ejus premium, ad (nbveniendum ei-

DISCURS us XIV

am plus quám tenemur,

De dUpIrcx peacato in Libero-

DISLURSUS XVIIL

füum educatione admim folíto.

Duplici maxímé peccato 6eri, ut

. De modo ftipem paupenbus

. largiendi.

Parentes Liberorum fuorum fiant par-

ticidz ; ( bona non doceant; & üdo-

"Tribus maximé fi gnïs agnofcendi

ceant mala,

vere : beneficium erga inopes ; mariu lat«

DISCURSIIS XV,

gà, vultu affabili, & obtutu in calum

defixo.

De alijs duobus modis, quxbus m

educatione przdi&ta peccatur,

DISCURSUS XIX.

- Immerító bonüm Parentem dici,

Dc Præecpto fraternx Corrc.

quifquis non caveat graviffima duo

&ionis,

PECCMB

que funt; negare liberis,

quam oportet cencedere , libertatem 5

& concedere eam, quam opom: ne-

Nequis ma;us ;u&o onus fibi j impos

gafeu

fium exiftimet, proponitür, qua fit

propria errantes comgcnd: obhgauo ;

Ab a

—

D!SCURSUS XYI.

deinde md:camr tatio cum fm&u &

utiliter eà dctungend!,

De debito, quo Liberi: tenentur

venerati fuos Parenteä,

DISCURSUS XX.

$i ingensxprobrum eft, non expun-

gere fua nomínpa, fummam etíam in«

Dc Ira frcnanda.

-

famiam fibi confcifcere eos libros ,

$

i

qui vitz , alinientis &

educationi,

Ad domzndam Iram equum effte-

quz à Parentibus accepere, bona uti-

nem , qui omnem feré feH'orem eXctle

que maxima , non rependum hono.

tit, i;fdcm omnino medijs opus;effe ,

fenr , fuüemauonem & obedien-

uibus equus edomatur ; . dexterítate

Á

tiam,

;

fl

mul & ammi præ[ends vigore.

DI-

4 N DE "E

| DISCURSUS

XXL.

ra etlam affertlon

"

le atgte pofitz payé de-

De vitando Pravorum com-

monftratur, :

mercíio,

P«

nt Prä—

DISCURSUS XXV.

Til

Quám [olicité caveri debea

dü« ;

i ob graviffima , quz alijs inferunt,

. .De -Excgllsn;:iaïyir»gjnimtis.

üt

.damna ;

k

& quàm meritó timere ipfi

Parte prima ob oculos ponantue

di

debeant ob mala , quibus , dum no-

11

maximz Virginitatisopes ex eo, quód

cent alijs , fibi quoque nbcgnt.

tantl illam femper fecerínt Homines,

DISCURSUS XXII.

Czlites, & ipfi adeó mali Dzmones;

De venia Inimicis danda.

tranfitur dein parte altera ad often-

"

.Cüm triplex tantüm Pacis genus

dendam immanem ejüs prodigalita-

&t, quo gaudere hac ia víca quis potett,

tem , qui harum -.opumja.äumm tG«

meré facit.

cum DEO ,fecum, & cum Proximo,

il

oftenditar triplici hoc Pacis genere

DISCURSUS XXVL

"a

fe privare , qui Pacem non vuk habere

-

m

cum Inimico.

Dam.tïxvatu.r Avaritia.

DISCURSUS XXIIL |

/iAd Avaritiam , qüæ malorum om-

. Depernitiofo Luxuriz malo,

níum Radix appellatur , vítandam im«

. Cüm ad obtinendam cujuívls ho-

pellere nos debenr tres ejus faneftiffi.

9s

malnis falutem gemina voluntate fit;

m Proprietates 5 quód fit occula,

máopus it, Divinà & Humaná, de-

quàd feecunda, quód femper ejus hu-

monftzatur inprimis , quàm facile tut-

mano ex ahímo &v

npo-'

pe Luxuriz vitium impediat volunta-

gilen-dæ difficultas

g lt

cäxcfca/t, :

. tem Divinam,

atiüï

&

DISC U.R $ ü,s , '-Xxiv.' à

DI£CURS T»ïxsï xX iOmE

P'uribus cx;zonizür infelix La-

(civorum condítio,

- De Rc:fï:i:—g-tionc ïcixalic:nær,

Laícivos difficulter induci ad ne-

. Palàm fï-tþ , in qües caífes incide-

gotíum falutis ferió gerendum : pri-

1it Anima , qux alienum abftulit, càm

mó quia malum íuum non sgno-

falatem confequi nulla ratione pof-

t

fcunv; deinde etfi cognofcant , non

fit, quifquis illud non vult reddere;

reddere autem fit longé difficillimum

$u

hortenttamen ; denique etfi horreant,

dt,

.ad fecíam tamen. emendationem ani-

poffidenti,

:

[ráté

mum non inducunt, — Atque íta alte-

DI-

p*

INDEX

msq*tmws; ;g;;,w.u.- 4 *D*zscuRs.üsxxx.

.De.-ïl.ïüäicij.fs temerarijs,

- "Mcnd—aeim

. Quifquis alterum temer? judicat ,

- ;Ch;:i&ianvuni Mendacem offendere

eádem operá feipfum condemuat, tan-

Naturam fimul, Rationem & Fidem ;

«juam Judex (ine Authoritate , Scíen-

propterea quód tam rebellis fic lumint,

tía & Juftitiaz & idcirco DEUS ílla

P

*

"

quo illias Ani

:

, xveþemn tf;r.gdi Ü

luftrat.

mam qualibet ha: n-m il-

z

d

*üyrsc ü'lR*S üïs x XI x,

DISCURS u»s— XXXI

Dc Dctr:&ione.

Dc Pcecatis » quz folà Co—g,ftä?-

Ut Detractor b&endatur effe fiml-

tione a&mkcumur.

lis illi Beftiz , que Danieli triplici

Ad Animum à pravis Gbgïräddäiþ

. dentium ordine inftru&a " apparuit,

bus defendendum , ijsdem opus effe,

fufficit obfervare triplicem illam (tra-

quz ad arcem aliquam cuftodiendam :

gem, quam unico ipfe moríu infert

Vigilantià adversüs infidias, &

bonz famz Proximi abfentis , Con-

Fortitadine sq—n:täa

fcientiz Proximi. prafentis , & pract-

affaltus,

*ow

RU PEPUERE

p

*

,. :

$x

m

N

ä! "o

(k

ROT

*"z

f,/

j

U

l

* '-l* .u:ü

* !;

Q-"'x' v

M E)

"

J

n

j

A

S,

- i.

")

SNNNNS

ractee N E

ib

[ 993

7A

rl,':.:x

-.'*'a

[22

95 N

«N

*

UYX

'a . 99

deeT

E.

k

Z^ -

N SS

E

:,"'

n

b

R

N

v AUA EE

$.

K

B a —

u

"o

7

A

N

z

NY

SS

"

t

*

»

A.

|

DI.-

[

D

AR O

nE

s

PEXTX

w

d

RX

x

E

gä

1

L:

aT k

zK

s

A ao

RIRAE

d A X

E

AX

:

La*

d

DISCUR

s i5 h

M

lm

a.ïni.

"a

De-f&erä;f Bä*vmi * /Eu* Concionum faerartam

audiendarum neccjfzfä;te.

—

1

-s Hfum eft aliquibus ,

A

Ipfa iäeh;idcä in memorlam revocat

!

PA

QU

À Urfam, cüm catulos

illis Apoftoli verbis, — Filiolimes 440 ,,,

u

N

informes pariat , eos

sterum par turzo,donec fbrmeturChri/fW

15g.

6

fubinde Iinguä lam-

invobis. Acque hincnaíciturcommus

bendo formare, ac-

nis illa neceífitas, audiendi verbum

nk

m

que íta petficere o-

DEI, íeu Conciones & Hortationes :

t

pus faum , antea inchoatum poriüs,

hzc fiquidem infirumentum funt à

M

c;.uäm. abfoluwam. —Siitares (e habe-

DEO ele&um , adreparandum in no-

ret, dkerem , DEUM voluiffe nobis

bis id, quod culpe maleficio deftru-

proponeteimaginem eorum, quz fá-

&um eft.. Con(idetemus proinde Ca-

€re Conciones in animis noftris cffici«

riffimi, utramque, malum inquam , &

unt,

Naícitut homo ad. vivendum

ejusremedium, . Malum , quod parít

vitàGriatiz in facro Paptifmilavacro:

noxas remedíüm , quoilli medentur

malé ramen affe&us , maléque forma-

Conciones ; utvos paretis animosad

:us , ob perducllis concupiícentia fo-

libeater audienda, qu&cunque vos in

mitem , in €o regnanris , & naturz

diveifis familiaribus differtationibus,

deftiu&z perturbadonem. — Quidfa.

feu difcurfibus docere conftitui: neque

tit proinde San&a Ecclefia, non con-

enim arbitrarium vobis, fed neceifa-

tenta partu , quamvis nobili & cximio?

rium eft illa (ine tzdio audire faluta-

En , Sacerdotum linguá paulatim ef.

riamonita, quibus Divinz Providen-

format ópus nondum (uis numeris ab-

tiz uti placuit ad. falutem animarum

folutum , & deftruendo hominem

veftrarum, 1ra monet Jacobus Apoe

vetetem, Adami imaginem , elabo-

ftolusz Cum manfuetudine [u[cipite infie 4 s 1 ail

rat homínem novum , imaginem Chri-

tum uerbum , quod poteft (alvare animas

Ri JESU : atque íta bis Mater effici-

vefiras, DEl vetbum rami inftar eft

u filiorum fuorum: Materinprimo

alteritruncoinfiti,qui preparat nosad

Sed

partu , qui actuuno abfolvitut, in-

vite azternz fructus. ferendos.

fantis ícilicer ablutione : Miter. in

non inhazreícit ramus ttunco , fi hic il«

fecundo, qui nonnificum vita finitur,

»

lum patienter nonrecipit. Aggredia-

inftitutione inquam ; id. quod nobis

mur nunc, fiita placet, primum &

pune

K, P, Segners Chrift, '17:50)'. Tom. J.

2

&

DISCURS u-sa PRIMUS-

ejulatibus filii ezclta accurrít; hume

; kpun&is gmþofïtis, malum inquam ,.

nobis efficit.

actollitfic eft, & a'þ&c.ïfe ceno veftem

,quq'd p-gccatum in

&

,

sliam injicin — Sed ea re omne malum

13 cendoles

non ernendatur; tam enim puer lan-

1I. Dei provideniia,í

mine,id (pe&avit, ue Mundum foraz-

guido adhuc & oflli&o ex lapfu cft

ret,parvum quidero, fed vel ipfo Mun-

H

corpore , ut ne moveree quidem, (ine

moleftia poffit, & tot feré eundo ge-

do m-agno.admim-bäligrem , con

jun-

gendo nonjam cxium & tecram , fed

mitus , quorpaffas numeret. — Sic &

Spirit:m,ac Corpus, partes nimirum i

natura noftra, prolapfa cam Adamo,

ejus virio in peccatilutum incidít. Ac-

- feinvicem di(fidentes; illam celi geni-

is, hancbrutisaffinem, Peccatum

2u-

curtit Mater noftra fan&a Ecclefia , &

á

ioli-

tem, opponendo fe canctisDei a

noftiüm qtemlibet faczi Lavacci. ope

attollit, & non canum tancümabfter-

jf

minibus, cam mirandüm opus plané

git , peccati in anima fordes, fed fplen-

d

penitüsque pervettit , fac.endo ut in

nobis Terra præfi;,C,ælo,C«otPtzs impe-

didiffima etíam -Ggatiæ veíte induit.

Nec tamen ea re totum reparatut,

ret , Ánimeferviat, Nemonon homi-

num hanc rerum perturbationem ex-

quod cafa illatum eft, damnum: fen-

períturs cüm in fe Íentiat alienationem

tiunt enim omnes facultates noftrz

prolapfionis hujus mala, Intelle&us

abomni piarum adtionumgenere, pu-

nam & renítentiam contra omne,

maximé rerum ignorantiam ;. Volun-

quodnos divinalexjubet, Scío, quia

tas veró in malum propenfionem,

Confideremus utramque , ut mali ma-

'120"L ;'c

non babitat in me , hoc efl incaraemea,

:

bonum , S. Pauli verba funt , mi(eram,

gnitudine perfpetá , tanto promptitis

18

hanc & acetbam fortem experti, — Et

media illi carando ample&imur,

-IV, Narrat S. Clemens, Divum j5 g,

quamvisServator nofter ad curanduim

in nobis tam grave malum, balneum

Petzum Mundum hucccomparate fo- eog?.

nobis divin: (ui Sanguinis in Baptifmi

litum cum domo fumo plena, in qua

Sacramento patárit , animum tamen

quihabirat , nec quod extta illam, nec

ad hoc advertere oportet , quód hoc

qued intta illam eft , videt. Perínde ra:

á

lavacronon ex toto fanemur; cüm ín

des fümusin peme(cencïis' ; *þqu.æ hanc

ad vitam pertinent,ac iniis, quz adal-

nobis, étiam €o ablutis, prava illa ad

teram, Magna xftimamus, & bona &

malé agendum inclinatio perfcvetet,

uam peccai fomitem appellamus.

mala hujus temporís; quiaanteoculos

- JHl Puerulum cogitate , qni ludi-

nobis proximé obverfantur. — Parva

e(timamus bona & mals vite alterius,

bundus per viíam incedat, & fallente

veftigio caenofam in lacunam miferé

quia long s à noftris fenfibus remora

Ín cafu hoc duo obfer-

(unt: ertore non abfimiliilli,quo mare

rolabatur.

itudo , qua cor-

in'uentibus nigre videniurundz, quz , ;

vanda funr 5 mala hab

sähl

us prolapft afficit

3

& fordes , quas

diftantlong às; candidz illz , que ex- p,,57, -

li

lafi t

tremo in litore deambulantium pedes 4, 35 —

"a

j

co:rfumg ;fpergit-. Ma::er clamore &

Hv g us

(

m

3

^DE NECESSITATE AUDIENDI VERBI DIVINI,

Voluntas fauciata eft , sdeó quidem,

lambunt, Nec ramen velim exiftime-

tis deplorare me naruralem. aliquam

utnonnunquam optabile fit , mentem

habereobtufam , cüm aliunde volun-

L]

inícitiam, &congenitam tarditarem,

tate fimus tam pervería. — Sapientet

'Plx"n'-. ls

quáMortalium pleri

que laborant.Hc

meparümcruciar, Quazcircaterram

natura Afpidi oculos debiles tribult , s, c,5,

4

haret nebula , in nubes non cogitur;

pecillosinfronte, uc homini, fed ew

*

L

illa ferenm mutat

temporum utroque latere ; ut ita mf«

nec folein ezipit

in ta:bidum , qu furfom afcendit. tl-

nüàs veneno fuo iisnocere poffit, quos

obvioshaber, Sic non parüm nobis

la mihi infcientia , illa hebetudo doler,

commodar illa velignorantia , vel ob.«

quz circa illae* in quibus anima fa.

Ícara notitia, queceteroquín tam gra*

lusagitur, circaquam tam fumus fto-

PT f'or; :

lidi , ut ne cogítare aliquid filurace

vefappliciumeft. — Hinc colligereli-

cet,quantum malum fit voluntatis no-

poffimus. ZVoz [umm fufficientes cogt-

35

sare aliquid à nobis , quaft ex nobis. Mi-

frz pravitas, cuicomparatz cenebrse

rum di&o / Nihil eft facilius quàm ali-

optabilesfunt. Idque tanto magis,

quód voluntas Áppetitui quodam ve-

quid cogitare, Tam faccunda mens no-

ftia eft, ut momento unicoalias aliás-

lut faedere jan&a , rebellishajasfervae

quecogitationes coacipíat, Ubitamcn

vites vehementerauget; eáomninora-

tione, quàá feditiofe plebeculz vires

de felicitate noftra aterna agitur, ne u-

Nobilíam acceffione plurimum cref-

nicam qui dem forinare poffumus ; ni f

Dcus, auxilio, quod íntranaturz otd e

cunr, Arque hoc voluntatis prava cum

indomitis facultacibus animalibus fo«

nem promptum femper pararümque

e(tnoncontentus Grariz füz luce cons

dus, tycannidem fabindeillam confti-

h

genítas tenebras difpellat, Non mol

e

tuir,quim$S.Pauluspeccati legem dixit.

? p N

interum, quaintranaturz ordinem

Fideo aliam legem in membris meis v€- g,

01 tuh

pagnantem legi mentis mea: legem vi- 2;,

]à

funt , cognirione quis cum terfo & ni-

tido fpeculo Intelle&um contuletit$

yam,nonmortuam, qu& idcirconon

:

u:

tatb facild in fe exprünit imagines tee

fuadet tatirüm , fed vi adhibita propé

cogit; Captivautem me injege peccati ,

[

rüm, quzobjiciuntur, Sedineorum,

quz fupra nacuram funt , agnitione fi-

qua efl in membris mets: Vegem tam al-

l

miliseft fpeculo offafeato,cujus fuligi-

leredoGam, urmajori feamoreab iis

amati faciat, quos tractat inhumani-

f

nem fi Deasnon abfterferit, neunam

quidem earum ex ordine fiogere po-

üs; verbolegem, quatotiesin ducit

2.] X.C;-*ü :

[

terit.

hominem , ut fan&iffimam Dei legem

€» $85

m

violet , con(tituendo fe Idolum, Amo-

[

-

V. Hacta

xfxen lapfz nature infci-

entia malorum ejus minimum eft:

ris proprii manu,. ut $. Auguftiaus lo-

tt

8 T), 1, JVatura enim Pumaza f re&é Angeli-

quituz, fupra DELcontempturm , eree

WM-

Gum.

.

( PMH«

2.4. xos, cus fenfit , magts corrupta eff perpeccae

ar-2, ad ipyz , quoad appetitum bomi, quám quoad

VI, Hoc eft debitum à ptimo Pa-

Y fiäv H

$

rente noftro Adamo hereditacisinftar

cogn?tiqn:m wri, Major g& glgga, quà

A z

noe

"u 4, -:00

$

bxscuasus P'R"—IMKUS*/

;

nobís ieli&um; -Peffimum autem eft ,

ant: Pazeztia! fiatq

(s—ad D vält.Ptä :

uódad hanc tam magnam fortem

dementiam ! &(tne invenireunum ali-

principalem de noftro nos longé plu-

quem, quiin ipfa denüfima Infidelitae

timum addamus, iis noxis, quas nulla

tís noCte míntis videat,quàm ejusmodi

Hom 1. hon dieadmittimus. ^ Z/e , $, Joannis

Chriftianus in Fidei (uz metidie? -

ad

Chryfoftomi verba (unt, /Ze £rtitiuma i

Quod autem horrorem auger,iítud eft,

duxit debiti,nos faenus auximus po[Ferio-

quàd íta re(pondeant homines cetero-

Pïeofh.

ovibus peccatis, — Atque hic ob(ervore

quín hsud quaquas (tolidi: unde illis

vos velim, Diledhilimi, quodvis pecca-

amentibus mihi perfimiles videntur,

tum d nobís admiffum , ita affirmanti-

qui uno tantüm certo ín genere deli- -

bus Sanctis Patribus,proportione qua-

rant; & idcirco, cümaliis derebus ag-

- dam ejusdem omnino perturbationis

endum eft, prudenter diferunc : ubi

caufam effe , cujus in tota natura hu-

autem ill:us generis mentio inciderit,

. manà caulafuit peccatum d pi'mopa.

circa quod izíifunt, miris ftatim mo-

dis inepriunr,. Videtehomineim,in re-

renteadmiffum. Atque hinceft.quód,

cüm is, qui peccar, nullonon die ad-

bus emendis,vendeudis , permutandis

miífis novis delictis augeat vires pra-

folertem; infamilia, & te domeftica

ideatidem etiam res

procuranda induftcium , in periculis:

v£ ptop:n(ïonis ó

faas deteriore loco effe faciat.

Hzc

providendis & evitandis cautum : hic

Orró ptava,pr,epenüo ut naícitur ex

ipfe, tam inanimz (ua negotiis eft i-

gnavus & incurius , ucnullam habere.

deli&is jam perpetratis, ita prafagit

complura etiam deinceps perpetranda.

videatur,femper in iis , quæ-adlakeram

Ratio ejusreieft, quiaauget tenebras

vitam pertinent , providendís minüs -

oculatus , & in

noftrz ignorentiz,fic nosexoculando,

:

iis neg!iig.endis magis

z

uc n ipfo meridíe San&z nioftiz Fidei

ítultus.

pc'rvideamus.' flmjpegimw

VII, Ut autem-tehcbra'sintelie&ui.

E

-- Pfal.s5. agenda non

ie,

meridie , qu

afi in tenebrts, Ex veró , an

peccatum offundit, ita pravas propen-

|

non q-uocidiana. id vos docet expetien-

fionesaugendo, volu^tatem quoque

m

tía ? Non defunccompluresé Chriftia-

füis in malis indies maels cbfirmar,

norum numero , quierfi credanr , effc

fic u illa, etíam cognita sc perípe&ta,

- gxernaloferorum fupplicía, & vel u-

vitaretamen pen(inon habeat, & licét

nícum peccatum gravius admiflum,

meliora videat probe:que,fequaturta-

men deteriora ; quz ipfafuit caufa, ob

fufficere , utínigneumillum carcerem

Í

quam Phi!o(oph*.us Lafcivos (emiebrio

1

nunquam exituri conjiciantur $. eá a-

men fant przfidentid,ut non horreapt ,

comparavit: licer enim hic,quid fugi-

y

affiduà peccatis obnoxíi vivere. minü(-

endum fit,videar; quiatamen cognicio

Aj N

ue eos vitz fceleratz pudeat, quàm

illa tenuisadmodum eft & imperfecka,

[

- jnfonas Mahometi cultores ; quin eó

illud non fugit. Itamutuá , fed valde

h

nonnunquam delabuntur infaniz, ut

pernitíosá , opefe juvant Voluntasde- -

Áii

& intelle&tus excazcatus ad

pravata,

W

&ternos :og'os máínitantibus rf(pond/e-

daniaa

P

dains grav.flima fibiinferenda : Vo-

quidem medium tam e(t eum in fioem

luncas quidem;novarum culparum ac-

confuetum ,ut $, Augullinus exiftimá-

celfione cencbras Menti offündendo;

tit,aliud non effe,quám centare Deum,

caca veró Mens voluntatis ob&inagti-

;

velle ab ipfo colluftrati , & nolle audi-

onerm adaugendo.

te przdicantem. Aon tentemus Deum,

";.P'rcf.ik.uu' .

VIII, Hzc e

ft infelix cuxiusv'isv no«

et nolimns prad:cantem bominem audis 4o Dod.

re.

ftióin conditio, quam debemus parcim

En igitur legem generatim San- Chr.

Gz Eccle(iz , & in hac credeniium

peccato,in quo nafcimur, partim pec-

cato , inquo deinceps vivimus,nacuta

cuiliber, latam: 24«dt, Fudlia . €4 vide

P

f

perve:íz pravam i ffuetudinem adjua-

Audi,& vide:quod perindeerat ac di-

Divina autem Providen:tía,

gemes-

cete? fubmítte pribsaures ad aud ea-

oto fua infinita Bonitate , dum malís

dum eum, quite docet, & (ubinde

noftris mederi vult , & quz in deterius

etiam oculos apeties ad. videndum,

mutata reftaurare.abeo , quod omni-

quod anté latebar,

Quare (i ex me

um pellmum eft, & dequo hactenus

.quaritis, qua caufa fic cam miferé la«

di&um,lnitium fumit, illique curando

borant's inter Chriftianos Morum ho-

Á

facris precipué. Conctonibus utítur,

neftatis, mox (inehz(itaione pronun»

quöd (ecando loco vobis demonftrare

do; caufam effe ignorantiam: [gH0- ,. difec.

con(titai i gorió benevolas aures pr-

rantia, 7Mater cuntlorum vitiornm, Si iguor.

betis.

porró quztitis, quis fons fit tantz vcl

II

am

inter Chrifti a(feclas ignorantig , ^qui .

IX, Et quide

.ad tcæmäbra& ïgnö-

. tamen di&ti fiat filii lucis? s El lucts Eph $-6,

rantiz quod fpe&at , nóffe opoitet ,

ambulate: con minüs prompt» eft re-

Deum,( vellet, poffa nos docere, invus

(pon(io: Na(cirurhecexeo, quia vcl

tantüm nobisloquendo licut vecerí in

non eít,qui Dei vetbo Chriftíanos eru-

Lege Prophetis (uis igfe locutas eít:

díat; vel quianon eft quidocestes fe-

fed non hzc ipfi ratio placu:t; volcho-

duló audiat, Verbo: non vident, quia

mínes per homints docere, preparan-

nonaudiunt: z4udr . Frlra, €4 vide,

do eos etíam hoc ipfo demiffionis actu

- X. H ncapparet , quàm de(ipiant

àd dilcendum majori cum (uo emo!lu-

illi, qui cuperent Sacerdotem integ

mento.Ita videmus,etfi Servator nofter

Sicrum peragendum nunquam verba

ipíemet calo de(cenderít ; locutüsque

ad populum facere ; mulióque ma-

fit S, Paulo , ui in falutisfemitam eum

gis cuperent , ne unquam eorum ad

teduceret , deinceps camen inftituere

templa viti accederenc Apoftolici,ma-

virum non voluiffe, fed ín(tituendum

gna conrentione ad íalutis ateinz

ad Ananiam mififfe, e Dïfcipulo:um

curam torpentes excitaturi , preclara

4519- ?.

füuotum nemmero unum:ut intelligere-

hac excufatíone u(i , fic non ad

mus, medium , quo Deusad animi no-

Chriftianos, quales ipfi (int , fed ad

ftci tenebras pellendas plerumque uti-

perfidos Turcas effe dicendum, O

veré miferos! yc

tur, eífe ;nüjtuzionem a!ienam;gjuod

l eaim fic illi loquen»

*

A3

4

x

DISCURSUS PRIMUS

nt

:*X

tur , haturali fuá initelligendi perfpi-

in hoc quóque decipiu

-

ure DM!&?*& Pj

1 :5;0

caciáconfifi , quá abunde cogníturi

30 Sermontum tuorum iluminat at Re- p5o

fint, quidad Ani ma falu:cconfequen-

gius Píaltesl oquimf., Id quod lumen

dam neceffaríum fir; vel ita loquantur,

nobis prabet ad agendum ,. noneít Fi-

fidei (ug lumine nixi? Si illad , infani

desillacantüm in Sacro Lavacronobis

funt , tanióque magls infani, quó fibi

infu(a, fed magnihujus doni, & om-

fapientiores videntu: : ntque eaim

niem eorum, qua divina pobis lex

folum nature. lumen quoqno modo

precipit , Declaratio. Declarato Ser-

fuüfficitad Animzx noftz necelfiiates

monums tuoruws runsinat,

Non fa-

" nobis manifcftandas, auv modos (u g-

tis eíL, memoria tenere Symbolum

gerendos , quibus his medeamur, Ut

Apoftolicum , memoriá tenere De-

cernamus , quz propinaua faat , (im-

calogí pracepta; neeeffe e(t infuper

plici vitto fatis javari. poieft oculas:

horum explicationem audite ; absque

remoti.ra nonniói geminato nobis di-

hoc perfeversbitis in veftris ceaebris,

ftínété reprafentartur, Eadem eft re-

& nepaílum quidem unum in falu-

ruüm noícendarum ratio, — Ad res ca-

tis femita promovebitis; non co

[v

gnoe

ducas., que circa nos funt , perviden-

Ícetis Déum, nifiquantum fufficic ad

" das, Rato naturalis fufficit: ad. ea

eum off-ndendum:. non fci&tis-gzr!us*de'

qua zterna funt, & tam proculà no-

Chiifto , quàm quod (atis i sd cam

ftris fenfibus remota , perfpicienda ,

blafphemiis irtitandum : non plus de

noníuffiii, l1mó, ( de h;s homo

peccato , quàm quód ad illud admit-

fola Ratione adhibitá difputare ve-

tendum fit f2tis, De cetero harebiris

lir, & fibi, & aliíis illas prorfus a-

in ve(ítra il!'a nocte tam ia graviffiino

lias, quàm reipfa fint , proponet:

falutis negotio., quàm in pernofcendis

id quod tet Antíquis Philofophis ac-

ejus confequendz mediis g eriis in

cidit, qui fo'ius nataralis luminisa-

templis prz qiovis Ethnicoirreverene

ciecon£, in fedilfimos errores pro-

tess. domi veró veftrz ipüis belluisin-

lopüfunt; minüsque de DEO cog-

tra&tabiliores.

.moveérunt in tantilia ila-fümmi verl

XII, Alloquor hic przcipue illos.

Ícientia, quàm rudiffimus quisque

Patresfomilias , qui uxoresfaasmit-

inter Chriftíanos hodie de eo intel-

tunr ad Sacrum , intra cuod Sacerdos

ligar,

Przter Rationem multo ima-

adpopulum verba foletficere; ipfr

gis Fidei lumine opus eft, cujus ope

veró illud audíunt , íub quod non

eó perringere hodie vel puerulus po-

e(t , qui verbum dica - Alio o-

Pf 118, teft , ur dicere cum veritate polfit ; Su-

mnia fierl convenit.

Si.cui ex

100;

per fenor iotedlexs.

familia DEI verbum audiendum

Xl. Si auiem hii inftitatlonis alie-

i

eft ,

audiendum eft Capiti ,

n& coniemptores Fide nítuntur, quá

emira.-

quo rerum ä&'vina:um iníci

tanquam Chri&ia*ni' donat (unt,

)

DE NECESSITATE ATIDIENDI VERBI DIVINI,

7

luntatis etiam malé affe&e perturba- Pj4l. ivg.

plurímum damni affert , cüm hec

tionememendautr: Lex domizi tmma-

8.

nou Ipfi uni , fed ceti familiz nocesr.

Pow

tala

calataconvervtens animas. | Pcopé Nuli

Cometz nunquam majora

cataractas fetz non morantur, abfítecs

WlM

porrendant, quàm cüm mediumfczli

rte perpetuo aquárum ex alto caden-

occupant, Tum enim omnem ín par-

L

J

tem malignosfuos radios diffandunt,

tium fragorc

Equidem fi & vos

feftà qualibet lucead ve:bum divinam

& plurbus fimul populs ac re.

Non a.

audiendum accefferitis, intelligitisex

gionibus funefi funt.

liter eorum ignorantía , qui locum

me crebró inculcari nexz lechalis gta-

vitatem, aternum pereundipericula ,

domi altiorem obtinent , plus quàm

aliorum , affett. decrimenti, — Vo-

Divinz Juítitia rigorem , G& quz

funt alia generis ejusdeg , momenti

lo proihde , ut omnes ad audien-

dum DElI verbum conveniant , fic,ur,

fané quàm gravis, de qiibus agerein-

&itui : hocauiei fifiat,. predigio (i-

f tantum mihi jutís eífet , facerem &

millimum forec, fi non terrecentur

ego, quod S, Cefarius Arelatenfiam

Przíul ,. qui cüm inter facrificandum

pravz propenfiones veítrz , nec illo

pro concione dícere volebat , templi

finu migrarent , in quo íipfis porró

quietis effe non líceret, | Non (unt

jannas occludi juffic , nequis inde fe

(ubdaceret, Saltem eotum nemo de-

tata hzc Divini verbi auditi pro-

E

fideretur, qui prz ceteris (apit , s&que

digis. Evolvite , ft lubet, Sacrss hi-

M

ftorias ,- & invenietis , (zpe DEUM

ita fapereoftendar non fe fübducendo.

l

Nemini fatis (it , rudem duntaxat

verbi (ui ab hominibus propofiti me-

(*

Myfteriorum Fidei noftrz habere

dio uíüum ad mutandos hominum

$.

notitiam ,. & modi quo Sicramenta

animos , mentésque ; eósque ex be-

nü

fuícipienda funt : nemini, inquam ,

ftiis , qualesfuerant, in De:filios con-

fit. fatis-

leriftromata complicata

vertendos,

à

idjs

In

oculos füi fpz&aculo non oble&int.

. XIV. Sctibit Theodoretus, l)erfäs.

Id

Sic San&iffimz Relig'onis Myfteria,

antequam ad cos Evangelii fama pere

|te

admicabili

venitet, tam excra omnes honcftatis

quz "Divina Sapientia

rationeinvenit, D.vioa vetó Bonitas

& temperantiz limites fuiffe evapatos,

utnoníorotes tantüm , fed filias e-

llos

ac Potentia. prodigiofillime: perfece-

nite

tiam, aut matres fibi conjugio copu-

runt , quia d maxima Chriftianorum

dos

larent : tam in(uper crudeles fuiffe

parte. non nift obiter & perquim

ul

confasé cognofcuntur, perínde feré

atqueimmanes, ut proeoquódterre

on

mandarent

vitáà

fupn&torum . cada-

n

eosafficiunt, ac fi peþitüs ignorarene

tur.

vera , canibus illa devoranda ob-

a

Xill. Neque tàámen hicfiftit Con-

jicerent, Eàdem barbarie , qui ad

lum

cionum auditarum fractus:; hz enim

Caípium mare incolebant , humanis

It

cadaveribus canes íuos pa(cebant;

non folüm difpellunt offulas animo à

[ia

Scytha veróeodemtumulo vivosmor-

peccato i'gnotaïmxiz tenebras, fed vo-

lj

cuósque

&

DISCURSUS PRIMUS-

tuosque condebant. Omnium im-

maniffimi Maffasetz non ufa folüm,

du&os? Nibil mlöäs-. Däus-k,-th-—nc; :

quam illum fpíritum ita loquí'coge-

^

.* fed lara lege , fenes Íuos madtatos

1

bat , fubinde Gratle füz auxiliis op-

in lztis conventiculis devorabanr.

portuné fübminiftcaris in audientium

. Omntestamen iftz Nationes, & plures

animos penett2bat: absque hoc enim

. &liz aut zqué, aucetíam magisbarba-

& illius mali Dzmonis , & cujusvís e-

fz,Ápoftolorum aureorum quiín A-

dam alterius hominis vox plus viciam

o poftolico munere ipfis (accefferunt,

fe tolà non h:bauiffec ad trahenda. &

- predicationetam inalios honíines mu-

permovenda homíinum corda , quim

Pf8

16. tatifunt, ut non tam homines, quàm

füccinum frigidum habeat ad (trami-

.. Deifiliidici mererentut.. Fgodixi, Dis

nis culmos attrahendos, Quidquid ca-

X

— effrs C filiiexcelfiomua. Vos igitur ipfi

loris & virtutis ad trahendum habet

judicate , quzja vobis Divini verbi vís

concionantium vox, áGiatizdivinz

acrobur fi: futurum, qui Dei beneficio

auxiliis habet , quz hominis verbis

xrr :

procul àbirbaiie , a

r

i

s om-ne*mleftis hu

Deusadjungit, efficiendout non ho-

qnapitatem exculti.

minís, fed Dei verba evadant, . /Vusz-

€ret,

XV. Videor mihi audire ,jquidxta.

quid non verbamea [uut qnaft iauisidigst

Cité vobiscum contra hucusque di&ta

.$5.2$8

Domizss. Audite eventum hocin ge-

muffitecis;nimirum, quz enarrata fant,

nere prorfus fiugularem , & excitare

prodig:arunc contigiffe, cüm vel Apo-

animos veftcos ad infipnem fru(tuin

- ftoli , vel eorum fucceffores. illuftti

velexunafola coacion

z

" fortuit—'cïi audi-

— fan&itate viri, de rebus divinis verba

ta hauriendum,

; facerent: vos quoque nihi! cupere ve-

XVI, Refert Heroldus in Prom-

. hemétiàs, qnàm ejusmodiaudire Con-

ptuario , fuiffe hominem , inter (uos &

ciones,G effer hac ztate,qui rales habe-

opibus & magoa authoritate pollene

ret. Móltratis enimveró,quám rudesin

tem, fedre&az Liberorum educationi

4

hoc negotio ficis, Quod hominisani-

paràm addi&um, Tres numc—rabar;

mum in melius mutar,non externa ho-

mares duos , feeminam unam : illorum

mínis.fed interna Dei voxeít, Lingua

natu mínor ita denique depuduit, ut

hominisaltiàs nop penetrat , quám fo»

turpiter ipfam fuam fororem deperi-

[

noadaures: Dei vox eft illa, quz pro-

ret; nec anté infidiari huic. deftirit,

| fandiüs , & adipfam usquecor perva-

quàm & blanditiis, & donis exqugnas

[ Pjal 62, ditDabit voci [ua vocem virtutu. Mul-

tam inflagitium impelleret. Advertit

344 torum tríta fermone res eít, Malum

fratrem natu majorem & fumo & feee

ä

Dzmonem al quandoenergumeniore

tore prodente, ftygius ignis , qui mife«

. de aternorum bonorum excellentia

ros amantes depaícebat : nectamen-

; diflerendo cun&is audientibus lacry-

!

antétam pudendi eos damnareconfor-

mas doloris .schementi(fimi elicuiffe,.

j

. Siveranarrantur, an vosaffirmabitis

tiaufus cft , quám fuifmetoculis,quod

erat,denique ufurparet:hincad utrum-

p

Lj

hosad m*lif)lf à æalo geniofuitfe per-

que , & fratrem przcipu? converíus,

La

-

h

acerb,&

-DE NECESSITATE AUDIENDI VERBI DIVINI..

E. 2

re,non nifiad curioíitaté pafcendam,

acerbé in eum invedtuseft,proditorem

de

apptllando,cum minis,tei totius feri-

Venitigitur, & argumenti fuaviffimi

s

em Parenti enarrandi, Actusea rein

differtationem audivit , delonganimi

farias Juvenis, partim exprobrationis

Deimiferatione, quà Peccatores ex-

m

imparientiá,& deteti (celeris pudore ,

pe&et, & fcelerum. fuorum poeaitu-

t

partím malorum impendentium metu,

dine du&os, amantiffimé recipíar.

n

pugionem,quo accinctus erat,arripuits

Tela, non verba videri poterant , quz

& fratre natu majore crudeliter inter-

primaaudiit; adeó intíma animi pene-

empto fugá fe fubduxit.. Parens re in-

trárunt, Decrevit eo momento aníe

lu

telle&tá (eró advertit, quistandé edu-

mum confeffioneexpiare, idque re-

dec

cationis nimiüm foluta finis effer? . &

ipfa , quamprimum é facro. fuggefte

W

'live vindi&z cupidicate, five pudore,

Praco illede(ícendio praftitit: & quia

[4

five ftadio;ne intanto fligitio partem

hic priusquam à noxisreum exolveret,

I$

habu:ffe crederetur, Juvenem ftattrici-

aliquantotempore coram cruci affixi

Je

dam plané penitüsque cxheredavir, At

Servatoris fimulacro hominem de-

hic vipera inftar, pro plage modo ve-

tinuit, utad tot tantorümque fcele-

Jeren

neni vimexerens tam defperata cepit

rum veniamanimo finceriffimo peten-

zhz&

"

covfilia,u: noctuParentem inlcéto de-

dam induceret,tantis modicoillotem-

&

piehenfum, eodem pugione jam cog-

poris inteivallo inctementis dolor de

im

nadfíanguinis avido, tot vulneribus

admiffisau&useft, ur in. veftigio vi»

]

peterer, quot illi corficiendo fasisef-

vere defineret,magno fuo bono: cüm

Íent. Perpetrato parsicidio tam de di-

erim die mox copfequente fepulchio

T]e

vina defperans miferatione, quàu: hu-

cadaver effctinferendum, inftitit apud

1:

monz Juftitiz promerita fupplicia fu-

Auditoires facer Preco, ut demortui

ene

gitans,mutato nomíne, ignotas terras

Aoimam precibusDeocun&i comen-

oni

petiit, £. eno omni vltiorum generi per-

dareniquod dum fit,inoculisomnium

iffo;fic ut non Sacrorum modó My-

ts

nivei coloris columba apparet, qua

u

fteciorumi, Euchariftiz ac Paenitentia

poftaliquos per templügiros,(chedam

ür

üfu abftinere penítüs, fed neSacrifi-

roftto excidere ad pedes Religiofi illi-

erl»

canti quidem Sacerdoti unquam idef.

us viri paffa,videri defiit. Suftulic fche-

tit

fät,pærinde ac fï jim ne. Animamqui-

dimS3cerdos.& cüm eam cun&is au-

f

dem haberer. Cüm tam defperato loco

dientibus alta voce legiffer,ex eaintel-

ttit

hominis res effent,eó , ubiipíe mora-

le&um eft; Animam illius Posnitentis ,

cl

batur, € facraaliqua familiavir venit,

dolorís maximi ví expia'a,laciymis fu-

i(c-

qui per verni jejunijdiesad concionem

isomhia quaztürisatrocia & enormia

|eDe

diceret; idquod istam egisg éprzfti-

deict: (ic aboleviffe,ut illojam momé-

üit,ut nemo non,quiaud ecar , deeco &

t0 Czlam petieríir,Deo claré vifoater-

Íot

jod

praclaicé fentiret ,& loquereur, fic ut

num fruüitura, & gratiasin omne deín-

fil*

ecá infel x ifteexpertorusan veraoare

ceps evu' pio faluris ben:ficío tam

rarentur, ftatuerit fcmcl dicerré xadi-

piacer. morem fibicolla.o actura.

uh

XVII.

i

R. ?. Segneri C'þrg'f,, Pfirr, Tom 1

&.

f

DISCURSUS. PRIMUS.

,ï

ío

hiftoria nihil

quidcm homines foris perftcepere, (ed

MM TE

Sdo , hac in

petinde vos admirari. poffe ac debere ,

nonferire, Experientía docuit, non

uàm finceri ac perfe&i doloris ac con-

aliàs difljnctiüs (onos P;rqipsj,äuäþüm

Zegliyrus (pirat, propterea quód um

critionis vim, Sedhic ipfe dolo: unde

