di&usfum. — Etcur, refpondet Sacer-

ü gmcm:zhf'

Qulsquisnon vult;ut denno fomnus

dos, an fortaffis Confeffio, quà noxae

erjonen iUP

Qkæiagä iget , & ftratofe & plumispro-

gl n b8

mihituas aperuifti, fincera non fuit,

ripiat : fagiat, inquam, nimiaanimi

autintegra!. Minim?id quidem, re-

«ddan U j

laxaménta, otlum vire, & quacunque

pofuit infelix,rité enim confeffus (um.

s hts

folos fenfus oble&ant5 & quó fibi ma-

Sedó memiferum] cüm poftremis il--

morad,

j

gis fecurus videcur, tantófuglat u- -

lis víte mez momentis (zpius le&um

(f lu q

diofiüs ; bác enim. fecuritatis fub fal.

d a

faimagine,laquei dolofi,maxima, in-

mata.D'asmon ejusmodi horá minlm

Y

u

Lierupt D )

q

uam, latent pericula. )Auclii,e-.cv anita.

otíiofus (aggeffit ejus occa(ione fosda

ugïüm 1

iïi:ï)ïi

fe tes habeat,

E

»

j

quzdam, &ego pró dolor! (ugge-

f

ftont ?

- Refert le

XVII. Virnob

ilísex æszb Como ,

o

Jeumnum1

tentl (tulté aílenfus mercedem ejus

T

nf

anSertn,

nimisfacilem ad obfequia, etiam non

peccatiignes eternospator, Anexi-

, du

1j

u

debita , famulam expertus , gtavl. ad-

tihulus & funeftiffimz tempcftatis

mf&ï

/

modum invaleundine tentari cavpir,

fuiffet peciculum,fi amoris impuriva-

cxrur W

EvocatusSacerdos , qui audiret con«

pores, ex anlmo zgrí exhalantes, in

fitentem ,antequam illioperam daret,

emgM 1

Tit]

hacfecunda a&tísregione, confortio |

cxlcü

15j

Infamem hanc mulierculam domo e-

Inquam, & propinquitate femine o«

wf

Dui

je&am omnino voluit, Sed ager

lim maléamatz. nondenuo coa&i ín

plurima canfatus ,maximé quód illà

atras nubes recidiffent, unde emerfe-

E

14

expulsá haberet plan? neminem,à quo

rant? Haud quaquamfané,fed amce-

ucfdl.w;'

14.

neceífariain ram miíero tuo ftatuob-

t

ent í

niffima Solis gradiz lux extremum uf«

T j

(cquíaexpectaret ; quód periculijam

ue ad momentum afful(ffet: nunc

jj

nihil effet , viribus adeà exhauftis , &

inconfultá fiduciánon cadenti in. oc-

qua

! u

rorte ante oculosobver(aute; Confef-

cafionetam propinqua , eternüm mi«

u

-

-

3

fer

ul

i

Ü

EE

u

5

ES

)

4

ajo DISCUIRSUS DECIMUS S-EXTU»S,MROXAV- P*ECCA'f;ö ,

lg

lerinterijt, — Ita,& adhuc pejüs, fibi

feífionem peragent; aut ubi etíam il«

l I emm

quisqueimponit, quó diutiüs Confef-

pi $

Tif

lam feliciter amplexi fuerint, ritéque

jnc

fionem procraftínat ; edimprimisde

confe(fi , haud quaquam tamen diu

tunde

ia

€aufa, quód ij fermé , quiante pericu-

illam fint retentuci; dum non diu póft -

M. Mal mm, |

lum magis funr temeraiij, inipío pe-

priores in miferías & delicta relaben--

—- Wt Wg&

zicalo mazimé foleanr effe ignavi; de-

tür, Ectamen , ( $, Tbomz credi- -

pzrim

inde quía meritó DEUS in ponam te-

mus, Primumremedium mare trant-.

Vupo

' misbrarum , quas , tam crebró peccan-

enatibus cfeut con[eruentur $2 naviine.

D

do , animoí«o peccatores offundunt,

tegra:fecundum. autem remedinm eft.

demt

permiíttít , ne,cüm maximéintere(t ,

poft savem fratiam ,ut quis tabulaad- .

prom:

Íua coscl periculaprofpiciant, quibus

bareat, Nondicit . segmistabulam -

dütd

feexponunt. Cavete,per DEUM , di-

amplexetur , led , ut quistabula adba--

e

le&iffimi ,ne & veftris animistamdiu

réat, Neque enim enatatur oïpc.jta-

qui

dilate Confeffiones noctem ejumodi

bulz,quamamanibus jam prehenfam ,

O

offundant ; & (iquisjam eó . miferia-

moxelabi fibiquis permittat, Quas -

edf

xum reda&tuse(fet , ne, quzfo,porro

re cuícunque zternitas & falusíua cus«

hinc

in tenebris hisfibi fidat.

Sm'g: qm'

rzcordíquee(t , hincpedem ne effe-

[enin

4ormis, Emendaieíerió pravas ve.

rat, priusquam cum Dzoplanéperfe--

Al

firas affuetudines ; deferite mollem

déquein gratiam redierit,peccatafua

fm&lh

commodorum vefítrorum le&tum , pe-

finceré folicitéqueconfeffus, An non.

ïæ pm

zicula vel procul fugite, majus in ope-

ad aures veftras allabuntur divinz il«

Soliga

xibusre&tisfludiumponitee ; tum e-

lz voces , quibus ad hoc faciendum-

M

nimveró noliteambigere, quin & fo-

vos Dzus excitat ? ZVerardes. converti E

tht

mnum hunc lethalem penitüspoffiris

ad Dominum : 6&$ ne differas de die. in

bt

di(cutere,& Dzus multiplíci luceani-

diem fubitóenim ventet iraillum , €4 in

mz,

ros veftros 6c illu&raturus. — Swrge

tempore vinditla aifperdet t : Equi-

tïgw

4ui dormis, C exurge à Iiortds , 55 Hl

dem hisin verbis,velut fynopfi , lege-

li,

aninabu te Chriffus.

m

remihi videor, quidquid ha&enus d. -

t

XVIIL Quid ampliüspoftulant,ut

meallatum eft , & quidquid praterea

UET

agnofcant errorem íüuum, quicunque

adferri poffetad vos foruiüs hmpellen-

DI

fibi perfuaden?, quodvis tempus Pee-

dos , ut quàm efficacilfimé decernatis

tip.

nicentiz effe idoneum , & nunquam

id, exquotam multa pendent. Ve

6rem(

xon patatam effetabulam , quá. pre-

tàrdes joccinam cunctis peccatoribus ,

hensáex naufragio peccatí enatenc ?

netardes comuertiad Domsuum. . 9l

ttgl

Equidem f obftinaté ceecinonfunt ,

juftiffimeDzi Dominio peifidé te fub-

tdly

mimimé obícuré trandem videre pof-

Mi

traxifti.cave, quasolim, plurium men-

Qu

üe

funt, quód nifi quamprimum oblatam

fium moras nectas, príusquamad de« -

MU

prehendant, poítmodum aut omnino

bia tot nominibus*o'bfcquia , & fervie-

Gt,

prehenfüri ggg fint : dum malé Cen-

turemredeas — Plurimur intereft , ut

;eges

"t

zi

um

-ADMISSO AD CONFESSIONEM CCNFUÜGIENDUM. ESSE an

Q

- XIX, Quare, »e tardes converti ad

! cxiam l ;

À, quis

Legeseciam Cefarez agnofcunt, inter

eum, qui conjurationem periculofiffi-

Dominum, €$ ue differas de déc in diem,

quis $.

Non tantümfas noneft de meníe ín

ht, lg

fo? €,

mam abíque mora aperit, & eum, quí

; tamendil

tandem, poít multam diffimulatio-

menfem differe paenítentiam , fed ne

ad ls

hon ia p

Sul, Ma« n

em, eandem detegit. Et credat quís,

de die quidem in diem procraftinate

bt

fefs

eam convenit ; neque enim ícimus,

longé aliter Dei Legescenfere, hísque

074 (l

perindeelfe ,(ive quisnullà merá íin-

quid fequens paritura fit dies, & fzpe

ere Ut

terpofiid turpem . peccati conjuratio-

qui hodie dolerenon voluit , cras ne -

"TPTYT)

nem manifeftet, five poft longam ran-

cüm vellet. quidém , potuit.

Non " €.

Cf

medim )

dem temporis intercapedinem, lllam

multis abhinc annis Juvenis quíspiam

exempl,

ír tabulud

iínduci non poterat, ut anlmum Con-

promar?Si aliud detrimenti in eum re-

103.

YT

dundarecnihil,ex tot menfium pro»

feffione: expiarer, — Hujus valetndo

mom

craftínatione, illud faltem cercum eft,

rlon fine periculo tentata cüm effet, ne

quód quidquid interea ex virtute agit,

tum quidem focord'am illam fuam de-

yatür opeu

| prcben(äm»

omniproríus mercede, fru&u omni

feruit, fed in craftipum pluriesConfef-

caffum fit? & parüm damni . fit, cüm

fionem diftulit, |Cüm tamen denl-

i, QU

faluslaa

hincmígrandum eft , tam nihil hinc

que adverteret, fe malí vi plané extre-

den ne tte

fecum aufette ? Imó velipfo fub finem

mis admouum, Confeffarium acciri

auní den'que perad Confeffionis

gphoiptte

juffii, Hunc domeftici dum evocant,

fiu&u deftitui ?. Nihil arenti foloil-

en rem di&uhorridam! adeft. Dxe

p

igllso Àov

lz profunt pluviz, quz pott ingentes

mon, & longiffimum fcelerum , nun-

Solis atdores deciduz priüs feré exüc-

quam adhuc Sacerdotl enarratorum,

uj doa

0C fSCimdum

cantur, quàm folum sttingerint: illis

infelicis oculiselenchum objicit. Co-

arentia fatiate vifcera folet tellus, quze

771 canv:rfl

horruit zger, & de venia totetrato-

po&u lenté cadunt, & fpstium conce-

rüm defperans exclamabat identidem;

of dl dFV' ]1»

iil

u

Y

dunt,ut penitüs imbibantur, Quid

O quis cetalogus ! heu. quám . enor«

ergo vultis, utilitatis cápiat aridum il-

"m

' qur

míter longuseit! pró quàm faeda pec-

"

lud animz veftrz folum , ex una fola

catál Hacinter vetbas priüs quàám

[pur

o

votius anni Confeffione, à quatamci-

uld h&&fnus

Confeffarius ade(fet , tot flsgitiorum

tb ad folitas ineptias redeatis? Hoc fa.

ream animam cxhalavit, accufatoti u«

lj

fv

né tam modicum tempus non fufficit,

tique fuo rradendam. Nemo nofliüm

d

n

ut inde vel tantillum proficiat, falu-

non eft ejusmodi repentinz mortis

((né

(Jf Itl

J

brémque fuccum imbibat ; fed dum

periculis obnoxius ; fiquem proinde

no)

nuüï

mox poeaitentiz animum penniter, uc

funefta fors cum miferrimo hoc Juve-

1 eu

Tertullianus loquitur, vix delapfam

ne citiüsad inferas fedes detiuderer,

ii

)»

czlo, licét natuiá fuá cam. fecundam-

quàm (uum illedifcrimen obfervater,

ul

yi

gratie divinz pluviam, ftygius Con-

u

pró1 quibuslacrymis , quàm horrí-

li?

lr

cupifcentiz ardor m

bili ejulatu. fuam execraretur. focor-

7

omento exfic-

g

futf

C?tg

*

diam, quà exitio irreparabili non prz«

(l

verttiíe

"n

jnel

j

232 DISCURSUS DECIMUS SEXTUS MOX Á PECCATO &c.

vettiffec! Seddemus non hác quem- — mederiplagis, quas contumaci perfis

n

quam calamitáte & forte infeliciffimá

dià in gangraznam degenerare fivit,.

involvi, an patvum malum eft, tantam

Imempore vindicte. d»fperdw te: Si cu--

tot dierum moram interponere, dum:

jus animumetiaar. illa

excitare poí» -

ad conditionem F.liorum Dei revetta-

funt, qux altiora funt, fecum is animo

tm? Enimveró Rex quispiam ma-

volyat,quàm indignum, omníque ab

gnus, frà Barbaris captusad rranítra

officio ac humanitatealienum fit. , fi«

l

damnaretur, ne diem: quidem unum.

nere vocantem D'eum tam. !omc» temfe

(

motaretur, fiinejuspofitum elfec ar-

-

pore exfpectare.

Quis unqnam tam

bitrio, velinfamem illam porró fcrvire

foret batbarus , ut. Priocipem- fuu*m»

l;v

fervitutem, veladpopulos faos impe-

edium fores pulfantem his verbis di-

rio continendos ,quamprirnüm rever-

mitterec ?. Abl modo,non .VaCats aliás

R TNPRSR

ti.. Nei igitut tardes convert? ad Domi-

redito :-Erramen Deum noftrum, qui-

i

lg

HUNA,ES n6 ahfem: de die in diemifubitó

dam tam egreg & obfervant,ut ei d:ce-

euim veuiet ira ilius..

re non Vereantar..

Qui

Vade d vevertere, Pv g

Dan

XX, Perpendat fecum quísque , fe

Con&tcböf

fed. modó: non luber,:9?»

p

dum peccato vivit obnoxtus—,, Dei ho-

EHoc fanéeft nontantüm dubium: red-

dere malorum fnorüm remedium;Ser-

Quto

ftem eíTe, quear ille magm oderit, ma-

luigj

glsq;ueabhorrear, quàm 1pfc fosdiffi-

vatotis.noftri prermfi(hmo Ssngulne

[ a, p

mum alfquem bufonem: imminere

paratum , fed ipfum adeöcomemne-

maqu

jamjam capiti fuo vindicem Dei icam s

re Servatorem, muhoque ms gls fuam:

qua mox atquein peccarum quis cone

falutem,. Nulæugtmr nülle denl-

hh |

Thtnt;

fenfit.jamtum fead vindi&tam movit ;

cepsmora trahenda funt..

Haci in re

tifni

& (5 ïïa&enusæppul(a non eft, ac cetcé

quemlibet cedere nscefïec& & ab-

fittef

pauló poft aderit,& tardiratem advene

je&isarmistotum (e fabjcere Deo ,

tsb

tüs,pocnarum grav:tare & atrocitate

conver(ione fincerá , veraci atque

Subitovenietiratdllins,

W

compenfabit.

bumili , ut tempori potiatur di«

m

£ intempore vinditla difp erdet te, Pcr-

vinz: gratig Éudibus , quibus,

E hq

mittet illum fub ipfum hínc ngrandi-

cüm frugum tempus. praterie-

t

qu

tempus tentationibus vehementiffi-

rit, fruftcà deinceps in-

tti

mis impetí 5 neque curz eidemerít

hmbxü-

Tijco

-

&t

^ ETRU RE RUR DN

&l

us

Ptolq

s

Qüite

T

DISCUR-

agi

!

"

Q M.

: -Eæää- (t) aäsäb

11,331

umac"xïpe'tüi

äaaä-æäao:a H

TIHIHIHIHOM HHHIHUHOPIHIHOHORORORON

jerate 1f

LT

xetate o

"UDOESOIAIRSUS NFE

m 1 at

omiqt i

Sz;grm vtra Ta&nitentz;æ(

Wt

pum ft

)

. Én storibus atque au«

quám magni ; neq; fanc fcio, an ullum

j longo ]

d a

NY

cupibus foleteeftfe-

aliud fit, ín. quo errare parte unácc m

unqua'n;ï::i

L

,

b

ris & avibus dolos

facilé, aleráautem tam perniciofum

acigemr j

LA

b

| [ituere,laqueos & re-

fir, — Hodie igitur veftrosanteoculos

his verbi d

A

J

tía tendere prope a-

Qn vacat, tii

p

at

tría proponam figna, quz fi in veftris

quas,ad qua$ crebró

Confeffionibus inveneritis, enim vetó

noftrum, a

iiæ

oblectationis. gratiá . ventitant,

in iis ut bene peractis pié prudentérqs

n edi

Quamquam autem ubivis lococum

acquiefcetis: at fiilla defuerint,quae

j immn

Dzmon lieminibus ínfidietur , praci-

rite, qui vos fecucosreddat, ego mihí

J nott lib

puétamen & ipfe, Venatorü more la«

tantum non fumo, utinreancipitis

dublom tt*

queos illis& retia prope amabiles fa.

plená periculi vadé me praftare velim,

emediumt

lutis fontes tendit, de quibusjam olim

II. Convetfio peccatotis eft víca

ao fugitt

If 14 ,,Propheta vatícinando cecinit: Hanrie-

nova. 4mduite nouum bominem , qui

jeb eonietiné

tis aquas in gaudio de foutibus Saluata-

fecundum Deum creaiuseft. — Viv ad-

(u!!?

rit: prope fan&ti(fima (cilicet Sacra-

tem verum ac proprium fignum cft,g«

menta.Imó quia Peenitenria poft Bap-

perari; novaigitur vita,novis, &a-

a, Bf

tiíímüSacramentor& omnium maximé

ls operibus fe prodat neceífe eft, 1d-

:[fetü, &i

neceffariti et,noneft dubitandü, quód

circo híc oculos ad Cor,ad Linguam,

circahoc omniü foleriiffiméà fraudes

& Manus Poeniteniis cotivertemus : fi

v 1f

& infidias hoftis ille capítaliffimus

ttía lizc membra novis operibus effi«

jj p

ftiuac 5 Ídqueeó amplius, quód, cüm

ciendis occupata invenerimus , índe

ad hoc Sacramen:ünos de noftro plus,

prüdenter argaemus novami vitam

h, 9^

quám ad quodvis aliad coufeise opor-

T W?xair

teat, major huic vaferimo noftro ínf--

haud quaquam abeife.

mQCPS lg

mico pandatar campus retía (ga. varié

III, Corjure mï';itmim-/o nobili(fis

yile

aut mutandi, aut multiplicandi

$

tout

ma humani corporis pars dicitur, cüm

ex €jus te & commodis magls fuerit,

:

fit primum, quodin eo moveri inci-

Uade etíam ex patte noftrs, nulla dili-

plat, & ultimum,quod moveri definar,

gentía, quá hasinfidias & fraudesevi-

Pi&oriaars hominem Íncipit fingecé

temus, nimia videti poteft, | Non e(t-

á facles non enim aliud fpe&ar aut

proínde,quod zg:à feratis, fitotles de-

proponere vult, quám apparenirem e«

Poenitentia differentem.audire necefe

jusfigutam : attiatuta, quz nori ima«

fit ; agitur de negotio momentl plus

fin«

ginem apparentem, (ed tem Jpfam

( PuSegneri $.. Chrifl, Inffr, Tom,HJ,

g

git;

)ISCUR'

-

-

"

«DiSCüRsüS' XbECï.M.üS SEPTIMdS, -

1

q

$ Tb. a, git, à cordelnltium ducit. Sedvel

V. Ad þïætet-ätä qu

o

2.4.121. ipfam Naturam hacin re fuperar Gra-

tiffimum impetratit peccatorum ve* -

4'^3,6 tja, tanquam . veriratís amanti(fima j

nizügnumeft, cüm Panirens. nuaz

:

& idcirco tanti eftimat Cor, ur eo obe

quam non eorum recordatur, nof -

tento, totum fe obrinuiffe exiftimer,

quidem,ut deiis ipomni fe exemola-

Prov 23. Fili,prebe Cor tuum mibi, — Acque ita

e(idenuoacculer, ut nonnulli cimí«

j

Aj

in'eo, in quo potiffimüm novus homo

dé, fed. haud (so8 pzudenter folent,-

[

interlor (jam olim 4 $; Pecro appella-

fed ucillasdentidem derecítecur *ïïfæqü:

)

p Pet3* tus ZAAbfconditus cordis bomo) con-th.

abjiciat, & pudote novo fuffundarur

Qu

L)

precipué obfervare oporte;, an nova

ob tot -inj-uriasd,ivmæ:-VMäjefbaiilla-

üm

ipfipropria opera inveníantur. "Vos

tas,. Arquehzc e(caaía , ob quam.

Qs

ego oro atque ob:eftor , ut de argu-

nonin veterimagis, quàm nova Lege.

j

illiipáà xacanéces,qui deobrenta veníá

mento tanti ponderis - di(fecentem at-

:

u

tenté audiatis,

ceríflimi eranc ( qualís fui« Magdale-

:

( IV.L 7 Sciendum igl

na in Legegratiz, quz ex Chritti ipft-

usmet oreaudivit,remittumtur tibi pec-

qui cor hominis Peccatoris, in Paeni-

*

J

tentiz Sacramento renaíceptis, .no-

catatua , & David, cuiin Legefcriptá.

vum efficit, duasin illo' mutationes

Propheta denuntiavit : Dominas trazf-

t

facere : ptimam a&ualem | dicimus ,

tulit peccatum tuum áte) pre ceteris

[

éftqueipfe de admiffo peccato dolor,

tamen culparum fumarum funt recor-

dati: &hoc eácaulá, ut magis feme.

I

. & propofitum de vita deinceps emen-

]

daudá: altera mutatio, que habitua-

per fuiillos puderet,utq; hác verecune

diáperperná,quam D«eo abftulerant,

n

" lisappellataeft, Grariá juftificante à

Deo infuíá perficitur , & reliquarum

gloriam certiüs repararent, — Vulnera

] ffir.*

w

virtutum , quz Gratiam comitantur,

dente venenato inflita. deteriüspees

N

mo medicatur, quàm quicurat, uzï'.-ci-

choro,. Hacduplicl mutatione cor-

dis vera conveifio conftituiturs fed

catricem confeftim | obducant. — Id

)

quia utraque, tanquam in homine in.

quod depettiferis illis plagis maximé

terlore peracta, fic quàm occultiffime,

verum éft, quibus peccatum animam

vulneravit

L

9

nobislege ordinarià alíter manifefta-

nihil perinde noxium

iis fieri poteft, quàmfi confeftim ob-

|

ri non folet, quàm effe&is fuis & a&i-

bus, haud fecus ac radices atborum

livionefic tegantur , ac (i nunquam

l

Interra latentes alíter vitam non pro-

ullz fuiffenr, — Sepius -lu-die'titis'*)cx

dunt; quàm fru&ibus, quos generant.

Evargelío, quomodo. Chriitum Ser-

-

1 Em&. ; ä]i

i

Sed qui funttandemilli a&us , illa o-

vatorem homolocuples, quem Simo-.

nem Leprofum dicebant, convivio ex«

pera, quz certosnos de novo corde,

atque adeó de nova víta faciant^ Ecce

ceperit,

Quá autem, causá putatis .

Ü

«

Illos: :duoautem funt; unus eorum

virum hunc cognomine ifto compel-

: a&kuum praterita , aliter prefentia re-

latum?. an quàd tum adhuc leprá in«

5

fpicit,

fe&useifec? haud quaquam '(a-nö',; l-

l

qua

E

IS!GNA-VERQ?.;. ,pfoENme»Tzæ;

neplures veftrüm, vixd noxisa

hfa-

: küaS.Hvx'erorjymg fides , cüm ejus-

;-lnkt;efxï

-modi malolaboranteslex immundos

- ]uti , fic earum ponanr memoríam , üt.

Qu vt

tales e-

non ipforum, (ed neício cujus alteríus

.. haberijuberet 5 qui autem

15 Qu

ludi de-

. culpzfuiffe videantur ; petínde acfi

. xanr, humano commercia exc

" monftra hzc non diutiüsad voluntae

ir, 0f -

bebant,ne latiüs contagione peftisfer-

d

«tem pettinerent ,. quàm dum hacea-

peret. Leprofusérgo di&useft, quód

Jl unie

jllà ólim laboráffet , eáque , ut credi-

demparturit. . Hincdeinde nafcitur ,

c[ilit

ut perinde ac antea ce

merarij non for-

cur,Chrift: benignitate & virtute effet

m

?

L

folitus dein (zpius Medi-

-midetiseó accedere , ubi toriesanté .

indarüt

liberatus

cum hunc

(üum caleftem ad convivi-

veftri impegerunt pedes, & ram turpí

il«

lapfu proftrati cítis : idquod ne beftiz

um invitare,ne tánto beneficio ingra-

uquam -

cüseifer, — Ia par eft Pecaitentem fibi

. quidem ratione deítitutz faciunt ,

qus compelli nonpoffunt, utper. loca

w

tribueze nomen Leptofi, ut qui pecca-

;

at

:.;,

xi olim leprá forduerit, fe talem & ex-

tranfeant, in quibuspriüs , etírtor-

Magd*ïe'

iftimare,&ut talé habere, Et hzc cul-

taltó , prolapía funt.. Hoc etiam ex

capite tam folicité idagit Dzzmon , ut

ha p

parum olim admiffarü memo:ia ,con-

"m "

jun&a cumalfidua earum deteítatione

aboleat deli&torum admifforum me-

moríam , ut femper reddamur auda-

1 elbïipti

& odio,prz ceteríscertü eft veniz ob-

; id

ii n

tentz,&Gratiz accepte (ignum, Spsrz-

ciores in contemnendis periculís -

3

"T

- tit5,ajtbat Ezechielevavitme , €3 [*

quod haudquaquam fieret, (i femper

oculis noftris obverfarentur , & lapfus

i "

Y

cfumgpfitne.levavitmeà peccaco, affa -

ol

(ut

pfit ad graciam : & quid inde confecu.

noftti & offendicula ac pracipitia ;

jc vertu

tum eft A(3 abij amarur in indignanone

inquibusillicontigerunt , ut. diferté -

per Jeremiam Dzus omtem animam

!

fpiritis mei, ld quod tum maximé

$9

$

* Vuh*,CH

verameít , càüm recordatione tali ge-

Ponirentem | admonet illis verbis

J

deert

nerabíur tam agnata ipfi,fui abje&io

Levaaculos tuos in diretlum , €8 'w':ïle

3

:& humiliatio,

Humlliíatio porró

ubi proffrata fit.-

cici d

dg at

!

"

ita tam c(t neceffaria: Poenitenti , ut

VIL. Alter .

hujus recordatíonis

. Tertullianus illà veram Peenitentiam.

— fru&us futura concernit, dumillà fit ,

p

. definiverit : EB, inqu t bwmslrfcandi ,

ut homo fibl ftudiose caveat,ne dendo

yn ammä

, profleruendique — bomiais — difciplina.

peccet,. Ajunt , illum equumomnes

Quinimó facre Literz dolorem ferme

alios cursüs velocitateprzvertere,qui

(u

(

humilicsri jungunt,ranquameft:cdtum

. aliquando admorfus (ità lapo, & fa-

lqum

gáevaferit : videtur enim fibi quo-

gudti

j

Ezeb,. fu. caufe, Recordaberi viarum tua-

g

a6,61, rum ,C$ coufunderis,

dammodo femper à tergo lupum ha-

(j

[0]

bere , cujusex dentibus cam forcunato

[l

yr

VI. Quare ficert

: .jdïghofc;r"eävldl.

tis novam — Juílficationís vitam in

eventu fe. przripuit,

Hoc etíam

wvioty

TO

cordé VeüFO: hahc,.qp;m diximus,

contingit Poenitenti, qui erroram &

( u

caíüum fuocum femper memot

E.

jfo *

"

( peccatorum adxifforum memotiam

abete

;

Íemper fibi à tergo videur h

C D

du

m eo quatice. Male cquæ*emæ"-uo"

jllud-

4

»

M

[uam f

qua

d

N ass

b*

-

d

mscuaäus DEC!MUS;S;EPTIM&IS,

illudmét peceatum , àquo magná fuá

poffztad cibum fumenaum'. j P-ofaf!;-

eü quæ

felicitateliber evafit ; necunquam fa-

tandem obftinatam hanc voluntatem ,.

to d

tis conari (e exiftima

b

t, ne dgpuq 3b ea

& , comedam, ajebar,ut diucils leam, -

donat

invadatur,

Tantundem veri Paznitentes faciunt ,

oqis

VIII. Agnofcitis hiccaufam , ab

nobilore amoris

[6 9

;

ftio perciti. — Vi

)

quam cor veré dolens & contritum

5 & eà folüm causá

vunt , utdoleanr |

W

lo.ngiüs'abcftä'peccaco , quàm abfu-

carum ipfis et,vita (pstia propagate ,

d

erit príüs quám illud admitterer: illa

ut diututnior dolorfit, plásque inte-

dunr

enim a(fiduarecordatio lx(z. divinz

rea laciymarum profundere líceat,

l l

Majeftatis , identidem Ipfum excitat ,

Imó non tantüm vivunt, utdoleant ,

lm

ut longiüsfemperáà culparecedat. S.

fed potiàis credaseos dolore ipfo vi-

H

Pf4nds

(isac

Petrus á trina fua negatione haud pau-

vere : h

OC cl

bo aluntur. — Fuerunt-

Wa

lofordor , fuáque in fideevaf(it ar-

mibi lacryma mea panes. die ac no&le 3

.deatlor,

S.Maria Magdalena poft

ajebat (an&as ille Rex, perínde ac fi

öoïq

lafcivos illos f(uos amores vixit mun-

oculí pesuseffent , qua lubminiftra.

dior , quàm prímis innocentis etatulz

ret , undeviveret. ^ Sed majora funt -

l

annis. Theodofium quoque Impe-

hzc.(atfcio, qudm utadiilla vosafpi-

ratorem pot Theffalonicenfem illam

retíis;at faltem iftud ex his di(cite,nua-

Lt

dit in

ftragem maníuetíorem | eva(ide legi-

quam vos debere oblivi(ci delicto-

mus. Curiftud, nifiquia& recor-

tltiír

rum,quzadmififtis,nec unquam de-

Vonil

datío affidua,&, quem perperam ge-

fiaere ea deteftari. Siquidem ve-«

tut n

ftorum continuum experiebantur, do-

ft:üm contigerit tranfire perlocum ,

od

lor , vi magnaavocabantà fimilibus

qui oculum ejus aliquando flagi-

L

Pritud

perpetrandis? certé deprioribusduo-

tíum texic, alrüm ingemifcens dicam

e

bus id Sacris &^ Libris (atiscon(tat ;

piopeccitum execrabile! utinam de-

" 14.

Qiterfo

n

de Theodofio autem id ipfum S, Am-

hifcens celius abforpiffet me potíüs ,

ll

brofii teftimonie docemur , qui ín ce-

OU

quàm ut DEUM meumoffenderem !

Wl

lebri illa, quá tanti Imperatoris fune-

Siobvism habuerit ne(cio quam , pec- -

niæw

bresexequias cohoneftavit, oratione

catifociam & irritamentum , dicat :

ita locurus eft : N] poffea fist dies

Et fierí potuit , utpro putrido hoccat-

T

M

quonon tllum dolereterrorem, — A:que

nisfcufto à fummo meBono ínfanus

ï:

quod magnz hz anlmz prafticerunt ,

Vetba

averterem |. Verbo, ita vosgerite, fi- .

faciunt & alíz non diffimiles, femper

cutqui, turgídum veneno ferpentem

ZF Pm

in criminum fuoram deteftationeoc-

3hquis

conculcat : quamdiu ille veltantil-

cupatz,ur non ad aliud, quám adhzc

lum palpitat , fensümque ac vitam.

Pt

deploranda,vitz momenta. prorogata

monftrat,calcare non d:finit ; quín ne.

lpfis effe videantur, Nobilis qua-

exiin&tum quidemabfi(tit toto cot-

Qs

dj

»

dam Matrona adeó indoluít neci

por's nifa conterere,

Quamdiu in«

maritifuioccifi , ut necprecibus, nec

T"PMJ

certa cuiquam eft peccatí. venía ac

£tf

ceífe -

eonfilijs , nec l-:atione'aliä ullà induci

pratía, femper i;lud deteftetur ne

-

c'&i

m

r

: 'SI,G'NA*'VER&*"*MENIIENTW.

37

: P;)fuït

eft quà fecürior deillo tandem dele.

tem. & occafionem crimlnis V'lmakxf-

Wt

to effepoffit : quieti decofibi con-

mam ; tenrationis moleftiffinz. nun-

Qideon,

donatocertus quis effec ,. nonidcirco

quam ha&tenus expertam vimt atque

ACl

impetum ,fervatam eatenus toc inter

abejusexecratione eífet ceffandü vel

ii Va

exco , quàd adhuc fibi vita fuppete-

illecebras & blandimenta ínnocens

itetüs

ret, - Hoc fiquidem eft,quod à nobis

tíam , & àtam enormi crimine abfti-

defiderat $. Tridentina Synodus ,

Pügafh

nentiam, Sed nihil horum ille; tàaie

u Ifb

dum monet : vitam hominis Chriftia-

queculpam non elevat , utaugeate-

la,

ni perpetuam . debere effs Pocniten-

tíam : wasltum eff enim. Egipelimés

|eint s

tíam; perinde ac fi inter omnes cor-

Ícelus nimis quàm turpe admifi ; non

i,

dis ac animi noftri, affediones & mo-

eratalter tot tibi beneficijs ,ó DEUS ,

Vuni

i

tus nullus debeateffe crebrior , quàm

devin&us , quotego; & tamen in-

r

gracoin te animo,fadisque,nemo me

doigc df: pcgcgto admilTo

eideicl

tuperavit, Ocertum veri. doloris *

bminidtt

»II.

quem vuluus afferc , argumentum !

-IX. Alterum nove vite

njtt lut

! fignum

Verédolebat Dayid, & idcirco tam

Ligna fubminillret,

Lingua cOr-

non conquitit & acervat. frívolasma-

l rorap

(citegune

dis interpreseft : quis proín rectius

léque cohzrentes , ut ne quidem ad-

de intimis cord:s ad DEUM converfi

« dido-

mittat veras , rec

"n

,

a&ionibus enuaciabit ? Proprium igi-

fationes.

äqqc-fundatas excue

/

nquam dt'

gdm V

cur linguz (erióPosnitentis eft,de pec-

X. Haud procul Oenfponto Ger-

cato admiffo feaccufare, ejusque ma-

irloat ,

maniz urbe Illuftcium/ nonnemo ad

gnitudinem verbis augere 5 ficut

iando 'Hagþ

diverío ficti Paenitentes illud excu-

certamen provocarus inipío pugnz

ieny d *

furore parentem fa

":

um , quem ex ho-

fant,& mitré elevant.

Tu propitiaberis

ftibusuaum crediderat , íntecf:cit

*

LÀ

! urioomd

4 lo

peccatomeo , multumef. enim , ajebat

íed non diu póft,errorederecto, dum

ad Dreux David Nova enim veró ve-

ofaicet

cadaver cam cati (ibicapitishumi (tra-

niz petendz ratio, dicere quód culpa

" 'qamgþw

tum contemplatur, tamacerbus,tam

mum j IEI[ )

perquàm gravis (it zsmultum eff ezim.

vehemens animum dolor fabjit , ut

Sed refpondeabar San&i(fimi Regis

i

do

boct

LA

ejas vehementiá exanimaretur,illi in«

veiba dolori, quem anima fentiebat

»

nixus haftz , quá,et(iigaarus, vitam

ac proinde loquebatuc ut. vulneratus.

flb

eripuit illi,à quofuam ipfe acceperac.

vos [

aliquis , cuí plaga accepta vehemenier

"

u

Hodieipíain u:be, in templo PP. $,

!

dolet; eam enim dum retegit, & Chir-

Francifci, videre eft effigiem zie fu-

s

urgo oftendit, en, ínquit , quám pro-

Ue K ï"kü*

!

fam hujus Tuvenis, fuz innixihafte ,

fundum eft vulnus,en, quàm lethale

LÀ

dolentishabitu, quitanto artificioex -

[init 4""* à

credííaequoquo modo medicabile ?

((

preifus eft, ut nó ram exanimis , quàm

t t0t0 í

T& propitiaberis peccato meo,multum ejf

janijam moriturus videri poffit, H.c

m ,

1

enim. la David,cüm elevarepeccatum

enimveró dolor, A A. Dile&iffimi , ve-

71 ii

f

(uum pg[fckr", adducendo eppomgita-,

rusacfincerus eft. — Non dixit illu-

lu

—

Gg 3

ü.;ls/

EEE

N

X

M

j ;38 ;

:

DISCURSUS DECIMUS SEPTIMUS ,.

x

ftris, ifte : Homicidium. 'hoc. fortoi-

de fepeccatum elffe po

nE

f

*

its -E;lant*ïïnu

d

. tum fuit ; occidi, fateor, parentem

T0f

vituperio non, digna effe: videatur.

, meum, fedinfcius, morsejuscam mi-

ad

hi culpz tribuinon debet , ut laudem

Juvenis ille faterur fe lapfum , & pec«

de

potiüsex ea merear , propterea quod

catumaperit' ; fed tacetinjuftitiam ,

di

hoftcm me boni publici madiare. cre-

dum addit : n ztate tam lubiica facil-

di

derem. . Dicere ifta poterat , fed

limü clfelabi. Alius fe accufat debla-

Qi

fphemia 4 fed. addit

*

*

Niü. Paterfa-

nondixit: neque enim vetus dolor ,

l

quiatimum. occupaverat , aliud in

m.las conet bla(phemijs & execras

tiefl

mentem finebar venire; quàm mor-

tionibus, nemo ebremperat, — Álius

cof

protitetur fe fumpülfe vindi&am ; (cd

tem füoparenti illatam. Quid jam de

ff

illis dicemus Peenirentibus, qui cüm

€oa&um propriz exiftimationis tu-«-

endz neccífitate , & caufa jultitiá ,

Dtg

nonerrore, fed meditatofcelere,mor-

qm

tem , quantum in ipfiserat, intulecint

-quz pro fc (tecitfec.

Ita non eft dif-

im

Patrifuo czlefti ,"accnfant. fuam im-

ficile videre , quáratione cegi pofliut

lt

peccata , dumaperiuntur ?. dum fcili-

- becillitatem,tentationisvim , Dzmo-

nem,neceffiratem ,hoftium ftudía , e-

cet fa&um narratur, & pravitas excue

N

0

fauur. . Hiac eft, quod nonnulli con-

grftatem? Ex hac loquendi ratione

D

fiteantur ,. fimul & nonconfiteantur ,

-quomodo quísarguetnovam animz

UI

vitam,aut earum faltem rerum appa-

utindicavit S. Joannes Evang. nat-

lt

rans veracem confeffionem , quàá, $.

xatum,quz viam flecnunt. ,. ad yitam

à

- Gratiz recuperandam ? lIt proinde

Jeannes przcurfor confcffus sf de

tinn

. quis intelligat, quàm non vero dolo-

noneffe Chritum, — Cepfe[fusefe, £5 .

(

non negavits Cj Confeffus eft , quia non

0;[.-2?.0

re agantut multié Chiiftíanis ; fatis

tion

eft»udireeorum verba , quibus fua

fusmego Chrifius.. Miram. enimveró

hoj

loquendi rationem ! an fatis nom e-

judici facro / deliia / manifeffaat.

g

Placet híc vobis indicare nonnullas

ratdicere? ecesfeffaseff : quid opus

erat adderc ? £$ ze» zegaviit

.

e

multó-

Quàq

ejusce genetis loquendi formulas , ne

4 vos

7

:que magis redandare videtur repetíi-

Rge

! dcip;cep; fic loqui *aifueï'(ca-

3

A

tum? £4 cosfe[fus z/], . Sed noncft hic

— A R

facrorum Scriptorum mos , verba

Ti

rímüm fgitur aliqui pörgla*;dt

f

vï&,(l&hoc loquendi modofanéquàm

gratís multiplicare : neapices qui-

dem minimi , non accentus redun-

" mulriutuntut ) tantum abeft , ut pec-

ft

dant,Arcanum igitur ; quodhoclo-

.€atum fuum manifeftent : aut fi pecca-

ün

tum fuá manifeftát.celant injuffitiam ;

quendi modo fignificatur , finon eft

illud , quod jam nunc proponam , i

füür

"& tamenutroque eft opus , ut lingua

veté fit interpres cotdis novi,

De-

pfum cert& indicatur nimirum e-

n'cg

m

PÍ3I J Hupy meum coguitum tibi fect , 6d nj«

fe nonnullos,qui confiteantur , quín

confiteantur: confitentur enim ne-

N

- flitiam meam non ab(condi, la David ,

bæ:

O 5

fed nondlt, "Ro HHDHHMB 1

gando, &Et quiafgpggsgi pegand

L

Qu

,

-

PC

4

SIGNA VERzE POEN!TENT[E :

239

nb —

quicüm populo imperare debulffet ,

eft 'copfiteri tþrmïei'ætïs" ad id ada&tl , '

TE

nonveié ac liberà - Posnitentis, ga:;g

ut Dux füuprermns, populum fuerat fe-

adeur.

ad nos edocendos Evangelifta , cüm

cutus. Hujus furfuris ille func mi-

m k«

ferz, quz necertis edibus exire Co-

de Baprifta dixiffer : coofaffus eff : ad-

jiim ,

:di;': ] nmlä"egd?uitz : & tandem con-

gantur, maluntin iíis Orcopotiüs,

bittlt

quáàm.hero famulati : przterea & il-

cludit; atque ita veré. confeffus eff

dbl

quís copfeffus ell nihil haicando.

lz, que Matrimoníi fpe ille&e , jatu

177

tum non mínüs prompté obíecun-

P;Ó quantus igitar eorum erít nu-

-

QTl

olim fudici Deo fe fitent

dant, quám (i jam effent Marrimonio

mcrus , qtd

, lls

confeffi & non confe(fi? quía cüm

jandz. ltz ením, cüm fubinde ad

T

facrum Judicem accedunt , dícunt:

effent confeífi, eodem (imul tempore

iyds

negirunt; Leonibus non abfíimiles,

fuiffe, qui cumipfis peccarént; per-

ïæ Wüä !

qui quó momentó folo veftigia íua

inde ac fi tunc ipfz fomno ópprelfz ,

m d d

culpz iín eo facinore admiliffeut nihil..

impri'mu'nt, .eadgm fer;f*: -i:erfmïäe-'

:rtgipoüint

lent,

Populus pepercit. — Sed quid, anad te,

XIf,-

Hac claffe COnfïtentü;m' non

ó nequam muliercula, non pertinebat

! jgnli

avitts t

confeforum, atque adeó confe(forum

reniti qud poteras, cueri te, zdibus te

nl n

non abíolutorum ii multó maximé

proripere , deíerere amantem tam

contíneatur , qui nonfolüm fe excu-

perfidum? Ais, illumtibi ubique in-

]E;;antüf !

fant, fed alios quoque accufant, Rex

fidiari, & quà te confers , petfequí,

T "h*,ï'

d

, qà^

Saul, tam apta Idea non finceré dolen-

At ficitione ille, aut ferro candente

tium, quám apta eft idea veré ac (ince-

armatus perfecutusre fuiffet, an non

find ,

fM iw,f'ï;*»

té dolentium David & ipfe Rex, hanc

fortiüs reftitiffes, nequid damnipate-

non re&é confiendi normam bellé

reris ? Et tamen fic alíos accufando

"

crzimw45

tos edocet, Servaverat hic in ftra-

excufantíe, quz non folhm magaa

s n *

