confiteri?Fida proin illam mente reri-

;Ura',nullj obnoxia mor-

tem lr

talitati.

-

nete.. Confiteri idem eft , acunoco-

Qfïenda;

Cm r

st HHH HHH duf ä&äoä&äääsäääääää&äö

ïmuneg

DISCURSUS-XV. .*

Qd

Ut

N

. .De Prolpojïtoþ .Ul.[änfil, octaftones Pænitemz' "nece| m'of

QRWX(

dlllïe

L

(Homaàs M.&rus , ma-

quærqc(ntï : HIrec confeftim , arbhit?&äs

— :

li

gnus Angüæ Can-

ac fabros murarios vocaret; curaréte

cellarius ,

fummo

"Ht a

-*y

que, quàm celerrimé muri partea

*0mjl

aliquando mané à

everfam reflaurari, ne quem forté

QU f

s.

p

carceris cuftode mo-

profugorum fübirer cupido redeundi,

tlo, Q

nitus ; captivos, pet-

& antrum illud denuo fubeundi: at«

VOmyl

ffao , intemp

efte noctis filenrio,

guto hoc di&o placidé ridens eum,

catcerie muro , profugiffe plané o-

qui malo non medicabili remedium

Q

Ti

^mnes: refpondic hoc nuncianri, &

poftulabát. — 'Hoc refponfum , quod

&

"iémod

quid fa&to opus gffct » folicité ex eo

N

.

in ore magni viti , grato ggoda

T

1n-

ü

f Dtr

-

7)

Stfg

Em

—

PU

N

3

IT

- VYTANDI OCCASIO

NES pomx.-'räm*! NEQESSAR?OX." 201

r -

ïägenii pleno lepore di&ta fu condi-

ex &ccidenti,appellatur occafto rento.

nurari, (

ze folici;.non nifi jocus fuit, hoc

tae.g. Affuevit nonnemo plures de

s undiqmw.

iuquam , tefponfam mihi hodie. gra-

die horas ludendo perdere , & cüm

d n

vilimz admonitionis loco ferviet,

fortem parüm fibi faventem experi-

ancirt

.

illi proponenda , qui cupit animum

tür,nec,quz cuperet, afferentem folia;

funt,i

à culpis feria Confefhone purgare.

tüm adversüs Deum infurgie, G ore

[u ii

Perrupifti tandem, divinz gratize ope

revera ftygio mille blasphemias évo-

mir. Huic ladus eíft occafio blas-

; Auguüin:'r

adjucus , clauflra carceris, quibus à

ml

Damone claufas cenebaris? proripui-

phemandi proxima : prava enim ho-

w,qm' j

fti teex illisedibus tam noxiis? re-

minis affuetudo , conjun&ta cum ipsá

, Deunic

ejusmodi ludi ratione, in qua femper

puntiafti commercio illi peftilentif-

, u Clxlm,

Bbmo? Laqueus coutritus eff ?. Quid

plus fit fortunz , quàm artis , pericu-

ml

porro faciendum fupereft ? Nihil pri-

lo utique hunc ipfummet exponunt

tae, o !

us majoríque agendum curá , quàm ut

nimis quàm fepe peccandi. Sit autem

um *

illud foramen quàm. diligentifhimé

alius , nec ipíeà lufu quotidiano alie-

obftruas ; perquod ram feliciter eru-

nus , qui camen animi impetus frena-

TO

det gtiti

pifti: non redeas illas ad edes , non

1e DÓrit , ita ut non nifi perraró , cüm

illite denuo mifceas confortio, non

d enimtn

foite advería utitur , blafphemer:

rit 4 veli

illà cum períoná quidquatn habeas ne-

huic lufus eft occsfio remota : cüm fit

d non &t

gotii, à quare irerum feduci pronum

periculum raró admodum ad peccan

eft.

Ur hujus mei moniti neceffita-

dum inducens , & inter quod, ac pec-

M a Ü

a mot

tem altiàis animis veftris infculpam,

catum ipfum , ingens, ut ita loqua-

oftendam vobis, nifi Confeffi vobis-

mur, intervallum intercedar.

Hoc.

cum ftatuatis decreto firmiffimo, ad

difcrimine fuppofiro, in quo affignan-.

occalionem peccati non redire, Con-

do Do&ores confentiunt ; repeto &

g

fe(liones veftras nulliuseffe momenti;

dico, Penirentem , qui càm poffic

cüm absque ejusmodi propofiro certi

fugere occafionem ejusmodi proxi-

fitis, vos redituros ad Deum. verum

mam (acceflum , ut dicebam ad cer-

I

offendendum

tis Sdes , cettorum hominum con-

diiffe.

a quin imà jam re-

fortium , certz perfonze familiarita-

j

jj

H. Nequid porro ambignum hae

tem, quz multiplicis antea lapsüs oc-

m

j

4]

W

nre arque incertum relinquam , vi-

cafio futt ) nectamen fügit , nunquans

t

dco mihi ante omnia explicandum,

animum , ficut oporter, exonerare:

0

?lï'xt

N

qua hoc locofit nominis. Occafre no.

cüm occafionem di&am non fugien-

tio.

Occafio igirur, ut omnem

do certus (it de peccato mox repeten-

e&m

pld !

j

complectiturque hoc norine venir,

do; imójam repetito. . À primo ar-

fipen

L

eft periculum , quo ad peccandum in.

diamur,

" ufi

NX

ri

l

dscimur. Si crebrà & plerámque

Y

jj t

ejusmodi in periculo peccamus , oc-

. 1. Miranda pro

rfas, r»c.as eít vide-

jf

cafio proxima appellator,firató, &

ze e0s ipíos Pecc

atores , qui ne vtcn:av-.-

c ;

&,P. Segnef'i 5J. Cär!]?. Infir. T om , UR

u

N

282

pIScuRsts DEeIMtIS QUINTUS DE PROPOSITO. -

Yi

tiquidem & alle&i , fuáme: libidine

IV. Infrmnm æfïprimümfü,ïcmm ;

.äerä ii

*

non femel peccatis f inquinárunt , - opis divinze in periculo adfurure:

jmtà

d

fuübinde mediis in periculis & cerca-

tic Deg

qux enim eft iHa temeritas , hinc fibi

minibus viétoriam fibi indübit;ram

opeem promiztere? Degs non vult lr-

[ieaixi

polliceri. — Filéi Ephren , intendentes .

gir! gratiz- fus dona , ur re&é S, Cy-

Vamt,

2f77.

C mittentes arcum , Converf: [unt im

prisnus obíervavit, ad coece & dela-

RTRT

9.

4ies belli. Milites pra cereris ante pa-

fze nofirae voluntatis arbiirium , fed

& conl

gnamglorioi ; cüm aurem ad rem

juxca altiffimse fue Providentie pla-

Áipm i

venitur, primi ad fugam,

Imponit

cira ac l«ges,

Ordine fue , non arbi-

lii

huic hominym geneti , tam ipía fua

trío noflro, virtus $. Spirit£s miniftra-

Üteulr

cüpiditas ; que cüm segré admodom

[nr,

Ingens fané effer illias Aftra- .

inäergc

avellatar à rebus amaris , illud facile

logi dementis, qui confideret, ce-

!

Anali

ut verum probar,quod fi verum effet,

leftes orbes ac fidera non aliter vol«

lä: (ïïl

faceret , ut porro gaudere rebus illis

venda, quàm ad. afferendam fuarum

tors r

liceret: tem veró etiam Dxmonin

predidionum veritatem requiratur;

Chif

eam fraudem impellit, qui; cüm pro-

licet eam ad. rem ncceffarium . effet

lenr)

bé norit , non aliis fe artibus majorem

of

aliam tenere viam , morttisque diver-

accertiorem animarum przedam age-

los abiis,quos nature lex ipfis prz-

Til

re poffe, quàm tendendo hoc occa-

A^

fcripfit. Major porró absque com-

T .

fionum proximaram tete , iftud quà.

paratione ejus effet. futura infania;

fhonims

poreft, induftriá tegit , & difcrimen

qui de divinse gratize thefauris fua fe

Wt

elevat,ut praedas augeat, — pnmirtit:

crederer. difponere poffe voluntate *

ädhrmm

[

feesritaten, nt immitiat perditionem.

cüm utique non minüs certo provi«

müz:s,

Unde homines, . flagitiorum fuorum

denriz füz ordine , mindsque muie

Jétüm |

fanie putres , audire eft noonmnquama

bili , eos divina benignitas diftribuat;

Chïi&o |

ita diffzrentes , perinde ac fi Cedri ef-

quàm certá lege beneficos fuos, ant.

N]

fent omnis corruptionis expertes.

L

maleficos influxus fidera difpenfent,

; ?t;m&ï

MNuallum,sjunt, fubefl periculum

*

ve-

Ordine (uo , uou avbitrio nsflro, Sanii

o

elibo ad illas edes, [ed gon vedibo ad fla-

Spirits virtus miniflvatur, Quinad-

ll

gitim. lráne nullum periculum ? &

do,tam non poffe prudenter à prafi-

calefac

quo randems ribicine hzec veflra non

dentibus hifce mortalibus, ia occa-

üïOl"u

p:ccandi fpes nititur ? Utique aut di-

konibus fponte quefnis fperari di-

l'll]lt,m

vina gratize ope, aut veftre volunta-

vinee Gratise fabfidia , ut poriüs jure

P'rübm(«

tis fortitudine atque conftanriá ? Ve-

meriifimo timere debeant fe. dere-

iàm nou eft, quód horum alterutro

linquendos.

Itá enim fermé nobis-

Bll

f Er;

vos faitencindos exiftimetis ; ut pro-

cum fe gerit D«us, faà nos graciá il

iïgo g

inde dubium non fit, quin fit eafurus,

luftrando, ut fe cum Difcipulo geric

qui fpe hac tantüa inani

Migifler docendo, Non foler. au-

& a—mbmi-

ä-

LOT

li fuieiruf, :

tein Mlagiüe: TiOya cxpliqgm &

Eï.

ei:e

Rüica

GE

D

d

SITS

VH*AND! OäCASlON"a POFE

ITENTI NECESSARIO

10$

timam&m

äazw difcenti prec epta » priüs quam

ngemeda eigo verusm eft, quód il-

lo adnt

jam tradira - didicerit.

Arque adeó

iam nolit dare ? Naícontur percon-

nec Deus nova fübminiftrabit Gracioe

tationes iftze ex €90, quóüd non advere

ritus , d

s non vult

TE- aüxilia , donec anreà d stis re&é

terir , qui Áic interrogat, qua ratione

ut rat $4

ntamut,

Quare quisquis impuden-

pratiz (uzs paæfdxa nobis addixerit

nruüífticitate non aä*azzdxz rationibus

Deus.

Addixitijs in tentat ignibus;

dcee d

atbruriur, !

& confilijs , quibus ad occafionam

qua nos invenerint, noa in s;s ,qua

rovmcnnæf

fugam impellitac invicat Deus , nse

à nobis ftudiosé faerint quafite, E*

tiam beatis illis Spiritibus imperarum

t fxc T

ille indi ignus eft eratià G favore plme

zrzmn-m«f

bngulau , quo aä; utus media eduam

eft, utoinni nos momento cufítodi-

f ls M

iDter pencuia Éaret ,-

& non per-rec j

ant tezfugelis fue mandavit dete, ut

cz:/fodmnt te in emnibus vits tuis.

ET

confdert

An aliud expertus e[t Petus no&e l.

jà, que necem acerb

ifimam Serva-

quistamen deliberaro wnnieo ; ifa-

non J

erendam

toris noftri precellit ? Monirus eft à

no quamvis, ex alta fe rupz precipi-

Chrifto incredibilis amoris benevo«

tem | ageret , finerez profe&ó illam

jem u

lentià : attenderec fibi ; eà quod!i

deotfum ferri Angelus, atque etiam

vtefarium *

: JNon

occafionem non dcd:üäï&ï! D in eà pe-

collum frangere , cam di&o. :

u ucqüc (

riclitagurus , & ipfum effet Magiftrum

eft. imperatum mihi, ut in pracipi-

x pl p*

fugm . ejuraturus,

Àn non hoc ad-

tiis, fed ucin viisce w&od;afü iA2 Vibs,

n d bqbc (ft

monirus vaticinio Apoftolus totis tre-

EH 2n -PT&L'IP![I!/S.

fs n

mere arcubás, & procul abefle debebat

VL Obfervate[proin; quàm P:uhc

heart hu

a&wrs*;*»nc, mï il-alivd agendo ftu-

quotidiartorum veftrorum

cafuam

of valmn

caufam aucin imbecillicatem veftram,

dioliüs, .quàm utíe quàm iarciflime

gscetOF

précum tez"ennüamamm benehcio

aut divini auxilij inopiam referetis.

Chifto uniret atque conjungerer ?

Quid imbecil hta:emcbncws ? Étvi-

| mm 1

lil 50

iNon ità Peirua:

m&uþcï enim habito

uum fragile eít. :

: fed qma m&d tale

"t ( ii

precandi (tudio, ip(i medio fe ciedi-

novimus , cavemus anx;e, ne düros

d.[w[lïb

det

ditpericulo, fedendo cum deteftabili

in obices impingarur: eáque cura fit;

illà homingm fzecead ignem , &

ut vel ferrum annis fuperet. Tanta Hom.

if

i w'f j

)

calefaciendo fe : unde. jureac merito

fyagilitas cuflodita, durat -yer feenla : 23 dnt,

i

fü

dett!

fuoillum: e&ïcac: auxilio Deus deffi-

ut S.

Augufünus obfervavit.

A SO'*

ralli/

tuit , permisítque , ut fummo fuo cum

gratiam quod pertinet, cujus eftnos

ó

probro ac damno triná negarione Ma-

juvare,h fateri volumus; quodres eft,

o j

ii

Im ,

]

giftrum perjurus execrarerur.

non gracia nobis, fed nos gratiz de-

j

fumns, Quas natura ceteris cimidiores

do

"

!]

V. Erit ,. qui ex me quærat an

yjift i*

ergo non promxf t fuamin tentationi-

produxit beítias, his armornm loco

ii

H

g 006

busopei-Deus, & ad refiftendum

fummam pedum ad figsm velocita*

jl

3 ]

vires? An non horratus Chriftus eft,

term contulit.

sDim

gl

Anne igiturjure qve-

M

at quam fzpiffimé in. Oratione Do-

reretor lepus, malé fibi profpectum

gxp 163!4

minicà hanc eandem flagitemus ?.

effe, fi pm eo,quod falurem fugá qu-

W

"P2

feret ,

nE

2

204 *'msdnä-sus DECIMUS ogmruä , DE ?*PROFoä-rfo-

VT

I6t , redà ipfe feftinaret./ ad canes ,

néque fan&á fecerit ? Non füfficis

yxiring

eorimque infe deates, eriam dormi-

1

D

proinde Chrifto Servatori noftto , us

atsendi

entes excitando, fomuümque omni

nos recedere jubear, vulr; uc illamrame

gis formid

ftadio excutiendo, proritarer ? Et hoc

putemus , & refecemus , nefcio,an eo

Noíolüm

tamen non deiant ex vobis, qui faci-

porifimümex cipite, at quàmcitif.

inpit ma

]05316,332.

41 parati fant fufcitareLevia-

Íimé nos inde expedismus , an verà

t oodur

£b4a,

5einper illi Daemonem irri-

urab eàáquàm perfeciflimé fepare-

D ici

tanc , & dum ille velut faturtot prz-

müur.

Crediderim , defid«rore. illum

t Imé :

darum quiefcit , eum tunc ipfi provo-

à nobis utrumque horum ; & idcirco -

Quidenfa

cant ad mordendum,

Enimveró qui

fic lequitur: S$ mame tua ; vel pa

*

Mtntum :

tales fuir, tam non merentur noxsrü

tuus f candalizat te , ab[cinde esm

OH

Mai?. 1

lmoolu

Fecli,

fuarü veniam ,u ne miferatione qui-

projice abs teief feoculus tuus fcandal- 15 0.

lim hor

dem digai ünt.Quzs miferebitur omnui-

12,.15.

vAtfe, erue eumy, ( proijceabs. te,

LUC

bus,qui appropiani befHis t Quifquám-

Quibus in verbis primo loco adver-

astuerit

J

ne cam nallius erit jadicij , ut vicem

tendum , quód Chriftus non dicat

m u

doleat eorum , quipropé tenrationes

claudendum; federuendum effe oca-

fed peng

accedunr, dum hz loagiüs ab ijs re-

lum:erase.. Deinde quód non dicat:

100 d

motzíunt ? Certé iliorum fortem

vinciendam effe manum , aut pedem,

- DUS, tiogi

Deus non miferabitut , cujus provi-

[ed penitus debere sb(cindi : a/fcizde.

Qd tap

dentia hanc inregendis Animabus le-

Idcirco neque Chriftianorum quis-

gem tulit, ut fugiant ami:tendae divi-

Dtropelen

quam dicat : Committam me quidem

um Aj

nae Gratiz pericula , quicunque cer-

periculo, fed perfeverabo invi&us ;

n donj 1.

tam & flabilem ejus velint habere

adibo illas edes, accedsmillud con-

atillimo

poffetfionem. Rezedite , recedite, ex.

A. 51.

ventüiculum ; quantá prius familiari-

A tiren.

AIs.

ite inde , pollutum nolite tangere, exite

tate agam cum cerdá illà, fed inflagi-

o ïme-,

de medlio ejus.. Audisne , quo quantó-

tium ampliüs non confentiam. Non

akmxx*;"

que verborum pondere Deus hanc

ita- loquendum ; agendámque cui*

33 a

fugiendarum occafionum legem in-

quam. Lex hec eflfet nova, quam

Vs

culcat : recedite, recedite , inquitti

hbi quisque ferret malé confülto fuo

lm

eftis vicini ; fi antem jam in medijs

arbitrio ; non effer illa, quamServa-

Desmid

verfamini, exite inde: & dum exitis,

tor promulgavit : erze , abfcinde: fi-

flfind

emni diligenriá cavete,ne vel extenfo

*

enim períonam aliquam diligeres ;

eul iH'Il

digito illam contingatis

.

: pol[umm

quantum oculum tuum; & tantem

210 li:e tangere.

dHHä [t

Exite , repeto, exite,

illis ex edibus caperes emolumenti ;

Donta

neque fit quisquam , qui in medio

quantum tibi manus tae conferünt:

Ufl':gþ(

eujus fübfiftat : exire de medio ejus.

adaliquid efficiendum , & illa fami-

ViI. Siprecepro tam diferto occa--

liaritas tantum tibi afferret. volupia

VSTÜéter

1onu fagam in vereri illá & mancá

tis , quancum pedes, dum animi caisá

ltegd,

Lege Deus imperavit, qaid Lege

rus 'prodis ; fi nihilominus occafto-

»] - o t

novà omnibgs abfelutà numeris, Pla-

ncm:tibi denao labendi, novísquete

miüdg in

*ngxis

L ns. 3

A

X

m

vzm:-uf;x OCCASIONES POENITENTI N;ECEs-s*ARïä

E

b

IN -

illi infültaret: fed non dia fuit; q*

3

E

noxi:ioquinandi offerunt, ijjs omnino

tort tiolto,d

abfisendum eft.. Quin ad aliud ma-

fuá temeritatem lueret ;moifu ciim

r ociluya

beftiàirritatá appetitus , tàm repenté

- gis formidandum animum adverrite.

-Nonífolüm ait Chriftus:erue oculum;

veneni vi extinctus efl, us fzrpens fuü-

l, nefcio,ancq

at quimdi

amputa manum, abfcinde pedem: fed

pervixerir. — Abfcidirifle ;Ícd non

imig y atl

projecit : & ira miferé perijt ; necee

erue oculum & projice ; amputa ma-

iffine f

num, abfcinde pedem , & procul abji-

jus pernicies cuiquam doluit, E hoe

s[iderare 1

ce, Erne & projices abfvinde & abjice,

fcilicet eft , quod tam multis accidit ;

. Quidcaufze eft; Magiftrorum optime

qui cüm intimius commercium ab-

im;&

U UA y

üt tantum à me poftules ? Eruam qui-

ruperint, nec tamen literarum ; nun»

tiorum ufu fibiinterdixerint , animae

l[cindt t

democulum, fedinícrinium recon-

"

dam : hon erit porro pericalum, ne

ja&uram faciunt, — Longé autem pef-

'prtijt "T

quid eo afpiciam , ubi & fronte evul-

fimum eft , quód nonuullis , abícidiffe

. fusfuerit:amputabo manum , aut pe-

occafionem , anfam prazbeat ad illi fe

o loco d

.

(log non did

dem , ut tibiobtemperem jubenti

.

arCbüs uniendos ; cüm. jam longé

dum ef

fed penes. me retinebo alios in ufus

tnogis perdité ament, quam ranrifper

non indecoros,

Sirefecta füerit ma--

deferuerant 5 crefcente ex abfentiá af-

d non dicit

y,4üt pederm

nus , non erit periculum , netangam,

fc&tüs vehementiá , perinde ut merces

poft naufragiti recuperata multó cha-

d :abfciuafc.

quod rangere non oportet: fi abíci-

de:o pedem ; ne eam, quà noneft eun-

rior effefolet..— Scribit Pierius, Echi-

liä. P

gionum qué

dum.

- Alam illam feminam : non

1 8?"-

m quidcm

num marianum in parres fe&tum , fi in

jam domi mez,fed alienze : nenlo-

mare abjiciatur , conjungi denuo

&ag. e

i m

Echino,

[l

quar illi,non tra&abocum illà ; fcri-

revivifcere,

Par eft ratio occafianis

d lo

bam ramen illi literas officiofas, nullo

ampurate : fi non abjiciatur quàm

i

pravo fne; autfi non aliud, falutem

procul poteít abjici; denuo uniuntur

(

nJld

faltem illimittam , ne obftrepat vul-

divifi cantifper animi , & plaga lsna-

j

entitti

gus ; aut ne mifella , meà ope deftitu-.

du

T

turex integro : excufat fe , qui deferu-

ta , alterius cogatur opem implorare,

erat,quód ram crudeliter illam habue-

t non

quam

fifo

q3i malé illam fubinde tra&tet.

O f.

rit: reue ejus culpse agitur. Confeffa-

qu

nes ridiculos ! Erue , & proijce abs te:

fius inhumanus: verbo, poenitet fuze

"

quam

ab[cinde , & projice abs te, "Tam pro-

penitentie ponitentem , & jam effi-

f

culillamà te habeto, ut nihil porro

caciüs deteftatar conceptum pofthac

J

W

de illà refcias:fac, ut ne poffis quidem,

non peccandi decretum , quàm ipfum

[ uhwlü

i

&nontantüm ne velis poft hacillà :b-

antea peccatü fuerzt deteftatus. Quis

em

uti : abfciade $ projice. Narrat Mar-

jam vefler fenfus eft, Auditores * An

Comc.ü

thiolue, rüriculam cüim gramen falce

ita effrontes eritis, ut promulg:tà à

ii

demeteret , ferpentem etiam medium

u

Chrifto Lege tam feverà, ejus vobis

fetrtl

v

i&a eodem fecuilfe : placuit impro-

gratiá Beri petere non. dubiteris ; imó

m

qinic.

. vido fectio tam fornnata , fuftulit

iftam fperare, abfque eo etiam, avód

i "

"

pioindeita fecti f;xp"ensis partem , ur

ilam petatis ? &

cüm , licet vux»s

&

l,,

awgq,]f(

i

"

Ccà

j

DN

d

p

i

Y

'*ï?äag DISCURSUS näct,müä/.wm?üm le)- PRö?öïäTd

Y

& precibus calidifimis fligitaratia

Augullinus affirmet, — Atqae ex. his

- pundt

*ritiam non peecandi in occafioni-

fatis conflac, uon rationi tantlun , fed.

E

gt

bus, qaas ipfi quariftis, certi offe de-

Fidei zepugnare , ut dicebam;temera-

T84lifi

beretís de eà non . obtinendi , ipfam

riam hanc peccatorum fiduciam , qui -

gata !

- vobis fecuri promittetis vel non peti-

fuis confii viribus utramque etiam

pognt

:

tam ? Iítud e

pedem laqueo induunt , & fe non ^

tonfer

num eft.

quidem plus quàm infa-

capiendos fperant.

Irrita: omnino

lm

Vill.Quare cüm gratiz divina:fpe

efthec fpes. : immifit in rete peda

]06;! 80*

*

|

Rguda

niti his in occafionibus non polfitis ,

fnos : tenebitur planta,illius laqseo,

Á

. fupereft, at voluntatis vefira liberrate

menlam

IX. Addo, quód , etfi hoc de

& arbitrio, firmiffimisq; non peccandi

neceífitate gratie dogma verum nonh

Qpipuá

ficliüg

decrecis fulciamini, Verüm ita aut lo»

effetin quovis alio eventu , cim ta-

qui, aut fentire non ftultum folüm eít ,

menfitcertifimum ,. veriffimum fa.

X 1

finec

led etiam Fidei capitibus. repugnat.

türum effec in re ,in qua verfamur :

ol

im

dfoann

.

Sinc me , Dei verba funt, sibil poteflzs

unde fi homo fuá virtute boni quid-

fuffci

' facere,

Et nos nihil ex nobis habe-

piam ac falutaris operis efficere aliàs

15;4«

"IT

mus , preter nihilum , & peccatum ,

váleret , non tamen faceret unquam,

abyífum fcilicer nihili alreri ahyffo

itïs É 6.:"]:57"7';1

ubi temer? cadendi periculo fefe ip-

Concil. jun&am. — Nemo babet de fuo , nif

fas ingel(fiflze.

Rato ejus rei eft :

pum, d

n

Pt

mendacium ( peecatum : ConciliiCa-

quia duplex eft genus tentationum

non ell.

Si:miles proinfumus . volu-

liomilo:

f

qua nos impellere ad catum poffunt;

cribus illis , quas. Apodes, i.e.fine

primum intimum, quodà pravá cu«

tübury

u dei

- pedibus,vocant,quzcüm in térrá exi-

piditate; & animi. propenfione na.

— ftant , artollere fe. viribus fuis non

Ícicur 5- alterum , quod à rebus ipfis

lkivot

fiens nj

' poffunt & levare in aéra , nifi aurze

provenit , & extrinfecmm dicitur

' benignaflatuadjutae tantifper actol-

fent , i

Unitor autem genus hoc utrumique; &

- lantor ; abíque hoc nihil alarum de-

ar&o foedere conne&itur , cüm in oc-

- Mrenlum

s. Tb biliam conculfio morísque proficir.

Cafiones quis fe inger. — Quamlibet

IT

' Jun&is licét. omaibus arhirrij neftri

Wt

Is 2.q.

ergo voluntatis imperio & robore

109

*

viribus ne rantillum quidem p[æüare

compefcere poffet cupiditatum impe-

ET

|

ln

40 9.

poffimus,quod ad falutem condacar;

cum , cim folla illze oppugoantani-

nonquzrecaíunrexequi , non ma-

]

j

e cum obje&tis

iv

mum; at ubi viresil

lum f»gere, nifi divini Spiritüs beni.

iplis conjungunt , enim veró voluntas

tf

gn3 aura adfpiret ; nifi , inquam, gia-

fuccambat necceífse eft, — Nimium

W!, Ci

'

tiz fuse auxilijs ad volandum exciter,

quan:um potens eft volupras, prafene

QXtlor

pteon

lib,

& volantes Deus adjnvet, — fine eva-

tís boni fafcino adjura;- ad ruibandam

Corr, d FA Pt prorfus V frve cogitando,frve

facultatem | imaginatricem, memo-

folo gb

Grat

volendo , five agendo faciuut bomines

riam praepédiendam , menrem ligan-

tndtm

U bonum,at msenus gracie, contraPela-

dam,voluntatem erfi minimé deprs- SvïM-

r "d

tiddi

. gianos cjulsl hORfSLa allertor , vindex

vatam, expugaandam, Fafginatío au- 32«

x

-

gasi-

Jim din

Y

D

L

".

-^

TO

VITANDI OCCASIONES POENITENTI NECESSARIO, tey

Atueer

i

iucesflantia — poteflqrod luculenriüs demonftter,

'AeitAtis ä&fmmt bena;

antnj

goncnpi[centia tranvuerti fenfem frne

quid in snimom hominis pofht pree-

dbamtny

: -fertis obje&i amau ? An eft qui alias

maliià, Ewfi igimar voluntas obfir-

Mucim s

miata non cederet bono eminus op-

rationes exigat , quibus doceatur;

. quàm incredibilis fic phrenefis pecca-

Qmque tid

pugninti ; fi camen cominus pugná

TET

confereretur, enimveró manus daret ;

torum , qui fecuritatem fibi in mediis

trita" o

& i moderationis debiteé limites non

eccafionibus pollicentur? Non juvat;

nonjuvat la&are fe fpe. futurorum ,

DAU

regredere

tur, fobriam parcámque ad

li gt

ns , ad lautam tamen

qutie fieri non poflunt : apage ; apage»

menfam affide

T

opiparámque invitata,

haud pauló

^quisquises, longé ab occafionibas te

$a vetum

avelle ; Ae fles in omni circa vegiont » Geu.19.

faciliüs illos cranfiliret.

5

inculcabint. Lotho celeftes Genii ,

euto, dr

X. Dicam ampliüs. i

medias quis

JH

dum utbe eum execrabili educcbant;

veulimal

fe in occafiones inrulerit ; cedet; non

pavetmi

ut nos erudirent , quód non folüm de-

folüm,(i auxilitscommunibus , & vix

qe i

fufficientibus fuerit adjutus , fed et-

ferendus fit locus ; in que flagitiorume

1

^

illecebree folicitánt, fed quód

2

e otà e-. $,

quï'b.g

is f

iam fi fortiffimis undique fingulariDei

Reeup

tiam vicinià (it recedendum ; quod S. p.2.41.

ceet unql:*anä

L

benignitare tmuniretur.. Für quis-

Thomasobfervavit.

Ar.2.46.

vicglo h

piam , dum Ícelerum fuorum peenas

Xi. Hinc prudentercolligere licet,

2.

us &

daturus ad furcam ducebatur, magno

pf

Íuo malo tranfiit propé feneftras , ex

quantum damni & injuriae animaz a-

licui adferat ille Confeffarius, qui fi-

um p

quibusipíius ama

fia profpe&abat : in

adeó deliderio

dem promiflis & proteftationibus

ylà o

hanc de&xo obtutu ;

illiusadhibens à noxis abfolvit non

gt

la&ivo exarfit , ut in noxam confen-

parazum deferere occafionem;ant qui,

ugt i

/f.?l

tien

sanimo , nifi vincula præpcdiif;

i

f

fent , ad amaram con

feftim fuiffet

cüm jam nunc poffir, ramen illam re-

m

hat

V

n

afcenfarus. An videtis , quàmfit po-

. ipfanon deferit.Nemo ambigar, quin

.ejusmodi abfolutio non tam folvat ;

gt

i

tens objedti pracfentis fafcinum ? Ho-

mo recensà peccatis expiatus; cüjus

quàm liger, Peenirenrem perinde ac

[n. Qm 1

r

Confeflzrium , uno eodémque fune,

"TT

oculis mors proxima obverfabatur:

/

homoà tribunali Divino sotidem o-

Neque enim arbirrio Confeffirii per-

vl

/

miffum eft,uc Peenitentis miferatione

jl

mnino pa(fibus , quot à furca diflsns ;

a

m

n

J

cum £anein collo , Confeffario ad la-

motus finat eum verfari in occafione

illg

"

l

tus, Cruci affixi Chrifti imagine ante

proximá,quando in hujus eft poteíta-

m vcfäullu

te; ab eà recederelongiüs; neque fi

M

VU

oculos,magna populi,;pro ejus falute

precantis , mulcimdine cin&us,unico

permitzat;Deo fnam probabit clemen-

olüp

Zi;mæ

yiif

folo obrutu exardefcit ; neque ad fopi-

tiam, Siquando vitz gratia fiat mo«

dl

neta falfz percuffori , non. permittit

p

endum execrabilem hunc ignem fuffi-

rictm

cit vel juftitia humana, qua illà mor-

Lex, ut inftrumenta ejus percetien-

Ml

"

de,& forme illi relinquantor ; &

j

ti addixit, vel j:ftitia divina,qua jam-

TU

fi qvis Judicom mal? copfulrus hac in

! M']J [

jam damnationi: zeterng in eum latu-

s par^

l

h

d

e faveret fonti deli&orum eju

xa cR (anzenciam ! An . effe guidquag*g

riceps

1

2

]

$08 ms-bu"asuä äECm&us QUINTUS, DZ—PRO?OS!TO :

siceps habererur, — Neque Confeffi-

bilis,& aoa dia pof£ viduz cdniugi fe -

füntui

rioram quemquam fatis excufabic

praoncem flitit , alcerius humeris fu.

.qzowpi

praecexta hujus Legis igaorantia, naas

fisnrarus , càm uttàmque flammz

qïïöt ii

1

lum

vel hoc ipfum culpá non vacat , triba-

atrocillna cingerent. / Quis esyqua-

nal occupare , cujus Leges nefcias,

rebat. confternara horribili fpe&ro

l

Cipitit

in i Confeffarius non Judicis ran-

Hera, & quis huc te deporzavit ? Sum

welilen

tüm,fed & Medici munere fangirur,

terdbtg

anima,refpondit ille;mariti cui , & is,-

uá fronte curandam fufcipier egrum,

cujas hameris deferor , Confeffarius

-

j paltm

1

nullá morboram non vitabilium,

meus eft. . Scias ambos fuppliciis da-

!'*Sf'-.'ï-

Wt

& proxime imminentium nortitià in-

mnatos eeternis; me quidem , quàód-

Bippo-

" d!mrh t

€YAt. 1n

ftra&tus üic ? ZValla excufatio Medici,

confeffis (um absque vitae emendan-

1 ,fï?'. pü[lö P

qui de [iguis erravit in pranofcendo.

de propofiro ; Confeffarius autem,-

arc

!

prex?t. Non infcitiamodó, fsd & ftupiditas

quàd me, etíi probé adverteret, de vitá

Jubtar

eft , ubi tàm manifeíta fe produnr in

corrigendà non cogitare , ramen à no-

celam

veteres noxas relabendi indicia , cre-

n

xis liberum pronuntiare eff aufus. Ar-

dere;imó pronuntiarefanum poeniren.

que his di&is , videri defiic.

Annon .

Cadan

Matth,

tem, cujus de non repetendis fl;gitijs

igitur veró, ff cecus ceco dueatnm pra-

qüodi

fponfiones nullam prorfus merentur

flet . ambo in foveam cadunt Atque id. ! 7 14.

Quidr

fidem, cüm indubirasum fitin ea,nul-

circofi quisquam hoc? numero flu-

nf

láà morá inrerpofità; relspfurum.Opor-

duerit invenire Coafeffarium ejusmo-

U:

tebat proinde Confeffarium non cre-

di nimiüm indulgentem, certus effe -

yl

H

f'i

E

"

D

Mem i, de:e promiffis, quibus & ratio, & ex-

poteft,quod in itinere ad Orcum non

t05j4m,

petientiarepugnant. — i, que nonex

4'*0?0

multüm (ir defatigandus, cü.» eó non

gf*lät, Ij

vatione levant,eredere nonoportet. Ec

fuis pedibus iturus, fed alterius, ab-

100 sa

folvere non veriti

finihilominus , infuüper habitis arris

: humeris fic depog—

n (

praceptis , fanos pronuntiárit zegros,

tandus,

tlio w

noa fublatá mali causá, enimveró red-

XIUI,

Hic interim fons eft , & -

M'Aïxxg

denda aliquando erit illiratio de per-

origo,maximeé communis , & cerra,

n þe

nicie omnium animarum, ipfius ftults

magna illiasinconftantie , quam in-

hi &1

Ececb, bznignitate perdirarumm, pf impim im

hominibus Chriflianis obfervare eft ;

UY.

3.18. fniquitate fud morietur . Sauguinem

qui vixà peccatis abfoluti, videnrue

IOqüen

autemejus de manutua vequiram,.

dolere doloré fuum , & prioribus mox

Bánes

XHH. Illuftri fanguine quidam , fic

Íc flagitiis obftringanr. Omnis ferme

inter meretriculas, nt corvüus inter ca-

culpa in hominum imbecillitatetm

thímyer

davera , viverefolitus,adcciffustamen

conjicitur , & volunratis varietatem ?

e(tà Confeffario in Peenitentize Arcá,

æt'&bmt

fzd plená sque falsó, quia vera ut plu-

ijtue

Chrifl. eà prorfus malé confulcá benignirate,

rimurm cau(a cfl,qua m dicimus; dum

Ptüiley

P*r4p, quà innocentiffima columba admitri

neque confi:entzes curant fugere occae

ID tj

2190'! l4—o merEIetur.

Sed audite, quo u:rius-

fionem,st eäque!odgäfmnä »bire, ne«

Celi C

queemolumento, Abijtex vivis No-

que Confeffirii in id operam confe-

Utf

runt,

i

A ngä

P

u

| Vï—'&ï?*ïü! GCCAS:ONES POEN*TEN-TI /NECESSAR;;J. 202

v ol

rünt,ut ad has occafiones deciinandas

cycharas ad hilarem concentum apta-

; hümyd

rent, cüm ecce Ánita jam eílet omnis

- feibimpellanr, — Epileprici , etfi ali-

B-

que m

3

uot dierum inrervallo pedibus recti

Mufica : fiquidem vix illa die, quo

Qu

inliftanr, non idsó lex eos fanos di-

divinum Epulum ille fumpfit ; peccae

ci patitur ; cüm intus adhuc foveant

to abftinet,

Hinc- mihi pezfuadeo;

ribit fs

oravit i

peltilentem humorem;qui fubindein

quod idem mos obtineat ia Ceelo, qui

4

^ hicinter nosia terris; ut. celebris &

titicul, d

cerebrum delatus repencino illos cafu

- fefta non habeatur lux; quà altare tan-

Cndi r ,,; profterit, Quicomitiali morbo la.

füpliis 77

borant, ne iis quidem. diebus, quibus

.. tüm potzarile, quod dicimus, dedica-

tum & confecratum eft, 72 altari por-

idtm d. a f de

morbo vacant ,[am dicuntur Nihileft

porrà periceli,ajunt nonnulli, dum fe

tatili won eft Dedicatio fef iva, Eà uti-

teemtih e; ]

du d ed, -

accufant;erfi illam domo faceffere non

que causá , quod iftud vix ere&tum,

-mox itetum removeatur.

st t

jubeam , aut ad eam animi caüsà- ac-

cedam; fecurus ramen effe potes, Pa-

XIV. Sedquid ? Erravi haGenu

, m

& honore non prómerito affeci homi-

PT N

ter ; nihileft periculi, fanusfum, non

cadam ampliüs.

Dicant tamen ifti

nes, qui in occafionibus proximis fe

j At

]yatim t

quod lubet : parüm iftud me folatur,

non peccaturos fpondetit , dum dixi,

eos denuo cafuros inlatum fuum : de-

-

ul

- quód rei flare videantur ; fanitas il-

lorum non vera ; fed. fimulsta , fed fi.

bebam dicere potiüs , jam effe lapfos.

numero At

um

- &acít: manet enima etiamnum intra

Et erit fortitudo vefera, t favilla fIa- If y, o x

vifcera humor noxius , & quamquam

pe. Notari merezur infolita loquendi

, i

formula : non affirmat Deus, fortitu

eos jam, vi paläïn s$dmota,non impu.

d Orcum t

dinem peccatorum & con(tantiam fo-

: gnet, necdum ramen foluta eft obfi.

Sanitatem defideras conftan.

- re inftar ftupze paratae ad concipien-

j dieniis!

tem & firmam? Id age,ut tua te Con-

dum ignem ; affirmat autem , effe in-

"TL

fefio non humo tantüm attollac,fed.

ftar favillz in ftopà jam accenfe : «

& di(fipet, ac difpellatomnem humo-

, favilla [ upa.

Dam enim quis Con-

o d

feffario dicit : exfi ad eedes illas, illa

RT

rem peftilentem perverfz propenfio-

yit,

. nis GcaífsQüs erga certara muliercu-

colloquis & conventicula reverfurus

yie. d

7

. lam, extinguat omne defiderium illi

füm , non tàmen peccabo ampliüs:

(

loquendi,, cum eà agendi, cum fola

intempeftivus hic fermo eft ; nec. e-

d

manendi ; quibus anté occafionibus

. nim peccabit rantüm , fed jam pecca-

j"

in cafum impulfus es:hzc fi fant,tum

; vit 5 & illa confidentia non jatn ftupa

' msmmg

enimveró czleftes Genii plaudent &

eft,cuiadmoveri ignis poffir, fed ftu-

W

il

letabuntue, — Gaudiuss ef] in Calo,

pa.qua ignem jamconcepit, | Vul-

T

[I$

ajebat Chriftus ,. fsper wno. peccatore

tísne hoc vobis palàm oftendam?

pasitentiam agente, Inducere tamen

favete linguis. Fieri non poteft , ut

JjcimP

in animom non poff;m;gaudereeriam

.dum ifta gloriosé quis jaQtat, non

(

Czli Cives de illius peenitentià , qui

aliqua faltem mentem fubeat cogi-

Hme' 4bne?

occafionem non fugir: vix enim illi

tatio preteritze fux imbecillitatis;

D

ita

"a

RP Seggeri $J.Chrifl. Jnfir .T om,ILI.

um

D

$:e — DISCURSUS DECIMUS cmmmä, uvbä'PRoyosrro

n

itaut non plurimum ambigat ; quid

lius occafionis legibus,obtemperaret;

: '9551

viribus füis, quid ope gratie , quam

nontantümGratiam divinam,quá fo-

üqi

à Deoaccepturus elt , & fine qua na

us

là anima vivit;difcrimini interitüs cxe

tantillum quidem obniti poteft/ic ef.

poluit ; led omniuno perire illam fivic;

.M

fe&urus. Hocautem in dubio ; nullá

& poft tam fuperba & dura occafio-

(uv, ^. Qu

