quo de aternitate periclitatuc? Ipfa

CKCUWW

te: fert obicesillos contumaces , quo$,

hzc fiducia cüm non fitfiducia, í«d

TA

ejus gratiis acc:pxendss Peccatores op-

ftulta temeritas , nova noxa eí(t : &

ponunr, dum fimulatis illas poriüs ;

hanc praemio ac mercede fibi compen-

( f

quàm veris obfequiis prenfanr.

fandam quis fana mente credat ?. £

Mar6,

ha

"XIV, Sednónne , dicetnonnemo;

12 49»

rii

n

prolixius accipient judwium , e&é . in

)

& illad multis hiftoriis proditum eft

hos Chrifti ifta verba quadrant, Cave.

deii

ln d

jb ^

eiiam hia PüCC*'?Gï*DUS perverüs ; qui

az,qmsquus fapit, ne his fecuri cofiea.

fl

Dei Matrem colunt, nonut emen-

tüstam fallacibus inftru&us literisDi-

d

l;*

- dentur , eandem füiffe propitiam ?Ica

.vinsefe fiftat Juftitize ; fentiet nihil ex

ff [

; Án eadem fibi

prafumptione tam inconíulta in fe

m W li

eft ; fed quid inde ;

fl

n

beneficia. pmmmeæ omnes vel de.

utilitatis redundare ;fed pto £o,quàód; -

i

y

j

- bent, vel poffant ? d qümcm fiita ef-

ut fan&i(ï' im& Matri devotus , liberé l eorff,

a[[e

Áer, &f ab iis, qua femel itezimveac-

coffeare p:xmmarur,penculo fe expo- 29 fe,

dell

(

j

'ciderunt,re&e difceremus , quid ple-

net peenee de fe ranquá falíario fumen- a4 leg;

m; & | :

gumque expectare debeamus, recté fa-

de. Crimi ne falfi tenetur , qti fe pre mz-Carn:l

n

ereni & prudenter,qui omifsá vinea-

lite gej]' ity vel ff diplomate vias cors- de fl«

j

fa'vi"

832

XV[./' $

P«

Z

":

,'?*;?f'iï?

Dyof mscuasus TR!GESH&M

QZ

L 6R vg

zus, QuA

&c,

m

XV. Nolim tamen' Peccatóres , qui peccaro irafcuntur q

ui&&

n,fed

4

etiam qui in flagitiis occalluerunz, nonodecunr illud: unde ut repentini

modicum illud obfequii exterioris ; — fanciracundize motus; facilé fedan-

quoíe Deipare addi&os mopílarg tur, & mox àconfeffione per:Cà cum

ftudent, omittere, licec nondum debi- — peccatisrediturin gratiam, Hoc non

;

tüm ad finem, éfnis fordibus emer- fufficit, ut jure ac merito devoti Ma-

(

^ -gendi,a&ionesillasfaasreferant. Id- — cri. Virgini dici poffimus. Neceffe eff

que hac causá: quàd fieri poflit, vcip- — nodio in peccatum ferri, horrore in-

pe

fa Miferationum — Matet cerro fuüe — quam ftabili, rato ; ac permanente,

Providentiz confilio , fibi manifefto, | qui omnem cum illo paucis aut indu-

Ü

mobis autem occulto, impetret ipfis. cisrum mentionem excludat:nonim-

" nrerius illud adjumentum, quoim- — petu repenré. exardefcentis Ir& ; qui.

| . pulfi debitos adfines qualiacunq;fua — mox dcfinat ; nec animum conftanter

.. obfcquia referant, Saltern ad id(er- — occupet.. Odire malzm. Odiffe opor-

visot,nemeris pravisexemplis eti- tetpcsccatum ut malorum maximunte

bit

amaliisnoceant. Sal putredinem à — clim cetera comple&acar. plane uni-

Yi

M:

«adaveribus perpetuó non prohibet , — veiía: ut malum, quod privat omni

efficit tamen,ut cüm putrefcerecoepe- — borro & poftfe trahitomnem calami-

d

" gint, fcetoris minus

quàm alia ïy'alc—non

tatem, Odite malnm., Non expectates

4 r

afpería , emictanr,

dum fexcentis culpis graves; fancto

44 |

ET

XVI. Ceterüm vera amandi Ma- tum demum odio exardefcatis : fed

! 4

Il5, r

trem. Virginem lex eft ; quam pro quam primüm miferá veftrá forte,folá

. amando Deo Vates Regius propofuit* ex imbecillitate labi contigetit, eri-

obno

Pf.96.

uid diligitisiDominum,odite malum. gite vos & fwgïte ;quamprimüm, &

lipra

Undelirerulá muratá devoros Magnae , magnze veflre Matiisopem non per-

m

1.

N

- Dominzfic egoalloquor, |Qwidili. fun&oriéimplorate, — Verbo , ponite

!es';egn

Á

ä

- gitis Dominam , odite malum. Stan- , voluntatem peccandi , & plus im

t

^ dumenimeft Regulà Juris: efmicur — Virgine fuavitatis ac benignitatis ex-

ab&ra«,

meus;inimicisinimici mei. Quialiter — periemini , qiàm in ulla alia Matre :

àn;

agitnon Virginem,fed fe amat,imó — itaS, GregoriusVII. Pontifex affirmat ;

enpä

ne fequidem,dum perniciem ipfe fiDbi — Pose fipem in voluntate peccandi, G iu

moy|

accerfit prefenti(fimam:boffzs eff Ani- — venies Mariam promptiorem Matre in $.Gregs 1

T ob.

»

Quot

mæfüæ. ; Q-IM ü'lllglï&f Dominum,ad:- täl d:k&lane, sllubenimumhnc Qäi. VI].[,EQ

infre&

ii

te malum.Subeat mentem horum ver- . um preparabic ad Amoremgulïchgr:ep.447'

Orjer

borum memoria, quotiesillamutRe- rimum; illum videlicer , quo ipfa vos

mj f

ginamfaluraftis.. An cupiris forfan, - diliget , & quo vos diligeris illam;& -

Celet

omnes veftras falutationes totidem — hoc deinum. eft, qod animis ve&gis:

tht d

efT: mendaciat Etunt autem mend:cia,

alüffimé infculptum cupio; ut -

fie

oderitis malum Odite

nift vos juxta ejus imperia Filinm füe--

(

Ü

AMill

xitis rcyerit.i;:* Odite f;mlim. Sunt

mal*tgh;*

/

DI-

"

j

us

d

Y

W

'

-ag(f)se-

5 09

D)M

Wä*ä&ääüüä'ää&üüüä&ää& äüää&äïää?»ää*äw

p

fin-

?

DïbCURSHS XXXV

*

Qiom

lt n

O pantum nos tum Cæ/ztzäm aliis , tum maxzme cu]fodæ Angelæ

Qu Mi

did

dewtas ej? aporteat

fore I«

A

Janente,

4

Urres illae; quas* pmpe

& fcopum,quem fibi. præExut DeUs in

yridie

H

maris littus erectas

magms his fan&titatis, confumimatzee

onte

æ*ä*z videmus, geminum

.que virtutismolibus erigendis: utFide«

Y navigantibus affer-.

libus fuisinterris preberet Exemplü ;

t&, qu

onlntt

unt emolumentum :2

mCæ!o prafidium. JyTerrisvifi

e[t, $. Bern.-,

od

-monfirant in. tene-

st effet Exemplum 1 in (alum lev

:

if

f

ij

*

bras; qua fit navigandum ; cüm pirare

ut ['iPatrocinium. Atquehoc etiam 4e 5,

vyymuf

u w

ifinenr, fecurum przeftant aíylum.. -eft,quod noflris erga Beatos Calites 7 äor:.æ h

Magná ergo causá S, Baf!ms inductus

obíequiis ac pietare oportet fp«:&are "

vat o

TA

eít, ut BeatosCalites, Advocatos no-

ut xmmnda corum egregia virturum

Urat.

exempla

dignos nos reddamus pot-

xpc&äm

ftros, T'urres appellsret : ipfi iquidem -

$v 40

fecuro in littore ecernitagis beatse po-

tenti eorundem pàátrocinio,

eutro-

h ao

2Mart

Qus !

fiti , snimo & volunrate mariTempo- -

que iíto hodierna die dxH'eramLs,fc ia*

ris , miille cempeftaribus & peï;cul?s

men., ut precipué Calirum numera

(ottt i

obnoxiopropinqui, urrumque hoc no- *

Cuflodes noflros Angelos comprehens

&tl

damus ;à quibus quan:o plura identi-

10f

bis praeftant beneficium, dum & viam

moüftrant exemplo, & fco penchtan-

dem, & cemó recipimus beneficia ,

m

tes zcm nt patwcmm.

Et veró quo-

quàm abalio quoquam Czleftium,ita

"m Pom

ties in denfisi ignorantiz tenebris coeca

par eft nosillis impenfiüs effe devotos,

y u

noflra mens nefeiret ; quà fit pergem»

ammoq, pwpcnfmsc addn&zm

j

dum n fan&:äïma eorum facta&cex- -

h: lm-

e»pla , mille inter fcopulos & vada

II anö San&r 1deæ 1llæ funt »

Y afä[mäf:

monftrarent , quz via fir tenenda ?

quasnobis in agendo propofitas effe

GW"(' /f

Quoties Piratae flygii ; remis velísque

oportet ; fi veré nos ipfi devotos glo-

riari volumus,

" / ï'lm'

invecti, miferamnoftram naviculam

E primis, cur car-

j

obruerent, ac prædarenmn nifi illa (o-

nem noftram DeiVerbum affüm pferit,

|

u

h 3

lititá fugá ad unam feusmod»'ï'mrmm

.c:ufa unafuit , ut-vifibile mortalibus

p

j

Cæäc&mm feflinareex quámille pen-

"proponerer Exemplsr & idem, qusm

-&

$ anm

dent clypei ad nos pmtegcn&os, 8

imictzndo fan&itatem sffequerenture

Et veró exigebar id ipfumRedempro-

taillebaftze ad inimicos pxcfhgdndos?

p,g ü* a*"m'- AMille clgpei pendent ex ea s omnts ar-

.xis officium,

Quid enim tandem

I

«

matura Eirtium.Hinc finem dafcxmx.s

cmolumcnn allatumm erat nobis !y-

lil

$ss ;

uun

p

k

N

E

;

*

/Q*umfuxs ,D

g

?ï?*;bïäölïkäüä TRïGEsmüg

à

-

*

; DEVOTIÓNP -

w

IV. Addidi , deberi id etiam im«

trum illud abundantiffimum, quod

- ln fond

becillitati noftre , duplici de caufa,

ES

pro noítra falute in Cruce appendir;

EX

í1 modum ignoráfTernus; quo cum illo

Primó quidem, quia velipfo virtue

tum in choro. numerantür alique ,

j

oporteret negotiari ? Decebar, ut fuá

ttüt

ipfe vitá, doceret nosrationem prome-

qua perfe&tionis alicujus defe&um in

prat

rendiilla bona, qua mor:e fua erar

hibente arguunt ; calis eft Fides,aliae

it, (

nobis

procuraturus,

Quamquam

que , fine quibus eifi in terris redé

virty

sutem períectifima hzc vire Chrifti

non viviiur , in Patrize tamen beatas

dicen

idea faffe&ura erac mortalibus,ut jux-

fedes , ubifaiscun&a abfolura funm

fiedir

ta iftud prototy pó nobiliffima virtutis

numeris, ipfze nos non comitantut,

dif

&typa formarent, Chriftitamen glo-

His etiam Servator nofler caruit : un-

Don'

tia , & noftra videbacur poftulare in-

de & eatum normam fuismert actioni»

tes,f

h

itas, ut aliee etiam minores per.

bus & exemplis relinquere nobis non

mit.

potuit,.. Non potuit ille nobis dicere,

»

fe&tionis idez extarent , & alii etiam,

-mul

natürz conditione (imiles , pregre(fi,

Diícite à me, quá racione arcani(fimas

dHil.a,que

dicere poffent fecururis illud Apofto-

uce vobis revelo, mylteria , fide te*

L

licum ; /»mitatorc:s mei effote ; ficut d

nenda fint firmiffimà , quà ratione

|

Jl

ego ChrifH.

promeritas culpis poenas redimatis ;

l

deberi hoc ipfi Chrifti

quá Deiperetis gratiam , quà perpe«

m

[ Cf;,

Servatoris glorie : neque enim .5ol

ram admiffa, & ingratiffimum | pro

t&tior

innumeris Dei donis animum dete-

unquam cerciüs ac clariüs agnofcitur

imbe

£ons-omnis luminis, quàm noGutno

flemini : decebar proin alias nobis

el ;].

cempore, quo cot fulgenriffimas , cari-

Ideas , alias proponi harum virrutum

0t)n

teedue molis facesfuá luce implet, ut

a&tioniimque exercendarum normas,

dotib

no&urnotempore viam monftrent; &

Dat ergo nobis fuoloco Magdalenam

ä

feris

denfas illas, quas ipfe noftro horizon-

aliquam , que totum Peccatorum

flivig

te digrediens poft íe relinquic, tene-

agmeu his verbis excirec: Tomatoret

Difciteà meamare flere

ipfüm

bras nonnihil di(fipenr, Ita & Serva-

mei effote,

&or nofter Chriftas non aliàs fe perfe-

veítras culpis, vená lacrymarumtam

Quam ;

"

&iífimas cunctisque abfolatam nume-

perenni , ut illz veftrisex oculis ma-

ædo-: j

tis fan&itatis Ideam probavit, quàm

nare ninquam c

wii$

effa

nr. donec fuisillos

i, g.

quando é noftro abiens hemifphszrio ,

manibus mors claudar, — Difcite, vi«

ut Calo fe redderet , minora fiders ,

m

y3 fide ad pedes Servaroris veftri abje«

ER

fuo plena lumine reliquit, quot funt

&i eos mille ofculis libarezofeoliri »

Atj

difpari perfe&ione San&i , qui fuas

inquam , pedem finiftrum; sdorando

procul abfentis vices fuppleant , &

formidandam ejusTuft

iam, & rimen*

honqe

greffus noftros , quos ia tenebris me-

do omuem penamiofculari dextrüms

hts

ticulofi& citubantesCalum versüs fi-

ut honoretis imifersciones ejus nune

tl

77

no«

xgiæ-us á di;ig.ad'te

pun scxhgüäiïeïndas's & omnium

P

Xà-

l

M

?iüla.

;**-.,x

N

L

——

c

Tl

- ERGA C&LITES E

"USTGDEM Azï»zdäwM.. à

du

le formaxe eüypon prorotypo nom -

xarum veniam fperetis, — Difcite ef-

d S.Bern.

funderenon parce , fed prodigé fan- — fimile tantüm, fed zquale ; difficil-

l de caufh

er7.6. um hoc un

guentüm actionum po-

- limü tamen ipfis eftfervata ad amuf-

iph vt

[

.

"^. palium , quibus opprimatur & fupe-

imomniparuuüm proportione. ima*

rdq

setur pelfimus ille &intolerabilis vire - ginem Ideá multó minorem perficere,

du d

200 pretetitae fetor.. amitatores mes efto-

Imiüfi aurem Exemplaservaliori&ea

EFidensdi

te, Quod autem hic de Poenitentis

protorypon imagine minore imitari j

teria d

virtuteà medictum eít, vobis etiam

quze res minüs peritos meritó abfter-

men beit

dicere licer dealiis generis ejusdem;

1eat. — Voluit proinde Deus,, ut ex-

(olus fü

sarentIdeg & prototypa noftra imbe-

coriin

nefire imbecillitati omnino expe-

diiffe,ut hz , quz in Chrifto relucere

cillitati, & virium tenuitati magis

teatuit: U

propertionata , fic ut nobis licerer ex

non poteranr,in aliis relucerent virtu-

qmecadi

tes,facémq; ifti nobis preferrent ad i-

e&typis ectypa formare, & ex imagine

trenund

initandum,atq; adeóServator his non-

aquali &qualem pingere.Nec fatis ex-

obl

nullosfetvorum fuorum verbis allo-

plicari poteft,quantum hinc animorí,

earcnit

Phil.s,queretur: Sürz feue querela in medio

debiliores minisve períti fumant ad

ï![iaxiödcw MIC

nationis prava , ficut . Luminaria in

fuperandas, qua in virtutum fludio

u u

. Msundo.

bccurrunt plurimee;difficulrates, Ac«

redimt

V. Quin & iis in virturibus ,

qua

cedit nonnunquam ad maris littus ti»

, u p

in Chrifto ipfo fplendcbant , alias in-

midum cervorum sgmen , vidétque

fimum P -

ferioris gradus ac ordinis Ideas noftra

non procul nemus, in quonec pafcua

nimum i^

imbecillitas poftulabar.

Atque hgc

definr,quibus fe recreet , nec arbores ,

j du 9-

eft altera ratio, — Imiratio fiquidem

quarum fe latebris tegat; cuperéntque

num vt

eorum , qui narurà nobis , cetetísque

-imguli in locumtam amenum pedem

n n

- dotibus, autetiam defectibus ac mi-

nguamp'ximüm inferre ; fed remorarux

M d'*.ïkmä

feriis pares fünt ; multó facilior ac

fmaris finus, antanguftum, quod in-

at -

fuavior accidit. — Càm Apoftolus fe

terjacet , frerum, Dum autem in-

ipfum Ideara proponit Fidelibus,

ceiti flu&uantésque ad felicem illam

0 E "

m

quam imitentur , fzepius ingeminan-

filvam fraftraafpirant , prodit eorum

, dot Rogovor, imitatores mei eflete ;

énumero quispiam & corporis mole

a

LATTn

j

j

16.

"* nemo. fibi perfoadeat , ut fapienter

pre cateris vilendus, G animo major,

y

jl

Chryfoftomus monuit; vanitaris id,

coruámque fuüorum ramos , ut mie

li

';)" «P IZ! Zeäc&

j

& nefcio cujus gloriolee confectandze

litare fignum praferens aquas trans-

il

N

ftudio fa&um,. - Sed ita loquitur. eà

nataturus ingreditur , eóque velutex-

j

um

Causà, ut omnes doceat, virtutem

emplo omne reliquum agmen -nuïia,

bn[*,']

j

riegotio poft fetrahit, — Nec difpar in

J [

a

nonita firamin arduo, ut ad eam eniti

(f

non poffi, qui ferió voluerit, JNVoz fe

virturum ftudio rerum conditio eft.

( a(fïxö

lj

Oftendit nobis Fides felices terras;pa-.

n]ïïf

i

extellit, fcd oflendit facilem e[fc virtue

fOO. (Et f verum fateri lubet, artis

fcua falubria, & fecurum inPr&cepto,

q t

] ü-,niud' :

uüe öb»

(ü

"x Pi&azäæsixoxmihusnoncüadcödifflïci;t m*divingxum,(;onünaxümq

"

z

K

E.

413 DISCURSUS TR!QE&M&S Q;æms*, DEDEVOTION&

fhi

fervatione receprum : fed qua inter-

emplorum, qus à fan&is data intuee

tit

tnedia eít difficultas , quà non fupera«

batur. Hscautem eadem i nos quo-.

D;

&áoptatum ad locum non pervenitur,

queattenris animis concemplari vo-

fit

nosexanimat. Cümfortuitó in ma-

luerimus;experiemur & ipli; quàm

hif

nus venitHiftoria viteSan&ti alicujua,

potenterad calcandam duram virtutis

femiramüncitent reli&a à preeunci-

n

". auc ipfis oculis, non auribus tan: im,

Jm

- Mfürpare daturfat&ta quadam heroica ;

bus veftigia.

Et veró, tefte eodem

S. Do&ore , difficile di&u eft, quan-

qii

- excutit confeftim exemplum ejusmo-

. di defperationem, vires fuggeric, ad

tum Roma po:ueric leda S, Antonii

a

A

dmitationem invitat , & nefcio quà

vVita , quam S. Athanafius literis con-

fhüi

ccultá vi pertrahit : cujus rei illdftre

fignárat,cüm primüm illamin utbem

&

exemplumin S. Auguftino hábemus;

illataeft. Videbatur ademptra Chri-

u

fti Se&atoribus omnis excufatio;dum

—

€üm & ipfe nondum fuis miferiis ex-

&

( peditus , auceps hareret, pofsétne

tam procul aberant À fequenda Serva-

toris dodrina, chüm vir ille San&us

Vut

prafentium voluptatum & illecebra-

De

". gum fuayitate negI-&à, narando quo-

opibus omnibus füà voluntate abje-

qu

j

. dainodo ad illas cendere. procul. re-

&is; fpretis volupratibus, deliciis;hu-

mu

D

moras delitias & gaudia, que Fides

masnóque commercio ; palàm feciffet,

I0)

—X

-Cmff D

'monftrabat. — Tumeuim , Quod ifÉi,

quàm propé illam fequi liceat ; £an-

Vith

$.T. g g, ajebat,tu zon poteris t Si tam

támque poft fe traxillct fequacium

Ipfa

83«

amuli, & tam mulkce frecam hoc tra-

multitudinem;ut implerer folitudines

Qse

náàrunrfeliciter, calcatísque omnibus,

acápelza habitatoribus psrpetuis, &

quioi

quas fenfüs offerebat , quibásque pel-

t1o£ genero(is vani ac fuperbi Mundi

Tiet.c

liciebat , illecebris pertigerant ad pu-

contemptoribus , quot eum fecuti -

Otü

zi(fimos Cafticatis ampl-xus;curidem.,

ranr Eremi inquilini.

*

VI, Enneceífitatem

Quon

tibinon liceat? Si Leonesfuiffent illi,

exe rnpl,m/üm.'

dum

tu cervus fugax ac timidus , métuere

quibus noftram fegnitiem ad viven-

hn

fortaffis poffes, ne re ipfo in conatu

dumex virtute Sancti excutereniiquae

j ng.

hb

vires deficerent , ranto illis imbecil-

eít tam manifefts,uc Deus volueririn

l

&ent

liorem. Sed en ! Cervifaetunt & ipfi

omni hominum conditione , omni

$i

perinde ac tu, narurá imbelles , mi-

gradu,omni fexu, omni vita inftitue

[/) )

nimé audaces,inermes, & ramen divi-

to,quamliber aut.humili, aut lubricos

Sic,

nà adjoti ope res tantas perfecerunt :

extare complura exempla, quae tutt

faäg

& te illos fequi pndet , aur «edei? 7«

ámitaremur ; palámque fieri, ficut

prodi

20 potevis quod ifHi , & 1fta * n ve-

nullum eft peripherie pun&um; à

m |

vo ifH , ifte in femetipfo poffunt , ac

quo &d centrum ducilineanonpoffit,

Viton

son in Demino Dco fae $ Sic nobis il-

Íi modó libear; ita nos, quocunque

luftris ifte Peeairens fuas in charta du«

demum in ftatu sc condirione fimus ;

Wdcn[

Dir a

&as depinxit , ut fuze ad meliora con-

1e&tà cendere ad. Deum poffe, & non

terdm

ye:iïo;nis gloriam tribueret vircuci ex-

|

IPHS

-;tancümjfälu&cm 5 fed yiu ute. -

mues

*

æ

al

d

*ERGA-—--cæ;zmg ET Lüsïöþzm .Az;ïöi:wM.* | ;,ä;g'

^

: 2

Y

m

muünem füp;kæ&ä; illufirem f.

[

néti- .. ]u.-ve,nes.,Sencs,quiexæmplg eosfua

m

tatem , ac tandeni gionam conís

qui,

animant adenitendum altiis; eodém-

Par proinde foret , lemper oculis no-

u

que tempore Spiritms Dei, intima cor-

pr

l, qin

ftris obverfari horim Sanctorum vitze

. dium pervadendo, nobiles i

k

0s tirO-

Dv o

hiftorias , & à nabis non affidue mi-

nes penitüs in diverfos ab . iis ; qui

nis, quàm diligenter confiderari eo-

fuerant, immutat : ex Peccatoribus

præeumï.

icetin

tum vivendi rzconem, uc ratione

Poenitentes facit y ex Seftatoribus vo»

lu

qüàm perfzGilima eam imirando

- lupta:um, amatores & Sponfos Cru.

exprimeremus. Atque hoc eà ma- cis;exavaris & cupidis, benignitaris

*. Ag&onii |

Mi COf

Xiiné causá, quia non oportet in ani-

ac beneficentig ideas ; ex iíis, qui vir«

fum inducere ; id rancüm facereSan-

jnybun

tutem velinfe ipfis oderant, ejus in

&orum exempla,ut viam monftrent ;

aliorum etiam animis prop:g.tores

pa C

fuio.ut

.€àm revera. eriam vires fuggerant,

conítituit ac efformat. . Jefilzet in te

sdambulandum per eam ; chm eorum

épiritus Domini

*

hus

;?3' mutaberss in ia

j

le Bandut

^ aut meriris ; aut precibus indu&us

vum alium.

Deus , alia aliáque füppedirerauxiliz,

VII. Hac igitur ration

T

clu]:ïdæ iftee

: quibus aut ad inchoandum excire-

San&orum Turres in navigatione nos

elicise

1mf€€üï3i

mur,aut ad pergendum in bene ccepiis

noftra ducunt ac dirigunt , fimiílque ,

roboremür : & ficut Ulmus non in-

dum viam.monflranr, animos etiam

«;

vitat cincüm exemplo vitem, at &

noftros erigunt ad fperandum, qód

u

ipía fe eriga:,fed tot etiam; fi ica loqui

toimtónd

- eó tandem nobis quoque liceat appel-

fis eft, illt brachia'mamäsq;.p.orri'gi-.t,

lere, Atque hinc convincimur , eá nos

[ en)is, :

quot ràmos extendit , eam juvatfufli-

re potifmüm devorum Sanüis ani-

jb Mul

net,donec fe ipfa etigar: fic & San-

mum atque obfequia probaturos, fi

MTM

&torum exempla non docent tantüm,

femper propiüs ad eos morim fandif.

. quomodo ad Cxlum re&à tenden-

ffmorum imiratione accedamus. Non

enplonm

dum fir, fed vires etiam & opem co-

paucos invenire erit, qui fe Divorum

nantibus fubminiftrant.

Obvism

Ti '.Vim' E

alicui fingulariter addi&os profiteaa-

j

i

m babebis gregem *Prophetarum. defcen-

rür: propterea quód aliquo hebdo.

n

&

volutt

dentium de excelfo , & infiliet in t

mads die lampadem ejus honori ar-

Spiritus Domini , & prophetabis cum

| furam accendant;lincum ad ejus aram

f0f u

en, ( mutaberis in virum alium.

tegumentum , tapetem, cereum grane

jj

jl

|Sic , ut promiffum erat, inSaule Rege

"

- diorem afferants quotidie aliquas ad

fa&um eft. Neque hvjus generis

ejus culturn precesdecurrant, Veiüm

q PW

u n

. prodigia rara funt: nullo feré non die,

iftud non fufficit, — Neceffe eft obíe-

j

|

dum bi illfque ingrediunrur arduam

um

quijs iftis exterioribus addere & alte-

virtutum femitam, obviam fibi venire

rum; animi ac fpiritüs, qui eorum

4

vident complares cujuscunque ordi-

u

Ti

fpiritui penitüs conformis fit ac re-

fs

nis San&tos ; Nobiles , Plebeios ; Sa-

fpondeat. Sed cur ego ifta vobis?

wone

f

cerdotes, Laicos ; Do&os, Indo&tos;:

An idgasro, otaliquod corum

obíe«

&t

n

&P, Se'gqert"S;Z : Clarg'/l,ï .Inþr,;To(n.lll.

*

u

ia

[

A

ZSIMUS QI'NTUS , 'bä DEVOTfONE |

m ; Dxäcua*asuä TRIG

*&

quioram omittatis ,. quod.- alfueviftis

cein fecurus exciperet, Sed ó noníi--

ho

pr&ítare, etfi ad imitandum animi

nat Deus, ne unquam cor noftrum

occ.liefcat

[

t

Cor darum male babe. Eccl,3,

fet,

non fufficiant ; Hoc fanà. mihi pro-

iil

pofitam non eft. — Quin us fciatis ;

bit ingoviffimo, Sacram iftam veftem. 27.-

Qu

quantum damni afferat eíiam ab . ita

mifer intuitus , ,perinde ac f1 cotam —

vitae perperam a& leriem inillaleges -

M

conftitutis obfequiailla extezna pra-

termitti, eventüm narrare juvat ,

xet 5 Apage , clamabat , apage ; tollite

Quj

Qnii

quem legiffs memini haud. parüm ter-

illam ex oculis , nifr ante tempus me

rficums; & mox cop:ó itinsre pro-

otcilum vultis,

Hec lecucus, ut

bun

: yü&inoþ

gredi. AÍceta quidam lingulsri omni-

Nafragus , qui oblztan fibi tabulam

gi

xit

Ader.

no £atione S. Barbarz devorum fe pro-

infanus rejiceret; extremum agoneny

;

*

-

À. 2.€

ingre

f

US4 DOX Vi

vere defiit impoenie

qu

fitebatur , eámque quot dicbus ftauis

:

3.

au: precibus;aur alio obfeq ii genere,

tens , obftinstus, omni fubfidio de«

[

Po

vensrabatur, .. Decuríu cemporis vi-

fticutus, — Videte proia; quantum d-

&us ignavià amiccere cospic exercita-

mni afferre poífit ignavo homini illo-

be

tiones illas , & ab ipfa Diva deea

tum obfequiorum negligeutia , qu&

&

fócordia admonitaseft, que dorai-

tam prudenter Caelitisalicujus honoti

enti vifa , fic absque amb:gibus locu-

peragere inftituetat.

Nom igitut

j

!i

g2 eft : Tu mihinonfervis , ut folebas:

hac damno obfequia, velutunquam

[ile

H

& ega te non juvabo deinceps, utfo-

inutilia ,vitupero tamen illa ut manca

lebam, . Terruit hec admonitio ho-

& impeifedta , & unicé cupio, uf

Vent

N

minem , nonita tamen, ut torporem

mortuas illisaut languentes actiones

pui

excuceret : unde. promeritus infelix

fpiritu animetis,qui eft Divorum,quos

eft,ut minsrum intentatarum tonitruy

kis obfequiis coliris : at inquam ; hot-

Q

in fulmeu tandem triftifimi exitii

ieatis peccatutn, quod Divorum qui*

Ipo

liber tàm vehementer erat exofus :

Qui

erumperet, Mifer enimfeipfo feni:

per deterior , ex tepido frigidus,e fri-

qua& enim aliàs devotio, quis tener i?

lo

'gido durus , é duro omnis plane difci-

Deum,& Sanctos fenfus effe porcftin

pof

$9

[4

nec mulkó

tanta morum diífimilitudine & a&tio*

iM

plinz impatiens evalit

poft, abjettis facri Ocdinis veflibus ,

num, quarum aliz ram fiat Gn&e

Tion:

i.

rediit ad guftandas denuo Mundi for-

perfecteque , cüm 6 diverfo alie tam

lls

didas delitias , us Canisad vomirum,

ün

hint perfidae ? Qua commmnicatto fan-

Eccä " 3

Cim ira non paucos annos profugus

(Lo besiini ad Canem ? Ajunt, chordas

li

12e

vixillet, placuit Numini , ut invale-

é lupi confe&as. vifceribus nullà in ^

1

foty

tudine rentatus in Na&;wmiumï fe

cithaiá fic cemperari& intendi. poile »

| Án),

'Jam

2v

: ]

Norirbergenfe recipere cogeretur ;

Ut aptam cum chordis ex vifceribus

fitl,

ubi agnitus ur Apoftara , sb alioO:di-

agni confe&is harrmoniam efficiant :

^^* fer

nis ejusdem Afceta veftein& habiturn

rumpes priüs has aut illas , quàm har-

d lm.

dd

facrum accepir, ut in Dei & S. familiae

monicé atremperes ; adeó vel tum

li

ab

L

i

ïe.;i??tui gfe*afiam » Inortem imminene

agfxi ; conggnyciæä älu;»is ïamipazlïiä

or

i

-

QUESTa

z.

[

ERGA CELITES ET CUSTODEM ANGELUM

Q noni

5

nofttt

horrent, —

Q3 lgätüï ratione unquam

quidem immunes i noxis fuifle : fiftet

t hl

— fieut vifcera hominisnequam,impu-

íe nobis ingens agmen- San&oram

mv

u,sms'*nig ; npacxs,m?:cs!a:e plue

Poenitentium , vite luz exemplis de-

f t

Bp

56 w A

t & harmoni-

monftranrium, fe, etfi .aää juarido ceci»

quim lupini ; confon

cé attempeientur cum vifceribus ali-

äerm: . fürrexiffe tamen. m,m:s invia

nilluls

n toli

cæ;us San&i,linceri; puri, marafuæï:,öc

Gis, & denuo aggr&äïm cum hofte cete

mpus m

omni agao placabilioris ? canfona-

tamen non anté pugnare defiiffe,quàám

cués U

bunt nunquam , ni Lupus ille in a*

vincerent & mumpä rent : & quem-

j ebulat

gnum mutari confituat , veniam no»

admodum navis polt difzuffum peri«

xarum prateritarum precatus, nihil-

culum refe&ta , & bitumine probé ob-

magmem

t mmæn'*

que magis , apperens, quàm vires ac

lita non aliá partejam minüs admittit

bíidod

J gratiam , ut inalium àfediffiailem ,

aquam,quàm quá priàs negledtá ve-

geiäïevadeae.

&ores omnes prefenti difcrimini ex-

vt

iilb

-VIH. Quàm proinde fetri nec de-

potuerat :

fic San&i nulla in vmuce

nu Q

be r nec poteft illorumChriftianomm

tantos progreffus fecerunt, magí:que

excufatio , qui cum exempiu aliquod

evæfnrüm invi&di, quàm in illa; in qua

pjus d

anté defecerant: caftiores cum $. Ma.

ipfis hominis San&i proponitur ; quo

von Q

inducantür ad abrumpendum com-

it unqmm

ria Magdalens poft libidines : fideli-

mercium curpe, ad daudam offzndendi.

orescumThoma poft incredulitarems

m malm

veniam , ad commodorum verirum

conftanriores cum S, Petro poft infta-

ru? 0, bl

ftudium omittendum, autaliá quam*

bilitatem ;

; lacrum. omne injuftum

gt

piam Magnanimitatis Chriftiane a-

cumS. Matthaeo magis exoft poft ufu*

i, n

128,

&ionem, :mpudm er ac praefri&te re-

Ineptum proinde femper eft;ad

um

Ípondene; hanc . illámve fuiffe San-

excufandas fuas miferias dicere ; San-

vom t

Gum ! Iane igitur fixum vobis eít.- &osillos fuiffe : càm hocnon infon-

"D

tes , fed reos nos conftituac : cüm illi

-non jam Divos , inideamà Deo pro-

g

pof itos,imitari,fed Dæmones carnem

fuerint , quód nos effe deberemus,

p

m

indutos ? San&us erat ? ita eft ; fed

Ecquid eft tandem effe Chriftianum,

il

4v

non ideo alterius E quàim ve&mm qui-

nifi effs ele&tuüum à Deo ad vivendum -

"

: [m[ mf

- libet, nature ; fimiliexcarne , fimili

fan&8 ac perfe&é * Dilettis Det, voca- Rüm. L

TT

humorum temperie compofitus , fra-

fis /Zen&u. Hac eft nomenclatura uc

T*

mea

H/H

omnium gloriofiffitia, fic& coíu-

( :

id

.. gilis, infirmus, verbo, Adami exluto

u

[w i

W

formitus,

Repones, fcribit ad puel-

niffima ,quà Apoftolus Fideles inEpi-

ukll

: sgj

J

- aambr, Jamlapfam S. Ambrofius : Non. potui

ftolisfuis indigitat , dum identidem

gnö

p

M

ad Vir-. fuflinere,qui carnem fmg:lem circum-

San&os vocat , aut quàd rales re ipsá

4

il

J gin. dap- ferebam Sed ait S. Do&or , Re(pon-

efï'em,aut ne oblivifcerentur obligati-

p

debit tibi Beata T becla cum inumera-

onis,quá tales efT: tenebantur;fi tamen

, dii

[«4m.

f M

- bilibus fociis : & nos cádem carue ami-

refponderc volebant divins .vocatio-

',qdä

j Y

l uj

i fuimu, Quodfi tandem non pude-

nis excellentiz, & familiaritatis , quá

n

i

bx: quempiam dicere : nec San&os — Deo devm&x funt,qui non tantüm.

K

-Tet a

(ub«-

E.

EM

r

X

Ra

-

1:4 DISCURSUS. TRIGESIMUS QUARTUS, DE D-E*Vörgd&s :

;

fubditos, ut omnes homines fant,fzd

hujus Mandi Ia fze Majeflatís fuse reos

fezvos etiam illius Majeftatis f« effe

.ac perduelles, non ple&ant tantüim

d

£pb.1.

profirentur. — Elegít nos in Chriflo ante

gratis ac favoris fui privatione, fed

qui

^

4Mundi con[Htutionem , ut e[femusSan-

fi(co etiam addicinr bona eorum pla«

Tion

G. Quirecufst imitari San&os, ne-

né omnia; Feuda , domos; agros; cen«

quo|

Ceíle eit , uc illuftri. etiam Chriftiani

bisi

fus , & quidquid ad eos quoquo moda

nomine sctitulo cedat ;cüm idem fint

pertinebar ; Deum tarnen Lucifero ;

fam

Chrifliani ac Gezs fant!a , idem quod

illi perduellium coryphao , & fequa-

finq

—— ABlii Santlorum : nspotes nimirum ac

cibusomnibus , etfi raniz támque in-

filit,

poíteri innumerabilium / San&torum

famis perfidis Reis , non ademiffe de-

quii

deri

Coufeflorum , Prefulum, Virginum

cora ; quibus ornabasntur, ceterá ; riori

M :icyram , qui fanguine. fuo profa

rerum Ícientiam, non agilitstem füqr-

dum

iam noftram nobilirárnnt :unde cüm

Com

ritam, non prudentiam, non vires,fad

t fandia fic radix , par fané eft &

folà eos Sanctitàtis, eoríimque mu-

des:

tanios s

X

3

í1,

iS

fanétos : $£ radix fanila ;

nerum ,quzie com hac conjanéta funt,

M Rm

Aon,

( rami : nam & noftre quodammo-

li

jadurá muldáffe, — Dona natsralia e& s T ]s,

P

f

ä.! ,:-;-l 6 $

do veuce plenz fant illo fucco, illo li-

integramanent ; qug elt doctrina eX , p g, —

D E

quore , fpiritibus vi

ote , quibus ad

S. Dionyfio hauftaj ejusque reicaufa & MU m al

Calüm usque pulcherrimas illae ac

j

eft , quod dotiüm cererarum ac mune- ,, (jy,

plica

3

nobiliffimz arbores fe extendére ;id e-

rum omnino omnium , fiSanctitati

at $,

nim fiita non eft , quomodo radicis

conjuncta non fiut;nullain calo ratio

mäca

hujus rami fumus ? Omni proinde

lisbebatur : Sciencia absqueSan/titate

peta

huic prerogativo juri obnuntiet opor-

ignorantia reputatur : velocitas fine

&cipi

ter,quisquis vult effs eximius obligati«

San&its:e ailimatur rarditas ; prue

Viller

one,Sanctorum

5

gefta ac v?ïam pio vi-

-dentia fine San&tizate ftoliditas j vires

faturi

xibusimitandi,

ac robar fine Sanctiraze mera imbecil^

|

(;

IX, Quin imó neillá quidem me-

litas. Sola San&iras,ur eft citnlus, quo

i D

ritó ampliüs gaudebitCuftodis füiAn--

folo Czleftes Genii Deum compel:

facnka;

geli inftitutione ac gubernatione, qui.

lant , Choris omnibus fummá femper -

l'indam"

ab eo imitando abhorret : nam & hic

concordi4 concineuribus , Sasíiu ,

imri

nobilifimus Genius non alio magis

Santnus , Santiut, Dominm'DeuExer: Jfa.6. t*

/

(onih

titulogloristur, nec alind magis À no-

cituum :ita & ipfipro fe non alio ma--

Pteyr

bis dehderar, quàm ut fimus Saudi,

gis gloriantur, A4»gclos Domizi fantlua

V d

Quód re alià nullà magisglorietur ,.

fít in itinere veflro, Noneft proinde, T'ob.10,

?hmïmi

plurísque faciar in fefe, dubitari non

cur porró ambigamus , an illeAuge- 11..—

!Py

hn

poteft ; càm ut inter humanas ,ita &

lua , cujus fidei ac curze crediius unus-

Ditüg f

inter Angelicas excellentias ac deco-

quisque noflrüm eít , pluris alignid -

ptt,

13 fupremum fi San&iras.

Hscubi.

inle zeftimet ,ed

defuerit, aliorum ratio habetur nulla,

que gäczieïur ;quàm

fhtlero

It «f

quód fic Sapäas-

ï

j!ndgvidemvus ; qgöd ecü .Mona;c/hæ *

XNe

$&t i

ia

NÓ

L

ERGA CALITES ET CUSTODEM AN(;EEL'[»IM.* $15

V

^X.Nesc ob'fïcmius'efï ; nibil eun-

üt ne momento quidem unico à latete

t

em vehewientiüsà nobis defiderare;

noftro difcedar.

Et hoc miro miri-

i M

quàmutíimusSan&i, Háàcenim, &

us nobis non videatur ? Cüm Balenze

jm pl

non alià magis causáà primo. inde *

int oculis lufciofis, ducem illis ptovi«

(8, CCl«

. quolucem afpeximus, momento,no.

; dit natura pifciculum, qui pueri inftar

omolt

U

. bis illedatüs eft, ut ejusMagiflerio di-

manum ccca porrigat. Meritó hanc

ifero ,

Ícamus obedire Deo, iri qua taudem,

Providentis curam camamabilem mi«

tanquam in Synopfi, Sandtitascon-

u

ramur, - Haud pauló tamen admira-

m ll*

fiftit.

Nefcio an unquam noftiüm

tione dignius foret , fi pifciculum lu-

yfedee

quispiam animum de induflrià inten-

Ícum bene oculata balena duceret,

t bol

deritad cónfiderandum & intelligen-

Hoc aütem , imó fine comparatione

u

dum exemplum illud obedientiz in-

majus prodigium , quod perpetuó

i d

comparabile, quod oculis noftris Fi-

noflrá causà operatur Graiia , dum

desobjicit , dum docet Cuftodem no-

ue m

ccco homini ducem dat Celeftem

h (ut

fttum Genium femper noftro hxrere

Genium, Minüs quidem admiratio«

ltll i

laieri ; ut Deoita jubenti obremperer.

ne dignum foret , fifaltem jus fásque

ríoa &

O. ngelis fuis " Deut mandavit dete, ut

effet Angelo perfectiffimo | deferere.

$

ricit

! H

