pateus domui lacobin ablutionemPec- 15, V.

catovis,

&

1eu : quor teperiuntur , qui non mo-

Fontem iftum vitz illeipfe-

-dó.manus, fed omnes ;fuas veftes hoc

mer inficit veneno: , quiresaliorum.

CXF

Wn

Pauperum fanguine plenas haben: ;

det/net inju(te : Hoc enim , aicS, Au-

dum infima conditionís homines ul-

9

uftinus,non eft agere Pcenitentíam ,.

tra jus premunt ,aut íjs , qui ferviunt,

fedillam fimulate , & ibiipfi impo-

qui

Y

Ep, 64

i, lïeu

Ercli

. quilaborant, debitam mercedem re-

nere t Srves, propter quam peccatum

34«tinenc :

- Pasuir egmtiüm, vita FMP?"

d'M(a--

MUTT

2j

eft, reddipotefe , E3 nos veddatar , por- *

r

"um e[? : ait Ecclefiafticus , utpote qui

niteptia now agituy , fed. fimulatuv,

H qu

aliud non habent , nifiquod (uis fu-

Ratioeft manifefta , quia qui , càm.

j

doribus lactrantur.- Qai ergo hoc pa-

l

poreft ,non réftituic , plurisremillam;

L

ne pauperem defraudat , quem effe

.quàm Deum facit

y

atque adeó non:

[

atbitramini?Reus ef (anguinis : Qui

e

meretur ab hoc veniam impetrare z

defraudatillums , bomofanguinis eff

e

4

e

nec dici poteft veré àpeccatezbhor-

cüm ab homícida non differat

*

qui

rere , quiactuillud cemmittit contra:

al

Eltä, T

W«

ejundit fanguinem , & 41 fraudem fa-

legem altis vocibus acclamantem x

3&27.

Git. thercenavio ,fratres: [uat.

Si quis

Kedde quodpoffidesnontuum, Ma.

ergohujusmodi homo manus fuas. ad

gna certé infelicitaseft ,- quando mi-

dep

lit

czlum levat , fanguíne inquínatas. ,

fer quifplam peccator absque Confef-

non minis pretiofo , quàmille fit ,

fione diem obi:.

Át an non major

(i

qui venas implet , quidputatis , à

infelicitas vobis videtur , quando Pec-

h

)

Deoobtinebit » an nonpotíus illum

eator culpas fuas con&itetur. , & ni-

L

U

ad vindi&&am contra fe irritabit ? Qui

lilominus. ob- Avaritiz fuz vitium

"n

Jrow,a8, declinat aures: [nas, ue audiat legem. ,.

Confeflicnis fa&ta pratidac beneficío:

94

/

oratio ejus. evit execrabilis. Quiaures

nongamdet ? Manum tollit Sacerdos.;

fuasobturar , ne legemtam rationa-

lgnstuspelfimi ftatüs , in quaverfa-

L/

bilé,quecuilibet,quod füum eft, dare:

tur Confitens, & voce , qua totum In-

Q

gtæci pit; audiat, preces fuas tali'obtu-

fernum. valeat in fugam agere attoni-

j

- r

E Ego»-tæ

N

gatio Qc-fcgdjt execrabiles: , cüm Dee:

wm » prorfüs mirificá d.cir-

ab[olse

m

DE R-ä'sfn—mïm&xe RELA

E

381

LIEN

"

"

lm

: x äzj';äflw,

. Ét tamen, proco , quod ini-

)

. qua rei alienz ufurpatori catena dif-

IX, :Iïtak amnia

08&' ',

tt*

: -ät—zcïi't-vo;ï;eäl ^

n tb

fringantur , ille geminantur : fiqul- — diceris ipfi

3 fed qua ratione alíquid

n ^

. dem Deus aliam é throno Majeftatis | fublatum eff , eádem reftituiporeft ;

- ;;*'älattk-

fug (ententíam pronuncíat;ac impe- — quod eft , eádem viálaqueó exire,quá

21. 15« tatminiftris 3 dogaris manibus C$pe- — quis-in eum fe induit, Non eftda-

il

. dibus projicete etm án. tewebras exie-.— bium,quin Cacodemon hac ftulta f, pe

u

— miores. — Quid tunc proderit mifero. , Avaros multos alliciat , eí sque pet-

Confeffatium repeiiffe genio fuoac- — fuadeat, ut. modó tapiant, fore, ut

twdj

rum

commodaram ? aut rebus;aliter, quáàm — -poftmodum rapta reflituant, Verüm

FOnt T

- fehaberent propofiis , deceptum ? hoc perindeeft, ac fi quis Volucri

Modicum ac breve lucrum immeníoe confilium fügeerat , implicet fe tan-

.*"

t«

& infinivo fupplicio , quin aliquid — tàm rebus ; fpe poftmodaum illa runi-

pie

Tufà

explet , luet.

Remedium | unum pédis cüm tanto magis expediat,nun-

il

unicum erat , eotempore Ke(tituti- — quamíeijs íntricáffe, Avertat Deus,

m,

enem patarte , quo fieri poterat, & ne unquam in hosla-que-osiüc-i-dati-s" :

)0*

quando illa medium erat ad falutem — cüm. mihi longé difficillimum ,& ut

nü STbom, neceffarium : CA cov[eroare. [nffi- ajunt,moraliter impoffibile videatur ,

al 2222.63. tam fit de. .h&kjjletate þzlu—tif à -c,a';gþ-

! al

jjs porré evolvi, Quam difficultatem

^ quenseft , quod reffuuereid , quodin- — ut manifeftiüs intelligstis , oportet

RW- j

que

juflé ablatums eft alicui , fitde necefff - priàs Avaritiz naturam penítüs in«

tate f[alutis.

Manetitaque, autrefti- — crofpexiffe (ecundüm fua,u

Imn

üt WW*?-

s

tuüere,2ut eternüm petire. ltaJufti- — principia íntrinfeca,

:

)non

tía ex fuotribunali,à quo ad aliud nen

z

. Avatitia , D, Thoma tefte

, Vi'

Ut«

eft appellatio, pronunciat ,& itaeciam — clum eft. , quod qua(imedíum eftin- * 7^

x

ho

2

12 q.

ontta

ex ao clamat Charitas,& ipía la ab

ter peccata meré fpiritualia & mmeré

1'28. £ 6s

€0,qüi rem alienam retinet.

carnalia,

Rationeíui obje&i, locum

a

- VIII, Quidigitur vobis videtut , — habet inter peccatacarnalia ; ratione

M

omi

deprima hac, quam dixi , impoffibi- delectationis autem , inter fpititua-

litate? Fieri nullà ratione pote(t , ut — lia cenferi poteft. LIode juxta hunc

"s

falvasát , quireflituere detre&ato-. modum loquendi aliquid de afz&ío-

m)OE

he

x

mne damnum proximo illatum refar- . nibus brutalibus , & aliquid de dia-

ciende, An non voluntarié tenaci(- — bolicisparticipat atque ideo mixtum

d

B&b, 6,

fimo fe laqueo induit , quisquis re- — aliquod maximi roboris conftituir,

tUt

a*g.

bas non fuislocupletatur ? Zzvelete - Quam, quzfo ob caufamtantá vl ful-

Áidi

funt femite gveffuum eorum , ait Job , — men pollet ? an non ideo , quàd

d&ï j

ambulabunt in vacuum (| fioliàvià , ignem teriàmque velut(ina claudat 2

"

quàmqua intrárunt ; exireexillisan- — Ab igne vim illamingentem ac velut

z

guftils co

lt

$

ndum

"u

ogitant)$ peribunt:peribunt , furorem;áterra pondus ad ferie

acci*

ne in äu&a (u(alucra- ipfis pereant.

ul

g

u

384,

DISCU. RSULS wx(;l:as;mwasmmäusgi |

n«

accipitzidipfum immoderate hbaben-

(criniis herent. diutius., quám- nos vl--

di. appetentla accidit ,. in uno: quafi:

vamus.: &: ideo. Avaritiz: objectum:

mixto-pluriuin. adverfantium viio-

£

femper perítar, dum vivimus. , " imó»

rüm naturam colligit , unde ,ucdixi-

( üm jam in.cineres redacti famus; a--

mus , incredibilem proríus eim.ac.im-

mamusenim , utije bzredes. noftrb

ii

« petum acquiri,.

b

gaudesnt ,, qui nondum natifunt. ,.

AI, Precereaaliz 3

ffä&väoms snüm:

i

quie. nobis. mortuis. ufaí. porró. effe:

-

tantüm bonum particalace pollicen-

non po(funr;.

'"£ür,.

n4

lta deleGtationem ex. viadicka.

ZXAV, Opotens íigitur, '&fsz)Päiä' Eic

(ís:

- promitcc

*

$

el

Invidiaex Victoris , Am:

vi&a Avaritie Pilho. £ iefatiabiliss , u

bítio ex.a pplaufafame ; par efticete-

oculns: Gumdæ: 1n.partedniquitatis ynop:

D

rorum. vitiorum- racio,

At divitia-

fauiabitur: , donec confumat. avefaciens.

0i

f

rumamorfimul &femel omnia bona ,.

animam: [nam, Ec veipía videtis ,.

J Eceli;

104 19;.

& inde promanantia gaudia adpro-

quomodo.nullo.non die emnis.alte:

mittit 5 cüm Pecunecomzia: obediant;

ríus: atporis.vis.ac robur amoricedat: -

Et ideo. Opes. apprehenfione homi-

pecuniarum.. lianature conveniens:

ii

»

num non bonum.quoddam patticulà-

e(5,uc düofratres eja(dem inver fe: (iat:

4

genij, ficut eidem eft:proprium , ut ín«-

re funt, fed univerfaliffimum: , quod:

. omnia quafi in. facem:colligit; & non:

tér fe ocalus oculo , auris . auri , manus:

:

$,Eib, | aGtu , faltem virtute: Drgariomtimur- s

manui: Gnc fimiles. Q',äi*pminäeaab:

quaf fideju[fore ad/ousima babendas ait:

:

extraneomajoré;quàm á.fratreanimos

Philofophus..

rum confen(ionéfyecaret, idem facere-

XIl; Deinde bona; illa, quzab a-

videretur, quod qui (ibiperíaaderet: .

liis Paffionibus proponuntur, fermé:

meliusac commoditis ligneo fe,quàm:

amantür à:nobis quafi pro nobis:, &

carneo: pedeinceffüram.. Ce:te illa.

tefpeCtu noftri. — Pro. fe amat vola-

Íanguinis communio:, illain codem:

| df

piotem Luxuriofus fiftumSuperbus.,.

ventre. communis. liabitatio. ,. com-

/

h

Potatervinum , Hilluo: dapcsäf;at.cugm-

munis.fors. nalícendi: , educatio com»

uf

Avaiitia non ita.reshaber.. Pecuaias ,.

munis, communisvitz conditio; opes,

f

o quas Avaritia. promitit t avarus fibl

focietas. communis , tam as&o fratres;

V

ama:, & uxori fuz, &liberis, & agna-

vinculo colligare deberec , ut , qui vi-

N

tis, ac coci familiz , & fic tot quafi cor--

dereceosinter fe difcordes , prodi.

gium immaniffimum: viderefe crede-

1

dibus amantur , a€ toccupiditatibus ,

ï

quot fines fant,propter quosamantur,,

redeberer.. Sed liec prodigia quo-

Xill. Denique objc&tum aliotum:

tidiana funt , qua Avaritia peffima

- vitiorum faciliüs muratur, fed Avari-

fzpius, quám Ipfi vellemus, in lucem

. tiaidem femper obje&&um liaber. Non.

profert :: undetribunzlia non folent

Cb l

- moriuntur Poffz(fiones ( qucmädmo-

contumacioribus. agitari litibus ,.

'l l.

dum. feminsà libidinofo.amata mori-

quádm quz inter fratresotiuntur. £x

n ) non moriuntur opes ; (altem in

eadem rupe duo: quandoque flamina

naícune

p

*e

EuE

8

REmTUTIONE ziEii ALIEN E.

385

sH«

E fäuäæf,. & Qäxähä—:

aabinvicemíe ^ Vincere debetPaffionem zamf*pb&hï

utt

janguniur, & quantélongiüs-manant;

tem, qua , ut ex dictisparer , optimo

im)

tanto-ab invicem:msgis: difceduor, Id

— jure ferpens alatus. dici. poteft;: ete-

f

.quod.videre ett in Tigri: & Euphrate

nim per terram. reprat. vitijs carnali-

vl

maximis Mund; flaminibus., que v:x

bus ; ín aéra fe levat vitijs diaboll-

n ,

iuisdem Armeniz montibusorta , il-

€is. Paffio eft , qus verecundiam

elit

lico immanibus à.. (eintervallis: fece»

non excitat ,. fed vanam gloriam , ac

dunt , nec. uz':,;;;sam amplius cenvee

/' Prudentiz fe larvá. teg!:t*-f - Páffio.eft,

[2110

l

niunt. [dem.faciunt quotidie Fratres

. quzptimis.ftatimannis incipltz quí-

hls

etiam Chriftiani ,. qui fi non illicos

bus. Pàrentes: animis: Filiorum ma-

L

€üm nalcantur ,. fibi adverfantur , in-

. gnam: quandam bonorum terreno-

(

'defit, qued nondum: nórint , quid

rum zftimationem: inftillant , appel-

ub

fnu polfidere , & habere propcium,.

Jando- iilos beatos. ,. aní plurimis ab*

d

Cere ti» vix. fato fuo Parens defun-

undant ;. miferabiles conu, quiía eo

edat

gitur* cüm: fubitó tota-qua(i- domus: | rundém: penuríam patiuntur. - Paf-

[

$üs déque vertítur : quilibet fÍnam ab:

fia.c(t,. qua: femper cum annis cref-

Íat.

i-alicgf;o-ü,uä'eï-dignaätcre ,.fggiä-li-bet' ine citr, imó.cum fp(üsbonis t 'cü(h«;,',ut*

» 7, Péa

I[]e

jpriam fibi fieri quezitur z fratresfunc

ait Axiftoreles:,. ecíamít quisque pof- ,

f

us

fircredere, faris (ibi virtutis, fidel,

& inimici , &ipfe fanguis, qui ambo-

:b

rum:nutzimenium elfe deberer ,. in

auctoritatis.& apud alios benevolen-

Qi0*

alimentum vertitur. pertinaciffimi: o-

tiz:effe, nullüsomnino fir, qui facul-

(ete

tatum &bonorum fe fatis: poffidere

dij. Quie,ur paucis quàm plurima.

[et »

dicamus ,. cum: Tertulliano, prímus.-

autumet, Paffio denique eft , que

yim

cuiliBet frater eft lucrum: & commo-

abinferno plütimüm fovetur 5: utpo-

il

dà, qnódque quisexiffimat faá pre

te qua: magnam. Ánimarum meffem.

d

ceterisInterefíe, — /Vefcit propinguita-

Orco debítam colligit. — San&usqai-

4Ad$ey.

u$ s

cort

fus.

bis jura cspiditas: , fed propréa: utilitas:s.

dàm Sacerdos:düplíci & gradüs fui &

bac: fratereff... Ilud porro, quod: de-

San&itatis robore Dzmonem a ggreí--

cort

G»off..

fcatribus dieitur ,. etiam: de Kilijs ad-

fus eft , utpecos Enecgumeni fibi ma- Collec;

n

d'f. 9 '!/.'

at

que

versu'm Pàrentes, & Pirenii bus- ad-

nifc(taret ;; quis effet » Hic impetio:

versüm Filios dicl: poreft i inter quos:

conftri&us , Tres fumus , refpondit;.

j

Exemf. c

od

eerna odia. & diícordiz-interceduat:

quiliominem hunc infeftamus; Pti-

n-öü'äï'iü*cx;fcaþft'e' , quàm: infatiabilt:

mus noftiüm ex officiouo os occlue

d

habendi:cupiditate ,. quz. plus: apud:

dic. , ill'ádqueofficium füum exercec

u

fj

hominespoteft: , qunàm quzvísagna:

cum raptoribus: ac' poffefforibus rei

tio & fanguinis.neceffitado, — Homi-

yelt

€lem, L

HC 392

4

alienz , ita ut,. ne- - pro furibus: ha-

beantur ,. pudore. prepediti/crimen.

Jent

/G.St;-

095 COv poy a p

gircognari [unt g;cg?iæf' : Zkämz

d

jj:

fuum: Confeffario: non: manifeftent,

h

XV,. Cu

m hac:g(mr 5&"& depu:

Secundi officíum eft,. cor occludere;

I^

gnat , qui.ad reftitat/onem: obligatur;.

ut, etiam cüm. fcelus: faumfjn: Con-

lu

cc

J

€ zo-

Stehesipus leff'lï. dscidau d

»

N

x

Di sc üÜRSUS VIGESIMUS. 'Säïaïixïr&ms,

"

bunslibus commitf mänïf&&o iádi-

u

feffione apetuctli-m' , non doleant do-

cio fünt

lore requifito. Tertij officium eft

, quódaullibi msgis exa-

&

manumclaudere, íta utcüm & crí-

letequicas, quàm ubíi omnium mexi-

i

mé obtineri debetet.

Tot lites , quas

men confelli fuerint , & ex animo de-

g!

tovit Avarítia , — Poteniia defendit,

teftati , nunquam tamen à fe obii-

[ï?

neant r

erum iniqué ablatarum . R.efti-

Vindióta in annos & annos protraxit,

injufté inferioris condirionis homines

rutionem.

O quor inter Chriítianos

obíeffi funt ac Éuergu.

opprimuut, & maaertbus altecam ad

huju(cemodi

q

meni

*

1

. qui ubi príma duo obftacula

:

fe Jatticie lancem inclinanr , qug in

Q

eam magis parcem propemder , ex qua

fuperavéie, qu

ibus DEI gratiam .& fe

iU

plus tecipit: tot , inquam , lites nume-

i

longéatcebant , ulcimum tamen nun-

uam pervincunt verá & efficaci Re-

rabitis : at quot contrà Reltitutiones?

q

(irutione. —Veati, quiérerrá oriun-

Referc S, Auguftinus , quódcüm M:g:-:*

H&rh,!gx.

Bgäävn.

diolabi moraietur , pauperculus qui-

de Verb,

Hift,

tur , cam frcquentes non funt, acij,

*

ibusalfurgunr: fuat ta-

dam crumenam daucenüs argenieis Apof.

: l!f?æt.

qui ex plaud

imen conftaniiore

s ac morá graffin-

nummis refertam invenerit, taiiinque c, 10

lané accídit ín no-

ád divetía uibis loca (chedam affixe-

"

cur longíore.

ltap

(tro cafu , ex pa

ludibus fenfuum ac

rit, quo notum faciebac ,^ dictos fe

Patum omnino

;ï

libidinis , tentationes

longä,fïequen-

numros reperi(fe,

& forían etiam ma-

morz interceffic, cüm qui amifit, in

tiores exfurgunt,

inventoris notitiam pervenit, & datie

giscommuünes ; non ita tamen funt

contumaces , ut illi tucbines , — qui

;

certis indícijs compertus eft nummo«

tum Dominus, unde& íummá &de

ex pro

fando Avaritim (inu prove-

(tema appel-

eosdemrecepit, Moxautem de in-

Petrs

niunt, Experientíam te

lo : Noz facilà de Avaritia triumpbat ,

vebiá pecuniá latus. viginti nummos

Bieff.

ctumená exemit. , & pauperi honos

Serm 14.

de quo (enm.

£

7

À Awaritia trittapbavit,

[

& iniquis

tarij vice obtulit. - Renuit eos acci-

Prov,

Negotíari cum cupiditate ,

28,20. ;

ugftibus conícientía

m non gravare ,

pere Pauper, affirmans , nullamfe ejus

fa&i mercedem velle , ad quod reli-

reseft d fficillima,

Qui fefhinat di-

hn

fer&ac qui fa-

io & confcientia obliparent, |Cui

112j

zari,mon eritinnocens;

ipgutgi-

alter : faltem decem accipe , quos ci-

me corripitur , aviditate fe

bi donoetíiam non debitos, .Sed &

tandi pa

rüm ad ciborum , — quos ín-

hos virorum optimusrecufavir, Tunc

gerit , d

ele&amattendit s parüm etí-

fic ex in-.

velut ità percitus Dominus crumee

am cibos íngeítos mandit :

numeris , qui nimià lacria

viditate il-

nam in tertam abjecit, cum di&o : fi

deimeonihil accipere vis , íÍcias , ni«

le&inegotiantur , quàm paucos re-

reddant ,

hilme amififfe : atque ita diíceffit.

erire eít, qui malé parta

&ccibum illum noxium ,

quo ' ani-

Quare coactus pauper aliquid defer-

re Domini humanitati & - beneficen-

masoneratur, revomant 0^ G&tamen

móxque

tiz , &ccepit oblatos dchm a

a

tot ipjufþicia; nunquam non igjï'gi-

ER

TU

pE RESTITUTIONE REi/AL!äN./E.

,-387

l-

P

. adeos hnter allos inopes diftribuen-

aquam videbitis abundantlffimmám.Sic .

Yi

desíecontulit, — Quale certamen fra-

cüm Paffio quedam exarferit , fubitó

D

tesmei ! Totus Mandus vix erat di-

liquefcit , quoderudelitas congelá-

jus

.. -ghum tam infigni fpe&taculo Thea-

tat. Etveró res ipla loquitur, quó

3("6

uum, cuj;is..

folus DEUS dignus fpe-

quisferme eft ditior , hoc effe in ex-

xit,

Gatot erat,.— Zbeatrum Mundus , fpe-

pungendis nominibus tacdiorem, Ca-

inat

Garor DEUS, Sedubiterrarum (ant,

przcüm macre funt. , faac etiam

?

Eoree

rzrärþd

ui quandoque renoveat fimilem

focundz; & quó magis pinguefcunt, pj 18.

2 il

conflium ín opprobrium. & con-

ad pariendum minus

D

w*h»abücs;u &Và* ;, ;o,

](!2

téptum Avaritiz ? Vix reperitur

dunt,

Qe«

& E

XVIL. Praterea qui,

, camkfïezuma fpe

aliquid, illico abfconditur , & proeo,

361

(ishumani, excufationem hanc , sz

quód rei perdite Dominus anx $ in-

M g

quiratür , timetur , ne inveníatur.

pf ,canquam bonam & fufficien-

qui-ii

tem admittunt, quare eandem in alíjs

É: fic videtis, qnód quó mosgis obli-

ii 4j

nonprobant? Pauper ille , qui ad fa-

gatioaes Reftitutionls faciendx abune

qug Fl'ml

dant , tantó rariores illifint , qui

tisfaciendum "contradis nominibus

[e

compellitar , idipfum dicit , zoz pof-

promptá m

E

3

anu ;-þca:s'*k jekinr* adim-

fe

P.

fum, & majori quidemjure ac ratione,

g

pler

nec tamen auditurut valida , fed cüm

XVI,

»Inþïvf—mfs' dicunt : szpäf.

u

lac prabere non poteít , emungitur

fum : (ed hocnonpoffum idem lig-

li

nificat ,ac : hoc mibi duram eft, atque

fanguis : Lictores ín tugurium im-

10

difficile : aliud quid lucrari cupio,

mittuatür , fpoliatur , ut plgnoris

2

fide

etíam alienz rel adminiculo, Ex il-

loco aliquid fubftituat

3

vix tane

t

Eæs, quos DEUS peculiati odio profe-

tum eiftraminisrelinquitur , cal dor-

1io

quitur , uaus eft Dives mendax : D;-

mitürusincuber. — An non hoc eft bi-

no

viten mendacem : Hujafmodi Dives

lancem íniquam manu renere ,

:

X

qu amn

i

mendaxeít , qui dicit : »es poffum :

Dzus adeó deteftstur ?. Szatera

dolofa Provv.

eu

fed mentitur; non vult.— 57 dixerts,

abominatioeft apud Deum. — Cümn fcle 15« ;

reli

Troy,

vires non [uppettnt, qui in[petor eff cor-

licet debita veftratam negligenter ex-

C

2;'. 1 Zjä,

dis , ipfe zntelligit,

Sí «gererur dein-

puongitis , eaautem, qua vobis de-

d

bentur , tam feveré exigitis, —.Pos-

veniendá rationc Paffioni alicui fuz

T

obfecundandi: de promovendo la-

dus aquum voluntas ejus.. Si. quod-

Funt

tocum amicis convivio ; de vindican-

visleve incommodum ad Reftitu-

tionem lícité differendam . fufficeret,

m

dàinjurià, majorem acceptá tedden-

)vl

do; ptzítóftitim effent , quze requi-

nunquam illudtempus adveniret, quo

vobiís

fit

runtür omnías & nemo diceret : AVos

reftituere velletis, cüm (emper

Lefier

fit.

poffasa.

moleftum accidat , Reftituere. — Sed

lre tempore hyemali ad

e infé.

(

fontem congelatum ; dicetis , aquá

incommodum tsle effe oportet ac tan- ;

$ 616,

il

illum carere, Sed quim fallimini !

tum ,quod notabiliter Creditoris in- 2,5, z,

ur

exípectate , dum Aü&erfpirf;:ä,'cüm.

commodum excedat , adeó ut fecan- ;, 21,

um

Ccce 2-

.;mäcüasgts i»;frgesmus' SEPTIMUS,

$8$

düm recam ratlonem Creditor n ta- — re tocbomines, aebus a

ten 'Sgrwe&,

Ín

W

- Jícafudilationem, (i pereretur , pru-.— femper parurire , dum 4dectidem

lut,

:m'f

&

dentet negare non pofíet,

- :Confeffariisfpondent, fe reddiruros,

iltn, D

ag nf

XVIH. - Fingite porró .

unum- quodíuum:noneft , «&boc -quapto-

cyus: interim pariunt nupquasm , pro«

fpe

uempiam cognitá -hac reftitoendi-

p

obligadone /Confeffario omnino .po-

,pïcr-.:ca-æquöd .;psomi'ïfra ;Pz:æfïcm nDutt-

JHacefl maxima anea. curá,

L m

licerí Reftitutionem ! viam autem ,

quam.

ationem fuam .executionl

quá affigor, (| ajunt o feffario ^. a

19 ï!dz

z ;quäg pollicit

mandee, nunquam ingredi, 'Cir-

eredusPater .-g!fäd-'-de facienad ;-gjl'zqm-

:]fl(:; f

M "

cinus uno pede tetcz infixus haret ,

£10p6.non cogutem Vcertóreflitnam ,(au-

£e promttto, . .Ac , G/Copfeffariusfume

i

altero , quó vulis , movetur, a

hi ,cümnon ftatim jubentur reftitue-

pris.animis non refpondear .d feité 3

e&

Qu

re , difficulratem non habent in pro-

Atepríüs, & Tulflitiz.debito reftitaen-

do£acisfacite.; tum.redite.d noxis ab-

miuendà Reftitudione n futurum

gä

(olvendi: oa eftpericulum.,, quàd

W

quantam vultist quiafaturum , tan»

— quamquid pi&um melc(tiam ijs nul-

unquam :p:zflent , .quod promé-

xqu

fermnt : 4morieniüt ;porturientes etí«

(

lam creat ; przíens autem,, ceuvivum,

:

$o,qui «b

amnum , licécintegrem feculum fue

h

; longfeïnuaximamæticfnogm

apniscompluribus nulli non/Corfcffa-

perviverent: quia Avatitia , .quz-ome

ne vclantati:robur adimit , non finit,

rio Reftitutionem adpromittat ».quafi

jam jam faciendam

yquamtamennun

utanquam foluno pridemana tra ,ab

ijs excorqueri poffic.

*

quam exequeru, .O fru&um pe(fi-

mum Ponitentiz , qui nüunquam ac

GKAX. Veram qui

dem eft, ;pïx:æt:et

AAvaritiam àn injufa hac.dilatione a

a

maturitarem pertipgit ! Multorum

opinib eft , naturam -tatribus dul.:

magnam etiem parcem , 1gooirantiam

ä

lum.certum pariendi tempus deter-

accedete: credant.ením, quód adfa-

tisfaciehdum legi Divinz , (ufficiat,

lll

mináffe: dndeetiam Romani legiti-

voluntatem reftitaendi habere,, qnan-

mam Marrisillius prolem judicácunt ,

quz menfe primüm decimo tertio pe-

docunque demum id fiat$ id quod

fané baudquaquam fuflictt. - INams

Tä;om,. :

Plin.1,5, Perit: Que

psiam nullum cevtum teva .

preccptum Refttutionis partim af

UE

e. g. P. pus partendi

]lamtumvfwdercmn 'YNi-

£ 9.

Sennert, detur ejusmodi opinio apud hos dila-

finmativam , pactm pegativum eft,

LÀ

Partim.dicit :

»

[]

l a. p.a.tores invaluiffe ; nifi quod eorum

vedde : 'paitim dici ;

snopretine 3 Ainde non folim obligat

de Part, þa-ttus nontantum aliquot. fint. men-

fard,

fium , fed etiam annorum,

Sape

adreftituendum , fedetiam ad . refti-

poft matrem mortuam nafcuntur ; & ,

iwmendum ftaüm. — ladeilla £pfa re-

tentio rei alienz injufta, etiamfi vera

cüim priüs in lucem edi oportet , ínex- -

licabili vifcerum dolore ab ijs qua-

habeaturintentio reddendi , eft ve-

fi avellendifunt, ut naícantur,

lutiterata rei ablatio : ZVos muIrum

pra-

;erümrcsprotfus mirabiliseft , vide-

interej? , clamant SS. Canones ,

fer-

at

r

m *DE REST&TU.TIONE REI äumæ

3839

)'N

.fþg;t;fmäuoadgpgizicklgnz.iaæ?iäæ-g.dä&gm- peccatum -eontin :ü.umw , & noninter-

Cont,

Later.

veanjufies ac vmuadere alienum, — iNou

^rüptum; e(tamenpeccatotum, quz

m

dJabtnp, fotüm:dicicDgus ,'ut reftituatis , ((«d

fficurunda undam trudit , ((e invicem.

Q

:confeguuntur ; eft jugls .corífl Gus

4Il, e39. infaper ;ut , m reddere debes ad ve-

Q«

fperum., non d:fzras ufque mane,

:contraLegem DE!, quin anguam ar-

ANon mordbitur -opus emevcenartj tusa.

ma ponaaturc; -& in virtute contiaua-

'á "

Yevit, apad teþ»:;/j quemane ; G alibi : eadem die

tz hujusnju&itiz ( icut DEUS dici-

veddeses pretium. datortr fur, Xlade

itür ,:'omni momento nos Creare , pro«

D

g

d

g:fikcngm .catbonem acceníum ín vo-

prerea quód omni«momento nos cons

d

224 [4.0

]à manüstenet, non (atishabet .dice-

e

fetvet) fic etíam dici poteft ,.quàd qui-

Qd

ære x -decrevi :ïlum itbþ xcereo

4

ed ne-

:aliena Dominofuo non reftitait ,-om»

i

cefe.haber, eum illico à fe.abjicere,

nimomento auferat ,, -

Aento ablate retinert, -

guiaapmni..msa-

»

d

cümaliàs ceibonagis urat , ac pla-

i

i

gamfacist laculenttorem, — lia ;pro-

AXX. 'Verüm quidde illis-dicemus,

pofitumReftitationisnon:fufficit ;fed

qui , càim moríuri (unt , volunt refti-

iv

«quod malé poffides, actu reftituas ne-

tuete? quafi veró aliá .ratione decre«

]e

2

«celfe.eft , ï;.guääjz;primiüm., inoraliter

ta füamaturare :non pollint , .quám

W

doguendo, potes.; alioquin ;femper

forba ,-quibusi dem eít »ma,emc-febrg.&"

(e

geccatum ;pzccato .cumulabis. .diife.

puwefceie, — «Dum fani 'funt , ia(tac

ni

irens,tunc laltem., quando opporta-

*Gryphis iniqua lucra "unguibus 'te-

il'zb

na réftituendi occafio fe ciferc., & ne-

mentz; -eripiilla non poffunt , /nifi

gligitur. — Ferz :omnes certum mag--

càm mors'falcefuá ungues :te(cindir..

mDiudinis terminum habent , folo

z

'Quantehzcitnfanía , & forté quis ve«

Crocodilo exce

DItO /5

[:

hic ením cre-

lm

ftiümex .eorum eft -numero s qu ies

u

fcit, dumvivit, Similis differentia

jusmodi é&t animo./ Nihil.di

caimus ,

dnter aliavitia:& Avaritiam interce-

li

:quód mors fubitanea 'vos poffit .ob-

dit, Homicida, exempli-gratià , übí

ruere. Omittamus, quód heredes,

(

tat

gladium vaginá repofuit , finem fce-

que-à vobis conftituta funt , «noa.

levifuo imponit,. ^ Luxuricfus crímen

exequanmr. "Omniailla ,:& adhuc

finit, cüm nefandumopusconfum-

plura.concedamus , .quz deftinatio-

ami ^.

1^

j

mavit 5 "&fic loquendo de 'peccaris

ne veftiáprecipitis: -quid.deínde ? 'Sí

a^

M

xeü'

aljsomnibus , que -dum ;'Corfeffio-

interim |ipfi poteftis reftiraere , nec

"|

pe non expiantut, non éft dubium,

re(tituitis ,'pro eo ,quód animaám ve-

d

quin vivant vigeantquein Auctoribus

ftram debitorum vinculis ex(olvatis,.

ipt

dl

fuis , :nonramencrefcunt, .In fur-

-magntficis veltris promiffis., fed pri-

toaliter feceshabet; 'hoc«enim omni

müm defururo , quorídieeam magís

ff

ho:ácrefcit , cüm fur-etiam tunc,

jilligatis, . Sires ablata veddi ipojfit,

[l

"

quando manus tenet quietas , furari

«£4 non reddatur ,puniteniia ao agiturs

perdac, quamdiurem furto ablatam

fed fimulatur. | Pocnitentiaveftra poc-

»am

nitentía.quzdamífcenica eft , quz Dz-

h

in/ju&ä r'gtincr, W'e'fbþ*: Retentio eft

mohi-

(

*Clcc 3

-

90

'DisCUR,sus üessmüs SEPTIMUS,

L

monibusad fpe&andum convenien- veniat: eóque invento ín animo fefe.

3

g!tl

tibus rilum movet, & Confeífio vee

cüros arbitrantur, — De Crocodilo

Chi

fira Confeflioperfonara eft , mendax

refertur, quód ,. poftquam hominem

ET

acfallix , qu& nón folàm Dzux non-

devoravit, tanquam mortuum fe ia

" dud

placat, fed magis provocat ad indig-

fabulo extendat híante ote , acaperto

nationem, — Magná nimirum laude

guture : mox advolare dicunt avi-

ti

dignum eft, 4 devorandis pauperibus

culam, quz reliquias intra dentes

df

abítinere, quando denres vobis exci-

qu

etíamnum harentes extcahat & aufe-

derunt, quibus eorum (ubftiniiss ar-

rat, Idem plané Confeffariorum non-

U

todatis

[

i

lpíz Eleemofynz vitupe-

neno faceievidecur, Accidit ad ejus

"

riononcatent, quzad ultimum dif-

pedes homoin pauperescrudelis , qui

lïx

feruntur, nonutEleemofyne , fed ut

ubi non unum tantüm devoravit , ve-

É

Di

eà. ufque dilatz,

Unde S. Bafilius

lut doloris ac peenitudinis Magnitu-

prídem ad eos, qui dum viverent, Ele-

dine mottuum fe proftrernit, Nec mo-

i,

eiofynaslargiti omittebant , ut mo-

dicum praftat ficer hic fudex,fi, quod

IU d?

VA

H*Mm U

rienteslargirentur: Ffeg en[er t twuc

rei alienz cum adhuc reliquum eft , ex

II

Iu

Iiberalis cum bominibus eris , cixm am-

confitentis dentibus extraxerit : alia

4

lh

«

plissinter bomineszon ages, Judicate

enim, qugjam concoxit, jam de(lru-

H

j

jam,

2 eorum reftitutiones laudem

xit, jam cum fuis mífcuit , vis nüïlþaie[*'r,

merirea

-

ETA

Zacheus ferió poeni-

.

quzàPoesnirente extorqueat , & co-

tens ión dixit

LI

Si quid. aliquem. de-

rum redditionem perfuadeat , licér

lït;ö-. 19.

$..

frasndaus , reddam quadruplum 5 fed

parijure ad hzc , atque adil

redda ; &ideo ftatim etlam falutem

tuenda obligetur.

Obtínuit $ Fodie baic

*

40»;:&:' falus À

AXXII, Nectant

üm defrdfmc-- pyïe-»

DEOfalaefh |

rumque in quantitate reftitutionis ,

. XXL — Ettamen , quantum ab hoc

fed etiamin modo, quo fieri deberent.

j

difcrepant nonnulli ?. quia fi quando-

Totz quandoque conüítunt in eo,

$

7

2.

que reftuunt , confideremus tan-

ut aliquid ceruz Ecclefiz , Sacello,

3. ts

tifper, anideó.omnesifti injuftotum

Altaribus, aut procurandis Sactificijs

$.

lucrorum laqueis fe expedíánt, 1n

expendatur.

Sed , quamvis Elee-

;

primis pleriqueeorum mare imitan-

mofyna pro Re(títutione eft , cüm

&y

sür ; quod ubl integras naves abfor-

rei alieng Dominus ignoratur , au: ei

!

lMa

!j

píic ,. nonnifitabulas , cá(que laceras

hgredesnon faccedunt, qui ejus par-

g,

ac confractas in littus ejicit, Ita hi, ub

tesac

Y

erfonam, fuftineant ; fitamen

*

V".cl

complures familiías perdiderunt, com-

contrá alícui inn

etefcat , quis damnum

ly

inunitates exhauferunt , Ecclefias

paffus fit , nulla fatis Eleemofyna ani-

fpoliaverunt ; reliquijs injufl lacri

mum ejus folvet à contra&tá obligae

debitum fuum expiare contendunr, &

tlone, etíam cüm ad imítationem

Confeffstium inquirunt , qui ín hu-

Zachaí, pauló anté laudati , dimidiam

josmodi compofitíone. cim ljs con-

pf:res

bonorum fuorum partem in pau

SrO«

P

od

iz

DE REST

TIONE REI ALIENE.

$2X

It- f ua'ä' *f-x; u

asreddet ?

13

"erogírt. Id quod ex eo fatis col

Pignam q:ti-

L

»

gitis, quód ille contentus non fuetit -

dem reddemus. "agreffibus

LI

cetevun

ll

t

- Chrifto dicere : Eecce dimsidiwm bo- lacrymasillerum quis reddet ? Ego qui-

dem contentus forem, fietam lacrya

| hfämä'j' ?« porun wieorum Dominne do pauperibus:

&O

-* —— fed in(up er clariffimis verbisadjunxe- -

marum ratio non haberetur, quasfun-

jjl-

rici ff quid aliquem defraudavi , red-

dunt Operz,dum mercedem diuroi ful

laborísexpectsnc; modó damna, que

j

- déquadruplum.Pcobé (iquidem nórat,

. quàd Eleemofyna , utut copiofa, cum

ipsá fuá expectatione incutrerunt, non

uf*?

fonn

Reftitutione confundi non debeat,

fineomni compenfatione ín oblivio-

nem venirent. Si pauper ííte fuo

us

-

. Cogitatejum, anveftra Eleemofyna, .

tenuís ac mod ca d ceftiruendo excufa-

tempore mercedem | accepilfet,. cum

qui

lucro familiz fuz meffis tempore pro-

Vi

revospoffi. Fuetit licéc copiofiffima,

nilerode:ir. Uaus quíspiam eft, quem

[pexiffet ; fed quiaab avato hoc Ea-

h

denudá(tis alius eft, quem veftis ; ait

clione merces injulté fuit dilata , pre-

10«

Serm,

0.

!9ud

$. ,Augu&inus.[ääus lzeratur ob remá

tio duplo majoti, quàm aliás emiffer,

teacceptam , alius triftatur ob rem à ce

rem deinceps emat neceRe eft. .Ec

e

Verb

APOF.

erepram, — Quem jam putamus à Dgo

tamen, quis eft , quí. pauperi. haíc

lia

familiz non dico lacrymas , quas hac

64

auditumiri? an cum , qui mifericor-

diam ínclamat ín virtute Eleemofynz,

durà expe&atrione fufpea(a fudit , fed

t

(

aneum, qui Juitiam? Ceité obliga-

veraomníino damna refarciat 2 Ava-

ritía nequidem cogitare ifta eos init :

tlo juftitiz obligationem Mifericor-

ii

- diz praecedit ; unde illl potiüs audien-

quamquam animus lumen quoddam,

di

A

tur, quiclamanr contra vosob ja&u-

quoram manifefta. injuftitia agao(ca-

tur , affandereftudeat, fixis. de indu-

sam , quam paífi funtsquàm quí pro

p

vobis percrant , ob beneficeniam,.

ftciá in terratnoculis. ad rem non at- p ,4.-

hi !

21,

quam funt ezpeiti : fi tamen benefici

enditur. Ocnlos f&tos flatuerunt decli.

[wt&

dici poffunt., qui non faalargiuntur.

háre in terram,

?

31?;,6;

. XXIIL. — Sed demus etiam , quód

XXIV. Quid igimr de ram terri-

i,

qï

Reftitutio ia debitá quantirate , & el,

bili , ráimque tenací. vobis laqueo vi»

o ,

x

»cui fieri debet , fist 5 ubl invenletis

detur , quo, qui rem non fuam. detí-

13

aliquem , qui damna refirciat ex

net , conftcíótus tenerur ?. Terribilis

qu

Zitz. de 4Gtione illà inju:iosá provenientia?

inprimiseftobhoc, quódnulla prore

Uuft.

i d

lnvaferat . Uladislaus Polonie Rex

fus fit falutis confequendz via. & ra-

Germ,

Faf'

Vir, €.

n bona quzdam Eccle(iaftica , Re-

tio,nifi reddaturjure, quod fine jure

n

ablatum eft, Tenax etiam eft, proptet

194

géundarum, arputsbat , jure, — Ecá

1ut

conjugefua San&á Hedwige de In.

fammam reddendi difficultatem , fi

i

juftitià commonitus illico omnia re-

quis unquam tei allenz . vindicetione

-ftitui juffit. — Benecft, ajebat San&ta

fe permifitimplicarl, Certà non abs-

ig;-

[7]

Qui Prov,

4

R

eg—ïn?«fy:—'-flläfs'äx:i:gm »m.irfcrcy*:lis" iftis- | qui* : g?avï ?3055 —,di*iF SaPiens-.

x

60&' P X !; 64

z

"

r

22.

DISCHRSUS. wgz—swæzs&ææämus;

songregak the[auros. lingua. mendacij, —

perdar.,. fed permurerimmellus, düm.

( hoc ef&, cum falfitate, cnm fraudibus,.

immenfo lücro:ipfum Duu- (oriiur

col

ac mendacijs in. Cenfcffione prolatis

debitorem ; Quad- emim effe. potcfe ditimo

27 2$

ub

ad eos, quiad K'eftitutionem eum vo--

homine , cujus pr

ei

; Zäæö;

PT

ajïl:turDEUö ja

2

F*,.e

i,

unt obligate ) impivgerur- ad- lagueos:

delitorem £

" du

p

portis: : (venim hi laquei: mortis- non:

XXVL. Alrerum re

iuadin .

7

aua

funt , quinam erunt ?

*

bir

víncula ifta. omaino abrumpan: ürsin

XXV, Null&mne i gitur remedium

vero- defiderio anímam (uam aeg«

