famma, ex paleà acceníus videatur

affequi potuiffe glorlam , faplenter

P TA

9.

?»effefocus. Quàm furiofus igltur erit

refpond ffe

hoc ego non miíror ,

Vid

dgnisi&eirfernalis , ignisquidem ar-

enfem quidem mifi , (ed. brachium

Crop, 5 t€faGtus :« fedarte diviná, non huma,

meum non mifi. Idem vobis dico,

Lap,jj,nà , ttemendo quodam fulphureac-

fi forté incredibilis hujus ignis effica«

cenfüs , deditá operá

4

jad i mploster-

cía vobis videatur, quz àmeproponi«

quendos conflato ?.

*

tur, eümque communi igni noftroil-

. VHI. Denique tertíam ob c'a'üfam

lum comparaveritis. " Fuerunt none

hujus flammz efficacia ob locum

nulli, qui dixerunt , Inferni ignem al-

claufum absquemenfurá crefcec, ubi

terlus effe fpeciei ab ignenoftro: alte-.

Of;g. l. i.

per omnia ízcula ardebit,

Infernus

ríus genevts ab boc igne , quembabemus

Periatcb;

liquidem ín medío terrz centro (itus

$ [«, Hocego non dico, Voloejus-

& 10*

en

fx

"

PECCATI xMüRK'I.'ALIS VGRAVITATEM :ösrcz.wmääi - ag

dem effe (peciei , & quàd , ad fum- — deberet , eandem vívificablt & reno«-

vabit , üt , quod patiur , fentíat , fem-

T

" mum ,diverfz fit matetie , quemad. -

A mll'

modum videmus ignem é plaeá , car-

pérque fentiat, Dominm dabitignem iud.se.

n carnes COT WT Ut r AnLur C2 fentiant ,

alg

A p

$. The?. Sonibüs , calce,pice, (ulphure, ybio,

ilite

Í"tf-1- £.cto candenté , diveríe effe mate-

w[que im [empiueruum. Qua cau(a

"P

*74^.*. ig R& tamen eundem effe ignem.

eft , cur Chriftus affirmárit quemvis

damnatum, licét victimafir, nonideo

de vin

Sed quid hoc refert ? Ignis in na.-

turz mana, qualiscunqueille fit: c&£

alioindigerefale, urgrata fic vidkl-

o

ji vol

-veluf?g

ladius in manu feeminz,cüm in

ma omus exim (gne [aletur. — Quia Mayc, s?

lo2 4

inferno fit gladius i

n manu DEL.

quemadmodum carnem , cuía(pergi. 4s. Vid.

tmidare

lde&que mírum non eft, fi ibi ab

tur,fal acriter penetrat , eodémqueCorz. &

tempore confervatidem hic igaisin P^* "

imbqi

Omniporente vibratus effe&tus pro-

uncuo-

ao

ducat virtate fuà fuperiores , mul-

uovis damnato efficiet:intíme pene-

é

m)pïwfï

tümque noftrum capiendi & creden-

trabit, & cüm deftiuere deberer,

di modum excedentes. — Sic videtis ,

confervabit,

?-ü-m Maldom.

t&r t

-mu-

d':'&as ]

Dzux noncontentiim fuiffe dicendó *

Xl. Infuper ignis nofter com

nis folum corpus ucíit , animz vetó

uiliie

$i acuero , ut fulgur gladium seum ,

fed addere voluilfe, &$ arripuerit ju-

nocere non pote£; (i dolet , per con-

n fote

(mum

dicium manus meay conftat etenim ,

fenfam dolet , non quód immediaté

àcalore guidquam patíatur, At in

qum

huncigois gladium nen . folàm pro-

uppl.d,

X

ptià (u&,(ed potius illà etiam manüs ,

Inferno non erítíta, Ignis à DEO

q. 70«

E

8. Tbom.

elud

fvbb.q.

quà regitut, virtute operari. Zg»is ille

a&ione fupernaturali etevatus , utargi

evit inlivumeutum divine jufltie pu-

injutias DEO illatas vindicet , di-

Ms

$7 4T,55

8d 4.

nientis , inquit S, Thomas, sefirumez»

re&é contra Anímam, quafi Rebel-

orglit

1um autem non folm agnvirtute pro-

hum

lem legi ab ipfo datz principalem ,

prià , fed etiam

a&ura eft,.

z

rri, t

AGgenta.

z

4n fvirmtfe. pr;iguþahs

]

XII. Denique hlc ipfeignis

: äb»w

i&u,boïï

X. Arque hinc eft,quàd talis i gnis,

pro puniendisimpijs affumptus, ín fe

äl[,nfm!'

tam differentem à noftro habeat ope-

omne tormentorum genus contínes

j idot

randi modum,

Ignis nofter majo-

I

bit, /nuno igne , inquit S.Hierony- E?

$55«

fl

rem inexternis corporíispartibus, ad

mus , peccatores omnta [upplicia feu-

miti;

mach.

if

quas applicatur , quàm internis ca-

tíuntin ipferuo. — Quemadmodum in

yui

lorem producit , deinde eo medo car.

hoc Mundo, utmagnam fuam Dxus

D

lt

^L——ueme

nem urendo mottíficat , ut progreffu

oftendat potentiam , vult,utSol , veluc

,1

|

u

cauía univerfaliffüma , ad omniurma

nl

temporis minorem fentiat dolorem ,

n

quàm ín prínclpio.

Át i

ol

eníis infer-

mixtorum produ&ionem concurrat,

naüw

l

nalis hac intentlone ab Omnípetentiá

quz hic generantur, Síc in Inferno ,

Dzi elevatus, & iotra, & extra equali-

ut juftiffimam fuam puniendi caufam -

"

ter (uum producet ardorem , & dum

oftendar, vult ,ut ignís tanquam caufa

g i

niua

partem illa'm.guæ utitur , mortigicafe

queque univerfalifüma ad om

d p

dO!Og

J

an

: DISCURstIS xviiL.

dolerum ibi tolerandotum proda-

"n

Gione fuà.non c'oiätincr';,ü Si acutro: ,

Gionem concurrat , ita ut omnes

ut faleur gladium. "meum , C arripuee

lun

lii

internz & extetnz potentie , omnes.

rit judicium maum. meareddam ultio-

feníus, anima, corpus, verbo ,totus

i (

ARI

nem bofhbns veets,

homo tantz. operationis efficacie

sue , retribuam, -

& bs.t, qmademn:

H;ig

lrit

ubjaceat. — Ignis igitur ibi omnium

- XHE In hoc igitur|igne ob: nqaktuj;

v

carnificinarum , omniümque carnifi-

ram fuam tremendo, & propter vim

cum fupplebit partes, qua fimul efe.

tiün

fupernaturalem à DEQ' , tanquam fue

Eoiïænr, lile. prunarum ardorem ,

roris fui inftramento , ipfi addiram ,

jtin

p

J

pruinz frigus , vermium arrofiones ,

longe tetribilifimo,in hocigne, dícoz:

funium contorfiapes , ferrilanienas ,

i

miferabilés illi. condemnati permanee

verbe,i'umæempe&ates , compedes ,

re debebunr, — Ille ipfis ecít pro da-

l

Wm

MU

Catenas , rotas continebit , ompiüm-

mo , pro vefle, pro fuppelletle , pro

que vim adzquabit,

Nec hoc tan-

j

focietate, illorámque corporibus'tam

tüm 5 veiàüm licét omnes damnati

&i

Ji

ficiété adharebit,ade6que intiméani-

(li

eodem igne torquendi fint, nonideo

mas illorum affliget , ut Damnatus

r

ii

tamen zqualiter patientur ; fedpro

abigne, & ignis ddamnatonunquam

meritorum fnorum proportione plus

diftingui polífit ;

E

quemadmodum

li

minü:ve. Non aliter ac viatores ,

metallum in fornace liquefa&um ,

u

qui licét pari paffu ejusdem '$o-

nunquam d fammis liquefa&tricibus

lis clmateprogrediantur, non. ideo

diftingui poteft , fed eadem res cum

tamen omnes zqualiter inflamman-

incendio fuo eífe putatur. — Certus

tur, fed fecundüm natürz füz con-

quidam Ordinis Ciftercienfis Abbas ,

ftitatíonem.

Quare ígnis hic bene

t

polft mortem Abbati fucceffori fao in

Jomis vanenals dictus eft... lonis

Ti

lacrymas effulus apparuit : interro-

N

prudens, feniätus,Kplïex.'ii&sque tatione,

gius , curlachiymaretur ? refpon-

Quanodquidem non caco modo ,

N

dit , lacryaor,quia ardeo : Et quan-

ut ignis nofler operatur, qui Marty-

-

topere ardes ? fübjunxit vivus, Ex-

res & Miléfadtores aflligit , fed pru-

plicari nonporeft; re(umit mortuus ,

denti operatur. difcretione ,. fecun-

fcd.fi experientiam illius capere velis,

düm deli&i puniendi, qualitatem &

l

tolle ab hac meosácandelabrum -

Q

quantitatem , verbo tanquam inl(tru.

mentum ab artificis füummi manu dí-

neum , illàdque in hanc pelvimaquá

plenam immerge , in quam manum

l

re&tum.& pro operetam nobili tám,

h

meam pofuero.Di&um factum, & ec-

que Ipeciali , quod eit DEI Gloria,

cefoloaquz atta&uinftar cere meral-

ü

h

epetatur, — llade fecundüm artem ,

lumillud d.ffolu:am eft, Quidergo

quam .ei Omnipotens artificis: fui

facient delicati ifläi-pe*gca'tores,;" quiin

brachium imprimit , plusquam in fe

his lammis vi&uri funt? Quisporerit.

potett, producit , eósque Judicij ple-

babitare de vobiscum sgne devorante 9.

Dto

Tün

u eperatur ciïc&;;is ; quales perfe-

umeros

Bajuluf , antequam onere h

l

gw.wf

PECCAT] MORTALIS GRAVITAVEM OSTENDUNT, 23j

- gravet,príus illud & tetra aliquantu-

tüdin!s íoz fulgorem monftratue

DN

irmte

lum elévat' , utprobét,: a humeris

rum , abftractámque , fed vivaciffi-

mam illius in&niti. gaudij, cognitio-

"TU

— fuispoitarevaleat, VosquodQüepri«

us experientiaim capiteinum ali one-

nem ímpreffarum , quo fcuituri fuif-

Luderini

riignis pondetf, & pohderi quidem

fent^ ,- à DEo interris fideles petman-

immenío , fufferendo fitis,- Si caro

fiffent.. Qao pofito, quemadmodum ,

b patt

um

z

N

;

véflia cota zrefa&a . effec ,« noptaü-

qüi vl* à* theattor

Ípe&taculis ex-

Xet vitt

ciuduatur , duo populi ihtra adimi(li

tümcanto igni non re(i&eret , fed'ad

;uam fu.a

ptimam flamitiam deftrueretur, Quid

applàufus ,* acclauiatiories & latitiam

lditam ,

igitut illi fet , qu& , ram molliter nu-

atidire coguntut ,. veré (cenarum illa-

& t

tríta , tantís affueta: delicijs; tantis &

Ed

:

rut apparatuim & decorem intuitivà

. tàtui ineptis blanditfijs';'.öï*vlïxpt-"ati!*iüä

coghitione noh capiünt , fedtancüm

l$58

| pm'au

7* e(Pfota- 2: Cardem tuam ne de[gexeris,

abittactivà , íta; ut infra ià plateisob

ä*l 25 »"f&

coütemptum fui in furorem agantur ,

Si Animz velltz curavosnon tangit ;-

bust

cujüstam exiguam Biabeuis riotítiam ,

fic ptopter: cognitionem , quam habe-

imeat

faltem miferi corporis veftri rationem.

bünc Reprobi immenfrilliusgaudij ,

moatub

cantuum & folatdlorum ,. quodeft vi-

hibete , quód tantopere' amáltis: &&

)qüam

eítin àlis, & durradhüctempus'eft ,

déreDzun: prz rabieibfadierit, eàque

duf

furitft taliuin

defperatione" (e' ipfos dilaniabunt ,

D

vHä.mïiïag"u'm pb fub«

qüalem nos tam facil&'concipere non

trahite.

N

poffumus' , cüin illius'gloríz nullam

ss QU

n

"

x

habeamus fpeciem, — Fidentes turba--

Cerui

XlV. Qüod ad

hüc majorem m

iht

buntur timore borribili.- I-lä-nricius*ïsap;y,,,;

X

hbbas,

incutitborrorem , eftillad , qüodjim

Comes' de Berg' Sylvz: Ducis mu&i-

xifüo!

primoloco , quafi omriidm mifecia-

mentüm hofti cefferar , eá priüs ,

iotert

rüit poffibilium' caput pefuit Chri-

quam militares exiguht leges" , refi-

Bu

ftus Dominusnol(ter , Dzr fcilicerpri-

ftentià. &' defenfione non- adhibitá;

- vVarl. Omiiscredulus eff Filio , non vi-

E[ quen-

Poft loci illius deditionem in aulá]&

(u, "

delir ditam.[ed iva DEUmanet fuper-

prafentià Domina fuz Ifabelle tunc

PUECNS EM SORERE

videt

mortul

eum. Hizcpahatam brevibus com-

Belgil Guberriattíciscompatens

5

piehehfa cetrainis, on videbit vitam ,

u Tj

hanc Priticipem: velum cápitis" fui'

tadi hotfeüda e(t pena , inquit. S,.

ufíque ad' mediam faciem dimittete ;

par^

j

Joaxities Chryfofforids, ut decerh in.

nec verbum proferentem fibi cergüm:

ferraliami lgniur millia eanr non a-

fi

i

"

vertere,. Quid putatis fenfiffe hune

dzquerit, Decein mille quis ponat gebe-

belli Dacem ? Tantum res' eà tion

Um)&w

"

siasmbil tale dicer ; quale eff à beata

miagra coriturbavit virum; ut tertitus;

gleria excidere, Conüderace igitur

portam quá exiretinvenire non' pof-

Jl

l

. Chriftum , dum ultimam coritra Re-

íer. Qualem igítur putatis' illam

7 qulm

Wj WT

J

probos damriationis fenteritiam pro:

mi(erorum' Damnatorum' futuram

nuncíabit, aliquem immenfzpiülchri:

effe catbationem , qnibusin (celerum

i

l«

Gg'

fuoe

l !

5 P, Segneri S.(. Cbri/f;(njir, Tom, 11,

AL

"

L.

234

P. mgcunsüs' DECIMUS OCTAVUS mmæ( mæäw

X

fuorum peenam faciem füam DEU ja

tum;ut illi conjang:tur , quàámflam*

zternum abfcondet , faciem tam pnl-

ma coneturad /ohxram fuam, adeà

leites

j

(ublimem inveniendam,

Quaire fu*

chram , cujusamore omnes cc

z.þet. l.

prahomínum fidem violeatior erit il-

rapiuntur Spirítus,(emper contenti ,

g2

& (aturi, femperque eam intueri de-

la feparatio, quá raiíera à Principii fuí

conjun&íone detinetur, — Ét , quod

fiderantes ! «quem defrderant ?4"gff

plus eft, innaro & impreffo huic defi-

«2 Q e — TA I mISL€S

liprofpsceve,

XV, Heci

gitur Pæha,.Quæ ecic

derio, quod ia corde ipfius ad beatitu-

ze

—

dinem Íempiternam con(equend;m

PL

omnium penarum graviffima , ipftüs-

ue Inferni Infernus confittet in vio-

ardebit , Dzus miraculofam quandam

h

lentá Animz à fummo bono fepera-

addet inclínationem , quá hoc. ipfum

]

defiderium mágis inflammetur, tra-

tiane,& abomnium cordium centro ,

It

|

hatürque ex unà parreAaima ad illum,

uod eft Dzis , disjan&ione Propter

N

illam Peccator omnino ab ipfo dere-

ut ex altetà paree tantó viclentitts ab-

linquecur , quaüi nonampliüs ad divi-

ftrahacuc , ininobedientiz erga DEI

ovidentíam , neque

legem ab eádem exhibitz peenam.

nam pertineret Pr

XVI. Annon faliem pro cantarum

ranquam Chriftianus, neque tanquam

miferiarum & e:umnarum cenfola-

Creatura, INon pap:»dw "nybus U05 Cg

4

|

tione in hoc tormentorumloco mors

$

09505 ero Ue

fler. Quodü igitur o-

24

ga &nem adferet ?. Mínimé veró,

1

Qfe. [

mnis dol

or ádivifione nafcitur, cogi-

äïi,;

i

tace,qualis ille futuras fit dolor, quem

Mors,quz ibierit,immortaliserit , &

4??14

illa ab omnibus bonis feparatio xtere

"]

Anima damnata fentiet , dum ab uli-

püm durabit, nec eritunquam malos , ,.

mo fine fuo feparatur,ad quem omni-

bus viribus mylto magis, quàm quod-

tumfinis, Er dixi: perüst finis m v

Scorpio undiquezacceníorum carboe

vis lumen ad mare trahítur ? Os

r

num coroná cin&us , defpezabundus

Aiun&ará(ud (eparatum , qu&cunque

ipfi fomenta circumponantur , quie-

rantoperé fe ipfum mordec , utin.

tereat, ÁArmifeciillinontoutümcir-

ícere non poteft. ,

(deóque fi etíam

.

Ín delici

js s

cumdati , fed ab igne intimé penetrati,

animz damnate natarent

j

fe Dzo prívatas effe, eas

eas non habebunt vires , utmiferiss

fola cogítatio.

(uas terminare poffint. — Noz eff sls aap, .

redderet infelices,.

At qüïd erit €O»

atí , omnibüs-

mtdicamentumexterminii. Reus,fi

demtempore Dzo priv

l

?

Nunc quidem

non quamprimüm li&or refte vitam

que malis repler

hanc paenam patv

i facimus , quia aní*

2

abrumpaté furcà pendenti, omnes ob

e(fa non co-

mortem prolongitam ad co

mmifera-

ma noftra corpore oppr

*

m immen

füm bo-

tionem movet Spectarores, — Quilís

gno(cit adhuc , qua

&

4

num pro fe fummum ill

ud bonum

autem erit illa miferia femper mori,

mori non polfe unquam ? Qu«rezt

contipeat; Verüm ubifeparata fuerit

àegtavi hoconere ; alia erit reifacies.

mortem » d noninvenient, Hoc ipfum

üm-

g - 7 o P ER-

Tunc enim majorem adh;bcbitconaa

verbis illis fupta cícatís , m,y—&g'r;þ»o-r

que

p

D

N

d

V

VITATEM osmNn&&t -

: PECCATI MCRTALI;R GRÀ

f

— XVHI, Duratio eujuscunque mali

que plen!

s nobis Chiiftus demon- .

notabiliffima eft circumftantia ad -

'ädgö

fttac : ANoz widebit vitam

fed ira DEI

flimationem :llius, aut deprimendam

t lv

manei faper eutm. lufe

liciffimz man-

üiftalatioad tollen-

aut elevandam,

atlb

fionis illius porta binis

grand'ibus

clavibus ferreis obferataeft , Nun-

dam ,g-angcænvam* infirmo adhibita ;

Epifgful

leve eftimatur tormentum , qula non

; qu'od

quam fcilicet & Semper. Nenvidebit

c dele

diu durac, & mox dolorceffat . at ft

viam , nunquzm miferà damnati

L

MC

:

habebunt refrigerium -

La

ecceprimam

integrá feptimanä-, aut menfe, unis eo

ferto ureretur , dolor forer intolerabi-

,Eü&m

clavem , fedira Deimanet [uper eum.

andu

lis,

gare hzc æcernim:isadditio ad

Ecce fecundam. Ec ucramque hanc

damnatorum penas , ponduseft im*

—ip(um

tlavim pro majori fecuritare fecum

meníum , cuí neceffe eft , quodvis cor

L4 i(tg

(etvabitDeus , neculli alii confidet.

d

] il

o

Et babeo claves Mortis €. Inferni.

oppre(fam faccumbat, Zncurvati funt Haï

9

18

a

colles mundi ab itineribus. ateraitatis

r

Ui inde nallus per bmma íccula de-

ejis, — Omnes Inferni paenz , & ali«

tur exitus,

11"

1 DE(

XVil, Verüm q

ais nobls ïeïþlä*cä--

quando finirentur ; effent malum ali-

»

y

arum

bit, que tormenta q

uatuor hz fylla-

quod, quod etiam contemni poffet

at écontra folus etiam dentium dolor,

foli«

bzein fe concineant. , Nunquam 63

Joit

Semper

»

[

. ex quibus horribilis ilia

fi eternum durarec , malum e(ferim-

menfam & inzftimabile, quod necef-

ts

componitur aternitas ?. Sí damnatus

farió quemvis generofum animum

K'Xh&

* ft.t4^aliquis, inquit Sandus An tonipus ,

)a.

?.5 f 5-tot mille annisin his peenis deberec

terrere poffet,.

Quarelicét in Infer-

!

no noneffet ampliis , quàm unícum

mái

(

f

-

vivere , quot funtarenz marís & gut-

tulz, & deinde moreretur, talismortís

folum ex illà malorumimmensá con-

m ?

conditionem iurer fümma beneficia

gerie , quibus cruciantur Dam nati ,

UI

hoc folum, inquam, fieternüm dura-

sbundi

yeputaret.

Profedo fi DEUS talem

in lafertio vocem audiri permitteret. ,

tet,jam foret intolerabile. Quidigitur

3 utifl' j

qux Animabus illis denunciaret , eas

etit , fihocipfum cum omnibus alils

2

*

yind'

ponis innumeriseternüm durabit

at

poít cot mille fecula in priftinum

fuum redituros nibilum,talis denun-

| :NIX. Sed quid ego cemmemoro ?

i miferifi

&o pet

ciatio majori cam Tzritià reciperetur

Fingite liominem in molli le

r

omnia fecula jacere debere, Ralís

M !

àquacunque Anim&, quàm ab aliquo

ad (ufpendiam condemnato, fi audi--

(itus infinita effet miferia.

Quantum

n

tet fe totíius Mundi Monarcham fa-

non paffas eft Prophera Ezechiél ;

j

&am *ffe, Sedtalenuntium fperare

uando trecentis nopaginta diebus In

?

e

non licet,nunquam audietur.. (Quam-

uno eodemquelatere cubare debuit

u l

diu DEUS erit DEUIS , (emper mifera

cogitate igitur, quanta foret posma, in

d mg[n

huncmodum fempercubare , atque

! JM,

pergent effe miferz 5 ideoque quis

anims Ingenti hoc pondere oppreffz

fic intelligetis , quid pecíefola fit

i

omnium- moleftiarum &

defperatiené fatis potetit concipere $

aternitas

i

6g2

mOEg

D

u6 biswäsüs DECIMUS .OC;TAvEï.S,.g ;POENJE Mewf

morborum cumnlo conjunda , ubi

,testeatio ejusdem oblc&tatiopis,eclam

d

tantam parerec poinam, quando ediam

adhac omnium adveificatum cumulo

at

in molli & plumeo le&o quiefceze ii-

unita leve denique foret pondus.

IT

céret, — Hac aternitas fupra modum

Beneapparet in hujusmodi frivolis

f

quamlibtaugebit peenam , imó do-

s

Chriftianis mo:taam e(fe Fidem,

H:

lore anticiparo efficier , uc Damnati

Apforum igitar patientia runcerir lin-

€Q

(entiantid, quod omoibus futurisfe-

guam illam zabidé ammordete , que

do

culis paffurifunr, — Fingite vob'scum

.Dngnc tam ftulié loquítur. ; Patíeniia

d

globum alíquem eneum vaftiffimum

iplorum erit matrem & patrem d qui

Mbf

h

darl , qui ambitu fuo totum univer-

.bus geniti funt

.

3

díem , quo primuüm

fum adequet, .Quód £ ille fupra

folem afpexére, maledi&is profcinde-

P!agl;um.-lquüädäm poneretur, verum

.

f& 5 Patientia illorum erit voluprates

e(t, abeo planum i

z

:

[IN

d nonampliüs ,

.eas deteffari , proprer quas celum

n€

quàm ab uno (olefpbzte fuz pundto

;:gfgcmaiï funtSan&ósque & SanQtas ,

.qui nunc cc

L

l

i

;,

.

ta&um íri ; attamen immenfo [fuo

delitiis. fruuntur -

P

Jy, 1

pondere illud aggravaret, Eodem

DEUM , quiram jufté eoscondemna-

H

modo /Eternitas licét damnatos ,non

Vite

Hzc illorum ,erit. patientia.

L

Congregabo fuper eos mala ,omnia ma- Deut.ag,

aliter , quàm folo przfenti tempore

f

premat, quod eft qusfi pup&tum ali.

la Dsusfuper illos congregabit. —.S-

quod , nihilominus ut eos gravitfim

p;jrïcxlt-i;it, non contra, Reprobienim his

) hu

aflligat ,tempus ptafens , prateritum

malis non poterunt refittere, fed fuf-.

& futurum (imul jungic ; adeóque to-

ferretantàm debebunt , femper in.

A

tà fua immenfía mole illos opprimit ;

yi&kta & fuperiora.

V

XXI, Pater egenus numerosá cín-

ut qdüóvis momento agnofcant viva-

|

ciffimà, omnes posnas , quasin hanc

&us familià audiens filios fuos lacry-

horam dederunt , nunquam finiendas

mabili voce panem à fe petere, panem

é(fz, nunquam minuendas , aut aliquo

Pater, panem, càüm non habet, quem

folatiofublevandas , nunquam ,nun-

ipfis porrigat , furere incipit & can-

UT

quam,nünquam.

demin has prorumpit voces, fe non

XX,. Atiamen ad

huc tam excæ&a-

poffe amplius patientiam habere cum

tinonnulli teperiantur. Peccatores ,

illis, . Cogitate jam. qualem. Anima.

jui Infetni peenas fibi minitantibus

damnata habitura fit patientiam ,que-

frígidécefpondent : Patientia,

Vix

in omnium bonorum penuría , & ín

niuficáti ; auclepidam comacdiam , (1

malorum omníum congerie ab omni-

íncegto die ducaret , patienter audire-

bus fenfibus fuis & porentiis oble&a-

u

üs ,& quomodo ignem perpetuum

tionem aliquam rogatur ; at darenihil

-

s

$ 1b

;:m. a

uhi cum defperatione & afflidtio-

poteít, quàm tormenta.

Oculi cla

upp 4.

ne intecminsbili fufferre poteritis ?

mabuarlucémque fl;gitabunt ;

VC' 97. AT. 6«

AÉcettiitasilla, que eft pondus intole-

rüm terrores , tenebras & fümuma44,

tabile , (1 concinua illi gdjun&ä effet

femper intueri cogentur : Dcusenim

€

*

x

,

CC qu;-ams ,GR.AmrAttEM. OSTENDUNT. z

ii

«

n

efficiat , ut pxo (applico illorum iguis

netur antidotum , (ed toxicum mapis

mub

ardeat,fed non tefplendeat. — /NVonue

lechiferum | conflabitur.

Tgnts vale-

Sab Y9,

ndus

lux impii extinguetur , nec [plesdebit

at in aquafapra(uam virtuiem , €4

15«

iO

flamma ignis ejus ?. Aurespetencfibi

Aqua extingaentts nature oblivi[cebae

dcmr

4ur, Sedadhucampliüs vocem fuam

Harmoniz . alícujus — dele&ationem

i Jin

concedi , fed non.nifi gemíitus , ftdi-

jnterng animz potentiz extollent ,

,que

do:es , nlulatus ;blafphemias & male-

- de(iderantes aliquam oble&tationem ,

ia

dic ones per omnia (zcula auditurz

quandam refocillationem , quam ta-

4qi.

funt, Jbierit fletus 3 ftridor . dentium.,

menaliam przter doloresnon obrí-

A

fIOXb. I$,s

Guftus pro ardeati(fima fiti fua & fa-

nebunr. — Memoría bonorum ín ter-

cindt

me folatium .defiderabit ; atnon da-

tis treceptorum recordari volet , (ed

IP[äö

bitur modus , nequidem claacarum

meminiffe non porerít unquam ,

li

Il

immunditie eam reftinguendi , fed

peena enim przfens omne extínguet

i,

Draconum felle & afpidum fpumá

,,yc&igium." AMalitia hore oblivionem

Eccl. Y

29.e

Ul

Deut.33., pafcentur, — Fe/ Dracoeum vinum eo-

facit malitie magne, — Quemadmo-

I

3je. GH ÉÀ veneuum .,:g[þidzm An[anabile,

dum mifera vidua, poftquam multís

112

. Odoratusbene olentes flagirabit füf-

annis imboná focietate cum marito

a D7

fitus; atnon habebit , nif1 tam patri-

vixit,.quamprimum illo orbatur , vix

D

.das exbalationes , tamquetetrosfato-

praeterite. vitz recordatur. dulcedi-

n Qs

res , qui uno folo balitutotam retram

nem,quin amarís eam deplprc';. la«

Ts

J 3* 24- inficerepoffent, £z erit pro fuavi oda-

crymis, Iotelle&us , qui veritate

j lne

refator, Totum cerpus veticis paíci

rerum dele&atur , eríiam novam alía

velupuatibus affnetum , abanima de.

quam defiderabit cognítionem

3

ua

*

à

le&ationes , deliciasque flagitabit 5

aliquando recreetur

3

at nihilaliud

fed aliud prater horribiles lammas ,

|acty*

obtinebit ; quàm fcire fe damnatum

omnes venas,vifcera & juncturas, offà

&[fe,fententiàmque contra. fe n exe

pancm

r

imó & medullas penetrantes , nonin-

ttemo die judicij latam immortall

V. s. s. veniet, — Erit populu , quaft efca gnie,

immntabiliffimi decreti divini Ada.

gut

Medici non confentiunt , humanum

jenpi

mantiincifam antefe aípicere, In-

cerpus uno eodemque tempore ab

ut

Jl

telle&üs igitur folatium erit , d ícien-

ii

omnibns morbisaffligi poffe, quorum

tiz vermeperpernótodí , àquofem-

i

j/

i

aliàs capax effet ; cum ením plares

pet tribushis dentibus merdebitur :

quz

illorum unus alteri. qualitatibus fuis

j

factam effe immenfi bonija&uram ,

fint contratii , in nnoeodémque fub-

maliimmenfiacceffiffe incrementum ;

bomm

. j&o , eodémque tempore fe invicem

)

u

denique talem .

iaduram , talémque

j

noncompatiuntur. Verüm hacopl-

acquifitionem , fuà culpáà fa&am ,

gcnæ

« TU

J

in

f!

nio non valer inInferno , ubíi paenz ,

nullatentus reparati poífe. — P'erpsis

Ifa. 663

;uädïþää

licétdiverfze , fibiinvicem nonerunt

7) w- 97v4'l:l

eorum 5on morietur, — Verüm (upra

2 4 o

contratiz , fedaltera alteram augebir,

omnes porentias infeliciffima volun-

fumumaü

duobüsque,ex venenis non compo-

tas femper id flagitabit , quod,affequi

j2

Gg j

ACn

e Lu

—

x

T mscqmziä,— DECIMUS OCTAVUS, p*e&ää INFERNI.

qu:

OEX )A-'tq,üc/ hoc eff I'ngfärjzïus um

non poterit , fempérque odio pro-

ii, ü

fequetur , quod eviare non licebit.

aut, ur meliüs dicam. , nihil exbis

Áti

Odio ipfi erunt Socij damnati ob pe-

omnibüsefi lofernus ; malorum ine

i

finities majorum abyífus e& , qudm

eey

n&augmentum , d tam malis vicinis

proveniens , & ne quidem in miferiis

linguá exprimere , aut intelle&tusimae

?æx

fuis confolatife poterit , dum eas,

ginati fibi poffic, Poenz fiquidem

nuf

illa fant ordinis fuperioris , imo ,

quafi triumphalem divinz fuftitlas

-

adeó contempte effedum | intueri

otdinis omnino quah divini peoz

*

fet

DEEUS enim , in quovis damnato

cegitar, Odio ipfi erit intelle&tus ,

à

quia coloribusà veritate sam alienis

eas conftituít velut. perditionis eo-

lo

Infernum (ibi depinxerat , & quia

w

rumobjectum & dolorum , quospae

u

tiuntur, priacipium

[2

L

Clamabo ad te!ob. 30

nunc contínuó (fui ipfius imaginem

EOs

D

tam deformem ante oculos gerit, &

€3 zon exaudzs me s [lo 63 aon re/þwzs

meimutatusesmibiin crudelem , ( $n

velat turpis femina, fpecalum, in quo

duritià mauws twe adverfarts mili.

dcformítarem faam afpicere cogitur ,

ferrenonpotetit , nectamen diffrin-

Ecce quàm hic predico veritatem oze

geralicebit. — Odioerlt fibi ipfimet ,

S. Jobí ad vivum expreffam. — Quare

quemadmodum Dzus non eft bonum:

displicebítque , quóàd tantopere ad

k

Deumanhelet pronarurz , quem ex-

aliquod limitatum. , quod exiguáno-

W

.A?ml, i p-(:,riwr-,'i«n&?ih&u. ; nectolerate pof-

ftiá cap:citate comprehendere pof-

fimus , fed bonum tale quodiillam in-

Mattb, Íit , cogife, ad defiderandum bonum

& 15v q.'lïïüd'ï,.eiq.ue*inhianïdum,qued'aücqui

&nities transcendit , fic Iofernus nom

eft malum illis limicacam cerminis ,

$61 monvalet , & quo nunquam velmi-

quos ei conftituere poffimus;fed ma-

nimam refrigerij guttam. impetrare

porerir. Denique, quod omnisde-

lum eft ,. quamcunque cogitationum:

noftrarum a-ggrgämäbnem- in im-

fþäraü*önis- sugebit caraulum , erit,

quód cognofcat tam infignem glo-

meníum transcendens : non. €ft. alie

riamáfe in. flammis illis velut victi-

qua paupertatis, confulionis tedit ,.

triftitie , furoris ; famis , frigorís, te-

máfumante Decaccedere,qua morte

fuáimmorcali illius , 3quoaffligitur ,

nebrarum, feetorís, vinculorum , de-

fupremam Majeffatem conteftetur,

fperationisaggregatio, quam dum fic

loquimur , intelligimus, fed mifería.

.dp'ao';

Et fugnus tormentoriuim eovum a[cendet

,4- PÉí. j

in facula [zculorum,

Verbo damna-

e(t, absque comparatione major , id

tiecvunt ,. quafiva(a plenaIrz ! Pafa

e(t , ordinis (apernacuralis mileria,.

cujus in terris imago adumbrari non

,

:

3

Ire , quzà diviná. Juftitiá pluribus

$

n

d

APRÁA-

Ü

Implebuntür miferüs' ,. quàm' nacu-

poteft. — Peni C& ofleudam tib

4par.i72

1.

Monsmes rvmeretrició magna , dicebat.

ralirer capere poffint, & (icur Prto-

H

pheta l—bqu-i[ur ;:P(gnafumï tmare im

$. Joanni Ang;elus,id?e&,vetii & often-

Pj 7.

wutre claudet, hoc

dam tlbi damnationem Aníma , qu&

efl,in infelicis q;s;'a-

EQ, Sed

g finum coar

MP MA

i

MOR N RI M

^. quare

aR

um

z

!

PECCATI MORTA

iïS-G»RälTATEM GSTENDung. B

quste dicit veni, quarit Roberuss,ni-

Profc&ó Deus ipfamet eft Sapientia,

fnus ;

fi, u fignificet, quód ad jacelligendas

"quare non poteft majori pacná pecca-

exti

tum dignum judicare,quám ín vetita-

Animz damaacz poeass, homo fupra

m m

fe ipíum (e elevare de

beat: tantüm fe

tecidebeatur, | Exalterá parte Deus

fumma Bonitas eft , (amma Denigoi-

quan

elevare necefíeeit , quantum di&e

as

tas, & fumma Mifericordia , ideoque

jceaz confuerum intell Egendi modum

uidem

noftiam (aperanr, que c& elevatío

inpuniendo femper infra meritum ; pj,s,,

lmö i

fae caiens. Quare perpendite ob-

calligat; Ciura condiggus,ita, ut fic fupb- q-

loquendo, &ternz illius. calamjtatis ».ar«

GE y

fecto, qualis miteria Gr. Infernus, fi,

Ti

dum maluin ex omni poffibilium ma-

exceffus, de quo huc ufque verba feci, 44 t.

] t

lorum g&nerc.*conüamm, (ne mix-

ne quidemfufficiens effec (upplicium,

quam peccarorunicá in Deum offznsá

ff

eurá ullius vel minimiin eteznum. bo

[ d!/l'þ'?; !'

mi, dicitur, etí&m rotüm boc dic:-&äe

mortalimeretar 4. & reum tali modo

"

]

r;)f*iäis '

tra&are, qui vobis tam crudelis tàai-

tamen ädïwc parum dicitar.

que formídabilis viderar , eít adhuc

g,öiü

ibl

Iit,

uti clementiz rerminis , qmmadmo-

m ete

XXH i ! Q;z;ar

e, fiqulshunc tor-

dum fatetur Pfalmifta, quando de Deo

- loquitur, zz contenebit inirà [u&. mi-

yyacc'

mentorum locum,hanc omnlum mor-

um

borumcombinationem, hocomaium

fericordiasfuar. — Non dixít , quod

TM

mifetiar& cenrum, boc inquam, bara-

cotitinelit ab irA, Mifericordla enim

Qmï«'

thrum, quod Iafernus nominatut ,

nonfacit, ut posna eodem modo non

cruciet damnatos,fed dixit, sow cone

ite

&ptiori modo definire veliet, quomo-

s fi0d

L

do appellare deberet ? Scholam pub-

tinebitin irá, quia càm flatuta fit poz-

na, Mifericordia efücit, ucnon fittota

ii

lícam nominaredeberec , in qua im-

mortalibus peenarum — chara&teribus

ilia, quam metentur.. /Ven dicit abird,

d r

divina Sspientia immenfitatem mali

fed in irá ( valiseft San&ti Thome in-

sionut

ff jt

illius, quod infe continet peccatum,

terpretatio) 4424 woz toraliter pO WA s, TLow;;

explicat, Quot(untininferno dam-

tolletur, fed,ipsa þænä daranute , Mifé- 4 dift,

! e& 8"'

nàti, tot quoque funr evídenres hujus

Y

ricordia operabitur eam diminuendo, 46. . 1.

;5.t2dä !

i

demonf(trationes,.

£&m iogentis mal

Non diminuendo quidem eam, qualis ** 5:

gb

. Ad quod capiend

fuit in primofuo inftanti 5 (ed faltem

ruft h

am »(ufi'-ïzry:i-; , Fidem

habete.

negaiivéeam diminuir, fcilicet qualís

l äüü/:("

XXIV, Prim

o,6 p(eïcc':atv,u,m nullíus

effe deberet, Intellexiftis hecomnia?

p

€ffet momenti, qualeillud fibi Pecca-

i

Chariffimi an nondum apprehendi-

u

totes depingunt, malum jocoíum , ad

- tis, quid reí ficmaledi&tum hoc pecca-

: mülghiï

ánimi fui. magnitudinem oftenden-

tum? an mon capitis? -Ecce quan-

i

d

[

dam , malum, cui applaudi debeat,

tum peífit, utetiam DEUM tam mi-

jum

'I

malum, unde gloríam acquírant , cre-

fericordem ad íram provocet: fel

/

jj

ditísae vos, à DEO in inferno tan-

?

ádhibere , quodcunque lubet, nun-

il

;

I

tis tprmen;gs peccatum. þugitum iri

x

.—.'

. quamtamen efficietis , ut in aquam

lZg 1

IDas

j

0

| quaïG

a,f' f:xsc:uasus: Ecmus OCTAVUS * PQE&A: -XNERNI

manantem , amaritudinem , quz fem--

fideremus,, Quia viperam 'fplþ'optiet

per inhareat , inducatis; At ecce

virus fuum tantopere fugimus , ma-

bux

quid nonefficiat peccatum , tantum

gis venenüm , quam vipera , fugien-

poteft , ut ineeffabilemillam dulcedi-

du

dum erit , quod viperami pfam odio-

llc:

nis ex divino corde fcaturientis ve-

fam reddit..- Quare eoderá modo, eft

nam amaram reddar, & quidem: per

Til

propter peccatum tam lorrendus eft.

táf

totam eternitarem,.

H'nc eft,. quód

DEUS licécab ama

bih æm o [h—fg no

Infernus , neceffe e&ï*,'pe'cca-t'üm' quo-

tl

quemagis horrendum effe, quam [n«»

fao etiam viliffimorum terrz vermi-

üi

fernum. — Étin veritate, f peccarum.

&t

culorum , vefparum & viperarum ,

non efec , malum ipfo Inferno pejus ,

quin etixm Draconum nondefinat

Qs

D&us non uteretur [uferno. ad corrí-

«l

Iecordari , peccatoris tamen- quam-

gendum: peccatimalum, Alids enim

vis nobiliffimo Sanguinis fui pretio

"

inquit San&us Thiomas, Dsus non fo-

comparati ampliüs curam non habert ,

p

ret prudens Medicus, qui minus ma-

[

fedin zternum miferljs fuis immer-

lum medicindipío malo pejore cutare

fum relinquit, & hoc ipfofuo rigore

ü

vellet,. Quare quando Dzr. mifeticor-

proteftatur , fe adhuc mifericordiam

diz confifiobeam ipfam mnullum ma»

illi exhibere, dum fecundüim demeri-

gis offendere audertis , dícentes intra.

tà , peccata ipfius nonpunit... Quám

vos t Denus bonmreft. , momcondeminabit:

::

malignum — ígitur fel neceíle eft

:

4051 videte qudu lobgé-à vero reces.

€fie quodvis peccatum mortale f

datís ; Quodfi enim DEUStotá mife-.

|r

quam atrox abfynthium , quim abo-

ricordià fuá' permittir tam grande.

7f 41,

mínabilearfenicum ! Perear Samaria,.

malum voscommittere , ur fummum

[

quoniam ad amaritudinem | concita-

bonum offendatis; cur non permite

vit DEUM f(uum. — Pereat'miferri-

tát, ut malum' minus vo

-

a

* Coletetis,.

méin zternum fcelerara illa anima ,

id eft, utdamiemini ,. poftquam ile

quzíniquitate fua obftinaté divinz

Zexfæn,, ll,y.i

lum tantopere offzndiftis ?' Malum -

Mifericordie dulcedinem conata eft

eft,fed veftrum ;; bonum autem DEI,

fuperare.

u

-

quía perditam reftaurat gloriam , ipfi-

,ü:

XXV, Pratére

