quod con(equens et , magnoadhuc

: fcut

falus expofita perícule, |Etad vítam.

li& aperiunt,etfi zevera non doleabt;

il

cüm velint volunrate non integrà , non

quidem corrígendam quod (pedtat , fi-

jur t

abíoluá,fed dimidiatà & mancá;quam.

tam variam tàmque inftabilem eoram

y, li

indolem attendamus , ad priora fem«:

qulis fuerit , (aiseorum opera lo.

tet i qw:'

quuntur. Siquidem acis , quiad illi.

pet refpicientem,;absque prodigio, &

*

9]

N F

n

i l

cita cogitando provocarurargumento -

magnoquidem, noneít quàd quid-

(atis certo judicare poteft, feaffenfum -

quam fpereat. Quiefcite agere perver.

Ifz.t.

g 3

TA

non effe , fi ad opus ipfum. percra&us

sé;pet Ifaiam DEUS moner ;. & (ub-

16,18.;

m DEf'

& inductus nunquam eft; fic, quem.

inde addít: & f fueriut peccataveffra

u

li

Wil

gratia ad deferendum peccatuminvi- -

utcoccipum , quafi nix dealbabust ur.

nf

!

tat ,nec tamen ipfe id. unquam defe- .

Hzc porró verba indicant,Deuw Me-

lt u

rit , jurelongé primojudicabit , fe

diciinftar, falutem zgri ardentiffimé

LÀ

Lj

defideranüs, fege(fille, ^ Conftatau-

1

dul

li

excitanti gratiz. non elfe affeafum

LE

timebícque merító , ne (ibi noxarum ,

tem,nullius. membri plagam curarí

8l

4

?

Zl

J

" M

eiiam conüccmi,gratiafa&a*ncn fit

poffe,nifi illud qru?ie[c*aft,ä motu. Opore

p

f

,

propterea;quód conftet hanc non fieri,

tet ,Galeno teftesmembrum anod debet

j!

"d

nifiijs,quitoto animo , totà voluntate.

fanari , confiftere in quieteveáque . cau«

u

i

ad DEUM redeunt.non veró,qui par-

sà pulmonum vulnera (anari

non

U

]

tem alteramcreato alicui bono affi-

poffunt : quia illi (emper fe motitant ,

i j

Sloel, 2 : xam tenent: Convertimini ad meiz to-

nec unquam quiefcunt, Quomodo

Ágti

,PO

j ?

oftrl ,

Pf!

13« 10corde -'ue;/?r;o;l Videtur proinqe di-

igitur fanarl þqmm*Recidivi n

ïPg

1a

: qu0f

9À

f

-

s

*f

E

us «'þ i

3

20 - m'scm;suä; väC:Esæzsæus; 'SECUNEDUS,QQAM;me,

n

E

quorummensnanquamquieta, ran- — verur. — Sie qui proculab omni no.

1

3

Íitàápeecato ad paenítentiam, d posni-

Xa viram aliquamdiu egit , quando

eu

tentia ad Peccatum: ? Quí. emendari

teí

hiniftco cafu peccacum aliquod -admi-

vult,confiliumilud: , de quo pauló

fitmox animi quietem perdit ,curis ,

pa

anté, andíat oportet : Quiefciteagere

metu, angoribus horrendüm exagita-

e

1in

perverse. Abr umpat pravam illacs af-

tur

*

N0

ubi aütem idem inpeccaro díu. -

fuetudinem ; DEI amicitiam aliquan-

haferit, & i pía affuetudine horrorem

t

tofaltem tempore retineat ; redeat ad

exüerit , vix aliquo randem feníu lioc-

Gl

facrum tribunal anté, quàm denuo ca-

Vert

rendorum etíam f a';c.r;'il'ifgioru.mz tangís

am

dal:tum enimvecó animus. , quaml«

tur. Pió4 quietem Peccatorum £a«

t

betfecdisfordibus intimé imbutus, ut

neftam.6 ignaviam, 0 fomnum, veré

füev

nelana quidem ullum colorem imbi-

morts principium ! cum Jona dor-

ia

bere tenaciüs poffit, nive tamen eva-

míre, dumin momenta nau fragium.

i

det mundior ,atque candidior :52 fae-

imminet ? Quz hic víte emendane.

fei

rintpeccata ve[frautcoccinums , quufi

dzípss , dumíen(usmiferig propriz-

A

n

zix dealbabuztar..

/

€ft nullus , nullus pudor,dum ín fcele-

A

VI,. Verüm hocipfum eft ,. quod

tibus delitie quaruntür , exíijsdem -

T

Recidivi negligunt; emendare vitam,

gïor*i*aï expediatur, atq; ftaliocincen- —

4

ProvAa$

Expavefco ,. cim illarum divini Spi-

/tro'noimquíes cantàm invenicur, (ed &

'!Zh

Apud $a.

ritüs vocem memini ; Zwpiur , cxm

25

t

confervario fperatur ? Jmpius cinmin

d

profundum venerit peccatorum , cou-

centrum venerit peccatorum,contemmnt,

a

'hz,

temnit. Interpretum. non:pauci lo-

Non vereor dícere, quód, etiamíiin-

EU

coprofundum legunt , & intelligunt

£clíces ifti de vitaemendanda ferlóces .

$

centrim: Kecidivi autemin: peccato

perinccogitare , Dzmon tideat & in-«

|

fuonon fecus, acin centro morantur,

faltet ; cüm praclarénoverit , quàm.

ä

:

Atrif. li ld resqualibetá centro habec , utin

nullis(int, ad propofita executiont

Suet. iv

4« C&l eo.quicícat, & confervetur : idém-

mandanda, robore & viribus,

Cüm

m

Virell. .

que Recidivi à peccato habentz /ss-

Galbz, Emperatori: nuatiatum effet

$9

17e

r

pitss cim imcentrum veneritpeccato-

Vitellium feditlonem: moliri ; nihil —

TH ,COBICPAZAE : per'zfn«(ök fuaviter in

eft,ajebar, quod metuamms: Vitellius -

deli&orum faoram feeditatibus qui-

immanis efthelluo: quidabejusmo- -

0

€fcunt;ac fi nunquam Ignocentiz fto-

di homine formidemus. ? Quid Or- -

u

H

E?d. -

lam commaculátfent,. Suzt Impi,qui

cus ab hrelluonibus iftis fozmidet, quf

que

«140

ita fämri-jänt,qmyiyh,äbmm fatla ba-

graviffima fcelera, nepramanfa qui-

T

beant, Qui

primüm naviper mareve-

dem , integra devorant & glutiunr ,

D

hitur , fivel modicz procellz navim

ho

quinunquamrexaturentur ? Inepd il-

agitent, turbari moxíiníeomnia, &

li plané funt, dicet Dmon ,. qui rem .

füg

süs déque agí experitar, At qui na-

rantam aggrediantur & perficiant , —

Ui

vigationi diu affüevit , vix in graviffi-

ntillumic

quafitaeft,ruptis: omuibus vinculís. "-

lab)

—— À

h-

giunt

Vità

!nif SSmP*ffa*i?*UFC*ï

N

fervituwe meá (e eximere, Fu

-illi

m

"

",

)

)

i

L.

)

BEN"HUM cwnn:ro; .;21'

D.;æï»;im SIT PECCATORUM RELA

i hm

illiomni conatu , quidquid difficile,;

-ces, Ganctilfimis fuis legibus adamuf-

Qu

quidquid ardgum eft ; & tantis repen-

fim implendis , ut fic & illa fperemus

d-dn.

tc fintanimis;ut elfrenes füos impetus

frmiüs(tanquam bona, qux dancur

ss ,

pervincereac domare velint , ac pof-

titlllo;quem dicunt, onerofo ) & ia«

cxagïta-

fint ? Nenquam.non inhiant novis

joti cum dignitate fubinde illa poffi-

desmus. À

*ü1!

&V

à

1e ità is plerumque Re-

odl

volupratibus , novis oble&amentis ;

VTOTU

f& momebto mox unico omnem libi-

cidivoram iftorum , qui tam fepe,

t lfote

dinemaveríentur, & execrentur ? Pt

támq; lubrico cafü à Gratiz flatu in

peccatum relabuntur, finis eft qui eo-

zangl'-

veró resipfa docer;tam eos , qui velut

m

rapto vivere, & ex alieno ditefcere af-

rum effe felet ; qui crebró animi deli-

w

fueverunt, quàni qui multo tempore

quium pati folent ; urfcilicer, quod

i d

fcedis amoribus, & illicito confortio

Medici obferváruntrepenré, cüm nil

ismpliciri hafeunt , mori priüs,quàm

tale mecuunc, vivere definant. Nam

lum

m«

feiià hec vitia emendenr ; Grypliis

& hi fermé eoin ftlatu hinc migrant, H;P;,.*

Y

üi

non abíimiles; qui, quam aliquando

turos exiltimae f5 z.

d

quo nunquam fe abi

inkce

unguibus zrripberint, przedam , eà te-

bant ; fuis nimirum illis deli&tis im- 4555,.

xj

nacitateretinent,nt exivialirer,quàm

pliciti, qua fibi ira familiaria reddide-

:

amputaris unguibus, non poffit. Si ju»

yunt,ut corum prop

tia videri poffent;

lat

ftiffimusDeus vulr;ut infatiabilis qui-

u þdn.-' $.

Tand

Jn peccato '-zfg/lram.oriemäniw

"DI

dam Euclio definat tandem inopum

X»Z L.

í

fanguinem fugere; ut Lafcivus aliquis

gt

viamli-

ac falax,omnibus laté vicinis pravita-

VIIL U inam fdcem, cüm proftra-

tis adeó sflli&isque viribus egri ifti

Kherlocte

te exempli porrà non fic offendiculo,

clsdium prehendat neceffe eft, & non

finttempore leniretur inteftinum ma-

d;ea:-&-if*'

unguestantüm grypho ejusmodi ,fed

lum,& vim nocendi amitteret ! fed

(,qW

r

hocomnium deterrimum eft , quód

ixecguod,

vitam ipfam amputet,

Eificere ut

mótres mutet ,'nimis .

iftud neva potiüs indies incrementa

à

1

i

jj

VP

J

arduum -ne,igat:i—

u eft.

fumat. Superbia eorumyqui teodermut ,

Pf. 3.

gt

"VWI£. Ar fi ta

ïh arduum , tä&:que

e[fcendit femaper.Scelerstorum hominü * 3«

sl

li jj

difficile eft emendationis morum ne-

calamitates à duplici inimicorum claf-.

: Vi

li

gotium,nonminoris molis erit nego-

fe proveniunt : primaeft inimicorum

b

tium falaris,quam ex operibus fa&ís-

domefticorum, carnisinquam; & ap-

y

j

;6(21:

que pendereDeum voluit. Qw femi-

petisionum effrenium;altera externo-

'ml&ïx uxü

zaverit bomo , bac t emetet ; Nam etfi

rum;feu forisoppugnantium, Mundi,

u

Deus nuüiquá non pararus fit;, conferre

inquam , ac Damonis, Hocsurem

ii

nobismaxima illa bona, que polt

cüm ira fitjnon poreft nonin dies mali

menui

vis crefcere , cüm femper robuitio:es

!]f

mortalem hanc vitam inCzelo pollici-

'«

d

tus eft; illud tamen lege non difpen-

fiunt,qui fanitatem eorum & valetu-

gt

fibili exigit , ut ad illa mortali bàcin

dinem oppugnant. Nam primó Cu-

iil

vità hos paremus, & reddamus capa-

p

hi

J

piditates & A.P?öd»tionc's bellui

quo

j

;Ri' P. Segxfri 8J. G hrij. inflr.,Tam.H).

-

-

1

v

E

D

s

S

312. DISCURSUS VIGESHMIIS

w

l

CUNDUS,

5j

UAM F*öaäx-;" i

D !

quó ctebriüs guftant (uss illecebras,

jam oofervarur attentiüs, nec facile [«

n

zantóillas Bbriunt vehementius, & alia

xior ei fic carcer,aut Dibercatia plus tri-

qii

ex aliis excogitant , quibus perpernus

buirur,ne denuo fugam capeffar. | His

du

quodiinodo hat amatarüm volupfa-

aurem Damonum oppngenarionibus

BH

rum ufus, nec ungaam ficca finrà cam

femper magls obnoxii fünt,qui ctebró

di

gratoliquorelabra. | Videre erit ali-

relabnnzr; cüm animüs eorum ca-

f

quem, qui nunqaarn adhuc obíccenas

ducis his bonis tenaciter admodarm.

ij

voluprates delibárir,dies,quin & heb-

adhereícat, & pravaé propenfiones ro--

adi

domadas, exigere, quin vel cogitatio

tics iteracis deli&is maxima fumane

UE

illi turpis molefta fir; cüm inierim ,

incrementa. Nonomnibus terrarum

1

[pon

his feediratibus affuerus , ne no&tur-

parcibus ventorum vis eequali faroce

Cude

nam quidem quictem his moleftiis li-

dominatur, Ubi cavernz multae funt,

fet

beram exigat,cüm modo hanc,modó

ibi expetientia docuir, & zpe; & mul.-

iTb N

illam venari fibi videatur, & laqueoa

tüm ventosfureze, iNec dilpar renta--

hQ

rendere, quibus illam, ut innocenzem

tionumeft rario: alii crabriüs & . ve-

73 M.ar fül

columbulam, implicet.| Quamquam

hementiüssalii riüs & micibatis im-

l. or, 9

eiim femperanimales facultates no-

petuntur : nemo fepius,nemo acriüs,

jh

fs adrepugnantia rationi trahanr,

4

.quàm quorum animus, velut in caver-

It

nunquam tamen ferociores . funt ,

nis,plurimas fovet noxias & peflilen-

P

quàm cüàm identidem rumpunt habe-

tes exhalationes, Hi enimut apriores

non

n2s , & velut liberz quacunque libet

funt; quiin malum non leni impeta

a

vagar finuntur, Tum enim plus &

ferantar,iga hos im

Yt

-

p:amjs longé cxebäi-

poffung; & flernaciores redduntar, ne-

sexpsriuntur,

l)

que ampliüsulla ratione fubjettz ef-

X, Sed omitfis his omnibas, ind

"

Íe , aüt parere dignantur.

X

lem tantüm & naruram peccatoram ,

H

m claï-

1X. Adalteram inimicoru

qua Recidivi admittunt , perpendá-

ET

fem quod pertinet, quos externos di-

u

mus; ut certiüs agnofcamus , quanta

ximus,iftorum quoque rabies , & Re-

incrementamorbi, quo laborant , vis

1

cidivis nocendi cupidiras crefcit. — id

indies fumar, Omne peccatüm, ur sd-

Q

quod egregié parabola illa Evange-

miffumà creatnsa viliflima,fuiasqui-

lica;de Demone zedibus pulfo ,fedcü

damDei fuini boni contemptuseft, &

Ü

feptem aliis, fe nequioribus , reduce ,

vilipenfio:ut aatem admitriturà crea*

ut magis flabilis effer habitatio , ob o-

tuiá plurimis maximisq: beneficiis af-

f

Lsc.19 calos ponit. — Affazait feptem alios [bi-

feQtà,animi fuiié ingrati argamenturm.

j

(

a6-

ritus fecun ne

quiores fe, i ingveffi bá-

eft. Filios enutrivi $ cxaltavi: ip

j

,;,

" 1[

d

il

!

.

bitant ib1.. Quiex carcere,dum coftos

tem (preverunt iie. Vi«rog; autem ifo

io

neg

ligentila agit, profugas, fubinde

ex capite longeé gravi(fima efficiuntut.

i

ex fuga retrahitur,fieidem , cui priüs;

Ízpe relabentili peccata : unde neceffe

Vej

s!-cnu,c;ïine-luda;mr ergaftulo , mulró

eftmali ggcqufe,qüo preauunty

I';;Bä-

iäpj

-

* -*;gni-

Q

]

LI

D ÓNDA qïT *PMCweäTGRU'&ï ZU"LA 3ENTIUM CONDITIO . 323

fäcüel

em

itudinem piarimüm angeri,

Et-

detur ac montes imponcre monribus »

las

quidemíi animum ingratum confi-

alzitudine rantá, rámque &a.perdä, ut

dat,. Fit

deremus , quetit S, Thomas ,quod-

ipfas nonnunquam nubes vertice fu-

FR

nam peccatum gravius fit altero ac fee«

pcmm

(D.,l:äæ mofira crevemm xf

rLf4.,

p

dius ? an quod admittit is, qui earenus

ue &d nb

PA

UE

Cs' Q

fügülätl Dei beneficioàlabe immu-

XI, Neque minüs a!tcm ex capm:x

fnodyn

jis. parmmüz

an verbillad , quod

mali visin relabentium peccatis at

Qneto»

- admitrit alszxu, qui gratiam poniten*

gerary ur nimirum Dei contemprum

fumitt

&à recuperatam : denuo perdir ? re«

cemp,wmwr, qui profe&à femper

155f

EAU

Ípondet auten; graviorem effe culpam

tnájgr eïä*r::m,

Contemprur enir n ,

baha

NG

cadentis poft. grariam , pornitudine

in mgmä;s delictis

su! ixi.:..*y

turr

("ü fola

NX '&XWK)

ferià itecum obrentá, propterea, quàd

Bs Præu;sscnus voluntas , ut fit in.

:pe,&müï

N TL ifta k*mgP turpiorem animi ingrati

primo peccato 5 fed ipfa eriam fper-

lt

norant inurat.

AMfsilto mmu CORÍCBIS

nigut Gratia , qu.,. prier noxa di-

Ts & n

38 ar, fituv Dei bouitas.fr 7 poff reïmf LOXCTH BYT-

mifla efr ; &ronies fpernitur, quo- —

j t

1. cer. a?wpeccmz,femnd peccatum iteretum,

f:æa P"ïu 'n,ïï'äm ï?D»ïiïG

!ma;n.x

emo at

quanto amnajus eft. beneficium. peccatum

haud fané parüm contemprüs magni-.

C

lütincn

rezaittere,quamo ecmtoräm febflinere,

tudini accedit ex comparatione. Qui

. Nec his conientus $

. Do&or, addit

Deum deferit; ut Damoni. iterum

i lr

-

non diu póft SPeccata dimiffa per pe-

fe addicat, pc&nsæm deferuerat Dze-

u m

je m*

itentiam,rcdire d:c WnulHurinquantug

monem, utDeum fequeretur, videtut,.

ut TCxïuï

lgnge d

YEALIA COT H , Y AL ione mgmtuud:;m

anusobfervavit , ferrefen-

Oyirtualiter contizetuy in peccmo fe

rentism, quód przftet fervire Diabo.

queati, Qui autem, poft repetitas ite-

lo, qaam Deo; dum & hanc, & illams

Jnibth i

aceos

rüm, ueiümqueConchïones, redeunt

fervitaie axyæytæs,ïc"cd!:mme abob-.

ad peccata jam toiies delers perpet-

d PuP(

fequioDei, utad Dzmonis famulaium

gr-

tands,ferme non dealiole,quàm peft.

remw

i

Comparation? wdetær w,f]"e,

mu Q

sémen illo,quod adm:!»rmruce:csz ac.

qm UtYumIaHo. coawovewt, W]A(wäät de Pæ-

lii

snt & dolenr : fed falluntur. illi

caumi

prwzmtmffe emm ameliortsm , W;m ff

nztnï

ïþ Lïïäide ; cüm . non ultimam hanc

rurfin effe maluerit.QuAm gravitet au-

na,fumm*

tanrüm noxam , fed priores adeà o-

cem & mdwne, tam infanum pæ&cx-

cmpzu

mnes deteflari oporteat ;

he enim

um ?;f'f)yl.äsü"ä contemptus Deus ju-

'tïi 4

fuo modo cun&e in poüwen pec.

ftiflimé feres ? Grave eft omne ctimen

jpe

Jslï'

4n

r d

Cato revixerunt , & veneni aliquid in

lgt

Ms;efäarmquü urbs aliqua teme-

H 'Jm*

lhhd

xefuäcrum

in hoc B;fil lifeg

ie fe obE

inxerit,

Vix tamen

eit

lia 'r' '

-pon dilfimiles ; de quo Solinus: Ui

Prwceps tam à clemenriá alienus; qui.

oau[ mh

j

NI

nocendi ne morttio qnidem deefl, — Et

primó deïmgüepnbx;s «ivibus non

; dl

veró non alirer Deus ram crebros re-

L]

*

at fifimili fcelere contuma-

pazcs:

und;nc.di

lapfus intuetur : atque hinc nova,jam

ces aliquifecundà principem cffzn-

mullwfimþ

. dimiffis, Ícelera aédere j pcxmdc vi-

derint; vix ullus cft;à quo fperari venia

$123

€uam

x

!

k

-

P

II

YÁMWIX

D.

24 DISCURSUS V

SIMUIS SECUNDUS, QUAM FÓRMI--

N

iUS

^ yi

eiiam rum poffic;& à Deoíbi illam

ce

N

paratus ea. adhibet.

Und

Confe(fionis , r2:6 S. Com-

Ti

totizs perhidi femper promiraat ? Ni-

T

niveilla magna, qua penitens crimi*

munion;s M yfteriis utitur, ram parüm "

hi

L

t

num fsorüm veniam lemel confecuta.

ex his fnftüs capic, ue Medicamen-;

Jb tat

eft, cüm fobinde ingrata iisdem (fe

toram rationem inipfoarmiffle dici

feeditaribus. inquináflet , everfa can-

poffiot. Atquehoc ex numero. fer-.

qu H

i

dem eft àDeo,ftra getam lucalenià, ut

mé Recidivi effz confoevetun: , qui ,

f

longifimo tempore pracfidenter pec-

deflinato & certo.confilio, quàm pof-

cantibus exemplo eíffs potuerir. An

fünt rariffimé facris his in fontibus fu-

non igitur veri(fimum eft,egrum;anti-

as cluere fordes ftadent ,:propteres

fim

n

quo malo toties iterum tentatnm, non

quódcóreda&i fiar, ut hasetiant amet

m

folüm viribus magis magísque d«fti-

& amplectantut :zdwplexati funt f'er-

tui, fed etiam é diverío vim morbi

cora ; & paucorumiliorum momento-

zl

An

rum vitam, quibus immunes fordibus

malignitatémque i.ndi;s;ugcfderc 4

0

degunt , miferam & minimé jacun-

H

dam exiftimant, Nec plus emolu-

?

XII. Sed 5«g;,a

n. non faltem tam

menti baic bominum generi sfferunt

i

Ü

mifero , ram pleno difcriminis ftatui

alia prefidia externa , Hortationurm ,

m p [

aliquod remedium eirit fuper ? Verüm

Concionum , minarum ; quia fallaci-

hoc ipfum eft, quod majo:em fspienti

ffimá fecuritaredelufiomnem metum,

67» [f

timorem merito incutiat : ipfa fiqui-

vel ut anixe religiofums , vel ut plané

Tq

p

dem remedia femper minüs poffunt.

fupeiflaum , excarciunt, Qurphrene-

Commune loc eft omnibns , quas na-

filaborant, fi mnltünrtremant, parüm

j

Qu

tura hominum moirbis providic , me-

abfünt à fanirate recuperanda. ZPre-

Ity.

ha

ab

dicinis, minüsineo efficere , qui illis

netica affclliones vebementer. trewomla P^ T

definuis& ; tefle Hipocrste. Qui pro-P7499..—

[n

freqüentiüs utitur: certé eó nonnun-

quam venitur, ut& vim,& nomen me-

ininip(a pravarum fuarum 2ffectiont. .

P

dicaminum amittant, Omninps medi-

phrenefi trepidat , qui &ternos ignes »-

T beop

u

hift..

,

^

^

caminumn vires debiliores in a[fuetzs de-

vindicem Deum , aur fi nona lïi*;!'dä.hxïü-'

prehandhnt'n-ïf :ingonunuullts ertama oTini-

minum diCeriia & exprobrationts

Ü

lzl Ant.

&l

nóincries z ideomon debent poni inter

metzuit, fatis hoc ipfo oftendir, non

medicamiza, Alitet omnino fe res ha-

B

f

g;. C5 8,0

valderemozam cíT: [uze (anivarísfpem -

ber in medicamentis , de quibus ani-

Avubi &diverfo quis omois rimoris €Xe

tte

m noftre profpexir Deus: horam

pers,dum vitam dacit hominisRepro-

tia

FE

[

ocetiam.

N

l

enim quó ufus frequencior.

bi,tsm beatiratis ecerna facarus vivits

eft falubrior ; qnó autem rariüs quis

achijam rüiillà frgeretur, no Confella-

- d m, il

um t

*

—

illis uzitur, hoc minüis eorum in fe vim.

rii, non Su

i-lfbwi

iorum,nonCon

cionata-

43.'?*« d&l

experitür : non medicaminum ipfo-

rum , imó ne amicoram quidem mo-

Q de

rum,horüum enim virtus nunquam

nita admitrere ad' aures. vult;led ut

m

/y'*; € ] ; in'.x

lt

hon æq;ual'is e:&, fed u:'cn-zis; vitio; qui

fuperftitiose an xia ridet ,qua

3

: vitus

N

']

-

Eu

d

II.

- pDANDA /-SiT:.PEVCVCAT((;RUM RELABENT:UM CQNDIT!O-,-z;

quidem inducerein animem potuit »-

- Ti

vicus- aliquando. audit ; quibus de-

M

mom remediis medebitur fu. infa-

utnoxas Ssceidoii aperirer. Cüm -

repenté in velis , que lecto pratexe-

mpaum s.

- nize; hácque

tantó funeftiore , quantó

ftultitià liberabi-

bantor,grandioribus literis exaratà — |

jame-

uanquilliüs amatà

a

du Ecckr, tur? Qui fineti

more eff , non potetit ju.

hac lcgit veiba : Qo»erite "Dominum y

dia enim animofitatis

dum inveniri pote[F.. ^ Iger proeo ,

« — 29

Pificari x iracun

I

quàd his verbis ad animi fui curam

"n

illius , (ubver o il(iu;: e(F : ità. Ecclefia*

fücus edixit.

excitaretur , fufpicari coeepir, Parochi

ämpof- (

— XiiL Nec tamen hoc malorum

aite fciiptum & ibiappenfum fuiffe 5

bis us

—— fummum eft : deterrimum eft ,quàód

n quo hac legebantur , fchediafma 5

ü?ltïü

ut hoc terriculamento ad. Confeffio-

pamd

nóntantüm utilitatis nihil , fed pluri-

nem pelliceretur : fremere proinde ;

j pr-

mum damniexhis remediis accipi-

- aut. ZMeligis erat illis non cogno[cere vi-

increpare minari , quód millein frufta

x m.Per.

curaturus effer conicindi vela , nifi in«

j o

3.

am ju[litia , quam peff agnitionem vet-

vifum illud fchediafma tollerenr, In-

m j

- vorfu15 converti ab eo, quod lls iradit s

. eft , fantlo marndato : quae eft S. Perri

terim neque Curio, neque domefti-

r enol

coium quisquam velliterulam. vide- -

fententia :cujus.rationem indicáfle vi-

i t

deiur S.Paulusiis verbis. Z'erra eni»o

bat : nr ramen quiefcerer eger , fubla-

raronum.

Ehbr, fepe uenientems [nper ft bibensimbrem,

tis,qéx priüs pependeranr, velis;alte-

T

pius generia alia fubfliruerunt ; cüm

$.

9

Q'c. proferens antem fpiuasac tribulos,

m

veproba eff. & malediifo proxima:quod

ecce his infaüipras kgit bas voces.

wayetzs me,Q ouinvenielts,

Quis

i utyh'"l" :

perinde eftac dicere: Animam illam,

yue

cua crebiis à Deo auxiliis excirata ad

.non exiftimálfer , his vocibus percul-

44f Pa*wj

babendam. íalutis curam , tamen iis

fum zgrum rediturum adfe, & dé

eluendis. fincera Confe(fione noxis

p .

abuía eít , Reprobis accenferi(. Pec-

r i

ci;cnbus nimirum ilis , qui omni

«ogitarurum ? Sed ile etiam contu-

/

« Q La

Deigratiá deftirui funt) & parüm

qnacior , non quievit ; donec& his ve- .

lisfubla:isalia eppenderentur, Sed .

st

abeileà msledi&to ; illànimirum fen-

tentiá cerribili, quam in]udicio cujus-

| Bac appendere aliud non füit , quàm

m

. que privato feret;

& in communiillo

ferale & nigrum erigere vexillum, fu-

nrïOE(

( D

pia

I :

affirmabit Chiiftus : Difcedite ame

premaz ftragis & in:erbecionis pro«

i

maleditli inignem atevunm.

Verbis

dromum , qiale olim viétores, ad cer-

;fäenäf*';'[ä |

M

^

T

meis fidem facier noftrze zeratis hifto-

rorem devictorum erigere confveve-

Paucis abhinc annis, in psgo

rant. His ergo iü cortinis he vos

sU — fefem. ria.

bem Burgundize Divionem ,

ces fcriptee legebantur, 7v peccato ve--

m n

prope ur

[;zuf'lät'f"?* ferm.

illuftti vir fanguine peccatis identi-

firo maoriemint, Etmox vivereinfee

- Jix defiit ; edes actem ipfe rantóim- — .

,:660528- 43« ff d

em Xteratis deplorsndae huic, quà

^

(i

iO.

de nobis fermo , Re

9

cidivorum cla(fi

petuconqaaffatz fünz , ut fünditus e- —

at

il

versi viderentur

9.

- cadaver exoculis

p

meruerac accenl

429

CTandem inva-

d

? kä j

ita füblatum , ut pars ipftus nulla dee

vul

d

lezudine háudlevi tenratus, ne tum

llf]

I

X

-

Sií $

incep-

vq&z

qi

--

»

*

.32ä^ DISCtIRStIS VIGES?MUSXSECU&DU—F/:','QiïxxAMæzom;gï :

*

inceps vifa fic, catoomnium, quiad-

quidquam fperarenos permittann, fa-

Plt ,

erant, horrore, ut viduacum filiabus

perelt ; ur perici & felicis Medici arti

hii

Monacharum 'Terefiansram , filius

i

confidamus, — Cüm aurem Medicus

veró bonorum hares , Religioforum ,

hic alius non fit ; quàm ipfe Deus, fi

tur]

quos Cappucinos dicunt , Coetibus

hic totà fuá peritià ati velit, dabium

hi

dm

aggregati reliquam iri iis. viram ege-

non eft, quin momenro falutem red-

pürn — Obfsrvare hïcJ eft , nihil pr—äfc'—

dere egro poffit , etfideillo jam fuerit

fuot

cifle ad Recidivum hunc emendan.

conclamatum : fed ex eo pender ne-

ded

dum remedia non tantüm fummo

goriam, an placeat illi remediis uti.,

|

fit,

cum amore , fed etiam non ab:que

quibus plerumque ,. & (ecundüm

Wt

prodigiooblata ; deindehzc ipfa re-

Communes Providentie fus leges uti

fing

- media, hzec monita neglecta impuliffe

folet , an veró. nobiliora queque &

der

Deum ad fzveriüs, & publico alioram

prieftantiora ex Omhiporentiz fuze

u

exemplo snimadvertendum in homi-

thefauro ,depromc:e.ïölxet autem fer-

do

nem tam obírmaté contumacem.

mé,cüm longinquior fit morbus, fari-

Meligs proinde eviam huic- erat zon

ari & languidior reddi Medicus: af-

f

cognofcere veritatem, Quisetgo ex-

feruit Ecelefiafticus. — Lazgmor pro- Ed.d

Ht

plicet , quàm infelix ac mifera eorum

lixior gravat Medicum. | Quod hifir

*

10.IL .

[

fi

a

it Peccatorum conditio , quibusex-

etiam cüm morbus non aliquà egr

l

D.

pedit nefzire, expedit non audire,non

culpá accerfituseft, quid tum creden-

fjj

accipere à Deo auxilia ? S. Augufli-

Y

dam eft fieri , càm illum zger fuà

Yi

nus, ut graviratem & türpitudinem

fponte confcivit ?* Non dübiro pro-

QUOI

fuüperbie explicaret , eá demum ratio-

nuntiare : Deum , fecutüm moremfe

lin:

ne id fibi re&i(fimeé confecutarus

cum ejusmodi hominibus gerendi

Cixlmr

videbatur , fidiceret; expedire Viigi-

confuetum ,eos deferturum. — Cura-

?eryï

mf

zi

$.

!

ni fuperbz,j:&uram pudicitie facere,

*Vi?"w Bdö)'lmem' ; G non ejhjkkma t

&t

ur indelucrü captetHumilitaris, Qui-

derelinquamus eam, Yca per Vates

Inn

bus autem ego argumentis clariüs de-

fuos denantiavit : qain eríi denique

Wni

monítrare porero miferandam infe-

clamarent miferi,opémque pofcerent,

deí

liciffimorum Recidivorum conditio-

profitetur, fe, juflà motum iià & indi-

lu

em , quàm ffi oflendsm ; oprabilius

gnatione; ob diabolicam eorum pto-

t

ejismodi hominum generi. fatoüram

teiviam , nonauditurum , neccalami-

TLR f

fuiffe, fi nunquam deferto le&o fani-

ta:em nníeraturum.,

Falla eft indi-.

fe ] V

tarem recepiflent , quàm ut; poftquam

gnatio magna à Dosino Exercitumm ,

furrexerant , in il

E

Du t mQ

lm c!enu-o xeläbg-

ficut locutus eft , & non audierunt ; [ic

q

xentur ?

clamabupgt e non exandiam, dicit De-

ä]y

Pu

misws. Mxc autem fi itafunt , quid

fà

Iv.

*

jam etiam in Medico, & ejosope fpei?

pei

XIV. Cüm igi

-E

ur

& eger ipfe;

&

Non juvabit, non juvabit bis miferos

30p

ece-

morbi gatia; & medicamenta v:x

Deus , tum quia ita [e fa&urum 1

h()rI

ï-git

L

s

d

u

M

xk)[l'

l

PANDA SIT PECCATQRUiA RELAEENT?UM CONDXT!O&;Q—

tl

pit, tum quia juftiffmum eft, ut ita

tr & crefcir, fi Medicina virtutem fa-

Md

faciat.

Et eft id juflum , quia hac

pandi, Medicus autem tzm diururno

t Medra

qmalo & fponte acceifito feffus , fafti-

racione & pnniunrur Mali, & fervan-

* Dus.i

tur Boni.

Puniuntur Mali, quia fic

dióque plencs, voluntatem poiró ju-

& db

vandi amittir, neceffarium eft, femper

habentur,ut premeriri funt.. Moyfes

futem rl

dum ex Sinai montis jogo redibat ad

periculum mortis evadere majus,imó

—

jf

fuos,vidit illos execrandaeldololatrize

tnorrem certam,

ináet It«

XV, Enimveró,diceris, ne tepra-. -

deditos; & fregir, quasà Deo accepe-

«diiti

rat, tabulas: necenim zquum erar,

claum colliges Differtationis hujus

um

tuz fructum ; omniom nimirum audi-

ut i, qui Legem tam juftam , támque

g

fan&am,impie prae varicabantur,illam

entium extremadm defperationem.Sed

quy V

decslo allatam ; ipfiisque Dei exara*

parciüs ifta.

Neque enim ego de o-

yente u

tam digiro intnerentür.

Et quomo-

mnhi relabentium forte fic. auguror,

at j

do zquum erit ; vt tandem amabiliffi-

fed de illa tantüm , quam pridem de-

me,& longanimis Dei Parientie

fcripi eorum fcilicet; qui nunquam

mulbisi

Meticus

fractibus gaudesant , qui illà perpetuó

viriam emendsnt, nec enquam nti re

eon:maciter.abufi funr ? Non ita

ipfa volunt mediis, quibus fanari pof-

n P

Quodi

fier.. Sicut locutus ff Deus, C non au

Íent,Horum aütem & numero confi-

diqi

siiersmnt * fic clam:ïbzæ, Q? non exaudi-

do equidem neminem effe corum ; qui

*

4N. Sic amtem reos puniendo, eà-

me audiunt

5

unde quae à me in

j um

d

eopus

lum p*

x-fä—.a:-

operà fervat Bonos & Electos,

medium allara funr, hon ad deípe-

quorum emolumenra mapis illi cordi

rationem, fedad viram emendandam

n db ,

nüm m

Ífünr;ur debent , quàm illorum infeli-

vos impellant oportet ; ne tandem in-

cium, "Siquidem dum vident Jufti

curii,tali, qualem defcripfi; & morbo

i g

miferzbiles iftos,in momento, ex quo

& morti reddamini obnoxii. Quodfi

utür W

zteinitás pendet, àDei Juflitia deferi,

etiam non deeffer hoc loco , qui mife-

v -f"f";

falutari periculi metu officinm faci-

ram illam & deplorandam ad claffem

ü

j

I i

*Jl

unt,ne & ipfos in tanto difcrimine

pertineret,fatebor, haec omnia , quee

a ii

deferi contingat: fic dum R egis fe Ju-

dixi , ipfum tangere; fiquidem vivere

u p

l

m

A MU

ftum exhiber, Bonus ac Mifericors eft

deinceps velit, ut ad hancdiem vixit;

m

erga Infontes

Bonorum falutes cn-

fed fi ferió cupiar rsntum difcrimen

m coq!m W

r

Lafï'.

fledit ,qui malos punit.

Quare fi Me.

evitare , non deeffe pro illo remedia.

m

dicus palàm pronunrziat, fe. relapfos

Dixitamen, fiferió velit ; quantó, e-

a

!

de h4

Det c.

iftos porió non curaturum , & fi ira

nim altiores radices egit malum,ejüs-

f

Wï

iv

fierieequum eft; ne zegrom fanando;

que caufa, tantó oporter magis fir-

u

plures fanos. animet ad moibum a-

mam ac feriam effe recuperanda fani-

Remedium au-

jut ii

Q

mandum ; patet inanem effe & illam

tatis volunratem.

jtalul

fpem,qua maxima erat inMedici arre

tem hoceft , quod Deus ipíe foggetfit

D

T

acperirià. "Unde fi eger ipfe debi-

ore Concionatoris , quo nobiliorem

pjb

jni

nes Ba*

'a

lior indies reddicur ; fi mali vis augee

ii

Oxbn non habuig . S. Joan

Pd 45

,

-

"

"n

Y

318 æXSCHRSUS VIGESIMUS SECUNDUS, . QUAM FöRMI.

|

qa

» pifta, quem Verbi fai vocem Deus ut fHlamurum efca fic: fi. tamen illa

efle voluit ( Ego vox clamantis in de- locum tam 6a lubrem fruftrà pcnexe—-

- füií

Ts

férto ) cüm hàc ipla dere dillzcuiffet ,

tit occupare ,. pzæuä dubio abjiciet;

dequa nos hodie , de maximá nimi-

& jam nuuüc, nequa dein in abjicien-

alien

gu,quam ob(hnat: Péccatoresexpe-

damora finad :Elam refecandam expe--

il

ziüntur,ferise & efficacis converfionis

ho

ditascultereft, — as enim fecurzs ad L*"-'JM

arduitate, fic eos compellando: Ge--

radicem arboram pofita ej. Quare, £a-

2«

velb

mimina viperarum quis ofendit vobis

€ite fm&m dignos penitentie,

dett

[umo

f ugerea ventitra iraJÍxbinde oftende-

XVI, An ambugms, quinám (int

re voluit; neciftos quidem omni tna-

illi fru&us digni? non alii fané,quàim

€Oä,a ;

lorum fuoram remedio defticutos effe,

uesilli, dequibis, càm de Ponires-

u

fxqmd.mm animum inducanr eo re

tia dilfeceremus,attum efl,;E ccmofy-

AU

/

ipfa uti ; irque, quod illud effer , ape-

na,inquam;Jejaniom & Oratio, -

Et

TX

Luc. 3. tiret,ità coaclufic : Facite ergo fmä,es

Eleemofynam qoidem fcímus etiam

lia

Qe

diguos paaitentia D* ne caperitis dice--

fuafam Nabuchodoaofori Regi à

pl

a

vexPatrem babezaus Abrabam., Hoc i

JPropheta, cüm eidem denuntiáilet

i

píum & ego omnibus, fed iis maximé

ponam haud fané mitem, & inaudi-

lis

Peccatoribus inculco ; quorum tam

tam: exilium;inquam, ab omni hu-

D

plena periculi caufa eft, & de quibus a-

mano confortio , & vicam ferarümia

lo

glmus Facite fruttus dignos Paeniten-.

laiebiis belluz m&ar acendam: Pec- Der t«

o

mj

?i« : non frondes,inquam, non flores ;

cata tua , a.;ebat facer Vazes, eleemofy-

Iäg

quxa hi veftrum ad finem haud qua-

us redime ,O iniquitates tuas mzfert-

f H

Put

uamfufficiunt: non verba, non pro-

cordits pauperuu.

Sequarur ; quir-

fit

mlfüones fola res, fola operi nego«

quis fi5bicum Rege hoc meruir , & i-

Sin

tium abfolvunt. It ceperitts dicere :

píe hoc confilium ; fit munificus in

üsn

Nemi-

"P atrem babemus vbrabam.,

egenos , & Deum. quoque erga fe be-

Ienr

-hi deinceps occinatis, (hriffiani fa-

nigoum experiemr ; mifereat illum

Qui «

9A15 $000 Condidit. no:'Dew,umter:mm

Calamitatum ahcmrum . €& Deum

^

Quir

damaet: falvos nos uult.Qus haéc ver-

quoque tanget miferatio tnalorm ,

borum ett temeritas? Quid diciris? An

qus :pfe psritur, Sed illius vos me«

Qu

fufficit viti;ne igni in psbulum cedat,

minitle vchm ; vaftum incendium

fir

non infalta , íed media in vinea eífe

pauculis guuuhs non extingui : atque

3u

plantatam? fi fterilisfaerit, in cineres .

adeó ad fatisfaciendum divinz Jufti-

üp Jl

abibit, fivein vinea plantata fuerit,.

tize fruftum panis prandenti refiduum

iïvc infilva , & aliarum arhoram -

Dv

non fafficere.

Facite frutlus diguos

fmgffer »*um;focieras ad nihil ferviet,

Penitentis : facite , ut incercomulum

u:q

traf

nifi urobftinate fteriligaris turplmdo

piccarorum;quaz admififtis, atq; inter

lCorI

J

lmp

magle appafeat

Non nego, vitem

numerum & pondus numorum;quos

d!jm

ejusmodi à vinez domino non ideo -

erogatis , fir qu&dam proportio.Si cu-

1fed

fecundoillo in folo effe plantatam;-

juseca eü inopia , ut tam beneficus in

/

pen,

gBDOS

À.

:

-

EE

M

DANDA SIT PECCATORUM RELABENTI&M"CONE)ET

1. 2

À

angeg

imen T

usaliasnon repeter. — Qoodii

na

Aae-

egenos efle non poffit, is fe ad opera

i

mifericordim fpiritualia ; que dici-

- ris ratio; virium irabecilliras; aut quae

'alia vera caufa non permiferit, ut huic

J ab

mus, vertat:caveat, ne unquam de

ia

alienia fama detrahentibus fe jungat ;

jejunio quis fe impenfiüs addicat , ea

limene

illud potiüis , quà potefi;arte ac ftudio

fe&tetur ; quze aliquantó minüs funt

curet, ut cujus exifítimationem alii

