'vinciaram poffeffionem occupárunt ,.

bl a o . r

3" [tanosmonet Ecclefiafticus, -

totiGsqueRegni,aut per heredirariam

£

VI. Ad heclhec dependentlaá Deo

fucceffionem, autper. violentam in-

& fubjeGio ,quam illi debemus, eft

vafionem ; «deóque illorum Domini-

L —

adeó e(fentim. noftre creatz intiimé

um provenit aP exzrizfeco , & eft puré

—

m

impreffa, ut ipfe Deusnon poffit. il-

fupra externasSubditorum a&iones: ;

lam tollere , adeóque liberos efficere,

cüm viciffim Deusomnia titulo crea-

Mag, 4, utáàfuo Dominioindependentes effe-

-

tionis.poffideat,titülotam intrinfeco,

fe2:4i, mus, — Quamvis illorum admitrere-

ut, quemadmodum dicit S. Augufti-

DO tur opinio , qui putaht poffeà Dzo

nus, ultimum rerum. fandum pene-

— um Ej £ €2

creatura rationabili , quales!nos fü-

tret,id eft , ipfielfentia noftcz intimus.

TAV

inus, communicari poteftatem plures

fir, Hinceft quód illi viginti quaruor

i UM.

creandi mundos, nihilominus ne qui-

Reges in Apocalyfi , acceperint día-

Mi

dem inhoc cafü verificaretur , hanc

demata de capitibusfuis & antethro-

N

creaturam creatricem ipfimet Creato-

num Dei pofuetint , exiftimantes; li-

"

LJ

L

. 1l fao non elfe imfhens&.fubj-e&atn i

cectanquam Reges ,omnes effent Dei.

E

2deó indubitatum eft , hanc indepen-

li

imagines,cujus perfonam exhiberent ,

nih-ilo-a

de?tiaFn e-iï'e"thefaurum , quem Dzus

-a

au&oritatämque ,fu&lncrent, *

minüs

;*ä

-

v

- DIVINI DOMINI rwæäämæm; PECCATI GRAVITAS, :7

li

illas füftentet, que alids In .antiqnur'ä:;

minus fe non ampliüs effe Dominos,

li,

fed'ipfam folum lioc nomine dignam

fuum nihilum reciderent. - Sj [uam.

bus

efe declatabant , utpote illum , qui fo-

aldionem eis fasbtraberet , omaia inni-

TAU

bilune redigerentur..— Nidetisne illam

H,

4pic. 5 luscredffet omnia. — Dignus es Domi-

l;in-'

se DEUS zoffer accipere gloriem. €$

lampademante altare fufpenfam ? Sf

[2

funem, ex quo pendct , pra(icinderetis,

l/iui:«'i

- bonorens 68 yirtgzeæï , quia ia ereaffá:

;

lüs

092214..

quamprimum caderet, lic&r à tot jam:

t

ita eft Cäm(ïäfmt,sen:

aunis in a&re pependetit. Sic fe res ha-

* V. Quod&

non

fiderate, quà Dzux. afficiatis injuriá. ,.

bet nobifcum , cun&ísque creaturis ,

AUQSM.'.

quando pro libidine veftra vivere vul-

quz omni momento tam índigent pofE

tl

tis,itaucad de(iderijs veftris fatisfa-

multos annos in: effentià (uà. confer-.

jtat

ciendum , voluptatulámque. aliquam

vati, quam prímo nativítaris fuz die

na*

caplendam., divinis vos. non: velitis.

indigebant.

Unde quovis temporis

de

fübmittere mandatís , perinde ac fi.in-

pun&oàDEO confervantut. — Portar

tegri veftri ipforum effetis Domini,

omnia verbovirtutis(u4, Semperenim

Hehasg.

[

Iné

Tam coxci eítís , ut magnum: illum

pro utiliate noftra potentiam illam

[2

Dominum, quifupra: vos eft,. non vi-

creativam continuat, quáin princlpio

"

deatís ; 3iquo multó: magis fecündüm.:

nosfecit. Quarefi proprimo ille mo»

x?c

effentíam dependetis, quàm à vobis-

mento, quocreatlfumus , infiniram.

:

metip(issquippe effe non poteft, ut vos:

Dzo debemus fübje&tionem , qualem

] (Ql

fiis ine vobis ,bene auter; cffe poteft,

ili debebímusproomniillo cempore;.

ut liris.poffibiles,fedabsque illo: non:

quo nos confervavit ?

2

,

-quovis enim

p

ünt

folàüm nonefletis a&nualiter

-,.fedïmu-lgäz

inftanti confervando nos non facit

minüsunquam poffibiles,

j4f

minüs, quám f(ifemper denovo nos

n

VL Atamenid, quod in e

fï&mä ali:

crearet, JVop aliter Deus res in effe con-

-

$, le'om:

ifi

hacfubje&tionefummum eff, quód-

fervat, qnam [emper eiseffe dando.Ma-

B ngsi 9s

que Creatotis títulas in. fe maximum

nifeftum eft ,. ficut creationis. gratiía

AT £. 2

PIHC

ne j

continet, adhuc vobisaon dixi.Quan-:

emper centinuatur, ,itaquoque jusile j; ,.

doquídem. confiderare oportet, hoc

lud, quod:ín noshabet DEUS, contl-

(Iti

",

-. DEI. dominium, quiavitam nobisde-

nuó.au

£

eri s fi-tamen infinitum poteft

dit, omni momenro augeri ,. cüim al

crefcere;.

.

u(ïl

Jlo- etiam confervemur. —Chariffi.

VIL. Omagne Demine ,

q

ui ä eft:

t

mi ,. DEUSnoneít(icur. Archite&us.

ii

igitur DEUS nofter ! O Igens Domi-

$,. T5ory, Sliquis. ,. qui domo: ex(tructà: abire

nium,quodilli competitin nos * poft-

yuor

» «4,.9, poteft, absqueillo enim Domus jam.

li

quam'enim fecitnos:, non folàüm nos

47,:, &reCaconfiftit.. Noneftira DEUS ,.

poreft, deftruere ,. ficuc. czementarius:

hro

1868

Inquit San&us Thomas » üt creatus

l«

domum dàife: exfttu&am diruere po-

r&iníe ipíis perfeverenr $ neceffa-

teft', (ed'ubi nosconfervare definit , ip:

pa

rium eft, utcontinuó illis DEUSunl--

nihilum.redígere: poteft $: quod. cz«

A

tus maneat ,. fuóque divino: brachio:

ilo:

g—xcgcgcius,:nqa y;lec y qgf ad fummumï

1]U

RélsSquriChrif, Diir, Tms 1

É

a

: msmasus*sacmws ; " MAGNITUDINE

E

fuo fieri velic, hominem verb pro snl--

in

| *pulv&em domum tedigeret ! At

:

nihiiom

inus Dominium tam excel-

2

mi í(nilibidine nihil velle poffe ?. Ego

mihiperfuadeo , D&uu nonnunquam.

fumaon co

$

snofcitur ab homine , imó

(que ullo refpe&u con-

permittere, u quedam . vobis. aufe-

liberrimé ab

!,..

rantur , ut ex furti illius d fplicentiá &

cemniti

ur

*

Video , fi- quandoque à

fureno

&urnoex vitibus horti vcítii

indignatione contraeum , quiillud

alique clepantur uve , tantopere vos

commifit , colligatis indignarione,m;

DEI ;

jaàm ei fuum jus auferendo ,

indignarl, ut non pudeat ei coram

udice litem fntentare , & quando-

hoc eff vos ipfos fucripiendo ex«itaris,

Quá indignarione contra talem fu-

que €

tiam juramento exado pau-

L.

culorüum racemorum

fürem detegere,

P

z

em., taléque furwmþquid poteft.

elfe juftíus ?.

é

p— zhaupe s. -" aol d anem: - - ol LT. , — E O LCETEE 7 ne

jam veró

dicite mihi , in quo tanta,

fundatur. injuftitía ?

Viii,

Im

Ó pm-pcefu» hanc. r»'.pfam

quam paffi eftis ,

jiuhoc fundata eft

, quód vites fint

caufam credere licec Dsuw quando-

que permittere , ucà filijs. veftiis hor-

*

lantatz in tertà veftiá. — At cerram

i

llam , in qua plantate funt. ha vites ,

rendumofiligamini ; ur. in:elligatis ,

quid fit fa&orem veftcum contriftare.

vos non feciftis , nec . plantas produ-

uüdáftis , nec

Poterat Dzus , ut alioloco docui , per

xifis, necpluvià - faec

fe ipfum omnes homínes creare , po(-

radijs fol

Is calefeciftis , neque rore

czli recreà

ftis , neque cxli indluentijs

fetenim, 6 vellet, omnes lapides (n ho-

icam quidem

mines convertere : potens eff de lapi-

animá(tis, neque un

rum fibram forma-

dibus fa(citare filios Abrabe, . Nihilov

jamplnorum illo

mipnüs non voluit per fe homines

ftis; cantum abeft

, ut veluunicum aci-

Ícentem . fecetitis,

producere , fed potius ftatuít, ucunus

num in uvís na

ab alio nafceretur, & ur Patrum & fi-

luantüs tümu

lus propter jus ex-

.quid jam

liorum fucceffio fit , ur Patres ab illa

rrinfecum In has vites ?

facereris, fifupra. illas dominium vo-

obedientia & honore ; quem jure me-

ritoà filijs (uis exigunt , obedientiam,

bis effet intrinfe

cum , integrum &

univerfale;quo qu

idquid & pulchrum

& honorem diícerent , quem multo

*

& utile inillis cont!

netur plantis , à

potiori jure Dzus ab ipfis requicit. Síc

t 2 Et hoc ipfum

itaque perfuadete vobis , faplüsa

vobis fa&um fuiffe

& fine

ett; quod- vebi(ícu

m fecitDzus ,

Dzo permitti , ut filij veftri proculcae

g

multó pluta, Quo-

tà obedientià vobis non gerant mo*

ulla comparatione

'*'D:«nii

modo ergo creditis, nul

lam à. vo-

rem , nec ullum honorem exhibeant ,

;

ut damno veftro do&i majoríque ani-

le,l

bis committi injuftitiam , quaneo

eccatís

..

? An non meminiftis, non

midolore intelligatis , quàm giave

malum fi: DEO Patri optimo inobe-

eTe fimilem pec

catori in tercis furem,

ánfinitum , quod

dientem effe, debitóque honore eum

ui Dzo jus aufert

non zfficere, " Unde impofterum no-

Divina voluntasha

ber in. voluntatem

i du-

beneplacito

lite lamgnta;ï , horines nulli fib

cere

creatam , quà omnía pto

/.):u

d b,zv*zmbcmmir INFERTIUIR PECCATI GR-AWFA&

19

l

cere ræligior;i; fua alijs auferre , filios

tió (equitur , bonum illud hoc modo

n

um

vtftcos tam contumaces. & refra&ta-

recuperatam duplici titulo noftrum

tíos effe , ita ut impoffibile fit vobis

e(fe; nofttum eft , quia ante erat ; &

Lfe

l

illosregere, At meum , fi placet

noftrum eít de novo , propter pretlj

confilium fequimini : vos ipfos in-

.pro eofolutionem, « Quare licét ho-

lud

en

cufate, & intra vosdicite : quomo-

mo DEleffet, quia modo .jam dicto

ab illocreatus fuit , nihilominus quía

,

do ego audeo ab alio' quicquam exi-

gere , aut aliquíd amplius , quod ipfe

peccando Divino fe imperio fubtra»

$,

DEO non

tzíto ? Àn forié. majus

xit,faltem quoad poffeffionem , hunc

fo

furtum eft , paucos aliquos fructuscle-

füum fundum Dazusipferedimere vo»

ul

luit tam perversé alienatum , non ut

pece , quàm Dzo alícujus cteaturz fua

voluntatem furripere ? — Aut , é(tae

homo propriam animi poffet fequi

m

libidinem , fed ut novohoc título ,

o«

major forté. perverfitas ,^ quemdam

filiorum meorum non parére juffis

Divino Dominio magis (ubjiceretur ,

Qu

m

meis,quàm quód ego DEI transgre-

adeóque ftri&iüs divinis teneretur

diar mandata 2 Quía ex reflexione

obtemperare mandatis , quó major

[7

f

aliquim. immenfz illius — injuftitize

erat fervitus, & quà redemptus . fuit.

umbramobfervabitis , cujus Tyran-

Quarefi cognofcere defiderecis, cujuse

modi noftra Dso debita fit preítanda

nidi volun:arió vos fubjicitis, quo-

r d

tiescunque peccato vos contaminae

fubje&io, eà quàód ab Ipfo redempti

£

tis,

lw

ANon. d'aæinet;ur(m:i P TA vt'njy-.

fimus, paucis hi(ce verbis illam in-

dicabo: Proportionata debet effe fer-

whü

J?i:i;,

*

II.

vituti, quànos gratiá ipfius liberati

niu

^C Ekco igti?

príimum Dominlj

fumus

e.

]

DEO debemus. fubje&io-

Väl

Infinitititalum , quod Dzo in fuas de-

nem, nonenim aliter chirographum

n

betür creaturas, eó quód fecerit illas,

z

illud , quo nos Inferno vendideramus;

me

Nihilominus, fi íta licet. difcurrere,

JESUS laceravit , quàm ut aliüd. exa«

At

hoc eft debitorum noftrorum mini-

ratet , quo de novo chariífimo. Patri

mf!o

mum, Quónoncum tiítulo Redem-

fuocclefti nos « dedicaremus, , Pra..z.a,,,' E

ii

ptoris accrefcir eorum (ümma ?. tan-

omnibus mortuus eff Chriflus , mtC qui

A$$

jl

m

tumaccrefcit , ur San&us Bernardus

vViuunt, jam non fibi vivant ,

lat

illam confideransobftupefcat. — i ro-

[ed ei qui

"

proipfes mortuuseff.

"peDilig.

ium me debeo pro me fatio, quid addams

A.

Triplicem

igituc fervitutis

TP

JB2o,

pro me jam refetlo , &3 vefeélo boc mo-

nofire. catenam

confiderate ,

ut.

4n

z

?? Sedut clariüs hoc

à

etcipiamus ,

eádem praí(entem obligationem no»:

u

flram metiamür,

Antequam re«

pre(apponendum eftpr'üs , quid (it

nübe'

redimere. — Red!mere idem eít ac

dempti effemus , trium inimicorum

lem

eramus Seryi ,. Peccati , Dlaboli.

rem allquam pretio recuperare , que-

10*

reveta príus ad nos pertinebat , fedà

& Mottis.

Servi eramus peccati ,

| dl«

noftrà

Pobiä, abalienata eft ; unde neceffa-

pullaenim vi creatà ab animá

que

À

: potes

s

39

IDISCURSUS SECUNDüS, EX MAGNETüD*ïNä

*,potemt»w'*fet*ri culpa ,. quà onerata

voluit nimimm Omnes 'Cäïämäs qe. -

b"

ftras ferrens cotmutare in aureas , ut-

u

erat , & quafi infolubili vinculo-op-

?pwüa tenebatur, Eramus Diab

oli

juantum illis prius peocaco inviti

ipl

de l-

mancipia ,qui nosdevicerac, un

h

m

ceétetíam ille it mancipium |culp& ,

redemprionem ex amore Dso alliga--

"]

-quemadmodum & nos fun:us , nibile-

£emutr,

g&l

minus, cümille primarius in peccati

AXl, Si propter folam Rcäemzþï?o- '.'.

nemtam-altum DEO in nos comperit

D

regno fiminifter fupra reliquum fer-

vorum vulgus, ralejurísdi&tionisexer-

Dominium, quantómajus iltud erít ,

"

&et Dominium , qualein turbam ad

qued tam caro pretio, hoc eft , pro».

triremes relegatam competit Potii-

prio fangulnefuo nos redemerit ?. At-.

hi

Ículo feu. remigum Prafe&o, — Ter-

que itafe ceshabet,

Non vili aliqua

"n

J

l

t

tla , quá premíimur, eft (erviius mor-

autifolutione , ut '3,&! ij fo

lent, fed fe

tis,nontantüm corporis , qua brevis

ipfonos recuperawit. " Man corrupti- 1. Petus.

"

I

eft & cranfitocia , fed &terna. animiz ;

dslsbus ao vel avgento redempti e[fis ,

Q

inquitSanctus Peurus ,A,;'lr:edy»retvs'afaäw'-

&l

que fubditos- fuos. femper. vivos in

jenedetinet , ut. quovis &ternitatis

gnine : quafi agniimmaculati Chrgfhie$

«

interminabllis / pun&o . morianrur.

sucoutaminati, Si rem perpendere-

U

orom

mus,ut zquum-eft , dum fervus auto

Quiaternorum. iftorum vincul

ndus verégftimare porerit , aliquo

emitur, dicendum effet, terre verum

modo etíam immeníam Dzo fervien-

jus effe in talemfervum , non Domi-

1 C".

nósillaenime venís & viíceribus fuis

di obligationem , illique obediendi

f u, '

'debitum tedemptione noftra contra-

pro rédemptione illáà praebuit preti-

&um intelligere. poterit.

Agrippa

um , Dominus autem ex proprià. (ub«

"

ftantiSfuànihil contalit, |DEUS au.

D

fex metiium fpatioà Tiberio Impera-

tore incarcerem conje&tus , à Cajo il-

team alio modo procedere voluit , pro

i

magná hac redemptione aliud nihil,

liusin [mperiofucceffore libertate do-

"n

natus falt; cam hoc infigni beneficen-

quàmíeipfum impeudere voluit, at

W

tiz additamento, ut Catenam auream

homonunquam cum alio obligatio-

Ü

nem fuam divideret, fed votam unico

l

illi daret canti ponderis, quanti erat ii*

la ferzea, quá tam duré hucufque vin-

DEO fuo attribuerec, qui fimul re-

t

&us fuetat, Quare Cajus Agrippe Indi-

demptorejus eft, & pretium. — Zraz-

1

fiffe ip[sm video smpretium meum, . Ac-

li(f.e.öa

care voluit, (e tantundem pratendete ,

beneficio illum fibi ob&ringere,quan-

tonitus | ineffabilis . hujus my&äti-j.hqäl j -

tum abalio catená ferreá eatenus con-

magnitudine dicebat Emiffenus. .O p,ch;

quantum eft hoc myfterium 1 Vide-

ftri&us fuerat. $1 me non puderet, ctam

hum!li comparatione Redemptorís.

re DELIM illum , qui proptet - infini-

tam perfe&ionemfuam, eft meus fi-

noftri divinas explicare inventiones ,

dicerem hocipfum effe , quod JESUS

nis ultimus, defcendentem de magníe

K

Íe hu-

tidinisfuz thmnþ , tantopere

u

Chri&us nos Redempturus imem?itf ;

mïïlia'-

N

24

m wm.;m - mmza*rtm PECCATI CRAVITAS.

m-

moiliare, ut dignetur:effe medium (a-

wáleat, bis illam emiffe dicitur; Qao7

A

lucís mez , hocweft(alutisillius , quam

modo igiturnon etíam idem deChi£

u

ipfe habecprofive fuo, — [Non videtur

'&o dicipoflet, infinities nes ab illore"

amor iliusmajuscapere poffe incre-

demptos effe, càm pro nobis infinitiee

Egal

mentum , nec fervitutis.noftrz .obli-

plusquám valebamus , exíolverit

gatio magispoffe creícere.

Quéd fi ergo infinities ab illo re-

p

Xl Seneca dsplorac Platonem

demptifumus, quis non videt edam

E

EPh.lofopherum principem ab Eginet-

infinitis modís , nos totos ipfius ef-

""

ds in (ervirutem abàu&am , folàm

fe? Saltem 'hoc certum eft. , ficut

[ Vg

o&o (cfertiüm pretio :à quodam a-

quoríant momenta , quibusà DEG-

Àt-

micofao Auicero appelato ín liber-

confetvamur , totfunt. vincula ,:qui-

tatem vindicatum effe, — Virtanti .no-

u

bue illi tanquamGreatorinoftro obli-

p6

minis, inquiebat Seneca , pretio zíti-

£amur; 'Eodem modoquotfunt pre-

hlis 1 Pä(b

«&ari non debebat , fed ghgaet tálen-

tiofiffimi Sanguinis ipfius gutt& , tot

" l&

torum millbss comparari 5 quate

funt víncula, quibus auget & vendicat

fs

emicus ille beneficio fuo magnam

(ibifervitutemnoftram tan

qu&ip Ra

admiícuit inbumanitatent,

Cha-

demptorídebitam.

tiffimi, anforte nos /fimiliter dolere

XIII Tanto magis, quia ad pretij:

pofemus? Ah amiciffinus Redem-

exfoluti pro 'hac emptione immenfi-

ptor nofter nonita nobiícum egic ! ille

tater?, modus períolvendí pro no-«

"

infinite nos redemit pretío, — Emsprs

bís accedit.

W. Cor.r

Quamvis enim DEUS$

(uit

4.56. V.

enim efa pretiewagno , & ne quidem

non un& guttá , (ed toto (anguine fuo

"

hocipium ipfi fatis fuit. Quantcum-

hominem redimere'tatuiffec, modum

l«

visenim minima San&iffimi Sangui-

placidiffima -morte. illam. efundendf

lls

is ipfius gutta , plàs valeat , quàm &-

eligerepoterat , íta ut omnes aperí-

ternaomnium homíinum poffibilium

PW

rentur illi venz, fed pra latítíà , nihí-

i

vità , nihilominüs non voluit rantüm

lominmus huic gaudio mortem crucls

a

wnam dare guttam. , fed omnem in

praelegit, — Propofetofebi gatido, fuffi» zL

u

Cruce velut. menía pablica depofuir,

GIMIDOFRCO,

Neque hoc tantüm il- g:. v«

imó cüàm neício , quàm patum illius in

[

AMfatis fuit 5 (ed doleribus illis ,

j

«&ordisíui erario manfiffet pof mor-

quostotà viá duriffima illa infixit

«em , voluit;utcuípis lancez illi refe-

d

flagellatio , duriórquecapitis & fpinis

;

tvando clavis effet , quà reliquum illius

coronatio , terríbileillud termentum,

ts

pretiàm extraheretuz , ut fe toto nos

quod erat tribus horis. continuis tri-

omnes infinities redimeret.

Dixi

bus transfixum. clavis toto. corpore

Quf

€tat

(

infinities , qui fiillud. pretium

pendulum herere incruce , prodis

valoris infiniti , torles dici pötä&' á

giofiffima invenuene inexplicabiles

j

b

Chrifto nos redemptos eife , quoties

interioris animz adjunxit paenas, que

a&dnos redimendos aptum etat 5 qui

lt

carnificumrables non poterat pertin-

cem aliquam daplo plüs (olvit, quàm

dem pro menfurá amorís

gete, & qui

$

ful

|e

:

E

22

DI scmæäüs $ECUNDS , är:fi MAGNITUDINÉ.

fuiillas &äjabxïc,' ideft tantas, quantas

veiíz flammas 'Gibi. iuvicem - öpïïüï*v

h

adomnium hominum fcelera d. prin-

Dunt, ita ut illa Chriffi ranto. inimi-

ecipio mundiusque zd finem commit-

cerum á:ia fuperec exceffu, quanto

Ti

eorandem odium ab amore divino

tcnda, in fepunienda, fufficientes ju-

dt

. dicavit. Hacbolidejampridem ufus

vincitur. Etforté hzc ipfafuit cau-

£0j

eftSanctus Thomas ed. infcrutabilem

falaterislanced aperel , quátanid im

U

. Dominica paífionis maris fundum in-

Chuftunm: mociuum crudelirace defz-

dsgandum. Zastam quantitatem do-

vijt Censíio, non aliter, qnàm Gad-

& TIJ-*? 3 ..

d

loris affumpfez , que effet proportiozata

huc viverets fcllicec uc fiis ejus ap-

ü

II

&

4 m»&ï.

magimiudun feulbbus , qui inde [equeba-

parerer, — Ufujamreceptum eft , ut f

9

t47, Et quisunquam fatis filiorum pro

perfona quedam illuftris ignoto mor-

i

hocfando metiendo deglomerabit ?

tis genere decedar, illius cadavez apee

XIV. Ulreriàs , quandoquidem

riacar admosbi caufam , aur. parrem

aliuade adtamy multa. fuffeiendajam

kzíam coguoícendam, |G€um veió

?1

-determipacas erat , faltem honoratá

tmors magis infolita id viro Principe

. morte vitam fasm finire poterat ; at-

inveniti poteft, quàm Drux inter duos

tamen magisignominiofam,quam un-

latrones medium exípirare ?^ Voluit

quam homo mo:talis perpe(fus eft ,

igitut oprimus Domínus nofter , ut fi-

Xä

elcgit 5millenis volait onerati inju:ijs,

mileab hominibusÉieret ia corpore

millenis confundi fannis & oppro-

fao, aperto poít mortem latere, ima-

brijs ; milenísque profcidi blafphe-

nifcftam mortisfuz caufam in vulne--

mijs, quafi peccata, qua ex(olvit, non

ràto corde legerent , difceréntque il-

noftra , (ed fua effent proptía,

lum fii plura patíendi pro homíne

. XV.Benique ut extreme . copiofa

mortbam effe, Quodfiiraeft ,quz-

eflet Redemptio,non (olàm quoad fo«

roexvobis; quaretam extremis (uis

'"hutionem nimiz SacdisfaGionis , fed

dolo:ibus adhuc extzgrnbä**pa;icaxä*i

tüam quoad fatisfaciendi modum,

defideriam conjunxit ? quare dolo-

fumma cam prompitudine hoc in-

ram immerías abyffo moriens queri-

gens fuppliciorum pelagus ingre(fus

tur d. fiti fibi necem inferri ? quare

&ft, itaut mojorem patiendi fiim ha-

deniqueetiam mortuus , imó refufci-

buezir, qudm' quà fudzi , & Dzinones

tatus, refplendens & gloriofus in fan-

&iffimo corpore fuo voluit refervare

illum cruciandi fiagrárant.

Ideóque

ubi inPíalmo hzc leguntar verba :

vulnerafua ? quare etiam toties mil-

P[.615 « cugarri infit? ; quibus Chrifus arderi-

lles quotidle Paffionem fuam ab iní-

tiffimum patiendi , animámque expo-

tlozcenovari voluit, quoties in toro -

nendi explicat defiderium , San&i Ba-

iundo Sactificium Miffe- offertur ?

filius & Ambroftusinter alios legunt ,

quo novi ifti collimant excelífus,

Ambrof, €hGuvrevumt in fiti : quibus inlmico-

qpàm ut nobis fignificent , illum to-

i» F.$i.rümrabiem, Chrifti necem quaren-

tiesde novo Paffionem fuam fubire

paratum effe, càm In corde fuo; fi

tím,

tium,exponunt, duásque fitís gam di-

e?s

fsa'&ä

N

'»ï;»fï;wï»u Q»QOWW ;Nï;mmäa PÉCCATI CRAWT'A& H

defiderium & voluntatem ad omnes

demptorem noftcam obligationes de-

ihas mortes fufficienzem , & proomni.

monítravi, nonpeto à vobis , at in

p

mm dolorum íuorum exandaroium

gratíam illius omnia veftea vendatis,

a8to

multiplícato cumulo conferver? deü-

pauperibüsque erogetis, quemadimo-

300

*

r

noa

deraiíne , argumenta. claríora, ut

dam primi folebauc Chriftiaoi

G

peto , ut dereli&tis domibus veftris in

4 D

cognofcatis, quàm veré apud illum

copiofa fuerit noftra rcdemptio?

folitudinem fecedatis , DeGque . folí

d

XVI. . Jnterim ecce parvam qued-

vacetís tor, & tantorum Aaachoreta-

ul

dam immeníorum debirorum noftro-

rum mere : non exlgo, ut quovis tot-

p

tuüm cum Chrifto contra&orum cem-

mentorum genere fangninem pro ipfe

wi

pendium, quod .ad tría redacitur ca-

profundatis , quemadmodum tot

mofe

pita: Redemptosnoeseffe per illamá

Sanó&ti:Martycesfuum effuderunt, Hoc

[]

"

g

fervitu:e duriffimá

redemptos effe

folàm peto, at illum Chrifti Nomint

m

exhibestishonorem, quieidem «b ip-

preo füperobundapte ?. redemptos

veo

&(le tam exccífivi amoris modo. . Jam

fis Tutcis defertur , 2 quibus ejufdem

d

veró in hoc ipfo compendio vefttum

violatores non relinquuotur impunes,

0

Erhoctampatum, | ego à vobis non.

.€& , confiderare paramper , quanta fic

ult

velftraobligatio exuns parte , quan-

poffim obtinere:? .An etíiam impofte-

Í-

tümgqa&e ex alteiá parte eidem . fatísfa-

rum nomen Chrifti majori cum itre-

s

verentiá, quám ipfius Diaboli. nomen

a::ia—t-isiCh,&riüïmi,gaidä&ciz&isäuc uí-

me

que ,utparam aliquid pro hac íammá

appellare foleeris , ufurpabitis * imó

ht

infolutum daretis ? quid hucu

t que vi-

blafphemando , aut pejerando utrum-

"1

ciffim Q—;riz&dæ&tdbüiï&is

-

?

Dicamne

que, Infernalis nempe proditoris, &

mie

ego gratiam ipfius pro quavis vilifimà

Salvatoris nomen conjungetis ? Án

seculà, nominis zftimariunculá & vo-

l

adhuc omnes fraudee . veftras , quas

gluni

luptatulà commutáftis, in quavisfu-

emendo & vendendo committítis , ne

jed

1ià (an&iffimum Nomen . ipfras in va-

impoftores videamini , omnes minas,

dolo

numaffumpüttis , toties Sanguinem

quas. vindidie rabie íntentatis , ut

qum-

illam,quo à tantis maculis lavati. fu-

magnaniml habeamini, omniaetiam

u

us , corpuíque illad divinum to-

mendacla, quibus miferas fzminas

j

W

tles pro nobis oblatum bla(phemá»

decipitis, ne fupplantatores vos effe

[

d

flis DEUM immortralem ! quoü(-

credant, aninquam hezc (celera San-

&iffimo Chriíti nomine confirmabi-

ul

gue Chriftianorum crevit perverfiras,

,l*

cüm plurímos illorum rogare opor-

tis? San&us Joannes Chryfoftomus

;b ml-

tcat, ut faltem eo, quem etíam ipfi ín-

dicít : nefcirevos , quid fic DEUS,

fideles non abnuunt, Jzsu Chrifti No-

j 10

& quid t Chriftus , cüm fine ne«

n

men honore afficlant ? Audite ergo,

ceffitate eum nomínaris : cogitate

:Hlusi

Poftquam vobis,licét in compendio,

jam , an fciatis, quid fic DEUS &

immenfas,quas habemus amandi,obe-

quidfit Chritus , quandotam facrí»

]

ab

ub [t

13 j/l—

diendi, honerandi C»rïuciüxum Re-

N

lctgäipv(ï-us nqm,.;en ufurgatis. So

- .3ius

(iits

dei

-

-

A

-DISCURSUS | szcmws Ex:; MAGNITUDINE —

N

usappellatio horrore vos replerede-

tur ,an Cliriftus g:æ;reänd illo die Cone.

P

beret. ZVósne chim. DE'OS. nousipatur,

fuetam execrandorum. verüoram. ve-

gem

aportetborrere ?' httamen non: horre-

ftrorum excufatíionem fit. approbarue

ul

tis, Dxaxinjurilofis. tra&are. verbis ,

rus , exíndignatione: eadvobis.prola»

fiom

quifi toti ceelefti Curiz non: incom-

taeffe : quafi nonalíus fuiffeclocus ,.

jarabilis videretur mon(tzofitas, àmi-

M

[

in quem fpurcam iram veftram , quàm:

Q

feroterre vermiculo tanti. Monarchas

in fan&iflfimum Sanguinem , lacerüm--

i

n

nomentam iniqué ufurpari , quod

que & vulnetatusa JESU Redemptoiis

li

D

amnes San&i nonnifi: cum-.| facro. tan-

veftri corpus evomere potui(feris? — —

àli

te venerationis elogio , à Seraphinis

XVIH.. Verüm di(curfum bunc , li-

ii

edo&ti, audent proferre ,. dum priüs

cétutiliffimum, relíinquamus; fru&um:

San&us, San&us , Sanctus, Deinde

llga

enim magis univerfalem. pratendo,

Wt

Dominus, denique Deus exercituum

Defidero, ut immenfam illam injuri-

a

If-. ; 3.

ab illisnominatur.

Suntlus; Santlu,

am, quàm Infertis Dzo, beneintelligas.

f

Santlus, Dominus, Deusexercituoum,

tís, quotiescunque peccando vosipíos.

Ye

San&us. Paulus. ptoteftátur. (& duo-

Dz2o furamini, poftquam tantoamo-

zum Dlafphemartorum corpora Ale-

ris exceffu ab illo.redempti eftis..San-

xandri & Hymenzi Diaboli manibus

étus Pàulus exiftimavit, impoffibile ef-

tradidiffe, ut infernalis iftius. carnificis

fe , hominem poffe peccare; poftquans

(

operá-caítigati., difcany non ampliüs

mozte Chrifti tantopere obligationes .

Impofterum blafphersare. — Quos tra-

noftrz auctz fuerunt , urideó, cüm.

diai Satliane, ut difsantnonbla[phemae

&* 205 -

dixiffet, Chriftum inremiffionem pec-

xe. Doleo, menon poffe plaribus hu-

catorum noíltrórum mortuum eíle,.

juímodi fimill;/ fupplicio: fanforem

potiàs dicere voluerit 5 Cliriftum . i.

redderementem ,. przcipud veió il-

remiffionem peccatorum , Paffionem:

lis, quipoftquam JESU Chrifti San-

fuam precedentium , quàm diaere ,.

guinem blafphemárunt , eüm lin-

in fubíequentium remiffionem mor-

guam fibí premordere deberent , ad-

tem obijffe: i remzfionet praceden-

Rom, 3

À

huc , utáta dícam ,labra fua língunt ,

dium deliilorum s. quafi non credetet ,.

seque excufant, itam liujus lncon(i-

poft rantam paffionem , alíquam am-

deratz locuticnis caufam effe. — Qua

pliàs peccatorum fpeciem inveniri

ira? quzindignato: » O' impuden-

poffes talía monftra illi videbantur

tes mortales $ Si. quisin finum vee

delictaejusmodi / Et ut verum dí-

ftrum evomeret , séque deinde excu-

cam , fiquidquid €hriftus fecir , vel

faret, fenaufeá ftomaclii laborare , an

paffuseft pro omnibus hominibus,id

ld xquo fetretis animo? Si ftomacho

pro uno folohomine feciffec, & paffus

langues, illi diceretis , quare te non

effer,quid diceretur de hoc. homine;

wertísalió?» an tibi lumus deeft, ín

fi viveret ( quemadmodum fimiles ei

ä

quam crebrarum tüarum crapularnm

peceatores hodíedum vivunt ) Deám-

aäump exoneres ? Pelrpendïite. igi-

que pro te nihill offenderer , fürore

altuans

-

-DIVINI DOMINI INFERTUR PECCATI GRATIAS.

2$

Q

m affuans blafphemaret?Quid reliquum

. 1um poteílatis exercitinm non folüm

l. Ye

-genus Bumanum non redemptum de

omnem etiam minimam nobis vo-

b

tali dicerec ? Quibus. verbis nefarit

luptatem interdicere , non (o!lüm ma«-

:Eola-

hominis ingratitudinem deteftareur ?

ximaquazvisirrogare (upplicia 5 fed

)0lf,

" Q 'quàm unumquamque puderet. fibi

- etíam fi. vellet , omnes compedibus

quin

cumeonatucam effe communem,pro-

vin&tos, tanquam mancipia, fub terrá

lf

.* pter opprobrium;quod in omnesalios

in'flammis renere , omnémque lanie-

pwris)

.. homines,licéroonapprobstores , at

nam , quafi vilibuscum pecoribus in

)

.

, deli&torum ipüiuscomplices, redunda-

-macello, exercere, Ettunc verum

tett An igitur fort eétinus vos Drzoob-

erit, cüm remprecipiattam equam ,

um

ligatosputatís, quiafimul vobilcume- — uc eft amare illum , cüm res probi-

ndo,

tiam alios redemit?Masgnopere hallu-

beat cam faciles, ut (ant verbigratià ;

t

cinamini, hoc enim Ipfozugetür bene-

alíisnon facere , quod fibi &ieri quis

p

ficium,o«iís non tahtüm vobisíeder á

nelít,sdhuc cameninveniri homines ,.

T

vcftris collstum fuir, tum edam quia

3 quibus tam Sacrofanctz Infringan-

10*

unicuique veftiüm eádem cognitio-

tur Éeges. ,. quitam: fuave jugum ab -

r D.

nis ,applícatíonis , fingularfsque affe-

f

humeris fuis excutlant , dicantque

e

&üs plenitudine preftitum fi

cum : iniquis illis

?

* Nolumus bunucre--

1

Íolas effet in Mundo,.

ait, quafi

gnare [uper nos X Quisunquam poffi- Luc. 19«

u3

-XVIDIK Cur igitur non omnes

: "

I4.

biles. crederer hujutmodi ínjutias, (

um

cto: percellimirt hozrore,. cum DEGC*

non adeó effentcommunes 2

d

tam ingratos, & injuriofosfuiffe vos — XIX. Dicite mihí patumpet : Si

BHC »

recordamink , quotiescunque uüico:

quis vobis parumid , quod antealí-

2

folo aétu imrmenfa obligationt , quà.

nem

quot dies in foro emiftis, vieriperet ,

illt obfiri&ti eftis , vos oppofuiftis ?

an nom ftatim allorum openr pro

aun

Brin ämpci&rtzm" 'audeäi.ïffsi'pfgccäfämwi

abigendofure fagitaretis : An non

p

exiftimare leve effe mslum , ifsque,d:

t

velletis: Magiftratum pro defenfione:

77

)

quibus reprehendimini , refpoudere ,.

ettti

veftra armari ? Annon velletis Judi-

vós efTe vefiri ipforum Dominos , id-

:cem: pro cauía veltraconfcendere tr[-

m

eGque etíiam probeneplacito veftro:

1f

bural, &an non omniumlegum Pa-

fit

vitam velle agere ? Vósne Domini

/ trocinium: ad' impediendum furtum:

Y

eftis veftti ipforum , poft

"

am à

. puniendümque imploraretis ? & vos:

i

Chrifto: , cujus proprer creationem

4

fuffereris. Jesum Chiüiftum, quicorda

ul

toci erstís , infu

perinfinito pietio ,

veftra: immenfo': divinoram dolorum

i

ficatzudíftis , redempti eftis? Cüm fit

. pretiocomparavit, eorum irreparabi-

Creator & Redemptor noffer, rale in.

. lem facere ja&turam , violentétque fuá.

0£

nos omnes ipfi'ïjc.o"mp'eri;ï Dominum ,

extrudipoffcffione, ita utnemoíndo.-

ut (i bonitas ejus non£ ín contrarium:

leat;reclamétque 2 abfit hocá vobis,.

m-

illum inclinaret, poffzt propter me-

abfit. Ecfi nemoalius caufam illius

Jt

D

fufci«

— K, P.Segneri Chrif, Inflr.Tom, H

"

*

*

/

/

16

--*DISGUR'S(IS SECDUNDUS , EX MAGN&GDINE |

alias creaturas vobis quetíte , qu&

fufcipit , ecce me, €go loco ipfius te»

nomine contra vos

coma DEUM vobis (erviant : veitra

clamo, ipfitíque

enim membra, Mundus , omné(que

turbate po:[fc'iïio

nis litem intendo ,

o,vos non ampliüs

creaturz ad Druw pertinent,quemad-

vobis aperté fignific

n ne[citis , quia

modum & vos ipfi.

Eimpti effis , mon

ïl COI'.

vefttosipforum elle:

60 203

A

non eflis ve[tri, empt

) enipa effrs pretio

effis ve[lró : n non igitur hzc rarío

vos convincit2 Ec in qualege fcripium

guagno? Quate fi impofterum peccare

eft, inquit S. Augultinus , hominem

vultis, alias quarite manus , quia

E

"

uas habetis, non (unt veftrz. j (unt

e(fz Domipum illtus , quod pecuniaà

j

fuá emituc, & DEUM non elfe Domi-

ESU Chiifti , que ab ipío mannum

ruin

vulneribus

numillius . quod Sanguine fuo com- r, Pfa!ï, :

i

u

arum pczforata

Si infamem illam

paravit? /Von perdet bomo ,quod emitt / yxo.

comparate (fant.-

kiSv

auro [uo , Cé perdet Deus , quod emit

domum frequentare deinceps vu

dum pedes procu-

Sanguize fuo? h Chariflimi, dicatu-

alios vobisad eun

betis , Chrifti fant,

nuíquisque veftiim cum Propheta :

rate ;quosenim ha

non dominetur euei omnisiajufhitia. O

immenfis pedum.

fuorum transfixo-

DEUS,nunquam peramittas , quefo ,

rüm doloribus. co&mpti,

Sipraterea

illam creacuram plusquam

ut hanc tíbiinferam injuriam , tusz-

indignam

*

DEUM

1

píum amat

e vultis , aliud

Qque obedientiz me fabtrsham;Necef-

d enim geritis

fitate Servas tuus lum , càm fimcrea-

vobis coremite , quo

vseftro ,

non eft'am-

türa tua ; fed quantum exnatura fub-

nuncin pe&ore

ie&tus fum , tantüm etiam ex liberi

liàs veftrum »

fed eft illius , qui

arbitrii ele&lone me tibi fubjicio.

amore veftri fuu

m fibi crudeli lanceà

Creátl me , ut tuus fim, & propter

aperiri p

& pto. immortali

fui Teftim

onio , etlam in

"

É

hunc ipfum finem me redemifti ; tuus

Dominii

(üa aperta

s Ín fan&iffimo

ergo volo effe in eternum ; in tetris

Ípía gloria

fet-

cum omnimodà voluntatis mez cum

corpore fuo

vulnerum cíicatrices

Vetbo, fi peccare vul-

-tua conformatione,in Ceclo cum —

vare voluit.

| ?ctfe&a' transformatione.-

aliur Mundum i

tis, alia mgmbra "

!

3

eEEEER

T

sz, f j

|

