quibus ufi famus , ut abeoaver-

Angelorum, quàimhomin um Deaca-

Tteremiur,

X inducun

Primó igitur quisque íd

rum chori. Quàm ergo difplicc-

tedire ing

agat (tudiosé, ut hoxarum, quibus fe

':bit:ij.pïü,qüäm avetfabitur totum ejuf-

obftrinxit , multitudinem ac numes

modiculparumexercírum ! Sabinde

:9, quit

rum perpendat , Regis fecurus ex-

& illudanimumfubeat , quàm vílis,-

: .g;.;)?';;ïmw;

lr

A— Hf3 8.15»

ais (en

]

j

j

]

emplam , ira ingemilcentis, ^ Keco-

| .»guän*;guc miferabilisfit 4 qui intulit

u quiat

gitä&æ tibiomnes anuos mepbs du Amavi-

injuriam j que viciffim ac quanta

4ndineanumawea,

Nemo fermé eft,

Ayepun äm:

Majeftas ejus,qui offenfus eft. Quid ,

quidum facioJudicife fiffere parat ,

per DEuM,quisquenoftrümeft , tum

iciniat

aliorüm — peccatorum meminetit ,

ficotpus (pe&eurumfianimum .

, col-

nj p

nrenrione u

quàmeorum, quz admifit, ex. quo

latus DEO ? Quid aliud eft mifernm

poltremim fe reum ftitit , & ninc

2

ql cnitti

hoccorpus ; quàm pugillaris malífa

quamvis non pauca fiaceorumhorro:

u o

coaginentati cineris ? Quidanimus ,

ze non percellitur, lquia*, etfi. multa. ,

- g:g(m&mï

. nóntamen funt. omnia.

Verüm re-

Quàm fpiritus, omní Dzmonum de-

formitate deformior , qui uná cancüm

od

vocet quisque in memoriam omnía ,

noxáíe fzdárunt? Geates Ombes ac

Áion

7

quie tot annorum (fwas.i;o Pe.ccav'ir D

;-popmh;

gt

4

3

.

qui füat ,& qui effe poffant. ,

z&&äsgim*äa tibi asines AnhoOS mebs :

r

Et

iil m

DEO coxpatati, fi Propheta fa

lszusffsgo.x T

a

tüm quifieri poterit; ut totus non co-

noneft,quid(unt ?. Ecce Genter

ia

o t

f vf-ï»

-hotteícat $. Quatuor peccata quot

quit ille;2na//dlafetula véputate fuut,

D

hebdomadis ,.admïff;/ anno elapfo

Etquaptilla hujus ftillz^pars nnus-

ándun miJ'

conficiont numerum ducentorum &

: quäsgug noa,ü;n e& )? Qïäfltülkparf /

ocm m

|

amplüs ; poft annos outem decem

bujus outte : adm'tans exclamat $,

a dolo "

:

»

aícenduntuiuwa duo millia. — Ecítta-

Josnnes Chryfoftomus. Et utquis-

;i(&.

f

mennongnus , qui þ!uvfibugf, 'qu.gim'

quis es , c.on-ds,:äanäfsæ'am.:n;i(eg«æ tam

! «t

quatüor , hebdomadis fingalis ani-

Ía

ii

abjecte, fronce £s tam perfrictá

; Ut

X

dij

La

mum commaculet , & utultradecem

W

contra DEUM pagnare , eüimque.

age

Ca OZUM

»It'fl

annosÍe extendat fone(ta f6ic delin-

gredi nonhorreas, ledendoillum in-

ii

»

quendiaffuetudo : unde fummo axti-

h4

aM

jutià , quá msjori irzitare non poffes

Uml'n' FL i

que f'?'hö-ïmïg perfnadi eum .inecc-lïb

quemqiam zqualem ipfi , dum obe-

, t

'n

eric , omnemiftam noxarüm cumu-

IEJ j

dite detrectas * & hoc poft

quamþipï(;c

1 nPO

Ü

]um mentís oculls ; obijciat. übi

bonitati fug , nullistérminis claufz

u

li

gnüf [

(quzíola emnium cordium amote

P oftmovdum hic ratione numerum

p

l

—

Z

red«

um

7R

481

DISCURSUS DECIMUS TERIUS,DE NECESSITATE

v

L

reddebat öigniiïimum Jaddidit bene-

YATA

hortatur Prophera. Sí non

'cï:i;ow

ficentlam erga te. incomparabilem ,

doles , quantum Mater. ; qua in filij

ablot

ut te ad fe amandum p't-o:vosar'eg. Hec

unici morteomne fuum bonum per»

fber

tría;qui penficulatiàs fecum librárit ,

didit, fac tibilu&um illum. : Leffanm

IU

dignitatem & exfuperantiam offenfi.

snigeniti fac tibi, . Et f m-o&.ca;qjmmf

cngi

DEI, hominis offendentis vilitatem ,

de DEO habes , cognitio , &i nimium

&i

culparumadmiffarum atrociratem. &

commodorum tmorum. ftudium : non

&i

fiuunt , ut Contritionis dolorcmez-

cumulum , faxeus(it oportet, fifalu-

fued

tatis dolorisin animo nihil naíciad-

cites , flalcem id. ave ftudios? , ut doleas-

ddeeii

verterer ? cantóque id mirum effer ma-

Patritione , quám potes,amariflimá d

tà int

gis, quód DEUS ram diferté per Pro-

fac tbi. planflum. amarum, — Veiüm .

Qu

phecam pollicitus fit

*

L2

fi convertéris ,.

illud cun&ti obíervent velim 5 fatisad

te, fe

3en y$e-

€02Utrtat te,

Quid enimaliud hec

hunc dolozem ezcitandum non. effe. ,.

efftm

i19y

(

vetba volunt , quàm;fifeceris ,, quod.

(ehel,& quif alindsgendo enume-

n

e(ítinte,fi & voluntatís liberz arbi-

ratas dolendicauías percuizere , étfi.

li d.-; fam !

" Pæ-wri:.

tííio, & fidei lumine, & (ufficientis

ille tanti. fine. roboris,

imó urju-

W, - 100

E

gratiz ,qua nunquamtibi deeft , ope

vante DEO peccatoies perfedié con»

aeni

zediéufus , conerisad meredire me-

terantue. , itecum iteitaique ad hac.

abl

liore quo potes modo,tum enim veró,

perpendenda redcant oportet s nanc

UM

enim fpeseft.faturum, quod Mofaic&

.quod deeft,mea fupplebit miferac o ,

fitery

i& conferendo: tibi auxilium. oppor-

illà petráfacbumeft , uc qus , p*cifca(ïæï

T

tuücumac porens »faciam, utredeas

femel,petrafuit, & aquasavara negae

-

ümr 4

vit,percuffa fzpius mollefcat& aquas

ad me corde perfeto : fj comvertéris. ,

Nunis

qyt,

eonvertam ia , C aute. faciem meam

profundas abendantiffimas.. ,,Egrgga a

n

tondi

flabis..

funtaqua larzifime, Hinc manife-

Al

XII.. Non fit proinde , qui cum

ftur« fit, quàm non prudenter agant,

DT

-ohnullis in hzc verba inconfultus

qui de animifut latebzis fcrucandis

B

prorumpar Dolorem «féum excitarz in

noncogítant , nifi cüm jam jam a«

C

crüm. ad ribunal feftinant, Quo-

gne »on poj]ums.defrderotamem lum ex-

Xïüm

&itare,

Non f inquam , qui hoc

modo iftimomento velut uníco ha»

W

dicat : nam fide dolore loquamur

bsbunt parata ac prompia omnía »

hER

que ad verum dolorem excitandum

nonzenero;. & infenfus redandante ,

D

de quonon pauca-liadtenus, fedan-

[unt opportuna , aut. neceffaria? Qué

Bu

preiiativoillo & rationali:, non eft fa-

levioribustantüm culpis urgentunnon

- ol

zisiftum defiderare , neceffez eft habes

magnopere fortaffis laborabunt, ut et-

feant

re ; quàm parumad: Baptifmum fuf-

lam tum fincerédoleant $. fed qui &

lïü EI

ficit defiderare aquam , reipsá: illà

multis& gravibus delictispremitur. ;

D

non abluere, Quare fidolorem iftum

quomodo tamcitó corfuumtorum ime

üfïen.

ger. 6y

quisnon habet,curetuc habeat, — Za-

mutabit , ut amer,quz oderit,oderit. ,

setiany

Pt

um nnágenias fae tibi. plantium amae

$

que amat ? Qui Faésrar xiuada

chiro»

gnf G

PT

X

t

üObORIS À *Cö"*NFLTENTE ELICIENDI:

18;

| 'S&' i

" chirothecis contexit , facili lotíone

ff quis Medico vulneva -dfiege;*et, £$ c&

q&æisälij

vart nollet,

Neque hzc Suraa malo-

"

ablaet, quod adhaferit fordium : at

Jndi gt

faber aliquis Xfïer'rar'iusfj. aucalias, qui

rum e&: Chriiftiani populi ínfcíeas

977

aunnm integtum carbones , forna-

tiz acimprudentiz, Dzmonum acce-

dicugt

dit ínvidia, qui nallam beneficium

cémque lateram fordidis manibus tra-

, Bninim

&irit, àn momento lavabitur unico,

hamano generi collatum. tam indigné

xdioo M

& inveteraras fordesabíterget? Si af-

ferant , quàm Pocaitentiz remed.um

dolorcmte

à Dei benignitate conceffum , cüm

(uetudo inveterata , fi propenfiones

& ü i

ddvetica nihil obftarent , eaim ve-

Htud fibi negacam , hominibus taas

amuil:

tà intelligztem fubitam hanc (cene

promptum parat&ümque effe, ríngane

T

mutztionem 3. fcio ením non tempo-

tut & doleant ; quódqueeadem boní-

im; lità

te, fed (uá indole & naturá dolorem

tasnoftrá imbecillitate , inftabilita-

5

»non t

effe metiendum : 2psd Dewm

te, ac miferiá ad nósbeneficiis cuimu- Esl

L

C. Men-

E

ndo enurt:

furam d.

tam valetmen[uva temporis,quam

f

landosfitufa, — Uinde invidiá plenlid 14.vae

u ,ällï

i

orif,

Sed ubi deanimísagítur in mae

agere molíuntar,quod Tyrannus il. Hifer.

1,de Po.

H

D

lo obfinatis, haud facilé iadacor ad

le cradelis , qui cüm conjurationes

affendiendum. ; Medicorüm fentencià

ucdéct

contra fe cimeret, fnítio verba , mex

- fübüliores corpotís partes facile alter-

& lacrymas prohibuit, 1ta & Dzmo-

n'qgc ii hat

antar, ut loqui ipfis placet , craf-

nes, quoad valent, impediunt, ne

TERLU

Qudïmhm

fiores autem difhicalter.. Quidauid te-

peccator in Peetitentiz tribunali fe ac-

nuium eff partium , id prompte alteva-

næ,' p

*

cufet, quod eft impedire verba : ubi

£nur

*

contra eui craffa funt partes ,

autem vident fixam illi aperire fua de-

p if

d g

ægr&.

Nec dä(pa

t videtur animqrpm

li&a Judici, dolorem de admiffis,at-

conditio.

:

queadeó lacrymasprohibent , ut fic

XIII, Hujus cante

focordie äemig

parüm providi Chriftiani nunquam

din. aol

ne cauíez (unces Chiftisnorum vul-

excutlant jugum tyranníidis, quam ,

dexcith

j n

goinícitia, & Dzmonisinvidia, Ex

quisquisferió horret, exarmat.

Er

. Chriftianis , qui hanc doloris neceffi.

TM

veró hoc dolori impedimentum po-

tatem non probé doGti (ant, multi om-

nereíummz omnino crudelicatis eft,

inaf (

l

nem i& eo reponunt induftriam, ut

cüm malum, remedio impedito, ge-

y i^

peccatorumfuorum & numerum , &

m W' 4

mínetur, Viduz ili,mortem iij

,;)IE

- fpeciem ia memoriam revocent, &

ubertim deploranti, Chriftus Serva-

ciwïu

:

Sacerdoti cum fideenartent : ut ferió

tor dixitz /VoJi flere,^ INeque hoc pu-

.

- doleant, uttotoanimoabils abhor-

IC. Ta

gnans cum rarione erat ímperium;

ETS

"

reant, non multum folicitifunt : atque

mþunl,üf

prohibito enim Hetu, flendi quoqae

lta fi; uteorum Paenitentía fit corpus

caufam fuftulit, & filium amiffum

n

Matri reddidir,

Sed non hzc íunt

exanime, & confiteti , fit plagas fuas

tïi:p

"mizüfï

oftendere Medico, (ed hon 4fana-,re-..0xuj

Dzmonum ftudia, | Crudeles funt &c

PT

gl

( geeeata confitetur , CÀ non deflet^, Ma-

truculenti non minüàüs, cüm conífae

ii o

lantur, quàm cümaflliguni ; dicunt

g['läm

gnf Gregqrij Oraculo, perfnde ejt , 4€

Jj

|qui;

"

ii

i

«.384.

DISCURSUS DECIMUS TERTIUS DDE. NFCESSITATE* -

M

qu:dem. & ipfi peceattici Aalmz z

rum caducorum , & nolle dein gäcu

mund

AINali jiih, «

Proeo camen, quód. ch-

(uïam unicam :mpendcrc ;a&uræ tàn-

.di caufam peccatum. aufcmnt .gemi-

tó damnof(iorí,quá anima perdxte eft ?

Quir

nant & corroborant..

Quidhoc eft aliad , quàm Balíamo

f

- d1fory, Contt

.IV. Cavete. igitur Pcud!ose. Di-

calceos illinere, & piagls letbiferis il« —

le&:ffmi, ne fuis vos Orcus. dolis cir-

lud non adhibere ? Lucfas mortui [e- g,t u

aj

a

cumveniat ; Tyrannuseft crudelis&

pten dm'- fatumütemæ ipipij otdhei;.

exitii veftri. capiennïn*ue.— , Leges

dies. eorumz Deiverba (unr, quabus

&i

,tjus omnes ex petfidià & fraudibus

nosdocere vulé, omnem luctam ín

corflaiz : unde quo. dili ganfms &

)a&ma rezum ;temporahum eífe- ni-

curiofiüs vos hartamr , ut hilari. fitis

mium.; cümin malis ca!pæ omnis do«

animo,ur diesagatis letos, ut- nul-

lor (i&. brevis, pifi Vltætchus tempo-

^

lum pratum ameniffimz . voluptatis

.ti,. quo dolere poifuaius,

pot ndeat,

Enimveró Chri üus tám e(ï [ohmus,

, expers eífe panzmmä , hoc.minus m(i

habendum eft. fidei.

Eff tempæs 7i-

ne vel guttula pfätlüfi hujus. oculo-

l

Eccl, 3, dendi, eft & tempus -]ïmdz9 fi $

?länb

rum: !xquous nullo frü&u profunds-

40,

.ile Eccleïïa&es nonetravit..

E& au-

tüt, ut morrem etiam fuam à muï.eri-

temïempns flendi hac mo:tali in-vítà,

busdiiswthæm:(alem cylounvc

Luti 23

. tidendi veró inalterá: ira S, Hierony-

tuerir..

Filis Hiern[alem: uolite szre

Ec

^

.mus interpretatuseft: ANumc flenditem-

[»;perme fed fuper vos: ipfas: fiete.

, pus. efts €8 im futuro: videndi.

Otdi-

quamquam probaverat ftudium Mag-

Tüh m

.nem huncinverterze Dzimon mohtur,

dalenz, ubguentum pretij: bsud que-

fittlty

L

&xlludefïïcere ut omsfïo brew pau-

quam: vulgaris , non in alimentum

.corum dierum im. vitá lu&u , poft

pauperüm , ut aliqui. maluiffenc fed

(üm

r

Lsue,6,

mortem. iugcamus ctercnüm.

Pa ve-

'adungendum corpus fuum: venerabi-

Mi

23

Lis, quividetis ntmc, quia lugebitis. &&

leexpsndews ; mulierumtamen iffa-

febitis.. O permutationem mrfem-

rum lacymas boni- confulere non vo-

Qbl

SUTY

mam /cantillitemporis rifum plan&u

luit,. quz fuarum oblitz culparuat»

zmm,

& ejulatu emere fempiterno ! Nulla

nonfeipías, fed. Chriftum deplora-

dies. quemquam noftrüm vxdeat con-

bant: utdifceremus, etíi. fan&iflima

Va

$0b

tractu

tam detr:menw(o delufum.

fint iacrymæ.qu«s, Servatoris noftri

&m;[,

Pracipuum

idcirco negotium. no«

cruciatibus condolendo: , profundt-

firum fit, deplorare malum, quod fe-

mus , magíistamen necelfarías effe la«

7

ld àü

cimus, ita ut. fi momento vel unico

crymas doloris, quibusnoftra deflea-

!arem, h

perfidi fuiffemus Deo noftro , mo-

mus deli&a , que illorum. crucia*

mentum hoc dolore nunquam non du-

tuum caufafuerunt. — Super vor ipfas

atlymls

PWQQC

raturo compen(emus & refarctämus.

fiete,

Hac ratione plorandocumPæ-

Quid, quid juvat ram tenero fenfili-

nitentibus ,. fi cor noftum atque

emenda!

que marore profequi ja&uram bono-

animus nonmhil tam ;u&o dolore

n ql!(

COD-

üb

!'em

E

P ng;'

—

.7

"

N -

ribfx;bms A c*o.;.r-zsgmms ELICIENDI.

dein u

conttiftetur ; cogitemus non miniüs

timsndo .gon?e», quoniam ipfi Deum vi-

TET

mundem fore , quàm meftum.

debunt .Ex quantó erit mosftius, tan-

Quantó autem érit mundius, tantó e*

tànos etiam reddet magis idoneos ad

xodiu d

m Bul

fit aptius ad Deums cxlcfti in glortá

Deo femper gaudendum ; ut alieio

letbifer

Chriifli effato docemur : Zeeti 4

;!?/fäï?ïï?- contemplandum,juxta notifimum il-

T

i5.2. — lud Scxvzzoriani*c:i Oraculum : Bea-

lugent , qnonif;g spfi :ofzf(;läbawur,

5

Te

imptj 0.

unr, qui

ASEOEP ER SGge aCCb oeh et68o. qUeag dudne ao ao

; lum

ud d

DISCURSUS XIV.

*

ol

ám

oritst

anV'

Präþqüto ad. Co&fcj]ïönem n"e-

3 [e[þ Qnitt

.De En?emüm'qnis

us ce[Jario.

T

L

huj Qul

n

f* Uplex malomm ge-

quïgi:x;r,propeüto. inquam &,Jetxe'-

lU profun ,

e

nus eft, quod Me-

to , non peccandi de cetero, fed vitam

p i nilti

12

dicerum

in melius commutandi,

.Q—

judicio ,

Hoc igitur

delocttits

C

humano in corpo-

de Propofito sc Decreto hodie diffe.

|

n M!?!ffrf"zg

.re Paralyfis efficit,

ram neceíle eft, tria ,. qua comitrari

4(?!6. 1

9 /

Nonnunquam enim

ipfüm debent , ut ad fperatam admif-

iplium M -

yim otáüi

em fent

iendi ftupefacit;aliàa

forum veniam impetrandam fufficiat,

vj ad g

faculratem tantüm morricem ligat,

pluribus explicando.

»

p ind

Utrumque horum etam peccatum

II Si vircntum fingu

le aliqüïd de

mlf -

preftat : modó enim cor hominis &

Divinis perfe&ionibus participant ,

p m -

snimum ramreddir durum & intra-

affirmandum erit, virtatem Poenitene

um

&abilem , ut doloris & peenitudinis

tiz, participare aliquid ex . illo odio,

u n "

fenfum plané nullum habeat : aliàs

quo Deus in peccotum fertur 5 unde

Vi

j lp

autem, etfi doloris aliquid mentem

confequenseft , quàód , quas obferva-:

:

afficiat, facnltas tamen morrix pror.

mus Divino hoc in odio conditiones

lm deplurar

2

a

fus obftupefcit, fic utanimnsà rbalis

&C dotes , ess etiam imitari pro modue

Mi

& miferijs fuis avellerefe, & recede-

lo debeat voluntis Peenitentis ad hoc,

ervatt

dOaP

L

re nulla ratione valeat, Haberaus hic

ut re&é fe habear.. Eftautem odium

DN

1

aliud animi noflti vitium & pravi-

divinum erga peccatum ftabile ac fir-

n

W

m

M

tatem , nuilis, ne farguineis quidem

mur, eft univerfale, & longé effica-

i

lacrymis, faris deplorzndam, . Multi

ciffimum. Tale fic etiam noftrum o-

lo

u

peccata Sacerdoti confitentur,fed non

dium necefle eftfic ut quisquis non in

$p

[

)d

ermendautur ; quia illo. deftituun-

fpeciem dolet , abhorreat conflanter à

qllü

tvr, quod primo ioco àd veram,

culpis, feu jam contra&is, feu contra-

jolt

j

ft;bilémque vitze emendationem re-

hendis; ut abhorreat ab omnibus,nul-

r

FEUIM

R, P. Stgneri 5]. Chrif. 1»þ-.rm,gu

us

—

E

136 DISCURSUS DEGIMUS QUARTUS, DE EM;ENDA?&N:&; |

là demprà ; abhorreat. denique non

f? ; admiffa quidem, illamet deteftan-

- at

tantüm nudà cognitione & fpecula-

do ; admitienda veró , hrmiffimo ani-

| absq

tione , (cd infuper re ac fi&to, cunctas

mi propofito noiendo.

Si abfit ho-

1

qui

. deinceps quam efficaciffimé impe-

rum altetutrum , non eft fpes obtinen-

— 3- cuns

diendo,

Has Ponitentize dores o-

5

d à Deo graite. — NGf converfi f ueri-

P

L

.. on

mnes ac fingulas divináquadam ratio-

tiigladium [ wum vibrauit.

Hic non

" M

: l)ij!;

ne SpiritusSanctus iis verbis comple-

eft altera evadendi via , aut hoc angu-

4

Eecl.

EL

xus cft : Comvertere ad "Dominum , &&

Íto ponte iranfire oporret , aut meigt,

fn

17. 11 relinque peceata tua , Q'mi

nHe ofeg.

Decretco inquam opus eit , quoani c.tni

mum obfirmie: ad nou peccandum de rentes

qum

'däqgia' :

z

- d

k

cetero üllo rempore, qacumque cau- 4.3.46 |-

v*öx Conim;r.

hittn

IlI. Etprimó quidem

sá,quacunque occifione ;- aut ibsque Pan. C

hoc &ternüm cft pereundum. — Pazi- boma

p

tereüon obícure primam dotem ex.

fimi

o primir , ftabiliratem inquam , de qua

tentes ( fi tamen eflis Penitentes G mon 1n1.50»

di&um cíft,

^ fiy

Q—)d eft, AA. DilcaGif-

eJHs irridentes ) mutate vitam,

$, 4dap,

8014

fimi , confiteri , quid peenitenriam. a-

IV. Hinc viaadCalum ampla non

UE

*

gete ? Eft ad Deum converti: Coz-

eft,ut ao nosOraculo Servaror nolter

A£Matth. |

(r)

vertere ad Dominum.

Valdé dolen-

edocert. — Quam arila via eff, qua du-

ol

dum eft, quàód Sacerdos, qui aures

cit 4d vitam! Non enim linguam , füa 714 |-

fioni

conftrenti przbet, non raró cüm labo-

Sacerdoti enumerando errata,conver-

NT

rar,quantá poreft contentione,; in ím-

tere fufficit : animus convertendus eft -

üihj

pii cujusdam animo excitare juftum

decreto fe de cezero emendandi im-

"

z

Votet

amittenda falutis metum , hac,hísve

|

j

mobili , totüsque rerum ordo inyer

fimilia verba refponfi loco audire de-

tendus, « Adora quod . incendifli in» P^

LL2 us Ti

d

B

| beat i Ferum eff, mi Pater , quód auni

cezde quod adorafli. Sic Clodovaeum ^^.

9] ha

jam complures funt ,ex quo [ape Deum

€ftcds

Galliaram Regem, facris undis ablu-

At

effendi; fed non defui partibus meis,quo

endum,, S. Remigius affatus efl: ado-

o

minus de peccatis bis me facro in foro

randa nimirum deinceps Crux , que

n

acenfarem, hàne;femper te accusáfti!

igni tradi confuevit ; cremanda Idola,

ü"ü |

an autem & converfuses ? híc rei car-

quibus chüs adolebancur. Ita fané reo-

DN

do vertitir: nec enim Confeílio, ut

rum quisque in animum inducat o-

)

muldi hsulocinantur, negotium eft ,

portet;peenitentiam fimili ipfum vet-

ler

quod verbis in ore n»tis persgstur ;

borum formulá alloqui , & diferte de-

neceffz eft id intimis animi fenfibus

nonciare ; quódfi alero hoc Baptifmo

üe

teï:i4

geri: non exrremá in lingus cufpide,

ablui &expiari velit,nece(fe lit odiffe;

à$]

fed imo in corde vera peenitentia lo-

quas arnaverar , amare,qnae oderat;o-

-cum hiber,

Confieri , repeto , eft

diffe nimirum peccatum,& Dcum di-

f()fen

tudi;

converti adDeum : (onvertere ad Do.

ligere : 24dora quod . incendiflt ; incen-

miuum, Uode oporter non admitten-

- Yitií

de quod adorafli. — Atque hoc eft veré

;»& COne

i cdig

. dg -winüsg quàm admiiïg,dg;iag .odif-

pæni;cn;iam agete; quia elt ve

"? fas;

: .vcrrfa

b

d

TIONS

*LPROFOSLäTO.. Ag'KCQNääsæw&m 'NECESSARIO. CA

net dttlu-

'*f&ïü, Convertere ad Dominum. E .

defiderati.

Piimó fiquidem, abji

milimod. -

L4

n

absque hoc confiteri aliud-non ef. ,

ciunr fe nonnünquam ad pedes Sacer-

NESIT!

quàm larvam Peenitentis induere , &

dotis nonnslli, qui re&iffime fe purga-

fbb A rops

cürvari, nt rerpus cürvaturin 3quà ..

re fibi videntur.fi dicant : 7MMi Pater- 4

wj . 3.

Z"

oculoram ludibrio. — "Populus bicla-.

quidui , ut agam, fi alinnde non (uppe-

it,- ii

bijs imc honorat.cor aurem corgm longe

tit,quo vivam ? Nonanimi causa, fed,

autlioci

Vix eft aliquid, quoaChri-

neceffitate compulfus pecco,. PxÓ mife-

eft a me.

TT

ftianà inRepublicáita me conflermet ,

rande anime!EÓ ,reda&am credi-

»

J qui.

quàm. hzc Servatoris nofta verba

P

tis fopremi Numinis providentiam ,

veccanduni

dumo

üt alere jam non. poffit eos,qui Bnceré

m

bfervo, fcenicorum horum Pe-

acumqi:

nirenrium tantum effs nümerum , ut

ipfi ferviunt ! tam ccce& eftis , uPnon

a

populum conflent: Popslia hic,. Plu-

advertatis, fic confirendo vos noxes -

vdum,

timi officium fef:cere [utim. putant ;

vefiras geminare ? Qusro enim ex

fi labia tantiun diducant : labiss me bo.

vobis : ubi eft vite coriigendze propo-

ii '*'ï x

iiitth

norat ; nec ihterim penfi habent qnód

fitam ? Si nece(litate peccatis, non-

ymanput.

corad Deum non tedeat: (er. autem

dum converfz dici poteftis, quoniam

etiainnum durare neccelfitatem vide-

od -

eorumlonge «f à me, . Unde dübium

ld f/Z: WM AE

vohisAA; nullo modo eífe deber, quin

miniaffitmste: hácautem uon fub-

:

*

lingam, "

moni

tis uzilioribuserudiri & . excicari

latá; non eft füblata caufa; que ha&e-

nus fola, ut afferitis, ad peccandum

a a

peccatores non polffint ; quàm fi decre-

ti hujus néceffitaein animum ipfis re*

impnlit. Aperire tandemoculos, ut

nyeteus

;mendand

H mxI.

vocetur: neque enim Daemon, affir-

agnofcaris ( ia monet S, Auguftinus

Áttn.

yy ordo

e

fet]

&

*

manteS. Virg Terefià, alià arte. ma-

eum , qui hactenus pafcere voluit in- :

jorem animorum predam agit,.quàm

gratum & perduellem; poflz etiam, &

TU "

efficiendo , ut fui pro Tribunali Peni-

velle pafcere fidum & obfequentem.

j Qp

tentix accufatio manca fic, & nullius

S, At!g."

crisd "

Ti

Pafcit ie Deus contemnentem fe, o defe-

m 'Pf,

T

434

zoboris, dum propofitum fe emendan- —

vet timentem fe )Echi forté,sd proban-

aff&w

di ürmum ac ftabile, quo fine ambra--

dsm fidem cuàm ,. defideratam opem ?**

w

s Q

dg W j

tiliseft omnis Poenitentia , füummáfe -

ac fabíidia ille differt, cave animum -

qum

accufantium incurià dehderatur.

abjicias; refponde folicitind te Die-

It

J

V. "Tria pre ceteris hominumge-

moni,quod B:bylonici illi àdolefcen-

if

I^

j

nera admonitione háàc. indigenr eám-

tes refpondere Regi Nabochodonofo-

jii

quealté ia animum demittant opor-

ri, cüm eorum oculis fornzcem arden-

lww

f

j

tet:ij fcilicet, quos ad peccandum ege-

tem objecit:.Ecce Dens no[fer inquie-

f '6&

,wk

h

fi.s impellit ;qui ja&arefe de peccatis

bant, quem eoiinits, potefl sos de mant-

u

n

æod» l,

folent;quique pravam peccandi affve.

bus tuts o Ro iberareiquodfi nolnerity

)

tudinem contraxere, Utenim quod- -

rotum ft tibi, Rex, qud Deos ttos von

ffl

p

i

W

vis iftorum hominem genus , ard um

colimua ; flatuam auream ,quam e-7

Wd'fb'

TU

ac difficile hoc propofitum experirur ,

rexifli- , non adoramus. Sic loquatur

"dU

gv

nque premünt an-

ira fás eft credere, fæpe idin qüud»libet-

neceíle äftg quemct

ld Oü j j

Wi

Àa2

guíuas

-

ER

p

-

r

2

':sg DISCURSUS ;DEc-rMu*sþ cmARmS , DE Emþm&zo

N

is

uffim, Certum eft, dicst. Oportet,

decumbente valcus nimiitim vividas, Hv",fþ.ïþ,

ximm

quódDeus hanc mieam inopiam, hanc

Facia vivida uimis mala.

E

Naim id

alitetv

AP;W r

egéftarem fublevare poífit, — Seddfia.

argumento eit, morbi violentiá&z ma-

Aligd

liter illi vifum eft;nóricMundus,quód

lignitate periurbaguim eff: , quidquid

qu ed

fixum ac ratum mihi fit , non averti à

in corpore humorum eft ac fpirituum,

'ch h

Dco, fümmáBonitate;per omne dein-

cnan

idem ego de impudentibus his pro-

ceps a vur,utrad execranda mea com-

nunciavero, quos pudet eff: bonos,

enjli

moda me converiam ; & fciat hoc

& gloriofum videtur, efle conícelera-

- Tuc,adpton

cum.Mundo etiam Infernus, Sic con-

tos.

Vultus tam vividus ac . fcintil-

- Juugdeeum

ftitutüm animo oporteteffs illum ,

lans;in egro valetudinis tam defpeia-

MR

quefh ad offendendum Deum rerum

te , indicio mihi eft, intima hujus in-

Vil

penuria impulit : id autem , quàm

1

felicis animz furfum deorfum verfa

Pent

premeare egeülate fit. arduum , nemo

'effc omnia ; amiffam fidem , atque ità

fcitet

non videt.

falutis fpem vix ullam fupereffz,

laten

VI, Nec difficultatis minüs incon-

VII. Longà tandem peccandt at-

bie

cipiendo ejusmodi decreto illi expe-

füetudine depravati fumma urique &

Peo

r

tiuntur, qui adeó depuduerunt, ucde

ipfi difficulrate laborabunt, fi ferió

€jts

fceleribus fais gloriencar, illa ja&i-

E-

.

Pennitentiz ope converti veline,

du

rent;alijs enarrent, & ranquam re prze-

nimyeró maltories , dum fua enarrant

Confet

clarc geflà triumphent. — Qno enim

peccata, audire eft eos,ita cum Sacer-

fhttuo

ifti impulfü movebuntur, ut execren-

doteloquentes, — e4liter facere non

tur plüs quàm omne malum (celera,

Mp

pofwm, — Quid tandem me vis arere 8

(lttin

quz , faltem utnullius momenti ma-

e^fttendam mibi,quautum valeo, Et -

àimi ;

Trov, lum; reputárunt hi&tenus? Quaf per

hujus tandem indolis eorum decreta -

Dilin

10. 53, rifum f nltus opevatur fcelus, Quàlo-

funt. Denmbanum, quàm firma &

IQY:

quendi ratione id indicare Spiritus

inconcuffa !

Corallium — principio

Sib

Sanctus voluit , quàd , ficut risüs can-

plantarum in cenfu ponitur , tandem

Id

fa effe folet macula quedam, aut de-

ubi induruit, lapidum in numero ha-

) a h

formiias, quz damni nihil afferat ,

betur.

i

Sic & peccatorum deprava-

rift.

Ridiculum'eft defetlui quidam ac tur-

torum animus fe. haber.

Peérpetuse

i

Polzs.c,

pitudo fine dolore,talia nonnulisetiam

contextzqueNuminis injuris eam ad

pun

I

ícelera videautur; unde quàm cre-

obftinationem miíeros redegerant , ut

Eqau

* ** berrimé. turpitudines fuas jocis ele-

ex virtute vivere haudfane poffibile

fnf,

vani , nullo refpe&u narrant , fine pu-

ipfis videatur. Sic aucem perfaafos

core vulgant , & tandem ineptiffimé

Ti

de jjs gloriantur,

Rebus aucem . fic

quis credat conftanri(fimé iftud ipfuin

i

wmtf

exequi decernere? O miferam. homi-

Iu t

flantibus, nemo non vider, quimfit

!

f

nis lortem;qui hac delapfüs eft! Si eo-

&

plenum difficultatis firmi(fimntn poft-

rum ex numero , qui me audiuni,non

làm t

hac non peccandi propofitum,

Ni-

nemo hujis farinz eflet , meminerit

X4

hil non mali potteindi:'in periculose

erfis no-

il-le diligeuter, folis veré conv

'libuu

xarum

-

*v

. PROPOSITO 'Ab; CONFESSIONEM NECES&A&Q, E

m vivd A

xarmm veniam promiffam. Dixi : aut

gunt quz priüs egerant ; quia funt il«

Nad/

alirer vivendum , aur pereundum eft.

li; qui priüs füerant; Gctota; quatm prae-

eim -

Aliud fupereffe non putem, quàm ut

feferebant, mutatio exterior erat,vel

, quiiil

qui taliseft, precibus calidiffimis 'à

quia in eos Confeffarius nonnibil in-

ve&us erat; vel quiafolennióres erans

cfpiiun

Deo flagitet , ut dum adPacaitentiam

us Dj p

ciiminum iple fe parat cor ipfiusDeus

dies , vel quia adextorquendam abío-

«(f« boi

lutionem videbant neceífarium , ut a-

emolliat; quod q:idem fe f:&urum

conicilu

Eztcb..adpromifit. ^ e/duferam cor lapideum

liquantoante Confeífionem tempore

ac f

.11. 19 de carae eorum , G dabo eis cor cg:r'.

fe rantifper refrenarent. Sicilli maxi-

ABEH?TB.

X

mé Ponitentiam agunt, qui res alie-

imdep

a huj

Vill. Átq

ue hoc 'ïpfhm univerfim

.nas rapuerun£, quin unquam reddant;

Peenitentibus omnibus inculco : di-

tfum vl

fic illi, qui fcandalorum, fufpicionum;

, t

fcite tsndem timereob tantam varie«

& damnorumin exiftimatione pto-

«t

tatem & mutobilitatem , quam in vo-

priá pretextu, vel domi lunam ali-

"D

bis experimini , poft fnfceptum toties

quam;, velaliolocoalunt: & quame

juriquel

Penirentie Sacramentum, Omnem

quam per facri jejunij dies Coneiona-

ejus cauíam referre foletia in fragili-

torum vocibus terrici videantur, non

", lat

i, P

tatem veítram : Íed hzcetíi non nihil

culpam camen, fed, qui eos manet ;

: enattat

confere poíTit ad tam celeres relapíus ,

ignem metuünt. Lepm vedit tremens.

meruo tamen , ut ipía plurimum con-

Ponunt quidem audsciam in. peccan-

um t

,

n n

| ferat;proniue efl,ur creda ; fepins ab-

do , non tamen ponunt propenfionem

folutam fois numeris conveifionem

ad peccandum : & fic non nafcitux

gt

' animi abeíle,

TY

Videte, monet S. Au-

eorum inanimis poenitentia, qus , o«

dium Divinum imitata ; omnem con«

m d

. guftinus, lupum illam, qui feflinus &

f«rox ad gregem macandum accurrit.

ftantiffimé abominetur iniquitatem ;

mümi

riipt

Si Paftores , fieorum canes, lupiná fe-

rociá provisà , exeant magnis animie

[^y fejþi cere iniquitatem mon po[fis.

y, um

I!

ad furem hunc abigendum, enim veró

ame

fua ad latibula fe bellua tremens pro-

* -"lX. Altera gen

ul

ni. Propofiti dos

tipiet,

Àn idcirco mutatum quis lu-

& conditio eft ; utpeccata derefterur

d

. pum afferer, & in agoum converfum?

plané omnia , eo folum , quia peccata

j

Equidem ille lupus efl,quamlibegnon

funt; sítque decretam abftinendi à fin-

y

i

nh«

jamíaperbusac minitabundus ,. fed

V

h

Serm.,

gulis & univerfis ; nullo dempro,qua- -

|

pavidus & dolens videri velit, Lupm

lem.ad dolorem deteítationémque

"

19. d. vyepit fremens lnpus vedit tremens lu-

exemplo nos fvo Peenirencium fpecu-

jyli

yerbss, p tamen eft. fremens. C avement.,

lum Regius Prophers provocat, o- Pf.1

?.2

j f

vipfi. Hec eft omnium cettiffima ratio, cur

»nem, inquiens, vias iniquitatts odio

d

tam ciró ad vomitum redeant plurimi

babui, Neque hic defun: Chiiftiano-

X

;'un.*;Wf!'

Peccatoram , qui pauló ante à facro

rum é numero, qui deficianr. S«nr

WW

tribunali demiffo capite tedibant. A.

enim, qui ficrmm judicem fic allo-

j

?

quune

m

Aa;'

96 DISCURSUS DECIMUS QEARTUS DE EMENDATïOW!S

n np*

qmmzur.

Hoc tan' A peccati genere

mm*wus, & vitam (ibi petit reftitui ,

dum cnpit à noxis abfolvi. Nullajin-

h (

M m

- C & exprimunr, quód fic ) Zelgni; al-

: Qund

Serius me veua uon fc10.

IN»A mpzo 4*

quic Sacerdos, in me mora erit ; fed

divita

liesa , nonfa[lo zou detraho , nec alia

haonc ad finem conf. equendum fra.n-

quemquam iujuria aäïr':a. Llb boc ta-

gmda fant idola omniz;ha&enus cum

1610l

men , ad quod Lam pronus (wm y peccato

tantá fupremi Numinis injuriá à corde

Vr

polhug

bauá fatis video,quomodo ab[lHinere pof-

tüo adorata; neceffe eft , flatuere. fir-

fi.

Hoccine Propofrram peccata

tniífimé , non peccare demccps quam-

aliqui

H y

comple&itur omnia ? Non tantüm

cünque ob cauíam. Situ incerim di-

Fures, Fraudulentos; Detractores ,

fuylluts

le&um tibi idolum aliquod fervare

Homicidas odit Déus, f«d Peccatores,

visyalfetam, i mqmm, vigenrem à

^

h [rm ffl

N

i

& peccata deteftstur piane ingula &

voluptatem illicitam , lucrom inju-

üuniverfa,

INec

t past

c diffimilenc fäpmte* et-

fäum, vindi&à, aux quodvis aliud gra-

f5 deteftationem nofäram,f jtamen ve-

vioris deli&ti genus ; frangas licér idola

pioq

tam & eíficscem adamamus; fled Di.

cetera , & aborineris quodlibet pec-

gml

vini inftirodii adhorrere deb...t ab o-

Yeni

cati genus, nil ribi Sacerdoris Abfolu-

mnibusfine ullo limite.

Comvertere

tio prodetit, nec fua miferz anime

Qu

At 1

EU

Ad- Dominum ( derelinque peccata

vita re(ticuetur.

Qui dfeudat in unt;

[]

Sioneraris '

ilidug

Cun&aomnino ; concta relinquenda ,

fattus eff omnium veus.-

& nec uni alichi oportet affici. Cro-

carina ; fi prora ac puppis firmiffime :

b*mpe

:jurius

(n [ 4

Tnatius gravi centatus invalecudine o.

fuermt, patear 4utem alicobi ex latere

-tfidfr:,

pem aS.Sebafliano petiitad famza:».m

rima, an non id fatis eft, uc fubincrga-

xecuperandam.

- Enirn veró libenter

tur ? Dicis : Non'furor,-non mentior,

D*URJD

An0gn e

etam , repofuit Martyr Sandildi-

non famae alienz , non rei nocco, ma-

Wt

mus, dommodo fiatus Idola frange-

lo alio non urgeor,quàm illo, sd quod

teomnia ; quz divino hactenus cultu

tam prona natura eft. An non vides,

Uhï (

üc W

adorá(ti. :

Accepxt conditionemCro-

hoc unum fatis effe , u mergaris mati

matius; cüm tamen idola frepiffet ce-

V

illo igneo , finon escupas, & decreto

tera orania , uni pree ræ—:quzs h jaro &

flabili , abflinendià peccatis omnino

MC

r

venerabili pepercit . : unde licér illi

. omnibaus , periculum prævcrt*s ? Ms-

ximécüm non raró illud unicum fit

Tioc

rite sc bene peccarus effetSebaftisnus,

?i

morbis tamen remilic nihil : donec à

etiam máximum,

Saül vulgus occi«

San&to rogstus : numquod fortaff: u-

di:, Regem fervivit, ppreber ztI TUf

dl Pa

fpiam adhuc fupereffet Idolum inte-

tff fe

e^frag Regem eAdzalech viusm,omme , "

grum ? candidé faffaseft ,

fupereffe,

auterm utlaus occidit inev egladzj. lia

hitj,í

fed onüm dunraxat,

Yolii

Hac proinde

G& hujus furfuris. homines faciunt. -

confeflim in. fruftaabijc, & integra

0C«

Una illa, quam dicuar, fragi llitasmil-

Ctomatio redijt valetudo. Ita & ve-

lenas noxas continec ; & ipfiunam

mnu

Íde,

fltoé numero quispiam Sacerdotem

hanc fcrvsnr, nec attendunt, qüöä ce.

accedic non &ger modó , fed plane

