funt , impadtis in nitrati pulveris

undanter confequendi.-

Ícutellam. clavís . reddantur. inutiles,

Ordiamur à

delt

p'riäm'o; '

jaj. TT

Áo non omniunm oculis. patec., quód

I

&

inter nos Orthodoxos, quibus faccifr-

II Quid tand

;n H(þ&ä*a-vif amabi-

mini;', :

cluniex.toto: nequit eripere , íd fal-

liffimus Servator nofter JESUS incru-

1n,

tem obtinuerit, ut quiillud faciunr,

entum hoc Sacrificlum in Ecclefià iu-

nl

ftiruendo ? Dicam quám pauciffimis,

t.rO/rIN'

tam faciant luridé & negligenter ,qui-

veró'audiunt , tam abíque pietatís

Id fpe&avit , ne unquam. deinceps.

ii

his in terris animz noftrz ino-

us

fenfa modeftiáque aufcultent , ur. exi-

ftimari poffit ,id apud multos omnino:

pes effent : Zmomnibus divites . fatli Y« Cors.

ob

affecutus ,ut telum hoc , quo nullum

eflis inilo : ut. Apoftolus loquitur.T*?r.

eft ad expugnandam ítygem poten-

Locupletati eftis per Chriftum JEfum

tius, Infixis velutclavis inutile (it red-

omni genere divitiarum fpiritualium: ,,

fic utomne nominum &. debitorum

ditum ? Uitinam mihi contingat ho-

die veflris inanimisunam excitare Fi-

.genus poffitis expungere, — Quadru-

dei. fcintillulam circa. Myfteria hzc

pliciautem, fi redté Angelicus do-

fublimiffima, que à nobis Sacerdotl-

cuir, nominum genere.- Dro obftri&ti

ii

L]

bus ad aram litantibus geruntur

tenemur , fic ut quodlibet eorum:

X

ol

;

inde exe

ts

'*cnihwerröæ rem: mra'gngmä ?Ffïmï EPm"ïm

in&ünirum: fit :

4

4

ïquatbus; pr

pungeue

e

*

164.

DISCURSUS küüdügcmus

þung&ndis quimnoftra bona omnia

^ex cognitione p er&&ägrä i'ïïu*pr;ïe&ïæ

B

ac diving Ma

j

e(tatís ejus , quá res

!?;

|

noníufficiant , tam habemus abun-

de , unde facisfaciamus , in. infinito

creatz. doneotur , &ex illà. aítima.

ï

diefauro, quemex divíno íacrificio

done , quam de illo fe habere ipíz

hauríre licer, — Honoranda ioprimis

profitentur, Arque hic obfervare

nobiseft Divina Majeftas , deinde

licet. exttemam . hominis egeftatem.

placanda , tertió gratíz illi agendz

Ubi enim invenire srit. obfequium ,

ejüfque profeffionem ,

quz tam

pro acceptis , & denique ab eà pe-

2

tenda , quibus porró indigemus :

magni DEI dignitati refpondeat -

*

'"huncin debitis hís enumerandis or-

Tam ille perfe&us et. , — ur nullá

ratione zquum fit , nos vel in re

dinem non absqueratione , Do&tor

.

fervavit

*

dNaximó enim , inquit,

tenuiffimá repagnare ejus voluntati ,

ï

*?

S.Th« 1.2 qblsgæmr bemo DEO propter ejus AMaje-

eií ageretur de (ervandis tali vo-

q.102:. (latem , fecundó propter offenfam com-

luntacís

acu - -mortalibus omnibus.

i

arteds d mi[[am, tertió prapter beneficiajam faf-

ab atrociffimis loferotum — crüciati-

l

1068

—

At

' eepta , quartó propter beneficia [parata,

bus , imó de iis liberandis » Qui

jam ad rogos illos deftinati- funr

»

4

Mi

Perpendamus figillatim omnia hac no-

mina, ut probé inrelligamus inexhau-

4

quodnam igitur ufpiani erit donum

la

i

ftas opes ifoxd;'ynænoþ/is 34 illa delenda

zquile, quo nos agnofcere demon-

firemus. excellentiar — hanc

in&ni-

Y

- donatz,

It

Dwe!gemqus& igltur ante omhía

tam ? Fingite"animomRegäm totius

D

k

DEO obfequium , nec qualeciinque,

afpedtabilis Mundi' Dominam : quo

I

fed plandinfinitum, Si enim . honor

tributo ejus dignitatem . adzquabi-

j' |

debetut dignitati cuicunque ; & major

mus ? Annonmatre foret egenum ?

tdl

An non fodinz omnes (teriles? — An

f

majórque debétur , quó magis ifta

crefcit; difficile profecó hon eft ,

non 'elementa ; omnía pária. non

I

indecollígere , cüm DEI Magnitudo

effent fuppeditandis., quz ad rale

lll

tributüm requirerentur ? — Judicate

fit

& dignitas limites & fines omnino

. nullos habeat

3

" honorem quoque

nunc ípfi , quidTellus omnis ha-

A

ili deberi tante magnitudini re-

beat , quo pro dignitate honoretur

li

Mundi tetius Conditor , cui com-

Q

[pondentem , ipfum nimirum etíam

r3

fines ac limites nullos habentem

*

paratus ton

homo

tantüm, fed

4

Lanudate eum [ecundzm emultitudisem

?

omnis afpe&abilís hic rerum appa«

d

u.

4

Tan:óque id ma-

ratus- , imà quz exiftere poffent Mir. &i..|

k

magnit

lyois ejus.

2

1S

quód cüm DEUS ifte ac Domi-

omnia, nihil funt

*

Quid dignum6.

i

offeram Domino .

e

*

Attoniti dicere

2

mal

nus (fuá naturá mutatlonis omnis fit

ffql

experé , nihil eríam boni tecipere

poffamus eo , 'quo Michzas Pro-

ma]

- jnfe de novo poffit , fed illud tan-

pheta , facro horrore perfufi, Ab-

&fp

a

rebus condiis

jicíam me

?

[

tüm

exiernum

prono in terram vulta

illq

reverebor ? fle&am genua? Curvabo

-benum .;

a s ag reduadat

£enmn

DE sAä&:'*erszMo -MISSZ SACRIFICIO,.

165

BU

defertur, ; in quo DEUS !gïa San&tií-

geuh DEO excelfo ? Quid autem hoc

fimam. adorat Trinitatem omni ill

2

5

L I6

füttante. Monsichd dignum $ Offe-

poffibili ratione , quà adorarl poteft,

m

ram proinde illi munera fplendidiffi-

ma, ANgauqnid offeram ei bolocaute-

ejüsque in confpe&u íra fe demirtit , at

Qpl

[VA(O

mata ? Sed hzciante convenientia

modica panís cenuisfubtili(que portío,

»

?

quam hoftiam dícimus, effe videatur.

tem,

Majeftati ubi candem — inveniam

Circuméite oculos per ces. conditas

AffirmantSacre Literz, quód fit A4ag-

m

(f

oimninoomnaes; neceft , nec effe

napotentia DEIfolius , €8 ab bumili- zi a.

;

,

;

n omni hoc numero ullum

bus bonoratur,

Quantumcunque ta z.

3

p

oteft i

ull

DEO munus. Munus DEO

menferes aliqua creata abi'ciat , oul-

dignum

i

|

dignum aliud effe nequit

?

quàm

la eftIec ejusabje&tio , &i diving ma-

m

^

güimdini comparetur, ille'r

*v

7

Cid

A ,

ipfe DEUS 5 &ille; qui fedet in

yo

fablimi Magnítudinis fum throno ,

cultus, ille honor magnus eft, quan-

|bus

defcendar eporter , ut. fiat Vitíma

do coram Mäjcä'ïï:ate illà Omnäpowtzs

(e proíternic, ficucomnishonor , om-

atl

ijn Altarl , sícque id , quod offer-

tur , ex toto refpondeat excellentiz

Dis cultus , quem res quecunque ,

qu

l

Majeftatis 'ejus infinite, ^ Atque

que DEUS noníi , exhiber, illi

honeri cultuíque collata minüs 2fpe-

um

hoc eft , quód in tremendo — Miífe

Sactificio perficitur , qaï) DEUS co

Gabilisfit , quàm afpectabiles fint

J

(t«

honore, eoculm afficitur , quem

Stella reliquz , cümfo

lis ín confpectu

«

mererut

, dumabipío adeó DEO

UO

fe ifi&q*ng.- :

honoreafficitur; à Chrifto inquam

que

abl

[ESU , qui, demiflione omnem in-

ïV. ; Ahinia&:— q;:änäam. a"iä,äntï(-; s Iret

telligendi vim faperaute , ponere

fimo DEO amore sccenfam ajunt mil- 7.3.4,10,

i

fe dignatur ut vitimam in Sacerdo:is

le argamentis ac defideriis conatam

àn

f0

manibus , patratusad amittendum

effe vim amorís fui prodere, — Dice-

lllud effeSacrameritale, — verbis con-

bat, exempligratià? O fi mille lín.

lt

fecratoriisobtenrum , &t quidem. ad

guls effem przdita , quibus extollerem

ia

perfectionesillas

3

Q

hr

amittendum ea fine, — ut palàm pro-

quibastu ,

fiteatur fupremum DEI in res omnes

DEUSmeus, prefulges ! Oficor

(etut

conditas Jus , fammámque , quà

meum mille myríades cordíum adz-

cot

quaret virtute ac potrentiá amandi

d

ab ejus potentiffimà virtute. depen-

dent, -indigentiam ac neceffitatem.

te, DEUS meus! — Utinam fubdite

al

Sic, ut(i, quó Monatchs quisque

mihi 'effcnt : lm'e,ö:que. parerent

l&m Mi

arbirtio res condire — omnes

7

$

ut

777

majoreft,acdignior, hoc majori ob-

fequiotum genetecolitut , DEUS

omnes ac fingulas tuis fubfternere

C

1

*

majori obíequio & lattevtici cultüs

pedibus. poffem

erigerém me eà

pro-

uám

ufque , ut fola plus te venera-

l-

árgumento coli non poffir. ,

àm te venerentur Beari

rükü

mq ',; '*399;?;*'?,5[;&!& S;ïþti&,CïO;iP'ä

D .qu

mnnes

/X 31

W

tl

ERE

wlmgg.,ä

166

DISCURSUS DIIODECIMUS.

;im nes Celites., cu

n&íque Beatorum

l

ttibutum penderer , q;u'ä?dæ effecomnis

crdines Spirituum L His,aliisque ejufce:

ille honorà Matre Virgine, — &innue

t

:

generisfanctis defideriis e(tuabar felix

merabili illo , quem. audiffis, Crli-

li

illa Anima , quz , quo intus flagta-

I

tüm exercitu exhibitus ; cantóque eí-

bant vehementiüs, ranto etíam. lucu-

fet majus ,

quó majoreft Chiiftus JE-

!

lentiüsforis fe prodebant , haud ali-

SUS, DE

US vívus verüsque , rerum

teracmontes illi folent. , qui ignes

conditarum omnium cumu lo , infrais

vomunt : cüm. autem die quádam

tisintervallis ab eo. remoro. — Amplus

prequam aliàs majora fan&ti inceudii

aliquid majüfque dici poteft ad expli-

figna proderet, hzc fibi refponden-

candas opes illas maximas, quibus nos

i

tem Drzux audire mezult : Filia; 2:quo

Chriftusin Miffz Sactificio locupleca-

V

animo efto ; unum fíiquidem folum

vit ?. /». ommbus divirer

N

faäs * e/?zx in

Mif facriicium omnem mihi hono-

silo,

D

W

rem: cultümque exhiber , quemcun-

V, Nondum tamen. t*ol»wmä—*i&umä

Q

que mihi opras ; imà absque com-

t

eft. / Magnus i quidem ille Dzus, pro:

paratione plus mibi exhibet , qudm

eo, quód euaxdebitoculta venerare-

i

tu quoquo modo voris tuis affequi

i

mur, contemptus

à nobis eff , & inju-

poffis, .. /Eftimate hinc , Dile&ilfimi,

riisaffe&tus. , audacià , quà major

N

quz quantáque res fit Miffz Sacrifi-

aliaeffe non poflir : unde quis eft ,.

N

cium, dum plus ex eo gloriz in DeuM.

lt

qui fatis explicec. debitum , quoob-

redundat , quàm ex omnium , quot«

ftri&ti (amusad iram ejus placandam ,

L

quet funt , feliciffimi beatitatis Re-

fatisfaciendo ipfi ad' affem pro tot

u

gni incolarum cultu & amore,

Sic

injuriis , quibus d' nobis eft laceffi-

h

utfi Triumphans Ecclefía ad. exh ben-

tus, quibüsque identidem laceffkur ?

f

dum quàm maximum (andillime

Hocautem qui tandem absque di«

a

Triíadi cultum ,. fplendidiffimam. ad-

vinoillo: facrificio Éeri poffet » Di-

|

otnaret legationem , cujus caput effet

vinz Juftitiz fatisfacere , meri&m-

l

Virgo fan&iffima , comitataà omni

que iram mitigare, opus eft tamar-

l

Beatorum. Czlitum| numerof(iffimo

duum, ut eficere illud. poffet omní-

lt

choro: , Patriarcbarum: , Propheta.

rum

nonemo:, qui. fequefter & arbiter

l

; Apofftolorum , Martyrum,

divinus non effec , qualis. e(f DEI Fi-

-

Confefforum, Virginum $ quin. co-

lius. hominem indutus,

Si fÜeter

"Á

l

mitara Geniis czlefti

bus plané omníi-

J

4Moy[es C3 Samnel! coraus me ,. non eff

1 -

bus, Angelis, Archangelis , Princi-

nima mea ad: populum: iflum s. ejice

patibus: , Porteftatibus , Cherubinis,,

ilos à facie mea.

Sic olim (fublimi

t

Seraphinis ; parte. autem alterá Ec-

illo: fuo éà Throne iratus DEUS ful-

clefía Militans Sacerdotem mitteret:

l

minabat, Quzcaufa fuit , cur Legis

hi

poftremum omníum ad unum facrifi-

antique Prophetz ac Patriarchz , ho-

f

q

cium offerendum ; unum hocac. fo.

rum DEI judiclorum fenforümque

ïs

'um facrificium majus DEO honoris

&i

conícli magnis identldem clamoribus

üi

in-g

DE ;*SïANCT;IfSFS*IM:QwM.ISSä SACRIFICIO,

163

n

Ingeminarent : — ZMrtre quem mijju-

minitarum gladiiscedi wolait : &

ie

rus es. Dlaceat tandem. ó DEUS mít-

tamen tunc Matrimonium non erat

;Ex,..aï," 13

Jl

tere de Cslo Agnum ílium. immacu-

niüi contra&us quidam civilis, non

T

autem Sacramentum , ut eft hodie.

latum , cujusgratiá (tatuifti ponere

iram, quá contra opera manuum t&a-

Acnunc , cüm ad Sacramenti dig-

1 jE.

nitatemeve&ctumfit , & adaulterium,

UT

rum juftiffime exaríiti,

Atque hzc

eít illa vi&ima , quz Miferationem

prater feditatem. Incemperantiz ar-

Minie

)pur

ámpetravit & veniam Peccatoribus,

que Injuftitiz , compleGatur eriam

«juodammodo malitíam Sacrilegii ,

i

I'I

cruento. primüm illoin Cruce facri-

Ros

ficíos deinceps veró alcero incrauen-

DEUS non unum , aut alterum , fed

tU

to Altarís , quod nobis reli&um eft in

plura centenaadmittifinit , quin do-

memoriíam ac reftaurationem peren-

nios & familias , quin urbes.integras

iT

nem illius , quo olim perlitatum eft.

evettatfundicus , uctamen ob delicta

tam atrocia everti. mererentur,

Ob

&

Quid proinde , quid quafo fierec na-

Reg

turá noftrá humapá , :hi(i Servator

levem Davidis Regis in ,xn:umzcr.and.oz;

nlfJ

fedà(fet animam

at

nofter imorte (uà

Populo vanitatem ac (uperbiam , pe-

ftem DEUS immifittam funeftam , ut

bju

divinum, juftiffimà vindità paratum

permittere cotius Mundi. excidium ac

modíco tempor!s intervallo feptua-

jjor

d

rultam ? Er veró quid Mundo ipfo

ginta mortaliam millia eà excincta

fieret , Chriftiano maxímé , f(i hoc,

íine , Nuncé diverfo 1lle patienter

)9

fä my

eam poft exantlaram à Chriffo mor-

fert non vanitates cantüm , fed noxía

) tot

tem ,gravitis atrocitisque peccante,'in

graviter in publicum exempla , fed

EcclefiáDza Sacri&icium non effet,quod

perjuría, fed,.quod plus e(t , tot de-

ceffi-

m

futorem .denuo irritatum «excitatüm-

teftandas blasphemias , quasChriftia-

quemitigaret ? — Nihil equidem du-

náégentealiqu(omni feré momento;

N

bito , quin Mundas peccatís ad hanc

in injutíam divini nominis tartareá

: Di«

j

diem patratis oppreffus pridem in ni-

linguá evomunt, 'Obtutus unus cu-

T. Rego

hili profundum abiiffet, utpote tam

riofior ,aut minüsreverens, quem ín

'«6- :l?.

amäf"

immenío tot. noxarum oneri impar.

Atcam Betíamitz defixerant , ftrage

otitie

Une nimirum fitmiffimo Divíni Sa-

tbittt

quinquaginta millium ex eà gente

críficii fulcro nititur, quo minüs pef-

vindicatus e(t : & nunc tantus eo-

"

ul

fum eat, eóque Juftiffimz Dzx árz vim

rumefthumerus , qui non verentur

tll

& impetum£rangit.

ore indigno manducare catnem Filii

nt,

VI, Quam porro caufam efífe arbi-

DEIin San&iffimo Eucbariftiz Sacra-

g

traminl, Auditores Dile&i(fimi ; cur

mento , & tra&are illam manibus

jinl

Dzusnüncín gubernandohocUníiver-

confpurcatis míllefadiffimis libidini-

fü-

Ío tanto plus Miferationis oftendat ,

bus , millefpurcitiis, fic profanando

ggfs

3';;2:'&

quàm of(tenderit feculis antiquis .?

non aliquam & ligno infenfili arcam ,

,L

ho

; £0, 46:

Ad fumendam de uno adulterio vin-

fed membrailla puriffima & fan&itfi-

yqu

ma » quz funt vivus Divinitatis Sacro-

jbus

; cïi&äm *VigingiiqUin:qug millia Benía-

fan&z

[

-

d-

£

-

m

T

i

DISCU äsüä D uïcmc IMUS"

fancte ;hrbxias Ü

& tamen , haud fecas

infelicibus illis exprobrat , : /qaö?äf tet

(

ac f etiamnum ctucis trunco clavis (uf-

fuis hoftlis ac oblationibus id efficere

!

fixz hererent manus, fenfum naullum

Ái

non poífent , ut farorem ejus ac ine

prodít, & immanía (ui Populi facrile-

diguationem initigarent, — 4dipe vi-

24

[1

gía tolerat majorilonganimitate,quàm

imarum tuarum.- non inebriafhi m

e.

iecn

olim leves contra debitam fibi reve-

Nil cale jam DEUS exprobrare poreft

tentíam noxas tulerit,

Quz autem

Populo Chri&iano , apud quem vel

Aantiin. Mundo guberna

ndo difctimi-

unum Miffz Sacrificium ufque adeà

niscauía ? Án fortaffis animi ingta-

illi placet, ut inebriare quodammodo.

tiffimi fcelera, tanta beneficiorum ín-

ejus Juftitiam poffir , & ita quidem

terim acceflione fa&á , minüs jam ha.

inebríase , ut manibus ejus extor-

bentmaliiz , & veniá atque excufa-

tlone ma

quere poflit fulmina , quz jam jam

gisdigna (upt , quàm olim?

in Peccatores intorquebat. — Hine

ä

nus. Veratam ftupendidif-

veftto bono difcetis , « càm iratus

]

criminis & clementiz caufa eft Sacri-

DEUS vel privatum quemlibec , vel

[

ficium Miffe, inquonullo non tem-

Kempablicam | aliquam - flagellac ,

lil

pere Patri eterno ,. Sacerdotum. ma-

non aliam certiorem irz ejus mitie

[

nibus, magnailla victima Chtiftus

gande rationem effe^, quim mulre

Ij

jESUS. immolatur : atque hic eft ar-

lacta facere , multis faciemtibus a-

hQ

cusille celeftis , qui divinz Juüitiz

defle. In. Graciá

Muh,

quondam ^ tam

GF

tempeftates fedat, & potentiffimis fan-

peftilens erat. a&ris ínfebi contagio ,

"

guinis fai facratiffimi vocibus. proto-

ut mortalesmortuiin publicis com-

to mortalium genere mifericordiam &

phtís haud aliter caderent , ac arbo-

[

implorat, & impetrat ,. cujus ille, erfi

rum Folía , cüm hiems fevire in-

caput ac Princepseft, Advocatum ta-

Q

cipit.. Ad malam tam petniciabile

)

men ejuídem clementiffim2 agit , ut ab

emendandum fuafit Híppocrates, ut

T

&xitio illad redimat fempiterno. —

fuccifis per campos arboribus " prae

VIL, Atque hoc olim. Hebrzo Po-

91

grandes lienorum ftrues €olligerene

K

pulo deerat ; qui, etfi tam diverforum.

sut , quz fübinde acceníz:conta-

I

rituum, torhaberet, etiam. propec-

giofam illam auram purgarent - id

«atíis, facrificia ,. nullum tamen ha.

u

quod re ipfa dein fa&um efl. Re-

J

bebat,. quod.ejuseffec virtutis ac. po-

putate igitur anímo , «ciàm DEUS

|

sentiz , quantam fufpicimus in illo

publicís calamitatibus in-nos anim-

Sacrificlo, de quo nobisfermo : quin

advettit , toram paffim Provinciam

imó quidquidinillisinesar , virtutis

contagiosà velut lue infedam effe,

"T

& efficaciz, exeo inerat , quód an-

aut nimiá Morumlicentiá ,. aut' fed

lf

tiquzillz vitime , umbrz. effentac

[/

lbidine, aut blafphemlis , aut alio.

figurz ejus , que hodie offertur ,

aliquo magis vulgato — peccatorum.

t/g

It

gsnere.

Nullaum proinde prafen-

xg&imæ;ac): ;-acxi&ciig . Adcitco DELIS

Ti

tius malo remedium git

» quàm plu-

Q

/

ribus

EY

&

av

£

9s

A

169

: DE 's'*ïA.Nc*nsng'ög»ü*sïsæ ! S*'Atkiæcm; :

dty

res cotittaxeranrquám facüte fulffent

B

æiïïizsï in templis "X-Saj;);er'döcüzn ope:à

[ert

iïgn;;*m/hun'c divinum excitare , cujus

ipforüm Peccatorum; jam alids mortis

EU

reorum, vitz: delitta nihilominus no*

fuavifimus odor, &amoris flammzx

t 9g

flta exigebant Sactificiam valótisinfi«

J

l

contagionem nullis aliis remediís fa-

) nt,

nandam ,,Lgkurg,.egti,jöïä--*jialqbfi tatem re«

niti, qualenobis in Mi(la fa&o. ipfo

x

Servaror nofter amantiffimus prepa-

T

ftituant.

mv

. VIlIL, Quamqua

m lilc non efEpra-

rare dignatuseft. In hacfiftit fe Chei-

&ütd

cpuds Sactificii incruenti effe&tus,

ftus [É(us habitu & veftimentis tam

nodo

divínz Juftitiz quodammodo frenum

abjeótis, propter accidéntiüm conge-

idem

3:

injicere: plusett, quód illi plané ad

riem , quorum involucrote&us com-

AUE

aqualítatem fatisfaciat. Et veroin hoc

patet ; fi(tit etiam fe geta & compofie

tione ram demiffa, victimz Inftar, non

j jm

nominum noftrorü confiftit magnitu-

Hin

do , q»ód identidern divina Juftitis

rantüm jam immolatz & jugulata;fed

"

;

iratus

Peccatorüam quemlibet iis vetbiscom-

etiaüm,.-.-para;ægronïptæque , quancum

eft in(e,ad vitam deauo , pro axerni

, "tl

peliare poffit: Redde quod debes.Redde

lat ,

milii, redde honorem illum, quem

(ui Patrísgloría,amittendam; ut Pater

nitis

tanta temerirate , dum obedire mihi

nihil porro pro injuriis fibi illatis exi-

3-

gat, imóut plusquám fatis ipfi fit fa-

ülte

renaebas, ab(tulifti.. Quis tamen ho-

' Rbha: $

norem iftumreddet , fi. divinus eft?

étum.ZVos ficut deliflum tta €$ donmm,

$

S'IS $

: Mþl'i)kaïy &

u

fgunqaiddæää-präæ'

ocenilum meuun po

[

Plusipfihonorisreddit hxc obedien-

7.

tía,hzzc abjectio divini hujusFilii, qui -

igo;

feelere meo?. Siegotanquam Abraha-

mus aler, inholocauftum obtulero:

fe demittit , ucipfi fe(ubjiciat & fub-

cott

ao

dilectum meum & delicatum filiolum,

fternat,quàm ipfiabftulerit refractaria -

d

eóneegofanguine, quamlibet inno-

illa 'F?ï fidia Peccatoris, contra San&if«.

Jabilt

cenie , abluereextotopotero peccati

fimas ejus. leges perduellis : atque ita

5, Ut

-meifordes, & totum reddete DEO ,

noxea planéomnesín puropuriffimi &

quod ipfi abftuli? fed qua tandem ra-

innocentiffimi Agnl. fangui.näïfubmel'&

tiopeuniushominis', imó omnium fi-

guntur: non quidem quafiMiffeSacri-

germb

ontáe

mulhominum vita faciet fatis pro pec-

ficium per fe & absque medio deleat

cati ilitus arrogantis feeditate ac ma-

noftra peccata , ficut id. Paenitentiae

T

R

litia, quod narurá fnátenditad. vitam

Sacramentum praftat; fed quód illud

XEUS

ipfi DEO'eripiendam ? Quanto. veró

przftet mediantibus auxiliis necelfae

minüsid poterít vita beftiarum , fi

riisad (erió & cfficaciter dolendunrde

oite

x

cunc&epro unico unius peccato im-

peccatis, qua auxilia nobis impetrat,.

| jf. 40-

molarentur ?. 4zimalia won. fuffciunt

& quod faciat fatis pro offenía DEO'

x*efïe':

1-*6;

4d bolecauffum..| Nerum quidem eft ;

illata, & pro paenisoffendenti cetero-

fedi

ejusimodi beítias , ranquam : nullius

quin debítis; quàde caufa. etiam de

t ao

hoc incruentoSactificio verum firillud:

rorum

peccatifordibus infe&as, non tam pa-

f!ïm'ïäbfïeas fuiffe futuras ad . fatisfa.

Danielis: Occiditur Chriflus, & fruens

4 &

ciendum pro nominibus quxPeccato-

ACCipiet peccatum,

] Pm'

Y

[

hii

R P;*ngwe("i*cl:fri[fi Infir, Tam d

l

*

ss

*

175

- -DISCURSUS Qi;cb*scmms, a

j

tes adftant Angell , rerum,

IX. Hormb' verborum — lítera de

Q-fe&;d*

Servarotis morte loquirur , accipi

rümque tam prodigioforum conrem-

tamen

&

| 1

ampoffunresdem de Mi-

platione attoniri/ Sed non ex;r';g-gmug

(z (act

ii

io, quod (acra Tridentina

ante tempus à propofito fcopo, — fed

Synodus definivit effe & ipfam facri-

progrediamur adtertíum ,quo. DEO

ficium Propidiationis, re nullá, ob

obligamur , üominum genus, quod

vi&imam quzin ipfo quoque offer-

eft gratiarum i

pá pro benleü;iis acce-

tur , factificio inaraà Crucis immo-

ptis debirarum.

X, Magnaquidem fant. hzc no

lato inferius, fed tantàm diffimile in

Seff 2 ; modo offerendi. — Docet fantta Syso-

mina, etíamcum ín. fe fpecantur;

& 1« — du facrificium iflud veré propitiatorié

multo tamen evadunt majora , i illa

etíam perpendamus, de quibus paa-

e[fe &$c..- 'Una enim eadémque eft. bo-

flia , fola offerendi ratione diver[a,

Aó anté di&um eft. Neque caim

Concipite proin. animo facrificium

Deus beneficum tantüm , infiniréque

Cruciscaufam fuiffe univerfalemad

bonum erga nos fe. femper. demoa-

mortem peccatis inferendam , facri-

ftravit , fed calem rum . quoque fe

l

ficium veróAltarís particulatem quan-

exhibuit ,

poftquamà nobis & to«

!

"

[

dam caufam effe. que fanguinis à

tes ,

& tam graviteroffenfus eft.

à

|

Chrifto JESU profufi ,vim virturém-

Hincconfequens eft, quod(i verà. in-

|

finitaejuseftin nosbonitas , — infinita

que huic atque illi applicat. Mors

& Cruciatus Chrifti chefaurum colle-

ejusin nos beneficentia , — nos quo-

que fummo jute debcamus . ip(i gra-

erunt , MiTe facrificium illam di-

E

firibuit: . Mors Chrlfti zrarium e(t

titudinem infinitam , & agaitionem

s

liberaliffimà ejus beneficentià

noD

ublicum

?

Miffaclavis eft, quà illud

referatur, — Obfervare proinde , quid

;

inferiorem. | Verüm ubi tandem lo«

l

corum

fitfacrificiumperagere, quid illi,

inveniemus azrarium tam

locuples, & epumtam immenfarum 1Ge. 32

d

dum peragitur , adefífe, Idem eft,

ac facere, ut Deusille, quí pro cun-

ZMinor (um cuntlis miferationibus tuís , — 19«

VP[

fM.i f in

&ismorralibus in genere mortuus

verba funt Jacobi Patriacche fanátif-

fimi. Nonhabeo,ó DEUS , unde

l qig

eft; nunc denuo quodamodo mo-

l

riaturpro me & veftiüm | quolibet,

gratias tibi referam vel pro. minimo

beneficio in me viliffimum homun-

perindeomninoac fi. noftrá fingulo-

rum cauíá denuo motreretur, Hic

cionem collato.

Equidem finon aliá

tenere menon poffum , quin excla-

tos DEUS dignaretur gratiá , quàm

mem :

Pró Munde hebes

&

ut velfemel blandonos obtutu refpi-

L.À

lj,

infenfate

]

quàm

nihil intelligis

ceret,. fieret profedó, ut cüm Ípfe fit

U05 fs

Dominustantz Majeftatis , nos au-

de Myfteriis tam fublimibus! — qui

fieri poteft,

ut tam mulciAram cir-

tem creaturz ram mlferz , — tam ab-

cumftent ofcitantes , garrientes ,

je&z, nunquam dignas & promerí.

&

h

tàs gratiasagere Po[ï"emus , etüt

Ot*os

jo;gnte'sx, ridentes , ,dunlx trem;n-&

nos

W

.

X

5 bEï**SANchss.iMs MISSE SACRIFICIO, |

j

171

?&o'

Miferationcs tuas omnem hum

te

nos ejus confervaremns honoii, & mil.

lies quotidie vitam proipfo profunde-

omne pondus fuperare , en tamen

;mur

donum , quodipfum folum tantum

d

- remus. Qua igitur gratítudo fufficiec

valet , quantum valere poffunt dona

DiO

'ad digné refpondendum,non jam blan-

do obtutuí,fed bonis ac bencficiis in-

tua omnia: en Deum, quí noltris Íe

quol

manibusofferttibi, equalis omnino

G

mumeris,quànaturz, quà gratiz, fed

liberationi d malis innumeris quà

ac (üfficiensad rependendas víces Di-

vinz uuz beneficeniiz, ,quamübeï im-

«ulpz, quà penze: fed gramio,

f0«

meníz acinfinitz,

quod per omnem deinceps &ternita-

os, Dile-

lur;

tem promittit, & non eftaliud, q;täm

- Xl, Quantum proinden

illa

Giffimi , debemus Servatori noftro

— Apfe, bonum illud infinitums — atque

?äu.

Chrifto JESU profacrificio hoc Eu-

enim

hzc quidem impenfis vitz fuz , quam

duxit inter zrumnas tam graves,

chariftico , quo fine ; vellemus,not-

&qut

excgir totínter cruciarus & dolores,

uG

leinus, cogeremur vivere ingrati Patri

Yfi«

noftro caleftí

?

[f

Sedhic fuit modus

finivít totinter injurias & opprobria,

: (e

noftriamore, ferali inligno!

Quid

fine modo Divini in nos Amoriss

q03

A-,'Zfoä. .

devincerenosfibi beneficiisimmenfis,

Ze

dignum e[fe poterit beneficiis ejus? Con--

di

& dare praterea, unde illis ad equa-

[uilte,fiplacet, cundtas illas felicif-

d*

"fimas Cxli mentes; omnes ore uno

litatem refponderemus, Quamquam

N

teípoadebunt, noneffeufpiam , unde

veltum,dum inincruento facrificío

W

DEO fatisfaciamus, unde gratias pro-

expungimus ncftra nomina » fuum

i gtqa-

merítas rependamus: velimus , noli-

DEO filium offerendo ; alia denuo

[onem

mus , neceffe eftnos vivere ac moti

apudeundemipfum nomina contra-

110

-ingratos, Perte tamen alteiá. exigit

himus , cüm non alíus, quàm ille

n l

DEUS , utomnino reddamus, quod

ipfefit , quitantá. nosforte beavit;

j m

1

.. debemus, & Ecclefiaftici , tanquam

ut huncFilium ipfi offerre poffemus.

ID

Gmdï;n

publici Ptzconis ore promulgat nobis

Nec tamen sefert 5

nam etá dum

jl

utuü,

-Ecli. , iimperium,quo jubet reddere,quantum

reddímus , accipimus ; tamenetiam

nái-

i accipimus,Da 4llriffimo [ecandim da-

I

dumaccipimus, reddimus, — Accipl"

udt

tum ejus.Sicut omni ex parte conijce-

mus , dumfacultasdatur. offerendi

Deo thefaurum tam inexhauftum;red-

jnimo

remurinanguftias nobis inextricabi-

ymun»

les , ni& Miffz foret Sacrificium,eo,

dimus, dum illum offerimus. Atque

al

fi $, Irenzo credimus , fine potiffimüm

utinam tantí fcíremus aftimare for«

quäm

inftitutum , ne DEO ingrati effe co-

tem hanc noftram , quanti. eftimari

Lib 4«

eremur.Divizum boc faerificium ideo

meretur / Spe&andum fe obtulit Ve-

il

tont. ha4e

mflitutum , ne nosingrati fimuserga

nerabili Franciíca

Farnefie Virgo

lpfeät

ï(s €, &2,

^ ia

D A

Deum, — Cum hoc facrificio,fpe boná

San&iffima , — &brachiis ejus filium,

[ )

n^

.

acfiducià pleni , fiftimus nos oculis

fuu

Divinum Infantulum inferens,

at

Patríseterni,& his eum alloqui fiden-

Áccipe eum ,

ajebat , . eft enim

utaris.

TOLOS

wuus ;. &víde,

; u.gwifulo recté

nos

ce*r pom;xmus : Novimus , o 'Pa;:r,

-

T A

fNoAüc:

A

3

v : DïSCüRSUS DUGD äüMüï

;*ïg&eï eft JEfu

$. Dile&itümi: Paár-

reddí. plus ratíone quadamapparenti.

vulus datuseft nobis : & (i nofter ille eft,

Semelenim tantüm à Patre: datas no-

noítrz quoque(unt opes illz nunquá

biseft Chriftus , cüm . carnem no-

exhauribiles Meritorumejus : noverí-

fram induit; nos autem (apiífime

ä

/qnus igitur iis ic uti,(icuc oportet,offes

IllumPatiin Miffz factificio reddi-

'endoilla quàm creberiimé aternol'as

mus; unde videmur. quodamniodo

v

*

p

.tti ad onns , »qu? pïmmimu—z : mþiæ;

inteddendo vincere. ipfum D

EUM,

vandum,

legem Gratitudinis implendo ultrá

us, cüm a. fit

— XIl, Sed quidagem

doniaccepu menfuram , ur requiri

ratítudinis Lex, ut jubeat non folüm

dicebam: fic ut.non tantüm grates

li

-quale accepto müneri reddíilli , qui

rependamus DEO; quantas ejusbe-

(0

S.T;]Q DT

j

donavit, fed etiam majus? Qwr re-

neficiamerenturs fed etíam quantas

W

34q, 10

aericus eft ,. dumnos fäe:n-ïiääcz'äg Íuífs

AT, 6,

* compez[at aquale , S. Thorz dodkrina

eít,non videtarfacere g rat i5 fed red"

amoris infiniti. vi. plané prevenit.

!

dere quod accepit, — Qui prior benefa-

Quiigitur iäiriymþ&f , ele Chriftía-

Í

cit, (uo plané agít arbitdío , nullo

noruménumero quemqu am,quihac

TY

l

tituloobligatus : qui vices bencficio

vetaefIe profiteantur, nec tamen per-

) $

re ïndit " )äm 1& ag;[, ad qggddCCO.

peunus Temploram (it inquilinus ,

4

ri & beneficentiz alieng relponden-

L

4n totíacra , quàm mul

tis ibi i:n-æ;-

.di titulo adítringitut .

*

atque inde

elle poteft, intentus?

Y

h

neceffarium eft, ut qui beneficium

XIlI. Cujusquidem .

tei obl igat&ä

accepit , tanto plusreddat, quantum

inde vel maximécrefcit fi. citulo gra-

t

fatis et , ut fpontaneam illam latgi-

tiasproacceptis referendi , addatur

d

sorisbenefici voluntatem ac. Rudium

& alterea , que de(derantur, de-

ll

compenfet.

Pretesrea hoc ipfum;,

mifsé petendi,

Poftremam hanc

Ti

eft donum quoddam

Pr«imö.donarc -

obligationem inducit Religionis vir-

ultra ipfum denum : &quu

m proinde

tus, qua nobis imponit onus, pre-

eít,utGratitudo noftra ; dum .do-

cibus noftris obfecrationibüsque pro-

f?f

fitendi DEUM unicum ac folum - ef-

nanti aliquid reddit , non donum

fcomnisboninoftii authorem, nós-

tantlim reddar, fed aliquid. infuper,

N

-^quo compenfetur

illud, primum tuif-

queab ejusmanibus, in quocunque

1ein donando. -

Jdeo gratia vecompen-

t

bono impetrando,totos vellependere.

:

ro fua pofJey ali-

Hac veritate cultusillénititur, quem

fatío [emper teudit,ut , p

r

zbuat.

Idquod in re

DEO quotidianis noftris precibusex-

quid majusvetr

hibemus

1

noitrà f'ge-i,ïäïi

nullo modo poteft ;

, utipfísaperié indicet,

íum nobis Fibum

ejusmodi fui cultum à nobis poftulan-

l

«üm enim Deus ip

lj

(üum donárt , non. poteft. vicilfimm

do illis verbis: Jeveca meiá die tribat- pf. 216

n

ipfidonarlaliquid, quod ipfo majus

lationis & bonorificabis me,Quamquam

4

hi

- jfit dtaplané eft.Non poteft re ipsá

ipfzille noftrz miferiz , que nos

cogunt,utopem à Deo fapplices flagi-

B*gq

;ed-di-Diïggg nifi zquale ; *potgü ramen

t

Yi

m

x

!

1

-

.. E SANCTISSIMO MISSZ SACKIFICIO,

173

t

xemus rip»fæ,, inquam,ille eà nos ope

circo utgenio illiuo , adamandum

L

"I

1

ndignos faciunts '(jü»&ïä; ( Mitfz fa-

tamprono propen(óque, facerer fatis,

nanna

hancServator novam invenit ratio-

crificiodellitueremur ; qu& tandem

Pi*-lïïmä

fors noftra eflet, dum quá menfurá in

nem maneadiin terris , €tíam poft-

ttdd

nobis noftra crefceret inopia ac ne-

quam ad Superos abierat; ut relinque-

niodo

ceffiras, eddam plané etlam crefceret

ret nobis divinum. fuum -"Corpus,

tU

tanquam hoftíam pacificam ad gratío-

indignitis , adopem vel minimam

ultà

accipiengam $ Accedit, illud com-

famadmiffionem impetrandam; obi-

tquin

ineccium, quod Deum intet ac homi-

rétque munus Sácerdotis eterni, ad

nem Gratlà mediante ftabilitum eft ,

QU

fupplices noftcos libellos Patri porrí-

usb;c«

toties quotidie peccatís. interrumpis

geudos, quibus fummá beffignitate

yonta

uttam protrità fronteeffe non poffe-

dle refponderer : noftiisque votis Suar, 3.

s lus

rmus,ïuc'"absijueü]sES-»ühan vereremur.

clementiifimé annuerer, - Nólfe pro- f«? 5

"retit.

divzinonos conïpe&u-i,ü&arg'cum nO-

indevos oportet, quo momento $a *f TA€

Cl«

&rislibellis fu pplicibus- , freþul(æ il-

rce-ïdos,,ald.&xamäii;at , aut vos litanti?" ^* .

ihgc

: ?r.*o*v.-z.þä;

lius feverz metu : , .Qué declisat anres

adeftis, eodem Chriftum Jefum Serva- TY PA

?

324

fudt, neaudiatlegem, oratio ejus erit

| 'PC [«

torem dextrz Patrís 4n. Calo affiden- 7,7;,.

d

execrabilis.Benedi&tus proindefit mil-

tem, offerre noftro nomine illas pre- fer. 2e

i :

liesSetvator nofter, qui dignatus eft

cesad vora , que vel prívato , vel Cerpere

inEcclefià (uà relinquere/factificium

publico nomine Sacerdos. inter facri- C^f .ifi./

liost

virtutis infialtz, quo mediante Pecca-

*ficand& propouit, & cum,cüm ab hoc

lo gri

totibusnonminàs , quàm ]Juftis &

ille facrificatur,& immolatur,vulnera

3

Amicis divino Tribunali offerre liceat

ddatut

ad plagasíuasPatri ín cxlo monftiádo,

, d:'

libellosfuos (applices;& omnem gra-

noltrum fe Advocatum | conftituere,

) hanc

tiain ac veniam impetrare.

x

Videte proinde, quá fiduciánihil non

js i^

— XIV. Enim verófi folus Chriftí

P.J"e-

bonorum à Deo petece poffimus, dum

J

fu Setvatorisnoftri Amor atbiter fuif-

5

litanti adftamus; cüm foli haud qua-

fet omniam, qua pro falute noftrá ip-

quam fimus;-fedeàdem cum illo Ad-

t P[O-

mef-

