viderit , nihilominus D EI mandato

f

il

aHageBla obduruerat ,

ficut füb commeantibus pedibus pto-

contumaciüs , quàm unquàm relti-

hg

tríitum obdureféit cenum.

bus

0P4

tít , tantis jam ante a&lgaioni

Quarelicec nunc virgas in (crpcätes

t

ad-

i

x

-

| JACTURA OSTENDI, QUAM CRANDE MALUM SIT PECCA"F; "

&dmonitum, Sedquamprimnm pri-

mentionem fecí , quàm ingensfit bo-

u*

mogenitmmfuum , & cum illoomnes

u( opexäf pretium in DELgratia fa&i. -

i

f

totius Regni primogenitos interfe-

n

lI, Rgs non etit.dïæci!is , ubi acue -

&os confpexit , nontantüm celffi: , fed

EUY

los vefttos tam in principalem talium

sdmajorem verz folicitudinis (uz de-

LOI

u

monftrationem deuoGe furgens Moy-

«

operum originem, quàm ín ezrundem

J5

bit,s

hf

fen acceríivit ,

j

ufsítque , uc nullà in-

terminum conjecerítis. Quodvisopus

Q*fn

terpofitáà morá cum toto. populoex

bonum piincipium fuü à mericisChri«

t

— Zgypto migrarer, quemadmodum à

fti deducic, ide6q; quemadmodum a«

Exed.13, Deoin mandatishabebat, Swrgite,Có

qua víva, quz per ptecio(as aurifodi-

x

dl

egrediminià populomto , & émmolate

nas tranfit , z(timationem & falabrita-

271

Domino , ficut dicits , €$ abeuntes bexne-

tem obtrinet incomparabilem,(icopera

lii

dicite mibi, Quis novit., annonfimile

bona Chriftiani hominis in Det gracia

[alci

quid hiscontingat cemporibus?. Mul-

viventls , per. vulnera Redemptoris

t in

ta hucufque damna propo(ui peccato-

gradientía,quafi per venam cecleftem,

ribus. Quafi Legatus Dz:, plurima &

ab illis valorem fuum & pretium inz-

n

| d

efficaciaattull motiva , utetamipfi

ftimabilemutuantur, Etquódíta fit,

DrrDomial fui obedientiz fe fubjice -

quomodo de talibus operibusloqua-

(que

p

rent.- At forté. nihilominus pluces

tur Dzus, audite. Pidneráfei cor memm

Cavrts

hoc

quàm unus Dzo parere recu(ant / mi-

Seror sea. Spon(A $m uno oculerutm ttto-

nisqï, contemptis & fligellis indurue-

vun €$ ia uno crine collitu$, Loquitut

jux " :1

d

ruot,Quarefpero hodíerno diebello ,

hic Dominus cum fideli aniíma fua ,

illos inter & DEUM hucu(que geíto ,

quz obgratiam (an&ificantem quafi

uitl

finem impoficum Íri, G crudelem illam

foror illi conjungicur,& per quam filía

iil

ftragem , quam primogenítis illorum

ipfius adoptiva conftituitur. Haicrali -

infert peccatum,ante oculos pofueto ;

animz tenecrimi amoris fui figuificae

id eft, bonorum operum jacturam de-

tione dicit : ta vulnerafti cor meum,

inonftravero , quz primum inter anl-

uno oculorutm tuorum , & uno críne

j

mz partus fibi locum vendicant ,

colli tai. ^ Per oculos opera grandía

quemadmodum inter naturz opera-

pro Dzo fa&a intelliguntur , nec adeó

tiones Primogeniti preferuntur, Du«

mírum eft , hifce iatimum DEI cor

W(]i]l!lf

pliciter mal gnítatem faam pernicio.

vulnerari,

iniec omnia fenfuum . in-

jno"

famcontrabona opera exerit pecca-

fttumenta aullum chirius e(t oculo ,

m](m ] &

tum, ' Inquinat opera bona d pecca-

& quafienima corporis dici poreft,

"

coreante lapfum fa&a, & poft lapfum

Quod mens in animoeff , id oculis i L d mw-

j

ii

fscienda , atque adeó deutraque ma-

corpore. : Acutiffimé inquic Philo. nif. epif.

ligniate graviffimà feparatim loqui

Sedquodieódem modo à capillorum

ii

oportebit. Ut veró primam bene ap-

aliquo cor vulneretur , quibus exiles

m[t

l

prehendatis , neceffe eft , nt primó at-

pie anime actiones figniücantur, res

g

Iina.

;iemï& penetretis , de quo jam apíus

eft admirationis & üuporis pleniffi

At

u

140

mscmsus xu. Ex BONORUM OPERUM

At Íciísne , unde etíam illarum deti-

ut anIma corati Dzo talí acsichirindue

l

vetur pretium ? d Chrifti merítis pro-

t2 vix compareat , quin Pater ztere

hh f

iU il CU

cedit. Tam oculus , quàm capilli prín-

nus operum. , laborum filij fai. pro

Ui p

cipiam fuum habent à Capite, quod

nobis Incarmati reminifcens , illl ipfi

tft Salvator nofter , & à Capite quo-

animz ampliffimam: impertiatur be-

Vfj I

EU

que confervantar. Quis igitur mí-

nedicionem , velut Redem ptoris fut

zabitur , tamacceptascffe DEO aéctio-

t

fotori, ipfi&que veltimentis ami&z,

"

E

fio

nes illas , qua ab ipüis procedunt,

Juduimins Dominum ? Efum Chrt1[bum.

Rbnïa— ;

14

tantámque amibili fuafympathiáillis

Quare grandía fammoraum Monar-

p

et

vim ineffe , ut Cor Dei vulnerare que-

chartm facinora,ut fünt , dücere exe

ant ? Verum quidem eft , àquibas-

ercitus, debellare urbes, rebelles (ub-

u

»

damillud magis , ab alijs minüs vul-

jugare, Populis bene przeffe , calia

nerati , fed tamep ab emnibus vulne-

lii

inquam facinora , l;cét egrezía, cam.

ratur, — Velzeráfit cor meum foror mea

opetibus etíam minimis ab animabus

Cf

L

*

Spoz[atn uno oculorum. tuorun ; du

Dso fidelibus peractis compararevels

"

870 crine colli tut,

:

le ,eft prorfus idem, ac fi quis formlte

j

IH Atquehoc eó ma:

carum ftudia & labores cüm inverxio»

gïä,qtiädiaü-

nàopera à JESU. Chrifto, nonfolàüm

nibus & machinis Architedti , atce füa

fih

W

tanquam à caufameritorum fnorum

celeberrimi, conferret.,

Imóadhuc

N

efüciente , íed etiamranquam d caufa

multó mínüs effzt , quippe intet. At-

exemplari proveniunt. Explico, Q'aid

chíte&i & Formicorum laborem eff

[

rei putatis effeopasbonum ? E(t atio

aliqua faltem proportio ; quia üig, &

fecundàm divinum Redemptoris. ex-

illein eodem naturz oidine compres

GAl. 4.

emplar produ&a,

Donec. formetur

henduatur 5 inter fuftorum autem &

Jg?

Chrifius in. vobir, Quare quid un-

grandium Monarchárum — actiones

quam explicare potesit, quantum illa-

diftantia repesitut infinita ; cüm hiz

rum valoz coram DEO augeatut ? Be-

fint operationes hamanz , illz ordine

nediGionem illam,quam Jacobus ve-

quedam fuperiore , quafi divinoemi-

nteant.

Ribus filijminoris , qualisipfe erat ,

Hz fecundàm humanz men-

L]

,

non obrinuiffet , quamprimum in ha-

tis ideam produ&tz funt

illg juxta

bitu fratris majoris comparuit , re-

exemplar vitz Hominis & DElIperfe»

!

d

portavit ; ad cujus odorisfragrantiam

Gzíunt, Etin veritate , hocexca-

t

Patertotus amorisfuavitate liquefa-

pite in diejudicij;hoceft , in die ve-

&us,quidquid bonorum in rérris &

ritatis , quavis opera in ftatu grarige

hu

Íün

écelis voluit , illi conceffic.

Idem

facta infiuities plüs valebunt, plarís-

lier

2cciditin re noftra,

Opera bona fe-

que abomnibusaftimabuntur , quàám

cundüm Chrifli vitam formata fant,

quotquor Heroum facinora hucufque

Qa

quemadmodum veítes pro menfura

H.ftoriographi pofteri

"

Fï l

tgri fcripu'sæ(uis

D

corporis conficiuntur , ideoque talem

commendárunt,

odoriscocleftis fragrantíam exhalant ,

T

IV« Et ecce alteram caufam pra-T

Á

pter

"n

—À

s

u

jAcmM OSTEND; QUAM GRANDE MALUM SIT päccirr. "

x

pres quam tanti pretitfunt. bonaope-

tantopere íti Dominz placuit,ut paue

Ws

Decs, Fnideftterminum,;ad quem nosdedu-

perculz tantü telluris: pro IE€muaeraá- 77,, i,

[

ver[ ad qu,nt.:Appagütifïïïrief*ääs;'-B':'cm*ardo tilia

tione dederit, quantum Éli fui circum- ;;; Grat,

PW

ferentia comprehendere potuit, Pre-

pt

Cleros. opera jam prídem di&ta funt (emina a»

6ije

terestatie, Quia quemadmodum, qui

tiofum profe&ó hoc eracfilum, Sed

bt«

4

i

isful

&cutum cernerec , && magutudineim

quz ett illius cum bono opereetiam

truncí, &ramorum vaftracem , &

minimo compatatio : Filumillud ex

ia

NDI

- fiondium multiplicitatem , & floruu

natuta fua-talem non merebaturre-

'& Vilv

oni

W

pulchritudinem, &fru&uum uberta-

munerationem;& quam:is eriam pro«

tem , nec non totíusarboris gloriam ,.

metitum fuiffer,. renumeratio nibilov

reen

omniafigillarim., in femine , quafr víc-

minus tota erat terre(tris,

Sed quilie

slb

ulá

tealiter contenra cognofceret j fic fia-

bet atus honus, gratiz fan&ificantis

nima perfe&é cffet illuminata, cujuf-

virtute , intrinfecétaleia fe continet

Cam

"

. cunq;boni operís amplitudinem , bes-

£

H

pretium, ut refpectu illius coelum ipe

Th

Sæl. e.8

: y0i4

: tæcggærerm

catis, eujusillud eff (emen ,

fum ,id'eft intecminabilis, & immenfa

gaudium ineffibfte cognoíceret, Qu

ip(iusmet Dzr poffeífio, non fit merz

amh

femusat im Spiritu. , de Spirigumtetet 9i-

dunraxat liberalitatisdonü, fed quae-

o

fam &ternam. Hoc non fufficit, Cha-

IT

dam etiam qubitiæi—rcrributio;*17R&pa]i- $, Tb m;

£iffimi , at ingentiamillarum divitia-

t4 eft mibi coronajuflitit , quamved.

1. 2 g.

AC

rum ,quz re&é agendo acquiruntur,

det pibi Domite i2 illa diejuflus ]u-.

114 4.3.

ht

amore capiamini? Quid quefominüs-

N

dex. Íta loquebatur olím Apoftolus , z. Triz.

proprer amorem DEI preftaripoteft ;

& eodem modo: cumi

I6

pfo-o-mnts]uüi a

X

quàu pauperi aquz potum porrigere?

loqui poffanr.

mpic-

modica tamen hzc aqua tam preriofa

V, Confiderare jam inezplicabilem

£0

efi coram oculis DE! , utintrafeim--

peccati malignitatem! unicum pecca-

Viones

meníum fempire:nz dulcedinis pela--

um omne hoc bonorumoperum me: $ TLom;

m hæ

guscontinear, O igitarineftimabile-

rítum deftruit & anpihilat , omne vitze 3: * 4«

orain

veluniusboni operispretium/óploriá!

&terog germenexficcat, pejü(que e(t , 39« ^. 4«

o etti

Ó potentiam / Án non revera ftulci di-

quavis malefica grandíne , dum omnes

d d

cendiíunt , quitantocum labore ca-

hos.vita früctus penitus aufert, Sia. p o

l,v

ducis inhiant divítiis ( quibus , ne qui-

verterit fe juftnsa jullitia[ma , & fece- 2g, va.

dem quando volunt ,frui poffant ) de

E]Ffrf

rit iniquttatem , Cdc. omnes juflitia ejus ,

j

the(suro autem infinito acquirendo,in

quas fecerat, non recordabuntur,

,Vix

yli

did

bonoopere contento, minimé foliciti

ulla tam fzva efttempeítas , que non

funt, qui tamen femper ín eorum ma-

aliquas in vitibus uvas intactas relin-

j nus

2

lulll'

neret poteítate & arbitrio

*

Simplex

quat, Sed peccatum omnia bona pef-

l

9

quzdam ruftici filia,cüm arte (ingula-

fuadar , necuni parcit. Quoníam ve-

ri tenerríma duxiffecécolofila ,glo-

ró hocpunctum tanti c(E momenti,fa.

a

l

jgoi

mum eorundem Imperatrici , Henrici

fiàs aliquantó explicare me oportet.

h

- quarti conjugi obtelit, quod donum

$, Francifcus Xaverius Præcedenti f2

culQ

" Pre-

N RI,AP.Segaeriö'gl.Cbræ,ln]?r,?öm.lia

P"'

Y

161

DISCURAstIS XIII '.-'..FEX -aömwui ERT:ïNï *

j

culohulc Mundo natusfuit , utpri-

cum fervore feminaris refponderunt;

mitivorum Apoftolorum miracula &

ut folis itineribus,que propter animaes

fi

metita , jam longotempore.deÉcien-

rum:falutem confecit,juxta nonnullo-

tía ,oculis neftris proponeret,Dece£&io

[

rumcomputum ,.quinquiestotaterra

illo nontoto;quo in Indijs moratus eft,

luftraci poffit. Hactamen, & multà

lr

tam magna proDzi1gloria operztuseft,

plura , qua adferrepoffem ,San&us

ut fama f(itplures ab ilload Dzux a-

Virintradecem folummodo annorum

Á

Thom —

nimase(Te converfas, qu.a'm Lutherus ,

fpatium (icut audiftis,quibus in Indiis.

Q

4l

Boz de

Calvinus , Carol(tadius , Zwinglius ,

motatus eft, peregit. «Cogitate jam,(

i

fign.

aliique fimiles modernibzrefistchz ,

centum annis in illisregionibus habi«

qi

Eccl,

monítra ad Ecclefiz perniciem nata ,

táffet , quanto pluratanto. tempore.

n

perverrerint, Prímaus illeplurimis Po-

operatus fuiffec , Er fi fupetatis cen»

TW

palis & Regionibus, «ó u(q, incogni-

tum.annis , fexcentis , (epringentis,

L

tis, Chrifti &idé annunciaviu inrer quas.

imó nongentis annis ,quot Adamus.&

fola Japonia eft tam vafta,ut fexaginta

pluresante diluvium wixerupt , prto

fex Regna comprehendat,.Nemo huc-

Chrifti gloríà laboráffet , fateci nos o-

1

u(que /Edium facratum , ab ipfo zdi-

portet/huncMundum,, quantus quane

l

ficatarum , templor&mq; profanorum

tus eft,nimis anguftumilliuszelo cam-

D

ab eodem diratorüm numerum (crí-

pum futurum fuiffe. Quare omnes

&i

piis confignavit , fed facillim? exiis ,

vire ejus.hiftoriz , (itypismaudatz eí-

W

-qua nota funt, colligerelicet. nam

Íent ,càm tot & trantís comparatz faci-

plufquam quadraginta millia idolotü

noribus po(terorum memoriá dignifs

ipfius manu comminuta.& plufquam

fimis.omnes illz tunc ínquam , dcfe-

í

Quodecies centenahominum millia ab

&uoíz &.mancz viderentur.

Nunc

2

ipfobaptizata funt,Quá de caufa (epi-

hzcomnia cogltationibus veftris,qua-

D

us omnino víribus farifcens vix ampli-

fi infafcieulum colligite ; fiagite Sane

3

us coníueta Baptifmi copferendi ver-

&um aliquem,qualis ezacifte,poft om-

ba pronunciate, nec brachium , quo

nía hec opera pro Dzo facta peccato

aguam infunderet , fuftinere potuit,

mortali;folo etiam defiderio , foláque

Sais eft (cire, facrum Romanz curiz

dele&tatione confentire. Peccatum

'Senatum referre 5 totcentena homi.

hoc mortale tam peftifernm e(t.uc uno

|

num millia ab ípfo ad.Chrifti &dem

quifii&u omuiaillabona opera inter-

traducta effe,quotnemo unquam con-

imat 5 unde fiilla aníma ante.peccatum

li

verterit.Lladeeciam ( aquemsdmodum

t«tn !ocuþfes » fubitó poft peccatura

&

95

fummus .Pontifex in Canonizarionis

morererur , totusille meritorum cu»

n

ipfius bulla adjungit) vidit.przdicatio-

mulus , totus inquam,vihil ei omnino

nibus (uisAnimasChrx&o,patms, quæü

ef

ad falutem cenfequendam prodeffet,

n

ftellasin ceelo & quafi arenas in litrore

Quines jujflitieejus , quasfecerat , non

Dà

marís multiplicatas effe. Tamubetes

recordabuntur,

Supponamus prate-

vo-

lt

hujus meffis 'fw&qs laboribus ranto

rea,virum adeó Sanctum , qualem

l

p

L'bis

»Sï

-

Ro ygcmms*rmb» QUAM CRANDE: MALUM SIT 'äECCAT.- 164

W

^

.,bisd&fc—rx,i;p?&j»; abzterno ferviffs Deo ,

thefauram fibi coeleftem comparare

Is

2À

j

fummo cumardoteillum amáffz,fam-

peffent,- At uihilominus exeunte

ullg«

i)o cum rlgore carüem. fuam illius

anno multanumeratis: , vosobfervá(-

W

. Gausá affix tfe, omues proventus fuos

fe jejunia,. plurima Dzo ob:aliffe mue

nult

Ín perpetuas pauperum eleemofynas

nera, plurimasfudiffe preces, pluri-

n&ur

expendiffe, quotidianis ,.& perpetuis

másque pauperibus. eleemofynasim-

Qul

facrificiis.D'eum placáffe, fupplices ad

pertitosfu/ffe: Reidivine fzpius in-

dis

€umptecesfuüdiffe, arecot; que hyn-

teceffis , Se rmones Sacrosfrequentas

im;fi

miis'& canticis nomen ejas celebráfe

?

*

tis ; fzpius etiam comparetisin Ece

habi

quicunque xalia feciffet, profe&tó infi.

clefiíís , &ni(i defperatz (itis confci-

1port

Bitum, faltem quoadtempus merito.

entis , ad minimum aliquoties per

$ CQ

zum camulum acquifiviffer, id«óque

annum peccatis expiati facrofanótze

enit

infinira quoqueipírmercesin coeleft

Evchorittie men(z accumbitis, Quód

ms."&!

-gloria deberetur, — Hic tamen - ipte (i

fi igitucomnis bonaackio , tanti , ut

p

peccatum unum Velíola cogicatione

di&tumelt ,. ex feipía eft. meriti , ec(

0$ 0«

Admitteret , momento meritoram il-

"

ideo etíam , quód ín coslis mercescí

14lie

lorum infiaitoram;8c mercedis inBai-

debeatur, tauto e(t pretiofior , fate-

i.

t& j;G&uram facetet ,. eorüinque loco

ti oportet ; Magoum in fine annf

ne

ádpcnasac fupplicia ínfinita inima

thefaurum vos acquitere. , & confe-

de

quenter poftmodum peccando inex-

infesni ab yiï:x damnatetur.

hd

plicabilem facere ja&uram , dum

.. Vl, Guidadhac ChariBm? » An

igule

peccarum illud , quafi ventuspefti-

dde

&liud argumentum adhuc deGderatis ,

lens , omnem quamprimum fruc&um

Nutt

quo unius folius peccati gravitatem

ipfaadhuc in herba arefacic

n pefgr

intelligatis , cüm tanta fir ejus malf.

N

is u

fundacï

(eiite

gnitas;uttantabona pelfander » Ec.

roü o

ec imienfumpreemiorum pondusín

VIL Verum ef , pcäz&i-:eütiäa&s

immenfum penarum cumulum tam

a

finceré & in DEI gratlam redeunti-

fabitó commaratum, fub quo gemunr

bus bonorum operum ante peccatam

(oltit

etcatift

gigantesilliinfernales , qui Deo bsl.

acquiüra ex mera D'EIL bonitate

lum indícere auft funt.-

ttendize

merita revivifcere, quemadmodum

igitur , & confiderate, quantum il.

olim per Prophetas promifit. — Red- loc]. 24

-

gt -

P

Jludfit ; quod peccando perdidiftls !

dam vehis aumes , Quos comedu [o.

25.

Scio, meritorum veftrorum (ummam

€4 er . F. Vaf

Cnfla , bruchus , & ribigo

quez. 22j

non effeinfintam., quam poflibilem

6

Sed duo hic ad rem nof(tram

yum

f0. 1. de

effe fupià fuppofnimius. 3. fed potius

advertere neceffe eft,

Primum eft 1—/'Pe. 2216

;' Omniflo

»IOMz à

cenfum effe valde exigaum , proprer

nonnulorum ^ Th'ee!»ogo:um

Cfïf 5.707.3. S 5'0

parum illud boni , quodpl:rique ,

fentenram ,.

£

[2

ratiam in. quovis Sa-

tf "

tempus mille ineptiis impeadetefo-

ciamento » üut ipfi loquuutur , ex

j

v

0])&; alzwmza

obrentam, femel peceato

T

i

l'f'xi:g.e;agunc- : quo qugjis momento-

&

InQka

sst

a.

E

Stost

. DISCURSUS XII. EX BONORUM OPERUM

mortali perditam , nunquam reddi

bonorum.operum ja&tura deploratur;

ampliüsquocunquemeliori modoDei

rafus f'evir, pullasque induit veftes

| gratiam nobis reconciliemus. Quod (i

ob murznam fluviatilem,quz in pifci-

verumeft , videte obíecro, quám lac

na illiusadeó famafá morcefublataeft,

crymabilem theíauri ja&uram facit

EcChriftíani noftri quandoq; non etu«

mifer peccator, quandocunque Deile-

befcunt , equi, aut canis intecitum de«

2 — *, E".nl:.;

gem prevaricando (e nihil perdere

plorare , dum intecea ficcis oculistane

exiftimat.Recordamini illius,quod di-

torum audiunt ja&turam meritocum ,

quam anima i

xi,quanti unus íolus gratiz gradus

M

T?

.

i

- VRU CT N N

valeat ; confiderate quoq; , quám gre-

necfloccieftimanda effant.

píorum patitut. , q'uaffi

tiofum fitlumen illudauriferum , cu-

AL

r

M o N

mdiícemus deb

jüsminimz arenulz tanti &fimantur.

/ l. od quidgs

onïs 3 x

L]

bom]

MC

Alterum obíervaus dignum eft,quod

illisoperibus ,quz in peccati morralis

V.Suar,

$p d

opuft. de

(equitur. Si Deus peccatori poenitenti

ftatu Bf quod eft alterái malorü à me

89' t l (.

omnía merita ob perduellioné culpa

propoficorá vobisexplicandum »Hac

vevi[c.

gnerit, -

ablata reftituit;hacliberalitate Miferi-

joctura adhuc magis e(t deploranda,

Se&, 3. cordiz fue vifceraoftendit, qui paeni-

quia nunquam reparari poteft, Pecca-

?. 9. C'é rentiam illias defideravit. Verüm hoc

tum eft velut turbo,à quo non tantüm

pE

non impedit , quo minus tantz perdu-

amaturi decutiuntur fru&us , fed ipfa-

ellionismalitia perindetit deteftanda ;

met arbor radicitusevellitur, Ormsia tb, 55

non folüm enimmerecur , utomnia

eradicansgenimira.ldcoque omnia o-

I2

illibonorumoperum meríta auferan-

pera fa&a abanima peccato inquina«

tursfed etíam;ut nunquá reftituantur,

ta, operafunt mortua,inftnGuoÍa, in-

T WRRS

XIIL :O quàm amaris igitur lacry-

grata,nec unquam Deoaccepta , ficut

Amishancjactu:á depleraret, quícunq;

eadem opera ín gratía producta, Tar-

3nentisoculos.bene illuminatoshabe-

tarorum Princeps nunquam acceptat

ret ! Davidi & militibusejuscivitatem

decimaségrege fulmine percuifo; ita

Siceleg pauló anteab Amalecitis ever-

quoquefacic Drus; Decimas & Ví&i-

x

| dtp,

fam ,& àn cineresconveríam íntrantl-

mas ab Abele obl«tas bi oftendit pla-

bus, dum domuum fuarum ruinam,

4i 10

cere, quia ab innocuá caula. prodiere,

£ fqualorem, (olitudinem, necnonte-

Refpexit. Dominui d AAbel £. mune- Gen t

nerrimarum prolium fuarum , mulie-

raejus. Cainiautem muneranon accí«

rümque.necem intuerentur, ac flerent,

pit; cüm (int Decímz écaula fulmine

flencibuscandem lacrymaz defecerunt.

peccati percuífa, & etiamnum Invidiz

Planxerunt,inquitScriprura. dozec de-

fumum redolentia: 244 Cain veró €8

3. Reg.

l::

30,4-

ficerent in ezs lacryma. Confidezate igi-

8UAOY A Cjus monve[pexqu,lmónon tane

.tur, quanrum fleret, qui tertibiliorem

Í

tüm nonbenigno accep:ac vultu,fed

C

hanc devaftationem, quam adfert pec-

averfionis & hortoris.loquitur termi«

catum , cognofceret ; Verüm ita fe res

nis,quafi moleftum (ibi odorem adfer-

If 1. 33

i

| habet, guævi;aliarcsamari&s, quám

rent, /ncen[um aborminatio efl m , la« ]ian,

u

| poravi j.1,

-

d

7

*

: gmm.zämsïeänmïm:GR.ANäz«: 'MALüMsnþgc&:A

16$

M

fïgbo;faï:i fuffinens, SiLeo aliquod ani-

quam fteriles & infozcundoscompa-

du

ial mordeat ,caro illa fit tam faerida,

reresnullus enim totillorum partaum,

ld

at à nulloalíoanimali .devorari poffic.

]

licétlaudabilium , unquam incoelís

1&6&.

Fugepeccatum ,moónetSpiritus S, per

metitorum ,&

| GRU«

Bleriz coroná redimi-

Ec.12.3, Eccletiafticit quia,denzos Leonts , den-

tus tziium*pþablcf

nde

teb ejus, datevficientos anmas bominum.

UR

Afpicite que(o,quàm ferusfit hic Leo!

XL Quodíitafe res-h—aybet, digent

Ut .

nontantitm.corpora,fed etíam anímas

nonnulli, ergopeccaro inquinatisni«

qua!i

interfecit.Quod fi ita eft, quis mirabi-

hil prodeft ampliàs quidquam Opera-

tüit torum illud, quodd calibus proficl-

ribonl ; non jejunandum porro Ípfis ,

. fcituranimabus,coram Deo fe:dere ?

faltem cüm przceptum no

nurgeudie-

btl

$&msximi Leonis dentibus dilaceratz

bus non feríatis Miffze fac

tificio inter»

funt , dentibus fcilicet non ccudelibus

TE J'M'

elle ; recitate rofarium, folitásque ar

a'qusp,mi

ante domi precesperfolvere irritus12.

Í

Hat

cantàm , fed pc&iïlvehtimrn'isf

boreft, Quám inepta et hzcconfe.

'Idh

x. Quódf ad amuffim »-—Timblogf-

quentia! Opera bona in peccato facta

(( d«

cam , nunquam dicere licét,opera bo-

non poffu

nt promerericoclum,ergo il-

uf

na in ftatu peccati fa&ta difplicereDco;

la intermittamus? nolite fic argamene

-

fed folum Peccatorc difplicerescercum

" YLTEM

tari,fed dicite : sbjiciamus peccatum ,

faltem eft , itorum operum ob pecca-

confeffione illud expiemus,necin Paf.

ji0

It

tum & peccatoris abominationé apud

chale tempus , fed nequeín hodierni

pim-

Juftitlam divin, non haberirationem ;

vefperum ponitentiam | differamus,

quare quantumcung; illorum augea-

^ I

Hoc,(i (apieater loqui vultis, inferen-

,f

tur numerus,omnia merz fünt Nullz,

dum eífet. Infaperad voces,quibusu-

Ti

quas dicimus, quz fe (olis fumam nul-

fus fum;advertite.Dixi videlicer,

opera

lam conftituunt,Propter hanc caufam

bona in peccato fa

;cepm

&a non prede(fe

oreproprio ftecilem vocavit Regem

pro ceelo lucrando

$ at Don dixi un-

dT() j llf

Techoniam,quamvis oGoipfi effent fi-

ia

gere

quam,omnino nihil prodetfe:quod i

225 $9.

lij. Hzc dicit Dominus: feribevirum

in manibus veftris nuius aureus fran -

"m

iffum freriem. R iio autem fuit quiaé

gatur, quidfaciris ? An bina illa auzi

n

tot filijs pullum in regno poft fe fuc-

m

cefforem kabuit ; fedomnes fimulín

frufta projicitis ? profe&tó tam ftulti

T

non eítis,(ed ea aurifabro fertis,ut ali-

captivitareBabylonica obiére,quoDe-

tümæ

'quod inde lucrum referaris, ÁAttamen

us nobis fignificare voluit , impiosli-

eureus numus diffraGusnon valet 2

| lflVl&z

; u

cét eleemofynarum elargitionibus,fu.

Verum eít,non valet, quemadmodum

fceptis jejuniis , peregrination:bus fa-

moneta ad emendum,& mutuandum ,

cris fufisorationibus, remplorümque

valet tamen , ur metallim. Eodem

uklh ;

vifitationibus, numerofarum prolium

[[Ifmla

modoíe habentbona opera, Si ad

ideft bonorü operum Patres effician-

acquirendumcalum non valent, va-

,l i

W';

"

.tünnihilominus coram oculisDzi tan-

lent tamen ad minora alia bona ác-

X 5

l

Ü

j i

qui-

4

Va

35

P

166

*

| msCURsus XUL EX

BONORUM OPERUM

$, Tbom,

q'u:'rendä:quäre a—ïïupq;mm intermítti

mundabat , dcbi-:isquæ ilb&xfs;; maga&

debent ,imó illorum intermiflio füum-

3. p. 4.

cum íinduftiià fercala di fponsbat , ita;

$9. 2,6,

m& quandoque calamitatis cauía pof-

ucnullus' atchitricl nusmelis. ficere

fer effe. — Contigit aliquoties, ingen-

potuilfet. Accedebac hüic diligentia:

tia luminaper apertos campósimpe-

míra berievolentia, quam Domino (ue:

tuo:éirruentia tamdiu objedtis linteís

ä

exhibebar ; redéunti domum, ut pri«

coliibita fuiffe, donec zupti aggeres re-

m« advercit ad'vmtumf*;--föïæs»ag&iie

í

patau faerint , ancequamtoram Re-

ebat , nianufua pileam,& pallium au»

gionem inundarent, Quemadmodum

fereü'at,s:ï'aät;eosïaxuf;&yat , etepidasque

ipgitur exiguum liatei fÉruftum faltem

Y

porrigebar; bus alií$que agendi modís

per aliquoc cempus fufficiens fuit ad

non tantudmi beítiatam conditionem y

l

formidandam aquatum inundatio-

Íed etiamipí o$ ephébos fcitifimos fu«-

nem avertendam, fic opera alíqua bo-

perere videbatur,. Audiens igitur frae

na à peccaroribus faca , licéc in feipfis

ter Maittizus. res hujufmodi ffupene

patva & exigua, interdum divine Ju--

das, inquít, advocate illam , deidero:

ftiig farorem inhibere potueruht , ita

enim illam videre, Veriin. [imia,qua

oderat confpectum Viti fan&i fubire;.

ut non difperderentur , priufquam

fub le&ica (eab(conderar; ande mage

r

ïääpäfsen&cs, pæ&nït*emiam egaffenr

I2 An-

nocuti labore quzri debait ; nec facis

241.

: XIL Cafum in rem bb&m*r& auä*ï-ïl

fuit repertam etfe , qaippeobftinatiffi-

l

te mirandum. — Venetiis pro concio-

nia , necblardirijssnec vi fuo illo ex

2525,

[

?» 69

R& dicebat frater Mattlixus de Bafcio

angulo extralii potuít.— Tunc Dei fae

!

facri Parrum Cappucinorum Otdi.

mulus fuaviter spprehensà DoGtoris

W

nis Áuthor , quiextraordinariz Zeli

manu,. visiinquit, cbidicam, quæäïï

-

u

füä efficaciz, & vi c—æï'exe:mpürm..,. & ml-

illa comis (imía , quam domifoves ?

Q

gaadjubgensopera;difücile dictu cít ,

Diabolus eftinpetíona, eamus folum^

)

quàm füblimem nominis exiftimatio-

inodo , proprioere id eum faterico-

nem aptüd omnesacquifierit. — Inter

gam, .Itaquecubiculum intrrant, (ta»

Mi

alíos quidam Legam Doctor, ut DEI

tímque frater Matthaus Diabolo ime

i

Famul co?*oqqïo- propiü"'s ftuececur ,

perat,edicar,. quifnam fit, & quemob.

4?5 /«r'

f

04/3'

&:pud eumaliquodobtiüerer meri-

finem hoc (ub fchemate comparens ,.

[

tum , quodam taane Virum fandum

ad tam vilia fe demiferit obfequia. Ez-

ld

adpiandium fecum [umenduminvi-

go ingenti cum rabie refpondet coa«.

«

taviisquiinvitationem acceptavit,fed,

&us , (um Diabolusex Inferno ; nec

ut majus comodum illia dfecret,uti ín-

D

alia de cau(a huc veni , qudm ,ut Ani-

D

teli

:

igetts, Habebat hic Do&or domi

mam ij fius , plurimis ritulis jam longo

Tl "

fuz(miam, adeólepidam, uttotum

tempore mihi debitam, mecum aufer-

li

viciniam recreater,

Infternebart il -

W. p

rem, Qraareigitur , qiziit Vir fandtus

T. qU1

lamenfam, mappulasplicabat, vitra

intra tot annos,quibus bic moraris , il-

T h ]m,

larxf

e

i

R—

x

jaaefï-'üüo's;rmby&MCMNDEMALHM SIT'FE:*CCAT. 163 -

Q

— Jam non fuftulitti ? Quia, fabjungit

rum, Quia veró, vilde cupio, vos

"

Dezmon , quovis vefpeti ,antequam

hunc cr.ror'e'm/dcdoce:e,xria h

D

u-

decumberet , devotasqua(damDzo ,

cis explicabo,

xtiäï

DDivequeVirgini precespet(olvebat ,

XIV, Primó igitmr bona opera

I)

^quasfi velifemel íntermififfet , per-

profunt ad bona temporalía à Deo im-

J«

iniffs mihid Deofuerat poteftas , eum

petranda.

hd temporalium confect-

d

fopitum fuffocandi , mecumque ín

Hesem, Propter has , quasrecitatis

i

"Orcum abripiendi. Cogltate , quantus

preces, dum eftis in peccato , proptec

"

J emnbes, hunc lermonem audientes , in-

Illajejunía , propter hanc charitatem

ls

vNaferit pav ot, Vesüm frater Matchaus

paupeti exhibitam , prepter hanccor-

u

- dnterea omues,& prefertim Dominum

potisafflidionem , proprerillam Mif-

/ [uu

Domnüsanimavit , Dzmonémqueil-

Íz Sarificij auditionem ,licéc DEUS

3

linc abice coegit, Deinde predi&um

ceclum vobisnon (itdonaturus ( hec

&t

Do&orem attonitum , & ftapefactam

& Íimiliaenim opera diviná gratiá ca-

V

&

permovir, ut, que mediis injuftis in

rentibus nihil merentur ) nihilomi-

ü£

peticulofa fua profeifione acquifive-

nusmuita ín terris bopa conceder.

FC,

zat,legatis , & eleemofynis

"

:

Vefttam.confervabit fanitatem , au-

Ja

abundanter reftitueret, -

NU

gebit bonafortunz, veftram nominis

'XIIL, Confiderste jam , anï—"bon:g

tüebirur zftimationem , familiamlo«

i

Opera eríam actaali culpá contamina-

cupletabit , periculofam agris veftris

p

- toptofint t Quó deveniffet infelicis

imminentem avertet tempeltatem , li-

DodGoris hajus aníma, fitam ftolidé,

h

-tem , quá ad incitas redigi poteratis ,

oti

utaliquifolent , difcurrilfec r DEUIS

plarésque perfecutiones & adverfita-

odio mehaber.car aliquid'boni agam,

tes diflubabit 5 nec non alia vobis

gt

in?

cüm mihi nihil profit ampliüs? An

procurábit benz&cía , que nonnun-

non -videtiis*bonï:i-'iiquigifaïccrä ; em-

lurte

quamtantifacitis , ur illa ipfimet e-

. per bonum & laudabile faiffe ? Quare.

ternz fsluti veftzz przferatis. S. Aa-

de

l m'

TLor, Gbl Apoftolus dicit ; $i diffribuero in

guftinus «fferit penes antiquos Roma-

ï.

pq. Clbospauperum omnes facultates meas ,

i

f.

89.27,

DOS, pro víttutum

uarum motcalium

0 lm

charitatem antem non babuero , mbil

0

£

remunerarione , totíias Mandi tauc

9

6.4)::! A

nibiprodeff , S. Thomasdocet, (ic in-

coguiti fuiffe imperium

*

non quód

1809

u(algr,

- telligendum effe , quod »o» predef

inrigore Ie(gugndo , Opéra peccato-

ad Regnum colorum obtinesdum , ut

g t

tis veré poffinemeretip:eemíiam :mí-

^ fupradi&tum eftjnon quód ad aliaim-

jl

nimé inquit S, Thomas,fed quia Deus

petranda non profit. Imó alio inloco

ita erga illa fe gecít, quomodo faceret,

j A

At*

S. Tbers,

cx.profe(fo docet , opera bona in ftatu

fialiquo modo efleut meríitoria

S. T/'Jom.

[ong?

peccati fa&a , genecaliter ad tzía a(fe-

| aüfff'

[zfpp. q.

que adeó :05 merestur proprie e3 ex

;/'M PP.- q L]

I4 ar,

.

qaenda , valde ütilía effe : advempora

€£0z41220,

Quod eft meritum in dí-

I4. 4?.

f mädF

41 -

lum confecutionem ad difpofitionem ad

gnítate recipientisgratiam fundarum , 46. in c.

"d

"Hg

m

gratiamy,ad alfaetudinem bmammkaprs-'

fed /imils'ruäiææ;-ää Cj ex cong

quod

b al

r

x

, '168 r

DISCURSUS XII, EX &BONORUM. or»ERuMï,

[

tibi

uod eft merítum in decentiagratiam

ominus fapienter loquentl refpondit g.

exhibentis fundatum,

Tantopere

Nan &i longé à Regmi DÉL, Laudando aara, .

1gJ

V9

Dzus amat virturem , ur etiam imagi-

enim tantum charitatem erga proxi- ?2,

?

mum, lícéream non exbibueric, adi

-a

gl

mem ejus przmio afficere dele&tetur ,

eodem fere modo , quo pater aliquis

eandem difponebatur , propi&íque

lii

ralm

intimó amans filium (num,exanimem

ad eam accedebar, Obfervate, quid fa«

ce atlhuc fumante fiac ? fumus hic non

$,

ejus effigiem in tela depictam diligit.

$ Re5,2. Hoc modo videns Drzus humiliatum

e(t ffamma . eft ramen valde idonea

flk !

Ts

— Achab , cilicio & cinere coopertum

difpofirio ad'eam concipiendam ; un-

intentata flagella inhibuit ; licét enim

'de ficut faciliüseft ,facem paul&ante

if

. illum magiscapite, quàm corde humi-

extínctam , quáàmjam penéfrigidanr

n

fí

- liatum viderit, nihilominus, inquit S.

accendere , íita faciliüs eft,ut peccator,

Gregorius , oftendere voluit ; quàm

qui bonis ftaderoperibas, quim qui

h

g:ata (ibi fit veré dolentium poeniten-

ab illis abftinet , ad meliorem fiugem

gia,cüm etiam apparentetanropere de-

deducatut.. Proderunt lizc opera,ut

le&etur, — Pezfandum ef? , quomodo

tales audiatis Miffionarios , à quibus

&i grata fit fpontanea affsciio , pro cnlpzs

convertamíni , ut zelofum inveniatis

[

(

áness , qui placuerint; fi bac ad tempus

Confeffarium ;ut pium al;quem lega-

s

—

$

placuit,€$ n ete, qui di[plicebant,

tislibrum

?

utbon u:mfal;guod"vid [5

hh

ia

. tamen adhuc minimum eft,

tis exemplum ; ut bonam aufcultetis

Y

l

XV. Secundó talia opera utilia

exhortationem , utalíáfimilia vobis

C

funt , ur ad gratiam faltem remoté

occurant media , quibus illius aucl«

tis

difponamur,

44d difpofitionem | ad

gante gratíainviam re&tam reverta-

y

Q

mipni. 244 di[pofitienem adgratiam..

gratiam, — Daptifmus Sancti. Joannis

Y

nonconferebatgratiam ,. fed ad reci-

XVI. Demque, quod ego maxími

l

il

piendam peceatores difponebat ; &

facio. opera in peccato ficta profunt. ,

LA

hoc faiis etat, ut magnam deillo fti-

ut qüisaffuefiatfemper ad. benéope-

Mi

ma:ionem conciperent, Eodem mo-

randum, 240 a[fuetudimem bonorum

b

operusa.

"Verum eft, clavemceream

do fe habent devotionis opera à pec-

1

catoribus fa&a. Quamobrem illa

nonaperire oftium,fed exemplarprz-

p

magn! facere oportet , nec intermit-

bet , fecundümquod aliaex ferro. ;

&

quz apetiat, fabricaripoffir, Elee-

tere ; licét enim fint veluti Baptifmus,

(

quo fola lavantur corpora , necnifi

mofynzigitur , orationes, peregri«

(ig

L

exteríus aliquod contineantbonum

3

nationes , peenitentig , omniáaque

WU

nihilominus media funt, qua prodef-

alia , qua peccatores faciunt opera

BI

fepoffunt , ut tandem etiamanimz

bona, valde profunt; profunt enim ,

