PÁig. teft, cüm & ipfe debilis 6r.

.AXon t£-

g

!

ET.

ergo- vobis, Chariffimi , de abomina-

emebo,quid faciat suibi bomo, "T ota ejus

bili hocfilentio plutibus à me ha&e-

Jiitt Mh

; It

poteflasin hoc fita e(t,ut adjuvet, non

nus vituperato,, déque peffunis ejus

utnoceat, Poteffas in adificationem,

iqu

g

efícétis videtur 2 Pot£fine infelicior

t

A

.in

rül

R. B.Segneri S, L. Chrift. Infiv, Tom.11,

i

d

£6z

- DISCURSUS DUODECIMUS, QUAM. GRAVE

in Mundo teperiri peccator , quàm nis tribus continuíis. Païi&ï;äüdu?gï :

pud

quiftudiosà nequitià, fas Confelfa- — femper palfa dolores decuribere coa-

ii

rio delidta celat?Haud equidem exi- — &a eft, Elapío criednio recuperatb --

fedi

ftimo: fedadhujuíce furfuris homi- aliquantum valetudine ac viribus le- —

W

nem inveniendum ad Orcum nobis ctoíe proripult ; aliis tamen annls -

LE

€undum pute, ibíque inter animas viginti quinquefemper man(ic gravi«-

vit

plusquam caniná adversüs íemet , da,quin anquam pareret. — Tandem.

inäg

Deümqueadeó ipfum, rabie exczca- — mortug ventrem càm fecuiffent ,de-

frt

'tvasoinäa&gandum.

«

-

prehenderunt; prolem mafculam ipfo

ptod

atot delibetatá vo- ia uteroíafaxum obduruiffz, Ita qui-

IX. Ad hacPecc

ferg.

luntatein miferrímá hac conditione busdam accidit, quià primfs annis

qua

herens , illiusfe obftinationis expo- — affuefcuntreticere noxam, ex quade-

peta

tectá majore verecund.á (uffanderen--

nit perícalo, qua eft. ultimus in im»

m

ponnitentiam finalem precipitandigra- tur. . Multo . remporein continuis

&&i 1.4

dus. &Exretenuione C oppre[fioue. pec- partüs doloribus verfaniur , memo-

^

zi

catinafcitur cardis obflinatio, inquit — rià

que deli&i angantur. Sed deal-

n

*

"Petrüs Blefebfis, Plurium annorum — que obítinatoad filendum animo in-

jv

fpacio peccatum aliquod infami prz- — fuper habitis internis remorfibus pec-

befi

peditum pudore celare;canramqen- — catum in faxum indurefcir , nec lu-

L

ti induci caliginem, uc fuamet ad ma- cem a(picit monftrum abominabile;

tf

L

a & miferias plané czcutiar. Ni- nificümdivinà juftiià poft mortem

! dv

mius (omnus feníim videndi facolta- — fubinde, adaliosexemplo tam tetro

gun

Cal, le&h tema hebetaredicitur : hinc animalía — ab(terrendos , illud inlucem protra-

&t

astiq. ^ (omno dedita, ocalorum acienonva- hi. Refertin Summá (uà Sandus

d dj

An:oninus certam boní noimiais vi-

24, [ 47.

lent, Idem prorfus accidit pccata ad-

ad( li

miffa reticereaffuetls, — Uisque eó fce

- duam laícivi peccari olim commiffr,

leri (uo indormifcunt, uc n rébus ""tantüm pudu([; ut ad illad Sacerdoti

fj

zternís plusquam caci efficiantur, id

ditegendum animum fuum inducere

&!Xcäs

quod non eft aliud, quàm fe ipfum in

nunquam potuerits quia veró conti-

^

NY

nuóconí

clentia illius fceleris eam re-

fuinas refipifcendi difficultatescosji-

D

cere, eó magis, quód cacitatem men--

motdebat, . feveris jejunijs , agris,

äï.')i]

tis, fimul cordís durítia comitatgr.

alisque poenitentie operibus , ine

Priori feculo res gefta eft in Gallià Confeffione tamen, illam fopire. fta-

Hag

di'e&

tam fupefta , ut finon ocultati & fide

tuit: quin eó progreffa eft, u in fl«

digni teftes eamaffererent, vix ve-

i

&ioris difciplinz Parthenone vitim ,

8

ritati fidesadhiberetur, Mulier qua-

religiofam .profe(fa non multos po

qui

4P Mi* à4m Lugduni, Colutmba didta, jam

aunos ob regularis obfervantiz exeme

T4Wm .

Tiore

Cbhron,

prefenti horá pariendi , nullo adhi-

plum omnibus prebitum Abbatif-

me

bito medie efficere potuít, ut pro-

fa. ele&a fauerit,

Nec tamen dne

49, 153

lm

am xanimï

| j

lem fuam inlucem ederet ; unde- äp- "- quam mglä confultam ill

VDttej

.. pudo-

-

T

1

H

&

-^

;

StT SCEL

u

I5 , PECCATUM sruö*mää' RETICERE. — *4

A

turfentur

þ-xzxfäafem vincere - potuit , ficutae

f&irum |fequentium feculorum a(pe-

nbere u

&ui objecit,

Interea facilé et aai-

quid-e&xï in exuremis ritéconfiteretür ,

!Etügäïäü*

fed deli&um inSeculeadmiffum etiam

moconcipere , quàm feftivé obintos -

vitiburle

letabilem hunc Sacramentorum ab- -

tum reticeret,Magno autemDeo dica-

smet onni

uíum Diabolus tripudiet. - San&us -

tarum illarum Virginum cum doloree

anjit g

vitá exceffit, que illam ux (andtimonlá

Acabtofius ait ,ejusmodi peccatorum -

. Tada

geaus ea in. Diaboli triumphum vere

infignem erant veneratz, fic ucetiam

cuilfent d

tere , quead. debellandum illum ar-

fperarent, eam fanctitatem d. morte

[calun f

prod'gije illu&ratum . iri.

Neque

ma Chriftus nobis reliquerat, — Ae- L1, 2«

medium noflvam frt ipft Diaboloterias- Petn e,

f la qui

verbdefait prodigium , etfi haudqua-

rimís ant

quam tale , quale Ipfz fpe prace-

phss, Satis explicarí non poteft , — *

v qui

ger—amg

Auima enim defanctz lam-

quantam ex facrilegis hujusmodi -

(ufunderen

mis circuimdata uní ex forotibus fibi

Covfeffionibus Dzmones hauriant

ejn contic

familiatiori fpectandam fe dedit, di-

lztitiam, — Poftquam prater fpemal-

n ,

xítque ; Ego fumi Abbatiffa; fumau-

latís fappetijs Urbis alicujas obfidio

tein ateinis Inferorum llammis ad-

foluta eft , maximam Vi&oriz partem

, $d d

m animo D

judicara , qui* peccatumaliquod eru-

obfeffi ceputant curules. obíidentíum

machinas in przdam (ibi celfile. Hæ :

oríibus pe*

befcendum, ante vitam meam religio-

fam in Secalo admiffum^ nunquam

permedia compita in primarium ure

[, 0 Ü

bom'mabüe !

confeffafui : abijcite incloacam ca-

bisforum dedu&z à cun&dis accure.

yolk mort

daver meum, talienim fepulchro di-

rentibus fpeckantur ; gaudentibus , in

gnumel(t , quia fedes fuit animz, heu?

mareriam. latitig conyerfum efle ,

yo m !

hucem o

acerno lafecorum to

o

goaddidie. His

quod pauló- anté maximi horroris

cauía erat & inftrumentum.. Eodem

L (*Jä n u.;

di&is difparuit. . Ea hic peccatum

u

ad modum lapidis in miferz hujus

protfus modo- inter omnes pradas,

j i !

im d

faininz corde induratum,quod. pri-

quasab animarum interneclone re-

üsconceptum, tanráque teasporis in-

pottacDiabolus,nullam credoinInfere

[oi ^

a

tercapedine retentam . nunquam. ad

no- pluris aftimati,quàm Confeffio-

Ü

gumil

Confe(fionis lücem venit. In prin-

nes facrilegasut quz ex armisad per-

"U

cipio partüs dolores eam affligebant,.

nitlem illiinferendam deftinatis,ver(

(

animum: ad retegendum aliquando

fiarin. materiam tríumphi. — Gaudet

I'BUIFj

H

m

Üagitium impellentes. At progre-

enim malignus ille , quantum ejusca-

PE

diente tempore & hii mitigari fant,eó-

pit calamitas, non folàm, quód homi-

illat

gui xü

«Xl

queprogreffa eff mifera ,ut , facrile-

nes vicetit,fed infüper quód armis eo«

À e[W

rum propriis victoriam . retulerit,

gijs factilegia cumulans , ne tum

j h

quidem. pudorem pervicerít , cüm

Remedium noff

Iu

d

,

mors oculis obverfarerur,

Divita

n f

(

aïaehw.

mm /it ipj? Pigþalafr&f

f !

tamen Juftitia poft obitum perpe-

At,

p

m

jP

tuam miferrimz ignominiam peátus .

/X, Sednon-

ulterlas hujus tantb -

N d

afh'm!

dium , quodfe--

01

agemit' ,)& abfcondirumIn eo mon-

mali differemus. '.rex??'c

2

4

i

-

»qundg

m

-

^«

&

ms?cüRSm- DüdmmMuS, QUAM GRAVE -

cundoloco me faggefturum promifi,

clamat San&us Auguflinus , peccat

nod

Adidoneumautem hujasmodi reme.

verecundià non tangi , tanglautem

Muth,

]u

dium reperiendum opottebit priüs

verécundiá panitentíe ! hoc e(t non

dih

,,' s

l,

potiffimas filentij hujus DEO tam in-

vulpusfedfafciaom , quoobligetur ,

£,

horrere. O zneredibilis zn[ania Vdeuule

Pfjoy -

qui

juríofi,támque homini detrimentofi ,

caufasindagare. — Cauíz autemíunt

neve ipfo uon ernbefctt , de ligaturá unl

-

P

düovanitimores ; ünuseft verecun-

neris erabe[cit, .. Ut ergo huicmalo a-

Til

diz , quz e(tin Confeffione; alter dif-

pramapplicetur remedium;primó (ci«

qui

liltt

ficulatum , quz fuperandz funr.

endum e(t , licét ígnominiofum fit

. Quod pudorem artinec , negari non

peccate, at confitert mimine probro-

quea

poteft , erubefcentíam illam effe pri-

fum eífe.

Athenís quidam Soctatís

Aert, n

tgta

diícipulus domum inhoneftz mulie-

. Vit,

vider

mumpeccati pattum , quem poftla-

píumanima experitur. Hinc etiam

ris intraverat, preter quam ubi Ma- -

'i

!j x totur

giftium fuum cranfire confpexit , ex- -

tll

primum :peccatum in Mundo admif-

. füm , nimirum Adami transgreffio ,

templo impulíus verecundiá interio- -

mihi

tibus ejusdem latebrísíe abdiditz fed

hunc effz&um pudorls genuit..— 245-

oper

(Condit(e. At duasoportet dillingue-

Socrates janue fuccedens , vultu intet

- pud

re erubefcentiz fpecies ; unam quz

ferenum gravi ac nubilo ;egredere ,

aleri

Confeffioni jungitur,ut eam perficiat ;

inquit/fili,referre pedem ex hac domo,

-fohrit

alteram; que Confeffionem comitatur

non eft tibi dedecori; atíntráffe culpá

j

BU

non vacat, Id ipfum a(feswo . pecca-

Ecl 44 utinticiat. Eff confufio adducens pec-

tanth, j

ïgm;

catum , eft confufro adducens gloriam

toribus jufto timidioribus $ pecca-

tum Confeffionis ope emendare, pro-

] da] .

€4 gratiam. — Haud aliter acin. Czlo

I

fublunari contíngit, — Vefpeti rubet

brocaret ; admi(iffe verà ignominiá

Clies

calum,fed talem rüborem denfiffimz

non caret : fedhoc jam emendatí ne-

Pïaga

no&tis excipiunt tenebrz. : rübet ma-

quit, Ceterüm Cezfeffionem €$ deco»

f& h

nà, & hüncruborem fereniffima díel

rem induifti, à Confeffione títé pera-

Qu

&à redeumiPmphg:tge vetbisaccinere

u

totius luxconfequitur, DEUSquo-

qie magnum peccatum addidit rubo-

potfumus; peccatum enim dum com.

tibi

.

.

miíttitur,feedum eft; Confeffione (ince-

rem , íed tuborem perquam utilem

qu

voluit enim hancerubeícentíam , pece

rá delerum , facdum porro nonappa-

CO

-catantequam committatur, effe fre»

ret, Femina impudica dum adhuc —

Jm)

eratferva,dein libertate donata; infa*

RE

num. 35 jam commiffi veró elfe reme-

digm. At peccator DEI opera per-

mís non eft ampliüs, inquiuntLeges *

l. i.mft'

tüCer

vertendo , omwiïesDEl;&nes fufque de-

ddncilla , quain fervitutefai corporis

lidef

ba er ff.

ue mifcet,& priüs,quàm peccet,ut eà

que[lum fecit , fatla liberanoneft infa-

de bi

türet

macisliberfit , erubefcentiz frenum

mi, Talislexpotiüsin Divinz Ju-,,j ps.

àdsn

excutit; peccato dein comiffo fibi ipfi

ftitiz foro in praxin redigitur, ín quo 7;»;, i«

:un

posnirentes — fzepenumero: majotibus /am,

1

aqueum injicit : nein falutís viam re-

Tter

in-

gaudent prerogatlvis, quàm igG

no«

Ts

yc;taw. Mglgdif&a perverfitas , ex-

*s

^.

-

SIT STEDLUS 5ECC*$'!*£IM 'STUDiosa ] RETIGBME; ; T

»

[]

, pl ;

hocengeg, ing;mi-.öï Meretrice;| catores fumus

attamenapud omnes

4 de pe-

ngi At

racedent vorinregno Dei, Ejusmo- laudabilioreft, qui ethumilior CX

xet m

Matthb, — A bumilis Confeffionis pudor,ut fen« — omnes fimus peccatores , ille laudalilior

nif. €159,

bligeut .

ä'f"*' titSan&us Cyprianus potiüs honor , quibumiliors ille jufHor, quifibi abjes

IT

',þ'

quàm ignominía . appellari debet, 4er. Adhzc peccata veftra Confef-

aturi

Peccator confe[fione j eonfeffionembono« | farius audivit , veftram áutem . de«

dcmaloo

rat. . Caufaveró hujus honoris eft, miffionem vidir , ideóque ficutoculf

quia lícàt peccatum naturá fuá macu- vivaciüs phantafie reprzfentant ob-

ptiiböfci-

iofum t

la fitturpiffimasnihilomimusornatus , je&a quàmaures , mirum non eft ,

quem pcenítentía inducit , tam bellé — Confeffarium ob compun&tionem ,

yeprobne

» Socui

tegít curpltudinem * ut hzec penitus. quamin paenirente advertít , ad amo-

videri de(inat : quidquidibi remanet — rem ejus. & exiftímationem potiüs

(le mule

sl Me

. Pf31, , OC

umglorixopuseft. Beatiqworum — commoveri, quàm animi ab eoaliena-

tetla funt peccata.

Etqualis , dícecis : tloném & contemptum ob peccata-

peric ,

i i

mihi,eftornatusitte ? quz Phrygij preterita, ipfiufmet duntaxat ore(ibl

yidty f

operis textura? Duplexeft, primaex — patefadta , & patefacta Confeffione ,

- puriffimo Redemptoris Sanguine , quädum(cum.(?cagit.Ju&usc'ffi'citur.&w'

1I$»

-aulno i

.

altera proprlis peenitentís actibus ab-. jujfhius aceu[ator ef faí, — Ideóque,non , 7 de

,:gffdcff !

- folvitur. Qaomodo vulnus, JESU — babet. qu

.

Guit, d,,

E

du dOmO::.

od erubefcat, cnf' peccatum di.

Il c.

vife ii

Chrifti Sanguine fanatum , audebitis « suiff/um eff, .

Pls

ignominiofum dicere? referünt Ale-

XI,

uo

dfi Rationesad-eö vere -

,Quantus

[ p

farch. i? vandrum é capiteregiumfolviffeDias — fed forté non atis intelle&z , conce- "^^

4 lexan dema,

quo vulnusLyfimachicari ibl « ptum peccata. ítts patefaclendi horro«

:ndm' Prq;

!

—

Clientisligaret. Quis dein Medicus rem minuere in unius alicujus animo

vogorità

plagam regio hoc obligatam ligami- ^ non valent $ dicam majoremin ta-

ne horruerit ampliüs contre&are ? . cendo , quàm confitendo pudorem

s

(

Quarenon immeritosffirmarelicet , invenirl, Quaautem fanaratio fuae

u

oni t

Sacerdotem miferi. peccatoris vülne» — det,ut ad. modicam. evitandam infa«

ab

ribusindignantem , omnemeorum , miam , fübeas immensüm quan-

" dum «

quzChriftus procurandis fecit pec- — tüm toajorem ? — AMelizs eff coram l 1. de-

lfcffwnc in

catorum plagis, perdidiffe memorl- — 40 aliquantum ruboris tolerarejnquit Vifit. in«

9 10

,

b

am;quíimagis mifericors , quàm Sa« — San&us Auguftinus, quam i» die ]udi-" * $:

du

maritanusille,nop vino,autoleo,fed — circoram tot millibus gravi vepulid. de«

do!

Jj lcli

finceriffimo venarum fuarum Dalfamo — wotarums tabefcere, — Confiderate al[«

unM

Hï' ]

f

in defperatiffimo ftatu ijsdem medica. quantulum, quante vobls futurura

[ül

L

ul

l /Illl

tuseft, | Infuper ipfimet- peenitentis — fit ignominz in die Judicij, non ín

g

d)"s J'IN

a&usmirum quantum ín Confeffione « fecretu uni foli , (edinpublicoomni-

id,quoderat confu(ionis, ínhónoris bushominibus omnes abominationes

jg

ia

materíam transmutare poffant, O veftrasmanifeftare, nonut indereme-

wgllllfa

W

!oïl

mnes,inquit San&us A/mbïofïu?*: pee- — dium,fed dam

nationem ; non mifera«

n

j"

dos

n

CO DzSCURKSüSJbüOBECiMEIS;QIAM GRAVE.

tionem , fed fupp-l*icmm Vrjcfcrajtisl?

.ctïam-f

proditucz funt nequitias , rm;æ-f,mæægï

Tune videbunt Jujli Ed fuper eum vide-

confundi , quàmuai foli äfu;zi(mc&dä*

fuCo

exoti

&unt ,E dicent: Ecce /mmgaggä 405 po-

Sacerdoti müto peccata veftra dete--

o feit Deum adjntorem fuum, — Pracer-

veà

gere ? Pevelabunt cali iniquitatem ejim Ib vo

quam quód,quem nunc fugitispu do-

€$ terracon[urcet adversiis eum, Quis. 7

qui

vobli

sem,exiguus fit & momentaneus ,

nen videt mentecaptos effe , quihoc

'quem veró die. illo: extremo íncurre-

Íequuntur confilium?

(qme

L

7

Quate Sapiens .

dul

.xis,aternüm fit duraturus, Dicite de-

tem potitls aadite

LÀ

R;A,

e

4 confumdaris Ect ,

paroci

inde mibiin:erilos , quibusocculta

confiteri peccata tha, noníolüm peccas - 9b

velira patefient peccata , án.non adfu-

c0nCut

BI Lusm Íed.peccatatua; quia non o-

birc

tuíus fitilleipfe Sacerdos, quem nunc

mhnía dicere, eftidem;acnihildicere , Cont

: türacr

tantopere extimefcitis? Quid igitur

íza protetatut Concilium, Quaifcien- Tf

tunc de ve(ítiá dicturus eft infania ?

I 0T

ter aliaua veticent, nii:zl.äz"wwvþamm-;;*,g,x;, x

conf

Plusparvam confufionem , quám fem-

-per Sacerdotem vemitten

piteimam timuiffe damnationem ! Pa

AH

—

&nütt

Jeriuli

derts magis memores: , quam falntsze,

, XIT,

A.ï';krumi im p*eäïn;erzät"aiä* »

uj

de Panu,t,

203,

Quid diceret. Medicus tuus,6 íncelli-

quod mu:um reddít peccatorem,eff —

Wt

. geterte malleinter acerbiflimos dolo-

patis

timor difficaltatum, quzconfienti ——

Xesvitam abrumpere, quàm prapedi

Íefe offerent ;ut , quàd injunctuma. ..

eu

]

ente verecundià hauftum venenuim

Confeff;tio opus pesnale, oporteat -

qui

evomerequàmteriderer exfibilaret ,

fàelio

exequi, aut reprehenfionem aliquam. , :

exploderert , &amaro cum rifuoeci-

fuftinete, Hic quoque vannstimor

tjis n

Jlidem, neret : st babet ,quod voluit ? 45

tollendus. ef& medio fimillimo iHi ,

gl qüi«

mehzseff damnatum latere , quàm pa-

flacp(

quod pauló anté alzeri cusando para- |

lam. abfolei ? replicat Tertullianus.

vi. Primó enim, ubinam funtille

LETTUT

tantz d'fficultates?. Videtur hoe mí-

"w — fobie,

Principes libenter folent murorum

&ti obfequiis, ne quod agunt , in vul-

hi idemeffe;ac terreri 3nebulá & fio- P^ 9*

| profm

05

gus emanet. Decem ejusmodi ha-

gereEaboremin precepto, — Quiffa- -

li,

Wy

buiffe lego Solymannum Turcarum

£5 Laborens in pracepto, :PPQ"BD& Ü

Regem fibi à eubiculis,^ Ac profe-

quídam Interptetum hzc verbade fa- —

M

€&o iftifinonlingaá, (ignistamen lo-

mofisillisexploratoribus accipiuht ,.

pi

&

Ü

qui potérant, DEUS autem. haud

quiadterram. promiffam cognofcen L«*

À D

pauló majore ptovidentià. Animabus

dam miffi,populotam funcfta, quàm "^^

tim

t0s

. noftris fervite voluit Sacerdotes om-

ultta verum aucta nova retulére; cüm -

Anm, 15»

€éni

: tino muros& elingues , ita , ut ne

dicerent: Tevra ,. quam luffravimus , i

25

. geftu qnidem aut figno ullo illis liceat

devorat habitatovesfuos, Id veró cotum

fion

iC

prodere, quod audierínt.. . Et vospo-

non nifi ex'gnaviá terram illam arma-

iiüs eligetis coramtoto Mundoinex-

tà mantr expugnandi proficifcebatur.

dim

tremo illo dieIn quo Calum , terra ,

Sicut autem de terráillá, aliequinfer-

tém

tafunt, fic

z

& ^f.jun&æ"' ereatura loquaces veftras ;ilifämä,faïfa pggitus Bárra

etiam

x

l

,

..SIT SCELus,,.PECCA'*fUM*Smbmækaïxcääg db

r

etíam falfi (unt tercores, ob apprehen-

modoexperimininonconfiendo ,. &

, lorendis

fas Confeffionis d. fficultates in animo

quamdeinceps experiemini? Quan-

li bujnínod

velnde -

exotti: miaoresenim (ünt. opinione

tum ad przíeas, inferai prope poe

od

veftiá. Qaod attinet reprehenfiones,

nas àtotquente feniiecis con(cientiá

gt

quasá Confeffarío timetis , ftudiosé

ANen eff pax impiis, dicit Dominus,Non

irti, Q

vobisipüsimponits, Interalia do-

eft paxpeccatori, donec. ce(picat : &

27

fle , il

confiteatut ; & hoc Deus. loquítur,

uice pl -

camenta; que decurá infitmorum

daut Media, eftetíamillud, ne eger

qui novitómnia, omn;ümque corda

NU

parozi(mum pariens, movéatur , aut

jntuetur, — Plinius tefert, elfe certas

,(olümlpm

concutíatar , fed acomni in id incum-

quasdam lofulas, qua fempet tre-

um -

batur cará, uc probé contectus fovea-

munr: idíi verum e(L, dicam has In-

cnihíldit

türacrecreerur, — Hoc ip(um Dodto-

fulas Symbotum effe interni ftacás ha-

T. Qlfcmf:

res omnes admonent Confeffaríos ; ne

minis (celerati; precipué veró ejus,

diyisa bt

conftentem , antequam peccata íua

qui peccatum redcuit: fieri nequit,

hn p

^

ennrrárit, unquam reprehendant; mal-

ut tam centroríjs cogitationum agíta-

; j

tó minüs paenitentem timídiorem , &

tus Ructibus tranquillíratem obrinear.

!

$

v((ffmfmüfþ ! .

verecundum a(períüs interpellent; (cd:

Quafi marefervens, quod quie[cere xom.

cacorem d

27

v:' M

otis amicis intecrogationibus pudor:

potef. — Date míhi puellam turpilapfa

u confifcmj

ejas(ublevetuz, at minus habeat,

fasdaram, que prz verecundiá & pu-

| nf

quod ipfidefe dicendum (it , omoi

dore libem detegere non audeat ín

,'lg, o?onear

raeliote modo m iferando tegendóque

/Confeffiene. Nunquam mifera l-

onem lub

ejus nuditatem , tanquam hl;j prodi-

tum diem, nec quidem horam, habe-

aevenys

gi quidem , fed infe jam nunc rever-

bit5dies noGtésque femper ante oculos

iilino

fiac posnítentis, Ejusmodi fæïtzpri-

crimenillud admiffum illi obverfabi-

quup rus g.

ma Parris illius Evangelíci cogitatío,

tut, quod læzä/(ïïmos*iïï;er faltus fnam

jnam 19

i

nobis ad imitandum propoítita : Ciro

non ceffat diffuadere amarítiem ; non

2.:.?.1

fideur "

Á

|

proferte [Folam þrim;;m, &$ induite i.

ipfos (uaviffimos alíds inter amoresre-

Ü

&t

lum, Xlocipfum de pæhï[äntfæ'df

iE

quieícere , nec libertate illà à matre

pQ Q'"/"

mote jure merito dici deber, que cüm

!

cereroquin concefsá, vel momento la-

, 0

9t

hoctempore tam facilisimponi foleat,

tam frai permíttit. — An forté perfua-

u

gt w

profe&ó illam exhorrefcere puerorum

deris vobistotSacrilegiaad capiendum

/H/

€tt,latvam. quamliber innocuam ex-

jl

$5

h

fomnum , molle poífe parare pulvi-

n 6

N

timeícentium. — Nihilominus ad mu-

Bar ?2 Oquantum hallucinamini, Ten-

tos hos voluntarios certíüs convin-

fündi

]

tate quidquid liber, donec dens pu-

cendos, demusgravem illis reprehen-

Jl yin w

trídus eruatur, dolor non. abfcedet:

o

fionem fubeundams & peenitentiam

priusquam peccata veftra confitendo

à Confeflario haud levem imponen-

aperiaris, importuna illa conícientiz

g

dam ; an utramque hanc difficulta-

;m,'"am

agitatio non ceffabít, : Poteritis qui-

b

,al

1

tem cjo-mparaþþi;cgs cum i.llä , quam &

- d:xn amarorem illum, & remor(um ab

W

,

—

impore

L

n

gr?ü

«

168

-DISCURSUS DUODECIMUS ; QUAM -GRAVE |

importunis & faftidiofis hifce cogita-

gationis naufez, tempeftati &-naufiäi

tionibus, ad letiora mentem diverten-

gio fe expofuit; & tanen denique offi-

'[cdïn

tür.

Caffen

d(

do nonnihil diminuere, fed an id fatis

cio,cui fe in príncipio (abduxerat.fane

$72 012

eife exiftimatís? Memini me legere?

gídebuit. — Quod (i autem cuipás ve«

ute

Periafch,

miferum quendam Paftorem Tarafco-

ftras femper. retícereftatuitis , quàm

5

» o 71.

nenfem fpinam, quz caía pe&us ipfius

infigae inde lucrum referetís ?. fubfu-

i

D

In Pfal, )

j

1636, penetrárat, extrahere neglexi(fe, eám-

mít San&us Auguftínus: Zacirus da-

5

s

- quelongum poftea ipfi dolotem gene»

Tiug

táífe,

smnaberis, qui. poteras lberari Confef-.

1

Spinaenim in carnem fefe in.

fvs.

Damnabimini, ignísque aterni

On

finuans fenfim czpit jacere radices,

l Lj h :

habS

panis coa&tíi ícelera veftra fatebimini,

germInandóque vatios fein ramos di-

quz ut in Confe(fione fponté aperire-

-U heüd

latare,ut miíer ob millenas,quas fen-

tís, inducinunquam potuiftis, Er ec-

n

fit, pun&uras neque dormire , neque

ce negotij hujus finem,, filentium ve-

Aon.

imanducare, neque movere fe jam poft-

firum vos deducet ad Inferos. Hic non

jdcte

Íet. Ita & vobis eveniet: peccatum

datur medium:aur Confeffio, aut Da-

ttm

enim in Confeffionecelatum , tanto-

mnatio, Pleuritide laborans, fi in»

Jnc

tnir

perecrefcit, utexuno fiant. complu-

ternl apoftematis plus non exfpuat ,

ra. Ideoque ficut rectiàs feciffet mifer

actum eít de ejus vitá 5 tantüm facro-

: dïm

Htppte.

ille,fi à príncipio fpinam, etiamfi. do-

phagus preparetur, Quwando puris ef-

erat.in

t

loriffimá evul&one extraxiffet, quàm

fufioreflagnat ia petlore, lethale,

hi

6E

lf liCl

Coáti /3,

ut exfpectatet, donec in rubum excre:

igitur, quinon in pe&ore, (ed ín. me-

odf

Ícerer, ita & re&tiüs confcientiz fuz

dio cordis hoc peccati ulcus geritís,at-

lu

confulerent, tlmidi hujusmodi pecca-

tenté me aufcultatezaut illud ex(puene

ia

tores, fi. principlo deli&i fu. foínam

dum eft, autmoriendum ; hicnon cft

Hæc |

eximerent, quàm (i exfpectent, donec

eftugio locus:aut confiteri , aut. atere

pf

n

indumetum degeneter. — Quare , ut

num perire, Anfalmen hocnonfuf-

[ïlma'

magis etiam infeliceshujusmodi con-

ficiet, óanimz cervis timidiores, ut

i l fis. .rc'l!(

vincam, quzro, an cogitent aliquan»

peccata veftra occulta detegere confti-

A "acln

do deli&afua manifeftare, autan fine

tuatis ? Etiam Cervz, ut nacüurz. In-

TT

eorundem Confeífione moríi confti-

dagatores referunt, licétmiximam ín

üw

tuerint? SÍ decrevernnt aliquando

pariendo difficultatem patíantur,. ni-

UO

confiteri, curnon modó ? $; alíauan-

hilominis fragore fulminis perterrite

H

do,quare non modo? Reticendo illa,

partuseffundunt, quos/aliàs, pofthae

bæl

multiplicanturSacrilegia, & , quod

bitisomnibus anguftiis,quasab iispae

E

confequens eft, omnia fimul manife-

tluntur , diutiüs intía. vifcera retine-

d

ftandi pudor augerur,idémque iis con-

rent,

O horrendum' tonitra ^ Aut

Dj

tingit quod Tonz, qu!. diim obedien-

confitendum, aut pereundum! Qu

tiz difficultatem , impljs Ninivitis

b

ibiy

ad hoc tonitru uon refipifcit , non

P

dm]u

&,

tte]

pra;dicätc' jubentis , fubterfugit,navi-

tantüm df ejus vità dgf?"**;*"*ï d

€

" i

Jom

hd) rfen

- gS

)

Ó

)

t

SsIT SCELUS PE&&TUM "STUDIOSE RETICERE.. | fiäy

T

x

las efficeris, te primimapudet, — Tantà

deniqueuä-

'fed—metïtö,' jam- mortuus eífe dici-

x

duxeracdi

tur.

magis, quód hzcipía vecitas Ín Con-

—

Q cupim

XIIL. Qu

ar&, Chariffimi *,— päfmït-

feífione prolata, tam pulchra eft in

dire. mihi, utomnesrationes Rucus-

conípe&u Dei,ut fe folà ad decorem

i, Qu

teris ? (b

que , né peccatum aliquod ftudiosé in

, Paccatori refticuendum quïciatï. Cen-

: Ti

Coufeffione reticeatur, addu&as,de-

fe],xo 'fpult/ariikda'in con[p:äu !jll.f' Serm. 1;

nuo ante oculos veítios proponam,

hoc eft, u£i Coufeffio, ibi m con[petlude Re-

berári Confrf

Omnes quifi Synopü pulchercimá

Dominipulebritndo eff,

Qu Pa gft fan- forte

isque UT

4 fatebinit

Ech4. hacSpititüsSancti do&riná compre-

&i Bernacrdi Interpretatio.

E:go, pro

24«

animáttta n eonfundaris dicere verum.

hendo. Proanmimá tuá , inquit ille,

Pomä a'perirc'

ne confandaris dicereverum, | Si vos

Aliqui commiffipeccati veriratem di-

ultis, t

veloriz Dei

non movetinjuria, quam

e]

cunt, fednon dicunt. ad utilitatem

flention "

fetor, Hicl

: deteftibile hoc infert. Gilencium, 'jm.

animz (ue, pro ammá tHa ; aliqui

tem grande illud damnum.quo nunc

ením familiati fao recenfent, Con-

tfio, u

Incomparabili veniz beneficio piivat

fetfaríium veró celant, auc fi etiam

poratt, h D

animas veftras, eternzquein fucurum

alicui aperiunt, ex omnibusSacerdori-

on ex(putt

damnationi fubjicit, vos movear, Du-

bus illum quzrunt, qui peccatorum

n lat

rum fit licec feipfam vincere , durum

eorundem complex fait, ut hoc me-

d piri *

fit licét vomitare, durum fit Sacer-

diopudorem evitent , quo ad pedes

ha, Va

doti fe ita mifezé deformatum manife.

cujuscunque alterius faffunderentur.

lra d h

. ftare 5 at confiderate, hoc in negotio

Talís veró Confeffio, ut mihi videtur,

jos geri

de Animá veftráaagi.

Pro animá tuá.

Confeffioni nequíffimi Judz eft fimil-

il ii

Hzc ipfa humiliatio à Medico calefti

lima, quícüm fcelus (uum Chrifto,

m ht !

pro falute veftcá, quafi pars non. mi-

autíaltem Apoftolis; pauló anté ab

yi, i m

|

nima, preícripraeft,ex qua & cete-

eodem Sacerdotibus ordinatis, confi-

vnhocnn

rís, falubertimum Confcffionis phar-

teri debuiffet, coram illis ipfis Sacer-

tïmidium j '"

£. 38, macum-componirur. Aluffimus crea-

dotibus, à quibusad illud commitren- ,,,

*s

h.

m M

vit de terra medæameaza-;Qlal'e fiuni--

dum incitatus fuerat, deploravit. Pec- 7, ,,,

"

ca vobis fapereft ratlonis. fcintilla ,

cavitradens [anguinem juffum, — Hinc

um

mgglwg

quomodo ab ea abhorrere pote(tis?

illi talis Confeffio nihil profult :

uid

J

npi

j

Iï:,ï;

Et vir prudeus non Abhorrebit ab ea, Ad

&d nor? n Videris, cüm fcelefti illi pa-

/(fl ,

f

hzc quid' denique Sacerdoti, cuí pec-

rüm folicitieffent, ur plagam cura-

cata veftramanifeftatis, quid,inquam,

rent, quàmipfi faaferant , & proe

[ ,'ahä'v

uIL

N

[

"

. dicetis? Slmplicem veritatem dicetis,

prijs canibusinilixerant, Abfit, Cha-

uww

y u

i

Dicereverum, | Anputatiseum, qui

riffimi, ur aliquis ad fuaviorem red-

u

sbsque pudore malüm commlfit , ei-

dendam Medicinam, eandem in toxí-

1 toni

u ^

dem ut remedearur, verecundari. de.-

cum coraurandí periculo fe. exponart.

fl

rtip

^

bere? Otemiferum, inquit Sanctas

Confeffarium quzrite, quiadjuvan-

[

LI

Joannes Chryíoftomus, cum effetius

g(P:[MW ( J

; Proom

£0

das aníimas veftras aptus vobis videa»

es peccator,nonerube(cas 5 quando ju-

tur , ideoenim confitemini , ut anima-

i» lfal

Y

bus

g. P,Segaeri SA.Chriff, In/ir.qu,w,

xX

-

l

pisctiastIS DUODECIMUS, QUAM GRAYE &c.

170

DL

ratis, Pro anima

ciffimum erít medium, quamprimum

' bus vefttis opemfe

duere veram. Et

ea (iue difficultate confitendi, Par-

tua, ne confundaris

: vos iavadit, tl*

rurienti Malieri, ajant Medici, fi. do-

(í verecandig timo

m vincl

te, imó etiamfpe

leat cor, mox pariraram effe. — Quibas gisy, ]

more timore

partariendopriiscor dolet, pauló. pof? 4. com

"Timotrem vincetis, b re-

expu nate,

parturitunt, .O fiincerum de pecca-

co'rdem**i,ni,,öos

dum geccaæumäbfcgn.

»

!l

S

L

acrilegiis emillies illuc

tis commiífis dolorem coaciperetís,

diris , novis

cectüsfam; etiam in. publico , ficur

eodem modo, quo

mulciplicaturos ,

San&a Maria Magdalena , peccaiave-

terráa

bíconditum non fup»

granum in

brg ví-

ftra confiteremini, quz Dominum of-

primitur,

(ed mulüplicatut, .

5

ore majori cum luxus

fenfum ubi in publico convivio tora

ue poft ctemp

gemebunda invenit, ne quidem do«

E

I

dem veftris continget

ToalQ

tie erumpit.

m

£e-

nec àmensá furgeret , exípectare po-

peccatis: poft

quam aliquantului

jete

dem muïtipäicata ín

tuit , tantllm erat illiusad Chrilli pe-

q-'ä

é&afuerint, tan

des procidendi defiderium ; Quod fi

X

nt, quaudoän die Ju-

lucem prod,i"bu

denique neque tímor, neque fpes ad

di

dicij parttc

ulari

« Deus furibuadus .ín

li

iEf

Revelabo pm-

linpguam veítram penitus folvendsm

Nabum,, faciem vobi

F

*

sobtrudet:

voscomoveat faltem hocagíte : Rko-

ln(

In d:e judicij

ET

denda tua n

facie i441

gate Confeffarium, ut vosinterroget,

etme

univeríalis veró, quan

do non folàm

fbm*g

is Mun

di nationibus

illiquedicitez 44ds Pater, valde tuo

vobis, fed cup&

&

; ita enim facilé Coa» pjs, i,

j

hilo

Et. eflendam gests-

indigeo €XAPAZE

'monftrabuntut.

feflarius, fi non omnino rudis l, ;5 ; $,

td

Eccl, 4.

pusnuditatem tttatm,

€4 regnis ágnomt-

fà

LE

incite: Eff

hunc loqueudi modum intelliget &

fj

niam tuam.Spe

dmorem v

loriam & grauam.

velut cervus falutari (uo «fil ia é cubili

fetm s

Confufio adductns g

fuo venenofos illos extrahet ferpentes,

QQ'

;vïan

m amo:

e animg ve-

Pudor ille, que

quiin ipfo cordetanto cempore nidif-

tya

- a (uffereris, erit

velut Aurota ,?/ que

5

nuncgratià , à

cárant, minütím de peccatis illis inter-

p

diem fgrani,ü-ïmum

ip

lenum vobi

$ adfo

rogando, qua lberé non protuliffe-

[

vitz finem gloriàp

tis, — Quare,proanimA u ne. copfum-

d

5

/Iet.

m vobis eventiet,

quod bom-

n

Ide

daris dicere Verum, — Quod,pm boni-

byci, qui

»o(tquamin coníultó carce-

Ü

«

tate fuá infinità vobis concedat Deus,

rem (ibi texuit,

proprio ore tandem

ut veri poenítentes in hoc Mundo, ín

Ti

loriosüsque evadens

illum effringit, g

altero ad peenitentiz fructum, qul e

77

" mirabili novitate e

reprili. in volatile

coufuffo adducens

arernafelicitas , perveniatis , tahto

plem

comumutatut, - E

cuivis (üaviorem, quantó radix,

Pt

Ante omnia vo»

rattam €9 glar.iam.*

&t

biscurzfir, utve

rüm

de pccc:atis ve-

ex qua

pullulavit, fqþütu

iatis,quod efficia-

. amatior.

CUJ f

qua

(tris dolorem COHC.iP

x

[

dem

D!

2

SCUR-

]

!]

N

M

*3!6(0)303*

:7:

AX v

pE

:ï*ääc*' : ä*ü*üz*ä?æ

Ua mpcimur

*g us äïäüä*äü&ä&ä&üæüöä»»:äü

fendi, hu

Y

ed &A d

DISCURSUS XIII,

vam

7)9 New[szmte Dalarzs aconfi ente e!zfifwfz.

'tPMN

D.

m de ptto

AA

cui ïac:ymæ ve&ræ mtd*npoffunr ;

OUCIPCICN

Ii

,;?"ä*' Ntéro omnes , quas

9

;

in haclaciyimarum

& hoc malum eft peccatum , cuifoli

bhue ) HL

fü

$S

x

valie

addzicera

deplorando, fi , Joanni Chiyfoftomo P* s*

z

,pecn

:

lomingm ó

z

"Z

po(ümus

glUQf

crc:d mus,conceffa eft plorandi facul-

nite

.

U

p

rumlibet

reruim

tas,cum nihil aliud uciliter deploretur.

Qovisio w

E-

,J $at

»liz»g

L E

NGOS

;,vx.

fcaenuas ,non eft

Honc igitur iacxymarum Ícientiam

uidam t*

mano

rismomenti ulla , quàa fcite do-

hodiedme do"enda eftis quàm exactif-

xlptdatt]

fimé.

Zefa d hoc zffirmandum (ufïïcm"d:-

Etquamvisde lacrymis futu-

dChnIhpe

x:(fe, DguM qui nunqüam nos impulit

rus fit fermo, non zdcirco abje&to vos

Quo

adim src'ämandos mirabilesorbium cz-

decet effe animo : erít enim n:h:lomx-

neque P»Sa*

leftium motus. ad pernofcenda regio«

nus argumentum. differtationis. longd

y Jolyen

nis £a phenomena , aquarum in-

faaviffimum:quia, fiS, Auguftino ex-

gltt:

rE

Wel3nu

enta

& decrementa , virtutes mí-

perto credimus, muhofuavmres funt

yxintetrogn

florum;sut alia quzcunque narutalis

laci yma Pænzrentzum , quàm riíus &

if *Wldf il

Philofoph'zarcana, velle camen, ut ne

gaudia theatrorum. Tria proinde vi-

g f xQCUI'

xd

debímus :

rudes fizcusin aoïerd: ac plangendi

- primum , quid movere &

EU

fcientia,imó eam nobís í imperare, dum

impchere adiftum dolorem debeat,ut

in Pfal

