* &oris , O» peecateris appellat, perinde

quodintra primos limites non fiflac

ïPEo!

ac fic Detra&or prae impijs alijs omni-

Detratio, fed feriné femper augefcat ,

:

bus, & perantonomafiam ?*eecarer

haud aliter ac Eccho vocem eanden

li

dici mereatur , ufq

ue adeó 'wz-u'g in

crebró multiplicat.

Vix excidit ve-

D

peccatis fordeícit,

2

firo ex orevox in vituperium Proxi-

P

e

"—

XXIX, N fert

e labarit w ling'uäki

mi , cüm illam torá mox in viciniá re«

r

Q cadas i. con[pettu Inimicorum infi-

peti ac replicari auditis.

Decidit

Jl

diantinm tibi, Inicio offendes , tan-

nonnunquam ex fummis Alpium ju- .

Ti

tüm levia quedam & minorís mo-

£gis exiguus nivis globulus : fedille

(

guenti errata proximi carpendo ; fed

inter cadendum aliá aliàque nive ad-

N

deinceps paulatim Detractionis dul.

harefcente; auctus ingantam molent

E

€edine inefcatus cades omino in

excrevit,ut integros vicos&oppida ad

Q

confpectu Inimicorum Anims tuz ,

Alpium radices (itaopprefferit & va-

W

qui miris modis fibi plaudent 5 fatis

flàrit. Similes ftrages non femel lu-

hi

gnari , quàm profunda fit vorago , in

bricalinguaedir, qua occultum Pro- .

ximi dedecus uni duntaxat. manife,.

LU

quam& alios impellis, & tamet eciam

il

ipfum pracipitem agis,

rum

fando , paulà póft illud per allio

E

org

p

—

418

/J-BE DÉTRACTIONE.

licium illorum papi

lionotn ,.qui-*ääm

era vagstum Éc au&ur vidct , ut fa-

(

milias integras v2ftet , tot finiftris tu-

lucernam extinguunr, feipfos combüe

Átqy

runt, . Non ita fit pofthac , Audico-

groribüs & lequacirate ïaxmiffi'mä; ap-

(Omp

i !CH&S.

R

1es chariffimi,attendite diligenter : nie

X pre

XXXWH.

mium quantum gravis ja&ura eft ex«

Si portó ïrrepaïäbile"dam-

ttadid

num eft,quod Proximus patitur, quo-

onere Animam periculo morbi &

ime

valetudinis valdé ancipitis,licét deni«

modo, quod vobis ipfis crearis, refat-

mlj

Eietur? Et Charitas & Jaftitia, à vo-

que fanitatem recuperet: quid ert [

J

itur, fiagatut de morbo non pericu-

bis tam malé habicze vindictam fem-

m

per magnis clamoribus repetent : fj*

[

o

fo cantüm , fed de morbo , qualis

t.,m'

eft,de quo agimus , pleramque infa-

eafus infanabilis ad mortem, Mor-

tem hanc timere fibi deber anims ve-

nsbili? eAfrtende, »e ferte labarss iv

T

ftrajfi alijs tancüm infert nocumenti :

Ungua , € cadas, ( fit M[wmw zw

b Wt

eredere poteft fe ex numero efle infe-

fanabilis $u smorteme

«

flb

LA

apdette p o

«s

[fit

&i

2na

DISC

URSUS XXX.

ftld»

JDe Mendado.

T

$9.

l m&

ia

e

sNter diverfa füppli-

gu

caít

sbant, fignificent , nom.

.

[:

quor : neque operz pree

xerit

?:,

cia, quibus varia

perinde a

At

. RespubliceeMenda-

tium cenfeo,multum in eá re perveltue

4l

il

. cium mutare folitae

gandà laborare: wnum potiüs ali-

j EM

A

a

fa. funt, illud. pree ce-

uod,quod triplici illà plagà porten-

À

M

s

4

eretur , arcanum fapponam arbitrio:

gefcat;

'reris myfterio. ple-

;zndem

n-gs ïïc.vidcwr

»quo Artaxerxes, fa-

meo ; quod fi veré à Perfis fignifica-

rum non eft; par ramen fuit, ut figni-

du

pientiffimus Perfarum Rex , hanc no-

Xam vindicabat : rribus enim fiylis

ficaretar, Digna enimveró eft cujue-

| P[Oxi'

libet mendacis lingua perfoffione trie

mli I

fiiam. mendacibus linguam peirforari

jubebat. Non. miror Reges Perfas.

plici; ut triplex plaga refpondear

il

offenfz , quà , qui mentitur, offendif

m

maguopere exofos fniffe omne men-

dacium , cüm conflet , anriquo illius:

Naturam , Rationem , Fidem. At-

T

yea

Aulz more receptum fuiffe , ut fum--

que circa lianc materiam hodiernue

mo. ftudio' eorum filijs incalcaretur.

meus Difcurfus verfabitur , cujus vex--

at

Ba opro, uc plüs quàm unquam not

»idzid

non à Difciplinsrum. tantüm , - fed:

eciàm. Morum Magifiris ac Pra fedtis,.

viva modó, fed' penetrantia fint, u£

T

transfodiant , fi non linguam: nocene

;el lv

nequid unqoam. veiitani diffznrane-

&m loquerentor. ^ Quid aurem tria

*

tem; animum faltem eorum y qui me

«'VP f 0'/

k

niee

;lä vulneia, quibus. m:nd;æzm lin-

auditar: Conveneruni

p.Pü-

w[llm

a

k

DI SC u RS US TRIGESIM us,

i,

1I. Priusquat tamen ad rransfigen-

IiI. Nuncutad ,p!ifmaia fe

a

hia

fit

4, T bo. dum accedam, dicendum priüs:in tres

fertionem redeam , dubitari nequit,

nj

242.5. fpecies Mendacium à DoGoribus ple-

. quinos:nis mendax Naturam offen-

del

E 1O. ^: pimque diftingui,

uas defumere pla«

dat: hec enimin operibus & a&ioni-

XI$

o

cuit ex triplici illo

;

ne, quo quis ad

bus fuis fallit nunquam ; cüm tamen

un

mentiendum poteítinduci. In primá

mendaxid unum ajat, ut fallat; tan-

Un.

Ípecie Mendacium eft , quod officio-

quam degenerranre matris filius, Vix

of

fum appellant; éftque id , quod alicu-

fatis quisexplicaverir quantumNatu-

qi

M

jus ucilitatis,propriz aut alienze, cau-

rs&, noftri ftudiofiflima , conemur , ut

8à profertur. Alterum conftituir Men-

verum femper nobis loquatur. Cüm

P

j

dii

dacium jocofum , cüm fcilices animi

rerum fubftantias intimas cognofcere

tantüm causá, & quia ia luber,falfum

non po(fimus, et in fefunt, quid agit?

N

Y

Íciens quis loquitur: Tertium eftMen-

mauifeftat nobis illas per accidentia,

dacium, quod Damnofüm dicant;

qus dicimus; quibus ur veflibus in:

Y

cüm fcilicet mentiendo vel bonum

volvuntür: nec ramen unquam ros

du

proximi,vel Dei honorem quis ledit.

' decipic, fic nt cüm unus aliquis fenfus

Sicut autem non omnes ferpantes per-

hallucinando falfam nobis nuntiat,

;«9-5-*/

indenoxij & venenari funt,ita non eft

vulcipfa, utalier priotis deceptionem

L

sequalis mendaciorum omnium :mali-

corrigendo , verumcitra controverfi-

li

tï'a.

Mendacium officiofum malum

am

Icat.

Íta cüm oculusremum in

Y

eft; quia cüm fit offenfa Dei, confe-

aquis conremplatus curvum illum auc

quens eft,majus malum effe, qnàm fic

fra&um refert , mox ta&us cculi erro-

totius hujus Mundi interitms, Plusin

tem detegit, & remum rettum eífe ac

fe malitizs Mendacium jocofum con-

integrum demonftrat, Et quamquam

E

tinet; quia cüm & ipíam Dei offenfa

faculrates nofte fenfirive; omnes

|

1 fine tamen & morivo leviore pto-

-confpitarenr , uc mendacium nuntio-

It

fertur, Omnium deterrimum eft men.

rumpartes agerebt, Mentem tamen

q

dacium damnofum, cüm non folüm

Natura nobia deditad detegendos ra-

if]

mendacij rationem contineat , fed,

tiocinando fenfuum errores fufficien-

U

contrà quam alia,etism noceat : itauf — tifimam.Hincfirutdeillà curá,quam

b

hábet Natura,nein errorem & dece-

f quod fzpe fit , juramento firmetur ,

Q

videatur humana lingua non aliud no-

ptionem inducamur, certi, non dabi-

W

centibus poffz venenü evomere. Qua-

temos eriam judicium ferre de celefti«

propter, quae hodie di&urus fuüm, etfi

bus fubftaniijs; eartímque virtute OC«

. €ultá,licéttanto à nobis intervallo re«

deomnibus Mendacijs accipi debenr,

non tamen de omnibus eodem modo,

tnotis, Sicfauguineus ilie Martis co-

D

fed proportione qusdam , ficac.quó

lor facir,ut tuitbas G ftrages. fufpice-

unum quodqtue ex genere füo & fua-

mur : Saturni veró color plumbeus

f

pte naturá fuueftius eft, hoc ab illo

metum in nobis excitar malefici ejus

e

u

magis ;bhorretc Qebeatis,

/

hideris ?üHüXBS j cüm Jovis ac Ve

n -c-.

E135

j

u

pE *M'E'N-'DA'CTib.V

E

n

'fï$ Canäida & amcenal

uxfauftaacbe- proin cerriffimà n animum inducanr,

haud quaquam permiífum effe homi-

aC-Qtlff,*

migna przfagire jubeant: & fic tüm

r

de fingalis ceceris Planetis , tàm de fi-

ni ,linguá fuà pro atbitrio uri, ut eá

Qiqni-

xis, & tantó altiüsà Terre gloriz ob-

unitur Pfittacus: fic enim illà utendo

LEU

etrantibus Stellis differere poffumus,

"náturz ordinem confundimus,& rur-

:bamus fublimes illius fines,noftrà cul-

It

Unde,fi quod res eft , dicere volumus,

üs YiX

non aliud éft homo hoc in Mundo;

ipá nonihutile modó, fed & noxium

'efficiendo admirabile vocis artificium.

A

quàm difcipulus,cui;quoquofe vertat,

J

r

Natura aliquam veritatem velut prz-

Id quod artifex in maching horologae

, Cin

legendo tradat. Sed, quod dolendum ,

ándiceconficiendo fpectat , eft , urifte

Yolcet

difcipulus eft adeà indocilis , adeóDi-

um fide loquatur foris , quidquid

dait

fciplinarum non'capax,; ut in Scholà

intus rotae in bonum aliorum velut

Veriratis non aliud faciliüs, & me-

meditatz func, — Pari ratione. Natu-

dentia

yus 1«

liüs difcat , quàm quomoedo novas

vain formanda lingua unicé fpecta-

vit, ut hujus organi ope finceré & fi-

m ho

!

- Q'erem. Éraudes texat, — Docuerunt fliggm)n

fenlit

9.5. futm loqui mendacium,.

ne füco animi noftri fenfa manifefte-

-

IV. Neque veró

neceífe eft homini

mus, ^Quapropter ficut Index mene-

jl

d

ferm

vagari per alia ,'ut documentum hoc,

'dax artificem funm dehoneftat , ita

!

lingua mendax hominis loquentis

eili«

dicendi verum; capiat ; càm.Natura

n

illud nobis rarione quadam prorfus

privatim ;pexinde-ä*cipublic&*Na:mam

offendit.-

x

a

fingulari in ftru&urà & fabricá hu-

máni corporis demonftrer, 'Obfer-

V. Atque hoc

Fantö-ïamþ!iüs,qïuöd

liertos

ele t

váruntnonnulli, duos cffe in Tingua

hzcNaturz illata injuria etiam inRa-

netvos, quorum altero cum cerebro,

tionem redundet , quà illa tora niti-

t

o

j

alteto cum corde connectatur ; quà

tur, Nonfuà tantüm causá , aut bo«

te Natura docere voluiffe videtur,

no conditus eft homo ; fed etiam

3

n

timid

quem ob finem nobis de tam praftan-

aliorum. — Nemo f

ti inflrumento profpexerit : qui alius

proinde quidquid valde repugnat bo- 2« - f

t

non eft, quàm ut intelligamus, linguá

nocommercij & focietatis humanz , 102.47*

lffïcien'-

eodsm tempore cum utraque hac fa-

neceífe eft fateri , quod etiam magno- 3* 44 I

[MW

culrate omnino concordem effe debe-

pere repugnet rect Rationi; qux ho-

t

re,lic quidem ut cerebri beneficio pru-

minis proptia eft. .H autem frita

tl'lmi:.

denter,cordis veró ope finceré loqua-

fe habent, perpendite, quid magis ad-

T

£ur, Quapropter qui menritur , du-

verfari huic commetrcio poffit, quàm

gt o

bio procullinguà abutitur,& indignus

Mendacium.Sané, etfi plurimüm mu-

dot -

eft, cujusos tam nobili organo inftru-

tuo inter populos commercio offici-

t i

&um firjhaud aliter ac eà indignus ef-

at moneta adulterara , plus tamen de-

foe

fet, cui non ferviret nifi ad mugiendü

trimenti ex abu(u fermonis redundat.

j

cum tauris , latrandum cum canibus,

Et tamen, qui ne affem quidem adul-

T

aut grunniendurn cum porcis. Omnes

terinum m crumena Íua paterentur»

]

"

R,P. S:gfcerf Cbrg'/f, lg/h/'. T om, 4 |

P

3

426

DISCURSUS TRIGESIMUS,

dit

'illi,i;a—fï,omwnem in id folertiam atque

eífet, veritatis amantes ä;FaIölbci;iïs -

lab

indufiriam conferunt , ur frandibus

terno divordio fejungi, ut ab adulte-

plenum animum habeant , quibus

ro Sponía rupiter delofa feparatum

gl

lgl

m

Proximum circumveniant , illámque

Sed major jam eft numerusadulreran.

h

QU

mifere deludant: ex quo abundé con-

tium veritatem , quàm ut huic divore

deü» ul |

ftat, quàm Mundo huic exiguo in

tio fit locüs : urbes ac oppida in fo-

du 77

- pretio fit veriras , quz fi tanti fie-

litudines abircnt , fi mendacibus o-

Wi n

ret , quanti fit aurum , Mendacij cri-

mnibus eíl:t migrandum, | Inrerim

iil

t

.Jmen aceibioribus fopplicijs vindica-

negare non poífumus., quin , ut unus

retur , quàm crimen pecunias adulte-

nummus fincerus ac probus plüs vae«

i

Ü

raniium 5 efséntque referti ijs publi-

let, quàm centum adulterini,ita vig

ci carceres , qui modó majori numero

à

probus& Veiitatis amans pluris,quàm

V

FH

*

Principum Palatia , quàm ruílicas

centum mendaces,fit iftimandus;uec

cafas inhabitant,

13. in

Quid, quafo, no-

illimet id diffiteri poffunc , quibus

bis futurum efler, interrogat S, Joan-

tamen veritas raró inlinguá efl,. Non.

Epift.

4d Epb.

nesChryfoftomus, fi membrom noflri

eft major contumelia ; quàm fi quisin

corporis unüm alreri menriretur? fi

faciem alteri dicat : Aentirzz, Confe-.

;g

0culus diceret manui, flores effe car-

ftim ad arma curritur, eoríimque o-

- bones, & caibones flores:fi diceret pe-

pe hec propugnatur fententia; minus

Y

" di,fcorpiones effe formicas , & formi-

malum effe plagam etiam lethalem ,.

cas Ícorpiones; fi diceret. palato cibü

quàm Mendaácium nullo injurix fen-.

eíle venenum, & venenum cibum?an

fu toleratum.

Videte proin ftupen-

non miferrima effec noflra conditio, &

dam hodie morum. perverfiratém ,.

w?d- 8' ;

non femeltantüm quotidie mori ne-

dum tam anxié curamus; ne unquam

" i

cele effet?Sic autem propoirtione qua-

arguamur illius perfidie, quà nos

dam Mendaces rerum ordinem inRe-

quotidie obítringere penfi non habs-

(

. publica turbant,, que eft quoddam

inus.

g(

corpus myfticum, tot conftans mem*

VL. Conremplati famus liactenus.

bris,quot funt horrines , ex qvibus

mendacem tanqueam rebellemNaturg

M

ila- conflatur.

Unde. hortabatur

t

acrecze Rarioni: Nature quidem,

Epb, 4. Apoftolus : *"Deponentes meudacium,

utejusopuseft, Rarioni , ut homo

|

5

eft. Nünc momienta rationum fit-

25.

lognimini veritatem unusquisque cum

Proximo fuo , quoniam e[Hs invicem

miora adversüs mendaces inveflige-

membra,. Atque hoc tanti momenti

mus,demonftrando illos erism Fidel

eft,ut meritó ad perpetuum filentium

rebelles effe , ut funt Chriftiani.Que-

impoftores mendaciffimi damnari de-

ro ex vobis: quis omnium primus in

TPf. 3. berent, dsta fiant labia dolofa. Ve-

Mando mentitus eft ? nunquïd Dia-

.19. 1é enim quod adulterium conjugiis,

bolus, quando eà arte. primam femi-

hoc humana focietati mendacium eft:

nam infraudem impulit? non igno-

Men-

f

Peifidia eft fummé noxia ; f:nde- pat

ta vqþris tes eft, Non alium ergo

dàaces

p

s

.DE MENDACIO,

I6 s mmdäciüm,monebaï;& Ambro- Lib. dé

T

da;e'sk.k,. 'vquäm Diabolum, Magiftrum

habuerunt ; & fané ille eà in arte Ma-

fius, quia onne , qui amam mendaci- «dUral.

ulief

um ,filij fant Diaboli, Leonemajunt

&

gifter eft &tczm loquitur mendacinm,

R

ex proprims loquitnur ,ut ipfaVeritas ait,

nullius belluz carni tam avid? inhia-

s

4*

re, quàm fimie, ut quá devoratá fe-

cüm homo mentiendo tanquamDifci-

ïivo;v

| »Ti'ü& *

pulus alterius ore loquatur.. /Nam

briles illos fnosardores , quos quat-

"

to quoque dieconftanter pititur, mle

J$0

VE &t

quod dicis mendacium , inquit Hippo*

. Teawn,

nenfis Pra:ful, z Diabelo aceepif , Pro-

tiget : édiverfoà nullo animali adcó

(erim

abhorret, quàmà gallo, cujus fola

unli

totypon monliri hujusin linguáDia-

boli eft ; e&ypon in linguà hominis

confpe&uin fugamagitur, maxime

$ Vl

fi gallus ille plumisfit albicantibus ;

| vl

Chiifliani, Obfervate autem & mo-

dum, quo hac cordis & oris diffonan-

ut S, Ambrofiusobfervavit, Haud $ 45

juam

j

aliter profe&tó homines ifti aut f&ti. , 57f ]

€

ja tam execrabilisin Mundum inve-

»itt

G&a eft, Tamillajfoda eft atque de-

autad fingendum apti nati , quorum , , 77;;.,

iibus

[ymbolum funt Simisele&iffimus fly- ;7,, 4.

formis ; ut D on eam apertaftonte

Non

proferre non fuftinuerit : fguram fer-

gij Leoniscibus funt , ejüsque inglu- 5544

j5

viem infatiabilem quoque modo ex- /;;4r,

peutis induit. — Serpeus decepit me ;

2 [g-.

miro Dei confilio, qui eo facto docere

plent : fi quos € diverfo timet acfu- c. 15,

Q«

git, non alij profe&ó illifunt quàm qpcy,

us

voluit , quàm venenata & peftilens

Mundo hr illa primi falfitatis Magi-

Veritatis finceré. ftudioi ,. quorum ,, 74,

m

fn do&rina. Ert iftud unum non

imago gallus eft , GregorioMagno at-

h

fufficiat , Auditores , ad borroré vobis

teftante ; hic fiquidem & horas fta-

pe

biles, & tempeftatum mutationes fide

Cun

incutiendum?His tamen graviora fup-

;

petunr,. Demon non Magiítertan-

femper o

primá nuntiat, & camu fuo

30

44

indicar,

; 0i

PW

tüm mendacij , fed& Pater eft.. Zem-

dax eft, & Pater mendacij, & quidem

— VII. At Deus t

xqu*:-n*wïimm

m

fludio fertur & amore , ut ad eam

generatione horribili , cüm fit é dia-

metro oppofira Generationi s&terna

ignoranti Mundo manifeftandam

tentt

grande illud

iter peregerité Coclo in

À

primz Veritatis, Quomodo *Des Pa-

ex TIhrono Majefta-

ter gentuit FiliumVeritatem : fic'Diabo-

Teras , &

(

tis fue ac Glorize ad opprobrium Cru-

jj

lus lapfus genuit filium. Mendacium,

Jo.18:

pergitS, Auguftinus.Hinc medio men-

cisfum. — Egoin boc natws fvm ,ut te-

nh

dacio Mendaces tam ar&o cognatio-

flimonium perbibeam veritati, Unde

I

nis vinculo obftringuntur Lucifeto ,

mirum noneft, mendaciom in ejva

r

bt in ejus jus tranfifle, & toti ejus ef-

oculis tam foedum ac monflrofum cf-

ccatvm

r

fe videantur : id quod ingenti debe-

fe ; ut fzepiusin SS. Paginis Pe

jl

ret effe incitamento ad veritatem abs-

mendacij nomine compelletur , Pec-

pi

queullo fucofemper dicendam , ne

catores veró mendaces ; perinde ac fi

Wt

quidquam cum maledi&o hoc Patre

inter ifta difcriminis nihil intercede-

no

mis

fcd grgvifïf

ex

lu

commune ïh&bcämu:'. Cowite , fra-

get þkc id temere ,

A

Eu

l

2

X

428

DI b-—u:,R's US TRI GESIM u$,

ex caufis: nam fi rem aliquantó. fo-.

n

honeftatis, tam. fecuri incedunt per-

lertiüs examinare libear ,. deprehen.

inde ,. ac i forent cuftodes : & quam-

dumi

. demus, nullum. effe Pecca:igenus;,

vis Lupi ,, Paftorestamen creduntur,.

ürünt

quodnou aliquo modo. Mendacio ut.

Fingamus. Meadacium toco. Mundo

qud

páíte fane exicialiconftituarur, utic:

expelli & eijci : cam ipfo fcelera mi«

Üqu

miitam ill;d cetertimum. duplici ve«

Qv

grarent cetera, qua absquehac. pro-

neno p-ítilznriüs noceat. Ecimpri-

pria fibi latvá vivere diu prz pudore.

tunit

mis quidem quisquis peccat, fibirnet-

non, poflenr.. Nonnunquam , cüra

Jiti

fjï 26,

ipfi mentitur :

AMentita eff iniqktit»!s

lnl

ER - fbi

non. reperiretur carnifex. , qo»i reis

:cüm fibi profperitatem ex peccato,

meritam necem &. fupplicia inferret;,

| f

fpondeat, quod reapfe malorum o-.

permitti. oportuit , ut quis larvà te-

(em

mnium maximum,

& caputeft ;; &

&us trifliminifterio füngeretur ; eà-

N

fici

p

"npio cuivis occini poreft id, quod:

que. conditione admiffá plures inven-.

ii

Daniel fenibus illis. moechis & ca-.

t funt. , qui. iftaud. non abnuerenc. ,

a

D

*

. lumniatoribus: CWetle mentitus. es in.

*

cüm omnesab eo. refugerent , quam-.

h

CApHL iuuw»

$

cüm nullam, omnino.

diu operiendi vultüs gratiafacta non:

l

D

— .33-55* peccatum fit

» quodex fe natum non.

erat : fic illimet; quicogniti & apertá:

d

ht ad perniciem. maximam in, ipfius.

fronte erübefcerent., a&us aliquos.

ttla

dclinquentis. , caput: regerendam.:

turpes ; Mendacij larvá velati, nullo.

QR

Preterea prima feré noxa., quá fé par--

jam metu eosdem. perpetrant, — Vi-.

W

vuli obftringant , Mendicium effz fo-.

detut.proinde mihi:. Mendacium in.

9

let : &idcirco, ut natura de. la&te Ma-.

Mundo. illo fungi miaifterio, quod:

li

tri tum profpicit , cüm. vicina eft par-.

in Repablica. aliqua, peragit ; apud'

yl

tui;ita & Dzemon facerevelle videtut-

quem latrones ac graffatores publici

Q

tanquam natürz fimia : priüs enim:

alylam inveniunt; dum enim eos Li-

HU

. "quàm voluntas humana.turpi(fijnum.

&orum ac. Sarellitum. indagini fub-

Qui

peccati aborrum in lucém edat, pro--

ducit, dum eos hofpitio occulté acci-

- fpicicilli de lacte hoc venenatoMen-.

r

pit ;, dum ijs deneceffarijs profpicit ,

hii

àci, quo natus educetur, n non.

alítque, dum. eorum. furta, rapinas

W

cetnitis furta, fornicationes, adulte-.

ac caedes verfuté ocenlit, furatur ipfe

W

12, perjuria, fraudes , homicidia , &.

ac mactar non. duabus: tantüm mani-

D

. quidquid ufpiam abominabile huma-.

bus , ut furesac latrones ipii, fed ma-

!

N

nus aaimus parturit, Mendacio füften..

nibus omnium , -.qaoícunque ille fic

r

tati * hoc crefcunt , hoc fe. confer-.

juvat &. tegit,.

/

W

vant, & multorüm annorum aztatem,

Vill, Atque. hanc- fuifíe

. 6auf3m

W

ferunt : cüm fine. Mendacio. vix ef-.

-

exiflimo ,' ob quam Tertullianus

fent ephimera, Mendacio delinquen-

acuté Mendacium appellavit 24izi.

Li. de

4

tes, tanquam Gygis annulo, obfer-

firum cupiditatis. Quidquid enim in

Ti

vantium oculis fíe fabducunr

*.

*

&

Jdol.g,

animo humano eft affeduum & ap-

Wh

. quamquam fures Iïq: nunc auri , nunc

petituum perverforum, Mendacijsuc. ! !*

J

manibus

m

"pE MEND c1o.

m

M.

maää&is pedibdsque ad perpetran-

cium ?- 7Misifler cupiditat. ;.Hue

jus Adminiliri fraudibus vetita indies -

idffle

dum omne malam, ad quod alpirant ,

iFl

continuantur commerica , lafcivo.

utuntur, Caftigar Mater Filiam ,

ind)

quód licentiàs agat cum impudente

ram turpitudines , ufurariorum pá&ia

WP

acconventiones , perjuria in Tuiba-

aliquo , & nein tenebris quidem cum

p

eo verfari erübe(cat , 4//it boc , inquit

hialibus , commoda& ucilitates. alio-

rum injurijs quafitae , proditiones ,

dOI

confeftim aftuta , sl2 feriata lingua:

Qu

lites injuftzeinimicitia&odia inteíti. .

funt, qua ifla de me [pargunt ; à fÁ--

nà , &, ut rem verbo , fervatur & pro-

I

L

levolis & invidis funt excogitata f^4l-.

tegitur omne gcnusiniquitamm,qui.

t n

( fà fant omnia, Quin & Dcus in te«

bus omnibus Mendacium arma íub-

L0

ftem vocatur , nec execrationibus

P Y03),.

miniftrat , non ad fui contra ompem -

À

parcitur,. Comedit , C tergens os [uum.

£ll«

39»2O.Jicit : non: fum. ap/erdtja[m:t.lum:. $ic &

affültum defenfionem tartüm, fed.

& adalios offendendosidonea. — 74;-

a

adulterille ( apud quem conjux ; ju-

fl

fto Zelo irritata , quód nimiüm crebró.

»ifler cupiditatis.. En primum illum

of

illum.certas edes; frequenrantem. vi-

peccati in ampliffimo illo fuo Regno,

d

derit, accerbé queritur );mirarur que-

non bello minüs , quàm pace admi-

$

relarum caufam ,. fan&téque afferir, fe

niftram , Mendacium. Sepiam a-.-

junt, ubi ova- pepererit; eadem fj par-

. cum allarum zdium inquilina diebus:

le.

non operarijs animi dunraxat causá.

fo atroillofuo.liquorefolidare. Nec.

alius Peccatorum mos eft. Mendacijs

n

colloqui , feffum totius hebdomadae

X

laboribus, An. echinum non obfer-

funeftos: fuos. partus. folidos red--

u

vaflis.*' qui ad fürandum. poma &

dünt ,. ne !di&kuqam*f',g & vix nati pere-

quatuor pedibus., & ore multis den-

cant,.

Kl

fe- Avhab*'*ent ,",

J['

dibus armaro: inflruGus eft. : fed:

IX.. Atque lixc fi ita

an non Mendaces vobis videntur illi:

« quamprimüm ftrepimns- aliquis. V ena--

M

- torum canümque auditur, jam : ille:

tam. abominabiles. ; Rebellé lumani ;

dum uná eadémque operá opponunt-

It

. nihileft, nifi pila acutiffimis Ípinis a-

fpera ;non. pedes, non os, non den-.

fe & refiftunt lumini Narure , luminr.

u

Rationis ,.& lumini Fidei ? Et tamen.

tes. videntur ; fédne halitus- quidem

p

- percipitar ,. ita totum feintra fe colli-.

inter Chrifti etiam Sg&arores tam -

f"'l,

. git. Simile quid. in ' Peccatoribus;

modica. liodie veritatis cura. eft! Ut

!u

quid!quaritis Mindacium? In eorum.

l

nocare licebit: toti in fe ,. ut. in cen--

trum , fe contrahunt ; & armati in-

ignominiam: Regius. Propheta. cha- .

mar. Noftísne,. quà re non modica

volutíque fpinis mille excufationum

& effugiorum , ab: omni noxs puri:

hominum pars occupetür ? venando

ij

Mendicia. Qui plura ceperit, prae.

ácinnocentes apparént: quis. inte-

Z

rim ánimos illis addit, quis juvat;quis

fertur.alijs ; &: tanquam ingenij acu-

:" n

vires & robur fübminiftrat ad tot no-

mine pracellens laudatur 5 cüm édi-

If

artem non callet;

vcxfok.qpixmcntiendi

taríie

va fcel?rä pærpgttanda, quàm Mc-nda-

hï';'

m

455 .

'-'br"scuasus TRIGESIMUS,

tanquam hebes & ftupidus : deridea-

fuo , negavit rotunde ejus fe fibi con-

li

Íciam, neque vitam fuamtam gravem

Ql

tur, In Mendacio fpes reponicur

acqirendi bona , quibus inhiatur,

effe,.quàm aliorum fufpicio preci-

Eu

| Jf. 29.

hon

Pofuimms Mendacium fpem. noftram.

peret: aüxit. hanc inpudenrtiam illo

25.

Mendacio utclypeo tutos fe fore con-

eodémmet a&u , quo eam tegere

x

fiduut; quibus gravium malorü minze

cogitabat.

Aufa eft cum alijs ad Di-

TY

&T

funr intentatz. — Mezdacio protetli

vinifimum Epulum accedere intre-

l Mfl

]kinu.r.

Mendacio íe alij ja&tant &

pida , confidens , ut San&usait, fe ,

ij M

ur nos ejus Miniftrosfefellerar; ita

mirégloriantur ; fruftra prohibente

gy'cum

Apoftolo : INelite gloriari & 7Menda-

Deum ipíüm fallere pofle, — Verüm

Tm

Dum

€e effe abuer(is veritatem. . Verbo ,

fpe fuà fruftrata eft infelix.

Wi

Mendacium rapidilflimi inftar cor-

enim czleftem dapem fumir,illa ma-

&

rentiseó. ufque au&um eft, ut perru-

gno prodigio in cultrum verfa eft , &

t

ptis omnibusaggeribus omne folum

gulam miferz interglutiendum diffz-

L

-

nullo jamobice inunder, hoc eft ,

cuit, fic ur non modo confeítim

di

omne humanum commercium, nego-

animam exhalárit , fed tariá etiam

V

tiaomnia pervadar.

AMaleditlum c

cruorís copià perfuffa fit, ut vi&timam

ldi

A:Mendacium innundaverunt.

Quia

refertet in templo illo; veritatis hono-

[

aqdarum iftarum cumulus ufque eó

ri jugulatam.

Sané quem fugge&ia

W

nonnunquam affürgit, ut altiffimos

prava eó deducit, ut menciriillum in

N

etiam montium vertices fuperare vel.

facro Confeffionis Tribunali non pu-

]e videatut : vultinquam Mendacium

deat , meritó Sathanz filius appella-

etiam in füun&ionibus fan&i(fimis Io-

birur, O pleze omni f allacia , fili *Dia-

vt

cum habere,

Non intelligetis, quod

boli! Cüm Damonem lineameniis 12* !?

dico, nifi clariüs mentem aperiam,

fuis tam ad vivumreferar, quiita fe

Aífero proinde , nondeeffe nonnul-

gerit, ut folo hoc /»indiciciutcmqfci

!:

los , qui non hominibus modó, fed

poffit , quód ad eum pertinear.

& Deo mentiri non erubefcant : &

. X, Sed omittamus tam enormia

ql

nefcio quà verecundià inconfulrá

peccat4, que quamquam non admo-

dum infrequentia, communia tamen

prepediti, facris etiam atbitriscul-

Ü

pasíuasnegent. Fil;jfeclerati in pec-

non fünr.

Quod in vità Chiftiano-

Jf

cato. Committendo ; femen mendax ,

rum deploro, e(t, quód videam,quàm

IS' zi

in confitendo.

Et veró non temeré

laré Mendacium dominetur , fic ut

t(

appellantur femen mendax s Íed quód

pro Poenitentize tribunali fe de illa

primogentiz eorum fubftantiee parres

vel Reos non sgant, vel fi agunc ; in

non aliud , quàm Mendacium& falü-

fpeciem tantüm id aganr, eó progref-

tas effe videantur, Ejuíce farinz fe-

1 , utdicerenon vereantur ; alitet

T:

minam fcribic S. Cyprianus teítis o-

fiert non poffe, fiquisinteralios in

culatusita à Deo fuiffe multatam.tn-

Mundo vivere velit ; fi vitae ducendae

[

e , fiquod

terrggata - hecà Sacerdote de delicto

media cgnguime ; i vender

lucellum.

i

—

-

| mä MEN D,A;mo-.

ah

100

läuteïlbm repbrtære 5 pe.rïin.de ,ac f.

tó Veritas pree Falfirate divites vos

redde;e polfir,

Dei nomine fecuna

feven

cut Polypus fervare vitam non poteft

prate

dam vobis fortunam addico.,.

Atque

absque atroillo füo liquore ; ita nec

itaomnino evenit. — Cüm enim fa»

ml

i0mo vitam tueri poffit absque Men-

teptt

daciis ; adeó deftinato animo illa pro-

ma de mercatorum iftorum pre cete-

ris fincerá & incorruptá fide long? lae.

adDe

fert. Locuti fumus de corde verba

jolt

ho

Hoc errore tenebantur

téque fpargi cocpiffer, tot illa empto-

14..

AMendacij,

"T

Cefar.l.

Mercatores duo Colonienfes , qui

res attraxit, ut unius fpatio annis

veritatem femper lacuti , plus longé

1; n

cüm coram facro Judice Mendacio-

Verim

43(.0'. 37 [ J

rum fe accusáffent, quibus identidem

Jucrifecerint,quàm decem annis, cüm

D

ftrenué. mentiri. folerent, — Urinam

uterentur in negotijs , ab illo increpi-

|]a m

ti funt : fed refpon(um is aliud non tu-

documentum hoc & alij Chriftiani

obfervarent ; nz illi manifefte expe-

J

lit, quàm ; fi à Mendacijs abfifte-

dilt

renr ,non dia poft fibi fame pereun-

rirentur, quàm fecundos fucceffus,

Numinis providentia veridicis indul-

EU

lm

dum. Sit hoc ita, repofuit Sacer-

etiatm

dos ; atqni baud pauló minus malum

geat.- JVon inveniet fraudulentus Inu pygg,

crum, — Divini Spiritus effatum eft. ;;

m

id effsc , quàm ignis fupplicio. fraudes

:

f*z7äw.-

Orü«

vefiras luere. Quamquam hoc i-

Nam etfi is fubinde opes aliquas col-

:(lig

pfum,;quod affirmatis, à vero non pa-

ligit;tam malé tamen parta non pol-

m

rum abludit.- Certos vos ieddo;

funt dici;poffideri ; evanefcunt enim ,

& velut in fumum abeunt ; aut inftae

ü PU'

quódfide bonà & finceré agendo lu-

craturi potiüs firis,, quàm jacturam

mentis funt arido é fabulo erei ;

Wdþ

ii

paffüri, Hac fpe ac promitfione a-

quem primus ventus difflat & disji-

[71

nimatus mercatorum uterque fanaé

cit, ZVez inveniet frandulentus lu-

entis

T

adpromifit; fe integri. anni decurfu

erum, Ad quod ipfum Ecclefiafti-

r

emendo , vendendóque, deliberato

cus alludere vifus eft, cüm dixit:

1 u

faltem animo , & ícientem volentém-

ANoli arare Mendacium aduevstis fra-

trem tuum. . Qui enim ad arandum , r

N 7

m

qu:, Mendacium nullum di&urum.

admo'

Et veró fleterunt promiffis, fed non

Mendacium adhibet, Proximum do-

lis circumveniendo , videtur fibi co-

um

exiguo füarum officinarum damno ;

cüm ne medieratem quidem mer-

lere agrum fertilem , planéque feli-

ffan?

cem: randem autem fe in arenofo:

, d

cium vendidiffenr, quas antehac ven-

dere coníueverant.

Unde ad Sacer-

folo operam perdidiffe deprehen-

(ci

Get, -

l j

dotem reverfi, teftati funt, fe porro

füccedant fuz:

datam fidem fervate non poffe, cüm

XL.Sed demus :

lhm

Mendacibus fraudes , && opes ma-

t

neceffirasab 1js Mendacia extorquesr,

nili decoquere mox ambo velint,

gnas lucrentur, quodnam tandem

t

hoc lucri genus eft ? Lucrum piícis

M!H

Non oportet , excepit Presbyter , tam

cità animos defpondere : peigite & -

-eft hamum glutientis ; qui dum fibi

gndæ

q-

yd

! egrc;'»giä pradà porisus videtur, fubi

L

annum alcgtum, & perfpicieküs,i,quan;

]urt

T

DISCURSUS TRIGESIMUS, -

Me;

de pifcatoris f& pradam faQdum do- tuit, lautiffimum , ipfe aecumbenci-

M

lenter . advertit.

Optabilior »proin

bus fervire dignarus, eà veiborum

j

l

:

Pregtf

í

femper erit conditio paupetis, fed

officiorimque humanitate, ut mili-

Ó cet

finceri , quàm divitis, & fallacis.

/£um animos fibi penitüs devinciret ,

?9?000

fan;'

7Melior eft. pauper , quam vir mendax,

nünquam per omnem vitam quenie

li

quaminíe tam prompro & fincero

(

39* 25« Quàd qui credere modà non volet,

- €reder enimveró , cüm ex Regione

animo benehcum expertos, Énterim

liáv

u

Mendaci, prefenti fcilicet hac vità;

inter prandeudum querünt ex hofpi-

translatus ad Regionem veritatis;

tefuo milites , ecquid noverit Anti-

léi

quzs eft vira futura, apertis repenté

mum aliquem , Chrifticolarum Antie

D)

oculis manifefté cernet,quàd fi&iones

— ftirem , quem ipfi juffi fint captivum

l

Á

&t fraudes mortem anima afferant.

adducere ad Imperatorem , ab eo cere

Ils

tillimó neci dandum.,

Ad hzc Prae«

IT

Qs quod mentitur , occidit ami-

8747

*

ful:non novi tantüüm hominem;

h

[*

ü

XIL Primorum feculorum Chrii-

fed ipfus ego fum , quem quericis:

Xï.

7&

fiiani , qui Fidei lumine colluftrati

non eít ; 'quöd "P'Ol'['ö Vï&ägando :fa;ti-

fuis res omnes momenris fapienter

gemini, en habetis ,.quem vultis.At-

ü

&ílimabanr, ita ab omni falfiate

tonuit milices heec Viri Sanctiffimi

4

; efpol.a.

abhorrebant ; ut, $. Juftino Marcyre ^ jun&ta bsnefhcentiz mirabilis cone

?i

ftantia, eáque causá unanim! confen-

tefte, mallent perfecutionum tempo-

ze necem fubire inter tormenta acer-

fu decreversnt redire ad. Jinperatos

gem,eique dicere , Antimum à fe,

bifimam, quàm vitam quacunque

fi&tione aur fimulatione fervare. INo-

quantumvis feduló veftigatum, haud

biliffima & complura ejufcerei exem-

quaquam inventum ; ut hac ratione

yvitam Viro tamin fe benefico ferva-

pla afferri poffent ; fed ne excurram

longiüs , unum füfficier S. Anrimi,

rent. Nonitafict, refpondit Anti-

^fus, nequeenim ijs, qui Chriftum

Epiícopi Nicomediz perquam cele-

bris. Maximianus Imperator , in

colunt, aut mentiri, aut ut id alij fa-

33

dirifimá illà vexatione, quà omnem

€iant, fuadereullà ratione permiffum

4

Ecclefiam infectabatur , viginti mili-

efl, Eamuss,eamus omnino adCz-

tes miferat, qui Virum Sanc&um, tan-

farem , ego fiquidem me morruum

potiüs , quàm vos Mendaces cupio:

quam przcipuum fincerz Relisionis

eà in urbe fülcrum , ad necem quze-

sícque eos fecutus foriiffimo animo,

vitam fubinde inter cruciatus atrocif-

122,

gerent, — Accidir autem , ur, quos di-

g

xi ; milites S. Prafulis fibi igooti ali-

- fimos pofüit, ut veré fe Fidelem pro-

WP*

!N

