fima prodeunt phantafmata , & in i-

:I'l!iï

"

horreat fecundüm id , quod Íunt in

maginationis fe fcena fiftunt Animee ,

10«

fe,nempe naturam:amant autem tan-

quae cüm vivaciífimis à Dzzmone co-

|de

tüm Ííecundüm id ,

loribus depinguntur , ultimam quatt

w

per accidens nafcitur,

quod ab 'ipiïïs

manum accipiunt, cüm ab experre-

ima

-- XV.Sed atilluc reverramut , unde

&is confenfu approbantur. It dici

;quà

digre(li fumus,nempe ad in veftigan-

poteft , quàd in alijs vitijs Cacodee-

1181

damcaufam,ob quam Deus Luxurio-

mon hamo. pifcetur ; cüm predam

y d

. fostanto odio habet;infüper confider-

nonnifi exiguam diebus etiam oppor-

f0

(i

andum efl, quàd hoc odium ex pecca-

cuniffimis apprehendar; at in lacu

0l

i

torum numero fine numero concipia-

obíceenitatis pifcatut retibus , iisque

fj

-tur,qua à Luxuriofis identidem com-

tam amplis, ut pauciffimi omnino

?

bt

li

T'ob. 3. mmittuntur. Demon;qui ad Luxariam

fint;qui felici fugá ea devitent:7 orzm Hab, 1

d

enu

$. . pellicitin Scripruris Afmodazus voca-

traxit in fagena fua & congregavit. in1g,

Eg(di

tur , que voxjuxta lingue Hebraicze

vete fuo , aic Propheta, ufqueadeó , —

aj

l

P.Corz. proprietatem, dbundantiam peccato-

ut parüm abfir, quin malignus hic

!M

l

in T ob, vutn fignificat ; fiquidem Luxuric vi-

Spiritus hifce fuisretibustordus hu-

br

iprh

3.8. 5e- tium feminarium eft mille noxarum

mani generis victor evadat, ac Domi-

mmbdr

cido. ferax. Furnon fararur quotidie. Latro

nus : nifiopinionem Sandi Ifidori o--

x

L

LÀ

du

"dfmo« totàfuá vità quandoque ad fenarium

mmino reijcere velimus , dicentis.

at

d& — homicidiorum non pertingit.Lufor in

i

Magis per carnis Luxuriam bumantm 1. De

ÓSHWL,

1

,

j

Blaíphemias prorumpit ; fed non;nifi

genus fubditur Diablo , q

3

y-ämv -P" Ali-

uod alinud.

7Bono £.

nl

cüm fortunam in Indo adverfam ha-

,

bet.Opifex ad ebrietatem potat ; fed

- XVI. Accedit, quód Deusin Lu-. 3.

u

digbus anrüm popu!o folgnnioxibh! ;

n folüm veftrum pec-

a

IS

xuxig v:&:.a no

^

Tiä

--

$:2 — DISCRUSUS VIGESIMIS TERTIUS.

carum refpiciat, fed omnia etiam a-

?W"MJ

ftiam reqnirere, quam ipfa perdidir s.

,

lioram , quibus id quafi gravidum

partim quia alienam falutem non cu-

n ^

eft. . Uade ex tilicapite fipe numero

rat, qua etiam fuam negligit : unde

us fittà

& menfura rationes excrefcunt , quae

confzqui neceffum eft, ut &lize pef-

|

-

Deum à vobis in abominabili hoc fta-

fum eant,G&c inregre familie, ubi

trgt

t pofitis averrant,

Explicome. In-

filie malé morate viris olim traditse

finta

duxiflisatta qaodam obfccno inno-

g.

fuerint , fubverrantur, Videt, inquam;

centem. quampiam aninulam , &

Deus ,longam illam calamiratum ap-

gravia

cüm ad Confeffionem peccarorum

pendicem à vobis nec previfam , nec

Dan

veftrorum accedids , fcelusillud , ut

cenitentià expiatam ; qpam funeftif-

qu n

peccatum unum unicum Sacerdoti

;

mus Adulterij veftri Come:a poftfe

explicatis , cüm tamen Deus mao-

diqu

trahit : & tamen , cün Copfeffario.

frmi

dum namerandi longé alium tenear,

vos accufatis,nonni(i fortuitam quan-

quam

Vidcc ille; quàd Anima illaillibara

dam in Calo Rstionis veftca: ordinis

)

ac innocens, impari(fimá veftrà lin-

turbationem exponiris. Ita pariter

qui

£24, & impudiciffimis manibus pudi-

cüm Virgini pudicitiam fuam quis e-

CQntU

citize f:g jacturam fecerit ; deciesde

ripit, predo iniquifimus ,nonnifi u-

die impuram illam voluptatem ani-

pus i

nam facrilego hoc furto. peccatum

li

mo repracfentet , quam anté nunquam

admififfe fibi videtur ; at non itade

h

deguitàrat , eámque ín. corde fuo ap-

vobis"judex veftrer. fententiam feret ,

ul

prober, athet ; & accepter , novám que

qui confiderat, quód Puella illa, ut in-

&or

occafionem inquirat; quà labra pof-

famize notam, infelici parru incurren-

"

fit poculotam noxio admovere, cu-

dam, à feamolistur , mille vias mo-

bug

jus dulcedinem appetit, , venenum

dófque inquirat , quibus prolem ,

(lat

non advertir.

Ec fic in immenfum

quam fini g:ftat, anté oceidat , quàm,

b

noxas auget mifera ; quze ad anni fi-

in lucem enitazur ; & poft multa (um-

nem denique plura millia excedunct,

h j

ptaexperimenra eó denique deveniat;

düs

Matrimonioconfirictamà rhoro mari-

ut feecum non temporali rantàm fed

tali ad libidines tnas traducis.

Hoc,

4

& ecernà vià priver, abortüm pro-

1

d

tui quidem judicio, Adulterij pecca-

curezndo. ^Qaód fiau

PRar

wj

narrenzaruat

n

tum eft nonunift unicum 5 at non ica

homicidium non fuccedat , quanta.

judicio Dei, . Videt Deus, quód Ma-

indomo jurgia * q

uanta inter fami-

ia

lm

trona illa anté verecunda & modelíta,

lias diffidia ? quantain populo mur-.

i

dies integros intra domum füam ex-

murs ? qui flrepitüs? quod fcanda. . -

W

egetit , inrenta familie fuz regundae ,

lum ? Non raró evenit, quód hujaf- -

m

at ubi per re feducta eft , poficà om-

modi Javencula , ubi verecundiam

[

E

ni verecundiá toto die viroramcon-

pofuit , toii quandoque parriz rui-

fabalationibus affiftit, filiabus etiam

D

nam accerfar, & univeifali cuipiam

lu

adultris liberes habenas laxat, partim.

Libidinis incendio. prebeat alimen-

L

quàd non poffir illam ab ijs mode-

tum. — Aeproflituas: filiam. tuam ,ne

£02

7

*s

P

pE GRAVI MALO L uxumæj.'(

sb

li

goxtaueinettur terva , ä*ä*;ä/zplmmr pia-

latis. Jam nunc tempore hot medio

|Cle

enlo ; ait Dominus ; qvibus veibis ve-

peipendite , quód , càüm Deus Lafcie

nde

ritatem illam declarat;quód unius ma-

vorüm hominum feditátem immen»

-/,,V'Z'Qw.t 9.

N

29.

le fzeminz emortuum corpus ad in-

fo odio deteftetur , omnino facilé fie-

, übi

ri poffit ; uteos Regno fuo excludat,

regrum aliquem . populum ,. antehac

(ite

fanum , inficiendum fufficiar.

Et fic

quemadniodum ore S. Pauli clariffi-

14f

mis minis intentat ; Hec esrzm [cito-

omnia ifta peccata ram generalia , cam-

T

gravia, tam numerofa in illo peccato

te , ait , intelligentes , quód omms forni« Elapg Pt

; D

cator aut immundus, non baber beredi- $,

Deus vider, quod vobis unicum , id-

[i-

tatem in Regno Chrifli & Dei. Idquod.

que modicum videtur, quódque ex-

Yif

aliqua fragilitate humana , atque in-.

re ipfa Deusefficiet , miferísque effi-

ia

cacia illaGratize auxilia negabit; qui-

firmitate fiaz, Tantó plura Deioculis;

üitle

uàm vefiris, fe obijciunt.-

bus maximé , ut in Graria decederenr;

lints

XVII, Homo rudis & inexpertus,

opus haberent, Quin& Damoni-

titet

qui fáícizs peítiferi cujusdam ulceris

bus facultatem concedet magis ab-

j5 6«

contuerur ; alind non averfatur, quàm

folutam & amplam , inextremo il-

lo articulo eos tentandi ; Sandis

:

i

pus illud ; quod inde promanat ;

Mi

fapiens.antem Medicus multó magis.

contrà , ne pro ijs preces fundanr,

ide

interdicet: 7 wergouoli erave propo- oyppp, -

la:entem illam morrem horrer , quam

s

infafcijs ad plurimorum exicium re-

puilo boc , quianon exaudiamin teupt- I. 14.

tl

conditam animadvertit ? nàmque fa-

ve clamore eorum. ad me , G in tempe-

t«

£3ci oculo perbene in illis.cenroni-

re afflictionis eorum,

m

bus malé cognitis pluzium | provin-

Scitore igitur probé, & feitote ine

em s

telligenics , ne decipiamini credendo;

ciarum Ptragycm previdet, Írnoncon-

güäm

ÉKfiüm igne abfumantur. Eandem

dignumillum effs ; qui inter Ange«

losíedeat in Czelo, qui dignus non

'fumf

in peccatis obfíccenis Deus meiho-

ul

dum obfervat, — Et i hanc obfervat,

eft, ut inter bruta animalia fiet in fta-

1 fcd

anmitrabimini poftmodum , fi ea cum

bulo , ob incognitam nonnunquam

[

demonflratione horroris infoliti abo-

etiam brutis

animantibus fodita-

m

À

a

minerur?

tem,. Sed & Juvenes ifti ; iftee Puel-

]z , inexpertiac rudes non fefinant

14nu.

XVIILO! Qoàm& vos judicia ve-

atl

ftra iÍurabitis,cüm poft panlulüm ad

abduci, & velut in oibem circum-

Qnile

Divinum tribunal fueriris evocati,ubi

agiin re momentilonge maximi, in

d

Jesinnumere , quz modó tenebris

qua tam facilé omnibuseft animae

uj

jgnorantig involutse latuerant , dete-

jaQuram facere, — Seitoteintelligenttte

gentur ? Ibi fingillatim oculis veftris

Si quis vosex Diabolis iftis humana

j

D

Tül

Proponentur gangrene . vermibus in-

carne veftitis adoritur , dicitque : Lu«

xuria parvum malom eft, facilé core

jj

numeris fcatentes , quas nonc tot

u-

quaficis coloribus, & pretiofi eriam

feffione expiarur, Lafcivis Deus conta

s refponfum date »

FJ;"'

,g;miturr : hoc . ei

if

vgc-tal-ü fpecie mendäc'icgri'ndu&ævg-

quo

ït E

-

334.

ms&uksus VIGESIMUS räm*æüä;

"quod San&us Francifcus Salefius im-

qué ftaltam ac czedulam cotrivalem

pudice cuidam feminz , ipfam ju-

veftram digrediantuc ?. Perniciofius

venem teutanri : dedir ; quod illud ?

adhuc mendacium illud erir, quo cul-

Sputo in faciem projecto cergum ob-

pamextenuabunt,facileremedium in«

'vertit, — Quod fifacere non audctis ,

finuabunt , periculum , quod graviffi-

ïD,/

faltem animo veftro certum tenete,

mum eft, ceuleve explodent ;inquo

hofce adinteritum veftrum mentiri.

tamen zternam falurem perdere , ac

VPf 80. Ipipsici Domini mentiti fust ei. Men-

16.

Impudicitiz, DivineVoluntati oppi-

tiuntur, quando promirtunt, necefli-

dó contrariz , preda fieri , antequam

"

gatibus fe veftris Íubventuros,quando

periculum advertatis, facili negotio

:

^ Matrimonij fpem vobis faciunc; quan-

poteftis. 2zimici Domini maedtiti funt $. The,

M

do fincerum erga vos amorem profit-

ei , & ideo [citote zntelligentos, non ca- n ep.

entur, omniain arcano haberi volunt,

nofcendi rantüm habitu fed a&u , «4Eph,

&

£

E^

"non nifi fümmam vobis &dem polli-

quód o»nzs fornicator aut immundus C. 5. lA

;|

centur : mentiuntur , inquam, fem-

non babet bareditatezm in Reguo *Dei.. 3.

N,iupe,

per ; itaenim vobifcum agent,ut cum

Paucis:Czlum non pater Carnalibus,

W

At

XX. Rella: nunc alteram Sermo-

d

maturis uvis; hz tamdiu refpiciun-

tur, dum vino rurgentc ; ubi expreffze

nis capüt , ex quolongé adhuc magis

fene

fuerint;in vias publicascalcand & pro-

fugienda eft , ac timenda Luxuria ;

Q

jiciuntur.

Jnimici Domini mentiti

quód nimirum hominis voluntatem ;

D

f* & Si Dei inimici fanr; pro cer-

ut falvus effe velit, reddat infrmam

Qu

to habetote, veíttos amicos effe non

ac inefficacem.

Quia tamen couflí-

tvl

poffe: & fi illi idem in Baprifmo da-

tutum mihi eft pztientiá veftrá non a-

[JIUH

tam , multoties in Confeífionis Sa-

buti, in alium diem argumentum hoc

p

cramento renovatam , fallere non ve-

differam , quo attentionem veftram

(u f(

rentur, quà ratione vobis perfuade-

denuo mihi polliceor rantó magis fru-

M&

tis , fore , ut eandem vobis frangere

&ui, quem intendo, refpondentem,

T

reformident? & non potiüs terga vo-

quó majores ex inter

Vols

res lumpferit.

polita quicc; vi-

bis o-*b'vextgnt,»,, möxgue ad gliam g.

bit

Yol

Du

N

i

3

4v

KE diafe

X)ï;g

)

h'h

2 hod

N

As

hi

X

t

t

3

E

ti

li

E

DXASCURJ--»

x

&

' x

enc( ] )5e»

335

A

ln

aA

: éSc8e: «oc ab dc

ia'

ææææäæ

s ene ede

iofti

jt

DIsCURSUS XXIV. -

nf

yilli

ntis , de Mifero Luxurioforum Smw : --mg- :

* D Ly?;gï.fä«? aiecede

Q0u0

$

teriam pro equigmf.

TE

E

s

! Sol fua folas virrute

gam riré ac ordine pertexamus , to-

p

ia

parefletauro in vifce-

zum , quod à propria voluntate immi-

quam

*5

ï,sï

um, tria in capita partie-

Otit

ribusterre producen-

net pericul

do , nvlle non fodi-

mur,oftendendo , Lafcivos graviffi-

: fms-ï

n co«n

na auro iefertee — fo-

mo damnationis periculo expofitos

l]

Fa

efle; primó , quia malum fuura non

du !

,

1

rent: at quia preter

virrucem Solis certae.

cognofcunr ; fecundó quia etfi cog-

at

nolcanr, non tamen ab illo abhore

fu.

iæïüper in ipfa

terra difpofiriones re-

rent ; & tandem , quia etfi abhor-

bus,

' quirunmur , aurum admodum rarum

T10»

eft, 1ta feréfe res haber in negotio z-

reanr, inducere tamen fe ad feriam

emendationem non poffon. — Or-

agx':

"temnze falutis noftra, . Si penes folam

fore: Domini DEI voluntatem , quis

diamurà primo horum capitum, quo«

ïï& )

Y

noftiüm erernam fslutem non confe.

älfex.ö deterius -;&".. d

rum quqdliþet |

1

I

mm

queretur? Quia veró ille Grariz fuse

noftram jungi valt cperam, hinc pau-

II. Omnia L"Vïtia, cüm fint ceu e-

onfli«

on

cillimi in mundo funt, qui falutem

clipfis quedam rationis; tenebras &

^ obiineant,

Ia ramen fe res habet:

nc&em in animam indncunt, . prae

mlhot

- Qui fevit te fine te, non falvabit te fine —

reliquis amen fpi(liores inducit Libi-

:&mm

do, qux non folüm rationi

us

obrem-

1e. Quód fiigirürLibidinoforum lalus

;ïsftu-

ranto in periculo eft ex parte Divinee

perare detrectar

,in nnullo proce

dit fe- S..- Täc.

Tif

fed ne ati- 2.2.4. |

volentatis, quanto in peräcalo mane.

cuvdim jsdicium rationis ,

ià ipforum -

dire quidem illam fuftinet :

unde ex $ 6.4.4-

et;Vi-

bit,attentis ijs,quze. propr

1

vo

P

untate pfæüanda fünr ? Oïiïäm

hoc capire à Doctoribus pejor lrà ha- ad, 2.

betur. — Zucontinentia eoncupi[centie

-.Deus ex parte fua voluntarem Libidi-

Eïb. þ-

nofis adverfanrem habeat , dictum eft

ef pejo

r,quam incoptinentia ira 5 quia

dammodo audit rationem Q pa- ]. 665 —

fuperiore Difcurfn ; nunc porró decla-

iraquo

v€t , 402 AHEETE

concupifcentia, Iniftis

randum eít, qudmödu eüám ipfi Li-

bidinofi voluntatem faluci tuz. con-

igitur tenebris Anima primó fuum ip-

fa malum

non videt ; quod f1 non vi-

trariam foveant , uc vel fic commo-

der , quom

j

odo medicinam ipfi faciet?

veamurad monfiri immanifümi ma-

Obfervan

dum enim eít, inter Ani-

-gis fetiam deteftationem , quale eft .

mae & corporis morbos hanc interce-

Luxuria, Animarum Charybdis. Ut

tudi-

;;aüävtfm.,quam orfijmur,tclam benelon-

de;e. diverfitatem , quöq ad yale

nein

i

"

X

jié

DISCURSUS vr*GEeruswcLuAR;Tüsf,

borm

dinem corporis reparandam fufficiar,

brutali appetitu liberetor , fed potiüs,

morbum M:dico effe manifeftum; at

utillum expleac : & ideo non tantüm

m

Taur,

verà in morbis Animz iníuper necefz

àDeo non perit,his fuis malis libetari,

fatium eít, ut mali vis etiam infirno

Ht

fed timet ; & plangit ceu fortem non

RRE NEE 2

innoteícat :cauía eft ; quód Animz,

parüm miferam , quando ob zetatens

tsf

fifana effe velit, neceffs eft, ut mul.

[cinat

annis gravem paresLibidini vires por-

gis liberiarbitrij füi a&ibus ad fuam

ro non habet;tantum abeft;ut ipfemet

quipc

BI

ipfa falurem concurrat , & auxilia à

eas extenuareconetur ; Z'zzeban ,ne*. 8.

Dco intempore fübminiftrara per fz-

me citó exatdires , ( citó fauares à Caan?»

tvf

bismi

metipfam applicet.

Qui proinde

morbo concupi[;entie , quem malebam

7.

propriam infirmitarem non agnofcit,

expleri, quam extingni.

Divin

quomodo operam dabir, uc illà íe

HL Quin. imó Homo impudici-

etltin

expediat ? Potentiz Appetitivie Ani-

tie deditus non tantüm mali fui gra-

onynir

mas du&um Apprehenlivarum fequ-

vitatem non agnofcit, fed nefcit in-

pnt?

untur, & ficut canis , quamdiu feram

hïso l

fupst, ad quem oporteat Domipum

non videt , aut odoratu obfervat, fe

confagere;ut €o libere:ur.

Obfer-

p

loco non movet ; Ita voluntis noftia;

vant nonnulli , inter omnes Philofo-

Quig

bonum , quod non cognofcit , non ap-

phosnon fuiffs Se&am, que minüs

tts hi

N

petir.

Ad particularia defcendamus.

DEUM nóffer, & pejüs de eo fcribe-

Utquis à DEO fortitudinem, quà

rer,quàm fe&am Epicureorum, qui

N

tentationibus effe fuperior poffir, adi-

€ó pertigerant , ur auüc omnino om-

Ws

pifcatur ; docent San&i , aullam con-

nem negarent Divinitatem , aut om-

Xui

ditionem magis effe neceffariam ,

nem Divinitati Providentiam, Ra-

intd

;

quàm Orationem , id quod Chriftus

tio fuit eadem , qua de agimus; quia

li

'Mätb.

clacé tradidit: Oigilate & orate, nt

inter omnes vitijs obcocaros non eft,

Va

qui minüs videat, quàm qui fenfuum

26.41

, /oh intretis in tentationem, Quisau-

Msj

tem unquam , quem libido exczca-

oble&arionem pro fuo fine ftatuit.

CVidc:

vit, ad DEUM feconvertet , ut auxi-

Tam abje&é hi de DEO fermocinsn-

ii

s

«t

lium; ne in tentationes incidat tam

tur, ut de quovis fibi fimili homine

Yi

fibi perniciofas , fuppediter, fi die

abje&tiüs non loquerentar : nec pof-

iitm

no&üque nihil aliud , quàm qua

funt, aut volunt unquam intelligere,

Ti

Kátione

tentari

poffit ;

exqui-

quare is peccatum , quo il!i tantope-

M

t* Dixit non nemo Medicus ad zx-

reafficiuntur, ufque adeó abomine-

W

Y

rm firi. laborantem folatij gratiá :

tüur. De ipfo Epicuro Tertullianus

A

faciam, ne tibi fitis porró fic mole-

affirmat, quàd Solem non crederet

l)

fta: repofuit infirmus : fed ita, ut

magnitudinem unius pedis excedere.

t

non omnino rollatur firis, fed uc fe-

Epicurus ctm Solem afbicit , Solis or«

lhl

Ita infelici Libidino-

deturtantüm.

bem pedalem deprebendit. Uit adeó va-

ts

Ío accidit, non defiderat. ( id quod S.

ftiffimum illud corpus , quod Aftro-

ä

1

Aqguüinus olim deplorabat ) ut illo

nomi femidiametris terre metiri 12-

V

botanr,

RH

ís

X

.. DÉ MISERO LUXURIOSORUM STATH.

337

W

borant ; cccifimus ifte mortalium

impié fpargant inter Juvenes deterri-

—

htüm

plantá pedis fui examinare non vere-

tnum erroreni ; quod ante Conci.

tf

rer. — Itaineprum eum reddidére ad

lium Tridentinum peccatis gravibus

] of

terum czleftiom contemplationem

fornicatio adnumerata non fuerit ; 8z

oblectamenta illa caduca; qua fibi fe-

fic , ut cupiditati fuze patrocinentur ,.

t

$ POE:

liciratisfuz fcopum prefixerat. O ft

confundunt duas,eáfque diverfilfimas

quis poffet animum Obíceenoram ho-

inter fefenrentias, unam, quá tracta--

femt

m,ne'g'jk

*

3

minum introfpicere! quàm ille por-

tum in Confilio fuit , an Sacerdotibus

rj a

|

tentofas iueo tenebras notaret , qui-

conveniret conjuges permittere . (id

elan ]

l ï x £

bus miferi e deducuncur, ut deSole

quod fzpias venrilatum ; nunquam

Divino non abje&iffimam tantüm

/

conclufum fuit) aleeram, quà quari--

dici.

exiftimarionem concipiant , fedeum

tur,an peccatum fit, nec ne , feminam

omnino intracordis fui penetralia ne-

| gl'ä*

foluram cogaoícere * que ultima

It i

gent? Verificantur , fi unquam , in

qusftio nullieofrum Parrum in mene«,

his, Prophetz verba funefti(fima : $u-

Don

tem venire poterat, multó minüs, ut

bfets

percecidit iguis d* non vidermnt folem,

quis eam,nifi rifum pro approbatione

Qua igitur rationeexigitis, ut infeli-

ao['o-

vellet;publicé proponeret: cüm exSa«

inüs

ces hi eum anixà im

cris Paginis fatis aperte conflet, quàd.

i.

noncognofcunt?

plþren;, quem

P.

fornicatio jure etiam naturali prohi-

*

,qu

fV. Addamus in. miferrimse c

c*i;-i

bira fit; quódque ( ut pluribusS. T ho. $.TP

0s

| Of«

tátis hujus complwmentum, quód La-

masdemonfítrat, qui ramen plusquàm 22* f»

T

xuriofinon folüm ea non videant , ac

duobus integris fzeculis ante Conci. 1j 4-4re

Ra'

intellizant ; qua fupra fenfum fünty

lium vixit) non fit ex illo operatio- 2«

i qu'u

live Deum ,qui eorum immundiriam

num genere, qua malz funr ideo,quia /^27)-48

on Cü»

vetatac prohiber , fed videns, quod.

prohibitz ; fed illarum, qua inter- 95

s

afoum

non efl, auryur meliüs dicam , fingunt

di&tz fant;quia malzfunt : cüm dire-

3je

at

fc videre Deum , qui non vetet ac pro-

&é ordini illi adverfentur, quem na«

Jcini

hibeat ; ut videstes zo» videant. Non

türaà,dum hominem in mundum in«

vident veritatem, vident autem men--

Sed non nune

wmine

L/4

troduxic , intendic.

dacium. Oportet me loqui ápertiüis,

primüm perverfiffima hz lingue in

p

Volunt Libidinofi; hanc fuam opi-

fligert.

orbem invede funt; pridem fue«

nionem impiam & fal(am pro fana &

rünt; it4 ut Gentium Doctor coa-

p

mint

iolida divendere ; quód nimirum

&us fuerit , mendacij eos coarguere,

[iamis

| E

ccata carnis inrer illa , quze admittit

ui idipfüm jam tunc diffeminabant.

»

Gmo,

Íint minima; & ideo non

sdett

Hinc ad Ephefios. fcribens monet:

idtt

contenti illam verbis Scriptura aut

ANemo vos [educat imanibus werbis ,

Eph. $«

ó

jj tf

ftalté , ad finem faum expofitis , aut;

quód peccata carnis levia mala fint :

"a

üt rectiüs dicam , detortis , & in fen-

*Propter bac enim venit ira Dei in filios

j

Íum longé alienifimum à vero per-

diffdemtia. In quem locum S, Tho-

lw

verfis, confirmáffe, eó pertingunt ,ut

fus fubtilitezcommentarur s

maf pror

inty

qu

: R.AP.Seg(eeri Chrift, pofir, Tam 2

/

"£

—

DISCURSUS VI*GESIM*JSI (LIJ,ARTUS, |

defendanr, tmátrésque ad compa ffio-

uód Apoftelus denulloalio peccato

Á

fuos moneat; ut ne inanibus verbis fÍe-

nem ità commoveaür , ut promptee

tipni

^| fttQ

$. T bo, duci fe patiantur,. Nprandum, quid in

accutrant , eísque neceffaria fubmini*

ftrent.'Tales omnino Peccatores funt;

titidin

$n ep.ad vitijs carnalibus folum docuit vitare

tl

fi animum fpe&es; quales funt Infaa-

Epb. €, feduilionens. Ex caufaeft,guia a pria-

tenfe

SJ- d« cipio, ut bomines po[fent libere frni con-

tes fecundüm corpus. Nudi funr, iner- -

ä

hirmá

eupifcentijs, cocitaverunt invenive va-

mes,omni auxilio defticuri: nifi quód.

fuis lacrymis Divinam polffiotMiteri-

tipue

tiones, quod fornicationes G bujusmodi

Tntur.

«mnuerea non effent. peccata.

Difcite

cordiam fls&ere; adeó, uc fj euam.

sdcon

n

hinc,an verum fit, Lafcivos non vi-

his abftineant , aur. priventur , fpem

dere vcritatem, videre autem menda-

omnino nullam f3luusfuz retineant.

deeft

Qd

Ézech. cium: vident mendacium : nec con-

VI. Tres proin caufa fapt exigui,

13.8. . tenri illud viderefoli,omnem movent

aur nullius fensüs, quo linmunodi de

x

j ml

fuis fceleribua afficiantr.

Prmsefl

in Qw

lapidem , ut falfitas pro. vericate ha-

bearur.

Seduxerunt populum meum

Inon]

illa ceciras fuperiüs deplorata. — off- seereu,, « f

Jeretm. i2 unendacio fuo, Qiäïd/igifüfïpgmü

quav. effendiffi mibi , ait Propheta in 54, j J h,

üemh

23« 32- boni de teuebris adeó palpabilibus

peifona peccatoris , percuf[j- femur

ueus , confu[us [um G erabui. Pott-

u

AT

poteft ? Infcliciffimus ille fcecus eft ,

ajunt Aftrologi , qui ia lucem magua

quam, Ó clementitfime Dzus ! videre

Y

ts fecifti delici mei enormisatem,

W

cujusdam Eclipfis tempore effundi-

illico ex animo dolui; meipfam erue

E

)

tur, Hujusmodi fetum . Libidinohi

bui, confufus & compun&us fum ,

D

Ofza 4,, in mente geftant ; Ebrietas & forni-

W

catio auferunt cor.

illáamque juvenrutis meae. diffolutio-

H

Llïq

I

93

oiio mihi duxi, quam inter

T

nen oppro

E

V. Fingimus sutem, non ad

'eam

!

iocos numerabam.

(onfafus (um &

puur;

Vitium veftrum cecicatem perüigifle,

ernbui, quouiam fuflinni opprobrium.

qtoi

i

qu&, ne malam vefttum aguofcatis ,

adolefzentia mea, - Ut adcó omnis do-

lor , quem in fe Propheta expertus eft;

h

impediar. Imóconcedamus , indul-

- gereillud vobis integram mali cogni-

cognitioni adícribatur; unde fi in

tnyj

Cafif

tionem... Ánideo minüs quàm illos

infelicibus bis carnis. mancipijs illa

)

mentiscecitas perfiftat ; confequi ne-

Y q

lod

timere vosoporter , qui illud nou.co-

gnoícunt ? Nihil minüs.

Qaid enina

ceffe eft, uc etiam cordis durities pet-

[S] ' (HCH: J

:

nuem

cognitio illapraftat, f1ad feriam vos

feveret , mirà prosfus confenfiane, ut;

1

cüm renebra fe int

^

xlmþg

poenitentiam non manu ducir $ Et hoc

£.

^

t»ndun;,j eziam;g-elu;

eft fecundum caput, ex quo tam

E

r

acle

recrudefear.

r

U

'/.

äux:&zicn?æ

tj

lis veftra redditar damnario ; folicet

VIL. Akera bujus in

cauíaex frequenti peccatorum itetae

lir,

obduratus ad penitenciam animus,

Infantes omnino inhabiles nafcuntuts

tione, quà. Kmpuri in fzelere radice x

Qul

Cohfílat e«.

ux fejuvenr; nifi quód à natura flesum

agunt, originem ducit.

toru;

if

ioco armorum acceperin, quo ie

$

nim , omnia illain corum Animabus

*

QUi

)SN

—

N

-

dl

4 v-üïE,'!M—; sz ho L;Ux XURIO s ORUM STATU. s5 .

n

pelavit : Oenlos babent | plénot admle

-

t

,-rejp*gt*ïrï ,quæï*a)d agendas alciits radi-

[

B

ol

€cs requirantur , actuum fcilicer mul.

terij , C inee[fab

li5 delidli ; nec con-

2; PpàP !

titedinem& intenfioné. De intenhone

[ubl

tentus fuit illud ' vocare wez ceffans ,« M — -

Y

alle

conftat: fienim. ulla operationes in-

quia in confideratione magni pecca-

Lee

ten(ze funt , funcillecebrofe , & intez

torum numeri , qua omni füa vita

TM

has maximz, que ad.ractü refecuntur,

multi coiitrunt, non folüm pecca-

tler

utpore qua à natura in homine ordi-

tum hoc non ceffat,fed non pofle cefz

fare viderur , adeó tranftit in naturám,

üuim

nantur ad generis confervationemsnec

ad confervationem co modo , quo illi

Erit nonnemo Juvenum , qui cogita-

pen

sant,

Ka b&ne iit , id quod ex a&ionibus Viss ;

tionibus, verbis & operibus inhoneftis

- auditüs & odoratüs percipit; fed quo

de die minimüm deciespeccet, Et

8u,

b

TTE

ïPQ;»S'-T/a. fimpliciterfir. ErlIntenfioni quidem

;

fic in menfe ad. trecenta , in anno ad

ud [142,4.

axctuum meritó dicimus , quàd huic in.

ter millenis plura Luxüriw peccata

Iinindis eriam par multitude refpon-

perringer,

Quàd fijam longa tem-

Wf-3g 31« .

deat, , Major illorum pars, fi resbene

poreícelerarum hunc vitae tenorem

examinatur, erzraverumt Ab utero ,

coniinget, quis dicendo explicet ,

WIF

jl«

adcb maturé incipiunt maléagere, ut

quanrum inveterata bec. peccandi

confuetudo intanta actuum multitu-

«6

.videantur vitium non difcere, fed ex

;ipüis matrum vifceribus fecurn ferre.

dine & insenfione confirmetur ac. in-

qy

Erraverunt ab utero s licüc ferpentes ;

valefcat ? Et quomodo poftmodum

21

ul*

quicum veneno nafcantur, & ante-

um

perfuadere. vobis poteritis, quàd ift»

quam dentes habesnt, quibus in-

hec hominum fex itain promptu ha-

hotite

toxicent, jam roxicoturgent, — Malss

beat fcelerum fuorum dereftationem ;

gimcl'

pueritizefüccedit pejot Javentus, &

cüm ad confeffionem peragendam ve-

Ts

rb

quod eft magis deplorandum, in ipfa

*

nicur ? Nimis hoc eftdifficile, — Ipfae

virili etate, in i

isdt

fa eriam fenectute ,

eriam veítes in faxum converfze funt,

;

nec hilum refrigefcunt, & inftar Aunae

quód longiffimo tempore in tumulo

ns t

jn

conjungunt foris apparenti pilornm

lapideo laruiffent. Ifta invereratorum

caniciei incendium Concupiícentia ,

habituum tyrannis eft ;

6.C€.

j ^

' qfxöd ttan- 3

170'*

Prov.a, quod finu fovenr. , c/4doleftens cva-

feant in naruram,

f

TU

diens juxta viam fuam ,etiam cam fe-

VHL Terium denique impedi-

s p

| 1$

xuerit, non vrecedet ab ea.. Qu hoe

menrum , quod à vera cordis contri-

go h

impuroigne ardent , nunquam nifi :e-

tione Luxuriofos revocat , verfatarin .

.tare plané fra&i, ad flammes fuas

hoc , quàd toto animi conatu idipfunr

reftinguendas perveninnr.' Quisigi-

abominari debeant ; quod omni con-

11'0'73

fette

tür, actuumi multitudinerm , torias fin«

tentione peccando inquirunt. Airen-

gulis diebus aut. hebdomadis repeti-

dite, magnienim boc pundum moe

;diïü

torum ad calculumrevocobit ? Non

meniü eft. In alijs peccatis homo

u u

ine ratione S. Petrus Peccatum im-

non querit dire&e id,

uod Deus

jbus

lüm indireas. Qui

qe

fguþditiæ ; äeli&þm incef[abile ap-

| PF?hiba ; fedfo.

Uu 2

eX£m«

NI

$49

DÍSCURSUS VIGESIMUS QIAR TIIS;

exempli grátià nomen Domini blaf-

dio tranfire , ut qui heriimpurisflam-

nj

phernat , plerumque non vult Divini

mis ardebat , bodietorus in lacrymas

rtm er

INominis contemprum ; fed irze fuze

difilaat , quibus illas exringuar. — Et

buit, Q

indliam

exonerationem , quam ur. obtrineat,

non videtis denique ipsá veítrà vos ex-

ceu mediumarripit, tutuido quodam

perientià convinci * Quories in hoc

vl

ac horrido impetu, blafphemiam.Qui

cafu, quo in pecgata veftra inquiritis ,

multas

ufuram exercet,non valt dite2? dam-

ut eaConfeffione expietis; ad compla-

qipis]

num proximi, fed faum lacrum;unde

centiam in illis habendam incitamini5

g

fiemolumentum illud abfque proximi

& quoties,dum illornmoumerumini-

Qd a

detrimento habere poffec, longe liben-

tis, periclitamini,neipfo hoc ftudio il-

FU j

tiüs id haberer.

E« fic difcurrite per-

lum augeatis? tam faciló etiam cüm

Nl

alias peccatorum fpecies , quse comit-

minimé vultis,mentem ab actoumft-

&rtelm

tuntur abamante , Corrivalem occi-

orum quantizate ad eoramdem quali-

hyit 4l

dente, à latrone viatorem inrerficien-

tarem impelli vos animadvertitis. Res

Àf

x

€erga. eft, cautiónem non ex minimis

te à perjuro coram fuisMagiftratibus.

yieter

In peccatoautemLibidinisnon ira.Id-

unam effe , que Confeffarij munus re-

um

quod Deus dire&é prohiber , eft dele-

céns aggre(fis f;ggerantrur, ut ne in

Vilre

&atio extra matrimonium illicira ; &

peccatis impndicitiz pervefligandis.

W d

hanc delectationem direé querit cor

ad minutias ex paenitentibus exquir-

n

laícivum. Wnde cüm quis furatus

endas defcendanr : fieri enim poteft. ,

M

£íb, de damno proximi dolere poreft ,

uttam exa&ta caufe hujus inguifitio

f

abfqueeo , quód in genere ceffet divi-

toram caufam evertat ; fi Sacerdos Ju-

lii

tias appetere ; non ita, qui Libidi-

dex nimis diftin&é omnia inveftiger j

&t*

ne peccavit , dolere poteft, quin re-

& txm creba ulceris pertraétatio pla-

(

tf

linquatamorem volup:atis directe in-

gam magis exulceret ; fi Sacerdos Me-

T

teutze, non folüm nt delectario eft ac

dicus eam. nimiüm fcrupulosé incuea.

pafe

voluptas , fed ut voluptas fenfus eft ,

tur. Er quarehoc ? ideó. quód ni-

A

accarnis, Et hinc gravi(lima diffi-

miüm quantum fir difficile, conftan-

litio

cultas exfurgit, quam mal? affaeti ex-

ter adeà abhorrereà delectatione per

li

periunturin verocirca hoc peccatum

continentiam verità ; heec enim dele-

'fHUm:,

dolore excitando : fiquidem totum

*Qtio ad modum Torpedinis appre-

ii

M.

quafi corfüs déquevertendumeft, &

hendir apprehendeutem fe , & pedem,

s

id fupra omne malum fügieudam ,

quo calcatur , ftupefacit.

| Audzite $5

"u

&juod paulà auté fu

num vera loquar,

fuit atbatum.

per omne b.g.num

u

x

V. Certa quadam juvencula , ubi Cafali-

j

- IX. Atque hoc pauló ant? indica-

complares. annas fallacis cajusdam cb, ffi-

Vi

y1.

Ab extremo enimad extremum

Amsfii fui concubinam mago fuo;zul.

tranfite, non adeó eft difficile : diffi

d

oblectamento egit, à Deo clementiffi- -

U

eillimum autem ita ftatim & [ine me-

&um

mä vind.igg m,,max,b.um& le

Eum

con«

Q

Pa

x

"a

d

7

EX

3

.DE MIS ÉRO LU x'*u*'R"*xbä ORUM STATU." Ym

ïümæ N

conjeftaeft. Ecquia morbus multo-

flas , partim ob affe&uum vehemene

rium ac infanorum concitationem 3

rym

rum erap menfum, tantum orij ha-

.H

buit , ut in fe defcenderet ; visáque e

móxque in lc&um, ex quofe levárat

Qs CY«

füpina concidit , ac animam efflavit,

in aliam proríus , ac fuerat , fuifle con-

in hot

vera. Confeffa primüm eft inter

tanta Confeffarij ac Juvenis confter.

Fil'llis !

maltas lacrymas, tantáque conftantiá

natione , ut , quin verbum ullum

eloqnerentur , mortuis & ipfi; quàm

mpli-

culpas fuas deteftara eft; ut tam puel-

n

la , quàm Confeffarius confilium ali-

vivis fimiliores , difcederenr, — Quid

|m ii

dicitisad hzec; Necdum perfuafum vo-

quod arriperent , ut putabant , fe-

dioi

carmm , revera nimiüm periculofum.

bis eft, difficillimumImpuris effe, ut

m i

poft contractam impudicitie confue«

Namubiex longa fua infirmitate ad

um

excrema deducta eft, petijt; & obti-

tudinem ex integroconyertanrür, ae

doleant ; càm in ipfoilloactu , quo.

ldl«

poit 3b incauto Confeflario, ultimum.

TT

Amafio fuo vale dicere ; fpeciofo Hoc

fcelera fua execrari conflimmunt;fpif-

Ti

prstexu, illum exhortandi , ut & ipíe

fimé contingat ; ut novee potiüs dele-

d

vitam fuam muraret , quandoquidem

&ationi aflenriantur.

O venenum

Immunditiz deteftabile ! in memori-

ie ln

videret , ad quem demum rerum fla-

ndis.

am mihi Draconem illum reducis,qui

tum deveniendum fit : comprobavit

j

inrentionem Confeffarius , eique ver-

cüm ab intrepido Heroe lanéeá confix-

us'effet,pereandem ipfsm lanceam ve«

i a

ba fuggeffit, quibus veterem Ama-

wiina

fium acciperer;ac corrigeret; & fecuri-

nenum ad brachium ferientis txangfu-

dit , illümque interemit,

o

tatis majoris grariáiple eum introdu-

?

cere conflitbit. Verüm quàm diffimile

t

x

XIL. Verüm, quia conftanter affe-

0 P]&-

evafit opus ideze, quam conceperant ?

M

Vix enim femina, quem amaverat s

retis , etfi frequenter in hec pec-

cara reincidatis , ea vobis tamen dif-

nüm«

prafentem vidir, illico in vereres

amores exarfit, penituscblita adhor-

plicere ; stque inde fieri , nt quo-

:öä" n

yollt

