nis addixit, & bocipfo, dum hancpe-

fex, cüm ex ipsá hac inzqualitate hare

&oris duritiem caftigavit ,legem banc

moniaconcinnetür , gua ex fitula»

B

confirmavit: & in parabolá Avari illi-

rum zqualitate nunquam obtineretur,

Ql

53, qui dumopes immenfum cumu-

UT

Pari ratione decrevit Dus , ut interrís

lavit, opes & vitam perdidit : inmo-

alij opulenti effenc, alij pauperes, ut-.

Á

viffimà denlgue fententiá , quam con-

perecüm ex hinc harmonia veré mira-

"n

Martib,

t2 illos ferec , qui pelfima horum

L

bilis refaltet, que cum habetur 5 cüm

exemipla imitari non verebuntur

.

pauper diviti infervit , dives contrá

ïüæ[

4

355 *3:

pauperem faftentat , & fic ille exercitio

imn.

E[fgïiwi enim , cj*mn deffitis m,'&,f

".

iil

| ggtlg |

"

p

x

-

.DE ELEEMQS?NA&

23j

d Pät-];e&ciæ;" 'ilïe'fexcrcx'tïovkni fe

ricordim, exfpoliat, ac.penitus nud

uxh vv.rel'

in-

Jf mi |

-Quit,

ceuunitis vocibusmajorenr Deo glo-

: Prov.

VI. Quin,

hac ipfa—— Efeemb(ynlæ

l?e, Jhe

p

L

riamreddunt, Drvest$ pamper ob-

viaverunt fibi: utriusque operator. eft

Lex nonioliim DeiProvidentiam com-

tl

Dominus. Deusuicamque fecit , &

mon(trat, fed Dominium etiam íu-

aC etiam

ad ab

Paupertatem & — Abundantíam , ut

premum. Deusenimnolter tam mag-

reciproco — communícationis nexu

nuseft Dominus, ut etíam rerum no-

,Nel.

omnium corda colligaret. Et hinc

bis donararum Dominium non amite

gugfüum

paüperum nonelt oblitus , utpote

tat..— AMeum eff argentum , meum eff. 4eg. $;

Rctm -

" Aurum ; aic per. Prophetam,

uez

ipitum

. -quosíta divitibus junxit, ut hi necel-

fitatem quandam & illorum.| indigen-

funtuniver(i Mandi divitiz,& illi,qui

mmmä»]

tíam habeant: imó Bacratione divi-

opes poffidenc, noníta easum - funt .

Mif , gh

tes conftituir, qui Pauperum Confer-

domini, quin à me dependeaot , imó-

p

vatoreseífent ac Curatores, — Sicut

d:fpenfatores funt verius,ac occonomíi,

ovideia W

- ' enimfamiliz Capur, cüm Majoratum

. qui mea iniis diftribuendis juífa ob-

dumpa-

Íervare debeant. — Quapropter Elee-

Je haben-

etigit, non intenditfilio natu . majori

omniabona,quzproíe& folus ha-

mofynz elargitio , Divint quedam

ofloli ver!

Prov. 3«

beat. fed potius, ut (plendorem fami-

Dominij veneratio eft : Hozora Do-

n

minum de tnáfubflantia, hac enim. in

^ lizconferver, fratribus. autem. natu

'Qgæmm lh

Gninorbusde neceffariis provideat,

pauperes erogatà Dominium fupre--

lum D

.. Sic Deus,dum Divites ceu prímoge-

mum agnofcitur; fiquidem per ma»

mnino lt

nitostractar, noníntendit, ut. pro fuo

nus pauperum taleei tributum pen-

locoplte

- ditur,qualeipfeimpofuit,

omnia arbit:io:pro*d'igaxfr. fed ut co»

m f un

1Tam hominibusipfi quidem gradus

VII. Undeconífequenseff, omnes

nompe e

ac diguitatisfuz decoium teneant ,

illos divites avarosatqueacerbos non

irequitt

frarum tamen minorum, quorum

unam tantüm, fed plures fimul.— inju-

,5 ho

nomine pauperes veniunt, nen obli-

ftitias. committere, eàsque omnino

lanftiü

j

vifcantur.Quod &i quandoque execu-

graviffimas, Inprimisin Dei Provi-

quiape

tioni nom mandatur. fine dubio culpa

dentlam injurij fun,quam. pauperum

qug o*

peoes Deum noneft. An foríanin

querimoniis exponunt, ceu parríum

fis d

Xenodoch;j prefe&tum culpam con-

ftudiofam , quzque egenis neceffa-

gligte i

- ficiens.(rduosinfirmos domo lectó:

riam vita fuftentationem fubtrahat ;

g flb

quebene compofitolocat, alter autem:

opulentis. contrá. fuperabuadantem

jrineret

horum ftragula omnia inhumané ad

concedart, Iniqui eriamy funcin fu-

,uinct

fepertrahat , & focium malé contra

premum Dei Dominium, quod Deus

! eres, U

rigus munitum relinquat ? potiüs.

- femper retinet , tanquam fummus re-

vuenit

inillius crudelitateminvehemur, qui

ramromnium Monarcha, quando de

fuz tantüm cutículz. (tudiofus alte-

E

bonis pro fuo arbitrio & libidine dis-

e W".uä

ruimnegligit;partem fuam fibi. equé

ponunt, haud . aliter, ac ( Dominium

la

acalienamarrogat, & (ic proximum

abíolutum & nullá ex parwe: Bj

gatum:

p;t j

| K P, Segneri Chrift, Inffr/Tom, 1,

þabe-

4

DISCURSUS 'Ds.czMUs.SEPTiMus.

nifeum, ut,quí percínaciter illad ne«

haberent, lpíisdeniq

ue etiam Pau- -

!

cüm Lege

garet, hzreticumte proderet. Solüm

peribu

s vim inferunt, . qui ,

5

,

lymit Ial

beantex rebus - conditis a«

reftat, ut dererminemus , tanquam

pnaturali ha

rem difficulate non vacuam, quo

J dpl

lendi & faftentandi fe

jus,à Divitibus

temporchoc przceprum obligec, &

com

pellantur - merá inopià Ínterire,

qu

teà quibusetíam, qua (uperíunt

quandoad culpam gravem pertinga-

E

utga

tur? Quodut decermínemus , obier-

rcliquiz,

denegautur; id quod Sacrís

S Thom,

Qu

(am dedit dicendi, idem

vareoporteccum $. Thomá , ^ quód

Paginis an

21 q 3&1

D

eile, Eleemofynam pauperi negare ;

Eleemo(ynz obligatio ab uno ex duo-

bushiscapitibus dependear, fcilicet

AT. 1)'.

D

acíillum fpo

liare; fuperflua non .cone

Ti

autab abundantiá divitis , autà ne-

E. 41. ced

ere, aC

debito illum. defraudare.

ceífitate mendicantis.

i

4 qui

Iob.21.6, Fili ,

Eleemo(ynam

pa

uperis non de-

4X, Siadabundantiam oculos con

eicdi

Iob 24.9.fraudes.

Etcalibi.

ANudos | [poliafli

Ml

v—eicamus;quæ ex parte d.vitis e&,jgni-

405- 2217 oygf/hbü! E

Fulgum pauperum . (polia-

madvertemus,;du.bus ei mod;s diviti-

vlin,

Efurienti [ubtraxif panem.

feira

verunt.

as abundantes effe poffe; nimirum (pe-

Omiffis aliis 5

crip:urz locis, qua hic

feqm

afferce poífem , -dicere

&ando velillius natuiam, vel condi-

magno numeto

i

fatficiat cum ,

Chryfoftomo : 4 fe-

tionem. Spe&ando naturam illa funt

QUn t

(aperflus, üne quibus & fuam & (uo»

lamrapere

aliena vevum etiam f«a non

tf

rum vitam íuftentare commodé po-

dmpertiri cate

ris,raperee ,E frandatio,

vitum

Etquamvís hac Veritate

tefl. Spe&tandoítatum & conditio-

du

&ó fpeliatio.

nem, illz redundant, (ine quibus noà

omnes perít

ringantur , multó tamen

Cxigif

quibus Amabilis

vita rantüm prorogarí,(ed gradus ei-

maximé Chriftiani,

am honotis& dignitatis , quo . illum

Il

Dei Providentia, quà

omnes. fovet ,

divitias & o-

Deus pofuit, poieít fuft.neri, Explico

(t o

Domíniümque in omnes

P utt

Bnotutn.

- Provideatia

me, Vir llluftrisabsq; cetco fervorum

es e(t pre aliis

*

Dumero vivere quidem poteft ; fed . vi»

t

uidem in homi

nes , ut €ó faciliüs ca-

um diípendia tole-

vere non poteít, ficut ifta vitz condi-

Omnjn

(fas finiftros, & rer

LÀ

ll

?

Dominium

tio exigit : fic famulorum ifte nume-

rarent, efficere deberet

rusad vivendum rantüm ,. abundat ;

me |

vetà inopes; utintelligant ,

quód fi

W

adviveundumtamen ,ut Períone di-

Evaneelio fuo voluntariam Raupertä-

tem (nafit, minimé egerit intipienter s

gnitas poltulat , noneít íuperíluus.

Qïeeq

Mbiveró fervorum numertus ítaáuctus

Qu

imó id egit, tanto

anià/ Onines certos

aj

dendi omni-

fuerit , ut ne Princeps quídem majos

teddendo de cutà provi

rem defideret , noa. communem ho-

[t'rva

qui. vetbis

bus quocunque niurero »

minis cantüun, (ed & viri Illuftris cone

!äbil'f:

ejus excitati pontaneam hanc

v,inopi-

ditionem excedet: hominis quidem,

p

am amplecterentur,

cüm fine illiscommode poffic vivere;

ltll

- VIll, Quz ha&enus di

&a f;.m,t , in

Viri Illuftris autem, quia fine hs tuetí

üüqi

dubium revocari non poffunt, cüm

ttg

ille ïdignitatgfþ fuam poxeft,

;Eïle;xno(ygæ preceptum tam '(xc«ma-

X. Pari

duj&

L]

N

-

NÀ-

234j

lod

DE EiEEMOsy

B

comimt

(erationis ac pietatis oblitos -a'rflmm.-g.

. Solin

E Pavri ratlone, nerem intricemus,

Laymir, incafünoftto diftinguere polfumus

guunt: Ogzet avaritia fiu

dent ; O V5, 1e-

tinquan

nesavaritiam (equuntur. — (Unusquise vem.8.10s

duplicemex parte pauperis neceffira-

i, qui

3. 6/0 6-'

Prior exttema vocatur ; & eft,

que ad avaritiam [nam dec

linavit.Qu lfa. $6«

tem,

lgu &

omnianon pO(funt intelligi de extremá t 1e

perc'mga

quando ea defunt, fine quibus vita

neceílitate , càüm hzcnon nifi rariffi-

nonducitur; uade alienà deftitutus

$ ,0Ulte

méoccurrat 5 fumiitaque deben: pro

ope , aut moritur, aut periculum eft,

x Qu s

nemotiatur, Áltera gravis appella-

cafu-freq'ucnt

iore, talifcilicet, in quo

a du

fu-

tur, quando Pauper, fi opecareat alio-

pauper, licécvitz: periculum non

-Tl ---

beat,diestamem faos inter mille angu-

rum, vítam zgerrimé producit, aut il«

;utä -

ftías, (olà divitum av ati;iärin eas deje-

là, quam tenuerac , vit conditione

t

excidit.

(

Gus,exigit,

ulos cot*

XIlI.. Dixi faltem,

cim nbh pauci

XI. Hácnotitlá

(uppöütä, (cite vos

sj

Doctotum cenfeant, quód Divites de

]s duit

velim, quàd Do&ores concerdi af-

fenfuaffitmencg Divites, cüm egeni

illis, quz ftatui redundant, non tan-

irum t

in extremam illam egeftatem incidunt,

tüm Pauperibusqui extremá, aut gra»

«| cond

vineceffitate laborant , eleemotynam

teneri ad iis (accurrendum , largiendo

yillefunt

nontantüm , quz gradui ac dig-

fuppeditare, fed iis etiam,qui commu-

» & lo

nitati fuperflua funt, fed & ea, quz ad

hi ( quá feré laborant omnes, qui fti-

gmods po

pem oftiatimemendicant ) teneantur.

vitam quomodocunque ducendam re-

i gon&ülo'

Et veró fi confideremus, quzhac in

qibus 10

dundant. | Ecenim ordinata. charitas

exigit, ut vítam proximi pluris facia-

parte SS, Patres etíam maxim & pri-

cadur t

maz Au&oritatis, fcripro reliquerunt

mus, quam dignitatem noftram. Un-

quo if

dicere oportet, quód adh

uc largé ni-

de, ctiamcüm aliquam partem pom-

leemofynz

i, El

pe,utur honeftz, dimittere oporteret,

miüm ac laxà preceptum E

o lol

quó vita proximi conleryetur , dimitti

interpretemur, nifi illudad commus

;gü ; [Cd F'F'

omnino deberet.

nesetiam mifelloram. neceffirates ex-

viig a

Xll Quod alteram neceffitatis ,

tendamus,. F.atäigare.m,vors,äi ingulo-

rum fententias ia medíum proferrem,

jf n*

quam gravem diximus, fpeciem con-

omnium loco fufficiat Magnus AUgU" puyes;

| abantd

cernit, fermé non obligantur. divites

eront d

eleemofynam elatgiri , nifi de illo,

ftinus: Qw

uidait: excepto vitls €94ig.. .7,

on luxuic ficut,

[üp

quodetíam ftatuiipforum redundat ,

ve[litu rationabili [aperfuu , n

Jfed in thefauro caleft

ipgrE.*Di/h-no

ysica d

&us

autíaltem tam parüm pro eodem con-

refervetur

42» € Is

jdem m

fetvando necelfatinm eft,ut (ine no-

leemofynam veponatur, Quod fi non fec e

So Bu/iiO &

0773. de

muncm "

tabiliftatüs fui. prxjudicio illud ero-

rimus, res alienas invafimus, ld quo

non Auguftinus rancüm, fed fi non íis- .. ;s,

ts

garevaleant; &in hoc faltem feníu

EM

quh

intelligi Scriprurz poffünt, qua inlo-

dem verbis, eodem certé fenfu eriam

jis i

S. Gre-

yfi, vt

cis quàm plurimis in opulentos inve-

S, Ambrofius , S, Hieronymus,

^

(ofto-

i

gU

hantur, qui erga pauperes nimiüm

gorius,S.Baülius,SJOanncSChry

d

mus,S.Gaudentíus,& omnes,eut qua ?

f

dggäfunt ac tenaces, eösqug;ccg omnís

gmnes

X' pgri

N

Gg. 2

A

"

. DISCURSIS 'm:'..cmusi SEPTIMDS. -

omaes Patresantiqui. afferunt , qui ,

ac neceffitate Publicayar:z;liïtï; du

Ermil

S.Chryfo: utut do&tiffimi, capere nunquam po*

frumenti pretium. immeníam quau-

d

b.54* 93 ,aergnr, quomodoin taná fame,

;

tum augent, sícque pro re exigur. pr£«

hi

8. Pü?-

quà paupe

res. opprimuntur, dives

tij modicam illam íummam capita-

il

Gaud. de

N

lem, qu& paupet.bus reüdua erat , ad

ts

Vilico

qtj»zïsquia m

fibi perfuadere . potfic,

fuum eífe, quod ipfi redundat eriam

fetrahunr, agellum inquamillum . ce-

tusi

Ini4..

. ftatüs condicione f pe&atá, 1mó in SS,

nuem, caíam miíerabilem, & paupe-

me

JJM!]E

Paginisctiam à Chiifto Eleemolyna

f.síupellectilis ieliquias, — Cbferva-

juít .tiz nomíne appellatur: efzezdste,

tumelt, quód írpenumero caritati

EUFT

Vide Mal-,

den. n

ne jufiitiam ve[iram faciatis coram p

annonz pelítis fuccedat, non pauperi«

/05, dUI

E:enim líicét illa- proprie

busíolüm,fed & bene habentibas 'in-

Dnodor

Marth,6, ?PiPIUHS,

cenfeacur inter. actus charitatis, nihil-

fefta. — Cau(íam, qua pauperes ad ru-

ha

-ominustantam cam a&ibus juftitiz

maulum abripi«t,facile eit invenire,

torgg

affintatem habet, uc facillimé . inmo-

domt

fi miferig, eiumnz , ac hoxiíi, quibus

r f

do communi loquendi eodem cum

pafti faat, cibiin memoriamrevocea-

"u

- juftitiz opetibus nomineïuchmPelf-

tür: Opulentorüm veró motis caufas

!ilfw;

non tam propü eft divinare,nifi audas

letur.

&i

XIV, (

X"üfi'dquid*auitcm dehoc fit,

ciàs aliquanto. Divinz Providentiz

i

At

! q0Rl,

de quo modó nonlaboro, certum fal-

arcanarimatí,? cxlo potiàis illam,

J

tem eít, multosOpulentos in altiffimá

quáàm teriá malimus accertere,. Dico

jt 17.

lii

vivereignorantià, aut incuriá hujuíce

igitur, quód fi frequenter. polt tolera-

p

fai debidi, & quafipenfionisy qua in

tamfamem etíam divites moiiantut,

ämgi

vorem eorum reddiribus

ilque omnium pezcipui, atque adcó

pauperum fa

säpo

eftannexa: cüm enim abfolutosrerü

ápía familiarum capita, (que tamen

.anjum,(luas',Pcmdecnt. Ie cfedant

plus quàmalijfibi attendebant) ra-

Wt 3

" Dominos, non meminerunt, fíeà Deo

tíonemaliundepetere non debemus,

217.

^ Qu

m patronos, & bonorum

quam exeo, quód hi officio ínode-

li

pauperu

tantüm a

dminiftratores effe conftitu-

fuerint, quo com muni neceífitati ho-

nl

quisque ficut ac-

minum cum paupertate ludantium

1 Petr,

tos, juxta illud; 7s

ceptt gvat

jam in alterutrum . illam ad-

providerecenebantur. — Siquidem hi-

Al

4:10,

unfiran

tes , ficut. boni difpen[atores

Ícefamis publice temporibus Elee-

R

Przcipué au-

moíynzpreceptum longé €rat-mani-

multiformis gratia Dei.

&ïqlq,

*

tem,cüm annonz caritasingtuit , ífta

feftius, Faciebar quídem apud non-

nullosconícientia officium fuum, at-

mïg

fecacitasprodit, cujus tempore cüm

äïak

smanurm apetire,

que abíque intermiffione clamabat:

divites prequám alià

tl

- acindigencibus (uccu

rrere. deberent,

Fac cum proximotuo , quod tubiin f

! m] i

ml nece[fitate confhnto . fieri velles,

. longé magis quàm unquam ftringunt,

LT

Nec poierat Avaritia folità fuà excus

ac pauperes deglubunc. — Videreli-

W&[i

cebit, quód maxima divítiatum pars,

fatione fe palliare: non poffe jam am-

erní,

Q

pliüs veros pauperesd. fi&tis diíc

G[iam

! Qags nonqull*i-accumulant; ex fame

j E[-.-

s

X

VA

| DE ELEEMOSYNA.

AT

, du

| äcg-nïi,:xivfatngg tempore o

mnia compi-

mendarer, deícendlt , íta quä-dc-m*.-uc

n quan-

ta,acdomusplenzuat , nec mulum

induo Evangelio coofilium hoc - TO

Bu gte

ándagare neceffee(t calamitofos $. ipfa

fundamento po(uerit,(üblimis, ardua

| p

- fe(eluridáfacie, & (qualore produnt,

ac admirabilis illius pecfe&tioois.cujus

tl

recedentes oculi, pendula cutis, hali-

afferende gratià £ cxlo exiit: ; vis

lum t

«us ipfe languidus & difficilis(ummam

perfellasele , vade, emde — omma

| p;uge-

produac üecefitacem,

Quo . modo

quababes, $ da . pasperibus, — Hajas-

Jblerve

hisineventibus dicipoteft , Opulen-

ceconülii exccnrtonemfadiliarem vo-

carita

tOs amare proximum (uum ficutfe. ip-

bis redditurus,propolitum à Deo pra-

fos,dui fuoram íolumamodo com-

mium exponam, quod genuinos ma-

gaupfïi-

du5 l0

modoramftudiofi, fe fu&que. emo-

net eleemoíynarios, Campi, qui Ia. Pied. Si-

'es d Ul

€ul. ver&

lamentaprocurant,pioximi veró mi-

doflumine' i:rigantur, itafertiles e-

&V7t.d, s,

invetitt,

aorem,quàm canísaut venazici , aut

vaduat, ut uno codémgue- anno ge-

Anift-4,

j, quibu

. domeitici curam gerunt?. Quiabue-

minam méílem exhibeanz — Daícua

7. ibiff. .

teuocet

fn:r/u!g?äntmm-"/oggm AMunds,£$ vide-

quogque ANiloadjacentiaea valent u-

$4 4

uiscaulal

ritfratrem [aum neceffitarem babere,

bettate, üt armenta geminá paríter £z-

£$.clauferst uifcera fua.ab £0 , quomodo

tarionefoscundareddaniur, | l'ro no-

niji izuda-

ondanut

charitas Deimanet én 202 aii5, Joan-

bisChriftianis autem. terre abíque

; il

PO305*^ aes,— Et fiDeum non amat, quomo-

compatratione feraciffimze üon aliz

3. 270

dofperabi, eodem in Czlo frui,

i, DO

funt,quàm manus Pauperum, in qui-

-

. poffidere beatitudinis gaudia, glociam

bus fubítantias noftrastacre voluntDa«

m&ï tolete

mmmw:

acregnuim jurehzred:tario adire?Non

ginz nos leminaré, ceriá cum pollící-

eft polfibile; habetenim pro corde fa-

tatione,fore, ur fru&tum omuino cen-

gz tami

xum; faxum, inquo, quaqua fe con-

tuplicatum rcferamus; ee(fe dupli- -

— - ferat, infculptam fecum . fencentiam

ci, . QuáiEà? Temporali & zrerná,5. T/ovs

ant) t*

.-*:ECCZI.Q

debemut

circumferc fempiternzg damnationis

inquemíentum S. Thomas illa Apo- ? ^wr:

2317 (ue: Cordurum

S

male ke;þ:biz.izg sovif-

ftoii verba explicat: Pietas ad ommnia — m

rat h

f

stilsseff, promil[Ionem babens vita, que

1I,

nanc efé, E$ fatura: itx ut voce illà:

ldu

/

XV. | Verüm illa :cälecmofyna-,quæ

Pietas,antonomiflicé quaft! diftribu-

|

yicn d

Yi precepii extorquetuc , oleo fimilis

tionem eleemofynz iütelligat, & pra-

m

elt, quod torculaci exprímitur. — Plus

g i

ceptum Legisnaturalis , cujus fuprá

exigoá clemeniiá & . mifericordiá ve-

4 udDOU'

meminimus , ad quattum Decalogi

ftrà faccà (cil, illà virglnem;quifpon-

preceptum redacat, cuiuni Deus o:e s Thom,

fuümæ lt

te Ída permanat atqiita. fepofiro inte-

"

fuo pollicetur, promi//onem vita , qH& 3. 2.3.224

du

ti

s

mneceffiiatis momento, quodurge-

nunceff,có fatura,

8r, 5. ed

alin P

t€ vospotctt, fpepremii benigaltatem

XVI. ltigiturà primá melfe ,bo-4

&-m' qu /li

velttam animabo.

Deus igitur,poft-

norum fcilicer temporaliam initium

(gi av

faciamus,primó ín oculos no(tros íin-

quam charitatemprecepto imperavit,

i iam 4*

currit frequens illa ac. miraculo(a

Í

&tiam ad comül;,um,, quo eam com-

j di/c?f"

[u

B 3

mulríi-

DISCURSUS DECIMUS SEPTIMUS

Bs

239

Jj

I

J

mulnphcatxo. qua tés verorum elee-

aut noter is, quiea. teclpit. Urcümin -

mofynanomm augentur: qui,cümfe — premium erogatzà vobis. eleemo(ynæ

I

matres quafi paüperum faciant, meri- -

fanos vos ac incolumes longo tempore:

ii

à

tó femper abundantiffimo lacke co-

confervat cüm litem vobis antad;u-

rum turgent übera ,quoeos alant Ac .

dicar, aut, ne ahquam moveant ad-

qi

fuftentent, Qua ratio eft, quare Sacra

verfarij, impedit; cüm nubem, quæ

l

Scnpmïa cleemoíynam vocer femen-

&ragmnhomb!lem agtis is veftcis minis

p

tem, eamque difpenfare idem illi fit

batur, avertit uniüsque anni reddvus

j

acfcmmare, ut fcilicet íntelligatur,

fervat; cum.nüdxas quz vobíis ftrue-

o

bantur à lattombus«no&umxs dete«

UH

fua pauperibus diftribuere, non effe

illa perdere, ut noonullus videtui; íed

git & crumenas veftras à depeculato—

que

potiüsilla melioribus commutare , ac

z

ribustuetur; cüm prater fanitatem,

oftc

.«umulare, & Dei manibus ad. üfüram

quam donacinquietudines,quas amoe

g

ac faenus commiíttere, in qunbus omne

litur, lucta, quibusrem veftram au-

lod

eranum

excrefcn :

in mille millia

get, damna,qug avertít, innumera à-

I t

Da Aliffimo fecundum datum ejus :

liain premium veftrz charitatis vobis

Eetit. 35,

pl

?

guantiam Dommus retribuens eft , 68

ctíam non advertentibus fubmini(trat:

&

24

fepties tantum veddettibi, Datantüm

Dammusretrzbuem eff. Certótamen

WPI

alactiter, ait Eccle(afticus,tua Deo

vobís perfuadete, opp:do bonum eí-

DI

t50,qui, cüm fit Altiffimus,pro fe qui-

Íe cum Domino agere, àquo, quas-

i

dem re nullà indiget ,. nihilominus

cunquefcneratorum o&icinas requi.

(

omneillud,us fibi datum ; accipit ,

fieritis, nuiiam meg:s frau&uofam ,

poí

quod datur Pauperxbus daanimo hi-

mullam magis fide'em elcemofynaPrw.

l;

lari & lzto, juxta proportionem illo-

nanciícemihi ; fænemmrüaæma quito, 17o-

Qua

miferetur pauperis,

ium, quz ab eo aecep:fh. Daf'ltzfma

V

fcmndum datutm ejus, & videbis , quà

XVII. Sed adhuc ;n afï'enticndc

D

erfuafos,rmiras-

copià tibi fru&um ferat: remeniim

difficiles experior, ac

lt v

habes cum tali Domino, qui humani-

'culo opus: efTe, ut ea,

4

üg pauperrbus

fl

tate vincife non patitur, & hocí (o

- elargimini,recipiatis :unde ficut mira-

N

cula rata funt.ita cteditis lucrum . ve-

incomparabiliter plura reddet , quàm

Ti

A

AR

dederis: Septies tanttim reddettibi. lta

ftram, quod ex elemofypá colligitis ,

W

folet Czlum cum Terià agere: inuti-

rarum, quin omnino rariffimum effe,

L

Verüm toto czlo aberratis :

mcrc-

-

les aliquot vapores extrahít, quos

Wt

po&mcdum in tam copiofum rorem

mentumenim illud , quoEEleetofy-

li

convertit, ut omne genus plantarum

nariorumires augentur, non ad míra-

calofamDei Psovzdenuam revocatur,

inde lactetur.. Verum qu:dem eft, foe-

""fs d

nushoc Eleemofynz non íta femper

fed ad oxdmarxam fpectat, ita ut mi-

li

ii

fenfibiliter oculis noftris fubjicis cüm

raculo magis affine fit, fi hu)usmodi

Deus varioshabeat modos,qmbus do-

profperitas delege ordínariá non con-

Íi

F

na lua communicet, quin intelhgat

fequatur «Rationem audite, - Omnis

a!xa

P

DE ELEEMOSYNA.

259

fuerintelargitl: C ejfuderi:'fü;rim«

&

aïïa.yï:;tus(:zig'm :'pfä Eleemoíyna fpi-

d

m

ritualis, que tora in. alterius bonum

H animamtuam . C$c, erit. [icut fonr

/yna

rendit) hoc fibi proprium habet , ut

aquarum, cujusuon deficientague. ; t

hí, quifundo finefundo , qualís eít

npore

. fiequenti füiexercitio: non folàm ja-

Adj

- &urami non fubeat, (ed accrefcat ; (i-

Divína Promiffio, confidunt, apestife —

fimis poffint manibus redditus (uos in-

t ad.

quidem a&us primus majorem ad fe-

ter egenter di(Lribuere, quin unquam

qui

cundum apritudinem conciliat , qua

ffillia

em corwr:'-

timeant, ne, quod di(penfent , de&

. proximo íüo confulat , eund

Nequetamenhzc mulüplícacío pra-

Jdius

gat, aut confirmet, ei errota (ua con-

du

doner, illatas ab eo mole(tías toleret ,

mium quoddam eft. quo Deus Elce-

Q«

toeo ad Deum fupplex accedat eó--

moíynam quafi mercede velit ex(olve-

ndatoe

quehabilior ad hujusmodi charitatis

re ( nonenimprzmicadeó exili eam -

remunetrari. incendit) fed fubfidiuns

itatett,

officia reddatur, quo frequentiüs In

4 A0

cantüm, quod, ne qui erogant , un-

egregiis hiís a&ionibus exercitatur.

T

" Uladefit, ut talis Eleemofynarius pu-

quam exhauríanzur , fappedirat; (ine

quo hzc virtus aut non perduraret,aut

nera a

teo tandem fiilis efficiatur , quiquó.

las iade hauritur , eó plus abundat

fenfim elanquef. ecét; torrenris inftar,

: VODIS

ac dare poreít. Eleemofyna veró

quí càm fcaturiginem perennem non

niüiar:

habeat, non potelt iaftar fluminis ple-

yumen

corporalis nonitaíe habet, — Hzc fui

no (emper alveo campos irrígare.

Qd ls

exercitatione magis (emper ac magis

debilitatur, cüm naturá fuà bona illa

.XVIIL. Exhispronum eft inferte,

, quie

deficíant, quz porró egenti. diftcibui

quancum illi.decipíantur, quí eam ob

j requi

caufam Pauperibusbeneficos (e non

tuolatt,

- poffiat, (cilicet quo operiantur, alan-

tur, aut aliis favoribus fubleventur,

praftanc, quód timeant, ne facultates

fuas imminuant, & filiis hereditatem

Qaare virtus iftac fternam zmulatur.

wup

fuccídant. [mó veró inodushic long

itaut(i a&tus fuos continuare velit,

.. Deóquerem gratam preftare,oporteat

optimus eft; quo filiis provideatur, &

fenndo

üt viciffim Deusopportuné denuo af-

facaltates ftabiliantur, (i ín pauperes

I(Ofimml

profundantur.

Et quidem, quod fi- -

fandartanto plus aqua recendis,quan-

tó copiofiüsilla difpenfatur, prafer--

lios attinet, manife(ta, Del promiffa ,

;w;mira-

Tob, 4,8. tim. fi. magná illam copià, ut. decet,

quz irríta efe non poffunt , fidem fa-

um

ciunt,

Virimifericordit, quormm pie- Ecclá

'"veliceffundi: ff maultum tibi fuerit, ab-

aliiih

nndanter tribue,Ex quiaVittutum a&i-

tates non defuerunut, eum [emineeorum 44v 193

xX

onestanc perfectionem fuam affequü-

permanent bona. — Arcanum hoc eft,

: Id

tur, quando magnáà cum alacritate &

quo bona, quz filis deftinantur, au-

Jeeimop,

geícant, mifericocdiam. fcilicer pau-

prompritadine exeruntur,neceffacium

Famofiffima illa

lfaia $8 eft, ut Deusin anteceffum.— authorita-

perculis exhibere.

10,

interLegiftas diftin&lo, quam inrter

,vocawlf,

cem fuam, quafi oppignoret Eleemo-

a a

bona mobilia & immobliliafaciunr,

fynamerogantibus , ac promittat ,

giusm

m res

tantó €os plgra recepturos , quö Pl;ut»a

dcrigii;ul'o. haberi . poffet , cà

omhi-

Qu

i

"

Ado

| DISCURSUS DECIMIUIS SEPTIMUS.-

ömn-ina ornes,

in&diantur fures, cüm annui redditus

"que (ub Sole funt,

mïm

mobiles acfluxa lint : (iquidem etíam

dé&ciunt , hocunumremedium artí«

gmd

i

poffetrones de familià ip. familiam ,

pire, & neporró dubitare. — Scio fore

quafi in otbitammi grant, non minüs

cut

veftrüám nonnullos,qui con(ilium hoc,

fere, q üä.-m,')v—e&css, picturz, & qäuæ

Íincainepiumacftultum ,. falcea uc

J

fant alia ejusmodi, Liüde verillimus,

Émplex condemuenz, Confaltorem au-

Q

& lolus modus eft, bona ithzc . (tabi-

d

tem zepieheudant. — Ac quantà mch- :

liendi, fiprofundamento Eleemofyaa

üs hiaüdaculi facerene 6 : gnorvautiam

1j

Sevm,, de &&Lü'arï-üi",ï* In tnto bareditas "p-ms'mr,

;

fuam. coufiterentur ! Cb.-mmg,zs ,1w

hii

Oper. é* qua Deo Cuflode fewuatur, ait .. C

y. -

venem languinisejectione ,, qua- ü fti

tU

.E—*Zeem.»

príanus &2 boc eff charis qignoribus in

filci

non valeat, multimafflipi. Mediícus

pofferum providere , boc efb , futuris

Opportuaé accírus venamancidi jubet.

ctol

"Dbaredubus paterma. pietate | coz[ulere..

A vetó, qui fier,inquietis.ur fanguis;,

(ibis

Quodatrinet opes & facultates pra-

licul

qui évenisprofluit, alter;us fluxum.

- fentespto iís, qu prolecatenr , idem

iiitac ?. Omninoitaeft , eliciendus eft

u'ä!m.;

,diciporett. — Unde Mercator quidam

éven&íanguis. Quod fi miramini, -

tuio

loc wgkeiiüïmüsïä&e ge íuo olim inter-

d inde provenit, quod. atís Medica

hum

Salmer, tOgatus, fiacer& edice:et , quantum

peritiam non haa'beagis.x : jæmäad: pro-

[:3

in Evan, poflideret facultitum, refpondic; no.

polkum noftrum ita ferme Deum nos

d

Xïz

""^$. plusmilecoronatis, Videns autetu.

alioqui credamus : Vos;ait , magais

Q

£, g,,

'Re gem dicto coinmotuin, ne iliufatfe

aures meas planctibüsrepletis,& in-

qD

videtetur, repetiit ;nonplus mille co-

gcmemmalwægn » qua vos circume

gt

tonatis, fiquidem Deoin fuis pauperi«

dant, catalogumenumeratis; fcilicet

hi

- busnon plusreddidi, & de his mille

tempora efle iniquiffimag lucra &

cerrus füm: catera faculeatesmez toc

quaitum iuccidi , cenfus ímminui,

Ri

M(g

actantispericulis fübje&dz fuut , ut

mercatum deftcere, Salaria. re ftringi ,,

tv

illas vix habeam pro meís. Nifi quód

& (ic impares vos elle, quialienz. do»

à

nemo nom videt,opes etíam reliquas.

ï-li;h

müs paupertatea fubleveris, cüm: e«

&lg

Provir $.

cidemabeo- fanork exponi potuiffe,

tiam;quo familiz veftrz provideatís ,.

Wt

237e'

Qui datpanperi, uon sudygebit, ait Spi-

plurimum defit.. O homines miferos *

Wa

nusSinQus, Netimeatis ,

EY

u

nquam

quibus non dicam prudentia, fednec-

L

- foie; ut homomifericors ac beneficus.

Fidesconftat, — Eleemofynás erogate,

lu

in paupetes, ad incitas redigatur;.. et-

quibusex anguftiis hifce veftrisexitum. :

Án

enim quo liberaliorem fe. indigenti-

pandatis: dare €$ dabitur vobis: San-

N

bus demonftraverit , eó viciífim.

guinem alterum míttite; & illum, quíi -

li

Deum, qui humanitate vincí. fe non

copiofépromanar, retinebitis, — Ve-

N

patítur, in refandendis ideritidem no-

frum uciliter fparigite eà patte, quá.

eu

vis opibus llb*era'li*oiemz experietür,.

non effluit, & eá parte,quá fe effundit

lr

- Átque idcircocüm vos treditores ur-

nulloveftrocommodo fifteris,

lr

gäqt;cüm Litibus infe&a"mi'qi*,.i cüm-

XUX, Invitis Patrum refertur; hoe

ys

minem :

z

DE ELEEMOSYNA.

à4K

^

;edäixüs

R

üi, quid-

fabitó: lucem animadvertlo & In lüce

mïn;m fï;m,'& pauperem, q

0 fTj

quíd ex horto, quem muito laboreco-

DEI Angelum, quiferio & fevero in:

eum vultu oculos defigens, ubi funt ;

do Íott

iebat, peculiicolleg flec , magná. cum

inquiebat, ruz illa pecuniz,in quibus

um hot,

charirate inter paupetes diiliibuit,

ilei t

Die quadam,. inítigante haud dubité

fiduciam reponebas,ut earum | gratía

Eiesmofynam, DEO' accepriffimam ,

ETU

Cacodaemone , copit intra íe d.cere:

Q dl

interrumperes ? perinde ac ( non ifta:

Siomnia,dum Juvenis fum, erogave-

Lagusti

10, quid meÍene ficc ? contimque et-

nuios tibi, cümque nuris faaitacem.

i, f

fecit infidiofa hizc cogitauio, uc hor«

(uppeditaverit ? reductà poftmodum

tulanus intermiísà: omni. eleemofyná.

in tcontem ferenítate, eja , fubjunxit ,

uz tll

kedícus

folicité omnía fua lacracolligerec, &

pedem exhibe, plagam oftende, Cume

citulábene fiszmatácuftodiret. Cüm

àijobet,

que zger pedem protuliffec, Angelus

unoeum.conta&u ita perfanavir , ut

[inpuis,

fubitóplagafe aperuit ín coxendice ,.

Buspm

luculeuta, & tetza,cujus curaüdz gra-

cüm diefubfequemte chirurgus. a2d-

ndus elt

tiàimprimiscoactuse(t à.colendo hor-

venirer, pedem mutilaturus , homíe

to.Íuo defiftere, íabinde etíam . omne

nem hortilaboribusdiftentum, & pae

ramiti "

Medice

faum. peculium: in chirurgos expen-

làterram evertentem repererit , €o

i pro-

dere, Etprimüm quidem nom: mo-

corporis vigore, acfi nunquam decue

"dicálztitià mifer homo: perfafus. eft,

baifer. Videtis, quàm verüm fity

«005

quódexfud parfimoniáas coll«giffet,.

q:ód dicebam, eleemofynam ingens

: mqys

arcanum eíÍe iis, qui bene illà utt nó»

i& R

quo debium expungeret;. fibique

. gitulatus. e(Cprudentiam, quà. quaft

rünt, Eleemofyna,ait5, Chryfofto- zor. 15,

citeutie

fucuri przfagus nummoscompataflet,.

mus,. 4rr eff omninm . quaffuofiima s 4d popuhs

. [cilia

nen.enimad conquirendum tantüm ,.

ocrs &

Poft atislongem tamen.chirurgi ope-

ramoudire debuit,non aliam , fi pot-

[ed ad.confervandum etíam bona con-

quniad,

rà vellet vivece,rationem: proferenda:

quifia valet , illo . fcilicer largiente

rc?tfi-ngi ,

Domíao, qui benedi&ionem in eas

eng d*

yit£ lupere(Ie, quàm pedis egri. crun-

€eationem,

Coho:ruit ad: funeftam:

familias inducit , qua miferatione

s m t

nentiummiferhortulanus , & licér

pauperam tanguntur, Hac Dei. bene-

p;VidCäfiS '

vite amorein fui. mutilationem. con-

dictio fola divites facic juxta illud ;

. Proue«

T

featiser, tordtamen illà nodte , qu&

Benedillio Domini dvoites. facir: non

, n

y

.19,23»

feralem cultrumpracedebat ,. amariíe

induftriz, non. aftutiz,non.tenacitas

stFO?Wf

Íola. Deibenedidtio, quam ex alto mj«

fimis frenum lacrymispermefir.. Ettne

g exitim

poffibile,ajebar, ut Eleemofyna, quz:

fericordiam bonis impertit, locuple-

TT

familiarum omnium fülcrumeft, mihi

tat eos;qui bencficentiáiin egenoseum

g, qu

uni viam faciat ad exitium ? qua fons:

honorant.

n

j

graiarumaliisicaturit, miht puceus

XX, Miraomnipo differentia Ma-

[te, qüg

f amaritudinis & miferiz ? atquehos

tzes inter ZEgyptias & Hebraas inter-

inter plan&tus & ejulatusnoctem exie

cedeba. t/Egyptíz prolem unam fin*

a. deím

$,

gebat plané defperabundus.Cüm eccef

n&isfpartu?use.fïundebanz ; un

no&e

r I

R. P, Segueri Chriff, Inffr,Iom,4,

mint?

"

1

E

4

DISCURSUS DECIMUS SEPTIMUS. -

241

þ*ijæ'; '-emie?[eic;uhääiü; Et i

n

ä:e, melïo&:em anium ja&uräm fa-

— fufitiews

D

*

bus fabitó

quaadoqui

dem íd, quod (upereft, -

ciebant, primogenitis omni

Í[umai «f imomenti , hacratioue mae

intecfeckis. ' Hebrae quandoque ge-

ä

minas enirebanrur, ternasetiam ac

jetis claritacis gratiá ejusdem trada- — -

[

uonemndiftingaamus. Vel iftinsmodi

! auaternas, foecundirate prorfus míras

üía foboles in

homo in egenos benignus ac liberalis.

- bili ; & hzc cam numer

annos plurimos vitam protrahebar ,

in prz(enciarum peccator elt, an ali-

quandofuit? Supponamus effe pec- -

P

irautíola familia Patiarche Jacob

Atl

i

catorem, Quis modus -mclig;,-—-ääp'eï-

intraannos non plas trecentos fexe-

i

- centies millenas animas abfque femi-

E

ditam recuperandi juftitiam , quàmg,u; -

d

lisnameraret, Uindetanta

Elee m-bfy nzero

[o)

gatio? /gzem. arden- a g. ;

nis & patvi

ü

Á

fol

rentia ?

| niü quód femiag te-

tem exüæguäk agka,fä* Eleemg[yagnf; .

D

lat

brzz,nonitem Zzy?

tiace,ex Populo

fLit peccarts,. Melior profectó modus,

E

e

d

quotg

**

iscofrceacur,non éit, '—qäläm

àDeobenedi&o originem haberent.

u

Mifeticor-

aquáin magná copià affandere. Quod

Prov. . Eadem prorfus d:fferentía

II.24 qesinter& Avaros reperitur.

, Alzj

aquzin incendio, Eleemofyna eft in

du

*

$

Atj

peccato. Non equidemomninotol-

dividuui pro

pria €$ dirieres fimt. —

$f

vapiunt non. i

(ua , C$ femper in ege[fate

licid, quod Graciz muouseft, fed ei-

*

A

