:

f![c

betote , magnamimpatientiz noftrze

XXXI,

IN

Val wipii A malo, Jadwmer -

do,

pattem.ex ignorantia & hebeuidine

15 bono malaum,

Ia denique cor ve-

iM

"noftra originém fuam trahere : nonco-

ftram in-officina ac foco. charitatis

t

Ramür eamprevenire, nec ultra pe«

temperate , ut nonfolüm à vindi&ze

fiQe

des oculos. extendimus,

Forfitan

cupidizate non fuperetur , fed infupet

t

immutabilis veftra erat. fanitas& va-

lram beneficijs vincat, — Chriffianus Tertuls

LU

letudo , quód ita perditze. indoleatis?

nullius eff boffis. | Nexba funt

Tertul- //47. ad

n?

TSMI;'.

& vefter honorac fama, non utalio-

liani. . Aut — Profeffioni Chriftianz

b:»ü

nuncius remirrendus eft, autalius fu-

rum,convitijs hominum: erant expo-

r

fita ? S& facultates veftrz, non ut res

perterram. inimícus , nifi quifque fi-

üt

aliorum, furibuserant obnoxiz ?. ita

bi, habendus noncft ; ita qu dem ut

dt

ut foli V*Wï?'lf omni calamitate immu-

qui nobisadver(antur,,non habean-

Qu

gt

Qo z

*

252

DISCURSUS VIGESIMUS PRIMUS

eim

tur pto petfæcuwnbus, fed ad Fidei

quam Psrdxtmmnm iucrantut.

V 1e

or criumphat, Viéus ia triumphbum -

intenc

lumen, Proximi cenfeantur ,fed quod -

Aut4

idemc& res quzdam DEI propria,

non ducitur.

Fiucs án bono mæ/ïem.

vidett

à Deo fingulari ftudio pwte&a, ii

Hancego vobis vi&oriam ex animo

- providentiá pafta, & veluc à. matre.in

precors Ut nuncper Cheiftum , & Ín

f de

finu geftata,

;QJ parmmmz A "to

Chrifto vincentes, cum Chrifto ali-

j PADon ag

1/a46,3.

Hac

quando triumphate mereamini, ac

iM qede

utero,CÓ geflamim à mea vulva,

ranonenr(gnis illa Vi&oria difficilis

letíconcinece: Deo gratias. qui dedst 1,Cor,

qupi

uobis villoriam pe I)omwmm f0

15.574

p

nonaccidet , quá vincitar in bono .

malum, Vi&oria,ín qua nemo quíd« -

irum 2 E[(um Ghrifium.

Anina

äï*äï'äï- EEE EUH MDEDEOIHIHIMOMORMUHUHOHONMOROPUNUNOE Ed

tt,

quibi

DISCURSUSXEQ

ttris

(ni;

pun

- De Soczis, qzam!zas ad peccandum. zrwmæw

(ORter

I,

72

N

Ehemens alíqua paf-

trahunt,

Quapropter -

hoæi:e hanc

]

L

DI

*

:-

(

)

fio ita quandoque

fummimomenti veritatem exgendc-

qua

R

)J

N E

excecat, uürcüm a-

mus, quanto ftudio pravum coníore

Jiuny m&e

63

t d

S

fr

UA

v

Y

lium ad exitium per-

tium fit devitandum , tum propter

& Ms

RS)

f'?

damnum illud ,quod Socij pravi alijs

li

ü-r....rw-

trah tjinteritum pro»

E

—— pnum Ízpenumero

inferunt,wum quod ipfifibi, :

[2

In Indía

qui alios: ope fraterne Cor rc&:ouls i

non attendar, aut videat,

Qul

malo neícit revrahere, qui Cotre&tio-

l

ferpcns eft, Elephanto infenfiffimus ,

nis illius finis e(t, cavere (alcem debet,,

juem cuamhac Íraude circumvenit

in

acenecat, luprimis ejus feíe pedi-

neScandilo , quod Corre&ioni vel

«l

buscircumvolvit, & antequam Ele-

maximé oppofirumeft, alios. àd pec-

hma:

candum inducat.

phas fe fpiris itispoflit evolvere , le-

1.

iil

li

thalx circa pe&us vulnere fauciatur.

Ti

4L

Verüm utintelligamus , quï-

Verüm fraushzc plerumque in aucto-

magn

remrecidit, Elephas enim ita fau-

nam fcandalofi & | exempli pravitate

nocentes Socijfint, noffe prius debe-

map:

clusillico in tertam concídit , & cafu

mus,. quid fit Scanda!um.

Scanda-

jj "N

fuo, graviffimóque pondere Serpen-

W

, u

ti, aquovulnus accepít , caput elidit,

lum dare, aliudnihil eft , quàm da-

üy, P

reoccafionem, quaa!tcr ad peccan-

& vitam (ine remedio eripir, Quid

dum mducatur.

4l

dici fimilius poffet de pravis Socijs?

Hujusmodi autern

i

occaíio duobus dari modis poteft ; di-

Illà ipfà ruinà involvuntur, quam alijs

S. T;Nmæ

i

molitx fant, & ubi complures ad In-

redé, velindirede. Dire&é quan-, , ,

dl

fernum animas premiferunt , ipfi (e-

do malis faggeftionibus Proximi rui- ,5 ;, 11

ln

na Spiritualis intenditur: mdireöte, PT

quuntr; z aliasauté poft fe eodem per-

cüm

W

"i

d

X

d

ïix ALIOS AD ææccm, INDUC, — a5

Vi

».c;*l a 'hujgssiäödi ! eü/na quidem non

- damviac mole magis deor(um fertar,

iam

ántenditur, ex verbis camen noftris,

Hinc colligite. , quanta. quámque

h.

auta&ionibus quibusdam facilé pra-

graviamala ex malorum Sociorum

imo

videtur (ecuturà ; & tamen,nullà. ju-

;xriu;l;.itauä"ï-nci, eorüm qug:;ggüimg;l €X«

o

emplisin rempublicam humanam re-

&la

ftà decauíà, non impeditur. - Hodie

i

le

$. T nonagam, ai(i de illis Socijs , qui di-

dundent1 O quot homínibus ídj, quod

£C

- 2.6 pedtelacandalum prabenrs ut funtilll,

Zacheo accidít , qui quó corporis

ed

?'f 1

43' i 3"gülipri.mifunx:g*acræ. Ec ut. clariàs

ftaturá minor erat, eó magis à nume-

pateat, quantam iniquiflimi hi Socij.

rofa turba —qp P mï[—fus ,.00n tantüm ab

, xï.sa: !

. ' Animabus homínum fítragem " ánfe-

adeundoServatore. , quod in vocis

"

habebat, prohibebatur, ted d. videne

- . gant, armainconfpectum proferam,

" quibus utüntur; siatque criplicis ge-

?

do quoque! Qserebat videre fefum,C tue, 29

£

- meris, Gogulaad ledendum porenult-

Honpütera

:

/

3

;

pra eerba,quia fLatura pufet- EL

fima; nimirum : Exempli pravitas;

"eserat, — [Non paucaluat hujus (or«

prava conülia ; & apertus virratís

ET pucllz, qua perculis nimis liberz

cóntemptus, Erhaz funt terng virus converíatienis agoitis libentec Ama-

Anc

-fiosíuos delererent , atque ab oble-

;dc-

.. que nemine etiam Sacrz Pa,gig)æ/ Se-

Gameatis, choreis, vifitanionibus, ia«

(ot«

Ezcb — duGores defiguant : Sabserfores funt

teinpelttivis vigilijs,&C amoribus fe ab-

ftraherent, ut eó melíus Chiiftiang fe

DSJ&*S

"

a.6, — ZéCH, Cj cum Gcorpienibus babias,

Piimó itaque pravum Exemplum ex-

devotioni ímpendereut ; fed turba

ial

Qui

pendamus, quz velut prima ;«h;elä eít,

€as rettahit , quó minus ad Chriftum

-juá feriunt.

ónisà

peringanr ; imó nevel d longé eum

du

— A, Rs facillima, quam

: ;g:äüarä

contutantür ,impedit, Animadver-

jott,

aliqu'struncus poteft,ett,pati fefecun»

cuotifta, alias 'ejusdem (ecum etatís

-dofluminefern, — Sic teslonge facil-

j

?

racó admodum adSacram Synaxín ac«-

limacit, quam przítare animus de-

.«edete, in Templo amatorijs obtutí-

i gfc-

bilis& infirmuspoteft , patife alio-

busdiftinerí, liberé, nullo "refpedtu,

rumexemplo duci: hac enim ratione

«um vicinioribusconfabulari , remo-

magnà íe inoleftiá exonerat , quam

, &ioribusannuendo, fubri dendo, íefe

| qi

vitats

inoperando hiberet , ( agendi cau(as

inclinando refpondete , & fic paula«

sc mementa examinare ipíe ac pon-

d

tim etíam ip(z nullam' ob hujusmodt.

Jïïfæ» ;

derate. deberet,— Imitari: snfitum eft

levicates remorfum fentiunt cáamque

;andä'

palit.

d

- bomimbus àpueris, E9. 42 boc differum

pecuniam probonahabent , quez ín

'E?P*a 49

. 4C&teris animalibus, Et ars haec juxta

continuo commercío eft ; licitum are

Ti d

alteriusideamacu pingendi, (quam

bitrantut , quod nemo non facit,

j

T sT

-indeàteneris difcimus ) multó eva-

Quare Zachzum imitari Opotteret,

. ditfacilior, in vitíorum quáàm vírta-. & inarborema(cendere, femitámque

029' D ;I.V :

itU- AV

tum imitatione , ob nature noftrz

hanc petulantis turbe. tranfcendere,

: ,c.ouuþcign;em, , que congenita qua-

fuz falutis, non aliorum vite ratio-

Oo 5

nem

a

24

ü:ï-scuas&s VIGESIMUS PRIMUS,.

)loi

nem habere; Inter mille flumina,

quantümvis maximam morum mutae

It à

quzin mare illapfa omne matis. viti-

tionem nonnifi ab unico quandoque

3

um conttahunc , dum eodem permi-

homine , ceufonre promanáffe. . Ju-

lus

Ícentur, unuseft Alpheus , qui fine

venisunus protervus & impudens,

dua

ulla co:míxtione íalías. pelagi undas

cüm palam diflolnté aufus e(t vivere,

GHC 1

illibatus pertranfit , & (uam tetinet

innumerisalijs, quimodó. eum fine

W

À.

frzenoimitantür, viam ftravit,

Fe-

!i !

dulcedinem, Non negoitaque, quàd:

jiito

Ácimz quzdam ita(int perfe& , ut

mina una marrimenio juncta, qua

F[aï'm-

t

H

*

fcsndalum nonpatiantur: Paxyouita

Mertetricis inftar vivere non erabuic;,

it (

S, Thom, F Itgentibus legem tuam, €4- nom. eff

alijs ediàam . Mfasonis verecundiam

TaütQ

2.2, q, t M Isf eandalum, — Mie enim nonamen-

ademit. . Puella una , qua aperto

lcele

43, ^. 5.dunt, quid alij.faciant sfed quid face-

pe&ore & brachiis inediam parremy

iaf

re decear,. Scandalofolz iimperfedte

denudatis in. Ecclefia comparait , fuo

animz (unt obpoziz, atque idrirco

exemplo.cffecit, ut jam: tot. nutrices ,

Rui

à Chrifto. parvula vocantur. — /Nota,

quot. puellas in. Teraplo- videre cibi

j

lun

quàd, qui (candalizatury Parvulus eff,

videatis;. & cüm ad Altare. Divinum

U M

sit S. Hieronymus ,. 7Majores: exim.

Epulum zecepturz veniunt, credasad:

TY

i

f[candala.non vecipiuzt, Veràm exhoe

futnum accedere, ut ifthoc habitu pa-»

j m

A

ipfo.certiffimó solligite;,, quantà p la-

nem. coquendum. in. illüm mittant.

;j:

res fincanimo., qua: omni. fcandalo.

Paterfamilias: aliquis,. audiit intetris.

Wi

r

fuccumbunt , quamillz, quz incoa-

alienis-itatam quempiam Sacro(ane

Gum DELnomsn . maledi&is ac blaí-

u

(5 Seh. av culle peififtani - Quaffareges, Pargne

3ye — Jieorum,

phemijs.profcindere ;; ad (uosrediens.

D

1V, Párüm Itsque fupra.dizi , cim.

infernale hocidioma fecumarculis ,&

d

NI

afferni . Exempla multicudinis.in uai-

liberisíais.ut hareditatem . teliquit:

us Ánimz exitium: cedere..

Debe-

D

hi. ín.tocam. lat viciniam pmpagäïæ-"

barm dicere ,, exempla etiam. unius.

runt. llinam non íta: effet! Facile

u

anímz, integre quandoque multítue

nimísaddifcitur, quodimalis exemplis.

g

dinl interitum. afzrre... Solent non-

docetur.

Ciomalisdacibus erratur z

j

de fzig-m/

nunquam Senes. noftri. dicere:. ante

aitS.Ambrofius, Qusz etiam. caufa

E

J

4 Mlü

hac non ita vivebatur, nontor lítesac

e, proptezquam Cacodzmon ita. 0- ;

LE ult-ü

R

mnr ftudio. conatur. malé

n N

£a

ju'giaaudiebantur s. nontam fine ve-

á PI'O"*'

qi

recundía illicitis amoribus indulge-

palare;. eumin finem mira. homines

H

N

batur - fuvenes Majaribus fuis reve-

curiofitate ftimulando, quá ea exqui-

E

V

i2

tentíam exhibebant long& majorem;

rant,exquifita. modó: ad.hünc , mod&

multóque erant modeftiores. Et plané

illam deferant, uc hac ratione ia pubz

verum. dicnnt 5. at nihil. proficiunr;.

licum emanezt,

Vult fcilicet Orci-

L

t€&üm non exquirant perver(ionis. hue

nus;hoftis & iafatiabilicapiditate de*

jus originemac cau(as, Ia has fiin-

l

"

fidetat, utomne:peccatum fiat infüpet

)

«3l T

gürcr;pt,hg ud dubiéreperirent, hanc

Ícandalum, & omnis febrís in conta-

gio"

A

P

-

DE sociis, QU Ai-xoä' AD PECCAND. INDIIC.

- 295

gfaancm degeneret, Peccacum , quod

teret. E C«C&! qua'm tes -hæcqgg.piäig

1n accano cit, folinocet peccanticüm

etiamnum centingat, Vult quando-

D

autem publicatur , eciam Innocend-

-qQue Ánima quzdam, diutine (ux

ls

bus; eósque difponir ad peccandum ,

cecitatis confcía, oculos randem ape-

7

dum timorem ills tollit , quo primi

tire, &ínhunc finem domi, vel in

1

&(le&c digito monítrati verebantur ;

Ecclefia prolixioribus Deum pteci-

u

Qs

| väacili- 1 6.

4u papulo weagso sou agnofcar. Ea

bus interpellat, Obfervanthoc alíj,

G?s

ideo , quanto pejus eíl fontem

marmurant,& pro eo quàód animare

E

. quendam publicnm veneao infice-

deberent, objurgants abfiltat modó,

ltr

re, quàm putcum unius domus,

& more antíiquo vitam daucere períe«

n

tanto Cacodemoni quz(luofius elt,

veret, novitatem profcribar, & pre-

fceler

:

2

:

cum grarià laborem ne intecinittat.

a ex occultis iicn Puþ[i&;g- 8(

z

-

*

*

ananifefta..

Jmcerpabant eum, ut. taceret.

Statía

iU

p

Altesza chel

à :äï&.om'mScGrþivo.

incipiunt, velutPromiffe Terre ex«-

P

num,feu maloram Sociorum , verba

plotatores, exaggerare ingentes diffi-

i

fant, quibusftcagem, quam malis ex-

cultates, quæ fe obijclunt, & hoftium

"

[ $ --Gürc

emplis intulerunt , geminant. Cor-

robur,quod perfriagendum occarrit.

?'5' 53.. ;

rHDpunt mores boros .collaqmia praua,

Ec: non perdurabis, inquiunt, in ifta

ait Apoltolus, -Siquidem omníno

tuamodelta vivendirationes tuis toe

univeilalis morum . corruptio nullí

ties repetitis Confeffionibus non ni&

Ícrapulos in animo excítabís & ango-

)s

anagiscauíz, quàmr pravis colloquijs

ttibui poteft, — Valent quidem exem-

£es :familiam largis hi(ce eleemolynis.

"

plaplurimüm,& id , quod períua-

ad ege(tatem perduces ; quid cogiras?

'D$:

dent, cordibus imprimunt. vebemea-

au non & nos falutem.cordi habemus?

zér; funt camen inftar. lirerarum folà

habemus , Gctamenutimur cempore.

l

Typographi manu excafarum ; at ubi

luailli: &hacíua ioquendi pg-rverfi-

ru

tate ex domefticis fiunt inimici omní-

exemplis pravaetiam colloquía jun-

lt

guntur, literaram . inftar funt, gravi

lis

prelio expreffarum. Nonnunquam

Adeó,ut, quemadmodum Per- 103 &

igitur peltiterz hz lingue bonam im-

dix, cüm ovisincubat , nemínem íta.,

^ gl

pediunt, alids malum períuadent; ex

ntmarem,eacelat; neícilicet frane ,.

0* uh«

quibus quid alrero (it (celeftius, non

gat, dum ludibundus femellam exa- 75

'al'

facilé dixerim, — Mifer ille ceecus,

eítat; eadem ratione Animusad fería 45;,

audiens, quód JESUS tranfirer, id

converíus, neminem magis fua bona . », « &

j

unuaiagebat, ut magnis clamoribus,

epera ac intentíones celare debet,

j

-Aiuaccecitate liberari peteret, — (lli

quàm Sociosíuos, qui eas difturbare

b-

autem, qui clrcumftabant, non mo-

omni modo allaborabnnt, ut ad foli-

IO

dó preces ejus (üis. quoque clamori.

tos eum jocos, nu

jB

ftrahant,

gas & in,e'pq'-as abs

p

bas nonadjuvabant,ac proipfo inter-

VL

dhuc

19. 13, 5

egcbant; 1 edfækcreggbam €49? , lE tá-

Ngcendgæä -tam—m. a

e€vas

-

l

x

-

—

^ 296

msïzüukzsusi VIGESIMUS -E&EM; t9* H

D

evadunt linguzifts (candalofz, quan-

quafiínnoxiam oftentant, quia ncc-

do. etíam. malum íuadent. Quihis

dum debiiá poena vindicatam.,

lvit

vicinus agit; caufam . habet identi-

VH. Quodfiimpiorum: confilijs

m

4cum

dem gemendi cum Propheta. 7

ufqueadeó. miferé fapientes illí. fuc-

lfa. 6, g« mibil Fa mibi! fiquidem iz medio po-

cumbunt;qui folis exemplis non expue

À nen

O gnlb poliuta labia babentis , ego. babito,,

gnarentur,Facilé inde collizemus,quid

Wt

Quiseorum infukibas refittec , cüm.

miferis Tavenibus , & dicam. meliüs

qun

ccperiat dicere, peccata impudici-

Puerís, füturum (i? nec enim alíjsma-

PT

um

tiz inter omnia hominum pecestaeffe

gis, quàm tenerz & innocenti utriuf-

toch

mínima 5 hifce Deum. compati 2 Cz-

que fexás atatulz peflimum hoc lio-

n

lamin Cbxi&ianomm; gtatiam , non

minum genusinfidiatur ;; eo fere mo-

l0s

in l'urcarum e(fe conditum;aut nemi-

do; quo faxidiffimzcaprz , cüm ad

quot

luott

nem,aut omnesfore falvos? Respro-

pafcua educuntur, germína teneríora,,

digio imilis videtar , quód Adim,

majoriaviditate & appetentía decer-

hz

tantá vírfapientiá, naturá & — imdole

punt, Équidem magno Dei auxilio

g

tam.compofitá, & parere prompt&,

opuseft, quo atashzc tenera acime

&i

tantis Gratj donis inftru&us . me-

providaimmunisevadat, ne vel ín

kidà

mori&denique recentis mandati, ac

Sociosincidat, qui in. ttansverfum: a«

fl

minarum. gravilfimatum commoni-

FEGTTM as

ganr,aut fi incidacin transverfum agf

W

tus, veritum tamen pomum deguftare

fenonpatiatur :taritó magis cüm non

/

u

bl. 6; 7- prefumplerit. — Poreff aliquis guffare,

unus, auralter. hujusmodi peítilens

W

quod.guflatum affert morteu ? N erüm.

Ícorpio timeri debesr, fed roià Pro--

hi

ne miremini, ajunt pralariffimi. qui-

vinciaquàám plurimi fint. diffeminatiy

7

que Inrerpréetes , exemplum verbis

CutI2 Scorptomibus habitas: & vot mifee Execf, ts

&f

uxorisroboratum, eum: Adamo: im-

rzanimulc eorur intcer chelas, mala 6

N

pulfum impreffit, ut praceps adirer.

inquam exempla, & fejora confibia ,

li

Cajet,.:» Dicebat mul

perpetuó funt coaftítutz,

«362, Sc

ier $ tamen & ego come-

dj

T]Mm' go.

dis Gime amas,, mecum. comedere,

Vill, Nullumtamen majus dam.

k

D GPPI

z ä:

16 3*

cur recufas? Aut ambo moriemur ,

num,quám aperto virtutis. contem-

& "tl

&, 4»

, Authullus. Etquafo ubi. mortisali-

ptuinferunt, qui jure metito extrema

d

Á

quod: indicium ?

mandatum | ego:

Scorpionum horum infernalium pats,

hA

transgteffa fum; öc vivo. Quz collo-

[eu cauda dicipoteff , tanquam dua:

xi

quia tam fuére potentia ad everten-

bus jam di&is chelis longé nocentior

la

à

dum. Adamipeétus, ut cam omni fua.

(quamvis& ille fais fint peftifera )

Sapieniia ,. Scienti, & Gratiá. fuccu-

atquedamnofior. Ultimus.infultus,

:

buerit. — Atque hac (untprava collo-

»m

quo Cacodzmon ad. impugnandum

i

quia malorum Sodalium, qui Deiju-

S, Jobumu(us eft,fuit lingua Uxoris,

t

flitiam omni exparte extenuant , pec-

quzcontemptu.in. Maritum fuit ar.

to

Ma-

; c;;i,maligizam, eleyant , &in fe ipfis

mata, Lizxc guda;jü'g;ng femina

if

did

W

p

-

*297;

E. SQGHS ,vs UI*AL;S, Aü PEC C Á N. !NDUC.

ráruncin Baptifmo, ijiaquam ipübch

rá fm*vx t-mt—,e—vx;i;,Jimglï'ci;»-af&fexgïa appel-.

lavit,a C ítuititiam, e&mque in&igavit,

luminíerant, adeó ut verillumé Ec*

li

ut.malediceretDeo, & ita: moreretut,,

clefiapoffit dicete cumS,. Bernardos

(

acimmauni(fimis fe fe doloribus exi-

Eccesn pace amaritudomea amari[[imas.

Cb

s

merat z eddbuc t pesmanesin fimpls

Siquidem perfecutiones , quas Ethe

nicí moverunt,. ad. Fidei propagatioe

jid

te tua P'benedic Deo; C$. morere.. Et:

z

u

mvis bic Dzmonís conarus: im ir-

neu faciebant ? illa autem, quos mo-

huntuc Chzi(tiani, ad eam evercen*

pl

-situm . ceíferir, quisvir. (4nctiffimus

q

u-

damíferviuut, Idquod Chriftus con-

-&ot impugnabile oppo(uitac exe- fu-

|Qe

— fam, plusimuatamen apud: Chr.ftia-

ficmat : P'amsundo a [candalist. expen-

3

densimmanem ruinam,. quam nullo'

Qe

nos., & quotidie promovet., utpote

-quotumnon pauci auc cretd.,aut- cerá-

non tempore homínes fcandalofi: ine

fl

— fantmolliores, Quando: mali Socij,

fcrent. Non dixi: Vz mundoà. bellis !

nec; Vz mundo à peffe , ab annonz

t

Bonz vie homínesiubíannant, cüm.

catitare, ab ínimicis, quiferro & igne

ü

tate incipiune ,. Devetulos ,.

um fimias, quocquoc non per-

e

Eidem illam,quam é Calo i terram.

&à.&onte, uc ipíiiunt.

?

. cüm» eos

detuli, tantis laboribus diffeminavi,

de

ftolones, au: fungos: palàm proclama-

ipfo. meo. Sanguine irrigavi, perfe-

quentur, Solümdixic; Fa mundo &

i

& cosperint,.cümur Rufticos, Hypo-

Qu

Gritas, inurbános. traducere , quor-

[candalis!. quia omnia. denique' mala:

«s

quot eorum: votis non. obfecundaat ,.

alia Czlum lIncolisreplent:cüm fcan-

miré fan& mirius. fit ,. fi juvenes-

dalainonniinfernum Damnatis: ted-

)[0.

Émo pede confitant.. Sabinde: di-

dant frequentem;,

Atl

V&mgmü*. » !Eam»

3(6,2,3& J

cere foiemus, Eeclefiam. DEE nunc

dalis..

t

f

pacefiuiac tranquillitate. ,. noa- infe-

IZ

La

"n

nus- et

lam: äæ; Ho- x

li

ftari à Tyrannis; Perfecutoces: verfos.

qX. s*;dänoxi-.m-f

€f« in.Cultores, O:ores. in. Subdkos;

mitiibus fcandalofís? .bomini illi pe

y Mattbs.

,18$ 7e

Opprelfforesin Nutricios. ,. juxraillud:

quem (candalum venit . qua eftaleer

z

m

:.K;

p

665

n«

$e

" Prophete :

Eradorabunt veflhigio: pe-

difcurfus noftri pars.. Scorpij, utüt

dhum-tuorum omues, qui detrabebant ti

liabeant virus.nebisnoxium; fibi: nom

uma

. li, Neqneego pulcherrima liuic veri-

habent. lllud ipfum: emim , quod

?2[57'

lu

tati contradico, (ed.ex animio applau-

mortem affert, ijs cedit inalimen-

do, Plurimum tamen lx:itíam hanc

tum.. Nonitaferes babee cum malis:

n

]

imminuit & conturbat gaudium Ece

Socjs, Hienim: nulli damnum ín-

€ltfie DEE. bonorümque omnium ,.

ferunt. quin fibi príus. exitium: affe-

W)

quód videre cogamur,. Perfecurores,

rant Qauod ingens malum , quo

d

fcandalorum: authores. fe: ipfos: per-

)fi!r

seipfanonfablatos., fed: tancüm: mu-

thoæe.mïz cüm: püæ Chrttiani Chrt

dunt ut probé'intelligamus ,. duo ob-

o

li

flianorum: Perlecucorss evadant ,. &

fervare: juvat. ; officum: nimirum ,.

quiftridiffimam: Deo . fidelitatem: ju-

quod Sodales. improbi, omnes

invas

j

Pp

; dunü

o -&?«P;,S?gnfrz'chriþüï Inffr,Fons, L

a

-

^

. PISCURSUS VIGESIMÜS PRIMUS. -

298

L

d

nomine Chriftus defignat. Verbüm

5

uor, & Intentionem, qui illud exer-

»

X

cent.

;

omnuinm maximé hordficum , quod

f

E OM ^

äpïlt.ï-m;u;f—n quir.iem '-Oæcmm

unquam Chrifli ore prodíjc, cüm vie

ht i

tiareprehendit, fuitillud , quo Pe-

t

ilorumnoneftaliud, quàm Locum-

tenentis Diaboli, & Vícarij in munere

trum' Saclianam vocavit , illà occa(io-

li,

fubverforis, — Cüm Pharao R ex tímoe-

ne, quà San&us Apoftolus naturalí

; Mïl

dgn

illa (ua pietate, quá ta- dilectiificoum

re capitconcuti; ne H:brei ingenti

W

PKW

paumero multiplicati ia Regnum fa-

Magiftium (aum ferebatur, ei mor-

t

um

tem in. Cruce (übeundam . diffuafic.

um infurgerent, aut €o0. cxcederent ,

- p Ratit

*

Vade poff me Satbana , fcandalnm es

Matthi

Á d

1

;;;:numeroslïræfgötcs 'coïiü;itqit,- qui

ces tenéntes nune

mihi, utqüi meab Opere, quo pott

l6' zæo

-glidifn

tanquam Regís. vi

quam ab eorum lat

L-: ;.i';bus abf ce-der&nt.

hominesnatos majus nullamgetium

ha?

e& » Pafmnäü '-.a'bauc«Cfe iabjg.,rasa,:v ä

&femper occuparos indignis Iabori.

mom

licetinlateres

Á

morte inquam pro hominibus. fube-

du

bus dilt ogaerentuto f

und da

Exod. &.

ndo: Prapofuit ei.lffm-'.azgz]ira.r ope-

Exquo duo maximi momen-

g

QOgn

z

i2,

YHU,H

ut afflgerenteos oneribus, — Ecce

ti capita confiderate, ut. pellimum

1000

prave Societatis officium intelligais,

Scygiæ Poll

iticig. prototypon? timet

ïuæclu

Chiífiani memotes Ter-

quo innumeri homíines totidem Día-

Tuis

rzSandbz

Cale(tis illispromiffe , fi

boliincarnati evadunt. an»umca*,

Wt

ln

quód Chuftus

femper cauciffimus

Evang:lice do&tine adhzreant, in-

ul

fame dgniquejugumkeXCudam,. disd

faerít in reprehendendis viujs. Judas

t

crudeliffimus ipíe tyrannus eis im-

licét ver eflet proditor &íatio, Amici

D)

dum nonnifi ad tra&andum

tamennomentalit, — zdgirce, ad qutd Lue, 3

ponk,

nu;,»

iarum, honorís & carnís

venif?. Hetodes Tycannus, Adulter, $z

d

Atl

lutum pecun

compellit! aqui

(fimam fugam impe-

inceftuofus, Cradelis, Homicida, non

n

alio, quàm Vulpis tantàm | vocabu

A

[

diturus, pravos G

bi Socios fub(tituit,

Ri

P

rzíecti tam lu

ralepti

füit compellatus: Z €9 dicire P'ulpé

Ql

quitanquam .

slis.

J

labotis eorum

femper lateri affiftant ,

Ec quis Pharifzorum fittus me-

filod

quotquo

cvittuti ftadent , & peffimis

rebitur etism publicé humiliari, à

P

um

Chrifto Serpentes vocitabantür: Ser-

exemplis;

perfuafionibus , pollicita-

DU l

derifioni-

pentes €$ Geusmiua viperarum: & ad Matth.

zionibus,minis, di&erijs,

W

bus nullam q

uiet's pattem.| illis con-

fumum deniquecó progrelfus eft , uc 15: 37

/,

a.l

iif

duno (celere perfe&to, illico

quädam vicefilios. Diaboli nuncupá-

-

cedant, (e

MW

ad aliud,Ídque deterius abíque ulla

ric: Fosex patre Diaboloeflis, có quód

MRH'MW

interpolatione inducant,

A

4

Dzmonem moribus zmulirentur,

üm adhuc dixí, quód

quemadmodum flius iefert patrem.

Xl. Imo par

m

ravum Sodalem Diaboli Vicarium

Hocautem loco Chriftus cumS, De-

^

urononeademutitur cautel

a

tj

compellárim ; ipfum revera Diabo-

, illám-

lii

que non Diabolumtantüm, fedom-

Qub

lum,& non tantüm ejus vices agen-

r

quí eft

tem appellare debuiflem. Hoc eum

nium f);'abo—lo;um maximum,

Is

Sathgo

^

d

DE qGCHS '(IE ALIOS . AD. PECCAND. INDUC.

L

x

bim

|

Sathanas, appellat.- .Vaa'e polfh me Sa-

zam Deo mereb:tur, & quo Ín grad*u

quod

reperietüt , qui ex ,noftro numero

phana, & rationem, ob quam eou(que

n Vi

in ipío vituperando progrediacut ,

Scandalo væro,mtemo, cetto ac evie .

j Pe

Ee , fcandalum: Scaudulum esmi-

dente,non przcipitiimpetu, fed mas -

Afio«

liiá.; noii fine bono, fed diabolico: fa-

b Altemm capur confideratione

ucall

drgnum eft, quod . verbaPeui ( ita

cít cyzanm*n poteft, ut homines p:ow

TOU

$ 1'170

bos avertatàfemita virtutis , imó in -

212,014 3'

; pronuntiante $. Thomá ,. po&quam

more

[

rem.ad amaüïm Thmlag:cam examí-

omne malum pracipites agat docen- -

L TET

jit.

& a.5 Davit) proprié non fuerint. fcandalo»

do ,. infiauando, quín &c cohoneftan-

7727 Mmtfa

/ &d. £.

Ífa: Scandalum ibi. large pammr pre

do,.cum di&o : peccatum non effe, a«

pclï L *?

líter Hen,)aliter vitam duci non poffe,.

thb:tmp:imm:a ; quia.erant vet-

um

- baáPettohomine. re&o prolata ani-

noneumin finem creatum eífe homí-

j

momímimé malo ;.nec ad.malum ine

nem, ut folus fit ? Certéfatis non erít .

ubte

ducebant, fed: foh;m id,, quod Per-

hugusmadx homines Cacodæmonis

ne

" fonz vamæ decentius wdebawr,

nomíne compellare , fed díci oporte-

jufi

bit, omnibuseos. Dzmonibuseffe de-

proponebanr, at Ícilicet mojorem fui;

t5

fnæqbue Q.xgmcaus zationem habecet,.

teriores , Suzt Synagoga Satbana:quia o« z

$9*

[de

- Undefa&um, ut Clriflus. quamlibec

Sachanæ ícholam illam: propagant,

.

iratus; f verba.rité cxpenäamur non

quz ipfis opem. non. cenfemnnbu&

"

aüdem Pcpo d:w..are H

Standalam.:

pridem defüiffer;.

- Scagdalum.

XIIL.

yus

mibi pmäes fed taniüm :

Revera nullumtoro ïnfamf*

m!Cl

ibiesy quia. "Petrus. verbis. xH:s fuis

baraïthacodæmonem reperire crit,

majore tenerianimi fenfu, quàm pru-

quipravo nobisexemplo ipfe preivee .

qmd Iin)

jl ia

. dentiá prolatis (candalum folüm ma-

rit;ipíeper fenobis füerit offendiculos-

hod

]

teuale, non: deliberatum, ac ex igno-

Nemo vc&xmm potetit dicere: Dmbo—

dott

xam.ædabat,

& in- hoc eti a:mma;orem

lus fuo me ali oquiotale fcelus docüit :

Va

lpam 'DOn. contrshebat. ,.

quam

cüm. mguam nonhabeat, & idcirco.:

sme

1

guodo&endemt. plus humana quam

vobifcum ioqm non poffit , nifi IHOJ

[l,

Divina fe fspere.

Non [apis ea ,. quea-

vellec ad vos modo loqui , quo m:

Mundiexotdio locutus eft,

Ser*

- Dei funt, fed: qua bominum.. Ec tae

längua à:

men Chiiftus xmlia talí- excufatione

fe:geme mutuoaccepia, -

Ac vcm aaf

utm

- admiffa libe: & Perco nomen. Smhanæ

negateidipfum go:emäs de Socijs ve--

,upa

xmpomt, eádem prorfus lingoa, quà

ftis , quód fuisvosa loqüi;s Hagmæ

Mm g, 90in Pämo anté Deatum: gronunuavw

docuerint ? Beáatos vos

'Ír negare-

u

jl

17«

Bææm;es S;mmlhmwæ ; 8& ad-um-

poreftis ; forfitan in hanc ufque horami

relth

bram illam. bæandah,quam in illoanis

non dxdzcxüäds Sed äcutzquamad mie:

madverit, à- Íe r*'gchic: sdem: modxs,

lii pecfüaderi panor. Ac proinde luce:

pe

IT

Mib quzbus Luiifetum in defeito: tentane

meridiana:

arids apparet , " pravos'

s 9s

tem rejecit. ade S.uiä;wm vade, Va-

]i

Sgdaiesxp(o«Cacodæmune multo effes

di

de an.m ergo nomeuclaturam co«

QJOICS, que euaY mlqm;azc non :æn:umn

P

"u

exequ-

IMe

Ppz

E

/

&

DisCtiRstis VIGESIMIS PRIMEIS, —

300

dí.etíam effica-

cibus ad ,p*cozva:-a dum vos aï!kcerïe.pöf"

a

exzquant , fednocen

* deveü

Jpan. 8x.

clálopgé exfup

erant,

Defideria ejus

feucblandirijs , & .minis denique*

At

E

Chrifti verba(unr , &

7 fineo

vultis perficere

$^

vosautem omnem ijs fidem- ;äb;fqga:f -

^

m, quod ille animabus in-

Teti$, & (ic.omnem illorum audaci-

at

illud malu

Vide

ferre deliderat, neque tamen p

im;ft 5

am iufringerecis, acitritam redderetis.

ir

I$ exee

(OigirarDiáboios & Diabolis pejo-

W

sosilllusloco Scandalis vef

cutionl.mandaris, Érhoc fit iantó

tesmalos Socios! fiquidem TJuyenum

1

49 d

vuluxnmentiti, venultà foimá mall

fiet;

jcet[i,üs,.qua-nt..ö-minüs apparet, duter

attocitatem& omuem periculi cimo-

T

ommues lupos quis demum effec, qui

M

(omn

maioremovibus ftzagem inferret?

.

rem.ob tegu nt $ non j am Cacode mo-

rmam

canis pecuarij nof-

nes, fed Araantes appellantur, refpici-

i

[2

certé,quifo

fetinduere.

Qves ip(x non eum fuge-

uncür velin Templis , invitanwar ad

qme

atdes, & unafamiliaefilia alteri aman-

li

ul

rent»

(ed.ad eum confugersnt, Canes

tem ínvider, & in Íni amorem pelli-

EO

cateri non

abigerent morfibus, (ed ad

*

"

3

coníortium adm

iterent, ipfi Paltores

cereftudet,

Dui

X — fiujusmodiig

iwroæciam;

tjie

panemp

ro bacu

lo potri gemm.;H aj uf-

ft quivis Sodalis pravus,

quale Tentatoris eft, detercímum ati-

tl

modi lupus €

Non eft Diabolu

síolàm hoc eníim mi-

que,poteiárne itauaquam uccedere,

'(in(iü

iabolus perfo-

Quin denique majus entanti ,& ad

Mi

nusforecmalü,fedeft D

natus,adeoq

uetalis 4 caifimilem in

7

tanyam malitiz voraginem inducenti

[

l

É

dammim indeaccreícac, quàm tentato,

tota reperire.non [

& Abydo, Unde

wl

no

ceat ,

.quia—-tamcïg

quiquandogue ex humana folet fra-

licéc plurimum.:

*

'incognims weni

t , fores ei patent ,

gilitate everri? Scandalum, mihi cre-

LU

dite,quo anitnz ftudiofe ad exitium

W

H

Puellaeumlzta

excipit, & manu du-

h

cit, faliitacblandiffimé Mater, a

c do-

pertrabuntur , fcilicet bonum di(Iua.

vt

dendo., malum docendo , ad illud

hr

!n

lorem

ex raro ejus adventu. conteíta-

7l

Paterfamilias ut. Amicum ad

ftimulando & exhortando, tantam ac

t

l'al'.

cznaminvitat, omnemq

ueei huma-

1am gravepeccatum eft,ur non verear

ng

dicete , nulloilludtempore remícri &

nitatem exhibet , quemtanquam pro-

lr

abigere &

veniam obrinere. lpíum DEUM di-

la d

hr

dicorem gravilfimis verbis.

roculhabereoportebat. — Ánnonita

centem audite : Super trsbus /celeribus z5s và

4

&:&gunä,

filiorum zlmnton, C$ fuper. quatuor non

13.

eít ? Si Cacodz mones ípecie.

k

W

uáreverafunt, fe vobis afp

e&tabiles

conveltam cum.eb quód d'fJecserit pra-

wl

a

li infer-

gnanies Galaad, ad dilatanduys termi-

przberent, quid den

ique m

P

W

z?3

d Ecclefiam illi-

w (uum. — Condonabo, ajt, filijs

?ml r

b

rent Animz veftr

ad Tribunal Paní-

co cenfugeretis ,

:

Populimei alia peccatà,& numero&

; J:n«

& Cruci affixiDei SI-

gravitateiubinde (nà majoia; hoc

tgntiæcurrcrc:is.

:

d

mulachro armati; ani

matíque ab Ani-

autem non remittam,

Quinam veró

ifti farit, Policici u(que adeó cradeles,

mar

um Paftoribus, etíam provocare

r

Poffent illi quidem pre-

qui deüderio finium fuorum latiüs

-auderetis.

D

pro-

3

OE

74

DE SOCIIS, :QUI &Li0$ ä-p æfscc.mm; INDUC, ^ j&

l

ïu

zprdfermäo ram Inccenái ad id fcelecis

erroriobnoxia nom €(t, & tum xä-P;fif

*

Mi — deseuerunt? Mali Socijfoac, qui ac

.-v

&vüm ignorantiam ac.deceprionem ve-

hed

ftram comperietis: tanti enim valorís

!

E

fb""b áne iö&rkxïïsi:ewz*a meiüque, line pudore

ac verecundia addanc flagitijs lagitia,

acponderiseft quevis Anima , quanti

y

vitailliusDEI,, qui eam pretio vite

(

& ideutidemwefanzíua libidini no-

wamanareríam dnveniant , ipfam on

N

(ug.comparavit, Tramfffe ipfun "wi-

*

[5

Ffone, ts

4

tatà mawem cum feetu becere aon cl-

. deu du pretium emeum, exclamat at-

Ke Pajb

l

meat; bon,inquam, d abitant, Ani-

tonitusEufebius, Ex Animam, que

4namin peccatum ptecipirem Agere,

tanto pretio Servatorifteuit; omnivos

gs

&omne illad bonum, quod mente

«conmuencioneex ejus manbibus extor-

querenitimini? ram impudens, (acri-

"]

— preconceperat,& (uo tempore in lu-

«em edituraerat,fi n Innocentía per-

legómquefurtum nonho:retís 2 imà.

s

ftiiffeu intervercere,

quafi de ce optimé peraclá vobifmer-

ipüsgcavulamini?- 4 bomini li 1 P

— "KIX, Érhicinaficass rigor , quo

üit

— Deuspre omnibus peccatocibusScan-

doomunilli per quem fcandalum wenita.

f

dalofos ple&ece wult , dengé adhuc

Sihumanam Animá nounifi induftriá

& acte DELIS acbmpänä—ffct , nec illam

s

- ameliüsapparebit, fifinem expenderi-

tis. quopravi Socijmunus illud. Dia-

fadoribus , Sanguine, & atrociffiad

'

"bolumfciicer bumana formà repre-

Morte,inter dueslatrones obitá redc-

- mmiffet , deberetis tamen ad atrociífi-

fentandi, in íe fu(cipiunt, Erenim

i

xe&áln Deum infurgunt , capütque

mam hanc rapinam borrore percelli;

ftte

capiti, ut dicitur,opponunt, dum o-

ppGäQuam autem tauto contitit , ride-

snnia Deiconfilia & iotentiones ever-

m

tis? Referunt, Albettum. Mgaum

c[cl

.xere moliumwur, at de ijjs Propheta

miro rotarum artificioftaruam iufton-

[«

?alm. . soffit dicere,. Quaperfecilli, defiruxe-

xiffe ,'utfe ipíam moveret, imó vo.

39.5. vx5, Tu,oDeus,moeriendo animas.

|eÉsquildam artículatas ederet , qui

ilud

EU

tibi vindicáfti, && pro animabus te-

accedenti hotrorem Incatecept, «Con-

-tigit, utin id conclave S. Thomas

ttit

mnecipíum «expenditi , p veró te

Alberitum Difcipulus. ingrederetur,

m&

^. Aumnabus, '&Adïggïs;;ib—i zapere el-

3

d-

laborsat. .

Mag:ftri fai laborem &arc&cium pe-

*Seäu&cï : -näüïbuä

nítus ignorans, cüm' ad motus &

W j

GdXV, Egoae

jogenij viribus, omnibus attibus eó

horrificum ftatuz maurmur fufpicaci

"tf

]

tellimet , at auimasChrifto eripiat?

