tó diutius eos ad. peenitentiam Deus

lim

- grati animi contumaciam cogitur

exfpet

at, tantóque magis obruranc

D

confentire, Deindein cu;as manibus

autes, quó fepius à DEO vocancur.

Y«

hecanima derelmqmrm? in mani-

'Si bonorum: temporalium. sbundan-

Ti

Thren businimici. 7'radiditin manuinimi-

tlanmr illis concedit , cüm pecuniam

Ql

ii

40'7

A

In manibus prave voluntatis o-

ad redimendos fele.à peccati fervitu-

mni füriá cradelioris.

in manibus

ïeemüfyüæ largitione ; 3mpende—

(

Demonis., in manibus peccati : z

re &saäx*z*fö 3£, juxta falobre illud £no-

$

W

mant inimici.In hoc efero ftatu ho-

Peccata tua IEleemofysts ve«

»

mo ad omnes calamitstes fuas infen-

&

LA

dunt illam ad compedes

fi

fibilisredditur, nec vulneta fua (entir,

*2

CA

$,& &d alios 1jsdem fa-

d

&liceceacredat , operatur camen eo

d 9

dos $ Gi!;

lä"r(us , àc

li

a«

etergtm

modo;quafi non crederet.

«..mnphccm [

(

XIX. Hmó ne quidem hic omne

[? ]

*

i(fis , quà donisin-

&i

m

malum finitur , longé ulteriüs pro-

fi

h od

jssdam puelle,

i

ïaïaæïä

$

(Fhä(u

l ,lþbm

gredicur.

Siquidem peccator obfti-

uicaurs , quanto magis

natusin propria malitia & ab efficaci.

ffm**ïïaï*ä

K.L-Od f Deus velut pijffi-

l

bus gratize auxxh)s derelictus, eam in-

mhsm&*f*iacus modcü medendi mttet,

l

B

dnic propnetatem »:quam videmus

conetiitque fs'ïgkïis tales infirmos cu-

d

- inrebus omniam duri(fimis;que eft,

rare remedijs, quibus calida profpe-

P

utnon folàm telis fe penetrare co- -

maï*sï*k iarmaca non profuerunr , &

r

nantibus refiftant, fed etiam contra

exciterillis litem à potenti adverfa-

th

ejaculantes audacter retorqueant, Ex,

tio intentatam; percutiat corpus illo-

YO

gratià: Sagittee in elephautem evi--

rum improvisá aliquà infirmirate, q0à

tiff

brate beftiam non ledant, fed fine-

deficiant & debilitentur ^. crediriíne

d.

vulnere in terram decidunr, tanta.eft

illos convertendos , manumque tam

U,gq

;pellis illius durities.

Verüm Sagit-

amicé , fanitatis erpo ,

percuirientem

bt

tzin ïcu:um &reum emiíf , non fo-

ofculaturos efïe d Vulmra: , Q'mede-

.UI &

IA.

*

z

V,

"

l

-CöRms HEMANT, wm PECCATUM EFFICIT, 129

VTE

!ur, — Cüm eam ofculari. deberent;

fummum obiter quasdam íolitas pre-

ii

Ingic

phreneticorum inftar mordent, No-

€t5 recitanty ut non atrendant;aut fci«

men Dei blafphemijs profcindunr,

ant, quidagant; quos meiicó his ver«

[iunty

providentiamillius incufant, & ien-

bis reprehendit San&us. Auguftinust

ME

plicabili odio in proximos exarde-

U u non andis orationem tuam , ( vis

catorit

am

icunt; quibusin tali negotio ta

"Denm exanudire orationem iuam, Ex f

* uit

miniffris divina uritur Juftitia,

uid

forte in neceflitatibus fuis Dcum ro-

dA«

:hinu:»,

job. y. amplius ? ('or finum poftermat nt. a

gant,non id pro Animmz, fed Corporis

Jitdt

18. mantci. Gorilloram non folàm du-

emolumenrto fsciunr,id eftjiuc ad ili-

" t

rümeft, velut adamas, fed omnes

quod bonum temporale pro fe, aut

i&usrepercurit, Omnisconarusma-

quo

fuisimpetrandü,aut ad m:lum, quod

YDuti

lumauger, omnis medicina malum

timent,averrendum. Simaritus aut

rürdnt

exafperat; antidota degenerant in

filius &grotat,fi hoftia quedam malé

am"ï.

venenüm , emendandique opportg-

labet ; ftasim concipiuntur vota , fed

;höan-

nitatesin perdicionis irreparabiiis oc-

quze anáthemata ab aris fufpenfa in-

n

cafiones commntantur.

yenietis, ad pratiam pro pravá amii-

VLl

XX. Qnuare quid faciendum eft,

titià deferendà impetrandam ? aut

nde-

Chariffimi, ne in tam horrendam du-

adab infami ludendi vitio abftinen-

fo.

ritiem , magnam cordis humani cul-

dnm, aut ad maledi&um blafphe-

TEID

pam , magnumque Divini Judici]

mandi hibitum corrigendum ?. Pec-

gped.ö

Tupplicium incidamus ? Remedium

catores non funt. plàs foliciti, ut pe-

m Ls

eft promptiffimum , modà illo uti

tant hbilucem gratiz concedi , quàm

n Y

. fiatuatis, quod pulchris illis verbis

ut petant . oriri fibi folem.

Potantà

comprehenditur , quibus fenior To-

m h

Deo falutem fibi deberi, & quaf illa

gnisite

bias filium fuum infltuebat. — Omz-

profe Jurisperitoram rnilitare regu-

T'ob.-4. bws diebus vita tua. in mewté bhabeta

ueuæ)

lam:Precibia fruflra impetratur ,5104

Ó mggis

G — Desm, & cve , no aliquando peccas

jare commnni conceditur. Quódüiun-

to confentias, Primum cigo eft, quos

thefanr,

y p

quam ad Deum preces fundanr;exifti.

tidie ad Deum recurrere, fummáque

mant magis neceffatium effe pro bonà

j mitdi

m d

diligentià , & animi demiflione hanc

& copiosá meffe;quàm pro Cselo fop-

lt

ab illo rogare gtatiam; ne in pecca-

plicare. Quid eft decipi,fi hoc non «ft?

3

Y

tumlabamur , & fi lapfi fuerimus,

du mente,ipituz, babeto "Deum ompibus

ür quamprimum refürgamnr, Sedan

ia

diebus vita tue. Quoridie ex totocor-

jgld

vos hoc facitis ? imà hic ipfe eft po-

de Deum rogate, Et ecce primum mo-

tiíimus plurimoram Chriftianorum

üirum in praxi exercendum,

u q

defectue,

]r[lflc

qui nonfolimaliquot die-

XXI. Alterám fequentibus contis

i

bus orationem intermirtünt , fed dici

li um

netur vetbis : Cave se aliquaudo tec«

poreft, eam toraliter ab illis omitti:

cato con[entias, Cavete, ne incipiatie

o

$u: enim omnino non orant , aur ad.

eCCae«

hgt

ggäg;—g scavete vrcbäsf à pximpy P

LE

,SO,

$!

; !30*

pISCtIRSUS Dvä CIMUS, D. D UR x**f Ik

hu

105 pcþcamm enim' eít q.uafi ovum emircre ftatuitie , licétíic fola , non T 3

hüw

ciocodili, quod in principio pirvum

tantüm ignis ipfo. igne inferaali pe--

nàícitur, deinde femper magis crefciz,

pe

jor , qui omnia bonorum operum

n

donec horribilem patiat ferpentem.

merità devorat, nec quidquam boni

G

Sitis magnam eífzt malum, DEUM

geuerat , fed eft ignis fiinul foecundif-

(0

pffendere, licéc non. ampliüs quàm

iimus ad alium ignem producendum,

d

femel offenderetur.

Mulier , qua

flammísque flaramas addendas,doiec

Q

D

l

tantün femel fidem. fregit Marito ,

indelebile excitetur incendium. Ca-

lh D

nunquam amplius ab co benigao

vete ergo, ut ne quidem confentiatis,.

afpicitur oculo. — Quid igitur dicen-

Vr

Cave, ue Aliquando peccato. eonfenti-.

E

dum eft de Aníma ; que adulrera ma*

s. Hic confenfus fit , quando- Auni«.

Qu

.gisque facrilega & impudens fidem

ma poftinjuriam Deo illatam adhuc:

lw

frangit Deo?. Unum. folusm pecca- femerarié dicit in corde füo: Quid:

tum, sh! quante culpse & poenzeam

mali eff * confitebor,, . Quaid. maï'e&;

ream facir! ideoque, cave, ze Ali-

peccatum ?. jam ante dixi, fed pre-

quaudo peccato confentias, Hioc folum

rer id, quod dixi , meminiffe vos;

peccatüm , quod committere cogitas,.

oportebit , hoc folum peccatum plus:

hocfolum dico, licét in. veritate. fo-

ponderare, quàm omnia bona operas,

. lum maaerer, ingenti te horrore re-

qua unquam in vita: veftra fscturi e«

|plere deberet. . Sed. quantó n!agiïs:

ftis, quàm quz omnes San&i & Saus.

trepidare. deberetis ; cüm peccaturi

Q fecerunt 5 imó: denique- plus ,

|

fciatis , peccatum trahi à peccato , fi--

qo»àm omnia opera ; quax ab omnibus:

^ Eeclig, at ferrm Maguete affritum trahit.

creaturis poífibilibus fimul unitis fie«.

alrerum. ferrum ?. Peccator -adjiciet

ripofísnt, Atquoddicitis; vos con-.

4d peccandum.

Atque adeo idem eft. -

feffaros ; Deusnovit, qux & qualis

Íemel velle labi, ac multoties velle.

illa futura fit Confeffio; Quidquid fit;;

^

lab:.

Igais etiam. dam adhuc. par-.

nolite credere , vos ad' prime inno«.

vüs eft;rimerur j inter elements enim.

cen:iz tatmm redituros.

Experien--

fieriliffimus eft. ,. & feecundiffimus,.

tiamà ligno: capite; hoc in aquanr

Steriliffimus eft,quiaomnia devorat ;.

inje&um. finite- patrefcere , deinde:

nec quidquam à fe. diftin&um. pro-

excractum ad folem ficcare : invenie-

fä

ducit , ficur a&r, aqus & pre omni-«-

tis ligaum hoc nunquam tanii. effe:

li

bus cerra , folent producere.. Sede-.

ponderis,quanti erat anté; cüm fanunr

G!z.g. n

tiam fimuleft omnium elementoram

in aquas projeciftis;. Cave »e aliquans

feecandillizus ,. alium. fibi. fimilem

l?. "fþ(

do peccato confentiat; O quor hajus-

Q

ob

producens ignem, fempétrque magis

modi infelices fünt nunc in Inferno;.

äl. 1721.'

tüi

as flammis fine fine-2djunsens ?

qui etiam dicebànt ! ('osfrrebor. . Jam:

TaUseftiaiquitas, iaquit Deus; 4pui*

vero in ardentiffimis hifce flammis:

i

i

p

eff 44 perdi:ionem deverants.

Quare

* flulticizfus recordantur, quam in

da.

Siim

'ïggi:ga.vciïïa, iniquitas , vqgam Com. vitälnon;vi'äfl;'h&gs! f?acaiisne, fia

üc

n

N

*

-

'cöRmslHtiMANr,;QgAM PECCATUM Emcff;

-

huc femel interras redire poffent, ad-

tietur , ita ucetiam fubillo fuavis ca«

nd |

huc femel tam enormiter fe decipi

pistur quies, non fecus ac fi mzgnain

p

permiffuros ? Damnis illorum diícite

peccato commitrendo delectatio h:us

30

f&pez; , Chardtimi. Cavetc,-'Cavä:ce,

rirctur. Primmm tibi importabile vide«

boni

ni

f

UM

Cavete, Peccatum timete, antequam

bitur : proceffu temporis ff affue[cas nom

committatur,timere,ciim commiffum

judicabis adeb grave : paulo p.flc? leva

(ftm;

eft; timete quandoetiam Confeffione

fentiesspanlo pift nec fenties $ panlop.ff

Jonet

delerum eft, Aliàs, quemadmodum

etiam deleclabit. Ita paulatim iucora

J Cl-

Lib., expendit San&tus Bernardus, illa ini-

dis duritiemátur. Quitalem non hore

lliaïiä

deConf, quitas, que in principio pondus vide-

retabyflum , iter ad eam ingrediatury

jutt

baturexcelfivum,deinde videbitur ut-

qui veró prudenter cimet , cavescfibt

A

cunque porrabile ; denique omnino

àprimis paffibus. Cave se aliguands

dl

Icve putabitur;unde non amplius fen-

peceato confentias.

Qu

,h eü;'

«2 HO HO Q GpTHTS dH TMH GHEIHI QH IHQE E QO

pre

- DISCURSUS XI

yos

2

. Peceatum mortem m ert ZAnima.

6[8).:

M

1.

"Damus

mnunqnam

eft ruiiica' mortis hujus caufa, Sale

o

x

Sne.

9

vivaciüs coimiffum

tem tantum efficere conabor ; ne

A

mortuos co modo , quo funt mor-

Qkxs;»

à fe apprehendit

NU

v

peccatum ,. quàm

tui , relinquam, fed ut eos ad refur-

(tis It

cüm ante oculcs

Cg)m

£gendum fincera cum peccari,à quo

y o

fuos — chariffimum

occifi funt , deteftlatione excitem,.

filium fuum Abelum

quii

^

Exarge Aza0rtuis. Q

dluminabit te Ephefz.

md h[):

fhorruum intuer

eiur,

"Tuncetenim

Chriflus,

3

2 m

inluridà ilià facie, in eclipfatisocu-

II Verüm in príncipio maximum

3.l4ä

; zien-'

lorum luminibus, in labrisillisexan-

[ubea prejudicium, scturus de mor-

aquzm'

guibrs;in gclidis illia membris, qua-

te fenfibus noftris incognitá. Japones

g

f literis msjufculis expreffam non

parumNavigationis experti, non cre-

m'äüic'

ità pridem ob prevaricationem fuam

debant in toto Mundo alias effe,quàm.

latam contra fe legit, & intellexit

duasregiones , Chinam & Japoniam,

y u

j fot

| G..

[ententiam : Pulyss esei. inpulverem

Idcóque quemadmodum aliud quo-

19.

reveriérit. Ofi egoquoque ante ocu-

que non cognofcebant mate , quàm

iv

[ W;

los Peccatorum Animam illath mor-

illud , quod oras illorum lambebat ;

tuam & cadiverofam ponere poffem,

fic etiam alias non apprchendebant

i

h þm

uam in fano circumferunt corpore !

tempeflates, quàm quiss in finibue

]

P

erarem illos apprehenfuros, quàm

fuis experiebantnr.

Eodem mode

n-m

&

lenfus nofi;i, quialia non co-

-

[ua

a';xdc '!ïla-l-um f chcxca;um., guoä, facwm'

x

R a

gna-

4

L

2

hi

132 —

! l*)-iS)CEïRS..U;S UNDECIMUS, -

.gnofcuntbona , quàm temporalia &

progenerztom effe; & hoc non[ine

ü

terrena ; non creduntaliam cífs mor-

causá, modó natalium fublim itss fer.

ür

tem, quàm àtalibas bonis feparatio-

viat pro vircmtum , non viriorgen bafi,

T

nem. . S«d non eftita : alium & . va-

Caterüm quomodo compaiari poffit

M

. fiorem effe mundam, alium bono-

peccaminoli fanguinis nobilitas cum

T0

rxum & malorum Oceanum ; aliud

Chrifli filij Dei nurnaculati fanguinis

C

naufrigigm, quo Aunima fabmergi-

nóbilitate ; Attamen ad hoc divi-

fit

, ;tur, cüm ad littusnon appellic; Fides

no fanguiae generario, & omnium

n

nobis manifeftat; Hoc optarem, ut

fideliuia vita fuum haber Principi-

Y

poffsm vobis hodie demonftzare, hor-'

um. QOs non cx fanguisibus, fedex ]o.Ye

| Mhäz

fibilem fcilicet mortem, quam animz

2Deo: nati fumt,

Sancus Ludovicus 13..-

ailert peccarum 5 Et quia daz funt

Rex Frsncig , quamvis tam füblimi

ll, Rc*ü'

mortes, mortes poene didz, prima

procreatus (tirpe ,' nibilominus nobie

u

Ezech, €Otporistranfiroria, qux à Scripturá

)

litatisfuz tam exiguam habebar ra-

,,i;.xa

, VOocatur mors tranfiens

Pro. morte

tionem à fanguine Regio derivarz,in

defluente deprecatus fum,, Alrera mors

comparatione illius nobilitatis, quaos

animz fimul & corporis,que vocatur

b

ab squis baptifmalibus acceperat , &

mors fecunda, dem onftrabo hodie-

E

à quibus regenerarus fueratc, ut. fub-

üi

Morte teriiá que Culpe efl; alias duas

Ícriberet Ludovicus de Pofliaco ; quia

lt

:mgxccs',pc:nædi&.afs 10nïge*»fuperafi-.r

in illa civitate facrum Baptifina rece-

q

perat, & ad vitam divinam, que eftfi-

l

u Incipiamus imorre corparis ,

liorum. Dei propria, renatue fuerat.

eámque cum alijs Comparemus, mors

Eodem modo quivis Chriftianus fa-

illa , affero ego , hocfuneftior eft, quó

ceret, fi apprehenderet, quanta fic heec

"nobiliore hominem vitá privat. Porro.

celfirudo, Narales fiocà Deo accepifle:

vita,quà peccatumnos privar,eft om-

Ex Dee nati fust;

Quando filius ali-

nino divina ; ideóque necefle eftfa-

quis ex Patre illuflri, & matre plebeia

teri ; peccatum eífe morrem omnibus

gignitur, ignobilitatern ex uno latere

alijs pejorem. . Et hocipfam ad in-

prohcifcenrem racet & diflimulat.fo-

telligendum Difcurfam meum bene

"

lámque nobilitatem ab.altero orien-.

Cápere oportet,

dam jactat & depredicar.. Sic faciebat

. AV. Advertendum igitu

reft, hq'mï'-

San&tus Ludovicae , qui, velutalij

L

nis vitá przcipué aut à natalium no-

homines ,. fànguine peccatooriginali

l

bilitate , auc aboperationum prae(tan-

infe&o. procreatus, terrenam occul-

tiàmflimar, Videre quemadmodum:

l

tabat profapiam (/ quamyvis. aliunde

n

utraqne , ultra quam quisque fibii

coram bominibustam claram & con-

am2ginsri poffit, vitam Chrifliani ho-

P g

W

fpicusm ( folámque coleflem magni

ln(

minis exrollat,

Quod adNativita:is

faciebst & extollcbas , quam fuper-

j IO, PO

nobilitatem atriner, magni inter ho-

naturalem nobilitatem gratià baptia-

LT

mali ecquifiveraz, — O Sant&ta fides ;

mincs-w eftimatur & fanguine illuftri

quande

Y

g

Y

"

l

M

(

; ez'c/;c.A;ruM MOkalt"EM*INFERT ANi

tentig ; quibus anima ipfa /ornatmf;.;

tnfrnt ,

: 'Vqlu/anäo' tándem tot czecorum ménres

»

A

t at,

tam vivà lnce tua illuminabuntur

?

fic à peifectiffimá gratiz effentià om-

tb

nesille infufze proficifcunrur virte

(Tant: Bc Geneslogie | antiquitas ,

*

quam vls fiepisis falfae

2

vera aurem,

tes, quibusilie ipfz potentie exco-

| pofü: :

lantur.

dicut ab effentia anima effln-

8 CUf

nobilitaus, qua eftdivina & vitee

unt ejus potentie,qua[unt operum prin-

nguinis

Chrftianz propria , vix ulla habetur

S;Tbo;"

Ü

ritiO.

Atrintcrim , Chariffimi, con-

cipia , inquit Sandus Thomas , if«

pr

31

ia

etiam ab ipságratia effllmunt virtutes ia 1. 2« de

hii

fiderate; q

,1

m preticfa fi: heec nativie

potentias animes per quas potentia mo« YYO.AY«

incp

125, & quài pretiofa hr haec vita,quae

', ff dxü;?!b

Phili.pro puncipio fno. habet iplummet.

ventur 4d. alius, — fta ut. operariones 4« 4d,

fint proportionat& naturg operantis ,

loviti

'21.. Chnfum ! Mibi eivere Chriffus eff.

V. Sed mulió pluris xftimatur vi-

operavifequitur. e[fei ? Nidete quaefo,

"Dbh'nïï

TUn

tà hominis illuftiis ob egrepiorum fa-

quales fint ille operationesanime in

cinomim nobilitatem..

Veriffimum

tatia viventis! Operstiones funt ome

g

TE

enim eft, nobilitarem à Progenitori-

ni pretio, quod à mente nofiià con-

qasm

bus pofiris nóbis. communicatam ;

cipi poffit , fuperiores ; operationes

m:gis aliornm effe ,. quàm noftram ,

funt divinz proportionatz natDIZ ,

a

fub-

€ümoperationum nobilitas tota pen-

O quanta res eft Chriftianus à culpa

Adverrite nunc;

iinunis? Non diftinguirur im natura

CQM

"

- deas sb operanre.

u

quantieriam ex hoc capite vita gratice

à Beatoin cclo, tantüm diftinguitug

N

Iu

br xflimands, Qnae fünt excellen-

in fruitione & gandio. — Ceterüm fs

tiores vita.eivilis operationes ? Sunt

eratia vizm non diflinguitur à gra»

agtit.

qui i

nimirum Regie : Imperare , pro-

tià patrize, ( ur docer praedictus San*

&us ) fateri necefle eft , effs unum

i

hibere , permittere , judicare , re-

^meunerari , abfolvtàáque au&toritare

idémque effe fupernaturale Juftorum

"CPPnk'

m

Populos fupremo: Domino fubje&tos

incolis , & effe fupernacürsle alicu-

punire;

He & fimiles operationes

jus Jufti in terris. — Verum eft, gra-

gé

jout

aut majores quafcanque vobis placec

tiam in terris non effes&u seqnalem

y t

us-

aubf: h

adjungere , fancludi pueriles ; fi gran-.

gloriz ; fed nec femen arboris a&

dibus illis comptrentur aCtionibus. ,

uale eft arbori , à qua producitur.Sed

; o

i (M

quz à virá gratiae jn animá exercen-

quid hoc impeditintentum noftrum?

l

|gur.

Divina enim gratia nos ex rii-

Si non eft equalis a&u, faltem virrute

[

ia

)

S.Thag'a

hilo noftro,. quod ex nobisipfis fu.

xquaális eft. — Gratia, quam in pre-

g

gï

. mus , ttansfert ad aliad effe , quod

fenti babemui , etfi mom — frt aqualis Y« 2« d.

j d

Exod. eft verum effe : gratià Dei fvm id:

Glorie in ailu , eft tamtn æqüalü,i;gilït;-.dlf,'

]

m

13.4« quod. fum.. . Quia naturam divinam

virtute, — Quia gratia virrutem habet 344 2-

TA

l.(?r. nobis communicat , dequà folà dici

loriam producendi, Erecce ! qua-

, Ti li

1j* EO poreft cun&is , quód fir.. Qwi eff , mifit

les fint cujosvis vetrüm operationess

jl

u

mc-ad vos, Exficut ab imperfc&àani.

qni hac diviná gracià pracdirus eit.

;Püi'

a virtutis pperatio-

j

i

E

m eflenti omnes ill oriuntur po»

Éd

nes s

i

$ unr quafi in finit

qüan

,R» 3

"n

DA

;!ï;& ; "À

.DIS-CQURSHS UNDECIMUS,

- jfes5 funtenimoperationes , quee pro um hominnm vitz in naturá p&ïbi.

dermino fuo habent bonum infini-

OM

linzn. — Quod ideo immenfo vos de-

tum , quod condigné merentur ; id eft

berer replere horrore , dum peccatis ;

hi Den

"a

pro fine habentillum ipfum bonum, -

confiderando, quód fi de novorerrae

. quo San&igaudentinccelis, &t quo

inandarentur diluvio ; omnium mo-

vt

in sternum gavifari funt, — Econtra-

do viventium ftragem infinities in (e

!

i

operationes hominum hac gratia pri-

ipsà foreleviorem, quàm fie unius

" vatorum , 4ut pro finefuo habentni-

Anicme morsà peccaco illata. Accur

Tittg

hilam , in quod refolvuntur , fi tamen

!

A

Peccatores adeó parum tam grande

7

naturà bone fünt ; aut habenr pro ter-

perpendunt malum ? Si vos, dum

fif

yoï

Xgïer:m.

$l

45104'8'

mino ignem, quo punientur , fi malae

peceatis,unico i&u caput cuidam ami-

amz[]:

Íunt;juxta illud: LaboresPopulorum ad

coram veftrorum amputatetis, certé

"d

o

mibilum,c Gentium ad ignem erunt.

peccare horreretis ; at multó magis

H

- V1. Confiderate

horteretis, fiunico trali actu toti fami-

D

4

guantus homicida fit peccatum ,.dum

lig veftrae, toti veftzze patriz, toti fi-

Yi

anico folo vulnere tam nobilem &-

Wj

mul humano generi vitam corpora-

divinam aufert vitam ; tàmque fubli-

lem auferretis, Aitamen quantó plüe

*

*

j

llf

eft

f

uäïü- :

mium operationum curfum detrun-

p

ritualem animee vitam adimere! *

i,

.Cat 1 Znfignis in. arte non debet mori ,

LUR

Caligula crudelifimum , quod. un- ^ (^*

£lamant omnes Leges, Quando arti-

quam inter homines regnavit , Mon- "£*

ïüy

fex aliquis excellit labore fuo, licér

DN

ftrum , optabat populo Romano uni-

aliunde mortis reus effez, veniam ob.

cameílecervicem , quamunico i&u

iE

tinet, ne respublica illis privetur

réfecare poffet. Nihilominus ego

b

tommodis, quaàtam pulchris ipfius

mihi perfuadeo , fi beftiale tanti Ma-

1l

l

operibus in omnium cedunr iicilita-

narche defiderium | fortiri , potuiffeg

W

*em. ' ürinamralis lex fervaretarin-

- effe&um, cor hoc faxeumelevata ad

Q

ter Chriftianos ! Charilfimi, Anima

tam grandem infligendum i&um ma-

Y

:3ioftra absque dubio meretur, ut eter-

nu, commovendum & emoliendum

V

:siüm vivat. Verümfi illa vobis ali-

fuiffe, ut non feriret, fed repofito

quam fecifferinjuriam , ob quam oc-

in vaginám enfe , licécfanguinem fi. —

[

Cidi merereturà vobis, excepto pec-

tiente, nihil nlteriüstentaret, — Voe

li

cato( qu& fola eft fecuris,à quà illa

Veró quoties peccatis , toties atrocius

f

Anterimi poteft ) ab internecione ab.

committitis fÍcelus & internecionem,

!

/j 9' Pfl

Biinere deberetis , tantummodo pro-

dum animam veftram vitá privatis, Ezeeb.

(

prer incomparabiles ejus opsrationes,

dninma qua peccaverit , infa morietur, 1g. 4«

mg

quas praefcinderetis ,

;

Nihilominus id perpetrantibus non

£i2 illi auferret.

qui vi-cam [4c

contremifcit brachium , nec tantüm.

llln

VII. Et hoc tantó magis, ciim

prz fummo horrore ferrum é mani-

ftar

enius folius anims vita indidá gra-

bas non excidit, fed quafi ridendo

qhe

tlà degentis plüs valsat, quàmomni-

ii luöäuumm i&ym infligitis,

Qudf.

du

p

jl

/'N

EE

*Ombi.

: PECCATUM SQVQRTENI INFÉRT ANIME

tsr :

odt.

o gervifum ftultus operatur feelus. Atta-

qnis exprimere poíler , qugm fedu-

m

PreU. ^uenhsecaon funt fabolz , fed verita-

&orille pro tali morte Deo. deberet:

JiRR

10. 25v tes à fide revelatze,

Sicut anima eft

refticutionem ?. Homicida, qui inju-

vità corporis,i«a Deus eft vita animee;

fté trucidat Pacremfamilias , filiis Or«

m m

Deutr, -

i

i

Jpfeefl uitatua: undeficut morte na-

phanisomnisfuftentationis adjuren*

ta reftitnere renetur, quzà Parre, fi

- Unni

39.20- iurali corpus perdit vitam, quz efta-

At

nima , fic anima perdit vitam fuam ,

mortuus non effet , exfpectare pote-

Serm,

rant. Erintalicafu neceffe eft; uc vis

pnlt

e

qu&efít Deus..— 4uima amiffa, mors

)

Corporzs ( inquic S. Auguftinus ) Dens

prudens & expertus attenté judicet;

, lm

Feib,.

[ m

Ami[[us , wnors anima, Anima peccan-

quot annis occifus ille fupervi&turus.

,D.qw..

do nos perdit Deum tanquam antho-

fuiffer. Si jam talis regula valet in.

, G

rem naturz , fed perdit ranquam au-

reftiturione, ad quid tenebuncur fe-

napi

du&ores illi pro tantá animarum flra-

[ami

thorem gratiz; ita ut fi primo poffedit

ti

Deum, velut operationum. fnarum

gc , ubi fufficientem pro tantis danre

"

non rantüm naturalium , fed merito-

nis raparandis inventuri funt folutio-

riarum principium , poft culpam,;ani-

nem? fingite animis veftris, talem

pl

[2i2

1375

ma,ab illo feparata , ranquam cadavez

animam , ut fepenumero feeri foler;.

m

manestabsque-motu, quoad omnes

aut propter primum peccatum peri-

ln

ltg.

actjones veram urilitatem refpicien-

re, àut propreralia, qua primi illius:

vittute & illiciocommittere perrexito.

Q Wi«

tes, Veram eft;hederám à populo folu-

tam in terram cadere , à qua. fuftenta-

In tali cafü eft lucrum ceffans,& dam-

j U

j ego

botur ; nihilominus in terra manens

num erergens quafi infinicum glorize

aliquo rempore.vigorem faum confer-

Dei. Qusndoquidem fi Anima illa.

iMe

voifet

vatinnacóque fuo vigore quodáàmmo-

non fuiffet damnata , nonin eecernuür

do refurgere , séque. elevare poreft.

Creatorem fuum blasphemiis profci-

PCE

Verum anima. fuo. deftituta fiftenra-

diffet ; necin eternum odiffet ; écon.

( ii

um

. culo; quod eft Deus, prorfus mortua

trà fi non peccáffer , Deum in eeter-

manet,ita,uzin erernum proprijs vi-

num laudáffet ,. illámque plusgàm

qu

li

ribus eripére fe non valeat. Hedera eft;

fe ipfam amáffet per omnes fzeculo«-

h

non quidem delapfa , fed eradicata,

immm myriades.

Perpendant igitut:

f

omníque Íalatarium — operationum

Scandalofi ifti fedu&ores, Juftorüm-

u

^. q. Principio profemper penitus privata;:

que perfecutores , quà ratione omnia:

Qu

f

/"' Radix eovum exficcate eft : frutium--

illata divinz gloriee damna reparare s.

j ^

uequagiam facient,.. .

trotümque lacrum ceffans compenfare:

gt t

VIH, Soleo nonnunquam grand&;—

velin.. Gladius; inquit Plinius,quo

j n

illorum crimen corfderare, qui ani--

liomo interfe&us eft , nunquam am»-

i

mam innocentem pervertunt ; tám--

plius eft' ut anre redus,.. Ponamue

mgni

que pretiosà grarie virài exuunt;:

hoc fabulofam effe hyperbolen, Cer--

a

Quod fi unqusm tolis Anima in in--

tum eft, quemliber peccatorem , qui^

faufto illo peccati ftaru. moreretur ,. :u't«vqxbis: aut mo:iþgs fuis anim

alïïi

D

2

^

Bo

136

XD'!S-CUR"SUS u*NDEcr'MUS,

ad peck*.aäc!um indu&am occidit,

catrix 'Dio,

Peceatum habet natu-

ii

yr

femper incurvato versüs terram vultu

tam fülminis, & in operando cundem

incedere debere , adque femper

fervat modum.

Plurarchus. refert,

p

D

£stiam à Deo flagitare, üt poeniten«

témporibus fuis fulmen improvisó de

tià fnà gratiofam ingentis debiti fui

cclo cecidifle, milisque. vigilias

- gemiffionem impetret, quod. alirer

agentisomnem pecuniam flipendiati-

i

nunquam condigné folvere poteric.

am confüropfiffe,crumená prorfus in-

m

Verum eft, tam Iuc&tuofa fünera aut

tacà, Interim dum miles burfam vi-

L

proprijs aur aliorum animabus à pec-

detet illzefam,;putabat fe fatis diviterm

J

gatoribus allsta, quis non apparent;

effefed decipiebatur. Idem accidir

m

)

hi

vix ab ullo exequijs; quin vix unicà

miferis peccatoribus; quia fano utan-

lacrymá honorari. Sed hoc quid ju-

E

tür corpore; Animae mortem non ap-

vat?Hiceft in homine iniqva miferi-

prehendunt , donec coram Tribunali

Q

arüm cumulus, proprias riferias fuas

divino aperiantur confcientiz , erro-

€ognof(cere.Etiam ego ; iuquic S. Da-

rémque adverianr, quando eum corri-

vld, (emel tam czecus fui;ur poftquam

ï

genditempus non. füpereft amplius,

Haahdf; |

cnlpà meà omne effentize mez princi-

Ecce ifFe coopertus efh auvo, Cj arsento,

l

Pf. 71, pium perdideram , longo tempore me

Q9 0nnis ópirit.

Q

ZA

ipfum non cognoverim, 244 zibilum

M non g/l Kin :'wf[þe«riäm 22«

W

e;fu.i.

z

n.

i

N

vedailus um nefcioi, Atbene me

;

cognovit Deus meus,fumma mea mi-

X. Si hzec omnia attenté confide-

1

feris,mihi ignota, ipfum non latebat.

1etis,non dubito, quin ipiï'fagüiri hh ..

ANomen babes quod vivas , inquit uni

quemvis, qui peccatüm committit;

1 00,12

1O,

4

41096. horumS

piritas S, nomen babes , quid

effe hoftem animz fu. Oi faciunt

ivAS , C TOYEHHS $«

peecatum , boffes funt anima fna.. Et

::]

| 3r.

-

*

AX. ftaque Chariffimi,

| E PQCCQ-

quomodo nonu eífet. inimicus , cum

Ludhþ

to inquinati eftis, Bimilitudinaem qui-

non folüm aliquà animi levitate ne-

'ML«: ï

dem & latvam vivorüm habetis , fed

cemilli infetar, fed necem inter o-

19

fubftantiam & veritatem vitae non ha-

mnes alis magis deplorabilem?

241 Im.berig, Qza in delitijs eff , vivens mor-

Diffcilis vobis perfuafurus fum ;

5.

tHacfl, Anima veflra, que ut pro-

peccatum ipsá morte immorcali fu-

hibitis fe fatiaret volepratibus, vene-

nefliorem | effe mortem.

Attamen

(

Qmnino ita eft,

natüm Bsbylonis haufit calicem, fi-

Imó Infernus , fi be-

fl

mul vivaeft & mortua;viva eft oculis

ne perpendacur, aliud nihil eft , quàm

]i

. Gorporis ,3qua hoc regiturs fed mor-

locusin quo ín-seretnum peccatum

4

tiia eft coramoctilisDenqua ilia plos-

manere debet.

. "Falis eft S. Dienybj .

q

Detzus

Quà cadaver in feecidi(fima cloaca pu-

obfervàtio. Peccatum nan potef! ve-

/ a'W.

trefadtum borret & abominatur, T oJe-

fidere n perpetuum , nifi in inferno.

ul

ferior,

9"0ff*,

dj

Q

rabilias fotet bominibus. camis putri-

Infernus eftipfinscubile, infernus eft

lh

doro, du

[! 13'

€.

lÀ

5inqua S, B'*cm: quámn ægm'm pE jpüug centrum & lqcui nàátur

3!?5:-

M1DI

A^

À

A.

ab

PECCATUM :fm.ömma INFERT mm; |

M

calibiieninpeccaum-*'e&*qmä in loco

dn inferuum dicebat. -Notate , 'quafo,

nden

; violento , in quo non poteft ftabiliter

hanc vocem , cito, qua auro prava-

permanere, Echeceftcaufa, quare

let : vefbondit.cito, vult diceie, non

tiett

itod:

Diabolus etiam extra Abyflum fem-

'opus illi fuifle ctempore ad deliberan-

um, refpondit cito, 'Si aliquis vos in-

irihi

er fecum feras inferhum fupra 'tere

Md

Werrogarer : an mallecisà lacertula di*

cunque vadir, luam fecum portat per-

gitum , anà vipera-morderi, an diffi-

Q I

m

- -idism , 'quam inferius infeparabili-

'cilis vobis forer hnjus dübij determi-

natio ? Eodem 'modo Santus ille

ia

P.

o

. terfequitur,cígueanneQutur, — Pose;

at

eos vt Clibauum iguts in tempore val-

Vir clariffimà imbutus peccaticogni-

?

Cius tBl , dicitde Damnatis Píalmifta,

| m

tione , ubi quzftio agebaturde morte

Erhecvox Chbassm , que fgnifi-

'Corporis,'& de morte animz, cità

n

ibunil

at furnum porraclem , demonflrar

refpondit, fretiam in &ternum uíque

flammas illasinfernales effe mobiles.,

mori deberet , non tantüm levi, &

j a IO-

COITI

onecloco, ubi ardent, fed peccatori ;

s£ranfeunte morte,qualis effec illa , fe

cui debentur, affixas effe, -"Omnia

PHQS! Hi:*

jamtum paratum 'effe potiüs cmnia

haecfantveribma, — Attamen;fiun-

tolerare,quàm unquam peccare, Hoc

7

'quam peccatum &b inferno feparari

du "

ipfum vos quoque diceretis; fi bene

'poffst;& abuna partehocturpe mon-

hanc maloram abyffum caperetis; in

ftrum , ab altera ingens illa flsamma-

quam peccando animtas veflras prae-

rum vorago poneretur , Tliec minus

'cipitatis, Videretis tunc id;quod atro-

ia

rl

malum foret , quàm illud , fatitisque

'cem reddit infernum., non :effe pce-

f

"effst, fi quis re&am fequi velit ratio-

mam,fedculpam ; &t propterea Viri

Yil

m ^

nem;in devoratricium hisrnm íflam-

San&i, Dei amantes cantopere formi-

marum finum fe projicere ; quàm in

'dant infernum ; ita, ut S. Iguatius 5o-

"

Lo de]ï-

peccati amplexus ruere , eíque con-

cietatis JEfu.Fundator foleret dicere,

hdm

fentire. — ZMelius ef , in Gebenna feme

id,curinfernum meditando cimeret,

4

mil.,

: 19 Oo

peccatoeffe,quam in-Pavadifo, f fieri

non eíle carcerem , non'catenas ; non

ia o

poffet ieum. peccato , Ànquit S. Anfel-

flamtuas, nontenebras, nontofmen-

abilcmï

mus, Ipfa Paradifi ceeleftis vita pejor

ta, non horribilem Demonum afpe-

Js'[ül?!

effer, quàm ipfa mors , fi illuc pec-

j

&um, fed eífle odium ; quo damnato-

catum intrare poffer.

Lt .hoc b&,

rum animz ardent in Deum, blafphe-

(

"quod San&us illefenex Eleazarustsm

miáfque , quas continuó contra divi-

hübel

generosé omnibus perfecutoribus fuis,

nam evomunt juftitiam , qua tamen

p

amicis , & adverfarijs proteftatus-eft,

sequiffimanr illas damnan

É

dj :caufaml

m

qui unanimiter congregati ipfum ad

habebat.

Ya -7

veri Deilegem violandam impellere

XI. Etin veritate , malum.culpze

4- conabantor.

Refpondit citó , dicens

velle compárare cum malo poenz, ide

f;;ftfflf;nöfäi*c 7

'0- pramitti fe malle in infermum. — ONon

'efletac umbram comparare corpoti.

n

'23* infoffam,qualis eft fepulchrum , fed

D

Ponaeítumbu mali,non enim cftma-

j

yn

4

| R. B. NY fgn:riv S.I Chriff. lnfr.T (m, 1

m

ais

^v

Y 38 |

DISCURSUS ÜUNDECIMUS; -

luarabfoluté , fed cumaddico : 742-

ficüt contra Jobum, Wbiäque- ce;:i.fa;-»: j

Inm naturt , fola. culpa eft abfolucé

tim«am in Anima , quàm in corpore ,

i

malum , adeóque etiam eft íummum

-

maxima;quz ia potedase illorum ef-

àt

omnium malorum. — Vi2 eff malum

fent, mala accirent, fingulíaque tor,

u

€4.de psniri, iuquit S. Dionyhus, fed feri

& tanta infligerent vulnera , quanra

i

(

divis, puná digzum, Nullus latronum ma-

iplorum rabies excogirare potelt, Ajo $. Tlo. |

[

aemin, lusdiciturob malam furcz aut trire-

omnes fimul don poffe. cantum ma- 1. 2.4

.

À

mium;ad quas condemnaatus eft ; ma.

lam ; támque fzvam vobis inferre go.ar.. -

d

lus vocatur, ob malum delictorum,

mortem;quancum eftillud. malum, il-. 3.

üQ

S.T!a;ï.

quicommifit, Ex maloculpsfit alis

láque moirs,quam vobis ipfs peccando

tib

p.3.18. quis malus, non autemex - male pena,

adicifciris : poffunt quidem vos ad'-

art.G,. Quó pofito , Infernus non eft: proprié

m

peicCan'düxuincitäre,fedfne*ccä:aæ d*

li

malam fecundümfe, fed. malum eft,

tantum malum non poffene, Sedad--

Ü

lod

|. divinorum maudatorura transgrellio-

huc parum dixi; Amplius dicam , &c

z

ne mereri infernum, — Quiare fcitore ,

fic adhuc meliüs. dicam.

Si divina-

j

f

- Chariffimi , vos dam peccáto confen-

Juftitia omaipotenti füioGladio i&um:

t

titis ; mortem | adícifcere- animabus

j

divino brachio fuo dionumin vos vi--

