poffunt ersre homines ; deinde nori imow " n |

dum, Ecelefie quafi totidem beata

tantà cum facilirate alibi preces exau- D&

p

diunrur,

bifi

emporia ; exürþu&æx fumä :

In Ecclefia, ut vult S. T ho. 74f.

mas,gratiores funcfüpplicationes no- 57^4

X

I

T

Bsf

.:.

o.

fit& Deo porre&a ob multorum fi- 2784

XIII. Alter finis ob quem exftru-

mal fupplicantinm unanimitatem fe-A^: $*

ngg

& funt Ecclefiz,eft, utà Deo omnia

cundüm promiffionem à Chriifto fi- ^

üjD

bonarecipiamus, Da &* accipe , at-

HU

&am : Ui funt duo vel tres congregati

que adeó rotum ; celum inter & ter-

in nomine emeo,ibi fumin medio eorum. at

bu

ram ftabilitum , completur commer-

Ideo populo Chriítiano

plus utilitarig :$-20| — Wi

cium, ut in premium praftiterum

vj

afferunt Eccle(ie , quàm olim Arca

Qiti

DEO obfequiorum bonis ab ipfius

Itraelitis , quz in dubiis decalo ted.

gratiá mananribus potiamur. Da c

debat oracula, veniam admifforum

A&g*ï

N

l0

! u

accipe G juflifica animam tuam, Jam

impetrabat peccatorum , denique in

dixi vobis, Deum in Templis velucin

;er [

cun&is nullo non die occurrentibus

terreno verfari Paradifo ; quare ficut

protegebat nece(firatibus,

Primó in

ftfff

f

in czlefii illoab omnibus beatisSpiri -

Ecclelia Divia nobis manifeítatut

tibus debitas recipit adoraciones , ita

Qu

& in finum eorum bonorüum omnium

voluntas, tum per internas irifpiratio-

hi

nes,quibus ad audiendam Dei volun-

abundantiam effundit :: eodem mo-

pa

tatem corda difponuntur, tum per ex-

do in cxlis his terreftribus gloriam

ternam miniftrorum füorum vocem,

lil

& honorem expofcit,ut divitias boni-

f

qui vel privatim in confeffionalibus;

garis fuze ampliffimé nobis largiatur.

vel publicé é Cathedris Divina decla-

Tton

Da? accipe.. Veium eft Deum in o-

rant Oracula, Infuper in templis pec-

fdi

mnibus locis benignam Mifericordi.

catorgm obiinetur remi(ffio , cüm

g;n

am fuam exhibere hominibus,fed ifta

quoad culpam mediante Poenitentize

&tl

Mifericordiz multitudo, quafi beatif-

&

Sacramento,rum quoad peenam, non

fimus torrens, inlocis facrisabondan-

ipfo tantüm Sacramento,(ed median-

P

hi

tiüs effundendus refervari vidctur,

tibus etiam Indulgentijs, Qu cau-

PFML

Ero autem in multitudiue Mifericor-

Dur

fa eft;cur Templa zquiparentur fon-

die tttà, introibo in domum tuam ,in-

tibus ab unicormu medicaris ; edifica- Pf.77

&i

quiebarDavid.Sol in omni loco fplen-

mæ

vit [rcut nmicornium fantlificium [uem.— 69.

det;, & in omni loco calefacit , fed non

in terra,quam fundavit in fecnla:quia

fy]

en

ubique prodacic aurum , nec equali-

fontes hi velut antidotum contra o-

ter homines locuplerat. — Et quam

mne peccatorum virus nobis profunt.

$n

ob caufam putatis Ecclefiam à DEO

Denique templa exíltructa funt, ut

Fm 70 b!S]

vocarti Domum Orarionis ? Domiues

M

, €ontra quecunque pericula certiffima

P0p;

nt

æ-:*ää

DE RE&EREN;TIVAM ECCLESIMS DEBITA.

torum malertm caufa: eft. fscrorum

fint refügia;juxta illudDet promiffum,

—iäeoinqu'n

'

2.P4* fecor& oculos fuosibi fixutum: Ur-

locorum contemptus ,. fcondaláque;

Jer. goz

i ii

.Ev

oridiecontsminantur, 9-

9-

'lrïd e 7.-

ermaneant ibi oculi mei & cor mesm

quibus qu

ntum s

Juperunt of

endicula [na im domaim qua.

deinio:

.A6« — euatlis diebis. — Oculi,ut vigilent fu-

invocatum eff nomen menmut pollser

per nos,cor,ut íummo cum amote no-

t

*

ent €Am : ideo eece dies venient , dicif

vul $T

bis fuccurrst.

XIV. Hzc funtc ill

a bona,que in fi-

Dominns & quiefeere faciam de wv i-

AtIQneit

bus Yuda, & de plateis Sern[alem ves

pus noftros omni tempore effanderet, .

altorun

fortunatiffimi illius commer-

eem gaudij:in d

amitateh

fileges

ef olatienem. enin. cvit

cijDeum inter & homines ftabili

üob- "?erra.

à Chidts

. XV. Quamqua

m non foret ma-

— fervaremus,

Itreverentize veró,qui-

1 WW !

guum,

fi tancüm ob profanatas tot no-

bus loca facra profanantur,nubes funt,

vis Ecclefias bona ibidem à Deo pra-

Wi

quibus divini roris defcenfus rantique

TT

parata perderemus ;

magis dolendum.

vigoris vivificantis inebriatio impe-

otam gentem

TL

dirur, Rem non exsggero, audite.

eft, propter eas fpius t

cemnium malorum proce

Misinupndariz

lh o - Y« OvisDomus mea deferta eff , inquit

um non

folüm benef-

simlià. LO.

Dominus exercituum , propter. boc fw-

itautirarum cel

cum rorem & p

luvias cohibeat , fed .

deniqi !

ger vos probibiti fumt eali,ue darent ve«

wrrentio

flammas & fulgura in perniciem no-

vetm. Sifola templa ob exiguamChri-

Non absque myfte-

Villalg.

Primó t

ftianorum inibi convenientium fre-

ftzam excoquat.

at

iio templum

Hierofolymit

anum in /2, 47«

quentiam deferta motivumDeo effent

fuit zedificatam , unde zozar.

T

fufficiens, neceffariam nobisopem ne-

formá Leonis

"ricidi&tum fuit, quod eft Leo Dei ; 4€

y Der 0

gandi, confiderate, an non potiorem

habiturus fit caufam; fuas nobis obtu-

myíterigm autem

f

uit,ut omnes nol. 7e7p -

" wm?f[f!'

Cabre.

ynm w

randi aures, videns has ipfas Ecclefi:s

fent , Deum intemplo tanquam Leo-

nem refpici

ex dum , eümque illi futu-

;

non folàm defertas ; fed' profanatas,-

honore & -

fed minore etiam cultu, quàm viletu-

rum Leonem ,à quo debito

iv

timore nori effer colendus.

Audite ,

gurium , tractatas effe, "Probibitifunt

lntFmPliïFï

cali,ne davent rorem.. Non miremini,

an non digni Leone irà efferato funt

ermii ) 4

g!üæ z

Ra

J

annos eíz fteriles ; poriüs miremini ,

rugitus ifti, flragésque con

n

Pro eo, quadfkn&um meum vio

l;/'i/zi in, Exte hi.

i

adcó fterile effe cor veftrum , tam pa-

Ó

rüm utilitatis vobis provenire éSacra-

omnilamofmjgnibm:tm'-»;hö-' in euntlis $

x

i

abominmiombm tutá » 680 guogue co

n-

[

fl

mentis,femper effici pejores , numerü.

1I$.

i

& malitiam peccatorum augeri , ani-

frz'ng-am,d?' non parcet oculszs meus, C

j

I:a Dom nus infelicem

L l

j

nmu

mámque ijs quafi fentibus implexam:

non mi[erebor.

alloquitur Jerofolymsm ,

& pauäö*a

fylvelcere: Cali funt. arei , nec ut

ii

eam. emolliant ,. pluviss fpargunt j

poft;.cüm monftiáffer eicem Proph

e-

iil

jl

M

u

Sanctisque mandatum eft , ne pro vo-

t& puellas plorsntes in Templo , &

gun d

Adolefcentum fe depereuntium amo-

i

"

Sier; 7 bisintercedant, Ts ergo noliorare pro

a;n

I$

j

TU

L6. Popule boc,G nonobfi[l as mibi, "Xane

1e fufpiranies,& luvcnes,..qpi-uf am

J

j

jl

"1

DISCURSUS QUARTUS,

fijs blandé atriderent, formásque con-

turex horrendis terree motib us, qui-

w

ternplarentur ; San&uario fuo magno

busfepilfimé Deus injurias Templis

fiut

cum defípe&u dorfum obvertebint,

illatas vindicat; his etenim concuffio-

foca

Er..lecb.

has tremendas fuübjungit voces : Ergo

nibus ruinam primo loco paffz fünt

Q* ego faciam in f'urore meo : Quali

Eccietie, Populus ia ijs congregatus

ia

ia

$.18. diceret: egopar pari referam, ficurte-

oppreflas eft prz reliquis ;libi moran-

merarià fuá audacià me defpexerunt,

]

tibus. Aliàs in hsjasmodi terre mo-

X

ita & ego in furore meo illos difper-

tibus folas contingit immoras rema-

Chri

dam. JNoa parcet oculus mem , nec mi-

nere Ecclefias, omnibos alijs civitatis.

ferebor. Milericordia non recordabor,

Vl

zdificijs collabentibas,ut conftar pre

T0

eificonreotilfimé clamaverint, aures

ceieris de TemploS. Giegorij Thau-

Barän;

ineasobrurabo, Cze clamaverint ad

Sed noftris 4".

L

marurgi Neoczfsres,

auret meas voce magná, mon exanu-

n Va

hiíce emporibus fsciliüs domus per- 343* —

N

diam.Ex defatto videbitis hos tugitus

fiftunt; quàm Templa : hxec enimfz-

-

T

|ja

effe&um fuum confecutos effe, . Cer-

piusquàm ille feveriorem merentur

p

tum eft, cüm mortalis in terris ageret,

vindi&am.

Forté aliqui veftrüm

z

i.

licétinftar agni effet manfuetiffimus,

aliquam aliam ventabunt. inveftigare

ut omnibus fe humilis patientize

caufam,fed vix ullam invenienr, Ec-

la,

(tety

exemplar propofüerit, difcrte 2 me,

ce ab ipfiusmet ore Dei nobis caufa

quia mitis fum & bumilis corde : Ni-

psanifeftatur. e/4 fantinario meoizci- Exeth m äel

N

hilominus càm quid de puniendisSa-

pitc.

Vindi&a primófumaturàSan-

lü

9,6 — 233 i.

i

crarium /&dium profanatoribus f;a.

Quario, à quo culpa incepit 5 conta-

4

L

zuendum eflec, plus quàm Leor.sro fe

u

mineturítrage domus Dei, quz pri-

oftendit : ille primus vindizitricem

mó fcandalis contaminata eít ; cada-

g

m

applicair manum , factóqu^ (uà manu

veribus impleatur, in poenam torani-

flagello unà omnes ejccis, Figura hzec

marum ibi occifarum.

Q

Qaapropter

i

fuicillius , quod quoudie ceacia hos

Profinatores Ecclefiarum jure merita

Q

ipfos infolentes profinatores cxlum

hoftes boni publici dicendi funt; di-

intentat ; quos, ut laquir S. Thomas,

vinam provocantes Juftitiam , utpro

l

flagello,rriplici ptenarum genere con-

praeparità omnibos àMifericerdiá bo-

i

texto, caftigat, peccati permiffione ,

norum abondanriá , malorum omniü

punitione privatá, & publicá. — Tri-

diluvium fupra capita noflra effundar.

Dur

Án

plex hoc malorum genaus in fe aliósq;

Et ficut qui fontes publicos venenoin-

derivant locorum Deo dedicatorum

ün

feciffet, minus damnum effer, quod

contemotores : non enim ob ralem.

fibi foli , quàm quod tor alijs intulif-

tis )

Nïe!y

contemptum illos folàm, fed etiam

fet ; ita tolerabilius eft malum , quod

ptopter eosdem; dniverfali calamita-

te

temerarij ifti;de quibus loquimur, fibi

ib;

re,que non diftinguitinter grana fru-

accerfunt , in compararione illius,qua

j

omnesalios involvunt, Confderate

Ctet

menti & Zizaoia, oppreffos punit in-

ergo,an non tales in veritate omne in-

0

hi

nocentes, — De fado claié id colligi-

teE

iny

TAE

S

: DE REVEREN*&A .-'ECCLESUS ïDEäïTA.

47

u sj

ter Deum & hominesinfringantcom. | qux Temploram profanatoresDivinaé

3 Ti

n congult

imercium : dum etiam . velur loco in-

objiciunt beneficentiz , impedimenta

plin - -

üocentium illud rumpuns , qui licet — auferar, quiillos ut ità dicam,difcin-

- ipforum deli&is non confentiant, ni-

. duntcanales,per quos tantáà fupra ho«

Xonprtu

mines abundantiá fcfe diffundercr;qui

fibi us

. hilominus fzpe pena illorum par-

x

temfubirs coguncur,

- locum,tanto cum emolumento homi-

Ji erteto

fa €n 3 c;ïf

nibus ad tra&andum cum D EO dcfti-

10125 [oth

XVL Atque hec cau

— : Chriftus Dominus nofter oftendere

. hatum in infernale antrum , foriime

ijg vt

*xoluerit füpplicia Ecclefiarum profa-

. que Diaboli cominuranr.

À duabus

condtp

natoribus infli&a , divini effectum

. hiserga Patrem,& nos fratres fuos a«

morij Ti

;

effe Zeli! & fingulariter illud obfer-

moris fornacibus voracillima iftius

Sed ngl!

Zelieropit flamma , que pené cor

domra

;35,, 2,

vare voluit difcipulosfuos;revocando

in memoriam illa verba ; Zeliusdomses

ejus confumpfit olim, binisque vici«

x tl

17.

bus brachium azmavit ad temerariü

tue comedit me. Magnumin hac voce

! m

s

Zelus continetur myfteriums figui-

pefimorum horam | profanatorum

j vl

-- fcat enim juftifimam puniendi cau-

lcelus, proprià manu cafiigandum,

jnveliit

-fam, effíe&ümque peense magnopere

. Qaiproprià manu puniendi modus a«

H'fmo o

tremendum. Omnis Zelus; inquit .

tis demonílrat, vindidam iflam à Zelo

bís catii

Thomas, 1 bonus eft, eft motus ani-

profectam effe.. Non enim folet Do«

mtiti-1--7- ijb amorebenevolentiee procedens;

minus caftigare proprià manufervum

xui$/2 9* 7- ideáque perfona; quantó fortitis amat,

in reliquos fervos delinquentem ;

$

i ) COHI?'

tantótortilis , amati commoda impu-

ple&it ejus opeiá,ad

uemid ex mu-

,quæp'

gnanti refiftit, ita ut hoc loquendi

nerefpe&at ; verüm.

1

à fervo conju-

dj Cägf'

modo ita , queà Zelo accenditar, fit

gem fuam videt invadi, proprià ma«

ym t

quah flamma ingenti folle animara ,

nu ftri&o ferro illum aggredicur, pro-

Q

ideóque vehementiüs urat confumát-

fternírque,

Ideo Chriítus folus,pro«

ucnd

que: quare in cafu noftro Zelus ille,

priáque manuá violatoribus reveren«

ndl iun!; !

quoolimDóminus nofter movebatur,

tiz locis facris debiree vindi&tà fump-

um W

& adhucad vindicandas Domüs fuze

fit;quia amoris ad iram provocati vine

,l

injurias commovetur, ex duplici erga

dicta erat.Zelus domzs tuecomedit me

oïumjff

50s, & Patrem amore proficifcitur,

- XVIl, Quid ergo nunc dicitisCha«

"

Amor erga Patrem ad commiffos tan-

— fílfimi? Quid videtur vobis de pecca-

rü[ä

tà cum impudenztià à fordidis creatu-

to tam exoibitante , táàmque tempori-

ris Divins przfentiz contemptus pp-

bus hifce communi , DEUM in tem-

; cf[tn üuo

:

, Us j

niendos illum incitat , illo quidem

plis fuis offendendi ? Originem. ome

tempore Irrogaros ; quo Pater ceeleftis

aum

qxc

nino fceleris in fe tam grandis , táme

yift

J

j

" &bipfo Filiofuo, rotáque Angelorum

que faluri noftrae nocivi oprarem co-

i

ailll

1]

circumftantium curià , tam profund&

gnofcete. - Ovid eff, quid dilellus m

* eräiaä

0[4[4

"emnium demiffione honorabarur,

in Dowo meafecit (celera multatinqui

«

L

IljIfe.

ia

Tl

Amore erga nos n'ovetur , ut omnias

Daminus. Et v'ondcqngcmi eüitis, u

u

[

1

$8

DISCURSUS QHARTUS,

fbil

hic ab finem his ipfis à Deo prolatis

ipos patietes & paviräeüfuiaöfctzä- ;

vérbis interrogem, undetam exiguus

renzur, CPlacuersnt (ervis tuis lapides Pf.Von

]5

ordi

Eccletiis honor?4sid ef Foite non do-

ejus ; Ymo ipfi Geatiles, ut ceftitur $. 15. 4b

ce:Fides fupremam Divina M ;jeftati

Jaftinus Martyr,nudis pedibus fua fa- iviti»

ff

"

deberiR everentiam tantóque magis;

lebant intrate ceztpla; rigorofitlimáa 71 eA-

quantà claciora & certiora omnipo-

bu

que inijefervare bilentism ; quemad. polor.

tentis faze praefenrize oftendir figna?

modum hodiedum etiam nudipedes

r

n

idw?

hu

Foite in cordibus noftris non loquicur

& tacicurni in Mofchzis, quas dicu

Fides, vos femper prafenti(fimo Dei

fuis adfuns Turce.,

Dilcilas autem

p

Ut

"indigere auxilio, Ecclefiáémque adid

vieus in Donso wieA facit fcelera vosita.

impzrtraadum, locum effe apriffimü ?

Et populus Chriftiangs ; tanzisà Deo

in

be

|. Quare ergo datá operá czecutitis, ucin

affe&us favoribus , minori óignabitus

nullo alio loco minorem Deo velitis

refpettu Domum Dzei , quàm ftiami-

li

exhibere honoremn , quàm in Domo

neam ruftici alicujus tugorium? Qd

. fuá propria ? Quomodo vobis ipfis

eff ? quid eff ? Qnomodo unquam hoc

i

7

x

tam inimici factieftis & crudeles , ur

fieri poteft?An forié anriqui. Chriftia-

|

€ümfupplici obfequio largam à Deo-

hi tam prava nobis reliquerunt exem-

?

eleemofynam petere deberetis , omni

pla; qui integras no&tes vigilantes o*

[

quafi momeuto impudentibus modis

$

H

rando tranfegére in cemplis ; qui fa-

vindictam expofcatis ?

:

€ra accedences Altaria tremebant ,

V

&

XVIII, Quid cfl, qu)d dile

us ment

quafieandem; quam Angeli aliiffimo

:

N

i5 Dono meá fecit feeleramultat Con-

Dei throno exhibent , smularentur

D

"

ht

fiderate obfecco, vosnontantüm ÀDeóo

venerationem , terribilem quidem

faiffe amatos, fed etiam dilectos, id

cunctis, potiffimim tamen ijs , qui

p

?f

eíl,amore precipuo & privilegiato a-

eum circamdanr, 7'erribilis faper om-

;

"

ttoj

matos, intérque omnes populos ad

mer.quiiu circuitu ejus funt,

Nos

j

IU

locumin Chriftianitatis corde po(fi-

veró progeaitoribus oriundi ramfan-

t

dendum ele&tos, m in eo fidei perfe«

&is,uos eodem Fidei la&e educi-

.. Giotis , & putioris fpiritibus fruere-

ti , cidem do&uná& imbuti, iis-

mini, Ec Populus hic adeó dile&us

dem nutriti Sacramentis , tantug

tam Üringratus,ut majori , quàm ulla

ab eorum degeneramus moribustan-

alia Natrio,tam fan/tam, cujus cam fo-

tóque minori cum reverenris tunt

lennem fecir profeifionem , contem-

agimus cam Deo, quanto eidem vici-

i

prai habear. Religionem, magísque

nioresnos fiftimus. Quid eff, quid di-

p

Deum uum defpiciat? Judei Religio.

li

leiius meus inDomo mea fecit [celera

mem dici poffunt habaiffs imperfe-

multa?

n

&sm

s.

XIX, Advertite bene, peccata in

k

, licec veramu AL bil esnius ad pr-

Heb. 7- Feftum adduxit lex:Nihilominus tan-

templis commiffa non folüm voct-

dz:

19.

to ia honore habuerant Templum fa-

ri peccara , fed- fcelera- , quia :ol

vm invle

um ,nr ïm"m cum g-ieta:is fenfu — facri cizcumflantiam loci, t

. 'ileuf

):EQQ

z

a

-

E

.DE REQïR*E"NI,TLA ";ECCLE Sïl-IS DEBITA.

|]

$3

míd -

ïibihä;i Dxt, tum corporalem Chrifti.

hanc aperturam id , quodeft. abfcon-;

JssuinSscramenszo przfentiam culpe-

. ditum ; inrueri, hoceft, per blandas

2000

n

ordinariz redduntur cnormes, & qua-

illas oculorum ni&ztiones; per riíus,

fi fácrilégij exhalant feetoremi. INibil

& geftus adeà indecentes de coirdis,la-

xts ij

Milini-

ad DEU M pertiness leve efl , dice-

Ícivià occupati , perverfizate judicium

; q!,ïmd-fi :

bar fanctus Salvianas Epifcopus, &

fetre, Hs igitur füunt abominatio-

quod culpá exigaum videtur ,' grande

nes magisexecrandz , autfaltem hu,

nidipta -

as d «

hec facit Divinitatis injuria, Quid et-

jusmodi, quz ficut facillimé commit-

go maliefldiceris mihi, parumpet in

tüntur ; itacrefcenres numero peenam

us dit

k

templo garrire, ridere, blandis alios

augent, Scelera multa. Sinonedam.

intueri oculis, amorem conciliare ?

atl D. -

addere velimus ,eum , qui domi füze;

bene apparet, vas necloci , in quoe-

vel rari delinquit , unum folàm corn-

äignzö.m

m R('»Jïi- i

ftis ; nec Deitatis ibi preefentis recor-

mittere peccatum;qui veró in Ecclefia

dati ; quomodo enim leve dici poreft

. fcandalizatalios , muliorum fietri pec-

T

iquam A -

illud, quoibi Dzus omnipotens de-

catorum reum : eodem proirfus modo,

fpiciear ? Olim non folebant. Judei

. quo;quiin mediià plareà legem trans-

hl

permitrere greges pafcere circa mon-

. greditur; unico - in legislatorem pec-

vþ[ exet

tem Horeb, ob reverentiam illamDxzo

hmes o

. cato dslinquit, qui veró in palatioR e-

debitam , quód ibi femel Moyfi ap-

gio, incenclavi, & coram Regisihro-

j

Et Chrifiiani licitum fibi

g

parverit,

'no inoculis Domini foi legem infrin-

potabunt omnes fenfus fuos,lingaam-

. git ; st legislatori dici poteft inferre

T

!

.oculos, aures millenis pafcere curiofi-

injuriss, quot ibi circumfisntias con-

sst

tatibus,& ob illum finem intraretem-

temnir,

uid eff , quid dile£lus mus

la, ubi non tantüm femel Dzus fuam

in domo meá f ecit (celera multat

en i

nobis declaravit voluntatem,fed fem-

XXl. Hoc tempore ralia non per-

icfo"

per -praefens ip

fe aur

";

peccata ibidem.

nduntur, quia oculi veteino clau-

h h

remittif, aut vindicat? — —

4

r

tepnentur.

n

Quamprimum . Jacob,

pdi

XX. Quidjam dicemus de pecca-

€ notifhima illa vifione cvïgifwic ,cla-

lae (

tis,qne folo commituntur corde;aut

riffiméloci, in quo dormiveiat, fan-

M

defiderijs inordinatis, aut complacen-

Giiatem agnovit , treménsque ex-

j P

tia & confenfu ? Quantó msgis inter.

clamavit:Vere Domisseseflanleco i[lo ,

mg[lbï

nz erant abominationes Templi, tan-

gm:: $.

j

€ ego nefcicbam. / Jam Ves quicem

t msjores loquens Ezechieli, illas

chariffimi , ignofatis, ubifitis, cnia — 16»

M WV

appellitDzus,

J

Ita majores inEccle-

" forenoindulgeus : tbi veró vix. hác

J

fjá admiflze. transgreffiones ,

inüs vitá fun£t, zperris oculis coram Divi-

l

f /

fenfibiliter sftantium parent. oculis.

no tribupali comparituri efts , beu

2!5 lg

Ad cegnofcendas illas & invefligan- qnantus tereritads vefira f'upcr;pu-

h cht

d25 , cportet inqvit S. Hieronymus,

.-dórque ves invzder $ Erant prcfcéó ;

u

(j

fzcereid , quod jubet Dzus, fcilicet

' dicetis :onc f pO eilla Ecclefs, quas

n

J

,"

y l

perforazemiurumisfede parietem I por

nos tá ptoteryé profanavimus,Erai ve«

2

Ü

vh l äblw

[ À

7

60

DISCURSUS cngNTtiäl; |

st ibi in perfoná prefeus Judex meus:

UGonideverenti2e vOS —arämwg&gaä.

f

H

ego vero illitanto cum opprobio to-

Non permittam , Chariffimi , utim-

Siesdorfüm obverti :Erat ibi veré bal*

ofterum fic vos geratis :T'erribilireff

det

bus

. neum cunctis apertiffimum pro pec-

locus ifle : nom eft bic. aliud niff domus

€atis abluendis perIndulgentiss ; Sa-

"EH porta cali, - Si Ecclefia efi Do-

&n

€rificta & facramenta: ego veró ftul-

mus Dei;volo, ut perpetunmei bono-

yhat

-tus & falutis mez inimicus;qui filuti-

rem & venerationem. deferatnus 5 ft.

tht

&i

feris hifce undis valnera mea curare

porta eft , per quam noítrz afcendaag

. debueram ; ibidei ea mnltiplicavi !

füpplicationesin ceelum , & obtentze

LUnT

- Miferurimum» eft , quód nectantum fo-

defcendant benedictiones, volo; utLe-

vils

latij aut effagij vobis relinquendum

ges ÀC hriflo pro venersado hoc com-

ilo

fir , ntdicere pofficis: nefciebamus ,

merico ftibilitasfervemusinvioletas,

Qu

€ ego nefcicbam ; nimis enim clarelo-

ut falute & fanctitate in hoc. Mundo

[

queban'rur Concionatores , ipfe locus

locupletati , acquifirarum divitiarnm

facris adornatus imaginibus , ipfaAl-

fructu eternüm gaudeamus in cxlo,

lt

n

- taria&apparatus,ipft foli& nudi lapi-

& juftifi cä;/!nimdm'

-

desdebi:z tam tremendseDEt habita-

, Ba. ä*' ACCIpe,

IMAT.

H

Ti

9*

96*

d

Ti

Qj

Wt

CDISCURSUS" V. -

Wi

4 De ,Saq.cmþmema Bapti--mi;

u

D

D Res .Funjir *pïharinfa'co-

Hec funt æpæe.mS;acfamentä ;exc;ai-

P)

L

rnm Ípecies y alia

bus Baptifmus, PoenitentiaGc extrema

4hne

/à

*(*e

.þ

morbo jam . prefen-

Un&io,pecciti originalis & actualis ;

Bite

ti medentur ; alia ab

omnibus comunia remedia funt ; Ma«

Ti

(5

?&æ

infe&ione — prafer-

trimonium & Confirmatio pharmaca

LUA

vant, alia denique

funt praefervativa : illud inordinaram

V

valetudinem reftaur-

carnis refrenat coucupifcentiam , hoc

k

ant, ïfþx'rftus vita

les augent& corrob-

apperirüs irafcibilis debilitarem con-

y

orant. Quare Dominus nofter Jefus

fortar, Ordo denique & multo po-

p

Chiifins, ex fuaviílimis, quibus amo-

tilis Euchariftia faniratem, per aliaSa--

di

rem fii cordibus noftris inftillare vo-

cramenta jam acquifiram ; velut cou»

B]F

lair,titulis,omnium etiamAnimarum

fortativa promovent & perficiunte

t

ïpï

&,

r, Medicum fe profeffus eft. 247f moe,ut

Nifi etiam adjungere vel

imus; ab Eu-

-L

j, "edever contritis corde.ideo nt muneri

chariftiá , ad quam tanquam a

dfnem $. TP« ..

:

bv

L

huicà fe füfcepto riré fungeretur, effi.

reliqua Chriftus inftituit Sa

crámenta, 3.p- d-

- lg

cacilima omnisgeneris pharmaca ex

illorum omnes participari. fru&uss65»

Afy. | ].

149

dum Animas crebrá ejus fumprione 3«

W ne

—San&i,xümosangnine füo gomgofui&

fruen-

u

)

p

SS

x

d

£?

x

DE SACRAMENTO BAPTISMI.

/

taphoram; adverrite patentes

Rerifäæ :

onet,

fgzæmes , uno eodémquetempore cu-

ii j u im-

yi, prefervar;& validiores reddir, Vi-

ut proliur defe&um , aut filiorun:

mortem refarciant, invenifle reme-

-

tb

detis ergo, quàm nobilis, de his pluri-

bus diffzrendi, fe nobis offerat occafio

dium , exteros adoptandi in filios ,

I!

ij d

v

T

ifsque ac fiàfe procreati efferit, omne

T

& materia-

Cogitare, nos ingredi

de 4d«

jti

hs

n

pharm :æwpolïium(?arä&i fi; ceeleftibus.

hxireditatis jus elargiendi, — 44doptio

opt. $. 1e-

lwW

tss

fefertum remed)s. Loc hodie pea

nnptiarum fubfidium , fortuna veme-

; Sc Thg.

x

dcendat

SanGi Baprifmi portam; Sacramento-

dium , (upplet flevilitati vel erbitati,

EP ulgg&g

T

rum omniam januam;intrabimus;pri-

Legum verba funt: quod ergo. homi-

Arfe Z,'.

vilegiáque, quze quivis Chriftianus ex

nes propterneceffiratem,hocDxus pex

lul

hoct

illo acquirit, nec non obligationes ,

inexplicabilem amoris exceílum fecitz

quas conrahir, quibüsque ref] pondere

quia cüm unicum tantütn ; fed fempi-

nv

c N

tenetur , confiderabimus.

tezmum habeat Filium, infinitis zequi-

- 3l Primarias Baptifmi inter excel-

valentem, tantopere nosamavit, üt "

u

omnes Fideles in filios fuos voluerit

Tentias una eft ; quód Chrifti Salvato-

1 il) (

ris inJordane Baptifmus ejus quodam-

adoptare, fTtzinquic S, Auguftinus. ,,457 ]

j

modo imago füerit : ita ut bene affir-

Unicum genuerat G* per quem. Cunti & 1 g.

.

ü

maripolfit, excelfam effeillud opus,

ercaveratymift in Musdumynt none[-

fi

2

eujus ipfa idea tam divina eft. Tria

fet unsis, fed fratres baberet adeptatos.

vero in Baptifmo Chrifti concurre-

Adhzc adoptatio inter homines me-

runt, quando(ut inquit S. Aogufti-

rum tantum nemen eft, nihil novi it

perfoná adoptatá producenis;nec altio»

fus)non at ipfe aïraqgä ,Íed aqua per

ipfum purificaretur,. ita urillaad nos

ri bafi, quàm adoptantis affetui inni-

abluendos idonca redderetur, à S. Jo«

uüitur, z"ddeptatio somen inant, Ubi Pa-

:';W'*

anne baptizari voluit. - Primum fuit

ter noftercaleftis adoptando nos pro

;gextfcmi

fuis, nontantum filiorum nomen ;

T h

Pater eternus , qu icum declaravi Fi-

lHium funm dile&um 5 alterumSpiri-

quod per fe magnum eft ornamen-

font: a'

£us Sanc&tus, qui fupra illum in colum-

tum , fed ipfam quoque rem imp

ertï-

lem J'odsz

| hä;mätl

bz ipecie defcendir ; tertium fuit cz

tur, Pidere, inquit S. Joannes,qsa

yidiu

Ynm, quod hucofque claufum fe fe a-

charitatem dudit nobzs Pater , nt Filij 5« 1e

ntit

m

peruit. Omnes ha tres circumítantiz;

DEI sominemur , C [rims. Elssgien-

u

propter eosdem affectusin tribus prz-

doenimíin Baptifmo fuam divinam

p

dit&tis prefiguratos,cujusvisChriftiani

gratiam , fiümque Spiritum, fit quo*

r

(

damnoanima noflrze animz, & cor

s

J

c(

Baptifma reddunt ilflïafï;e.lncipiamus;

$ primo.

j

cordis noftri. In veritste homoChtiz

Hhcjmn

I!II. Quid

teieft Bapt ifmus ?8i quæ;

ftianus non eít tám terreni Pa'ris fi-

D

1

n

h"

(lfo.r. i. vatisex fsncto Joanne,refpondebit vo-

lius , quiaeo generams eft, quàm eft

"

ide T o- bis, quód fit poteftas Filium DEIfeeri,

Filius DEL, ab hoc in SacrofanctoBas

3

ammg""'

Jet.da — IDedit exs poteflatem Lilios DEIfieri.Et

ptifmate regeneratus ; quid enim à

1

d ) bune qpne

membyorum fuo-

l

((f ]

perfuadeatis vobjs,hzæ; dici per mee

'95:xe terreno prieret

rzum

loc,

3

VN

^

d

[

ÓH

$-2

ISCURSUS QUINTUS -

,tum*ä'ceepïc materiam ? à Patre veró

ftianustam humiles in corde

fisdarü

T

cotleíti Ed? novam& rotumDeificum

fpiritus ; qui parüm ab Infideli eum

hii

accepit, Et haec eft ratio,ob quamS. Ja-

diftingaunc ? non. gaudet, nihi pro-

*

h

non nifi tertenam

ii

cobus de dictà adoptione loquendo ,

ventibus terre -

?

quo

Vocer eam generationem , iudicando

afpirat ad gloriam,non aliam fibi ima-

u

nobis,quàm verum fit, animam bapti-

ginacur felicicatem, quàm proprijs

f

^

zaram veréFiliamDei effe,& non abs-

fenfibus,caducarum tantüm capacibus

Cïæ

que privilegio admirabili; fuperante

voluptatum, fatisfacere. Recordemi-

]ia*ldv. L

Qü.l

I

vim emnis generationis humanz,;Di-

ni, Chariffimi, Principes vos eíle non

«

[j

vinz narurz participem, — Polantarié

fanguinis humani,fed SangainisChri-

n

0s genit yerbo veritatzs, ut fimus ini-

ftijssu ; cujasomnes,medio B:ptifmi

li

tium aliquod creaturaejus. . N oluata-

lavacto, frattes fadti eftis,qui camax-

Qf;

rié;inguit Apoftolus , nos genait, me-

celfum FiliorumDei tirulum vobis fs«

)

diante Filio (uo Diviuna;Zerbo verita-

cuamcammunem effet voluit, Qualis

!

".

l

$55 ,uc ámus capür,hoc eft, magis illu-

ergo erit ignominia, can:à eminentes

ftre & bsatum opus inter omnia ejus

dignit&te, continzocuim dedecore vi-

3

$, A ur. opeta : U: fi m initium aliquod crea-

tam ducereadeó ignobilem ? nontane

lib.2.de ture ejus,, Conlideratebene hanc. va-

tüm padere dsberChrillianos,male à-

T

sovf. E-cem , eluntarie , ex merá volonrate

gere ; eciam rübori eff* debet,ram pa«

Qu

warr.6.[uà nos generaviz, qu: mirum in mo-

rüm boni operari,ut fieri foler,quanda

u

2e

dun hanc adoptionem nobilitat.Qaia

divinzg geuerationis , nobilirati. tam

MT

. licér. adoptio hamana hác gaudeat

eorum vita non refpondet. Demus, ut

,

prerogativà, poffe ad beneplacicum

ica dicam , plumbum ex vilibus erurü

Qu

| S. T bo.,

fuum eligere tales filios , quod natara

cavernis non erübefcere humilem fü-

g

$. P. 1. facere non poteft ; nihilominus ado-

am originem. Sed quis ferat , quàód

tdj

21.4". ptio hamanain ele&o . prefupponit

plambum illud,quadinter auri venag

A

1.5 C- gyerita, non confert ; édiverfoDivina

enafciur , fuz vilitaris non padeat *

at

ádoptrio non ex alicujus boni praevi-

Eodem modo concedamus, Infideles

by

u

fioneaut merita talem grátiam largi-

rebus caducis& parituris totos imer-

[

tut, — Poteni efF. del

fos effe ; ortus eorum ad altiora illos.

apidibua fuj"vim:"æ

—3À

Luc.3, Bilios e"JMbrabe.

honexcirar. Sed Chuüiiliani, radijs

$.

IV.Poteftísue, DileQi

fïïmi*hanc.ve-

fcecundatiDivini Solis, qui ex precio«

Im

riratem audire , & non dignasralige-

fis Sanctze Ecclefiz fodinis fuam du«

li

neratione& filistioneDiviná,quam in

cunt originem , poreríacae fine veree

di

fanctoBaptifino conafecui ettis,conci-

candia affzctibus fais ignobili allimi-

n

//.32. pere cogitationes? Prisceps ea,que dí«

L

lati plambo , qui folidum eharitatis

] m b

gnafunt Principe , cogitabit. Filius

auruat deberent eífs,ad quem vis lapi-

[ !'M'g' *

Principis non cagitabit fulcare agros

dem lylium examinandum?

aratro , ficut cogitaret, — f natus effat-

V. Sed quid naac dicemus de illis ,

0,Ladngc

orum

| ]

JA]

pxacr*e-:zgticolä. Quomodo. ergo Chri-

gai non folüm auguítae Bapüzat

COB*--

: ,IM

"

-

/

DE SACRAMENTO XNBApTiïsm.

; : 53

lefoefoni

conditiori vitá fu& ncn refpendent ;

ass Sax£lon incorpere Cheifli , qued ff —

dul ent

Ecclefa, . Jam veió,qoee voti Ecclef.oe

fed ne quidem illam cognofcunt ; un-

T

de nunquam etiam Patri fuo czlefti,

Spirisus Sar&vs confert beneficie;illa $.4f»ge

[ d

quod inter rales eos elegerit, dignan-

eadem cuique Anim z fideli à Spiritu Ser».

imfbim

tur agere grarizs ? Platonem refeiupt

San&o proportionaliter funt collaa , 80« de

p

fzpius DEO reper.difle giarias ; /t;(,uäd

ira;ut in Baptifmate fiat quafi anima 4 €vps

napici

Gixcus, non. Baribares . naxve efler.

Allius anima, & Spirites iftiusSpititüs.

Veeorderni

— - Quando unquam Paui czlefti fuffici-

^ Quoniam eflis HlijDEHNmift Dens Spi-

Gal 4

v efent

ritum in corda veflra.Hoceftimmen.. 6

entes poterit referre grates. Chriflia-

x C

ous,quód eum confortioSanQdorum in

fa Divini Patris nofiri liberalitas , ut

ioDolt

luceSacratiffima Fidei dignatns fit ag-

non contentus fit donare. nobis do-

quia

gregarc? Qui dignos sos fecit in partem

num , fed ipfum etiam datorem dona-

IO-F:IO

m o

; ?

*

Jortis Sanitorum in luminc. O quae fe-

xe voluerit. Ideóque ultra creatum il-

iif, wiïï!

. ^"* - Ricior fors poteft effe, quàm ifta ! O

lud Gratiz donum ,regencratis in Ba-

) emindt

quanta felicitas ! O quantus favor!Tor

ptifmo,increatum Spiritüs Sancti do-

animabus eádem die,eádem illÀ horá,

ledeciti

nrm conceditr, qui dum fupra aquas

2 gontil

eodémqüe temporis panco in Indijs

- facri fontis defcendit; novut de mem-

s malee

inter Infideles &d corpus;quod erit ali-

" biis noftris fibi templum exftruir,

j m pl

quando Inferni pabulum , organizan-

AMembraveffra templum funt Spiritu 1. (re

ia !

dum deítinatis, animam noflram in

Santli ! O. mirabilem defcenfum , c, 5,

- Sàn&ax Ecclefiz Catholicz finum ab-

irart tl

quo quantnm viram dando creature,

Domus/

legatam efle ad coipusinformandum,

' Creator fe humiliat , tantum vivendo -

libus h!

quod facris undis sblutum,eidem ani-

cum Creatore ipfo creatura exaltatu:!

m2 in parasdifo ; etermüm non nimis

juftiffimam habemus caufatn pro vità

umidet f

"UT qW

arduo conatu fociari , imó cum e&-

tam Divináà Aldffimum inceffanter

A

P

. demomnibus Divinz filiationis fru-

laudandi Lawdabo Deminmum in vit

( E

c u

f-ï4f-' "

LE

éibus cum immenía gaudij füpera.

wtá: Experti quotidianas prodigio-

91 Pïld

,

bundantià perfrui poteft! Z

90f h

63;

!

pafttmþ

.

rum adeó fiupendorum — operario-

i

( füriss Santtorum in Inmine.

nes,

3

Vi Div

u

VI. Akerum Baptifmi noflri privi-

jubi iile Boluek o Culodn

Áj

/

legium eft Spiritus Sanctus , qui fimi-

animam bap:izatam defcendens non

ï')iï?ff-': ,

?[ (

litet fupra nos defcendit,ut omnes ce-

venit folus, fed more magnorum Re-

i

lilncolz nobiliffmam illamPatris an-

"

j

gum numerofo Aulicorum fyrmate

f

( Iwe.

diant vocem:;7 w efilius meus dilctlgs,

ftipatus incedit.Hic verió comitatus in

gt

n te complacui mibi, WNeotandum eft,

ynobili !

Mþ

- gratiá Diviná,ejusq; donis confiftens,

$, T j,, P Piritum San&um , ut decer S, "Tho-

totus in ejusdem Arnime urilitatem

P

iwif

!

,

34.8-

mas,id effe Ecclefiz, quod cor corpc-

adornatüs eft ; nec unqoam illa ab his

[66

a. 1. ad

