(cutiédo omnes ttes pattes,quibus con

:

plané nigerrimi. Vix ad aonospervenit-

)e

tur ,quibusbonumá malo diícernitur,

fituitar ; ut tanto manifeftiüs veritas

|- Nut

cüm aut pravis aliorum exemplis,quz

nobis innoteícat, Tría in wnoquoque

veraciter posnitente confideranda (ita 9.

. i [/

ufarpantur oculis , aut verbis , quibus

Tái

X

ad fligitiü pellicimur,aut internis Con-

Gregorius docet) Confeffio oris, Con-.

TE

cupifcentiz ftimulis,quos fentimus,di-

verfto mentts , €9 VFiudscla peccati.

XIL Díco autem inprimis, plurimos

Ícimus confeltim nequitiam 5(ic ut non

5 )h

aucicum illo fateri poffent , non me-

Chriftiano é populo in peimaPoeniten-

[l

miniffe fcilliustemporis,quo puri àla-

- tizparte deficete , orz; inquam 'Cavnfef-'

fíone , cüim Inter accuíandum fe varias

be fuerint. Quarefi re&t? inibimus nu.

merü,inveniemus.pauciffimaseffeMu-

Oomittant noxas

3

aut damnabilis

$

l

ftelasillas alpeftres candoregratiffimo,

. pudoris malitià, aut animi latebras ,

o

quz diu non afpergantur ccene & for-

|quo par e(fet (tudio , perfcrutandi ne-

dibus hujus vita.natio autc ejus rei eft;

gligenriá:Hominum genus , ut Sancus

quia ztas cenella in homine Veris in-

. Auguftinus afferit , quod dum fuas in- -

n

$!

ftareft, Sol cum virium habettantum,

ve(tigatculpas,invenire tímerscüm no«

ut vaporesé terta ad (c trahau fed tan-

verit ab inventislongé e(fe abeundum:

tas non habet,ur eos abíumar. Sic in a-

Timent (verba S, Do&toris funt) rziqui-

(b

tatem [nam invenire , qdia frinveniaut.

à

dolefceatulis , Ratio, quz microcoími

In Pfal,

dicitur illis , recedite ab ea, Non idago,

[

Sol eft, tantü cognitionis habet,ut mall

cupiditate poffit accendere;fcd tantum

utanimos veftros nimisanxía religione ,-;;,'.d Do-

H 3

Eer* IDF egit,

z

62

DIS—CU/R'*SUS Qïüi NTUS

P

murbem? »fedtandà

m ut aliquid lucís

nimirum cognftümthniiäï, pafüäï'ab

affundam. Atque hác causá iftoloco

€o confideratum ; propterea quàd non

illud folàm culparum genusattingam ,

coníiftant ín a&ione quapiatm , cetera-

de cujus aguitione vulgó mortales pe-

quin debita , (ed in mera talis a&tionís

ä

Es AUA

nitüs non anguntur, cüm angi vel ma-

negatíone,feu non pofitione. Sciezti bos

'- xime deberen::Suntautem hzc omiffi-

$, M& L

w facere 84 n0n facienti, peccatum e[t

$312 718,

'onispeccata , quz in eo confiftür,quód

£. Hincfitur qui à Dzmone, hoc ín

5&.Je —

.quis norabili negligentià non (atisfa-

genere in fraudem feinduci finit , malü

30/53 $e

E

Mu

€iatofficio Dei voluatate(ibi fmpofito.

nonante agnoícat, quám ejus emédan- 17,

dR

XIII. Omnia inter deli&ta foitaffis

ditempus porró non fit.& hinc ipfiilli,

ne unüm quidem eft, quod mzgis ti-

qui cum annis blafphemandi, perpos

mendum fit,quàm officium nonfacere,

tandi.fe vindicandi , autfoedis libidini-

feuO miffiones.Comm!flic

peccata,

bus indulgendi affuetüdiné corrigunt,

. denuntiatus, fuáquenofcendusfronte

Omiffiones tamen faascorriganr nun-

lnimicus funt, &-Dzmo»ium illud ,

quam ; fed eas fecum tumulo isferunr.

b *qucd'-Pfaïtcs rcgius Meridianud& ap.

Attís beneficio pulvis pyríus ita confici

?f 99, pellat. 4 negotio perambnlante $n teze-

*

poreít,ut acceníus ín fi(tuia noceat qui-

bris , abizcurfu,€4 Damonio meridiano,

dem, fed fragorem non edat, Avertat

Obfetrvate facrarum literarum loquen-

:

Deus,ne fecteta hec ars (n vulgus ema-

dirationem: Omiffiones app«llant ne-

net: quabto ením tum difficilusforet

gotium ; & negotium quidem in tene-

ab i&u fibi cavere, cüin neaures quidé

bris geri (olitum,ut geminas, qua illas

perciperenr ,unde pernicies immineat!

€omitantur , conditiones explicent,

XIV. Hzc porró tam noxia Omif-

Prima harum conditionum eft , quód

fionum peccata maximz Chrifliani pos

; Om ffiones negotiatio Dzmonis (int ,

puli parti communia funt , & refpici-

dumillarum operáplures lucraturAni-

unt negle&ta Juftitiz & Charitatis offi-

.3mas , quàm alià quacunque ratione lu-

cía, Si Ju(titiz officia fpe&emus , quot

€retur ; imóquas aliis artibus fuas fa-

funt in Ecclefia P.ftores Animarum,

«ere non poteft , iftà occuliá fuasfacit,

qui majorem Animarum,; àChiifto fibi

Unde, ut rem exemplis declarem, fi

creditarum, curam non habent, quám

Mu

nequam hicSpiritus Sacerdotem videt

fi ad ipfospenitüs non perrinereniRu-

h

virtutis , & falutis fuz ftudiofam, mo-

des & parvulos fidei elementa non do-

ribus integris , exempli pravitate ne-

cent; adultioresaut nunquam,autraró

mini noxíum,id apit;ur is afpiret adEc-

admodum pro Concione adhortantur,

clefiz alicujus Parochialis adriniftra-

atque ioftituunt ;. efi craffiffimà My-

tionem: ut fübinde partibus Paftoris

fteriorum |fidel ignorantiá laborenr.

boni non refpondens,dum alienasfet-

Non Confeffionis , non Evchariftia

; vare vult animas,fuam perdar : quá ra-

Sacramenta miniftrant, nifi càm extre-

tione per arbages lueratur vefutiffi-

musDazmon , quodte& (e obrentarü

tna id neceffitas exigfr.(äantüs eorum

e(t numerus , qui cüm confitentibus

-

d

X

ifidebat, Altera Omiffionum propti-

dent operam, eos tamen de erratis fuís

etase(t, quód fint negotium altiscon-

Íctió nou moncot 5 mediam contra re-

.«ubie nofhs tenebris geftum , parüm

N

laben-

DE &'üüg&ö ELE&GWM ETREPROBORHM,, |

6

la ?gæfctibunt nulla;eos .

comparatione (everá ad cruríaam non.

labendi pericu

N

"

)

quoque à

nox

is ablolvere non vezen-

(int examinanda 27te maleditti ; efurivi

C

;rc:&a

udinis , Dec e-

enim, €$ non gledi]li: mibi manducare.

Relig. .

o

- tur , qui nec ferie pornit

»ro.

mendanda vitz propo(itiargumentum -

Hoc fulmen torquebit in Reprobos,

fer. g

€8,

Venite benedi&lie[urivienim, C dedifles

n

ullum edunt? Quot fudic

Advocati,

bularumpuülicaf

umScri-

mibi manducare,Hanc ex eoEledti (en-

h.

Praerores,Ta

D

scü( l

bz , Medici, Pr.nci

pum & Re;.pubucæ

tentiá audiéc;Huc cüm animo volveret

LU 4.7[,

(an&us Bernardinus Seneníis , pucavit

RULOS ípect Mi

n

Adminifiri , qu

i muneris fai partibus

L

affirmare fe poífe; Tres potiflimüm effe

lfu JRM,

de(unt? Quo: Parentes , quiliberorum

E

fi* I^

educationem per pudendam Ígnavíam

notatu dignas fupremi illius Judicis

fententias: prímá quam füb Mundi ex«

h

cordinon habent, deeouno fortaífis.

foliciti , q

uàm divites, (ed non quim

ordiü pronuntiavit contra fuperbiam,

t

nl

virtutis & hon

eftacis ftudiofos poft fe

dà omnes Augelos perduelles aternis.

addixit Inferorü fuppliciis:alter&,quá

lt

selinquant ? Verümnímis prolixa eva-

deret Oratio, i figillatim meminiffe

poft aliquot elapfa (ecula tulit contra

([]s

Luxuri&,quando omniü fordes catacli-

vellem omnium erratotum,quibus po-

tiffimüm (uam Mundus perniciem &c-

(mi undis eluit: tertiá,quz in fine fecu-

d

exitium debet. Tranfeo igitut ab ofh-

lorum fulminab:tur conttra A varitíam;

"

cüm omnes illos damnabit , quicunq;

M

ciis Tuftitie , ad officia Carítatis t circa

miferorum inoplam porrectá ftipe non

i

quz plurima etíam paffia negligücur.

L:

Neque enim quisquam fatis exptefte-

fublevárunt:perinde ac fipoftremus il-

le dies non aliud fic difcuffurus, quàm

d

ritquàm neminem feré hodíe inopum

neglea officia Catitatis; que quidem

1

. graviffimis cum calamitatibus luctanti-

minüseriam;quàm negle&ta juftitiz of-

(

um,mileratio fubear; cüm tam multos

ficia vulgó à mortalbus advertunur,

Invenire (it , qui proeo quód hisopem

j

ferant ftipé lsrgiendo,eosomni genere

XV,Nectamen his folüin in obeundo

d

Panitentiz Sacramento peccatur: ma-

violentarum extoríionum,injuriarum,

fi.

gis plerumque in alters ejus parte defi-

jot

vexationum, contemptuü exacerbent:

Incerim conftat Chrifti teftimonio, eà-

citurnCordzs inquam corverfione. lu-

fl,

rimi nefcluut quidem ad utiliter paení-

bl

. dem nos menfurá recepturos ,quàaliis

ü

i

- faerimusadmenf(i, n qua men[mra mene

tendum hacconvetfione opus effe, (ed

m

*

Matt

fatis fe feciffe exiftimát, fi admiffas no-.

? .

* fifueritis.remetietur vobis, H x, & ejus-

[j

xascum fideenarrent: hoc autem cüm

lo*

dem fortisomiffiones aliz , & negle&i

-'officii caritatis peccata, tam familiaría

ita fitquomodo fe ifti parabunt ad có-

t

multis eva(erunt,ut eorum fenfu & re,

&

.cipiendá ferium illum fincerümq; do-

Jf

lorem , quo potiffimüm Converfio ifta

ligione jam nullá tangantur. Ecquam-

I

uam multi excufare fe poffint , quàód

conftituitur ? Áccedit,quód fzpe dolor

ff

omnis cóceptus intra naturz l.mites fi-

ad illa , dum fe accufant , animum

noh advertant ; at certe de. peccatis

(tac ex laftone zatura,ut S.BDonaventura

(

ipfis quis fe vel ad fpeciem purgabit,

alferít ? concipiaturinquam nonalia ex

In

cau(a impellete, quá quia peccatü cum

cüm tam diferté Servator nofter pro-

i

fe(fus Jfit,(e de his ratíonem coram fua

re&z ratienis,quam folus homo habet

jf

- Tribunali exa&ti(fimam repetiturum,

| propri;normá pugnat, &fic naturá (0à

(

. haud aliter ac fi d-cli&a'alia horsm

$

«er-

jd

»

.

j 64

VD;S;CPVURSU?SW.Q;'—[I;INTU-*S'

..Cettam triflitiam , certum cruciatum

^ generat , ob quos neceffe eft pecca-

plurium adhuc Peccatorum paenitu-

E

xum, talium caufam , difplicere, In-

dine dubitate -

[

fuper inillis , qui longá peccandi af-

Signa nimirum,

-qua fui accufationem precedunt, &

A füühdiäe : dgpx:av,ati 'füntg pcnitüs,

figna, quzillam confequuntur.

Quz

-quàm pronum eít, non aliud- ipfis

confequuntur

; palàm faciunt , multos

— Gifplicere, quàm fupplicium, quod

vixánoxis expiatos, mox redireadin-

veterata vitia , quin ullum conae

Contraxerunt ? [d quod San&us Ful-

tum , ftudium & foll

gentíus in Saulis confeffione obfetvzs

citadínem ad-

hibeant ad illa emen

danda. — Sau«

vit, quinonabhorruit d noxa, quam

cius , qui vulnus neque alligat,

admilferat ; fed folüm marore torque-

neque unguento illinit ,

plus fatis

. batur, ex jadura Regnl, quam illi

oftendit, vulnusil

T

linondolere, ^ Si-

1.2,4, ahimus prefagicbat, IVoz odit , quod

millima eft plurímorum Chriftisno-

Remip, ftterat , fed timuit , quod nolebat. Et ta-

rum conditio, quorum animi fecdis

$eccs15, men re ipfa oportet non paenam ran-

undíque plagis funt obfiti : e/Zp/anta

AL —— o u —— 0 — ^ --—-——-—- ——

tüm, fed 'peccamm odiffe ;. & odiffe

——

pedis ,u[aue ad verticem capttrs, noueft

plus quám ullum aliud malum , decer-

42 €o fanitas, Nec tamen iis perfanan-

mendo , nunquam deinceps locum illi

dit quidquam diligentiz adhibetur.

inanimo dare, — Auget difficultatem,

4Mon eff circumisgata ; nec curatamedi-

DO EPPT

quód cum peccato oporteat abhorre-

camine , seque fotaaleo, San&us Pau« ^ 7*

re fimul abomnibus occafionibus. que-

lustanquam fignum, quo verus dolor

.proximé ad .peccatum pertrahunt,

difcerni poffit , videtur requirerecon-

Pf, 33 s. jüxta illud : Ornem viam iniquitatis

flantiam quandam , quá in Peeniten-

edio babui. Non ínquam folam odi

tía fabinde fecurá perfevecetur: 75j

iniquitatem, fed víam quoque,quá ad

Flitia , inquit, as« fecendum DEUM

Z u) ^* - 5000

iniquitatem itur: hezcautem quenam

effpamitentiamin falutem flabilem ope-

| eftalia, quàm occafio? Hincjam illud

ratur ; & veró ratio ipfa videtar cone

'€ogitate diligenter , quàm parvo nu-

vincere , hac fine ftabilítate & cone

« Izf oA

mero fint illi Chriftiani,, qui hzc re«

ftantiá dolorem noneffe

genulnum.,

PU

—

Jpfaexequanturs qui deferan: fodales

Vidua $

[*

qu£ vix perfolutis defun&to :

avos , qui fugiant commoda & ob-

marito juflis nubitalteri, non ceufe-

[

Gamenta , quibus in peccati laque-

tur defun&tí mortem finc

etis lacrymis

0s fe implicuerunt: atque inde porró

deplorá(fe.

Sic & Anima, quz vix de-

'colligite, quàm ingenseorum fit mul-

CACUEO RAR Y t o

plorato peccatoadmiffo ind

D

üci fe finit,

.U9

'titudo, qui etfi faltem quot annís de

ut illud denuo admittat,

'nokis fe accufent , (incerotamen corde

quotandem -

—

vero dolore illud deteftat

Ím

n —

noh doleant , nec ferió convertantur,

feri poteft ?

a 'fuiü'e cen-

.. XVI. Et quamquam tam multo-

XVII. Quod attínet ad Hgna. qua

"ii dokll'f? hig' ex capitibus d;ügiat',

-gx:tecedunt , illa longicr mora, quá

V

u non

ceum

E

x

*

NE,

R

. DE NUMERO ELECTORUM ET REPROBORIUM.

6j

lt

nofi pauci in malo fuo harent, facit,

acuet concupifcentiz vim , vulaus i-

l.

&t mercuam,ne dolor fuis pumeris non

dentidem vulneriaddendo; ficut A-

T

firabfolutus ; mora. enimveró perhi-

nimaeorum, fifenfum haberet ali-

ciofiffima , ut qux non poteft non edes

quem peccatorum iftorum continu-

re ingentem Ín animocladem & ftra-

orum, trifte" illud occinere polffet :

!?

:

0

gem. Omnisilla ftrages. atque per-

Effuditinterra vifterameaconeiditme

""

nicies, quáhumenam naturam noxa

vilnere fuper vuinus irruit in mequaf —

ds

oilginaría sfflixit , intelligendi facol-

Gygas. Sedmifera hzc Anima, quo

tatem excecando , voluntátem fafci--

h

percutitur (zpius, hoc fentit. minus.

nando, frenum animi jpc:;tlmbadöni---

Et hincparum abeft, quin díci poffit,

busomnibus, obedire . jam detrectan-

as&umeífe deomnibus iis, qui pre«

i

maturé adcó flagitiis affuefcunt,

tibus, permittendo, omnisinquamjifta

.

persiciesdculpis a&u admiffis quotí-

. XVIIl, Qure malefïcio-füd*morm""'ï

die iotaucatur ;- hz. fiquidem ezdem,

um generi nocent fidera, etfinunquam

proportione fuá,eff-&a in anima pro-

fupra horizontem emergant, quin ma«

[

4

ducunt, quz illa , fi redié S. Thomas

lignitatis aliquid diffundant,nunquam

fen(i. — Cogitateproinde, quàm ma-

taménoceritampliüs,quám cüm zftivis

lólocorescorum fnt,. qui vitam feré

in fignis oriunturz cüm enim tunc

omnem ínter fl;gitia tranfegéte: &

morarb in bemifpario noffro lbngio-

tamen hos quoeque converti neceffe

UT

rem trabant, cemporisetiam plus ! hae

a

e(t! Nonnullis, ut dicebamus, idem

bentadpeftem terris. fubje&is afflan-

eft principium ratione utendi, & pec-

dam. — Non aliter feres in. peccatis

candi , & hi feré, quo caperunt paffu,

habets quantumcunque modico rem-

in flagitiorum femità ad' mottem. uf-

pore animum occupent , nunquam t4«

que progredinntur, nullá, quz. feo£

mennonomtia commovent,.atqi pere

ferat, Numinis 'offendendl occafione

vestunc: cum. aucem nocentiüs & di-

*

praiermifsá, &, quod opere. exequí

riüs, cüm primisabannis peftem dif-

non poffunt, deliberat& fakem dele-

fundere in animum orfa, vixunquam ,

Gatione & defiderijs. concupifcendo ;

ne in fene&ute. quidem,. occidunt.

lupum imitat, purubi ovile dihgen-

Tumenim eó Peccatoresnoxa i(te re«

ter cuftoditum reperit , illud undique

digunt, ucfinis. (ui ultimi plan& ime

luftrando obit, & quam denribus non

memores agant, & , quod confequens

poteft , lupinàill& faltem: rabie (u&

eft, in medioridele&uertent femper ,.

predam devotat, Peccatum. igkur

e&que causáalutemnimis quàm diffi-

ejufmodi — continuatum &

repetl-

culter confequantur. E: tamen hoc

rumtodes, quàm: tandem opinione

Peccatorumgenus numero fermé alia

noftrá perníciem in animabus eorum;,.

E

fuperat. -

& lingulis eorum facultatibus edet ?

XIX. Sinenumero illi (ant, qui

quàm addenfabit Incelle&üstenebras ,

son intelligunt, conditos fe eà tancüm:

augebit pervert(itatem. — voluntatis ,

lam proe

68u53, üt Gbn'cjliico»r-is,fur glor

curent :

R, P. S&gn(ri Cbr:]?;- I)fn Tom.l,

;

66

DISCURSUS QUINTUS.

horreat, Horum ip(i nihil affequune

Eurkit T Sibï-*eniïi'täbtüm fe natos exi-

ftimant: unde in rebus (uis agendis

3

tur: notitla rerüm,quam habent, ram

e(tcenuís & obícura, voluntas tam

Deum fpe&ant n

unquam, fed in id

facultates

dura,ut nullius plané ja&utz fenu af-

omnes animi corporísque

intendunt, ut humana hzc atque ca-

ficiantur,nifi que eftbon! cujusdam

caduci & materiatíi: . .Crocodilo. nón

duca congeranit, opes, voluptates, bo-

*

abfimiles,cujus dorfum, quod Calum

notes,imperig, quin unquam animio-

culosad Deum attollants porcorum

(pectat,eá eft duritie, ur nullo fittelo

penetrabile: venter autem, quo ter-

mote, qui ad quercüs alicujus radicem

li

ram refpicit, cure obregitur. cam fub«

p

fibi tanrüm pafcendis intentí,quidquid

poffunt aliise fuo grege glandium prz-

tili, uttenuiffimz acás cufpid

x

é: P?r;"

il

forari poffir.

hii

ripiunt ; neccamen unquam fordidum

h3

-—XXL Hicüm

| de noxisfefuis ace

lj

softrum humo attollunt , ut oculos in

aftorem conjicíant, qui providà curá

cufant,labes quidem íuas vident, fed

nonaliter,quàm ís, quiin fpeculo eas

éfummis arboris ;-'gmis"/cqpicam eägam

M

contemplatur; non videntautem eas,

excuitit. -

*

. XX, Necm!

r,iofe,,humerbilli j f';zng,

ficat quiin fonte. vident, qui vidilfe

noh contenri,eas etiam abluunt, Un-

qui tenui aliquá finis

notitià imbuti,

de hi, poft narrata Sacerdoti peccata ,

in mediorum tamen dele&u errant

alij áfeipfüsnonevadunt, & quó eo-

gtavillime,dum fibi , non alium deni-

rumícelera multplicantur. ampliüs,

que Deocariorem , - majoribüsque ab

hóc lerhale anímorum. frigus in ipfis

eobonis

cumulatum effe: perfuadent ,

quàm

intenditur vehementiüs, ut iís evenit,

ul plus : infelici hac ex terta

geftum haber. — Beatum di-

qui humili folo degunt; quo enim au- Anift.

P/:i45-

gieïbäwco*n

taeorum locorum eft craffior, — €O ,,,4/,

3 fg

xerunt Pop

nlum , cui bac funt : ac . pro"

m plané ineutij ,

hiems ibidem eft fzvior.

Ex hoc au 35.4,

indererüm zternaru

foláquehzc caduca al

iquid effe rati ,

tem prudens. quisque facilé colliget

quàm arduum fit ejufce fortis homini-

venite: inquiunt,

venite

.fruamur bouts

; sæ;;: 469

bac eff pars noffra, &$

bus, cüm peccata confe(fione expian-

qua [u

nt,quoniam

da funt,dolere dolore, qui füpra. natu-

baré JG

fori : atqueitafentireac loqui

;

'*amíe attollac:ídquetanió ampliüs;

do&i,mereoturt

eferrí eorurb in. cata-

£ dicunt omnem

quódhunc ad dolorem penitus (enon

logum,quosSS.Litter

numerum excedere, — Sewltorum ipfi»

prazparent: non animum appliccut ad

perpendendasrationes, ex quibus do-

,..E(-'Flwþ H S

nitus eff numerus. — lenunc, & pet-

14

lendum eft ; non libros evolvant , quí

(uadete hujus farinz homulis , Pecca-

tum effe malum malorum. emnium

hac dere agunt ; facros Orarores non

audianr,eosfugiant, qui de fimilibus

maximum,eáquecausá, ut quis de eo

differunt; quinneanimi quidem are

admiffo doleat (icut oporret. nece(fa.

rium effe, ut quis ab eo magis, quàm

bitrosprz catceris idoneos . deligant j

s nl«

Íed P*adï;osän' cos inquitant, .quo.

abalio quocunque po[übilil'im alo gb-

raía

E

E.

*

]

pE Nuäaäzio'ïaiäc?rom& ET R;Emönöwm; "

a

Omninoenim tenendum eít, exigere

1

;' ,&*banïgfnit"are fama. cb:nmendac à

m

nefaríum

à Penitentibus Deum , ut prava fua

i

,uthoc quoque in negotio

Tudam imitentur, cujus confeffio, et(i

opera, quorum fereosagunt, bonis

a

compenfent, Permiffio fiquidem pec-

1n

. inpeccatoenarrando. diligens effet &

z

cati in Przdeftinatis ad gloriam ,effe«

üm

accurata , Peccavi tradens f[anguinem

juffum, id tamen non egit , ut Sacerdo-

&us quodammodo Przdeftinationis

elo

eft,á Deo in bonum ipforum Prade-

Gf«

ti fe bono probóque fiteret , fed , ut

San&us Auguft:

nus notavit , 4vit 4d

ftinatorum relata. Dilsgeztibus Denm

[

H

Rarf;a $.

b-

L;äo ?0

*

ipía ni-

ver. d

.P/oär;')öea:,relyäqmtïäpqäalw,&*i'd cifco,

emnia cooptrautur inbonum

28..

[«

folf

mirumi etíam peccata, ut Gloffa in eum

[

Popoit

nibil wavenit. anxilis , Fd * äeäemti«q-

niá a?gi«-zmämæm.

Jocum obfervat. Quare fi peccati per-

&(e

miffionem Deus refertin bonum ipfo-

eap. 11

. XXIL, Necil

li exigao funt nume.

fed

qummer Panirentium , id profedtó

&

ro, quorum Poen'tentia pars deeft ul-

tima, qua eft fäzäsfaä;'q : Confe[[to orss,

, fpe&are folàm non poteft , neporró

4

Converfo menits ; €9 Vinditla peccatt:

peccent , fed ut meliores reddantut ,

lle

5

omnémque fuam vitam operibus ma-

f

deeft autem tàm quz Deo offéfo,quàm

qu& proximo, leío debetur. . Et ad

gisarduis , magísque fan&is ac pet-

d ,

fectis exornent : idenim fi ita non el-

Deumquidem offenfum quod fpedtat ,

Q

fet, quisnon videt , fatiüs füuturum

guäzanfdfmraïïone illi fatisfacit mag-

jj$,

na pbpuh' Chiiftianfpars, quæ«cü;*n £4-

ipfis, finunquamullum in peccatum

m

labi finerentut , quàm fitantümin alia

tionem habeat nullam oneri s graviffi.

tilfy

mi rot noxarum , quod animo cir-

peccata nontecidant, finon alius fu-

QU Affj*x

«c'umffe;rï, onus deín jufto gravius ft-

turus effet permiffe noxz fructus,

quàm prioris emendatio ? Hc au-

90 PWW

bi impofirum querirur, cüm pauculz

Al* df

preces ad deb tum expungendum im-

cem fi ita fe habent, . illi etiam , quife-

gäf j

erantur ?. Hoccine fit facere faris in-

rió deadmiffis dolent , íi cura ipfis

nlfllr

- noneft , ut magis ipfi inde proficiant,

jarig Deoillatz ; Facite fru&us dignos

lAt

penientia ? Hoc eft. mediunm illud

noníolümidagendo, ut admilffasla-

t

- beseluant, fed utearum loco praftani-

«ommune omnibus , quo divina ira

lids;

evitari polfits quosautem fru&us ma-

- tiotibus fe ornamentis excolant, de-

lngn

jor Penitentium pars offerc ? Tantum

- miffionis profundioris, majoris grati-

Lad

cudinis,ftudij virtutum ardentioris , &

abeft , ut fru&tus panitentiá dignos,

do

refpondentes ínquam delictis admif-

operum re&orum illuftriorum » pro«.

J qüi

fis , facere dici poffinr, ut ne ullos qui-

fe&tó illi aondum oftendunt infigni-

nol

dem ferant : & vostamen contende-

'tos fetam nobili Ele&orum characte-.

libus

tis, nullo negotio

re acfíigno ; cüm non eum , quem

falmgemi,hþs fuam

j 4l*

confecuturos? -

Deusexpoenitentia querít , ad majus

atj

XXIII. Nec fibi q

tmxifzqdamperfua-

ipforum & ponitentíum emolumen-

j nl*

deat , in hac dubitandi ratíoneplus ex-

—tum, fru&um referant. — Hínc porr?

verorutu

ia

timzfpeciel, quàm foliditatis ineffe.

cöliigii;* ; fi in nümerum

2

Pacai-

65

D I'SCU;R sus Q'um'rüs.

——

Panitentiam teferri non merenur ,

Deum totíes totiésque preter lcgem &

——

ordinem przfixum operari velle,maxi-

X

ET.

quorum vita virtutibus poft peccatum

majoribusnon exornatur, aneam ad

mé eorum causá , qui paenis cantüm ac

at

——

f

claffem

fupplicijs digni funt ; ut qui femper 4rif.

idem

ï&,cmf qui vitam ne mutant j

Divinz fe pietatis Bonitatísque con(- /^7- 1

T

7

:

X

XXIV. Aque hic velat in tranfitu,

liis oppofuerint. Quosmozbi,longin- ^'^.^

quamquam adrem noftram , animo .

quiadmodum , le&o affigunt , hiemc« .

perpendite, quanto (pes eorum magis -

feré moriuntur:nec alíaeorum (o:s eft,

vanafit, qui càm in lagitijs vitam ex-

qui malé (emper vivunt , hiememorí«

p

untut frígidà, omnis Caritatis exper-

egerint, opetamen (olius coafeffionis, -

extrenio illotempore pera&z,non ma-

te: Quorum finiserit fecundism opera

LP C'ol'.

P—— 1

lam fe mortem obitatos confidunt ?

épforum : ut Apoftolus loquitat. Mors

". g .

Quomodo tandem verifimile eft ; cüm

&orum vitz erit fimillima , frigida ni-

Bo nepem

tum tempus porró non füppetat, ícele.-

mirum ínilla,ut ín hac, omnia; u effe-

ta (ua, tanto numero admiffa, fanctif--

&um cauía (ibi (imilem producic,-

f

fimisoperibus murandi , ad Ele&orum

XXV, Quare (i & [nnocentia, om-

j

!l

felicem chorum ejufmodi homines

nislabisac (celetis expers tac rara , (i

ertínere?. Necelfe tum forer , uc (alu-

Posnitentia etiam genuina tam non eft

te illi non excidant , auc Deum Gratiz

frequens, neceffe idcirco erit. ( ut ad

fue prodigium opetati , aliquam -

id , quod pracipué nobis propofi-

nobilem admodum prater. ordinem

tum eft , redeamus) neceífc inquam

erit, nosetiam ratioue convictos fa»

legémque- conferendo , aut ut ipfi -

cum gratià operando pluslongé quàm

teti , pauciores € Chriftianis adultis

|

Hoc autem .

vulgo foleat , cenentut.

celo potiri , plures eternüm petire,

Quisprudens miretur , aicos aureum ?

perindc,acillud , quàm nullo jure ple-

ramque füturum creditur ? Longiüs

Quo jure vultis, plures Celi atríis. ree

ï

hi teles à Beatitatis abíunt femira,

cipi, fi viam ad illud. non ni(i pauci

quimu

nusMuudi Polus diftet ab al-

x

admodumtenent ? Afon pote/? quis per-

tero, Quomodo igitur repenté tam

;

wenire ad portam , nifi ambulaverit im

1llli fe vicinos in

venient,ope voluntatis -

vi4. Enim veró qui videt Chriftianos

romptiffinz ad efficiendum omne -

vulgótam rerum divinatem rudes.cam

illud bonum, quod qui(quam unquam

negotium falatis pertaeíos , addi&os

Panitens (urné de perpetratis facino-

rationíi vivendiram difformi illi, quam

Chriftus Servator. tenuics effita. übi-

ribus dolens effecerit ? Semper opera ,

que (edari damnata ab Evangelio,

qüæ ftigidä À causá png—fi*cifcuntur,lr

lenta ac pigra funt : quo igitur jure

Cruci, & Ctuci sffixi Dei do&rinz

promittet quis fibi àcorde glacie con-.

repugnantia , volupra um tan'üa,

ftri&to operationem tam celerem , tam

gloriz, honorum, opum, ftudiofos ,

!

feriam, promprámque ? Parre autein

lta*fgaxpcfr affcdtos , ut appetitum

j

pre-

alterá , ':VFFO h;udquaïuam fimile eft ,

[

r

L

:

t

pE üüMERQSELECTQRüM ET REPROBORUM.

]

þe:æf:räm&gzibni*'-ga;,jad qua propen-

vim fibifacere , nefaplat? Ettamen

lb

ha&enus illorum. non memini , qui

dent,iis, quz redta (ant3 ea,que vo-

K

lunt ipfi, his, qua Deus jubet, qui, in-

nec ipfi numero pauci funt , quos, cüm

pg[Arif. ;

;

quam, hzc videt omnia , is profedtà

intet flagitíaomnis generis vítam exe-

ff

qu£ affirmavimus haudquaquam mi-

getíat , tam oon peenitet admifforum ,

in-PraH*.

tarur ; illí cancüin mirantur , qui (c

utnepanitere quidem polfitnon pro-

n

né

omoiafe habere volunt , ut. icfi fibl

vifisobrutoscafibus apoplexia , necís

ferro, igni, veneno, falmine , repeati-

j

illa pro atbittio fingunr , nihilque non

l:

agunt , ut libi ipis impouant , ut fic

nocerrz motu aut hiatu, lapfíuex alto,

lt-

vivere poffint , ut volunt, Lepidi qui-

& variís al-is modis, hoc magis formí-

(á

dandis, quo minds expe&tatis, illatz,

hcm

dam iogenij vir, uteluderet Aftrolo-

t5

gorum pmggoüicä ; Gnimamxadmo-

Hiillisjunctl, quifine ferià poeníiten-

YT

dum fottunam é fiderum. combinai-

tiá vel in delicatiffinisplumis moriun-

cl

one:ipfi vacicinantium , Celi fibi &-

tut , quisquamne fstisexplicet, quane

mulacrum & gypfo in cubili (uo fierí

tum augeant numerum ad zternos ro»

tiam inter Chriftl

le

Curavit ; ineo fidera fao ipíe move-

gos deftinatorum

1

batarbitrio, fic illafibijungens , op.

affzclas , (aper nu

meorum, —,quil

p

ponéasque, alitérque difponeos , ut

ex üisdem ecernam -

r'.'y'itam fant ele-

non nift benignis illis afpe&ibus frue-

à.?

A.

"

zeur, quos Áftrologi fortunari(limos

^

XXVI. Ca

vjcant*pioin dmn*eä * .fïe

n

predican, — De:ur huic venía , imó

quis mibiunquam, AA, Dile&iffimi,

laudecur etiam , quód eá ratione for-

cantilenam illam tam ceteroquin Pec-.

s

ti$

fan Infultare iis voluerit, quosnon pu-

catotibus familiarem occínat: AMisfee

6

det diuanteilla przíagire , quz uni

rationes Deisaulia[upnt Nonell e344m

D«o notaíunt, $ed quam illi veniam

faeg ainemaChriffo nulla effetlu /parfurn

t

meteantur , qui nullà Sacrarum Liítte-

effe : Deus non condidit Chr:jfmno:,g REC,

Id

rarumperitià , nullà rerum beatam &

adbanceos fidem vicavit. t aternums

immortalem ad viram pertinentium

eos abjiceret..— Verlima (iquidem ifta

lfs

[

notitià, à San&tis DoGtoribus , quin

funt, fed à miferishisad fua commo-

0$

& &b igf fs."'* aterna v*eti»tat—cxf admoniti

da peffimé detorta, | Ne Mahoireta-

de periculo, inquo verfantut, (alutis

n0s quidem Deus condidit, ut damna-

n

]

zcernz amittendz , tale prorfus (ibi

tet ; damnanturtamen, . Nec difpar

eríc (celeratorum Chriftianorum cone

Calum fingunr , quale illad e(fz opra-

tent ? Somniantmeras fiderüum come

ditio, - Vivunt ut homines nullà Dei

wi*

binationes fibi favenres, perfuadénc-

notitiá preditis uttales proindeetiam

0j

que fibi.omnia & üidera , & fiderum

habebuntur, Defcedite A me omnetope : puc, s.

r

orbes nihil non in fe fauftitatis cífe

varii tiigtitaus. . Qui ftataas éligno z.

h

eflüfuros , perinde omnino ac fi

fculpunt , non eá causà arboresin fil-

,

euüámnum beaco illo Innocentiz.in

vis cedunt, ut igni eas pabulum obji-

d

.ciant Siquis tamen truncusartificis

-

Rgm vítam dggcxcnt ? Annonhoc c&

.

ma-

24

d.

b

UR mSCuRsüs, Qy INTUS.

*

*

manul reG&-it contumaciter, in rogum

major

Ghri&ïaüæm:& adu

!mäïm*'na*?

denique abjicitur ; non jam ligni na-

merus eternüm perírec, non conteme

türáfuá nil ale meriti odio , fed in-

nendus tamen ílle numerus patvulo-

tractabilium illorum nodorum, quos

rum,ftatim à facris undís morientium,

in illo repertos attifex. nequit emen-

illi non patvo numeto Animarum.

. dare, Sic nec ill

a fupremi Del artifi-

bonarum additus , que vel Innocen-

€is & conditoris Bonitas quemquam é

tiz(tolam abomni labe puram con-

nihil'abyffoeducit , ucinfernalis rogi

fervárunt , vel - fordibus aliquando

;. tidonem facíat, Nullatamen non die,

confperfam dilígentiffimé , & oppor-

| propé innumerabiles, tales fiunt, non

tuné ablaerunt , turbam conflabunt

2

. jmBonitatís Divinz culpá, paratz ad

tam magnam , tàmqu

C

y

€os zternum felices reddendos , fed

: numerofam ;

ut$. Joannes , cüm eam videre contí-

, culpá non expugaabilis illius obftina-

giffet etiam innumerabilem pronun-

s

tionis , quà fuaviffimis Dei confilijs &

tárit, — Fidi tärbaæiïizägaäm » quam

P.

, finibus fefe Pgrtinä&;äz;r opponu nt, &

digumerare nemopoterat,. Atque adcó ;

Pääc 7^

fenuunt uti mediis ad falutem condu-

non propterea Czlum inquilinis care-

. €entibus ; vità inquam ad normam le-

bit, quód tammalti inorcum detru-

2

BA

gum divinarum exigendá , & nozis, u-

dantur, fed

potlüs erit Regnum ha-

bi admiffe fuerinr , ferió. del

enäis :

bitatoribusrefertiffimum , & 6i mifec

x

:

Perditiotua ex te Ifracl..

j

t

ille dumnatorum grex marisarenas nu-

OXXVIHIL, Sic nec DivinumSan

gvxi:-

meto zquabit,Beati é diverfo non pau-

nem par eft fruftra fparfum eífe, — Ita

cioreserunt, quàm Cali Sídera ; uti-

fané; fed illud nólfe oportet, praci-

que nimirum vix cuiquam numerabí-

puum,quem cruciatibus, & morte fuá

lesA, etfi propottione inter

fe äiv;r&lïi-

Á

Servator nofter Jefus fpe&tavit , finem

Ina8,

- huncdemum faiffe, utfaiis fierct pro

XXVII Tandem & Del 'mfiie;ta-

offensá , quá homo Juftitiam divinam

tiones" nullis limitibus ar&abuntur;

laferat ; ne videlicer in Mundo exifte-

fed erga eosnon fe exerent , qüi inja-

retgrandeillud monftrum, & rerum

rias Dei injurijs addunt ,. quin un-

Jngens perturbatio. ut Deus quidem

quam ferió . re(ipifcant ; fed erga ti-

injuriís innumeris itríitaretur, nemo

mentes Deum,

AMifericordiaDonini Pf 102

autem effet,qui pronoxis hís ad equa-

fuper timentts eum, qu&fantíacri Va- *« 17*

litatem fatisfaceret, — Hicporró pria-

tís verba : deinde etái nemo non Mi-

.€eps Mortis Dei hominis finis , repa-

ferationum Dei patticeps fit ,juma il--

randi honorem D&i d perfidis fuis & re-

lud, Miferationes Des, f'nper omnia ope- PfA8,9,.

bellibus conculcatum , abunde jamà

F4€jus :nontanieneádem cun&i men-,

Setvarore obtentuseft : undeet(i ne-

furá illas participant, Tribus modis

[MM,

mounus vítz beatz hares fieret , non

edam Peccatorum mifererl Deus po-

fruftra, fed maximo | fru&u divinus

teft : Poteft. illos expe&are; poteft

fantggis fparfus effet. — Praterea etfi

vocare, & poteft adn?it;egg

ad feriam

"

. &efs

s

&

É

yA!

DE vNuMEïiö E

LECTORUM ET REPROBORUM,

& efficace

m .pænitudi

uem. Prioribus

ter mifericors, fed Pater jufle, utpa-

lam faceret; non aliud effe Pauis, z«

duobus modis cune

&is ferà Peccatori-

i

bus ipifericordem.

fe. Deus oftendít,

terniattributum, quód. minüs morta« -

i«

les cognofcanr, quàm illius faftitlam : 5j 18;

cüm & expe&tentur,

»

& nonfemel tan-

*

1 terti

um miferatio-

vellencenim homines vulgó | neícire, ,.

z!og

cüm vocentur, 9

In,

non exhibetur, id

uod vellencnon experirí, De Ele-

Un

numgenus cun&tis

J

phante narrant , quando femirá illi

inde fit,quod prior

j

ibus duobus ingra-

fj

va poft ficcatas, qui-

anguttà tranfeundam eft, obverfo dif--

Ofla

tiaburancur. Olii

busMundum Deus totu

m merferat,

AC

crimini tergoreirogradum illam emes

do

tdri, ne prafentis peticuli metu con-

undasnon columbz tantü

m, feá &

of«

,,Se,d €orvus ca«

fternemur, — Sic& Peccatotes greffum

iüt

cotvo virere ceperat:

daveribusaífuetus ra

morum ejus ra-

promovent ldagunt,ne obverfen-

,

" Accedit & il-

-turanimopericula, inter qug perpe-

tionefm nullam habuit,

"a

tuó degunt, ne Qbfewgta meïzuæia"in;uf

[lv

-

lud, quód Deus - dum condemnat im-

;

tiant,-

ios,vel tum miferationisfuz non ob-

XXX.

Caterum (Iuaderï-id'm utique

Aþüh

i

livifcarur , dum omnesac (ingulos pu-

lUA

nit infra condiguum . pcená nunquam

