tecra tam — nobilibus creaturis primi

tta divinam feam providentiam

Exodi

d

murmurarent, — ZVe dicant e£gyptii,

x

&t (olius deli&i fui debebar concedi

venia,vel magna ex parte promeritum

callide eduxit eos, . ut interficeret in 82« I2e

;

f

goontilus s quo;mod'o-'no&ri-judiciï des

if

diminuere oportebat fopplicium, vel

fakem differi. Hoc pun&um bene

bilirari Juflitiara fuamattemperabat.

hat

i

gotetis velim , omni enim pondera-

X]V. Praterea, fi Deus Angelo-

,O

rum iebellium caftigationem diftu-

calte

tionedignifimumeft, Veroum eft ,

quód culpam fequatur peena ; fed! fe-

liffet, fpacio poenitendi ipfis con-

ceffo, quà putatis vehementià audae

quitur pede. claudo , ut trito fertur

'præfgt'

adagio, Erhic moduseft, quoetiam

ciam fuam deteftati fuiffent ? Plu-

né

rimoruar opinio eft

, id eos ficere

divina Juftitiain foro fuo- uti. foler..

iam fuam 5cet. im

Jnüdew

potuiffe , ; DEUS 1lis grat

;bgirz-

Antequam Deus Pliaraonis perfdiam

fuiffe , & 2, 4i/f.

morte puniret , denis memorabilibus

non negáffet , faQurósque

gaüfüï

nonidem colpz & viz termi

nus ipfis 7: 7. Y«

UE

Koypti plagis illum premonuit ; an-

Qvamobrem quo

e .

[ 4

requam eriam has ipfas infligeret; fac-

d

refixus fuiffer,

"

dolor

is fenfu tunc. fuperbiam fuam

per

jfe

| pius editisà Moyfe minis eum DEUS

41v b

terreri voluit , ut vindi&z fulmen

deploráffent

* Quá cum humilitate

L

du

18 5

1 3.C. 4

minarum tonirru precederet. -

perüffenr veniam. ? quos laud

pra

l?äbt' I

X Imó dubirate non licet, fen-

adorationis , amoris aCus per omnia

táffent ? Leges jubent

gmzmu'f

" i

tentiz etíam jam latz re&itudinem ab

fecula frequen

ea

.

LA

feminz gravide ob fo

iufn ab illa7*^

executionis quapiam dilatione come-

in jucem edendum ponas differri.

pænm»

IWW r

mendari.

Quemadmodum enimy

j

[j

Eodem modo iv bonorum iftorum:

venti üno & vehemeniüi impetu in«

gravida

J

dul

]

furgentes, femper tempefiarem ex-

operum gratiamy, quibus

ica , etiam falem

at mens. angel

mïllüï

citant ,. fic rigidae eïecuzicncsj,; qua

Aa $

€JF€'-

p

»

«yggöäläcuRSUSADE'cmus ngm; EX POENA .ANGäz-LORzIM,

A oacow.

1

«execütio.condemnarionis videzur dif-

hoc cafu eciam d

ionfirare voluir ,

qui

iferri debuiffe, —

profundiffimam ellc judiciorum füo-

qu !

.XV, idque eóampliàs, quod sd

rum aby lum Jpeeia t52 4

£

L

';J'ïi

(us mul-

ra

l, (Vel

*obfequij illius, quod pceairentiá fuá

?1, Deus perfe&illimé cám pulch

P r ind

|

^

l

dum

-Augeli Deo exhibuifíeat, tanquam

füum creatnrarum nobiii

tat

?

em.coim-

L]

Jb"n[

.

:

j

'HM L

Aucri ceffintis motiva , accedebanr

prehendir ,. quas raui

b

isf

.T&a

s forma-

p

[

damni emergentis pericula , ob rui-

vit , immenfumillszum c

prchen-

RA

nam illorum, quos in conturbacia per-

dit numernm , novicunicain illarum

N

flituri fecum . tra&uri erant,

Reges

elf: culpám, novitq; effe í

ne exetmplo

lt

" hujus terte nonnunquam refracta-

& cffeu : viditillastanquam liberas

L

A

xium toleravere clientem , ne irritatus

de peccato peenirentes incomparabili

tim

gravius ipfis malum adferret ,. aut ne

obíequioporuifís damnum relatcire "

aperto marre maleconrentorum ante-

fti

Divina nihilominus Juftitia uná eà-

W

fignanus eosimpugnaret,aut cum ho-

démque fententià, tan quam turbine

W.

Tibus externis foedus iniret. Ideóque

omnes fimul involutas ininfimam

n

«üm przvideric Deus , ab his rebelli-

abylfum precipitavit, quampcimum

bus,; fi pro meriris fuis punirentur ,

qi

eás in ipfo füpeibiz a&u deprehen-

du

ad ultimam defperationem deduais

Git , nec poenitentiz tempns reliquit.

amplacabile contra divinam Majelta-

ts

Videbam Satanam. ficut f'uleur de celo fu.

üten

tem bellum füfciratum iri, hominem

a

tAdentem , inqui Cbiiftas

. Fulmengo, 1$.

h

ad defectionem füam attrahendum ,

quamprimum intra nubes accendi-

totmque Mundum idololatriá, im.

Yr

tur, ftarim decidit, & càüm furfum

)u

pietate, & fceleribus implendum; nec

Tolüminnumerabiles animas zternze

alcendere deberer , ficnt. zliàs ignis

Qt

napra exigic, deorfum detuibarut

internecioni dandas , fed etiam ipfam

à terréftris & rurbidée exhalationis

unigenitum Dei Filium humanà ve.

pondere depreflum, Sic etiam angeli

H

n

Tütum carne inauditis doloribus ,

eodem tempore

; quo male

di&à ilj4

ignominiofo patibulo & morte tur-

a;*?æ,;ä

L

accenfi funt füp

in peccato de-

pillima afficiendum effe: cüm hzc

inquam omnia praviderit Deüs,. vi-

prehenfi feinaverni barathrum prae-

cipi

tátos viderunt, a;& quem tam in-

Sebatur non inconvenienter debuiffe

dignum excellentià £: locam im-

:2

ponam illorum diffesre ,. fpacitim-

menío peccati pobdere deladi. fünt,

que & auxilia ad

d

gænizc-ndum con.

!

Sed cür dicodelatos eíffe, cüm mae«

cedere,

lgn

joii emphafi Scriprura refzrat, tarta-

W

Ieis. catenis violen

terinabyílum de.

HL -

tractos fuiffe ?

*

lt

ARidestibus inferni

XVI. lTaIem' liomines ferrent fen-

detrattos, Perha

Catenas , virtus iri-

(T&

sz ]

*entiam, fi magnze hujus caufie pa-

fernalis intel

ligitur ignis, quam veluc 27*f

troni electi fuiffent.

Verüm non ita

N«

divinz Jufti

tix minifler in mifera- 2«

fuprema Dei equitas judicavit, qui in

biles hofce.

þlfc

cendbmnaw; exercuit ,

: quair

t

^

PECCATI MORTALIS GRAVITAS OSTENDITUR; p

ml' )

quali fupra ftellas afcenderit , eós-

qui falli non poteft,pænäin&nit&d'ie» |

d

M

num judicet,

que à fedibus fuis avulfos in Orci

*

Yl

7)

" :

cavernas abílraxerit , quemadmo-

XVIII, Poteret infauftis hifce te- —

N

IChnt rP

, Corze

€

nin

KHAC

?

dum nonnunquam à fornacis flam-

beliibus aliquod preparare remedi«

Q i

um ,fed noluit,; ot quanrum mslum:

má vicina. corripluntur ramenta ,

Vi

- priufquam pro

[it peccarum , intelligeremus, .Si JE-

Vl

.

Babulo, in illüm inji-

[-

endens Paucm:

Qantur..

fus Chriftus à cruc

/

P

a

faum allocutus fui

d

er, dixifsérque ,.

XVII. Videte igirir, quomodo in

mll

Jioc condernationis fpeculo ( quod

Pater aeterne , in fauisfactionem totius:

i

eiatrertium pun&um à me propofi-

d:biti ab angelis conrumacibus apud:

rl

te conrra&i unam fanguinis mei guüt«

tum ) manifefts peccati malitia appa-

'cirt;

reat , «am qua ut injuria DEJ, quàm

tam tibi placeat acceptare ;

2

fola illa:

P

^ntdamnum noftrum injllo contine-

gutta pro omnium [alute füfficiens:

tU [5.

Profe&ó tam clàré haec maliidis

à

fuiflet ; noluit nihilominusFilius DEE-

;Ibiile

TPH

in Angelorum fapplicijs apparet, ut

illsm pro illis offerre; permisitque ,.

um

qui eam not. adverdit. , aut. intelle--

ut clavi San&iffimo fanguine fuo im--

jgli«

&um aur Fidem perdiderit.

Cha-

buerentur ; carnifices afpergerentur .

jf

riffimi , parumper feiià mente. veriz

teriáque inebriaretur j" nec voluit ; ut.:'

tl Ly,

tatem ifism perpendite, & deinde:

vel una gutta tam univerfalis dilüvij; .

mihi refpondete ; Quis. fillitur,,

Angelis- prvaricantibus applicare-.

o .

ndi-

DEUS;aut vostVos nullam in pecca--

tur.

Totum autem hoc ideo flatuit,.

xïum

to deformitatem apprehenditis , imó

ut clariffimé appareret , quàm divinse:

'quandoque gloriam vobis ex peccato:

Sanüitati coniraria fit iniquitas,. . Si:

ipti

batut

nifci putaus-:: Et quemadmodum

JEfus Chriftus etiam Da:mones fede- .

miffet , homines fortà exiftizmare po-

ionit

Ahiopes arte nigrum fuum augent:

jl Cli

«olorem, fic quoque. vos interdum:

tuiffenr,non eff2 tanrü malum, Deum:

à il»ä

psccaro glóriamini,quod non feciftis,.

offendere, autfaltem malum non efle:

(i dc-

honoti vobis dacentes , pejores alijs:

adeó incurabile.Sed cüm jam videant, .

Vos peccátores videri, 'Ex.alia veró»

paturam Angelicam in condemnatio--

| Plæ*

m

paue tantam DEUS in peccato videt:

ne fuá (ine remedio relinqui ; bene in-

maliciam

[

, Ut propter ipfam ad pul-

V Iffr

ferre poffunr, tanto magis coram Deo:

cherrima imannum . faarum opera in:

abominabile- effe peccati toxicum ,

fi!l'!fo

T

lgnem terpum projiciendà movea..

quanto preciofins & dignius eft vas:

Ur.

Mlequi corvorim pullosà ma-.

illud,quod prepter tale. venenum in:

"

tiibus defertos tnerür & paícir , tot

frufta comminntum confpiciunt.

ndv

r

creaturas in fümma &t fempiterna mi-

XIX. O peccatum peccamm ! quis:

— " feria àfe longe feparatss: derelinquit

pravi«áris: tuze- fündum^ ; penetrare-

j Ifr

9i

. Necefle eft igitur concludere ,. inex-

poterit? Chariffimi , affirmare nobis:

i^

jti

plicabilem effe- cujoscunque . peccati :

licerrantumnos dé peccaro cognolce« -

Jl

mortalis malitiam, güm illud I-DEUS*;J

xc,ggantum de. mari cogn

OfCifoUf ? ;

x

-

-

U

R

$92

DISCURSUS XV. EX

POENA ANGELORUM

tuerez, to:3 in corde veftro 9

unira h--

adeít, folam ejus fuperficiem, Aliàs

üc

enim ntnquam poflïbxle effec, ut

ret;dum vosinierim faceri t;s, nugis &

4'J' On

quis. illad committere auderez, An

vaidptaubus vacatiss fcele

aq« & fce.

? nb

non unum folum peccatum íufficiens

leribusinceffanter annectiris. Potéit-

*

N«

fuit, ut ex Angelo fieret. Diemon?

nein Mundo infclicior reperiri crea-

ve

quando igitur aliquis veftrám pecca-

gura, quàm peccator fe sprum non co- 3--*111(

L

tum gnum commift , tantam in api-

guofcens? Quid miferins mz;ero , 80n

odi

maífuaj jam hibet malitiam , quz fuf-

miferante feipfum, DEUS licec quoad

ficeret, untin Dzemonem convertatur:

naruram Dsaimones pulcherrimum

u

ad Dzmonemenim induendum aliud

agnofcat mangum faarum opus,n*hx-

V.

fon requiritur , quàm unüs folus

lominus dum peccatum illorum in-

a&us pcccammofus.

Quare cüm

qi

tutecur,non tanti fscit , quanti foedum

W

Confeffirius de tali quodam actu vos

vermiculum, fordidam veípam »sut

u

anterrogat: quoties ? flatim liberé

peRiferum fefpentem,

Qanu ergo

V

zefpondetis,fexagefies , aut fepruagc-

facere paze& hominem, cu;us amma

fies; quafi decem peccata ampliüs

centenzis actualiter peccans eft con:a-

commmfïe, nulla norabilis effer dif-

j

mmata?quam abjectus , quàm. feetidus

p

ferentia.

At perpendite nonnihil ,

quàm horridns in confpe&u Dci com-

W

quid finc decem illa peccata , quo-

pareoir! Sprew]h omues dif cedemtesa

Pf.118

(i

sgum vos nullam habetis rationem,

jetdicijs tuis -Autamen Adolefcens ille

b

qua nimiram fufficiunt , ut decem ef-

tamimmundus, feemina illa tam im-

b

f

ficiant Diabolos ! fi fieri poffet , uc de-

pudica;ob fucatam ficiem, obcapillos

cem hzc peccata mortália decem$an-

bene difcriminatos pirant fe dignos

&iffimorum, & praecipuorum Sera-

effe , at omnium in fe convercantit

[

phinotum confcientijs imputarentar,

Oculi! Verüim alia brevi erit rerum fa-

d

quamprimum ex decem Seraphinis ,

cies. VCH!&E rempns , quores qUæV!S,

l

teterrimos decemtenebratumSpiritus

qualiseft in fe,videbitur, Qai tapetes

fa&os videre liceret.

Et vos adhuc

conficiunt , ab inver(a tela texereor-

flactum veltlram .non exhorrefcitis?

diun:ür , ira ut dum monfirum ali-

Et quod de decem dico, eriam de

quod acu pingunr, illud non intuean-

qumquagmta , déque cencum afiir-

tur, donec operc abfoluro ad alterum

m:re poteftis, Quinquagelies. pec-

veriant larus,lucíque exponanr. Non

cafhs, aur eriam centies, an non ita

abímili arte Peccatores fuam abfel

eft ? Quód finunc quinquagintahac ,

vunt vitam. licet enim horrenda ini-

aut.centum peccara inter quinqua--

quitaris monftra dierum fuorum telze

E

ginta aut centum Angelos. dividaris,

intexant ; nihilominus qma inversá

l

cenrum aut quinquaginta ex his cffi-

laborant te!á » Mla non intuentur.-

cientur Daemones; & tamen omnis

!

Ne/'ct;mt quid faciunt. Sed in mortis LW.IB

[

hac malitia, quz divifa fufficiens eí-

pinctoomnia aliam induent faciem, 24

fet,u: tántam [nferni partem ..coníti-

l

Quod enim à tergo, vertetur ad fa-

ciem.

-

"t

h.

!

PECCATI äoRfALïs,GRAVITAs öSTENDITuR;- 193-

1 hæ- :

cxem Statuam te contva faciem t!æmg;'.

dine & fetore quoad corpus. — Siigi-

p . ff 49.

Omnia opera ignominiofa talis ápps-

tur Deus vafis aüreisnon pepezcit, led —

: f

23.

rebunt, qualia funt coram oculis Dei,

diffregit , cur fitilibus & ligneis par- Serm

'uel-

Necfolüasapparebunr, ut vidéantus

ceret $57 fügeï&ientiäw e/"fureclis Deus V de.

1 It

velur injuri Deo illate , fed &t in

Hon pepevcit , quantoenagis tibi putreda 4de, .

uonco-äfï" ,

& vermis*? inquit S. Bernardus,

Proprijs arrificibus fuis puniántur ,

)

odióque habesntur.

XXIL. Peccatadeinde veftra, cum

:quoad

Se-

XX. Divina fiqui

Jem Juftitia die-

Angslorum deli&o camparate,

(

bus noftris bilancem fttani non. muta-

mel tantüm Demones legesma DEI

sls

vit ; ita utpeccara minüs Íinc gravia,

transgre(fi fung , & quidezn antequam

i lt

quiàmanté;eft ipfamer qua fuit: truti-

apercum viderenr Infernum , imó an-

AT

na, Ideóque f1 nnica fuperba copiratio

tequam Infernus producerettr ; ante-

ml

canti panderis eft , ut cam numerofas,

quant illum fcirent efíe , anrequam

E

támque nobiles crcaturas in imam de-

qauidquam de co fufpicarentur, ante-

anim

primat aby(fum;quid fiet detot & tan-

quam aliorum damno; ut dici folet;

COR«

ts injufticijs, impuritaribus, tot blat-

fapere didiciffent, Vos centenis vici-

3Ql

phemijs , delcgum Divinarum trans-

bus legem DEEprzvaricamini , & ex

ï[

Ol«

greffione ; Vera hzec effa vosfatemini,

diebus veílis conginmam. fcelesum

!fM" Il

dicitísque:fed an non Deus bonus eft,

catenam nedctitis, co

c

itationibns fot-

2

ille

benignus eft,an non plena habet mi-

didis, verbis fcandalofis , defideiiis;

m

ericordic vifceta? Certum e(t ; quód

operibus & Omillionibus , quoruem

ylo

bonus fit & benignus, cüm fic ipfamet

unum abalcero consinuó trahigur, Ec

jgnot

bonitas & benignitas. Sed non folüm

hoc quidem poftquam Fides infer-.

tantit

talis eft pro vobis,bonus eft;/benignus

num torum áccenfum & inflzmma-

um

eft & mifericors etiam pro alije. — Vi«

tum oftendir, illámque abyílum pece«

ylh

dezis nihilominus ; quomodo fubli.

catoribus plenam , imó referram ape-

[apcm

mi(fimas illas traciàrir creaturas,poft-

ruit,

-quam peccato fe conraminavére!

XXIIL, Vefiram qaoque ingratie

d

um äh'

qüamprimum easà fe non in ccenum,

tudinem ; cum illorum ingraticudine

fed in igaem projecit, nec unquarma

t

—

coimparatre, Dzmones ingratos feex^

eas inde eripere cogitavit, -

hibuerunt níturce. & gratize beneficijss

XXL Comparae nunc aliquan-

, M

fed nonficut vos; illi enim gratiam

n

risper vos ipfos cum immensà hac,

à peccato refurgendi non habuetunt ,

tam infigaium condemnatorum mul.

]&-mlï'

vobis auteim fazpius illa concefla fuit,

Bmllæ

ucadine , judicésque eftote illiua fen-

Pro illis ne quidem unicum Dei Fi-

rentis,quasfi viram non mütaveritis;,

mVW

lius.emifit fufpirium , át pro vo-

in vosferetur, — Vosde vili(fima ter-

bis füdorem , fanguinem &. vitam

ff [

rá vas eflis plenutn ignorantiá & ma«

piofudit ; ipfis ne quidem femel

litià quoad animam, plenum putre-

aalmo ]

veniam impertivit; vos ;mem qu

o.figs

LE I

"L

2

ORP Se?gzïeri $, Chriff. InffriT em.H,

qet

E

A

*

£

/

3 94.' m.scüRs*u's' DECIMUS QUINTUS, EX PC;EN'A möï-:'mxïuäæ

Q

impunes sbüiltis? illis non fuit pradi-

rerminatam fuiffs unum illarum ca-

catum , illis nonfuit promilfam ,. nec

pere oportere, & ex arbore fufpende-

Át

d

udqgam pceniteütie cempus concef-

re ; id càn alij videren: , omnes in fü-

- fum. Vobis uíque in hinc horam ni.

düx

gam a&i fein cavernis fuis , intrafyl-

hil aliud magis inculcatum fuit ; illis

vasabíconderunt, Annonigirar fola

etiam unicum poenitendi momentum

unius Angeli pena fufficiens effz de-

l

negaram fuit ; vobis fruftca tor & tot

betet;ut hominis audaciz frenos im-

pl

/

ánai permitcuncur.

poneret ? Nihilominus innumerabiliG

Ji

XXIV, Denique. vefttüm pauci

Angelorum, ad eterna & infinita tor-

N

func, illi ve:ó fünt absque. numero.

menta condemnatoram fupplicis ho-

ho

Quid quaefo Ceelum petderet , fi vos

minemà peccatis abfterrere non. va-

i

omhes damnaremint ? Fortaífis pco-

lent, Agdiftis ab Angelorum muliiu-

M

pier tancam defolacionem , aut dam-

dine omnes maris arenas fupetari.Nü«

num;luctam indueter? Tertia incola-

merate igitur fi pozeftis , tertiam di-

zum fuorum parte inAngelorum lapfu

&arum arenatum partem , & dicite

Calam evacuatum eft;nec flisgem il-

poftea : major eft illoram damna-

lam doluit , cucergo folam veftri de-

rorum Ípirituum numerus ; Ego ta-

ploraret ja&uram ? Certé nemo cape-

men peccare non ceffo, quafi de ve-

1€ poteft, quomodo peccator adeó (it

niatot & tantis negatà fecurifimus

temerarius , ut aillenis onuftus fcele-

eff:zm ? Forfan illam mihi Deus con-

tzibus inomnipoteniis DEI confps&u

ceffarus eff, ita fan& ; Sed quid eriz,

de fe audeat prefumere , coram DEO

ficoncedere nollet, indigné ferens;

inquaanqui canris non indigebatPrin-

viliümum vermicalum , qualis ega

íüum , nolle defiflere totius Mundt

cipibus , fed eos panivit , non fecusac

fi nihilamplius valerent , qaàm vilis

j

Domiaum offendere ?. Aliàs quidem

fcurrarumturba ; auc beftiarom grex.

veniam mihi rribuir,

Sed quid erit,

,Si DEUSfolum adinfernumcondem-

fi propter hoc ipfum ampliàs mihi

naífet Luciferum , fola hzc Juftirize

nolerigaofcere, quia jam toties mi-

demoaftratio fufficere debuilfet , ur

hi ignovit ? forté prefumptio illa ,

ho:ines vehementi(fimé rerrerentur,

a& potuit Cedros altiores illis, qux

Hoc modo cun&a . Affaeri regna tet-

ant in Libano, evellere , non pof-

roteé coucutiebantur , ubi auditum

— —

fet fragilem profternere abietem *

fjit jaffu Regis Amanam Principem,

Ulnla abies, quia cecidit Cedrus , quo- &4€^.

iutimum ac familiarem , é panbulo

niam magnuifici va[lati funt..

II.

—— faüfpen(am faiffs, . Imà etiam ipfze be-

XXV. Chariffimi mei, nolite fr-

f ratione carentes ab(terrenmmt

dere male vite , fub fpe obrinen-

l.$.c.16hoc modo.

Plinius refert , ut in

devenis, que Íemper eft incerta.

Africá Leones ab infatiabilibus, quas

Spem veítiam folido alligaze trunco,

i

nonillam maicido palo confdire.

'»xcd(cbanc' ; Cohiberenrur ftragibus ; de-

Ir

;

N

-

N

. .PECCATI MORTALIS GRAVETAS OSTENDITUR, lhjafg?

Ü6

Quid peiditis , fi peccare ceffaverisis?

bene appáret, vos in tenebris effz.

m

At quid nonperditis; li peccare non

Viaimpiorum tenebrof a, nefeiunt nbi

107'5?!.4..:

defiftatis? O mi Deus, exhorreíco ,

COYYMHABL,

y 9';- v

ihito

Deus vobis oculos digne-

4i

dum in profandilimam hanc abyt-

tuür aperire, ut grave in quo vería-

j

n

fomoculosconverto, Perditur fama,

mini periculum agnofcatis, quód f

m

perditur bonum urile , perduntur

cognolceritis, poflibile non effet , ut

th

groluprates , perditgr corpus , per-

filud veftre non confuleretis,

d4n.

dirur, Anima ,

perditur coelum. ,

)bi

il

fernusà Deo pro perduellibus fztus

iOf

perditar Deus ? omnia perduntur

eft Angelis ; concedo.

At fi vosillos

i o*

bona , verbo, omnia in profundi(fi-

Angelos audaci temeritste imitati

1.v

mo iilo barathro congregata mala

fueritis , imà fuperaveritis , fcitote,

j

ul

incurruntur,

In loco tormsentormom,

Iofernum illorum , ceü pro vobiscon. 2/4tts

Et vos non horretis ad hujus ipfius-

dituseffet, enndem fuürurum.

[v

.DM-' 2.5«4-!&

mu

metbarathii limima. ambulare, fal-

cedite maleditli p ignem ateYnumnqui

tàre, & volapratibus indulgere ?

]i

(

paratius eff Diabolo G* AMnugelzs ejus,

ná«

) [d*

E OHISHIOHIUSA: QUHEC HO HIMIHI I OCO

V6e

"

DISCURSUS XVI .

Q

&tl ,

— Ex Pená Adami. Peccati Matf;zlif Gravitas | gczpfmrca

tenb,

LA

s

A

j

gO

p

X;

Unquam magis po-

tus vnltum potencium non refpiciat ,

"

t

d

£

rentiam fuam an-

fed indifferenter & indifcriminatim

—

7N

B-

A

guat

m

—

üqui demonfira-

€os jadicet, quafi de infima effent ple-

d

at

5

EM

22

d

ii

be? Ecce Adamus Primum. mundi

Qul

quàm cümà Spp-

Regem,ob inobedientiam fuam éRe-

r t

remis etiamRegi-

£Doejectem & ad poenam majorem ,

st It

bil; z' at

! ]HM

is porna

? fumpferunt. Ita

quim bumana menscomprehendere

pre alijs condemnatus & punitus fuit

poffir;condemnatum, — Neceffe igi-

5;908

Rex Jugurta ob homicidium in fratre

tureft, inexplicabilem effe cujusvia

WJ»L

"

fuo Principe commiffum , qui in

peccatimalitiam ! artamentam pa-

j

penam Rom:e in carcete morte

rum apprehenditur ab homine, ut

]

*

IU

mul&atus fuit, femmo cum ex.

vix illsm agnofcat.

Nos igitur ut il-

celfffimse illius Reipublice hono-

lam aliquantó. meliüs intelligamus ,

j

T

j

in4

re , apud quam Ífnpremse quidem

tria hodie confiderabimus ; Regnumr

dignitates delidum aggravare, fed

Adami , lapfum, & penam ,dümque

l

«b

impunitatem impetrare non pote-

trapsgreffiones illius perpendimus ;

(

X3nr,

At , quts nou. timebit 1 , 8

j

If

noflras comparabimus iniquicares s

Qu

oram Deo 4dcà

geteftabimiürque , utc

P

L

Tex gentinsm $ Cüg-. diïifll; TMUE

pZ

»

4

(

i

ixfed 1

a 06 æ'*cnsas 5

MIS SEXTUS, PX POENA ADAMI,

di

Uemendo viram in mrelius emende- musnobilis hujusexarcitij, quo Deus

Pf g mus Werribili &* ei qui aufert Spiri-

coleretur, M igifter , omnidmque po-

don

12. um Tïiz:czþüw,/terriäili apuá Krgas

flererum cxemplar effe debueiit.

lg

FT,

E

IV. Prz:erea. hoc generis hamani $.T,

p

I

.caput alià adhuc mazis Íele&tà do- L4.3.

w

d

OM Birmiie Adla

mo , aptequam pec-

te praditum fuit, gracà nimirmm ,95.4f.

u

cavit, nullus füit io Mundo Monar-- cujus virture coleltem — beatitudie I«

Tit

Ts

S.Thb. cha, nec ünquamerir.

Qaandogii-

nem mereii poffee ; cam hac quo-

E

W

I. p. d. demnon uaam autalteram terrz par-

M

que gratià omnesalie virtutes qua-

Ml

96. ar. tem camimperio polfidebat, fed in

dam habitualirer, quzedam a&uali-

1.2.4. toto illias ambitu dominsbatur ,

teranima ipfius infafz erant , nec

lip

j*

omnésque illi creaturze tanqaam Do-

non omnia Spiritus San&ti dona; quz

ro^y

wi

mino ferviebanr.

Proe

Áui

ea ( folet

illam , quando cor aliquod occupat ;

ul

enim divina providenria non 1olàem

fequuntur, eodem modo, quo no-

p

offi:ium cauferre , fed etiam neceffa--

biles aulici; & Matronz Reginamfe- —

us

riàm eo digaé' fangendi habilitatem

quuntur , cüm in publico comparet.

addere ) ornatus füerar cunttis dori-

V. Denique tertíia prarogativa $,7 i.

Qi

basad grande hoc doinium admi-

Adamo conceff. fuir juftitia origina- r.p.7.

f

niftrandum reguiü;is ; quze dotes:

lie, quze non eftíola & fimplex quz- o5. 4

Dr

tribus prafertia capitibus conrinen-

dam qualitas ; fed plariarg vircutum 1. 64

h

tür , fapientià,

Dmul unitarum aggregatum quod- roo.ar.

)

nali dictà.

gracdiá, & ;'aüi:iä,or?gi-

dam,tram quoad animam , quàm ar.r.

S.75 T Qxod ad fapienriam , fuit illà

qioad corpus.

Ethac juftitiá primó ad z.

PP3- plniffimus, queaiadmodum ejus di-

animma Deo (ubjiciebatur, quà intelle-

E

93- 4". pnirati conveniebar.

Cüàm enim ad.

&us ad illnm cognofcendam ; volan-

34

omnes alios regendos deilinatus effer,

tas ad amandum, memoriaad remi-

necelfz erat , ut omaes fapientiá ante-

Secundó

nifcendum applicaba:ut,

&elleret ; at in regimmine fuo nihil im-

pirteminferiorem — Saperiortanima

proviffam , nihil indifcretum accide-

parti , infimilmg; fenfuü regimen fu-

51

aer;ut fieci folec , chva minüs prudens

35'0[.

premo rationis mapiftcatui Jubmitre-

alijs dacatum preoet.. Difviplisa ia-

bar : habebatenim homoin fe rempe-

V7- * tellebue veplecit ilos,. Deilo & uxo-

rantiá profandé radicatam,que in ore

reà Deoei dará ingait Ecclefiafticus,

erat , quafi freaum áureür ad palfiones

Tb.

h

Hoec lapientia non tan:him ad. nacuce

tali ftaui. proporrioaatas edomandas.

abdita; propríietates , affeGioues;artes

ll

*

Terdó hec juftitia adeà. corpusanis ! : P.f

/ & humnanss fcientiae fe excendobit

»

m fabjiciebaz , urillud haic non ef- 27* ^^*

Íed müálrh magis ad cogaoícendum

fec oneri , fedauxilio, & confequen- ?

E

Deovm,. résque fapernscurales íntel.

terà morte, morbis, can&ísque dolo-

li

Bigendas illi. infufa eraz, cüm Ada-

ribus, quiþusv ïvim noftra circuind

-

e

[

PECCATI MORTALIS GRAVITAS. APPARET;

197

Dar

l-

ï)f* 8ïo u

eft,exemplum erat, — Magnum hoc

coguntur, purpuram;fceptrum& re

g

E

w

"T*

& D

donum infuper rirulum babuit jufti-

men deponere, & ex rheatro

p

dere.Ero dixt,dij fl is.Fos aute j

$6

tig ; quia per illam omnia inferiora

»

&

m

fuperioribus parebant, qua proprié

mines moriemisi, Populus quai

terreftres illos colic ; fed morseosceos

d-

perfe&ta eft juftitia ; dicebatirque ori-

jua J

tanquam homines vulgares tractar, il-

ginalis,quia ad omnes homines rrans-

jl

j

$Tb

P

mitti debebatà primo illo vià originis

lornimque cineres. cum ?rufticorum

:

* " defcenfuros.

pulvere confündit.Talis veró non erag

q

)

Unde pro utilitate no-

quæ-

P4.10

' ftra obligationem illam inferre licet ;

Adami principatus; Inter alias preerg-

L

;

ul

"* quárenemur proomnibus illis donis

gativas ei aDomino conceffas,erat illa

fupradi&is gratias agere ; licét eanon

precipua, quód morti fubje&tus non

jM

$Thó

" j

(

poffederimus, cü Dei culpa non fu-

effet, quz ab ipfa obedientia ram per-

fs&a anima à corpore iu tali ftatu

2.2, 4

Päl j

erit , quó minüsijs fruamur , imó cum

) n

primo Parre in pofieilionem paris gra-

reddendá arcebatur, ut fentit S. Tho- 164«

mas, aut;ut alij volunr, à promptailla 47,

I,

qle

rix introdu&ti fumus, Si Priuceps no-

T0

bilem familiam in beneficiarium prz-

& perpetua;quam homo ab arbore vi-

tíya 41

dium inducit beneficio in omnes po-

tze percepiflet, reftanratione impedie-

14« L.

fteros tranfituto, caput veró. familia

bstor. Unicusfolus hoftis & ingens

i

-

predium diffipet, alienétg;, quis hu-

illi remanebat, peccatü fcilicet, quod

jus ja&urze culpam gerit? Defcenden-

tastnen ipfinocendi vim nullatenus

um 1l

tes licér pauperesjure merito tenen-

habebat , nift proprij arbitrij vires iph

iuod- 10

fponte fubdidiffet,

Acramen , quis

uäm Mr:*

tur füpremi Dominifui liberalitatem

aguofcere propter divitias, quas et«

hoc crederer ? Rupes hacinexpugna-

:

"

iám non poffident.

bilis,qua neque v , nequé obfidione;

VI. Sed ad intelle&ü procedamus ,

nec affültu virici poierat , propria VO«-

Qu

quti

quid vobis videtur de hoc Regno?Ubi

luntate fe hofti dedidit;portas illi ape-

fimilem in terrisinvenietis Regem *

rüitmanibiüsque illius claves tradidit,

;cundö

Regem ,qui fibiipfi perfe&? domine-

Hic Adami lapfüs, quemadmodum eft

yaite

v d

tur, omnibusque rebus feipfoinferi-

mognum aliquod San&e Fidei noftrae

oribus, & cui perfedté fuus domineé-

myfterinm,à quo magná ex parte plu-

yt

g

ff

lh

turCrearor. Regem, qui nmmquam fuo

ra dependent myfteria, congruum elt,

poffi: privari Dominio, nifi tüpiter il-

ut bene ab omnibusintelligatur j qua«

j

Iud à fe abdicare velit? Monarchz hu-

re hpc aures animümque advertite,

UEWS !

jus Mundi fzpiffimé funt apperituum

LT

& affe&uum fnorü Mancipia ; nec nifr

VII. Sciendum igitur eft, Ada-

g

T

mum À Deo creatum ab eodem i5

yn í

brevi tezopnre hac morrali fruuntur

aurá; pauló póft mo:tis faturi fpolium;,

Paradifo rerreftri pofitum fuifle, &

à bcn

ita,ut n03 imeritó Repibus fcenicis af^

quia cbedienria primum eft cresto-

ye erga Creatorem faum obfsquiumes

I,Wf

fimilai queant, qui hinicà comordiá

ut

4

158 DisCuURsus DEC'&Aüs SEXTUS, EX.

POENA ADAMI, -

ur Deus homini illamexercendi da.

dixit;àDeo fic confi&ta :nec enim v&

u

Tet materiam,ei praecepir,ut inter om-

rifimile effs, eum fe creaturis ram pule

äm

nesregij iftius horti arboresunam.fo-

chris À f produ&tis privatarum, De-

Ti

Jamàfenotatam inta&t sm reliaqueret:

nique panlatim verbis fallacibus ultrà.-

in quacunque enim horá de fructibus

tiq

progrediens non dabiraviraffirmare, —— -

DT

in ea natis comederer, fcirec canquam

efum prohibiti fru&üs non rantüm -

LI/

u

perduellemg, tam pro f quàm pro po-

nulli eorum nociturum, fed fuimopere

Thnn

xl

fteris fais hoc tam pulchro pereanium

profüturum ; ita enim omni fapigntiae

« Du

. Geliciaram ftatü , cujas poffzffionem

& fcientiz genere absq; menfura im-

h od

m

adierat, quamprimum illi exeundum

plendos, ut ad malum inter & bonum

!

dl gl

Wi

| s. 2« elle, — Zn quocunque die ex eo come-

difcernendum Dei ope ampliüs non.

l

h d

N

7*

derss, morte morierss, Imaginari vobis

indigerent,fsd in fuiipforumregimine

ü

4

. licet, quanra animi fübmiflione, nec

fibi fufficientes futuri effenr.

Omutia

k

non admiratione ram leve preceprum

haec mendacia malignus impoftor fo-

füfceperit Adamus , obftupefcens Deü

lenniffimo confirmavit juramento ,

*f

ro tam opulento feudo non gravius

Deum , contra Deum ipfüm, tefte.

&d

LE

]

feexigere homagium. Sed illa fub-

1

appellans,afferénsque,eum omnium X

LT

miílio & admiratio non diu tenuit

*

fe di&torum veritatem non ignorare.

MGWW

Dzmon enim pravidens felicirarem,

Scit Deus , in quocunque die comederi. G1

quà forrunatiffimum hoc par homi-

Hs

tit ex co, aperientur oculi veflri, cy . V

Mf i

num;Adamus& Eva,& eá,quà omnes

eritis [icut Dij, Hifce venenatis verbig

Lou :

illorum pofteri gavifuri effent, mo-

impoftorille obtinuit ; ut mauliec füus

hg j

t£us invidià, ferpentead infinusndum

perbià elata, primó ob vanam fui-

4

fe, & decipiendum ufus eft. — Veram

ipfius eftimationem omniaàDzmone:

if

eft, quód non au(usfuerit hominem

E

propofita ranquam verofimilia tene-

lw

H

malignus ille aperto marte aggredi ,

ret; deinde fidem adhiberet ; vi&ta

STh,

fi

[ed totum negotium fraude aggreffas

deniq; audacem manum ad prohibirü 2*f

eft , quam faa illum verfntia docuit ,.

Cibum extenderet,

L

W

qua fretus fperavit ; illum validiüs

pruma violaret,

precepiümqueDei I.

d4.

pet foeminam unicé fibi amatam pro-

VIII. Acparum devi&à folà mu-

Iternere, munitionémqueà debiliori

lieteDeemon lucratus faerat ; fic enim

&Th.

S

loco minüsque cüftodito expugoare,

neminem prater illam deceperat. In:

Quare poftquam foeminam otianrem

IoZOq;

[

hoc adhuc laboraba: fufnopere, quo-

invenerat & folam , liberiüs ei lo-

modo Adamum , à quo tora haman

S$r4r.

*

q

t

quendi occafionem fümpfir. Poft-

pofteritas dependebac , quafi membra

!! l?lf.

quam illi Dei preceprum , tanquam

à capite, devincerer,

f

Quare Evam

L

nimiüm grave& digniradi fue con-

incitavit , ut abeadem srbore illa ipfa

uarium propofuit, minasintentatze

marito froctu

Q

m portigeret , fimülque

4

mortis non ei?"c, -nifi .:e::icqlamenta :

tenezitudine pleniffima

D

a&ä&uþm

-

p —

A

"

Ó

à

4

D

1

PECCATI Moxi*fALrS G'RAV!TAS APPARET. 199

n

adderet veiba : non. credere fe ab e0/— pifcentia cenrarum,ad peccandum in-

iil

fiacert amari, fi primum munus ma-

duci potuiffe ? Auamen nimio erga

l De

nuum faarum recafaret, ob quod neu»

mauliere fociam amore inductus fuit;

T

tiquam timenda mors elfet, de quo

quafi timeret,ut vultS. Auguftinus;ne,

AU.

illa ipfa jam comediffet, certóq; fpon-

fi nonconfentiret, Eva ob nitniam di-

at

'dere poffst, illam inde non moriuirü.

fplicentiam morererur. ZVoluit contv?- L.11.

n

$,Tl». Quidpoiro? Sive Adamus minas à

flare eam,quam eredebat a fe alienata- 1n Gen,

)igmiæ

2.2.4.. D'eo revocandas exiftimárit , five pre-

emnino interíre, Quamodo igiturAdo. €.47.

TY

163.

lefcens effrenatá concupifcentiá,indo.

cibus & pesnirenrià eas fe revocari

Qfun

ar-4«4d volfe fperaverit, certü eft, quód inobe-

mitis paffionibus,potentijs debilitatis,

18 DOl

3.

diens fuerit& non minüs dilectze fo-

habitibus vitiofis , mente excscatá ,

- cimíüm, quim fraudi Diabolice cef-

animo sccenfo, & undequaque tenta-

;i'min:

r

ferit, Hoc, ( quemadmodam graviffi-

to,lbi fidere poteft,fe neque cogitatio-

lt

mitradant Au&ores) o&avo peft cre-

nibus & dele&tatione, neq; opere ipfe

nto y

atione il]ius die conugit,quo rempore.

& dato in peccatum confenfu lepfurü

etim

Saï lian, pec

D

cacit, velur infernalislauo, Adami

effe? Nihilominus in tam periculofo

um

Jom.t.&

i Y«

m Lre2]

intrans ánimas,unico momen-

confli&u tot improvidi Adolefcentes

a

n2 C to omnes apientize, gratiae & juftiriee

& Puclla defe audent prefumere, &

7

: 9":/!.

1

Pe*z. divirias illis, & nobis; eripuit, Quame

in omni libertatis ac licentia. genere

& "izGeon quemadmodam patre Iafe Majeftatis

inter fe egentes ; amorísque mutui

«bl

L.j4!5 condemnato , filijipfus non poffunt.

conteftsatione quotidie magis arden-

st f

q15.]j« antiquas pretendere dignitates & do-

4

[]

A

in

Z

tes, nunquam recti limites transgredi

; i

m

545

1a5t

odem modo primus Pater no-

confidunr. O ftolidos, iterümque fto-

ult.

lidos homines ! videnr, hoc turbinis

moti

ftcr lefe Majeflaztis, & quidem divinze

Majcl? reus declaratus , pro fe & nobis filijs

impetu celfiffimas pinus, tatm mifere

w'ïC' ,ll.!

