Ecdli.13. funt. Ratio e[?:,quia i

lli, non item hi,

demreütic; ne ukg-rius*(&rþäft , obti-

b

Beneditlio Dei

pecacsvincit$. ac peccatorem eriam

24

à Dso benedicunrur:

Py,

Eib.L 3. j mercedem jujHi fefinat, Veniam

disponit, ut gratiam consequatur, quà

£ T4

l

non fierí

deinde omn.s vitiorum ícentilla pe--

LUE

* jgitur demus At

iftoteli, rato,

n

P

$

beraliís eft , ditefcat :

niuus obraaturacextinguatur, — Hzes, Thom,

facilé,ur, qui li

lt

locuus eft ut Iu

fidelis & Ethnicus,

j

fortuaatiffima Opulentorua fors eff;;, 2. &

fi eam noffe vcllent , quód. nummissz.ar &

»í

At non eandem v

'cniam mersbitur

(uis Del Gratiam fibi comparare p

Wi

D

Chri&

ianus, qui poít ampliffimas Dei

14 f—a'n"' 3(')0

hr

promi

(Biones nihilominus tamen da-

fint, non foàm abíque graviflimo illo

*

-

Simonizpeccato, ied lummá etiam

fti

bius hatet, an i

fhec in pauperes li-

lligendas adju-

cum laude ac commendatione. Date

H

beralitas ad opes co

Wt

meniofi, -

Quin omnts experimen-

€ accipite, ait S. Chryfoftomus : daie

eleemofyuam egeuis , 69 a Deogranam

W

tum fumant, X

videant , anaon cum

N

e:

accipictis, X ex filis irz in. filios. di-

E:«cdi,

Ecclefiaftico in fine poffint dicet

h

In bencdi&lione Dei &6 sp[e. fperavi s €$

Y

le&ionls.adoptabimini, Atque hoc

33

7

i torculav..

(enfu intelligendum eft, quod. Senior

[

Hi -z(z'

$

ndemiat, repleu

r

XI

Meffis ithzc ac. Colle&io

Tobissdicebat: Eleemo[yna ab omniTob , 4

l!'

E

xrima eft, (cilicet temporal

veccato l'iberat: non. quidem ,. quód

FrAUC,

cur

ior eft al-

illa omnia fubitó peccara extinguat,

li

mabilior, atque eciam fe

Padi d

Mul;i—plibnbit

olei inftar, quo bruchi femel immerfi

Animali

li

24 Cof;9: tera inbonum Animz.

I

P

(gnien veftrum

,ait Apoftolus: en prí-

fuffocanturs fed eatenus . liberat.,;,,,;,

quacenus Deum mover, ut nobiscumpag 104

ET

mam;: 6 ange

bit Tnerementa . fragam

'agat

oecEeh

-

24j

^DE mäzmswæ- :

m R

m relinquat:

utfne—circatgïceriï« quide

uped,

agat mifä;-lco;dïtär, corque noftrum

(p Eleemofy* $, T5o»à

difponat, ut eandem iníe miíericor.

negari etenim non pote

Qu f

nam tantá apud Deum v

itcace- polle- fuppl, 4-

] d-

diam recipiat , accum Deo coopere-

re . utreatum etíami

j

llarum tollat 27 4. 34

Esmodi

tür , qui Gratíam fnbminiftrat , quà

peccatot culpà jam

libl

auxiliantehoc illoque ctimine nos

penarum, quas

deletá pendere cogeretur

;

, n d

expedíre valgamus. De catero, fi quis

um i

l

ong& veris:

XXill, Ecce mod

(f t

pä*u?c"ribüs eá intentioue fubvenirer ,

l

e debitis €X-

ut ia;punitatem (bl co

tatet , quà

fimum; quo animaiis í

F,xdä?&ï-

folvat, quibusaliàratio

ne eximi non

infordibusíuis fegrüs. vitam ageret

- Redemptt? pyo;

, quitg;

diuturniorem , tuncenim veró Elee-

N

poffet , Eleemofyoam,

. atdtiea,

"Anima viri, drvitia [ua s.

& hoc qui- 13 8

moíyna nequaquam aquz ufüm pra-

ff

dem juxta duplex Redem

prionis ge-

) modit

&aret ad incendium reftinguendum ,

ü

fervitute »

fed picis inftar vimigmsþg»rom*ove:et

nusj; primutn, q*

10 quis à

b quia

liberaturs alterum»

inagls, tnagisque roboraret.

quam incucrit ;

d (äüd

quo quis,

ne in

fevvitutem | íncidat »

n d u

XXII.Quod fi aucem JuttumDeóss

E(t Eleemofyna Rs*

charum in prelenriarum ponimus;

pralervatur,

yinotol

mo modo ac-

cum, qui Eleemoíynam largitur, &

demptio à fervitute pri

. hd t

cep:a, dum hominem de

bitis illis abs

ante hac folàüm peccatís fuiffs obao-

i, 0i

xium, moduslongé optimus peccata

Íolvic qu culpis À fe commiffis apud

m emm^

Prov,

omnía coóperiendi eft charitas : Uzs-

Diving. ttibuaal juftitiz contraxit ,

gdrs Qu

39,22.

juxtaillud Danielis , quo fceleratum ,,,

verfa delilaoperitcharitas. Etim ia

mmonuit :

mila p .

terhomines M:gnatum vítia liberali-

BabyionisRegem co

** feym. 33«

i Hs

tate conteguntur , adeó, ut quos vita

cata tuaquumo[ynxisvrejdime: & juxta

; lor dul

mentem ac communem Do&orum

peífimain contemprum & — oblivio-

Leo. f'efg

| ousni

nem adduceret, liberalitas tamen &

Íenfum,qui cüm de deEleemofyná dis-

£

,grdm?g jvïfï

currünt, veriti non (uncEleemofynam ::;Il :

£.

munifcentia etíam .annalibus ac fa-

iflioi

ftis inferat memorandos, . Quz caufa

cum Baptifmó conferre( usque 2€1 O C briatn

m ä etiaum

fuit, quare Philippus Rex Macedo-

magna illius efficacia eft , quà debita j; El?g'm.

e

g, Di

num dicerec, in fuáeffe manu , vitu-

hucufque contra&a expungit) jmó

us Ul

geria ialaudesconverrere, quibus à

eidem etiam przhabere exa

liquá fal-

)t gy.mafü

fabditis impeteretur; fatis fore, illam

tem parte 5 nam Baptifmus , utut fit

fiuos i

Niá quód

balneum, quo omnes animz fordes

largitionibus '"aperire,

iuut

tegumentumiftud , quo Viri gran-

& maculzabíterguntur, nonni& unà

0& smiOf :

de$ vitiafuaabícondunt, ex gui -ad-

tamen viceillud ingredi concediturs

/

"

modum prerü(it, urpo:e. quod ma-

cim contra Eleemofyna millies iterum

»

If , quO

lum quidem. obvelét , non tollat,

ac milliesrepeti polfic , lavacrum . ti-

! 5"'2

cxdng*"*'m

Longé meliori raiione Eleemoíyna

que tancó falubrius ac commodius ta-

peccatum operit ;; nonenim ut veftis

li capiti, quod fzpius ac. frequentiàs

| m g

. [ietosd

santüm operit, (ed ut balfamum, quod

contingitinfici ac confpurcarí. Ex

ptioa

d

alcerá parte Elcemofyna redem

du vulnus.sfgii : fsiaæ perfanat,

H

2

tervio

p

| "354[

244

*,þï;msCu-g-*sä DECIMIS zsgäþïrmæüs.

(c:üiai&ä&.'ïäqüä*-.hom.i-nem pisfer-

nemin ultimum ;mæ?&mpw ääz—- '

Áut

!uf

Gtit

vat,cüm Juítum cetinet, ne inilla de-

pdat, Inprimis enimnetum quidem ,

Jl

anuo peccata relabatur, que €í cantó

(guod propo(uerant, prz&£ant, vel.quia -

pl

;poft pretio effent conítituta : feré ad

confanguineorum operá à propofito ——

xj u

ftüi

-eum-amodum, quem paulo (uperiüs ex

diftrahuntar, vel quia morbi vi ope

"Ecclefiafticoannotavimus, cüm dixi-

prelfi ipfimet oblivitcuntar; velquia

«

inctefceace in. iis divitiarum | inordi«

— - mus,quód Eleemofynare/iffat peccatts.,

:

nato amore, & mulió magis etiam -

D

Queipeccatis reliftit in. peccatoce

:

A

E

dh

ihucdumpeccatis obítri&to, quid

filierum, induci nequaquam potfunt,

f

non efficiet ín animá ad DEUM jam

ut Chriftum in ejus hxreditatis. par-

BI

converíA?» In Peccatote peccatorum

tem aémittant , quam nunquam fatís

t

vincnlis etiamnumd4igaro refiftit , dum

pinguemarbicran:ur. —-.Si quà notrix

&i

lac diu nimis infanti tubtcshit, &a. -

u

illam a&uaum muluplicationem inhi.

demum la&eus ille humorin manullis

tl

Jbet, qu& ceteroquin :—Het.cun.fsa:.ut.lær;

: -f*;&(mntenimfäcüm flammis fimilia ,

«€oagulatur, ut aec fugendo, neccom-

d

g

prímendo eliciatur: — dipfum plan&

oq

ug :magis ac magis exardefcunt ,

qii

o

iaue dum tota in cineres. fylva fub-

infeliciffimis ehis Euclionibus obtin»

b

fidat) &itaviam facit ad converfio-

gí:5 dum enim avariiá impellensze

",

tenacids -rerinent faculiates, vita

Eccli.

pem: Penuentibui dedit vtam jufittia;

17 40.

- inConverfo aurem dicunc refiftere,

tempore congregatas, non .tanilmn

i

cüm robur metetut, quó mali habitus,

fponte ad fublevandam , ac quafi

Tl

)

la&tandam paupernm inopíam nihil

* d

jui cemiffis ecam . culpís perfiítunt ,

M 13

extinguantur, ne refiduis quíibuscun-

profundunt, fed ne adhibità quidem -

D

vi fibà quidpiam extorqueri patiantur;

d

qu

e icinrillisincendium porró refufci-

tetur ;

& (ic perfeverantiam finalem

id quod &it, cümmetcenarii , aléque

B-

operatur: Difperfit,

dedit pauperibus z

fuam expetunt mercedem . diurna

L

z

"

li

faculum — (aculs,

nec poffunt impetrare,

hi

.Pjäm»

juffitiaejus manet in

AT, ge

Uno verbo: tantzEleem

ofyna eft cf-

XXV, Sed demus, hoc ;lmnicgäï 5

E

concedamus, quódad ultimam vita

ficaciz ad accepram Dei Gratiam pot-

*

ràconfervandam , u illam ceu ocul

1

lineam devolut eleemofynas euam -

?

- pupillam cuftodiat : Gratiam bominis

latgasteftameniotranícribant, Quz-

i

namtamen hzc eft liberalitas? -- do«

- £«di.

Eleemo[yna quaft pupillam. conferva.

bit, lamque eft efficax ad eam repa-

nare Deo, quod retineri non poteft?

237 180

quantó fuiffet anima conducibilius ,

randam, ut cümeam propríá vircute

hocipfum, & minus etiam , dudura

reftaurare non poteit, poffe tamen

5

*

v1

deatur *

7

dftribuiffe, & in alerius vite. femi-

Da;:EleeMoþ"ndm, e$ fcce

tam quaíi facem przmififfe poriüs,

-

Lut. L1. ópseta ?h H

da [unt vobis.

h

41

XXIV. Verumquid

em eft ,tot ac

quàm (ubfequi juffife? Quor peccata

ü

fuiffentimpedita? quot preces obren-

tantis benis eos magnam partem pri-

Tij

major

: yati, -qxix*i Eleemof)'ngmgt g;grgltief

(z? quantó Diyinä Juttitiz

Wi

faing

um

d

aTXaDE £L££M0$ïm :

x

w df

,. äfatiä&iäip&ä&äma g

A afericordià,

thocfrumentl acervo ? Aregpnu&*ashtäh*;g

j

quideu,

A Verb.

* Gratiáimpertatà? JMinus folust, «qui

Coronatos tot & tot centenos; quot

Vqui

tardixs falvit5 aamtemporeminns [ol-

fcilicetpropofite rei pretium exigere

«5 rer fige

*

pupia

"f

qXUitar

$

ajunt Leges, Pronnntiate

videbatur. /Càmllleznoviego, qui

abfque comparatione plures multo

jivi Qp

.modo, an ceddat, quantum debet. qui

ve qui

tam (erófolvic, ut feríüs non poffit,

mibi namerabit.

Vos etcenim , (

| inordi

.—XX. JPreterquam quód hz. ulti-

framentum vendidero, pauló plus,

"m£ voluntates (epius molà &de exee

quám egoipíe expenderim, dabitis ; at

;ïs etit

pollau,

-cutioni mandentur, & veré pauperum

ubi Chri£o in fuis pauperibus difri-

Qs pat.

exigua ratiohabeatur, aliüique :minüs

buero , xredítus ille meos. identidem.

gentes fümmé — indigis .:praferantur,

geminabit, & Ipfumdenique Czlum,

m latl

i tutt

&pibusadmodum infau(tam accidit,

inamplifümum iucri .cumnlum ade

fillh;tl n

det. «Quo di&o mercatores animo

fi zempefas verna tardids folito ini-

mamlld

tiumfamat: minus «enim laborant ,

compundáos dimifit, £rumentum aue

ecCom«

& alimenti minus colligunt. — Simile

tem.magná alacirate ín -'P;UP"G&

quid evenit pauperibus , quià diviti-

emptores haud dubi* certiffimz fo-

jm p

jj obtie

bbus primum (peratá ope ;defraudan-

lutionís , difperfit./.| .O. negotíatio-

tur, &noanifi in; teffamenti tabulis

nem lucroíiflfimam! tam .modícam .

nln;fkm:

«ommendantur; :;deinde veró etiam

expendere, &tam .mulium wiciffim

EC-S, [ Vkæ

:

i .Laäiïm

À Teftamentiexecutioribus , qui Le-

recipere]

gataautnonextoto,aut invlti red-

XXVIH..

p VqUH

XEccl

Ettamen aqubr-ds' quuïs-

m nl

;dant, "Unde meritó Saplens: 4ste

que Chriftianorum eft, qui negotís-

14 13

j quit

zmartew:ämqï'ac amico tuo, €$ fecune

tionem hanc lucrí feracifimam non

tecaler, quafi cautumel non foretía-

m»mwf;

diumwires tuas exp ai'rgïm dæ,?aap;ni,:

"L

Eleemofy naenímn vivis.ecogata &

tis3 quifacultatesfnas Del manibus

falutifera magis,& fecurior eít; fa-

plenécommittit? anfeenetatorDeus,

digg

lutifera quidem erogantl,fecuta veró

autfraude non vult, aut iniquá forte

mna(tqüiä

accipienti.

ja&uram opumpaffus , non potelt,

XXVI,

-Hecex &säüaäc. Ut.ad

promiffum in Evangelio centuplum

mam qit

gar eit

propofitum revertamur , quis veíter

ieddere? /Certà. i. ulli. , ftultorum

fenfuseft.cizca geminam illam «mef-

nomine hi appellari debent, noa

j, Qif

fem, quam veriEleemofynatiià mani-

minüs acille.à Chrifto Domino tí«

jast 0*

n ott

2

buspauperumcolligunt,tam in vítze

tulum eundemretulit, :de quoS, Lu-

remporalis, quàm eternz fubfidium ?

cas: Seulteybac nolle .animam tuam Lucass

ucibilit

1 0s

dudum

Promifionem vita qua nunceft , €8. fu-

vepetumt À te $ que autem. pará/Hi,

&ur&,

An effe uberem fatis ac co-

cujaserunt? Veriffima omnino hzc

'Cajet.

ic !

(l

2,2e d.

u

piofam negabitis?. Magnus quidaim

ftultitia eft, que Impedit, quo mi-

4626v "E

t orlüf

Eleemofynarius mercatotes Ín. grana-

nüs:de rebus judicemus fecundüm

rium füuum inducens , quantum vul-

altiffimam earumcaufam DEUM , &

a

'apienti

: dono adverfatur; ad:

vertite.-

"m of

tis m;hi daæ,-riaquiebatw,y proiogenti

u

proíme |

246

DISCURSUS DECIMUS szpwus

*

2

proin, annenilla

fit, propria. Divitis

ta&am con(étvarent, quin -& im zgaiæ

f

—

— ferdidi, & in. egenos patci, Hic

au&ibus ornarent. integritatis íu

[

opes & divitias ob illa tantüm com-

Matgarítam ?. arquia omni feope

N

n

moda z(timar , quz terzena & caduca

deítitutas vident , faméque preffas,

W

. funt; non propter illa perpetua, qua-

nonimminuunt tantüm virginez cae

u

Q

—Tub.san Ín Celoaptaíunt parere, — Eleemo -

ftitatis nitorem , fed. omnem profli«

Mp *

jutt

94, Ó verba aurea ! Eleemofysa non pa- -

ganr Animis quaío veftris perpene

ittr animamiread. tenebras. — Et ve-

j, (

dite, quotcrimina , quot. opprobria,

inf, QU

veraita lereshabet, Tam admiranda

quot (candala, quocanímarum qiferé

ii

D

Dei fuit Bonitas, uc volüerit diviítias,

pereuntium jacturam una impediret

) l

que naturá fuà malorum . omnium

hg

Eleemofyna íntempore fappeditata ,

W

Íuntiacentivum , & (e poffidentibus

Dos uníca, donum unüm, unicum ope

m

matetia perditionis ;. in(trumentum .

portunum auxilium ? Ad huncfinem

piat

tvadant,quo ;qui vult, falutem faam

Deuscopiofas. diviti facultates. con-

1.2

0a

opetetur, & apriffimum medium Prz-

cellit, st meritum bona dz[am[&:ioäi;

117.4 [g.

Wt

- deftinationisetiam altiffimz, id quod

acquireret, ait S. Thomas,ut terráà c&-

5

m

1

Ad: D.

od

,,1n Centurione Cefaceen& , dequo . ín

lum compataret, non fibitantüm, fed

. A&is. Apoftolorum. cum. laude fit

tf

& proximo fi uocujusdum corpuslanes

n

t

guidum fetvat, etiám animam in tuto

d

tío, latis manifefté ac :'*lu;cuflgin,tc:

P

li

comprobatur.

5

locar, Divesautem f£ultus, dum ni-

!b al

Vrf d Rn Neque

tamen credaris. "vä.-

hilhorum perpendit, folüm atteudit ,

lii

lim, divitiasfolis. divitibus medium

quáratione (e ipfum faginaret,donec

pradeftinationis à. Diviná Bonitate

tandem fieret. vici

E

dataseffe,qui eas largá manu diftri-

iuftitiz deftinata,

ma Divinz cxu»f't.li?

;

:

uün !

Qu : 1.17 1 ly&þgi

:

—

[üij

buunt, MNonita, fedipüs etiam Pau-

XXX.. Quantodglur j

ure-dlud

peribus, quibus difttibuantur, in mes

?edig

audire cogitur; Silte ,. bac -notle 8. i*'mg

dium vulr cedere ejusdem: przdefti. -

Jininam ruam repetuntà te|l — Hag t T4o

"

nationis,

Tio|

&n id experientià non

node, in ctaffis itis cuis ignorantiz ^**

€onftat? Si margaritarum — conche

-

Qf

tenebris, aut veriüs iniquitaris ,. fiqui«

hh

opportuno rore turgenr, magnis. in-

dem ez ortz non funtex naturalis ju»

hi

crementis augefcunt margarite , fi

dicij defectu, fed exfpontancá in bís

i

Pliny

fides eft. Plinio:. Grandefcit partus,

fenlibus fubje&tas immer(ione; in his,

A9

1

Contrà veró, cüm Czlum | ef& tarbi.

Anquam, Anima tua d te repetitur:

—«

dum & tempeftatibus mifcetur, ip&e.

li

uimamiaam repetuntáte, Quodf -

etiam margaritzaut colore turbide, -

ab hujusmodiEuclione quamlibet re-

-

autmagnitudine exiles reperiuntur,

nitente, Animarepetitur , quanto ma-

Pro jejunij modo minuztur. . Utnam -

gisfacultates repecentur, quasaur ma-

non quotidie hoc eveniret Chriftla-

lä'expendit,»am—.nonxmg*h.üs (ervavit?

Dis! Quod pauperculz Virgines , &

lbí tandem Divites intelligent , quod

fgefifïaflg-aä*?»cgg?fegc a'äæ'ïïätoä;' ^.

*

ha&tenus caperenolueranr , fcilicer,

"

,

J DE ELEEMOSYNA.

47

non efft

ab(oluros rerum. faarum

ut divites paüperum: curám füfcipe-

magnf |

äem mü .

qui poffinc pro acbitrio de

rent, & ij, quiplusaliisaccepiffznc,

us lüg

Montium inftarrantó plàs. celeftium

iís difponete, & pto libidine eas ex.

nilkop

- pendere, quinrationem aut de dif-

aquarum.in valles diffunderent , quà

pitlit,

pofitis, aut de. expenfis debeant cui-

ipfi copio(iàs fuiffenc inundati.

ADez C

Lä la.

: XXX. Illudporró, qnod infelícita-

Lovante

quam reddere. Tunc agnofcent,

Il .groHl-.

^

przceptum de dandá Elcemofyná,

tem tam culpabilis &ulritie omrium

$.

58 |

; perpti

£26a-

CIL;O

dimplere recusátant; videbünt-

maximé cumulabit, non infolá abu-

probri;

süs fui cogaitione finietur, quá. opes

? m;m&

dem.f, que,quód,ficutLegeshumana in com-

gdl

muni quadam navigatione quemque

fibi fuperfluas peffimé collocatas (n-

nped»xres

Rl:od. ob«ïigan«—t,, ut,quem pane nautico de-

telligent , & iníaper agaofcent, íe

jtlud ,

ftitütum viderir,illide (no largiatur,.

tempusporró non habíturos, quo er-

icum OP*

majori Ionxgä tigore DivinaLex praci-

rorem co'rriga-nt,,

& autem parafi,

ancfinm

piar,ut, dum univerfali quadam na-

cujuserunt? Tranfcunt bonaper alie-

nas manus, quas ínter etiam manusfi- -

xes. con&t |

Ü

vigatione conjundi, ad communem

taiomi,.

patriam tendimus, (í. qua proximum

liorumatque filiarum. nucero, quí .

qetià jj

- egeftas affligar, quisque, cui ultra ne-

pärvo àmorteintervallo omnem pa-

yim, ld

ct(litatem (uam de bonis profpedum

rentum memoriamdeponunt , ita, ut

opürlu

£t , alterius. neceffitati

faccurtat.

eorüm non magis recordentur; quám

Trans-

minuo

z, Cor. 8. Jn pra ents teenpore veftra abundantia.

fi ab iisgenerati nonfuiffent,

; du

a d/lorum [uppleatizopiam. Neque ul-

eunt,inquam, bona per alienas manus;

y artendbo

/

lus &bi pet(uadeat , folum ne interris

anima veró intetimfine fru&a (tuli-

tiam fuam mille maledi&is. incufac.

jiret dOnté

fore fuperftitem, autin divitum tan-

Non ita vos. Dile&íi(limi! S:n&ti Au-

ina al

1fz.. , üm gratam Mundum fuiffe condi-

cum : z4nguid babitabitis vos. foli 1n

guftíni potiüs confilium audite, op-

ie ld

amedio Terra? - Hxc & hujusmodi

portunum plané & tempeftivum:

ji; al

à crudelium gente divitum in poftre-

Da quod zon potes retinere , €3 accipe «s Pfal,

Date DEO

ad d

. mo illojudicio Deusexquiret, iisque

uod xon potes amittere,

354

Í ii

-oftendet, quód bona, qux poffedére,

libenteridin fuis pauperibus , quod

füb Mundi hajus primotdia omhia

à morte defendere non poreritis;

4fi$ (lqm'

yurilis P

fuerunt communia: Unde fí. eorun-

& viciffim accipite à Divinà miferi-

dem poftmodam diviionem ab ho-

'cordià bonum quoddam infinitum,

nd in b

^

minibus fadam approbavit , appro-

quod mortis imperío null

d

eít ratione

fubj ?&unug

epttiu

bavï; expreísá hac cq.ndic;onc —ad;eäää»

, Qui

x

z

g[plfbe I

ganto P

gagatt D*

$ fcm'r'lf'

enti quü

DISCUR-

-- (l

]n

248

-eu (C) ää*!*

XPUPGE ääääää*üää*ä&äüä**wää&äää*ä*ä

Ü

ft

.DISCL

. 35Us5

H

[

adw

: I

4

le Mada um eragan*dæ E!eemo )772«2;

"

a&þrwznäa

J

D

£0

E,

|Ommunis Pauperum

levandas: Paupcmm calamitateseft 85

2w.

!N

Ha.y*;,

Qu

i

N

; quetelaeft,refrixi(Te:

prompta & larga: ZVoz dare ,. aiebat

ado

[

t

[

^

5

hac na&xætempeüa-

S. Chiyfoftomus, fed cum COpis: dAY€ y ag

lg,*.

te charitatem; Ego

Eheme[ysaeft. Cümtemporeaftivo

-

Qu

7)

(

ggn

w*"*b-

aEECSUR

illam fal(am ;udico »

unz alteráve guttula. in terram fici--

quin

& credo:- omnino;.

bundamdæczdu, non dicitur plavzæ

-

ïOP(

quód faltem deCliriftianis cum verita-

irsigua decidilfe ; rantulum eniny nom.

mqu

fuflicitad'multam terre ficcitatem ir«

te.affirmari poffit , multos Inveulri E-

dæ fhi

leemofynarios;. etíam nom quzfitos..

rigandam; que plenas.nubes expo[c:r..

*Frano

Pron,.

AMulti homines mifericordes uocantur..

Ita quorundam Eleemofyng. nomine

E

20, 69?

Sed demus,tcmporum nofftoram ini-

iftioc non funt dignz ,.qua & illorum -

ET

quitate fieri, urnon injutiá hujusmodi

opibus, & egentinm necefliatibus:

)

, m

queftusedantur ;; adeó ut multà opus

long?: fant inferiores, llla nomen-

N iti 51

foret diligentia, dum verus, & qualem:

fuum: merétur, qua liberalls. infar -

'l!ï ül

M.IO

t

zespoftulat, Pauperum pater invenía-

pluviz-agrosinebriat & faturos red-

li

dít,.

tur ; proinde,id quod'circa res deper-

Iuebriavi animam lajf[am, C8 jerem

abw;d;l

ditas obfervari cenfuevit, figna. vobís

avimam c[urientem: faturaus..

$i mo- 3116

"äm Gm

monfttabo, quibus virum e;us«modl

leftum vobis nonaccidit , dibo vobis.

eandem miferationis veftra in alios:

ts

dignofcatis. " Suntautem tri2 potiffi-

mum, manus, vultus, oculus: manus:

ex:ercendæ rn«-n(uram*

quam xpfïx

M

:

ampla & aperta 5 vultus. hilams&:afra-

à Deo Hag;taus. Omn;esrefge&u Dei

Wntec,

bilis; oculus excelíus & in Cielum de-

mendici fumus,atque ideoad: magní

lmm [

fixus.En Imaginem Eleemofynarij fuis

illius Patrisfamilías januam fapplica-

aaïm

numetisabfoluti, Nunc pattes illius:

mus, nullánon horà clamatites; Mi«

ET

ängulas confideremus; non tam ur ím

fereve mei Dens [ecundüm magnam mi-

(ià

aliisillum requiratis, quàm im. vobis-

fericordiam tnam..

Domineconverte

l,

Pt

Wt

metipfis exprimatis,lpfo: epere Chri-

oculos tuos ad. miferiasmeas , & pro

9t d

&xanam illam: charitatem exercentes ,.

tuá magná.mifericordià Eleemc[ynam

Pty,

udm- facili: negotio verbis.adeó ma-

largite;Quód fi.Dei. mifericordiam in

H )

gnificism aliis depracdicatis;

hl

I.

nE

nosmagnameffe volumus., magnam

üy

omnínoetlam proximo noftro exhi-

H Prïmumï—lïomims veté libera«

beamus, itaut non egenus tanuüm

MT

lis indicium eft Manus, cüm adíubs

abeat

l

E

p -

b

249

d

.IN 'EROGA.NDA ELEEMOSVN& üäääavwm; "

*

. abeat contentus, fed Anima etiam no-

ceffarium , & hac ratione fuperare o-

ftrafüum integré debitum expungat;

mnes alíos, aui, guoabundäm ,[e.gr,i.-

£

»

adeum fermemodum , quo fanca l-

vant, Frange

Dzus per Prophetam : &i non habes nifs

furtenti panem t'ïwwsaf;flf"-uürc |

A4G, 9

)

. laTabitha feciffe fcribitur : Erar plena

$364

apei—i[m& bonis ää El:em.&f)enz'.a ; Q445 fA-

unum panem , quo vivas , atqueideo

totum dare non vales, divide eum , ó&

eiebat : plena operibus bonís habita

confideratlone perfonz propriz , Ele-

dimidium egentibus elargite. Praege;.

emofynis aurem refpectu paupetum ,

& parem cum divitibus remuneratioe

eet

nem habcbis, quín && amptloremss vite

M

quibuserogabat ; quifi plas: pea(tí-

UM

DL

tura, (rplura mulier przítare. potuif-

tus enim liberalitatis. defamitur à eu«

cddrty )

Íet, - Eccerté, que . e(t manusilla,

jusque opibus: quo fir , ut non Opu-

realio

quz addona 4 DEO recipienda nun-

lenti tantüm liberaliam nomen pro»

garm fte

É

quam mon aperta 5ad expendenda ve-

mereri poffint, fed Pauperes etíam, id

: gww

róproDEO & DEI amore munera

qtod Philofophus docets Zibil pro. : Ts

2,. 2« g»

im od

nünquam noa eft parca & clauía ? non

bibet aliquos virtuofos , licet ffut paupe-

It,ar.iq

vuem ite

€ft manüsEleemofynarij : & ideo ve-

ves , effe iberales, — Sufficiet earm Re-

4d 2,

- Eccli, 4.

Rranoníit. Noz fit porretla vanus tua

: engfCif»

36,

gulam obíervare , quam Senior To-

- nomine

ad accipiendum , €3 ad dandum colle-

bías d.lecto filio fuo prfcripfit : Quo-

Tob;4 25

tcillorum

da, Eadem S. Thomz mens eft ,qaí

u0do potueris , sta effo smifericor s fi mul-

proprium Eleemofypz effe judicat,da-

tum ubi fuerit , abundanter tribue s fi

eä&m*m

€Xx

j o

: The« v abandante

s

n

"$

danter dave,

^ Lgüdaä:'(e eft. abune

qunm tibi faerit , etiam exz:gtfnm r d

Jl iu(h':i

& 2., ü) lo'

benter tmpertiriffude.

lL Obfervandum eft tamen ,hanc

IV. Antiqui illi Chriftiani

li.

üros f

abundantiam non abfoluté acci

plen-

eáque longé pulcherrimá induftrià

!aEZW:F '57'"'*

connitebanturin numerum Eleemo-

; àm

- dam effe. fed, ut ipfe ait, cum propor-

tionesd dantisbona & vires. — Vidua

fynarioram venire ; ut enim rerum

diovit

g iib

z

illa, qua Donnifi dwo minata in gazo-

fuarum-partem egenis. poffent com-

phylacium immifit m ajorem , quám

municare ,Ípfijejunabant ; ad quod

quum o

omnes alijà Chriftolaudem tulit: p/us

faciendum Summorum etiam Ponti-

jda

omuibusfmifit: (cilicetnon aliaex cau-

d m

ficum confilijs inducebantur : Síz ve- c cj,,.

ld

fa, quàm quód inopiz illius graviüs

ró aliquis uon babet , jejunet , €á cibtm1 ,

!

hp

u

» Jl

accidebar , iltís fe minudis exípoliare ,

Ulius diei partitus , deffinet Santhis. Vn* Conft,

quàm ?Pülfenris»a!;js-ingens argenti

f 4n

Mim

denon poteftis non videre , quanto ^ te

pondus erogare, — Ower ex eo , quod

veriilli Fideles ftudio contenderínt ,

1244* aäundalmtjäis-,,mg[emm tdecvere de

urt manus ad exercendam charltatem

TE &PIO

penuria [ua, ommta qua babutt , mifit ,

quàm promptiffimas & apertiffimas

jemoi ]

totttin vitum fuum. Poteft

igitur quis

haberent, cüm pro fe & alijs , quod

cordian

veítcü

m msgauseffe Eleemofynarius,

commederent , non fappetebar; fibi ip-

m»agnam

etíamquíidives noneít. ; poteítenim

fis famem indixerunt , ut alijs, quod

ofiro Ül

dare partem illius, quod ipfi forec ne-

roderent , impertirent.

n

Y. Qaid

i

| R, P. Sifgfi:ri- C/arä/?'.. .In/?r Jors, L.

Es

3

d

pisCuasts DECIMUS OCTAVUS, DE-MODO.

?

390

À

V. Qu

uid igitur de illis temporum

impertiant , & fic mutuo amore[n fuis -

Ep5. 4,; :

fe neceffitatibuscomple&antur, Effo-

noftror

um divitibus dicemus , qui

T d

Gunf, ,

r confridis vivunt?

te invicem Lenigni. Et fi quando

Apk

manibus fempe

X ï,h ;

cium mend

icum

;

fibi obvium habent,

Inopes , captivi, infirmi, aut quavis

-

ad nummulum unum ei

alía miferia przpediti , Opulentosac-

ne quidem

ipoffunt,ex tot,

cedere non valent pro auxillo opor-

fauppeditandum mover

tuno, urinon porerat. Daniel , valt

uibus crumena turger , farisque fe

/Jl

DEUS , ut Opulenti in egenos inqui-

eífe mifericordes arbitrantur ; (i dicant

vade

li

ünefomacho: Der te adjuvet ,

rant, eísque fubveníant, id quód tunc

K

Habacuc fecit, . Et vos conta. opti-

in pace. Laudabile eft omnino illo-

1

2

el

riftianorum inventum, qui

mum huncordinem., denuo pauperem

[

rum Ch

ad DEUM amandabítis , quando

cüm non.

habent, quod erogent , illico

i

W

ipíe DEUS pauperem ad vos able-

preces qua

sdam fundunt , quibus

.

tü

DEUM ex

orent, ut ille indigentium

at ? & imittit quidem , non quod

infinitialijmodi , quibus egsnis pro»

pr

iftorum curam fü

(cipiat , eísque aut

Wtj

patlentiam conferat ,

aut pecuniofo

videat, ei non fuppetant , etiam fi

hij

fgä

l0i

exla

cuipiam mente

m injiciat

, ad ipfis (ub-

ne míraculo, (ed kquïak eos per vos ju-

In

.

varevulc, vosque fuorum loce di-

i

veniendum.

Sed quàm mihi hoc

bt

, quibus reverà

Ípenfatorum con&ituit. Difp

en(atoret ,. Pot, ,;;/,v

lacet , maximé in ijs

5

- ita fummé in

multiformis gratis DEL Certé in hoc — go,

(äg (

deelt , quDd lat

giantur

laudarevos nonpoffum: neque enim -

o

illis difplicet ;

qui, quoddent , ha-

DEUS in veftrum vult officium invo-

hg

bent.

An xzquum

E

bonümque vobis

lare, idque , quod vobis ipsumberet ,

."fü.kt.' M

hn,

videtur, qu

j

ódlocup

les egenum ad Dz-

1f

Ti

LO

ab ipfo ftipem rogaturum ,

facere. — Si dicat aliquis ex vobDis : Jte

uM mittat »

in pace, calefacimint €$ faturamini non

ha:ql

cüm DEUS

otius huncad divitem

h

l

y?

LE

habeat , cul opituletur ?

dederitis autem, qua nece[Jaria (un

ableget, ut

gCO(.

J

Morabatur

Daniel

Propheta longo

pori , quid proderit?

^

VI,

Quid port

9

de illis dicem;.lä;

Um

fatis tempore jejun

us in illo celebri

i

:

dibil

D

EUS. Angelum

qui pauperibus alíquid fubminiftrant,.

Leonum fpecu, cüm

noneatamen intentione , uc. eorum

L

deftinavit, qui Pro

phetam Habacuc

é Judza inDa-

neceffitates fablevent , (ed ut habeant,

| W

capillis ap

prehentum

loníam trans

ferrec, à quo-

p:andia

quó cosmagis premant ?. Echitamen

*

. ütüut te-

ipfi Eleemofynarijs fe accenfent. Qua-

!

um m

efforibus apparatum ,

àt

e , accipetet.

Quare

fipauperum forent Patroni , antíci-

nue & fwgal

m

Dxusnonper €

ündem Angelum, quod

pato quaíi munere levamen pot-

à DM; I-f)

batur viá longé

rigunt ; eo tamen fine, ut fuo tempore

" d

illi erat facile,

öciridc

MT

ii

cibum fubmifit,

cum feshore & ufura illud recipiant.

breviote fieri potuille,

Hz non funtillius; quem quarimus,

- gu

ac Prophetam Haba

cuc

fuum fibi pul-

U

1

j

fit ? Vultnimi-

Eleemofynarij manus , harpyiat

am

t

mentum habere -pttmi

ccidic

d

fynam homines

zum Dzus , ut Eleemo

chiüs ungues dixerimus, À

non«

füjlitiæ

ü

:

2jt

(OOIN EROGANDA ELEEMOSYNA OBSERVANDO.

nf

nem hanc magni effe ponderis. Ego

p

normunq;lam iqiæ&.zte,ï)hiviam ideó

G^"£. nitroinfectam decidere, utfata omnia

tamen profiteor, non erraturumi me»

n ^

JAgnib.

de(tuerentur eo ipío tempore, quo

f c-u;uäpxa'm vultum, qui Eleemotyünas

qu'ms

« 3o

elasgitur , contuitus tueros longeue

miferi coloni fibi pluviam gracula-

MTA

majoti cum certicudine edidturum , an

| OPOI-

- . bantur. ldemkägeniscomingitgpro-

verz mifeticordiz radijs relplendeat,

digio nofttis temporibus,heu! nimiüm

ui

an fictis taniüm fimuletur: cüm iple

- famliari: magnificis nefcio quid. ver-

: irxqui-

e:iam Deus in Eleemofynario: libera-

d tüit

bisdatur, re ipfa pzne nihil. - Lapfu

5

Eccls.

. temporis id ipfum, quod cum ouetre

lem hilarémque vultum requirat : L

| opti-

omi dato bilarem fac unltum tuum u

p354176

. re(licationis conceffum fuic plüs quàm

upätem

ex ore Ecclefiaítict audimus,

Hace-

acceperint , redhibere compzlluotur,

quando

.. 'ut denique, fi ces füis mnomentis libre-

nim vulcás hilaritas mítum omníi Ele* g, 12,

x i

tur, pro eo quód bumoris aliqui alie-

emofynz fplendorem conciliat, Qu£ g.

ü qüüd

eniferetur 12 bilaritate, ait etiam Apos

mfpaqp'erwiishi&:e plantis telinqua-

i pro

2

tut,ctiam dd, quod proprium erat,

ftolus. llieenim, qui in. pauperibus

xiam ü-

4Atriff.

D

exíugarur, — Heucrudeliaauxilial nó-

Éleemofynam recipit, Deus, magis.

o5 u*

'feä. lce

intima cotdisrefpicit penecralia,quam

Probzp,

- (tis, quödCh*immamæ;' anté, quàm

s

locà j

externam opetris ap,parenziam; Quin

48.

fortem profperam aut adverfam . prae

nfutirtt v

.. fagant , mánum prüs infpiciant:

neque hoc cantüm conrentus, per euns

nE I

. qua fi bencform:ita eft. & lineas pal-

dem Apoftolum pergir dicere,ut, i

x enm

quid datur,, id non fiat Ex triffitia,

mz longas, te&tas,diftindtasque ha-

jm ine

bet, indicium longz vitz prafefe-

aut ex nece[fitate, iquidem Deus ma-

quám

ymbttth,

runt, Ego veró de manu tam libera-

gis ipíam dantis liberalirarem,

obis:

doni magnitudinem intueatut : bila-

Hatquecompreffa nunquam auderem

m

felix & sulpicacum edere augutium

rem enim datarem diligit Denus, Quod , coy, p

"A (

Fita.qua nunc eft futura , Eleemo-

(; Deus hec wnzæ&amr,noq e&, quo '-

Enimvero

in dubium trahatis, -

- fynatiisà Deo promiffz.

d[cgmlm

mihil ad ipfos vita pertiner, dum ipfi

-VIl, -Quod fi denuo rogets,

ynidrat

nihili pendunt, id quod à morte libe-

quanta hzc largientium alacritas e(fe

ïGäl&ïl Xv.,

debeat? dicam,

Quisquis Eleemo-

fat: El:gma[yng À morte hberat.

T1n

Ífynamerogavetit, plus fe recepiffe,

hi um

| V(ll.- Pergam

us porro ín explican-

quàm dediffe prafeferat, Men(ura

m QU

daElcemofynarijimagine, Poít ma-

hac cft, quám S. Chryloftomus vobis

antd

num amplam & apercam vultus. ala-

confignavit; ad Charitatis Chriftianee

me !

(f

Vegez. d Ctis & affabilis venit, — Quirerum mi-

modum exzquo cognofcendum , /f

r [empog

re. mllin livatium bene gvna-r 'fant , volunt, ut

putes, 16 magis accipere, qnam dare. Hom 13

N

Robeitus Gilliaram Kex femper mil- d pep.

x

qui militem parat fcribere, attenté

a

vultum cujusque confideter , atque ex

le PKLLPVCFCS fuis fumptribus alebat,eós-

j

ywpp"

.tode magnanimitare Candidatorum

que vie comites fecum ducebat ab

q

una civitate in alteram,neque unquam

'

militie coojecturam & judicium fa-

j

cit. Credoequidem , obíervario-

ere-

11-&»

N

ä,?.»

-BISCURSUS DECIMUS OCTAYUS, pE MODO

Ín

feebat, ut pedites incederent; corpo-

comitrantur. O änhnmam&ï,:ïg;äg;gfg,ï "Pa

*

£

ris Regij ftipatores dixiffes, nii ho-

ficentiam 1 /momni dato zou destr

;

Z

ul

15

notarios Aullcos re&iüs quis compzl.

am verbimali, ait Dominus; verba -

(

"t

làffet. S. Joannes Eleemofyaaríus,

enim füaviaomne munus miré condi-

cüm pauperes ad fe vocaret ,. Domizi

uht & fapidum reddupt.

IMouzus ecce

*

dtg!

meiincamabat B.Ámzdeus.

à $3-

verbum [uper datum &onum? N imis mde

Px

li

[

"]

1!

baudia nobiliffima meraphora cenes

terum eft beneficium , quod eft cam -

fs

IT

injuriaconjuadtum: nec unquam ace

^

Íuos venaticos appellitabat, quorum

Át

ope Regnum calorum venaretur. Hic

cipienti accideregratum pozeft , dum

lii

'omnino genuinus Eleemofynariorum

ipfe non patum facit, i vicilfim dum

ao

vultus et, expers omni ruge, - expli-

munüs acceprat, injuriam condonar.

fiios

n

Quod fi hoc in omni beneficio contine

catus, jucundus, ín quem ä.æzi!ïäme

tià,n

ex corde hBlacitas vranfpiret,

git, quanco.magisin illo , 'quod exe«

giï,qu

1X, Verüm quàm remotià ferenif-

hibetur Pauperi,cui, G nthil.- aliud, -

lolict

3

