perpendite

qua mibi intenditur a gente non fantla .arm,

j

proin , quanzoó íit vituperabilior ,

Nam etfijuflitíatua. non fine rigore

]

dum errat , acfallitur ? Teemeritas

eft, jufta tamen eft, nec timere me iu

Ducum etiam poít vi&oriam ^ pu-

tuo tribunali oportet, ur in illo homi-

paal

P

nitur ; an exiftioare poffamus, poft

num , ne mez intentiones finifiré ac-

acceptam cladem impuné illam latu-

cipiantur,ne cauía mea reddatu: diffi-

Vij

2

u

10s

*

cilior ; negratum fit judici flare con-

1.

1

C

uame prejudicia ; ne Paffio inoidi-

d

M

: Xï',,RePc«

t igixu: ; Ut videamus M

nata prevaleat adíerendám contra

)

quàm jufte feipfuüm condemner, qui

me fententiam injüftam. Dif/cerse cane

tam iniqué proximum fuum con-

fam meam de gente non (ania.Non di-

i

Q

emnavir ; quoderar alterum Difcur-

verfa ab hoc.Davidico funt mulrorum

süs mej argumentum.

Jn quo alte-

juftorum defideria , quia& ip/ à judi-

Q

IT

rum judicas,teipfum condemnas. Ve.

cio hominum ad Divinum tuibunal y

Q.XN

rüm, urcormelius intelligatur judicij

in quoíolo nemini unquam fit inja-

illius feveritas ,quo Dens intrafos hos

ria , appellare coacti. funt.,

Cafum

judices & inhumanos judicabit , ge-

prorfus ftupendum in hoc genere per-

minam injuriam confidetare oportet ,

cipite, quem.vobis conflitui enarrare,

quam judicando , Deo ipferunr &

VIL, Senex quidam virtutjs con-

fummatee,&annornm plüsqnam fexa-

proximo, Et quod proximum atti-

(5

net ; damnum rantó eft iajus, ait S,

ginta ,nomine Vitalius, reli&à foli-

L .Sj Tha

f

" Thomas , quántó majus cfl bonum ,

tudine Allexandriam venit; negodij a«

;' 20 ï'

quàd judicio hoc nofiro ei furripi-

licujus gratia , quod in quocunquea-

Ia

60,

lio temerzriom videri deboiffer,

Sed

De

L4

' mus, Etenimapud nos ipfosbonnm

illud nomen , quod poffidcbaz, illam-

LuxSpiritüs Sancti , quze cordi ejus

i

f

q

ue bonam famam , que inter bona

maniteíte illapfa eft,fecurum eum red-

D

externa principatum tenet ; quamque

à

didit , quiód ea in re non errarec.. In-

non raró homines ipfi vire prepo-

greffas cft izaque civitaem , ut arden-

nünt , auferimus. Tanto cum fen(u S.

t fuo zelo fausfaceret, & defudaret

Davidiniqué & prepofleràab homi-

cum alijs in meretricibus ex impudi-

nibusfejodicatum accepit ; nr pree-

citie cceno ad bonam frugem redu-

optarer à Divinoetiam rribunali jadi-

cendis, que magno namero inibi re-

cati , urut aliàs Dei judicia adoragda

periebanrur.Capit cheo mifellis iftisa-

(:

m:gis,quàm perveftiganda, tantopere

gere,quá rzrionibus quá precibus,quin

ftra-

'

füzcïnia»"azec., Nihil referr, diceba:ad

& Elecæ?(ynis opportüe fubmini

dis;

l

P EEE

pE junf;&rmf TEMERARIIS,

463

us

cu 2

dis , Nec£ruftra, à pluribus enim im-

ti arcani àDiabolo infeflsretirsex quo -

i d

petravit,ut turpi confuetudini perpe-

populus rantó magis in finiftro faüo ju«-

um

tuum nuncium remitterent ; alijs ve-

dicio confirmatus,non modó iillud non

gf m lii

xo,uz fi pacem flabilem cumDeo nunc

depofuitfed auxit etiam ; ita ut femi-

quidem nollenr,curpi vitze penitus ra«

ne,uti rebantur, mendaci parrim in-

ia t

nuaciando,inrerrumperent faltem il-

fultarenr, partim etiam dicerent : Par.-

E

igom

nern

]am,& fic velut inducias com DEO

effeut omnes ejus feminz dimno fa-

Otfil

pacifcerentur. — Quapropier, argenti

peren:, & nemo deinceps impiorum

T

aliquidijs largitus , vicilim ab ijs e-

caufam ageret,

Praé alijs autem Ja-

xigebar,ut noctem illam absque pec-

1f

venis quidam , qui aurium tenus ob-

con.

cato tranfigerent ; ipfe veró. interim

Íceenitatis luro immerfus , capere non

'Didil

excubabat modó in hujus, modó in

potetat, quód alius muflele inflar

alterius edibas, ibíque toram noctem

fine labe cum ejusmodi conditionis

Df

Tl

in precibus, pro eatum falute funden-

mulierculis commoraretur, cüm fum- -

dis, ab(umens; interim à peccato eas

momane Vitaliam obvium habuiffet,

idi

üm

cuftodiebat ; pactus infüper pactoar-

. tum ipfümex infami proftibuloegre- — .

dv

&ilfimo , ur ne cui morralium hanc

dientem;Hxccine,inquit;cella eft, u--

fuam negotiationem mauifeftarent ,

bi habitas, málé feriate Monachs?

ï! )

quà non earum corpota ; fed animas ;

Híne tui focij, quibuscumq; pfalmos

W

Á

abijscuperer, Studium hoc in ocu-

canis ? & cum di&to infiguem ei cola-

lis Dei tam fan&um, in niortalium 6-

. phuam impegit, Tunc Vitalius,quàm

»

rut.

culis omni reprehenfione dignum vi-

fereno val;zu nihil turbatus , tam Jace

debatur, quorum pars major non ut

((l*

-fupernà illuftzatus : fili , refpondit,

fufpe&am modoó, fed infuper ut fcan.

pro colapho, quem mihi infregifti ,

kxg-

lv

dalofam hanc eum venalis pudicicise

inrra breve rempus alium tmeo no-

fzminis tantam familiaritaté vitupe-

. mine accipies , led tantó fonantio-

lfi)i*

rabat.Quare virnm Sanctum,ad Joan-

rem ,ut tota Alexandria ejus fonua

le-

nemEleemofynariü , Epifcopum tunc

$d

ficperceprura,

Eventus Vatem pra

)

Alexandrinum;derulerunt;qui tamen

bàvit,nam cüm juvenisille pauló pot

W

aut quia virtutem Viralij fatis perfpe-

.plateam inambularet , Dzemon for-

d

&am habebat, aut quia innocenriffi.

^mam nigerrimi Athiopis mentitus

l

musipfetales & eetezos judicarecon-

comparüir,ejüsque lateri appropians

]

fuéffer, aceufationem neglexit , fuam-

alapam ei inflixit tanto robore, ur Ío-

iärgt

que Vitalio libertatem inregram per-

- nitus d teli ja£tum exaudiretur , cum

T

mifit; ut porró. ceum feminis illis a-

di&o : Hic eft illecolaphus; quem ii-

(l*

geret;quarum una imperrare à fe ali-

bi Abbas Vitalius mittrit in vicem il-

1

'quandonon porait ,quin incolloquio — lins,quem à te accepit, Mox Juvenis

W

admirabilem — Vitalij: continentiam

| velut exanimis humi provolutus ; ore

n

praedicarer, Hic veró, quis crederet ?

Ípemas evomere, totocorpore agita*

[o"

ADso obzinuit,uvc illa in peenam viola-

bc ut jam fui eompos non

1

-—

7

: xh; furere,

I

€

404

DISCURSUS VIGESIMUS OCTAVUS;

effet.. Ubi 1d feredijc, dolens agnà-

alterum finiftr? judicetmotus indicijs

proccä

vetlo,

vit admifi à fe facinoris indigniracem

admodum tenuibus & levibus, uti

2

*

Videbatur in

nitiót

& ad veniam obrinendám, magná po-

plerámque accidit

puli multitudine ftipatus , viri Sancti

meniorato eventu excufationem me-

ngila

domum petijt.

At ecce! cüm fores

reri , qui actioneimn profeffioni mona-

quim

xecludunr ; videnteum recens defun-

vll

flice tam adverfanrem(qualis erat illa

€&um, orantis habitu , flexis poplidi-

non folüm converístio , ied familiati-

Qucq

hm

" - bus,& manu utraque in caluimn por-

tas & frequentia cum mulierculis per-

diriffimz fama ) fceleris arguebat, Ec

Vinea

. re&a, co ipíofitu, quo noctes totas

pervigilin infamnium mulierculatum

tamen , quis Vitalij virtus tam erat

fjt,

ln

sedibus traducebar. Humi auctem non

Dota, utetiam $. Joannes Paeriarcha

L

eamin dubium vocare non auderer,

N

-fine infigoi miraculo hec veiba in-

Invit. (culpta legebantur: Uiri IMlexandri.

par non eras;ut ab hominibus infzrio-

;

n

PPH, uj polite ante tempus aliquid judícare,

ris conditionis , tántó minüs fapientie

quoad ufque veniat Dominus,

Hoc

bus, tam liberé condemuafetur. — 2Vo-

(n

j

'tam prodigiofo teftimonio commoti

lite ante tempuá jedicare.,

lag

XIV. Verum tamen eft , licet ijs,

IK

omnes Virum Sanctum msgno cum

honore tumulo intalerunt ; feminze

qui alije regendis pracfecti funt, judi-

li

veró obtentà jamloquendi venià mi-

care conceffum non fit , nequaquam

qu

[

rislaudibus Viri integritatem de-

tamen eosmet prohiberi , quo minüs

predicárant , conteflaie , Ííe eam

provideantatque profpiciant. Atque

)

s. Thec

hactenus aperire non potuiffe, reli-

ita, quz eft S.Thomz doürina, ubi

gione prepediras & minis, quasVita.

de aliqao judicando agitur, femper ?:?: «

O. AT.

N

lius loquacibus inreniáffer.

San-

illa , qui func dabia, in partem me-

h, f

4d 2.

&us denique Juvenem Damone li-

liorem accipere oportet :cüm veró 4

MURAT

[

' beravit, qui eum & percufferar fi-

de remedio providendus eít, five no-

mul & invaferat. jJuvenis antem,

bis,fivealijs adhibendo, ita proce-

W

Mundo valere juffo, illi fe — erga-

dendum videtur, quafi femper in de-

0

teriorem psrtem omnia acciperentar,

u

flulo inclufir, ad viram ponitendo

finiendam , ex quo Viralius pro-

ut Ícilicer fecandüm fanz prudentiz

li

Al

fe:

—

|

dieratad fnam in Lupana:ibus;:rznn-

regulas

ipet tutiors fedemur. : S1€;

endam.

^u

exemþ*iä gratià, Miarer guæPiamï per-

— XüI. Ecce quàm

—proculv' fi: Judi-

fuadere fibi deber, filiam fuam caftam

u:;

cium Dei ab injurijs innocenti. irro-

effe,bene moratam, & famz optims,

dum árgumenturm aliud non haber;ex

gandis , quas hominum judicia toties

inferunr, Licear mihi eriam hoc ad-

altera veró parte perinde invigilare

" dere : fi Deusnon vnle , ut quisalte-

eber , ac fraliaomuia tenerer,omnes

rnm judicer finiflre etiam in caífu, quo

gieffus obfzrvando, omnes bcu!drum

indicia haud obfzura fs offerunt ,

obrotus , colloquia omnia, non alíter,

" quautó magis illi difplicebir, & quis

ac fi nequifiumam reputaret. Qos.

E

P.riüf

,-f-*'**x

d

^

TEM .ER»A RII$-

of

F t

M

cipire provehire,

Idi qhórumdam -

E

s

procedendi ratio nihil de judicio per»

X

[

t j!,uzlfihr; &

vetío, plurimum veró de causa guber-

garu

itás cerebro eft. connexa, u

il

quidquid per. hoc adveriüs pioxi- H 629

natióné hzbe;. Et fecondüm hanc

]s

regülam concedo vobis, ut non facile

mum foum tranfic, illico fine reípcéu

0f

alijs enarrare velint.. T'ota die ivjm- ^f. 5 to

quemquam illorum. Juvenum vicinee

till

vefiiz, qui tam bellé domos veftras

flitiam ccogitavit lingua 144.. iplum — 42«

lat

h

eicumieunr , furum ac predonum

cogyare , loqni eft, adeó apud. non-

num:ero habeacis ; dummodo interim

nullos conjun&a funt. Et quamvie

p

a

B

. Vineam velltam bene firmá fepe cin-

hec judicia nonnunquam proferan-

tur, ceu fufpiciones tantüm, addira

e

il

— gàüs,ur eriam qui voluerit, nocere

:

t

ili non poffit.

proteflarione , ijs fidem non adhiberi;

ee[y

XV, jam a

d pmpeixï:täm, re

deun-

magnum tamen inde malum genera-

L

erp

.do: magnam dico eífe illass inju-

tur

*

9

quia ab audientibus nimis

entlr

riam, qui proximo infertur ; dum

quàm facilé creduntur , ac. facillimé

eriam divulgantur: & lieét forfan

Na.

fine jufta caufa fceleratus habetur : fed

haud paulà majoreft, quà Deus irri-

in omnimodam diffamati denigratio-

nem iftaomnia non cedant ; obfufca-

I/fs

tatur: ira ur S, Dororheus aufus fit

^

d«

dizere ; quód vix aliud vitium bt,

E

turtamen bona ejus fama , non aliters

m

quo Deus ita abhorreat , illudque ita

acquae fulmine quidem non. omnina

us

'abominet&r, ac à temerario judicio j

cpguntur, halitu ramen . quodam

*

Cuüm

üqüe

idncujus di&i confiemationem addu-

afflata colorem fuum amittunt.

—.aægæ

S-rl

-it omnes Eremi Parres fibi optimé

enim malignitas infraCis jam viribus 57 , 3;

,[H

& Dg;'00ï053" Nil magis avev[atur. & abo-

intima pervadere non poílit , extima 77

npt

ne

votb.

aninatur Dess ,quam proximum judi-

faltem inficit, & fplendore fuo fpoliar. ;;, 5, e,

öäü

càre , nt praclave afferunt omu

esPatres

Pejus adhuc eft, quód ex hoc iplo . 45,

ve

þf?mn. ó

Etenim

fonte fubinde oriantur rixz , ránco-

aoflri. Et non fine renione.

temeritas ifla plurimorum tnalorum

res, inimicitise , quin ipfa etiam homi-

füte

nde

origo, & infüper graviffima injuria

cidianon pauca; quz omnia ex pri-

maillatemerarie concepta, & pejüs-

i0fs

eft, quz omnibus tribus SS, Trinita-

tis perfonis infercur. — Mille quidem

inter alios fparfa fufpicione proma«

t

nant.

:

P

malorum origo eft, cüim bit fons om-

LÀ J-.

nium detractionum magis vigentinm

XVI. Dixi i

nfüper, ]udi&ia i&hæc

] pcþ

güäm

& univerfalium, atque omnes plareas

fingularem SS. Trinitati injoriam fa»

&fora inundantium. — Vix hic aut

cere, Fundamentum hujos mez síf-

j

fertionis audite,

ille Giniftram de proximo Íuo judici-

Uvgs ef! Legislator

Jac. d.

d

um forimavit , illico etiam alteri cui-

C udexyqui poteft penj:rä & liberare;

jue

-

cunque illud manifeftare feftinar,. Ut

ait S. Jacobus.t» autem quis 655 qui ju-

i

dicas proximum ?* Deus iraunus eit

jf -

fic de quibusdam illud dici poffit ,

quod Plinius de Locuftis fcripfht , ea«

urCollegam babere non poffit:. Uzus

(tl

officij

.

ef, — Extamen, qui in parrem

a

sim firidorem noné pe&ore, fed oc-

26e j

judi-

[

goimm

Zgä. DISCURSUS 'ViQEv;A*ämusx OCTAVUS,

judicialis venire vult, Collegam eife

aufusinDei filiumattentai? Preefertim

2u

fyt

^ nt

vult adjungere in officio Judicis, &

cüm, licér hic Judex ralis fir, qui in

V n

nefcio,an non etiamLegislatorem, Eft

nullo fuo jadicio falli poreft, juxra

Íci

hoc Sapertbia, Luciferi Supeibiz fi-

illud : 5i judice ego , judicimnm meum Xo.y,.

* qut

tnillima: ef/cendam fuper altitudi-

verum eff ; xam modeílé , támquebe-. 16 —

sens nubimnue, faftuofus ifte dixit;//mi-

nigné hac faa poteftate utatur, ut ne

A

if (qq

!m

Hs evo o/dltifimo. Simile quid dicere

quidem mulierem de adulrerio jam

1)"

' Bon

videter, quicunque hominam corda

Co-

convictam , condemnare velit.

"d

penetrare ( locum magis à noftro

gitate itaque, an temeritatem & au-

h i

a

confpe&u remotum , quàm ipfe nu-

'daciam illorum toleraturus fit, qui

p

bes int) & ibi ficat Deus vult ferre

Íamma cum facilitate alios , quando-

! du

fententiam daijs, quee fiunt, — Quie

que ne quidem reos , condemnare

M

[

veró major eífe temeritas poffit? aic

przefumunt ? & hec eft'injuria in fe-

ä» df

S. Bernardus: Pater A&cternus; cüm fic

cundam Períonam commilla.

Ad

Mundi Legislator, Judex etiam effe

DN

ii l

Tertiam veniamue, — U»ws eff Legis-

Ilf

poffet; non valt tamen Mundum ju-

lator G X ndex, qui poteff perdere c? li-

Jgu

dicare, fed munus hoc Filio fuo ceffic:

Q

berare, Spiritus San&us , quamvis

(

"Pater uon judieat queuquam : & ego,

poffir jufte & punire & liberate,juxra

4n. f

[

æz

2

pergit San&us,in munus, quod srer-

arbirrium,mavult£amen , impellente

. pusPater ultró non exercec,involabo?

ánfinitá bonitate fuá, & ipfe erga ope*

N

M

.Epif.

Et ego mibi affmmas, qued nec ipfePa-

t ua exercere miferationem & pie-

per a[femiit ? Án in Creatnra putidi(fi-

&

tatem infinitam , quàm fupplicia &

, mafingiaudacismajor poffit? Echzec

penas.

Quàm igitor. ingratum in-

de injuria in primam Perfopam defig-

visimque ipfi erit, f Peccator , cujus

nata ; adfecundam tranfeamus, Urus

eílet pro peccatis fuismer mifericor-

p

lii

eff. Legislater & JX ndex. Filius Dei e

diam implorare, femper in id incum-

M !0!'

ifle Jadex , qui conftitutus eft Judex

bar,quomodo alium ant puniat,- aut

ig, li

Vivorum &

ortuorumi, hoc eft, Pro-

fententiam contraipfum ferat, inter-

ii

borum & Improborum : Cosflitutia

Üj

pretando fiuiftié cogitationes , divi-

efl Xwudex Fivormm ( -mortuorim,

nando de confilijs & anirmi decretis,

iL

, Quantamnon injuriam infert Divino

M4, Dt

di&acavillando, & lacerando Chri-

Tübunali, qui officium jadicandi fi-

ftianam illam chariratem , cujus pro-

j W

bi arrogare , & fedem Filio Dei refer-

prium eft ; nefcire, facilé mala cogi-

Vatam occupare non veregur? Noir

tàra * (baritas non coritat malum ;

tbulcim ab hinc temporis eflluxit,

utpore quz inflar pretioíz aurifodi-

cim nobilis quidam Eques , quód

na omnem etiam illam aquam reddit.

Sellam regiam infediffec , vitá fa&um

pretiofam , que per illius venss. tran-

:Mlud fuum. luit.

Qnam igitur po-

It,

Hec arrogantia iia. S. Spiricui-

pam ac fupplicium merebitur Arro-

difplicec, ut inter omnia Mundi fze-

: gamia* : que omni feré horá finules

ruüm; &

lera ngllum ita ïeþxepræhmfu

Ípeciali ;

p —

h.

p DE— ]übimm TEME R'AR ns

:

407

fpeciali peená caftigaturum denuntiá-

- XVIIL T.2 quises , qui,

judicaitUn

WE yoay,

de tua Jurisdictio , quà judicium bo£

rit , aciniqua hacjudicia : «drgwer

mundum-de Jnflitia & de [ndicie. Et

jure ac merió exeres, fi totam

u

Deus fbi zefervavit ?. Dei judiciums

ficillad $. Auguftini effatum verifica-

WA ov

tur, dicentis : [&dicawdi temerttas

efl, Ubi tua Scientia, dum vis, ut in«

H be !»5«':ng ,

dicia & prefumptiones leviffimar pro

ii

( qáantamcunque multas vurbiscon-

2"

trà chariratem & commercium hu-

innumeris zeftimonijs fcripto. confi-

j

*;Zdongx

mamim excitet ) «u//li plus nocet, qpam

gnatis fufficiant? 4scivile eff , mfi totà

L.fotía

(

3

lege perf[petl a mnic

à ejus partieula pe-

T

;

6.

ipfi'udici. Ex heec eft injuria Spiritui

bi denique Juftitia; v:J« f

San&o illata , atque adsó roriSS. Tri-

pofita judicare. U

qi

cüm toti fimus in miferatione erga //-4* ^t»

nàt.

J

nitariqua; ut Sen&tus quidam Mona-

chus atidivit , de ccelo clamat: 7 s/e-

nos, totiin rigore vereüs alios ? ita ut £/*44»

1hàft

iDiilis

duplici pondere in zeftimatione inter--

"

runt bomines, [bi judicium meum..

ïPPydf

o XVÀL Qvoapropter verbis Apofto-

na appendamus, ac duplici ulna me-

M

j i*yädo

tiamnr omnia, cum gravifima Dei -

BTlfe

li fuperiüs allaris concludamus : 7*

; ïT:wpö

quises, qui judicas alienum fervum ,

indignatione , clamantis ; Posdss C*

lie

Qui fümus nos, nt tantam in alios au-

pondus ; menfurac? mev[ura s mvnmá, Provs

"i

Y

&oritatem .nobis arrogemus? Qzis te

abominabile «f apnd Deum. Nonita,; 20.

xd

Dile&iffimi, deincepsagamus : /os 10.

con[Hituit *"Principem [uper nos ? forfan

N

alioris, quàm proximus nofter fit,

érgoampligs invieesm judiemm. Do-

mino fuo fervum judicandum relin- Kos:

ype

conditionis fumus , an fervi omnes

Ple'

ejuídem Domini t Z'w quise Forfan

quamus : nam.Dom:zo fno. [Hat aut 68« 1454»

u

tam nullius noxa pobis confcij fu.

dit. -Nos autem difcamus nofmet-

J

fnus ,ut tempus nobisabunder, quo

ipfosjudicare, & maligaam illam pro-

xu us

I

7

proximi potiüs debitorim ngmerum

penfionem , quà ad illa , qua ad nos

n

non peítrinent, dijudicanda impelli-

Dia

3

ineamis , quàm denofiris expungen.

Vr

*

3*

* dis foliciri fimus ? »fer bomo femet-

mor,in profe&um noftrum & com-

n

modum convertamur, Nam fi ulli-

ip[um i morando vult agnofcere pariter

jnis

C jndicare cor proximorum ,dixi Deus

bi feveritati & rigori locus eft, eft in

(f

&eJ. !

ipfead S. Cathariuam Senepfem,quafi

ngbigmgfi»þfis y fa&i*sqüe noftris di;ä-

1 ar.-

fttliy

ex illorgm genere efler , qui de nocte

.. éicandis: Si »ormetipfos dijndipa-

Ü

l

9-6. 4

TO n08 Wtique jio —

1103!9-

PA

; p

Attig,

cá ?C«M HT.

?zo&u vident quam intfrdin..

COgl'

t

fpiV

j

(

2

QY

w

fou

r

E

«t

Qe

DIS.

4

jli

m

z

E

& 458

DICURSUS VIGESIMUS NONUS,

«

fde

qui

bus

JDISC

URSUS XXI

d

hx

?

. De Detractione.

Qrdi

qa

[

p

I ijdem Aphoäfmi

& quod pcjus eft, nï;gram, toxïc—»öqküe

n

propottione qua-

infe&am refpicio, timeo , ut quod res

dex

U

dam locum habent

4

incura Animorum,

eft fatear , ocaltam quandam & non

p

9G

facilé medicabilem ' malignitatem ,

Dior

quibus Ars Medica

que mortem, eámque zternam ac-

o QU

in curandis corpo-

ceríat, Quiefo igitür , attentis hodie

rtibus uritur , Co-

,9.7'.&" GE:

oribus alienz mali

animis auribisque adellé ; erenim fi

gor hodie Detra&

non aliud , quàm mali hujüs: gravi-

nuntij bajulus -eíie,

Non dicam ,

Qt

tatem iniellexeritis , fola hzec remedij

quod de illorum falure defperém, dico

non

páruüm efiicacis loco effe pof-

tamen,male eos habere;ac haud paulà -

s

fet.

W

Ü

deteriüis.

?

uàm ipá fibi perfuadeanrt.

lL Oprarem quidem: omnem ab

. . ApudMedentes, Axiomatis inftar ob.

t

h

ore veílro maledicentiam ,. fi tantum.

Y

tiner,quàd in actitis prefertim morbis -

promittére mihi unquam poffem ,

- certiflimafigna ex linguz habiradina

quàm ï*longiüïmä in exilium amanda-

€olligi poffint;ita nt hajas in manifzft-

re , prae cseteristamen illam, quz oc-

as o

anda morbi naturáfides cerrior fit, .

culté famam ptoximo: , finon tollir;

qoàm arteria pulíüs.Si in ore febri la-

minuit certe , & Detrá&tiodicirar : fic

—

L

borantislinguam confpicamini inftar

ea dnobus modis. Primà, quandoad $, 777

[]

extincti carbonis nigram, & inflar ai-

nocendum famzPtoximi falfum fpat- 2.2.4/ -

IU

dentis accenfam ; eciamíi Arterias pul-

gitur: fccundó , quando verum qui- 7 3. 47

Ius aliud loqueretur,noliteei idem ha-

[

dem dicitur; fed occultum ; sut no- 1,44 2

uj

bereylinguse potiüs credite ; & para-

tum quidem , verüm exaggeratam &

l

Hl pp.i; V8 23 fepalturam neceffaria ; Infirmus

aucum ; aut cüm in bonam par-

- £oac, enim pauló poft fuuus etic,

Liusua

temaccipipofíet , decortum in fini-

k

b

V

Pyew, "a virulenta, ecalamitofiffrma.

firam. du primo peccaturgraviüs ,

Hipíam dicam in animorum veflro-

cüm malicize detrattionis eriiam mien-

12-.X, &1

rumcura. Si arteriam quorüumdam

dacium accedar: in fscundo non ita

exploro , recté fe habet,

Multi illo.

quidem gtaviter ; magis tamen fre-

rum frequentant Templa,jejunio fub-

quenter,

Et ideó quia hoc. malum

:g

indeintra hebdomadam fe maceránt j

admodum commune eft, quod nullo

;

S.Tl)g h

publicé privatímqae precesad Deumn

negotio quiliber agnofcere in fe ipfo

fundünr, Re&éifla fe habenz. Atf poteft ; hoc potiümüm — hodterna

2-«,!]

UC(

3!*12

!

; lingmmlmaledjccmiä inüammmäu Diflerratione petere confüiui, Et,

-

[2MM-:

AE

— DE DETRA ACTIONE,

40

2

ei:'c'&, düin"me a.d; rém a:cin[go--, ocnlis

Quóàd bonum valdé näa;gnüm fit, ma-

fe(e meis ingens illa fera exhiber,

nifsftum eft,nam aftimatio vita que«

quam S. Propheta Daniel in vifioni-

dam civilis eft; & bonum hominis,

bas fuis myflerio plenis fpe&abilem

E

ut homo eft , & differt à belluis ; pro-

habuit, triplici terribilium dentium

prium, Etenim bellue ,' quamvis

euam ipfz appetant fuo modo excel.-

ordine armatam : & in hac plüs quàm

in alia qualiber perfectam alieng fa-

lere,séque opponant talem excellen-

óqu

mz detrahentis effigiem agnofco; qui

. tiam impedientibus, non affe&ant ta-

qd f

— hauddubié fera ef , cüim fit humani

.fnen bonuüm nomen;ut affectat homo;

. Tioi

generis ipimicus, & os habeat, quod

&honoreminde redundantem. 1mà

em s

non tantüm dentibus armatur ita exa-

fiilla &ftimatio; quá rem quampiam

|- (

Preg, Chtis, ut S. Spiritus eos gladios dicat:

Dominus profiguitur , cuftodit,

adie

pretium ei addit , dicere neceffüm eft,

m

Generatio, qua pro dentibus eladios ba-

»

39*?4:

eet

Sed infüper dentes hos rriplici

quód vita hzec Moralis, quá inter ho-

i

ordiae ac ferie difpofires , quibus fi-

mines cum quadam diguitate vivitürg

r

muleodémque momento tíes omni-

' vitam natüralem quadammodo adz-

noftragesedat, flragem in. Proximi

quet;aut forraffe excedat:cüm magns&

yjl-

abfencis famá, quam primó anre ocu-

ab

heminum pars publicam infamiam.

- losponam : ftragem in animo Pro-

magis, quàm ipfam mortem horrezr.

u

Ximi prafentis ; quam fecundó ; &

-Deinde bonum famae ad commerciü

A5

fuagem in ipfs Anima Detra&oris,

hümanum, & vitam cum virtute

T

quam ut ceteris graviorem tertio lo-

agendam fummé neceffarium eft: per

20

illud enim homo fit aptus ad omne

)Hit,

. co Rerquuat.

4

genus negorij & officij, quod eum in-

LE

- Bllb iraque" Betractto fa:

ter homines exercere oportet, Er,fi

indi f

.mam devor:t Proximi abfencis, & fic

nihil aliud praftarer, nunquam non

puid

uAo bolo plàs confumit , quàm famo-

frenum eft; quo quis ab ormnibus fe

qui

cohibeat noxis, qua eam aur perdunr,

T2

-uinuna margarita liquefa&a plns-

aut perdendze periculo opponont. Fa- b ?"bo? :

n&

quam dimidi) millionis precium bi-

ma facit idoneum ad . offcia bumana, ld!

d

bendam propinavit. Nihilexagge-

ce pmferäjat & peccatzs. — Et qu-am vis

Il«

Prov.. 10: Meliss eff. somen. bonum , quam

. Lex Chtiftiana doceat , hominum x-

n o.;my?.'

13. —

t

22.1. divitia multa: Magisque eft acftima-

. flimationem expetendam non effe,

r

bilenomen Tofti; quàm totius Mun-

imó ne curandam quidem ; id cam«n

T

di caducsedivitize , quze & Tuftis, &

ficaccipiendum; ut vetet eam tinq á

*

fte

!:

Peccatoribus communes fenr, Fama

finem fectari : nam fama ut. mec

lj

in:er bona exreriora magnum valde

.cujusdam maxime ad virtutem exci*

ll

$, T bo, bonum eft, at docer S, Thomas, & ad

cendam neceffarij rationem habere,

o

2.2.4. commercium. humanüm virturísque

eft res laude digniffims , piafertiiy in

M

T2342. vere findium füumme neceflarium.

uD) con-

i

.€0 ; qui nerf fb!x-?bi. à comm

K l)f Sengfi Chrif, (njlr, fm',l.j

: &xftia

N

E

*

4i

-

-D I$CURSU S VIGE .s'r,M'u-. $ NONIIS,

lorcio abjun&us vivir, fed eciam alijs:

n4.Et qui illam ut ralem melitis.n&f:

nude honor jufté . eftimacur, nihil ,

fe vulr,folertiam artendar,& artes ne^

i

u

quo perdacur, mali operando ; juft?

quifimas, quibus proximi famsm,

2t

etiam contemnitur, nihil , quo obii-

quancumvis crfbe, in alijs omnibus

neatur, mali operando,

negotij

j

&

lat

IV. Ex quibusomnibus, nullo ne-

«[Ciüntox'

i, Mineivae homines » DOcere

x

ii

gotio colligere licet , quauto damno

V£, Ut metam certiüs tangant, à

««

i

D:tridor proximum abfentem zfii.

lengé non raró , imó ab oppofito or-

li

ciat, cmm fuam ei famam devorar.

diuntur; nimirum à laudibus.

Sed

D

t

Damnum cer:é tàm magnum efl,otin

Deué vos protegat: cüm Pifcatog

Qo;

, compsrationem cum - homicidio ve.

Wor

oleum aqua fuperfundit , argumento

nist;licét illud non exequet : Qzi

id eft, quod Tridente certó fzrire

LIAM, [

At

9. T. de

occidit fratrem [aum ,« qui detrabit

fatagat. Exordiudátur fermeïnïe;aï quó4

; f S*X

P.

ei,pariter bomicida e[fe mon[lrantur.

Hl

j

nefcio quae, reverá domus fuae curam

.&.þö.?ïll-—

-

Et hoc ferme fignificare vult facer

habeat, prompta fit, provida , fupra

gidorm Textus,cüm modó novaculam, modà

feminam fapiat in gerendis fuis ne-

fagittam, modó gladíinm vocat,ad de-

j

gotjjs 5 majori ramen laude digna

notandgs fcilicec luculentas illas pla-

fütura , fi oculos ad rem alienam

0l

:g55» quascordi proximi & bono ejus

nonadjiceter..— Advertite, quod lin-

Ài

nomini infligir. Imófilingua Detra-

guz genus ! An nonleoninz, quarum.

&oris fefola non pertingit ad proxi-

beftisrum lingua ram non eft lenis , ut

mum etiam vità naturali privandam;

ediam dym lambendo blandiuntur,

!

alijs tamen perfrequenter &nfem in

finguinem eliciant? Puellam quan-

f

manus porrigit, cüm magna cruenta-

damlaudant, fed mox addünt ejuc-

xüm rixarüm , acjurgiorum pare pri-

tmodi corre&tionem , ur. meliüs mife-

mam fvam originem ex detra&ioni-

12 forer, à landatoribus iftis fuis fuiffe

Y

bus habesr.

Uade fi obferverur,

maledictis, quàm pteconijs imperi-

Iy, ]

quod res eft , in iftis privatis pugnis

tam, Referunt de quibusdam vene» ,

fí

!--.m d

P

1

lerumque lingua tuba eft, quz ad il-

ficis, quód folis laudibus. infantes fa--

M

LU

lasprovocetanimérque,.

fcinenr. O bellam infanralum, quem

, V. Unde etiam'credo,, quód, quo-

brachiisteneris! quàm eft v.gecus ;

D

t;es hi detractores 0s aperiunt ad no-

qnàm hilans, quàm vivax ! Vix ifta

cendum alienz fams , nunqam id

dicuntur , cüim mifer infans malé

É:ciant fine peculiari & proxima ma-

habere incipit ; languet, deficir , ac fi-

li Demonis ope , qui paratiffimus eft

cut virgla ex aromatibus confedia,

ad linguam calore quodam ftygio ac-

coníu;pirur , absque eo , quód (ciatur;

cendendam, ucaudaciore verbuló fu-

quomodo ardeat,

Similem prorfus

nefta prorfus incendia excirenrur: &

artem fuisencomijs faícinzndi Detra-

: jgïeo 3--6*-

:

hïæ - cgïillg izngf:d inflammnm a geben.

hénies inven&rc ; quà plus faepe ucun-

anntene:

L

r m'rbä TRACTI ONZ

: ATÉ

n

appellavit. A&cthiopiffam : non quàd

s'. f

z täi; &ä eæCQCïä nyut

nulli ge'h-;ïra'i/l'laml

)e,

exorcifmi valeant.-

-

hac reipsá talis effec , fed quia in:et

à

iibut

— « NI Aliàs ranquam m

ierantes te-;

Madianitás prognata ab sihiopum

X

lam fuam ordiuntur, & cümminime

confinibus veniebat , Ira voces ca«

timetur , crudeliace finiunc, — Difpli-

xïi'n*nqueï Hgnäfmanäi vim detractores

confandant ; vocant femipam ill.m

ii

eere fibiajunt, quód homo tante fa-

) 0r

enilias, infipniámque dotium ac facul-

procscem, qua vivacior aliquanto

eft;aliam appellant adulteram , quam

$d

'fatum, Qquesm* fanto ceteroqnin à-

CACOI

- . mere profsquerencur j hoc & illo vi-

nonnifi petulantiüs rififfe, aot do-

0

tiorum genete fe obítringendo , .fibi

num'aliquod occulc& admififfe vide-

TE

Zl

: ;az;. fuísque tam turpem noram inurat,

runt. Qoód 6 etiam feniel fort? la-

1uo

le . BR S*ï!

pentem quendam rerumnaturae

pfa eft , ex fa&ounico viram omnem

86.

judicane, ac obftinaté. contendunt ,

uf

YiumScriptores referunt, capirecan.

" -édido, qui deutes non habeat, fpu-

prefumprionem contra illam ftare. ,

ipt

Z

DI

mamore ram malignám , verfare ; ut

quà fiat , ut jure femper mala ceníea-

infanabili plaga inficiat , quemcun-

zur, quzfemeltalis ab ipfis depre-

gn

m

que afperferit.. Serpentes hujesmo-

henfa eft. femel malui , femper pra[u-

Jdi funt Detra&tores: videntur bonz

wiitur malgs, — Artficium equidem

il«

um

mentis eff , (implices ; finceri , adeó,

hocillorum eft,quod ; ucad id , quod

inngebam, revertamur, jure credi po-

j

nt. cüm loquontur, nonnifi ex arden-

tty

T

ti Zelo loquantur; nec denres, quibus

teft ab affiftenie ipfis demone fvg-

Sed

j

mordeant , habere cenfeantur,

geftum fuiffe : ab illo, dico ; qui Evae

neqnis accedat propiüs! quia fpu-

in Paradifoterreftri facondià foà — i-

u

Y

vl

ma, quam? labriseijciunt ; dentium

pfüm potuit Deum fufpe&um redde-

vicem fupoler, & nimium quantum

re , uná eadémque operá infimulando

hift

Sevm,

lethifera eft, — ;deas , ai* S. Bernar-

illam immoderad rigoris in preci-

19'[!

£4,.:n

dus, vulta moflo,emiti malediliontm,

veli ( ^

piendo, invidiz in precipiendi cau-

J/

Cat,

tanta perfnafbilioremy, quamto creditur

fa, & falfitatis in minis mortis obeun-

p

da.

3

magis condolent

€

d

j affeciu 72202 ;m"d-li-

qe

tíose profeyvi,.

x

d fi etiam fcire aveacää 3

il

Vlit. Nec m

i*

inori þo&moämä at-

quare ejusmodi homines tot femper

tiicioutunturin augendis , & ampli-

in detrahendo aitibus ftudeznt, id in-

g

ficandis aliorum culpis. Os ts

de fieri affero. ;; quód hec fir nawera

J

abundavit malitia , ait Ptopheta , vel,

& indoles detrahentium ; nocere. oc-

uT

«

u: alij ex Hebraco legunt ; inore tuo

culé. Nonsperto Marte adveifa-

jf

;/)I[lf!

erevit malitiaficut in quibusdam fpe-

tium fupm zggrediuptur , ur con:u«

culis lingulari arte fa&is obje&um

meliofi, fed ex abícondito ; ut omni-

«tie

ciefcir, itaut zantillas. colex inftar a.

mno eos fe. demonflrent , qui revetá

tl

uilz'appareat. Maria Soror Moy.

funr, Proditores inquam ; fepius e-

lls

í

".

rafentem . ali-

$ ;':qgn-a:(am-w fuam pex son;gmp:mr —

mm gd fidara. üfgue' p

Z

o quem

p a

z

a

DISCURSUS VIGESIMUS NONUS;

quem & audientem laudibus attol-

non ita eft ; potiüis enim hac. ratione.

eult

—

ent : mox aatem ac ille. tergum ob-

pudorteilitur ; qui unicus eít obex,

T.

yert

LINIEE l-'

2rie

»

e(fimis illum modis tradu-

quo minus impietas alveo egteíla 1i»

n

Eccl.

cent, & Alpiduminítar calcaneum

téomnia inundet,

Mulierills , quae

il q

ia

iO.

admordebunr, — $z mordeat ferpens in

vicinorum delicta recenfere audit, Í2-

tio,

frlentio, nibil eo minis babet, qui occul-

cum maffhtrac ; Res igitur tania non

trim

te. detrabit.

Ex quo ipío nemo non

efi,peccare, uti mihi rmaginor ; nec

7:

tide

videt,quanta in famam proximi flra-

fbi «

cafus adeà rarus eft, peccáile : & hac

gesrefulet, Contamelia retorque:i

ratione delicta fua hactenus commil-

lii

poreftà recipiente in inferentem ; is

fa pro levibus habec;ac novum ani-

]itan

cui honor detraliitur, plerumqe nec

mumiconcipit ; ad finilta deinceps

Ay Tlaa;

Ej

in authoris notitiam venire poteft.

perperranda. — Qui in. occnlto. pec-

tion

Fámz uz diminutionem etiam viri

cat,minüs peccat, ait S. Thomas:hoic 7: 7- 7

fo

4—.40 []

in Republica Principes ferant. necef-

etiam Jura confentiunc , cüm volant,

0

fe eft, quantumvisà vili(fimo fubinde

ALiH

-ut feveriàs long& caftigentur , quae

Prator,

T

cürra proveniat.

intra meenia urbis , quàmque extra,

II.

deli&a commitruntur,

s tro-

9(. 4'9 tl[

Jam Detra-

cem.c

.:' Il-

j d

X. Et ecce damnà , qu

7æ Proximus

hentium fcelere fit , ut non folüm

L. fedet

W

abfens à Detrahentibus de fama pati-

affirmari peffir, cun&tos palàm de-

WT'

£&ur — Sedlevia fünt ifta, fi conferan.

linquere, fed delinquere , ubi fre-

$. fedet

l

f.dm'm

tur detrimenidis, qua Proximo pra-

quentillimus eft populus, ipfis in fo-

.

h

