tationis,quam oprimé praemeditara e-

tieícunque ad confitendum — acce-

ratad compongendum — Amatorem.

ditis;femper squali cum dolore vos:

n u

j d*

faum; brachia veifus illum expan-

accufetis. ldcirco necefe erit , ad os

vobispenicus obftruendum , ut malo*

3P?f£r

dit, & ( 6 quàm impio cum ardore )

»edcm;

hiikeeum verbis affata eft : Amice,

mm omnium exrremum , quod eft ip-

füm nonfe emendare , ante oculos

du

ex corde femper amavi re, decer nune;.

ur offendam ,- quód ultimo hoc arti-

ponam. . Étideo, quacunqne fit ve-

ftra poen

itentia , edicite, quid deni-

h HMI**

€ulo plàs quim unqusm te amem*

Mideo, as fcio, quód tui grarià, vidre-

gue illa vobig conferet ;

fi po& toties

zctam poenitentiam tandem. mori

ruri $444 go —

12

& ad infernum pergam ; fednihil in-

ane Serm'.

tereft ; tu enim caufa es, ur. eriam:

eflis imposnitentes? Luxuria à S

"

&is Do&oribus fzpenumeroc

um

In- 197«

m

hunc non timeam, Poft hecconti-

ongum de

atu fs

Sed quial

c

o

cuit , partim ob vires ;ïenïtus exhau-

fer—x»mcqmpn

Hu3

oret » 7 €f/

X

à F/*.»/'-'.:x

843

D'xfs*cïmsus YIGESIMUS QJ.ARTUS,

pt

foret , omnia fingillatim teftimonia in

.S. Augaftini, quem fequitur S. Tha;

àm

medium afferre , omnium loco & no-

mas; ita allaborat tota Mundo Lu-

X

3] eA2n.,

mineS. Hieronymum audite : Ozgze

xüram 'prop;gare y quia flammae

tioS.

"Chry- infernalis Luxuria | ait, cujus matevia

Luxutioforum tunrficut. fíamiaa Fü-

Qculo

ojP ,

sla, cujus flamma [uperbia , cujus

ferni , hoc eft, in urendo vehiementes,

NU

Mhem*. — feintilla prava colloquia, cujus fumus

& in attrahendo inflsr picis tenaces :

l

ü

gimn

$645 infamia y6ujus- fivis gebenna y Prsetet-

quamobrem íimul fiifám fu

Ed

r

Jï; 5-

db

] oam.

uam quód hanc ipfam comparatione

mul & laquei , prout eas Propheza de- ^/4^.

l,.

$. Petr. ab ipfo Deo in pluribus facraeScriptu-

Diabolusícribit S. 'Thomas, !^* 7

lii

JDan.l. v locis adhibitam. reperiam ; que

dicitur gauderemaxime de peccatoLu-3S. T b, *

ub

€. tp-5«exdem Sacre, Paging ampliffi»um

xurie , quiaeff maxima adbarentie,d" 1. 2« q..

tofiC

*

*

S.Hier. nobis campum aperiunt; quo notabi-

diffizil2 ab ee liomo potefl evipi

infa- 73 Jl j

pouu

ep. 4

lem, immundicam urer & infer-

tiabilis eff enim deletdabilis app

etitut Ad 24

inïpä

4Ma4t-. yum, proportionem inveniamus, In

Si quando homo inordinaris füis ap-

Qu

vene

petitionibus exfatarandisfe d

E

F»—,-"l-

erit

&l.

quo igitur conveniunt ? meá qui.

!/» j

dem fententià potiffimüm in hoc ,

peccsre non ceffac ,ïqïsia/ nunquam 2. Erb,

«

Rich, l. quód nullà fit in utroque emendatio,

fatiator, cüm, nefcio gui idem jllec. a2.

p

2« in d- jd quod proprié Infernum Damnato-

cibus , qui ad placandam famem aflu-

D

pv

rum conflituit , non funt. torrnenta ,

mirur, novam famemexciger. Hor-

X

Prov.7.[edtormentorum eternitss. Ec hinc

rorem mihi movet illa dicendi ratio ;

N

2f

fi tormenta ifta augerentur numero ;

quam Propheta Ofeasufurpat, càüm

n

& crefcerent doloris vehementiá;fi ta.

dicir, illos non tantüm per veram

f»bl

men ex altera. parte illis. tolleretur

converfionem ad Deum uon reditu-

]

l

seternitas, quà durarent , lufernus

ros, fed ne de eadem quidem cogita-

]

itt

confeítim infernus non efler.

Ad

ruros : »o» dabunt cogitationes [uas 4

1

d.

eundern modum id, quod Viacorum

wrtrevtrantur ad Deum fuumyquia

Ti

Infernum conftituit , non eft fola cul-

Spiritus fornicationum in wiedio eo-

D

parum quantitas , aurqualitas, quae

rünm.bD:neiisvenrbaulima expendi-

H

di

ab ipfis comistuntur ; fed interminata

te, muli enim fün: ponderis , Unde ,

T

illa perfeverantia , quà, dum vivunr,

quazfo rantaDeum offendendi infacia-

Qu

/à peccando non defiftunt: inftar ni-

bilieas * tanta ad. reijciendam emen-

s cujusdam ex picetedz , que ,

dationem , imó 0e ad cogkandam

ne;

li

quocunque venro agiterur;non extin-

quidem obflinstio ? dicam : Qxiz

Wä

Suitüt, dum minimum quodvis ali-

Spiritus Foruicationum eitinmedioeo-

at

In

mentum flammsa füppetit ; quo nutri-

vH" j unde patec, quód [piritusifte

l

Eccl, fipolli, duimacalida quafiignis av«

illisinftar animze fir , quafiomnium

€2$ , Z20A €xti

D

23. 2

Ro Het u , dgnec akiquid

cogitationum fcopus, morum & ope-

elutiat.

ratiouumtentrum , cor affe&tionum :

li

XII.

ï

h

Et heceft ratio ,. PTOPW'.»';

in medio eovum : Üicut Aranea , ,quom

1

que

quam Cacodæmþn , jgxta mentem

in medio :elzg füce rcüdg: » fortitér

ex

um

34-3

,bErms;ERoiüxvmogoaum STATU.

ex omni párte praedam tenet, ne vfpi-

defeper ? non habet in praefenti, Et .

T

am evadas,

p

quod peffimum eft, non habebir in

L.

. XHll. Que ipfa fcelerum continua-

futuro: cüm infeliibus his- confti-

g

rutum ft,. nunquám fcelerum fuo-

tio S. Jobum permovit,ut ne unquam

l

oculos in. faciem Virginis defigeres :

um catenam rumpere ; ZVoz dabgpt

Ti

; Job.r;.;kx :

CPepigifedus cum oculis meis,ut ne ce-

eegitationes [nas , t Tevertantur ad -

iC8S j

1.

Domiuwm. Et ideo non contentus -

gitarom. quidém de Firgine; Quia ,

(b

dicebar, fi obrucibus frenüm permi-

dicere S. Jobus, 4uem . enim partem

4 de

*

iL

baberct i me Dem defuper * ;dju.nXizf

(j

fero , ab obfuribus veniam ad defide-

mas,

tia; à defiderijs pertingam ad operá;

Q bareditatcm omnipotens de excelfist

oLu]

& 3b operibus ad oblüinationem tam

Quia ficut Deus nullum horum ; dum

ial

X

coniemacem , ut Deusin me nullam

vivunt, poffidet , ira hares eorum

if

pono partera fit habiturus, tanquam

nonecft, cüm fuerint mortui : vel

ifb dl

fi heres eft ranquam Om»ipotens de

in fpizitu adverfus eum omnino per-

T

profundo cum Juitiua, non tamen eft

duellit.| Quam enim partem baberet

It ,

in meDEUS defuper $ Quia in alijs

h&restanquam Omzipoteus de excel-

m 1

is cum Mifericordis.

!

:

peccatis qua&dam adhuc peccatotis

jllec u

psrs remanet. Si anima inficitur,

. XIV. Diceris autem ;

(l

& illo actu ad Deum redire cupio non.

non infcitur corpus ; & , fi mens cor-

t-

iumpitur , faltem fenfos exrerni ma-

ex parte;fed Dei totus effe volo. Cre-

im j

nent ifnunes,

A: in libidine non

derem equidem;fi Confeífio veflra ca-

du

tenz eflet omnimoda incifio, non

irafe res haber : illà putrida quedam

eram

fcbris eft, qua fimul & femel omnes

anrem , ut San&us Auguftinus obfer-

dit

humores corrufapit , ita, ut nullam

var, mera inrerruptio : JVos vume-

punt peccata , [ed ipterrumpunt. Certé

sgäm-

partem à capite ad calcem , hoc eft ab

ul

ipío rationis vertice ad imum fenfuü

Confeffiones iftz veftra;in quibus ita

confiditis, majorem mihi timorem.

il

Tactum,inractum relinquar, Unde in

"MA

incutiunt , quàm fiduciam. Inprimis

horine libidinofo nulla Deo pars ob-

end

ringit; non vifus , non auditus , non

cohorrefco, chm obíervo, quàd ipfz

ndö )

Confeffiones pro fcuto, quo peccata

bogua, non pes, non manus ; urpote

futth

qu& omnes inopere, ceuin venatio-

defendantnr, infeivianr , non pro

n

ne perpetua voluptatis à Deo prohi-

gladio,quojugulentur. Siquem ve-

p

bitg occupanrur

9

*

non metmoria ,

ftrüm increpuero ; quód longo tem«

Qgiz

Pfpote qua w'ïpïiäïüis fcm'xper Phan-

poïre maledicta hzferit confuetudine —

a

intricatus ; illico mih refpondebit.

j

C.Fäämatibuä d.i&mhim:: mon v'g!un.

J d

A

t4$, que nunquam non luro & cono

Ita eft, fed femper etia

m à me Hlaä

fa&a confeflus fu. | Ec. fi illa ve-

um

defixa hzret ; non intalle&tus , qui

fira mulieicula , concione quadam;

;pd-. |

novis identidem modis ; quibus cor-

rm,

pus oblecet , indagandis vacat.

cui interfüit, commota veftris defide-

um

4

um —Q*!äm t "fkf?? Päït;epä lmlzer,eyt, n smeDeus

rijs porxörqnvuit.vacquiechxe ,anim

Afl«

u

-

21

"

N

^*«

DISCRUSUS VIGE.S'IMUS iUART!dS.**

blandis hifce vocibus ei facitis. — Ne

dunt ; plasquàm foeridifimum m o;;ï.

I

dubira: confitebimur , & falva res

cinum? Jofanavit libidine faper con- Ez eE;,'; "

V

P

€rit, Proinde repeto , ac dico ; quód

eubitum eorum ,quorum carnes funt , 23. $0.

À

majus judicium, veftra vos peccara

&t carnes e/dfinorum., Dicereoportetg

hi

eodem femper vigore retinere velle ;

quid mali dznique eft, copia imma-

euf

uàm quód ipfa Confe(fione ea con-

nis Ícelerum, qua voluncatem illam -

Bu

f

mare ftudeatis,qua tamen omnium

]^ mon

bonam,quam aliàs Deus erga homi-

peccatorum veftrorum eíf* mors de-

nem confervat , in odiam implacabile:

* ffd Dtn

beret ? Infigne ceri&. propofitam ve-

immutat ; poftmodum autem non

n dii

firum effe debet,dum ipfo Confe(fio-

-ampliüs ut hominem refpicit, fed ut

;J:?,'h.

Af,

potr

l

nis Sacramenro ad perfiftendum in

carnem ; non ut corpus & animam,

Fa'ïif

peccato magis pacificé ac quieté abu-

fedutearoefl. — Dicereoportet ; quid

(iti

simini,

l.

Preterea non modicó hor-

denique màli eft , immundiciarum cu-

ullu

tore perítringor , quia etiámfi pro-

mulus ingens, que intelle&tum ob-

ha? b

-Di

W ;

poltum veftram eífet legitimum,

Ícurant; ita;ut quó magis ejus malum

D

quid ad falutem veftzam conferret, fi

accrefcir, t:ntó ille minüs intelligat,

It

fingulis illud momentisimmutatis &

imó illud ceu bonum fuum apprehen-

-

l!f/ï].

ad vomitum tevertimini? Medicina,

;

dar, in eóque fibi complaceat ? Pecca- J/2.3.9;

!

At

qug ubi fumpta ab infirmo fuit , illi-

tum [unm quafiSodomapradmaverunt:

BD

T

IT

CO vomiturejicitür, à morté non ]i-

Dicere oportet : grande nimis malum -

sberat. Unde mihi credite ; quód fi

eft iniquitazum fine numero numerus,

li f Q

in hoc vitio habitum coantraxeritis ,

quzs voluntatem íra indurant , ut quó-

/Mr

T

inique cum Anima veflra apatis, nifi

plàüs augetur malum , hoc coguofcat

!

fummo timore animus vefter percel-

minüs,imó ut faum bonumapprehen-

3

li

latur: quia ex una parte emendatio

dat, in eóque fibi complaceat : Ozes Proy,

1.

(f

longé conftantior ad falutem reqairi

qui incvediuntur ad cam , non rever-. ] 9.

AU

M

folet, & ex alterahec eadem en:en-

tentur ,uec apprebendent femitas vita,

' hí

datio incafuveftro eft di&ticillima, uti

DI

Oportet dicete.Quid mali candem eft,

!t

bha&enus demonftravimus.

ingens numerus peccatorum , qua ita

Ti

(i

.. XV, Quid igitur reponitis ; adhuc.

voluntatem indurant, utferio dolore

r

"

ne audetis parvi facere peccata Im-

de noxis fuis aon pofit., auc fzltem

It

[ W*

manditiz , & illa nullo non die repe-

peccati affuerudinem nequear emen-

lil

tere cum di&o :

uid mali denique

dare. Si de unico folüm peccato agere-

M

l

€ff fragilitas qnàdam carntstquid mali

tut; fatis magna intelle&tüs obfcuratio

denigue ?

Non opoirtet dicere ;

foret, f quis ita, uti vos , ratiocina-

(l k

quid mali denique eft fragilitas quae-

recur, Judicare proin , qualis fu-

!

d:[

f, g)zla

"

dam carnis ? fed poriüs? quid mali

tura fit argumentatio, fi de cumu-

W

denique eft innumerabilis mulritudo

lo omnem numerum excedente ,

hi

|

abominabilium peccatorum , que

à tran-

351

quiqn; nubcs &quet , im

- [Cmq

-corgus & animam DEO invifam red.

d

——

1

N

. DE MISERO LUXURIOSOR UM STATU.

249

no;ii-

A'E&Qat ; QDelila moflra cveverumt

hominibus Impudicitia, Po»? fuiim

tanIu

emui malo.

- &fane ad calum , fermo fit,

Qui cogirationem huic

fnusy

XVI. Quaprgprer non. aliam de

irrefragabili veritati contrariam cor

üftty

maximoLuxurice malo opinionem ac

de fuo fovet, feipfum damnato quo...

a.

confelionem habere debetis, quàm

dam lethargo fopit. "Timebat hoc

um

Prov.5.ilam, quaur Spiritus San&us Salo-

Propheta, quando DEO maxima

10f

14 4* moni exrorquet , ubi defe ipfo dicic;

cum demilfione fs commendabar : ze f 13 4

cabile

pted

Pane fai in omni malo: quod. idem

unquam . obsorutiam. in morte. Mag-

am — (077-7 e(1 , ucS. Yoannes ChryfoRomus ex-

num certé malum eít , peccato ani--

du | """"- -ponit; fuiinpeccato Luxurig, Nec

mam enecare; majus camen fine com.

m

06,

grarisnomen hoc fortitaeft Immun-

*

.'d

paratione malum eft fomnusille, qui -

qui

itia ,quia inter omnia vitia non eft

ejufcemodi mortem fubfequitur tunc,

mal

- Mlemin ü

lum malorsm fecondius : Orzi-

[2

quando Anima omnem refurgendi

20*

bus peccatis seajor eft Forntcatio, Mag-

curam ac falicitudinem ponit.

alum

(piv.

- IV.

nus quidem — Theologus inquit ,

pit,

non in fe, fzd in effetlibus, — Omne ma-

XVIL Quapropter rogo vos, qui

hefi

NNE

9. Iugs,

Qaia perLuxuriam homo ma-

15 Sob.

ex prafentibus obdormiviftis in ma-

tes-If

' ximéà Dsoelongatur. Perlnuxuriam

lo; quod fi nondum eft, erit certe vo-

iif

*

maxime recedit a Deo. Nimirum etfi

bis omne malum: /J& omzi malo:

Qu

$. T be. non in genete fcelerum fumma fit. à

I0g0, inquam, vos, ut maturé exci-

Qu

L2.4. Creatoreaverfio,eft tamen füumma ad

temini, adhibendo duo liecremedis,

ütquà

73«4.5. creaturas conver(io , quà homo im-

qua , antequam Sermonem finiam,

C

poicat

purus DEUM fbuni omnino concem.-

vobis fappedirabo : fru&tum — enim

elet-

nit,eümque vilifuns carni, quam

aliàs exigaum ferrem , f1 veftrae infir-

)mwer D

.. Citcumfert, pofponit. Id quodDeus

mitatis gravitatem vobis oftenderem,

ipfe peccatori exprobrat tremendis

modum asurem, quo convalefcere poí-

rtute I) | Exech.

TEU

hifce verbis : Projecófti me pofl corpua

fetis, non afferrem: certé magis face-

2535: us m.. Denique omne malum Im-

1em defperatos,quàm fanos.

Scitote

emeh

ul

munditia appellatur ; quia per illam

igitur , id ipfum me ad perfanandam

S. C ypr.

Dzemon de omni homine triumphat:

Immundiriam requirere; quod ad

doht

j: de 59'

Áide

tottrm bominem agit in triumpbum li-

malignam valde febrim curandam re-

^0 pa-

lidinis , pérque ipfam Regnum füuum

cmCH-

— dicit. |

quirun: Medici. Partim humores ac-

infernale animabus replet, quemad.

cenfi per evacuationem purgandi fünt -

'agefe'

at

Colle&.

modum afferit $. Remigios , cüm di-

partim fervor ille potenti refrigera-

Cit: Exceptis parvnlis ex. adultis pro-

tione remperandus. Clariüs: Luxu-

iocfnä'

dif. c.

if«

exenpl

plt* carnis vitium pauci (alvantur. d

ria ducbus hifce pharmacis corrigi-

anima cbipiam fanc&tze monftzatum

cur, Oratione , & malarum Fugà oc-

"Jmu.

f )

fuit , cui alta quadam contem plarione

cafionum, — Orario enim caelefti qua»

abrepte Angelus dixit : ficut Infer-

dam pluviá concupifcentige ardorem

f

[c

num Diabohs replevit fuperbia , ita

refinguit ; fuga | occafignum veró.

X

ull$s

; R;?; chner—z: ?þ?yl.(n]l*r. T om, .

gx

546

DISCURSUS YIGESIMUS QuART'HS,ï -

funeflo huic ince

mam aliter non po[ens e[fe contizent,

Ó

arahit.

ndio lma:-c;iam fub-

^

nif; I):iag det,adij Dowinnu ,& depre-

lioa

XVIII. In

primis tors arliui eon-

cat us fum illum, " dixi ex totzs pra-

f

gentione DEO vos commendare, ma-

cordijs meis c. Sedin hac petitione

qp

gnam veftram debilitatefn ei exponi-

fu

ad finem ufque non perítitit, Vos ita-

te , malorum quoque habitmum ve-

qge peifeverate; & animnm non abij-

der

ftrorum pondus , quod vos cpprimit,

cite, cüm vosnon illico exzuditos pu«

À

eflrenem etiam perduellis apperitüs

taveritis. Imó tantó inflate vebemen-

Al

veftri impetum, qui vos jugiter ve-

giüs; & ipsá repnisá confidentiam ve-

b

[

Xat; deinde in. memoriam quafi ei

flram animate ; quia quó dinriüs

a

zevocate divinafua promiífa, quibns

pulfando perftireritis , tantó. aperie-

OUU

in Sacro fuo Évangelio multoties ve-

:ur smpliüs : elfauti aperietur | Ad*

Gta

lox auxilium fpopondic : Exhibete

vocaram Sanctillimam Virginem Ma-

n

illiimmenfam Divinilimaze P:ífbionis

trem veftram adhibete; éímque in

bim

thefaurum, dolores illos, illum fan-

finem obfequia illa veftra, qua in

d

guinem, quibus omnia vobis bona

ejus honorem obitis , dirigite, ut ex

Ti

promeritus eft.

Quód fi ita omni-

profendo hoc gurgite refürgere , non

n

bus diebus orare peirexeritis , non

ut quidam facinnt, ut quieriüs in eo

Qi,

multum abibit temporis , cüm ani-

lsfcivire poffitis. / Ec cüm ex animo

N

l

madveiteiis ; incor veftrum paulatim

Virgini Sanctifime fupplices acci-

t

defcendere rorem divinz Gratiz;quz

deritis , manus etjiam ad reliqnos Ca-

ardores vefiros placidiflimé extin-

lites levate, & modó unum , tno-

i

"

'at.e/f/cendit oratío , ait S, Angu-

dó alterum ex Patronis veflris in-

Q

dib.de ä

inus, C' defcendit miferatio ; fiqui-

terpellate , ne vos in luto hoc porrà

falst. dem Divina mifericordia magno cui-

jacete f

Qu

at : Erzpe gue. de luto.,ut. o P

i

4[, 1

750?. €. dam fontifimilis eft; fempérque pa-

Aa8.

D

rata eft ad aquam in omni abundan-

XiX. Alrerum remedium fümmé

Qi

1ia affundendam, dummodo labrum

necellarium ad peftiferam hanc flam-

fim

aperiamus , quo promanare poffit;

gam extinguendar ,in alimentis ei-

n

*

alioquin nihil unggam hauriemus.

dem fübtrahendie confiflit , five in

lh

Oportet femper orare & nuuquam defi-

illarem occalionum , perfonarum ,

€ere : O quàm beatus etiamnum fo-

Itf

colloquiorum , qua animum denuo

| ul

zet Salomon , fi remedio hoc uti per-

poflent iofringere,ferià fugà, — Luxz- $. Tbes -

rexiffec! eriamnum foret exemplum

ria vitari vix potefl, uif; vitetur prin- 1.2- q«

MA

continentize , qui modo Scandalum

eipiuus ejus , feilicet afhetlns mmulierzs 167. 4

lil i

eft Luxuris. Bene in principio agno-

pitlchbra ; uti docenr ex S/Thoma Do- 2, c'is

tl

vit; quód folus Deus hanc e1 Graciam

Gores.Proverbium apnd vos eft, quo ob 37.

l(

n

. 'Sap.8.. conferxe poffer,quá caftus viverer, &

femper utimini ; Oecafro f acit furem :

;ä

Z2I.

ideo magna cum folicitedine hoc ab

ego autem dico, occalionem in cau-

l

l

fur fiar;

eo donum expeüvit : Ur feivi, ,quä-

fa cle; ut Dasmon ipís magis

l

& qui-

:&

i

pE mïäenbfLuxumo*s-cmm STATUMS $9

m,

&qüï*cïem* quod þefïi:num*.eü', ipfius

cidit, quando. ornamento illo, co«

oue

hominis, Quàm parüm hic fur fa-

tam Deoadeó formofz, & coram ho-

p

raretar , nifl vires ab occafione ac-

minibus honoratz compareb:nt , ex-

10

ciperet , quà involvi ipfi quseri-

[poliantur, Virginitate (oà fciliceiquo -

J

mus ? h»c uuá & folat,e&, que

ornámentotam venuftonudatw sut

ii

demonem roborat , nos debilitat,

in angulis fe abícondunr, aut inter ali-

p

Arma pouigimus ipfi , quibus nos

os,non finembore, videntur. Caufa

j

feriar, & fcucum proijcimus , quo nos

elt quàd rantüm fibi fidancmifere ,

| Vr

defzndamus,

Hzc una & verillima

& cum alijs, magiscautis, Juvenum

ii

caufa eft cladium noftrarum & jactu-

familiaritatem nolint declinare ; ita

347

rarum, quas idenddem facimus, dum

amicirijs & amoribusimplicite, ut

At

Gtatiam Dei perdimus , & à Confef-

credant refiftendi firmitatem ira fibi

iMa-

fione in easdem ftstim miferias rala-

in promptu fore,

ANon eff periculum,

"E

bimux : quia credere nolumus, ejus-

oggerunt , zos ef? peviculum ; ne. Pro9.

n

dexm nobis fugam fummé effz neceffa.

gántque ibi effe periculum , ubi fapi. 4« 16*

ex

riam, Frequentantur ezdem cho-

enter illud evirare debeant, — Sapiens

0n

rez ; adeosdem ludos & lufus accedi-

timet , * declinat à malo, ait Sapiens,

€0

tur , nullo non vefpere ad procandum

ffnlis tranfilite confidit. Ethocdo-

10

redixur, diebus feftis ad faltum, opera-

cumentum tam neceílarium longé ad--

d

rijs ad jocos concurritur: quid deinde

huc magis in praxi obíervandum : eft.

v2

miram , fi homo vix in pedes ercctus

tefpe&u occafiontim, qus proximse-

füü»

denuo cadat ? Deum audité ,. quim

appellantur : illeque domus & pet-

, It

opporruné nos maximi periculi.cone

fonz fagiende funt, inquaramcon-

t

É;clj, monefacit : i medio »mulierum noli

fortio Deusfzpius fuit offenfus. — Se-

: 40 6

cüsenim non jam dicam , qvod à

4l. 10. commerári ; de vefhimentie enimpra-

!

cedit tinea " A mnlieve iniquitat viri.

Confeffione in antiqua fcelera fitis

m

Quod ipfüm etiam cum proportione

relapfuri,fed dicam infuper, vosin

um

feminas fibi di&um putent; quz non

confeflionibus veftrisàlapfu nunquam

"gt

refürrexiffe. Idémque vobis evcniet,.

minore in periculo verfantur ; dnm

ye n

tanra cum libertate ,. qualem hoc

od fauciato Cervo , cui nihil pro-.

tempore videmus, inter. virosagunt,

j

ad aquimreccurere;nifi fsgitram, — -

qm

n

colloquendo, corridenda nulli non

quà ta&us fuit, & vulnere extraxerit.

A

"

XX. Que duo remedia, íi con«-

familiares, Contingit quandoque, ait

4 lu

g; h

Ariftoteles, ut hirundines reperiren-

flanti ufu füerint affumpra , bilfa«

uf.

turomnino depluma:ae ac nudae , qua*

mum tam falutare fuppedirabunr,ut

ij li

T404

eí». c, le& funt , cüm excluduntur , Ratio

plagam quamcunque luculentam

1.5 1. Füit, quód auderent tempore hy ema-

períanent. Er ideo fi infticscione.

qgoydhï*

h

liin noftris fs regionibus continere,

hac mea magnitudinem mali, in quo

a

- polléntque ut alize trans enare volare.

, certà

Libidinoft verfsnrur, didiciftis

exedis

fit

AX

Mipfum mifcrligcsiam Juvenculis age

qu!'

"

DiSGUR sus$ VIGE'SIM/US (LU!NTUS :

credite ; quód non cognofcant, non

! w il

pharmacum ufurpate; uràlae,quà —

—

plangant, nonemendent hanc füam

muadus univerfus inficitür, immunes

um

(ico cu

proterviam , non aliundé provenire ,

fitis:; Adundia totus pofitus efl in mali- V. Jonn.

quam quód aur Deo conflanzi devo-

£n?: Eccüm vivereextra Mundum j« 19*

jlnfo

tione fupplices non fiant , aut occa-

non poflitis;fciatis faltem modum;qua

d Cap

fionesnon declinenr.

Vos veró, Áu-

ineo vivere valeatis,

tmit:

quin Íordibus

ditores humani(fimi, geminum hoc

inquinemini,

vordat

ES

À

onoris

eUGRIHIREUHIHIHDREIHO DeDHUBOHIHIHIIHITE QH

Mu

Yibost

DISCURSUS XXV.

müqa:

Yanvi

xDeq Pretio ï/iæ;ginimtis.k

-

ürf :

J

tlie Cl

]0n credo modum

-

qua thefaurum hunc .incauf&x prorfus

i

.

plci.

E

efle magis effica-

profundunrt.-

, u

L.

r

cem , quo prodi-

n g

gus fuam prodi-

II Erur quàmpa

uciffimis verbis ve-

ij P

- galitatem dedoc-

ritatem hanc omnibus perfuadeam ,

um

PANS

eatur, quàm fi illi

confiderare felummodó juvabit,mag-

G

op divitiz ante

oculos ftatuantur,

num hunc Virginitatis thefaurü fuino

v

femper in pretiotam apud Terrigenas

quas profundit. Hac animadverfio-

ll

ne emendare Neronem filium fnum

quàm àpudCzlires& Inferos fuille.

p

voluit Agrippina , Filinm revera Pro-

Iif. Et primüm quidem peculiaris

Trep

digam , qui uno die fine ulla canfa &

prorfus Virginitatis cflima:io inter

[ p

meritorum intuitu , octingenra fcuta-

homines viguit, apud quosíi ipfos

(nem

torum millia cuidam dono dedir.Cur-

etíam Erhnicos in. füi admirationem

Ytti

avitilla in unum «cumulum nijci

rapuit , dicendum fan eflj eam faiffe

8f Q

omnem illàm pecuniam& avri vim:; &

prorfus maximam , quilis illa lux ef-

DAR

li

hoc, inquiebat , modicum illud

fec , qnze eriam modo quodam ad tal-

(et

!

eft, quod unicuipiam heridono tra-

parum octilos & ppillas perringerer,

QJI !

didifti. Volo hodie & ego hac uri

Veieres Romanos, quife juftos re-

Ws

regulà, & dum expendo , quor fint

tüm omnium atbirros jactibant ,

X&Q |

Aunime, quz migaum illum Virgini-

quod Virginitati pretium pofuiffe ar-

iW

tatis fuz thefaurum pro nihilo abij-

bitramini * tantum certé , ut zefte S.

v

€iunt, primó anre oculos ponam im-

Hieronymo , non Viri Confulares

ni

-

&

ho

mt

&*

AS]1

llas divitias eatum , qua the-

tantüm , non cantüm Confules , fed F. y,

L

fauram hunc poffident ; deinde infe-

l

ipfi etiam Imperatores , fi quando /in coyrrA

54,!1

Á

ram im altera Difcursüs mei parre im-

publicis compiris Virginem Veltalem J ouis,

il

manem earumdem prodigsltitatem ;

ites Ia-

obviam haberent; digaius p!

ii

um

pk PRETIO VIR GINITATIS. -

j

a

»tus**-ïüïk; cederént ,neque hoc tunt

piri - eumSacerdotibus prétio labeafta

Isf

rantüm clim autiucogniti , aut. mo-

tür 2 Éar, quain Virginitate deguut,

!aü, I-]M!. ' t

dico cam comitatu procedebant , fed

in pretio babete velmtChrifli Sacerdotar,

m ii

j

ápfis folefis triumphi diebus , quibus

Similliima prorfus aliorum quoque

qu

"ad Capitolium curm rriumphali inter

Do&orum confequentium mens erat ;

it

omninm Victori appleudentium fefli-

ex quibus, qui Virgines fele&iffimum

vos clamores decucebantur, Nec ifta

Chiifti gregem appellarer, ftiit $. Cy» J, 4

Dd

honoris demonfiratic fterilis quedam

prianus : quód bonumDivinz naturee /;7,

proprinm poffiderent ; affirmavit S. 7rg. i,

caremenia folüm fuir,. disdem Virgi-

nibus tantam triboebant poreftatem,

Gregorins Nyffenus ; qui &ngelorum d,;f,rf;

terreftrium nomine compellaret , fuit

ut fi qua Reo ad fuicam edpcendo ob-

viamveniret, 1

»24

H

icitum porró credere-

S, Josnnes Chryfoftomus ; qui Ange-

lis cacleftibus conferrent , S, Augufti-

tur ( adeó earum occurfus propitius

efle cenfebatur ) eundem decreto fup-

nus & S, Hieronymus, qui ipfis eciain

Cg*rdi

* :

füi

licio roliere.

Et fic absque mora

Angelis anteferrer S. Bernardus, cujüs

de f£-

libertati reftitnebatur , quahi fola Vir-

libera affertio eft , Angelos quidem

ginitatis prefentia ad quosliber Reos

effe conditione feliciores ; Virgines

L2

Qari et,

ab omni noxa purgandos fufficerer ,

autem. mzgis admirabiles : illa ratio-

c' 29'

d

quemadmodum nonpnnnquam ignis

ne, ut puto: quà mirabilior eft nix,

u-

quee inter terrenas fceces ac iutum caíi-

Czlo delapfüs omneà letiferoferper.-

gm)

te venenzm abíterfie,.

doris fui eft cenax ,. illà alià; quae nu-

;CMS

ÀV. Quod frzantum gemmze hnjus

bium adhuc finu claufa procul c&no

"

pretium fuir, ante , quàm Chriftus ;

cft, quo inquinetur,

:

2

V. Mirum proin

de

noneft, fi&hui-

fiors

"Trspezita peritifmus , illud Mun-

tntet

do paterfaceter , facili conjetturà affz-

ftiani his Magiftris ufi ranto Virgines

in bhonore habnerunt;id quod non

p

quemini, quantum valoris ei accre-

jntm

verit;poftquamChriftus illud detexit,

de infimis tantüm ac plebeijs dixe-

7

€.

fift

aur, utloquamur meliüs, fvisTaudibus

rim, fed ijs etiam, qui porrant Or- /, 4,

xt (

" plurimum auxir,

Unum illud fuffi-

bem. DeConflantino M. refert En- 2 9,25 .

lul

ceier , quód fanGus Martyr. Ignetius,

febius, quód tantam de Virgiribus yirg.

qui proximus. Apoftolorum rempo-

Deo Sacris zftimationem habuerit;ut

lzwv

17

ribus facram ab ipfis doctrinam ceu

non venerari tantüm , fed & adoraxe

lac fuxit , fcriptam reliquit,

In lir-

eas videretur,

Aflerebat enim,;in ea-

nE s

d

;

"T

terisigitur, quas ad Heronem exara-

rom mentibus, velutinthrono Ma-

;vit;eut9 adhorratur , ut Virgines ceu

jeflatis DEUM habitere.

Ejusdem Rpf, 1,:

le$

*

u

monilia fponfi- czeleftis. cuftodiat

*

Imperatoris magna mater Santta He- 1,c, g.

lena eó progrefls eft reverenríse ; us

dl

Vrrgtnos fervayut pretiofa Chrifli moni-

"U j -

Bpf a.

lia Etin literis ad Chriflianos Tar-

facra Jerofolym:ze loca vifiraturz non

folüm confecratas Deo Virgines mene

f ]gwi!?' ï

]

fsnfcsüxip:iipræ*cïþi:,* ut Virgines

3373

a

GE

9

DISCURS5IUS vms;m BM rus

biert

fao (2 4dhibere volusrit, fed omni-

prasdam ex manibns dionirteret. Necef:

bus , quas ibi invenerat , ferviret ac-

Íe igitur Enphrafie füit, ut ingenium

gma &

m n

eumbentibus, aquam manibus affun.

acuetet cantra robur, invenirézq; mo-

deiet , cibos inferrer , ídque non u-

dum non minüs generofüm, quàrm in«

m

ï;

thium

À , fed tepotitisetiam vicibus face-

geniofum, quo ( á Divino utiqne Spi»

&et,

focior

: :

cicu fpeciali inftinétu edocta ) evade-

VI. nec m

inotem illius rationem

ret. IMilitis icaquepedibus fupplex ae-

fetrom

j

[ind

Büabebanr illiipfi , qui chefaurum

cidit, polliciza,

1 intá&a ab iplore

buncpoffidebant, Juvenis quidam,

linquererur, rale &i arcanum revelata-

Qu n

centid

&cfte S. Hieronymo, molli le&ulo al-

rsm,cujis ne demidium quidem preriü

ligatus lingnam fibi prefcidit , quam

effet , fi quidquid hoc ille in Munda

fiub

folam liberam vinculo habebar, &

f

poffidarer,toturm pro ejus fcientia nu-

ámpurs follicitstrici in faciem expuit,

merater, Ex multarum;inquit,herba-

vifong

Puella oculos fibi ecuic , 8 infidisto-

rum alijs incognitatum permixtione

ghdw

gicuidam fuo mific, uti refert. Car-

t3lem ego fuccum eliciam , qui qua-

veect

Alia fibi labia

dinalis de Vitriaco.

cünque corporis parte illicus fuerit, il-

4t

£efacuit ac nares, quasramen à Ma-

lud inítar chalybis reddat impenetra-

teli

&e Virgine, Virginum omnigm Pro-

bile. Ec ne fzaudem verbis meis fuübef-

t«

&e&rice, miraculo recepit, Ec hoc

fecíedas , experimentumin meipfa

1 Q

parum eft. — Fuic , quifervandae hu-

capias licet , ut adeó f1 atcani meivir«

Qu

jusMargartize gratiá corpus fuum non

tütem proprijs ocalis exploraveris ,

n

tantim ictibus expofuerit &c vulneri-

lieco potfis animo contra hoftes ire, &&

Ui

fi allubec , in prima fronteexeicitüs

hn

bus , fedipfi etiam mozi. — Elephas

vitam fuam ab infidijsVenatorum far-

pugnare , omnibisque telís ac entbus

CJC

vaturus , candidi(fimum ebur fuum

Ínte

fecurum te ac tuigai exponere. Pla-

anteoculoseorum proijcit, Virgines

cuit militi conditio, acfe id faturum

J

alia fecérunt omnia:üc enim ebur can-

recepit , fi promilfioni fides refponde-

t li

didiffimz füz' puricatis vindicareut,

fet, forefetutocem Virginis ; qui ra-

tl

vitam ipfam ftysijs venarotibus obje-

ptor eífs volebat, ! Recrixic fcilicet

lre

cerunt, Ecmuldusfadtum Dive Eu-

cupiditatis füz habenas miles perfi-

Din

phrafiz Virginis Nicomcdieníis prot-

dus fpe arcani pelléftus , quas prtus

[El!u[

fÍas fingulare andite,quod omnem pla-

liberrimas fu: palfioni dimiferaz, In-

l) )

né atrentionem meretur,

terim Euphraíia de pa&o iuito vald&

D

AN:ce »Ia Vil Fuit Virzea hec SanGiffima

fibi gratulabacur

3 4m

ue ftu.

Wt

ïsiac-

4.7.5;ff.odio Chriftiane Religionis impu-

dio ao:nis ger

o

o

Eccl, c, denti cuidam militi cradica , velot in-

bat, hisduo incer

ritis fuc-

t

1, Ba4-nocens columba Accipitris uugui-

CUm relá line$,quà

velaverats

"Idn

Yox, A4, bas.. Necapud b:lluiaum huac ho-

ercoláavic

i

wmr;zt io vefculo

i

H

399.

miaem preces aut lacry nz quidquam

quodam afferva

Vif

Mox

collum

hlqüe

voluta

valebant , maultó V'minüs mina, up

Íolicité unxir, acin gznui pro

ROTA

T

hilad

j

J

D

j

E PR('E"»I'I"O VIRGINITATIS,

,.*

E! :

Netd x

bi;!fafï! vul s'näfie eii

£f affaca. eft : va-

e/dgnum , quocunque jerit, Yl D

nl

ginà enfam libera, :« quanto brachio-

nomen in frontibus fcriptum geftants ,45gg;

j9-

J

!

.

rum nilü pores, Jn:repidus collum

ille Jaudem tam admirabilem DEO ,,, 4

"

Jf

meum fcri , certusfis, quà altiüs bra.

decantanr , uttefte S, Auguflino, alij

äcSpi-

chium extuleris & ictum vibraveris

San&orum Chori audire quidem eam

at

foriorem , eÓ imperü eriam rmajore

poffing, imitari non pollinr. lllae

lexit

ferrom refülrarummn , haud alirer ac

Primirize DEI & Agni vocari meren-

fi incudem ferifíes. "Wunc miles,

tür; rimitie DEO ( 44gno: quia

plre

'elit

qui ne per umbram | quidem Inno-

quemadmodum fru&us primuli mae

centiffimz Virginis piam fraudem fu-

jori in pretio habentur ; quàm fero»

pretü

fundi

Ípicabatur ; manum ad czpulum mi-

tinij;ita cum proportione Virgines

in cxlo magis aftimantur , quàm

1 D

fit, ratüsque rem piorfas infolirans

herbte

viforum , ralinifuin collum Virginis

alij San&i, qui e$dem aureola non

*

.

:

funt donati.

Przcepi

t ol

I

m DEUS

Exöiä

Xtion

gladium libravit, ur uno i&tu. caput

zefecaret , & grandi illi Animze viam

vt pretiofa quedam menía pata- 2j.

[ que

rietur, fuper menía autem Corona

[ if,þil'

ad-celum recluderer, duplici lan-

ie[[4»

recla, & Viiginis & Martyris , coro-

flwneretur, & bhuic akera fimilis,

ibel-

nande. Quidad hec? Anarmgumen-

mivor ramen imponererur ; volens

to opiss eft forttore, quo demonftiem,

figeMicare , fe in Cxlo ipnfignes

pf

J Vite

Quanioin pretio Virginitatis Ma:ga-

quasdam virmutes non folüm illà

rita apod Sin&os fit ?* quam tamen

glorià remtuneraturum, quam omni-

'etis y

; ire,&

Libidinofi pro delecatione ram vili

bus alije Beatis «ffer. conceffurus;

brutorum inftar animalinm . pedibus

fed coronam infuper peculiarem ;

aC

s ibus

€alcantc; quin un

quae ipfius Corone Corona foret.

fintexfatürari.

quam eätgïganääycä

À

Harum una virrutum Virginitas eft

*

z

317

fiorut

. VL Verüm hz divitize nunc fa-

ut adeó Virgines ultza illud pra-

tis non cognofcuntur. Dum con-

mium , quo omnes San&i potientut,

x

chyle claufum efl,nemo novir, qaan-

alio fibi proprio fint fruigurse , quo

,q:,xifä'

eb alijs omnibus diftinguantur,quod

(l

tipreuj Margsrkam condat, — Sicin

"

prefeatisrum, quid fit Virginiras,non

àSanüis Aureola nominatur, queme

3 päfä'

admodum illa corona Aureola nomi- /ide

T piiilï

Íotur4 cüm Calo recpiemur , tunc

uo pretio zftimabimus,

lbt ceu

