DIS-

ial

P u) E

E 23

]

k

d

4

A

d

"

TEU

J

2

lia

j

m at

THOHOHORHQHG UE

dH

:5qu€

n?ad-

COMDUEEETRSHSH- -

L

r

Teriius Domini dvini titulus jam indicatus expli-

:

tüm

g d x

HO

VR

n

N

excellentia diotna lNatura 9

nen

ä'-&'*Z'ïV ;

!i?ä-iz-fä'f?ïögäï

tl

ex eo peccati lebalis egorsmnitas colligitur,

imi.

ED

$ Aguz admira

dopís fe&o & completo, — Quod fi íta eft,

1

mareriam Politricis

uà Deus afficietur injuriá à peccato-

Dm' þ; PW;,I

E

dedit htnägnitatis

ríbus , qui illi (e fabjicere recufant ;

Emüïwx

((v

s

ä?

cüm D'eus infinities omnibuscreaturis

t

DC

VN

u

illius excetfus , quà

uEESW

m

2f

Carolus V. Titiano

fit Saperior? Regius Prophera David

M uf

15

ós

E

f2

M um

L

&t

*

[ :

Picori

celeberri-

pt& Zelo quiefcere non poterat, ideo-

f

4!.61.

mo affiftens, c'fumC quandam pretiofa-

que atronitus intra fe dicebar: INónue ?

19,

) 4

rüm imaginum íüarum coloribus ef-

De fuljetla erit auimameatnam €$ 1p-

fs

formabar, delapfum penícillum àterra

fe D meu ,Quafi vellet dicere : quo-

j

incutvatus fuftulit , iddue vi&oriosá

modo eft poffibile , ut Deus, quidi-

e*

illamanu , quà totum Chriftianum

flantlà immensá mez fuperat perfe-

ib

oibem frenabat , artifici fuo porrextt,

&iones naturz , non debeat effe Do-

beti

Ego verà in hoc fadto non folüm tanti

minus meus , cüm ego (im Do-mïnu;

Monarcha , licét asdmírabiliffimam ,

animalium , qux tamen in natura

unico d me füperantur gradu ? hzc

oplef

Bupeobenignitatem ; fed infuper im-

tuó

eriüra llindadmiror, , quod quzvís

igitar invincibilis rarío , fuprà citatis

lb

quuté

Gingulatis ex

LL

entia habet inhomt-

verbisexptefla , neceffarió me cogit ;

)wm

- num corda , íta ut etiam Populorum

hodie de magnitudine DEI verba fa-

& Uibíum domitores fibi fubjiciat,

cere ,utargumentando deinfinita Di«

1f

oraniümque Oríentis & - Occidentis

vini Dominij fupra nos excellentiá. ,.

Regnotám (imul unitorum Principes

hac viá ; qui eft maxima , ínjuciam

obíequentes:habesr,

Veré equidem

agü

:

ofcamus , quz peccandg iþili in-

ac eft illa bafis , cuiomne naturale

fertur,

TLl Verümcui

mari me com r&ktö- ,

if ,, Dominium ftab

ilíter innititur, naturz

Cliatiffimi,cirm de Deo difcurrere vo-

gol.c, 5, Dimitum — Excellentía. — Quare res

parvas videmus fervire majoribus ,

bis promitto? Epi&tetus magni nomi*

irrationalesrationalibus , infetíores

nís Philofophus ; interrogatus à difci-

füpïetimibus., . Sic elementa ferviunt

pulis,quid effet Deus 3tam oppofitum

. plantis, plantz anidislibus , animalia

illisdedit refponfum , quale vixun-

homini ,& intraipfam humanam fpe-

quzm ab antiquorum Sapientum ore

ciem mulíer, quafi mínüs perfe&ta , o-

prodiit.

Refponditillis : vobis pof-

EUS

f

B&dïc víto,quafi índividuo magls per-

fem dícere , quidxü*c vD:u—s aur D

non

28

DISCURSUS TERTIUS,DE TERTIO DIVINI

non effet Deus,aut ego e(fem Deus. E-

maguicudine EE intelügere poffunt,

Qnantam noncognouilueraisram , u-

|

quidem folus Deus poteft dícere,quid

z

V.'GEH;'?Z;;

ipfe fit , (ed non nifi fibi dicere poteít ;

quit , Zetrotbo n potentias. Dusmin.

Abud le

r

licét enim totam fuam comptehendat

Quafi diceret: quiaScripcuras divinas //;,;. i,

l

magnitudiaem , tamen ideó uon po-

profundenoninrslligo , necabícon. Pf, :o,

dita,aliaque Theologiz myl(teria mihi ver/ 16.

À

gi

teftomnem nobis explicare, nonpto-

pter potentig fuz defectam , (ed pro-

30ta funt

, DEUM tamen Creatorem

l

piec majeftads: — fuperabundanuam.

meum , ficat alid faciunt, cogaofcere

d

Quamobrem quid de bac íncreata la-

defidero , quid mihi agenduihoc ní-

míirum 5 coofiderationi iplins omni-

f

ce vobis poteto dicere, cüm omnes hu-

jus mundi fapientes, de ea. infinities

potentiz me cotum impendam, fingil.

u

minüsiatelligant , quàm mínimafor-

latdimque mepna ejus opera perpeü-

D

dam , adcóque aliquomodo arificema

míca de fole noftto cogaoícat; Enco-

mia noftra,inquit S.Ambrofius, quam-

ex d«4bore ífuo cognoícere potero.

N

:

vis illius depredicent manitudínem,

Quare & nos hunc modum f(feque-

non (unt aliud quàm injutiz , quas eí

mur , & cum fantto Rege hauc

N

4

ihferimuss & cümillum omnibus te-

omniporenuam , prim

Q

in ording

1

ad crearuras actuales ab ipía

tQo-

busmajorem extollimus , quó magis

prxferendo honoramus , tantó magis

ductas , & deindein ordinead pot-

L

compatando injuríam illi facimus.

fibiles admirgþ'

us

H

tb, s. de

Domine fi te majorem omuibas dixero ,

fd.tc 90-

iujariosó te tuis operibus comparaui.

IH , 'Qxamidbrïcxlnh ,C*häri (fi n.ii ,ime

Nihilominus neceffarió mihi aliquid

primístocam terra vaftizatem , totàm-

dícendum elt, ut etíam vos aliquid de

quecolorum immenfitatem vobis re-

|

prafentate

*

9

calos tor itellis plenos,

Dzocogno(catis ; quandoquidem ex

tecram totc plantit, marmoribus , me-

ejus ignoratione omne in Mundo ma-

lum exoritur ; quemadmodum dixit

tallis, tot feris ,'amque dive:fis refer-

Cheiftus Apoftolis, calamitatum ab ip-

tam creaturis contemplamini , deinde

gï

totam hanc machinam ex . nihilo fa-

fisfecrendarum caufam reddens,quam-

&am elfe confiderace,

Exmilofeega Mach.

P

16,

vis Legai ipfiusfururi effzat : Hac fa*

O'IP

« 2f8.

2.

eient vobis ,quia non noverunt patrem ,

dlia Deus. Au non folàm i(tud vosce

»eque metquam vls flamma extcemitas

plet adwiratione?Moy(es ex arida pe-

tra in deferto aqua rivulum elicuit. ;

x»m;; poffic attingere Spharam fuam ,

nontamenideóomnem omittit cona-

cüm mox aliquot centena hominum

süm , utadillam fe moveat. . Ira &

millia ad hanc pettam rucmatim ac-

curcunt,non tam , ut delideratis aquis

nos,fi de Deoloqui non poffumus, uti

fitim extínguant , quaám ut taniti pro-

deberemus , falem loqui debemus

aantum poffumus,

Tantó magis ,

digii intuitu fatient cutiofirárem, Ve-

quia San&tus Piophera David modum

ràm qualeforet prodigium non fonti-

docet. , quo etiam Idiotz aliquid de

culum ex -üllrce,fed totum univerfum

ao EL R RD LE u Es

e€x

m

S

— I«DOMINII TIT. INFERENTE PECCATI -:Gmmm"r.

j

:5

ilt

ex nihilo educere ? $i vobis dicerem ,

riuarauilliebescomprehendat ; & hi-

'qu.. UT

folem,anteguam elfecfol, fuiffe arenz

hhilominus communis e(t. fententia ,

L

ïff'nt.

hl

;g::æäuïum,þ iiä'idque.äüæadmaæm

Ca:lum Empyreum , quod c(t Beato-

ial i

«€ffc&uum magaítudinem, adeóque il-

rumfedes ,tantó majus effe coclo ftel-

jgt. Pj j

luminatum ctle, quemadmodum in.

D]

lato , quanió iftud corporibus inferio-

»iai u

;gäüz;f:m:hanc;päan.ætam-comfpi;cïmu—s ;

tibusmajuseft : quare ad de(criben.

[e1]

quis veft.ám ad talía nova attonitus

dam , tamfelicis hujus Regni vatti-

£f

nonhetere?Àn ergo parüm vobis vi--

tatem, (cripiura non utitar menfuiá ,

i

)

hfs

debitür,cüm dico, Deumnontantüm

fed «exclamatione.. O. Zfrael , q:am

iil«

folem ,fed relíquaomnia ex nihilofe-

:mqgäa eff Domus Dei ,£$ ingenslocus

ciffe : Intere(T: , & non eífetam mae

"

poj[effionis ejusi magna eff , £5 non babet

gaeft ditantia , ucficinfinta , 1deó-

finemTam 4magna cit illa pulcherrima

en

que Ícire oportet, majorem poten.

petria , nt ceuminis cateie videatur.

"n

tiam adarenz granum aihilo produ- -

Attamen etiamipfa ex nihilo fa& a etk,

Ij

cendum requiri, quàm égrano arenz

& licat.ex nihilo fa&a e(t , ita parírer

x

ad omnes cclos faciendos, inter gra-

à tot feculis '.qura,'.anfbii,um fundata

5

num areaz quippe & inter caeloseft

pendet , (icut etíiam orbes minores ,

aliqua proportio, cüm fiot fub eodem

qui ;nfra 4llam .rotantur,

Án non

á

€reaturaruimgenere; habeantque qua-

fiilier hoc fummz potentiz opus

litatem aliquam interfecominunem :

eit ? Omnestotius mundí arch teci

fed interillud , quod e(t ,& illud quod

non polfent artefuá cfficere ,ut paffe«

noneft, nullaomnino eft propordio ,

rua nidus exfe in a£ie pendulus ma-

u

adeóque femper ioter illaeft immen:

netet. . At Creator nofter immenfam

fum,& infinitum Chzos, quod non ab

omnium orbium cosleítium machi-

[t

964

alío, quàm ab immenío & infiaitoim-

nam novit fupra nihilum appendere,

ne

pleri poteft. Quaám magnus eft igitar

Ut taceam de terra,quez licécrefpe&tu

:fü[f

Deus nfo&er,'ecüilpr.oïi"ddina inexhau(ta

Ífpherz fopremz 4 non habeat,ut ita

ipfumnihilumfervit ? £xibilo fecut

dicam , quenitratem fenfibilem , fed

init

f

ilaDeus, Omnes mundiMonarchas

fic. qusfi centrum refpe&u immeníz

;!

(

7

provoco , ut folim pulvifculum ni-

circumferentiz , nihilominusin cir-

h lo producant; certus fum eoscomni-

i

cuitu fao vigintifexmilliarium millia

bus viribus fuis impenfis nihil effedta-

comprehendit. E hanc etíiam , ut

p!

toS, Exslhio nibilfir. Commune eft

job lequitur , DEUS fupra nihilum

l4

interallos axioma, DE(S autem no-

Raücetob,

um

fufpendit, d ppendiu terram faper si-

Admag.

ftet ex nihbilototum U oiverfum, adcó

H

bium, Quàam magnam igicuc opot

.lg 22 . '70

vaftum extraxit , quis hoc capere po

tet eífe éffentie divinz ,pe:fa&ionem'goä .

ü

teft ? Elevate oculos , & de no&e cae-

€üm tam tagna fit ejus potentia ?

7*

Q

lumftellatum intueamini, HocCao-

[ c-

Quouiam non cognovi literaturam ,in-

lum, ut fciatis , tam amplum eft, uc in

troiboin poteutias Domini.

(*

&irc

*

V. yerüm Qdod amplius eft, DEUS

r1)

qicq fuo mille feptendecim millia-

ho-

D;þ

2

-

30

DISCURSUS TERTILIS, DE IERTIO DIVIND' —

no-üe-r um magnus eft Dominus , ut

firuat , ombia ünico nuru annibilace

E

non foiüm ex nihilo omnia cre

L

poteft, — Poteff mniver

BnHO ZHIB delere;

fiera m-g:ndz;w

poflit , fcd'eriam omniain nibilum re-

ducere 5 cum crearurz omnes (imul

( V.. Et hec eít una. ex notabiliffi-

fumpte , ne quidem unumatomum

misipfius inopersndo circumftanu js.»

ä

S T!t)gm *

annihilate- queant, | Milonem Cro-

operati fcilicer absque inftrameatis,

'3,?0 q:-.

Iü&a- 3 6:6'

C

.1-3 * ar',t.;.

toniarem tanrarum ajunt fuiffe virí-

Ecce DEFGS exceljus im fortundine

Z25

$4 s.

um;, ucequum tiblisfuis tringensex-

füä*.

Noniz aliená fed , /ua.. Vide-

3

Ípirate co&gerir. Sed quid dícere-

te quxío quot, & quanrisopus fic ia-

tis , Írcanià przdicus fuiffec fortitudi-

ftrumentispro domo zdi &c.andä,iptp:

)

ü

ne, ut dutum lapidem manu appre-

mole aliquà in fublime evehendá ,

hbenfam , folüm ftringendo, totum ín

pro turriculà multilaterà ad habea-

minutum: reduxiffet pulverem , eüme

.. dam lucem fornici imponendá l Atta-

que quafi farinam fpariffet per a£- ^ mennon pudet , homiaes Principibus

rem ? Nibilominüs hoc in a&iem

: perentíftimorum tirulo adulari, cüm.

fpargere , noneffe annihilare, — Sed

tantis opusfit operis , ur paucorum

confiderate quzío , quàm petensfit

palmorum lapidem aliquot . cubitis

btachium Dei , quàd. ftringendo non

füpra terram extollant. — Sed ut nihil

folüm in þu!ää;*em , fed'in niliilura ,

dicamus de vetuftis feculis.

Ánnon

non díco unum lapídem , non dico

ille statis noftrz azchitectus, qui in-

aliquem montem , non dico totam

gulatim omnes machinas , modos &

terram , fed omnes fimulres creatas — infttumenta typis expreffit , quibus

Z Mf*wä teducere pote(t, — Potef?. nziver[una

fab Síxto Quipto Romz in foroSancti

Sundus unzo- sutw deleve.

Nemo

Pectlad erigendum pulcherrimum íl-

V

À

9

ignorae, plàsadexítruendum, quàm

lum Obelifcam ufuse(t, dum arti füg ripruus

bl

AJyóeee

$d defiruendum: requirk& — Atque fic

panegyricum componere voluit , hu- apad

UE

etiamex hoc offeadítur , quàm debilis

manz potíüs debilitati Satyram te- Kirch,de

&t Principum hujus mundi potentía ;

xuit ? Quadriginta machinas tra- 95*

fo

plus enim illam terras defolando, &

&orias adhibuit , feptuaginta quín-

deftruendo,quám sdificaudo demon-

que equos , quatuot lignoram ftrues,

ftranc..

Quotidie fiquidem videre

integram quafi trabium fylvam, inte-

Hicer,quàm debiles (int Regum vires ,

gram operarum gentem , qua omnía

cüim plàs deffruant ,. qudm zdificent.

ad clangorem tuübz ad dictz, moliís

Quid requirítar ad gerendum bel-

elevationem viribus íuis confpira-

2

lum ? Kequiritur , reípondit magnus

zunt, Etcurhi tanti] fumptus.

D

ut

quidam Bellt dux hominunr tor-

folàm Pyramidem illam loco move-

rens , pecuoüiz & bellici commeatüs

rent, & in fublimeerigerene , donec

torrens. — Hirc hominibus neceffaría

Íaüpra bafin füam quiefcerer, Cüm

Eotin; i& (anc,fed. non DEO.

Ille zqualiter

Deus nolter fine mediis, abíque ope-

rehts o f Om"nfpmeüs,üfve»æ-difïcet-», five de-

rís unico verbo ses infinité- majores

wc:iïic:lata

P m

[

l

j

DOMINII Tnj EMFERZE.NTE PECCATï. GRAVITAT,

$1

efficiat, Eäcfamüs 2;!-—&(;&1*:3,1-:95*:'5(;&3;

ftrare debilitatem faain , quàm dum

ihte

gemus omnes fimulexercítus , quot-

ad (e extollendam in pedes fe erigit, ^ * *

din

Superbia ejus plufauamfortitudo ejus,

quot huc ufque in tetiis militàrunt ,

Et quid potefthomo «fficere fpiritu

' dicamüque illis , u ze-nvcentrunicam

. plumam in pavímento jacentem uni-

fuo ? Spirétu oris fàd ?. Sapcater lo-

ncijs,,

co verbulo íuo parumper movere. -

cutus e(t joculator ille. (emiftaltus ,

&t

Eifiomnes homines potfibiles fimul

quando Philippo. Secando minirandi

;mj-mg [Iif,;:,l

immum illam

in rem imperatam exequetetur , re«

l

'6angmgaïezf;ü£ ; dn a

J

wetbo-non moverent, Quid veró

fpondit : quid faceret Majeftas ve-

ï:p lii

DEUS unico veribo movere non po- . ftra, fiomnes fübditi (ui uno animo ,

& ore dicerent , fe nolle imperata

p .

«eft ? Anté vobis dixi, quanta fitto-

i,

tius ceeli ftellatt mochína , & tamen

exequi ? Simplicibus fiquideu hifze

bt

&(ex mille annisufque hac continuó'

veibis magnam ille oftendit verita-

Átur

toratur hzc machina ranta cum ra pi-

cem 5 Magnates [cilicet hujus Mundf

reipfa nihil przftare poffe , quinihil

ibus

ditate,ut quedam ftellarum ín ma-

cuia

gnailla rota comprehenfarum quavis.

ex feip(is polfunt, w fortitudinefua ,

"

ho:á quadraginta duos milliariam

fed íolàm opem ferentibus aliis,

I(I$

Amdliones conficiat, quod eft itineris

Quamvis etíam magnz vírtucis e(fec

"i

Ípatium adeà notabile , üt fiingens

aliis. pecniciem inferre , quid quzío

09

- lapis equalcer decidendo illud meti--

(üngulare predícatur de Alexandro

jum

tideberer , vix intraviginti duos an-

Magno, de Cyro, de Cafate,quando

;

nos, & medium compleret.. Ettamen

dicitur , integros ab illis deletos effe

abilla ftellà intra unicam horam con--

exercitus , aut plusquam decies cen-

T

st

fidtur, Quisautemad motum adeó

tles. mille homines internecioni da-

ml«

CGlav,

celerem vires fuppeditat ?. Nimirum

tos , quemadmodum quidam illorum

Spirítus Dei nofri,qui cantüm dicit ,

olim glotiabatur ? non ipfi, fed mi-

g

inSpba,

vade, Perbo Dominicelifirmati [unt ,

lites illorum tantam edidére ftragem ?

gpp; OPf

,I

€$ fpiritn oris. omnis virtus eorum,

Siquidem illi, qui Duces tantüm e:ant

;

f " d-

Quomodo ergo audent homines co*

& inermes ex feipfis, minorem aliis

ram DEO gloriari,aut quare ex omni-

pomïiiï'ent incutece tremorem , quàm

qu,"rr'

potentlaillius non. argumentantur ,

unicafolaafpis. Solus DEUS rantum

VE

:!If!i

quid fit DELIS?

etíce facit , quantum faceret cum

n

VI. Tartarorum

Reges Ín ce'rot-ïa-'.

v

:

1

6'&3

alis, . Quis adju

dt fpirituem Domini ? 1/, 40,I 5*

- tlone fuà hac,neício;magis an. fuper-

Eclicét etíam fzpius aliíis utatur , noli-

yoli

lf.

bà an ftulà utebantur ceremonià.

te putare, quód ideo faciat,quafi ope-

Plfä'

En(emélatere difclngebant, e&mque

ràillorum indigeat, ficut fabro feriis , $.Tbers.

"W

.proijciebant , addentes ; impolfte-

aíciis, alii(que færramgncis opuseft ; 5:2.422.

o

AT£.4.

- yum halitus meus mihi pro enfe fer-

ideo utitur creaturarum operá , ut

It

i103,

viet, Sed veriffimum eft, potentíam

etiam illis virtutem fuam communi-

Al'ts G.

jm

cet.

;

humanafn ^ n"utiqi;gm meliüs demon-

j

VII. Sea

grci

*

li

E

34

DISCURSUS TERTIUS, DE TERTIO DIVINI

VII. Sed. fortaffe adires adeó: ma-

telligamus? Magnus Domigas , ïqzä fe. Fee. 43»

2553 fe folo fa&tas. plura DEUS im-

e

-

cit Mlum.. S-Cd'ggid-dixälfätf&,-fi-&f!f i

penditfecula; minimé

omnia uní-

lz unécum (ole vocatz: in- momento:

co facta fuerunt momento, lnter lio-

comparuiffzat ,. cümque ftellisplane-

mínes quó. majorem: machina aliqua:

UE ,Dec non cum: planeris terra noftra:

habet movendi virtutem, tantó. mínüs.

tantis veftita lieibis , Hotibus, fru&i--

illi ineft. velocitatis. , adeóque virta-

bus , diverfisdue atboribus, tot & ran-

tem tardirate compeníar. — Ac :/fe//e:

ti$. coronsta montibus » Cot & cantís:

ä

Bar, 3

vosrata [unt , €$ dixerunt : adfamus ,

tam domefticis qudm fylvettiibus re-

354

reípondet adhoc Propheta Birucb,

pletà. animalibus tor difti.cta fla-

Ne quidem unicum dilationis inftans

minibus , tor irrigata fontibus., tám-

inter crcatoris mandatum , & crea-

que profundo & intermi nato circam-

:S

tirarum obedientiam elapfum eft.

data oceano: fe oculisvefttis obtulif

Dixit €4 fata: funt, Fingite vobi-

fec ? & tamen íta fe illorum habet

(cum , à DEO vos priüscieatos effe ,

produdio. Omnia lizc pro exiften-

antequam alía produxerít

3

[

ideóque

tia fa$inon plüs requir

ebant tempo-

cim adhuc ia den(iffimis fepulti era-

ris,qaàm tanullum, quo

vocatafuiffenc

, Cafü quo:

tis tenebris , ex improvifo hanc per

A u

refponiffent : Ecce.

accem. infonuiffe vocem - fiat Lux

nos. ocate[unt æ*dmmm;

Si in celo Solem adeó- pulclitum ,

Ueus.

:

u

qualis eft hic nofter, cujus luce frui-

VHE. Nec mihí imaginor, aliquear

nïur,(tlbitö*exfürgere vidiffetis , quid

fafpicari.tot & tantis operibus produ.

qu&fo hoc atteniti fpectaculo dixiffe-

cendis Divinam porentiam defatioa-

tis?. Ecce corpus adcó vaftum , quo

tam füiffe, — Quid eaim de illà. dicir

centies (cvz'agx'es fexies terrenus hic

Proplieta ? Extendit uelut ililum ca:

If.40.224

nofler implererur Mundus , unico

los;, inquir.

Quiacoelos. & quidquid

inflani productum & perfe&um !

in illiscontinetut. , creare , eft Dzo

quod fi hoc corpus ab aliquo. aurifa

quaft nihil facere ; id eft ;minüs de-

:

bro otdinatio tantüm füperficie tenus

fatigatur ,

H

nàm qüïnihil'agit , fed

circum circa deaurandum effet,quan-

quiefcit.

Quam mole(tiam fentire

pocä&' ma

tus hic forer labor ? quot exhauri-

g5us ille Dominus , qui

rentur aurifodíne ? quantum infu-

in operibus (uis non mana , fedline -

in €. 8.

meretür remporis ? Attamenillud in

guàurituc ?. 44 DEO izefd dzjjïcul-

Matthb...—

momento € nihilo extraxit Creator ,

t45 , inquit San&us Hilarí us , cui fuhefd

..

nec tanrüm deauravit, fed ex auto fe-

totum poffe , quod loquitur.

.Et quod

cit , imóex auroomni alio pretiofiore

amplius eft , verbum ipfius

cfformavit , quod eft ipfius Lux ful-

verbüm volans, quemadmo

dumno-

Agädifiïma.

Àn nopigitur caufam ha-

ftca fant , fedeít permanens , 1deó-

bet Sapíens invitandi nos, utex hoc

iA AA du

opfre mag-nimdinem factoris fui in

adhuc durat, Verbum Domizi ,rf:a

N

m."t

17

t

b

x

E

*

g

: mmmrnmm, EX QUO rN*æ*R'ïjUä äcc*äïï GRAVITAS. 3s

"fä!a.;;,!

in eteyumm. - Hine eft, ngd Dzus lin-

rum numero Dominij Bivini magni-

tudinem inferre velitis , confiderate ,

CE' ^

. guam íuam pennz comparer. Zisgua

u

gica cálamus fcyiba,quia inquicSandtus

quanta fitípfias aula, quantíque exere

J

' Anguftinus, quando Creator loquitur,

citus, Inprimis ipfius ad obfequium:

i

non loquiturvento, ficut homines,fed

& .ü*ipcn—-&äa omnes infenfibiles pa-

d

ftabiliter etlam nihilo fua verba ime

rent creaturz , & fi jubet, promptit»

lfle

- prinrics íta utprimum illud fiat. po&

ficz fant ad' illam defendendum ,

m'sf

fexies milleannos jam elapfosadhac

eique obediendum. — Ux»o DEO , im^

It

peratoresouinorem putamus , dicebat

audia:ut d coelis, qaí in mota fuo coa-

LÀ

li

Ranter. perfeverant,

Eodem

modo

'Tettullianus

]

nihilominus omnes

s

audiuntur ab elementis , quz compo-

mundihujus Imperatores, licàt ad-

orentur à populis , tímeantürque &

fidoni mixterum pergunt defervire s.

audiuntur d marí , quod ínter fines

potentibus, ne quidem unl roris gute

[

fuosfe continet ; audinnrur d. terra,

ue przcipere poffunt, ut czfaries (aas

que immobilisfine falcro perfe veracs

tevereatur, ne madefaciat, Quame p , -

)e

Áudiuntur d tam diverfis hetbarum ,

obrem Canutus Angliz Rexinter om- ;, 7,

rax

plantatum, pifciunt & avíum (pecies

nes alíos fuit fapientiffimus , qui dum

E

bus; audiuntur denlque. ab omnibus

inlittore maris ambulans à quodanm

totiusuniverli cteaturis. — J aterzum

milite potenti(fimi cítulo falutaretur ,

Pf,'l 18.

Domsae, uerbum um

F

pormauet in Ca-

ut adulatíonem. corrigeret , imperae

[

»

0f

m

/o, fwgdvæjïä terrAm . C pormanet

vit uadisillis , ut quamprimum quief-

cerent.

lllzautem non folàm non

lj

dinatione Iuá per[everat dies.

Quàm

.magngs igitur Dominuseft Dzus no-

fteterunt , fed altera alteram trudens

P

n

-

at

fter, qui unlco verbo ex nihilo totum ,.

more(olito cutfam fuum contínuá-

t

$3t

& tam inge

em Mundsm & proda-

runt, & quia easdem nlmís prop

w W

cit, & tam din fnftentat. , ne inanti-

accefferat, àflu&tibus infigniter ma-

d

)to

» quumíuum nibilum reducatur ? por-

defa&useft, TuncRex ad míilitem

dt

tat omnia verbo viriutisfue. — De ipfo

converfus, vide,inquit , quàm íneps

dicipoteft, quod halitu utatur pro

té me potenrem appelles

$

2

non eít

d

giadio: fed line- enormi mendacio

alia quàm DEI Altiffimi potentia. Ita

ld

dicinonporeft , Reges terrz eodem

eft , ideóque jure merito vocatur

quf

vantum efficere poffe: quantum gladio;

DEUS : Solus potezs 5 ipfi enim foll ,

[

n

ub

non-enim,quotquor regnárunr,omnes

(icut przcipit, omnes parent creaturz,.

O*

f

- fimuljundti , & adhucuíque ad Mun-

ipfiáue foliferviunt, Zpfezeff omeipo- Ecl, 435

di inem regnabunt , ne quidem uno

tens (uper oumia opera fu.

Adeóque 25

od

veibo filum palezg in a&te fafpenfum

quando ilHe jubet , mare fe dividit , fe

d

fervare poífent, — Quoniam , ergo,

elevat & fiftit , quemadmodum fecit

)

QUOHIAT . ROR CogHOVI lteY AMITAWO ,. i

Io.

cum populo Ifta&litico ;. ignis reftige-

iroiboin potentias Dómisi.

- tat, ficut expetti (üot Adolefcentes ím

fi

IX.

uódíiexfervorum &- mlli-

y Solaut reieo-

i

fornace baby:-lc,)qieä:

E

CSdl'l'g

[

| E;;P,' Segueri Chriff, Iz/lr, Tom..ä

b

454

n

DISCURSUS TERTIUS

, DE TBRTzö DIVINI.

cedit, ficut per Ezechiam rettocede--

gfe:runï. Nateraliter eff z'asj?fs»za cuili-

re juffit ; autnon. movetur , ficur per

bet natura appiuns vindicaudi inin«c s.

*«

rtam Greatoris.

linde fifolus DEUS ; r 0H

ofue illum ftitit 5 terra non eftam-

liàsfolida ad fuftinendos inimicos

illas non retineret, omnes fuciisadte 2 44v«

ílius, quémadmodum expertus ef

in peccatorem rebellem infütgerent ,

;

Core cumfocijs; a&r quoque. folida-

eümque.occiderenr.

Qued 6 ralis

appetitus creaturis etiam 'infenfibili-

tür ad amicos illius fuftinendos ,

busimpteffusett,facilé ctedere licet,

quemadmodam innocentes ejuí(dem

ícelerati Core filios abfque falcro. in

tantó magïs fenfibilibus innatam effe,

Ndmgzaa alto pendulos fervavit.. Fatlum cff.

Nullus ïmperawr— unquam fait Do-

ul Ms

II,

minusalicujus culicie, itautc illi im-

grande miraculum , ut pereutie Core ,

$

ent,

perarepoffét, nemurmure fuo . fom-

filij illius non perir

*v

Á

num (Gbi abrmmperer,

Er hec fuit

B

$

Neque vobis perfuadeatis , li-

cauía, quare DEUS, cüm Pharaonis

céttotcreaturz in(

e, & erga nos íint

infenfibiles; ideo quoque erga Dznw

proterviam caftigare vellet , noa il-

infenübiles effe , non eft . ita inquit

lamLeonibus & Tígridibus , (ed Lo-

En'ö. 84

San&us Hierogymus, . Oseapud 05

cuftis & exilibus muícis puviverit , msc

Matth,

fuperbus Rex, cümnequidem tam vi-

funt ipfenfibilia , Mojeftate conditoris

liaum mufcarum unica illi. obediret ,

álli (eufibilia [ant. Hoc modo (cimus,

Chriftum non folüm imperátfe ven-

potentie fug infirmitatem. cogao(ce-

to , ut ceffet moleftiam faceffere dif-

ret ; écontra veró cüm videret ingen-

tem vilium. iftorum anímalculorum

cipulis, (ed etiam illi minatum e&e.

Mar& 4« Et comminatus eff vento : ut. mag-

volatilium turmam DEI nuta contra

3835

num DEI Dominum | íntelligeremus,

fe uniushorz fpatio congregari , ad-

*

uod :enet ín creaturas , quíbus li-

diíceret , quàm magnus t ille .Mo-

narcha , qui €a deändäy-quanägäï lü-

céc peenz incapacibus , minas in.

tentat , & ab illis, que fenfu. carent ,

bitum effet , auc turmatím vocare ,aut

fentiri poteft, eáíque exterret , quz

penitus diffipare potfer

animá deftitutzfunr. Si igitur fcire-

XI. Verüm hoc psrumeft, Abs-

que comparatione mulró majores

tis, quozelo omnes res creata pro bo-

nore DEI ferantur , profe&ó timere-

funt potenti(Iimi exercirus ,. quibüs

Elevate ocu-

tis peccare ; ti meretís , ne domusilla

imperat DEUS nofter.

los, eósque fuprd in coclo empyreo

corruens vosopprimeret ; ne canis

vefterfruftatim vos dilaniaret , & ne

caftra metantes afpicite.

Ingens illa

omnses campi & fylvarum beftiz u-

militum copia à Xerxe Rege Perfarum

*

nanimiter vos invaderent

*

. omnes

coada Mundum in admirationem

rapuit , quz tapta fuit, ucubi adripam

enimcreaturz ,ut dicit Sanctus Tho-

ias, in fundo effentiz fuz fortem

fluminisincütvi biberent , illud ex-

uandam inclinationem ad . Creatoris

ficcarent , terramqne in qua caftra-

ino deva-

fuj injurias vindicandas impreffam

E

metati --quiefcebanc ; omn

' ftarent,

N

]

Ebæma*æüa& EX QUOINFERTUR.. PECCATI GMVITAS | H

l

j

ftarenr. . Sed audíite : unus Angelus

Níhilominus híc numerus multo mi-

d *:C»M*f. i

nor eftillo, de quo (cribit Sanctus

folus tam. formidabili exercitui. op-

J'Sitg Dis

pofirus , totum citiüs , quàám. intra

E

Dionyfius, quitanquam Sancti Pault

i;æzxiïlh

unius: horz fpatium: deftrueret . wut

Difcipulus 'aliquid certius fcire. po-

u

.De téog»

ne quidem unicus maneret fuperftes,

tuit, poftquam Apoftolus ipfe rap-

Teft. Hiea

tlifs

tus in Czluis arcana plurima cogno-

quihujus internecionis nuntium re-

rm'flz.

l-

fertet.

Horum .verà Avgelorum

vit, Quare vel. Magiftri foi aucto-

€. 9

:f,

tam imm;nf&m DEUS habec nume-

rijate , aurfcientia fua eminentiore

(à

m

rem, ucd

!

.e;-g!

niuibus iä*z*zïgfäbüæ (it

innixus affuerit , plures effe Aogelos ,

o

illoram calculum ponetre.

quàm fint omnés herbz, quàm omnes

,';"i'bä. 35 ?;

Nungzzid

IT«

eff numevtus militum ejus?. inquic Job.

Éozes, quàám omniafolia , quàm ome

T.

Nihilominus alíquid vobis indicabo ,

nts cceli ftelle , quàm cundz mae-

Vb w

;.n-A

Ml

utintelligatis, quàm v

defipiatis ,

ris arenz, verbo, plures quàm omnes

n

cüm DeoM peccaro cffenditis.

Pia-

resalizcreate, tain quodam fer- Tos; 47

4

"

fupponíte igitur ab

]

llo.tempore, quo

mone explicat San&us Bernardinus , fermag:

& rationi confentaneum vifüm eft5. 77. re

"

Munduscreatusfuit, omnes homínes,

P.4- A0«

qui faerunt &tadhuc. funt , fünmam

San&do Thomz, qui afferit à fub-

ATt. g,g

triginta millium millionum attigiffe ,

ftantijs immaterialibus, hoc eft Ange-

quae tamen verofimiliter ínfra ve-

lis, incomparabiliter omnes fubftan-

rum eft. Hoc po(to aliqui viri

tías materiales multitudine fuperari.

"

Sanci exiflàimant ab Angelis non-

Quod etíam dloco , ia quo creati funt,

m

agiesnoviesomnes homines nume-

deducipote(t,hoceft àcolo empy-

Ia

ro(üperazi, Hujus fententiz viden-

rco- , quód fecundüm certam quan-

tureffe San&us Ambrofius , San&us

dam computationem , fummarie fa-

Cyrillus , San&us Eucherius., San-

&am,t-rigefies mille ducentis duobus

Jo

cus Gregorius , /Sanäïu.s.- Hilaríus,

millionibus millionum . totá terr&

at

t(tque fondata in parabolááà Chrifto

long? majus eft, Sed quíscredet , ram

de bono. P'aftore relatà. , qui reli&is

immenfam habitationem pro paucis

nonagiota novem: morigeris , hoc

fa&am eífe incolis. ? /Equum eft

h

[

-eft Angelis i éclo , unam aberran-

credere , quód quantum orbis fu-

I

tem & profugam ovem quafivit. Se-

premus miagnitudine fua fuperat

cuündüm hanc fententiam, fi homines,

orbem terrenum

uu

. tantum hujus

. qui huc ufque vixeruot , numerum

terrz. habitatorum numerum cocle«

U

:

In

triginta mille millionum conficiant,

ftesincole excedant.

Quare , fupe

Angeli ad minimum- tres . millionum

m

ofito, fuiffe huc ufque hominum trí*

milliones efficient, Confiderate. er-

g

ginta milliones , fequeretur Angell-

g0. quàm magnus fit ille Dominus ,.

corum exercituum triginta mille mil-

n

XI

qui füb fignis faistres numerat. exer-

lioneseffe , quorun finguli criginta

milie milliones militum contineantz

al

citus, quorum unusquisque. millio-

udo

( d

nem millionum- cofn;;ngzx milicum,

-

Atque. hac gam ingens muliit

A

totá

h

aE

*

-

u

-

j*

mä;cüälszïs* TERTIUS , DE TERTIO DIVINI

gg.zækïggnd;cänu:u DEI noftrí , hac

mormento mundum altero meuï*ä'c-f;em

create poffet, gaí virtute faà. omnes

;

unicoverbo ez nibili abyfo extrra&a

Won

v2

üun

itá

pfaitantià centiae-

-

f

fuit,& hucuíque tota etiam verbo teliquos in

f

«onfervatur, ne in nihilum reduca- reu, In(üper.omnueshos mundosin-

us vobís numerabiles unico' voluniatis a&u,

6

tur, Ánnon igitur magn

videtur Dominus DEUS- nofler , & ficut creavit, ita quoque in nihilam

uta ipfius , ut zquum elt , reducere pofet , & dei

ndeünico «uo-

h

À pote

Té

»;aï

ejus magnitudinem col

ligere debea- — que voluntatis actu po!

€o$ repra-

duccre? nibilominus ranra bizec opera.

mus ?

H

omnipotentis

brachij

fortitudinis

!

XII. Niküþo-m irïï

;u.s quidquid huc-

effent quafi jocus, & in veritate dici.

polfec, eum , poftquam taotes. & in-

ä

usque dixi , (citotenihileffe in. com-

llius, quod adhuc mihi di-- finiras eduxitfzt mmoles , &e. quidem

Païationeä

loco moruimn futfe

cendum remaner,

Ampliüs íntre-

Quis non tiniebit

ï

mus porentias Domini

L

Jutroibo in — 6 Rexgmfgzm! Si prooter omuescreae

Gonfideremus

uuras jam productastimendüs non

sotestias Domini,

non tantüm

effes ,an nonomnuia poffibilia , 3 qui-

omnipotentlam divinam

unam poten

tiam , (ed

infinitas pro — bus ín&nitiesfuperantur creata, timo-

rem nobís iacatere deberenc ?. Ecta-

-omnibus re

bus poffibibbus creandis.

Quod eft fecun- men hzc fantverifims. — Malta ab Ecdl, 49«

continere potentias,

dumhujus fermonis pun

&um, Ad- fcosditafunt, majorahis : pauca emms d.

ebaue a&iviratis illius

Sphera ad widimzws operum ejus.

fitatem , ad

XIH. Quareadkuc pro

3

Fandibs ie:

omnium locorutm immen

omnium temporum zterhitat

em, & exhauftam iilam divine omnipoten- -

tiz fodinamadinirandis duabus pto-

ad infinitas rerum omnium , quas

ndit, poftionibus intrabo ;

ad eas ut

roducere vult, eífentias(e exte

Iuerit pofe, Pot-

mentem advertatis, rogo.

Prima eft,

SapUo — o befLenim illicim vo

155 — feritaque3 DEO crea

tialius Mundus DEUM nullá exomnibus hís poffibili-

Isarenala inil- bus, multó mipnüseliquá ex jam pro-

ranto major , üt quzv

du&is indigére, . Secunda eft , illis

lo vaftior effet, qnàm híc Mundus no-

- fter creatus , tantoque melior , ut in-

etiam produ&is non fore majorem,

eílet ,

Quare hunc vobifcum csfum fingito-

- fima illius creatüra. perfe&tior

Sera- te, Ex uná parte San&um Miíchaé* — -

uim nunc eft perfedtiffimus

hinorum, Etpoftqua

m hunc talem

lem omníum Angelorum primum

(fet adhuc — ponite , ex alterá parte lumbricum

€:Mundum condidiffet , po

omhnium verimíium viliffimum locate;

-elium tertium creare , à quo iecun-

- dus , ficatfecundus à pr

imo fupera-

-Deinde cogitste prímá diei horá à

erea ex

E

retur, Neque propt

hauíta & ^ DEO creatí. Angelum tantó pg;fa-

otentia; fed per

&iorem San&o Michaé£le, quant

- debilitata foret DEIp

ft lum«

iliones gmigl San&us Michatl perfe&tior e

bríco;

.centum ä'eeþomæ m

/gï)

-

- 3

d

j

DOMINII TITULO,EX QUOTNPERTUR PECCATI CR AVITAS. sy

T

: brico, Pofteafecundá ejusdem dici

7u Domiue univer[erum , qui wuflius

Mne

ho:à aliam creataram producat Dzus

indiges, Eodem modo , quia jam,, Mach, -

tl«

' crearis non indiget, torex illis petí-5 4 ,

fécundá tantó perfe&tiorem ,.quantàó

!s (t«

fecunda perfe&tior erat, San&o Mi-

re permittit, "Anignoratis, quidfa-

,

chagie, Horá terciá eadem cum peo-

" ciant Princlpes, quando mutantibuge

ylum

anní tempoidbus pediffequorum mu-

portione creet aliam , aliam. quoque

borá quattá , eliam horá quiná , &

tant am'éus, aut cubiculorem faoruas

qdo»

EPW-

fic confequenter per unius. anaorum

aulea ? omniía in veftisrium diligen.

ter deponi jübent ,ut fuo rempore dee

39«3

millionisfpatium, - In hoc cafu cet-

díti

tílimum ef& , cüm inuno annorasm

nuo utí poflint; & quamvis aliquande

d

millione ' nümerentur o&les mille

videri velint , fe illis non indigere,

proprié tamen oftentatio eft à veríta-

C

