tià ) eft , pof: ex malis elicere. ho-

"m

num , etiam ' ipfa peccara in. m2jo-

imitantesfolo boc fine communi-

H

bfcondant , non

i,/llW' ,

M

rem anima utilitatem convertendo , — cánt, bt peccata fuaa

Necefle eft. ob

gus, !

ï

Mquemadmodum'apes-amarum*in dul- autem -emfnädent.

n

(eq u

cerf

n

E.

.

r4t

DISCURSUS DECIMUS.

.certitndinem damnationis fuzx jam

viderit : proin inflaiata Zelo,Deum

m ilï

Fatum.

z

jam iiíninentis)quietos vivere non pof-

£a

alloquens exclamavit * quomodoeft. —

$

$f enim corripitur , inquit S.Au-

Spitit

poffibile, quomodo eft podibile, mi -

guftinus, 4w; non dijudicat , id ef ,

Deus; ut tantas injurias absque ul-

f0

&en difcernit , gorpus Domini à ceteyis

lo vindictz , aur indigastionis figuo

Vigai

&ib ut faciunt, qui exiguá cum pra-

perferas ? Cui Deus refpondit : filia

inpi

vt

,patatione comdnicant , quomodo son

me, non mireris ,-peccatum illius ,

damnabitur , qui ad ejus menfam;fa-

m lat

qui indigné me recipit, eft trantze e--

gens /3 A76iCuPs , accedit inimicus tUt

normitatis, ur ordinarit in hac vitá-

Muadh

faciunt, qui noxz grvis fibi coafcij

non puniam; quia fapplicium in hac

ff (

ad hanc menfam accedunt,

1U^ li

vitá illicondigaum infiigi non potett; !

:.-

)v

XXI. Inalrero Mundo veró, quae

futuree cáftigandum fervo.

h3

v

1 CVR

peeaa poterit eff: condigna ad fcelera.

OXXIL — Ejat eïgo-

:

f

m,t'mxe.szjk corgm

ipfm

Lpof, torum iftorum temeritatem punien-

in lagueum , & in retributionu , (

ij

div.

dam ? Apud Tribunalia hujus Mundi

p [caudalum.,

Scandalumin' eo ett,

ts Fl

AMarci, Plerumque deli&a cam reis morien-

coni

quód cam füperbo& cemerarioin per-

3

C 4d, tbus moriuntur.

Si veró fint lzfze

fonam Chriftiaufu omnes cali In-

peon

leg.

Majeftatis crimina , alius amnino poe-

cole contriflentur: "morenrenimAn-

illam í

JX^l.

ns modus & ordo fervatur,

Tunc

Quitar

geli, videntes panem illum, quí ip-

eMajeft. enim Juftitia humana Jurisdictionem

[oram proprins eft, canibus obijci ,

lii

uam ultra limitesà morte & rumbá

Q !

cujus fingulari omninof:vore psrti.

X0s conatur extendere , & vel. ipfos

ceps factus eft. homo.

—

m

defun&os ad fupplicium vocat, apc-

Panem: u- "Pf

£elorum manducavit homo | Conui-zj.

Omnil

rit fepulchra , offa comburit , & per.

IH &

W

itatur San&tilima Virgo , cüiin hunc

duellium cineres, ventorum turbini-

ipíamPanem vitz particularejuecoum-

ji

t

IT

bus di(fipandos relinguir , ut omnis

uj

Petit, unde jure merito panem fuum Prev9; -

A ^

Wj m

]0 la

tam enormium reorum memoria exe

appellat : Pesite , comedite Pagem

.

]

]

L

f

Clar.l, tinguacur, . Judicate jam, quid ju-

- PROHTE,

Quia ficut Chrftus Redem-

i

s.fenr.ititia divina f fa&ura,' quomodo

W

j

Ptarus hominem , id preecipue fpecta-

ent.

poit mortem hujusmodi vialstorum

Wi

corpora fit tractacura,

qa.

Vit, ut pie omnibas aliis Msrrem

AÁnima

faam redimeret, & ejus bono omnes

lint

dam ían&a non ira pri

dem affiftens

Tep

udores fuos , imerita & moriem

Sacro, à Sacerdote in peccsto morta-

uam applicaret ; ita e:izm dicere pof-

ET

. li fa&o, vidittam dira contra Jesuw

umusinftitiendo Evchsiifiiam ma-

&

exerceri , urcredi vix polfent , ira

:

ut tàn

ximé id habuiffe propofituni , ut mu- ?/4^.3

quam innocentem Agnellu

a,

nere 3liquo Matrem donsret , que P* ?« 2,

fammá cam Angelorum ibi

deni pra-

ola pre quàm cundi alij , illud fci- 4/?«-

eniium moeflitià , qanód

eum jüva-

Iet. pro merito zfüimare, — Zcsite ! & /ce

reuon poffenr; ingenii veró. D

1abo-

comedite pasem meum.

Et tàmen 4942

lorum tripudio, ad lanienam r

apiari

ipía panem hutgc enotmi fcelerató-

N

ram

N

DE SACRzLEGA cöMMquö&E;—x

143

sl Dun

rxum iftoram culpá in venecum mu- duellis. Veloculosin me conjicere ,

Contriftatur — nullá fuffufum verecundià , audax fa-

od

tarum intueti cogicur,

Spiritus San&us,qui corpus hoc Dei-

cinus videri porerat malé fibi conício.

dl n

T

ficom.tam ftupendo miraculo in utero

Qnomodo ergo taniá. majore impu.

denriáin cor tuum me recipere non

oris n

"Virginis à fe efformatum , nünc toties

di :

jnlupanaria porteri confpicit,. Con-

dubiiáfli,eodem cum. Diabolo , quem

amillü,

. triftatur Pater atcinus , qui cum Fili-

mihi ipfi prepofuifti; cubili reponen-

umfíaumeo fine manere: voluerit in

düm; Quomodo buc intra[H ? Atque his

Lt

nhen -

Mundo , ut eundem probé à fe cogni-

audiris , nullá morá , nec hifcere, nec

1m m

tum , Chriftiani venerarentur, vere- . refponderequidquam aufi, ob flagitij,

"

Matib, buptur fi[ium* smesm: videt injurias

cüjus Rei peradti funt, enormitatem

|on Fs!,nï;

22, 37. contra illam atraciores à Chriflisnis -

ligaiis manibus & pedibus , hoc eft,

quin poffint impofterum quidquam

ipfismet rep:ti, quàm quas moriturus

nf

à Jadaeis fuftinui, — Rwrfoo erucifigen-

boni operari , aut defiderare, Sacrilegi

f v U

tes Filium Der.

ifii ad eiern

n «

Pra omnibus veró

1

as ttnþbiasr : condemna-

[

con:riffatar Filius Dei ipfemer, cujus

buntur.

rojpt

peifona,qua immediaté fanctiffimam

XXIII. Efuz;gila peecator , oppor- De Pa-

. Cæi! !I'

illam füftenzat humanitatem , fe fpe-

tuné hic admonet Sanctus Pacianus , z.

nimAM

cialiter omnibus hifce injurijs , nullà

time in vifceribus tuss prafens judiciu. Bibl. ^.

qui p«

ratione fui habitá;illatis,onerati pati-

Evigila peccator € tam periculofo le- PP,

) QXO'I.FIK ]

thargo, & fi huc u

fque fententiam Ju-

tur, Atquid tandem fiet? Erigetni-

ye piti^

miram illepauló póftfuum Tribunal,

dicis,quam diu differendam putabas;

D

qm d

omnibiüisque hujus. Sacrilegij reis ad

non timuifti, faltem jam expavefce ,

Conrad

illüd evocatis , vnltu irato exprobra-

cogitáque, eam te in vita & vifceribus

y i du

bit: quomodo buc intrafli , non babens

perere,quam iniqué Pane celefti vef-

* utfiem nuptialem? Quomodo aufus es,

cendo jam dudum devoraíli. Time

wl ts 12« 8 fcelerate;adeó indigné menfam me-

£g vi[ceribus tuis prefens judicimm. At-

"

ainaccedere ? Sordida illa vite tue —

que ita timor hic tam falutaris efficiet;

)

i

nefaria: veftimenta etiam inEcclefiam

urquamprimüm venenum illüd evo-

d

na

:

inirandi animum tibi auferre debne-

mas,qnod jamjam cor tuüm corripit ;

H

)

il

u

rant ; ru veró hac non cortenptus te.-

ad cerram necem inferendam, f vel

meritare;ur filiusymenfze meae accum-

,tantillam inmalo curando mo-

-

qu "

ram trixeris,

d

bere non cm'buiftf' cüm cífes Ei/ius'pgr.—'

À

ii

fott H*f' 5

D

g

quds

.]tïll

a l.

-^

tl

jl

-

«od

fa -

"N

' (äm

yM

| DIS-

li

,'cMO

5

m

"

144

DISCURSUS UNDECIMUS,

ü*ää&ä&*ä*ä&ä&ä

äüü*äää&,ä*äää*ä :

J

(onfet

DISCURSUS Xl

á il

JDe. Beneficio Sancle Co;gf [ 70nis.

&U

;ï

Uamvis Servator no-

1l!emm obiwlonem tuht,

nitj Q

l.'(*

Noilem

Jrisco

fter Chriftus TEíus

equidem potiori . jure modó etiam

4639

hnie

K

univerfim pro bene-

contra nos Chriftam querendi hibe-

Zs

ïempï

(s

J

fieiis , in Judeo-

re anfam, metüa ramen, Qnis enim

tinly

p

rum Genrem colla-

eft,qui, quantum par eft, hoc faluris

tolem

ü"s

mgraulïämam

z ftimerbalneum ,ab ïpfa Salvatere;

b Q

illam fit expertus,

fuo ipfiusmec Sanguine praparatum,

qu

nihilominus non teperio unquam l-

quotiescunque à Sacerdore abfolvi.

tmodà

lum de ingrato aliquo tantum doluif-

tur ? Quamobrem neceffe eriz, ur pía-

od

fe, quantum de decem illis !eprofs,am

ribus diebus diligenter admodum de

dum,

mundati non rediverunt, ut gratias a-

hàc materià ego differam, vos veró,

Mi

Luc.37 gerent. Aowze decem mundati [unt , «5

ut attentas milii sures præbeans

Dittig

17.

novem ubi funt INon eff inventas , qui

II. Non credo , in nlloalio à Deo

verboli

vediret 7 daret glarmm Deo;vifi hic a-

nobis præ&uo Beneficio adeó . divi-

ld

lienigena, Putatísne exprobrationem

nas elucere prarogativas ; quàrm in

Go

iftam carere myüeno? haudfane.M ly-

Confeüjone Sacramenrali. Quiave-

df

fterium eft, quod ficut lepra. eiat

ró nimis longum forer , de omnibus

flnam

figura peccati , fic fanitas leprofo

fermocinari , fingillatim de folis dua»

& on

zeddita erat figura ConfetBonis, cujus

busdifferam , Omniporentiá fcilicet ,

LU

virtute anima noftra mundatur;fi mo-

& Bonitate.

Nonita pridem Prin-

fl

dó dolenter peccara [uaSacerdoti ape-

cepsquidam Italusin aciem prodiru-

t

rist: quod rünc Servator. fignificare

rus,aromum hoc di&um expanfis

W

vexillis infcribi curaverat z JVee ma-

voluit ; quando lnprohs remedij loco

httm

prscepit , non ut tantüm accederent

snus de æle » EC APIIIUS ;

nde, fi boná

Sty

4

Sacerdotes,ire ad Sacerdotes,fed quod

ejus venià licer, ad fcopum noftrum

p

ampliüs eft, ut Sacerdoribus feofteu-

Vg

milem ejus cogirationi efformate

derenr. Jte oflendite vos Sacerdotibis.

efiïg: m, defidero,u: Peenitentia;fimi-

& j

Cümergo ille vehementer etiam a:-

li hüue vexillo cxp&n!o,fnat me SgE-

lg

que eriam defideraret , ut inagflimabi-

te interp

;-.d—e-

tCEC

t ejus Lemmatit; vobifa

l:

le Canfzïïimms adeó falutaris Bsnefi

que palàm facere, quomodoin benefl-

bet P'

cium intimé agnofceremus , eidém-

Cio Peenitentize finculari ratione Ma-

fimi)

que debiras ageremue gratias , ideo

nus Dei concurrar, id eft Ommpüten-

Omnm

tanw;&*rc À novem iflis viris recens

tia5 & Animus,feu Cor, c;usdem i

Otttes

mundatis graud animi fignificacionem

qua'n Dei Boniras,.-

Otceg

efilagitavit; támque indigné ruflicam

IH.

P.ng

)

j

T

M CQNF.EsszxS.

t44

k

Bs

dU

L.

BENEFIC'[O S ANC

Dominationes , Prilncipatus, Pote-

ftaies, Virtes , Cherubini , Sera-

-H Piimà qui

dem operam fuam

phinü, verbo, cora Militans Ecclefia &

eonfett Omnipotentía : quandoqui-

dem illa magis,quàm unquá hic pec-

Iriumphans, quanta quanta eft, fi-

catüum quzrit deftruere, — Confide-

mul omaes vires (nas conjungerent 5

omnis, inquam, hic conatus, & quíd-

rate, quomodo fermé res quavis faci-

ul!i(. N

lids corrumpatur , quàm producatut,

quid przterea roboris & virtmtis crea«

e

*

! modo d-

Átque uc linc lon

o

énon abeimus

P)

t& excog;tare poreflis , minüs fuffici-

ens ellet ad unícum peccatum deftru-

;uezendi li

Templum hoc, inquo fumus, intuea-

n Quia

mini; quor putatis dies ad tantam

endum, quàm. formice alicujus im-

i boc l

molem educendam fuiífe neceffacios ?

pulfus ad Alpes commovendas. Nul-

lum fupereft remedium..

ur ín

p Silvit

Pró qui fumptus , quot contractus

qui labores ? Nihilominus exiguus

peccatum lapfus e(t , zternum fub.

: prapitta

idot d

modóterre motus fufficerert ad id. to-

illohareret, fimanum fuam. non ape -

&

tum im lapidum congeriem reducen-

plicare: Deus

3

adpondusillud im-

feerit uf

Hinc

| gdmüdümä

dum, Alirer fe rcs habet cam peccato;

menífum ab eo removendum.

RRU

Summáfemper cum facilitate id.com-

Davidi per Prophetam Nathan di-

mittícac : uous eniin afpe&us, unicum

Gumfuit, Zranstulit Domints pece

mabtatis

verbulum, unica cogitatio fufficit ad

catumtuum atey ut paenítens hic Rex-

ls 2 D*

i d& dr

illud complendum ; quando veró

agnoícetet , vim ab Omnipotentiá

commi(fum eft, ahi quàm ex. maturá

adlibitam,auferendo immobilem ab

V s quäm iü

fuá difficileeft illud reducere ad pri-

humeriscjuscontractz noxe molem,

yj, Q?

ftinam non effe ! Tam difficile eft, ut

! de oml'imflI

nullà, quàm virtute. divinà dimo-

ex ombibus creaturis — po(fibilibus

vendam, Adejiciendos Cxlo prz-

ij de fOHS u

nula vim habeatillud abolendi, Si

varicatores Angelos ,. canebat Beatif-

te integet monsobzuerec, verum eft,

fima Virgo, uium effe Deum brachío

üt. 2y»

n

eastibi non(uppetere vires , ut folus

fuo ; Fecit potentiam in brachio[ua lbi ,

z

jciem

m p /

$» À

tum á teexcutías , téque db . incume

veró, (i quod res eft,. advertere volu-

& £^

bente mole liberes,

od fí veró

[

mus,uíuse(t Deus brachio fuo . Me-

«t

j

ornnes mertales conípirarentad | o-

[

li

taphorico, ideft , Sancto M:-ichiaäle-

pem tíbi ferendam , facilé per illum

m

Archangelo, primofuo miniftro, qui

)

TL

viam tibi aperirent ; mulioque magis.

cum Angelis, quorum: adhuc fides

t

UM

€x Ángelorum nume:o aliquis licàt

integra, fub fua figna colle&is, ro-

. «s[x

folus,id praftare poífev. vix ullo co-

bore & numero rebellium | exercitu

jom

natuadhibito. Sed non fic fe ha.

fupsrioribus, Luciferum cüm o:nni-

h

POR

l

becpeccatuar, | Poíito, quód omnes

busfuis fequacibus debellavit, —.Dif-

m

x'MA

fimul Patrisrchz, omaes. Prophetz,

perfet faperbos mente cordis fui, Aliud

TM

omnues Apofloli, omnes Martyress

e(t, quando de impugnando agitur

Qnil

omnues Confeffores, omnes Virgines,

eccato, ficut peccatum ipfum, non

f fj

omces Angeli, Archangelf, Throni,

g)USJ

verö»[ol;uslill'e" ; qui peccavic, difpe«

IV

l

R. P;fS' egners $, L. Chriff. Inflr. Tom.111.

um

T

x

; «mscämsus QUNDECIMUS i

.

z

&

:

lus Mag

ni, illl convenicet -

dim

reac, lum

enlm Metaphoricum Del

jute , citu

dua

brachium non fufficit; Nacarali opus

(iomniahzcíolo labiorum mota. ef-

YO

eít, ad quod olím allufit I(aias, quando

ficere potuffec?. Id vetó , & infinities

amplius, Deus operatur in. Confef-

nif

If, $1, 9 « dixit, Covfurge , confurge, induere forti-

tudisem bracbium Domin:, Hic enim

fione. /Solopaucarum vocum fono

LR

ti

omnium poffibilium creaturarü cona-

à Sacerdote prolatarum rem ! facit

tus ad ftudia fimul conjan&a actum

majorem, quàmíi alium Mundum,

t

T

agerent: ipía Omnipptcntia Deopro-

ifto multó grandiorem , & vepultio-

rem couderet.

Ratio eft, quia ju-

lt pe

ia requiritur. Eg? fwm, qui delef fní-

If. 4*

'nitatestuaspropter me.

fficando — peccatorem — non folüm

tujo

L

i ferió

jus

2 $s

IV. Pauciinterim

funt , qu

Mundumaliquem, multó fublimios

ribus & fplendidioribus perfe&ioni-

adm

cum Davide magnam illam, quam

IG

Deus in pecca:oper Poenitentiam de-

dus predicum efficit, quz cuivis uná.

tol

lendo exetcet , porentiam perpen-

cum gratiáconferuntur , fed. format,

ex magis teuá & tenebricosá. ab-

Pf.79. dant: utroiboinipotentias Domini Plu-

Ü

Xg.

rimi tantüm obiter rem iftam confi-

byífo , quale eft tercibiliffimum cul-

pz nihilum,eundem extrahendo.

li

derant : & qui tam facili negotio à

Deo, & Sac

erdotis quidem operá,

.. V. Necquia tàm. magnam homí-

7

nibus communicavit poteftatem , illa

Ma

qui tandem

& ipfe homo eft, de.

deliniteffe diviniffima; quia à Chri-

vet

letur, patvi zftimatur. Sed quaptum

Dit

hzcaftimatio à vero aberrat. ? Quod

fto defcendit, quam immediaté- à Pa«

jean. $ .

tre accepit.

Pater omne judicium de-

vd

enim facilitatem attinet, hac potiüs

L.

evidenter nonexiguam ,à Deo contra

dit Fslio,

Et immedíaié etiam com-

Q

municat Sacerdotibus, d cendo illis,

peccatu

m in Confe(fione exercitam

t

demonítract , íed (ummam

quidquid folveritis fuper. terram , [o-

Ut

virtutem

uare H-

omnino, Quantó velociàs pondus

iutum etiam evit 1n calis,

N

céthomofit, quiabfolvità peccatis,

à

aliquod amovendum eft,rantó. vali-

dior debeteffe machina, d qua. dimo-

illáque abfolutione plusquam infer-

i

nalia deftrait. monftra; nihilominus.

f

wemt. Cüm veró peccarum fit. pon-

quia tanquam. Del locum renensab-

Pj.57.5

.dusimmeníum 5 ox& grave , faterí

(olv:t,ideo poteftas ejus omnino di-«

oportet, infinitam effe brachij iftius

vinazftimerideber, Veiumeft.aquas

virtutem, quodin inftanti illud amo-

vet. Mundus magni facit Alexan-

thermarum variis mederi morbis; at-

drum; quíais decem annorum fpacio

quia hanc vircutem hauriunt à fabter.-

d

raneis metallorum venís, quas pere

lurimas excidit urbes; plurima folo

W

vaftavit Provin-

meant, ideo hecearum virtus & et»

N

equavit munimenta,

internecione de-

ficacía tantifit, quanti ipfa vircus me-

cias , potentiffimos

levit exercitus. complures fibi fubje-

tallorüm propria, à qua derivatur. O

cit Nationes, — 7dccepit [polua mulistue

quanta ergo res eft Confeffio! SÍ

t

E.Mu e

Deus vobisoculos aperiret ad ftupen--

digi;gcnnun. Quanto tamen petiori

&

am;—;

VIJ

E5*

uml

147

- DE Bä&?xcxö SANCTJE COMPESSIONIS.

rélinquere.

Unde fi

fapra Infero-

wentn

dahhänc'e—fEcac'x'amiintclligcndam "

mou d

dumcrenitis Sacerdotem elata. fupra

rum portas

fapienter hzc incideretur

im Pharao no-

jbl

vos manu verba hzc auctoritatis ple-

epigraphe , quamol

t:

Dicitis DELhic

| Confi

Jens volens protuli

-

niffima pronunciantem , £goe abfol-

eff ; feu s Hica

d rebellem ca[tigan-

jcam (oo

vo, ftupore attoniti interram cadere-

dum populum dextra

fna d;'gzta DEUS

tem f

ris , nec ampliüs in cordibus veftris

V

diverío

in facrorum Tribu-

Mundur,

remaneret (piritus , quo aliquid aliud

wtitur : €

*

Noftta veró

naliumapice hic Davi

—

dis veríus re-

C vepullie

in tertis mirari poffetis,

D

in peccati malitià pcmofcendä hebe--

é&tilfime exararetur :

Dextera Domitos

1 qula iU'

fecit virtatem; . Non enim magna

son (clit. -

tudoimpedit , quó minüs magni hu-

jus Sacramenti pecentiam , ut decet. ,

eft illapotentia , q

uam DEUSconta

r fublimio-

-quando in

admiremur, quodtantá cum facilita-

peccatores demonftrat ,

ue'rfe&iouf:

te. venenum alioquin immedicabile

perdicionem i

llos (inicpracipitari ( eft

cuivis Ui

[ -

tollit & difperdit,

;

enim hzc à naturá ipsà peccato

«d fornt

VI, Interím dua noxasen

uwmeratu-'

cteta ) at veró immenía & infinira

yicod d*

rl accedis Saccrdotem, &initdio , ut

uam exhibet , quando eo-

fimimdh —

!gndo:

laudabilismosobtinuit ,. dicitis , Cos-

rumaliquem ab exitio revocar , &

fieor DEO Omnipotenti , memiínerits

pro eo , quàd illam in nihilum te-

4m hot

'"Mauem Ecclefiam , hac ori veftro

digat (quemadmodum omni momen-

qem , l

verbaingerere , ut íntelligatis 5 divi-.

to meteretur ( peccatum potiüs abeo

àà C

nzopus effe Omnipotentiz , culpis

admiffum penitus abolet & extinguit,

j in

veflrís vos exonerare ; ideóque quan-

Certum eít , Ecclefiam verbis hiíce

ud;cmm j !

tügradorespro hacgratià effe debe-

difertiffimis laudare DEUM. Dews,

eiam (

tís, tantó quoque cautiores effe opor-

qui Omnipotentiam tuamparcendo ma-

jeno

tet , nein futurum redeuntes ad vo-

ximé £ mi[erande manifeflas , non

um

amitumtalifavore ind'gnos vos red-

puniendo , fed parcendo , non ma-

u i

- datis,

Etquód hoc itafit, rem au-

&ando, fed miferendo , quia major

o

t

dite judicio ve(tro fotté incredibilem,

uoad nos divini brachij exeritur vis,

g P

fed certiffimam,

Omnipotentia. di-

ubi illud majus In operando obftacu-

Ti

Bo

vina peccatori ignofcendo , eümque

gl

lum fupgrat.

II

juftificando majorem exerit poten-

g

tíam, quàm eüm omnes Díabolos,

VII, Quàd fi

in

.bencüciö Paeníi-

i

i

omnésque quotquot demum faunt ,

tentiz adeft DEI manus , non minüs

j

h

damnatorum anímas ihn gehennam

i

etiamibi cor DEI apparet: zqualis

n

pracipitavit ; quemadmodum abs-

enim eft Potentiz. immenfa illa Bo*

que ullácomparatione multó majus

nitas, quz hic manifeftatur, Ma-

vt

j

fotetprodigium, folum aliquod flu-

gnus fuit cercéamorille,quo in homí«

u j

men versüs ícaturiginem fuam re.

nem D&uM ferebatur,quando àPrinci-

ii

troagere, quàárn omnibus Mundi lu-

pio Mundipoft infautum culpa: naue

j

ff

fragiuim hanc illi peenitentia tabulam

ul

vijs im 'mxare Ífe effandendi. curfum

—

2

por-

GE

148.

- DISCURSUS UNDECIMUS,

porrexit, quáad littus appzliere pof.

filimlinitar montis commtunem. ex-

«'.'ïrb.i. uddeï

fet , damnümque re(arciie,

Major

cedit hominum conditionem, prodi-

: p

jict

nihilominus fuit absque comparatio-

[! io eft Hfüinlmü m.

Quspropter illa

taut

^

E

m

ne illa Bonitas , quà hanc ipíam tabu-

Vhilipoi Secundi Regis H

Ípaniarum

1

[|

VI

lam , tanquam grandiorem aliquam

t

tientla magni fuiraftimata , quan-

|

£

mgen

navem, lpfivariá placuit , utíic lo»

do,prolixis ad .Ponuficem. Maximum

dolo

proprià manu fcriptis lítterís, cüm

uat,inftrnere füppelledrili, Gmplí-

ntm,

cem posnitentiz virturé ad Sacramene

Ephebam ju(fiffet m; cere puïvcrcm

ln

tidignitatem evehendo , cujus virtu-

arenarium, illeveró incurià atramene

Attum

tum affudiffet , nibil aliud zepo(uit ,

te iplemet Chriftus (peciali modo in-

detit

diesnobis fit Sapienria, Juftitia, San-

quàm: a/iaergoexarauda eff. Epiffola,

Qu

&ificatio & Redemptie , juxta illud

E:rortameühicnon ftudiosà. nequí-

ff

I Cor,

Apoftoli : Chrifius fa&i&s eft nobis Sa-

tià , fedà dormiturienre, & in feram.

Quam

30,

pz'emia.&' Deo , €9juílitia, 68 Santtfi-

no&em vigili adolefcente admiffus eft,

tienr

C-terüm quiseft ille Regum , qui à

catio , €$ Redemptto. Fit nobísSapien-

Ü o

tía,dum culpa; noftras (crucamni;má-

fübditezum a/iquo injuriam ftudio &

m

li enim commíffi gravitatem nos do«

datá opetà fibi illatam , equo ferat

n

animo?Leges infamem pronunciant. ,

dolor

cet agnofcere.Fit Juftitia,dum nofmer

accufamus; infgndicenim dolorem ,

quicunque pro lz(z Majellatis reo in-

fenor

& propofitum ad Sauct ficatloné fuf-

tercedere päæ(umlit : imó non ita pti-

ET

ficientia, Fit nobís San&ificatio, dum

dem ín Gallijs precipnz nobilitaris

liut

liberi pronunciamur ? cüm gratiam

Vir viginti annotum carcerem , &

(itmt

rum reftituat. fan&iricantem, Fit Re-

quidem ar&i(fimum perferte debuit ,

t,fe

demptio; dum przfcriptoà Saeerdo-

folüm quía ia quorundam nobilium

(us

te ponali opere fatisfac.mus : quia

coroná non fatis advertens, quid di-

DN

ceret ,hac verba protulit: Hac nocte

üm

de faofupplet , quidquid praterid ,

quod agimus, ad fatisfaciendum ce-

Íomniaviáme Regem interfici, Tan-

QuQ

teroguin requirererur, Profe&ó fi ad

ti etiam magní Principes injurias. fibi

bu

tolerandum veltaatillo temporis fpa-

illatas faciunt,ut etiam de ijsdem fome

1j

tdo peccatorem immenfa. DEI. requt-

niare crimini ducant ;índignum eriam

C€p

fic & infame:

T

, intercedendo illas re-

ritur Mifericordia, quà tandem Mi-

tj

fericordià opus erit ad veniam illi

miffione & gradá dignas judicare

lin,

dandam ? InMagnatibus non eft ra-

Qualisergo eritíllaac quanta Bonitas,

ríor virtus , quàm tolerentia, pra-

quà Majeftas infinita non folüm DPro-

f po

litdin

cipué veró injuriarum,

Qod pau-

ditores fuosin. terris rolerare digna- .

lte

k

pet aliquis homo eas ferat, mirandum

tur , fed etíam denuo jn gratíam recie

h&g

noneft; quisenim neícit , aquasom-

pit, con(taati & ex animo datà pet

Slaät

Des de(cenderein valles ; nec ideo val-

Confe(fionem. veniá, omniaeorum

llj

peccata quafi lapidem ponderofiffi-

les conqueri? Sed quód Princeps ali-

ütt4d

mum in maris abyffum projciendo

quls elasdierm-pafic?;;ræ.tokrcr ,quicel«

unrg

aPPD-fu

d

: ——

T

l

DE BENEFICIO smcm CONPESSIONIS. |

149

Wv — Mich r. unde nunquam exiftere queant.. Pro-.

fuavem Induftriam , quz medicipá

adeó dele&abili malo aliás non medi-

, ptol

jictet in profu

/

I?f :

adu(n-;;?zagis omnia pecca-

:

cabili remedium actulit 1. Actalis Me-

popi ll

ta veffra.

afg;näatum

VIIl. Anforté

ob talem veniam

dicusfuam non przíumat cum ama-»

3 y Qu

ingentem aliquam . fatisfactionem &

biliffimáà Dz: inventione in compara-

tionem adducere, quà absque damno

Maximu

dolorem exigit ? certà & fatisfa&io-.

teris, ci

nem,& dolorem requirít ; non enim.

maledi&tam peccati mortalís viperam

e

: guivcrcm

juftum effet, fi hzc non defideraret

3

non cafu ,(ed datà operá , non per os,

&

ià ALEACOEDY

utrumque ramen. menfurà valde mo-

(ed ipfam mentem immiffam , non im

detatà,

Ad fatisfaftionem quod fpe-

ftomachi,fed cor ipfum peaerantem ,

tepolit

&at,tam leves fant peenitentie à Con--

ab animá cítraomnem noxam expel-

[ Eni

lit.

DEUS enim arre fummz charí-

Qs ntgé

fe(farijs,plusquam. deberent nonnun-

tatís plenifimá peccatum extrahit ,

, &inftun

quam debilitati pænitentfum'*compa»

tientíibus , anre abfolutionem injun-

quemadmodum obftetrix aliqua com-

gifoliue , utvix posnitentiz nomen

nüferans horrendum Draconem, ia

T

finu concepcam. , ex partarientis fe-

m fudod

mereantat, Quodad dolorem , olim

ex necelfirate perfe&tus. contritionis.

mínz vifceribus eriperet, — Íta Ipfe-.

p Áeti

jnumclat

dolor requitébatur, nuac veró in Le.

met DEUS per os Tobí loquítur. O£-

fletricante manuejus ,ednilus eff colu- 3ob.25,

hu od

genováeuam dolore imperfc&to , qui

Attritiovocatur, DEuscontentus eít .

ber tortso[ns.

Totum veró hoc pre- - 16

monit p

iaut etiam prodigosin amicitiam

Rat ope balnei , quod verélacteum di-

: aobl

Cetem

fuamrecipiatfilios, qui non ex amo-

ci poteft,cüm tam facilefit , tàmque:

ze , ed urilitatis ptopriz ftudío ad ip-

dulce, tàámque fpirítuali plenum con-

r dl

(umtevertuntut,

Ruftícocuidam In

folatione , utpreillo omne lac de-

"TL

pratis dormienti ,vipcraperosrin ip-

fipiat,

, qié

íum ftomachum peneuaverat

*

LÀ

ad.

IX. O

mnino bilem mibi movent ^-

T

quodevigilans mifer. ex convulfioni-

illi Chriftiani, qui Confeffionem onus :

«

bussquas patiebatar ; advertit , quàm.

eflegraviffimumconqueruntur.Quàm -

in»iuïiäsp jl

noxium hofpitem intra vifcera fuare-

z

grave eft, inquiunt , homini abdi-

ii

cepiffet, Sed qua tandem arte illam

ta proprij cordis manifeftare , ita ut

ejicecet, que in rabíem sctaunico fo.

nequidem fecretiffimas cogitaciones.

lum morífu mortem in fiaum evome-

celare liceat ! Ethoc durum vobis vi--

u p

re poffet ?

induftrià experti — cu-

uh

detur,in malo adeó deíperato, quale

"

iisdam Medici fa&um eft , utmifer.

eft cujusvis peccatoris , tam prom-

$i

!

li

hic épedibus fufpenderetur , catíno.

ptum repetíre remedium? Non cre«.

leri

j

ämi'

lade. pleno propeejus os appofito.

didecim , Mulierem , que dum filium

n

m[ü'

Sratímque defideratus (ecutus eft « ffe-

gignere deberet , ferpentem genera-.

P:I

yo d

é&us, Siqaidem Vipera odore la&tis:

vit,contra ob&etricem fuam,quafimi- -

TU

ml

ii

attrácta , fponté faucibus egrediensin.

nüs humanam ,lamentaturam , quód. :

*

pot

appofitum ibi. vafculum inflijr... O*

parvá quàdam cum violeniá,ex uteros. -

,

gdo

r

mjdf

"E

!]

P ii

230

stCURsüs' UNECIM.US u

in quocum evidentl mortis matris

aut licécnofcant ipvlcem,-,,quii'inönp

"

UT

adeó infelicis periculolatuerat , ve-

firnon compati , fuorummer fibila-

tif

nenatam beítiam evulíerit; Au co-

pínum conícius? Aut(i non compatie

[

gitando affequimini , quid agatur,

tur , faltem fummo cum rigore obftri-

vel

quando de remíttendo peccato (ermo

Gus eft ad arcani fidem fcrvandam ,

dem

eft ? Revocate jn. memoriam ,quz

et(i ex «o filentio totius humani gene

eli

priüs didafunt , pudebírque vosin

risexcidium confequeretur,

a

illorim adhuceffe numero , qui, ut

.. , Au neícitis, quomodo rcosfuos;

pi

Prophetaloquitur, laborern querunt

tra&tent noftratribunalia? agiturali-

cinf

in Preceptio , & noninveniunr,

Co-

quispetpetrati homicidij ceus

$

Ld

hunc

p

gitate, quanto labore Chiifto confti-

e veftigio Judex , licét indicijsnon fic-

hm

teritSacramentihujusinftitutio : quod

miflinis fultus,per apparitores , eiam

p

nobis , utdixi , eftbalneum lactis ,

in loco publíico,prehendi jubet , vin-

n

hoc totum ipfi faitbalneum Sangui-

Gümnque ftri&tiffimée , claro die, per

qu.

nis. Anignoratis , quantoChriftus

pablica compita , inlpedtante omní

UM

pretio tria fola hec verba conparárit,

populo in tettum caicerein. conjici.

0n

que infine Confeffionis veftra pro-

Quid inquam , carcerem ? infepul-

for

nuntiat Sacerdos , Ego te abfolvo? in-

chrum potiüs dixiffedebebam , adeà

p

lii

juríjs, alapis , fputis , verberibus,

tenebrofus eft, profundus,fotore &

COPJ!

calcibus conftiterunt ianumeris : fpi-

herrore plenus; ibimiferíolus , fine

buni

nis conftitére feptuaginta , quz inri-

confilio & folatio , per multos fzpe

&

ma cjus tempora penetrárunt , (exies

menfes relinquitut , üt interim certius.

qua

mille, & quod excedit verberibus ,

aliquid de ejus deli&to refciatur. Tan*

tf

quz absque miferationetotum corpus

dem fqualore mediàjam fuiparte pu-

eju.

dilacerarunt ; tribus conftiterunt cla-

trefactus 5 infami antio exttahitür ,

jtni

vis , àquibus trihorio in cruce fu-

examinique fiftitur , nonnunquam

d9 i

fpenfus incredibilidolorum , irtifio-

multa cumífraude inftituto, ut, quem-

W

num & injutíatum abyffo merfus vi*

admodum bombyx ore proprio fuos

W

yete de fiit. Hoc eft illud ttium verbo-

fibi funestexit, mortifeipfum invol-

N

Tum pretium : Etvos. tam parvi faci*

vat. Quodí , dequo accufatur,de-

'

tis Poenitentiam , tantümque putatis

lium protervé negat , abiinterroga-

onustam preciofis , quàm ipfius DEI

tionibus ad tormenta proceditür. Ibi

['

vita eft, vos aquis linmergere ?. Ni-

injectisin. brachiavioculis , fublimi

p

mium non effet pro abfolutioueobil-

oportet pehdere éligno ,tanto dolore ;

Á

mendá , ficoramnumerofiffimocatu

üt Rei plurimi , potiàs faummácum:

lc(

aliá voce & apertá. facie graviffima

ignominiá,malint é frucáeffependu-

quzque veftra deli&a revelare debe-

li, quàm vitam tor peenis & doloribus

Tiüy

zetis : €ogitate , obferro , animium fit

redímere,

Hoc in ftatu,miferationis

g.

peccata fua in fecreto confidere Sacer-

loco, miferille impetitur objurgatio«

C

deti, cui fpe confitens t ignoius ?

nibus;alius nefcio quailliexprob

arat,

i

alius

a,

pE nwencxo SANCTJE: CONFESSIONIS.

HO

tinony/

tiratem fatea- — à futuro prafervemur, — SÍ natura in

net fb

s alius tetret, alius, nifi ve

Roribus, & fra&ibus (uavillimis mor-

tur, ut ipfo In equuleo vítam finiat, fe

n conpii

bis noftris paráffet cemedia , quis in-

permiffurum minatur, — Jam verà , (i

gouobütl-

vetitatem manifeftat, à Cataftá qui-

temperans ampliüs rímerec morbo

:tVandam

dem ille liberabitur,non camen alíud

tentari?quía veró omnía pharmaca fto»

ymani t

ei (upereft folatium , quàm retrudi ia

macho ingrata (lunc , & naufeam mo«

h

carceré,príoribus denuo vinciírí com«

vent, hac ipía previfa moleítia, in (a-

do teosi

nítate,nimio cibo potüveledenda,cau-

D

pedibus, intráque paucos dies pro

Plin.l.

| äguutah-

confeffionis (üz premio patibulum

tos nos reddit, & circumípectos, —Jra

hoc quoque, quod odimus bominum can-

4 €, *60

eü , Dut

exfpe&are. En quàm (ever? juftitia

humana animadvercatin reos, Com-

sA excogitatumefl. — Ya & in ceneftiá

1icijsnonlirn

iores , ul

parate nunc hunc cum illo, quo Divi:

argumencarilicet, Sicut natura ipfo-

t

rum pharamacorü noctro bonohorro-

iubet , h

nz Juftiriz (atisfir, agendi modo , &

itodit, I

queftus, (irantum animi fuppetit,repe-

rem nobis indidit,eodem inodo nobif-

Gnte oni

tite ; Confeffionem Sacramentalem ,

cum egit Giacia, Confeffioni aliquam.

onus eífe intollerabile, Dolerétne

afpergendo amarítiem, ut ílla ipfa in-

forté latro ille, qui cüm à Judice. pu-

natas refrenet ad relabendum propen-

j ,:'iniepu:

blicé poffet plebis expont igaominiz ,

fiones, — Ec reipsá, teftantibus. ipi(-

but, at

*

fmore &

compingiin carcerem , tcahi ad . trl-

met Hareticis, in quibusurbibusCon-

n

E

(js, t

bunalia, corqueri, & ad mortem (ub-

feffionem abolevetant, tanta eft (ecu-

Sent. d .

eundam condemnari, dolerétne , ín-

ta morum perver(íitas, urNorim bergz

ml

» 18.8,.16

quam, fiin (ecreto, Viro slioquin. ho-

tefte Soto,(olemui legatione Carolu

mar. EF,

yerim t

ne(to fcelus. fuumpatefacere , & ab

[citor, 1

Quintum Imperatorem rogárit; di-

ejusdem ore diem Sabbati falutarí je-

gnaretur auctorítate fuá ejus ufum

(

junio tranfigere juberetur ?. Quomo-

denuo inducere; p.rati fcilicet ab

TE

do igitur conqueri poffunt Chriftia-

homineaccipere jugum, quod á Deo

gonninq

ni, cüm illisplaspro poenitentiá non

impofitum, ut íntolerabile,antea recu-

uw,üh q

u

imponatur, poftquam tamen hono-

fáranr,

Ecce igitur quam ob caufam

P

rem Deoauferre , contra Majeítatem

voluerit Chriftus tantillum hoc pu-

lum

ejuscopjurare, & cum Damonibus,

doris mifcere Sacramento Poniten--

yacil

f

Diadema illiusé capite tollere conati

tie , quod vos cruciar.

Often(um

j

p

iil

funt? Seduló quzío. veritatem hanc.

proiade eft leam potiàs. humaniífimé

mc(g.w

perpendite,videbitisqne tandemCon-

p

& benigniffimé cum anímabus noftcis

uli

feífionem levius effeonus,q

egiffe. Sicut Chirurgusille nuuüquam

M

Ix fuz fint pennz,

E

pim aquie

/ »VWM

.

luculentiüs miferationem fuam paté-

y (i057

XI. Accedit, hec. qua

lecdnque o-l

facit, quàm cüm plagz virulente cru-

(

nus divino confilio, fummóqne amo-

orem noncenfeítim fi(tir,fed quantüm

j

re ad majorem urilitatem noftram à

poteft, ambabus manibus exprimit,

i

Chrifto ele&um effe, ut non tantüm

gaudétque illum copiosà promanare,

iUf

at

À maloliberemur prateríto, (ed eciam

fierit

y

jl

non n,e(cius,gbi fanggig ftillare de

Cones

T

j

xx*;

1

1f2

DiSCURSUS UNDECIMUS. ..

á

contagiofum etlam honorem é vul-

quendo , aliiscandem

