

m rogad

Ex tam vili tamen elemento compa-

tíone potirioporteat, Solaad rem fa«

yrenr ; U

clunt, verecundía, honeftatisamor »

&am nen pauci Chriftianorum viden-

ia (

tür exiftimare : certéut lutumac ter-

publici fnga , quz przcipuécaftam ,

demftope

ram eam con(ideranrc , ut lutum cal-

& dignam amari puellam commene

l

yDamm

cant,& manfuris ac aternis ejus bonis

dant.

— V,- Vellemfané , nonuftra proce

f

ii (tmtt

utilitatem ,aut voluptatulam quamH-

fiffet malum, Honefti copjuglj pro-

bet ex lem, exterràánatam; incr-f;dibi-

"T

li ftultitiáantepopunr.

curandi fpecleinvaluit hodie Chriftiae

nosintet Juvenesabu(us,quem ne Al-

i;þd- pima

1V. Cüm autem circa finem erra-

i

tut tam turpiter, mediorum ele&io fa-

corani quidem Difcipuli ha&tenusto-

lerárunt :licentla nimirum nullis 1í-

nior effe non pote&.Pergamus igitur ,

mitibus co&rcíta agendi converfandí-

gobllcw

& quaramusex earum aliquá,que ad

ag D

li

]

Nuptias anhelant, quibus ipfa medijs

ue cum fexu difpari, (ine arbicrls, Il-

M

le hulc, hac illi loquitur familiaritare

od

ad finem huuc fuum pettingerelabo-

1et ? Equidem, finondum depuduit,

int/ma,ordiunrar contraQtus, & tan»

n

T

pigebit illam refpondere , tam fibi

tüm non jam ut- Conjuges convivunt;

i

conécia eft , non facere ad fan&titatem

Tertullianus de eoloquens, qui illiba«

gulx

V

M

Matrimonij ea, quibusipfa uxitur : at-

tam tueri pudicitiam velit,cum fue

(

nambuloillum confert: ut illam ob o3

"

qüi

que utinam noncum illa aperta fronte

p

ugnarent / liritur certé. vesborum

culos ponat curam ftudiümque , quó

| yim

M

Jicentiá oculorum inverecundià , pre-

quifíque conari debet , ne carnisfuse

OU

y

cupiditatssque pondere medio & - -

,U

cum impotrtunitate & impudentiá,

quin,ó probrum J prompto in faci-

quilibrio dimotus alterucro. ex latere

f

,

s

—

z2

przs

4

DI scdgfsus vic ES;i-Mïis -X-*-ï'NfFSL;,

preceps cuat, Quantó autem majori

magis in(pidum fuerít

qui

j

iute nos dicemus in ceoftra , debere

felle mixtum, ——

qt' f

VI. Noao dsfunt,q

noftrates Juvenes effe Fazambulos pa-

ui mü u;nen r, his

;(Zïil

dicitis? Si Paella Juvenem . fi Tavenis

artibus , & amore pronuba.concílata

en

Puellam amarecaperic; quanta arte ,

connub.a prg czterís effe felicia; cüm

àdis

Quüanta attentionee(t opus ad gieffum

pergantdein Conjuges mutuoíeamo-

t

i«

quemlibet, nefallente veitigio utecq;

;e profequi quoad vixerint, Atego

hancopinonem non fequor : aliter

Tif

pracepsruat, aütn arivofeniuum pon-

dere , auteo , quod amor addidir , é

enim me (entire docuit mag flra sxpe-

AC

medio dimotus ? Amoris nomine , fi

rientía,qua (zpe oftendir,ijs, qui ram

nl

ardenter mutuó atmárant , accidere ,

&

MÉ

S, Thome credimus , quavis fepe

Apu

malé ordinata animi affedtio venit ;

quod ebrijs, — Sapeebrijs,tefte Philo. $«

»-3'. ;

lam

hicenim omnibus imperac,eafque poft

fopho, sares videtur multiples ; ne. Probb

fui

fe rapit , non aliter ac princeps ín ho-

quepriusquam exhalenccrapulam,vel

Qu

difícernere 'pauió remotíora , -vel

rologà machiná rota mínores ceteras :

numerare fine errore valenc JVon pof-

M

unde cui cum Ámore pugnandum eft,

rem(ibicum toto pravarum propen-

f'nt videre abjetla remota, fi;:-þ ula -

l£

fionum agmiaeeffeíentec. — Quid a-

merare, Avuübi dige(sére vinu m,quod

2il

vapocum fuorum fnmo illssoculisne-

pI

gent igiruringemino , quidagaac Hic

&Illa eo in rerum ftaru, ne ruant ?

bulas offaderar , quz priis noo pore-

Àu

Quotiescunque plateas obsmbalans

rantnunc ad unguem diícernant, — -

B

jncido in eiu(modj.]uy.enum par, qui

dem amorc.cbrsä sevenic. Zutant amae

Ibl

tam fibi þueilgm ,om nisgenerisslori-

ad domüs oftium confabulantur male

p

cauri,rident , nec obiter tantüm , ita

bus, mille alijs potioreme(fe;/ At ubi

Dü

ise affici fentio,ut qui artis rudem faní

eam duxein:c, & amoris ille fervor ze-

tal

-

inambulare videt , cui momehntis pro-

pueric , pulfis jaun nebalis & judic j a-

(ec

INonc ca-

cie illuftratà , errorera agnolcunt. ,

ln

pà fingulis animus occípit :

tar erit,fi eti am hodier-

quando jam corrigi nonporeft, — Vi-

E

no more fine at

bitris familiariffime (i-

dent,quz tsliex connubio fecutiua

pur

mul verfentur ? Quomodo hac cón-

*

fant,'omnia, qua aniea velut remora.

i«

[

b

imum morut

x honeftani

difpicere oeqiibabt. : numere«nttunc

jun&io gravi

-

po

E

H

flgete -

non poteft ? Aqua

fm&us,quä naícituri (unz pf:äigpj 5428

li

H?ppa;r.

vulnus ip

lib.de,

flagnans mixta '"Haviatili porantibus

unum omnes, cüm prius ne obiter qui-

i

ài

demeosdem numerare valuerint. —.—

Aér. 4:2,

perq

uam in(alubris eft.

Faxit igitar

t&m

VIL.. Felices proin Pzellz,qua non

bonus

DEUS, ne & hec diveifi lexas

hi

Tuvenumeadem ex vícinia: commi-

hisartibus maritos quarunt , nec hác

L

xtio,cen jugij (pe petmniifa, potum non

ingrediuntur femitá, quà triá mae

TiQ

faciat Chrifti Servatoris 'noftri palato

gi ;,hec magis lutaleatál lztari illae po-

àhj

terunt,quá hínc migcandum erit horá,

;am',inüpidüm-ingw[ümquc*a utne fel

p—n;ftää,

aj

Suidg'm'vihö'tf!ixwmm'G?l*fafïæiUgO - cüm opes ingentes confiderab

quis

DE MATRIMONII SACRAMEETO.

q u2s annis illislubricis cimalarünt. ,

fetis calamitates acceti'unït,.,,fguaþ&ä;

imam

quibus earum (ocizfolitudinem exo-

maximé de caufis, Hacum priu

mbhq li

eít., quódficnimis quàm citó am

Íz animarum in publico jacturamfe-

conclat

cerünz, « Ridebuntur, non nego,mo-

DEI «ímote ficillimo negotio ab hís.

ii cüt

deftz iftz & (olitariz, nectacité ruffi-

adaliadelicta admittenda Pir;o'fï-c:f ant H

p/tamo

citatis arguentur,dum tam communia

& pudor femel cumuno amante. de-

petditus , fenfim etiam cum plaribus

A

cetctis pereandi periculacauré decli-

: aliit

nant, Sed quid irrifiones itz , quid

perdatur, — Arque fic hacc (chola non- Ji» !.

p

acerba nocent dicteria.dum fanctailta

uüunquam maximé infames proftibu: ' du

lis mererriceseducat.

Ax:omatls ia-

quam

tufticitas tantasipfis u.Miratesparit. ?

ter Vinitoresdignitatem obiner alfer-

od .

Apum aliqua filvas habitant , vifu ec-

X

hp

iam deformes; mel faterém conficiunt

tio, quesffirmar, nihilperinde no-

|

hs; i "

fuaviffimium: & tmulcó abundantius ,

xium effe vitibus, qudm illis adhuc

Üoresterentibus deoíz 'vpylju-v'iæ cadanr,

ii

quàm domefticz al ix & bellulz,

TE

V i, De $s potea quid dicam,qui ,

Puella Matrímonio apta , vitis eft,

t

nequis obex nuptias tutber,multo an-

quz jamjam Virginitatis lorem mu-

20

i jin

tétempore mutuá fe promiffione obli-

tataüraeft (obolis Dzo educandzfer-

yn,qul

gioc? Non vereor dicere, hosquoque

tilitate, - Hanc :eli,go; vucm,(ü [ub

uno tantüm gradu abefíe ab exítio,

hoc ipfum florum matureícentium

oculiste

Augeunr (üquidem convenuione hàc

tempus non pluviam odà , fed nocen-

E FG[E'

surua confüdentía ,. & ptaiatu

tiffima grando percutiat , quis fcit , an

"nünb l'

Ia

, Ííeníüsque illecebris «extoità

ünguam teliquá vítà caftos fru&usla-

tánt A^

petfasfione, ut fuamafpicit Juvenis

türa fic 2'Er veró , fi u(plam ,bic mife-

nctisd

puellam , quz fuanondum e(t & for-

T

rorüm Juvenum cupiditas cecam fe

[g; N U(üll

fersocte

ralfis nunquam etiti, Sed quid in-

elfedemon(trar. . Si quisenim ex eo-

teceft 2 Ubi voluptasaibittum agit ,

rum aliquo quzrat ; bencftamne &

jitj

tanquam melfforiá falce fertur (enten-

virtutisamantemConjugem,an impu-,

gt

tia£ Ormnoino,inquit rizilr,eämgaj-os, ^ fpo-

dicam malit? Honeftam utique & pu-

i h

i

pondiubi € obbgati fidem , €$ et ob l-

dicam,refpondebit. — At talem qui o-

gavi, fic fervaba.

Pio ingens rationis

ptat, car ipfe, quam eligit, impudicam

m( ,?QHEUI!

pondus 1 S; ita ratiocinarilicet, eriam

& honeftatis contempiricem facit ?

erttu

Ciperum díe re&é Pafchalem Agnum-

Sané cüm eam ducet publice, hone-

:æm,f*f

ftam duxiffe dici non poteric. Ulbi au-

manducabis , quialapfofacri Jejunij

;:b!!!ïc(ï'

tempore, quó minüisidfacias, prohi-

tem non honeftam domum duxerit ,

2

bebitnemo, z terre, Dei vetbafunt. ,

quomodo de fide ejus. fecarus e(fe pe-

u)

*

cujtiPrincipes mane. comedust 1 An

terit2 Qui fuam vineam,parefactà pet

j m

nonautem & i(li cor horísprandium

fepem laceratam vià,lngteditur, quo-

T

amic»ipfim 2

modo tutus effe poteft , ne & fures eà-

IX, Hacautem]

ven

jilap"

um peccata,

dem , quà ipfe progreífus eft. via,

jj o

o,ürimas m

i.

mo vinez damno,fubíequantur?

niüi vehementer faí

mgxä'

-

Zz3

X. AL

'qms

[

366

; DISCURSUS wCEsi-Mtïä* : Qmm"üs 5

D

X. Altera calamkatumiftarü caufa

quidem uilum habet Ca'tc*däiïöham;'

a

b

eft,quia ".pro eo,quódad Sacramentum

qui tantum miferz maléque confulus

Matrimonijpreparare fe re&é fa&is

Pueliz nocuerit , quapntum illi obfuit.

" Q dt fliü

Candidati ifti deberent, pravis fe one-

perdité amantis

protervía.

AA

E '& P&ulz& -a«do-lr-an':isf

;

1

| Afü[þ; -OIi(

t

rant, quz Gratíz , quam ríté patacis ,

AX

aut faltem non . maléparatis datutus

XI, Quód tüum maximi

) verum eft ,

I

&tat DEUS , plurimum detrahuat,

fi, quod fzpeaccidit, nequam Tuves

äg«

Quod íin ijs multó mexivé locum ha-

nis , non ferió, (ed fi&e fraudulentér--

hi

bet , qui aut malé confultá verecun-

que fpopondit, eo tantüm fioe; atcum -

d

diá, aut quá aliácausá , priusquám

fecdam fuam libidinem exaturaret ,

Prmw.zm

Matrimonium contrahant, ra ümque

tergum mox delufz obvetrfurus; Mulo

m

4

Quf à

habeant , Sacerdoti non aperiunt de-

non abfimilis , quípoftquim avénam

À

lapil

i

lictatum,cüm adhuc Sponíi effenr,ad -

devoravit , vannum|cakibus imperit.-

Sóz. 2, 4,Thiffa. Hifiquidem nequetunc, cüm

Sunt,qui amoris af tantüm non.

4iff.é.q, mutuoalfeníu connubium pe:ficitut ,

conffagrare vdentur , donec poft mul«

3. ar. 9- Sacramentigratiam, peccatorum obí-

tas vetborum & polfícirationum blan-

Vaíq.2p ce

impeditam , accipiunt , neque

ditias , fublatà malé perfuafis marga-

ï:

Difp. v61.

H

rità (no mox vacuas conchas ia litore-

i

æb

ullo fortaffis pöfïz rempore ; cüm non

$, Thag», defint ,. quifentiant, cetera, prater

deferunt , ja&uram : (oam mullo- jany

tü

fespl q,. Baptifmum, Sacramenia , fité , ut lo-

fra&u déplorantes, ! Foedusbufo di-

W

i

.?-3! üï-s.

quuntur ,fufcepta, Gratiam remoto

ductis , quantum patet , palpebris ,.

fubinde obice porro nen confetre.

utroque oculo , velur amore captus-

muftellaes igtuetar : fed omnesifta

Satisproin patet , quantum fibi dam-

niinferanthi , DEI timoredeftituti ,

blanditiz in funeftam ingluviem defi-

yï

& improvidi (ponfi ! EÀ caurá Ma-

nnnt.quàillehanc devorat. . Idquod

d

trimonij Sacramentum ín

Ecclefiá

frequenter male cautis illis Puellisac-

DEUS Homo inftituit , u« Conjugi u-

cidit , qua aliatum damno fapere no«

tríque medioillo Gratia conferretur ,

lunt, fed malunt alías infelici earum

W

quà & fe mutuó conftanter amarent ,

forte reddi cautiores,

Hlacrymantar

& propitio Numine liberos fufcipet

fubinde miferabiles, proditz,derell-

rent,educarentque dociles pudicos ,

&z , planéque sífli&z exclamant.

verecundos , obedientes; & ipfipra-

Prorfus vmbi per[aaferam fincer? , &6

maturá fuà fagacitate aut magnam

optima fide me [pon[am ele&lam: weque

partem hac fibi auxilia imminuunt ,

euim aliàs uquam votis ejm obfecuu-

*

ye

»ut omnino przpediunt. Purgane

défem. O Dementes

?

. Malé pel-

lem licitamini Leon

i

fe fübinde cum di&tos nimiam Amo-

:

$ npü&z:-m' [

;is vim malorum; horum caufim ex-

ti?

tütiffe. Aliter omnino feres liabet.

XII. Quare fieo eft:'ncäþs; quo opote

uid enim plus obeffe quantumlibet

tet.loco Matrimonium habere cupitis

. uevorec opr apee s - du n

od:um poffet ? Non femelne infernus

( Henorabile eonnubiaw inogmbut )

. alijs

"

467

— DE MATRIMONII SACRAMENTO,

fuo aut alterius

homínis arbítrlo'Coas

lls vobiseam in tem mediis utendum .

tl

jugem legerit, (ape ocalori infido te-

cít, quzabhucusque adhibitis pluri»

c genío,

ünfila

miün differunr : eaautem potiffimum

3

ftimonio decepsas,inveniet ne

nec moribus fibi probatam, DEUS

T

Crcer« de

(

ünt, Oratio, & Obedientia, Echnici

doratti

veio,ubi Conjugem Ipíe dederit , da-

Arwfp, .olim non alio facilé ia negotio Deo-

bittalem, quam ufu ipfo probet quis

rumíaorum opem exquirebanr toler-

de ducenda Conjuge

fibi velut adamuffim commen(am, (ic

ymet,

tiàs, quàm dum

iftl affeclz, Religio-

ut aptior altera obveuire non. potuiffe

) ]u T

agebatar; at Ch:

videatur; ita prorfus, ut perírus artí-

1

nis,quam profitentür ,

obliti nihil of-

- citantiüis curant, minüsque Deí eam in

fex veftem corporl commetítur , ne-

iLl

.

quid ufpiam minüs concinnumi a-

Prov,19, t€m opemim plorant. Domus 4 divitie

sio

$4.

dantur à parentibus s. à Dormino autem

pimque appareat. — Talem qui ac-

cipit Conjugem , magnum à Deo do-

V aetett

M

Cerh.À pyoprig Uxer prudenz. Dotem libera-

Cors. 45

&ap-ie lem dare cibi potecit homo , at non

num accipit. Adwlier boxa pari:þana. Si

I

$

| impe(tt;

enim refert plurimüm ad viítam ex,

6'. al 2'

um d

Conjugem bonzm. Hxc proptie ve-

vittute ducendam íocio ul virtutis

poü m

céque Dei donum eft, qui folus novit,

um t

uid tibi expediat.

.Neque enim

ftudiofo, quantü intererit, Conjugem

fortitibonam, quecomes erit, dum

jpmug

fufüicit, feminam , quam du&uruses ,

á

**

?ugs Cae

-: $n fe bonam effe ; neceffe efteam tibi,

vixerit, individua? Nonex:

5

vinütort

tuísque commodis aptam cífe atque

rum eft Conjugum numerus , quarum

vllo j*

con(ortio mariti pravam vitam in me-

buo d

idoneam. — *Sepm»aginta«,f*.(ïqu-!dem

Interpretes voculam addunt,qus rem

;

liorem commnutárunt ; ficucaliz ma-

raïpeöïi'i !

belliffim3explicat, &, quemcitavi-

lz etíiam non paucos bonos petvette-

o

o ag

mus locum,lta reddant : 4 Domino 4

runt. — Vitis vícina Taxo fterilefcic

9

omntritd

ptatur muliev viro, Feminam, quam

vicina olivz , fapidiores fuaviorésque

xl

ducturus es, veltis inftare(fe oporter,

uvasgignit, Invenire autem bonam,

NT

ardui negorli reseft , & in qua omnis

Wudlt

corporl ^ uíquequaque — accommo-

datz , quz neque curta (icnímilm ,

ferme humana prudentía caliget,

| fäpm n

L

Proinde ficut qui iterfaciunt , ubi nul-

.ut totum tegat

L

.nec zquolongior ,

did t

- ne pedes implicet.

Ejuímodi eutem

la eos , tríra aliorum veftigiis , femita

yayna

veftem corpori ad amufim refpon-

ad optatum locum dírigit , fideribus

d'[[g,dmä'

ntuntur ducibus, & illa feduló con-

dentem nemo re&iüs quàm Deus ad-

at

aptárit. 28 Domiso aptatur mulier vi-

fulunt ; ítà quem nullahumana foler-

tia immunem ab ertore preftat,Deum

LU

(

yo, Quiofficinam ingreditur , ubi

fut

confulat , oportet : Non eftidzirce

-venales proponuatar veftes, quaz in-

jl [

W

terpolatz novarum fpeclem referunt,

cuiquam optanda prilisuxor , quàm

Deum precibus & diu , & muliüm fa.

Mi

optabit ex iis fibi aliquam , quam &

qin "

novamexiftimabic, (ibique plané ac-

ugárit, magne Matris opem implo-

commodatram ; eifi nec ova fit ,. nec

rárit , locumaliquem multa religione

0qr

Teru

.* corpori concínne apte'tur.— K,Sic qu!

inciltum adierit , Calitum favo

.

z

ib

"T

jj

ii

z

368

x

äz:sCU'Rsus VI—GESEMUS- QUINTUS, .

fibi conciliárlt , egenos liberali ftipe

dera refp u-iïc*" : quia de puellz. edüïä»-

at

javerit, hísquearribus ac fa&isfua in

t

tíone & moribus, genío & doribus ac-

vota Drux Hexerit.

Parsbona , ms-

dit

Z;ch A26.

curatécertior reddítus , providet (uas.

3*

lier bouadabitur viropro fatlis bouis :

in edes inccoducendam TI

grím, pul-

for

non Juveni malis artibus, & (tudijs

chram illam quidem & maculis àd--o--

fen

uxorem quzrenti $ huic ením calis

culoram Hlecebras difticCtim, fed fe-

Jie:

;

bveniet, qualem ejus opera meren

.

recem.

Sive autem. prudenti dadti

f

tut ? bonam habebir , qui bona pre-

LA

ratione fivenalá, Pareniesfefe ejuf-

d

^ ftiterit * profaäï'i:.bmi;

e

cujus.gens-

X

cemodiftad/js opponent ,. illudlongé

ris qui mulra exercitáiit, provocabic

cectifficum e(t, laaderez quitatem ac

m

fuas ad nuptias]ssuM & M ATA M quae

prudentiam, ne l.:berbín ram gravl ne-

ciut,

- fu& illis prafeniá plucimum felicitat's.

gotio Patentumconfilis negligant, né-

(ea

Joan« 2» afferent : Erat FMater 7 E.

ve (uo ip(i atbitrio tem totae gerant ,.

&v

£us attemef? £ 2ESUS.

SU ibi; ?qqa:f

Mtt.

fiquidem fortun atos fucium coofilio-

B

XIII, M«lioreadhachac inrefor-

Dnio

l

rüm exitas,& beacsimn conjug j focie-

i Di

)

LOW

teutetur, qui O:;ationi junxerit Obe-

tatemà DEO expectaut, Qando fas

i 7 o

dientiam, Majorum nutui & im perijs

cie literz de Liberorum nuptijs lo»

fa. m

praftandam s hàcenim multó ma-

quuntur, non Liberis, fed Parentibus

ü

ximé faventem. quis. fuis. commodis.

earumcuram attribuunt. 7rade filiaus Eccl. v«

[tt

DElProvidentiam experíietur ; cüm:

€$ grande apus fecevis, d homini feufa 27«

i

Ilfe fecundis libenter fucceffibus. eo-.

todaillam. Nec alitev,ac Ecclefiafti-

w

rum coronet negoría, qui ad parendü

cus,ea de re fcribit Aipoffolus, & Parrís

"

/

*

P

C

nij

prompti funt. Abufus eft: non. fe-

effeindicar , fi

& matitum- quarere,

Ia

8

30 ?s 7:

rendus,id' quod multis hiodie ufitacitfi-

Qui Matrimonio jun gt Fiveinem fiam,,

U

mum eftz ut priüsinter fe Sponfi fa-

bene facit. Undecoofequens e(t,quód

pl

Pl

venes pacifcantur , Parentes auccm:

eiüLiberorum in aibitrio pofitum eft,.

W

f

