bss liberatituímus, bonorum , qua

in

concedendam ;; folus tanti. Domini

accepimus , benorum .denique, que

inprælium.inþerfona-(ua defcenden-

p

tisadventus, apparatus , foláque Dei

nobis promiffa fuerant.

Quis nunc

u

horrendam illam pugnam à ,duobus

iratiactualis vifio fads effa deberer.

li

Pro;;.16.

his excx.cizikms bonorum, (cilicet .ac-

d s

Indg'cgnatia Regis, nuntij mortis 5 At

3^ poníta, vult infuperpro majori pec-

ceptorum, X malorum, Deo invlcem

H.ü

catorum exterminio pralium inchoa-

redditoram.capere poreric?. Satis eft

dicete, hanc pagnam (üfficientem ef-

r — Qaamobremfingiteanimis , vi-

dere vos in (ablimi totum. a&cem pri-

(e, ad Dei magnitudinem ha&enus

S

£t

mó Angelis,deinde San&is, quotquot

non cognitam, «matifeftandam,

[cietis , quia .ego DDominus.. DEUS

u

unquam fuerunt, Apoftolis, Patriar-

creando.Mundum, leges condendo,

P-( '89'

chis Prophetis,Martyribus , cun&is-

quealijs San&is replerum effe , tàm-

adventu fuo aosinftruendo , vitá fuá -

nobisprzlucendo, morteíua reme-

queluminofis veftitos corporibus , ut

diumnobis adferendo , aliud denique

Í

uivis illorum (fepties Sole. noftto

fplendídíor appareat , infra veró

non intendit , quàm,ut ille, qui eft

Á

imaginamini fupra terram. d- vobís

infinitéSanctus, & con(equenter pec-

b

catíin infinitum hoftis, cognolcere- -

Dazmones, & Damnatos corporibus

Q

monítrofilfimis circumdatos , pslpi-

tur3 vecüm peccatores duritiáfuá ad-

n

tantes, & plangentes coufpici,& quafi

hanc glotiam agnofcendam coope-

Q

rari noluerunt, . Ze ZMundoerat. pet .

f

infelicem. turbam in Amphiítheatro

L:

0, I,10:

D.

feris deftinatam, omni momento ea-

redemptionem, £ Mundas per spjumn.

x'-

ü

rum fauces ex(pe&tare,

In tali rerum

fattus eff, per.creationem, & nihilo-

Seq

ch;;u, inquit $, Anguftinus,,«culgamm.

mínus, Mundus enm aon. cognovit ,

Qur

t

pro;

—

,

N

i

äDE*MQ&s::RATUR g wmw»z»ï |MALUM SIT .LPECCAT;UM.K a

d

ipropter .obítinationem., italiter erga

;ï'HäSidQEMifä'iïïrQ,:üC*'Qïiä sviseorum attio-

uä.fis

Deum fe gerendo, qua& nequeà /Deo

«hes.astentilfiayé annocaret.

bit

XV. Sed adhuc parum effet;

" is

fa&tus,neque redemprus - effer. — Ve-

d

rüm:histenebris.non femper erít lo»

divine fcientie (fuz lumine ad nihil

LUf

«cus fapraterram,veriSolis.glorig tam

aliad , .quàm ad fcelerum numerum

s

injutiofis, fed extremá cum reproborü

detegendum uterecur, Sed quod am-

confa&ione, fammóque Dcei Ipfiusmet

pliüseft;hoc lumine etiam malltiam

wlig(

eu

tantopere jam contempti honore illz

manifeftabit, Duzfuncin ínternano-

Mia

difpellentur,Quod duobus fiet modis,

'&ra animz voragine cenebrarum qua-

[

'IPrimó Omnia:peccata -..pub!i?cz& manife-

litates, quedam pofite (unt à nacura,

ftibuatur,:fecundó queyíis enormiítas

alizabignerantia. Tenebrazdnatura

li

inilliscontenta palamftet,

collocate fant :profundze cordis ca--

3XATT.

Plurima oculis :noftcis ab-

vernz,ad quasnullus creatus attinge-

o

.-;972"3(

fcondi poffant , :quia inoculis noltzis

te poteltaípe&ktus, Pravumejtcor 9-5 15,

i

Uj

lumennonhabemus, fed illad jam

nium 2$ in[crntabile: quis cogno(cet l-

Ind? Oculivetó divinitamarram no-

Ia

in óbje&is d nobisinfpedtisprefup-

L

onimus,

EHoc iodo nonífe hibent

étem quamprimum in clarum comu-

(

oculi Chrifti, ;San&o Joanni oculis

tabuntdieni! numerum, :cau(as , cit-. -

s

plané ignitis appatuit, 'Oculi ejus

cumítandas, cujusvis etíam peccatí

LS-

iMpoc, 1

tanquam — flamma igmis. Vi nobis

modum dete&uri, Sed hocnonfatis

14-

p

fignificatet, elucem in pupillis to-

erit, (Reftant .alie ignorantiz te

d

tam accerifam habere, Ideóque aalio-

nebrz, ob.quamtamparum peccatum

rum non utetur tetimonio ad culpas

cognofcitur, :ut nihil aall. appareat,

d

p

'noftras.quafitotidem eum facibus in-

& non nifi jocus, lepor, aut gratía. —

n

digandas; divíná(uá utetur fcientià ,

malümque rifu digaum videatur effe,

eàque (clàomnia maaifeftabit occul«-

Defovmitas fiae dotore, Sed has ce-

&

Pf-89-

ta, Pofuifhs faculum uoftvum in üllumi-

nebras bene illaminabit Deus , iZ4*

1

d

Si«

d

m

matione unlius tui, — Quid .ergotunc

minabit ab[condita tentbrarum.

miferís fiet peccatoribus, qui velut in-

(

quidem omnibus reprobís quendarmn

felices talpz fub terra.delítefcere af-

divinz cognitionis (uz radium coh-

l

]?by

fuetg , (evi e tenebris extrahi vide-

cedet, & de peccatis íuis fecundüm

ï

bunt, diemqueDomini , in eóque

zftimationem, quainde ipíis divina

?fv

cun&as (uas abominationes celo ter--

format juftitía , judicare coget. 7asc

Mïe'

* 8756

rz que derectas, anté incognitas, afpl.

cenfufio,inquit 'S, "Thomas , refpiciet

»

i

f

X

cerecogentur? Tuncagnoícent, veré

eflimationem Dei ,.qua fecundàm veri.

q, 8« A. &

x

Deumnon dormiviffe; quando pecca-

tatemef! depeccato, 1n hoc- confiftit

AW 4«

i Fa(tj Iu

ta illorum noa puniebat, demonftiá(-

fapientíaycognofcere res per -caufas

;WW

0-

seque,fiira licetdicere, peccata non

alriffimas. - Sapientia ef cognitio "pev

J

li

caufas altifimas. ''Et hanc. infauftis

j

punilendo,äquaü*Lcongg»x-:aPertis Ocu«

Ee 3

3 n

"

h-

223 DISCCRSUS DECIMUS SEPTMU;S',»'*'X mmmvmm., 3

peccatoribus Deus concedet fapien-

fententia omnino eliminentur? Quid -

tiá, u illius veritate malitiá fuam per

vobis videtur? Lmó etiam Ip(i Sanáti

caufas altiffimas cognofcant, id eft,

infusgent contra. illos, perfequeniür-

per infiaitam Dei Majeftatem , quem

que;ottenfuri, quanti divinam. faci-

offenderunt , & per infinitam homi-

aüt gloríam, ut eadem poít cot | jactu-

nisvilitatem, à quo offen(us. fuerat,

ras inulimo rebellium. füorum exe

Maithg. :

unde explicatinon poteft , quá con»

termíinio reparetur.

Stella. cadent de

pE

O f

fufione afficiendi (int miferi,

celo C Innanon dabit lamen [sum :pex

quisnunc unicum hujus lucis radium

fteilasinextremo die de cxlo calisas.

habere poffet , quàm velob minimam

fapra peccarores , quidam — Sanctos

u

Deo illatam confunderetur injuriam ;

celi incolas intelligunt, quide ad-

Cümjam obczcitatem , qua oppri-

vocatis noflris in rigidiffimos con-

mimar, potiüs fuperbiz edamus figna,

vexcentus Judices, Et perlunam, qug

res quasvis fecundüm

exiremam

confuetum non dabit lumen , Sanctif-

ignorantíam noftram judicantes, — In

fimam Virginem interpretanus, qu&

illo igitur. die fecundüm divinam ve-

omnino pro miferis iftis. ce(fabit in«

Mattf,

riatem, juxta quam Deus judicabit ,

teccedere, imó Soli divino Redemp-

&',('4?-1

hofttam quoque feremus fententiam,

toritunc ímplacabill jun&a . eosdem:

ludicabit ovbem . terravum ia veritate

perfequetur. . QuandoLuna Soli. eft-

Ts

f&4. Er immenfía hzc peccatorum

oppofita , tuncpro tcerte emolumene

confufio. nonerit tranfitoria , fzd per

to tota lumine plena eft ; orítur ,.

omnia fzcula ftabiliter durabit. - In-

quandoSoloccidit, &de nocte quaft

terdum pro majori proditorum fup.

diem facit vigilanibus, etiaminge-

Talis

plicio colamna folet erigi, in qna ad.

netali totius Mandi fomno.

nunc eft pronobis Virgo San&iflimay

pespetuam infamiam infidelitatis fce-

lera. exhibeantur,

Talis . colamna

interceffione fua laftitis Soli fe. op«

cuivispeccatori propria fua erí: con-

ponit, quielt Filius ipfius , & quan-

hjae:

Xv'

fcientia, in qua horrendz prodítionis

do propterculpas noftras iratus facie

fug ingratitudinem inículpram lectu-

emíuamà nobis abícondit , recedite

ruseft, ita;uttam odiofo obje&o nun-

que, tuac pulchrahac Luna ex(uigit ,.

quam oculosavertere poffi. — Nune

ut nos confoletur , fuxáue gratia:

fplendoribus illuminet tenebras no-

quidem impij iniquitates fuas aliorum

oculis occultant , tunc vero eas ne-

firss, necnondefideratam nobis ve«

quidem oculis propriis abícondere

niam obiíneat, Verüm in die illotte«

P/f 49;

2, E.

poteruns. drgwamie , €9 ffatuam

mendo hzc LunaMundo inferioti cam:

contrafaciem tuam,

amíca, nobísque propter Mifericore

.XV, Inhoc mifero rerum. ftatu

diz íue vifcera.tam propinqua,adeó-

eritne aliquis, qui compatiens pec-

queprompta & propitia,non jam Filío

catoribus. promptam adferet. opem ,

fuo fe opponet ; planéilli confentiet ,

neque jemibilem illam fententiam

antequam irrevocabili damnaglonis

eer-

aE

MALUM SIT PECCATUM

5

li

DEMONSTRATUR, QUANTUM

hd

evertet, fed fuffragio fuo confïrmabat.

fus comprehendaatur,quod idem erit

ündcm&at Luna Solé f»qm:nt sn

acdicese: Diícedite à me, qui fum

Q

af

ampliàspró terta benigaítatis fuigcb:e

Deus veíter , prímum prmcxpium &

-

[

l

luce,ipfo cum Sole occumbet , ao

ultimusfinis ve&er.. Di(cediteà me,

idu.

&cmqae magistenebrofam redd«t.

qul fum Redemptor vefter; à me,

I

qui propter vos homofa&us fam , nec

| Uv

h

M

1

VK-

Iofelicitimos igitur pecea-

unquam quàm día vixl, ceffavi veltiá

tOres,omnique defendendi fe vigore

causá dolere & aflligi: amæzmq üam ,

FCI

TUf

PEIV&LQS.

5i .(altem 19(;5 efbg eadi

qui pro falute veftià. u(que ad mot-

pacc:ctv: : ii2 fugient quidem ; fed

ccm Qrucis me dvn ft.

D £cedite

us

-nece(feett, at primo horrib lem illam

à confpe&u meo, à prote&ione mcá,

( d

con-

a& furicftam, jam pndcmdpüs prapa-

aB..egnQ meo , abommum patcerne-

£a am audiant (cn:cm:am quá ftrage

rum bonerum poff:ffione; Difcedite

, an

Hï?

r

"IH i""USTHülO*E

Ee)

, terga vertere

a méeisainici

ab Angelorum illorum

ts

cogantut, Dufcedue à me maleatli

Societate,quos quondam cu(todes ve-

qui

[ Ifv

Mattb,. inipnem eternum, dicer Deus.. Quan-

ftros aanavcxam aáb omniam $an«-

$6. a Ee

do Chriftus. moriebatur in cruce , non

&omm mihi

a(hfleniium ceu,

i

tam langs $ , Quàm clamans; .&

à Martgrum militum meorüm , Virgi-

lem

mortuus eft

magna voce Läamans

nhmque Sponfarum mearum éoülbr-

elt

Rs

Emi voce maguáen /psm*zx»:

Quod

tio vos eripite. Abiteá con(pe&u Ma-

fi talis vox fuit Chritti moribundi.&

trís mez, quzetiam irata vos intuert

n

gerentis peifonam Rei , qualis erit

nequit.

Dz;?sedrze maleasiii: & ma-

qua(

vox Chrifti fu&inentis perfonam Ja-

ledi&i non à me,necà Patre meo,qaí

nge

Tali

dicis? Pzofectó talisecit, quge à toto

ex parte noftraomnia bona vob Ís vO»

Alaiverío magno cum - horroreaudie-

lumus, fedàpeccato veltro, à quo

fimts

-Xut , contremife£atque. fandamenta

omnia malain vosderivantut : Mejs-

g 0

aterra,ita,ut &« columnz cali com-

Pf 193,

di&i in anima, maledidti ín corpore ,

yit

movendz fint.

44 voce tomzmz:m x

maledi&i:ín intelle&u, maledi&i in

T T

formidabunt,

Tan:ó magzs

qma

voluntate, maledi&i ininterais & ex-

sg&d"r

Deus fectgeatiam pu.,.rendo qmd

teznisfenfibus

maledi&i

in vobis,

dogh

quid horrendiinea contiBetur , cjus

maledi&tiiníoclis ve(tris ; maledicti

J WI» ;

vivam & aluffimam in. cun&is impijs

intempore , maledidi in zternitate,

yi

explicationem impreffuruselt. Difce-

Amaviftis maledi&tionem: ecce ceci-

n*

4ite àmemaledittiia Ignem aternum,

dit illa faper vos: odiftis bened &io-

i*

AVIE In hac przma vo;,æfzfcedzfe

nem, ecce per omnia fzcula illaà vobis

j

62 me, anæs þææüæäamm COmPï€-

rece effis it, Difcedite maledilli i ignens t«

«t

henduntur, quibus Repmbl in ztere

ternum,V.os àme nonejicio, ut proare

] de

num fub;zcientu*r ,& in sehqms,

bittio veftro, ficut feciftis huc' ufque,

lmmo'

jn ignem éteruum., omnes. ponz Íen-

VWGUS, EJICIQ VOS:u[ m carcerem coR-

n

u

j!Cl&'

u

m

; n

214 DISCURSUS EAQ,'ICMU&!S&P'I;TWHS&& EX: 3&11:&:(:16&: UNWER&&Q; 2

. jiciam ixni;'cüjns muri ignei;, pavimen-

/

in.ftatu: quodam: violento quafi vi de--

"A u

tum. carbenes & rogus ,. tecum. are-

tinentut Chabiretin locsm [uum.

LI

^

dens, a&rflammaz, catenz & vincu--

.Leo- A:

.&Jfl t

$.

nenv ajunt. in- foveam.à Venaroribus

la ignecandentía, in quo- ignisinti-

j

4

arte preparatam delapfam; adeócerro-

L—-—— É X

ma vifcera. veftra penetrec , abíque

rem faum erubefcere;ur,ne confpicia-

ullofolatio, absque zefrigerio, & abs-

tut, (pontefudcaveam ad hunc finem

queullà minimá unquam.ceffatione..

in.£offe latere grægauasam,(&bcgz;Ebw—&";*g

dn ignem atevoum. . Omniahic. mi-

ieminodo Ll'eccator maximá hxccon- Angli

ferlarum cumulus,& quodhisampliüs.

falione; quam in: p&toaci fui foffa.exe ii 18-

mens veftra concipere non poteft, in-

petítut, obrutus, v x-apertuxääwvidqb;ät.Af??f'äui"** r

felicibusillís pateftet,. & quaft in. fen-

quamin illadie Deiiraefficier , quin.

tentià contra. illos. à. íummo Tudice

UPU CRDLUn ASNC T CUSTIQIN nE ATU T

absque moiá. fe: ipfumin: "Infernum:

»pronunciat£ conrentus. declarabitur,

quali in ignitam caveam fit pracipita-

l.

. nec vel momentü ipfiusexecutio. dif-

turus, que cum (ita fitin loco longiffi-

feretur, Vix Mo yfes.contta. duos. Del

méà czlodiftante, antrü: quoque etit

rebelles Datan & Abironloqui defilts

aptillimitad abícondendos fu gitivos;

ecce quamprin:üterra füb pedibus l-

quos pudet, celum rerretam turpiter.

'orü aperitur,eósqs vi vosdeglurit. ldé

lfu.

Exod.15,

poäi*;p o(uiffe, Ut abiret: 1n: lcaum [num;

d. d

hís in momento eveniet, Vix à Chrifto

XVIIL. Miferiergo i(tiper fe ipfos

fii diy)

contra reprobos fenteotia. eríit. pro-

ibun:, ut in.abyffo fe occultantsibunt

! ij

U

, hunciata,ffatim magna Tofaphati val-

auteminmomento à. Judicis: fenten-

-]is media dividetur

251

, €ósque voragine

tià. precípitati , ita ut ab ea; tan-

n

fuáabforbebit. - Quód fi etiam infra

quam nvincibili, nequidem tempoe

. illos terra fenonaperitet ,. miferi per

rispun&um ad' appellandam conce-

177 fj

fe ipfos aperturam aliquam. quzre-

datur , adeóque in i&u. oculi* omnes:

nt, ut aboculis Dei, & fulminants.

MM I

E

Reprobiin profundum dejedti erunr,,

4

udicisfugere poffent , qui ex ipío

d j

quemadmodum exercitus (tragem.

^i $

divino fuo vultu , quafi poenarum

piffus, fimulfugit, fummóque cum

E

barathrur pro: rebellibus.illis facere

lt

interitufugatur.. -Hinc eft,quod ubi. -

anP?

Mai?þ.

noverit. Jfazt i fupplicium aternum,

de Chüftonoslegimus : Zédicabis im P& 199

lr,];öal

3;. 4-60'

Víide Bell,

llluc non. ducentur ,

L

. nec impellen-

nationibus , implebit ruinas, Sandtus

tür, nectrahentur,fed. ab. immenfo.

in bunc

li

Hieronymusex Hebrzo legetit : 7a-

peccatorum fuorum pondere preffi

dicabit in INationibus, implebit foveas.

äemm./

b

Y

devolventur : Jbuat há. i fupplicium

Qui peccatorum ruinas implere , &

«ternum, lbunt in gravitacs füz

cavitates, qua in Inferno adhuc ina-

centzum, ad locumibunr peccatis fnis

nes fupererant,com p!-fere,,&d*em: prorfus

proportionatum , quieft Inferni ba-

fonat. Id quanto cum fra gore facien-

rathrum , locum fcilicet, inquoilli

dum fit, quís exfplicare poterit ? Tunc

s

|]

n-fu.uzatlt.er m-o;;:ïpt-ur, & extra quem

enim veró Deus, wngw.gääig* cap

ità

^

d

q

z

Q

"

u

u

m*m&srm-nm ,;-QUA&TUM MALUM SIT pzcch,ruü. ijï.fi; W

lide

-dnserrá multoruta. 5 quia non tanrüm

| Muhdi palatíum maculare poteruht, $

lt :

zebellium colla. humiliabit , qui funt

peromnia enim (zcula poffibile non

di ii

erit ampliüs , ut vel mínima ex illà

multi illi , fed' etíam demum eapita

Ut

lllorim.confinger. Sic ipiturterra:

fentiná flillaze poffit gutta, quà Uni«

vetfamcontaminerur, Ibiaà DEO &

j

ab ingenti peccatorum focrore: mun:

inem

data , finitáque omninm creatürarum;,.

omnibus San&is oblivioni dati, erunt

TM

dipeftilenti contagio per ignem pur-

quaíi! nunquam: fuerint , aut fint,

(90- 4

A: mibilum dedutlue eft $n con[pellu Pf Y4.5,

gatione, Mundus. totus renovatus ,

m

"tàmque palcher invenietur , ut Codli

ejné maliguus; — Dupliciter annihila-

buntur,& proptératrernam malítiam,

iCbäl W

iti .á quibas nunc vigorem rahimus ,

qui

& lizctetra,de qua »unc vivimus , in:

& ptopter aternam miferiam. fuam,

7

*

Ettunc ,. utíta dícam ,. DEusreípira-

M:

D 27 ;QQC

omparationem: nogääuiqgg Univerfi:

cfpisz-

Dit , poftqüam: tam grave onus intoe

adduci non mereanrur $ Écre ege-

ngilïi-

cveo celos.nouos $. terram novam , CS

lerandis impijs depofuerít: ,. tantame

t t

on erunt in memoriapriora-, Cimon

que impietatem, quam,ut ínquit Pro»

Tros;

afcendent fuper cor. ^ AEt (empereric

pheta' ,. ampliüs perferre non potuit.

jd

Leffius.

purusabíque ullis. nebulis & nubi-.

4Mon; poterat! Dominus ultra. portarts p ^

if

gde Per-

bus ; aqua (emper inflar cryftalli:

opter. -malitianz fPudiorum. 'WF?"' 44 9243

fot:

! f& div,erit limpidasterra velut- aurum . fem--

vume, e9, pr

ag;;r-,nþm'm:imf » quas

s

' L X3. & pererítlucida,adeGque cransparens: ,.

feciffis, —

Qee

25 urcuivis , quidquid in finufuo centi-

XIX, Talis erit ftragesà Dzo pec-

cato'ínferenda ,. ultimümque Pecca-

! æna

'4?^ . met , claré intueri permiffura fit, qua-

mp

fi non ampliüs amet illosthefauros ,

torum:excidium: ,. poft quod Chri-

fius omnibus Beatis affociatus Spirie

nita

$. Tb, is quosoliarabfcondítos volebat, Eu-

"4

Qumad

;4.dif. na quemadmodum Sol fplendebit

9

tibus', in cceelum redibit , tríumphum

ergni,

4&4a-. Sol fepries fplendídior erit. , quaim

celebraturus , omnes poít fe Ele&os

äïs 3

"nunceft. — Coelum propter innume-

traliendo: ,. poftquam omnes Repro-

mgtm

$: p»4.

a

rabilem Stellarum multitudinem mil-

bos inftar. magnetis: difpulerit , qui

9 Yfuppl.

od

A7,13.(9v,

y

lies ornatius erit , qua nuncpropter

abedparte , quá ferrum (ibi fimile

li

y l l

lucis íaz debilitatem ab oculis noftris

atttaliit; ab eádem ferrum übi-»cxot-lgra'-"j

77

|

-

"g

non confpícinnturs verbo , totana-

ríum arcet;.

tura , quaiin die fefto novisinduetur

XX.

uld nun

C -vob'isx videtur

d

j

veftibus , eó quód tandem jpeccato-

Chariffimi, de funefto hoc& decreto-

rio przlio, de ultimá hac internecione,

i 1&

rum jugumé collo fuo excufferit ,nec

r

unquam impofterum aut iniquitati ,

dehoc affultu & ultimáftrage , quam

vii

aut iniquis Dzr hoftibus ampliüs fer-

peccarum , omnésque infelices illius

vire teneatur, Interea Reprobi ín

affecla patientur ? quís unquam ams

t

Ti

profundiffimá fepulti abyffo , tan-

pliüs tam ignominiofas fequetur

quam fordes cloacá reconditz , nun-

pattes ? Quis fub tam infaufto milí-

/

uam grande hoc, palcherrimümque

o ? Imó hocipío momen-

;qbi; vc;ill

F

£9

, f,SegnttiS- i;Cbrijf,lnär:Zb?,ll.

$36

| ,'DISCURSU»S -xxn*r*'. POENJE INFERNI

Ínimiícorum fuorum cordibus infixee

töop'ott(t!'lïüd -deferere. , ut quam-

tit , Íta ur nulli effügiendi locus.

timum poffibile e(t , faluti noftce

con(ulamus.

ANolite/ Mifericordia

detur. — Dierse Domini DEI. Exer- ,,,

tempéra perdere , dicam cum San-

cituum , dies ultionss ,ut(umat viudi- 4 i

]

&o Toanne Chiryfoftomo.

Nunc

&am de inimicis [uis. — Quare omni-

omnibus Rebellibus fuis DEUS vee

no defiperet , qui potiàis magui illius

dieifurorem exfípe&are , quàmprz-

niam offert , modó arma deponant ,

'"modó quz.alijs rapuerunt , refti-

fentem Mifericoriam acceptare vel-

]

uant , modó ob(cenitátes fuas re-

let,.. Quamobrem Saluti veftrz pro-

j

fpicite , recenti femper memorià te-

h,

;3cä

linquant, modóà odia & cordibus uis

nenres , àáDsoaliquando in Judicium

v

ejiciant , modà randem linguam

1'9&; st- ;

hu-

frenate incipiant, Verüàm in uli-

vos adducendos eífe, Fwgite ergo

1Pe

mo illo die aliud non volet pro-

à facie gladij , quoniam ultor. iniqui-

fe&à , quàm firagem , nec fatia

tatum gladius efl , €à fcitete effe judi-

:

tium.

.

bitur , donec vfäarlofum eníem

st deqas

JHIHI HIHIHIMIME IH H I dEUE

-DISCURSUS XVIII. -

Pana Inferni Peccatt Mortahis Gravitatem oflendunt.

Lurlme fuére Iin-

tà inconfolabillum illarum anímae

NS

ew

d. ?ä

7

d

ventiones , quibus

rum querelas facil? intelligere poffet ,

N

od

a

T

j

C

Tytanni

adeóque tam fundatam & fidelem in-

R Vs »y

Dionyfij

derelationem haberet, quz (ufficeret ,

,

,

d

crudelitas ingenio-

s

——

$« (am fe demonfra-

utinde íibi caveret, .Át ne talem

2

73

're voluit.

Sed ín-

relationem defiderare velimus, Fides

pr&vertit , utpote quz ipfamet ex

ter omnes primum fibi locum vendi-

altero Mundo nova magis authentica,

" cat famofus jille carcer , qui ad fimili-

tudinem . auricule exítrudus fuit ,

infelicisillius tegionis adfert , qua

EZC(&;

ut perparvam illud foramen , quod

omnium malorum locus appellatur. :

Lecum tormentorum,

In hocrei ver«

é fuperiore fornacis parte promine-

ciliüs incarceratorum voces , ia-

fatur cardo , ut finceriffimis illius

bat,fa

informarionibus .mentem advertere

menta & ftrídores a

udiri poffent , ut fs

Rei non effent ,lamentando inibi fieri

velimus : quod vos rogo , ut nunc

deberent,: Ah utinam infernaliscar-

praítetis , dum jam adiilla referenda

me accingo , obtineámque 2 vobis , ut

cer etiam ad hanc normam conftru-

tandem peccatum unícam damnatio-

"&us eflet] Optarem , ut quivis homi-

à

m ,

pum eure ad carcerem illum applica-

*

nis , dequá audituri efcis , cauf:

imó

VITATEM-OSTENDUNT. ^ a5

nfrete

PECCA&;MORTALIS GRA

locus

jmó etiam majus ipsá dominatione

- diotam profundé illorum pénetrabo

Eu

wmalum, deteftemini.

vi(cera, utqulvis fateri. debear, non

M

alium effe, quàm Deum, quific per-

witd

A

.]L. Chiiftus j'e'fus*D*emInus nofter

cutiat. Seietis quia ego fum Dominus

ompi

proporiendo nobis fententiam, quam

lil

contra animam , adverfus verba fua

perentiens.. Non erit hac cognitio

contumacem, jam tulit, paucís termi-

aliqua probabilis, aut prudens. cone

mprz-

jectura , fed erit perfeta (ciehtia,

t

nis videtar. comprebendiffe, quidquid

tam manifeftà quovis tempore, tam

du

de omnibus Inferoi miferiis poffibili-

r t

13 36: bus dici po:eft, Q;zgi'naredg;ltife;/ï Fiio

magna veritas apparebir. Quare be-

V.Hug. .

p

onvidebit uitam , ait, fed. Jra Dei

ne affirmareneccffe eft,illa tormenta,

dicum

3n bunt.

quibus ibipuniuntur Reprobi, velut

7 'y!/,/'flil

lecum.

manet faper eum, ignificans hoc mo-

infinita effe debere , quia infinitam

i::iqn'a-

: t

do loquendi immenfam & damni &

fenfusposnam, quz Infernum confti-

diving Juftitiz perfe&ionem demone

7

fRrare debentg & quia in Ipfis claris,

2 maäri.' - lacipiamus ä,f;cundäf«

& confpicuis notis ab. infelicibus il«

I

zil

lis infinita, que in corde Dei regnat,

i. Dmigic'*ergo

&hriäus, Iram Dd

San&itas legitur, odium quoque con-

totam in infelicem damnatum effun-

fcquenter infinitum , quod erga ini-

di. 4ra Dei manet fuper eum, Chae

quitatem gericlegetur. /ra. Deimaues

M.

fiffimi, ampliüs dici non poteft, ut

fuper eum. — la Dei correfpondentes

bene apprehendamus, quid fic. Infer-

tanto Deoproducet effe&tus,quibus a«

Rus.

Infernus eft effe&us infinitze

lia Dei Attributa dignofcantur. Effe»

yirtte

&us, ad divinam Mifericordiam mae

ub[&f j

Dei noftri Juftitiz proportionatus, eo-

nifeftandam ordinati , funt in&niti

modo, uc f quís ignoraret, Juftitíam

lmll«

divinam eífe infinitam, magnum il-

benignicatis exceffus: effe&us ad. po«

fcet

jud opus, quod eftpeena, quam pec-

tentiam agnofcendam oftendendam ,

: u

catores in. profundo illo barathro

funtrínaudita prodigia , effe&tus ad

f Eidö

fubeunt , plené & prefundé infinitam

providentiam probandam produ&i,

hanc Dei, inpeccatis puniendis , per-

funt ineffabiles prote&iones ; — effe-

lhgm!'ü;

fe&ionem ftatim caplat, — Sciemis quia

&us ad divinam liberalitatem dee

M Wl

monftrandam produ&i, fant. immens

CEuttb. 77555 fu. Dominus: percutiens, inquit

j

ipfemet pez. Ezechiélem Prophetam,

fa dona ; immenfaigitur., Indicibilia ;

Ego quemvíis meorum rebellium tam

inaudita & infinita quoque erunt

j

diré percutiam , ut ex verberum vi

fupplicia , que quafi efte&us divi-

j

facilé divini brachij mei Omniporene

ram fuftitiam manifeftabunt.

gj d

tíaa colligere poffitis. Vulnera, que

IV, Verüm penz inferninon tans

;fcrcn l

miferis. illis Inflida relinquam, cul-

tünrerunt magnitudini divinz Jufti-

gl

vis meati erunt. viibilia, ut immen-

tiz proportionatz , ficut effectus (uc

cauíz, fed etíam ficut media fini prine

mnMiO'

fum , quod contra culpam illorum

d- ante

u !

- eipaliter ab

w»iliä&igtgnggf Qui

T

gcto! odium agnf)fcanr, meóque gïag

PL

mie

X

us

418 DISCURSIIS DECIMUS oCrAms , POENZ INERNL --

omniadivina Juftitia propofitum ha-

füpphcit :ifui . &': *dOlOIDm .;olg;ängf&

lgu

bet , tantasin inferno paenas á repto-

gloriamillam.zeparet , .quam cun&ie

l s

D

Yl

3

bis exigendo? intendit ab illis , eo-

peife&ionibus in .divínà .Majeftate

gm

refplendentibus culpá (uá rapuít? Ita

Tü

zümque impenfis divinam reparari

gloríam , eorum fceleribus dimíinu-

uc Deus ,hujus miferi impenfis , Deus

p

tam, Quisveró dícere poterit ,que

,üää imm'&n[us » füüüiïüä U uiümäug

p

cnarum meníara fufficiens ficfutu-

creaturarum obíequio dignilfimus ,

tl

n

ra ad folennem illam vilipenfiónem

qualis veré eft perfe ipfum , agnofca-

reparandam 4 quam dà peccatorum

var, | . Confidebor tibi ,:quia tervibtliter

m

t

malitià & inobedientià Sanctitas ,

anagnificatus ,^ Ingüic :P(almifta ,

PA

[*f

fupremum Dominium , Bonítas , Im.

DDEUM alloquens, s emaltetudine gxod, —

menfitas,Lifinitas;UInitas, ZEcernitas ,

&glaria;e'mec depofmifé aduer[arios tuas , 15» 7«

n

l

alizque fimiles infinlte;perfectlones

E

cum .omni populo inquísbat Moyfes,

fuftinuére , quae quafi ín immenío

Tu-0 DELIS,inimicos ruos in profan-

mati in fimpliciffimá Divinz Natutg

«dum-matis precipitá(ti ,& abillorum.

e(fentià uniuntur ? Qui hoc dícere

precipitio gloríam .quaudam .diwi-

E

offec , fubinde etiam dícere poifet ,

ing magnitudihi tuz re(ípondentem

!

qualia & quantá effe debeant illa (up-

haufifti . (ic üt quemadmodum im-

menífz & inBaitz funtperfe&iones

"plicia , quedivina Juftitia à quovis

Au! d; D (k

al il

fumptura eft , utpro menfurá inja-

tuz, itaimmen(íus & infinitus fic. ille

h eP

riarum , quas paffa eft , fe glorificet,

hornor , quemà quavis illorum poená

n !

-Quare confideretis velim , ad fatis-

nunc vendicas. äanmobrcmwg-ui-

£

—

fa&ionem humanz juftitiz preítan-

libet Damnatus inioferno ecít, quafi

dam , quó períona offen(a fuperior

divinz Juftitiz copheum , quo per

I

eft , conditionisque altioris ,, quàm

«omniía (ecala o(tender , quàni ingens

l

.offendens , tantó majorem .quoque

imalum ii ID2EO -refiftere , qua mque

cnam eífe debete.

$i Kufticus

jjuftum fit -& urile illi obedire.... Ac-

alium tufticum fibi parem fuftibus

«que-adeo,quo Damnati, qugad culpe

excipiat, à juftitiá ad nihil ampliüs ,

fuz monftrofiratem in feip(is fo:dia-

quàm ad aliquot dierum carcerem

reserunt,tantó magis propter poena ..

condemnabitur, .

At fi- Nobilem

quam patiuntur , aquitatem coram .

percufferit , jam non carcer ad faris-

oculis Dei confpicui erunt. — 'Erunt ,

faciendum deli&o (ufficiet , (ed reus

inquit San&us Thoinas , .quafi tot

infuper ad triremes pro mancipio

Stell& igneo illi coclo infixe , fuísque

mittetur : quód fi veró etíam in Prín-

tormentis beatius & pulchrius effi-

cipem (uum fupremum verberibus

ciens fpe&aculum , quàm nunc tor lu«

-Dpu;. ij

del&vlerit, creditote, vix mortem ad

minibus de nocte przbeat firmamen-

eluendum hoc fcelus fufficientem fo-

tum. — Sicut celum fideribus , fic in- Obnfs

f?:mm damnatts . ornabitur.

uin

62*

te, Quaz poinarequiretur, ut íngra-

ä

plicia i*

;i!ïïæui & Inhumaniflimus Peccacor

gg'vig? ]u(ïiflg ob inor-umvfup'

oqu

&

-

N

zþäemïrk MORTALIS GRAVITAREM osTENDuNF. D

mä

quafi ab.confpícuam haredirarem di- — tosconfpexére , cüm illiin Regione

vdit

Efïd* 39, ,vi*feyn.qfïc æ&unab[g. 4 rà 'ïäþ/liü'.ïïgäfïfäi

fu& folum cannis armaci incederent ,

M

d

*

qua nonexquifieruntenm yliareditabit,

adeo Europaos formidarecosperunt ,

!I

STunc morte illorum,illà plená & pet-

«tit folus illorum a(pe&us vi&as dare

Deus

petuá tamfplendidz heredítatis ca«

imanus cogeret, Quomodoigiturnon

yqit

;ptà poffeffione totl Paradifo eam con-

üdempoterit divina Juftitía , ucd pec-

u$ 4

;-

catoribustimeatur ; càm tam formí-

templaturo pompam exhibebit ,& ab

a ,

«omnibus SanctorumChoris congra:u-

dabili armata (it gladio , qualís elt

H

iliat "

llationes.& applaufus , .quafi quosdam

ignis quidem infernalis ; Dixi ignis

eex ftabilibusbonis reditas , aut , 'ut

hi,

ánferhalís. Non enim vobísimaginas

iditt n

:meliüs dicam, itumortale glorificade-

ti:debetis ctudelem huncignem , ni«

AEf 1

/his fuz cributum accipier , lacque vià

'hil amplius ac fevius effe , quàm

d

intentiones (nas ad majorem Effentiz

ignemhunc noftrum, — Hicignis no-

jf

divine manifeftationem , & maguifi-

fter pto'hominis utilitate creacus fuit,

—

ceatíam .dire&os .adimplebit , ita

'ut nobis férviret ,ut nos calefaceret .,

omm

du

'üt Sapientie diviínz 'hac peenarum

utnos recreatet & lucem -preberet 5

folutione in tantum ifacishat , quan-

&f

.cüm ignisidfernalis creatusfit , non

"tl

um enormitrateifceleram impli ean-

t nobis ferviat , fed urnostorqueat

: aaMuguf,

Y5

dem exacerbátant. — (Qui juj)o fede-

inftarcarnificis. Idcóquefi ab hac

-&d Ho«

Q

9?or €

'ordinat 4n peccatts , jjufié reordinatur

À

/

fflammá ranta patiuntur Reifupplicia ,

d

X £0.

n püents.

que funt.divinz liberalitatis donum ,

W. Quod ii :den

ls'g;Je Lh:c damna-

:quandó majora ab illa patientur, quie

qüi-

quaü

«torüm pcenas.per «effe&us caufisfuis

8& )di«vmæ:

!

proportionatos cognofcendi modus ,

tatz , inftrumentum,

Juftítiz , mille fnj'qriis irri.

opat

lioceft , àdivinzJuftitiz pecfe&ione ,

VWIL-/AÀd hzc ttes ob -c;wfas

x

ignis

ngcns

:& quia media (funt proportionata ad

hic formidabilior -e(t, ;Primo pro-

mqüt

finem faum,id e(t , ad divini honoris

ht

tet. fuam -quantiratem, — Videmus

xeparationem ,modus effet , qui com-

r

[^,

rnacem apudinos , quó vaftioreft ,

culpä

ci

n'

munem hominum .capacitatem fupe-

'€ó quoque violentíorem e(fs. Talig

Tatet ,planiore íncedamus viá , infer-

( 4

autem fornax erit Infernus , cujus clr«

naliümque pernarum .

o

gravitatem ab-

cuitus ad centena aliquot fe extendet

(

infttumento:colligamus ,quo ad Infe-

milliaría, cüm innumerabilia damna-

Jl

H

rendas illas.atetur Dreus ; meuamur ,

j

torum hominum «orpora continere

utíta dicam , àgladij qualitate pro-

:-debeat. — Exalterá parte ab omni la«

j*

fundiffimi vulnerisqualitatem. — 'Hic

tere igtie plenaerit,cüm hzc Ipfacore

j

: /Deüt- 2-36

gladiusericignis, —Si acwero wt fal-

45

ipora velut perpetuum facrificium ín

m[[ll'

ur gladium, nieum

Primi Indi

fl

honorem Dei ardere debeant , quem«

l

oít Mundi novi dete&tionem , ut mi-

admodum jam íupra di&um elt ; nip, ine,

(

on

6

()

lites no-(F:'ros. gladio gþalybco Arma-

ideóque faciléc

algm ka» 4tpote

(U

3

cipv/g,reïlicec,-qu'

vim

u

qM

spmem.

5«

.

àla 5iscukïsüS*" DECIMUS OCTAVUS,POENJE INFERNI

d

vim habere debeat incendíum t&m

eft, ideóqueab aére plufquam tribus

Til

"

akum X amplum , quale eft In-

milliatium millibus feparatus , nul-

fernus , Ego mihi -»perfu'adeü ,

lam anquam edít ab ulla fui parte ex-

- ] Uims ,

quódí; mons integer marmoris aut

balationem,

Ita ut flamma illa-na»

1 Íe

molaríum lapidumin medium illius

turaliter^ fit. flamma. repercutiens ,

. f?.".ïl i

decideret , ceum quamptimum ín-

ldeóque ah !

quàm äorrcndä vim

s

$t

Jf 64, i flar cere diffolvendum , à facie m

fuam extender /

tu

montes defiuerent, | Certam. eit ámi-

-IX,. Quidigkar Charilfini vobís :

«

noriigne, qualis eft Vefuvii & /Etnz

-videtur , de igneo hoc gladio » an

n

Samma ,faxa liquefieri, duriffimümn-

non vobis videtur valde formidan-

X

gue marmor incineres redigi , quos

dus e(fe Deus , adeó armatus, imó qui -

nimborum idftar in campos dif-

i

cam potenti pollet brachio, quoeum

pergit ; ut hominesante oculos fuos

vibrat ?* Et hoc eft, quod ampliori

leve aliquod majoris illius ignis ba-

confidezatione indiget, Prater ttes

berent fpecmen , quem uobis. Fides

enim conditiones , pauló ante dí&as ,

depinxit., & ad im

N

piorum terrorem

tam de quantitate , quám de qualita-

1

te , tum etiam de horrendz illius for--

í

VH. Hujus lgnis

. quantitati ma-

nacis claufurd , adhuc potiffimum

terig quoque qualitatem adjungite,

reftat , quod eft magnaillavis, quam

His diebus noferis artificialis paratur

fupernaturaliter Deus igni Hlli. attri-

ignis, qui etíam in, &fubaqua ar*

S-Tïwm

buet , ut effe&us proporüione fuá & —

deat , quemadmodum jam fepius

potentiá fuperiores producat, Mee

!up P L qu

97)47d

magnocum horrorein pluribus.ma-

minerunt Hiftoriographi Georgium

04.

ritimIs praliis fpectatum eft, Imó

"Caftriottum , poftquam Mahumeto

Chymíci ex Antimonio tam poten-

fecundo , Turcarum Imperatori, en-

tem , tamque penetrantem nórunt

-fem füum mififfet , quo, uno icta, boví

ignem accendere , ut in illlus com-

caput ampurabat ; & inaudilt,nemi-

paratione , otdinariarum fornacum

nem eodem gladio fimilem roboris

