fimo hocvultu funt,qui , quidquid

faltem bona verba. debentur, utpote

alid

pigpecibus erogant,á fe cum &oma-

quz danti

non magne.conftant? Qua- £,jj, Wi

J

didi

DA

L

choabjícere videntur , adeó inviti

propter Zec

UA panpers frue triffttua au- g,

Vil

rem tuam,horcawaripfe Deus, & re--

largiuntur. Totadhibent cautiones,

; -, ! cgi'«'illri.

Q5j

tot movent quz(tiones acdubía , pri-

fponde iil pactfica , &n. man[uetndine,

14,

ul

üsquam affis partem minimam e lo-

Videte, qua ratione pauperes cra&arí

qii

-

culispromant,ut de flore fanguinis

debeant : Nonmodó commaníaliqua

Iu

ex venis intimis elíciendo. agi putes.

maníüetudine , quà affiidi quique

ln

Quare, inquiunt, yo» laboras? quare te

confolationem accipiunt , excipiendf

flïsqau

áp[um non juvas ? cur virestuasnon ex-

funt, fed beoignitate iongä perfectio.

Vr

re, planéqueüngu

l

5

ati fovendi fant,

eris ? qnzre,mi:met brachitjs ac manibus

(am,

zon lucraris, wude vivas? alijsque fi-

quz vifícera eorum pace repleat , re»

tl

milibus miferos fine fine exagitant.

[poude pauperi pacificain man[uetndiué.

ftltra

- Ecdli,

Exieua dabit, €d smulta. dmproperabit,

Qaia etfi quandoque ratio — fubetle

mUd(),g

xo,ï 15

Ethxc e(t miferatio fuccurrentis ?

polfit , parum

alicui roganti im-

Y

m

Olim in Hibernia Matres ,.ur. filios

percieudt. , manümque contrahen-

ka

fuosadbellum inftituerenc, à primis

dí,aullatamea unquam fuübeffe poteft,

Utj

2

ftatimincunabulis, panem enfis. mu-

quz ad inhumaniter objurgandum

pl

croni affixum porrigebant. Quid

frontémque ru

gis ,mägacizer exaípee

randam inducar,

UT

aliud. faciunt modó nonnulli ? tenu-

g*S P ij

em ilam (tipem , panem mucidum

. X, Duo tamen (unt, quibus ctü

Va

]

quomodo porrigunt? pro eo,quàdiil-

delitatem fuam divites immiítiffimi

li

d

lum dent habitu confolantís, offerunt

palliare, tenacítarémque manüs , &

eum (uffixum mucroni verboruin acer-

vuitüsatrocitatem excufare laborant,

T

rjd.

bàpungentium & vulnerantíum , qui-

Primum indede(umunt : quód Pau-

md?lum !

::s, & nog

bus íllam Eleemofyng fug umbram

peresízpe (c Hnggm paupe

b

int $

z

»

)

. IN EROGCANDA 'E'LEEMQS;'VNAJ OBSERVANDO,

13

'b.ne "

j&nr 2at fahe.-m*eg;e&äzämfuam- longé

Quafitores fifcales egeno homini ne

fruftillum quidem panis largiri vo-

s:rgïsn."ljj'ï-

ultra vecam exaggerent, — Sine dubio

i ve&ba Mu

cautela quedamín ditcibuendis ele-

lanc, nifi judiciario priüs proce(fü. in«

& condi.

o

emofynis adhibenda eít & magis in«

fticato, Magiftrum & Do&orem ha*

bent Dzmonem : hicenim, poft qua-

:/nz-:qcc

digi , magisque digui aliis folertet

mistle

przfecendi, — Da bano, €9 uon vecepe-

draginta jejuníj dies, à Chritto in. dc«

Eceli.x

«l cott

yis peccatorem, ait Ecclefiafticus, &ene-

fertoexaZos, cüm excema huic. in-

124 [

digentiz (ubvenire deberet , curiosé

)umz i

fac bumils 63 non dederís impio, . Eo

i,dm

?

faltem cafu, quo eleemoíynz nonnifi

potiüs reícire voluit, homóne effer

m àum

adconfitmandosin fcelecibusfuis ne-

czteris(imilis , aa Dei Filius? Omit-

Yndpndt.

Kariosfervirenz, — Vera funt bzcome

títe igitur cor. qualtiones, boni an

COntie

nia,non minüstamen & iftad verum

malilint, quí! vetram opem expo«

10d t

et, quód nim.e ifte inquifitlones &

fcunc. . Manum marfupio unmergite,

li,

folice - informariones nihil pxné

& faciteofficium veftrum hilates ac

promptisquia femper bona eftEleemo-

, Ut pott

aliud efficiant , quàm quód illam

dandi promptiitudinem, bonamque

fyna, etiam cüm malus eft,qui accipid

pgQue g

ihtid dl

voluncatem mulcim labefactenr.Vir-

&illamelior, qug celerior, Haad

Matth.

(

tusimilericordie noa dijudicat merí-

aliteracille interliquoreset putior,

tndité

1 4..-7

ta; fed (ublevat miferías, — An putatis,

qui defLillat prior.

Quód ( Pauper pj;, ;

at

quód quinqueilla millia, quz — Chri-

Eieemo(ynart; veltram dilapidabat, i1, ;

Iïf

nisliqui

f&us in deferto abundantiffimé refecit,

lu(ai exponet , auc commeffaríonibus

non nifi ex bonis fuerint conflata, nal-

| quäqüe

abfamet, nopnidcó quidquam inde

lásque inter illos nequam fuerit ? Ser-

deperderís; fiquidem dici non poterít,

;;ipiendl

iä[ff&iO'

vatoctamea ad hoc non reípexit, (ed

vosítipem non dediffe.

Hujusmodí

Íolam, quam patiebantur, famís ra

dj lant,

farinz Pauper, in qualem vos incide-

tionem habuit , affli&orümpue com-

retam folicite timeus , àBeato Jorda-

gþï ; fh

ii

miferatione tadus, omnibus eodem

no, Ordinis $, Domínici Generali,

fubilt

modo,etiam novo ac -prodigio(ä, fub-

ftipem petit, & ob:inuit. tunicam

venirenon dubitavir,

plus dicam :

veterem, líam Sycophanta mox

anti if«

Milciicordiam illam , quz ind.fferen-

divendidit. & cüm pecuniola inde

guahu -

ter etiám in malosexerce:ur, ex. alío

redactà , junctisfibi alijs lucronibus

fe PO[CRI

capite longà eftimabiliorem evadere;

re&à ad popinam.

jpandum

Quid putatis

quía quodamodo divinioreft, & ma-

virum fancum refpond.fe homini

[ exafpc'

gis Patris caleftis bonitatem emula«

factüm referenti?. Malo , inquiebat ,

tunícam — perdidiffe , quàm occa-

us (

vur. qui pluit fuper juftos E. injuffos,

victumquetàmcorvis, quàm colum-

flonem petitam à

me Eleemo«

;mitiæm(

bis przbet, equélargusin utrosque

Íynam largiendi: indícaturus

hoc

nüS !

Providentim (uz dexterà, . Z4perit

Íuo refponfo, tum folümfe ja&uram

|abori

manum faam j implet omne animal be-

fuiffe paffurum, ( alienz - nece(fitatis

i Pl

mfh&me& E diverfo, qui. tanquam

nonneceffaria difquifitione confiliuos

ES

7 K ol

1153

eE«

(in

N

i

?

24

A

DISCURSUS DECLMUS OCTAVUS DE MODO

hii

fervatoris adimplere claufisoculis o-

À aliud- pmpoütum Païemzbus noa

ibundt

Eü& 6s

samhtïet. AnnouChriftus fuít,qui dixito

elfet, quàm de nece[fauisiaw(p:ccre

Bol

familiz , parum!abmandmm effec iu

qput

29v

Ümni petenti te tribis, Àd qmd ergotá

fo icita inveftigatio, num pauper fit ;

re(gandendo huic eemm& fato , €Ós *

fl

qu: (tipem petir, an non fit pauper ? fa-

que refatando : fedc quía prarerea nee

du

tis vobis fitÍcire quod petat ur piuper,

mo nen Id ftudiofé agit, ut alteriorem

niij

$icle Qaud liad excufationem à fe.

ad gr&dum illam evchat, ideó nemo

e

fzbwiaq

ïendo egenisauxilio noa üzäcst, dice-

unquamhaber, qued fic faris

».

Aamó

pmf l

ie,dqui ipusd.m paupettazem £1muiafa,

quo plus. m&:eæun hoc dzfmu.zms

nb

quitales nonfint 5 quantó minüs ex-

amplius, tantógae major eft ammenæ

tibinog

df

culabimur, fi dixerimus , quasdam

di formido. Qui corpore magisobe- -

qu:dæm vera paupertare p:emz , non

fo funt ; minus fitiunt, fïqmdæm plaüs

li u

tantà tamen, quantamad exrmqaea-

interni humoris babcnt- at é diveríe

mifh

dumamghüs tabfidium obtendunr?

quóquisin tertis: spu;amwæ, hoc .

fedcerto

majoriplura polfidendi f vexatur z

us lr

Imo hoc ipfum ait S. Joannes Ch:yfo-

ftomus.d.vicum culpz adfcnbzdcber,

& inltar plus zquoamantium , peu-

magnm

qui adcó duri corde funt, ut ad com-

cu 2ut proxz"na & ;am;am ;mmmmuæ

ddiite

m:(efanon::m'ümpi,c ml(er:amm ex-

pertitnefcunt; quz ne remota quídem

qmpino|

politionenon. moveaniur, fed neceffe

tunt.Liberos habetis? qmdmde. Sanéki

fic, illam verbis amplificare & exag-

Caxohpaxcns largas admodum Ele--

J(IH

gerare,

Ceité mater illa crudelis cít,

emofynas in Paupc:æs diliribuebat,.

p fnmäde:

quz filio blandz charitatis fi figna non

& hincab amico quoc am admonitus,

B7

&xhibet, nifi bicin&iimum fe fingat, -

quot ram malta egenís largiendo in-

MUU

XHM. Alteram parfimoniz erga in-

opcsiuosk beros ellezelicturus : fldw-

T ans

: Gpesexcniazmnem locupletes afæmxhæ

cá dkgua fané homine hriftiane

Hiemo

Íuz necetfitatibusmutuanturz: eaque

rcgmuxc. Egoü iorum Dei caram ge-

u Q

juflz incereos moncte üfum obtinet ;

tam, Deusgerec meormm, . Er di&tum..

pperi

quamsis, fiplanéadulteratanon eft

eyentus pxobav:t.

Quis ünquam vi-

tj

jufti (altem pondetis non fit: at merító

d t, familiam Elcemuayms ad incitas

äæ füïm

zeligioni fibi duceré dcberent, quod

redactam ?. quin imó, hic demum eft

€à paffim utantur,

Noneft, in qui-

modus omnium fecuriffimus Opes cü-

lu zg "mb'm

LUE

unt, habemmumdnas,quæ facit , ut

mulandi,

Honwa Dominusza de tug " 3

9.

mmn

parce & invici P;upetibus largiamur.

Jubflantia, dicit S. Spirivus, &8 iraple-

peayn

buntur borreatua famwmt: €$ wise

I*acnæid,qmed daiehis non poffimus,

Qiim

qum fubirabamus no&ns Eiber:s : fa-

torcuiaria ttavreduudabunt, Quisun-

IEQPFO

cit id. amor, que in hos naturá feri-

quam parcws!ücugiæprohs fug Nue

pedina

mut: hic enim cogic majorem fempet

(tici de victu parce mrd;deque pro-

&t o

habeterationem sorum indigentiz ,

ipæxu

" quinutat ezvili etiam condi-

Düns

guam aliorum, quorum cura ad - nos:

tione, ab H:ro. tamen ad fuammet

m

non pertiner,

Equidem ante omnia,

menwnamnm:mr, ibi ferculis, ci-

bxsque

gmem

&M

IN ääoöAND;a ELEEMOSVNA OBSERVANDO,

a

b',isqüq lautior

ibuspafcitat , ut lace

dat, imprimis finceré proximi miferijs -

$

condoleat.

Flebam quondam f(uptr 3ob, 305

;ibu;-uea

ábuudet, quo charam fobolem nutriat.

eo, quiaffitius erat , dicebat S. Job,

Zbp

Xofpice

Ecvos Deuv, inom nes divitem, fingi-

ha i

tisparcum & tenacem erga eos, quþi

€3 compatiebatur anima men Pauperé,

Etin hoc fzpenumero Divites defi-

, t

— Eleemofynas largiuntue 5 lícét eorum

AUH

chariras, tanquam Natrix amantiffima,

ciunt ; quorum vifcera nimia profpe-

lrerioren

mulcísgratiffimis DEO filijs , Paupe-

títate non raró indurantur, ciia e po«

tíüsemolíri deberenr. Facit hzc opum

leb nemo

zibus inquam, de alimentis identidem

affluentia, ut , cüm ípfi à colerandis

ij ; m

rofpicia, Certum vobis fit , homi-

nemChriftianum , quicenfetfe alie-

pauperum calamitatibus , quIn , &à

tlideratt

tolerandarum timore eximantur, quas

audttem

pam inopism fublevando magnam ja-

in (e non experiuntur miferias , nec in

Mpl

Guram facere , palam przfefere, nul-

. Jius apud fe ponderis effe divina pro-

alijs xftimare nócint. — Prererea Su-

idem plüi

& dirtti

miffa : nec euim aliàs ità differeret ,

petbia , quz veriima e(t divitiaram

tinea,ita Divitesinflat , ut credanc,

dot , hi

fedcertó üibi períuadeter, (e indigen-

tibus largiendo zs fuum fosnon

dare

nobiliore fe, quàm Ínopes fint , ex ma-

Yexi:

magno»iiliaMiemfatie , qui centüpium

tallo effz conflatos ; tantümque abeft,

i, pti

*

H

oro omnibus

ut miferando alienas calamitates fuas

unientia

addixit etiam in certis ,

ui amorerelictis.

facere velint, ut néaudirequidem eas

à Quidem

dq;qi'na bonisí

vUIT,

velint,ut in earum notítiam non ve«

d Sadi

niant.

Quz cauía fuit , ut S, Job ,

du De

i»'(m. — Sordes itae

noftre efïe&üs

Lsr. 18. fant fidei intermortuz ac deficientis,

commi(erationem hanc fuam inftar

iribusbt

$,

Veruutamen Filius bominis veuiens pt-.

affe&tusapud (ul fimiles divites info-

dmorit

- tasinventet fidem interra ? Quaproptet

liti & inufitati commemorater , ut quí

gxendo jl

preter morem in cerde fuo teneram

ut manus larga , vultüsque hilaris iu

j ;

Eleemofynatio fit , opo

itec& oculum

miferationem foviffet : F[eg'mm quone

Chitant

ejus Cxlum refpicere, — Volo dicere,

dam fupereo, quiaffitius erat, E com-

carmpe

patiebatur 4nima Panperi. Qaondam

B don

pauperibus «o fine & motivo effe fuc-

cutrendum , quo virtusifta Miferi

Cot-

ait : non quód calamitofo illo in ftatu,

jgun f*

diz formatur & conflituitur. .Ef

in quo, cüm hec loquerecut , verfa-

d indu

emafyw ,aitS, Thomas, ef. opkä- , 2H0

batur, vifcera illa pietatis non fentiret,.

jemum d

1«-' 2.4.

datur aliquid indigenti ex. commnr[era-

fed quód magul nón faceret pietatem

M aPCS v 7

:752*4 (

tione propter Deum.. Undead verum &

in condolendo allenís miferijs , dum

fuas ipía tolerabar; illam autem afti-

gennínum .Eleemofynarium —neuci-

E

g n

quam fufficit, pauperi alimenta tribue-

marecmiferationem , quam fenferat ,

; & a

re ; prout etiam canibus aut equis fap-

cümá propriarum miferiarum feníu

uisut*

editantur, (ed hanc ip(4m largitionem

eratimmunis, Crm federem quafi Rex yob,us;

. [u N

ex commiísratione , eàaqueex Amore

circum[lante exercitu,eram tamenmos

2,5p

3

qut [

DElInatz, fieti neceffe eft, — Exigitau-

ventinm con[olator,

.,wqquö'd ad

m u

tem hzccommiteratio, ut, qui ftipem

| (uimmi

XIV, Advertit:?opinor

nomen

"L

bisni

N

izd

L

j ;äg

. DISCURSUS DECIMUS VOCTAVUS:," DE MODO |

nomen Eleemofynarij comparandum

lis eft Oratorum ', qui ipfam Princlpis

b

illa folàm naturalispietas non fuffici-

perfonam referunt* íta illorüm ütili-

IN

at; quàhomo hominis, quia homo eft

tates& commoda cum commodis uní-

bt

miferetur, lifque huc ením etiam

endo, quafiuna amborum caufa fo-

P

ho

lofideles pertíngunt : adco ut i píe

fet,

:

Qui calumniatur egeutem , exe

Y

H

[5

. Nero principio Imperij fai affeveraret,

probrat factori fuo

A

f

,QPfCüSr.

h

hu

!0HOY A. Dypoy ,

fe , fialiumtitulum ad admittendum

antem eum , quimifevetur

pasperis. — g.

n

al:quem fupplicem non haberet , hoe

Quin imó videtur DEUS fai quodzm-

Jü

. unofuiffe movendnm. , quód com-

häz?u

tounem cuii conaturam haberer, JVe-

modo emolumenti oblivifci , ufque

Seneca

adeómagnam Pauperum (uorüm ra-

Ti

8:0202, Ci aliadefaut, bomisis uomi-

tionem haber.

4 Clem,

Unde noviffimo illo

pit

ue apud wegratiofusef], — Altidslonge

Judiciidie vix "arli—ïjs( uper quz(tionibus

3

TRU

: Chriftiani Eleemofynarij oculus col-

examinabimur cum (ummo rigore ,

limat ; non folàni miferatione erga

n

i

1

C&PUI

quàmqua ratione. Opera ; charitacisi

,

R

"TT

pauperem movctur , fed longe maxi-

proximum exercuerimus, aut non ex

Ti

mé ex commiferatione propter DEU M.,

ercuerimus; adeó cordi eft Dao,ut pro.

Thaxin

. In antiquo Teftamento prater ignem,

béintelligamus,fe effe in paupetibus,

(ino

quiad cremandam vi&imam accen-

in ijs defpici, aut honorati, Beatus To-

&j

dsbatur , perfrequenter Dzus alium é

annes DEI hanc in infirmos , eósque

hiC

czlo depluum , & mobiliorem ac

magïs d*ef&l&&*gg, P"ie;falfeih fnmmo&g-

&mv

facrum addebat , qui príiori jun&tus

dio exerccbat, quotquot inuibe Gra-

Witg

magnam facrificio majeftatem.conci-

natepfi offendebat «tollcbat in hume-

lg

lisbat. — Idem credite in facrificlo — ros , abluebat eorum pedes , of u'o fa-

charitatis intervenire quandoprater

lutatos fuo etiam lectulo inferebat, O-

Àiitl

pi

t

Bammas naturalis affe&us , jam ex fe

mníahazc charitatisofficia die quadam

U

laudedignas, alie fiammz Chritía-

in pauperem valde miferd affe&tuus

j

dldlf l

BZ charitatisadduntur, quibus holo-

conferebat j cüm veró pedes ejus ofcu-

canftum ín odorem

z

LT.

fuavitatis co'n;»

latetur, mito fulgore radiantem fubi-

pleatar.

3

$

d

L

|

Kes,

tó ex oculis amifit , ampliffimá merce-

IT

XV. Sibe

mfägäkï;c-,' fgüa eui fcaäïi*zä*,

de hajus effatireli&à : Joanse: ! quod

li

A42: 1. NMetba DEI funr apüd Ecclefiaiticum ;.

b

— Pauperifit,mibi fíz, Accidit huicSancto,

l5 þiræ :

x

n

id quodetiam Chriftus primo loco in

quod nonaunquam pifcatoribus, qui,

n

.. Evangelio fuo nosedocet z240d uxi ex

cim pifcem vulgatem reti fe cepiffe

IUnniaiis meisfeciffis, mibi feciffs, Non

mag

* arbitranttür , concham margaritife-

contentus fuit uno quodam admirabi-

Wt

ram poftmodum inveniunt , pifcatio-

DT

li modo . zealem fuam pzrafentiam in

ne thefauto conferendá.,

Ita B, j-ïoan:-

Á

- 8S, Sacramento nobis reliquiffe 5 vo-

nesvili mendicabulo famulari fe ra-

lm

lhj

- luitpraterea nobi(cum permanere in

tus, agnovit fe Celorum Re

gifua ob«

L

pauperibus, eósque dígnitate huma-

fequia przfitiffe.

tl

XVI.

[ Ch-rï&us

calam

nàm 1'oggö tranfcgndgntc Ornare, qua-

Interim tamen ,

Do-

t

TTE

*

sst

*

l

E

[

:

IN EROGANDA ELEEMOSYNA OBSERVANDO..

*

nes

d

Bominus non in cujusvis perfoná-

hujusmodi , quz in nulloallo om

iQ atl

reperiuntur. — Suzr, quibits fi- defn

772 Sdt'vlbdæn'

pauperis[eoculis ípe&ondum exhi-

X

a 7» &

st

bet; in.quolbet tamen: tanquam in:

melta, non defunt omaia:

folus Chrifius

:

ECCln

Ua o«

íüo. ad: divies. Legato adeít, Et

ejt, quiin omninm paupemm-üniw'r/ïtn

-. Cat hg

,

— eerté. poftquam ^ Veibum Divi-

te mendicet..— Ex hac aic S, Augulti- 4wg. de

i;.50M42 "

num in facratiflkmo: . Incarnationis

nus, fait famma illíus b'enxignitais' , €0 X.chore

2851

i

vpmperi:.

myfterio. hu:

kbéeR

nam

ceri

naruram de-

reduci voluiffe;ut eríam nunc cum 45raz.

q,uodæm-

/fgbn[ävic',"dläcæ,q:'ïum.z:ü. . moralem.

pauperibusftipem roger, adcó', ut

dum. pauper manum porrigit, non

; u.!qm

hancillius.przíentiam: in. quovis ho

rüm t

mine experiri, (qualisillacft, qnam.

Pauperftipemaccipiat, fedipíe Deuse

mo illo

caput te(pectu membrorum. habet Jj

lilz cft, quinotat.omnia& (e: debito-

rem.copitituit,, ut fuo ea cempore

bonfbu

maxim?veróin Cliriflianizs, quorum

Igott,

5 "Tbofn.

caputeít nonfolüm ratione primatüs

cempenfer :. ille, qui fa&tam repulfaav

2148

as

Af* ls

)&.äc:fc&ioms,quäm omarm homi-

fidà memorià. retinet ,. à quocunque

00 €»

num. compatatione habet, fed vel.

illa.pauperibus, períonam illius. re-

.maximératioue inflaxüs, quo inChri-

ferentibus,. circa.caufam fuerit: data;

oitpre

ipetibu

ftianos( qu& capitis. proprio vircus.

llie,. qui graviffinam: vindidam. in:

qtis o«

eft)luasGratias. derivar, Nihilomi-

Evang:lio minitzturs in extremo' die

Judiciifumendam. —^Gedeon, habi-

tosqut

nus Chritus Dominus in pauperibus

À

o

€ftmodo proríusfingulari , quo ni-

tatoribusin Socorh contra: defertum;.

ibe Ge

mizam planam denuatiavit velle fc.eos.

quód. militibus. fame laborantibus:

fab(d:um ferredetre&áffent , terribi-

iphunt

Anter morrales füolocohaberi. , fic. ut

f u'ole

lesháíce:minas denuntiavit: Cmm re- Inds.9, 73

Mmräak

&ngfulæsegrmn.miferi & ad fe. peculiaci-

iab

quadam rariene pertinezent.. Zfgrivé

ver[nsfuero, conteram: carnes Ue[ftras:

o^ 23

t quadam

&& dediflismibi mauducare ; fitiui , 68

citm [ptuistribulisque deferti , ita x ne:

i

dedsffismili bibere, £9/ duandiu feciflas:

memoria: quidem. veftri. remaneat.

nnkex hus fratribus mteis munmis ,. mi-

Quanto veró potentiüsChrifto brachi-

eiusofiü'

r i

bifeciflss. Ptopterea. S.. Salvianus:

um efL.illo Gedeonis,tanto eriam. vin-

i med

l

. Epifcopus Chriftam: omniumpaupe-

di&a eritmagis horrenda.in illos, qu£:

rum:pauperrimum appellavit: ,. etiam:

ita fe. inexorabileg.&r dutos p;æbue—"

T E

356520&03

dum Cxlum inomüium rerum: abua-

runt, Cuwrrever(us faero; conteram-

dantia gloríofus incolíts: nam: ,. ait:

ibus, qüi;

carnes: veftras. cum fpinis: tribulisque

magnushic Vir, cateri: pauperes: ín:

deferti,, ln fafcicalum Divítes cum di«-

fceepllt

uno. quodam genere- penuciam: patie

vitis(, qua: veriffima: deferd ,. in:

jgatti

i[caria'

untür,. Servator autem; cüim in: ome

quo:me.contempferanr, . fping (unt)

nium pauperum: perfoaís: unus: ipfe:

colligabo.&& fuccendam igne: omnia ,.

à B'JOSU'

indigeat, dic! potef&uno: & eodem:

itaucnullum robur,. vittus. nulla ullo:

qi r

æmpor-c: omnes. omuium iï?.-supemma

ünquamtempore hocincendium.: Vàe

gifuä p

calamitates:unus.tolerare;, ftigns: fci-

leatreftínguere;.

"

licet,. uuditatem,. famem ,. fiim. &&

aloafpiciendl

Chht

XVI,. Hoc igriur oca

k

ReP, Segueri Ghrifs Inffr Tom, A.

funt:

od

z

"A

'ü*ïrs.*c'ü RSUS DECIMU

S OCTAVUS, DE :MODO.

$$

humano , fed Divino & (upernatucá-

iïamïin;opes,&»in eorum centonibus in-

fiati

li qui Elecnotynarijs efficic, ut Ége-

Alie

vifibilisilieDominus requirendus quis

- nos tefpicianctanquam tgtidem 5aü«

QR

i

cüm neceffitatem pati ampliàs nullam

&os; hoceft ut Chriftianos,nunc qui-

oteft;in quovis ramen paupere men-

Qijis

d

dem Giatiz,qolta odum veró Glorie.

W

licum fe exhibet,ut Divitibus accafio-

nem pr*æbca-c

,quà meritum Eleemofy-

capaces, Qu etíam caufa Apoftolum

i

Il

dum non miferabili cui-

permovir,ur diceret: neceffitatibue

na colligant,

Á

m prz oculis habent,

San&orum commusicantes ; wou dicit:

D6

piam homini,que

neceífitatibus hominam, quia Chae

fucurrunt,(ed reru

m omníum Domi-

J !i(r/poff

Oculo

titatis (e habeat oportet ad adtumEle-

nojinopum períonam induto.

n

emolynz inftar anime , à qua vitam

Goiite

hoc non apetto, Eleemofyna jam non

acípirium accipiat, Temtie . loco

ampliüs cít Eleemefyna, Poteft qui:

d Q

concürric Religio, eam jmperando,

lul

dem Chriftianus quispiam hominibus

liberalis & humanus videri;coramD eo

dimperativà ; cüm. enim- Eleemofyna

Üquin

oculo ftipem lar-

diftzibuitur, oculusDei honorem rea

autem, quifine hoc

Dwiiby

gitur, titulum Mi

fericordis & Ele-

(picit, imperantís fcilicet , nt Proxi-

moauxilio fimus.

Er forfan. etiam.

À por

äinofjna:ijnon ptoïanerebiiur. Ele-

n

ex hoc ipfocapite älecmofyzzæ!iacriäg

emofyna ,

1 Dþo'ïhbmæcre—düäus ;

ciuin vocatut : talióus enim bofhys pro-

ffeär.ïgö' ;

^s h

veré ac proprié a

&useft mí(ericordie,

*

meretar Deus ; quia ficutin Sscrificio, ^*

H

utpoteexqua una 1

mmediaté proce-

g

licét commodum & utilitas Sacatdoe

dit; quamvisetiam mediaté à Chari-

j

tate, & d Religione

tanquam cauía

tibus, qui vi&timis alebantur , acciee

Pffïs il

Eleemo[yna eft

Ícetet; finis támen principalis (emper

imperante elicíarur,

Upul

$. Thorh. , opvie atlus Mafericordia:[ed eff ackus

erat honor. Dei, cujusfuprema Majes

24 znqs

ftasipfa Saciificij a&tione. agno(cebas

Lom

Charitatis ex confequenti

£$ mediate ;

Mb

E UL

Ecce; quàm

tur, quamque imolantes profitebane

* Latria veroimperative,

ii

ulehre atque infigoes virtu

tes. in

tur j íta quamvisEleemolyaz proveue

, haud

tus pauperi cedant, finis tamen Íco-

lg,

una Eleemofyna conveniant

PUR

püsque Eleemo(ynam imperrientis

aliter ac diver(a maximipretij metalla,

Wt

exquibushocczli Ele&ium. compoe

femper ftatui debet DEI honor; &

hincoculum faum áterrenis omnibus

B

natur. Concuttríit inprimis Mifericor-

Wi

- dia; quia Eleemofynarius debet per

attollere, acin caium defigere debet,

Quodipíum Servator docere nos. vov

Md

mifericordíam in partem venireomni-

a(d

01 ja

luit, quando antequam Eleemofynam

um miferiarum , quibus pauperes

"mlfüfc

affliguntur; ne beneficà folüm mae

illam grandem, quà quinque homi-

num millia in. de(erto paíturus erat,

m

W

- nuijs fubvgnire ?

fed animoquoque

Wto

effitatibus Santtorum

difttibueret,& panem pifcésque mule

&om,11.condolere: Aec

tiplicaret, refpexit iecalum. , uc S, Lu«

LuWt, . '*

Cndg k

LET

. commmunicantes.

Concurrit fecundo

I 68

casobfervavit; ut nimirum | fenfibili

r

loco Charitas, dum Proximis fuccut-

uid nobis

ld.

riur, non affcdtu me:& ngfutali &

hgc iïgäo oftenderer,imile q

. facien*

N

RT

s

——

.. IN EROGANDA ELEEMOSYNA OBSERVANDO:

2pp

Tutt

faciendum incumbere, càm egenis

teret » ? for[an petiffes abeo , acrepue

w E

TNTS

alimenta miniftramus 5 fideí nempe

rareste aliquid'ab co accipere, cüm

donas.

inc qui

- eculum ia Czlo & DEO figendum ,

.c&jus amore Pauperibus fuccurrimus,

XVIIL. Maximum itaque Eleemoe

a Gu

non veró ín terra & creaturis , quas

Íyag atcanum e(t, eandem fide poffe

quüolum

animare ac bona intentione,& fic actit

:»[zmikw

paícimus, — Beacus ille, qui oculos ita

Íemper apertos cenerec , fempesque

aliquemcommaunem ac naturalem ad:

iui ditl

preiium & dignitatem omnino fupere

à C

in Czlum converíos | quomodo enim

- fieri poffet, at - paup

erbus unquam

naturalem accaleítem attollere. Satis

tamElt«

doatn,.

io

^ quidquam negaret? f fcires domm.Dei,

non eft, feminare : fedin(uper certa

j wuad

Lunzincrementaaut decrementa , &&

- d quisefl.qui dicit. tibi, da miti bibere,

de l

dixit Chriltus adSamatítanam inaquz

ejusdem.cum aliis fideribus conjune

npcxandüp

hauftu g:onceäcndo cunékabundam.

Gionesíeminanti obfervanda funt;.

eemol]ni

majoremq; Czli quàm terre nocitiam

Oquám id iplum horam temporum

3oret fs

Divitbusoccinere poffer, qui crude-

habereoportet, (scopiofam expecta-

üt Qtoji

li proríus tenacitate. panis reliquías

re meffem velimus : id quod' majorí

4n &m

lengéftudioin Eleemofynz negotio

€genisnegant , canibus autem fuis &

xadili ,4

«&quís largé eundem- porrigunt!

Ah

obfervandumeft, quz aliás tota ín

herbam brevis vitz inutilis abibit ,

d

ï

mifer F fi. (cires , quisille effet,quiin

yicatdo

abíqueeo,quódunquam in fru&unr

perfona pauperis addomum tuam füp-

Sacatdoe

plex exipe&tat 1quís .JMe, qui voce paue

viralem matureícat; reseperwst mere

t atccee

peris aliquod miferiíís fuis levamen

cedem fuam.

j; It

XIX. Exquo

facili-Infereris;. Iu

rogat! quisille, qui in.manu pauperis

« Mf

manum íuam adteextendit, acceptue

quanto illi perículoomnem fuam Ele-

gl*

. 1u5, quc d dederís ! f fzires. quis efl ,

emofynam deperdendi verfentur , quil

ol

quidicit ubi, da mibi bsbere ,. fidcires ,

nonnifi cognatis & amícis. benefae

inqu.am-,'.fälicilämam Íortem tuam ,

ciunt, Demusenimyagnatos veítros

apen L

quzetíam nonqua(ita ultà tibi ob-

veré pauperes effe, falem habitácone

ii

venit, & . Regnum calorum offert ,

ditionisfuz ratione : confiderandum

mpzm'cn

hondti 4

tüorum peccatorum remiílionem pro-

tamenprimó eft, quód quiuni folàüay

j50

ib

mittit; debitorum tuorum expiatío-

familiz, utut egenti & inopi , fuccut-

nem concedit, & ob(íteccante Mife-

rit,non- mereatur nomen- communis

[ nos

W

1lcordía Filium D£lte efficit 5 ceitus

cujusdam Patris Pauperum ( qua-

lem tamen przftare fe nonunus debet)

;emofï"*[?*

fum,fore, ut non modó abundanter ,.

u( hqmþ

& fine omni cun&arione dares, nec

cüm illiusofficio reverà non fungas

(us "

1l

folàm non exprobrando,, non faftidi-

tür. Deinde, &longé magis debet

jl

acendi , aliudlongé effe ,. pauperti

squ

endo,. fed maximo tuo bonoaddi(ce-

l

|irts

iesetiamtumendicarein anima tu&

quidquam tribuere, & aliud' dare pau-

beä

cnh lhi

bonum. Volodicere ipfurn. paupe-

'eci, quiapaupereft,aur quia paupes

g l

Q9

g&äCh

rifto. commen

gams. Siqpiden.tï

n

H UARUDUEES UER UE FUDUATES

-

Kk *

ET

H

i bïf-smasus 'D;'ECI"Mü'S OCTAVUS, DE MODO -

etiam cüm intra limites ,&quitatis &-

Wi

fangufne jun&is

paupertare preffis li-

es funt $

ftiur, cam vi isrese(toperz , ut ne

iil

bente: fubvenirur » quia tal

£.

l

& exinclinatione illa naturali, quzx

nomen quidem fimplicis *ut;füsdk»ata

liberalitatis mereatur; ratio eft, quia

«

nosürget, ne n

oftris defimus; non

qui (uisdat, Áfibi dpá dare ceoíetur,

It

(übvenitur ipfis,

quia egeni funt.aut

namn referunt: unde

lileliberalis e(t, quipecunias à fe. pro-

n

quiaChrifti perfo

culzemovst, quosaliislargitar , eb-

quisjhujusmodi Eleemofyna coram

Paap

queliberalior, quod (e remotàs. qua-

[iid

DEO Eleemofyna jam non eít, ita

X

nilfo etiam mertito, gratíaque ca«

f torcioribrach:o, projicit, Ut quis * "Thom,

Il

p:—.o't

ille brachus

in confanguíneosprojiciat, quedlibet

p ?g

hia

ret. '";Pcmï(;io.ümmm

17,

L

brachium fuff&utt. ^Quod i igítuc

tiam..g

eft, quivite

m aggreffusnon. fatiatur

folietum arrofione. qu

ibustamen alii

mifericordia i con(anguineos exere

T'R,s i

cka communemliberalicatis . cicutum

&t |

contentifunt, fedipíos ecíam. virium

m

AT«

Simili

non meretur, vóbis c;csg:'mndu.m r8-

] /ltjt

oculos, quos dicunt, arrodir,

radione Cacodzmon, quando Elee-

linquo , anea futficiat ad Eleemoly-

ità n

narij, queim hactenus operoié. inquí-

mofyn

am aperta vi impedire non

icà faltem intentionis oca-

rimus , titulum cuiquam ttibuen-

valet, occu

dum

1

dototum meritiincre-

lum petit, exq

,& vitm ziernz

XXR, Átque ex hai&etus enumerae

tentum dependet

lum.

Atendat igitur , qui

tislignisfacde vobís erit colligere,

princï

(tipem folàm fanguine j

un&is impet-

quisaam hoc pulchro nomine diguus

cenferipoffi. — Eleemofyaarij nuni-

tic, ne femen jaciat ,

-qaöd terram

L

ram íunt, qui & manum largam. &

qaidem

.pingaemteddat » feminanti

autem fr

u&tum aut nullum , aut modi-

apertám habent,m. ïmm-pw Íaa g.t.ä g«

ï

cum ferat,

- Adhoc relpiciebant ma-

que conditone & fatu Pauperibus

impertiendo; & qui pretrerea vultu

i illiSan&i,

qui.;j«n confangui»neos

2

fuos haudaliter, ac ín quosvi

s alios

funt hilari ac jucundo ; id quod danr,

litatem fuam exefe-

ienotos , libera

haud quaquam ínviti, ac relu&tantes

t ordinata charitasre-

largiontur, Denique qui oculos ín

Qn

baut; quia licé

utin €q

uali neceffitate magis

"

Calum defigaunc, nonalio , quàám

(

qffirat;

quem F.des proponit , fine ad be-

"R n

conjun&is fubü

dium feratur , gravi

ne hujus-

nefaciendum impulfi.

H lunt besti, p l,.

u

J

tamen periculo non vacat ,

modi miferatio fuo meti

to exci-

Beatus, qui sntelligit f(uper egenum Q9 0V.

Ti

Uade ad

auperem. | lmpedímenta, quibus ab

fümo

dat, atq; extt

a orbitam fallat.

hanc deceptionem evi-

eroganda fliperetrahimini , nec ve-

lh

W

taviffimam

tandam, eam fan&iEleem

ofynz fot-

ftra(unt nomina, nec propria. indi-

ID teü

gentia, non filij, non familia : pratex-

UT

mam eligebant, qu& àjactura pericu-

tfecura, illudque genus

tus funt iíti, mihicredite ; verum &u«

Ill

]o magis eta

feminis, quo

dfru&uiferendo . magis

nicum impedimentum inde eft, quàd

lt Eh

Eg«nos oculís folàm corporis, non

Wneif

foreridoneum.

Suis aliquid 43[:,

ycrb

th(

m

p

—

^

a

IN EROGANDA ELEEMOSYNA OBSERVANDO.

261

it f.

wero mentis intueamlni,

E: hincnon

nontancim fecandum vlte 'p:ræ&mi-s

Ü

ait Pfalmifta: Beatus qui videt:fed &ea-

conditionem , (ed longé magis (ecun-

i

145 qui imtelligit s [cilicer, qui intelligit

düm future ; quía/w die mala lrberabig

f qui

€um, quieft /spraPauperem , Deum

enm Dominus, Diesmala dies mortig

etetit,

,in,qugm, quþ«hunc:e':haritatfs «aäum

eit, quisnelcit? «nur timebo i die ma-

'Fe"prlo-

pracipit; intelligit eum, quieft intra

Ja? Ettali die, quz ita abfoluté malz

p d

Paupcr-erii,rCþri!äum-fcilzcet »«Qui at

dictaeft,quia plerisque mortalium

hqu.

fibi datum recípir, quod aliis faiamo-

mnala eft,itam do-oilisrim?ellz;gcmlibccam

f quis**ï'

H

te impendi:urs . intelligit id/quod eft

biturá tot malis, quoc fant,qug díem

adibt i

l

€irca Paiyperem5 Divinam Providen-

illamultímam malé concluíam ma-

À jgimr !

tíam,quz Pauperemad divitem mit-

nerent, Beatus , qui entellgit [upey.

TESCE

"tk,æ (acp":r'h»uuc a&um Dives falvus

Egenum €3 Pasperem :

4 die 1

titutan

&at, lag perveró vivacc fu£&entetuc,

emala liberabit eum Do-

dum f&

Afliit à dextris Pauperiz. — Qui 'hec

HESET,

etuolf-

àua intelligic, beatuseft , & quidem

. jiqu

Y

&äääääää&ä&&ä;

TET

vbitt,

DISCURSUS XIX.

momdte

comg,eth

De Pmcepfaf Corrediionis,

z

-

rj nite

I,

N

£

2

iNter omnía prz-

M

L

affiduftate, ut $, Joannes Chryfoftos

gfgüm i

z

* ^

cepta à Chrifto in

mus non véreatur dicere, Homines ín

; ln gi

d P

.

9

Evangelio tradita

hocjud:csudi negotiotantümhon o.-

)uptrod

LA

EE

?A

NI

ä

d

nullum

videtut

/mæ

2

J

z

miüem ígam vitam confumere, 2447 1. 4*

gt ul

J

L.

; obfervatu minüs

condemnandos cetevos , omme vita go. Co-

uod dutty

x

2

A2f

o L

NY

' difficile ,

quàm

fira tempus abfumimus.

Quapropter oZr

d.

ä'b

Lcldwm"

^ quod

de coirre

&i

one delinquentium

(nperfedere penítus poffe

m omni de

oculor

Math, 'hobis '*im?.(?fui"/ï peccaverit in te fra-

hoc przcepto Difcurfu, ac fapponere,

lO,(J

n

18 18. tér :mw,'vadefj'cowgfgvmm.*?&isenim

frzno potiüs, quim calcari opus fore,

jje 4

i-gn(?ï'at,qü'äm cavillacrix & critíca fit

fidealiorum vita , ac vitz erroribug

jj d

hominum indolesad diíjudicandaalio-

corüigendisagendum videatur, Ne-

M v

ggen

rumopera? Nullaseft locus,quo non

quetamenita fe reshaber;(ienim ve-

Y

?

funcftumjudiclj (ai tribunal érigat:

ritati adítipalativolumus, fateri ne-

gt

ine teftium examine, fine utriasque

ceffum habemus , rabiofiscanibus hac

i

pairtis auditis racionibus, Gine ullo jü-

yortt n

patte nos effe fimiles, Os habemus,

A:

Vm

u

diciisufttato proceffa autumat , fen-

quo mordeamus, non quo allatremus,

T

p

tentiam feférce poffe de quibusvis cá

Si de malo detra&tionibus augendo

omhifecuritate ; & in quovishocfibi

agitur, toti líingua fumus ad nzvos

dT

D

L

Pom;

r

jus atrogat, &. a;-rogätum exercet cum

proximi ca rpgnfdos: atfidemalofua

j

yvi

x

262

:

DISCURSUS chmtïä NONUS, '

.

eii

Va pafhoribus Ifraéll quod agrotum fiuity

vi came&idnïeämcnda ndoagitur, pie

ecb,

hifg&'

Íce magis muti fumus:tuncenim nul-

nonana[flis , quod abjecium, monredu--

incil

lanos rationeinaliorum fa&a*ingera-

xiflis,C$ quosd. perserat ," nonquefiflas.

d

re volumus: tuncíatis nobis nobis-

Vocem hanc,Vz ! à Deioreegrellam ,

fere

&t

cum negocij effe proficemur: tunc. no-

inftar conitruie(le cogitate , quod z«

il

