M

. ;quando edesintrarent , & quà ejus-

baret, qui, dum facra illi unda af-

modi mominum genus folet, liberta-

fanderenrur , palàm P:tri Mendacij

TT

Annuit

renuntiálfer.

Vij |

te cibos fibi parari peterenr.

Quid. igitur. fencien-

$l

romptilfimé Preful San&iffimus, & — dum nobis eft deillis , qui propemo-

rijam

Ln

cdnvivium'iuis infizuxit , quàm po« dum.Matrum adhuc ulpis' geftà

Men-

&*k

oD E MENDAG 10.

D

m

$

M

f:;'

5

Z

Xf

/

ïMe*ï-::yïz*ces*ewääïeïiü

cipiunt-? Erra. -di non habet.

"ZINan ef

r

^

r

uPf. ATeversnt ab utero j locuti jïzætfazWNa.

*-*ääkä&ämfäf'äää eadbec, 9

*

Rulie

ceffe eft fareri, non -elfe dlegitimos

dium quocunque perícuio

«

l:

/46.

An

PIP w 2 2:?;

iCilef !

- fan&e Fidei partus: Filj alieni men-

"Fhome do&rina eí

ts Ucertan

v

?F

Y

T

critarem occultare g)mämz—sr

$6

L£

D

LO. r .

diti funt:ei, - Nec dignos nomine

H

I)

"Chiftianorum rmiï-væïæc'itæzisædüï

/qua diffimulatione. Dilctim;

3.44 3.

La ynm

gerim

tdhacifta

io tales f2 probent ; utolim

heceit;quia,non mentiuri,

»4

Dd

hO(Piu

A(Orecosi

nemo taperator -appel-

preceptaeft,que negst

4

E

3

At

«

3

;; q,

Ànt

ladb m

ov

atür , nirxitü folenpi &

& femper ábsq; exceptione o

Ani

'icere autem veram , eft inzer

d i.

^.

194

publico juraffer., fe . verum femper

gt

ivut

di&uram:. qua ipía eriam caufafue-

"eepta Affirmativa, 2c proinde efi j

Qu, v*

Q «

qit;cur Chriftus Patri eeterno "Fideles

:teprum ejusmodj, quod f2o taniüm

Q? t* ss

Pres

tenmpore liget, uti & alia ejusdeim

ä,?fg u

fuos commendans hanc poriffimüm

fem;

$. 17- inijsnotam dehiderárit: Pater Sanéle;

oneris, que non quovis tempore ob«

ridi

o

fervanda funz: unde - s1caoa fummà.

35«

danilificaeos in veritate,

7

fati*

XIIL Ifud camen adden

dum hic

"fide celandafunz , & vel interrogaurt

At

cenfeo ,ur., quam tradidi! , do&rinà

non:manifeftlanda : cüm bhac non finc

[imi

depofita , quorum clavisalteri, quàm -

ampliüs declaretur ; quód non fem-

"g

per cenfendusfit mentiri ,'quipartem

Domino;committi po(lir,. Quzfidelis

qv

"antüm veritatis aperir, parrem alte-

:eftanimi , qualem eífe debet quemli- .

hO

tam tacitam filentio involvit; Merca-

—bet , celat -amici commil|um. | Fot- Prov.

l€1

*oramimnore, qui partero teise aliquam

1alleex vobis, qui qusrat; quid 11,13,

hl

-

'explicant, altesam convolatam zelin-

, & quomodo agendum , fi impudens

Hofit

quunt, ut res poftulare videtur,

ita

aliquis & importunus nihil non agat

TV

Abrahamusíaaco filio fuo indicavit

folicitando; inftando ; ut à vobis ex-

at

quidem,ize fe ad facrificandum Deo ,

torqueat verum, 'quod fecretum effe

hum

'quam autem eífes inmmolaturus vici-

. vopertet? huic refpondeo , non unum

duntaxat effe modcm. quem Pruden«

1

Gen.12.mam , tacuit. — Deus providebit fibi

ifurt

PT

vicinam ,fili mi, Nec tamen quis-

tiain ejuemodi occafionibus di&et ;

r

quam Abrahamo noram falfidici in.

habità ratione perfonz, quácum res

T

uflerit

9 Ge

: ál

iud enim deniqne eft, fzl-

ceft, & attenüis tam caufis, quàm re-

T

um loqui ; aliud non omne,quod ve-

xum adjun&is fingulis: non elfe ta-

10

rum eft, enuntiate.. eEisd eff fal-

"amen promptüm, dare documentza ,

"

0220 fum dicere , aliud eft werum tacere,

. qua ubique ferviant & femper, 5ua-

"

2.04p. Fallum nunquam , cujuscunque fpe-

deo proinde , ut hoc in negotioafiue-

Ícatis illius nti confilio; gucm . con-

2 lf'

TV4/5 13j commodi causà, proferendum

eX

LI

lj

eft : adeó humano ab ore perpetuó

fecientiz arbitrum delegeiricis, qui ie-

jtll«

?/ï"äf- exulare deber : poteft tamen vir fa-

. €&iüs vos dccebit, quid hoc , quid

10*

!^ ]*j* piens verum diílimulare , & non ma-

ilo in evenru refponder , quid

conveniat ;

ne

i

nifeftare illi;qui jus ex nobis quceren-

non

refponderi

narral £6ntC9

f

: RP. Segneri Chrift, Iflär,'Tam.L

[ CA .Nei ; di[ietas

Z

gresbys

B

d

: 434

DISCURSUS TRIGESIMUS,

D

REecli, Presbyteverum. Sapientuvs ,| hortacur

venierunt , non eft dui ipfi credar,

$91 Sapiens, qweniam ab ipfis diftes intel.

Et tamen huc fenfim recidat neceíle

fim:

lettum, G in tempore ucceffitatzs dare

eít, qui Mendacijs affueverit ; pau- ^

jufi

re[pon fam.

4

Mirum ptroinde vobis

latim enim füuá fe fronze produnc frau-

J videri noa deber, fi ad hos Docta-

des, &t quantumcunque. renebras

qu

5

res, Msgiftiósque, rerum veítiarum

confe&tentur , coguncar clará in luce

ui

magisgnaros, & intima vellra per-

vaos

comparere, Qvwi Adendacia loquittr ,

nolceu:es , ecurete

jube-

non effugiet,

Quis unquam argenra- ^ "*v

d

am,

n

rius magnis opibus dirarus eft, qui 2*$*

j

XIV, Hoc mihi unicé cordi eft,

non nifi adulterinam. pecuniam pa-

hQ

mequis veftrüm hinc abear, quin (e-

làm expofuit? & tamen minore nego«-

lap

€um ftatuat , quod magnus ille Jobus.

tio iftud videturfieri poffe, quàm ut

fit

Jb t9. ls verbis, — Donec. fuperefh balitus im

emergat, & dignitatem. conítanter

W

17

me,linguameanou meditabitur AMaenua

tuearür , quisquis vel in. commer-

W

dacimum,.

Non cujasq:tam mali me-

cijs, vel in Msgiftratibus obcinen«

hi, [

tu, non ullius boni fpe pstiar me in«

If,4 |

dis, vel in quibuscguque fuis

(na f

dsci ad quidquam pofthac amandum.

commodis. promovendis Mendacijs:

4P.

D

& dicendum , quod. verum non fit,.

& fraudibus ur. inftrumento eft. y.

4& N

Àn refügitis Auditores amanti(fimi .

Subuertet grando [hem Aen- f 28S. — Mil

)/

ita decernere ?. andics ipfum Deum

dacij. Vera proinde & zecta pru- i

(OKecl hocàvobispoftulantem.

edute om»-.

7, | ä*-mtt(

E

dentia eft;ubique & femper loqui ve«

37. 10, "A optra tua verbum verax- pracedat:

rum; fed & nóffe, quando loquendüm

te.— Facem.tibiincun&tis, qua ope-.

fic : haud aliter ac prudentis eft , nun-

Xaberis,, veritas preeferat, — Sic fecuri.

quam expendere, nifi moneram jug-

etitis à milleprecipitiis. & cafibus; à

ftam probatámque , & (imul nófle ,.

mille fceleribus,in que randem prze-

quando & quomodo expendenda

ä

-^

M

ceps ruit ; quisquis Mendaciam du-

fit. Qui azsbelat fimpliciter , ambulat

cp,,y, temhabet, Qui loquitur. Mendacia ,.

confidenter. Neque enim is formi- Proy.

19.9.

peribit,

Non alià de.causá tantum.

dac , nealiusà fe com

p

h]

confiditis in. Mendacio , quàm.quia

jarere debear ; to. 9.

haud aliterac qui larvi. vultum: non

G

ipfum perfpedum non haberis. De:

conregit : cüm tamen qui nequitet

h

cetero,fi attento animo . rem. perpen

agit , candem fit cognofcendus: Qwi

dere; momentísque fuis librare vel-

antem depravat ia fuas , mauifellus

letis , deprehenderetis, nihil effe ho..

ertt... INeque. enim. nequisize. larvá

neítius; nihil magis decorum , quàm.

ram conílanter tegere faciem poreft,

in omni. morbo veracem effs * nihil

ur nom aliquando . amoveatur.

Ita

deformiusac fcediue, quàm. fallere:

mentriendo,

Deus monet : & nos di&tis ejus fidem

Quanti voe illum faci-.

non habebimus ? &b tamen mentiri

tis, cut, fiderm. jam habeat nemo.?

ille & fallere. haud. quaquam poteft;

Mercaior eft; cujus. bona fub,,h;fï;ï,g

conirà quàm nos. /pspo/Tibile eflmentiri Hsb. 6.

*« Denne, 1"9*/

&».

DE M*:E'NDACI'O;

435 ."/

li

beum. Fïdäm&s proin 'ï??ü »

& firmif-

cundoloco Salomon reponit: Liz- Pre* .

;

tuam Mendacem, E diveríotam ca- 417«

efT;

fim& ftaruamus fervare , quod ipfe

i

juffit verbisillis fuis Evangelicis; 5it

ra illi eft lingua verax , & cor fincerü;.

r

apten fermo veller, Eft efF; INon mon

nt profiteatur, feillis viram eternüm

quandoquidem , quod bis. abundanti-

besram — mercedis — loco preparáffe

;ran

x

ss eff ,à malo eff,

Volutas ejsua n ijs ,qui frmpliciter am-

i

XV. Revocate in ttiemoriatn, Men-

bulast. Quidigiturin rem noflram 7 ro;

t

dicemus., cüm coram Teibunali Ju. 12« 20-

n

dacium Dzmonis effa &iliam: 4 smalo

efl. Et idcirco preeterquam — quód

dicis divini , tam veritatisfludiofr ,

qi ?i

"

ncquam*, proditrix ; & effrons fit, in-

Gftemur ? pró , quàm tunc fraudes no-

fupertam eítíceda , ac fi. vel feme

ftra omnesuc fumus vaneícent -!

.O.'

n

fuo illam vultu conremplari liceret. ;

quàm tum optrabimus unice, linguam .

repenté mortui concideretis , non ali-

potiüs nunquam accepiffe, quàmillà -

[m'

abufos effe ad finem , cam abiilo diffe-

d

terac Ànanias cum Saphirà conjuge

J

Vid. (uà, qui, fi Do&orum aliqui redé

rentem , cujus uniuscausà illa nobis

jis

(or.à fenferunt, extin&i fünt folo illo hor-

conceífa eft ! Quantus nos horror.

Lap.intore , quem in ipfis exciravir clara

occupabit ; memores, quód toto vitze -

f$

,

4H.«. cognitio monftrefz curpitudinisMen-

*

nefire decurfu inflrumenta & adju- -

1

5.9.j. dacij communi confenfu aflerti

[]

tores füerimus Diaboli , cüm ipfefue«

.1('.,

le lïo

$. net- quamvisinter officiofa tancüm Men-

ritarchirectus fraudum, quas nos

lz

4st, dacia numerari deberent ;erf1 negati

verbis factisque firuere. adlaboravi-

o&, 1 LA

j

nion poteft ;

q

juin alia quoque ejus gia-

mus! Fabricatores Mendacij. . Non

vitarem exaggerárint, —

i

ia pofthac, Cariffimi ; fi ha&enus 4

IV

de-rindb"

dileximus vanitatem & Mendacium,

»

-XVI. Sed necillud /confi

praeterite; cui animam veftram dif-

amemus jam Veritatem, cüm hanc

&

i

crimini exponaris, dum Mendacio

tam adamuífimi nobis poftremo illa

portam ad omnia fligitia aperitis.

die exs&urus fit Deus, Peritatem rt«

n

quiret «Dominis Si elaborando , ut

PF;äc' :

n n

Fruftra quareris vitiainanimo ve-

Plato L. cicatis unicé fludiofo ; Praewste ve-

himiles fimus Patti Coelefti , ejüsque 14* -

t

0l

6. de . riratenunquam chorus vitiorum fubfe-

nos divinis propenfionibus confore

gutis cf..— Ut fapiens ille Philofo-

mando, indubitatá fpe precipere po-

«

fRef,'. :

I

phus re&e. pronuntiavit,

Unde

terimus, quód tanquam filijs obven-

Mendicium à vobis arcendo, omni-

turafir erernz hzreditasglorim pet.

bus etia

Tà

í

m flagitijs adirum p;æclgdi-

omne deinceps evum froends ; quee

£is.

in ipfs eternee veritatis vifione confi«

l

J

XVII. Tandem & illud nunquam

ftit; confpectaut eft in fe püriffima -

animo excidar, vos graviffimo pericu-

&deà illa non peregrino fub fchemate

[

lo falutem veftram exponere fraudi-

vifa , potens eft ad totum viden-

bus & Mendacijs frequentatis. Inter

tis animum fui amore in-

4

,Hhö

flammandum.

-

I

fcptem enim illg , que Dens edir, fe-

lii/zw

436

ex»

DISCURSUS: TRIGESIMUS: PRIMUS;.DE: PECCATKS,

R

"2

M (

)

. MO

d

(9Ooeedoenea qn0or

C od V&ïgü!äa 9

d Gu

vind

is|

DISCURSUS AXXI

con/

ï

fiti

De Pccmm gme þla co(gzmzzonæ admztmn'un,

LUH

non.

fïk"ï

NP* UD gon(ï imnüm necef-.-

mza

'x(

pugnent :- nec. enim de- nihi !0, aut:

faria fant ad- mani-

tribus cápellis , fsd. d& animà; ed de-

i sz tüm

E

ä;

o

d

2

mentum quodlibet

omnibus , que habetis, agitur.

Qe-

7 H

hi.

"

ab hoftiü oppagnae.

"i eu/?odmfjerwa coriuum:, quia ab

tmae& infidiis.ftre-

ipfo Qit4- procedit..

m

nue deléndendüm

IL Ut divinos oculos res. plané-

hi

D

Vi niæam & Rcbar. Illa infidise praee.

nnHa, irá.nec. humanorum cordium:

£a vet : Iftud vim arcet. Ec veró has ip-

intima ,.& arcaniflima effagiunr.. fta-

fasartes bellicasDivinus à nobisSpitie.

nosdocentverba Ecclefiaftici: Oculi-

E

tus exigit verbis illis Proverbiorum-

Domini multo plin lucidisre fsent fuper.

palchemmts& Pïxinmïs QÜb 6u

Solezs

c*zrcum/b:f'zente: vmmervia bo. , 22.

fodia fz ferva.cortumum.

Hoc enim

ef

miiwuime, G profudum abyffi , & bo- 18.

— AT

dice;e : Arcem . animiturnullo. non

miuum corda intuentes ia abf canditas

Deten-

defentionis. genetecuftodi,

partos.

Atque hzec cauía eft, ob

de , inquam;. íliam vigilanrià fummá,.

quamomnaesinter. Legisiarores unus

ne aditus hoíti pateat, ad illam per

Deus eriam cordis pP:»ata prohibeatz

N2 cowwz K ces donu Proximitaiciv.

infidias occupandam sccedentiz de-

fende illam fortifimé refiftendo , clim:

Quia nimikam folus ille cognofcere. Exod.

vim ille adhibet ad expugnaadam.

poreft, quando folo.anim io 8 CO2ità- 20,.16

Omzi w(ladza ferva cor tuum. Sed qm

tione peccetur,

Humanz i Läges hu-

tandem funt implacabiles. animi &

ta, non furcorum defideria veiant :

cordis noftri hoftes, conira quosDeus

verant cades , fed defideria hominem

nos tantá folertià, rantáque fortirudi-

aliquem émediotollendinon vetant:

ne & audacià urmatos effe jubet? Sunc

vecant adaiteria , fzdnoa adalesrin-

cogitationes pfav& , hoftes occalri

divotuatatem,

Erü qü!S m"'m gt«

æ']fl*' Ac kuentx 2 C*Güüa quorum ar-

ret,an.ullaay uiþxam exter vræcæpm 1

odqie

dia

tes e20 v 'os ho

qaàm diligentifimé

quo defideria etiam p profcriban-

cbarmem

dï«*ew

$917 £

íffe eft 7 fic ut

vos

tür ,. advertat ; am ufpiam puw nam

ha

tam. occaltis

'umcechinis » i jàm

Eur.

$i enim non

'*Qüläi'ïür , n€e

gOorui

b5 /*;!

R-rov

i

;.:

185

A, M

1lribas probéco-

prohibenzur quidem, -

ANlaas ,f '30-

p

w M

3

D

Qs

Z

;

f34]

?

:imdem mwgzle—

&ori Angelico credimus , u'lwi proprie

US r

5&.

dolis Rc aztibus vos cir-

cadit f«b praeepto legis,pro quo penale-

b

ïüæïiVElilänï

neque apc.ta yi VOS eX-

gur mji:g:mr. At Dwus Ut vetar , ita

—

deli-

&

ONE ADMITTUNTUR, 47

défideria: perverfa. feverilfime etiam.

expofuic,. docuírque ex ea , pr CO

t

ingnam , defideriis,. vitia. cetera O-

vindicatz.nec alndediferimitis bu-.

mnia progigni ; teftacue inter cetera ».

&

i

jus petenda ratio , quàm quia , ut

conftatrilfimum eft ,. qui legesex ho-

ur quis alieni thori violator dici qucat

h.

M.

ïatff

folum cor & animum fufficere ; Or

minibus condunt;. ea folüm in ho--

5;6 äg. ]

viderit mulierem ad. concupifcenuum

jJefeph...

mine:cognofcunt;que foris apparent.

efl eam imeorde (so.

nón ,aii.ge:"qääm-qgima: hinam horo--

eam jam muchbatus

liA

Ft veró Hebreorum olim nonnulli eó

*

m

logam &ndiquec

laufam ex folo hiora-

n epere ^"*

Homo - videt:

i'ngrzmiæ* deveneranr - ut 1

t

;xï;: .Rägg :

rum indice cognofcit.

externo folo- totam rationemi peccati

(;

p 1,6.70» :

ed; qu-ægp;we*mgjüaminmiawemf intue--

-:;

Y

confiflere: exiftimarent.. Sed dica-

"]

turcor.. Jta nmnirum ,ficut faber ;

feuartifex machine eriam ; que.inti-

mus quod res eft ; nec inter Chriffiae-

L

r5a illius funt , rotümque ejus artifici--

nos: h*gäïi é

que decfe videntur: ,. qui

June

vam türper & fupina

m infcientiam.

im

vin pemovit,.rotarum . pecca naüum:

di& in:

imitentur. ; hi enim cüm quoti

.lü

morusà non peccantibus difcernit ,.

confortijs,ad quz accedunt , in con«

conigir;ira hamsni cordis.Condirer

(uli:

venriculis no&urnis , dum invifunt ,.

Daus- operis fui fecretiffima. obratu.

pr

dàm proeantur ,. fexcentis: defiderijs-

Áp (.1

pervadit -; Sgäriffiääfïz"-" Eaædï?grwg äjïï'

lafcivis confentiant 5 quia tamen fub»

JBücesnthss

- 10

indeillà reipsá non exp

lent; necopee-

a

OM E: 'Hinc GQ"*?

qu cd- E. nteqma m

b omuiife:

Chsriftus ipfe" Servator venirer ,. hu-

re- deflinata exequuntur,. a

o

maníiquecordispeccata nos. doceiet ;.

labe puriffimos: exiftimant 5 negue

hi

veró: Dzemon , qui-probé advertit ,.

5

illimaximam parrem laterent igno-

aniferi illudant ,. mul.-

tà ; imà videturaiFrmari poffe; quód.

quim fibi ipfis

f

tum in eo operze ngni,t y uæ"äd- defi

etiam- remiedio caruerint,. Antiqua

tett Dj

rata:profequenda ;

.&p executionem

fiquidemlex, divino licér ore tradica

Gsbat , jamr:

g'ïü- )/

non tamen (ranquam promulagata

impellat ; cüm, quod£pe

t

obtinuerit 5:

& mortem anime ]

ntule.

populoó rudi & indocili ) tot inter ti--

g

rit: nequiífig

s copiditatibus , quas.

It

tus, quibus veftium , vaforum , cibo-

enes. eft ,.

rüm , domoram , füpelle&ilium ;.&.

excitavir.. Accipitrum f

unt.

A!-q':f ii

E

prá improvidze alicujus :

rotius hominis f

ob

Q[Eu

"5

S3ilo-.t COR

quod ex.ca

ia

volucrisprae

dá aliud non devorat, ni--

jàtei Sacrificia propitistoria pacifica ,

Demort:

D2

expiatoria , ullum erat lavacrum pure

fisurcar , aut, cerebrum.-

neutri patcir , fed impro

vidornm e«

äpläx

gandisanimi maculic

paratum; Sacri-

dünr

bt

; enlpee defiinas

jusmodin

ortalium cor devorat,;

SbTBïn?a-

ficium ullum elue

volüntatis

folius confenfüum & appro-

j

' j

tum; hinc Angelicus

C pPAreviovie

n

2.4.f

bationem türpium o

bje&torum exe

3 bus alliburcerteSac:

fapeugt-

& cerebrum : 254

p»

dr.2 N..az'

Ve

) ïägäaï&»

('orquet

;

'fubinde:

*

bantur 12 ;leg,e.,i

s

1nalo-

famit ; de

m efficir, ut qua cogiraado

"d

tot ipfe, & ad tadice

& rane

M'/ :

1

peccarant pláné

':.

C

nmjnnant 5

íiisg

X

quam

n

.mæ&feve

llea ïwïä 63 oC ulis omnium

i

4;3 "nichRsus ATR!GESIMI;I)S PRIMUS, DE PECCATIS,

üam rem minimé malam . inter con-

tit, cüm,priusquam de ftrato fe proti- ;

DI

,

tendum — cetera peccata, omnino

piat,jam occuirunt imagines foedee ,

NT

pretereant,

Reliquaque de pra-

circa quas vis imaginatrix, voluntate

'ó volü

xdà fuperfunt, fx»pe nequam ille ne

dormitante & permittente occupatur,

M.

tangit quidem : fed cui bono ?

| MW

illoram aiique ex numero, de quibus

IV. Pró qua ifthzc inícientia eft ;

Propheta loquitat. : Dilsenlo fur-

fD

nihili facere, & facro Judici non aperi-

$o /m,

gentes corruperunt , omnes cogitatones

ul

fé peccatum, quia animofolo com-

fe4. . Si S.. Joanni Climaco cred:- ?* 7:

lat

miffum ; Perinde hoceít, ac febrim

l

mus , reliquosinter Dzmones unus

ts

megligere , quia illa intimas tàntüm

elt , quirecurfor matutinm appella- 5;44,

per fibras graffatur, nec foris vel cala-

tur

b

cüm enim hzcipfi credita fit. 29.

E

te nimio, vel membrorum agiratione

provincia; utad le&um dormientis.

lm

fe prodit:cüm plerumque um fit ma-

excuber, ad priecipiendum alijs om-

u

lt

ximé peftifera, cüm tota. intus latet,

nibus locum in corde excitati ; mox,

Vi

Hipp. l,

$ exteriora fr;;g-ent, ixtertiora calest

ubi dormiensfomnum excurere, & a«

i

enum fiti ,letbale, Juvenem illum ob-

-perire oculos ccperit, foedas imagi-

4.

Lj

" fervate, quifacie marmor refert ; nec

nesfaculrati imaginatrici propoait,

H

p/nr.

. Vverbulum obíconius unquam loqui-

D

.|

sícque mentem primus occapar, Qui 2/ffi/;

v'.'

|

tUt , pravitate exempli offendit nemi-

alienain tela pingit, & picturam, & 2. 4e

m

nem, nullam de fe fufpicandi occafio-

telam retinere poteft , ita. permitten- rez, dis -

DT

nem cuiquam prabet : interim intus

tibuslegibus ; quz, tanquam beni- vif.

Wt

- uritar ardoribus effrenis defiderij, qui

gna, pidorem , ejusmodiin eventu,

li

illum confumunt; & fiti flagrac ardea-

&d plus adftringere nonfünc. aufz ,

u

M

loqu

tiffimá bibendi ex cifterná , quánrum-

quàm ut pretium relaé domino reddar,

vislutulentá ; fedtantum animi non

Nos igitur cüm é fomno ad rationis

habet, modó quia meruit ignomino-

hu

ufum revertimur , relze inftar fuümus

D

a& repelli, aliàs quiaerubefcit depre-

purg ; & idcirco Dzermnon fiin ea. or.

?

hendi.Diferté edico; Juvenis hujus res

cinam quandam imaginem primus

[

peffimoloco funt;nec prafsgire de (al-

exprefferit, utramque fibi vindicare

!

uteejus poflum , nifi triftia & fune-

vült, pi&turam & telam ; & veró n-

[//

fta : febris enim & maligna , & occul-

tramque poffidet, absqueeo, quód

!4,]

caeft: u maligna necem affert ; ut

quidquam de]Jure fuo cedat ; adcó

Occulta,remedio caárer. — Nemo de

, d

nihilhis ex. peccsriscommodi perci-

QIti

mifero cogitat , nemo malis ipfis me-

pitat,. Dileculo fargentes corr

deri fatagit ; corrigitnemo : ipfemet ,

uperfmt

Vel

0mmucs cogitationes fuas,

Dt

cüm morbnm fnum non agnofcat ,

V. Ceterüm ut mali hujus cura-

fanus (ibi videtur at qui maximeé ; in-

ftal

tionem ab ipfis fnis principijs aggre-

u

terim mali iaterni vis eít maxima &

diamur, fciatis velim, quód ficut

omni, hecticá febri infe&to , deteriüs

il

Bonitas atque re&titudo, ita & perver-

Has àcumaliga actionum noftrarum

mdq

laborat, Vix maneé fomïnum dü'cuf

W

c?(teï'

s

zi

".

xöNZE/'jADMI*fiüNTm. 4jn

QUE "SöL:A 'coïc*ä'lfA*fl*

fóti

rufalemsnt falva fias,hortaturJeremi-

»

Y

extermarum , quas facultares effectri-

tas RTM

àe,

Lib.i. «es producunt , ab a&ibus inte

rnis

as,w(quequo morabuntuy inte cogi

N

i

Jo-

Hozes noxie ?. INon manus duntaxas 4«14e —

$

Retrall voluntatis imperantis pendear,

Xf

lo 9'«

Intas eflyquà peccatur Q veile vivi.

fordidas abluite , Peccatores , fed f

jbnt

falvieffe cupitis, ante omnia foides

iir, D, Auguftini fenrentia eft.5i Bel-

f'"'s

li Dux quispiam pudendo timore per-

animi & cordis veflri cun&as abfler-

RI

n

gite, Us quid ferpentes peftiferos

culfus equum in fugam concitet; fuga

d.

hec quidem effetus equi eft effufis

cogitationum finu veflro , tanquam

unis

nido,fovetis tanto tempore, & mol-

habenis currentis ; fed totum fugze

dl (l

probrum & dedecus in feflorem re-

liter collocatis ? U/2wequo morabuni ur

Y

dundat frenum moderantem ; qui il-

in1e€ :0gitationex 5soxta ?

Atl

]um ab hofte averfum cuifu pracipi-

VI. Priusquam ad al

ia tranfc;til »

0ltt«

tifeex prxlio fübducere compulit.

hac me Prephete verba & loquen-

l07

dizatio impellit ; ut vobis edifferam ,

Voluntaseft, qua peccatur. — Wnde ho-

M

snicidium e. g. non nifi materialiter,

quomodo cogiratione folá pecce-

mus., Advertte jgitur Prophetóm

ij

ut Scholz loquaniur, confiflit in ex-

U'f,

terno a&tu, quo vulnus hofti inligi-

non dicete , necopitariones noxie in

cor Hierofalem intrent ; fed. vetare ;.

vui Mf

tur ; fed veré ac re jpsà perveifzzs to-

Bor d

tà & peccati ratio À voluniate eft;quze

neinibi morentur , w/quequo

QVAT

&z.df

bysturt In morá fiquidem ifta fpone

brachioitum imperat ; quamvis ille

la J

j

eum Deimandato pugnet , clamanie:

tanea ratio peccati confiftit, S. Au- p , u

j

Prev.

INon occides,

Atqueita, üt Sapiens

guflinus moram hanc illicitam , quà s

$

loquitur : Cogitatio flpltà. Peccatuse

humano in corde cogitationes prav& p,,, 5

14. 2«

d

ff : illa fiquidem facultas , qua ma-

perdurant , explicat per id , quod fia- ,,, -

Ofifs

lum fola cognoícit & appetit ; impro-

tim à Mundo condito in terreflri Pa- ,

um

baeftprealijs, & quod ipía conce-

radifo contigit,

Noftram ibi ad per-

DO

niciem tres operam jupxere y ferpens,

pit venenum , externas in operatio-

m

nes transfundit , ur radix in ramos.

Eva,& Adamus Serpens Eve fug-

ii

geffit violationem — przcepti. divi-

De corde exeunt cogitattones mala, bo-

j

micidia, adulteria , fornicationes,fmr-

ni ; Eva probavit, & Adaro eandem

fuafit : Adamus scquievit. fuafioni ;,

li

ta.falfa teflimonia , blasphemia. Eny

j

ingentem ícelerum colluviem , quae

& reipfa pravaricatus eft, — Serpens

((

omnis, Chrifto affirmante ,à perveifa

fuggeftionem pravae cogitationis re-

m

voluntate derivatur.

Proinde quod

preíentat; Eva. appetitum inferio-

X

rem & animálem, cui arridet. vel uti»

Deo nosabominabiles reddit, cordis.

malitia eft, quze etfi foras non erum-

lisas, vel delectatio peccato conjun-

i

&a: Adamus , ut dominus ; volun»

fe

perer,fed tora intus fe contineret,non:

ideó.minüs improba foret : hüc pro-

tatem iefert ,que faggeftioni confene

u

ifv

-inde preecipuum ftudium conferri o-

tiendo Peccatum perficir, & perni«

P »à

(il

Egk.;e;.. Lavaa malitia 6or iMHTL , 3&.-.»

ciem ac aortem Animæ;acgexüc: it

ut

i

N

PRIMUS, DE PECCATIS.

| 440 Diääuasus TRIGESIMUS

ut fi voluntas affenfum non przbezr,

qui.ejasmodi docum exto prz áliisin.

ün

& proeo , quód manum ad pomum,

.digent. .. Acproinde, quod.ad .defi.

If,

feu temquamliber vetitam, excendat,

derium fne&tacne quaeío deincepsin-

eamà fecum flomacho rejicit ur. ve-

ducatis in animum ,vos non: pecc, f-

BL din

ul

h

neniferam ; quamlibet przceflerit &

fe, quia quod defideráftis, non.eltis

ur

LU

foggeltio , & appetitüs ; quam dixi,

executi. fAQül'ïü'üg-äïdt 35ala 'ch'eïf., fl)favv./

H

ubi

inclinatio, hactenus Peccatues :0on

ftnltus vocabitur. - At fapiensloqui-

gu

eít, falrem lethale, nec anima mori.

tur. "Non ;qui.;facf;':- tantüm , fed &

24« 'S,X

hn

£531

M

".

:OU

6

ü

tur,Sicut humano geueri m

ï

z

-4Hi cogirat facere, : Cujus rei ratio

b

K,S. T bo,

P

$

ä:a&a—i t

ï

LT d

-eft;quam magnus Auguflinus affert; ;, P

d

accerfiffec Diemonis.inv

fam

f

1,2,4, tahtis nequitia , neque

pET

ninee come-

.quia ,2« talia cogitat ; etff nibil mali

i

.93« 1

, «r, ftio s nifi vir & ipfe affenfum praebuif-

; Alicii Yaciat , facit :pluvimaum fibi.

qui

ACE,

Tannimque fibi facit mali., pc.tan-

4

j

Ppvit

p

CNIL "WVerüm quia animi &

C «cOfe

-quam

dv ts5

delis inimicus occidat Aai-

dai

^

.dis motus áffetüsque non álienos

mam faam, (Qui dilirit iniquitatem, »

L2

1004 —

l

.tantüm , fed & nofiros oculos .fen-

codit esduimam [uan., -Ex idcitco ficuc -

-suimque fagiant , obfervate in re prae-

iferpeniianon tunc,cüm-mordet, vene-

,

4enti .duobus modis -voluntatem co-

um nafciturfcd venenatusfuir, pri--

h

gitationibus pravis.affenfum prsebe-

;ufquaim morfu quemquam appeteret;

xe : confencitnimirum defiderio, ut

da cülpaferme non rum primümcon-

ï

&rihisur,cüm f opus vecitum, fed

.cüm quis .ulturas injuriam decernit

fecum hoftem& medio tollere ; & ta-

jamtum contra&ta eít , cüm de eà exe-

€itus de modo viáque eum tollendi

cutioni mandandà conílitucum eft, -

& ipía executio non tam t21os red-

deliberat: confentit eriam fimplici

appróbatione,qaando lfus ille , poí

dit,qaüàm anté jam fuiffe oftendir. -

.czdem inimici perperratam ; de ilia

T ales ff eccafones invenient , mow mali

P

fiunt, f(ed masifefautum.

Qnod aa-

gaudet, Tigridis inflar, que labra

irnns

*

lambit , devorate fprede cruore

tem ad approbat

4X À a

m , feu compla-

madentis. . -Hxc deleGatio morofa

centiamfpe&at, Juvenesilli, qui in

t

dicitur, à morá, quam in eà tráhic

fuiscum alrero fexu amatorijs collo-

li

vóluntas cam plenà malitiz cognitio-

quiis cories de eo verba faciunt, quod

f

'Er hanc moram noxiam adda.

ne.

ipfisin eo ccelibum ftztu ;permiillum

fCt

€is veibis Propheta increpat: Uf-

haud quaquam eft, fed folüm licicum

[

que quo mordbuntur i» tecopitationes

fit,càm conjugio illigantur, & f1 ver-

bu

noxie ? Cüm prioribus verbis innu-

bis eà dere abítineant, faltem cogi-

À

iffet, defideriorum praviratem | effe

tationeillam fibi repreefentaut , cauti

LT

E

abominàndam, Lavaa malitía cor

lint, quia fi fcientes tunc videntésque

Res

lm( f ed

tuum Yerufalem , utfalva fias.

in eo obje&o dele&entur, animium

ilä

AL hz

proinde poftulat, ut utrumque fedu-

Íuam gravi noxá deleGationis mo-

^ It

roíz; commaculant, quz momento

là a:t(cndamr, à Juvenibus maxingä j

unico

[

p-

/ïm

i

ii

A

441

Qü"/ï SOLA CGGITATIUN?* AD«SM?&INTUR

TP

IV, En igitur cemäamonum noe

unico mortem. gou:li Ammæ a&Lr-

&

d

re.

-

fkrammm;rm Pmpreimsquc,qmbus ,

Ld

prin

VIH Ut rem päua:s

*

naxuræ Of-

quantá poteft diligentià , in cuítodiá

x E

Ariff. L,

dine cor inanimalipoftremum mori-

cordis. no&noportet mv:gnlare juxta

al

2.g6H

tu-r

€

29

fed' ordine mosali pnmum &

illud Moylis :

Cavt ue fortà fubrepar Det-

". C A

1$-9o

AT

P. 44

ubi !mc - voluntatio affenfa in malum:

zzäz, zmpm: cagtmtzo

Scd qmd tum

nühf , cüm 2ffultu vmwnmhoftzs

loqi,

grave, !æmfw*uz») necetfe eft.ut omnis

ff

ÁAnimam. víta dïcü»im ;

dd cgwä ium

arcem oppagnarzr 2 V;osïannæ tum.

HSQI

&áxime ufuvenit , cüm ceprum qui-

Roburac Fottirado ;ungg:nda eft , fic

ZHEHU

dem , fednon perfectum rnalum cft.

ut ad. hoftis conatus frangendos ad

as

Z

Ti . 9

ÉEt tamen tunc quoque non defunr ,

mortemufque, firespoftulet, decer-

4/:.

qui ceafsá quadam ignoratione rem,ut

tabiim fit,.

Oneni cuflodia ferva cor

LU

pateft,non aftiment , fednihilipeo-

tl&vfm

Sandtum Indiarum Apo&ew

À

dant, Exit,quíi perfonam pudicitiz

lum Francifcum f&avcrmmlmpums

]12

fudiofam auc precibus, aut promffis.

Dzmon dormientem aggre(?us fa.

j

licat

ad Ragmum folicitet t. qua,quam de-

dam objecit imaginem , cujusillehot-

. ut vel dor-

De-

bet , repulfam aceipit, detentatodein

fOre tanto- psrcu!(as eft ,

W

mrenaobmæerctw tam veiïememer, ut

l:agmo fe in facrá confe(fione non.ac--

H

cufat , peæis*d«*: ac f& p!aue infonse(ffetz

tuprá pe&oris ver& evigilans multum

p*

Eu tamen eo íncafugeminum pecca-

fanguinem fpueret. Enimvero abun-

Id

tum cmnm:f*fmn cft . ; delidetii fcilicer

de:mihi fiérec fatis , (i vos vigilantes

e

türpis , & fcandali: mamse&i, quibus.

vel dimidium ejus conatusin tefiften-

lh

non charitas minas onxxmadebsm "

do zdhtbereus , quo dermíens obni-

red

quim Temperantia & Pudicítia le(a

fns e(t Xaverius. Sed |quis fetat ,quód

náit

eít. Qaid intereft Igitur eventum dein.

C& m&lanomm non paucí, cüm fimilí

"i

d iderio nonrefpoodere , neciftad

affultu.cor corum aggred:tur Dæmcn,

|al

opere compléri P In criminibus lzfx

portas omuzs laté pandant , pontes

Majettatis,quibus omnue Peccatum Ie-

p

vetatiles. dxmitmnc, & oppugnanti-

j

thale aacan&cm metretür , machinatio-

bustanquam amicorum optimis , adi«

J

nes purriuntur , etíam non fottitz ef-

tum confeftim: concedaüt. ? Maultum

fe&ium.

(1 mhæk

i

Qaïä refert , quód partus

aliquifibl. agere videntar

fiy

fceleftas in lucem nea edatur

L:

2

con«

agant, & hoftem neque. ;twentmeque

qm

cepmc )&llï äïaï, néc pertre fïtt!t' , quo

illum arceant;

Sed i(tud neutratum.

faínus nafnceretur,,

Etlem humanz

v«

quaf parium fftudium mibi quidem

Rceipublica Legæbm con(titutum e(t ,

v

L

».

videtur manife(tus favor,quo. hoflem

atl

l

rA

üt qu* in urero latent partus, tmquæm

pm(eqmmur ; & hoc, noncoafenti-

Nure f* editi fugponanmr. Qhiin utero funt,

re ,tacitum confenfumrepute maxi-

qu

de ffar., in totopene Ture civili mte/lzg;ü,zmr m

mé Íi animus ullo. modo. oftendat

jf

bam 97

verumunaturáe a,

fibi ejusmodi fuggeftiones difplicere.

n

Kk

iC

j

.R P S:gnen Clarzi. Inäre Tam,

4

(

p

44» DISCURSUS 'TRæGEsmus PRIMUS,D'E pnäccms,' |

"Hic illud l«ocum habere exiftimo , nam op:m implorando, auc st lo

di

F. Laye

T

aliorfurn avert

WRR g

w—t,,-äh

man, l.

;quqd Lex dicit $ Pater vonfentire vi-

aut profirendo,

L

quód nuaquam quacanque vel (pe. ,

1. 7F. g.'

detur nuptiis fili , quibus won contradi-

507

€. 6.

cit, Dum enim appetitus animalis

velmetu , fuggeltioni tam inprobz -

p

l.ficus. 'c,tpropendet ad fe cum obje&to illo ve-

velimusconfentire. — Hocfifiat , re-

D

li

calcitcet Hcér animalis appetitus, &

de Nsft-tito. quafi connubio jungendum , f

hi

voluntas penítus non obfiftat & re-

voluniati cebellis fe inse turpi objécta

m

nitatar , tacíté falcem, atque obliqué

obleder , nihil inde in volaatatem

1

damni redandabít , cüm, ípsá infciá -

confentire creditur ; ídque canto cer-

]

J

& invitáà , perduellisfubditus cum ho-

tílis , quàd fe aperto expona: difcri-

l

tu'v

mini , confenfu non dubio admitten:

fte pacifcatür, — Zurer. alios a&la , aliis

V

.di dele&ationem , quam me tenui

nonnecent. — Quuin fieti poteft ,athoc ; k a

certamine ipgent!s fiaz lucri accelfio, « c 4e

-

quídem figao fibi probat non atride-

V

re Non eft pminde , quod exifti-

dummodo Aaimus fe epponat forti- g, isffr.

L

-meus, dele&ationem moro(am ideó

ter, & reflante ecíam venro, ut Nau-

cleri affolent , utatur ad portüsoftium

dici^, quódilla diuduret, cüm mo-

mento unico compleri poffit & abfol.

fabeundum, ltaobíecvarelicéc quod

Deus míro Providentiz fuz confilio

P

vigmotofadicituràmorá , quà vo-

u

permítat , ut puriffimz & pudiciffima

luntasde eá vel adraittendá, vel repa-

D

diandá deliberat 5 cüm illam moxac

meates plusquám aliz vexentur & af-

S. Th. v. adverteret, oporteret rejícere, De«

É:gantur tentationibus ad foeda foli-

citantibus,ut S, Catharinz Senenfi fa-

2. 1. 74 lettatio dicitur morofa , non ex mora

&tum fcimus : uc nimirum,dum fo-

ar. 6 4d sepsporis, [ed exeo , quod vatio delbe-

*

zectamen

yans circaeam smmoratur

e

licitate , copntrarig vircutis exercíta-

tione animofiffiméoblu&antur , de-

eam repellit, tenens $ volvevs liheuter ,

cus caftimonix iong—& excellentius ace

n fLatim , ut attigerunt animum , veo

[oui debuerumt, Qua eft diferta An-

quirant , quàm príüs habuerint , pace.

geli

ci do&rina Quamquam autem

quidem ac tranquillitate , fed;non

res i

Triumphis inclytum.

Sic Aurifae

fta Animabus Deum timentibus

2

. bet

*

ut vafifuo pretlofoplus (plen-

religionem — ac fcrupulos injícere

haudquaquam debeat, qua affuetu-

dorís concilíet , cinezeo illo fdo ve-

lut singueüto totum oblinít , ut ex--

dine conftanti & habltu , vel abum-

brá Peccati abhorrent , planéque ab

ternís fordibus abíterfis clariüs jam

illo alienz funt; qui tamen vix aliquo

micet, & illufttiore fplendore reful-

eat,

Dsus veró ex eo , quód (ervos

DEI timore tanguntur , e& quod hic

