Exivit ad devoraudum cumti atiraxit

quamdiu aliud non efl; quàm fola ci«

&nt

i

.enra dn ficcum, Q palpitare cepit ante

bi negatio; ad nullam finem ab abfti-

t &Ln': |

pedes ejis. ; Perperam proinde de inte-

nente ordinatà, neque virtutis , neque

yapy/

Ls

(

m

ftinis ad vitia incenrivis exaggerando

vitij nomine venit,

Até diveifo fe-

pl

- querimur,cüm tam non fit arduum il-

junium jejunantzs feu abíünentia vos

Mitiy

luntatia;quá quis efcam ventri fübtra«

^ lisrefiftere, & fuperare : fuperantur

j /2)5.5/" 1

autem,licarnem ex delitiis & oblecta.

hit honeftofiae impulfus,aQus eft,ea-

hus D

inentis fuperfluis foras protrahimus,

'dem Ang:lico tefte,tam non arbitrari-

"

/ - & in ficco abftinentiz littore colloca-

üs,ut natürz etiam iphusmet praecep-

T

IN

mus;hic enim,pofitá audacia, palpita-

to nobis imperetur:id quod tum prae-

&eïtgnoo"

,

cipue ufavenit,quando ejusmodi ab.

bitfcilicet ; G abjectis armis pacem

i

ftinentia medium eft ad impediendum

totit

Pf. 71 fapplex petez.. Prodrit quafi ex adipe

L]

iziquitas eorusm, Plerumq; mortalium

peccatum , ad domandas tebelles ra-

m o

tioni cupiditates, & ad mentem, à re-

iniquitas nimiá hàc ex pinguedine na-

fit i

fcitur,dum tantum animiillis non efl,

rum caducaram fordibus avulfam,ca-

johndon

uc negent & fübtrahantcarni, ad quod

Icftibus contemplandis idoneam effi-

lt BP&'

ipfa anhelat , etfifervi inftat immori-

ciendam. Etquia mortalium vix ul-

n podt

geri,quó nutritur curiofiüs & delica-

lus, fi tamen ullus eft,qui medio ejus-

numyd

[

Prow, (tiüe,tancó recalcitret infolentiüs, Qui

modi opus non habeat: s multzs enim.

29.2 t. delicate à pueritia nutrit fervum [um,

offendimus ownes , idcirco,ejusdem S,

d n

poffea (entiet eum contumacem.Quam-

Do&toris fenrentiá, parerat ab Eccle-

gt

. quamautem fervum honc Dominus

fia certos quosdam dies Jejunio facra-

contumacem tunc & reftirantem non

ri, quibus omnes ejus filii eo uteren-

j quæcuw

) & Wf'

experiatur,dum ei blanditur , fentiet

tur. Verba ejus fünt, Jejesism in com-

Multöiil*

tamen poftea;cüm occafio fe. dederit :

muni cadit [ub precepto legis natuva s

quando vel Legi divinz obtemperan-

2-.

& folüm determinatio temporis, &'c,

| du

um

jli

dum fuerit , vel defideria fenfuum &

cadit fub praceptoS uvis pofitivi.

1

g

'cupidizatis morrificanda ; tum enim-

XIL Qzod igitur hacin re Aniato

veió caro volet,ut calcatáDei Lege fui

cum Corpore bellum eft , juftum fané

ymuti

tatio habeatur, & falconis inftar mini-

eft, immeritó iftud conqueritur , fi

J

qltm d

mé famelici,furda erit ad vocem do-

Animus hac ratione vim vi- repellar.

j

i

Dest.. minz Rationis. | Jeraffatus, impin-

Licetvim : repeliere.

Dum vicini

i

J j

82 15. enatius, dilatatus develiquit Deum fa-

domusincendio conflagrar, licet per

am n W

orem (uun.Dyocet idcircoS, Thomas

Legeseam penitus fubruere , nelotius

ij j Pl

non unius generis effe Jejunium: fed

ferpens fonticus ignis mess quoque

rui

j

if

aliud effe jejunium jejuni, aliud jejsa;-

&des corripiat, Quidni igitur & ani-

j

um jejunantts. Mlud , quod eft abfti-

mgo 1ic;a:* C

orpus abíünentiá cibo-

l]

Kum

m

[

& P. Segneri .S'.].XC»b.rüf. nfv T om, Ls

i

l

Pä

]le

g

»

- i

E

290

D"ï'SvïC.UR*KSUS' V !GES!M fI'S, |

rum infli&is verberibus, & fimili poe-

fuAvitate, Sine Cereve eniäi d& Baccba;

*

u

nalita:um genere aflligere, dum iftud

J

uxta celebre illud D, Hieronymi ef-

obíconis cupiditatum vetitarum igni-

fatum , friret V25 , hoc elt , ut ait S.

.busiotum exardeíciz, & jamjam in a-

Thomas : Per abfHnentiam cibi * po-

nimum ipfim nocearilimss ílamas

tfas tepefcit luxuria,

Plis.l,

propogat,quas tam ipfum per fe extin-

Xlii- Sl:is 5 hä*.gta

nus aflfcrra;o&ænq

16. t

dunr,quancum virium animo per Jz-

o

euere non poteft, ur nuütriat poriüs &

dil«tet ? Incolit quidem Animus cor-

junium accedar, & quá radione amif-

füm carnis rebellioos doaiinatum ree«

I

pus iftud velut domum,non nego: fed

füi

quàm ftulcum foret; fiquis incendio

cuperer, cogendo ipfam, ut ferat o»

j

abfumi ipfe mallet,quàsi tectum zedi-

mnia,quiecunque in vircutam ufu oc-

I

um fuarum dejicere , [icéc hoc dsjecto

currant duia & aiþcra, & ab omnibus

bu

falvusipíe & incolumis evadere pof-

feabítineat, que ipfigrara & laavia,

u

fec ? Siquis reponat ; fe absque vale-

ad vitiatrahunt. — Supercft, ut often-

Yl

dam,etiam irnortalitatis, feu vite per-

tudinis incoíaodo, & magná ftoma-

i

chi moleftiá jejunare non poffe , huic

petuó prorogands aámiífum inParsdi-

l

Mognus refpondebit Gregorius: 4441-

Ío preerogativum TJus, eodeiner Jejunio

li

to meliss fl'ómachum delére , qüäqf

nobis reftitui, Ad hoc porró qvód fpe-

ü

meutem, Q gve[f[us vacillare , quam pa-

&ac,fateor equidem,nos Jejunij bene-

i

dicitiam, | Imó preftat valezudinem

ficio perperuá hujus vicz ufurà non

W

atteri; hoc enim eft hofti auxiliares

früituros ; neq; veró id quisquam fa-

copias tollere ; eft fame expugnare

piens optaverit ; cüm id non effeca-

Munimentü füperbé contumax, quod

liud;quàm quas hic patimur;calamitae

armis plüs fatis initru&am, non tan-

tes & miferias facere fempiternas:mes

retürrzámen nobis vitam inC&lo,nul-

:'üm nonfe dedit de deditione appella-

tuim,fed ne affültibus quidem cedit.

lofeculorum decurfu finiendam; hanc

Husmiliabam i ]ejuhia Animam meá.

autem preíenrem eó usque faltem

Quoquo modo autem res fz habeanrt,

producir,utfatis ferme temporis fup-

i6,

hi Tertullianus recte fenfit , aunquam

perat ad magnam promeritorum m«f

erit invenire impuram libidinem jun-

fem coliigendam; que profe&ó fons

-

unicam illud bonum , cujus obrinen*

&am Jejunio ; aut fi jungantur, Mon-

firumid erir monftrorum hsnd fané

di gratiá longiora vitze fpatis pruden-

minimum;tram non diverfz folüm,fed

terdefiderentur, — "Propter erapulam Ecel.

contrariz partes funt, quibus confli-

multiobierunt;qui autem ab[flHinens h 37.3 b

5

mererar.. £Monfhrum baberetur libido

Adjiciet vitam : qucee quidem Spiritus

finegla.. Quod plerumq; contingere

Sandti veiba obízura non funt. ; Mul-

K

folet ; id Apoftolas indicavit, quando

tosomnino mortalium annonz carie

Q

2 Or.

primam]Jeiunio fociam caftitatem de-

tasenecat : major tamen eft ftrages;

i

I 1771 ?jæ:!/niis in Caflitateyin fcientid

quam gula edir ; cujus. malefcio fit,

at

HE

x/ ?.i. k

hUT

z.

-——J

DE JEJUNIO.

£91

Bm;m

ut qu& alendis nobis condita font 3

nosvivimu& — Non præ»zer expetta-

yuid

*

L

volebam &

i at

venenum evadant nocentiffimum ;fic

üuonem hacreponitis

ur jam non alium feré hoftem magis

jpfe talia audire, opportuniüs vos

TT u

timere, & cavete oporteat , quàm ci-

erroiem . dedocerem,

Haud. equi-

-- Plis.l.

bum & efcam nimiam.,

6.

Eóque mora

dem quodvis ea; quz dixi, Jejunium

al

'- wenerey ut bomo maxime cibo pereat.

efficit; fedcertum tantüm aliquod , —

p J

8.

Neque jam certior prorogande vitze

& vulgari multó. preftantius, ANzz-

V n

Pf. 58.

Ift fb

ratio eft , quam moderatus alimen-

qnid tale efFejunitm,quod elegitiNon

torum ufus , etíam Deo reíle : 24i a5-

ergo quodliber Deo probatum eft Te-

2.

i

Et verà

flinens ef , adjiciet. vitam,

jüniam ; illud gantüm placet, quod

du

eft conforme Prophetz verbis, cujos

i

res ipfa loquimr, Religiofis in Coéti-

bus , in quibus majus fobrietatis, mor-

ore Jejuniumà Deo imperatum eft :

wuü;lh

tificationis , & abftinenrize ftudium

Sanctificate , inquit, Jejuaium. Qu«

j

nam autem eft Sanctificacioifla, quae

viget ; plures numerarifenes; eorum

jiiap

feré expertesincommodorum;, quae a-

velut anima fit Jejuuii ;, fine ipfa e-

ii

lios , nimio cibo potdve ufos , pluri-

mortüi atque exanimis ? Tria funt ,.

j«f

ma fatigant : títita ; qus tanto deli-

quibusipfa sbfolvitur ,fi S, Thómam

2«-2-70

A

Lq'.*-öd [Ff'

catulis noftris horrori eft , aufteritas ;

sudimus , quedueomuem Santita-

*

L

L]

ojb

vitz longiüs proferende ferviac , fi-

tem conítituunt , atque perficiunt

viud

€ut argento, longiora in fila ducen-

funt autem hzc : effe immune & pu-

qun

do, íervir anguítia forami

rum à malo ; effe conftans in bono;

n d o

;

nis ; per

qglod traducitur,

& ad divinum honorem atque obfe-

aini

It.

E

quium effe deftinatum : hzc ufum &

m

pernar

XIV.: Verüm. ja

d.iux adverto ,

exercitationem — Jejunii informant ,

:Cælolnuþ

prurire vobislinguam ad repügnan-

quam alterá hac Difcursós parte. do-

&

d

dum hactenusaflerris , méque men-

*

cere conftimeram.

w

u [Sm

dacii arguendum , aut certé f1quando

— XV. Ut ergo fan&um fit Jejunium ,

hec;qua enarravi , prodigia Jejunii

f Snr

Qf

purumià malo effe oportet, feu; quod

toru

j

opeolim perperrata fünt , mutatá ho«

idem eft, ab eo fufceprum , quem Gra-

Sithus

W

M

)u

die rerum facie , nihil fimile. fpe&ari

tia Deiamicum conflituar.

u

affirmatis. Nam & quedam feflo-

fordibus confpurcatum fuüerit , non

u o

y

tUm pervigilia , & cerri quovis trime-

recreat fuavi- odore , fed ingrato fee-

M

pl

tore cffendir.

"k

m':mqE

ftii dies , & longum illud quidra-

Et gratüm Deofiril-

W,']ï

|

gintadierum fpatium quotannis à Je-

lud jejunantium aliquorum — Sacrifi-

ij

Yi

junis exigüntur ; nec tamen repetita

ciumarqueoblario, quam peccacum

Pb

[m[o j

toties abftinentia quidquam eorum ,

precedit ; comiratur & fequitur ?Ne«*

(]

qua maghificé in fpeciem ja&tata

quefanénulli funt, quorum abfli- «

o !

[]

*

funt , cfficit

non cum Deo amici-

neutiam noxa prsecedar.

Quà enim,

p g

tia reít

W R

p

S'i3lrA

d

i

tür, non mittitur füb ju-

o

qusfo ,ratione non pauci ad longius

guin rebellis Caro , nonaternos an-

e áCea

illud Cmaf!:ageiïmæ Jejunium K

Qo 2

ging

*'..ï..æ:k"

"

292

mscuä*käusrvjxces;fäus;

^

cingunt ? Precedunt Siturnalia, eá

multa congerere in faceum perfora-

i

Ac

Iv

vitz licéntiá transadtà, ut omnis reli-

tum ; Qui mercedet congregavit , mi-

hi

quá vit& ad contradas eo. tempore

fit eas. in facculum pertufusa s cuitane

n

Íordes eluendas non fufficiar.

Hsc

dembono * Non defunttamen, qui

!

cüm S, Bafilij animum fabirent , fa-

n

hajusce fortis Jejunio-tam |fibi divi-

cere non poterat, quin exclamaret:

tes videantür, utejus pretio Calum

ji

FHom.1.

INon eff. per temnlentiam aditus ad fe-

& Beatitatem fempicernam fe emptu-

-

j

$ n

t

df] ejUn junium , quemadmodum nec ad jufti-

ros fperent, Non ego; inquiunt;tam

IJ

ziam iter efP per fraudationem., Ebrie-

omnis in Deum pietaris exors fum ,

vif

145 ad lafriviam inducit , ad Jejuuium

quàm nonnull me fingunt, & aliis

i

frigalitasHoc ut alibi idems. Do&or

venditant ; multa religiofi animi in.-

*; le

aflerit, purinde foret , ac priusquarm

dicia prebeo : jejuno Sabbatis , die-

mi

ü

domum duceretur fponfa, conclavia

bus Mercurij carnes non attingo; pri-

omnia concubinis implere, infami ea-

die feftorum Martris Virginis ; quibus

jj

rum miniíterio venientem excipere; &

id Ecclefia non jubet; gulam meam

tin

habitationem eidem praeparare. — En

-

gratioribus cibis fraudo, . Beneifta ;

hr« t

caufam, ob quam maxima illa Jejunii

interim tamen huic ipfi vefire carni

M f t

*

e

commoda multi non experiuntur

permictitis , qua certá Dei lege con-

Wfr, i

haud.fecus enim, ac pridie fümendi

&isdiebus funtvetita. Carmes non

u

pharmaci ventremcibis potüque far-

comeditis ; nec tamen à foedis carnis

|

n

cire ; falubria omnia medicinz effectà

oblectamentis vel femel vos abftine-

i

impedit , nec fanitati , quz quzreba-

tis.

Si uno folo ex indicio de xgro

p

tir , refticuendz , locum facit ; itatot

aliquo ferendum effer judicium , nul-

peccata quadrsginta dierum abfti-

t

lits res tam malo defperatóque effent

nentiw permittere , facir, nequid in

loco,utbonam illi valerududinem non

Qu

. nos redundet utiliratis ex Jejunio à

Jiceret augurari ? vix enim unquam

de

- Eccl,

Deo imperato. . Uzus edificaus , C

tor quispiam fymptomartis laborat ,

M

34« 28. ts defirnens , quid prodeft. illis , mifr

»*

ut unum aliquod fivens indicium

Iabor 9

non füperfit,

Sed deliraretMedicus,

ü

XVI. Id quod tum maximé verum

qui pronuntiarer de morbo, hoc fo-

tà

eft, cüm quod przceflir abftinentiam

lo confiderato , ceteris infelicibus in»

hi

" peccatum , eidem individuus comes

adhzrer.

fuper habitis : magis autem infanit

al

Er ramen férme, quitanto

Peccator , quiad modicüm illud ap*

ina C

À

peccatoram cumulo graves , initium

parens bonum; quod jejunando facit,

D

Quadragefimz faciunt, eandem far-

attendens , tot noxarum ,. qua abfti-

£

cinam toto illo tempore non ponunt,

nenriam hanc comirantur, nullá ratio-

in

fcd P:fchales expe&ant. ferias, qui-

ne habitá , certam . fibi falotem non

il

us ferandem per Confeffionem exo-

dubita: polliceri, T »caffum per abfi-

Pdforä

M

nerent, quám par erat toti Tejunio

mentiam corpms attertitur , reclamat?: -*

hij

*

pfæm-i;ie[c',' Hoc eft irrito labore

inagnus Giegorius ; i zordinatis mo-

tiöig :

*

Z

N

E

d

| m-"i JEJUNIO

293

fott

tiäæ dzmz]k mevs witis diffipatur, Si

ficuc ab aurora ad vefperum cibi ad.

La

mitrant nihil,

Verüm ubi. primüm

fübinde Abftemii ii Judicem Deum

iun- l

L

3

RB$

gv

errogarenon verebuntur ; Ovare

ftellarum lux affulgere coepit , tum

-

enimveró non manduécsre raintüm ;

j

j

cjunavimus, G non afpexif i Audient

ilb

mox idem reponentem , quod alii e-

fed quantum venter capit, ingerere ;

um

jusdem furforis lais ore audie-

nodémque adeó totam in' lzto plu-

rium confortio trinfigere fas eft; Ta-

p« 4.58. runtt Je die Xejunii veflri invenitmr

4l

3

voluntas vefira,' Inipfis Jejunii veftri

le fi alicujus veftróm futurum eflet Je-

r

vifceribus venenum latet ; quod illud

junium,; longe illud fobrio prandia

il

inficit ; volunzas nimirum veftra- fce-

carni gratius accideret 5 tamenimil-

N

lerata , conrum2x ; & adverfüs fupre-

lo nonattereretur , aut macerareturs

Q

mi Numinis voluntarem perduellis,

ut fibi potiis detam pingui, poft bre-

vem abftine

j

y

Qaod rale eft Jejunium, vel nomiue

Y

ntiam, . f;ginä gratulam—

tuür,

luxbm

Jejunii indignum eft : haud aliter ac

mum

embryo hominis ,. homo non dici-

XVIIT, San&zfcäteï?juninw. Pri«

j

d/e Väf— tur.

ANon dicitur botmo , qui in utevo

móigitur purganda funt , & mun-

TC

bor.fr». exiflens n babet completas partei bo-.

dandaà malo noflra Jejunia , utSane

&a fint

*

fubinde autem in bono fir-.

Ti

puifie, minis.Quomodo igitur hoc monfirum

3

poriüs , quàm embiyo Jejunii, Jejunii

manda,

Non alio facilé indicio me-

; n

tatni

nomine veniat, cüm neexteriam qui-

liüs dignofcirur virzus flabilis acfolio

dem Jejunii à Deo imper

da, quàm fiquis gjus actiones alacri-

fint

gti fpeciefn

pre íe ferat ?

tate & hilaritate pari efficiat,

Deil-

X

io,& mb

y nul-

XVII. Huic prev

lorum pzoinde Jejunio quid fentien-

tanti. Jejunium malo accedit& illud ;

dum eít, qui femper metnunrt ( bt

| efïem

ml

quod ipfum fequitur. — Vix fiquidem

pauló an:é di&ta faris probant. ) ne-

deftinati - abftineniize dies abieiunt ;

quid ipfis moleftis Jejunium facef-

nquxm

cüm in omnem fe denio . licentiam

fat * Cras inquiunt , imperacur ab-

Jonit i

mulii effundunt, séque plüs quàm

iciut

ftinentia : hodie igitur plufculum ci-

antea ingurgitant, perinde ac f mul-

bi (&mendum , ne cras Jejunio feren-

dici

t commendatione digna fit exina-

u

do paresnon fimus, Heri jejunatum

- nitio, quzx non ad aliud fervirquàm

eft : hodie ergo vires amiffee reftau-

»utlh'

ad lautiora & pingaiora prandia, aut

rande. Enimveró juraret quis , obfi.

i

ccenas abliguriendas. | JVos landatur

dionem diururnam eorum ventri ime

i

n Ptl

ín illojejunium ,. quid ad luxuricfam

minere ( etfi unatantüm abftinentize

j

aum

cenam fervat ventrem (uum(S. Augu-

diecula prze. foribusfit )adeó , ut S, Hom,'

"

ftini verba func ) boc emim eff mutare

Joannes Chryíoflomus obfervavit ,15.4d

fil

folicitifent , ut quod fariseft anno- pop.

voluptatem carnalem , »on amyntate,

m Mäh

— Mahometi effeclis triginta, quotan-

ne inrro vehant : ubi veró exata eft 2d»ti-

LUA

jcjuqzndo dies ;

velut folutà obfldio- och,

m

j

ni;s,ïdics inediá t:angägem Íolenne eft

Oo 3

ne

TU

jl

ee—mÁ—

E

g

PA

294

pIsCunsus VIGESIMUS,

h

ne,ad merendas, convivia& crápu«

nium enim humeris fuis eïcäþimdt,üt

)

las feftinanr. — Toto veró , quó jeju-

immane quoddam onus ; uttalisu-

Ti

nandum eft , tempore, non aliud cre-

tem quaquàlicer, & quà forté etiam

briüs ex iis "audire eft,. quàm quere.

non licet,; gravitaris aliquid detrahete

las&lamenra, |Dolenztamlongam

fatagunt ; neque atrendont, Jejunium

t 15

efle Quadragefimam, dies numerant

fi pondus eft , non plumbi, fed auri

& propé momenta, & paucula heb-

pondus efle, quod tantó-magis femper

domadz tantüm non zternitas ipfis

- locupletet; quantó ragis onerar. Sed

Il

Ti

"videntur, cujus nullus fit finis, Ejaf-

. & illud, quam dixi prompritudo &

modi Jejunia Urforum dixeris, non

alacritas praeftat ; ne folicité quis cau-

Q

li

1.8.45i- Chriftianorum.

Allerit. Ariftoteles

fas indaget , quibus Jejunii longioris

máal.c. Urfum hyemis initio qusdraginra o-

obligatione fe eximat, perinde ac. f

bu

e

i7.

muino diebüus omni fe efcá abítinere,

. abfque notabili valetüdinis . detri-

al

Toto tamen eo tempotre latet , & tri-

mentó illi parere nequeat.' Mirum

fti murmure fpecam implet. — Et pla-

" profe&ó eft obtemperari fepe Me-

X

q:

ceanr Deo Jejunia ifta coscta ? Nun- . dico, cüm moderatiffimum cibi u-

AMatt, quàm illi arriferunt vi&ima adhibitá

-fum fuadet : Ecclefie autem Matris

pl

16. 17, vi adaras raptate. 7'» autem czm je-

non audiriimperia, cüm haud paulà

q

ün

junas , unge caput tuum, G faciem tu-

tolerabiliorem cibi parfimoniim pree

Vi

«m . lava ; hortatur. Chriftus: an. a-

cipit.

San&orum — Patrum aliqui

K

lià de causà, quàm ut exteriorilla

; Gulam comparant vulpi, qugut con-

mundities & hilaritas fit argumentum

cupitam& nobilem predam certiüs

A

[T]

fuà voluntate , & libenter , non niecef-

venetur, mortuam fe fimular, Gu-

ftate & coa&tione jejunantis ? Hac

It

la & ipfa , nefcio que Jejuuii graviffi-

deinde promptitudo , hac hilaritas ,

ma impedimenta contminifcirur, &

i

qu

W

- facient , ne quis fectetur opiniones

fíngit laborem in pracepto..Nonhic

Do&orum, Ecclifiaftice Legis fines

Chriftianorum prioribus Ecclefie fe-

&

faris dilatantium, ne dicam occafione

culis mos fuir, Anno f&luris/Mg.Bdm:

Jiwim P

eos tranfiliendi prebentipm. Egre-

cüm totuslaté Oriensmagná annonz

h24

i

Beter.

L

*

ià quidemvirtute & fcientià Afceta,

difficultate premeretur , — lmperator

fuy, *

cüm triremi Joánnis Auftriaci vehe-

[),',,,, "l

4ier,

Juftinianus voluit. Conftantinopoli

retur , viderétque lautam illam,quam

verniJejunii ten:pore etiam carnes ve«

(),

memor.

appellanr, Collationem , efuriali die ,

tot

num exponi , ut ha aliorum ciborum,

^

tenere fenon potuic , quin Aulicis il-

quorum inopiá laborabatur , defe-

lor

lis modeftà libetta:e ! diceret,

lllu-

N

&um fupplerenr. - Sed tantoin po-

fires viri ; hocneque cenare eft, ne-

pulo inventuseft nemo, qui cibis iftis

l.þ. frryf'l

D

It

Et

veró talia func

que jejunare,

*

veíci veller, & Jejunii legibus folvi , /^

multorum — Jejünia

3

nec ]Jeju-

tià

cüm, ut Nicephorus teflatur, fame e- Ec^^^

Qu

"faig f'um , ne& cona funt, )cju'-;

Lj

'f"Oïi mallent , quàm fan&illimam il- 3

-

am

.

!

DE JEJUNIO.

295

-

4

lm legemä majoribus traditam ; ad

tur, — SarE'ificate Jejuninm, horteba-

p

üttila

Paíchalia gaudia folenni illà abfii

tur mellifiuus,z:; pura inientio, && de 557'9;4(;

nentiá fe praparandi , violare,

No-

vota oratio, divine illud .fferat Maje- de QuAm

oreeiut

du

ftrorum tempornm Chriftiani alio ex

fíati. . Sunt, qui jejunent ex quadam ?r^g- -

metallo confisti funr.

RFortitudo eo-

affuegudine , aut quód alios domefii-

J Tev $3.

rum dif/milis;ait Jeremias: non dif-

cOs abftinere videanr , ut Careli fo-

ET

i empt

fibilis tantüm fortitudini antiquo.

lent, quos inter fiquis invaletodine

rum; fed & fugemet. fortitudini diffi.

pabulo abftinet , multum laboran-

dit.id

&

milis.

Si Saturnalium tempore no-

dum eftut eo ceteri, qui circa illum

r

WSQN-

&es totze infomnes ducendz funt , ut

funt;pafcantur,

Altiüs omnino ten-

ludis, choreis , epulis, & nefcio qui-

wgm

deie. oportet Chriftianom . quemli-

nl

bus delitiis vacerur, virium abundé

bet , & finem fpectare. fublimiorem,

eft. At diebus efurialibus vernis

TEU

& eorum fcilicer aliquem, ob quos

adelfs facrificanti utroque poplite fle-

imperata funt ab Ecclefia Jejunia, Hi

l M'Wlm

xo , audire dicentem é fuggeftu abf-

autem , Angelici Thome affertione ,

f

queÍomno , res funt, quze fieri non

trespotiffimüm funt,ad quos ceteri

ym d

l

. poffunr; & qui hec non poffunt,

reducuntur ; 4d (oneupifcentias cav- v T'ho,

yem Mi

quomodo carninm efu abftinebuntg?

dpzn&

;

ts veprimendas ; ad. [atisfactendum 4 » a.

omne robur evanuit,

Leo tantis eít

oni

pIZ

pro peccaiss ; ut snens liberims elevetur 147.4,.

!

viribus , ut ne Elephantum quidem.

ad (ublimia contemplanda ; quod vel. ,.

m

aggredi formider ; at hic belluarum

maximé in Daniele Propheta patuit,

ueul

f:ï

Rex vifo galloin fugam agirur, — For-

cui poft trium hebdomadarumine-

:dam ii

titudo cortm diffimilis,

Cüm autem

dism zam multa & magna Myfleria

muld. G

ï

re ipfa ea fuerit virium imbecillitas,.

revelota funr.

Qui inter abítinen.

uniigïäwf

quz Jejunii lege ftare non finat , o-

dum à cibo unum aliquem ex enume-

i

. potrtet de hocipfo dolere, & inter ja-

ratis finibus mente verfabir, eóque

" Nm.m

éturas numerare ; non veró de eo ut

omne fuum ftudium, omneim,quae in .

L

1111

abftinendo eft, moleftiam referet , nae

1' '

l

(j

f:

M

4 Prerogativo jure fibi plaudere & gra-

(duti

hi

1

A' iü '?,'1

$

tulari.

Hic magni Gregorii fenfus

ille J junium fuum praclaré fan&ifi-

J

gm Aff

0AÀ,

fuit , quilicét loco illo tam fublimi,

cabit, efficiérque corpus fuum Lo-

j

9.

ln

T

ut intet mortales altior non detor,

fliam viventem,[antlam , Deoplacen-:

i

M

2&€.

.....

12: I,

li

collocatus, ingemifcebat tamen,quàd

: — Viventem quidem , quia ípi-

J

tot támque contumacibus moibis la-

j

ritus , liber fervitute peccati, viver vi.

41

borarez; qui non eam, quá alii fe ma-

tàgratie : San(am , quvia 3n bona

M

Dg'.m ) d'

cerabant , abflinentiam permitte-

fiimam & conftantem ; & quia modi-

(

u r

i

genr.

cam illamabftinentiz molecítizm iliu-

IN *l[

/,

J

X)X. Sastlificate Jejuvium. 'Tet.

ftris virtumum chorus | comitabiter :

]E

(

M

tió denique ad Jejunii fan&titatem re-

j

Deo placentem, Binéere perfc&eque

J

f*

jum fpe-

ll

: -qui;i;at, ut Deo honorando tolere-

inrþn:ionis ftudio, quó id ur

'.&etur,

ifit

3[[] )['

lt

o

39

P

1

16

bxscunäüs -VlGES.mus. äRIMüs ;

&etur, ut noxe olim admiTie dzlean-

quàm perdidimus, mnlià praftan-

n

sur, próque iis fiat fatis ; & nulle

tiorem, Faxitbonus Deu

ur quod.

ü

deinceps admirtantur. — £ffiam vi-

cunque deinceps feremus Jejunium,

ventem,(antlam, Deo placentem. Hiu-

hac triplici racione ;mjod'öqïueffa-nai-

P(

jusfcemodiJejunii qui portionem noa

ficeeuz, noftreque ejus abítinentize

modicam fumpferit , expertus difcet,

premium fit beacailla ceens , qua fic

LTh, ]

ü

quàm nonex vano ejus frutus pra-

feinper fatiabit , ut nunquam nau-

h

P!

miferim , recuperatam Dei gratiam &

fcam,famem tamen füi cum fa- -

"n )ï ../l ]9, (]ü

amicitiam , edomitas animi pertrur-

tietate relinquat fempi.

: "v!icl': 1'. m

ternam.

füt

ba;i'onef ; öc «wimmorxtglir&atem ! i'llä ,

Xclat

«

wä&ää&ää&ææmääoää&äääääääæw

*

Yit

$

tl

DISCURSUS XXI

lts

M t lm/*xlzägemiis. .

r

.

Ermsgnaillius auri z

que illa foriPcnirenrialis afperitate &

:e:m

NG

ftimatio, permagnum

rigore; bonum nobis conferunt , quod

&

$) pretium eit, quod lu-

tanto labore, ranto conatu alibi Fide-

à

vii fecum trahunt ; íd-

les quzrunr , plenam inquám noxa-

(

que non eo folàüm ex

rum veniam ac condonationem,omni

£o9

9 u

capite , quàd, Plinio

jure ad peenam non minüs, quàm cul-

j

tefte,omni alio a5/vIu-

pam,extinco, Dehis proinde Indul-

tíns auráum eft

atque perfeCtius, verüm

gen:iis hodie differendum eít ; ütque

?

i.33.

" etiam quia , etfipretiofius , laboreta-

magis perfpicua evadant omniajduas

k

4*

men mulcó minore paratur: absque eo

in partes diflertationem. dividemus:

enim;quód mortales vivos fe quodam-

priore inveftigabimus, unde fcaturiat

modo fubrerraneis in fodinis fepelire,

nobiliffimum illud aurum, arena illa

::

[!ty,

ligonum palarímq; tra&atione vires

pretiofa,quam Indulgentiz, tanquam

|

exhaurire, inter preduras glebas oc-

libersles fluminum aquz, in iinum

4m

t

callefcere, plurimis maximísq; fe ex-

quodammodo nobis ingerunt ? Pofte*

WEHMU h«

ponere periculis cogantur, fedentibus

tiore viam ac rationem explorabimus,

rfläf "

M

caniüm ad favi fluminis ripas, & pro-

quà quàm maximas hinc opes

þpame' :

ULTA "

,peotiofis obfzquiofe unde charum,

poíffimus.

I»P(w

V z i

optatiimq; munus offerant, & tantüm

$u

H. Duo nobis impedimento funt ;

Hö. n

nonobtrrudunt. Senrio me incirari ad

quó minüs czleflis p:trize beatitate

!M m

facras Indulgentias bencficis hifceun-

potiamur, Culpa ac Pcna: Culpa

IT

gqidem, guia pugnas cum a

mOt.e ;

&o;

dis coqparandgs: ifte Equidefn , 355*:

-

J

2"

9

a

".

Di

INDULGENTIIS,

297

-

bl

J

iga Beato- - Opot:er, ut pollicitus fumm , vobis o-

d.

Bþs, quic& æms*ä&c þeiï:

i qui

3, quia cum g:u- , flendere,un

de-tandem exilt.t ingens

zum occupario : Poen

junim,

dio de 'Deo poll:flo componi non

ille thefaurus, ex quo Ecclefia inou-

Jj

;

"087

Agtet

1eum unquam

Jhu

poreft. Huic autem ntrique impe-

meros diter,quin tar

inentig

dimento tolleado .claves ferviunt ,

exhauriar ? Atque hoc demonitia-

3.. T.&s,

quarum cura-primó credita eft S, Pe-

bo,fi

qu

im;masimähi ;uääs;jäl?äïbää'

A

D Dl*

fppl-

co ,ficut ante illum ne Sacerdorum

xitis, .

v

I

-

h-

5)9.. quidem Legis Miofaicze Princeps illas

F. d.

"unnmahkpx

if;f:

Ó gmmidndlm i

nquam acceperit ; proprerea quàd

ia fzlutara o-

4

runc velur trsbes^ objeme calum

&iones noflras, & c;

clauderent , ad quas cüm neque redu-

mnia , geminas üotes habere, queeab

illis. fepatati non pollinc: Meritum,

wendas,neque amovendas claves fer-

inquam , & Satisfa&ionem. — Meri-

"

virent , non erat, quód tunc de illisa-

geretur, Porró, quze culpam fequi-

rüm aliud noneft, quàm dignitas ad

sur Peena, duplicis generis eft: prio-

aliquod premium , quam cohfequi-

tut , quisquisrecté & ex virtute vera

ris , eterna eft, cujas fimul cum culpa

cratiam Sacerdos facit; dum in. Sa-

quidpiam agit : haec autem ità ope-

amentoab illa abfolvit: alrerius,

rantis ipfius eft propria, uralteri eam

I.Cer.£.

cedere nallà rstione poíht. | Us»f-

Tif

r

4

tempotaria : atque hac etiam culpá

quisque propriam mercedem accipiet,

g qu

abolitá,m:gnam falrem partem,luen-

Y

nb

l

dareftat, — Jüri autem ad hanc fufti-

fecundmm fuum laboresa;ut Apoftolus

à

li

Á

Jam noxl«

mnmaendam extinguendo Indulgenris

affirmat, - Satisfactio eft, qu3

higiila-

€

Tsf

d

AR L u

ynem n !

rviunt , quarum idcirco naturam

tim expungonrur nomina, que tam

facilé peccando contraximus, Hac e-

uamcï'

xecté explicaverit ; qui dixerit, Indul-

centias effe Rerniffionem . peenze ad

tiam aliis donari poteft , haud ali:er

If

m

ac in arbitrio divitis eft facisfacere no-

[

u

eertüm tempus hác vel alierá in vita

di

minibus,qnz egenus aliquis fecit: Fe- 2.Cer. $

yrntiy

ll

luendz ; & remiílionem quidem,

qus nobis extra Sacramentum. ob-

fhra abundantia ilorum fuppleat incpi-

14

i

d

üngit; non tamen omnino gratui-

«m. Hinc porró intelligere jam licet,

kf ij

TL

tam ( qualem quidem nulli concede-

unde profluxerint opes ille ampli(i-

u

Tem.

re hacin Providentia , feu ftstuto re-

mae,e qaäbusEcCieüæ innumeris ero«

«

Jin rom ordine, Deo vifum eft) fed

gare pollit ; quo debiis fuis facisfaci-

n

Couflitus nimirum thefaurus

/

; .EA.'!?':EU D

$

er muo

u h.

dum, quod ajunr, fubfidii cha-

ant,

"l

Uzic

[2 ]

hic eftex a&ionibus ad . fatisfsciendü

rirativi : dam nimirum Ecclefia , no-

W mius, firo inzftimabili commodo, grands

aptis, quastum alii Dei amici , tum $7 5.3

1

y

$

ae Pe- ii

i5 ru

T

um serarium recludit ; ex quo,

fan&iffhima Virgo Mater; tüm praeci- p. /npp.

wit-C proarbitrio, plus minüsve deproma«

&

pue Servator ipfe Jefus in arario Ec- 4« 25.

n

clefie reliquére.

47'!'. I.'

Kemiff. imus , zegræf:*manäääm Dco pro no-

a ]

IV. Sunr eteniim haud paucwa-x'm;.

Pa

J

i

minibus, quibus nos ipfe fibi obftri-

-

T Ü

&c

lw àiac

& !ï 2

ber.

Hieita conflirutis, jam

micorum Dei numero; qui plus lon

jl

J

"LA

*

Pp

p

&.P. Srfgne.ri 5J. Chrifl. Anffr T om,

-

)

P m

-

*

T

-

DISCURSUS VIGESIMUS PRIMUS -

géexolverant Dao, cruciaribus fgo

€ calaumitas , quam parior, "'?'./24,!&3 P

fil

la

arbitrio toleratis, deloribus morbo« -

quafi arena inaris bec gravier appare-

rum , fuppliciis Tyrannorum, & la-

ref. Quod autem Job divinolumine.

-niena multà diriore , quica fuis pro

colluftratus de fe. affirmavir, ambi-

g

- noxis ipfi deberent,

S. Jo&nnes Ser-

guum effe non poreft , quin de fs ve-

vatoris Precurfor , Macris in. utero-

rifimé multi diduri füiffent , qui , -

u

nonà labe rantüm omni purgatus, fed

quó chsriores Deo, pluribitsque orna-

& tanto gracie cumaglo dona:us cít,

ti erant virtutibus , hoc penis crucia-

utmagnns Corans Deomino dici inere-

tibusque aceibioribus fent- exerciti

(

retürcümtemen hujos in oculis mon-

Iugens porró ifta Satisfa&ionum fum-

tes vaftilimi miuores fint ; quàm are-

m2 ; cümin Calam Beatos comita'&

lef

n& granum ingentiAlpium moli com-

non fic , ucpore nulli ibi ufui futura;

H

p

paracam, Vitam tamen iíle, rantisgra-

ubi nemo quidquam debec aut debere

tise opibus inchoatam , duxit inter fil.

poteft; Ecclefize ut heredi;ab intefeato,

b

varum, & montium latebras longe a-

à filiis

fperrimam, & p:ocul ab omnibus hu-

eft.

jf?:i.s fuis locupleziiïimis :Xeyli&a» *

- msnz vite folariis remotram, duris

V.De MatreVirgine quid dicemus?

gam divinz

przdicandi laboribus exercitam, in

Hsc fane, ethi nihi] un

feediflimi carceris poedore claudendá ,

Juftitize debuerit, adverforum tamen

!

;;;

Jf

ubi carnificis ferra. innocentiimum

plus tulit fola; quàm rotra reliquoram

d

^

1eíectum eft capur; faltatrici mere-

Crelitum philanx, Tam multa Virgo:

triculsee dono dandum, Preecurfori huic

culir,ut jure ac meritó à fanctisDo&o-

iï

, jungite agmen longé numerofiffimum -

ribus Sol Martyrurm fit appellata;tan-

Anschoretarum , Virginam, Pontifi-

tum enim, quos illa perpeffa eft, dolo-

cum, &preecipue fan&iffimorumMar-

res,fuperárunt aliorumMarrycum do-

. syram complures Myriadas, qui vitee

lores, quàntó plus lucis Sol unua à fe

proculà peccati umbra exactze junxe-

diffundir, quàm numerofiffima omniü

"runt ardentiffima pro Deo pa:iendi

reliquorum fiderum turba. Dum mo-

delideria;illáa; expleverunt alii fera-

ä

rientiin CruccFilio adfüitittam acrox —

1um dentibus , & ungoibus obje&i,

cruciatuum fenfus fuit, quàm ardene

concifi alii,difcerpri, nunc pice, riunc

amor,quo inillum fetebstur ; unde fi-

j

plambo bulliente fepulti. Quis sutem

cur parem amando habuitomnino ne-

hic non videat, quantó ifti plura re-

minem,ira nec patiendo ; fic,ut &tro» -

É]

penderint, quàm deberent, quantà

nitus Propheta Jeremiss , dum qua-

ploribus pro culpis (atisfecerint,quàm

rit; cum quo doloris vim illam maxi-

$023

&ï

t

dpli unquam admiferint ? U:zzw, fuo

mam comparet , tandem mari fimi-

ia fiineco exclamare non dubiravirps-

lem pronuntiárit , quod. etfi. fundo -

?.31

Veb. G. tientiffhimus Jobue , Urizam appende-

noncareat , nemotamen eft,quiillum TbrA |7

f;

iaYeru- Y4.

/

0* — Fehlhr peceata meaquibi iram suevii, .atrigga:,- " legïæilnäa; te fil

*

-

fakæ ?

P ERE

-

i

x

[

D

zNüöLGLäTH&

299

£

-

!u

falem 9&: el*cäg*:»mäö te ?Mggzr

4 €jf ve-

le Indulgentiarum opes N'de'p;foxm:

n.C leu,

X

'Tandem fi

ET n

L

lat mare eontvitio tsa.

tür; de quibus hodie nobis fermo'

3

Marie Matris fan&tifime cruciatus

psr illasfiquidem communicantur no- Extr4v

olumin

m

s2c dolores mari jure compsracifunt ,

bifcum munificentiffimé fatisfactio- Cige-

i ens

quid de exanilatis à Filio doloribus

n5s , q'xiafcunqua Servator nofter G nitws

& morte, vitam erumnof(iffimam fe-

ParensChhriftus ]ESUS,San&äüïmafe- de p&-

' (

IT

cutá, dicemus? An non recté dice-

jus, & noftra Mater , fratrésque noftri z. &

mus faiffe Oceanum vaftiffimum ; in

TCf

