culo in-magná quadam urbe, peffimá

tam Énire ,

quàm eandem. pro»

h

invaleícente confuetudine, certis qui-

longando folüm avugeie dammatios

busdam liquoribus homines intoxi-

nem, Sicque ratà fixáque volunta»

D

candi, oppottuné judicatum fuit, pri-

te faucescujusdam caverna adit , eà

&

inariarum Platearum angulis sffigere

inrentione , ut'ab egiediendbus füb

cerrum quoddam antidotum contta

vefperum duabus hyenis , quasibila-

th,

tam lechale virusinventum, — Opta.

titare noverat, in frufta difcerperetur,

m

«

rem ego non foliim ad omnia plarea-

Et j:m plané nadus aliquo tempore

rum capita , fed imisomnium pecto-

adventum illarum operiebatur, Et ecce

ili

ribus falutarius imprimere moni-

be(tiz illa odore corporis huamani ,

üji

tum, quodeft folum illud antidotum,

cujus funt cupidiffimz , inefcare, Ín-

Qui

plurimis in rebus animz delperatis

genti cum furore accurrunr., fed vix

dflm

F

refiduum, id eft , Oratio : deinde hoc

attigerant hominem , f(taiim manfue-

vt

Ü

non contentus irem ad omnium fe-

t ad ejusfeprovolvant pedes, illos-

ftls

neftras, fimiliquetono, qualem tuba.

que non fecus ac duo carelli molli-

maw

illa pertotum terrarum Oirbem extrc-

terlingere incipiunt, Hoc prodigi-

£T

mo die editura cí(t , clamarem : De-

üm Monachotantes addidit animos,;

pnar

tra&tores, Vindicativi, Ufurarij, Sene

ut receptis indutus veftibus, quali tri-

Vit: f

fuales, in peccatorum verernoobfti-

umphabundus magná cum latit.á ad

fieul

as

nati, Ogateg Crate , Deum jncclïän;er

!

[

D

)

ET EEAFECACIA. ORATIONIS,

2j

'iïä'ære"trui |

antrum (uum redieri, AcDamon' rum illefum fetvare dentibus, dein-

at

non abíce(ferac , [ed uc mifero magis de ab Afpidiscuftodire veneno, deni-

atl

illuderéc , tantifper fe fübtraxera, — que &calo ipfo illum alloqui ; po-

tiüs quàm unum folum facere mira-

ais ,

£

y

Quaremagis, quàm unquam anié,

primís eum tentacionibus aggreditur;

culum ,. quod tamen omniuumfuim:t

putelhvw' X

34 fet-

mbeni

ín. formá /Erhiopiffz illi apparens,

majus, hoc eít, absque premif

venuiorarioneillum liberare.

Qais-

] gm'ia* l i

adeó ut Eremícola. ín pejorem, quàm

unquam anté defperationem adactus

qus calorem ad indifpenfabilem o»

quicquum .

r ttrtt,

fuetit. Quare iterum forasegreffus,

rationisnece(fitatem,quà omnes 1n-

d:gemus, probationem defide:at, il-

hl

certus velociífimé vitam -abrumpere,

videt afpidem in arená latentem ;

lum aut Fide , aut ratione carere di-

!jnen'fe,Ec i

jhátt

quam mox attípit, pungit, & ad ma-

x-.ereï

l

!

la^

!

t AM'

gis veneno noc endum iriitat ,. mägnö-

qüe anímo nudo applicat peótort.

XV Ftatekor quää

em hanclegem al

tertáp

Verüm afpis folidz cradelitati non in-

uibasduram vifum irlfiOratio,quam

s deleruut

bí antus

dalüt, imó ne offendi quidem vifa

ad falutemconfíequendam eft neceífa»

c&; quaredam ignorans, calo indi-

ria, nonetiam tam efficax foret.

Sed

nis t

gnatus, querítur, eccur fugientibus a»

ma&ianimis eftote,videbitís enim ef-

lperini

fcaerdts

deó prodigdaccelerater mortem,quz-

ficaciffimam elffe: vis ejus & energia à

ttibusdependetcapitibus, àme nunc.

(iggimtte

rentibus.veró adeà. parcéeam nega-

ret f vocem audir abalto clamantem :

exponeadis.Primum videre eft ab ipsá

«d $

quidtibi mifer imaginaris, à te viri-

Orationisnaturá, que ad id ordínsta

las [

2

»

eft, utalierius animum . adid, quod

dammt'ïO'

bus tuis poffe tentatíones fuperari

Deum roga, Deum precate,' & quan.

petitur, elargienduminducat , nec a»

cyohtt

do cognuità vilitate tuá. omnem

liam obcaufam, quàm quód rogatt&is

í ääï D ü

fi,defiderata concedat,

Domiue uon Pf.30;

Deum ípem collocavetis , 'nn:nc:pa*l'-?

endbit A(ub

mam reportabis.

Quá voce tantá

coufundar, quosian invocavite , in-

10.

qui ii

mens Monachí inftcu&ta faitluce, ut

quiebat Propheta,

Domine , quan-

[W?ercwf.

&d debellandos D'zmonis infultusnon

cumvisnullispolleam meritis d teali-

yo t

yvr:

aliud magisexpediens cognoverit.me-

quid obinendi,íolus híc tamen fup-

hu

u

dium, quàm continuam Orationem ;

plicis, ad pedes tuos provoluti; cículus

s b

quáille quamprimüm fe munivit, &

ad quidlibet àte fperandum mihi fuf-

ind

)

deinceps neccotí Acheronti ceffit, Vos

ficit. Quodnam equidem alíudin mí-

H'ä ]

nti

veróinterim perpenditequaío,verane

(ero-nar—ufraganre, tequiritur m»erimm-,

pm j

Jl

fit hzc mea dotcína? AnDeusnon pri-

ad opemin przfentiffimo fuo. pericu-

dfi; l

j

má vicemiferum hunc Anachoretam,

Pc

J

loimpetrandam , quám eandem cla-

Jj ?

ram.tetribilibuspotuit liberare impue

more füpplici expoícere ? erítne ali-

ul

gnationibus? & tamen non libera-.

quiscordisadeó crudi, qui ptopor-

dit i

g

vit: fedpotiüstria voluit. patrare mi«

Vi

rigendá naufrago tabulá aliquid prz-

g

racula, quz fuére: primó-ab hyena-

aà aní»

terea exigat? ipía eüam brut

jeii"

malia

u

R P;chn:(i S.I.Cf'/ari]ï.r 1njfr, Tom,L1I,

—

h-

26

DISCURSUS SECUNDUS DE &Ecäsmne,

hibetde Deo, mftimationem ad pte*

malla , quando agitata apud nos vi-

f

pot

opem fi-

j

candumÍfe accingi

íe

lmó.- pía Ora-

dentur quatere refugium,ad.

Poü

bi ferendum quäü nos cogunt : unde

t.o(ur bene noravit Angelicus Do-

du

Athenienfis inhumani illiusSenatoris

&or) Deifamiliaritatem , quod e(t

du

grande meriium ,. Dancifcirar: unde

nomen perpetuá noratum . manfit in-

"u

famià; quód pafferem |fugientem ab

m

o]

ena eft differentia inter preces,qua

/^

dub

accipitre& in grem ium fuum advolan-

Deo, & illas, quz homini. fupplices

S Tbhomi

Md

du

tem, etiam ridendo rejecerit, Quare.

offerantur, Adhomini (ugipïufcänduml

epif a p

3

10j

oportet jam ejusfcuí familíaritate ; d

" quomodotile quid in corde Divino

2

21 Ü. Z:

l

Deum veró exorandum |hec non

nobis imaginabimur, quale fi in ho-

Tb

mine teperiremus, omníno creaturá

requfritur ipíaenim Oratlo nos ejus -

tit

r

rationaliindignum fentiremus ? Kega-

ceddic amic os,/pfa eratio 7;13 »äd;Dmm

bu

emittitur, familiares mos. Deo. faäiä;

Eccl. 4 bonem so&z;rääulasi ne abjtcias , inquit

5

4»

Ecclefiafticus, " Uadequomodo quis

Quippe Orarioeít mentís in Deum e-

. fibiperfaadest, quando non vilith.

levatio, per fidem ; & clévatio vo»

luntatis pet fiduciam.

"

Tj j

mum alíquod animalculum , (íed Ani-

3;1;

XVl. Alterum cap

uüt, d quo öt;'ai

ma immortalis, toto Mundo corporeo

fl

tloniséflicacía dependet , validius,

praftantior , ad optimum Íuam re-

t

currit Dominum, ut,à quibus jamjam

e(t promiffiod Chrito fa&a ,. eáque

r

li-

toriesin Evangelio configmata. — Pe-

4

PUA l h'

tb

deglutiendae(t, Infecai faucibus fe

W

& deberet

tite €$ acciptetis 5 quarite €9. invene-

beret ; illum , cüm amic

p

eam ample&i » potiüs velle infeli-

tis, pulfate d aperietur vobis 3. omnuit

cifime merita rigido fubjicere exa-

enim quipetut, accipit, Dcus, quia pau-

pereffe noa pote(t, avarus etiam effe

anini, nec precibus, nec lacrymís ad

jpn poteft, . Sed (iper impofüibile in

(e - fafis contencum , infüper pre-

.

ali

i

(tita exigere obfequia ? fallimini , tal-

quocafu fümma . Dei Bonitas un«

P

ïi'miüio

lnvoca me,ernanate ; & hac

quam fe diffundere poffet invita, ei,

qui feex animo Ínvocat , adeó de-

[u

.Pf.;m.

E

t

invocatio-

, fabjangit Deus. , adeó

meam devinciet Bonitatem , üt. inter

vin&ae(t, ut ompem — liberaliffime

invocationem ,

d

opem nullum

donandi difficultatem fuperacet. . U-

i

nicum Dei verbum à totfeculis, intet

cemporis fpacium re

linquatur, iamo

exiguz aranz litcora .. cop(tritum

it

pecitionem fuam, antequam &nietit,

Di

benignà jam manu fignatam fentiet,

tenet mare; Ingentem huncterrz glo-

$p

bum fuipenditin a&re, nunquam huc

1j. 6$.4» Adbuc illislognentibus ega'ïandiam. &

Adeó rapí»

dj

$, Th. z. gatio e(t, quia merstum janititur juffi-

usque loco fuo motum.

doconcitat celos curíu , ut intra u-

&Tn, (

2« 4,83, tie, ait S. L'hotnas, fed impetratiosnni-

Z,Iæ ;

AY.16,.

nius hotz fpacium plus quàm quadra-

idi

AÀ 2,

titur gratit ; absque hoc, lícéc fuftine-

re valuerimusad Orationis efficaciam

ginta duos milliarium conficiant mil-

p

liones; multó plura fimilia absque nu-

m

orantis edlam prodeffe merita , his

& non

&an

non caret , k-quicunqqc— ob eam, f]uam

mero patrare poteft miracula,

P Qt C*

Qao.

!

ET EFFiCACiA ORATONIS.

2

alote

indubitasum eft,

quód fuam ftarfit-

po:er!:fuþþl!ci alicui creaturz füz ,

p (rt

gendo nos exiudiendi fidem , fta-

licis D»

polttotíteratas promi(liones , facere

cleemolynam , quamque , ur à fepe-

um fuá privaretur gl

orià, qui eft unt-

quode&

cus

finis.

Et

teret ; totles fualit, pracepit , roga-

extra fe operandi

it: uni

vítque? Qui de Oratioris efficaciá

quód ita (e res habeat , aufculrate, In

[eces qut

jud:cio particulati , ab unoquoque

dubirat, jam fidem negavit, quia aut

fupplin.

'dubitat

an DEUS promiferit à fe

poftanime abhoc Mundo egreffum

(ubeundo , dabit, , ad. oftendendum

;Ucändumï*

[

" nos exaudiendos ; auc , àn ei promif

du s d

Bonitatis & Juftitizttiumphum ( &£

fa (ervandi poreftas firita ut major ivi-

ügc i

ribusfais debito folvendofe obliga-

vincat cum judicárit ) dabit inquani

o 0054

xít, Cümtamen nemo fgnoret , ver-

cuique fui defendendilocum , & ad

EE

es animabit.-

"m

bum Dei non effz verbum alicujus Re-

proferendas excufation

z

pu f;mx

Narra fi

auid babes ut juj

4

Pificerzs.Nul- Jf 45. $6;

gis ; fed veibum DEI , hoc eft ver-

D

bura , cai refifendo nulla in terirís eft

lustamen nocensanimum refponden- .

igauo fV

Pf g. pcteiïäS.' Omnia ermnqu/uit ;

di habebit, |.Qmozisiniquitas oppilabit "-105..— .

3.

Dominus fecit. — Exalterá parte , quid

05/uum. Sententiaà Chriftoferenda — *^

üO OM'

adeóclara erit , utomnium obmute-

cauíz movere divinam pote(t Bonita-

Alidiut,

tem non ftandi promiffis , cüm de pof-

Ícant ota,

Non autem talis appare-

| eä;;;tzä v

fibilitate fervandogum fit certiffimus?

ret,i pro defenfione fuà , libe

ralia fibí

LE

Fingite cafum bunc impoffibilem ,

romilfa non fervata corá iplo Judice

u

pb(ïänt allegare lmpij;Mqram,moram!'

promilfa (us DEUM infringere : abs-

T Qu

queulla comparatione major foret e-

nobis datc(tunc dicerent Reprob!) an

yapit

jusja&ura , quàm noftra.

Quid nos

nonnobis di&um fuit , pro falute no-

«in v

miferi perderemus vermiculi ; fida-

ftià acquirendàá., -QOmnuia qua orantes Mare,.

tamillenos exaudiendi falleretfidem ?

petitis,credite, quia accipietis; &8 eve- 1. 24«

Puülb:' i

us P

Perderemus bonum aliquod ficitum ,

zient v«bis? Ececce, perivimas infe-

Er infolennif- -

:[imd.gg li

cuj

ustantüm capacesfumas, DEUS

z

lices, fed in vanum.

4l

[2

i

i

1

bilitaem fuam ,

fimoillo Exttemi dieijudicio , quo-

unà

veró p&dcndb—ini*

M[Zt;.?c 76

lulw'

if

bono ptivaretur infinito adeoque per-

modo auderent Angeli, quatuot E«

! L]

&

ve

ü,!maï

f

d

enm

fe&ionem perderer infinitam ,imà.,

vangelij volumina , ad toborandam:

ut meliüs loquar , petdecer ipfum Effe

ob Sacraramillarum Paginztum vio-

«

DEI. Q*uaAm ob caufam ut probaret

lationem damnandorum, caufam pro-

c9

MaArt.1Xs

S. Paulus Deum fidelem effz,ad omnes

ferte; fi totidem in contrarium , ex

nctt^

pauit"

dixit ; Dsuw feipfum negare non pof-

his ipfislibrls , poffentadferreaffer- ; ,.

glo

$i Tim.

tiones , non confiderando , quis ea55. c,

M

Q t

fe, . Seipfumnegave non pote .. Quo-

f

I

1l

PT lga

niam nos quídein fidei na(ttz deeífe

protulgaverit ? poffeniQue objice

re,

u

(

offumus,.non definendo effe qui fa.

Hi fantipümetlibri , équibus rotles

ynt'

3a.zn,. I

mus; DEUS veró fidem fuamlabefa-

nobis inculcatum fuit 5 oraremus,pre

134 CPt«

l

li

TU

&are non poteft. ; quin definateffe ,

caremur , pulfaremus , Patrem cale-

falute noftiàinvoca-

u[h& "

.quod g&. : Ego[gm veritas, . Saltem

&"mï pro zterna

remus

üh

u

D 2

28

bx:»is*äumm s*EcuNmI:s; D£ "Nacaäsumfs

^0

remus,eam nos cectó obrenturos : & .abuxn:'geaifto Filio fuo fert -vbïüïxf *

*

Ni

heu decepti fümus, Oporteret. in

promítfiones, voluit ,inquam, immo-

bilefecuritatis pignusrelinguere. .O

ul

talícafu , Angelos , utpotehonoris &

loriz Domini fui Zelofiffimos , om-

quale pigous ! Chariffimi , o utinara

3

.

nium ab eodem di&orum abolere

illud cogno(cecetis

funt atique om

ul eni

nes fpfiusmet unlgenici Filij I2ei ecue

W m

memocíam,& poriüs, qudm unum E-

vangeliorum codicem in lucem pro-

ciatus,omnes fudores,omnis fanguis,

Wc

Vaf

ducecent ,omnes fimul quatuor com:

omnes, ut paucisab(olvam, diving &

muni rotíus Univerfiincendio devo-

humanz , quasexercuit , eperatio-

dti

randos,íngue cineresredigendos per-

nes.

Immenfas has Divitiasoptima

de

mittere. — Videtis itaque , ficut cet-

animo nobis ce(fir Pater celeftis in

«

tum eft , non tantüm non poff« dimi-

atrham certiffimam nunquam patien-

i

nui Effe DEz,fed nec fimplicis, quem

di repulfam. — Quamobrem refpon-

k

habet de glorià fuà , Zeli ja&uram pa-

dete mihi,quid eft,quód O:arioni dif-

[

1

ciitacertum eft (imiliter, nec Oratio-

fidat ? an ideo quód nullum ineri-

tum in vobís dignurü exauditu äl"ppaw

nem rité pera&am fuápoffe carere ef-

ficacià. O Infana homiaum co:da ,

teat?. Sed quzío adefte animis : om-

544()*", ä'

que tam auda&er fragili & fra&z in-

nia JESU . Chrifti merita veftra fünt. ;

L

i,

dico ,veftra

e

quiaob (tri&tiffimam ,

nituntur arundini, ide(t. mutabili &

fallaci hominum promiffioni , monti

quam«m:mbra habent in q&evi-scw:-ä

"

veió integzo, quieftip(e DEUIS, eo-

porecum capiteconjunctionem , fe-

D

quitur etíam ín myltico Ecclefie cor-

rümquefe praber, fuftentaculum , &-

Pf91

pote, opera JE(u Chiifti , nontan:üm

21,

dere pertimefcuqt. Fat&fus eff »bi Do-

minurin re fug:um €$ Deus meusinad-

Chiifti , fedetiamnoftraipforumo-

X

jutorium fpeimee.

pera àPatrexrerno z(timari : id quod

adeó verumeft , ut S, Thbomas hanc $

T

"

'ä

XVIL QGpümum ramea adhuc

mihireftatargamentum , 'qui eft fons

ob caufam probaverit , potui

(fc Chiri, !* f 48.

ar. Y

tercius , ex quo falubris Ocationisíca-

ftum opeiibus fuis non folüm falutem

nobis impettare , fed etiam illam me-

turitefficacia, — Hc funt Chrifti me-

retí, Quia dum opera illa confide-

ríta, omnibus nobis velut 'fratribus

,

fuis minoribus, concelfa. Qui alium

rantut velutfua , & noftra, moralírer

40 t

»

meliorit;odo vultfecurum reddeie ,

unus idömquc Operans mer&nsquä €-

ftimatur.Ideóquefi merira JEsu Chri4

f

non verbis rantüm & dadá (yngraphá

contentus eft , (ed infuper aliquod pi-

fti ,

uafi noftra uniuscujusque pro»

b

gnus rcadit.

Simili modo egit Doml-

ptíaa Parre cele(ti habentur , &ucdi-

l

Sciensille hominem na-

ciiis , Charifimi , vos in Oratione me-

Á

nusmof(ter.

turá füpiciofum elfe , & pronum ad

ritorum veltrorum defectumextime-

dubitandum , ut ipfiomnem de fe non

(cere ? (ufficit nolle vos àtanto capite

l

exaudiendo dubirationis anfam tolle-

peccato ullo mortali feparari , nefu-

£

reji-

ret; voluit , poft tot tantásque, quas

bitó tan.q.uþa'ni membra mortua :

d

a

ä

-

V*E'r EF*FICAC& Qm*nomis,! z

29

j

t

^ ciamlnl, - Deezateto, O beatos vos |-

eaendem confidentlam. «, *nbälï iahtügï

m«

. Nihilominus omnia, qu hacusq; at*

fupet verba fua , fed etíam faper pro-

*

*

EU

tuli, noníuntprecipua, quz ad. ani-

priam fundaret perfíonam

adeóque

quili captivum feintra Altarium no-

ii

&T j, 3, 308 vobisaddendosíufüciags, INon

qeont:

p4 $. ar: enim Pater zternus folüm metita uni-

ftrorum Sacraria, ücque fecuritatis ob-

ltl «t

3. 44 . geniti Filij (ui orantibuspro pignore

fidem in quotidiano precum noftra-

&

. . & cautione affignare voluit., fed e-

rum cum Parre zterno commétcio fe

angar's,

tiam eaundem Filium fuum nobis obfi-

fi(tit.quas ptopterca femper cum hac-

[ &

x

dem reliquit, Quid blc amplius

ceterminamusclaufulà ; Per Domj."i

. deiderati poteft ? Poteft equidem Pa-

aum nofirum ) Efnm Chriflum Filiam

23«

upfima

eftis t

ter alids ditiffimns gemmatrum pro pí-

-4ttz, NNunquam enim hzcnon exau-

patk*ü'

. gnore relidarum ja&uram patienti

diti poteft, dmen , amen díco vobistfc.

ferre animojat. filium unicum pro fe-

T

Ó

1

ä;(gog-

fd petieritis patrem m nemine meo ,

;

o dl

cutitate oppigneratum perdere , quo

dabit vobis,

b Ed

| mfff-

tandem fere: anímo? Atqui hancChri-

XVIlI. Tribus ergo hi

ftus hodiedum in Sacris Altaribus no-

mentis fuftentatur Oratio: que ad in«

q

d

ftrisreprafentat perfonam , quam ad

ftar celebertíma fcale Jacob à terra

" Mattb,

(unt ;

LJ

. finem usque Mundi fuftinebit : £ece

adc&lum usque pertíngens , idem ge-

z?-*zo

ego volifcum fmn omnibus diebus u[que -

nerofo aggreditur animo, ut fiericon-

m

(s ute

ad confummationem feculi, | Et hac

fuevit in munitionum & arcíum a(«

omnia non fufücerent ad. flu&uantes

Wi [

fultibus , quibuspacifcendo fe(e dede-

noftros in Orationé animos confir-

re hoftibus , ignaominiofam videtur

H

ficot

l

L]

tzmïlm

mandos , ita ut faciliüs fitimpofterum

Oratiopie Desvim infert..— Audax hic

Clim.

avernali inimico & pe&orecor no-

yrurm

foité videretar loquendi modus , (

grady.gs

- firum , quàm 6 corde confidentiam

pridem eoipfo Deusore proprio ufa

s

: á

il qüüä.

evellere, . Sola Chriflimerita tantum.

non faiffet: Dimizte me ( quondam di-

g ( !

n

. &d préces noítras exaudiendas nobis

j ü

[l

cebat Moy(i, dum ab eoptocbtinen-

r l'

justribaunt , ut qua(i non ampliüsti-

dà Hebrzis rebellibus veniá arden«

ym

tulomi(ericordie ; fed juftitiz , quas

tiffimis urgeretur preclbus ) Démitte Exodcs s

ht

volumus , gratias à Patre petere li-

"

i

me , ut ivafcatur fursv menscontracos,

10-!/'

/ If

P(3o.r.Ceat. — Jnjpfhitia tadliberame, Quid

Nonalitet , quam nonnemo in rixa

?0t

u

L

ergo etit quantíque valoris,G ad per-

camalio, cüm ab accurrentibus, ad.

y

- fonalia Redemptaris merita ( fpe&ata

"

dirimendos jurgantes , impeditur, ex

tíam ut merita noftra) ipfamer etiam.

clamat : finité ut proditorem itum ,

Perfona accedat? quid excel(iusà Dzo

medzo .tollam;Nihilömin us Moy(es Qs

(v "fsgirare poffumus,quàm illüm , quem

rare non ceffians DEUIM placa-

gt

-habemus n manunoftrà , Tesuw Chri-

vit, v!citqu»e. Deipatentiam,i'n-qui; $,Eb 2v

g

Jftum? Neque etiam Chriftusamplius

Hieronymus, ferviprecesampediebant,

0

j J

"fácere potetat, ut fierec nobisis,quem

Id quodtantopere vim. & efficaciam

, yl

l-atmllit Oratio.

nis , ut quid fublimius

TM

QE

?;ïöþ nomiüa-f ;QD?I*?! Spef' , quam u*g

"

D ;

A

m4

&

*

El

d-

Üv

*

"

ena

52» : «'Dx*scü-tisü;s SECUN"'Düs' ; *Dä )NECECSSITATE; " a

| mpd»

dici poffit, non appareat, Sienim-

ipfamet precantis merita , quám ipfa

Qu

magná cum cautelá legibus humanis

amicita; quod nec merita, necami- -

»

3

dl

À

permítfum eft fervis,fupplices Domi-

«idaevincunt., fola fzpi(fimé Oratio

DT

$, z*äz,

nisfuisoferre preces , aurésque ro-

obtinet. Etiam ea,qua nop meremur ,

2401 T l 3

Q

gando fatígare ; quàm mirabile non

erando impetramaus , clariffime. do*

ttnp.

erit , Dzr Tribunal tam benevolum

cet S. Thomas-

e

*

AT. 94 4d : 1

. imo certo quodam

m

tyoc

omnis generis etíam violentas fervis:

modo plus valet Oratío , quám Sacta-

at

iité

fuis permittere preces, quin imótan-

mentá : ipfa enim effe&us (uos habent

titot

ti roborís & cfficaciz , ut quafiin con-

determinatos, intráque certos tímites

lpit

fi.&u aliquo. Omnipotentiz vim in-

reftritos ; Oratio veró valet ad om-

tumí

ferant,fuperéatque ? Sed quid refert ?

nía,ad tantümque fe excendit, quan-

ob

Interím de Ocatione vetificatur , quod

tum Omnípotentía divinà fe extendit,

fyt

olim jacöbo'ab Angclo.di&um,y qui

. Adeóque Orationi. foligratia fummt

; —äe;äï(g

lind|

fimiliter ab eolu&ando vinci volebat:

illius doni con(equendi refervata eft. ,.

fai j

Contra Deum fortis fuifli, Certus qui-

. quodeft, utfupra intellexiftis ,per--

plis

dam Milo ob infolitum corporis ro-

- feverantia Finalis, qua in totá Sctiptu-.

Qpl

bur inter antíquos famofiffimus, ubi

tánullíalij operi piopromiffalegitur,

UET

manum in pugnum ftrinxerat , nemi-

quàám Otationi.Favorabilis neceífe eft

ul

Hl

nem earum reperiebat virium , qui il-

;

UM

" ut fit ventusquifalvósin portá nos de-

n

lam fibi diduceret,

Una tamen fuít

ducat:an non íta e(t ? Spiritustuusbo- ?f

ï45.-;4

! w

D n

perfona,illi imprimis chara, qus fam-

zus deducetme interramvetiam, Ecce -

i KO'Q

màá cum facilitate ejus manum ape--

igitur , cui Favoniusilleinfallibiliter

x

j

tuit.Culunquam tantus effet anímus,

promiffus eft : nimifum poftalantl :

Lut, !!;

ut DruM Omaipotentem, ecíam invi-

Sivos, cim fitus mali , noflisboua data

z

1j

li

tum, ad manum fuam aperiendam

*

dare fijs veffris quanió magisPater ve-

Ti

A

cogetet, fiille nollec -

*

etiam cogita-

fler de calo dabit

&?pirimæg bonum þPät'?*Ma»

od

)

ze quid fimile, temeritatisforer, — Ve-

tbusfe? .

:

q

rümille ab eo, qui eum fapplex rogat ,

XX,. Quis nunc

andits hífce Ve«

I

vincl defiderat,

Quare milliestam

ritatibus , non miretur fummopere -

i

HTI

adamicam ergafe violentiam adhi-

fupinam, tot peccatoribus comunem ,

n

bendeam invitat, varíjsque in cafibus

negligentiam , quinequidemfemel -

^i

iE

omni ftadiotepugnantem , refitten-

perdiem , imó neque fortà permen-

fti

tem & obdaratnm fe (imulat, quó no-

fem , fe Deo preclbus fuis commen-

Vet

bis occíafiorelinquaturcerto quodam.

dant ? An non hoceft fua fponte vel-

lm

modo vi ad preces noftraseum infle-

leiofelicem effe? tam facili abomni-

d

Mattb.

G&endi, Oalier ,m

busfe liberandí malis non ati reme-

qg'-nfq e[f fides mft- 1

EU

ïsv?isv,

fíat sbi fícut vis,

B

dio ? Abaffinotum Imperator nun-.

XIX Qnapcopter quid Oirationead

[U

quam fibis fupplicantibus faciem folet

"

ü

Deum fusáefficacius defiderari poteft?

oftenderefed tantàm , ídque exiuü«.

j

ue m |9

plus gäqi;apud chþ Qratío , quam. *Ggqt gratiá, modo pedem aliq

ijode

N-

D

ET EFFIGACIA OTRATIONIS. |

i

ptloribus pejoribüsque (imilem 4 Dto

mocïo'mana-m; Qübd/üidem' nobis--

vj

um facerecDeus ,. nihilominus toto

eleemofynam petícs? Qae Oiationis

A

die fubmillis miferias noftras precibus

Ípecieshzc vobis videtur, folà labio«

Jratio

l

j

]

- 1lli reprafentare deberemus. . Deni-

rum fupe:rficie rerminata? Z/4m Ora«.

tionem Dens non audit, inquit S, Gre-

; ,zml

'Ax

que cüm in omniloco, omni horà &

d

' d

"

tempore benignis non folüm Deus fe

goríus, cHi, quiorat,non intendit, Q«

xm

?-

invocantes afpiciar oculis, fed eciam

ratio fecsndàm omnes , eff. elevatis.

ttt-

mentisin Deum, — Nonelt igituc fola

invitet, minetur & imperer neab O-

m |

ratione defiftamus, nos, nonfcio , quà

linguz fe moventis,agt manuum co-

(tuitel &

ï'opiti torpedine , & attoniti , obla-

rollam precatoríam terentium operae

] on

. tum fpernimus acceffum , potiüsque

tio; eft fpiritüs (imul, & cordis ope«

quan-'

obftinaifame mori ; quàm elcemo-

ratio, Sífillorum, aat frattum veítro-

endt,

. - Íynam petere mslumus , & q?uid á-

rum quifpiam , (i marítus ve(ter , in

periculo ab Tudice mortis fententiam

foiomi

liud humana exípe&at plgritia, quàm

idi,

fui ipias confufionem ? Deum. velle

accipiendiv&famur, an ad«ó frlgidé-

i,þtfj

plus beninobis conferre , quàm ac-

tunc Principem rogaretís, ficut. modó

[iptt

ceptare velimus! Deum magis defi-

Deum deprecamini,utab O:co vos

derare nosó maliseripere , quüàm nos

liberet,d quo, quotiescunque morta«

It

IT

eadem evitare cupiamus! Erwbefcat

lis culpz eftis Rel, nonnifi duobus di-

Ser n 31

de

"bumanaa pigritta , inquic3, Aguftinus,

ftatis digitis? Credo hoc unum é

de Ver

" nw

IU

Domg

plus valt ile dare, quam nu0s accipere ,

majoribus inter damnatos Chriftianos

k

male conícientiz fore cormenium :

plus oult ule mifereri, quam mos fi-*mgfe.

lr

rià liberari,

videte quàm facilé falutem zternam

XXL Verum eft, multos Gibí per-

confequi potuiffent, petendod Deo

a s

fuadere inttando diebus: Dominics

gratiam, ab. ifto céffandi lu(u, hoc il«

*

u

Templü coram Alrari majoti flzcten-

ludve injuftum re(tituendi. lucrum;

Sed auszío,

" tes(e precesperíolvere,

illas intermíttendi blafphemías, talem

Pämï' í

C " quzpotefthec e(fe Oratio? Popli.

cum tali iseundipacem, illud infame

"

temunum infle&ere more fupplican-

tellendicommercium, & | nihilomi-

noPCW

tís, alterum more.| illadeatís etíge-

nus ram parum pro (alutis füz (ecurí-

ie ? in omaes Templiap

8

*

»

u

losconjice-

tateoperisneglexiffe. Non íra

o

ol

re oculos ; intercifa aliqua. rumina.

dem nobilís quidam Flander ín Hifpa-

y

L.

r

re verba: fübinde etiam rergum ob-

niáin carcerem conje&us fuit, cui lf«

- vertere Altari, in quo, ceu folio, Chri-

mg ab amicis, aliàqs rumpendiscom»

y

ftus refider? Si pauper quispiam tali

pedibus ad capiendam fugain , inftru-

u

menta faübmiffa faére,

(chemate, aut. obvertendo rergum,

Verum quía

;om&fl'

aut hinc inde refpiciendo à. vobíspe-

lime aliáque fraïngandisyinculis fu-

irt

teret eleemofynam, illamue tam fa-

pellexcitharz aliive in(trumento mu-

1

ciléilliporrigeretis? Annon vosmo-- fico incluía erant, Infelix ille vir non

j

utíoce

dis ;abs,que- comparatione mulió ine- a'dv;;tit; quare ram opportaná

exiüä

cafto-

yt

moäO

^^ DICURSUS SECUNDUS, BÉ NECESSITATE, &c,.

cafione neíciens in ferali pegmate ca-

O quàm legitlma ,. pofttot allata ne- —

45

pitetruncatus fu. — Ah miferíi peccas

ceffiatís & Otationis efficacie do-.

tores, qui à Deoomnia ad diffringen-

cumenta, Confequentia : Ergo faltem .

das compedes veftras neceffaria acce-

amode, Saltem hodie & impefterum, .

piftisinftrumenta, qua(i faavilfima ia-

Deberemus

uidem femper velur-

«lufa teftudini.hoc eftjintam facili O-

pauperes miferabilésque ante. Divina-

-tationis medío, & tamen uti illo ipfo

fores Mifericoidiz noftras exhiben- -

non dignamini! Si nobilis ille opis

tes miferias, ejusque implorantes o-

fibi allatz;cavo inclufz ligno,aliquam

penm, ftare; at velut fugitivos , Divi-

habuiffet cognitionem,putatísneillum

ni obfequij proprizQue utilitatis no--

ï

eádemufurum non fuiffe ? Nihiloml-

ftrz hoítes, comparete nos. tzduit,

Dus vos,quiexoremeo audtilis,quan-

Saliem ergo nunc, falemin futarum —

ta fit neceffiras,quanta ad obtinendam

compareamus, Parvo illo víta ng-

k Á

Deigtatiam , perfeverantiam , Ca-

ftrz refiduo, quantulumcunque erit ,.

h;

lum,omniáq; bona;Ctrationis efficacias

preteritam compenfemus negligen-

K

audebitis adeó infipienter. negligere ;

tíam,Seltem amodo voca me: nullum.

lmilhi

diceréq; , vobis pro precibusadDeum

fit, quod vosavocet , impedimentum,

cqndiri

fundendis tempus non fuppetere , aut

INe smpediaris ovare [emper.. Similli-

fit9

vos mod( precandiignorare ?fed quid

ma vult effe. in parte Oratio refpi-

Ql

erittandem, quando non tantüm ca-

i

rationi,ut fit continua: ze impediar:t Eacl, 18;

NU

put in fatali theatro, fed animam ater-

erare[emper. Neque negotia, nec —

N

no gehennz rogo adjudicatam intueri

cura familie, neque itinera , neque

ä

hi

oportebit ? Uina mediía hora,fi obtine-

ld

(omnus, nec amici , nec recreationes,

N

ri poffet in avernalibus hifce lammis

refpirationem itmpediunt; íta nec r

4

M ft

orandi Deum , quám preciofa foret ?

tiamopem à Deo petendam morari, Tbeg"

áp

hzc tamen pofttor feculorum myria-

0m

debenr,Size iptermif/one orate .Adeó- 17

. PÁ 111 desexpetita, nunquam concedetur,

que medío tam valido &qué ac fuavi

auf

.l' 9g

Defiderium peccatorum peribit,

:|

falvati gratías agentes benedicemus

l4

^ OXXII, Quare antequam hinc dif-

Dominum , quitantá cum benigitate

2

EPc

cedamus, Chariffimi, quod tandem

nunquam à Throno füo preces no-

du

noftrum erít decretüm ? Hoc efto, Pa-

flras, nec à precibus nofkis gratíam py 6;;

vefi

trem czleftem audite, eümque impo-

fuam, & favorem amovit, Bezedis — so.

baben

fterum frequentiffimé invocare, Ecce

Gus Denus,quinonamovit Oratite

r

- Jerem. — fuaviffimum ejus all

oquium ? Ergo

ntin Team, €9 M.

7

jf

';...ericar'diamþ. d

mmpo

234 ; faltem amodo vocame

»Pater mens IH £.

-

l |

E

dfamáa m-:.-

w' m

lo .

J

l tog

hmü'n

mee;

DISCUR-

W

N

]

eCf) sæ- |

1

—— esciocooco

VH GEIHIHIHIHIHINQE RH CH OM

d

:

33

im

—

QU

DISCURSUS Ill

vdli

ining

| Le -ijoüdia"oniïäm ad Omtiomk efficaciam requifztis,

xb

jben.

$o

'Agnes *Ehalybe .nofæ'

&

dum ïll&nieni X4 fuierir. -Qäa re f pre-

Disi

melioris armatuseá

cibus noftris locus non detur , id Deo

$ 00

OC

virtute pollet,utcla-

/

nunquam attribui potefl; neccíl: eft,

tl

vum mauro infixum

utà nobis proveniat ipfis ; ex uno iuri-

Ü

ME

z

ï;s

UT

7

quandoque ingenti

um horum capirum nuncà me expli-

H

o

vi ad fe trzhat : ille

candorum. — Aut orantis , aut oratío-

tan ife ;'u

ttlh,

biginofo munitus ferro

nis , aut mod

:

h

&deó debiliseft, ut vix acum À terrá

fe&tu. -

i -»qrandi culpá & de-

Jj

üllun.

arcollat. E3dem prorfus eft Orationis

Ill Primó q-uiäcm id provenit

UT

couditio:ipía convenientibus fibi prze-

culpá fupplicantis.

Cspitis reus, e-

jilli

dica conditionibus , omnia potefl cffi.

tjam inter morrales,antequam pro ob-

cere;his verà deflituta,omnino parüm

f

tinendà Principis gratià fupplicem

TT

valet.Non tamen ideo,quód vos peta-

porrigst libellum, lefze debet fatisfa-

n

tis & nihil obtineatis, ejus precium

)

cerejuftitie. Hinc mifer illequi ATi«

eque

minorise(t eftimandum. Veftrá id cul-

berio Imperstore ad finiendas carceria

gracob, pàaccidit. z ACCipitis,eo quod mal?

iont$

Ífui moleílias aliud prter mortem

nec t

4«3. petatss. Inquit Dominus ore S, Jacobi

non petijt;pro refponfo accepit : »oxs

Apoftoli,. rubiginofum cor veftrum

mori

m mecum in gratiam vedisfhi Quod.

omnem Orationi à vobis oblatze vim

hi ergo non eft permiffum delinquen-

: Adg(l) :ll l

aufert;;deóque enervat,ut candem in-

sciu

ti, antequam in Domini fui aliquam

fiam fibi attrahendi. naturam plané

jcum

recipiatur gratiam;coram illo compa-

p

deperdat, -Quare . neceffe eít , mo.

tere , & ne quidem ut moii liceat ora-

"r

dum bene orandi addifcatis,ut preces

te5 quomodo licebit peccatori a&tuali,

lces 1

vefire eo, quod rité ad Deum fufe

14

W ! "g

j

DivineMajeftatis laefz reo,in conípe«

habent, valeant precio & robore ; id

B«ï

j

efl,utira dicam, i

&u Principis Omnipotentis compa-

T

plum vinciant O.

$

tere , G áb eodem vitam , & sreinam

n

mnipotentem,

j

I1. Deus adeó ad nobis benefacïen-

quidem, rogare, priusquam ip(imet

tam tremendz Majeflari aliquo us-

dum propendet

» üt aptiimé à S. Ba-

/Ord/t.

- filio de Seleuc

que fatisfecerit; quam h:&enus vilie

ia feminz parturien-

pendere non ceflavic ? Sed adverti-

30

ti comparetür , qus non folàüm liben.

te rem miram?! eft non nemo in pa-

tiflime ventris fui fru&um in lucem

triá foá, qui ad fedandam carnalis

pioferr , fed angitur, & dolet us

que

concupifcentis zabiem fbi predo-

K.P, Segneri Chrift, Infiv,

T eps 11

1uR

1

34

DISCURSUS TERT'IüS,XDE CONDITIONIBUS

minantem,nec ztati;nec flatui,nec fe-

adiensoculorum ejusmodi objaäum

hni

xui,neq; illibatoVirginitatis flori pàr-

titis

fit; eo loco peccata mulciplicando,

cit ; imó quà eft prorerviá , quem nec

ubi calidilimis lacrymis foreat de-

n

proprio maculam afferre fanguini pu-

Tith

flenda. Deinde tamen querimini,

der,quíque inftar lupi;(tragi,quam fa-

Deum vobis íuas obturare aures?

illo

melica ejus polint deglurire fauces ,

Cor veflrum rali tubigine obfitum

qit,

femper majori inhiantis, quod denti-

"

eft, at omnem orationi vim & vir-

ttq

bus non valet difcerpere,infatiabili o-

tutem — auferat.

INos jniqnä .egf.

Vob

€ulo defiderióque devorat, — Alius eft,

Vs

mus G ad iracundiam provocavimmus , Thren,

qui ufuris, exsggerato prerio, menda-

idcirco tà inexorabilis es,. Divinam 3- 4?*

Qfá

€ijsperjurijs,impofturis omnem pau-

priüs Jufticiam placare oportec;aliquá

T

peribus fübftantiam exprimir, & can-

eidemfatisfacere poeniteatià , deinde

di

quam lapidum jactacione, ac baculi

Mifericordiam invocare, Anroninus

q

minifterio decidere cogit lacri fru&tus,

Imperacor, ut folus regni ceneret ha«

quos folius ope manüs ab arbore colli-

benas,Gecam fratrem fu um,optimum . .

£ere non potelt. Erit alius, qui totos

: | ;'t/di)h,ï]ï

Principem, & quidem in Matiis ipfi-

dies eltuansirà , nomen Dei blafphe-

usmet finu, occidit. — Qsod fi poítea

mat,imó quandoque , ranrüm ut alijs

novus ille Cainus. , rübentibas ad- -

?u!l,p»'

f

animofus videatur , mille injurijs tan-

huc fanguine fraterno manibus, ali-

ftt

tumNomen, absque ullà mentis effer-

quodaliud donum, aut. gratiam: pe-

&uï

veícentis commortione, proícindir, 8z

titurus , rurfus fe Matris etiamnum .

m

