Fide, id eft ralis, que licét abhumano

immenfi, aut tres independentes , (unt

intelle&u . non capiatur, tamen credi

unus folus,

uid

Etinhoc ordine effen-

n

deber; quienim di&is non yult prz-

tiali & eterno támquezqualí confitit

ä

T

bere fidem , illi inter nosnonericlo-

infinita illa pulchritudo , ín cujus

ch IJ'

cus;talemé fcholaChrifti ejicereopor-

fj

comparatione tota univerfi pulch:i-

De D;'U !ghir.

$1 azli:jzti: eff , qui totaluer elo-

tudo , quafi cicindela, apparentefole,

g

not

PO . 2« o jis vefofHit, longé evit à aoftra Plulofo.

difpare. Ad. declarandum alíquid

erle

phia, Ya S. Dionyfius Areopagita

de fupremo hoc mylfterio variis uti

pronunciat. Ec quoníam hzc vetitas

[iud

poHem fimilitudinibus, quas frequen-

non tan:üim eft de Fide , fed etiam ve-

ter fan&i Do&ores ufürpátunt ; (ed ut

js

ritas,fupra quam omnesaliz fundan-

)

meliàüs à vobis intelligar , unam fo-

tür,ideo ipfemet unigenitus Dei Filius

lam magispropriamadducam, Ima-

j

deczlo deícendit in terras,ut ore pro-

ginatnini vobís adolefcentem, quiat-

lia

(

prio illam doceret , poftquam qüater

tenté fe in fpeculo contemplatur; ín

mille annis genus humanum totum ,

illoipfo contemplandi a&u plané fib

pcf

inem

if

, aut quafi corü i:vxill'i'q-s ignqrantiä detí-

fimilem. ín illa cryftallo imag

m

u$

)

OI

"h

d

49

DISCURSUS QUARTUS , DB.;NJU&:A;

: prodücit,vidénsque (etam formofum,

fed e:iam diftin&shoc my(terlum ere«

-

tOdem tantopore amare Íe incipit,

dere tenentur.Fide nobis manifcft iL i

p

Hoc ipfum cogitate in divino hoc my-

quodemnium aliorum myfteriorum

fterio fieci , (ed modo infinities perfe-

principium eft, & finis.

Unde Chü—

Iu

. &iore, hoceftDeum omnino decente,

ftíanus, qui n:hil de illo fcizet-

*

u

Paterenim zternus inpurzilfimo divi-

ftianus minimé dicendus effer

e€

" Ch—tig

u

nznaturz (uz fpeculo le contemplans

XIL, Praterea incorsparabilis ha«

ul

expreffifli.à fui ipfius producit ima-

jas arcani Divinitatis. cognitío plura.

tit

inem, (ed fub(tancíalem , qua cüm

de DEO : nobis maaifetlac, quám ota-

dl

at in ipfo DEO,eft pariterDEUS quía

nes (peculationes de ipfo ànobis fe-

;

ab ipfo omnes divinz effentiz perfe-

cundüm (íolum humanaum difcacfum

ln

&iones recipir.

H:c Pater & Filius

formatz dete

gere poffenr, Quodís

d

videntes fe adeó pulchros , neceffarió

enim DEUS non (« unus aliarüm [e-

ü

- fibideíeipüscomphicent , &(eamant

rum modo, fedítaunus Ót, atetiam.

- invicem, & hic qui inde refültatamor,

fiimul fit Tcious, ciari-(ïïm'ecolligiru-r k

|

eft ceztia Pecfona, hoceft Spiritusfan-

ecíam in aliis perfeGionibus noneffe

.. &us in omnibus & per omniaaliisdi-

ne quidem modo ordinario perfect-

E

s

'vinis perfonis equalis,ur, qui eandem

&um. . fedtalt, quiplafquam . eredíi

matutam zqualiter participat. — Hwec

poffiz, longé quafc unque hominunr

n;

— funtmirabilia, quein rebuscreatis ne

cogitationes & conceptus. tranfsen-

At

quidem (omniare, multó: minis fap-.

dat, | Ecece DEUS

"Agnus Vincens Iob, 3 &

!l 2)

ponerelicer Quare fimilitude oncé al-

feientiam nofiram. ocigiuur modo — a6.

lata, uti & telique , quz à víris Do&ís

valde&refcit Idea, quam de divinabo-

li

adducuntur , ver? potíüs nobis, qudm

nitate formamus ; 6 enim illa non nl«

DEO conveniunt, funtá; , quemad-

L]

)

6 limitaté fe communicate polfet

?

modum obfervat S. Hilarius , exigua

quemadmodam fasit in creatione,

2

noftrz capacítati , nonfublimiranti

quomodo effei infinita

& U.

O'nnis boni

mylteriialtitudini,emnem iotelled&um

proprium eft, minüs vel magisíe com-

€xcedenti ,. proportionatz.

Verüm

munieare,prour ip fe majus auc mínus

quid factu opus ? oportet nihilominus

e& 5 idcóque . G bonum finitumfe

illis nos ati, ut aliquid de iis:qua Deus

ipfum modo diffundi:finito , oportet

revelavie , intelligamus ; quod licér

neceffarió , ut bonum infuaitum fee

ä

femperparum fit,multótamen plurís,

-candüm proportionem , id eft , infini-

. quàm clara & confplcua perfectionü

ties fe communicet, — Crefcit diving

S.Tbew, ur€ creatatum coguitio zftimanda

potentiz exiftimatio ; quz fiquidem -

2 241€ft. Rerum enimlcaleftium quamis

nia

eít illapotentia, quz non folàm om»

4^ &. obícura cognitio femperevidenti re-

producit , qua extra fe vult pro-

l

rum terrenarum perfpicuitati longé

dücere, led etiam ínrra fe terminum

rzferendaeft.Tantó magis,quia om--

omnipotenti efficacie faz proportios —

m fuum

]

nes Chriftiani nontantüm ja c-ïoxvzfpfo— ;

natam prgduci: ?'id eit , Filiu

, divie

ii

d

Y

E

QUA A*i pECCATd 5$ TRINITAS /'A;FF'CïTUR;

42

"d

. divinum , qui. zqualem. habet. cum

omníium capacitati me accomodä,nii

^

U

Patre omniporenuam I Crefcit di.-vi—næ

a

a

ceffz c(t omnino planá me Incedere vi

Sapientiz. xítimatio.: an noa enim.

fienim vobisoftendere vellé, quomoe

li

mens e(t adm;rabiliffima; qua verita-

do peccaráü cujasvisdivinz Perlonz fit

il

tes infinitas,claras, & certas (olo. verbo:

injuría, fecundàm pe:fonalem illacum.

exprimit, vérbo quidem iplimecmen-

lts

proprietatem, valde difficulterá vo»

L.

ti.bmillune ?. Cretcireftimatio Bea-

bis.intelligerer

*

; quare,uc meliüsin-

u

titudinis, qua. f&äigffïzn; hzec effznta:

telligar, necéffe eft;ut illas potilfimünme

Jfüs

gaudsts. cum gaudium, quod &x coni-

Íe

proprietates, que. fingulis attribuuns

templatione [uiplius refultac, ef.azqué.

tur,potiüs-producam... Explico me,.

üm

inBbnitum, ac ipíemec Deus. Er üc

Omnes perfe&iones. diving abíque

J

dealijs divinis. perfeCtionibus difcur-

dubio caivis Perfonz divinz integté

It«

rere. licet, quas hoc Sanctilfimo Tti-

(uot comrmunes ,. ficuc Effentia, fapra:

m

nitatisznyitecio, à nobis bene. intelle-

quam fundantur, omnibus commtue

,

&o, modo fupereminenti cognofcere.

3

nis. eít ;. nihilouminus fan&a Ecclefia:

fe

pofluinus , ita., ut Phiïofugh

À 5 ,,qi

il-

certà. quadam: appropríatione Patrl-

busde hoc mylterio. nihil. ionocuit ,

adícribit Potentiam, tanquam: primo:

ä.

multóminüs de. DEO: cognoverint ,.

principio,Filio Sapiemtíam; velut illi,

quàm hodie inter nos. myíterij hujus.

|e

M.

ex

&b

qui per Íntelle&um: eft ,. & Spiritui

nonignara. vetula cognolcat, Cozfiteor

íancto Bonitatem, tanquam illi: qui

ntil.

)$

nbi Facer, Domine cali ed. Ierr&, quia.

per amorem produ&us eft. Secun-

LAO M

ab/condifli bac. a-Sapienttbns Ed prudene-

düm talemorditiem; ficut manifeftior

bol

HbAs,CS revelaffi ea parvulis.Ne(cio an.

ericinjuriz; quà Deus à. peccatoribus.

|le

nimiüm. in hac explicatione me: de-

afficitur , ita: etiam faciliüs erit, ut

d5

tinuerim , fed non.erit. plus. , quàm:

quivisveftcüm illam bene iutelle&tatn.

.

neceffe fic, fi.-hínc claziori- quadam:

€Xecrecur..

i

14

oni

nujüs alaifime veritatis. luce inducti

XWM Patrlvfgi:;urætdmo:attriBuïï-

COf

abiveritis i propter hanc enim cogno:

tur Potentia: contra quam, adverti-

yn

(cendam in.calis creati funt Angeli, &.

te-obíecro: ,. quà cum temerirate in-

v

in tettis. homines imoad. illam explí-

furgar Peccatum, — Scireopottettam

"

candam Dvgas,--ipfe.. defccxz'dvens., é calo.

vaftam tàmque univerfslem effe De£

n

alfampür carnem.no(lram, ut tam. in-

potentiam ;. ut Gne ip(à. nihil quide

M

gens. myfterium. humaná linguá nos.

quam.fiar in Mundo. Si unicum

a

doceret.. Tranfeamus nunc. ad. fpe-

(n(piriamemitrece vultis, neceffe eft;.

ln

cislem: injuríam;. demonffrandam ,.

utad lllud:emittendum Deus. vos:ade

t

quz peccaco: mortali Perfonis. divinis.

juvet

Si valtum: ad' alíquid vertere

PIO'

inferiur ,. qui eft

vultis,. neceffeeft,: ut ad illam vere

preci gu.gsvf,vl;bdicrnii

n

M

uit

Df Cu;ïüs finis;:

tendum. Deusopem fuam przbear ; fi.

ld

i.

depavimento: paleam attolére, ne«

Au

/]

- . XIV; ütautem

dxitkoru'&aähi'—eöfræ

ft; uc Deuseriam: ad'illam; ele-

ce(ïe—g

G

ii

van?

&. P;,Se;neri;'beyiï.'lnäfo-.ïw;.11.11 :

z

V

DISCURSUS QUARTUS,DE IN[URIA. -

wrd

;5

Labor em

L 4

2Ww

£E

"

t

vandam manum veftram adjuvet, al s

doleac? Pheäæ»g]ä "2

quitatibus tuis.

Audacia hzce

n

Lf

enim nihilunquam fieret; nec manus

|

mabis, Tyrannisque inaudita. — Bar-

V

ÉcrS $— o -

ad id, quod veller , moveret, nec

'oculí vertecentur,nec allum fufpirium

digala famofa Galliz civiras Regi füo

3

——

emitteretur. Quando igitur Pecestor

rebellis , poftquam armis priori Do- .

$ Tbofi* Mauod malum committere decetnit ,

miniofubjecta fuit, veniam quidem

- «5

L«1-4?* pyeus nelibettatem illiauferat, hanc

impettavit, fed audite , quibus cum

p

|

artl 2! .

£

1 i TM,

maligne voluntatis ele&ionem non

conditionibus. It magiftratusinfo-

I — 2

ö" Is 2

ccatorí-

ropublico proprià manu liberratís

2 IIMJM, |

g. 79»

impedit fed eam permittit, pe

&Y4 0.

(uz privilegia, antiquitüscivitati de-

h,

(

que dat effe, poffe& operari. Quam-

natà ,

combureret.

vis igitur non inclinet ad peccatum

Hoc proptia

manu privilegia comburendi manda-

Deus, quodtotum perveríz volunta-

ä a

tis noftrz partuseít , tamen ad illas

tum fuit fmä dubio juftiffimi Domí-

concutrir a&tiones , quibus peccacum

nj , 4&gloriofe poffzffionis a&us,

quem in cives propter obedienriam

- committitur , ita, ur, exempli gtatíà,

cüm vindi&z cupidus vulnerat inimi-

(ibi debitam exercuit, Caterüm co-

-T

!

3:4

cumíuum , verum fir, Deum ad vin-

gitate quefo, quám dutum fuerit his

civibuscondemnatis, ut mognitudt-

di& malitiamnon dererminate, imó

vehementer eara abominari, ne tamen

nls (uz ipfifdtent carnifices, nec fo-

hominem concelfz libertatis poffetfio-

lüm penam íubirent , íed etiam

fuis manibus eam infligerent,

Hoc

ne privet, ill

as operationes, quibus

modo intelligetís , qudm deteftabt-

EHI ]

'yindi&ta per manum iliius, qui vulne-

b

lem Deum peccatis veftriscogatis fub-

rabat,exercebátur, & à quo odium

ire lecvitutem, cüm illarum adftonüm

corde foyebatur, ipfeetiam à

PGCC&B-

execatorem ipfuui effe cogitis , qui-

te determinatus adjuvat. Quod adeó

divinz Porentiz contraríum eft, tám.

bus peccataipl tam injuziofa , in lu-

' que durum, utad illad explicandum

cem proferuntur , vultísque, ut Deus

proptia manu contra. fuam. Majeffa-

acerbis fervirutis & laboris cerminis

JaWTaunr, Servire mefecifli in. peccatis

tem operetur, ita at cüm cam miferí -

1uis , prebuifli mibi laborem im intqui-

fitis, ut nec ftipulam. quidem é pavi-

ä

mehto attollere poffitis, omaia à Deo

zatibus (uis. Miferrtime peccator ,

cüm tu mihi fetvire de-

mutuemíni, quibus euim oppaügnetis? /ob. 15;

- inquít Deus;

.

L

beres, me cogi

s, ut ferviam tibi , &

Coutra ommipoteztem voboratus eff. "«

e

uidem in re maximé odiosá, qua ex-

Homo ingratus & infidelis contra

hoceft, i» (2iquitats-

omnipotentem roboratus eft. Non

cogitati poffit,

bus tuis,

Qui

d. nunc amplius dici

autem feipfum toboravit , fed. robo«

vatus efl.. Libero enim fuo arbitrio

|poreft,

quàm Deo conttra Dezm uti,

nec folüm creacuris ,

fed etiam Crea-

Deum co£git, utfibi vites praftatet

core abuti? & hoc tam intolerabili

quibus contra illam ipfum abttere-

35"5 m ä

tür,

cum labore , ut omynipotent?a mea

j XVI . Hec

&

*

QUA A PECCATO SS. iïRïN;TAS AFFICITUR.

jtí

XVL Heac eíbilla injuria, quam

le oculos. fuos ab illis avertere non

1

Peccator Potentiz Pairis itrogat, Sed-

poffet, ipfi ab oculisfuis peccata au-

noneftiminor, quà Filij Sapientía af-

. ferrent, abítineréntque à committen-

bet

ficitur, Quandoquidem .divina Sa-

dis;qui eft unicus modus , ut ab illo

! fuv

viderinon poffint,

Do-

. pientia neceffario requirit , ut cüm

omnia fint oculisillius aperta ,. etiam

XVIL Dixi, quódille fit unicus,

dem

pariter omnía cognofcat & compre-

modus Decatero enimnon folüm

U

hendar, ut ne unquam ullo modo o-

inalum, quod à peccatore- cemerarío

jf

. (785 T?om

'moibus

praíens ab aliquo cogita:lo-

commitiitüur, Deus non poteft noa

Lt

L pl

videre , cümad&ualiter in divino ejus

?rio K-O.«-,

nem poílit divertere, Quamobrem

T

confiderare íngentem illum — delpe-

confpetu peccat , fed etiamnon po-

)ptlz

&um , quo quivis peccator oculos

teft non videre, antequam peccet , &

ndae

Dei contemnit ; quos obje&o tam

poftmodum , quando peccavit, Di-

omi-

abominando ad graviffimam — indi-

vina fiquidem ícientia nec oblivioni ,

&Häv

nec novitati fübjedta eft ; quare quid-

gnadonem provocat. 'U£ provoca-

(um

rent oculos Majejfatis ejus.

Keus ca-

quid nali fit , omne illudfemper ab

(9.

if 2.8. pitis ad fapplicium ductus hoc habet

er:erno vidit, &c if aternum quo-

hi

que videbit. ldeóque illud momene

- folatij, quód ipá liceat velare oculos ,

d*

autíaltem claudere, neparata mor-

tum, inquo peccatis, juftiffimá de

n

tis(uz inftrumenta intueri cogatur.

causá dici potelt , ssomestum |à quo

Jam

Hoc Deus non poteft. , neceffe. eft,

dependet ateraitas, quia quauvis ali-

üec

ut prefens omnium peccatorum: afpi-

quandoconfeffione illud expíetis pec-

(bl

- catum, nihilominus nunquam ab ocu-

YU

ciatiniquitates, Omnes iniquitates eo»

; [b

rum incon[pellu Dei, Hinceft, quód

lis Dei aufereris, cujus fcientia pra-

9nura

tericocaret & futuro, folüra prafens

quodvispeccatum dicatur Deí ocu-

Lj

los provocare; neceffarió enim co-

habet perpetuum. Unde femper ini

in ltr

zam oculís ipfius committi debet.

quiarem veítram intuebitur, qua

: Deis

femel fuit , licét non . fit ampliüs.

* Quare( fi de affe&tibus divinis hama-

ia)cfh-

no mododiícurrere licet) càm pec-

Optimé cum Davide clamare pote-

1 mf(fd

catores. Leges Dei transgrediuntur ,

fs. duverte faciem tuam & peccatis

Pf. 50,

L

videtur Deus optare. poffe, fibi non

meis : Sed hoc effet petere aliquid im-

Päf/'

44060

tantam effe ícientiam , quà. abomitia»

. poffibile amantium more ; peccatum

ngUu l

enim, licét remiffum; femper eft an-

)

ru

tiones, honoti (uo adeó repugnantes,

j o

afpicerecogatur. Nec infelitus hic

- teoculos Dei ; non quídenr ampliüs

| qum

loquendi modus nobis apparebit, fi

jnilláipsáformá,ideft, ut ad iram

Not

illius, quod. per Prophetam Populo — Deum commoveat, fed eft nihilomíi»

' 70!70'

fuo dixitDeus , recordemur. « d-

nus quafi offenfa Aliiffime Majefta-

i ilata, & velut maximus divino-

arb

itü

: 155""!-- 16. järte malam aogitmibnum'we/fraram 4b

rym oculoru

m þol&is , i, ut pece

jJit

Qgt-æ(z:xm:'p?.; Quafi peteret ,. ;ipn il«

€catotra

f

j r

ENEUMIESGEeG 000 m o

s

2

$2

-DISCURSUS QUARTUIS , DE INJURA,

Cawti nullus fuper(it modus , quoà

soflras in con[peCTu tuo: feculum u-

f

f

d

ei

i

ste

"

1

r

Pgoulum 4am coc-

hl,

ld

Jeyem.

divinà prafentià illam.ab(rahere pof-

firmm 5 Q

ULI"

fit quz replec aniverfum. — 2Na240id

-KUPïulTl 5 x(ä!ï)'gue PäAKWZ'ifüm , : jf;?'ä

i b

?3.24'

cnlumaofirum an Mdiuminatione vultus

u

non celum & terram ego zmplgo? dicit

Domtnzuus,

£4£. .Lutum taneö fe:dius in Ada-

9

A

XVMIIL - Denïgue.ïd É quödxfupec

mante, quàm n vitro apparet.

) quó

omniaaggtavatinjuriam, qua à pec-

iplendidiorem gradum excellentiz

u

Gu

/

catote divínz fapientiz infertur , eft

pre vitro poífidec Adamaus.

2

AL

odem

ü

modus, quo Deus peccatü cognofcit.

modo, quàm'abomínabile erit hoc PApd,

t

Siquidem Deus non tantüm neceffa-

fpectacalum, quo ini

3

quitas , .-.æfïl;«ntiæ"w-»hsï&.

j

tio debet cognoícere abominationes

divinz:am peifede compsrata, re-

Ait

peccatoris, non folàm debet cogno-

prafencabitur ? Ajuot, Neroneim gl

£

m

Ícere femper , id eft antequam . pec-

diatoribus - afüftenism , m

f

5

i

toisüm

iü

cet, & poftquam peccavit, fed e-

vulnera.& fanguinem iuper areaam

tiam pariter indiving Effentiz fpecu-

fparfu 93'; prétiofo quodain. far aregdo

l

N

loillas debet .cognoícere, 44 4404

intermedio afpexiffe, quo crudeles il-

eft. extraipfum , inquit San&us Tho-

leplage amsbiles reprafentabantur.

£

f.1434: mas,- DEQUS non satuetur, nfiin fe

Sic quoquefaciuut peccatores ; abe-

L s'rïo; Nos uttem aliquam intuearbur,

iminanonesíuas in illa concemplanter

neceífeeft, ut adillam oculos vetta-

delectatione, quam ab . illis haariuat,

mus; nonita Deus, ad cognofcen-

quafi per.-.venüü'um aliquem fmarag-

dam illamfe ipfam afpicit , quí in fe

dum, ideóque.omni deftituuatarhor-

tanquaminpuriffimá cryftalle omnia

tore:imó tam amabiles effe apprehen-

comprehendit: so» alimede videns

dunr, ut adhu:c de ijsjocentur, & exul-

tenebras, quam àlumine, , Aliàs (i hoc

tent, Quaf per vi[nm aperanthr fcelus,

modo non cognofcerec , fcientia di-

Cüm écontra Deus eas iütueatur :ucvaäm'

vinaforet 4mperfe&ta, quía indigeret

comparatassultui fuo nitidiflimo, ac

)'I;.

auxilio exttinfeco , quafi imperfedta

fplendidiffiino , 'cujtixs comparatione

&tcreata. Quare 6 ab homine ali-

apparen: fane " rurpiffima. Quam-

quod fürtum , fraus , aut. luxutia

obrem quàm multó melíüs foret/pro

committatur, Deus illud furtum,frau-

nobis, omnía fafferre mala , quàm

dem autlüxuriam non poteft cogno-

tam türpeíniquitatis noftrz obje&um

fcere, nifiinefTentiz fuz divinz fpe-

in divino ejusconfípe&u ponere , co-

culo, fempérqueut ita dicam , quod-

geréque , ut contra nos lamentetur,

daminter tenebras noítras & lacem.

quód puriffimam fcientíamn (uam vi-

fuam facit, parallelum, | Quare quis

tz noftrz perverfirate víolare vo'i-ge.iEWh&G-'

N

Qs

poterit comprehendere, quàm turpe

rimus. Et fecerznt ab

-

À

ramme.

aminæian:: £0*

tunc debear apparere peccatum, cuna

Inlucidiffimo ínfinite pulchritudinis

XIX. Deniq; etiamSpiritüs S, Boni-

?/189;7

,fande !Z-äsagwae Pofuiffi '?'niqviwx

tas notabiliffim à peccatoribus injuciá

à Cif

-

&k

-

QU A'- A PECC?xTO 35

TRINITAS AFFIC ImR

E

afficitur: Qja re:per Ap oftclum Pau-

" foveriturtantíque -& a m amabilibus

EPIQ 4.a

lamvulonosadmoneri, ne tantam fi-

modis nutriuntur,

f

$06

bi amaritudinem adferamus, — 4Vozize

XX. Adhuc pejus eft,non tantüin

m

contriflare Spiritum Sanllum. — 1ma-

'DEl bonitatem & Peccatore offendí,

giüpmiüi*-VObiSe»-bOfäität—Cm»D?E, velut

fed ideó cffendi , quía tam bonaeít,

m

amab;lifimam Marrem , que viíce-

& quia infuper in&inité bona eft, ideà

lina

tibus íuis»nos foveat ; quemadmo-

ecam plusoffendi, Non eft aliqua

t

dumfilius in -Matris urero :contíne-

resin Mundo. quz minüs ídeó ame-

ocAl, -

tur, Talem — feipfum oftendit per

tür, quía magis amabilis eft , & que

l(adam, dudite ne,qui portamini ab

magls defpfciatur , quía contemptu

fv

wteroeseo. Qualidicetet, quemad-

minüsdignaelft, ile funr injurim,

quzd foio peccatore "incomparsbilé

]

l&

módum mater gtavida "arero fuo

H

infanti éft.omuia 5 -e(t locus pro

Bonirati DEIinferantur, i primá

.

AU

habiciacione

?

eft le&tus pro quie-

'vice, quà fceleratasille :domum illam

eft vehiculum ad fe ;«moven-

do

te 5

infamem íngreffuse(t, crus fregilfet,

il-

um

$

€

eft cibus ad fuftentandum;

pucatisne,illum fecundá vice ingref-

f

eft vita ad refpirandum , eodem

furamfu'ffz? Unde ergo illa vobís

jc

modo :divina beneficendía -eft ho-

«crefciraudacía in peccatuii relabendi,

4

qmini.omne bonum , À quà omnia

nifi ab illa divingboaitaris xftimatio-

divinaatributa mutiliratem no&ram

i

ne, quz poít oflenfasreiteratas pacni-

^0«

adhibentur. ;Potentàáfuá nos con-

tentiam veftramex(pe&ar, ven'ámque

*b

lgt

fervat, Providentiá gubernar, Dal-

Ogcft)? 9üianw pïof:rttir ;a;'tgggg—htrü E!Et. $.

.£edine fuá nos demulcet , M fericor-

p

malosfenteutia, ab[que timore ullo filij .

! d«

d venizmimpercit Manificentià re-

bominum perpeirant enala, Ex hoc

(

inunerat, denique immenfitate fuá,

ävP*)(ö igitut capite ,quia tam amabilis,,

t pnt

lnfinitate & JEternitate, toiaque eí-

támq;: aftimabiliscft Deus, ipfum of--

j

fentiàfuànos beatificat, Jam igltur

fenditis, & ad Iram provocatis, Prete»

aliquantifper fed vivaciter , gravem

£€3, fiBonítes divinaaliquem haberet

rf

3

hancinjuriam perpendite 5

quà hzc

termipum,timeretis peccata peccatis

d

divinabonites à peccstoribus affici-

addere, dubitantes, ne forté ad tam

:(W

'tur 5qui non folüm eodem tempore,

mülca dimittenda fe non extenderet.

gj

:quotanta áb ipfa recipiunt bona, nul-

in'iQ,*Vefïö n-cn-igno[g,tfs , Bonitatem

J

lam atris ag rationem habent , fed

H

Del carere limitibus,eádem perfectio«

)

Q

etiam inauditá crudelitate finum 'e

jus

neíuà pro motivo ad peccata veítra

[BIUF?

dilacerant? Non igitur fine caufá ta-

multiplicanda abutímini. -Quiaergo

ij i lff;'&

lesgeniminibusviperarum à Chiifto

Dei bonitas eft icfinita, eam vos ma-

'OIUE' W

comparatifunt. Gezimiza viperarum.

gis magísque abíque ullo timore of-

u

Nam & illi fuam pro gratijs ac-

fenditis, € quod.à natura fua. infiniti

ceptis tmatrem . vulnerant, illaque vi-

amoris eft motivum, illo vos ad ín-

hi«

finitas Deo injutiasiuferendas , nec

Ícera -scþnmmr &r'äfceryci:ïg 3 quibus

£

folüm

iutii

f

p

»

$4

mswgsfü—s; Q»uAmm* ,l EE wgw&. Á,

Íolàm.ad Bonicatem illius, (ed ad Do-

tam altum (an&iffime Trinttaris my-

*

il

Ram,2, hitatis ejus divitias omni fide (uperio-

fterium credatis, Zemenrore iflud, &

Ho

4j-.

res; pernendasabutimini, | 24» divi-

confsdamimi i perpendite - quzío, -

aol

tiat ä&nitg:iuj;:s Gbndenanit ?

. quà injuri& Potentíam Parrís afféceri-

ho

XXI, . Anliocnon fuffceret , ut

ti$ , cüm illius concur(um concupi-'

gttif

t

46

; g.fägersäifgg;gmw&k & intra nos. ipfos

?

Ícentijs veficis(ervire co&giftis: quan-

[

reyerterernur

e

[

- Meimentiote iflnd, Ed xopeire äzapiensiam Filij defpexeritis,,

"

coufundamini, dico vobiscum Ifaia ;

. quoties ante oculos jliiusabominatío-

redite prauaricatores ad. cx. Chariffi-

nes veftras | pofuiftis, -Qusatopere

qni, d éboriun meorum iecordedadni,

. Bouitatem Spirtus Sand offendeti-

pudeátqi vos. peccatorunt. veítrorum

ti$, quoties ad. liberiüs peccandum

hucuíque commifforum .. veramque

iplius beoignitate abufi eftis,. Quam-

pofthac. víam. ingrediam-ilni,

Quan-

obrem, fi pofthac Diabolus, Mune

do confzffusi eflis, memireritis. pec-

das & Caro ad tale: iniquirates vosine

V

cando «os pro aibicrio. ve(tio vobis

r*

ftigent , huic inimicorum ternario,

: Deumf

cG

H

H

fle, im3 vosipfos vefhri ip-

Honorem Sanctiffis z Trinitatis debi-

forum idolum f2 &os effe.

Elevatunm

tum opponite. ARedre pravaricato-

Exebo efflcor rycæä&,!ü* dixifis : Deus äga fum:

T£S4. 44 COT,

Coníiderate Iriii;:ie:le:n:w

uEcoo ABL NU

$. dedifli enim ar tunum quaf cor Des.

alitfimi hujas my&erij ignárum non

lamabarcob

3. j

fc:

eptis,alium noo effe

€á, quá vos ejus cogitatione illumina-

prarez unum, Deum., ideóque . illum

tos,graviratelegem Dei violare, — ille-

lsf

audienduin, eíquepareridum effz , vos

aliquo modo iu exrremo judicij: die

autém perversà voluntate. vefttá re-

exculare Íe poterit , fedquam vosexe

fpondiitis, alium à vobis non. cogno-

, cuíationem adferetis ? qui Príncipem

íci Deum,' quàm beueplecirum ve-

quendam in mtdijs.no&tis renebris of-

& g,

fiium : dedsffs. cor teum. , quafí. cor

fendir, illi bene potef diceze? Domi-

M:! 1f

De. Vóquetanqnam abillo inde-

ne, egotenon cognovi, Sed quiil-

1

pendentes habuiflis, & quafi abfolu-

lam pleno die, in propria aula, ín

[

tosatbitriy veftii Dominos, — Dixiftl;

cubicnlo & ihrono reglo offendit,

Den:egofum, |Annon vobis vide-

ignorantíam fnam pratendere non

Í

mínipiopter hzc confufione replen-

poteft.. Quamobrem, Chari ffimi, ia-

di, fiex confeffuriin. memoriam re-

excufabiles esimus, (i peccatispeccata

vocascritis? Quodít pofthac Díabo-

- 'addete perrexecimus, poftquam Chris

lus ad fimilem vos. rebellionem: foli-

ftiana lextantam Dobis deDeo,tribüs-

4€, g, Ckatutuselt, redite pravaricatores ad

VVE;'Z'

/

. que divinisPe:fonis, mediante Fide,

.€or; Confiderare,an non zquum fit

notítiam tradidit, tàmque ftci&o fet»

ur, cüm Deaoseffennia.fuá (it unicus,

vituiis particularis nodo per Baprif-

(

Hmpkx & n

&

zularis, príimum in anie

mum, earum nomáine nobis collatum,

ma veftralocum poflidear, & à vobis

omnes devinxit, ^ Euies ergo docete

Maiths

absque cquali colatur? Et quia tan-

£.

emnes gentes ; " f?tiz"f"'f; €05 44 Hom

:

€

- 2*8,- 8,

E quam-c*h;:&iagfagni facti eftis , ut

n

4

2

/

6

M

[

1

L

/ QUA APECCATO BENFFIC, INCARNAT, APFICITUR. ^g

E$G

'T

"

/se Patris , £9 Fj

EE

P

iritus Santis,

rentiz , omnesin . crinm divinaram

4 d

Hoc igitur impoftetmm javiolabie

Pecfonarum , qusrum funr velat ima -

lo

nofttum deberec effe propofitam, fi

| go , obfequium (emper dedicaiz (ua-

tf

to. ZMeminerims tui , i«nte![igam Aug lg,

non indigne Chriítiani characterem

Kcüpie

gerere volüerimus, 'Una aniraa fo:

te ,dihgam te,ó beata

de Tyini,

a

quuo

1à fit unius folius DElL,tres illius po-

Trimitas.

erltij,

gz

E IHE EH HIHIEOEARMRQE

äääää

u

EO

HO

&

inttlo«

A ää

1!0P€z'ü

hideth

Db GR5 UMX

indut

am Teccatum tofe

-

De lnjsria , qu

rf*?igägïfw |

ngm-

: æmmä:äms&a

Mi

Qsl

EC

^. Mus ex - diu(triori-

z

ràus , maxime fi cbæääeremus« ki dión |

K^

bus titulis , .qui-

folàm Deum hominem fa&un,fed ín

T

»

N

:

/j

u6

debi,

a

E

3«—.

. bus Ifaias Prophera

ftatum hominis miferi , dolentis & -

O

il

E

- Salvatorem Mundi

mortui (e demifi(fe ; & quodimmen-

Jet

i a

ht

infigaiviteft, quéd .

fam fuperat, o:nne quod dici pozeft ,.

Qu

Ut

. iHum Admirabilem ^

ín peccstoris hibitu & forma compa-

TW

appellárit, Pocabétur oomen vjts Ad-:

ruiffe , quod eft minüs, quàm nihi-

k

1j 9,6, mirabilis : (ed quid vult dicete Admi-

lum ? Admitabilis igit&r vocatur Re-

rabilisut effe&us aliquis admiratio-

dempror nofter 3 quiain«ertas de«

jj (it

pem movear , San&t. Thomas requitit:

fcendens contradi&tiones omniuüm.

mpz

cenmradi&ionem 'fic .i-appzren;-mn' :

poffibilium moaximas infe recepit ,

LCinl?

[4o]

us ol

.Tbom.üt ad primum intmirum vera ejus

ünivirque, N hilominusin hoc ipfo

A

x(*)

4 3.cauía ignoretur. Verüm que ma-

prodigiofe objzóto nova à petcato-

Don

^

*

75 gis infolita , magísque abfirufa in-

ribus admírationis canfa adjungitur

E 'Jl i['

j

ter homines porerat videri contradi-

conttarietatibus ab illisenafcentibus,

Audio Salvatorem noftrum ab illisin

fodi

ftio , quàm duss naturasinfinkéa

. fé invicem diftantes in up& perfoná u-

fignum pofitum effe, cui cotá morum

"

nitasintuert, Gicut funt natura. divina

fuorum cóntradi&tione fe opponunc

j

& humana ? Si himc Mundam plhil-

In finguum cui contra dicetur, Qu e(t Luz.z.

;eccata

lo unitum videretis ; a& non, vehe-

34-

QCM'

igitur majot admirandi cauía, quám

menter aäm-i-ratemini $ Áttamenma-

videre DEO homini fa&to ab homi-

gb

*

J

orinter DEUM & hominem, quám

nibus contradici , pro quibas feho-

fide

inter mundum & nihllum íntercedit

minem fecit ? Magna hzc contradi-

o t

diftaritía ,, quate DEGM hominem

é&io , qu& tantopere à peccatorum

Bapü'f-

— fa&um intueri , eft nihilum cum .u-

malitia augetur , erit prefenris Di-

ity

niverfo unltui videre.

o

Caur igitur

fcursüs mei matería

,

in quá exuna

d M M

Fi-

;i-n. admirationem .rapgi-;niep debete-

paiteoftendam , quantum boni à

du d b

*

]

l

i

Vper w

"4

QU

. BISCURSUS Qfüu;*.äfä Uzs DE- IQIURIAAOG

11j Dei lacarnátione perceperimus, ab:

ftátt

henfio.in exprimendo extypo,lioc. e&*;a

altei& parte. , quibus. injurijs: veluc.

ipsá. divinarum: virtutum. exercenda-

Tiis

incsrnatus. d Paccatoribus. afficia-

rum.praxi. lluaque hzc. difficul-

f0

tur,.

fenl

tas ,. que quaíiduo- ingentes. moütes:

Il Qui omnía bfn-eübi'a-:,qxuæ àSo-

liar

in.via noflra fe: objiciebar, à Chrifte ,.

le hominibus.conferuntur , recenfere

qui fein.víamnoftram fecíc

Hog

vellet, opriméad tría. capita eadem:

fuit.

Egofum via..

g

tedücerer; nimirum quàd abillo te-

iV, Quoad' prímam: d.fficaltatem:

fit,

ganur, illaminentur & - vivificentür.

Qu

lizc fempsr à primís feculis. homitii-

Adhsc etiam ipfatria capita immen-

fut

buscum Dieo fuitconteniio, quód.illi;.

fum beneficiorum füorum cumulum

cüm ex. carne. coimpofiri (iüc, Deus.

V p

videtai Chriftus., in. terram. deícen-

l-s

autem putus. fit. Spiritus. ,. vifibilem:

1193. :E'o.

dens, reduxiffe , quemadmodum ore

Deum , fitique fimilem. hahbere, vo-

d*

6,

proprio Bis verbis. affirmavir. .Ego

lueriut, Hacpotiilma fuit non tan-

Wi

[va via, ucritas.C4 v«itäz,* Vía qgoaä-

tüm inter Gen íles, fed etiam itrer. fu-

à

exempium, veriras. quoad. Do&ri-

D

^dxos idololstiz cauía ; qui tamen.e- s. Thom.

nam:,. via. quoad culpaz- redemptio..

al

rant populusjele&us, . Sub.. Mundiz-24 4»»

nem :: & liocmodo fe: verum. Mundl.

pzincipia. . quando: adhlinc: cteationis.-4r- 44*

«t

2a

E

folem. demonf(iravit..

Ego.f' ftm: la.

illius recensesarmemoría; nullus. ho»-

N

12 s.

Mbadi ,. quaactiones noílras dirigit,

Mu D

minum. inveniebatur: , qui. alium ,

quaz. tenebras noftsas illuminat , nós-

quàm: verum. Deum. adorare: cogi-

x

que vitáà: quadam: immortali. yiv;jä-s.-

tálfet.. Etinter Habrzos; quamdiu in

t

A

cat«

'

principio viibiliter Deus. in columpá: .

f

I

5

per diem nabilà, de no&be: veró.coru-

«

Ikliï';. Primum igi

turcaput, ex. quvo'a

fcante illos przcedebas,. difficile.non

1

Jesu €hiriffo infinité obftri&i: famus;.

etat, reli&tisalijs, illi folidivinum exe

eft exemplum;, quo.nos dirigit; uc fe-

hibere culrtam, At cüm füccelfa cem-

|

curi ultimum finem noftrum. attínga:

poris viva iila divinitatis memotía.in»

mus. . Ege fum» viw, Confiderate,

ter gentes extinguetetur ,. ut certi. ef-

:

Chariflimi , omaem effe&uum per-

fent ,. fe Deum habere capacitati fug:

f

fectionem in boc confiftere , ut. cau-

proporcionatam,, aufr fune. aliquem:

[

fs. fuis affimilentur ; ide6que cüim

proprijs.manibus fibi cíangere. — /p. Sap. 44

U

animzfinc plané proprius DEL effz-

communnicabile zomenlapidibus: €4 [i-

&us, fequitur, omnem: illarum per-

£5 impo[uerunt.

Filij enim líraélís.

fectionem à Kedemptoris: fui imita-

DELUM inter fe. non. videntes ,.

tione dependere, — Sedliuic du pra-

cüm .Moyfes. im monte. fegregatus.

tw

cipuz difficultates. fe. opponebant,.

cim folo. folus. agerec ,. tamultuari, -

Pimae(t, quód: Prototypon, quod

Dcünique petere ince

perunt' , quafi.

K

€ft Deus, 'ægr!e*; cognofcebatur, Al-

illam perdidilfent , cüm. non intue-

/

-m?äï??"- :ïi.mia.. difficultatis. appre- — rentur,

(äa..f;; agnofcens Deus.tam.

hi

mate--

.

$Ü

QUA PECCATO BENEFICIUM INEARNATIONIS AFI&C!TUR.';? :

Cf

batar homini , poffe fe moribus fuis

fnaterislem cordis humani affe&um,

Qd

mirabili amoris captus illicio , ge-

affimilari Deo, cujus virtutum imi-

onio noftro fe accommodare voluit;

tationem vix non impoflbilem fibi

ficil-

1QQtts

fen&übilémque, imó vifibilem & fami-

imaginabatur,

Ideo /neceíffe fuir,

iito,

Dras

liarem fe prebere ; amoréque noftri

Chriftum nobis fieri exemplum; ut

- Homo fieri, Itáut jam homines con-

hoc- quoque impedimentum à nobis

fsj;&a

tenti vivere pofint, cum causàá vice-

auferet, Llomo eo modo formatus

icuem

1int , poflquam fenfibns illorum;tan-

eft, üt ad imirandum aliquid fit di-

jymiti

quam szeítibus,fe Deus fubjecir. Osod

fpoütifimus. Rarioeft, quia unus-

-fnit ab iuitio , quod. audivimms s quod

quisque magis difpofitus eft ad eli-

dl

Dai

To. C gidipsus oculis noffvis , quod perfpexi-

endum aliquod bonum in parücu-

l.

mus G masus wojllre contreilaverunt ,

[iri, quàm adaliquod bonum in uni-

bilem

jr.

* QO*

'de werbo vite anmunciamus vobis, Ma-

verfali. 'Quod veró oftenditurope-

Y.

ie,dppáret ab operanre in particu-

T

nifeftamigicir nunc habemnus ideam,

ILud

-dume-ab omnibus Chüfti a&ionibus

lari elecum efíe, adeóque magnam

€« J.Ql

Pf.lü!

habet vimad ele&ionem nos moven-

pes D

DEI virtates , quas imitari debemus,

18.

und. al

anteoculos nobis pontmtur , quem-

di. Ex quo clariffimé patet , quia

admodum obíervavit Sancus Am-

ais

Chriftus Redemptor nofter eíffe vo-

MO

& 77 LA brohus , "Dominica carmisatim, divi-

luit, neceffarium fuiffe, ut fierec no-

$.

*

P

N

mitatis exemplum effl. Solquaudoe-

bisexemplum ; effétque via noflra;

clipün paritur ; nunquam rotus ob-

quà ipfo tanquam vità noftrá gaude-

u

diu n

-tenebratur, .Eodemmodo Divinitas

remus. - Aliàs nemo :cordi humano

fub humanitate abícondita , non adeó

petfaafiffet , fieripoffe, ut canra. virs

m

cottls

tegitur, ut exoperibus non appareat;

tütum obftacula füperarentur. '/Ge-

"quz illa fuerit.

Unde benignitas

nerofi Simonis milites videbant prze-

«.not

Chiifti, puritas, patientiá , maníue-

'claram fibi offerri hofles & cafiris,'Gc-

m

tudo, difcurrendi fuavitas , verbo-

vitá exuendi occafionem.

Sedinun-

ii t

rum finceritas , verbo, omines virtuo-

'dans deno&e torrens abruptá viá cm-

jtia t

fzeillius aCtiones eó collimabant, ut

Atubi Simon

uj e

nium fregit animos,

