mifen damnsri puniunrar, dum in-

ia hoc loco congregarorum exetci-

terum ab iadividu& couite fuà. Mi-

tuu. aobis pzopuhymmns , omnium

iQs

ä

"—

d

jí

BONORUM ;cæiäs*num PECCATI GI—RAVIT. COLLIGITURAST -

e lt

malormmcentrum,dicemus in animo:

San&us Auguflinus : cüm enim ia7

w h

tér Beatos. incomparabiljs frt ami- -

ymitr !

quàd fialiquando cclefti: glorià &

r

beatritudine potitus füero , magis ego

citía;, incomparabilis quoque erit —

J

4

folusgaudebo, quàm omnes damnati

omniem bonorum, quibus quilibeg -

:

li

illarum gavifurus eft, cummunio ,

án infernopatientar,unáque fola mi-

ALE

ca,qua, ut ita dicam, de regali mensá

ideb optimé argumentatur S, An-

Mi

felmus ; fi animaintra fe non ca«

meá cadet , 1am Tauca etit , ut fi poffet

;an'cä:.!'«

ad Infernum . pertingere , fufficiens

piet proprium gaudium fuun , quo- -

POICW

foret ad rabidam tante multitudinis

modo tot aliorum innumerabilium -

o

famemexíariandam : Deum immor-

fociorum fuorum "tantopere dilect

*

Y

$ "

Trviof.' :

villn

talem ! fi Chiftiani hasce rümina--

rüms gaudia capiet ? 57 cor bomimts

*

$

Ufïlm j

renr verirates ,. poffibiléne effer, ut

da tanto bonofuo vix capiet gandizæm

t

fumm , quomodo capax eriít tot. &

enquam animum faum ad peccan-

W

dam inducerent ?. Myftica illa ani-

tantorum. gandiorum V? 1mà quod

VF:sä ."x;'*':

Viv

case fülguri non ab-

at«

malia; qux

omnem füperatexípetasionem , efty

emuie

fimili

a

^s

H

buláte . vidit Propheta ;

quód Beatus aliquis gloriá fuperior

Qu

Ezecb, i» frmilitudizem f'ulaurgs corufcautss,

plüs letaturus füc. glorià- Beati ali-.

] pfü'

1,14, 1dcó tam velocirer progrediebantur ,

cujus inferioris , quàm ipfe Beatus

lg &

inferior fuà ipsàmet glorià exul-

quia fupra capita fua effigiem firma-

s w:'xx?t

menti expreffam gerebant.

YTH

tat ; cüàm enim-Bearus fuperior plüs

amet DEUM , quàm inferior , magis

chem-

t4do firmnamenti fuper capita eorum

Ànim

Edem in nobis experiremur; Charif-

dele&abitnr. illo honore, qui ab

j

fimi, fi vivam coleftis gloriae ima-

inferioris beatiwuudine accedit D E O,

pl -

ginem mentibus noftris impreffam

quàm ipfe inferior beaüficarus de-

: Eggfkïa" ;

" gereremus, — Quomodc efler poffibi-

le&etur. Eodem modo , quó ros

*

ld][ !,W! l

1le, ut unquam immenfum felicitatis

cceleftis in margarirae — maj

orem fi-

nom - delabitur, eó preciofor nnie

j,&ïc,hä.

&rerna pelagus, pro coenosá turpis

D

alicujus voluptatis palade commu-

ensícitar.

T

r

taremus.-

£

XII. Altera maximi ponderis ve-

CXI. Videom

equafi ad Dïfcuräüs/

ritas eft ; tàm immenfum amplitudi-

yn;

n

mici finem perveniffe, attamen effari

ne fuá gaudium,; in omnem secernie

tatem duraturum effe, ita ut i. rot fe-

mihi licet , in comparations adhuc

dicendorem , menondum incepiffe.

culorum millia afluxerint, quot nio-

,thm' '

J hqf'

Nihilominus omirtere non poflum,

mentis duraturus eft hic Mundus, ne

"d

ne defim officio meo,quin adhuc duas

quidem unicum hujus infinite du-

proponam veiritates, — Prima eft;yhanc

rationis praterierit,

Quare fitanió

;m, n

beatitudinem rudi penicillo à me

pluris eftimatur aliquad bonum , quà

g

adumbratam. ,. toties quafi multi-

diutiüs permanet ; quanti aftiman-

g)(äm'

plicsndam , quot eàdem fruentur

dum erit bonum illud, quod femper

i

durabii ? eeternitas cuivis parvu e

2..-

lo Quo ie, t gendis inqi

lia

el

as

l

&

Sieras

L

252 msxc:üksus bz*cwas NONUS, DE MAG»N!?UBR»I;E |

K

dita voluptati , tantam illius a

üget

o

modotam horrendam commntatio-.

qu

ftt

E

pondus,; ut quamprimum immeníum

nem poffumr é Coelo afpicere Sandti »

&at bonum. .. Gleriz posdus ; adeó

ut non fupremam contra gentem tam

ganl

quidem fi poffibile effst, ur anquam

ftaltam concipiant indignationsm ?

dl

prefens felicitas & beativudo . iplius

R«

Cundi Pi&ores indigaawur, legen-

Dei finiretur, potiüs zternum gau-

tes. nobilem illam picturam , quà

tl

dium unius folias San&i in cceliseli-

inha

Paulus Veronenfis ceeleftem gloriatd

gendum. effet ; quàm immenfíam

exprellerar, faiffe cum tabulà quadam

lp

divinz felicitatis pelagus ; quod ali-

Horibus pidà Venetijs commuratam,

iU

-quando exíiccandum eller.

Etífr hoc

At quantó vos putatis omnes coli

r

verum elt, ficur eft veriffimum , quis

Incolas, hujus gloris expertiffimos,

M

unguam hujus beatitudinis fundum

dolore atflig: , dum videnr ftolidum

p

metiri poterit, quze neque in bono-

aliquem hujus Mundi viatorem, pra.—

D

rum recipiendorüm numero, neque

marcide volupratis flore, non de-.

in eorundem duratione habitura eft

pictum aliquem , fed verum , unicum

W

terminum *-Er adhuc invenienrur

& fempirernum paradifum commu-

C

homines, qui tam grande bonum

tare ?. Bearam Dei faciem intueri, Cayti-

Gl

audent defpicere , & um ludicro

ram immeníam eft bonam, ut pro prar.1

Es

(f

quovis bono commutare ? Leges

afpiciendà illà vel. unico momento, 2.6,56.

inïu

prefapponunr, quemviscenfum par-

affirmáritDisbolus, fs omnesDamna-

N

Ó

vum, fed perpetuum, à quolibe: 2etti-

tormm poenas, ufque ad extremum

marií Atrramen Lex divina cózChii-

judicij diem patienrer fufferre para-

flianos cogirur intueri, qui reditus

tumeffe. Ideóque quantanon fit in-

adeó immeníos, hoc eft; omnia in

juriabono cam infinito , cüm tam tur-

ü

DEO poffidere bona, & quidem per-

piter à peccatoribus vilipeuditmr *

Q

petuó & in zrernum, tam parvifa-

Jure merito quivis peccstor , ctim &lio

i

7f.

ciunt,

Pro nibile babuernnt terram

prodigo palam confiteri poteft , fe

lt

I05. -

defiderabilem, — Stolidi peccatores

contra celum - peccáffe : Peccavi 97

[

tam parum foliciti funt de . ccelefti

cxlus . quod ludendo. pro nihilo

j

24.

gloriá, quamvis millenisà DEO vo-

perdidir , ita urfinullum aliud fuper-

centur invitarionibus , rerreantur mi-

effetargumentum , quod enórmem

nis , alliciantur promiífis , innumera.

cujuscunque pecctti

mortalis ma-

bilibus impellantur beneficijs , ut ni-

ligaitatem nobis manifeftarer , hoc

hilominus potiiis beftialem eligant ,

folum nobis fufficere deberet, ideft;

in omaiaüm virdiornm immanditrie

fcire ,

illud nos iqg/mcnusä Afe'!ic-itaml

ä

dacere vitam, & poílea in Inferno

tivare;

140 [

incefísbiliter, inter omnia malorum

XIII. Sed non

klvtantüm.-.häf:.gïïqz?sïml

3 U c

fupplicia, gemere, quàm chriftian2

fuam nocendo nobis demonftrat, dum

]

vivendo, tam felicem zrernz beati-

colam peccatoribus auferec, veróm

E

;ndinis pofieionem adi;.e.ï g; qug-

etiam adhüc imagis eam damno illo »

q

fäüqa $

!

J

BONORUM cöELEST; PECCATI /GRAVBTAS' CQLLxGrTüR. 2ga

u

quod certoquodam modo B*

atis in- colóque tergum obvertit , coc]um il«

udinternum , inter innümera tor-

T

fert, oftendic ; illos cnim eo privat

menta coram oculis fir habiturum.

n

andio, quod ex adjongendis hibi in

m !

$

eatitudine Socijs caperenr, cüm; qui

O qunàm fuoriosà cum defperatione 5

quivis Reprobus hanc imp

udentem

lg

peccant ; ex parte fuà ad poflidendam

celeftem gloriam omnino fe reddant

jn Infemo luiturus eft repulfam &

T

contemptum , qnàm zabiofo dentium

lori;t

inhabiles, — Imó h&c ipfa peccati ma-

dxl

-Jignitas etiam DEO fe opponit ; non

flridoreeam deflecuruseft ! Veiüm

TU

nimie feró ; rabiofe enim lacrymee

Atf

permircendo, ut defi

derio, quo rotum

non adferent remedium; fed in furoris

5 (

feipfum nobis communicet , fatisfa-

cedent alimenrum.

Quare cüm ctoe«

[ini

ciat,maximáque omnium poffibilium

lum fubire nequeant , nequein rerris

dl

li

ingratiradine Deam offendir , dum

füamin Inferno Lze.

W

Dmnium beneficiorum poffibilium

perenna

re , ftabilem

h

habebunt

L

i

M

fnaximum , hocefli codleflem glo-

fedem. Jb erit fletus G firi- ïxg. zg,..

riam afpernatur. Quare confiderate;

dor dentium, cnm videritis evdbrabam

iC

Q* Jfaac & Jacob G* omues "Prophet as

n

Chariffimi , quàm infatiabilis fit pec-

cati maliiia , cui cüm non fufficiat ;

in Regno Dei , vos attem expelli forat

tueti (j

tam lu&uofam à principio in calis

"XIV. Eligitote igitur, quaenam ex

H pm;x:x.

duabus hifce oppolitis vobis placeat

D50s 14 L

inter Angelos, ipfius causá inde zter»

4

nüm proícriptos

29

edidifle ftragem ;

fortibus , aut levém aliquam toletare

mwe

affli&ionem, ut in beatiffimum illud

«mun

reliquoram eriam fuperftium , imó

omnium pariter Electorum,. quibus

Regnum cam immenfogaudio ad-

; para-

mitti mereamini ; aut illicitze fatis-

ácm

eorum ruinz reftiruantur , feliciratem

tuibare conarur ; non enimaliudun-

facere cupiditati , ut ab illo Regno in

m

quam molitur , quàm , nt illorum im-

avernales palüdes tanto cum ejulatu

at |

ejiciamini ? Hic non datur medium,

pediat ; aut dimincat ltitiam,dum fe

i

beatillime huic plenitudini , quafi

Perfuadete vobis , qaemadmodnm

d

olim antiquus ille Romanus in Sena-

ediofiffimum oppenit. v:llum , quc

W'Nf [j

"u

tàmen À fummü boni Oceano Íupra

tü. Garthaginenfi afferuic , fe in togà

p nih

fnà Pacem & Bellum attuliffe , ut eli-

emnes falvandos , finon peccáflent;fe

k

d

éffadillet. Et nos adhoc pojus,quàm

cerent, quod ex duobusipfis placerets

me:

it me in hac Sacerdorali velle 5

unquam aliàs peccaréPergamus , licét

jf

!

Íciamus, quim magno non folürh to-

utrumque ; & Celum & Infernum

h

i

tam cxleftem Patriam, fed DEUM

gerere, vobísque hoc temporis pun&o

My

ipfam dolore. afficiamus? Pereat mi-

'ele&ionem proponere, ut quod v

Q«

IE:

gl]CW

: /.])n 10,

ícrabilis ille, qui tantas non horret

bis megis conducit , a

bsque vl

hafitatione ariipiatis,

Quid igi-

Tf

?

commirtere enormitates.

Deficiant

L

n

peccatoves a terra, ita, at non fiut, Vos

tur heretis? unum aliquod eligen-

dum efi.

.Voleris forfan bonum;

(ih i

antem interim fcitote, quód, quicun-

j m

ve iéperitur, am-

que ngnc-tan:ä cum facilitate 'geccg! .

quod in üno alteió

À

,;ol"ü

qüO

A

o

æ?g. DïSCURSüs SECJMUSL NONUS, DE M.läGäIT[gDiNE, j

ple&i, malam augrem declinire ? Vel-

cunque valtis,vira, quam vos daci:fey

letis hic gsuderecum peccatoribus,&

ne quidem angulum pro fe hsbet. in

ibi exultare cum Ssn&is ? Non. eft

celo. Foriseanes " veucficá , C impu- Apis.,

. €f.185 poffibile, Qui feminaut a lacrysus ,

dici ,ä*häm*icidæ,(i?' idolzs fervientes d 2 z 1f.

e

A Paradifo & fe-

—

777 gdwlia "metent,

omnis , qui Amat Q facit mendacimm.,

licitate brutorum , quà cam effreni li-

Si vosimpofterum etiam fupra Scellas

gentià fruitur quis in tetris, ad Para-

majori cum fundamiento locum habe-

difum & felicitatem Angélorum non

re velitis, qnid facereoportebit ? poft-

l

zranfitur.

Foris canes, An nobis igi-

hac vitam illi fimilem; qozeibi agitur,

tur decoram videtur, ab hará aditum

ibcipite , unde S; Josnnes Apoftolus;

In

Daid,

patere ad Regium conclave ? Siin

poftquam dixiffet : Scimus, quoniam T-X6

n

Cslo à nobis vacuz Angelorum apo-

ctim apparuerit, [nmiles ei erimutqua- 2«3e.-

flararum fsdes fünt replendae(ut plu-

niam videbipuu eum ficutiefl , fatim

ld

f

rimi fentiant Au&ores ) confiderate ;

fubjunxit.

Et omnis ,qui babet hauc

an deceat, eum tanqnamMonercham

fgem ineo, [anctifi cet feyficut ille fax-

a, Pot, Mlarnm aliquam occupare , qui modó

iuiefl.. Quandoqoidem nullaalia res

eincceno volutabat ? $w lota 1v vo-

quàm peccatutn nobis coelum auferre

dutabro lnti, "Quód, fi verum eft,

valet.

Non illud aufert natalium

etiam nostanquam homines, prarer

ignobilitas , cüm etiám rufticos reci-

fedes Angelicas, proprias noftras ha-

piat j non aufert paupertas, non ignoe

minia , noninfirmitcas , non literarung

'bicuros fedes, quó ibitis , utlocum fi-

ne pudore occapetis * An interApo-

ignorantia, non membrorum defor-

ftolos? Sed Animas prius oftendite;

mitas ; cüm eriam lufcis , claudis,mu-

quas ad Chriftum reduciris ; utinam

tis & paralyricis donetur, — Pauperes Lut,

non plures ad peccatum incitando

ac deliles & cecos , claudos introduc 14. 25

buc. Solum à peccato aufertur. Ideó-

abftuleritis , quàm lucrati fueritis. An

inter Patriatchas ? At uabi . fanr infa-

que, Oi babet banc [pem.fauttificet fe,

Í

:

tiabilia fufpiria veftraad Deum emit-

ed quomodo fan&ificare fe conatur,

fa? An inter Prophetas ? At ubi funt

qui nunquám aliud.facit, quàim ut

continui veftri fudores Deo dedicati ?

fe ipfum contaminet?Ah ! hic non eft

Aninter Martyres ? Sed quomodo ?

ante Dem comparendi modus, nemo

Qui cüm apertá fronte; ficurilli , £-

hac ratione pf* vifionem beatificam

dem Chri

à

ianam tueri. debuifferis ,

€i fimilis evader.

|

Spiritus fpurcus

eam profiteri erubuiftis, fi non etiam

potentia: fpurce,cogirationes fpurce,

|

!

esndem negáff: gloriz vobis duxiftis?

non funt fpectacula , quae ante Solis

Àn inter peeaitentes ? Sed vobis ju-

tam formofi faciem collocari polfint..

Lh,

Maito

dicandum relinquo , f tales ab a(fiduá

Qui Deum in gloriá fuá revelatum de

f';.v;»'.

1

]udendi confuetudine, à converfatio-

facie ad faciem videre defiderat, cor 5 8:

s,)ajl 3.

- nibus, à crapulis, rifibiisque obfcaenis

füum mundareincipiat, Beati smmnndo

mítimag debearis, — Vettite ïes,qae-

corde , quoninus i»fi Deum videbunt.

* DIS-

7

*s

z

d

x

PA

*

!

esS ( f ) $69

scons

$e9

;'ï

socogescosq

lotit

omocosobonn

i n

?impf!,;i;e!

DISCHIRSUS XX

D

l

"E

«'t'"w

jftrat v qæä&mgmwe Malum fit.—

MM

| Pm(ga*zorzigïn. demox.

*

Peccatum.

rtl |

nl

I.

a. h

D affliigendos mife-:

inquit S. Thvomas " quaäprf'mum

i

ros infirmos , nomnm

omne , nen folium culpz , fed torins

E

VO

i agïwr,

Íolàm febrilis, fed .

ponz , debitum extinguit; ficur in

offoli

P

[

"

[/

Daniel..

eti:m naturalis ca-

bono latrone videre licer , qui absque

q iMW 1

-X

NMeR

(s

lor concurrit, à quo -

alio medio, folo quodam a&u gene-

6'53757.:» :

F,

À

I

o

rans-

W/.'-,(W' M'

LE1.4e

aliàs vira illeium

tofo, de patibulo ad Paradifum t

i

!

a

dNs

ire meruit,

"men dico. tibi ,

lbodie Le.23

febct.

fovenda effet.; ab

jon

Byic-;.]uækfi-:;uäd&m,

fecundüm plurimo-

mecum eris in Paradifo, Sed quiata- 43«

Al ]

lis non eft ordinaria converfio noftra,

tum fententiam , fcbris cfficirur. Ani-

P

neque eriam ad eandem debitam im-

qufettt

moSan&e, in purgancbus flammis

detence,fünrilii infirmi,de quibus lo«

pendimus diligentiam ; gravis vetó

Jlium

uar; h& tamà violenro ignis extrin-

proomnibus peccarisin praefenti vità

tece

:

eci,quàm à nativo defideriorum calo-

commiffis incumbit nobisdivina Ju-

».Xgm'

recruüciantur , quo DEUM videre cu-

ftitiz fatisfaciendi obliga:io, commu-

TE

niter evenire folet, ut in alte;ià. vità

pimnr, & à quo plusquam ab akhero

| QefOi'

ardore rorquencur, - Misin hoc mie

molra debita folvenda füperfnt 5

&is,mll-

int, ut voluntas

ferabili tormentiorum flatu, quo de-

Juflitia enim requ

ld

tinentur, proprer ardenriffimam du-

humana , quz pto

hibità voluprate - 7 &

gt

plicium haruro flammarum febrim ,

à DEO fefeparaverar, per peenas pá- 1«2. 7-

Ut f

tienter accepraras eidem fe fubjiciat. $7. ar-

- Ícenam nobis aperiunr, ad inexpli-

tabilem peccati malitism cogrnofcen-.

Hujus autem poenz inflrumentum eft 6, i5 e«

conit)

dam. Andeo dicere , peccstum — in

duplex ignis , u« dixi, materialis &

.peenis Infetni , non tat horribile,

fpiritualis,

quamïil

HHT.. Primus e

R mäteri'alïs. Quoad

«

quàmin Purgatorij peenis videri, Va«

f nl/W

hunc, quis negabit , etiam alia ele-

lóque,ut hoc ipfum vos fatesmini ;

M

)

poftquam vobis cfiendero , quanto-

menta pro caltigando peccaro divi-

JM

nzg fervire Joftitiz ?. Terra illi fervit

hi

pere benedi&ee ille Animz proprer

äuplicemïï&üm' ïgais , & amoris fui

motibus füis ; mare tempeftatibus,aet

,j

J

tl

Vil

$ T bo. £idorem sflligantur 5hoc eft, proptez

fulminibus, grandinibus , gelicidijss

poenam feneüs , & damni,

peftilentifsque à vento deporratis.

l

gmnk

J |

f*rP. 4-

g;s',æ'l Pu ! gá-

e n

torium conftiruunt,

Nihilominvs ignis femper fuit, erít- Degy -

qneVindi&z diving àdimplendee mi-

juü]j 3-

t Ch:mas:quä?-pccca*toracï Dþu,m

3223*

furere meo.

j

convertitür , ubi valde ve;hun»cins eft, — niller. psi; [uccgn[w eff in

þ)f)lfo

Qud .

b

z

d//—zb.

R

l:

-

1

æf?bïscuasus WGES*!&SQQ PUAGATORIUM DEMONSTRAT .

*"QQuod videre eft ia hoe Mando, ubi

-tare non debetis , egadam effe ignem,

Àt

ignis pluit fapra lmpias, quià primis

qualis eft nofler in his terris procul

qui

enimà veroaberrgrete, — Ignis noftet

fzculis terribilés ejus vires experti

pit

funt ; terribiliorésque adhuc in fine

, ijn materiá crafsà & densá accenfus efty

u

Mundi experientur ; quando tota ter-

hinceft quifiaovacula in dorfo; ille

lote

Ya ab ipfiusflammis devorabktur. Sed

verà alteriusMundi in falphore infer-

üt

adhuc magis in altero Mando vis il-

nali nobis incognito acceníus eft ; hoc

illü

lius apparebit; übi divine glorize ja« « efb;in materia multó magis combufti

u

,

&uram steruo epm cruciatu inimica-

bili,hinceft , quafi novacula fecun-

dum aciem.,

Quare norandum eft,

d

-

rum DElin Inferno; nec non acerbo

cum dolore amicorum iphus in Pur-

non ardorem fimpliciter, fed ardorem

qi

* ärew.

patorio vindicabit. /gz fuccenfit eff

Spiritus vocari, 52 ablsmerit Damimw;f/f:æ!,Q 4

[j

11v IQ« £2 f'urore meot fuper vos ardebis, Sed,

fordes filioruss Sion n Spiritn judicij

D

ut intelligatis , quàm hoc ipfum tor-

! Q'Spirita ardorzs, Quamvisenimienis

d

ammeneum fit enorme , duo in cafu no«

hit materialis, videtur nihilominus e(-

f

- ftro obíervare oporter.id eft, ignis hu-

Íe totus Spiritus,tam poténs eft & pe-

netrativus, Creditote igitur , unicam

^ jus qualiratem , qui eft carnifex ; &

li

nobiliffimarem illarum animarum

iftarum flammarum fcintillam, multà

DT

j

Ü

flatum ; qua ibi , quafi condempatee

magis quàm inregram aliquam forna-

)9 ff

' fabgravi hujus carnificis manu inge-

cem noflram urere ; unde colligere li

EM

mifcunt, Quare, quod ignem atüiner;

cet;fi quis San&tarum haruin aliquam

modam quidem invenéte Mathema-

animarum ab hoc incendio ereptam

f

. tici, noftrates flammas ponderandi,

jn laterum, aut fabri. ferrarij forna-

h

cem projiceret,taleillam experturam

fed quà alterius Mundi ponderentur

i

flamma,nondum à Theologis inven-

reftigerium , quale fentirer, qui à bul-

fi

taeftítaters, Eicét tancá cum curio-

liente ardenti(fimaram aquarum bal-

firate devori(fimus Esdras hanc bilan-

Ll

L

neo ad faaviffimum tepidartim unda»

rum lavacram transferretvr,

- cem petieric; dum dixit : Pezdera mibi

W

- AV. Addite infuper id , quod nnpet

j

ss

; pondsa' ignis ; Nunquam tamen ipfi

terra id praeftare potuiz. Nihilominua

. deInferno differens affirmavi , ideft,

nonnihil conje&uià affequi poffu-

communem hunc ignem noflirum

mus,confiderando ignem illum ejus-

pro utilitate viventiumàDEOfadtum

— dem effe qualitatis;qualis eftignis in«

eífe ; Piaculares autem flammas datá

- operain Peccatotam vindi&tam crea-

li

3. T bo. fernalis,quemadmodum docetS. Tho.

ta8,

81/7.2. masjuxta celebrium illorum S. Au-

Ànu non aliquando diverfum ;

Q

quo Chirurgi; & Carnifices membrum

3. t. 4r, guftint verborum au&oritarem : eo-

li

23.iM ^ demigne torquetur damnatus , pur-

amputant ;

modum obfervaflis &

Q

Jüpp. " catur eleitus, Idem eft ardor,qui aurü

Carnifex , modó Judices exequatur

Q

2004f purgat in vafe teftaceo, &, qui carbo-

Íententiam,non curat,quantum,infe-

t

orent?

rendamá fe vulnus, infligat do!

V

in t nescoglt fumare in famacetldeoya-

. 'M,

"

n

AT

. 'c*mm cmvä MKLU.Q SIT PECCATUM.-

: 2 $7—X

QR

At Chirorgus attendir. diligenter ,

habetà narurá , ut onis, quecunque -

proal

quàm forti ictu fit opus : partibus am-

ipfi apponuntur, equaliter comburatg:

Ti

putandis foporem indacit cavérque;

ita ut aequé piollicuti pudoris feenu-

fusdi

nam; ac illibatam Virginemin cineres

ut qzàm poteft miuimum patienti do-

x

fo; 1l

lorem cteer; hicenim egrum accedit,

redigat.

Non ad hunc modum agit

tll

uc eum finec, eíque benefaciat,non ut

igais diving juflitiz deíerviens. Si--

J

illum affligat; eique nocear.. Quodfi

quidem fa&oris fui .voluntatem G

tmbull

ignis ille homini pro utilitate fuà con-

fenfum imbibit , & ficot unumquem-

i etih

ceffus,canto nihilominus fzpe afficit

que pro meritis fuis uractar,irá peccara

w d

dolore : quàm inrolerabilis erit ille,

punitjuxta odium ; quod gert DEUS

mdoen

di tanrüm in fupplicium & poenam

contra illos ; adeó,ut fianima pcccati

J

ei accenditur ? Pracipué cüm ignis

"

expers caderet in has flammas, nihil

i

]

ifte (quemadmodom de igne infernali

pateretur ; quemadmodum auram fin-

7 j:mï

.

imäü*rï

diccham ) precer adivitatem natura-

cerum nihil dameni paricur in igne ,

fed ineo,quantum placet , iequiefcir,

inuste

lem , quam habet ex fe ipfo ,- etiam

I«

aliam fupernaturalem multó violen-

quafi fciret nihil bbi timendum ; cüm

"

totum |Ífit

mundum.

-Confiderste

] £4

tiorem & vivaciorem fit acquifirurus,

multà

Zacb.

QUram £05 , inquit DEUS , ficut uritur

igitur, quàm terribilis faturus fic ille

OL«

argentum. -Quali non ab igne, fed

ignis, qui prater virtutem füam natu-

. 9.

;ïeïx«

abipfo DEO urantur hze anime; à

r3lem multó füperiorem acquiret iü

DEO, inquam, qui eft Ignis amoris,;

manibusDElf,cujus vindicativum erit

ïquam

fed illis mutaturin ignem doloris &

inftrumentum, ut fspienter illud poe-

repuuit

j fom

cnarum , dum vim ignis ordinarij

ná reparet , quod peccato infipienter

abíque menfurá potentiffimi brachij

perverfum fuerat.

—

Qvaatum fiulta

ettutatt

É Atlg'..

TE bül-

fuivirtute auget & acuit,

ipiquitas (ngge[It tauum [apiens pa-

bom. de

V. Hinceft, quód addu&is fupiá

za defaviet, AhChariffimi! quantum

:Um baþ

.refurr.

verbis afferat Propheta ; fordes . filia-

vos ipfos decipiiis,quoties inter pecca-

mu d

rum Sion non tantüm fpirituardoris ,

tüm & peccatum pene nullam facitis

qua cft

fed fpiritu judicijà DEO lavandas ef-

differentiam, nec vobis curz eft,five

yoi D

6.

intet

fe i2 fpiritu judicij & (pivitu ardorzs.

femel in fordeslabzmini, five pluries,

Yl

ilt

qu

9 Ii]]

j

Quibus nobis fignificat , ipnem Pur-

& pluries foediffimorum inflar anima-

gatorij non tancüm in puniendo fum-

lium in eo voluremini , dicentes intra

(i

L

hu

mé activum fore ; fed etiam xquam

vos : Quid refert? quia jam [emél pec-

m

in puniendo proportionem fummo

cavi, etíam alteravice peccare pof[i. ss

Wt

cum judicio fervaturum , magis mi-

fimul enim wuna confe]fione expiabo ut«

füsque cruciarurum , non quafi fe-

ruma, Atnon ita ftul:e difcurrir igris

m

hi

cuindüm elementarem fuam operare-

Purgatorijo Quantzm fIulta iniquitas

mafï's

tur narüram , fed fecundüm obedien-

feggeffit , tantis fapiens para defaviate

j

«

f

tíam, ad qnam DEO fuo debitam ele-

Optimé,cüm fzpiens fi diftinguet in-

u

Vatur,

ignis nofter elementaris hoc

.inret

'ter illpm,qui fgæe! peccavit; &

1440

o

R, P. Segneri $1. Chriff. (nþr.T em, À

4 ;46&5

ES

z

.

2j& DISCURSUS 'VIGäSIMUS,xäURGAT"OR*HZJM DEMONSTRAT,

ilum, qui fine numero. peccats fua

nefcitis , hominem nobilem delicaté

j

mal;üpiücayirs optime novit differea-

euatrirum magis fenire calorem , fri-

f

tiarn inter illurm , qui ex mera d-&äiqxä*zic

gus, aliásque cceli inclementias,quàm

port

fragilirate , & qui, uc malitiz füz fa-

hominesa raflicum inter. fylvas &

TT ,

tisfaccret , peccavit , quia fic placuit ;

pecora 'educaium ? Pauper rufticus

il

Il

inó culpas etiam jam remiifas ireram

male te&tus brumali tempore in ftra-

g

vocabicad examen, ut quzvis iila-

mineo tugurio cuftodit pecora füa;

ff

:um reliquie purgentur. Noa illi

&eitate ardoribus Solis expofitus aper-

tot

cordis naftri obüfter. aby(fus ; omnes

to in campo fegeces demetit ; nec ta-

M

ü

enim illius penetrabic finus, omnes

men ünqam de temporis dolet inju-

t

permeabic anfra&tus , omnes illius in-

rià ; ubié contra Nobilis aliquis, tan-

p;O

Veftigabit latebras , in quovis abílru-

tis circumvallazus opibus & delicijs,

Va

&

hiülimo fubüfter angulo , toni-nque

inter penates auro fulgentes , fzepius

citcumípicier , & quamdiu aliquid

queritur, fe vivere non poffe, Jam

lü

etiam minimum imperfectionis corm-

animo vobifeum fingite, corpus no-

barendum videbi: , non delifter illud

Pl

ftcam rufticum & duram effz , queme

pu ï*g ire

p

,v

quemadmoduimn. füccenfie

admodum reverà ex coeno compo-

pi

fornacisnon ceffat ardor, douec lapis,

fitum eít , animam veró , que cacleftis

bs

quiin ea coquitur , intenca

z

m acqüiiä;

eft narurze , fupra' modum delicaramy

Í

b

cándorem.

:

^

Vi, In cali &

effe;quamobrem anima incompara-

hi

átu äiü»d'ccvineb-ünf-tuïï

bilitermagis, quàm corpos dolorem

ü

Ànima,hoc eft,pluribus annis, prout

fentic- .. Emó fi dolor , quem in mem-

1

diutiüs in. malo perfsveraverint , &

broram noítrorum. afllictione páti-

fi

quó diuriüs divina:m patientiam, qua

mar, aliad nihil e£ , üc inquit S3n-

Q

peenitentiam illirum defiderabat, fe--

&as Joanaes Damafícenus, quàm na«

L

cerint exfpe&tare. Dixi, detiner Ani--

türalis anim& erga corpüs , fociune

S.Ho ln

mas; quia altera hac eft confideratio,

fuum aflli&um compallio, neceffari

M. w

qua oculis noftris proponenda eff , ut

dicendumelt, potiüs corpus pro de-

PA

inexplicabiles. Purgatorij poenas ali-

^W

fenfione & fcuto animz fervire , ad

hod

l

quatenusintelligere polimus, — Sub-:

quosvis dolorum feníus retundendos;

li Phay j

jectum , quod immediaté pacitur ;

quàm ab eodem ranquam aggreffore

100

U

noneít ampliüs corpus, fed Ánima,

adverltatibus impeti ; & hoc duo-

)

Quemadmodum igitur anima maja-

bus firi folet modis, Primó, quando

!SJM' h

ris capax eft dele&itionis, quàm cor-

qualitatibus fuis contrsrijs in prine

UC

pus, itaeciam majoris abíque compa-

cipio refiftit COrpus, ita Ur tanto cur

19 &

racione capax eft doloris. Qaamob-

vigore & vivacicate dolor adAnimam:

l7) ql

iem quis poterit exprimere illum do-

Bon percingat j fecundó , ci fenfüs

4 inPf

nA

loris fenfum., quem in ipsá igais adeó

doloris vehementiá fenfim eft ftupe-

9

activus , Gcab ipsá DEI manu pro. eà

m

factus, efficir, ut crüciacus, quó gra-

ái (

eiüciandà applicatus eligiet ? an

/

'ïïim eít, cgm. tempoie , tancó minüs

-

p-

(

j

AT,

QUAM GRAVE MALUM SIT'PECCATUM. 255

J

percipiatur, - Verüm clim anima fe- -

Vil. Neque veib hoceít totum : Zed. f»

"Md

parats eft, &,urtita dicam, hujuscor- — non rantum in terris nulla invenitur 3Pf- 37.

qun

poris vallo deftitura, à quo defenda-

X pans, que benedidarum illarum poe- ».5erz.

m

tür , nallus unquam doloris icttis eam

nisto"parari. potlit , fedinfuper dari Serem,

vltii

intactam reliaquit j imó femper viva-

poteft c«fus,tt aliqua illarum,except

A dé div.

S.Caf,

n l:

ciffimé inexplicabili quadam pená ;

defperatione , fecundüm ftatum pre-

fentem plüs patiatur,quànz Anima in-

ZArelat

"m

nunquam ullorempore mitiganda ,

p

ï!)ï*.flüeï üf.

Adhec corpus in hoc

fernalibus flammis detenta.

Qggd häm. 8)

KC t

Mundo in vnáà cantüm fui- parte. pa-

facilà feri poteft ; quando anima pro

titur, alijs dolore carentibus

3

*

üif—i

unico folo peccato in Inferno pati-

t tll

limanf

pioprer naturalem confenfum& con-

tur, quod ante óbitum non expiave-

E

«lidir

nexionem membram alterius quoque

rat ; alia veró inPurgatorio pro mil

malum fentirecogatur, Deccrero

nis& millenis,licét confeffione expia- ?4"4-

f

)m

impoflibile effe, ajunr Medici, ut cor-

tiz, at debità fatisfa&tione non extin. 4?*- 5«

Üj fiür

pus humanuim fimul & femel omnes

&is. poenas luit.Et hoc ipfum fortéEc- &« 46-

percipiat- dolores, cósque quavis in

clefia nobis infinuare voluit; quando

quem-

mpor

parie fentiat,

Sed non itaífe res ha-

Purgatorij peenas non dubitavit etiam

felis

bet in Purg:torio,

Anima indivi-

infernales appellare , rogando Deum,

fibilis eft, ideóque eodem temporis

Libera animas omntum fidelium . de-

itdm

CC

Q'&ü&'

momento in totá fuà effentià, quovis

funttorum de penis lnferui : Quia li

doloris i&u lzdicgr , éftque rota fi-

ï

lorent

non fint ponz Inferni quoad- defpe-

Qgiem

mul mifera, toráque (imul cruciatui

rationem , qualirate camen Inferni

i

M

fubjecta,

Quare fi objeQum tor-

peenis fimiles funt ; iisque aliquando

quens (. quod eft ignis ) eft tam a&i-

t $m

quoad aliquod temporis fpacium &

- " vuii, fi porentia crucianda ( que eft

intenfionem graviores efle poffunt,

m n

ib

-

(ocium

T'Lo, Anima ) tam delicata , & fiobje&ti &

4.dift. potentiee conjun&io eft tsm valida ,

VIil. Putabitis foité Chariffimi ,

;Cemfiä

21.4. 1. üt Deus ipfe ad ingerendum dolorerm.

me de poenis Purgatorij faris locucum

,Pmd!'

a, v G foà usatur. manu , mazus Domini teti-

d

fuifle, ita ut nihilampliüs dicendum

f pp.qu git n , neceffe eft concludere, appre-

mihifuperfit. At nevixquidem in-

joh

100.47. henfionem noftram ab hoc Sanct.rum

cepi.

Si in loco ifto aliusnon effet

J

J

grc!ïoff

3.

y

i

animarum dolore fuüperari , ita ut mi-

| 3gnis, quàm materialis ille,nimiüm fe

S..4ug, nimaillarum posna cuicunqoe hojus

felices hze Sanétze exiftimiarent Ani-

umdæ

in.Pf. vite miferizm praferri debear, ficut

ma. Verüm aliusignis absquecompa-

m ?ft /

37..9. exprefsé fuftinet San&us "Thomas -

*

3

ratione multó crudelior eascruciat ;

g

$.Greg. quamvis non folus,cüm in hac dc&ri-

: fiita dicere lubet ; ignis fcilicet fpi-

i

inpf.

ná aliud non faciar, quàm quód com- — ritualis, hoc eft , diiderium videndi

1 [Cllws

37.

muni Sanc&orum Patrum , qui vetu-

- Deum,

De hoc dubitare non licet.

jr

S. dn-. flioribus fzculis preceflerunt;fenten-

Si omnis anime dolor fundatur in

j

ftl.inz, tiae acce

IUO

fiat.

amoxe»,nc;e(ïc e

ft Animas Purgaterij ;

ml,lllg

Cer, j

qua

Kkv:,

chv

N

-

v

Es

-

36o DISCURSUS ,ViGEäfMuäï PURGATORIUM DEMONSTMT,

quae inexplicabiliter amant DEUM ,

ne vergatin centzum fuuin , impedi-

tut.

frf

inexplicabiliter quoqueaflligi , quód

Advzrüre, quid non ignis in

fon

eundem poflidere non polfint; — Da-

cuaiculo conclufas efficiac.

Hic non

t à

niel Propheta ter ab Archangelo Ga-

nifi aliquo temporis momento deten-«

vl

Dasicibtiele appcllatus fait, Piz. Dofiderio-

tus,ut liberad fphzram füam exfiliat,

I

p

9.23

r4m s forte , ut nobis fignificaret , cor

quosnon excirat motus ,

quas non

füic

Prophstz jaitifimoram defideriorira

]OOI I'

edit firages & ruinas ? ab exiguá hac

i

16.

effe hibitaculum, defiderando omni-

adumbratione fcitote , quanca fit vio-

Qu

bus & naturalibas & ! fupernaturali-

lentia, quam Anima,adDzuw evolare

hd

bus divinísque raotivis videre, ut ali-

defiderans, patitur, dum tantá po--

narum in in

It

quando abje&ilfimz fervitutis Baby-

j

eu

lonicz , quibus illius populares vin-

x

detinetur ;

timis cerrae —vifccribyus vi

K

ciebanrur, catenz ramperentur,falví-

AX. Alrer amoreft fupernatu

'rälis,

que & incolumes in Patriam fuam

& illius fpei, quà anima vivaciífimé

Il

. Hierufalem reverterentur,

Fir de-

apprehendens D E U M fummum, &

H

fideraornm . es.

At quantó meliüs hic

unicum folum bonum effe, versüs il-

Il

tirnlus Sanctisillis Pargatorij. anima-

lum fua extendit brachia, tantóque

am

bus conveniet, que refpicientes coele-

éum defiderat ampleüti fervore , ut in

T

ftem fuam Jerufalem, multó magis in-

compzratione illius,etiam velociífima

«

terioribus defideriorum, quàm exte-

falmina , lenta & frigida dici po(lint :

Y

rioribus

incendij fui flammis ad-

quare dum hoc defiderium protrahi-

li

urantur ! Precipué veró à iriplici

cur, quz lingua explicare poteft;quas

D

defiderioram flammá rorjuentur, in

poenas Sponfz ille adeó amantes &

triplici amore; qui corda eorum tor-

infaufte fubeant ? Fingite animis

fj

Primus amor

à

quet , fandatorum.

veltris , ab aterrima nube fglmen ali-

Q

eft amor naturalis in nativà quadam

quod in fcopulum allidi, fimdlque

[

confiftens inclinatione, qua rationalis

confiderate, quomodo vis illa, quà

anima fertur in Creatorem fuum, tan-.

tam velociter excutiebatur,contra fe-

quam principium & ultimum finem

ipfum revertens , fülminis cufpidem

fuum. Hinceft, quod fervicute li-

in mille fruftula comminuart : deinde

beratá, quáàfenfibus corporeis op-

intra vos ipfos hoc fofum dicite, Hzec

|

preffa tenebatur, quamprimüm versüs

illius ftragis fuperficialis eft umbra ,

illum majori impetu, quàm quodvis

quam in cordibus fuis Sande illze

;

Y

flumen in mare currens, fe ferri. fen-

Anime propter remoram Dzuw intet

tiat, lInde fequituc , hanc inclina-

& fe pofitam experiuntur, dam canto

l

tionem, adeó imperuofam, deinde ab

cum fervoread illam anhelant. Ege

l

. hocobflaculo retardatam;quo captiva

mihi perfuadeo , fi Anims non forent

Y

in purgatorij ergsftulo anima detine-

