quzdamiEc(tafis , quà amans extra

ferendos impofuit; alios-vel invitusa

"

u N

(epouitur. , nihilominusnon videtur

nobís ingratis ferrecogitur. — Priores

hic titulus meliüs quadrare , quäm

I dedäho'

quidem prodigiofa amotis ejus inven-

quando amor non folàm eft liberalis ,

ul di

»

fed patiens,

Inter homines eríam a-

tio funt ; quá voluit ineffibile hoc Sa-

cramentum effe cenovarionem eorum

; Ut u

micitia veriorhabeturilla , qua , ficut

mkcuil

ii

omníam , quz ipfe Chriftus E(us pro.

aurum , ïgne mägisprc:ägtäqfï;quia

josini?

quz affli&ionesnoníuftinet , aurum

nobis paffus eít; imo po:iüs augmen-

tum,quia bic imsgís, quàm ünquam a-

[ïi&(hiþ

n

eft atte cffzctum , non verum X reale,

j

libl/Majeftatem fuam abjlcit. — Pro-

Wi['s

Qaod iíta eft ,confiderate nunc, an

ho

&1

fundíffima ita humiliras ab Apoftolo.

ä

nouamorà Chiito ín Evchariftia

voce Exínanitionis d?fe;rtä'expiicaca ;Pïä"e'!-?ä

1

1

l

exhibitus,(it veréfincerus , cum feip-

,

in

pctfjf

l

,

Semettpíam. exinanivitt:

?

uo-

Ja

ï

/

fum eo quidem tempore donavit, quo

confi(tit

e

In hoc confiftit ( f

t. Cor;

homo furote & crudelitate fua maxi-

MWW

quorundam infignium Do&orum C^iet:

T EE EYS

méeum irritavit./z 44a sotle tradeba-

1018 ,

interptetationi

acquie(ícere

volu-

:usdlcctä?"

tur,accepit pauem , inquit Apoftolus ,

mus) quód cüm Filius Dei in [ncarna-

ol

p

ut hac nocabili temporis circumftan-

.tione effe zquale Patti quoad naturam

Jl

jt Vm[!q

tiá divini Amoris magaitudinem , &

divinam retínuerit, nihilominus quo

d

ad

" —

DISCURSUS SEPTIMUS ,

DE. AMORE

24

ld

cipémquead honorandas ejus nuptlas

ad humanam iftud denovo acceptárit,

u

ut etiam mínor dici po[fet.

Pater

folemnibus in templo cærcmom;s vel-

Hoc

tü

08 14* u eior me eff..

206

f(äor*' fi ergo propter cane

leatfiftere ín períona propria,

tam Verbi acerni humxhauonem i

in cafuixcezPrmceps ipfe prímas gee

tinq,

hoca

Incatnatione dicere potuit; ego minor

rat , nihilominus in ordinead huüc a*

hac ]

fum patre, quanta[non etit deniiffio ,

&um non lpfe primus eft. ,

fed (gon-

- poffe dicere,(ecundüm appasentiam ,

fum , primum fibi locum vendicare

Qui

x

miner fum homine , imóquacunque-

permittit,

Ita quioque licét Divinitas

reanimata , ubi me fubcibi inanimati

Chifti , infinities preciofilfima carne

ji, 4 lm

Q

li

fpecie fpe&andum ptabeo , quitamen

fuá faperior fitnihilominus ia hac de-

Gli

fum vitaipfa. Hocnon folüm cft pro-

Íponfatione, qua in fan&titfima Com-

m

fundiffimas Incarnationis animi di-

munione inter animam Chn&zanam

qu

miffiones repetere, fed incredibili mi-

& v:rginaleRcdcmptor!s corpas ce

di

rabiliffimi amoris exce(fu fuperare.

lebratur , primum locum fponfus, id

b

$, Tboy;, Qu& tamen omnía in hoc Sacramento

eft,corpusoccupau divínitas quidem

4

evenire vídemus,

In eruce — latebat,.

"affiftit,(ed per concomítantiam , ut &

f

fola Deitas,at híc latet£4 bumanitas.

&ionem hanc majori dignam reddat

D)

XI. Aham notate Deitatisin Eu-

honore,

.Àn nonergo tanta Deiítatis

demiffio admirandaus diviniamoris &

chariftia humiliationem, quam non

din

facilé aliás advertiftis,& eft ifta, Scire

fupremus videtur effe&us? Dechzati

hila,

)

Á

. Ooportet, quódlicérin Euchariftia fi-

adeum ,ut vefceretar , inquit. Domi- Of Ti

nus , ut fupremam nob:sbgnzücam

HM

mul cumCorpore&SanguineRedem-

Ity,

proris (it quoque anima & Divinitas ,

humiliationem,ad quam fubeundam

.ita Mater a-

SUMJ

M

nihilominus vi verborum;qua in con-

charitasillum coggit.

QIM;

1

fecratione pronunciantur , ex vi$4-

mantiífima capire rütoque corpore fu-

7ia$

V

uN

eramenti Corpus eft in ho(tía fub fpe-

pra cunas filioli fui fe inclinat , uc dul-

$

"

Atb qu

cíe panis , & Sanguis i in calice fudfpe-

ce lacin pe&ore elaboratum in osejus

ü

cle vini : anima veró & Deitasfunt

inftiller, -

Declinavi adeum,m vefces

etiam quidem ibi, fed non funt vi vet-

rettr, Comparate parumper Faü;icilo-

fum , gravem , faperbum,plenümque

- boruin (upradi&orum fed funt per

t

zaturalem cancamttdntmm,i d eft ;

ibi

Majeftatis magnorum Principumcum

j

funt , qufa Corpon & fangulni Salvæ-

fubditis fuisagendi modum cüm infi-

nica Verbi Divini inliocSacramento

al

torís unite funt, Quare, idquod ,

ut Íta dicam,pnmum in Sactamento

fublimiflimo, benignitare & munitt-

M

centia, quis noníaxi inffarattonitus

Ie

locumtenet, & primó fpe&arur , eft

G

Corpus ]E(u Chrifti,non autem Dívi-

hærebxt ? Andquíi Parthoruchges,

s- T;Mm d u

niras:id quod aptiffimá explicatur fi-

f quandoque nobilem aulicam fingu-

3?9

militudine,

Imaginamini vobis An-

larí gratiàad menfam invitabant , hu-

! n

là

. líicum magni .

Principísalicujus pr-

mi eum federe jubebant d pf i veróin

lnüd;

cæteris dnle&um uxorem ducerc.Pnne

ieCtO

lT

£s

;

3

CHR;ST: IN INSTITUITIONE EVCHARISTLE,

?f

le&o elevato,tanquam in throno te-

micorporísmembra, cüm non Occu.

us -

cubantes; modó has, modó alías cibo-

pentlocum ad exetcendas operationes

uj

(uas neceífatium, eoeffein f(tatu , ín

rum reliquías nobili haic ínvitato,

x

, D

tanquam caniptojiciabant," Si Deus.

quo moverefe non poffint( faltem

: primasgb

$, Tb

hoc modo.nobifcum ageret , effet ad--

motu proprio) fed tantüm per acci--

ïoPc q'

'ad hu

huc immenfz benevolentiz indicium,

dens,quando movetur hoftía; atque

76( L AETI

a

Quanuis & qualis hicergo eít amoris

ideo mortua dici poffuncin fe , (i vita

) vendict

exceffus, quódutnos patcat & laucif.

ln operando pofita eft, Denique. et«

& Diritia

lam realiter moritur. Sed ut bene

díi,.a fiméquidem, tantopere fe ipfum hu-

ff

"miliet2. Fuios. enutrivi,€8. exaltaui,

hoctam mirabile Amoris dívini arca-

ia bt

- Gladius, quo faciliüsin utramque par-

num. intelligatis , fupponel'e'üpcff Leff. de

il t

tem fle&iturs eó certiüs materíz , ex.

tets verba Sacerdotís ín. confecratio- per

Chalint

ne talem à Chrifto in reproducendo 4i» .

qua conflatus eít, perfe&tlonem often-

; corgasiff

dit. O Amor divíne, quantum. ad

(an&iffimo Corpore fuo accepiffe effi- 17« 7-

vfponlo

16, "i

benefaciendum nobis te demlttis? Si

caciam , utlicét illud. ipfumcorpus

4

niusqui

aliunde deeo nonconftaret, quis ex

non extarec in Mundo , ab his cámen

rism,

folo hoc indicia. infiaiturmn non

veibis produceretur £ cantum. potett

gam r

EM

nuntiarer?

horum vis verborum. Hinc

ergo

nta at

: non folüm

XII, Sed'audite plura

novam vitam Sacramentálem fupradi-

jamods à

dando (e nobis in cibum fe humiliar,

&is confecrationís verbis acquifitam

Pbil2

1 D*cclmm

9.

"[ed ad mortem ufque fe humiliat.

Chriftus amittit , quando facrz fpe-

ycDor

Hamiliavit femetipfam u[que. ad mor.

cies, quibus fe abfcondit, in. ftomacho

iipnft

tem, Hecverba Chriftoetiamin pre-

digeruntur,caloréque naturali deftru-

j liben

$. Thom.(enti Myfterioaprari queunt; in eo

untur,

Arque tali a&u . dici pote(t

a Maff"

3.?^1* enim myíticà, moraliret, & realicer

morte quidem myfticá, (ed (imul rea-

73.4. $1

moritur, Moriturimprimis myftice,

li mori, vítam hoc modo perdendoSa-

"u Cüïpüæ

Og 8

tcïii*»*hum

A. 1

" quia cüm hocSacramentum fit memo-

cramentalem, [ta utíinon haberet a-

Epi/?. : C

famminosfä

tiale Paffionis, ineo quotidie fupra

líiam, omninomoreretut. 72ceff exi-

Paul.,

VW

- Altaria no(ira eandeï*n,quam pro no-

nanitio Dei, fatiaad w[um nofirum s sam

;d(W [

Mil

ofacf

Gl

bis in monte Calvariz fuítinuit mor-

Hic cum $, Díonyfto Alexandrino di-

j PC[ Fd

i

vt

tem, Chriftus reptzíentat, " oftendít-

cere poffumus.

Hoc e(t ve:é annt-

que gaudium,quod habet, vitam fuam

|Pri

M'(

hilari, & Chriftum pro nob!s mori, uc

'Wun

aimore Doflri profudiffe.

Moritur

animz noftrz,& corpora noftra ad vi-

f

a

)

quoque morialiter , & nonperfolam

tam immortalemconfequendam ni-

lic

q»

reprzfentationem,

Quia cüm fan-

ttíantur, Magna'(unt-i&a,-negari non

"]

Giffi num corpus fit ío Hoftía per mo-

poteft,communémque homiínum ca-

r

Rggön

S. Thorm, duim Spiritüs, quodam Jpiritulali modo,

ptumexcedentía; fed eó clariüsdiví-

fqhomfü

3-P.7* hoceft,corumintota hoftia, & totum

1

,l

gJ

75. ar'

num illud,à quo procedunt , princi-

7Uf

]

in quavis fpecierum facramentalium

jum manifeftant,

Faít fcilicet in«

I'gvm

'z.ada.

vincibilis Dei charitas, quajut fuavifs

"a

[

*J

ga;tg, V(cqurieur ngznia h'ujus - (an&iüi-

linam

M

Y

96 X

; Dzsöu&s-uäï SED lijI/IS DE' Aüogä

fimam nobisprapararer. medicinam ,

gnum patíeatiz exercitum, magnüun-

omneamarum proferefervavit, femel

fiin

n

que amoris ind cium exhibere? Si a«

. pro nobisipfo fa&&o moriendo; deinde

Gnam

moraon effet; quomoedo Mater F.lio-

f,

De con-

millies miliésque myfticé. morrem

rat

i

Indi

fec« & ». fübeundo

uotum adhuc Ín tenera etateíne

,ütmiferz creatura fue vl-

giatitudinem ferre poffet, qni nec ma-

fami

enps

tam haberent, — Semel immolatus. eff

a

femel.

ternos affe&ns, nec amorís blanditias

imo-

d Efns Chrifus in Jemetipfo, inquit S,

lhort

agnofcunt, fed perpetuá lactymaram

latus,

Auguftinus, $ témen quotidie immela-

importunitate. laboresd primis cunis

C

)b

tuy i2 Saeramento, Dlesu maque fümenti

toieraros compenfant? Nalli tamen

M:

amara eít medicina , non preparanti,

illa pareit laborb, amorísque fai con-

ln renoftra plané contrarium videtur,

ftantíam femper magis demonftrar,

Aon

Chriftus, quieam compofuit , omne

.nonfecüsaccolumna, quz ponderí

i

infipidum fibis nob!

s veró quidquid

impofito. noncedit,(ed m agis folidi- g,j

. €ft delectablle , feleg't, non aliterac

tür.-— Fofpstabirur , Ed pafceted. pota- ,

(

?

5 3»3

nutrixilla, qua ut languentis parvuli

Gu ingratos, bene. de divina CH.ift

hi

Kui reftauzet vires, ipía ingratum bau-

charitate dici poteft ,. 4 ad bec amara

pe

— xit pharmacum, necaliter, quàm in

audiet,

licà

Quin unquam ob quamcune

fuavelac tranfmutatum, porigit.

que ingratitudinem noftram vivifica

tin,

XIIl, Attamen omnia hzc perpef-

Íua carne nos definit cibare,

Tiotn

fn afpera à Chrifto pro fignificatione

W

XiV. Scd quid futurum effet ,. fi

.öcïex—e:rcäcio'am-orisx fui erga noselecta,

non folàm protervi. ifti filij millenis

"

o

Don tantopere ejus magnitudinem pa-

acerbis di&terijs Matrem affligerent,

làm faciunt, quantam injuriz , à no-

f

(cd etiam infürias acti; pe&us ejus &

bis quotidie. coatra voluntatem ejus

ü

übera dilaceratent ? & veró ( piffimé

Ingratiffimá rufticitate noftiá illatz,

multó deterciüs ih. Sacramento. cum

hr

À triplici hominum genere in. Sacra-

il

Chrifto egezunt In&deles, quin tamen

mento Evchariftiz patitur. Chriftus,

idem ipfe Servator. unquam ab exete

3 Tepidis, Infidelibus, & confceleratis

cenda indef« (fa patientiaceffaret.Qao-

P

u

Chriftianis, Tepidi absque dubio

tes publicisirtifionibus & calamnijs

magnam illi prebent patientig mate-

Cin

li

illum |in Evc'harri&ia-,&:efpexc.rum ?

rlam,qnifineamore, & przparario-

Quoties equorüm ungulis protrive-

l /7'7/)

ne accedunt Sactam Communionem,

runt ? Nihilominus

prevídentem —

[

tefedlíque divinohoc epulo abfque

opti-

.

LETTT

omnes has injurías non' tzedet

. ullo gratitudinís figno quamprimum

mum JESUM pro urlitate Dile&o- -

"

Quia

Xecedunt, quaficibum ex horto alla-

rum faorum ufíque ad finem Mundlin

&U

pi

ul

tum manducáffent; non illam ipíam

facra Hoftiapermanere.

Ego vobtf- Mat.

"

z

efcam,quz palàm fpectata omnes Bea-

cum fum ommibus diebus

mj

, nfque ad ab

tosin celiseternum cít fatiarura.Quís

j

&

ln

lt

cgn[gmma.&iomm fesuis.

Es

dubitabit, talem ipgra;itüdinem ma«

X|

N

-

h

*s u

R. P.d

ERN

.

-

CHRISTI. IN. INSTITUTIONE REVXæARïzsmä.

E

1

.XV. Denique msgnopere amoris

Goffredl M ilienfis iater pattul vitd ,a

beel d

fui magnitudinem in Augultilimo Sa-

fancti libros, unuim qui dere magicá Rofez,

Mater lh

ciamenco demoaoftrar patíentía, quà

erat, repertum curiofids primüm- le- i» Piff,

era u

indigniffiméab illis ipfis fe in cibum

&icare, dein etíam cerid. formulá da- /""4£«—

qui ntcte

fümi permicttir, à quibus ücus creditur

monem evocare aufus erat.. Nil mo- "P*

temp,

i blaadlt

& adoraur, attamen quafi medium ad

rarus infernalis predo, in Augelum

horrendas fcelerum fuoiram enormi-

lucis, ne ille terreretur, transfiguratus .

hts

tatés exercendas uíarpatur, Quod

Drim cuni

corám adeft, jacárque fe fuper a&a,

ETO

ab illis, quipanem , & nihil preterea

terrámque, maríaomnía, & tattara

effz exiftimant, defpiciatur, mirum

przpofitum effc fumma cuim poteftste

qu fricue

non eft: idem eft, ac príncipem inco-

demoif,

Principemsfiquis vellet, przftó effe,

gnitum à rudi plebecula malé tra&ati.

ut poftulata faceret, i. modó — benefi-:

u u

IU

Scd defpe&tus d perveifis Chriflianis

cium, feivum fe ejus profitendo, agno-

Dg—gi [ Á

Chiifto in Evchariftía illatus, eft: nee

feg

fceret. Secerdos Ioferni metum prz-

faiium facinus contra. divinam fuam

tendere, eofublitofuturusin ejus ob-

Wm CHIR'I

d lat unin

perlonam, üt talemabipfis cognitam ,

Íequijs, Demon contra pellete timo-

licéc (ub fpecierum velamine occulta-

rem,nequeíead Inferos damnatum

l quamwn-

tam, attentatum, ídeóque ob hanc e-

perfaadere, nequeillum poft mottem,

i vtl

normitatem abfque comparatione in-

fiobediret, damnandum, fed domina-

tolerabiliorcft. . E« quis exprimere

türum fecum. Mifer Ludovicus , etís

poteft, quàm comune fic hoc in Mun-

fraudem agnofceret , nihiloniinus pro-

ji ol

do fcelus? Quotiesbenignilfimus JE-

miffis excecatus diel uniusmoram po-

illiguat

fusin Altari adulterijs,ince(tibus, quin

ftulat ad deliberandá: hoc elapfo ve-

fs i

l

€ilam beftialibus impudicitijs inqui-

lutarx munita,que jam cum hofte pa-

natistractarurmanibus ? imó quoties

cifci carpit, certis conditionibusfe ho-

ymeno df

ab ipfis adeó veneficis, pro primaría

fti permific: & erant iftz potiffimüm:

s; uïn fsz:ï

magicatü compofitionum parte u(ur-

primó, ut Ludovicusab omnibus ho-

um at

patur? Tantatamen tam hotrendo.

noraretur, fecundó, ut Íntali borore

du

rum fceleram illuvies amorem ejus

vegetam & cenftantem valetudiné trí-

& a

Cant.

non potuit extinguere. //gue multa non

ginta quatuorannos producerct:tertió,

p

E

potuerunt extinguere charitatem, Re«

ut quidquid ufípiam eít iimpuratum

nlis P!,w'

feram vobistragicam quid, quod ut

libidinum,illofrui pro arbitrio lice-

gzv.ï!fï'?

verum fatear, prftirer ignorari, fed

ret toto hocannorum fpacio. — Hic fi

u

W(l

quia, quamvis enormefit , admirabi.

darer, ab o viciffim tcla, animam,cor-

]

Á

"t

lem Chiifti Jefuamorem & patientiá:

pus, actíonésque omnes pleno juteOr-

ii

plusin Sacraniento, quàm in morte

cus haberer,

e

Il g

ij

Anunuitad omnia Dze

s

humiliati demonftrar,

P

;

mon, pactum fancitur , datur Sacer-

]

j

Jentio preterenndum.

non j'üg!jci? fi-

y, !l

dotis fanguine fignatuin firmatümque

XVI, Contigitid hoc noftro fecu-

chirographü, in quoftatim veterato-

y»

lo. .Sacerdos quidaim Ludovicus

ulentus

riam anm arté exercuit fraud

nundií«

pISCURSUS sex rtis ,DE AMORE -

98

nundinator ,

'(!Aumhjcc agit; ut illene-

bis amorejus, morte, imó Ipfo fnferno

Xl

Ícioquá oculorum , an mentis cal.gi-

forior fui(fe, dumijsdem fe fubjecit.

Quanta etgo eric amorisillius vis,que

AQoret

ne,pro t

riginta quatuor aunis, de qui-

at, quatuordecim tan-

non hascandlim irtiflones & conrem-

qana

busconvenet

tüm ponetet.

H ssigitur peradtis mi.

ptus, fed multo plures, à tot & cantis

fricun

(tifmen

$

ferandus hic,

:

N

nonDet, (ed Luciferi

perferendas previdit . nec tamen ab

er totam Europam omni-

illo. quod nobis dedit, donsndo 3bfti-

hurtpo

Sacerdos, p

f n

actus eft Antcägnanus

neri pocüit ?. Que te&. vicir clementia,

üm Magorhm

ut noflra fevreserimita 3 Sic. quodief-

(io,

& Piinceps: &

ut hoc tanro gtadu di-

cunq; coraunicamus,di-ere polfumus,

Wi

gníior effet, non

folüm tenerís infan-

cium carnibus ve

(ci.fed. laxatis habe-

proineffabili illo amore gratiasagens

M

"n

nis in adultetia,

(tupta, facrilegia ferri

do, quo ut nos cibaremur, nullá

LLTTN

i

alteríus rei ratione habitd , feipfum

i, VY

audaci(fimé.

fanda infandáq; audere,

hatarum inaufpicatise

humiliare volu't. — Quanta non eft

m sl

no&urnis lymp

ww

is ade(fe, & praeíle;

hac divini a$o:is de fe ipfo vi&oria ;

que conventicul

totíes manere in corde pgccati--cgq[cïo

quii

hirco: infetoali

(gpius litare Sacro-

lvatotis noftri Cor-

tam pac'ificum? cüm tamen ;pfi ni«

htl

fan&tum Chiifti Sa

catam pedibus facratu

hil magis adverferüt , qudm pecca-

dmdu

*pufssmox concul

tum ? Si calor & frigus in nubis cujuf-

Hoftiam canibu

s(uis devo:andam ob-

fjjtit

natam

dam fiau fe invicem colliduat, ille

v

"iccre,lS'anguineïvctö malé omi

neficorum turbam ,

moram pati non pote(t , (ed perfradtà

lt

N

ejusdem farinz Ve

tit

clamántem: Sanguis ejns fuper , nos,

nube fulgurat, tonat, hortendaque

falmina protrudi..— Cuc non idem

v,Täm. fæ

Pw

Sangin

pis ejus [nper no5, a(pergere. His

-

1728;;'

immanibus candem de

(celeribus pro-

hu:c divini Amoriscálo:i accxi&g[e.jdc-

Mf

Q

Yi

rià confeffione convi&us, Áquis in

berct, quando rebellis (bi peccatorís

frigoriconjungitur? an non tonate,

Provincia V

ivus in rogum inje&tus ob-

fj P(

faiminare & falgurare,& furiofo cum.

LU

ftinato ín malum animo €x igne cem-

L!

poraliad zcernum fceleftus migfayic

impetu erumpere deberet? videtut

"n f

(anéindigoum, hujus nubis finum,

t

Anno 16r1I. pt

id, Cal. Maij.

wa n h

XVIl.

Siftite nunc

hic parume

quilicécfordidiffimis repletus vaporl-

5'63124

)

et, Chm(ïimi,& fia

uditá cam hor-

bus, non eft veritus illam intra fe r&

47/64, Áin

f fif, li

tendá hiftoriá adhuc a

liquis remanfit

cipere, non in mille f.ufta difcindi.

mecum diífereodo, to-

Cüm veró édiverío tantas Redemptor

Pton

feufus, illum ,

d!P* :

LU

cum applic:tte,

hocmaximé modo, Si

nofter toleret injurías,clariffimé appas

Itn

Chiiftas J«fus,

anthuam" Evcharifti-

tet, quanta fit ejus charitatis dulcedo,

u

alas non przvidiffet

uz velutfuavifona In(trumenti müe

türj

am inftiiueret ,

A

ia

Hoftia tolerandas,

fici chocda, quo for:às tenditur ,. &

H lia

injurias in. Sac

uàm has fola

s a Diabolico hoc Sa-

pulfs'ur, eó fuavio:em clari

£

ag

aluq

duv. [

annon videtur vo-

reddit ham*x.gn;am?

cerdote ihx,fher:.ndgs*,

x

üc

-

-

RISTLE,

h

99

CHRISTI IN I&STITüTiONE EVCHA

o lm

s 11!0

:

LÀ

€

altiffimam uniäem

.

impropríum

ib -

XVIII. Denique Divinum JESU

compreh

endit veritatetm.

Quapro-

d

lis

lusv qut

amorem plus quàm dona, & plus

ter mericó dici poteft , duobus mo

fan&iffimam Chrifti carnem corporl

& conr

quàm contemptus illi , nobisjdemon-

j & um

ftratunioifta , quáfibi nosin hocSa-

Fidelium digné id reciplentum uniri $

A

C pamen

cramento vult devincire, Donare &

primó , quamdiu perfonaliter cum

*

ipfis perfevetat

*

quía tunc realiter

y:do Al

ferre poteft, qui non amart , (ed defide-

T

rare unam eandémque rem fieri cum

haret in eocum amplexibus , 'eos ad

amorem fui excitando , velut aliquis,

jic quait

amato , quomodo fine amore fieri po-

t.

teft ? Omnís amor , inquit SanCtus

quem corpore prafentem videren

teþalïumuh

- s,be. 35

De Di. Diony(us , vís eftad unitatem ten-

Deinde poftquam Chriftustecedit

q.74.4.X.

at

n

Á ..c

emu: ,/ ml"l

&om. C.4.

ens , queque exduobusfacere vult

certum quoddam inter corpus fuu

& q

wilibet amor eff virtus

& illorum manet vinculum, propter

79. &, Xe

'üä j Wlum

dsTj», COT Umüm,

a m d

l 8ve,1o. M9tfi9a.

. Et San&us Auguftinus(qui

uod ípecialem non tantüm : anima& 44 5,

fed & corporis, illorum quli eumcor-

'i 1] vi&üit?i

atriufqueamoris(acri & profani , fi-

quisalius,in feipfo probavit eflectus )

- poraliter receperunt, gerít curam , üt

scat n

ipfe fatetur : 2dfmor eff juntiura qua-

cos fandtificer,illiosque gaudlj » glo-

ge p

tiz & felicitatis reddat participes, qua

dam duo áliqua copnlans , aut copulare

appetens, — Copulans , uione fcilicet

ab Anima fan&a in corpus redun-

qubis l

s 1, 4 ad^

i, V*

affz&ivà,que nunquam intet amantes

dant, Ltaut Sanctus Irenzusab Ev

l

fe invicem decífe poteft,& copsilare ap-

chariftiz partkipatione corporibu

sverf. ha*

| [eö Pi(t

(

tl

ref. c« 849

ii

petens unione effc&t.và , qux quidem

nofirisimmortalitatem deberiafferat

3

horte?

i

$, Them, (xpius delideratur ,ícd non obiinetur.

contra antiquos Hzreticos illam ne-

ä.g.z&ä.

Quare unde , & quo índicio Amor DI*

gantes, Hinc eft,quód SanGi Do&o-

ii

. 25, €,

ï'

vinósin hocSscramenso meliüs agrfq-

resteneant , licét non extarecgenerale

i g

illad futurz Refurrectionis in ultimo

Q^

fci poteft,quàm à perfe& ffimá illà u-

gon !

nione, quam feinter, & F;delesfuos

. diedecretum, faltemillos, qui digné

fü[lO[O »

S.Thom. effcere intendit ? Hic Chriftusnon

communicárunt , ob reverentiam Dí-

bcretï "

*P429 modó vult fe per . gratiam — unire

A Yol. 172 £s*

vinz carnis illoin a&u ipfisunitz ,

W

p

Suarezx

Animz nofttz , fed etiam cum fan&if.

fore refafcitandos. —Quia ficut fru-

n

De

epkim

dif 64

fimacarne fuá corpoti noftro.

&us melle conditi ejusdem proprians

13

j

i

feea 53o

hac unione Sancti Patres admíranda — acquirunt incorruptibilitatem , ita

f[ Wwi

J

pVajq. pronuntiant, vocando illam natuta-

quoque convenienseft , corpusSal-

M

"L

difp. 204. lem,fubftantialem & realem cum cor-

.vatotis nobisunitum , certam immore

di "

)

^ ^ poreSalvatoris unionem. . Italoqui-

talitatisfemenrem , quamipfe meritus

u

:

Qe

at

tucSanctus Cyrillos , S, Irenzus, S,

eft,& fpeciale femper vivendi jus n

»

|?

3'00*.&, ;

[f*

Hilarius, S. Josnres Chryfoftomus ,

bis tribuere. — Qui manducat bune

1

v

s"d

;lllh

alíique plures,. INec quifguam in-

panem,uetin eternum,

i

d

ducere in anímum. debet ,, modum

XJX. Ét in hac veritate fandatut ma«

CcHe

j

n

-

hgpc loquendicíl: hypexboþcum ,& gna illla-z;(

cel?e;vü,quæ à Chisftanis

A

-ïmscmsus 'ägpnwä , DE AMVOP;E

100

mittuntur; enormitas & malitia.longe

qui cum Chrifto uniri

fint-, corpora

ftett

n

Infidelium *pcrvcr(itatem excedeas ,

(us puciffimz ceruis àttadku in Com-

?

jusqu

mnaüione eidem coníecrárant , dedi-

Exad.fpg :

gemul

ob maximam videlicet hanc unionem

inSacra Communione cum Divinà

caiüatque, Ownts änuzägerit lam,

^

ii t

antlificabitar. Hinc. impucitate ali-

m

Redemptoris Carne contractam. Hoc

TRULT

;quà fenfuali illa profsnare nonim.

. lp

perpendens San&tus Paulus exhorre-

fCit,: ne[bit F inquit ,(qþio".z'am corPoa'rä

merito pro

.

yln. chacl

tabitur.

Ípecie [a-ïmfi-leïgi jïgüs itþ pu-

i .Car.k

ueflra membra [unt Chrifhi? Eriamnum

Cmr.- n]ls'm

^ XX. Sed utad íntentum noftrum

d* d

,,6 15,

tam malé inftituri eftis io fide, ut ne-

*

*

tedeamtis

quid fentitis, Dilectiffi-

o5

(ciatis in fan&iffimà Communione

ii , de Divino hoc Amore, quem no-

hW

Corpus Redemptoris maoducando

bis exhibet, manifeftátque Chriftusin

Mar

vos cum ipfoficdefponfatoseffe , ut

szpom':in

dien

membta veftra nuuc ejuídem Divini

Sacramento - Evchariftico. ?. Sandta.

Caiharina Seneníis communicatuta

'uzfxa*z 1

ted

corporis fint membra? Id autiem fi

p

(zpe videbat in. manibus Sacerdoris

lus

nóflis ; quomodo poffibileeft , ut

audeatis membra Divino iftijun&a

quafi fornacem acceníam , per quam

Qu

Corpori,membra facete corporis a deó

aptiffimé amoris illius exceffus expli-

| B!/'gl

?

catur, quo , praparando hunc vite

qi

3. Cor.6. Infamis *

Tollensergomembra Chriffs ,

UI H ;10(735

: l. 41 f

anembra

meretriciszabfit, lna-

cibum, veré torum ainorís opusnobis

n

MU

IG;.

fdciamx

,

Dominus demonítrat.

Dixi. , opus .

inami

ni;vobis filiam alicujus rufticí

5 4,*f

'Wi. a hWJ.&

fottunaR «gi däpon-

Amotis : quia licét ad illud exhiben- ^; ,

r t

u

fingularifavente

(atam fuiffe , que ü vegio orbata

düm ínfinita Dei Sapientía concutre-

) cord.fa

rit , utpote cujus erittam amabilem

l

(ponfo: , rutico alicui (ubinde nube-

li non folüm

creatutis (e comunicandi ipvenire mo-

D.

ret , an non vilitate ta

dum , modum (cilicet viresreftautan-

p

xropriam dignitatem regiam, fed re.

di,& reficiendi magis ufitatum : licet

d

E

alem quoque fanguinem inacularet ,

dorem & gloriammarri-

etíiam infinita fua ad iá opus cfficien-

Wt «

cujus íplen

hT

moniali vinculoacquifiverat :

d Mt;

dum concutrerit potentia , cujuseft

omnia , que in hac communicatione

i

nulla ejufmodi nuptiarum mentio in-

objiciuatur , tollere obftacula;efüci-

Opo

feratur, . Ubi ergo funt nunc ifti,qui

endo , utaccidentia in Sacrá Hoftía

non verentur dícere, volo facere de cor-

Pub

conferventar fine (ubftanriá 2 nihilow

LR

poremeo , quod

mibi nbitum eff,ego ii -

;limó falfif-

minus cotíus operís denominatio de-

Veitje

su Deminus famtfal[um eft

772

fimum , nequidem Infidel

es íunt do-

betur Ameri,qui non folüm llud fuge

LJ]

6

uttanquam

geffit,(ed etiam fuis impenfis perfecit,

l

BN

mini corperum fuorurn

juos emiffarios ad omnem fpu:citi-

Eodem proirfus modo, quo antiquum

pufi

Hierofolymítanum Templum à5alo-

D

em elocaré poflint. Quamvisautem

mone, quiilludjuffit edificari , non

Ts v

infidelescflent domini , & plufquam

domini corporum fuorum , nunquam

ab operatijs, & Archite&is ejufdem

D ten

ácrae

nomen agf:öpic. Qaare ficut S

Vonr

verum erit , tales e(fe & Chti&i—anos :

m'fü'f

m m

p

F

t1ot

- CHRISTU IN INSTITUTIONE EVCHARISTI,

4 Qpnt

mentum Bapti(mirefpondet Fidei ob

lumus,protanto munete , quod eft

ainGn,.

ipfe DEUS ; tat ingratos nos dé-

jus,quod tribuit,sdDeum tanquamfi-

"

pem ultimü accedendi; Confirmatio

monftrare ? Si DEUS alíiqeis mer-

talls cibo fuftentandus eífet ,

am

m 'M' S Tbom.

tefpondet Spei , quá nobisad omnia ,

n viáad Deux occurentía , obítacu-

preciofior illi dari poffet , quàm

UMl 3 p a

it Qu - 23. ar.

la (aperanda robur confertur ; fic Ev-

quonosalimut? Ethocfatisnon eft ,

d 30.

utín nobísgratl , generosíque erga

o

chariftia refponder Charirati , Evcha-

;,il?üsimpu«

t

riflia dicitur Sacramentum Charttatis,

Chriftum anímifenfusexcitetur , quo

pf

um coftua

obonionem perfedtam inter Deum &

dona donis,& amoremamori redderé

decernamus?Eftne poffibile, ut inviu-

j Disiil

nos,po(tquam illumi poffidemus , Ze-

TRODULA

pui eum nec dimirnam.

Ideo Sandta

cibilis illa Chrifti in Sacramento Ev-

g Chaltult

Maria Magdalena de Pazzisoptime

chatiftíz Patientia , Patientia charitati

diem Communionpis folebar. appella-

fuz zqualis,non poffit randé aliquan-

j 2 SRB&Z;

re diem Amoris , quiaín veritate nul-

de cot noftrum luc:arhmoöcräque; ut

munici

Ec ,

g du

lus ei citulus meliàs quadrar,

faltem modicum illad , quod ad fan-

quód ita fit, apparet ex refponío S.

&iffima ejus mandata — perficienda

? Pg[ qü!m

Brigitrze,d Chcfto interrogantidato ,

necelfarium eft.tolerare velit ?. Eftne

elinei

jl

quia fotmá animam Sacramentaliter

denique poffibile.ut admirabilis illa

4-0 fe«

communicantis inttaret ? /ngredror ut

inventio,otunes Divini Solis radios ín

ï P 805:3

(

xel, e,

u

.

fponfus i quicid elt, totus munificus ,

parvá hoftià colligendi , non fufficiat

Dui L

adcordis noftri duritiem emollien-

m hbt

totus ad g:atificandum paratus , totus

;

cordíalis, & affabilis, -

dim ? Vídemus fané, illos ipfos folis

iponi

XXI. . Quis ergonon obftupefcet,.

radios,qui difperíi nec minimam facem

Deum tam admíirabiles Amoris fui er-

accendunt in fpeculo alíquo conjun-

TM

3 homines demon(trandiinyentiones

&os ignem fieri,

Si omniía hecnon

ib5

du

adhucab ij(dem nonredamari? Zmor

fufficinnt , nec infinitz. charitarisex

frau i

son amatur ,amor 5on amatur| excla-

infinitis ipfis donis;ex ipfinitis rolle-

du

o

mabat illa ipfa San&ta Maria Magda-

rantijs,infiniráque, — quamintendit,

"a d

a

lena Monalterij fui exedras obeundo,

unione demonítratus nos comovent,

| mühi"q'ff

Oporteret itaque eodem modo obire

quisnon obítupe(cet cordis hamani

b&ä(ülälfäf

publica compita , & in omnibusangu-

contumaciam , quod ficut íníquus cl-

lis, & platearum capitibus exclamare

nis,tantoinceadio obluctstur?Avertac

TA

/

n

velutexcacicam $ 2fmor non amatur ,

DEUS,netamínhumanainter nosDzr

DTl

amor nen amatur, — Cüm revera (aris

donis, nobishucufque collatis & ad-

m]»æ

iterari hec verba non poffint.

Eftne

huc conferendis inveniatur refiftentia,

Ws

níi

poffibile , D£uM dare tale nobisdo:

fed randem éjusamore vi&i , qui nos

"

Ü Ahi

num , quo nonpoflit majus conferre ;

tantopere amavit, eundem redame-

h

nos veró , quí etiam viliffimo ruftico

m[da

pl

^ mus. Sramare pigebat [altem ve-

" li

MCW ]

ob tenuiffimü munufcalü, intugutio

"

; dim,gare n0n pigeæ.

Catech

d

)

y

fuo nobis exhibitum, grati videti vo-

N 3

DI*&'duþ.qu

5

gt

u'

102

-

z.nfsgc:uäsus;o(:'üæius pä.imipaxmomæ |

u

Ü

; ma|

-:«gaäsaää*am&äw&wwäm&wmw&ææ* *

. t

cbus

DISCURSUS VII .

fydas

$T

ne $anciisfima Comm

—— De Praparatio

anisni

M aintt

; memi:te.nda.*

D

l'IUT

l

[

ï.ä

f

()

æg Icätadäi;atio fit filia

m!"sa-tki fuerimusk * fþei& Fofe.uþcpr.a &;, " o

A

Bo

& ignorantiz,fitramen

cam harum duarum verítatum (cien.-

ta'mgl

4

: deinde Marter (cien-

r

*

(e

ríam addiícamus

.quàm neceffatia , ^

atriffet,

dan$

xor)

j

3

| tig. Propter admira-

& quz tandem fit digna ad. divinas

thatt

»

a

d

d

rP , COperunt bomines

hasEpulas famendaspraparaco ?.—

ID

hn

: philofopbari, Quaare

H. Promifit olim Diabo-iæ;s-p-rim:i&?

op.;ar'e?n ,vosh

9die mecum effectum

Parentibus noftris in Patadifo tetre-

]i

quendam rariffimum admirari , ut cla-

VetO

ftii , fi comederit de fru&u. , tanta. —

tiffimam de eodem cognitionem nan-

cum feveritateà Deoipfisprohibito , —

u

hts - ld

cilcamini,Et en,cffectustam prodigio-

eos ficut Deos futuros, eritis ficut Dij,'jgf'zfs'?»

)f

Íus hic eft.Totus Chtiftusper Evchari-

Hanc veró. promiffionem adcó men- -

RUA

d

GAa»

UT

W

ftiam corpori & animz Chriftiani in-

dacem , alio vitzciboin veram Re--

M

ganeila

time fe unit , & tamenpertalem unio-

demptor nofter commurare voluir ,

1

apud -

TENA

r

Pan

nem Chriftianusnon fittotus divinus !

fan&itfimo , inquam, Corporefao; -

It df,

I

non defuit,qui exiftimaret;Solem mo-

u

dulpbi

quare,qui manducat, inquitille, me-

de fine

tufuoindies nobis viciniorem fieri,fic,

amcarnem , & bibitmeumSanguis -

Mund,

uttandem terram noftram attingere

nem , 122e manet &3 egoineo , volene

poffi.Si hec opinio verítatis nirerecur

do, t obíervat Rupertus, Proditoris

fundameato ,an non vobis maximum

illu&onem in. feriz. donadonis effe-

videretur prodigium , Solem in mun-

&um deducere, - JZufionem nequiffi- goan.6,

dum noftrum füblunarem defcendiffe,

mi,quidixit ,. comedite, €4 eritis ficut $7.l 6,

ä

& hunc noné vcftigio igne & flammis

Dij: ferio leguens in verum effetlumnJosm

-

correptum fuiffc ? Similetamen prodi-

convertit, . Proprius enim hujus cibi

Á

giumin mundo Chriftiane femper o-

vite effcctus ett , cos , qui illo vefcun-

eulis noftris obverfatur. ol Juftitiz é

lu

thr, -p,anlaïrim divinos efficere, Ne-

ezlo in nosin fan&i(fimo Miffz Sacri-

veró hac per suxe(im dióta videan-

Cfe

ficio defcendit, nobifcum in Altari

tur,minutim omnia enucleemus, 5Sa-

tln

äabi-ra: ; in Comm unioneadnos ipfOs

cramenta funt fimul gratiz. figna &

Y

ingceditur, & nihilominus adhuc fri-

Ll

cauíz , fpiritualiterin nobisid oper-

gore rigemus ! Quare poffquam e-

rando , quod fenfibiliter nobis de-

4

Atl

1z,l

ventum hunc anímadverfione dignif-

monf(trant ?hinc eft quód fandiffima

Qu

nobisim*

M

5nzü;o:nnj,qud potfum s; ftupore ad»

E-yghgtj&jq fubv fpecie panis

X penia-

Qu

u

f'f*'-smdmsmfæ EQMMUNïQNi paæmweixmg. 10j

pertlatur.- Panis quem '&;gb dabo, caro

ipfägrafiä.quävdätä anima pethicjür;

Iawo 6,

WR

smeae[fh pro.

Mundivita. — Significan-

ob quam cauíam di&us eft Crbus gram-

dium, quia nonfolüm iocipientes , nec

. doeosdem illam in aníma noftra,quos.

cibus ma:etialis ia corpore noftro, c£-

(olàm proficientes, fed. etíam peife-

a

p

fe&kusoperati, qui funr hi

L

quatuor à

&iores ín vita fpiritualienm fempet

P

convenienti(fimum fibi cibum expe-

S, Thoma enumerati, Suflentare ,.

L

x Coizf; !c |

ini

$,Thom. ay, ere,reparare, Có dele£tare.

riuntnt, Cibus fum grandium|; crefce

€3 manducabis me: 1ta Chuiltus. dice-

-70 Cs f Q.

5'?'6'79.

ill, Inprimis ecgo hic fan&iffimus

N- "f " Panis fuftenzat animam noftram , vi-

ba: S. Auguftino rinvirans,u: cibghoc

t utpra&ix :

d:gné (umpto crefcerer.

m Ácà?

cam gratiz. quam in ea invenit , con-

(ervando, ficut vítam corporis panís

V, Alius Pasiseffe&us et , confic- "f 103*

gecefiti

mare; Panis cor bominiscoufrmat, Pra-

