veftris , id eft-majorem à (ümmo bono

brare veller,non poffet cota vi faaAai--

h4

l

feparationem;, quàm ft condemnare-

mabas veftris , edam illas-annihilan--

N

mini, ut. pro fempet. à Paradifo fine

do,cintam inferre. frsgem, quantam

peccato feparaodi effacis ; ica , ut mi-

vobis ipfis peccsto confencienres. in-

nus pco vobis forec malam in inferna-

fértis: nom eniu unquam pofitive

P

SO

T

0'

lem rogum projici & nenquam pec-

velle poreft;ut vos peccatis,fed folüm "

care,quàm peccare, & tam ciudelibus

permiffive. velle. poteít..|.O igitur:

2. s

99. A.

& ardencibus flaimmiseximi, quibus

culpe: mortem veré: crudeliffimam

,.--) s

l

péccatum. punitur,. -

& faneftiiinam ! Qsintum puratis: "

^

XIL Que res igitur in- Mundo ïï-ä--

triumphare infernum, düum videt nos:

meri debet, fi.gam . horrenda. mors,

nobis iphs.tantum nocere, quancum:

Qqaaliseft hec;. non. timetar, quam

ipfe. omni diabolicà: fuà. malitià;.

veneno fao-peccatum inferc?: Video

licet defideret, ton potelt ?. Fs ex: h..

ómnss howines. Paerorum cerebro

patre: Diabolo, eftis , inquit. Chriftas »

4de.

*

caréncium inftar cantopere fi'ti cujus-

Q defideria ejus vultis-facere; V0

-

dam mali larvam horrere, folum au-

tem & verüm.

peccatores infernalis eftis progenies ,.

malumne quidem fen-

qui protervà & perversá' volüntate:

D

Pf.A33 gee,

Jiic trepidaverunt timore , ubi

1

$5

veftrà; id'contra: vos ipfos efficitis,

S

nonm erat tinaor ;

Audite , quid di&g--

q*g::;)ä tota- diaboloram: invidia- non:

f

- rüsfim; certiquee(tore; me nihil.am--

poteft;nifi rantüm cogitare: & függe-

plificare.Si Deuspermitterer, fiae Ii--

L

Iere, ücvos in ruinam precipitetis;.

il

mitationetamen;ur noauungs fed om--

ZMitte tedeorfum : nunquáautem vos:

f

ag&re;

ynieggæ;mones inlürgerept cojitra v0ly ,

ig;füs[ügkimgulg R:æ;i Ri):es ;

i ;i[l*'..

E

3

7

d

PECCATUM MORTEM ïNFERT Ammæ. T

459 —

titt»

CXII, Utrinam faltem Manduseti-

quo rivales iftos conciravit, SiPiiw

Qfé ,

am Chiiftianus, non effet plenus ram

moriatur, plangit illum : fi paccet, non. In Pf,

nd-

defperatorum animarum fuarumIn-

Hlum plaugit. . T'Wac erat plangendtg, 25

!th;

terfe&orum!VidirolimSynagoga uni-

cnm pejes mortuim luxuriose vivens 5

Irin

cum Saulem, non contra holtes fuos ,

quam moriendo lnxuriam finiens,

.XIV. Non ita pridem quidam vir

fed contra feipfü propriouci gladio;

BM

At qrot cogitur hodiedum videre Ec-

nobilis uxore viduatus unicam hzbee

Yecee j

elefa, qui magis licétoccultá, fero-

bat filiam , unicom Marrimonij fui

fructum. Cüm autem filia nimiüm vi«

m; ] j

cioretamen rabie, fuo liberG'utentes

And)

a:bitrio, non infernales fuos transft-

vax omni modocum vicino quod&m

adolefcente converfari veilet , feepiüs

5 d

guntinimicos , led ut illispareant, fi-

à Patre füit monita, & minisprohi-

t

bi ipfis sbominanda nece corttansfo-

dat

diunt, quam quidem Daemones ab

bita , fed fzuftra... Et hocipfum ve-

hemens eftindicium, periculofas ado-

h

ipis dehiderate, fed inferre non pof-

Vind:

funt! Urioam faltem tam trapici cafus

lefcentupr & puellarum converfatioe

fug*nz

gerem. digaisdeplorarentur lacrymis ! Sed

nes effe , fiappareat ab illis opportu«

Ui

nas Majorum fuorum corre&iones

: (9' f.

querendz nobisfuntcum Propheta

(

lacryme ; quibus tanta ftrages deflea-

parvifieri, | Si in febri acuta ; inqui-

fl«

tur,/ Quis dabit oculis mieis fontem la-

unt Medici ; eger furdefcat, enimve-

Pj

evymarum ?. G* plorabo die wc wetle in-

tà vincula proeo ligando parentur 5

Y

terfetlos filie pepuli mei, Non eft, qui

pauló poft enim mifer delirabir , &

in füorem sgetur. w . 4cuta- febri

ii

Y

in mortem Ánime), quia fine fragore,

ol

um

— - fiüe bombo infertur, dignetur, vel o-

«uré. furdefcere, furicfum. — Quan-

24 cfhaa-

ol

culos refle&ere. INon eff vefpetlus. mor-

do corrigenti refpondetur : nihil hoc.

&C

"P[.72, ti corum Pecchcoresillam non deflenr,

malieft:definite aures monitisobrun-

j

;ï

[

X

!

4.

quia mortuifunt. Hinc illi ipfi, qui ob

dere : agsm hacin re, quod mihi lu-

bet, Affirmare licet , hos amatores;fi

let 0s

equi alicujus , aut canis inzeritum

. erant inconfolabiles , mortem anima-

judicium adhuc, non perdidérunt , ad

jnau

vlit

4

rum fovarum non fentiunt ; neque ab

illud turpiter perdendum jam in pro-

alijs ex compaífione valde.deplora-

cin&tuefle. In malo fuo experta eft in- -

LE

tur. ; plurimi enim totum tenerioris

felix hic puella, que, cum liberam

ii h

hanc focietatem continuaret,eó deves

(

effc&üs lu&um potiüs morti corporis

dmpendunt ; licécilla vix mortis me.

nit,ut honeftatis fuae ja&uram fecerit.

;aedïes y

fcaiur nomen.,

Materilla , inquit ,

Nec id negare potuit , rediens enim

,lumi'»ï

, S. Augufünus, plangit videns filium

domum improvisó Pater, tale pro-

3füäiii91

fuum à corrivalibus inimicis occifum,

prijs oculis vidit Spe&aculum , quod

j m

ne viderec , maluiífet carére oculis.

at mifera non planxir , quando vidit

f

illum malá vita fuá animse mortem in-

Parum tuncabfüit , « quin ftrido po-*

jit

m vire

gione illatam fibià filia injuria

feeinfame .foycndo cgmme:cxiu—mï ^

$2

qt

£

*

?g

xl

m

! !;450: .

DISCURSUS

u;fNDäE CÍMUS,

diearet ; f&djftamiwmgemns », ftacuit

MC II RRPERHIEPNUTIT 3mwf9?emäf

mo

moderatam , validiorem. ramen fa-

qua [facrificaverunt fcnlpilibus, Cha.

HC i

merevindi&am. | Quamprimümigi-

sAASR — Difficile viderur. incelledtu,,

Mc

tur malefanam domo ejiciz, evulgárqs:

quomodo: Idololatrantes Hebrzi. ad;

füf

Inter vicinos Filiam. füam & vivis ex-

tantatm czcitatem fimul & csndslitae.

a

ceílill:. Deinde domus. parietibus fa-

tem devenirepotaerint. , üt. teneras.

M.

mulísque pullo liabitu veftitis,confin-.

proles fuas idolis Chanaan non folüym.

Ti

uineos ad exequiasinvitar, allatóque.

;

abfque afli&ione., fed eziam fummo.

Ti

erettounacum. farcophago fiper im-

cum; gandio.immolaverin..— Nihil-.

ftr

pofiro, itidem atrsto, füfia cam dolo-.

ominusxgnglirc-mirari., Diabolus, cügs

r

tis ceft;ficatione jufta exfolvit. Deniq;.

vero Deo facrificium. Abrahami invi--

(tm

quandoqaidem, inquir,unicam filiam.

eret , conatus eft, utinquit S, Angu.

t

meam mors milii eripuit , ftirpis mexe.

ftinus, illud füperare, fi. plurima firi--

u

lieredem,, neceífe eft.,. alium infti-.

h N

liàab.hiominibus obrineret, — Quare;

il/, &'

tuere, — Condiro. itaque. teftamento:

fiaudülenter illis perfüafit ,. quód. fi:

OICI c

tl

bOïläanä;üni-E?COBfäi;lgä*lïnöis:füis—p,fo«.r

prop:er facrificium ,. ne: quidem. ad-.

A. gj

xiiniori relinquit: ,. ídqae.animo. tam.

impletum,. tantas i D-E O füo.Abra--

den

obfirmaro, ut cuivis deinceps pro.mi-

liamus impetrárit przrogativas ; tan«.

tn|

fera illa apud fe intercedenri nil aliad:

tísque excizarus fierit promiffis, mol-.

D]

refponderer , quàm hiac verba : Filia

tó, plura illos à Diis: fuis fperare: pof-.

mea mortua eít ,, loquamur de alia re..

P

fe^,. fieffe&u ipfo. tam. intrepido. ani-.

«

Q fi Parentes (epius perdito puderi ;

mo» fimilia. facrificia. offerrent;;— Eg:

Filiarüimque: füarum. defünáis. ani-

Q

lioc: eft, quod liodiedam adhuc ob

n

mabus. tam utiles. celebrarenr. exe-.

tinet.Diabolüus;.

Damonsizs Immolare:

p

quias ! Sed nulla. earum ratio. habe«

cenfentur - filias parentes: illi ,. inqait-

E«

&ut. U INv» eff refpetIus. maorti: corum,

Lotinus;. q«1724le educant, libidini:

V

iNemo illarum curam. haber.. Si.mor--

expouunt:, vel'etiam: proflitunnt.. Sedi

h

tua clam fepeliriporeft ,. & publica-.

qunomodo fieri potefl; utipfee Marres:

)

mm exequiaram probrum: vitari. ,

tantas flrages ficcis ocnlis fperare que».

fátis efl; ne-quidill

p

N

a;efmolïe&iæwgaian;-

&nt; quascalidi(fimis lacrycis defieze:

LEU R

deberent ? Nalla alia. caufs eft, quàm:

&

Vr

roprize- fpes: utiliratis.. — Sacrificant:

Qu

XV:,L D*ïcerem-;plüfa - üänbhä plis

idolie.Clianaam, lior eft; negotiatio--

r

squo rimerem;, vos-offendere: : fed!

N

nis;. Scalþ.tiliäæ; Cbansam; Hmc:

119

proreftor., meeos alloqui; quizme non

dotem fperat, illamunera exfpe&at. ;,

Qu

aufcaltanr,, — Peffimnm eft, ipfasmet

aliaaffinitatem.contraliendam credit;,

Ti

matresfepius filiabus füisqmortem in»

&ic. alacriter. facrificangz; — Propria.

-

i

ferre., ut. propriz utilitatisidolo:eas

utilitas.valde potens eft ad lacrymas;.

PfAos.facrificent, — Amolaverust Eiliu fntat:

etiam.ob. morrem chariffimorum vel

boti

n

»-2,7;,& damonii:, effudernnt: f[angninem.: ine.

proxim? conjun&orum. coliibendas ;:

Ul

mod.þ..x

e-

-

L

-

N

-

T4tx

: NPEC(*/:ATUML MORTE-M* INFERT ANIN, -

DW

mndö-fpärat:um- à nefando ifto facri- — indignatione abreptus fum, quafi h

473

ficiofequsturlucrom ,. parumrefért,.— effent improbabilia , cüm tamen fia£

ïc&(i,,

Moriantur re.ipsá non unafed cen-. veriffima..

) d

XVI.. C

hariffimi mei , q&id.dicitïæ !

tum animz ,. quis hoc curat? Quid fr

dlità.

etiam abíque omnifpe lucri quedam

de liac mortisfpecie, quam hucufque

Derd

vobis demonftravi ; incujus come

Matrés permitterent ,. ut tam- crudá:

03

morte Filizeearum abimpudicitiain-.

paratione: mors naturalis && infernus

10

terimantur ?' Attramen: quorieslioc:

umbrz: dici'poffung ?. Erítne igirut.

iil

fieri folec ? Quid . caufze fuiffe pntatis;.

poffibile,.ut vos ipimet nulla necef-

um

curantique /Eeypti Matres: ne: qui--

fitate coacti ,. fed. mera: ex dele&ta-

IV

tione lianc velitis fübire morrem ?

dem lacrymas fanderent; cüm intelli-

ngllo

gebanr,quemdamFiliorum füorum in:

Non, utgravealiquod imminens evi«

m

.älz.

Nililirtore àÀCrocedilo deprelienfum,.

tezis malum , fed quia alteri quid in»

uáte

&n.l..

& ab(orptum fuiffe?Ecce caufam;quia:

decens negare non vultis; . Non, ut

20, €..

"

cümnimirum ftulce- jillze: Matres oc--

magnum aliquod fab(tantiale, & per-

-

22*

cultàm quandàm: his ferpentibus cre-

manens: acquiraris. bonum ; fed pro-

[4"

derent: ineffe- divinitatem , purabant

pier fumum aliquem lucriaut volue

!

confequenter etiam. tanquam . fàvo--

pratis;. authonoris, quiinmomen-

j

res. recipiendas: elfe- interneciopes: ,.

- toevanefcit ? Quis unquam Eupus: ,.

p

quz à Dijsproficifcebantur.. Nefcio ,.

aut Leo;. quae unquam Tigris , aut

P

"u

an faris me: explicem,. Nonnunquam:

«que. unquam alia fylveftris fcra in-

l

quidam adoleícentes: Crocodilis-funt

venta eft, cam cruoris avida , ut ad fi-

ob

monfítrofiores ,. petulantea fünt ,. im--

tim: reftinguendam in feipfam defz-

T

pudentes ,. effrenati , neque Deum in

vierit? Mementote , queío ,. cüim jam:

Ecclefia ,. neque Majores fuos domi

mqau

ad: peccandum: in procin&a eflis: ,,

l

ii

verentur.. Nililominus., fi quis: ta-

mementore , inquam; & .intra vos die-

Md

lis. (ubinde: accedar folemnitarem pu-

. Citote: ;; fi. pecco. ,. occido: animaur

blicam ,etiam Materamore ipfiusca-

meam j vitáenim privo ram divinà;,

u

TA

picur , videnitqne in ilo- aliquid liu-

"

qvàm effe ulla poffit; vita, inquam ;.

. grarie , mortémque . illi Binfero: tam:

:Hc'.ft'

mano-majüs- prae alfïis'regjünäsüliüs

E

i

adolefcentibus: cognofcere

2-

quare

horribilern , qvàm incurrere unquam:

quibufcunque. etiam adverfantibus

]

;

& ufquam pollit, quee eft mors cul--

vulr, utdomum füsm inrier, & licér

pe; Quomodo eft poffibile;. ut im

jite

o

non ignoret ; autignorarenon poffit ;

tslem me pracipitem defperationemt:

qumi ftragem adhac innocenri infe..

. Miliiqueipfeier plusmsli adferam .

vt n

;5 non lia--

a(dl;[;!

rat fiiie , nihilominisoc

quàm torus: Infernps: in. perniciem:

gem , fed

- meam conjürsnsadferre queat 7'

p;apzia:

Bec plangendi tanquam |

22

potiüs animura hasber,

quam. de

O XVH..

ubd fi jam peccaro cone-

C&j

fenhiflis , ràámique . infelicem. animae:

j

magna gratia: fibi ipp!

fga

-

i£1510j

uá

c.g-

nhs

xglixæqpam?s-iiïä ,adg

ycüræ. necera adfci

viftis, aliud fa

2

FUL

g

s

N

Bs

DISCURSUS DUODECIMUS, PE CCATU"A ETMM,

p

i 4

D

:xe non ;poffam , quàm folüm illis

*

ramr amaré pro vobis flentes , fa!-

Eccleüa&xc: verbis vos admonere

^

tem. zmpo&emm vitam Gfatie majo-

li

AEecl. .

I| cutà cuílodite.

hi

Hili y - in. mortmum produc laeríymas,

e/fgoumare pro. 5"14

88. r6, Abundantes quafo elicite lacrymas ;

anima tua , C s[gque ad snortemm. cer-. 359 -

f

Ut tam magnam defleatis mortem-

t4 pra]yjfztm

Sineceffe effet, p

Xl

CD,

Sanäus Auguftinus dicebar , nemi-

animz virà falvandá vitam cotporis.

, smem debere fine peenitentia & lacry-

exponere, hanc eriam hilari animo,

|

pa

4nis ex hoc

Mundo abire,

Nihilo-

profundire.

eata Mors , quae. vi-

ï 70' H

minus , fi innocentes eftis, ab hisTa-

t immortalis effet pxmczizmm At-

l

n qun

erymis vos eximo, fed fi mortis ani-

tamen rarus erit cafs, ut ; ne .pec-

r

COGä'ï'HH!.

3maà vobisplusfape illatze Rei eftis,

catis , mori

Qxämoh—

Lb

pro quo juftioresfervatis lacrymas ?

rem virilirer. pro. coníervanda ani-

&

n mortuun pradm' Jacrymas ; Has

meviiápugnate, quam nemo ulls

fih

N

ágiturproducire ; in hunc enim fi-

vi vobis eripere poteft,

Si ea per-

nem ez à DEO yobis dara funt. ,

datur , vos.eftis, qui tenrationi ce-

dentes illam occiditis,

Ét vos il-

ut fttagem anime vefltas peccsto il.

!;m, T

Jatam deploretis.

Sed non fufi*ïczat

lam velletis. cccxdere,&. quod vi-

.

a»m

vobis parum tantummodo flete

P

detur

inctedibile ,

eram ap:ms

Ti

pauce enim gutree huic faneri non

illam | occidere oculis * O quàm

lls

funt

proport:ona:æ.

Fac lutlum

meliüsforet natum non efle ; quàam

Ht

f

Moirtem

J

ecundem meritum. ejus,

ad mortem antiquoni

ihilo pejorem ,

anima deplorate , quemadmodum ^ fibi ipfi adícifcendam natum effe. ! Aatih,

vite illius perdítee meritum depo(cit;

Bonum erat ei , fi watus non fui[-

20. 2j«

-.quàd fi Angeli fufficientes pro. hoc

fet homo ide.

plan&u non habent ocu!os , nunc

T*

C.Gl'»"

f-äææ&äää

J?Jkï Q.'

95 QOGDGP. ää&ä&ä&ææ

Pf n

DI (.,HR u5 X1L

x

xyf

l

Peccamm äownem ezzam 2empomnm zr.fä/mmte M f

d

AÍ

THIm (ZCJ?

w

äï?

&il infelicius eft

"r; Q

rzombus illam: ïerrer, T exa&mmbus

muliere viduá; vix

" ISC

ER

-

illam premir ; ille fingit credita 5 alius

s

P2

otbats eft mafito,

a!m modoillam vexat , aflligit &ml-

Pa

!

NI

N

3

:J

ftatim quaf vitis;

Q

hd —

natur, hzc omnia patitur, quia de-

£

qua fulero priva-

eft, qui illam defendat,

Fesite W S**'F 2'

bt

x.;e/a.i?ü bt 3 Vs

N

L

O . mifera

r

I

tainterram prola-

207 pæraa»u&s vidae.

bitur , à quovis proculcatur, Alius li.

peccatoris anima ! tu es illa dereli&ta:

UT

tem ulh intentat ; alius reddendis ra-

vxdaa » fuO deflitua falcro quod eft

LUR

4

Deus ;

E

-

ISERUM;.). C PA -

TEMP(&)RALI&*ER' HOMïNEM FACIT M

l.

; li

DEUS, Veiüm viduitas tua exiguam

fil. xhci*piamc;

s " p'rimd*, facia--..

m

?mmeretu£. compaílionem ; non 'enim

i l

naturz neceffiras, fed volunratis tuze

r üfque quali faciculutt ex omnibus

bonis extetnis; faniratis; opum , ho«

d Uf

malitia ineftimabilis conjugij tui ne-

;

t

noris, dignitatis: ajo, haec omniaà

t

xomrupit, Atvix ab excellenti hoc

Sponfo t&jo feparata es, quocum per

peccato ezipi. Pro confirmatione liu--

mporis

apit

gratiam unita erás, jam Omntes CO

jus,quod dixi, quero ex vobis; quis:

eft, qui otniniahzec mala nunc domi-

w* Pf 7o. tráte infurgunr; ditertesY Dens dereli-

nantiain Mundum invexit? Profe-

quit enm, , per[zquimini Q comprcbens

A

| diteeum , quianon efr.qui eripiat. Sal-

&b nemo alius, prater primi homie

^

nis , id eft; Adami; peccatutti.

"Deus' Ece]; 75

m

tem ad malum tuum oculor aperito ,.

fecit bominem retlum . ipfe fe infini- 30..

À m'

& finon tiftaris de Sponfo perdito,

- filtem moximum damnum tibi cor--

tis mi[cuit q*pzæ]hambm. DEUS fecit:

0 Uïh

liominem Dominum fui ipüus , &

2

. difit, quód àtam facali divortio.in re

redundar,. $cito; P wide ,quiamalum:

Dominurm omnium reliquarum crea«

n c

9s i

G amarum eff , reliquiffe te Dominum

turarum , ipfe veró tam ftulrus re«

ï?ï-&"w«-

dVi" 8!&9;

gDeum um,

Quis fcit, annon hoc

Bellando contra DEUM , pacificam:

fuam earum pofleífionem amirtens:

Vertiá

ininüs fublime;fed tamen magis [znt«

bile motivam ad vosab amore iniqui-

millenisfe intricavit litibus , qu-ibusv'

gm

tütisabíterrendos vim habiturum fir..

pro recupersndailla fubjacet. — Siere

qm

m ,

[i.. . Divid. Proplieta! explicans

goPeccatam à principio fuit nefarius:

Vi

damns;que peccátor à calicia fua re--

ille hoftis, qui Mundum in exordio:

elt

ellil

cipit , aliqua nobis tanquam veftem ;

füo tam fcedé depopulatus eft, séque:

W s

àquacircumdatur, & foris tegitur;:

quafi in fronte innumerabilium ca--

quedàm tanquam aquamr nobis pro-

lamitatum exercitus: collocat., qui«:

ponit ,qn& üfque ad vifcera intus pe--

$

bus aflligitur ; erírne difficile vobis:

i

Pf:mg». natraát:4

ndecit maleditlionem ficut ve-

iudi'carve ,-confequemcr ab ipfoómet:

fisaentum, ( intravit ficut.aqua im

peccato omnia mala in privatas fa.

/'1.7.

datsriova ejus; — Quo vult fignificare,

milias: veftras. introduci poffe; Jam:

1

P

10

$

E

,

j

idem &b aliquibus peccati: effe-

fcitis, quodvis peccatum actuale eos«-

&ibusin bonis externis affligi ; quae:

(w

dem proportione quadam in peccato--

veftibus comparantur, & in totidem:

re operari effcctus , quos originale in:

- Belar; f0ala convertantur,

Ab alijsintrin--

genere humano produxit, quod jam:

W Lig, . («cbinbonisinterioribus homini pro»-

Ízpiüs dixi. Ideóque ficut peccatum:

piljs, id eft, viram rasionalem 'con:

originale non folüm animeedamnum s T,.

JKEW

ce/nenribus cruciari , quze aquae com--

intulit, eam privando gratiá; fed eti- , ,. q..

u o

(

parantur, à qua non folüm veftes ho--

am corpori , morti illad ,. morbis ; ,« , a.

fl j

'inisjneadm immerfi ,t-inguntur,ffed?z

laboribus,. doloribus & paupertau T.

g

etiam. interjora: omni. penetrane

fübjiciens, fic peccata. actualia. non.

f

[

^

li

tur,.

| fo'lüm in bpnisfgiritüalibus , fed

.l ete

q

n

pali

4

x

M

x44.

| fmscm&süs Duogäcmus -, 'PECCATQM ETIAM

Jam corpus in tezporalibus aflligunt,

los peccatum, . Mta maledicta peccata

impellant tam gravia contra nos ma-

IV. Hac eíl igitur veriffima om.

niut miferiatum noflrarum origo;

la, & quemadmodurn alias Refpubli-

licét homines tam tutrbidi hnjus Nili

cas Regna & Moniichias everterunt, -

fontes nolint inquirete , qui tantoca-

an putatis , illis effz difficile privatam —

E —2

Jamitatum gurgiteterram noftram in-

aliquam .domum profteroere ? At

undat. . Nos malorum noflrorum

ignari peccatores interim primz om-

.caufam ntodó huie, modó illi imputa-

nigm malorum faorum originis non

— --

mus ; vicinis; qui nos oderunt ; con-

recordanzur, "Claariffimi , introducite

fanguinsis, qui nobisinvident; Do-

pieratem;& religionem in domos ve-

minis , qui infidias. nobis cendunt;

ftras, fimülque ompis bona inuodu- — .

E

s-f2 E e——

Demoni; qui nos perfequitur.; &

&uri eftis ; ejicite infquitatem , om-

quando aliud dicere non -occurrit, in-

niáquefimul malaeje&uriéftis. ,Yu- —

€ufamus fortunam ; que nanguam

Jdlitia:elevat gentem, miferos autem

extitir, nec unquam alibi, quàm in

*

jfacit Populos peccattam.

ftultorum cerebro extabit..— A& om-

V, :Nicephorus refert in faa hifto-

] u

inium calamitatum noflrarom cauía

Al

ria,Phocam Imperatorem cüm vide--

EE MNCQRML MM NTTUELLT NMAC m . —

non eftaliud, quàm peccatum. — Xz-

ret;fummo omnibus fe eífe-odio , us

p

fHtia elevat 'Geztem , Deus:eft , qui

vitz fuze confulerec, Palatium fuum

a

loquitur , miferos autem ;populos facit

velat caftrurn muniviife, & quibus-

u-

Jyoy) Peccatum, Quando in aliquo Tem-

libec infuliibusinexpugnabile reddi--

diffe. "Verüm dum erigerentur mu-

34. P*0» in quo proprer falennitatem

qnagnuseft hominumconcurfus, tiu-

ri,magnóque fervore deflinatis vallis -

dimini, & vixnon.ab hominum mul.

& toílis perficerentur , no&e con-

titudineobruimini, ei qui vobis vici-

€uübiáà vox hac terribilisà mari allapfa

nior eft;indignamini, fed non absque

eft : Ceffa , cefla ab opere; quod me-

injuriá,

Non enim vicinus ille vos

diráris, Imperator: Si vel ad colos

trudit , & prernit, (ed à remotioribus

auuroseducas , intus cum [it malum ,

8

ille impellitur & «ruditur, ut & ipfi

urbscaptu facilis efl, — Atque ita fa-

l6

locum habeant.

Tpfe aliter facere

&um eít. Eodem quippe die, quo

non poteft , trudir , quia vruditur; pel-

fabrica eft abíolata; capitur Impera-

lit.quia pellitar, 1«a & nosimmeri-

tor,vitáque & Regno exuitur; pro-

tó de calamitatibus noftris dolemus,

iprijs do&tus calamitatibus, non alium

1

& querimur,

Egeftas, lites , calum-

magis cavendum effe hoflem, qoàm

niz , contumeliz. morbi,bella, gran-

peccacum;,urc

POtcïgengta*Ie-cqriüsllnti-

?

Mtj)

dines,annonz caritas, peftisnos pre-

verfiexcidium,

i, ,

mont ; quia ille quoque ab indoma-

V. Vetüm hic obfervare «

| ;po*rig; |

d

bilis iniquitatis noftre impetu contra

pro majoritantae veriratis inrelligen-

miífum

fi

iios concitantur, J4;feros faciwtlll?a,u.

txa. non Íemper peccarum ad

imme-f

ft

BI

h,

$-

CM

f'.tmpm:fxmrm HOMINEM FACIT MISERUM, — 14j

ER

fmmgd;g;&*(üm,feqpiä.gæna-xh;, lnó fpe&ar. Neque idee numerus ifte

licét peena. fitumbra: culpa. ,. non ta-

femper eft. zqualis.

Sed Deus tion»

pl

Gu

rheninliocnaturanr umbra: imitatur ;;

nullos (tatim ia peccati: admiífi. prin-

cipio ,. aliosin medlo curíu,. aliosne

i

Job; v

quia communiter. longiüs diftat à cor-

pore, d quo producitur, Sigpréffi qua[s media: quídem: fcelerum abominan-

N

& on

5» facculo: delitéamea, | Inquíc San»

dorum:completa: parte caftigat, — Et

GusJob. |D'eusnon femper numera-

hocipfum de peenis. publícis. dicen--

n

t&folvit pecunia, fed: plurima in Il-

dumeft; Aliquando. longiffimo tem-

oduttt

brum: creditoram: refert,.

Peccata:

pore Deuscivitatem quandam; popu-

DO

fiugula in-faccum: reponic,. menfuráe

lum, Ptovinciam.ex(pe&at, nonnun-

Iod

quecompletài, de omnibus: deinde

quam etiamimperverfitatis initiopece

B,Om'

pocnas famit.. Quód fi: enim in: om-

cantesarrepto flagello percutit, Quo-

(*

nibus alijsoperibusuis ,. divina: pro«

modocunque resaccidar; ferids (ive cí-

dutt

videntia non.(olüm.pondus. , nume-

tiüsposna fumatur , nihilominus feme

rum & menfüram fervar ,. juxta illud :

, per peccatum illius caufa eft, (ive pro-

'hiüo;

$a p. I D

Síe

omuia M men[ura-cd numero: €4' pondes

longetur ,. five velockaut lento patfa:

yid

re difpo[utflss, quisaudebicaffirmareid:

infligatur.. Non ftarim.quía perforata:

j Ul

abeaimpuniendo non etiam: obferva»

eftnavis fübmergitur,. fed poftquam:

Qurt

ti£ Sun&us. Auguftinus hanc. velut

aquárepletaeft, fündum: petit : ni-

w

indubitatam teuec veritatem,, vültque

. hilominuspropterforamen,. quodin

tedi.

eam in plürimis Scripturzclocis . Deo:

catina patec, (ubmergitur.. — 7Miferos:

« mv

ipfo doceti: ,. praíertimitunc; quando:

- facie Populospeccatum.. Quamobrem:

BY A

Abrahamopro poftetis.fuis: promifit:

fs Pteplieramínterrogaveritis, quid it:

UM

Palzítinam; itstamem ,. uc norcitiüs:

divima Juftitía:, refpondebit , e(fe vir-

iilb

eà potitentur , quàm: Amorrhab

gam oculisrefertam,-ac fuüper pecca-

üOd me

(completo peccarorum: faorum. nu-

tores vigilec, omnésque illorum: iní-

üd [(?9'03

mero ; pofr quadringentos. annos:

quitatesnumeret , minutímque: ma-

TE

Ge. 1 tàm opulentá regione fpollari: merez

dum ,tempus & poenz: men(uram ob- ,.

Yetni:

16.

rtentur, ZVecduw» m:'næ.cnmp:läræv[änzc

ye ii

ferver.. Firgam vigilantem: ego: video.

lv 13«

Adl't'; 'W

iniguttates: AmorrDaorum,, Quod . ad:-

Srolidi peccatores fibiperfüadent;De-

huc clariàs oftendit Clitiftusin Evan--

I

um dermire,. nec, quia tardar, un-

gelio;dum excidium. Hierofolymita-

quam puniíre ;; fed exfpe&tent folum-

-

num przdixit, fübjanxítque non:qua-

modo;cerroenimveniet, —.$5: moram Halac.

J aïmfn

fiprzciperet, fed'quód: permitteret :

h qxam

J Matib,.

( fioerit, ex]petiasllum, quia-venienswe: ? 5*

Et.vos impltte meufuram. Patrum» qe-

nitt, C namtardabit, Quod fialiquan-

E

g

2','7 38'

fivorum, — Quafi dicerec, tantummo:

do tardet, tantógraviüsejusadventus

u

dó complete peccata, quz adliuc de«

fentietur, Sagittarius quando diutiüs

T

funt peccatorum numero- ia: avis ve«

tenfum: tenetarcum, rantó animofiüs;

,

fttis, ut ültimum- attingant termie

j

z

d.l

num;quenr viadex: Dei: Jaft

ácá

4' eX-

däindt-c:fgutitäfägit:amg.

E7

n*

K. P, Segneri $ 4.Chrifl, Inffr, To?,. PA

E

a

:

146

4 DrstRSus DUO'DEC(-MUS-, PECCATUM ETIAM

:

OM

nterim vel inter ftellas cala-

inde migrabit, — AMiferos facit pepulos

: jula,

peccation, Chriftus Dominus. ínterro-

mitatum noftrarum orígo indagatur.

In czlo ajunt, effe domü mottis , con-

gacusäslaü&a Drigitta , an unquam

1

H:eüati*onc':sq-,'beplgn,as àmaligois di-

Chriftiani loca Sancta à Saracenis oc-

cupata fint recepturi ? reípondic, tunc

J ndi

ftingui. O ftultos homínes, qui non

earecuperauda, quindo Saraceporum

1

Dto, fe

s

d potiüs alíjs deceptoribus cre-

dunt, a

d (altem deceptisiEcce veriffi-

peccata erunt peccatis Chriftianorum -

graviora,

*'mgm.Th

eologiam, Stella maligna eft

la profe&tó (e res. habet,

dit de celo flella magna;

Attamen homioeshoc fibí non per-

trnay.

peccatum.&ci

i

^

ardens quafi;

4là, inquit S. Joannes,

Íüadent, putántque peccatum tan-

'

&2 gomen flella

dicitur Abfimbium. Ap-

quam catellum Melitenfem infinu fo-

vocatur ftella abfin-

vendum effe, càm in veritate hic Mon*

tiffimé iniquitas

ftrofus Draco, terram ínnumeris de-

chij, uc nobis fignificetur, ftellam tam

L

v

horrendam in a&re accenfam, fuam

vaftans Itzagibus,

VIIL.- Sed' quid neceffee

ft., utp-l*u-f-

habet ociginem, aut ut melius dicam,

(aasradices hicin terra, € cujus vapo-

ribushanc veritatem demonftrare co--

ribusin altum (ublatis illaformatur ;

ner, cujus claritas pai'ïïmiuScripm—

ïäj, ;I

risdiviniselucet^ ? Hazc enim ome

nonideotamenquidquam de ftella ,

niumtam publicarum, quàm privata-

praterfolam apparentiam , non aliter

ac cometa, retínet, cüm fit sliqui po--

rum calamitatutacauía , cemmuníie

ter peccato in facro Codice impu:a-

nztam remporalís, quàm zterna re»

tüt,

Siccitates,(lerilicates, annon£ -

feriffima, Quace (i me interrogetis;

dificuleates, noa à malevola Sarurni:

ecquando tandem ttibulatíio domum

veftram fit iava(ura? Refpondebo,

conítellatione, ut quidam fibi imagi-

nautur, nec à maleficoMedufx capite,

quamprimum prafixa peccatorum ve-

firorum menfura completa fuerit.

fed ab obítinata peccatotum malitia

Poftquam Caro!us VIL, Rex Francie

proficifcuntur. — Poefmit terram . frm- Pf. TT2

iferam in fanguinem à malitia inhd- — 3

Regnum füum à fubje&ione Angliz

bitautiuminea.

Veraigitur Regno-

Regïs, jweravit , Centurio Anglica-

nus.navim conícendens in patriam

íum ruinz caufs, diffentionüumque.&

devaftactionum Provinciarum, indefe-

redicutus, per ludibrium à Gallo quo-

quentium,non in quinto caelo qua-

dam interrogatus, quando rediturus

effe? prudenter refpondit : quando

tenda eft,nec illarum auctor Marsiu

eccáta veftra noftris erunt. majora,

cufaridebec, quiculpà& vacat; intet-

tisillainterinju&titias, à quibus ho»

Quódíi ex me quafieritis: quando

affli&io, jam -premens domum ve-

dietantopete pervertuntur rribunalia,

ftram, fit migratura, omnésque fecum

indagandaefl; inter — irreverentias ,

infirmitates, difcordias, diffenfiones ;

quz adeó inTemplis increbrefcunt,in-

támque pertinaces contentiones abla-

ter invidías, que Aulas pervercunt,in-

subi-

tura, & egodicam, quando peccatum

cer nimia oqefa, quibus paupete

a

5j

E.

H

; TäM?OR,ALxTER. HOMINEM FACIT MzSERWZQ

147

:

"m

donecinftar tot cigridum te

dilanient.

j

3

Ectl. 2,

qü&oppïimümür.' Regaum à geutein

leditlio-

Deüt.zäg

((Q»

qentens transfertuv propiev injuflitias ,

Et venientfaper te omnes mà

n

63 injurias, €$. contumelias , Q3 diver-

nes ifa, $ 'perfcqugntes zqiprehmdm: :

j o

te, donecintereas,

Barachb.

(s dolos.Si Populus Chriftianus /» vi4

|X. Quid dícitis a

dhazc, Chäfiaï'

Lbc

Dei ambulaffet , babitáffet. utique in

OQUm

mi, aur (i non vos, quíd pro vobis di-

5. V[:äu

pace fempiterna.

Sicquz fimiliter plu-

p

c elie

r

rimorum immatore mottis eft caufa :

&uri (ant increduli2 Dicent , h

verba comminatoria, quibus DEUS

ibet

Impietas illoram eft, inquit Salomon :

tantüm fimpliciter nos terrere, non

PCI

Provo-

Tunor- Domini apponit dies C aum im-

(

?';7w

véró punire velit? — Sed hoccum ves

piorum breviabuutur. San&us Tobias

ritateaffirmari non pote(t, cüm Deus

"n

Sehior montem cengerens omnium

Mon:

loquatur de rebus pratetitis ,. de füp-

calamitatum, ignominiarum, decifio-

; dé

num, oppreffionum, devaftationum ,

plicijs jam fumptis, de ftragibus jam

& internecionum, exiliorümque to-

editis, quorum caufam ait effe peccata

tum hunc miferiarum cumulum pec-

ab hominibus commiffa , quemadmo-

phl'

1 CO"

Catotanquam unico auctori atcribuit,

dum oftendit, &&adhuc ín centenís

(ie

Quoniam non obedivimus praceptis tuis,

Scriptura locis oftenderem,fi per em7

mTie

pus licerer,Dicent forrálfis ; mínas has

ideo traditi [umus in direptionem CS. ca-

d

ptivitatem £ mortem , €3 zu fabulam

e(le, quibus antiquz legis,qua timoris

& fervitutis erat Lex, cultores.Deus

WU

€$ $n improperium empoibus nAtio2ibHus ,

N

terrueri:: Legem novamgratlie & a-

jn qtaibus difperfifli uos.. Quidjam defi-

Tutd

der&isampliüs? — Solàm vigefimum:

motíse(fe. Neque etíam hoc aflerere

tll

o&tavum caput Deuteronomij legite,

licet; fiquidem €hriftusipfe ín Evan-

invenieiísque Deumtot fagictis ftacu-

gelio (üo , antequam infirmos faria-

n

Z

iffe perfequi hoe peccati. monftrum ,

ret , prlusordinarié illis peccata. fua ,

Hs $&

ii

condonabat, — Sicà peccatis prius Da-

18

mh Il

quot poffibilia funtinhoc Mundo ma--

la, Siaudire noluetís vocem Domini

ralyticum & re&o dimiffum abfolvit;

y;fïupl[

i

i

Dei tui,inquit Moyfes, ut caftodias &

aliümque famofum illum triginta

i

um

facias mandata omnia ejus, percutiet

annis languentem, | P'ade zolipecca-

Ioan, ga :

te Dominus morbis, fame & egefta-

ve, se deterius tibi aliquid. contingat,

14

i

UVJ&

jni )

te, ardore & eftu, atte corrupto , &

Et San&us Paulus Apoftolus primus

) qüi'

zubigine. "EradetteDominus corru-

Evangelij interpres clariffimé prote-

entemantehoftes tuos in. derelictio-

ftatur, morborgm incarabiliam , fu-

M&m

.M d

nem, & contemptum. Maledi&us erís

nerümque immarurorum.cauf(as, qua

in civitate, maledictus in agro, male-

Corinthij experiebantur , illorum

J W

di&um horrenm tuum, tmaledictz te-

fuiffe facrilegia, quibus |multi illo-

Jungmu

T 1f

i

liquiz tuz, maledica uxor tua, male-

rum indignéSacram Euchariftiam fu-

dié&i filijtui, &c, Omnes iftz maledi-

mebant. — 4debtzter vos mnulti. snfirmi 1,Cor. d

$e

&iones venient fuperte , conterent,

&3 imbecilles , £. dormiuns multi, E«

m

adhuc verbis magis generalibus ad

-

wrgsu l'

?ngu&bü&qw aþgfehenfam :cneþpgm,

la

quc

Rngqgs

——

W

T

DISCURSUS DUODECIMUIS ,,/ PECCATUM ETIAM

Romanos fcribendo , íita loquitur,

fuascogitant .augerefacultates! guïxj&

Tribulatio €4 angu[lia 4 omnem ani-

longéaberrant.à re&a rarione mulie-

stambominis operantis malum , udas

tesille , quz impudicis .commerciis

familíam

primum & Greci. — Gloria .autem , £8

4e .putant fufeataturasit

Ponorpax omni operantibonum, ] udao

;Hoc eftcumiftulüs venenatis « nguene

primum c$raco.

iIbiadvertere.dee

tis *ellemederi valneribus, . Audite

betis, eum Iíra£litas n.uno alterove

tem, quzenonitra pridem accidit, ex

capite Gentlibus pejores judicáffe; in

quà hzc veritas manifeté demonftra-

;;

adver(itatibus iillos pejores judica-

tur,. :Marítus quidam reomni fami-

vit, fierant culpabiles ; peccabant

liari.decactá, poft mottem viduz uxo-

ii

enim magis fcienter , ideóque gravi-

tl, prater filiam elegantioris formaz,

D!

üs ( falvàquoad cetera proportione )

nullam alíam hzreditatem treliquee

quemadmodum jam délinquuntChri-

rat. (Cumhac.convenit Mater pre-

itianl. Pejoresquoque judicavit ia

pofiá illi quadam -die utríusque sf«

«coníolationibus ; «quia ipíis erant;fa-

wendi, & vcftieadiinopiá, aliud non

?

€&z promiffiones; alij veró in poenis

fupereffe remedium, quàm hominem

illorum fuccedere debebant. Quodá

quecece, quifumptus neceffariosfup-

€

dtafe.teshabet, quid di&uri (unt infi-

Ppedite... . Ad hancMatris propofitio-

A

.deles ad . hunc meum loquendi :mo-

Dem:tammentecapta fuit filia,ut Ma-

!

dum?'Dicent, (; Deus olim n pu-

tri affentitetur... Quareinfelix $Muli-

niendopeccato tanto «ufus fuerit rí«

&t filiam.fnam pellicem vito nobili de-

ä

