tis, pofiquàm mulió graviüs Crea«

forcum

r

F. -Sezxcri À. Cïbrä/?.vlnj?r.Tam,l&

/

ag

N

*X

*

210 : D"ISCURSUS DECIMUS SEXTUS, EX POENA ADAMI &e.-

torem veftmm non (olü:n f»ectando

hacízmelmalé dile&tim illam a:bo-

&

numerum , fed etiam .jaojuris fpe-

rea intueri potuiffet, quale odium

ciem off:adiftis.

Chsrmi , hoec

putatis , contra cam concepiffet ?. Eg

non ef fignum; quàd peccatum, quafi

quo animo cum marito fuo rentáffsr ,

maloruin omnium maximsm , odio

ad ultimas ufque fibzas illam eradica-

Canis, qni feram

profeqoamini.

r« (5 hoc eià DEO permiffum fuifict)

morte pejusodit , ubi illam videt in-

Giniguem projicere ? Ecdem modo

ter vepres abfconditam látere , tam-

& vos iniquitates veltras odiffe opor-

din lauando circumvagatur, quam-

teret ; omnes fagere occafiones ;

Sic

diu eam non proedire advertir.

diabolicas , qnamprimim apparent ;

& vos, fi peccatum veftrum morre

deteflari fuggeftiones, illas creacuras;

pejus deteftamini , femper lacryman-

ilas vias & fores , illas domus evi-

ges ilad circumibiris, & intra vos di-

tàre, in & à quibus femel ad pecca-

€eris; Ceiti fumus hanc feram ma-

ä

tum indu&i fuiftis, — Hoc perfcaum

ledi&am inuáfle cor noftrum, fed

effet odium; hzc effet. peenitentia,

D

certá non fumus , DEUM à nobis of-

qua venis fecuriratem vobis promit^

il

fenfum effe , fed fecuri non fumus;

tere pofferis,

Quamobrem , Odite

h

an DEUS veniamnobis tribuerit, Sie

malum : perfe&to peccatam odio ha-

poft Confeffionem di&uri eftis , fi

betote , id eft, folo & maximo, qaia

D

Wi

spprehendaris, quid unicam folum

omne odium propxer peccatum fa«

L

fit Peccatum.

&um eít, quemadmodum totus amot

XXVI. Sicno

h folàm in fcipf'o,

propres DEUM fa&us eft : & hoc mo-

& in effe&ibus fuis peccatum de-

do viventes digni e£ficiemini , ut poft

teflaremini , fed etiam in omni-

mortem non primi peccati à vobis

bus remotis occaíronibus fugeretis,

contra&i, fed divinz mifzricordiz ;

Qvoàm diligenter Eva cavit, ne am-*

- à fecundo Adamo nobis imp;*..w

phüs Diaboli verbis fidem adhibe-

- grat, cffectus (en-

ret, poftquam femel tam enormitez

fiatig. :

ab ipfo 'QWPH fuit ! Ec hi v.el,ad-/-

ä

j

l

m

L.

g&.

d

AAE

3

i

b

b

p

T

DIS-

Yer

ü

P

FG.

21É

A

"OE

:.

a

a

kj

3

d

Cs

E on

OO

o0 0698» 499080. dC da?ono OC QO

odium

E .—x,

uB

u

h

DISCURSUS XVII.

tb

i

l

rfaü demonflratur ,

Ex J udicio Unrve

quantum malum fit

- modt

Peccatum mortale.

e

equ

I'Q

quis omnium tem-

ipfe dies eft , quo potentiam füam

oni

f

N

: E

porum

" hiftorism

Vatetth

Mundo oftenfurus eft,. Hinc igitor

ï :

nóffer , *nulli rei

magnam przli diem hodie oculis

CU

LC

apriüs: hunc Mun-

veftris proponere cogito ,. Chari(fimi

iut t

dum , quàm loco

mei , difcarfüm in nes partes diftin-

u

PCCCP

- -

pialij compararet ;

&urus.

Prima aget de »ggreílione

f(

inguo ex unápar-

Domini , ad judiciam 2dventantis,

tenti

te' divina Joftic

ia peccatum , ut

Secunda tractabit de pugrá;in aperta-

rnit

illud omnino deffrsar , invadit 5

Qditt

rüm confcientiazum examine 5 tertia

& ex alterá parte illadidem humana

denique poft latam fentenciam ulti-

) Jj

perverfiras indicibili cum obftinatio-

mum excidium defcribet. Hc omnia

qufs

n« defendit. Verum efl, peccatores in-

d (s

,

veró ideo explananda fufcipiam, ut

sequalibus pagnantes armis fzepiasin

ingentem peccati mortalis malitiam ;

. qmot

hoc periculofo bello devi&tos effe;jam

tanti rali caufam, vivaciífiiné appre-

gemo

igneé celo delipfo comb:ftos, jam

aqis eriam univerfalibus fübmeifos $

hendatis , & ; ut psr eft » deteftemini,

u

j i

aliàs fame dsletos , quandoque ferro

.T. A:itïquinï&æu; Deimos illud re-

u

internecioni daros , modó horribili

nesfolenne,ut antequsm notsbiliores.

m

confnmptos pefte, modà millenis alijs

de terrá fumat poenas, anté plura praea

sdverfitaribosquafi à toridemDei ex-

mittác figna , uttantó minüs excufa-

ercitibus , exierminatos effe, Atta.

tionis pretendere poffint Peccatores,

men,; quis crederet ? Ipfi femper adhuc

fià Salute excludaniur. | Cujas 1ei

tontumaciores , airbirrij failibertate

plurima poffem adducere teflimonia

Furentes preliam redintegiárunr, fta-

€X vàrjs multarum Geniüum hifto-

toerüntque illud ipfum in finemuf-

rjjs , nifi non omnibus pluris valeret

qve continuare.

Quamobrem Jufüitia

infelicis Hiercfolymz famofa illa

divina

fe ab ijs vinci nolle dectevic,

devaflatio , premonite , antequam

Propreres magnum illum docretorij

V

pre!tj diem ele

^à Romanis in pulveiem converteie-

^

git, inquo nltimum,

tur, Jofephus refert, anno integto 7,5,

,7:

& fstalem pe

ccato interitum adferre

ante devaftationem Coretam; g'sdj c. r2, de

decidir. Hic confli&tus eft Judicij uni-

figurà roto illo tempore compo od

-

M

p

verfzlis dies,ideóque toties inScriptu-

rüiffe, & quafi pendulom fuprs infe-

- Jicisillius uibis capurhzefff.. — Item

ds, i Demini vocgmrghic enisp ille

Dd E

Juves

g.

^u

ia

3

: xzöämgäus DECIMUS SEXT

d

, EX JUDICIO UNIVERSALI,

!

DF

|

uT

il

' ïOii

Juveacars ad altare pro Sacrificio ad-

D

:ó obfenrabuntur,uc dies fucura fir,

[ieut nc

:

À

j

T

du&am ,in via Agaellum partu edi-

x, & noxipla triplà narurá fuà

CC

difí: : portámque templi arientalem

*

y

teneborofior fucura ftc.

O ania lumis

gia

"

7851

;

«2

Ll

^quz tota ex folido fuía erat zere,

&

L.

311

naria cali «erere faciam [uper D

Ls

;

4

£v

1

H

-

dieit. Dosstaus Deia.

à

,

ne rsinus admovente apertam

i

*

n .ignä:i: elt.

53

E

2, ad quam speriendam aliàs vigia

1

ménto varij formabuntur-Come:e ,

tüü

hominum opera requirebatur.

De.

qui fummo cam omniam hominum

ne

K

í

nique quia Judzi , femper furdiores/,

horrore, ab altco decident, qui mágia

T

hanz diviaz Jaftitiz linguam , ejds-

eo Ípe&aculo terrebuo

E

»

fo, (äïiä'*n

lj

que minas non intelligebanr ; clarius

mzgno quodam in loco Gori foleat s

Ü

Mlislocuta eft, dum numerofas aciei

Ü

ubi latá contra aliquem excoramuni-

ordinate phalanges, invicem prz-

catjenis fententiá, ad populi terrorem

o

liantas in aére illis exhibuir, rerribi-

fax accenía é fublimi in tezram dejici-

?

tur. Quidam horum Cometaram ,

Ti

léinqueex diverfis Templi locis vo-

'cem audiri fecit clamautam : igre-

interaliosà Scriptura vocatur ab/ya»

q

P

e/lp ec. W. 4

us bine , migremus binc.: ia ut

tbium & hoc propcer effztum, quem

8.12«

gl

[

nunquam fciri potuerit , à quo' vo-

producer,varijs fluminibus, fontibis-

ces illa formatm. faerint.

Hec &

que amarorem indeudo , inturpiam

(f

fimilia prodigia, quafitotidem fecia-

illarum. voluptatum poenam , quibus

h

tories Peccatores in D EE defpe&um.

u

les, Deus mitit Hierofolymz, ut tan-

]

' demconverfa noa exfpectando afful-

dele&tati farit.

ÁÀét tütus venenarus .

tfumad deditionem aures aecommo-

hac via tot murmurstiones contra

daret.

proximum; rot rurpitudines, tor pere

Quare fi ranra unius civitaris

!

rüinam prscelsére portenta, qualia il«

juria , tot horrendas iucipier vindicare

l

v

la , qu& univerfzle Mandi przcedent

Blafphemias, quze etiam ab hominuems -

W

excidium , futura fiat figaa , arguite,

Chriftianorum lingais in ccelum pro-

.4 J*

-:'l. 3.

"Dabo. prodigia inculo & in terrA ,

lare funt Mare furibundum tan-

UTm

3.

Ante4HAm veaiat die Domini maguus.

quam leo rugier, utimpios devorer.&

Ii3 DEusipfzp

16. 3».

er Jo&élem Prophc;am

in tanti fanganisinaocuiolim effafi.

nobis fignificat.

m

vindictam , omnes aquas. fuas fangui--

lIl Verüm tunt

fizni illa non

neo imbuet colore; ízd fangmine pal*

etunt alia , qiàmvelut milites &

lido & corrupto;quilis 6 mortuiscot-

4

armate

cohortes ad inchoandam

poribus manare foíer. In rantà reram

pugnam , non autem praécones paciss

omnium pertürbitione , cogirate qui

:;

ut fanr moderna figaa , que ad illam

terrá futurum fic,— Si illa plàs qoàm

ngl'l'l.(

impedieadam inviraur,

IdeÓ pres

alia elemenra peccatoribus n deli&is

lj t

. 4Matt, dicit Dominas.: Eriztwac tribulatia

fuis fervivit; etiàm plüsquàm alía

&

24« 3«0' PATUA, 7:44;!;2' non f'*it ab iuitio Mundi

elementa , ad ponas illorum indigua-

q

u[14e mado, zegue fiet.

Sol enim &

bunda operam fuam feditionibus ;

l:

Luaa,Scellave;quoad tertiam partem

cipsé.

W

ficcitate, fame & horrendà pre

COiï-f

aT

rÉi

""

F*""-:"*"WT"/*'*"'"J'*, QJA!»?&TUM MALUM $£

"m

Seel.2. concutfione - locabir.

Á facie ejus

velirario , farguinoleuci illivs prady

lu

20,

eonivemust terva, Omnia hec pmdi-

mox fecutusi nuncia,

Pofiquam att-

r

nf

lii

gia idco eruüt qaab £enefta illa. cam-

t(m . bec fecerotibi , inquit DEUs pec

$

,' 3

orrore ; án»

0s Propechee Amos , Preparare in oc-

d

LW ;S:W:

Cpána, que ránto cum hi

is d s

tequam Rei ad, g:aaa:äb»uif fappli

cdum

cur(um DEI tu:.

Quaf dicere vel- .

a2

Ivióy J

educintur, pulfatur. Sanus Cle-

Jec noli putare; Munde fcelerate;has,

jinm

mensin Recognisionüm fuatum hibto

quasnunc experiris ; poenas fufficere;

mági

refert, fepius fe ex oreSan&i Peuri.

quibus profundiffima peccatoram

tnornm maliis puniatur.

Omnia :

quän

Apoftoli Magiftri fai hac verba au-

Qdl

éivife: Dieus ab zterno diem quen-

hac fíunt tenuia: dolorum tuorom

ymon

dam elegit, in qnoomnium peenarum

puncipia. JZwitia fumt dolorum. Ptse-

para te tantüm ad comparendum ,

toreff

exercitum pralio funefto vult con-

gredi cum exercita ómnitm peccato- '

coram DEO tuo, qui hifce fgnis

àji

j

rum : & hic dieserat ifte , de quo lg-.

aliud non intendit , quàm ut te coram

Íe in judicium vocet, — reparare ín

45/)3' Uf:'; Iäælv

4 quor, id eft,dies Judicij. *Dia'Demini .

4

magna & borribiles. Magnusquoad

occur [am *Dei tui,

4

qun i

n

.1V. Primó qua

fi Chrï&i velïfaris

ibüse

, Deum, horribilis qooad nos. — Quare

1

creditote nullam effe , nec formam

miles przcedet ignis ? 4725 ante ip[nm

p!um

P(.56.

H

jbus

. fiec figuram proportionatam quá dies .

praceder. 3 Verüm tam teriibilis erit

j

tam horrendus declarari quear ; Ideó

ignis, ut ne Infernus quidem vora-

M

UL

Prophete tantum fibi non tribuentes,

ciores , in vorsgine fua habirurus fit

flammas, Non íolüm fylvas, domos;

contl

utillam; prout decet, definire poffint,

varia nomina diveifis circumfcriptio-

civitates & homines , quos obvios

t p

jndicit

nibas illi dedére ; & quibus rameh

hsbebit , comburet ; ipsámque tetra

nullum unquam invenére , quod eum

fuperficiern , quàm vafla jetiam eft ,

qæl"m

adequaté referret,

Dies amarus ,.

jn cineres rediget, fed ipfos etiam

jm]

-

dies ir, dies indignationis , dies tri-

montes penetrabii, ut faxs& mertalla;

E

bulationis& anguftize, dies calamita-

in vifceribus illorum zsbfcondira, li-

eVOICgf,';Si"

tis& miferiz, dies tenebrarum & |

quefaciat, Petra ficut cera líque[cent Qudi-

n o

caliginis, dies nebulz & tuibinis ; - astefaciem twam.

Imó tancüm u- 15, 16,

aR

3

?

45[3)-

dies rübarü

n

4

firidoris, omnczfoére.. pra monteselevatus ; quantumaquae — 18.

l

Tilg

nomenclstio

nese

i us

Ü

*

àProphetaSophonia diluviij illos fupergreffe erant, omnia

f

colletz , -

q

us exiguam quandan..

elementa defiru&rices flammas fuas 5.7 /.

m

j

horrotis illius msgno Loc judicij-

fentire fsciet.

'Tunc etenim cogno- 3.?«

lh

q&

fcent homines, quid fueric hic Mun- fzpp.4*

t

Sopb, 1, dis faturi fpeciem proponereni, — Ar-

L

15.

tamen omnes hi terrores aliud non

dus , quem plàüs quàmDeum adorave- 74- 47«

1

Jd

runt,

-

erunt, quàm qnoddam preludium,

Pofiquam Dsniel Draconem 3. 4- PL

u

" jl

quo Judicisjam jam ad ventantis pree-

interfecerat , ad Babylonios conve:- D«v.

10!3'

£.

]i

fentia. fignifcetur

,& coni

equenter fus inquie

bat : Eece qmesa colebatss 14« $76

?

g

J

Deumadoraba:is ó

monerunr aligd; quàüm paiva guædam - &cce quem velut

j

Dd 3

g

Baby-

g

Es

äiq.DiäCüRSüS DECIMIIS sEPTIM

TY^

VL 3

EX JUDICIO UNIVERSALE -

-Babylonij , nunc videtis non effa

t6m , erunt , conve

:

Ü

niens iHiMaie&as

aliud, quàm mortuum & peíte ple.

& :ra vocis fue.

t

num cadaver, -Idem hoc. peccestori-

V.. Quod Majcüatäm älgiijet/ï',*

I

bus Mundo jam devaftato, & ia cine-

neceffe eft dicere , illam debere effe

jl

rem tedatto dici poterir.

Ecce quem

grandem , cüm fatura fit Majeflas

?f y

£ot feculis colebatis, Eccehiceftdi-

DEO iratodigna, — CZws vemerit Fi-

lf

vitisrum veftrarum voluptstum, ho-

lins bominis ia Majef ate fa. , G omna Matt b

norum & ambitioforum proventuum

edugeli ejus cumeo, — Quando Deusi1, 314

u

' finis,

Àn talis Mundus tiam fide-

defcendit, ut Habrais Íppra montis

W

lem vobis viderzur mereri cnltum ?

Sinai verricem daret legem , éurin

$

Sed nimis citó in peccatores nondum

atris nubibus circamdato. ve&us ad-

u

penitue deletos invchimur. — Sequa-

füit, quem milleni & milleni belli-

!

mur igitur aciei ordinem.

Poftquam

cofi Angeli; quasfi prima acies , comi-

. velat fimplices velites omnium crea-

tábantur, tanró cum fulgurum emi-

gurarum pbalanges, ad arma in pac-

csntium, fülminimque disjectorum

catorum vindictam, à Jaftitià. diviná

fonitu, nt non folüm debiles Ifraélis

vocate jam praceflezunc, tendem

filij; fed etiam ipfi circnmjacenres

toro cum exercinm, ipfeChriftusadve-

contremiícerent montes,

Quare , fi

I/»-45, niet : Domivsm fecut fortis egredietur,

tantus fuitMajeftatia rerrorquo, duas

13. Sed quis anquam - Adventüs illius

legem attulit , ufoseft, quancus non

D

^. . hertorem concipete poterir ? Spem,

erit ille , quo legem contempram vin-

X

illam unquam mente comprehen-

dicaturus eft. * Z»dutw veflimentis

fï;

dendi, omnino nobis adimit. Pro-

nliionis,

Infuper, ut veritati locus

Kjov |

pheta; multó autem magis eum ver.

ht ipfe in proprià párfonáà non com-

eSIfA!. bisexplicandi. Quis poterit cogitare

paruit , füpra montem Sinai ( queme

ach,3, diem adventés eju — 9. Saiis. eft di.

admódum ultimo die invalle Oliva-

2

cere , ipfos eriam San&tos Redempto-

rum adveniet ) fed. nomine fuo ali-

rem comitantes, licét aliunde fecu-

quem Archangelum , tanquam Lo-

tiffimos, timore percellendos effe.

Matt, Virtmies — colerusns — sonsmovelhuntmr.

cumtenentem , aut. Legarum füura

-f. T

miferat,

Quis

jgitur exprimere

4j,

24« 29, Eodem prorfus modo, quo,qui à fub-

porerit, qualis futura . fi: perfonalis

limi profundiffimum intuemr pra-

veri principis Majeflas , fi calis fuit

Cipitium , exhorrefcir, licét undique ,

ila, quam Miniflro fuo cribuerat ?

ne cadere poffet, vallatum fe adverrst

Qe&re norandum eft, Chriftum ad Ju-

;&Tl:.

P

l.

Nifi dicere velimus illos ob nimium

diciam in Majeftare fibi proprià ven« Matti :

terrendos exceffum,quo omnem fuam

turum. : C venerit Filius bominis

Wij

4.73.4r

comprehenfionem & capacirarem ,

:ed'n A

in Majeflate. fu.

Nonquam epim

Sl ilr' l

* licéc aliande ram vaftam, à Jufticiá

nativa ejus Majeftis Mundo oftenfa

W

HP,

diviná fuperari vident.

Arma veró ,

fuit,

Quare nullus runcin dübium

l,

5!: an ,

guibg,sXChxiRas primum yfaqic: iþü;lf

reïocaxe pot:tj; , an ille ipfe

gw

| quemg-

-

]

r

—

[

L

AL

DEMONSTRATUR , QUANTUM MALUM SIT PECCATUM, aM

Gorut: & Sar&amm , ompiumque

j

quemadiocvm qvondam dubitatm

eft , an ipfe fitElias, an Jeremias; avt

quotquot funrAngelortim , comitaius

i ;

Josnnes, an elius entiquorum Pro-

avgebit, qui vultu non minüssexibilà —— .

t d

phetzrum redivivus : omnibus . no.

& Majefiate pleno. comparebunt ,

ajdu

Pf.9.

üiffimus eriz: Cogsofcetur. Dominzs

quique in plures phalanges, anr; ut

iil I

jedicia faciens.

làcdoó DEUS non

meliüs dicam , innumerabiles diflüi-

i5

owhi

cognofeirur,qualis in feeft; non vide-

buti exercirus,folo afpe&u fuo a

ver-

o Dat;

£ur peccatorum iniquitites intneri;

fariosexaminare poretunt, Cogitare

;

mmonti

nec videut illas odifle ; & Iicétsantas

igitur , qualis milero peccatori ad tami

Cürtd

San&iffimo nomini füo inferant in»

horribilem afpe&um futurus fit. ani-

ls d

jurias & defpe&tus ; eos quafi non fen--

mus? Quid tunc dictura eft mifera

illa mulier, que nunc paternas Pafbo-

i ul

tire videtur, — At ubi aliquando evi-

[

dentiffimé cognolcetur , tünc appa-

ris füisdmoniriones ridet $ Quid di.

&urus eft tunc audax ille, qui nunc

t

xebit ; quàm magnum foerit. illius

dorg

odium , quo peccatum perfequebatur,

neminem fe reprehendentem . timet ? -

(raii

clai£que apparebic , Juftitiam illius,

Quid di&urms eft ille adulter , qui

entes

quis lentafuic, non foiffe minorem.

quemvis fe corrigen

iem contemnit ?

Leo/?t/ 27

(

Tunc confiabit , quanti honorem

4 facie ejui erneiabuntur populi,

e

jum

fuum feceric, quando homines puta-

zam ferum eft animal , ut , etismfi fe

U

bant eum , ne quidem à tor temerario-

non moveat , nec minas intentet ;

rum contemproram fuorum audacia

Ípe&tantes fe exterreat, Sepe etiam

w'm-

D.

ilum defendete poffe, — Cogzefcetsm

Piincipum vultibus ranta infidetMa-

pentil 1"

Dominus judicia faciens,

Eflundet

jeflas; ut fixis vix oculis illos intueri ^f*

1lon

d

€ fanctifmo fuo corpore tam luci-

quis poffit.

Hinc eft; quod Auguftus

,

inter alios fibi complacuerir, dum vi--

qui

dum,iámque clarum fplendorem , ut

»Oll'svll

non tantüm inferiores Planetz , fed

dit,fupplices ccgi quamprimum ocu-.

nequeSol ipfe;io comparatione illius,

o d

losbumi defigere; quaf à fplendore

ampliüs fir. fparfurus Inmen. — Ers-

é vultu fuo promicante excaecarentur,

m t

j li

Pf. 24- befcet Luna,G coufundetur Selinquit

Quamcbrem argo mentari licer, quàm

E

Propheta lfaias , cm regzaverit Do-

intolerabilis magni illius totius uni-

st

veifi Monarchze fuütura fit Majeflas!

minus Exercituute, . Mlo die; quem

jul

VL

Chriftus elegir, ut demonftraret,qua-

Non folüm afpe&u fuo omnes hofles

lL

lis ipfe fit in veritate; Dominus nimi-

fvos in cerram. proftetnet ; quemad-

TE

mim Dominorum ;erubefcet Luna,

modum olim fecit in horto ( ubi ta-

Tl

Sélque. confendetur à fe ipfo, non

men non Judicis, [ed Rei perfonags

-

j

&loff.iP. coialucem fuam narüralem amiffuri

apebet ) fed etiam jam preflratos

LAETE

$. Hic". (unt, fzd quia in, Domini fui confpe-

enervsbit,conqnaffabitque. — e^jffpexit

Ha&. 8.

6.

j tmm

p«

&u,uterque non aliter quafi luce pri-

[« dz;/]"alvit gentes,

Et,ft folo alpettu

i

IP* vstascomparebit, /| Deinde hanctom

Locfaciet;quid deinde fa&ttrus cft,

iif

quando paulà poft eriam loqui inci-

. grandem Majeflatem pmnigqgv Sin-

'l: h

piers

qW'

A

M

N-

l

!

31222

; D'rscuaxsu*s kv*m EX JUDICIO UNIVERSALI

piet , tanteque Majeflati vocem irze

ejusdem fui; abufüs, contra eum

;;

- adjan

£

progreditur,

LHabens iram magnam,

'et 5 Dabit vocem fmam a)zf'e f-

Jetl. 2. eiem exercitus fui*

Maguaerithzec ira plurimas ob . cau»

[

du

VI,

E

non rantüm terra, f

d äeipü

Ías. Primó quia longo tempore ab

:

li

quidem

celi illo temporis; momento

illo fupprea fuir, . Fluvius aliquot

p

fecuri erunt, . Demisus de Sion rugiet,

tantüm horis detentus, quauto cum

Iigl- 9. & mevebuntur cali, klxc ira erit

impetu decurreret ?. Copiráte quid -

ü

^

* £am magna ; ut reprobi malint non

facuram effet, fi mulcis feculis deten-

:

W

santüm fub montium ruinis fepeliri,

tus faiffe: ? Solus Jordan xfiäxþw—fu;q-g;æ)f:-

bl

ne iratum coganrnr incueri Tadieem ,

alioquin tam placidus & quietus, fi,

fed etiam libentiüs in ezpiftalis fuis

1

quemadmodum aquas fuperiores de-

)

infernalibus manere preoptenr. Qwse

tinuit , donec Sacerdotes cum. Arcá

[9-14. wmibi boc tribuat, wt in Inferuo protegas

tranfiffenc, ira ufque in hodiernum -

-

Àj. me? Loca omnium peccatorum 1in-

diem easrerinuiffet, & hoc momen-

Ed

M

quiebat San&us Jobus, dosec pertran-

to denique toto cum impetu difilue-

feet - furar/ww ? [llos in trantis flatt-

rer,quas non ftrages & calamirates

tnis , ut ardeanr, relinquere;áffetuofe

inferretagris, quos obvios haberet,

1

pietaris actus, &t amice prorectionis

& quas non poftea mare ingreffos ex-

-opusforet pro damnatis ; fi magnam

citaret tempeftates? Ira itáque DEI,

illam , coram Omnipotentis Judicis

eritiraà Mundi principio , ufque idt

tribunali comparationem fuübteifuge-

finem derenta , atque ideo quó ma-

repoffenr, — Alauda adeó timer acci-

jor preceffit in exípe&audo dilatio, -

P AR MS N

,

pitrem , ut ad fapiendum illum non

tantó major in puniendo fecutura eít.

Rom.os

folüm fzpios in ipfos puteorum fun-

violentia.

Foless DEUS offendere

. dos, fed etiam furibunda in accen-

229 H

iram fnam , inquit Apoftolus , fz/f-

Ías fornaces fe projeciffe viía fuerir.

nuit in mult& patientia,: Qualfi dice-

O miferos. peccatoies ! Si eriam ipfi

ret? plurimas fimul aquas congrega*

iratum Chzrifti contra fe valtum ita

vis DEUS ,quas fuper peccatores ob- -

polffenteffugere, in quasnon voragi-

ftinatos omnes unico momento effun«

nesquamprimum fe pr&cipirarent,

det, itaur ao iphiscum rigoris hordi-

in quas non flammas proruereot , ut

atpor

'^à facie ejusfe abfconderent ? 77« rer-

neant,

biliffimi demon(iratione abforpii ma*

Z

;

h

i

[]

r4 G mari , inquit Sanctus Joannes,

V1I. Adhzec ira DEI runc idia purs -

quia defcendit'Diabalus ad vos, babens

l

&rit abíque ullà compaffionis admix-

gTATS magm ".

Sed quantó ma

[o)

pis

tione,Id quod Juftitiam divinam dul-.

vx Mundo;quia non Diabolus;qui ex

corar, eft, quód comitem habearMife-

. fenihil poreft , contra eum procedir;

ricordiam,à quà nunquam feparatur.

. V fed ipís Deus;qui omnia vsler, tam

N

Qgm iratus f uerts, Mifevicordia recar-

magná cum irà , quanra ejus fuit Mi-

[

daberi. Sed in die ]üdicïj Jü&itiä

u

fericordia,quancisque ex patre noftra

tmirtat

exit fqla.jfa, ut Chriftusnon p:

l

"

AMi.

&

3 DEMONSTRATUR, QUANTUM

MALUM SIT PECCATUM. 217

A

à'Milericoría fe. interpellari , velut

cufationes,aut preces , auclacrymas,

1g TM

procul: eam àfe amandá(Tet,, Hanc ob

aut. fabmifliones , lícévin prafenti-

b ul

caufam Deuspracepit O(ez,ut uni fi--

admittantur libentiffimé, acceptabit.

Qd

- Hiacum(uarum tecribiliffimum hoc im-

. VILL,.

Ex hanc credo effe caufam ,

lliquoz

ponerecnomen z Srsemufericórdia vos

obquam Deus ipfe non folüm Léoni ,

9 Q

0A nomen-ejas; dixivenim, qmia. non ad-

fed etiam.Utfz:, ob.catulorum amif-

: qii

dane ultxa, miferere domuti ffrael,, Ve-

fionem. in: tabiem actz, fe comparet,

detto

Ofe,1 328;

rüar hanc homiass vericacem nunc fi-

Qccurram eis quaff ar[a. rapiis catulis,

Duvir

b: noa poffuat perfuadece , quia.nua-

Leoenim velut. animal: generofum ,.

i5, l

'quam illtus.effe&tus experiuntur. Che-

nibl maliinfert. ijs: , qui fe: coram:

t d

rübinilie, de quo intemplo íuo: men-

illo (ubmittunt 5 & licéc. iratus;,. non

7)

tionem facit Ezechiel ,. duas liabebat.

invadit. in; terram | proje&tos: , fed

jent

facies, ab.una parce hominis , abaaltera.

traüfit; ,. contentus: ,. fibi. vi&oriam:

Qr

Exeibi . fï.-;xc.ggxn-habebät Esonss, as factes

cedi.. Non ic Utfa, prafertim quane

liue

4fv i29,

habebat Chernb, faciembominis: ex bac:

do magis ,. quàmunquam: furit cone-

Ti

partes. €8 faciem: leonis: ex- alia. parte..

tracum ,. à. quo' novit. ex- fpecu:cae

efef s

Veiüm an fcitis Chariffiani, cujusimae

tulos: fuiffe.. ablatos. 1n hoc qul-

12 6

go fueritimyíticus: ille Cherub?. Erat:

dem: a&u: — deprehenfus. venator. fe:

Ef,

Chrilti Domini no(izi Épura, cai binz-

humiliare: ,. & in: tercam: projicere:

k

Íuncfacies; unahominis tota- amabilis-

poterit, fed: nihil' ei: proderir,, — Urfa:

y (mà«

&.maníueta ; & hac eft illa , qnánunc.

non. ignoícit; ,. denubus. dilacerat;

litoy

psecatoresafpicit, invirat, & posni-

ungulis: protetit: ,. nec. fatiabitur ,.

an d

M

tentes recipit... Altera eft Leonis,to--

doneclatronem füum totum in. fru-

ln ;

-ta lioctibilis & furibunda ;; &.lixc. eít.

fta. difcerprum , omiáque: ejus: vifcee

Alla.irata facles.,. quáà: ultimo illo die

j

ra: per. agros difperfa. viderit,. Oce

TO

omnesínjucias à toc fecalis tolezatas:

cursam ew. quafi 'Or[a ra pris catulis ,.

ngïCga'

efi.vindicatutrus, ^ Facier: bominis ex:

€ dirumpam. interiora: jecorit: eorums

ya

perte , quoá. eft- tempus- prafens,.

Viva hujus. veritatis apprehenfio

€$ facies -leoni.ït:-mralie-par;er,- quod eft.

Ioähil'?'

fufficere.deberet,. nec.alio opus effet:

tempus futurum,.. Quare. quemad-

motivo:ad: vitam. ingelius: commue

tandäm [

;

modumnunc Deus. adcó benignus-

W

e(t,, ut minus- aliquid. , quàm homi--

1X,. Certus quidam, liberioris vi

$, Vip

nem Íe. demonf(ttec ,. cantas. füfferens:

t&: Adoleícens,. adeó. diffolucé fen-

centis

j

g

: in)utia.si,ï"qpasg nemo: hominum: to--

faum voluptatibusinprzdam . fe. de-

Ferver,

j

leraret unquam ;; fic tunc adcó: rigi-

derat; ur de anima füa magis folicitus Serm. i»

j!

dus erit ,. ut plüsquam Leonem fe.de:

non- effet , quàm,fi: nullam. omni ex^£*

j

n [amr*

monítratutus fit ;. easdem: injurías z

no: haberet.. Scelera: quidem' ipfius

offentiones. . incomparabili vindica.

H/N/'

in principio-adeó te&a fuerunt; ut vix

i

turus furote , nbinon ampliüs: ex«

güll

abijs; quo:;amofþi-[u;: complices: ha»

P

€

-

buit,

lnl' Mt

8. P. Stgneri $,4. Chrife, Inflr. Tom. 14,.

"2

T

:

*

213 DISCURSUS DECIMUS SEPTIMUS, EX JUDICIO UNIVERSÁLI

buit,dignofceretur:fed omni vececun-

qui fuerat priüs. '-Hocex eventu col-

diàpaulatim amifsà eo devenit auda-

ligerevobislicet ; quancüm ex-ufid

ciz, utlafcivum effe Gbi glotiz duce-

parte judicij extremi. valeat memoria

ad moó:es corrigendos, & quantüm ex

;;

ket,Reprehendebatut quidem à Coa-

feffatiis, corrigebatur à Cognatis, ad-

altetá parce Chritti Tudicis afpectus

&

monebatutab Amicis; fed omnes ín-

peccatoribus terrorem incuffurusfit ,

2

cudem Päïüüïiübmh quz verbecibus

càm fola ipfius ímago per. (omnium

s fa in uníca no&te, brevi fan? tempo-

magis induratur. — Cogitate , quant

fecerit admonitiones, qui maximam

re, ex Juvente (emen fecerit, —

Á

?2

'ferabf!es

BD

fuam in hocambítionem pofuerat, at

- X. Quid igitur faci

ent mi

W

totius Patriz. fcandalum haberetur.

illí, ut calem afpe&um effugiant2 An

non patatis, eos, (. poffent, proprijs

Quarealiud quàm & celo remedium

ex(pe&arinon poterat; quod deniq;

manibasfibieculoseruturos? R. exSaul

Deus adhibult, ut aberrantem mife-

à Philifteisin praelio vi&us , memot

totíe olim vi&oriasab ijs reportáffe,

rüm Adolefcentem ad. meliorem feu-

adeo;»p'ctic-u'*ium Be vivus in eorum

gem reduceret, Quadam no&efom-

no jam oppreffus Chriftum afpedts-

manus-deveniret, cimuit, ut prono pe-

bilem habuic, Angelísftipatam , qa-

4kore propril enfis cufpidi innixus,

potíüs defperatam mortem fibi acci-

enificentiá & Majeftate circumdatum,

fe-

ret, Ofi eandem (ibi peccatores infere

fupiáque thronum plané igneum

dentem. Ec quid, vuluu ad Angelos

1& poffeni: quantaillorum die ifto fu-

tutaeffet confolatio? Veràm omnis

converfo,inquit, facir. hicaudax &

facinotofas ? -Tanto tempore meá

bzcSpesabíciffa eft, Non folm mor-

a*buren—spazicmi»ä in--peccäto obftina.

cem fibi inferre non potetuhr, fed, ne

tu F,

Autvitam mutet , aüt quan-

quidem claufos sut in terram fixos te-

Derepoteruntocuios, ut iratum Dei

primum ad hoc.meum vocetur rcibu-

nal, ut debitas fcelerum (üorum pee-

vultum non videsnr,contra quem bel-

nas luat, His ia di&is fomnium

lo,neício an magisaperto, quàm día- 10'. i

evanuit, juvenísque evigilavit, fed ita

turno, fagirtas fuas miferuot.. Zide-— s.

buxt im quem trausfixerunt: inguid

terrefactus, ut. dele&o furgevs pre

horrorefe íncanuiffe viderít,

INec

Sctiptura. Majeftatis illius intucbun-

folüm pilos, (ed eciam vitia mutavit,

turprefentiam , iram vocis illtus: Íen-

& Ü

i

eo quidem modo, ut verba Chrifti

tient,& in utraque horrendam íimpie

h

I

)

-ctatis.(uæmaïïitiam agnofcent,.

mirabilem illum e£c«&um pmdu-xilïe

74' 5. |

vifafint, quem accenfa fornaxin mee

Xl. Et hocipfum oprarem , 'Cha-

tallisoperatur, quz uníco quafi mo-

tiffimi, ut etiam à nobis in hocmagno

Chrifti Judicis adventu . confiderare-

mento adhzrentem illis rubiginem

Compun&us &

mus,qua confideratione tandem ali-

cogit difpatere.

äm

coxjfeiï'us eff, nec ampliüs fuit ille,

quando nobis perfüadcre;gr ,qu

i

——

—

t

—E-'MGN"STPS.ATP*LFQR- QUANTUM mwm SIT PECCATUM. 219

Y

"

ä'xae*xx;li'c abilis fic Peccati gravitas:five-

Nullum sliud, ïäuäm quod materíali-

:

Wf

enim res huüc adventum precedentes

techominibus ad. peccandum auxilios

morà

auc in(tzumento fuerinr, Cali fupra

^ perpendantur,(ive advenius ipfe con-

ma

peccatores amicos fuos deplueruntins

fideretur, non poteranr fenfibiliores ,

vt

aut horribiliores tanti mali,cujus pece

flaxus, Sol, Lano & Stelle fuum pra«

Ui It;

cando nosreos facimus , Mundo dari-

buerunt lumé, Terram victam. fuppev

Anigt

démon(tratíones, Piimóquid videcur

ditavit, isque in hoc perduell ü bello

mye

x

vobis de igne ilio, qui Judicitprace:

contra Deum manfiones dedit, & ideo'

* FVR

densuniverfum Mundam combaoftu-

creaturz a Deoexercituum , aut igne

d

comburentur ,, aut murabuntur , quí

EOs

raseit « Quo terra C? qua in tiüfä [tmt-

J

opera exurentur ? Án non idé cum tet-

celun novum & terram novam ,

Ü

i

a vobisfacere videtur Deus, & cum

omnis culpa contagione vult liberam,

20

!

ita, ut omnibus iliias, quam contta

— "creaturis fuis,quod cum omnibus pe-

tert

fte infe&is fieri folet, totàq; earam fu*

peccatum & peccatores profiterur,ini-

I&T?:

pelle&tile ? Generali quada purgatione

micitiafit mapife(ta, — Sic quoque le-

Vf

omnía à peccatorum contractu infe«

ges humang ftatuerunt, ut domus, in

&à exuret, Olim Drus univerfalis di-

quá conjuratiocepit; fiíco addicatur ,

)pe

lf s

luvipaquis Mundü purgavit ; fed quia

& ubi delinquentem : apprehendere

u

Miuddiluvium tam efficax non fuit,ut.

nequit Juftitia ,. in' odium deli&ti ab

ktts

immani[äim.atüfru-rpitud&num& Ícele:

imagine ipfius poen.s fumit,

At vi-

ofie

rum/?f&ïis de novo- non repullularet,

dete, quandó majus ficDei od

f

um,quo

ymas

& plàsquàm unquam humanum ge-

impiorum malig-iam profequitur ;

3füot

nusinficeret , ideo alio ignis diluvio:

Domus, in qua conjurationem orfi

d.

magis efficachpeftifera infeGtio 3: pec-

fant, non fifco addicitur, fed diruitur,

y0$

K

catoillata abomnibus- rebus aufere-

imó-in cineresredigitur ,. ut omnis

n Dl

tür , Deíque implacabile eluce(cet.

actionum ab illispatratarum coram o«

embtl

cdium, quo hoc infernale monftrum

culisDel adeó abogninabilinm tollatur

u

n

l

|profequitar. Dux belli, qui ipfaetiam

memoria.Eodem quoque modo, licét

[

- caltra, quz hoftis fixerat; flimis con-

inmanu: fua habeat delinquentes;nó

famit,culvis apert? demonftrat fam-

illi fufficit eosfolos punire, fed omnes

Inp

9/

j

f

mum hoc hoftilitatis acta odium, quo:

ilorum quascunque reperit forté. fu-

ii i

S, Thsw, €tgà advetlarios fagrar , quamque in-

pratecram ftatuas,omnes veftes , fup-

fébb. .. fe£retilli ftragem , fi inporeftate fuá

pelle&tillem , omniaque pretiofa eorü

n

74. 4, 3 foret. Eodem modo de hoc incendio;

igniaddicit, imó iram fuam exerit

(

quo ante judícium Deus tetram com-

M

contra omnes res conditas, quz , licét

buret, & degenerali hacrenovatione,

cmg uü

iavit , tanquam divinz offenfioni

ua inferiores ceeli mandabuntur , ar-

inftrumenta. peccatoribus . fervierunt

]dä!fc'

joal

umentari lirebit, Quid mali ex (efe-

& poftquam rebelles fuos proprijs eos

gd

eicterra » quid maliadmifernt eali ?

rum armis ,. ideft. ,. creaturis concra

[]

Ee 2

ipfes:

"

d

ä.z.ä DISCURSUS DECXMIE SEPTIMHS;!-;.X ]UDICIG fU&ergR'g A:I;i -

-

,-— X

ipfos infurgeatibus devicerit , arma

commiffarum multitudo, qua exer-

p

confringet, atcüsque & fagitras, -qui-

citusia aciem difpoficus .cozam oculis

lmnpiorumzonua eosdem comparebit,

fi

f,',/, ; e,1, bus u(ifuerant, comminuerc. || G/adins

Ordinabuntur.coram ánfeliceomnia de-

Ij

eorum intretin corda ipforum , €8 arcus

eorum confringatur. . O quàm grande

Ii£a fua. Hacmulütudonon erittur-

q

ba aliqua coafufa;fed erit exercicusin

igitur malum eft peccatum mortale,

Inj

cüm etiam proptet ipfum (upra 'crea-

Luasqpïzaiaiagfes.di&in&usa, qui triplíci

&Q

turas innocentes iram (uám effundat

prafercim.acieconftabit, 1n prima erit

t

omue malum admiffum ; in fecuada

(i

Deus , terram, elementa, ipsósque

calos deftzacturusfit, propreropetam

omnia bona pravá mente fa&a, in cer-

r

tiaomnia .bona omiffa.comparebunr,

l

qpalixckun,q?xckmadg .iü;giispr»æ&icamïä

e

Exadverfa triumharum acíierü. parts,

l

alius divinorum beneficiorum exere

XIIL Nunc, ar ad ptopofirüm

redeamus , fola hec pfima invalio

citus in tres quoque ordines di(pa-

(c

fuffilcienseffe deberet ad . victoriam

fitus congregabitur, malorum,à .quí-

lü

