ge Amalecitarum Agag Regem,coBtra

yoluntate Ínvicatze CQn(emium, & pa-

od

quàmper Samuelem Deus citra am-

rent promptiffimg, fed eriam primz

qu

giultt

bages jufferat ; quidquid etiam ex

alliciuntnutibus, obcutibus, geftibus,

omni preda magis arriferat; magisque

t ,gpcd-

& verbislafciviffimisillosmet , quos

odbl

fuetat pretíofum, fibi vindicavit , cüm

deinde (uos app

1

ellant : infidiatores &

ytil

ferro & igni vaftare cün&a. debuiffec:

perfecutores.-

& cüm hzc omnis luce palàm gere-

XIII. Longiüs adhuc progreditar

4 Qu

T2ME

gentur , ompisque preda velar in tri-

infanahzc fe excufandi, veltum, dum

umpho poftremo in- agmine ducere-

wöwïo'

fe quisreum fiftit, prurigo , ut, non

'ä

tur, increpítus à Propheta propter

contenta fuos excu(are graviffimos

(ioon *

qum

negle&a Dei juffa, confeftim fe'excu-

lapfus, &aliosvici(fim mortales eó-

op?

(avit, exercitumaccufavit, Peperci?

rundem reosperagere, ne Deo quí-

ii

j ( H

populus melioribus:; perindeat. fi * res

dem patcat, fed ne quid in fe culpz 8&c

ul ?

hzc'ad ipfum nihit pertineretz aat

labis hereat, in eum, qui ipfa Sandi-

enint

a"O,

- quafi nihil ineum fedundar'g; culpz j

3':7'9

| nf$

«s eft, rejiciat — J»felici boc [üþ y,

9

d

-

240

DISCUIRSUS SEPTIMUS, -

nata (um, ( non veretur dicere infamis

dit apertiffiné, non psit, u;;cv lnftru--

da'&

aliquamuliercula ) seczmutare. fata-

mento, uti Cor, vero fincecóque dolo-

puli

dem banc deflinationempoffam. Vult De-

re immutatutm,

0" " 263 d

CAm dulce fuerit in,

2

fedió

s cujusvis fortis bomines ; Sicque plu-

ore ejus malum, ab[condes idlud (ub lin-

d q

resHarefes , quàm verba. perfri&tz

£"4[va: Jobi verbaífunt. — Quamdia

anim

. frontis puella expuit. — ZEthiopes a-

nimirum peccatotis palato dulcis vi-

Tot

vifuicoloriscaufam unum íolem fa-

debitur voluptatis liquor , abícondet

m

ciunt: fedfaciupntinjurià; cüm aliz

jntra labia orexin, quà illum.| deperit;

ity.

Gentesfolis radiis non minüs, imó

aut (i mulcum, media. ad labia profe

pti

etíam magis, ac re&à fubjectz: colore

ret, aliquá ínquam ex parte. aperiet 5

UH

albo fint, Sic fordidiffima hzc homi-

at ubi ille amaritie (ua palato naufeam

tvta

num fzx divieum Solem caufam a-

moverecaperit, tüm enim veró tot,

C

gnofci vulc unicam teterrimi coloris

ad fe deprimendum

äz vilipenden-

:

T

fui, quem ardens eorum in animis fce-

dum expuet,

GU

dus iguis totum efficit. — Decoloravit

XIV. Praterhzc,qu

& lingua ín-

da

entfol. Siramfumatra , ut Dzmo-

tet confitendum dar, contríti veiéque

fio

nemreferam, in Solem culpam con-

aut fidé dolentis animi figna & indi-

du

jicite, qui radiis pitbíum quantum

cía, alia etiám fuppetunt, que eadem

T

utentibus tam fulgipofam reddidir,

poft fadam omologelia fpectanda ;

gff;'«,

Talens me Deofacere placuit: adbujus

vel rectiüs audienda praebet, Audis

L

AMundi varietatem €$ oruatum confert

re enim erit aliquos , quí querantur

T

aliat verecundas, alias amdaciores effe,

à Conteffario fe increpitos; alios qui

dit,

Decoloeravit me Sol.. Heu . miferam !

illum tcaducant, ut afperam & inhue

h vl

Solfonseft lucis inexhauíftas,nec te-

manum, qui ad(trioxerit ad occafioe

p

I

nebrarum ille tuatum origo effe po-

nes proxímas de(erendas

[2

LÀ

nec dees

Rlnh

teft: nonaliunde illez, quàm in vo-

runt, qui nimiüm fabrilem & fcrupu-

lo

luntate tuáperversá plané ac foedá na-

losé anxium damnent, ut qui varia in»

Vi

tz funt. Deus nos omnes bonos

terrogárít ad cognofcendam meliüs

vl

cupit, & malos non facit, fed tolerat,

mali, quolaborant, vím ac naturam.

Q

ut vel denuofiamus boni, aut fi con-

fpe&antia ; conteftentürque, íc ad

hi

tumaciter mali effe malumus , juftiüs

importunum hominem tam cító uti--

T

fubinde in Inferno tanta perverfitatis

quenonredíturos, Arfihoce(tpru--

Qi

ponas demus fempiteznas, Sicigi-

denter loqui, quid tandé erít delirare

cum phreneticis? quid ftultius, quàm

Qio

tur garríre, non eft fe purgare, fed in

Trrjs

D«um Dlafphemias effundere : eft

Medico itafci ; càm morbo debe-

a.

emplaftrum plagà omni , quamlibet

1es2. Medicum . evudelem facit inteme

p

purenti & peftiferá, putentius magís-

perant: velie Seneca, — Qui, quodres

e

e

luf

que peítiferum

excufatio eft ipfa

cít, intelligeret, facili negotio profpi-

ij

p*ccato, quod excufatum cupir, dete-

ceret, Sacerdotem ;ad. feveriüs - afpee

qui

ügb;;lg'or, N& iffa igitur lingua ptos

tiüsqueagendum non Indplefua sigi-

futi

da

K

-

— $IGNA PöE/NiTäNTIæ.- :

243

u l'näm-

4« & difficili fed mal

igravitate com-

noxarü veniá nonimpetità , faceffere

óqutüde " 1--

;ulfüm, . Nimis igitur alienz «b ore

ja(fus eft,propterea quód (i malé pare

LLM

ferió dolentis & pernitentis ejuscemo-

ta lis,ad quos (pe&abanr,reddenda in-

lu fi

duci nonpoffer. Verüm ut resaliena la«

di qu-crre'læfunc.. Quisquis de rebus

anmdiu

anime (uz, ut pareít, (entirer, nz is

queus eft, ex quo,qui femel implicitus

daldi r

non tam fugeret,& horrerer, quàm o-

fuitegré admodum fe exf, plicet,fic. &

abfcott

Nobilis ifte, càm caufam reddere me«

moí ä:iigmfiä quereret Confeffari-.

j drtti

um, quiexcutiatcorporem; qui. vitu-

liorem deberet, maluitforum & ]u«

bà g

peret;qui vaclas fuggerarartesac vías

dicemmurare. — Acceffit. diverforum

édiveifis Sacris Familíis tribunalia,

t ayen'::,'

oimne deincsps peccatorum genus

)

evitandi , vitamque corrigendi : ifte

nectamen velun& reperit, quí fiae Sa«

t

enim demum rmuneris fui parres o-

cramenti injurid cen(eret abfolvene

dum ; tam nulli. dubium crat, quim

vihptuden-

mnes impler, Quidde Chirurgo di-

ceremus , qui vulnuspurgaret qui-

iniqua effenc afuzz, quibus ille hzre-

,h'agua h

dem ,fíed noa obligaret ? huictamen.

batimplcitus, Poft longam tamen

j r

tion diffimilis eft Sacerdos ille, quí

inquzrendo diligentiam magno fuo

& jfldl"

dum (e accufantes audit , pi(cisinftar

malo inaliquemtandé incidit, eorum

g eudtt

murus, pon monet,non confilía (ug-

ex numero, qui, ut Propheta loquitur,

gäandï;

vgerjc', nonopera paenalía imponit ca-.

confusnt pulvillos füb omnicubito &

vendisimpsfterum peccatis idonea,

cervicslia f(ub. omni capite peccato-

; hül

nonaliameliors vitz precepta trá-

rum àd dormíendum fuaviter. mortis

ïueumut

ijoqi

di, Qmuà talihominea peccatis ab-

fuzíomnum, Hic igitur facrz Fae

miliz Alumnus, cüm omnes , quos

j ht

folvitar,ubi peimüm éSacroTribunali

prodir, plog»m recrudefcere fenrit, &

priüsadierat Nobilis , Confeffarios

| ol

yc d

&illatecruorem,perinde ac fi nihil, il-

damnáffet ut nímiüm rigidos ,. Poni-

li ciitandz, iudaitriz effet adhibitum,

tentemfuum maximá voluntote. ab-

Lctupt

Vixà facro Tribunall domum delica-

folvit, hominémqueeá facilirate ita

uiit

ti ifti Poenitentesredeunt, cüm ad lu-

fibi devinxit,utnon Peenitencem. mo-

] mfhlü,

cta injufta, sdamores obícaenos , ad

faturatt

dóillum multotempore , fed & ami-

lados eosdem ludendos ievertuntar

cumretineret , àquo crebra adeun

f A

i

nonaliter, quàm f de ejusmodi deli-

veniebant munera, nec raró lautant

[Ü

ad meníam conviva adhibebatur.

t

6is nunquam íe accusáffent, Ex

J

quoniam rem tantà momenti tradta-

Ita femel à coena. , dum Confeffa-

OU

mus,placet nartrare faGum, quod fen-

ríus ad fuum Canobium , Nobi-

gt

*

-

fum & judicium iis quoque reddere

lis cubitum fe contulit; hic fubito,

0 i

j n

poffit, quihocin negotio defipete vo»

& Vi'O'lïäniOï Kfymzptomatg; oppteé us

luiffent, Inurbeltaliz,cujusnomen

[uffocatüsq; vlvere de(iiit,intezim Dz-

gt

cettis de caufis. tacetur, Nobilium

monesgemini famulorum hujus heri

m .

quispiam,cüm rem fuam Ínopum in-

habitum mentiti accurrunt ad. Cos

i

j, d

juriis multum auxiffet, à 'arochá fuo,

nobium, & Monachum jam ad quie*

ul

cen

Á

Hh

R. P.Segneri 5, I Chrifl, dnffr. Tom.LL,

z

DïScURsus DECiï-&m -sEPTIMUs;

&4$

dam compolitnm msgno

corrigunt, & ejus cau(á ma'g;ïm"ä'cuä

tem capien

inve

3

&umultuevocants feítinatet , quàm

piunr, Nemo ex fenrentia tamfae

cilé pro

l

«

R;ag

ocyffimé, herum jam animam agete,

atà q&üd;q;üa "m häbäb:tgmg-

Am

Nihil moratus. Confcffatius, ledto ,

lumenti, przter unum Dzmonem,

H

domo fe proripit, & ad edes Nobilis

qui càm unius animz ja&uram me-

pum

tuerer , duas fecamauferet ; Reini-

feftinuscum menritisillis ducibus ac-

E.

hofe

currit, — Scalasdumafcendere parat, — mirum perperam abfoluri, & Jadicis

m

ftantem earum in capite Nobilem ,

injuftéabíolventis..| Sed. redeamus,

RLT

talati domeftica vefte indutum, in-

unde tantifper digre(fi (umus,

|

21017;

i

4

J

|

1

'üz;Eg

tuerur, — Delufum fe ratus, queri cc-

- XV, . Pati ratione magna índicía

mny

. Cordiscontriti & ferió dolentis eo-

pit de

moleítià ibl tam importuno

tilüs

temporeillatá. — Sed-refpondit No-

rum Penitentíum língua dar, qui va-

ton

bilis, Plus fatis verum eft,quàód ha-

rié à Deo. maltati, potenti ejus bra-

^

tem

beam peffimé ; zternisenim cruciati«

chio fe (ubjiciunr , manum percutieri-

| Woas p

'tem venerabundiofculantur, ulróque

bus addi&tus fum ob facrilegas rot an-

hc

norum Confeífiones, . Ut camen ea

! fatentur, acerbiora fe multó , atrocía-

4

dl

inre folus ín culpanon fui, ita & pce-

ráque fuis flapitiis effe promeritos,

. Qu

narum focium habebo ; tuenim , tu

— .Cüm fzviffima illa lues Hzbrzo Ín po-

- n

lpfe, quitotles à noxis perperam me

pulo graffaretur,que paucarum hora-

j

ha

rum (patio feptuagínta morral: mil-

Íciens abfolvifti, eádem mecum à di-

G

lia depaftaeft , — (iquis tanti mali. cau-

vina Juftitia fentencià falminatus es,

E

His di&is pofito famulórum fchema-

íam ex Aftconomo percontatués effet ,

neício quod illé Medu(ízcapur , aut

que

te predeunt Dzmones, & (inguli fin-

[ung

.aliud hortificam & ferale Aftrara

ulos complexi, fummo cum ftcepitu

Juti

ac ràmultu, quo edes ille velutterre

tante ftragis authorem effe. dixiffet,

d

Naturalium rerüm . fcienres halitum

3

motu concuffz , domefticique omnes

4

lione

peftilentem.& contagiofum, ex aliquo

ingenti horrore confternati funt , vi.

B

deridefierunt, quin vel veftigium ge-

cellurís repenjt& vpa»mfa&o'hiatu a-

(cendentem , laiéque diffufum ram

miniillius cadavetis ,

unquam. de-

j*Ww

inceps — aut

ullibi

appareret,

. mulrisperniciem atculffz a ffirmáffent.

W,'

p

Teftem tragicus hic eventus pra-

Aliam mali originem divináffent Po-

L

fi

Pbhilip.

litici, & vicinorum invidià atque aftu,

ter ceteros habet P. Josnnem Lo-

i fü'e;ï

& Outro

rinum,virum Librorumfuorum mo-

qui Hebrzz. gentis felicitacem & in-

n&9o

Ht

numentis orbi notiffimum , quibus

crémenta, quibus tum. maxíme feíe

päþ/l.a

Pada

"Sactas Literascommentatus eft, qui

effeccebat, obliquis oculis afpexerint ,

Chriffe

li "

infelicifimum hunc - Nobilem fibi

peftiferum aliquem pulverem , alá-

c, 14 fedd.

que luis (emina quaqua verfum (par-

W :

notum fuiffe afferuir. | Eat nunc, qui

duma

lu-

volet, & dormientem quzrat Confef-

fa (u(picati faiffenr. - Verüm David

gregi

farium; eosautem ut difficiles & afpe-

Rex, quem non fidus doler de admif-

njä ia

Tario,

Iu«

EOStgaduca'c, qui tempori QoneüEy fis (celezibus urebat, non multu

(;

h

24j

*S!GNA VERJE ;P-OENITENTUE. c

axim'ä tj

inveniendá mall causá laboravir, fed - daci dereftabilis amofü pfoþriï tru-

"m

bi« tinaponderabis , verum nunquam íne

ftragis tante caüfam unicam fuper

z*

eoiteme

am íuam eífe palàm profä(fus eít,

telliges,

Inrelliges autem , quame

Verotiti

Hanc dícebatipfe , fidus illud mali-

primüm diving Juftitie. bilance illa

ürm m

librata videbis, ' Interim babemus fi»

gnum , vaporem illum peftilentem , &

T Ivit:

hoftem effe invidum, qui tam diré no-

gna mínimé dubia Cordis contriti &

& Jaöü&'

cuilfer, ZVónne ego fum, qui juffi,.at un-

D

renati operá doloris genuini ; que no*

vedidf)

1.23 pä!ïo

bis Lingua tam in jpía Confeffione

ameraretur Populusf Ego [um qui pecca-

1ui,

£117»

w;fgaqw mälamfwaþ Nec alíus eíto-

- petagenda , quàm peft peractam exe

hiber,

p QU

mnium. Cordium ver? doleniüum ge-

Nunc ad illa tranfeamus ,

lol

nius , quz omnis calamitatisaliam

guæ ex n/æj.an,ib—qs gobis (: offerunt,

rg[! qW

noh inveniunt , nec índagant origi-

lil.

n

nem,quàm fe ipfa. Peccata nofirart-

ercite

^

— kJfagg,;;x.[,pond:mmmäu. O:nnes pasnas, ma»

i aloqy

la omnia, que immittit Dsus, Ifti vere

XVi Cüä Cor. pyerirylde 4, ac

AUD,-

j, at

dolentes accipiunt at refponfa adini-

' gua.Manïb,us ut in(tcumento utantur ,

romttit

quirates fuas ; fic ut advería hzc

dubium effe nonpoteft , quin id, quod

- fintEcho, qux nunquam refpondet. ,

iftz operantur, non obícuré indicet ,

mgoln p

am lort

nificim aler eam clamando provo-

. quis in Corde fpiritus regner,novüsne

i[.!üt.*ü mil'

cavit: quandoautem reíponder,nun-

Penitentiz , an antiquus pravarum

propenfionum ?' Quare quí à peracta

imuli C

quam omnes & integras reddít voces ,

u &t

quz prolarz funt. , fedextremas tan-

Confeffione fs advertit: magis folici-

e

L

ADUE s "

tám fyllabas

quia penz , divinz

tum- ftadiosümqueexercendarum a«

&ionum honeftarum,bono fit animo,

je Arut

Juftitie dextrà infli&z , nonexcedunt

deli&a, nec adzquant , fed eorum opi-

ídque pro figno fatis manifefto ha-

n d ft

g t

nione , longo femper intervallo illis-

beat, non abeffe à Corde fuoillud

met minores funt.

Peccavi, €4 weré

Principium , quodfecum affere DEI

deliqui , €4 uteram dignus : non vecept,

. gratiía, quóque novam,at divinam ví-

j lint *

*äþäo 23.

fj

a,,?a :

Qud igitur de íis pronuntiabimus,

tam vivimus, E diverío cüm quis

qui, quorumliber adverforum , fini-

noxarum venià à Sacerdore imperti-

frorümque cafuum intolerantes, mox

tà,antiquá , autetíam majorí, in exer-

if

al

in ejusmodi voces prorumpunt: Qwid

cendis piis actionibus fegnitie labo-

rat , argumento id mihieft vitz non

üm& W

tandem ego deliqui ? baud equidem ego

)ublicis latrocintis vias anfeftavi 5 non

novz , fed priftinz, Cümfimul&

j

m

"

alio me immani [celere obfIrinxi :£4ta-

pectus dolet, & membra torpent, at-

(Pex

a u

qeen in vBeHUm» Huiud caput 0AVAACH-

, que ad motum languent ,indicium id

rg(im !

duntur £$ torquentur falmina.

Q!e-

valeudinis multüm affli&z Medici

qehi

[n"

regíam fané faa agnofcendí nomina

exiftimant : Dolor affixus peBloricum Hippoa

[

" pu

(

rarionem! Quid deliquifti ?^ quam-

torpore..malum'. Ncczaht.er de iis egd (rAfs

ii

n

diu : pegcaca tua non aliäï,quäm men-

- Íentío & praíagio , qui pe&tus quidem

, mukll

l

r

fün--

z

2n

DISCItIRSUS Dacm;üs SEPTIMIUS.

E

444

que aliter ipfedefe fentiet.., sat pro«

t£aündunt,

dum peccarum enarrant; füb -

digu

inde autem ad. virtacum exercitatio-

nuntiabit , firationem, nonpropene

IT

di &i

$

»pem , plus quàm unquam tar

fionem pravam audiar & con(ula.

cii

-XViL Fingamus auüímo illaftci

niffi

cenavi funt. - Enumer:zvit horum

, & ad amuffim ac-

quem (anguine genitam aliena manu

testi

aliquis deli&ta-

- curatéque explicuit ,

qiu-f-ri& in chat-

zmalumé medio faftal.ffs ; & idcirco

vb

tamilla calamo contulit,ne quod me-

capium iu arce ca&-e;—«äs-xi—'dil':gem;i" :

bg; i

Laudo indultti-

mecu ininé vano , ae pauló polt al-

[ic

moriam fugetet.

am ; fed hzcíunt pars una Paeniten-

tiori in loco caput carnificismanu a«

id*'c(i

mítan. - Herec illo fuo in carcere

tiz , necilla przcipua. — Unde igitar

tll

profundis cogitadonibus abforprus,

tibic

dign

oícam , aliarum duarum ,quibus

maximé Pos

nitentía conftituitur, Dce

& timorecurísque omnem in parcem

$Rn

Jorisinquam,

P.opoütig n:.uilam fu-

agítatus quietis vix quídquam capere

] SS

poteft, | Quisnon credat , cum cedis

2«C'/',f' 7- ïnfl

iffein vobis defi

deratam ? Opera,quz

id mihi monftrent. o-

"perpetcatz vehemenii dolore angí ?

i.

Ql

deinceps fiunt ,

ottet.

Posnicentia , $, A

ucuftinus

nectamenhzcipfidolet. — Sienimre-

ex

entíno beecur. nunio degratiá faci-

redté fenfit,at

seft, quá fterili & filve-

if

i ramus czleítis gra-

norísà Principe f.G&á , mox illam me-

d

ft&i noftto cor:

[ "

feritut.-

Cxm Oleaffer effes ,iu- -

tü. & vinculis liberum videbitis re-

177

Rom. Y 1; riz in

es ín illis,E4 fociua vadicts, 9 pen-

dire domum , gratulancium de felicl

Wif

I7. [ertd.s

fucceffu admittece offi.ia , lautas ap-

uediz

i5 Olive fatlu &, Unde autem

[udt

xamum infitum

paráre epulas , enarrare a:tes & frau-

[

ze&tiüs colligitut ,

cum trunco coaluiffe ,

quàm éx

des,quibus zmulum circumvenit,. &

Uotta

inexitium impulit ; verbo , e(t,. qui

£iu&ibus, quos inde videmus nafci ?

Muf

füit . aut etiam fe ipfo decerior, magíse

dolwe

| $i

:uá die Confeffione animus expia-

|

tus eft,

autcerré paucu

L

is interjedtis ,

qué ad audiendum projectus. Nenio

Hät H

easdem quisrev

ertatur ad nugas , fen.

equidem , ni illor , dicec , hominem

tümp

, focios acludos ;

czdis peenituiffe, |Cur igitur,cüm —

aA

Á h

fuum oble&ámenta

d, qucd Confeffa-

non diífpa: fit oa conditio, eadem tua-

UT

ügrvætcr'modi'cum Í

[tadia , videuis tibl veré dolens atque

rius imperavionihil

praterea ad fais-

I

nominibus

coniritus, fic utne ambigas quidem -

facienhdum

cqntra&is

It i

s-quäm antea

Antequam. ad facruartribunal acce-

agat,decerero non minü

à concionibus facris au

diendis ab-

deres, vidi egote cqgi;abundum,älü

TM

orumáconfortio avuifum, totum in-

! T;h [

. horreatnon templa crebriüs accedat ,

Wil

dWH 1]

rem tuam lntentum defixümque, Dene

ü

W :

non precesatrentíüs fundat, non San-

r

&iffimis Myfteriis ízpius utatur ,

habet , ( pazüm abfuir, quinlatus mí-

Ra phüi

3

hi dicerem ) eníigaa non dub a do-

uid alíud dicam , mifi parum felici

m

loris, quoifteuritur ob DEI Filium.

infitione fa&um, ut fylveftris hic crun-

fum

j

cusà fe ipfo aliusnon evaderet ? Con-

denuoà fe flagitiis fuisin Crucem a-

j !

ö:lc*enäf ]

&gm, "Vexüm. mutatá repent

;

gggqu eft,fed non eftcontritus, INe-

mm]

v

"

p

N

SIGNA VERE POENITENLE

24;

Mp

adrersüs Catnem, ,(edpltïohcs' ciere a

ue

/ääggemxs à pädibus Sacerdotis, egref-

ïO[lP[qOPCB-

fuscemplo , ferenato vultu rides, jo-

- fam:timor Dazmonís, (olertis in-de-

ünidt,

caris , tipadias , colloquiiste obfcas-

cipiendo. . Alteríus generis operaad

jmo I

niffimis cum gregalibus oble&is, ar- bonum affequendnm referuntur ; &

il auti

tesnarras & ingen'um , quibus viam

ehumerantar hec: Defiderinm ,E mu-

latio, Vindi&la,

DT

tibiad fruendum optatis voluptati-

Defiderium placendil

^Deotambono. a/Ewnlatio fequcä*dl

:ridiigsmc:,

bus aperaiftí , mifellam illam induxi

fti, circamsenitti illumftolidiorem ,

redta aliorum exempla ; Zidilla de.

ul

Juu

id. effecifti , nequis impuné. fibi fore

* fe homine nefario (umenda,Vos quo*

. que AA. Dile&iffimi hanc vosad nor-

j at

exiftimaret,fi te laceffzre,fi moleftiam

tibi create auíus effet.

Ec his (ignís

mam examinate, & (i hzc deprehen-

TET

gt

animum veré dolenrem. agnoícam ?

deritis indicla , de fiacera Pasnitene-

tía licebicelfe (ecuris,

H

A

lliad ; non amplius, ccediderim , -te

4, Cer. 7, Inferni. metii fuilfe percul(um ; pec-

— XVIIL, Si cui brevior hormapla-b

hn m

joie j

ii.

cati in te horrorem odi&mquefuiffe

cec & regula , hanc quoqueprom-

3*.þv'q.8 g:

UE

excitarum , qui credam ? £ece boc

pram habemuüs, Peenitentía ejusdem

«"u, 0

Angelici affertione , virtus eft (pecia-

je

lgl

- dpfum , feeundum Deum contrtflari vos

( verba (unt Apoftoli) qwantam i5

lis , quz cendit in duo: ad deftruen-

mor d

J w! M [

'

f

vobisoperatur folicundinem.[td defen-

dum peccatum, uteft offznfa DEI; &

'

TL

ffonem , fed indignationem [ed timorem , ad inducendum peccatorem , ut pro-

[ed defiderium , fed emulationem , fed

. pier peccatum, víndi&tam de fe famat,

i*;lh lu

S.Ti?. 3.

vinditlam V En ut ex Manibus .Cor

Ánne autem Poniítentia cua e(t 22

u

(uorum Corinthiorum nólfe didicit

dam dolentzis vindila , puntens in fe ,

» Q 8$d

vajmitt

I^

ar.3, de

Apoftolus! Doluiftis ,' inquit, vero

quod dolet comm:ifrffe ? Sentifne in te

Pæn..dif.'

i!bü ! Cü, q*ll

dolore Parnitentiz :/ecusdzm. Deum.

fan&um illud tui odium, proptet pec-

3. c, Pae-

ao p

Hic autem dolor, de noxisadmiffis

. cataadmi(fa , & de(ideriumilla in te« »àrencis.

*

conceptus , mínimé fterilis prodidit

metipfo vindicandi? Sifentís , bene

lacct,hommf'q x

fe confeftim 'operum effeGione : ope-

e(t ; fperare omnino llcet,te(incereé

j g

ratur in nobis. Quid autemille efficio

penitentibus poffe sccenferí, — Si ais

*

jl

Efficit folicitudinem vehementem, vi-

nüs,& fi non difficile illud opus.

9

"edolgns z'r'q?:

ce inmeliüs mutande, Ecceguantam

. quod Sacer Judex auditis noxis impe-

1

r

nimí-

o^

in vobis operatur folicitudinem

ravit;ducumtibi videtur , nec tempuss

u

rum ad vitandum mala,e$ ad facten-

invenis, quo illud perags, licét tan-

j

j !

i

|

m Th. in

dum bona , ut cornentatus eft S, Tho-

tumtibi fuppetatad animi remiffiones

UI

1nas

*

.

ab hac autem folicitudine du-

& folatia,vehementer metuo, ne, dum

j (UW'M

t

;'i

-* Cor,.c 7

;e'xflm

,

"

plicisgeneriseffe&a nafcuntur ; illa

fru&um Ponitentiz à manibus fru-

jf i

ject. 2

1

.*-

)

u

admalum amovendum perrinent , &

ftràrequito , rad x quoque in cordes T5 5 &

pl

tuo fit nulla,

Dein cüm Poeniten:ia 7- 85, r«

T

T

Íunt , defenftasndiugnatio timor. Defen-

j i

i

fo , contra Mundi . Affeclas, folitos

eiiam fit.Pirtus, qua facitoperariadde. — 5«

( ,

j5f

exemplis (uis pervertere ; iudignatio

IHA

j?ru&iauemp;c'ca;i preteriti , inquan-

t

4

,gpcm

3

E ER

I

/

»

1

246

| mswksäs .DECIMIUS *sE»PT'iMüs, i

fum efl Dei offenfa $ fiquem ego vide-

ftt,

querefaricat ; (à ita ä'::iïmümadïersk&s/ ;

ro magno ftudio preníare favores Ma-

peccatum. olim. admiffum' obfrmet,.

(03)

mil

ttis DEI, utopecalefti per ipfamim-

utnonalloin loco minüs jampateat — —

petratá. deinceps à. peccatis immunis

o

vulneri lecus , argamento íd eft non.-

fit ;fi videroillum operam date Con-

dubio , adeffe ín cordecaufam , quz.

D

ht

cionatoribus ,ex quibus . non qua de-

hec æfHeezefOlct;Gra;lamïïæqga'm di-

le&tent , fed quz profint, audiat ; a-

H

vinam: vetüm ubi ejusmodi conftan-

, marecon(ortia prudeniüm, adirece-

tiz ac ficmitatísfigna apparent nulla ,

Jür

tus piorüm 5 (an&o timore percul-

quidjudicem , neício, — Id (olüm af*

jl

fum , ne ín priftinas miferias relaba-

defi

Birmos quód ejufmodi Pornitentiz in

tut , fupereomnicurá pericula , non

negotio falutis ego quidem fidere.

lrop

folàm quazproximé , fed & quz. re-

haud quaquam vellem : San&ienim-

tidi

inotíüsad DEUM offendendum Íoli-

Thomz dod&rina eft, Panitentiam-

do

citant , tum enim veró de Confec(fione

genuinam non effe folamà peccaris:

us

re obirá certus mihi effz poffe vi-

eífationem , fed ce(lationem conjun-

foj

deor,

Atubi. é diverfo nonnifi ex-

".'..

Tür

- Gácum ulura & foenore nia joris boni

pertem omnistimorisfuperbiam , ne-

$v

,S;Tï.)- 4

YO

. quo fubinde malé gefta reftaurentur

858 Ar»

gligentiam fupinam , & effrontem te-

Emendatio, inqu'veffezfe , contra ah-

Y

L C me.

b

fmeritatem deprehendero , de cjusmo-

quem commiffe , monfit per folam ceffax

o

di homuncione quod pronuntiabo?

tionem offen[a. [ed exigitur ulteviasquam

Augu'

Viderit fanéipfe, quem inveniat(in-

[

dam vtcompen[atio ex parte ejus,qui aflj |

culco denuo ) qui bene ipfum (pera-

fendu ,64 vetributioex parte ejus.

*

$8

tliai

zejubeat,dme quidemid fruftra ex-

quem offezfa ,commt[Ja ejf. Quodnam

tian.

peabit, — Naturacim reparat,qnod

aucem obfequij, aucofficijgenuseft ,.

1 !,H.M.

0;? [/7

alicubipaffaeft,damnum , idnon (s

quo Dzuw à Confeffione peradtá. re-

: R!g'as.peæ.ü

ne au&ario facere confuevit. Iracum

ligiofius & fanétiüs colas, quàmanté

(titny

crusaut lapfa, aut quo alío Gniftro e.

foleres ? Imó quo . non injuriz gene-

Botius

ventufraGum eft , tantum opisvirtu-

reillum mox íterumirtitas ? Jatti-

hr qm

títque ad fradtum illados jungendum

ma proinde eft rimendi caufa , ne Pas--

lt

denuo, folidandümqueconfest , ucfi

nitentía tua jufti ponderis,fuísque —^ . — | u

itetum erus rümpi frangíque contín-

partibus ab

*«

[

" "ühan:

rig.

(olura nequaquam fae«

u BO

gàt nunquam d eo loco fiat, quo a«

[ Pg,

[tjli

lids fracbum. os coaluerat. Neque

-XIX, AA Dile&tiffimiRuidpau-.

lit d, " 4it

veró minorum ínfuis operibus eft vi-

cis veftrüm equidem folenneeít,os -

64tg

rium Gratia,quám fit Natuta. quare

mnem- repetitorum: lapfüum caufame

Wil

fiquis Pecnitenrüm in.id incurbba: fe-

in imbecillitatem fuam , tentationís-

nqs.

duló , ut, quod paffus eft peccando

que vím atque impetum conferre, aa

damnümatque jacturam , ejasmodi

tiuu U

autem Ita (e & San&ki purgabant; an

Qor,

pijsoperibus, ad qua nulla lege, nul-

veró Penitentiam fuam minimé fe«-

4

lo precepto adftiingitur , reparet ate

tiam accufabant 2 &undinem.[i'

plz-

&üs

þ—'fim

-

/SIGNA VERE. þöä&rremxæz, ,

247

advetiü

cveltx, loco wentls undique expofitc

fuiffe & fucztäm'c,onverüanþm, quàm

dbftog,

conferite, hanc ventus pauló vche-

ut malicaufam rentantis inimici fu-

jmpat

mentior frangits & vos ejus fradtae

rorem ac pertinaciam excitäiï'; agbiete-f

p

d n

culpam in ventum confertiss (edim--

mur.

meritó; cüm éá potiüs. causá fra&a

D NU Quar

e fi toties redeo , tot.l'&s(.kï.

líim, qu

hyund

" fitarundo , quódintus effet vacua:

"que inculco, magnopere me.metuere,

nam idcirco immobiles iníis vento-

nemultorum Peccatorum . Confeffio-

Jiconut

tb tulh

4um faiis fleteruat palí , quos iisdem

nes aliquo laborent vitio,ne quzfo id

animo tribuite nimis anxlo, &t umbras

j ilima

jnlocis humana induftria .in folum

defixerat, INon rentationis vis, &

tíimentl ; credite potiàs me ad . iftud

Veniel

a t

. impetus hunc illümve proftravit ce-

(inceró commodorum veftrorum fta-

cidit, quia peenitentla ejus fait araa-

dio impelli incitarique.

Sitam pau-

do caífa,

Certé tentationum (mpe-

ci malé confiterentur, quàm non nul«

at

us vehementior alios aggrcfïus;ggia

li (ibi perfuadent, non effzt , cur adeó

f pemzis

rem iftam fibi cordi haberet Mater

- folida, vera, míniméque fucata eo-

em conju

rum poenitentía fuit; tam eosnon e-

Ecclefia. . In Synodo Lateranenfi, cui

L

]

]

sjoisb,

l

I"

h

vertit, ut neinclinárit quidem. — Hic

cüm Pontifice [nnocentío Secundo

fraurentu

.

!

j

|

r

L

j

j

in 1. Cor, profedtó feafus. San&iffinorum Do-

adfuece Patres omníno mille, Canone

n

£s

&oramtuit, |Qui

etius tundu(S,

22. (ic illaloquitur,

Inter ceteva M

ilv

, Auguftini verba (aot ) €$. son -carri-

»um eft, quod fantlam maxime perture

d

it,peccata falidat, non tollu, Näq*äe

bat Ecclefran, falfa (cilicet Pænite)zi(a;

1 gj.mïqm ..

aliam ad amüífim , veram poehiten-

unde Confratres noflros admonemus , ne

nup ,

tíam S, Ambroftus exploravit, « Hec .

falfis Penttentiis Laicorum. animas de«

j dem

tuþ ï.sbn M

efl vera Ponuentia , inquit,ceffare à

cipi £ i infernnm . detrabi patiantur,

j ME

Fraftraeciam , (i tam raró larviscan-

peccatos frc enim prabaz dolere fe, i à

1 CHM .[9:

Regja €, £,

cetero de[inat,

Nec diffentit S. Gre-

tüm Peaitentium peccatores (e cege-

; qund

gorius, ait enim: Perfedlé. converti-

rent, quereretur ob hzc mendacía in-

injuieg

:

zur, quicim [emel,quod pravà egerat,

Sacris LiterisDeus, fruftra ad ferió do

" ]ufll.

o plaugit, quod denuo plangat, ultra non-

lendum hortaretur. — Audite , quid

t

aga

lib, s. devepetit, San&us quoque Fulgentius

Jeremizore lamentetur..— dfrtendi $4 ler, $3

ïi!

«t

vem: picc , hanc inbene caeptis varietatem agno:

€

I1L.

an[cultavi: nullus eff , quiagat Pani-

Ícite(fe fignum larvate Posnirentig. .

1anüam W

de. Pas.

tentiam fuper prccato fuo, dicens , quid

e

Tales nunquam diluunt gemendo pec -

feci? . Àn noh hoc eft profiteti tocin-

. í

t

11

æifi dq 3

m

cata, quia non definunt peccare poft. ge-

ter dolentes,fene unum qaidem in-

mium, Paucis& diferté Terrullia- -

oenit"

veuice,qui veré doleat , quem fince-

--

nus.

hi efnendatio nulla, Pexiten.

i& peeniteat? Quid fi. de nobis quo-

f

,

tía Vacua, . Nec alitecferé (an&ti Do-

teti

j

Q

queidem pronuatiare poffet. D«us?

fl

&ores reliqui. Ubi proinde coa-

: £0n

Attendit enimveró ipfe d.ligentiá ftue

ftautía in bene. caeptis eft. nulla, re.

d:óquelongé maximo ad motus cors

; min

íciung

l

&iüs Utiquc-f,ärgüämusa m;adäccm disxno[tri.o-nmes.,x ut ín . eoind

dine

l

quod«

f

g.

248

DISCURSUS DECIMUS SEPTIMUS,

quodpíam novz vite depreliendar:

qui feediratem ejus ac deformitatem

duld

attendi. Hacautem indicia ubi func?

agnofcat , fais illam momentis: afti-

&uim

Momenti uniusinimicitia , cum Deo

met, qui deploter, qu!ex-cretur qui

I£n

conttacta

» digna effet defleri ecernis

falubri horrorepercul(us dicat:

aid

jl

Iacrym:s.ætemo plan&u : videre in-

feci ? Exfi fortaffe funt aliqui, qm hac .

iC

terime(t, pauló anté confeffos. deli--

agant, tam parvus tamen eorum eft

husc

Nïaremb

étorum fuorum tam nullam retinere

numerus,ut rehquamm CO[DP&EG'JO'

memoriam, utnon Deum,

n fia'f

cujus po-

ne dici potfic:: Iu .rfff

þff//'

N

tentía límites Bnesque h:bcz nullos,

XXl. Hoc porro malum , hæc in-

tiï

perlo

fed fcenicum aliquem Regem ipjuriis

felicites antantilla eít, u ultraa, quàm

ddz

itritaffe videri poffiar.

ÁAÁurem quo-

mereatür, nmcnpo(ï'c ? Difertépro--

tjcbat

que Deus , audiendifacultate nrique

nuntio; hanc oportet effe precipuam

&t

acutiffimá preditam, adhibet ,ut. lin-

cujufvispeccatoris curam atque [oli-

fiont

uz nofirz motus sudiat , f quod fot-

citudinem, quàd nefciat , an- fuorum - -

putet

té veri dolotis argumentum verba no-

deh&omm veniam obtinueri t' '& hoc

*

Ar ubi

ftra prodant.

L

au[cultavi,

ftudiumillius maximum, ut de (ua

"

zc fuat indicia , ubi argumenta?

Ponitentla poffit effe quàm . fecuri(fi-

Muïrowm Confeffia. tam non eft (in-

mus,eamad vitz usque terminum,

cera ful accufatio, ut bt potiüs perpe-

quoad ejus porefï non abrumpeudo,

tua ful defenfio , perperuaexcufatio ,

D

Hinc jam pridem dixit S. Auguftinus,

imóaliorum , qum& Denpfus non-

widreftat nobis, ntfe dolere ia vita?

1

nunquam- accufano. Mantüs quoque

Ubienim dalar þ'mtur, deficit Pamiten-

noftras partcufaobfervat, ut videat,

HA.-

Siverb Panitentia fisitur, quid —

num fedulá piorum operum, & mul-

d:relmqwmr de wenia? Poenirentig

Sacramentum à fan&is Do&ombus fe»

r.) ï!ä

tiplici effe&ione offendant fe e(fe cor-

p

dis contriti, de!f*mrsquem&rumema.

cundi Bapzi(m: nomen acceprcr qub

3!?. ' 79

)

Hzcautem opera ubi func 2 Ompzes

poft primum. Baptifinum. lap(ïs nom

.

i

:!

conver i ?[nnt adcur[um fuum , quafi e-

e

minüs fit neceffarius, quàm primas -

B

gums , impetu vaaeus ad pralium

L

o:r

eft nondum renatis.-

Hoc igíitur vo«

mnes nimiram effrenicutfu feruptur,

bis fiet non. immutatis. altero hoc Ba-

eo

pue

quin attendant ad pericula, in qua

ptifmo Peenitentiz , quod. futurun

ruünt przcipitesz (unt qui, quidquid

fet non ablutis i'acro fonte prii

Ba«

Tefej

collubitum eft, facere contumaces ve--

ptifmi: Inhoc ramen differt prior il«

sEl - — ——

te;de,

P

Bncäc,

lint, perinde acfi nihil Diving debe-

le Baptifmus pofteriore, quód- illius

rent Juíticie: in omnem licentiam ,

parümferme dubia nobis effe- pefft* ;

la& u

omnem libidinem effufifunt 2 at adeó

ablutio, propterea quód tum , cüm

gmlfl(

etiam arque eciam verear, ne tdcm de

IY

tingeremur, non poffemus quidquam

nobis pronuntiet Deus : /Vullus eff,

agere , quo facrarum illarum unda*

Quisty

qui agat Penitentiam (uper peccato [uo.

rum effe&us impediretür z at aliter

Qul

Noneft , qui veie odcxit peccatum ;

fe tes habct ln fceundo.

Cümenim

Wtan

nulw

htíre

! PQSG

p

—

— SIGNA VERJE POENITENTLE,

249

fotmicita

quam, AA. D.lect:fíimi, cüi- afnimzþ

nullum (i: Sacramenum, ed cujis fri-

mtetris al

Gum ggr-c/i?ficndum plus noft; & ope-

fug falascordifit,, eamtanto difcri-.

^cttr, i

rnini expofitanirelinquere 5 [ed & di-

tz requiratur, quàm adíecundi hu- .

di: Qu

jus Baptifmi, Peaitentix nlmirum, -

verfo id omniconatu, atque induftciá

iqu u

tampronumeritnos omni fru&u il-

ag:;ere',xüf fe de illa expofitis ha&enus

exm d

Cordis,Línguz, Manuü (ignis, reddat,.

!

Nieremb.

liusdeftíui , quàm pronum eftin ali-

I-COm?mW

" quoexneceffiriis delicere, Ex. veró

quàmfieti poteft; cerciffimum ;; t híic:

F

[

i flo[c

J

piris,.

S. Terefía, jam Calo recepta ," cüm

cantilliremporis intervallo cam veris.

lum

M

I2

períona, fuoculuit fingulariter ad-

Posnitentibus dolendo, meteaiur cum

de Pæ'rx-

& Yi D

la

di&, videndam fe praberet ; Filia ,.

Deatisczli Incelis . abfterfislacryinis

Perfe-

lD

&ternüm delitíadi & gaudere,

