qua vel Agnatos , vel alios proximos

animus, Efihoc magnum fapientiz

u

arcanum , ita fehabere hominem , ut

contuliftis, fru&us expe&ate , quàm

1j«

nalla ei inexpectata res accidat , ac im-

quoshumani cordis tellus plerumque

jt»

V ' ;I,ööoäo/l 8«

provifas — Zimer, quem timebam , cvue-

folecreddere s liec autem , ut folum

]i

nit mihi, 6 quod verebar , accidit ,aje-

fterile, frumenti locoac trítici Infelix

lo

bat $, Job. Tribulstio mea repentina

quandoque lolium rependit. Paue

Ab

cís : Imaginamini vobis , imitationi

mihi nonfuit & inexpe&ara ; pravi-

t

debam eventus tam infolitos ,. qui

veftre , ceu Chriftianis, vitam Chrifti

:

ti-

Bunc me exagitant, qued verebar,accc-

Domini exhiberi, qui, utS. Augu

. di. Ethezcprovifio ac. premedita-

nusloquitur , vens mira fasere, C

!

. tlo, quaz Sancti Jobi patientiam plu-

mala pati: Oninibus in hoc Mundo

r re-

£imüm cohfirmavir , haud facile dictu

benefecit, &'

non nifi mala (empe

n

gulits

D

p m

252

DISCURSUS VIGESIMUS.

*

m!i;tja Quz -pätfmüof&iciet, ut nul-

rent, '»Cgloria(äm ex omnibus äää*qä

o

lus unquam eventus ,-voris . veltris

tíam reportatent ; 42 die bouorum ue E. i7.

tU

immemor [fis malorum. , aic. Spiritus

conttarius , peregrinus vobisaccidat,

dat

uem non immoto pede (ultineatis ,

San&us, — Calo fudo ac fereno prz(a-

m»üg

aut faltem minüs reformidetis , quàm

gite animis veftris nubes & pluvías, &c

priüs quàm portu excedatís , contra

h qum

fi repentinus prorfus ac improvifus

CM

vosobtuiffer.

T

procellas vos armate , utcüm inaltum -

hiba

XV,. Congre

diebantur Perfei Mi-

promovetiítis, fülcare maria & flu&us

tdler

litescum Exercitu Romano , cüm ín

everberare polfitis, Quid expsctatis in

Dici

ipfo przlijzítu fol magná coepit E-

ifthac lacrymarum valle, quam habi-

bu&,ï

clipi obícurari, Milites Romani,

tamus, nifi zrumnarum fegetem & la«

borum ? Multz vobis ipjuciz inferens-

Ia

quí jamante per Aftrónomos hac de

I

re edo&tifuerant , ne hilum quidem

tur, moleit:e innumerz & coniempe

g

commoti funt , fed pergebant ín ho-

tüs, partím eorum, qui mel;üs agere

j, , d

ll ' fni

ftcm pugnare mira forritudine & ani-

non poífunt, igoorantià ; pattim im-

mai robore.

Peifei vetó . phalanges,

becillitatecorum, quí quod vellent ,

1

'bmigi

La

phznomeni ,quod in czlo confpica-

agere non poífunt

$

partim. eorum

LT

TWiht

bantur , novitate perculíi, caufamque

malitià , qui bene vobis facere etíi

reiinfolite ignorantes ita cohorrue-

poffent ; non volunr,

Ino omnes hu-

ET

ruünt ,ut laxatis mox ordinibus nulla

jusmodi caíus vos patate anté , quàm

DODV

veniant, & itaanimos veítros obfirmas

n

habita Ducum aut quorumvis alio-

rum ratione, in przcipitem fugam ef-

te , ut nulla &os pa(fio & impetustranf-

Toy,

l

[

hh l

fanderentur, ratí , non jax homínes

veríos agat ; non inftar palearum ven-

l

[LU

4jj,

folüm, fed & fidera contra (e pugnare.

f5

to vos permittite , fed (tate immoti,

j (

;mgu

lis pene

partim alienis miferijs condolendo ,

i,

Hujuímodi petturbatio

mornentís eclamnum accidit,

VÍna

partim etíam , quid alijà vobís pari-

f

LE

improvifa fortunz Eclipfis , una favo-

aptur , confiderando, [taut, quemad-

modum Grues fecurz per a£rem remí-.-

ris,fanitatis . divitíarum, Honoris,

E

Elam :

Us, q

Amici'iz jactura, que non expedtan-

gant, cüm ingruente vento pro fabur-

4

htt

v

tem obruít , innumeros Chriftianos

ra faxum roftro tenent; etiam vos pon- ;;

iffg

d

vehementer etam atque etíam pet-

Ti

dusveflcorum . erratorum , que forté

turbat: qui fi animum infallibilibus

nonlevía funt , attenta mente perpen-

Gf

Scripturarum & Patrum prognofticis

dendo, refrenetisimpetum, quo con-

Wt

tta aliosincitaminl.

)

applicarent , rerümque humanarum

curfum nonfecundüm vota fua, fed

XVI. Et cetté quis zquo unquam

VNAW

fecundüm veritatem multá jam expe-

animo ferat , quód ín Chriftianorum

fl

It

rientiá comprobatam metirentur , &

domibus mígüs, quàm in fpelzis Ut«

iala przviderent, tum enim veró in

forum nonnubquam pax vigeat? Ma-

D

omni rerum viciffitudine ; in adverfis

ritus contra Uxorem , Uxor contta

t

aquéac profperis , generosé decerta-

Maritum : Patet contra Filios , Filij

j

contta

--

E

—

z

d

X

1:

r

je

[2 WE M'ODTïiRïATIONE IRJE,.

71

contra Patrem ,- Vicintcontra fe mu-

ximusCbzftíanz Legis hoftls ; non

-5;5!.1.:.'. | :

tuóconcírantur, & folido Chriftianz

aliam ob canífam àfde defecir nefane

ij

*

charitatis vinculo colligari neíciunt

La

dus Aupoüþaïar , nili g&;öd ab honcftif-

]

. €/m, 4s. Fafn iniquitatis bellantia : corda ini-

fimis quibufdam períonis fuiffet ad-

monitus , ipfe autem admonitiones

i

- —quitate repleta & contentionibus ; id

eit,homines, qui. vel. maximé opus

iftas, ututamicas , ferre non vellet.

SocvAf,

n

W

- babent, utbenigné ab alijs tolerentur,

Quaz ip(ius Ia tam ftulta , quim fu-

Hifü,

tolerareab aliis volunt omnino nihil.

peiba , effecit, ut DEI primüm Gt4* g, l3l

i

Dilcité aliquantum , á cantis clamoti-

tiá excideret , mox eti

le

am vità, 3mm.g' I9e

— bus, vociferationibus , convitljs abfti-

fuuefto fineabrupit,

1

T.l

-XVIL, Ad viam nu

nc reäeä&us,*'

]s

nere ; animum Chiiftiano homine di-

gnum índuite , íeu qu

od idem eft, pa-

Hzc duo monita, prímum , Inducendt

cilcum : Judnite vos ficut eleli DEI,

in animum , non eam femper , qualis

ie

Coloff

^

ne

i2

H

$ fantii &3 dilséla , vifeera miifericordie

apparet , indignationis caufam fup-

benignitatem , bumiltatem , modefliam,

petere ; alteram ; multum ad quofcun-

/g

-5 patientiam fggpgoï:änzesin'uicem ,€3 de-

que eventusin vítz humanz focietate

]

maates.num alterümve proximi veftri

evenire foliros alacriter perferendos

i

erratum diffimulate , haud aliter ac fi

"

conferte, (i animum anté paraverimus,

. mon videretis, gnarí , fubinde medici-

& venturos previderimus , hac in-

d

/ nam, in occulüs prefercim ac inteftinis

uam due meníta beneexpenfa & ufu

r

comprobata illam nobis dexterítatem

j

Hibpetc.

morbis, ipío malo effepejorem. Qai-

?i

buscaneri occultà fiunt , eos praffat uon

conciliabunt , quam primo loco ad

J

T

38

|

" €arare y quiegim curamtur , citiu per-

edomandam Irscundiam , ceu equqæ

jtdy

F

fivi,.

eust. . Conua veró cüm ipli cerrigi-

i-rrzdemiwmk requi

0

mini, difcire falrem pati , (í non ama-

1l

At*

re corre&ionem, | Plurimos Ínvenie-

XVIIL Verüm ,ucequus damxekmr,

i

ars fola non fufficit , brachío etiam

Bs qui ne verbulo quidem tangi fufti-

tii

J

h

nent, non dicam à. Majoribus domi

opuseft, Etideó , ut ex omni parte

ur H'/?'

fuz ; fed ne à Sacerdotibus quidem in

impetus noftros habeamus in potefta*

I* p

Tribunali Peenitentiz ; ita ut fi quis

te, induflríz etíam robur jungamus

n

Confeffatims admi(fos à . Posnitente

oportér; maximé aurem runc, cüm

agn-

etrores exaggerárit, ïfiem fecerit , ac

Italongi temporis lapfu in odium de-

one

fibellum indixerit , aut omne faltem

generavit , quemadmodum quibuf-

commercium feinter & Confitentem

dam cordibus accidit , é quibus fepe«

jam

fuftulerit. - Quantocyus- ad. in-qui,.

numero vapores aícendunt , exhala-

d

tíonum illarum fimillimi , qui equo

rendum alism Animz Medicum di-

]i

diutius intra nubes conclufi in mera

grediuntur, qui plagis goffiplum oleo

Ad meliotem

li

tin&um imponat ; quibus ceu fiftulis

fulmina indurantur.

rerum — dicendarum

imellfgenti am

n

jam inveteratis ferro & igne fuilfet

Qua

il

dum eft , duas effe Pa!ïi

; n A

num

pbj!äaä,þm; Porfphyrius tl-k " m,a:;

fqpponen

E

$,

b

M

a

aj xmsc; QRSUS ,äfäzääs&a

MTIS PRIMUS,

x

edio

num acles, quz bellum nobis indi-

Labora ficutbonuwsmles Chyifli... Suat

tür, d

cunt :, quzdam ad Concupílcibilem

veltidim sionnulli , qui (2ncta gïä?.':.äzïïä 4 T

curiofitatenófle cupiunt ; an "u DEI , 5.

dt,

i, 1

pertinent ; & ha nos obls&amentis

Graria fint, an Deux ament, an hofpi-

tulit,

impugnant; quzdam adlraícibilem;

tüt,

& hz doloribus nos invadunt,

jam

tio cordisíui recipianr verum & (an-

h

ii

&um DEI Spiriuf. .Ecce fionum

^ Indi

ficatarmaíunt diveifa , quibus hz

d)

Paffiones nos infeftant , íta pugne

vobís manifcftum. Ex quo cogné-

uj

quoque & refiftendi ratio , quibus vi-

(citis. utrm pifcis vivat, au tmo:tuus

Quo

LOT üot,

étores evadamus ,e(fe diveríe debent.

fit ?. fi vivit , adverfo lumine natar,

&

ontra Concupifcibilem , quz deli-

vimqüe aquatum (fuperat

L

qThortuus

NI

-

cljsnosimpugnet , fugá tepugnerhus,

autem nonnili fecaado flumiae -des

ln

tlur

&ad Jofephi Zgypiij illius smala-

-volvit-ur,x Dko .grcmdg , quod "h

nunquam vim vobis inferatis , fed

tibil

tionem , qui Dominam fuam impudi-

cam fugá declinavit , fugíamus : fuga

precipiti veftrz paffionis impetu ab-

"

quin

mus proarmis ait S . Balilius Seleucien-

ripiamini , nullum mihí motivum

C((la]i;

fuppetere, quoina nimtum inducam,

wftn

fis ,& propter hanccaufam toties vo-

bisin memoriam revocavi , & eriam-

voswivere: at veró cüm hujufmodi

b

ä"rr'm

num revocabo , ut occafiones ad pec-

impetus magnis conatibus reptimitie

jiit

IY

& vincitis , fateri cogor , Charitate

d

candum omni ftudio devitetis ; Juve-

K

nibus veítrístantam inter fe conver-

vos, & fan&o Spiriui. animati,qui ví»

M

faüdi licentiam ne concedatis 5 quin

tam animz,utanima corpori tribuit.

lü

Inhocitaque vera virtus prob&tur,

nec vobis ipfis eam permittatis : ne-

t

mp:

ue enim innocentes: ac Ínnoxij per-

cüm poffamasetiam inter illoe vivere

Íut.

Íeverabitis, — Tota fpes , quód vinea

pacificé, qui pacem odetunt : Cum bie,

gtan

gqui oderuzt pacem ,eram pactficus, Cia-

Pfalm,

ad. frugum fuarum maturitatem fit

ET *907.

n

n

in bona fepe collocatur,

terüm virtus non eft , non itaíci

UT

perventura ,

25

q

us fi defuerit ,

vindemia jam colle-

quande nemo «ft, qui vosimpetats

P [

j

cüm illi poriüs, qui vobifcum egunt,

&ae

&. "Ubinon eft. fepes , diripietgar

aä À

?

Ecili;

virtutis ftudiofos fe.probent, Ecíam

pofefrio.

Nitet.

356, 27

XIX,

,CQnträ ire;lö-,' utIrafcibilem

palus , cümnonp movetur, nonfatets

jl

yincamus , mä;gno't-o'böïrerö(animoffi-

nequetamen ideo ftatíim cum fofta-

lii

fnaíncompatarionem adducenda cft$

|

tate obviam procedendum eft, & om-

N

gta

hecenim,etiam cüm movetur;sec tur-

m

ninooppofitum ei , quod paffio fua-

det , faciendum , bonümque pro malo

batur , nec faetorem emittit. Paxigi-

tur Chriftiana, pax eft vitorioía, quee

T

reddendum. — Qui fic operatur , opti-

li

pié commonftrat , illo fe nomíne ,

ad illuftcia pralia confequitur: non eft

li

quodà Chriftogeret, dignum ; Chri-

paxindecora , quz ignebili fe receffa

h

abícondit. — ANova bella elegie Domn-

fhianorum enim proprium eft, (ub vex-

li

Ü

jllo SacratiffimeCrucis omnes petver-

sus. Ante hac alio proríus & di- 7

lg

verfo modo pugnabatur, odiumcum

fas igglinatidnes vitilianimo debellare.

Q

| odío,

P

y

'DE MODERATIONE Ti.E,

48f

[

üt

odio ; 'äjütïa cum Injaría collideban- -

res ulitato , apercam invenlr, äec&äxi

i à T!tffr'k | 0

tur. At ubiServacor in. terras de(cen-

adhuc fcelere tuibatus citato curíu,

)Ei h ;n

dit, novum belligerandi: modum at-

faltüve(calas emenfuseft , & eoufque

progreffus , ut ad ipfam denique Ma-

"

tülit, quo odium benevolentià vinci-

il

tur, injariz beneficijs expugnantur,

tronam nobilem perveniret , utut fibi

3 Mattb,

n

Ego autem dico vobis ,. dihsgite BEPHICOS

penitusignoram, ^ Coram hac ingee

10*

nuaprovolutus DEI amore fupplica-

E. Mu wefhras, benefacite bis, quiodermmt vos.

E

vit, utfe reclperet, & occultum fer-

I

Quioppoficum fecerit , non etit vi-

il

|

Rom, 3 2, &Ot ; fed vi&us, .7N9Z£,æos'n;a£xä malo,

vatet. Inherrüit ad cruentum . fpe-

&aculum Matrona ?; & quia' nonno-

u$

in . fed vinceiutono malum. — Et quia ve-

jf

lem , utcupiditate vincendi in bono

rat , homicidam filio fuo manus in-

E

;nalum Bag:atexís , evenrum plané mi-

tuliffe, omnem el. fecutitatem adpro-

-

mi(t, ac ftatim adintinios domus füz

d

sabilem, buícque noftrz materiz per-

rzeceffuscüm deduxit, atque occultae

b

quam accommodum, enatzabo $ qui

€li aliás vulgatuseft, vobista

wit, dnterea fapervenit líctorum ag«

,zï;en V,.fg:-

h

— 'taífe novus accidet,

»

À

men, homicidam ijs in edibus inda-

XX. Bononiz p

latea eft , Qüæ

gantiums quem tamen poft(edulam

s.

4 .

dicitur ób memoriam prodigio-

inveftigasionem non repererünt, — At

T ngfæ , qu£ibi exercita eft , ch iritatis,

ecce] inipío fatellitum difceffu alrá

voce li&orum nonnemo exclamavitz

j

' Matrona quepiam nobilitate & opi-

bus confpicuas exmarito morcuo fu-

gox

Domina hec igriorare debec ; fuum-

li?c

ifo

"Éceperat anicum filíolum , in quo fpes

met filium failfe occifum 5 alioquin.

enim ipfa foret/ prima , que noftris

te

.^ fuas omnes pofitas habebat, Conti-

7)

gitautem die quodam, ut, càa in pla-

homicidam manibus traderec , nullo-

autem mmodo abíconderer, —— Facile

l

tea puer la( diltineretar , peregrinus

uw

à

quidamtranfiret , qui vel caíu , vel.

cogitatu eft , quantum frigus herrór-

que omnes mifere matris venas ad

(

petulantiá ita lufum ejus turbavit, ut

adolefcens in- Iras excandefceus gta-

hafce voces petvaferit. Enimvetó

ht

EÉxte-

m

viter de injaria 'expoftularer,

parümfait, quin & ipfa filij defan-

&i comes ín veftigio animam exhala»

e

rus ille; quàm facilis ad. laceffendum

fait, camad tolerandas injurias, diffici-

tet. Verlim recepto paulatim Spiritu,&

u

di

lis, gladio manum admovit, & adole-

Divioà, quá abundabat,Gratía confore

tata DEO fe obtulit , promísicque, ín

u

Ícentem lethali vulnete faucium , hu-

D

Anique proftratum exanimem reliquit,

honorem Divinz legis, & gloríam fan

?

&z Fidei, omnem Íe ínjuriam ei cone

— "Moz fagá übi confuleutus , ut fit ia

;uz

dopaturam, à quo maximam fuilffet

d

fabitis cafibus, qui anté fiunt., quàm

prevideantur , -cruentum adhuc ma-

paífa: &,qua(iid effer parüm, in fig-

(f

nibusferrum ge(tans ad. domum ipás-

num,quód ex animo ei ignofceret,pol-

4

7](41 J(!'

licita DEO eft ; fe homicidam £ilij lo-

us-occifiiníciusfe recipit .3 urpore

to habituram , omnémque d'efunï&l&

| quam prímam , more ggud uobilio-

^55

U

EE

2$5

.DISCU R SUS VIGESIMIUS ;

1

&lij hereditatem in eundem . transla-

uti dixi ,E!e&g à DEO pro bäïï?s fzjïs;

Churi

turam, Necfegniüs , .quám pro-

quz é czlo interram fecum | dewilit -

du did

mifit , executa eft, Mox enim cer-

Nova bella elegit Domisus, — Autiquo-

rinc,

tamauri vim fup'px;e'd;tawr, quáíe Ju-

rüm. Genülium Sactificuli folebant

dicum tribupalibus eximeret ; ac poft-

iij

victimasaperire ; & ex. inteftinarum

ü ..

modum facultates fuas omnes in eum

partium moru conjicere, num czíz vi-

cnde

contulit, ut promiferat, tanto heroice

&imz Czlo forentaccepta, aufecus.

pietatis ac manfuetudinis Chriflianz

0 (up

Vifcera Veftra pervidere cupio, atque

exemplo, etabeotempore platea il-

ulili

excordis motu, & difpofitione ad

la ,plateaPia appellaretur. — Quid ad

vind;ictam vel chacitacem , &deli(fimo

Q ei

hecAuditores ? Quid ad modum

blk) 61

augurioprzdicam ftarum , quo. co-

hunc prorfus novum propríam lram

émi

ram DEO veríamini, an Reprobis an

€xpugnandi , alienam in bono vin-

Ele&is fitís accenfendi

N

? Neque

mälä y

cendi & beneficijsobruendi ?O Fidci,

obiiciatis velim , þäïf ecionem hanc

quátante res Éunt, fublimitatem!

himiüm füblimem e

&

(f.

:

Quom,

i€ $ etenim repo-

O grande Grariz Diving robur ! An

Wt

Dam,e€am , quantumcusque alta ac

mon unsum hoc faQum fufficiat , ut

fublimis fir, nibileminus Profeflioni

UT

omnesinfidelium feQz evidenter con-

ve&ræ,/q"uä Chiiftíanis adnumerami-

f

'"wincantür , & Fides JESU Chrifti,

ni, competere ; illa enim filiorum

Rtgum

«uam nosprofremur,longéfup

DElpropriseft,gnde dixit Chiftus:

t

^

fa o»m-

n

uem aliam ftabiliatur » —

Diligie inimicos vefives , nt. fes fihi

Matihbi

ïxm (

XXI. .-Hoceft, quod ego cordi-

AL

)d

/?

8*

f

Patris vcri, oui:

4

ehrefi. DEI&lij

bus vefiris hodie infculptum velim

e€(e deGderatis 7

Parr

tirg|

x&xn.';þ

em imitari opor-

altiffimé ,iaut6 delucepsinjuriá quá-

t£t, non bonistantim , fed & malisbo-

E

,

.1

dam impetamini , nonalia vos ratio-

nafaciendo, Anpon videtis, quocille

:

JP(nm

|

ne vindicetis ,quàm beneficijs , qui-

gratiaram milliones nonin finum eo-

OT

bus inimicum obruatis, Saltem (i

n

WR

ih egum credunt ,

LT

rumtaptüm , q

aliud quidpiam zon occurrit , DEUM

eümque adorant, depluat, fed illo-

1

früné

p:o Hlo orate , eàmque orationem

rum quoque, qui ineum blafphemias

u [

eoufque continuate , quoufque illius

conjiciunt? Quomodo igitur vos Dzz

tten

3njurim memoria apud animum ve-

i

filios venditatis, itantum ab ejus mo-

firum pexfeverat, - O. vos beatos , fi

ribus degenetztis? So/a dilethio, dicaa

W dteï

vos ipfos vincere. ac debellate tanta

cum S, Auguítino , fe/a dileclio difcer-

d

r

cum gloría decreveritis ! Videor mi-

uit inter filios DEI1 , €8 Filios Diaboli,

hi

hilpfumoculorum meorum acie Cz-

Nihilominustamen ,ut faciliorem vO-

Q

lum penetra:e , ibique in libro Vitz

bis reddam pexfect'onis ,. quz ufque

t

nomina veftra. lucidiffimis characke-

adeó vobis fuüblimis videtur , praxin,.

Áty

tibusinferiptalegere * nomína fcilicet

duo vobismedia proponam , unum

t

D

eorum, quiíub vexillo pulcherrima

uídem, quod Charítati , alterum

(i g

Charitatis be!la gellerunt; éeZa 20va,

quod Patientiz (ubferviet.

ïgimrj

-

XXIi.

p

ï)E MODURATIONE IRJE

2355

föhu

XXH ä ausäæm* quüd attinet ad

fic mallgnusac pretetvus, ficamen ut

Charz* tem, (cicis , quàm vobi$ accí-

proximus confideratur ,hoc e& , velut

Quit

da;dsäcx!e,ecs amare,qui vos ode-

in divinz charitatis aby(fum xmmelr.

Qu*

bant

tunt, benedicere maledícentibus vo-

fus , quáfuperneg capax beatitudinis

bis djsbenefacere, qui vos perfequun-

efficitur, nobís non videatut amabilis,

30

t

Ratioeft, qu:a pmïtmum in fe

dignüsque , quicorde noftro tecipia-

& Vl

« Cs

€G»!M£äääätl$g non veró Ín Dso. Domi-

tür ? Lacrymas mihi exprimit extrema

ao (uO. -

Confiderate eüædcm non-

tqu

Chriftiani popul i ignorantia, quá fit,

nihilin cotde , ut íta dicam ipfius Drz,

ucIdioma prorfus peregrinum evadar,

NT

imo

qui eum amat ceu opus fuum admíra-

quod vernaculum eíÍe deberer,

bile, Gmulacrum, fubditum , Hare-

Cüs

XXIH. Bene igitur me intelligite,

dem Ræg*ncacämhs,fïz ad hunc modum

Amor, quiproximo debetur, non eft

5 D

confderanribus erít poffibile , ut el

amot qmdæm pnaturalis ; ín gcm;

qut

x

auadam hmxhtudmc fundatiás, ín ve-

DC

*

malé veliris ,qm Dzo in atmoribus e(t?

Quomodo erít . pof fkbile, ur difficul-

nu&atc vuliüs, modo agendi humano,

D.

tatem expemm;az in eo vobis concilí-

& mautua affja

ionuta confenfione.

£

Hir*emm amor etiam inter Infideles,

)ni

ando, quíuna vobifcum !uper fidera

æ:egnab;z gterpüm felix ? Magn—mum

J

quxn & brura v!0€t. $i ä'z/:gm! £05 , Maseli

Regum & Caíacum filij, quamvís ob

qni ves dnlfgmzz ; quam mercea'em ba- $, 46$

m

&tacis condmonf-m crroubus acnzvis

N

ebitis ,. ait Cheiftus nósze cà Eilmm

fint ebmxi; facilé tamen ab ijs tole-

boc faciunt ? Chriftiana chatitas non

f jj J Matth

zantur qui nonfolum przfentem pue-

eft aurum fortís infimz, Ef vittus fu.«

jj *

9te

zitie ftatum refpac*um ; fed confcenfu.

pematuïaifs Cïuæmovetadüene cuí«

£08 ali quande thronum peczvident.- ld

piam volendam ex motívo puré divi«

T

dMpfutm vos facere oportet , quando à

no, per(uadens euam illum amare,

jlle

proximo veltro in;unam fuftineds :

qui non mereretür. Ía fefpe&atas a-

to

híc, deberis dicere , qw tam inhu-

maris nec proxamumm fe, fedin Dso

at s

manemeimbec in infan:ía (ua , cüm

contcmp!atar cujus preceprum e(t,

llor

ad &amm peite&tum füetit adductus,

ut pmzumus ametur.,

Etut. doc&ttíe

14$

namhanc , akiffima confideratione

€x erit , immenfa gloriz pamcaps,

DE

fnfgsin zternum fratererit , & à me

digpam , bene animo defigatis , nóife

no-

ut aiter ego amabitur. -

Quomodo

-debetis, proximum noftcum n DEO

um

igitur i in corde meo locus (it aliena-

noftto eo feré modoeffe , quo fetus

(

tioni abillo , qm pet omnem eterníi-

in Martte,

Filiustribus omnino mo-

hii

tatem deliciarum. mearum obje&um

disín matre effe poteft , nimiram Intra

Id

.erc ? Quid mu(ca ín fe vilius? quod

vifceta ,in quibus concipitur ; incor-

Qu

fi tamen fuccino immería confpicia-

d»s,qua amatur ,in£nu , ín quola&a-

tur.

jf

tuc, in omnibus Principam thefau-

Tribus qfdem modis quamvis

n

tis miraculi loco habetur.

multó nobilioribus , Proxímus no-

"Quare

m

igitur proximus noftez , utut in fe vilís

ferin Chti&oJESH tegemur ; intra

viíce-

E

-

ll

E

288

z mscuäsus VIGESIMUS. -

vifceza quidem ; utpote inter millenos

tis, que in eo. vetfatur ; utinjuríe be-

/

100.

neficlis viíncantur.

VA

dolores Paffionis tempore in monte

«

Calvaríz genitus 5 in corde , urpote

XXIV. Quod ( hoc motivam ,;'

?^

lii

amore infinito. & iníatiabili ab «o

-quo Charitas funda:gzr tanquam mie

n

amatus ;in fiau denique, etiamnum in

nüs, quàm oporteret , expenfum ac

qii

SS. Euchariftiz Sacramento Sanguine

intelle&um, fatis non forer ad. co&t«

qu

fuo (scratiffimofolituslaGári, linde

cendos Itz veftrz impetus jam nlmis

ln

animadvertamus tantifper , quantan

tumidos, alterum motivum ín téme

ti0,

Chiiftiani mutuonos amore comple-

poreaccedat , in quo Chriftiana Pa-

ylit

étendi cauíam habeamus ; & quod

tientia fundatur.

Et quod iftud »

q&IO Pw

cönafeq,ugns eit cellfig:amu&, qantam

Audite, Cauís , quare tam cíió in

! x

DEO facitinjriiam, qui de proximo

cosconcitemur, quinos offendunt,

IT

ultionem. petit; fiquidem ptoximo

eí: , quódillos ceuunicam omnisma-

licaufam credamus: cüm tamen re-

que

fuo damnum inferre nequic , quia in

a Q

DsuM,quocum ita copjunctus eft,

vera non íta fic.

Quis aurem eft, quí

q

Injuria redundet. — Qua ratione. fce-

intelligat ?. Quiseff vir Sapiens; asi in- ien,9.

11329'- j

ipor

tum in utero matris deliteícentem fe-

tellicat boc, quare perierit zerva , 6d ex-

rietis, quin priüs ín matrem. infeffag

wfta fitquafi defertum ?. dicam & ego

wis

vl

E

manus(lringatis ? íra. ( oculos fidei

€um Jeremiá attonitus. Quis eft; qui

W.

lumine illu&ratoshaberetis: , uti ha-

intelligat , quo ex fonte omnia noftra

buit Apoftolus, illicoin intimis Tasu

b

mala deziventur? Malaculpz quidem.

fih

Chrifti vifceribus proximos veftros

'eertó á nofftramala voluntate proma-

0.

concueremini.. I;jli:fgfimib/iüäzfgg

nant, quaoladefiderio fuo concipit

quomodo cupiau omues:uosin vi[ceribus

[

35

portenrofum illam peccati abortum ,

|

21ESU Chrifli. lIncorde illo. Divino

. . &fe folà pravis a&ionibus eundem

EU

omnes víderetis tanquam in abyffo

gignir, & in lucem proferr, . dum viri-

m Il

Charitaris, ubi ex omní parte ciírcum-

l fmn

bus liberifulaibitrij, potentlarum ac

dantur & ambiuntur: qui igitur per-

" Paffionum füarum , quas fibi: fubje-

wl

tj

fuadere vobis potetitis , proximum

ashabet , adhec tantüm utitar , ut.

5

ferire vos poffe, quin Dzux feriatis ?. ijflem DEO , a queaccepit , bellum

lllos ferire , qui velututero geftantur,,

inferat, | . Mala veró penz; Divinz

lu

& illumnon tangere , qui ur mater — Providentiz adfcribenda font , quz

llIOPc

€os urero & Charitate circumferr ?

N

i

modó per hunc ,. modo per illum de-

Áinimis veftris reputate, atque omne

Qu

linquentes caftigat, feré ut Judex ,

dubium inde expellite ,, hoc folum

quihuncmodó, modó alium 'ín reos

D

unümque morivum fore fatis eflicax,

carnificem armet, — Quapropter ficut

quod poffit pe&ora veftra omni ran-

illi Rei infanirent,

li

qui adfupplicium

core purgata priftino dulcore perfun-

edu&ti , Carnifici- izafcerentut , eíque

pl

dere, íta ut primam Chriftianz milí«

precipuam mortis fuz caufam. impue

«

jl

tárenr.s ia ftolti

(

z regulam egere co;x*æpmþage.vah:ag»-

ii om

nino Chri«

U TT TR

RECVI

: )man'iï

]

DE MODERATïONE IRfE

zä9

s

. &lani IIl Fumr, qui Iram fuam in eos

faxum ferri

quolefus e£, ledend

Ecce iu«

nndunt , à quxbus, Q&endumur,,

autem tergum obvertere,

liü

ter omnes nuncios, qui $, Jobo dolo*

"

hubus exagitantur » injurijs provo-

cantur ,. facultatibus fuis etiam . ini-

rofiffima nova attulére de pa(fundatis

l4

Xfa

quilfiméevertuntur : in his enimaliís-

fortunis fuis, nullus fuit, qui diceret?

que omnibus eventibus Proximus no*

Deus hanc & iftam calamitatem intue

mis

Ltezxncn ni& infttümentum c& KRe-

li, Ille Chaldæosrwsagebaz, alius

eme

Sabzos, nonnemo ventum incufabat,

pew,

Odium illud, illa injuría, in-

P.

yx&iua, contemptus & hujusmodi,

nonnulli fulmina , procellas, ignem » jj ; 1,

d?

quo proxumus velter ita- malé-vos hae

folus Job veram caïam:catum caufam

"

x

bet, inquantum culpa & peccatum

agnovnt,acd'mt :Dominus dedit , Do«

B ,

— €ft, certiffimó a Deo non venit, utpote

mmns abfealit,

Et hoc folum acunie

ld-

- qui etiam prohtbeac fed à fola huma-

«um moríivum tantum effecit , ut ad

It*

na mz!mm

At veró damnum 1Hud,g

immani(limashas concu[ï ones immoes

qui

quod qnaiacmguc fit, acc:gxrxs ,cüm.

bilis: perduræret.

Obmnmt

€3 nom P/alma

ZA U

à potentiore familia per vim opibus

aperutos meum : quouiam tu feciffi ,58. 19.

"

ajebat David. — Quiddicam, aut quid lf" 38e

Íu

veftris deijcimini ; cüm fama ac honor

. velterà calumniatrice l«mguæ deni gra.-

refpondebit mihi, cim ip[e fecerit ?. in-

i

Er hoc . ufitatum

tüt; cümfratre quodam veftro, aut

qutebar Ezcch*äs.

i

fuit Scripturz facrz idioma , quo San-

fdio, aut maríito- per morrem ab ho«

j

- Éibus veftxis illatatn,; (poham:m , at-

&inos edocent, quóüd motivum om-

Ti

.queomne illud paenz malum ab uno

nium fortíffimum fit, quo Iram in

cipit

. folóque Deodefcendit, tanquam cau-

proximum , qui nosoffendit , co&r-

ütt ,

(à: omnuíum unwv;fahfäma.

Sé evit

ceamuss confiderare fcilicet proxi-

Vdent

n0d: Dominus uonu

Ar

4

malumin civitate ,

mum ut Dei inftrumentum, quo nos

] 'llïi'

- feeerit ?. Deus omnium adveifiatum

vult punire,non veró ur eaufam mie

ita:

m

veftraram. fens eft ;; Proximus vc&ex

ferlarum noftrarum principem..

ub

tantüm nmdo camhs.

eodem tempore cor noftrum placatur;

jt; ll

XXV. Quibusrité perceptis fan&i

ac difpotiitur, utfuaviteraccum. vo»

ln

& veri Chr;&.ani qui hanc veritatem;.

luptate adverfitatum pondusin fe fu-

Wi

&R OPüEWE animo cencipiunr, omnem

ícipiat, dum eas femper intustur, utd

14

inimicnm patienter füftínent s; utpote

Dominofuo paterné immiffas , cali-

) dt

quem haudaliter afpiciunr, ac flagel-

cem. amarum- quidem , fed' oppidó:

(et,

lum ini

falutarem.

Calicem, quem dedit mi«

nibusDei, qui illo infxa-

ttol

menmadfpfas ca&xgandos tantifper

li Pater,non libamillum: ? Venci: Au-

utitur, -

Ubi contià ceca ac rudis

ficit

ftralescüm primüm oriuntur, ,frigidi

1unt

plebs, nullo habxw ad Deum, qui ad-

funt ; at quia, dum ad' nos tendunt ;.

qu

verfa. immittít.. relpe&u;. ad folum:

Zonam tortidam perctanfeunt, fit, üt

É

'patutam» fuam. mutent , eümque ,.

,

P

proximum cenvertitar,. qui ez: infert ,.

"

nec verecundatur ínftar fatui canís: in

quem experimur ;

teporem; induant,

G/

Idl

f

J

RP Segneri Chrift, Inffr Tom, ,

m

DISCURSUS- VIGESIMUS,

390

5

f-deret/malis; quibus affli-

dimidiaex parte debellatti

:s,äa-c : i

Idipfum aec

dum non fuccubuittis,

mgue

LC

] gimuraü Fide inftru&i , omnía accí-

XXVIL JWel vinci a malo , Exe

peremus ceu per manus Divinz Pro-

nülo:

"xidentiz tranteuncia, quz omnia (um-

pendite przterea , lram Adver(arium

g

machatitate di(ponit, & ad profe&um

veftitüm & hoftem effe , qui vos fibi

fabijcere, & pede collo impofito con-

grwig

noftrum immittit.

XX

itaque arcanum ,

culcare velit; vos tamen etiam ut do-

XXVI. Magnum

Áoniss

quodadiram nofiram refrenandam

meíticum ve&rum ac ipquilinum eum

accipitis, && càm portam ante ora

? w

facit, eftilla confideratio , quà pro-

ximum nofttum Dei corde conclafum

occiudere deberetis, obviam procedi-

Áippet

hm ,

intnemmwrs itauc etiam, cum nos of-

tisad hofpitium veftrum eum invita-

turi.

Si zmulum tantummodo in

krisob

fendit, amareillum valeamus, ac in

dtinfe

curfubaberetis , conniti deberetis,

Deimanibus pofitam rolerare, Prima

(milis

l

confideratio (uo vigore animaram

ureundem (uperaretis; nünc cüm ia

acie hoftís occutrat, nec duüm arma

, Gd

confetvat Chatitatem, Altera. (u0 ro-

j

1.

arripitis, vosque ad defenGorem ftre«

[

, lt

. bore confirmatam Patientiam, Nolo

rmonem , om-

nuam accingitis?

hi i

inlongum extrahere fe

XXIX.

AINoli vincia malo.

Tiífu-

ll

nia monito Apoftoli fupra allegato

per animadvertece vindictas veficas

m

RePmii chPlc.&a['.: Nüll 'UUGC! á malo (kd

n

rem eífe minimé gloriofam, contrá

i^. qinceinbono malum,hoc mem ori fc m-

4

ü PCE

mentetcenete,

z

quäm vobis videatur: íed ad oppro-

Aypoïïbi*üs,:n»a-

brium & dedecus potius cedere, Nee«

ii

X

XVII. Inprimisait

livinci. Evhinc nolite mihi oggerere:

que enim victoria eft, pertrahi ab. ini-

ET

Sum natura admodum fervida, o2 pof

míco ad idfaciendum , quod vos fu-

u

gereoporterer ; utfcilicet: malum pro

d

fum non irafct

- Quiliberos babet, non

£ in illos maledicla

malo reddaiis; vincihoceft, non vin-

D

poteff non quaudoqu

cere.

tionl

contjcere. Qui injur

idte ACCipit, non po-

Vincere eft;/hoítem ad id pzz-

ftandum adigere, quod eum facere

AL CU

- teft non

etiam reddere.

Nonpoteff [acchas

am in illum effandere , à

convenk ; id quod quandoque fir,

ïältem;

rum quisqu

lo-

Z

quo non.miji

ji fel recepit, Nonita

cüm eibonum pro malo reddendo,

M

dmodum enim vosmet

ejus voluntatem beneficijs íta immu-

Mitm

damini , à

. Vincilia non poteft ,

tatis, ut ex hofte amicum fe profitea-

ipfos fallitis,

quia non vultis. Ten

tate nonnihil,

tur,San&us quidam Abbas,Sergius no-

hkmm

fufis et-

& ex animoconamini velle ,

mine, dum R ufticani hominis petue

W

lantem íinfolentiam miti refponfo ac-

Wm

lam huncin Sn

em precibus, ardenter

Deum depreca

mini,& videbitis , an

cepit , itaeum commovit, ut quf.w

thu&

Dei Gratià de «ffreni

chum indaesrer.

Quz ipfa patientia

non adjuvante

Ua

&oriam reportare pof-

in multis matribus effzcit,ut. filiosha-

N

veftrá naturá ví

(

fitis.

INelí , lil

Vobiscummet

berent obfequentes, in uxoribus, ut

i

|

ipfis decernite, nunquam cedere ,. &

maritos fibi reconciliarent, Ita de

|

magüæ-

V

2

E

7 pE Mggmæmg IRAE,

E

p

mægnetedxcitur ;

quod ferrum vín.

nes e(feris,cüm tamen, edam cgii Re«-

M

grus prz(unc & Imperiis, varijs cladie

E

€it. Quomodo? dum períequitur ?

um

nullo modo :fed dum ad (e per a&ta

bus.& calamitatibus fint fubje&ti? Alias

ibl

attrahit, non ob&anre pigiáà illà &

potró fimiles- occaliones vosiptigenee

(f

gravi metalli hujus naturá.

roío animo ptzconcipite , illum imí-

— XXX, Clypeus quo omnes Daf-

tatüri.qui,ur d.fceret zquo animo

tdo-

fionis vellrz i£tus rerundere poffitis ,

repulíam ferte. , à (tatuis Eleemofy

st

üam-rogitabat, quibus ne refponüo-

[UC

erit perfuafio illa, de qua dixi, 'non

fappetere vobis illam irafcendi cau-

fiemquidem extorquebat : alias aue

edi-

'itde

íam , quaprikma fronteanimis fe ve-

tem folerter declinate , non adver(o

) n

flrisobijcit. lra enim ignis quidam

pectore torrentem excipiendo ab alto

eftinfernali magis, quàm elementarí

proruentem , fedà latere eum tantie

ttif,

fimilis :nam arder,.& non lucet, imó

Íper fuftinete, quantum (ufficirad.im-

nria

ts

Pfslim.

corda illa . in quibus accenditur ,.

pewum alio. divertendum, — Volodi-

cere, necumítatis concendatis, fed

Pyx 9;«!/7

magis venebris fuisopplet, — Superce-

3

eidit iguis €À non viderunt folem ; etiam.

impetum. nonnihil declinate, dum

defammis Itz dicipo:eft , qua ni-

aterlapfo Írzpleno torrente aqua

tantifper fübfidar, &; ut priüs, eriam.

(

miumquantum Ratonis Solem ob-

faícant, Cümurbati e(tis, rem nul-

vadotranfiti poffit, — INe. corripiatis

1à

Jan* momeuti gravio:is decernite, nec

Maritum , Lá jam fuccenfum , nec

)ïQ'

ja&uram lufu. fa&am exprobrate.,.

N

alierum errara. reprehendite ;. valde

enim difficileeft, lagittá (copam ran-

cüm ab aleisredit;; hocenim dum fa«

ini«

gere med:js ín tenébris, Similiter

citis,igmem flatu animatis magis,quim

fü«

eccafionss illas animo- preconcipite,

exringuiris 5 Gcut S&.Ch;yfo[tomus. ade

"

'que ex facilifaborizi polfunc, inten-

veitit, contra omnem experíenriz re«

/ille

tionibus veftris contraria, ut, cm

gulam igneignem extnguere allabo- Hor» z5

d.

arcuafrangere jam non poteftís, tela

ratis;. /Von

-

: eætikgxitur ignts igne , [ädj" MAt hs. :

at

faltemteddatisobtufa. — Cercum. ha-

AQUá.,.

