fine ullius in celo San&i refpe&tu,

lugentis confpe&ui obtuliffec, credi- —

tam domi , quàm foris, majori, quàm

tisne aliquid ab eà obtenturum fuiffe £

Diabolus ipíe , 1 & ipfe lingua orga-

& tamen crudiüs cum Deo fe geruar -

no inllru&us effet, vocis infaniáà de-

peccatores, dum manibus Divino illo, -

bacchatur.. Nihilominus omnes iftius

ad mundationem noftram. effüfo,

fimilísque farinz homines vadantcad

Sanguine adhuc inquinati, zeterniPa« -

Ecclefiam : Sed quo fine 7 ur ibi fuss

tris tribunali non verentur fe fiílere,

períolvant preces,ideft, fapplicem ne-

ejüsque grariam & auxilium implo-

cefficarum fuarum libellum porrigant

rant,non recordantes aperti(limze ejus.

Altilfimo, Sed quefo vos , paulà len-

per Propheram Míaiam fat&tz prote(ta-

tiüs feflinate: An priüis ob tam enormia

tionis ; à fe , quantümcunque vocife«

fij

fcelera Principi veflro reconciliati e-

rentur , in tali ftata non exaudiendos,

f

flis? nura facrá exomologefi pecca-

(um miultiplicaveritis orationem , non IfA. TA

Dyi

tà veftra expiáftis? num ptopter ea-

exaudiam,manus enim ve[a fanguine

*

dem in corde veftto compun&i eftis?

plenefunt, . Ah crudeles ! faltem priüs

Qüe

an faltem perperam admifforum ve-

lavate manus , antequam DEI con-

Ixi

niam petijftiis ? nihil minus. Iture-

fpe&ui vos fiflatis,- Id confilium- —

nim ad Ecclefiam, ut amatorijs oculis

?xgï'

ET

vobis dat pro tempore rali Apoftolus,

Tim !

Dyy

ui loco, **

aliena forme delibentur ; ve] ut ;'pfe

dicendo, vele vir?: erare in om

D] [T)

!e,vda. T. 8i

AD OR'AT!QNlS"EFF'ICAClA'M R'qursn"rs( 34

d

iwa»m *pum;-manm. ^$i fedus fece-

quafi dicerer, ut explicatBellarminus:

licant,

titis , ipfa veftracratiocontra vos cla-

quód fíadhuc peccatum in intimo

r de

J mabir.

Quortidianá docemini expe-

corde meo benevolo dignor intuitu,

Werimi,

tientiá , hominem feetente halitu vos:

fiprobo, fi amo, fi, licétforis non de-

t at

slloquentem , non folüm ingratum

monflrem, voluntatem rurfus com-

- obl

- e[fe , fed calem etiam parere naufeam,

mittendi h:beo , quomodo ora:io-

? &

'et quzvis hora, donec difcedar, mille

nem meam exaudiendam Íperabo t

vobis videanturanni, jJam judicare

uon exaudiet Domins../ Quia nonfo-

int (j

TUUTM

vosipfi, quá cum naufeà Deus fe in

lüm Dei inimicus f: m, fed infuperme $. Tbhbo.

Divinit/

- oratione alloquentes avfcultzre | de-

eflegaudeo. Hujusmodi. non fint 2.2.4.

beat Blafphemos illos , illos male-

peccatores alij, qui quidem m ali (unt, 83.ar.

tetii

j il

dicos, illosnequam, perjuros illos,

fed volunt defiftere effe mali, Beríque. 16.

qui putrefadà intus animá omni mo-

boni defiderant.

His ficut ob:inere

T

enetit

mento horrendum exfpirant halitum,

non eft negacum, fic necrogsre pro-

.opu'müïü

infernali non abfimilem | mephiti.

hibitum eft ; quemadmodcrh neque

T«ditb. Non eft iffe fermo ,qui mifericordiam:

Paralyticus ille, nec Publicanus, nec

at

p

li paJEcz

V« 11, provocet, fed potins qui ivam excitet,C

famolus Rex Manaffes repulfam patfi

furorem accendat,

Hoc idem eft ac

s d

faere : imó ipfos ur precibus fuis im-

üï', 'dh"'

irati Elephantis fe offerre confpe-

portuni effent, Chriflus adborratus

&Uif 3. & v

(s Y

quid;my ivef'iibuws; mduzum

-

elt, qus importunitas amicitie defe-

xubris,.

L

mmug'i

IV. Verüm ut

&um fnpplet ; eáoque quafi füperar,

Ti

non p—üte'tis bis d'ï-j

utopportuné notavitS. JoannesChry-

!

[

]

&is omne me vobis velle praecludere

NJI t4A9m

[ P

y f

oltomus, quando dixit,

refugium , indignis etiam à Divina:

valet amicitia apad Deum, quam ora-

f 6.de

fe g

Diverf"

üviüümoï

Mifericordià apertum , oportebic

Ho , " quod amicitia non perfecit , id !

peccatores in duas diftinguete claffes,

perfetlum eff ab oratíone, Ratio dicto-

m* PJW

g

w

Prima eft illorum , qui aut a&ualiter

rum efthzc ; quia virtüs orationis

peccant;aut actualiter adhuc affetum

"

TI.

d

non fundarur in períonze orantis me-

ad peccata fua retinent, — Secunda

rito, fed in bonitateDei, in ejus verbis

um

in'

Ciaílis eft eorum , qui commifforum

& promiffionibus ; cui peccatoris in*

jl

memoriam peccatorum aut aboleve.

d

4

diguitas , advertentis intrafe pecca-

D

7

funt, autnunquam in esdem relabi ir.

tum, fed non fibi de eo complacentis,

d

miffimé flaruerunr.Primi illi 3&u ipfo

fufficienti non poteft effe obftaculo,

j

Deiamicitiam contemptui habentes ,

Uude quamvis confcien:ia ram tran-

J

11

jj

exaudiri omnino non merentür $ at-

quilla fit;ut nihil eam remordeat,fume

t

19

que de his pracipué, quz hucusque

ia

mopere ramen conducit , qu:lemcune

dixi , intelligi debent; imó qvod diu

que occultam ex animo eradiczre fue

p ^

ante in perfonà fimilium | expreffir

con5 !

l

efeg.

peibiam,ur tales,quales effedebercus;

:

David , dicendo, izigpitatem fi afpexi

faciliüs à Deoexaudiarur, Imó vie

p

g[(m ,

l/

LUN

é» cfrda 560 , non :xaxdfft D'o:f;inm,

vacillimis profiteri verbis debemus ,

m

"

Qimnnem

j

E'a

36

DISCURSUS 'Teiirgus, DÉ CONöFTIQNIBUS;.

omnem in eo nos fiduciam collocare,

ul

umbram faciat , fuo fe vivere ma-

MDun.9. Piclina aurem meam Deus meus C au.

do peimittat ,

bona corporis ——

mmq

18, — di, dicebat ad Deum Daniel, neque

gaudere valetudine, etüi e&dem in --

dio 1

enim in juflificationibus noflrts profler-

perniciem anima aburaacur , illam ia

hunc

nim preca ante faciem tuam , fed im

f

"

Judicio Incrari catifam , deeefcere, om-

soiferationibus tuzs muliis, . At

qüe ita

nibus preeminzre , ping3e aliquod

ViCet

nobis dicenda

i

"

n eít, qui tantó magis

obrinere Ecclefie Benehcium , licét

Deun

DEO confidimus

temporalis hujus fortunz fülgor ad

qr

;qJancdó fn-agjs nab[s

aliud non profit, quàm 4d noftra, cor-

tft

ïipüs diiïïdijm:us.-

de viliffimo miferz h»jus tertze amoe

qud|

II.

N

re magis magisque excacanda. O

Wf

E N ,Vcri'im hic non eft folus Ofa';

quàm inepta eft haec oratio! non efl il-

tionis defe&us.

gt

Id quod tanto cum

lafuave thymiama recà calum pet-

i

M

11*'ore flagitabat David , fuit , ut ora-

ens;foetida pix eft;cujus nontam arde-

?/140.

y

tio fua effet re&ta. Dirigatur oratto

re quàm inficere propriumeft. — Non $, Tbo;

Tlyi

mea:in hoc enim pracipué oratio-

e

dico, non poffe nos plurima ctiam , ; /,

bl

nis exaudienda fita eft. difficultas

.

terr& bona laudabilicer à Deo petere

hie]

non ran:üm im virio fupplicantis , fed

L

? 83: AT,

fantitatem,bona fortgaz, Iautiora nu

6,

L

mala etiam fupplicationis qualirate. ;

merofz familize fuftencandze media ;

W

quod erat fecundum pun&am à me

fed dico, priüs bona fpiritualia,quàm

Wt

fuprà indicstum.

Preces nofílirze ut

illa à Deo poftulanda effe ; utpote

plurimüm à re&o rationis tramire de-

n

folitm originis noftrae nobilitati pro-

hi

viant ; resàDeo flagitamas malas,aut

portionata , hoc eft facro Baptismati,

faltemin malumteundenies, Alexan-

5

u

é cujus undis feliciüs, quàm ex cine-

füm

dcr Maguus,pro magna, quam dethi-

ribus fuis ullus phornix , renafcimur,

í

lofopho Diogene conceperar, ztima-

Denique dico ; illa bona hac non

DN

tione, euidem amice rogavir,gratiam

tantüm implicira condirione , fed e-

[

quandam à fe pererer. Qualem pucatis

tiam, quantum poffibileeft , exprefsá

e

hunc Philofopham ftanrem tunc &

peti debere : (1 mimirum Dreus noverit

J

Ü

ad Solis radios (e calefacientem, pe-

noftree animze illa profutura, Magna

t

tiifl: gratiam ? petijt fat inciviliter,re-

aliàs ipfi orationi fiec injuria , arma

lei

cederer Alexander, nec fibi tintum

nobis profalute noftraà DEO tam

UET

umbrz faceret,. Ecce quó fepe Chti-

*

porenzia fubminiftraza , in nos ipfos

Ttg,

fpm

— ftianorum etiam colliment preces

P.

verteniibus.

€üm non ignorent , velle Deum mira-

"16 pf

VI, Sedquid dicereris , fi hec ifafä

[

disf

bili liberalitatisexceffa, cun&os libe-

contra Deum verteremus arma? Ma»

E U .F.z. nevo

ré omneà fe bonum flagitate, petite

gnus ille Gonfalvus, ob preclaras vi,

Can

: fob.z1.

C* accipietis,petunt, ut àÍe tecedatDe-

14-

Carias & recuperatum Neapolitinum

Tttne

us. JDixerust Deo,recede & nobis, ne

Regibus Arragoniz Regnum, Magnus

d in

&bi , Majeflatis (uæ magni;gdige

elli Dux vocatus, dicere xfel.ebn—f "

d

ki

",

z

$3

.A OR'AT;ON;:S fFfïcäc-xAM REQUISITIS.

Ti

nus, At qua eft hxc Oration

is fpé-

nllá fe magis vi&toria gloriari, quàm

rpot

punquam fe contra Regem fuum gla-

-cies ? Non permiiunt Imperatores

hujus Seculi, ut quidquam vel filco

«

dio ufum, . Nefcio quor Chiiftiani ;

limin

hinc fibi laudem poffint vendicarey

nocivum ; vel Legibus contrarium

Nec damnofa fifco ,nee

Lset. (

TC; Gm'

fi enimoratiogladiuseft, quot non

à fepetatur,

videre eft , qui eo contra ipfummer

jeri contraria poflalare oportet./ Con-

[ m

e pre-

lil

; lt

Deum utuntur.? quid enim Sicarij ,

fiderate ergo:an tam vefanam precan-

» il

dirationem Imperator csleítis ad-

(m P ^ 0;";

qui res facratiífimas fecum geftanr,uc

a, CO['

eà fecuriüs füa patrent latrocinis ?

miffurus fittfieri poteft,ut quandóque; J ^"*

fed in porrigentis fübícribat perni-

eim

quid furiofiilli , qui cünv non poffint

S. T bo..

& 0

inimico damnum inferre, Deum ro-

ciem, concedárque iratus , ut loquitur

230«

S, Auguítinus , quod negaret

laca-

ndi

gant;ut illum profe puniat;igne caele-

H

t

acur 92*

4rY

fti comburat , aucin imam demergat

tus, Sed quód tunc in eum

6.in co.

n

amore , noliteimaginari, Audicenum

"TO

sbylum ? quidaduktere ille, que

Tratt, .

N1

nou petuntà Deo , ut. domeftico fibi

veritati con&entanea loquar ? & ne in

blandiente liberentur Daemonio, fed

bonis incerris petendis, majori con-

73.i7.

g.

ne Diabolus illeno&urngs à Zelofis

tentione laboretis , ex

2

304»'&

enteli

ite,

x

egplum- acci-

"4 6»

maritis deprehendatur ? quid dico ,

a nontales Orationem fuam im De-

. VII. Puella quæäzm nubifís, ob —

dep o

-

um ver:ere videntur, peteréque, uc fe

vitam , quam ducebat folitariam, me-

Sonns

gleam

patienterab illis percuti , tlagellari &

ruit audire ad fcliciores fe cum Chri-

k:

utpote

ANyciute.

in i-p (3ma gi Crucem perm ïttä*ä?ng'!-

fto celebrandas vecari nuptias ; quare

*

-

:tïpmf

ti Athenienlium à Fhilippo Macedo-

cüm deliberatum haberet, perpetuam

jgmati

e MP[« X

.

rium Rege , licét illosà fe alienos nóf-

Deo Virginitatem confecrare , jam de

X am

flri&ioris cujusdam — Monafterij in-

(cinit

fec , fummá cumavicitiz teftificatio-

neacceptifuere. — His jam ad abitum.

teffu agitabat, Sed ficut diruptá

-

jc

t

E

p*

facilé etiam fuos vinea perdit fru-

f Mp

accin&tis quodam benevolentiz ex-

ceffa fignificavit, num quid adhüc

&us;accidit ut& hzc puella affuecans

interea temporis relinquens folitudi»

aliudàíe peterent? cüm ecce eorum

unus accedens propiüs, nefcio magis-

nem , etiam fru&uofas fuas perdiderie

M

Incepitcum . aliquau-

neiofolenti , an inhumaná libertate

copirationes.

?;W

3'";,[ t

retpondit : omnino ; olyzzss st te fu-

tifper ftare ad feneftras, inde panlarins

Qu

de ire, (ptndas.. Verpendite, annonid ipfum

liberiüs profpicere; deinde etiam fpes

j

j

&.13 7 poftulencilli.quiDeum in continuan-

&andam [e exhibere , secipere li«

f

Falgof, dis fceleribus fuis fibr volunt effe be-

teras , refponfa reddere ; unde quan-

rAl

l.6.c.2, nevolum ?Deum rogant, ut fui ipfe fir

topere Sponfum antea defiderzbat

r

Carnifex ;utíi non ad propriam in-

cxleftem , tantcpere poftea snhe-

T

ternecionem , quie in eom non cadit,

labat terreflrem ; qui erzt Juve-

Rs

j

ad inferendas faltem ipfimet injurias

nobilis , illi / accepriffimuse

Magnl"

Intellexerat forté ex alijs fuxfexáe

& opprobria; auxiliaies pre b;ar má-

auae

h

kbdl !

E5

".

3* DISCURSUS TERTIUS, DE CONDITIONIBUS;

gacunque San&am Catharinam af-

- '

ficjue in limine domüs prae fzcro fi-

[2

duis precibus , veneraretur illam

bi ceenobio ele&z, cujus ne poffeífio-

talia

per ejus interceffionem ; fponfum,

nem quid:m adhauc ceperat, infe-

ditiv

quem optaret , obtinere poífe ; quare

licem exhalavic animam. — Annon

|

IX

huic cultui quamprimum

appli-

videtis verum effe, Dcum concedere

&at 4nimum , tantáque continuarum

ijsq

iratum, quod placatus negaret ? qua-

Ti

precum importunitate Divam inter.

lesergo crediris has effe coram illo

fiset

pellat, quai fuarum nuptialium eam

fapplicationes. ? Sepplicstiones fci-

h ;li

tedarum — mediatricem . effe. cogere

licet plus m

vellet.

$

a!i,guäm boni poít fe tra«

pim

Preíertim. veró in Sant&te

hen:es.

VIIT.

f&

hujus Virginis pervigilio, vigefimo

"Quare. impofletum ami-

tum

quarto Novembris, validi(fimo pre-

cum Propheta vos fequi velim cone

n

.cum ardentiffimarum affültu facras

fiium. Exquui Doninuum ü*lexatl-

I^

ejusdem fores impetivit, Verüm in-

drvit me 1à Deoipfummet Deum po-

di

gemifcente illà coram marmoreà. in-

Ícite, falutem animz, peccatorum ve«

[ n

vi&illims Martyris icunculá, ecce ,

ftrorum veniam , tentitionum vi&o-

o

ftatuafe ipsà, absque ullo impulíu,

riam , vitiotü deteftitionem, amorem

li

in rerramlabitur, íimülque collo ca-

virtu:um, & in hoc non errabiris : res

Tit;

piréque truncatur. Signo hoc fenfi-

veró peticuri cemporales ; femper ifta

At

bili volebat San&a admonere Virgi-

cum limitatione petito:e ; fi Deo pla-

t

D

.mem Nobilem, matrimonialem ci fta-

cuerit, Verbo, fic Deum orate, inqui

D

.tum minimeé profuturum.

Verüm

San&us*Aisgï;zRinus'qfua(ï hominesi

, Ep.

Iibä «

d.

*

j

. tantum noneffecit fignum iftud , uc

talia&u in fundo cordis veftri intucr-

H;

ad faniorem redierit mentem inops

.

entut,audiräntquc,quö»ünguläe vefirae

*Tro»b»i.ï

ch

confilij filia

»

adeó fubinde cere-

preces colliment.

Quan:o pudore

dos

brum femine, ad inftar argenti vivi

fuffindereiur femin: orans, ne infa-

Tm

alioquininftabile;femel capto inhsret

me fuum commercium erumpat in

confilio

9

ho

$

quid porro? zam petfeve-

lucem , fitalis petitio clam audiretut

pinter precibus inftitic, ut tandem

Wy

à marito ? quantum orationis fus pu«

!

33' NR

. defideratá gratiá , fed fuo damno po-

deret. nurum illam , moriem focrui

lh

L

Quare initis matrimonij pa-

fuz imprecantem , & focrum illam

&is,nuptií;que ritu folenni celebratis,

eodem malo nurum fcam devovcn-

dum fub occafum Solisfplendido co-

tem, quam nunquam afpicit, quin fe-

w gnacrum

marronarum comitatu in

(

cum muffitet, tor & ranra adolefcen-

ET

domum fponfi deducitur, ecce tibi,de-

tülarum in Mundo audimus fanera »

(

fcendensé nupriali curru;pedem, ne-

nuuquámne ifta quoque, qua poft

m

fcitur qui id fa&tum, in folum impin-

me domum meam iotravit , libirinee

à

dit

git» collum cervicémque frangit, eà

fiet vittima ? haccine folatoti meze

ln

formá omnino , quá non ita pridem

dominabitur familie $ Certum eft

Divae ftatuam truncatam viderat ,

&

neminem alta voce alia aufurum pe-

i

t

tert

X

um

"n

u

a

'BUS;

-- AD ORATIONIS EFFxc'AchM REQUISITIS,

39

b [l

tere, — Sededicite; an non pejus ef

duabus puellis nobilibus , innixa fue«

T

talia à Deo ,

tit ; quidquid defideraverir, impctráe

tiL, 1

quàm ab homiinibui:x iu-

"

bit.

diri vora ?

Quare üultimum ex tribus mihi

, At

IX. Accedic: D

propofitis pon&um exponere aggree

Eum';ïpf'um folere

concdat

djs;qui primó & pre omnibus apima-

dion Prima igitur conditio ad bcne

t 1 qu

orandum , in omni cafü maximé ne-

rum fuarum quaerant falurem,inferio-

coram il

ris etiam ordinis , quae defideranc;bo-

ceffariz;eft fides;ideo pluribus, quid ea

rionet t

Matb) —

na elargiri.

Quia Salomon non lon-

fit;explicare oportebit./ Omsia qua-

xl m

gim vitam; non divitias, nec hono-

ctinque petieritss inorationes credentes

2ls i;'o

|qes , nec fuorum inimicorum interi-

accipietis.Ergo omnipotens illa fides,

enm :mf-

tum,fed folam fapientiam petivit;ideó

de quà hic fermo eft , partim inrelle-

velitith

tantum Deo placuitr, ut non petitam

&um , partim voluntatem refpicit,

tf z] "t

Quoad intelle&um , fides hec fitmires

folüm fapientiam , fed infuper vitam,

r Dampe

divirias, honores, continvámque pa-

cicdere deber; promififfeDeum fe nos

atoum

'cistranquillitatem;cum illis omnibus

exauditurum ; ideoque fj Oratio no-

gom Y

bonis,qua felicem in hocMundo pof-

ftra requifitis ab illo qualitatibus in-

j amot

funt reddere Principerm , illi conceffe-

ftiucta füerit;,absque omni dubio pro-

ibiris :

rit,eó usque;ur ipfe folusomnesReges

mifla fna adimpleturum : fideliffimus

:mpCl'f À

anteceffores fuos. nominis glorià &

eft enimDeus,nec mentiendo feipfum

2

negore poteft. Zidelrs eff & feipfum ne- ?

D

fplendore fuperárit. Ita & vobifcum

"n

atey I

l

- proportione fua aget Deus,fiunice e-

gare non potefl, — Quosd voluntatem

homittit

jus amorem & timorem quzfiveritis,.

veró , fides illa vocabulo magis pro-

r

Hzc Divina Sapientia velut Sponfa

prio fiducia nominatur , eflque firma ;

Regia prodote omnia alia caduca in

fortis & inconcuffa fpes omnem ani-

" domum veftram bona adferet ; bona

mi trepidarionem excludens,& timo-

n P

n

tamen pro vobis vera ; hoc eft, qua

rem fpei, virtuti Theologics oppofi-

rum;qua ne dübitac quidem unquam;

eunp!^

- non fub fpeciofo cortice ; velut po-

iil

j

mum Adami', occul:um eontinent

anÍitexaudienda. Jw te fberavi , mon Pf. 30.

ii

Pf. 33« venennm. ï]nqnifmte:'cn'nm' "Demi-

ile

confundar ineterumm, "Valis exgoa-. 2»-

"Hmnynon minuentur omni bono,

nima, hac fide fundata in Dei promif-

o

1

IiH.

fis, & amore Dei imbuta,infallibilitez

f

'X Verum eft,

ea, quae hucusque d

ï-,

fe exaudiendam credit, quotiescun-

j

(( W

-

&a funt;ad preces noftras re. ipsà effi-

que, üt di&um eft, aut ex parte.

"

caces reddendas , non faris effe : ul-

Orantis , aut ex parre rerum pe-

j

9)

J

tra debitam fopplicaritis & fopplica-

tendarum nullus ponitur obex.

m

tionis h.bitudinem duz infüper con-

i (

r

felicifimum. corilludjqued;qusnium

j

j

-ditiones ad modum fupplicandi per-

eft finap:s grannm; tantillum in fe fi-

ylr )

tinentes,requiruntor,qua funt; fides ,

f

deiconcludit / quia, vrinquit Chri-

P

& peifeverantia ; quibus , fi. Oratio

ftus,tantillum etiam ad transferendos

(

inontes

Pl

noltra , velut quqndamR-cgina»ERhc;

"

]

"—

[

4e

becuasus TERTIUS,

DE CONDITIONIBIIS, -

E

snontes & in profandum maris przci-

deducunt;id eft;perfeverantiam , quas

mmlii

pitandos fufficeret. — Gloriabatur Ar-

tanti eft omenti, ur in ipsá folà San-

Ff lï.mf pi

£himedes, fi modó unicum pedem ex-

&us Hilarius omnem reponat orandi

y t

traMundi fphzram ponere poffct,fpe-

efficaciam, | Obrinere, in fola precum Can, &.-

feran

rare Íe unico impulfu totam hancce

morae(t.. Quid judicaretis de infirmo/nMat.

qufp

£nachinam loco moturum.

]

[iuco

Jactantia

primà medici vifiratione non curato ,

hac faüitenormis, — At veró ilfa fides,

an nonampliüs medicam ejus opem

dedit.

implorabit 2Sic ramen Chriftianorum —

de qua loquor, animam fupra fe ipíam

ttusj

elevaram , índue Omnipotentie finu

per multi fe gerunt ; qui ubi quampri-

fiorür

&ollocaram tantis roborat viribus , ut

mum defiderata non impetranr, non. . -

dug

non folüm terram, fed eciamczlorum

tantüm nauíeam concipiunt , verüm

W

Orbes fitum mntare cogat ; nec folüm

etiam iniquasin Deum querelas effu--

fupy

Anvertit naturz leges,fedDei,ut ita di-

tiunr. Obfervate obfecro, quàm infig-

t

"&am;decrera immutat, apud quem ta-

nem triginta annorum fpacio exercu«

bu

. men noneft mutario , nec viciffitudi-

lon

Matt

b

erit patientiam languidus ille ad piíci-

* Disobumbratio. Or»nía poffibilia [unt

nam Hierofo!ymiranam decumbens,

u

9:22-« credentiinquitChriftus,omaia,omnia,

qui licérnunquam toto illo tempore -

[Jph

nec ullus hujus potentiz admitticur

cgommotram aquam primus intrandi

BU

terminus, Hancergo fidem adcó vi-

gratiam habuerin & faniratem recupee

Qiti

vam;omni quá licer animi contentio-

randi, nihilominus ( pergit $. Joan-

üht

neconcipere oportet, quoties ratio-

nesChryfoftomus) nunquam ab hujus

i

nabilia veftra Deo offertis defidecia;

falutatis l;vacri licore dilce(lirneque

Q

confiderintes cum Divo Auguftino,

animum defpondir,donec illiChriflus How,

i2

fiDeus nos exaudire noluiffet,exaudi-

in premium indefefTz conllaniis fa- 25. ós

de

nitarem reddidir.

x

f

re non promififfet , nec unquam ad

Iäqu

orandum adhortatns fuiffet ; mul:ó

XIl. Porerit effe, forté ve

(irümali-

306'":.

h dq

minus przecepiffet , fi precintibus au.

quem prava cujusdam confuerudi-

Ó

dle veyb 1€s fuat obturare voluiflet, — Ios zon

nis veterno languentem , fapius

*Don. hortaretur Ht peteremus , nifi dare vel-

DeiSan&illimeq:e Matris pro cá de-

-a

Serm, « Itf Qa0d fi quandoque ranta in finum

ferendá implorá(le opem, — Quid po-

j

' fe non invocantium immittit bona,

ftea? ideóque advertens preces fuas

«

(j 29.

quantam & quam coagitatam bono-

nondü exauditas , jam ab iisdem con-

fei

zum menfíuram effundet in finus eo-

ünuandis animum revocabiv? Non

[

(it

Kpw, rum,inquicS.Chryfoftomus,qui vix

ita, Chariffimi , nolite unquam sb O«

Tiyj

68,de aliudagant quàm fupplices & conti-

ratione defiftere ; fed quotidie feiven-

NT

di'(/erj,' |

nu3s offerre Deo preces?

tiüs inftare & clamare, quemadmo-

vo

.XL Atque hec poftrema. San&i

dum nature fepius contr.rijs inarig

BFR

jam nominati verba ad alteram bene

flu&ibusà portu repulfi, refimp:is vi-

£rd-

ln (

omn'di requifitam conditionem me

tibus & vacibgs navim ad deüd

tione

t?fl

lés

P

R' Pui

-

i

—

*

,AD: -G'RATtoi-;is -EiFFlC-AöïAM REQUISTTIS,

&t

m

rumlitus propellant, — Z» te fperave-

dó, noftrigratià, Quoad fe: quare -

materaliqua tam flri&à manu teaet ,

Düy. Pf xr.TWmtpatres nofivi , [peraverunt Q libe-

u as

ráfli eor, Non füfficit femel tanthm

bellsria , nec ftatim dile&o fuo porri«

Mp

fperare fe liberanidam, iterum iterüim-

git filiolo,licét coríes & tam . amabi--

leinfrmo'^

que fperare oporter. Poftquam DEUS

fiter petita ? Hanc ipfam ob caufam ,

n u

iía:co promifit prelem , non illam

quia amat illum, . Gaudet nimirum

dedit , inquit S. Joannes Chryfofto-

mater millefibi modis filiolum blan*

jus opt.

(Lianont

mus,niíi poft continuatam viginti an-

diri , conaríque pugnum innocuis fuis

- norum obfecrationem, id eft , à qua-

manibus aperire.

Hunc ad modum

iquamp

facit DEUS, Videt vos orando grarif-

fant , if

dragefimo usque ad fexagefimum x-

zatis annum : & vos vultis DEUM

fimum fibi fidei praftare obfequium,

t , vt

erelu

fupplicationes veftras vix dum lc&tis

.pulcherrimos fiducis ; amoris,humi-

litatis, obedientiz, religionis exetce- -

quäqugg'

expedire, veftrísque libellis fupplici-

Ciouu

bus ad illum diredtis , quafi ad famu-

readtu. His quia dele&tatur, diue

tius pogeum renet conftri&um , eun-

llexi l

fumaliquem exaratis, audetis addere

scumon

£ito , Cito.

Non fic cüm terre Prin-

dem poft aliquod temporis interval-

Ium ampliori cum benedictione fupra

temptt

a

cipibus agítur : quanró decentiüs

dnrrand

]

cum Rege calefli agere oportebit?

vos explicarurus, Zfperes mausumtuam

P

2

[ 144

preupee

QObtinere,in folaprecum mora e[t. Pet-

€ imples omne animal beneditlione. Si

ó.

fiftite ergo; vincet, quicunque perfe.

ciecus aliquis voce raucá & inconcin-

$.

ná ante fores domüs veftrze perítrepat, ,

1 » W)*ä

veràverit, Leopardus omnes beftias

cursüs velocitare fuperat : quia verà

quàm citiffimé datá elecmofyná calem

r at

WiChals

eas perfequi fscilé & cicó defiftit, per-

amandatis, neitacontinuando vobis

dendo femel vefligia , illas non affe-

cerebrum obtundar.Si veró cacus Ío*

Vann rl

dee.t8 quitur. Oportet femper erar

Á

noram habeat vocem,cámque tnuficig

i.

deficere,

e cä' nan

modulis infle&at , per aliquod teme

chRtümï'ï

.^XIlI. Sed obquem finem, inquies,

poris fpacium aures illi datis , deind&

t

f: Deus exaudire vultgratias fuaccam

n

íri

largioi donatum ftipe dimictitis,

din differt ? Myrrha fpontaneo ab ar-

"Quare ex toto corde coram DEO pr&e

rs p

al

-

bore manans ftillicidio &qué accepta

ces veftras effundite, nec ulla vobis

a

, U

eft,quàmquz mulco exprimitur labo-

de ejus bonitate dubitandi anxietas

| P[C

u

te:Qui citó dat ,bis dat : Qui tardiüs

relinquatur.Sic enim divinis ejus pro«

^

T d

dat,minuicbeneficium, oftendit enim

miüïonjbus confide

ntes,debi:o Deum

od

Man

invitum fe dare.

honore afficietis.

Invoca me, t bo- Pf. 49«

Videmini mihini-

i

am lh

mium velle fapere, . Quare conabor

worificabis emz, Ypíe verb denique i1j.-

j

j

vobis fatisfacere , ut omni asffeQu

inftsr fluminis , eó majore aquárofmn -

TO

crátionem non farigari profequamini.

vi ruentís , quia impediti dimius, ani-

j "

In quem finem quandoque . fupplica-

mos veflros fua liberali beneficentià

[tflm

P*](W

ciones noftras fufpendirDeustob duos

1

"n

14

iäu-mda-bi:-. |

'T

fines, Primó proptcrfeipfum , fecun-

L

XIV,

&,P. /Segnczrih $4 . Chrift, lnjfr.?"audll.

"

Miperssion

42

DISCURSUS TERTIUS , DE chDïTïomeUs

XIV. Alterum quod habet Deus

ponic.Potius lizec dilatio ad ferventiàs

motivum , gratiam à fe petitam diffe.

orandum vos

infhoare

-

D

o

llJl-.-ty,-.v

dzbet,; füsvésq;

rendi , eft; ut. fpiritum in Ozitione

creandas moleftias,ut ea,quae priüs ex

-

I

votic

noftra magisinfl.mmet : plus enim,

amore negavit, vi , ut itá dicam , co-

nm

appareute illa repulía, defideria no-

Vere

actus concedat,. Orationi ivf ate, Ex«

Guf

ftrs accendic ; quàm ullus faber a-

perientia dacit corvos aliquos inter

d

&i

fpersà per tepecitas vices gelidà car-

domefticos parieces educatos, càm ex

teel

ones facit ignelcere.

Obfervate

vafe, ob nimiam ejus profundiratém T Isf« - TAT

q'xfo, q:omodo feminz, fexus alio-

aquam liautire non poff:nr , collectos 4rc

W [9' p ch

quin devorus , fuas pertolvanr pre-

hinc inde lapillos injecille , donec a-

w EM

!

€es, Accedit una aliqua templum par-

qua afcenderet ; adeoque . fic potiros

Wm]!

vum in brachijs gerens filiolum; hunc

liquore fuavitis firim fuam extiuxiffe;

qii

Dünc teuerrime amplexatur, nunc

Ecce modum, quidlibet , oftenfásque

NG

vul: federe, mox faltitare, nunc rifü

quafi à longéin üipu divinz Mifersors

Qit

blandiri ; mox coronam fuam tenel-

die gmigs obrinendi : deiï'de;i.a. V8«

qu

lis inferit manibus;interéatamen cum

ftra coacervate, tortantásque preces;

q

alijs precatorios annumerat globulos,

fubmiffiones , deprecationes in fonctis

du

nec meminit,fe potiàs aliorum turba-

hojus finum comportate, uc denique

[f

re preces, quàm comitari,

Et talem

deliderara confolationis aqua furfum

Otdi

nihilominus Orationem ftatim exau-

aícendat. Servat tibi Dess ( inquit S.

W üa«

diri velletis? Omnino neceíle eft hic

Auguftinus )aned npoz vrtlt citó dare,nt

ferm.s

EPU

executionem fuüfpendere, donec cor in

tu difcas magna magne defiderare,

d Eyt*ïþ.

precando tam frigidum priüs inflam-

XV. O fclicesnos, firali modo ad

V

mertuir,

Absque igne thymiáma non

Deum recurreremus,ut neque ex pare

pui

exhalatodorem, nec fine fervore gra-

te Orantis , néque eéx. parte Otas

Jlïuläï '.

QU

taeft Deo Oratio. — At li»c impeira-

tionis iphus , neque. ex parte me-

um ;

tionis dilatio; fpiritüs auget ardorem,

thodi orandi ullus ponererar obex!

C(M«

efficírque, ut,quod confequens eft, am-

jam pridem rotam hujus terra fupet-

ür

pliüs Deo placeat, adeóque abundan-

ficiem liberalitate fuà Deus inundaf-

W

tiüs optatis poriatur.

Quo belli-

fet ; imà celüifimos etiam montess

Wi

cum cormentum longius eft , eó vche-

plusquam olimi squaz diluvij,sdMutr-

",(

mentiore impetu quarit murum. Sed

dum (abmergendum delapfz , Divi«

tul

unde hoc ? Quia toti pulveti , pyriae

norum donorum imbres füperarente

uj

illi machina inclufo, igneícendi tem-

Nos ipfi beneficas cxeli cacaratas ma«

M 3d"

pus fuffi-iens relinquicur. . Quare . fi

nibus noftris obíersmus, aur quia pl*

N

vora-veftra qnandoque Deus tardet

nénon petimus, aur quia vera bona

T plo

fecundare , nolite ampliüs queri, imó

non perimus , aur.quia non bene petie

f

ex t0i0 corde veftro grarias illi agite,

mus

Qnando fimul omes in tem«

ts $

quód hac temporis procraftinatione

pload recirandam Sanctiffimae Virgi

nlrm

; quo«

vos ad ejus dona digne :ecipienda dif-

nis M—a;—iæ coronam convenitie

Ut

modo

LU

-

iib

fett

W

m

li

AD ORATION[S EFFKCACIAM REQUISITIS.

45

ATT

modo pofüibile effet , cà qua decer de-

que hora promtiffimum habere ac-

& p

votione nnanimirer oraintes quasvis à

ceffum ? Pro impetrando apud Prin-

jcm, (

tam pià Marre gratias non obtinere?

cipem aliquem acceffü quantae requie

if

Vere dixit Dominus, duosfolos ejus-

ruüntur inrerceffiones , amici & favos

Pa

res? Quoties absque ullo fru&u itur

Yuos n

— dem mentis & intentionis, fufficien-

08, (umd

tes efle ad omne ? czelo bonum in ter-

& reditur ; obrentà tandem alloquij

N

undiatt

-Matr, xasáttrahendum. Tantum unanimis

gratià, quanto tempore in procoetone

COl

exípectare oporret * Deus veró ubi-

28.19. poteft Oratio, $i duo ex volss coufen-

4 dontci

feriat. faper terram.de omzi ve quam-

que locorum , omníque tempore no-

f poti

Cunque petierint ; fiet illis a "Patre meo,

ftras acceptat fupplicatioes,imó,quod

extit

UM

li

qui in celis efl, Et putatisnon fuffi-

amplius eft , illeipfe ad illas fibi por-

of

Cere tot , & tantos, quor quovisfefto

rigendas adhortacur & inftigas, Urque

P Mi

die hic cougregatos video * haud qua-

modo mon poteftis quicquam., Petite äïädnn;

fidai

quamíané, Ibi quidam ofcitat;alius

accipietis , ut gaudium ve[Irum fit ple- ,g. 14

naum,.

"

us pret

cum altero muffitar, alius colloqui-

Quare, f/4 ia forte propofrttonts

sin fonli

tur,alius dormicit, alius Alcsri obver-

& Orationis Altisfimi Dei, « Potéftne

t deniqii

tit cergum, alij, dum breves illas &

pro anima major inveniri felicitas ,

À [b[[ï)(n

. Ordinarias perfolvunt preces, illis, qui

quàm viram hic interris illi , quam

in ftadio pro bravio carrunt , velociüs

fnpra in czelis agunt Beati,fimilem in»

Linquit $

choare, 3deó familiariter cum Deo

2 dmr'h"'f

deproperant ; & tsmen »gré fertis ,

. Deum precibus veflris noa annuere ?

ua&ando ? Ideoque hanc exercere

deiitt, "

i molot

Vosipfiin culpaeftis, Deus enim ex

nunquam intermiittite , quantum qui«

-

u p

.parte fua ad dandum promptior eft ,

dem poteftis, continuis vota veftra

. quàm vos adrecipiendum; & ubi gra-

precibus ingeminantes. Mané dele.

at 0

at n

tiam aliquam obtinuetis, non veítris

&o furgentes, ad eumque de nocte

condelcendendo fufpirijs ad vos acce.

redeuntes , Orationis nolite oblivifciz

n

l

dir Deus ; fed vos ad favores ejus re-

domo exeuntes, Templümque intrans

«

li

p ID

cipiendos difpofiti ad illum acceditis;

tes femper comitetur oracio; in mee

Il

ut folet veríüs littus naviganti accide-

dijs etiam laboribus nunquam. defic

ym m

re,qui, quamvis illud verfusfe venire

Oratio :ante omnia veró tempore,

tWïh'äj

exiftimet , valdé decipitur; non enim

m

qüoincruenta Deo litatur hofti2, quo

li

ad iliumfluminis

copiofior Dei defcendit miferentis

3

f

ad ripam.

-

ripa ,-fcd'ipfe' accedir

if

Eccl,

gratia , maximá cum fiduciá, invi&tá-

gl

XVI.. Quare femper Dei opem im-

que perfeverantiá , preces & corda ve-

a 17,14. pl

orate, $t4:a forte propofitionis & o-

ftra effundite, ut inclinatas Dei fem-

7 yuh

rationts e/Altisfimi DEI, inquitSpiti-

per habeatis aures ; nec deficige; donec

3" bäm Pml

O qualis illafors,Cha-

yos exauditos effe fentiatis.

T f ;gfï?'

riimi , hic nobis propofita ! Poffe

XVII. State in forte prappji tionte, F

d (if

creaturas adeó viles, qualesnos fu-

mi Dei.

Flammam

j

Oratiopis )nltisþ

excufe

,enf[if) q

|

mus ,agere cum Deo Altillimo;omni-

F2

44 DISCURSUS TERTIUS DE COAD?T!O'*UBUy &c..

€xcuffirusé ülice, nonunofolocon- rerrens, cemporalia, & multà mialis -

e

£encus eft i&u, fed rumdia lapide ch.

tance Majeitatis honori concraria,fed

lybem pereurit , donsc Jamma erum-

: veré digna Deo po&ulanda funt, Que [äla; 3;,

pæt.

Ia. & vós in.cafu v:tro facico.

L

fur[um (unt, quarite, que [ur[um funt,

Quod fiin pe(fima iila. vitij coe

fop:te,rm que f:tpcr terram.

Qod fi.

fu»mdme, fs in lufu :Ho, his ia.n(ucis,.

! Altillimus eft, vivainco fpes & hdu

in qualicunque. deniqie fceleie ob-

cia ponenda eft , credendá nque cim-

?

EL

(

duraiftis , non unicá. tan:üm vice ad -

nia il pods, omnes illi noitras pa-

M

DsauM obfecrationibus: veftris recur-

v?

2

tete necelfirates , omniáqiie opera n!-—

À

gite , fed t m diu inftate , donzc mife-

li aoftra bona nota eff2 , neque :

;*ïïn

(

Mj

già veftrá cammozus,exrpfæ veltza du-

àtsm mæg*näco Deitatis Throno illt

é

