fine illa, que in carne eft , eleta Vir-

illte

nali bumanoturpior videatur , quàm

ginitas non eft. — Z4wodemusigitur ,

viti ;aliter tamen res fe habet coram

mundemmt nos Ab omui suquinamento

hi

$ 4inby, ttibunali Divino, ubi omnes ex part

carnis. €9 [priths .. perficientes —

p

u

L:.4e G &quo judicantur, 7ro zo» Bicet .

Sæn&

"ficationem in timeye —

Ua

hd s 5 m o*

Ani

N

[)i

[5

a z

IDIS:

1

; R;'iï;&gneägäri

, lz&fïïtææzg |

»

-

,mswckuasüs VIGESIMES SEXTUS. -

«

362

amæ :

-

hi

dH

HHH RR d

r d a

"

4

a

TY M

URSU

&

GC PS-C-

bt o*

"

Tel

— De Turpiiudine doaritia. —

mir

";

&l

Y5

EX

b

C Aws Apoftolus

$

Lygämm a;;äïïï à Eycö:m,—n— »zzim v*äfäaa«

à

unl-

verbis ,

m äägü u

quàm amplus e(t orbis terrarum

l

, quiddam

fsgmfz .

ver(us $ adeó frequentatum, uromnes

m

$

fere bomines fuos numeret Audirores

9W

j

À cantibus , pecuniz

»l

cupiditatem

Qüie

& difipulos. Etquamvis ne unam

a POR RUERT

i

MC s

2

^

2

Zs

f

nium maloratm

quidem diem , quá ab hoc (tudio va«

Radéx emsmieme

cent, concedat , attentiffiaos ramen

"

radicem appellavit,

.

*

malorum. eft / Cupidszar.

Hzc euim

habet omnes .

u(que adeó prelecti-

; Ezï?ïh

t , aut quali

ones ijs gracz funt , ex quibus nullo

t1à

65

mpädkas

;

autjam partutl

-

in virttute

& tadice omnia mala con»

non die novos modos add;fcunt , qui

bus lucra fua promoveant.

ä IEiso

z 3!erea-æsic,'.

tinet , illico parit

ura , quamprimum

9

3l

Confide-

ve ufgue ad smajorem omnes AAvaritée

W

na&a faecit occafionem,

randum nunceít, cresin omni tadice

fiudzut, Nequevelim. vos crgdete,

i

ftoliditatem quibusdam ingenij ob-

orzcipuas effe conditiones : In primais

uód (t occulta 5

dein quód fit

e(fe , quó minus proficiant , nam

e

d benein

illi Ip$i, quiad alia negotia. prorfüe

feecunda

9

ac denique quó

. atque ideo evelli difft-

(tupidi ac tardi habentar, quibus ap-

terrafirmata 5

non nifi merum ingenium

culer pot, Qus tres

proprieta-

plicantur ,

| U5

b

funt , cüm petveríz huic Magiftrz

50-3,

'tes claré nobis Avaritie naturam O

,quein ima humani

autes accommodanr. UIndeid faciunt

oculos ponunt

inter homines , quod Polypus íntet

e&oris (e demittit 5

dein paícua

piíces, qui cüm alids crunci inflar fit

omni vitio fabminifrat s ac demum

non.nifi fummacum difficaltate e-

ftupidus, càm ad rapiendum deveni-

m fibris,

tür, totus eft manus , totusingenlum,

-vellitur, faltem cum ip(setia

De falute anime fet»

videamus,

Nam fi

& fagacitas,

o

ïd"ip»fum hodie

monem. inftituite

5

nihil capient pe^

ad exficcandas a

nnofas radices meliüs

fdem effode-

nitus,(tipitum inftaraffidebunt, De

nihil occurrit , quàm €a

]uero verba. facite , non nili DoGo-

pe

confido idipfam me i

n cordibus

;ä

& hanc pelítife-

resexperlentini $ diceretis , noneffe

veftris effe&urum ,.

L]

3

nam

t&tn radicem aridam ceddi

türum,cüm

illos ipfos , fed totos alios

cüm deaccumulandis bon!s agitur ,

eam totam difcoopetuero,& $oii vic;i-

e

9

quilibet eorum eft loco multocum

tatis expofuero,

à fruliu frumentivenicó olei fui msl- Pf

falptc fermo

: W. Avaritia, ait onpkh'::ai ; änge»ns

tiplicati fem ; atcüm de

intets

-

um

*

gt

-

* äsïsfjmmmnma mmm

. 465

In

Quoties ením poffene magnum illud

u

mr,ne dimidium quidem homi-

nem referunt : ssbil. babet. bomo ju-

damnum avertere, quod Hortis, Vi-

Eüïx 39

32

menioampliss, Ettamen,quantum-

neis , Olivetis,ac Sylvis inferünt ? Pof-

cunque Avatitie Academia tam na-

fent ligna atida colligete; ipfi autem

virentes atbores juxta ,vlas (accidunta

mero(os habeat Auditores,quis nihilo-

Ramis & frondibus éffe contenci pot-

fhum;

minus eft, qui velit confieri , quàd

eà Magiftrá utatur ? Nemo non ja&at,

fent , ipfi ver3 ttuncos ad ufque tet-

p um

ramprofternunt, Polffentnonnullos

m

fe longé ab eapofirum , nemonon fi-

biipfi idpetfuadet , & ipfi(ibi fuam

fru&us humanitercarpere 5 Ipfi ver&

itora

omnes fine difcrimine peffumdant.

péltem abícondit , ut adeó príma hzc

unat

&t Avacitize conditio , quá radicisin-

Quod fi etlam hujuíce generishomi-

Ío t

x

ftar occulta habetur, — Radixomsinm

nes,operisadlecti, agrum colant , &

tamt

malorm eff cupsditas,.

s

poftmodum. , càm ad accipiendam.

]i

.ML Sed ne hi

c to

;quebdi modus

mercedem devenitur , per errorene

nulo

vobis amplificatio aliqua videatur ,

plàs , quàm ijscompetat , acciplant ;

,»quf-

,rrk

oportet Avaritíam in duas fpecies di-

ubi aliquem invenietis, qui Domino

t

j

itaerrantinummum unum reftituat 2

Hf:'

ftinguere ; unamquidem Inaffe&u ;

niu

alteram effe&u ; unam in retinen-

Imàgratiffimum hoc ijs accidit, &

lete,

3

o-

fortem fibi fauftam gratulantur, &

do, altezam in rapiendo

unam Li»

| Qbe

beralitari oppofiram , alteram Jufti-

tanquam rem fuam expe ndunt. Dee

um

te, itramque hanc peftemincor

mus , quàd eztor hujusmodirem om-

k

humanum radices faas dilatáffe dico ,

nino exiguam concernat : nom exle

us d

& tamen ineodem velut fepulras. la-

guam tamen cupiditatem incorde de

i 'æ:g,L ää'

qete, — Fretex

peseass vadisa

lite(centem , & fuo cempore proditu-

äe'nium

$0s

abstyr m

ram - manifeflat

9

L

iagifïïä

is . E xom inteligetum. ——

nam,, etiamis

hic ipfe error Summam majorem ijs

ficitn

IV, Prima iteque occulze Cupl.

gt

ditatis fpecies Tuftitie opponitur , &

axtuliffet , eàdem omnineratione,anl-

yac J

cotififtit in auferendo reipfa bona alí«

quin eilam- äaä.'ia:igr; : ,, illam M'æ'.—

qti

orum,quin deinde Id'at malum appre-

ssptäiä»:'ems. ;

M

V. Verüm dàm Paupefh tam tma-

enliti

hendant. Erhic mihi occurrunt ma-

"1

gno meo cam dolore quàm plurimi

hifeftarum arguo injuftitíam , noe

W;;nzyed

Pauperes , quos nompoffum non eri-

lim ves cogitare, 6 Divites, quód vos

minis arguere , qui proeo, quód bra-

excufare intendam. — Imó quis frau-

It

-

poie

ehiorum faorum labore alere fe pof-

desexplicet , quas Opulenti longé

fent acfüftentare , folüm manus füas

potentiüs exequuntur , licét in ijs

"

n ugn'

extendunt ad clependá übi; ubl occa»

long? minüs fint tolerabiles ; quó

non ex neceffiate, fedexipía prodee

;gml! !

fiofe obtulerit ; & peofimodum occul-

yufi *

,

tan» radicem — hanc n cordibus

ant abundantià — Prodss quafi ex 47

Vulgo cree

wg " Pf'h

fuis fovent obtentu : neceffitacis ,

dipe imiquitas eorum.

(qmo

äfäm& ; quod f-g:ni;. Íua divm:us

[

[4

d

i

P

wwm*is VIGESIMUS SEXTUS,

964.

[

4

fllo

b

)'uaäïwh«c 2c ïæfcnït;ur 1 ego verbó opulento j

/

"Indicioprofnde ef , fe-.

a

Doi

opinionis longé diverlz efem ; quia

piuscontingere ,ut pulenti egénos ,.

quim hi illosex(polient. ; & &i alcer-

li

l

fi resjuftà lance expendantur ,compe-

giemus , mulcó plas iliud effe , quod -utrü tapacium nemine compellandt.

p

ml

&Divites Pauperibus, quàm quodpau. -

funt, quz unquam proportío invee.

nietuc inter &apinas hominis lofirmi

Tte

peres Divitibus auferunt, ! Certé

acdebilis,& robu&i ac vegeti? Apes ,

diti

nufquam invenio , quàd Sacrz Pagi-

tbl

nz in Egenos invehantar, quód Divi-

tcum ad melli&candum ia viridaría .

excurrunt , fifuresfuot, cenóinnes .

!na d

&

tibus liberé, faa. rapiant, (zpius au-

li

4

^

temé converfo. Megotium non ha-

centesísnr, quiaBores, in quos íncie

[

L

Eccl. 33 beas cum ditlotí te,ait&cclefiafticus ,

dant , fuccofuo ítaexfpolianc, utine

2b

de. Élores nihil damni accipiant ; &

bas|

fiet enim tibi , quod vafiluteo , cüm

eriallidieur, Tanquam debiliorem

tamen easfurticondemnare volumus],-

Qu

M

affliget , dum caputfrangat,

Ditieré videamus nonnihil , quàm longé gra-

li

U

rb

D

te ne focstis fueris. — Quidcommunica-

viorisargui arfus debeat , qaando vel.—

femel .piodit. fuo illo é fpelzo ad no-

lr

bit cacabus ad cllana ? duando ensm fe

col.ferint ,confringetur, | Et alio loco

cendum Apibus.Ur(us càm in favi ine

d

r

Eccla5.

ait « Fenatio Leonis Qnager in eretuo;

cidit , totum ei fe immergit, & nulla

25«

habitasatione ftrepitüs aut clasmoris ,

n

jfic E8 pafcua dveitum [unt. pauperes.

Mile fraudibus Divesobruet paupe-

ipforámqueadeó aculeorum , quibus.

w«

L

Q

rem .

$

Dies ijuffé egit , Chfremet,

mifellz bvtiole ad ju&am 'rerum fas-

Ece. 13.

Ui büs,

ram defenfionem catervatím 4n eum -

A

t

4.

Pauper autetme lefus tacebit,

involapt , uno momento multorum

f

alíisque loquendi formulis b rveus

San&us modum agendi defcribit ,

menfium labores peffumdat, imago -

iT

- hec ef illiustyrannidis , quam multi

(il

quo Opulenti inegenos graffantar , &

Doimníni , heu nimiüm crudeles in imi--

Ü

»ropter quas itafingillatim enumera-

u

ras violentias Pauperem pramoaet ,

feros ac pauperes fuos fübditos , in. -

k

de&

quo

milleniseventibus exercenr, przcipué

utfibiàdivite caveat ; urpoteà

jl;«f.llnc!

rus fit $

1

autem , quandorebus, quas ad con-

i,fn' C«

nunquam nifi affli&us difceffa

^

nunquam hon fpoliatus , & ad usque

fervandam vitam neceffarias fubmi-

lg t

*

L]

nifrant,íimmanepretium imponunt 5

medullas exhauftus

denique etiam

N

adhuc deridendus ac explodendus :

illas autem , quas viciffim ipfi d fubdi-

n

— Eccii.13.

þer;

7. 8

tis recipiunt , longé minimo &fti-

W

fupplanta&it ee fj*ü,æ ænopegzma de,

mant, nftar (Ir(i in medios fubdi-

X

videbitte, Indagate, quafo, an Spi-

torum fuoram labores efferus quans.

ritus San&us ullo ia loco fimilem mo-

em di-

doque Dominusitruit , & donec om-

:

dum ufurpet, quo iníquitat

nésad uliimam ufque gutram eorum

[

fcooperiat , quam Divites à Pauperi-

e

3

fadores exfaxerit,cósq; omnibusfub-

bus fuftinent, atque ad illos dicat -

ut à Pauperibus fibl caveant , uti pau-

-Gdijs deftitutos viderit , non difcedit,

[

Interim. Pauperibus objiciturs furtïis'

P

perem exhortatur , ut fib] caveatab

08

[

-

E TURPITUDINE. AVARITLE,

t

! äö*s äöaïm; Y

.nemo , nifi ,Pga;paztes furao quidem -vevaæiäsgp:sägmäm , ul«

äääab;fiü—iäsäïæïä.faämm nom:né veniunt$ «rahoceas raxando. darerim Pau.

du

C Bifant ,qui eïcgïg.-ä.aæ deprzdantur ,

peramprote&oces fe venditant , di-

ad

- pell:(fiones invadunt , omníafecum

cüntque » quàd, (iabsqueipás Dieee

ld

sa2lainvehunt : adeó fud ip& cupidi-

— Egeniquám plutimi fatue emori con-

ia

. tateexcecantur Divites Avari, & ra-

. fpicerentur, — draqui Elephaucis fo(--

e,

— dixilla cupiditatis in fundo cordis . (as &cuuntzeósque oppidó fefas&c ex.

j

AH

sbícenditur , quamin alijs

,

fa«äeïe,me'

cafu femineces , maguo labore inde

fj

Eom.2.. disdeteitantur.

t

LP

ääa&ïga:zfa-,

extahunr , mediosinterconacus oo- —

A

.'æge s

vrandum .furaris, —

. tam ijs tánquam gratiofosliberatores .

æcf-

Y

&

3

lfl«

— VL Nec midiüs egeni.

: ææcäæä*ä—

- fejadtant , & adfua miferam be&iam. -

T

bushaben:ur, qui, càm videant mer-

» peremaem vitzm , fervitla cogant ,

!

n

ces faas paratá pecunià non exfolvi ,

pecindeac fieam ab ipfis dono acce-

dinfigae fioí privilegium fingunt,quo

piffet. Sed , avertat Deus, neun- ;-

ng*

T

; tésomnes adnajus pretium extollant,

quamin cujusquam heminis coráva-

Me

^ ^»«Quas paaperibus credunt, — Defen-

titía furrepat , utpote qua Ítaillum

[

duntquidem fe, ac excufant(peciofis

excecat,ut minüs ecam, quàmbellua -

. us ciunlie, lucri ceffantis & damni

aliqua videat, — Afina avar.(fiml illius.

li !

: ämfäggfefæiä 4 nelclotamen , anjfäiæ*iï

Prophete Angelumin. vía occurren-

vuli in omnibus eorum contra&ibus

Jb

tem , ac evaginatofibi gladio minas.

gte

cum veritatefabüitant ; patGque, non

, intenrantem vídet , ipfe autem Pro-

zató illis prouncino fervire, quo illos

heta non vider, Unde confilium -

i

Éra&us artipiant , ques manibusap-

oemnibus Mercatoribus perquam fa-—

Jprehendereaon valerent $. puto eos

lutare hodie proponere velim , ut. i&

3

mercium , quas aliquando folatutis

5

uis contra&bibus , antequam quid-

ul i

Ts

credunt , nontanuianon ?faccf;ezja«-

quam /decerant , Do&i cujuspiam.

T«fe de. Garam , fed lucrum ; càm alía ratio-

Ü

. "Confeffatij mentem exquitant, quid.-

ne ( obeum qui e& , przfentis pecuniz

hac illáve in re fibi liceat, quidnop ?

æü€

229'1 To1 r

of*

& n,

defe&um ) vix aliquid venderent, fi

quia quantó eft faciliàs , cibum non.

ml«

$».Mor Dihil nili. numerarà pecuníà vellent

*

. deglutire , quàm , ubi deglutieris ,

Hm. d permutare

*

dabito.etiam] ne fzpius

naufeabundum rejícere , tantó etíam

p

$ 1,

periculum hoc magaum , ab ipfis ap-

e£t contultias , illud , quod proximí

ydie

Á

.. ptehenfum, veraum nonfit , quo ad

tui eft , incontra&ibusrelinquere in«

tempus pre(titutum debita non ex-

xl

.. ta&am, quàm , ubi abftuleris , reftí-

jpuagenda meruünt c&m nontaró Va-

tuere.

Deinde fzpeac multumne«

!6a-l

dem requicant ; imó Vade non con-

. gotíari, & negotíando nullum alteri

m

0m

venti, etíam pignus expofcants & ta-

damnum conciere, admodum arduum gzclo, as —

tnen adhuc titulo periculi, quod füb-

ac difficileeft : i Déves fueris, vow — 1o.

"2

:

?

eant folutionis nunquam obrinendz ,

eris immunis & delitle

e

ait Spiritus

dih,

mercesnon tantüm non infimo, fed ne

. San&us, Quod i de poffident

e it?a

(

9t

t€ 1&:

Zl.zrg

D

*

66

msc?:x;ïksü*s '-.vx*egäsiMüä SEXTUS.

f

"iü&cä"füära K mïä,

telligitir ; tiultà magis de acquirente — &o : folum iftum

incziligendum e£ ; utpote quierrorà quos omnes iniquo comparatos eífe.

inagis obnoxlusef ; ob quam cau.

O fiartem. collerecis , quà bona ve-

&fdh Ht

fato , ne in etrorem inducatur , opor-

ftra ab alienisfegregaretis , utlolium

-

d.W gj

tet., ut confiliam ab alijs exquirac. In

àtrítico feparatur, fieri poffet, ac ím

L r

omni contactu inter emptionem &

quorundam negotiantium domibus

al

l

venditionem peccarum quafi medium .

parum fucerlremanetet , omníace-

*

D

ánterjacet , intar pall,qui inter duos-

rera velut pet cribrum excucezencur -

5

v

E

?

;.

£

anutos tmedius claudi & ' conjungi

Saltem Ínjutiam nemo illisfacit , qui

anü

24 .

fufpicionem non levem hac in parte

m

825

?J»w?'-edabem a ficut du medio compagi

HH

lapidume paius figitur , dicit Sapiens, e

fovet ; fermé ut illis nulla fit injutía ,

üt

€3 inter medium vendstionis 69 emptio-"

qui ex loco pefte infe&o veniunt ,

uis angu[Habiur peccatums, Quafi In-

etiam(i quis de eorum fanttateambl-

öy

jutitia inter. duos itos tecminos ín

gat, vel etíam quadtaginia dierum in-

di

eas (it anguítlas vedaGia, ut,etiam -

cervalloab aliocum illos cornetcio ar-

€€Sto

p

P r

cüm velit , evadere libera non pothi,

5

Ideo Th«bani veceres ad Ma-

2 P Olgfæ

Hincfortitez ab Emptore detinewu ,

giftratum Negotiatotes quosvis non

:B

|

illincà!Venditore , fta ut non minüs.

admittebant , nif? decera annis ante

[

zgréindé evadat , quàm palus inter

negotiasioni nunclum remififfen: ; ra»

duos mutos infertus, . Emptor Lu-

ti, tanteombinotemporefore opus,

ï

«rum quazritillicirim, velin parcita- -

ut,qui'nezociarionibus vacaffec , ava-

téprerjoblati , autin monera infza

ritiz fe fufpicione liberatet; In Quoe

juítum valore. "Venditor mercfum

:üm confirimaricnem adduci illud £ee

fuatumdefe&tusoccultas , vel , eriam

clefiaftici poffet : Duffcile exustsr Je* Ea 26.

l;;

interrogátus , tam non expoüit ; ut

gotians à negligentia, . Ec veró tam

1$. ï

M

eudam datà operá officinas malum

inveterata e8. negociantium. con(oe-

[

ä

lj t

tenebricofaseligat, intra quarumam-

tudo , negligentez inveffigando quid

ï';u lö, £1

biguam lucem , . dolos fuos &

jutum, quie non juftüm fic , ut me-

rnerciunr defedtus magis abícondat.

rit&, antequam Tuftitiz bilanx eorum

X

D)

Jntev medium uenditionss €4 ensptionis

manibus corttatwr , gt alieno bono

anguflisbitur peccatum. Peccoramin

ill&utantur , opoztear els fatis tem-

Jilistenebrls. habet fe (icucio loco,ubi

potís concedere , ad cam pravam af-

*

1

nullas i fpéciesemitere poteft , unde

füetwdinem dedifcendum, — Quaip-

s

eilam occultum remanet, Certusqui-

fa negligentia quió aliud nobis de-

Vitas

dam. Dives S; Launomaro Abbati

moaäraz,f, ni& qüg"-ä mag*ü& Pars; inl-

quadraginta nummos dono mifi ,

quitatum: oculos adeà i

-

ïäca;ä;äesieä:f

quos illíco Sanétus Alrari impofítos ,

giat ?

càm fingulos folicita manuversálfet ,

VIL, Quó

I6 wrcgcuïmäeiï avatitize

exomni numero, triginta novera illi-

peftis , etiam quando foris a&ione

monom

co remifir , retento uno folo, cum di-

*«

aliqua ciïcä;äqu*g Íe ?wdäit,hne

facilé

mg,mm-.mm Ammïw

d 367

j

: fa-cü&

intelliget , qæaïjzämagäsf*äää i Pgïäæbif ? qmäfms*äcïeï.K-.amine(&æäa

EU

. .. quzfe cond& Ín pectore, & ultra af-

maxíma ac przftantiffima , quia Divi-

*

- & fe&iones animi non profilic , futura G

D

n3, Innotefcunt 2 $i quis digités com- Z',äül,"rga

Éxeb. dncogulta ? Z enpltitudine wgägägä;

juntlis na[astav, ajunt Leges ,nom vide- tur $ fi-

à

(08 E6 C iiopis t vepleta nnt interiora tia ii

TEX

faunus effe , ff incommadatur ad quis di-

.

ggo

"

—quitate , aitEzechiel Propheta, Quis

pE

wns masui : Mihi ctedite , quàd, £^*

u.

unqdam Contcieücie du

E

X£ us

lüchtnimii

eectm

cüm confcientiá fanà & (ncerá vale-

0E

J pecuniarum amórem?Imó pradeniii,

revos arbitraminl , fitantàm nul- —

f?c

[

lam domi veftre rem alienam haerere

vel fümmam. quandoque fapienciam

qu

N

dllumexitimant.- Sapiewr fb vide-

judicads , plurimüm ia ferendo de

[ E&

: E?aäegä

e

3

z

4ür V

ir dives : verbafunt SanZti Spl-

vobismetipfis judicio fallamini. |.DI-

riüs. Qu magno affe&u bona fua

gii illi conjuncti magai loco mallha-

*

E

poffider , nonprudentem modoó, fed

bentur

D

ingens ille nammoruas

bl«

&t lapieni:em (e credit ; nontanula

&mor , manus illz ia retinendisfacul-

diclt, temotis etism & longé adhuc

taribus compteffe , inque erogandis

aE

[/4

n

pofitis fam li neceffradlbus debere

illiberales , magnam in vobisatguuat

4

)

pro(pici , (edcuilibetincambere ob-

infitmiratem , & veftrum é bonorum

31

ligationem , quà rerum (uarum ratio-

Chriftianorem Albo nomen .expun--

!

x

E

3

i

.

mem habeac : LIndeprocanrillo ter-

guot, — Aow folim avarurelt , qui ra $

iy

t2 pugille, quanturza formíca paucu-

pit aliena , (ed qui cupid? feruat [ua, 196. de

u []

iis horiscircumitet ; mille licibus non-

ait $. Àu

$

£

M

uftinus, Qui fecus erede- "f"!"

nulli (e implicant , alienariones ani-

ret,afferere velle videretur , neminé in

fua cella vinaria , quantumcunq; bibe-

morum mille concipiunt , & amaritu-

I

dinesaními , acferro feparant defen-

ret,aut ;Zaäæä hareret , poffe inebriar

]i

'xïga

«

.io

derenonminüs , quim fi ab hofte

d

quovis infeafifimo ad necem quare-

Vil, Vernkm magis ad

"ïä'üs: Ín !&-

oe:

Eccli.

tentur, . &apienr Jfibi videtur Fir dives :

cem protrahamus occulce hujus radl«

qmö

5

221 19

Et tamen Spiricus S. longé aliam de

clemalignitatem, &, quàmea malo-

*

m

illofenrentiam ferc, càm dicit ; Abl

tum faccunda fit macer , exponamus

*

"

iniguius ; quam av are pecuniam. Pau-

Kadix oemsiutt ,ääæäämm e[f cupiditae s

")

1ó majorem Inordinatus ille affe&us ,

Enimveró , ut prodigiose feecunda

u

quem in retinenda aut augenda pecu-

atgui poffit.fatis eft , dicere , effe fum-

9

[

85

nia fovetis , timórem vobis incutere

qmé occultam

cüm& Radix , quó

glr

debet ; nimls enim quàm. multum

altiàs in terram íe infinuat , tantó

pravi & fceleratl in eo latere potett,

etiam frondofiores crebrioréíque ra-

If2,.39s |

1 hïþ

QuaotiesServator nofter acerbé inPha-

«mos m aures exrollat, — ZMittet radi-

p2

9

d

tiízos invehitur , non quód fures

vem deorfum, C4 faciet feutium [uvfum.

S

fint , quiáliena tapiant, fed quód ava«

Etcerte quís dicendo affequatur, quot

j

ti , quiplus equo etiam fua ament ?

quantáque mala nullo non die ab

L-]

gt

$9

omnía

.&fiya—-zäïi;a' pgïk;ient ? ïäicam

nob

th& igirur ag 'Chriüäa!z:;iiäï;ä?ägæ

-

: (Icïa

di

um

368

DISCURSUS VIGESIMUS SExTIUS.

«

Ia eft , repeto , ac cum S. Tobo pro-

peccatís etíam il

la accedäm . g!wrfwæ

j

bt

&.2&,

nuncio, ideoin Mundo malos repe-

Avatus ab ali

js committendorum

riti, quia tepeziuntur divitiz : Qua.

caufam eádem.

17

7s

ex caufa preber, INom

veti

re impijuivunt. * Rationem audite :

ni&unzm hominem Opulentum ani-

I q.

du r atic

Subleuati funt , confortatisue- divitije,

mis veftris fubijcite ,. qui largitionum

! lu

Habere quidquid commodum gra-

L

,

[0 UPE E

—

As

ac 'Afgegi'o( amm commendesae.

"4—

r

l

tioti

tümqueett, fcalg in(ar iic

[ 22 u ,Liüa

Gpé tandem obtinet , ut ]

ad omnem .mal

i$ quzpiam

1

dupt

itiam fcandant ,

inlongum protralia

tur, ejüsque deci-

|

& Inftar fulctí eft quo nitanrus : $u-

Éo impediatur,

E

.Quis peceatorum:

pita

devat fust , confortattgue — divitijs,

mumerum inibit , quoram hac fua

P

Quid Hederá fieret , 6 muim non

violentià ef£caufa ;

Quoties pauper-

|

haberer , quo fuftiperetur ? illicoin

cula illa vidua ei fi

du

obvíam , mille in.

j

a

terram coücideret ; & & viatoribus

abeuntem

Conculcata exateíceret, ia , cüm

imprecationes. conijcit $

Wipi

obverfo. illí tergo jenominiosé cae

mali fuperbiá Intumefcunt ac erígun-

neu appellat, T

ü

BI

tür, cim fe nimid :

tcam , Prod

itorem ,.

u i

erüm abundantiá

& ipfo Tadá familig

íüe nocentiorem.

dilacanr , contemptis. liominibus di-

pit

deteftatur,. Hocqua(ila&te familian

w

fcunt nec DEI porro-ullam rationem

fuam. teneram adhuc pafcit z que

mg

habere , non aliunde íd fit , quám ex

etam. ipía exemplo affli&z Ma-

adjumentis , qua rerum copía fub.

di

ttís: fpiritu. exítialis vindicia concira«

tminiftrat , & illo cxfu—cco'; quem epes.

tür , nec equisafpicere deinceps ocus

proarbitrío, & cüm

h

n

lib-uerj t,abunde

lispoteft injuftum opprefforem , nec

füppeditant..

quidquam feré aliudfn.ore habet fre-

l

*

IX, Atqueitarem fe habere » g£-

quearíus,quàm ínjarias fibi ab illo di-

Im4

:

0i

nà Avaritiz confideratione palám

vite illatas.Ex quo videreeft,quàm co-

f t primó: fi eam contemplemur ut

b

]

piofam meffemá maledi&a hac Ava-

o

fuorummet a&uum effe&rixelt : fe.

zi radice mallenus fpiritus colli-

cundó: prout alijs animi Paífionibus

ttn

gat5 quàm illelitigatotis in pe&ore

fervit, utfuosactus producant. — Pri-

plantavit , incorde Viduz aluit , & ín

m

Wi

mó'modoconfiderata , fexcentorum

animis oppreffe & auci alieni vítibus

11

radix malorum eft... Quis enim fatis

fab jogum mi

i

Ífc fam«iliæ,ad:mamrit*z-"

explicet omnes.illasinjuflitias , quas

tem perduxit.

à

hr

in rebus vel: acquirendis , velconfer-

X, Sed hoc mínus ad

Eug efl. Ina

vandis,

vel'augendis Avaruscommic-

tit ?

gensillapeccatorum copia, qua ex -

iBechs;

Qui- inmztiizlr:fïaä?:&?,&m;dtigl&-

Avatitia proveniunt , tunc maxímé -

j

caMnaliiiam,

(

* äf*äv-g 101,

Qul varijs négotijs di-

accumulatur , quando omnibusal

js -

ftinetur , multis.curis & contraibus

animi affectionibus fübfervit ,.

itauc

ü

Ímplicatur ,. non nifi difficilliméeva-

melimina fua impia ac fceleffa perfi-

il

der, quín à capitead' calcem Iníqui-

b

cere valeant, Superbia & Avaritia à

iif

ægdþ.ua- ob[idfga:pr, Maximé , fhíis

Sac;isPagmifæaïäfam omniu

m prín«

ciplum -

T

M

DE TURÉITUDINE AVARITUE.-

369

iäm'

G.?þiumznom'ïh'amüt., duitium: omnmis ramoriginem fcrutatus fuerit , nonni«

E

peccati fuperbia eff. — Radix: omsium

fiex lordido hoc fonte Avaritiz [catu--

N

malorum: ef] cupiditas, (iurumque

rire gigg:&h&ndet;. varo nibil eff Eccl, 102

2

fceleféus. — Quàm nata fuot. homicie

)

nl

. vetiffimum eft,. aít S. Thomas , fed

344 1. Fatione diverfa s Superbia enim: ma-

dia, quz Avaritiaaut non ímperet,

u

i.

lorum omnium initium: eft in. Inten-

aucnon proprià manu exequatur? Id

MU

w '/&;2-;.

tione ; Ávatitía verà: in- Executione,

quod etíam de inimicitijs dixerim, de

D

lm

Supeibia Acchitecti. officio fungitur,

E

ertinacibusodijs , de cal"umqi*)ïs &

i

qui zdificium defiguats Avaiitia. o*

coniumeliis, quz omnia peffimz hu-

LU

píficumprincipem sgit, quí opus. ure

jus Matris facus fuat iofeliciffimi, Ec

fa.

get, materiam parat, & ad: eum mo-

fi immunditía venenofo quodam tor-

Ls

dum, quem Archice&us notavit, edi-

rente omnem pzné. Chrittianum Or-

bem inundat , nemononvidet inun-

i

fiium: — conftruit. Et reverd: quod

it 1

dacionem iftam Avaririz re&é rribuis.

u:fgäam peccati genus. é(t , ad quod

[2

ERE 1o.

CODcCUrrere ?

ut qua aggeres omnes rumpat, &

'mï

.llo,.;

Pecunis obedinaut omnia ,. dicebat Sa-

pecuaiistepagula perfríngat , quibus

3n,

piens : & ideo, fi intuitu cujuícunque

caftitas ha&enus tuta petliftebar, Imó,.

]i

bonitemporalis homo: inducitur ad

uod.omnium. maximé: mihl dolet ,

Ij

tergum Deo. obvertendum: , minimé

mala. fillornmy educatio (. precipua:

malorum quorumvis origo) magnam-

obtcurum'eft, partem aliquam eo. in

AU

fcelete pecuniam habere, velcanquam.

pattem,(inon omnem, uni Avariti&

n

hnem, qui adilludinducat : vel. tan-

debetur Non ignorat Mater illa;.

n

quam inftrumentum., quo finis faci-

quantocum petículo difcutzár, ac va--

fe

liàs obtineatur, 1lla ipía peccata,qua

geturfilia: íed. maledi&à illà, Ma-

)d

contra Deum re&tatendont, cüm pe-

rtimonio illam illigandi fpe excoe-

o

nitiüs. introfpexetitis , videbitis. fere:

cata,, omnia,quz vider, videre fe dif-

!t

omníaex habendi Cupiditate oïrigj»:-

fimulat, Pater ille,ur. negotiis fuis:

oll

nemíuamforcdiri, | Lu(or ile: nefatius

vacet, familiz: curam féponit , ac fi

tort

ramimpias ore(uo: blafpliemias evoe

liis.quidvisagendi licentlam. permit-

&t

mit , ut ore vel infernali magls

tit $. etlicét poffet uni- alterive filio:

ibus

abominablles prodire non. poffeut.

Íuo: craditá uxore plagam: Libidinis

r

Quis autem línguam hanc fi cele(tiffi-

curare, quz putri fatore vicinism

mamalius inlacmmatignis, quàm de-

& domum. inficir, penfi, ramen- id

fiderium lucii,,. quoaccenditür ,. aut

non.habet ,. quia. prrä j emolumene

3

aü

ja&ure impatrientia , quam nequic

titudium id. non. permittir, ut cu-

I

;

raudo. vulneri ptetiofam. Balfamum

concoqnere? Unde perjaría illa. in.

l

contract: þ us. (gin P tom P ;.a?na [C ün Euï,

comparetur, Kefpondent, & re fa-

!t

illa £ilía ceftimonia coram tribunali-

iniliznon efle ,illam. in plures par-

bus.fupetftitiones , facrilegia & alia.

tiri, Quod fi Filij interim pereant,.

;

j

infiaita fcelera & inaudita ?' Qui. ve-

penes iplos culpam refidere. — Filiam.

Jf«

Aaa.

|quo-

R;.f;,s:g?;efi;'Ckïrwi,!zz/iöTajm. LA

| DISCURSUS VIGE

SIMUS SEXTUS. -

379

figrate tenera marito feni ,

admodum terra illa, que producen-

iOf

. quoque ,

vt

deformi & deliro;

divititamen. , de«

'do auro occüpatur, ceterà fterilis eft,

itaanimz , quz inaccumulandis o«

TriQi

fponiecur,

& hac occa

fione peccandi

ibus diftinentur , inepta evadant

Qmi

aníam artipiat,

fibi imputare debere.

l0

. Hzreditatem

L

que fperatur, omni-

ad illa majora bona procuranda,

u (

il

Í h Md

^ Pbus adulterijs

horrorem adimere, qua

quz viue fature -pþoräcua per(eye-

icito, quàm ucili

reut.

ben.

ex copjugio magis!

*XF.

Felix dici polfe o-

; Nomm feci þian&*ho.r*riü-

d

Íubna(ci pofïunt.

cum 5S. Canonum effatum eft , quód

Ti

mne conjugium, cu

jus Pronubum a-

mmodum , cum

olim Sacerdotes aurei in ligneis calie

fpx

gat

. proprium CO

";

lenoc.

Ne-

cibusconíecraverint , modó autem

fe

i;xïa,ï

fupïo,uukneram &rep

in calicibus aureis coníecrent lignei p, P

N

ill

uc

hic finis maäomm* $*

qaozu&m a-

Sacerdotes, — Àn igitur malé mos in fecrd.to, m

Val

vatus Patet cauí

a eft, Fllium totis

M

Ordincs adigit , qui

valuit, quo Ecclefijs magnà copiáe. vafa

Pl"

viribusad Sacros

ecünie donantur? imó quz res ma-/? 44«

tam ad tremendum

Sacrificium offe-

h$s

ii

ri qui-

is reddit . gloriofos Cenftantínos

tej

- rendum inep

tus eft,uc ne alte

sfi.. Quin

Carolos , Pipinos &c. quàm ifthzc

dem facieati fervite aptü

liberalítas ? Malum omnino eíft, quod

curis patío

chialibus ad-

& Eccl,cüjs' ac

dicebam, cüm ex auro naícitur A va-

l

moventut, quí

addevorandum, non

" idonei no-

rtiria, cümquehzc finem : habet pro

Y

,ad pafc

endum gregem

imedio & medium pro fine, aurum in

X

O radix Avat

itiz maledi-

ícuncur.

toxicum convettit, quód in antido-

Hom,209. &ka !

uis

fru&us pe&iien'ci(ïïmos

de Avas

cum, faluris fait oblatum.

Opes in

I

numetet ,

quosptoducis? Nibhil. €

LE

dmon cupiditas Aut. con»

Ecclefia teceptz funt ad protegen-

snalorum., quo

v*

dum ; ac,gwgaganäum' Dei cultum:

rtwr»z

at , AHt vntriar , exe

q'd

cipiat, attt pá

Uno verbo:

Avaritiad diver(o eó multos adegit,

n

clama: S. Valerianus,

i non funt, aut

ut excultu Diviao quaftum facerent.

fi Chiiftiani Chiiftian

Simoniz nimium quantum freguen-

C5

non nifi in ha-

tit

tales non apparen

tes , ac ingenioséexcogitata id pa-

bendi ftudiu

m.cu

ipam conjicete, &

il

Si à Spiritu Evange-

lam faciuut; ateciam luxus, quem au»

fl

non errabitis,

&otitatis gradui de

bitz fervandz ti-

alieni, in fundendis

t

lij remoci füntac

tulobellé palliant. ^ Unde dixit Ec-

ad Deum.

pr:cib

us remifli, ín au-

Á

ver

in fre-

cle(iafticus, quód aurum Sactificanti

diendo

j

bo Dei n:gligemcä

bus (ifibi non caveant, offendiculo fit,

f

dis SS, Sa

cramentis

tepi i5

uentan

Signum offenfionis eff aurumSacrtficans Ecl 31

certó certius aliám

'hujus . focordiz

L]

quäm

um Fa hs qui feclantar iiad| nec

cautaimm

non repcri.etis ;

&Tm h

lam, quà rebus tempo-

illis tancum exitium comminatus eft,

Mdl

adhzfianem il

qui (c&ancur illud, fed ijs eciam, qui

((

ralibus nimiüm agglutinantur : qua-

13

i, ultimum fuum fIi-

in eo fugiendo minüs caud funt, £Ef

eà ;'ummcrememu'

p

0nanis 1mgmdcm persbit n ilo,. Ap

nem ftauuunt; unde fü, ut quem-

iet

—

Es

$71

,ADE TUÜRPITUDINE AyARiTi)E.

(«

d, quoaquarum plus devolvit ,

rä&i'ïevera,,ftalem iadolisac nature di--

quo

d

tantó ripis, ut alveum dilatet , eft. in-

verfiracem Amorem Deiinter, & AÀ-

$0

morem nummorum intercedere , qu

feftius, Quóannis fit gravior, eó fit

animo fagacior, & mille modos, qui-

dnt

omnem reconciliationis fpem é me-

ldï:

busSumtmam augeat , adinvenit, Py-

Mattb, diotollat, — [Non poreffis Deo Jervire C$

614 AMammone: fiquidem appetitus

ae

ramidisinítar, qua quantum crefcit

Mt-

alitudine, tantüm acumine & fubii-

bendi ( omnem aliarum affe&ionum

if

litate, — Praterea ficut radices cum

- vehementiffima ) paulatim ita. homi-

;ufgd

nis Chriftiani animum ad malum di-

annis magls femper ac megis terram

CAlis

fponit , ut denique ad omne genus

pervadunt, ita avari annorum acceí-

item

fümagisac magis fe occultant , cre-

Ííceleris, quo divitias ceu finem fuum

*

fcente (emper citulo provida in futu-

alfequatur , faclar expeditum.

ras necellitates fagacitatis , quo cupi-

il n

4m?. oayiia ip Capite Ommun. .Hoc eft

ditatem fuam obtegunt.. ipote cum

ofüev

5b pumum illudmobile, quod omnes

m

J

ex una parte crefícente annorum nu-

[

.alías affediones , .ceu [phzras. in-

mero creícat etiam infirmitas & vele-

P

I5

gyrum rap

gl fgz';orgs (ecum in

Ts

it./

E

tudinis incommoda, ex alteta minua- $. 77. 2.

hat

üL

Et24 118.

[

a

cur, plara congerendi facultas,

XIL Modó faltem, quema

hinc,ut $. Thomas arinotavit;

Ava-^ $ Ad 3«-.

TL

. dàm profanda ac. feecunda Avaritia

QW

radix e& , non effettam . tenaciter af-

ritia, cüm fit malum tam xe-co-ndimvxþi,

m f

üt omnino ínfanabile,

fixacordi., indéque tam difficulter

cï(ebe'tx'ex aï-'

yido:

evelienda,Sed ,quod pejus eft, & in vi--

XIlL, .Simile quíd dici

tero capite,quód Avarítia non pro-

es n

tio hoc deteftabil

e;curatu eft didicilli-

fanda tantüm fed & foscunda fit, fpe- .

qu.

mum; quz difficultas ex duabus illis

ll&um-

&ando multa pecccata, que pez illam

.qaaiimïi»bus-,quas- hacktenusobfervavi-

committuntur, dum pecunia aut. utfi-

degis

mus,»rofunditate nimitum, ac foecun*

nís, antut inftrumentum attendítur.

eteft

dirate,orítur, In primis ehim quara-

E

tione curabitar. malum , quod ipía

Quazfpes concipl poteft remedij Íce-

quo

leribus his. inveniendi, fialimenta ,

i]

J

— fuaprofandítate occultum eft?. Ava-

quibus ea nutriuniur, indies magis ac

q 4*

ritia,ut. vidimus , palliolo Pruden-

tia fe abícondit, aut Parfimoniz, in

magis adijciuntur? Affzrunt. Medici,

jr

i EC'

' futurum feextendentis: quam igitur

Vauinera hydropicorum effe incurabi-

lia, cim tota fermé plagarum curatio

u

fpemíanationisfaciar? Imó non de-

€xeícit, (ed auge:ür cum annís malum,

in earundem exüccatione confiftat ,

yoll

fi

["

n

€ 4", u

& quo plus acquirit, plus ccefcit, Pro-

quz in corpore malis humoribus re--

ferto fperari non poteft, Plusadhuc

| n :

$, T/, , Sigus, aitS. Thomas, facilé cum tem-

de peccatis Opalentorum propriis dl-

j €ül

2.4.115, pose perfanatur, aut quia «d inopiam

