- bisle impertiviffe, conteftatis,vosin-

pulabimus, Uleifcimizi vos : alioqui lib,

hi

ao

- erea ijs,quibus pacem negabaris, nil

moriemini ; Ufqueadeó Cacodaemo-.

lil

quidquam.malivelleac cupere, — Et

nes ad vindi&tam anhelant, |

£0l*

^

- tencquod effugium fupererit ? Quod-

XXX. Ex altera parte. AZemezte

|dart

fi tam. Confeffarij , quàm Theologi

movi/fimorum : oculos veftros ad pul-

od

Vobis conceíferint , inimicis veftris.

cherrimam illam pacis regionem le*

£m

injurie remiífionem nepare , etiam

vate, ubi Beatus quivis perpetuo chas

n

T

cüm viderent , vosad ean negandam

titatis vinculo ligatus alteri jungitury

non nifi livore concitari ; fciatis ve-

nec fuüm magis, quàm . alterius bo-

$54

E

cIa(

. lim,eosnontantüm vobis ad falutem

num amat, Viam iniimus ad illam

fimul perrecturi patriam ,. se irafca- Gtn.45:

:

(dett

mon profuiffe,fed fibi infuper ipfis

atuf,

- damnationem accerfiviffe , ran« nam

wini in via, O quàm amplum vel una

P

incendij illius promotores, quod in

die premium recipietis fi Dei amore

£ V0*

4

A

enimis veflris extinguere ex mnnere

vos ipfos in refenfui tam durá ; qualis

fuo debuiffent, Procul hinc fraudea

eft ,reddere pro malo bonum ,device-

ia j

no

j

M

inaniffimas , procul vanas excufatio»

*

ritis! San&tus Engelbertus Archiepi«

nes!

s

ütlOra

//'

?

Ícopus Colonienfis ob unsm talem

n negotio tanti mp?u;.-

p

. deris el igamus.

vi&toriam ad Caeleflem Marryrom

— OXXIX. — Memesto uovijïmaruni..

Chorum fuit delatus. Uinum unicum

LT

0[*,8)

. Memoriá tenete;jam à fex milleannis

mihi oftendire ex iis adChorum Mar-

AMnipfis terra vifceribus fornacem itu«

J

l

tyrum ,gveï&um , qui affcrebant .

a

&?-f***&*?«ri ghrvi-('y?r-ïtm-l: :

822

DISCURSUS VIGESIMUS SECUNDUS,

V Io;ufhnæ mdu&ss fe vcmam ne-

re (uo nos fortes efficiat; & in hac pt-

ifbu

äl L;.

gna vi&ores. Davidem. semulemor,.

iQn

XXXI, M:mmta nowy' imorum , &

qui cümin promptu haberet de Saule: -

qui

define ipimicari, Nonfenrire primos

inimiciffimo: Gbi Rege vindi&am fu-

!u

Ill f

N

áracundiz motus Angelorum eft ( di-

mere.,continuit fafe, & Deum,;urim

ht f

£cbant SanGi illi Eremi incole ) fzd

vehementi hac rentacione fibi fuccur-

ptat

iram naünquam deponere;eftDiabolo-

rerec , invocavit ; Propitzus. fit onibi , 7(!0

19 t

gum. ^Define inimicari, Finiamns de-

Domiunus y ue extendam mauuins "HPATE Ó

n

nique omnia jurgia , & hodierna qur-

i2 Chriflum. Domini..

E:fi. DEUS in

IN

dem icilla beafa dies, qvà finiamus.

vora vocatus tam fuit. ad iubvgmen-

ileri

Veniam proximo concedamus;ut pa-

dua fervo fuo. promptas , eique tri«

DT

cemcum Deonuuc & in fucurum ha-

umphumintert omnes, quos 'defe.re-.

Witts

bere mereamur, qui Adverfan;s no-

ferre homo pateft, maximé prodigia«.

tile?

flris: etiam. racentibus reconctiliatio-

fum concellic;

.non dubitemus; quin:

mn;l

Mattla. nem nobisimperat : /ade reconcilia-

eciam nobis Gz adítiturus, ut tain ine

hl

$e14.. fifratri tto.. Ec fi palfio noftra du-

figuia fatta fi non eqaare, imi«

lst

tàri. fakem valea-

bias nobis. hafce: palaas facere cona-

ln

tur, ad Deum recurramus , qui favo-

mus.

X&

N

t

ï

t

ägäüüä&?&äw

:äe?»äi*' ä?ïï*

p *?:än?

gt d

T?

av v*z*r Erisie--

2

i

äeäm

( Y

|

, Du

D ISCUR&U**» XA'.HI

lo

il

ID amwz maldo. .uzz ia

li,

Efcio:,. an. unquam

xmagmgm

æemadmodum enim s.

[

&]

fors tulerit ,.ur alicu--.

qui fobrij faut , redundantis illius. vie-

d

jusex bibacibus illis:

mtæroram femmm, non,i em, qui:

"deco&oribus.

Jareri:

illo. fnnt ebtij

ità- Sanai ,.

dïi)

Htm

É

i^

affideretis., qui o-

omnes b,rzm

infnito. odio omnem:

Th, !]

fenfuum

filá

mnefuumrempus in:

lpüïdïz:m p'*ïïæïmb"i'uf »

d

cümcontrailli;, qaui libidineinquinari:

D)

;

cauponis abfumum ; quafi eam folam;

0nyj

ob caufam. vivant, tir vorent; & vo«

fünt; quantumcunque coram Deo. &-

Hoc fi; vobis acci-

hominibus:

Tror

rent, ut bibanr

plusquam: morticinum:

iiiien-

iEy. Pcaum, credo , animadverreritis:

fce:eant ,. foetoris nibil quidpiam pet-

t

W

grivilis eos viaum redolere,quàm do--

cipiant, ac dicant: quid malieft fen-.

H

lium , à: quo; regrediuntur: 5, ipfi za-.

faum.quedam fiagilitas *. omninm;,

men foii feeroremnon norant; & cüm:

qu2 facit homo; rmïorum mipimuar

li

alijs omnibus fint: intolerabiles, fibi

eft;, Videamus noanihil, an ab hu-

jusmodi ebrioram cerebro. fumofas.

[Pig

foliin reram fceda non difplicent.Ha --

betis inhiscalibus. Luxuuaü honnms)

has cxhal;acmnesexc ucere v:leamusa

l

j

. quibus

lin

-

-—

í

us

L]

5

L

*

3

DE GRAVI MALO LUXURTA;

!Pï!ä

T

( üibusmifed irà tationem obfufcant,

veflris fübijcite , quàd ad exfolvenc

- Dicunt, parim mali Luxuric ineffe:

düm a&um minimum ,quem contra

at

"

ego conirà illisoftendam, nullum ma-

paritaris lcges admififtis, omnes fimul

;

lum magis effs formidabile ; cüm

Angeli Divino fe tribunali fiftanr ,. 8£

ürin

hoc frequentius longé , quàm alia

ad pedaes Throni Divini inflamadif-

COU

peccata ompii, mamifefto damnatio-

fimum fuum amorem, tanquamly-

nili Y

'mis at

trum, ezut fummam capiralem , de-

u

nat.

erne periculo .-th:-nin em tgqu

4

ponant ; Patriarchee omnem fuam.

$

:garnr v6s- omines; quï

fidem ; Prophete füam fordrudi-

&f«

aíferitis, Libidinem interomnia ho-

nem; Apoftoli predicationem fuam

Ti

minum vitia effs minimum, Anafür-

& iünera, fuum Martyres Sangui-

£ It«

. fatis , Luxuriam peccatum effe mor-

nem , Peritacem Virgines, Epi&:op—i

Eigia-

. rale? quodíinegatis ; herefispotam

folicimdinem , Ponirentiam. fuam:

qua

non effugitis, & Sacris Paginismani«

Confeífores : adijcite infuper totam-

fï in-;

— ' fefié contadicitis , que libidinofos

Ssn&itatem , que cranfcendicomnem.

ls

- lecis compluribus à regno Dei exclu-

eftimationem , Magna Macris Vit-

dunt. WVoliteerrare, — INNeque Forni-

ginis ; torus ifle merit

orüm

onm-

5

earij, neque e/Adulteri ,ueque. Molles,

niam camulus in unum colle&ustan-

PX

z,Cor, "edU"e mafculorum (onckbitera Regng

ti non foret pretij , ut vel unicum lif-

'JII *

dePerf. .

s

6. 9.

-Dei poffidebunt, — la proteftatur Apo-

civum contüiturm ex innumeris, quos

Div. s.

ftolus. Siaütem inter pecesta mor-

hincinde defigitis , condigne valeat

talia accenfetis, quà ratione affirma-

expupgere : & fi eundem thefaurum.

tis, Luxuriam inter exigua effe mala,.

toties, imó pluries geminaretis, quàm

quinhoc ipfo, nonFidei tanrüm, fed

ftelle in Eirmamento refplendent &

&i

& Rationi repugnetis ? Exiguum

i T

necdum &quaretis debitum ; — cümy

malum peccatnm mortale ? Pecez-

hoc fit infinitum , finita antem Satise

1 qu[

um in Deum commiffum quandam

fa&io; unde ad complendam folu- ;,

TÀÀ

& dh)

& T bo, i"finitatem babet ex infinitate Divine

tionem minus aliquid, quàm quod

pyoddt

B'Pin &

majeflatis ytanto enim. offenfaefl gva-

Chiiftus]efnsDei Filius de füo pofuit,

l. —Fy

j

xuï y

1'1 4-.? 2.

vior , quano major ille in quem delin-.

non fufficit, Ec debirum ram gránde

nl

ad i, QUitsr. Ait. S.Thomas. peceatum

tam exigui in bilance hominum pon-

Y

mortale,cüm fit injuria Dei infiniti,

deris habetur, ut pro vili leviqueha«

jcn

-

certam quandam malitiz infinitstem

beatuc ?. O. bilancem , veré menda-

ii Pf,['

involvit,tante deformitaris abyífuro;

cem ! AMendace

4

u

w

s

:

| ]?lij bommum dn /ht—

támque diabolicam malignitarem , ut

teri t

qutith

nulla unquam cogitatio eam fufficien-

. dii, Quod f sutem Luxutie pec-

j5

ter vàleat apprehendere. / Ec ifta ma-

carum nop abfoluté , fed comparativ

*

plv

litig abyffus, que fundum non ha-

tantüm pro parvo à. vobis habetur

?

g

bet , exiguum ac modicum vobis ma-

hoc eft, non modicum quidem infe &

amlm

lum wvïde;t-qz; 5"It-äm vïexbf ? Animis

fed ut alijs peccatis mortalibus come

[mblli

Á

L

m

&

v

-

$24 — Dx»!SJCUï*KSüS V!GES!MUS l'I'ERT-IiI-S; :

Paratum , vehementer etiam inhoc

peccnu'm luxurie ïeponï*t;ä Forfanin

quih

frratis : nam etiamí hoc veritati fo-

ténebris illis obícuritlima &infernalis

nad

o

set confencaneum , quà ratione exi-

Aby(li ? Sed neque hoc czedo, cüm

(

guum veftrum hujas peccati horro-

ipfe Cacodzemon mendacia zam nota

. iem excufareris ? Quid enim inrereft,

ex fua, quantumvis peftil

tint,

entia cazh&-.

fiveex altatarri , five ex loco aliquo

dia , venditare non aude:er.

^i qiia

humiliore decidatis; fi caputequé in

V. Sed ut. «lariüs hoc periculam

i quor f

uno;ac altera cafu frangitis ? Mors

eterne peirditionis, in quod Luxuria

inpl

quzliber , morseft , undecunque pro-

vos conijcit , vobis innotelcat , im

Yitio

veniat, & omnis culpa mortalis,culpá

hunc modum-vobifcummer ipfis dif-

mni

firet

mortalis eít, fcutalis, exqua Aniraa

ferite.Ad falvandsm quamvis animam

in exitiumacernum ,

dua voluntates requirüntur, Divina

ducer

eft , ruar.

z

qua mors i.pfiqs.

altera , altera hgmana , qnze acbbeein-

feret

iV. 1n hoc infaper fillimini non

eam rem confentianr.

eceílarium

Qimi

modicé , (icredatis, Luxuris peccata

omnino eft,ut, ne falute excidam ,

Nb

effz naturà fuá omnibus alijs mortali-

Deus falvum eífe me velic ; fed & ne-

M

I

büsminora , nifi alio ex capite aggra-

ceffarium eft, ut falvus ego eífe vs-

&

4,2.4, Ventur. S. Thomas Doctor Docto-

lim : quapropter vitium iilud, quod

iv

3154. tum clariffimis argamentis. demon-

pra cereris hiíce. duabus voluntati-

R

s.

*

firat , libidinsm naturà. fua , .folo

bus fe opponit; eásgae redlit ineffi-

Q

homicidio excepto, omnibus. alijs

caces ; eciam plus faiuti mez oppoai«

?

t

(5 fceleribus, quibas proximus impeci-

tüur. Jam , quod Dei volantatem at-

ht

ür,eífe gravitorem,detra&tione etiam,

tinet , licétilla omne peccatum mor-

ab

. & furto ; fiquidem. Luxuria bono

taletanquam hoflem fuum averferur,

UIQDi:

ipfius vite opponitur, derractio veró

eáqua causá rancumillud oderir,quin-

pitg

& Fartum bonisfame& forunz,quee

tum amat femeripfum , nihilominus

NT

bona ambo bono vitz infzriora funt ,

contura nullum hacenus majusodium

Qu

atqueideà foli homicidij malicize ce-

alienationémque oftendic; quàm cen-

füt

dit : hoc enim vicam aufert & ipfum

tra carnis peccatum.

!m

WL Graviffuni Aut

hems—ob&n:&-

€fle collitilli, quiad vitam jam natus

"

S.Tbo.eft, ELuxuriazutem, erfi efls nato

runt, collatis omnium temporum hi-

«

f

c. Gezt, mon auferat, nafcituro tamen effs in-

florijs, przcipuas quasque oibis rer-

l, 3. c. bonorum; inordinatum , & illi , quod

r: Monarchias ob peccatum libidinis

mp

1224

W

naturs intendit, contrarium affeit :

ad nihilum reda&ss füiflz ; nt homi-

W

ór.

nes , qui fuini aeftimanit alijs domina-

hec enim oditviram,& effeulli proli

li

dare, niü, quantum in fe eft, eidem

ri Imperije ac Regnis privari intellige-

.etiara przeparárir bene . effe,

Quibus

rent , quantum Deus fordes illas &c

i

jgiturin Scholis Theologiam hanc

iniquitatem abominetur , quz ipfura

!

vefiram perverfam didiciftis * quae

ad hanc deijs poenam fumendam im-

d

debetis ;

W

h;g..- ultiio, inrqr cecera peccafa »

pellerens. -Nölïf jgitur -

(quin-

T

d

SUDE GRA vI MALO LUXURLE.

3

81j

m

m

äuïnQuäï'äht,&i*C hüflum natum Mo-

voluptatibus fe dedid

it; &dexordiu

Qe

Vs

narchias extitiffe, feuImperia longé.

anni feptimi , hoc eft in medio vi&

é

qu

riarum curífu , quin & iphus vitzes

x

maxima ac precipua , quee plfquam

folio & vita abflraxit ; ita ut per fe«

So

Cetera fines fuosac limites extende-

minas füummum illud Imperium amit-

ront, Prima Monarchia fuit Affyriorüs

l»ih!t--

nf in,

cui poft annos mille trecentos ac qua-

terec, quod feminas fugiendo occu«

paverat, Regnum fubinde Greca-

À

/

tuor Sardaüspalus libidine fua finera

1

:

impofuit ; qui ita. fordidiffimo huic

rum in plutes Dominos diftratum

:,e»rj

demum concidit in Cleopatra , femi«

, in

vitio deditus erat , ut in grege femina--

dif-

rumà fe amatarum viram agetet, ve-

nátam libidinosà , ur Meretrix publi«

ca dici poffer, fi Regina nata non etlete

um

firetur ut femina ; ut femina filum

Ultüma denique, eàque ceteris mas

duceret , & in omnibus feminam re-

g

fertet : qua caufa fuir, nt Bellidu-

jor, penes Romanos fuit; ut per cone

j

cum üonnemo in paucisipficharus ;

tinentiam acquifia, ita per Luxue

T

Aibacesnomine,raüram rel indignita-

riam deperdira , uti pluribus oftendig

Dfe

S. Salvianus Epifcopus ; qui infuper

[À

tem non ferens ampliüs, Regno eum

739/

exturbarez, aut , uc dicamus verius,

oftendit, Africam;Hi

fpaniam & Galf L

:b r

pmentcum fe fa-

liamimpudicitiz fentinam fuiffe cunc,

ePrc.

o

Divinz. þ?ciziæinfïr

jtie

ceretsd eum fclio pellendum. Altesa

chmà Vandalis diriperentur $ qui;

v

cim boni aliàs nihil haberent , infua-

if

^Chaldaorum fuir, quz poft annos

i&är

i«

centum o&oginta tres. in libidinofo

barbarie, cafti tamen erant, Unde

ut idem Salvianus notat - famofiífirnis

14l«

Bakhafareexpiravit, qoi inter Con-

mofe

cubinas füae menfze aflidens damna-

illis cladibus ceu Sanguineis charatte-

ribus, Deus mundum docere velle vi«

Atf

tionis fuz fententiam divinamanuin

füs eft;quanto in petio

habeat Cafti-

[Gm-

pariete exaraiam ipfe legit , atque

3

eadem ipfa node executioni daram

tatem , quanto contrà odio Inconti«

nentiam perfequatur. Offeudere Dewus

df

diriffima cedecomplevir. Perfarum

fuit tertia , qua poft annos ab origine

voluit ,quantum odiffet cargs Libi-

g W

dinenm, e diligeret Caflitatem. Come«

fus ducentos & c&o in Dario Rege

u

everfacít, adeó effermipato etiam ip-

piures alias his

fimiles poenas poffem

rzeferte , eásque

temporibus noflris

li

fo, ut Athenzo tefte , ab illius morte

cüm &

in palatio regali trecentee viginti no«

megla

vicinas , quas tamen ;

's It

hx for

fan rudioribus Dnt nimize, con«

*

vem feminzg, qu:e derefiandis ejus

voluptatibus fervieranr , repertze fue-

fvliiüs omitto. Interi

m hanc animis

homf'

vefiris veritatem aliiüs imprimite;mi^

j

zinr, Utque manifeftum fieret; in-

ens hoc Imperiurn non aliam obcau-

nimé genciu

m verum effe,quod non-

lg

do&ti, acim pij;'c,ffu:iuüt:

jX

:

am fuiffe everfum , quàm ob Libidi-

pulli equein

2059

Deus peceatts cav r compatitur 5

pfu

/

Tis vitium , Divina Tefüria Alexen-

v

fb

ignorat, Ccavne uosy Hion ave £o7)

4v :

&ro,adhuc dumc

á

AReS4

j;il

couicet

j

5

*

j

æ

T

E his

| [* ]

(is 1

pon folüm cmnf itg ;a:io;inan

€

quem ;ammää'm:s, ; ubl r

i

x

[|

gz'g : 'st.-cu;k;s.u*s NIGESIMUS ,T E»'ers,]

fed & diametro oppofitü. prorfus cum

u

in cinerem scdigerec : nunc etiam,poft

veritate concordat ; nimirum, quód

tot annorum millia,in odij illius refti-

jj ag

graviffime omnino & counes peenze

monium; quo Deus Luxutiam dere-

-

jj &

contra mortalesnon aliud ob pecca-

ftatur, fructus omnes, qui illa regione

j Bs

£um magis, qnàm luxuriam ftatuan-

nafcuntur , fub pulcherimo, quo ob-

us f

tur. — Laxurie faeima pre Alijsatro-

teguntur , cortice nil nifi einerem ab-

Serm.

tpd

eiori vinditla panitum lepimuS. Tho-

fcondunt.

Hoc tamen , cum illo al-

il

ft"« 4« mas Villanovanus feriptum reliquit.

,f:r. E

tero aqua Diluvioin comparationem

tpttt

Id quod tám apud Do&ores receptum

nüllatenus venire. poreft,quo Dazus

T

;Dpw.

eft, uttam ille,quàm alij communitez

uni

,!'-(19'

Y Sed

(ze cerrae lordea venereas voluit

ylii

quaar,

hoc indicio colligant;quóàd peccstum,

eluere ; omnibus, fiocto demas, ho-

4 M t

propter quod Ninivitis everfionem

minibus fuffocatis.

Agsbat tunc

,j Anm.

Deus minitatus eft: adbuc quadrarins

Mundus in Borequafi fuz juventutis; Lefíim

Qento

ta die; , && Ninivefubvertetur, peccae

terra enim hominibus multó ampliüs/, 15.c,

irpel

gum carnis füerit;cim nullibi ftzagem

]

abundabat , qvam nuncáabundert: & 6, 4e

,

J

.adeó univerfalemin vindi&am alceri-

hi complexionis erant. tanró föbüüiffpgrf,

ho«

. uscujufdam peccati legamus ; unde

1is, quantó vitz erant longioris. Qui div.

UM

iuinam vaftiffimz hujuscivitatis ; pet

pauciores vite annosnumerabanz;ad

Titri

quamtridni erat iter , nulli alteri ,

feptingentos afcendebant ; coníimque

quàm Luxutiz vitio, verofimiliüs ad-

multi tantis támq; robuflis erant cor-

mïeif!

Y

fcribimus ; quz line fonte pereamli-

poribus, qualiaillorü fuiffe neceffe eft,

!g j

Cs

beré graffabatur.

*

qquos Sacre Paginee Gigantes compel-

tj

'"VIL. Verüm qui

d cohieï&utisxopus

lant, Preterea omnestunc temporti$

p

elt , ubi ipfa Scriptura tam apertis rem

tatrimoniole illigabanr, multi eriam

notis palàm facit ? Gemino Diluvio

conjuges fibi plures aícifcebant : unde

j

]i

Deusin fceleflos animadvértít, ignia

fattum , ut fola Jacobi familia in£gy-

-- dl

uno, 4qua altero, utroque propter

ptonon integris quatuor fzculis in

vt

F. Carn,r gràffatam paffim libidinis luem, Inte.

tantam mulaiudinem excrefceret, ut

gra quatuor civitates, cumagro fe-

flbq

3?266'3.

ex ea ícxcenta millia bellarorum, non

fi

praaginta milliarialongo; &novende-

numerstis fenibus, faeminis& parvulis

6 19."'

receníerentur.

pin

22,

cim lato( & quod plüs eft ; non paucae

Er hoc , poftquam

Wje

liominum myriades , qui florentem,

multà at&iore fpatia mortslium vita

r

fertilem , & Paradifi emulam Regio-

eratdefinita, Unde colligifacilé po-

nem incolebaut)uno quafi momento

teft, qvanto numero intra mille fex-

m

N

abfumpre füntigneczlitus delapfo in

centos qvinquzgenta fex annos,3con-

poenam illorüm folummodo. peccato-

l

diro Mundo ad diluvium elapfos,quo

Í

rum , qua vos adeó compa(fione di-

ipfo tempare adeó vira prorrahe-

| gna judicatis, |.Ec tamen Deus tam.

"arüur

3

D

4

tetratm

incole . habitás

lii

iüm ijseft compatlus , ütufque ad -

rnt, Et ramentanta, & que om«

—— IG RÓENIPB

li

d

Xa amnesiliorum Pïazegggc domos

j i

nem fidepa fuperat, m&lcitudo

Yiünp

ü

m

t

5 GRWIMALö*tuxuüg:ï ET

i

! inumv,.cïini de punienda eorum luxu-

foresoccludere ac. peffulum 6bduce-

vli-

! Balyiz, ria ageretur , nullum inbilance Divi-

ze : O inclefit. ewm "Dominus deforís,

epiE

du

Ut fcilicer illi pauci ; qui in. lrac navi

[uso me juftitiz omnino pondus habuit.

-

jont

Eodem tempore , quo fuis voluptari-

falvievadebant,miferatione moti nom

900«

poffent quemquam infeliciter naufrae

- bus frena laxabant , & fuis vacabant

T

' cupidiratibus, menfe Majo , quo li-

gantium, & illorum opem imploran-

4.

bido magis ex«ftuar, ctaraétz coli.

uum recipere, Fateamur igitur O«

ne

ortet, vehementer ipfum DEUM fi-.

aperta funt; & tam copiofa ,.quadra--

L

208

|

!

(" gintadierum, & quadrzginra noGinm

i cordi habuiffe communem hanc

Lt

perdite. lafcivienrium - everfionem ,

|:

. pluvijs ; aqua decidit ; ut montes om-

ho«

— AMattli, nes. tranfcendoret: ; hominésque &

cüm, qua ad hanc faciebant, omnia

opria quafi manu exequi voluerit..

t

/24. 39. animanria , ipsámque etiam terram ,

E

centom quinquaginta dierum fpatio

IX. Praterea eriam tempus , quo:

W

pliüäl, n

fcpeliret:Fenit Dilovisi G tulit omnes.

fupplicium hoc duravit ,. fummam.

-VHI. Confiderare. igitur tres hoc

Dei folicitudinem commonftrar , quá

! &6.32, ;

- Joco circumftantiss, feu adjuncta fup.

Deus ad caftigandum hoc. virium fe-

uüi:ferf.

rebarur, Nam quadraginta dierum.

Quijim

plicij long& horridilfimi , quee pluri-

jà

murm ad rera noftram faciunt,. Inpri-

pluvijs copiofiffimis non folàm onme-

q

- misip(? Deus voluir executoreffe ; G

nes , qui extra Arcam erant, homines.

Q

licàt incitcumagendis ram artificiosé

fuftulit : tzdlit omnes: , fedetiam, ut di-

IlCCüQ,

. €slorumoibibus,& fervando natura

xi,omnes.montes univerfae terre a«

quis merfic eá undarum abundanriá,ut

npel-

eutfa.,caleftium Intelligentiarum o-

perá utatur , in ple&tendis ramen libi-

altiffimos & inacceffibiles alpium vere

:purii

eptnt

s lä?nbæ 6.

dinofis hominibus Angelosnoluit ad-

rices quindecim. cubitis tranfcendee-

hibere. Ecce ego addscam, ait , aquas

rent ; voluit infuper,ut poft extindtos

Qtot

M

^

diluvij fuper terram, ut intevficiam o-

omnes»vïeos,aq.uæcqn»:.ü.,ipfos &quin-

muem-caruemsut ne unquam homines

quaginta dies fuper eorum. capitibus:

jis i

m

fibi perfuaderent , in hac tam univer-

confifterent , quafi odium, quod Deus:

inLafcivos conceperar,nec dum tanta.

) ht

faliinutdatiene avr. fuas.cali ftellis

partes-füiffe, aut rempeftatum. anni

(irage edirà ex :oto fuiffec extin&tum..

riuli

Haudaliter fere ac homo irà efferatus:

q4nm

2.7*.4.

inremperiel , aut Aügelorum; qui bzec

curant , minifterio. — Egoplam , (ait

folet facere, qui poftquam hoftem fu«

bvim

n

. denuo feptem diebusanié,. quàm di-

um proftravir,confecirque, fpius ta--

men ad.eum vulnerandum redit, figit

! [CX'

luvium immitterer ).£eo pluam ; quafi

Q

timeret , ne caro fuo. Noé nondum.

R

ac refigir denuoin occifi pe&ore gladi-

um;quafiindi náns,quód non nifiuna

M

fatis perfuafum effet ;; pluviam hanc

Y

non alterius,quàm Divinz fuo Jofti-

motte inimicü poffir demedio colleree

j

X. Tertia denique fanefta: circum»

Vs

tiz immediatum effc&um efle : & quia:

liuic Juftitiz integra debebsc fatisfa-

ftantia: univerfalis hujos.fapplicij. ex

Y

L-

a

u

&io Prïæüäxiï;;i,p:fe þiEqs-;,wpluiz Arc.æ.

wbisfemi:ur, quibus DEUS ufus:

j

E

g

-

P

DISCURSUS VIGESIMUS 'räa'rxfia*s;

D.

ad exprimendam gravitatem culpa-

acHomicidij, fed unius Loxürize, Nb» 6a

6

*

d

rüm à fe vindicatarum. 7'a&»s dolore

permanebit Spíritus meus in bomine in

L]

[ing

gordis intrinjecus delebo inquit , bomi-

filis ,

eteruum ,quia caro ofb :id eff nimts im-

som quem ereavi ,a facie terra; ab bo-

plicatus peccatis carnalibiu, utibidem pirdg,.

Áin

TY.

zine u(4ue ad animantia:peuitet evims

Gloffa loquitur.Si fupplicia Deo im-. .

& Aag. mefeciffe eos. O verba horrifica ! Ira

miffa figna indignationis funt, ad

lort

Civ, l, Divinanoneftut ira nofira, hoc eít,

quam illum peccata noftra concicave-

Qm 1

runt, cum veritate dici potefl, peccata

15. c. pa(lïo quædam, quze turbet animum ;

Dqu

2

judicium eft uanquillifimum , quo

Impudicitize Deum ad implacabilem

f hj

deteftationem commovere , cüm vi-

d

infinitum in peccata odium concipit ,

eáque peenis ad rectum rationis ordi«

deamus, nulla &quali rigore mul&ari.

C

$4p.12, nem tedueere molicur. 7 & autem cuns

A Deus gravi[[me bujusmodi libi-

hii

ranquillitate judicas.

Etrtamen, ut

dinibus offenderetur , nunquam tam a-

Íam

16,

ominibus notum fieret ; quàm abo-

troces ip Libidinofos exercuiffet vindi-

? Det

minabilibus fe fpurcitijs fcedáffenr ,

&as ; concludicfan&titlimus pariter ac

i G.ferti

hiíce modis loquendi utitor fibi tam

fapientiffiznus Valentie Archiepilco-

uj ff

improprijs ; peenitentie fcilicer, hoc-

pus fuprà adductus,

J w

xoris , doloris etiam alriífimi : quos il-

XML Verüm curranto peccata car«

»

lein nullo ha&enus ple&endo fcelere

nis horrore Deus av«ratur , inguietis,

ln PA

ufurpavit: ut fcilicet mortales omnes,

cüm animum , quamliber. ferenum ,

Iu m

etiam deinceps nafcituri, perniciofif-

hzc paífio non definat ftygiis vapori-

! M D

fimam hanc perfuafionem dedoceren-

bus offufcare ? Quseritis : cur ? an vof-

al

tur, quá facilé inducuntur , ur hoc

mectejus rei cauffa lazet? fumma nimi-

i

rum diffimilitudo hoc efficit, — Sicut

peccatorum genere, ceu minüs g

1

rgViä

Qu

fecontáminenr.

enim amorin conformitare & conve-

T

^ XI, Interim vellem V,' ut in his pro-

nientia fundatur,ira in difformitate &

Yi

fundiffimis undistanquam in fpeculo

inconvenientia furidatur odium. . Pro-

Wt

—inconfults illz feminz fe conrempla-

prerea ignis anta alicnatione ab undis

L

renrur , quze tantá fe facilitare feduci

diffidet; uc cüm unà cancüm aqua ftil-

Ti

ab illis patiuntut ; à quibus audiunt ,

lulà fuerit perfufus ; illico flrepitum

lii

peccata Libidinis ex omnibus, que in

€ieat , & nullatenus tolerare- valeat ;

lügn

mundo fiunt , peccatis effe minima,

non alia de caufa, quàm quàd cüm A-

d.

. Certum eft , quód Divina Nemefis

qua naturá fuá pugner; & qualitaribus.

Vi

repognantibus przeditus fir. Cüm igi-

brachio nunquam fortiore ha&enus

Y

N

morrales flagellárit ; (iquidem in hac

tur Deus Spirirus fit puriflimus, cüm

iuwindatione non aliqui illorum ran-

videt Animam to:am quantam in car«

ti

Xtüm,Ííed omnesperiére , o&onistan-

nem degenerare ; hoc eft fputcam to-

IIj

tlun falvis:non ob Idololatriz crimen,

tàm;, toram immundam,fuequeputi«

or

quo Mundus necdum involutus erat;

tati ex roto oppofiram , tanram conci«

i

necin peaam Blafphemis, Perjurij ,

pit ab eo alienationem,ut nififus eum

ä

Wm

Soxtüegij.De;xa&innisämdïs. Eurci

piecas reuiaercet, ad páimumn Dmpudi-

ciciæ;

T

M

"p

DE GRAVI MALO LUXURIE,

m

hg,

æïtïæjþecöatum illico terram fub de.

conditionis nafci , fed talem eligetet,

ii

LUA 3

linquentis pedibus aperiret. Án igno-

qþ:æ Mater fimul & Virgo, eáque to-

ratis, quid faciant ; qui munditiei

üius mundi purifma foret: Odium

i.äem lii

Ícilicet illud fuit , quod omnem etiam

efunt pre alijs ftudiofi ? ad omnem

m . -

nevum, ad minimam maculam co-

impuritatis umbram - averfabatur.

;ld

L

— horrefcunt.Si nobilis puella quepiam»

Qu etiam caufa fuit; ut nollet un-

at

' cüm menfz affidet , capillum in cati-

quam àSathana ad atum minu: hone-

(

noquopiam obfervat, toco illo ma-

ftum folicirari , & quantumcunque

jem

peccata , uc ita dicam , fpiritualia car-

1b

ne nihil quidpiam deguftar : imó fi

de cadavere, de morbo, aut medi-

nalibus graviora funr, fuftinuitrámen

har!

camento mentio folummodó incidat;

jn deferto Avaritià , Gulà, Ambitio-

- . folailla mentio rei horride ad nau-

ne, Idololatria & hujusmodi vitijs

'lih.

ne

H

fesm ac faftidium illam commover.

impeti, nullà ramen; tametíi minimá

iil«

Epifl. Detaliquadam S. Petrus Damisnite-

obícenirate, tentari fe paílus eft.

Hinc etiam non permifit, ut. ne à

T 8;

&d Co. fert in Epiftolis, eam nunquam vo-

as

zif. luiffemanus aqu& alijs communi la-

longé quidem fui eum inimici hujus

criminis accufarent , utut aliàs livore

Jilanc, vare, imó nec panem , nec pomum

dfe

«dp.Da.in menfa voluifle contingeres adeó

correpti, Imó etiam ex Difícipulis

I$j

von. /4. formidabat digirorum fuorum extre-

fuisneminem paffus eft de hoc fcelere

n

998. ». mos apices illa contingendo confpur-

accufari, Exhac ipfa eriam caufs,,

tl«

29

care; & ideó , cüm ori quidpiam

cüm pluries roto trium annorum tem^

(ol

admoverer, aureà illud fafcinulà in-

pore ad concionem diceret , ne una

Itl«

ferebat. — O bearam fi. tanto anímase

quidem vice impuritatis mentionem

IQ

puritarem ftudio adamáffet , quanto

inferre voluit , quafi dedignaretur hoc

u

manuum fuüarum . munditiem ferva-

vitium comines impugnare, ne fci-

licet hoc monftrum propiüs contues

i

vit! Sed ad propofitum revertamur,

Pro«

& ex hoc inferamus , quantum Deus

rideberet, . Quonobis manifefle jn-

yidis

omnem in nobis obíceniratem abo-

notefcere voluit, quantum ab hoc ge-

Ti

minetur, & quantumi etiam nos il-

nere iniquitatis abhorreret, fi non

itum

là infe&os debeat abominari! Quan-

omnium graviffimz , falcem abjedtif-

tum Deus puritstem füuam amat ; hoc

fume,& omnium maximé homini

leit

nh

eft, amoreinfinito, tantum impuri-

erubefcendz , arque pra omnibus a-

tatem noftram odit, o

i

lijs fceleribus exprobrabili , proptes

jiit

dio *fc.*ili-t;e/; pa—

jp

xiter infinito,

9X

;

rea,quód homo penfi non habens, ef-

XII. Ex hoet mo

do fariia collige-

fe fimilis Deo, cujusimagine infigni- , T bed -

m

at

tis caufam , ob quam Chriftus Domi-

tus eft , maluerit in Brutum degene- 2.2.4.

nus , chm miferijs noflris famis, fri-

pare, — Homo, czm in bosore e[fet , non 141. 4«

j

Ytri«

goris , caloris , fitis, defatigatio-

intellexit : comparatus eff jumentts in.

4 -

nis, & fomni fe fubjeciffer, noller

fipientibis , & fimilis f«thus «f

ilis: Pf 483

:

Dd

tamen à Matre , ejusdem cum alijs

non dicit, sam , Íed fadus ; hoc — 16

n

CTt

enim

yli

R-,.(J.Segzgri Chr;'/f.—- lær.' lo

d

u

us

-

X

*

81*

L

mscak;sus VI-GE.SIMUS/TER.TIUä;-

enim fammum hominis opprobrium

re faggeftionibus, qninaliquem hor«

(

eft; quód, cüm Brutum origine fua

rorem naruralem comimonftrent , exe

feia

p

^

non fit , dignitatis fuse oblitus, velic

ciracum in jpfis à naturá peffimá qui-

lorm

efle libidine ; id, quod San&us Hie-

dem ac perversáà , fed valde nobili.

tig

xonymusindicavit: Nibil viliusquam

*

Unde femina quedam , cüm |in oc-

ài;

qiuci à cavue,

culto cor & corpus füaum immuadif-

Qinol

[

. X1V. Sedquid miramur id, quod

fimo vellecízelere commaculare, àm-

um

/

Chriítus Servaror hac. in te praftitit,

biguain luce Cacodsnonem in lug

R

, 80

cüm vel.Cacodemon , utur aliis

cubili vidit, qui eam imporiratet

M tina

ad culmen effrenatze perverfitatis per-

ftomachstus mulra cam exbrobratio-

Mf, deteü

zigerit, hoc virium erubuerit ; in quo

ne exclamavit Pab ! Pfui V & femia-

iläol. quam

libido carnalis locum non habet , nifi

nimem timore ac tremore, ut ipíamet

fnim

mo4do quodam afcititio.

Unde fci-

Thomz Concipratano retalit , reíi- l.z'.x»ïA-

Clter

endum vobis eft, quà ratione Caco-

quit. Hinc facilé cognofcetis , quan- pum c.

vei

dzmones illi , qui anrequam . Calo

Q

tum obícenahzec | Libido abyff

o pü- 396

D

exciderent , nobilioris erant. naturae,

rtatis nitidilimae ac mundillimz,

N

nunc, cüm Diaboli func , excellen-

DEO inquam noflro, difplicear, cüm

lut

tize fue haturalis non obliti , eriam in

illa intolerabilis iphis etiam Damo-

&

hominibus carnis vitium abominen-

nibus videatur ; qui proind

g ma

Ye "C

D d-

LU

L5. de

türy & ideo, qua, mens eft S. Tho-

inant,& horrent , cüm nuliam impu-

Erukd.

ritacis

f5

W

mz,Chriftus in deferto peccaro car-

p

eciesa refugiant , quàa

*

-

ima 8

—— M À " —À

Prizc.

nis tentaius non fuit , quód Satha-

venen:ur 5 fed proríe

As &

$23 9.

a fat

E

*

:

$35 Cä'ää

(

(gï[-

nas, qui eum tentavir, erat omnium

Venatores , qui- [tercore. Panrheras

Ü

Refcrunt de

primus ac pracipuas , nimirum Luci-

alliciunt ac. capiunt,

fo

fer, quem fua'fuperbia ad tantam

Pantheta , rern quidem auditu fordi-

Ál

vilitatem non demifit ; haud . aliter

dam , non nego, fed hac ipfo ad a:ga-

HUR

feré ac Princeps Latronum , qui in

mentum noftrum magis appofiamy

t

fuo eriam latrocinandi muuere , in a-

& eít, quód rruculenra. hec bellua

109.3,W,

liorum latronum turba nefcio quam

tanta cnprdirz£e hominis exc

&OAU

r

eH.

J

k

obfzrvat authoriratem ; necad quam-

t3experat, ut, cüm hac loco alto fu-

W

vis , fed nobilem tantüm capeflzn-

fpenfa funt, quo odaratu quidem,

Wbry

n

d2m przdam cum ija pradit.. Veram

non auzeai pedibm*äæx:ingær& valeat,

l To "

itaque eft; quód, cüm multi Inferna-

ita fe ;"&&

I:R'

* 9

ita fe in altum vibret,

lesSpiritus in immunditia hominibus

faltibus veré lethiferis, ut ex nimia

Oidg

perfusdenda occupentur , nonuift ig-

fpirizaum vitaliam profufione deni-

jf

nobiliores , amniam viliffimi & qua-

q:2e coacidat; & m

ari

RAa

a:ur.

EntcAat eplig

l dly,g'

[«

h ftabularij, ad hoc officij deftinen-

fed

e f;z H

[

li

[3r,

Imó quod mirabilias eít , eti-

tzr , quod fediffimum , dulciffimum eft.

741 projeiiu corporis. Jtà fH- & c T. f :

ür

am hi ipfi omnium infimi fpiritus ne-

Jàm quemadmodam Venatores, qui

m

queunt propudiofis itis fe impende-

à Ípur-

Vfï:/[æ hujq's appg:itum nórunt; 3

i

! citijs

nE

W

33!

005 20 pE GRAVI MALO LUXURLA,

hr

: é£itijs

qüïä&nï , quas :ll:cx; gratiá per

qui veró Impudicitis fe dedidir, tot

reiia difponunt, canquàm feedis ab-

quoridie fceleribus fe inquinat, ut

Qui

horrent , fimul tamen eas amat ,

tota ejus vita torrenti foerentiffima-

bill

tánquam veaationi fuze peraccommo-

rum aquarum compsrari poffit , in

10

Z/-

-das; ira Cacodemones; qui in Libi-

quo femper unda undam rrudit,. Co-

a

dinofisinfanam fenfualium | volupta-

gitationes : afpeCus, ni&us, annu-

;am*

tum cupiditatem obfervant, eodem

tus, verba: vix aliud miferi dies to-

n

| $, T bo, tempore eas ranquam longeé infra ra-

tos agunt. Horum — comparations

item

P !*0

.tionalis nature dignitatem: poficas

parvuseft operum numerusi; licét is

ætip-

" 63. ar. deteftantur , & limul amant, tan-

ipfe tantus fir, ut cüm ad. Confe(fio-

"

2,44.1, Quam idoneas, quibus animas fibi

nem venitur , iniri abipfis non poffir.

m

inimiciffimas depredentur, Simpli-

Quid adhuc ? Ipfe fomnus ab hac pe-

[ell'l h

citer autem loquendo horrent &

fteimmunis non eft, que ramen vitaà

Qp« p

- averfantur fine dubio plüs, quàm a-

pars omnium deberet effeinnocentif-

ment( id quod ex addu&o Venato-

fima : nam cüm dormiunt , iniquif-

Pn' ;91

i'ïæ;

-yum exemplo clarameft ) quia illas

