ortuseft? nónne ex verbi divini víte

& aura,quam permeant, purior fi, &

quód placidus ille ventus zquabili mo-

cate, quz Divinz Gratiz prafidiis ad-

tiffima euam humanorum

tu per longiuseos fpacium d«ferar, O

juta du

cordium

(axa diffriingic? Piwus. eff fer-

quàm amabilis & falutaris Zcphy:us

eft Divini Spiritus gratia! Illa concio-

Hebr, fæg Pos Da,g;jjimx,«ut Apoftolus loqui-

nantium verbaad animos noftros de-

— qur, Vivuseft, quía femperpoteft ad

agendüm imp

ellere. efficax veró, quia

fert ; illaipfum etíam cor expurgando

facir,ut fic ejufmodi verba sdmittantur

lerumque re

ipfa impellit, & facir, ut

Tam vittusau- — ficucinfe fl;m;guängï pravis aniri pro-

fiat, ad quod impellic.

M

temejus, qua

m efficaciaili

is. ex prafi-

, peofiopnibus inmutentur. Hac piater

Deum;cordium nóftrorum fupremum

diis provenit,

quibus his in occafioni-

.^ bus mágis, quàm in ulli

s alis Deus nos

Dominumsefficerepoteft nemo, — Ipfe

ment,non allo ,

in hisfcribere pote(t legem fuam, ficut

inftruit, Sum,qui,ci;i&i

d

lminiculo,czlum & sflra

per unum füorum vatum pollicítus eft,

uàm lucis a.

beneficos fuos in

Buxus in hac inferi-

- Dabolegémeam in vi[cevibis corum, €2 r 31.

ficut fola lux caleftiü

37 corde eorum fcribam sllam. Ypíe , cüm 53

ota diffundere;

d

lunaribus commer.

. dura funt,mollite illapoteft, ut chara-

cotporum cum fub

um (tabiliat

& continu

et. Non «ffir-

Geres (cribentis recipisnr , fuavitati

Gratiz fuz conjungendo vim & effi-

miabo quidem,

Deum non aliis, quàm

leftis lucis

caciam tantam, ut nulla ipíam volun-

rzdicarionis, ranquam. ca

- tatis obít;natz pervicaciaeludat. Ada-

meédiis Gratie fu

& vidtiicisac eff:ctri-

lil

cüm probé

mantum duritíes rori eliquato incidi-

cis dona in nos derivare

:

eifpe&tum | hab

€am, p

lurimis illum

tur : Malleovum i&bus. invícti , quis

credat ? cedunt huic rorisfpiritui. Un-

alijs.

inftrumentis ut

| poffe adhac in

de mirum videri debet nea ini, fi non-

ä

nos b

eneBicia copferenda: 4dlia evim

isb.s5. wuultafimilia prefto [unt &

$: illad ramen

nunquam veibo uno expugnata eft

SacrasCon-

Peccatocris

in fceletbus . inveterati

144

citra dubium pronuntiabo,

quibus Deus

contumacia: verbum fuít Omnipotens

ciones medium effe,ex ijs.

*

& freque ntíü

s,& porentiüs ad perv;n-

tis,quod roris irftar QuafTros & Donino

C Migh. '- Ü

f

At-

tanié penetravitaltius, quÓ mag's ta-

94

cendos Pe

ccatorum animosutatut.

queidcitco,cüm de

Deo diferencem

cité fe in&nuavit.Huic proinde adfcri-

tate duoseffe

bendz (unt omnesiftz in melius mata

q

aliquem aufcultatis. cog!

D

tiones, neciftz taniüm, fed omnis

Prec

ones qui verba faciant , externum

(

unum,cujus vox a

daures allabatur; in-

omnípo morio interpa, qu& audien-

tes inducat ad decernenda fecum pro«

Qu

cérnum alterum, qui

loquatut ad cor.

f

(leat

! fucuur'a ad (alutem.,.—-«-

t

uw

Sngusad cor 'nunlquf:e;g;, po

XVIlf,

W

-

WP

It

.. DE NECESSITATE AUDIENDI VERBI DIVINI.

— XVIII, Non tamen interim nega-

le&u,quàm Voluntate,

quidquid pec-.

cato erat labefa&dtatum

P * lOf.

| verim, quó quisque divini verbi Preco

:

P

» Mfít vgrb:(rh

€

maiorieft virtute ac (an&timoniá , hoc

fnum.&8 fanavvit eos,

)

- libenríiüs DEUM illo ut inftrumento

XX. Ex his pot

ró , que dxfputafa

funt ha&enus,liceat mihi velut aliud

uti, quàm alijs , qui cales effe non labo-

;;

agendo colligere, quo modocum fru-

rent. Nontamen ipfe huicfe legi fem-

H

- .peraftringit 5 ne vulgà ex ftiment, in

&u audiendz fint Conciones; nam de

hocaliodieconfaltó agendum eft, Et

animorum converfionibus majorem

autem hic modus; audireattenté, &

partem humanz induftriz deberi : vos

lo

- quoque , cüm dicentioperam datis,

reverenter. Attentioue inprimis opus

H

parnon eftattendere quis fit hoino,

eft ; quia , ut dicebamus, dumin Tem-

plo peroratur , duo fuat qui diffzrunt ,

.qui loquitur , (ed quis Deus, qui per

er

illumloquitur, Áa vos cüm pecuníam,

Sacerdos ex Altari,aut facrofuggefto ,

Deus de czlo.. Spiritus Domini locatué 2. Rez.

cüm merces accipitis ,. fcrupulose

examinatis, quisfit, qui dat ; an ve-

eff per me, Siquis jam veftrüm ram non5»

auícultat attenté Sacerdotem di(feren- -

. 1Ó fatis vobiseít, monetam , merces

té,ut eiíam oculis quaquá versü vage-

bonas effe ? Idem vobís inrenoftra

^ faciendum.

Si falutaris eft do&cína,

tursquin ut loqui & ipfe velit, càm au»

5, It

v

acceptate. illam à quocunque prola-

diretantüm oporteret ; nonexiftimet

tam , & non íin docents , fed in

hic quídquam fe emolumenti ex audi-

[d*

iti

. Chrifto Jefu ípem reponite, qui San-

tis Concionibus domü relaturum. Id-

ff«

guinis fuipretio eam impetravit gra-

que hac decanfa, quia Deus non vult

. tíam , ut nos etíam verbis noftris com-

folus loqái fed ea tantümaffirmare. &

n

du

Phil. z5 : modare vobis poffimus, — obis dona-

tata habere.qua Mini(ter cjus pronun-

dl

£m eft pro Chriflo, utimeum credatis:

ciarprofolenni illo luo more, quoex-

i

ut ajebat Apoftolus,

U: Concio-

terioribus , ab Ecclefiaadhiberi folitis

;uis

nes faciz in vobís fcu&tificent , do.

medijs, jungit auxilia fuainterna , ex-

]t»

of

tiatum vobis eft; noo inPetri , non

ternís illis tefpondentia : unde qui ho-

inPaulí , non Joannis, fedin Chri-

n

minem loquentem diligenter non au-

di

&i graam , pro Chriflo , atque id-

dit,in animum non inducat, quód Deü

T

loquentem fit auditurus : atqueita hz-

en

círcoin illo , qui idem omnibus eft ,

fiduciam reponite,

rebit in füis miferijs , antiquis malis

1W w

XIX, Apertiffimum prolude eft,

peffimum hoc prognofticü. adjungen-

( $

quanta vobisincumbat neceffitas audi-

do, quod eft:noile audire falutaria (ua-

(l

"endiverbi Dei , ur'idoneos vos red-

dentes * quod quidem Peccatoris jam

d*

datis ad accipienda à Deo illa auxilia,

Reprobi figaum eft , haud aliter ; ac a«

T

quz hoc medio fanc&tiffima ejus Pro-

pad medentes funeftas mottis prodro-

elte

videntia largiri vobis deftinavit po-

museft furditas , quz morbo (uper-

[0/

Prov.13

tlus quàm per alla quzcunqae ; repa-

venit, — Qui ilnfor ef, non andiet, cium.

H

nrgm'mr.

V

rando hac ratione in vobístam ín latel-

BZ:.

"XX

d

:

t2

DI5 c'umswu;s PRIMUS.

X XI, Necattenté tantüm, fed etiam

ra fe converterent. N'u;zfxcgqt*iyiäeagmi'

teverenter Concionantes audi&di (uat

feri non agnolcunt damnua, quz anime

ítero

infert negligentia ram fupina: cogno-

. agnofcendo & reverendo in Min

ü

m Deum , & Principis autJudicis

Ícent tamé (ub illam horam fub quam

1.Cor,j, "iph

Y uAg

'*t-hcr'itva»tem*ig,vgce-[)ræconis. Tas -

audient legi fetié cauíz,cujus 'p(i rgna-

Annoà

váillà focordiá authocesfué:e,. Tunc

quam Deoexhorta

ptve, per nos.

;

Lit. a.

Chrifto Servatore

| M.D. XCVI. cüm

diícent , quantum lucis Deus paratus

Spc .efn. Sinarum Imperaror ad JaponizRegem

fuiffec cornunicare ad pellendas igno-

rantiz.quá laborapt,cenebras:quo cz-

Jliteras mifitfet , hæ.garpurä involute

leftirore ducritiem cordis eorum emol-

- (funt, & à Sinenfibus tanto ftipantium

numero delacz,d Japonibus veró eà ex-

liiffec, f au(cultate voluitfent hortatios

nem illam.quam non Sacerdos (ed De-

cepte pompà, quà Imperarorem ipfum

Àis in litterls adventiantem excepiffent.

us,ut dicebà , Sacerdote utin(tcumen-

Si S. Auguftinus res ita geltas narrati

to uíus,ad eos hibebar, Agnuäcmtbo-

ye-

audirec, minüs ille in re noflra re

na,quz fuiffentfa&turi : dolorem feri-

W.

li,

um,quo fe de admi(fisaccufátfent ; pia

rentiz non admitceret :cerié. jam aliás

pronuatiavit, non minoris noxzrcum

animi fenfa, quibusintet Sacra Myfte-

*

effz, qui negligenter Dei verbum audi-

ría ufurpanda abundáffent; reveren-

Corpus irreverene

tiam, quárei divinz in Templisinter-

at,quàm qui Chrifti

:

ici(inat, ^ ZVez AmingÁs veus

fuiffent ; fed utilitatem in educandisli-

li,

HOm-g

g, terhumiabj

€X. $0.

qrit,qüi;*t)"b

& Dei negligenter. andiertt ,

*

beris,quam adhibuiffent; verbo,vitam

homíne Chriftíano dignam , quam du-

quàmille , 49i

Corpus Chrifli in terram

[

xiffent: omnes enim fru&us ifti modi-

tadere negligentià fua permefev i.

-XXII. 'Si hono: Dei veribo debituns,

co illo (emine divini verbi,ab ijs puride

..neglc&i, continebantar, Non ita fiz,

hocipfo,

quód Dei veibum fic, haac à

nobisreverentiam non o

btinerec , eam

AA. Dile&iffimi; nimis quàm manife-

faltem à nobis impetret conjun&um

ftum nunc hominisReprobi argumen-

tum,olim autem defperatifororis cau-

honori tot titulis debito noftrummet

fa futura e(fet hec,quam deteftor , ne-

commodum. Quid emolumenti ex il-

- lisConcionibus referre cogiratis, quas

gligentia. En.igitur quem deceat effe

primu prima hojus mez Differtatio-

;

auditis fomoiculo(i, pertzG , animo

vagi, autin negotía domeftica inteuri?

nís fru&utm, ur frequens. deinceps

[

l

Probl.. Ofcitantes malé audiunc,fi Philofopho

mihi dicenti ad(itís, cum attentione &

reverenti?, canquá filij : enite fihij, am-

hl

[

fe&. 11. ctedimus, Quid volumus? Non detunt

dite me.Non cutiola, (ed Zimorem Do. Pf 38

f

^»4*^ bvé(tronümero, qui,qu& vel ex altio-

K

re loco, vel ex Altari dicuntur , fic au-

mini docebo vos,Hunc fi didieeriris,ecít, ? *

5

ü

diant, ut io fine rogati, quá de materia

cüm agnoíceris quàm re&té à vobis tra-

du&z in Teraplis fint horz, quas inte-

i

. Sacerdos egerit , refpondere quzrenti

Ls

nonpoffen.. Msgno idcirco prodigio

terim al .j auclucris inutilibus,autludis

bono

À

tcsnon Cáreret , f1ea ratione a.d.-m-eüp-

ineptis im.ge.ndug:. Anfmaram.

-

tem-

W

d

^

"

i ) o (Ife

H

temporís momenta omnia conceífa . rendis cempus fuppetet ill/, quod pre

funt : & tamen negptijs'lomnibus ge cctcrisæxgendume&,nullum (upererit,

SEBEHNUME DEOHHHIRIMUROROHEHOE DHRUMIHIIHHIPIHIHIHIRMI E

,

o

-DISCURSUS-IL.

j

& facris Concto

: mämaula—äfis :

/"De Casifs. modic

»

grofecius.

z

multá videlicet divinz

L*

UA

A

! Axima laus,queDei

þu* multiplicae

m

UA

'verbo tribuipoteft,

tamGratiá natutz patticípatione, Hinc

.

KQ

7

v'ea eft , quód ipfum

3

Dei vox comparatur calamo (criben-

2

Deum landatorem

r

L

, nec

WA

x

;

tist Limgua mea calamms fcriba

p*

v

P

-/

enim vox eft rranfieos , & mox defici-

g

PT ,

Qjbabuerit Feeiffieme

-- S'P) 9.1.

Z E

A

M

A

E2

Va

doj

ma in verbotuo : fic

ens , que quo momento nafcitur , eo-

divii

P

en

tialoquitur. Indicarau-

dem occidit; fed eít vox pecmanens ac

ftabilis, que animis, & cordibus im-

tem his ver

bis,quód ficut Verbum Dei

Íncreaiü princepseft caufare ü emníü

preffa manet per omnes zrates,. pet-

Ü

JeAz. i

fa&atum tomnda per ipfafatta funt ; ica

[üadendo cun&is Nationibus, quovis

i

Dei verbum predicatum caufa fit in-

tempore, omniloco , resram (ublimes

fttumentalispoftre reparationis, feu

adcredendum , tam arduas ad fperan-

u-

refedtionis : Pæci/liamniq in verbo tuo.

dum;tam fa&u difficiles , quales fant

li-

-

Hoc fi ín peccatores incidat,noo folüm

re ipfa illz , ad quas credendas Religio

d

morruos morteculpe, fsdquiinvere:

Chiiftiana rantam humani- generís

l,

ratis fceleribus eff:&i fint compoges

partem induxir, "Repetere vifum eft

f

quiedam offza, eà vi pollet, uroffa hzc

hoc loco ac rempore;,quz jam inprima

ehr

atida veltire iterum potfic veíte carnea,

D.ffertadione vobis patefeci , ut viam

du

" & novam iis vítam acfpiritum infpita-

mihi (teznerem ad reípondendum non

ne

te : Offaarida audite /wr&ugn Domini:

leviatguimento , quojam tum in ani«

fit

fiautem in animasincidat , defectuum

mis vellris affertíionem meam impus

l0

faorum morbisinfirmss, & g fpiri-

gnabatis:; nimirum , non videte vos

pl

tum trahenres, manrare illos poteft in fi-

illa , que exaggerabam, Divini verbl

lías Dei eleckas, /llos dixit Deos,ad qnos

prodigia, dTor paffim (uri hujus verbi

16.19.55.

i

fermo Dei fa&us eff Sic Chriftus Serva-

precones, totícs pro concione illi dí-

cunt,ubi autem fru&:25i Eacre Con-

) Y

| tot ipfemert affirmavir uc, 6 S. Thome

f.

credimus in hecverba commenranti,

ciones primis . illis

L

eculis msagnes €--

tit

[4*

fignificaret, illos, qui prius, quàm Del

tant, qui etiam ferrea corda ad le rape-

t

verboaudiendo operam darent , víx

tet, necelle eft dicere, Magnecem hanc

hominum numero cenferi porerant,

füam hodietrahendi vim amififfesciim

n

O

illojam nemo trahatur, N

x

i?lo gudicndö velucin Deosamutandos,

imisl quä;n

yes

d

B2

s

T

2

'14

| DISCURSUS ! SECUNDUS

i

"

L

""qveg&'mfbï&ääbäqui':ïïis;atqu& idcitco

fervant.

: qui

nfolia en-ïïftama:ïäewæä Plb 1.

hac Differtatione propofitum eft mihi

arrofacondunt, ne vuv(usinfruges ex- u o ao,

hujus rei caufam inveftigare.

eant à terra, Non eft ambigendum,

^- H. Dei verbum in facto Evangelio

uin eandém artem Dzmon egregié

9

nobis fub Allegoría feminis proponi-

calleat: & hincid agit ftudiosé , uc il-

tur;emeneft verbum Des.Quod autem

lud verítatis principium , in quo tota

oc é femine fruges non nafcantur ,

vis fitaeft , verbi Dei expofitioni adi-

j/

id feminanti, Deo inquam , tribui non

mat , ut ficunquam (pexawsfm&gs

pote(t, qui nihil m;gis defiderat,quàm

affetat.

Á

copiofam meffem colligere. Id igitur

- li, Nihilo

minus Chriftus Servaiär—

vel inipíam Concíonum femen , vel

potiffimam caufam , cur Deí verbum

in terram audientium , qui tecipiunt ,

nihil proferat ;; hanc folam effe affir-

referendum eft... Non nego , caufam

mavit, quod audientes illud excipiant

modici fruckus non femeleam effe

imparati; utfic innueret , aní morum

potffe, quód verbum Dei non jam ver-

noltorum íneptitudinem — nonnune

&

m

bum Dei fit , fed verbum homínum ;

quam, non principem modà , fed fo-

h

adeó illud immutatum eft : ficut pro-

lam ejus malí caufam effe, / Ec dehoc

indeaqua meralliferz , quz vi pollenr

przparationts & aptitudinis défectu

medicá, alijsaquiscommunpibus Éluen-

pluribus agendum eft , tres in claffes

dopermixtz, non funt , quz fuerant ;

iftos tamioeptos cumS. Thoma divi-

fic Dei verbum. permixtum , auc , uc

dendo: Non apdientium , non acceptau-

re&tíüs. loquar, profanatum linguá,

tium, Recidivantium, Prima ergo eo- o

29

quz nihil nifi tertam fapit , mirum

rum.eft , qui Concionibus adeffz no-

non eft , (icà (anandi vi non valet,

lunt : fecundaeorum , qui etíi audi-

quam ceteroquia exerit, cüm purum

ant,nonacceptanttameng? tertia illo-

nl

lerem,

& fiacerum iníao fontebibitur, Qui

rum.qui cim eríam acceprárint, curara

dy. i

batet fermonem meum ,ai Deus,narret

deinceps nullam adhibenr, -

!'I b

33, 28.

fermonem mesi veré. Qui verbum meü

,i.

'.

annuntiat, urmeum , non ut íüum an-

1V. Primi igit

ü

r

$ quiD»*ivl»ni verbi

nuntiet , & facras literas vcroin feníu

virtutem enervant , ij funt , qui illí

interpretetur , nonautem in fenfum

audiendo operam dare nolanr,

ui

emninoslienum detorqueat, Hac e-

utramque in aurem dormire vult, val-

quidem fingularis mali Damonis ars

vas anteomnia obducit , nelux per

fuit, eum in finem ab eo excogltata ,

feneftras immiffa fomnum forté. di-

ne deinceps ex vitali Concionum femi-

fcatiar.

Idem nonnulli Peccatores

ne optetzfruges in animispullulent ,

factitant ; ut. vitioram fuorum fom-

qua ceteroquin erant pullulaturz,For-

num quíeié dormíant , omnem lucis

micz illud feminum corarrodunt , ex

radium , qua excitare fortaffis poífer,

quo primüm frugesprogermínant, &

declínant, Simatutinoin facro verba.

hac atte diu illa in (ubterraneis locis

uod

Curio facit, ad*fillqd acctdunt , q

t*a;-,-

A

»

ia ,a—aaï'þ f

DITIS PROFECTUS, x

DE CAUS, MODICI EX SS, CONCION; AU

. V. In mati Germanico piíciam ge-

tardiusfit: at fi poftericri Concio in«

museft, exquo neunum quidem ali- o1;y;

4 Àl

M

terponitut, fLudiosé, adprimum ven-

V* t

h

titant,negoria cauíati, Sed re ipía

quem P;fcatorum quisquam à fe reti 44 /. «,

conciufum gkloxrliari poteft : non alia de c r6.

i

quod illos urget negotíium, aliud non

causá, quàm quia i(ti (emper ín fando

eft, quàm ut illá moleftià (e liberent ,.

j

quz nafceretur ex notitía, quam Cu-

hzrent, Erit invenire faeminam , ín

n

rio refricarer, Mortis propiüquz , Ju-

(ao faedarum libidinum . ceno fepul-

d

tam: hz pro facro, quod imPacochia-

dicij feveri,inferni aperti , qua illorum

Ls

quietemturbacqui altum ia (celeribus

lizde, ubi Concio hahetur, audien-

dumeífet, domeftieo aliud in Sacello

dormiunt. Ancertiusaliud argamen-

audit,

Talis anima quomodo divioz

9F

tum defideratis, quo vobis inno-

h

tefcat, hos homines non effe ex. ovi-

Gratiz. reti capietur? nifi. Curio ad

"

bus Chrifti, cüm ejus vocem audire

ejus fe zdes conferat, ibique. de DEO

nolint ? Hxc etcauía, cur Przconem

verba faciat,ad ipfam (uo in fando de-

t

Q

audice nolínt, quia nolunt. audire De-

prehendendam, actum eft de illa.

Id

A.

um : Jelunt andire te,Deiad Prophe-

proinde faciendumeffet, quod olím

Ezecb

Vati Jeremiz imperatum e(t ; ut non

o

tam verba funt, quia zolunt audire me,

r

jam ad templum, fed ad. portam uc-

liot

Quia (iquocafu preter fpem adíint

du

ggæggügn Sacerdos dicrre parat, . non

bis, ad quám maxima populi multitu-

do confluebat, fe conferret, & adcon-

(e

pudebit eos. inchoata jam Concione

abire,illo a&osa demone, quicorum

cionem ibi coa&am diceret ;; /ade, €4 Itr. I"

Jl

d

animum occupat.

Non dubito hzc

[la 18 perta filiorum populi meti, € dices

M b» i(

ad eos ; audite verbum Domsni, Si vo«

afferere przeuntemfecucus. . Cyril-

& u

bisnon lubet ad aufcultandam acce-

noe

lum,quideJuda, in Ccna ultima à

fermone Chri(ti recedente. coztizua

deread cemplum, res pofceret , ut ve-

jdi

itrasedesaccederec Parochus, & in

lo«

C)r;ll.

exivit, dilfereas, noflisne , inquit ; cur

4Hex. i? exiverit? 1deó, quia Dzmon eum fo-

earum limine, vel veftcis in geattis,fer-

49

1,. 190

ras pellexit.ne forté Dei. verbum au-

monemde tebus. divinis inferret: &

diens reüpifceret, & adm'fe à fe

donsc illehoc confilium capiar, vos ad

INe moram

audiendum non acceditís,atqueita ne-

ebl

poxe veniam peteret.

faciens, &4 audiens verbum. Dei, [celns

gligitis medium ad falutem veftram

iill

expueret, Acque hifancilli, qui nun-

tantopere neceffarium, Narrat. Cardí-

Qu

nalis Vitriacenfis, Raticolam fuiffe,

1

quamd malis fuis artibus f:&itandis

defitunt 5 non reddunt injufté & malé

quianimum obitinaverit ad nullam

ptf

parta; non Deum blafphemiis lacefTe-

unquam Concionem audiendam, fic

dk

ut ad prima Concionantis verba 2

ores

re, non pejerare, non rurpia loqui

de(inunt? verbo hi, & non alij magis

templofeproriperet, Multis inhac

forte

funt,. qui Chrifto manus dare. obfti-

contumacia transactis annis vivere

luci

moreín

fet,

mate renuunt.

z

deüitmifer ,« cadaver2 pro

. Tem-

(bi

U

"u

16

— DIS cu RSUS E cUNDUS. a

:

E

T ?Pïp*lum deportatum eft,| Sedaudi-

in Chriftiana Fidel el

-e-m'cnrïi inü:tu-

te commerfaratum culpa (upplicium?

tioni, Ingens,fed vulgó non cognita,

Dum folennes Ecclefie preces moc(to

eft dificrentia inter aquas manantes,

b*

cantupro eo folvuntur, Crucl affixi

&plavias. Quzexnubibus depluit

Servatotis (imulacrum utramque ma-

aqua,feecunda eft, plena fpiritibus, vi-

Cardan:

£0

e

num clavis, quibus figebatur, liberat,

tá atque fubftantià, & plantis tam ne-

;

yer, &a-

86*cnn&is;qui'ade'ranr—,"äfpe&antjlïns 1

ceffaría, ut fine illa vegetari diu non

Viff.g. 2..

autes iisdem obtarat? Curio igitur ad

poflint:quá quidem virtute non pollet

»

-

€ós, rei novitate attonitos ftupentés-

aqua,quz (caturiginem n terra babet,

que,converfus : Quía,ajebat, itte dum

idque propter nimium fuum. frigus.

vVivercerDei verbum audire contumaci-

Nec difpar eft ratio cognitionum,quas

ter abnuít, nec Deusnunc, jufto judi-

parte una fuá quís intelligendi perfpi-

cio,audire vult verba noftra , quibus

caciá fingit,parce auitem alterá Deus,

pro eo veniam po(ícimus, Habeat igi'

Miniftrorum fuorum doce:tium ufus

tür &bi Orcushoc corpus,cujus fpiticü

operá , nobis infundir, Priores ille

jam poffsdit,poffidet &a*i nüm poffi-

fterilesfunt, & ad agendum non im-

debit : & cum diéto, omiffo reliquo

pellunt, Pofteriores virtute & effica-

cantu,cadaverillud afini fepulturá fee

c'à abundant,ob gratiom illam, quam

peliri juffit, Faneftusfané hic fuitexi-

aliás dicebam,à Deo femper adjungi.

tus& horroreplenus! & — vobis co:dií

Dat veci (aa vosem viriutis, Qua igi-

non fit illiusmemipiffe , cüm Dzmon

tur dementia eft,in animum juducere ,

vos folicitabit ad fugiendum à Deo per

fibi Deoloquenre non effe opus? Hoc

Mín:ftrum fuum vos alloquente ?

enim perinde omnino eft;ac ( quis pu«

ii 1

Vi

—NI. -ngamqmm autem nemo for-

taret,agris fuís pluviasneceffarias non

taffis et ex hocnumero, qui. eácausá

e&ä;proptcma quód vivusaliqu srivu-

hi ,

h

adelfe Concionibus nolit, quód ani-

lus easpezcurrat, contra quam aliorü

mum in fceleribus obfirmáiit, cüm hic

id agris accidat. Nemo non Dei ver-

RE

fitfupremus malorum, ad quem pet-

bo indiget,feu rudisille fit & hebes, fi-

veníri pollingradus, Át non proinde

veacurusac petfpicax : quin i vel Sa-

fpero effe neminem,quem animi elatio

lomonem alíquis equatet. fapicncá ,

áDeiverboaufcultando avocet : non

non idcirco liberü pronuntiare aude-

enim deerit forfan,qui fibi parfuadeat,

rem à debito veniendi & aufculiandi,

aliena fibi hortatione & inftitutione

quidDeus dicat, Dignanoratu res ,45,4,;.

opus non effe, Sed 6 quàm damno

eft,quàd pifces marini, qui in' vaftif- Zi5. 1. 4e

fuo defiplunt,quicunque ita fapere fibi

fima illa aquarum «eongerie natant, 4nimal,

videntuc!. Demus, ita effz, quód non

quz fundo carere videcur,opus ramen * !9

:

)le'lzl.

ä

fint vi incelligendi hebetiatque obtu-

habeant aquáex nubibus deplaá, vicà

fa : non idcirco affirmari poreít ; opus

!

ceteroquín non propagaturi , fi. qui-

ipfishoneffe, u operam dent facris

dem Philofophus :e&té fenfit,

uis

Q

Davidem Regem aut naturali intelli-

ancjgx*]ibus,quin c'fiæm ipii rsdium

-

: gendi

L

DE CAUS. MODICI Ex"ss. CONCIO. AUDITIS PR*GFECTUS./* 1

gendi acumine fuperar, aur plus ec lu-

delium Coetu, feveriüs, quàm unquam

minis ia rebus divinisaccepic? Ettamé

Ecclefia per&dum aliquem & contue

ite (alubri verbi divinilatice rantope-

macem fegregárit. Eccle(ia facro Ánae , g,5 ,

us

— "re indiguit,ut mifer Rex amdiu, & to-

themate percuffis prohibet,neSacerdo- (osren;,

tiSacrum facienti adín:, tam rigldé , excom.

'!x'b. ii

tius (cilicetanni fpatio expers vitz gra-

TAT

tiz permanferit,donectandem Nathan

quàmàitamían&afun&ione Ethnicü wwniz,

fl

aliquem arceret; quó minüs camen

Prophetz otebenighé admodum hunc

Deus illi comtnunicaret. Affero pro-

pro concione dícentem audiar, interdí-

inde, cüm quis ad id deftinatus de

cit nemini. Pejüs igitur animam fuam

Deo verba facit in Templo,cun&os de-

haber;quítalis eft,quàm illam. habe-

bere ad eumaudiendum confluere , e-

ret Ecclefii,fi Perduellis effec facro ín-

tíam Sacerdotes, etlam | Confeffarios ,

terdiéto (ubje&us: nec ego ullo modo

eciam illos, qui omni fcientiarum ge-

ambigo, quin non unus duntaxar inter g,sac;

nerecxculti funt, ut palàm profitean-

vos fit, quipro condítione, quà nunc difps. i5

;,

cut, ibi i

eft,magis indigeat,

ut falutaria docen- 5 fr4^. P-

L (fe.

Ríuo marí pluviá tamen opus

;

o 1.9 73.280

tesaudiat, quámur Miffz Sacrifici

. Nil, Quam

q&am ubi tandem, ubi,

adítet, quíque hocex caplte forían

quzío,inter nos. funt ifta Sapientiz

delinquat graviüs, fi, omittat audire

miracnla? illiipfi, qui,quz ad corpus

derebusanima diff:rentes , quàm fi

u

fpe&int,pre cunctis aptilime & foler-

omittat adeffe divinam Hoftiam li-

3

tiffimé curacenó;:unt, prz omnibus

tanti.

E

deinde ín animz ncgotijs hebetes funt

VIII. Deíjs pottó quid dicemus ,

3»

Arif

l acftolidi. Animabum eorum inflar

A biflo

r'.

qui caufantur idcirco fe cum alijs non

u

Anim. t,

(unt,que Molos Philofophi appellant,

ade(fe Concionanti,quód non habeant

Vn-

L

quzfereomnía caput inter pedes ac

locum,aut fedem cemmodam , inqua

riü

venttrem . bhabenr,

Nam & ifti ali

dicentem aufcultent? Nóf(tis utique ,

t

perípicacià non valent, quàm quáfua

antiquorum feculorumChriftianis,pro

"

procurentcommoda,aut corporis in-

infigni (aa in Dei

verbum reverentia

$

dulgeant oble&amentis ; ad invenien-

in more pofitum fuiffe, illud tando

i,

dosinquam modos, quibus aut per

audire: ficut. S, Augiftnus profitea- p s

(t«

commercía rem augeant , aut quibus

tar fe,eifijeos, qui exipfiusore pende- ,5 ;;,

di,

aliteralitérque fe oblectent, ad res

bant , imbecillitztem quorundam mi-

(] Arl'/"j

animz quod attínet , finecapite funt,

fertus, rogáffet,ut confiderent, id ta-

f ib

tam & 'gnorantes omnium, & ad om-

rienabipfis impetrare non . pocutfle,

llt 3

n

nia inepti. funt. — E: hi (cilicec nihil

Quin & Lw»peratores Sacrum Prze

nf.

& J *X. hibeant.quod porró difcant? 7 9wi

conem inpedesere&i audiebanr, Cer-

ia

( fap'entes effis inoculis veflris! Non eft

t€. Eufeblus Cefarienfis narrac, fe

gl

quí perpendat,fe,cüm it: fe gerir, (i,

in' Eccle(ia pe:orantem impensé ^ roe

biipfihoftem effe, feg.egand? fee Fi-

11 37

)ul

.äflq':' V(-;Z'on&æntm.um | lmperatore

nml

ut

R, X:P,XS:gner»ä Chrift, izflr. Tom.3,

ndi

18

| mscup«;suä* secu»:ms

(f c.;iyer.'tfero:mäl»

utfuot

n ;lïitofzd affidens fibi operam

pioguia & falubriae

tGque minüs refagiam à modo dicea-

dare

llum veró noluiffzunquam ro-

Ju

gantiobfequi

,propterea quóàd diceret;

difacili, planoac proprio, cüm hic-

omnibus maximé utilisefe(oleat. — S. parp,,

ze5 Sacras nonnifi

à ftantibus audien-

u

(eillas audice con-

oannes Chiyfoftomus, cüm Antio- a»,366.

das eífe , atquei

chiz adconcionem dicere caspít , ge- w ts.

fueviffe, ex quo

Chriftum effet imple-

(fim ejuszvi Chcifti-

nere dicendi ufus eft exqui(ito ac fabli-

xus,cüm id alli

,

ani fa&titarent.

Hodiernis autem mo-

mi , re(pondente ingenij (ui (abulíta-

przftare ,

ti ; ficuc rudiores dicentem non.— affe-

ribusrem magnam videtut

ificantinon fedens. adeft;

quetentur : undebonaaliqua anustan-

qui vel Sacr

*

tum fumpfíitanimi,utex facrofuggefto

& illi ipfi ,

qul

bus virium abundecft,

deícendenti hzc verba in(ufarcaret:

ne ad ferum uíque ve-

utd primo ma

Pater,placeattibi rationem habere no-

fperum laborib

us fuis ftantes defün*

?

(emihorule quide

(tri miferorum rudium,qui te dicentem -

antur, videntur ne

non affequimur, | Tantum hac verba-

fpatio adítare dicenti poffe, quin peri-

i,

apud virum fanctum valuere, ut mox

a/nimollinquanmr,

z

dicendi ftylum mutaret, itáque de-

culo fc exponantne

L2

punc illos, qui au-

(cenderet,ut vel rudiffimi in eo-intelli-

1X.Sed 'mitiä&us

direnolunt: nam qui tales funt, me

gendo non laborarenr, Id autem ni fe-

ciffet; quis demum Concionum ejus

jam nona

udiunt: loquamur autem de

diunt quidem , fednon

fructus füturus fuiffet?modicus (ané,fi

iis, qul me au

ullus,H:mus,quí n6 capitur,non capít,

arati,quieft altet

fcopulus, quem vo«

Non audien.

. X.Hispejotes illi! Auditores funt,

bisindicare conftitueram.

idem

3

tes non acceptantes, Et primó qu

quinunquamádicente petítringi vel-

lent? Lo4uimini nobis placentia ; dice-

:

f m.xfoä

funt, qui nonniíinovaac curiofa au-

dite vellent: fed perperam, & contra

bant Judzilli petfimé affe&i ad (uum

nitum : Zsterrogat. de

Vatem ; qui ipi multosé Chri(tianorü

Sacti Vatis mo

Id femper vobispro-

numetohabent imitatores, Volumus

wk,w

femitis autiquis,

adce(fe frequentes & prompti tam . In-

pofitum fit,inquire

re,quz fit (emícarri-

non vultis :quo

dperinde

fticudloni carecheticz, quàm Conci-

ta,fi aberrare

onibus : (ed cave nosincrepes, aucmi-

eft,ac dicere:

Catum vobis (it, ut facet

js

dem de rebus differat,ut

nisterteas t Loquimininobis placentia :

Przco fzpei

videte nobit erroret.Dic nobis; cun&os

easanimís ve

ftris. imprimat altiàs; &

&corum

aoscertófalvos fore; Deum eíIe bo-

illaexaggerando proponat,qu

funt é numero, ut ex íjs plüs

H

peadest.

num;. faciseffecundere pe&us ad ad-

.mifforum veniam impetrandam: ca-

Ad

meq

uod attínet,verum egobonum

veftrum

(pe&abo unicé, necpatisr me

ve inculces nobis quotidie formidan-

À

d. illa Noviffima: in. choreas, noc-

v

à quoquam

prohiberi,quà m ínüs, tan-

uam verus Paftor,ín.

eadem vos pa-

turnaconventicula, affuetudines díu-

I;

türnascommercía nölqþci

ma, ne inve-

'*uareducam fægius, i pr: ceteris &

[

x

Jthgri:;

74

2

l

CONG!TGN.*AUJODITNIS PROFECTUS, 15

l.

þgcws. Mob-icx Ex E.

tumax, nec cedit , niiin Dei verbo ,

B

hatis ; "ïi;—;in,tet'noä",c«a]'nvenieït. Filj

uod (imul & ignis eft,Sc malleussmal-

gelentes audire legem Dei,qui dicunt vi-

l

: 1f.20.10.

leus adintelle&um pértundendum, &

dentibua,Nolite viderey Videte nobis ev-

endam,

,sf Mu

ror&, Hoc igitur eft, quod à me petitis ,

ignis ad . voluntatem accend

u Mlml

4

Verba mea quafiignis , €$ quafi

malleus l*1em.i3

urplacendi, vo

bis ftudio vos prodam,

C

ge* IU

contevent petram,

ertiffimum vobis N

Jli

& ut veftra vu

Inerain gangrenam de-

" generare

finam

facchato afperfo, ubi

fit, ejusmodi hominum genus, aut

[

cedece nunquam , &ut non nifi voci

f«

emplaftris

foitibus eft opus ? Abfit hoc

Ame. Veravobls deountiabo , dum

valide , & cum impetu vibratz cede-

Ifle

re, quzip(is ob oculosponat immie

fpirit

us fupereft : nec. clamare omiít-

1

lo

bl voce fubmiffa parüm me pro-

nensezxitij (empicerni periculum , hor-

e

tam,u

fe&urum fperem.

Qui fe taungi fen-

rendam vitz pravz. & exemplo noxiz

DO«

deformitatem , & majorem , quam

em

feiit , fibi ímputet. — Qui dolet, pro-

dit íe fanam non effe.

Medicorum

indies in vitaemendanda experientur,

|bi

difficultatem,

.

Vetbo, omnis Pecca-

Ga-len. a

(feztione, Membramagts dolentia , ia-

D

[u 4

ammationi magis obnoxia Cüm pro-

tor, S. Hieron

ymo tefte, Gygas eft,

jeT 09

le

sn bunc

inde zuditis , aliquos ex Auditorum

qui non nifi Davidis fundà humi pro-

ll

fternitur,Sacrarum inquam Líterarum j,,,,;,

numero fe movere & peäütepere,:iraf-

e

ciconcionantis di&is , & obmurmura-

minis, ut Propheta indicat : rimicos Zachb, p ;

du

fuosfuabjicient lapidibus funde? quan

do ; ]

re,quöd-löngiüs,quäm par fit , progre-

á

j

igitur lapides iti ferirent felicirer,

dfatur j cujusreiidargumencum effe

aplt.

-exiftimatis? Signum elt cerriffimum ,

non nifi lento & remiffo brachlo tor-

ID ,

querentut ?

nullos;llis ex omnimultítudine detee

YO

riotes eíle; cffe membra minàs fana a-

-Xl Qui

d autem audicnt,ium alí-

dict

j

dmitterenr ad aníimum

liis quibusli

bet,atque adeó quz pra ce-

quitam non &

j

um

dicentís monita,ut

exibilarentetíam,&

terisopus habeaptilla medendi ratio-

notu

ne afperá, quam rantopere averfantur.

mimicagefticulatione imitari non veri«

gmu

ti , rifum ex ijsinconventiculiscaptas

Qui vehementius non. increpat, non

| [te

intelligitur ; qua frigidé aut remilfé

rent? Sané neício,an ullus fit Peccators

onc

.. dicuntur , altéinanimos non deícen-

cujus res deteríore fint loco,quámilli*,

xt:f!l'-

qui verbum Del explodit. Non dubité

dunt Eftnequi ligno (ignum impri-

n

mat, cüm fetrum friget?egocerté hanc

affirmare , mínus ibi damni accerfitue

TA

rum,qui Concionem vituperet , quám

artem non calleo:molli cerz imprime-

e bo

tur,fed non duro afferi. Sic càm Pecca-

qui irrideat.In morbis corporis illa de-

T

serlongé affuetud ne. depravatus non

liria,que cum rifu conjun&afünt, mí-

TEU

niis habenr perículi:pon eadé eft. mor-

e(t, quando in virrutem propendet ,

idant

quando patatuseft,cum locum daive-

botum animíitatio, In bis non videntur

ulla deliria plus habere difcriminis ,

noc

riati, etiam fuaviter & blandé propo-

dítt

fitz ; nonita fereshaber, cüm vitijs

quàm iftorü ftultorü feftivorü , qui ip*

inve*

animus occalluit : hic refiftit con-

fas quas audierint , de Deo Differratio-

nes

À

Lafïi l

c

29

* . DISCURSUS sscurmus !

nesin cisüs mætäriem vertunt: Zz64s- aütomnes., aut ne

mo noftrü mf alvus

fzeczwi

ticum oris fui vertunt illos, Nechícfi. erít Atquehisverbisanimam Chii-

ftit malum , fedeoex capite augetur,

fti retibusexpedíc, &rinmari denuo,

quód etíam ad fru&um divini verbi

inter majora, quàm unquam antehac,

auditi in alijs impediendum hi tales

pericula deftituit, eó u(que,ut fuá mif

progrediantur, - Undefi metuunt , ne

fera de libertate fibi plaudat,

Oratorís Sacri verbaad cor perfonz a-

^ XII. Tauntum vobishodie tribuahj;

ut míihi perfuadeam , nullos e(fe incer

*lfcu-jgzis (celerumn fociz penetraverinr,

ad eam moxeconferunt, & alía aliá-

vostam perditos ac deíperatos, ut non

xue in. medium afferendo ad authori-

contenti in exitium fempiternum rue-

catem dicentiselevandam,eümqueexi-

