gitieignem excutiat, Verum quidem.

provenire utilitatzm, quim. benevoa

$y:

€it, omuem Dæmnncs moturos lapi-

lis nos mortales. ocuiis.lacueari, /2al»

dera , utab. hoc recuría. d« fledtamus ;

136 babitat, Ó* humilia refpicit,, CLG(U'f' Lm

w

tot

non igaoranres , ur affirmat S, Abbas

f altiffimus eft, quid. conveniencius

n

æaä Agatho, nihil ranopsre fuisobfiftere -

eít, quäm omni hum:llute, parientiá, -

Rv/fü*v. conatibas, quamOranon:m.

Scien-

& períeveranriá. illum. invocare ? Si

a

p

£n: vit, te quid nullàve inipediantur , nif per

quis fibi videatur repulfam paílus ;,

pat.l.5. Qrationem: fufam ad Deum. !deoque

non ideo egré ferre oportet , nec eniam

TET

lzi 12 cuivis iaculcatEcclefi æ&lcus,Sm quia.

qui afperum erga fe magniPtincipis &

wi

bic fltenuum. oportet imirari. mili-

difficilem fenfit animum, vel minima:

jv

ht

£em, necferre, uc immilfis Diaboli

indignationis edit figna; fed genu.

. difteaGionibustzdij js;. turbatmhxbus.

m

flexus mifericordiam implorar. Orz-

que: ftationem, turpiter nos cogant .

tio bumiliantis fe nube peuetrabit , & Ecch.

&

. deferere,.

f

Sta in forte propofitionzs, &*

non di[scdet, donee Alticfigus a[piciat 35 p

erationte eIMItifimi Der..

Quidergo ampliüs dubitatis £ St4 i

li

. XVIH.. fnterea. pexfuadete vobis;,

]Z;rte propofitioniss & Orvationis altiff-.

q

paucuhs hifce verbis omnia h1cusque

WA

mi, Quas vobis q»otidie pmpofmüm

àmeallata bene orandi proecepta come

perfolvere preces, ob levem quando-

u

Qonüderate, fi Alrifimus.

prehendi,.

- que caufam non omittatis, fcienes il-

eft,cujus gratiam im plorans,mcïcccn-

asDeo füibopere placere, Certémage -

l

li

sillimum effz;in conípe&u ejus peccas

nares eft,quodad divinam nobísopem:

tgis fcedatos comparere , nec pruus de-

qu

füam przftandam aliud ipfe nihil deft-

. milliffimsm.ex ^nrimo corde veniam:

dere,qnàm ut eandem ab ipfo flagite«

Vi

Fech

peujffe. ureOrationeus prapara ani-

maus, Clama ad me , (f exaudiam Nym»m

fþg

IB 43. mam.tuam.

Acquc liaec ,. fccundüm

Profectó fui :pf 1s. hoftis efler, qui po» 35, 3;,

&

omnes;elt przeparatio maximé neceí-

tibs exernüm perire veller;quam

Af

fana, abomni peccati nevocor ex-

labia fua ad precandum ae

hiü

piare, Quad fi Aln[ïimuscft nonde-

petite..

lpl

c&t abjcétàssb eo res getcxe , hoc eft.,

l

DISCUR- .

s

.

»

b

ee5

45-

*

-.

u

PO

ä

X

fgö ftí) )

n"M—

:

r

E

ääääää*ä& s

«;

TTTE

LE

n

li

o GMISOCU

PBSUS IV.

üy, (

r[m

m

n'

mll

. De Refvemntm

Eecle zzs debita.

ub

müm,emouuum caäat j tanta e(t per-

"*3Nter alia Benefïcïäl á

Mu

OO

* Chrifto huic Mun-

niciei , quam infert ; gtavitas.

nolra i

Il. Omne commesrcium in motus

&^.

5

Ea

.do collata nmotatu

TL i

LE

— ^.

b

bonorum permutarioneconfiftir. At-

(,

; digni(fimum eft; ma-

qut z

*

ab

H

gniilliusinterDeum -

qQueita commercium , quod eft intes

atl

[

& homines comer-

Deum & hominem, in. Reverenriae

n i

tributo Deo exfolvendo; & auxilio ,

yri hi

X

gij,à Päccixo jam pridem interrupti ,

L

zepasaio, dnqueminem Redermp-

quacunque in neceffiate hominicone

d

ti, LmäP[m

ferendo, fitum eft..— Da & aceipes

Ecck: ï

yenientu

tor nofter templa elegit ; ut bonum,

inquit Domi- 14« 16»

inquo tale commercium pracipue

jeflifica animam tuam ;

pgn'cmii,l

nus,initis hojus contra&üs

pa&isfube

excrcendum effec ,. ftatuérec ,. qua

ocare !

arizet divina fu& nobilitá vit preefen-

Ícribens, Hosduos quoque proprer

fines Salomori declaravit fe Templum

PQHUS D

ti;ut ceeli , urità dicam , effent em.

ffe.: Md boc tantbmut ad» 2. Par-

nec enirt

fuum zdifica

*

poria ; ubi pangendas inter Patrem

oleatwr incen[Wms coram ife, enpn

- d!i. 2]—0,601

icyet

fnumiceleftem, & nos, transa&ioe

] minifé

mariam divinicultüs caufam : &d /ec 4, Par.

nesomnes & contractus ipfemet cone

tattus nt vef

fed g

firmarer.Unde facilécolligitur ; quan»

Y

picias. Orationem firvi .1.',6,119.

a. 0

twi , en cau[am fscundariam;ur favoras

t& injuriá afficianc Mediatorem no-»

nl

ftrucn Jefum Chriflum Ecclefiarü pro»

bili tefponfo fignentur fupplicationes

poftre. Propter ambos hoíce ines noe

i 4/?(6"7 L

fana:ores ; quantimqüe toci humano

g

firze quoq

ne ére&tae funt — Ecclefim..

generi inferanr damnum;tam falutare;

Ordiamur à primo; ut cog

nofcamus ,.

iniidl

tàmque neceffarium tertam inter &

gt

ecelüm commercium de novo émedio

nanto Violatores Eccie

iïa:amafe;fCew

m

tollentes ; fümmáque cum temeritate

lete contaminent.

. It

a

leges ab unà,& alterá parce fancitas.iur

N

Qett

f

meszocio tam graviinfringentes, — Lo»

t

a

lil.. virtus Reli

B

enie; q&ï!&ü&w

il

qvendum. eít milii hodiernà die de

violatione adeó iniqua , ad:óque; fi

Supremaz Dei Majeftatidebitum exe

m

"hibercultum ; uon folüm eftuna illae

j"

fpeculim anteoculos veftros , tantam

jl

W

rum , qua hum

snum exornanr anie

m

ejus malitiam monftrofirarémque ad

e&,ü!

elïeh IW

qll

amuffim repraentans , propofuero ,.

mum,precipua ; fed'adeo ipfius

ptopria dicrpofit,

*

Prgcipua eft, quia

Jj

u

nullus dubiro , quin ad propriam foi

L

ralium — prima

ip(iusmet zfpectum ram enorme fce--

emniüm Yiritütum (mo

L d

j*

*

lus , ballifco inter ferpentes fimilli«

ää

p

cít, ciqpe -igfa ,

»3

ae fD;gaab ho

UISCUK'

46

—vþDlScuRsusv QUARTüE,

T

G.';p]

bus cun&is debitum adorationis,Sa- rerici hallucinantes , cm Deus fit !

!UT T

crificij, deprecationis, aliorímque

in omni loco, non effealliud, erigere £t li. nj

X piorum operum exigit obfequium,

Ecclefias,. quàm | obfequium-ubique 5)/v.

illi

Hominis miximé propria eft , quia in

retrarum illi debitum , ad paucos ran- f^. o«

nati

nullo homini fübje&torum animalium

ls

tüm orbis angulos reffrio

gere, 'Sed "/73) -

nec ullum quidem ejus reperitut vefti-

infani ifti non meminerunr, quamvis.

gbler

gium, Poteft homo, licét tetrz Prin-

immeafitate fua Deus fit ubique, non

(itO

ceps, addifcere pietatem erga majores

ramen-equalieerübique divinz fuze

fuos& parentes à Ciconia, fidelita:em

prefentig oftendere bgna, — Etiam a-

(hd

ACanibus,caftitacem 3 Turture, abA-

-

Vl

nima noftra tora eft ia toro corpore ;

2 pibus virginititem ; patientiam ÀVer-

. in pedibus; in pe&tore , in muículis ,

mibus , ab ipfis etiam Formicis pro-

verbo, in omnibus partibus ; ramen

Qez

rsv.

videntiam , ad quarum fcholam à

praefertim dicitur effe in capite & iu

If

6,6..

DEO fe mitti cum ruboré agnofcanc

corde ; quia in hisprecipuas & homi.

Ti

mortales. | Pa4e 44 formicam, äpigef,

.Ris proprias exercct operationes ; in

d

Q difce fapientiam. Séd quodad vir-

capite;velut vite intelle&ualis princi-

g

tutem Religionis, in debito Dei cultu

pio, incorde; ranquam virz animalis

t

confiftencem,Iz&io à nullo alio,quàm

fonte. Sic igitur , quamvis eodem

Da

.à Dsoipfo, haminidi&ari poreft, Ac-

j

ubique terrarum modo fit Deus, idem

Tl

.. que hoc ideoà me di&tum fit, ut cogi-

nihilominus in czelo, & in temp!is effe

lit,

tationes veflras ad proportionem fub.

magis proprié dicitur, quia in utroe

fé

. limitatis rerum hic er:G&andaram ele-

que loco clariora a&ualis (uae prefen-

In !

- Vetis , diverfóquet Ecclelias abillo,,

tiz exhibetfigua, magísque velutDe--

hus

quo res creatas fuper rerram afpiciris,

us operando gratiam & gloriam, qug -

lt j

impofterum oculo iarueamini. Q o-

funt nobiliores ejus incer crearüras a

.niam quanrun . illarum, quibus DEO

POM

&iones, elargirur, — Domiom zntem- P[A04 .

& l;k

debícus redditur honor, a&tionum cre.

plo fantto fuo , *Dominm tn celo feda -

i

" fcit foblimitas , rantum, & pari modo

eju. In c&lo refidec velacanima in. -

&

. locorum procali culcu exhibendo fta-

capite , hoc eft , interiorem vultüs fui

D

biliter : determinatoram excellentiz

plendorem manifefliüs diffundendo.

Ll

£. li

augerur sítimatio,

Eft in Ecclefia ; ficat animain corde,

fUf u

IV, Dixi determinatotum,

-Qaïa

hoc eft, magis abfcondité, modis vijs-

l" a

licet totus Mundus ingens fit quod.

q

ue obfcuris vitam tribuendo, .Hine », Pays |! v pta

dam Templum, in quo quivisCreato-

iltam ob finem fe elegiffe remplum di-

?lc I'

] i, d«

/k S-Thai

rem fuum revereri poflit, neceffarium.

xit : Elegi &* fantlificavi locum iflum,

itli

nihilominusfuit , particularis confti.

2

"t efet cor sneun ibi. Quod fi ergo

fey

: ^* tuere loca; in quibus fupreme divinse

Dominus in Ecclefijs refidet,ficut ani-

49-7"* narure excellentis majori caum de-

Obl

*

ma in corde ; & fiibidem veluc in tet-

R«

centia tale fubmi(fionis tributum ex.

reftri ceelo majeftatis fnze erexit chro-

CQ

folveretur, mec&c*; non defuére Ha.

num;quis non videt;quàm conveniens

IN

^

d

-

DE RE;VEREN'II"IA ECCLESIIS DEBITÀ;

43

N

f

Adorabimis

finplus in ipfts Ecclefiis , quäm ulli« cumS, Davide dicere :

unt pedes ejus.

Et de ?f 31l

Dud Levir, i divinamejus honorare prafentiam? — i» loco , ubi fleter

a2

deigu

IU

ete ad fantluarium meum , inquit - f'a,&o,apu—cï quasdam Nationes , fed:s, 7*

Me

mb

ilisipfe, non reverentià aliquà otdi-

in quaRex quievir;licéc vacua;eádem;

TT

quá perfonaRegia, colitur veneratio-

nariá conrentus ,fed talem, quecun--

TRU

&os facro quodam implest horrore ;

ne, Quanto magis; fi tantüm femel ——

Chriftus noftras vifitáffer Ecclefias ,

quam

"

obízrvantiam defiderat, obfervantiam

dico , apremo & illimitato ejus Do-

omni affc&u, obfequio & adoratione

iquc, ]

vine (i

Levit.9 minio dignitarfque conformem. Sa- .

Chriftiani easdem colere. deberent?

Etad hzec fufficiens non erit moti«

Erat

i nuarium méuni metufte 5»'/.Ega wofni.

Wilís

vum , eífz illum omni momento inibi

camtt;

mul

V. Immenfu

m hoc Heverentiae

prafentem,& usque ad Mundi finem

debitum per prafentiam JEfu Chrifti

permanentem; perpetuá

1517

habitationem ?.

-

mque elegiü'g.

ib Sané&iffimo Sacrsmento absque

zpiu&in

menfura inChriftianorum augeturEc.

VL Adhec,fi Chr

-i-fï-u*sk j&fus illas

s Gu

clefhjs. . In rigore laquendo ; anci-

elcgitjin hunc finem omni ftudio ele-

1008 j

[isp.rinci-

quum illud tam celebre Hierofolym&.

git, ut ibi ralem in terris honorem.

Templam non potuit dici propria

ietiperet,quo omnes injürize , chm ii

auimali

! !(Jdäm

Dei Domus; quis; ut loquitut Apo-

carne mortali interris dégerer, ámóré

ncfiu toleratze , abolerentur.

Hac

y idem

A&. 176

&olus,zon in mantf AUAT eimplis babi-

tat, Noftre veró Ecclefiz proprijffi-

eft mirabilis illaintentio ; quà motus

vl t

Y

n uttt

mé DormusDei appel

lari poffun;quia

feipfum fub accidentibus psnis in

in ipfis perfonaliter fob facris fpecie-

SanGiffimo Sdécramento velatum ie-

g?tæfeü-

bus refidet Chriftus Deus. Id quod ;

liquit.. r igitur coleremns per myfte-

velocDe

tam q;

bt quivis agnolcit , fingularifümam

risia,inquitEufebiusguod femel obla-

!

polcirobfervantiam.Toftum& xquum

tum'fmmt i pi*eti:»im. E:r üt hancra-

(UCM

eft,ur in omni quidem loco ab exier-

tionem bene intelligaris, confidetaté;

"1720

nis liberi fimus invafionibus ; mukó-

Chariffimi,Corpus JEfu Chirifli, pet-

u f

- &quius tamen eft;ut in domo ptopria

fonà Verbi Deificatum , long? alirer ;

TU

fecuri hmus. Domtu fua umicuiqueta-

quim meruerat , fuiffe tratatum,. Si-

al

"rl.Fï—ä'f?* tiffisaum vefugium ac, veceptaculum

lentio preiereamus,qua à primo cori«

i[funW

]

queff.. effiinquit Lex. Qoarefi femel tantüm -

ceptionis inflanti corporibus glorioe

u)

de in

Chriftus nofiras honoráffet Ecclefias

(

fis proprie quaroor dotes ipfi debe-

m

j ,

. jus vo. preíenrià fuá , & poftea difce(fiflet ,

bantor , triginta trium annorum fpa-

d. . capdo, deceret nihilominus , folüm, quiain

tiofuiffe dilaras, cui debito non nifi

m -W M

IHis preefens faic , fümmopere easdem

poft triumphalem Refürre&tionem

Nihil dicamus de

"7 'M'

. tevereri ; deberemüsque hauc folam

fuit fatisfactum.

p6 4

a

ob caufam pavimencum illud,pedum

his; omnes Redemptoris noftri in vi*

Redemproris noftri veftigio fan&tifi- — ta tam paupere labores; omnia mortia

"TU It

Oope

catum; ofculo vene:ari , ingrediem»gc ejus tani -ï-'niqäu:»ie & ignominiofz

r

(

[

pro--

n

g

IT

L

-

^

: /Dï!k—s;ïöm,isüsþrQU«A'R:T-üä; |

de

probria , omnes injurie , omnia tor- vum, cur Chriftue omni cum Divini*

menta , omnescalumnia & irrifiones

| ibit Q

, tatis fuz plenitudine corporaliter in

folam Chrifli fan&ilflimam carnem

Ecclefiis noflris habitare velit, ut

À fn

immediaté feriebang , & (i animam

It

; Chriftiani , quas in corpore mortali,

lz(erunt , folüm indire&2, & quaíi

non nifi ingratiffimos hominum ani-

phe

ve

perSympathiam laferunt, Jam verà

mos experto , paffus eít injurias &

sequiilimum fuit, ut ad compenfan-

Contemptus , religi

lt

cirent.

E

olo fuo cuicu rc'fa:-

1

X

dos hujusmodi crucíarus Divinum

joti

Chrifti corpus ordinarium efier ado-

VIL At perpend

ite QUæffd " quää

fibi

rationis noflre objeCtum , ut templa

. longé piurimi Chriftianorum à ju.

pla

Calvarie monti , AlcariaCruci fucce-

ftiffima hac Dei intentione adimplen-

Dn

£

at

derent, illáque Caro , qua Judaice

dá aberrent! DEUS , ut cum homini-

bt

crudelicati fcandalum fuit & fcopus,

- busageret , Templa elegit, omnésque

figoum effez quotidianum , in. quod

2d fupremum illis honorem defcren-

fe

&

fidelium , juratifimorum perüdize

.. éam obligat , ut tanquam coram Re-

Judaice oforum , pietas collimaret.

ia fua fede, violata per hofles fuos

j ?3

Nullus de hoc dubirandi nobis locus

?

in Paffione gloria, redintegraretur,

"fl

relinquetur , fi. confiderabimus

»

Chriftiani veró cüné&as hujus com-

^. dii

"?

1 B

quantumvis Redempror nofter omi«

mercij leges violantes, pro debitro

2

nes Mondi injnrias & defpectus in

tante Majeflati obfequio , irreveren-

4

W

Paffione fua fuftinnerit, voluiffe ni-

tiasilli, eciam infidelibus inufiracas;

"g

hilominus corpus fuum jam exíangue

rependunt.

O Ecclefie ! quanto per

at

fpeGabili funeris honoratom pompá

vos ipías fin&tiores, t»nro magis ab. -

p

J

imbecillà fide noftià profanare !

Yo(;

in fepnlchrum plané novum manibus

] Mn;

non plebeijs inferri ; centum odo-

Virtus Religionis ance omnia intere

Vt4

19.

m N

tiferi liquoris condiri libris ; denique;

nam & extcrnam proreítitionem no-

pro more Magnatum h.jus terrae,

— f'ramexigit, quà prefenrem in locis

N

hi

Sindoni, felectiffimis imburae aroma-

facris Creatoris magnitodinem , füe

tis , involvi ; ita ut perfedté imple-

premümque ejus in corpus & eni-

do

EsU

tum fit, quod Ifai»s predixit ; Er erit

mam noítram : Dominium agndfca"-

mus & revereamur, Acecce , quomo-

U

fepulebrum cjus gloriofum. ^ Ecquare

hoc,inquic S. Thomas; nifi ut Chri-

do in vilipendendà Dei pracfenria ibi

Tür

DHIT

1S.Th. 3

ftas San&tiffimo corpori fuo omnem,

fe homo occupar! Linguasoculorum;

qui ineff;bili Redemptionis rofirz

finus, humerorum , omniümquel. de« -

&qu

P'q'fl,o

litu

dért.2,

exceflui non prijudicabar , lionocem

membrorum in hujüsmodi profana- ewocits

redderec, innocenti(fimse carni, vix

toribus libertas non videruc inten. » V.

ïcph

lil

ab anima derelictee, flatim tolerstas

derealiud, quàm daià operá DEUM d his

absque ullius commiferatione inju-

itritare. — Quod ficiviles etiam leges 47 44 .

Quod

rias & tormenta compenfando ? fra

precipiunt in Ecclefiijs &ine diftra- £ecl -

"üit d

n fieri confe —

Ylv d

üt ho- preci püum fit intec alia moti «

&ione, & perturbatione Divi

J

ebere, —

&P. j

" 4

d

M

DE REVERENTIA ECCLESIIS DEBITA.

T2

m Diit

. debete, quanto magis Divins hoc re-

Chiiftiani, perpenderéntque quàm -

firi&ta aliquando de omnibus verbis;

gor:liter [

Habac. quisunt $. Dominns in templo [antio

! elit,

24 . fho : fileat & facie ejus omnis terra,

fine nece(lirate in loco Sacro prolatis , /st. J.

te mouu

Ita in perfoná Dei nos alloquitutPro-

reddenda fitratio, Ciconis tam gar- de gare

rülze funt , quàm quzvis alie vola- "4/.

ninm d

pheta, — Verüm quafi plusquam uni-

vetfalis in Jegibus omnibus 6 calo

cres: nihileminus quando MoucCau-

itjucis

cultort

lata effec diípenfatio,plurimi non-ma-

cafus fuperandus eft, omnes obmute-

jori fibi ducunt conlcienrize loqui &

fÍcunt ex folo aquilz illic hofpirantis

fabulati in Ecclefiijs,quàm publicisin

timore. -O f nos quoque agnofce-

sÍo, qui

onm 1j

plateis;& angulis, & i forte quis bre-

remus vindictam , quam grandis illa

c

Y

viillo tempore ; quo tremendo Miflz

aquila ChriftasTadex fur

x b

$&

: de

ioc £ä HEC

T

£a

am huj

a(liftit Sacrificio, lmguam frenet, de-

citate noftra ! Caula foret fu

n

iens

t, o

bito boni Chriftiani officio fibi fatis-

inconfpe&u DETobmu:eícendi, | In-

feciffe videtur; Chari(fimi , Ecclefia

terea , inquies , dum mille nos inep-

m

eedificata eít, utcum folo DEO ibilo-

tijs, & irteverentijs Ecclefiam. DEI

corim

c

cer-

quamur,

n templo ejus omnes dicent

profanamus , pro nobis orant $

t

.

hoü;'s j

TPf 28- rloriam,

Vos autem noníolümnon

dotes.

Sed ad quid illorum nó

vi$

:cgrärczur.

8.

z.

datis hanc DEO gloriam, refumit S.

prodeft oratio ! Uzus oraus C nnus

EC-CI "

yug CO

maledicens $ cujus vocem exaudiet

[Ü 'dfbllf 0

"'? J Baflius, fed etiam alios ab eá cum ar«

*

tentione' reddenda impeditis, & ta-

Dewr t Chorus Clericorum pro po- ?* 2

ieveret

men vos impunesob hoc futuros pu-

pulo ibi congregato : mifericordiam

ial

tatis? fed non ideo ceffibit Deusam-

togit;populus é diverfo peenam & ca-

gtop

pliüsdomum fuam domum orationis

ftigationem fibi depofcit.

Uter illo»

o m

Vocare.

*Domus mea domus orationis

-

rum exaudietur ? id vobis judican-

fa.

vocabitur. Hoc noftro feculo talis ti-

dum relinquo.

wmnïa' j

tulus non videtur Templis convenire,

VIIL Verhm multó magis temee

Poriüs vocari deberet Domus confa-

rarià hac libertare linguam füperant

(em i OAE'I

bulationis, domus animi remiflionis,

oculi

Homo naturaliter. ambuila-

udipt? ,3'

ïil

domus paícendz curiofitacis; ad hunc

te incipir à dextrà ; fed vix aufim di.

pis *

j

cere euntes ad Ecclefiam, omnes à

enim finem nunc adeuntur Ecclefiz ,

ut rantifper fallatur tempus , videan.

dexrràincipere, — Quor funt, qui non

2

Nf

tur amici , novi de vicinis audiantur

aliam ob caufam eó vadunt , quàm ut

l

narrentürque rumores, Noniguoro

Ptæ j

"Ul

alios curiose afpiciant ; & viciffim re-

VE2

equidem , humanam corrigere garru-

Ípiciantur ?. fufficiat interrogate foz-

a

i

omnwl

litatem; operam etiam ab ipfis Philo-

minae,ranto cum veftium luxu ilinc

fophis difficilem seftimatam effe ; ni-

intrantes,

d

Mx

He dicere nobis pore-

f

hilominus pro modico illo tempore,

runt,quod res eft.. Nonnemo; nefcio

t

d

If

'quod in Ecclefia confumitur, non

quà in dignitste confliturus , multó

)PCI

pf

.. erit difficilis emendatio, fi ibi (emper

fplendidiore , quàm flatum fuum, etfi

T gl

[ li

il

li^

vivà de praefeni: DEI fide uterentur

nobilem,deceret,comitatu,& pompá,;

1

MWW

G

auianm

pii

j

gWI

&,P, ,S:gneri $J. Chrift, hEk.Tam. "74

f5

/ DISCURSUS QUARTUS,

31113-?/3?

CaroliQuinti invifeus, dicebat

Et Ecce, feming ifte cam vano com» .

edi

fe Imperatoris videndigratià veniffz :

pce veltitu ibi volunt depradicari &

tatr

non itaeft,refpondi: Carolus, hic non

dicier, Ecce, Ecce, hae funt;&c.. folae

1l0r

propter Inperatorem & aulam viden-

ipLe videri cupiunt, de fe folis fermo-

E«

dam, fedut ab Imperatore & aulicis

nes haberi, ab omnibus adorari,faltem

yu

videretur , huc sdvenit, O quàmme-

omnium in fe folas oculos vellenr de-

dun

lioii jure, de Chriftisnis hodiernis

Egi. - Quis tu mons magae coram Z« Zach,

i5

urriusque fexus id iplum dici poieft ,

robabel ?^ ia planum.

Qais eft ifte

pracipue illius; qui aliàs devoti no-

Ldur, a

mons adeó fui zeítimatione inflatus ,

$& M

men. obtinuit ab Ecclelià ! Quando

qui fe magnum reputat in oculis Re-

qu

aliqua veneratione Populorum cele-

ftauratoris , non unius Templi, uto-

brior Sanctiffimz Virginis monftra-

lim fuit Zorobabel , fed. totius genis

p

üc

tur imago , magna feminarum fre-

humanz;morti adjudicátae? & tamen

quentia ab. omni parte: convenit, in

vere ira eít in re noítiá, — Femina:

H

Templo; & fiintercogentur , quó va-

fuperba in corde fuogrande quidpiam

dant, fe Sinctillimam Matrem, eo die

fibiimaginatur, nec (olüm cüm do-

exhibendam, vifuras , liberé refpon-

mi agit cum familiá, fed etiam quan-

l

dent, Sed noneft verum ; habitus

doiu Templo in maximi Dei prafen--

mendacium manifeftar ; non eft enim

t

tià fe (iftir;nec tancüm fe grandem ex-

veltitus illarum , queg Matrem DEIL

iftimat,fed ab omnibus. ur talis reípie

Q

h

videre praerenduuat,fed queà filijs ho-

ci, folíque Deo , ejüsque San&iífimo:

minum: fpe&Gari defiderant, / Non

nomini jure. merito: debita laudunr

dico,quafi fefti dies modeftum in uno-

praeconia, nec non refervatas San&is:

quoque pro: gradu fuo non permit--

in czelo: adorationes,exornato fterco-

tant fuadeánrque ornatum, | Sed:in:

tis facco astribui. defiderac,

adornandotantum perdere temporis,.

IX. Et veró tolerabile effet hoc

tanto: muliebri f& onerare: mundo;.

malum,fi intra fimplicis vanitatis tet-

ii us v Vr 7 7 M MMARRÉ ^ ^ .. E . a

tantà fe expolire vanitate;tam faftuo-

minos fecontinerert ;foret enim febris

sé Ecclefiam. ingredi, eritne habitus

quidem gravis,fed non adeó. maligna..

hominis. Deo fupplicantis ?. Veftitus:

Id qiodcor meum aflligit , eft quod:

ejusimódi & diame:ro: repugnat fini à

de vanitate aditus detur ad.impudici-

Deo in Templorum ftru&ura inten-

t

tiam. Veniunt enim quadam ad

€o,.

Deus Chriiftisnos ad. loca. fibi

rempla tam indecenrer tectze, ut nom

dicata convocat, utibi ejus recorden-

ad tollenda Mundi peccara ,. fed 2

tur; quia cüm tanta. alibi locorum

provocanda, Ecclefiz videantur ere-

t

for

àfe dona concinuà. accipianc , fal-

&z; S. Antoninus Epifcopus Floren-

AMai-.

D

tem in: his locis ferià animi gratitu-

tinus [zpe feminas habicu: minüs ho- sard.in

dioe & amore Donatorem agnofcant;.

ne&o-ve&ii)ras' juvenésqueeas fpecta- vit.

ü

agnitimque- eà. quam tantopere a-

tum congregstos é Templo expulit.

mar, unione. fimul omnes.collaudent..

tür

Emf;&ä;- non: gino.r zelus hodi::.

nef

G

L

d

3;

E REVERENTIA ElchEsm* DEBITA..

nio CU

ceffarius effst , nec poteflas levior ad

nofire obfequium;quod externo cor-

t

poris ütu Deo exbibeur, Dummodo

tam graves abufas extirpandos. Et an

k a

non indigna res videtur vobis, ubi in

nonetiam, qaoä eft intolerabilius,iue

]i m

ternus. cordis affectus deeflet ! non

- Ecclefiis deberet foveri pietas, ibi ne

rifilm

tantüm loquor de illis, qui Templa

J ent d

^ plané perdawur , ab iisdem abftinen-

dum * Mons Oliveti propter idola.-

convertunt in fora , Demurm negotia-

(rám zi ]

tiontis , Rancésque in confpe&tu Dei de

àSalomone in eo collocata, mutato

TE

nomine, 44ons cffenfionis vocauus fuit.

rebus domeíticis folüm '& mercimo-

indatut

A3«

Monsfcilicetícandali & perditionis,

nijs cogitant. Magis horreo, dum gra-

vcalts v

viffima illorum peccata confidero, qui

qui ante Mons Olivarum , Mons pro-

pl

pitiationis , & pacis di&tus erat, Idem

absque fcrupulo & rimoreDei,mille-

nis impurillimis defiderijs affenfum

tips p

nofítris eveniet Ecclefiis,fi, uti jam cae-

:? i

p»ræbent.

Antiqui Solis Sacerdotes,

puum eft , calis profanatio continue-

f

zur, Que propter indulgenrias , Sa«

uc inquitPlurarchus,nonnifi no&urno

crificia, Sacramenta & orationes olt- .

tempore vinum bibebant; p

robro fhibi

rqüfdp )

am

varüumerant montes , propter pecu-

ducentes, infpectante fole illnd labiis

admovere,nefas putantes, vidente fole

m qlläll'

lantiam malé re&a hacc idola adoran-

preltte

tium, non exiguá cum bonoram rut- '

oinum bibere, Ec Chrftiani in Divi-

dmex-

ná, occafione xali depravatorum ;

nii hujus Solis preefentia ( hoc eft , ubi

montes fient offenfionis.

accuratiüs videntur ) non verentur

od

m*äx&ïxmo

X. Hos intec abufus modó parvi

imaginariz,aut quam alteri invideant

" ldu

'vobis faciendz videntur irreveren-

fe volupratis poculo inebriare ? Non l. i qu4

a Gu

tizillorum , qui in Ecclefià cachin-

eft licitum pro folatio populi quan- ?» ps^.

nantur ; qui ibi comparent armis in-

tumvis innocenti , in loco publico, (. 4c-

E?(O RCW

ubi Imperatoris collocara eft ftatua , /pe?. &*

-fuu&i, qui poplitem unum humi ;

[; dl

alterum fublimem gerunt : attamen

erigere theatrum.

At in Ecelefia , in Sccm

yanimïf"(f

eriam illa , qux repiditas noftra parvi

quà Rex c«li non fi&à reprefenta-

facit,exiguse nos, quam de Deo habe-.

tus ftatuá , fed vivus & verus manet ;

!

mus, ftimationis redarguunt. Ideóq;

in Ecclefiá dico,licitum erit Chriftia-

i

i

l

nis in corde fuo profinum exftruere

T'v

1

San&i acrirer in has culpas invehun-

u

tur. Theodofius Junior Imperator in

theatrum , in quo Dei oculis tam in-

"i

W

dienaSan&itate ejus exhibeant fpecta-

medio Concilio Ephefino profeflus

quædä'

eft,fe non tantüm arma inttando Ec-

cula ? Vides Redemptorem noft:um

T2

j/

clefiam , fed ipífam Imperij coronam

ob falforum quorandam Chriftiano-

rum ingraritudinem de novo ad an-

atl

n

lJ

foris relinquere ; cüm his noflris tem-

(

- poribus Sacerdores noftriid à plebeo

tiquam redactum i

ndigentiam , quá

opüs

jf

ii

ho D]

homine obtinere non polífiat , quod

eo,quod ne ipfis quidem beftijs deeft,

I

3', P

caiere debet, id eft, non habere ; ubi

-

tunc à tantis Monarchis ,kfa&icabg-

gt

Il(t

£ur.

maneit. Pulpes foveas babent , filius Lue, 9

Jf

XI.

Inkcrcla* hoc eft devotionis

autem bominis won babetyubi ca

put ve- 5&,

TA

elinet

j

G 2

Ü

st

DISCURSUS OQITARTUS,

c'intt.. Fere in campis inveftigatae

"

Ecclefiis irteverentiarum & di'a-:mm*a»/

um

alylum & recepium in. f

ylvis reperi-

adverfari honori & venerationi ,,

flüs t

unt. JEfus Chriftus veió. fugatus. &

quam Chriftusin illis Patzi fuocale-

t

Campis,imo € compitis, domibus , ta-

fti exhibet, Mirabilis illa invendo;,

T

bernis,& abomni

laco pulfus, ne qui-

q.à Redemptor nofter füb. vitz fi-

àmD:

dem in ipfis

Templis íccuritatem in-

nem in facratilfimo Sacramenta ma-

fimma

venit: in. Templis. dico, in quibus

nere nobifcum,decrevit ; preeterFide-

mi Chr

latro aliquis , adulter , perjurus joxra

lium fuorom folatium & cónforratio-

if

Altaria quiet& füà gaudet libertaee !

Erantaliquando Ecclefiz non cantüm

nempro principali motivohaber glo-

Ü g

riam , in Patrem redundanier., Non

Chillo

Domus Dei,fsd zdes deli

tiarum,qua-

enim in mentem vobis venire deber,,

m

les feré cun&i folenr

habere. Princi-

Chriftum in Sacrofanttá hoftià. ma-

fota lo

- pes;ubi inter rurales ameenitates, prin-

nere. otiofüm , nihílque operati,

cipales aliquantifper curas deponunt.

honpo

aut quafi dormire : imó divine Ma-

( dem

Ita nonnulli exillo Davidis loco.col-

CPhRag

- jeftati Chariffimi: Patris fui omnibus:

ferendi

* ligunt,in quo dicit: t vidrans lo

horis per Chriflianum oibern univer-

Inptatem Domini , Q v

Won po:

ijilem.-temp(lüm.

- fum,in omnibus; übi refidet Ecclefiis,,

vhi j

€j44.. Ssdimpofterum ita non dice-

immeníum . reddit hanr:em , ita. ut

Cf

Á

mus, | Ecclefias vocabimus loca prae«

fan&iffimum Sacramentum perpetu--.

liorum , übi plusquam lethalia. hono-

d

um gloriz fan&ilfime Trinitaris fit:

Ms

. &i divino inilig;ntur vulnera; ubi qui-

wiburum, — Haceftilla gloria, qnae-

D

vis fceleftus falvus & fecurus fit; Deus

ab Ecclefia JMagsa: vocatur, arque:

d?.i'!l

aurem non. fit,

Famofus ille . áilius:

ideo ficut ob modum ralem reddendi

lr

prodigus , hucusque: adolefcentibus

.gloriam, quem in fan&o Miffz facri-

libettatis magifter, meliore decorarus.

dia

ficio: ab ipfo: accepit , obligatam: fe-

l

titulo ; hosvelut ceremoniarum ma-

agnofcit ad gratis agendas - ita tota-

dtr

gifter inftiruere porerir. Ille quidem.

fpurcá vita licentiá famee füz. macu-

exultsbunda profitetur : gratzas api-

p

miutibi propter magna gloriam tttam.

du

Luc.15 lam inuffit: vivendo luxuriose, fed:

13.

Gloriailla, quam omnes. Angelorum ,

n

tandem Patris füi lionorem. & vene-

. Chori fin&iffime dant Trinitati in-

rationem ranti fecit; utad contrahien-

HUI

ceffsnter exclamantes, Sapib » $A.

Ht

das tot fcelerum labes longé ab . illo.

us , Santiia « per feipfam veré gloría:

[UIT

abierit : abijr n ve

£

tonem longinguam,

eftl'iprema,fed magnitudiniDei com--

übi Adolefcentes

noftri ipfiusmer Pa--

h'bce

parata; qiid efL? fumus dici poteü*:r

^

tris fui preefzntis ocnlos. contritare:

!UM

. qu£ ideo non incongrué ab ffaia fü-

non verenrur; nec fufficicillis, diftan--

us ditta eft:

& Domnus Dei ïfpl"deä]/:& 4

Diyj

rem à domo ipfius liaram. eligere , fed

fümo.

Quia quam habet fumuscum

ipfam Patris domum.in haram. con-.

vertont,

Divinz lucis. fplendore: proportio-

0

E

nem,eandem cum Divinæ.-magnimdi-

i ho;

XII. Acccdi::,,mali'fiam; liarum: in.

ni&.excellentiá ceeleftium. hierarchia-

lorer

-

rum

m

z

Bs

:5

DE REVERENTFAH ECCLES!IIS DEBITA.,

tüum mentium noftrarum capacitarem

dimm

zum habent preconia, Chriftus igitur

fuperat! Angeli in caelo revelatà fae

at

folus tantum, quanto digna eft,hono-

[uocgh

E

rem in. fan&iffimo Sacramento Divi-

cie ranram intuentes magnitudinems

ia

niati exhiber, in quo ad eam adoran-

in templis noftris , ut ex varià vario«

vitel.

dam Deusfe humiliat ; efficirque , ut

rum;qui eos viderunr, habetur rel-.c0»

ento m

fumma illius altitudo ex profundiffi-

nejin terram fe profternun: , adoránt-

que , dum Chriftiani noftri erecti

eterFide

ià Chrifti demiífione elucefcat.. Per

nfotra

ipfimycum ip[o,Ci in ipfo , ommis bonor

ftant inftar. ftipitum , Centena millia Dg?n.»'zg

íQ.

ubetpe

7 eloría ; omnis gloria poffibilis à

a[fiflebant ei, inquit Propheta ; ad cer-

em, Mi

ram asque in Ecclefijs noftris inclins-

Chri(to fpecicbusSacramentalibus ve-

te d

latoDEO redditur,, Quia fcilicet Per-

ti fe projiciunr , quafi à JEfu Chiifto

in honorem Patris fui tantopere hu-

olli n

Íona honorem exhibensfu blimiorcfle:

n

milisto fe quoque profundiüs abjice

non poteft,cüm fit oequé Deus acParer,

ii M

& demiflio,quá ad honorem iftum de-

re addidicerint , eodem proríus mo-

do, quo quando Princeps ab equo in

omiibi

[

ferendum defcendit , depreflior efíe

| ünmite

nonpo:eít. Primó,quia 1n Evchsriftiá,.

tetram defcendit , nullus eft Aulico»

sctlelt

velut in-.quodam doloroíe morus

ræm,qui-noüqu&mprimüm Principis

fequens exemplum , ex equo in

T0

Chrifti mnemofyno ,omnes injurig ;

opprobria ,.omnes admirandz humi-

ierram fe demittat, — Jam vetóin Ec-

ertt

clefia Deus homo cum toiá. curia fu&

maos t

liationes,inPafione fuà tolerataequa-

fi in fynopfi comprehenfa funt ; dein-

clefti, cun&ísque Paradifi Principi-

t Qu

de in ineffabili hoc myfterio fimplicis

busfefe humiliat ; ubi tamen eodem:

t )

hominis vocié calo fe vocantis obe-

tempore. viliffimus vermis tecto ca-

reddend

diendo,nováSpiritum fuum fubje&tio-

piteintrat Templum libere , ibi vaga-

(fe lu*

ipatatt

ne fübmiitit; corpus- gloriofum fe-

tur,-tid*er,nugamr,blandicur,indignis-

densad dexteramPatrisin tantum de-

que colloquijs , aut faliem indigniffi«

d t

primir, utad minimum pun&um re-

mis defiderijs & dele&ationibus loca

at

ducat, nec fine deftructione megis

facra profanar, Deique prefentiam »

Ti ]

pofirminui. Qugarefi Deus plus ab

qui thronum ibi füuum

conftituit, te*

mgcþ'lm

Quis il-

humilibus, quàm ab ullis alijs , hono-

merarijs aufis contemmnit.

rinidi^

ratur, vos ipfi judicate , qualis fit ille

lum inter honorem, qui à Chrifto Pa-

WW;?

honor, qui Patri caeleíti à Filio fuo ex-

tri füo cxlefti exhibetur, & irreveren-

;'V—Cffäf;l

liiberurin tàam miro humiliationis fta-

tiam abiniquis bujusmodi Chriftia-

p*

tu,ur veré quafi annihilatus dici pof-

nis exerceri folitam , fatis affequetur

id

fit,exinanivit femttipfum,proreftando

diverfitatem ? quis explicabit, quan-

pI

i [04

Divin&excellentiam dignam effe,quae

tum huüjus temeritatis maliria ipfa hac

?1' [ MMM

à Deo fic gloriá fuà fpoliato & exhau-

compzratione crefcat ? non videtut

fumusfüm

humana:. perverfiras ulterius. incr£-

fto;nec folüm bomine facto,fed etiam

"d

in hominisalimentum converfo; ho-

mentum capere, tantis fe contami-

1 qu

noretur.. O quanta eft haec myflerio-

nando delictis . nec patientia Divina

jj

G 3

j

gum divinorum magnitudo ! ó quan-

amp »i.-

NÉ

$4

DISC U'RSUS QUARTIIS,

t

ampliüstolerate poffe. — Neque enim

mea Domus orationgs A 'ïäeo iaquit ./J

D

!

video, quemadmodum Divinum hoc

f* fto

S.Chryloftomus, vocatur ita, primo, F.

Commercium iniquiüs violari poílit,

quia communiter alibi non tam bene 20-dr . !/?

propter quod,;utinitio dixi , exercen-

