confiteátur, qui eam perperam abíol-

d

em modo , quando Deus ab ani-

vat; séque, & illam pari damno in in-

ferni barathrum precipitet Sícec A

ma peccatrice longe di(fitus eft, maxi-

ma illius fellicitas eft,quód divinis il-

caco ducatum praftet, amboin foveam. u P

: :

Ij ?

luftteturinípirationibus ; quz bene-

cadunut. Exhoc vocatur Cacitas Oc-

cafionis, quz provenicà Divina Jn-

IN

[

ficarum inflar ftellarum virsli fuo in-

fluxu , falutaríque lumine ipfam con-

ftitia ; cüm fcilicer Deus , ut. di&tum

k

5

fortent, & illuminent, ut in horren-

eft, rales permitrit occafionem | in

pornam przreritorum criminum , bec

daillahyeme falutemfnam | operari

. queat, .E contrario maxima Pecca-

illam impedir.

. tricis anims infelicitas eft, ralibusca-

XV. Deniquea

lius moäug, quó

magis indirecté à Deo peccatores ex-

rere ftellis , finequibus tota languet ,

difficultérque in perpetuo il

!

O mortis

czecantur , eft permirtere , ut deemon

frigore quidquam boni poteft agere.

illosexcscet j confervandoin illis &

sugendo hastenebras, aüt exteriüs

Et, fi hocverum eft, Deus quoque ad

dnfauftam peccatorum cecitatem con-

impediendó, ne Conciones audianr,

cnirit; Percntiet tet«Domini cécitate.

^STb.

& nelibros pioslegant ; our interiüs

Non concutrit pofitivé tenebras igno-

illorum. perverrendo phantafiam ,

1-- Za

7* rantise inducendo, fed negativé indu-

variásque amoris, irz, invidiae & cu-

79-

[À

* cendo concurtit, id eft, viva fua lumi-

piditatis Pa(fionesin appetitu inflam-

naretinendo. Spargens ponales c«ci-

mando , quz ficut dixi, totfuncnu-

Lþ.[.

;

bes ad rationem obícurandam , no«

cate fuper illicitas cupiditates, Uvlo-

Conf-

üi-

W*M«

ä:

« 10

quitnrS. Augu(linus.

gce.ndam— ,in quane

Y

&ämggg ind

em

N

d

T.

u$

b PEC.CA-fü

M MENTEM PECCATORIS EXC h-

tantur ad Deum. fuum.. O fatalena

dem vefperalcere deberet, — Superee-

m!

T

foporem ! O funeftom — Lethargu

,Ü

cidit igimsy non viderumnt [olem.Qua-

Nemo movit fe de locoytm quo erat, Et

r

EL

lem folem ? querit S. Augnftints, non

Aiost

bifcum muícse

huicinremedijs spplicandis pigritise

-- 7 dlum, quem etiam no

iil

Z

intuentur , fed internum illum ; cujas

füccedet deinde mors primogeniti ve«

yitit

fiii , id eft anime veftrz , ira;ut pauló:

: hic fol externus eft i

30tis

3

2

mago ; /fed adhuc

óftifla ignorantia tenebrz in illas

hyso

-

fatis fufca.

— XV1. Quid nun

::' fentitis Chariffi -

profundas aby!fli tenebras convertáiTe

icm

rür, in quibus; /gat:5 manibusc pedi-'

mi;Annon terret vos peccatum ; li

j

busin focietare illorum vivi jacebitis

Cot

confideretis paulatim vos ad ram de-

ptom

plorandum ceecorum poffe deduci fta-

fepulrifupra quos hoc ferale fcrip

fici

videtur Epitaphium : Hi funt , qui

tum, dum vos ipíos peccatis veftris

imo

procella tenebrarum feruata efl in eter- 1$-

mim

exéecatis, & in peenam adhuc magis

zum. 'Func cum infelice iflo Epu-

excecamini;quo non potelft majus ab

m 0s

loneoculos ex obfcuro carcere veftro

facit

irata Dei Juftitia inftigi fupplicium?

elevantes id viluri eftis , quod viven-

Attendite bené, quod & illa peccasi & -

p

ces nunquam videre voluiftis ; femper

pcne nox ingrueret Animze veftiee ,

17

ceeleftis recordabiminiParadifi, quem -

f

. duplici involveremini miferie , in

quam olim, ob notiffimas cundtis te-

nunc omnino oblivioni s&raditis ; tünc

W«

femperante oculos vobis ponetis illa

"nebras, /Egyptus incidit.. Prima erat;

u M

quód f« & loco , in quo erant , movere

bona ,quz nunc poft tergum proJici-

Utf

,

tis,

INon videant. , inquit Ifaias., vi-

Jf. 16.-

l

Ü

,Eæþzl;; nonporuerin

*s

v ANemo movitfe e leco,

« üc

t, Altera fuit , quód hec

deant , confuadantur, — Éccecsmci- lt«

19

"m erá

nà jh-

— poena immediacé primegenitorum in-

gatem culpze & peenze , peccatorum in-

jaum

terris viventium. — 'ideazt G confune.

ternecionem: precelferit ; imoó ulti-

g i

, mum tam infelicis Regni extermini-

dantur. Ecce cognitionem & confu-

u Vos etiam ab eo, in quonunc

fionem fui ipforum , poimodum per

eftis, loconon movebimini, Perge:

t0tam zeternitarem in inferni barathro:

f q«w

tis negotiando illicitis inhiare: lucris;

fepeliendorum ! Chariffimi,. Jam con-

fulamusfaluti noftre, Deumque roge-

d

x

pergetis injuftam hanc retinere poflef-

Jæmü/!

fionem , nec reflituetis; pergetis in-

mus, uc nos: illamiret, primámque

i&

"

fami huic adhaerere commercio , ne&

horrendarum |iftsrom — tenebrarum

x[eHUS

originem,id ftmalam vitam,à nobis

. domo ejicietis; & tanquam accipiter;.

j

hfs

! qui te&is oculis , pedibus perticee ali-

auferat, Q: & remotá fperare poteri-

u

gatis,non fs defendir , non rumpit la-

mus nos, pulchrá illà filiorum Dei lu-

Á

D

ce fruituros effe perperuó ; Nemini:

queos , & ne quidem alas ad liberan-

T4.

dumfe movet, ira & vos ne quidem

enim unquam ab illo hze tenebrz in-

! fligünturin peenam, nifi priüs àculpa.

mgäm'

bonam cogitationem ad murandam

j

"vitam in corde veftro admifluri eftis..

'fuerit provocatus ad eas per-

M

M

4

n'

miugnr à5- -

DIS«

I

e..vy.Nïn ;ldb;mt cquit?.tia'ns.ffüm,gt- rg*qfra

"T

du

UE

L:

28

. DISCURSUS DECIMUS, DÉ DURITIA

i2

u

lnsi

.—A

X

HHH G Qd

ääääääääääää'

)l" -,

U

EV

DISCURSUS X

Mbturan

00 ]

- De Qnrj:in j guäl P;cgdtq)k cor ,,inditrzzt.

guu

t —

72

hd

Inimum - Eclipfium

Tï"n peccato fuo mu!äs.perdufavïït nien-

folis malum funt te-

lat

Ilous ; ita etiam, ut ne quidem remor-

nebre; majus abs.

fam íenferit , adeà co

h

nícientia jam

aägzsc.

que omni compa-

DOf

Callum induxerat ; attamen hu.

lm

ratione malum eft . jus infeníbilicatis .principium un-

fucl

illa nature , quam — de ortum eft ? A liberiore quodam &

;34 ; ïref;gcra

tio; quae cum rene-

cafuali afpe&u. — Chariffimi , jure

Bf

bris non defiuit , fed multó póft rem-

lii

merico omnes actiones veflras formi-

pore triftes fuos producit " effe&us,

. date oporteret , nec minimum earum

ne|

Peccatum Deum inter & nos pofitum

i

. defe&um defpicere, quafi lever; ab

x

funeftilimam efficit Eclipfin , quem-

hac ipfa enita culpa, quam vos levem

admodumnuper vidimus; fed minüs

- nominatis,quafrà ferpente parüm ve-

tinie

Ltv

malum elt, quod inde provenic , illa

nenato, poltes nafci poteft Bafilifcus.

mentis ceciras é culpe cenebris ena-

De radice colubri -

j4. U

T

lu

2 mgfcämr v-zgx(-

X—.

ta;maximum & incomparabile dam-

29.

E PU

num eft,ab eclipfi cali 1llaum, adeó

IH. Nefcio, an unquam cbnfpc'äui

n

lii

xefrigerari voluntatem , in eámque

- veftro oblati fuerint ij lapides, quos

frigasomnino mortale induci;indura-

aliquando fulmina in serras. excuf-

RUT

| ümtg

rique. Et hoc eft , quod hodieex- ferunt. Hi naturz fünttam durz, ut

|

pendemus, attenté confideraruri cam

fineullo profe&u in illis poliendis

deteflabilis Cordis noftri Daritiei

oprima atterantur fcalpra, |. At quid

Q

principia, progreffus & finem , quee

fuerunt in principio ? Tenuiffimz

B

Cïünaw

omnium tnaxime in verirate deplo-

fuerunt exhalationes , que à le-

randus effc&us dici poteft , qui à pec-

vifimo vento dilipii poreranr,

j Dami

fata äææ peccatoris gni"mä. rgl,inqm;nt.

Hs exhalationes in altum fublatz,

ftüdin

denfioríque affociarz vapore ,craffam

Ve

Wt

iK Et p:incipigm quod attinet,

inter nubem conflringi f& permifere ;

f

t

illpd eft exigaum,& de eo dici poteft,

denique jufto diutiüsin eà permanen-

,:;,. ,m) HC |

quod Aftronomi afferunt de. Ecliphi-

tes, in lapidem induruerunt. Gran-

bus , hoc eft, principia illarum vix

de eft hoc nature miraculum, (cd

7

elle fenfibilia,

Aliquando princi-

d

quod nimis fepe renovatur à pecca-

Ho Caus l

pium fumitur ab. unico afpe&u,

toribus,

Quidam illorum adeó in.

| Qsf

me

ggemaäquuþ contigit payidi ,qui

. tpalo 'äbdm:ifum;uc dicereris fup

eg-.

os

thmm,

RIP.&

)

UXAE

/CORDIS-HUMANI, 'QUAM PECCATUM EEHICHR..

i

Oi.l

— hosinfelices illam cadere maledi&io- dum. Inbello ;quod peccatumm

nem : Fiaut immobiles quaft lapin

'vetcontra ánimam , certüm eft oca--

Exod, - Non emolliuntur beneficijs, non fu-

los poffé nominari exploratores ; quia:

1j.lÓ.turarum pcenarum cedunt minis,

'aliud non faciunt, quàm precedere

—non przíentium flagellorum fran«-

*

'cogirationes , qus& poftea fübintrant.,

- .guntur verberibus -

3

at unde quafo

'Curergo.cumiillis pangeretur feedus?

- hec durities ? Si quis originem in-

'fcedus non folecinici cum explorato.

mf

. 'dapare poffet, invenirer, effc afpetum

'ribus exercitüs , fed:cum belli Duci-

3nug

1l

f

ï;qäcüïï incon

deramum ; invitatio- -

Dbus, Iuaeft Seden documentum,

j Jui

- nem & vilitaonem aliquatenusimo-

hu-

'quod jam nunc propofui. San&us Job

deltamn.Er parva haec exhalatio poftea

in his explotatoribus, 'qui furit.ocu-

|

]i noBiri, omne -damnum & delofa.

am

fuit illa fodina,in qua cam durus lapis

- igeneratus fuit;lapis qui quafi fágittaà

tionem confideribat , quam exerci-

t

fulminis àrcu tanto cum terrore, tan-

tus abillis introdu&us inferre poffet,

"L

táque fepe cum flrsge in terras evi-.

Confiderabat 'in illo afpe&u ccgica-

ifüm

brasur ! ha eft , pavlatim 'peccata

tiones comitátites, in cogitarionibus

;4)

addendo peccatis miferabilis illa A-

coniplacentiam;in complacentia con-

m

'nima có deda&a eft, ut eádem qua--

fenfum, in confenfa operationem , in-

"w

fiarmis utatur Diabolusad aiios plu-

Q

operatione habitum, n habitu de-

l

*esvulnerandos, ^ Eódeductaeit,ut .

fperationem, 'in defperatione dam.

regu-

h

t pablicum patrise fcandalum , de-

nationem ; arque adeo pravidendo

decus familie,mifereque domus füee

totale hoc excidium in rempore cum

«t

2

P

ruina, Eódedudca eft, ut ad illam

exploratoribus

P

ácifci voluit, adeó-

W

convertendam ' opus fir Miraculo,

ex

que cum illisegit , quafi in ipfis folis

cümcorejus jam in faxum indurte-

vis & furor praelij confifteret, Pepigi

ne,u

rit, Cor ejus induvabitur jtdhq"w;z;n la-'

fadus cum óculis meis. 'Et hoc eft

hendi

A,:fäfb'b.z;.'l,

pé. Quareomnes i&tus & verbera,

fapieritum & Sanctorum more opera-

|t qui

| 15-,

qua& ad illam emolliendam,autàCon.

ti , non ficut ftultee quaedam Animzes.

ifunts

cionatoribus., aut à Parochis, aut-

que femper habent in lingua :

uid

i

- ab amicis , autabipfo Deo ad corri-

mali eft. -appicere 3

did mali er

tl

gendam illam accurrente infliguntur,

videre. * Quid mali e[f fab oflia

Á

K

adhuc miagis eandem pervertunt.

'donmus eum od dolefcentibus 'collogsi ?

j

cüm proterva füb veiberibus indure-

Sinon effet aliud malum ; quàm quod

jdty

jjd, dcat;ficurincusfub malleo. — (orejas -

hic fir, 'effet tolerabile, 'Sed confr-

nnm'

udurabitur , G flringétur tanguam

derate param id,quod evenire poteft;

(4

6

malleatoris incis. — Non igitur fine-

imó quod nimis fzpefieri folet. Qua*

n

[

- oj , Càusà dicebarSan&us Job ,fe cum o- — le malumeft ovatv, Afpidis ? Non fe

«

y - culisfuis feedus pepigiffe, Pepigife-

'"ovet,non merd'et, non veneno in-

k

n

dus cum oculis meis, — Obfetvate pul-

ficit. Itaeft, &, femper maneret 0*

p

chrum, fed mirabilem loquendi mo- :

OVG-

]

vum. Scf.l.ü"ä parvo calore f

Q

,j,— j —:7 :

us

füfs

| R, P,'.?'egn(ïi & beïf, bg!r,Tw.Hq

Rn

«

X

*

—

.5;;;5»;(3 URSÜS DECIMUS, DÉDuU R."—I;*T*'i A:

tüt , sfpicite , quanta peftis.ab hoco.

.*pærul

r;c&:ixämämezähig mäææazæ linà

vo , putamine candido , nàturá füigi-

prima (Irsges jam edita lupuur redde

Bari

do,dentibus & veneno Carente oria-

iny

reraciorem , in cóque novi. fanguinis

tur ! Oprima prudentie regula cít,

hrim accender.

Nolite igitur un-

dici

rion preefentibus tantüim damnis con-

quam dicere : boc folizs faciémas pec-

n

falere , fed etiam qua fieri poffang, &

anc

CALIT , QUod deinde confitcbimur. E.

farurapravideutur, — Peftifera illao-

goenim vobis sffirmo , non eíle viam

La

vaquamprimum spparent, confün-

magis facilem ad plura committenda

(

genda funt, evitando nonfolüm con-

ul

peccata , quàm committere hoc pri-

veríationes malas , (ed etiam perica-

mum, Primum vocat fecundum, --

Confe

lofss, Aliàs enim parva quzedam con-

e/fbyffus aby|fum invocat, Erit quidem

*

Agäfo*' "

fitu|

jun&io , aut comrnodisas, quà frigi-

primum ; fsd. non erit folum. -

lm

dum hoc ovum fovestar, oftendet ,

i fordibus efl , ferdefeat adbus, -

4 ü:!-zz,g,.lia- 4

a

quantum mali inde oriatur, Si mari-

Vi Hec peccandi facilitas. duo .

j

D.

tus aliquot diebus abfuerit domo, fi

magua deinde pofl Íe crahar mala. U.

"

Tejn

mater fümmo mane füurgens frequen.

num eft psccare frequentiàs , alterum ,

d f

ter Ecclefiam , auc fi in iila feflivitate

eft leviimá ; etiam oblatà occafione -

l

tl

ad focum fomno oppreffa fugrit, hzc

peccare, . Qnod frequentiorem pec-

ä

tam parva occafio efficiet , us lethifer

xmag

catorum cormmilfionem attinet , licéc-

Wt

auguis pro plutibus Animabus nafca -

aiiqua ex fe in patricolari exigtum ef-

by

Pa

tur. Sapiens timet ( declinat à malo:

4

v

Y

fent malum,fed canrue illorum eft nu- .

&

W

l

:

JfHalius stanfllit cr coofidit,

merus,ur fufficiantadin gentem eden-

titt

dam flragem, | Scimue. Locuftzrum pli», 1

[ti

.V, Demus

fiæ&urafi»*hüjas :;ccräis

exercitum per aérem volantei qusli 1o. «,

j U

principia non effe fenfibilia; arta-

quandams nubem sliqüando foleni ob- —

^

^

29».

I']'

A

menipfius progrefíus maximé fenti-

Ícuráffe ; & in terram delapfum Pro. .

1

Itj

unrür ; .circa quos ( quod eft fecun-.

vincias quzsdam plusquam armatam ;

üptim,

: . dum pun&um à me propofitum ) tres

aciem devaftáffe,.

Qaare fimilis-de- .

4 dl

. - lFicetnorare gradus, süntque illi , qui-

olatio jure .merito in anima Peréa- -

Rnf

busrandem peccator ad. impcniren-

N

torum timeti poreft, qui tam fapé la-

T

ziam. finalem . deducitur.... Faciliras

buntür, quamvis peceata illorum pet -

ü

lii

I

nimirum peccandi , confidentia & in-

fe effenz leviora.

Quanta igitur ti- .

ima

zb ï&?iabüäïa&

Qgidam in | peccandi.

menda erir devaftat

io, cüàm quodvis ;

-

ld

; 7 principiafibi perfusdent, fe', poft.

illorüm peccatum fit malum immen-. -

quam prima vice.calpz faporem per-

]

um s nec fir locufta, fed monfirum.-

d[!' t

ceperint,. deinde nón .ultrà propref--

Quod 2d rotum mandam deléendum ;

l*n«

faxos, fsciimque difcurrunt , quahi ali-

lth

fufficiens efftt? Vas non folerís poft -

F

M

t

.,quie qui dicerer; permiwam lupo , ot

confsffia

145

ne

"h peccatorum à- vobDis ;

W [

eo7 primam edat fisgem , deinde illum

commifforam | amplius * recordatk , .

f

LC

: manfacfacmm - Sed , emhino -con».

Sed :

&

N

quaf anigo veftra non effen

Ts

p

ä&?!üm-'

m

*

x

z

3

UP

1

/CORDIS HUMANI , QW4M PECCATUM EFHICIT,

IN

z

T

Ini

: p»aru'mpsr omnia illa revozatein me- ^

prore aliquando forfan eventura op-

j

li

J

aT

:moriam, quafi diffalutum & inordi-

pignorari, 'Inde potiüsanimam fuaur

nacum laitratetisexercitum , & tonc

donant; quàm vendant.

um

Eu

dicite mihi, an ton vobisterrorem

JX, Hec autem peccati commic-

incütiant.!-Sed' refpondebitis, pec-

4 WE

tendi- facilitas eft- primum precipitij

r E

-cata commiffa poft confeífionem non

gradus. -A facilitate rranfitur ad con-

4

ädenïiam-

T

a

gemanere ampliüs. | ia eft, fivero

Peccatores ; inquit Job, .

$

tehá

.cmm dolors.c

g"ä- Le ';"i

SIDI Q*

ffione deleta - üing

Confuæen'mr velut à tineA. Sed quare/

?

&

t pl

"Veüm quis talem vobis fpondebig

non potiàs dicir, quafi 3 Tigride de- 1?:

Confetfionem , pra:fertim in tam con-

vorandos effs ? ideó , refpondet San-

dum,

tioua rslabendi faclitáte $ de quo

&us- Gregorius , quia tinea quidem

Hdïm/!;;;

A

iq**

4l

'Bic non ago ; preefuppono enim,pac-

damnum infert , fed abfque camultu,

. €ata confeífione legitimá expiata effe ;

Hinc Peccatores tolerantes culpa re-

aceo eo0

H

ETE

de

duo

; non fámen i

m.ipfo tempo-

morfum:, .cüm rüinam & flrepitum

reprávgus peccandi habitüa excin&tus

non fentiant; gam nihili fsciunt?ideo-

li.

m

eft , qui frequantatis adibus femper

que

us propter vires fuasfera beftia

creícit & roboratur, animámqne fem-

efta

]

u

mortem ipfis inferendam , pro-

C-

,par magis in-profündum trahitmife-

prer infenfibilitatem non plüs tíimerur

e

T 'i

M

riarum , ita utiniqua illa praxis , quae

quàmtitiea, 7Miferande modo men: so- GT

&

;;qu.

i.

.ab initio foffa videbarur , . profunda

Jffra fit quotidie, quo p

i S'. MW',

3

L-

ejar? Mätäf ]ï*f"ü-

'€( 2$

fü

^gnidem, fed'ad evidendum aperta ,

fucceflu temporís .puteus. fiat adeb

-X, A maledià

&'!wxac"fccüæiäa!e Oi«

la

m h-

E

ftri&as habens fauces , uc divinz gra-

nium deinde medioram ad xefipifcen:

tie& miraculo opus firad inde emer.-

qRI 10

dum neglectus proficifcimr, ^ Suffi.

gendum. — owea profunda eff mere-

€eret , ut hec uxor virofuo mutatio-

J 5

*Prov.

trix. ^Ecce familaritazemillam non

P.

26.

nem habitationis perfuadeiét; ut hac

optimamin principio : "Pstem augu-

fnà diftanrià peccandi anfam rollerer,

at

"T

fs aliena s ecce. fRatum , ;ad

quem

Sufficeret , fihzc puella marri fuz di-

€ontinuata deducir,

cerec ; neampliüsme folam rus,' ad

Wtl

VIII. Et hoc :amömagia, qüö fa-

collem illum , aut fontem mittas ; at

j

€iliüs Peccatorindaeit fe finit non fo-

tantum non habet animi, ut hzc ver.

] pf-i '

jhmad Deum tam . frequenter. offen-

»ba profesat,

Sed quare ? quia ; in-

u [E;s "

dendum, fed etiam ob leviffimam

jni

quit illa, fi ita loquerer , orireniuc

quamlibet occafionem. Grars venun-

Scandala.

Refpondebo vobis P:a-

n

Jf4..52.

dati eflzs, — Iga tales alloquitur IHfaias,

phete Ábdim interrogatione ; 5 fs.

» :i TA

s

tu.

Vultque dicere ( quemadmodum ex-

ves introiffent ad te, f latranes de notte,

2*

ndi!m

plicat San&us Auguftinus )à plurimis

quomoedo conticuiffa? Sifur aliquis in-

p

non folüm Animam Diabolo paratà

tráffer domum veftram, jámque ci-

Vobi&

. prefentis ejusdam profperitatis ànc

ftam aperirer ; an tam verecundi effe-

dgfï !

À vendi., fcd etigm

fis; neÍcandalum daretis ; uj nonfts-

&

»

$t

.yoln?(acig .Pnf:uni-

L

Qu

E

M'

—

124

'DISCURSUS DECIMUS, DE DURITIA, -

C

Gm clamaretis, farémque. pródcre-

candi. infatiabilitas, /hwcniefzis:'ä-li-»

ho

tis? Certé id.ego mihi.non. perfua-

quos, qui nunguam ad meliorem -

üma

deo:. licétde exigua rei familiaris ja-

frugem redeunt, — A perversá.adole-.

p

Guraageretur.. Árdam de. animze

Ícentià ad fceleratiorem tranfecne fu.

n

. filute. agitur , que tanti eft;, quanri

ventutem. Juventuris vitia, quz viri-.«

toop

Redemproris noftti fanguis, os ope-

lis zecstis tempore emendanda effent,.

hm

rirereformidatis., Iraeít, ubide lu.

augentur adulterijs, &ad canam ufque: -

tf

, Croremporali res eft; ipfo ere clamo-

fene&am iguis ille. diabolicus ardere.

Qu

fiores fumus ; ubi vetó de peccato fa-

pergit, qui. ne quidem tantá. nivis.

Y

giendo agicur, ipfo plumbo obtufio.

copiàin flagrantes. hos. Vefuvios de-. -

res íamus.. Tandere illud poteft Dze-

lä*PSäeextü*lgnitur.; Grandis.in Pec--—

M

mon;, quanrum libuerit ; fecarüs eft ,

catores maledictio à. Davide. coritor-

^

:!gu&

| quód nuaquam edicurus fit

Íonum;qui.

querur

3

éftque , quód peccatum il

fufficiat, Tacebit Maritas , tacebitI-

ng

lis fit futurnm velut cingalum., — Eatgpyy -

d

Xor , tacebir Mater , tacebit Filia , ipfi.

ei frcut Zoona,. qua fe

[

etiam aliquando racebunt Paftores A.

per- pracirgi- ogag

o

t"r. Quo. loquendi.

.modo. nobis,

Wl

nimarum , tacebunt omnesilli , qui.

dj

hignificatur , ut docer-San&tas Avga-

| pericnlum maturé praecavere poffent $

ftings; ,, malos femper.ad . malé fa-.

fisl

tuuc folüm omnibus licebit effe voca-

ciendüm accin&os efl? , femper psra-

M

libus, quando non jam de periculo ,

tos ; femper expeditos, nec defatiga-

J

- . fed de ipío fa&o mulüitandum erit ;

rí.5. & quód; fi aliquando prayam.

l

quod ( ut magis fcandalofum fit ) in

confüetadinem . relaxent. quah: fa--

W

omnes partes divulgant, quemadmo-.

Íciam ,, non tamen unquar eam de-

o

i

— dum infoco carbones difpergunrur, ,

M

ponant.. — Fjat eificut Runa » quafem-

Qq

ut magis calefacianr.

per- pracingitur. / Quin. non folüm

XI. Neque hoc totum eft peinitia-

qu

in iniquitate füà vitam decunr ,. fed;

M

bilis fecuriratisiftius, quá Deus offen..

Gcincraffantur,,| Prodijt;quafiex adi-.

-

N

dicur,malum.Pejüsadhuc eft ram par--

pe: iuiQuitas ; eovume, ,

Non. tantüm;

]i

Vi fieri peccatum , ut etiam peccator.

peccatum tranfitin volüntatem, fedi. -

illo ipfo glorietut. Afpiciteillum, qui :

volüntasillorum degenerit in pec-.

fi

focijs füis unà hilariter converfanribus .

catüm. — T'raufierunt in affeitm cor. 'Pf |

tei

€enumerar, quot, quales,. quando &.

di., -Quia h oculos in'aliquid coni]. 721 .73s.

i

quo 2fta in cafum impulrerir, hac ja-.

li

JI

ciunt , non alió tendunr illoram afpe-.

"n

It

€anriá fe andacern depredicansjinflar:

&us, quàm ad novam predam capien-

,hff

fupeibi Leonis, qui pofteditam ftta-

dam, aurad veterem notibus denuo

dici

gem labra fsa, viv

^

X

o —a'dh'urc faynggi ne.

i

irreiendamy. Si loquuninr ,. fer--

lol

€alentialambir.

mo illórum. non eftalius quàm de a--

moribus.

D

XIT, Uäzimüs-deniquegäadüæ quo

Si fe recteant ,. non . alia;

non,

3n hanc abyfíüm peccator labitur, eft,.

1* quàm. impuritatibus lerantur , fi;

E

Bitt

435

ïcf

poü &acilitatem & confidentiam, p;c—

72

at

io;ancu; » Mlorum fales &. facetise.

fi;

z

ä

CORDIS HUMANI, (LUAM PECCATUM EFFICIT xz;

j 3':-

Z

fifoli fant , illor&m cogitationes ; fi.

ros ?

hoc enim veró deterrimum.

n

cum alij js converfanturjillorum exem-

Gräwbit terram. iniquitas [ua , &

"

" pla; imó fi dormiuntfomnus xpforum

corriet ,, G nonadjiciet, ut ve[argat,

Ljt

no&urngs omnis.hac infernali. pice.

Ideóque magna eít inter. peccatores

differentia..

Mil

confputcarns.eft , quz femper in il-

Omnes in culpz. nad-

ln

lorum pe&dore . ebulit,.

Tmnf erunt.

fragio fübmerguntur 3. de hoc non

M

ia af eilum cordis,. 'Tota vita illorum.

eft dubium *- fed nonnulli velur lig-

t

L.

*

continuum e& peccatum..

ns poft sliquod: tempus. enatant

nivi

*

alij velut terra in fündum abíque ullà

II

5 de-

- ope defcendunt,. nec: unqnam am-

pe

XIIL. A. fémitatam perverfa ficile

pliüs capita ex undis attollunt. Tales

tf

argnmeman licet; quàminfelix fit de--

Íont. enimeeillae induratz ; de quibus

il

nique terminus,ad quem pecearor de-

hic fermo eft: Animaz , ut fibi ipfis

dücitur, . Et hoc eft tertium Sermonis.

compaterentur; & de vità perperam:

IMJ

a&à dolerent; omni tencmudmxs [ene-

M

hujus pun&um , in quocuperem: vos.

DI$

tandem probé intelligere; hanc cordis.

fu privata..

il-

' düritiem. randem.in- xïrpoemäemxam

XIV,. Obfervatum: ePc, corpus

du

fiaalem definere,

Vulturadeó perti-.

mortuum evifceratum , in mare pro-

d«

nixcadaverum Helluoeft , ut fæpzus

je&um , non ficut alia , fubmde emer-

^s

lj&

em mfüem, à Venatoribus bacu..

Piratis

gere;

Et. hoc: aliquando à

n

. lo.occidatur ;, eam avidé. in. carnem:

aftutioribus eft fattitatum , ne flragis

abillisedita ab gndisad alialoca ali-

f

morticinam fertur; Idem proríüs.in-.

T

dütatis acciditPeccatoribus, Tàm avi--

quod indicium deferretur. ; imitan-

I(lf '

- dé putidaecarni inhiant ; ut-Daemon , .

tibus in eo Dzemonem ,. qui ita cum

quacunque csndem horá accedát;. eos;

gravibus: peccatoribus fe. gerit ; ijs

l

um

i

d

pabnlo fuo. inhiantes inventurus fit,

enim vifcera. ; Cor & mentem omnem

Si velarcun; & retia füa ip Infernore-.

u

evellit. ,. ut.femperin fundo hareant; ,

linquat ; folüs absquedrcu & liqueis:

nec unquam,.ne quidem in morte ;

irunti

Himie

adlittus revertantur..

[

mafiu fola-prxdam auferet..

feri euim confenciunt; licécnon finc

XV, Sed adhucparum älxl, Ena-

PCC

r[-]fv

4 .?j/,'"

tentati , & otcafionem pereundi ipfi-.

lis hojus. impoenitentize caufam furo-

C)ï'q

Ro

128

runt ; ubiilla deeft; Gravalit:

ri;. Dzmonis. attribuendo.

Habet

j

If 144 terram i nicHitas fua , G uon- adijciet, ,

uidemlle. alxqäam in hac : partem ,

agph

29;

&t :e,argäf,

5

e

uv

Q:d horribilius poreft.

d minorem ;.majorem parrem fi bi.

STI:

dici ? iniqaitasillisineft, ficur pondus.

vendicat Jaftiria divina,

Hzc enim

m

zq-

lt

ineft rerrae, tamque eftintrinleca : &

coidis.Duritiay quam huc ufque de- ?

intima , üt:ad' praci picium impulfu

teftati fumus 4; non folüm e&culpa. iÉ

t^

9

nsmnämeamm, fe enim ipfos przci-

fed etiàm poena , ficut fuprà de ceci--

j

pites agunt,. Sedàn forté faltem : ad--

[)-l

tate » dictum eft.. Ego: induravi cor - Id

LA

. hac fpcs erit ; .aliquando: ufuue&u-

jiés inquit Deus, non quàd in pec- .

2.

£

Q:3;

cacorum

j

M

N

)

j

"

!

i

*

)

*

1

H

D

Pa

'*b'ïsaugsus z:-;:»acu;u

;

[$, DE. D

B

E

IT

d

Á ,

?

;&

:

H

. Catorum - precedenrium vindidam — folütam , il

i£

&*

la

H

m

àc

*

u v:xsm,

m«

f

[

Malim veró i

2

' H

E.

Z

ï

Es

E.

E

3

:

-

n

-velis hominem labi in. fequentia

?

á

T?

riummo-

p

"fed quiajure merito majoraillanegag — pereauxit , guæäü

-

E

*

&

4

Ti ta

:

A& aC

dR x

£^

à

.

"u

£

P.

:

"

;e

]

A*

m

. Süxilia,quorum virtute facilé lequen-

tem ignem

guere

2

M a

Sr

X

.,i

:j

L

E

A

—

-

B

"

1

h

ig

lää"

e

deb

P

g

qum

"riaevidler peccata, — Ita ut dicere , à ,aiïþ-ääï ; & clim filian

H

;

ltde

, Deocorda peccatorum indurarijidem — ret, esm impulic , nà

P

H

It

n

?ï;

1

non sgendi

[

(nte

- fitác dicere,iplum permittere, ucin- — licentiam concedendo, — Ecce Ma-

Db

'durentur, & non impedire. JVes trés, qua aliquando non Matres 4

Quj

ebdsrat "Deus impertiendo málitiam, | led wuculerites funt tigrides prolium

féd obdnrat non impertiendo miferícor. Üasrtum, Confderate.

g.ræ:

H

qui

r

tur-, qu&-'

i

&ía;/, Quemadmodum fol facic cum : modo.peccarum omnia

?

Tecum teahat

Yi

.grandine , quse in nübium finu ab l- infortuaia,

Contigir, ut Adolefcena

UN

- lononinduratur ; fed quia radijsfuís — illoipíadie, quo (anguinem miferat,.

à

validioribus intro peuetrare non po- propéamice puella domuüm cranfirets

. 'teft, permittir, uc in illis vi naturalis

LT

G invitatus ab amafia , ut fübirer do-

J

;frigoris congeletur. 'Hac veró poe-

mum, tepulfim invitanti darenon

Tij

maeft omnium aliirum horribilifi- fuflinuir. — fraque hilatiter cznatum

ft

ma ; quia eftultimaad dámnationem — éft, cümque uterque vino & libi-

ii

ln

dquflrio,&corä,-Dæodetali&um(uc dini -indulhffenr , fimul quoque

bmt

- faprà di&um eft ) vi&ima efteterno. fomno obruci (ünr: Sed fomnus hag

*'ïgn'idcüinz:a,.cüijam permiffum eft. vice non fuir. morzis imago; fuit e-

à,

»

U

peromniavagariprata;qüianonmul. mim mors verilfima,

3

dormiente fi.

W

to püft tempore Divinz Juftitie fab- — quidem Adolefcente

» fafcia, ut faepe

4B;Gre- dendaculuo, srernüm ardebiz, U accidere folet., quá vena obligata

N

0f.

diw

quaji jam fint quadam-in peccatore fup- . erat , diffolvirur : vulnus & venà

$

om,.11, plicta , ipfn incrementa uitiortm,

q

aperitut, rotüfque fanguis , prace.

H

fiper E-

XVE. Totum honc Difcurfum ue — dentibus agitatus & commotus info-

(

xcb, apprehendaris, horrendá conlirmabo . lentijs, tancáin COpiá erupic, ut ime

asss hiftorià. Inprecipua quadamSici- felixadoleícens priüs animam reddi-

ll

ANfcig, lis civitatenonita pridemcerta que- — derit , quàm experrectusfuerit, n«

h

exemepl dam vivebar puclla, ques in princi- — terea Puella evisilans adverrir, om-

i

X

. A71.

piomagis vana , quàm Íafciva, oculos — nia plena eífs fanguine, conatárque

£0

füosin exterum conjiciebat Adole- amantem excirare, fzd fru(ira ; do-

f

J

ftentem , ibi literarym ftgdijs ope- — nec accenfo lumine exhorrefcens fu-

h

D

ramdantem, -Sedabhisafpsctibus, neftum Peccati fui tam attoci modo

lu

lictt nil fuerinz aliudquàmifcintille, - puuiti ÍpeQaculum videter,

Deplo-

li

temporis tamen progreffutangus ac- ravir ipitur copiofis lac

r

i

ymis non

CQrr

cenías eftigais, ut urerque in cine-

| fofüm adolefcentis mortem , fed pro-

zes abierit ; inchoato fiquidem inter fe

d

prie infüper vitze periculum;quod in-

Iifer

mmmcgcie .pimislibe:o, Puclla dif-

do-

J»cng urám Lfcwid:bac, fi cadaver

mi

WP

-

-—

«

-

L

2

; cöäms: i»-äu;»æmf, QUAM p*Eccmm.Emch» | :z?;:-

*-

il

mifum fuüiffes repertam. — Quareca«.

XVH. Advmzirehäc in tràgedia

as

feiet.

pio cum Matre canfilio utraque ftatu-

modica initis;progreflue funeftos, fed.

it, meliore quo poflent toodo,. prius-

foneftiorem cordie, virio paulatim in-

L,G

lh

Tevili

j

quam dies illucefceregillud ad vicinee

dorarifinem. | Cor durum male babe- Eeell 3;-

edibt.

Ecclefiz fores deferie,

Res ex: aritni

bitiu noviffmo. ' Quis non obftupe- 27,:

uped

fententia fücceffit, ira ut templo aper-

fcezet ; vicens pnellam Chriftianam ,.

s i

tó mortugs hicin feretro otpnium o-

ii vento peccari fui complice; ad latus

dbatiü

culis exponeretur, opinantibus plerie

füum tam. miferé extincto; ad fanio-

pmïium

j

que,cadaver id efíe juvenis; à coiriva-

rem menrem revocari non. potuiffe?-

.

libus ea no&e inteife&i. AtqueitaDi-

quàm facilé erat flagirij turpitudinem ..

9 tl

vinaNemefis deuno fcelerum compli-

in taty exemplaris peenze fpectaculo

oleten

ce vindidam fumplerat, — Superezat

concipere ? quàm meritó inferni poe-

sl

adhuc pars altera eorpndem , & for-

pas foimidare poterat ? Quàm faci--

nl

té plurium rea,

Et ecce! illa jpfa,

lé erat anima lalvande curam fuüfci-

irel d

adhuc peccacis fuis indursta , poenam.

pere;peenitere, & ad melioretn vitam :

ffe not

nón omnino d:fimilem dedir; fuccef-

afpirare?* Atramen nihil fimile eve-

natumi

ferat évoro tamMarri,quàm filize con-

nir; illa enim , quibus emolliri Gebus -

Y.

lii

ifi

1

£

EE

a

Durisiem auxére.

Et hoceft,. .

hilium,quo ignominiam fuam . celá-

T

bànt, cadaver dome fuà exrrahen-

à Deo effe deiclitum , & à propria--

ggsmc

do, ficut modó intellexifts. ^ Nihil-.

cbflinagone ; divinágue grariz füb- -

; gt e

ominus atnore & dolore .infaniens

tra&tione indüratum, Hoc fpectacu-

3

ventele

puella .quieícere- non. potoit , fleni-

lum femiper ante oculos. verfari de-

u n

que & clamore avimi fui fenfa pro-

berer ,. quemadimodum — terribilibus :

obigit

didinadeó ut ad eam uanquillandam,

láüfce Ecclefisftis verbis Deus monet:-

( vel

quafi aliquam & vicinià , ut lolet, cu-

(onfidera:opera DE2; quod nemo po[fit p;, l.xï7;u |

rioficate du&am 'ad templürn mater

,'græct-

corrigere , quem.ille defpexit;. Cha-

9

us

comitara fuerit; Sed hoc confilium

rífimi, bene confiderate ;; háncque :

optato fücceffi plané caruit: . Ad in-

Pä[, D

ig-

veritarem adæö-gravem* ad imum uf-

m rdi

tüuitum enim amancus inSandapila ex-

que penetrate , qua eft; fi à DEO —

Mitf nl

xenfr miferabilis puellee amor magis

defpecti füeritis, non vobis meas pro- --

. excitatüs, & reaccepfus ; eam intam

futuras.conciones , non profururas :

er!i!/ m

cm:iffGF

enormetn conjécit defperationem, ut

torre&tiones ullas ; non confilia, non :

fistim- exrrá&o & facco cultro , in

j*

*

tot proborum. D'EJ Servorum exem-

z

publica -exilamárit: Ecclefia

^*

-Ego

la,non Confeflarios , non bona ver- -

X

"

À

j m !

íam il , que iftum necavi , ego fum:

a,mnon auncoritares; verbo , nulla :

aliá: media: quidquam prtofurura.

p

hósque inter clamores adacto in pre-

cordiaferro ftults procurmn foum , cui :

Omniaifta fragorem ederit , fed fine :

i t

fru&u , ficut tormentum bellicum fr-

fe ducem antea pr&buerat flagitij; ad :

(

infernum fecura

ne pila ; nec vallum obftinati cordis :

n,qüü

eft pediffequa & fo- -

lia

dejicient, Ioo poteff cerrigere , quen -

j

nj

DI* 'p/?næü:e :

Ua JDess:s

N

z

N&w—r

3158

DISCURSUS DECIMUS, DE

DURITIA

lum æmmw pet

rP

ï'»bä £$

idone in terram

j

Dens defpexerit, O infelicem pecca-

'toris à gratia divina dereli&ti: fisrum!

cacïgs*: 5 .ää novum in &ris duritie

p

Hllum, quaío,; parumper expendite :

concipientes impetum , injipfum.are

Quis eft il-

cum & eac"ämz s manum refiliunt j

(ovfidera opera "Domini..

Fägt

Bo

le;,quianimam deferit , & in cujus

'tanta

EE

&jis,ad quod impingunt,

E

p

dm*z.

manibus illam animam derelinquit *

Eodetm m)odo peccatoris

kü

Qaiderelinquit, Deus eft ; qui poft.

or temporis procelfu ad hunc ulti-

1i

quam:llam infinità fuà creàffer pocen-

mum ïh riti:e gradum pmveä:zuz,

ä

Iï' am;

tià, pretioso füó redemit fanguine,

'ut non folie divinze refiftat. Bgmtan,

Ief

$n

tantis quefivis laboribus; tantis vo-

fed contra eandem fe opponat: tui-

f

cavit infpirationibus , ad ejus nunc .

feri enim tantó liberibis peccanr,quane

ii

'condemnationem perpetuam ob in-

