zali &fenfiliamote,qualem etiam avi-

tegrz nonnunquam lapíz fint hebdo-

m

culis natura ingeneravit ; adid vos agí

madz , quin velfemel illias memoria

jttt

decet : alis eo vosin conatu & ftu-

mentem fubirer , perinde ac fi ipíe

i,

dio vincithirundo aliqua , quz majori

nuípiam effet, . Quoties vel ad prava

9D

femper folicitudine 8 dillgentiá pul-

EO —

]e

incitatl (quod -Vq.,uidemk tempus

2

x

g*uö

W

, l&f;ïlf, S'egnfri Chriff, Infir, Tom. 1. !

x

-

"

$2

DISCURSUS '-QmNïïüs |

1 t

ndat nihil, ad--

-

qu

o vel

ip

fä,näcä*mtasx docere nos de-

in eos emolumenti reda

vertent , fe deeo cogiáffe nihil , ex

beret , qu

ód , & quid orandum fit )

S; EHC&:

eítis? & tamen (u-

. quotamen uno pendent univetfa, S

cif

"

illius recordati non

ep. l»f

binde belliffimé vos purgátfe videmi-

.c€a, qua tibi obveniunt , dilisere , £$p-

ni, G afferatis, vol imbecilles efle ac

( fum te dilgere nefcis. — Ah! Dile&is-

fimi, excutite denique tergogem",-qui

fraeiles, — /Eftate, quia major eft cor-

andi necelfitas, crebriüs re-

obrepát in ggrendo ne

2

cotio tánti moa-

dis refriger

non di(pari ratione aur af-

menti, ftatuite modum tor aliis velftrís

fpirarus:

fiduam, au

t fequeniiüs fepetitam o-

- nilprofuturisoccupationibus , ut cem-

-pus fuppetat ad habendam denique Á-

portet e(fe orationem , cüm tentamur j

nimz veítrzcuram, Siramifolo pro-

hocenim eft illud tempus, quo animus

ravi alicujas defiderii , aut appetiti-

.

pinquiores non refecantur ,arbor nun-

.

*

fic neque

onis lammá exardeícens magis €

jus-

quam alriàs attolit caput

vosunquam tecté capieris , quz Fides

modi caloris cem»peïa»cione opus ha*

bet,

vera docet,fi non reícinditis tor impe-

. dimenta, tornodos & víncula , qu&

ONIN. Trapfeun

do. délide b Oua-

vos milerz huic terre nimiüm tena-

5

tione ad opera , cexpendite tantif| per &

citer al!igamg

*

edícite, quid candem sgítis , ut Anima

|

veftrz,, cujus rantum eft pretium , Sa-

XX. Necjam i

llud occ?nitefy qui;.

lus intuto fit? video vosà prímo mane

bus implicitieltis, negotia ex genere

erum occupatifíimos in

-fuo prava non effe , & quantumcuns

ferum in vefp

sbonis, que umbrz in-

que avidé ac folicité intendatis lucrís,

procurandis ii

ftar evane(cunt: &terpz aüte

m beari-

aliud camen vos noncupere, quàm

quod veítrum eft,

Sitita. ut dicicis:

tatis confequendz gratiá nihil vobis

Paitun aberat ab ex-

nontamen hoc fufficit , (1de Animá

fieti confpício.

E:íam

tremis eorum aliquis ,

qui Francifco:

fervandá íecuri effe . vultis,

Primo Galliarum Regi ab arcanis epí-

qui veftris in venis meat (anguis, no-

xius natüurá fuà. non eft : & tamen,

ftolis fuerat 5 &

lacrymis perfufus

Mifeium me, quí

- cüm hic redundat, & morbi índe, &

hzc x'ngcminabac T

entum chart

x volumina

non femel etíam iors exiítit. — Ipía

plus quàm c

hzc.tot ex curis vos extricandi dili-

in exarandis

mei Principis Epiftolis

HO

& tamen ne folium qui-

- gentía faciet , ut tempus invenistis ,

confumpf ,

31!

dhibul , ut

crebriüs divinum ad Epulum accum-

dem, quantumvis tenue, a

bendi, (acras edesadeundi , facros

in eo annotarem noxas , dequibusme

Oratores audiendi , Catecheticas infti-

nunc coram Sacerdote deberem accu-

mis multí

tutiones , pías alias exercitationes,

(are! Talibus omnino lacty

.more aliorum | veré. Chriftianorum,

deplorabuntfortem fuam , fi alii dein-

frequentandi :; alids in vità. veftrá re-

ceps à fe ipfis non evadant, Venient

bus omnibus & negotiis locus erit,

adlineam uliimam , & poft a&a &

. obti-

praterquam.Calefti. beatitati

F?güam diligemcr qmnia ; oX quibus

uendæ

o d

z

8j

s

UM ET Rstimmäum

.DE 'NUIMERö« ELECTOR

adüs

A

"

a

*

us quidam Pi&or,

videntiz labores , quos pro gt

nmäæ Rid

exantlatis,

Mel

)U

quem ipía fua ftoliditas c

elebrem red-

velli conditione

W s

numima-

nulli gemmz — fpl

endorem adimit ,

..'Sqis

diderat , quas pingebat homi

erit

*

y»

- fed auget po-

undeno-

uz in illud incid

u

fl ,

inesà pedibus ordiebatu

x

fii

Talis cft & DeiSpi-

&

nunquamvevenï: ;

ut capitiin tel

Àlo-

tíüs & intendit.

ritus: nullam condit

ionisnoftrz a&i-

qi

. Nelim vobis bi-

i

onem tutbat aut. impedit ,

fed ip—erü*w

lem haccompatatione movere: ejuí-

ni vittutis (tus

i

modi tamen Pidtoribus tota Provin-

cit poriüs

: fic ut homi

diofo me

lius cedant alia etiam nego-

lfl«

ciz plenz videntur: plerique enim 9-

j À

tía hoc ip

fo ex capite, quód nullum

pus füum à ped;bus inchoant; prima

Ímz przponar.Quam-

pre

mané cogitariones non funt de gratiís

aliud negotioan

damni ín quem-

Qut.

Dco agendiss prima opera non funt

quam quíd denique

i Gniftré alia ome

ad eam ut Parrein & Dominum agno-

quam redun datet ,

itgut

4 Animá,

Fide

ícendum ; prima delideria non funt

nia negotia caderent ? Salv

nullius rei. ja&taram feciífe

dici pof-

npe

de eo nullà. injurià offendendo ; fed

L)

ità , quid

fumus.

e

hác autem perd

qu

conferendi (e ad labores. confuetos,

runt univer

(a ? Md Mattbe

JIr U

reliqua. prode

utequusadaratrum: necalterius de-

fí Mundum univer[um 16. 26«

inceps tenoris omnís reliqua. eorum

prodeff bomims ,

Jucretur , apima verb [ua detrimene —

qui;

vitaeít : unde ad tele , in qu;fa pin-

exuemum venitutr.

tam paniatur ?. Qui adamantem habet

w

gendam eífet ,

DÀ

annulo zreo infeitum, fiannulo a*

CU

quin locus capi

ti efformando (uper-

milfo adamantem Inveniat , nihil fe

ctis)

fit, cujus lineamenta primoloco opor-

tebat ducere , tanquam rei ex qua

perdidiffe exiftimabi

t : at fi amiífá

guäm

íat annu

lum, quam de-

cidet

paríum reliquarum proportio erat

gemmá inven

inum fortem.

(uam failfe exiftimabit ?

jimd

de(umenda, ^ Íntel

ligitis, quod dico,

mís ,

ola-

Dile&iffimi, dummodo velitis intelli-

deplorabic j«&uram lacry

d

tíum non admittenribus ;

haud fecus

no

gete.. Difcite tantifper animam ha-

ac fi nibil reperiffer,

nety

bereloco,quo meretur,primoinquam,

XXIL Hoc igitur pondere anima

T

qui cun&tis ip[i ritulls ac nominibus

]l

debetur, Fili ferva animam tuam , £$

ponderanda eft , pondere inquam

San&uarii. Hoc eam.pondere Chii-

dl

| 25529 E 0.

da illi bonorem fecundmm meritum fn-

*

p

ftus Servator libravit , et(i non fua ,

ätih

$1:

fed veflra effet, — Veftápro Animá

XXI.

N

";q-u*c veró i.-n animum ine

uit

reces ille fudit. affiduas, lacrymis

cros

ducite, fiei hec non po(le , nifi in

eremos recedatís , domibus, agrís,

perfufus eft. abundanriff

mis , ma-

»tti

vitz pat»

offcinis reli&is, Non itaeft. — Ipía

gnam pretiofe — fuz.

jnes

tem precibus pro falute n

ofttà ad

HUD

re&t& & ex virtute vivendi dilígentia

lumen vobis affetet , ut clariüs co-

Patrem fundendis impendit. — /» dit«

.5, [eu

enofcatis ,. quid fieri deceat : magif-

bus carmts fu& , fupplicatione cum

A

crih

clamore valido , &

þlacrjr;mi: oj?fe

Qc

x.-v

7b[i'

sue inoleeihln probabuntuz Pro-

-

L2

:ndæ

$4

M .'«D,x'scuastis' SE&TUS d

H&c eft ferió orare, precibus jungere

vitam babeant , €8 abu

agt. Vic & nosdifcecemus,

nonaliu

3

0 160 ?0'

fi:pgl-ica;idneä;fgl?.mcrem , gemitus,

Y

lacrymas.

Sic operibus etiam & fa»

&ltimare , quàm quod Anima falutem

Gis, Oratione non contentus, quz-

promovet. "Hancigitur ad normam

fivit falutem noftram, — Potetat Ser-

& ideam perficite ingens illud opus

vator Deus vel unicá puriffimi ac pre-

beatitatis zterne , necambigite, quin

tiofiffimi (anguinis (ni guttulà abluere

deinceps illam fitis confecuturi: Ua

omnes labesmille Mundorum, & ta-

B

peticà Domtno , hauc vequiram , ut in-

men ille balneum nobis pl;num para-

babirem i» Domo Dominiomnibus die«

vit — Qued potuit guttá. , Melliul

us vite mct, Hoc eft , at Bellarminus

vetba (unt , Pec voluit zdà. Et quáid

intetpreratur , gramdiu devabit vita

causá , nifi u: palàm faceret, quantá

Santlorum cum Deos vita , que uti-

bonorum fancorümque — operum

que expirabir nunquam. His in terris

multiítudine nos Salutem noftram cu-

-

non poffumus dicihabitarecam Deo,

taredeceat ?. Tandem eandem ille fa-

fed tantàm ambulare ad inveniendum

lutem noftram qua(vit unicé ,.

cüm

ipfum: Obfecro utdigne ambuletis vo-

has interras delatus eft : hanc ille

catéone , 444 vocati efiss, In Calo cum

Ephef.

omni à (e prolato verbulo , hanc o-

ipfo habitabimus, ubi peromnem de-

ä

3

mni psffü , adione quacunque, omni-

inceps zterpitatem bene precabimur

bus prodigiis , omnibusofficíis, cruci-

:-pa(ïibufs noítris fin

$

8

ulís , quos fcgi.qïïp'sä

a't:x)bu,s*,»fpc&ayit unicö 1 ägofvgfzi » At

ut ;öp-&rd Dgeremus.

ä&ääääääää**ä&äää&ä?äää&ääääääää&äää

X

. DISCURSUS VII.

Mj

l!

De'PMcepto amandi Dezm.x

;

"

D

N

ï $

Agnusnoftecp*us nun-

totá fortitudine tud. — Plas quàm uin-

1

XX»?

prs

quam demonftravit a-

L

quam aliistum fe Dominum often-

üsfe & Dominum

dit, quando tributi loco Co: noftrum

üï

, peru

j

(upremum & Patrem

A

»

x'

expetiit: plus quam unquam Parrem

noftrum longé amabi-

fe oftendit, dum ex cun&is Animi

- liffimum effe , quàm

noftri-affe&t bus aon aliam 'kuröbäVit

cj');mþræceplt

utipfum diligeremusto-

.magït:q"uäm' Amorem, . Hoc 'gitur

tocorde, to:d Anima , & omnibus virí-

preceprum vclur b fi pititur roiá Del

, bus, Diliges Dominum Deum tuum ex

D

L)

M:»gnitudine & Excel!entiá | iotáque

5i

" fetocorde tuo ,ex torá An*imälmä $ exX

ejus Bonitate: undc mirum ptofe&ö

non

x

a

8f

»

p 04 DE&MC&:&Q AMANDI DEUM.

äf- l

f£t,qu

..'Qï'

tut præ Cep tum, prl n

tebus ad. Animam. pemkiantibüs jn

j

W&

tum mojus omnibas, fice -

fcientia , ut càm Ámorem Deí nomí«

mum;prz

n

que ipíum fit breviacíum & (ynopfis .

nati audiunt, exiffiment cum neício , -

j

totíuslegis.

Lä;vä,?fhäc.!c;ge Nno;;' (gmc;æ 5

quo alio eà de reagi : & voces has

perinde accipiunt ; ut idioma eximia.

pis

fed bisobligamu

amandam Dcum:

tüin

cantüm virtutisac Sanctitatis homini-: .

femelquidem , quia amari Dignus cft ;.

4n

Íocundó aurem , iiufaï;ü.f'äz,utïa:ma.,—

buscommunue; ficut exi(tinenr, e(fe.

d

remus, Qaare ficut hoc ex capite cre-

quidem amorem hunc hominis Chri»

ts

ftiani decus eximium, fine quotamen,

vit in hobis amandi debituii , fic non

u$

minore proportione crefcere debet

dignitatem iftam & titulum tueri a-.

il

ftadium ac cura huic debito refpon-

bunde liceat. Etror hiceft minime.

Iti-

dendl . Pw-þoffï-tum proinde mihi elt

ferendus! Ámor Deli nou preceptus -

tantün, & imperarus eft, fed omnium

if

hodie explicare vobis preceptum hoc-

10,

amaudi Deum fuper omnia, ut im-

preceptorum finis, imó finis omnium.

if

ple:e illud pofitis ad am uffim & inte-

planéoperum Dei , quificut nos amat ,

gré: aliás enim, f infernali monftro

f

ut ánobis redametur; ita exomnibus,

fimile effet non amare Deum , fi. id

quibus nosprazvenit ornavítquebene«.

t gpief

ipíé permitteret dantaxat 5 quàm de-

ficiis , five qua fub afi pe&umeadunt, -

0- 5: h

x

muim portentolum erit , nonamare

five qua non cadunt, tributum aliud —

nonexigit, quàm amorem, edribil -

w

eum, poftquam

f:rærcep.vit,riæt smare-

mus?

s

alind amavit. Deus , San&i Bernardi-

a

IL.Idem eft int

et Animiaffe&tiones Á-

dod&trina eft , quäm utamaretur, Cips germ.23i

mor, quod Aurum iater metalla; om-

amat , uon alind vult , quam amars, i Cant,.

nibusnimirum z(timabilior, perfe&ti-

Amorisergo lex , naturz lexeft, quz

or, puriórqueomnibus. Unde Deus

à corde noftrro avelli non poteft; in

quc; 3.

ipfe.cum auro illum comparat, dum

quo, cümipfius Deidigito exarata (it,

18.

fic Animam alloquitur, — Suadeo tibi ,

non eft quiíquam, qui putgare fe

emere à mue aurum ignitum , ut locuples -

poffit , aut cueri ejus ígnoratione. Ve«

fías.

Id proindeagam ,urhac D (fer-

rum quidemeft, càm lexhec, non dí- -

tatione & fundüm pretiofi hujas me-

cam deleta penítus, deformorta ta»

talli, & Lydium ejus lapidem diligen-

men fuerit per peccata ,flatuiffe Deum

d

ter confiderem Oftendam, inquam,

eandem ícriptà lege reparare ac re-

nl

primo loco, quid fit, quidque im-

ftaurate : unde . ín Montis Sínai vere

tice afpe&tabilem íe przbuit formá

peret hf;: preceptam amandi Deum

magls quáàm unquam terribili, mule

n

faper omnia ; fecundó autem , quo

argumento indicióque- certà agnofci

tis inquam millenis Czli Geniis tan«

"t

po,fïï,t". an finceré

quam cuftodibus cíip&tum ; & inter

üt

?pcrjfc&-äQUQ xüp in

tonirtua , turbines ac falgara prodi«-

el

Deum feramur.

I.

giofalegem hanc millenss inter faces

[j

Ín

denuo pmm

ulgavit; Diges Dominum

zM 'Tantauferm& cít mox—ral!um/

-

j

-Deune

86

DISCURSUS SEPTI MUS

Tendem cüm fíatis

Deum iuum,

tur, Altero illo Con

ifcentiz a-

nonfuiffet legem hanc principio Mun-

amantur

e

more etiam canes & equi

di conditl in cordibus fcribere, & ean-

ant, ut loquar re&tis , ne ipfi qui-

dem denuo poft plucium feculorum

dem amantur, fed in ipfis amatur ille

decurfum tabulis ex lapide folido ín-

ipfequiamat , bonum inquam illius-

fcribere , decrevit divifius hic Legifer

met & emolumentam , aut oblecta-

venire ipfe, eámque à Call fedibus

mentum. Hinc inferre licet , quàm

ad nos deferre , id qood iis verbis

fit abuti vocabulis , dum amantes il-

ipfemerprofeífuseft: Zewem veni mit-

los com pe!'fatis, quiad peccandum vos

Jere in tevram , 65 quid volo , uifi ut

inducunt, & affirmare non pudet ,

acvendatur 3. Ec veró ipfum hoc Ignis

nonpoffe vos non amare , à quibus

vocabulam , quoSetvatori nofttri pla-

tantum amemini,

Egregium enim-

cuit affectionem hanc , ut audivi-

veró amotem ! Sic & helluo ille

mus, indigirare , ut quz non au-

leporem amat , quo fomam exatu-

ium modó, fed aurum ignitum fit,

ret, Hoc eft fibi, non vobís bene

belliffimé omníno explícat praecipuas

velle; imó & fibi, & vobis velle petlz-

Amoris Deo debiti dotés; unde hac

mér cüm plus mali& vobis, & (ibi in-

snaximé comparatione uti conftitui ,ut

ferat , quitam turpiteramar,quàm in-

hujuspracepti naturam diftin&tiàs ex-

fatiabile & atrociffimum odium , quo

plicem. Sed quia non alià ratione lím-

totus Ín perníciem veftruim Infernus

pidiorem haurire aquam conceffüm

[

fertur , vobis perinde ac ipfis inferre

eft, quàm fi quístantum laboris fibi fu-

poffit, Sed omittamus nunc iftud ,

mat; ut ad fontem ipíum fe conferar,

ne vagemur extra femitam,

Prece-

vifum eft & mihi altiüs aliquanto rei

pium amandi Deum faper omnia ob-

totius originem repetere , urtanto cla«

ligat nos ad amandum ipfum . amore

xiüsillud pernofcamus , de quoagere

primi generis, fui inquam caufá, &

conftitutum eft,

amore aut amicitiz , aut certé Benevo-

IV, Statuendum igitur principio

lentíz: non autem amore alterius ge-

daplex amerisgenus effe; prius, A-

neris , mercenario nimitum, füornm

micitie amor appellatur, éftque is,

commodorum ftudiofo, non vero fin«

cim perfona aliqua propter.fe amae

cetóg; , qualiseft, qui attendít non Dei

tut ; ut boni in illam aliquid confera-

Bonitatem. fed commodano(tra, nec

sur. Alterum Ámor Concupifcentiz

curat, quàm ipfe in fe bonus fit, fed

dicitur, qui eft, cüm amarur perfo-

quantum ab ipío boni nos fperare

nanon ful, fed amantisgratiá, nonut

poffimus, Non iftud affirmo , aman-

in ipfam aliquid conferatur , fed ut

do DEUM nonpoffe nos nec defidera-

'ab eà aliquid accipiatur, Primo amo-

fe , hec petete , nec fperare mercedem

rís genére amíici adamantur : atque

nobis promiffam ; affirmo tamen,mer-

hic folus Amor eft , qui pulchro hoc

cedem hanc non debere effe cauffam,

amoris nomine ex merito indigite-

quz ad amandá& impellat, precipuam ,

mule

.

: VV/

87

2 u Xi!iiæcäfox,wäwnz DEUM

D

a

aucanimarum cu

r , alicabiftipendio

mult

óque

ínüs unicam. Aliàs (

3*' ï;

saut unicé , aut preci-

minime parco adminiftran

dà. Filiolus

u

Deumam

num, quodab eoln nos.

alter atate tenez fitbellulus , gratiofu-

»ué propterbo

:

lus,lepidus,verbo, Parentum & domüs

roficifcitur

,P

tofe&àó convincimut

delii&. Fingamus nunc inevitabiline-

[j

'ilk

gnagisamare

illud bonü quám Deum,

rutci,ficcamé,

ur, Sí vir illu(teis.

celfitate morientum alce

"

àquo illud proficifcit

"

&lioli (üi natricem menfa fuz adh bet,

ut optionem Parenti relinquac Deus ,

E

flimis, fi bene fe

quem vivum ve

li quem morcugm, Sic

fi fecculis palcitleti

! l!'

lus ille bonifi-

e(t,non poteft non Parens gravitet (en-

v0$

Illi velle demonftrat, p

liolo fuo capit, cui ha

cratione melio»

tirejacturam minoris; nec abíq;affe&ti-

:

onum acerbá pugoá in hujus necé con»

re de la&e providet,

Non hujusfot-

bu

(entíet; confentiet tamen, & moti finet

jf

tis noftrum erga Deum amorem efie

arvulum,ar major naca (üpervivat, Ec

decet. | Oportet (imilem effe mattis

;i"c

uáà id caufáinatu minorem fcilicet có-

inopis Amorl, qua (ur non unquam

Ill

eveniíe annales memorant) fobolem

ple&itur amore & affe&u teneriore:

"e

Maioremauté natu majore & benevo-

füam clam expofitam in orphanotro-

-

lentíá (olidiote, mafculàmajorisq; pó-

bium fufceptam , condudta dein ad

i[]e

detis , majotisillum faciendo,ac alterí

lacilli przbendum ,la&tat maximá fuà

praferendo,ubiad comparation ven-

Illv

voluatate.utvifcerum fuorum partum;

tum fuerit, Hisigitur, ut nunc pluribus

yo

fimülque la&i

s illi prebiti mercedem

i

etfilabo-

explicata funt,pofitis,parutiqs e(fet di-

accipit , patara non deferere,

fetté

ris illius fui & impendiorum merce:

'li'gi ánobisDeum fupra res cádítas pla-

Bhéomnes,hocetiam amoretenero,atq;

i

g.

dem penitus nullam (acxc?ipe're poffet,

inten(ivo,qué diximus:tanta tamen fue

aut (perare.

it Del Bonitas, utnoftram & in(cientià,

T52

V. Teunen

dum ihfuþet ipsüm hunc

& frigus mi(eratus um nobisimperare

nore

Amicitiz aut Benevolentiz Ámorem

(fe: ;3riorcm

noluerit : fatisilli fuit , exigere à nobís

3

duplicis itidem generis e

Amorem illum alterü e(timationis &

ev0

$

: Intenfivum

Appredativum appellaot

i(i,cüm occa»

x

jge

alterum, aut tenerum. Si vocum ha-

appretitacionis quo impt

ron

fio (eobrulerit.praferamusillum tebus

rum vim minis affequi vobis videmi-

i

ni,attenté me audite3 exemplo enim

' aliisconditis quibulcunque, & eliga«

mus facere potlüs ja&uiá totius Mua-

Dai

allato efficiam, ut illam probé affequa-

di,fi noftet effet , quàm peccando divi-

pec

mioi.Sit Parens,qui filios hebeatgemí-

ed

nz amiciriz juraamittere, Hocigitur

5

nos:Majorem natu unum.jamSacerdo-

eft 2mare Deum (uper omnía, rebus il«

46

tem, difciplinisegregié exculrum,mo-

lum cunctispraferre,& nec omnes,aec

4n»

ribus integerrimum, qui familiá nunc

etie

earum aliquam ejus amori praponere:

regat coníilio, edificet exemplo,& fpé

ficadimpletur illa , z» dextera ejus

lem

præfe

tat minimé vanam,quód non diu

L

Iruea Lex .

L

alitürque ac confervatur

Ief:

poít e

am altiüs evecturus fit aut mue

nofiro in animo il!em*etignis , quem

Ill

nere& o

fä;iq ;uc:»ofq,c,u'i gdhibcatur :

n

-

"

b

Em

-

88

| DisCURsüs 'S—E"p'ri Mü :

X

ütdicebam Servator ipfe Celo detulir,

de Dile&ione interro

z.

z

Deun — Jesem venui mni

Here ii tevram, Q6 quid

gat, & D'fcipu-

33e3.

lus de amore refpondet ! Enimveró

Volo , ni(i Ht AcCeudatur ?

ingens eft gemínam hanc inter vocem,

:4

- VI* 'Ajpfimmus ;gmse& ad '211'39!1'8

quaram tamen utraque idem. fignifi-

. hujus naturam ac indolem explican-

cate videter, diferímen , Zpzare , &

- dam: hícfiquidem Rex quodammodo

Cf

dihgere, Amor locam haber in porte

^

eit Elementotum, & perinde ac Ca-

eciaim Aoiume ignobiliore , & idem cffe

leftisfuz originis memor , infimi hu-

poteít cum. propenfione quadam na«

jus Mundi rebueomnibas femper fu-

turali , quz, ut fermé Amicitie Ju-

petior effe conatur : Atque íta bellis-

fimé expsimit illam Excellentíam, ac

venum folent , fundata fit ín imili hu-

X

morum temperie , & propenfionum

prarogativum Amor

is Dei Jus, quo

cunct:s ille aliis affz

affinitate,. quam genium dicere fols-

&ionibus, & cu-

pidítatibus deber dominari. Hinc non

mus. Non ita Dilectio , Diligere ef

quoft deüigere : -elt amot &ltimationis,

defünt, qui exiftimen: , 'non aliá re.

amor prudens, re&us ,rationiconfore

V

&tiüs voce przceptum Amandi Deum

mis , qui ex notitiá promeritorum

exprimi , quàm Dilc&ionis; Diliges

amatiprogienitur, Atquehoc fe fla-

!

f

Domiuum Deum tuum: necenim Di-

[

grare Petrus affirmare non. eft auíus ;

l: &io qualifcanque amor eft : fed

!

hocautem , Dei noftri Lex de amando

AÁmor junctus ele&ione: Amor eft,

impletur : hinc femper amor nobis

quo fe in Dile&um faum Sponfa in-

ifte proponitur irccibu.s , quz ejus fu-

Salomonís Cantico ferri profitebatur ,

premam excellentíam dignitatém

que

.Suem eà cauíá appellavit Eleffz ex-

fignificent : Dileis me plus bis

? Ssper

auil'ibus : id quod jam pridem S. Tho-

omuia autem bæäcänri;æ:ma babete, Et

Collof.

129 26, as oblervavit, dum dixit: Duethio

f4

Va EEE COR ID

Id

Chiiftus ipfe fervator: Qui amat Pa-

Mattbs|

en»e adds fapra amorem clellionem,

trem , aut AMatrem plus qHATI TE , n0jz

ipfum affirmavit Evangelicailla Hi-

to(*'gj.

eff meduguus. — Anim um diligenterad

ftoria, Quafivit Servator nofter redi-

Chrifti veiba advertite: P/u; guam

vivus ex S. Petro, magísne Ipfe folus

Chiiftum Magftrum fuu

$

í

me,iuquit: necenim verk umelt amare

n diligeret ,

res conditas , fed vetitum tantüm ef ;

quàm omnes reliquí ejusdem Scholz

24

amareillas plus quàm Deum : id quod

Alumni przfentes, Simon foannes di-

contingit totles. quotíes lethali fe ho«

ligis meplus bis? At A poftolus, recen-

mo noxáobftringit. Tuncenim quan-

tis fui. caíüs memoriá coníternatus,

dam ldololatríam operis admittit, cor

Ronaufuseft profiteri, talein dile&i-

onem in. Áuimo (uo exarfiífe

fuumAram quodarodo confti tuendo,

fuit tantüm

; :r"-epo-—

in quo novum aliquem Deum ftatuát ;

, agnofcere fe íneo amo-

illam nimirum rem conditam, quam

risaliquid: Eraw Domise, a jebat,

plu:is quàm faum Conditorem z.

Ju feis, quiaamote. ' Quidaurem ad.

mat, Qgtdqmdindile&iqmä lance pras

Tem hac facit refponfio ? Magifter

pouderat , Dens eff ; uv nonfolidémi-

nyus

-

$9

E DE PR&CEPTO |

AMANDI DEUM,

i

EM ;.-qlüämäi*;ägreïäfe-sä Au/guï"cinus ait.

berijudicáffet, fi audifer. Ccmpa-rä-

tionem Marítí fui inftitui. quà inju»

u)

A: fi diverfo anímus nofter, ejüsque

affz&tio ordine inverífo DEUM bonis

ftam magis, hoc etlam magis pro-

W

iif

omnino omnibus preponit , Charitas

brofam. Quomodo igitur & anima

hacordinata dicitur, qualem fe expe-

nonpoterlt graviffimam |fuam incu»

tiri illa quondam gloriabatur: Ordi-

riam & probrum | interpretati, quód

itie

.

uavit in me Cbaritatem. Tum autem,

malum Dzmonem non pudeat. exeá

;ffc

Bo«

quantümcunque etíam res conditz a-

quzcere,quem ip(a pluris azfítimet, &.

mentur, folustamen Deus ab ejuífmo-

quem ipía potiüs habere amicum velit,

]

]lv

di homineamari diciturg folus enlm

Deümne potentem plané. omnia , an.

rem creatam mifellam, quz Deo com-

i

amatur utfinisultimus, res veró con-

ditzamantur ut medía, non plus,

parata ne maífula-quidem eft fordidi

.

quàm quantum adfinem ipfe ulti.

pulveris, quía eftmerum nihil? San&i

£,

(

ferrenon poterant , ad tam ínf

amem

qmum conferunt , aut certé eidem non

pis,

adverfantur ; unde fic, ut. folus Dsus

compatationem veniri : Clamabant

n

vei&ametar, Qui Medicum amat pro-

illi : Domine Dens virtutum , quis fi-

ifm

pulistibi? Diocletianus Imperator ,

1s

pter Sanitatem,(i dicere volumus,quod

teseft,folamamarSanitatem ; & qui

juratus ille & nefarius Religionis

MW

rem condiram. amat tantüm amore

Chriftiana: hoftis, cüm fifti ibi juffif-

d

Deti,folum Deum amat : & hoc

t

efä j il

fet Clemenié Ancyranum Epifcopum ,

bt

lsm amare toto corde..

ex

x

& Chrifti pugilem fotiiffimum , juffit ,

n

.VIL, Et veró quid mínus p

Rüla r';e'

utis Chriftum ejuraret. Rifu . explo-

quc'

ànobis Deus potuit, quàm dum poftu-

fit infana impesa Martyr inclytus:

ïp.'ï

B

C

lavit , ut primumilli in animo noftto

quare Lmperator parteupá collocati

Jf

locum paremus , fic, ut comparatione

juffit va(a plurima , auro argentóque

P Mul

interipfum, & resconditas fi&tá,plu-

conHata, veftem pretiofam omnis gee

101* 1o, if

risillum quàm has e(timemus? An for-

neris, prefe&urarum poteftausque

1

fanloco hoc diguus non eít? .Án au-

infignia, & quidquid aliud humana

j

rum plus jufto peteret à noftrís ftate-

velambitio,vel cupiditasinhiar, Parte

itt

rís , fiin illis preponderare cuperet pa-

autem alrerá collocati ;'uffic co-mPeïï.fs

h

leis? enimveró par cít nos rubore vel

ferteas, enfes, cultros, rotas, fia-

od

ex fola hac comparatione faffandi. Si

ra, cteticulas ignitas, & quidquid

(*

quls ex inclitáillà Ehere quafivitfe :

aliud foctiffimo cuique terroris aliquid

]e

& horroris incutere poteft. Mox

Quidinanimo tuo plurisfacis , marl-

gt

tümne tuum, & Dominum ac Regem

adSatn&um Przfalem. converfas: fi,

0

Alfaerum, centum viginti fsprem Pro

ajebar, DEUM tuum ejuras,. quid-

E

vinclis imperitantem,an veró pugilla-

quid hic opum . cernis, & quidqiud

IT

remlutimaífim ? Ruberem | íané ex-

altud dare — imperator poreft, qui

;

cuffiffet prudenti illi feminz quz(tio

Dominus Mundi fit, qualem me

tam ftulta, & (ummo ludibrio fe ha«

atíi &

'nö&i? ,M omne tiAmm**erlt—: t

.

R. P. Pauli Segneri Chrift. Jnfir.Tom..

diveffoa

i

:

m

$o

.piscu iz,süs $ EPTIMUS, -

- divertfo pergis eum adorare, quid-

lam de DEO aftimationeti, tot a«

quid hte in(trumentorum cernis, ini-

ininibus debitam , càm. res. eulerit,

tum cruclatibus dabit ,

quos alíos

fupremum illí locum conftanter trí-

ex alijs fentles & experieris, Deli-

buant, animiíui decreto firmiffimo ,

bera diligenter, & elige.

Quid vo-

faciendi potiüs ja&uram bonorum

hghl

I

. bis videtut?

an ftetifle tantifper de-

caducorumomníam, quàm DEI, &

S.

fabeundií omne malorum & advería-

liberabundum virum. San&iflimum ?

Quinimó irritatus comparatione tam

rum genus,quàm Legem ejus Divinam

indigna, aliàm primó ingemuit in-

unquam violandi! Summum quodà

. .dignabundus, quód ad rem tantam,

pletisqueexpedtes,eft; quód eodem

tentülo pretlo, ut homo — quidam

gradu acpretío Deum, acres conditas

abjä'&i(ïimus., effec- invitatus: ter-

velinthabere: &ftimare Deum quia

gum mox opibus illis ac. divitiis ob-

diganuä eíl, & eftimare res creatas can-

vertens, omhi, quz proponebatur ,

ti, quanti illum: fic ut corfuüum men-

profperitaci , proteftatus eft cam. Apo-

Íz inftarrotunde effe optent, inquo

omnis ;

& nullus locus fit primus,

ftolo, nec altitudinem , nec profun-

dum, non omnem malorum, non

Nunc templum volunt accedere , ut

omnembonorum caducorum conge-

Sacerdoti facienti ad Aram adíints

ftüram ví-

nuhc ad domum Amafiz fe conferre :

riemtantum ungaam hab

. 1ium ,utícà Deo fuo avelleret. — Ani-

nuncChriftum ín. diviniffimo epulo

mum advettitead gemitum illum ani-

hofpitem admittere, aliàs eum - foras

miindignantis, qui pretio thefaurum

protrudere,ut adultero locus fit: nunc

aquats quiain viro - San&iífimo na-

ftipemlargiri egenti , miox Principis; , (,,.

fcebaturex magna illa Chrifti Serva-

&rarium depeculari, Verbo, eodem ; g.

torís(ul eftimatione , quem rei vana

Altari Chriftum & Idolum ftatuere, Gzoz, c.

ac peritürz conferti zquoanimo fer-

Sed vanz fant iftz fpes; mox ac at« 17v

Nec id mirum:

tem Orco vultis concedere , totum ille

xe non poterat.

Ouaudomajora minoribus coequantur,

habet, Quazrit San&us Auguftinus,

utreté S. Hieronymus loquitur, iz-

quid tandem cauíz effz potuerit, cut .

g

D

ferioris comparatio , f'perioris injuria

Senatus Romanus nunquam fe paffus

efl, Remtanto fuperiorem inferiori

(it indaci , ut, vel Tiberio Imperatore

comparare! eftid quidem infetio-

enixé id cupiente, pateretur Chriftum .

yem magnohonore dignati : at eà-

DEUM relíquosinter Deos in. Capi-

dem íané operá fuperior ignom

5

toliocollocari; ei ea Rome inva-

deboneftatur.

ia i.ä

gmïviüïmä

luiffetopinio , Sapientis effe omniuma

. VHL - Heu Munde Chriftia

)nei [e]

& fingularum Nationum Deos . vene--

animi Chriftum Deum venerantíum ,

rari, & omnium ex equo favores fibi

W

[j

quàm nonhec fenfa volvitis! "pró

conciliare ? Fuit autem ejus rei, hzc

h, |

quim exiguus eorum eft numerus ,

ipfa, quam jamindicavi , caufa; Chri-

[ 14.

fusnon vult parem haberi fibi quem-

!

gui fovendo Ín animo perperuam il«

quam

b&' 5 pmdx—:p*ro. AMANDI DEUM.

91

fig«

quam ; fed (icut folus ac unus. DEUS

hac causá , quisquis édiverfo pi*ækc':efi-'

::kþ$

pra DEi nos fervst , etü. Templum

,gg;,-ï' fic folus vult adorari, folus afti-

dl

mari , quisa

c qualiseft, folus toto

accedat;facrum aufcultet , Deiparse

,

precum coronam texat , etfi peus

P[8 119

co:de amati.

du felus. altifumus in

Ym

tundat , edí lactyma illí , dum con-

Sepbon,

omni terra. lllosduplicis fidei. morta-

)

xl!Sl

les , qui jurantin Domino C3 jurant in

cioni adftat, oboriantur , nontamen

etÍd

Imitantur ifti

ideirco noià infignitur amoris Divi-

- Melchen , exofus elt.

pl.

D

at

Hebreos vetetes , qui jamnec judai,

Et ad hoc dili

o

enter 4nlmuim ad-

T

nec Ethnicl exiftimabant fic fe DEI

vertite ;:quöd, etfi ille 9ræceptum via-

lt

— veriamicos eífe poffe , ut fimul etíam

letunicum , cateraad amulfim fetvet

Sed

litas

eífenz amici falforum Deorum,

omnia , necdum tamen Deum amat,

atqueadeó necdum amantium Deum

qu'tæ

quoidíuo emolumento ? Falfis à Nu-

Laf

miüibus prcditi atque deíerti , non

mercede dignuseft, falute inquam z-

ol«

aliud affecuti funt , quàm ut verum

terná, — Sé quis diligit me , fermonem ,,, N

IQUO

tterent.

meum fervabit, Loquitur hic Chriftus , ,

ctiagj'D:um ami

I$

AT.

x

fingulari numero , non plurali , &

,ut

IX , Suf&c&t

,u.-"æ di&a

f[ermonem meum alc , utnos. doceat,

e poffunt, q

nj

fancha&enus, ut intelligatis , ín quo

unum (olum ex preceptis ipfius vio-

4

E

confiftat przceptum amandi DEUM

latum fufficere ad extinguendum |ín

fuper omnia. Pergsmusnuncad quz-

animis noftris amoris divini ignem ,

:wh

foras

xendum verum lapidem , lydjïum,'ad

cüm ficjam Deus non omnibus prz-

ubc

ponderet, Videntur é Chriftianorum

quem aurum hoc tam pretiofum exa-

minemus, Quo igitur indicio co-

numeroaliqui imbuti oplnione Rab-

du

gnofcerelicebit , veiénehomo Chrt-

binorum quorundam, quíi docebant;

jete u

ftíanus amet Deum amore ejus gene-

Animam extremo illo Mundi die ju-

dicandam falutis

ts

.xis, quod defcrip(imus ? Ét en illud :

eterne futuram

;ille

agere & pati, Agere,& pati , fignafuat

compotem , fibonorum operum &

nf v

minimé obícura , hunc in nobis Ig-

re&é fa&torum numetus excedat nu-

Certe &

cut

nemardere. Etadagendumquidem

merum operum pravorum.

jffut

quod attínet, hoc maximé ignis verus

ipfis folenne eft dicere, — 4Jiiena nex

itOre

à pl&o , aut fido difceinitur, — Stare

rapio, Deozon maledico , injuriam facio

neminá: uuum foluso peccatum eft , quod

lum

poteft Acr :

agnare Áqua ; Terra

[«

quiefcere , fed nihilhorum Ignis 5 hic

| v

àme aliesum uon puto, — Quid vultis

ij

"t

moveatur oportet , agatínquam ,aut

atmpliüs ? Itudabundé ef£t , utprivees

emoríatur,. Hic, ínquit San&us Gre-

tur quis amore Dei , quí vita eít aní-

juMs

ene

gorius, verz charltatis eft charadter;

m ://quis diligit sme , [ermonem meum

fervabit. — Quate ficut folum hoc a-

$ flbl

Hom.so. füinon operatur,amor zon efh, klinc &

hae

$Ev Chrifus tam difertis verbis protefta-

moris DEI preceptum totius divine

30.- I 4e

ht

i,

tut, — Quibabet mandata mea , €$ fer«

legis breviaríum eft , fic. obedientia

le-

m

gam

VA 68 , lle I'./il :78! 4ilæg/it'pgfg - Atque

Dgi mandatis ïræüi-aa' Synopis eft

gis

Md

22

DISCURSUS SEPTIMUS

gis de ama.—n-äo;Dco.-- Pmindc,qüi.cc-

at profanís illum fudijs addicat,

gnofcere vult, an Deum amet , fümat

vimfuam magnesperdidit, quia fer-

illein manus Decalogum , & figillatim

L

rum adfenon trahít ; & DEO dignus

p———

ptecepta percutrat omhnia

?

mox ad

moneít , quia filium pluris , quàm

Eccle(íiz pricepta tranfeat ; dein etiam

Deumzftimat. — Quiamar filium. aut Mb

ftatüs, in quo degic, leges ad unam

filiam. fuper me , uon eft me dignus, 1997

'omnescogitando enumeret, & fiinve-

Quod dixi in hoc filij DEO,praladi

nerit, innullo horumfe majorís ao-

paradigmate , idipfum dequovis alio

mentí in redefecilfe , dicere (ecucus

pronuntio, . ubí de amico ; de nomi-

poterit; Confido equidem , inveniti in

nis famá, de refamiliari , & maxi-

animo meo pretiofum iftud amoris di-

mé cüm de lucris ex mercimoniis ,

Í

f

vini, rebusplané omnibus przponde-

quibüs tam avidé inhíatis , apirur.

rantis, metallum. Ar(ifecüs, pronun-

Vetbi gratiá.

Lucrum quis fecit ín

tier, illud noninveniti.

negotiatione non

contemnendumt

t

XX. Adhocautem quàm maximé

