"a&ke;[i '..f:at'erä alteti c?njugi jun&us

'Veüg

&

m ä*ä | NE;E;E&SA;R&A? LIBERORUM fgbuc-gnoï&g.

-Cäm

veftris, qæafzgm -hoc in gsnere f-

'näï./" Velltüm quis, cüm famillum

T m

ipfe regac, die felto (n laborem non in»

ditiss eorum etiam Íngratiis ,. qui.

:ü;&ï n

cumbit:- omnino,veramid eft nam.

di(crimen hoc mbiä innuunt : ga;

üt , d

denuutiant?.

"t

vel operariisdiebus perfepe oriofus

ft

eft, Jubet rameniple , ut laborent

od

I M. H

E pats aliqua,(ed non.

alij; & quidquid laborum e£ , quod

T0

tota (umma peccatorum,quorüm reos

enteg , tam nonimée-

minore cum ftcepita geratur, ín dies

pratibus

agerecogito Par

factos differt nealiis infra hebdoma-

ubiqut

mortesofficij , - quotenenrar: mula.

dam tempus pizziplatur. , Die feríato

larelit

emnino fapez(unt,(ed ia aliud,ut dixi,

jubeconerari currus in díem fequen-

iz pto-

tempas illa differo , quo illa commo-

.di'üs;p*e;zïegüä*n - Intecim ad altecam.

tem5. hoc difponi lapides,hoc concin-

p («

zligue

exirijfempiterni Parentum cauíá pro-

nari pannos,aliófque fufcipi labores,

vetitosomnes,nili u:gens eos neceí*

iblico it

gtedior;quá dixi edfe, nontancim pec-

?i

E

£atafiiior.

u

i gratiá à Parentibus admif-

fitasexcufet, imóocuan fuam edam

candim D

yhasille

fa,fed quz admiffa àlrberisiinParentes

V.cdz/zujugc*m domi ot.i..oïf;am con Lþäcämz -T

li

proso, quódad preces fundendas E

i p

tedundant. Non dubitem, quin per-

lam adhortetur ,ug. tantillum faltem.

, quo

fpe&um vobis(it, quód ficut boui,

quodaliusgelferit , petticepequis

boni faciendum, quodtor aliis diebus

vetfafio

n

eo!

í(fe potet, G operam inid aliquam

eS.

c&umelt; ipfe,inquam, eam re-

o p

prchendít, plenum probto ait , ita

t s

ipfe conulerit ;

-c& malum ab al-

hzrere defidem; nec diguam cibe.,

: /?CC'

sero patratum imputari poffir illi,

quinon parüm ,

ut fieret ,. adjuve-

quam laborate pigeat. Hic talís

j lr

"

rit ac promoverit. -

. Quod , cüm fit,

coram DEO reus agetur . diei íacri

fenet

lr [

no(l:a Buut, fa-

violati,

& mirabitur accufationém:

gratis i j

peccata aliorum ,

ciüntque, ut non minüs metuere de-

fed immeritó; nam (inon (uls , alio*

ia

. beamus, quàmolim formidáritDa-

rum certé manibus laboravit. Atque

que Qd

hoceít, aliorum delidiorum reum

wid , càm metu confternatus fic

Ào ff?*

'cfo " ll

Pf as Deumallocutuselt; Er £ aliezispar-

conftitul , aniequam admittantur:

ce feruotuo,, "Xribus autém — potilli-

monet

.ii'laliïnguam f.zgpeäar:,

inüm modis Parentesaliquid ad filio-

;bfiCä jv

rum deli&a conferunr , antequam

XV. Confere go&;nxödumy ali-

j d 0

nimiram admittantür, aur cüm ad-

quid ad illa, càm adwmittuntur , eft

1 (ubdu' u

lh

anittuntur,autcum jam admiffa funt.

operam velagendo , vel confentien-

no, 0* jj

-Hanc ad normam,

fi vobis quoque

do.jungere. Marter illa jam. vetula-

jyode 1

non poteíit oftentare

fnum aper-

placuerit opera veftra explorare , in-

m :

venietis, quod meritó & pudorem vo-

tum, nifiarídam offium. compagem

n gt

bisáctimorem injiciat, Exemplum

anterempussfpectintium oculis xe-

lit obijcere: finum interim & pe-

ls Pwin

ejusrei fumam — ex eo,de quo alio die

]v d

differui $ ;a?sï 1d freaquintg;. ufuve-

] .äus fil

ie, quz eain 1efibi compla-

u 2

1 Ubtfl"ï

Cet,

T

9

i

DISCURSUS äg.cïææu.sf TERTIUS

Lcc? j äenudat, &

ad omnesejus. lo- -

tiam indulger, Ceterà

mnemo un us :

ci choreas publicas, ac conventicula

ambigat, quin liberorum. peccata

il

. ducits & quanto juvencula eft pro«

Parentibus quoq; fint imputanda, qui

if

cacior, aut afpiciendo :

aut arriden-

in ijsímpediendis negligentes fuerint,

W

N

dO-,S;anromggis'Marer fibi grarula-

haud aliter ac eoram reus habituseft

li

tur.

Hoc autemcüm íta fit; quaf-

HeliSacerdos,cui Propheta Dei nomi-

l

cunque noxas filie cauíà patrarí

ne denun'iavit: Quare calce abjeciff fäi-ï-g

If&lägi's

hi

y

Abnuleas,

contíinget , ezdem in Matris etiam

L imam wmed C munera mea, que praces

i2 buuc

D

rationes referentur ; eique ímputa-

pi ntofferrentar inTemplo? Cüm ia

men o

d

— buntur. Quin ne tantum ,kq.,u?idcm

fatis conftet ,. nihil rale ab ipfo

W

requiritür, ut ineamculpze cjufmo-

faiffe perpetratum... Séd quia id perz-

Qu

-Semec, Qiredundent 3. fatis eft illas , càüm

pettárant filij;. Parens. autemeosnon

f

Troad.a. poffit, — non impedire.

Quinen ve-

impedierat,eosetiam à. munere illo,

W

a.2 fat, vetarecum . poffit, juber. -.Cüm

fices pofcezer,amovendo, quod. tan-

EU

- Magiftratus , & cui. Jurísdictio in

ta cum Populi cffepnfione exercita-

b

L

alium competit ; malum non vetat,

bant, idcirco ipfe vi

&

s

Himas. vg!az /eaf-

fig

jubere illud . cenferi poteft. Juffit

ceabjeciffsdi&duseft, ——

;

&

vetereinlege Deus, ur puella, qux

XVlI, Tandem conferre-

aliquid

f

in íui deflorationem confenfider ,

adpeccitum,

poffquam jam admif-

m

.domo paterna eje&a lapidibus à

fumeft , eft, cim- refcitum fuer.c

G

. Populo obrueretur. . Quà autem i-

opportuna corre&tione non uti , fed

dte

flud caufa ? Debebat hocíeverum

rem omnem , ut adíe non pertinen-

Pats

DEI imperium executioni mandari

tem,diffimulare, — Jofue non. Aclia-

EX

f

ante zdes, &íinoculis Parentum,ut

num folum ad lapidum — fupplicium

cum Olesftro Interpretum alij affir-

qiï

ii

damnavit fed cum co omnes &

t rb

" mant;

ut difcerenteá re Parenies,

liberos , & famularem tuibam: ecft

filiarum

du

Íuarum — cufam gerere,

enim folus Paterfamilias Dei. prace-

fciréntque non crudelítatis, fed ju-

Osttr

ptum violárat , vetantis quidquam ex

ftitiz opus effe, ínterficere miferam

przda Jerichuntina ab. ullo retineri;

Id d]

üm m]

illam in . ipforum confpe&u ; cüm

tamen cümaliqua ablata & retenta

T

equumfit, eos aliquid etiam pac-

ab Achano eífent, liberi& famuli

nz pati acfüpplicij, qui non . modi-

aut przdahac latati funt, operá c-

- cam in culpa partem habuerant,

tiam, ineam domum afportandam,

ällqu

Nova quidem Lex fupplicio hoc de-

collatás autcertéparenti , vel Do-

li&um ejufmodi non vindicat $ non

mino, utdebebant, nofi. dixerunt :

ülll)n

ant !

€óquidem, quód Deus in. Chriftia-

Resiftz perlegémá Deo — latam pro-

ll

nis.has noxas non óerit ampliüs

mulgatámque retineri non. poffunt,

étíam , cüm fintmagisgraves ; fed

&

t

Dicit veftrüm quis: ZVez fwror. Et

- fill

- ?u;;plqsnolbisw more ad | perniten-

fidem dicentihabeo, A: cüm

fl

li

us

li

P ——

p

DE

ECE *sïäkmifmää&oätItM EDUCATNiO,NE;/

T

nisex vineis auferunc

dentidem pronuntietis, . Càm horo-.

Q

arrem. eorum. domum

logium horas malé indicat , ftatim in

aliqua , &

;

i, qi

afferant , q

id agit ? Quid agir,

hujuímodi verba prorumpitís: Quid

'Itllty

cüm pecora illi , aliena magis quàm

agit tandem ,

cui horologii cura

hd

faain prarasgunt , ibíquefaginant ?

commilfa eft ?. cur pulveres , & que

|nome

An verbis eos ,"ut decec , caftigat?

adhzrefcunt. fordes crebriüs ac dili-

af "f*

An veiberibus , an virgis in eos ani-

ggmiüs: non abftergit , ur re&é

[ -Bl mJ:

madverrit ? an veró. puride díffimu-

ambulet ; cur íiftud conftanter non

al

latomnis , perínde ac (t non videtec ?

ira dirigit difponttque , ne tam fce-

; Bs

.déaberrec ? . In re autem noftra,

Qui connivet , parüm fe purgat,

idpt

cüm dicit; Non furor £ futum enim

càm puerum videtis diftortís cru-

eQshol

fapplico madtabitur ab eo , qui fu-

tibuss quid egit randem , mox di-

te qu;

res non ex manibus folüm , fed & ex

citis

L

marer, curfilium tenellum

d- tati«

animo & voluntate dïignoflcitw Sic

etiamnum non. ita ftrinxir. faíciis,

tetclt«

etíani alius ipfemet non. blaíphemar,

ne víitiumtibiz traherent ? cüm veró

ítae(t : cur autem cüm- blafphemiis

lt ;.al'-

balbutientem alíquem auditis filio-

tam horrendis filius ejus auram ince-

]um ; ut quid , fubirati: exprobra-

Wzliquizf'

ftat , verberibus eum egregió non

tis, tam. ignava fuit óbftetrix , ut

nf

mul&at ; aut domo faltem (nà non

linguam non . ficut o-p*qrtebar. folve-

g foet

e€xpellit2. An poenz genus nimis cru-

tet ?

Non difparem fententiam fe-

Uli ! M

dele fuadeo! ? . Quám mulii interím

ret Judex ille fupremus, cüm ad trí-

ertintte

Parentes domo Éliesejecerunt , pro-

bunal vos fuum evocabit.

Cüm fi-

Adie

pterea quód invitis ipfis puellam alí-

liam audierit tam non. verecundam

.pï.icium

quam in conjugem adoptálfent ; fic

mode(támque in loquendo , ut vel.

us &

ut fübinde eos omni etiam patrimo-

coniugaus aliis ruborem. excutíat ,

L)

am,' err

nio fpoliarent , hereditatis jure In ali-

dicet nimirum Tudex

*

Quid egit

i.præce'

ostranslato, & indign.tione ultra vi-

»

tandem huius filie mater ,. ut eam

Jüst p

tz dies protogatáà

*

" Quis Paren.

ficloqui non. doceret , prout virgi-

etínttl:

tem mihidabit, quitam feveré in fi-

nemdecet ? curpermifit, ut vet-

r

l?i:umiblrarfpäeajdum ïanifm-zdïkvemri:ä

bisaffuefceret vel meretricie lingua-

famrl

pudendis ? Cüm veró Juvenem ali-

XVIL, Atque ita þexe'm'-þ!æ ; X;OEI'S'-

quem diffolutum viderit ,, tam. fadé

wpcfz "

aliqua enarrata videtis, in quibus ut

;ndatt

d:ftortisin via DElgreffibus incedere;.

g[ M

filiorum noxe in Parentes redun-

ut ne uní quidem . DEI mandato

LJ

e

gennt

dant : ita nec abeorüm penis pote-

obtemperet , dicet

Cur. Pater

tunt effe eximii. Nec veró queti

tam penfi non. habuit , ut filium

hh

de DEO poreftis , tanquam nímls fe-

hunc tener um- doceret formare gref-

pl

vero ac rigido ; cüm & vos non dif-

m H

fus im calle Mandatorum DEI ; cur

fimilem fententiam contra alios i-

Jm

!

non ad crc'Brum Divinorum Myfte-

P

u

//tio -

:j

R;.P;' Segneri Chf::/?; szr. Tom. 1.

g,

hy

i

— DISCURSUS DECIMUS TERTIUS -

beneficium : & 6 vobls :llmumsrd

$

tiO;üïn'üfUm adhorratus et ?. cut non

timorem DEltenello inftillavit? cur

commoda vel íalus tantopere. coidi

non func ,veftrz vos (altem falutis cura

nonctebriüsad focum , quz pro con-

tencat, de qua non ob proprlas magis,

cione audierat,quám ipanta fabularum

commenra recentuit ? Ad hzc autem.

quàm alienas noxas vehementer petí-

Ervlii

clitamini,

Auditeloquentem Dguw:

AA;Dilc&iffimi, quid tandem repone-

3

Qui docet filinm fuum ,v xelum muut^

i

tis? jam nunc, quafo. hac de re cogita-

te, vos,inquam,qui cüm liberorum ali-

inimicum fuum. . Qui filium re&éedu-

càt , fümmum ín fücocem agitboftem.

quis figlinum meníz orbem frangerer,

|

totam clamoribus viciniam replebatis;

fuum , malum inquim Demonem;

Tl

! MA

cüm autem filiaturpi fe lagitio conta-

qui faris profpicit , duarum fe eà re

(y m

AE

animarum jacturam fscere , Filij nimi-

minaret , tam non dolebatis , ut excu-

"

(aretisetiam , cum di&o ; Zwvens eff:

rum bene re&éque educatis Patris vee

n?rdi:.ï

8. Chryf. fic bujns atatis fert gensus. Alté in ani-

&O fapienter ac nsvitereducaatis. . Pa«

rens ejuímodi letus volénsque hinc

bom 9. mumde

(cendat oportet illud Oratoris

um babemus depofitum ft-

: .migfabit;(ic enim pergit Dzus, :s':':ö $-

Q

i»1.24 aurei: Magn

Á

Timthy jj s ipgentstllos

ervemus curà, Vnde

- tn [uo non eft contriflatus: necenim ex

vano fpetate pc»rcrit*fdicämtäm fem-

Sa:;

fi non donum, íed depofitum (unr,no-

bis reddenda etit ratio, (i noftrá focor-

piternam , tam propter bona , qua fe-

qutk

m

diá pereant: veré ením pars long? ma.

cít ipíe, quàm obea , quz fecir, ut

fierent, - Vos proinde , qu! hactenus

ü

xima .fi nonomniseatum , quas liberi

Ju

admittunt , noxarum adícribenda eít

tam nullo namero habai(tis peccata ,.

m

Parentumin tiseducandis & corrigen-

quzinliberorum educatione admit-

tuntur , hiac pedem eff:rre ante non

mäp«

dis ignaviz ; haud aliterac Medici po»

E

tiffimam abortuum caufam eífe affe-

decer , quàmcoram Dsopalám & 6ine

-

" fuco fateamini , effz hac deli&i haud

runt,hiemes nimis mites & cepídas :

impg

fanélevismomenti , ftatuatísque ea

aCm

iippier, Hiems aufiralis €$ clemens , facit abor-

nií

de &Pre. ts vel partus morbofos,

(erió ac cohftantecemendare; idenim

ní fiac, non dicam jam vos in przfene

tod

6 aqir.— xVIIL, Evigilate igiur , Dile&if-

tifimo falutis vefttae verfari difcrimi-

n

fimi, & polito omni corpote , fttenue

tanti momenti , feu

ne, fed de Anima veítra plané jam

yr

agite negotium

LOT

vos , feu liberos v

eftros (pe&etis, Cae

acum effe ; càmíin oculis illa veftris

bili negligentiá

. praceps ruar, neccamen ejus fere

Dn

vete, ne cam. pernicia

vanda ulla vos cura ac ftu-

u

ingratum invisümque ipfis reddatis,

g

, dium t-'gngæt.

chq ce;e:?qu;n vobis d;beþ: ,/*yitæ

t

05 |

th

Á

!

'ïQne

Niny

2 -mscügsfbs

£

cer ( s

mod —

d s d

te od

€nsnsésebDons

lutiscttt

ismil

|DISCURSUSXIV. -

r p

Dv

u

i mll

— De magnis

duobus þeþæffif , Quafn pmdiö?ä Filio-

«decdie

rum Edecarione seng&;tæamr,

:hs&em

ponett

l,

;&æ

QU

I qi*fzaþ»r*iäþa ämïsqu-æ Ro-

increpabo. | Hoc"üifcü-tfuï V-cïe cïuo-

Flus lib.

ma tempore contine

bus tantüm peccatis fermo:

mihl erits

(ced t

de 4mo»

M

gebat , ut canis ip-

quz tamen multa alia comple&un-

lj aimle

tur. Alterum committitís, dum fi-

attis Vie

fe Pr'alisog

Ü

Íos , quos genuerat,

MY

, catulos devoraret ,

lios veftros non docetis bona : alte-

vis. D

—

totam urbem rumor

rum, dum docetismala : quibus fit,

u hiüc

ur utraque ratíone eorum mortem

y n

ipmxäo-äe&är s

deó, ut ceu gravif-

fímo portentoattonita , illico publica

( culpe primum,. dein etiam ponz)

*enirm £X

Sacrificia edicto Senatüs imperaret,

procuretis , occafionémque eís fub-

ém o

mipifltetis, quácoram DEI tribunalf

quibus Deorum iram ac indignatio-

quie

pem placarer, — Quod fs ettam inter

verb.sS. Bernardi in vos, querebundi

k

Chriftianos fieret , — quotiefcunque

invehantur , »on paren

E

.

hadiennt

Pater aut Mater. naturalem |in filios

ve1 vos appellando.

m'/fdff?ww- Epif, 51

eccati ,

amorem exuti non tam viram illorum

g admit-

temporaleim, quàm eternam animz,

- ] Quarunt öo&orels fa&rï ,qu;*

qnent

ad exitium & morrem fempirernam

ratio fuerit ; ob quam DEUS non fi-

"TO

impellunt, non m:jot. malo. lu&tus

mul eodem tempore omnes homines

:lf&ä h?-ü

ac metus fotet.

Quis fine intímo aní»

cteárit , iísque Mundum replerit , cüim

du ^

mi fenfu ferat , quàd , c«üm hujut-

id non minus facere potuiffet , ac

T ;d cnim

modi cafuüs rantüm non (int quoti-

cüm Paradifi celeftis Incolas Ange-

l fæ(cn-

p

*

, nemo

diani, nemo feià ruibetur

los fimul omnescreavit 5 fed à primo

dicim

plangat : imó nemo mutiat adeos,

ilo creati. Mundi exordio voluerit

m& jam

vel impediendos, aüt faltem repre-

elfe Patres ac Matres , totümque ge-

]j veli

hendendos , fatís animofus.

?

e

nus humanüm à Viro uno & una

me

ius'(cf-'

quod attinet , tam damnofi non ero

Femina Principium fuum . nancifci,

u« ^

reus filentij 5 plüs quám unquam ,

Variz funt opiniones ac refpon-

fa , quz inmed'um affcrubtur. SÍ

ac altíüs clamabo , iugentéfque il-

los erroóres . Quos idenudem com-

mibi quoque dicendi locus foret ,

mittitis infiliorum vcftcorum Educa-

dicerem, DzuM gemino ex capite hoc

tione, at illorum Paicicidz conftirui-

feciffe, fcilicet , ut partim Filiis;

parrim etia

m Parentbus confuler«t,

min) , magnis vgub;us d-':tcg.'amgc.

Qu

fsaa

A

. DISCUIRSUS DECIMUS QUARTUS DE ääzzcjcäïg :

i

H** qüïdäm ir(ii"qgf?km benum confe» ut&riam bene '?Vi;ïäï?&ä:ïcif*l?i?.Sag*ïäuärä-

rebatur , quódà DEO affumerentur

erudiant, Eädämj-gf(&u):-üpäfä , quài

i

lt

ceuinfrumenta, qu& & in ordine

oblígationem vefttam , quà filios ve-

Iz'hg

Gratig , & inordine naturz quàm

ftros bene inftituere tenemini , vobis

IN

Ü

plurimos.juvarent. In ordine na-

ob oculos pono , demonftrabo pti-

q

h

turz quidem , dum illis vitam tem-

*

mum errauum , quod commitritis),

ü

2

dum officium il

E

?

poralem generando communicant

lüd veftram fa cer e

Gratiz veró ; dum ad eorum f(alu-

pratermittitis.

1

fJn

tem educando ceoperantur. Ex al-

- Duplicis generís inftitationes

tera parte ingens Filiis beneficium ex-

funt , quibus Patres Filiosfuos erm-

g

hibeatur , dumrationeac modo om-

dire tenentur. — Primi geaeris ille

ii

funt

nium (uaviffimo , à Magiftro vifibili

, quibuseafciant , quz Chd-

i

u

falutis monita , & rectam ad finem ul-

ftianis (citu funt neceffaria. — Alreriue

h4

&imum femitam, erant docendi : ad

generis , quibus intellipant , quid

P j

l

.eum feré modum, quorivulus quan-

Chriftianum facere oporteat.— Quod

Ws

H

:doque in longum extenditur. , — ut

ad primum attinet, ipfe Spiritus San-

i

äzq.z.'

aqua & leniüs decurrat , & florida

&aus fzpenumero filiis inculcat , ur

nj g ato

1

'prata ac plantas frugum feraces fua-

attenté Patzes Marrísque . inftiturio-

t

viüsalluat. Qua eudam füirratio ,cur

*

nem percípiant

, .Ac enimo reti-

l

'U- h.

DEUS Matrimonium ad Sacramenri

neant; 44di, fíli mi , difciplinam Pa- Pro

[

trís t , À ne dimittas legem AMatris $« Ó h

dignitatem eveheret; quia Maui-

*

q

monia Providentià quádam tanrüm

1u£

L

. Quam admonitionem iíjsdem " *

f

maturali fuiflent con(tituta ac dire-

feré. verbis fzpiüs repetit.. Arg"-ae

(

mento id et 5 quod conrentos vos

T

&a , credere ac. per(uadere fibi po-

tuiffenc Chriftiani, DEUM ab iisali-

tfle non velit , ut unam alterámve

n

udnihil exlgere , quàm uc familías fuas

precatiunculam murilam & deprope-

p

tatam fis przeatis, & omnem poftmo-

iU

propagarent ; at veró ubi Sacramen-

j

to adeó nobill maritum ac uxorem

dum illorum curam abjiciatis.

Qaid

t

confecravit ;' manifefté intelligitur,

enim juvat ,Symbolum Apoftolorum

memoríá tenere , & non intelligere,

i

Y

utríque incumbere utíoboli , quz ex

2

*

ipfis naícitura erat ,

bonum Gratiz &

quid eo contineatur:

Hac ratio

i

educandi fimilis foretillialendi , quà

Glo

*

rig procuret..— Videtis altiffimos

h

DEI noftri fines & Intentlones , fed

panem filiis folummodo oftentaretis ,

videtisetíam , à quàmmultis ez Pa.

ut videre poffent , aut ad fummurm

q

ejuídem odore perfrui. — Tribus pri-

rentibus Chriftianis negligantur ac

(

contemnantur ; qui dediffe viram

mis aunorum millibus Mundi , libri

lh

temporslem contenti , quaft omnem

nonerant; fi quidem prímum, qui

t

librum fcripfit , verifimile eft fuiffe

generando operam compléffent , fo-

fi

fecu-

liciudine pror(us nqllä. tanguntur ,

M:oy(gl?. T;igintg hisäï gn'mis

ti

i

p

*

L

OMMIT;

QUE IN PRUEDICT.. FIL, EDUÜCAT. C

l

1$

crandisin omni pene fini(tro eventü

;fïäuwe

" aicS, ] Grgjn,äze;s P hryfoftomas

ä,qu

l

librinonerant alil , quàm Pacentum,

blafphemiísconculcet. Fídei fan&s.

llios &

lingus , per quas polteris ad falutem

Myfteria aut non. apprehendunturs

aut (íi appreheoduntur, íta confasé

l , vobs

íciru neceffaria. communícabantur,

percipiuntur , ut mille non levibus

abo i

Qur igiturfieri por uiffet , ut filii ac

mtii

äämilzæ;crcdcndäæ rólfent , 6 eorum

erroribus permifceantur, Fermé ficut

re$,qua remotz nimium func , licét

Pacresac Matres , eádem quà noftri

) þfa:cem

ín lphziam glebentur ac to:unda

fatione eg;ffent ? hoceft, fi contenti

tmions

fuiffent j Cetta aliqua verba, qui.nec

fiat, plane apparent , ita plecique

intermínatam illam bonorum .ma.

05 fl

qui docent , nec qui -docentur , in-

lorümque futuroram fpharam non

eis il

telligant , preire ? Alind longé re-

quititur, quo vette obiigationi fa-

aliter apprehendunt , ac fuperficiem

a C

Alterit

clatis faris. — Oportet Myfteria Fidei

quandam bonoram ac malorum pa-

rümaut conducentium aut officlen-

:;»zf quiä

E

precipua iis explanate , & illad in-

primis, quo credere debent Sacro-

tium : adeócorundem con(deratiolis

Qu

us $20

2.3, 2.

"fan&e Trinitatis , ac Dominice In-

»

n

nihiliautviliseft. Ec in. hac magna

teram ignoratione quid boni fierí

ac, r

ar1,2, d Catnation:

sgrandiaMylteria,Gine quo-

liudo«

:80

rum clará notitiá longe veri(imillimum

poterit ?^ nontantüm non Chriftia-

jm sl

&ít, nemini falutem obtingere, — Pe-

ni ,fed nehominlsquidem vita fic vi-

vitur. /bi «on e[f fcientia anima, non ejf

m li Pr,»',r:

jusadhuceft , quód nonnulli ne hoc

ProU.

quidem faciant , ut modicum illud ,

bouum. Hocigiturinteromnia Chri-

mïMztri:f;i

1942*

de quo dicebamus , filios fuos do-

ftianorum mala maximé me aflligit,

" iïsdemU

u 4

ceant; fed totam harum cerum cu-

necejusrecordorunquam , quinme

fam uxoribusrelinquant , haud ali-

acerbiifimé cruciet, Verüm non abri-

entor VU*

ter ac illabrura animalia ,quz peracta

piamurinutilibus quetubus , neforté

diermt

i

generatione omnem amorem obliti ,

a via nobis propofita aberr emus,Ad id,

: d p

quod pratexebstis , porró refpondeos

m poüm

totum educandi *l?b'?f*em

: :mäf&ib-ils

transmirtunt —

quód, (i vosipti plurium fcientiam non

j Qd

: /äöeerfe d eäk

habeatis, nihilominus tatmen adhuc

oftolora

N1, Refpondebitis

filios veftzos , quz ipfi (citis , ultra au-

obligemini

fiülios. veftros aliis ine

xdligtl

tem , quàm fciatisipfi, docere vos ni-

fttuendos committere, nifi ipfisetiam

Hac

hilpoffe. Veràmhocipfümelt, quod

vobis íncumbat ;ne'cäj*fïït'a-s ad Chtï—

d. qu

mihi vehementer dolet , tantam (cili-

ftiang doctrine inftitutionem acce-

cetín Mundo ignorä-h:i am dominari,

dendi, Mater, quz tantum non habéc

um

Quáàm parüm plebsChriftiana deChri-

lactis, quo prolem íuam alat, (ine

ribus

P",

N

fto, quàm patüm de DEO fcit ? No-

Numinis offensà nonpoteft eam pro-

nl , ^

menfcir , quod in omni dein te levif-

prerea mortti addícere ; ac. pretende-

numd qüï

fima invocet , quibusvis in occafio-

re:; Natura non inftruxit ubera mea

d J

copiofis : in hunc enim finem Nu-

(ei

nlibu-s;-ju:tändo contemeret , ac exe-

n

tel«

lj

d

Pt

Es

. DISCURSUS DECIMUS QUARTUS

, DE PECCAT, -

icesfünt ,^ utdefe&um fappleant

tur , fpefreta , fore , ur. Parentes ,

u

i

Matrum. Jamveró. in cafa noftro

càm prolesad. idoneam ztatem effet

JIuricum vice Sacerdoses fun

:

i

gun-

perventura , neceffariam in(titutio-

tur, qui lac vita Chriflianz neceffa-

nemnonomitterent, Quin & majo»

t

rium füp-ped-icen;., Quare igitut fi-

rís fecuritatis grauá. Compatres. ac

W

Hosvg&zo&noam*itzizis, aut ipämez

Patrini eundem in finem . fueruntim-

t

ad Ecclefiam. inftituendos non addu-

troducti.

Qui alimm in. (aero Fonte

€itis?, anab p(s vos feris vinci pa-

fafciptt , pro 1do apud Deum fidejuffor

l

i

r

l

temini, eoüíque truculenti , ut pro-

exifis ,uri Sacrà Canones loquun-

: /?;g-:g,ag-.;':yf.

les vefttas fame intetice finatis? Re-

cür, lindePa:rini vades fant, qui

l

fert Plinius de Panthera , quód càm

fanam ipílitutionem in vicem Pa-

(f f

vidiffetcatulos (uos. ín altam fo(fam

X

rentum fpondenr; Parentes autem ad

|frhg,

przcipites actos. ,

jimjam. fame

illam maximé prz aliis omnibus ob-

" ümo

emoti, tanto dolore fuerit. agitata,

fkcinguncar,

E: tamen ex ho:um,

b

utin viam. pubhcam, reli&à fylvà ,

illorümqueparte tanta. eít neghg;enx-

j

prodiret , & coram priüm obvio

W e

tia & incaría , utfasis - d.g:p;?osa.r-s nom

Viatore tanti doloris indices geítus

poffic. Ágamus itaque , & fahem

DAH

€deret , ut eam omnínecommoveret

adilos recusramus , qui hac inpar.

en!

ad fe fequendum

te vicatiampol(Bint operam pr&ftare,

UE

adfoffam delatus , — fatus mostuis

Ad Dodrinam Chiiftianam , flij

EW

quàm vivis jam. fimiliores, extrahe-

mei, ad Do&rinam *

ad hanc enim

Mgl

tet , ac Matrireffítueret,

Oportebit

cüm non veneritis , nulla fuppetit

qu

ltaqué Patres Matrésque ad. tam: no

tatiomodüsve innumeras , quz peri-

ten

vam fcholam amandare , in qua fillo-

clirantur, animasaterno exitio. fub-

qu

zum fuorum animabus cormpati di-

trahendi, Bene me intelligite ; non

pit

fcant , ac fübvenire , ne fame abíque

dico , quódfiuna quadam viceeos

Tbrem

T

ulloremedioenecentur, — Parvudi pe-

ad Chriftianam Doctrinam amanda-

tl

3

sb

Bierunt panem, 69 nonevat,qui frange-

re negligatis , illico peccato mortall

telle

vetéis..— Scitis,quis antiqua in- Eccle-

inquinemini 5fed dico : quód , frin

Tent

fia, antequam quis. Sacro Baptifmate

hoc negotio notabilem. admittatis e,, ,.

tingeretur, mosfuerit ?. Inter Cate-

tqu

negligentia m ,-certó grave peccatum ;, pe;,

iOqQ

thumenos per meníes, quin & annos

noneffagiatis ; nec pollit vos, nifi vos z. c. ji

fen,

accenfebatur ;ramdiu (cilicer, quam-

emendare paratí fitis, ullus Confef- Manuali

Pits

diuneceffarinm exat. ad edifcenda Fi-

farius porró: abfolvere. Communis*: ?- /sm

tl

dei Myfteria, quz credere eum opor-

GWP' 88.

hz: Doctorum mens eít , qui infuge.r

Y

tebar,

Poffmedum: veró; temporis

addunt ; quód , quemadmodum Epif-

Caffro. z

l, tï. T

t

lapfu , cüm quidam fie Baptifmo

copus poteft Curarum | illum facro

d;f/þ ; S[;I

[ti

decederent, Ecclefia. Benigné indul-

Aaathemate ferire, qui fuos negligit

P. 11

tl

en-

fit, ut infantes '(acrfäï(jua-fdäf ablg—er,en-

äoceg-e , ita poffit etiam illos Par

UT

tes$

o

o

ii

:

E^

H

x* LE IN þaæa-z&;i EL EBHCAT,* CGMmT; :

DN

x teä-gaþdsïmcxdï&ec&, qui filies. (uos

Sacerdos : Non credenemíhí ,. &

*

nf

Íomfia me narrare. dicent. Et dz-

p

aaiNC'azech&ïigas inffitadonesuon mite

nlos

tant. $i Do&trinam hanc meam ceu

mon : ut fidemtibihabeant, ecce fi-

k mije

' novam obftupefcitis , ignum eft , vos

gnum: & illiconigris (uis manibusfa«

169 46

necdum íntelligere, quantum ex ígno-

ciem ejustetigit , qua& ad Diaboli at-

tuntil-

s£antía Cacodzmoni lucrum accedat ,

takum — ita fuit. denigrata , ut atra

Futt

& quàmcoplosé in aqua hac turbida

catbone nigrior viderecut. — Lava te,

prolequebatur Diemon , — quantum

dj

pilcetur, ubi

retia illius £r audlq;c;mct

Xquum.

. delitefcunt..

4

volueris, omnis incaffumlabor ibf:;

t qui

. V, Rem miram audite, ad.

P

| 'ropo;

& quoadiftad meum thema ad coa-

m P

C«"ti- (tum noftrum apprimà facientera,

cionem dixeris, colorem priftinum ^

yem d

$r* ^ Anano Domini milleimo ducente-

non recipies,

Ubi veró hocmunere

us ob

^tf9. (imo quadragefime o&avo celebra-

perfun&us fueris. , & publico in

batuc ia Gallia nefcio: que Synodus,

templo aquá lu(trali telaveris

3

ía

um,

jimque Sace:dos quiípiam defigna-

omnium przfentía candorem. vultüs -

ghgm-

tui poftliminio recuperabis, ^ Nec

4f 00

.&us erat , qui. pubMcum Sermonea

ht

juxaa morem haberet. Sacerdos au-

aliter, quàm Cacodemon ptzdixerar,

Ánpth

tem hocin munere parim — exetcita-

gefta funt emnía , tanto cam Sacer-

dotum &upore, ut nemo Predicaro«

st

tusnonpoterat ne i(tud quidem — fe-

/eum ftauere ; quodnam potiffimüm

rum quaïicunquefao clamore majoe

nc enim

argumentum tra&andum (afcipetet:

rem motum concitáffet. — Imó dicunt,

, quare multüm perturbatus, magnam

fuppttï!

folam fa&ti hujusrelacionem, Pa tifijs

xemporís pattem dolendo exigebat ,

vulgaram, | immaní horrore omnes

a u

io Rb

quód hanc ín íe provinciam fafce-

etiam Laicos replevife. In vetitate

pifer.-— Interea Dzmon truci aípectu

dico , quód noffrohoc tempore prz-

TL

feeififtit, füperbà interrogat dolo-

ftaret , legationem iffam ad Patresfas

iens

;mwää'.

" fis ac perturbationis caufam , & in-

milias inftitui ; — quia quantumcun-

!

zelle&á, ait; bono animo efto , argu-

queSacerdotes omnem operam adhí- — —

Anortas

»4nentum enimego tibi fuppeditabo ,

beant inftruendo, Patresreciprocam

j, Ái

Emitüäss,mä:

. dequo adSynodum dicas, Sic igitur

diligentíam nonexerunt , quá filios

loquere : Re&ores tenebrarum In-

Íuosad iftam Sacerdotum. doct-«nam

eccatm o

fernalium , Re&oribus Ecclefiarum

compellant, Unde prz aliis Patres

pif vt

Patrochialium falutem dicunt, & plu-

hanc.à Damone gratiarum actio-

confil

n

h J

timas agunt gratiasob magnam in do-

nem promerentur, utpore qui , dum

m

71)

j

cendis populis focordiam. & negli-

ignorantíam dhanc fovent

3

.pïæ d

jpfapt

(

?

hii

gentíam : ex ignorantía fiquidem na-

omnibus filiorum — fuorum exitium

lm EPI hi

fcitüt peccatum, ex peccato. damna-

fempiternum promovent, £t poft-

? (MWM [

tio.

Er (abjanxit: Dzmonego fum

rmodum putatis , poffe vos leviffima

gl

put*

h.a: excufatione Eeckfïæ DEI lacry-

c,laai&gsä!)lïq hæjc;;ibx d»i;e:.e.;v : .Cui

.

mas

"

£

DISCURSUS DECIMUS' QHARTHS DE PECCAT

D

masextergere , quas hec ex intimo

lij vetri ad (acrafe pafcua conferant ?

lo J

e&bore evocat, cüm vider ,

ipfos

quin eriam , :dum pucrorum qui "*ge

BN

etíiam. Hatreticos ,. quó filios 'fuos

bíis fervmnt memoria animam. meam

f

peftiferá fuà. do&rinà à teneris infi-

fübitnon. po(?um nom admonere vos ,

elan: f

qi

?

majoti (tudio contenderte

quad dum Heri ac Patroni ia illos

5

ut íüos imbuant.

h

quæm Catholici

munus exercetís , officium quoque

fl

fanà,

Ordinarla hec veffra excufa-

paremum in bona eoram educanone*

y:

tio eft , incumberevobis neceffitatem,

explere debeatis. -

Ad (ummam , mo-

ecora

veftra

Vemm

lj

^

pafcendi,

dum axzquem excogitate, ut cum lio»

/

T

E

quam;ufäam Propheta caufam habet ,

nore coram DEI tribunali flare pot-

jitisi

: bilancem noftram inja(titie- arguene

fiis; fecus enim, q;mma etit :gncmx»

di

$

piz ve(tra g

Áiduy]

cümíinilla majus pondus piaü-

guisquedam vacca , quäm Rationa-

VE

Qu

Alteca inftirutio qüum filiis

Va

lis Anima habeat ! S, Joannes Chry-

veítcis deberis juxta DELintentionem,

Sakem(

foftomus quietis partem capere nul-

quavos Patzes conftiruit , ultra. íd

tantam videns iniqui-

Íneo

Tib

— lam gate&

quod eft otthodoxé crccäcre ;

tatem , quàá Patres ma;orem jumen-

con(iftit, ut & beaefacere eos doceatis,

imylS

T ho

torum fuorum. , quàm filiorum ra-

Hanc ob caufan1 magnopere faudatur

Hom.6o.tionem habcnt.

ia

Majorum. afinorum,

in Sactis P*agxmsSan&usch&as quod

ip MatP. cd equoram, quam filiorum , curam ba-

flium(uum 4 teneris timere DEUM

lwin

|

!

i

bemus..

. Non fola yofähar

Hetrodis

docuerit :

Ab mfamw& timere Deunz

&ga

liigy

Macrob, domuserit ,' de qua cum veríitate di-

docnit , E$ abflinere ab omui p:cmæ. Tib te

Li.$& ctpoffir,id quod Timperator Angu-

Gportcrengxtur ma:uré illorum ani*

:

Dt,

IU..

ftus fertur prónuncialfe ;

quod in ea

mis veri Chriftiani ge&ous Maximas

Qdem

Qont

*^P 4v cuivis meliüs foret poxcum quàm

& Principia imprimere ; fummam fci-

hommam nafci.-

Eríam in Chriftia-

licet cxiftimationem de DEI Majefta-

Uncre

narum domibus idipfum dici pete-

te, imgdarem amorem ]hSUChrl-

Qb

AUs

" ill

ric, cüm iniis. major. fordidiffimi porci

fti R edemptorispoftri ; teneram: de-

lr

cura habeatur , quàm innocentis &

votionem erga Sanctiffinram ejus, Ma-

Angeï:cæ Animule. Qaid dubitatís

trem ; infrgnem reverentíam in-res

W ity

igitur , quin hu;ufmod: excufatio-

Sactas , Sacramenta, Sacerdotes, Tem-

&Q,Pm

z

]|

num vela non magis apta fint ad. vos

ple, & Miffz Sacrificium ,

ad quod

coram DEO obtegendos, quàm te-

aufcultandum accedunt,-

No!Te de-

lp j

1

nüiffimz aranearum tele ? Si filios

berent ,

| quod ornia illa , quæäur

Pt

veítros omnes .ad Chriftíianam Do-

ls

profperé , auc infeliciter eveniunt,,

Grinam dímittere non poreftis , mu-

manu DEI proficifcantur ,

PFO')ICI.'

gm&t

tatis vicibus modó unum ; modó al

quod etiam fine murmuratione illa

dle dd

teruin mxmte'

uid inde ? fiinre-

Scite etiam ,

Df

accipere conveníat,

rám pecora veftta ;,eiunent , dum E—-

quodomnebonum , qupd facimus ;

Amdll

s

N

non

tl

14

Q m

-

-

7

:

E

155

Rn IN ;ifiRæmCT; FIL. —EDUVVCAT. COMMIT.

t

'km;ïi;i;hobiä— fiat ceuà nobis, fed auxi-

fiat opérum fuorum. exemplis ; dum -

fub oculis familiz; haud alíter acho«

Vi vo-

lio Deiadjutis, finecujus Grariá ne

minimz quidem rentationi , quà in-

rologium quoddam, verfantur, quod.

il

t yol,

"feftantar , refiftere poffimus. — Scire,

ea,qua fono denuntiat,indice demons

quód peccatamonníum malorum ma-

ftrat. Deniquenon linguam folàm -

Ín il

ximumfíit , unde etiam plus quàm

fed manum habent; illà: docere, hác Eph, 6

quoqit

ICatfont

ipfam mortem illud fugere debeamus,

etíam caftigare poffant, Edwcatefilios ,.

Hac n alia (imilia precipua fant prin-

?, o«

veftros in ds[ciplina, 62 GW?&?F Do :

un lo«

Gpía, juxtaquz Ch:ftiani. cujusvis

piini, alt S. Paulus,

longé ,grav*ius'

virainftitui. debet ac. dirigi ; quare

VL Sepiustamen.

uepot-

püetis & adolefcentibus identidem in-

peccatur ex parte illorum Parentum,

kg,nom

?

ftllandaac*inculeanda. fünr, ut nun-

qui ficut bona docere non poffunt, €$ .

quam eorum animiselabantur. Neque

'educare in difciplina filios [uos,ica eriam —

mn—;fiïïi's

velun, mihtobjiciatis; hanc voscuram

mala non fciunt reprehendere, (2 edw-

Xionem

Sacerdotibus relinquere ac Prz dicato-

care illosán correptione, Imóexamore .

t i,

ribes. Vehementerfallimini. Omnes

quodam, quiamor none[t, fed odi-

, Ineo

(imul Sacerdotes, ac Verbi Dei Precoe-

