re, alíos fecum trahant, atque íta Or-

unt, ut mife-

bilandum,id candem effici

cí Procuratores agant , perinde acfi

j'amïip(c caufz fus quam optimé agen-

ra maneat , qualis faerat. — Pifcis ille,-

quem nos Torpedinem dícimus, pro-

dz non fufficiat. Id quod accidere fa-

ciliüs poteít, eft, quód multi veftrüm

prerea. quód manum capientis ipfum

ftupefaciat,nontantüm eft pifcis ver(u-

inviti ad verbum Dei audiendim ac-

cedant : & eà causá velnon atten-

Utl

tus, qui vix unquám ín retía Incidat ;

dunt , vel mox faftidio afficiuntur,

fed przterea cüm caíu aliquo fociam

(uam retiimplicatam cernit,omnía mo

Non attendere autem , perinde erit,

acnonaudire, Suntquiaures in Con-

litur,utilla fe denuo explicet,& evadat..

[

Fingi íe

nuncanimo implicitam Con-

cionem afferant, cor domi delinquant:

dures in auditorinm , non mentemaf- .

cionacori

sretibusPuellam aliquam va-

nitatistudioíam , que propterea quód

fernnt ; ut Saplens ille Judeus ldq"ui- Pbilo lib

tur.

Vl

intellexerit pericu

la ,quz connexa fint

Animum affixum hibenr. aut Quo fj

l ]I,

negotijs familiz , aut in fplendidiore ^er. ven

cum voluntate fre

quentandi chorearü

i

j:

loca, adfeneftras

(pe&andam (eoffe-

veftium apparatu, aut ín eo quód curi. 4v

rendi, & ubi ubi feoffert occafio nimis

ofiüs videre , auc blandiàs videri de(i-

juàm familiariter cum divetío fexuae

derent : & ideo fübinde ne(ciunt qui-

:1

zendi , (tataeric aliam deinceps vitam

dem, dequoargamento Concionator

veiba fecerit.

INon reciptt flolius ver- Prov, 9«

vivere,

j

Siin hunc ejus animum ama-

tor impu

rus inttofpicit,adeft cofeftim,

baprudentia,nifi dixerts ca,que ver(an-

tur in corde ejus.

& permilleambagestam multa in me-

SiSacer Orator dif--

L

r

(

dium affett , ut denique nodos omnes

féreret , quibut omniseorum animus

Man.

explicer,aut rumpar, Amare, inquit, &

occupatur , quàm fidá & non fillente

memoriá reddere poffent , qua audie-

amarl,peccatü non eft,receprus patriz

q

-

moseft. Si longiàs paulà antehac pro-

runtomnia? Vaículum ex ligno he-

K

greiïi'

fümus, quàn ar&: honcftatis li-

dere confe&um aquam retinet , vi-

Lj

ntra eos deinceps.

numex codiflluit, Nonabfimilesipfi

míres permitcant , i

I

nos continebimus , quin abrumpamus

fuut, Satis effet ridicula mifcere (erijs,

& lacrisSermonibus, & cunc videre e[-

dltc

commercium, .Concionator . homo

hu

Íet, quàm fideliter omnia animo re-

inbfu;.-c&: fineillum &ace-fe quod vult;

tine«

-

De CAUS, MODICI EX $$. CONCION, .Aübxriä PROFECTUS »1

j

tinerent, — Ex hac etíam animievaga. — dum Dei verbum na(citur ex Animz:

m

j

tioie nafcitur, ut;

iudienresdidtanon — cum ChriftoServatoreconíen(u & ad.

hafione: Qui ex Deoeff verb

a

,

affequantur, Interím culpa in Ora-

! Des aM- joan, lü.*

1

torem copjicitur , quàd nimis fubli-

dit... Echinc homines perver(i, cüm

e

]

míiaafferat -

,

eti immerító. — Si gla-

humores ínternos, animz inquam fa-

cultates,ita peccato pertuibaros &con-

di us'/re&us eft, Íncurva aucem & oblí-

]

qua vagina , ille iahancimmittinon

fuíos habeant;non ni(i cum fiftidio fe -

mones de Deo au(culcant

[j

[]

,

poteiit: cujussutem culpà ? vagina

Pra,azergc

L

*

z

Vos n0n Auditis,quia ex Deo von effis.

utique,non glad j.

/

XIIL. Ad cezdium qu

F

od (pectat, ni-/'

XiV. Neceffe ipitur eft venire cam

hil profe&ó illud boni portendit, Jam

aviditate magaa ad audiendum vetbl

aliás ime dicere meminí , non vanum

DeiPraeconem & voces ejus excipere ,

ig

Anaime ad vitam aternam przd.fti-

non ut voces hominis peccatís obn'o'g;ij,

fedut voces Dei potentíisomnis, — At-

L

natz eífe (ignum , libenteraudire ver-

bum Dei, juxta illud Chrifti Servato-

que hoc eft, quod tantis laudibus extu-

tis ; Beatiqui audiunt. verbum DEI,

lit Apoftolus in antiquís illis Chriftia-

nis, huic caufz attribuendo fractum

Lut. 1« ( cuflodiunt ilud. — Bzaui qui Dei vo-*

€é prompto ac libenti aumo audiuat,

illum Infignem,quem eorum ad Chrí-

L

quíque ut magna illam cum zftimatio-

ftum conver(ione erat a(fecurus.. Ios

,

:

i'u

accepifHa vlud ut verbum bominum ,(ed !

, Tif

nerecipiuat, ita non minore deinceps

L

ho

cura ur thefaurum pretiofum cuítodi-

[icut eff vere verbum Dei. Hxcipfa ra- *

f

unt,

Duobus modis dicunt Interpre-

tio animo perpenía vos impellet, ut nà

tes, Cale(tem felicitatem Dei. verbo

avidé tantüm , fed & conftanteraccre-

j zhlii

Steää in

j od

cl !!-

conrineri $ $s radice nimitum & £

bró ventitetis , arbitrati,vos non patva-

Luc.

In radice continetur , hoceít,

ott ho

Jfigno.

jacturam facere, fi vel femel negligicis

T dl"l).

virtute , & modo quo inradice totus

occafionem , audiendidifferentem de

Y

d

eítfru&us, (ic ut abeapendeat. dum

rebus divinis. Obfervate, Servatorem

l"i'

nafcitur , dum creícit , & dam ad.

no(trum non illes beatospronuntiare,

maturitatem perducitar. Io Signo

qui verbum Dei femel iterümveaudi-

Itf

Itf- Briti d

autem contínecur; quia fignificat ani--

etunt,fed qui aud£uzt : Beati qui andi-

mam bonam.

Libenter. audire con-

7

unt verbum Dei : utindicacet,frequene

po;;. jj €€ntus Maficos , exnaturali quadam

tiam in Dei verbo audiendo e(fe cau-

Jil-

11f

1 de Mp- harmotia , & interna proportione,

fam effe&ricem admirandorum opeiü,

fita.

quam humores ip(i acfenfus cum con-

de quibushucuíq; difparavimus N a«

nu

centu illo habent, nafcitur.. Unde hoc

quafitu corrumpatur, non (atis e(t fe«

lte

he

non dele&antur, nififani;agri & di.

melillam igni eliquare: fepties cum il«

verfo, quorum humores perturbati

laad focum & exudationem veniendü

y

funr, omnem harmoniam pro íncon-

eft,Pari modo cóftantià in benecaptis

ij

-- ditoftrepitu habent, Non aliter prom-

ac frequétiá facilé obtinebitis quod per

"

ceden

minl,

Ts

pta illa voluntas & ;vidicas ad audie'n- vi;es tantüi ac

doïnö;gffncque

pit

m

jne

-

i

À

s

DISCURSUS.

Y

'VV-SBCUND*USI

Il1,

tüdinem , non abrumpant, 5i fluvlus,

n mentem

bt révb:

H Hæcresi

qui ftabiles ceteroquin alveo undzs ve»

cat ertotem tertium,qui in SicrisCon-

hic; zftatealiquando przter modáü fic-

cionibas audiendis adimittitur,qui eft ,

ca exareícat , non ideo non eít fluvius

pe& aliquem ex eo audito hauftum

It Lexftatuit, Flumen, quod perenne j g. 4,

fra&um, non idfolicité agere , ne de-

f!wlmt : f/i"a/?gte a!iqua exaruerit, non Flumin,

nuo pereat, & poítquam cale(te femen

14e minis perenneefl. — Sic igltac víta

inanimonof(tro fpsrfum e(t , fiaere ut

aliquotü petennis eft luvius blafphe-

excidat , fea rectiüs, opprimere illud

miarum, perjutierum , detratrionum,

$: fluvius ifte

& (affocare. — Non audientes verbum

libidinum, ínjuriarum.

Dei non acceptantes recidivantas.Enim-

occáfione quadam prater (pem & mo-

veródigaa velíanguineis lacrymis ca-

rem oblata , Concionatoris alicujus

lamitas eft ; videre, quanto conatu o-

Apbüoliäi,tamiüo tempore aquas ini«

pus Bit, ut aliqui adducantur ad audi-

quitatis non vehat, fed exaruiffe vide-

endos deAnima negotijs (acros fermo-

atur ? nonídeó fluvius non eít : noni-

nes

e

L

d:ólafcivusille hircus, hitcuse(fe de-

quanra claritate neceffe (it ipfis

explicare , que proponuntur , ut ea

fij:;non ideó adultera, ila adultera effe

Verüm his

probé intelligant : quanto ftudio & at-

deliit : funt quales erant.

teanimos eorum fibi devincire , acfen-

om (ffis, propofi.á mihi eft itereinin-

(im prog:edt opottear, ne naufeare oc-

veftigandis cau(is, ob quastam citó re-

cipiant ; & poft hzc omnia, cüm fal-

cidunt, tamcító ad vomitum redeunt ,

cem quisad maturam meffzm expedire

etiamqui veré refipuerant in ordina-

fe poffe putat, , videre inquam , omnia

riis, aut illis praterm

y

orem .*h;abeti. igli-

tis Concionibus,

1

inHerbaexaruiffe, — Sacra illa Excut-

fio virorum ApoftolicoSpiritu pleno-

. XVI. Mihi quidem videntur du

rum videbatur debere infetere & plan-

potiffimüm magis frequenzes, magís-

tareftibilem timorem Deiin ilia Re-

que communes ejus rei caufa effe, Pri-

gione , extirpare radicitus deteftatos

ma eft,quód femelaudita deinceps non

totíes in Concionibus abufus ludendi,

ampliüs in memoriam , mentémque

perpotandi, choreas ducendi, peti-

revocentur. — Utcibuscorpusnutriat,

culofas occafiones frequentandi : Et

non fatis eft illum & falubrem , & fuc-

tamen in plerorumque animis virtus

ci plenum effe , fed in(uper probé

folidas radices non agit : fola in fu-

manfum ac reman(um,

Quid in eo

*

petficie hzíerant omnla

L]

» vix enim

utilitatis eft , quód Sacer Oratorpro-

Sace: Orator dicereceffat, cüm itur in

ponat vobiscibum doGrinz falutarís

ämiq-tiam fllveam, Hactanta íticon-

acfanctz , fi integrum & non praman-

ftàntiaindeízpe eft, quod multi non

fum devoratis , quip attenté perpenda-.

4erió meliorem ad frugem reverfi fint,

tis aut veritatem , aut pondus rati-

fed quóüd, ut S, Auguftinns loquitur,

onum ,-quibus ille vos induxit ad fa-

niora? Serió hzc ac diligenter cogl.

in;;-gfumpam tantüm peccandi affue-

taHe-

DE CAU,*S(MOD[G( EXSS, CONCIO. AUDITIS PROFECTUS. s;

tent? Recídunt, qu!aih medía accít

canda (unc , memori mente cenenda ,

reglone, perquam frigida, (itunt, nec

dehis domi cum fimiliaribus diffe-

aliids enitantuc: in illa autem facilé

rendum, alijs, qui non audierant com-

itetum denfantur, cüm radiorum fo«

munícanda; absque his non naícecur,

nec (n (ancté de-

larium vi cenuiffimi aatea. cedditi ef-

qui (peracür Éru&tus ,

if

cretis pecfeverabitur.

Ex dentibus,

$

(ent, Sipergerent altiora petere, ad

Tlunh,

haud

hecinfimaredirent nunquam, Quz-

Fertiel,

Mtdici víram brevem aut longam

Il.i de

citis vos ex mequeccufaíir, ob quami

'qï;iai;üä&n temeré przfagiant. Non

Plaptit.

iïïfnbie cum-fulr:damento ego fg(ïpg(,

non pauciadíaniora convetíi, ad in-

eptias& fordes (uas redeanc, quod.

centibus ex ils, quz dixi , indicijs, vi-

tam brevem, aut longam auguror.

petindeeftacfublimiori àloco deor^

. XVII. Altera íncon(tantie ín. bene

fumtuere, poftquam divinez Gratíg

viex luco ac fordibus(ublimia có(cen-

ca-püs caufa efl , quéd, qui ad cor te-

cu-

derant? En cauíam in promptu, [fti

dietunt,isdem le, quibus priüs peri

lisemeré exponant, Nonnulli ubi

poft auditasaut fui Paítoris, aut viro-

dicentem audierunt, videnca: obliti, fe

rum Apoftolicorum hortationes , poft

elutas leria Confe(fione animi macu-

homines etiamnum e(fe, tam multa

las, poft vite emendandz decteta,

fibide (e promirtunt. Deinceps, in-

iluiumï,;nogx-xe(ïþericulum; nepeccem,

ceprum iter non proíequuntur; fed.

fubfitunt in medía regione , vite in-

Omninoita eft, limus igae duratus

quam ratione incer virtucem ac vitium

ngntam fragilis eft, quàm ille, qui

fornacem nondum fubiit: i camenín

med:à, quáà peccatíis quídem, fed.

nonabijs, quz ad peccandum ímpel-

aliud corpus durum impingas fortids,

&ilenon diffculter in. f:ufta. abit.

lunt, abítinere conftituunt: unde re-

æ'agre (i id agitis, uc ftabilis ac d'utur-

$

deuudo ad familisritatem | curn focijs

nus fit facrarum Excur(ionum, &Coa-

prioribus colloquendo cum iisdema

j

cionum aud:tarum fcu&tus, cavete re-

mulierculis, redeundo ad eadeim con-

deatisad loquendum, ridendum , afpi-

venticula, refrigeícunc denuo, & ut

j

ciendum eá omnino , quá priüs liber-

(ic dicam jam iterum deníi ac frigidi ,

recidunt, undele(ein alium vibrá-

ézte ; 'res enim ipfa & expetientia de-

fanr.

i

monftrat, fecuritatem aliam darinul-

i

lam, -cjüäminpcrpecuo Qmetu 40 cau-

XVII!. Hzc eft veta. ac g:enuma

É

fru&üs nonpermanentis caufa; non

tione. nec aliterferé, quàm fugiendo,

hoftem fuperari.

Nullanon díe vi-

veró quód Dei. verbum parüm effici-

i

demus, vaporesfoliscalore in aeream

at,parümque affequatur, ut. nonnulll

ineptáex eo arguunt, quód videant

Y

tegionem elevatos, pauló póft in pla-

n*

viam refolutos terram repetere, Sed

multos in fanc&té decretis non perdura-:

re,

!u

uá id causà ? an non praftaret, fi

Quid, inquiunt, ifti tor conci-

onibus, tor Sacris Excurfionibus o»

tl*

(ublimem illum locum, & veluc di-

1*

t5 »hO'

pus e&'.' Quidquid dc,mum fia

gäätionis g:ädum conftanter occupa-

amines

d

i

*

*

u

14

-DISCURSUS

SECUN bü*ïs-.'

-

hominesifti fc diver& nonevadunt.

Gens , qu non amdivit vacémi Dopjni n —

. Sihacarguendi ratio aliquid confice-

Dei fui , ic Jeremias Prophera loqui-

rtt,ab(tinendum deiínceps effec à. re-

tur? quidaatem ex hac Dei voce non

fectionecorporis; quia non diu póft

audíta confequetur ? id fcilicet, ut. e-

etiam Qui manducav.r nriterum efuri-

tiam Fides deficiat Periizfides, Tanta,

reincipient, An gitur, quidquid Sactis

& non major, eft Fides, ut. (ufficiat, ne

in Excurfionibus rc&é ac (alubriter fic,

quis ad Tribunal Sacrorum Quafito-

veftiis io ftateris nullius eft ponderis ?

rum rapi debeat ? fides «(t, quà habiru

Totconfcffiones re&iàs peracta , tot

tabtüm creditur, & non a&u: fides

bonaaliena Dominis reddita, tantus

i

obícura ac confufa,quín imó nonnun-

deadmiffis dolor, tam. multa. opeia

quam humana folàm, quá forraffis

penalia, tot lactymz fufe , veniatot

remiita fe h:bere poffe judicatur. n

inimicis data ? Si nu(lum pofthac ma-

hicautem tam turbidaaqua quís ex«

netct,,g!':&dïr*um ve(ïigium , fufficerent,

pl:cet, quantum przdacum malos Dz-

quz geíla (untad compenfandos abun-

moncapiat 2 Pifcator ín unda tran-

- delabores, quicunque exanclati (unt.

quilla ac pellucida hamo fortaffis non

Sedultra prateríta, multa etiam dein-

fruftráà pifcibus infidiabitur; fed reci-

cepsredté ac utiliter fiupt, — Illi ijfi,

bus przzdam includer nunquam, aquá

quipeccant ieruüm, aut peccant ra»

priüs non turbatà, Si proinde Pieda-

rids, aut non ira palàm, pudet eos

rorítygiusaliasanimas non caperet,

vitz fuz confceleratz , cáque causáte-

quàm illas, quz videntes ac fcientes

gunt folertiüsprava exempla, in qua

inprzdamilli fe offerunt , tam pau-

tam non obiterOratorem inve&tum au-

cascaperet, ut non nifi hamo pifcari

v

. dierant. Notavit Galenus, aquam pu-

dicipoffet, Mignam p'fcius multi-

trem & calefzdam, |Éfi frigefiat , etí

tudinem trahit ad fe retiín tucbido ig-

noxias aliasqualitatesnon amittat,ma.

morautiz: Propterea. captivms. dutlus

létamen porró non olere. Parümne

eff popuius smeus, guianon babuit fcien-

luctí eft, fiimpudens illa muliercula

tiam.

Mandus omnísin retia. Pifca-

ZJ. $. ?e

nunc lstebras quzratinfamiz fuz , &

toris Occinilncidit, quíailla non . vi-

fiille, quipalàa & intecdiualienam,

det ; non videtautem. quíia in lis,que

LP EO E TEURU UM D EEE

ut iacro publicus,pudicitiam rapiebat ,

ad Deum fpe&ant, inflivurus non eft ;

fnunc in furem mutatus nocturnum ,

4uia non babet fecientiam.

Unde cüm

^tentbras quazat , & — videri metuat ?

Deusgravia fupplicia Intentat, inína-

D

Puuris becaqua Sacrz Excurfionis fer-

tur (eablaturum Concíona'o:e: utiles

vore calef;d, i non aliud, fotore

!

Mittam famem in. terram , non famem

D

E

A??)d!. 8.

faltem, & putorealios offendere. de-

panis , fed audiendi verbum | Domin

$. lt

fit, Ceterüm vz nobis, hi Dei . vetbo

l

Ubi conftituero in. fideles meos ani-

omnino carendumeífei! non Inno-

3

madvettete fapplicijgenere plané for-

d

li

' eentíz tantüm , fedipíius adeó Fidel

midando,puniam illos caritate, non

ty

jgigpem i contidgerét, — Heref

panis.fed verbi mei Divini, fic ut nul-

libi

li

— pE CAUS MODICI EX S$, CONCION, AUDITIS PROFECTUS, aj

ho r

libi invenire fit ejus fidum interpre-

peenam horribilem , hoc quod reipía

tem , quantácunque diligentiáà qua-

exequitur , quando jam nullo modo

ratut, Hincautem quid confequetur ?

pacem cum peccatoribus , fed vindi&a

Audite, —4n illa die deficient Virginas

vult, Dominum exercituum auferet ab jf o

pulcbre, Idconfequetur , ut totá illá,

ferufalem Prophetam ,€3 Senem. Tunc

denuntíatum bellum eft, tunc omne

uàm laté porrigitur , Provinciá, non

iavenite fit Virginem , que veré Virgo

pacis ftadium ac cagitationem ponit ,

tuncclades, ac internecionem medita«

fi, & qua fub fpeciofo virginitatis pal.

lio non abfconda:t nequitiam tantó li-

tur, cüm Nun:

ios fuos ac chatosïxev-

&

beriüs, quà magis extra fufpicionem

vocavit,

. XIX. Utredeamu

s aövprbpofitum:

e(t. ltainlocum illum S. Hierony.

mus commentatur , qui ex eocolligit,

en verasac przcipuas caufas, ob quas

Conciones Saciz non efficiunt ptodi-

ex non audito Dei verbo, omne genus

víiorum naíci. .Ex 440 inteligimuus

giofas illas in melius mutationes,

perire pudicitiam , caffitatem mori ,

quas efficerefolent , cüm obex nullus

omues obire virtutes,

Necobfcura ««

ponitur. Id nunc fupereft , ut quis-

jus rel eft. ratio; ut ením Sapiens ille

que meliore;quo poteft,modo tam pere

velinter tenebras fa:s vidit , vitiumin

niciabilia impedimenta auferat. ld

animum tot porti; inttat, quot feníus

nifi fiat, eó proficient calamitates no»

patent: virtus autem non nifi per fo-

fitz , utprzterioutileslacrymasnihil

lam aurium januam íngreditac : ubi

porró opis fuperfic.

N*arrat Sacer

proínde nou eft, quibenedicat, non

Hiftoricus, cüm Servator nofter alí«

invenieturetiam,quibenevivat. Pu-

quando obferváffet perfidiam Judzos

niat nos fané Deus caritate quacunque;

rum, quáczlefti ejus doctrina refifte-

fed iflà non punlat: vindicet adiniffa

bant, nonirá folüm contra eos exarfif-

à nobis peccata , fed vindicet pietate

fe, ledetiam moerore affe&tum 3 Ciz-

Pattís, non furote Inimici, Ét vertó

cumpiciens eoseum ira , contriflatus eff

p

auferre , qui divina juffa interpretetur,

f'aper cacitate cordis eorum. PrÓ! quàm

eft apertum Peccatortbus bellum indi-

infelix hoc erat omen! Naturá propen-

cere.

Marts; 32

N^nduo cenfentur hoftes illi

demusad iram,cüm quis obicem ponit

$e

Reges aut Principes, quorum uterque

operi,quod molimur: mos:ore camen

F

magnis dele&ibus militem cogit, arma

nemo affligitur, nifi càüm videtita fibi

expedit; quin ne tum quidem,cüm ad

obftari u diffidat,fc poffe perrumpere,

Provínciarà limites velicat ones com-

Hoc igiur unum fupereft Paftori ve«

mitruntur, & mutuisfe in juriishujus

ftro 5 càm vider, nullam jam à fe di&to-

f fimh D

ill üsque fubditi hoftiliter laceffunt,

rum ratíonem haberi , ut ob toc aní-

Hn

Qaodnam eft ruptorum federum &

marum czciratem fan&á irá, marore

belli denuntiaci argumenrum certiffi»

contabefcat. Spém vos Deo lu-

mum? annoncüm Lega:í revoeantur?

crandi porró habet

Atque hoc minatur DEUS ranquam

nullam,

D

CImcu-

l

: DI$s

, P. Segneri Chriff, Infir, Toma. 4

4

[

ääää&äää

J CH EHEMUREN

ääääää

:

d

-

z

—

DÍsC

!j

De Fide.

f

.ïwlf-liri&ïaknofum quilibet

hodie noftram cömpar;aitloneïtänf'ne-"

QV

R

^

o

Y

r

in Sandt EcclefizDa-

ceffaria explor:bo, & duv eftendam,

z

YNSIN

qualis ipfía in nobis effe debe:t, eádem

qu

radifo plantatus eft ut

4

a

arbor, aut herba nobi-

operá decl;rabo,qualis ipía fi in fe,Scs-

)

j

lifima , qu& tamen,

ve Tuflitiam €8 irtutem tuam radix eff

L CA

non utaliz in hortis

dmmortalitatts,

:

..n'o'ftr'is'* fölebt Y

radices deoríum agat,

lL. Tres dotes funt

r)adiCis -nobilfs

cujusque plantz,

Prima eft firmitas,

- caputurfum , fed que radices in Czlo

ccum tra-

ad illam füftentandam 5 altera profun-

- habear , ut inde perenném fü

- - hat, qui vitam tribuat & confervet, SÍ

. ditasad alendam 5 tertía fecunditas ad

illam fructibus fuaviffimis locupletan-

— jra res (e habet, quam dicemus effe ra-

- dicem arboristam beatzzNon et quód

dam, Hæ»ipfæ eiiat'nfptopïi;iïiinæ Fi-

inea inveit ganda fatigemur : manife-

dei dotes func:. firmam elfeoportecad

ä

Intelle&tum primz veritati conítantif-

D

. ftacillam nobisSapiens, sítque effe Fi-

$a5,15.5 dem, Scire uflitiam C$ Firtutem ttam,

fimé fubjiciendum ; profundam, ad

I

Jfe Immortalitatts ; ficille Deum

eum divinorum mylteriorum cogniti-

— radixe

gnitione

onealendum:foecundam,ad eam quàm

í

alloquitur. Clara & veraci co

attingere ea,qug ad fummam perfedti-

plurimis reóté fa&isditandum. Aga-

l

mus initio de Dote prima.

(

onem , füummam potentiam. Supremi

Lecislatorís hujus Univerfi pertinent ,

Il

]

hisin ter

ris principiu

m virz immorta-

v!li.-' Firmam i

?

;'irur oportet effe no-

UA

/

- fttam Fidem: nec enim Fides . ifta eft

lis eft: ra

dix eft Immortalitatis, Quod

D

l, 1

cüm ita fit , mi

nimé mihi mirum vide-

quzcunque credulitas , aut affepfusal-

frita

jlicité acanxié nos hor-

teri loquenti przftius, fed affzníus o-

tur, qqödïtam r

: 5:17, E

ftolus, ut exploremus, &

mne dubium excludens , qui volensac

cetur. Apo

:

cexperi

entiá ipfà probemus,

libeasnec nutet ullo modo , nec vacil-

fquoad'lice

4

let.. loconcuffz hujus firmitatis caufa

1. Cor,

verene cre

damus ,annon? Qosmetipfos

Ü

fl s in fide x spff vos probate.

- eft Vericas divina , quà a(lenfus Fidei

/?

BIID

tentate , fie

*

Nimium quanrum 1

nteceft. Arboris

noftrz nitirur. — Obfervate proinde,

pto

omné fidem altetíus verbis prz(ítitam

Animz noftce , ficmas e

giffe radices,

h

duobus hís fundamentis inniti:prin.ü

Ái

uz (i quacunque (forte finiftra in no-

bis languerent ,

omníis mox ecíiam vitze

eft fibi perfuadere,quód loquens , ran.

0m

. quam de reprobéedo&us, non falla-

Hebrtos

fpes

[angueret* ufiws autem meus ex

j

Fde vivtt,

Bová igicur veítrá venia,

|tur: alrerum , quódprofuabonitate

38

cte-

AQf

us (encentiam , Eidcm

. &illere no'n*»vclit— : atque íta faciliüs

mm

! VApo&ovli Íecut

P

d:i-

&

DEF-IDVE. [

linguam articulatas in voces folvere

: d-it-uf' ä*iro docto ,'-/quäm' indo&o;

doé&tumChriftianarum Matrum aliqua.

— faciliàs vlro bono; quàm viro nequam;,

brachiisgeftabar. Càm mox infans ex-

Hinc

apectum eft, debere nos Dco fi-

clamavit , & conteniá diftin&áque vo- 3

demi

nfinitam,fitalem praftare noftra

ce, Chriftus , dixic , verus Deus eft ; fic-

eífet facultatis,ut eo loquente

dig.na Gf!

ut Przfe&us rei novitate attonitus,nec

d

Credultas digna Deo , ut cum S. Augu-

tamen cedere vel fic do&us , quís, tor-

lam;

ftinoloquamur,Cüm enim Deus natu-

vo vulturefponderit , tibi id dixit ? re-

]enm

rá (uá Vetitasfit , nihil quidquam cog»

$t

nofcere poreft aliter quàm fit: & cüm

poíuit puerulus ; /4ibi AMater , €$ Ma*

tri Deni. — Refponíum ifto aptíus ne«-

ul

naturá (uá Bonitas (it , uon alirer mani«

mo Chriftianorum reddere poffet , f

feülare quidquam poreft, quám illud

bili

cognofcat, Undeipfi credendo , cer-

quando ex eo quzreretur , undenam

Religionisnoftrz M

yfteriaagnoverit *

$j

tiffimi fumus,quód non fzlamur.Cau-

Chriftum Deieífe

Quis revelavit cibi ,

ll«

fa zgt'r.ux'n'q'flæ'(lhrä&äanos inducere de-

Filium , eundem humani gencris.redif

ad

bet,ad Fidem fuam cerciffimam haben-

mendi caufá mortuum , à morte ad vl-

3ne

- dam , non hat effe debet , quódin ejus

tam tríumphabundum rediiffe, ventue

i.

gremio nati fiat;non quód ifto la&ein-

rum, ut omne mortalium genus,unum

T

de àteneris fint alitijnon quódalii pra-

inlocum colle&um , judicec ? Quis re--

i

eant credendi exemplo ; non quàd itaà

Sacris Oratoribus edo&i., non quód

velavit? refpondere oporteret: Mihi-

d

mater dixit, Eccleíia inquam ; Ecclefiz

Qitle.

rationibus inducti (inc, Ulna acfola ef.

autem Deus. En igitur toram hujus rel

jm

(e deber hc,quód hujusneligioniswy-

feriem, ChriftusServator revelavit A-

fteciaDeus revelaveritEcclefiz;per Ec-

u

poftolis Fidei noftrz Myltería, Apofto«

clefiam autéetiam nobis. Audirehanc

in rem eventum admirstione dignum,

li docuere Ecclefiam , Ecclefia nos ome

L

; Afclepiades Prafe&tus atrociflimis tor-

nes edocet : atque itatandem à teftibus

n

Vinc Be

deauditu, venitur, utLegesjabent ,

u dl

lowats

mentis divexabat S. Martyrem Roma-

hic cüm adverteret Judicem in

adteftes de vifu, dumnos illis affen-

us2

fpec 1 f, nüm 5

5

LT 170

excl

udenda ab anima veritatis cogniti-

timur, que in intimo Patris fui 6nu

z

(us 0*

DEI Filius contuetut

e

'Z)nigenif:t:

loan. 9

TU

oneobítinatum,dectevit eum prodigio

inanifefto aut fl«&ere, aut fi contuca-

Filius , qui eft in. [ina Patris , :'p[; L

u«

narravit.

"

citer obluc&taretur,omnem illi adimere

CAtiá

IV, Juvatproin confid

erare, quäm :

fidel

fe excufandi pretextum, Cruciaruum

proindefuorum immemor,& adAÍ(cle-

miferé faliantur caeci illi , 'qui*Fidem j

iüdeï

noftram tam parvi habent , u: de ea ,

piadem converíus,fi,ajebar,di&tis meis

ïmnï

fidem nonadhibes, Infantulum hunc

non alier difputent , quàm de vf

rimu

omnis doliexpertem interroga;& ex e-

apertáanimo noftro illatà ; & quia .

;, r

illa obícura eft , vellent illi fu-

jusore intellíges verítatem , quam ego

falla

annuntio : & cumidi&o filiolum tene:

peraddere claram notítiam & íciens

ji(ate

PiÓ temerirtá-

tíam humanam,'

wf'

rum admodrun) indicat ,gqem necdum

: Da

;em! :

dl*

D]

DISCURSUS SECUNDUS

tem! Somnlare,, fe :

multis preditum

i hzc ip(a ob(curitas þlusvhabetx

| oculis, czcitatis prognofticoneffe cen-

certítadinis , quàm ipfa apertilfima

fetur, Sic & ifti, dum plus longé

Scientiarum evidentia ? NVex volur Miclw-.

. quàm alii videre fibi videntur , omaife

pro Pofione evit , &À tenebra pro di-

!N

videndifacultate privanr. — Fides no-

vinatione : nobis quoque ad (olati-

(l

— ftra lumen eít in nos derivatum áclara

um ín fen(u haud pauló optabiliore

notitia & certitudine ipfius Dei : & fci-

ab,ipfo Deo d

Dzi,,

mus.

g.&um »exi&ïmafï Rpaä*

licetilla ftolidorum fit;ac feductorum!

,4dfu Fida exemplar babet in Deo, quoad

V. Scientialis , & Difciplinz, ut

23« . 14 COgPitionem C6 certirudinem , qua eft

S. Thomas obfervavit, & nataurá (uá

arí, 4« Angelici do&rina. — Hinc qui finceci

Incerte. funt , & longitemporis be-

Chriftiani unt , noncredunt.tantüm,

neficio acquirendez , eáque etiam

. fedcum magaa tranquillitate credunt,

cau(á rató anímum pleno folatio affi-

cüm fatis nórint , falli (e non poffe.

ciunt,

Natuiá incertz . fant 5 quía

Rom. 15, Repletiomni gandio,C6 pace n credendo:

cüm originem trahant d fen(ibus,

I» infantuliinftar, qui matrise collo pen-

quàm facilé in errorem plüs quàm

dulus fugitlac , quod non videt, &

Gimplicem precipitant ? Ipfe oculus,.

. fugit(ineomni metu ac perturbatione,

qui minàs quàm ullum aliud fenfuum

cercus fe venenum nunquam bibitu-

organum ín teftimonio diícendo fallit,

rum: atque hoc excapite ne quidem

fexcenties tamen & ipfe decipit, Af.-

videre defiderant , quod credunt,tam

firmat remum aquz immeríum, cur-

immobiles adhzrent vero, quod eos

vum effe, qui tamen recus eft ; af-

putare non patitur, VIt ruborem in-

firmat colores Iridis veros effe ac fta-

cuteret Hareticis Albigenfibus Chri-

biles , nec tamen (unt ni(i colorum

ftus , fpe&andum fe in Sacra Ho-

imitamenta ; sffirmat folem pauló

^ftla prebuic vultu pulcherrimi pue-

plus quám palmari magnitudine ef-

zulí , &t quidem tempore bene lon-

Íe , cüm hic molis faz amplitudine

l c"-l,

l

go , ut,cuicunque collubitam effet,

totum globum terraqueum centíes fe-

ufurpare oculis prodigium poffet. In-

xagies fexies comprehendat.

Sed

vitatus proinde ad fpectaculum tam

neque plus Ratíoni noftre tribuere

" novum $, Ludovicus Gallíatum Rex,

a

s

poffumus

» quod eft alterum

eat, repofuit , ad videndum in Ho-

natura datum nobis lüumen ad ve-

ftía Chriftum , qui de Ejus przfen-

ri in veftigationem, Nam hzc quo-

- tía in. illa dubitat: ad me quod per-

que ipía quories fallitur. , maximé

tínet , certius id mihi eft Eecle(iz

poftquam peccato propé exoculata

teftimonio ,

quám futurum eff:t,

et ? Id quod plus (ad5 demon-

fi

hifce ^ meis — oculis

intueret,

l;

ftrat | illa . fententiarum - difcrepan-

Demus . igitur

$

obfcuram — effe

tia , quz do&os ad perpetuas li-

*

*

m (c

: Ei;iequ

. hoc autem quid tefert,

te$ condemnaat ; íic ut hac una de

4

14&

Veri-

-

DE FIDE.

S

A9

-VW1. Gravis deinde,calumnh e

ft

| V'eritat; (üxmmïomnïnbmomemi ad

re&am & totius humanz R eipublicz ,

quá Fides noftca impetitur, dum cum -

Mi

& privat cujusque gübernationem )

Ratione pugnare dicitur,

Non ug-

quis mimirum fic Finís hominis ulti«

nat cum illa , (ed illi imperat. Etficut

lib. 9.

mus? Sindus 'A,ugu(ïinus-x«-duc&ntas

Mathematicarum Diíciplinatum ftu-

Civit.-

Dei, :

o&oginta incer fe pugnanies Antiquo»

diofus permittit, ut circíni pesunus ín

[

rum Philofophorum. opiniones enu-

omnem agatur pattem , dummodo al-

meret, Quis igitur ambigat , an

ter centto imimotus adhztreícat, ita &

Scientia noftra naturá (uá incerta fic?

Fides non prohibet , quó minàs Ratío

Sed non minore deinceps tempore ad

pro arbitrio de Fidei arcanis di(putet ,

illam acquirendam opuseft. Ars lon-

dummodo parte altera à Dci loquentís

ga , vita brevis. Sufficiat dixiffe,

authorítate fe divellinonpatiatur. -

"

VIL. Sedhic rei cardo vertitur, di-

ex antiquorum Sapien.um numero

lr

faiffs aliquem , qui quadraginta

cet nohinemo, cujus animus peccatís

m

ipíos annos in id impenderit , ut

plurimis implicitus — intritatüfque,

ac indolem in

haud aliter ac ftomachus noxiis hu-

n

Apum natutam ,

TT

opetibus fuis conficlendis exploraret

motibus refertus, cerebrum verrigine

n

(que vel ruftico cuiliber fine. inter-

rotat,

Si mihi conftaret certó , Reli-

l

pellantibus intueri conceffum eft)

gionemhanc , ejü(que dogmata à Deo

M.

quin tamen, quod tam ftudiosé quz-

manife(tata fuiffe, infanus effem, fi

Cum

ld

r&bat , tandem affequeretuc.

porró ambigerem ; cüm Deuin men-

T

interim Fides momento propé unico

tiri non poffe non minüs certum fit ,

r

Intelle&um noftrum locupletet noti-

quam DEUM effe, Sedquis me fecu-

jm

-tià fexcentorum arcanorum , fublie

rum reddet , DEUM effe locutum,

uló

.mium plané ac pulcherrimorum , ut

nec alterius cujuí(quam commencum

ea ne à longé quidem cun&i Philo-

effe potfe Religionem , in quam na-

d

|ine

1. Cor. 1. (ophi Antiqui, Fidei lumine defticu-

fcendi forte velut incidi ? D fplicet

$,

*

$

I

ti , profpicerent

Quas nemo Prin-

hzc mihi argutatio ob caufam, quz

cipun bujus feculi cognovit,

S. Hie-

ad fic arguendum impellere potuit?

m

ronymus in illa Chrifti verba : Qu

placet tamen illi ceípondere, ut hac

ere

)à

dixeritfratri (no, Fatuesrets evit gebeno

ratione plus adhuc lucis affundatur

iis, que hucufque à me in medium:

yt«

ne ignis affirmac hancutique Chriftia-

nos inter palmarem effe injucíam:quo-

allata funt, . Illud ante omoia po-

0*

T

modo enim Fatuueulla ratione dicipo-

nendum , nos dum Fide alicui ve-

1

teft, qui Fidei (uz beneficío ecudire

ritati affentimur , gemínum pro-

cum ftupore poffet omnes Ariftotelís ,

ducere a&um.

Horum

unus . e(t

o

r

Xeuophontis , Socratis, Platonis Di-

a&us ipíe credendi , qui ad Intel-

|

:

in Matl, Ícipulos $. Qui Chrifium DE1noverit

le&um przcipué pertinet: alter. et

3e

Sap

a&us , quo credere volumus , quí

;de

ientiam , quárationt fiultitia g!ogia

pertínet ad voluntatem, — Jam quod

e-

| def?ofari peteft, ;

j

E

30

:

2

DIS Cü"RæSUS S EWCL'I'NLI')'U'S.

.'

3

d

!

adtum ipfïum credendi

, & affenfüm

illaac potéftas , quam i Reifgïþhem

Fidei dogmati przftitum fpe&tat,. non

huncfeótantes obrínent contra mae

alio ad eum movemur & impellimur,

los Demones; quos Gibi obte mpetare,

quàm authoritare prima veritatis lo-

& fe abjicere, & deniqueobfeffis core

quentis , utdicebamus: Voluntas au-

poribus migrare pro imperío cogunt.

cem illa , quà credere volumüs , pro

Sanguis tot. Myriadum Mattyrum ,

caufis moventibus habet tot illa ac

quitum demum in apíce felicitatís fta«

tam multiplicia teftímonia , quibusin-

re ibi vifi fanc , càm vitam Inter mille

dubitatum redditur,nosad credendum

cruciatus pro Religionis hujus veritas

elfeobligatos. Suntautem hac Te(ti-

te affirmanda ponete illis licuit, Et

monis fan&itasilla ac puritas Religio-

quz func alia illuftriffima figna acte-

nis Chriftianz, quá omhne plané vi-

ftimonia, quibus Religio Chriítiana

tiorum genus fugere, vírtucesautem

abundat j Se&z autem alíe omnes vel

omninoomnesíedkari docemur, Per-

jispenitüsdefituantur, vellongé in-

petuitas ip(a Religionis, quam tot pet-

feriorein gradu effülgent.. His autem

fecutionum , tot tempeftitum , flra-

Religio noftra tam credibilisredditur,

gium, fchiímatum turbines non tan-

ut Regio Píalti etíiam men(aram non

tüm non extinxerunt , fed auxerunt

tenuiffe viderentur : Te/fuponia tuA

etiam , & confirmaruntflamms inftar,

credibilia faéla funt nimis,

Si Intelle-

quaz quó follibus agitatur vehemen-

P/glz fo

€us, nullo pravarum inclinationum,

tiüs , tantó exardefcit luculentiüs.

aur perturbationum fumo offü(catus,

Modusacratio , quá hec eadem Re-

hzcrationum momenta, bic velucab

ligio pex orbem üniverfum propagata

aliudagenteenumerata , ferió attenté-

eft , perhomines nimirum rude: & illi-

