
Sacro Judice toties prono corpore ctu- Jiv, pi.

fiiiendo DEI Nomine admile-

cemin folo linguz miniftetlo - forma- s.« I7.

!

1

U

liàa

R

l

runt, feäbïznämq

H

.

ur fibi potiüs ex-

re, quotiesin acrilegas ejufmodi vo- $.3 .

Ínos

cufacionibus illis familiatibus: JVawis

*

ces prorupiffer.

Hocpazgenere &

x

? uatm

facile suibiconcitatur bilis ; o affuevi

animiille, & corporis vitam. ferva-

vit: lite enim inter ipfam, & commi-

tdh

zon poffam mibi iómperare : uon éta o-

um

quor, &t Deum ludibrio babeam : &fic

lítones alios, ut huic hominum forti

No-

dum vüinuspalpant ; pro eo, quód

. idpetfrequens e(t, obortà, vereri il

u

faniem non perfundtorié abftergant ,

. morefuo, & vítiiimpetu abreptus te«

fe

4

indiesillud reddunt purulentius, Ni-

meré Dei Nomen & ,;a':ön-z»:"mprim pre-

p

üp

l

hil deinceps horum ex vobis audia-

tulit: fed mox peccati poenitens in tere

)

[

tur, AA. Dile&tiffiral ? reputate potiüs

-tam proftratuseft, crucem, ucjaffus

erat, lambendo d

p

e(cripturus: cüm

f

anitío, nullam defendendo abufui

tamenormí, & tam pugnant cum

ecceglobus ferreá ex fiftulà. explofus

'de«

!

$

fine, propter quem linguam vobís

fictergum rafit, ut. thoracis & inte-

ndi

Deusdedic, fufficere penítus excuía-

tule partem avelleret , ceterà innoxi-

L

*

us: haud dubiétamen traje&turus. v

i

1

lat*

tionem.

^&cproinde poenas à vobis

attociffimas repetendas, dum pon-

rum, fiinpedes ere&us. conftiti(fer..

|

un

fc

dere ac men(íurálentiac tenacis ignis.

Agnovit favorem Numinis fingularem

(

luetisnoxas, quas nullà non die tam

miles, &gratianimi oftendendi ergo-

facilé & tam nulláà curá. contrahitis,

, ad edem Deiparz Lauretanam vifen-

J

Ingetmtit, Sitantas vos admifforum

dam profe&us, íalpenfo inibi ana-

Dellds

j

cruciaret dolor, um poenitudine

themate memoríam tanti beneficii pe-

eum

rennem & certam reliquit. — Lubeat

$at

j^

jun&us, quantum excufationum illis

tegendis undique conquiritis; aufim

militishujus exemplum fequi, & o-

Quit:

]j

dicere, vos jam ab hoc. momento

mnem lingue lapíum falubri pecná

'gun

alios futuros, maximz ejufmodi . u*

vindicate, & docebitvos experien-

j

tationi obtinendz , aut ipfi vobis

tía, quàm certó animam fubitura fit

d

Imperaretis, aut abanimi arbitro im-

- deli&ticavendimemoria. Canís fiad«

epe

perarí vobís curaretis ponale ali-

| vetteret, quód venator commlífos. er-

$i*

quod opus , quod freni inflar vos,

rore$ mulcendo diffimulet, deinceps

]s .

& lubricam veftram linguam co&rce-

etíam peccare pergeret: atíi errantem

PwäWW5

tet ; ut puta , abftinentiam àácibo, fui

venator verberibus: non peifun&orid

jj d 0e

divecberationem , preces in. Templo

mulétet, videre erít, etíam beftíam ul-

mez grandinis met

X

fundendas , ftipem inopi porrigen-

u h;ud pgul'þ CAU«

dam,-& qua; (unt alla. ejus vgene-rjs: ziorem;gddi.

anap

P

VL

z

-

! Tadf

ttb

T TE

144 —

stcmsus

DECIMüS

XXIIL Tandem Chiitus, poft-

lius audire erít non nifi ea loque mcmi

quam in czlum fufpexit, atque inge-

quz Chriftianum decent , nec aliis

li

mult, infelicis etiam illius, muti lin-

wientem — res affirimandi formulis ,

l

guam beneficá manu. tetigit. — Agite,

quam quas à Chrifto do&i famus;

[

ut& vobishicfavorobiingat, Apite,

efLefl ,mom non: Jamque illud hábee

Wt veftram etíam linguam crebro tan-

bit perfuafiffimum, quod

gat Chriftus, fzpe divinum ad Epu-

quidquid -

je

his abundantiuseft , àmalo e

. lumaccumbendo, eo vobis fine . fin-

nialo inquam aut vitii prop

til, itreve

j lfïü-f'.

gg!a:äz-er propofito, ut hoc mediocu-

Tafe-

rentiz in Deum, aut ab. alieno

*

tat-

E

tetis malumlongé graviffimum, lin-

ditatisín credendo. — O quám redié,

[i

. gue inquam abufum tam noxium :

quisquis talis eft, Eänguä' íuà utituri

i

& ipfo difcetisufü, quanta vi polleat

fervit hecipfi nonadaliud, quàm ad

$

- . Caroilla innocenriffima Agni, labis

id, ad quod íui virís illatribus &

i

omníisexpertis , ad perfanandam lín-

Vafallis nobilibus enfes, ad propug-

di

guam lubricam, fic ut deinceps de

nandum inquam Domini & Principis

vobis quoque veré dici poffits .Et /o-

füi honorem; non veró ad illum

qu

al

-quebaturretié, Qui antea. nec qua-

imminuendum. lleidem Deus &

tuor quidem verba proferre. nórar ,

N

Servator , cujus opera noftrorum

[

quin ipfo fe Dzmone deteriorem . de-

normamelffedecet & regulam , ille ,

n

monfítraret (nametfihic vicibus in-

inquam , ipfe eadem in vobis eiiam

numerís ad homines fallendos . men-

nupc denuo operetur prodigia, ut ne-

:

titus fit, jurejurando tamen men-

mo non veftrüm dignus evadat beatf- -

l

dacía hzc fuaaffirmáffe nefcitur ) qui

tatisilliusveré magnz, quanta eft, E«

inquam linguá erat tam. effreni, ut

nonpeccare línguá. Bearus vir,

242 E-a

vel Luciferum facril'ïegä línguz liber-

- quinon eft lapfuserbo

qm

tate vinceret , hunc muratam. m me-

exore [ga»,

D

t

( ää&ääääää*äää&äääääwä*ääï*ä&ä&äääääää&äaä

aäp

b

T

DISCURSUS XI.

L:

f

; De; Pmsepäa þ?zöïgjïäaüäz?dies 2Deo /4;;»;;

L

I

£

l)

2

M.

Uperbus llle damna-

illo ni(u'füo«ämïäiiiofïs,gexhinanäö-imï

ü

$

Lt

h

iE e

A

p u^

torum fpitituü Cory-

petum,quo preceps ín orcum actus eft,

l

phzus, qui inde d

jam non id agit rantüm, ut fimilis Deo

[

1&

M

principlo conatus eft

habeatur , ut olim,fed utillo major ac

Ti

w

A

uN

Altiffimo Deo fimilis

——

fupetior,

Quarecüm Deus, ranquam

k

Mb

EY

n

evadereä ipfo fubinde

debitum tot nömigibgs tributum

..

-

mortae

*

DE PR£CEPTQxsä&crmcmm DIES DEO S'ACROS;,, 14j

n

— mortalibus exigat certorum dierum fe-

Preceptum enimvero zquiffimum »

ls

- - eias,in idaefatiusille incambir, uttol-

omni reverentiá, omni obedienuád'ga

B

lat Dsopenitus honoris & obfeirvan-

num;geminá (imul praítantiffimá Nae

IH

CM

- tiz debitz tributum, fibique arroget :

türati & Ecclefiafticálege inculcatum,

ib?'

hinccopjutatisin divini bonoris extir-

Ill, Naturalis lex imperat. ut cünr

i

ationem focils iftud prcinulgat im-

operibus nofttis fingulis, qua quideav

hi

l

iil

2j 7;.4 perium : Quiefcere. faciamus omnes

majorismomentifunt, certi de(tinati:

N n

. dies feflos DE1 a terra, ld agamusSo-

fiat dies, Religionis eríamnegotia fuos:

A

cii ,ut feriatidies non jam DEO , fed:

fibi vindicarent , quibus Animusreli- & z5 ,.

6

. nobis facri (int, — Arque utinam veré

glofiüs quàm aliis DEUM coleret , & 5 4 1.

n

- — dicipoffetfraftzaillorum conatus effet

rem ipfe fuar

Afg 4, aää

id

$

n ftudiofiüs g;.;.fg??ertiüs

LC

S

- Sed (idicere volumus quod res eft , fa-

agetet,

L

K

terloportebir , nimio plus iffa ho-

U -

Hos dies, quos Nf:;tüfæ certos.

p

diere ips& inter Chrifti affeclas fiert,

nondefignátat , Eccle(ia fubinde fue

pis

quibus feriati porró non funt, quia fa-

imperiodefinivit. Ex horum imprimis

m

crinonfant, . De bac func(t

rterum

numero vult effe omnes Dominicos;.

pertürbatione hodíe: differere confti-

cá causá; quiaDomínice initium Muns

tat, id unicedefiderans, ut candem vos.

do condendo factum eft ;. dein , quis:

inducam ,ad. datam tam perfide Da-

hancipíam diem natalem Redemptor

W

monifidem, (anct&perfid 4 violandam;,

nofter interris habuit, liac & tumulo

niee

& debita diebus facr

redivivus prodiit , hác Spititum San-

tl

3

is. EQ obfequia

praftanda.

ctum, quem pollicituserat, mifit, His

[ li

IT..

N

deinde, fr varios alios Ecclefia anni de«

'Hl n

AL Halus :

ftlocus

curfu edjungit,id indecft,quàd de(ide-

ejas liaenfiratem non debeatur,ficmo-

ret, & crebrids, & ardeprids. Fideles

mentum eft nullum , quod non zterní-

fus Majeftaci illi infiaitz obfequia, cule

vatistitulo eidem fit debitum : quare fi

twfiimque-peculiarem impendere,

f

ad palàm offendendum cunctis hoc lo-

— V, Ut autem. ad ufüm & exercit&e

corum dominium certa fibi quzdá fer-

tionem ipfam precepti , quod expli-

vavit , uni fuo henoti deftinata , &

cate conítitui , propiüs accedam ,

templainiiserig! voluit ; par utique

dico; idem effe fanctificare. dies fe- , ,. —

. €tat, ut eodem modo ad temporum

ríatos,acillos habere ut fan&os , quod ,, , j, ,,,

omnium dominium demonftrandunx

duobus potiffimüm medis fit : prlor z, 4, 44

certa quedam fervzret fibi , diésque

eft, diem exigere in DEO teli gioséco- 5..

iffl

nonaullos uni fuo cultui & venera-

lendo , qui hujus pracepti fnis eft.-

j e&;

uoni facros effe. vellet.

Hoc funda-

Sabbatum. eff. veqmes [antia. Domino *

)e0

mento nititur ,, quod tertioloco. it

alter eft ,; remevere operum fer- g,o4,

[*

Mofaicis illis tabulis . imperatur ,. ut:

vilium obices, quod e(t medium ipfo s1, 153

"

fan&ficemus dies à DEO defignatos..

fa"cics:

m

gciamþr;ecepro

H

im gera&um « ANen:

oume

&.£. ä"cggz:ïi: Ghrifl, Infir, Tom.4.

t

Y46

D'ISCURSIIS UN DECïM(ïS.

enine optr into.

Adhocautemquod — vínum Oracu*ïam -Qä faazt pwaä-

dii

fpetat, tres fervilium operam - fpecies — tiem, fervm eff. peccati. Nec enimal liud. g p s

Mdl

[

-adfinem nob!spmpoüwm dz&mgue— .cogitati poteft (crvnuus g*musX maäxs 24 123,

.e poffumus.:

Alia enim funt meré -

abje&tum , aut magis mzfaaum quam art 4 ad

j

fetvilía, ahafumquafï fervilia ; ite-

fit (ezvituspeccati; quá fubdimur in- * /o4.

D

domitis at

tum alía. plusquàm fervilia.

Opera -

inoftri pcrmräat*on bus, 3*«

meré fervilía (ünt, quz,oblaborem iis

&:ipiäadw malo Bæmem, qux has

d!

petficiendisadjunctum,non Nobilium,

QXCW&!:

l

H

M

fedabje&tz conditionis hominum pro-

;-N

Vï Qæü:ta func,huc;am aäver.

[

pr;afunr qui labore. fibi procurant,

unde vivant, -

Hujus generis funt,

riteanimum, andies DEO & Czliti-

bus inter nos fetti;

veré adhuc feftí.

u

tertam colere, artes omnes mecham-

!

cas & non liberales exercere.-

Quafi

fiat. Nemf'deuslaquamur operi«

J

lervilia (ünt, qua etfi corporis labo-

bus, que vel meré fervilía , vel quafs

L

rem magnumnon teqwmnt, vetita

ferviliafünt, tantus-

- Chriftianorum

(

t

eft numerus ,

tamen funtpreptetea, quódanimum .

qui iis, diebus etiam

Wt

magnopereadivino cultu. di&rahant:

maximé folemnibus , Occupantur, ut

Eigm

ægufcegenerxsfunt permutare, emere,

Allis -

-Cxli decreto: legishujus. gtana.

i,

vendereresnon nece(farias; lites fo-

communis fadta effe vtäeatuc, ipsíque

Wt

[3

nfes, vel criminales agitare, & que

pemcus ejus nexu folati, -

Negouæ

yi

f

untalia ejusdem fortis,

Et veró, fi .

omaía infacros DEO dies differuntur; ^

Wil

commodorum

Ecclefía facrisillis diebus negotia ejüs-

- hísqueipfis lucri. &

b

ftadium

modinon ptoh:bærer, vulgus Chii-

vires fuas ín dugalum exete

[

É

ftianorum tam alte fe iis m:mcrgcrec -

€ere, & ad oppugnandam pietatem

LT

ut negotiorum . Animz fue penitus.

artesomnes dæp;omgre videtir: cam

h,

obliviíceretur : mulíque hoc é nu-

multa paffim in publico geruntur. ne--

Wt

.mero eá aviditate. lucris. inhiarent ,

gotta, mercimoniaexercentur Ó nune

Quid

quápredz(ue accipitres ; qui dum

dxnæ ,operum eduntur (pecxmxna, I

f

(

tionesineuntur, curricur à mültis &

predaunaadhuc haret in unguibus ,

af*.'g

l

h

[

altetiimminegt , quz- lbera etíam-.

dx(cumtur, & dummodo terra. ata--

^

liaf, lh

num peraera. volitat, nec uünquam

tro, aut farculo non profcindatur ,

hi

à venatione nótunt defi(tete, -

Sic

omne almdiabomm genus dies (acros

li

mortalium non pauci ; 1mpulf cupi.

nequaquam profanare ex.ftimatutz

l

(

ditate caducorum bonorum cumulan.

unde prono femper interram valiu &

l li

dorum, nunquamiisd ftudiis, iis ab-

. oculis, nunquam de Deo infelices iftí

lo

artibus de(ifterenr, quibus lucra. (ua,

cogiratit, & viverenon poffant, , nili.

hi

]

velut venationelo *aoegaac:iïma, cones

variis cutis & occupatienibus diften-

fectantur.

ln

»i

Operatandem P:us quam

ti fint, curbini non dilfimiles, cui idem -

fervilía dici polïunt omnía & (ingula

€ft, non gyrati. & 'cadere,

Eane t2ü»

if

Mi

geccaza i äe- quibus illud habem—us di-

cim causa, KA. Dzle&dïimi

nati

-

Atdi

eüis,

]

Ri

u

D-'Ej, PRJECEPT smcnfzö&wæ DIES DEO SACROS, 14j

r

g&i,s,ïgg.;la::b»:äibüs vos-attetatis ? an.— . VII, Obfervate proinrem plané in-

i ufj'As.ïb.a,

Ídcicco animá donati cfís immortali ,

r

.

olentem ! (i Deusimpetaret laborem»

4 'zxq n

ut corpori fervíatís pleno fozdibus &

Munadus veró quietem,par effet ad ex-

iuaïm iil

plenda. Ds: juffa , repudiatá quiete,.

pustedine, ütque lucra & commoda

P

2

DEUS vefler fint .

e

An- ignoratis ,.

ample&i laborem. Nunc cüm alia fi--

bu, i^

mortali hac in vità,fi fuis res momen-

antemnía , maluat paffim mortales.

5

lus ..

Tb -tis aftimerur, non effe negotium , nifi

obtemperare Domino tam barbaro,

qualis et Mundus, quàm obedire Do-

411 UDicum ?. Rogamus ves ,. fratres , ut

quieti. fitis,, Apoftoli vetba funt, E$ ve-

mino tam fuorüm amanri & ftudiofo ;

5

Vfa

firum negotium AgAtis: negotium in-

qualis eft Dsus, cuianicé charum eft,

diti»

-*F*am (alutis xterne. — Peffrum pg]gga-ï

videt2 eosnon mancipiorum inftar, fed

Emf;r

i

f

Ium,

Alia negotia, de quibus cogi-

liberorum operantes, — ;e ad omera

'PEH'

tatis cam diligenter & anxié , que cu«

vefira , fubipfum illad tempus Pha-

rátis tam folicité , promovetis tantis

;ua&

rao Judzis imperabat , quo à Dso ju-

m

&onatibus. & laboribus , non absq-uä

bebantur exire ín. defertum ad . facrifi-

m

valetudínis detrimento , ne quidem :

candum. —Necaliud Mundus, d malo

üt

negotia appellari merentur. . Nuge

Damone, facrorum díerum hofte ju-

It

funt , ladi, & , fidicere volumusquod

rato, impulías precipit. | Quid tot

LKXLG

reseit , crepundia puerorum funt,. Ne-

feriisopus eft, tet à labore vacationi-

&

BOE

gotiurh homine dignum , non eft nifi .

bus? quie(urire nonvult , induflria

ntis

fu&utatur ; Zte ad oxera ueffrva, kte

unicum 3 atquehoc eft , quod vobis

orum

inculco : Kogamus ut veflrum "ego-

díebusejusmodiin Molendínum , in.

hu

um agatir, Salutém veftram zternam

fylv:s, ad officinam , ad oneranda

em

in tuto collocate, | Hoc feliciter ge-

veftra jamenta , ut parcatis tempori,

: (

fto, redé gefta funt omnia , quia

& ad alias aliis diebus- occupationes

p n

ultimus finis obrentuseft : hoc amiffo,

horz fupet(int, .. Jte ad ozera vefira.

fiüte

quid emolumenti ex omnibus , quz

Atque ita Mundus ,eti tam durus &

[ir

facere videminl, confequemini? Quid

Imperiofus , ut fibi fubditos fub one-

y

[is &

Matibi

prodeft bomini , fí Mundum univer(um

rum molecogat fatifcere, auditur ta-

55 L 261

l

:

n

lucretur , ficSetvatot nofter ipfec

Iaþ."

men promptiüs, quàm Dzus , cui de-

mat , 4inima vero fue detrimenium pa-

bitus cultus negatur , ut accedere li-

!MWQ

stf ? Nec tamen de toto Muado-

ceat nundinas , locis etiam valde re-

iqti

LT

*

LÀ

jtur

lucrando agitnr

de paucis nummu-

motis inftitutas, ad domos annonarías,

rü&

lis tota eft contentio , & horum causá

adgregum caulas & ftabula ; aut quia.

non vifcerum tantüm no&rorum , fed

á laboribus, .quamlibet abjectis & vi-

)m

í

Animz adeó ipfius partem optimam-

li:bus ; manus ali

impendimus iccoafumimus , araneis

lant, nec Ppüäm.

q-u-i.ab&ifnerxe*nec v

du

i

mifetiores, quiz ad telas (uas perte-

VlilI, Videor autem . mihí audire

| t

xendas non aliud . denique. , .quàm

nonneminemhzc fecum mulffantem :

fordidas veniu

pal

Y

1s fui reliquias ipfu-

Admequidem monita ifía non perti-

iif

0TA

!

neniz

RR

348

(,-'ïD'f'scüRSus—'UNbä CIMUS -

nenf': ego etïa-:üdfcbu's operaríis non

"27

indeaclege divinà quísque tenetur;

laboto, tantum abeft ut feriatis. . Ec

fervili ab opetefacris diebusmanusab-

yuht

Aan. -.:

credo rem ita fe habere : interim illud

ftinere ; ita qui familis prefunt, idcu«

eríam perpendar , quicaliseft , an noa

A Mta

rateteneantur,ne domeflici laboribus

s

cüm otíofas ipfe eft, vel (inar, vel etíam

aut diucurufs, aur non neceffaríis oc»

jubeat, ut domeftici ejus loco labori-

cupentur:fecusfi fiat, lacrum quod fic

A

busatterantur?Idfifiat , an . fatis ifte

laborando familia facít, illi ab(imile

—Exod.

Af d

fe purgat;? fic precepic DEUS : Non

nonetit,quod obtinet ferra, qug ad fa-

il |

z.

Vj

facies omneopus in Sabbato, tu , €4 filius

xa fecanda adhibita, parüm quidem la*

1uu5, E8 filia tua, eruus tuus , & ancilla

pidem, feautem plurimum atterit, *

hi

Ini,

AA , C$ jumenutum tuum, — . A non lex

IX. Certumefteá re Dzuw gravif-

15

jfta adomnem familiam , quín ad ipfa

hs

fiméirritati,palàmque istefatur , vin-

(

etiam jumenta pertínet2. quid ad hzc

dicaturumfe feveré. illatam ánjuriam,

»

Tl

reponit, qui (e tam belléexcu(abat ? E(t

Audite , quidolim Teremiz ore pro-

dedr

enim veró resipfiffima , quàd Paterfa-

AMnir

nuntiárit. Szandéeritis me ,ut 2oz IHfes

Jerm.

milías dies feftos totos otiofus per fo-

ratis onera per portas Crsatis Dujurin

i dn,

437« 14«/

tuminambulet ; quin & nonnunquam

die Sabbatis tagredtentur pev portas bu-

E W"lr:

1f

incauponisperpotando;aut ín conven-

jtu Cruitatis Reges, fedentes [aper folium

ticulis ludendo abfumat. Quid ad rem

David, €$ babitabitur Civitas bac in

iftud facit, fi interím uxor, fifilie acum

fempiternum.Siautem non audieritis mes

adadium fores tra&ant?. fi filius pro

faccendam ignem 1n portis Zerufalem,ed

eo, quód ad(it inremplo deDEO verba

devoratit domos ejus 63 non extingueturs

E

facienti , do&itinz Chriftianz , aut al-

an verba hzc parüm terió & gtaviter

Wt ip

teri tej. divine operam der, jumenta

przcipientisac minitantis fant ?

W w

fatcinisonu(tacom;taturs fifervus pe-

— X. Neque fit, qui fibi perfuadeat,

L

dem efferre ftabulo non finitur ; fi an-

DEUM quidem olim ejusmodi poenas

n

cillaperindeoccupatur , ac fi non Ece

minitatum effe violantibus legem tam

clefieprzcepto , fedatbitrioproprio

juftam, earum tamen minarum hac

u

facta, aut non facra díesilla forersHaec

ztate ampliüs non meminiffe. Qui ita Yize B-

i

cüm fiunt , Patetfamilías negabit , fe

argumeétatur, Dellovacéfis, authoris in- fv 4 24

v

labotibus diftineri ? quín plus ille,

cliti, librosevolvat.& inveniet, Pagum ^ ! !

M

quàm quícunque-de ejus familiá labo-

integrum, cüm luceS. Tacobo feftá no-

rat,nonenim gemíná duntaxat manu,

luiffetà laboribus feriari , proximé in-

19

fedtam multis laborat , quàm multos

fecutà lammis in cineres redactum

familiares habent,qui ejus imperioto-

effz , ita plané, ficut ingrate Solymz

L. lta

tifunt inlaboribus. — Qvod quis per

Dzusfuerat comminatus. Si autem ís

j

autem F. aluum faett, per fevpfnto facere videtuv,

dies fibi facros violati tamnon finit

W

de ad m* |ta ad damnandostam fripid? fe excu-

15 4ut.

effc impunitum, cüm tota aliqua pee-

f

fantes Imperatorum leges ftatuunt.

catcommunitas, an fingulis id patie-

Á

pertaef

:Hinc omnino cire vos volo, quód per-

tur effe ajbsgue nolxäe Alíudex

d

mulier,

ts

3

d

E ä-mæcgm SANCTIFICANDi DIES DEO ïSA-QCR'OS:" ET

mentur. Siautem ob(ervaveritis, eo

t

ue MÉ ï,m?;ue;; quä:;:,düm feriato die intera-

i

( yro, d. z. lam Íuam refarcire parabat , totam re-

potíffimüm pene penere DzuM in

i«

4nnal. centifan gui:mimbmam vidit: id quod

violatores hos animadvertere , quod

hus

omníum atrociffimum cxiflimatur, íg-

A. 861* oliisetiam quibu(dam &ccidit , qui o-

us

- Sureéin

mnes, quasluce Dzo (acrá meffuerant

ne inquam,mirum id vobis non videa-

- tytt.

d i

unege

fegetes, fanguine etíam tin&as repe-

tur 5 hzc nimirumfactilegis furíbus

Alterifzmioz,paená haud pauló

paonadebetur ; horum auütem & name-

mï.k

25. 4ng, TEEG.

| («

$,Bone éevetiote, brachia penitus obriguére:

routiquefunt, qui debitum divino.cul-

vent.in necdefuüit, que Dominicam d.em ad

tui tempus factilegi fuffurantur.

ïïla'

'Ulf Soi

Xl. Nonnefcio, vos hac fupplicia

— Grauc.

pinfendum panem expe&tare folita ,

:vf(*

)

$.

brachía fibiigne czlitus delapfo abíu-

vefizisoculisnon ufurpare , atque id-

Vif«

"Greg,

mi dolens viderit, Rufticorum aliquís

citcoparàm illa vobistimoris incute-

-cüm die B. V. in celam affumptz fa-

re. Verüman ambigereprudenterpo-

Aff

ï'ur. l. IV»QP

0*

deglor. crá tetram egereret ad fornacem con-

teftis, meffiumfterilium,tempeftatum,

AMart.c. (traendam , ipsá illà , quam effode-

moiborum, contagiofz luis , iniftrorá

"N

ïï/?' J

, infoísá obtritus fepultüsque eft

cafuum aliorum ,caufamfzpenon eífe

:

Y

4 g, W Soc. Fef n,

al

AT

f

æj

L 7]

ingentisfaxi mole, quod repenté in

iam,quam

dies,cultui divino:

acros, f pu

8580,

ptofanatos ? Bavariveteres huic deli- C'e's 4*

eumoperifuo incumbentem vi msgná

&o gravesomnino peenasconftituerát, 9 ^ Db

[

impacumeft, Molitoris, qui molare

h

faxum malleotundebat , uc exaípera-

cümhuicmagna ex pa:te ad(criberent

rec , manibus non folàm mallei manu-

nonlevespanas, quibus Dzus morta-

L

brium pertinaciter adhz(ir, ed manus

liumgenus ctebró ple&ic: & veró rem

U.

[i

Sur, r0o,

ipfztam cetrum & purridum fanguie

Ipfos haud dubié tet

iffe exiftimo.De-

inde, an voslatet,

ig

&

:pe Deux in nos

i ,Mizii. :

nemft llarecoeperunt , ut gravi odore

veh ementer offenderet, Cüm nonne-

animadverterevirgà iltac flagro fur-

u

n

mo fenum à fe colletum feftá S.

do, quo fenfim nobis divinz & adjus

u

Udilico die fosnili inferre cogitaret ,

tticisfusgratiz auxilía (ubtrahendo ,

cumulum illum foris quidem intactum

finit nos in ruínam pracipites ferri?

du

i m

illes&ámque , intus autem occulto igne

Hac eft illa vírga farorís, quam ipfe

fhh4

appellat, tanto rnetuenda magis,quan-

infavilias redactum alpexit. Bubulcus

f,1li

Baron,

e€tiàm nonneme , cüm boves aratro

to minoreftrepituiin nosfevit : atque

'qri

19

492.993«

jatx ffet die feríato,cum bobus & ipfe

háceospetiffimum DEUS punit, quí

-'73: $.

fauis, nulliusnoxz reis, vindicibuscon-

rationem honorisejus vel nullam ha-

Ít»

fe(tim lammisincineres reda&tus eft,

bent, vel exiguam, Quid(i proinde vos

tum

m

Paucihi é tam mults, qui íin medium

quoque,ne lucello pauculorum numo-

afferri poffent, finiftti eventus , id in

tum excideretís , (imili percuffi. virgá

mi

4

vobis efficiant , ut petfpicué cogao-

perderetisanimam ? Non vos latet,

finit

fcatis , quàm ferió id agat Drus ,ut qui

poftremum, quo hinc migrare contin-

P.

fuo honori accultui confecrati funt

gst » diem, Juítís & ex Chriftianá lege

tita

viventibus maximé folennem elffc. T«lís

T

zdifs , impie& irreligiosé non profa-

T 3

autem

K

N

1j6

D

äucäm grefc&öf pro vböïsa non erit , (i

aütetíam nec

exicemoillo die (ná vos DEUS gratiá

effitatis. !ïf:--üïb bon ex-x

cüfari.&amäfa; ;-led &-Iäqd"ïari.mew-

deftituat: hac a

;

u

Ü

E

tem vos deftitue ados,

tüf, Arpeccatum nunguam. non pu-

vero haud (ané abfimile eft,.

gnat cum tempere divino cultui con-

POR RTOR P PTR TITRTREN

Quid enim ? an fperatis Servatoret

fecrato, & quidem é diametro, Átque

]5sux cum omnibus illis Beatis Cali-

idcirco , etái tertíum hoc preceptam

tibus, quibus confecratos feftósque

Decalogi nonnifi illa- peccata ptohi-

dies tam nullo religionis cultüsque ftu-

bet, quz pu

gnant cuüm Religione ,

dio tranfegiftis , tunc pleao agmine

& culu DEO feriatls diebus debito $

feftinatutos, ur lucem vobisfeftam ce-

in fenfu nihileminus myltico , quem

lebriorem reddant ?. Non eft , quód

dicimus, reété affzritur , quód omne

[

hos vobis favores polliceamini. Dam-

eiiam allud. peccatorum genus. veter :

Beétür ad non confequendam beatam

ut enim peccata omniía , cujuscunque

$ Tb. 3; 'qgi*ctäm ,in DEO fruendo fitam , qux

demum fint generis , magis pugnant,,

2'1

2,4 r22, 18 Celi patriános manet , qui ejus fi-

quàm . quodlibet . fetvilium Operums

*

[J

&r. 4 44, gütam & adumbrationem hac ín vità

genus , cum i

15

llà diezum fc-&*-iatomm

[

nihili eftimavir. Ejus autem quíetis,

San&titate , ita magis etíam , quàm.

q

—v fiha&tenüs id nefcitis,. imago eft cef-

Qquzcunque alia vel maximé fervilia

q1

— fatio à laboribus.

: jdieöasDEI c,.ulciui

opera ,hujufce, de quo agimus , ptx-

l

deftinatis.

cepti obíervarjoni adverfantur,

Atque-.

XI Utinamautem ïam mum ma-

hoc eft , qaod DEUS fpectáffe videtug

| lorum diebus feríatis effznt opera fer-

spud Teremiam , dum fimul femélque:

vorum propria! id haud paulo dete-

[

& ad Ánimam noftram. curá lingula-

riuscít, quod horumloco , ficubi o-

ticuftodiendam, & quàm maximéad.

mittuntür , alía fugfccdkaqï , qua plus

non ferenda onera adhortatus eft :

quàm fetvilia diximus ; peccata ia-

Cuflodite auiimas v

;

74

;

(

/TA: , €$ nolite por- ? i -

A*

Ü

quam,quie vul

o

2o audacius. & míno-

tare pondera in die ,(?zfääa:z; Ponderum.

re cum Éronte admirtuntur. illis ipüs

horum nomine plurés Interpretum:

diebus, quibus Dsux relipiofiüsco-

peccataintelligunt ; & re&té, nf fal.

i

lereoporteret , quàm quibus in fer-

lor ; cüm peccata fint onustem grave,,

|vilia incumbere permiffum eft, Sicut

ut vel Angelicis imipofita humerís in.

dubium non eft, quód peccarum ho-

cmlo , momento eos depreffecint im

minem à rebus divinis magls avocet,

centrum Aby(A ; & impofita humeris.

Em

quàm avocent occupationes & labores

ervateris noftri Tzsu ín. horto Geth-

€orporís alil., nullà lege vetiti , ita, fi

femani , eum, et.fi*pe&caa*ecüät tam tes

9.5.4, Ahgelicocredimus, ambigendum non

bufto. , ínclinárínt tamen & incutvá-

3214 4, €ft , quin magisille pä*æcepcüm de die

tíiat , quin & ptoftraverint ; Procidig Maras

&4 3.

religiose wapfigendo violer, qui péc-

: féeper terram, Hiectamen onera Chri. 14 958

.€at, quàm qui. laborat ; labor enim

füianorumnon paucltam nihili zíti-

li

non rarb Eie:wxaxis,charj—misa,dc.ggmgæ;

| mant, ut nifi iis prsgravaci ne upum.

N

qui-

at

ER

'E.f pRæc?EPTï sägärcz*xäxcmmmäs DE SACRG:»SJ. : ,kg»ïa;;

144

quidem diem (ibi vivere poffe videan-

ipfos autem dies taniá innocentià &

[Qa

.gur: hec advertunt mu[eg js mnen. diu

purkate exigere? videntürne vobis,gg-

re mihi affenfuti affirmanii , Chiiftia-

"

-poft fuo fe pondere non opprimendos

COll«

norum diíes fetos,feftos porro non efe

santüm ; fed plané conterendos, Tra-

- bemingentem mndis inijcite; füuper-

fe, & jamid apud multoscorum affe-

iqut

cecum Dimonem,quodunicé fpe&a-

n

parabic, & filo ducife finet, quacunqs

bar, ut dies hi^ peníius. collerentur?

ohi-

libueritperinde ac &i ænuiä/*f&:&hca fo-

*

zet? fed adlittus

$4

*

ilam tantifper per-

Quiefcere faciamus emnes dies feflos

»ng?

to

ttahire,& abituncillam loco. movere

Deiáterrá, Quomodo fieti poteft , uc

facriacfolennes multisfint dies, qui-

m

- conati fueritis, tum- enimveró expe-

bustion folüóm non invenitur DEUS,

inne

tiemini,quantiilla fit ponderis, Haud

alitet modà peccata noftra nallius

(cd amittitars non colitur, fed impu-

t

£erà nobis ponderis effe videntur, quia

gnatut, fedab Animabus, peccatorum

Ique

vi, eljcitur & expellitur ?^ Magis

int,

etiamnum aquis, utfic dicam; fluen-

centraboc praceptum. agit, qui peccat

i

tistemporisinnatant: at cümad lítcus

zrernitatis péttra&a fuerht, — pró

in die feflo, quàm qui altud corpovale c-

:

tum

ln

. quàm tum festiemusonus,fic utabs-

pus licitum facit..— Qu funt ip

fa An.:laög G;:« :

verba,

Y

il

quefpe eoopp'elfi ingemifcamus , nifi

.gcix:' ci Do&oris

SAH,

r

zemporl Animz oeus tam . moleftam

excufferimus 1 Interim (i hzc ferce o-

Xlïl. Argue*äaoc etam thulió f

"

w

&tit

"merapugnant cum San&itate dierum

manifcftius, fialterius, quad propo-

divino cultui dicatorum , jute — fané

faeram, pun&i meminiffe volueri-

lque

Taeritó pronundabimus , dies feftos

mus; finis inquam , quem fpe&at

Tkia«:

Chriftianorum , jam feftos non e(fe,

Lex, in obice fervillum operum re-

IT

dumtantuscámque nonfaciló nume-

movendo, Feriari soffrum, ut aÉicmat

di,

jrx

, sabiliseorum eft numerus ; qui ejus-

S, Gregorius Nazianzenus, elisd non

pä

A

modi oneribus toto anaí tempore

efl, quam anima aliquid ecrum aggere-

-

n

preffi incedunt ; quin.quod pejus e(t,

ve,qua fivma[ani.

Nimis quàm ar&is

110

aliarum aliar&mque identidem eulpa-

limitibus humani animi facultates de-

ib

finiuntur,uadeuno eodémque teme

4165

-rum .mole illa. exaggerant , iisdem

emnino diebus, quibusila vel msxi-

porerebusduabus eraviorís momen-

iil

mé oporteretexcutere, JVol;te portare

tiíntendere, e&sque efficere. nequit :

t

áii

ali

o ponderata dieSabbati, Siquandofuis

atq; hác causá

4

isab eccupationibus

etl

o

tii

V

&i

1im nobisdiebus (acris indicimus,

ii

étumulis priorum zcatum — Chriftiani

attollerent caoita, obfervaturi, quo

uttanto perfæ&;üs : -impä;ï-ääsque*wti

t

ritu, quà religione cranfigamus dica-

fimusinanimiemoluments, Sc DEI

rau

*

e

honore procurandis.

Hoc nimirum

;l

WW

tos Deodies, quid quafo, dicereat

*

3

lli, íaquam, quibus folenne erat pa-

eft, (anctficare dies feftos :

tempus 2: 2, q.

h hml

Jila 2242 4

rate fead dies (acros rité tranfigendos

illud dívino honori confecrate,

th-

9144

gd Dd

um

z?qltiglici pærmlmm ?petalxn gffneræ ,

enim dimnmr in Legf fantlificari,

cul-

l'

iE

1j2

D mc*u.R*S us uNDEchüs

2

' .limä diwino: aþp!za

antar : teíte: Ange-

cet: fimilem e(fe con v:e,nitï*flq;zïqäti-* at*

lico. — Crefcune nonnunquam cervo — cus, qui eá causáidentidem re

m

aittitur,,

—— — ——

cornuatant$ mole & altitudine , ut

. ut ad rclum jaciendum aptior fortiór-

;

noncá , qu& res pofceret. ,. celetitate

df ,,4 nec"

ue reddatur. Igitur nec Dsusi

eurrere fubinde valeat,.

uid tum

É

Ecclefia fpe&ant ,. ut corporis vites.

e.

illeagit ? Tamdiu. ad faxum . illa. af-

. quiefcendo. reparentur

*.

fed. multó

fticat, donec omnino excidant ;; atque

mapis, ut otíum iftud ,

fpatium . vobis.

-ita molefto. onere Lber , celeritate

animi negotiis gerendis. , indu

Igeat..

fummá ad fontem , poft pugnam cum.

Sic induftríus horti cultor Plata

ni aut

ferpentibus, qui invaferant, fe ptori-

Pinus ramos terra viciniores: ampue

— pits nec lentiüis venatorum & canum.

tat5 ut canto rectiüs celum versüs ca-

|

infequentíum eludit conatus , (i. fu-

putattollar, An autem hunc: in finem:

gientemapertis in campis perfequan.

quiete fuà Chriftiankutuntur? imó.ve-.

tur, Ima gjäem-inffïoc habemus eorun

ró, velSan&o Auguffino tefte, Orzo ««

.. qu& fpectat Dzus & Ecclefia , dum (a-

Lbutuntur ad: nequitiam, Vlnde minore

U/

crisdiebus fervilibus nobis. operibus.

illi malo, toto.diecorpüs laboribus at«

h

h

interdicunt : id fcilicet agunt , uc

tererent, quàm ut. illi. otiumr, tanto.

DM

occupationum — hujus Mundi Impe-

Ánimi detrimento;, indulgetent, Afe-

lr

. dimentis & tricis liberi, tantóprom-

|ifis utiquetocddie

fodevens , quám toPa

P

, puiüs expeditiusque fugiemus hoftes.

- diefaltarent. — Sic Sacri & feriati dies.

IgF f -3"2/?

noftros ftygios, & majorí celeritate

non jam illos ad finesfervíunr, ad quos.

j

fe(tinemusad fontem Gratiíarum , ad

divinálege deftinati funt ; (ed ad cos,

l

Pf.45v

quem nos Deusexpectat. — 'acate , €2

ad quos cos malgs Damon per-

liE

idete , quoniam ee» [umy Deur, Ideo

vertit. —

D

vj

àlaboribus interquie(cimus, ut meliüs

XIV. Apollonius , Iiïeg;isänti/bcïüä

n

cognofcamus Dzux. illique colendo ,

Archistrategus , Solynsam üt. amicus 2. Ms

deftinatonos animo addícamus. Id (i

uillé/ad fe. fcl;.aþ. r

propofitum Dsusnon háberet , — tan-

ftam usque diem. commoratus eft *

tum abeft , ut laborum juftitium indi-

hac autem , cüm anímí causá incole

eeret , ut potilis ad defarigationem us-

[ecuti obambulerent, eos tepenté ar«

" queiisnosjuberetimpendere,. Otium

matà militum füuorum manu a

fiquidem tot Sacrarum Literarum lo-

fus ,

ggrci;

peromnia diícurrens com pita ,.

cisaliàs prohibetur , tanquam mille

f EKeeli-355

firage & cruore implevit univer(a,

:

f9.

malorum- Dodctor ac Ma gifter : J4ul-

Haccorporum laniena: imago eft. a.

tam malitiamdocuitetiofitas, Petinde tetius &nimarum , quz diebus divino

c fidicerer..

Ut mille difcas. mala ae

cultuideftipatis, exercetur , dum ma»

2

peceata , (atis eft, acagas nihil ; liaud.

lus Damon,pofttotanr liebdomiadam;,

h

aliter acatgentum ipfo: non ufu fitü-

(

velut domiendo exa&am. ,

rümpit

que fordeícit, — Quierem Cliriftiano-

catenas, & Chiriftiani Oibis. Provincias.

It

rum otiofamaae incrcem . effz: non. de-

X!pg[

gr;viïm;is fl; gitiisimplet 5 ficut non

ET

tane

aM

iibl

4

Ü

*

DE Pj

REJCEPTO S'ANcTiFic'&raïbz DIEE DEO s«gcïRösï. i;; :

ib

ad facrüm audiendum revertar,

A- ^

tantüm diebus his. minüs ejusmuodi

U.

fan&arumezercitationum peragatur;

lias, cum meis , inquit , jumentís.

(fv

fcd u: rhultà etiam plura mala. perpe-

onuftispergam , ut mihi per(acrum -

WC

trentur, — Prorfus igirur hunc falutis

Magiftratum licer, & in itinere. Sa«-

]tes

crum hacurillá in Ecclefiáà audiam; -

il

noftrz juratum holtem longé Apol.

lonio crudeliorem mihi imaginot,

(ub eam enim horam , qua appellam,

