a id , quod maximà

üsquep

rovid'eïntlæ*regimgng ui:"di'gi,inï ?

horrendum eft ín inferno, eft , quàód

ordinem fuum reponir;.

damnatis moralis quedam femper

XXVI, Heu I Chari ffimi, non'eft

peccandi neceffras conjun&ta fit, un-

tempus ampliüstam infané loquendi,.

dé peccatum ipfius inferni infernus ,

Nimis grandia funt malà ,que Robis

& abyffi illius profundum dici poteft.

immínent, fi , ut faciubr increduli ,-

CL ETE

Ernifli animam meam ex inferno infe-

nimís iratam DE1 Jufti tlamnon pla-

13*

rieri. Quod (i ita eít, peccatum igi«

caverimus. — Qsi increduluse]d Filo ,

tür ex hoc ipío capite Inferno atro-

n0n Videbit vitam , [edira DEImanet

cius eft & horribilius , ( Infern

um fwper eum.

. Jamignis innumerabili- "

oftris accenfuseft, non eft.

velut abipfo peccato di&ip&um c

?-ng : þu»s culpis n

L

tei?ï'

;2:

m

PECCAT[ MORTAU&: GRAVITATEM OSTENBUNT

£4t

LODIRt

wngus!igbni I:gna per exceffus ad- wper ewm, Non folàm mm;&æ,

3R

huc graviores addendi,, imó tempus:

non; fed jam: meazet

; Hec enim

QB

eít, veriffimis; fincerz confeffionis.

credere, & tamen pcccare E deh&um

1 00l

lacrymis. illum: exeinguendi, lacry»

eít , quod. pro- evidentiá fuà . nom

d

mis Cbrifti Sanguine animatis , quem.

aliam. declarationem, aut probatige

d

tantz äamnation«*sa nobis promerita

nem.requitit; perfe enim mon&rac,

D quo

mileriz compatiens omnem. effudit,

quàm grave fir,.

Cercum faltem: eft,

am I

ur ardores. illos femplternosinfc: cre-

exhocipfo. capite San&um. Thomam

CCÀ

Al

u

dentibus extingueret ,. in quibus tan-

pudxcare*

peccatum: alignod' furtí»

"

UY

tus humanz. generationis. numerus

formcatwms odij,. aut aliud. quode

d corrl-

atdebir,

Videbatur.

Prophetz: res.

cungue à Chrxfïzxano commiffum ,

as ttif

&ab lnfxdch, xf d

lie c:rcum&annæ

magna 1dmiratieniscoram itatoDEO:

ROD(

jamtonanris, Imó: falmíinantis. vultu.

fuctint pnres, gravius effe. in Chri-

)d n

peccaviífe;

Eccetu 1ramnr, €$. pec-

ftiano $; cüm. Chriftíanus. non hor-

] CBM;

gawmm*

Quanta. majori admira-

reat ,. talecommitreregeccatum lícét

eticot

tione Igitur dægna*res eric, non: folüm.

infernumd credat, -

FKidelisex boc. pf s. Thbomi

m a

infacie DEt iratb nos peccaviffe ,. fed

gravius videtar. peccare qued majorer . 2: g.

Inimà

pesas, contépanit ,, ut: 5mpleaa volune 75« 9*.8;

de novo pecsare? Ecce fu. iratus es;

kabtl

e3- pecaavzmw,

Quis impofterum:

tatem peccaté, O* quàm: monftrofa/^ "*

u

im tantarum flammarum:, qua pece

eít. malítia propter momentaneam

m&k-

amubuspræparatæ fant , confpe&u.

voluptatem poenam, fensüs,& pornam

mnde

tàm protervus erit , ut Dzum offen-

damni, pasnam , qux finem non habi-

dereaudear ?

turae(t ,

mmum

Egonon dico., talem

contemnere! Hoc'. ipfum

cfmit'

condemnatum effe , fed. ajo. , jam

ergo: erit, unde Fideles graviores In-

aïcïcu

Bac hord condeminatum eífe; jaw

ferni experturl (unt parnas, ur qui 1ri»

desmno Yvjudicatus. efd.

Go !

»To3

Ideóque mifer , zoz

'eznum; ejüsque: pænas contempíe-

Mait

videbit vitans , fed: ira. DEI manet

LIunt.

ett DE[

*ä&ä&*ïää?üä&ää?äää* TRUE UEN Is ä&üä&v*ääääüä xetetedt

407

l$ G U-R.S-

&«

XQ

gcd

'e Mægmmäme Fammm cæ!e/imm ,X qzm

nolm

[oqüli

- Peceatt martahs gm*wm.c caäzg:mr

y i

2

v

3927

?*?ä Niet omhnes miferi-

interficere aufus eft, opprefsére, pro»

j

NJ

aS; quæ in pætïam

fed&non ultimum ,.

lex quzdam ab -

nàl Pk'

.

* mortis Chrirto il-

Impetratore H,adrmne contta eosdem Ezron,,

ey

late infelicem il-

'WM&

".

e

ptomulgatæ Tocum.. fib: vend:car.d'mo

MU

4

o

lum. Hebrzorum:

Quandoquiden: poftquàm jam totam 372

*"'9

oD

x

'opulum, qui.eum:

Palaftinamfurore (uo. devaftárat ,. uc-

ngM

Hs

omnenm»

Sc gneraS.I Chrzfi,lnj?r Tom li.

g

z4i DISCURSUS bäcmus. NONUS , DE MAGNITIUDINE

magnAsimis, Eodem ipfobonobes«

omnem -jadäls fpem, deíolatam Rem-

p

publícam fuam à ruina erigendi au.

bimur,quo ipfe Deusbeatuseft ,ads, r5 p -

&i

ferret, folenni edi&o cuivis illorum

eandem cum ipfo fedebimus meníam, 2. 4 5;

vrohibuit, non folüm Hierofolymam

eodémque vefcemur cibo , quo ípíe 4r7. t«

10

vefcirur.. Difpono vobis ,ficus difpofuit

ul

ite,(ed nequidem ab editioreloco re-

fpicere ; unde eam viderepoffet. De

mibi Patersut. edatis €9. bibatis fuper "

DUAPTT

qu

din

ju(tiià legis tam infolite ego non au-

menfam invegno mseo.— Tanum qui-

-a8,

dem non ericgaudium, quancum ef

d

fim difputare. Solüm dico Diabolum

ip(ius DEL;fed eodem ipfo gaudebunt

eu

eodem proríus modoagere cum pec-

$,7h.1,g.

catoribus. Patriájam tum illis abla-

obje&to , quo Dzus ipfe Infiníté beatus

16. af

tá , quz eftcocleftis gloría , non folàm

eft. Qüuemadmodum teneriores flioli ""

Principes, dum affidentes meníz uná

3"

prohibet, quandóque fuffragantibus

v

bonis opetibus illamadire , (ed etíam

cum Rege Patre , licétmínüs come-

x.ä

ne quidem é longinquo , atteniá alí-

dant., nihilominus iifdem vefcuntuc

ferculis. .O fublímiffimam igitut Fi-

|

quá confideratione , aut folidà cogui-

dem Chriftianam ,quz tam immenfía

tione , fidéque magis vivà intueti,

nobis bona manifeítat. ^ O feliciffi-

[/

Quare in defp

e&um hoftis noftri , ho-

lii

diequó propinquiüs potero ,

hujus

mam fpem ,quz talía nos jubet exfpe-

San&z Civitatis gloriam vobis often-

&are! O fortiffimam charitatem , qu

f

ad illa promerenda nos animat! Quid

Q

dam , de quá quidquid dici potett,

femper vero infinities minuseft. Pro-

ampliüs dici poteft ad immeníam

inde fpero vos non tantüm intelle&u-

Cueleftis Patriz Beatitudinem nobis

ros,quanta fitilla felicitas , quz nos

figniticandam, quàm dicere Animam

noftram , cümhicvitam divinzfimi-

exípectat in czlis,fed etíiam quantum

malum fit peccatum , quod di&táfeli-

lem vixerit , eádem ipsá voluptate

ä

eitate nosprivat, dum rebustantüm

adimplendam , quá ipíamet San&iffi-

ma Trinitas fatiatur ? Terrente ve-

JETEDM

ï

texrgnis nos i:r? plicat.

Ht

inptatistue potabiseos, In quare ab

/

ï

I.

erernofe Dzus occupavit? occupatus

II. Trla valde fap

ientirc'onüc!eæant

fuit fe ipfum. contemplando, gauden-

do de feipfo.feipfum amando, fibi ipfi

Theologi,quibus corleftem beatitudi^

nem nobis explicenr, Primum eít ob-

fatisfaciendo, de fe ipío vivendo. Híc

;e&tum hujus beatitudinis ; fecundum

ergo Dzus , qui peromnem ztetnita-

|

eft potentía,quz gaudet beatitudine ;

temimmeníz divinz mentis fuz ca-

pacitati fatisfacere potult. , cogitate -

i

vertium eft modus , quo obje&um po-

l

tentie beatificandz applicatur, Ho-

quàm infinité plenus (ic & fuper-

tum igitur etiam fequar veftigia , ne à

abundansad mentes noftrasomni fe-

l

vià aberrem , Confideremus imprimis

licitatereplendas ! Divinitaspelagus

LI

(ämi 14.

eftadeó profundum , uf per parces -

fclicitatis noftrz objectum quod erit

tare

Peatis vellet infinitas (uas manifel

ä!

Ty»i'p('emet DEUS. ! Ero [um merces tna

P*

Ü

N

4*

Q bea-

BONORUM eæLïE;STIUMf..FECCATrG'RAVIT; CO-LILIGIT'[I*f(;, i

luminos

E uls t

perfe&tiones , poffet eosper omnem

illius capiaturamore, Solem

fifimum, montes & maria.

Videbis

XIT

aieinitatis fucceffive longitudinem

novofemper admirationis, nunquam

florentes campos,prata, videbisc ci-

Q iP(g n

vitates, & quod ampliüseft, omnium

vife 5 recreare fpe&taculo , illisque

ï[Mnit

momento novam pulchritu-

illorum potieris imperío, — fam folus

f [np:r ii

quovis .

*

dinem -

.quafi Mundos novos often-

es, necfocietate hominum .gaudes ,.

J (ïw'-' l

im admirandum hoc

nec amicitiá, nec famulorum obíe«

un d

dere, t quà

im,omnia videre (imul,

quiis. Breviincomitatu tuo habebis

db

erir fpc&aculum

támqae illimitatam & indeficientem

Principescognatos tuos, pro fubdi-

rl

tis tuis Gentes. habebis innumeras ;

omniumbonorum poffibilium abyf-

TM

fum femper poffidere? quis vel mi-

viiósque illuftres, militie Duces exe

nlaui

pettiffimos,fa&isque celeberrimos, &€

nimsm hujusfelicitatis partem poreft

QU* .

pro corporis tui cuftodiá. paraciffimi

Ácumit

imelligere? Quiscum dignitate de eà

loquetuc ? Cogitare , Chariffimi,

ftabunt exercitus , etiam pro incolu-

iurfe

mítate tuá ad fanguinem fuum pro-

quidquid conati fuerimus , nihil de

1minà

calo nos capturos; nihil, nihil, repeto,

fundendum promptiffimi, Te ex-

licille

mihilnihil; capiemus, Ex quod hocíta.

(pe&inrSymphonie Mufice , Vena-

axäif

tiones, convivia, theatra, Paleftre

fit, hunc quem-pr.apono:þcæfun;, .vo-bxis:-

que

cum fingite,-

:

Hotti , magnifica Palatia , certoque.

æ&&

UL Lafans, Magn

í &oüar&ïï fi'ius,

tibi perfuadeas, unam horam melíotis

eniam

illius víta,qu inlucem natus frueris,

adhac hzret. in utero Reginz M irris,

| nOb 5

Fingite igirur Matrem , quafr illum

plus habituram voluptatis,quàm cen-

Loirmtt

intra Íe jam tationis. compotem &

tum anni l:bociofz 'ftius deledtatio-

nelit

nis, quamtibi przbet uterus meus,

aptum ad fecum colloquendam cre-

deret, quodam die daiáoperà exhorta-

$i. Matet ita di(curreret , an putatis

u

i, tandem anguf(tias, inquibus latet,

infintulum hunc fermonem appre-

s [j

libens deferat ; hís eum compellans

henfurum? totam hanc mattís ad-

TU

verbis: Agedum fili, agedam, | Hinc

hortationem puraret e(fe fomnium,

Mundum exiftimaret utero nonnihil

ocup

non multo pof tempore ab anguíto

ul

p

d

finu ad tam . vaftum tranfibis Mun-

ampliorem, celümque habitationem

effe finu materno. vaftiorem ,

nec

o

jii

dum, quitot & tot millionum vici-

bustibi notam, ín quà moraris,habi-

Don totam naturam mulierem , eífe.

"

j

f

Il

catíonem fuperabit. — Nunc in ar&i(-

Matreíaá aliquandó. majorem, àquà

l [H? *

fimo teneriscarcere; in quo pro arbi-

ad naícendum rtantopere excitarur,

u

triote movere non vales, es fine

ldeóque licet/ maternís perfuafioni-

d

gli

5

lumine, nou cognofcis confangui-

bus fidem adhiberet, nihilominus ,

f

difficile ipfi. videretur , trepidaretque

jot

neos tuos, imóne quidem ipfam Re-

m Patrem.tuum, Ac paüuló póft

vel pedemad derelinquendum tene-

g[anghg

brofum (num carcerem movere, plan-

J

j

lataberis pr-edd*me diel , celum afpi-

urut vilia, quibus cingirue

4l

fdhfe

sgggrgna, pulchrum, ut' quivis ,ifn'tuensl

ge;et*,- fe,

debes

j

A

*

244

DISCURSUS DECIMUS NONUS , DE MAGNITUDINE -

K

debere abjicere involucta , diemque ,

& faltem inignorantiá noftrá pro n«

fi

qquo ad vitamnaícerecar; mottem ap-

dubitato teneamus , infinities majo-

rl

j

æeïiar.er-, Verüm nontantopere (fim-«

remeíle ditantiam inter celum &

k

plexhic puerulusíals deciperetut. ap-

hunc Mundum, guàm inter eandem.

hr Qü

gz:ehenfxþnibus, quantopere à noftris.

Mundum & matris uterum

3

e

dta at

/n, 40 GUS

di

J&D'

decipimur tanc,quando S an&aEcele-

quotpatribusíünu marernus , locus

fiaamantiffima Mater. noftra coeleftís

generationis inoftzz . amplitudine,

i,

T

gloriz magnitudinem nobís manife-

pulchritudine ;& delicis fuperatur

D

ftat, cordibüsquenoftris edicit, Mun-

ä. Meando", :ot . ä[nö .. i [ïi*ä ü Í [Ii u TZP at d bus

i

dumdhunc aré&iffimum e(fe ;carcerem

hocuniverfum amplitudine , pulchri-

on

ineomparatione Czli, ubi e(t. Patria

tüdine & deliciisa calo f uperetur.

N

noftia; ibi nos Deum Patremnoftram

AV,' Er hie eft primarius * finis ;

à

coghituros, ibinos cum fratribus no-

proprer quem tot vifibilibus boris

W

ftris, "Angelis nimitum, Patriarchis..

DEUS terramlocaplezavit , uc illis.

V

Prophetis, Martyribus, omnibüsque

quati(calisia £nvifibilimn bonorums

$

Ele&orum, ibi regnantium — choris

fupta 5tellas-nobis affervatorum , co-

$

acuros, QOmneszcreéaturas nobisob-

ghidonem -deveniremus. Sic olim

fequium prz(tituras, illo Sole gavi-

Antiquus Tofephus( fi Hebrzorum

füros, quinumquam occidits talem

traditicnifides adhibenda eft ) ut po»

habíturos Dominum , qui prevalet

pulum. in illà annonz difficultatead

omnibus, & eíLomnia; &; ut. verbo

co&mendum frumenrum d e colle-

1

dicám, eternüm beatosfore, Cun&z

&um Íinvítaret; magnam palearumcee

hz veitates tam parum apprehen-

piamin Nilum projicijuffit, ut (ecun-

ll

duntür,ut plurimi Chritianocum , fi

do defcendens fluvio teftis eier &

H

P eïP e (v'Uö 4 in lhag Bacrym atonm v ane

nuntius abundentiz ín granariis

i

pto

il

. manere poffent,hoc eft,in utero cam

falute publicá reconditz. — Nii forié

qu

tenebroso & fzculento, nunquam ad

ideotamtisde czlo nos. DEUS boaís

p

Íperarum. in altero Mundo gloriz

cumulat, urintelligamus omnia illa -

fplendorem emigrare defiderarenr,

|r

noneffe aliud , quàm pazum palez ,

D

Erquamvis, imminente jam hotá pat-

cibum vite animalis & abje&z pro-

h

tüs,antiquam cogantur deferere habi-

prium, in comparaione eledillimi:

tadionem , non fine lacrymis eam de-

t

illiuscibi , qui.pro. nobis canquam

f

relinquunt ; ingentem putant fe fa-

cibus

animabus

immortalibus & —

Ü

cere ja&uram paucis illispannis, qui-

deificatis proportionatus affervatur.

bus involvuntur, feexuere, mortém»

Qaamobrem fi tam avidé hominum

que appellant illum diem , quo ad

cordahis inhianr paleis, verá volupta-

i

.vitam immorralem - nafcituri - funt.

te vacuis , & fitanti earum faciant

O quantum fgiturá fallacibus »no(';iis

poffeffionem, quale erit gaudiam, fi

fi

decigimur fen(übus ! agedum excu-

tandem ipfius Dei pofleffione letacurí -

f

tiamus tam durum fervituris jugum,

fumus? Profe&ó nulli rei 6peram

-

ü

[u'am

-

]

|

ïäï

'BOWORUM ï*äLEST*iUM ï"'nC('*ATI GRAVIT CGLI[GITUR

o d«

cundandam cfllai, — Sed poüto,quö&

fuam meliàs impendere potfanr ho-

'10tà aqaa;b: remaheret, que continuó

ni.

mines ,. quamd&sm æognofeenäæ ca-

in idem icBuit

adcó. confeltim

um 4

leftis ïg ortz mæmwu ;idini &*ïüäiänf,

E]

Tnare crefcevec , ut nonfolàm líttora

HU

.Spat .

Quam aiiam ii acerh. attalic fordi-

Ità 3l

disn. as ille.decies tnille librarum , juïTJ

excederec , fed etiám denique tetras

loci

delins Helio

longf: diffitas,iprósque mortes inune

$44,

gabdtcolic&amm ex telis ara-

daret. —

. Atnon fic (ehabetcor humae

Udint,

onearumqmions,quàm ut antiquz Ro*

Eo-

num.

Coacemtc omnesfimul honoe

geumr

fuzvaftitas inde- ca!i:gercmr?

Ltbl

"de enr mou*aümma 'bO')ä Ccreata cum ^

res,omnes: dwxczæ,c»mncæ volauptates;

ompbi (üà vanitate, fatis vera & ucilia

OImnes: PEEDC*P.&[US $ omnes M(mag-

pukm-

j

nobis acczdcrent, f illís ad illuftran- .

. chias, omnes Ícientías, X. ut paueis abs

(o!vam,ümma bona creara zaqae Cors

T

dmm men:em Boftram ita üteremur,

dishumanifinui injicite,nunquam il-

boii

ut ex illis Magmücanmam Mayjefta-

u i

gem& celeftis illius civitatis, que

!udimplcb*tur; mungquam «contentüum

fiorut

et totà piena. DhO

"Magmwdmem

erít fmwer(upmem ahqwd "quod S, n t

[

defideset.-

lió fi- tillies &m!ihes— Q2

n,à

colli gemmns,

m

idem fa&itaretis, mllliestamen

& AY, €e

T

t

1

millies factitate idem deberetis. -

Si

T

V.. Tranfeamus nunc ab ob;e&t

denique verum effer , inoumerabiles

illos mon:es. dari , quos fomníavit

wl

beat-fmanus mobilitate ad potentia-

xum. bean—ficar—u*n prattanciam,

Ut

Alexander, torümqueillorum: Domi-

; dl

m

iagis vulgaribustoquamur tetmínis,

nium cuidam cordi mcluderens,nun«

(eai

dmmenfz felícitatis hujus, quim fpe-

qquam.tamen illud fariareturs. in me-

diá abundantiá,quam polfideret , ino-

-eiei

ramus,(ubje&am erit cor humanum,

-id eft, mteile&us & voluntas noftra ,

piam quercretur,»fazerccurquetanram

jari p

vf n

qu:fenrger (imul omni delectatiouis

omnium rerum cop:à famem non fe-

"Quare cordis

O

(5b

plenitadine fruentur,

dari,fed magis magiísque irrítari.

Immeníam igitur cordishumani, mo«

hujusamplitadinem confderate , ut

immenfiiliius boni ccpíam compre-

le tam parvi, cupiditatibus nihiloml-

1 galm

henderepotfitisquo in zteznum — fa-

nustam vafti, amplitudinem: quod

d

tiabitar, Si cord;s humani va&!tate*n

(enfibilius poteft adferri argumentum

eW&W

4Áinui maris wmpatmen non abíücda

pro homine, qui cocleftís beatitudinis

ngdz'ü

e(ter

compsratio , fed nimis parca.

magmtudmem non poteít apprzchen-

ul

i

j

Q.anduquzdem,hm verüm fit, mare

dere, quamcum audir finum cordis

f

Ti

noo repleri. lluminibus, quotquot in

noüti, quamvis non definiatur líttoci-

fopi

illad éttaaduntur 4 hoétamen ideo fiu

bus,fündoquecarear, pcrfe& (limé re- p;

6;

T

u

qiia q*;antacunque aqua per pubhca*s

plendum etfet : Sariabor, ciem apparne-

376

p

ïztglamæ tu4. Vacuum;quod à hgii o in

fupraterram vias in finum ejus dif-

iil

fanditur, tantundem quoque per uc-

cerá relinquitur, quamprimüm reple-

T

€ultosmeatus ad eandem tenam fa:-

.tur, ubide novocidem ceia figillum

Hh 3

4

Pef

3&)?!!2

I

L

l

Nrf*üü

246. DISCURSUS DECIMIS NONUS, D',E»'M*ï*fä

] xNE

0

applicatur, Eodem modo immenfa

m

TT

illa aniraz nofire capacitas , quam

VIL Deniqu

e illad ex quopra

Deustantiboni, effentiz ícilicet. di-

omnibus aliís czleftis licezec agnolce«

j g

8, Zb. 3.

44 f

ving capacem creavit , quamprimüm

re beatitudiois magnitudinem , eft

diui

2.4

AT. 80

replebitur, ubitotum illuad bonum,

modus, quo Deus polliderur. . Non

ho

enim ad magnuin gaudium conci-

hoceft, effentiadivina illi proxime

applicabitur.

&

piendum | fufficic » grande effe obje-

et?n

ïpec

Vl,: Attamen

huc ufque -vpamz'n

Q&um, nobiiénque effe potentiams

od

dixi. . Sí non alia capacitas, quàm

fed infupet nece(fe eft , ur illa ipía

g

ea , quam nunc fecundüm naruram

potentia ftcídtiffimé cum bono am átO,

i

fuam habetcor nofirum, à DEO im-

hoc eft, cum ipfomet obje&o unietar,

&

plenda effet , non in. omni abun-

Ut me oinnes. intelligant , excmplo

W

$. T. 2 dantià illud repleret.

Quare ut

rem diftinctius explicabo, — Quid £,

l

P 4 T'jnfnites fit liberalior ,^ de novo

[]

L]

quód homo fitibundus in eftate. ma-

ü

Animz vires in ezlo auget , dum

jorem hauriat dele&tationem ex aqua

P

lumine glotíz mentem confortát,

gelida potu , cujas .quali faporem

il

aagent, nunc cedrorum ; nuac cinae

iliüsque fimum tali modo extendit,

tï ki!tio M

ut,quz proprie ipfius DEI eft , bea-

mormi alpcétus, quam dele&aconeax

ii

tudinis fiat capax, Ut ganmdium

non habe:et, fi jam melancholià gra-

y

vatus 5 verno tempore florentillimi

Toan. g. Woeum in vebis frs, Cd gandimm. ve[hrun

l

LI.

ampleatur.

Jam velim, edifferat

etíam pratiintuitu. frueretur ?

Aliàs

mihi aliquis, quí novir , quàm plena

enimíenfus visüs , gu(tu multo- ef&

l

nobilior, & confequenter naturá fu&

futura fit illafelicitas, quz.non uno

t

autduobus diebus, fed per amnem

capacior eft voluptatis, At nihilos

V

&ternitatis durationem

, animam

minus, quia potusfrigidus immsdia-

t& unitur palato , tai pulchraaucem.

beabit ; tam propter. naturalem per-

fecionem fuam , quàm. per illam

pratifacies non. immediar&- jung'tus

acce(hionem, quá cor dilatat , adeó

oculo, fed per imaginem faiin. oculo

depictam unitur, ideó. palau deledta-

. €apacem, ut ipfummet Dei gaudium

petrclplat,

1in hoc omnium bono-

tio multó e( vehementior, qnàám. vo*

rum Oceano jam felices illa natant

luptaspapillarum. — Nunc ad . inten-

Animz, que mandatorum divino-

tum noitrum, quid patatise(fe,in caz

zum obfervatione , ut illuc admit-

lo Deum videre ? INos cum audimus.

g

zerentür , fe difpofuerunt , ibíque

tam magnum nobispromíti bonum,,

femper manent faturze , fempérque

hancDei vifionem cum. propordione.

V

Á

fitibundz, conchyliorum inftar,. quae

rerum aliarum hic conípectarum ape

9 p

aperto celum. versüs &nu , unde

prehendimus., (cuc eít| artificiofz

ID

We

aícuntur, fempez mogis ad' precio-

alicujuspi&&urz, czli fidezei, aliatüme-

fumillum fufpirantrorem , quo- jam

que rerum amznarum afpectus, ideó»

qneparum apprehendimus, —Verüm.

ægg;»[ unttepleta.

"

—

: BON*ORUMjCäL'ESTlüM bECäTi GRAVIT. CQLmGImR. "234'?

Chariifimi, non eft its, non e( it»,

intelligendi,

Hinceft ( quemadmo-

$ p , Non videbimus Deum median:e ali-

dam concedítSan&us Thormas) quód

p

unio Ánimz cum corpore potfic ali-

p4. 2 Qu&ípecie creatá , at in fe videbi-

;nolce-

s'42. müus, quod idem eft , ac dicere: Ipfa

quam llius Beatz Vifionis dare (imie

e,*

imenti

divina eílentia

iinmediaté

litudinem,quà Deus, cüm aperté 18

B

Czlo fe videndum przbet , Animz

-- Doftrz unita ( quz à lumine glorie

Qonc

comodo confortabitur ) erít. inftar

arcbifimé jungitur, — Diem divina e[^5. Thope;

T

Ípeciei intelle&ualis, ita at DEUM

fextiafit alluspurus poteriteffe forma,eod, avc.

Quam

quátutelletlus intellgtt, 4 bac erit vifiofn e, fub.

€odeim prorfus modo cognofcamus,

ilaipi

— : SuoDeuscognof(cit feipfum. " Acque

beatificans . €8 ideo dicit AMagiffer ,quo

d 1.fent,

"

at

ita Deum inczlis videre quid eft?

inio ad corpusef? quoddam: exemplum

P .:'n&.

jtiti

eft tam at&é unitum effe DEO, quàm.

beata untonis,qua fpwitus unitur Deo,

&xcmffo

intimé igoisferro candenti unitus eft,

Sitantum bonum à nobis concipi tion

Eüid ïgïu

ita at nec anima à DEO, nec Deus ab

poreft, quomodo putatis id explicarl

t

animá difcernatur, ficut ad primum

poff: ? Ucfaltem aliquid de tam im-

: 4(2113

aípe&um nec ígnis à ferco, nec ferrum

mení(o gaudio nobis indicaretProphe-

9rem

ta, quo videntes Deum fcuuntur Beati

abigue diftinguitur, —.Sipilesei evi-

CiDde

t Ij 14, 725 inquit San&tus Toannes. 244 vi-

in celo,utitur voce ebzietatis,

Jnes

m :

debimnus eum ficat eff, — Vult. dicere,

briabuntur ab nbertate Domsa tu&,

M

Qao vult figaificare, quemadmodum

Pf I5,35.

.DEUM poffidendum plenius, quàm

iil

Anima quidquam fui poffidere poffit;

€brius eo temporenon vívit hominis

E

vultdicere, immediatum fore illud.

vitam,dum ratione non utitur,ita Dea«

lo d

tushumanam non vivet vitam, (ed di-

in Deo gaudium , itaut nihil aliud in-

ggä (Uä

ter illum & animam ponatur, quem»

vinam, dum & ipíe quafiextra (e. va-

T

admodum infans uberibus mattis ad-

dit, modóéque admirabili torusinDe-

umiü

harens, immediaré lugitlac, non per

umtransformatur, adeó

.glöriä uadi-

r

medium, quodintercedat , aut cana-

que replebitur,

Jl

lem, Quamobrem fitam vilebonum,

n

Vilt. Ethzc eft feliciffima illa pere

!

qualeeft potus gelidus, fenfum mate-

ditío; déquà loquitur San&us Au-

n

| ] ddïa*

rialem,ut eft palatum , ideó folüm

guftinus, ubi dicit, Animam in feipsá

tantá afficit dele&atrione; quia imme-

fe perditutam , ut totain DEO inve-

pimW

u

diaté illiunitur; quam cresbit dele-

mniatur. — Cum acceptafuerit: illa izef-

j

&adopnem bonum infaitum imme-

fatidis latitia, perit quodammodo , €$ fr In Pj.13. ,.

. diatéanimz deificaue unitum,& velut

divina. lta ut mirum non (it,Deum

audimä

$. Tjo,, Fotma fuz materig conjun&um? Ef-

dixiffe, Animam à íe tractandam qua.

i

goi

fupp q.

fentia divina,inquicSan&us Thomas,

fi Deam, & tantüimn non ut fibi &qua-

92 a*, 1»

febabebit adintelletlum ficut forma ad

lem : auditeincredibilís dignationis

yunm ZF

n v,

materiam, non eoquidem inodo, ut

vetba: Qui viverit daboet federe me- Apoc. ..

n

unum quiddam conftituat in ratio-

cumintbronomeo , quod eftidem ac. ^ I^*

,^

necffenüie, fed unum quidin ratione

Deo,

us,ld

u

dicere, pro remluþn'etratiönc fuá à

taTO

Juif

asss

-

348 .

DISCïïRSLIS DE"[MUS NONUS DE, MAGNITUDINE

j

tam magn: ficétra&abirue , quàm ma-

non ipfias.animi ;, adeóque excerno-

uyf

Ent

grilicé, f Dzus eüct,tra&andebetet t

rüum hominís., non.. mmmmumpof-

ad. omníum bonorum. increatorum.

Ícifat eff, Verüm Beati totum. po&ï-

(

goudium admitteretur, divinis illuftra-

debunt DEUM nec ui!am!pfe pof-

u

birar pulchritudioibus., divind.indue«

fidebir perfe&aonzm .cujus integrum

tur Sa n&uzze

dwma dotsbitur Sa-

non concedat ipfis Dominium , nec

f

æ!em:a Y divmæimmnrgemr felicita-

non pleniffimum per& aimvümque,,

lu

2

üi. onque amicitiá tam fingulari.&

veluc reifuz , afumfructum, £Ero z/lza,

p

j

unità conjungetur , ut D&,xs & Ani-

ia DEUM,,

$tlo

-a una (ola res

eífe videantur,.

IX. Nec tantum Moli Anima 1bäs Tb V.

A

Proinde Dzus anímz fel licitate. quafi.

contínuum erir. gaudium, fed,quem-zq. $-

D]

iill h f

4Hibi propr;a Igratur, ideó6queab omni-

admodum mcön;ugx;s regijs., eríam.4r2

MM

1R]

buscaleftis aula (uz (Dmnbns

£bl

X

famulis. pmpartionatæ non. defant

WY

applaudi po&ularo,

Co"agmmlammz

epula ; fic in cclo fenfus excerni proe

u

Lut, 16 yihi , quia inueni ouemomeam. , que

pri&fuá. exultzbunr beatitudine ,qua

(

9.

ab Anin á ín totum corpus redunda-

per:em:x $ Anima quoque v:c:fïïm

hi

.contrà magis. Ixtabitur bonis. DEL ,

bit. Cer menm €4 caxo mea exultaues.

Pf. $ya»

t

quàm illisipfis, qua fibi proptia h-

vüntin Desus vivam. O&;s unquatn.

íii

- ber.

credetet , cfngïäeaqmlæovavoi

Sed adhuc paràm- dixi, dicen-

€€PS

do Animam à DEO,, quafi fxbxparem

crem acris D'ominum ,tam velocem. ,

V

E

Thn

tradandam effe ; d:cere debebam ,.

tam fortem , tam liberam: , tàm-

'eu

que Solis amicam fuo. tempere pro-

Animam ipfuper , quafiipfins DEE

g P'?' ü

&(fet. anima , inexplicabill. benigui-

gzgnendzm ? Ex. eo tamen, produ-

TA

'Tam.

citun

L]

3

ranta. víseft. caloris vívifici.

Cs')p

tatis. modo. fovendam:. effe..

[ PO&

mirabilitet: Chriftus. ipfe loquitur ín:

àquo. excluditur..

]am veró. cocgusx

LUA

E£ue, 17 Evangelio fuo : Pm,cmget/ä,ä faciet:

poftrum licétfit gravisquedam, de»

37- — illosdifeumbere , €$ tranfiens minifira-

bilis, frigida & terreftrismaffa: ; i fuas

n

tamen tempore illa mfa p!*mm qua

bit d. Qaibus fignificat Patrem.

f

fuum celefem , quaf; Dominum

anima. bezbuur ita. ïEiiL.ndaä)it incor-

q

IuTh.z

amabillfimum. ,. (accin&is. veftibus.

pus , uglicer corpus (i , ijsdem Spiri-

fidelibus fervis fuis. convivanribus.

ts - gavifarum fit privilegiis ; famo*

! '7!28, 60

(ctvuumm D*e:tatc;mquc non folüm:

üffmxsfcglmeæ illis. quatuor. donbas »

.30 WW'

infinitá, demi(ï'cme cundis Anima

fubtilizáte, agilitate, m:paäiäläme»

h)

beatificata defiderijs. fatisfa&&uram: ,.

& claritaæe quibuscum omnes Ele&i r.Cor.

fu

. fed.quod.ampliüiseft, quafi inferio--

in. magna xlla regemratïoms die te- 1347»

n

iurte&urx (anta

Primus bomo. dé ter--

qu

xem cum illà a&uram yquxia tali. mo»

do Beatis fe poffidendam tradit, quali.

r& teyrenus , fezundns: bomo: de culo:

LT

nullus Dominus ,unquam gafi' ide-

cæle/iz.c—

Exititaque corpus noftrum

dnm

bitfubditum. |Dominus. quidem eft:

refufcitatum: ,. tam fubiile, u:quos-

N

membw:umf fezvi iu* pofleffoz . fed:

vis.montes; gucmadnladukn nunc Sol

t

Crya

U

L

BONORUM coäf;zärïümäbää*rr eävr'r.cöxmï-sgu& m

l0«

cryftallum permeas; penetrare valeat;

dam effe, juxta illud , quod DEUS his

x

promifit verbis : Pobam te gaudism Àf. 605

Erit tam agile, ut uirica momento

ing;

4

ecolo inm terram defcendere. potfit j

5

emevationemsy — ( — geuirationem, 1j*

Non folüm enim erig. Beata , fed eric

goj(-'

erit cam imoa(übile, ficur c(£ Anima

n

jam sbfolutiffima factafuiipfius Do.

quafi ipfa beatitudo , ita- ut; quemad-

hW

miila : erictam laminofum , ita ut ft

ijodum inquit SanQus Anguftinus ;

Qut,

Beatus aliquis folam manum e ceclo

[i üna zeraciiee illius volupratis gutta;

ullt

extenderet, cendies meliüs,quàm ipfe

quá Beari fruuntur in codlis, deci-

Soloriensadtotum Mundum iilumi-

deret in Infernum , quamprimhm

i. -

nandumm (fafüceret.

Fulpebunt Sufti

omnem extinggerer dolorem , omnes

jem 4

4HD. fcug: Sol ia Regno Patvis corum. Quod

e

dulcorarer poenas , omnes . exficcaret-

t *'13- 43: fiinipfo coclo, ubi tanta e(t luminis

lacrymas , infeliciffimümque illum

d

copia, quiiibes Sanctorum tanquam

Íempiternze defperationis carcerem in

Solradios fuos eft diffufuris, cogita-

defideriorum habitacionem transmu-

iPw

qu

te ; quantam lumenextra ceelum po-

caret,. T'ntà eff dilcedo futura gloria

ädir

hu liac emiflui ! Veibo , quemad-

ut fiezacutta in dnfernum defiueret,

u1

modump Anima beárdimdo in hoc con-

totam

Damnsatorums a

dulcoraret,

Imariwdimm

T

fifit;ut gloriz DEO propriz fit parti-

[

ceps,ita corporis beatitudoin hoc fira

X. Chiriffimi , .quid vobis vide-

Ya

ert , ut gloria Anima propria jpfi

turdehoc loquendi modo ? an non

j

£ 706 commupicetur. Qnanta igitur erit

fufficit mennibus veflris altiffimam

PW'

3-P.4- cordis noftri , tantam inter bonorum

quandam bonorum illorum , quz

iodir

37* *": copiam ; felicitas, ubi femel eorum

3.

nobis in coelo preeparata funt;ingerere

vifi

peffeffionem adiverimus ? In im-

eftimationem ? Tam mifera funthu-

Qf

menforum gaudiorum mari natabit

jus Mundi bona , utomnium illorum

quianon falüm erit plenum ;ut doeet

fafüdium una fola creet febricula.-

n i

« [if

San&us Thomas, fed fupetabundibis;

Quamois bumana g audia uon fint gat-

nonenim tantüim gaudebit illie, qnee-

dia , tamen qualiacunque fint , aufevá

40

mcU[

4.T h.5

cunque defiderat; fed etiam infaper

onuia ifla una febricula, Inquit idema

potietur'

; quecunque unquam de-

9

San&us Pater, — Exempli gratià , à

n

P2 28. fiderare-

potuiffer,

Gasdium Béa-

tantüum unice denre doleris, jam nul-

£0.38 19 torpm erit perfetlà plenum , & etiam

M

l

la placet mufica , non fapiunt epule,

f'perplenum, quia plüs obtinebun ,

nondele&ant comedisz , nulla ami-

hue

g

quam defiderare jäf:f*eerizzt, Ideóque

corum arridet converfatio, verbo, fa

quifi tantum gaudiums in Animim

omnia terre bona ; quafi in torcu-

jue?

[

I

Beatam ipfo minorem non poffzt in-

lari comprimerentur , vix tantus de-

uire, Anima beara inrrabic in g:n-

lectationis exprimeretur füccus ; qui

j i

dium 1 Zutrazk gaudium Domini tui,

ad tam parvum purridi denris dolo-

pl

Nifi etiam : dicere velin:us animam

rem auferendum füfficeret,

O Íin-

i quül'

)

bestam , totam in gaudium mutan.

gulaxem igiur teuegarum . volupta-

Jf

nj

à

Eu

&^ seneri $T Corif. Injïf.' Jomedh -

T

Nm

L

2590 DISCURSUS DECIMUS NONUS, DE Mä(*'*JlTTJ

NE

X

tum miferiam ! £ 6 contra Ó incom-

fericoridià mh:beæz , ideó

que licàr

s

arabilem, mcompmhmübde*&a coe-

igneurm vibrer gladium , 5f acwero Deat, .

1

i

eftium gaudiorum lmmenfäzaze*n,x fz»zlgttrglndwm PLORHR, mb;ïmïm üs i^

bea

uorum una fola gutta eterni ignis

non todà illà vi i&um infl'git , quà

fj)

Cardi», incendium extingueret! nec putctis,

illum jure merito ferociüs infl: gere

l

Palav. cümita loquor,amplificatione me uti,

poffet,

INóm accendit omnueme ivam

n

dgert

Imó maximi T heologi ;

qui profien-

f&am.. Sedin colo Juftitia & Milc- "f 77*

de aU. tur, fe canquam - rzgomica judices

ricordia fimul ;un&æ erunr, paritér 39

bum. l. omnem examinate veritacem , ad-

que beabunt animam , ita ut poten-

fot

1.42.40. flzuuntur, unius Beati felicitatem ma-

tiam fuam , quafi cerrarim fint often-

f

Jorem efle , quàam fit totius inferni

furae , donaque fua abundanrillimé

t

miferia , adeó quidem, ut fi ex omni-

collatura,

Precipue veró Jufüiria,

:

LU

bus hominibus creabilibus , unus fo-

ibi conzra. inclinationem füam , ficuc

lus denique falvandus ,. acin coelnm

in Inferno, non eft operztura , fed le-

recipiendus , reliqui veró omnes in

cundüm roram vir:utis fuz plenicudi-

inferorum abylfum pracipitandi ef-

nem aget , qua multó magis remunee

fenr , Bihilominus quilibec illorum

rati, quam pumxe d:(dcrar.

Quare

Fn'[l; 1

in hane. vitam nafci defiderare de-

quis poterit exprimere , quàm

pie-

li, K

berec, ut exiguam , fe Beatum illam -

tiofa fit furura illa Mifericordiage &

farurum , probabi litatem. haberet ;,

Jaftitize corona , quam DEUS velut

muïcoque majori cum periculo , fe

amantiffimus Sponfüs, & integerri-

in innumerabili-

condemnandorum

mus remunerator capiti illius Animae

numero comprehenfum iri.

Ratcio

imponet , quam proprer recipto-

eft , quia ceeleftis hujus bearitudinis

cum uz HUSQUC amorem iun ?I'O")Ilüm*

€sufaeft DEUS claré vifus , & ab ani-.

fusminer thronüm collocabir.

. Faciens

Pf. 161

£nà poffsflus quafiamicus, Infernalis

Mifezricordias Dominus & judicium,

€.

weró miferiae caufa eft, DEUS con-

Profe&tà hzc omptu fanc difficilia.

füsé cognitus, & velut hoftis appre-

Nihilominus , quantumlibet pariem

henfus. Qaare quemadeodum amor

capere poffimus , faris intelligemus

ERE TMM o ET u a L ia

Beati alicujüs erga. DEUM, proptet

fi, p"afï:qurn fornacem aquuam, vi-

vácilliinis accenfam (lammis, rámque

cognirionis illius prerogsrivam. in-

comparabiliter. major eít ,

quàm

amplam,ut illias circuicug centena.

edium, quo totus contra eum atdet-

aliquot comprehendar milliarià , no»

Infe.tms, fic togius Inferni triílitia ,

bis imag; nati füerimas,, ecernis hor-

non pareft in genere fuo.illius gaudij -

ridamte: :ebr:s, ererno referram foe»

amïhtadmæ comparari , quod unus

tore ,zeternáque, fame; fiti, mftmä,

& foles Bexus ia cæ!is expericur..

moise & dcfp..mtwnf* plenam , f

Pïære*ez - fnferao. à f3là ju&*r!æ

mq Jáàm , totüum malorum wn;um

