regüarepermittat , dumillein altera

:Sl

2« 4d , ncomprehenfibile , ita peccaium cft

claco die dominatur.Et hoc ipfam eft,

[

malum iacomprehenáübile , incffab le,.

de quo tantopere dolebat RexDavid,

W

(ao modo in&nitum. . Peccatum babet

confiderans (e non. íolàm peccando

1/.75*-9*. 3;

quandam ixfiaitatem ex vfieutate Di-

contempfile Deum , Ti£i fol; peccavi ,

wina AMajtftatis : inquit S, Ehomas,

led etiam illumin praíendá íuà de-

5358

fpexille, 84 malum corazs te feci; & hoc

x Verüm quod adhuc pejus eft;.

ipsü nibilominus tam parüm íniquos

hzcjnjutia non tantàm Deo infertur ;

ium commovst animos,

fed ante ipiusmet oculos & in divino

XI. Pracerea animadwerrendó efb,

:

! Brn.LM

ejus conípe&u. conimittitur.g ita ut

Peccatores . Dzo non (olibm ut. tefke *

Wax

LP

non folà« qualitas offen(a, fed etiam

Íed etiam velut à. judice obfervari, Li-

offéndeadi modus fummopere alciffi-

céc edam. poít peccatum Deus nos

mzMaje(tatis de(pe&hum augeat. Quz

nollet panize;an non hoc (olum timo-

ifterentía eft inter furem. & latroné?

rem nobisiocutere deberet, fcire nos

Profectó: maxima eft ; licéc enim uter-

peccantes ab illo videzi ? Sanétus Gre- 7 C^**

que ijsdem rebus (uis homínem fpo-

gorius N:zianzcnus referr, propier-

1

liet ; nihilominusnoneandem illi ad-

vam quandam mulietem , cüm do-

fert injuriam. — Fur clamdomum in-

mum aliquam íngreffa effet , quzftum

h

' uat, atque adeó quendam refpe&ium

corporefi&ura, aípe&à Polgemonis

& timorem erga perfonam noftram o-

p

PudiciPhilofophi effigie, quafi quí

di

ftendit. . Sedlatro n aperto campo,

cam fevero, & ferio vultu intüeretur,

t

publicé, violenter & pleno díe nos

quàm primüm attonítam abiviffe, nec

ln

fpolíar, raæ:?äac man;feüä: Íuà vio-

Ícelusauí(am fuilfc perpetrare, qud

Q

(

f*'&

QUE DEO PER PÉCCATUM MORTALE INFER TUIR.

4

ihy

fi1 gï cur Deus aliud non facerec, quám

nec (olüm illí honmemaufær*rm q'&a-'[i'

.- tiosintueri, annon iocomprehenübilis

indormierit, velut füres, (ed etiam.

iee

Majeftacis iliius prefentía fufficiens

aperté latronum ínftar? Toram hoc

if

e€(Ic deberer,ut n0s d peccato deterre-

pecpendendum effet,licét tantüm pra-

Liul

rec2 Quaniumcunquelibidoà tenta-

vitaris noftre teftis cffer Deas. Quan-

ul«

tionejam accenía faeric , nron credo

ta igitur major illiush3benda effzt za-

(»

aliquem foretami mpudeotem, uc ia

tío, càm infuper peccati condemnati

pleno populo , locóque publico ei-

Jadex (itimplacabilis,8c à

d* l

.quo non

demarisfacere audeat, quamvis ob

datur appellatie?-

d

ídulla tubeunda foret poena,

Quo-

Xll. Novit Ars píngere mïi'ïi-zem.

ls

4nodo er

o in pratentía DEI audet

arcum addu&um manutenentem; cali

;

)0«

Íuz (atistacere libidini? an non pids

habitu corporis, utà quacunque par-

I

eft,in DEI -C(.m«f.pä&tä peccare,quàm in

te illum afpiciatis, vos ferite- videa-

|n

totíus maadificie? neceffe foret igi-

tür, Talisomninoeft ille,quoín ve-

di

tur, üt peccacor, ancequam horribile

ritate peccatorum malitiam Deusín-

[4

hoc monfrum in animá cenceprum

tüetur ;eodem femperferireminitan-

7

in lücem edat, locum aliquemfub-

tishabica illam afpicit. Níhilominug

tetraneum & folítarium quarat,quem

Peccatores minüs timent Deum,quàm

jl(.sæ $

DEl oculus peneware &on valeat,

fimilem inanimem pi&uram; hinceft

Quanta enimaliàs veftra. erit. confu-

Z

quód alacriter peccata cosaítrant, nec

lt-

fio.compatere coram Deo, reprchen-

de commilfis multám angantur, Pla-

u

díque , taliain oculis'illius au(os effe

res bettiz ipfis in hoc multó funt pru-

Leo tím

üo»

acimora, qus ob folum pudorem an-

dentiores,

s Venatorum

te oculos meos nanquam cornmififfe.

perfecutionem, velt/gia íua . in arená

Sen, 4. 4.

C&f

:de ira.

tis * Zuze audeasillo pra[ente, quod. me

relicta deletz Uifus (pecum fuam re-

N

ZC. 2s

prafentenon auderes? Antigonus Rex

trogradis intrat unguibus, quafi egref-

l

audiens quosdam milites contra fe

fas & non ingreffus effet. — Ipfietiam

nos

murmaürare, aperro nonnihil tento-

lepores vatijs runchuc, nuncilluc H-

Il

rio, in quo'erat, caput protulit, mag-

bratisfaltibus iufequentes fe ftudent

náque cüm animi rranquillitate. illis

deludere.

Solus peccator omni bee

/,Wliv n

dixit:recedite parum , ne Rex vos

ftiá ftolidior non folàm veft'gía pef-

h

le[

audiat, Sic peccatores admonendi

fima culpisfuisimpreffa non deftcuit,

effenctemeriítatis fu& , qui' blafphe-

obtimorem, neillisà Deo deprehen-

mant, cüm Deusillos audit5 qui var-

fis poenz fubjiciaturs fed in(uper fa-

u

(

piffimas committunt abominationes,

perbe illa oftentat, deprzedicat;jactan,

dumà Deo videntüt, — Recedite pa-

qüi

de iísque intolerabili audaciá gloria- Cyriit.

rümper , refpicke fahem Deum ve-

tur.. Quídam Genriles, utrefert San- Ei*ref.

jf

nec

ftrum,locum quzrite, i quo vos non

&us Cyrillus, folem adorabant ; ia C^fb

L]

)d

confpíciat : quodfi hoc fieri non pof- ^ no&ejam ingruente credebanr fe li-

uonó

fu, guombdo ergo peccare audebitis ,. bcr&,pc;ca-re poffes cümáDeo fi

vide-

V

8

DISCURSUS PRIMUS, DE INJURIA.

vlderentut-

4lij folem qmdem pone-

cantem afpexit:: quo: di&o difparuít,

bant Deun, ut occidente (ole notlis tem-

fumque benefa&torem: totum come

(

pore fixe Deo e[fenz..

Si, Chriftiani fi-

puücum , & adcrimen abíconditum

lig

milemadoratent Deum, caufam . ca-

(alutari-Con£c(fione expiandum com-

C4

perem, ob quam intra noctis tenebras

morum reliquit,

Itq

tam diffoluté viverent ;ied quia Deum

XIV. Sedrevertamur lam adnos,,

.De

eolunt, qui cotus ocuius elt ,.

coram

Quisnegare pote(E peccatoris temeti-

PEE

qae:pfæ tenebraz lux funr, mnfm t€-

tatem ab(que meníará crefcere, qui

Tiéf

meritatis illorum non mwii'oo

non fclàm Deüm injariá afficit , [x.d

pm

XII.- Et hoc oprarem TR gu?arttær

hoc audecinipfiusprafentià , quíi fe

D

ab illis obfervati, qui ex verecandia

antsunsqu:tatis&ca&m , & Tudi-

0i

levemis

nc[cxo, an naturali dicam. aut diaboli-

cem e(fe declarat?. Ego fum Izdcx:iï

W

29«32e

C&, peccata graviora Confeffarionon

te[lis dicit Dominus,

Quis enim un-

W

audenc manifeítare,

Tlmetxsne ne

quam legemín præfennaï.atomæamus:

)

homo aliquisid de vobis cogüofcat ,

cít infringere? Qmsunquam in Mo-

]

quod jam novit iple Deus? Cüm pec-

narchz fui confpectu conjurationem

W

cauum veftcumjam Deoconfter, quo-

ordiri attentavit : Exes/atione eavets.

n

modo illud abfconditum purare po-

qui facinus spfo judice tefle commituit z

lt

16. Iu5

te(tis ? Suriusin vita San&z Ludgar-

inquit Petrus Chryfologus. Profe&ó

t

dis frecenfcr, Adolefcentem quendam

( divina Mege&as (epoffet infinitarum

fhit

n:faze quam brutalc in OCCU![Q COl

füaturt prarogativaram aliquá. privae

al

miüffepeccatum , cujus eum tanto-

re, aufim quaftdicere,íllám feimmeme

W

perepuduxz , ut confieri. aüfüsnon

firate faa fgohatura.n ne tantis ipjue

Q

tuetir,

Quodam tgntumdtemxfer ob-

n,s*,quæ fibi à peccatoribus continuó:

[e

vium habuit virum peregrinum , qui

ignorantur, prafens adelfe cogeretur,

f

illius advertenstriffitiam,fub(titit, ci-

anre in piur bus er;pimæloms d-

(i

V

que dixit, ucad obnnendam peccatí

cerbpäucrxtm de hac injuriz gravitae

D

veniam, quópotiffimuüm affligeretur ,

te, quam patitur ab 1;s,qmcunque im

Di

ex chauta:c fibi capu: lavaret ; con-

divino com'pef?*u :uo;;eccant, & de

d

fenfit Adolefcens , infolito proifus o-

hac zpfacnrcumm,m*a veri. pæmtcn-

—— ——

D

pera fue pretio,.

Cüm enim ad hoc

tes. vehemeuter wmgumgunzur, in:

u

£harltatis officium adnmplenäum ac-

guaorem perfob&.ur fuprà dixi, incons

l

&in&tus ftarer, longiores peregnm ee

folabiliter ïamenzabarur?rophe:a Da-

M

levans capillos lucidiffrnum in. vet-

vid, hán:queinjuriam Deo illatam de-

b

tice oculam . reperit , exclamárque :

plocabat quandoingemuit : .Er mae

O miraculum ? qu!s unquam homi-

Iuma coramy tefeci, Verüm tit paucisdi-

Qr

nem vidir, in-cujus capitis fummita-

cany, Peccatozesnefce&nt quid facinnty

1

1e fuw:mvemusocuïus ? [ta eft, re-

Ideoaue tanquam cccci lucem. illam

q

fpsnci;c peregrinus :

& hic oculus

non afpzcmnt, qu& cüm immenfa fit;

Yi

tunquam vifus, eft illeipfe,qui te pec-

in quovis locoillis prfens eft,

E

li

O PER PECCATUM MORTALE INFERVUR. -

4

[*]

: Qu D

Attüit,

HIL.

portens nova , eam d DEO in Matrem

CQ

X

, XV.Uklnam (à

ltem.ob. megnama-

clecam eífe, & confequenter rotius

ditam

liquam. utilitarem: capfendam. tanrá

Muadi Imperatricem , omniümqs pu-

COft.e

. péccator Deum afficerec injuria , tam,

rarum creatararumPrinicipem, Digui-

inqualitate;quàm in modo; qualitate,

tas MatrisDELinquit (an&usThoma;

N

dnos,

- Deum nonizan:üm abíoluto, ted com-

e(t tamexcelía , ut Daasipfe msjozem z.p q.U

metle

patativo, ut vidimus, defpectu conté-

nün-p-:)(ficcon:dctc'digäirätem.. Sicut4*. 6..

, qui

nendo ; & in modo,in prafeniá illius

, ltl

psecando, Sedhoceft, quod exrre-

intec cteaturas. non poteft effe major

TE

fmam peccacicompletinalitíam, etíam

eminentia/,- quàm effe Matrem DEI,

]udr-

h

ob Binem. && rem nauci: illud comrnit..

haberéque-à fe illam dependentem ,

5!

ti; Deustanto: honore: dignus eft ,

a

qui Znuilo alio.dependet; Nihilomi-

ut propter maxiroum:, qualecundue

nus:quia magnusille divinz Materni-

AULUS

iludí(t , Musdi bonum d nobis vi-

carís: citulustub cerminis adumbratlo:

Mo

lipendinon debeat. : ita ut (iperim-

nisalícujus Sanctiffimz: Virginiebla-

6t

: Püæbïïcrkvi peccato parem illi ,. quägä,

tus-fuit, ,i-c-a*ütfab'ïAhgeI'O*Macr'em.dicf,w

ltl y

gaudet Deus,. felicitatem:affequi pof-

perpetuz virginitati , quam Deo pro-

n

fetis,l:beréillirenunciandam effet , ne-

miferat; przjudíicare poffet, levishizc

o

titrmagnum Domínum offenderetist:

fafpicio:, aut: ut' melius dicam , fola:

j

. minima enim Cieatoris gloiia: plucs:

culpz alicujus umbra tanto eam im-

NI

a(timanda eft , quàm immenfa omni-

plevithortore. :: Zurbataeft infermo-

amelle

um-creatorarüm felicitas.. . Diabolus:

at ejus , illique pecfaafit hunc divinar

oreferpentis Adamo. & Evas divinita--

l Djll'

Marernítatis: tirulum abfque. maturá:

n

tempromifit ,. frpomo ptoliibito ve»

fcezentur.

confultatione non acceptare, Cogita:

tlf

E evitis ficut Dài fcientes:

&at quialire[fet: 1fta- falutatio: , | Decnes

$*

Gen. ; y Donum-€4 maliem, — Sed fingiteanimo;,.

tequam plenam iftius rei habererin-

wltte

Dzmonem: verum: ipfis promififfe: 5.

formationem: ;; quam hifce: omnino»

- Dicovobís, finon füiffen: ftulti, non

clariffimis verbispetiit : 2uomodo fiet

luf:' j

&di

debuiffe confenfum przbére , ut DEI

iffu4 ? O miferabiliffimam ergo homi-

tl

mandàátunm transgredereniue , ob.tam:

num coecitatem !qui non liorcenr De--

grandeemolüm entum, quo Deo (imi-

l[', ïü-

um ob renv niliili offendere, cüm ne

Ul

lesfierent; lioce(t, ut abí(que illobea-

D

quidem propter thefaurum infinitum

;De

ti forent

, fibique ipfis in omnibus.

ejusgratia amittenda effec, Si Puellz:

bonis: fufficientes ;; minus enim Dei:

jde

alicui dignitas: Matris Dei offerretur:

d

malüre&z' juftitiz lanciimpofitum,.

tantüm ut imodefto cuidam afpectul:

d*

omnibus infinítis noftris bonis. long&.

confentirer, non debetet illam acce-

T

preponderat, Er jam quidem,videte,

ptate ::fed ipfa meretricis acceptat in«

quomodo in fimili: cafa. San&iffima:

n

famíam , non immodefto alicui afpe-

lfïh

Vírgoprocefferit.. . Adeft Arcliange:

Gul ,. fed culvis impurz turpitudínf

lusSan&tus: Gabriel feliciffimailla ap-

aílenfum præ—bf:/ndïo ! Si Adolefcend

i

b

[e| ;Cf»-'v

& P. Segneri C/J-rg/f.j Inffr, Tom, [I;'

/

io

stCURSUS pmmïs; DE m;uaiA p

nian: homines, ut non femel aut ftes

gffgrt'cfur. fo,reïauï:*n tam divitem ,-»:a'm

c

2

)

|

j

honoratum , tàmque beatum , quan-

rüm, v

VeEA

ementillimaa

üjius Päüïä-

4' bJ

cum eft Ipfe Deus, fitantüm verbo mi-

nisáffütu , divinaianfringant mandae

[r

müspudico dele&aretur , opiionem

ta,fed ufu jam affueti contemnant, at-

[

que üt ita dicam , peccando vivanr.

Wanc renuere deberer; & tamen non

Comedunt pauem impietatis , C viuum Provi

l

renuiteffe Diabolus , felm utturpi

bib

|

fux libidini fatisfacere poffit.

iuiguitatis

n

ssszg.;ä"äzü Deumoffende-. 17« -

1

retaimelt commune, quàm eft come-

XVL, Quis ergo comprehendere

l

dere & bibere... Imó in necellitatem

k

'po:&&;qup,u,(quc peccatoríscrefcacín-

dégeüetavir,

Non armpliüs necelfe

juría ; fiquidem Deum infinità dignum

E

aítimatione, tampatvi facic? $i inju*

eft ,ut ad illud inducendum , Dzmon

it

ia et perfonz digna indigna tra&ta-

nobis ;ammi'zucv , hicut Chriftoin de-

iï

iio, que major illà poteft cífc ínjaría ,

ferto omnía Regua promifit , & glo

L

rtíiameorum

5

(atls efi aüobis, (1igno-

3

que íirogatur Deo Cteatorinoftto ,

cüm immen/aejus & incomprehenfi-

mínioíain aliquam proponat fpurci-

1

bilis Majeftas tam indiguis tractarut

dem, INon alios hujusrei cequirote-

p

ftes

LE

g

uàm vos ipfos, Si mulier aliqua

modis , qua(i cctius Mundi res effec vi-

D

tiffima: Audite quomodo per Prophe-

fit malz vite , vos pablicé illam objur-

Q

ExetA

tam lamentetur.

Fiolabant me pro:

gatis , ejüsque impudentià conimoti

i

exclamatis,effe carnem morticinam,

dj 19

pter pg

illunm hordei .&4 fragmenpauis,

hordei pngnum, pro-

proftibulum, nulliüsque valoris femi-

Propter unum

nám : quandoigiturcum illajautaliá

pter fruftum paüis audent peccatores

illias farinz, DzuM offi

v

£

B

ndifts , DeuM

horribile comittere Deicidium, quod

permutaítis pro- perfoná nullias valo-

pecc

ando perpettant , non eftpanis

(ed ftaftum panís,Roc eft ; eft

Eie; pro-igï;omi-n'o(o Ícotto, Sihomo

integer,

bonumaliquodin effzntia fua

mifer-

unum tan:üm cognitionis hsberet ra-

rationem bre-

rimum , & quoad du

dium, quo vivaciter unam folam in-

finitatum perfe&ionum ; quz funt in

vilfimum, propter quod Dzu: offen-

DEO , conciperet , quomodo quaío,

ditut ; Non eft modius frumenti ; eít

tantüm pugnus hordei , hoc eft, eft

poftquam illum offendit

5$ amp!i—äs

x

dele&atío non tanüm mifera , & bre-

poffet vivere ?

XVIL, Beata Cath

atina Gehuenfïs

vis, fed etiam beitialis,eodem modo ,

uo hordeum eít propiie cibus pro

mirabiliterà Deo illuftrataad peccati vit,

beftiis deftinatus , potius quàm pro

horribilitatem cognofcendam , fole-^ !^*

bstdicere ,. fi fibi permiffum effet. ea

hominibus. Et nihilomínus ob vili-

;

aliis monftrare, qux fibi oftenfa funt,

tatem adeó indignam Deus fpernitur.

Notate hoc verbum Violabant. ,

nullum fe fcire füpplicium, quod non

d

quod mulrorum. frequentarorum

fabite vellet, utignoranti Mundo -

1-78;

À

gnificaret , quanta fit cujusvis peccati

Zvï

a&uum condnuationem fingnificat ,

D7

CI'ïI,

monftrofitas progcer,pþppofij-tion

-

r

ad hanp c;iärä extremitatem. deve-

quæ

æ*

1

1Y

! QU.£ DEO PER PECCATUM MORTALE INFERTUR:

i

quz eft illi cum divina voluntate.

infurgis , attende & confidera , quód

I ?00!7'2:

ficinoribustuis Aluiffimum invadas -

e

e

LJ'

4 $:

Quare optim8 infertur,vsos Deum non

;M'

45 "07

cognofcere , dum peccatis,

memor effa bojus,Ex inveritate paucos

t

eft videre,qui talem in mente fuacone

diligit , nonm nowit Deum , inquit S.

3nt,

Qui DEUM non zítimat

(íervent memoriam,- imó qui abfti-

Jüanæes.

/mmüï í

pluris quàámomniía bona, qui illum ;

nentrà peccatis, communiter non ab-

ide.

nondicam cuivis exigus delectatio-

ftineat ideo , neoffzndant Deum , fed

Ti6s

110

u5 t

pofi

:.

»

ni, (ed omnib

bilibus pzæferï

propter alía motiva , quzin compa-

t

Oratíone iftius nullius funt momenti,

bonis , qui propter quamcunque

ee

Non fumam: vindi&im , inquit ille,

magm mormentirem Deum non hor-

non

ret contemnsre , illum non cognofcit,

quia familiam meam ad incítas redi-

de-

A(trologi opinantur , tunc monftcum

geremsnon confentíam,dicitalia quz-

*

300

dam,ne meo marito faciam injuriam ;

concipi , quando generatio . illius à

fj

nullo czleftium (iderum afpicitur. Si

qui íta refpondet, non quidem dicam ,

i!.!?.:'

fci-

quíi ica fentiunt , forté ha

HEYUCES

inantur ,

illum cecum effe, dicamtamen ,tam.

l

&

te

profectó non etrat , qui affirmat,pec-

ma

&eum videre,ut inter granum ares

14

caii monítrum cogitatione non con-

nz & Mundum univetfum non diítin-

L

gaat; Jufüflimum effdetrimentum

cipi,necopere in lucem produci , nifi

Y

abfente oimni verz cognitïonis lumi-

familiz can,ü-:!cf*ïe , quod ex homi-

*

m

ne. Cmzte:üm ad clarum lumen qui-

cidio emergeret

5

decec omnino ho-

mi.

vis di&urus cft, quod Jofephusà Do-

norem maritipre oculis habere , qui

adulterio contaminaretut:quis de hoc

a

miína rentatus refpondit : quomodoe pof-

? non tantüm

dubitat ? fed hoc non«ft , quo Chri-

RuM

fum boc malum facere

il*

non volo tenrationi confentite'; fed ne

ftianus quilibet.d peccaro deterrerí

.

JitU

quidem poffum

.

tam vivam habeo

deberer, Hec confideratio cordifit

u

magni hujus mali cognidio:

jem, qaöd

necelfeeft:Si pecco, DeuM off:ndo ,

) It

committerem, fi vellem, *'Qäigmado

infinitam majeftatem injutiá afficio $

poffem. bocmalum facere. ,

Omnipotentis DEl fceprrum pedibus

nti

?

&6 päþcgzre

Hoc

lo

:x DEU M meum

L

conculco. AMemor e/Lo bujus.

llf

XV1l. Qæaie,Chariæm?, altiffi-

eít illud , quod fempet memoríz infi-

(If

mam hanc vetitatem. prefauditfime

xum effe debet.

córdibus vefttis imprimite, ; quàd ,

- OXIX. Quanta eft fgit'uf illorum

u

f

quando Dei mandatum violatur, Deo

ftulritia, qui, utconfcientiz fuz fli-

cu

[ T

ole

iä&nicoin&rauirin;'axgig , & quidem

mulostranquillent ; adeóque profun-

tü

in divinz przfentiz illius oculis , at-

diüsin tuzpitudinis fue cenoobdor-

FTH

queob rem tam vilem , quz ne qui-

mifcant, audent. dicere, — Eceuz quid

dem cotram illo nominati mererur.

mah facio? ueminiquidquam furor,ne -

not

Pf/&l 78

AMemor effo hujus , dicit Propheta , eas-

miuem [paolto , mon occido , uemtinem in-

j

18.

H

a

micus timproperavit Domino, Yaqui

F

uriéaffcio.. An ignoras, cui male fa-

Im,

tam liberé pe*cgag ; quicontra DEUM

cis ? Dzo malefacis ,quem majori sf-

B 2

1026

ficiks

w

-

i

DISCURSUS : PRIMUS,DE INJCRIA

il

ficisInjuriá , quàmilli ab aliqua crea- - fübditus dicat«Nan wolo; faciamificut

cüra afferri poffit, quz eft, DEO nolle

mikíi luber, egofum Dominus meus.

L

obedientiam przftare, Et hoc vobis

Et parum mali erit , tantundem dicere

l

parum videtur? Peccatum noneft ma-

DEO ? quid malifeceratAdamus £

li

iU

lumgrande ideo,quía injuclam contra

nihil faratus faerat, neminem-fpolía-

proximum continet , furando , fpo-

verat, neminem interfecerat , folüm

i

liando ,accidendo, aliáque fimilia fa-

de pomo fibi iaterdi&o comederat,

W

cinora perpetrando 5 fed'iet malum

;:Atramen,, guää comedendo non obe-

Pa

deGen. infinitum, ideo quia injuriamcontra

OdivicDEO , fatis fuit hocunicu m.pae

Tü

Ad li, 1.DguM 'comprehcnciät.va Proptereadi- mum, at eo nenfoiümfeigtüm » fed

^

y

8« 013* cir S, Auguftinus , cüm Deus ad exer-

omnes homines pott(enafcituros, in-

ü

cendam fupremam (fuam Jurísdictio-

finiue wadiderit catnz, Elicaliud non

t

3

3

svult..

npem, primo homini deberet. aliquod

datür-remedíam; ^ Deus pondi

t

&ffe jufium. — osdes 4218 UURTIAS pypy,

N(

praeceptum ünpoaere , tam lleve ipl

mnandatum dedic,quod erat, oe pomo

&jats, Ectaliseit volantas DEL, ip quiter r2

f

illo vefceretur fibi oftenfo, |.Quare

.Hugo.

Poluntas EM efl , ntuthules,

li

(fedapfe ommibus praferatur,

non potiàs res difficiles illi praecepit ,

g

XX. Quamobrem Memor cffo ba.

W

longas preces,longas peregrinaríones ,

longäsque abítinentias? an forté tales

jus.....Hoc femper recenti. tenendum

N

ponerant proportíonatz ad fidelis -

€ft memorià 3 necnoa illad , horren-

l

: bifubditi obedientiam explorandam 2

-wda'm.p'ï'anä ; quod .cgn(agucns eft pec-

non, finquip-fän&usDo&dr,. quia fo-

cando Deum velut inimicum trackas

lm hoc Deus intendit , ucomnes ho-

ti sipfe injutiá afficitur: duimicus im-

: mines bece intelligerent , quantum

properavit Domino, Mlificinjucia ; in-

qutS,Thomas,dum unoaliquo, ex

malum fit, DEO non obedite. Si Deus

;;

quatuor lhis :modis -'äefpic»itm 3 a«

l

homini res magnas precepilfet , vide-

ri poterat totum transgreflionis ma-

dite&é in feipfo , aut indire&e in -

fuis 'Sacramentis ., aur in-fua ima-

lum ab i'pfaru"mzre-r.umfcommändam—

(

gine ; quieft Proximus nofter , aut -

rum pondere dependiffe : verüm cüm

t

rem tam levem praceperit , claté pa-

in aliquo preceptoram fuorom. . Un-

sh

tuit, omne malumculpz ab inobe-

de fitut iibpoflfibile eft balilifcum abf-

W

dientia legi Dei refiftente profedtum

'que veneno 1r&;p,aritfc,it.a impolfibileeft -

quit Dzus.

dari aliquod peccatum abíque con-

Jf 5 neeffe. Que noluielegiflisyin

detur illa.

temptu DEI, Quareexoreveítro non

Y

Anparvum malüm vobís vi

velle ,quz Deusnon vult ? Hoc ett

P

P

ampliüsaudiatur ftolidiffima quorun-

lo

.dam excufatio : son pecco, ut DEU M

Dia

dema fupremz Majeftarisécapire

LT

fpermam .fed folim , ut voluptatem.ca-

ipfius auferre , ut veítro imponaris.

t

Tantuüm contra Principes hujus Mun-

pí^*. Ào non auditis;à Sacris Do-

N

T0

dinon requirítur , us quislz(z Maje-

&oribus, duo contemptüs genera di-

0f

flatis crimen iqcu:ïati Satis c&, ut

ftingui;unumexp reffum,& díre&um,

Dü

aïte-

»*'—'N&

Xj

QU;.E DEG TER PEC'CATHM MORT&LE ANFERTUR.

tCut

*altem m indire&tam , «& daterpretati^

curiz caleéftis .euina , (i corifideretue

&t

'vum? quod fi ergo pro:fine veftro non

i ma!um €reaturarüm.

'Si Dæmon

C

«habeds iojuriam Dzr ,fed delectario-

aliquis. ab(que:-Drz offenfa omnem il-

us d

. pem auclacrüm,tunc non dice&ée il«

]am &ragam edetet,talis (Lrages etíam

olite

b

lüm mnmmnms,quod verum eft , fed

«minimz Dei offeníz corparata , inf«

lum

ándire&é.

iPluris enim volup:azem b

nities minorforet, quàm aliquotfor«

Jti

mícatum myrisdes delere , (icum. cai-

aut lucrum prohibirüm ; quàm ipfum

QbC'

itimaris.

Si ahqu.s filiorua veftco-

:ce qui eodem pede Papz impingitur,

[bPG'

m m&hgrem infamem ducerer , non

comparetur, Audebidsne adhucim-

«

abs-

propter idfamie motivum., fed folàm

po&emm 'auditis: hisomnibus ,

M«

at u fatisfaceret voluptau. annon

que :ullá confideratione & r:fpe&u

notl

tíam hoc modo vos defpici putaretis? -

peccare ,& peccato jam commilfojo-

weraüm.eftà filio veftrosntentionefua

vult

cando dicere: quídergo mall eft ?. &

/B rf

in hac cecitate perfiftere. &awemzs s

'vosnon delpici ; 1pfoxamenfa&0 de-

ab

Ípiceremini ; nec.quicquam valeret

aliud vobis deauntiare non poffum .

lz 4j

líta axmfmo ; iftam feminam daco ,

:xquàm quàd aliquandotandem oculos

Despcc

veltcos, nunc claufos, vefnoïemes à-

tï:iï"em pa"tïcm meum , fed

li.

uxor meaerit, quía mihiplacet. 'Cha-

pertuu[iuis. Nannecognef&emamws Pj X38,

um

xiffimi,noliteà Diabolo decipi, qui in-

ul operaatur zmqwmtem 7ül de'uomm!

r

iftar: prodthxs oculosvobisregic , ne

p!e!u-m meam ficut e[cam ;panis ? P'ata-

iprecipitium advettentes , talparum

usnefcmper hanc 1gnorannænef&em

PSC*'

du

more incidatis,

Quo plura :de 'hac

duraturam :?

iB .

etít aliquando

r if

dicemus materíà , nihil camen dffere-

; dies ,& vos, qui imquuatem tanquam.

P

mus in comparatióne tiiomm »que n

fapidum panem jam devoratis,malum

. tüo

[

vetitate de qualiscunque. pecc»au ma-

dllud tuac-cognofcetis, quod jamnon

litià dicenda zeftant.

S

qit

: agno(crtasn, quandorapti ad Tribunal:

XXI Hoc zgitur (o!um adhuc di-

DEIL, tam grandem illam afpicientes.

e4n

€am,G& non ampliüs,.

Si —Diabolo

maj e&arem

immenífam illam porem-

T

tantæ*efïem vires , ut ex Calo omnes

m

tiam, Deum adeó íinfinitum , adora-

Uv

San&os& Sanctas , omnes Angelo- -

tum, hnnorawm (ummaque reverene

tum choros,xpfaïn etiam fan&iffimam

tíaà Paradlfi principibusculrum, hor-

;QD('

jd

Dei Matrem, unà cümillis., in infernü

Tore exrerriti deficietis , pudebitque

qu

przcipitare poffet; an non grandc Id

tamtemerariosfuitfe , uc nequebom-

vobisvidereturmalum , maximáque

tatisipfius ,. nccyu&iuæ nec immene

of

iojuría, que creaturis tam perfedtis ,

(itatis ullam tationem haberetis; fed

jl

gl

tam eximiis, ompique. homored:gnts

anre oculos ipfius veritinon fitis ea

drrogaretut ? attamen quotiescunque

committere facínora , qu tamfeveré -

j

vospeccatum committiris , malumin-

abiilo fuerantaptohiblta,

pv

i

comparabxhter majus perpetratis , fi

XXII. Tunceerit tempus Ín vob:s

Deitatio habzatar ; quam effeccorius

adimplendi «minas speccatoribus à

fl

D 3

p

lt

*

-

14

.

DZSCURSUS ïsEcuNDus * -EXV EXCELLENTIA |

Pfaimï&a his verbis prediétas. Pones

À Pij;fZelääö

rias,ipfe illos.à faciefuá pröj*ci&þs d

l

3.

eos dorfum,

Non enim folàm vobis

1

Nl

&terna morte afliciet, — Perzas dabunt 4 THTLA:

terga vertet , (ed quafi tergum füum

ón dmteritu aternasà facie Domini,

9.

p

AT

vosfaciet , ita ut impoffibile ipfi it

Hic íolüm - comparatio claudicar ,

ampliàs benevolis vos oculis afpicere,

atl

*

quód DzuM . peccatores afpernati fint

Qaipoft tergum aliquas literas abi

;-

(

brevitempore, vix momento peccati

€it , ita adverfus non poteft veré eas

commiffione deleckari 3 ipfi veró n

u

amplius incueri : (ed afpicere pm&& »

&ternum à Deo contemnendi 6nc, &

p

fidenovo ad easdem vultum conver-

Ve.

absque intermiffione puniendi.

qu

.tat, " Verüm qui liíteras dorío in-

rüm h&oiïïfum-j.u&!ï*æ eft convenien

Qàl

. Íctiptas gerit ( quemadmodum olim

tifimum, Tam grande- malum eft

i

unico tantüm

Ti

. quedamportabantmancipía . ) quo-

momento - offendere

modo reípiciet , uteas legat ? DEO jgi-

[

DEUM , ütipfa zternitas non fit fatis

tur,ut fignificaret 4 fe nunquam in to-

ü

longa ad tantam injutiam caftigan-

tà aternitate bono oculo peccatotes

dam , i peena fit absque ceBatione fu-

li

afpiciendos, non fatis eft dicere illos

H

tura, |Quamobrem Chariffimi , di-

tf

poft cerga fua relinquendos; (ed quot -

fcite nunc ,quid t DEUM offendere,

Wacu,

H

quot (untá fe pro tergo habendos effe.

/

ut fingulari artentione quodvis ca-

Pones eosdor[(um.-. Hocíi fiac, quàm

ventes peccatum , non cogamini in

Ó

bene poeoz culpz etit proportionata ?

Inferno incomprehenfibilem tam: ve-

Peceatoresterga verterunt Deos aver-

nerandi. Monacche - Mijeflatem. ad

L

& (

Zaeb, 7-

1j

AX

; *

terunt [capulass vecedentem Deusquo-

fummam calamitatem veftram agnos

[ ,

que íua illiscerga verte.. Deum quafi

fcere; fed potiüseandem ad (ammam.

Ui N

xem nihili fpreverunt ; ipfe illorum

felicitatem veítram co

gnoícatis in

Qu

inon recordabitur ; qusfi de fa&to nihil

Calo, primo ejafdem in-

Q

effent,& à natuiá climinati,

Ilii has

d

zuisyu beati,|

dpfiln conípe&u fuo intulerunt inju-

M

be

SHEZHIHD Mulb MIHIHOS HH m m

la

: : -

D.loGdI R.S.U-S.IL.

A

im

1

«

' Ex[ d "Divini innos D 0maTHÀ excellenita in -

)

- fertur Peceati mortalis gravitas.

Yo

Ure meritó potuit

hujus monfri definitio, Injuria quz

Pl

*ä

3olím

[2

*

l?avsä peecato

infereac bominibus, quafi quz fusali-

r

D

Im

;

z

poüerc' ftiomen

*

quod particulate ledir, eft eciaminju- , ;

d

omnis injofliizr.

LÀ

[

Pf, 11$,

b

ftitia partículat's; fed i;*.»;uxia,qz.sæïq)co H

ing, biti

, s

A20z demingtuv muet

itrogatür , quafi qua omne jus poffi-

d

1334

"

:

—

r LE

25

"u ia

P

d

24

E

0IS wnjuflitia.

bileinvadit . non potcft zquíiori rítue

)

i

"*Hæ—csn'i m ver

Hïmä eft imagis »pröpriqa

lo ,quàm injaftitiz adcó geaeralis de-

d

Gghari.*

.ää

x

2

—

DIVINI -'DoMgNu iNfERTUR PECCATI GRAVITAS

4 ;

fignari,in qua omnes continentur ín- — Dess soffer,. In:ï;'päemusr'gïtm'a?þri-

jufitiz ; onants injuflitia.

Quamvis '

mo creationís título , & (i cempuso-

mütl, o r

igitur veram fit, quotquot in DEO ad

mnesexplicarenon permiferít , ter-

amandum illum reperiantur títuli.cot

tium in alium Sermonem referva-

At

P

áànobis , dum eundem offendimus ,

bimus.

i (tr

ceati

committi injufticias, Nihilominusad

x

T

$

f

[

ues folos prefentem meum reftrin-

H annquaa

fint þlutïmï þofïef.

.

'gam Sermorem , demoa(traturus ,

fionistituli , non e(ttamen ullus

d)

&

JH*

quàm grande fit malum quodvis pec-

ftior , quàm effe&ioais ; íta viri Do&i

m

fl

catum , quo his teibustitulis, ob quos

ob(ervant,Deum in Sacrís Lítteris fre-

)d

DEO obedire tenemur , nosopponi-

quenter vocari Domínum creaturarü:

x

Mire

15us 5 obediretenemarcanquamC rea-

q

uia illas fecit ,eásque ex nihili aby(fo

torí, tanquam Redemprori , denique

(ärfs

extraxit, in qua peromnem aternita-

Ejgf:?a

tanquam D«co. Cerié errorum omai-

tem abí(iru(z perman(iffent, Singula-

'gm-

$

um maximé intolerabilis, qui peccan-

riter autem hoc notatur ín pulchií

L

sfg-

i

Domiue

di-

tium éxczcancmentes , eít ilie, qui

lls verbisex libero Efther.

|[6,

Eb1.1 4 (an&o Jobohisnotatur verbis, r

Dens omnutipotens , in ditioue tna cuntla

Fauts in[uperbiam erigitur. ,- D tan-

[nt pofita 3 tu euim fecifliomuia, . Ex

(d

|quam pullum ouagri , fe hózrum uatum

ut. verum fateamur, quis plus furis

F

E

4

g

e püt&l*,

i(limum , falbffimum eft,

hibet in. ftatuam , quàm Attfex , quí

T'?'ääg

Ó

Ü

clamat S, Auguítinus , 2uid tamnon

extudi faxotam venuftum ceffinxito-

29. i^ tuum, quamtu, fialicujus, quod es

pus ? Artifex tamen maramor non fe-

eto»

ioam,

Noneftres ; quz fit minüs noftra ,

cit. , non illi foliditatem contulit nec

man

quàm no(lium- liberum arbitriam ,

fplendorem , nec durabilitatem con-

.'iü

quotíes ttes has eblägztiönrs modó

tribuit ; folim ín hominis fimilitudi-

di&tas perpendere vellemus, quz nos

dinem illud ex(calpfit,

Quale igitur

admonenrt, quantopere debeamus ha-

Jus erit Deo in. quemvis noftcam,cum

bere (ubje&um.illad DEO. — Atque

ille omnía fecerit , quz funtin nobis ,

»e

;

E

hz (ant tresille obligationes, paucis

imó ex nihilo fececic , fsciendoque ;

TLoms

immenfa comple&en:tes , quz à Davi-

potentiam ín&iniram adhibuerit? dixi , ?

q.3t.

de infinaantur , ubi defideransinvita-

1. 2d

infinitam , quia ucalíiquid fiat ex nihi- 4

;-

tehomines ad Deum tanquam fapre-

lo , ajunt Philofophi , non fufficit po- z. & 7

e

mum Dominum recogno(ícendum

?

trentiafinita , infinitameffe. oporter, ** 47.5-

S

Pfal, 49, Fenite adoremus Dominum ,iria (upra

lofinita virtutis eff ex nibilo producere :

qu

dicta attulit motiva,quía creavitnos ,

&

"7

»)

Echzc eít illa, quam Deus in creatio-

T

qui fecit nos

*

"

aia velut Divinus Pa-

nenoftra iimpendit $ ideóquein nos

j'njü' " :

ftor fandtiffimo Sanguine (uo nos re»

DCO I,M'lïfi

par potentie dominium , id c(t infai-

demit : zos autem populus ejus , eà 0UES

tum,acquifivir.

X :

fi

pa[cua ejus. . Supra omnia veró quia

HL Imagínamiai vobis, antequam

(uj

eít Deus nofter , quia ipfe eff. Dominus

f5aris

e[fccis;hqmines,yo,s tot inlíttore

h

fuiffe

jis

16

DISCU RSUS s&.cpwmzs;, ES;; MAGNITUDINE, -

fuiffe arenz grana, Deümqueex mera.

folus. à. fe. alienare- non: poffin. Et-

benignitate vos omnes. ex illis. for-

grande hoc Dominium eftilla gloria ,.

|

mare voluiffe, donando cuiviscorpus:

r

quàm- Deus haberpro fine in omnibus:

& animam: tam perfeótam , quemad-

operibus faisextra fc , ideóq; declaxac

h 41-1

f

FY

$

E

modum. nunc poffidetis

, quantum.

illam à fenemini. dandam ,. adeóin-

.

L

crediris. vos obítri&tos effe ad pratías.

communicab:lis. eft: :: Gloriam mram:

benefa&tori veftro- referendas ?: Cur.

Altevi: n0m: dabo:s qu*am obrem: títulus.

1/344.g,a;v :

D

r

igltur non magistenereminiillum re-

eft.tram. fupremus,, ut inconfideratio-

cognofcere, càm non é littore,, (ed &

ne illius Imperatores Mundi jure: non:

nullitatis abyíTo. vos. extrazit , omni-

gafünt vocati Domini4Referunt, Au: Suer;

potendsque brachii fui potentiaw ad:

guítum initio.Imperii fui tecusáffe ti-

ä

hibuit? Non. fumus: igitur,. Cliarif-

tülum Domíiüi 3 quod fixhoc-cogni-tæ:

ü

fimi , rei alicujus in.nos metipfos Do--

veritatis impulfa feciffet; nilla.ma--

mini. Non poffümus pro-voluntate.

gnarum. a&bionum: ralís: Monarchie:

noftra vel manum movere; veleleva-

maxima dici meretar./ Síquidem fo-

a

re oculum, velaurem applicare, ue-»

lus. Rex Kegum loc nomen legitímé:

que unam proferre (fyllabam: $; quia:

poteft pratendere, folüsqueilludgee

toti ipfius Deifumus , ideóqueinfinito.

rere poteft, ideóque (epiusin Scriptu-

d

modoilli obítringimur: ; toti ineex-

ra de (e dicit.. Ego: Domizus : quippe:

.

-ceptione pro. voluntate ipfius viverer

Kegestetrz nec Provincias, nec Po-

ininitum enim non Baber terminum ,

pulos, nec exercitus fecerunt; fed fo»

totum fineullaexceptlone comple&i-

Iàm exércituum , populotum &pro«

Ech7, tur, inomniuirtute tuas diligeeum: v

