immortales , folum hanc impetum ab

Q

tur, ibidem in indicibili violentiz fta-

hac refiftenti& retardatum fufficere ,

ta morari, que eft illa ; quá quidquid,

In

ut quampdmüm àn. min

utiffima

il

m füiv-

565

r

QUAM GRAVE MALUM SIT PECCATUM.

m

fiuftula. diffilirenr.

Præcipuä cüm

Heigitur Anims, quee vcré ex de-

oni i

non folirn illius beatitudinis dilatio-

fideriis füunt compofita , quemadmos

licaot

dum tertíó vocari poffunt anima de-

ne aflligsntur, ad quam omnes tam

) dettt

vafto afpirant corde ; fed multó magis

fideriorum potiori jure ; quàm Arch-

exflli

propter tot & tantoe gloriz gradus

angelus ferventiffimum Danielem ter

(3$ 00l

fuàculpà admillos anguntur

Oni

appellárit 5 Zir defideriorum e..— Àta

&guihac

fiquidem exfpectati dilatio

propter eandem caufam poflumus

T

Animas illas vocare inconfolabilés ;

cum tempore reperir remediürfi ; at

evolit

ja&ura tantz gloriz nullum admittit

quia illa ipfa defideria tandem non ni-

fi pcenas illis creant & aflli&iones.

ii pe

remedium, utpote quz per omnia fz-

ts v

cula ab illis nanquam amplius poterit

XI. Neque ideo tamen , quia Ani«

mz illaecum voluntate D E I confor-

recuperari.

st

X. Denique tert

ij generis ,deiïde-;

mes fünt , minüs fua fentiunt cormen-

acii

riumn , quod fupra omnia alia Animas

ta. — Licét enim Chriftus eidem vo-

um*

luntati conformior fuerit, quàm ipfz;

in Purgatorio aflligit , eft defiderfum

TO

incharitatis amore fundarum : qui

non ideo tamen minüs fuam fenfit

Piífionem, Imóexcelía hac volun-

(óqut

amor quafi divinus , quó aliisadani-

ii

marum corda inflammanda foitior

tatis conformitas , quà amato objecto

confentiunt, eft illa ipfa; qhze vivacif-

(íqa

eft , tantó eriam ad eadem cmucianda

l :

validior eft, maximé perfe&arum il-

fimum in bonisillis Animabus dolo-

oralil

larum- Sponfarum, qua, quó magis

rem conftituir. Ratio autem eft, quia

Deum fibt uniri defiderant ,tantó ma-

quà magis fummo bono fuo placere

f qui

as X

gis rotas fe Deo dare vellent. Hanc

vellenr,tantó mapgis fentiunt,fe adhuc

non effe tales, qualesillud defiderar,

-aniti

charitatem quafi reginam omnes alize

men th

comitantur virtutes ; qua unanimiter

atque adeó . in fe talem experiuntur

qmdltt

ad animas illas novis impulfibus con-

dolorem , qualem imaginis experiree

citandos confpirant , accendüntque

rür apographum,fi fenfu praeditum ef-

[

li, 9

non folüm , ut cla:é illum, ut eft in fe

o

fet;videndo archetypo fe effe difforme,

videre defiderent , fed etiam ex Reli-

cüm omninoilli fe fimile effe defide-

4

PI

i

n

gionis virtute immerifum honorare ;

raret, Haec pona , ut mihi videtur ;

T

ex virtute gratitudinis immenfas illi

omnibus alijs abfoluté major eft ; nif.

je

agere gratias ; ex virtute refignationis

dicere velimus;hanc illam ipfam effe,

uwm ]

voluntares fuas in ipfius voluntatem

n

j

qua mogis effentialiter , & magis ex-

modo immenfo transformare fLgi-

prefsé Purgatorium conftituit ; aliee

f

i m&ü

tent ; & fic dealiis hujusmodi viriu-

enim poenz potiüs videntur effe accef-

m ;:MO

tibus difcurrite ; quze omnes quafi no-

forie , quàm principales.Ita;ut illa ipfa

vum pondus: addunt animz , verstis-

pona , qua denique eft poena Damni,

i

que Dzuw impellant ; ipfi tamen füb.

etfi ex üná parte cedat illi ,' quàm

jm

aitc-

inde Animz oneri fünt;quz impetum

patiuntur damnati in Inferno, ex

füfüc i

illarum , uc veller, fequi non poteft ,

1 tamen parte cüm eáder cont

endat.

Cedis

nuHW

"4

j

(

AU

z

262 :öïscü? $US VIGESIMIIS, PIRGATORIUM DE?&&ON&*?&AT;?

edir, quia SanGarum illa:um Ani-

quàm hanc ipfamin hoc exilie mo-

^

[a

marum vincula, quibus renentur ,

tam : Heg mibi, quia incolatus uneus .:-45311.. :

fut,

£aadem diffoleentur , c&im. & contra

Prolüügætw ei! Lontggg& i ;]mä Vi.2"-

feti

Damuau ne quidem naum carena-

detur longa, & longaeft,quia (x- 4att,

a

ruam fuarum annullum , per in(inita

o

H

piffimé longa ipfa eít ; qusmadmo- €:5.4.

feculadiffringere valeanc. — Preterea

dum exuniveríal: Eeclefize confenfu 561.

fun

Damnati veré quidem D E O piivati

collgeze licet; qua fuudara in fola- -

Pl

funt ; fed quem non coluerüne, aut

tiu; ; detun&orum nonnullorum an- 774,

p

malé cognoverunt ; Animz veró illze

niverfaria approbat facra; licér ante Jel.

Iu

ele&z Deo privata funt , quem viva-

centenos & centenos annosjam obie- Jargr,-

Ut

ciffimé cognoverunt , & vehementif-

rnt. Hinc eft , quód fpes, quedePamg

qm

fimé intueri defiderárunt ; quare . fi

aliàs miferorum omnium eft fola- . 9.12,

X

ipiusmet Iaferni eft infernus , Deum

tium, ibi crudeli(fimus fic carnifex.

non poffidere ; etiam illis, qui füm-

jps, quadiffertur , affigit auimam: Prov,

3mum bonum oderunt ; quid ergo erit

elt enim voluntas inftar 2ccipitris ; 13.4.2,

Vr

Mlis Deum non poffidere, qui illum

qui, fi preedá non potiarur, in fe ipfum

5 H

Bel-

plusquam íeipfos amant ? Quod fi

infelix vertitroftrum ,. dilacerárque ,

U

etiam Damnáti vel ingratijs — fuis

Frun(lrata cupiditas , non perveniendo ,e/fug-

D

larm.l

'amant DEUM, non ut bonum in Íe;

340 tendebat , vertitur indolorem. — &ft.lat

1

7-614«fed velut dele&abilem defideranri-

XIL Nonignoro, plu:és veftrüm 4e (?*

Wi

bus ; nihilominüs quemadmodum in

ingentem hanc pxnam paruüm ap-o 3.

Y

fe infinité magis bonus eft , quàm

prehendere . Quia przeíenti. cempore

dele&abilis nlli creaturee ipfius ca-

à DEO vos peregrinari , minime do-

*

paci -

?

ia quoque ex hoc capite vi-

leus. |,Sed hailucinamini Chariffi-

t

detur magis affligi. debere voluntas

mi , vósque ipfos decipitis. — Tria

illa , à quà fuámet causà pérfectae

fünt ; que nosimpediunt, ne àDEI

—— benevolentiz amore diligitur ; quàm

confpe&a elongationem nunc fentia-

alis , qus» amore Concupifcenrize

mus,. Primüm abintelle&u. noftto

" propter Íeipfam , amore proprio

obje&tis corporeis obícurato prove-

non jufto, fed irrationabili. impulía

nit, Infans adhuc in utero matü'g

ää:

DDeum diligit ; pofito prefenti illius

delitefcens, nullatenus carceris fui

fruendi

demerito,

L

Wi

(*

Qljquid H,! ,

fentit. miferias

5

non queritur fuas

4

certum eft ,. nullam aliam peenam

anguílias : non triflatur propter fo-

T

propriüs ad damnatorum poenam ac-

litudinem fuam , non lamentatur ,

Ó

cedere , && ad perperuum à gloriá

fe ibi ad tenebras condemnatum ja-

D)

coclefti exilium ; quàmillud exilium;

cere , dum totalij clariffimá diei lu-

P

quodper modicum licércempus, in

ce latantur.

Verüm fi homo judi-

Br

Purgaterio fentitur,

Vnde ctedibi-

cio jam przditus , poflquam vifibili

j

le eft, nullam aliam inter anguftias

hoc Mundo . aliquanto tempore gà-

ntra

Q

illas frgqucn:ius, audiri querelam ;

N

vifus fuit , novem menfibus i

ina-

p

Y

-

263

MT,

QUAM GRAVE MALUM S!T PECCATUM.

»0 ïï'o'

matris fu. vifcera abfcondi cngere-

Cur faciem tttam abfcondist in amari-

Vvs/'M& 1

tur,quis hisipfis vifceribus carcer ef-

tudinibus moratur oculus seus, QuahJo8. ï?v

LUI& H-

fet magis intolerabilis, quze dz,nores

diceret , hiceft dolorum omnium ma- 24*

TO

catenae, quae compedes magis forent

xunus,hoc meum eft martyrium, haee

um

dolaroix? At nos fumus velut in-

mea fola eft carnificina ,quod te vide-

jnleni

fantes fenfu privati , in nature finu

re non pofim, DEUS meus.

If Gh-

XIII, Necíolüm intelle&tüs. noftri

abftcufi , xcïcoque in tenebris noftris

jm dfj;

parum dolemus, divináà luce nos ca-

rgnoranera nos impedir, quó minüs

ICIc.

et ant

Sed aliter fenuemus,poüquam

adequarum formemus conceptum;

n Oi

extenebrofo bujus Mundi utero; in

quidfir Animas illas ; tam pulchrá

) (1)(«1

q&(ï nuünc VXVH'HUS, mm*s nos extra-

DEI vifione privatas effe.; fed etiam Dom.

xerit.

"Func velut. homines

Senerts

(b

jam

fecando loco à volunratis noftre per-

adulti , alind feremus judicium,aliás-

verfitate impedimur , que res fo

. deCauf-

T

g.

que cogitationes habebimus & fpe-

lüm terrenas nunc amare con(ínevit, Sïwl't*

IN u Cüfgc CaöS-

pli il gl p

Czm e[fena parwtlm loquebar

Phrenetici, quia ftomachus illorum

Eär VE ur paroulus , fapicbam at paruninus s

ob alierius nocivi humoris redun-

vp Jm

Lalle s

£0: nmämrz zut parvulus, czm autem fa-

dantiam fenfu deftitutus eft , non pa-

tiuntur licim.

Vultísne fcire caufam,

n s

&m /!4752" VIF,eUACHAVI, qua erant par-

l

^j

vili,

Aquila qzoque, quamdiu dor-

cur nunc tam parum firiamusDEUM£?

rb d

mit,non apprehendit in tenebris fe

Ecce illam : Phreneticis fimiles . fu-

vinctam dezinert.

. Sed fi diei clari-

m 1v

mus, tam mentis cecitatem, quàm

N

tatem paramperilli

oftenderis , pra-

cordis repletmnem fpe&ando.

'Ta-

mp'

qe dv

dà: (oque pmxu*mm ; quam eX'llt ; Ut

les veró non jam funt San&z ille

càdem potiarur, quancopere laborat ,

Ánimzae.

Certó Ícitote , quemadmo-

hátili«

Ti

uile iäqnnoex TiCet, qnan:opcrc alas

dum explicari non poteft, quàm fer-

fi eüm non

venter voluntasillarum inDEUM fe-

m

quatit ,pq"amqve doxea

ps(iu diffringere ? in veritare de hac*

ratur 5 fic explicari non poreft, quan-

( jepti

0

Íolà peená auämmu Beatarum illa-

topere aflligsntur , quód mon pof-

1 yolt

cl

rüm Animarm lamenrationes, quafi

hnt ad poflidendum illum pervenire;

| Pwï

j

in comparacione illius alize non effent

ad quem poffidendum tam funt vi-

o t

im amaritsdinibus moratur

]

IC*&' I7. pæc

cing, ür in tam defidesetz poffeffionis

(

$.^ amlmmew. Tümmjcbxcorþus vul-

j

j

limine pedem jamjam figant, Ca- 4

if.

f

neribus hiabar , imó totum corpus

lor eft przecipuz fitis azdentis caufa:

Lo?m

h

Hifl.4

pouüus unicum folum erat vulnus;

unde animalia , quz parum babent

nim.l.

m:N[ !

mhilommus,qma ile Animzein Pur-

fangumxs, quemadmodum funt mi-

'6

UA

jn"

garorio pcenas dantis figura erat, intra

nuüs calida, ita etiam minori urgen-

j

emnia affiicta membra fua , nullum

tur fiti.

His igitur animalibus nos

il]

j

aliud tanium . fenciebar

dolorem ,

fimiles fumus , qui dum nullatenus

jl

j il

quàm oculus; cui fuümmi illius &

divino ardemus amore ( non dicam

a r

wer boni intuitus abícondebitur,

j

etigm , nos fng&re) magnae xllms

i

n

-

E

264 DIS/CURSUS ViGEäIMLISQ-PU.ä?.GATORIUM DEMONS;FRAT, à

dv

firis ardorem non fentimus , neque

eft,fe pro Rege non agnofci? Pro-

etiam in illum vitz fontem, quáfi cer-

f:&ó nemo : nullus enim dolet , fe

don

vi diu currendo inflammati, nos im-

illux gradum non obtinere ; ad quem

Wi

mergere defideramus. Non ita fece-

nullam difpofitionem ,aut jus habet.

um

£e San&ti, € quibus quosdam novi.

Sed li haberer, quanto non affiigere-

ti08

tur dolore ! fingite jam illuflris. ali-

f

BTJs, proptec nimium amoris incen-

dium, quod in fe experiebantur, adeó

cujus familie primogenitum , dum

üs

deliderálfe videre DEUM , ut identi-

eftin procinctu ad thronum, jure

u

dem exclámárint , morior ; quia

hzrediracis fibi debitüm. occupin-

n

L

non morior

*

morior ,. quia non

dum, poft obitum Monarche patris

n

morior: donuec ignis abícondiri ve-

fui,ÍiíÍe jn carcere abftrufum . vide-

^T

hementiá confumpti , ex puro amore

ret, merore & fquallore maicefcere ,

N

quo animo ram horribilem fortunz

morerentur, Quarefi amor Animze

n

poteft fieri carnifex , eciam dum ad-

mutationem ferret ? Hoc noflro

buc hujus corporis inhaeretloto,à quo

fzculo defun&us Anglie Rex regiá

femper ad ima trahitur,. cogirate, an

fuá civicateLondino exclufus & exul,

non multàó magis fieri carnifex pofífit

licét per varias Europae partes debitos

Animzjamà corpore feparatz , hoc

fibi honores deferri videret , nihilo-

2

eft, omni mole carentis, ab omni

minus prop:er folum hunc titulum

tht

materiá liberate, ; ab omni viliffi-

fe infelicem purabat , quàd dcbi:à fibi

.

morum fenfaum illatione immunis,

coroná privatus effer.

Nemo ergo

b

miretur , fi nunc non doleamus, nos

anime , inquam, que DEUM jam

M

perfe&é tanquám fummum bonum

DEO, ipfiísque throno & thefauris

df

cognofcit , & quz in illam non tan-

carere , cüm ad illos poffidendos non

h

tüm naturali fuo intelle&tüs pondere

fimus adhuc habiles." Verüm ubi

f

fertur , quiut primze uniatur verita-

Anima cognoverit , ibi jam immenft

»

tf

ti,creatus eft ; non fola voluntaris

hujus dominij adeundi

jus compe-

D

inclinatione fupernaturali , quze ut

tere; ex alia veràó. pairte videat , fe

N

fumrcam | beatitudinem | aflequacur,

in profundiffimum conje&am carce-

q

creata eít, fed mulcó magis immenfo

rem , compedibus gravatam , catenis

l

illo divinze gratize pondere impelli-

vin&am, ignis nunquam deficientis

f

tur ,quá cor refertum habet,

H

vinculis. detentam , quis explicare

i

XIV. Deniquenunc non fentimus,

poterit, quanropere miferam fuam

f!x

privatos nos efls DEO, quia nnuc ha-

fortem deplorect Hzec eft magna il-

i

biles non fumus ad illum poffiden-

la miferia ; quam tam vehementer ap-

düm.

Ecclq.ï

b

Qu Princeps femina , dum

prehendit Salomon.

szod alius na-

L P

adhuc fafcijs involvererur, unquam

Hs in Reguo , inopia cou[umatur, Ne-

I

i (

adregías afpiravit nuptias , auc un-

que tunc Anima fe dele&are poterit,

lp

PH

juam doluir, fs ad eas pervenire non

quemadmodim nunc unita corpoti

u

lolecfaceze, dum defiderijs fui

s pet

)

poílc ? C&ä; noftrum unqaam queitus

ivet»

IPP. P]

x

AT,

QUAM GRAVE MALUM SIT L?EQCATUM.' ;

260y

j bn.

diverifos Aivitiarum , voluptatum & — dum.ampliüs, mqae;pamm,'nequg

o f

honorum affeQus diftrahitur ; fed hoc

matrem cognofcitis, fed eos absque

alqui

unicum tantum defiderabit ; mimi-

auxilio inilafnis cruciari permirtitis,

y hbt

yüm,Deumintcerl. TFlumenin va-

Et obillos ipfos inobitufuo rantaset-

aæigclc-

zios divilum alveos Jentiüs cutrit,

fudiftis lactymas, quos nunc adeà ob*

li de -

fecus,fi uno folüm coerceatur,

sana

Tivioni traditis; quafi nulla jam mor-

0, t

zuormm vobis incumberet cura,

ia

ille Animzae; quiaomnes voluntá-

m j

tis vires, in uno fimplici debderio

ut miferi dupliciter intimortui, mor-

p -

confiringuat, incredibileeft ; quanto

tui in cadáveribus fuis, & mortai in

ht pa:ris

cum imperg in DEI defiderati finum

cordibus veftcis ; pofsitque quivis il-

/^ 3-

)n Vid ,

(e effandant, quámque idcó peruefae

lormm jure mierito dicere : Oblivioni

jl

finrillius muri; & molis, qui illas in

E

datus fuma , tanquáam tortun a corde,

f

omnium bonorum Oceanum

hi-

Quamvis eriam nullà fanguinis con-

p

: qin

?äem--a.veïarc.

jun&iene vobis proximi effeat , in-

e n

ignis effet crudelicatis ;nou velletans -

5Th

&exi) .

tis in anguítiis illisopem ferre.Quin-

debito

XV. Hicigiturcft alter ipnis; in

( LL

678.2,

tó magis ipiturvos,qui adeó conjuncti

Hex,

niliilo-

'qgo Animse,folatio deftitutze ardent,

ipfis eftis, fuccurrere tenemini? Ci.

itulitm

ignis nimirum fpiritualis; in quo in-

€onias etate proyectiores & infirmio-

;'ï:l (XKX

explicabilibus & incomprehenfibili-

vesrefert San&us Bafilius, à juniori-

in

o u

bus pornis concabefcant, qguas non

bus per aerem volantes fuftineri,

capiunt , qui füummum bonum non

mari quoque Delphini vifi funt mot-

thefuni

amant,ficuzille, Nobis ipgerim du-

tuifocii fui cadaveri, velut fuccollarey

plex ex hoc difcurfu hauriendus eft

45e in fündum deciderer. An non

idos 16

im 9

frucis ; unus qui illaram, alter qui

igiturimmanis effet barbaries, & feri--.

noftram fpeGarurilitatem, — ideóque

m

tas inter ipfas etism bettias intolera-

g nf

prünus fru&us , qui ad illas pertinet,

bilis, miferos illos tantis in pcenis à

vivaciffimum debet effe defiderium ,

videt "

vobis confpici, & nihilominus opem.

quo ex magnis hifce aflli&tionibus il-

veftram implorantes omnino deferi?

A at

ul

Izs , fufis precibus ; eleemofynis, jeju-

foiían autem ad foconrrendum il

nijsjflagris, Miffazaudiendo aut fieri

p

lis magni impendendi fut fümptus

J

corando,liberaze contendamus, Re-

Imó hoc ipfum eft , ex quo inhemani-

q

feiunt quidam Autrhores ; tam hor-

f

tas noftra, erpa fupplices nobis mor-

rendam.quondam fuiffe peftem , vt ,

tvos apptret;videre fcilicer quàm exi-

MU

quicunque eà. infc&tus erat; omnem

mcnm

j J

guis nofiis impenlis jllis poffemus

perdiderit memoriam , ita ur etiam ,

fuccurrere, fuccurrere tamen nco vel-

jj

O cid.

cüm finitati redditus fuit; neqne pro-

i

le.Hinc ef!;quód non folüm elecmo-

y)Wt

&i de prium patrem , aut matrcm ampliüa

fynas , jejunia;fl;gella;sliásque devo-

gu

Z«u.

cognoíceret, At ego aufim dicere,

tionee magis zrduassnegligamus, quas

Pelop,. plores veftrüm tali pefteinfe&os cffe,

pofle«

fj

'S

in illorum gra*siam fufcigcre ;

£ ,

j

| K,P, Segneri $] Chrift InflIr, Y om, H,

p

h:

E

Eb56 Q*CURSUS Väïä:(*-ïiüüsf, PURGATORIUM DEXMONSTRAT;

qnus,fed ipbs edam Iadolgentias

fus,certé non crepitabac flammis,

L

p

emittimus; qua plerumque fiae in-

Nos veró multo imunitiore cru-

coiümodo noftro, aut f.[tem absque

4l

delitate, dum confanguinsorum no«

norabili noftro fucoptu , pro ipfisob-

fLcorum auimze , in profandidfizsarum

gin-ri poffent.

Vil

Scio. aliquem 1n ce.

flammarum pateo fepalce jscent,

b

lcbris cujusdam templi incendio, in

circa illius oras agimaus hilaria ; ita

medi;s fe libriffe flammas , eà folm.

ut ne minima quidem nobisiacidat

d: causà, ut quacdam | fumimi pretij

cogitstio eas liberandi , auc folacium

&t

pi&uras ab incendio eriperet. Er nos,

adferendi , aüt aquam ad ardo:es

fi poffemus , in medium , ut ita dicam,

:

ilarum extinguendos affundendi,.

U

Pirgatorium infilire deberemus , ut

licét canta. illius nobis fir copis, u

F

ab illis flammis , non mortuam ali-

etiam füperüc., Fratves siei praterie-

?

fab.&- ;

quam telam , fed vivam Dei noftri

vunt [icut torrens, Eodem modoerism — Yje

1

Ita faciebat

imaginem liberaremus,

ipfe queri poffunt , dum . filij, aut

Sancta Chriftina Mirabilis, que in-

fritres ipforum inftar torrentis , plue

vi&oanimo modó in:er lapides mo-

iimorum bonorum affluentiá. exune

' lares , modó inter fecures , jam in-

daniis , omnibus viribus , eadem au-

ter rotzs , aliquando in. mediss &

gere ftudent , ita ut ne quidem vel fe-

j;

ardenriffimas fornaces fe projiciebar ,

mel refpiciant ,illorimque poenas &

Saríg;, Ut haram DeiSponfarum aliquam ex

dolores confiderent ; & licec extra-

ä

14.] n V placabilibus. hifce flammis & pos-

nei non finr, fed domeftici, nec uni»

nis liberaret..

Quanta igitur. erit in-

cam aq

aarum f

uarum gutcalam ipfis

ä

humaniras, illas ab hoc ivne non

offerant, -

.eripere, cüm abfque ullis famptibus

XVI. Saltemfi ad tantillum debi--

ficri poffir ? Solüm hoc agimur , ut

ta hisauimabue charitas nos non mo*

ä

ilirum impenüs reli&a dono hzre-

vet, preprià etilitate incitemur, Hic

ditas edendo, veftiendo & quàm fieri

enim verus modus eft amicos scqtii-

poteft, fplendidifimé vivendo. pro-

rendi, qui validiffimo patrocinio fse

- digatur , dum illee fuo damno patiun-

nobis in necefficatibus noftris fubve-

ï:

tur. Mifer;ofephus in famosá fuà

niant ; quemadmodum ille largifli-

cifternà vivus jacebat fepultus, &

mé folent facere, eámque fuccurrene

quid interim frátres ejus fa&itsbant?

di facultatem Deus illis concedit,

circa cavernam fedentes bibebant &

ut hoc ipfo confter , quàm grarum fik

letabantur , tanto crudiori ani-

illi, hac Ele&as Sponfas fuss , dam in

mi doritie, quà viciniores fratris la-

carcere detinentur , non ideo derelin-

,

$

Y — 290* mentai audiebant,

B«z'bmf/e: qinuom

qui,

Juvat hie mifzrabilem referre

6.6. — i pliahs, mibil patichantmr.— f'uper

cafum , qui non tulris abhinc anais

ya.

cortvritiene Jofepb,

Attamen licét

l

conrigit Anno millefimo fecente- ^"

-

locus, in q»o detinebatur mifer Jo.

fimp vigelimo in confinibus Roma- ^*

(

L

| fsphus,profundus fuerir , & cenebre-

pis vix erat ; qui inrer depravaros vicee ^7?

tuorea

p

d

—

MT,

QUAM GRAVE MALUM SIT PECCATUM.

26y

i,

mores fpecialem erga Animas, in

pultas füas exonersnt, videntésque

paurgantibus flammis detentas gerebat

humi profltratum, fugá feabripiunt ,

* (

J 00«

affcctum , iisque frequentem terebas

ut fieri folet, atitequai ictnum reboa-

£2 exciti homines zccurrerent 5 certà

&U

Opem. Contigit igitur , üt hic gra-

vifitmam quorundam inimiciriam fibi

Afe occifum hoftem füumrari. Exiu«

j

conílaret , ideóque timens vitz fiae

de fictus hic mortuus , in pedes fe erie

ii l

quadam no&e confcenfo eqno Tibu-

gens equum manu , in eundem locum

jncid

mm vetfus properarer ; hoftium vim

deducir , ubi ejus- Dominum fub«

Jutiut

apertà effogiturms , non advertensin-

&ftere jofferar , cuifingulareà fe prae»

adtd

terinz, f fugientem in eorum infidias

Ritum fgnificavit beneficium, di-

ts

cendo, illi hasce firoGtas fuiffe in-

incurfuróm, Cognito fiquidem Ad.

u u

verfarij illius itineres quatuor armis

fidias , in quibus absque ullo dubia

'

vt i

Iu T

inftuGi, & rerro colliculum quen-

occubriffet , corpiisque cum Animá

- dam abíconditi, sdvenien:em in viá

perdidiffer , nifi ipfe nomine totius

jj, *

exípe&abant, - Jámque pericclo vi-

Purgatorij , optimé recognofcenris &

iï, Pu'

&intor erat, dum ecce quercem of-

benecfa£tores fuos remunerantis,opeas

ll

fendir, € quà latro in quatuor pariea

tuliffer,| Videret igitur impofterum ,

emáte

diffs&us pendebat , non multó ante

rel lt

qua ratione inimicitias fopiret, mo-

3n vicinià àJudice neci dztus, Sub-

résque emendarer, — Quo dicdto ca-

u

fidr ibi aliquantulum, ur aliquas

daver, utanré in qua:uor partes die

AT M

preces pro defuncGti animá reciraret,

vifum antiquum quercüs fuse locum

kcutie

Etecce rem fummé obftupcícendam!

repetijt , eüimque adeó tote animoa

n p

Videt membra illa fub. capite fuo. in-

muratum reliquit , ut intra paucos

vicem de nevo uniri ; hominémque

dies flri&iffimae Religionis habitum

il dCbl'

formari , qui cüm in pedes fe erexif-

induerer, ad vitam S2nàé in eá finien-

Ro

fet, amicu m accedit , apprchenfóque

dàm , qui jam fuerat in peric»u-lg.g;c»g;,

i P

equi freno , placeat , inquit, tibi ex

nüm pereundi,

Ecce quid fit bene-

o

eqvo defcendere , exípectaréque , nec

di&as illa Animas opportunis adju-

abire , donec redieio.

Ne dubitetis,

potni?

vare fuffragijs! Eflne gratia tam pro«

$ l"

illum juffis exadé parvifle , nec fe 1o-

Bcua , támque prodigiofa , quam in

"

eo movifle, adeó enim horrore cb-

necefütaribus noftris,

5

ab iHis fpeiaie

Mf

f'upcfa&tus fuerat , ut ne quidem lin-

non pefíhmus ?-

| W

guzm ad refpondendum folyere poí-

XVII. Verbm que effet illa iv hu-

n

r

fer, multó minüe pedessd fugiendum

manitzs, non illafolóm,; qu& Chrie

if

in

axovere, cHafu — dnque » aléique

ftiana fuadet chariras , non adtcire

i

equo cenfcenfo iterprofequitor, do.

auxilia , fed ne quidem iila, qua ju-

jl

pec peft AJiquor pafvum interval-

füitis przcipit, exfolverc?* An. non

j

- dum , qiatvorarmarorum infidias in-

videtis, quousque ad irdvranda tae«

fcggnlf'

€urr't ; qui ob no&tiscbíceriratem ipi-

lium heredum cerda crefcat avarie

TU

[

sicum iüumiatomnesinenmGata» — ria ur nunquam antiquiflinis etam

Vhæ

Lia,

lc g*

n

u

—

& 7 g

rTO

3

à

í

Hs äsäggäwsä mwmnm æmwsïmm

v

t

Est

ant ?. Aur enim. ul.

mis ardenterorquentue — ! fateri nee

Eu

w Wikiiäzi;?äïüä

» pr9. arbitrio. fuo:

ceflseft inrer . plurimos Chriftianos:

f

interprecantur, agt. cavillantur, aut

DI

non folüm clisriratem;fed fidem ipfam:

litigant; aut fpeciofa verba, fed. fte.

extinctam eff2, cümtam fera crude--

GU

tilia obrendünt, utur inteiim ,. dum.

licas etiam fine remorfü exerceatur,.

f

lites inter. vivos foventur, moriuus.

Et quis eft, qni neget , eam non elfe

m

ardeat ;. fed/ardezaï.äic&:: ; illi non 2f-

in ufu ? licer jamnobis przclara illa:

[

f

fliganrur ,. qui potilis de- teftamen-

.Davidis. verba intentioni nofttze ap«

L

T

qui

ti dolent oneribus, quàm dereftato--

plicare:: Zatroibunt iniufzviora terray

l

IH

10j

ris gemitibus. — Alexander M:gnus.

tradintur ip mauntoladij, parta vul-

no

moriens Ducibus fuiscotam. Monar-

piusserunt; — Qaiacum fint tria hos

chiam füam,. in- totidem. partes di--

minisbona ,. quibus in vita fcuitur y.

b

YO

videndam. hzreditate. seliquir.. Et

quafi fibi maxirné proprijs, corpore y,

tamen. poftquam. mortaus eft,. tri-

Anim& , & fortuna rebus ; quoxd

f

ginta diebus inflar beftiae in.terra ine

corpüs zntroibsnut mortui /zzferiora:

fepultus jacuit, adeOinzentierant lia

terras quia ftatimfepulturze mandae

1edes,huic dívitfioni faciendze ; quivis

buntur, necjüs dilatione aerem ine

p

ficiant;

ex. defun&ti purpura. palcherrimam:

Qnoad. aniautm , tradestum-

dit

partem. uahere cogitabat , nullam:

inmandu eladij, quia Divinz Juftitize:

"

omnino- cadaveris cüram. perebat..

vindicatrici tradentuz, ut de: pecca-

Non' videmus hifcetemporibus ava«

D

tis: commiflis poenas- luant z. quoad:

ram-hanc immiánitarenr, erga.defüne.

res fortuna , partes vulpiuss. erunt y,

&orum corpora exerceri: ; fed'nimis.

quia. bona illorgnr,. quafià tor vul-

freguenter, contra. Animas renovari:

pibus cerratim dilacerabuntur , quot:

ï;

videmss,. quas in igne- defideratum:

aftuti G cradeles eranr liseredes , qui«

£

exfpectare- cogimus iolatium ,, quod:

i

bus quó plüseritingenij ad' ceftaroris:

nobis nimisdürum vidererur. preRo«.

mentem: elüdendam , tantó minus:

!1

lari etiam inmollile&o,. in. quo non

erit amoris ad' eam: implendam;.

nifileviter f3acij , aut febrilàborantes:

Chatilfimi , (i/ mortuos non- agaris.

jaceremug, — O quàm bene convenit:

faltem. timete illos , & fi ne quidemr

I

hisille ticuls ,. quem Sacri Canones

timeris , illum timere; qui torüe.

attribuére, vocando eos, Egentijeu ne--

iphis fa. Vosfcitis, qualefir i

llud:

]

s

catores.! Quod i maritus uxorem in«

judicium, qued Deus refzrvat illis s.

B. frab

firmam relinquens, juxta Leges eíti-

qui

Miericordi$: non: funt w

"

$

:

ä

Pefft- mari debeat eam accidifTe, Si zarítus

udicium. fine Mifericordiailli ,.

q,,,'ïatvlv

Ü

E

busff.| egrotantenaxorem defPruit, idem eff

nonfecit Mifericsrdiam, Etexhoc 2: 9t

Jiivir ff ac fi occidérit ; Jadicate vos, an- non

colligite; qaale cum ijs. füturam fit

fo lu

idem fit , infelices illas Animas dere-

jadicium,, qai ne quidem juftiriá uti

b

AMát-. linqueres ac occidere; quse- non in l.

voiderunt,

C fatig eft dicere : f/4»

n

siass, [cd'aondam mibi comuodum cfF.

Tiph. | &?0giumeaæggmagt;&dinüw flim-

ü

Qiuie

s

-

B ORUA

E

265

"AT,

QUAM GRAVE Mgmü sx*r PECCATUM.

muler, aut faltem porvS aliqváfstise

A

tl n

Quia fi femper durifimum | fuit ex-

OT

fpettare ; judicate ; quàm dtrum fic

fa&ione non fitconienc , fcdiguem

mipim

exípeGare iiv carcere, exfpectare in . veliradeó penetrantem , ignem matee

| ctude

tenebris; exfpectare in tormentis,exe

rialem ; ignem fpiritvalem ; ignetn s.

TC

fpectare in flammis, & in calibusqui- ^ quit

ne quidem . infermalis sbyffü

n d

-dem , quarum quodvis momentum. liammisc

edat, hic enimvero ingené&

* Exinde manifefium cft ;

lata ii

poreft dici Boza , quevisliora annus, elt rigor

quám magna fit Dei Sancuras ,

& hoe

g.

quivis'annus: faeculum novorum crü- -

*.

D

ciacmum , ubimifert clamane, && ne&-— 1

pfüm fuflicit ad: cujusvis

S':apientïs«'

-

mo reípondet:.

mentem terrore replendam

. Quot

TM

At

XVIII. Alter finctusex liodierno: reos Plilippus fecundus Hifpenia-

fetit

Difcurfu hauriendus pertinerad. vi- rum Rexad mortem condemnavit $

vos; ut intelliganr; quantum malum

attamen nulla. fententia. £antopere

o

fubdiros illius extercuit; quàm illas

fir peccatum.. . O quàm grande fpe»

culum. nobis eft. pürgarorius ignis

» qu& Carolum. primogenitum iuunr

yfm'm

morti adjudicavir, nulláque majort

matd

ihquo videmus; quo odio quodvis

peccatum Deus profequatur 'audeo: - cam

fundamento: nomen Jafti illi

eqi W*in.»

omerita eft.-

T

dicere, ex Pürgarorio meliüe , quàm» — pt

exinfimo divinam demonftrari Jue

XJX. Denique confide

rare ep ortea;g

r

füriam ; ant faáltem Bene dixero , plus:. non folüm Animam dile&am , tant&

?mþ

tertoris nobis debere incuti,abanima: cum rigore à diviná Juftitià puniri».

soid

eniit y

pucis loris in flammis purgatorjs fedetiam fzpiue ab Animáà trimme

detentá, quàm à plürimisanimabus pliante peenas exigi. A Victore exer

tgr V

sd: rogum : infernalem, per.infinita .citu fpoliorum reportatorum rationes

hD W

fecula condemnatis. Qui funt enim ^ ad'affem non petontur ; moltó minis

de Q

illé, qui Inferno puniuntor Ü'Snnr à Dauce illiu& Et quamvis fifco:

vt

liomines fcelerati, reBelles, fünrRei non defint easdem. perendi cavfae »

(

jb

Ifie divineMajeftatis,quinonfolàm:. — diffimulat ramen

, illonimque victrie

n

1

f

u

J

contra Dominum füum vertérearmay ci glorise pieciofa vaía & veftes f&

j t

fed adhue manum firictam exermnt, linquit, quibus alias thefauros regios

d

M

»

licér illis ugendi viresnon habeant 3. ditare poffet, At cüm coram. l--

qii

& eriamnum implacabile ,. contra — vino tribunali Anima comparet , quae

l

n

j

Deum Chieatorenr füum odium ge- plures popolos, quàm cmnes f$mul

sant, Quisigiturmiretur, i à Prin- — Apofloii ad fidem converterit , ubi rot

fj !

(

ï,l

cipe, ramimpía mancipiormm teme- — inter animarum locra, tórqueinreg

(

ritàs puni&iur? Ar Animzein purga- laureas, quibus. triumplfians gloria-

j

torio funt Sponfz, funcEilie & Ami- tur,

unicá folà peceati venialis maculá:

€x Dei, quem.plüs aimant, quàm inquinata effet, certam huj

us pecceri

u

,alümque

H

uf

feipfas;

Quód nibilominus Juftitia — vindi&am Deus exigerec

o

i

f;

rtdde qued

- divinanullam in ipfs maculam diffi- — clamaret divina Juftiria ;

atb

p

Ll

(ui

n

mwya DISCUASUS VIGZSIMUS, | PUIRGATORIUIM DEMONSTARAT,

Srbe, & hoc , ufaque ad uliimum

oqum omnia loca, per quae tranfiisy

p

quadr antem.

Non pecuniam , quae

in cineres redigi neceffüm effec ! T'a-

r

nullius cft pretij , fed crudeli(fima &

lis Draco.eft peccatum , de quo,ur ad

tilp

serribilifima tormenta, quae unquam

vivum ejus depingatur maliiia, quid

gt

pro reorum fupplicio, non dicoà quo-

pejas dicere poífim, ignoro, — Aita-

ütár

visjudice, fedneà quocunque etiam

men plüres inter vos adeo excaxcati

um

"Tyranao excogirara funt , fuftiae,

inveniuatur, qui peccare pergenr, net

«de

Q,Ho-

"neY.G,T

Precipiunt quidem Leges civiles,us proprim anima timebunt infligere

gun

veteranorum militam filij, fidelique-

valaera, quorum, Fide doóti, no&

tif

st

Pe*zinr, puniantur, fed multà mitiüs

nefciunt etiam cicatrices acetriqos

tori

u

aliis; quaf in gratiam parentum, qui

allaturas dolores,

f

non femel,fed [zpe (zepiüs, pro falute

XXI Tandem iit malitie ; que

Reipublica vitam fnam expofaerint,

'tior"

eft in peccaro , abyílus intimius pene«

q

non fic ullum filiorum deli&um ,

tretur , fcienadum &ít ; rigorem hune

Animabus illis non folüm non videü

quod fi veniam fperare non polfit ,

p

mitiorem faltem fen:entiam obrinere

nimium ; dum in ffammis detinen-

non valeat,

Y

Quare igitur ranti ri-

tur ad cülpas fuss exíolvendis , fed

l

goriseíl divina Lex , ur in nullà re

etiamfià Deo ad gloriam nondom

I

€um San&is illis Animabus conni-

purgate vocarentur , inftanti(fiimé

vear , que licét peccaverint , fant ni-

pe:erenc , uc priüs cali igne wunda-

a

b

hileminus fupremi illius Archiftra- "

rentur.

Q:od indubià, exp'co

W

tegi Jefu Filiz; qui pro humani gene-

fimiliradine. — Nobilis Virgo c2gni

rit falate triginta tribas annis infini-

cujusdam Domini nuptii: deitinata ,

tis vitam fuam periculis expofuit ,

dumé patrid ad aulam regism eva-

tandémque fe in mortis

catur, foeditfi.23à , pimcipaué in £nanie

gremio gene-

xofe facrificavit,

bus & facie, dura eft 10 vià , fcabid

XX. Adhzc in iftis flimmis pec-

Corripitur.

Purarísne i!

qaibu:-l

$3

*

cata lacrymis deleta , imó eriam con-

cunque etism precib

E

!

42 videna

di deüderio a

v

A ÉO

í

f

iEng i

]

Qiic

donata puniuntar , ibi enim pro reata

;aret Spotte

!;;

illo, quem peccata eriam remiffa poft

fus, inducendam , uc in Regià cont«

[o :

2

Js nO«

f& reliquerunt , fatisfacere oportet.

pareat, ejusque f

(

Hnde apparec hoc. modo non folüm

bilibus feeminis co:

iciazur $.. Mi«

k

[4 . À

lii

cca:a, fed etism veftigiaab illis re-

nimé profe&tó, H*.::-;gï:iäi:,er

fpone

- j

o rcempas ptra

Y

&a puniri ; quod horrendas illize

deret , féque excuf

nalitiz eft iudicium, qnà peccatunn

munditie & prio:e pulchrirudine re-

W

turget, odiíque 3llius 1neffibilis. &

cuper;ndà petere:

Ità qooque ego

ümpercepribilis ,' quod Deusgeric ,

mihi im:ginor,quód (i per unpoffibi-

It

non E)hfnn ubi illad a& 'pz'æfens h-

le Jflitia divina pezmiccerez, ut Ani-

Yl

&uetüc, fed. eriam ubiillud £:ff2 no-

ma,jamiad Regis regoco naptias do»

[j

