fenfibiliter DEI bonitatem , purita-

füpremus advenit Polemarchus , ran-

al li

tem , mifericordiam , aliáfque infini-

tam adverrens pufillanimitatem, ni-

i?

tasillius perfe&tiones , nobis quidem

fhildixit, fed invi&o acies tranfiens

g',. [n«.ï!]l j

notas , fed in abfira&o tantüm,:

petfc-

animo aquam intrat. QCredetísne,

r

F:ü/i'

&écognoíceremus. -

*

uü

ce fecuta fir animorum mutratio?

J

*

à

V.Et ecce divinz Inearnatgonis vir-

bi primó vix unus € viginti milli-

jenti,

tute primam;quam in imitandoDeum

bus aufus fuit tentare vadum , praire

[egams

homo pretendebat, fublaram dif-

vifo capite fuo emnes certatim aquas

Jni

ficalcatem ; qua erat, quod Deus in

transvadárunt ,3ra ut defideraià vi-

quz l.

Mundo non cognofceretar. Sed hec

'&orià potiti fint.

Quód fi inclyius

[note

minor fuit, . Nimiüm difficile vidg.

us fl«

um

his Machabeus prope littus ift

máinis

n

| &P Säg;:eri Ckri/*. jnþ,ïgm, D

*

/

48

" DISGURSUS- QUINTUS,. DE. ;Sï;üæk,

[

minis recéns exorti exercitum fuum

' bantün, — U: fierent. miferis veligiofa

.^ gravioratione ad transvadandam a-

(hr

delitla, |dka compatiens loquitur Ep. 2..—

himáílet , qvantumcunque íive ab

S. Cyprianus,

Sed poít Chrfti in a2 "De-

"

Ra

arte ; five à naturá compararam ad-

terras adventum, ubi Dimile iufamize st —

vità

hibuiffer ^ eloquentiam , nunquam

reperietis veftigium , nifi forté in re-

adm

tantum effecifler, quancium ipfe pri-

3

motiffima aliqua Mundi plagá , ad

Mir

müus transvadaus exemplo fuo obti-

quam fan&ifümz legis Evangelicm

. Macb

Vi93

nuit. Transfretavit primns , & vide-

notitia nondum pervenir ? De cetero

Q

16,6. rust €nno viri, d ranfrerunt pofl enm,

Mundus hic, qui ante Chriftum erat

Eandem creditote effz hominam cons

Y&

fcelerum omnium fentina nuac maxie

-55'

Gitionem, qui licét non ignorent,

mam fslcem partem in liliorum cam-

I5

non folüm decenselfe , fed eriam in-

pum converíus eft; his fiquidem ad-

l foti

doli füz tam excelfz neceífirium, fe-

C

huc diebus noftris in omnibus Chri-

»€ari virtutes ; r'on i3meo primas il-

EE

fianz religionis parcibus inter vitia

las difficultates : fupersre audebant ;

hominibus communia in plurimis

[

« quz quafi imperuofus quidam rorrens

snimabus fingularis floret pieras,quae

: ilorum conatibus opponsbantur;do-

d

tota divinicapitishajus exemplo de-

!

L

nec vifibile narurz humanze caput in-

betur, antecujus in terras adveatum.

&t

ternos comparens , primum mille la-

tam difficile erat fe&ari virrutes , u£

/'u

borum pelagus ingreffam , frontéque

celebecrimi Philofophi confeíli fuc-

n

NU

n

(Y

acuiifhmarum fpinarum galeá con-

rint;propriá licét cum ignominià , uf-

j

fua adhuc neminem **Pl'at.i—f/

D

Ípicuum , immenfa poft f» anima-

que ad tempora

n

rum antza timidarum , poftea gene-

faife inventum , qui prsceptis fuis Gorg.

fi

zolarum & conflantium , tarmam a-

homines vitiofos in bonos, & bonos.

mabili t2xit violentià. Si Deus hoc

il

in meliores converterit. Sed hoc nóis

modo non egiffet nobifcam , profe-

eft mirum , illi enim Msgifiri plàs i«

(

&ó precepris & perfuafionibus ad

cebant, quàm facerent, cüm Chri-

fan&é vivendum

/nunqu:zx,m inda-

ftus contrà plura fecerir,quàm dixezit,

XHTQC.

doctinámque fuam diu anté exem-

]

[

VI. Antequamenim Chiiftus , ex-

plo fuo, & operibás. monftraverits

emp!um darurusMundo in terras de-

It

priàs quàm verbis veritarem docuerity.

- Tcendiffet , tam corruptus erar Mun-

(epit facere, & docere, Quamobrem.

T

"

€us, ut ne quidem unicam in fe roto

Philofophi illi , qui Mundu refor-

faoam parcem exhibere potuerit, Vi-

ü

mare ftudebant, Aftronomo compa-

.ti;m non folà n omnsm exuerar pu-

«[h

rari poffunt ,. qui. negle&tà Spherà ,

n

dorem , fed eriam ipfam nomen fa-

j

"

*

fine circino, fine virgain manu,torum

un depofü

A

iE

3

ubique enim litro-

fi

celi fitema folà voce vellet explicare.

n:s,adulceri, homicidze , feelerati di«

Certé populus de hac fcientia, nihil

Y

lin

viniscolebanrur honoribus , cerróque

caperet : ubi é contra legisChriftianae

Wt

;gucdvan'«n modo fupia fidera extolle-

veritatem bene intellexiz poftquam à

Chrie

li

N

&X

1

N QUA PECCATO BENEFICIUM mmwm AFF!CI'T*?IR,* v$

ol

lii |

.3;

Quit

Chrifto Domino noftro, utpore magis

Veflicia ejus fecutinef pes. mens, dice-

a w

experto, non felüm rerum cxleftium

bat Job, & ecce caufam; viam ejus ca-

Job. i*

nacura nobis eft manifeílaca,fed etiam

ia

j?adz' Ui,

Quis autem effari potezit , 11e-

vità fnà fan&ilfimá expreffa ; quem-

quantum nobis hocipfo Chriftus con-

& IDf

admodum fedulus aliquis faceres

tülerit bensficium ; cüm nontantüm

i, i

' Aftronomus ; qui Siderum . domos

divinitatis Ideam nobis feafibilem ,

ngeiicæ

[Conn

virgà in arena formaret,

Non 1igi«

quam imiraremur,fed etiam imitatio-

tar mirumeftillius fcientiam zam no»

TT

nem ipfam tam facilem reddideric ?

veinMundotuifle virtutis, at homi-

-. VIil, Olim homo' mittebacur ad

a Jf s

n n

6s juftificaret.

Ja f cientia fua jufli-.

ipfas etiam beftiss,urabijs exer

A

Päum

caperet, ade ad

formicam

ema

ficabit ipfe juftus feruu meus multos:

s C

A

Scientia erac ejus , qui in fe & à fe ipfo

Quafidiceret Deus, ó homoin pra.. &

faciebar, qus abalijsrequirebat, /7-

curanda falure tua tram negligens ; va»

t Vil

[fus juflificabit. -

de , vade & difce àformica, utante-

urim

Vll Accedit , exempla à Re-

quàm tempus elabatur ;pro eternita-

l

sU

demprore nobis relicta, non folüm

tecibi confuias.

luterroga jumenta.

iode

ob.12..

ifuti

N

viameíls fanctitatem alffequendi ; fed

& docebunt te , C volatilia cali & ia-

dicabunt tibi. Vade & difceàjumen. 7*

$,U

q4.

eriam in via illa magis p;ogreäiendi

bran.

vires. feppeditare.

S, Wenceslaus

tisgracitudinem , ferviratem & fub-

j W

Rex Bohemiz folo nivibus te&o de

je&ionem Domino tuo dcbiram , qui

IVMU[' h;p' :

no&e nudipesinvifens Ecclefias, cu-

te tam abundanter omni páfcit bono-

m Bo

h,.

x

Difceab. avibuscali ,

vis n6

4'" bicularium qu'endam ex alijsfibi &dif-

rum genere.

fimum comicem ire voluit, Hiccüm

non volutarete in ftercore, qui , ut

( bonoi

aliquando ob intenfifüimum. frigus

fupra fidera- eveharis , creatus es, Ab

nc 19

( licér calceatus effst ) rigentibus ner-

ipfis etiam addifce vermibus , omnes

li

vis, viribibque adporro pergendum

injurias patienter rolerore, tu ; qni ob

y C

Hefcientibus fubfiflere cogeretur ,

peccataipfis multó vilior fa&us es.

d

puffus fuità piiffimo Rege, ut pedes

Imó quod ampliüs eft ipía terra te in-

P enttr

/ 'fuos veftigijsà fe imprellis immitte-

ftruec. fufficienter , rie lüperbias, fed

f[gi"ffi,f;

xer ; quodille cüm faceret, non tan-

ut etiam , licét pedibus conculcatus ;

gt

xim feníit pedes fuos calefeti ,. fed

parienterferas. Loqnere T erra , G ve- feb,vo;

nolüïän

€tiam reliqua membra;ur fine difficul.

fpondebit iibi. Hixceranrexemplaria g,

tste in viatam laboktiosh Dominum

Sed —

j ïefof'

olim à Deo homini propofita,

qonpe

^ funmfequeretur, . Enndem effe&um

muratijam rerum facie , poftouam

u

àn animabus noftris Redemptoris no-

Deus homo fz&us eft, jam dici: ; dé- AZattb;

j of

firi preftant. veft

1gia;

Non folüm

féite A :5e, — Ecce Dominns infinitze p1, 29;

jl

viam nobis monllrant , fed ad il-

j

majeftatis;ut fenfibile fe nobis prebe-

ui""

lan magnis paífibus profsquendsm

qet exemplum , quod rudis creatura

(l*

animos & vires addunt ; quemadmo-

pro viribus fuis imitari poffet ; tanto-

yima

|

pere Íe abjecit ; humanámque carnem

Chr

dum gxperian:uz, qui 3js infiftunr.

z

iu-

-

d

a

E

&o;

: DISCURSUS. Q;H r IXNT;PIT"UTS",,DEQ- INJURÍA, :

Q

induit; Ero zefe, qui loguebar,ecce ad-

l

;ff;"»«z

effznt. Has balíphemias plurimas-

f*m.. O. dignationem amore infinito

plürimi Chriftianoru a | operibus fuis

[

d:gnam , quilis eft Divinus !

quafi vocibus proferunr, quí adzó.

n

IX. Verümafpicite ; quzefo,qnàm

M

perversé vivunt, quaíi corpus fuum -

malé hoc.. exemplar à. peccatoribus

pro..DEO fuo. colerent..

uorugg T hils,

fjl

transformetur! Primó.omnium Chri-

vl

*

DEUS vesterefi, Echocmodo qua-. 19

fli a&ionam. penirus oblivifcantur

P]

lem vitz. Redemptoris uon inefrunt. -

[

as

firamen: oblivifci dici paffint,. qu

injuriam ; fruftra pro illis pauper fiecís

bnu

ne: quidem. ubquam cognoverunt.

fruftra: obedire, fruftra fe humiliare g,

Q

[

Cim enim. ejusdem Evangelij ha.

fiuftra tanto. cum. dolorum. exceffu

I

benda effet ratio,. quecharrze nauti-

pati voluit ; omnem enim exemplo-

p

czx habeturà nautis ; id eft , er. illud

rum copiam, quam vivens nobis reli-.

TN

femper fit prze ocnlisapertum , tan-

quit, ad imitandum propof(uit , ut:

tus nihilominus. Chiftianorum : in-

actiones illius: effent. vifibilis fimu! &

f

venitur numerus., qui ne quidem

infallibilis bene vivendi notma, ( Zri- 1, Pef.,

0

femelid per annum atpicere: dignan.

a

fPius . pa us eft p

ro xebisyvolzs relinguens.2, 21 *

tur... Quod adhuc pejüs eft , aliquan-

exemplum, ut [equamini veficia ejus,

n

do ram contracium.Chrifo ducunt ,

Illius loco peccarores aliudjquod imi;

viram, ut Mxhumeti feQstores mapis

tentur, exemplar conftituune; & hoc

Y

con:rzriam vivere non poflint, — Zsi-

eft Diabolus , cuiadeó vitre. moribus

at

imici Crucis ChrifH.. . Non folüm ex-

funt fimiles,. quemadmodsm . Filius

emplüm.Salvatoris. non fequuntur. ,

ihdole. refert: patrem: füum.;. Hinc

fed etiam. aperrá feilli fronte- oppo-.

Chriftusillos Daemonis Filios appel-

nunt, videntirque tacité dicere id ,.

lat.Pos ex patre Diabolo efl is, Abillo ad- 77 $..

ä

quod faciant : ad quid nobis ferviant

difcant Dei mandata nihili facere, fü«.— 44«

leges Dei ? Quid nobis profünt. ejus

perbire; vanà efferri glorià; feque pJu-

promiffiones? Quid eft denique Cc-

risquàm. Deum iplum eftimare. O

lum ? Concedantur hoc prefenti

peccatum, peccatgm/! Nec nomen zu.

tempore nobis voluprates , detur auri

uminter. Chriftianos audiri deberer. ,

& argenti copia, promoveamur. ad

Mitt,

omnisenim: tuaperverfitás- tandem:

S',P' 2!3 ;

dignitates & honores, fururum illud

non eft aliud;quàm vitaperabilis vitze

17.5.

6.

Bbi Densfervet, Feuite fruamur bonis

iT

JESU Chrifti contradictio, & quafi

qu2funt.. Si Chriftus fugic delicias,

fagittainalbumadeó purum tanquam:

3.M.

crocésque in hoc mundo quafivit

9

e

ad fcopum excuffa, — Zs frenmm , eni.

a

fi Chriftas Ípretis divitijs fectarus eft

contradicetur ; Nihilominus nullum.

)

| ]M". 8

paoperrarem : fi Chriftus illafüs,con..

aliud iater Chriftianos pluüs quäm'*abs

temptus , quibusvis injarijs affe&tus. ,.

omtinabile. iftad.

j

cüm vindiZtam fümere poffet, veniam.

i;vur.k

peccati anmcn Aus.

N

impetrivit,. fic ille fecerit : nefciebat

IL.

ohï?ciü*m-

quid. eftimatio; quid oble&tamenta.

E

P Sacunaitjm'd

ä'*iv.x' niSolis:

| fggra

&**Q

Qia; päc&xï*,o BENEFicmM INCARNATIONIS A'PF!CITUä?&

ET

eft, fcire veritatepa , & nófie alios

fapra, Hotizonrem: noftrum olim

$, T báz.

T

€omparentis, eft veracis füze do&tringe

eandem doctire.

"

4

*

cur homo f2&us veri- T* 2. 4«

l d)

infiractione nos. illuminare,: £go fwrz

XI. Deus 1gi

tatem , quam doc

9

*

ere debeát , períecé 11 1.

r

wia & Veritas,, In lapfu hominisnon

m de hoc dubitabit ? 4-4- 7*

h

)uryi !

folum propter malitiam voluntzs per-

novit, Quiseni

Nemo Regionisalicujus fitum & mo-. ^« .

ho qui !

verfa eft, federiam propter ignoran-

hefton

tiam . inrelle&us turbatuseft; qusre

res meliüs enarrabit , quàm qui in eà.

dem educatus füir, plurésque praterea

gt fted

linic cánquam: primo. hujusmicro-

iliat

tolmi morori priüs debebat adhiberi

annosinea vixit,, Ac DeiFiliusna-

exceli

remedium. Ecce igitur alterum finem;

tus eft , & in sterni Patris corde &eter«

nüm vixit. Pigeritma qui eff tn finn

mp

propter quemDeus incarnatus eft ; ut

is tl«

nimirum nos illuminaret; & tanquam

Patris ; ideóque quis meliüs, quam -

ille, divina nos poterat docere arcana; ,

it , Ut

Magifler Fidei veritates doceret.! Ego

mull

fem-via, & veritar,, Hoc Docoris

qui fidei noftre Au&or fieri volebat ,.

i?

officium. infeparsbilirer: cum altero

illius fidei , quaenon. tantüm altiffi-.

mam, fed etiam omnium fenfuum no-.

7tf€l1! d

Redemptoris conjun&um eft, unde

inftru&ionum , quas facrariffima Hu-

flrorum cognitione fuperiorem nobis:

f

Patriam revelac ; Alphenfus Arago-

Itl«

manitàs, in Mundüm prodiens , à Pa-

IN

tfeaccepiriilla fiit maximé pricipua;

nig Rex , Aftronomue famofiffimus, .

Pf.3.6

folebat dicere, eum; qui motus plane-

ribus

"uüt verbis fuis. nos illuminaret,

Ega

Filits

Auteim con[Htutus [um "Rex ab eo fuper.

tarum infallibiliter: demonftrare: vel--

Hint

Sion . Móntem Saucium ejus-, pradicans.

Jet, debuiffe longo tempore füpra:

Ípliserascoelefeshabitare, — Ecceigi-

t

l

preceptum ejus...— Atque ut hoc ipfam

lod

/

Miundo magis innoteíceret ; placuit

tur caufam, cur antiqui Philofophi:

J*f

apti non potuerint effe.Mag ftti ad ve--

ol

Gterno: Patri. Divinum. hunc Magi-

ftrum publicéin Monte Thabor quafi

ritarem füpernaruralem: tradéndami,.

m

Hiíc non folüm continuó.füper ftellas:

us 0

Do&oratüs laureà infignire ;. veftire

glorià omnibus hominibus commen.

hiabitavit , fed in:ceelo empyreo intet:

penti

u s

MA

dare, ur Filij fai le&iones aufculta.

fplendores: Sarf&orum. commoratus

"rent, — Hic eff Blius mem diletiut, m

eft , i» [plérdoribus. Sauttorum ita ut-

mf:m |

157.0 s. "

decoclefti Paradifo , mediísque ad il--

quo mibi bene complacuiyip[um audite.

,a

SiälThIOJ,

Ipfeetiam Filius ,officio fuo jam fun-

lum: affequendum loquens ;. ijsdera.

c qüläï..

3. P* 4«

gens;, nunquam ideo: privatas ; fed

verbis ut potuerit ; qua Angelus To-

p

42.. 4T.

bie,cujüsdücem Itinerisex Ninive in:

" u

3.

Íemper: publicas dedit; Je&iones , ut

. oftenderer , illàseffe: univerfales.. Ego

H

R*ages-fe-ob;ule:rar ,retulit,. .. 2Vovi cä",]-o ss

yllit

omnuia itizera ejus ffequenter ambulae

]»)M';n. $8

e

"Inoccultolecutu fum nibil/Tali omni-

p

no Magiftro indigebant homines;qui

vi. Sinite ergo à:me vobis monftrari

1 l^

folüs veré Magifler dici poterat : folus

viam, omnem excuti eimorem, notil-«.

a

fimus: eft enim mihi terminu $,

enim daas illas dotes, ad Magifterium

S viat

quem vos duco; o*mnc*s.que eju

tl

tequifitas ,. peifoctz. Poffxdebat , hoc

3

novi ».

[upu

N

Pl

A

$5

DISCURSUS'Q&INTUS, DE m)uam |

iil

novi,net aliquo tantüm rempore illas

etiam nóffe eadem . docere, — Onzie

ambulavi , fed

omnibus fæculis eisf

diviua ipfius verba meritó figillo

L

Gem calcavi:

comparantut , qua non rantüm con»

t vin

H v

XII. Quemadmodum auremFilius

tinent ; fed inprimunt verirateas Pox p í 28,&;

f con

Dei eílentialitereft veritas in cogno--

Damini concmtientis defertmm ,imquit g, — |

fÍcendo, unde etiam errare non . po-

Propheta, — Veniens in Mandum

du

£eft , ic etiam effentialiter eft veritas

Salvator , illum quafi defertum in-

d

inloquendo; unde | ne quidem deci-

venit , quod verborumfuoram effi- —

d

*

]

lii g

pere poteft ; id quod omnes Fideles

caciáfarfum deorsimque invertit

^

: P

hn

Ammenfo deberet replere gaudio, qui-

"Deferta in nbertatem verfa. Mutavit

"LE

bus tam magnus datus eft Magifter,

leges , invertir dictamina , direxit de-

quo

(den

Siquidem , ut aliàs vobisdixi, verba

fideria, nova dogmata antiquis pla-

Dei tam funt. efficacia, ut idipfum

né contraria ftsbilivit.

Effecir, ut

Iu

&

atficiant ; quod affirmant ; ita , uc fi

quod priüsfpersbarar, nunctimea-

-licet dicere, ipía falfitasin oreD E T

tür ; quod priüs erat horrori , nunc.

ü

0, fi

J*

fieret Veritas, cümin DEO idem fi

defideretur ; quod cun&is eiar odio,

É

: /

Aicere acfacere.

nunc ametur.

O admirabilem mu-

u g

14-84 j*

Jofe dixit & fatia

f*st. Mdeóquede . veritatibusà Chii-

tationem , Divinihujus Magiflrilo-

Ti

*

1

Si

Íto nobis revelatis, magis certi fumus

quendi efficaciá digniffimam

quàm deillis ; quas oculis videmus

mirabilem verborumipfius vite a« '

L

&ur manu rangimus , aut ipfa ratio-

terne vim cognofcere velitis, memi-

ne cognofcimus , quia verbo omni-

neritis tantüm illius, quod fupra di«

t

potenris DEI fidem habemus, qui

xi, id eft, ante Adventum Chrifli ,. .

Lgq

rem quandam affirmans , efficit, at

u

quaáfi à coto Mundo adoraros.| fuiífe

SProw.

ht.— fnfli funt omnes. fermonu mei.

Damones, nunc aotem propé ab uni-

L

verfo Dzuw adotari.

3. 9.

INon eff in eis pravum quid , neque per»

Ab hac Co-

verfum. — Chariffimi , quid vobis vi-

gnitionis mutatione sperté emenda-

derur de hocdivino Magiftro ; An

.tio Mundi poreft intelligi, quemad--

nondeceret fempet fixam do&rinz

modum ex oculorum ferenitate zgri

illias iarendere mentem , cüm certi

convalefcentia arguitur.

Tali ergo. —

Ífimus , nosilli credenteserrare non

Magifiro indigebat humanum genus;

pofle :obhanc caufam maguesíem-

necalins ullus fifficiebat : tam pro-

;;

p** vivaci(lim re

fpicit fuum polum,

fundisenim ignorantiz cenebris z-

quia hic, cüm i

qualiter omnes. involebantur homi-

mægtus lic,. falleie

non porefl. -

nes,tantáq; rurgebát fupeibiá; & cüm,

:

XIHL Verüm quodampliàs eft ,

icur ignorantes,indigerent inftrm&tio-

Chriftus divinz fcientiz infinita al-

ne,tangnam fuperbi eandem nolebant

(

teram, magiflerio adeó propriam ,

adanitrere; perfosdentes fibi, fe quan-

q

conjuoxit prerogativam;quae eftjnon

tim facis eft, nóffe : fimiles illis fpicis,

Üj

tantüm ífcire, quae docenda (unt, fcd

ö;lciüs /

ü

qu?e quó magis vacuse funt ; €

cepita

N

Y

d

. QUA PÉCCATO BENEFICIUM INCARNATIONIS AFICITUR, 63

Q

capita attollupr, Opus igitur erat no-

fünt penitentia , patientia ; viztutes ,

i

$; T ho bls Magijh*o, c;ualis eft ifle " id eft di-

bonáque opera ? Sed qvid referc ii-

DEU

34 vino;quieflet veritas in fzciendo, &

lamefle Chrifli de&xnam

E

Ü

j

pl pro

2.4'« veritas in imprimendo , infnitámque

aibittio fuo ciedere voluit; nec cui-

w J PJA

i

jIngil i

404 €« contineret fapientiam ad veritates in-

dem veritati fdei dignapiur. prebere

ündum

cognitas nobis revelandas, infinitám-

aurer. An hec,quse dico, probarc non

m iv

que potentiam ad ezsdem perfuaden-

pofium? Ite ad quendam vindictz cu-

. das, Quodreipsá oftendit, Erat de-

pidum, & diciteilli; Evangelij dc&ri-

? effi

Mdtt

'ettt i

b. cens fiem poteft at em babens O n fieut

nam efle ? veniam inimicisimpertien.

lari

7. 20« Seriba eortm , C Pbari(ei. — Quare

dsm. , Stauim hic vobis refpondebit ;

quotidieà Chriftianis divinz provi-

id fieri non pofle; hac in re de honcre

xit d

dentiz agenda effent gratiz , fe hoc

fuo agi. Itaad alium , qui pecuniam

j pl

mulió plaiis facit, quàm Deurm, & di-

E

rempore natos efle ; quo tam famofa

* $$

— .&florida fchola à Chrifto vniceMun-

cite il Evangelium minari d

iyiti

bus

1mta-

nynt

- Hi Do&ore jam aperta füit, — Ergzt o-

v&! Fevolz divitibwlegenis faufla o-

Jf.30. cnli tui videntes Praceptorema tuum ,

minari: Deati pauperes: verba haec xifu.

odio,

Imi-

€ aures the andient verbum pfl terosi

& cachinnis excipiet,necfibi unquamg

'20.

monentis,Hac ef uia ; aminlate ined,

dlo»

peifuadcbir, homirem inopem feli-

Q' non declineizs neque ad: dexteram,

ciorem efle, quàm divitem,. Quin

T

$w

xtque ad finiflram, Cené fi Philippus

etiam ipfum mortificationis,moleítiae

Rex Macedonum pluris. eftimavit ,

Qemie

& crucis nomen plàs horrent, quàm

quàm integrum acquifiviffe regnum ,

moitem 5 nectciment offendereDeum;

pl

hnül )

Gejl.1.9 quód eo temporcFilium babuerirquo

modó voluptatibus tempore vitz fuse », p

Ariltotelem ipfiMagifirum dare potu.-

fl

et 3.

fraipofint. Coluptatum magis amA- 3, 4,

it quancó pluris unusquisq; noftrüm

tores qu4;$2 DEL — Et hboc non eft fo-

ipu

facere deberec,fe hoc magni Vite Ma-

]àm non vivere Chriftisnorum more,

«

giftritempore Mundo natum fuiffe ?

fed ne quidem , ut Chriftianum cre-

ynie

dere, - Dixerupnt DEO : Kecede a no-

XIV, Nihilominus videte , quan-

Jemädj

ta fit haeec abominatio ! Peccatores ad

Lis, fciemtiam viarum tuarum nolumi.

Jab.iy,

du

"

Salvatoris dodrinam recipiendam

Duas fcientiarum fpeciesChriftus nos

D

tam funt refra&tarij, ut etiam omni

docuitin Evangelio. tIna eft Verita-

d)

ftudio illi fe opponanr.

4n fjeuum,

tum fpecvlativarü; ficur exemp!i gra-

npw'

€ni eontradicetur. Quod eft inter om-

rià elt myflcrium San&i(ime Trinita-

;a

nia Evangelij dogmara , cui temerarij

tis ; altera eft veritatum pra&icarum ;

dof

peccatores non contradicunr ,. dum in

velut eft,iolà timere Deumn;ante om-

(Qi!)

contemprum verborum Chrifti, feli-

nia anime quazrere falutem; divinorü

tv

citatem fuam in carnis volupratibug

praceprorum obfervatione caelum lu-

lat

Crári.

quazrunt , quam Ch:iítus in folis me-

Prima fcientia , quz eft fecies«

quzü'

dijs ad cacleitem gloiiam confequen-

tia fivis, berie quidem à peccaroribus.

sitlh

scguciturjnon aurem fecunda , qua

dam ordinatis invenir docuii; quie

!

€

j

W

E

N

)

Li

«

ïmscukasl QHINTUSDE !NJURIA;

EE

:oftea hoc ipfum momen.

al

eft fcientia mediorum, — 1ayó hanc re-

:

e

ggntïlïm;h

jiciant,: Seientiam viarum. tuarum

*np&gäbüs infagient,

n

Id

É

olum. Viam übi fingant pro ar-

^OXV. Quomodo tante

'Magïftro

"bitzio fao, volüarque ,uz ficbona; &

fuo à Chriltianis pofleur inferri 1nju-

g.

quamvistero anno toríque vità fuà

rix , f1 aliquateous obligationes fuas

qui

viam ingrediantur Inferni , nihilomi-

erga illum agnofcerent ? af illi op-

l6t

T

nus fibi perfuadent ; illa ad cslum fe

ponunt incapacitatem füam quafi

ducendos. Quà igitur majori Divi-

thoracem srieum , ut motivis,qua ad

gii

0

. a fapientia affici poteft injurià, quàm

illaram eflimationem inducere pof-

fent;penitus refiftans. | Proinde for-

N

Xf

quód illi ides non adhibeatur? Men-

dacij aliquem arguere, pracipue vi«

fitan Job inquiebat ,^ Peccatoris ca-

t

j

h t

tum honoribus confpiesum , major

put nop galeà, fed pinguedine arma-

.l

r

1

la

eft defpectus,qeàm dicipoffit, Pror-

tum effs. (wcurrit adversms enm evt-

3-'55-.1;/;"?*&.

,

i

fusidem licét non verbis, fed operi-

&o collo, & piagni cervice armatuieft, x

ET

" bus ideft magis liberé ab omnibus

"Videte , quàm infoliza fit hec armo-

T.

diciturChriftianis ; qui voluptates fe-

rum forma. Caput non duro cha-

quuntur, quas Chriftus fuafit fugere,

Tybe, fed molli adipe munitumoftene

Qul

tl

fugiünrque mortificasiones, quas ille

tare, . Videtur Scriptura his verbis

fignificare.velle; quàm tmalé ad Do-

i

quasrere & amare docuirs tales pleni

iniquitatibus ; a&ionibus fuis falutis

€&rinam Evangelicam. apprehendetr

viam àChriftoin hoc mundo mon-

dam, ejus

que Magifirum amandum

Luc

fltatam contemnunt : d dasdam

difpofitas fit peccator ; quia queaiad-

;

.$

7

* féientiam falutis. Amó dogmatibus

modum pinguedocorporis non eft a-

omnino contrárijs cathedram erigunt

nimarta , nec fentit ; ica cádem potius

[l

peftentiz,audénique effutire , eos.,

quàm alijs armis fe muniunt peccato-

- qui more Mundi non vivunt, carere

res , ut Evangelio refiflant , dicentes

E

a

1

. cerebro,, nullis ingenij pollere doti-

fe -iïlad-nqnfime

lligere,

bus ; nullüm talibus ineíle mentis vi-

ii

Sorem, eífe quidem homines bonos;

XVL Verüm major omnibus ho«

Deridetur - ju[i

minum erga JEfum Chriftum ingra-

[

dfob.12, led nulli cei aptos.

4, jfimplicitas. — 'Ec ha funt murua illa

titudoeft illa, quàd non folüm il-

P

lum tonquam viam, fed etiam tan*

)

vices, quas Magiftro fuo divino red.

duntChriftiani, non falüm fecundüm

quam veriratem defpiciant, Parum

j

fuiffet , fiSo! ille divinus a&ionesno-

]

do&rimam ejus non vivendo , fed

- ftultiriam eandem zítimando ; cüm

firasexemplisfuis direxiffer,doGrina-

J

que fuá tenebras noftras illumináffer,

tamen pro certo teneant. Magiftris

terrenis , quacanque obfequij exhibi-

Íi.non etiam morte fus vítamnoftram

l

revivificáffet, Neceffe eft hic memi-

tione non poffe reddi zquivaleas ; ipfi

i

"veró fe nimium putant facere, fi no-

niffe, naturam noftram duplici fuiffe

IIU(

fubjectam mmüz uni posna, alteri

h

ai;n Clyiftianum gerant, quamvis

'.cupa?

f'*'*—ä

-

i

i

UA PECCATO PENEFIC. fmöA'RNA'r. AFFICITUR. — éj

fl

'culpz, Erac morti culpx fobjedtaram

'transactam;in omnium malorumpae

;

a

propter peccatum originale , in quo

'na pelagus, Dzemorid nqve focictae

pilto

naícimur ; quàm proprer peccata a-

teim'delab:,ad infliz. cuibidi, slicijus

dj

&ualia , que committimus 5 anti-

€orrentis;qui poft varios errores d cxe

s la

quümque debitum;àPatreAdamo no-

undatiónestandemin alto mari p:r«

li 0f

bis relictum , novis nominibus auge-

:ditur;,'nec revertitür, Solus Veibi

qui

mus, .Hec mors gratiz ; que fuit

divini aaor ram inevicabili buic ja-

prima , confequenter poft fe mortem

vaad

€urze porerat adf-rre remedium, hic

epd

fecundam, hoc eft damnacionem tra.

enim Dominus Diviuze naturg hu-

je lt

Xit CRatioerat, quia hoc rerum fta-

manam adjungens, vt homo pati po»

s5

&ucaufa noftra omni deftituebarurre-

tuit, & nunquam Deus pi

ffionibus

!

D

L:

"

TE

, .1;:2 Tbo.

i

medio. . Ex unáparte non decebar,

fuis infinitüm potuicd:re valotemjira $. T^

3.. 3. .Deoà Peccatoribus offenfo pro tantà

LL LUE

ut pro peccaris noftcis fuperabundsn- 3- 7-

futh

1. Artinjariànon'farisfieri, 'Ex alterá par-

ter farisfacerety nó:que à duplici cul- 48* 4«

Z«

m

344 . tequisunquam potuiffet fitisfacere?

pz & poenae morre liberarer.

du

-

"l'am immeníz (ummza hocerat debi-

XVIIL Acquehic inzuditasipfids:

Ylett

tum;ut ib omnibus polfibilibus crea-

'mechujus aimoris invenriones advere

*urís fimul j

erbif

*o

jun&is diffclvi 'non 'po-

tite, Primó maximum nobiscontü-

M

uillez.

Tiferbeneficium,fi rantüm ab Infer-

A

u

JXNI. Saleem forté 'fperari pore-

nonos liberáffer, quzmvis de cxrero

xat; inveniendam aliquem inrerceffo-

n alijs hujus Mundi ^miferijs immer.

mdum

(emmade

rem, cujusprecibus mitigatus DEUS

fos reliqoiifet : fed quanra hzc eft

nc[ï W

libere vemiseerer, id quod homo fol-

gratia s quod nontanrüm ab fiférno

vendo nonerat? Verümquis Seiaphi-

nos liberárisfed etiam infuper Reguit

| pOIlUl

«

norum e:iam fupremorum hoc unquá

fuüi perpecos inftiruerit haeredes? Si

(b

aufus fuiffet tentzre ? Quando Rex

mifer aliquis papilio , dum Tumen

aliquisterrenus contra Rebelletm irá

circumvol:t, jamjam adurendus, à

accenditur, nullus Aulicotura in fa-

lonpéà mag»o conlpiceretur M«

'Vorem Rei vel os aperire dignibitur ;

narcha; ira ut illicompatiéris,'é throe

us

imó pro lzfze Mijeftaris o gratiam

o fuo deicendere, fiisque manibus

j fng(fþ

petere, quiscunque i!le foret;cifet (e.

jin

facem extingreret » futurum volaiilis

iplum in omnia fzcula infamem ed-

hujüsinfe&i rogum; quan:um hic

j u

U

dere. Perpendite igitur, an fupremi

papilio Dominoerga fe tam benigno

illi Spiritus minorem ergaDei fuiMa-

jsn

obligatos non effec ? Quod fi non

jeftatem habuiffent refpe&tam., qoàm

folümillum ab his lammis liberáffer,

J

homineserga viliffimzs terrz Majeíta-

»inm"'

fed ctiam ad perfe&tionis gradum A-

tem habeant? AGum igitur erat de

quike fimilern extulifler , ita urei fu-

um

cava noftra in serernum,nec homo a-

pra nubes parem volandi vircutema

gtl

jif

liud facere, aut fperare poterat , 'quàm

tribueret, ibique omni cum fecurie

oft vitam , inrer. tot. mala cul a

j

fáte irrecortis'oculis , penní;que illae-

jl

p2 Sg;gneriibrf.'/ï. dnfir, Taü. 4

ES

"Unigust

"

«

D

ISCURSUs Qvun;r'rus, DE INJURIA,

fisnon jam facule flammulam , fed

quia amor illius pro: utilitate noftra

ROt

3pfum folem contemplaretur , quanto

lanci alreii pondus addiderat.. Rober- Lados,

Yità,

ampliori beneficio fe non obftiitum

tusRexAnpliaebellum gerensinSyriá, zver

tradi

fortunà advcrsá: in brachio fauciatus de-

fentiret mifer hic vermiculus ? Hae

n

Ífunt cerbri noftii imaginitiones ,

fuic ; quod ramcn vulnus leve dici po- (/riff,

i.

quz nihilominus ne minimam qui-

tuiflec , iifi illum peffimo ,. qui vi- /em.

TR

dem partezm debiti noftri erga Chzi-

gcbat inter barbaros , more, telum.

&i

ftum vitam noftram explicant ; inter

veneno iinbutum in graviflia um vitee

X

Deumenim & ho:ninem major in&-

peticulum coujecifie:, — De tanü boni

&

nities eft diffimilitudo, quàm incer

Regis vitajsm delperatum etat , nifi-

fesi

Papilionem & Monarcham.. Ecinter

unicum . adhüc reimedium à Medicias

ty

animalculi hujus combufttonem & ad

inventüm adhiberetur ; ut. nimiruae

u

aquiling virtutis elevationem , ocfo-

quarererue aliquie, qui adaiotis la«

h

H

"RW

lemn conteinpletur, dift.tia eft infni.

bris inte&tüm humorem vulnere ex«

)

«6

ties minor, quàm non. eit inier xier-

iugeret,

Verüm. Robertus. admi-

Y

nasinfernaliara flamma:um poenas,

randa animi moderatione ix hoc vicze

li

& eternam gloriz czleftiscum An-

enere ifli medicationi, tanquam crue

TAf

gclis Dei pofletionem ,. Divinitatis-

deli,repuguabat ; abnusns conftanter,.

2

&T 1RU(

que de f:cie ad faciem. concemplatioz

fc periculum virae fue, licét regiastae

Nj

$.

f5

nem. Lloc tamen modo. Deus egir

meu etiam motrtalis,in alium, quam-

"W

nobifcum, ut pro nobis, ut 3more no-

vis privatum, trausmittere velle. Sed.

Mj.at

l,

"N

ftri homo. fierez & vita. noftra, qui.

quid. exfpectatis * Amicss. Reginzz

li

noítri non indigens, vitam fummé

uxotis fux infidiasevirare non. potuit..

beatam.ag:bar,

Hxc cam Robertus placide fomnum

;

XIX. Altera adhtc major inventia

caperer, de nocte fummo:cum filentio

eft, quàód cüm Filius Dei: minimo ali-

cubiculum: intzat , derectóque bra- -

)

quoÍabore omnem bumanorum de-

chiofenfim fine fenfa fafciam folvir.

Jaj,

li&orum reatum. compenfare potue-

Indeadamotis fepius libris, fumma

p

rir,aramnis etiam & doloribusin hoc

cum. alacritate venenü exfugit , adeó*

Mundo inauditis& qnos.alij.nulli -

queanimose mortem. Regi paratam

aanc , exfolvere voluerit j neque ali-

fed ab. Amors in. ipfam. teansiztam

ä

qué & nobis minori pretio quàm pro-

haurit,

AíifsQ&um. adeó ge-æer-ofüm..

prià morte füá redimere.. Unicum fo-

g

ftupent hiftorig, Sedquidhoceft,fu — -

lum hnjus. divinze vitae momentum;.

cum amore Chrifti comparetur , qui -

E

qnoVerbum arernum Incarnatum vie

crücem etiam pro fervo , &"qüidem—a»

(

vebat,majoris erat valoris,quàm vitar

zebelli morirurus afcendiz -

It

omnes, licét eternz omniü creatüra-

XX.. Ar pió dolor ! omnibus lifce

li

mm poffibilium. Nihilominss in cor-

charitatis exceffibus peccatores enor-

Ti

de Jefa, licéc non in illius mente,;plüs.

mem.fuam reponua: ingcatitudinem;.

li

«aluit viia noftra , quim ipfins. mors;,

opponenies Ícfe . Redempiori , qoi

moite€

ü

F

ä

N

QUA PECCATO BENEFICIUM INCARNATIONIS AFFICITUR. 67

tf

morte adeó dolorofa fa&us eft. ipfis

tuseft, Jamquoque meliüs, quàm

Mb

Yita.

Quod duobus horrende con-

unquam verítacem illius in:elligetis ;

ii

ij

'tradi&ionis modis efficiunt; primó

quod de peccatoribus affirmat Pfal-

AL

enim divinze hujus mortis . effe&tus

mifta, ubi ait: Qwoniam qua perfe» Pf 103

iip

cifi, deflruxermnt.

Sed quomodo

impediunt ; deinde ejusdem caufas

gi v

renovant, Pri

hoc ? quomodo& unde has poffz-

telum

m—ö itäqu'e effe&us im-

pediunt.

derant vires? Sicenim | infelices ipfi ,

mwg

mária Chziüi imchtï-a .

quifuntetiam manusdivinz opera ;

ii Doni

fe deftruxiffent.

cur viveudo &^ moriendo pro nobis

Scitísne, quo mo-

n niö -

Íe vitze noftrae authorem fecerit; fuit;

do opera Dei defltruxerint ? Peccacum

Acdit

ut peccasum & Mundotolleret, Hoc

renovárunt ; ad cujus deftructionem

tutün

omnia ram divinze Juftitise,quàm Mi-

figno diftin&ivo à San&to pracurío-

tis li

1* 12. re monftrawisfuit: Ecee dgoms Dei :

fericordize opera ersnt deftinata ; imó

J2

9.

ecce qui tollit peccatum muudi 1 Ecce

quafi ipfi D&us ad mortem deflina:us

adrti«

vi&ima , à qua Mondi peccatum de-

erat, ut fimul cum ipfo infernalis cul-

C vt

fttuetar,

Peccatum nominat geue-

ps rnonftrum moreretur. lta ut jura-

n et

to Chrifti inimico, inintimo corde

ratim, quia Chriftus non hoc sut

Diels. "

iftud in pa;ticulari , fed quidquid rs-

locum dare, profctipióque hofli in

æ-,ä""

.'g. T bo

' tionem peccati participat , deftcictu-

libero aibitrio noftro afylum conce-

pm

" P*5* rus venerat : Tollit/| peceatam muzdi.

dete, fit,Incarnati Verbi vitze & morti

, od

42- ^"* Nec vobis perfuadete ; huac fuiffe f-

i.

fe opponere, & utramque inefficacem

nem illius fecundarium , fuit enim

reddere, ne maximus fruttus ab ijs«

p

tuïl'.

maxim? precipuus; ita uc anicus fcu-

dem intentüs hauriatur, Qw« perfecie

vt

fhi , deflruxerumt.

