fint ; G ab ipfo funt , diviné inq

uig 147-

;fnicafw'

20. 4*

t

&é malum defiderat & : affert, — 1ta

San&dus Thomas ad intentum no-

ad A

g;peccg

veró divina fimulodit & amat.. Aver-

flrum ; i» quantum vero. peccatores o

a

fatur peccatum ,. amat peccatorem ;

fint v

on funt , fed ab effe deficiunt Ts

N

U

boc ia ez5 a

*DEO non eft : Unde fecutite.

hoc eít , odit malum volunratis no-

dj hoc ab ip[o odio habentur,

&næ;mixabiiiquc*fggaxationcl amat n«

L

[ cu]?l !

"

-

À

-

—.

g? .1513'-cïxasuä SEPTIMUS, IRA ET Mlsiïmcogoa DEI

j

-—NVHI. Ec proprer hanc caufam Deus

tiz appzllatus , qui diem illum per-

ft&

mos punirurus non dolet , & priüs

diium credebart, quo non alicui gra-

quàm poenas infligit, aliquo tempore

tiam feciffet , quem adeo movebar

[

ante premonet , terrétque & repre-

mileratio, ut visá Hierofolymse ruiná.

hendit, non fecus ac. ceelum ; auod

tenerrimé fleverit)auctor fuerit ragis

!

quafi lugubri vefte fuis fs nubibus

tam batbarz , qualem extitiffs pulla

induit, fepiüsque tonat, antequam

antiquarum — hiftoriarum meminit,-

Di

fUlmineto

Veré enim Deus non tri-

quale tandem figuum cft ? Signum eft. -

I

ftatur;antequam de nobis vindi&am

populi illiusrebellionem & petverfi-

j

fumat; fedcüm fimul nos amet & a-

tatem fuiffe intolerabilem.

Hoc ve.

ER

verfecur , ad id faciendum moverur,

1b argumenram an. non pliàis probar

PIUS

quafi corpus , quod contratijs agita-

iu calu noftro? Si Deus ex natüra fud -

Wi

tum impulfibus egré & difficulterlo-

propenfus. effet ad. crudelitatem & -

s

cocedic, Zew ! confolabor faper bo-

peenarum acerbitatem , & vindidam

p2

4

r

fhibus meis.

.Quod fius efle deberet

fumens, odiflet nos juxta menfuram

p

aJacerbiffimum contra quodvis pec-

deli&orum , que cernit in nobis,

Catum horrorem concipiendum , fi

poffet forié in. fufpicionem trahi ex-

r

e

vee

confidereaius, quantopere quadvis fig

Ceísás cujusdam in poenis

5

ftt

abominabile , cüm Deum cogat eo-

rim cüm DEUS tam amabilis,

h

dem tempore , quo nosamat ; cam ri-

qui non folüm antequam puniat , na*

W

. gidé nos punire,

O Milferos pecca*

turz noftre bene vult, fed etiam eo

tores, qui non folàm fummá com

ipfo tempore, quo peenas infligit,

|

tranquillitate, fedetiam amore à Di-

adhuc nos amat , nihilominus in o-

vina Juftidia puniuntur. & condem-

mne peccatum comimiffum immensá

D

nantar! Non miror, illos in die ja-

& infinítà pená fzviat, quid sliud -

d

dicij os non aperturos , nec lamen-

inde arguitür , quàm quód peccatum

Yi

taturos , chm ne quidem apparen-

conrineat malitiam, quz nullàlinguá

l

tem,multó minüs veram habiruri fint

poffit explicari , nnllà mente compte-

Jofph. excufationem. — Potilfimum atgü»

hendi? Et nos adhuc de novo alijs

[ET« 3

9^ 6 t^

"k

a. Irám 1t-

Ü

"7: 24« mentum,quo antiquoram Judeorum

iniquitatibus hanc divi

fit

perverfirátem. cognofcere poffimus ,

ritamus j novisque injuiijs DEUM

di

fuit, illosab Imperatore 'Tico exter-

offendimus cantapere illi contrarijs,

W

minatoseffe, Sià Nerone , Caligu-

ut viridictam de nobis fumere coga-

Y

l1à, Commodo , Domitiano aliísque

tur eoipfo tempore,quonos amst tán-

l

hifce fimilibus, potiüs beftijs, quàm

tüm , quantus eft , id eft amore infi-

h

Principibus,tam malé trattati füiffenr,

Dito,

f

'poffet excidium Hierofalymitanum

IX. Atdicetis : INon pþcmmw, '

ho

inhumans crudelitatis effectns exifti.

ut DDEO isjuriam faciamts, Hac ex-

lg

.mati, . Verüm quéd Piinceps , qua-

eufatione , licet frivolà, plurimi pec*

d

, lis erat T'itus ('genetis humani deli-

cétorce íe ipíos decipiunt ,. öffuf

e

]

n f;sf.m( L DäMON*;s—mANr; AM GRAVE MALUM SIT PECCAT., 89

m

Íecuri dormitant , itaur. quotidic ea-

lius.intendit. Ecce hoc ipfaay DEUS»

t gt

dio: repetant, ÉBna quepians aliadicirs

facitcum peccatore ;partim daris il-

nvbl

non pecco , offzndendi DEF'(tudio ;

lum extendic

eir

"E

l;&ionibus

»

L]

parcim

n'æminï

peeco ,üthabeam, .unde vivam, nec

beneficijsemollit , & omnia hzc eo:

D

aliter poffüm facete. — Et. ( mandata

fine facir, ut eum ad' debitum gloriz

[* li

'DEl violo ( dicitalíus ) non iatendo

(usm deducat concentum , quem à

emit,

Dsuw concemnere , auc injurizaffice-

Creaturis füis expofcic.

Quódf , ve-

o

re, fed: duntazar animum recreare.

ró Peccator, inffar chordzinduratz &

pe'rver[i-

Jomm recordor alibi à me hance refutae;

iócorrigibilis, pergat hormoniam dif-

Hatw

tam effz excufarionem, duóq;scontem-

fonantid fuá curbare , nec tíimore peae-

piüs genera faiffe diftin&a , qnomm

y pmbez

narüm , necprezmiorum amore core

tcall

unumeftcontemptus diredtus , & ex-

rigatur, canc € San&z Matrís Eccle-

atent

p*xc[ïms;.aü&z-um* indirectus. & inter-

fiegremio à. Tuftitiáà diviná ex(cin-

nditun

preiaivus; demonfiafiéque in quovis

ditur, ipsaque &ide privatus , Demo-

njura

pecceto, ubi prima illa d«fpedtüs fore

s

nom

Dibus proculcandus projicitur

3

nobe )

manoninvenitur, femper fecaudam

quidem odio erga. illum. ,. fed amo-

hi &*

effe, ita ut neceffe non fic, eadem repe-

re, quo fertur erga fe , & erga San-

t«

tere. Hoc folum ad propofitum: no-

&itatem , ac Sapientiam füanr , qua

biiis.

ftium addo , Deow nunquam permit-

illam neceffarió. cogit aïverfäri"pecca-

j u

teie, ut bonitate veftra vincatur , fed

i, ranquam horrendum igaorantla

um «

€omodo-etga vosaffici , quo voserga

& iniquitztis monftrum , ubicunque

illum affe&ieftis. — Vosnon prztene

'mBïgïh

illudintuetur, Unde bene obfervar

ys n o'

ditis peccando: injuriimr illi facere ,

Sar&us Thomas, minü

fed fol

&

s proprié dict

mmens

àm veffrz. fatisfacere concupl-

in DEO effe adium. ,. cüm in veritate

j ii

Icentia s ipfe quoque non prztendit ,

Odium DEI fit poriüs Amor, qui ope-

" v6s paniendo aliquo sfficere. damno

«t

)

ribus fuis alium non intendit. finem ,.

- (fivetemporaliter in hac. vita , five

quám infiniram fuam bonitarem ma-

Jilngu

ateinüm imaltera. poenas à. vobls exi-

nifeftare. — Dicirar DEZJSadïJE,'cäW

;

:

"

n

gat Jfed (celerum vcftrorum deformi-

4

: Conira

)Qu 21"*!5

magts boc f

amare, Atque hujus re-

tatem paenis ve(lris corrigere przien-

£27106$,

Juitit

cordati vos oporrerer , quotiefcun-

DEU

dit: eodem prorfus modo,, quo x-

que, ur dix/, vobis videmini, deli-

u

perus fidicem , qui fi chordam . alj-

berato animo peccare nolle, quia p

ynh

quam tangat , quz neque attrahendo,

a

cantes non contemptui divinum , fed

»

neque remíttendo harmoriz confo.

u

T

iA

i

n

tatem ve(tram confideratis;

net, eam à fidibusablatam, inque fru.

X. Reverramur nunc e$, unde di.

jie

*

fta comminutam in terram projicit

?

greffifamus v Si Vind.cta DEI nullam

nonquidem odio abzep*ms in diffo.

um

creaturavum füaztum odit ,. fedeft Irá

namillam chordam , fed amore dy-

amans, qu& dum averfatut infirmttae

« "

&us erga (ymphoniam , quam arsil-

a [

tem , amat infirmum, necelfe eft fate-

rá

y i

.R.f," S:gwr/i C!afz]?, Infir, Tam. (1.,

l

E

u

/

90

DISCURSUS SEPTIMUS ,IRA ET MISERICORDIA DEI |

rentut, peccatores punit , fed mltiüs

zi , hujus morbi ex culpá oriundi im-

menfíam effe malignitatem , pro cujus

& citráà condignum in eosanimad-

n

remedio (emper horrendas inflixít , &

vertit, lraquidem , ut quivis. dame

lh

g;

infliget posnas.

Si DEUS abíolu:é

natorum ininferno , nifidefperatio»

Í

odiflet peccatorem , exiftimare líce-

ne excecatus effet , femper [n ore füo s ,a

hzc verba habere deberet.

Wt

ret , hanc tormentorum £ternitatem ,

Pæf*gwiv.t;p q.3M

quà in Ipfetni abyífoillum punit , par-

€3 vere deliqui, E ut eram dignus , uon n.a aditi

BM' il l 5

ll

tim deli&o, partím delinquend infli-

recept,

Quamvisin his flammis, in79^314.8

Q

gi; fed quiaillum DELIS quoad nata-

quibus fepultus jaceo , affidué tam

Ü

'ramillo ipfo tempore , quopunit, per-

horrendis ioftar diluvij in re posnis

t

iramare , neceffarió fateri oportet,

pluat, non tamen tantas , quantas íinf-

f

inexplicabilem

effe omnis peccati

quitas mea meretur, fuftíneo ; u£ eram

n

mortalis petverfitatem , contra quod

dignus nonrecepi , ia dicendum effet.

ü

talem DEUSoftendiciram, & tamen

Quid ampliàs nunc. addi poteft ad

-amat; -Ienunc, & quzríte, quid

peccati deteftationem, quàm ut affit-

mali fitcommíttere peccatum morta-

metur ipfum infernum tam funeflum,

. le, quid mali (it quedam fragilítas ,

tam formidabilem , non effe nifi pece

uzdam animi recreatio & voluptas,

cati umbram , & animam peccatricem

in eternum ín omnium malorum ab-

quá quis fine DEI offensá frui non po-

teft ? tantum. malum eft , quantum

y/fo detiueri ,. effe aliquod clementiz

;ä

non eft totus infernus , ficum | illo

genus, quod illi exhibetur , quando-

conferatur.

i

quidem licét mifera incredibiles fu«-

XI, Deinde amo

r,quem bEUS

ftineacpoenas, ramen femper income

patabiliter meritis fuis minores patí«

erga peccatores confervat, non folàm

confiftitin affe&u , fed etíam ad effe-

tut,

Si hzc ratio non- fufficíat ad

robandum intentum meum, non cre-

&us deícendir. Ecce igirur tertiam It

divinz perfe&ionem, eífe non folüm

do.,idà mead aliam lucernam tam il«

amantem , fed etiam.compatientem,

-lukürre'm pofie demonftra?j;

dum infra meritum punit , juftaámque

Iramfíuam plurimá zquitate. tempe-

^l.

Pf.274

29e

ra. Nozacceuditomnem iram [uam,

XII, Veràm non erít dm:.qäe', te$

iuquit Propheta, Tam quía pecca-

tantá admiratione dígna ,à Jultitia di--

tores nonunt vaíafatisampla ad om-

vina peenisfuis peccati. malitiam de-

;::

nemillam recipiendam , quàm quía

monítrari, Magis mirum vobis ví«

punlendo Mifericordiz fuz recorda.

debitur , malignitatem haoc &qué à

Miíericordià declarari.

Tribus mo-

. tur ,vuln&íque ,quodaculéo infligit ,

disclementiam íüam exhibe: DEUS

ZBpot.

q,velut apis, mitigat melle, | Adeó-

que [ra ipfius vocatur Zra Z4g52i , quia

animaz. peccatrici,

Expe&ando il-

C:

etíam quando vindí&am fumit , non

lam nimirum. ad penirentíam poft.

t

o illam.:

omnirigore, quem peccata eorum me-

lapfum , vocando, & segipicnd

-

«

E

i Pri-

-aeä

As

-

u

—

- SIMUL DEMONSTRANT, QUAM GRAVE mm SIT Peccäf. 5

Yil

"4

Primó Dzus diu exípectat homines ;

torem toleret Daus, neceffe eft , ut fi-

imad

bi ipfi vím inferat, quemadmodum

.xRama 9

Sufhynitin multà. patientiá vafa Ira.

Qu

fancta affirmar. Ecclefia : Qwe te vi-

]

$.

Tu:e metiro , quamprimum commif-

.

enado

^v u

cft del.Gum , pena afficiendum

cit clementia , &t noflra ferres crimi-

n4? |ta ut fi femper operatur mira-

x fit, fr

eífer.

Keme:us fecundus hujus no-

culum, quande vim infert. natutz,

*

27 TTE GH* minisScoriz Rexjufferat duos Nobi-

pget.

i

1, Mbl

-les Domíaz cujusdam , Fenellz dictz,

dicipropé

p

offit, illum non minus

i

j h

confanguineos necari, qu& ut fe vin-

operarí , dumíe vincendo (ibi. vim

je t

dicarer , hac uía eft. atte, ^ Elegan:

infert , divinzque Juttitiz fe op-

'onit.

| po:n[s

'tem in pal'atio arcis (uz ftatuam fabres

1

fieri curavit , qus manu dextrá po-

XIII,

Quid iutem dicemus , fi

"

mum aureum , finiftra fagittam acue

quod ampl s eft , DEUIS -non folüm

T

tiffiaam portigebat , eràcque rotum

peccatorem exfpedter, (ed etiam vo-

d ul

cet 2 Ertamen itaeft, Erdixi, cim

opus tam ingeniosé elaboratum , ut

e

.

Ti

quícunque pomum illud tangeret,

feciffzt bac omuta-

ad me revertere, le3sv4 7

fiim,

mortá eodem .a&u occultà quadam

Poftquam Anima (ponfo fuo tergum

vertit ,ut cum creaturis adulterare-

jptee

machinà , ftatim illà. fagictá crans-

ice

tur,Divinus hlc Sponfus, quamvisfce-

figeretur , quemadmodum infelíci

ub

huíc Regi accidit , quià Fenclla in

[

lerum illíus confcins, eam , ut refipl-

-

hortum.

animi

causá.

iavitatus

3

r

Et quo

Aä&i&&

Ícat & revertatur , invitat,

^dum manum ad oblatum fibi à ftatua

ampliüs cft , ipfe femper primus pec-

pndt

pomum capiendum extenderet , le:ha-

catori ad pacem ineundam fe offert ,

u fü-

-Hoc

|mcor.

liter vulneratus. vi:à exceílir,

undedicitur , verba ejus effe voces

aámot

-

H

" pan'-

dpfum cuivis peccatori evenire debe-

entís pofttergum. Perbum poff

rét, qui manumad amabile illud po-

tergum sonentis, — Quia ut ad poeni-

d i

]fd; ïïo

N

mum;,ad remillamnon (uam , ád vo»

teuciam & veniam nos inviter, non

n d*

xlupt'azän & vindi&tam Illam prohibi-

exípectat, utprimiadillum .convere

$

xwlnï'

tam exiendit, ftatim. ín Ipfo divinz

tamur , veniamque deprecemur , fed

offsníz a&tu À Juftira divina ansfigi

dum adhuc rebelles adhzremus crea-

& enecari deberetabíque ulla mora ,

turis, amicas admonitiones fuas ine

Anres tua andieut verbun,

quemadmodum poít mundi creatio

geminat.

l

id quod pa-

Tl

n

nem experti funt rebelles Angeli , in

poff tevgusa monentis.

-- primo perfidie a&u in profaadifli-

tientiz ipfius miraculum multiplicat,

j

mam tenebrarum abyffum . przcipita-

Nonenim igneratis , eum qui | inju«

vobli "

tl,

Verüm Mifericordia divina.mo-

tíam paffus eít, cümde amicitiá ced-

:

vii

ras trahit ,& quandóque non. dies,

integrandásgitur , sperté mediarori

bu P

y m

non menles, non annos, fed etiam

declatare, fe nolleullomodo primum

"m

continuodivinz parleatie prodigio

e(fe , quipacem petat , cüm offenfus

m

)!

Dixi

ad id non teneatur , nec decorí ra»

exiremam fene&tam ex(pectar.

u P

tiofinat, Attamen divína clemeniía

«

ol"üm'

continuo prodigio , quía g.t pecca-

eo

j

us

M 2

l

EM

91 DISCURSUS '-—saptüMüs:, IRA ..:Ea-'mmcögm DEÍ

có ufque fe dimittit, ur prima , eifi

peccatoribus ,^ & ad Pacrem. fiinm

taatis affe&a injuriis,, pacem cfferat;

C&leftem revertencibus. Tanti enim

neque hoc clam, fed aper:e,fed arden-

illoramfacit (alutem , tít etiam ipfos

tiffiméfacit, ideóque , ut inquit Apo-

Mulack.r

Angelosuon hominibus., ut. inquit

. Éolus, legatos (cós mittit , qui etiam.

San&tus Thomas , fed DEO «ongra-

' 3«63

1. Cof.5.

nos rogent,imó ad DEIgratíam recu-

tulari velit

L

e

Cougvatulamini mtbi :

Opufes :

26

perandam compellat.

Pro Chriffo

fj

N

quaft bomo Deus Det 2)([»:,

ä tatü/k(æäjni.?-

legatione fangimur- : obfecramus. pro

diviaain bominis AZVEDIOHE dependes

]

Cbriffo e4c. reconciliamini Deo, V ezum

yet, Pax hàc condidone ínita , ut

[

eft, hancdemiffionemDivingMaje(ta-

erepte hoftibus urbes eis i*c&iruantuu

Pl

tinon effe proprié indecoram, fed po-

pernicioía eífe cenfetur.

Similem

ü

tiüs ejufdem zítimationem augere : fi-

nihilominus pacem .cam animabus

cut non eft indecorum lilio, inter alios

peccatricibus init DEUS , qui omzía

. Rorescaput füum inclínare , fed ma-

illisin rebellione amiffa reddit merira,

.Jorem addit gratíam. -Nihilomhus

Reddam vobisaunos , quos comedit. [o-

annonítupendum vob's videtut pro-

£Hfla. Etan non hoc eft Clemesciz 7^l 2«

(

digium, tantus bonitatís in infinitá

draculum ? Jam illi clementíam

2j«

Majeftate exceffus ?. Maxlmé veró f

[

humanam comparate, Plurima fce-'

Y

confideremus , peccátotes hac ipsá

lera in legibus nunquam veniá donin-

abuti bonítate , quíinftar afpidum ad

tur.— draafferunt, nullam fugitivum

dívinam vocationem aures obturant,:

ideo abfolvi culpá , qaód eum fugz

indefefsámque illam fatigapt patien-

poeniteat. . /Vemo tali peccato pamie L. quis

tlam , à quá tolerantur , illámque

tentia fud nocens e[fe defiait, . Et qui. /* f 4

amicam vocem, à quà invitantur,

businforo civili delictum condona. **

l

nonobítantefnmma, quam habent,

tur, nonampliüs , qnám femel illá

ejus vocis neceffitate

; Ífe qui

fruuntut -

e

eratia,

Adeó cerceni. Im-

D

nunquam ad meliorem frugem

peratores anguflis mifericordiam u-

(

revertipoffent, Quare peceffe eít ,

am tetminis confkringum.

Utrengif. L nemo,

)

M

ut non tantüm .DEUS utatur. Mi-

feonem veniecrimina , if femel com. f hii

fericordià cum peccatoribus ,' fed

milfa , non baberent.

Quód fi veró

40 (. d

li ]

-Pf.ulJOZo

nt €eandem conforter.

Corroborae.

Epifos

[

LOm

-N

unum folum peccati genüs. & hoc fe

AU d,

h nsericerdiam fuam,

Tot

&

D

meltantüm condonaretur à Dzo, pro«

Rüm. 1

tantis Ícelerum | infaltibus à pecca-

fcdtó immenfa effet Mifericordía, po-

4

toribus impetitur.

Quodá hec

fio , quód fumma ipfius Maj:sítas

tolerantia non roboraretur. ínfinitá

contemptui habita fuiffer,

Quantá

n folüm

bonitate , tantas. injurías non fafti--

neret,

jam erit Mifeticordia, quz nq

omnesícelerum fpecies , fed etiam

-XIV, Attamen totum hoc níihileft

!

impudentiffimospoft datam , &tan-

J

.in comparstione illius Charitatis ,

tocumamore, venlam relapfías con-

N

eccatoe

.qgam DEUS pænitcntibgs exhibeg

dqnat ? hoc folüm , quod p

ffi

x

t^

mm

«

[

m

: *;stuL»mMom/R ANT,.QgAM,fc RAVE M-ALUM SIT pEccngT, "

t

tum exípe&etpaenitentiam , tamzna- — ta veftra omníno. deftruatis » - 44

enint

;guus eft Mifericordie exceffus , ut

;pæmïm:tsfam -:fg Addnucit,

Sed quo-

ipf

eum DEUS ipfeadmiretur.

Epgo JDo-

3aodo hoc? attendite & inte|

ïf*.

Aqu

Malach, aptzius €3 non mnutor , filj 7ä5 ob , €$ vos

getis.

3«6:

XVI

D

.ston efliscon[umpti , à diebus enim Pa-

( DEUSLtanmpe.re averfatzik

irum vefirorum veceffiflis A. legitimis

peccatum, ut ad illud à cordibus hu-

if ts

"eis,

Quomodo eft poffibile, inquic

manis auferendum non folum ín cac-

ts

Dzrus,cüm tam.magnusfim Daus, ín

neadhuc mortali ufque ad mortem

Oodiendo

iniquitatem immutabilis ,

fehamiliárit , fednuucetiam ia cae.

ADEUL

pofsímquefummo jure , vi & facili-

lisgloriofus ad preces fe demittat, La yerp, -

Jllett

tate vindi&am fumere , vostot títulis

Deravirogaus. At vos non perpendi- 15. 4.

bt

mihi fubje&i adhuc vivatis fupra ter-

tis, in quemfinem hocfaciat, QOb.

o

ram, & àmenihilominus poft cot reí-

fevvaftisne unquam , Venatorem acta

etica,

terata (celera ad posnitentiam . exfpe-

ipfo feram fclopo trajicere volentem ?

t lr

&emini? Quid ergo ille ipfe DEUS

sfpicite, quàm fen&m fnefen(u fe mo-

Mi

LT

deberetdicere , càm non folüm ex-

veat, quàm tacitus adrepat , quàm

4l

fpe&tet, (edetiam Vocet, nec tantüm

fe ad terram. ufque humiliet

D

?

fed

(e

vocet , fed ranto cum gaudio & lati-

. quate hoc? quia feram cogítat occi-

u

tà peccarotes excipiat , illorüm-

dere, . Ecce igitur quó tot & tante

TU

que ja&uram ranta. re(tauret libera-

Dzi tenda-m(ubm!lïionc.s,l quó ranta

gt

litate , quafi donando al js resfuas

patientía , tanta benigaítas , tantüme

gu

[

ij

ftabiliret .?

O inauditum inter om-

que ad transgreffiones noftras filens

nes

L

tíumcolliment ; tantàm, ur. leth;lí

n

fuia *

homínes mi("(iw'f"d,iæ» excef-

d0

i&u peccatumtranifigatur , penitüse

LAXV.

Ita fe res *haizet : fed. quid

'E

que deftruatur. .Si DEUS fubitó omi-

| |ti«

exhis inferunt temetarij ? Si'DEUS

nes peccatores in Infernum

przcipi-

m l

e(t cam mifericors , inferant , €rgo au-

tatet,(ine dubio femper Rei

punirene

LIIH

j

ff;hïl

da&er peccare licet , pejoré sque im-

tür j at peccatum nunquam deftrue-

Nn//

T e;tuä,

pofterum , quàm aliásunquam, vitam

retur , imóexpasnis novam vitam ca-

l!;f,(:ï

[ It

de penir.

dacere, ^ Superabendsntia clementit

eret , fiecttque perpetuuv. — Quía

cadefhis , libidinetm facit bumana teme-

u M;»

- veró DEUS ,(icurdictuims eft. d

ire&te

;Oma,z. :

ritatis. — Oftolidi, clamet Apoftolus; oditpeccatum,

'& tàniüüm Índire&é

um

E I

quantum hellucinamini ! Jguoras ,

propter illud.delinguentem averfa-

lüs?o'

. quonian lwm'gm'tzä DEI ad gauiten

-

9

n

. tur , ideotot artibus , tanta benigni-

Hamteadducit ? — Adeóne mente cape

tate, támque varljs demillonum uti-

i

tieftis, ütfummam banc veritatem

tur modis, ut peccárum feparet à pec-

(olim.

il

non!ntelligatis, quód nempe M.fe-

catoribus, illofque (31vando, hoc de»

rtlcordia DEI non folüm vobis non

yul

ftruat, . Hoc eft motivum . Divinz

permittat

; Ut liberiàs pecceds,

Donitatis, ut nos expectet, vocec, & ín

sconf

1;6310'

fed obliget , ut panitentià pecca-

gnarus

gtratiam redgiatf cujus optim2

"

» d

Divid

"

Ed

*

j

94 — DISCURSUS SEPTIMUS , fäA ET stekrcomm DEL..;'

!

peccatorem in peccato d. Dzo deftrue

David ftupore plenus DE O dixit::

VET

;

Tu propitiaberis peccato meo ,vqultun

G&umiti, Etenim maledi&tum hoc

P. 24.

11«

eff entm, . Quali diceret , O Domine,

peccatum eft hoftis ille capitalis, qui

|

fipoffec , DEuM annihilaret , tam effres

fola bonitas tua hac vice ad condo.

nandum mihi peccatum meum te mo-

nataeít ejus malitia.

Perpenditote

vebit,multum e(ít enim,

Qui arca-

igituz , annon verétamex Juftitia

divina peccatum — puniente , quàns

num fcripiure non intelligit , exifti-

mabit, Prophetam non peccatum fu-

ex

Mifericordia

illud .tolerante

ä

um multum, fedmultam DEI Miferi-

ejusdem malitia

öc grg?ic;s agnöfd

offit

P

e

Il

cordiam dicere debu (fe $ imó fentiet ,

Q

illud à Davide excufaii debuiffe, tan-

XVII.

Maximé verà Hconüd&ræ

h

quam Ínconfideraté , improvisó, &

veritis, hanc ip(am divinam Mifetis

nimiüm violento tentationis aífultu

cordiam nonnunquam fe vinci permite

tere, & quali violentiz peccati , ab

commiífum , ad veníam hoc modo

faciliüs & certiüs petendam ac impe-

obftin:to arbitrio noftro confortati,

^

lerm,

cedere.

4

trandam.

Verüm David rem meliüs

ANon poterat Dominus. ultr

: 44: EE

na

-

intellexirg non enim ignorabat, pec-

pertare , propter. malitiam [ladioru

veltrorums , €9 propter abomisationes ,

€auü gravitäzæm Dignæ Bonitatis mo-

[j

tivum efe ad peccatum tantà. liben-

quas fecif'is, — Audite mirabilem lo-

quendimodum. Prophera affeiit, à

tiüs exterminandum , ideóque ad

DEO non poífe ampl;ius peccstorum

hanc ipfm Bonitatem conveifas di-

cebat : AMaultum eff euim, V esmad

malitiam & abominationes prz- laffi-

tudine tolerari,,| Ut verum fitear»

lllud penitus ab/Anima fua auferen-

dum moverer, Sic agricola, cujus

laffitudinis tántàm capaces funt ; po»

vineag aper.quidam devaltavit ; ait,

tentig corporales, nonaucem volun-

ta$ ;

multómínüs voluntas divina,

állum iogentem effebeftiam, illia(que

quz eflipfamet omnipotentia, Nihi-

sabiem , zobur , feritátem, deniéfque

fulminantes defcribit, ut venatorem

lominus peccatum eft pondusimmens

tantó magis ad occidendum illum al-

(ura,inquo fuftinendo ipfe Dzus de-

fatigarividetur , quando inftar homi-

liciat. 75 propitiabevis peceato meo ;

moultum eft enim.. Ethzlegitimz funt

nls víribus fra&i loquitar, non pof-

confequentiz , quasex divína Mileri-

fümampliüs. ZVo» porerat Dominss

Potéftne aliquid am-

cotdià inferre nece(fe eft. Ita , ut dum

nitva pertare.

Of"*üw

ipliàs dicl adpeccatorum noftrorum

vos dicitis , O quanta eft DEI erga

peccatores Mifericordía ! equali ju

gravitatem exprimendam ? ego certé

te dicete debeatis, O quàm Immen-

non exiftimo. Nihilomisus Spiri-

fum eft DEI odium contra peccarum Í

tusSan&us, utmajus n nos adversüs

Siobftinaià huic rebelli in. libezo ar-

peccatum excirarercdium, affirmat,

bitrio mco afyluni concederem, certus

non folüm DruMw à peccatore (cele-

fum, aut peccatum in peccatore , aut

ribus(íuis defatigiri , fcdï etíam illos

rum

À

^

4 SIMHL DEMQNSTRANT, QUAM,GRAAVE MALUM SIT pzccäf, "

lts

o

E

' rum amarore exacerbari, Exwaeerba- moquecum Sanáis,qui (unt in coe-

Pf

[3

"*'vit Dominum - peccator.

Qua[i,«deh'-

lo: Qeisnon timebit te Domine , quia

hoc

&orum noftrorum non folum injuriá

folus pius es*. Quisnon horrebit eciam

Aþoc,-x;,.'

T.

Íolam cogitationem ,

te tam mag- .

d

afficiatur DEUS , (ed eriam immen-

— fz felicitauis illius tranquillitas. tut-

num offendendi DEUM, qui , quam-

d'LO[C

uftria

betur,

Quod ín verirate fieri non

visinfinité fismifericors erga cceatus

ra$ , pihilominus tantá contra peccae

poteft;fed fi fieri poffet , nonab alio,

quam

tumaccenderís lrá , ut. tanto rigore

M

quàm à peccato interturbarerur, F;n-

/ giteanimis veítris marenon elfe a

mae

eas punías, quafi omni careres. Mi-

ld

fericordià ? Nos addam wultra vmi-

rum,quemadmodum nunc eft , fed

oinnino dulce, taniümque contínere

ferere domuidfrael , [ed obliaione ob- O/ca, 1 7.

ideti

"ónfefacchari, quantum habet (alis,

hvifcar eerum. — Quomodo DEUS

Aiieti

fet

quale erit illud fel. , à quo . tanrum

tam benignus hac . poflet uti. feveri-

ermite

tate, ni(i immenía foret Peccati mali-

n

" dulcedinis pelagus amarefcere . pote-

s

!

tit?. Acfelle pejusabíque omni com-

tia *-

2

r

XVII

l

lii

paratone e(t peccatum., quod licét

L. Sed hz ch&ates j Chariffis

iri

mi , vobís videntur plané novz , quía

um

nunquam inexbauftam divinz Mife-

ricordiz dulcedinem amatitudine ulla

ficuc DEUSinter mortalis vite hujus

Itf

" inficere queat , nihilominus quotidie

tenebras. non. cognofcituc , fic nec

-

in effe&ibus fuis rantopere illam exa-

peccatorum, quibus eum offendimus ,

C

cerbat, ut Deas , qui miferrimz etiam

pervcrütas

perpenditur,

Verüm

od

recotdatur formice fuper terram . re-

quando ultimá extremi judicij horá

: laä'

' pentis, eam proportionato naturz

cujasvis peccati. mortalis enormitas

fuetti

fuz cibo pafcit, annonàmque & te-

patefiet , tunc attoníti peccatores ,

n

&um procurat, hic ipfe DEUS animz

quàódtam íxpé tàmque facilé huíc

vilit

monftro in cordibus fuis locum de-

fceleratz in omnem zternitatem omes

ninooblívifcatur, nec amplius- ocu-

detint , fubitó nontantüm omni . fpe ,

diWæ

N

los habeat; quibus damnationis , in

fed etiam loquelá detituentur : /Voz

írtime

qua jacet, miferias a(piciat ,nec aures,

babebunt fpem , nec in die agnitionis Sap.341 8

)gusdi*

allocstionem, — Dies judícij in fcriptu-

quibusrot ejus dolores & tormenta

Y

rl*

aufcultet, neccor amplius, quo illi

ra vocatur die$ agnitionis , quia in

jl PU('

in rebus adeó defperatis: compatiatur,

lo peccatores agnofcenc DEUM,

D

u

Pereat Samaria, quontam. ad. amari.

fuorümque ícelerum malidiam | iptcl-

L

tadinem concitavit Domiuum DEVAM

ligent.

Dicitürque , illos pavidos &

Offal Ij

i

qorq

faum, — Quare pec melicet,alia , qui

ttepidantes etiam vocem , quà fe

yp (l

volet, & fortiora in diviuzx Juftitiz

defendere pofent , perdituros elfe :

l

pit

operibus ad odium contra peccatum

In die agnitionzs zom babebunt alloct" ss i

du

vt

concipiendum quazrat motiva ; mihi

tiorem.

Quiatunc Divinz Ju&i;ix bunc lots

3

velut

j

fufficiunt ea, quz in divinz Miferi-

pulchritudinem agnoícent

(de

Co;di;caüüdeta:igne reperio, cxclg.

divini honorís vindícem, debiri illi

à crea-

jj iv

j

X

5

o

Z

Iï)iISC—URSUS SEPTIMUS , IRAET M.z"sskz;cïöwm DEI,.

*creatutis obí(e

quij ptocuratricenr,.

ad peccatum faciliàós — committene

glorizqueà pec

cato ablatz. reparatti-

dum eam confiderant ; Mifericor.

í

cem,

'»/

Videbüntque ita effe, ut aic S

e

distmagnofcenr ,. ut peccati malitianz:

Thoma

$— fulfhria DEI refpicit , pri-

claré intueantür, — Apparebic, quód

mo loc

05 decentiam ipfins , fccundius

prodere Dsuw, qui. igaofcir, (iv plàs:

quod reddit fjby , quod fibide

beizr. |Vi-

debantrunc

quàm prodere; & ab incomparabili -

quàm pulchra. fuerit

condemna:um effe Mifexicordia , de--

peifectionum.ill

arüm harmonía tran-

monftrarinjurie Dzo- illata asalitiam

N

quillitatis in

judicando, & ín puniemn-

effe quoque incomparabilem ,. ütpote

domifericor

diz .

inftar gladij, qui ,

quz tante damnationis caufa fuit... -

dum infie&titur ;

eó meliüs. tempera-

Veibo Juftitia & Mifeticordia DEI illo-

!

menit oftendit preftantiam. — Atque

die inter fe cuniïenn'ent,?*-]'lujüti*äö;?äx"

hoc ipfum emnem fceleratis auferet

efculatefunt s. confen(us.adtem. con-

ï

exculationem , quód. d mitis, inno-

fititinhoc, quemadmodum hux uf-

|

ceniis & felle carentis columba itZ

que docui , utinficuantar peccatotes;.

Te: em.

condemnatifint : 4 facie ire . colamba.

& agnoícant ,. quàm grande. malum

H

35 38.

Agnolcent mifeticordiam illam , qua

fir peccatum,.| Noftrum nonceft ane

d

€ó ufque fe demifir, ut ad. peenicen-

ticipatis hifce uti coguítionibus, ut

IV

t m fllosexfpe&rer ,. invitarétque :

divine mifericordiz ad. veram vite *

Uinc Intelhgent, quantum crimen fif,

noftrz: emendationem cooperantes ,

DEi bonitate abufos fuiffe , ideGque

divinz Juft.ria: cie&us , imminentes

pejoresfactoseffe,quód DEUM- be-

ponas, non expériamur , (i prids

nigniorem ezpert? faerint, — Tüunc

termipemus vitam , quám

magnam effé DEI Mifericordlam , il-

emendemus..

ïl

h3

54!. lf

X

P

lis non proderic , ü*curæ; jam. plures-

* 2

H

PA

*

O

:

M

SS

/Si

v

|

J

llw

ODBes

!

f."

*ää(O)ä

tUf

:ek

*

THERIHINIME äwäïää*

[

e2o

lo

"g

UMH IOR

i

tam

ISCURSUS.VII

moi

pius

vabil

um gmæda CACalum [ft Tecmmm, ex £0 ,quod.

7

9

T

801 Prwet gmnd DEI.

liciam

On elï ufor , queni '

tus bcne cefi't,dum ad mhxl alïud eum

pON

3

xä&x

"

4

minüs affli igat per-

oblígsvit , quàm ut prOprns manís

fui

?

W

£5

F

"

ïä

d::hiï«- pæcumam ;

busenormem fummam,à fe perdiram,

EL lo

Vi&oti mumeraret,

Quis (cit , an.

u

LONE

quam ille

(i,ui non

paratamr ad lafam:

rion fimilis cura d me adhibita plu-

(

P.

b

;&;fï (&d eyils tan-

ribus veftrüm fit profutura $ ? Tenta-

! U(

tua

" duwyx

f4

luÀ

tBrone (z'o

!9&

'Nam Ocuï

bo ,

. & fretiam hzc inventio ad vos

-

(0L05,

Iub!e&

unom

i..--'-?

?f;«

ondus ,

ba*re aïiza:-: atiittitur ,.

cotrí gmdo; non (ir habitura

lum

ád paupertatem tandé adducit, rantó

i

üm nom

4ne

xäïv* u

lufuin veffrum: tam. pecnicio

dulciorem: , quanrà m

As

»bfer

iv$ae-

amplids impediam ;

.randem enim

ur

tam

Hic omnino eft. modus , eue

ïaäïma tota & perdmü veftia elt

(

loduor cum Dæ«

Pöïiaä» tOFes q QC*'HA

lL Primó quidem , cüm mihide

ATT

Jnone

L

5

ïadup dat

ds Schedalis, nec

immen(üsthe(aurisiinGratía Dei com-

n

nuümerant, aut pcndwanf id , quod

prehenüs, lor—aendmn fic , neceffe c(t;,.

Pnns

g;etdum*

E(t ancdiquus illorum . er-

üt probé-à me vocabula exphccnmr.

]

ror, quo fibi perfaadenr , lufum etfe

Fortéenim tam rudiseríc aliquisinter

841» I)e

rE

vitam: poffram z Ex:/zlzmamzet nyumæ

vos, qui igrmranr 4, Chriftianoindi-

effe vitam noflram.

Cüm ín veritate

gnà, nomine Gratiz illum ipfum pa-

DEUS velit , vitam nofttam effe mili-

né,quo vefcitur, compreh:nda: Qua-

1i,2, x,Uams — Militia eff vita bominis fuper

re Char:iïi.ui etiam fupzaxpfo-; ccelos

termm.

Nihilominus hanc illis im-

mentes va&aas er'gzte : de celeftibus

prudentiam :gnofc:rcm fi faltem re-

enim rcbus mihi

fermo eft, Scire

dordarentur , fe veré ludere.

anrc

opotter imprimis, Gratiam aliani effe

, ftatul, vobísante oculos ponere, Cha-

hamm..ïæm , aliam actualem, Gra-

rsiï]rnl

divitiarum fummam, qua»

tia actuslis funt illa auxilia , quibus

Dzus iï!umxnat mentes nioftras , vo-

um peccando ja&uram f-mü IS , üt

i tam ftolida prodí gflle[ te VOS avet-

lunta:é;que ad bene opexandum mo-

tàm , quaperisuio exponitis , imó

vet ( qu& commuhiter infpiraciones

10'*

quzfi rem nauci uníco j1&u proij

irMk

3'35

divinz vocantur) fine quibus necbo-

omnes dhtræ*granach íautos. Non

ni qwd quim incipere , nec profequí

ita Pfldf'm Nob:li cu/idam equi n m

PCH*JKT* u$.

Verum de hac Gratia jam

lium faum. , mültztum pecuniarua

non!

mwr, fed de altera, qua hsbi-

h

prod: 513.*0 luforem ,€emendandi cona.

tualis dicitur, qua cít dcmum quod-

N

dam

R. P. Segneri Crre/;.!n/?r. Jom. i

um

»

r

7

!bISCURSUS' OCTAVUS , C&IAM GR ANDE

95

dam codlefte, quod DEUS anime in-

liter eft propter effenriam fuam ; Id

l

fandit , & quo illam miré pulchram ,

P

propter participationem diviná in ani- $ TE s,

divitem & ornatansreddit, imóin Fi.

maaccidcataliter efficiatur. 74 294 eff z410,

liam fuam adoptat. Hujus Gratle pre-

jitbffamiaï:'ten (5 Deo.fit accidentalitar ^f« 2 44

]

tium nunc manifeftabo, Verüm ftatim

im anima participante divinam matu- ^"

in principio me terrecS. Jobus , qui

tam, Quare,ut comprehendaris,qua-

]

afferit, hominemilliuspretium non

lis fitílla pulchritudo,de qualoquor ,

(

lDb. 18-

33»

cognofcere, ZVefcit homo pretiare ejns.

neceffe effet, divini vultüs, cujus illa

m

Sedhoc ipfum indicat,(ummam illius

eftimago , pulchritudinem vivaciter

/

coguoífcere.

Sed pronunc fufficiat

elfe excellentiam , quod eam tam pau-

cicognofcant. Duo pretiorum ge-

vobis folushic radius. Fingite ani-

(

netra in quacunque re fpectari poffuni;

mis veftris,omne contra Deum odium

l

in cun&orum Dzmonum Damnato-

unum eft íncrinfecum, quod confiftit

inperfedtione , quam res zítimata in

rümque cordibus difperfum, in uno

fe continet: alterum eft extrinfecum ,

cotdefolo uniri , imó &ingiteodium

quod éonfiftit in aftimatione illius,

illud in corde ifto augerí per tot fzecu-

à quo bene cognofcítur, Ia utro-

la , quot momenta ab Inferni crea-

que feníu Gratia

tione funtelapfa. O quantum , &

2

DEI ef P.reti.o(ä-f-

