&us dici poflit , quem prztendir vicà

fleni

& paffione fna, — Audire, quidfea-

& XXil. Quod deterius e

i Ghiüiss

tlat Hfaias

j Dtt

ifte omnis frutlus,ut. u-

ni peccando non. folüm defideratos à

v(olit

Jf.i7.

feratur peccatum G acob.. Si ergo hoc

Chrifto, vivendo & moriendo pro

9

m

centram eft, ad quod omnes cogira.

nobis; fru&tus impedivnr , fed eriam

tiones, omnia verba, omnes acio«

hujus moitis caufas renovant.

Ex«

r,zdw'

a

nes, omnes promiífones, omnes pro-

preffis hifce terminis de modernis

teflationes, omniabeneficia, ompes

du

peccaroribus loquitur Apoftolus :

1el(if^iïüf

labores & anguftiw , totà denique

Rar[um crucificentes in- femetipfis Fi- Hob.G.

liunss Dei.

gctüïhfv

'vita ; & Dei hominis mors tetende-

Quod duobus modis in- 8.

q'.!ï

runt, ur iniquitztem deftruent, é

telligi poteft , utroque ingenti bor-

iU[l)*

qit

co:dibus profcriberent , & in abyffum

rorepleniffimo, — Peccatores , inquit

relegarentyfequitur manifefté à Chii-

Sanctus Thomas , de novo peccantes

T hlr

«

ftiano peccante , quoad illum, prima-

crücigunt JEfum Chriftum , quia ZwEpi^.

idipfum faciunr, propterquod Chri- a4Hz£.

2 CHO[

rium Redemptionis effe&um impedi-

3

menb

ri, illique fevite opponere , quam

ftus Crucifixus . füit, quod eft pecca- 7.6.

j

tdc eï?-oj

" qul

tum,. Vulseratu eft prop

4

ter iniïui

£es

Cl;rinuqs motte füa nobis dare digna-

z

mpm

R

é$.

DISCURSUSQTINTUS,DE INJURIA

tesinoJerAg , attrituse[E propter [eelera. —

tis fimul.in. uno. fa

Mi

X

fciculo. colle&is. -

"otra. Quareín dolorofa. Redem-.

paíffus eft,.

fiti

prons. imors cantz non fuiffec effica-.

XXIV, Quamobrem bene per--

Qu«

Ciz , ür pro omnibus peccztis. potlibi-

pendite;, quid. fit peccitam. aliquod. —

üs

libus.fatisfaceret , neceffe forét , Chri«

mortale admittere ! Et tàmien. non.-

pit

finm propier. obligationem; quam. ut-

defunt ;. qui dicant : Qvid ergomali.

dir

filejullor.contraxir, coties fe crucifigii

eff * Majus malum elt., quàm egeítas,,

ho

permicrere pro: calparum noftrarum

omnésque Chrifli Dei hominis du..

fni:

latisfadtior

^

T.

»quoties easdem peccan-.

riffimi. labores ,. & dolores. ; imà, —

li

dorenovamus, MNonsliterquàm in,

majus eft,. quàm, morsipía illius in.

Va

antiqua legis f3crificijs fieri folebar ,

Cruce

e

»

. infinità. enim fapienriá: fu&;

pin

quas , qnia fuffizienria, nonerant. ad:

omnia hec. mala poenz elegir, ut-

o

expianda delicta, pro quibus deftina--

malum. culpe deftrueret , factusque-

)u

tà: erant,, tocies reiterar. debebanr ,,

eft pro.nobis: vitanoftra ,; ut gratiá.

W

novzque. offeni: vi&ima;. quoties.

viventes. peccato moreremur, vul-

ext

Hebrgel novis. fe. - £ulpis,

inguinag-

jum unquam ampliàs committentss ,.

"

Bant;

?

quafi; revera. mortui effémus, — Pec- 1. Peti,

l

XXIL Aliu

s:.S'an&ï A*þa&blïï Vere.

cata: vofrra dpfe. pertulit in corpore f4o.2, 24..

ba explicandi: raodus eft,' qui fequi».

«

fsper. lignum,nt-peceatis gmortui je[H -

B

ii , quando commitritar peccatum ,.

ti& vivamts.. Deíunt mihi veiba ,,

id produciturin. lucem , quod. Eilius.

quibus -Diabolicam: Chriftianorum.

Deiabsque ullàcomparatione plüs.

illorum. explicem. ingratitudinem ,.

oadit ; quàm omnes pcenas & dolores;,.

qui tam. enortirer. DEUM offen-.

quos. pro eodem fuftulit; Iraut fj ex.

dunt;, & poftquam DEUM : offende-

[

unà parte fl:gella , fpinze , fputa, cla--

rünt; sdhuc audenc inrerrogare. ,.

Vl 5. -fcl*,:a!iäqgepa[ïibnisg poneren-

quid.imali fécetint ?: quare: cafum na-.

tnr. inflrumenta , &. ex alterá . unum.

turz hnmane ignominiofiffimum ab.

folum pecca:um. martale. ponererur,,

hiftoricis. relatum illis. ante: ocuíos:

-

hoc folum peccatum plbs Clirifto fo-.

ponam.

3

tet contrarium , quàm totusrormene.

- XXV. Prateritis. bellicis: in Belgio)

I

torem cumolüs , quz , utcantum hoc:

mumulcibus;, milesfogirivuscum alijs;

J

monfirm . peffumdaret,, libenti.ani-.

pluribus in. poenam perfidiz ex arbo-

mo.febivit; Arque- adeó, fi Domi--

refufpenfüseft. Sedfive fortanaiili:

j

lu

nus. nofter, 3 peccarotibus re-ipfa de:

bene volgerit , fiveli&oris. fuctit cnl--

&t

novo. non:crucifigitur, quotiescune.

pavitam.: liqueuenon, intercluferat.,

te]

qse peccato iliam offeüdunt ,. tamen,

AIius--igicur-miles;—propc,tranGEns,g*üm»s,

fhi

"

&quivalenrer crücifigitur ;, imó; am-.

aliquod adhuc vitze fignum in hioc mi-.

o

pliüs ; quia injuriam ab illis patiturfi-.

fero homineadveiterer, accurrir, flri-.

Qti

bi msgis moleftam ,. quam.ab omni-.

&óque- pugione: laqueum. praefcin--

s fuos;

l

bus. atrociílimis. Paflionis. m&rumegq,

-

dit ;, fcns/imqgieä füpra humero

)!

4

n

Á

inClïq-»

3.

».

M

QIIA fEäiä:A*ï*äBäNEFICIUM xNCAkNATmNIS APFIC!T&R.& :

Jleds

I

inclinacim , ne- lapfus fupeiftitem

é venis profuderit. Tanid tamente.

vitam finiret ;, in. terrarn demifir, la-.

. dempti charitate. ton erubefcimus,

t per.,

que óque folntum , quibus potuit me-

Divino benefa&ori noftío morrem

[iqu]

dijs. refocillavic, tandémque füumma:

inferre, qui tantis cum tormentis vita

UI

piecaris. exceffu , ut Judicum manus.

noftro fieri voluit,Agrfum erucifiren-

;m::h'

effügeret ,. miferdmque in: cuco- col--

ii Filium Dei,e offeutui babentes,

pl

XXVL Annon igiturjure merico

locare:, retró fs in equi tergum po--

li$ dl«

füit : Sed'iagraritudinem etiam à- be-.

pronunciavir fan&us Auguftinus , in-

; mj

flijsinauditam percipite; — Miles hic:

fhidelem peccanté ver& Infernum. mee

lits i

vix.mortisereptus fancibus in via jam.

reri . fed Chriftianum peccantem [n-

1 fl

planiore. adverrens liberatorem fuum:

fernum non: mereri ; fed mereri; uf

l! ,U

notabilem pecuniz fümmam liabere;,

ipfius potiffimum causá fist Infernuss.-

ex imiprovilo,illamipfüm pugionem ,.

alidsq; ipfi cruciando ignis imcompa--

litit

Y^

u

123

ias

grznä

quo- laqueum fibi abfcifí

iciebar ,.

rabiliter. ardentior: accendatur ,. nec

pul:

non li. multc&crudelioresultrices illi:

extraxit é vagina , totiésque optimi:

Jf285.

bencfactoris fai liameris.infixit, do.

furiea conftituantur,. Omnia hec me..

Pre- , :

nec: mortuum equo dejicerer,. Inde:

rentor peccaia-noflra ob- circumftan-

'/;'42'.2:,

equi rergore defcendens, pecuniá; ar-

tiàm quandam, quz inipfius etiam

uüi'—

:

mis, & veltibus fpoliasum nudum . in.

Euciferi peccato. non invenitur; & eft

sz u

campo corvis & canibus. fucurum pa--

liec 5; quód: exemplis. do&rinze. 8&c

orm

bulum reliquit ; ipfe veró 2dditisequo:

ipfi. Redemptori: morti adverfentur..

nem y.

calcaribus. fugàad tutiora fe tecepit..

Giatia Lacifero, ipfiisque fequacibus.

ofï.cn-«

Cliariffimi;an non audientes Hoc por--

Angelis. collata lioc novum non: lia--

jande

centum ingratitudinis, quà.vix un«

bebas precium ,. ut JESU Chrifli San--

quamratrociorem toto: vitie- veftrae-

lgiïä !

ghinetin&a effet , qnàm liabet gratia:

um n

tempore: intellexeritis ,. fanguinem.

nobis:conceffa.. —2 afper[ronem San- Y Pei..

jum i

veftrum contra hunc latronem , tion«

guinis: IESU Chriffi. , gratia: vobis Ye 3-

muliiplicetur.. d quantumvis etiam:

qali

fitam non liominem,eccendi fenticis?:

Arque utinam cujuscunque peccato».

infidelium-aggravet culpas; niliilomi..

j

Ánt

Ü

^

ris ingradtudo líoc modo narrata non:

nus.cujusvis Chrifliani: intolerabilio--

]mil

1

1

!

x

incomparabiliter effétatrocior ! Non.

resreddet , qui. non folüm , quemad-.

mo;

à:gregariotnilire ,. fed - Deo exerci..

modüm alij homines;redemprus eft ,.

tuum non-à brevi- corpotis . fed ab.

:umml-

fed infuperfe (üb:vi&ricibusRedempe 1 -Qua;.

n

gternaanima fimul & corporisam or-

toris fignis militare profitetur,. Olim 447. c..

teliberatifümus ,. &abinfinita. illa:

ifect

leges- cuivis- permittebant; feipfum 4e paz.

miferia non facili conaru ,. gladium.

in- fervum vendére ;; non: concede- sir;.

ng,Cflflï]*

mcmll,

forte corpori- lethaliter infixum ex--

bantramenmiliti ; fed illum feveri(fi--

uahendo , fed immenfis. cruciatibus:

má morte puniebant;.. Sic non eft du--

h li

nosszrerno eripuirexitio:;.itautto-. bium ,.légem divinam nunquam per--

g

bolo:

P

| r?p;iäm Dia

tum:fad&immumr fanggingm: fuumï . mittere;*a..anima,m

$.

i

?cn-a

Nüggosc

wis)

st?cïuäs,tis QU[NTU»S,DE lNäuRiA,-.

It

wendere , id enim i. faciant, ipfi

confufionis lumine, quo peccantes

un|

Turce , Judei , & Infidelés poenas

hon carebant, peGoribus ipíerum

L

dabunt — Quantó aurem acerbiores à

. infito, judicabuntur, | Sed Chriftia.

firis

Chriftiano exigentur peeaz , qui mi-

ni pofito ante oculos ipforum Chri-

u

litize Chrifti nomen dedit,

ut ini-

fto judicium fubibuar.

StatHAP me

n

14

quitatem debellaret ? Magnam in-

contra faciemtuam , cüivis nofirum

famis miilesDuci fuo faceret injuriam,

dicere poterit , ftantibüsque coram

ud

hAt

qui cüm pro honore illius gloriose

divine Majeftitis ipfhusthrono pro

.majori horrore. noílro adjungere :

:

lil

p'gnandum effet , ficut bonus mila

IT

Chrifli , atmaabjicerec, fideíquefuee

Ecofum . IFfus, quem tu pevfeguerim. .

All.s.

TM

- profefionem erubefcens, Inferno fe

Egofüm ile Deus, quicümlim o- fs —

Ti

venderet, ut. malumiillud perpetra- . mnium rerum finis, amore tui fa-

|

Tthit

$. Reg, tét, adquod deftruendum facramen-

€&us fümtibi via , ucfalvareris. — Ergo .

T

21.25,t0 obftri&usefl, — Venspodati eff , ni

fuvna via,

Egofumille Magifter, qui

i

faciat malum., , Quare fateri. neceffe

poftquam ore Propherarum ribi lo-

eft, malum Chriftianum Chrifla. ma-

cutus füm , extrema tuse compatiens

lt

Q

- gis contrarium effe , quàm inf&idelem

ignorantie, de celo deícendi , ut

aut Diabolum.

Nihilominus Chri-

ore propriotibiloquerer, & wt me-

Wi

ftiani peccantes has vericates non pet-

liàs intelligeres Divinitatis Myfte- -

ä&

pendaat , fed etiam piram appre-

tia, ut eam aliquando poffidendam

hendaunt,exemplis,verbis& Salvatoris

media neceílaria lingoà hümaná ex--

morti contradicere,

As fuffciter-

plicavi. |Egofum veritas. Egofum

vareeos contra Dei f[cientiam,fedz in

ille JEfus , qui corpusmeum velut

BAp.14..

maguo viventes in[cientia bello, tot d*

fcurum divinz Juftitiz oppofui, & in

z

taum magnauala pacem apeilant.

At

membris meis jacula contra teevibra-

" fi nunchas veritatesnon apprehen-

tà excepi.

Ego fum vita.

Et poft

dunt, aliquando certé eas plus fatis

hecomnia me períecücus es , nec ve-

cognofcent, -

lut extraneum,fed tanquam ignocum,

XXVII. Veni

ettempus, & force

imó hoftem me habuifti, & hoc uf-

brevi veniet ; quando anima , hoc

que ad extremum vitae, necunquam

mifero foluta corpore, fubiró horri-

emendare té voluifti. Ego f/'um] Ef'us

Ad huanc mo-

bilefummi judicis cribunal erectam

quem tu per[equevss,

videbit.

Etquid tancdicet, quan-

dum quemvis noftrgm Chriftus pof-

do à divino Verbo Incarnaro fe Judi-

fetalloqui, omnium injuriarum cau-

candam intuebitur, non quidem ve-

famexigere, quas huicexemplari ,.

lutalij infideles, fed modo terribi-

huic coelefti do&tinze , huic vitae, ran«

ï

liori acerbioríque, quem pstrati ab

tispro nobis doloribus exa&o, intuli-

i

N

illa exceffus merentor ? Alij infide-

: mus-

[X

les pofitá ante. oculos illorum 'Lege

XXVIII- Quid nunc perverfüs re- -

lt

on folüm

u

naturali , illóque cogaitionis , & prondebic Chrflianus , n

oxfmium

»;zä

| QUA PECCATO BENEFIC. chRNA'i-. AEFICITUR: 73

amni«uni*a;&ionum fuarüm , & vitze

femus, moribus nofiris plusquam

nf

Baibari illum oppugnavimus * Cha--

porum

tam perperam a& reus, fed etiam

non minüs actionum , & vitz Dei ho-

riffimi, fi velimus , adhuc refpi-

hr

n Chi

minis ràtionem redditurus , quibus

fcendi tempus habemus; nondum

formidandi Judicis partes sgit , fed

W

zam aperte contradixir ?. Si Philofo-

ioltum

phi antiqui- non faerunt excufabiles,

Advocati , quare fincerá confeffione

peccatorum noftrorum veniam ab ip-

: Coram

ut afferic Apoftolus; có quód in fcholà

naturse inftru&ti vinendo Deum nen

Ío poftulemus , veráque & feriá con-

no p

verfione vefligijs illius infiftenres do-

Dgwt o

glorificaverint ; qnem iftiüsmet natu-

Ix aijGorem cognoverant ; Jt4 ut frat

&rinze ejus nos conformemus ; facia-

fugiti

mus denique, quidquid nobis poffi

nimo

inexeufabiles, quia e»m cognovi[fent

*Deum , non ficut. Deum glorificave-

bile eft, ut fublimem illam .hnem

tui &

YAunt .

sam excufationem poteti-

confequamur , pro quo JEfus Chri- .

»

. m

mus adferte nos Chriftiani ; qui in

ftus é cielo interras defcendit ,. ut no-

f qu

]ah. 16j

jbi lo

Ícholà fidei erüditi; Deum confiten-

bis primó gratiz, deinde gloriz vi-

$

tes, qui ut ad viram nos duceret , fa-

tam daret, —Epo veni, ut vitame

atieni

babeant , 67 abundantius

&us cft via noftra & veritas, cüm fir-

j, u

mi:erillicredere & adharere debuif-

*

babeant.

filt»

OLl

V OCRU

N&e-

«3o36s daoe toe gt

38 3o9tb- «S6ae d aaee ORb pE

«

j o

DISCURSUS VI.

»olüft

j vt

- De Cdie, quo Deus in peecatum fertur.

x

j K

horribilius eft ; þeanlrr'yn & þul'eämm

evibti

A

Oni Regiminis lex

et , ut. quandóque

quafi lux ipfa puratur,

cPousunt tent»

E

d

bras Incem , & [ncem tenebras, , Q

gecie

D L

2

(2

ftatere & pondera

N

i

examinentur , pu-

perverfa ponderatio , ideóque co-

gnommv

&k

3 d

lr

i

s

a

Y* blicáque au&oritz-

ram Deo; qui eft ipfa veritas, abo-

V

te approbentur, Vel-

minabilis ! revertitazn? ,gtUr ». 60

p

audabilis hac con-

lem i'taq;:e, ut ]

vertimint ad lucem, — Bilancem taum

"d

füetüdo in utilitatem anima noftre

falfam examinemus hodie , & San«

j m

introduceretur, Qu eftnoftra fta-

&uarij, quod fallere nequir , ftate«

u p

tera ? eft ea , quam de rebus habemus;

1 conformemus. Immenfum Dei O«

T u |

mftimatio, — Verlm quotics incer ip-

dium, quo peccatum perfequitur ,

n]lfiv

Íos Chriftianos hiec fallit? Dicuzt bo«

perpendamus , difcamdsque ab ille; -

. Pf.g.

num malaum d malum. bonum.

Vir-

quàm juftum fit, uc nos derefta-

[

bie hoc monftram abominemurs

2Q,

tus enim non pluris eftimatur,; quàm

tenebrz , defpicitiirque, é contra pec-

Qvare duas hodie veritates exponanms

jistt

j? Qe.

foim

satum ipfüm , quod ramen Iuferno

qualitates fcäligct.divini hujusOdi

ju£

um

'B."b.—-

-

-

2

mScuRSus srzx*rüs,'m-z bgio

jisque m

:

fer,. Alie s:mmar;-ctateä n.a'turalca?

:

ha

Inà.

O!ïya, incip;amua à pri.

'non foptiracomparatze, potíüs enim

z

';qncil

feinvicem pariuntur, & inunocom-

V,

odf Cä(;dü 'vob-ils. dicerem , D«um

pohito conjunguntur. ;Calor & fri»

P

lirl

plüs eíle peccato conuarium , quàm

gus , ficcitas-& humiditas ad formane

m

album nigro, qunàm dulce amaro,

dum mixrum aliquod.aniurtur, dui-

w

qeàm lucem tenebris , fic loquendo

que ümül;permanem ; quamvis inter

T

widerer mihi jocari. . .Dico :Deum

illa fepius non defiat contentiones.

tantopere deteílari peccatum , at fi

g

Sed impotlibile eít, uc.Deus & pec-

fite]

ex omnibus mentibus Angelicis una

atum yel unico momento fimulftare

T

i

fieret , & fi omnes hominum linguz

polífiat, & fi unquarn incercederet u-

( ]

coalefcerentin unam folam, illa mens

nio aliqua, Deus non effetiDeus, quia

titim

tam perfecta neque intelligere polfer,

non effet (aprema illafan&titas, quam

quii

nec linguailla tam eloquens explica-

ïh:;begfe deberet , uc fic . Deus,. — 2Vow

c*.&ïpz

te vel minimam quidem parteim ma-

2Deis volensiniquiiatemtu es,

Dui

xime iftius contratietatis ,'quze incer

IV. Praterea «ontrarietas , quee

Deum & peccatum-invenitur.

NI*

in rebus creatis invenitur 4 non fün-

w

- T0

hilominus;ut aliquid cum fundamen-

ditur in fjb tancà , fed án acciden-

todicam, hifce inharebo veibis, à

l, 11 m&S,

tibus. "Hyem:le frigus eifentiz ho-

San&o Rege Davide nobis rranfcri-

minis non eft contrarium , fed tan-

D

It

pris;ut inipfis, tanquam myfterio ab-

tüm caloriillias nsturali , quo vita

o

ácondito ,campum habeaus fupremi

corifervamr; Deus veró propter fub»

d

hujus Odij conditiones inveftigandi.

flantiam füam adverfitur peccato,

p

In Pfalmo igitur quinto nobis indi-

qui eft füummum bonum, fumma

1i

£at, quemadmodum nullum mane e-

pulchrieudo 4 füumma virtus ; ideo-

1

IQ

labi permiferit, quonoa a:ten:é con-

que non illudliberé , ficuc nos ,. fed

trarieratem, inrer bonitatem Dei -&

mw

neceífarió Odio hiber, nec unquam

iniqxitatem perpenderit , ideóquein-

illam adverfionem iacerrimpere, aut

»

tenliüs rimando aguoveritOdiuniDei

mirig:re :poteft.

Odiffe peccarum

Ti

adversüspeccatum , odium efle eifen-

non eftilli liberum , ficut amare ef-

ln

& s.

tale,. .Mane ajtabo tibi & videbo,

fentiam fuam divinam ;lli liberum

(

quoniam non«Deus wolens dniquitatem

nonefl. Si has verirates Chrifliani

$u €5,

profunde penetrirent , que tamen

gh |

E

.A Qnid cogitstis , charillimi ,

adeó manifzfie funt , quomodo ef-

fnl

eff: Deum ? Eft hoftispeccati, Quid-

fet po(libile , ut unquam peccerent?.

fl

quid perfecionis eft in hac bori

attamen in finu iniquitatis indormi-

3ni

abyílo, tozüm & & diametro pecca-

Ícunt, quafifopra prati herbas quie-

toeítoppofitum, ira ur definerer eife

Íceren. Atitaresíehaber, |Pecca-

m

t

Deus, fj miniriam omnium pecca-

tum etiam quoad- hoc limile eft fer-

Ttin

penti, & quidem valde pellilenu., in-

toram poflibilium '-Patïem non odif-

AC

ln

Á

þä

vt

&

;'Qï-ïö pEus fPEccA.-(ruä prkszqurmR.

73

uuäa

flarafpidisenim venéno fuo lomnum

tio,quaincogito in lucem profeire,

irenm

eft monftrum adeó horrendum , uic

Leff. Ldej.

10 C0m»

conciliat. --dopit quos znficit,

V. Progrediámur ulterius, - Ad-

illifimaile non inveniarur in Mundo. 7^4f-

t &f

Si Deus doloris alicujus capax elffee, 4/v. 7-

format

hüc aliam fublimem Odij qualitatem

nobis indicar Pfalmi&a, quà DEUS

hzc mea actio plus moetotis & trifti- 13- 7.«

It ij

péccatum -averfatur., aítque Pecca-

tie illiadferrét, quàm omnium San- 187«

(s ii

&orüm 'bona opera fimul fumpta

fitionat

torem Deo nunquam poffe appropin-

quare , nec in preefentià illius perma-

gaudijattulerunt, Ecne pütétis no-

&

vam hanc effe amplificarionem ; 'Si

nere, Neque babitabit jnxta te imalig-

ul t

"Ui veQue permaüäbwnt dajufHi ante o«

ipfamert DEI Marer. ( qua dignitate

deret t

cnlos tuos ; quo loquendi modo infi- 'fua omnesin Calo San&tos fuperat )

Is, QUi

nitam illam demonftrát diftantiam,

unquám uni foli péccato miortali a-

$ quam

quz eft inrer Bonitatem divinam &

nimo confenfiffer , Filius ejus illam

í M

fübitó plusquam ferpenrem odiífet, &

/ :

culpam; ita uc non santüm neceffarió

Deus cogatur toià effenriá. fuà odiffe

fi in tali ftatu 'exfpiráffet, quid fa-

&um fuilfec 1llà ? ipfemier 'ore'pro-

4 Qu

'peccatum , Íed -etiam infinite avet-

n fut

:S, T o lati.. Odiam , 'inquir Sanctus Tho-

prio ad zterosinferorum ignes curiz

cidete

1. 2. q, às ; torum nafciturab amore; id:ó-

alijs reprobis'eam condemnáffer, ne

is lo

quidem minimà vire corporalis ab

19.4r3. Qu9 quantum Deus amat. feipfum,

À

AE

du

'tantüm confequenter "abov

u

3EUE

eadem inIncarhatione acceprae;nec e-

ducationis & fuftentationis habità ra-

Q v

omne peccaátum, id eft infinité. Hoec

rb

eft duorumterminorum (ibi invicem

tione, lta ipfimer 'diaboli corar

actatt

oppofitorum narura, ut 'quó 'magis

Chrifti Throno compatentes , fe 'in-

; fumml

aliquis appropiat uni, tàntó magis

dubitadrer fentire "demonf(trárupt

$j idtp*

recedatabaltero. Eodem modo , quó

(quemadmodum in fpiritu vidir S.

f105 : l

m:g1s navigantes elonganturà noftro

Brigitta )ita & nobis abfque ul

n

là h-

; ur,quäm

polo; tantó propiüs polum huic'no-

fitatione credendum eft..— Qiio

d fii. revel.l.

firo contrarium accedunt, /| Et quo-

ta eft ; Charilfimi , has'quiefo verita* 4«6.7e

' cmmm

4modo eft poífibile , ut peccatores

tes aliquaritifper vobifcum pervolvi-

immani non percellantur horrore,

g

te, & fi deinde adhuc peccare vobis

'confideranres fe coram oculisDei ma-

luber , audeo dicere , peccare tan-

ii

Cj

gis abominabiles effe, quàm araneum,

tummodo , per melicet, Acquishec

aut fetidiffimum bufonem ? Ita "ut

perpendir ? Peccatores oninium in-

; ümm

modo la

fitius foret , minisque malum , ba-

ternarum paífionum tumiultibus fe

C

filifcum toxico gravidum effe ,'quám

opprimi finunt, ut proprium malum

h

animam unico folo peccato infectam

non advertant. Romanis & Cartha- BR

i

P

s

I

habere. 'Quando igitur paífione ex-

ginenfibus ad Trafimenum confligén-

czcati, peccarum aliquod commirte.

tibus , horrendis térra conquaffaba-

2«0129.

p

»gn t

1e intenditis , priüs (iftite parumper,

turmotibus; proprer armorum ta«

& intra vos dicite: hec abomina-

o in-

'n[hm

men&repüum; & animos przli

Xene

P Segneri Chr'z]?. bnftrad awg.'ll.

,

74

DISCURSUS SEXTUS, DE ODIO

sentos ne quidem improvifa hxc rer-

amabit,femper peccatores Odío proz

& concuílio audiebatur, multó mi-

[j

lequetur, Quandoque veftiüm : ali-

W

nüs de eàdem

- evitan&ä quemquam

E

il

cura angebar,

quis in principio refiftir peccato, &

Q

exempli gratiá, ad ceftimonium fal-

"VI. Deinde femper ulteriàs dicif-

PU

fum dindum provocstus , refponder,

fimas contratietatis | fodinas ingre-

fe non poffz,

Verüm Ífi amicus ille,

u

diens Prophera , quas Deum inter &

aut potiüs ; ut meliusdicam, nefirins

tj

hominem videbat, inquir , Deo fem-

hoftis auteos promircat montes , di-

per Odio fuiffe' iniquitatem, & eos

cárque id non pre;judicare officio fuoy

n

Is te- qui eam operantur,

Od:fl pmnes

oimnia verba & paflus abund? fe ;e-

An

pie. — qHi operantur iniquitatem : atque ita

münera:urgm,

Hoc tam exiguum

Im

teriam divini hujus Odij condirio-

in fpe lucrum inflar folij aurei « fricit ,

q

nem nobis infinuat , quód non fo-

utámarum perjurij catapotium facilé

Y

làm eft effendiale, non folüm infini-

Y

degäu:iatur.

Charilfimi, Odium ve-

$, T bo, tüm , fed etiam zternum. Odium,

ftrum non eft fimile illi, quo DEUS

2.2,4, Ut videtur Alberto Magno , eft ira

peccarum profequirur.

Odium ve-*

38. ar, inVeterata; aut;ut mieliüs dicatur , eft

firum inconftans eft & variabile, Di-

6. 44 3, avetho inveterata, — Verüm cüm in

vinum autem conflans eft & zter-

Dei zrernitate non fit prius aut po-

num. Si unico eriam levi peccato

flerius , femper &equali Odio Pecca.

plurimasad San&tifimam fidem con-

::;

tum,; Q Peccatores Deus profequi.

vertereuis animas, imó plures , quim

, tur, certo tamen loquendi modo

fceleratueMahumetus pervertit, Deus

j u.-l

-

confidetate, quefo, quàm magnam

ideo peccatum vefirum . odiffe non

hoc debeat effe Odium , quod totá ze-

ceílaret, fed in omnemi zeterniratems

ternitate durabit ! Si poffibile effet ,

voOS tàuü

quám culpabiles punitarus

ut à principio non tam immeníum

eífec,

fuiffer, jam propter tantam . daratio-

VIL. Pro ulims denique h-ui-üt

p i r m r

nem facum eílet inmenífüm, non

divini Odij qualitate addere poffüm,

decusac flamen , quod fi ab zter-

ilud non rantümDEO cfle effentiale,

noexundáffer , infnitam jam aqua-

inhnitum, cternum, fed etiam uni-

Í

rüm eluvionem produxiffet.

Odifls

cum. Od

)

1jH omner quioperautur iui- $Tb

Habac. 07 HESyqHT Oberautuy iniguitatem. Pro-

quitatem, D'E US omnia peccata ,

!

A.13. inde quemadmodum DEUS femper

Pc q. 10"'-

om néíque peccatores abominstur ,

&rs d

iniquitarem , & iniqua sgentes odit,

nihílque alíad,quàmillos odit. Hic cft

ic non minüs nunquam illam ediffe

ceffar.,

Odij divini terminus , extia illudnon

Refpicere ad iniquitatem uon

eft aliud, quod sverfatur. cor illius,

qeieris. Qus efl igitur hzec inimiciria,

Nihbil odifli eorum que fecifli. Qaam-

1

q2& pacem nunquam fperare poteft?

Sdpol l * |

obrem nunquam DEUS neque dam-

Qzaamdiu Deus erit Deus , femper e-

natis , ncque diabolis in aeternum re-

a.

0

eierung

IT þa&is gcccygti & q;.u,am»dig Íeiplam

.can.;'flial?i:ux ; quia Íemper R

peccea-

-ä

x

r

P3

71

QUO DEUS PECCATUM 'pERsE*'*Qüä*ï*pR,. 27

0 prt-

' peccati, $ contta veróablaro pecca-

rum que fecifh,

Haocomnses Sancdi

m dl«

to flatim cum peccatoribus amicitiam

confiderabant , ideóqueetiam ipíam

- redintegtat 5 in illisenim praeter pece

peccati umbram horrebant, — Sancta

, X

mf

caturm nihil aliud adverfatar: quem-

Francifca Romana femel forruitó pió«

admodum Venatores elephantem ,

pé publicae meretricis doinum pieeiera

xndet

ürilty

quamprimum dentem fibi evellit &

*

ibat ; cámquerecordaretur, ibi quifi

abjicit, non ampliüs infequuntur

3

in hofpirio Dei offenfas recipi ; tanto

velori

:eh di'

lic quamPrimum peccator cotrdis de-

afilidta fuit dolere, utad hi plicem

cioftt,

ponit maliiiam , ftarim icerum inter

murorum illorü afpz&um animi p.ffa

a

Y

o

amicos DEI recipitur ; nec poteft il-

fuerir deliquium, Confiderste igicur

Video , in-

riguum

- liampliüs malé velle.

extremam peccatorum ignorantiam »

quieba: San&ta Catharina Genuenfis ,

qui hocpeccati: monftrum non fecus

efitdts

facil

. yideo tantam «íls Dei cum creaturis

ac catellumMeliteníen: blandisijs de-

yationabilibus conformitatem , ut. fi

liniunt, Noniymmeritó inde collige-

om vée

diabolus f35allidam peccati veftem

re licet, diabolum cum illis idein fa-

DEUS

abjicere pollet , illo ipfo inftanti ve-

Girare, quod corvus cum cadaveri-

m VF'

taci cum amore illi Deus jungeretur.

bus , qui primó oculosillorum de-

j D

— Hiceft. unicus inter Deum & ani-

21 ia

vorat Caci funt, quid enim aliud 77,,,.

mam divifionis murus,

Hoc eftuni-

u

dici potelt ? Ceci funt & VTT H dde

:

Q

cumimpedimentam,

Iniquitates ye«

VYHIS,

fira diviferunt inter vosei Deum . ve-

it.

afit

jf. 12. f/rm. — Quód fi plures folisradij ia

VII, Sed -ami

e, dicetis mihi , rán«

f non

unico;folo unirentur pun&o, exfili-

tà inamabiliffimo Dei corde peccati

tet ignis;fed quidífi omnes fimul in

sbomipatio ? Unde ? ab ipsómet. ip-

ytatet

nitdrut

unicum —fpeculum refle&orentur ,

Íips corde, quod eft rotum amabile. &c

. quantum non ardorem , incendiüm-

ipfa amabilitss ; ideft , quia feipfum

queexcitarent ? Sed ut adhucme-

infinité , & nos fummop:ete amst, hac

: ho

liba dicam.

Si omnia fulmina , quae

de causá inexplicabiliteretiam odig

poffam

unqusm 6 celo in terram delapía

peccatum , veluti fibi & nobis comria-

fgnzfaï;:

rium,

m m

funt, fimul jun&a jtigum montis per-

Utriümque ferió perpenda-

Cuterent, quantam- putatis cierent

mus ,

ur maledictum hoc mon-

iF r

tempeftarem & ruinam ? Hzec omnia

flrum Íemper megis execremor ;

XCLNIR

ideo di&afint , ug vivaciffimé conci-

sicqne ad alreram veritatém ac-

patt *

pistis, quàm implacabile fit ; in pec-

Cccdamus ,

quam demonfirare vobis

: Hlïïe

catum Dei Odium,

Voluntasiifini-

promiferam , füntque , poft Odij.di-

jyinn

té perfecta odit culpam , & praerer

viniin peccatum qualitates; rnotivá,

rilli

inibus ac ód 3nducitur.

ipfam nihil odit.alied, — Quisergo

Qu tj

fibi imaginari poteft fummum illam

[X. Peccare non cftalind; quàm

T

Odij impstum , quo ad perfequen-

creatnrafó &erere fe velle ; quafiipfa

p m

.dam illam movetur ? Nibil edi[li es-

effe; DEU S, & eiga Deum jta fe

jqun

abl

P;;w

Kz

z

-

!D;;IS-C,'U RSU S S EXT US, DE ODIO;.

habere; ,,qu:;z"ü'ipfeic;egtura»cfï?:*z., Hec. tiquum nominare , Veruffus. Den.

[2

H

fingulatim examinemus ; Hec enim

fed Rebelliam omnium | Principis in«

il

veritas claviseft, quà quidquid hodie

lifteus vefligijs, fe Deum. novum fa.

qi

dicendum füpereft , referecur , ut pro-

cit ,. Dens . vecens ,. indignans. vero

E

ft

bi. affequamini, Primó. Creatura

nib

Deo íio [ubjedum effz.

Covfreeifi

À

areib.,' |

- peccandofe habettanquam. DEUM,

- jagumsrup

vell

:

if wincula ,;w:zz,-dixi/fi:ianiz;,d;o.

x

[

hoc quidem . modo: Deo omnino pro-

. ferviam. '

[

prium eft , nemini fübiectum efle &

X. Sed nequeh

Eþ incredibilis Re&-.

]

independentem , fuam fibi i

pfi in. cati maligairas. fiflic : nltezius pro-

i

$T jo, operando legem effe.

DEUS fibi ipft: greditur. Non illi fatiseft. hominem

hot

ii

I.f.4, tfé lex,. Ideógae ipfe folus id quod.. iegerere ut Deum ; fed vulc infupet;,

21 ar, Vult voluntateproprià velle poteft. ; ut Deus minoris.fit eftigsationis ,

i

I, 442. quia volantas ipfius eftomniumvo- . quàm homo. Läcifeïü!ooloquäædi

lantatum regina , & ficut eft;celfifiz;| modo oftendir , nibil fs aliad defides.

a

ma & (uprema , ita pariter. quarBm.. rare., quàm Deum habere imperij So«.

]

visaliarum eft norma.

Quidaütem, cium, Peccatores veró impudendori.

y

facit, temerarius. peccator *: Aüdet füperbià, Dzuw. quafi

fervum fibi-,

f

5

;zf.äcl;ï

ädivin,æ,vqlän;a'!s,v,..f'r.icg hoctam. psrere voluns — Projecifii me.poff-

ll

pulchrum diripere ornsmentum , ot eorpts. tuip, Ino in. obfequio fuo ?3:35

t

eodem proprism coronet frontem, di-. etiamillum affiigi & defatigari : ex-

l^

cendo . cnm füperboillo Pharaons ;

optant, Servire. me fecilliin peccatu,

lifj;

SExod:) wme[cio Domizum cb lfvacluon dimit-

tuis,prabuifli mibi laborem in 1niquita-

Af.Ags

!fo

5.25 t«m. Quol eftillud domininm ?.* tibustuis : Et quid snixabili hoc lo

[

quod imperium ?-.Que juffa ?- Non. quendi. modo; valt fignifiéare, nifi- *

alium pret:: mecognofcoDominum, , quód peccatori fatis non ficad offzn«

non aliam quàm volantaterp meam. dendum Deum , abuti creaturis , fed:

&:

cognofco .legem ; jta. mihi placet. ;

etiam Deo ipfo abuti : Valt., utDeus;

INéfcio Domisum-

Et hoc. dicendo. tam praves nonfentizt injarías, vul

!7"17(')

?

ié

49;

omnem ,excurit regulam , féque 6-.— ut non ulcifcatur , nec puniat ;; verbo "

f

H

. hf

Ti Legislacori auteponir.

Anigi-. D

enm vulrfi

bi fimilem effe,amantem

?.

lo

türhoc.alind eft, quàm fibiipfi fe. iniquitatis, id'eft, vulc. miniss efle

DEUM conftituere ?. Princeps Dia-

quàm hominem , Rcur Dens ipfe pec-.-

-

bolorum Bselzebub appellati volnit ,. catori exprobrat, ubi dicit : exiflímas -

. prout: indizant illa Evangelij verba:; Jfiiuique , quid evotui frmili, , Quid:

ä

'ng;c,»ïlj.;]7?'335125595?753"'?5 Demoniorum ejí-. amplius . ?. David. a.æäïtopäæüüüm'-

15,. €it Demonia. Beelzebub veró (ecuns. fccreto. confilo inobfeüra cordisinis.

ä

dàm Do&iimorüm interprecum do.

qui anlà habiro , his.vetbis omnia;

k

&rinam, idem .eftacveruflus Deus .:

cotiiprehendit. vota,

IVon fit. Deute ,

hi

Percarornonita pridemà nihilo.ex-. Dico ,. »o».fit- Sic enim aliqui illa .

d

-

Dixit; iufpi-

tzàCtus , , non audetíe Deum vcz& an-. Pfalmi verba legunt.

d

€ns5 :

;äï«,

E

-

a

QHUO DEUS PECCATUM PERSEQUITUR. - q

17

ens in corde [uo f:kan eft Das- ? qf;zod'

msjori omnes' perfeQiones extra fe

*

j .

idem eft, ac fi diceret

4

. non ignóro ,

pofitas comprehendir, ita peccatum

]m f

eft malum univerfaliffimum , quod

— quód fir Deos, fed vellsm non cffe :

BU

Ício dextram illius plenam effz fulmi-.

eminen:et- omnia in. fe mala in-

T

Ciüägü?

riifiSn

nibus, . fed vellem effeexarmatam ,

-vellem Denm criminum meorum elie:

XL Hewceftilla bolis, quà malo-

i imWï M

ignarum ;. Nec Vindicem effe pofe. ,.

rum omnium Oceanum , qui fundo

carer hoc eft peccatum , fciutari. de-

l t

fed potius. etiam illà amare: debere,

INon fit Dens.. Hoc eftpeccare, Àn.

bemus:: perpendite peccatum efle

a p

Deum inverfum, aut. veriuis, effe quid

st

non igiturfan&a. Maria. Magdzlena.

DEOé diimetro. oppofitum ; unde

fipt

. de Pazis juftam vobis caufam habui--

QUIE ,

fc videtur ,. quando morti vicina cui-.

quantain Deoeft bonitas, pulchri-

tudo & perfe&io, tanta in peccato

;uänäi

dàm fimilianum füarum dixit ; abeo.

511

f,

i

i

eft: malitia & . feditas ?. Hoc. modo

.ex.hoc Mundó, qua nunquam capere:

jj $9

potui, quomodo homo adcó infanire-

imfenfuüm venenum , quod hoc ma-

litiz. pelagus in fe. continet ; aliquan-

1Jotl

. poffit, ut Deut peccaro. morrali of-

fibi

féndat ? fed num caufam fcire vultis *

tulum apprehenderis;.

E

XJI; Varüm vos bolide minis brcvi

(

U^

. Magna hác eclipfis femper fit de no-

De

ccatoribusnon.ob-.

urimini., quare- mirum- non elt ;

Íno

&:3: 3*336(1246 EU

4

d

fervatur.

Caterüm , Ecce:! inquit.

vos.illàd. non. re&é' metiri.. Dici-

*

LI

tisenim : qud Deo nocet peccattma mes

Jj feut«.

&

S. Auguftinus , quid fit peccarum

Fuum eft fumoum bonnm, aliud fume.

um?.quid mali illt facio? Scire- opore.

w

; I fp.* *

iC

num malum,boc,peccatum, illnd, De-

tet ,.ad injutiam perfonae honore di«.

|

gnsinferendam neceffirium non effe, ,

r hü

5j, Ad honcloquendi modum nos ob-.

of

ftupefcimus; , quia: non. nifi-deforis*

ur- ex illà-injutia damnum patlatur,

Sufficit ldi ipfius Jus;cujus obedien-

j

peccatum cognofcimus , . id. eft; non.

1mó 1in boc:

nihi per- oppofitionem ,.quam habet:

tizefe fobditus opponit.

L

u

i

comnoftta & proximi utilitate;. Sed: -

fupremi - Dominij confiftit. dignitas,

,HH!II'
