rus, Tartarus aut Turca : neque e-

)

nim difficilevobisacciderer , Turcam

l

Jior

l 1

I

neutiquam tamen bile per vifcera

'fparía , occulto fcilicet rancore,care-

falutantem refalutare ; Chriftianum

qwm;

T fl

tent , qui amarítud;ne omnia infice-

aurem mutuà falute impertiendá ho-

TU

Ài

ter.— Malum illi optatís nullum ; at

norare dedignamini , quia vos offen-

i

æg M- d?

fi malé illinon vultis , quomedo fit ,

dit. Omnino igítur odiftis illum.

IX. Malum auget, quod non Ad-

f( hl

uta&iones manifeti contemptüs ia-

Jpn"

, fedquicun:

..

d

d.ikcc«se:ghibeari.; ? Ne , quzío , ne

verfarius :an;—üm vefter

LUPT

guc,«

n

.&S

DISCURSUS Viszzsmm; SECUNDUIS..

*

que: ei. heceüïzä:d*'incg Qüad'z;-me jun&i - de:odio, quàm Ira Haöere:«::godiæmej? M

funt , utpartem: offenía: in: vos. exe infanalile ?. & (enefcendo-nontantüm.

Vi

ercitz: nullam habeant. ,. Imóà fa&am:

- noninfringitàr ,fed'no vas: femper vi«

Improbenc , ifthac benevolentiz mu-

(mel

resaccipit , ita;, uc tempus ipfum;,

tuz bguificatione. excludantur. , &

quod'lrz:medicinam:afferc

dICl[

^

f ','-- OdIO C&Kw

IT(

Aff Y

[CCO

Bumero Inimicorum eo folim título:

datinalimentum;

ha

"E

It

M

t

?

äaa be ant &rä*f—,ïq.uæä:d quocu nque randem.

XI, Et Banc ipism ob catfsm vi-

Jj li

maodo ad eum:

pertineapc, quí vos of-

piuc

dete, quàm jureac merító omiffionem:

fendir, — An majus odij vettci intefti-

u

hg

iftam- dampemisut culpabilem;quam:

ld

niindicium ac fignüm expoftitis ,. eà

,Ia!'iqrui:ï'ibtrimä*fadmittunr , dum . de-

profundieris. , quo- magis claufum in:

Aj

2

dignantur prozimum. fuur auc falu:

fæpcn

fundohzret

*

Ira; ait Philofophus;.

OK

)i'iä;. [

tando przvenire , aucfalütanticefpons

R/Jetg,,. £5*

femper in fivesulos, concipitur , Gdium-

dere;. Non folüm qui-ita (e habet: ,

Cte

4.

/Uerü.etiam in genera, & lic laoni, exe

debita . charitaris- oöfs:quia Proximo

huj

ii

'einpli gzatiá, irafcimur qui nos pu-

fuo negat, qualía fun» officía. bene-

blica: in- via adortuseft. ;; odío-aurem.

volentia , lBiumanitatis , ac civilítatis

e

»

TU

empelitronum genus habemus, Quf

(cd: facillimum omnino. eft , ut lizc

us |

D

n

ibi

igitur vos jactatis., Iram veftram non-

ipsa ex rancore aliquo- mon: vulpgari

dU

nifi fimplicem ranrüim Itam elfe £ Ec--

iM

deneget ;ítzur in homine , maximé

, Q

enim (italis effec, (i(terec i eo,quí vos.

ürbanitatis.alias (tadiofo , rancor ifte

"U

s

offendir, Duüumigiturin totam cog-

impellàt ad' urbanitatis leges: negli-

2

Pll

E

nationem , etiam: innocetitem ,. eam.

gendas. Ecliic primuseft Ícopulus;

15 At

A

hi

extenditis. manifeffum fit, füurorem:

v 94

Ut

1 AW

Atin

quem fupra monui omni conteniione:.

illum, qui Irz: nomine vobis venit ,

vitandum, Quid dealterodicemus,.

fkf"( 8

"h

l

veriffimum: effe- od'am: , od ümque

in quem , qui veniam foriptodare res

E

tam intenfum;quod: non eum tantüm ,.

fugiunt , inccurunc. ?: Díci certé'nom

(unt,

qui ibjuriam vobísintul t, fed'omnes;.

J

peteít,ralem (aperabundantiam Pàcis

Q

qui bene illi volunc j invitos reddac

hoftibus preftandam: lege: cliaritatis:

(n

ac abominabiles..

pracipi/fedconfulitur tantàm, — Hoc:

lt

. X, Addite ,. quöd«ïmcamEt'cmþore:.f

nonobfiante offendam, etiaminlioc

Wn:

evaneícit : /raeff [amabilistempore &

vado: , quod omnino tutiffimum ar-

u h

quamvis impetu majore feratar qudm

bitramini , fcopulos plurimarum aní-

P

| £»Ull.

Olt

odium , minus ramen eft fixa ac fabi--

marum excidio infames reperiri,.-

as lg

lis. . Quod fi igitur Ira veftta , 1ra.

XIL. In primis do&rinam hanc ut

— th, S;mxl

flämpl?exöförec-, poft menfes & menfes. ,

univeríalem:, & pro-omni: cafu obli-

*

ac Fortéannos: ab injurià acceptá ela-

gantem: non vendo. quafi veró quili-

ib

pfos , deffagraret, Sed vigerilla,ut

ber obligetur. publico Inftrumento

Q

ex officijs humanitatls ; licéc facilli-

injuriam fibi irrogatam remittere..

Ls

mis , negatís tamen ,'abundé pater,

Neque enim ignoro , huncin finem.

üfp

Ate

Signu-m ergo eft , Iram veftram phw

Judiees effe conftitutos ,. & magno

numero

mlhqw

DE VENIA INïMïCIS ïMPERTïEN'DA

"

$n

Q

mumero ]umnæ miniftros; utqui gra--

vcreiy[' definunt s

vivam (quidem

vi injaria provocatus fuit, habeat, quo

p*erfrequemcr tanquam hæred:bus to-

yle

(ine peccato.rem deferat. , » & Jas (ibi

ti familiz odium relínquunt , haud ali-

m,

u-2

dlcx ge&uiet.

Dico tamen , nonra-

tetac aliud vite-auc. profeffionis. ge»

S Thom.

DBus.

zv 2I

10 Cüïi[lügEf€ .ut, qui PtæCBP[Q*Cth-

Tali igitur indoli hoc opus eft

T , titatis ín. aliosexercendz.non obftrin-

balfamo pacispublice , & Chirurgi

| Vl*

204

Jen

. gituc , teneatur quandoque vinculo

munus obeunt Prudentes Confef-

ount D Cum

n

adhuc majore charitatis erga (azp(umM

farij, quk Peenirentem adí

o

fapieuter judicant, eum nonaliter pof-

de:

Accidit enim, ur in ipía praxi nullum

fæpenumcro remedium oceurrat, quo

Íe.ad Chrifliana virz normam ac regu-

lo

Jls

conceptum. quis in adverfarios. ran-

lam perduci , . quàm fi plus. allquld »

m

coremex cordeevellat , nifi pubhca

quàm charitasà: DEO pracepra requi-

rat , ultró prafliterit.

lrafermecum

mj

hu;ufznadx reconcilíatione ,. ad' quam:

alids. non ebligaretur , animum ad

diftortis acbufculisfit , quz vix aliter

)6«

muurg pacis con&amtam obfirmet,

erigl po(funt , quàm (i in. latassalte-

[s »

T

Laym, l

l Kcfic ijdem Do&tores,, qui affirmant,

rüm ,2 quo defle&unt , vi adhibitá re-

torqueantur , & cüm ftare ipí re&æ

t

4v Na

n o mull&charicatis: erga P'roxzmum lege

quemquam teneri,uc memoratá. (ape-

non.valent,ne porro declinent, vincu-

[:

var lg

M

rüs ineunda pacis rstione utatur,

lis1 igemur

id quod. inprimis: fierk

€oxí 5 de

Jl

Pro**t

wnofmnt in cäu ;quem modo pcme-

convenit, cüm perwnæ magnz cu;nï-

7y

&M,,ew bamu»s ubhgat ónem quandam cha-

dam-auctoritatis. in- concordia. conci-

lu$

difp. s.de. ntam&erga (e»p(mn ; confiderato fcili-

lianda. laborant, & qui offeníz auctor

9D6

Cb 3",

cet gravi periculo damnatlonis incur-

eít, pacem demiffé petit ^

paratuüs ad

uf

fec& g.,.

J

Fenda, cunwnnuilssbnox jj effe pof-

Arbitrorum. nutum præiare qu;d-

(wm .afrad. hajafmodi actum,cetero-

quidipfi ad abolendam . injuriz me-

niort

quinnon necefPirium., enimum. inBz-

moriam oportanum cenfuerint ; tunc.

Cs

&anr.

Cmaöd:l:.vum morfus fem—

ením , quioffen(us eft ,.

nullam. porro

u$

per curatu difficillimus habitus eft ;

dot

exw.(anon»m poterit obsendcrc. cüm Mag, 3v

non aliamob caufam , quàm qued

omnes in.hoc convenianr, quóàd lni- Sezz 4

hoc

Dioder..

mïzms, üoddem:hus hzc beftia in-

micus nonmodó talís jam non fit, (ed 59.ewms.

!u

972

Sicul

iï V!X m:fïuam— COCaf.

Qfad de ao

nec dici poffir , utpote qui . facíat,

alijs D0«

T

YéY, AT

tb p laceravit , nungquam . fanarur,.

quan um PO&&& ut ex-mmmo HLA

mi- Govibus:

th-l Ie

Similiseft morfus odij ; , unde przftan-

corum numerum refcrartir,.

sbid, (

cut

cls

tiffimo: 'opus eft balfamo, quocicatrix:

XIIÍ.. Ethomamomagls qnodm 8 Tbomi

J

obducamur, & chicargo peritiffimo. ,,

negotiotam: gravi- plerumqüe offen- in ep, ad

llj

M

quiomhnépnus, quod inimoplagz re-

fus vch;ememc.rïm!lumnetur , dumífic Ro ^.2

t

fidet expurget,. Sunt nonnu!lorum

arguit. : Poteff negari. Pax etiam fine " 35

(7)

hümmmn genij tam . pertínaces. , ut

DEloffenfa s. ergo.£d ego eam fine tali

acceptarum injuriatuar oblivifcantur

offeufa xegare poffam. .

Paralog ZAU,

nunquam, netuis quidem , cüm ví-

qux Atadufferit,. -

Nonnego: equidem,

S':

R, P. Seguers Ghr

Iuftr, Tom.

Rr

POC

Em

e

-

-

Li

DISCURSUS üxössmus | SECUNDUS.-

poïïä'o&ïn(-gm l-icit;ä velle, ut Magi-

decimum etíam ftatuít, ut lj(dem ins

(uper (acratiffima Communio negate- cu,, ,,

ï

fracus (uo incaftigando Inimico mu-

nerefungatut: (cilicetuc hac ratione

tut.

Plus voluit Cencilium Agathen-4, 5o, c

hs.

vel Adverfariusemendetur. , vel De-

fe, (cilicec, ut qui reconciliari nollent;placwir.

folenniforma Ecclefiz Sacris amove-

EULT

linquentibus animus infringatur &

audacía, qua, cüm (celera fua videut

Kentur.

Àn non (ciebant forían om-

q

bu

impunita, augetur & crefcit. — Non

nes illi fan&iffimiac fapientiffimiPa-

YO

inquam, hoc nego, càm uti dicimus,

tres, licere offenfo ex Zelo Juftitia, &

in abítra&to loquimur ;at. quód híc &

(olius boni publici &udio procutare ,

rl

M n

nunc offenfi Inimicis (uís veniam ne-

utqui offendit,tanquam reus ple&tere-

tur? Sciebant omnino, altiorí tamen ,

i

gent, bu

p

D

jusmodi rationibus & boni

communi

sftudioindu&i, & non ma-

& plus quàm humaná prudentíá , íd

m

vato impulft, hoc enim-

quod fierifolet , non. quodporett,

gis odio pri

hi

veró admod

um difficileeft, & reipfa

confiderabaot, |Nórant , quód Ho-

mines in praxi non ita tnoveanrut

li

Pezqþm-ra'xö accidir ; cüm vix uugqä

caufis ab omni vítio purgatis, etfi ve-

PL

inter privatos contíngat, ut, cüm cau«

W

fam fuam intuto locaverint,itaJuftitiz

ris, (i íuisres momentis perpendatur,

fedocculto rancore, acerbitace. & li*

k

fint tenaces actudiofi, ut toto eam

mundo velint refplendefcere; idem-

vore,

Non ignorabant , plus ineo-

N

— ——

ue feréelfet, acfi facibus (uís Solis

rum cordibus fpirirum vindi&zpoffe,

(

fpiritum, quem Cacodzmon infer-

Caus 6. , ellentradiosjuvare: fupervacHssla-

g. J» cl

djs , qui folem certat faci-

nàlibus fuis follibus animat & inflam-

omnia

V borat imþin

*

L 4!0

busadjuvar

e. Hinc Theologi,quan-

met, JHaltusejus prunas ardeve f«*

Yh.

i

Laym Ü,

Ctt.

|

e affert,

do affecunr, quód lícité omnino par-

XIV. Noncreditis mihi

4? At clarís

N

2

na Inimici poffit appeti « adjungunt

tamen femper ,. quód inpraxires hzc

adeó indicijs commonfttabo, ut fidem

Q

admodum dubía (it ac difficilis? nec

vobismet ipíis habeatis;atque hzc alía

lu

neníunt, quàm hominum illoram

lil

omittunt le&orern monere, gravis de-

s poffe eum periculum incur»

M

vultus & lingua, qui pacem ac veniam

hi

, ceptioni

Vul-

teie,

E

ccerté, i tam elfet facile, tali

petentibus impettire recufant,

m

'm—mprimüm alicujus itorüm obfer-

in eventu omnem paífióem exuere, at-

ind

rí, non capio,

vate.

Sienimis non dico offenío-

n

que ex fola rationeopera

uomodo Sacrofancta Concilia op-

rem fuum, fed de familiatantümilli-

W

us aliquem obvium habet , utut. inno-

ofitum unquam;fuppoügr:*potuif-

centem, mox cohortefcít, attollit fa-

fent. Scimusautem, quód -Concilij

D

Car.93 Carthaginenüs quarti prohibitione

percilia, expalle(cit, perinde ac fi pefte

infe&um offendiffet, Ec hi jam funt

M

d. 99« Ccautum fic, utns illorum oblationes

Oblatio- ..A Altareacciperentur, qui huju(mo-

illi.,,»q/ui veníam Inimico negant ex mo-

86$.

di publicam reconcilíationem detre-

tivo adeó fincero & puro Juftitiz ? fe-

i

mínam gravidam, ajunt Medici , cüm

&arent. ConciliumäTole';anumUn-

CAam 4«

. utero

P n

N

nj

— pE -VENzA; ,I;Nimc;s IMPERTIENDA,-

M

t

aero mafculum geftat, plerumque

quí,in gratiam cum Inimlcls redire

colore admodum vivido effe; atfi fe-

nolünt;noa invenietis unum üinicum ,

"Q h

n'd! 900 h

mellam parturit , colore lurido, 5

qui,; orater expeckitionem ca

rogesür, obquam redire nolit, illico

marem geflat, vivido colore ef! , fifami-

lf;plztfi:.

d.

l^ 4*«nam, fedo, Quidniigitur ego quo-

nihil hafitans refpondeat ; ideo redie

[le

. queexcolorelurido, quetm in vul-

re deirecto, quia bon? communis ra»

tio id requirit. — Omnes porius, nullo

"

- buspertinacis odiíj homínum. obíer-

vo, pollim arguere, fa:tü malé forta-

fe:é excepto reponent * injaríam ni-

e,

nato eos eífe g« avidos? 4ratus -f[fïCä-in

misfuiffegravem; non polfe fe ante

ocalos ferre Sycophantam talem pla-

(1

G 43.uebemenuter , ait Sgtig;utay, (;'5 C0AGb-

"m

— ditunlius ejus. —

nénequiffimum : offenfam fecentens

eífe, concordiam eífe dubíam: Stulto-

j

XV. Ettamen

ngumhoc l-ohxg;e'

minuseft certumillo,iquod ex lingua

tum effe, anguem in fiaum immitte-

l,

Q«

- habeus, qua interpres humanicordis

re, cüm procul ab ipfo quis ftare po-

Sermonem

üt

p* longé eít &deliffima,

teít, Et cüm urgentur vehementiüs,

adrationes deniqué Juftitia petitas

2a.

. apud hos de eorum injurijs movete,

h

qmientionem deijsfaciie, à quibus of-

confugiuut ;; ex quo. manifeflé appa-

rer, hanceorum conftantiam , dicam;

,

fenffunt . audietiseos remota omní.

-. - werecundiá injuriasíuas illis , quas

ananimi duríitiem, revera non €x Ze-

.. €hufo Judzi intulerunt , exzquare ,

lo inter homines tam raro , fed ex

"

1

& eos, à quibus ipf&. offea( func,

rancore, qui Zeli nomine obvelatur,

. C€hüfti cortoribus comparare, — Pro.

prodires ignémquelra illius non ex

m-

W, r

^ditusjum , dicunt, wz. proditus. eff,

thure, quemádmodum fibi petfuade-

i

u

Chrifíus. — Jfle, Ed ifle mbi. Indasfus.

re allaborant , íed bi;gming ffgïr-zege?

— JNon eff ei frmnilis Proditor $2 Maunudo,

alimeutum,

*

its

IMen v

" z'/ä'i mali (; dicit

jett

Quid vobisde ifthoc loquendi modo

XVI,

nonnemo) fed smores illius. averfor :

ii

(uütatiflimo ramen ) videtur 2 an pu-

tauscredi poíle, quod pacem non ex

peccatum odio babeo , non peccatorem.

jl

fpiritu vindi&a turbido, (ed zquítatis

Aoimüsne vobis eft , qui ita loquis

n

mini, etiamcoram ttibunali Divino

lg«

placido atque pio: cerjcíant ?. Lingua

indicio marafeftiffimo eft , quo pec-

hajusmodi dicta affirmandi : Odl pec-

[ete

$ quomoe

&ansín honine humor digaofcatur -

catum, non odi peccatorem

Yo-

nam(. rubra eft, fanguis excedic; i

do peccatum odiftis ; fi illud. plüs

il

le

-pallida. phlegima abundaeé fi nigra,

quàm voímetipfos amatis ? uc iflud

Til

| Hipj. de

atram bilem prodit, — Fipmsorum do-

corde recipiatis, non veremini , ome

[i

minium colore refert, .Si in hoininum

nía & Gratiz & Gloriz,qua per om-

wgm

Epá 1 6

i&orum, cordions. nlgerrimum non

mem beatz vitz &ternitarem fperare

M

nt

delitefcerccodium, nunquam. in ram

poteftis , bonapr zlenti ja&tute peri-

10

funeftas loquendi formulas lingua

culoexponere; &videri poftzcdum

f

coreti3

yultis

eccatum. ,. nun pecca

yn

| ïg.i;ïgte;eæïgrj;. vecore ipfa. e:ggfntsäü,

JAr O£

1

odiífe

(ü

D

^

DIS cmasu s' -vxcesimüs fst-cumnüs "

3 T

exercere volunt ,:d icantoporter. — Ex

&znäi

odiffe ?. .Si videbas furem , currebas

»-?f41-49-,,mm £0 ,".iaïä,prope-ribit vobis ;DïEll"Si,

9 quàm imitatü eft arduum ; magne

(&üte

A38.

£dcum adalieris portionem ttam po-

- fané'Gratiz auxilio opus eft , maguoe

tündei

auebas. . Vos autem. quid refponde-

innaruram deminio,, quz Gratiz ce«

(pi

bis .2 Toties( utgebit ) in do-

dat, Si Virtam fortis , qualis fuit S.

Ua

mumalienam jnrulifti mille dedecora

Ambrofius;in vicem quód fumptus in

tiifin

7

Tod Pröbra ,mille jgr,gia tuis. impudi-

omnem deinceps vitam fuppedicárec

| W

-infami.cuidam ficario , qui ad eum

citijs ; & nuncodio peccacum non ha-

af

occidendam immiflus fuerat , voluif-

M

4

i

bebas; nunc autem cüm de Ínimico

famenda vindi&a eft , cüm r:pzrä-nd»æ

fïec«.-cx'.Zcio.jufüitiæ., utjuxta meritum

m

injutie ,.& abolendz notz , qua: fa-

fuumple&eretur, non multum labo-

lo lg

tarem ,'ut crederem , hujuímodi Vi-

t

miliz tuz inufte (funt., infolito in pec-

catum odio ferris,

Toties cum pra-

rümhocoprando re&é ac fapienter

/

mmæ

visSocijs tuis ad omue genus Hagitij

egifíe: atquódhomo peccator in hu-

El

L

]

$

operam tuam junxifti ,-& peccatram

jufmodi cala e&dem zquitate proce-

plrün

dat, quinunquam non cupiditatibus

?

odiononhabebas; pejeráfti , & pec-

4

ln

olá-

fuis obfecundavit , virtutem nullo

ca:um nonoderas 5 egentes exfp

s RE IN

*Qäftï:n

fti, & peccatüm non oderas ; Pupillos

unquamioco & pretiohabuit, vitium

ä":"»iäqn

circumvenilti, & peccatum non ode-

autem primo ac przcipuo,in quo Gras

ïmm;

tía infiraaac debilis, Nutuiarobaftif-

Ta$.4 derififti pietati prz alijs deditos,

hr

D

&peccatum non. ode:as; calumnias

£&ima tuit ; non poffum,, ut verümiatee

A0

fraudes

.at,adduci,ut ctedam.

intorfitti , 4nfidias ftcux fti ,

tioj

humano

XVIL Pau per.qraidam Tür'icuïa $

machínarus es, miaDus tüa$'

i frä

&iinhüisom-

-càm in fiivam lignorum «colligendos

fa nguine contaminàfti ,

Q]

nibus peccatum non oderas, Ecnunc

rum gratiá profunduis penetiáffet,

N

vas ele&ionis fpecícío plenum -odio

fHlelum poft fe in parietinis repofi-

i

TET

|

tum ftäli-güit::"SüBit-ö æatem"zcüm»r*e;fp?-

haberi vis, cüm fis vas Irz ita plenum

a

ceret, vidit filij (ui pedem vipérz ad-

iniquitate, utex omni parte. exundet,

ln pen'äi

Proculhiacàme difcede; et(i enim va-

repentis fpirisinvolei , atque vipes

lu

teha

nifliais culs pgr(uæüom.b.us homines

ram veneno lividam jamjam vulnus

Wt

. dlli, acnecem moríu intentare.

Ad

infraudem induzerís , me tamen de-

e

d

on valuifti

*

ANunquid. DE-

repentinum hoc periculüm Paternus

30&. 13e

c-ipe,rc n

:

Qu

E

*

$ dectpi

Amor i&umfusfit, eümque tam dex-

lw

ietur ,.gthqma veffris franda-

tré vibravit , ut ejufce rei memoría

lentijs 2

WR

XVIL N

en&o :6

bi*pcr;'(uadeaætl,-quöd

adferos pofteros propagaretut. -Fera

ln

eodem tempore odiffe peccatum &

ro(quidem , quod manu gerebat,.

fet

amare peccgicor-»em , tes fictam facilis,

eminus projedto ita Serpentemíin par-

tl

tes-díflecuit, utcrus, circa quod Ser-

ut eam opere exequi pronam fit. uni«

Ui

peasíe implicaverat, nulla ex parte

cuique.- Opus eft, DEI dignum cor-

Mu

| lederetur. -Similes vobis i&us ten-^

4

j

de, & ab ho? ; flui Gne periculo illud

tane

[

—

x

PA

!

: m | WEN!A' | mmzczs IMPERTIENDA.

37

"tand l.?.$f!3?&1, f .gyecjcfa*tunmäi;ïfc,ïäfp&;c—- dum effe debere, eum , qui veniam,

D

«ante. autem nonabhorrere vuliis; s-übimi:ï*imäaojxiam., utilem Inimico,

Q9

undenemomnon videt, quà arre fir- impertirirenuit, ionodio, fed cha-

",

W. i

3

E

j

s

'Opus, Indubiratum mihi ett.

3

fore, , titate, & publici boni ftudio moveri,

*ü[l€*€tf-aäm.ï$a,n&f'(:fgiq'fviïsï,-læi»acg.ïn re pe- Quia fi duo morfva propoountur ,

In

ritiffimi, brachiumtremerer , fi i&us fermeid ,quod mag?ïs e&.ponder ofum,

(

*

jlli tam ;äa:cvr.:i cul

1

;grä::v«aï-et ; nonaliter ac ille ex venris

n

eífet, -.—

-

älafïï-ïf—gsj:jïlencxanäus

ES

Tl,

fimul fpirautibus navem fortiüs. pro-

if.

QUE g

ed. :q»&iä porro rationes

pellit , qui ;.P*lusähæi'?et «iü!ïä??iiü?'& [

3

f

accumulo? Quinamilli funt , quipub.

boris.

3

Qs

X

lico infttamentoconteftari pacem re.

*Noh:cuper:emk p*roinäe s ut

li

cufant ? forfanex omni populomode- muliàm rationihuic inniteremini, cuí

ter

;ülcfærgüwnïagäsqnïCg—ntänentcs, a-c(iha. dic I*S: nünodi bamingm $ /fed Witizm-ï()dü,' 3

llj»

vitatisfpadiolo? ïDäjCä:m'. "OMomines. . Qävdæfmtramfwm,w -tmääki:.;g/&, X T,.

æu

"

dt

plerumquefuntvirá infames ,faperbi, — £5 27 tenebris ambulat ,.

Wil od

poftolus

ïHomicfdïæ.ï,iPrmefvi»',"ac'wdï"uptztäb*us, joaunes, &9 ne(cit , quoceat , quia te-

'obfcenis dediti ; & hi poftremi pre- Webreoccecaveruntoculos zjus, 'Odi- -

ali

*

l

somuibus : nam ,Uütaít Seneca ,

umitaexcxcat,üut, quz ante oculos -

dra voluptatibus veweratur. Qui effe- . habemus, videre nos prohibeat s rqu;ï :

ä

mminaei magis font, etiam Tunt magis — igítur adcó facilé illa vidcbimus,que

d

dracundiacferi: velquiaex eodem vi- lutranosíuntcondíta 2 fit hac ratio»

*tio*"ïumma?"fcti'c'afs-erga alios nafcicae, 'ne,ut,qui paflione quadam abripi-

ü

LE

& ergafesnimusextreme mollis; vel tut, nefciat ,.quoó vadat , magpisque

dv

quisiafcivi-inlacuna «cordis (ui Ser. paffibusad Occum properer , cüm

[

penti-iufecnali gradiorem receprum àad "Calum pergere. fibi videtut ,

Qu*

parant, quieosadvindictam extíimu- & ad Sacrofancta Mylfteria accedat.

Jïr'fali

$.

p*

dat. 'Obfeevant rerum -naturaliam — bufonis inftar venenow;genti*s,vc,füm

a«

l nim,

^

v

^'petiti.,sq*qöd--omnfbus» animalibus den- "fecolumbam felle carentem . arbitra-

tesaut excidanr, aut-mutentur , (olo tut, — Caligavtt ab indignatiore oculus

70'5; ï 7

inu$

qorco excepto -qui dentem non pers "meus., dicebat Tob ; Conturbatus eff

7e P f æ'l s

A

dit , autmutat, Notavi & ego Íe- 4n dracoculus meus 4 ajebat S, David.

3'9.19*

1u$

pius ,'eosdemum ex mortalibus om- QuódfiSan&i ita loquebantur , qux-

lexe

níum Ín :

penendis Irz dentibus eífe Peccatotüminhi(ce

3

difficillimos .

ifev'elntis';gi?it .,. ï(gfs ;

orna

d

; quiporcorum inftar 3accoudiio? ——

femperin ceeno funt:^cum his fruftra.

ngfl

reconcillatiotenratur , nullam 'hí ra-

'XXL Ncoö?äcï!ïsrähæüä -fc"oääï-äï

if

u

ftion'em:au&'ijum » Omnerm petítionem, tueft lra , snjuxta , an contra ratio-

tf

unde pax fperari poffit , rejiciunt, ^nem feratur, ob hunc ipfum fraudu-

Mauifeftum igitursc clarum eft, non — lentum; quo feobtegit, colorem s 1e

Ite

fie

rdua curatu:

: -*-sa-de?) pronum. qu*que ad .»scrfcïlen- «wqué a

£

$ 1 tà quid

S.Tho-

nd

er;d

d

- DISCURSUS VIGESIMUS SECUNDUS,

318

lm

S, Thomas opinetur ; potentiz Iraíci-

furor (nggerit ,,re&umpumt.- Utadeó

8, Tbom,

petípiciaus, quàm multisex capitibus

fot:

bilisimpetus magis elfe fuperatu dif-

?« *5 d- fciles-.

quàm facolratíis. Concupi-

parüm ijs fidendum (ir, eorümque

t

:; 64-.0..

* (cibilisinzitamenta ; ( quamvis hac

seípot(s, qui irati nolunt vel audire

quam

£o$? qui deconcordia mentionem fa-

tuleot

affiduitate , quá fuos ftimulos admo-

vet, magismodefta (it) & caufam af-

ciunt, dicüntque : velle(e, ut riebu-

P

m

fignar, quódlra longé plus ratíonis &

lones paniantur; &liberé fpargunt,

l ()UOilU

(ram

caufz , falem - apparenris, habeat,

culpgarum efores effe fe, quin bominss

cuiparumreosoderint , perinde ac f

/':quäm Libido: unde ücurminüs opee-

d

radonesíaassernbe(cit, ita difficiliüs

affectionibus fuis.dominarentuz haud

, igais :

8. Therm, eciam, quàm defuis Luxuria , dolet;.

aliter , ac Navatchus; qui tranquillo

?

quel

maricemonem. d:i:n'git.

f

Y

L

*s *. 4« hecenim utat larvam;quále obtegat,

48 & s.

Li

Quapsoprer omnino ab

tüaca

inquirat , ipfo camen nomine (noin-

«2

; honefítam fe prodir.

Naulla. febris

re eít , tand rem momenti fortuito.

V00's

tam curaru. d. Cicils eft. , ut hectica;

eventui commuitere , & cüin quis ra-

—

N

alig enim omnes hamoribus fefe míi-

mo íe Qgie& firmoac robufto fuftine-

y n

Ícent, cósque accendunt , hzc autem.

re,caducum atque debilem apprebens

(unà

gartt&(oiida&uwadm , quo fit ut per-

deres quocum in praceps ear.

lu ré- $ Aug.

s

tinaciüseriam harear atque perduret.

bus ad. falutem edutma pertinentibusl Y. de

eil

boc ipío quis peccar, quàd certis incev, Paj

Sic qui izafcitur, nwnquam fine ratio-

W

ne iralci i bividetur, & ideó ignisille,

ta preponat, Cyuz eí di.ckina S,

$p

quiínisa medullas fucceníus e&,. ve-

Auguítini. Quando de Anima falu-

it ]

lut, quicum quadam convenientia &

teagitur, eouvincitur parüm amare

Wt

Animam Íuam, quieam in tuto non

tl

zatione operandi e£erveícit, tam. dif-

ficultes extinguitur ,. at ad. uíque in-

coilocat..

Cum DELamo:e Inimicis

D

ferpum quidam illum dcferant ; & ibi

velicis injucias remittitis , certi e&is ,

orie

primümintelligunt , peftem (e hanc

vetam erga proximos charitatem in

eziæï

od

-

finufoviffe, quando jam tempus non

velítzis cordibus habitare, adeo- fplen-

i&

h

^ MO

Es

eft il.amexcutiendi, Ícd. peenas pro- ea

didi funtejus radi; , quitranslucent.

&l

4f

tàm diurerenta tolevandi,

Á« cüm ignofcere non vultis, eftisom-

ïfü

nino incettiflimis cüm longé fi: faci»

"

w*

XXIL Eicipía diflicaitas, quam

liàs, vos invidiz ac rancoris impuifu

in emendanda & íubigemda lra ex-

lml;x

gerimur , plurimum eríam facit ad

veniamnegare, quàm amor e Juttitiz,

tenebras in. iracundorüum animis aue

Ài

; ln

,

3-

Utquid igitur veniam d fferus ? plu.

1

jta, W

E

rimum certé inteceft, fecurà (efe (emi-

Lod

gendas & intendendas : etenim, cüm

j wil, ,

in noslra dominatur, facilà nobis per-

tácontinere, dura, cüm aliá itar. viá,

p d

fuademus, sitra noxam d nobis fieri,

& erratur, remedio noneft locus, ac

bi

neecílarió perirut,,

Momïä

quodíacere poffepercupimus, Dun;

j

tir

perturbata mens judicium [ua vaudoms

XXlV, €Cüm poft captivitatem

l. $ .99;3-'9

ftü

us Sa-

f:gdiþemf, a-—i-:-S—. Gregorius , omze quod

Babjl?onjcam Populus lfra£litic

Q

lymas

um

&

A

-- DE ï'vlzmv-A xmwcxs t»wm*nmm Á,

3

ii

m dymas tedícet , crediium fait, (uper-

quodnonalià mcliüs ratïone"fa*c:ïämw.,

tbus

:

ffbm ignem proSacrificijs, quem Je-

quàm eventüs cujasdam terrifici nar-

remías occultavetats (ed loco ignis a-

nque

ratione, ex quo cognofcaris, quid rane

Mi

quam repererant. ftignantem & lu-

dem fit , exicemis admoveri príüs,

if

tulentam? $ zonimvenerunt ignens [ed

quàm ponantur ex animo odis,

jtbl

gg Mäc;?.

aqnam crajfam. — Quid [ idem vobis

aut ea ponere volentib

x

uïS Opsta

QU

ponos

quoque evenirec , Quíd fi etiam vos

jungatur.

ii

coram T*f.l.b unali divino in vobis

XXVI Ín Couali

äüo piu riuknu-ï Bgä". :

ach

igaem charitacis inquireretis , & loco.

duo-sgebant, amici prí

müm,mox au- a4 ;,

haud

tem Vatiniano intet fe odio diffiden. Prac,

igais teperiretis. aquam turbidam,

uillo

cecreftrem, lutofam odij inveterati &

tes , adeó ut neuter alterum ob. 4» 43eb,

nuaquam depofiti ? Quid inquam

viumfalute dignaterut, | Duüo menfes ^ 4?rec,

"n

tunc vobis fiecei? an non de omni pro

42 Afre

abieranr,cüm,qui injucíam intulit, fa.

Parocrb,

tule

vob:s bono s&um forec ?. fine chari-

tali morbo correptus eft : qao in peri-

y

1-70

f2

Ij

LE C&ra

tate nulla Dzo vi&:ma grata eft: fzra-

culo conítitatus ,

antequam Sacris g,

f

Linte

didero corpas meum ita ut ardeam,

z)lze

Chiiftianis maníretur , offenfam ad

Del

charitates aucem. nen babuero, miil

Íc evacati catavit , — & pre(entibus

05 i

spibiprodeft. — Vecum eít: aqua ia

multis veníam ac pacem tog3vit, Nec

ilul Y

craíhi, & utitadicam, morzus,quam

renuit alter ,^ quantum quidem ad

qum.

Wi

populus invenit , càm rad.js folisfuit

fpeciem externam attinebar ; fed ficut

TM

expofita, ftupendo proríus prod:gío

in animo offeníam non condonave-

in luculentam (ubizó flammam mu-

: lille

rat » itain fu0ab zgrorante difceffu

jmrt

tatacít: Aqua tamen veltrafemper

amaro cum rifu ad circamftantes di-

Q noh

eadem, languida, qu n & mortua per-

xit : Tandem fuperbus ifte ac cumidus,

jmici

manebits bquidem nullus vobis Sol

timorem prodidit,

Audijc malo (ao

erietur, omne vobis lumen extinctum

fato verba i(thec moríbundus , & te-

.elii,

etit 5 nox faccedet profunda , finem

forbens, quod evomuerat , venenum ,

i

Tfa. 6v.

nonhabitura; AVow erit amplims ol

& quidquid pofuerat, odij , fi íta, in-

É

ï?æ ;

adlucendum.. . An his auditís & pet-

lgcent

quit, fe res habet,nec €go tibi conda-

penfis horrot artasnon occupat?

no, quod nunc effutiifLi , nec cupio,

lisofte

"a

-XXV. Ad (edindam Adolefcentu-

ut mihi,quam prior intull , injuríam

lorum Iram, ajunt, nullum effe reme-

n?üifü

remitras, . Hacinter loquendi facul-

dium promptius , quam fifrigidà eo-

tate de(litutus, nullis nec . precibus,

g(ki(iä»

4rift

fe&i. &,

tum tergum perfundatur,.— Áccepto

néc tationibus 'ceffic, (edobduratus

2 d

ee

probi,

al hoc remediuminomnium illoram fa-

animam exhalavit, Poftquam illatus

175

utem,qui furore ha&enus implaca-

eft tumulo, ecce! omnibus meníz af-

F VWA ?

j, *

bili agantur, Tantum vobis gelidi

fidentibus feralefpe&rum ad(titit, &

timorisaffundam ex con(üderatione

voce horribili: ubi eft , exclamavit,

ftatüsacconditionis veftre , ut mo-

ubi eft;fceleftus ille,cujus causá in In-

qun

fernum detmfusfumz itaeft, dam-

j*

mento ïalcmdiq;m. te;upfxetis. Id

pauu*-

ymas

[

no

,A").D»!x S—'G'üzmsujs:W'.GES;IMUS?' SECUNDUS;

*|

nacus fumob.odium , quo , cüm ani--

Quantó igitur ma gis hocabfonumvi-

»

- hi

(tibge

mam efflarem , in. illum Bagravi;. fedi -

deri debec Chiiftianis.z Flumina ,ubi

necille , qui cantam exitio teo caue

LLUTTE

in: pluta: brachia: fuére divifaac: di-

fam dedit.erit falvus. | Et cum dicto:

»H« hü",

fraGta, antequam ad. mare fefe recipl-

inillum, ut Canis.in. Canem.,. Involas-

anr, denuo conja Hguntur. Et Chtt-

ftiob

B

vit: Hic autemar&tépreheafus, dum:

ftianiinter fe di(cordes acdivifiin ma-

fe moifibus extricare. laborac , ne in:

regrernitatisabire volent » quin. pere

hp

abyffum. abripiatur ,. fpe&rum.: veró-

fe&à. concordià uniantur

2

[*

! nom. Ít&

plmir;

morfibus arctiüs oblu&antem: fttia-

^

procul ànobis mors d; ftat, ut ad' con-

m

it , ut fecumauferat,. fabitófabam-

jun&tionem haac dia procraftínare

s

:

jobus. terra magnofe. hiatu apetuit,.

|

Qltion

finat; imÓcontrá tam eft nobis: vici«

& ambosabíorpüt , dum quivis: alte-

Á ex

na,ut nonjam poffimus dici in pulve--

;

tum:ludtando (uperare: nitebatur, O

rem abítuti, fed jam e(fe

Yetis

pulvis Pa g.

Aquam frigidam, Auditores, ad excin-

vis es , e$n p!äïïä;*am» reuerterzs. — Etgo.

0j I'.

guenda lrz incendia agite , quid voe

fub tam: mod

:

Ifíq

*

ico. ciïmr;e; .zam.u:s;;. -f'?;

bis videtur ? an non equum eft ; uc

A:

ignis z

bis

qui:tali conditione (unt , timore: ac.

XXVIII.

Mämen.xö;*: "Wäg;m"um'

A

ttemore percellantur ?. Mors. ínftat

Pespendire, quód morti judicium facs

omnibus;, ita omnino, omnibus,, om-

cedar, exquo fententia dependet , aut

Yi à

nibus, Quid fi igitur viram ani&,

falutis,, aur exitij fempitezni. — Quid

ul

quàm odium finiremus ? Meritó pro

igitur agitis ,. fi nulla vos. folicitudo.

h

if

inad omnes verbis utor. Ecclefiattici,

tangit , mifericord:am Proximis exhí

(n

qui mehanc in vos aquam: effündere

bendo benignam potiüs ac mifeticor-

Ecel;

[üpr

docuit ; Mementonovilfimorum: ($ dem-

dem ,. quàm rigidam ac form/dandam:

d

z&; 6'0

Jrne inimicari. . Aunon & folius.mor-

:ex fadice fententiamaudiendi? Ia cu-

oj

tis memoría fufficíat, ad . omnem. quo-

juíque manu eft, modum ac rationem

Mjtn

cuuque demum fervore. ebullientem.

eligere, quà à DEojudicerir ; auecle-

a

um

Iram exringuendam ?

l

menrer,aurrigide & inclementer ; &

QUE

XVIL, AMemento igitur , memen-

nonefít, quicuret * Hümanis. etíam:

10 40vi[fimorum. | Confidezate, mor-

llm,q

Legibus conftitutum eff ;; ut ijfdem.

n

1em.moras. trahere: non: poffe 5, atque

ftaiutis ac Legibus A&or consenistur;,

N

ideotam ftulci non fimüs, u periculo-

quibusipfe Reum fubje&hum effe vo-

Y

nosexponamus moriendi inftar Ca--

lum, Repurate igitur vobifcum ,an

L

num ejuímodi rabidorum. /An fie-

non ampliüs quid Leges Divinz d no-

ïun

zi paterir , ut odia noftra anté nos

bispoftulaturz fint : Dipeirtite 64 di- Euc, &

D

non expirent ?' Vifum eft etiam:

zoitttmini ,ait Chriftus,

Vos:interim.3 7:

lr

Gentilibus id: effe rationi díffeatane-

quid re(pondebitis, fiexcorde veniam -

d

Afl um; quí propterea dicebant , morta-

non concefferitis. & N i vemiferitis

Anuj

Mattb,

2« Rber. liám lraslicét alioquin juftas , injd-

quisque fratri: ; f'o: de cordibus ve-

i ii ——

2.8;335

Mi

^M fs fier , cüm fuerint immoxrales,

fris. Param proderit ,. ftultá vobfs

:|

W

La

m

r

-

DE VENIA INIMICIS. !MPER*WENDA;

^$íir

Wl«

opinione petfu

afiffs ,. quafi veniam

menfo jgne füccenfam ardere in nltio.

obl

. tribneritis ; quando revera non cribui-

nem potiffimüm eorum , qui injuriás

d.

Jeremeftis : dicentes Pax Pax , Q nón erat

perinaci odio perfequuncur, De

i

614« Pax. Quid enim pro excufatione ve-

lhis enim maximé perEzechielem di- -

^

LOÓ

* flizaobtenderis ? forfan , omnes vo-

citur : Defzendnnt in Ieferuum cum Exech,.

fs

bis Theolcgos affenfiffe;poffs veniam

armz[us. Quialicet Damnati om- 32, 27«

"

: megariex Zelo juftitize, cujus eft reos

nes fua fecum vitia deferant , illi ta.

d

punire ?. Optimé : fed "Theologi

men , qui vindictam fpirant , eadem

'gt

- . :quoque refpondebunt , nunquam íe

fecum portant , ut porró exerceant.

urt

— aileruMle , ut ipfo facto veniam ex hac

YIra, Kancor,Furor, Odia inteftina,funr

lcie

tatione negaretis ; folummodo dixiffe

ignes , quietiam in Inferno ardent, 7- . 7 bo;

— fe,ex hac rarionepoffe negari. Repo-

tia fhiritualia in daumatis confuman- Quodl.

l-

-netis porro, ipfos etiam Confeffa-

tsr,docet S.Thomas. Et ideo quo plüs 8.4. 7.

Et Ih

. Fios rali doctrinà nixos, nunquam fe

hujusmodi ignis accenderiris, tantó4. 17«

. t

— diffciles prxbuiffe in. impertienda

habitatoribus infelicillimze illius a--

.. vobisabfolucione quamvis pacem ro-

byfli fimiliores effe ceepiftis, Vindica- Delrie.

nm,

at inilla neganda immobiles pet-

te; vindicate vos, (epenumeróà Caco. 2.4. 16

i

,; k ä

Ílereris. Optimé. Sed Confeifa-

damones in nocturnis Sagarum con- $. Hs

aX

-tij denuo reponent;abfolutionem vo-

ventibus clamabant , alioquin vos ju- & fmsie

