diligenterhzc verba , faluberrimis.

timidioribus fuaderem

, lit tacité fe«

monitis referta.

Primó dicir, tollen-

W

dam efle Blafphemiam , ro//atgr : non

cum dicant, cüm — blafphemantem

quem audiunt :

Heu linguam exe-

E

ait, tollendos effe Bla(phemos: vult

crabilem!

deinde : ut À cuncis tollatur ,omníum

in frufta diffi

[*

quanto przftaret te mille

U

ingi? itane tu Magnum

d

ggim 165 in €o agjtur, ut sxk toto uní-

ilgafm Deum

ttaducis, quem hocipío

Át

monegs

ao

DE pECCATQ BLASPHEMI/,EQ |

113

lum

mämænto totus Cali. eï::«ei'citu-s Sane

nonpudetlinguá fuá tam conte

mpti

thito,

&um , San&um , San&um magnís vo.

& protervé habere ipfum DEUM,

Qd

cibus proclamat ? Cs exprobráfhs?. e4

omnem humanitatis , nedicam , Reli-

u

Ka

gionis, in DEUM fenfum excuiffe dicí

23*

quem blasphemáfhi? C [uper quem exal-

Ti

táffi vocem ? Coglta aliquantum , quis

oteft. Sednec illud myfterio vacat,

Sacto

uód Apoftolus non dicat cum om»ís

illefir , quem tui tibl furoris metam

paen

conftituis; cogita, quàm dignum fit

iniquitate , (ed, cum omni malitia: id

l

enim indicat, Blasphemiam non effe

omni excogítabili reverentiá ac glorià

luris,

fan&iffimum illud nomen , quod tu

ex communi quodam iníquitatis ge«

illas,

nere, fed eífs iniquitatem omnium ,

adeó indigné tractas.

Dignum non

inqit

yulgari laude eft, injuriarum fibi illa-

quz cogitari poffint , tererrimam,& ex

jertte

tarum eífe colerantiffimum ; fed Deo

e€o genere , quod proprié malitia ap-

lo

illatas patienter ferteram non mere-

pelletur. — Hind advertite, Peccatum

enpl

turlaadem, ut animi potiüs ingratif-

hoc à Chrifto dici Zrremiffibile , non

Fatelm

Homo 7.'

fimi,acperveifi; ímó tacitz cum Im-

quód venia donari non poffit, (edquód

difficulter admodum venia illi detut s

ld

pljs confpitarlonis ac perfidiz argu-

[y0«.

mentum fit: fiq

haud aliter ac plaga alique Incurabiles

uidem'reötäyfgn(iciAuf

N

oftv

thor Imperfedti.

vocantur: nam etfi hz perità chirurgl

AXXIE 'Tbllamr'»igïtiur' abüfus* tam

manu nonnunquam perfanentur,

Itl C

At a

execrabilis , qualis cft ifte , maledi-

non perfanantur tamen , nifi raró ad-

cendi Deo, & zollatur à vobts. Hloc au-

modum & difficulter, Et veró quo

QOyn- t

l

eryjer "

tem à vobié. dupliciter accipi poteft:

jure tandem . quis . velle poteft ,. ut

naturá (ud dignum fit promptá ac fa-

i

primó ut eos fignificet, qui conjun-

blsí--

&is ftadijs tollere debent blafphemi-

cili veniá peccatum, in quo nihil in-

venit Deusdignum ullà miferatione,

quin

am; deindeeos, quorum à linguá &

nf

ore tolli debet blasphemia. Qai jungi

pofità licét communi mortalium Im-

debent àd eam tollendam , omnes

becillitate? Non ením hic ulla eftuti-

dum

&lic

funt, dempto nemine , ut dicebamus :

litas : ex Blasphemià enim non eít

:

accre-

r

Illi, quorum ex ote tolli debet , Chri-

quisquam , cüi lucri aliquid .

e

9

II]o

ftiani precipué effe debent , quos inter

ícat , prater quàm Infernus

. fed

Qu P

tanto par eít pluris zftimati DEUM,

neque oble&amend aliquid invent-

quanto hic ab illis clariüs cognofci-

r , cüm lipgua blasphema abífyn-

d p

thío

Honeftas

5

tur, Idnifiat , quam quafo vitam

tantüm — poretur,

vi&uri exiftimentur ? plenam uri-

autem quomodo e

ffe poteft , cüm

Jteni

non fortíitudo ,

fed (tultitia fit

d

que omni malitià. |Necenim vitium

hoc unquam folitaríum eft; / nam aut

ac infania , DEUM ipíum aggre:

ncem

di ?

ut contemanuünt

erunt

agv

anteambulones habet (celerum omnl-

I. Reg.zj

um turmas , aut fequaces; eácausá,

ienobiles,

Blasphemi

omnes vi-

306

rille

dicit Apoftolus ; Blaspbemia tollatur

lifimi & plané infames funt,

multi

& Vobis cum omni malitiás quem enim

N operum certe

7

lo

(i non natalimg

ac

AR, P, S:gne'rïi Chrift, lizjfr, Jom. 1.

r

X

"

[ m

j D-xsöü&süs OCTAVUS

ac fa&torum ignobilitate. Si enim Lex

tione fic frigentium res funt; at ln«

:

faper & halítushiemem fpítet , fi, in-

eum infamem eífe pronuntiat,quiPrine

- cipifuo maledicitsvos ipfi judicate,mi-

quam, non folüm D«um quis fa&is (uis

- nüsque infamiz in euin redundet , qui

operibüsque non glorificet , fed etiam

. Principum Principem, fupremum Do-

protervé & contumeliosé vetbis tra-

minorum omniumDomiípnum,& cotius

&er, vosmiferos! Hicrefpiratro tam

Univetfi Monarcham blasphemat ; il-

frigida , letbaliset: unde (ihecrefpi-

lüm , cujus chrono omninin Regum

randítatio non mutetur confeftuin,fie-

!

throní comparati ne tantàm quidem

tinequit,utA

;

nim a.löpgä 'a,blït ab gx*itiq

affurgunt, ut vel pro fcabello ipfi fervi-

fempiterno.

re poffint ! Atque hinc manifeftumfit ,

XXIV, Tollatu

fäi'gitur aimfus ifte,

—— Peccato Blasphemiz bibi iniquitatem

tollatar à vobts, Deo (applices accedite;

tanquam aquam puram, qua neque

poenale opus, non parüm mole(lü,exe-

| preüij aliquid, neque fuavitatis , neque

qui decernite , quotíeslabiconiigerit:

ul

virtutis ad nucriendum habear, Unde

quin & animiarbítrum rogate, ut fuo

ch

Divina Juftitía tanto irríratut acerbíüs

Ipíe imperio fimile à vobis opusexigat,

majoti quàm Ipfimer poffitis , authorí-

n

ad eum condemnandum , qui nihilo-

d

minus labra adeam bibendam admo-

tate : omné,vitium hocferió emendan-

Q

Ieb. 13, vere non dubitat, — Cozdemnati erunt

di, femitam , modü omnem celeresoc-

!

16,

omnes ,qui blaspbema verint te.

cupate ; cüm agatür negorium , ex quo

ü

. XXIII. Si proinde hoc é numero,

pendet falus veítra f(empiterna, Hoc n£

l

n

fiat, equidem jam videor mihi videce

: ,quo.d bonus Deusavertat, effent no

ij

auci, ad cam turpe vitium proni, nihil

voscum illis ardere, quorumio flamis

li

illi non agant, ut quàm celerrimé eo

unica & gratiffima erit occupatio, do-

lmmunesfiant, Quàm celertimé in-

loris acerbitate illam admordere & di-

p

Q

quam ; cüm omnis quantumcunque

Ícerpere linguam ; qu« diabolicis lo-

quendi formulis illasmet accendit &

h

brevis morula poffit c(fe (umme detri-

li

Hippr, mentofa, Profligate valetudinis ar

2

Que

animavit, & atrocioribus blas;)hemijs

lt

1. 1. Pr&- mentum eft, refpiratio frigida. Si füi-

illam adaugere calamitatem,cujus ipfz

li

Jeuga

geant manus, fi pedes , nihil quidem id

blasphemiz caufz fuerunt.. Comman- .apet;

: boniportendit: at non tantum mali,

ducavernnt linguas fuas pradolore , & 161

N

blaspbemaverunt Deum Coli , £ 20n e-

quantum frígida refpiratio j hac f ac-

ü

- cedat,enimveró defepulchro profpici-

geruntpanitentiam ex operibus futs. Sed

t

endum eft , jam ením zger cum morte

quid poenitentiam fperemus in Infer-

lu&atur, Idem egode Animz malis

no? nunc nos admi(lerum poeniteat ,

u

i

' pronuntio. Si manus uíque adeo refri-

du difplicere adhuc poteftculpa, In

. xetint , ut boni jam faciant plané nihil ;

Inferno agnofcetur,quantum mali cul-

j

(

fipedes , ficut nedefiderium quidem

pa partutierit, & tamen ipfa amabítur?

tantüm in damnatis illis animabus ra«

loi

fuperfit quidquam ex virtuts agendi;

biesac furor poterunt,

q

gngio ogxmigo loco , & peffimá condi-

[

-

i

d

1

*

nj

,

itäln- !

d H

. ri,' il*

gt

eesen

T.

dem -

.

DISCURSUS IX.

bt

T TO

BA [mPr;mü*ajzz'äm;, |

( ;efpi-

um;äe'

I,

-

[

On:es. i-gnivorn'i non

IL Eaþ irärbouru-

m

d'ii'fnorüm viseft,

ngin'q

;

.(emper fupremo ex

3

25

ot;ficio lammasCz-

ut quod dicunt effici

à

nc : Jpfe dixit C$

w

,fus ï&e;

ï)

o

-]um versüs evibrant,

facla funt. Si nivem

Deus nígram di-

et

cerec , Àl

la carbone nigriot evadertet :

ccedit

- fed non femel quz-

one

ll ere

TAT

5

-

—

fito alibl exituex la-

Si catbonem diceret album; hicc

Vi»

nigkcxfït:

tere l;phureïam i

llam & piceam pe-

feftím candore nivibus certaret.

dere hoc eít diebus. fingulis in Sacrae

u üo

flem, quam intimo finufovent, fub-

expt,

mentis , in quibus , quidquid mini-

-

ythotie

je&tos in agrosac villaseffundunt, Nec

fter Dei nomine dicit , idipfum confe-

. difpat hominum irà exardefcentium.

&dafie

cond tio mihieffe videtur.Non femper

ftimefficir, Unde fipanemisin ma-

as

blasphemiis celum irati petupts fed

nus fümat . & Chrifti nomine pro-

nuntiec: Zioe eff corpus emen

m , facit,

,uqu

ctebió, velut ex latete , interras, nunc

momento

) HOC Hï

- infamiliates, & domefticos , nunc in

urs quodan

:

tea panis erat ,.

ffe definat , & Chrifti

bi vidett

alienos,terribilium execrationum col-

illo panis e

»inüa&lif

Curpus

fia, Hoc Igitur loqui ver&

luviem profundunt: quz & ipfa ful-

divinum e

rio, d*

phutea ac bituminofa appellati poteft,

(ts facere loquendo: at- De Sec;

quehunc Dei SermonemS. Ambrofius ) 4«

e d o

cüm tantá urendi ac nocendi vi polleat,

yicis lo

Poftquam igitur vidlmus, quam dete-

Opevatorium dixiz,' Sicurigitur, cui

endi &

- . ftabiles fint blasphemantium lingus;

bene precatur Deus , is confeftim

omni bonorum genere repletur ; íta-

;phemijs

. xes poftulat, ut pari modo perpenda-

1

m irtue

j

mus, quàmlinguz tot execrationum

in illum omnia malo catervati

K

unt , cui Deus maledicit. — 44 facie 1er. 20

um

& imprecationum feraces, quas cre-

IQe

(tt s ö W

briüsetiam quàm blasphemantium fa-

maleditlionis luxit Terra. Talem vim

humano fermoni non íneffe certrum

fnn t

- erilegiaaudireeft, omni & Ipíz vitu-

jj $d

eft; imó quo feré plus homines clae

— petio dignz fint, Propofitum igitur eft

.mant & vocfferantur , hoc efficiunt

| !Bf"'

demonftrare, quód plurimum referat,

minüs; & quà latrant vehementiüs,

nite4ti

. lingaam freno ín his imprecationibus

- . ptoferendis moderari , duas maximé

hocoftenduntapertiüs, fe canum in-

lp I

ftar rabidorum quidem , fed annís

iali au

ob caufas : quia nimirum plurimum

nen rató damni ijsafferunt , contra

gravium , edentulos effe.

Indignatio 1) xc. 6;

abl

quosvibrantur, Nunquam autem non

ejus plus quàm fortitudo ejus, Voluit

bus Wl

tamenpeus;ut humanus quoquc fermq

perniciofiffimg funt illis , àquibus

non

P2

proferuntur,

us E.

E

ii

mscuääüs*jwowus

MX

fion femel efficeret , quodptecabatur. . III, Mir*abilius'ïfliu&-e&; ciuöxdüeä

D)

malum ; Tales fuerunt Vatis Elifzi

vim ejusmodi illorum quoque verbis

jj ^

voces ; qui cüm vix imprecatus ma-

conferat , qui fupra hominam vulgus

Viw D

lum effet puerisparvulis, qui ad ín-

virtute nonaffurgunt: confertcamen,

Hd. h Sld

fultandum ipfi egreffi fuerant , vidit

Lud.

!

juftisad id judiciis (uis indu&us , qu£

Qucd-

eos fine morà à duobus urfis, fuis é

adorare & revereri magis decet , quám

fpeluncís erumpentibus, di(cerpi ac di-

[ n

difcutere. — Inegenis, pupillis, viduis

Vg dt

laníari univeríos, — Et hanc vim Deus

cut id faciat,non procul petenda eft ra«

verbis fervorum fuorum . fidelium '

j : /mPf.

tio ? facit id ipfis defendendis Etfi enim

A

confert ; cüm fatisnórit ,eosad impre-

miferiilli reprehendi mereantur,quati-

|

candum aliis non nocendi , fed juvan-

doalíisarmis, quibus contra potentio«

qä

di & commodandi ftudlo duci: nam

rü vim fe cue&tur , deftituti, linguá vin-

1

"

etfi, quodoprant, malum noceatcor-

di&am petunt; non tamen idcirco exe-

pori, Animz tamen multum affert-

quide(init Deus, que ipfi opprimenti-

2

emolumenti,

San&us Innocentius.

bus precantür mala , ut qui opibus va«

f

Abbas , cüm Fillum , quem antequam.

lent , dedifcant eos defpicatui habere.

divíno (e manciparet obíequio , ge-

INon | relinguas quare

x

ntibus tibi vetro g, 4 5

nuerat, gravi fe flsgitio impianrem

maledicere Ecclefiafticus monet,male-

offendiffec , ad DEUM converfus;

dicentis enim tibi in amaritudine aAmima

—

Mitte , ajebat , mítte ó Deus ex Orco

exandietar deprecatio illius, Ad hoc af-

fpiritum aliquem , qui animz bono,

firmandum hi(toríam audite , non pa-

corporís autem fupplicio , in huncfi-

rüm mirabilem , quz vos doceat , iram

lium meum invadat , quem non pu-

inopum non centemnere, Subannum

dettuis , ó füumme Pater , juffis & im-

fexoge(imü fextum füpra millefimum

Res míra ! vix

períis repugnare.

ducentefimü; Margsrira filiaHériciDue

vir San&us loqui defierat , cum Ju-

cisBrabentizFloiétijRollandiz Comi-

venem illum hofpes infernalls in.

tís uxor, (tipem rogata À pauperculá,

vafit tanto furore , ut neceffe fue-

quz gemínam prolé unopartu cffüfam

tit

vinculis illum — conftringere,

brachiisgeftabat ; eorum more, qui ad

quin vel

cantillum Parens eá re

meníam ferculís inftractiffimam di-

moveretur : cüm charíus huic effet,

ferté de jejunio laquuntur , quodfer-

videre illum lu&tantem cum malo

vare penfi non habent ; curexprobran-

Dzmone , quàm d blandiente fuá

Nec mitor,

do dixit, (i non hibebas ,unde re & Ii-

carne — proftracum,

beros nafcituros aleres , viro nubere

cantum virtutis à Deo fervis fuis com-

temeré auía es?Mifera mulier , pro fti«

municarí , cüm eádeim operá, dum pre-

pe quam expectárat, hoc convicio one-

cantur malé , bene fimul precentur,

tata,ítá ita excanduit , ut ad Principem

l

1,Cen 5

fudicavi tradere bujusmods fathane in

iftam fzminam converfa ; faxit Deus,

interituTA. CAYHS , Wt

! fpiritm þ(!wu ;

refponderit, ut pto gemellis quosego

[

fiat i

peperi, tu tám multos parias, quot

DL

annus

z.

pE iMPREACATionus. |

n

D

ä-;ttit-msidïefs numerát. Quis crederec?

nomen Parentls, ita & jus regendi fu«

wtbls

am fobolem commune Deuse(fe vo«

tatum Deusvotumhabuir, — Inhuma-

vulgus

luit, Jas autem & Authoritas ejusmo«

Virg.

naPrinceps novem abinde menfibus

Cb

Hal. c. s die Veneris fando t

recentas fexagin-

di, quam impuné alij nof reverean-

Lud,

cur, vix velin Theatro |locum decen-

) QU

ta quatuor proles peperit, qua vivz

quin

Guici-

omnes , etíimoleram parvà, utcuri-

tem obtinet.

Deus proinde ad illam

vidtis

ard, in

iater hominem ftabiliendam, ut quz

Belg,de

&as catinus unus caperer, ad (acras un-

rae

das delate , hísquetin&z pauló poft

adrecktam fobolis educationem cantos

firipte:

Dicite

Lením

cum matre fuá mortus funt.

pere neceffarla fit , non raró de czlo

quite

. hínc, anoperz pretium fit attendere,

ratas habetín omniumoculis impreca-

entio

quomodo cum egenís & miferis loqua-.

tlones illas, jufto dolore extortas ,

mur , & an Deusratam habeat fenten-

i

quas Parentes Dei Vicarij in terrís pro«

T

tíam alicujus miferi contra eumi , qui

ferunt,-

venti«

VL. Alterum caput , ex quo vishis

ejas calamitatem inijtiuiä*illaiä exafpe-

]5 Vi

fat,

Imprecationibus tribuitur,eft ipfa ma-

lé confulta & przceps Parentum ceme-

btte

IV, N

eque tamen hoc alícujus mo«

menti eft , (i comparetut virtuti, quam

titas , quz meretur vel in innoéente.

TU g.

t

Beuscontulit Imprecationibus Paren-

eorum fobolepunirl, Nonalià olim

t

tum contra liberos. — Er quia ha fre--

plagà & fupplicio , Immitiüs Deus ín

x*

quentes (unt, neceífe eft , vos deditá

contumacíam ZEgyptiorum animad-

vertit, quàm poftremo , quod fuit,

npr

operá circa has diligenter edoceam,

lum

Pleni fant' Annales funeftis eventi-

cedesomnium primogenitorum: hoc

autem Deus cos affecit, ut cognoíce«

n

bus, qui abunde demonftrant, qua

mum

non confuetarum ejusmodi execratio-

retur , quousque divina fe ejus jufti

iDite

num vis fit : unde vel Ethnici , folo

tla porrigerer 5 quód nímirum vel

naturali lumine colluftrati , vehemen-

in liberis eoram Patentes ad prome-

omi

Cuby

ter easdamnárunt.

Plato feptimo le-

ritam poenam vocarepoffit, — Sic Ter«

tullianus obfervavit, qui arguté per-

jim

gum fuarum libro prohibet, nequis-

"T

quam, quem prolem habere contige-

pendit , DEUM, cüm perípeda ipfi

fit Parentum propenfio, quà ferun«

| dl'

rit , unquam huic maledicat , ob cven-

þ

»tüs expedatione multó funeftiores,

tur in bona liberis fuis procuranda,

f

& avertenda mala 5 minarí Paren«

u

quorum perículo przceps ejufmodi ira

liberos exponat.. Hacauremtanta &

tibus 'fceleratis. calamitates libero-

12

rum , Parentibus autem , quí Deo

ete

- eamprafens vis tria meo judicioad ca-

pita re&é revocari poreft. -

obtemperent, polliceri bona ín li-

(

beros conferenda -

e

3

ut Parentes,

V. Primum eít, quód Deushacra-

)nt«

.tione tuetí velit authoritatem pater-

fi quos ad obediendum DEO non

pcm

. nam , àdifcolà Juventute nullo fxpe

movet propriorum commodorum

eUs,

(tudium , moveat faltem ille amor,

"

teípe&tu contemptam, — Parentes ín

g

quo bona liberis fgiä optan. Utf cuya

qot

ftt—tis D;i*locum"obcinent ; & his ut

j

500 Marc,

1]

*

-

118

DISCURSUS NONUS.

f

Conya t09 [l , faltem liberor.

"Ó AmoYe , di-

etiam pollicetur , quàd eorundeim re-

[

Mare, Vints legibue obtemperent $. Quz funt

&6 facta ad millefimam u(que proge-

antiqui illius Doctoris verba,.

:

n

niem velit remunerari : unde cüm

-—

—

VII. Magni omnino momenti res

dixiffer : Egofum Domin

Hs Deus tutbt, g,

iftaeft, & proindeconabor efficere *

L^

"

t

vifitans iniquitatem Patrmm in filios ,in 20,

$.

nt eam probé affequaminl. Poníte

tertiam C3 quartaum . generationum eo-

igitur duplex penarum ac malorum

rum,qui oderuntme: mox addidit: &

. genus inter nos inveniri , quarum aliz

faciens mifevicordiam im millia bis , qus

3:1.4 $i, animam., corpusalízafficiant. Mae

dihgunt me & cuflodinat pracepta mea:

^"2 lis, quibus anima pubitur., ob Pa-

noc perinde, ac illud eá causá , ut

l

rentum deli&ta, i quidem S, Thomz

tanto. veheientiüs Parentes impelle-

1

credimus , liberi ipíi à Deo noncafti-

rentur ad bene agendum, — Ceterüm , 7i7, 4

|

gantur, nifi tum fortaffe, cüm & ip.

Zdeo Fili pro peccatis Parentum puniuu- No Q

hi partem aliquam in parentum pec-

UY , |tà Peccatio Paventes abffineant ,

ATC

catis habent:. & hoc fen(u dixit Eze-

quz funtS. Ambro(ii verba, z Pa-

l

€hiel; Fe: won portabit iviquitatem

ter plus ajficitur ivjuriis filii fud, maxi-

hi

2$.4e; P4mb.. Adalterumautem paenarum

mé quarum ipfe autbor. exiffas. Igitur

genus quod attínet, eo fzpeliberi ob

hanc S, Doctoris a(lertionem ad rem

»

N

Parentum deli&a puniuntur. ( ut plu--

noftram applicando, en alterum ca«

. tibus locis Sacte Literz affitmant) &

put , obquod tantarum fiunt virium

quidem nonnuhquam ufque in-Ne-

imprecationes, quibus Parentes liberis

I

potum nepo:es, quiferméultimi effe

fuisoptant mala; ut ipfi nimitum Pa«

Íolent, quosé fegenitos intuerialicui

rentes puníantur: & ex hoc fit , ut

M

V, Abui.

darur. Legibus humanis non ita fit.

execrationum ejusmodi vim experian-

1/2 £e

.Hz enim Parentum deli&a in liberis

|

4e

tur non femel proles (uaviffimz, quz

Exod, 4,n0n puniunt, nififintlefz Majeftatis;

Íuo ceteroquin cagdore & innocentiá

Y

.9.1e. n ceteris autem , qua tam enormía

—nullá noa benevolentiá diguz effent,

non funt, volunt non alios punirl ,

VIIL . Minüs necerta hzc mea vo«

LC.viy,, Qüàm quireipsá deliquerunt. — Uzi-

bis videtur affettlo? hiftoriam audí-

dnffde qui[que ex. fuo admiffo forti fabjicitur.

te, cujus fine tenero animi fenfu me-

Pe». Sed neque Parentum promeríta ln

míniffe non poffüm.

In . ditionis p,,,,;tg.

Jiberis humana Refpublica remunera-

Luceníis villà aliquá mulier filiolam ozza i»

tur, Deusproinde, quiutmunifi-

füam o&tennem, cümbilis efferve(ce- viz. 5,

. ,centíá nullis. limitibus definitá ma-

ret , his identidem verbis alloqueba. 4tageli

jorá , quàm homines poffint, largitur

tür: Pade, stlupite devorezt, Cone

pro reété fa&is premia ; ita & malé

tigit autem feriatá aliquá die, patente

- facta; gravioribus peenis Tuítitiá fuá

utcoque in templum ad rem divinam

Infinità ple&ere poteft ;minatur , quód.

audiendum profe&o , íolam domi

Parentes fceleratos ad nepotes ufque

manere filiolam : cüm eccelupa, qua

nepot.uim.rplcac:e velit , quia g'p(;

non procul inde in fpecu morabatur ,

n t

folam

'DE mmi*zm*rxdmms,,

:

119

':r'aP

E

te edium foribus pu-e"llulam

tes diligenter obfervent; Horo

Exod 20

d ls

folam p

trem thum , €8 Matrem ttam , ut fís

]

conípica

ta, motdicus miíellam arti«

j

1:./ G.

i

. iuit,. &c

àm mediam é veftigio devo-

»

2

longevta faper terram, | ScribitS. Au- ;, Ciyit,

de i

ráffet,quod fupererat

in ancrum fuum

guitinus : viduam tuiffe decem libero- ,

'.?,

UM

rum Matrem, ex quibus maresfeptem,

tulit , eo catulos, tenerosetiamnum ,

feminzs tres : obürmárant omnes hí

7 ,iil;glïl

paftura, Sacro pera&o redit domum

R

M t

animum ad non obremperanduim ma-

parens u

terque Infelicis puellulg , &

di:g

cüm hanc non invenillent , ad eam

triinre, quam ip(a lmperavetat ; un-

de Mater, in fürorem & amentiam

querendam quaquá veríum mosfti

a W

difcurrunt: &en , femitam quandam

aéta, hocipíis malum imprecata eft:

, Ut

notant fanguineis guttis a(períam ,

Nulla vobis unquam concedatur qui-

es ; quia Matrem , quaz fuà vos alva

ptllt

quz in ilvam ducebat: hanc dum in-

teim, l)

fifunt, vetesprimó fanguine tin&as

geftavit, cam non finitís quiefcere.

Hanc ad vocem, tanquam horten-

Wi s

& laceras reperiunt, mox etiam ad

nl

P

dum toníitru , confternati liberi plan2

cubile ufque lupz progrefi lupinos

7 Pæ

jnter cat

ulos partem capitis, & alias

omnes , totis coeperunt artubus con-

MMakle

tremifcere , & violentiá tantà agítarí

miferas innocentiffimz ceteroquin

lgt

ac concuti , utnunquam, nequidem

drem

puellalz reliquias offendunt, eo uno

cüm fomnum caplebant , interquie-

nocentis, quód matre e(let genita,

[.J

i

Ícerent

Lj

. pudore igitur fuffufi defer«

quz linguz fuz moderarí neíciret,

virim

Fuit hzc laniena adolefcentulz mife-

tà pitríá per omnes RomaniImpetií

liberis

Provincias. oberrárunt, viva ubique

sationeplena , cüm facjlé credi poflic:

m Dis

ideo á Deo ztate illá tenerá (ublatam

ceftimonia vírtutis , quam in immo-

, at

émedio , ne cum ahnis materbo ma-

rigeros liberos Parentum dira habe-

iterio ad maledicendum & ipfa

tent. Tanadem cüm octonos vita ín

;crla::-

, qu

proficeret : ad matrem. quod fpe&at,

miferanda hac trepidandi contumas

ciá defeciffet , (uperftites duo, mas

cent

fuit illa opus vindicis Dei Juftiriz , at

effent

-hoc illa quoque erudiretur , quanto

'unus, & una femína, in Divi Stephani

;

64 YO«

o

inione ipfius majas effet ícelus,

Hippone ,ubi Epifcopuserat Augufti-

aud

nus , zdeíacrá valetudínem priftinam,

quod lin

gue effrenis iiccqtiäg admi-

y

gme

ferat.

& abirrequietà illà agitatione ceffati-

— 1X. Terdum de

onemimpetrárunt, Andubitatispor-

tionlt pl

äiqug captt, þ—ro-

iolam vt

pter quod Deus ratas habet, & vim

ro, veréné Deus dixerit, quód ficut jEccä. 2

Benedsflio Patrés firmat domos filiorum.

lIQ

efies

[uam exerere vult, diras & execratio-

Ajh

ncs, quibus Parentes liberos execran-

ita malediGiio Matrrs eradscat funda-

gt

mesta4?

.

Cotw

tur; eftipía liberorum noxa ac fce-

X, Vosintetlm Patres M

a:—räþ(q.uex

tente

lus : vult fiquíidem bac tratione pa»

-Jam facere Deus, & docere liberos,

ex hac, quam recenfui, hiftoriá, &

ipatt

ex multis , quasrecenfere poffem , dif-

domi

non alià ratione certius ipíos vita

cite, quàm fxiïola fic illa excufatio ,

quz

fgai;ie; prorogatüros , -quäm fi Paren-

quam

IUf ,

N

J

-^

120

DIS CURsuä ')N,ONü;sk

- quam veftrz praclpiti iracundíe , &

. . inconfultis diris pratexitis, dum di-

€0s dcvpyendp , üt femþEr poikï,üsxfev

Ípfis deteriores (int evafuri; càm non.

h

citis: Tam refratlarios bodie liberos e[-

i

corporibus tantüm, fed & animabus

fe» t mon poffitis nonillss opsute generis

liberorum peítem maledicta illa af-

ul

mala precari, Nam vel hac causá,

flent: JVequiffimi filii corum,maledila

T

E

. quod refractarii,& ad omne fcelus pro-

creatura eorum : ut Sapientia divi

E

clives int , cavendum eft vobis (tudio-

laquitut:- perinde ac fidiceret: Pr

q

— fiüs,neadvería ip(is exoptetis ; cüm fic

li

paratiffimi (int ad execrationum ea-

genies funt hominum maledi&orum à.

(uismet Parentibus : sye/edila creaza-

rum vim fentiendam.Equidem quo fo-

Db

rAeorum atqueidcirco mirum non eft

- meseft ficclor, & aridior, hoc citiüs &

fi Parentes ipfi (uos fcelerum imma-

UO

faciliüsignem concipit, quem ineum

nitate

t

conjicitis ; atque hác causá id caven-

YRNS

: vincant. Nequifimi Filif'fg*o-

dit

, dum vobis ftudiosé , ne hunc illi , in-

XI. ,-Quämyigitur egr'egi';: eft illa - |

E

confulti admoveatis. . Er quamquam

ed

ucatio, quáà Parentum aliqui cafti-

D

non ftatim prolatis ejufmodi diris fie-

gare aliter liberos fuos non nórunt,

qi

z

ti videatis , quod optatis , idcirco

I

credendum eft , bruta tantüm effe

quàm verbis ? Spectant autem praci--

pué ad hanc catervam matres, quz

Ut

€ejufmodi fulmina, — Haud fané íta fe

quó virium habent mínüs ad ferien-

ls

res habet : non in ventum prolata il-

dum , cüm juffa liberi detre&tant , hoc

w

la vetba funt , quibus maledicitis:

"funt linguá ad imprecandum prom«

H

carbones fünt , quiigaem conceptum

ptores, Afpidemmarem ajunt duo--

Vil

tam contumaciter fovent, ut vix un-

bus tanrüm dentibus inftru&um effe ,.

gl

» quam extinguatur. Carbones accen(

€x Junipero non femel annum to-

cüm fzmella quaternis armetur, ut-

vt

videatur, naturadocere nos voluiffe ,

Ti

tum , etfi. defoffi in terrá , extin&i

quanto procliviores ad maledicendum -

D

noníunt; veftrz autem dírz & exe-

fint feminz , quàm víris qua fuis di-

N

erationes metuo ne nonnunquam

rís ipías eriam afpides crudelltate

W

. vim fíuam exetere pergant ad extre-

vincunt $ cüm afpides alienz tantüm

iam uíque & decrepitam ztatem eo--

hnjb

prolis malo dentibusarmatz fint, fz-

Ih

L

rum, quos eítis execrati; quíin pro-

pagare eam fubinde poteruntad feros

minz veró in fuammet fzviant, At--

f

qui non hzc ullá ratíone e(t vera li- -

ibl

uíque pofteros , ficut díximus folenne

berorum educandorum norma,

línguá

t«

effe Juttitiz Divinz , càm in pofteris

contra eos utí , cüm m

3

anibus agere -

Majorum ac Gehitorum delióta vult-

lumi

rem oporteat ; Sz;/rirja col)

igata eff in p,,

LT

A 650 7. ple&ete,Retribuamin fisum eorum ánie

corde pueri,ait

per Sapientem Deus,

&

UV.l

quitates vefiras , €4 iniqnitates Patrum

I

qi

vir 4 difciplina fgabiteam, | Perin

de

Ho«

veftrorum [imul.. Addite, quód fi pra-

ac li

quzreret: Quod erit efficax re-

vi veftri funt liberi ,. ut dicitis, tam

1Io

medi

um emend

andg & expellendz ex-

animo filij ftul

&Uh

non fitis €05 mgliorqs teddituri di;is

dtiz 2 & refponderet

jb

: 'ip(c

n

T

12Ii

: DE þIþäPRECATIQ/Is!IB*US. |

:

As

tfüs k

;

$-

ïpfefïbf. —Non alíüd , quà

m manus

in corde pueri

colligata eft, fltltiam ,

Iton

hr

virgisarmata, Hsxenim non ejicient

fed virgá difcipline ; ut doceat, corre-

"tantüm illam, — fed procul in fugam

. &ionis peenam refpondere debere fi-

ll d-

"

T

1

agent m P'irgct dz[bïplinc fhgdþit [ 7A

ni, quifpectatur, qui noneft occt-

Prov.23.

dere: federudire filium ; s perenffe-

d-

Etvejó , diícitehis ipfise verbis ,

]

]

-

riseum virgá, non morictar. illa potiüs

P

quàm nullo jure conqueramini ,libe

füm 4

ros veftros cortigi ampliüs non poffe.

.. remediafalubria funt,

quz naturz

conveniunt, quàm qua repugnant:

[2

Spiritus San&us non afferit (tuititiam

oneit

;tenetis libecorum mentibus infiram

necaliacorrectionisratio eft, quz eft

remedium delictorum : unde parvu-

immae

-quodammodo effe , & in ipfishzren-

— tem vifcetibus , col/igatam tancüm af-

-lisliberisdomandis ars eadem adhi-

':'lii-:o-

firmat , u intelligant Parentes fedulá

benda, quz equórum pullis ; his ma-

1

" nuuná blandiri oportet , alterá. vir«

T

educationiscurá, & pateraoram ex-

emplocum ví rampi poffe fanes illos :

am oftendere,

Nunquam non prz

Cillie

Fünt,

quibus alligata potiüs eft., quàm ad-

oculis habendailla , . propría" atatis,

-hateícat, Sed hodie ea vivimus tem-

. judicij imbecillitas &inexperta fime

tl«

pora, quibus Pacentes tam non ipfi

|plicitas ;

nec eadem defideranda à

que

cunctis domiexaca adamuffim di-

dite

liberes puniunt;, . ut ne ferre quidem

(ciplinzratio, ubitam difpares etate

ht

poffinteosd Praceptoribus ad. com-

meritas poenas vocari :

& earum a-

inveniuntur; ficutipfz etíam leges

prone

non easdem omnibus peccantibus pce-

t di«

- vium more, qua corporisfui prepin-

gui molefrangunt potiüs ova, quám

nasítatuunt , fedalías pro atate:

seft,

milins L. aux:-

[ ,

vitalem illis calorem conferant, — &

e/Eras tenella , aut jiare[ceys 3

-lium. ff

fenfim animata excludant; ipi quoque

puuiur.

uilt,

XII.

de min .

manfuetudineparüm coníulià oppri-

Sed longlïüs, À femitá me Pa-

s

$.indelia —

ndur

rentesi(ti diris (uis abduxerunt, qui-

:

&is.

j dl

munt potiüs (obolem fuam ,. & orco

educant, Non mea, fed DEI hzc ver-

. bus üt remedio -utuntur ad liberos

]ltate

fim

Prov,a 5, Da funt : Tu-&)irgä percuties puerum &&à

corrigendos,quodtamenipfío plerum-

3 s

animam ejut de Anferno liberabis. Cuà

que malopejuseft: etíamalió hac oc«

t«

manu filium percutis, hac eam arces

cafione- evagatus fum, Redeamus

,, A,þ

T

ab inferno , ad quem non- corre&us

igiturad id,quod nobls propofitum eft.

redperget. Sednon ego jam eo-

. Abítinere profectó oportet, quo:d

"H

tum probo ferítatem & ímmanitatem

ejuslicet; ab idiomatetam pernicia-

gcrc :

biliob mala , qux inde in liberos

LT

Parentüm , quinonmidüs liberos,

quàm faber Íncudem, affidué tundunt.

promanant, fednon minüs abftinere

L

lj

Hocnoneft verberareeos eo modo,

oporteteosetíam, qui Parentes non

d

quo Spiritus San&us ,

qui fuavitatis

funt , obperniciem. quam aliís mor-

*,"'

& moderationis Spiritus eft, czdi eos

- talibus accerfunt, Iníobolequidem

u

&ctebriüs, & manifefliüs apparet

etet

jubet, Hinc videte eft, quód non di-

cat, bacülo abigendam in fugam, quz

- detrimentum , quàm ín xalijs,y

Sedr

p

non

-i'.R. P. Segneri Cla(f;/f. Infir, 73'".71;

)

t

i2h

r

rm"S'cuRsU; : NO NUS

"gon ideo

; üüïlum*fnfer'tüg » quia non

Dumeran

dum; quodallun ckïe'fi cettä.'-&-'

jl

le novit; fenon debere; cüm írá ex- —

84

apparet :

" nam vel ideó venenum

Z.MJI ?M

dfarum — ferpentinarum

candefcens, utinam, precabituc, bune -

línguatum

*

?

E

x

*

M lMä' ip !

appellatum

€

(t venenüm afpidum:

tot invadant morbi, ut iu pharmaca ex-

Fewenum — afpidum fub. labiis eorum :

n

pendere cogatur argentum ommue, quo me —

p

non apparet. $i

emunxit. . Aliásovicalam nonnemo |

I

Pf. 137 5

' quia occidit, &

tamen dubium , quodaliis inferatur,

rapier: cüm mox : 7or fares bi snale-

d

malumá vitiotam foedo vos non ab-

dicliismrvadantur à Damonibus , — quot

IK

flettet, abíterrear falcem certum, quà

ovis pilos numerat: . Ecque.| func alía

Päl

vobismer nocetis, malum : - malum

&quéftulta, Ego igirür confideran--

Em

li

dopertuibarionis vim , & vetba, .in-

enimveró majusillo , quod timere

à vobís poffint quIcunque, quos i-

qua illius impulfu . prorumpitis, ve--

)

ufmodi fulmíina

hementerme:o , ne,qui ficloqui-

Ndemidj;m diis ej

is

I

tut ,

ferió. loquatur ,.

&

alreri -

ao [VHI/.[» Atque ut certiffimum ha-

ex anímo optet. malum , . quod

l

vindicandi furore'illi imprecatur.

- beatis, quod pronuntio, illud vobis--

e

n

cum animo reputate

*

quód male

Inter cunctas," feu tetreftres , feu. a«

q

quatilesanimantes noneftalia, .quz

precari alter], peccatum fit mortife-

hi

, quotiesillud aut mali, - quod

linguá polleat, preditá tantàvi — pe-

ram

. eptatis , patvítas , aut animi ,

. quod

netrandí, quantá piícis

Purpura di-

[

onfiderantis, levi-

&us, Sufficiatdixiffe , non effe tam

loquitur parüm c

-

tasnon excufat, Vos quidem prom-

duram ullius é conchiliorum genere -

f

dffinam habetls delióti veftri ex-

teftam, quàm penitüs penitüsque

n h

. cufationem: Pater, dicitis , proraups i»

nontransforet;, INon minore - pene-

m

has diras precipitis sr& dmpetu : nona-

trandi vi valere videtur eorum lingua,

i

simo tantum damnum . veipfa snferen-

de quibus differo : tam profundé pe-

- di, Sedin hoc multa occutrunt, ex

netrac inopratdo malo , non corporis

"quibus non facilé ime extrico, Pri-

tantüm , fed & «animz illius, quem

devovet.

Et vultistamen ,. ut cre-

mó quidem , Induci vixpoffum , ut

.. eredam, vos, quoties irà. concítami-

dam, língaam hanc non mínus mol-

lem ac blandameffe, quàm fit me»

ni, fixum fempet animo habere;

nollevos inferri ea

mala, que lin-

litenfis catelli ? Re

peto ; non pof- ;

fum induci, ut credam,

I

guáimprecamini. — Quin Imó ple-

XIV. Erquando unquam

Qzerli(ï'm-f-*

iumque tam vivuseft in animo inju-

riarum, quas accipere vos putatis ,

lius apparet, fine peccato malum al-

ï

terioptari, quàm cüm illud optamus.

fenfus, ut ctedi vix poffit, verba veftra

[

bombum rantüm efte,qui terreao fine

malo Dzmoni, contra quem tot exe«

cratíionum fulmina in. facris. exorcis-

l

2

1

lobo, qui feriat, . Si erít. vicínorum

LE

míis vibrat Ecclefia? Et tamen vel híc

. fBonnemo , qui alterum. ad Judicem

W

agendücauté, cüm gnimu's irà

exar(it:

