p2,4, dc&there, fpls:nduxemquc augeie,

Ita

quisquam domefticorum pecuniam

€i íübminifttet, ne anfam habeac íllanm

; qui

85 4.

Deus, mqmc Sanctus Thomas , avet-

dilapidandi.

ita nobifcum fummá

m

7 & i? (xaribusautá vitiis purgare animam ,

melii

4. d. '7'autvxrmvbuulïu&ram intendir, Pri

cum providentià & miferícord;à fac

Bj5rx

Deus, dumnon Íolàüm cribulationt-

móinarendít eam à vi ms mundaxc, An

xpllca-

énim ignoratis , quid finc a ;flli&iones

bus przceríta punit peccata, fedetiam

vinert

qua achur commi:ti poffent, avettit,

illz, quas iæpenurmw tantopere ex-

r

aggetatis - ut (unt , m«gnum asalie-

Omniscordium noftrorum ímputítas

(meld

pum, paupertas, ge.(ea,maomag lites ;

ab immodcrato erga bona præfcnua

aáimnore enalcirut.

Neceffe eít igitur

3 NY

sffl.&a valeiido, alxaque (imili:zSunt

quoddam fpccu gm, in quo vultDeus,

hec nobis aufertibona, ut puuhcem

yusoiue

hoe

ur peccari ab[uiditarem contemple-

mür , cüm conzupi ifcentiz flimma

ompi

ne

mini , qwo quafi Bafilifcus fe ip-

non aptiüs, quàm. l:gnütum , quibus

vinciil

fum intaeadoin vobis Perimqmrækec

a'itut , fubtractione extingui poffits

hoc cenrenmsmfugeæ vulc Deus , üt

Azdverscns Pavo fociam fuam ob ni-

ul L

n

0n

hac Gcca(ïüne ad vosmeupfss zedeun-

mium prolium amorem vix aliud un«

iM

tes dicatis : hzc merii fuaus:

0!

nggäh

i

auamfa&uram ; quàm ovís incubi-

u

taratp, & ad ma c.cm,:mowdmortem

eque

gazd:m juffé , nam ägw feltis recz;z

dmus,

Hancquam à filia meamodó

ufamcefs*fämam, ut illa excludar:

nuli !

9to

mfem ignommxam merlws íum,

gu:c* facit ? ómnia confringit.

*

Ouoz

(fünt

(

f

tum quia curam illias, ficut debebam,

Paires & Maties Prognamm ntgli»

u

nonhabui; cüm quia -adhuc adoi:-

gunt cüram Ánimarum, utfiliisnon

u'?fs')

m

fcensaliarum filiaram honori non pe.

iolu: n de necelflariis fed de [uperflufs

hnöoäw

h

yerc!

Fieriitaque foler,ut tale ípz-

prwxdaam? nen tantüm , üt ín prze

g

q

culum non folüm iniquitatis nofice

fentibus fuccarsant índi igentiis , fed

qufm

obje&a proponendi, fed etiam ad in-

etíam in poffibilibus, quas forté nun-

h i

lm

tuendamillam oculos apetiendi vim

ris.]'i patie

itür, Nontoties bæcxo(anäo

u

cF&'

rnyfi !

habeit, quare Sanétus Gregorius di-

sïæa,f*ïmoafïïfïun » quoties pof-

,FE

Jl

fcuzaïïx&cm, non toties frequentant

m

g

cebat : Ocm'w, qim wlm clasdit, pæ

PT aP'fZgo

u

- Sacrameura, neque mane, neque ve-

"

,l

Za

i

Ipera

$

r

180

DISCURSUS DECIMUIS QUARTUS, PECCATUM ^^

fpezi ob negotlorum multitudinem &

mum hoceft pro anima ignum , nun*

familie alende — difficulrstem

ad

quam domi f(uz affli&ionem fentite. p« x

DEum preces fundunt, Difperdam

Va vobss dwvitibus,qui babetis cenfela-

igiur, ínquit DEUS, hzc ova , que

tionemveflram, - VzY Vg lquod f

tantocum generantíum derríaento ,

Ín prato ligatum confpiciacis équiei,

& exiguofiliorum filiatümque com-

ftatím.dicere foletis: Hic equus non

imodo foventur

^.

3

i'!.;þ

mortique pracipit,

caret Domino , fi veró dies noctésq;

ä

utchariffmos in medio ztatis flore

d-

hunc equam abfque freno vagari vi-

abripiat, Sic illi aufert uxori' mati-

deatis, merítà dicitis: hic equus eft

türp,ut amotem, qui totus ín. mifellí

prímó occnpantis, aut certé quampti-

hominis inu repofitus eft, in. DEUM

mum lupo in prezdam ceder. Quid co-

Convertat,

Dum igitur ín hac illàve

gitatis? Vinculaque nos ftríngunt,

g

dotnoaudiuncur lamenta, Deus fur-

necin omni fenfualitatis prato pro ar«

das przbecaures, nonquódnon au-

bitrio noftro. difcurrere permittunt,

diat; aut non compatiatut, fed quia re-

optima funt indicia. Indicia funt, nos

é&to & divinoamorenos amando non

effe DEI, illàmque quafi Dominum

lacrymas noftras, fed utilitatem no-

noftii curam gerere, cuftodíitéq;, Ubf

í

ftram reípicit,

.

€ contrarío pro libidine noftià vaga-

XVII. Msdicitradunr

nfanti -pïo-

mur, figaum eft, nos 4 Deo defertos ,

ranti non quamprimum fiftendase(fe

lupóque infernali in cibum reli&os

larymas, quia lacrymz fanitati proe

efle. Paupertas nobis urilis eft , uc

funt, quibus à nimio humore per

damna'rionem evitemus, in quam fa-

oculorum canales caput paürificatur,

cultatum abundantiá przcipitaremut,

)

An igitur vos valtís, ut ad primam: in

Ignominia prodeft , ut indomita a«

!

tribulationibus veftris lacrymam ab

peibiz no(trz frenum Ímpooatur. In-

idem

lt

oculis. veftris decidentem ,

firmitas inconfideratis noftris aufibus

ti

quamprimum audiatis à DEO!, quod

viresadimit; omnisdenique adverfi-

f(l.'l

afflictz illiob mortem Unigenia Ma-

Lue7

tas prodeft,ur cogsoícamus à Dco nos

amari.

tt

tci viduz Chriftus dixit : ol flere,

Et ecce quàm verum fit , igne

fi

i5

Di&turus eft id (ao tempore: fi pacien-

tribulatinnis nos puigari, ideóque ut De femp

t

tesfueridis, propriis manibus exterget

tale:» timendum non effz, ngd;jm,, Barbar,

tj

oculorum veftrorum lacrymas, ubi

igsgem,inquit San&us Au

cxlo. vos

tranícribet.

Sed czlo

Libi [ortes tollet ?

gu&inus,ïqni Bs

ht

I

nondum maturi e(tis.

Plorate igi-

: * :

XVIH, Quód fi aurum noftr

d

qi

turnunc; hzenim lacryme profuut

talifcorià permixtum non fuerir, hoc

animz veftrz fanitati, que ab immo-

d

cafutribulatio non. quidem ad put«

deratisaff-&ibus tr.bulatione purga-

gandam abillo terram, fed ad novu

m i

/

tur,

Va aucem vobis,& DEUIS . vos

fulporem addenduam pioderit. Pa

-ydh 114.( 1

non (inat plangere ! V« vobis, fi vo-

«

tientia opus perfeflup, babet

, inquít

bisom&ia 6 voto fuccedanc [ peffi-

Qu

San&us Jacobus Apoftol

us.. l'atienca

s

| ulti«

&5&&

|

: ?mespammïss ET ASVERsir. ; INDAMAmN. coN?ERT. ii

&unï

ultimam perfe&ioni Chriftianz ma-

cutit : Annonvidetis, quid faber

] 6

num addit, quz terreftcium. fzcium

agat , dum candenstra&at ferrum ?

zfäfa-/ u

abje&á immunditie , ín adver(icate

uná manu illud tenet, alterd percutit.-

)dü'x

novum perfe&z virtutis fplendorem

Et hoc ípfum Zelofas DEI famulas-

Tif

acquirit, - Ratio eft, quia uno eo-

Joannes de Avila . inter dolores fuos

; lo

démque tempore affli&io duo nobís

peiebaca DEO ; Domíne DEUS,, in«

con'ert beneficía ; dum nos d nobis

ag

quiebat , unáà manu mieteneco,alterá

iv

ipfis svellic, Deoóque conjungit , & nos

percutito,

Hanc petitionem didictt

i d

à nobisipfis avertít, & proprium amo-

à Sancto Davide, qui pulcherrimis il-

mpti

rem coníamit , quemadmodum fe-

lis verbis Deum alloquitur; Fermetur Pf. 158

(dc

bris dolorem pellit, & confumit, Zs-

mauustua , C& exaltetur dextera tua ;

i.

firmitas gravis fobriam facit animam,

firmetur manus tuA , dicere. volebat,

Bgtlm.

O L

Aliàs nosipíosamantes , quàmdiu in

firmum me teneasfiniftiá , €$ exalte-

pra(enti víráfub apparentis felicíta-

hoD

tur dextra thA , fignificate. volebat,

tis umbiá requiefcere poffemus, nun-

elevesdexteram tuam , quantum ibl

Ffrv nm

[nut

quam adpatríam noftram caleftem

placuerít, eáquemepercutias, Tunc

tranfite cogitaremus, fixísque ex hac

[

Anima mzjorí cum fiducla & fervore

jerdanis parte. accomodis fedibus,

precesad DEumfundit, quo majori

Q

NS.

cuim &olidis ternis illis Ifratlis cribu-

premitur neceffitete, — 1lli ipfi , quí

bus , terre promiffe. poffeífioni re-

0s

mari tranquillo Dei ampliüs nco fant

nunciatemus, Certumeft , fi quis

memores, quamprimum venti. infur-

( at

m l

quorundam Chriftianorüm corda pe-

gunt & tempeftates, ad illum recur-

&rüty

netrare po(fet ; clariffimé cognofce-

runt, concipiunt vota , plurímáque

tet, quód fiper omnem aiernitarem

t t«

prom'ttpt, bumiliter agnofcentes, fe aj h,. -

praíentibus £rui poffent commodita-

viribus fuis nihil przftare poffe. — Do- s. as.

j I

gulibut

tibus, licét.nonunnquam fordidis &

mine [alua nos pevimus, Quare ex hoc

fedis, quzQue millenis malis fca-

rd*!þï('

etiam capite bonumalíquod, non ma-

tent, nihilomious aeroz in calis

lum vocari deber , quia non folómá

)ono

/felicitati renunciatenr, & in hac mifee

"

DEO próvenit, fedparirer ad DEUM

fu,füt

riaraum valle manere mallent,

Ne-

$

reducit.

*e

TA

l.

Profe&ó hec Ipfa tribulae

!

ceffeeft igitur, ut füo tempore tribue

tiotam potens ad DEUM reveitendi

':','Z.frþm&" !

A:w'

h

lationibus nos concutiar , & à lacte

efit medium , ud(a»ia"sl Propheta uní.

i P

Ifto, mundi m:millis magis dulcibus,

cum medium ipfam dicere non dubi-

quàm falutaribus , amaritudinem

tárit,

Tantummodo fola vexatio i

nomm

j

53"!-

afpergendoavel

Infirenttas eravis

zellelhum dabit: auditui.

Non ideo ^ t^

L]

i Ut

obriam facit auimam,

quód Deusalia non habeat media, fcd

ld pllf'

XIX, Hacip:á tribulatione Deo

quia hoc ín praxi perfe ipfum e(t va-

p 7

conjungímur , qui ordinarié nun-

lidius, mirabilémque etiam aliis ad»

'[4 4'

quam ar&tiüsnos fuo pe&ori aflrin-

dit efficaciam.

Quanto jam tempo-

ingüiï

git , quàm quando rigidiüs nos per-

1e cor puellz iftius alloquitur , ur. 3

Z3

psti-

ultl-

i8z

"*DTSCURSUS DECIMUSQHARTTXS ,PECC&TUM

Ü

periculofo confortío eam avertac.ut ab

poffamus, illos effe impij Regis A.hae

H

immodefto veftitu, a(pe&tibus, collo-

bi frattes, qui tanquam venenatusbue

I

quiis. riibus ab(tineat; nihilominus

fofublapidum acezvo toxicam fuum

z

-

2

M.fera Deum moaentem non audit 5

augen Zempore angufhe fua atxite

" P ;zrää- M'bu 70

Quide:gocum hac furdà facit? . in

contemptum in. Domisnm,

Ab íengag.

P^

!

2

d

li

])c&um lao copjicit, & cum faníta-

illo, quopurificaii deberenr, adhuc

«

te illam v.vac tatem , illümque vigo-

magi:: Íorde(ícuat, & eo quo hïagis

fi

rem aufert, quonon minüs in pro-

D«o uniendi forent , mapis avelluue

ln

pilam fuam ; quám aliorum rainam

tur, Quidanimibas igitur adeó re-

q

utebatur, — lade ia affli&tione fua

beilibus faciec Deus ? à fe tariquam in-

Q

fateri cogitar fuperba, fe profperita-

eptas intentionifuz, quà Calo eas dee

H

tistempore non alitec vixiffe , quàm.

fünaverat , proJiciet, — Zfrgentums

*

-

erens.-

N

quaíi ne quidem Deum noíceret, Ac--

reprobum UVocate eos' , quia Domunuus

*

cipiter jam fatur, quamvisfuüblimis in

prajzcirt 2/los. Com:efää!cavmus , Cha-

atre Dominum fe fiftulà revocantem

riffiui, ad hborrendas hafce minas, V

audíat, fiinulat fe non audire , pergice

illi, qui tribulationibusà DEO miffis

ueina&reis illis vagarí campis; at

ad meliorem vitz frugem non redit?

l

ubi fama premitur, ad. primum D«

Va multó magisilli, quipejor fit , &

minifigoum defícendit , oculos. fibi

progratiarum actione contra DEUM

I

tcgi, pedésque vinciri . finir.

Audite

murmurat, linguámque nog in lau-

meigitur (fi quis eft inter vos, qui di-

des,(ed in blaíphemias exfolvit! Ego

mihi perfuadzo, non poífe in miíerio-

inis refiflir. infpirationibus) audite

me ingàam.

finum exduobus vo-

ii ftaruinvenici ÀAnimam, quim qua

bifcum fieri permictecDeuss. aut vos

àDEO adverfitatibus corzepra, dum

opportunz tribulationis. igne é le-

peccatisfuis irafci deberer , contra

thargo excitabit, aut etiam rigidiüs

jidicem íe — coctigentem iufurgir,

Talem Animam jam femiperditam ar-

vospuniendo , dquacunque tibiula-

PFPI:'S'

tlone vos eximet,

Sezundzum multi-

bitror. — Zirgenium reprobsm vecale

€04,

:udinem ira [us non guarei. Quemad-

Ego mihi imaginor, eam jamin

Orci flarc atrio, foiésque illius. pul-

modum Medicus ron priüs infirmum

eeffat invi(ere, quàm ubi de redden-

fare, utineorum admicatur confor-

dáilli fanitate defperat, séque oleum

tíum, qui à Deo H:gellai ,. ut Inquít

& operam perdere advertit.

Sanctus joannes, non ad. pernitenti-

am, fed ad blafphemias fe vertunt.

XX. Sedadpropofi'um noftrum

redeamus, Negari nonpoteft, cha-

Bla[phemaverunt Deum celi pra dalo. ht

ritatem effe aurum , Tribulationem

ribus, Cd uon egerant peuitenti am *fe 4 l6s 1

operións [uis,

-

eife fornacem, in. qua illud excoqua-

tur, & purificetur, Sed quid de Chit-

XXl. Quare Ínadve:firatibus no«

f£tisnis illis dicemus, qui tribulatione

ftris, Chariffimi , iniquirates nofiras

2

[j

—kjure merito dicere

agnoícamus, rgcqrdemürquc

nospecs

pcjoïes fiunt

€ando

/N

Fi;þs-ï»mmwss'ET.'LADVERSIT.,'iNDAMNATmN. CONVERT, ij

cando debita contraxiffz & ficontra-

agendi libidine habitus contrahitur,

u

ximus, cur lamentamur igitur, fi illo-

Quamobrem Chariffiml, quititubare

tsbüf

-

cepit, quamprimüm pedem cetrahar,

lum

rum folutionemà nobis exigat Deus ?

r

Jram Domini povtabo, quoniam peccavi

antequam faucium tenus Íordibus

axy — Mab 7

$4

,

ei, Sivoluutati noftrz contra Dei vo-

mergatur;quod (i viresilli defint,cla-

iil

metad Dominum, manüfquecoopee

luhntatem facisfecimus, an non aquum

ædhuc

PA

eít,uc contra voluntatem noftram fue

randoextendat, &elata voce dícat:

ii

fatisfaciat Deus? ita profedó res fe ha-

Saloum me fac Deus , quoniaminfixus

Pf $8v

t

f in limo profuzdi. — Aliás enimim-

i.

bet, Qasrecam in die profperitatis,

( t

quàmin no&e tribulationis beuedi.

munditia illius Ret intolerabilis & ex-

m if

camus Deum, quia utraque in utilita-

ecranda,itautnon folàm divina pa.

150b

tientla, fedetíam omnipotentia eam Exechi

tem noftramab eodem Domino pro-

2 À

Pf 73:

deteltecur, /mmunditia tua excrabtilis, 24.137

n

EG.

du&aeft, Tussefe dies, &2 tuaeff nox,.

I

Haumiliter rogemus Deum, autut ab

quia mundare te volui, &j nen

N

C

data à fordibus tuis,

er ægz-

affli&ione nos liberec , aut patientiam

w

.Y

nobistribuats qui ut piucimum ma-

XXIII, Duosagticole, quibus ter-

nilfit

ram feecundam reddaut , habetit mo-

dlt,

liberaremur.

Sur(um | deorsümque

dosaut fimo; aut igne eam. impín-

&

invertatur Mundus , inquiebat Ter-

guant, terra igitur,quz nec uno nec al-

j

M

tullianas, perdatur fanitas , raat no-

tero modo fzcunda redditur,eft rerra

I

'miniszítimatio,fiat bonorum jactura,

maledí&da, Talísquogue eritAnima

p

tota pereat familia, modó patientiam

illa, que nec divinísbeneficiisnec af-

fetie

retineam,Totsm faculum pereat , dum-

fli&ionibus provocata fru&um pto»

j Qu

seodopatientiam lucrifaciam,

fert. T'erraeft,queut inquit Apofto-

XXII. Intérim confiderate obfecto,

lus; nihil aliud quàm maledi&ionem

,0m

[

quim vslidum peccata deteftandi mo-

ex(pe&are poteft, erít. Zalediclo pro- Heb, €,

ufug

tivum nobis hedie propooatur, Per-

xima,Tunc autem maledi&tioilla eam

um

pendite,-quomodo cundis divinz

obruet, quando judicaturus & puvi-

. qu

-providentiz decretis fe opponar bo-

turuseam,quaminilla videtfterili-

j jamm

mo impatiens, feu profperis illum,fea

tatem, hortribilem zteroz defolationis

b.

adver(ts profequatur,

Eó protevyiz

us ^

proferet fentenciam, IVprzquam . ex te

$1.5 9s5

g

ducuntur peccatores, ut Deus eos (al-

fruttur nafcatuv im. ateruum,

À qua

dl

vandimediumnon íinveni:r, Benefi-

Deus mifericors nosliberet,

Vosau-

j

cijs infolentiores, paenis procaciores

té, videce; quid tam adverfitatis quàm

reddunturs quicunqueive fecundus,

profperitatistempore faclendum vo-

u

n

i

i

I

fiveadverfusin mari ipforum afpiret

bisfit, ur utroque ín ftatu fini. falatis

L]

ventus,neurro utuntur; ut ad littus ap-

TU

veftcz, quam Deus in vobís, medijs

pellant, fed magis recedunt, — Nemo

licét differentibus intendit-, zqual --

p 0

u'dem, veriffinumeft , repenie fic

animi conaturefpondearis,

n (MS

| gcmmus, íedtandem continnà mal?

DISCUR.

)

u

m

X

g

t

P.

;8*4'.

L'V:DISCURASUS xv. EX vOENA-AäöEL*ORUMf. j

G GEOHIHIHIRUE ID Qd It t o bt

p

E

[f

yi

-

im

ds

/a!n;mfpæ

x

;yäzi.maktä!iä gm*w'?as | |

LE

Ex pæ;zä nge

. eftenditur.

4

LM. 1

n

MP

of

I.

LL

t

.:Ulmiäa, paucorum

cltem, r&ti*ibili—fïïmäm : quz ünquam

3'

Y

$À

,

;ä

4 pericalo, fedom.

-.i-:

ZA

ZN

-

nium

écalo decidir; tempeftatea ante ocu-

u

b

terrore ex

los vcftros proponam , tempeftitem

*,?

Qu

i

a€re decidür, pau-

Ícilicec qua Avgelià cale pracipites

Es

6t

aci & eam ob caufam . firmamenti

feqw

22

ïä corum — periculo ,

:

omnium metu , di-

B^

ftellisin nigerrímos infernorum, car-

Q

'c& Seneca.

Verüm non idem effe-

bones mutati fünt.

Vos quo decet

u

&us eft illorum, que deczlo vibran-

horrore tam. horrendam mecamore

li

tür. Hac,quzfuneltiffima funt ful-

phofin ob(tupefcite. " Sed ut quodam

I

míina, divinz Juftirie manu exculffa,

ordíine in hac materiá procedam, prí-

p

hzc inqüam vice versá non fine pluri-

mó cauíz funeflffime originem , de-

tul

morumfrage, &nullius quafi cum

indedefeofionem , ac denique per«

L

terrorecadere videntur, Quantumvis

ducllium horum olim Angelorum,

W

creature innumerabiles quotidie ab

nuncdiabolorüm, eausà cadentium.

ipfis inborribiliffimum pracipitentac

condemnationem videbimus,.

: Vipr, ;

barzthrum, nihilominus tantum non

t

147 ;

efficiunt, ut ab hominibus tlmeantur,

I

qui intalium conípectutempeftatum,

Il Inter omnes creaturas ptïmif»i Thor.

lpfis beftijs ftolidiores & infenfibilio-

creati fant Angeli , qui pro .habira: * ^ f

LE

tes, pergunt ut anté, iniquis defidetijs

tionecalumíapremum , quodà no- ^

-

" :!f.ö-g-,;g.

fuis indulgere, — Eccete irratuses, 68

bis empyreum vocatur, nadti funt, ít

peccavimus.Quid ampliüs dici pote(t?

quo licéc non quamprimüm ad Deam

dum Deus fttictum manu gerens gla-

claré intaendum elevati fuecinr (. de-

lts

dium,ne totreos percutiat , clamat,

(

bebanrenim alíquo modo tam fubli-

i

D

fl

cavete, cavetes imó dum campos ftra-

mem mereri beatitadinem ) nihilomi-

r'll 1!0

gibus, internecionibus, & cadaveri-

nus ím prexima, quà magnum hoc

II'

busreplet ; illi nihilominus,qui (uper-

pri

gaudium fatrarent , difpo(itíone po-

lg

Kites manent, pejori pergunt peccare

fiti erant, nonfecus acaulicí prz alijs

3.

audaciá, quàm illi peccaverint, quos

chatiffimi, qui licét nondum jn. coa-

ante pedes (uos interfe&tos Intuentur,

fpe&tum Supremi Domini (uí fint ad-

Qu

Chariffimi, excutlamus tandem pet-

miffijin vicina nihilominus , qusm

léru

niciofamhanc animarum noftrarum

N

VOcant , anticámerá morantur, ut

quamprimüm Puüncipis intuitu frui

tf

fupiditatem, Ego ut me & vos ex-

l

po!ïï;r,

&?

*

Es

-PECCATI MORTALIS/CRAVITAS OSTENDITUR. — 18j

:

a

pofüint, Natura illorum puré fuit fpi--

larimas ante fpeculum horas fepo-

i

ritualis abíque ullius marerise torru-

endo confumit; à prefumptiope in

pribilis permixtione, ideóque erant

progreffu fuo peccarum degcneravit

immortales,indivifibiles,necfenfuum

inambitionem; dum illi ad multó al-

[

, debilitati , icutnos in operando fub-.

À

tiora, quàm que conditioni eorum

jecti.ad omnes fcientias quamprimum -

conveniebant ,afpirare caperunt,

; ngp-q.

finelibris, absque fludio & fpecula-

quemadmodum Piropheta his verbis

| 61.a7.. tione dilcendas mente prediri erant

irfiauat. Elevatum efl eor tuum in de» Exechg

;mm

3.

vivaci(imà, voluntss quoque illis erat

ore fuo : five quàd fe ipfos beatitudi- 28,27.

OC«

extraordinarià pollensgratià;quá abs-

nisfue finem conftituere intenderinr,

at

que labore uitimum finem fuum €on-

vifionem bearificam potiüs fuo; quàm

piti

- fequi poffent.

5

Dei bono defiderantes , quod idem

neni

- AL In gali ceraüm -

flatu vix videre-

erat,acífi non debita illam ioteniione

at

tur credibile, nifi Fides nos doceret,-

peterent ;five quód ante tempus ra- c.,,

decit

L .?tl

-tantam £1m fapientinm & illumina.-

lem voluerint beatitodinem, volentes

difi.6.

Tio[«

tsrum,tórque beneficijs À Deo exor-

dum

Contra decretum Dei prius effe com-

natarum creaturarum multicodivem,

prehenfores, quàm viatores. Quod

"

pauló auté ab ipfo produ&srum , po-

eratillam tempore non debito obti-

j

tuiffe Deiimperium detrectare, Aita-

nereveile. Sivequód naturz viribua

39

men ram feroci tàmque formidabili

Afeipfisillam fe poffe imperrare fibi

Q

tumultu Deo fe oppofuetunt; ut le-

arrogaverint; ita,ut Gratrize auxilio

lum

cum pacisin certaminis campum mmu-

non indgerent,

Id quod erat modo

z/!pac. gàrint, — Fatism q/f ?ïælium mggmm

»

non debito illam affequi velle. Deni-

que hoc peccatum in ultimio tereino

V. Nec qnod tanti hojus belli fue-

1uo horribiliffimà animi cotitra Deum

rïmïää"i'

rit morivum fpeciale ; exs&é. fciri

averfione completum eft : cognotte-

ab ï;

gotsft ; cercum eft fuiffe fuperbiam,,

bant enim arrogantia confilia fua à

ims

quà Dei imperio fe fübjicere recusás

Deo difturbatum iri, Et in bac averfia-

nl i

runt, Verüm unde cam malefana pro-

neomnicum volantatis fux. liberta-

D

venetit fuperbia, adhue manet fub -

teobftinatum obfirmárunt animum;

In 25

dubio. S, Bonaventura Angelorum re-

][*

[

quemadmodum polypus omnibns

| Iuwf*

diff.g.

bellium praevaricationem fecundüm

biachijs fuisfcopvlo adhzret. " Unde

S.Thx

4r,l,

A[Omï'

hos tres gradus. confidezat ; hoc. eft

omniroà Deo feparati fanr, fupremi- 74 42«

) j

4. 1.

principium illius, progreffum , & fi-.-

que illiss Monarche gtatiam ; in qua ar, 3.

u [

nem ; affirmátque peccarum illorum

reati erant ; perdiderunt.

il

f

à prefumptione initinm cepiffe ;

V. Hoc f1 verum eft, confiderate,

; 0

quamprimum fe ram pulchros adver-

quantopere quodvis erism parvum

jf

al

terühr, magnum quid fibi vifi funt,

mali initium rimendum fit , càm nul-

haud aliter ac vana quepiam mulier,

lus error tàm exiguus fit in principio ;

qmm

m

. nefcio quid fibi d fe pollicetür , dum

qui non progteffu maximus fieri poí-

&

lts

" ffül

ofítt

CRP, jegneri $] ,Chrift, ];5/17'? Tam,l].

[

"':V.S ó.

fi, Quid mali eft parva füpzibis ,

(

cife: tintze invidens forti. pro fg&äïïä:z—'

. dicunt nonnunquam aliquae. mulie-

iplo fupremam hanc, ambitions ex: 5-Zv/l.

yan

res ? Quid mali eft comptiorem alijs,

die

cacatus , delideravir excellentiam , dé ia« |

fpe&ibiliorem, animofiorámque vi-

1

il

exiílimans Angelicam id mereri na- vi4.

deri? Quid mali eft ampliüs; prz alije

tüuram,ut hamznz praferarur. Quam-

y 2

div

velle amari ? Qosrire ex Diabolo,

0n

obrem fecum: ftacuit, nolle fs humsni- 5.

()"Pi'-i

flatim ille.vobis refpondebit , qaid

tati illi adeó exaltatze fe. fübjicere, t74&.

Np

malifit, Quietamin pifciniaquam

, & fab apparente hoc colote, quo 4eZele

W

afpicite, in quam ubi lapillum: pro-

. Deum potiüis Angeli, quàm hominis € !ives -

l

QW

jeceritis ; nihil aliud. in. principio,

naturam aílumere debuiff: propofuir, "*.

L

àm parvulum exfurgere circulum

perdiellionem hanc tertix & quovis -Zerm.-

MN

videbicis. Sed primum illum fecundus

l

t

. €horo Angeloram parti perfasfit , qui /7'7. 1«

jam major fequitur , fecundum terrius

toti prierogstivarum conremplationi, 4* 44*

|

L

adhuc majorexcipit, nec circulorum

quibus fapra humanam naturam pol- V^"fs.

faisefl, donec tota. turberur aqua,

lebant intenti , nolebant , dacis fai:

Unde intelligete licec , motus etiam

exemplo inducti, Verbo incarnato de- .

minimos peccati formidandos effz ;

biram exhibere f;bmithionem,fzdfo- $7 5..—

in parvaenim mole, quemadmodum

k

làinjoriz , quam fibi. fieri purabant, i.p. 4

: 3n lemins, viftifimi conriaenzur effe-

. cmeditatione mentem occupsbant, Et 64. ar..-

t

&u:. , Amorfai ipfius inDEf coatem-

hoc forté tum Chriftas figaificare vo-

?

9;:44.,,

H

um definit.| Acque adeó veriffizum

« ]uit,

q

"uando loquens Judais dixit,.

videtis elfz palchrüm íllud S. Auga-

velleeosCacodz:inonis adimplere de- 7», 8,,

J Mp ftini didtum , à duobus amoribus duas

: fideria,quià principio homieida fuir, 44.

de civ,. £;ndatas effz civicares

Dsa.amocres

Dimon enim vix creatüs unionem

Dei l; dnasfecerunt civitate.(avitatem DEIL,

cum Vérbo divino , Chrifli invidic.

14.c, 4mor.DEI,usque ad contempum fui:

— humanitati , & in corde, Domini fui Rupert;.

I

zit.

civitatem IDiaboli , amor fot,ufgue ad

: homicida fa&us.efl ;: quod: deniquezzYo. !

Scot, 2, contemptum.Dei, lud in Angelis bo-

. defiderium. in. Judeorum. animos- $

9

21 Reg.

difl.. &, nis,hoc iniquis adimplerum fait;

transfudit , nr in - morte Chrifti illud

:

»

q:2.

Vi. Alij Dodores fuperbizs Ange-

opere adimplérent,

loram aliad addant motivum, fcilicet

VIL.. Hóc fummsriam: c'('-»*r"--kaccutäi,

Sancb; faperbize acceffiffa invidiam. Volant

tionis , à Do&oribus contra: Augelo-

l:7, de nim -Lucifero. revelatum faüiffs &

rum peccatum ptopofite , quodà Ju-

ap.c, Omnibus slijs Augslis ,. fore uc ali-

- ftiua divina,primüm in judicium vo-

18: w quando ab zrerno Verbo caro huma-

cazum, & :in quod ! priima ipfias fen-

1$,

na affumstur ; quare facrofanctam il

rentialata eft; Vetü m antequam fa-

Qatba.. làm H 2msfitstem ab omniboes crea.

neítim illam execucionis featentíam

J

3

i2;c, 2, teris adorandim cfb,eámque primum

*

AII g&

1

audismss,non zgr? fereris , fi fecun-

I:P... )z*,

n ceeleftt gloria locum ad dexeram

; dolocohujascaube Pacronum egero,

110.4( ]

Altilimi fedendo occupaturam ; Lg-

Pet;.

: ;x:ufa;jenäsqqe propoluero , qua

€oránt

p —

[

o

2

74

z

PECCATI MORTAüs GRAVITAS OSTENDITUR,

187

Yab

coram DE O rebellium fuorum pre-

j SZ;

rerum creatione ocanium fuére primi:

varicationem — minuant , veniáque

ipfe eft principiuss viarum D EM ipi

i,

dignam videriefficianr. Hujus veró

pleniintelligentià, ad omnebonum

| t

jnitituti mei finiseric, utcüm córam

affe&i,omni decore illafttes, omnibus

VU

divinoTribunali,licéc clemenriffimo;

gemmis, quz in veftiario Paradifi, ut

ii«

omnes defenfiones nullius momenti,

ita dicam, effe poterant, ornati erant.

-Ez,ecliä,' :

:m, ?74'[,!.1

J

& ponderiszile videritis , inEnitam

Plenus (apientia Q* perfetlus decore. $

j

i

:

qno?

WL.

peccati mortalismalitiam,extremum,

omuis lapz pretiofui op;rimentum'*z'l U

ini

quo à DE O hoc noftrum punirur ,

HHH — Perfonz igitur dignitas vide-

f

/

rigorem . addifcatis ; iáque fiet ,

tur debuiffs à Deo illis impetrare; aut

i

: Auemadmodum sd -pfbpofïmm Rno-

veniam, ant aliquam compatffionem

m A,E'l

"T

ftrum S. Gregorius loquitur j t razaa

& indulgentiam. Abbiatar Sacerdori

OM

noluit Salomon auferre vitam; licét

-smajorum jïr-mig-arqm cnmda.

V

i^

?

lzce Majeftatis reo, fed contentusfuit

fi

lr

Sacerdotio illum privare. Videtur igi-

le

: VItI. Negarino

n poteft, grandem

tur fatis DEO effe debuiffe , illis per-

O.ST/»

Angeloram . fedirioforum fuiffe .ino-

duelles hofce fpoliari prarogativis ;

j

hi

bzdientiam.

Attamen plures viden-

quibus inflati elevabantur , folümqus

[

taüreffs caufie , tamque deliaquentes,

detanto dignirstis:gradü dejicere, at

9

; quàm qua deli&um excufent , & ob

non fupplicijs eternis ineos animad-

d

'quas peena impediarnr,aut faltem mi-

vertere, inter homines quoque leges *[deg

CIOSI

- Ugetur. $1 delinquentes confidere-

mitiüs jubent punire nobiles, quàm ,;,,, ,.

ill AH«

mus;, ad penamillorum imminugen-

plebejos, liberos quàmfíervos, milites ; Hon«

i

dim, primó feoffert füblimilfima Na-

quàm reliquum vulgus,

Iph etiami j 7,

It

tura illorum nobilitas.

Rex aliquis

artium , non tantüm Liberalium , fed ;,.,.,.,

u

in eftimatione hominum pluris fic ,

etiam Mechanicarum perizig tantus 7;7;/z

Ij WS.!. :

quam integra populi multitudo : un-

habetur honos,ut omniumPopnilorum , 55

y , 7« &ef. de meritó. dicebat David : Z'» s

linguis hodiedum commune hoc cele- 47 - —

18.

jl

pro decem millibu computavis Domine

bretur effatüm ,4uód Excellens in arte ], ais

Denmi.. Nihilominus,quoad nsturam,

non debeat moríi,nec quamvis fceleris , 47 (

quodvis vilifimum mancipiam Regi

alicujus reus fit; ad morté damnandus ,,, ;55

-

pareft. Cogitatejam quantüm tam

eft, fi fümmopere aliquá fcientià pre- 45 T. 4e

eminentis naturz nobilitas valeat in

cellat, Imó hic ufus magis minisques 557;;,

unó folo Angelo; cümomnes homi-

pro majore aut minore delinquentis

nes fimul juncti omnibus artibus fuis,

dignitate peniendi, anfam videtur

fcientijs & viribus illi comparari non

olimab ipfomet Deo in lege antiqua

ïob

: 39. valeànt, Q.

a

:

5

i

d

I.

à decaufa Angelià Jobo

accepiffe. Obfervate j ajebar , animal

r

?^: vocantur Filij Dei, ob magnam quam

iÍsundam in quot&quale vas incidat.

29.4« habent um illonatura füz (imilitu-

Si vas fuerit ligneü, lavetur, & Vefpxe':i Lwä!

mundum eric; fi veró vas fuerir fictile,

14

ctlineml, omnino fgixicual'cm : ip? in

L

Aa£

E

xfxaïng

P i

22

z

p

x

-

;;;ss;ms.cuksuä; DECIMUS Qym"rus , EX POENA AN&E LO.VRUM?

frangatur quamprimum, — Quare fi

tertiam afque coelum raptus fuit, &

P(Eü

S. Thomas

u

homo, qui vaseítde terra, coaíringa-

Paradifi arcana audivit.

- tut j|& ob fcelerum fordes , quibus in-

S. Dionyfij su£torirati frmal & ratio-

frt

edus eft , igniadjudicetur, bene ha-

ni innixus affirmat (/ ficut jam alibi

I L

l

bet.. Atfieádem iniquitate contami-.

fignificavi ) omnes. fübftanriss mare

! MPI-

A

n

natus fueritAngelus, vas ele&um non

rialesab Angelis numero incompara-

ii

Hf

"N

de cypreffo aut cedro, fed ex - auro ,.

biliterfüperari, Unde infertur hoíce

!

w!i!,

annon major illius. deberer haberi

Spiritus in majori numero concreatoa

u

il

ratio, ut porius mundacetur; quàm.

faiffe , quàm ccdli ítellas, imó quias

LUA f

n

fiangererur ?

marisarenas, verbo, quemadmodum:

qu

.IX. Accedit, quàd hic non de uno:

inferiora hujus tertecorpora à Supe-

i

Angelo folo, (ed de innumeris agatur..

rioribus fphzrarumcaleftiam corpo-

n

In quavis perduellione, quá ratione in.

ribus.mole vincuntur , ica. infzriores.

*zeos ferrur fententia ?. Primó ejusdem.

creaturas ab. Angelis multitudine fu-

puniuntur capita ; deinde reliqui tu-

perari. Ex hoc igitur ianumerabili

anultuofi quaftioni fübjiciuntur; non:

exercitu tertia pars. defecit:

Unde:

ü

vetó omnis populus , licét culpabilis,

etiam, Ír tam: magnsz mulritudo. ex

internecionidarur — DelIi/forumz Pa-

folis plebeijs & infimis populis confti-

óó

irocinius: efl*-,; turba däl;inq,mn!ium.,

tiffet , an non videtur habenda fuiffez

t

Hinc eft, quód:militize Duces , Exer-

ilorum ratio? quomado igitur heec

^ciga imperium detrectante ,

non

non habeatur; cürm Principum , eo»

omnes fimul milites, (ed ad (ummum.

rímque nom terrefttium fed. cxle-

decimum quemque morti addicant ,

ftium hxc fit multitudo ?

Y

F.Suet.fecundüm ufitatam olim enilitize Ro-

- X; Quid dicemus deinde , fiprere

J.n:

manzeconíüetudinem,

Itaqne pra-

nobilium. iftorum delinquentium di-

;

Oav. cipuorum — hujas. rebellionis. con-

gnitatem deli&i qualiratem conüide-

i2 Cajo. demnatione videtur divinge Juffirie

raverimus ? Erar peccatum copira-

"r P iE

€ Gal.. (atisfieri potuiíle, aut, f juftoillius ri--

tionis , & licet, u rale, faerit aufus

gori hoc non fuffecifTct ,. magnae adeó:

qnidamconcta divinam Majeflatem ,

muüliitudinis decimo quoque fablato.

effe&u tamen carnig. Ec demus etiam,.

capite reconciliari debuiffa,

Dum

peccatum fuiffe geaviifimam , ut re-

autem de muylitudine verba facio ,

vera fait , unicum nihilominus & fo-

-

vellem. beus à vobis intelligi. S;.

lum füit. Leges etiam interculpabi-

de c&. Dion

yfius Aceopagita fentit; tam.ime

lem : ia idem crimen recidentem,

&

3 r

4 awpf*'f-

bf.

iat.

f.

menfam efle Angelorum numerum ,

reum;. qui prima vice delinquit; dif-

Eier.c. at debilium mentium noftrarum: ca--

ferentiam flaruunr;

Gr j?d-

*

Quare igiturdi-

10TO jj*

picitacem. omninó füperer, — P'otuic

vina bonitas , cam aliàs benigna in

au:em ille. hog oprimé nóffe, cliam

e f

creaturas fuas , hujus.rationis

"

füericS, Pauli Difcipulus, illius nimi--

non movetur ?

andt?

Jf æni $.

XL Infüper hanc culpam nullius-

fum Apoftoli , qui ; q:nozmme& A m

P oenae !

c-

TM

187' K

PECCATI MOR'TAL!S'*CRAV!TAS QSTENDITUR;

if«

morim non femnr , potiüs ab

j

;pænæj exemplum pracefferat ; quo il-

mf

iusenormitas manifcfté oftenfa fuif-

petu, qràm à ratiore videntur effe -

imperate, Bene quidem fcio , talia

t

fer. Rigidius puniatur neceffe eft , qui

A

. poft admonitionem peccar,quàm, qui

prajudicia non habere locum in Jue

ftitia divina, qua five differsr, five

a

L. caf- 3nte illam pecca

V

dt. — Magm punitum,

ia

Quapropter fi homi-

acceleret fopplicium ; femper infinitd

pitte

DLEHE,

qum-dmom'ïm..

Sed etiam

ol

-pes tot animarum condemnatione

cum fapientia operatur.

ff. de.

me non latet, Deum mentium noflra-

&t

. admoniti non ceffant , Dei leges in-

penit.

re, equum cft , utacerbiffimas

rum capacitati in operando fe acconte

quäm

Hinge

modare. TIndealiàs homines puni»

odum

-

quoqu

e inInferno luant penas.. Ve-

rgüm an non exi

flimatis , ob talem

turus tam opporrunis uti voluit me-

u*

caufam minora Angelis debcr?- fup*

dijs, ne illis fcandali aut oblocutio-

Qf

'—ï'iCia ?

nis , licécinjufte, occafionem praebe-

tiord

Iect,

neli-

— XIL Ob Bascon

fïdbmtibneä huc-

Sic diftulit poenas fumere ab

Hebrzls in deférto; ne /gyptii con«

ribil

usque allstas , noftro judicio, vel in-

