czpit& dubitare, annon diabolice

i

il

Vos paneuno animam aítimare fole-

prettigiz fubeffent; unde eammagno

Prov.e, tis1 Pretiym feerti vix eff wunivs panis.

animoeggreffus etíam confregit , nec

f

35

ol

— $.6, |mó nec toro quandoque panc opus

ertoremíaum anté dedidicit, quàm

«ft, adeb viliin terzis pretlo Aolme

. Albertusad conclave ceverfus excla-

ho

. habentur, Atunameju cemodi Áni-

maret: Filiquidfeci(ti ? triginta an-

£

($)

mam, quamtam parvi zftimatis, in

norum laborem unà ho:á perdidiftí.

. INihileminus tamen ftatua ifthzc non

jf

nifi

- ;þgfnaæ:cmgeis'*Ghrrü&ifgo*mtfe"*,mquæ

0.

P

EC

30$ '

DISCURSUS VIGESIMUS Pmmm

niü índuftrià & arris inventione (uo — men enixa jam tefpi

rat,cüm Rex wmes

ïþ'fnm

Authori ftetít. Quod non dixiffet,

ricus ingratulationes effunditur , càm

«piis i

fieam vità fuá comparálfer: Hoc Aulaumver(afefto campanatum,tyms

guit

ip(um, & quidem multó juftiàs , & — panorumactubarum (onitu. & artifi».

5

uU5 0m

causá immeníum quantum zquiote ciofisignibus gaudium conteftatur 5

ube:

uni culpiam veftrüm Servator dicet, - fi, in,uam, illo ipfo temporisarciculo.

fs

nopjam animo ad tolerandum porró — ante oculos Matris. Nutrix. infantem;

ia

& concedendam veniam parato , fed.. regium ex incuria in. terram cadere-

itnoc

ad juft.ffimam iram concirato , cüm — petmitrat , quanta effet. fübditocum

ais

non multó. abhinc —t.smp.gr;c ad. ejus — pertürbatio ad fecalem hünc;xnumium«,,;f

fing

tribunal judicandus (iftetuz, | Perdi- quisdolorPatís , qua Matris, funes.

duf

ditti, inquiet, Animam , pro qua non. Aftum.cafu,m[pe&amis,angu&iæ!Qäi&:&

que:

laboravitantüm, (ed triginta tribus. . (i non incuriá, fed datá opetà Nutrix.

ünge

anníis ,edgm Pd[fus Íüm «; pro. illacar- ifthec eum e fencíftra. Præclipicarcftfä-*

tonci

némliu man am sffum pfi, & «um Do- . quis horrorem fatis explicet? quisp Q

uf

'Zninus effem , (cgvuminäui ; pro illa.^ nam ftatuat parricidz $ & tamen fa- .

t

paupere in t«ugg;igna;us,fdm ;inoffia &umhoc dirifsmumumibra eft hujus;.

tubi

cina fabri pluresanios vitam abícon.- quo de loquimur, Prophera. Jere-

ditam duxi:. pro-illator & tor paffus.. mias Chriftum Cruci. affixum. Mattís,

þcö.*

HU

eci, conciónes co£pi, jejaniatoleravi, inítar intes mille'dolores parcuzientis

án

fudores profudi, opptobria. fuftínui, nobisproponitz wvidé,ait, onzrs vsri II r?mm

W

calumnias. ínfamiffimas. audivi, & Boanutm [uper lumburm [uum quafí par- ^ 6v

mortem denique.mille mortibus. ttüe — farieztis i ubi. Chriftum nomine oge-

TU

culentiorem in Cruce obij: Tu au-.

- Aisvirs intellezic fcilicer ,. quia. ome-

ali

tem pto. oble&atione. momentangza, — nium hominum capnt ,. ..&gdemgmry

h

u

& belluinalibidine eam mihi fuftulí« — & egeusrator eft, qui pro- omnibus.

i

23 Chv, g. ftï ? Ote Pmdüöm»n LEtpeributinfir-.. & loco.orinium accipitur $. & « dicirz:

"m

3*1 6 m

-hunc homíünem fe vidilfe. cum.manl-

lf:,-pfaætqæ guem Chrifins. .æarwmg

ngH

'j Ll

- bas füper lumbosinter gemitus.& cla-.

;

u

"XVIL. Atg:giehæc't.anto;m agis,quód..

morcs, quafi. in' partu. dolorofiffimo:

[

Chrito lucrum animz non empiío | conftitutum.Et reyera tunc genuir Ec-

tl

tantüm faerit,, fed partussexquoca- — clefiamcum animabusquibus conftat,,

t

pite ejusdem jictura. longéà gravior-

quando ezi[?à moagná: voce expir aqup, Marci, *

evad

1

.

Vi

i. Keginam quandam animo. adeS, Auguítinus eleganterCiucem E M

*

J

*

&

æohjcifpifïe,,. qua novem.men(ium. do- — appellavit

- Toalamum. . parturieutis

*

.

lotibus, & gravion

"

ql

ere filium. utero... Jamcüm ex partutam dolotifero,non

g

iU

sircamtulit, ac demum elapío. hoc, pernovemtantüm menfes geítato, (ed.

"

tempore majores inter cruciat

u

À

j5 in. perannos triginta tres fosmato.in lus

)

licem edidit. . Sipoftpartum ,. cüm.. cemtandem prodít Anima hares Rie-

d

enere evata & prolem ade-fc gni | colu« - gni fæ)o,:.um ; cüm

feitum. diem agit.

L]

3

iglþum:þ'»

p

-t

£

E

. DE SO("&IS

, QUL Ams ÀD PECCAN, INDUC.

302

is

exfpoliat ?

Qms nc(c:t, dccre*tum

ægfamCæIam cum na:veïiis fuis Iu-

!æ-c 2 ää&

colis ipfe: etlamPater zternoscum uaí,

etleinDivinz tribun:li Ju&:uæ ? Fads-

fle

cnm [ine ma/ärwordm SÍi, quinon fecit.

gemco Fähäfäö fibi grata*!gmïa & Fili-

us omnesfuos inexplicabiles cruciatus

mzj&r:curdmm, proximo: fao, càm pe-

ut bewc & camfiactu. exaautlatos zti-

tuit.

Quo igitur; Juäch tigore ille

lo

judicabitur, qui non folàm mifericor-

mat; En,homo unus (celeratas , qui

n

diam Proximo (üonon feczz.fsd mille

amicuns eïpanüs brachijs mehtitus. E

dolis acfraud.bus inmalum imalorunm

IE

ánaocentem animulam blanditijs , of-

calis," amgle,x:büs (uaviffimisfovet ac

omnium peffimum illum conjecit,cüas

s

ad pecmtum tmortale ïndüxft , & P&i'

fliingit, äcmquc ex amplexibus exci-

d.

dere finit, & inabyffum ac vorsginem,

peccatum mortalei mæmmum egrt exzæ

ii

fed

quæ animonoh hom ano tanmm

cium precipirem ?

AX

XVIIL. Scrutamíini tannfper inti-

Angelico etiam intellectu ac l;vguo,

n

æonc:pzpütæü hcm di H*ïmam pecca-

masanimi ve(tri latebras, &

& ,fi null&

"LE

:um fcilicet. moftaicabx;cxt.

-Er pu

illum hoc ín genere macuíá tam deteu

(tabili inquinatam reperítis,fi inquam

tatistemeritatem uf. que adeeenermem

habitam iri pronoxs, quz facilem 'à

vobis contcijuon eftis autveftro. ex«

Dee» veníam merestür ? Nonir4, non

emplo, aut conatibus veftris, author-

j

tacionibusullam unquam Anímam in

dtas CSuper tribus feeleribus filorum

i

ämmn, €8 [wper quatmor - nen CO

ttansverfum egi(fe, Deo gratías. tefer-

qrm

n

"A

WW'F&M eHm.

teg mageamenim referendí caufam

38 f

habetis, -

Atfi coatràimmanis hujus

n

XVII. Pfære:qmm quöd Deus ple-

Wl

deli&i vos reos deprehenditis, timete

fumque(o!*eat illas injarias (eværtus

I].

caütgare quzproximo, quám qux

valdé ac tremiíte,

Qio enim animo

dta (atls "as ^

T

ipfimet Deoinferantar. —

qmsque veltrüm effer, fi anima al:qua

n

mte&e in Caino ccmon&:avrr, quæm,

à vobisíeducta hoc jam tempore iu-

A

cümin facrificio Offerendo Sactile-

— fernalibus cremaretur. iguibus? qui—

f«

gium. aämxüü"et A

non ^nifi bemg-

bus putatis clamoribus, quibüs voci-

«mg'ma verborum corre&tione. in-

ferationibus & mugmbus contra vos

lt

10

«repitus eft zatubi fratrem füum mor-

fiemerec?

Auditifunt ia Apocalypfi,

d

te faitudt ,maledi&o fubjetus fuit.

qu*ä in odium Fidel animas (aas po-

fuerunt , magnis - - clamoribus cohtra

Hinc vobis dij uäacamäum selinquo ,

quibus Sod Acm pravam oculis Deus -

per!:cureres fuos vmch&ampofccre,

i ; Mm

j

fic afpe-&ums *

- qui, praterquam

& tamen perfecutores ifti ,

à quibus

'm! rl

vitá (poliatifunt, aliquid. operz coti-

quód Animam, quam Chriftus. tede-

mit, & ranto. Sanguinis pro&uvw la- -

tulecunt, u*tParpura eorum, quam ín

n

d

vit, Dorfino ac Redemptori fuo eti-

omnem &ternitacem gouofï in Calis.

eftareüt,: tingeretur.

Quam igituc

P

jjat, fp[i etiam Ánime- gravx(ï'mum

damnum accerfit, dum gxava & cum

vmdt&am»exgo(cem infeliciffimz. il-

l

graua igsa etiam plcrmncgue glerià

lz Animz,queà pravis (uis Sodali-

/

"

bus

;

UE Em

404

DISCURSUS VIGESIMUS PRIMUS.

- bus feduc&kz, ac fcmpigzer;nnu exitio: in-

ternitate focifim.amiferune ;; clamabit

m

«

- vOluzfunt — RefertThomas Canti-

denique:

plusquam. alij omnes

p

modi

3o. p. & pratanus.,. Condifcipulum quendam:

facraufümus ilie Sanguís, quem.pro:

Íuum, principióprobum, à nequam

Anima ií(ta. Chriftus. profudic s. fedi

fician

. poftca Vicinocorruptum , fine. Con-

profuditfrutkra, — Vociferaciones liae

wat

feffhione mortaum ac in:er. hzc verba:

ice nonauditis modó, audietistamen;,

[

- Xitàdefun&um fui(Te ;Ego ad.Orcum.

lia

cüm ad Trbunal fzveriffimi fudicís.

abcos. z antenvilli , qui. [eduxitme..

hítemiui. lIbimajorem, quàm finj e-

Qima

Quod fi in hunc modum moriens. exe

al

reanimo. poffidis, peccatocum: Inune-

clamavit ,. cogitate ,. quid- mortuus.

darionermrrepecieus ,. adeo.ur actonitl

u d

dixerít , quando Inferno. receptus:

omniDo a3c fiderati exclamaturi. ficis z

Q

horrificos Damonum. vultus alpe-

Torrentes $n19 MILATES: canm'räa(uamw pj;;l.'.',r ?

v h

xit, tormenta. graviflima perfen(it

mt. Atbitramini. equidem,, delida j

Qtt,

pottas.teriifico pofife: firepitu.occlu-

veltravelut rivulum. quendam. effe-

di audivit, uunquam.poftea in. om-

[uas. tantim aquas trabentem, illa nis.

:

hemarernitatem reíerandas ?^

mirum. peccaratan:tüm: ac delica ,.

. XIX, Necideó, quia A-nimæ— iftas

qua ip(i. perpetráftis ; (ed: torrentem:

Deo inviíz funt. , mindsearum graves

oÉendetis. plus. aquis. alienis quám

queftus timendi (unt ;erenim (ola non

proprijs exundantem 5. obletvabicis &

funt, qua contra feductores. vindi-

cunétis vacinis collibus. ac.. moniibus:

H

G&am expoícant, — Fox /känäzz

ERE

LE

T

Ge?i. 4

vcítzum in.alveum undacum colluvie

tristut alamatad me de terza.

em derivari : omnium námqne maloe

Deusad Cain batbarum. fratzicidam

rum., quosum: aliquo; modo. cauía:

urintelligamus,non (olüm: Abelisíane

fuiftis. i(alí]s, & omuium: bonorum ,.

— guinem vindickam. inclamáffe , (ed.

qua veítrácaul&omiffa funt ,, cumtie

ipfametiam terram, qua illo. peifufa.

lus. oculis. veftris. obverfabitur ; &

J

erat, ita füiffe vocíferaram , ut (iquan»

quomodo.vos, qui ne ve(tra gp!dtmy

«

do Sanguis conticuiffet, ipta. altitfimis

ícelere. ferià: unquam pocnitenti&exe

clamofa. vocibus feelus. ptopalátfer,

;

piáftis, graviffimorum: fcelerum,, qua-

fint

Pari rationenon: illa. tantüm. addicta

alijadmifer

4

detis ?

udt , Dto. rationem. red--

lg

gternis rogís Anima ultionem: pofcet,

fed'm:fera quoque illius. Mater ,. qua

n

XXo Bcrenggrius,, Bgimüm Hæm, Spond ..

- filiz fuzlabem & cafumtam puden-

fiatcha, pof&modum: Poenitens , mó. "?

Wt

dum planxit, & amariffimis. lacikmis

riens his circumftanres verbis. affat

:

u&u;v/as,

UR

deploravit : clamabit etiamtota Pro«

eft : Paulérpoftad Dei; debebo rríbu-

j

ipía, cul. macula fuicinufta: clamabit

nalcompatere , rationem vitg- mez

l

tota Patría, quz Scandalum paffa eft :

reddiurus. Et quantum mea pec-

.. €lamabit Ecclefia , qua: fuic prodita ;

Su:f

. clamabuntSanéki & San&tz, & omnes

cata actinet, veniam fpero,, eà. quàd

L

penitentiam egerím. ex abimo 5. at

&t

'ï"'fä;lsngcl'i-, quiamiciffimam im felici x-

s meí

n

À

quor peccara 9694590? &irorí

€om«

;

GD S.CII"S QU! ALIOS: AD: PECCAN.. INDHC

.05

abl

aammx[ïä concetnit : txmeo edam a«

illa forec defperatio: !

Oquantis caci»

taàtem vellram. lamenms dem&aremia

i

Que etiany, neaternum peream , cüm

modumnon (ciam ;

ni ? quotiesadmorderetislabia 5 eà

pto

: quoproijjs fatis-

1

faciam;.

Vobis ne xfhzd quidem: le-

quod verbis meis fidem non: dedl(ï'c-»

T

vamini effe poterit - quod' ewp&av—emxs»

tís! Ettamen quàm eft facilé, ut malo:

as

tioxas d vobisadiniffas .. unde mirum:

lioc malomm gravnüïmo :mmlvamt-

dcis

hä modumfcomufbano veítta crefcet ,.

ni ? Quivuind letatur alierius , nonerit Prov.y?,

impunitus, — Quid fv notr evadïr im- $.

d

càüm aquisundique confluencibus vos:

iufie

obrui. videritis ac fuffocari,.

Jorren-

'unitus., qux aliud non. agit.qnam

$eg

iniquitatis: cantzrözruemnt* »e;

yoitl

quod ad. vicin: domus. incendium:

ltli »

- gaudioefferatur , quid illo fiet ,.

Quodf Deus juftiffimá Iiá: fuccénfus:

L P;;äg

vos. Ípfis: etiam: eternis: lgnibusaddie

qui ignem. ipfe fabje-. .

cit?:

Ji&&fc»

cercr,qualïs ac quanta veftrainaby(fo

di

äüüü*ääüüäää&ä&ä äwüä&üïä&äü*ä&*ä& *z*ïäiäiä&ä

Anle

Is5

C

R S

E XXII.g

n,

e

a

le; Väm&s lnzmmsa 77 Pemendaï

h

$t

us

Eteres qmäcm AE-

quàm: ad: Chrxfium Domfnum novæ

V

a

N

W

liujus flammz gratiá accederet, atque:

ul

R

2

thiopía: Populi in:

al

—

X

more: pofitum lia-

abeo:ignem illum: cxpo(ceret,qmut

-

omnenm»

eundem ín terrís: reaccenderet , ab u(-

Z

"

bebant:. ,.

certo quodam anms

que Cxlofe demifit : Zguem veni mit- Lud Yaq

W

3&5.,

490

lr

- die ignem: exxm-

tereinterram , Cj qmd voelonifi ut ace

cendatur ?. Eja igitur ; Auditores. dzlc-

m

guere : 82 po&modum novum.reace

zendere , quem filice :p(eRex elicuif--

&itfimi: , de Charitate. nobis provi—

d

fet ;

20*

pænamque mortisineos R?arue-»

deamus 5:condonenturinvicem i injtis

riz: liactenus: illata: && accepte ,. tol«

qüt

rant ,. qui aliunde fibi , quàm àmanu:

Regis , aufi fuiffent: providere;.

9

lanturinimicitia ,. . Pax novo federe

rl

ftatuatur;. Aneft qulsquam vefttum;

quàm beata-forer Chriftianorum Na--

S;cm

tlo:,. fi. morem. hunc laudatiffimum:

qui votistam juftis non annuat£ li quis

Ie

eft , auresmihi füasatrentus commo-

"

, n

modo quodam (piritual! ac myftico:

ul

dct » dumplüuribusdemonfltro, quod

4*

obfervarer ! , Cuperem veh»mentcr*,ut

hi ille dies- foret., quo , fi quiscorde:

qui pacemnegac alteri,fibi eam neget,

h»

füoItza ac !nimxcxtsæ flammam adver«

& (ausmec re- veriffimá fit hoftis , quf

-

i

$üs proximum íaum concepiffet', om-

hoftemfe alteri profitetur,. -

(

Pacem: dxfhn- In Mm

nem: Lllum alienationis: ignem extíne-

Il Tres: in» fpecies:

)d

guerec, & de novofibi igne providee

guit S.Tliomas ;: fcilicer quam: cu

mi4 Iac.y(

At

tet ; non'adaliumitamen quemquam;.-

.DEO' tenemus ,. quam nobifcum, &

Ti

B

quatn

R, P. Segners Chrift. Infir. Tom, L.

-

306

DISCURSUS we-asmüsilsacunpus n

quam cüm Proxímo, quam omaem (i-

Id quod magis confirmatur , quando

$, iï-*f.r:e:;kf

I7*

binegat, quicum Proximo Ín gratiam

Itain odiumdegenecanut inDafili(cum

O ,

qua

redire derrectat. — Quam . fibi igitur

(erpens: lrafiquidem , rationeni (al

Á

litt

tem audit , quamvís auditam aonfe-

€662, 6

g.CjPï;p As'(

pacem promittunt inimici frairum ! aic

Fa q.«8,

feof

. 30 € S, Cyprianus, Et quidem quod Pa-

2

quatur : odium ne audit quidem,und

7

& SQ'

peque.

cem cum

Proximo habendam concer-

eriam proríus íntractabile evadit, in-

hovtjä.'myg

ad Cai

d

BN

n

it , non eft ,quod dicam , eam

fanabile penítus , & ita hominem de-

L

e

quel

enim Víndi&z cupidi non quarunt

mentat, ut nion refugiot , jugibus (efe

plandibus conficere, dumodo is quem

a

. de gemina altera loquamur ; & pri-

honi

müm quidem de Pace , quam quís

odit , non tidear,

Subijcíte animle

veftrishujafmodi hominemírá excz-

b,

fecam habet , & quamh

lim

gan;.

i fbiipfis ne-

catum, quem Íaa indomita Paffio ac-

I

misonerat

*

E

?

áconventibus ab(tinec ,

ur

e& Pax? Refpc;n-

ab hominum commercio abducit ,

at

IIT, wxd igi

&i

det S. Thomas loco citato 5 tranqui-

adinfidiasubique locorum , eríam in-

Cüq

litas ovdinis : ita. , ut firesfucrincin

ter Amicos , cimendas adigic, nonnifi

cordehominis turbare , Pax. effe non

amariffimo quotidie felle pafcit , in

j du

D

TT

n

poffit, Jam veró , quz majoreffe

ipfo eríiam le&o & ftragulis fomno

privat. An vindi&am lnimici ipft

H

turbatio poteft, quàm càm Rationi ,

;

«

ad quam hominis (pe&at gubernatio ,

graviorem ac immaniorem polfent

|

(tumere de ifthoc homine, quàm de fe

It

Paffio cam turbulenta ac plena impe-

tu, qualis eft Ira, dominatur ?Omnes

ipfe fumat , hoftis ipfe(ibi , quàa

j

Iftt. y 7«

inordinatz Paffiones in corde noftro

quísquam alíus effe poffit.crudelior ?

J

- IV. Subitanimum , quod de ob-

NI

39f

faclunt , quod in marí veni, süs dé-

quevertuntomnía, — Zmpij quafi mare

feíffis. quibu(dam civitatibus audire

an

me memini

.

*

h& , utnefebotti-

$i

ftruens,quod quie[cere non petefl,, Lon-

éramen magis [ra de(zvit , qua intet

bus permiterent , fe ipfas longi

b

[

affe&tiones noftras , utinter ventos

majoribus calamitatibus efflixerunt ,

quàm ab hoftibus caprzac direpte

lC

Typho , tenet principatum ; utenim

ille ventorum eft atrociffimus jam

accepiffent, -Cives Saguntiniin Hi-

wl

(panía , quód fe Annibali nolleut tra-

tum , cüm na(cítür , magnus;ita & [ra

Mi

fehaber, Alia vitíacorhumanum fol-

dere , poftquam abomiaabiles quas-

p

licitant, [raprzcipitat , & ftatim ma-

que fordes in cibum admi(erant , ur-

al

na e(t , cüm effe incipit.

Catera

ente fame, mutuís denique cedibus

j

€

vitía per íncrementa proficiunt , at

ipfos fuftuleraot , muris quoque ,

1

non panlatim precedie Ira. (ed dum in-

aczdibus , quz fupererant , nequid

Sen't^ — cipit,tota cff, Exquoargumentum ca-

deSaguntohoftishaberet , (uübídem

53* &* pites quantifinrflu&us , quosintra

tempus concrematis:; & (icea (ibi ma-

Ifn.c, Is

cordis curbati (inum ciet Ira,quamque

la ipfi intulerunt , que à vi&oribus

ä

procul omnem requiem ín fugam agat.

inferenda vix.ku'mere poterant ac

f [n [Pi-

|

g

j

: Cafic

-

307

Z

J.-DE ——.ngg mmxc:ä IMPERTIENDA,

Wi

$ hn

cako Imago hzceft tütbati cordis. ,.

fovetis, tantó etíam plus doloris acae-

Kum

taümnarum experiemini ; ficut contrd,

TA

quod major

em longé (ibi noxam mo-

46.4(4;

Adveilarius quifque in-

quantó plusChriftiang manf(uetudinis

h[ur 5 qu&fn

Ü (

fenfffinus. — Grave eff .[axum , &$

in euodem admiferitis , tantó ampliüs

l

H.];

üncerá pace gaudcebitis, Veritate a

f;averä.

onerofaarena,(ed ira fulti utroque gra-

t m"

GZO gie, Dce(iderium vindi&z quacua-

-

hujus rei comprobabit eventus, quem

[de-

vefttx-

que rupe Alpium grav

iuseft, & quo-

faluds ftudio 'j;anït nunc recen-

t

febo,:

icn

"

L

.eunque moare. p nofopoanderofius ,

non tolüm alijs, ted ipfi esiam. lracun-

V. Militum n

onnemo .lpc:b'!hico QUE

Wil

foro injurià ab altero fuerat affectus, a. Pa,

- . de ,qui omni

um primus debet feip-

.

In hac nihil illi intolerabilius vifum . , 2«g.

af«

. um (u(tinere -

: feuicet apfe . ffultas,

ait Liranus.

Volant Jura , potie

quàm quód fe ulcifci confeftim non Chriff. :

",

licuerit 2 nam qui ,magrio** numeto

Éarentibus aliquid de poena remitii ,

i,

przfentes aderant , tamdiu furenten

If«

ediamfi accox facis fcelus admifcrint. ,

.eó quód ipíe furo

r miferos fatis ple-

detinué&ce , quoad is, quiinjuriam fe-

jil

cerat , in tucümfereciperer, Quo

»Digu, at ac punlar- — Poteff demodo para.

In

fa&um ef, uc mifer infani furotis

no

- fkdcoffis, aovum diffimulari ,ciem [atis furove ipfo

pasiantuy. Pasi ratione , qui totiin.

flammis intüsconffagraret : ut pro-

T

w

P)ïaþtf'.

inde míitigarer incendium Inrefti-

eo funcat modos fe víndicandi, inju-

RX

ar parí

num , Paffionifuz tantum indulfit , ut

t

tiatam (enfam prodendi , & p

reddendi excogitent » alià muléari

palám juratus affereret : feneccapil-

tuim

lum, nec bacbam , nec ungues refedtu-

peninon deberent ; cüm iple eo-

at

rumfucor, & quam hic degunr.plena

rum priüs quàm de hofte fe fuoulci«

T

Íceretur, — Tres ipfos annos hzc te«

angoribus vitafaris magna poenaitt,

.

ydit

bus fuis frui non.

nuit infania , fic ut. quam anínio,hanc

Si Divitesfunt , opi

-

yli-

offunt. 5

s

f& Pauperes (unt , fais fe

jam et

iam vultutoro , & habitu refer-

*

»

rect. filveftrem — beftiam..

Inaudijt

lg

tudozibus. (atenzare non. poffluat

tüli

tandem ; hoftem, à quo lzfus erat , trí*

neceífe efb cosà (uis migrare , exules

lzeptæ

voluataríos , aliàs etiads coa&os : &

dui tancam itinere diffarein certa ejus

j Hi

Provinciz utbe ; clim mox quafi ad'

poftquam aliorum bonorum ommn:um.

Titd

puncium omnium jucundiffimum ex-

jn&buram fecerunt . parati effe debenr

N

adíanitatem , quin vítamadeóipfam.

liilaratus, confcenfo equo, &telis om-

u

amittendam,. Obfetvan: Philofophi ,

nis genezis obarmatus jurare denuó

dibul

quód animalia illa , qua bileminüs

inftirit , equo fe non. deícenfucum | ,.

dum locum . vindi&z deftinatum at

Iqüc !

?bylndänt/;.. proportione quadam eti-

tigifer, Vosjam judicate , an probé

aqul

am vitam diutlus protrahant. 5 fiqui-

e

LÀ

jdut

felfus eà appuletit

appulit tamen *

dei» Ia ignis eft, qui eum;à quo in fi-

4(

m

n

fovewr , ceruüs quàm quivisalius

& refumpris ab ipfo furore viribus »

(pos

pro quiete, qu: m capere oportebat

» :

igllb xï)n'asz*ü? Ve[bg e quöglgs]

ucd. €o

/p

:

*s

r

.ï

ET

ï"*;u r

.»5.!-3&;&

"u

d

T

: Qbambülälc forum äæPin

ïïäbi»ääxïä à

":

m.animo. veftro

]

J

- g*oti -

4f

:

n

Á

N

n

:

ie)

$

)?*5

: :Dfs,cmz;su?s *«?v*xcmï'm'.us« æset:*uwmi*äs 1

4

Ant

! gpot»immüm loco fperaret übi Adver-

cordis fui jubiloex a&l oü'c-tzügähääg

' farium obvium habiturum, Sed. Ó

tofa, ut.folatium non fatiscaperec , &t

[

i

ánfcrutabiles Divine Providentiz vi-

in pofterum inimicum:hunc fuum in-

f

as

- Sors tulit , ut eadem in civítate

fepatabilem witz comitem aícifces

gil

optimz frugis plena Miffio, ut voca-

j

Fet,quem tanto .te

eum.

mpore-ad «mot;cm ;

mus , haberetur, eádémque ipsá ho-

inveft igárat,

'Päüm

rà Preco veibi Divlni pegma eam in

VL, Éxpendite mnunc n uttaque

TinCOT

rem.paratum inforo conícenderer ,.ex

Militis hujus conditione , .& càm ini-

quiod

quo populum ad peaitentiam cohor-

micidiasgelfit , & cüm pacemac ve-

tl

,tabatur. |Cüm jam facerOrator ver-

tniam.conceffic:bellum acturbas aní-

hll

bba faceret,miles magiscurio(itate fpe-

o m d

mí,-qui inimicitias fovet ; pacem

&acali, fibi prorfus novi , du&tus ,

veró & tranquillitatem ejus , quico-

M i.

A

quàm pietatis verz ftudio ad aufcul-

dium pofuit. Que unquam ánjutia

il

n

e

tandum accefir.

Difpafuit autem

:eum ita afllixiffet , nt aflixit.odium ,

quod.

Divina Booitas , quz illoloco feram

quojflagravit ? & que ungtiam V in-

n

hanc expe&abat , .ut de condonandis

dicta cantam ei .confolationem atui-

ls

mutuó injurijs etiam gravilfimis , dé-

liffet , quantam attulitimpertitaves

EH

que premijs maximis,quz manerent

nia ? Diícite dgitur exinde, nullam

l

IN

J

ficcondonantes , tum fermohabere-

melícrem rationem fecummer dpío

&

1ur, Ecfuitplant opportuniffimum,

pacem :habendi inveniti ,.quàm ean-

[

(

quàd omnia , quz à Przcone vetba

dem .cum ;proximo tenere 5 & .cor

t

li

fiebant, Milii viderentur in fefolum

illud , quod'ininimicitias exardefcit .,

j

prolata ,& oratio 4.pub'h'ca [n unum fe

globis illisignea peftefartiselfe fimile

h

dire&a : unde poft multam digla-

limum , qui (zpenumto.omnifua (g-

tilfi

diantium inter fe affe&uum lu&am

witiealteri.nemini, femper tamen fibi

decrevit tandem dare locum Gratiz,

Docent , :dum ín mille demum frag-

t

Hinc finito fermone ac concione di-

menta difíliunt, fd quod ífolum.

«t

miísá ad pedes Sacetdotis , qui verba

fuBicere poteft adobturanda illoram

lncfdu

fecerat , fe gbjecit (& ,ut confitentem

ora , qui Chrifti nonverentur Legem:

o

audiret, cogavit , pollicitus , Pacem fe

«arpere , tanquam vetere multó rigi-

' 'tämö(

daturum proxímo, quam a DEO ipfe

diorem; quz tamen Lex Grariz non.

n

effli&im poftularet.. Neque hoccon-

appellabatur., fed rigoris.& aufteríta.

tentus, ftatuit , magno aliquo bene-

tis. Verum eft , Antiquá Lege -ma-

N

ficio illatam fiblinjuríam compenfare.

jorem irz licentlam patuilfe : az4i«

T

Quam ob rem cüm intellexiffet. ,

ffis ,quiaditlum eflotulum pro eculo, -

| i

koftem fum ob zs alienum carcere

dentem pro dente , quam tamen Lex

N

detineri , rasrá admodum benefi.

nova penitustollit , ac interdicit $

til

centjá , divendito , quo advedus

Ego autens dico vobis-uon refiflere ma-

Ti

erat , equo & armis , nominibus ex-

l, Sed hocipfameít , quodLegem

p

pun&is , libertaci eum afferuit, tanto

novam in,praxni dulciorem facit

In.

Anti:

Í

-

;ï)ä VENIA mm,zms .:::m&iæzkmæm A.

3

99

B.

, :äht!qu*æm " Eugumühm!h, nifi quis '"?*Nan';ä?fiæ?/f»/?dïf*ïf?!&mmms?)æ:&ä,i

ïgägäepos

— illad pcit: fupecbà exculfferit , quàm. eum fratrenonbabes pacem.

! AIbi ,ac Neqees

ls

'fuetitexpercus , femper magisacma- :mebene percipiatis , coníiderare vos 44 C^in.

fs

.gls leve videbitur : maximéex ifto velim, quód nonin.omnibusfemper -

:€dam.capite w.s'?gu;öd:llo;z;giäïfaciüm,füc'. «cordibusidem odium:teperiatur. Tee

ipacem animo aflerre omni penitas rz , ait Aciftoteles , quz in Buropa e bift.a.

'tancore ,omni slienationeextindtà , f unt , communiter fortiores acrabu-"imal. L

n

quàm( vel tenaisfcintilla wiva rélin- — ftioresfunt,in A(ia autem -crudelio. 3*2

N

Sl

. quatur. Verilfimam eft. , Legem - res,in üffïicaï*dm»igue-ïMxen'&rQ*fipæsg

$. .fï E.

l-

'Chriftus ceftrioxit , fediquamobcau- 1ta inanimi Palffionibus ferme fe res

Hhom2. (amy 2 t emajore Jaboremosberaret ,/ habet,maxime in Odlo,

3n epif,

fln'*.qjüdrim-'

0'

.aicï'S.ä;*)anms :Chr-,y(öftomus ,&faci- :dam cordibus -ä!usïbu;mavni*:h;bgng $

d Ro

i

liozem teddgbæ:ïï.zgisrdbfcrvætionem;g in aliorum plusbelluini , in nonuullo.

D]

quod ín re noftca:quammaximé acci-. rum plus monftrofi. 1n v.eþ'ggzaäs;æoa;

].

" dere confuevit, in qualongéeftfaci- neminem , qui Tirem & jurgiam vel

t

líus,omne emninoOdium deponere, cumíui iplius üambiá moverec ( cam

v,gtfämil-lud.;mb'täera-ri:, duimicusfiin- reef impotens ) quique omnem fu-

Vctl. 32 enerittempus norfatiabuur(angaine. um honorem in. vindicandis injuriis

!6.. :Medicorum judicio dolores humani collocet.& cedibus, feritatem & tra-

le

«corporis acutilimi ex bile originem — calentíam gloriam faam reputet, De

9t

&rihunt ; obiufi ex phlegmate 3 id . hoc manifefturn eft,pscem illumcum

[&9

dp(um-etíam in animo evenit,cüm do- — -Deo nonhabere i fed tanquam mon-

ll

let. Senfüsmaloruma noftrorum te-.— ftrum ínter Peccatores, illam.quoque

£

aniffiorfitex patientia,:quam inijsto- ;peníinonhabere 5 &ideodebocho-

thi

lerandís .exercemus ; intenfior au- minumgeaetre plura dicere fuperfede-

temex imparientia-3 & idem nobis mus. ^Alíjfunt, qui pacem cumDeg

;»g-

j

accidit , quod feris, cüm in laqueos. inon vilipendunt, fed quia animales

Incidunt , quequó plàs Jaborant fe . :magis,quàm rationales funt,non du-

n

m

extricare , & in libertatem alferere ,. ;bitant etiam.cum Divinz Gratíz ja-

j

tantó magis fe i

s

i&urà Paffioni (ue obfecundare, qui-

ngälicaþ;vlg;'gu;-:-inzrl. :

quidem privatos fe.& aenofcunt, & —

9t

fzcanie,»,

[ds

ii

- :dolent, fed nonquantum fatís eft ad -

a

m

Z,"?V-.I-Iv. ;;Eti.ta men 4'

;

nü ,-äubä hacte

- €os in femitam xeducendos. £Etde

ng-

nusexpo(ui,omniü minimum eft:Quia « 'his eriam fupervaceneum duco pluri-

n

fi vindi&z (&tudiumnon.aliams quàm — busagere : hienim,cüm à Sacerdo-

Z

a

quz nobifcum dpfis nobls e(t, pacem — te fibi dici audiunt;ituros illos deni- '

tolleret , tolerabile id.foret, — Peffi- væque',-hïïifinjurias«co*näoncnt, ad Infer«'

1

mum eft,quódillam etíarn pacem-erl^ — num ,ftultéprorfus refpondent ; Z/44 .

'u

piat,que nobiscum DEO intercedit, fier, 4402 Deus «voluerit ; tantum ín

vite fuz ratione bellafni

Bsï

«dum T'm,ius:emdamco-üfcü*im aufert ,^ inftivuenda

[

i

Qq 3.,

" '3:1—0*

. DISCURSUS VIGESIMUS SECUNDUIS.

edii

. habent. Solüm igitur re(tat de illis

bus , quz perfonis omnibus ejusdeas

D

. pottó differere, qui , càm ira(cuntur ,

communitatis aut conditionis fine di-

qui

pius aliquid hominísretinent : quia

Ícrimine exhibentnr ? hoc enim de

. €x üna pette volunr inimico veniam

gtzci

.

precepro eft, De confilio quidem

euil

impettiriut boni Chriftiani

*

ex al-

eft , ea Inimico benevolentiz igna

ET

- . ftta parte, fi res fuis momentis libre-

fpecialia ,acextraordinaria przítare. ,

íste

tüt ,non impertiuntur : &ideo ap-

quz neminí debemus

0*7/

e

precep tO'S. Tbons

flut

arentibus rationibus indu&ti fibi

camen tenemur , necommuhnia &o- 2.1. 2

LUUE

períuadent , omnem in corde Inimi-

muoibus debita negemus ; uc, que?f 4 &

obre

€ítizlgnem extin&umeffe , cümta:

foris apparent , internis refpon-

lii

men famum vel ipi obfervent, Hí

deant,

Ín corde autem nemínem

ha

cum Deo pacem habere feautumant ,

Inimicorum ab amote , qui ptoximo:

Íedi

.Qquam tamen perquam facile eft eos

in communi debetuz, excludere pof-

o

LETS

.mon babere ; & ideo hos pe'-rizcm&i:

Íümus ; ergo neque exteriüs

*

; .*quræ:

commonefaciam. , ín quo eerum ft-

tim

caufa füit, quare Chriftus, cüm ex-

inds

ducia vetfatur , ne miferé fallatur -5

emplum. caleftis Parcisíai esiam. in:

i

propter geminos fcopulosfub: aquis

pezduellesbenevoli afferzet , nonnifs

- latentes,duarum (cilicet omiffionum ,

tulpä

illa benefiica allegaret , quz ompi-

D

|. quz,quamvis à quàm pauciffimis ob-

busíunc communia, fcilicet ; Solem Marils.

— ——

N

ferventur, valde tamen funt culpabi

e

[isuton orivi facit [aper bonos 4 malos , £. 5* as

les.

Ls

ad hos allidi ipfis facillimum eft;.

pl faper j«ffos &€$ imjuflos 5 ut no.-

D

& cumtot alijs lu&uofo fané naufra-

vam nobisfaceret, quou(quefe por-

li

g!o m*ergi;v Prima haram omiffio-

rígat veza obligatio amandi eum , qui €^je? 5

num tft, quà Inimicos fuos faluta»

nosodit : ad amandum fciliceramo-

hu;t

u

re detrectant ,. cüm deberent ;5 alte-

re illo communi , quem exhibemus

T

13 , dum fetipto veniam dare abnu-

ili quinosamar. famut ad propofi-

unt, Deutraque respoffulac , üt ac-

tum redeamus , quamvis falucare pro-

h

Ál

türaté vobilcum- agam..

ximum noftrum , naturá fuà. f fig-

A

2!&!'8*-

hi

VHI, Quantum ad' prímam

»

numbenevolentis fpecialis & extra-

omnia.ícire oportet , quód non fo-

ordinariz , quodnon cadit (ubpra- raymav,

LT

lüm licitam non fit , proximum no-

ceptum ; nihilominus tamen fi quof- / 1. 3.

hg

€, detitif

À

AUs

fttum ,: propterea quód nos offende-

cunque.alios cives & gentiles vetros

DD. ab

tit , odiohabere : JVozoderis fratrem

falutare eftisfoliti , nonpotericishoc

.

Wi

J$. 173

£

W

tuum in-corde tuo: ;; Sed. quód- etiam.

ipfum benevolentie fignumei , qui

tis, d

illicitum fit , edijin proximum: con-

vos offendit ,

negare , etiam ant€ , r,4,v,

[

.E

"

ceprialiquod foris f(ignum edere

.^

ex

quàám fatisfecerit pro' injuría * quía Car£c.

[

v

g

i

— quo ipfa ratione etíam inimiciab illo:

cum omnes alios falutetis , actusifte /;/b. 4e

d

efficiorum genere excludi non' pof-

jem non cft amicitie peculíarís, fed P4f.

T

I22422, €5

- funt. que commuuia dícenrür. z Boc

ordinatiz && communis , àqua Ad-

L

14 5

ii

vsrfarium yeftrum excludere non po-

j

eft à talibus Cää?l;agis conteftasloni

teftis,

E

Em

at

a

4

'-DE.VENIA INIMICIS: IMPERTIENDA, .

——

fidatis vobis, Audítores Dile&ili-

teíts , quin 'ejq-fmïodi vindi&e genus

exerceaus , quod — fufficieuspeft , ut

mis; cum eoenim Domino res vobls

le

1

&

«nalé aff.&um anímum , contrá quàm

eft,qui cordium receffus intimos fcru-

D

tatur » Cordis ferutater eff verus v at-9

XPA[GG' :

m

przcipiat Charítas , nemo non pollic

cetcillimá conjecturá , nec (ine (canda-

queideo,cüm coram fe charitate va-

p

cuos coafpexerit , odio fuo. dignos

lo,affequi, E hoclong? adhuc ma-

e

W':,

L

gisveiumeft, fioffznfumfors tangat

vos repattabit

L]

Qs won diligit ,

wü. Io yaw(;

DO $ Tis*

falutem reddendi , non primó dandi ;

Het in morte ; non (olüm quitodit fra-

N0rab ]

tumenim humeros contrahere , &

trem (num ,(ed qu non diligit,

uid

p

obverío cergo, utnoanulli affolent ,

igitur vobis fiec, fifillimini ?. Dici-

o

£

falitationem filentio przterire non

tis, neminivosmalé velle; ego u-

em

inhusanum cantum eft& ru&icum ,

tem,utat velim, non poffum credere. :

imo

Íed & ihgjrizi-c[mm' , eit 'pa'!äm" decla-

cüm non videam, quomodo nongran-

p*

tare , vivá eriamnum memorià inja-

dis vindi&z fpecies (it, cum omnibas

qui

tiamteaeri ; eft negate Proximo non

agerehumané , omnesalloqui , re-

4

indebita tanuüm charitatis officia ,

qun'd&-rc omnibus , folum adverfa-

It

fed debito manifeto defraudare. Nec

ríum his officijs excludere? -Dt&xidfæ-

il

f

culpá (e eximunt , quí fimilibus di-

cit £cclefia, ut Sacrís inrerdi&tos gran-

nir

cendiforculis ilenti& (uum excufant:

di peeoá mul&er ?. à commercío cos

Ju d

.

aliorum removet , & familiari cam

ANen ei velo male

3

xon emnn volooffen-

UI

ceteris Chriftianis converfatione in-

dere & fedeat vias fuas.. Non exi-

(

munt, inquam , fe, etfi multi, qui

terdicit $ quin & indignos judi-

gt«

cat , quibus alij (alutem dicanz : IVec *« Tesn.

ftudiosé íe decipiunt , credant , fe

TO4

,qi

i,e.:j::ï-ä

hujufmodi proteftstionibus-fatis tu-

"Aue ei dixeritis. . Nos cádem feveri-

1mo

tos effe, | Quare autem non valet ex-

tate. Proximum veftrum mul&atis ?

emar

nec 4dve ei dicttis , & pa&moä-a-m vul-

cauíatio ? quía proteftatio , utut

;poü'-

fpeciofa , contraría eftfa&o. Cervus

tis , ne quis filentíum hoc veftrum

fellecaret : vifceratamen adeó amara

p

vindi&z nomine cenfeat , etíam mo-

habet ,. ut etlam canes ab illisabfti-

menti nonlevis ? Lege Chrifti obli-

i

at

Beant : & rales faltem funt , quiita

gamini Proximum veftrum frattislo-

co habere

LÀ

»

vos autem pejus quane

T j

loqui confaeverunt, Quod(íi enim

j

W

Anatomiz (ubijcerentur , forfan felle

doque accipitis , quàm fi foret exte-

p

dro

inimicitiz denunciatz non turgerent 5

