UT

üma..r

quàm megnumeílet hoc fellis pela-

I

gus !. nihilominus , (i placerecDso ,

unicotantü momento creaturz adeó

AE I.'.—-Qgöd atcing; pf—ärifurïn -Emri;nfe-

LÀ

cum

.

fi quis (ummam pulchritudi-

fibi infenfe faciei fuz pulchritudi-

nem , fummas divitias & fummum

nem oftendere , hoc folum momen-

tum fafficeret , uttotum illad infanum

honoré conjungeret , non videtur ali--

udquidpiam àcordehumano defide-

odium inzqualem DEIsmorem con«

rati poffe. Hz veró dotes funt omninó

vertetetur , & mare amaritudinis im»

MletresGratiz, quae, utitadicam ,

meníz in mare gaudiorum mutaree

formant talem Gratiam. Primaeft

tur. Quám igitur fupra omnemho-

fummapulchritudo, — Plato dicebat ,

minum caprum amabilis debet effe

fivirtatis pulchritudo oculis cernt

afpe&us , cujus unicus folüm radius

poffet,omnes quafi captoseam ample-

tam ingentem in omne deincepstem-

xuros, Quid veró dixiffet, (i fides illi

pus horrorem depellerec ? Talis

fupernaturalem divinz Gratíz pulch-

autem pulchritadinis radius eftille ,

lh

ritudinem, ficutnobis, demonftiáf-

quo eníma Tufti illaftratur ; andefi

IOIE.

fet? Ut de obje&o hoc fenfibus noftrís

homo talem animam videre poffet ,

a

fuperiorealiquid intelligamus , con-

non effe poffibile , utcoram illafub-

fiderate Chariffimi , Gratiam effe

fi&eret , fed, quemadmodum Chri-

aliquam divinz naturz partíicipatio-

ftus Sandz Brigitte revelavit , omnfa

nem, ita ut, quemadmodum docet

membra fua inftar fragilis vitriin fru»

S, Thomas;quod in Deo *fuþftantia-

fta diffringi fentiret , propter amoris

as

l'mc

— Ü

MALUMESIT þr*:ccüum, QUIA

GRATIA DDI Nds PRIVAT 99

,

l

dinem !-quàm abforpti ! quàm ipsaà

!

impaum & gaudiorum , rquiþäs op*

TTE

timere:ur, abundantiam,

tanti luminisvi, prezquam ulluslucis

i

TT ETO

-1V. Etíanéquanta non effe debet

amant papilio , kebetari !

TTE

illa pulchritudo , cujisamore ipfemet

V. Atqucehoc tantó magls , quia

n ^

- Dzuscapitur? Atqueitafe res habet,

hzc pulchiitudo , quemadmodum

notinemo ex ftimare poffet , noneft

Qu

llleipíe e , qui in fammam,utita di-

can , admitattonem taptus , in (acris

fterilis, Montesauriferi , quoin fis

gt ,

"n

Catt,4 V, Canticis exclamat ;4ndm pulchra es a«

nu fuo díriores f(ant , tantó magis om«

micamea, quam pulchraes $ Scilicet

ni gramine & herbá deftítuti effe vi-

d

(icut

ropter Gratiam.

.Absque dubio

dentur. — Verümnon fic fe habetÁni-

f

ma Gratià ornata ; eximiz enim huic

du

concludere oportet , abhacpulchri.

xdiud

tudine omaem aliam venüftatem,qua

venuftati (imul caleftium benedi&tios

iatO*

velcog tari poteft, fuperari, cüm iafi-

num divitías conjun&&as habet , que

nita Sapientia verbistam eximijsde ea

omnem hum:nam fidem fuperant,

f um

diua

loquatur , acaliumiofinem non ha--

Gratia inquit Ecclefisfticus , Gratia fr-

24 PCto: r,

cut. Paradifus n benedilionibus, |.S,

feci

beret oculos , quàm ut foctutiatam

hanc animam con:empleiur, — Fir-

Petcus ApoftoclusGratiam vocat,pree

J £2

,&

Pf.s1.8, thabo fuper. te oculos meos.

Án non

tiofa Dei prom;ffa,

7Maxima €$ pre»

tiofanobis prom:[a dedit, Scd quace

die

ergo fummopere pudendum effet ,

)501

hanc Grariz pulchritudinem viliffimz

promiffa ? an non lla. potiüscít do-

nDum.

d

mulicbris afpe&üs venuftati compa-

Ita cft,(ed tamen vocatur pro»

rare, d qua toc ho r inuminquietantat

miffum $ quia príncipale divinarum

itadi

o

cogirationes , captivi deunentur af-

promffionum objectum fupra terram

-fedtus , liberum ligataraibittium ,

(anum

aliud non eft,quàm Gratía, — Hac eft

privats. difcordijs fübvertantuz. fa-

omnium divinarum

intentionum

Md

pi Itv

miliz, & publicis aliquando integra

complementum , quasin noftri crea-

etiam Regna n ruinam impelluntuar. ?

tione,confervatiaone ,omnibüsque o^

n

Quamprimum faditha ín. caftris. A(-

peribus (uisDeus fibiprefigit. — Con»

um

fyriorum coamparuit , exiftimárunt

T

fiderateergo , quàm opulentum de-

milites, operz pretium effe, proprias

beat e(le hoc donum , de quo ille adeó

? ul

d

vitas fuasfabjugando illi populo im-

frequenter in divinis loquitut Scriptu-

!

pendere, cuitam fpecioíz forent mu-

ris , quifide fine fibi inomnibus ope-

|

Ti

Sjudib, lietes, Qais contemnat populum Heb-

ribusíuis prefixo, 'Totam quidquid

;100 8.

réorum ,qui tamdecoras mulieves ba«

DEUS tanquam au&tor naturz pro-

: ginl

beut,ut non pro bás merito pugnare con-

ducit , omne in Gratiz commodnm

| ofkh

?TA eosdebeamus? Vos nuac judicate

5

refert.. Itaque ficoelitam rapidocur-

ii

quid di&ur effent homines, 6 Animz

famoventur , fitam varíasia nos ha-

j bei'

pulchiitudinem, quz confiftit in Gra.

benr inQuentías , fidieselucefcit , (

gmnh

tía , videre poffent ? quanto ftapore

lucem tenebra pellunt, fi venti emite

;m frts

aitonití ad hancharerent. pulchritu.

tuntur, fi pluit celum, fi planta cre-

;-Suntæ

ii

Na

f

o — * DISCURSUS 6emm^$.., QUAM Qt;'RANbE/* :

func"«, Gfanïmakiia nafcuntut & mo- bio omnibus anteponendum efïet,;

lj

riuncut, verboomnesíublunares, &

eoquidem modo , ut Anima poriüs in

"

í

ccleftes univerfi effétus, à prima

&ternum gloriá illà privari .mallet ,

caufa, id ct, DEO , ín bonum Gratie

quam oculus non vidit , nec autis au-

t

ordínatifunc , utea in homine produ-

divit, quam cor comprehendere non

catut,firmetur & augeatur. Omaia

valet , quàm velunico momento hac.

ü

ii

propter ele&los, Ec an nonhoc (ufficit,

'Gratià orbarli An ignoratis, inquit $,

ut apptehendamus , quám magnus (it

Bonaventura , Gratiam eífe donorum

hic thefaurus ? Ptöpmr huncfolum

quzcreaturz à Deo conferuntur om«

f

condnuó infinitam íuam potentiam

;nfum':prïm&um & excellentiffimum z

ql

H

& indefatigabilem

n

"D E US exercet

*

Gratiaef primum £ excellentiffimum

provï—dentiam;.?

x

iater dona ereata. Quarelicéc DEUS

VI. Át dicetis, totu

mihoca DEO

amore veltri alterum creacet mundü ,

fiei potius propter gloriam , quàm

cujus terra tota eífet aurea;lapidé(que

propterGratíam, Sed qüam putatis

aneriforent adamantes, ejüsque Do«

effe diffecentiam interGratiam & glo-

minos vos cpnftitueret , profcétóran-

tiam ? talis eft differentía , qualis eft

tum dor£i vobis non cooferret, quan-

inter fru&um & florem , inter (capam

tum effet, fi vel unicam (olum Gratize

& rofam. Gratia dici poicít gloría

gradum vobis elargiretur, - Benam « i*h. -

inchoata , eloria veró dici poreft Gra-

$. Tbom;

gratia unies majusef , 7;4&:7: bonum —

W,S. ]

2,2. qo

tía jam petfe&a, — ;Gratia zibil aliud

doius natur& univerfi. — Ut docet. S. av, 9. ad

24. 4142

ef , quam quadam ánchoatioslorie m

Thomas, Minima Gratía plüs valet,

*,

zobis. Jltaocet S, Thomas, Imó in

quàm omnia naturz bona ín univerfo

d

quadam circamftantia affirmare licet ,

Tmundocontenta , licét etiam alius

'Gratlam ípüimetglorie preferendam

[e]

Mundus foret tantó major noftro,

effe ; quia fi licitum eft , velle privari

qu«nró nofter major eft milijgrano,

Gloriácoclefti ad majorem D«i Gloti-

VII, Haic deinde pulchrirudini &

am , faltem ad aliquodtempus ; non

opulentix ejusdem diving Gratie

eít ramen lícitum velunico momento

proportionara sccedit dignitas. Ideó-

Gratià ejus velle privati ,aut minimam

que confiderate , quz di&urus fum:

tam ínzítimabilis chefauri. jacturam

fi Deus per nomeo zternítatem con-

pat. Qu eft igitur hzcopulentia ,

tinuó in novis crcaaulzfs.producän'dïs

quz fine peccato amitti non poteít ?

occuparetur, femper anam aliáin ore

quz eft illa aurifodina, quz etiam ipfi

dine naturg perfe&iorem crearet ,

cclefti gloriz quodammodo przferri

omnes illz creaturz fimul cum omni«

7-

poreft. ?. O czcos igitur peccatores ,

bus perfe&ionibus fuis tàánta;m non

qui pro beftiali aliqua voluptate, pro

poffiderent dignitatem , quantam ine

vanitatís fumo incomparabile bonam

fands Anima recens Baprizari obti-

commuütant ; quod vlï cum omnibus

net.

Atque adeó, fi vobis imzgines

miní , omnes has creatara: (imul con-

;covclkïgaudiis cenferri poffer , ine du-

-

Be

z

"MAL

'UM» 'SIT.,PECCATUM , QUIA «GRATIV'A DELNOS DRIVAT,: for

nibus illis ínfinité. fit. pra(tantior--

p

ht

$

'regatas inter fe coufulere , quznam.

AMehuor eft Mifertcordiatua fuper vitas. Pf.64. 4

"

ex illis eligenda fit in caputomnium ,.

s

- fi unicusfolus homo ínter íllas tan-

Oanima , quz dignitate ipíos etíam .

&,

T

4üm unicum Grarie gradum haberet ,

calos fuperas , quomodo infra beftías

te abijcis:quàm abjedé àdignitate caa.

01

"-- hichomofecandüm omnem re&z ra»

degenerasftu quz fupra omnemaliam

hat

tionts Regulameligetetur in Superio-

rem ; utpore , qui Jare Gratiz omni-

celfitudinem elevate ftatum eucdem

iit$,

um

üm creaturarum äignitareswmieczl*ïs*-

quafi cum DEO jarticipare potes !

Claritatem quam dedifhá mibi, Pater , ^ 7.ÀR.

om

rec , mulió mojorí przemineniá ,

uám íol lumen lucecnarum f üperate

dedi eis , inquit Chriftas in ultimo

m i

Forté vos his rebustidem non adhibe-

fuo ad Difcipulos fermone. Quemad-

nym

EUS

biiis , quz tamen fíunt veriffima.

modum ignis ferro candentí dícere

P

; peffzt :egotibiomnem fplendoré me-

d

V,

Puerulus etiam nunquam credit ,

um,calotem , omnemque preftantiam

ique

Margatitam majotis effe pretij, qaàm

pugnum bellarijsplenum , nihilomi-

dedi,& licét tibi naturam meam non

Do«

commuaicaverim , quiaferrumes ,

dll«

nus licét hoc fibinon perfaadeat ,

nihilominus eminentem tribui fimi-

if*

vos tamen , utevidenriffimum tenetis,

Qauld cogitatis eífe in rei verítate aol*

litudinem , ut nulli alii reí fiimilius fis -

I

mam Grauá Dei preditam ? Si milii li-

quàn . igni, | Eodem modo cüm

m x.ib.!

DEUS nobis Gratiam largirur , tam

citum effzt hs uii verbis, dicerem il-

WP Wlw$ 9* e(fe ,qua(i Deum ín flore, Onmzis,

fublimi modo divinam naturam (uam

TL

quinatus efl ex Deo, peccatum non fa-

nobiscomunicat , utquamvis Ánima

non definat effe creata , tora nihilomi-

qakt, l

cit,quoniam [émen. ipfius in eo manet.

vuo

nus in creatore vransformeuie , cui

Aüdite, quomodoàS, Joanne vocetur

alius

Gratia : vocac illam fementem Divini-

fimilior fit , quámipfi igni ferrum

ORFO:

tatis, quia Animam tedd t cxleftem ,

candens. Talisenim ardor non exce-

f0

dit naturam ferti , cüm Graria immen-

eámquc in ordinem omnibus aliis fu-

lini &

eriorem ,ideft plané divinum collo-

sà diftantià omnía naturz meríra ex-

n

cat.

Ariftoteles obíervat ,' femina

cedat,. Dozum. Gratia excedit omuem

S.Tyf)a

[ q

d

plantarum odoriferaram | odorem

facultatem uatura. create ,. cim nibil

E12s 47;

yl

u J

1.42.€

quoque À natura plantarum . haurite,

dligd/ït L äiiämguædam participatio di-

g

Quisautem explicare, aurcapete po-

vyina nattira ,qua exaedit omnem aliam

S

u

jl

teít, quidfit. Graria, quia , utdidum

AHAtHYATR,

VAIL, -Pratereà obfervatione di-

u

eft,eft (emen Divinitatis ? Semez DEI

A0 g

in eo manet... .O felices Chüftianos ,

gnum eft , hominem tam à pulchrira-

omnf'

| fi Mifeticordiam DEI cogno(cerent ,

dínenaturali , quàm ab opulentia &

j üon

üam donando hanc G:iariam . nobis

dignitate non perficl intrinlece, fed

tantüm — extrinfecé , efseque quifi

qmm'

exhibuit !^ Aotequam. hoc donum

erderent , potiüsomnes res creatas

uandam bBoni alicujusfuperficiem ,

| o«

non veróbonumfolidum, |Quid eft

gme-

peffundari mallent ; càm VGreæ';ia. om-

vulcis

uïl (,n'

N 3

(

10l

DISCURSUSO&TAVUS , QUAM CRANDF; T

Ll

vultüsfemine , fi coloratam pellem

dicere , fimifer hic homo unumfos

illam ex illius fronte auferatis ? S:a-

lura Gratiz gradum poffideret , eum

1

P(

tím deformior, quàm catti alicujus fa-

tantum haccum Gratia bonorum ob-

q

ciesapparebit, l.a ut vir quidam San-

tinerecumulum, quantam non habe-

h

us adomnem impurita tis fuggeftio-

ret,quia vófolüm totiterre,fed ftellis,

l

.nem, feipfum allocutus fuerit , quid

elementis, totíque illi Regionicocleftf

l

dominaretur,

furura effet tandem illa mulier, quam

Hocanimz pretium ;

!

"incautisafpexeratoculis , fipellede-

fordida corporis habitatione neutie

b

- mudaretui ? & ego propter bonum trarmn

quam dimioutum, omnes Angelorum

Pth i]*

leve perdam DEI Gratiam ? Hoc

Hietrarchias in admirationé. raperet ;

LTA k

- ipfum dicendum effet,cam de divitijs ,

qui fiadhucró effznt ditati Gratiá, fed

quáàm dehonore , que omnes homíi-

folüm Spiritualibus naturz fuz debí-

nestelinquunt, àquo poffidentut , in

tís potirentur donis, hoc mifero ho«

eodemftatu , inquo fuitanté , nec

mine gradu faotanto forent ipfecio-

" quidquam ampliüs in eo murant ,

re8 , quàmeftequusViro nobili com-

quà» pulchrum ephippium in vitiofo

paratus,illíque fortunstz huie Animz

€quo mutar, Quam ob caufam, quidá

libentes fe inclinarent , nec non de

vetesüm Philofoporum , utajunt , à

tam fublimi ftaru,ad quem elevara eft,

viro divite domum invitatus , cüm

congratularenrur, Qk:&m»-magms' Eccl, 16

eum nece(firas exfpaerecogeret , ex-

quitnenit fapientiam €$ [cientiam s. TV

fpnit in faciem ipfius , & pro excufa-

Jed nen eff fnper. timentem - Dominum.

tione faa adduxitfein tota hac domo

"Tauntum eft Gratiz pretium.,

locum nonin|veniffe aptiorem : paví-

IX, An non igitar juftam caufam $,

J imentam eníim pario effe ftratum la-

Jobus vobis habuiffe videtar offeren-

pide. parietes veftitos aulzis , menfas

di,eá ab hominibus non cogno!ci?Ves

tapecibustectas, verbo , omnia effe

fcit homo pretium ejus. Vellem , hoc be-

pretiofa , eorundem poffeflore. exce-

ne con(iderarià Chriflianis , quiime

pto,

Verüm non fic fe habet fuper-

prudenter de paupertate fia dolentes

.

o

naturalium Gratiz bonorüpofleffio

inquiunt. — n smundo nibil aliud babeo

nontantàm in fuperficie hazret extea

quam Deurm,

Propier hoc. d. um

- hominem, fed intusinanima manet ,

alibi vos reprehendi. Sed de novo

eaimque perfici -; necfolàm perficit,

illud tanquam ftolidum — vitapero,

fed ad altiorem quendam divinitatls

S Deumh:betis , quomodovos exi-

ordinem extollit, cujus particepsred-

ftimatis effe miferos ? Quomodo cft

a. Pal ditut. — 'Ur effieiamim divine cenfortes

poffibile, ut anima nullius peccati

d

náturz, Quare G hominem lepro-

gravis fibi confcia , fibi períuadere

fumintueremini , d capite uf(que ad

poffir,(e effcin Dei Giatia, séqueideo-

. calcem ulceribus refertum , e&mque

l L;Fr,

folàm miíeram exiftimat, quód vilif-

- tedsctum ad milecíam , uc cum Jobo

fimis hujus cettz boniscareat ? [0-

m

| ecftäqu aaicm»;gdcrg cegeretur 5 audeo

pesfunt peccatores , quia DeiGratiá

L]

priz

NG

E

^

E

d

MALUM SIT PECCATUM, QUIIA CRATIA DEI NOS PRIVAT, soj

mtíos

privati funt, omnésque divitie, quas

Íz (cientiz copia , magna Fidei poffz(-

Dd

fio , donum fanitatis, donum Miracu-

po-ïï&dsnt,män&s divites illos ceddunt,

m

quàm fimplex dentium candor album

lorum, donum Prophetiz,donum lin-

ab

faciat echiopem. Qu potelt effe opu-

guarum, difcretio Spiritaum , intet-

Llïelhs,

leatía,quz palchricudo, quishonor

pretatío Scripturarum. — He quoque

celeli

hominis Gratià privati?eft mera boní

nonnaturalis , fed fupernaturalisore

Nrun

apparentia, nonautem verum aliquod

dinis Gratiz funt, quia hominis & na-

fieut

bonum. Zerte iempios C monerunt ,

turam & metitafuperant, Hc omrias Tb 1.3.

Jlorin

Prov. :

inquit SpiritasSan&us, Quód fitabu-

operatur uz14 atque idem Spiritus ,de v visar n

E*4 74

videns [ingulis , prout vult. - Nihilo *** r

pettt ;

]am d Burgundo pi&tore celebri effi-

a ll

&am confideretis , videbitis inilla ,

minus omnesílle cum Gratía fan&i

E.Car. I25

: debi

caclum,mare,montes,fylvascampos ,

cantecomparatg quídfunt ? Neceffes 7 ,.

o lo

equos& homines é longinquo inter

eft , ut fimulhincSali palmam relin- 14 LID.

ferice

fe dimicantes: fedtotum hoceft mera

quant ; Gratie ením gratis datg ordi-zr. s.

COT«

juzdamrerum fuperficies , absq; ullo

Batzfunt , utanimas ad DEUM redu

nims

fundo. Vultísnerei veritatem pene-

cant , Gratia veró fan&ificans easunit

n de

trare ?. Vertite pl&uram versüs mu-

cum Deo,unde quó fublimior e(t con-

i,

tüm , & cunc dicite, ubi ficillud ca-

fecutio fin's , quàm media ad illum

H

7

lum, illud mare,illimontes, fylvz &

affequendum , rantó. fublimior ef

4m s

campi , illi equi & homines, qui appa-

qaoque. Gratía fandificans , quàm

j

tebanc? Nihilampliüshujus ram viva-

fint Gratiz gratis date , quamvis has

cis illafionis fupereft , fed fola rudis

tantopereadmiremur , urprz (tupo-

Tales (ine Gra-

M

telz veritas videtur.

requafiin extafin ab illís rapiamur.

tlà funt Grandes hujus Mundi;pictu-

at

Quare poftquam eas Apoftolus cum J, Cor.-

»5C'!?N"

rzíuntfallaces ; quód (1 easviva fide

fumma commendarione enumerálfec! ?: 3*

.0 f2

hocbt

inverteritis& quales revera funt;afpe-

Corinthiis , ftatim fabjunxit, Er ad-

1. 24 COf

xetitis , videbitis ,-non:ampliüs eas-

buc excelleniiovem viam vobzs demon-

C 41 loc,

quiim-

dem effe,'quz faerantpriàs, — Perte

fivo,

Et quatehoz fübjunxiuNe, in- j, iv fis,

jolnd

ul hu

impios €$ non erust..— Nihilmsgnum

quicS. Thomas ,. inillis sf£-&um fu-

preter Dei Gratiam , qua plenitudinis

um fifterentsse in premiffis donis eorum

qàm

divinzeffzntiz participatio e(t , fine

affetius quie[ceret.

Sedad obtinen-

i u

quáomnia, quz exiftunt, foólàm ha-

damillam Gratiam exftímularentur ,

j

bent effe aliquod aridum , & appa-

fine quà omnesaliz,licétexcelíz, nihil

,qosm'

rens , süntque

qua'(i non e(l"ï;n'c "-

profünr.quemadmodum poftea Apo.

j*

hi funt.

3

ftolus fufiüs declaravit, ita,uc.dixecit:

a

X,Q

üz cüm íta ïïgt,waþn ignoratis ,

fi linguis bomintma loquar. C8 Zingelo-

u

j

l, äorc

. quanti merító in terris z(timendur. ,

rum ,etft babueropropbetiaus, €d nove-

u

Gratía,quz vocantur gratis datz ; do-

rim my[leria omsia , Cdomnuem [cien-

jl

il

LETI 8.

na à Spiritu Sanc&to fidelium commu-

tíam 5 etfi babuero omnem Fiden , dta ,

; [f*

nitaticollata? lnfq(;e .Sapi-cn?iæ j infu-

Ht montes transferam , Clmrimææ Aff-

tenm

"

A

a.

A

^

D

P

Mil

Man*

: ();? AU

-bfscuïas'üä OCTAVUS , QtiAM GRANDE. :

o

$

hs

ies ;'fzm'äaäwrow, 'ni!ailfum',f Ethoc -

pulis teferte

ut propter Monacho-

mitt

dcnüm,quod omnia nature & Grarix

rum in illas confugtentium , Det&m-

que inter aufterz vitz illius afperite-

fir.

dona fuperat , efteadem Gratía, de

quamihi fermo eft : & annon iaxi-

tesquerentium maltltadinem, civita-

paiá

m

tes viderentur. In qdorum numero

eli1

mum. ejus vobis videtur )cfi"g pre-

tot nobiles erant Senatores, tot opu-

Quig

:igm ?.

II,

lentimercatores , tot honorati milie

fodin

X!L 'S'*?»:d äarö

, nonconce(fo. Gra«

tes ; toteximii omni eruditionis lau-

perfu..

tiam intrinfecé nihil illorum pollide-

deviri , ut dicl potueric , ibi ome

d

re,que commemorasi ; annon (uff-

nium genrtium forem. inveniri. . Si.

sj

Tüst

ceie deberet ad ifinitum illi pretium

jam ex illis, quefiviffetis 5 quid fibi

vult hec d civitatibus fuga. ,. illado»

ha

atribsendum , quod tanti à Sanctis

& àDEO ipfo müimerur ? Ameticm

mefticarum commoditatum. abdica-

RY

?

"

Pöpaïi olin minoris zftimabant

tio , quid illainterferas , quali eadem

i

l

vobise(letnatura , tam mifera vita fo--

1

aurum , quàm ferrum; fed paulatim

hp;

«

lisfuftentata herbis

"

2

Ti

advertentes, ab Europzistantosna vi-

quid durus ilfe:

fupra pavimentum fomnus, cur flen-

lonj

'gando impendi labores , tantáque fu-

ftineripericulà pro illo obtinendo , ur

O , pectoraperchriendo, preces ab

bus,&

euam 'comra—ïvioïentcs ejusdem pra-

ortü folis ufquead' ejusdem occafum ,

Gïäü;

dones vitam exponerent : etíam Ipft

& ab occaíu uf que ad ortuim funden-

lol

do vos defatigatis ? Simul oinnes re-

Tion.

platis eftimareceperunt, & ranquam

medio ad proprias nece(fitates (ub-

fpondiffent , fe nilil aliud. , quám

lhl

lev a—nxdgs üiti.

Chaiiffimi

E)

CuE

Dei gratie augmentüm quzrere prae

?:horni

mon & nos ita facimus ? Hue ufque

tendere, . Hoc ípfum omnes Sancti

lp

Mattyres refponderent. ,

josfi homines rudes & ignorantes . ,

quorum ür

tf

alias dixi , tantus eft numerus. , ucf

.quàm grande fit hujus aurià DEO no-

m)eï

|

bis oblari prerium , non intellexi-

per totum annum diftribuezentur ,

EU

9063« imus : Sauadeo tibi emere a meeurum

cuivis diei multa millía attiibui pof-

li

18. joningg, Sedcüm videamusa Sanctis

feat.. Scifciteminiab ill's, uüde tanta

fül Ter

*

7

intelle&u puriaïag.m;:agisqu;. vivà fi-

illorumiü omni torraentorum genere

u

'deilluminatis oculis ad acquirendaimn,

futferendo conffantiia , ut etiam per-

cügno[',

roborandsm & augsncäam hanc Gra-

fecutores fuos defitigirint ? Ulade

Thitu

tiam voluptstum relinquiillecebras ,

tanta , dum ipfis fuppliciis obviam

IT

irent , le:íta , ur ea vslot delicias

dutiffimis corpus affligi peenitentijs ,

7

N

fuss ample&terentur

D]

, Uaderamge-

(ummísque doloribus & periculis vi

(i

tam .ez;sgomi, à nobis quoque fapic.n-

nerofus illis animus , quo non folüm

Dreri

ter concludi deberet , magnum effe

viram, fed amicitiam, imópracipuos

IOHJU

debere illum thefsurum , quiin divi-

ab Imperatoribus O:bis univeifi Do-

n2 Giatia latet abfconditus.

Olím

mínis oblatos refp

As

"79*

ent favares, con-

?

l

'"temneiéatque

*

Omnes ifti Sanáj

Zgypti fgiizudinf:s adcó erant po-

.

M

Martyf

—

*

d

i

i

*T^we DDY

o CERNEECO

äfum,mïmtcmnä DEI

INWVUAXS A :XE

VAT.

L

-

K .(

)

Ma:ryres uná voce refponderent , fe

mabile Gratise prerium demonftran-

Gonfderatio enim zítima-

icho- r

^ hecideo feciffe ,ne Gratiam DEI a-

hm

mitterent ; & quantumcunque fece-

tionis, quam Dä*üæï,äpf& de ill ha-

ttitde

rinr, tamen nihil adhuc effe in com-

buit, dolorésque & coraienia ad eam

Til

paratione illius , quod praftandum

nobis prómeiendam tolerata ; multó

It

eff:t, ne talis Gratia perderetar.

efficaciüs absque ulla compzratione

Quid jamampliüs defideratis,u: hanc

illius exeellentiam oftendunc - Qui

pl

if

b

"fodinam . pretiofiffimam - effe. vobis

nungqusm audiviffet , quàm formola

rs lite

— perfusdearis ?Si non-ex fe ipfa ranu

fuerit-Rachel ; ex L:boribus à Jaco--

[ Of

effeusn noa infiniro pretio ítimanda

bo pro exexantlacis iliám cognovif-

"

eflzzhac folüm de caufa, quód videa-

fer , & rancó m:gls , quód illi ipfi la-

- fii

müs tantos, & tot San&os in ea ex-

bores quatuordecim aunistolerati ob

haurienda füumimos adhibere conatus ,

tale lucrum exigua rmei:ces vifi fue-

ado

Ll

dici«

to.ósque dies defudare* 'O nos . in-

rint Videbantur (lli papci

Ü

Y£ 4910-

fs

fenfatos , qui ob unius momenti vo.

v5 magritudime, . JEfus C hriftus ve-

Gen,

ró non taniàm quatuordecim , fed

1o-

lupratulam id proijcimus , quod ab

2

il

le

innumeris tanique mominis Sandtis

triginta tribus fervivit 2nnis , Jicéc ef-

(

hominibus; longiffimz vitze labori

fet cotias lIniverh: Dominus 5 atta-

ib

— bus,& tnoleftijs quzfitnm fuit!. DEI

men omnes ifli l;bores, /& ecrum-

- Gratiam abijcere ?^ Aa non veré

nz pzuci illi videbantur, orinésque

MP

jte

ftolidi fäïfnuä à qiz"öd illum ihefaurum

annos illos à fe confe&tos breves judi-.

Ccabár, tantüm ut non bbi, fed nobis

$I

non omni , quo poffucrus , ftudio cu-

flodiamus , pro :quo defepdendo tor

miferis tam fublime Gratie divinze

äü

hominum millia , 'guos nunc Aris

donum mereresur, | Imó cióm talem

PTZ'

all

d

impofiros veneramur , omnium ja&u-

gemmesm minori fumptu compara-

ram facere , omniáque tormenta fu-

am u

1e potuiffet , facere noltit, ut prop-

ftineie malserunt, pro. quo - etiam

ter luperabundantem. pretij folucio-

g

ntül ,

-confervando millenas expofuiffent vi-

nem pluris à

nobis. . zflimaretur.

t2s , fi- tot. cuivis illorum conceffze

jl

zaadpqtuit guttàá , boc voluit undà ,

fuiffent? O fi feives domum DEI cii-

inquit Sanctus Bernardus,

Ad ace-

: t

— libet peccatori dicere poífem. 'O fr

quirendam ilJam una Sanguinis ipfius

"nilh

cognofceretis, quantam ; perdendo

gutrula fufficiebat, attamen ejusdem

l Pff'

unicem folum Gratriz gradum , jactu-

diluvium quoddam effundere voluit,

t

ram faceretis * Ego mihi perfuadeo

ne,fi tam parvo pretio illi conftiriffe: ;

)

i

Seraphinos, fi flere poífent, qvod-

ignorantiz noftree daretur occafío il«

Jdlicit

dam lacrymarum mare effafuros pro-

lam contemnend;

EUA

t

, ptertale detrimentum, quod à pecca-

XHl. Si pro merenda robis Cra- -

Í

olum

toribus infipientibas ne quidem in-

tia pancos aliquos Chrifius confecif- -

161 [W

terhoaliq:.ogemiru fentitur.

/)

0«

fet p. flus , illi foli fi fficere deberenr

í

X1I. Sed hoc pariim eft ad inzfti-

fini;é

f CM"

ad illam fupra omne preüum in

p

0

Yi

.—R.-P.'ng:vefi'Ckïä[ff Infir T om,H,

-

Mu

Al

&

*

*

196

5!391&&9&3 OCTAVUS, iüäxa GRANDE ..

þlürifs: seflimandam, — Magni hujus

virtuofas , inquit. Ariftoteles , tam.

^

n

l«s

terrze Reges non committunt fe itine-

t0 magis amst vitam luam , quantó

f

tibus, nifi ob rerum maximi momenti

meliorem eam cognoícit * quam. 3.

f

E.

negotium , maximéfr viz fin; difli-

obrem vobis jadicandum reltnq

À

ZO,f. 90 þ,' &Bo.'ü

ciles , & periculofze , aur f1 hoftium

quantopere fuam amárir Chriftus ?

Jduott,]

provincias tranfire necefleeft, Quid

Suam inquam, quz erat vita divina ,

Í

hY

/] W I!WV 4

ergo Regi gloriz faciendum erst f

vita, cujus unicum mómentum plüs

0?"1)67'..i

án deícendens 6 regno calorum in

valer, quàm aterna innumerabilium

V

hanclacrymaram vallem ob rem nul-

Creaturarum vita, — Ceeterüm quili-

$

lius aut exigui momenti venire de-

bet etiam plebejus homo pluris afti-

[

buit ? quis hoc fibi perfuadeát* e-

tmat vitam fuam , quàm quamcunque

quidem non raniüm venit , fed inter

cujusvis alterius. boni poffsfhionem 5

(

millena incommoda , Majsftate f&

idcóque Mercator in navi , mari tem-

depoficá, incognitus, abje&us ; con-

peftate rurbato, exiftens, ubi vider

temptus, && non rantüm habitu fer-

furentibus procellis fibi inftare mot-

vi , led etiam peceatoris induis. dig

tem 5 ut vitae naufragiam evitet, om^

maníi , vi&mque füam morte borri-

nem thefaurum fuum: in mare proij-

cCit; Sedcur non i& facit mercator

biliffimá, turpiffimáque , quàm un-

*

*

quam in terris vifa £faerir, fi

i

À

ivit. St

ille tàm fapiens, qui eftipfamer Patris

Fides non manifeftaret , qusm ob fi-

^ Sapientia? quando ia horto illa an-

Vib diac a RUP R QR

nemChriftus ranca fecerit;polfer non-

xietate preflus , quam quatrimpetuo-

nemo fufpicari, Deum.ipfam aliquaav

Írcedij, dimoris & criftitiíe venti con»

$,

proptij commodi rationem habuiffe.

tía illum concitiverant, cur non st

Chriftas fiquidem. plura facere notz

vitze fuse confületet , his. omnibus fe

T

debuifTer, fifalucem fuam , imo ipfam.

abdicavir ,fed potiüs ad obrinendam

f

Deitarem fuam comparare debuiffet ;,

nobis Gratiame vitam füam perdere

quàmqua pre Gratia faa nobis.obti-

voluit ? Zozwsnegotiator Dominn ] E-

nenda facit, - Jufti(fimam igitur ha-

SU' S, inquit Santtus Ambrolius, wer-

bet caufam , eam ore Davidis pretiuaz

cem.[uam proprij carperis paffroue [nl-

Pf. 61« faumappellando: TPretiuzs meum co-

vuvit, Necelfe eft igitur, Gratiam

5-

itaverunt repellere.. "Tancüm enim.:

iftam nragnum quid eflz, cüm proejus

valet . quantüm valet ipfe Deus; pro

scqnifitione f& ipfurg cum. vita fua

»

ea pretium factus,

Chriftus tradiderir..

;

ij

XIV, Si tempore Paílionis Chri-

. Verum quidemeft, neque

ä*B- Ani-

[trn,

fti excellentia Grarise , viteede Chri-.

ma,neque à corpore Salvatoris Divi-

P.

lo* M

S.

Th.3

fi foblimitas invicemry poaderstae

nitscem effs feparatam : fed etiam ve-

459

i,

faiffenr , quis dubitáffer-fupra bilan-

rüm eft;diffoluco hoc divinocompot-

AT, *4!*'/

ces Deicam juftas , vitram Chrifti ma-

joris fore ponderis , quàm quodcan-

cuiz infepulchro, Dsum non man(üifis

que. commodum noflrrum ^ Homao

nima

hazn;inam'; . quamdm c,qrgus.*öa a

*

i

| intef

N

Á

- MALUM SIT P;E'cicä*msä , QUIA GRATIADEI NOS PRIVAT, ia

, Uf

inter fe dividebantur ; hinc manife-

glotia ? quid Anima ? date nobis

Rn

res& opes, inquic gens flolida ;

ftum eft,(ummum fa&orem deftruxif-

du

fe feipfam,ut Gratiam nobis acquire-

feliqua oumnia vobis fetvate,

T 'I;än-

.taelt Chriftianorem cecitas , dig-

WO.

qu ,S. Bo- r ïcza

Domiuc tantum mé diligis, ut te

ila!

ff videarz. Qaare ft alia

na, ut 5ijDEI lacrymis, quibus

maoent, pro ( 04

olim infane illacry nacus efi. Hieto-

ii

in ffim. argument

a nobis deeffent ad magni

'.

) PM

Gratig nimiram di-

folymz, d-fleatur. . Felvit fuper illam Luc

i

de ver , hujusthefauri ,

& fi

j

i

amor, VInO. 'preriumjmel-lige'ndum :

. diceus : ficognaviffa G tut

19, 4.Ts

l

J

XVINL Ubl igirur fdes no-

qül

Sin&orum zflimatio illam nobis non

$

commendaret, an non, quam Chri-

ftra, Ghaiiffmi , fifalliciam nae

bisnon manifeftat, qoxin hacmae

Ut

ftus Sslvasor nofter deea habuir;fuffi-

m

cere deberet exiflimatio, ut à nobis

teria à fenfibus nollris commiiticuit

Tres diximus effe dot:s ,

que itt«

t

tebus omnibus praferrerür ? Hic va-

d

- lecillud argumentum San&i Berpat-

'trinfecom Gratie prctium. conftitu.

ffiot

diirrefurabile, efet Dew falitum ,

M.

unr , Pulchritudinem , Opulentiam

aut Mundus errat , cüm Chriftus ma-

& Dignitzsem, — Ad pulchritudinem

E):,omþ

Jtolj-

jorem Gratie nobis procuranda ,

quod artinet ,. qu& inulier peccito

confenriret , fi poft peccacum^ ursá

'"4tot

quim vitz proprie ràtionem habeat ;

atl

Mundas mipüscuret Gratiam , quàm

aliquà deformior manere deberet. ?

X

viliffimam hujus terre bongm, — -

-Nihilominus peccato conlentiens

u-

"OXVI. O pretiofa Gratia , quàm pa-

dum Gratiam perdit, ceeleftem amite

" e9n»

rom cognoíceris ab homipibus! JVe-

tit pulchritudinem, ipsóque Dzemo-

ne i&onftrofior :efficitur, — U 6

non X

Sabek. [oit bomopretiumejm. — Certus qüi-

1**0 9*0

dam miles , cnjus nomén erat Marie-

vobis IDiabolus eff..— Quid putatiseffe

|bus f

illud, quo Diábolus rantopere. de-

p6b

ienäim

$vdz. 3us, qui ïgammini*æä fegerátab. ex-

- ercitu, in vilitaris füc poenam Romae

formatuseft ? folum hoc peccstum.

pcïdi.'e

"m

quaita den:rij parte venditus fuit. Ve-

effecit, |Quandoergo uuico peccato.

mun G'ana divina in plurimorum

anima veítra eft inquinata , tsnta eft

J5 //2:7

;;;;]2 )flïF'

Chiiftianerum cordibus fzpius tan-

ejus turpitudo, ut ad-formsndant

tinon eftimatur; à quibuspro viliori

" Damonem fufficat,

Et vos achuc-

at

pret'o abijcitur.Urinam faltem poftea

non expavefcitis ; támque quietüm

3(0!

[r/i* .

& dulcem fomnum capitis ; nec

"

errorem agnofcerenr, detaftarenrür-

Stob.

que ! Sednihil minüsfit. | Quidam

dnteznam

confiderantes | turpitudie

j

ferm.

. dom pofiriscalculis invenirer, feali-

nem , interim fplendidá frperb ris

I0. *- quid ampliüs,qnàm deberer,expofuif-

vefle , quà illamforis obvela:is*

u

(m*- Íe, itadoloit hancja&uram, nt ani-

Chariffimi, aut Fidem, aut yiïam AnUa

U

':fl

mam exhalárit,

Date jam mihi ho-

tetis neceffe eft,

)m 30h

f

minem , qoi Gratiam à fe perdi-

XVIHI. Ethac de Grace pukcbri«

j H

cudipe fufficiant. .Qrod ad opulen-

gn(ffiw

tam incoafolabiliter dsplorando , virá

sne id , quoó fides

anlDïa

exceflcrit ?(&ld ;,Gig(iaigaid. e(t

Üamattinet, cfïc;!in'

?

AoCeE

j

d.

1.087 :

X

25

P msc ü RSUS

NONIIS,

d

docet, hoc eft ,lminvixh!ihiGra:;ifae gra-

Seraphini;hac in caclo de

füir u;i",xl'þ!cd.-,—

[2

dum plüs.valere, quàm omnes Mun-

?

iT

dorem fuperare

$574

Si non crediris ,

A f

dos poffibiles, ut taceam de Mando.

repeto, abite hinc, non. eftenimam-

n

Yi

hoc prafenti? Sinon creditis, egree.

pliüs pro. vobislocus in Ecclefià, in-"

üï. Cc

M

Gö.dg

dimini ergo ex hocTemplo;abite;sbi-

ter Turcas aut Tarratos habitgtionem -

re, Chriftiano: nomini renunriare,

quarite. Arhi.creditis ,. quoraodo.

$M Z'PCI

Infidclésque , quales eftis, vos decla-

*

lu

Corz, ?2

igitureft poflibile, ut fponte pro ni-

I4,

Iate, Si creditis ; quomodo. non.

hilo ram fublimi renantietis lono- .

fan

6.2, 7«

dá

unum. illias. gradum , fed longé

L: Optarem San&os, qui quod. ..

Ecí4

E

g.

plurimos viliffimi alicui volupcatu-

du

le., unico fol

vos fperniris ; optimé noverunt zefti-

o duranti motnento,

mate , celis defcendere, veftrácoque; -

,

j

poftponitis ? Si veftra effent divitiz,.

deplorandam. cacitatem unanimiier

fxü

quas David. pro fabricátempli reli-

Ío

dcflere; . Sed quia parum prodeft má.

quit, hoceft bis mille quadringentos.

lum. deplorare ,. & non. corrigere ,

W

corouatorum milliones ,

d:retisne.

pouüs Chriftum]Efurm: rogabo, qui

4

illos pro talli aliquà volup:ate? Quo.-

li

ad eum finem ,. nrtam pretiofum no-.

modo igitur fümmam incomparabili-

X

bis merererur thefaurum ,. laboravir,,.

ter majorem , qualis'eft Gratia

pr'q.:ïa-

