fudavir,: nudisque. incruce morruus.

lgl

l

li voluptate profanditis?

6&; E

tà

CUX

9

ut. meates. veítias illuminez ,

Quod ad Dignizaä;m

L

quo randem agnofcatis , quale fic il

W

Cieditísque majorem — eflz ; digaita-

lud bonum ,.quod.tam l:eti- peccaudo.

l

tem , kLac. Gratiá: dotarum effe ,

perditis, perinde ac finiquam minor. -

l

quàm non dico. Imperatoris torius

lizin lufa ja&

fed: etiam

ará , quia cemere fir quin.

Mundieminere glorià ,

fatis cognofcarur.,

-

l

o

IOP

-6

;Z,'Sïv D

Z

€3 8969 206269 99905

*

Seoee drode» ioe

d

(

ü'...

969 $989

y

Wt

| $T

|SOHBMS€UERSUS IX. .

V2,5.|

Peccatum .Mäntc-äz- Päc'cx;rfom- excææ:'.t-.,

( A

].

m

[2

A.

f!:sä

345!,2 (

W»f*ïbä&!!æ illa, quae

celi lumine & calore füo ii!bsrf:/;»)cii-;

A

;

fubinde

tàántum

li, &in agrorum ftragem reijcic. Utro-

E

3764

€

fementi , quanrü

que hoc modo reprafenratur mihi- ,

!

ää':)'

]

ling

41

cempeftates ipfze

quod in peccatorum cxcirate fieri fo-

-;ï

damnuminferunt,

let : Hec tamarra& fera nebulaeft, at

:

f.

merito ägïomm

omne verz virtutis germen & gratiae

poena,& c.,ngaf

'l m

il vocari goffant,

fuffocer, & annihilet: eft etenim fe-.—

d

Culpa

iunt, quisterrae finu fuo ram

É

"

cundüm San&i. Thoms doctrinam ;

Aj f

perniciofos exhalac vapo

es , aquibus

animae peccatricis peena fimul & col-

;og?unï oiïui-a;ug- Pcaa funt, quia

pá ; exfgmhtja G* obdmratio , quoad

9328 A 609

)

,-*Sïz

p,ïz'c C IATUM;M E*-&TE'M»N PE C,C ATO R;*Is— EXCAECAT.és-

i

z

hn -

motum anbpifunt Peqcatfz » & qnoad

quando nimirum homini cure non

M

]

À

4

S.T b.g..

ts

; ',& TJGA],:;

Es

birailionem funt. pana. Peltiferi hi

elt , in rebus illis infirui & fcire ,

qui ad bene credendum aut bene vi- 247*

g. 1172 4* vapores exfürgunt é peccatoris corde

h 179-4'« conua glorism Deiin offenfam ejuf-

vendum fpe&tant,

De fivilibusig- 4^,3.9

i ( 3257 6* dem ; juftáque-vindi&ta à Dco- contra

notantibus affirmare licet , illis Mun- 4- 4* .

dumeíle plenum : Diminnte funt 6 1. 8..

w C 2« 2« peccatorem. ipfum in. peenam repel-

L

10 fi-

415« luntur : adeóque accidit, ut qui pro.

veritates a filijs bominuum

.

homines Zf 11

W. 473* fummá. felicitate. fuà elegit. oculos

fünt, qui mediam tantüm muneris 4

2

*

non enimigno--

qüod

cláudere ,. non. acerbiorero poflmo-

fui partem nórunt

rant , in intimo corde fuofead inda-

Itl

dum. fübeat posznam,, quàm ne am-

e

fed eam

^ - pliüsoculosaperiar. Verum eft; ho.

gandam veritatem teneri

3

u

Wmnjet

Íce effe&tus, quóinfe funt. pernicio-

non qui&erunt ,. falem.non efficaciter

fiores, eó.minüs' ab hominibus fen-

fimilésque funt hacin parte Pilato ,

fs

tiri ; quare ur bene incelligantor ,.

qui poftquam Chriftum inrerrogáf-

^

gcrc )

[4

.

bvertit; EPZP.

let, quid ef eritas

; ze*rgum re]

; (ii

ac.cura:iürcm»;

neux,

E

:cqþ*irung. a)ttmclïrljtiof—

nec reïïionfum exfpe&tavir. ZMuliafvi- 77*

] no:

.H.. Ad int

entionem noRranV'a'ü :res

enda ncfeinntur, inquit Sanctus Ber-

'V/'f)

Jus

ignoranrie fpecies diftingui poffunr.

nardug,eut fciendi incuria , aut. di-:

—Primaeft ignoranria debilitatis ,. fe-.

f[cendi defidia , aut verecundia inqui-

cunda eft ienorantia negligentiee, ter--

rendi, Non nemo fant&ze fidei noflrae

t«

tiaeftignorantia malinz.. Ignoran-

m yfleria pucr. non didicit ; jam adul-

sndo

tia debilitaris eft la. ,. cujus omnes:

tum pudetijsanimum applicare. Alius

ningr.

valde dubitat,. an non plurima fibi à

qum

homines aut- parum aut multum par-

ticipesfünt , quámque miferi partim

Patte relicta finr malé parra;nihilomi--

4s

». o

"

à primi parentis praevaricatione, pár-

nus, ad quid teneatur , non inquirit ;-

*

q.

ne refponfum ferat; qvod ipfi non ar-

timà nihili tenebris , ex qooexersti

$; T p, fànt,. ligreditate. acceperunc, . De

riderer.. Alius quidam. Canfeffarium.

12. g, prima: illa ignorantià: non- loquor .

confulit minüs experrum; & idoneum.

ad dandum confilium 5. nihilominus.

u

^R a4r, Quiaeft.fine- culpa , & bonis zqué

communis eft ; atque à. Theologis

cureipfi non eft ,. Do&um confulere

3.'661'7"

^DEY2Óls.

GC

Íepe invincibilis: vocatur. ,. quando

Theologum ,quemadmodum toties ,

g

Jbidem..

ii

76.4r. homini nuilum eft. dubitandi princi-

quoties alia de caufa civitatem fre-

pium, nec coníequenter errorem vin-.

quentat ,- confulete poffet, — omnes

3!. i 5 6'0:

mïfï. !

cendi modus occuirit, ilümque de.

ifti & plutes alij hifce fimiles.in judi-.

"d

cio divino excufarionem non. hibe-

acü;m

ferendi. ;. quare. fiin tali ftatu delin.

quar; inquir Philofoplius, non ramen

bunt ; ideóque terribilem. Apoftoli

n

$

L2

Id

dicidebet,. quàd pecce; per. ignoran--

fententiam.- veram füiffe videbunt

1

i

71.607.0—

j, tiam , quàm qcÓd peceet. iggorans,

Si quis ignorat , ianorabitur. — Quafi

[f

€

»

IH Alters igaorantia. eft negli-

vellet dicere; quicunque negligecob-

14» 837

A

eámque

u

,gcn/;ïæ » que eít culpabilis ,

j

p

E

xïrïfxþx

DISCURSUS NONUS, -

j

igüür'äbirt,.n;:m folümà Chrifto inter

plarimorum cafam ; qui cüm

aiies fes

hi

Tideles faos non numeribicur , fed

geudi talento non polleant, nihilo-

LP

Ie

minusEcclefiaftica qugrunr. benefi-

!l

10

ita ignorabitur , urin pona à re-

bellibus. ipü&us non fit diftingnen-

cia, & cüm affecuti fuerint , cateánt-

f

que fcientià ad Chriftiane vivendum

dus, Perpendite, an nimium quid

D

,dicam, Primum homicidiuc , hicut

neceffari&, aureáà imbui negligunt,

dl

n

*'noverunt omnes , olim in terris

aut alterius feregi permittunt confi-

u

in perfonà fratris fui Abelis com-

lio, licét hicad bene füuadendum om-

LU

mifit Cainus ; fecundum à Lamecho

?

ninofit inhabilis, Errores , quinonin

wj

occifo Cainocommiffum fuit, — La-

morte corpotali ; fed quod ampliüs

y. (om.

D

i" f-, 4.0

mechepim , ut dicit Saritus Hie-

eft, in fpiritualianimae interiru com-

ATU do

ronymus, quem plures fequanrur

mittuntur , non folüm propter ig-

ETA

) 1 mw

23..

Doctores , cüm à juventute venationi

norandam non excufabantur , fed

1 «t

ï

effet affuetus ; jàm

ue fenex cazecuti«

etiam quafi deli&a expreffze malitiz

4

í

]

ret , nihilominus à

olitá venandire-

punientur, -dnquocafulex divinain

cteatione abílinere non poterat ; fed

tribunali fuo non d'ffenricà lege hu-

n

manu puerin fylvas ducebarur, cujus

mana , dum de Medicis loquitur : Zzz- JHf«

pevitia quoque culpa ammumeratur. Yn. e leg.

: dire&ione fsgittas fuas ejaculabatur.

. Accidit igirur die quodam, ut puet

gens culpaef nefcire , fuo fupgi offi- Auil.

advercensin dumerto aliquid moveri ;

cio, quod quis fufcepit.

Sed de hac/'4-

purans fera

melfe , Dominum fnum

negligentize ignorantià fatis di&um""&

fi. Tranfeamus ad teriiam, Malitize -

monuerit,

fagittandi tempus effe. Hile

ergonihil moratus, arcu remiílo pro

nimirum , de bac enim fufiüs difcur-

ram, Primóoftendam, quemadmod-

beitiafylvaticá Gainum jnterilla la-

&itantem virgulta infeliciter occidir.

dumillafir culpa, deinde quomodo

Fair igitur hoc homicidium in effetu

etiamfit. poena, Excecavit illos mali-

ä

fuo involuntarium, nihilominus aus

ia cormm.

Í

p Sgplz.—

tem voluntarium fuic in causá, G quia

tale fuic, impaneé relinqui non pote«

— 1V. Maxime deplo

;canäa ,imó má- 3*

- gat. Lmó proptetea Lamechus tan-

gis dereftanda Chiiftianoram infeli-

tum , quantum Cainus, imó quo-

citaseft ,. quód de pluribus verificari

dammodo plüs punitus fuit.

Septu-

pefit id ; quod Chiiftas Pharifzeis

n 4

lum ultio dabitur de Cajn : de La-

przdixit, videntes excaecandos elle.

1

2

nacch vero feptuagefos feptics, Ex ratio

Qui vident , caci fiant, Mirum non ?.5

eit , eum non videre , qui oculis caret;

P

fuit, quiacüm Lsmech eflet cecus ,

nonampliüs venatione fe dele&tare

fed mirum eft, hominem apertis ocu-

lisnon videre, & viden:em non vide

debuiffer ; aut fi venatum ire voluiffer,

:

lir

IS(

non

nari juvenis dire&ioni fidere

I8.

ni vident , ceci fiant. Attamen

Q(

Ü

debni

i

um

ec , ubi homicidij committen

tales fant interChriftianos.cun&i pec-

(

l.

. dipericulumeffe potexao — En k*fm

catores , videnca cacciÍunr, Siiga v

L.

»N

*

d

K

- PECCATUM :MENTEQ

pEö&A—Tbms EXC.

ECAT. nj

fu privati nati. fuiffent, quemadmodü

res futuras , & tamen non vident ; ita-

(ttfts

rebus prefentibtis inharent animis.

Inhdeles, id me non: aflligeret ; dice-

ylilo-

eeci effttun.

Archimeedi fimiles fünr; qui licet mi-

ynee

f 9. rémque cum Chriftlo: f

litem Rorpanum armatum , ictum ad

M

205 balveretifpecmmm.

Sed lumine

st

fe occidendum vibrare cerneret , dici

endua

fidei videre , & nihilominns propter

extremam malitiam.non videre, hoc

poteft non vidiffe ; tantopere demon-

ligu

ftrationibus fuisin arenà defignandis

efl propé dixerim,funefla ad feipfam

Pf. 1&:

:OR

. damnandüum patrare miracula. /Veze

intentuserat, — Oculos funos fLatuerunt

t of

declinare in terram. . Peccatores fern-

1 .g-»'

«tro dicitis : quia videmus, peecatun.

irionit

- "weflrum manet.Mencem meam melius

per de terrà cogitant , fuífque affe-

;mpliüs

explicabo , demonftranurus , quomo-

&ibus,lucris rerrenis,volupratibüfque

Q Cor

immerfi funt : quze cáuía eft, ut de

$, T Do, do peccator culpabiliter ad hanc ma-

( n

-.24. litie cocitatem concurrat j quod Rt

anima non cogitent, quafi illam nor

hü

haberent ; credünr. quafi non crede-

duobus modis , Inconfideratione íci-

naliti

d aT ,

Ie

licet, & Paflione. —

rent, omnéque ftudinm quafi mife-

re sranec íÍex oculis in captanda

nnin

V. Primóquidem peccator videt ;

e hu

-fed non confiderat.

Vocate illorum

mulca ponung , nec quidem unum

)

///f' Il

aliquem , qui domi füze à rot annis

ro falute íoà impendun, Unde

- I ]

culpabilis illorum ignorantia indies -

gem , auz feeminam non fuam detinet;

*

ii 4

lámqane interrogáte

L]

Noftine ad

maágis augemmt, . Quandoquidem,

t wl

falurem confequendam fatis non effe,

quó minorem habent anima curam ;

din"

ut Chriftismum credere , fi tapquam

có magis crefcit fludium & applicstio

us

ui

infidelis vivas ? Scifne omnes San-

3d negotia fzcularia , adeóque tene«

ditit

brzindies fiunt denfiores. — Accidit-

&os proilla sffzquenda maximos Ja-

d

bores & dolores toleiáfíe? an 3gnoras ;

aliquando , ut qeidám wno amiflo

oculo , duplicaram quafi viden-

m

fitaliinftatn à mort.ewdgp;eh;enäere-

j "

- gis,te mox damnandum;ira ut, quzme

di vim altero illeío scceperit 5 con«-

- diu Deuserit beatus, tu. in or.nium

currentibus enim ad hunc omni-

j

M

malorum sbyífo futuimus fs lemper

bus fpiritibus, qui priüs in duas fe di-

g

h þ

miferrimus ? Scit omnino , fstetur

videbant pupillas , virtus in una fola

&ccredit : Dicit , quia video. , nec

mulibacutiorfacta eft. Idem dicam, -

T

ii

il

meminiffe definit. Sed quid predefi?

hujusmodi hominibus evenire: tan-

videt, at nom adverdit, — Continget

tam ncgoriorum fuorom facularium

hmïæü

j 0^

*

aliquando vobis; intentos folo 2fije-

haben: curam , ut illius , quod omnia

Ju!l

(

il

fe oculos; quia tamen toti cogita-

alia przecedere deberet , quod . eft fal--

bandi haretis, illa ipfa , quae vi«

vare animam , prorfus oblivifcanture

i

jj

détis;à vobis minimé obfetvari. idem:

Ocnuli fl'ultorum in finibus teyra. OcU- Pyau;,

Ese.18 fitin cafünoflro, — Plurimi Chrftia-

los sd res à providenria fua remotiffi- 7, 24

Jl

"o

n

I* I,

niyvidentes g0nvident ,, ocnlis apere

mas incendunr ,dum incerim fe iplos.

d

eæ.;u.tiun;. , luminec nin; Fidei vident

peg,ligpgt, :

jn

N

VLÉ& |

[

Va

312

/

DISCURSHS WONUS,

/

VL Er Ecce hec eft umvcrfahs

fpe&at in -Ecclefia , aut. an ideó à

Wi

Chm&lanorum Occupatio : " Unicé

principioinSan&o Baptifmo vos fe- t Thej

foliciti funt de rebas , quarum nihil

cit fs Iucsr & filios diei Y'Sicut om- j. .

u

intereft ; illius autem unici ; cujns

nes Chrifti fideles Apo&ülus nomii-

[

lpforum maximé refert, ne quidem

nat Fiios lucis propter fidem , frlios

qu

recordantur. , Gens ümui tam caca;,

diei propter morum honeftatem , quae

Yi

à fidejficut diesà luce derivzii deber.

Ja.43-

& fimultam plena oculis.

Papulum

fel

8.

cecum Q ecnlos babentem. Omne e-

Attàmen omne lumen s&d rebellan-

(

il

nim lümen, quod velut fapiens debe-

dum lumini à vemsxæpcadrrm. Jpfi-.

m

fzemnt vebelles luminar,

Non folüm:

hs Thae

tzerhabere in capite , quafi ftulra ha-

Qit

betin pedibus ; [uáque capacitate, in-

lumini à Deo vobis dato refractarios: in bt

bj

genio, &

& talentis tititur; ut indies pe-

vos exhibetis.fed eziam rebellcs non ".

t

folàmenim vos tali lumini non con-

Oþ 24.-

pfer.4.

jor efficiatur.

Saptentes funt , ut fa-

N

21,

ciant mala ; bene autem facere nefcie-

formmatis, fed eodem ipfo ad inveni- a

W

Tünt

Vultares oculos eque perfpi-

endos novos ejus dictamina liberiüs

violaudi , aut pervencndl tnodos uti-

U

caces habent ac aquilae , eciam aquilis

q

paresaeque altrüm volanc,& per aéreos

mlülu

[

dominsutur: campos,

Sed qirid po-

- ViL, Ab hoc eoäem principio de-

(:

ftea? Illi cüm puriorem folis lucem

inde.t&m contrarie timoris & fpei

N

ficut aqullæ afpicere deberent , fem-

nafcuntur: dwerfzazeæ, uüc illi ipfi;

à

per oculos in terram defixos tenent ,

qui fpes fuas temporales ficmo . fta-

l

eminus attendentes,fi fe forté putrida

-denc aï!ægare funi , deinde ip»*m ani-

adexplendam famem preda offerar.

marum fuaruni putrido filo commir-

L/

tere fatis habeaot, -

Oculi (laltorum mfimbm terra. Ecce

Admonete , fi

li

in quo naturalis ingenij apphcemr

lubet horum aliquem , ut liberalio-

"

I' EH

fubrilitas, quà fubmde homo à:/Deo

rem fe exhibeat erga pauperes, ut &

dotarur

«1. XW

Homo ctím in bonore cyjfzt j

ipfe aliquando uberiorem fentiat De

l g

Tf.48

n0n 12tellexit,

-MMer omnes conaras

£rga fe mifericordiam ;

flatim r

13.

TT

& labores defideriáque fua turpitfi mé

fpondebit, fe non poffe ; contingare

i infamibus lucris & voluptatibus

enim pofle, ut fibi plures nutriendit

i

capiendis collocat , càm eaad Deum

nafcaurur filij , plurésque in marri-

H

& colum lucrandum drwenda ef.

moniam elocandz finr filize ," deni--

fenr.

que Beri poffe , ut in ulcimá feneQute

Q

An faárte ideo exped tam ti-

r

bi lmg'mm Deüs dedit,ut cá taatüm

füa- habicuali aliquà afiligatur infir-

s du

I

de rebus obfczenis loquendo: utereris?

mitite, aut aliá prematur neceffita-

3[- "

anforté ideo fubrile & acutum tibi

te , fir. inc .e paoprus non fepofuem

l

largnwse&mg&nmm, UE Dovas con-

aliquid , quàm mifero loco faturze

tinuó invenires artes , quibus inno-

effzncresfue ? Mutate jam fcenam,

centes Virgines ad lapfom impelle-

& dicite huic, vt falari fs confeffio-*

fa,

qu

res?an idsó diebus feflivis vos ex-

ne gcneml! tité fa&à , deinde muca-

tione

H

l; x

-

$

,»pzcc-A'mM MEÉNTEM äzccmcms EXCAXCAT, r

tione vitz confülar, refpondebit,quod

Chtiftus , fine dicicultate came!um

S fc- l 'Tl.ï

ad confe(fionem attinet, fe non mie-

Qni« f

Hs

degietit , dsinde veró. mufcam timet

miniffe,gaqnam ftudio peccarum ali-

in ftomachum trajicere. — Caci funt,

W

". quodàfein confeflione omiflum ; &

camelum declutientes , culicem ex - Matth;

flin

quod vitam concernir , licér malé vi-

que

colantes.Bolum tam grandem , qualis 23. 24«

- vat,non tamen adeó perverse fe vive-

eft magnum illud dibium , sut zter-

bt

te,ut falurem seretnam àDeo fe conís.

ln

nüm pereundi , aut &:ernüm f2lutem

.cutmrum non fperet, Verüm adhuc fa-

confequendi,devorant , & ne quidem

h *

melvos intertogo, qu2re non confi-

mafticantgat viliffimas minüiss,velut

lm -

at

ditis, Deum Filiorum veftrorum curá

(to

aliquorobolorum lucrum examinant

W

hsbiturum, filiabus veftris, veftrísque

perpendunt & crutinant , imó gutta.

non

T

corporalibns necelfitatibus provifu-

sim percolanc rimentes ne hauriendo

(

mm,cüm tam faciló fperetis, omnia,

fuffocentur ; & hoc idcó , quia pror-

&t

qus ad animx falurem confequendam

fos caci funt. Cecifpst; camclum gia-

-riifs

. pettinent;vos à Deo inipetràruros, &

tientes j eulicem excolanies.

J

quidem tales quales vos eftis? Quid

. VHI. Eccemanif.ité pacer,quapta-

facilius eft Deo , panem vobis dare, an

pere incopnfiderasio peccacores excaee

c-

Cazlum ? ad dandum vobis,& cunctis

cer, Alrera nonc. culpabilis hujus

j

- mortalibas panem;imó etiam ad dan-

Cecitauscaufa eft Pífio.

h

Paffiones

dum cin£&is viventibus;fatis eft,ur il-

in mentibus & cordibus noftris eun-

ü.

— lemanmmaperiat, Zperit zazum f

dem przftant effe&um, quem cryftal-

i«

am ,G' impletomne auizial beneditlio.

xe,Sed ut Czelum vobis det,cüm fem-

lus,perquam lux tranfit, aliqusnda

ui;f

preberoculis. Primó illam refrin-

j

per longiàs ab illo. recedatis, neceffe

li

$TL

git;deinde f0 modo varijs afficit co»

T. eft; ut Deusin ordine Gratize miracu-

loribos.

Confiderate -- lucernam ,.

e q

lum faciat, totam triurnphatricis ome

xö&'

I13.

quim poft virrum viride- accenfam

D

niporentiz vim adhibendo, fecif pa.

mranu tenctis ; non jam ampliüe re&ta

qe "6s de tentiamin brachio fuo. Hocelt omniü

fefe radio lux illius oculis veftris in-

p

Sanctorum fententia;qui docent , Ju.

flificationem peccaroris omnium o-

funder,ficut priücfed inflexo: prate-

exi

xea nec propriofuo corufcabit in can«

räfflz

perum à Deo facterum maxim$ effe,

dore,fed ccloreobícuriore.velu: vefte

j

Quomodo igitur ram facilé puratis ef-

aliena perfonatus fublucebit. Eodeny

R

fe illud, quod tanti Deo conftr, &

modo fi in nobis yehemens aliqua

i

Luc.12 ram difficilé, quo nihilo illi conftat;

pradominetur Paffio,amoris aur odij,

$t

imó quod additarum fe promifir: Er

fs

timoris atit temeritatisymucatur facies

t

bec omzia Adjicieztzr wobis ? Non

veritatis,nec directe eam intueri licer,

poteít alia hujus diverfiratis dari cau-

u

murárque apparenriam , dum e;iom

i(fh

a,quàm proprize peccaroris tenebrze

qui inftar ceecorum illorum Phatiízo.

perverbs affcüuum noftrorum quali-

[

tatibus veftitur ; & inde eft, quód de-

tum, de quibus olim — oquebator

H

ltlf

pravaius :ifiq velitais inigitus

,.v

[ m

-—É

zepr

A p G] ] Mi T d

s

"À

1

M

171

DICS u*"i& SUS NONUS,

mum in efca àbfco

ndisum ad*verzgïz,i*—l*;

M

sgiéànobis emendetur, qui tam fa-.

lum devita: : alij veró pifces aviditate

j

cilé oculorum errores corrigimus ;

cüm ifti fint facultates mente inferio-

faa naturali inconfideraté ad ea , quae

u

u

tes; ron autem) mentis, quia hac

ipíis placent,devoranda abrepti, faci-

lécapiuntur. | Idem evenir illis , qui

l]. t

porentia cft omnium füprema. Eo-

dem prorfus modo ficut fentencia in-

patione aliqua capti , iniquitatemy

s

Mf , de

o

jufta à Judice ordinario lata facilé à

non mafticantfed devorant, néc ad a-

liud animum adverrunr, quàm quóod

&

fi

fupremo Migiftratu corrisitur , fed

quix à fupremo fertur Judice, nemi-

delectande concupifcentis fstisface- pyo,

2

nem habet, à quo emendetur.-

re.poílie..— Os improrum devorat ini- 1928

Qj

quitatem, Ubiécontra, qui mentem

n

IX.. Atqueex hisin prompta cau-

faeft, cur peccatores ita ftupidée a-

tenert liberam , confideraréqne proce-

Ti

gant, ut plané omnibus pariant admi-

dit facile vera mala in bonis fitis ab-

e

hY

xauonem, -Recolite hanc in rem me-

Ícondita agnolcit;evirátque.

N

morià veftrá Samíonem à Dalila me-

X, Quamobrem, quando in vobis

retrice prodizum. An non fidem quafi

vehemenrem aliquam paffionem ad-

Jl

homiuum füperat, virum aliás cam

vertitis , nunquam vobis imaginemi-

.

q

prudentem, totiesjamaà muliere illa

ni, reseffe tales, qualesab ipía vobis

t

STbha

deceprum porüiffe indüci, ut non tam

depinguntur, Et hoc confilium mul-

impuro,quàm in(ideli buic fcorto ad-

tüm vobis proderit , ne decipiamini, 2,4.1f*

hac fiderec? Aitamen indactus fuic;ut

Sedhoc przefertim in. paffionibus la- 47. 3.

amore illius fzeminze exczecatus noa,

fcivis obfervandum eft , que- plüs

videret, quz videbar; qui non finebat

quànr aliae mentem excecant , ratias -

illum advertere ad es rationum mo-

némque perturbant. Magnues ma- Port^

mcenta, quibus ad faniora capienda

gnam vim füam varijs perdit modis ; J . 57

confilia inductus fuiffer , fed omnia

fed nunquam magis cá privatur, quàm

:E

illa proponebat ; quibus adhuc: tnagis

cüm à multis carbonibus iguitis ac-

cendirur ; cunc. enim quafr cadavet

porerat dementari, Chari(fimi, Deus

effrenatamà vobis avertac pallionem;s

efficitur; nec ampliüs tanti , quanti

licet enim: apertufn videreris Infet-

alius quispiam vilis lapie zeftimatur.

num, non terreremini , imó adhuc

Eodem modo licét Ratio quovis alio

diceretis, quemadmodum noo unum;

vitio tnultüm deperdar, nullo tamen

fcd pluresfic loquentesaudivi? $j 44

alio,quim lafcivii perinde exczecatur.

ïä

ka quidem &Invidia valde hominem

]"f""üm-]!rgecep: agmdw]i B. patim D

Lia,nou ero folus.

O:quàm diverfum

& bono avertünt; rationémque per

.-

:

rurbanc , Lafcivia veró totam ex

23 Tl

eít jadicium. , quod de eadern ferrur

veritateà corde libero,8&c À corde.pa(-

tinguit, Jra: P invidia caufant tncon" 1. 2« fj

u

fionibusfübdito! Vulpes marina nua-

flantiam., pertraliendo ratiouem ad a-

52,.47'.

i qgam,cibum integrum devorat , fed.

Jiud;inquic S; Thomas,fed luxuria to- 6.4d V

M

tioni;;.

; -Bäxulatimg comedir ,. idcöqu;? übi ha-.

;aäitg'r-a;ïti;äggenda ]udwwm r4

E

od

g,c?eä;'

,N*

»

!

PECCATUM MENTEM PE Deldcl Eüxbæökiæ

il

Adeóque licet irati & invidiofi dum

fum hunc Filium | fuum corrigendi,

idtate

tationem audiunt , eam non fequan-

Apparens igitur Pater dormienti,ram

IT

wir, Lafcivi nequidem illam autcul.

fuavibuseum ad monuit verbis,taniá-

i ft-

tanf

Jacontinens concupi[centia , to.

que & humanarum & divinarum ra-

i, (

C Etb.l.

taliter rTationem monasdit* — . MU funs

tiongm emphaf , qua fle&ere debuif-

itaten

ol efficiunr,ut

u

defolatorij carbones;

fent etiam cor. duiiffimum ; quibus

w

lo

homo in judicio feren

1

0 ab ipfis be-

tamen miferi hujus durities. minimé

] qu.öd

ftijs fuperetur, ideóque in eligendo

fuit expugnata; quin mané evigilans,

[ecum ftaruit [omnijs fidem adhiben-

ifitny

minori pollezzprudendá' . Neício ,

quà ratione magis fenfibili magnam

dam non eífe: quare cüm data fibi à

t i W

dentt

hauc veritatem oculis veftris prapo-

Paue correctione reBipifcere debuif-

nere poffem , quàm fi cafum , qui die-

fer, ex eadem novam ridendi haufit

PïGCE'

bus noftris, licét in regione remota ,

materiam, earp amicis fuis joci causá

&isl p

narrando,

contigit, recenfuero, In illa Anglix

Cüm igitur feminam il-

o

Provincià,que Lancaftria nominarur,

lam domo non eijceret , ut petebatur,

4

Juvenis vivebat, quiinter Catholi-

adeft denuo Pater, filióque , fed modo

einii-

cosà Patreoptimo educatus, illi ra-

à priori multüm diversó apparet, vul-

obis

mé moribus tam diffimilis erat , quàm

tU ad iram & feveritatem compofito ;

TOR

lurofus fluvius clarilfimo ,à quo pio-

exprobrans illi acerrime peffimam vi-

P

fuit, fenri.. Interalia vitia rotum fe

tam ad hoc ufque tempus actam ,

dederat. lafcivie , à qua fenfim fine

nec non obflinationem. exaggerans ,

fenfu tantopere abripiebatur ; ur cürn

j Plü&

quam huc ufque oflenderat pofl in-

[

turpitudines fuas pudore tegere de-

fgnem adeó Mifericordiam à Deo

g m l

beret , ijfdem etiam gloriaretur ; imó

ipfi exhibitam, itaut etiam ex alrero

nodir ^

peccato fuo fcandalum adderer, pub.

1

Mundo fe admonitorem miíerit; de-

[,,qüäm

licé fzeminam inhoneftam domi fuze

nique reprehenfionem ita finivit:Hzec

slendo, "Tentirunt ram parentes &

ultima eft admonitio zibi à Deo facta

jjs

amici, quàm Confeffarij hunc adole-

terminusque peremptorius, Aut.vi.

a

u quäntl

fcentem ad faniotem teducere men-

tar murato , aut die S. Martino dica-

tem : Ícd femper oleum operámque

ii

tà viram & animam fimul perdes ,

jl

perdidére ; quia illum corrigere idem

mortem obirurus improvifam, qua

admittet remedium.,

Án

m(&ïm

erat ac picem. mundare, qua quo

nullum

magis manibus teritur, eà magis ni-

non modus loquendi ram pateticus

gcäïüï'

j

greícir,

Omnes ridebat admonitio-

fufficiens vobis videtur ad perfuaden-

nes; quosd. animam , refpondebar ,

dam vifionis vetitatem, ut non inflat

u "

w

de ea alij fibi curam relinquerenr. In-

fomnij defpiciaiür? Verüm miferAdo*

tereà, Deus, à qno nondum omnimo.

WMM ;

lefcens adeó ifenluali pafionefus exe. «

jey

dé infelix hic dereli&us erar, licentià

czecatus fuit, utetiam hac fecundá vi-

"

J

dedit Patri ipfius vitá defunt&to ex al-

ce omnia vanam fabulam phanafiee À -

h

fomnio ludificate zeftimaret;

Quia .

*

TA

tero Mundo comparendi., & perver-

D

;am'cnim

ircg*l .

DI$CURSUS NONUS,

j

&amenconfcientia cantra invitam in-

i

ris ipnorantia magni criminis rea fit ,

tus oblatrabat, vocémque vzritatis et-

cüm tram propter inconfiderantiam ,

p

^.

iam lacem afpicere nolentiinfufürra-

quàm propter pafhonem adeó fit. vo-

ü

bar,conftituit fequentem S.. Marrino

lantaria, £Exeacewit iller smalitiaecos

d

Fefüvü diem folemni convivio , invi-

YUH5

Adeó culpabilis cft ,ut non

tot

tatisque ad id amicis, omnileiitie

folüm errores , qnos t4li. ignorantià

l

genere tranfigere 5 & verb eam tantá

commimit , non diminuat , Íod enizrh

W

m

. €um hilarigate & felicitate rransegit ,

aggravet , ranquam illa, quz magis

h

ut nocteimminente prz gaudio exili-

perveifum ad peccatum affe&gm de-

u

N

Xet , maxime veróob. prudentiam ,

notat, Jrzerantia affetlata noa excu[at .

Tb 3

t

quam fibi oftendiffe videbatur,tam in,

& cttlpa, fed magis videtur culpam ag- 3.f d. -

if

fauttis & importunis fomnijs, atin-

gravave ; offendit enim bominem [re ve- 47.4..

quiebat, idem non zdhibendo. Sed

bementer ajfellum ad peccandumquod s. 4d.

X

menrem sd horrendum errorem adver-

vult icaorantiam incurrere ,ne peeca-. 8«

-

l

tire; Nelciebar mifer diem S. Martini

tum vitet : Ethec eft caufa , ob quam

but, ]

- ; Epilcopi& ConfefforisFeftum fequen-

Sacerdotes& Scribein Chrifti Craci-

.

*em,duodecimum ÍcilicecNovembris,

fixione non folàm homicidij, fedDei- i. d

[

$. Martino Papz & Martryri dedica-

cidij Rei fuerint , ut notat S. Thomas; z7, 6.

[

2um efle, ideÓque infelix tanquam be-

quia licét non plané «cognoverint

ü

Ítia ad fnacellum du£ta exultebat , nec

Chriftam effeDeum,( ff enim coruovif--

imminensfibi malum advertebit. Et

ftnt, nunquam Dominum Gloriz crgci- y.Cor,

.ecce lub meridiem duodecimi di&i

fixiffent.) nihilominus veritatem tan- 2. 8.

l

Noveinbris, dum fecure effrenaris (uig

tis jam fignis manifeftatam non co-

andulget cupiditatibus , improvisó ,

gnofcere, tora erat invidiz culpa ,

neício quo malo, obtutus, intet mere-

qua in illis predorminabatur, ica , u

W

trizisfuz; five, ut meliüs dicam, dile-

non folàm oculos ad folem ram illu-

& furi:e fuze amplexus animam ex-

(trem clauderent , fed etiam illam ca-

al

O deplorandam Amantis cze-

lumniarentur,qual: canta San&iratis,

citatem , qui malirià fuà voluntarié o-

Sapientiz & Miraculoram Jux potiüis

mni & rarionis & fidei lumine fe pri-

à renebrarum Principe ,. quàm à Deo

vat! Non viderar effs poffibile, ut ho-

provenitet, | z Beelzcebub, Prinsipe.

mo ad tam miferum ftatum. deduci-

L$i

Danoutorum , eijcit Damonia,

ä

pofit : quot nihilominus & quim

-X Sed culpabili huic excaca-

siulri peccatores eó deducuntur , qui

tionialiapenalisaccedir. 1deó dicit

"hnjusmodi vitijs inveterati, videre no-

Chriftus ;ceci fianr , non dicic, quàd

lune, que videnr, quin omnibus czecis

Íe ipfos excaecaturi (inr.

Qui vident

ftolidiores,etiam ea,quze manibus pal-

-

ceci fiamt. Vk figaificet ; non ab

LTA

pant;nonceredunt. — Perdiez incnr.

ipfis folis tenebras provenire, fed ad

vunttenebras, Quodfi icaresfe ha«

l d

4

hoc divinam Juftiriam concuxrere.

l

5 f,;ä;ocat » Videte igitur, an non. peccato-

rerra

Quia q;ue;xïadïnfa&mm. non fola

V

den-

ä

-

N

"

I

pE cCAT&M MENTEM PECCATORIS EXCEC-RTLU*;&

*QE[,

- denfitate fn& no&tem efficit , fed ad

mana &b eodem prodita , inducta eft,

am ,

eam quoque fol concurrit, dum oc-

Uadefequitur; quà plura accumulan-.

A

cidendo fub horizonte noftroab ea-

tür peccat4, rantó magis ignorantiam

H the

dem terrá longe difcedit ; fic non fola

peccatorisá culpaaugeri, His igitug

Suu

cordis hunmrana maliria lachrymabi-

przmiffis, jam confiderate ; in quo

T

. lemillam ignorantiz no&tem efficitin

tam magna cecitatis mentalis peen&

|ejuf

peccatore , veriun etiam Deus ad eari-

confiftat. . Exunaparte peccata ad-

[

: Ofzé.9

*dem cooperatur ; quia cum Gratia fua

dens peccatis peccator feipfum excze-

ymóe

I^ —jlluminstrice à peccacore difcedir, «

cat ; ex altera parte in poenam tot fcee

eis cmm vece[fero ab eis, FleecDeiabA-

lerum Deusfemper magis Gratize lu-

v 55':

b

m p

nima difíceffio, ut non ampliis in pec«

cem diminuit ; quare in. medio Fidei

f

catorum poenam il/am illuminet, ficat

lumine Anima fit tàm ceeca,quàm mi*

n

inprincpio illuminabar, horrendis

fere Infidelesde media nocte cacue

in Scriprura minis nobis proponitur,

tiunt. Pt palpes i. smeridie, ficnt pal»

w

quam

JDeut,

Percutiette Dominuus amentia Q ct«

p4re folescecus im temebra.

od

flCi«

28,

citate, G* furore mentis , ut palpes in-

eft fupplicium, fimul juftifimum &

y7? /M.'

sueridie , freut palpare folet cacus inte--

feveritfimpmas,

TA

nebris... Qui fide & infpirationibus

X11, Juftiffimum dico, quid enim

WK

ab ex produ&is din abufus fuerir , tam

ratiopabiliüs eft, quàm bonas illi ne-

"TM

O palpsbilià Deo cacitate punierur, ut

gare infpitationes , qui ijfdem pro fa-

. ponüs quidam phreneticze mentis fu-

lute fua non utitur ? imaginemini

n tll« hi

ror dici debeat ; cüm in meridie fi-

vobis Matrem quandamlongo jam

yn «

dei minüscognofczr , quàm Infideles

tempote, qnovis manéad Filium fu-

in tenebris fuisinrellizant, Jam veró,

umexcitandum cobicalum conícen-

01?4 )

üucterribilium horum verborum | virm

iür H

dere , imólumenetiamaccendere, ut

bene intelligatis , meminiffe neceffe

maturé furgens labori fuo vacare pof-

y il«

"

. erit; Charifimi , duarum msgnarum

fi. SiFiliusfemper pigrior letum

verit&tum;quas pridem vobis infinua-

ïitäïisr

nolit deferere, Mater pertzeía, nec am-

vi. Unaeft, quód primum vnlpus à

pliüs illum excitat , nec lucernam ac-

;POI;HS

nA

n

peccato originali Animze inflitum ,

cendicnetoties operam cum oleo per-

[

J

fuerit ignorantia : unde fequitur

$

dar. Hoc ipfum nobifcum facit Deus.

1l

!

à

y

quód Gratia divina, quze malo pecca.

Poftquam hunce, & illam, longotem-

ti mederi debet ; neceffarió esm ad.

.xcæü'

pore peccaro fopitos toties vocavit, GC

)

At

jyuvet , clarolumini id exponendo ,

poftquam totiesillis Divinsram illue

fizasionam fuarum Iumen accendit. ;

i quö

S.Tb, quod in tenebris non apparet. — 'U;

L. 2, q, Appareat ,quod latebar. — Mrera. eft,

fed in vanum; non ampliüis vocat , fi-

NIM

C

Ü

ET

H

u ?

48. &r, quód omne peccatum a&aale fecun-

tpriüs;multóminüsilluminar,ficut De

3 i *

dàm proporrionem in Anima petrrur«

?i

iis , nefuperabundantisGratiz fuze ZV4/. &

j

)

m

bationera producit , quze à peccato

R0X

axilia centæmpsui"expcn at.Prevari- gmr.

gar

Ferita- £. 22e

3 j

- A enginali primá vice in;weaä"äæämæ mf caperém l:gä-dzgn&læxdærit

H

'ïiä"r.

i

£

"4

x

T

DISCURSUS

NONIUS,

!

l

arirs ita hoc confirmat S. Auguftinus ,

XiV. Sed

adhuc alijs ad peccatores

excecindos Deus uiitur modis , ut

M

T

anà defertus utique fit cacuts

,

r

s

j d

XHl. Sed non minore cum

fanda-

videntes non videant : dum feilicet

!

mento adjunxi fupplicium effe feverif-

eos in occafionibus , qus tollers pof-

x

T

*

D

fimum, — Quod fienim tota (3]us no-

fec, à demone excecanr. peraittit,

hh

ftra in his divinz gratiee auxiliis cón-

Explicome. .Jara ab aliquor annis

f

fiftat, quid cor illud fperarepoteft ,

illa puella inhoneftz adhzrer conver-

fationi, Facilé poffet eam Deustam

cüi eadem tam languidéà Deo com-

b

municantur , ut dicebam ? Geographi

infami liberare commercio, efficere-

f0l

Obfervant; regiones polo noftro arcti-

que ,ut ad prudentis & experci Con-

ico vicinas , licét ob diftantiam etiam

Ícífarij accideret pedes, qui eam offici)

W

W

frigidze fint, non tamem adeó frigidas

proximz occafionis fugiende admo-

$

eíle, acfantille, que fub polo op-

neret, & abtequam abfolutionemim-

t!

pofito five antar&ico fite funr. Ratio

pertiatur,ad eandem dimittendam co-

autem eft hec, quia multó plores ficl-

eret:. Nihilominus Deusnon facir,

Jae in polo noftrocorufcant , quàm in

uc ralem adeat Confeffirium , fed per-

mittit, ur caco cuidam peccara fua.

— polo nobis oppoíito ; atque iftze quo-

d

modo folisfupplenr diflanriam,

