- vit

fuis omnia privilegis,omnésque, quas

cecidiffe, & putant debiles arundines;

»

h

:bhu

i

poilidebat, preeminentiasamifit.

per fe terram versüs inclinatas , ftare

IX. Sed sntequam ulteriüis peenam

polfe erectas, Si homo in Paradifo ter-

qucD-l

j

À Juftiriadivina huic Regi perduelli

reftri ftulto amorít refiflere non potuit

fuo, infli&am confideremus, mul-

tanra in tranquillirate , quomodo in

j

n

rum refert, hec, quz hucafquedi&a —

sperto campo intertot refiftet praelia ?

TAE

funt;accaratiits obfervare.

Quis un-

"

1 N

AMemento , monebat S. Hieronymus

quam ciedidiffet , Viremzram pruden-

Nepotianum , ssemento quid Paradiff

d

i

-

tem, non ita pridem Dei manibus

coloni de po[fe][ione [ua ejecerit mulier.

formatum, omnibus grarig rs&m habi-

Quare necefle eft , tam frequentervos

sEïam

gualis, quàm actualis thefauris dita- -

admoneri,ut per'icülofa; vitetis OCCa-

tum & roboratum ,. palfionibus fuis

]ul

fiones,quales funt adolefcenrum curm

adeó dominantem, veibis folüm ab — Puellis converfationes, quia quemad-

j

u

!l

(in

erga fos-

exuiníeco , non ab in;us à concu. mbxdümplimþiabolm,Vixi

eninam

yis

N

D

3bo DiSCURSUS DECIMIIS SEXTIS, EX POENA ADAMI -

minàm amore ii perdiionem na-

reim redigeretur, à Deo ftatutum eft,

N

ftram u(us eít ; fic adhac eodem illa,

Quid diceretis de Magno R ege, hodie

dj

femperque majori cum robore uritur ;

opulcnto, cui omnes parerent , quem

dum quondie magis invincibilem

lik

omnes venerarentur & cimerent, fi

horum atmorum , id eft, amoris vim

cras nudum & pauperem,;ac,üt panem

U.

(t6;

agnofícit. Qui Apum Regem cospit ,

lucretur,cerram fodere confpiceretis ?

tocam illarum quoque tenec examen :

Atramen tanta fortunze mutatio , ne

Pa

I

H

€odem modo, qui amorem lucratus

minimam quidem poenzrum primo

eft,omnes quoque alias paffiones ha-

if

D7

n

Parenti noflro. inflidarum exprime-:

becin poreftatefua, — Ethzec eft caufa

rei partem, cim minima fic illa,quam

[

cur cáaiá. cum obítinagone Dzmon

Vi

fecit corpus ,jatura, in cortiparátie-

inter Chriftianos peílimam

illam

ne divitiarum & prerogativarum,

Tür

afandi coníuetudinem conferves:

W

quasanimaamifit, Onod autem pro

amore fiquidem potitus facillime

nobis. omnibus magis deplorandum

di

h

reliquis dominatur affe&ibus , & hac

eít;quódque magis poenze illius rigo-

cave in Adoleícentium animas ad

rem manifeftat , eft, quód omnes cà-

[

dem fententià involvamur,

Quam-

li

quodvis'viciqm januam paudir. -

D

obrem Deus ordinem & providentize

U.

à

$ntea ftabilimm regimen omninà

b

od ides

ti

X.Nunc,utad prop

mutavit , fuzque naturali inclinatio-

mus materiam, , Deus ex Patre in Ju-

ni cun&a relinquens , protecionem

m

dicem mutatus Adamum vocat, exa-

fuam fpecialem fubtrahendo tan-

minat, convincit & condemndát; . at

quam meram ,in quam onmnes tams

li

videte ad qualem peenam: ad amiffio-

corporales , quàm fpirituales collima-

t

nem Regni , ad bonorum conáícatio-

rent miferie , nos expofnit, — Z'otz

nem,ad exilium,; infamiam , infirmi-

bomo (ecundgm animam , & fecundzim

pE

:

tatem & mortem, Creaturae illiusda-

corpus per dAdami prevaricationem in

uectantimperium , é deliciarum eji-

deterins eff commstatus.

Inquit fa-

citur Paradiío,&,ut lapfus fui oppro-

crum Concilium Tridentinum,

O

brij identidem recordetur , pelli-

quantum vülnus naturz no(ire pri-

?ä

busanimalium veftitur.

Ad terram

mum hoc peccatum inflixit! Taprüm

manibus fuis colendam damnatur,de-

li

ega mihi nontribuo , ut hujus vulne-

pidue vitam in fudoribus & labori-

ris profunditstem & largitatem à me

li

hi

busineffibilibus exactam inter angu-

explicari poffe confidam ; nihilomi-

ftias & agonias finire. cogitur. — Imó

nus aliquantifper oftendere conabore

[

ecamnum quafi perduellis à Deo tra«

.XI. Quoad profundiratem , con.

Garur; quía, quemadmodum rebel-.

fiderate , quód. quemadmodum per-

I

lium domns dirmunrar , foláque z-

tupto ab ingenti fllumine aggere tota.

f

quantur, fic, ut anims: habitaculum ,

Regio inundatur, ita ablataà natura

An

cpspus fcilïþþt,dirlzæï:tur & in pulve-

nes ap-

D)

humana o;äïgänalli juftitia , óm

ER

g'en'ws"

3

AUR

»

I

1 PECCATI MORTAUS» GRAVITAS äPPAR.*ET. o w

w

dU

E

?etifus propria fua objecta tanto cüm

natura, quam mibi DEOS isdi

AT

impscu jequi coperint, 9t abígae

T aizs ef] mea conditio, bac. éxclinatis

, qum

DEI Gratià, multáque difüculrata &

C narra con[litutio,

An hic fanus

teY d

lzbore noftro resineri non pofünt,

'—Vü"ïi)is loquendi modas viderur ? Si

t panem

Usà cum pzíiionibus fimul oxines

hüm-lægïum veftrum non moveatur,

Cereji!

creatmrz ab horminis obfequio dafe.

filensiüs procedat , fi quindo fonum

ceront , quéemadmodum in univer-

Mi i

non edat , aut non,quas deber, fignet

| primo

Ísliregai cajuscam perduellione fieri

horss , ranc culpam artifici non

rprime-

Íglet. Aisóque beflie cantopera ob.

impingitis ; fed. horglogium vicia-

Íequiuns homini recusárunr , ut, nifi

aqu

tum eííe querimini , nec unquam

vi adigantur, aut blanditijs attrahan-

vobis'imaginamini , tam defe&tuo.

pzra'ria.

TE

tur ; aut arte tmaníuefiant ; ampliüs

fum ab artificis manu prodijffe, Quá

nobis fervire nolint. Elementa in-

fronte igiturhoc audetis dicere, dum

m

-

atdt

di&o bello fedus fregére , quod in

repugnantizs illzs / fentitis ad vi-

T

horminis innocentis graciam confli-

vendum fecundüm ratior m , & non

tuerant, — Ceeli murati funt , fuósque

[ies tà

fhore beftiarum? Dicitepotius , ho-

Qu

influxos apr cohibuerunt , aut dimi-

fologium effe vitiatum , reparari

entie

nuerünt. Terra canquam maledicta

oportere, mianibüsque artificis red-

winà

fpontenihil aliud, quàm fpinas &

dendum, à quo in principio tam

w

tribulos , producit, Verbo vix ho-

beneinfiru&um prodierat. Dew; fe-

10 inimicum DEI fe oftendit, cüm

cit bominem vellum.

jonerm

Et tunc, ot

Ecylej?

jox omnes Ífibi contrarias exper.

) t

decet , loquemini. Sedhzc per pa- 7: 39*

a um

tus eft creaturas ; imó fe ipfüm con-

renthefin dicta funto.

Caterüm,

U2rum fibi, omnibásque hoftibus

Jmi

fi penam primi hujus peccati ali-

aljs hoftem domitm difficiliorem.

quantisper concipere volueritis , ex

Tu

E:ce igitur omniem malorim no-

cund;!lïi "

omnibss malis, quibus corpus &

f'rorum originem ; Écce unde rerüm

T l

anims in hac mortali vita infeftan-

fpirituilium ignorantia , benefacien-

tür, quafi montem confiituite, in

T

di repugnantia , effrenata, volapta-

ünc omnes vite penurias, omnee

uid,

tum concupifcentia , irz in vindican-

r

Contapiones , omnes inundationes,

dis injutijs impetus, contipua inter

tenipeflates, terrae motus., anguftiss,

fii ii

nos ipfos contentio , nafcantr, No.

bella, omnes egeftares, Isments, li-

lite vobis perfoadere, tales à DEO

f

hg

tes, homicidia ,neces, ompes injufli-

nos fsctos effe ; tales à peccato fa&i

tias, iniqnirates , omnésque datmna-

iil

m

umus,

tarum Animarum jacturas congerite;

XII. O quantum intra-me ipfom

hsccum epigraphe : Hac eft unius

1 (

indignor, dum interdum aliquos ve-

folius peccati poena,

O quàm pro-

TU

r

firüm ita loquentes , séque excu-

fanres audio !

fundum vulnus, quod finu fuo tanta

if Iw

Qnid facere pommz?

comple&itor mala ! At non minor

1

Q

*D EU $ talem

"BC CYEAVIL,

£Hhec ej

HH?I

ij )

e[tejus Iargitas, qua

€

à

ad intïnjï/t,,a

ani*

&, P« Srgneri $T. Chriff , Infiv, Tcmflä

CA

*s

*e2 -Cf)fSrCEIRSüS DECIMUS 'SEXTUS , EX POENA ADAM

!/

animatum, ob hac mala infeliciffi-.

crudeliffimorum Ducum corda man-

eu

marum ruinam Íe extendir.

fuefeceris, Nihilominus DEUS, pre-

!

fio

XÍHI. Primó omnes infantes abí-

ter infinite pletatisfus vifcera, quae

'f w)fpa:. il

que Bipüfmo & vità decedentes in

omnibns exhibet; precipué parvulis

ü, 4li

primi hujus peccati peeaam in ater-

tam tenerum oftendir amorem , IH

*

hi

J

num bono illo infinito , id eft, clará

fammopere illorum gaudeat prefen-

DEI viüone , immatceffibili coli

tià & all oqnio : Sisire pareulos venire

, heredirate privautur,

Quis autem

4d me : Attamen , ut primum homi-

1 lt

j

a

numeruüm illorum inire porerit , huic

nis peccatam puniae , ne quidem ram

pone, que poaa damni vocatur,

T

charam fibi parvulorüm statem ex-

D

fubjectoram ?

In. Mundo ajunt,

cipit; fed fimul omnes numero innu-

(llï

Rirtiel.mile circiter hominum milliones

.

merabiles eádem puaitione involvit,

)

C'orr. inveniri

3

at expenuentià conlílat,

eósque ; f1 abíque Baptifmo difcefle-

4. 44.. tmsdiam nafcentium parcem anté ta-

rint,in omnpem aternicatem fuáà bea-

tionis ufum diem fuum obire,

Ua-

ritudine exclufos ob peccatum origi-

de fecundüim

hanc numeraiionem

nale ab Adamo contra&tum cafligat ;

qnovis feculo faltem mille infan-

quod ramen fecundüm voluntatem

Lf

tiunm millioaes

morerentur ; qui

eorum illis non fuit voluntarium , fed

| 4

quit omnues in primis quarer mille

tantü:m fecundüm Primi Patcris fui

aunis ante Chrilli adventum con-

volanzatem , cui voluntas illocum in-

tra hanc luem à fe contra&am nul-

clufafaerat, Qnid i

lum habebant remedium.

Verum

gitur vidcm; vo-

bis de peccato ?

quidem eft , poft adventum Chrifti

XIV, Atramen Parnm huc üfque

omnes Chriflianoram infantes hoc

dixi.

Nanc innumeros homines

gsudere privilsgio, at à peccati ty-

eternüm pereuntes adjuagire , quo-

rannide liberari, cum San&is regnent

rum zterna damaatio remoté peccato

in cclis ; at nihilominus quanta

debetur Orciginali; quo mnatura ha-

Mandi pars fide Chrfli non. eft im-

mana corrüpra fair , ut merizó. Pro-

buti, & confequenter nec San&ai

pheta de hoc peccato loquens, non in

II D BU - I ERE

hujus Baptifnielt patciceps ?. Qia-

paccato,fed in peccatis (e conceprum

Pf. $o

re quot adhuc holie toto in munda

effz dicas,

da peccats Concopit "e

6.

pu:atis infanres ad limbam trans-

mater m24. Qoia peccatam originale;

ferti , cclóque privari * O Iaex-

licét pet fs unicum folum fir, nihilo--

plicabilem peccati etiam unias ma-

min 15 quoad effeas , eft quaíi exet-

lignitacem ! Non igaoratis , ad pla-

Cicas peccatoram, & in fe folo omaia

candam Victoris iram iunocentres

ezcata , ficurradix in f& ozanes fru-

puetulos obviam mitti folere ,. ma-

G&as conriaet : a i» cencludantur Bel-

nibusque ramos olivarum przferen-

om2i4, Hinc eft, qaod peccara actaa-. Jarm.

tes pacem rogare,

Tale fané me-

lia quotidis ab hominibus committi. i2 P

míit los.

dium [xpznamero tam efficax fgir, ur

fglira? quoad voluntatem noftia:

culpae

m

H

H

-'";

|

;FECCATI 'MORTAUS GRAVITAS APPARET,

à0Y

u

culps , fed quoad Adami transgref-

Hebrmi in fevitotem Babylonicam

p

Íionem Pne. poena noftra : fecundüm

abítra&i miferiarum tmenconem fà-

hqu

tVl

| Myac.

ilad : Quiinfordibu eff , fordefcat

ciens, hisuritur vetbis, — Srillavit fa- Df?"' »

v M05 malcdiílto,

Át quàm diifi-

LP

n,u

a2, 4bbur. Pracipus cüm Deusob primi

hujus peccati poenam totum genus

milibus verbis peccatorum permif-

;ræ(en-

T

humanum, Dcemonis tyrannidi per-

fio in facris Scripturis defcribitur ?

0. 14., tniferit fobjici , prefertim. ante Re-

San&cus David iliam inundarioni to-

Vhofrie

39.

demptoris nofirí sdvencum, ita. üt

tüm Regnum fuübmergenti comparar,

emm

à Chrifto Princeps hujus Mundi vo-

Effande f'uper eos irasza tmam , C f'aver

Pf. ég,

em o

"L

cetur , cui tam fnpeibé dominabatur,

ira iue. comprebendat eos.— Sed quo-

Q imt

quemadmodumeriamillüm Apoflo.

modo ? Ecceillum, 4rypoze inignita-

volil

lus, Deum hojus fzculi appellat. Vi-

tem f(uper iniquitatem eorum, Quau-

hod

debat Deus , fi hominibus Juftitia ori-

do Deus permittit, ut in priorum pec-

db

ginalis & particnlaris illa affiftentia

catorum poenam in peccara novala-

gt

à principio pro falute noftra nobis

bitut homo, tunc dici poteft , iram

lipit;

conceffa, fübrraheretur, Lociferum

ejus nimiüm exundare, INvlla eff pe- Bella-

taten

1.Cer, viribusfuisprevalituraum. Videbat ,

na gravior,quam cum peccatsim e[l pe- YTP. du

V,[a'!

4—0 451

homines fe omnibus vitijs ; quafiin

»apeccati, Mac poena eft quoddam bwve

[ai

3

[À

videbat terram

T

praedam dedimuros

diluvium ; alia spala pcenz , ne qui- loc.ex

qnafiinnovum Infernum commuta-

dem pluvia , fed paucze quedam funt $. f«r«

u

tbm iri , ubireprobi millenis peccatis

füille. Srillavit fuper nos szaleddlito. L. 4.. i55

affuefa&i nullam DEI rationém ha-

Qaare fi Deus in primi hujus peccati /&//ar.

v

que

bentes, deniqnein zerernis Inferorum

&b Adamo commiffi penam permit-

jmnd

flammis perpetugm erga fe odium

teret unicum folum hominem in

5j

p

profeffuri effent,

Et nihileminus in

ünum tantüm peccatum labi, & à dia-

M

PGC&

primae hujus inobedientize poenam ,

boli tyrannide unicum hominis cor

u

occupari ; hec permi(fio multó formi-

quafi tam gtaves has non curaret per-

Mu

verfitates , omnes permifit, nec im-

dabilior foret poena , quàm fi omnes

g

pedivir.

homines , quotquot fuerunt & adhuc

n s

XV.-Quid vobis de hac peena vi-

g P

detor. An non horrenda eft hzc feve-

erunt ; acerbiffimá morte condemna-

réntur. Judicace nunc , qualisilla di-

j

cenda fit peena; quá; praeterquam quód

rtast Si Densaliam non famp(iflec

J

g

ab hominibus peenam , quàm qnód il-

Deusonines thorti addixerit, à tor GC

agl

o

los in mortalitate fu& miferijs & af-

tantis fpecialem fuam retrahit provi-

Gmml

fli&ionibus reliqnerit , fufficiens &

dentiam, intantas iniquitates & im-

j

,£ompetens poena videri potuiflet ; ac-

munditias precipitari permiitit,:atte

j

i

W ïlp

tamen non nifi quedam maledi&io-

tam Damoni licentiam,quà innumee

n

- Dis , peccato attra&tz , gurta. fuiffet :

riabiles animas fuz fervituti [ubje&tas

g

)!

J iil

ita fal:em loquitur Daniel , dum exi-

perdat , concedit. Perpendite id,quod

j

pauló anté infinusvi,id efl in

Mundo

| üi,egef'ua:is,car;ezif,aotiüsqne goprali

al

*

CC2

plus«

"u

"

224 :gzswa SUS DECIMUS

Y

1

iL

IINTUS, EX POENA ADAMI,

plasquàm mille hominum miliiones

€ontie

M

quam credidiffet , medicinam divi*

Bor

inter hos Chatholicicen-

i

nam, qualis eft Jefg Chiifti Sangais»

peuc

tum vix millione

conlicienc, ita,uc fi

peccati originalis valneri perfe&té

omnes falvarentur, quovis centefimo

pl

mederi non debuiffz , ira ut omne pus

pl

$010 nongenti Animarug non ca-

eximeret ? Ex auro cam falubre eli-

- E

tholicarum milliones in eternum

"

tun

cicur oleum, ur nonfolirn velg: bal-

1U,

i

maledictaram ad infernam — defcen-

famum igedearur vulneiibus , fed ne

s,3,

derent, Cogitate igitur qvantóplu-

res damnandifint, cüm & Catholicis

quidem ullam relinquat cicagricem,

quà

Quare oleum tam pretiofum , chari-

Tnoi

tor & tánti zternüm percant; támqae

tatis vi à Sacrofancti corporis fodinis

Mu

brevis fic hominum vit, ut rariffimi

exiradum, vibebatur, ita. vulnera

curíum feculi perficianr.

b

noítracurare debuiffe, ecne quidem

hu

XVI. Accedit , hecomnia3 DEO:

illoram re:naneret veftigium,omnés-

t

permitti, poftquàm primusille Re-

que homines poít fecundi hnjus Ada-

Y

bellis nongentorum annorua fpacio »

ini mortem faniores, fortiores, viva«

Ü

ob peccatam füum rantam egit po-

ciorésque fierent , qnàm fi primus A-

I

nitentiam , ranásque. profudit la.

dam non peccáffer, Sic debilis intelle-

1)n

crymas,

Imó poftquim ipfemet

&us nofter judicarer ; at non fic vifum

RI

Dei Filius, uc huic ipfi tranzgretfio-

C&JQ&ïfiæ d!V!üæ, qux lïïfïn;;ä proce-

L

ni [atisfaceret , honorem in&uities

dit Sapientià. Hzc, ut quàm magnum

(ïm

Koys, , fn3jorem divinze re(tituic Jultitiz ,

malum fit, Deum offendere , bene ap-

$.

quamillatafuerit injuria, — Ion ficut

q

deliciuns ita tf* donum,

Levitfima

prehiendatur ab hominibas, voluit, u

[

peccatum tantis etiam impenfisà Je- $.7 &.

qusvis incommoditas à Chrifto tole-

d

fu Chrifto fanatum , nihilominus ad- 1. 2. 4.

ita , licétnon faiffsc ampliüs, quàm

huc diebas nofttris maliguiflimos fuos 8 1. ar.

&

miffam in. czelum (afpirium , mille

ad fnem Mundi ufqae, imó ufque in 144 2.

Mandorum peccatis exfolvendis fuf.

lt

omnem zternitarem in. miferis dam-

I5

feciffet s nihilomin

us poftquàm. Re-

natis oftendat effe&us, Quid fütorum

Ye

demptor noffer ram amplam fubijt

fuiffet , fr Dei Filias Officium Libe-

Piffionem, tx propter doloram co-

I«

ratoris iníenon fuüfcepiffer, compe-

p

piám & amaricudinem. mari compa-

désque noftras & vincula non diffie-

ECfUF

»

L

nihilominus tantas adhuc

fo

gifler ? Ego plan& mihi perfuadeo ;

peccatum edir ftrages , tantosde no-

lt

ranc homines grari$ divinà omnino

N

bis Demon agit rriamphos, rantis

privatos, quoad corpas & Animsm

& fpiritnalibus & remporalibus ju-

yi:

peattus à Dsemone occupatos, ipfimet

ftiria di

V $A

ia Adami peccatum punie

Aatichrifto- . malirià pares fururos

6

calamiratibus, imÓ & zternis Ctu-

faiffs,ita ut cuivis horrendus ille titu-

M

Ciatibus, cuacta hec im unins. pec-

lus actribui potaiffec , quo ille infigni-

lz

cati þpgenæm permittendo, Quisun-

tuseft,dum vocasur, Homo peecati,

hs

* Homea

Ed

h*

aóg

PECCATI MORTALIS CRAVITAS APPARET.

((

H:om, cujus vita continuum erit

ber eiadmixta forect dulcedo , ori fuo

p

—peceatum ; homo, qui plüs à peceato

admovere auderec ? Tale vencnum

d

ollidebitur , quàm peccatum ab ipío

eft peccatum , cojus una peflifera gut-

p

po(ideatur ; Homo, cvjus quaft na-

ta , cüm vix primum hominum caput

? tll

2e

turaerit p

£

? "6d x

tca3t

infeciffez, quamprimüm in totum ha-

b

T be

e. Zibmo : Pevm:i* "

f

fiius perditzonss.

toanum genus disperfum eft , ita. ut

dn

ze 36-

XVI. Et:an nonhocfíufficit, uc

omnes, quorquot nafcuntur; & nafci- »,,,.

j*

p

quàm mesgnam roalum fit Peccatum

turi funt, licécetiam Mundus femper

hat

mortale; cognoframus ? Univerfale

durarer , in eóque fine &ne homines

Jicit

Mandi diluvium paucisillis homini-

mulciplicarentur, infe&urum fit.

S.Tb,

nea

bus X tantá firage remanentibus tan-

Si à pecceto. Adamitantüm filij,

Qem

tum inculfiz rerrorem ,ut ad illos ani-

f,- 2. q;

nepotes & pronepotes contaminati

Sr. d.

mæ

mandos Deus verbis fuis jurárit , fimi-

fuiffent , flupenda profe&ó maligni-

:

A:

li& fe poná nunquam impofterum

tatis forer. arpumentumx ; at quale

1

At nunc ad

terram . afiligendam.

malignitatis non. erit argumencum ,

TU

tantó majorem malormm omnium

fcire, illi non effe nocendi finem ?

l-

insndationem , non folüm non ter-

Mongnoro quidem, impofio vitis

H

ridicibus veneno, omnes unà cutm

entur Peccatores , fed adhuc peccatis

(s

ranquan&

ludo delectantur.

Legi

uvis palmhes infici ; at denique fze-

U

quosdam Americe incolas pro tor-

pius transplantaras fucceffu temporis

quiBos & ornatu, ferpentibus uti ;

x?'

& vitem & plamires venenum per-

!

fed non ira mirabar, quia priüs illis

dere novi.

Sed poft peccati toxicum

L

dentes auferunt, Sed quis non obftu-

tálem non video emendarionem;qua-

efcerer , Chriftianosnon ignorantes

re illad omnium venenorum vene-

l!*d' ['2.

ac ideilluminatos, quàm venenatum

num , abominationémque defolatio-

d

"

lir unicum folum peccatum , iniqui-

nis, à qua omne bonum deftruitur.

t2tibus füis pro ormatu vti, edsque

appellarecogor.

wl

N

rum

velut gloriofa fzcinora non fine guftu

XVITI.Nififort

[

exifïime;ïs, täïem

)ä&ï

receniere ; ijsdem gloriari, fbiqueap-

malignitatem im folo primo Adami

nV

plaudere, quaframpliüs nullamillis

pecceto , nom in. nofttis cglpis repe-

W

D'f:

fubeffzt venenum,

Q incomparabi-

ii ! Sed nimiüm — hallucinamini,

lem cecitarem ! Quid detoxicotam

H

Verum eft, Adami culpam quoad per-

nocivo diceretis; cujus unicam fola

fonsm delinquentis fuife gravitfi-

r

u

gutra in mare effufa omnes aquas ve-

marn , quiacüm narurs humanz,rane

neno inficerer,omues fonces& pureos,

m

tà fapientiá , fcientià& grarià dota-

omniáque quea nunc, & uíque ad

tum effet capur, foeminam preecepto

j

Ü

n

Mundi finem carrent. flumina pene-

divino inobedientem corrigere, nom

traret ?. Quis unquam calicem tam

imicari. debuifler.

Nihilominus fr

il

fecundàm graviratem fuam fpecifi-

h

. horrendo plenum veneno; cp:amgli-

€c 5

cam

1]

Es

l

w

1o6 DISCURSUS DECIMIIS SEXTUS , EX POENA ADAMI ,

d

cam hoc peccarum confidererur , &

L KENG. maä** videte obfecro,quàm

um

noníecundüm fuas circumftantias ;

infipientes n illi; qui, ut turpiui-

C

plurimis alijs peccatis gravias non

dinem Ííuam exculent, inquiunt :

f

fuit , imó ficur multi fu&inent Scho-

ANos non f'uramtr , non blkzjþlye.mamm.

fim

laftici Do&ores, Adami peccatum

nemini creamus f'aflidtum,nibil alind,

p

minus grave fuic, quàm peceatum

quam ifLa fragilitasynofiras premit cone

TCC

$.T5. EÉvze, que prohibitionem divinam

fcientzas.

Et Adamusquid fecerat ?

jkd.

2. 2 4- dire&é [previt , càm Adamustantüm

non furatus fucrát , neminem oc-

163.47. indire&té illam contempferit ;ipsáque

ciderat, nullas in Deum exípuerat

N

3.2.

eidem labendi fuerit occafio, Piro-

blafphemias, in fola materia , néuti-

q

ijF«3l« que peceatim (ugze]it, Quamobrem

quam legi nature fecundüm fe re-

Scof.

TIs

ubi ille íoliim contra Deum peccavit;

pugnanre, inobediens fuerat.: quo

W

ébid. - ipfainfuper contra proximum deli-

polico quid vobis videtur ? an hac fua

A

/

- £ 29, quit , quemadmodum adverrit San-

inob:dientia gravius peccavic, quàm

|

2. 2« 4- &us Thomas, unde etiam, gravizs eff

ille,qui in materia maximé repugnan-

X63.47. punita ,quam vir. Quarefi primam

te legi narurae, qualiseft quevis carna-

4

illam culpam cum peccatis nofiris

lis voluptas, quàim vosfragilitatem

«

comparaverimus, plures reperiemus

yacatis, prevaricatur?

qr

circumítantias , que illa majori digna

XX, Altera circumftantia eft. nu-

$

reddant odio,

Prima eft circa ma-

merus,

Peccatum Adami fuic uni-

teriam,

Peccatum Adami fuit in

cum, multorum é con:ra. Chriftia-

norum,tor &tanra funrícelera, dt

materia ex Ío. ipfa levi, folímqaue

Or.

propter additam Dei prohibitionem

quafi atens maris comparentur. "Pec-

gravis erat 5 nec non proptercjus-

cavi (uper numevum arena maris.

XXIE. Denique temporis circum-

A

!

dem prohibitionis finem; quo f(ibi

h

torius narurz humans nomiae pri-

ftantis, à qua tantopere iniquitates

i

mum homsgium reddi voluit, | De

noftre aggravanrur ,'peccato Adami

M ——

ccetero, fi res fecundüm feipfam con-

pondus msjus non addidit. — Peccavit

Ü

fideretur , quàm levis erat culpa man-

ille, priusquàm ullam vidiffer puni-

ducare pomum; fiplurimorum pec-

tionem ^ priusquam plaribus vicibus

cata , Blafphemias, perjaria, fraudes,

veniam imperráffet, priusquam fide-

E

furta , homicidia, fceditates ipfis

litatem promififfec , & quod ampliüs

beftijs ignotas comparemus? Ita. t ,

efl, anrequamVerbum Caro fadtum,

::

uemadmodum magnus quidam af-

gt peccarum tollerez , in cruce mor-

À

rmát Theologus , fi poft. interdi&i

tem obiiffzt ; cüm nos, poftquam Fide

fractüs efum illicóà vita exce(fiffet ,

do&i horribili(fia de aliorum pecca-

minorem in Inferno poenam fubiifíet,

tis fumpta fcimas fupplicis, poftquam

Scot. 2. quàm plurimi in flam

N

in Sacramen:oroum uofatoties veniam

gx;is illis nünc

l

diff.2 1. fuftineant.

:

obrinuimigs, poltquam tories fidem

1

e

L

4

1-2'

um

$.

—

PECCATI MORTALIS GRAVITAS APPARET. — 4ej

l;

üedimusl,nunquam ampliüs nos pec-

aut temporali commedo, aut delecta-

Oi

tione oftendunt , apparentiam , fibi

caturos , poltqnam amore .noftr

pl

Chriftum à Cruce pendentem vidi-

complscet , isque blandiemr, cüm

yittt

DEUS infinitá fapientiá fuà veritatem

ARU

mus,ore tories divine Eachariftize

famptione Sanctificato, corpore toties

penetians , agnolcat exitialis veneni

1] 4l

abyffum omni fundo carentem.

pretiofo Chrifti Ssnguine mundato,

fri t

XXIIL Qoamobrem Chariffimi

ecet

incomprehenfibilem DEÍ noftii Ma-

jeftatem offendimus.

mei , adulterate lances nofirz ad re-

em o

&iffimas divins Juftitiee lances diri-

XXIL.. O Peccatum, Ó peccatum?

dpuem

genda funt , illüdque de peccato for-

Nullus aptior tibi poteft dari titulus ,

, hll

quàm dum lgnorantie partus voca"

mandum judicium , quod illa facit;

f

neunquam aberremus.

Summo igi-

ris, quemadmodum tot n locis Scri-

t

ptura te nominst ; In veritate enim

tut horroti vobis fit peccatum , illüd-

plurima pars hominum non cogno-

que non fallaci veftrá , fed DEI efti-

, qii

fcit, quid &t peccatum , & illis ipfis;

matione ponderate.

Odite emalum.,

Horrori vobis fir, ficut jam fzepius

pugnan'

qui aliquam illius habent cognitio-

s CA

dixi , antequam committatis ; polt-

nem , meritó dici poteft ; quód parum

r

cognoícant in comparatione illius ;

eàm commiferiris, poftquam etiam

E

illud confe(Ii fueritis,

quod fine fine cognofcendum maner.

TT

Solas DEUS perfe&é comprehendit;

XXIV. Horrori vobis fis pecca-

jt Utl

quanta fit peccati atrocitas ; quia fo-

tum , antequam committatis. Qviàm

julte

providé agir Sartor , quàm heret

Jus fiovit, quantus fit honor; qui à vi-

VET i »,

libus creaturis fuis fibi deberur. Ho-

cogitabundns, quàm diu adaptat ul-

üfi 9 )

mines telia sudientes obftupefcunt ,

nam,; defignátque , antequam pan-

Mm

fimilésque funt fimplici cuidam pa-

num fcindere incipiat ; quamprimüm

TM

ftorculo, qui ova Bafilifci afpiciens

enim difciffus eft , ram facilé non po*

terit error corrigi , froftáque reuniri,

jl

induci non poteft , ut ea. diffingat j

) Hdm

non enim,nifi putamina illorum in-

Át vos quamprimüm peccato con-

ht

tuetur , cüm vir in narure Schola

fentitis, Animámque à Deo funeftiore

eruditus fallacis illius albedinis ma-

feparatione dividitis, quám unquam

f«

j

teriam , animam , alimenrümque

lethalis culteraliquis diffecarer, hac

confifi fpe, vos poftmodum quando

Jj[]]ll "

omnium monfirorum peffimnm ani-

mo penetrans , non femel , fed fzepius

volneritis, amicitiam DElredintegra*

D þaümi

pedibus proterit, itaut comminuendo

i

re oratiámque recuperare pofle, quafi

videstur fatiari non g:aoge. S

il.,n.j

noque

minoris foret laboris , quàm pannum

j

i rl

j

Petcator ignorans peccata fua non ali-

ex inadvertentis dilsceratum refai-

,

n

cire, — Hae vice , vosdicitis, peccabo ;

j

ter,quàm in cortice inuiens , perfua-

O f fcireriss

oüqulm

deri non poteft, u ea. abominetur 5

Q deinde eovfitebor.

nciliari,

;

j

imó poriüspropter illam boni ; quod

quàm difficile i DEO reco

m

.Poq

i

(

R

ä-egïæïbiscu"sms DECIMUS SEXTUS, EX POENA ADAMI

peíftquàm voluntarié ab illo recetfi-

mento lapfui vicinus, quisex vobía -

E

ftis! Profs&tó noa irà loquerenini,

;

abí

w

II

p

que terrore lub ilio fommum pof-

[Lj, &

Qu

Adhze licer co:

smiai, an nefci-

Íeicapere? Atramen dies , & menfa

tis,quanto damno peccatum afficiat

l f*iæ

abíque timore ullo fub pendente -

Aaimám veftram ? Videte obfecro,

fupra vos divinz Juftitize gladio, de.

Ts d

quantam ad mortem ufque Adamus

biliincertiffimz vite vefire filo af- —

MQP'W

egerit peenitentiam , quantámque pro

fixofleritis, Sijam jam tale filum

Kl

ipfo Filius DEI fabiverir: Et nihilo-

IUmjperetur , quid putatis vobis

minus primum illud peccatum , ficur

fuürurum ? Habhitstio veftra - forex

(

bo

i

intellexiffis, tanta in hunc diem

ignis, a& vefter futurus effet ignis ,.

uíque mala vel ipfos inter Chiiftia.

Iu

ioci veflri effent furim , cibus

nos producit ; folàm quia hi cum no-

d»'

velter forer fel Draconum , gaudia -

]

bu

vohomine, quem in Baptifmo indue-

vefira forent ploratus , jfiridores

runt, param aliquid de homine snti-

deninm., fngultus , wociferatio-

N

V

$. T hs.

' quo retinent: retizet adbac aliqnid de

nes inconfolabiles ; loquela vefira

vetu[ate peccati.' Annunc ignoratis

Ó

I. 2' q.-?

non foret alia , quàm maledi&io-

I. &r,

eadem mala , que per.primi Hominis

nes , quibus fortem veftram exe-

)

peccatum tori nataree husnane illata

[

3'14 P

«raremini , affe&tus veflii forent,

Íunt, à quavis culpà mortali , pro-

cun&as odiffe creatüras , odiffe ve-

(l

portione quadam Animabus we-

ftros , odiffs vos ipfos, odiffe DEtIM

La tà

firis acciri ? lnde licét etiam in

defperatione Diabolice non abfimi-

( t

li.

Sacramento pcenitentize Chrifti San-

Ec hgec omnis, i2 ateruum P

n

guine deleatur, nihilominus diu , &

Th,

lu

witra : hoc elt, per tot fecula , ut.

per omniaforté fecula prererice com-

chm totidem efllaxsrint , quotquot

2'20 j

morationis fug impreífa relinquet

ad hodiecznum diem ufque gutte

*

Wi p

depluetant

2

ue quidem dici pof-

lei

il

XXV

. Hortori fic iigiui;r. vabis

fi, quód ea nümerandi fa&um fit

mh;

peccatum , antequam illud commit-

initium,

Et in tali rerum flatu

t . v

taris.

Odite smalum.

Sed non mi-

nihilominus letos vos sgitis dies,

IIHl W

nüs abhorrere oportet. jam commif-

(;

peccatísque peccata abíque timore

Íum. Quomodo polflibile eft , us

accamularis ? Hoc eft credere , di-

B

£ot Chriftiani continuÓ vivant

in

ti

vinz Juftitiz gladium effe, gladium —

peccato , cum e0 quie:em íecure

rübigine obductum

3

LJ

aut- credere

t

Capiant , confabulentur , choreas

kx

illum é cateuá adamantinà pendere

ducant , genióque fuo indulgesut,

tam valida , ut non poffit aliquan-

Pafchals tempus pro peccatorum ex-

do in capita decidere.

Chazrimmï,

piatione exfpe&Gantes? íi fupra ca-

h

nolite decipi 5 ne dicatis , etiamfi

pur alicujus veftrüm nudacus 8 filo

peccare pergsmts , DEUS propitius

Q

nobis erit.

t

Íerico pgndcxe: gladius, quovis mo-

Ideta. dicebat Adamus ;

pst-

Dis

&

n

l

Vvobt

.PECCATI MORTALIS GRAVITAS Am&gkEi*;ï 209

n t

.. peifaafus ( quemadmodum vult San- ravit , compluri- obtulit. facrificias

^

miii

&Th. &us Asguitinus ) facilé fe culpm — inn&meras effudit preces , fine cef-

TO

2,2,4. fux veniam obreneurum. AJeexpertus

. fatione Mundi Redemptorem , ut

jio, d&

.,;-läg.ar,d!;?ä.zm feveritatis , eredidit illsd — fe liberaret , rogavit , plusquàca

4o 44 3. Pcctcatun effo veninle , id eff , — de

novem fecalorum exilium padenter

filo d.

e fl

facili remiffibile.

Ita expliczr San-

io!cïævi; ,nhec non conriinvos &

&us Thomas, & hoc fenfu etiam

difficiles tetram colendo f;

K

D

vit la-

| ïObïS

dici poreft , ilJum nou quidemà Dia.

bores, quibus non obflantibus zu-

"

bolo,fed à

fa

&É

ipfo fedut&tum fuiffe,

-—

diftis, quàm caró adhuc hoc' pecca-

ii

At tanto & iuo , & nofiro damao

X££m humana luat natura,

Át vos

a

decepruseft, quemadmodum pluri-

aliud nihil feciftis , quàm aperto

*

gaudi:»

- bus jam dictum eft.

NMe vos excu-

£re veílras manifeílsftis

iniquita-

kl

etis diceutes ; vobis noh effs DEUM

tes , & aliquas perfunctorid tecitàftis

feti

- offendendi intentionem , fed folbm

| veftra

preces, an fic putatis vos Juflitiee

creaturg iflià vobis dilecze com-

ex zquo fansfeciffe ? — Dicitis. vos

d

placendi .;Idem íenfit Adamus, re-

fpem veftram in DEI mifericordià,

| O

fümit San&us Do&or, inobedien-

f&f

&Sanguine Chrifli pro vobis effüfo

Wieconfenfir, non u DEUM inju-

. ponete ; fed etiam. Adamus. poriori

qe-

UM

L.11,is 1À afficeret, fed ut uxoris fus genio

jure in DEI bonitate confidcbar,

9. pR accommodaret,

Amicabili quá-

j

m

cui infigni Cum peenitentia ex psr-

dam compulfus benevolentia , quà ye-

te fuá cooperari fltuduit, Quin etiam

i

$. T.hla. vrum que fit , ut offendatur DEUS3, ne

4, V

Adamus in Sanguine Redempto-

4. 2,4. Al en AFHY . ATAICHA,

Confenfit , ut

rís Íperabar, in hunc Mundum ad

o

us

I

*.

placeretfocize ,à DEO fibi datze, ne

tollendum primum illud peccatuum

illius perderet benevolentiam,

Sed

ao

L

venturi , qui ià monre, Calvarize

nihil hic pratextus illi profuit; Co-

moriturus, locum illum , nbi mor*

yt 4

Scot, 2 Bitate , an talis excufatio vobisprofu-

te condemnati fepeliebantur ,. irri-

j üaw

difl. ; , 012 fit, dum ne alicui adulrero, aur

. gare debebar, quáfi formá illà ma- 575 2

T.

i

i2

ilfo amico difpliceatis ; peccato con-

.gis authenticá pacem inter divinam p.4,46,

t

fentitis, Odite malum,

Odio igi-

. Juftitiam , & genus humahum ini- ar.10.

TA

tur fit vobis peccatum' jam commif-

tam tfatihabere veller,

Etct

^

j

if

amen ad ^.

fam, quirï?que vix natum dolore per-

cunétis hifce confifus fecuritatibus ,

üe&gie

fequamini, nec non feria Confetfione

nöeïe

. Gnecetis.

. peccati. fui non oblivifcebaror. Ada-

-mus , Ífed ad ultimum |fpiritum

jl

XXVI. Denique neque jam Con-

fefhone e

ufque lacrymis fuis illud lavit, fu-

j

J

Xpiatum odiffe ceffetis,

doribiisque füis delere ftuduit

"Vos

u

Quai peenitentiam

d

quzío pro pec-

cüm nihil horum praxfletis ,. fecu-

opj !US

catis velliis

egiftis ? Nongentis an-

^pis Adamus

rtatem | vobis majorem promitti-

n

pecc.tüm fnum deplo-

