períora, fignificare conftituit ? -Qua-

i

re (i Adulterii crimen, cüm:folam con«

CA Interim:

þ&'lïimi 1üï uïsfu*rfu:r-ifsr

t

tta naturz legem pugnabat , .tam ní-

homuli , .indies imagis Occgecati, &

n

hilominusexecrabileDzo.erat,ut ?ro-

Dzun, & cum Droanimam (uam. non

aQ

phetarum fuorum oreillud , t jam

curantes, fatishabenr, (iturpitudo eo-

b

ex mé audi(tis,vocarerMagnum ,Ma-

rum .humanos oculos lateat,

j

hii

ximum , Profandum , séque illudin

Irantgredutur lebum (num,contendezs

bur

corporeatque Animá, Inipfam.usque

in anumam fuam.,€4 dicens :

Quisme as

l:quu

excremam perniciem ;illa :preclpitan-

ASsdet? £$c, Et nan sntelligi

1

3

Qutaomnia

y

do , vindicarurum commiínaretar ;

widetaculns ullius,

2.5.&

g

^O veré infanos, &

Y

Qui adulter.efl , perdat aninam [uam:

tantüm non omni fidei lumine defti-

ob

quanto nuncodio ac deteffatione fere-

tutos ! Enim veró ad reftituendam ifs

at

tuc in.ejusmodi-lagitium Dsus , cüm

fanam mentem neeeffe foret ;poff illis

Wt

jam repugnetetiam Leg gratiz , cüm

oboculosponere,quid in altero ipfos

t

ptofsnet Sacramentum tam magnum ,

Mundo expectet,fi inhoc impuné in-

Qu

& Mylftería dehonefter, tam omni hu-

faniunt, Audiant igitur,

Narraot

mani intelle&üs acie füperiora , ut

Annales Familie S. Dominlci , Illa-

M

ipfi etiam Supremibeatz Patriz Spi-

ftriffimo fanguine Matronam peffià

d

ritus in eorum contemplatione atto-

à Conjuge fuo haberi folitam,propte-

niti hereanr & ftupefa&ti ? Si tum,

rea quod is pellicem aliquam. erdité

R

cüm hujus,in quo vosalloquor, tem-

amaret, | lofelix, cüm díu graviffi-

pe

pli parietes ftruebanrur , temeraría

mam injuriam zquo animo tuliffec ,

aliqua manus eos aufa effec. díruere ,

DI

longinquitate tandem : & atrocitate

Wt

licécipfi DEO domus pararetur, gravi

victa, eó redactae(t dementiz,ut cüm

fané illa (e fcelere polluiffer,

At

T

aliud non occurteret , quo vindi&am

0n

quantó atrocíus id crimen foret, fi

marito acerbé dolituram famerer, (ta«

de

hodie quis folo zquare conaretur ma-

tuerit & ipíaturpem amafium quzree

rosiftos, jam folenni ritu confecraros,

fu

re.- Haccogiraribnebccupata ,dum

do

ind

öcin clluïþu,s-veqrc* Dzus vvhabfcat » fuá-

cubitum Concx:cd-i,t-i, quód tum an

Ü

fui

fä

-

:DE';CRert-Nlä,æüüü*san 'Föällï)ïfoäE.

t t

tfal dgf&gg&æ&t ioni.m g'ndn-a'd-ïa'-tem4

minicum acceffit, ab eóque increpita

habet,

pusnon füppeteret, &bdormifcit, f»ïV'if

I&DEO iterumconciliara , malorum.

fatum eft.biinferorum.ad .carcerem

] qn!c

-fuoram remedium accepít coronam

D

Dil

abripi,.& .precipue invitari , at adul-

:precatoriam , illamipfam , quam Vir

T

terotui dbi 'horzenda fupplicia .cons

Sanctus fuo ferebat lufpenfim d cine

Wt

templaretur, Widitigiur hos, thori.

gulotaccipe iftam,ajebat Divus,& ma-

hat

locofurnís inje&os ardentibus,in qui«

titi tüi dormientiscapitífubiice. Ob«

Qiharl

büs cos cemplexi Dracones vifuhor-

fecuta fuadenti eft Matrona . : Maríto

Ya

ridi tamar&ée ftcingebant ,ut.expedite

autem eadem, quz priüs uxori (pe&ra

b

(e nulloconatu valetent : .càm inte-

obic&afunfg ficutille &loco & poe.

(j t

rim monftra hec faucibus .exhalarent

nis fibi paratis , fuzQue perfidiz debi-

ardentis falphucis flamina , quibus to-

tis, vehementerconflernatüs, ad $,

u

eum infelicium corpus 4nvolvebatur:

Dominicum & ipfe recurrerit; cujus

t V

cüm auremhi , majorem ín rabiem

confiliis monitísq: ere&us, & animum

j not

a&i, mi(errimamfuam fortem execra-.

& mores mutavit ; & ea deinceps con-

uüdo t

bantur, tum iidem Dracones, velatle-

fenfione' ac tranquillitate Conjugl

0

nimen aliquod acerbiffimis cruciati-

convixit, atfubinde càm anum cor ,

itiet

busallaturi, nuncpíce, nunc plumbo

anima unaviventibus fuerit , ne in

liquefa&o eos afpergebant 5 quorum

morte quidem di viderentur,fed uterq;

Q»U nt E(do- :

ipmidss, -

gurtz,cüm offium intima penetcarent,

eodem die,quin & horá defan&us eo-

jmmani ipfi vociferatione infernum.

as &

dem etiamtumuloconderetur, — Proe-

yt A

obíurdefcere cogebant. — Spedtabat.

digiosà ejusmodi Coroná facris ha

attonita furnos iftos Mattona , cüm

damit

die Tudicibus opusforetad reducen-

unum videt lammis ardentiflimis (uc-

xf

dos in femitam ertones iftos; . Uid-

cenfum,fed vacuam etiamnum : cüm:

nam eorum oculis objicerentur illa

« p

que rogaret,cui ille pararetur , intelle-

youneit

flimmz ,ilía Incendia. Dracones,pix,

xit, Marito illum fuo deftinatumobin-

Narratt

plumbum , & quz alia ipfos alterá in

fandas, quá ipfam, & Matrimonium

-vita manent, (uppliciorum intrumeas

g, I

dehoneftabar, turpitudines & injurias,

npt j

tà! Equidem finon tanto,quanto ipfi

Tantatum illam fubiit infelicis mife-

ag

mali Dzmopes, odio anmam fuam

jl

/

/

ratio, ut odij, quo inillum flagrarece.

profequerentur

» tandem aliqua

i PC!

^l

perat, oblita,in lacrymas cffunderetur,

-

€os periclitan

ds mi(ïcratig tangee

j p

sicque toto corpore contremifcetet,

ret,.

) ul

ut tremor — ifte foporem excuteret.

XXL Sedquic opä&videre: f cet»

arrcäiïïï

Tum faam dolens fatuitatem, reliquá

tlores nos defaruiis il

r n

-

lis peenís red-

omníno&e ftulteíuz illacrymata cft

dit Fides ,

vmdc j

d

deliberationi, nequejam de vindicta

quàm omnis oculorum ex-

perientía redderepoffer? ANolie erra-

gt

fumenda, fed de emendando, perfi-

re , Apoftoli verba funt , ;44ulrers Re-

"j q!W'

doadeam diem, maritofuoferió co-

gnum DEInon poffidebunt,

Nolite vog

)d , n

gitavir. — Vix illuxerat , cüm. S,Do-

4

in fraudem inducete , Cre-

jm

i,P f 0s AA,

x :

cc j

den-

UE

r

QISCURSUS VKGESIMUS SEXTUS ; &«..

go

dendo ïnfmmtis vefttis cupiditatibus,

ut obíervavic 5. Thomas, ma;or ePä

L

, parüm in. Adulterio malieffe. - ZVo/ite

uxoris perfidz culpa » fi prolis ratio

evrare, Mendacii vos atguit Natura ,

habeatur qua«m mariti; quodt imen $, Täaf»ä

quz,ut criminis bujus horrorem nobis

ad fidem mutuó datam , & ad Sacra. f'£?^ 1

a: éingeneraret, ipis etiam bruris fe-

meriumpestinet , par atrobique Cu!pa 62,4r d

53

cit abominandum,

. Unde Hegmn-

eft : quantum antem ad ipfum. turpe

tes . Cervi,Columba,Coturnices,Leo-

facmus;magls peccat marirus ,. quám-

uxor ; cüm hzc ratione &- vnme!lid

nes, idem compati , ut ficdicam; in-

tactam fezvant. z.

&i quod brutorum

gendl. minore vaieat * g)lam mm-f

,

ett genus. auod hoc inftín&u non. aga-

tus$..

9.

türs. ngcem:fï'mum & .maximé pe&zïe»

XXIEL cheto«igztur'f .Nahte erm-

"t Nolite inje&o ocalis pulvere vos-

rum eft , utde ferp..mxbus inprimis

memozanr,: Cüm naturá,. etiam R.a-

ipfos excascate, & parvi tantam Per&-

4

díam fac-*re.

xïä

rio mendacx; vos convmcnt , quenotis

Non-eadem DEL, qüa.

J

E. '.m*scmzsque m'mme fallacibas .o-

veftra fenfa fant. ; difezéenim pmfï:

ftendir, magis & atrociüs [us alienum

tetur ,. fetam perditum hominum ge-

It

u

Jadereadulteros, quàm illud ledunt

nus in. luum beatitatis Regnum non

admiffu: rum.

Adulteri Regnum D EE

H

- predonespablici : Aolite errare,. - 51

híc fillicontingat, nonab alio, fed à

non po[fidebunt,

Regnum e(f OM id»

üm

vebisap(sfællzmml

Certé, fi vultis,

circotam turpi notatis mfamxa non

nd

nullo negotio mmil;gms, ut monuit $,

eft paratum,.

Regnum eft, & ideo

leng

non dabimit càm mollibus & efïmma»-

Íci

cannes- Ch:v[o&owus, quáàm vos

uxoaäöus Wünsgezüdxam inultam cf.

tis.

Rzgz*um efi., & idcóneccife cfty.

«

nonctétare tan-

l

fevon finitls, cam vos. veftza deli&a

ut qmstl o potíatur ,

rüm,fedcertare , donec ho &lsfu;cum-

hi

mpunenæn!aturos * fi allenas Con-

bat. Quiviserit,poffidebit bsc..—. Re- Aþat.zïr

p

;uges ad fidem Marltis- frangendamin-

d

, ducatis: & ficur vos excufatíones nul—

gnum c£t, quod fibi víndicárunt tam d

q

E

]as adimittitis proDri ac perfidiz , quà

multiplici peenarum genere Confeffo- —

res j tam cop:ofa fengumc Martyres,

h

Yos Con;ugesve!hærr tant . ita nec

Em infimill fan&xfämmüm fasde-

tama»punmte Viïg Qaes . VGS pwmde

zum yiol azzsne ullas admxfïmum Ne-

judicate Ipfi, an ijs jare dandumfi,

que vero fatis eft dicére, ut $, Auga-

quxvoïuptans, neaisuændæ,(cdpm;»

murandecausá in a

nimum inducunt,

li

iämas;muicm,ïba virfum; ita mihi

roämmmmæfi "Nam. vel. ideo: qui

injuríam Dso & contameliamtantam.

d

a

Vireft, animo ma!'camcu?iänates faas

inferre, quancam explicare conatus

fum, fatis autem explicare nulhs

d

än&enes co&rcere& dormare deber,Vere

So !"lba

$, Doc&totis func : Prapta*rm magn

" verbis goiïæm H

K

e

z

d

$.

de.Ad- äf-[,amt dllicitas mzmpzfcmnm qiriliter

nlt, e, $. fr(;m(:,qh:m viri fünt. Ec. quamquamg

DI-

(

li

d

m

äæ&(f)üæü

v

*

391

t d

h

: üüä&ä*ä&&äääïäüüä&*?*ää ä*ääüü&äääää

li at

um

idi

DISCURSUSXXVH

r culpz

n urpe

N

äepr ehmä—zmr mwm wmatarmmm lwztatwm

*

J qgäm

liberms.

tttllie

-^

M

L*

2

W*ä

2

SäïT fi amorem mutinum

quam aüqu Qrco ad incautz ju-

3

venturis

ccmüïmum

exmum

[5

ittte

NI

f C

conciliandi lícentía,

O

OR

Tavenibus.hodiefa-

merfa.

)u vot

C

N

v

stl

.mi l:am & coüfue-

. i, Triplex autem teia»h«c, in causá

unoet

5j

Peccau genusagnofco : damnum in-

E

) tado quzdá intima,

DH, qit

rumranend:æcclore Muundo

prímis,quod divino honori pravo hoc

wönnubu

pinm p

cozva effe videatur,utpote nixa, & na-

Íe murano dcneïeundx more mfertut

mmum p

£a ex pwpen(mng;iiaa natura ingeni«

deindedamnum , quo fingulz animz

mum bon

afficiuntur ; &candemdamna totísfa«

ta,quá vír feminz, & femina virifo-

mnDl -

milus irrogata,

Inmuæ ducamus ab

cietarem ambit ; quia tamen extrz ho-

) &ib -

ne&i limites multi quoiidie vagantuüt

ils aberracionibus, qaæ notiores funt,

m ff

lang üs, & incauti modum tenere ne-

& abhis (enfim ad owumores progre-

, i

lamllïa

N

Íciunt, non ai*ud illa hod:e videtur

Wf itir

h

L'

D

cen(eri poffz , qna*n recéns in Infernl .

mædïz d-

fenatu cxcogxta.um attificium , & ma--

.HI, Magis autem vu'oc penpe&z

cfemläf*"*

chína, quà, mnumar..bncs animz in .

(unt dettimenta, quibus totís familiis

fs UM'

erbiciem impellantur, -

. Atque adeó -

nocetur ; aiquehzc, qui dicere vult,

;!hiC-

quaqu&amm ihi non dubxc prælamt

quod res eft, fateatur oportet e(fe in-

icar* ;,m«' 5

animus, mcjmrs.m m holhn»eodlum

gentia-; cüm nulla alia (it zrachma

jncur(nrum , hanc eotum licennam &

quz pacem. quietémque earum tam

gmcacatmem vituperando , mmrequ.

ceitó perturbet, -

Puï*-q iam Puella

ortaffe magis concitscurum contra.

vcsFU' '

. aliqua amare occipiat,nihil iliàeft. g.

! &gnd

Ti

n

me illa .:[D&*'EQ:S, que nonnunquam f-

bedientius: afpe&us mattistorvior, fa-

[ ndæ)w'y

liasfuas primz ad- ftultam. hasc agen-

cit;ut toto corpore contremiíeat: ime

J

j

di, converfandique libertatem provo-

perijs omnibus

Paï?t prompiiflimé ,

Ü

!

Cant: mhzzom,*ms , ut vobis cemnio-

eliat

confilia ample&

itur,& ne

varbuioqm—

"

n

dem, difplicere penfinonhabeo, Pro--

dem parentibus obmu;m

ürat

Inci-

m

pefitum proinde mihi eft, caufam ho.

pxazhæc deperire. aliquem juve lem r

die aäere contra DCIVCIEUPI amarls

mox cum effrenato ifto amore Ditoh

mutui conciliandi morem , eumque

animum miferz videbitur occupáffe,

cokrmus:!i is depingere, quibus, qua-

furía in-

Cüm deinceps mater. negotium ali-

p

l:szü talis vcbxs appareat- :

quod i'mpexam,fi quam decenti(fime

ngpon-

m

X

2

DISCURSUS VIGESIMUS SEPT!MUS REPREHENDH' UR.

»

ref, ponderit,dicet: 7» tpfamet MMl ud cou-

unquam: contrahendi fpem adimat;.

fet

fice.. Ec cüm. gaulo anté nutu regi pof-

plurium: famillarum bonam famá di-

qw

8

Íet, jam nec verberibus ad. officium:

hniat, 8 maledico: fuo oreplura. illis

compelli poteft, ^ Nec Patrís jpm ,

lic

Infligit vulhera, quàm protulerit vere .

nec Fratrum rationem haber. ullam ;.

ba,. Nectamen fic quidquam. pro&«

Lj

CHL!P

10

fcd vel ingratiiseorum cesptum pergic

: pergicenim Puellaamare , ut -

Iudum ludere , & amare exteznum:

clam cum:

íma

PHHS, neemutat animum' .

v*

aliquem , oblitateneriejus affedüs: ,

€o agit, & frres peftulec, neno&umo

fimy

quem erga domefticos cum la&e luxe-

quidem tempore & flrato fe proripere:

at & ficutferrum omi&o centro tet-

dubitat, ut arbitrioilli (uo !oquatur D

IE, qugnatmafmur, illi fefe lapidi

tanto majore pucätcu ig periculo; quà

pafïx

'admovet, eique adhztefcicarótiffime;

ifta tenebras magls exofaeft,. Sed ita:-

aQ

f

adquem fuus illud'trahiit genius; non

c(t ; omníis amor, quem vel fenfilea«

aliteriftze cons:fcmtumexutæ amorem,

t

liqued, velobfcenum bonumaccetie

quo in Parenrcs & agnatos ferebantur,

P

dit, cüm in materiaexatdefcat craffa: -

i

&

alium ,ad quem ceecus animi impetus

ac terrea, noftco fi fmxihmus:gm, nüne

f

inclinat &:pcregmum planéque in-

quam combum, qum etianr fuligme**

tmfum videntur Índuüere;

inficiat.-

li

; Ubi & illud accefferitur Puel-

.V, - Anne igitur mos, qm TUV&'DCS* :

dil

la amet Juveu£, .quem agnattaveríene

tam protervos effi-it, qui Parentes &

tur (ut fanó quàm crebróaccidit);quis

Liberis, E Beros à Parencuibus alienat j;

du

e*:p!xcer, quantam ad mchgnanonem

qædcbuam Majoribus obfervantiam:

To

inaratus h camor domumtctcam cöm-

V

Difs

tollit. : quianimo & fangumecnn;uaw

xrmeatä Diem totam uon. älzuäfc iÉ

x

le

Giffimos ut hoftes obarmat: qui totas

hi, c

iniza xhospzr:emsnnmïc cft, quàm fi-

(zpe xnc!yæas familiss internecinisodi-

EC D

[

niliros deillo juvenefermones.ut ejus

is comittit, an,inguam , mos ifte Cliri-

J P ;l

tandem faftidium Íncau3

adoie(cen

ftianos inter (umwa cám dxH"muiano-

Hl&c qi

"tulam fübeat : vituperantur ejus majos

netiolerecur 2.. S, Thomædo&rmaefï

qr

res & agnan

protzabuntur. denuo

artes illas, que naturd quidem fudno-

k

fepulta oblivione dedecora ; imó ipfis

xigac prava non funt, fi camenmuli

)

ex tumulis eruuptur mortua pri&cm&

illisin Repubïïca abarantur, exzzrpan-

cadaveroía , noxía exempli pravitate

daseffe, idque vel Echnicos fola ratio-

[

hfai

del &a,

ANe[cis, aitad filiany mater ,

nislumine dictante agnoviffe. 'Si 0«

fen

quàm infams ex flirpe prognazm fée fs

peribus (veiba S, DoGoris funt)alict-

venis, quem iam pevdué amasignod [ue-

jesartis pluries aliqui male uterentur ,

W

à

famzlzæ proämm inuflerit mater.quin G

quam'vrs de fe won [rzt illicita funt tamen

H

Ma:rg g:m:or ? Atque íta linguá ma-

per offcium Prmcz;;f: à civitate extiv-

ng exacutá, quàm ullus culter tonfo-

pauda , fecundzm documenta Platonis,

lt

rius effe poflit , üt abhomineinvifofi-.

Et vosproco, quódevellaris ve(tráé

f

f

liam abftrahat , & omnem connubii

familia morem tanterum mxalorum

fon-

l,

.

z

fwl

UR

'NIMTK AMATQRIARUM

L EVïTA TUM LIBERTAS

333

femtem illum at æcguunï defmd;t:s-

réfupra Edeme& ( tantd[um ungas-

ality

ii d

qain ut necellirium, fludiosé promo- -

fnum ipfa aperiunc, & pzfcanus maní-

:

bus the(aumzv exponunr, la& mu -

ütz ii

veuis ? Quaatumvis, ut diodó ex Ange-

J

UR

lico. zgä:vmua, mos zPu. depæreundt

tæ:nfe lices animz fe habent, -

VTL

amandíque veritusnon effer, &cxfe

Pu«lla aliqua, capta anio»

n p

re adol efcenns, fuà cond itlone longé

ney W

nonmal lus.fofficit, ut quam Eongxlïime

din o

áimandetur,fcire, quód illo quàm plu—

inferioris, rantum eá re tímorem pa-

rmfnncufferar,urmfe eam cuftodire ,

Cdurbo

rimi p«.fïïme abutaniur,

E

K,

& caw::(ïïmc obfervare vellet, eáque

th'f[f

Vï Haé&enus tamern . caufa lentiä

causáincubili; quod (uo contigaum

Wm[ !

.Sed

paüïbus procedit; quorum enim huc- .

erac , (omnum capere juberet, -

h

üsque mentionem feci ,

peccata tam

quideffrenatus anitiii imperus non ati-

Wi

det ?. Dcnf(ïïm:smedxæ noctis tene-

funt perfpicua , ut 1pfa per fe loqu*an-

Mente

J 4

tur, Occultiora, etfition räagk Jatd;

brisfuam Puelïa feneftram. aper:ebat-

illa (unt , quibus. delira hæc amotis

& per crabem. langam quidem, fed mi-

[at u

coriciliandi licentia , fub atá familia-

nimélatam, quze3 cubiculimuro ad.

2nl, Ri

rum concordiá, erdam. .animabus per-

porticum & regione fitam. potrigeba-

filgit

niciem affett,

Quid eft, AA. aliquea

tur, qua cum adificabatur ,(ola, nul-

deperire ? aliud noneft, quám viden-

lo nixa falcto, fpatium. hoc intcrme-

quene

"Tam' eft ar.

dium percurrebar, difcrimine tam mae

hrents d

dife faculcate p»rrvare.

dutim,amori in ammolocum dare, &

nifefto,quod vel defpetatum à facino-

y at y

non indeeádem operá pellere Ratio-

te revocarét ; apertoque amanti oftio,

at

nem, uthoccorari periride fir, ac vel-

cum illo pzo arbitrlo fuo agebat: do-

pecon]lte

le faperein ebrietate;

Stqm.f U ATAOTE.

ncdtandem in facinore deprehenfa ,

Aäu! z

T

£t

modum tenere velit, zdemejl aC f Cun

rogatáque, quomodo per trabem a-

xcctmsoälf

Mat:h 6.

vatioze velit in[anire : Dixit. magnus

deoanguftam, per quamaffuetus fimi-

f i kh"

$.415e. quidam SS. Literarum Iaterpres ,

libus periculis

s faber murarius claro

ff rmz!a:.c!

die incedereformidaret , in tenebrfs

quem fud etate Mundi ftuporem ap-

E

pellárunt, Er veró femina honeflatis

defcendere non timuerit ? Almd non

demf W

& pudotis antea amans ac ftudiofa,

repofuit, quàm : Amor ccecus eft. Sed

poftquam hunc violavit, miratur ipfa

fi labite deorfum comlg:(fct, quid fa-

' exmw

fe, nec a[feujmpot-:(ï quomodotra de-

&um effet honore tuo,imó quid mífe«

14

litate potuerir;ut camturpkrer confci- - ráanimátuá? repofuit denuo: Amor

n[ïcv

p

fceret,quod tantopere. in aliis dami-

«€cecuseft, Siparens in Hagranti te de-

(am

Iu

naveratSed hoce(t amorecapi, Con-

prehendiffet,an non mortem proter«

l't

440

chylia tam folicité chefaurum fuo in fi-

vg intuliffe:? Hoc iterü unum refpon-

nu natum cuftodiunt, ut nifi- pifcator

lit: Amor coecus eft. Atq; hocrefpon-

Mfümh

- ineo tollendo fit cautiffimus, digitos -

fo,quo fapientius reddere delira antea

"T

Á

füracismanus fta arde flringant, ut

uella non potuiffet,fatís deplomnda

(s

amputentetiam, - Ectramen quod fe-

illam manifeftabac coecltatem,quala-

st

Or a*t

mao

I

.R P. Segneri $1. Chirf, ln/lr,Tam.III

Ddd

fj

ass

594 :DïScURsüs 'yxc;/EJSïMUsï -SEVPTIMUS. Räöämmmfuk "-

borat animus infreti & Infcunito ime-

matu TQS,(Sd & -æfa*!-ä iïï*gfgfgm 3gdg,,

dis

petu intranfveríum actus,& qua con-

crepitam damnis ingencibus afficiat.

hia

Ípe&tum adímit ja&utz honoris, peti-

Tececam Amygdalsrum aï.bgfgulääï,

Alo

culi vite, ftragis anima, & inferni an-

fidentibus voracis caprz arrodatur, —

ven

&un

ceoculos íuos aperti : nec aliud vi-

nulla cultorum diligentia valet emea.

dare: femper pro dulci

rendi

derefinit , quàm amaram vq»luptä-

busamaios fxu« :

tem e

;

&us g;gnit.

V

24

B[æbti

VIII. Anfo

tta [Iïs ihgenüa indoles,

IX, Erit, qui exiftimet,

w

aitsil gdii

pelcía

ad honeftatem fuop:e poadere pro-

à me afferri poffe in rem prz(entem,de

j, quio

penía, & re&ta educatío aggeres (unt ,

tam feraci malorum origine, S$ed

pl Furot

nii

quifuum intra alveum aquarum fu-

luculenter is fallirur. — Ad aliade:go

Qd

rentium molem abundé co&rceanr?

Mi üu&

delictorum genus pergo.quod animias

Miniméid quidem: cüm u(us & ex-

eorum perdir, qui deliro huic amoií

in $ao«

LUE

perientia doceant, in animo eatenus

(e predam fieri finunr, Sape ut nüne

puroatque innocuo pravi amoris vl

tii non defiat, qui iater amantes lega-

L

ftragem multó majoremedi, Non eft

t'iomöus fu»ngadtur* ; qu occafiones

n

colorillo nigrior, qul ex combufto e-

Procurent; quítegant noxiam fami--.

qu

boreconficitur. lta& res noftrz fe

liaritatems amicitiacum hominibus

iil

controhítuc planà nequam ac pervere

habent, Quóeratantea malitiz. o-

It

mnis magis expers, quakmö candidiot

is: neque tantüm domi fübïzgg"itui' É

uv

animus;tantó dein evadit tetríor, cüm

quod eosinfide & ob(squio continedt

i

t2d

orcinushicin eo ignis exaifin — Etá

( id enim quamvis non exiguum malü ^

enim amor omnis nimius modum non

effet, parvum tamen in comparatione

P

teneat, & impetu agatur, idcamen. de

eorum, qu£z dicam, cenferi poreft)

KOR

eo maximé verum eft,quo amatur per-

fed diícuntar cícas füperítitioi; ar- -

&b

fona, antequam non fit. amata . alrera.

tes & 3tcana amorem concilíandi, aut -

lm

Tum enim,vel quiaanimus talium in-

ejasanimum;quijam ceperar amans

W

li

clinationum tycannidem nunqnam

tem faft:dire, prioribus flimmis fuc-

p

cendendi,aut atíam efficiendi, ne un-

expertus mínüs terretur,vel quia nun-

Ó

quam, ejusmodi aggreffiones paffus ,

quam deincepsamare de(íinar, Átque,

[

modum & rationem nefcit, quibus il-

ita non priüs fübínde negotium malé

las eludataut vincar? aut quecunque

Dl

inchoatum abí(olvitur, quim Damoa

alia (it ejusrei cauía, ufüscerté. docet,

ipíe, non jam clam, (ed pslàm;. [eno-

le

primos hosaffe&us ubi cor alicujus

nem agere jubeatur, & fazdam acpro-.

di

Occupant, cun&a ineo sü; déque ver-

brofam voluptatulam procurare, -

tere. Accedit.quód cümtenera in &-

X, Pixteiea quàm prouum e

j h qu&ii

cate nequitia diícirur, magnum fi« pe-

tranfireab amore ad odium & à lafcl-

W

riculum,ne unquam feria emendatio

via ad crudelitatem? Víx erunt aliqu&,

d

con(equatur : indequefit, ut. primus

D!

inter hominesinimicitiz , quaoriginc

ille amor non annos tanrüm minüs

f

te

fïlamïde';iro huic,qwue-mk det e&O:,?,,m,o

d

-

-

-

E

*

-

BERTAS,[. -

39f

Ym

- ifJifM'-IïA; 'AMATORI AR&M :-tEvIT'AmM ER

mares qug exur

be iní uib';e&osagtäï :

1m d

ü nondebeant, — Primus certe amoris

us ia

avolabant, capi

juffit ; quibus cüm fa-

hujas effrenari partus eft gmulatio &

blitam infra alas.

tbulculum,

niculum fulphureo

Zelotypiaqua facillimo negotio Ju-

(calum vefperti-

inodaut

venes iüter fe—i:o,gïzi.(;i: s atmis €os no-

alligádet ; fubcrepu

alev efm

pum , accenfo funiculo, cunctas dimi-

é&urno tempore cingit ; ad rivalé quz-

rendumincitat , & millerixis anfam

fit. Necíuo folertíaeventucaruít $

;mgïosfru«

columb:e enim paucarum horarum ín-

prabet: hinc cedes fequi pronum eft u

nefcías,cujus forte infeliciore , ejüsne

retvallopracítiterunt. , quod armatus

ihil pata

Íentem

zAub, qui

-Qccidit , an ejus qui occiditut.

mücs P;u[ilnukn menfium fpatïOnOD

potuit, Cüm enim (uaad columba-

;iuc. $d

quibus

Farore amoris 9i

bil eff vebementius :

medts

ría revoláffent,lgnem primó nidis,dein

didergo

quod Legum effauuneft, Tam con-

d anids

nath. effs citatus, támque amensamorisimpuri

domibusipfis admoverunt, quz cum

ligoo omnes ftru&az effent, incen-

hncamai

legi $«00* c ( impetus,ut h-u;gsq;nuuum inven*

p6 u t

ViP/. m i frenum,quo fatisille regi pof-

diámque locis pluribus & remotis or-

tum ,omnem ejusreftinguendi ipsos-

n

fic: temeraiios efficit, qui vel umbras

que adeó incolas voracibusé flammís

excalont

timebant; & manfuetiífimum quem-

. quej

pentiüs efferat. — Camelo nulla

erlpiendi facultatem civibus ademe-

,xfmfa,mf-

runt, Hoc ftratagema in mentem mi-

hominbut

bellaarumm aníuet

io: eft;libidinis ca-

€ Dzmon

menardoretantam audaciam Induit,

hi illud revocavit , quo tand

4 ptrtle

ut vel cum Leonibus certare non hor--

nos vintit & expugnat, Videt ille

| äïgimï !

Chriftianorum urbes , oppida;atces ,

locooaett

reat, Siquando autem adinjuriías &

cedesdelirus amot non permovet;

agos, villasita Fide, & Sacramentis

f uummaü

concipitür tamen, & fovcturanimo ,

probé munita effe , ita ftrenuéà Con-

;mParaliOnf

contra tivalesrancor tam pertinax ,a-

cionatoribus, & Sacerdotibusalijs de-

f pot

&ibus odij totiss repetitis,tamque ve-

fenfa , utexpugnare illaomníno non

(iril; *

Ab armís proin ad dolos ver-

hementibus,ut nemo faciléferre fen-

poffit.

du d

^

fas,columbisutitur, ad incendium la-

tentiam poffit, plüsne illinumero,an

r 100

atrocitate noceant ? Non natto hic

(civiz excitandum , & totas regiones

iil

L

*

vaftandas. Occulti aliquid amoris in

ego res in Utopíiageti folitas

teftes

iendï» ii

véftrosoculos appello, qui toties lus

animo cafti antea Juvenis; aut Puel-

(t 0

vident,quám egotloqui valeam : cüm

lz honeftiffimze accendit: & modicus

yotilid d

non femel videritis ftultz unius Pucl-

ille faniculus, concupifcentiz fulphu-

j D!W

— le gratià ob(tinatiffnimos nunc ca-

re illicus; indomiti affe&üs,Sc occafio-

o,am, ]'

- dium , nancodiorum & indignatio-

mis viaccenfus , admaximum incen-

i«

dium propagandum fufficit. — Quid

:din

"Olass

j num ignes faccendi. Rex Dania Ha-

jagra

,. c; Z-Og

lingus,càüm urbem Duram oppugnát-

malieft. fi 9uvenis ,fi Puella amare inci-

T

pfOU

et,ejus moaenia tam firma reperít , ut

piant : ! Qugretisvos ex met atego ví-

"T

W'

de ijsevertendis (pem omnéponeret :

ciffim quxtoex vobis? quid malieft ,

erut ii

u

utautem vínceretingenio, quod vi &

tantillum fulphuris fub columba alà ?

t; multas

non inflammetur ; plu-

at

g

tebore non poteta

-

A

;cqhiæblaä

Parüm fané, f

"

Ddda.

Dimum

:[CüOf,

m

E

p

"

: 396 - þrsCüR.sus VIGESIMUS SEPHMUSREzREHENfMTüa ;

timumautem, ubiignem coaceperit;

cryftallum,qu am pefrziäwlïi*xa;;).diï;äïgf |

i

&etrit.

&

D

1

Ab amore tranfituc ad obtutum, ab

Hutcaraneofimilem nonuma- —

obtutu ad verbulum unicum : non dia

Iu

lé affirmabimus -cogitationem pra-

« poftfubobícenum quid profertur ;

vam; qus&fioberrareincorde noftro -

ob

l

T L!K,!u!.

mox & ridetur: deinde etiam geftibus

liberé permittatut, fa

cit ut' plura. in Matt,

[

aliquid (ibi amantes figni&cant, nec

frafta iftud diffiliar,.

5&* ;' c'g

PC

Omnitquivide- A

Dow,

,

quidquam ulteriüs, "landem ignis

tit mulierem ad concupi[cendum eam ,

] ij 0

hic modicus totam absque remedio a-

.j'am',mæ,aääw: wiäü.üiäüï,ä?flfþi E.. E

jno, . UH

nimam incineresredigit : propagatur

técá autem pare quísfibi perfuadere:

jj e Qub

jn totas domos incendium 5 confla»

hi* s

poteft Juyenem genio excicato, & Pu-

l«]

;gr.antdþ»pi;da , teferta inquilinis; o-

&llam indolenon lentásgereinter fe,

mnesplatez, vieQue pe(fimi exempli

diu,quetie s,& ubicunque collubitum

lu«

fa&isícatent, & nihiljam fupereft,

füerit, cum acbirris, & fine illis, ina--

uï

9

prater laceras Chriftianz Fidei reli-

gris, infilvulis & nemotibuss quía -

quias cum vita belluina.Eft hic colum-

plurimz eotum animos ejusmodi co-

n

bínusilleac inpocens Amor ; quaiem

ü

gitationes fübeant, atque hisilli racitd

vosillum vobis fing

faltem, in animo affentiantur, cum ne-

il

itis, Anita & de

Inceps judícabitis ?

que ernbe(cere debeant . nec gepre- -

li

. XL Nonnefcio, que há&enas

heafionem metaeres imó vix ipfi (u- Prov,

RC TET

p

[

commemorayi amoris effe&a-& enor-

am perniciem advertant /Vao2uid po. 6. 17,

-

!u

mitates, quanto funtín fe graviores ,

teft bomo ab[coudere ignemin lipu fuo ,

l

hoc miniüs rerroris aliquibusex hoc

ut veflimenta dllins non avdeant * Ya

M

numeroallatüras, cüm fuos amores

Spiritus S,loquitur, ránquam de re

p/,

Y

Eippocr,

il;;mygä ab iis abeffe exiftiment. Verüm

;tic;u&'ufu Í pf?d diffici ïgääm-ä.

Mi

li. de

num ignorant illi, mala quedam fen-

XIL, Tantóque maoico gä rationes

GV»

af fimgigni,necfe,nifi feró admodum,

ejusmoditimendz fan; quía non folis

Dy

UF ET.

forisprodere, atcüm fe produnt de-

peccaiur defideriis ; fatiseft compla-

EW

nique, jam tum effz inmedicabilia ? Ec

cerefibiintalire , & — obleGhari ; fic

n

Idcirco etiam atque etíam vehementer

X

enim jam ádmittituc illa culpa, quam

&

X

voshortor, ut illud timeatis, quod pa-

dele&itionem morofam dicimus,-

a

rum hucufque vobis perfpe&tum fuit.

tmota, Quá citca illam voluntas delibe-

t

Hàc caufáalia praterea vobis delicta

rando moratut, - Atque lixc deledta-

it

reregam, quibus fianiml veftri immu-

tio non immeritó dici poteft latensfub-

fü

nes fuerint,nz egoillos tet forcunatos

undis fcopulus,in quem, quz oonim-

in

pronuntiabo, . lí(taautem deli&a &

pingit navis felix profe&tó c(t;(i majo-

ltn

cülpa,funt cogitationes prave, & a-

re, quàm par eft, licenviá; vela prav

V

lienarum culparum non vitabilia ittí-

fuz propenfioni pandit. Nam eifi neu-

tamenta. Quodad cogitationes at-

Q

ter amantium tum quidem péccato fe

? f

tinet: refert Scaliger, aranenm fe vi-

fa:dare defideret ; objicitur camen fre»

in]

diffe f*a;m cHïpaFi'yängpo praditum,ut

quenter ad:quum'eorumhientiidbfä?—

&atio,

Es

s

N

/

d

Ü

l

NIMIA AMATORIARUM LEVITATUM LIBERTAS. ^. 3

ï.

df

)

A; i

&lo, quiolimConjugesfrui inno« — XIIL — Sed deraus, elf: unum ali-

toiqy.

center poreruBt: ä;.'&tæfififfïäf ï&*üd animo

^

quem,aut una ib quz er miíntls c»uta,

Em pr.

non pettr actant,

q

at effer , cuiá,

lictamenimpera:e fuis noveric affc&i-

amin

&O , quo tum

bus,cantàmque tueri purítatea.ut üee

T N

i

oblectationem ill

d ,J.,A-.

í uüt, ftat u diy in 34 Püs i ege elle vet 2 .

que defiderio,ueque obledtatione vo-

p i

E

5

QUE g

E3 prorfusratione,quà factoipfo pec-

luntar'áanimum ullo modo inquinets

Bonat.

namidcirco ruta erít? Minimé enim-

ith tf

de Ma

c 3,£u1),P gcca[u T & däü d e ïïO- V - Näqug

£rim,

tamenad hocamantes menrem advet-

verb : aliusenim adhuc fcopulas latery

Éd -

Wif» 4: tunt; Unde hec juv&qum-de.lz'&:;sc.se-s

quem non minüs difficileüc declinare,

nl

vt

Theologorum do&rina e(t,feminam ,

ïgzccï. $.

ii

dg falminum forti, quz gladium con-

qua certó nOrit fe amaripravo finee

fumuat, vsginà illesá. Puellailla poft

le:hali fe noxáà obftringere, fi neq; ne-

oulaun

ej afymg).diï cogita üooisannurum hvi:rgo

cefficste, nequejuftà aliquá cau(à f(pe-

i n

uj qui

plaréque euamnum pudica videtur

Gandam fefe de induftria amaatis o«

non minüs, quàm anté,. Sedaliter fe

culisobjiciat; licét id ipfa n6 (pectet,

mol o

ces habet ; cikn in ocubsDei;quicor-

nec íncendat,at alterum ín tui amoié

st

diumintima rimatut, illa non fit nifi

peiliciat; Non fatis eft. híc. ,dic)e"rcj':v

jcumme

buftam pudiciti atque caftitatis , in

$i plwwr[a fine ipfe d M CEEUY , .;m-ä. u0n da-

t -

terefl ipfe viderit ego quidem male non

| xlh «tv

pulveresac cinezem reda&e, Interim

Parentesiageminant:. Quid mali eff

affentor. — Nallae& hac excu(atio.ír-

mqmdw ó1

h:ve.m.bm,zf.n;zac,e;zz;ha(:ïäblel:ï'a,tz'dkg's ge-

titatur enim ad (celus alcflet,-eïdïquo'*n re-

| 5'/1!6["91 :

n P

sus permittere ? Satiseff, fiex oculis

&á, obliqué ramen; atque ita ejus cul-

Pacllam abireuon finamusy [ed ugides

pà proritansínficitur, Siquis, cüm

idt 'R?A'J'»

gmqm*äm luminse obfevvemus, . Àt

vehementior af;

pirat venuis, in agro

f y*gïg A;gifae,mis ,& centum oculisío-.

fao veprium firmentorümque conge-

sttont

bolem veftram caftodiacis, nunquam.

; bonlül

riem fuccendsrir, & faville inceudii

animum auc veítee filiz, autejus, qui

quaquaverfam fparfe alienas (egetes,

T

eam fals fibi obfequils demeratur, in-

aut arbufta corripuerinran admitretar

du

atolpicietis; Hanc aurem abyffum

excufatio, fidixerir, fe allud fpectátfe

Pt ql*m

quam diu oculorum acie non pervadi.

hibil, quàm ut &cri—lesöc"ncixäas.fpjfnas

hdini

cís, nec rece(fus illos, qui vel eotum ,

igne abfumeret quodfüo in folonemo

m&m

Bä

intra quos fant; obrurum non raró 'ef-

facere prohibsarur?. Oportebat enim

T

fugiuno ne dicamalienum,idonei hac

altetius ctiam periculum antevertere,

P.

lu

in caufa judices non eftis, nec afferere

Nec aliá Deus amuffi, aut normá ute-

fine errandi periculo poteftis, Juvenes

tür erga illamPuellam: qua' cüm fe

SM n

veftros perveríos noneffe, nec quid-

perdité 3íno amafio diligi fcirec, non

eupm

lpe in mutuo lioc eoruma-

quam cu

folümex ä*iusefpe&u fe non fabduxit,

jl

moté admittis etfi alii. fine Numinis

fed eum certo con(ilio quafivit,& for-

P

"d

taffisetiamannutu &

A

gc&ibus €

D

xhibita:

]

injurià fotug(ïx? illïi iyndqlgeapt-. |

-

m

m[ivb! i

E

: 10

a

s

i

353 . DISCURSUS 'wcgsms SEPTIWS; RBPREH'ENITUR b

;!'&:ïf

fibi amotis ,Hgaä probavit. Si ignis Et (yugqugra m Puelta fbr?ä« dïïzägchtäf*

-

| äoz

in miferiilliusanimo exarferi, damni

obícrárat,parim camenid valait.cüm

üum

compemfíatio à Puella , tanquam in-

armati portá vipatefa&á deorfum per

hoj

cendisria, poftulabitar - quamquam

fcales-taptam — Alexandram. multis

i&ibus velnerárint. - Cüm ergo. mi-

*

ttiqi

enim illaaliud fpc&aiex nibil ; quám

aliquam,de íe ínnocuam , animire-

fera cernezet vite(ervandefpem (ibí

Adr

fion

laxationem 3. noverat tamen, prava

nullam fuüpereffe ,quibuspoterat vo-

s

propenfionis flatu & imperu flimmas

cibus ingeminate caspit, Dare faltems

deft

jucor preximi propagari, & rotam ,

delicla confitendi [patium $ ut animas

f

us reipía dein confzquitur, cladem

profpiceret.cüm actum effet de cor-

L. $"P0 mjnitatk, - Qæj,ocm/imem phf/fd& y

pore, Verümlatronum unus, ceteris

j

£di

* damnusm fecife videtur, — . Quin necil-

inmitior aique crudelior , tamv

æ&ï

ad Leg

*

n

4guil,

ludeftiofiequens, ut Püella, quz

Bulla eftmiferatione ad. hos. ejulatus.

