o

abluantur. . Ideo Salvator nofter in

ut forma quzdam rudis, juxta quam

1 hm'r;

T0

Evangelio cuidam Scribarum finiftrá

ipfa opera deinde ficilius

*

5

.fed alio

u

h,

valore,à peccatoribus jam poeniten-

cum intentione imcrzggand : .n'i;hil

h (

zibgs;

n

lp

L

n

yæafq—ag OSTEND. QUAM G;RAND'EI MALUM SIT PECCAT. 169 -

ä'ir-;;-

tibus. peragumtur. Quemadmodum

minetur, & noa priàsfeminetur, de-

ur. afferes ,

- jnde. €olatur,.. Notiffimum eft hoc

:rfäwan j

dgi iucnon. iüutiles. habent

0 1f

trochlez; fünes ,. qgaölxs femsl pro

agricolarum axioma, Sed'quantó fi-

deliüs cerrenas obfervatis, tantó: ml«

j

adificio erigendo u(useffazchitectus ,.

licét eo- jam abfoluto, nulla: ampliüs.

Áqut

nus- ad. regulas. attenditis ;:æle&es.

idfts

talium: iínftcumentorum Dabeatur ra-

Navate ,. i

vale;-

gitur. » Hvate vobis no-

d

tio, ficnunquam. inucilia zftimanda:

XVIII, Renovate ergo, Chariffimt.

Jonea

Íupt opera.bona, qua faciis, licet: (Pa-

Wi

tus ille,in quo'ea facitis, nibil pro e-

defertunrcordis veftri folum ,. mulcó:

PanN

dificio in calís ftabiliendo: conducat.

jam«sempore íincaleum, — Ac .quomo-

do.renovabitis? Terra fructificando:

idatti

Seufim honeítam ducere vitam affue-

fietis, itaut facilius fupra: materiale

jamexhaulfta, nulla.re magis faecunda.

atOr'y

hocbonorum operum fundamentum,.

redditur,quam.ignem illi admoven-

u

ngï

- nonío:im bonarum, fed permanen-

do. Hanc& vos obíervate me:ho-

tium a&tionum zdificium exftruatis..

;ll

dum,. Mortis.a pfprczpz:r-a"mfisi aliquan«

ibus

. XVII. Quamobrem: poftliac noli-

tifper recordemini. ; que forté non

fatif

te folitas;. ideo quia inpeccato. eftis;.

multó;poft in.cineres vos redíget,ah !

p

devoriones intezm ttere ; potíüs. cu-

quàm libenter ín illa hora pro- bono

(i

randum vobis eric, ut hoc mifero: de-

aliquo.opere torum- Mundum, fi. ve-

U

reli&o ftatu i Del gratiam' redeatis,.

fter effer, daretis.! at in: poteftate:

ioba

Confiderate;quafo,, quantum- perda-

ve«ü.mangg*ggigam thm $ ianLxmpe—

vade

tis. boni. , dum tot Chiüftianorum.

tare..— Nihilominus nunc vos ip(

vertte

Speram, per toramannum f;Gorum,,

inimici veftri,aut nihil boni. facitis »

h

perditis meritum, — Quanra eft lizc

aut fi feciftis, niliil eftimatis, fed. vo--

ftaltitia, totà QuadregefimS jejunare ,.

najtti

lüntatié: -grcäïgitis;'

h de fp!ratäquer

"

ünt y

nec tamen mifi in Bine ejusdem: Con-

ftültá:

hac confidenuá — peccatis ,.

ne OPe'

fffione peccata (ua expiare? Eaure-

illudtam. incertá: , quám malé in-

um , Affium inAlverniam, aut ad.

qnuim

telledtà d vobis. Confeffione recu

pe-

aliapia loca: peregrinationem (ufci-

à. ci-

um

ratum iri ? Certi & fecuri eftote,

hz

pete, & in&ne itineris Sicerdoii pec-

neribus veftris. a(fiduá medltatione

1

GE

catafua mani£.(lare 2 integram fre-

ponderatis, defiderata fa«cundirate

quentare Miffionem, multis. poeniten-

f

agros veílros: locupletandos, Sed

u

tiz tanr privatim quàm: publicé- ín-

gü'

cumbere operibus ,. intecim. ad. ulti-

ongé majoreim. adhuc vigorem ignís:

m

que

accenfus. preducet,

f attentérogum

mum ufque diem gratíam fecra exo-

illum infernal

nt?

(

em confideraveriris,, ad

mologefi reziplendam: diffzcre » an.

quem euam vos tanquam: infoecundz

1 enlm !

: Xren.

mombhoc eft. fupra: fpinss. feminarc z

atbores condemnabimini ; (i poft cot

u qum

"$.

JNovate qobis: nouste, 84 nihte ferere:

(

!

vitzaunosin eum finem , ut bonos

fuper [pinas, b*ne. d:xero: cum Teres

& falubres feratis fru&us , yobis con-

gt

Ü

mía, Prü,colimrager,deinde. fe-

Chrí«

ceílos, fïþlzs:-quïisronuftïosa fole;

ftianil

K. P.5 ig,n.wi*ä' A Clm/? lh/li*. Tom., H,

N

3

T

qe

—

170

| ms&u RSUS DECIMUSTERTIUS, EXBONORM OPERUM &c, -

4tiani nomine, non

fa&is locupletes

Guram . faciatis, (cd eà magis djgþflpä

L

mors demceffuerlt.-

ANovate zwabi.rina&

randam ; quód immortaliatis — fe-

men , qualia funt operabona , per-

vale.

m^sre

XIX.

Cenfï&eratedeniqnewo-m-ne

datis; petdatislaborem , cuius

X

ces debet effe Deus ipfemet; Eg:

; mg&'. Gen. ä;e :

ex hacculturá commodum in vetram

cedere dtiliatem, — AVovate obis,

cestua magnanimis, — Terpus, quod EO

[/

felicifima zternitatis fuiffet p:i.ncigiæ

Deus profc&tó nullius rei. patietur ja-

&uram,fiin finevite veftre cerram

um, (idlud bene impendilfcus.

XXLl Nonita agite , chariffimi,

veltram,terram reprobam maledi&to

1

e; nec ideo Calites

Nolite. ferere fuper fpinas, fed , ze-

Prov.

cogetur fubjicer

vate vobis vovale, peccata. veftra (ine

9« 124

iuctum induent,

(fi vosin Orcum prz-

$i faptens

ceié confitemini , & quàmprímüm

cipites datos effe viderint.-

weris ,tibimetipf

eris , [f autem. illu.

ficri poteít, gloriam Dei recuperate,

, Si nunc fa.

ntintali ftatu continuantes , deinde

for , folus poreabis malum

'/ 'ï

píatis;

vitam veftram

prefenrem jn

magno cum gaudioopera fan&ta femi-

accumulandis impen-

netis, eáfpe freti, majori cum lxtítia

bonis operibus

detis, totámque lucrum

veftrum etit,

fuotempored vobis colligenda, Pro

Qaód

ultima interim . conclufione difcite,

Iti

uo ín

futurum fruituri eftis.

r

à contra torl. voluptatibu

;

s add:&i

quàm grandemalum f peccatum,

eritis ,

fo-

-quod quamdiu incordibus veftris de-

eccatis bona opera corrup

í

s.

9'9!

fttum portabiris, €ó q

uód

litefcit, nonpotef eternz vitz fruus

limalum ve

in vobis germinare; &íijam muld :

fub perditorum a

liquande recuperan-

dorum fiduciá vos

ipíos ftulté dece-

germiná(fe con(piciantur , adeb tota

D

ipforü virtus mortificatur 3 peccatis,

peri.tïs.

fmc

XX

Novaté: vobis novale , C9no-

ut licét in fe boni (int, non camen . ad

(

lite fevere [uper [pi"

4 — Agricolaqui-

falutem zternam fufficiant ; càm pe»

n

in

as feminat , uría

Riferain vobis predominans in-

[m

ceunque fupra ip

jerdíc, (emen ;

*

laborem , & tem-

difpofnio

eos omnino fu.&f.aka

W

E

pus Horum tri

g;n quoque vos ja-

)c"ätiþtr,

1

. : ) :

Gs

lu

[is

EE

L

ä&ääääääää*,

f

tüt

ll

(

fi

DI$

j/ 194 lil r

d

ti

u

" 2

Wt

3

À

k

l

v

1

:

3

N

ass t

fesee

J

BC

DIS

à »

TA

[

27 pkajferimtes, quam adverfitates peccaz

indpi

Pg:þ&guvmït

d6rw) im maleriam damnationis convertit,.

Es 3«

riämï.

A

àY

Rincipium & Finis

agnofcemus, vifuri, torum divingPro:

NU

mírabilisillius rela,

videntiz effe contrarium ; dum à fine

-

led ,-'?13-

n

Ü

15

ZA

quam dívína Previ-

fao profperitates, & Adverfitates tem»

AALEASSEDYC

N

fär.

dentia, ut loquitut

porales patiter, ad (alutem noftram X

[imüm

4:

QU

3

-

!:;.

Proplieta , in omni-

D«o ordinatas; avertit..

pcragq

b nercapP

RE

H. Incipiamus à Profperlt

at;.'. So-

deini

um Natdonum regi-

T

äib&i orïi tür i

;

Í

n alio denique noa

lenifimum, quod unquam Diabolf.

leiit

confiflit , quimín rebus profpetis,

lingua cffutiit, mendacium fuit illud ;.

quando Salvatorem noftrum in defer-

, Pno

SEadveifis, quas pro fapieari(lima in-

F'[bm i

tentionefua,quotidie inter homines

to tentans, ante oculos ipfius. omnium.

in Mundoregnorum ideam, maguítue

tUm s

difpertitur,, Et quamvis magnum hoc

opus; inftar pretiofitapecis dum texi-

dinem & gloríam propofuit , adjune

isde*

xítque feillorum Dominum effe, &&

at

tur , nibil aliud. videatur effe, quàm

fi'iotum fibi oppofitorum corRixtio 5

pro voluntate fua, cui vellet , ea polie-

l multf

ni&iilominus ub: finitolabore in con-

diftribuere ;- quare omnia: fe illi. da-

1&45 tl

fpe&utotius Mundi, in extremo illo-

türum, fi procidens ranquam (upree

P';Cca;is.

m

die explicabitur , tam pulchrum, &

mum fe adoraret. 715 dabo poteflatem Lue, 4

banc univer(ans , €9. gloriam illorum — 6^ .

qim

venerandum compareDit, ut futurüm

fit ut eriamipfi dzmones cam feqda-

quia cwi volo , do illa, Ecquamvls

p t

i

Cibus(uisteprobis intra fe . artificium:

grande hoc mendacium coram divinà.

admirentur,neque, licét. ranto dam-

vericate minusapparentig verítatis &c

credibilitatis. haberet , quim Co-

no-fuoadeó decorum fit, & amoredi-

meta in confpe&u Solis, non ideó ta»

.»jf I 0

, gnum, ore blafphemo Rifcere aude-

ant, Orinisiniauitasoppilabit or. fu.

men mendax ille defpondit animum,.

42*

fed'fubíequentibusfzculis per. Mini

4m, Peéccatumigitar hic quoque de-

Sic

monftrat, quid fitin fe, Hioc ef , per-

ftxos faos denuoteatavít aleam.

San& Epiphanij teftimonio — nobis.

türbatio Univez : pnicbrum enim il-

liusordinem invertít, Dívinísque de-

conftst, quofdam Hareticos fu's tem»

etetisfcf: oppoteus, pro - temerítate

poribus docuiffe:. divitías non.aliun-

. füatotáfupeinaturalis hujus regimí-

»

de quám à: Díabolo provenire. lpfi

L)

nis(ymietriam confaudir. Que pere

oque Manichzi fimili erroris fpirl-

DIS' : *j t04

fecifli. d2 lvisxer unt.

Qa:re ex hac

tu fafcinati, Dominium Del. abíolue

tiffirni- dividentes ,. medietatem D«

ct;uogge-nmz áy ia confufionis monfico

Ya

n

S

PSRan, i MiiS

"&wi&s'

172

-'ms,.cuksus JDECIMUS QU ARTUS 4 ?ECC ATUM

?

moní amgn'aBunc , docenies, Deum

«quod 4pfiin omnía fi üvpradiggg :bona

K

rerum inviübilium eff« Principem,

debeiir demtnium, oftendat.. 1ta pre

Hl

Dzmonem vifibilibus przeffe, . ;Hu-

omnibus San&ta Samuelis Propheig

p

jus ergo effe, velut talis, pro atbitrio

iMater confeffa eft, in (olennifuá gra-

*

ld

fuo bonahujus mundi fenfibilia di-

tlarum actione. — Domious pauperem

d

ftiibuere. . Incolerabile mendacium,

facit 3. 68 ditat, bumtiliat , .€8 fable-

ii

9

tam ratione, quàm fide explofum , &

at : .Sed ob quam .caufam ? Aa-

ho

convi&um, Ratione fcilicet , quia

dite illam: JDomiusn enim funt cardi-

DI

Deus omnium bonorum eft origo;

ses dera. DEUS unum divited

0i

quare nullum bonum inveniri poteít,

facit,alterum pauperem3 hunc . gtag-

G

quod ab ipfo nen prafici(catur, & ip-

dem, illum miferum; at (ciamus Ip»

[

fiusnon.(i. Tide veró .mendacium

Íum , ab uno ad aketum Munditer-

N

minumefle ominum, 3Demitui enim

hoc deftruitur, quiapluf(quam in.mil-

V

lenis locisScripturaSacraaffeciz, De-

fant cam'mæ:. ierra.

£t ecce. &f pon-

um omhnium totius mundi bonorum

fum J quoties immeritó querimint,

'1

caüíamque, quam petere non debere-

e(fe Dominum, eáque.modó promit-

tere, modó concedere, nunc auferre,

tíis, iniquiritis; quare Deus vospaupe-

D)

iproutilliplacet. — Cws£a, qua s2 .calo

tes, altos divitesna(íci volaerit? Cur.

W

Paral;

vobis (anitatem deneget, alijs vetó co-

290 I[-

ffunt, &8 in terra , tua junt'; €$c,. TA

deminaris omnium,

Non igitur pro-

buftam concedat? Hoc ideo fecit,,

(

fperitatescemporales Dzmon . elargi-

.q'uia'Dominus eft, & quíiafic illiface-

re placuit, Pergite modó in&are

tur,qui inRegnofuo non habet nifi

p

ignem .mulró minüs Caíu diftribuun-

x-qukecelizþsaw:'-&ri-s*,fi audetis; .quali vos

1

tur, qui-non aliud habet eife, quàmin

:

æha;gig.:äæmimd;bciscis e(ferecum ve-

Ti

ftultorum

firaium , caque donare , quibus

opinione. . N ecifimasom-

ty

niumiDomínus& difpenfator eft De-

vültís, quàm Deusfit, utíua alijs pro.

d

us, quiaillas dividens fapientiffimo,

arbitriolargiatut,

X

ffü«

uod in ommibus proptiis .operibus

lV, Verüm Deus P

ater tam väha-ïs'. Tb.t

Ts

(nis adhibet , utirur coníilio , id

mentecíuass amatcreatutas, ur fem. f. 44

[

eit,ad glotiam fuam & utilitatem no-

per gloriam fuam illarümque tilita» 7^*

W

ftram, :Echoc.eft,quod ad bené ín-

tem.conjungat. ldeóque przter fi-

li

telligendum , quam grande fit illud

nem, inbono:am fÍenübilium divi-

fione Dominum /fe oftendendi , €o-

[i

maluüm, quod peccato infertur , pre-

li

:dem quoque tempore :nos adjuvare

mirtendum eft,dum f c.utrigu;dirg&&

ttd

opponit.-

intendic, .ut bonos nos faciat, Du-

T

loría

plex ftipendiorum genus militibus

"UHL Primó igirur Deus pro g

dd

(aa.bona temperalia diftribuit ( Gvc

äpcr(ol»viefolebac:,; unum .durante bel-

M

kthv'

illa fint divitie , five honores, five

lo " .alt.emmfpefï victoriam däbä[üf.

Durantebelloftipendium illis datur,

hij

fanitas, fivevi:a , five. aliud. quod-

Qub

ut honefté vivere, — & veftiripoflinr,

cunque bonum) w ita abíolutum,

lr

PoxiE

TY

m&*osaämfämääæ ;wmz&'szïæwnawmmN,» :rCOWäRT. 15$

200

äPQ&:Vf&OIfam am piiot .conferebatur

fuà indigentis :necelfitati fubveniat,:

pre

merces, .qualis.eracilla, quà Romam

quemadmodum filius primogenitus

hg

prefertim olim milites premiare fol-

dn mandatis:habet,ut fratramfuocum.

jris

lebant, devi&torum facultates illis

4ninotum curam gerat 5 pauperi veró Seyg,

eram

difltibuendo. 'Idem agere nobifcum

ipreceptum eft, gratum fe .erga. d- »5.4e

|

u!:lz-,

IE h.

folet liberalis 'Deus , .qui donando

item «exh;bere, & ur falvetur, ,p:eces er*.

Y

""'non recipiendo .diratur, IDEUSi»

pro:«eoad Deum fandere, — [tair.quic o

(ardi

amifericordia. Pretet hanc.fuperabun-

Saná&us Augu(tinus: Pauperis effeora-

vitem

.dantem & pleniffimam .mercedeim. in

ÁWe, €9 dimetir eragare, Et prop et

guh

czlonobisrefervatam , .quà victores

hanc:caufam :Deus voluit in muudo

i lp

.donabimur, alia íin hoc Mundo .da-

paupetratem effe :Sc .divitias. — Urs-

ditet«

tur, dum fidelibus fuis , quafi .mili-

dtisqueoperatorefl Domisus, utpulcher-

H um

,tibus uni magts » alteriminus .copío-

timus ordo inde refultaret, . Rober- Ri4a4

p

fum , preucutilitas ;noftra. requirit ,

tüs'Eex Franciz quotidie mille aiebatZez.4e

iil

i

iftipendium diftribuit ., itaut -exund

Pauperes , cümque effer in itinere,

P

riÀ.

Dette

|aparte viresbellandifuppeditentur, ex

'equis & curtibus ;poft íllum -véhe-

, . 1" à

if

altera vi&oriz impedimeata .remo-

'bantur , :ne unquam illi.deeffent, .An

Cur.

'veantut,

d

-

inen weré ;pius «erat hic Rex? utl-

)u

W. Neqüe tantü

m ?ga-ät'ïcüï'ati äli..ï

ue,eracenimprimogenitus, qui ma-

LC d'tt "

«cujus, fed potiüsbono :communi mo-

joratu,ut appeilant,fuo .ad :mentem

i

vetur Deusad:hunc aut iftum locue

Patriscaleftis, à «quo illam accepe-

ia

ppletandum, Ideo multis largitur di-

:tat, ufus eft, ideóque mirum .non elt,

j vos

vitias, ut miferiam pauperum 'fuble-

n ejusdem familià .Franciz coronam

umv

went. Fofites,quos.natura in mon-

eleemofynis ftabilitam , ipfi veró -

uibut

:tium produxit .cacumínibus, :non i-

'ternaim in.czlis :eollatam :eife,

-deofcaturiunr , ucfóli «montes.illis

lp

z

Vi, Iníumma,idquod Deus no-

"fruantur ; fed ut poftquam ais hu-

bisbenefaciendo pratendit , .eít, uc

" v&-hg. S,ff

me&ati funt, reliquias in valliumuti-

ibene operando nos gratos exhibea-

litatem. undasderivent, :Sicomníno

muss Ita-ut qulín. recipiendís bene-

t km' P' J

: millü' i

resfehaber.cam facultatibuss à ;Dao

Kicijsprimi funt., 'Gnt fimiliter primi

y[æ[ff :

liberalimanu indomo «quadam .con-

in .ob(equíjs .deferendis. Hanc ob

gregatis: has.enim .non ideo - dedit

caufam rotascurrüum veftrorüum in«

um M'

huic familie , ut inea ftagnent.& pa-

rangids , utfacilius moveantur. ta

ndl j g

trefiant. , fed :atin.commodum :eo-

jl

^

«quoque facit Deus. Dedit éllzs egio-

E

5

,uW

rüm, qui ín.humiliore ftatu ;vivunt,

"Hes gentium

d&

?

dabores populorum paffe-

Pf 194;

j Dr

defcendane./— :Dives 64 pauper obvia-

deruat inquit Pfalmifta, u:.cuffodiant

ml

Prewss«gerunt [ibi utriusq WW erator .eft Do-

L

jefhificationes ejus, C4 legemejus vequi-

min4i, JDives.& pauper in -; Mundl

rant. '"Sirotaillanon ínungeretur ,

dibit

gubernatioue fibi obviant.; diviti.e-

per víamdtrideret:: eodem.modo ,. f

j ditdh

ihomo illesnon leniüs :tractaretur à

[Tn h

: p—ïkxixïmandamm..e(t , üut abundanríà

rf

Y $

Deo

"u

IK

1

74

DISCURSUS üECïïMUSï Q*UARTüS-?, PECCATUM - :

gglk

qui

Deo, recilcitratutus previdetur, in

natat, utita lequar, in d'eliciis'ï?-,:/on*iä-'

Vib

farorem agendus, emniaque lamen-

xes fibi eonditienepares facultatibus

incr

tis & lacryinis impleturus ;; quarcad

faperat; attamen his omnibus non

»gum

5, T/s. 2, 0mnes hujusmodi percurbationesevi-

zcquiefcit ,. inhiat. miferiz viduz il--

liusagello , quia illi arridet;: illi colz-

fIO (

2.4:2326. tandas, ei bona impertitur, Quodír

Doui

ijsabutatur, minimé fequitur , Deum:

Iicalo, ifti ptato; huic infelicis pu«.

I æadga

« ii

non femper eaanimo

pillivineg, quia propias fuz adjscets

conceffiffe,

P

: mu*ï*': ju y-—g-ndi"»-.

"ia

ideóque auxilij Ípecie watri- ,. viduz,.

V. Hg (unc aliiffmae þrovläea«

pl

aut Glio- pupillo: aliquantum: pecunla 1

tiz intentiones,quas hsbec Deus; duar

mutuum dars, fed iptra breve. tenie

um

o

vemporala nobis. conferc. beneücia,

pusi füumma mutuopraftita, illiisque -

Coufiderate quzfo, quàm finc illa a-

cenfibus tota parva hzcíubftantia dees .

Qu

mabiles & jafte 1Hedsantó horribilius

voratac , al«iique accteícin. — Alius:

il

hi

eflpeccatum, quód has intentiones

quidatm paterfamibas mmincrofam doe

mialitprolem4 & ex. omnibus ines

p

pettucbac, & dfine fuo avettic, dumid-

cantra Deum valt pugnare, quod pro

ptiffimum & magis difcolum vult inis-

pti

u

majore illiuseloriàfecvite deberer;üt-

tíariSacris , licéc. ne quidem inter

milires: adlegi: mereatur, Sed: hoc

Qu

que quodnobis prode(fedeberec , nos

ü pfosim pugnet. Atq;ita imprímis, qui

perum ef, Poftquamhic ipfe filius:

al

Jibero,quod fupra Mundüin uoive:sá.

Icandaloiávit&fu&veftes, & Sacerdoe-

n

tli

*$pfi comperit, Dominio Dei fe .Oppd-

tzlem dignitatem concemptui expoe

mit,facit, atnegace przeminenciz , fa-

níc, nihilominus.valt illum. A&nima-

hi

yores & fortunz bona in conteop tunr

ram: fufcipere cuxam ; ta'nït&m-quef

t

commendationibus, muneribus , eme«

t

.ig-üu-s-u(ur-pentm. Adam & Eva ,.licéc

vix. Dei.tusnu plafnrati; & ab illo vite

piísque favoribus efficit; ut quafi viir:

fpititu, quem Creatorin ficiem illo-

vacantem Ecclefiam intrudat. Qüzro:

N

zum infpiraverat, adhuc, at ita dicam;

jam €:go, credóántne riles Patres. fa-

salidi; cüm viderenc fe in. medio Pa-

cultates & filiosà Deofibi datos, aut -

zadil cerreftris pofitos ,. càm- foliciti

noncredunt?. fi noncredunr, erada-

s&s debuiffent, quomode gratos fe

mua*naminafillomm ä.: bäptllawmw j

w ]

henefaéctori füo- exhibereav, tantàm

codice:non enim digni lunr, qui- vel'

Ml* [

eogitárunt. , quomodo bonum fibi

inter Turcas locum Hsbeant, utpote

h

prohibitum, bonumillud' vilifimum,

qui Deurm omnisprofperitatisfua ate -

^

a ffequerentur; Hoc eft; ut pomointer-

thorécognofcunt ; ficreduntque dee —

h

di&o vefcerentur;. Atóquam multi

teftabiliore(t'ingratitudo,

udm ea;.

li

improbi fil!j; petfimi- illius. inftin&üs

quz Deusipfitargé conceffit

ingratiisimpendereg^ —

j Wliï*ä,

hzredes, quotidie prinis |parentibus:

T

&oftris fuccedunt !! Ná(titur hic im

VHL — Nililominus lizc eft'coms-

1ü

m

It

domo rebus omnibus. abundante ,

ngunþf-gludqmgum gätiüimom

*

é

A

göif-* x

TY

Xé

en

£.2

s

iv

&ïq

PROSPERITATES ET ADVERSIT. ï.DA.MNAILONaACQ.Bi;BIï.RT.' E

jggklfti:':.a coa(uetudo, novos velle

ac- illos caftigat ; filitem illis intendi pere

ff

quirere proventus, acquifi:ósque no-

mittat; ft confilia evertats fi grandine

agros illorum devaftet; ecce quàm

u

vá benefa&koris. fui off:nsá (Labilire,

Sacredibile vídetur , fieti potuiffe ,

diabolice [tatim audiuntur maledi-

fiofr

| äiodïs,&bla(päemiæ , potiüs oculo&

zi

quod tamen Sacri Bibliain jJeroboa-

?

e

cul cüm

án exiguum illud,quod illís ablaiü eft,

ol

mo conrigiffz affirmant

Deus pec manus Prophete ÁAhiz de-

quàm in plurimum illud,quod relidtü

pv

TE

«é ifra£lítici populi cribus wadidiffet,

eft, convectencium ,. aut. illius foli-a

temporis recocdantium , quo codem

dug,

wix ceptá polfeilione, duobus idolis

publicz adorationiexpofiis fibi R.e--

bono gavifi (unt , non ejus , quo

ag

telie

gnum firmare ftatuit, ut Populam

jam non ampliüs fruuntur. — Audite,

quàmlong? aliter Víri fan& loquan-

squt

ab Hierofolyma adennda avetteret:

tür.

San&us Ambrofius fraue fue

quo tam fiegquenter commeare non

ide

tam dile&o morte fibi erepros recor-

j

us

polfe exiftimabat, uií lex precipie.

darione temporis,quo fimul vixerant,

obi

rf:æ

T

bat, quinpriftinam ad anciquum R.e-

fe confolabatur, Lerasdwms — mibi

gem RKobeamum inclinationem reci-

Sdt]fï

,

ine

mgïn e[e, quod fratrem talem. Za&ue;

1!hfe

peret. lacredibilis |inquam vide--

tur tanta inillo impudentía, port-

rim,quam dolendum, quéd . amiferim..

[(3

Illud euim muuns, boc dcbitemeff. An

quam Deus eipromiferar, fe regnanti

[u4

non obíequium tibi praftat amicus

N

perpeuuó opem laturum , fi fidelis

maneret, quemadmodum jam . impe-

ile, qui per díem integrum equuns

Löu«

Át

'tibi concedir, licéc vefperieundem a

rium adeptus expertus fuetat.

g

tereperat? Ericur, Ífi hominis erga

imte

tnihilomi-uus,ghed nobis videtuc ín-

c:edibile, id.quotidie oculis noftris à

' vos metita cognofcitis , Dei quoque

nqit

vobis collata beneficia grato animo

tot Patribusfamilias incauris , à tor

Sem'

nontecoliris; quando poftquam plu«

falüis Notarijs , & à tot. fraudulentis

d

"Mercatoribus &eri videmus , qui

ribus annis uxorem, maritum , filios ,

. facultates reliquit,tandem motte , aut

ææm

Dei ïldgem:tanqgæediendafua coülfec-

h

vate, & augere volunt, nec non ejus

ipfitmitare, aut paupertate immifsá ,

fB 4l

loco maledi&um lucrum, quafi ido-

nomíne fuo, quod (uum eft, repetit ?

mil

Qui pe[ust pjgpmis , vecepit, — Quis g

Denut,

lum fuum adorare, - Zucraffatus , im-

ani

$2444

pingnatus , dilasatus: develiquit Deum

lufores illosequo animotolcrare po--

y n

fallorem fuum. — Gratiis divinis indu-

teít, qui poftquam tot contínuis vi-

cerunt lufibus , ob primum, quem

mwe

teícunt, quemadmodaum radiis folaci-

[j

perdunr, irafcuntur , chartas dilace-

busaqua marina la ffal'e'm. mutata in-

.

tant, mensamqueevertunt? Oimní-

uf,di'

guratur.

um

IX. Qoódfi

ä-einä'eDeuä ,ut ad

no fimiles fünt hís omnues illi ;

T

")

melíotem reducantur frugem, aliquo-

bonotum à Deo perceprorum obliti ,

illorüàmque, quibus adbuc fruuntur,

rum bonorum, ob qux tam infolen-

rcoml

j

gesvfa&iw[aq:c', fl?bm&i?m pagccgä

öb exiguum illud, quo .grivafi funt,

ac

yn*

gal'-

u

146

T DiSCUstüsz DECIMUS Qmmüs; P'ECCATHM*

D

faerilegis. di&is divinnm Nümen in-

vifcéra, ucpotiüs lapidea , quám carz-

tüt

vadunr, illüdque pe jus, & durias lia-

nta. videantur ?. Pater. ipfius Vir erag

&l

bent,quàm fervostuos,. Servoquippe:

It

charitate pleníffimus ,. & quod . habe;.

abeunti pro tempore illo:.. quo domi.

bat; fuum non credebat ,. tam prom-

TO

operam fuam collocavit, mercés-por-

puus era rad'opem indigentibus feren-

q

rigitüurs at omnium . beneficiorum d

dam. [nuiólhic Nobilis.olim. non e«

1 N

fiji

DEO perceptorua ufque: ad hanc

rät'miäs-,,(ab.ahq.no—-:emgüreï- i

alio

. diemnulla abeturratio, finon: ea«

tàin utae

M

tuseft;; / Nolite hoe mirarii

P&:Fc'aæ

quii

dempergatimpertik. Eeeece quo«

tum , ab illo tempore ,. de- quo- vos.

etuh

modopiimam Dei. intentionem- per-

loquimini, illum: Occupans, tam info--

ili,

Vertar peccatum, quid ideo- prolpera

litum amoris erga pecuniam calorem:

€oncedit hominibas, ur gloriam. ab

qio

accendit, ut non tantüm vifcera. ,. fedi

illis recipiar, eó«queeodem. tempore:

etiam cor. ipfum. inlapidem obr

Fa(m

infebonos officlat.

iguee

1

rc. Hinc éxacqu

ftis- nibil depra-

Tior

.. X, Quoad alteram Df intentio:

mit; autfi! quid

slargiatur , id: quod à

a

nem, uc ditatosafe, erea: alios. etíiam

Deoacce pit;

in: contemptum íllius exa-

m

efficiatbeneficos;. liec ipía quo que

pendic..

[7/

quotidie adBiuc pejus à peccaro de-

XI, Ad Ver-w;ilüo!äusm*odï*slï*äum*-

f

' pravatur, Qu perfeonflis, deffruxermut;.

deimpiisa. fe locupletatís: conquerí;.

(l

Quomedo'enim rales illoscffe valtis ,

Piimó qnidem, quód ex. auro idolum.

3'!("'89- F

»

N

17

9

qui quóplüsHsBenr, eó: adBiuc plüs.

fibi conflárint : S'C:Gundö;quödfä*raüf

habere deiderant, | nec modum: po:

SQP

ro: dona: idolo: obtulerint ;. duobus

h

nunr iufatiabili fuecupiditati: haben-

quippe modis abutuntuc illi:

amplios

f

di & congregandi ? Nozeff fiuisac-

ribus facul

tatibusfuis; quas pra- cas.

lt

gm",?is'om-eamm;. Kes videtuz mira»

tetis largiore. manu.illis Deus. donae

ttn

bilis,. moellianobilis alicujus viri vi-

vit ; aur enim. immoderato. offz du

£

t

fcerafepiusin duriffima faxa. lapide-

pecunism füam,, quafí altimus. eo-

l

fcere ;faxa qua ferro refiftant s; adeo:

rum efft finis ,. adamanr, (. quod eft:

IY

difficile eft; illain fufta commínuere,

illam- eraviffimo. cum peccato: tam»

lj

Caufamn huins. defideratis ;; ecce *

quam. tdolum. co

/

[

NWimius calor in: renibus præd'bmib*

lere Y aut cam.pro:

fovendopeccato.

Impendünr ,. quod:

nans , adeóillà accendir, ut quafi.na-

idem eft,ac (

idolo .facrifi careniquipe

0&

curamiliorum mutayerit, Vos non--

pepecuniáfalfos. fibi- comparant te-

li

«

nunquam obftupefcitis, videntesali--

ftess: pecuni&imiferos o

pprimunt, pee

quos in przft:ndo alijs obfequio tam

cunia in fämiaïäïünt:m

mmercia, vete

Bb t

durosefí- , ira ut ne quidemoblato-

)'o pecuni&: proportionata. omnibus:

pignore Hc&antur , tam duroseffe in

üm.

viriis (aiscomparant pafcua , paupe-

t0g

ercgandá indigentibus. eleemof: yna ,.

tes: veró. femper. vacuos dimirtunt H

t

*ut eos quafi hoftes fuos: intuea ntur.Ec

Effo,etiam parum al iquid.in: eleemo-

aljpl

unde, quaritis, tam d'uræ hic accepit

Íynam erogeþt*,. illud tamen: viden-

Wt

tur

l

LI

)*'!ää

l

-

1

&

PROSPERITATES ET ADVERSIT. INISAMNATIONO CQ;NVE:RT. 5

Q

tutex ipfis venis etuere $ tam-parcé — licoslocum obtineret; quod,dum ani»

tür

& libeonter manum aperíunt,

Qua-

mum illíus munetibus corrupit , adeó

r'ab't*--

re obfervare licec , pauperes ad elee-

dexiré affecutuseft , ut magno . exere

TU

4nofynas largiendas. faciliores effe ,

citui generalis Archiftrategus pro re«

D

quàmdivites, — Ffomo zedigens mifee

maneratione praficeretur. Inquo di«

"

Pra*vi

ricorseff, Non folüm quia miferijs

guitatisgradu, cüm tanrum morum

aliorum magis compatuuntur, quafi

j

'a?ïl[&"

! Id 3;!,

lícentiá,quantum officij preemínentià

u

qui in feampliüs eas expeciuatur|, fed

fuperaret milites , incepit depredarí

Wf

eiam quia minore aff:&uferuntur in

Templa,fpolizre Monaltería , vitám«

inf

illa, que pauperibus erogant, Et

que omaibus fceleribus plenam ducee

o

uod hocfit veritari confentaneuim

:

te,

Et ecceno&e quadam, dum Da».

3

, It

cafam aud te ad miranduam.,

niel o:ationi vacábat, mifer Eulogius

1g8€*

XIL Cerusquidam lapicida, cuí

ad Tribuaal Divinum . trshíitur cum

nomeaerar Eulogias , tam . benignus .

immenfo grandium ctininum fuo-

CPF(I!

od à

erat erga pauperes,utlabore mánuum

rum indíce, propter quz canquam . fi«

325

fuarum miferé vivens , quidquid fibi

dejufforetíam illeipfe Daniel accer-

reliquum habebar , pauperibus ero-

liturs qui (tupore plenas inconfidera-

n

gatet, — Tanta viricharitas adeó pla-

tum Zelum faum deplorans & detee

1l

cuitSan&o cuidam Eremicole , Da-

ftans denuo Deum rogst , Éulogium

a

nieli dido , ut infüantillis? Deum

ad antiquam paupertatem füam redu«-

[ u

rogàtit , pauperem hunc opificem-

cere dignetur, séque tam periculosá

9t

locupletaret : exiftimanseum, quód in

urrique (ponfione abfolvat,

Tantam

fortuna infra mediocrem etnui ram ef-

plo

habuit hzc oratío efficaclam , ut

at

fetliberalis, ubl ad pinguiorem fot-

quamprimum. effa&um — fortita fir,

Joae

tem eve&us fuiffet, l beraliffimum fa-

Eulogius fiquidem fa&a cum Hippa-

Eïz&ll

turüm, Minimé veró, ( inquit Angelus

tio & Pompejo conjuratione contra

Domini Dauníeliapparens ) non eít illi

o

fuftinisanum Juttini fuccefforem cum

O C&

bonum , ut dives fiat, ^ Verüm hec

complicibus detectus — fuit.

Quare

monitío non potuit Danielem à defi-

t

omnibus privatus facultatibus non fi-

derio fuo avettere ; quare impruden-

ii pm

ne magna difficultate fugá fe eripiens,

ti Zclo akus, coram Tribunali divino.

ad aniiquum lapicidz opificiü rever-

;///J/

pro Eulogio fponfionem fecit,. pro-

fus, totu

*

s vulta mutatus & incognitus

jgulP'

mittenseum tam pto fe , quám pro

labore manuum,ur anté. vitam fuam

n

q

alijs divitias bene impenfutum,

N

uame.

foftentavit , Deàmque, cujusoblitus

ia

obrem DES fecit , uc Eulogius,

fgerst, de novo veneratus, iterum

1 W

dum excavat lapidem , magnam in

(n100

.

eleemofynis erogandis fe impendir,

toautri vim invenirer; cujuscüm

jam

quasín repínascommutaverar, ^ Per-

Xf«

:effet Dominus, prima illius cuza fait,.

pendite quzfo ho(c in cafu.varijs docu-

tiil ;

pauperüm jam pene obliti, quomodo

mentis plenilfimo, an non prz om^

4

inter JuftiniSenioris Imperatoris Au-

nibus ye

l

(v

Z

riiüimum fit, quod dixi, hoc

&

ur

| &JE, S;gneï: 54 g»äf-y(ä,.lrijw?r; Tom, H

2

"

DISCURSUS DECIMUS: QU äRïFBIS;-*PEGC ATUM - —

A

M

eft pauperes mulió libentiüs, quàm

nus, ) in tribulatlonibus fuis non dí-

xit: Dominus dedit, Diabolus abftu-

sd

ipfos divites eleemofyuas . elargiri,

quatum vifceraab avacíria, invidia &

lit, t nomen Dominibenedictum:ine

bca

firaens nos , in omnibus adver(itatis-

libidine penitus indurantur , ftatutas-

que in conferendis ipíisà Deo benefi-

bus noftris ( licét non tantàm ab. ho«

Y

cijs ordo pervertitur, Quamobrem

min:bus, perfecutoribus noftris , fed

Ya

D

maxima bona à Deo recepta illi ipái in

etiam à Diasbolirabie immiffis) fem-

maximum malum convertunr; (lade

per Deívoluntatem eas precipientem

d

fieri folet,ut aut profperírate.excidant,

recognofcendam effe , illique tan-

für

quam malum peenz attribuendas , &

aut quod pejus eft, ut profperís abufi,

[ B»Q mll«

.fe ipfos Animásque íuss perdant;

Ron adverfarijs noftris, qui non aliud.

M

j

Á

r

quemadmodum loquitur —fapiens,

In illis fibi proprium vendícant, quàm

j

m Dt

malum culpe. Et quia hoc magol

D

prov, 1ffa/þe?im$üuitarmk perdet ifos, -Si-

. cut matres, queg prolesfuas nutrici-

momentipunó&tum eft, adhuc meliüs

A t« ;

——gz.

obviáà

D

d

— busalendas committuntfe ipfas non-

quadam (imilitudine explica-

bo.

:

f

nunquam nimià illá la&is copià in&-

ciunt; quod uriliffini? in propriorum

XIV, Fingite.v

ebxïs;cum -'hom!hem

D

filiorum fuftentationem ,der'iwra-re;pe-

juratum, & infenfiffimum Li&orum

Ó

hoftem ; fiugite.quoque ob crimen

D

:f;ran'gf

E

":l'ïo

x

commiffum- hunc jubente judice ín

W

caccerem conjici , quz(tionib&ásque

"XIlL Atnon mínora damnainfert

qx

peccatum, dum tam ttibulationes,

fabjici. Inhoccafu :Lictores hofes

quàm profpetitatesdfine fuo avertit,

ipfus ligatum incoftodiam compin-

gunt 3

ab ipfs pluribus vincitut

- Imprimisveró, ciim, de tribulationi-

li

bus mihi dicendum fit, neceffe eft,ucà

compedibus in carcerís erga(tulo, ex-

h

fenfuum judicio ad rationissnecfolius

tractüisque equuleo appendituc: Om*

|'

gationis,(ed ad rationis fide fundatz

niàautem hzcex vindiéta & nequitía

l

& roboratze tribunal provocems(up-

fuafaciunt, -Nihileminus neque ca-

51

ponite igitur, duas in homine effe

pilvitas, neque tormenta d mola ap«

!

1malíqualitates ; unam .vocatur ma-

paritorum voluntate dici poffunt pro»

$, T»om

,

;1:.?1

'Jum culpe , alterum. malum pena.

vyenire , fed folàüm à rec&ta judïCiS

f

X.p.4.

38.'0- 3.

Quodattinet ad. primum culpe ma-

voluntate juftitiam amante provenl-

ln

jum, ftonaliunde quàm à pe:vetía

:unt. Ita & nobifcum res fe hibet. Hic

Ín

Cemof. . soluntatenoftra trahere poteít origi-

adverfarius nofter injufté nos accufat,

p

& 6 nem;fedmalum pong totum à Deo

iniquam intenditlitem, aliquem co-

tj

provenit , quemadmodum ille ipfe

gnatorum noftrorum trucidat, Illud

D

In"f 31 per Prophetam declarat: $7 eríe ma-

odium, quo amaesbí eventus effe&tui

üe

lumin civitate, quod Dominus non fe-

dantür, eft hominis hujus perverfi ,

m

-eerit; ideo Jobus ( quemadmodum

quinobis mal2 vult 5 fed omnes illi

(b

yaldebene -expendi: San&us Augufti-

eventus à Dco funt, un,i infta

r fudicis

L

. adver»

moswm*m*rgs ET ADVERSIT, INDAMNATION, CONVERT. D

j de

XVI,

Advet(ariis noftris tanquam miniftrís

/quum quidem eft, ut à

A m

CcÉeatutis tradtetur. homo, quemad«

ad æqm(ïvmam ju&itiam fuam exhi—

jf

bendan uzitur.

modum ip(e tractavit Deum , ur in»

EC

XV. Srab.lita hac fumm:memc*nti

gratumanimum nofrum cognofca-

b.ho

mus ,

& tandem aliquando ad fanios

verirare pro (olatio in qumafv:s ad-

ii Il

ve fïcanb*us noftrís- capie

rem menptem redeamus.Án non etiam

;ft'

Deum affl; g?ndo nos non almd inten-

vosipfi, ubi quendam filiorum . ve«

C'.!m au.

fee

d»re cguan cjwod auti ifaber

ftrorum videtis prodigum , ftri&iüs

e u

rum mtult Ín ignem ; vult simirum

illam habetis, ut damuo fuo par('-

n

imoniamaddiícars nec toleratis, ut

g. Th':)o

Mlud excoqusre, àterrx fæubus di-

n al

