
hoc eft: feri Draconis. ovum ex-folo.:

ut procfcindendo ab omni nocumenti

veto

!

putamine- copnofcere ,. quod. quan- -

umbra , fine- omni- urilitatisTpe 5 .

4 n;fm ».|

IU(CW

rumvis feedgm ac cetrum appareat,.

absque ullà. contradi&tione ejus jufla *

:

ne minimam tame toxici látentis par«.

àdimpleantur, Omwsia:. quacunuque

P

lr

p

tem. oftenZere- poteft ,. Confiderste:

voluit Deminneofecit in calociinterra, .

gsæ;;

L]JIrm,.

inmeari & omnibie abyffs,. Huic exgo

Ql

quzfo, peccatum totam effe Deo op-.-

pofitum; cüm fitunicum illius fummi .

dignitati, quam propter infinitam na-

fntt

boni malüm,

Quare ficut Deus.eft;

turee füs perfectionem poflidet Deus» ,

! Hm'

Ü

booum naiverfaliffimum , quod . om-.

& obquam meretur, ut omnes volun--

omülä

nia bona eminenterin fecontinet ; id:

tates creatze » fe füze quocunque cem--

Juhi

pore. prompré fobjiciant , huic in«-

ll

ct , modoquodàm magisexceffivo & :

qw ]

i omnis peccator ie op-

if

]«

-el&&ifïi;;þa.,' omníique.comparatione. quam dignirar

.3i

po-

n

x

ys

msczmsus SEXTUS, DE ODIO,

ponit , & ia hoc f(umma cujuscunque

p:ceau coníftit malitia , nolle fervite

pofins , ut nullins noeumenti eapax

D

hc, fed ficapax effet , non eft dubium

Dzo, fed fibi ipfi. — Hinc fapientif-

ej. !41 f

quin peccator. illi damnum inferret ,

h n

Bimé dixir S. Auguftinus , bonos uti

imó lechaliter Izderet,fi perverfus vo-

Mundo, utcam ipfo po(lint gaudere

d

&

luntatis arcus cam fnblime tela fga vi.

ds

&e iU.

Deco ; malos uti Deo,

üt cumDeo pof-

lintgaudere Mundo. — Boriutwntur

brate poffer. Z4alum enlpa , quaata cft

tot

JDei. l,

ex fe ,eff privativis boni

divini feeun-

JMundeo, ut frtantur Deo,mali uti vo-

v

"

1j.6.

dzm fe ipfum yfi effer pri

abile, quens.

ü

2 Innt Deo , ut fruautur Maundo, — Vos

admodum amor amicitia ergaDeum eft

autem , quia non videtis , quale dam.

üi

pofitivum boni divini

fecund&m fz , f

t

num hac injurià adferatis Deo ; patvi

effzt ponibile,

O fümma inftin&tüs &

seflimatis , & intra vos dicitis,

Cui

4."( :

T

iuclinationis contratieras inter atno- I

* P.

Li

nali quid infero s. Vetum quidem eft,

qi

rem, quo afficitüranima erga Deum, ,

9. aT.

àt

bona Dei . intrinfeca ab iniquitate ve-

& inter peccatum, quoeum offendir!

ftrá nullum paridamnum, fed nimio

?

h

Amor, quo fertur anima in Deum,ta.

L

támen damno bona illius extrinfeca

lis eft naturze, u& fi. Deus jam omnia

Sgar.in

afficitis.

"Per peccatums in bonis ex-

d

3.

La

illabona non poffideret, Anima bon4

d

trin[ecis revera laditur divinus bonor.

voluntate fuá omniain finum ejus ef-

u

(þo 4

Deüs autem tam magnus eft Domi.

Q

[ .

fundaret; Peccatumcontritanta eff

nus, ut malum quodvis , quo licét ex-

malitize ; utfi Deus omniailla

Y

3. quæ

etinfecé afficitur, infíüitum fir, & in-

poffidet bona,

perdere poffet, omnia

finitéomnia alia mala fuperer,

illi Peccatum eriperer.

. XiHi, Veram eít, quód fi nun-

XIV. Hinc eft quód peccati enor.

quam eo malitiz pertingic peccatum ,

thitasà divina Scriptara eo explicetus

ut propriam Dei lzdat effentiam , in

modo , quafi Deus intrinfecum ali-

"—— av z. . E

ipfum non provenire à peccatore , fed

VM

quod damnumin fe reciperet, In

ab ipfomet Deo, Stolidusille Po.

Pt

Geneli capite fextolegimus, Deum

pulus , qui integramtelorum nubem

visà hominum malitià intimo cordis

5;

i

contra Solem jaculabatur, certé nun-

dolare affs&tum fuiffe,

Fideus auid

Ia

quam illum lzferit; fed hoc nonà vo-

multa malitia bominum effet £a terra ,

äen: 60

W,;" 81

lanráte illius, ver&m à Solis ipfius alzi-

|

tattis dolore cardis fiei imrinfeeus te, — V*

tadine , extra omnem eli jattum fita;

Per ffaiam diciiur, à Peccatoribus

provenit. Ceteriim fi Sol ipfis vicinne

Deum ad iracundiam provocatum, &

& morcalis fuiffer , recipiendorámqne:

Spiritu fan&tum afflidtum effe, .5j Jf. 6.

vulnerum capax , quie dubitar, tor

autem ad iracundiam provocaveruut , 10.

furioforum hominum infaltibus non

C affixerunt Spiritus (anilum. ejus,

fuiffe perimendum ? Idem prorfus ac-

Dsvid Pfilio nono ingnit : Exacer- Pf.9,

cidit in noftro cafü : Deus proprer in-

bavit "Domisusm Peccator, Es in Oleà 25,

finitam effentiz fuz inutabilis fubli-

habetur , à Peccatore Detim Íimmum

mäsatcm ? incali perfe&ionis,gr:du eft

onum illius ad amaritudinen conci«

;;

tarum

&'*—ï

. QHO DEUS PECCATUM PERSEQUITUR.

79

[

Lbiun

tatém, & quafi veneno inf.Gum fuif- — tiz,qui peccat , maximum quod po*

of

fe. "Percat Samaria,quoniam ad ama-

teft, Deo irrogat malum , quod «ft il-

hm ,

! L]

,14.71

1»

vitudinem concitaviiDeum [utm.Un-

lius detzre&are obedientiam , maxi-

tfüsvo

]T

de càm acer hic loquendi modus ? ut

mümqtue, quod poteft illi aufert bo-

Pt

^

adcó enormis peccati acerbitas & at-

num , hoc

[*

ft, propriam Animam-

il

rocitas intellipatur; quz intrinfecum

"Per allum bosminisinquit $, IThomas- 2- T be,.

1 fec:m-

*Deo sibil potcft acerefcere ,vel deperi, 1.2- T.

videtur poffe adferre damnum , hoc

,,, qwml

eít iram, «fflictionem , accibiratem &

ve ; fed tamen bomo quantum tn fe eff , 41.r.

m

dolorem ipíi Deo , ita, ut Deus cru-

Aliquid fubtrabit Deo , velei exbibes , 4,4d £,

Wft )

£iatüum aut morriscapax effec , Mors.

cum fervat , vel snon fervat ordincm ,

in&üs&( ,

& tormenta ipfius alind non effenr,;

quem Dens inþituif.

.

er alïm /'

Et

. XV.Hoc ipfum m

Y

hicampom äpe—-

quàm pura peccatoris malicia.

de fa&to caufa, proprer qnam DEUS

rit, ad alterum fecundarit Odij divini

ffendil lg

meque dolore , neque affli&ione ullà

contra peccatum motivum proceden-

m

veipfs afficirur, eft illa , quia femper

di,éftque damnum illud;quod Anima

omnit

de injurijs ibi illatis debitas fumit pee-

ipbuspeccantis infert. Deus tam ex-

! boná

)5 &

a1as , aut easdem cendonar , quod eft

tremá amoris plenitudine diligit Aai-

nobiliflimum genus fubjiciend) nobis

mas nofirss, ut calamitatibus noftris,.

: ll

quemcunque, qui afficiendo nos inju-

quif fuz effent , aflligatur, noftrísque

que

rijs Superiorem fe nobis ftatuere ren-

emolumentis, quaft fuis dele&etur,

omu

taï.

Cateroquin fi poífibile eflet,

Ideo inEvangelio füb habitü Paftoris,

Deum honoris fui jafturam . reparare

poítquam ovem; id eft Animam no-

1 etoti

non pofle,n:que peccatorum punitio-

firam, aberrantem laboriosá vitá fu$

Jiet

ne,neque remi(Bione , nullum eft du-

quafiviffet, mortísque deloribus in*

um il

e/fzt. bium,quin füummoà Peccato afficere-

veniffet ; omnes Angelos ad congatr-

h In

Perex. tur dolore, non aliter quàm f inimi-

dendum fecum invitabar. (osgratula- L

Deum

ut I 6 :

dif/.5. eumfuum triumphantem aípicereco-

mini mibi , quia inveni ovemy, qua

» ii

éciw. geretut.Quidergo borribili deeft faci-

pe'riemt.

Videbatur jure merito de-

n ;

.

48r.r, $ nori,quod Peccator aüdet contra De-

buiffe invitari Angelos ; at ipfimez

um patrare ? Solosilli deeft. effeQus,

! WI ,

ovi congratularentur , cujusinventio

t

hocilli deeft avod ad occidendü Chii-

totà in ipfius utilitatem redundabat ;

ftum defuüic Herodi, funefti. (cilicet

jj

id:óquenon debuiffe dici , congratse

tonfilij [ucceffus, Aliàs enim verus füit

damini mibi, fed congratwlamini ov.

4

1amma.

h

q.ä

l

|

HS,

Deicida ficur omnis perverfuseft Dei-

Parum enim mali accedit Paftori , fs

unius ovis jacturam faciat , ingens

T LUE j

tida, qui inflar. temerari) perdoellis

m h

€cpram conjuradonem ad - defidera-

veró malum patitur ovis, fi Paftorur

[

tum 5n

A

fac

tutelà deftirmarur. NMihilominus hie€

Fgttr^ !

noo poreft perducere ; fa-

j o ?

eit tam

ef

wisB

qiidquid poreft , nequein

eft ineffbilis chiritatisilliusexceffuss

g

ipíoullus eft defectus, nt. intentem.

ut omnia commoda noftra, damná-

Quare

TO

foitiarureffe&um, ija in fub&äh»-

que noftra ; fua cüc zepuret,

ecca!

,

-

-

u,mä

s

J

-

€

*eo

;*D.IscuRsyuks SEXT'US, DEPODI—G

-

4

x

-ecce ! alteram malitiz peccati abyf.

fam , quo liberiüs alier

f

iis ind u.!ger&i.—'-,f ;

K

fum, ob quamà cotde divino exttemo

amoribas, fervo, fiveat meliüsdicam

meretur haberi Odio,

Damnum il-

?

fcurre tradiderit, ut eniferam indi. -

ludintrinfecum , quod effe&iveabil-

gnis;quibus liberet modis, divexaret:

ü

[

Q

lo non poteft inferri Deo, in nos reci-

& quod smpliós eft;é marito muratua

dità Deo, in duantum quivis noftrüm

(

$, T ho

eft in carnificem : eam enim in vita-

* ar&ti(fime Deo aftringitur, — Peccator

duri panis "fruftulo modicáque aquá

Q

I- ZD q'

ü

peccando Deo nibil uocere effetlive po-

fumma cum afllittiore fervavisg dein-

49 -a tä;-inquit S, Thomas , tamezex

par-

de millenis illam angoribus, lices dif-

1pl

1.4 I

"tefuacontra Deum agit , inquantum

fimulatis,sbrumpere conatuseft. De-

E

d)

dsocitimentum infert,vel fibi , wel alteri,

(

niquedepofità omnis verecundize lir-

/quod. ad Deum pertizet..Quod.dam-

và reftem collo ipfius pereundem fer-

t

num,inquitSan&us;impiusDeo infer-

vum injici juffit , praefocarámque in

D

xe nequit imediaté , illud mediaté pa-

flumen abjici. Audito tragico hoc cafu,.

ü

xat,dum Animz fuz fraudieft; quem-

qua&ro nuncex vobisquid putarisPa-

l

admodü maucipium,dum feiptum vi-

trem hujus San&a de omnibus hujus-

'tà privat;in feiploDomino fuo nocet.

modiinjurijs Filiz fude à nefario hoc

j

Sur. $.

-XVI. :Qunas hucusque dixi ,'celebri

homine illatis intza fe dixiffe? 4nió

]

'explicábo :hiftorià, . -Nobilis -qui-

quoa vos diceretis;qui hic eftis,fi quae

&

x

Í

:dam "Belga, cui nomen Bertulfus

dàm filiarum veftrarum Matrintonio

*erat, pauló pàft decimum feculum,

jun&a , minimam fimilium cruciatue

in legitimam fibi Sponíam Sanctesm

um-experiretur partem ? 'Credirífne

"Virginenm -ex Picardia ; Godolevam

polfibileeffs,ut tolerareris? Jam igitur

[ i'n:l/?,'

/dictan, petijt,- & obtinuit. 'Si Ma-

ex ipfismetaffettibus veftris It &In-

'*rimonia, ut fortunata fint , incer pi-

dignationis, quà Detis peccatum avere

P' à

'*es conttahenda fünt, ceríé hoc non

fatur,effigiem concipite. — Dets pec-

aliud , quàm lamentabilem eventum

€atori Animam dedit tam nobilem.;,

fortire potuir.

'Sponía Virgo at

ut Angelorum cuilibet choro in-

formofa ; devota & tota Deo plena,

feri potuiffet ; tam pulchram, ur ipfe-

i

"jta,ucinter dotes illius minina fuerit

met DEI Filius illius amore captus

M

'generis nobilitás ; conrrà veró mari-

fuerit; tam divirem , ut pro dore fuá

D

tusilliustaám malé morarus erat, ut

Regnum Calorum obtinuerit, Pec-

t

vita iplius familize fplendori maca-

cator veró, poftquam Animam pejüs

I l

lam inureret ; utpote tam perverfam

tiactavit :quàm abje&iffimam equi

Waj

agebat vite rationem, ut feris potiüs

animam , tradic illam corporis cur;

quàm hominibus anumerari potuerit.

quod velut viliffimum Mancipium,.

f

Sufficiat id unum fcire, ipfo nupria-

Domini fui imirans genium aílidue

il

- gumdietantüm illum poenituiffe, ut

eam divexst ; in mille obfczenicatum -

&

ne quide:m folemnitati aut convivio

fordibus volutat, cibo,id eft oratio-

eqi

intereíle voluezit, fed reli&tam Spon-

ne privat; denique vitá nefarià mor-

li

m

æ(

)

C

I

-QUO I')?EH;S; PECCAT/UM " PERSEQIUITUR.

$t

xlgem)

* . gem adfcifcit,

Et Deus hujvs animz

os Principum majorem habere cu-

ücam

ramhortorgm illorum , qui Princi-

Pater, & quidem dupliciter Pater;

|itd

Paterinordine naturali propter crea-

pum fant, quàm fi fui proprij effent,

BX'&ICC

'tionem ; & Pater in ordine fuperna-

Sienim illorum proprij effent , quo*

t

turali propter adoptionem; tam atro-

ties zizania crelcere flinerent, ac vix

in vit

ces ferat injurias , nec uleifcatur ?

non fylvefcerent ? fed quia ad füpre-

mum Dominum fpe&ant, minimas

"a

Quid referc ; fiin fe ipfo nullum pa-

j dl

üarur dampum? Satis eft;quód Anima

etiam- enafcentes heibülss inutiles

u

- jpfiusFilia damno, & quidein aliquan-

evellunt, &.quidquid de nocte re-

EH- D:'

do irteparabili afficiatur, cüm à pec-

pululavit , quovis mane in arcolis

]

z

j

13)

^ €atore Internecioni data , non in prae-

extirpant.

em ld

terfluenteém aquam , fed in infinita-

..XVII. Ecce immortalis & infinici

que i

rui flammarum abyffum precipita-

hujus odij caufam , quo amabilif-

^

£uür.

Philomela videns poft laborem,

fimum cor DEI peccatum infenfif

Y Cl

';U'Sgp L

quem iucubando & alendo pullos

fimum hoftem fuum perfequitur , éft.

huj

Íuos impendit , à ferpente nidum in-

queimmehnía illa bonitas , quà fe-

» hoc

greffo omnem illoram exfugi fangui-

ipfum,& nos quoque amat, Vos pue

Inió

nem,licét per aerem volitans libera fit,

tatis, Deum quia bonus eft , iniquita-

à toxico & à crudelium dentium mor-

tes veflras non curare , nec pcená di«

que

N

fbus immunis, gemit tamen, firi-

gnas confiderare, & quis animas ve-

det, viderürque tam infauftá prolium

vatür

Ítras rantopere smavit;ur etiam vitans

uarim morte commori, earnimque

fuam pro illis dederit; ideó . faciliüs

sdiint

vipti

fentire volnera , quafi fua propria

lapfuum veftrorum enormitatem to-

i2P. ellent, Parer Petrus Faber, fum-

lerare poffe, | Verhm nimiüm. hallu-

ul

m

p

mopere laudatusà S. Franciíco de Sa-

cinamini!Imó quia bonus eft, ideó

lesin introdutione fuà Spirituali,

malidam infenfüs odirt, magisque

A

tam firmiter hanc veritatem menti

perfequitur ; aliàs enim bonus non ef-

obxlm»

gro 1

fuze irprefferat, ut diceret , proprer

Íet,ficut vos dicitis, Nonnemo coram

hanccaufam infernum timeo, quia

Spartano aliquo vicinz civitatis Gu«

n

condemnandus , Deo auferrem Ani-

bernatorem laudabat, dicebá:que,

mam meam,; qué tramen-ob plures

efletam bonum , ut omnibus reis. fa-

f li

refpe&tus plüs ipfius eft, quàm mea.

cilé veniam impertiat, A: quomodo

)U

Eccl, Mifereve Anima tua placens DEO,cla-

refüumit Spartanus , poteft efle bontts;

g

»

$0. 24 mat Ecclefiafticus. — Nihilominus fi

fi malos non aveifetur ?

ais bomi Au. T evtul,

j «l

cum

Animze noftrze compati nolumus;quia

Gorynifi qui G exaller ? Quis mali ex»in

lu

noftra eft, faltem ideó non definamus

traneus, nifoqui & inimicus? QuiMu- AMare,

illius mifereri , quia ad Deuim fpe&ar,.

ficam non incelligis, non curat votem c. 13.

J

cui gratius non poffumus praeftare ob-

-aliquam in pulcherrimo concentu dif-

m[ämm

fequium , quàm fi eam falvaverimus,

Íonare ; at Phonafcus , piopter amoaa

g

Ad hunc modum videmus Hortul

abfo-

à-

tem, quo fertur in harmoniam ;

Iä mor-

nam

(

RP, ngzevri Chrifl, Tifir, T om, d

82

DISCURSUS S'"VT' 55

/ODIO,

fl

nam illam vocem tolerire non poteli;

älü fhiLe 9^ f—;r*bï ïi.

Revertere ad.

L

od

itáque acce

D Amorzg: ur DEI

«Dominum , &* avertere. ab inju[litia, Ecel..

&

eiganos nonefficic, ut injurias , quas

(Qua cft oppoicuna Eccleliaitici ad- 17. 2

bi

facimus Anime noftrz , panemer to-

monituo ) ( zimis odito excerationem

leret;fed etiam facit, ut. vivaciüs illas

&de

Pro Regula hoc adimplendi, imite-

*

lem

fentiar.

Ideó toties i Scr:prura le-

mur divinum illud Odium , de quo

hn Dut

gimus Deum efle Z

elofum: Deminus

hucufque locuti fumus, &

: Ut ad Deum .

104

Exod, Zelotes , gomen ejus.. Quia quo mz g:s

convertamur , contra pefuferum hoe

M

34, 14 tàm charas fibi diligit Animas , tantà

peccati. monftrum mwmpamb:lem

magis averfatur, quidquid uuhzan il-

animi averfionem concipiamus, quà

toti Deo fimiles reddazur,

Aïa't'f-

Wtl

latum fe opponir, dammímque infert.

f

S. T bo, Deus appellatur Zelotes, inquit S.Dio-

tere ab injuffitia,

Ti

1.2.4.

yyfius; propter multum amorem,quem

XIX, Plunmnchn&vnnwm m«

28.4rt, babet ad exiflentia.

Quód fr calem

t W

gnam in Confe(fione erga peenás,quas

N

4.4d 3, erga omnes res creatas Deus habeat

pcccando promeriti funt ; averfionem

Z«lum;quanto majorem pro anima-

concipiunt ; fed non parem c uïpæ,cb

M

bus , quas creavit fimul &

redemm :

qu

quam tam graves poenas Iuere deb

babiturus. eft?

Tent.

Ios nühtcxmmu , fedin X*oc

IN

i

XVIH. - Quamobrem : Chauf'"ml

animos intendite , ut directo contra

mei, nólite frivolas querere excu-.

peccatum Odio accendamini , 3llid- :

l

fationes ad bilancium veftrarum fal.

que tanquam fummam proditionem

i

d

Íitatem juftificandam, fed potiüs ope-

injutiámque , quae Deofummo Bono

ram adhibete , nt eas fideli ponderi

mf—ztür, & velut apeitum verümque «

ü

. San&uarij hucwque monftrato , con-

increatee illiusMajeftatis hoflem con-

formetis. Intra vos ipfos dicitote:

fiderate. Malum mipæ opporzmr pro*

S. T be.

quis fallitur ; Deus an nos? Deustan-

4

prie bono mc*rmto, inquit S. Thomas

tüm odit peccatum,quanrüm fe ipfum

cvntrgïzatur enin zmple

tiogi divine VP f

AT.

amat ; noscontra plüs diligimus pec-

$.

ZMajeflatis. Hocipfum Odiumcon- 48.

171 t

| ag

carum , quàm nos ipíos

*

peceantes

E quocfvzs peccatam veftrum con-

A

nim non arrendimus , in quas nos

cipite.

ezdfvertere ab w]xffjïztm A

|

i

L

tl

miferias pracipitemus,

Quis ergo

non folüm 45 injufLitia, fed ab injufH-

decipitur ? Utra harum bilancium eft

tiatza, Facilé eft peccatum in alijs

equiffima? Aut Deus errats aut Mune.

od:Hïe,fcd non eft 1:amfamlez in fe :pCO?

dus falltt

. Si veró Deus tanquanm

odiffe.Si alicui alteri injuriam facitis;

fapientia

Emm fallere non poreft ,.

patvi facitis , frivoláque excufatione .

ä

manifeftum wü,nosa nobi :püis falli,.

exccnmqs,dlcemes ;idanimo Irà ef-

"tam nocivum roxicum Velüï aquanr

fervefcente fa&um effe.

Scd fi slius-

X

puram deglutientes. Incipiamus pa-

quispiam eodem animo vos offendat;,

rumper peccatum , fi non eo, quod

ftátim hominem nefarium appellatis,

mcretara,fakem Odio r ma;ou , quàm

nec dygnu-m elle, u: inter vivos nume-

[ïfü[.

fx

x

'QUO DEUSPECCATUM PERSEQHITUR, — 8j

retur, Hoceftin alijs, non in fe ipfo

nis partus eft ; ideóque cuivis hoc

m

Odiumimprimis effenriale effe de-

odiff: peccatum , éftqae prorfus idem,

ii

acduabüs uti fiareris , unà pro ree

bet. Qui diligitis Dominumodite ma-

ii d- I

büs vendendis , alrerá pro emendis,

lurs, Eltimpoffibile, utaliquis verus

otett,

adeóque eoram . DEO' abomipabi-

fit Chrüftianus,& non amet Deum fu-

ifitt-

lemíereddere, | fbominatio eft apud

umjira etiam,qui peccatumnon odit,

k qu

eft rebellisDeo. Hoc non eft quzedam

DPeow Dominum pondus & pondus $ quare ,

Deum

devotio, nec confilium , fed- eft pra-

yo hat

20. 23.avertere abjnjg/?ifia,/ab inju[ti-

läa;

dHatuna.

?]

ceptum rigorofifimum. |Ejwdem e» $.T.

ab

vobis fuüï:iaf , ordi-

nim ratiónm cff jinquitS. T homas,quod 1. 2. Te

-XX. Neque

t qi

nariam conira. peccati malitiam aver-

velimus bonum alicujus , -quod Odio 34- 4«

At

3- 2464

fioniem concepiffz. Hzec non fufficit,.

babeamus malum ipfius.

"

XXII, Hoc iplum Odium , quia

f 2

Hugoin Nimis odito execrationem. 'Tantopere

bunclo- peccatum odiffe oporrec ( quod hicà

non poteft eternum eff, quemadmo-

5 qu8

dum eft in Deo, inChiiftiano cum Ba-

Spirita fsn&c;-*-exec*rä:io vocatur,tam

jonem

quia meretur execrationem , qnàm

pufmo nafci deberer , illíque in etate

20

quia execrabiles nosreddit ) oportet.

tenerainftar la&is effe; annis deinde

x

debe

maturioribus eo veluc Duce & Magi-

hoe

inquam tantüm odiffe, uc nimiàm vi-

deatur.

Mmþ..f Oditao

Ín veritate ,

ftio. utenduam effer..— Serva timorem

t

.ECEZ.Z»

ficut modus amandi Deum, eft,amare

Domini , & in illo veterafce,

UR

illum fine modo , fic modus averfan-

XXIlI. Denique hoc Odium fum- 6,

onent

di peccatum, eft. averfari , absque

mum , & folum efle debet ,non odien-

| Dono

modo & meníurà. | JVimis odito exe-

doaliud quàm peccatum , quod fo-

ümq

crationem, Hac decaufa Odium cor-

lum illud meretur.

De S. Joanne

( o

dibus veftris eft datum , ut hoc mon-

ChryfoftomoEudoxizImperatrici di-

!

fitum Odio infe&emur ; tunc veró

&um fait, illum non aliud timere ma-

*

a p S

]

homis

T

[/

perfe&tum 'eft Odium , quando con-

lum,quàm peccatum: IVi2i] ille prater Met-

d

l

J

Pf13g.tra peccátnm accenditur, . Per feiio

peccatum timet, O nosbeatos, fiidem apb, js

um

:

l

a2, Odieederam illes. — Necaliud in pec-

de nobis dici porerit ! Certi erimus; gi,

D.

Jm COH'

cacore quàm malitiam illius perfeqpi.

odiendo iniquitarem ; Deum imitan-

j

tut.

1

tes, nosolim vifuros, quàm juftum

L

XXL Quivis

Chrï'&ianus : obli-

fueriztale Odium, id quod nunquam

n*

r|

l

- gatione officij fui divinambpnitatem

« perfe&é confequi poterimus;do-

j

inhoc Odio imitari tenetur ,. quod

lvls,

nec Deum videi me«

l5

reamut

umï,jufïü;n eft; quia gïulghræ dile&io-

-*

0 lr

u

n

| ( ls

f

N

diutb

i.

| DIS-

s nllme'

gt

$4 *lgi'äC"U'RSU!S S-Epï*:bäüxs, IRA ET stERxbcRD!A DEI

D

a. aM

AC

qu

*;*ä*ää

48

Se UHITHEIHBQHUHAEOHNHD DF QH MHe Qd

T p

tf

ISCURSUS VIL.

Mo /;W'

l]

us

Jia De fonal, dämoïzj??zmt » Quám

u

i

n

la e*y* Mfärzfc,ca-r

gf.ïä]e malämæ

«t Peccatum

1 du

!.

L3

1

IIx & Umbraab eo-

beneficdia & vindi&ze divine

&

id,q

LT

dem Sole : prove-

quod hodie mihi difcurrendi mate-

Iu

COA

*

niunt ; itatamen,

riam prebebit

»/

ex lià fiquidem &

Mltr

utluxab illo lumi-

Miíericordià Dei nova deducam mo-

(ici,

j 1

nis fonte fpontaneé

tiva, zque fortia ad peccatum aver«

kitu

La aA LU

*

exoriatur ; umbra

Qu

fandam , nunquam fátis Odio à nobía

- vetà ob refiftentiam à corporibus o-

habicum , aut habendum.

T

. pacis radijs folaribus oppolitam,velut

Dd

per vim gignatur. Eodem modo

tlj

M. Divinum lï:;ï*us Mundi regi-

tam mifericordiz, quàm Juftitiae ope-

men totum his verfatur cardinibus :

qd

za2b eodem Deo proficilcuntur ; hsc

Mifericordià & Juftitia : Vuiverfe via p

/

f. 24

qui

tamen cum differentrià ; quód benefa-

Dosint *ïl'z';,äriäæwäia:ä' Fevitoós, Sed

[

k

cere, Íit proprias divinz bonitatis ef-

noii debetis exiftimare has petfedtio-

k

fectus, ad quodintima. inclinatione

nes effe in Deo, ficut (ancia homine, -

Kp

&ià movetur;écontra punite homi-

imperfectionibus permixtas; nimiüm

u

nem eft extraneus ejüsdem bohitatis

L

enim ab excelsá aberraretis idea.; quae

effcctus , ad quod non motu proprio. ,

defummo bono femper formari de-

ht

&

fed quafià repugnantià , quà. San-

bet.

Qnare ut à Juftiria Incipiamus;

&ilfimee voluntari ipfias refiftimus ,

quà Deus utiturcontta peccarores ,

Ü

Coactus ferrur,

Verum eft, ficuclux

prafupponendum eft, Iram divinam

j

Q umbra , inter fe adeó dilfimiles , 2-

in tribus przíertim. ab Ixa hominam

prefunt squé ad naturam folis, il-

differte, quoe ttia fimul fücapta mira-

al

liisque motus nobis oftendendos, fic

biliter

peccati

mqnüm *ä-m::e..nfn;ï de«

«I

divingMifericordiz& Juftitiz opera,

tmonítranr,.

»

D

adeO inter fe diverfa, fimul conípira-

Ili, Primó. Ira

homimesb ubr.

4l

1& ad/Dei noftri San&iratem in. aver-

W

da &tamulruofa paffio , .quz nun-

fando peccato , füpremadque provi-

quam in humano exfurgit pedtore ,.

P

deniige mediaad illud exterminan-

quin aut tempeftarem excirer. rotuam.

jh

dum demonftranda.

Qaare facilé

commovenda animam , ant faltem.

qu

nobis erit inferre, quàm abomina-

ita tutbec , ut fangainem circa cor-

QU

bile fit monftrum, ad cujus deftru-

commovear, Sed Ira Dei non eft quc- 7 E.

R'M n

&ionemtor, & ramcoararij unanimi -

dam paífio, fzd eftfimplex volun- pE

hg

7l

«t Concurrunt eíletus, quos fung

tas idin. ordinem poená reducendi , 4r.2.44

ul

r

q';uodl "—2-*

-

-

-

E.

:

| S!ML/!L/DEMONS*FRKNT, wA,M QRA?E MALUM S!?'PECCAT.w

ä

re ( ficut conveniens eífe videbatug ;

quod peccáto péiveifüm fuit. .. 7r4

FraO. Dei non eff ut bomins, id ef perturta-

cüm in DeorefideatIra ) fed à. peccae

tore thefaurizari.

Iraenim Dei ngne

324« /7 gj concitati animi, fed tranquilla jefHi

KOA — fupplicij cosflitutio , diviné dixit San-

quam crefcit in naturaficutin. no«

bis;folàüm crefcit in effectibus, qui&

&us Avguftinus. — Quare Juftitia di-

il

/«| Sap.i2-vina femper fibi eft zequalis, & ad

aliquando funt majores ; aliquando

19« qramaccenditur; tanqunam aurü inig-

minores,fecandüm accgmalata delin-

quentis debita,

]

ul

ne; quod non extumefcit, non mur-

murat, non fremit,

Tuautem dowi—

IV. Qua.

hucusque. prämd&üï—,

ff

duos obfiíes dicta funt.

Primó ut

eni

nátor yirtutis , cum tranquilitate ju-

dicas, — 1 judicium , quod ab ipfo

adomnes poenasà DeoinfliGas ma- -

"m

ná cum animi fubmiffione acceptane

a

fertür de peccaris , non folàm eft a-

" &us volunratis, qui pro regula ope-

das vos difponatis.

Sspius doletis

ob

randi habet aibitrium, fed cft divi-

depauperate, anponacaritate , con-

nemenris à&us, cuiproregula eft

togione, tempeflatibus , alifsque fi-

obje&i fui veritas ; & fecundüm. hanc

milibus malis. : fed quàm fne. caufa.

i.

doleiis * DEUS judicat ira fieri. o-

L EM

qualitatem & quantistem — poenze ,

*

portere

E

"

dum enim pzrte una pec-

v P.

4

. qualitati & quantitati transgreffionis

Íe conformar.

Unde fequitur , quód

cata noftra , alterà autem. rectum

Sqo

Univerfi ordinem ijs pertuibatum

AO

licég Deus quó diutius. differt infiige-

fe poenas,tanto graviore manu peftea

anendit, infnità fapientid fuà ju-

at

dicattantam penam ad id , quod

Ti

puniat j non tamen ideo fra illics. e-

tiaminhoc humanz fimilisfit. Inter

à nobis perditum eft , treftauran-

a

homines aliques funt nsture , quas

dum neceffariam cfle ; & nos ip-

T

Aícerze amarulentas nominant, quae

fius decreris obmurmurabimus ?

kxïm'))

99 5

Pf.5t.

difficulter Iram concipiunt , fed dif-

Obmutui 4 non aperui $ meu

J

8 r

O'Iä&æ

- ficultereriam. concepram deponunr ,

inquir Propheta : quafi diceret,

um

non aliter ac ferrum , quód quó difii-

Doiini ,ego in afili&ionibus meia

yindf

ciliüs ignefcir, tantà diutiüs ardorem

contra executiouem Juftitis cuz non

*

$)

[j

confervat.

Sed hujus temperaturze

fum aufus

loqui

3

. fed- ne QUif-v

T.

noneft Det ira.. Quódfiilla poft lon-

dem eousque aperire os; utaliquod

'àm dijationem majores fumit: pee-

efllaret. fufpirium, — OUmutui C nom

il

na5 , hoc ideo folüm facir, quia plura

aperui es mcum. fed O Ssnae Pro-

qu

punitione digna in nobis invenit,ma-

phera, unde tam mirabilis fub gra-

ii

h1

Jorem Icilicet peccatorum cumolum ;.

vifimorum fagellorum virgà affe«

od

&uum moderstio ? Ecce caufam ?

quod Apoftolusinfinuare " videtur ,

d

obRinztum alloquens peccarorem ;

quoniam u [eciffi. Ydeo Ícilicet at«

T

QRoma. fecundzm duritiem tuam tbe[aurizas

quiefco, quia tu Deus meusinfinità

u

iT

$

tibi Iràsa in dic Yevelationz: juffi jud:-

fapientiá tuá, & animi pace hoc mihi

Cue —

.

i

j,7^

E 'DE?Z. Nan/dixit Deum thefaurizae

füpplicium fïecmgi

&i',f.&c ut nosfe

-

as

P^

V

$

w

!

us Sïcsü'ksus SEPTIMUS, IRA ET MISERICORDIA DEI

n

gos-redderes , in executione illius nul.

uná parte bilanci peccatum , ex alteta

—

qui

'Jum committendum effe exceffum ;

creature- delinquentis fragilitarem ;

pv

tentationem diabolicam , Sociorum

foprià manuexequeris : 74 feci[Hi.

lecí

.Si Deus,nullà etiam mericoram no-

impulíus , concupifcentize ad laben-

yf

flrorum habità ratione; plurimis nos

dum ftimulos imponit ; infinitá ni-

(

afiligetet calamitatibus , ideo ne qui-

hilominus fapientiá fuá judicat illum

ff

dem minimum dolorem oftendere

4

breviffimum 'legisdivins violationis

T

deberemus ; fed plebejum quemvis

a&um dignum eífe , ut peená. quoad

imitári hominem qui à tranfeunte vi-

gravitatem mali immensà , & quo ad

at

zo illuftri proturfus;neutiquam queri-

durationem infinitá puniatur, — Pece

luin

tur, ed ei dete&to capite, genüque fle.

catum igitur in veritatecantee eftma-

bito

xo honorem exhiber.

Quantó mi.-

litig, ut. tam enorme mereatur fup-

n

nüs igicur nobis dolendum eífet de

plicium.

Coníequenter eriam om-

d

Calamitatibus nobis à Deo irrogátis ,

nis culpa mortalis eft omnis perverfi-

U

quas promériti fumus , quásque re-

tatis, monítrofitatis, malitiz & con-

?i

a

- €iffimum&infillibiledivinz jJuftitize

fufionisabyffus , cüm tanrurm adillud

lri

judicium comitatur ?. Propter. hanc

expiandum requiratür,

Quo pofito,

pot

caufam omnes in Colo Sancti tanto-

quis non horrebit tam fcelerato pro-

Uy

peredivinz applaudunt Juftirize,ran-

dirori unquam in animá locum dedif-

N

N

tó majoribus illam extollentes laudi-

fe? & quis impofterumaditum : illi

i

u

& d poc

e

- bus, quó graviores & folenniores funt

non negabit, repellérque, etfi velom-

fni

pene, quibus impies affecit : S4-

nem € venis fanguinem, milléqueyie

19. 2.

i

lus €? gloria & virtus Deo noflro, quia

tas profundere neceffe forer? -

u

verac jufta judicia f'unt ejusqui judi-

VI. Ad hunc modum juftitia civi- s T7,

D

cavit de meretricemagná, Ratio eft

lis non procedit ; ab humanis enim , ,,,

u

illa , quiajuítitiain hoc fuo rigore eft

poenis majorem aut minorem prava- ro».arn,

PT

inftar cryftalli , que quó durior eft ,

ricationis gravitatem non poffumus a. 4d f

STh

tantó eftfplendidior. |Quó majorem

arguere : Judices fiquidem non inten-

£

Y

fumit vindi£&tam, fignum eft , cantó

44

dunt omnes caftigare culpas , nec de-

potiorem ipfi effe hujus caufam.

bitas pro meritis infligere poenas , fed

ar,

Mdz. 4

V. Alter finis, quem fermo meus

illastantüm puniuntc; quz publicam

intendit, eft, urinrelligatis, quàm

turbant pacem ; nec ampliüs, quàm

grande malum fit peccatum , quod

illam ipfam pacem confervandi necef-

li

tantoà Deorigore punitur, . Ponite

Artas requirat,

Hoc modo videtis

l

vobis ante oculos infelicium illarnm

punir furta , non antem fornicátioe

M

- animarum aliquam , quz proprer pri-

nes , licér fornicatio majus fit pecca-

mum. peccatum. ad Infernum con-

tum ;quàm furtum. Sic eriam morre

Yet

demnatze fünt,

Hzc condemnatio

puniuntur Homicidia, non veró Blaf-

4

non provenir à paffionis impetu, fed

phemis ; quamvisDeo honorem blaf-

lo

ämdml) ü'änqujm a&u, vquo chs a |

phem andoxaluferrc graviorfit c

UEPQ P

i,

quàm

N

-

)

x

|

SIMUL DEAM'ONST'RANT, QUAM GRAVE MALUM'PECCAT. $x :

ifrett

wuram noflram. — Odit qu« fecimms ,

quim vindida ftudio hominem vità

40

rivare. Quod bese adveriendum et-

amat qua fecit, mquit Sanétus Au- Serzys

COT

P

fec ftolidis illis,qui peccata carnis par-

guftinus. Ideo Chriftus tam pul- 54. de

Jb

chro amici tkulo alloquebatur Ju- Ferb,

vi faciunt , ajüntque y ziuzquam vidi

if

concubinarium — [ujpendio necatum

dam , quo nullum unquam in par- ^?»*.

t illut

ticulariApoftolum appellavir, ut om-

fuiff ; qualifmpe vidiffct. Blasphe-

Àationi

mum pzribulo affixum fuiffe,. Sed re-

nesintelligerent , illum gratie Íuce

, qu:Oäd

dexmusad propofitum noftrum: Deus

Rebellem & Majeftatis leíze Renm ,

non effe amicum füum amantem , fed

( q

injüriam fibi à temerario peccatore il-

n

latàm compenfare , fimülqie pertur-

quafi amicum amatum , cui ideo e-

ent

bationem ordinis à Providentia in re-

tiam puniendo bene velle, Quod

ur i

meliüs bac fimilitudine explicabo,

23

gimine fuo ftabiliti reftaurare inten-

ifr on.

dit ; nec ullam culpasm impunem ab.

Imaginamini vobis Sandee Mariz

erveri

ire permittere pozeft ; nec minorem

Magdalenz iconem , qualem magno

& o

abillis, que majorem pro demeritis

Chiiflianorum cum dedecore fzpius

Pi&oresexhibent , hoc eft; poft con-

dillu

fuis exigunt , peenam fumere, QO-

verfionem ipfius immodeftiorem ;

poüm,

portet igitur fummam inter culpara

1j FIO-

& ponam , inter debirum & folutio-

quàm fuerit anté, Jam fi honeftus

dedif

netmi efe oroportionem , arqae adeó

quifpiam oculos in tam indecentema

s W

ficat dicum eft; Juftitiam iphus fum-

conjiciat imaginem ; reverentià fimul

velom-

mam e[fs veriratem , quae in feveriffi-

& horroreimplebitur , dómque hane

San&am «olit illa icone exhibitam ;

mis G xquiflimis fupplicijs inexpli-

g

cabilem illam peccati malignitater

illo ipfo tempore effigiem ab omni

honeftate alienam averíatur.

Hoc

ii ]

nobis exhibet ; quam joftitia humana

ponis fuis non demonftrat,

P q4

ipfum facitDivina juftitiacum pecca-

nis n

pra[entis vita magis (nnt mtdicinales,

toribus , quos dum ex una parte qua-

npïæVa*!O

quam .vetributive , imquit San&Qus

fi divinitatisimagines intuetur, & ex

oftruls)

$. T bo

*"Thomas, & quam ob caufam ?. Retrz-

altera parte videns imagines pecca-

:

n

2.2.4-

tisadeó deformatas, eas & amat; &

j I

butza enimrefervatur divino judicio ;

6647« od fecundzm weritatem eff in pee»

abominatur, amando in illis, quod

n

$.5 L. cantet.

ia

ipfe fecit , averfando, quod ipforum

!

1

-XAI. Secunda inter hum

äna*m &

b

W

|

proprium eft, hoc eft purum pecca-

divinam]Juftiriam differentia eft,quód

:ium. Dess peceatores in quantum fuut

j

ó

$. Tlä«ef.ä

humana facillimé ab odio culpæ ad

natura qu-ædpzm ,4mats fic enim

T

culpabilem transgrediatur , cui dire-

