ïep:ingenti (exaginta fex hotatnm

d»:m

milliones, Dzüw o&ies mille feptin-

tealienza, Roms opulentiffimus quí-

hi

gentos fexaginra fex. pulcherrimarum

dam Domipus, cüm plutes magui na-

^

creaturarum millionescreaífe ,. quo-

minís víiros.domum fuam ad conví-

[£iv

10f

1um gnaqueque infinitá prezeminen-

- vfaminvitaffet, omnes lances argen-

"

tià omnium aliorum pulchritadinem

teas per feneftras in Tyberim ipfius

Q«

continezet, Quis igitur concipere

- Palatium alluentem projict juffit.. Sed

s

poterit, quàm perfecta & admirabilis

quid hoc ? erat jam infundo extení(um

M. Ed

illaultima.creacura fucura (it ? nihilo-

reretam largum, quàm res pofcebats

um

minusnullà earum indiger DEUS , ni-

quo finitis epulis omnis illa argentea

hilqee e2m creando acquíireret , nec

fuppellex Domino fuo comprehen(a

teftítuebatur.

Non ita facit Dgus; Il«

r m

de(truendo illam quidauam perdetet.

Homines càüm fiet paupeces , licét

leuniveríam tertam viridi veftit togá,

otefe,

m

obplures, quas poffident facultates,

otmnésque plantas & atbores frondi-

videaütur divites , etiam(i parum

busoperit vere inchoante ; Hyeme

y

uldperdant , nihilominus alícujus

veió jamappropinquante , omnem il-

1 C

(ii

rei notsbilis ja&uram faciunt, — Uin-

lum apparatum abjicit , torümque

de commnunis eft DoGtorum fenten-

marcefcere permittit , ut novís reme

J

i

li

tia, Reginummum aureum auferre,,

poribusaliam pland novum fierl jus

,/

futtum effe notabile

e

De Vafisdenique, non díicam

j

» j

tam parem

beat,

enim magno Domíno contra volun-

atgenteis , fed aureis , tam parum

g* ;

tatem fuam auferre , eft faris multüm

folicituseft , utnequidem. unum fo-

ii

lumextot & tantis nonin aquas ,

jmut

toller&. — Exakera pztte lícét aliquis

tam exceffivum tot mirandarum crea-

fed (imulatá ja&urá, inignem proje-

r

-

turarum, ut fuprà diximus , aufer-

&is, repifcari dignatus fuerit, — Quid

um

recnumeram , DEO nihil decederet,

intendo dícere ?. An ignoratis , cu«

TE

Echzccau(íseft, cur, cüm poffit om-

jus pretij & laboris fit unius. Angelf

lf[ff'

roduc&tio.? Et tamen tettíam illo«

amö

-mes unico voluntatis adcu creare,

ine

i

et«

.€as non creet , quia illíe non igdïget , tum parem Dzus pracipltavi ad

N

j

2

Y

CA

38

ISCURSUS TE.Iüïxu's: ^

DE TERTIO wam :

*

fernum. , necad hectempus commoe

pier ia beatior , [ed pvopter t&. folagg:

u

ts cft, nec unquam, commovsbitur ,

beaturefl. — Ex fe folus ille eft omnia,,

if

Ut vel unum ex illo mari

fammeo ex-

& uttalis plenitudinem po(lidet in-

i

trahat, Sed quare hoc ?

Ut omnes

finitam , cui nihil addi

intelligamus, illum nulliug

nec adimi po-

psrf

indigere ^

teft. — Zpfe eff omzia. Unde fe

«

'& omnes quotquor fümus ,

elfz inuri-

quitur,,

quod dixi ,omnipotens DEI brachiium:

hh

4

, les ip(iusfervos..

ANnilins indiset , fevus

) q

infinitas producendo. creatüras nom

u

j

'JI

jt

H

Eo,

Woutilesfunsus,

T

creícere , nec €as.p

reduscere ougiæ«--

h

(JJ

XIV, Al'eramaximi m eienii ve-

tendo, quidanam am

FE us

i*

£

pe,.

bl

ras eft ipfam. cum.omnibus rebus

k HaPH

XV, Den

1que quidquiduc ufi q'uä

l]

al

creabilibus nihi!ofmajerem

Es

f

&

a

ri; adeó,

à taeaudiftís, & quidquid non. tan-

(t.

ht pofita Dz» (olo ab una part

CVU RY

tim abhumana,- fedab. Angeli alícue

&

alterá omnibus creatur

is poffibilibws ,.

jus., au: Atchangeli inguá Intelligere:

d

DEUS : cum. omnibus.

a

creacuris. nihil

t

b

eílet amplius

poteftis, &mul jun gite, torum in«come.

» quàm. quod. per feeft

patatione Porentia , quam Ím veritate

folus, Ratio.e

ft, quía quemadmodauni

ebfarvabat $4

DEUSpollidet , ómniiaque

aliaruny

n&ns Thomas., id-auod

infinícatum- perfe&ionum , Potentiá

k

4

&/f per e[feaiiam tale mo; pot

eft fieri sua-

nonminorüm , rorüm inquam nihil:

us , addeudosilials

i

guid per pavticspatso-

eíft, Quare quidquid admirabile hue

i

wem.tale. Ponite ex unà. parte for-

usque dictum eft , fimul accipit

, ir':

Dàceim ingcmam tXaltera partetan-

ásindein corde veftzo dicite : Non eít

tillum aquz , qüz calore hujus ar-

i£&e Dsus meus , fed eft aliquid in&nt--

dentis Hamms intepefcat : patvus hic.

ties majus.

Hanc perfcGtionis ideam.

caloraque communicatus. , nonred-

millies. mill

i£sque concepram multi»

dír intenfiorem ignis iftius calorem ,.

plicate, & deindsitetum millies mil-

-quàm jam In. fe per effentiam fuam

li&sque dicite: Hic non' eft DELUS.

lhabeat, Bodem m

*

9do cüm creatura

- null

meus , eft aliquid infinities pulchrini ,.

am poffideant pulchiitudinis , bo-

infinities beatius. ; infinities amabi-

hitatis, fapientiz; aut quamliber aliam

STbom;.

lius, . Edf per omnem aternitatem

perfe&iion

em; quzillisà DEO non fit

TPf 409l

omhibus intelle&ibus creatis & cteae

gzæa. !a

munica

ta,DEUS. per has p:ïfc«

bilibus omnes perfe&tiones conceptu.

G&iones noü poreft f*æri májor

» , Quas

poffibiles imulacci

perecis, certi effo-

ilie ipfc-vwmmuæzä*cavïm

Qmnes in

|

t$; illam , quz inde. prodiret fumae

fe continet eminenter.

E: haez eriam

mam ,femper finities vero DEO mí-

&f caufa , quarein caelo.anima viden«

n

2wi,

nórem effe , quàm fit milij granum

do Dzox folum non fit minüs effen-

refpe&u toríus univerfi- hujus. molis,.

5

Saliter füttra beata , quám effet, f

nD

é

DEO'mille alios Mundos videret

Fiutti ad infinitum nulla eft proportío

Di

g. Con-

ínter milij eranum & cotum Maadum.

& poffideret.

*

4

Quite €$ ia novit,

p

aliqua. faltem datur proportio ; mule

WK

b jzï;r C,: Afa

mgu it Sa;:ätus(

Auguítinus , soz pra-

lica»

í

f

tecies enim. granum hoc mulcvip

tum.

m

:

!

-

TOMINII TITULO,EX Qag) zmämäm PECCATI GR AVITA

$39

ln

f dcauftum candem intaütam mo-

nus , peifectione infiaities (uperiore,

hi,

e

L

lem excre(cerec

veimum multipilca-

Undefemper sneliüs eft, fcire , squid

: l

tis peromnem azterníratem omnibus j

z

non(it DEUS, quàm (cire , quid. fir,

p

perfe&ionibus pofübilibus, nuuquam

De D £O iscorporeo difp

L

U

AHPED . cor- Oraf, i&

;'inm

ad'DEuM,cognc&'cnfäum-Perv-b-nfï'efaï*.

poreisnomiszibus uti , obtretlantss far;ä ilfud

lum

cOmconm.

Eeel, 43.

Exaltate alum ,quantum.

fkez*it C?Zæpäzäzntff, ; ätqae ' jägg ve-

Ro

jor efl cnim ommilasde.

pawäæ D39,4-

femm ,zj/;

54

ré excufatierimus, quia rufticus nog

fUYE.

Sunon,

XVI.. Confiderate ergo, quantam

alias ,

qzi:v

quim rifticastcit prome;

$L sp*4 Philofophusille, licócà vulgo tanti-

des.

Zag- ';QSJ j

Laert,

(que

&(Limacus , tefponfofuo hallacinatus.

EXVIIL Ettamen tantus. DEUS,

Laf

ft, dum interrogaretur , quidaam -

quantumillam opera illius actualía

lr

effer DEUS? Petijk à principie tres

& poffibilia oftendünt, adhucà pec-

H

dies, quibus rem perpeaderer. Qui-

catoribus "Injarijs afficitar , qaafi to-

Mil

bus elapfis, petijraltos tres 5 poft hos

tius Mundi res effzt

viliffima ! quís

at

quoquetresalios : denique faffaseft,

talem crederet potfibilem | effz auda-

!

quó magis meditaretur , tanró minüs

ciam ? Tam ftarrz'ä:lem: majeftatem am-

5S. Bers,

&

Íe dicere poffe,

At quzío , quis fuit

det velss plvifeulus irritare »- Si

-

no -,ferks.

l

ile tefpondendi modus ? tres tan-

ftrüm aliquisd principio in

t

&fuiffec , 16. i

tüm hotas petere pro ferendá (euten-

quando DEUS omnes rescreavir, ubí C^

Qa, pto quà tora aternitas non fuffi-

2

Mundumtam pulchrum,tam vaftum

,'.

el

CGEELU

e

SiCherubinum aliquem in-

tam omnivarium

, t2m ordínatum

li

tertogateris, quid. t DELUIS , non tres

folà mandati

ipfius pocentiá. proda--

AR

diesad refpondendum peteret , fed

Gum vidiflet, quomodo fibí díem

zl'

li

ipfinitaexigeretfecula, qu& ramen ad

aliquem poffibilem futurum effe exi-:

il

tamgravem quaftionemfolvendam ,

ftim&fet, quo DEUIStam magnus ab

Ü

nimis brevis iili videzetur elfe termi-

allquo vilipenderetur

*

2

Plus tamen

3

*

nüs. Qauid copitátis.

Cüm de

"

DEO loqui&ur , infinitiesminis: in-

DEUS, quim unquam creatura aliqua

jb

]

contemnirur.

Feciffi mala C potui- 3evem;

telligimus , quàm.

((f

B

de mzgno ali quo

fi, Non videtar e(fe poffibi

äc,q*uadg.» je

(d

Monarcha muífca

importuné obvo.

fic, & la&ümeft, . $i DELUIS triftitiz

!

litans intelligat, « Quate cüm Dzaw

capax elter, nallum cot ,

quim ipfius

o

laudamus , inquit. San&us Grego-

effec infelicius,

Naullus fiquidem in-

rius INazianzenus , potiüs effirmari,.

It

teromnes homínes quotidie &ubivise

pote&, illum à nobis blafphemari.

t

gtavioribus efficitur in

jurijs , quàám

ut

Quia non ef potens ill4 potentiá, .

DEUSnofter, Siabeffznt ali

a, nul«

quam nos apprehendimus,cüm Om-

lus oculis (uís vider , nullus ita au-

I; i!v

nipotensà nobis vocatur ; non eft^

ib

"h

2

| ?R

amptivatas quàm püblicas fibi

$

pulcher illo «pülchrimdmis.*gener*e;,

l

L

d

If

"d

hjurias percipit.., quàm ipfe

non e(t bonas

illo bonitatis genere, -

J

$. - SiChriftiani pro DEO adae

cA!

tmore quorundam Gentilium,

f?d elt "m?iP otens a'-'--.PRklhc*-r,f & -bg- :ïai"ää

s

prie

-

b

D.

4290

DISCURSUS TERTIUS,DE TERTIO DiVi 2

D

e

primsm Hlud, quod mané domo egre-

comparere cogantur , (apg!'z'ca&jm'ä

u!

dieatibus cbvium fiebat , appareret ,.

in illa luculentà Magnitadinis DEI

quám fine ullo refpe&u | idipfum ab

Yoi

cognitione fundatam effe; quamolim

iU

Mlis offendezetus. Atcüm DEUM

injudicio particulaci experil funt,

t

omnibus cogltationibus fuperiorem

fimilem audientes fibi exprobiari ru-

colant, repeterecogor , quomodo eft

IUIC

ficitatem. , eamque ipfam agnofcen-

pofübile, ur illam offndint? &

tes Majeffatem , quam olim prz ocu-

di

poftquam offendetunt , quomodo

d)

lis habentes, revereri noluerant ; illam

eft polfibile ut dum dolore & pezni-

pl

&entiá contabefcere deberent , de no.

inquam , Majeftatem jam timent ,

hn

[UN

quam toties in pauperculis conreme

li

vo (celeza anté patrata audeant com-

ü,sd

píerunt , quam in Religiofis irrife-

mittere 2 nec folüm de peccatis non.

runt , quam etiam tories in ipfis Ec-

fin

lll

dolent, ed ijsdem vivunt , & ingraf. -

clefijs fpteverunt, fusfque afpc&ribus

fantur ? Prodij qäaf"ex adipe iuigui-

prefanàrunt, O* quantum non in

l

n

di

BA earusms, Quais, DzuM immortalem ?

extremoillo die miferi expavefcent,de

primus erit peccatorum Ín tam Mag-

novo audituri

L

?

An me cognofcitisz

num Domipum fuum intuitus , quan-

anme eoguoícitis ? O quantopere

u

l

do coram.illo judicandi compare-

[

fibi ipfisbene confcij Deuw - fe cui-

!

bunt / quám trifte (pe&aculum

o

visbeftiali appetitui poftpofitam fuif.

lv, ]z.cw

1

L

quantus horror ?

fe, quantopereinquam trepidabunr ,

-XVIHE Recsaredus Rex Ángliz

denovo amaram illam repreheníio- Ezep;

quondam in Sylv& aberraps ( in quá

nem percepturi,

I

?

Projceiflie poff cor- *23»;» 35

[

aviditate venandi longiüs opinione

pu&twsm.

à fulsabítra&tuserat ) fubnodem in--

Y

XIX. Confiderate aliquantifper ;

Mllzi d;

cognitus fores vilis cajufdam fabri ,

chariffimi , has verltates ,. nec exípe-

pro hofpitio pulfavit , intra quas

Gate , donec. improvife pondere íuo

sanquam homo. plebejua admiffus

vos opprimant. Videte , quantum

fuit, quin eriam tam rufticisacceptus

habeat DEUS fapra vos Dominium ,

verbís, ut tandem etíam colapho

quia DEUIS noftezeft! & fi hoc illi

|

mul&atusfuerit, Sequenti die , ubiad

competit , quare vos non vultís , ut

fuos iterrelegitftatim incivilem hofpi-

illi obedientia pre(tetur ? $£ Domi- r i,

tem fuum . vocari ju(fit , cui: agnefcif-

nus ego (um, ubi eff Timor meus? dicia

ne, inquit , agnofcís me ? verbae-

Domisuusexercitumos.

Vos-—Eq-uo ira-

zaht , vixnon fulmina ad miferi hujus

Ícimini refra&arío , propter doral-

vitam aüferendam,ob (olíus horroris -

niuminilum à DEO vobis humane

vim fufficientía, Ego mihi perfua- -

naturz fuperiaritate conceffum. Qua-

deo, petltionem illam , quà. Dam--

reergononetiam vobis indignamini, -

Bat , ut Ín tormentorum fuorum

cüm totíes Domini illias mandatis

abyífo poriüs relinquantur , quámut

vos opponíitis , qui propter nature

«oram judiclj univerfalis tribunali.

pltá ex«.-

fuz divine petfectlonem . infi

cellene

x

- DOMINI! TITHLO,EX QUO I-.NFERTUR PECCATI GRAVITAS. æ

m

cellentià eft fapremus vefter. Domi-

ponas fufferendas juftiffim? condern-

ijus ? Quando peccatis , arbítramini ,

Dz

netur , eccecaufam. Càm DEUS

l

Oilff

»

vos joculare aliquod malum admitte-

infinita hibeat jura actitulos , quibus

(ünsþ

4€ : perpenditote quzío, an jocus fit

amari debear , omnes illos peccator

DEO auferreid , quod ram magno

injutià affecit , adeóque iifdem non-

Ti tl

ofctn

ju:éad illum percinec, qudm magunus

obediendo , ipfum afpernatus eít,

| CU«

et ipfe DEUS ! Omnes fcitis , quomo-

Quare licet talis nomnifiexiguo tem« -

i

L

do San&us Joannes DEUM viderit,

porís fpatio peccáffec , hoc exiguum

l

d ,

plurima in capite Diademata gerer-

ramen fufficlens eft , ut debitum pari«

Zpot,

tem

L

L

i capite ejus diademsata mnlta.

Jrette

: a,. 12.

tec contrahat infinitum , quod, cüm

Atl

.Sedquid totcoronz regie denoranc ?

in inferno tormentorum gravitate ,

lts -

figniica&: nimirum innumerabiles

ne quidem fatis puniri poffit , qua

illostitulos, quibushomo DEO obe-

infinita effe deberent , ínfinitá tamen

&bis

n n

dire tenecur. , cot ením funt , quot

eorundem duratione caftigabuntur,

divina eífentia perfectiones contíner.

n

Chariffimi , profundiüs quzfohafce

ciui

Quimob caufam, qui peccsr , non

tam altas verítares mentibus veftris

Dere

unam folam commitrit injaffitiam ,

penetrate , qua fr vosápeccato non

— ficut alids vobis dixi , fedpluribus fe

ab(terreant , neício quid efficacius af*

:ga?':

Pj:.ï?o

l.

$* contaminat. z- /njuffitias manm veffre

ferre polfim,. Indulgebitis quidem

äan'cz'*n-.uaæ,

Imó tot committit inja-

m

genio veftro , volupratibus «nimos

ftitias , quot (unt caafz , quibus divi-

veftrosdabitis , &hazc vel DEI íns

Wnüo- Iu

P a 0

na jaftitia ad (ceptrum adeà abfola-

gratijs , fiita loqui. conceffum eft ,

tum ,tam amplum, támque potens

facietis. . Sed candem agnofceris cla-

venerandum no.

3

riffimà', quem offznderitis ; DEGIM

[ptt;

divinitatis ejus,

s obli gat, S'cf,pzruæ

ype

,Dæï?iei.

79

)

omnipotenrem laceffiftis peccatis ve»

XX. Qued fi.

vobls quä ndoque

ftris, d quo multó magis dependetis ,

t i

UL

düram videtur. audire , quomodo

. Quam ficcepalez , inareà vene-

peccator propter momentancü quod-

Bi,

tilatzà vobis depene

deant.

x ll

dam peccatum ad æ;;fqaæ'infezmum

-

T

pm: t

i

p i

ejiénenene ha

d

; (

*j

d

a

"

gf

uü[ü

nud

R'.,,Pf Skgmr:'ääiifä lsjir. ?äm ;/ EEE E

|tre

lu

' DIS.

—

l

A2,

DISCQRSUS QUIARTUS ; DE mgüäm.'

Ite

BHETHIMINIHIMIIHINIHII MU THRAHIHIHI HH C

quä:

AMISCHBESILSTV -

at

i

uam Peccatu

(un;

Demorffra

uv ff "enlaris injuria ,

4

^

mui

-t

anferi $ 4&2&)&& Trinitatis Myflerio,

T

Abevil, x :

o

2

äx AX

J L0

A

Qu

T

Deam magïs per&-

metaria , que diving chcntïæ;fgcrcm

"Theologe

£

Mg,b

. €am, quz, inhís

M

d]ïäö? Po

d

2

penetrate przíumit, cüm ne quidem

(it,

Xo: med. ;

É

tebebris, de fumàá

minimam aliquam elffentie. create

.

C

2

Dei effeniià hibe-

] ^on

Ze

2

E

particulam intelligere valeat, Igno-

T.

2w

i

ti poffit,volunt ef-

quif

»

A

X2 —

rantia, eít (tupida ; quz divina illa

Hsl

Y

.

22

v

*

E

fe illam , quá DE-

myfterianegligit cognofcere, propter

L'llt ö un

Sy

H

rinus & unus,Trinusin pez-

quz intelligenda Mundo nati fumus.

At

1

fonis, & unus in fubftantià repizíen-

Sed Fidesinter duos hos fibi oppofitos

h

tatür : Hzc eft. illa przrogativaqua

ambulans fcopulos, feliciter veritatis

3

L]

eífentía increatad creatá diftínguicur;

portum ingreditur

.dàüm neque in-

fj

hzc eft myíteriorum omnium my(te-

comprehenfibilem arroganter conae

n

rium,hzc eft miraculorum miraculi ;

tur compreherdere , ne opprimaturd

(

hzc clatécognita,non folüm creatura-

LÀ

P]

glotía

Serutator . Majeflatis. opri- P^v

rum ,fed ipfiu(met DEIcor,zterná re-

matur à gloría, nec mylteria à DEO ? 77

plet beatitudine,

Quare fi peccatum

revelata meditari omittit , ne graves

divinis perfe&ionibus plané oppofi-

illas incurrat minas $.5

I4 Cofo

tumeft, .d4dvev[atur fupra omne ,

ignam&imr.

i

qui: 8gzorat. ,

quod dicitur DEFS , non poterimus

lil.Primum ergo,qu

ö'dF-idäs deSan-

;

juftiorem de tam monftrosà illius de-

GiffimzTtinitatis tyíterio nobispro-

formitate habere ideam , quám (i i-

ponit,eftDivina ipfius Ulairas.Primum

demut notabiliffimam San&z Trini-

effe, fupremus Dominus, immutabí-

P/' V,

tatis injuríam perpenderimus. — Qua-

lis,infinitus , independens , fummé

tze officii melétit hodie , primó iftud

perfe&us , non poreft cffeni(i unus. r &,,.

divinitatis arcanum progradu & ca-

Summum mAUHHTA uiicum jt,æece[c 1ra - Mar-

pacitate vefttá. explicare 5 deindeex

eff, inquit Tercullianus , sec aluer ciop.

hac explicatione inferre,quám imma-

fummum magnum , nift parem non bae

- u

nis fic injuría, quà Drusper peccatum

beus, . Si D£us non effec unusfolus;

52'290

afficitur,.

I

non ampliüs effzet DEUS; quia non

$, Tbem.

:1

poffideret illud bonum , quod alter

lL Sat/':&a Fide

s

dao: ïmexl exïren&ä

I.f

BOC

pofliderer. Neque vobis imaginemi-

ATL. 34.

progreditur , quod utrumque diligen-

ni , DEUM elfe unum modo ,

!

tiffimé evitándum eft ; hec fant Cu-

qUO (j 4

ln

ali& fub(tantiz dicuntur unz ,

unus

mo,

l

tiofitas,& Igngxan;ia,Curx'oü:aseft te-

Jï&hgclus,.x uüna Ánima , unus Ho

(

,Sï

QUA A PECCATO 5S. TRINITAS AFFICITUR,

45

ä$

i

1

Ifte tes poriüs deberent díci unite

Deum eftímando , quaíi novam divi-

Pf, $0e

nitatem homo übx fingit,

Tib foli

"quàm unz 5 qaía cüm fint fübtsnux

- mareriales , ex mulcs pambus (unt

peceaviideo dícebatSanctus ille lk ex,

?

cemmüræ

»

& fifunrit p;r ituales , é

tibi foli peccatii, hoc eft'tibi , quifolus

n

In

es,

muhis conftant pcrfaö*:lol ibus.

Doimine ,contra te (olum pecca-

EH:t:tia-ïeiO divina elt adinirabilis

v , qui unus es & multiplicari non

potes s ideóque pcccan&u illam tam

quædam uniras, quz efïerna faà fim-

(ecrtt

phcl(ïw à omne bonüm. comprefxen-

pn!ahram Lomnama capxte (üO Qu«

;mdcm

N

dit , ita ut jute merito , à DoGoribus

ferre conatus fum , ita'ut non amphus

Cs

N

-moníolüm una , fed uni(fima vocetur ;

fis DEUS meus , aut non amplius fis/

gUO'

quia in illà prater illam . ipfar nihil

folus, Hisigitur duobus modisdpec-

na Ill

Boit l de ahud invenitur.

- Juter omsuia , ame

cato divina oppugaatur unitas, aper-

Ui - ö* mmm dicuntur , arcæm tenet unitas dz-

Topiit

te qu:dem per Idololatríam , occulté

umdt

20.

'Z)Z/lc? [?'l/iä!&! $,

Pimrerea non [olüm

verb per quamvis praceprorum DEI

ofito

hic Deus nc&cr unus eft fed unicus,

txapsmeümnem.

ILati$

& qmacm anicus elfentialiter, U

W prereriti feculís tanta DE[

: [f

Etiam Sol unicus eft

e]ï aece[[arsam,

veri inolevic igaorantia, ut Dzmon

Jide

[

in hoc univet(o ; (Pca noncít unicus

faciló tam enorme mendacium totl

AW

e(fencialirer; ciiam pluties mulriplicari

humano generi perfasferir; plures in

hr

oprt

pofti: , quàm nunc fint in ceelis ftella:

Mundo eíf: Dzos;imó tor,quot effent

nio"

ereaturg , auzm utilitatem, aut homi-

poteft enim Dens vocis fuz i :mye:to

uv

totidem cteare muàdos unico mo-

nís perniciem produ&z. Hocmenda-

TT AA

mento, & inquovis ziiomm velut cot-

cio. ma!fgm.s hic Vezerazor obtinuit ,

L

porum tàm mgem*um COT proprmm

ut omnia quafi templa, & tortius mune«

faum collocare Solem,

di altaría ifti

Avxhu

fa!

Íz d:vmican dedxca-

du

Quamobrem

propria DEI dos eft fi (ingularitas , nec

rentür ; arte non ab(imililli, quá fa-

p

'riurt

ullo modo,(icut nec divina natura, ab

pe:brmmgs quondam ille Rex . ufus.

Pf. 17,

v

illo perdi poreft.

Quis Deus prater

e(t, quicàm non poffet cum exercitu

Deum ucflrum $? Ex hac eft illa glotia,

fini*

(uo transvadare Euphraten , illum in

quam pet Prophetam pmzefïatur

plures quàm centum rívulos divifir,

TOLJAT.

i

j

DEUS, fe non. daturum alteri, & in

adec»que facilé faperavit. Eodem mo--

lül'te u

illias conhderauonem , particulari

docüm D:abo!us magnam illam fub-

Dezt.

cum atréntione nos vocat

.

FAdete ,

miffionem à à naturà omníum cordí-

u

32.2,91

[of

quid ego fsm felus , ö uon eft a!zm præ :

bus erga primum illud Effe impreffam

tev?ze.

1 00

vincere non potuerit , hanc. mnatam

5

] aþc

IV, Contra hanc ergo tam pro-

fubiiffionem in tot. divifit partes ,

priam divinz effzntiz. przrogstivam

quot adorsbantur idola, ut illam vero -

mC'n' j 1

infargit Peccatum : "d duverfatur [upra

DEO auferret,

Poüquam veró ad»

qlïo AT

u

omue , quodd:cztnr DEPFS. . Aman-

ventu ]ESU Chrifti ej usque Paffione

m .

do enira creaturam , pl uusque quàm

tamenormísignorantiaé Mundo pro*

(g

Fz.

— feripta

^s

CU

N-

44

— DISCURSUS QUARTEIS , d INJURIA,

fcripta eft , verüsque Dzr cultus (tabi-

Imó illud ip(um DEUS Ín Sccipturis |

litus alius Dzmoni , divinz (e op-

affirmat , càm nunc avarítiam, nunc

ponendiuaitati , non fupereft modus,

—— — —

ambitionem, modó libidinem , modó g,«

quàm peccatum; non quídem Intelle-

alia vitla pra&icam vocat idolola- 4 ;. 44

&üs,(ed cordisidololatria;que DEO

triam, — Z/rael. £. audieris me, nonerit Phil. g«

unicz effentiz gloriam occultà fura.

in teDeus vecens negne adorabis Deum

Io.

J

tur,aliamque quafiin creatutís , furn-

aliesum : quod idem eft ac dicere , ^ 9^

9

mo bono przlatis, divínitatem confti-

non peccabis; ut varíi explícant Intet- /tá

H;go

j

tuit , [ta ut inter idololatriam , & alia

pretes 5 his primis verbis zsomerit ia 1; 0

lum. ;

— T — — 0 — m

peccata hac fit differeatia , quz eft in-

t Deutvecens , fignificare volunt in- c D,

terlatronem publicum , & furem pri-

ternum cordís peccatum , quod pri- Hierem .

vatum,

Latto apertá. fronte medio

mó commítrítu: ; reliquisautem , son 44

die in publicís vijs przdasagit, — Fur

aderabts Deusm alienum , indicanr ex- ""«

autem occultus clam , & intenebro-

;

teinum operispeccatum, quod fequi-

j Mh' $

fi(fimá no&e aliena invadit," Eodem

tur ex interno ;

quia in fubftantiá

h

modo Idololatra quafi latro apertus

peccare, eít, Deum pro atbitrio füo

non veretur publicé hanc. propriam

fibi focmare , conftituendo ín bono

Deiinvadete gloriam, quód folus fit ;

aliquo creato ultimum finem , & co-

fed publícé templa & altaria exftruit,

lendo tale bonuim tanquam DEUM ;

aliásque,quàm Illi,vi&imas,& facrifi-

hoc eft , cum amore przlationis in

cía offert ; Peccator veró ordínatius ,

compatatione fummi boni creatuta

quafi fur occultus, hanc ipfam DEO

diligitut, quemadmodum fepius vo-

auffert gloríam; fedtacité , & in corde

bisdixi , utcordibus veftris bene im-

fuo pro vi&imis,non tauros aut agnos,

primatur hzc verítas ; qu plàs qudm -

ut loquítur San&us Josunes Chiyfo-

omnes alizá peccato mortalicommit-

ftomus, fed quod pejuseít, animam

tendo vos deterrere deber,

!

propriarn facrificat, Et hsc nonex

Verum eft,Chriftianos,cüo DEUM

amplificatione dicta (unt , fed Gmpli-

offendunt , non prafumerce Divínita-

ciffimz veritati fant confentanea,

tem DEO auferre , eiimque in corde

& Thom Vl Aliqui patárunt , à timore in

(uo negate; fed folàim tanquamcolle-

2.3,4,77, Uettis multiplicatos fuiffe Dzos ; fed

gam imperij admittere , illíque &

4rt, 4, ftolida illorum fuitopinio , non enim

Dzmoni fmul &. eodem tempore

rimor , fedamor incaufa eft , ut ctea-

fervire velle,quieft alter modus DEO

tura pro Deocolatur, Amorille fum-

corouam auferendi, Sed hoc ipfum

ET

mus , quo bonum aliquod creatum

impoffibile eft. — Hanc enim facere

bono increato przferimus , quafi ido-

ivifionem,idem et, acvelle DEUIM

8. Cyp. lum aliquodin nobisefficit.

de dupl,

Quidquid

non ampliàs effe folum , non ampliüs

bomo DEO anteponit , Deum fibi facit.

fimplicem ,non ampliüs unicum. , ac

a.

Inquit San&us Cyprianus , & hocip-

illum ipfum effe, qui eft. — 444d: If

Detnht 6'.

4

AE

. fum alii quoque Ddötgres afferunt

"

ráéi ; Dominns DEUS tums ,uaus eff.,

Quare

o

—

ng A PECCATO 5$. TRINITAS AFFICITUR

4j

pmhibitionem in thronó cetd!s,fuï

pturi

Quate con(iderate obfecro , an non

Qu

ftulte fint illa excufatíones , qua

collocàárint,

Non erit ie te DEFS .

modö EW

fzpius adferuntur à peccatoribus , di-

rectzs, . Siin Mundo,plusquam unus

- centibus,quód licét Deum offendant ,

poflibilis e(let DEUS, omnia furfum

ololinii

ia

fc nihilominusilli devotos effe , exhi-

deorsámque verterentur. Quam cae

li

Dmm

bececharitátis opera, frequentare Ec-

lamitatem ín quocunque Imperio non

llj

adfert muliitudo capitum ad. coto-

(ttt,

clefias , (zpius pro animabus íin pur-

atotío detegtíisad. Deum precesfan-

nam aípiranium ? Quamprimum

lntti

hec ambitdoo Romapborum Monare

eiitis

dere, Nonequidem his operibus,li-

chiam Ínvafi, (tacim in vifceribus fuís

p dl

cét bonis;falutem fuam adipifcentur. ,

fi à peccatis non defiftant. — Hoc eft.

majores experta eft ftrages,quám un-

E

j

,^

culrum Deo debítum dividere,unam

quam alíis ipfa intulerir, Similem

dMipartem , alteram creaturís. attti-

omnino perturbatiouem peccatores

It ex

* il?m;

at inDo-

in microcofímo , id eft;in homine ex-

m

: sgph- $ — buere , utfolenr illi, quzjura

*

[]

iímohoc

Ti

$*

mino,€4 jurant in Melcboim

citant 5 quare non mirentur, filimi-

Íuo

- eft creacutis majorem , minorem veró

lesinpotentiacum rebellione,incogl-

tatíonum ftrepitu , toriüsque fpiritüs

i

pattem Dzo dare.. SiDEUS non ha-

0s

bettotum , neque eriam partem de-

perturbatione índubitanter effcz&tus

Aliter ením fieri non

füderat. — Aliàás enim nimis turpitet

expeïïiamur.

divina ipfius unitas violaretur , quia ,

poreft. — Date alicoi lapidi duo cen-

is la

ficut jam ante dixi vobis , idem eft

tra, quid faciet mifer, dum à quo»

d

vis illorum attrahetur ? crremebundus

5 v0«

peccare,ac alteram Deitatem, idolola-

trjà quidem magisocculta , fednon

hetebit , incertus, quó fe inclinet,

€ t

minüs Deo injuríosá,nobisque, quàm

Eodem modo càm homo à ratione

quzm

X

maniefeftzilla , minus damnosà cordi

verfus centrim füum;quod «t DEUS,

[imite

Jf- 43«

noftro infetre.. 7dute me non efl for-

inclinetur. ,. trahatárque eodemtem-

z.

matus Domious , inq

pore à paffione quádam versüs aliud

EM

75€ 5025 €rit.

40&[ DEUS. Cä"PQ,ä

bonicujusdamcreaticentrum , adeó

Átiti

ViIf, Hinc etia

hx 'm.ragna ïila na.

amati, ut przillo Deum ipfum afper-

cordc

Ícirur curbatio , qua à peccato intra

- netur , nece(fe eft , ut mifer fempecin-

"

nos fufcitatuc , ut incelligamus quàm

quietus hzreot, — Zz4uietum . eff cor g 4ugs

r

meum ,donec veguie[cat inte : Haceft

n

verum fic , noneffeinanimà pacem,

quæcunquefc DEO opponit.

ut$

quzdam violentia , quz nsturz ín-

pO

) '305.9.4.'.

refifit es €$ pacem babuit ? Teftabuu-

fertur , nec eftulla violentia , que non

pfum

Arift, z;

tuchocomnespeccatores , qui fi ve-

patíat moleftiam, $4 guid violea-

6

Yal

t

rítatem f.teri velint , dicere cogen-

tum eff , etiam acerbum erit, E.ceigi-

(

Mt'

L]

e

tur , nünquam fe magis contentos

tür Chariffimi , validiffimumex hoc

argumenco motivum refiftendi pecca-

ph'ï!s *

fg/iäïe;qüäm càm bene vixerunt, Cau-

] ACM,,(,

fa iftius perturbationis eft, quód . no-

to, illüdque fugiendi 5 eidem enim

7

h

yum Dominum contra fup;ä di&am

confentire, veré nihil eft aliud, quàm

j

. DEUM

yuitt

Sf«.

N*

N

A

i

46 -

DISCURSUS QUARTUS , DE INJURIA,

Deum derelinquere, Deümque alie- — ldm , nec jüftam effe, eundem cum

num fibi conftituere, qui vobís , ut

Ie;'. 15.

alio comparare, — zes eff. aliiffi

*

m:"f"f Ectl. I. 8,

13,

loquitur Propheta , neque de die ,

Creator omoiium &£3. meruendus n

98 1.

neque de no&e quietem. concedar.

Et adhuc erit aliquis , quicontrarium

X

Quamvis primarium motivum debe-

àudéat ; ut eje&o DEO vero, primís

reteffe, hanc Dzo non inferendi ipju-

ftatim fuggelticnibus diabolicis cui«

lt 1

riam , ut inlocum ejus ponatur crea-

vis idololocum cedstin corde (uo ?

4080

tuta , ipfQue gloria , quzà fingula-

|.OX,. Verüm hucusque non fecimus

LU

(

Trit, h

ritate ipfius , non tanquam fupremi ,

vela , nifi, uc ita dicam , juxta littora ,

M

3ldn '1I fi

fed Solius effentiá provenir, auferatur,

nec adhuc altuüm Msre argumenti

LU

!? 13';1;7./'3 enim Solnus eff, -

- 38

13.

propofiri intravimus;ad demonftran-

I

IV. Cardinalis. Baronius: refert ,

. dam enim Dei unitatem, etíam ratio

L

Caligulam Imperatorem ftatuam (aam

naturalis accedir, — /Von eff baua pl Zrift,

ia Templo Hierofolymitano colloca:

m/z't;u -princzïpantium. Fzus :fgo Fim-M"

a ph

PD

re volui(—k,u;ä]u;:?æisranqua'—m Deus

ceps,

Neceffe ett. igitur, uraltum

adoraretur.

Qua iniquitas càm in

- hoc Mare ingrediamur , quó fola fides

civitare innotefceret, populum in fex

dux nofter erit.

Hoc pelagus eft

fe curmas divififfe , Senes, Adolefcen-

SanGitfima Trinitas-, id cft fignum

tes, Pueros ex una parte , ab altera

diftin&um prz aliis notabiliffimum ,

Virgines,Conjugatas & Vidaas,adeó- credentes enim natuce diving untta-

que uüitos ad Przfid:s Romanipala-

tem,dittingüimur á Gen ilibus, agno-

tíum cucurriffe , proftratósque intet-

Ícen:ésque perfonarüm Trinitatem À

ram , manibusá tergo lígatis, capillis

Turcis & Judzis feparámur, quibus

cinere afperfis, eviffe , elatóque trifti

de tam magná veritare nibil ineruit, "

clamore eundein Pezfidem rogá

iMv 9

q.

m

- Ut de tam fublimi mytterio aliquid

ne permitterer hominem ín templo

intelligamus, quod cum ípía luce fua

adorari,quod ad veri Deigloriam ex-

fe abícondit , Jgcem . inbabitat inac- D7 6

1

1

ftructum effet. Nunsquam minüs qul-

ceffibilem, primó (cire oportet , infini-

vis Chriftiapus facere deberet, quane

- taseffein DEO peifedtiones , quz (olá

B

do Diabolus avernalibus fnis fugge-

t r

intelle&tus noftti acie coguoíci non.

ftionibus illibonum aliquod creztum

poffunt. | Naturaliter enim ex operi-

in altari cordis fai collocandum pro-

bus Deum cognofcentes , nihil aliud

ponit, Sinon aliudillud difturban-

Intelligimus , quàm opera ipfa de-

diidolum, occurreret medium ; vo-

raonftranc; unde d pulchritud:ne, ab

cetm in coslum attollere oporterer, ha-

ordine , à Mundi unitate ; bene qui-

míque proftratum priüs lachrymis

dem potentiam , fapientiam , & unita«

coníumi , qudm peccato confenrire ,

tem Cmarorislinfgrre poffumus , fed

corámque toto inferno fepe fzpius

absque uliá comparatione femper :

proteftarí ; unum effe DEUM no-

plüra. cognofcenda reftant , quàm

&rqm'», & non 6£fe alium prater 41—

quecunque à maximis ejus operibus

pro

p

N

-

QUA A PECCATO $5,

TRINITAS AFFICITUR.

propohuntur, Qui Moyfis intaetur

nuiffer , quafi priüs in fchola natürz e«

Q

ftacuam à celeberrtimo Micha£le An-

rüdiendá & di(ponendum,ut ita

4

magis

aptum ad fublimem hancle&ioné au«

Pgin

- geloexículptam , facilé quidem ex illa

!hþüo

mirabilem artificis manum ad ipía

diendam.redderetur , poftea in aperta

HU

.quafi faxa animanda colliget;- fed non

gratiz (cholá tradendá. "megmzw.cf'i- Ioa5. Y«

ii

18e.

ita reliquas preclaras ejuídem virtu-

£ns,quieft in fiuuPatris, ipfeenarravit,

a

$uarez,. ces*,pietgt:m,þrudcmiam;'pm(apiam,

Xil, In hoc igitur divina natura

?

de DEO cognationem ,aliásque prerogativas,

fingulariter ab omnibus creatisnatu-

ml

1200

Trino, .

uzad artem ftatuariam nullam ha-

tís eft d.ffzreotri(fima,quód ínuna fim-

fà,

s

P bent relatíionem, addifcet; — Nonali*

plici fubítantiá tres contineat Petfo-

3. dl

F.

entl

X2

"^ter accidit, quicreaturas contempla-

nas divinas,quz vocantur Pater, Filíus s. Tlam.ï

4f

tur. , benequidemab. ipfis proprie-

&cSpiritus fan&tus, & tali cum ordíne , *f2 42*

Atl

tates eliquas Deo convenientes argue-

ut Paterab alia per(ona non procedat , ^" ^

h

fvd

repoteft , tanquam illarum Authori ;

Filius procedataà Patre, & Spititus (an-/^T -

Mi

fed noneas, que non ut Creatoricon-

&usà Patre& Filio procedat. ^ Atta-

j

veniunt , deprehendere licet,

'Tales

Hm

men non debetiscredere;aliquam ideo

'cs

funt propietates períonales, ad quas

inter illas effe inzqualitatem : increa-

(

creaturz. nullam fpecialem dicunt re-

tus eft Pater , increatus Filius , increa-

Immenfus eft

lationem , fecundüm originis oppofi-

tus Spiritus fanétus.

tionem , quzelt inter Perfonas divi-

Pater ; immenfus eft Filius , immenfus

a.

nas , fed folüm fecundüm ejüídem et-

Spiritus fanctus, Iodependens &t

fentie identitatem.

»

Q«

Pater, independensFilius, indepen-

XL Magni ígitur huj

us ;ny['cerii

densSpiritus fan&us,& (ic de caxeris,

n 14

bus

veritas quam nune explico , tota cft de

Neque ideó funt tres increati , tres

ült.

