primamus, vincamus, & fi ranrüm

te C$ upfum falnm.

Ncn dicit, ut prí-.

?o[famus obtinere, internecione .de-

üspercompita. , -& omnesurbisoffi«

Kcamus. XJ:adeó non folum | Supe-

cinas.deli&a publicentur, & fic pec-

T tum&'"

yiripi d

riores ,ut ex di&is patet ,

five Eccle-

Ccáta plurxma..ommit:antur

qmbus

faü;cn five feculares illi. fnt , nec foli

unum emendetur.

Muhü minüs

T afmcl »

Parenteg , Verbi: Divini Precones, &

Offc , qW

dicit , ucofäuum-wrr:gcmts in pra«

Conïcfïm; ,led omnes omníno Chrx-

fentia mulro:rum aífumss, fed omnine

o

Ótianiadbellandahzc bella Domini

clamomnibus, inter tc & ipfum cor«

Pcnüm

'moïi l

teptigs

"

fj

P

372

- Disctzesus DECIMUS NONUS;

reptioneminftitu

a5 jubet. Studensicore

| cü&nquczobferväf&(uætïlt;:löngäenïm;

totto

SeriB.Y6. veilioni , juxta S,

"Auguftinum , €$ par»

dith

de Verb, coy,

[2

adhuc magis requiritur , uc corrípiene

,Do.m;

»uderi, Abaitis(ux:bene gnaro:

ti$ verba (intomnino blanda ac faavia,

ürf

hortulano exemplum capite shíc , cüm:

Undes Domi nus.non dixit:izer

fFää IQ«

xR

X

frondemtrunco inferit , truncum.non.

prehende , fed corripe , admo

ne, Pro-

lusel

- findit eltiüs. , quàm frons. tequitat,.

fe&tó: mordaces & afperar quo

rundam

Animam.emendate , (alvd.tamen & in-

corrigf

Confcffariorum & Parrumfamilias.in-

3

obeul

tegiáfamá, ^ Tempusantem cupitDi.-

crepationesnihil.aliud'in delín

/ bus.effici

'

quentl-

qui

minus id à nobis .ebí(ervari, quo delin-

unt, quäi'nfquodfcrudavac ine

Tiium t

quens ad cortectionem à nobis acci-

curia manus ín vitro.purgando:

»quaz

Quoin

piendam meliüseft paratus, Et idcirco:

/x

Non eft

dum vitrumabluit , frangir,,.

il adpæn

dixit: vadr & corripe ut intelligamus;.

ifte corrigendi modus à: Chrifto

prae

L'bl;f

. Boneo, quo delíquit , momento pro-

[ l

! Oa

Ceptus, & à. Chrifti-hmitatoribus

- ha-

n

zimum effe cocripiendum , (ed'expe.

— &enusob(ervatus: Corripiet: a& juflus P[alm

s«cludir,

j utta

é&tandum, dum paffione animi paulu-

| demiferisordia: Charicasifta ac-mi(g- !49: F

lum defezve(cente , rationilocus fit, &

MT

tatio remedium affzrt : ferma: ficut . Sal

i«j Dutrdy

tümcorretioniinfiftendum, Et limc

. cüm carnem férvac . pu

opportunitas.eó;magis obfervanda efl,

tredíne ,.ante:

detam

liquefcit, & Gc dum i

nteriora penetrat;.

quómagis, quicorrígendas eft', cor-

nem obtiner,

pua

.e&tione- opus liabet..

nunquamobrenrurus ,,

i

Expericut ci» fiinteger.in:fu

perficie petfifterer, — Sj;

bum ; quiáfanofamitu

t tempore: non:

ma,m

modum liunc ínfi plens Kex Roboan

fuo, magnamalteratione

m non indüu-

tenuiffet,. ex:

f

decem Ifraclitici popull:

DN

GEre ;.atciim extratempus4 febriciran-

tr.:iöuhus:nqvmm*ozrpcrdfd'

&& accipitur , ipfam. quandoque mor-

iffet ;; quia:

fl

veró'inconfülté malüir

objurgate , a

temaccire. — Zorempeffivé- canavit; e4:

tertere fubjebos,ir

mu!ä'un

ritavitpotius,quàm:

cifä. Hg

zortus eff: dixitElppocrates, cüm re-

. diffidentes. comp

efcuerit, An nom

pentinz: mortís zgra cujüsdam ratio--

. quänlm

idipfum propria: vos

experientia do«.

hem. affignavit. Prima: cortectio:,

cet ? Cüm apesrelicto

l

L

alveari avolant,,

ttfi

quzinmundo fa&ae&,äut illa , qu&:

nunquid temperato:quodam fono : ad:

Dzus Adamum corcexit : neque Dzus.

TWottre

ftationem (üam: repetendam' à: vobis:

. lum poft commiffüm- ftatím: deli-

alliciuptur ,. d: qua tamen . incondito

"um

b

&um Increpult, fed'tempus , quo- ad'

quodam ftzep

ítu magis d'fpellerentut£

— f& redirer, conceffit s. potuit fuam nu-

id' quod:

Qdf

forté Sapiensindícare voluit;.

ditatem príüs.a gnofcere ,. audire po«

.quando intempe(tivam. &c duram: ni-

Wo

p

"

t

£alv accufantis confclentiz: ftimulos s;

mis correptionem: mendacij nomine

fcilicer utexemplum-nobis.daret .quo:

inügnivic; CérreBiomendax.

N

à

: talis (ci* g;1;;

. ditigeremur, cüm quemvis

li;cct;.,qu.æ*'in.jmi jS', h—äg,

lh

If

yipere & cotrigereoportet,.

faiï'uin;;orf-

opprobrijsimi- 15, 98»

i

li

fta'nonjam remedium

» fed' venenum

li

URT

XIV.. Neque tamen.fic tempus lo

m vidit , ulcera

lp cà

pteber,, Q;ui-s unqua

€Of»

Vi

z

Wi

W

A od

DE pziæicïspro"comimmo/ms. !

47j

[

ï;ärrofivïs coalefcere ?

Corvellio men-.

nonpatremarguit, quife non timeri

le

dax nontantüm proximo non mede.

fed odio haberivelit. — Et quid quafo

l2

tur, fed voseiiam ipfos perdir,

boni fperatis ex intolerabili hoc rigo-

((v

XV.Ethoc velim maximé à parenti-

te? Qai balfamumcelligit, Arborem Plín, l,

(Qv

- busebíervari, quietiam cüm volunt

cultelloligneo , non ferreo fcindir; ! * 27*

f

fecus enim necbalfamum obünet, nec

corrigere,nihil proficiunt : quam veró

Itj

-obcaufam?geminum ob peccatum,

atborem fervat: emoritur protizur.

ltl»

quod in corrigendo committunt, Pri-

- XVL Sed & Mattesfamilias,& Con-

It»

nmum eft quoddam partium. ftudium ,

jugesmultüm hoe documento opus

d

quo indu&ti non omnes filios zqualiter

habent, quz (ifemelde Maritis. fuis

e[t

4rif. L adpesnamtrahunt, — Aquilatría parit

fufpicionem conceperiut, a&um ceft

? Pf^ ova ait S.Bafilius, duo tantüm ex«

de pacedomeftica, & totius viciniz,

W

40702 («

.

- cludir, & ex hís uhicum tanrüm edu-

Per omnes affinium zdes fpargunt,

h; ! h

fal

;. Ba4

'"cat & alit. Idem faciunt quandoque

quantama Maritis fuispatianrur ; &

frl,

!

[O nvf

hon.s, patentes. Si prolem .geminam ha-

qui eos defendere volüetint, haud

4l

in Hexi, buerinr, maículam unam, femineam

fecus ac ipfi Mariti tanquam Diaboli

ifite

alreram , identidem puellam iacre-

refpiciuntur. Peffimum eft, quàód

L

pant, & blio, quamvispejori, blan.

hujusmodi familiatum ruinz & folis

$.

dé aivident.

Poftmodum cüm edu-

quandoque fufpicionum umbris pro-

3

veniant,

Sed feu verz illa , feufalf

caut,ut filio piogac hzreditatem com-

AT

pareant, penfi non habenr, pueliá cum

fiat, folàm quzro exvobis, an. malo

pull'

modica dote dare marito,fab cujus ju-

mederi valtis, an illud exasfperare?

;uia*

£o ingemifcat : aut domi fua illá ut fa.

hac certé ratione augetís, Si reme-

&

mulá utuntur, nubendi facultate pra.

dium afferre cogitatis, prudenti 'illa

An

cifà, Hocplané eft officio (uonimium

animadverfione vos uti velim , quam *

100

quantum deeffe, Zzcircuita eopteri

Abdemelech im eruendo ex cenofo

do

1 3'05. 2g.

mti, dicebat S. Job, volebatque ver-

D

z Li";ertm»

LI

lacu Jeremia adhibuit, Portexi

31 8&, 1 Z-.

il

bís iftisomnesParentesChriftianos ad-

berator ifteamantiffimus funem , quo

)äd

monete,quód in medio filiornm fuorü

implicantem fe Prophetam extrahe-

ob

$

tànquam centrum incirculo ipíos ftare

reci cum funeramen pannicüïds etiant

dito

deceat ; ita urzquali sbomnibusfpa-

projecit, quibus manus indueret, be-

tur

tio diftenr, nulli imagis , quáin alterí

ne gnarus, fore alíoquin, ut manus

|olt;

odiofopartium ftudio admoveantur,

correpro funeinafcenfu miferé lace-

n

Alteracaufa eft,quód non Íciant faos

rarentur,

Maritus vefter in cono-

Tint

€otrigerecum amore; fed ut Leonesín

fum lacum delapfuseft: nunquid 2&

[ch g

Iylva defevirein faos videntur, con-

cocno Ínfixus eft eutture cenus, an nom

traquám Deus vetet, - ANo/z effe. frcut

itaeft? oportet itaque, ut faccuratis,

jf

- Leoindoma tua , everteus domejticos

eümque veftra corre&ione furfam at«

14

P05 C üpprimens jä-äjeäq: tbl Hac

tollaris. — zf£xus eff in limo profundi z

€nim gubernandi ratío tyrannum,

neautem funis durd$ nimium f,

d

cha»

M m

R.P, .?'cgnïeri Chrif£, A/';g/ïr.ïqmæ :

(

O

z

Drscuasu*ä DECIMTIS NONUSK

charítatem

ïn:—corrfgcndo ceu panni-

ciant in tempore ; (erum enim erir

calos adhibete; alíàs enim bona veltra

con(ilium , cüm carnem annisgravem

T

tdi

confilia non volet apprehendere, aut

ferteis volent vinculis cotrcere, Et lic,

hnfi

ijllmg

ijs,cüm manus admoverit,offendetur.

cüm pueri verbis non emendantur ía-

tis, quo mínüs ;d iram 'concítati no«

Ti

Supervenit man[uetudo,C$ corripiemur.

i

m

*

VIL Hacde Atte; cui tamen(

men Domini blafphement , colaphum

tiurm

Vires in confortium non. jungantur,

oriinfligite, & tum videbiris , num

corrigantar. Etfiflia veftra à fene«

WO

vi&oria de peccato referenda. fruftra

ftcis & foribus fimplici verborü cume

f

íperatur. Non funt cotrigendi delin-

DN

quentestanta lenitate, utoleum vino

inonitione non retrahitur , baculo

tergum ac humeros pulfate , & vel (ic

qui

non mifceatur, tali (cilicec aufteritate,

deufn

uz lenitatem reddat efficacem, Ma-

peräculchbesacc.

At quid cum grane

qui

A

partses6, cypait Galenus, non debebat tota of-

dioribusagendum , qui fuftaarium

0i

fibus conftare, cum inhabills fuifec

perrónon metuunc ?. Chritum | imi-

tamini, & illisejus verbis ad officium

int lurg

ad quidquam apprehendendum: fed

' nequetotum debebat e(fe carnea;quia,

compellite : $7 »ozZaverote, non babee

048,

iM W,

-fi tam mollis fuiffet , nihil potuiffet

bis partem mecum.

Domo eijclendos "

3. f

j

tenere. Mul contentí ínnt , vocibus

dicite,hzreditatris jacturam intentate,

A.

mjl

omnino melleisdixiffe: Pirj effoce pro-

& potiüs omneincómmodamacdam-

!

Bi,bonoriscuram gerite, putántque Íe

num vosíüb:turos denuaciate, quam

T

immorigeros domi veftre filios fiuisto-

1

W

officiofuo feciffsfatis , ad eum feré

4inodum,quo Heli, dum . nequiffimis

leratuti.

Sic facit , qui teftudinis

n

chordas ad concordíam revocat : ma-

/

filijs (uisnon aliam corre&ionem ad-

li

vult unar relfquis dilonam rumpes

IQl

hibuit, quàm »elite facere. rem. banc,

re , quàm tolerare.-. Quod (i non

DN

Pluspeto, Medíaomnino lenia appli-

feceritis, officio veftro non facie-

candaíunt, taliatamen , quibus finis

N

Jl.)

obtineaturs fecus enimlenitas ín ve-

tís flads: cui etíam illi Confcffarij

l

N

defunt, quibus fufficit ad penicen-

m

cotdíam degenerat, & cunc prafertim

cüm docer experientla , lenitaterà nil

tes dicere , ut occalionem — proxi-

p

.Prima vice,

mam tollanr.

idquam- proficere.

Oportet quandoque

pl

(111

ua

A

tiftus Dominus

in Templo

etiam. abfoluiionem negare , dum

[

mercatü illum offendit, non nifi Tem-

illam . fuftuletint : neque ' propterea

tímeant,fote ut Paenitentes Confef-

D

plo exegit Loci Sacratifimi profana-

l

farium tradacant; (crupulofum , au-

tores: cüm veró animadvertit, hac il-

W

fterum ac. difficilem proclament ;

los eje&ione non emendari,é funibus

forüiran enim non facient,

Imó

ü

flagellum contexuit , multóque cam

)

uemadmodum Imperator Theodo- 7744, /;

hl

vituperio ac verberibus adje&is & Do-

Kl

mo Dei ejecít. " Propterea Parentes,

fius confeífuseft, neminem fe Inve- . 5if. c,

f [

u Q

cüm linguá nihil proficiunr, manus Ín

niffe, qui nomen Epifcopi meliíori ju« 15

n h

ofium,

;emcrc:etutg, quàm $, Ambr

U h

eoxilium advocenr, dummodo id fa

à quo

"

um

g

DE PRZCEPTO CORRECTIONIS.

27 j

Tit

plum capitis familiaper (e compon!«

- xä/hquoih;ulit'ata protíus aními magni-

f

tudine conceptus fuiffet : So/um zime-

tüf, &, fi majores in. divina legis ob-

(ervariones conftantes aípiciat, & ipfa

t

brofium Epi[cepum novi dignum eo. wo-

ii

smine ; ita quivis Pasnitens prudenspa-

facilé ín eadem obfervanda confirmae

tür. Solísverbis parüm fané profici-

m

làm fatebitur, folum illum Conf«cífa-

L d

tur. Hocerat imperium,quo Apoíto

"

üm

rium hocnonineá fe dignum haberf.

üt. 1017.

Qd«

Quod fiautein non nemo malà cons

lus Titum fuum loqui volebat ; Legue-

ve cum omnt imperio, atque hoc eít,

fi«

tentusabícedar, ac. Confeffarium in-

uod omaem veftram Corre&ipqcm

lo

^ humanum acimprudentem appeltet ;

N

Áic

quid faciendum? Etíam | Propheta,

reddet efficacem,

XIX, Quod fipoft rot przcepta

[le

quía officio (uo in reprehendendis ma-

quis effet, qui aut corrigendis officium -

m

émoratorum vitijs fungebatur. litigi-

Mu

ofinomentulit, quique difcordias ac-

detredtaret, aut Correctionem admit-

tererecuíatet,quid porró dicam?dicam

um

levem.

jurgia ubique fem;naret : Firmm vi-

illijat attendacnelingua, qu& àrepre-

is- 1

o,Xa, Virum di[cordia in wnver[a terra..

pen

70450

Juftorum hoc eft;

henfione pertinaciter abítibuit ,

I[ag 6. s;

[j

Prop:ium,paciprog-

paululum in lamenta folvatur : Pez-

te,

ter luftitiam.

XVIll. Ad viam nunc redeamus :

hi, quiatacui: vum podüimüm,quan-

Ime

do ad DEL tribunal adductus non. de

jad

Eflicaciaita, quam in Corre&ionis

(aistantam, fed aliorum quoque àe-

EUA

negotiohi&tenus vobiscommendavi,

li&is, que corrigendi

officio prater-

]inis

prímüm oratione juvabitur, cüóm Deo

-Qui

fa&i faetitis [upplices,ut verbis veftris

miffo (ua fecit,rationem reddet,

Id

vero corre&ionis impatientem ie O*

roburaddat ; nequeenim admonitio

jpe

externa quemquam cortigic , niífi De-

ftendit, huic illad SS. Litterarum in

nl

usGratia fuá eum prius intus corre-

memoriam revocabo; quód non pec-

ae

Eccli, 7.

cator rantüm , fed peftilens peccator

fj

ia

xetit 1 Nemo potefi corrigere, quem. De-

asde[pexeri, Ptaterea bono . exem-

fit, adeóque dignus, quem omnes tu*

K

ll*

plo plutimüm juvabitur. Certé quare

giant ceu pefte contactum. ANon amat

[OXl

peflilenseum, qui (e corripu ; nifi malí-

plerumque lingua nihil efficíat ; cauía

oquc

e€&t, quàd fit monítrofa, hoc eft, major

mus dicere, illum peccato. fuo Caco*

duim ,

ipfa manu, Si Materjam vidua, & an-

dzmoniaffimilari, qui non peccatot

ere

tantüm , fed & incorrigibilise(t: Qwf Eeli 2 ,

a

hisgravis libenter adhuc cum viris

verlatur; & veftibus ornatur fplendi-

odit cerreptionem, ve[ligium eft , pecco 374

r

toris, hoceft, Diaboli, qui primus om-

dis, quá ratione Amores filiz, ejüsque

&tj

nium in mundo peccator fuit, Eft igi-

I)

Abul, i

vanitates improbabit? filia ením ad fa-

lanfetr;

&'*'*Pf"tiüs',quäm verbaMatrisanimum

tur ceu veftigium quo—ddam Diabaoli ;

o« tht

6. lo;lqþ

. Cconvettet,-

q. 224

— Quando Jofue Solem fti-

qui benevolz Pradicatorum , Pacen-

ye il

Cornmj

tit, cam ftante Soleomnes etíam Stel-

tum aut Confcílariorum admonitioni

jdn I9

Eciws lLs conftiterunt, utuc nullo ad hoc im-

repugnat 5

& quemadmodum vefti-

TM

Prc(—ïüm

gium fimile e£tpedi,à quo im

9

gg;i.glad&ri-&»æ! Siquidem ad exem.

M m 2

iyit;

;

2476

DISCURSUS VIGESIMIUS,

1

fuir, ita haium&aïmahäa eft. (imilis

H

fü non eft,c

i

uf palàm fe rgprgbdm dek..n i

fito

n

;

a

tiz diabolice,atque ideoífifixum

clatat.Si tid:, ait Chriftus , /feur ErL- ;W,,.;,.

T19f) Pi

eít

3

j

igcernüm perdi,non mutet vlam;

m'cwiïPæþ*!?wa;w:. Àn etiítaliquis, 15, 17,

t G

jamenim illam infitit ; quá certó ad

qui noa timeat ruere ín przceps poti«

frtur

infernum itur;?eat, pergat, $i quis

üs, quàm dicentem audiat, quód

tiftt

ita incedentem confpicatur, quid a-

via, quam tenet, ducat in

A

) n

gat? Írefinat.prohibendus à progref:

pracipitía?

füütoj

:

5X

E

/

»

2A

»

g

pE

E

HHHUR RH

EM Ht d

Inpt

loced

DISCURSUS XX

: /

M:) 2I ü, In 0

-De . Moderattone: Ia.

v li

n

lintr,

p[e

dv

j

7^ Axima Chimicorum

ldeopo&quam de opportuna corre-

h

"&ionee

LTA

arsin temperandoig-

gimas quz prus illud . pec-

lg

(*

MO N ö&'

: neconfi(tit, utne re-

i

N

catigenus, & ignavam tolerantiam

tttiobi

Tl

N

; miífus nimiàm nihil

VA

d

[

emendar,respoftular, utde Ira mode-

tf

R

'operetur, aur nimi-

randa differamus,quaz alterum pecca-

amims

L

üàm intenfus. deftcaat

hr

tüm corrigiGpratecicis diebus à nobis

poriüs, (äüöd ea

arte paratur,quam il-

tantüm indicatum,

t "i

i

ludad petfe&um excoquat, Credo e-

- l. AatiquiScoicl torum animum

t

go idem de Chriftiana Morum Philo-

perfanáffe &bi videbantur(i Iram Ofiie

hd

fophía cum proportione dici poffe,

nem ex eo penitus evulf(fenc. Verüm

lttjy

Maximain u(uigníisillius, quem ira-

ea inper(íuafione haud aliter fallebaa-

m'bffpg

fcibilis íntra nosfacultas accendit,ars

tur, ac. Medicus aliquis » qui ad per-

fita eft, taut animusin quotidianise-

d

fananda, quz biliscopía inteit. mala :

Vi

ventibus necnimiüm remi(lus , nec

abinfitmo corpore omnem vellet bi-

nimiüm etíam fitconciratus : Zrafci-

lem extiahere. Inprimis hoc fieriom-

mmqug

P/;llb &

suivi €3 nolitepeccare, Mentisaliquem

níno nequit,&, fi ceipfa fieret,. valetu-

txuiqi

B

obtutum non dicam in publicos defe-

dinem non tantüm non reparater, fed

A

&us, qui noftro judício judicati non

eandem plané peffundarer. Sciatis igi-

tbgc

debent, fed in. privatosdcfigite, qua-

tür. oportet, nof petià vobis,ut con-

lesin nullis non familijs quotidie oc-

li

vitia non fentiatis, ut nullo vituperio

QU

currunt, & invenietís eosomnes orirí

comoveamini, ut inftar truncí im«

Titm

aut ex nimía indulgentia, & toleran-

mobiles ac infenfibiles perfiftacis.Hoc

mum

tiá, autex cujusvis levis etiam incom-

exigitur, utnon ceco (tatim impetcu

n odi impatíentià, Velenim parüm

in víndi&am abripiamini, beftiarum

füaüu

I«*S, Vu

prudentis cujusdam diffimulationis

inftars néve nimiz Irz , quz ita uni-

cinereardor ille obtegitur, qui corrl--

verfali quadam lue humanas mentes

fwmij

du; ;

endis erratis deberur; vel in flamas

invadit, moderari negligatis, |Dixi,

Täye

;

E

odij prorumpere (initur, aut indigna-

adeó univer(ali ; quód f1 enim totíus

äänh aWia

tionis falrem , & qimig aufterítatís,

Mundi ftatum,& veluti vultum curio-

g

fiüs

-

DE MODERATIONE IRAs,

7

237

fiàs ööfet,vareiuvat, repe

tietís fortà

díta eft, obfervare -ts*az*;q&i!lä

» quot

; MAH;J.

nonpaucos ex Chriflianis, qui divi-

modis Iranoftra & Juri

S & Kationis.

TUIIA

tias contemnantc, multos, qui volu-

. limitestran(liat.

Peccatautem Ita

J

pratum appetitumedoment, qui cu-

ttiplíci potiffimüm modo:primà,qula -

tiofitatum lenocinia afpernentur , quí

irafciturijs, quibus non decet ; (ecun-

ab ambitione remoti fint : at vero ubl

dó, quia ex cau(is,ex quibusnon decet, :

multos reperíetis,qui vefanoiracundiz

& tertió, quia plus quàm decet.

impetu aon abripiantur ? Incendium

V. Primó ira(cuntarhomines,qui-

hoc e(t, quod per omnesferpit famili-

busnon decet.Sunt , quos videamus.

V'g,,,,c; ] a$,Ín omni ztate (accenditur,& omne

exardeícere,cüm equuseorum umbrls -

|.8 de Ira pe&usexeditatque confumit.

Ia.

I6 2,

tertetur , cüm céfpitat, cüm nonad ..

dam trarfit atatem,nullum genus bomi-

aibitrium eocum progreditur, Quín

WHTIEXCIDI, tags duter Graios, quam

| videmus ip(is etíam faxis quosdam ine

Barbaros potens. Videte,igitur, quan-

dignarí, inquz iimpingunt; igni inon -

ta nobis neceflitas incumbar, pallioni

confeftimaccenditur; calamo , fi. l/-:

huic £reznum inijciendi, que alioquín

. quorem tenaciüs retíners charee ,. (i

inttarequiindomiti aullum non faci-

eundem avidiüs (ugit; filo (i intrica-

lé ephippio excutit, & humi afflipic.

car, & multó maximé chartis laforijs,

Iil, Jam veró, nifi É.llor , eadem

'cüm ad votum non obtíngunt , ita ut

lufrenanda Lra, qu in equis ratío ce-

hz etiaminfruftra quandoque abeant,

nendaeft, & utrobique utendum dex-

- Qui fic irafcuntur, ut ne homines. di-

terítate acrobore;illà, impetum noa

xetís, fed belluas ; neque enim ljs

nihilpe£mittendo, hóc eundem fran-- irafcaotur, dquibus veré offendun-

geado, dum nunquam ita frenum re-

tür, autquosuctalesbona ac fana ra-

tcahimus, ut equus füpinus concidats.

dodi&at; fed quos ipfi apprehen-

nunquam italaxamus,ut effreni liber-

dunt, autqui talesquoquo modo ap-

tagcip preceps ruag; )

parent; atqueídeo dum his ira(can-

tur, folàfe duci (inunt imaginatricis * Thom

IV. Quod.aætim;:z.adfdexteritatem:

- facultatis vi, quzeftiam béftiarum fu.« "* 1445*

eb primüm convertendae(t cara , ut

rorem legibus fuis modetatur, Hifce ^7:4* *

z(tus imminuatur Paffioni,

quz pi*æ-

annumetandi quoque fuat;, quí op-

quam ulla alía exardefcit.

7

Eteum ín

portuné monenribus irafcuatur, — HI

finem imprimis perpenditeid , quod

proto quód oderint culpam; tan-

iracundiz veftre animos addit , per-

quam vulnus, oderunt Corre&tionem,

fuafionem quandameffe, quà credi.

quz eft Dalfamum, curando vulneríi

s ]

tis, vVOS jure ac meritó iraíci, IValli ira-

affafum : & hac rationefe plané phre-

S. n 1,

Jeenti fua Ia videtur injsff a, aix S, Au-

netiicos commonflrant, cüm neminem

dt vera

guftinus: Atque adeo ad teftinguen-

alium tam acerbé oderint , quàm il-

X

dam itidignationis Intemperiem, meo

los, qui Medici in fe

es

(ü&oc.t. 5

partes fu(cipE

&

quidcæ- judicio, ratio perquam exps:

Mm 35

258

DISCURSUS

VIGESIMUS,

,efïe f

E cogitánt, -POtäftneigitur unquam.

vere, quód inteftínos illos tumultus

dal

ili

rationabile vobis videri,in eoscomo-

(uos intra viícera nequeant contínere;

vcri,quiante alios fefe vob

Z

?

E

adeójam modam illi exceffere. Ajunc

&otgn

is banefiw'

€0s declarant?

quidam, Urfum, cüm vulnus accepiít ,

tonfi

.. Vl. Secundo m*odovxlf.a,in«cauüä

illico omnia, quz primó unguibus oc-

Wsj

peccatiexardefcunt enim nonulli ex

currunt, terram, lapides , pulverem ,

Enl'm..

: caufisleviffimis: exoffenfis nimiram

fpinas quin adeó congerere,iísque vul-

guion

vetis quidem, fed ram exiguis, ut pu-

nus obturare j X hac ratione quindo-

(ciice

dere quem debeár, quód ullam earum

que majusfibi ipi malum,quàm à lz«

MAT

rationem bhabeat.

in familijs eciam

dente acceperit, inferre, Annon hoc

. NxaD

. Chriiftianorumtantus. quandoque ex

ipfum etiam inter vos accidit ? Injutíe

Vidlæ

unius vitri ca(u (Lrepitus exoritur, at-

amaccipitis; huicur medeamíni , in

conti

quetumultus,quo vix majoremiücu-

tantàs vosmet ipfiruínas agitis przci-

It pa

jufpiam Regni feditione excitari par

pites, ut, qui voslz(it , pares non co-

jic

—ellet, Seditanuncres (unr: alfuevi-

gitárir.Circa ftumautem, quo de a-

font

mus terrenas haíce reculas tanto in

gimus, irafcendi modum , duo maxi-

cim )

pretio habere, ut quzvisearum etiam

méerrata obíervari velim: primum

QUpIL

minima jacura noftrá aftimatione

iliiadmittunr, qui irafcuntur. citiüs,

o

magni femper fit ponderis, Atque hic

quàm deceat! fecundum qui diutius.

w

e€rtor nosin furíasagit, quód creda-

'Kem pluribus ediffero,

il

Esb. l; 5

7! 63

.. mmus, ao €onos contemni , qui rei exi-

Vil, Appoficé Ariftoteles Iram ca-

j

guam curamgerit, quam tanti nos

ni comparavit, qui cüm primüm au- ^"

l

m

,&fimamus, Zsdezobis Ira 4 infania

dit zdium fores pulfari, mox ex (upe-

Senec, l.

guæl!

eff , quód exicua magni momenti affi

riore edium parte ad líimen accurrír

3. de Iras

(mamns, verba (unt í

LT

9* 34

s

?pignris magni li«

4

allattaturus queinlibet, priufquam in«

Qu

cét Ethnici.

daget: amicusfit; qui pulfat, an ho-

Qbf

ViL . Denique peccant Iracundi

ftiss domefticutan exrerus. Ita vide»

plerumquein modo. Dabo vobis,

mqu

mus quofdam momentoin Iras exor«

cauías iraícendi juítas efle , & rationi

deícere, & abfque alio fundamento,

gtoí

Q

- €onformes :at tales profectó non fant

. folà cujuípiam fufpicionis nebulá a-

&pr

impetus, inquos indignando pro-

nimum offufcanie , iogentium rixa-

e

tumpitis,

Áta viri Anfstiam DEInon

rum ac jargiorum machínas molirí,

t

ir&, 2,26

eperatur. . Pedumille ftrepitusqui ab

Poftmoduin in mediolrarum zítu a-

lndfg

m

aliquibus excitatur ; illa " digitorum

micus cíIe dignofcitur, qui latro. pu-

admorfio; illudintta dentes mutmaur,

|

tabatur.Zdzitos abfolvemus fi ceperimms Senec. E

I

Matorvaeculorum lurfum contor(to,

a-ntäjudiaare, ql:ägh iraf?;g' . j'ebat Se. de Irac.

qua(t minz czlo intententur , illa de-

S202 665

d

ne£ca, Proptereamaximum Ira veme-

l. PT de i«

nique mille impzecationum eluvio

Qu

dium., T2v ; petgit idem Philofophus

f/ïc, :26.

i

-pertfpectum facit, multorum corda

docere, itauc. quíhomipibus Irz fti-

à

W

mulus cft, re bene perpensá deb

eret

aempeftuoliinftar pelsgi concitata fer-

effe

—

z

. .DE MODERATIONE IR.£,

X

4792

: efïe-&g&tim. Filios no

n pualds, nifi

rem perflat, omnja majora videant

üt,

"

cümlrá excandueritis : unde fi. tum

2

quàm cüm Zephyrus eandem petvae

6

illi fe occultent, vellongiüs abeanr,

dit5 cujus reicaufam vaporibus triba-

n

eorumdem inobedientiz poftmodum

unr, quos fecüum Eurusadvehít Hac

ít,

non (uccenfetis, dicitisque, Iram vo-

igitur non exigua Iracundisg mifería.

Q

bis jam refeditfe.

Alíaomnia. Cüm

eft, quód non czca modó (it, (ed &

m,

ehim lra fervet, tumd filiorum calti-

plus jufto videat, dum . turbatum fuas

ül«

gatione abítinere penitus oporteret,ne

rum caufas auget, easqucpro atbitrio

lo«

[cilicet, caltigando excedatis; cüm

libifingit, femper amen veró majo-

|

[

Pí4l.75. veró refedic impetus, tum ad pocnam

res,

Quzcüm iíta (int ,

quis fa-

06

[

$5

vocandi funt. Zzrbatas [um, ait S. Da-

tis. explicet , quantas Cacodemon

[1»

-

vid,€4 ao fur locutus, Ideo linguam

przdas agat, cüm fitlupus , qui nul-

dn

- continui, quíafanguinem effervefce-

lum fpolijs tempus habet opportunl-

il

s

re petíenfi. « Quiíanum de quavis re

us, quàmquoCzlum eft rmrbidam ,

(

judicium feretis , cüm intelle&us paf-

aut tenebris obícuratum, Vos ip(iig-

Iä.

fione obfüfcatur ?. Mulier gravida ,

norare nonpote(Ls, quantum Irá &

Xl

€üm primum faciem, quam arbitrari

illo fervore mitigato, ceu di(pulfa noe

In

cupit, fpeculo admover, fpeculüm

&e.etrores veftros ipfi. obftupe(catis:

$,

obfufcar. Siclra tenebrasrationi of-

excufatis vosmet tamen, & dicitis:

I)

fundit, ne (init difcernere, quid magis

dratus eram: quz excufatio ipà quane

Mova^s ^ convenjiar,

dra intetligentia lumen [zb

doque Iracundiá mihi pejor videtur.

1 u

$6 30-

[

fjb

trabit,ait S. Gregorius , czma. meutem

Etcenim fifuiltisItá correpti , non. de-

a

Etíam illa,

permoveudo confundit.

bebatis cum — quidquam decernere,

qu& ipfo fole mecidiano clariora funt,

longé minüs excufatíoni mandare. Sci«

Ff.

r;iz

iracundus animus non pernofcir;nam-

tis utique; chreyftallum fra&am aptam

ls

queutille, quivallem deníá nebulá

non effe, ut faciem infpicientis integra

19

obfelfam pertranfir, neque quid íntra,

redda: ! Ec hoc ingensillud malum Itz 257 2,

'idee

neque quid extra eam vallem fit , di-

e(t,de quopríüs dixi; ante cempus4 E.

gno,(cit , ficanimus Irà. turbatus ne-

Xb

irafci, quod illorum hominum pro-

li&

que intra fe vider, quantum czco illo

prium eft, qui iaIra Acutí, fed velo-

zv

jv

& przclpitilmperu excedat : neque

ces appellantur, .

Íids

extra fe, qualia fint etrata, quibusita

X. [ntolerabilíus tamen eft a

lerum

Jlitis

indignarur: unde tunc ad judican-

malum eorum , quinon tantüm , Ín

)

dum plané ineptus redditur,.

[ta Acutí, fed & Amatifunt. Suncau-

.. AX, Etverótolerabilius malum fo»

tem ij, quí nontantüm przmaturé ef-

D 'Slm'f»;.!

ret: Íilra non probépetfpiceret obje-

ferveícunt ,fed Iram femel conceptatu

4

Ip

$^

b2

gl

& quibus movetur; peffimum eft ,

diutiüs, quàm parfit , anímo fovent.

Feclz, g,

quódfíemper illa majora intaeatur,

Jrain finu flultireguiefcit, ait Splritus

n L g.g'

io»

1l «j

.quàm reipía (int,Ob(ervant rerum na«

San&us, quafi velitdicere: Irambel-

L

-— Nt'u»raliu'm- periti, quàd, càüm Eurus a£.

luam qq;nd»am e(fe, que quidem per

[et

. aDÍ-

di

M u

290

DïSCURSUS' VIGESIMUS,

hn

animos fapientum etlam tranfit', in . js

dam apoftema invadlr, fa?temï mollfs

tamennon moratüt, utín füo fpelzo;

tunt

fittumor, noncrudus. — Ado/les tumo-

fedin (inu fatuorum

quiefcit ac pro-

res boni,cradi veromali. . 1n quo axí-

Hif. l, gà

fipp

prium cubile habet.

Ariftoteles ob-

omate tamcorporis , quàm Spïir»ï—täs

4pb, 67,

m [

fervat, illa animalia, que fanguine

lter

Mediciconfpirant, - Oporteret fem-

magis materialí conftantac craffo, di-

per tránquille mentis inalaciam con-

[Ar

utiüsIram retinere, id quod in Apris

fervare, ut nemoullus , ultra? quàm

Átep

& Taurís planum fir, I1dem in agre-

ratlo fuaderet, irz indulgerer, At fi

ac-fuï

flioribus etiam hominibus ufuveait ;

plenum noxio humore eft corpus , qui

X

quibus ad manfuetudinem revocan-

alicubi colie&usprotuberat, üic íal-

QUi

disnulla quandoque motiva fuffici.

st

tem, quàm fierí pote(t, mollís híc tu-

unt, non Ratio, non Fides pacem per-

mot, haud quaquam crudus: volo di-

Gcci

fuadet ; coram hís etfi quis fe abjiciat,

cere, manum admittat medicaniis,

DRgO

errorem confitendo,aut veniam quàm

qui pattes ad aliqué mutuz paciscon-

gas'iu

demifsé ac ftudiofé precando, in caf-

fenfum reducat 5 cüm haud aliam pt-

iptr

fum tamen ibunt omnia, adeó ut pla-

jorem iram íuvenire fit, quàm illam,

fü('):

né ignores , quamin ijs pacandis ra-

quenoníolüàm Acutos, non folüm ? 7^«

li

tionem tenere oportear. Cor enim eo-

5

Amaros,fed etíam difficiles,

id eft cy- P** 2 5-

lr

A. ..2

rum deftru&z inftar ferz nullá iam ,

jusque alterius fatisfa&ionis, qua per

2, . 1$8.

n

ne pro

ulrionem no

Qs

valet.

priá 'guicfem davi,y aperiri

n accipiatur, impatientes

. SO

reddat,.

N

&,

XIL Adnäoniriopmin, quam hac

.XIL Interim , Di!e&i in Chrifto ,

äp';

inre darepoffüm optimam , illa S,

animis. veftrís expendire nonníihil.

Ün

Jatb, Yacobi videtur: Sitamtem onzuís bono

2» 395

quám (æpä immerkö!ramve&ramju-

lii

Jardusad lram, Si tamen ifta quan-

ftitie ac zquitatis titulo excufetis]

(C('l (

doque frenum Inadvertentibus vobis

. Creditis, vos, merító iraíci; & ideo

RU

f

€ manibus excutit,ocyus illud refumi-

tam vehementer tutbamíni : fed non

iil !

Epbi4, t€, nec unquam extoto dimittite. 52/

obíervatis interim , — quod etiamfi

lt

36 sonoccidat faper Iracundiam ve[ftram,

quandoque revera vobis canía ira-

ttimy

ImpetusilliIrz exaftuantis ita com-

Ícendi non defit,nontamen caufa fup-

DI

J

primantur , ur non nifi momentanei

h

petat ljsirafcendi,contra quos exardee

e

Hl.

b

T

int. Quisunquam aget cum homine,

fcitis

?

aut non ex his motivis , aut

P[Wlf.

qui nulliveniam impertit? quiemnem

nonhoc modo, ut faltem. non ifto

injutiam etiam leviffimam Porphyre-

cempore, quo ire paffio vos infeftar.

DN

tico marmori in!culp—i ? qui no nifi via-

uam vobís veritatem fi bene,ac veré

hi

di&tá fumptá . quietem capit ? De-

petíaafam haberetis, nullus dubito:

(j

fiderabilisomnino foret in' membris

quin multüm remitteret Irz vefliz

Ti

noftris inconcuffus quidam ac perpe-

impäms, qui deliberandi fþatiüm ilii

li,

tuustenor yaletudinis; quod (itamen:

-

nonconcedit, Quod fi infuper co-

lh

humorum gbu;;dgmiä pattem quan»

gitaretis, aut juftam fuccenfendi cau-

Ti ie

fam

N

J

U E

"

Í

i

I*)*-E'f" MODERATXGNE; IRAE,

28t

e

" fsm omnino ?Qbis deeffa ; aut non

eft , quantó magi

s advætïärum'pätiän4

4

lte

tranram faltem, quantam arbitramini,

tes cedderet omines Chr'&äahesä li xliä

E

Hsj

utí fcirent,.

]

fuppetere, haudaliter. vobis contin-

geret , accuniculis illís, ad quorum

XIV, Nemo

(ibi pkefï"«;iadeat srcam-/'*

n

- latera foramen aperiur 5. hi enim

&& fibi femper ad votum ac defiderí-

um eventura , fed potiüs in animum

)le

4gnem quidem concipiunt , fed fine

- fltepitu vís

*

inducant fiaguli, plurima feinper fore,

m

pulveris P?f'ff ä;?ra; in auras

l

acfumum abít,

^

a

& Ípei, & votis contraria $ eos qui

-oXIIL. Veram eft, ut

re&ä* Bdg,, de

ba&enus amicitiam vobifcum colué.

il

" quoactum eft,utamur remedio, opus

re , in jutatos nominis veftri hoftes

il*

s

effes.uc omnes, quantum fieri poteft,

degeneratutos. — Filiolosiftos veftros,

ui modótam funt gratiofuli ac mori-

'

occafiones pra videantur , quz nobis

negoríium face(fere poffunt ; & contra

geri , cüm adoleverint , obítinatione

l$,

[]e

easjuítaarma parentur, . A non de-

fua ac pertínaciá dolores , quosin pac-«

tr , longa educatione exantláftis,

f

fiperec , qui equo, jam in curfum ef-

—— « Áufo, frenum primüm Ínjicere cogita-

geminaturos : opes perituras ; litesori-

r'S. Tke*llh l

( ret ?- Scio quidem, effe quoídam tam

turas; languoribus innumeris, ac mor-

nhgnsu 4

; dextros, utin equum , non currentem

bís graviflimis vos occupandos, ver»

: /;( 8! z'

X

*

'folummodo

e

/ fed pené volantem ja-

bo; quam agebatis ha&enus Coma«

N f xsg, :

Garefe faltu poffint 5 nunquam tamen

diam Tragicá Caraftrophe finiendam.

BS æq sl

'audire me memini , fuiffe, qui frenum

Sratuite vobifcum , vos íntantarerum

aptaret eauo effü(o. curfu pergenti,

vicilfitudine durare velle corde intre-

r

;

ll

Omnino igitur difficillimumm eft , ut

pido. , uc in«er flu&us fcopulus , qui

fibi quifpiam perfaadezt, juítá fe ira-

omnes tandem fuperat non. agendo,

. Ícendicaus& deftitui ,. quando Pallio

fed patiendo.-. Decernite, bona hu-

Z

jus Mundi poft hac plutisnon facere ;

2

jm pienocospit carfueffundi. 'Anté

fibi perfnadeat , patientiam

3

& fte-

quàmeorundem vanitas ac inftabill«-

on

num ori injíciat , cuüm tranquillus eft.

tas mereatur ; fiec alios pro beneficijs,

j

