gore , curjamab eo abítinet:. . Me-

-dir, hacípefretá,fore.ur is.atramque

tuo, neiíti ad defendendum menda-

aleret, filizáae , ubl aliquandoifuam

ciamblafphemiam proferant , & per-

libidinem expiéffet,de congruentido-

ánde, ac fiDeusnonamplius tantope-

teprovidecect, — At videue manifeftam

reavetíetur peccatum aut .quod re-

DEI paniuonem. :Nobilis oblatio-

gimenhujus Mundi , adminiftratio-

nem acceptat, jamque filià, in:pote-

némque pertefus , tandem . laxáiít

ftatefuá pofitá, ajebat, -operá Matris

habenas, ita.ut , .quo quisque veliz

fe nallatenus indigere , iraque.domo

Iïclf 7,

modo, vivat, JNeh facere mala, €$

fuaillam.ejecit. /Quare mifera has

i,

nente apprébendeut ,. inquit Eccle-

inter anguítias defpetans proftitutis

fiafticus : difcede ab àniquo, €€. de-

mulieiibus fe aggregavit , & poft ali-

ficiént mala abs te, — Sinonfuerincin-

quodtempus , quaíiin ipío efaij

térnos pecogta , neque etiam posna

quaílüs a&u fubitaned morte extin-

guitur, En Mauem jam perditam

X, Quámigitur omnino .

iu'(enïad

cotpore, & animá,

Non .multó fe-

funcilli Chüftiani;qui ut bonampro-

liciorfuit-filia, Hec poftquam ali-

Iiä

ïvpoücum.afffc;quantut,:ma'lö.ifacerc;t-an-

quot annís in concubinatu . vixiffac s.

quam medium pucant , neceffe effe!

famulo .domeftico , (ed. (ine dote .

l

Qgäm 'dclirap»: illi; qui luctis íniquis

ab Hero uxor «djxta €ft, arnque

ita

l

R&ä*g

: *ïämemgæea zHQmNEM IFACIT 'MISERUM.

r 9 .

k

H

ppeffes, — Alceruméft, quod meá culpá:

dta «xecrandi comimetcjj 'fui .ab-

i

(ominationem .adulterío :auxit, u-

.cüinéffos honefta virgo,itifame f«&a

lit

terea'Eques (llednfirmatur, vidénsque

fs proffibulum, :Hisdidis , .difpa-

n

feadeziemadedu&um , :miferam

ruít , an.autem faltem .aliquo .cum

J

adle&um «ocat,éámque (ic alloqui-

fru&u animz állius miferg , ignoro.

lt

tur: Audi,cim perditionis :tuz .caue

iHocfcio;eam nonmulcó póft tempo«

fa fuerim,(alrem in extremís meis .re-

re propter.confuecum fücandi, & .co-

[4s

ibus tuis .confulam,. ".»'i(ääc:, accipe

mendi exceffum ingenti .capitis dolo-

"

ihanc.clavim, eáque illam ciftam ape-

reproftratam/fuiffe, eóque .confum-

(s

irito,& exeatantum pécuniz ,«quan-

iptam injuventutis .dore ;palez incue

£,

:tumaibl placetaut.pro dono, aut pro

bantem .exfpiraffe , -o&to — .prolibus

T

«dote, aut pro mercede -óbíequij «mihl

oftiacim:ftipem.colligentibus ;poft fe

r2

preitid :accipito.

: Mad&é animo:

relictis, iEn igirur. pulchrum .illud

u

.adeft.candem alíquando tempus ,.quo

ducrum , quod ;peccato .acquiritur:

)É

fasmina iniquitate-obftetricante opu-

ecce.divitias, quaipfiusfavore colli-

ilentis facultatibus potitur. dta vos

guntur , :En Jevamen , quod famí-

eexittimatis; :werüm audite :tel even-

Jie pre(tatur] Sifilia hzc milfera,

sum, /Áccedit mifera. .ciftam, fed

4lláque mater multó.miferlor , DEO.

jamá confanguineis effra&am - inve-

confi(zfuiffent, & primo loco ( ficut

P

init;quiatfierifüler, ;magis de moci-

illeprecipit) regnum cxlocm , il-

ibundifacultatibus, quàm .de .petíoná

e

liüspue juftitíam.,, :nec non ;gratíam

ifolicitimagnam ihzrediratis partem.,

ad hanc impetrandam .quafiviffent ,

m

«umtata:tepafira pecania ^vasisque

opportunam illis'Deus-opem attulif-

argenteisjam tubduxeraut,, animá in»

fet, & piater Animz innocentiam

lo

A

iterim ipfiusomni ope-deftitutà in:Dia-

etiam corporis fuftenrationem pro-

tIg'

'boli,pote&atedereli&á. -loc ipíum

curáffet , quemadmodum ;plutime

ifacinus tantum éffecit,, iutc «mifer :E-

ipfis multó fapientíores experiuntut ;

od

"]

ques., :übi illudcognovit, :ante tem-

ut.omnes agnoícant, veram utilitatem-

")

pus diem:fuum.obierit; In .majorem

& profe&umex timore ;DEI colligi

&nim .ada&us .de(perationem aantici-

'debere: iutvideantomnses , -quia ipo . F** €9»

hi

$o

jl

ipato infe infecni peenasfenfit , «quas

numeftob[equi :SaniloDeo, — Verüm

l:

pauló póft fubite inceepit, ^ .Et ecce,

quianonconfidentes DEO , eóque

vix mortuus'foemínag apparet , .eique

contempto,inprevaricatione manda-

T

u

diferté ait: :Ego .damnatus (fum;

torum dpfius proventus 'fuos:ftabilire

Maxima eft , quam patior , ;:poena,

p

voluerunt, idem evehitillis, .quod

plüs tamen .duo :przcipué peccata

Hebrazis; :qui., cüm,utrempublicam

fe

il

m cruciant, Prímum eft , quàd

jamjam :cadentem fervarent , Chri-

jlli datà operá matrimonio te junxe-

ftum ánterfeciffent, utrumque . pere

"T

rim , quite füftentare 'non poterats

.diderunt.

Culpá íuà perdide;e

u

ita ut nunquam . smgnibus meisclab

Metliam , & iínponam eidemculpz

j

j

ii

d

"u

W

z

io

mscuüäsæ- Däübüääcmüs*', pE—cCATüM E'i'-zA M

; debitam Regnum amíferunt, Tem-

unicápeccati officiná excu(as, AMors,

peralia perdere zinouerunt; Regnum Dei

inquitSpisitus SanQus, Sazgmis, con- Etch 4o,

9

31

M04 Copitaserunt, && fic utrumque ani-

tentio, opprelfiones ,. fames &$ contritio

feruzi.. dn

quitS:nctus Auguftinus,

C flagelia [uper iniquos «reata fs.

:

Eu Video nibilominus nonaemíi-

Non quód fimilbus figellis etiam

neminrer vosmovere caput, & — intra

quandóque [uífii non percutiantur $

Íe mafftare: Dehoc quod his , quo-

íed quód au: non tam (zpe , aot tate

sum meminiftievenit , non difpuro :

tüm per accideas percutiautur ,id eff,

i

attamen hi(ce temporibus neao fel.-

quia 1riter malos habicár, quemadmQ-

'cjus vivit, quàm qui pejüs. . Sum, in-

dum grana triciciinter zizania matue

quitille, homo inops, & quía vaco

teícunc ; verüm non ex primariá ín-

t£cbus meis, omnpes me perfequuntui:

tentione puaiuntur,quafi propter illos

infolensille. quia cunctis faceffic ne.

lïl

hac mala Mundus fübire cogatur, S$a-

godum , ab omaibus eríam refpici-.

peetam curres , & confecrata DEO

tur,

Sum,inquitilla, mulier hone-

templaa £ul:gn£äc.im?eiuamr, Sed an

fta, & licet dies;nodtésque laboribus

non fepius ill ipfz nubes , € quibus

impendam, nihilominus c

UH

tabida

coagulacur, horrendo frapore diffrine

fame, non amore jejunij , fed nece(i-

"

gunt , difüpantürque ? Quàd (

f

tate coaGba, luctarr cogor ; é contra

tutris aàüt templnm,a iiquod

A

lmiüe

Alla. malefe:tata

A

*

viciniz totius fcan-

tangatur,omnes ftapeot actonitíque

dalum, non folinnecelffarijs abun-

hzrent, eó.quód. rarids hoc fieii (o»

3

dans, & viro & familie de medijs ad

leat. Atquaudo nübes, é quà fot-

. vitam. fuftentandum. providet , fed

matur fulmen, dicumpitur, nemo mí-

euam cognatorum plurimos. natrít.

ratur,cüm naturz fit conveniens.Idem

O biafpghbemias, neício an mendaces

proríus contingit im cafu nofito. — SÍ

ao ERE It

magis, an Sacrilegas ! Sacrilegas di-

Joftus aliquis adverüis exercetur, ne-

«€o,quíaipfam divinam feriunt pro-

monon intelligit, id prster ordina-

videntiams. mendaces (unt, quia pec-

rlam contingere legem; At fi im»

catum felicitatis. authorem przfup-

piusillafufinere cogitur, nemo com-

ponunt, Adhoe duorepono reípon-

patitur, non neíciens jaftum effe, ut

ía, quz bene apprehendatis. velim,

qu& quismalécommifit , jafté luat.

tüm bodierno BDifcurfai

plu: mwm

4mnpsetas cmmpij erit fuper eum. An non gzecb,

|

addant momentü,

advertítis, Deum , ut péccatum om- 13, 20

XM, Primeitaque abfol

&tä | ncg&,

nium adverfitatum fontem demon-

|

verüm effe, eum, quimalé,sgit, fem-

ftrarer;admirabilem quandam fzpius

perprofperá uti fortuná fj alids. enim

peccatun: inter & p«anam voluiffe

|

ordíne inverfotora facra Scriptuta le-

proporrionem effe, ficuteft inter cau-

|

genda effet, qui contínuó atteftatur

Ííam, & effedtum ? Non l'ignotatis -

«ontrarium ; [bmpärqu»e; nobis przdi-

totam mundum univerfali confpurca-

sat Calamiratesefefagittas in folá & — tumfuiffe impuritate, O?f?ff! QUIDP* Gen. . 6,

l

€aro

I,

L

i

,

d

*TEMPQRAHTER, HOMINEM FACIT Ml

SER'CIMS

Ij

B

carocorruperat !z:fiä'm,fæ&äs z LLECC«-e :i;.gi'f'

Xis,noc eft, »fi;»i:ig;[i-ars quinam..

Ári

a

aan. Hl

tur ad univerfalem hanc. genetis .ha-

audiviftis, & novi&is ab alijs fert

intetemptos, qui prius alios occide-

n ^

mani immuadiuem eluendam. , un

$0.

veifaliffimam quoque Deus mific ab-

vant? Quigladéo ferit , gladioperibit, - L A

fu.

4

latlonem, Poft cam horribile fuppli-

Quidcomuníusin omnium verfatur

tiam

ore hoc celebri di&to? An non etiam

YUL

cium quinque civitates adhac audent

vos ipfi dícere feleris , nxorem furis

- Ui

non fclàm contra pudiciiiam, verum

2

1

i

etam imodis nacurz -omnino cone

non fempet lztam exhibere frontem?

t

u

staríjs luxutià (uà Deiiram in fe proe

fraudem deceptorís plás nocere de-

dod

Q

vocare, E ecce (upra illas ignis &

cepteri quàm deceptos (tultoshilaría

€zló delabitur, & ad implos hofce

inftituere, (ed fapientes ij(dem gaude-

T

ce; predà alterius unguibus ereprá

il

maturg profanacores , ipfum elemen-

tum naturam mwtat, non ab inferio-

punquamji mpune vafcl'ræp(.ærcmqs:&

$

DEO

- gwibusadíaperiora,fed à -(-;x,pegiori«bus

quid hujusmodi (gnificare volunt

San&z BR oma-

pargmniz? Ss'g-nifätam fimnilía »-fæpi.-(ia'-:

d n

ad ima defcendens,

px Ecclefiz obedientie (e (übrrahunt

méaccideres nonenim in hoc fun-

jbut

Grizci, Spiritum Sandtum in celts,

dantar provetbía , quod folüm (emel,

tit»

]i

Romanümque Pontificem j&(u Ch«i-

aut iteram &icrifeler, fedinijs, qua

-

fiin tetris vicarium negantes. - Et

[zpius contingüat;

Proverbium ,

j

;ine

ecce ipfa San&i Spicivàs. feftiva luce

probatum — aerbum.

Et in veritate

4

xquä

— Confantinopolim expugnant Tut-

quot vos ipfis noviftis familias, qua

lo

c&, indignaeque (etvitutis compedi-

agt propter falfum juramentum pre-

à fote

busconftingaat fuperbos illos, qui

ftitum, sut propter frsudalentam litís

o b

debite veritatio fubje&ieni fe oppo-

co&tellationem , aurpropter pía le-

;[drrn

g

*

fuerant. — Sed hiecaliaque plara pro-

fo]

ta nonadimpleta , ad incitas reda.

& 3

Gzíant? & . quot proftítute vite

/. portionis exempla,que pornam inter

gfw

&culpam adducipoffent, plàs quàm

maliemuiag po&£ jnveaorutisannos in

orditi

unins auditorum meorum füperant

vitiorum ««eno transactos , vidiftis

[

date . talia adfera-

capacitarem.

tanquam uvas d torculari expreffas,

o (

mus, que omnes intellipgant. Án

tandem infimo puttefactase(fe ? Hac.

, Ul

. non communiseft apad vosparemia,

& Gmilia oculis | vertiis intuemini ,

k

farina diabolitotainfurfuresabit? An

fammámque cum divinz providentiz

Iia pon p

admirationeetiam alijs recenfetis. At

non quotidiano in fermone dicerefo-

i Qt 1 í

letis,& à malà partis propciam fubftan-

.nihilominustam czcieftis , ut dicere

lt

tiam devorari? Nondubito , plures à

nonerubefcatis , proptér acguirenda

vobis mihi poffe recenferi cafus (.qua-

bonaoportetfaceve smala. — .Cexti. Po-

«olue

les fortàalicui € vobis contigére) ut

puliin Lybiaclim«am erant ftolidi, uc

u C?"'

ex lucris injuftotitulu acquifitis mulci

interíe non. xontraherent matrimo»

p

noun aliud retulerunt, quàm quód co-

nia, fed omnibus communes effent

Ot€*

f

Eïambg ex aqgüiüis pLu;nig fibi inng-

mu.ligrcs. | Quare ut refert. Acift

les»

p

u h

?

A.

A0 mbiscuasus; DUODECIMUS: , PECCATUM: ETIAM:

Bol 1 s. l65 üit filios unius abalterius. filijs. dí- — nisquo'fruituseft;. habere: debuiffat

.,',

6 12,

gnoícerent, formam: infpiciebant;, &: neque Lazarusillo:

affligi malo, finon:

fecundüm faciem, quam.varié in. lioc:

aliquod bonum:opus in. Épulone: re-

autilloobfervabant, illi; cui. fimilio:

munerari, utiniquitatem: aliquam: in:

reserant,eos- affignabant, — Quód fi:

Éazaro-punire Deus.volüiffzt..—Ecce:

impofterum adhuc alíquis: adeó;mens

eninydum-dicitur :recepiffi Lona in vi-

ä

té captusinvenitetur; qui (ibi: perfua-

Hetua; indicaturt$): Dives iffe bonialis.

|

deri non finat, poenam pro. Ptre. füo:

4mád babut[[e, excquo: $n bac. vita. bona:

haberepeccatum , uníus alteriüsve:

receperit, (quemadinodum dodé ex-

L

formam. ínvicem conferat, Sex (imi--

pendit $; Gregorius )rarsémaue: duns

Pl

litudine ingenti; quam ftatim: inter il

. de Laxaro-dicunr:. , qpia: recepit: mae-

las agnofcet, fententiam ferar,.

f

la, profeilo: monfiraiuv, && Lazarnus:

XIII. . Nunc alterum magis inf.llie

babutffe nalum. aliqued. , gqnod: pirgae

: bile, & illimitatum: do- ielponfum..

retur. Veulimum eft;. Turcasetiam:

. Fateor, inhoc Mando fepe. profpeiá:

|

malos; & adver(à bonos uti:. focianá;

temperibusnofttis multorum Regno-

rum ruinis. fuum: auxiffe Imperium ?

Sedquid: inde. iufertis. $^. Pararísne

Verlun: etlam: adliuc díebus: noftris:

:

forían impios: propier. commiffa à (e

infeufi(limi.(untdeliciarum: ,. ebriera--

[.

mala abuadaie bonis, Juftósque: ob

tis; G aduiteriorum hoftes;; Hoc eft

W

N

bona,qua'operati funt. , tot malíis:: illudbonum ,. quod: tantá: victoria-

exeiceri? O. quantum. lialiucinami-

rum copiá: Deus temporalicer. remue

ni ! Hzcelítimmea(a Dei bonitas;,

nerati-voluit ;; eodem: modo' ,. quo;.

W

- inquitSan&us Auguftinus , hiac. eft

lf

utfentitSandus Auguftinus, majoriz

infinita ejus Jaftitia. — Non- vult vel

busetiam vi&torijs. ,. majorem: olim:

. unicam a&ionem bonam fao catere

Romanorum: fobrieratem, jufticiam:

h

p:amio, nec ullam a&tionem relin-

& £delitarem primis ill;s temporibus:

quifine paena, Quoniam veró , vix

remuneratuseft. Sic impudicailla mue-

1

ullus cfttainfceleratus , qui aon ali-

lier ,. vir ille iniquus quandoque ali-

a&uando parum aliquid-boni opere-

quod bonum opus facit , pauperi-

- tur, ideo parum illud boni felicitate

bus promptam. largiuntur-eleemofy-

temporali in malis bominibus reper-

Dam; aliquas recitant preces; diem

ium pramioafficit ; nec non etiam

Sabbathi colunt Jejunio,& fi non ali-

H

parumillad mali, quod in bonis ap-

ud faciunt , fíaltem diebus fcftivfs

(

LP

isc 16, paret, adver(itate temporali caftigar,

-. comparenr ín Ecclefia.

Et hoc eft il-

Fili , refpondebat abalto Abrahamus

lud bonum, quod Deus (uo non vult

h

Epuloni, Pirecordare , quia recepi-

privari premie, fecundüm illud: fe-

W

Bibenainvita tua, €$ . Lazarus fimit-

minantà jullitiam maercet fídelis. — Et Prov, m

il

ser 72ala.Num bene intellexiftis ? non

- quiabenum eít apparens non reole

D«

illi dixit, accepsffi, (ed dixit , recepiffs,

(cüm in gratía fa&üm. non fit ) appa-

ma

rente & nonfolida illud. profperitate ,

j

Qxyü nec epulo in vita fuaaliquid bþ-

repen-

N

15

k: ,'FEææbMLITEä äOMtNEM FACIT MISERUM, -

""

IQtt

sependit, qualis eft. mendax hujus

bus jam in inferno fupplicium pra-

mundi feliciras, Cümquenoniguo-

paravit, Quidnunc igiur dicitis ?

m

ger,miferos hofce in igne zternotan-

anptopter boni alicujaslucrum opor-

m

dem arfuros,u debitis fuis ia vita abíe

tet facere malum ? annefcitis , quàm

t

ab(ona , & mendax fit hzc propofi-

X Z[il

quc timore ullo contra&tis abfque re-

miffione ulla (atisfaciant ,ideo parum

tio , quiafi DEUS eríamboni operis

al

hu

hocfolatíj anticipa:ó illis concedit ,.

unbram ín malis hominibus premio

DO

ancequam facalis illa dies canti la&tus

afficit , quanto magis opera ver& bo«

principium adveniat, Nonnego igi-

na remunerabitur ? Semper oportet

d

tut , peccatores hoc prafentitempore

abítinere imalo, fienim Dzus tanto«

t

AH

frai bonis, fed non tanquam peccato-

pereleviores culpaspunit in juftis ,

zes,aut propter peccatít illisfruuntur ,

quantas nonexiget posnas ab. impljs

^

propter quod folum peenas dant , aut

ob tot & tani enormía fi!'—l'o,m-m'Hägiæ

LJa(D

datuti (uac ;geftiunt , fed velut latro

tia ; De catero receptiffima eft San-

E

jam ad reftim condemnatus, Videmus

GtTbomze Doót:ina , quà hoc pri-

D

prímaríos urbís à robilitate Viros illl

mum:puncum abíovlo : DEUS rot

r

fervire,confolati, confortare , lautam

Juttisbona confett cemporalía , quot-

j

preparare coenam,nec fine magno fuo

quot novit illisad ultimum finem , Id

laborepec víaspublicas ad fupplicij

eft anirnarum (uarum falutem confe«

ul

losum comitari ; illum etiam medium

qf.xcmif-am?efïä proficaa. — Zanztum . dat

mue

velu: Dominum circumdaie, A&n hoc

Deusviris j«flin de bontstemporalibus ,8' Thom,

quo;;

Ideo honoris illii & folatij exhibent ,

1 2. d.

jot

quantum eisexpediet ad perveziendam

114. 45

quia homicida eft. ? Quia fanguinem

ad. vitam «teraam, Qu doctrina illi

:

.olit

fudir? Quiain vijspublicisalios expi-

San&i Davidisoraculoeft conformif- — ''

Hiüam

lavi'?Quia víatoribus terrori fuit?mi-

fima , ubiinquit , Zzeates: Domi-

Qribur

niméprofe&o: hoc Chriftiana chati-

nmm.xonmigueutur omzi ono ; non

jamie

tatc impulfifaciunt,quia proximus il-

dixit, emni re, (ed dixit , omni bouv,

"T

lorum eft Quaretanquam homini fer-

quidquid enim DEUS Tufto alicui ul.

wauP;äi.'

viunt, & affiltunr, & canquam latroin

tta falucis fa. utiltatem- conferret. ,

TM

furcam agetur, ing; quatuor partesine

non fimplicirecilli bonumfed malum

h j

fame carpus fecabitur, Eodem modo

effet. Si illiutileeffet, 4aDsonon ne-

i 4"'

fceleratum illumautfaciaorofam iftà

garecur 5 prafertim. fi modo debito

Divina Mifeticordia confolarur, con-

peteretür , cüm juremerito nontan-

A

fortat & honorat nonqua tales, led

tümiu fuuná fed etiam prafenti. vi-

"

velut creacuras fuas, non propter malü

tà, bonisomnebonum,. malisomne

yi:

illud , quod operati (unt , (ed proprer

malum debeatur.

Pietat ad ompuia 7 4

7^

;]Ur h[ uv )

param illud boni , quod inter hec

ntils eff .promiTionem babensvita , qua

mala tantifper fecerunr, dum interim

um

unnc eft cà fmqre.ï Er quemadmod

m

jaftitía tanquam divini honoris. fuii-

ildläi

u

R, P.SegneriS I Chrift, InffrTom L.

m

*

E mæums Euaäscmüs : fPE*CCATüM ETIAM

at

il

illiquem DE USamat,nonplüs con-

felix dici poteft ? Jamlumine ratloz

m !

fettboni , quàm quantümei ad ulrí-

nispecca«aim confiderem us, Verum

mum finem confequendum nec:ffari

bonum, verushonor, verumauraci

s

Ilj

umeft, ficetiamnon plus permíittít ,

eft illud , quod infragilibuscaducos

ili evenire mali. Omnia datad men-

W d

rum.corporum noftrorum vafis por-

furam, ficut Medicus przbec medi-

tamus, Jabemu: th

efaurats in af ,, Cor,

5

citam nulli plusoffert, quàm necef-

fitbilbm. — Taxta radonem. vivere j4«r.

$Theo, firas requirat, — Accum impijs alíter

fecundum honeftatis di&amina a- -

[

. 2,q. feres habet.

His mala in penam in-

&icnes fuss moderari; alteri nonfa-

Í

$7.4. 7 Biguntur ; quodíi ita eít, etiamfioe

h

4l

t

$.

cere , quod fibi quisab alio fieri nole

menfura immitti poffunt , cüm nun-

let, híic e(t illethefaurusín nobis ab«

T

8.Tbo;, Snamtantafintin terrismala , quibus

fcondíus, Quid igitur prodeft vas

7,p.4, WPajoranen mereatur peccatum, Quo

eífe auro gemmí(guecelatum , mul«

114. ar, pofito,quid vobis viderur ? Annon,

iísque confpicuum , fi thefaurus , qui

Wi

erat ínclufus , ablatus fuecit ? Prz-

10,47 3. utbene vobis(it , magis prodeft eífe

uf

juftos,quám impios?

mum malum bominis eff : effematum :

..XIV, Ecceigiturannon verumeft,

inquítS, jo«&es Chryfoftomus.Etíam-

peccatum.effefurem illum, qui.quovis

fiDsusimpios non puníat , imóetiam

tempore omaibus nos privat excrin(e-

beneficijs afficiat, miferabiles tamen

cis naturebonis. Sed pofito , quód etí-

funt ,dum (unt peccatores; quemad-

am omniía illa nobisrelinqueret , quid

modum miferabilis eft infrmus, etí.

prodeffet , dum nobisaufectintriafe-

amíià Medico nihil patiatut , fed ín

J

£a? Athzc illa ipfafunt,quibus podiffi-

molli & floridolecto

f

T

987 f&

'oveatur. Etiamf :

erm,

,

mum nos privat, auferendo, id quod

noz fecet Medicus , ageragrotat , in-

*

An (cite? "

un.

. &deó proprium eft hominls, id eft,jx-

quít idem Sanctus Pater.

t2 rationem , & non fecundüm paffio-

vultís , quispo& peccatum (ithominis:

nesvivere, Non eft pulchre nuptía-

ftatus? E& quaf beítia , imó omni-

rum folennkä&a hc;&f dom-us ;Gtx Pul'

bus pejorbeftijs. Inplutibus Scri-

chra, pulchrum convivium,pul.hrum

piutz locis à Spititu San&o nunc

famulitium, pulcher apparatus, pul-

hajus , nuncalterius fpeciei vocatur

Chrz veftes & gemmaram ocnatus, ubi

beftia ; ut .demon(trer $ Peccato-

Sponía faerit deformis ; deeftenim,

rem non fimplicem aliquam efíe be-

quod eít optímum in. pulchritudine,

fLiam ,fed monftrum ex omnibus be-

Eodem modo , licét peccator (it nobi-

ftialítatibus inter aliasdivifis , com«

lis, dives, honore & authoritate con-

poficum.

A San&is Marco & Luca

fpicuus ,fanus , milléque abundet de-

in Evangelio Peccatores ob veneni (ui

licijs,fi interea titíone nigriorem , ai-

maligniatem — viperarum vocantut

no viliorem , ipsisque bcftijs magis

genimina, — Progentes viperarum, quis

demoeflravit vobis fugere à venturá

beftialem animam habeat fxqqä ratione

r —X

;*rä.

- —

ia

Em

»

M

j

: Tgmommm HOMINEM FACIT M-zszwii.

poreos projicere — , (ubjecit E utr

lo

Matib, ir:frr--? Apud. 'eremiam non generofi ,

um

$7 (edobimpudicitiam & adulteria,equi

nam vos idololatte ,

aliud no&

effeiis , quámbeftiz ! Non effetls

u

ap p—all antur €

ffaminatl, Egui anmato-

ves, £ emllarit fatlá fumt ,unusquifque

tam mali,ficuteftls , nec fapracapita

((0s

327'2?)20

Á-

J0fe

hm 80

ad axe:

proosini (us binniebat,

vefira juftitis Divinzgladlus libracus

ud Ez

«chiielem dicupiar. Scorpio-

eífet, quam ne quidem vel femel por-

49 . (

es, quia veluc impof(tores obliqué in-

ciad lram exftimulátunt , toties à vo»

I ,(w

A d

cedunt , dáimque videntur amplexu

bis provocatam, lLta refert Sandtus

Hiff;

fuo nos velle ftringere, necem adfe-

Antonius, Altera canía eft , quía

jf«

part. Ya

Ezesb.

' Eunt,

Increduhi , & (abuerfores [unt

quod ip-homíine eft. vitium ,in beftiis

tit/7.03.

nole

eít virtüs, Taurus noneft bonus ,

De div,

i«

26,

"tecum ,. €À eum

fcorpionibus habitas,

Ehriíias oce proprioHerodem nomi-

qui non e(t audax. Donus non eltzom,c 4;

"i

T

natvulpei , illisque quí deeo fibi

canis , quí noneft iracundus ; nec bo-

nuseltequus, quínoneltedax, Vos

qui

Ene.15.

loqucbsntar, dixit zte. , €$ dicite uul-

2$

pisli.. San&us David generaliter lo-

ipfhi , ut in forobeftias majoripretio

Drjs

vendatis ,emptoribus eos depredica-

j

quendo humanum genus in duas di-

tísà robufto ore 3 adcoque nosper-

die

ftinguic. claffes. , Hominésque in u-

.fam,in alteram jumenta dividit, Ze-

fuafos effe oftenditis , id quod in na-

al

.

*

turá fuperioreeft vitium ", ín Inferío»

mines , £4 jumentafalvabis Domine

Homines id eff cos,qui ratione utuntur ,

re virtutem eíle,

Quamobrem be-

a.

ftiz (unt minüs beftiz , dum beftia»

ed«

4 fic hocloco inquit Bellatminus ) s-

E

L

P/43-7* mentaidefl eos , qui ivflar jamentorum

liter operantur

,

é contra dum pec-

; tT

cathomo , pejoreft beftiá , beftiali-

Ó

folo fevfa.e3 appitita ducuntur,

ter enim operando , maléoperatur,

Jmf»i .

j

[

Jefun. :

: XV Nunquam cl':ï&inäi':&nem *fa;-

Unde abíoluiénon meretur nomen

(dtt

hominis , fed cum addito

[

.

bomo

eerem , fi omnia minutim , quz pro

uminiS

hoc argumento faciunt , adferre vel-.

jumentum , bomo ferpens , bomo equm.

o

lem, demonftraréque , peccatorem fe-

Et fic de relíquis dicere licebir,

Pf Q

i

cundümratíonem non viventem , ne

pier hanc caufam , uc Propheta bo«

| n

quidem effehominem , imó ficur af-

nos diftinguat à petverís ,

bonos

Qf

ferui , (psismerbeftis pejorem. — Et

bishomines nominat:omo , bomo de Extc/»

ii

hocobduas caufas, Primaeft , quía

domo I[raél, Qyuats vellet fignificars ' ^* ^

:555"

beliz in operationibus fuis non pec-

hominem volo, qui homo fit , & non

T hh

cant, nec remoríui confcientiz , nec

animali pejor,

Àn neícitis, quoties

] av

poenz (ubje&a fant, Unde San&us

Deus permiferit peccatores,fnb mon-

n

Phocas Martyr audiens Trajanem

ftrofis etiam formis comparere ? qua»

Wifül

Imperatorem , deíe queftum eífe ,

reaucem ld permifit ?. ideó permifir ,

)CQD(UF

quód quafitas,ut Religionis Chriftia-

ut externo illo beftiali afpe&u inter-

nailla anlma monftrofitas multó ma-

If W,.

a My(lería eum doceret , refpon-

jorfignificarerur, Inter alias plure$

ub

derit , Íe nolle Zdargarstas aute

ngu

n

-

3

Y 3

j

^g

i& ms*&uksus DUODEDIMUS , PECCATUM ETÍAM

fingularem ali

frauris.miferiam extrem? afflicta , hec

quam me;ä.mp.rghoün

aufcultate.

vetba ex ore viri fole f(plendidioris ,

XV1, Diocleriani Imperatorls tem-

perfomnium audit : Gregorium ex

Sim, Met. poribus Rege Tiridate Armeniam oc-

illo ferpentum cubili extrahite, Tiírie

.apudSur, Cüpante , ad partes illasSan&aquz-

datésque libererit. Fides vifionihule

— 86, Sept, dam Vírgo , Ripfime di&ta, refugit ,

nonalia quàm fomnio adhibebatur ;

. que ab eodem Diocletiaro ubivis

credebant enim omnes. , Gregorium

j

.. quzrebatur. , utilli fidem & virgini-

non tantüm mortuum , fedomnino

l

tatem , binos .Mundoetunc ratos &

à rabidis beftijs cotrofum.

Nihilo«

nosos rapéretthefauros, AtSancta

mínus nonnullí magná cum difficul-

puella in Scyllam incidit , dum cha-

tate ad explorandam veritatem milfi ,

Tiridates admirabi-

rybdim fugit.

Gregorium non folám vivum , fed

Ais illius pulchritudinis amore captus ,

etiam hilarem invenerunt » & extra-

qui Ripfimis puritatem .defendere de-

Cum.tam ferali fpecu adRegíam de-

bebat , eandem deprzdari aggreffus

duxerunt. 'Rexcum tota Aula fua

eft. Veràm quía nullis eam ;blandi-

extra mutos Víro San&oobviampro-

[2;

tiis , ut defideriis fuisannueret, tra-

€effit , proftratüsque in terram quà

j

herepotuit , amore in odium mutato

grunitibus: , quágeftibus porcinis ,

t

San&am Puellam «rucidari juffit,

prour potuit , humillimé mifericote

[

Non multos.poft dies.totá aulá vena-

:diamimplorabat.

Verüm Vir San-

tioni infitente , Ecce , in medio

«&us priufquam pro liberatione adeó

curfu , ex improvifo Rex Tirida-

infignl apad DEUM intercederet ,

tes porcifigurà induitur , itaut om-

voluit , ut ia honorem Sancte Ripü-

, nium eculisPorcus;ille confpiceretur,

mis, aliar&mque triginta trium iptius

— Ktquod pejuse(t , externz porci Me-

Soclarum Martyrio aff.&arum , ea-

tamorphofi jungebatur continuó eti-

rümqueLipfanorum cultum , Tem-

amferocia & (evítia , utquafi furijs

plum exftrueretur.

Pro qua fábrica,

infernálibus agitatus , dentibus fuis

Rex ipfemet operam faam impen-

propriam carnem rabíose dilaceraret ,

dens , onera portavit, lapides pro-

devorarérque Sciendum autemeft ,

rexit , terr&ámque eruit manibus & pe«

. hunc ipfum Regem aliud enorme ad-

dibus , qui foli hacufque priori fore

mififfefcelus,, Aulicorum nempe fao-

mz reftitucd. erant 5 Tandem pcüg

rum .quendam , cui Gregorius no-

quam fexaginta dies jejunáffer , cam

4j n

menerat , in fpecum fübcerraneam

H'lfll

omni populofuo à San&o Gregorio

ferpentibus, omníque animalium ve-

Biptizitusfuit , inte

s

l

nenatorum genere plenam conjeciffe ,

nis formara recepit,

grámque þomi;

j

'Ul

eam obcaufam , quódChiifti fidem

XVII, Noftísne jam, quælafcïvüni

f

nunquam negare voluerit, Jámque

inter & hunc Regeta adeó deforma-

W

'duodecim anní abierant , dum ecce

tum fit differentia ? Egonon aliam

li

SQror Tiridwacis, Cufaroduta dicta , ob

quàm iftam igvenio. .Rex Tiridates

i$

— "TEMPORALITER i*IOMINEM FACIT MISERUM,

g

&

bis procus-erat , porcus intus,& pot-

illíque perverfum relinguic , & utam«

MT

r]

Cusexua

L

intus porcusesat proptert

pliüsipá noceat; , nonomaino intel-

K

luxuriam , extra proprér apparen-

le&tu privat,(ed cantum illirelinquit ,

[

tiam, Laícivi (emel tan:im . porcí

quautum fufficit ad pejusoperandum,

Jülc

. funt Jntus porcifunt , & velutpor-

quàm ipfemerbeítiz rationecarentes, .

&

m.

üi

ci , quinihilaliudagunt,quàm quàd

Saptentes fant ,mt. facian

X

g 21

um

ácapite uíque ad pedes (e defedent ,

antem facere nefcierunt.

t mala, &eixe

T

il

| lavarifeputant , inquít Sané&us Pe-

XVIIL, Aftheu, Peccatores prz-

il

trus , dümquein fpurciriisfuis & for-

fentibus fallacium bonorum deliciis

cul

-dibusnatant, in ambrofio mari fibi

immetrfi nonconfiderant malaadhuc

iffi

vagati videntur, — $ss lota £u voluta-

in hae vitaipfis impendentia. Nec in-

(d

broluti, Adeóque quemadmodum

trinfecis necexerinfecis terrentur af-

(

dificile efferperfuadereporco , eum

fli&ionibus, & licét plaf(quam femel à

, mundatim non effe , ; lota, in me-

de

dura Dei vitga fe percuti (entíant, non

Ín

dio fordium fuarum,iz velutabro lnti ,

tamen inde moventur, potiàs quidvis

TO'

aut permovere, ut invideat mari pon-

aliud, quàm Juftitiam dívinam cer-

tico fuam ab hac feeditate immunita-

üd

tarum paenarum fuarum credere vo-

tem ; [ra. difficile , imó difficiliüs

,

lunt authorem $ & quia flagella nes

Jte

eft hominifenfualíperfaadere , urin

gare non poffunt, flagellantis ma-

luxurie (otdibus felicem fe non zíti-

D

num fe nóffe diffitentur, Negaveruy; t

o

- met , aut miferum non credat illum ,

3,1p

Dominum , €$ dixeruntnon eff ipfe.

U .

quitales fpurcitias cane pejus&an-

XIX, Chariffimi,nonitavos!fed ——

guefugi. Oquantus igitur eftho.

Up(-

confilium Domini , quod pro utilita-

lus

rum fordidorum animartüm nume-

te veftiá vobis fuggerit , fequaminl :

]

,

L2

rus * certó quandoque tantus eft, ut

Fsl , s02 feim

ines n [ulcis injuflitia , e4

Efcl- 7.4«

integrasutbesía haras convertant , in

Tet

non metes ea [eptuplum — Quaid. ar.

quibus vix psuculos paliosd fordibus

bitramini,quid fit legem DEI violare?

ab[lüo

mundos tepetias, Peffimum eft,quàd

et in agro peccati,infortunia , & aflli-

mpm'

ram lafcivi, quim quicuaque fcelecati

$ PEO'

&ionesfeminare, Injuriz illz , qui-

ad vitiü: adimplendum mente & ma-

s

bus Deum afficitis , authoritatem ip-

jil

j

nibus abutantur , tabquam malatum

fius cotemnentes , amicitiam ipfius

artiü artificibus fimul & inftrumentis,

j Püü'

4trifi. pr, Hono

offindentés , -obedicmiämque debi.

m

'

*[e'päm;w à Lege €$ fuflitia , eft

tam excutientes , fulcifunt , quibus

a

Pa!ilf.CQz.APeJim

gt

um othnium animalium ,quia ba-

infelicem fementemlcommitritis, Ve-

"

. betarmavationis ad expleudas comca-

s hümþ

rum quidemeft , non femper quam-

"

pi[centias C2 favitias, a nà babent alia

primum poenam inffgi;

fed quid re-

antmalia. Nonimmeritó igitur Latro

qum

feit ? Suo tempore pcnas dabitis,

Á

eft peccatum,fed latro peffimus , dum

Non ftatim, cüm fementerrz manda-

fort

homini rectum rationis ufum tollit ;

tur, meflis colligitur ; fed eilpb&a-

] &Häm

tur

u

P

)

j

158

m'scuzisusxm. EX BONORUM OPERUM -

i.;i,r,*ädn-ec ad maturitatem excreverit,

Davidis peccatum , quale erat (im*

metes ea s interdum poena comeseít

plex quzedam vanítas , illico feptaa-

culpe , quemadmodum rebelles in

gicsmille hominum internecione tan«

€clo. Angeliexperti funt , qui vix fe-

tàm toti Regno ftragem illacurum? &

t

Etlicéc DEUS

ditioneinceptá, ftatim ad orcum pra-

tamen reipfa intulit.-

cipitatifuére. Quandoque peceatum.

propter folum hoc peccatum homi-

comparatur vocalí Echo, quz prom-

nemnon ftatim paniat , certieftora, Ecl, ,;

l *

|

-

72

D

39.1a p6 provocantisruinz refpondet : Pec-

impuné hoc illinon futurum. . Qui

9s

;

Aliàs

6áta nofiravefponderunt nobit.,

ia MA0 peccaverit , multa bóna perdet,

4

|

tommuniüs posna claudo fequltur

Inquit Ecclcfiaftes.

MNon femper u-

lia L

pede. Quandoque culpa fimilis ett

Ra vice omnia pe:det , fed perditu-

!

— Íementi , qua fuo tempore mature-

rus eft (ao tempore, AMslrabosa per-

|

det,

fcit., & deinde in funeftis dolorum

Quare ne feminemus in fulcís

& anguftiarum ab ip(a produ&tarum

iniquitatis , ftarmamüsque in (ulcis

39b.4. $5 fru&tibuscolligitar, — Pidi eos , qui

Juftitiz & ín benedictone , Id eft , n

- jeminant dolores , £$ metumt eos , flante

merítorum abundantia 3bonotum oe

JDEOperiüfe, Quare nolite peccato

perum copià progerminatorum fe-

unquam fidere , neque dicatis , boc

mentem noflram abícondere , atque

folum admittam,t6 deeo fubinde me co-

ita digni efüciemur, ut quendam pto

3 Reg, ram facerdotertum apam,Cyuisícit , an

fru&u benedi&ionem ilam , hoc

!

1^ nonpropterhoc folum Deuste fir pu«

eft przmiorum zternorü abundanti- ?*

Coïr. 5; :

[j

. niturus, & forté fubitó? Quis unquam

am colligamus. Qui feminat debenedi-

putáffer unicum folum & tam leve

Uiopibus ,de beneditlionibus €3 metet,

-

—OMSHIEEHORIME EEOHIMIHIHOPUMIMIHUMEE IPSEOROMUMIHTHUHEMOMUNEIMER

D.ls5L4b R5l R.

— Ex bonorum Opemmjaäuräo/ämäimr,

grande malum fit Peccatum,

z

R

Nter peenss Phara-

mutarl , nunc aquam Ín fanguínem

[

-onià DeoinfliGas

converti , jam ex improvifo diem ob-

[

nulla adeó illius

tenebreícere , jam «£rem mufcis , &

l

i

fregit pertinaciá,

culicibus denfari,terram ranis. & lo-

36v

u

-

J

quàm czdes pri-

cuftis obtegi , colum fulminibus ,

«

z

.

(

C

N CO

j

mogenitor&, Cor

grandine, & tempeftatibus reboare

udc

Out

