ibig

Sacerdosifticfacerefolet : && tamen

callidior&nque , qui expe&tec (aeros

at

fabinde omnibus ficad amuffim com-

DEO dies , quibus feroci affultu,

]. ji

Chrifti alfeclas adoriatur , (ui in illo

men(is venitur. ad illud templum ;

pue

otio (ecuros , quod cüm fanctum 'eífe

cüm pera&ta jam facrafunt : tum . au-

(

tem promptum eft malo remedium ,

oporterec , - plané ab ip(is profanatur,

noud

Videtur mihi aciem fuam in tres nu-

fi pro (acro tribunali obiter fe accufet,,.

ee

merofas turmas- dividere 5 quarum

& dicat: Pater, preter fpem Sacer-

T

primam , ut Jacobi Apoftoli verbis

dotifacrificanti adeffe: non potui. O

J

infanos! fiícireris , quantz opesuno

; gat s«

uramür , appellare poffumus — Zerre-

d

sam , eltetam Jdmimalem , tertiam

in facto lateant , volentes. lubeniés-

to

-

Duabolicam : quibuscum quáqua ver-

que fubiretis ja&turam omnium , qua

do.

fum difc

u

vel incrumená , vel officiná aut ta--

*

irrat, & ompi ex parte !iïs;t-

m!fl Pf fh

ges edatac funerz.

berná poffidetis. potiüs ,

quàm- ut

W

XV

Prima igitur furma Avaritía

velunitum Sacrum omittéretis, Sed

i

hocnimirum Avatitiz proprium. e&:

efji , Cujus, pracerjam indicata prava

0f

ftudia, quibus turpis lücri causá fer-

quám oculata eft & folers. ad lucra

4

u

vilibus/ ab operibus . interquiefcere

terrena , tamczta & flolida eft ad

non (init ,alia quoque pervería epera

aeterna & caleftia. | Judas adaffem ,,, . n

x

con(ideranda funt ,

uibus a&tiones

ufque noverat zflimare unguentum

iC

sj, M;*

alias , quibus DEUS diebus facris co-

àMagdalená Chrifti Servatoris. pedí-

du

f

lendus effet , interturbar. Quàm mul-

bus fuperfaíum , affirmando , facilé

f

'IS'I

trecentos denarios ex eo divenditore-

tiilli funt , qui , ut jumenta farcinis

cole

fiisonu(ta comitentur , aut aliis lu-

digi potuiffe : cüm autem fubinde.

" Me

crioccafionibus, quz ceteroquin nec

DEUS ipfe juftoilli prztiozftimandus

vetit ; nec tam vilesfunc, quàm il/a ,

e(fer. tam à verá defecit eftimatione,

gr:f-

Jie n

dequa dicebam ,inhient , Sacrum non

uctriginta illum argenteis venderet ,

T [3.

audiunt , aut certé perículo fe expo-

míinoreeriam pretio. contentus futu-

Mattb,.

nuüt, remdivinam. & Miffz Sacrifi-

rus: Quidvultismibi dare, & ego vo-

;e

jino

cíum negligendi , id'quod jam

biseum tradam ?. 1dem nonpauci, ha-

E cVIS.

nru

Ízpius íibi eveniffe non. ignorant.?

bendi cupiditate Impulfi , fa&itant: eà

funt judícandi perípicacià, ut jufto

jit

Cras. , aitille, feriatus dies eft * ibo

igitar, & pecuniam d debitoreillo meo

pretioagtos,pecora, frumentum, mer-

mph',

nous

reperam 5 ]bo,& villam illam me-

cesalías caxare nórint. ; in Animá aue

longä

00

amauthorreum luftrabo ,. & rempori

tem propriá, cælög; æ&imapdfs

3 st-

n

.R, fJ. Segnrï, Chriff. lnfir. 3om, 1.

H

DiscHxsus

4

üNDECïMUS;

aberrant. Nectamen hzcgraviffi-

communes, ]iwcntüs ompis fub ve«

xillo deliciarum & voluptatum mili-

ma mala fünt , qux Avaritia circa dies

/ facros perpetrat, — Gravius eft , quód

tat, & adhoc minüs impeditos dies

- Chriftianorum é numero bene malii,

facrosexpectat , ut commodiüs oble.

etfi Sacerdoti ad Aram facienti corpo-

Gamentis fuis operam det

L

«

. Occafía

te ad(tent , animotamená facro,quía

luxurie pietas deputatur , ut Tectullia-

nus aiebat.

L

[4

&à Templo, multorum milliarium

-necenim tam petulcl

*

i

fT5

£$ 0

riüi &

fpado diteat. ' Immerfi gtaviffimis

ac falaces. in prata equi em

negotiorum fuorum momentis cupe-

equz feftínant , quàm ad Templa fe

- rent initium Sacrí cum fine conjungi :

Juvenes ac Puelle conferant, Juvenes

lribüs Beniaminítice íacrum ac fe-

. Omnispaulólongior, quam ad Aram

ftum expedtárunt diem , quo miferís

Sacerdos trahat , mora ; ipfis eft mole-

fti(fima, & càm ad Populum fe ille

Siloitis infidias renderent ,

& (uam

$

*

obvetterit, verbade divinis fa&urus,

quifque (ibi Puellam rapetet

' '56'65';71:&5.,:12 '

[olenuitas DEIeff in Suo: & juxta nu-19.23

oscontorquent, & non obícuris ad-

,., :

mirationis Índignationisque fignis ze-

merum [unum vapserunt fibi de bis qua

li parüm prudentis ac moderatí eum

dncebantohoros , uxores fngulas, Vici-

Tandem, i Templo pedem

nam Juvenibus noftratibus facri dies

arguunt.

extulerint ,caventfeduló , ne unquam

infidiis etíam nocentioribus idonei

eo dierevertantur ; alia enim eos vo

non viderentur , dum def(ideriis, col-

LÀ

LÀ

curis diftínentur , é

cant negotia

loquiis , quin factis fzpe ipfis , facri

d:'esfædiüïmis non rató libidinibus

quibus plus longé in eos redundet

emolumenti , quàm fi Beatorum Cali-

profanantur - Ettamen vel Leges

tumcultui, aut

- falutis fuz negotiofe

Principamolim dies facros , Zevspus C. de

Sic dicatos DEO dies

Caffutatis nominàácunt,

Sed tam prz. Ef

impenderent.

üüd- l- 35

oppugnat avaritia , que apxietatibus

claram nomenclationem hodie dies

5' .(Zli;"f

curífque hoc jillis infere damnam ,

facrí, pletümque certé , porro non

^

e€nium,.

reíidio cit-

meréntur,cüm tam multi. Chriftian

a

quod vinez, nullius fepis p

cumdatz , ílli, qui propé illam tran.

éGeznte illos bello contta Caítitstein

feunt; cüm hanc eó redigunt , ut ne-

movendo confecrent, Ec ut de illo

aliquid attíngam , quod locum iftum

mini, preterquam Domino fuo , fte-

rllisevadat. Sicpro folo DEO feftis

non dehoneítac ; '-quaädo uhq'uam

diebushorula fupereft nulla ; . alíis ne-

vel díutius , vel liberiüs amatoriís at-

gotiis tempus abunde fuppetit,

"

k

tibus ac levitatibus indulgetur, quám

V XVI

Magistamen a

dhuc

funefta

diebus factís ? — Hunc unum in fi-

& cruenta eft ftrages , quam altera

nem deftínati videripoffent , , . dum

aliquos non pudet ab his ordiri diem ,

edit turma, quam a45imalem diximus :

nec enimaltiüsillafe attollit , — nec

dum primo. mane ad amsíias acce-

imetam fibi prefigit nobiliorem , quàm

dunt, ur eas ad. Templum comiten-

:j

dienm

utfenfusoble&et, homin! cum brutis

tur , ü*c(qqcaur;ärä tam turbidà

l

aufpi-

IN

-N

z

l

L]

',,..'V

o sAC

ROS.

bä :þ&ä&EI?TO* ;*SAXNCTIF,ICA&DI; DIES DE

—aandä abuti

docet.

" Verbo: hac FER;

s

aa(picemut À

quz aliud , quàm diem

(u

nt Tavenum Saltus& Aniores,

il«

fubíequentem

tempeftaribus fædan?-,

vt

XVIIL Sed quátendem ratíone

dies

ominarinon finat.

E

i nimie

factosdies viriexigent ?. h

hls

oSSXVIE PaChoreis j

m quid dice-

tempus

rum prudentiores funt

iijt

mus, quz(unrars mali. Dzmonís

utiliàs , ut lp

illia

belliffima, ad plures animas momen-

hisnugis infumunt ;

quídem putant ,

impendunt illud

vuld

to temporis breviffimo ia exitium

ivia. ce«

ludendo, pcrpomndo , conv

[X

impellendas ? Affirmat Atheneus,

lebrando.

Nonita durus &

aíper

la Íe

.. Choreasprínciplo inventas effe tan-

ego fum, utp

ofttotlus hebdomads

[5

quam attís mi-i:ïans* tudimenta , ut

&amen«

- .. difceret Juveutus, quàm dexterrimé

labores quetis aliquid & oble

12

t vobis non indulgeam,

Satísne

feris

Íe ceciperein procur

fionibus, quibus

J

tamen honefta oble&andi vos ratio

uatm

in orbein militum globi * dif(currunr,

Quantó autem fapientiüs affirmáffet ,

videtur, diem totam . ludendo pro-

EW f Max»

digere ínter

blafphemías - jacturam

Hlls 1j.U)

excogitatas d Demone choreas tan-

faciendo o

mnis lucelli : tanto fudore

n

- quam preludium bellialteríus: multó

funeftioriss " ad erudiendos inquam

conquifiti ,

quo vivere deberer tota

familia, & cum pecuni

a ipfam adeó

H

ïci-

I$

x]uv:ncs,qucmpdo ,pofità verecun-

ant,

animam amittere ?

JNos veio, cum

u6

d

dià, tám non recipere fe debe

sinvadant ? Sed

ne lon-

S. GragqriaN&ziamen*a; animi v€ -

(

"u potiü

laxationem , — fed petulantiam coevceo,

faci

giés Cené rediüs cenfuit ,. qui

animi relaxatio-

An vos honeftam

j

H

ibus

pronuntíavit , Damonem Idolum

B

llaconventi

cula Di-

quodpiam Zgyptiorum ,

quod Apin

nem appellabitisi

ng es

bonum, quosS.]

oannes Chry(ofto-

M C' v'äe

dicunr, ingreffum, varils i

llud modis

ftianz tantüm - Religio-

"

motitando, nuncfalribus

ordinaes

musnon Chr.

E

nis, fed bumant

generis opprobria ap- goun Y»

.'thl "' |

tíis , nuncceleri pedum in. fublimi

dies

pellavit?2 Nam

& (ordidiffime be- 44

T

agitadione, nunc mutuo occuríu ,

idem , fed bibunt,

* P 02:

| f0U i

nuncin orbem rotatione, omnium

ftie bibunt qu

ut

m

cüm ifti bibant,

rimüm. artem —faltandi : docuiffe,

quia fitiunt

vobifícum

s

fitiant, . Animo proin

Itud equidem certum eít , nobis hinc

illo

. innotefcere , -quid

artibusiis à fe

reputate, quàm egregiía DEUM co-

jtum

lendi lucefacrá(it fatio , fpongiz in-

excogitatis fpe&tet

Infernus ,^ quz

qanm

ftat ,

vino Íe penítus penitüsque

nonalíás magls, quàm diebus fa-

imbuere , nec alium DEU

M, quàm .

ij a(*

ctísà Chriftianis exercéntut ;

img;')

faumventtem adorare ? 4dze eff 1. g, in

;uam

diebus maximé feftivis ;

& vel glo-

pf

riofo alicui^ Chrifti Marmyi, vel

éChrifami , celebrare- diem feflum, 12265 5»

& inconceffis volu-

du

Innocentifimz ^ Virgini dedicatis,

indulgere ventri ,

jeiy

tatibus babenas laxare? Attonitus

nonadilloscolendos, fed novis tor-

«

mentisdif(cruciandos ; ad Virginem

exclamatS. Cyrillus : mox fubdit.

vvilia

yitene

Diebus. ad exercenda opera . [e

0H«

dierm

- nonhenorandam , - fcd) m'ggis-irïi.

d

V

ifpi

um

4

1/6

; DISCJRSUS

UNDECIMUS,.

.- £encefis, . snusquisque — fuo intentus

inoculos (ic exculta Íncurtat., nec ob

aliud edem facram accedere, quàm ut

€à vanitatibis ;.— Diebus. autem feflis

fui (pe&aculo, eó concurrere folitos,

paj]ïmc'ancurzz'turad caupouas , €9

;van£obleGet? — Hoc aliud noti. eft,

AE MA EL M EL r uI

N

^ dudes, ad[petlaculaeS choreas. in ir-

quàmsorporis indumenta mutare ín

vifionem divias Nomints , C2 diei preva-

retia Animorum ,

& tempus DEO

ricationem,

Vifum mihi eft totum

dicatum in venadionem Inferni ; fic ut

: f*huinc-S.Düötcri/s- locum , et( bene

fiolim plangebant vie Hieralalem,

longum, afferre:- nam et(ide (uis

quianon erat , quiad dies feftos

ipfetemporibus loquitar, noftra ta-

conflueret: PieSion lugent, e) quid

men ad amuífim videtur | defcri-

Tä:f.:.ï 4is

-'Jl?c l 4,

son [int , qui vemiant. adolenmitatem. ;

bere.

nuncé diverfo

Pí 143.

plangere opertet. zdes

|

AXIX.

'UäcimAa tandem Turma,

factas, quód tam multz ad eas. con-

. quam contta dies DE O facros malus

fluant: eminz,que & fuá , & aliozum

D£mon inaciem educit, .mihi vel

causá tedtiüsfaceient, fi. domi abdite

l

nominareparanti horrorem. incutít:

laterent; cüm €ó veni ant peregtinis

[i

naiab ipío fuo Ductore, qui pri-

imbutz odoribus, ad pompam & fa-

i

mos ordines preit , Déabolica appel-

ftam excultz , fplendidiüsque orna-

0

latur, Eft autem hzc (upetbia, que

tE, quàm fit ipfailla, ad quam ven-

i

titant, zdes facra,

nunquam triumphat fplendidius,

Cireumorzata ut

i

quàm diebus fumm3 R eligione factis.

1235

Jimilitudotempli: At Vates Regius

Pf730'40

Gloriati [untim vaedto - folenszitatis tua,

.loqüitur.'

Veniunt , ut mali Dzmo-

Sic utjam dies DEO colendo conle-

nisfe delubrum facíant, qui cüm

il

ctati,^ fnperbíe & faftuí. confecraci

proftrate hodieIdola cernat , ín ani-

Bg!

videantur, Non nefício , ad ipíos

matis his Templis aliud. El

2

egantiz ,

li

. diesfacros rectiüs honorandos . perti-

aut Vaniratis Idolum conftituit, cui

T

nere,

folito mundiüs & elegantiüs

deinde Animas fuas immolare Chri-

361'9'-

lu

veftiri. . Solenne id erat Heroi illi

ftianos non puder. — Magnis intetim

a

lisck in. inclyto Thomz Moro, qui vel in car-

vocibus facri Myftzin Templis inpe-

d

4 P^. ceris(quallore ac tenebris fplendidiüs

minant. - G/orza n Excelfis

DEO,;

.fediebus feriatis amiciebat :

roga-

vefpertinz autem — Pfalmodiz tem-

N

tüsquecur id faceret , cüm tamen vi-

pore iterum iterümque — reperunt:

l

deretur à nemine ? Non affuevi ,

Gloria Patri,

glariæ Fz'[z'a* ; glaria

J

refpondebat , — elegantiüs veftiri die-

Spirirhi Sando, cüm eodem plané

Wi

bus facris,ut ego, fedut DEUS am-

momento , plena vaniffinz ja&an-

a

pliàshonoretur, Quauomodo tamen

tizfemina, mediam fe Deum ínter

)

nontrepugnabit culrui. DEO debito,

&populum ftatuat , — fibíque , qu&

tgj

tantum temporís exornando capiti

uni DEO debetur, gloriam víndicae

Qu

'. dare, nulláà aními curá, & exornare

relaboret ; fibi ufurpet reverentes

illud gon aliofine, quàm ut. aliorum

Hla; þapitls inc!inationes , illas

fOf

tius

LOb

)Lä

P

pE PMCEFTO SANCTIFICANDI DIES DEO SACROS,

f

)

tíus corporis. cmvauones, & tantum

in pubhcum nudis brach::s ; nudis .

üt

nec nudzsran-

nonilludfibi.thus immolari curet,

humeris ac pe&ore ,

h

tüm , fedad nitorem excultis ,

enfs

quod Deo,Muadi (apremoMonarchz,

i,

eras deftinacum.

Sed vz bis idolis ,

inftat eft nudi ,

imó exacuti ,

4

d

x his Idololatris !

vz illis £eminis,

ad ferlendum omni . ex latere aptiffi.

ut

mi, fic utafpectantiumanimos pro-

quæ (actasad æd:s veniunt ,

üt

h

entüur $- & vedlis. ]uvembus »

fund:us vulnerare poflit,

Dicent.

quiveniunt at (pe&ent

FRtgeür vt

quidemille, proprofitum [ibi haud-

.0$

.DEO maledi&i funt.

ndwæ quía à

quaquam elfe tam luculentam ftra- '

id

Maledillum Idalumäcï qui fecit: allnd.

gem edere(edcantüm afpici: quomo-

Thty

'SIFPO Iás

L]

Maledi&usnon folüm, qui, adorando

do autém cohzrenr ifta.íi ipfum afpicl

i 7Pþl ,!

facit , u Gnnda!a fed

hzec Idola,

idem planéelt ac fïragem hanc edere»

u

maledicdum. etzam Idolum ,

quod

Nolim quidem ego hicdefinire, quam

i

adorari fefinit :

rauonem dat Sacer

noxam,quamque gravem -contrahant

(&

textus s

Quiacim effet fragile, Deus

feminz, tampropudioséfe veftiendo,

[l$

60gnomm&2£me/f Àn nefcit. tandem

itaque occafionem prabendo totpec-

"

femina, quid ipfa fir. ?

novit

uti«

catis, quz feríatis diebus Juveni-

)ä.

que, aliud fe non effe ,^

quàm pa

bus: [æpe admodum

cogitatiope ac

I

nive;

defidetijs ,

rum lat cgnfg,criï

quomm-

non raró etlam — opere

MW

dolgíturnon permittit tantüm,

ut

ipfo admittuntur ;

neque enim fíatis

1

n

Dea habeatur, fedobtuubus, gelti-

mihiperípe&um eít, «quantum pla-

0'

bus, veftíum genere, quod condi-

ceat DEO — huicin pubhcum noxíz

n

-tlonem !ongc fupetet :

folerter id

infaniz mdulaere.

llud tantüm di-

h

agit, ut debitus fupreme Ma;eüau

cam ,

eum, qui flante vehementiore

IZ

honor,

diebusilli facris , fibi im-

vento ftappas (uas accenderít, a

pendetur? -

flamma vicinas fegetes cozripuerlt s

qt

Maledictum igxwr Ido-

iti

lum iftud ,.

. & maled.&us ;

ui fa-

Legum fentendáà. m(cntem non. fia- Z.9i

beri.

tifm

cto. tempore abu itur. ad illud. adoran-

Si die ventofo id fecn, cnulpe 0€czd:t.

dum.

p

TeuMs erit : providen enim tam prae

Aqml $.

XX. ÉEt vero tol?rabxhs effet. Ar-

fens difcrimen potuit ,

atque

i^

;

etiam -evitari. -

i2 bac

)mg

rogantla fcmmæ ;

finon aliud hic ;

Quomodo igítur ín

quoque,

renoftrà mulier vanitatis amans

&

J

quàm Vanitas ahqua reprehendl me-

recetur

*

Íed vanitatem comitatur

ftudiofa ,

excufan

meretur ,

&

i

ij

puditas, quà mulier fittelum, Da-

m(ons habéri ?

Si tranquilla círca

ll*

monis manu ftrictum , nudatumque.

nos eífent omnía , fi cempeftas nulla,

Debusogeu deftinatis domi fe fuz

ventus

vehementior:

nullus ,

- ut

(e

continet ,

& eftenüis fuà vagma te«

erantres Innocentià nondum deper-

d

&us :

fed die facro *

(*

dum prodzt

dx:a,parum fane incommodi aifcrret ;

?

nudos

5

0-

u

EM

R

| -msbüksus UNöECiMUS—

D

nudos oftentare humeros , brachia ftawmere, fan&iüs poft- hac feriatos

*

non te&a ,finum apertum

e

periculi

dies traligete. Qui quiefcit ,. quiefeat » g, vep,

—

effet nihil', ne tum concupifcentiz ig-

inquit Ezechiel ; Qui diem feriatum 5, 27,

-his exardefceret in eá tranquillita-

agit ,agateum veré , & ab ominibus

ï

te: fed quia etatem vivimus , ín qua

feabftineat , quecunque cum die fa-

petturbationes animi & propenfiones

cronon ftant , ur. funtopera fervilía

. frave,ruptishabenis , ventorum in-

& laboriofa $ eaautem exequatur,

ftar furentium. tumultuantur omni ex

. quead dies (acros referuntur , der in-

latete , quzunquam fatis fibi tuta vi-

quam tempus DEO , non otio , nom

debitur , quód nulla ipfireddenda (it

ventri,non licentiz , non libidini,

./1;7.1,'1

ratio ob fparfum in tam multos in-

non ludis noxiis , non aliis

$u h

— vitiis qui-

Lj

cendiumgenere ifto veftiendi tam ef-

bufcunque. -

"

L. pradi- ficaci ad proritandum ? Quioccaftonem

XXIHIL

Feriat

i

hi cïie*s : xäcüt ceffa-

a

damni praflat,

- tioneab opere fant figura & | imago,

PHY,

düfn-n»fm fæcï[ïeb vide.

E

l

fic illoobfequiorum genere, que DEO

XXI,

: Rävergämür ad ld , quod

utdebentur, íta illi his maximé. die-

&

principio propofueram : fi bec eft ra-

busexhibentur, non figura rantüm ,

(

tio tranfigendi dies facros multorum

Ó

[/

- fed principium sc praiudium funt díei

omninoChriftianorum , annon recté

illius facrariffime , quam in coclo nox

Y

If. 6o,

pronuntio ;dies facros jam facros non

nulla confequetut ? Quasdo erit Sab-

effe? hoc non eft dies hos religiosé

batum ex Sabbato, utl(aias loguitur , "

Cioyf.

colete, (ed parüm pié profanare. ZVoz

ádienimirum facro brevi , per inter-

N

fer. 8..dde

Refures

,g/ïlo*ac fefliuitatem Deicolere, fed ingui-

- valla redeunte, & impecfeóto, qualis

A (i

LT0

zare. Metitó dies hos Dzus vocat Fefta

eft, quem híic agimus , tranfibiturad ^.

:f)imïnb

nonífua, fed noftra , magisque illos

. folennitatem besatiffimam. — Sic igitur.

à L,a). j

Ü -

4mes, $equám aliosabominatur. OZj, €$ projeci

aliquo modo tranfigendi funr dies. -

feriati in terris ,(icura. Beatis: Caliti- --

2ni7o fefnvitatesveftras , 4 nun capiam odo-

rem catuum vefirorum. Necenim Dzo

bus tranfiguntur in Patrià, Verum

facti dies funt , qui ferviunt rantüm ad

^ quidem eft , Ecclefiz przcepto nos ad

l

eumoffendendum, non honorandum;

plusnon teneri , qudm ut. Sacerdoti

t

nec materiam fibi in iis complacendi,

. ad aram facienti ad(imus, Sed fiea eft.

[

fed eos execrandi & abominandi offe-

MatrisEcclefiz infilios fuos benigni-

Qd

runt, Sícautem quam trandem falutis

tas , uüttam parum €os oneratos cue

hN i

confequende fpem concipere pote-

piat, partamen non eft , ipfos hinc

runt, qui fic diesiftos profanant , qui

- pigritíe & inertiz occafionem fumere ;

241 [. 4

ex tam multis Dzo deftinati & fervati |. fed potiüs, animos fibi addere, ur

d? Re t

funt? Zget ille, qui deteriüs habere

tanro plura non imperata religionis

LT

incipit, diequo remittete vís morbi

opera dicbus (acris obeant ac peragants

[i

deberet , vite fpem haber nullam , aut

ld fecum. reputantes , actiones has

l)

ma«

T

vix u!)äm. .' Qgre n;ccifg eft fecum — ipfas, ba-l(am-jin&ar,r quod fponte

naf;j

y—-&&

A

x»'bä'mæcspmk SANCTIFICANDI imd DEO SACROS, ifo

ts

nonnunquam poteft , uc majorís fub

nát, 'wgnäkö fore Dsogratiores, quàm

4b gl

fipracepti vk effent extortz, — Quam

noxz reata Concionem , aut Chriftía-

s , juxtà

nam doctrinam audíre , quàm Sacro

m

igítur normam. dabo vobi

1DUà

Milflz facrificio adeffe teneatur, N&C Bonat,

quam proporcíone quisque fuà , (uz

1

conditioni refpondente , feftos dies.

difpat mihi eorum videtur conditio , ;, ,. ;5 ;;

qui vitiis quibusdam peffime affueti ,grac psa

ll

exigat? non aliam plané , quàm illam,

obdu&o jam in iis callo ,abfque gravie 15

ül ;

jux'a quam primz atatis Chriftiani

'ÍQe

dies omnes ac Üngulos exigebant ;

falutis (uz di(crimine & contemptu,

non

4deó nos illidivini obfequii tudio &

non poífunt hoc tam praftans feriz

emendationis medíum negligere, « Et

ül,

444,3, atdore füperabant, -Erant perfeve-

&l,

rautesin do&ivina Apoflolorum, C$ Com-

hitamen ipfifant ,^ qui nunquam in

qui'-

Concione compatent ; fed proripiunt

mïzgnimtiarnefmä!iamspm:z':y , €$ Oratio-

HUR

A

(e , & fagá (übducunt, oderüntque

clfg-

XXIIL, Obfervant igïfu-.r— þrimd

illa potiffimàm Templa, in quibusad.

^ loco Sacre Literz ; Chriftianos illos

Populum vetba fiunt 5 ctederes , eos

fibi timere, nead bonam frugem con-

lie.

conftanter in. audiendà Apoftolorum

do&rina perfeverálfe : erant perfeve-

vertantur , haud aliter ac. ferpens in-

"m

[ei

rautes ia Dotirina Apoffolorum,id quod

cantatorem fugit : & interim miferís

in mentem non venit , hanc diviní

jX

.vobis quoque faciendum incumbit

1j d

' disbusferiaris 5 nec enim aliud tem-

vetbiaudiendí naufeam & hosrorem

$dl*

pus facrze hulc exercitationi opportu-

argumentum effeminlmé fallax ho-

jf s |

intéte

Ecclj,58. n)us. Sapientiam fcribe in tempore va-

minis Reprobi, juxta illad Servato-

25,.

cuitatis , que (unt Eccleüisftici ver--

ris no(trí: Proprerea vos nou anditis 35,8.58,

qu.al'is

vid.Cor ba, - Cujusreiea eft tatio ; quód cüm

quiaex DEO none[Hs. Abfit procul hoc

ud

animus nofter ;

$0fs

à La

üà eít facultatum

à vobis, Dile&iffimi : vobis perfaa-

: igilü!

fiffimum elfe debet , dies feriatos, dies

t d

faarum imbecillitate , pluribus fimul

rebus intendere non poffit ; tempus

e(fe audiendis prele&ionibus fubli-

Celit*

pie quovis alio opportunum ad alté

mis illius fcientiz , quam meliüs affe-

Veum

quinondatur , quàm dum d negotiis

fios 40

inferendam ánimo divinam fÍapien-

:

tiam ; illuderit , quo faceffere juffis

& cutis terum caducarum otium

x

grdotl

caducatum rerum curis ombpibus , quz

conceditur : Qwiminoratur

44&»3..' S'" Ect

i, 3ää

! fg.t[ï

2

tantopere mentem implicant , melice

piemz'am pervi,piet;

-

LÀ

jigi*

L

ribus tantüm animus addicitur : $

XXIV, AI

tera pri

mz ztatis Chris -

j a

V, Tr

$-

Y

tempore vacuttati.

Cun&is omnino

ftianorum occupatío erat creber. Di-

, bt

dent,Seff.

vinorum Myfteriotum ufus

L]

[]

erant

24-0 - cf 4.

Chriftianis incumbit obligatio fería-

mete,

de Re.

tis diebus audíiendi divini verbi : illis

per[everantes ia Communicatione fratlie

I6 Ü

farm.

tamen , quireram divinarum, & My-

onispazis. ilecetiam, prezquam ulla

igioti

alia, facrofan&ta eftexercitatio , ob

fteriorum ac Dïogmarum R«ligionis

mgämg

noftre , eríam ícitu neceffariorum,

quam laborum inítirium . indicitur,

ffent,

éf bäs

p m

rüdes funt , mojor i-fchmbk; & fieri

d

Si no&;æ æ"tatis Chri&iani' nó.

ffcö

àf,

i

M.

-

X

)60

piscü R,sus;g UNDECIM

Us.

ideó quleti à laboribus dies alíquos:

nem iftum nonplgeat : Comtde , Filf

:

deftinatos effe, Paíchales Fetias, qui-

mely quonambonum eft. Rario proin

bus ad Diviniffimum Epulum acce-

Í

*

" poftularet , utfingulisfaltem menfi- —

derent, non expe&arent, Nonde-

bus divinam hancad meníam accum-

fánt, quí ad negligentiam fuam excu«

beretis (hic enim inter przcipuos, díes .

fandamid afferunt , ex quó magis €o-

-- feftosagendi, rituseft , Conviviisil-

rum palàm fitignavía ; dicuntenim ,

" losfolenniores reddere fzpíus verà ,

ideo fe crebriore Divini Panis ufu ab-

animum noxarum a

r

flinere ,. ne ínter allos digitis inon-

ud:- Sacer dorem

cobfellione expíaretis,

ftrentur..— Qui veftrüm fciret, quale

|

XXV. Perfz Veteres noh alíáima- ;1;;,2';»,

quaptümque donum fit, quod ín Di-

| gis te pracipuos dies (olennes tedde-455,

Í

vino Eachariftiz Myfterio à DEO of-

3

bant , quàmfíedulà (erpentim , ali- Perf.

fertur. ! $; faret. douumm DEI, nx

orümque peftilentium & publicé no--

l

ilienunquam porro ftaltas has in vo-

»

xiorum Animalium venatione, Ofr

ces prorumperec

[]

— Karihs divino

t

^ Chriftiani quoque fetiatis diebus cun-

Pane ue[cor,ne tne alis dirieo monférent,

&iintalem venationem, duce Fide,

h

Quzhzc , per DEUM loquendi . ra-

ptoficifcerentur ! Quot in anímo no-

D

tlo? Sícubi urfus in fzvum mellis in-

[

Xashabent , ^tor illa venenatiffimos -

ciderit, tantá aviditate in illum fer-

ferpentes in eorum quolibet detepe-

tür , uttotaapum agmína , aculeis

ret , G armis infuper verz Contritios

in illum fuis armata , facerenon pof-

nls , Confeflionisque eos in(tcaeret ,

fint , utinventá dulcedine non frua-

ad Monftra hec tam pernitioía occi-

ia

tür, Qeare illud certumhabete; fs

dvïe;'ïdaf,; &extirpanda, — Certum eft »oc

V.

lingazeorum , qui mortales, precae

non defuiffe Do&ores , qui exitima-

4 u

Mi

teris religiofiores , jocis. & di&erils

rent, ip(um Preceprum fanctificandi

x

PI

*

fuis rraducunt , nen lioguz effent,

- diesferiatos obligare eum , qui opus

d

fed gladii, vosnon formidaturos eo-

habere deprehentus fuerit, ad. a&tus -

L

um vulnera , ubi femel guftu perci-

ejusmodi Contritionis Confeffionís-

x

P

pete liceret fuavitatem. cibi Euchari-

que producendos. Egotamen me-

l

ftici,& fru&tum inexplicabil

em, quem

diumhocaon proponam vobis tan-

f

colligit Anima , excibo hoccrebriüs

quam rem fevero pracepto Ímpeta-

4 Prov,

ufutpato. |— Comede, fili , mel quonium

tam, fed confultam ut utilem , : pr£-

14'24. 13*

bonumef, Ne,quae(o, neomittatis

quam fitulla àlia, ad Animz falutem.

!

pys

tam nullà aut levi' de causá pafcere

confequendam ; certos vosfaciendo,

vos melle, parato àPatre xterno,

.quód fihoc meum confilium fequi

quem adid ingens ille fuus in nos

non detrectaveritis, non difficilis fu»

?

L

amot impulit

-licét eninipar effet

tuta fitilla virz morümque emenda-

|

vos omni conteniione Panem hunc

tio, quzabsque illo fperari vix ; fi ta-

petere ,. ipferamen vosprior ínvitats

menullo modo potreft, Cüm recens

u

gft glüten & humidum , nonmagno

quín ',Ogata üt gcccptär: alj Ip(?Pa.

l

/

-

cpnag

,.;-ää

*s

E

«

us

d

v 5&'&'151&&5??0.sxmc*rmcam; DIES DEO SACROS, 16

canäïtuïppüs eft, urqua illo conjuncta

tur , fi iiscomparentur , qui ne lín-

Jin

"funtligna, denuo feparentur : at cüm

uá quidem Dsan honorant, — Atchoc

profe&ó nequ

aquam eít dies feríatos

(i-

.—' smorá longiore induruerit , lignaardte

fan&ificare. . .Neceffe eft , dum Co-

I

s

jam cohzrentia franges cítiüs, quàm

ronam Salutátionum Deipare texi-

i

7 . fepares, Haud aliter fi. femel quot

-snenfibus , autetiam crebríüs, Sacer-

mus, miferias noftras & inopiam eà.

sl

0

doti quis peccata fua apetiret, nonad.

demiífione proponere , quz paupe*

rem ; eà veio fiducià , que filium PAiip.

em

modum difficile forer animum avelle-

reà commerciispericul fis, à foedae li-

deceat. n omni Oratione Cj ob[ecra- 4

tione, petitiones veflra innote(cant apud

14* /Igg,',

bidinisamore ,ab habendi per fas ne-

DEUM: & quia eodem loco addit

:de"'fffi,G.

fásque cupiditate, à propenfione ad ins

alie ^f

anem gloriam : nec enim vitia adhuc

Apoftolus , ewm. gratiarum alliane ,

tenacíüs adhz(iffent, Acubiquis ex-

mentem quoque applicare oportet |

o

: Fä-ätä?eri-c menfesintegros, aut abhum;

adreputanda fecum DEI bencficia,

]

&ad modum iis refpondendi ; cum

J

tamcontumaciter adhzrebunt , ut il

la fraogere poffic, non evellete : tan-

hoc reipía maximum firobfequium ,

T

iÁiuquam , cum difficultate vitam

quod przftare Divinz Majeftati. pof-

fimus, quodque ipfe peculiari qua-

08

emendare, utanimifatis ad rem tam

x

arduam non fit habiturus, -

dam ratlone à nobis expofcat, Cu/rus

4

DEL, (ic docet Magnus Auguflinus ,.

W

XXVL. Denique non ali

ud Chri-

- ftiani illiSan&tagebaart díutius , quàm

x

in boc maxime couflitutusef , ut amimia -

I6 y

ut oratenr. Erazt perfeverantes ia Ora-

ei som ingrdta, Nec alià de causá

t

Eu-f 3

"tf

E

tíone$ eràcque hoc negotium ejus diei

przcipitEcclefia , ut feríais, diebus

efb

:

:

Chriftiani , Sacerdoti facrificanti ad-

ima-'

& i

. "tam proprium , uc. Conftantinus Im-

peraror diem. Dominicum Orationis

fint ; quàm ut divinz miferationi di-

andi

vino illo Sacríficio gratos fe exhibe-

diem appellitaret,. . Et veró. Oratio

opus

inter przcipuos rel'gionis & proprios

anttam pro beneficio Redempti. hu-

u

actuseft , q—uä homo mágnum DEO

manj generís , quàm pro omnibus aliis

N

onir

^honorem habet. $. orando enim fe illi

me

ante , aut p»o&:illud collatís,.-

-^ fubjicit, f'a«ce&äcq.q-e feeo fummé in-«

u

-XXVII. Prater fn—æg äfïqþkï femïi

digere, & eum omnis boni autho-

*

P!fä'

rem agnofcere,

Invosa me , €8 boup-

äpon'.s dandum eft componendis Ani-

Pj

Li

»

1

rificabis me: altSacer Vates, Interim

ma ratonibus , lucrís cognofcen«

m

atatis noftre Chrftieni remi eo redu-

pis, damnis reparandis ! fic ut qui-

1&0 j

eunt, ütfatis oráffe (ibi videantur ,

vis intima íua perícrutamus probé

gqül

perpendar

quomodo utratur tem-

fi Deipate Salurationes ad. globulos

a

sfir

Inter mille animk evags:iiones & gec

pore , quod illi DEUIS ut fementem

nd»

izreverentes, decurrerint

L

e

&

aternitati$ credidit, ^ Ajunt formi«

ftus

T

tamen iftí inter religiofiores haben-

Ícili-

cas u*-nfqïalïquf» m;nüg die ( illo

ctni

€et

R, P, Segneri Chrifi, lnffr,yTom..l.(' ;

gne

n«

EEE

.

162

| mscumuä : UNDEmMüs

cc*:*c,ï quiinter Lunarm lumine Ímmínu-

&à piéqueoperandum, quà Gcemma-

ram , & denuo crefcentem intercedit)

dent malum, quod per hebdomadam

- ferlari ,eoquecetfare ab omni proríus

eperati funtádque & ipü(pe&arent ,

quod Dzas & Eccle(ia in ferendo hoc

opere , ficur ne quidem 8 latibulis fuis

( Greg.

prodeant, ut (quod curiofi quidam

pracepto (pectárunt, "Ur /iauid xegli-

gtntia per fex dws agitur ,per diem Do- 5

( I/'

;

deprehendiffe fe exiffimanr) cognof.

. Cant, quantüm cumulárint, & ficubi

minia precibus expietar.

En igitur

quid ftatuere hodie vosoporreat , pri-

. opus fuerit , latibula fua reparent ac

ae(taurent, Si ftares fe habet , con-

usquamhis paríetibus pedem efferatiss

teddere nimicum deinceps DEO,quod

ftitutam mihi eft, pigros illos, quires

anima penitus negligunt, interíora fua

DEleft : eddite quafuzyt DELDEO,

Nemo deincepsfuretur illidiem, ho-

luftrantnunquam , necunquam, quo

:

.— loco fint can&a ,. per(crutantuc , ad

nori ejus & cultui confecrarum : non

hst

- difcendum , quidfadto opas fit, ad

profanetavaritid , aj'o.n,;fædjwomgp-

jln, ft

Prov. &* formicam mittere : Padead formicam

zi

tatibus,non aliis oble&smentis veti-

3 ilï', m

$,

tis,id enim aliudnonforet, quàám diem

d dver,f,

f

— &piger ,€8 difcefapientiam.

lnt,

*xVIH, Auditores Amantiffimi,

cjufmodi orco confecrare : expendat

y

idtempus in exercitationibus pietatís

SiChriftlani prima ztatis his exerci-

H

tationibus totam propé dabant heb-

Chrifianz , ur idoneum quisque fe

&

reddat ad illa benefici largitorls DEI

- domadam , anmagnum quid erít CHRü

&

pflnfcul—:isifacmr:umïdi:r-um' horas vos

dona accipienda , -quzipíe promittir

cun&is, qui dies ipfi confecratos ve-

illistribuatis? Quz tandem multo-

Íi

ruminfaniaeft, nec feriatis quidem

té fan&tificant,inhac primüm , dein

fl

. diebus poffeà labore interquiefcere ?

etiam alterá in vità. $4 vocaveris Sab. sia.

hi

" Animalia quz non dormlunt ; hocipío

Latum delicatum ,. C6 fantlum Domini,

Ttet

£ibabo tebareditate 2acob. Patris tui,

produnt, fe cerebro carere: Noz

tm

Plinl, joygpiupt, que eerebrum mon. babent.

Fuit autem hzc , hareditas , de roreGes. 27

f

cali €$..de pinguedine tevra, — De vore at

35^* Esonon dubitaboaffetere eos & Chri-

hm

ftianorum numero , qui à curis &

celi quidem , propter bona czleftía,

o

quz alterá in vitá conferantur

J

*

folicitudinibus fuís.nunquam inter-

fej

quieícant, omni judiclo ; íimó omní

. de pauguedine terre autem , ob

k];

Fidedeftitui, flisenim finon care.

bonatranfeuntia, quz hacin

ii

xetxþ, -femxiatis diebus utercnmr '-.gda:..;-

yi;ä :;dju:age:?tur./

R&g

,

d

d]t !

(ti

t

E

Áij

LT

T

mseutasps

m

m

er (o) s

S

!6'34

s

z

äääääääää

?*ä äïæü-*äüä

—

-

A

5

*

t

I

hat

/

'

-

| s

Rj eURSUuS x ^

h.SIGï

N

H

|

D

00 De Santhifimo. Miffa Sacrifrcio.

my

I.

pri-

I! alind contta - fï"Eþi!M

moä'oxpræfïïfäïH*exmiäæi* viä':rer; Cona*

t

malus Daimon moli-

bor hoc efficere: & modicum illud,

& explicare

od

cut £tudiofius , quàur

quod. vobis proponere -

ir , (i illud

ut adorandum Mif

potero, modicum non et

ho«

&|

m

Sacrificium éMundo:

faltem: intelli g.,a»iiïsf:' vmam de re tantà

|

T0f

)Dxm 7 tol

. C P enic u.

Etquamquam certum

differereut par eft, nec Seraphini ali-

r5 dren, fit,, hune. ejus conatam ad poftre-

cujus lipgua unquat pot is erit, Velim.

FUPI

lib, $,

étl«

mum uíque Mundi diem exítum non

igiturexcítetis vos ad fic aufcultan-

D

erk

dum, ficutreigraviras poftulat , dum

f

h

p

forticueum 5 nunquany tamen ille,

ht

quantam poreft, conari definit : iis

egomeaccingoad duo vobis demon-

t

proindelocls, ubi plus efficere fe poffe

ftranda: quorumprimum funt ingen-

f

defperat , idfacit ,. quod b«lli tenzpo-

tiailla bona , quz exdivino in nos.

Sactificioredundant: alterumeft mo-

D

re ficti affolet ; uc, cüm hofti majores

machinz & tormentz exipt non pof-

dus , bona hxc largé admodum & ab-

jttt

p

