fapere(t pro hajusmodi. Caprivorum

ls

nàm fevvandíconfiti.. Amor , cin

E

u

tuibás Áncum Tertuliiano lianc Di-

magpuseft, omnem: aliam: affiGio-

0i

virum generationem, Animas. zcernis

nem,ceu flamma major minorem , ex:

Y

Lib. de

Hammis. deítinatas. compellabimus ?

tinguit, Atque ideó.,. (? Animam

Qu

Pesit, :

Divitespredamnati. E moduseiiam

eo, quo decer , amdxe'gvmfequi capeés

Á

hacruipendi víncula , f modóquis

ritis, haud dub & omnem injafté reti-

hi

tempori adea rumpenda . fe (eriócac-

nendi ea:, quz tamen alíquando ; red«

[ur

cingar,. Er: primum quidem remedium

didebent,affeGum vinceiis... Animo

(

fetvitad ílla laxanda : ( nimitum af-

igitur fer

io-, planéque.attento: hzc

Chiifti S.

li

fueícazquis perpendere : difpendium,.

ervatotis verba pulcherrima

quodex Reftituttone provenit, aliáex:

! 'L'L.Z* (ex

verlate. Qnuid prodefl bonrini, fi Mun--

[

parte:. pliüs geminato. lucro- eefarcirl. -

du uniuer[um lncretur ,. amima verkMatth,.

[

pcffe, « Tale remedium. eft Eleemo--

x

fua detrimenturspatiatur ?: Eóq

iyna , quixexproprio, nonex alieno -

ue nà: 1626

gis, quónon de toto Mundo a gitur,,

erogatur, Eizc fupi2: quàm credi po-

fcd de pugillo ,. ut. (ic loquamuz, pul--

l

teft, ferriliseft tam inbac vit£,. juxta. -

veris mundani ;. lioc ef* , de . lucro:

D

Chrifti proraiffionem multiplicando.

quodam tenuiffimoac rrivlali, brevi:

H

bona, quz poffidentur, quàm inaltei&-

tempore per mortem- denuó-erípien-

ü

immenfos theíauros przparando in.

do. Miüfer aliquis. canis- ,. dimidio:

Cc'o illi, qui eos plená illá charitatis

quandoque. die leporem . infequitur,.

beneficentiá fibi; vindicare ftuduit,

l

utegré jam fpiritum traliat ;; & cüm

t

Fidesifta , ufu ipfoanimata, itahomi-

demum eum affecutaseít, ore & den-.

D

nem ,cererà tenacem , immutare po-

tibusavelli fibi illum cernit., nonalio

N

tcft, ut & aliter,& alia cumulare labo-

tantz fuz defatigationis pramio ,

)

I€t, — Aliter quidem , f ad rem au- -

quàm odoreexpradá percepto, Ecce,

gendamlarglatur,nonretineat. — Alía

quid Dives. ex emnibus. fuis lucris

veró, fiprocaducis, aternis & man-

tanto labore conquí(itís. tandem col-

furis opibus inhiet, .Atque íta cor

ligatr Vixeacongregavit , cüm. mors

illud ,cupidum (imul & tenax ,. tanti

émanibusrzapit omnia, & ad hare-

luctiamittendi metu, facilé Summam

dem transfert 5 qui exiguo ea. tem« -

fuam capitalem eredet menfz minimé

pore lufibus , & pergracarionibus

faïia»ciä , ubi

ntís (u-

adverterit ,./quödA nom diffipat , acabligurit, que ta

? — ] — EM — od E

N

.. dorí«

-

z

aE m

—

M

E KESTITUTIONE REI AtIENE;

du

E

äwrbus, curis

ac folicitudinibus. fuére

XXVill. Neício quis Comes Ec- ,.

tfziiur:

Y05

collecta. Etr lucrum hoctam. milfe-

clefiz Mecenfi agros quoídam rapuit, ,,,

IO $ fe

d:(xw

$a

zabilecondgnum fit pserium. , quo

quos poft mortem ([uam filijs reliquit ; «

Epiff.

^Iflly

anima veflia veneat ? Quam dabib

& hihzredibus fuis , aduíque deci- 5.

Perrz

i

;

Romo: commntationem proanvma.[ua.?

mam generationem ; Cüm San&us D«mia-

bl

£ ad

XXVIL. Sed& hoc non. omitta-

quidam Vir longam & altam vidic "

010 -

a;&inv

mus , quàd bona injüfté parta fzpe.

Ícalam- , quà gradatim ad infernum

L]

g

€iiam opesillasconfgmanr, quajutio.

d. iícendebant, injufti illi Poffeffores,

"n

titulo acquifitas fu&.e, Loter lanam &

qui quamlibet (zpius à. Miniftris Ec«

ào-

morcuápecude refedtam, & eam, qui

clc(iz moniti ,, inducinonporerant ad

729

vivz ablataeft,iftud eft difcriminis ,

agros Ecclefia: ablatos reftituendos..

xmïm

quódillafe ipíam confumet , tíneas.

En infaufta familiz Bujus infelicis

a

lucra. ! Sednou. meliotiforteomnes

generando. , qua illam. depafcant:

Tk

hzc veró Íe ipig potiüs augeatur GC

ili utentuz, quícunque. alienz non

J

cteícat. : Eadem diffzrentia. intec lu-

ieddent , laqueo hoc amotis rerum

rri-mo

cra injníta, & jufta intercedit. Injufta

nonfuarum impliciti, — Fazsspecusie

eT?De. Cs

hat

lemetipfa confumunr; jufta aut con-

funuseft anime. S, LeonisPapaatfer- "

m

fervantur,aut augentur. — /Ve erigas

tioeft. Reftituere oportet, auc eter-

; —Frw;;;*.,

lute

$

acalos $u65 äa':',opæs*, quasuom potes ha--

nümperire, Antonitru tam formi-

gerMati

bere, lalvàt:ligione $. quia facient. [re

dabile noa fufficit ad. meliorem. vobis

emæ.]ä»iä x

'

bi pennas quafe Aquila, €$ uolabuntin.

menrem. injiciendam ? Crocodili ,

cálum.

*

5

P

liz, l. s

jur,

quiacüm faerior in mapu.

uuccupiditfimi, quemadmodum di-

$

n

tua, alasacquirent, avolabunt , & du-

ximus, humanz carnis , territi ta-

lütto

plici ex capite dslufumte relinquent;,

men vociteratione plurium , revo-

breri

rum quód bonis aternis, que abjccifti,

munt corpora pauló anté dexoratá,

QXaC..ldäSï;:.s cuun quöd (gimgg;gijtbufg,y

ip'tm-

J

E: eiit , qui denuntiationem damna-

nl

l

quibus cantopere inhiáfti , e oporteat

tionis eternz , damnationis inevka-

lgiufr,

fpoliari :. O'igitur infelix peumuta-

b:ii.is:,d;müäcion»ijsa jamja m imminen-

tisnomextimefcat, nec induci fe finat

T

tio! Deumin&ar Judz. vendere , &

L

iplo etíam pretio, quo: venditus eft,

ad. reddenda,quz injufté derinet? Ke-

j il

nhon potiri Iprarerquam . quód eaiipía.

pexoígitur. Aucreftituendumeft, aut

mio,

lacra, ( votis etíam refpondeant, non

&ternüm pereundum,. Neceffe eft.mi-

Éctts

lacra , fed detrimenta diceada fünt ;

nüs, quàm beftiam. aliquam: , fenfüs:

[

utpote quibus anima falus. peffumda-

habeize, qui íe ipfüm potíüs totum:

^

tur, Medium hacin re. nullum da-

-

:,

imó;,.

"u

perdere. malir. , quàm fua ?

Atdif

tur - ^Qqutc ïcftj tgcrei » Aut ater nü,m,

quàm. perdereillud,quod non eft fu-

ha

perie necefümeft, — Res. aliena a.

um fedquod velinvtto.vero domino

n

tena C ferro eft, qua: non. folim ligat,

vult facere fuum. .ngdpwd:fi bomint,.

ut funis; fed pondere infuper fuo Ani-

f Maundum univerfum lucretur, Anio

ypit

2

D

inanropptimir..

ma vero (ue detrimentum patiatur:

.'g

DIS

lori«

: ï».R,Z;P;Säg;zï:ï C/i(gf;.ög[ii-,z;;m; L :

Ddd

m

^

*

: -mscakstïä ViGÉSIMUS ædcmvnsi

m»»f,ïæ

TY

V HTHTPDRUNO EH DODEOE

g

ä»*ä&ä&

RH

t gt

Pï

&l

CURS

SXXVIL -

ul

;[)I'S[

£0

. De dudiciis Temerartis,

gü-

FE

ön e(t officium inter

i&imä—t. £rcideó illius tomi A-c- io"tæz'-s

mu

X

A

o

æ!

^

L

-homines periculo»

denuntio , utne hacin parte fe(tinc-

NH

,:

A

(ius , officio Judicis.

tis, quienim temeré Proxímum jue

g&l

dicat, aliud non agit, quàm ut cádem

u

k

Sicut enim utc. Ma-

Köü! Zs

opeiá fe ipfum condemuer ; 7 qu0 4l«

ac;

3

ifter perfpicue &

dit

9

claré

|ptoponst ;

teyum jt:äfc-a:,ae ipf:æfn eondeamnas.

.

us docer, non fadise(t illa accanque

I[, Antequam. taxmgnx audacium

L.

(tite,fed neceffe eft perfe&té plenéque

ahomqscfa. ;üdiciuzn än!qui:azem cone

: n j

eaperfípexiífe ; ita ad offtcium Judi-

T2l« d;

«istutó obenndum non vulgatis qu£-

fidetemus ( quod erit primum Dilcur-

(usmei caput). declararé. oportet ,

iæhimh /

" dam prudentia,

fed magna quzdam,

hn

quidjudicij temerarij nomine intel-

)

acexcellens requiritur. — Ec ramen,

Aliud igitur ef "Dubium,

D

torius feré Mundi .negotium perpe-

ligatur.

aliud Sufpicio, aliud Judicium. . Du-

l

tuum eft, Judicare:hoceft : pronun-

biumeft Animi, quedam fufpeafio,

tlare de factis Proximi , qualia fint,

damnare, déque ijs decretoríam fen-

quá necin unam, nec in alteram par-

tem propendemus. — Safpiciocft quie

tentiam ferre 5 adeó ut 5, Joannes

dam debilisac venuls affenfus.;— Judí-

Climacus dicezet : Dxmonem non

:

tio inter nos diftineti,

cium cäg,n.iigu&,* firmus quidam affe-

alío magisnego

íase&t. maginamini vobís difcut-

ata commit-

quàm quo rentet ad pecc

'(am vefttum bilancisinftar fe habere

tenda , aut. commlífa

dr'jn'dicandä-:

inamanu rationis,

$i Bilanx zqui.

Glim, in

Peccaye nos Dasmones urgent, am ff non

mus , judicare peacame:..f- Sic

librium tenet , en Dubium; fi plüs

Stala,

peccawri

:

*

inunam quàm alreram partem pro-

in onmni

loco tribunalía ftatuuntut.

3

penderir, enSafpenfionem ; fi toto

Sufpicio mera,

pro jufto examine ha-

betur ; tenui

s quzdam tei fpecies

pondere & impe:a ín partem . unam

fertur , en Judicium. . Dubium:

És

d

ro evidentía ; & nontantüm non ad«

$TP d«

Sufpicio; fi£atione nulla nitantur, /n-

P qu 60"

mittitur appellario , fed Reus. anté

".

damnatur, quàmad dícendam caü-

ter péccata venialia numerantur , noü

Af. $9

inter. mortalia, plerumque | faltem:

fam citetur $

& anté quàm cauíam

& de his nunc mihi fermononeft, De

fuam occipiat,

jam definitacft. — Ve-

illo Judicio abfoluto loquor , quod

gümenim veró Ícite vos velim, tot

mens noftra devita altetíus nulla ra-

Dxe*o'judi cesimp

robaris ipfümque fo-

tiones

lum effc velle , qu

tione nixa format.Dixi, fine. ta

ihoc ofücimþ Ía-

quia

Ea

-

E

p

D& JUDICUS TEMERARIIS.

-

a

ego peffimum more

m Ínvehot , mul-

:K

— quia cim indici

. funt violenta, &

alide ad judi cium

torum malé moratorum ac Deum non

prafumptiones v

timentium, qgui liberé. Proximoram.

fetendum s. Judicium prudens, & non

fuorum actiones damnant, non nifile-

gemerarium apg):!

latur,atque adeó in

didindu&i. Quam

.Si vidua

vibusconje&turisa

" eoferendo non peccatur,

entiüs intelligatis,.

-

is generis pet

fonas do-

nju(tiiam ut. evid

^. guzpiam omn

inólfz nos velim ,

tces ad boniJudicis

Jbl

mum (uam admittit

». h p*m&.eliyä ;

ii AU&Q'S; *T]j—gm':.

collo-

officium co nditiones requ

llte

cum vitis ad f& accedentibu

& & non concenta mutaas ab

ritatem,Scientiam, & Juftitiam. Sine z. z. a.

Jüs

quíicür ,

Aü&oritate inalienam meffem invo-6o. « z«

- djspecunias

accipere , promi(la etiam

Tupui

cilis admittit sadodum

latur:. fine Scientia judícium erit

4l«

^ ac donaria fa

: difficilecreditu e

ft,.eam turturis ine

ftoltum; (ine

Jaftitia iniquum, - Hezc.

veió omnia tría temeti

aríé judicanti-

(tar. folirarij amiffum compare

m lu-

us dixic: Qxse-

bus dcficere in græfentia:um; demon-

Ut

d Ti

gere. Ldæ:ö-A-pa—-(äol

*

fabo.

vamdam pescata neasifefl a [ant, prace-

üfié

metb 5

lh Primóitaqué Au&

'/c)rïf'äsf ,«

uf

VE $ Tbeo

dentia ad judicium , quorumdam autem

propria Judic

i deeft ]nriSdi&io. : Jura

g

in bunts þggaww;

-Quia peccata quazdam

N

lis in zqualem

äozþæm

ram fantin propatulo , ut probatio

ne

monferunr, üt aqua

j

fi-

habeat bhmperiu

m ; folümi

n inferío-

nonegeant aut pr

oce(fu. judiciali,

h

x

rem concedünt :

Par im parem nou

)u»

cutindigent. alia ;

feipfa (atis accu-

Quod fi ita eft,quá

fant. Verume&,in hnjusmodi

cafi-

babet impertum.

(

ftrum judícatis? 75

Rom. 34

bus Charítati locum: dandum 5 excu-

igitur fratrem ve

uum?Duo.

Pä['

anutem quid judic

P

asfratrem t

fanda eft intentio ( forfan minüs quàm

*

a hic diftinguere.

qüh

üm opus 'excufari

]4

diciorum | gener

appareat, rea) c

homas unum eft.

]udi-

prorfus non pote

(t ; Catnis £ragili

'P *

ffaimus cum S, T

o

. quo ju

dicatur, qual

isfit res; & hoc

tas incufanda cft, aut vehem entía

n

eft. Alterum .

fcut-

non nifi Superiorur

iaäm

fuggeflionis. Sietiam intenrio excu-

lis effe dcbcreæ;ldï

fationemnon admittit , omnibus. íi-

.quo jadicaturs qua

æqül'f

quod eriam

Inferiorib

us poteft coms.

gnis manifcfta; in. omni evehru me-

| pfïii

"

miniffe debemus, nos etiam | peccaro-

petere.. Q

uareigivur limites vetros

& deeo, quod ad.

?W'

res, & tales quidem, qui , fiin hujus-

wansgedimini ,

5

E

| u

vos nou PCE[H'ICT -X

ulis fententiam

"modi- circumftantijs fuiffemus, gra-

o

apfi;eà feré

feite, ac definire ,

quznam fint a«

wiüsac feediüs effemus !

filia Proximi

'Jm &f.fg,'a

ratione, quàfemina non

auder virum

&iones, mores,& con

-veftri ; cüm ad fümm

um Judicare

n', fü' M), l

fuum ignaviz accufare ,.

é pratlio do-

ff

e fecundàm

,Wnlh ,'

. tantüm pofferís, qualese

mumfugáfe recipientem , bene fibi

ré&arn tationem deb

eren

t? Onis te Exode 3

)

conícia, fibitaáim animi nonfuifle

confiituit. judicem fup

er nos $? ]ure I4*

2

futuram,-ut vel acmis feaccingeret,

a

d veftrüm ali-

u

haud pauló majori

?

Sedurin vianredeamus , ifta hodie

emdicam, quàm a

d Moyfen fu-

CH

q(ü

seprehendere non conftitui, Jnillum

- perbus

N

JT

Dpdd 2

qma

&

-

396

DïSCUägus "VIGESIMUS OcrAVUs,

upefbus me'chtæljs. . Tabulas ( pro-

vioum in me jus iüvaditis? Quaareut

1

fer, quibushzc judicandi poreffas in

fapremi Domini , anc tl egitimi Ma-

D

te coufertur 5 aut. failtem doce me,

Ya

gillatus mecum agitis ?. cüm nog

Prov, quisillamtibicontulerit], quis impe-

aliud, quàm ejusdem Domini mecum

tüt

m ?

K***" uárit & Qaís te. coufltuit fudice

confevifitis * Quo. animo de vird

dic

"Cerrume(t,à Deo,. qui tamen folus

bu

mea íententiam fertis , cüm in hac .

darepoteft, jus hoc non elfe profe-

parte nemini ni(i Deo , cujus. cotus

at

'&ulnc

1Imó ile aliaram adionum

íu.n, mefubjes&am agnofcam : Qnare

la

curiofam inquifitionem vetat: 4Ve

;m&.perþguimin) /ïöm Deus2 Àan opem

D

"quaras iniquitatem n domo juffi, Quis

ei fubíidiariam ; tanqüam impoti,

z

"

[

commod

H

ergo re cor[Htuit Iudicem ? Quisau-

atum venitis ? Nü"z?"id.prb»' à

63.7 J»-;

de

Wa

'&ocixa;emþr»;ribuät, quà in alienas te

Deojadicare nitimizi2 E ecce quàm

)1,3[47] Paï

non vocatus aciones intrudas? Si

difforme fic Juftitie teinerar:im judi-

p

quishomo exterus donium alterius &

-

cium, ut quud eocam eít, qui jusin a«

La

conclavé irrumpat., quin. anté fores

lios afc&tint, qued camen iplis nulla-

in|

pulfet, etíam intet plebejos tulticita-

tenuscom peur.

qi

ts reus bhabetur, Necjura conce-

IV, Sed non minüsïnju&"us illeeft,

q

dunt, ut fenefira in. pariete uuique

cul aliera. judicam condirio defici,

n

vicino communi aperiatur citra "utri-

neceffaria fcilicet ad judicandum ici.

Elc lüï

j 4

usque aflenfum, Quo modo igitur

entia; fiveillaficjutis, five fadi, De-

1

r.co Jushoc maximum vobis atrogarís,

ficit ergo imptimis Jaris fcientia:

guijus, quo non folàm ín alterius nefcientis

Nam f aliud foret nibil,folus amot ,

ff 4« [er. & inviti domum intrate, fed. ipfum

.quo. nos ipfos comple&imur, judici-

vit prd. iljius animum przfumitis fabire, &

:

ümpervertit , atque íncliaat. nos ad

(

P q

789,

feneftram aperire in ille patiete ,

uj

malédeproximo credendum , quat

quem Deus omnibus claufüm effs vo-

veró, quó plüs ille döp['i('nl«[ulg,-gö alti-

fttr 1

D'q

li

luic: Qui te confhituit Iudicem? . Ja-

üsextollamur. Non eft ventus mapis

5:3

diciumcordishumani Dcas foli ibl

turbidus , ait Ariftoreles , quàm

ü

relervavit, & idcirco primum No-

qui repercaffus ín fe ipfum . velar

U

mea, quodin factis Paginis habere

incurrit? quianontantüm üubes noa

S$imili

h

voluit,fuit Eloym, quo Judex figni.

dillipat,(ed magis condenar,

H

ficatur, perindeacfi ad . fotum peiti-

modo Amor,quo nosipfos perfequi-

neat Creatocem, Creaturas fuas judi-

mur, fe h.ber : omnia quodammodo

care. Quod ipíum - quereb:tur S,

inferee&tit, & inde fadilé contine

Job de Amicis (nis, qui in v.ro San&o

git, üt mencem obícuret, & rectam ia-

condemnando erant tam faciles. Do-

dictum intetvertat, Cüm édiverío,(i-

lebat ei, quódipfi Arb cri effz vellent

proximusex animo diligeretur, o-

operum ejus, arbitrio plané infolenti,

mnets ejusactiones nobis recte vide-

;j

]06 *9;

Quare perfequimini me ficut. Deus?

rentur, | Ex alenis affe&libus &f irga- Strm 6

f':«

mtr, lapienter dixit S, Giegorius Na. P/?^

('Laaü d:ceg-&z; quà au&oritate Di-

" Zian«

li

p

V Hlb DO odlb

397

tht

zianzehus. linde fa&tum, at idem

u

M

Tat, q

z

JDavidoculis Jonathe re&us : Saulis

bonum reliquias,

uàm faecidasac ffd!igiaarmaeg

not

veróut quám maximé curvus videre-

V. Perquam

faciléigltar m'däi';?i-ä:

C

tut, Jonathasenim pro regalá (ui ju-

judicando Jurisfcientia deficit, & u-

E

dicíj cor bonam & rectum habe-

bi hzc non deforet, íllam Fa&i non

| JMC

bats Saulveró m.lignum & petfimé

o

haberemus,Quia plerumque id,quod

QUE

affe&um, Noneft mirum (ajebat $,

perperam judicatnt, eftipfía intentio,

'im

Hieronymusícibensad $. Paulinum

quz tamen noftrosoculos longiffimé

ipcg)'

?Epi(cogum).n o.n;»,e&mïif,a m, quödtän-

effagit,Agyrta quidam Afttologum fe

Qti,

tà apudte in &itimatione fim, fiqui-

venditaba: peritiffimum ,& in tudíe

m

Eyifl, 44j dem metiris nos virtutibus tuir. Et(c

um ac imperitorum coroná verba fi-

un

Paglin. ;Par-ifc-täh'äü«cfïi initam, -qaödguiipfe

ne fine faciebat de difpofitione (phas

udi

perveríus e&,de altero etiam petver-

ratum; de &ellavum diftandi i$,de plae

'ja Ü

se judicet, nam fecundüm :d, .vquoiä!

netatum omnium influxibus fiugilla-

il

infehabec judicium fert, nec poceft

tim, ut Diogenes, non ferens ampliüs "^**

quidquam ftabile ac firmum cernere,

immanem jaGantiam , à capke ad' 3557

17

.. quícapurinftar phreneticióin omnem

calcem firmo obrutu eum metíretar, -

[a

ol q,, pattemj aGat, Sed £ m wia f'altus

acpoftmodum iterum fixis in faciem

ote

g, - 4mbulans,cim ipfe *tzzjig:ïe.*;/z-,:þtfk, comuet

;oculis eum conremplatus rogaret z

)

dultosefhimat. — Cain fratricida peffis

Quantumremporis elt, 'ex quo :i:llä*r;i

t

musineam venit opinionem, ut tíme-

regione excetlitli, & 'quantum tem-

0

ret neminem fibi venrurum obviam,

poriscertam ibifedem &xifti , ut adeó

lici

«ui volupenon effet Cainum occide-

certa & diftin&ta huc ad . nos nova

f 3d

Go 4 / "e, . Ommns,gnivideritme occidet me,

X4 $

affeire nonverearis : H ujusmodi ex--

ul

Totila Gothorum Rex, quia mero ipíe

probratiolongé meliüs in temerarios

a

Greg, :

Diad 63

?

ingurgitare íe [otiius 'erat, cüm S,

hoshomines cadetet, qui ipfam etiam

Caffium vultutubicandum contuere-

läglf

aliorum cogitatíones perícrutari vo«

[uam

tut, fibifiinilem , ebriofum cred dir.

lünt, intimaslicét & inacceffas. Quan-

elit

Lutheius, oui Monafteríisiu proftibu-

totempore in aliorum cordibus ha.«

not

la commutausimpudicitiz Monítrum

bitáftis? & quandoex ijsdem denuó

il

"evafit docete. occapit, continentiam

reverh eftis,quód adeó exa&tas de ijs

qul'

hom:ti tervataimpollibilemeffe.Pau-

notitias proferatis ? Proprium cordis

*

D

€is, judicia noftra ventis(imilia funcs

humani eft, etf:

el

odo

nícrutabile. Pravmm terezn

(s

. qui js virtutibus ac. qualitatibus im-

eff cer omninm,€$ infcrutabile: QUs C0- 17« 9»

J

IJI

. buuour, quibusterrz perquastranms.

gao[cet idnd ? Exatcaniora illins ac ma-

|i

€unr,imbute font, ^ Exahenit. affe-

gis recondita pitvidere, ill.us dos

0!

ibas aflimamur,& in illotranco, ex

propría Domini elt qui formavicillud,

Jec

quopetitus artifex, mentis fuz ideam

Ego Dominus fcrutans cor.

Ipfi vos

s.

Íccutus, formatnobilemftatraams vi-

"

ipfos ex toro non agnolcetis, quomo-

'-

hl

iud.nihil confide-

. do jactatis, aliarum 'arcana vobis a«

| lis —Ca:b?n,grius. al

L]

[]«

N

qu UER

dgö

4

z

4

;

j Dïsc;ms;ü&.:gmrgsm;tzä ; ö(:TWüï :

(

ficentem Gibi efe cognitionem fadti,,

dcà efe pezfpedta ? Quoties, cüm con-

geH

Ícire vosan ten- autjurisadtalem fencentíam mille es-

üæmiaüdäciri&; ne

glii

(Mägmaffgn[wu;s an non?2. M*HIS; zmdi*þwicu&äs fdbib&am,.a ; E.C taimem

t

ignerare vos, quz veftra. tum: fueric

iomunico. priratus. liberé judicats-

dzg:

jntentio 5an. prudentes: (cisntes fece-.— & cicdicfe facis inftructum ,. qui u-

&i

gitis, an Paægne imPïïmï*'f/Eï tamen: numrtantiunmegmmm. agat ,, cum tae

li

eüm ne(ciadis, quidin. Mundo anti- meno [zpe capius illi'à tcunco -diftane

U

quoaccidat , qnem incolitis, diviaa- tiaignotaíx, PradiGionesha olmi-

&t

tiene veftta vulti 5.;352;(;:3;5*,.53.;3-&.& intete ümlgmmäm audaces fqu.m', inilits- are

Ti

zaincognita Mundinoviagatur,

.. gumentis fundatz,qus omuia, & i

iEl

VI B,sfpondgbitis-,; £e/qui'yas' ía: Efa-.—fuüt'dcbiä—aw, ö&cx.hu;msm.adi af-

)

judicando du&um indicíorum. , que - te&ibusdefumuntur, qai omnes. oce

appatent.. : Sedhozseít velle ;üdu are Cultam fuicaníam habenr, ^ Noníung

|

tü

qughtgïg:n fundi abyä, marini ex hz actiones Pül(.ääüïis (ed divini & A-

N

paucis illisalgis, quas in. litas evo-

zioli.1d quód fi.mihi recufatis. crede-

D

Aimit.

einde (r huj..-ügmgäfþ j'Läd-iCin!ä« re,Sancto Sgiïïäüiüïüäïw,. tïüi C!:l-de

fafficiens noneft, uede veítra inren-

hoinine invidoloquitur, ait, a femilz-

ïpw

tione prenuntieris. , quare . ad feren- utdiné drislics Conjeäfaïix aflimatquod Provsd

75

dumdealiorum.intentione judicium: — fgzorar. Altrologum f&?ï&äïesäii*öæiä

vobis fafficit ? NeS; quidem Ecclefia, «ontemplatur, & magaa cüauthositate

2

ASan&o. Spiritu plurcimüm.illufttora, proaunciat;aac G illa domuscezleltis,

zali . modo fine. deceptioue: judicare domus mortis.cft ;..-i:bi.Sccrgpi-ü*s,. illc

Præfumercn ; Ed(;[eþæ;ggy' ]gdn;g; dg Särpens&abuiawï.&eilætüa EübiCün"

5

sutevois, — Aila, tacitóitaniino maffi- — da Mairis efl,femper Rtapges meditane

xáàtisy. ZHa maltzibif peypetrat,quia o0-

tis, Illa Venerisfax eft. quz nunquam

eaftonem uon balet. f.'Egmg—Pmm: ,Qquia nen ad obls&ationes carnis-inchinat $

205 äg!&et;.qz-i z'ræpeäat:ä»'ed guantotem

& licdealijs;cümtamen. incxlo ho-

pore ita perfiflet ? dum non inveinat,gui . rum nibil i, nec mors, nec fecpens,

t

eam munervibus [ollicitet, quivoret; qui necícorpius, nec fanguis, necimmun-

ddlis bumsanitatisoffcir. ota ambit, eamy — ditia s & ifta, qua finguntur. vocabue

Q cribugsal formi-

«olat ac provocet,

id, ex rerum natura non (inc petita, Zs

ETA

dabile!fi. in p*ægäaüdi qä,adam Aula femilitudinem zdrioli , £2 Goujelisvis -

trecenti illi && o&odecim Epiícopi — /fzmat,quodigzorat, Cai temeré judí-

i.qx

— — M —R

li

confiderent. qui in Concilio Niceno: — cat, valt,utmalum quod tranfit, de-

Wt ]

Arrium condemnárunt, non.auderent — nuà f prafens ,. &id. quod. prefens

,huj.usmodi(entemiam äc*præfenzi-in—* . e(b, etiom in füturum feextendat , &

fghcishgiusfeminæ flatu ferre: Vos — uc fuaspradictiones magis certas ac

&utem non de prefenti, fed de faturo — fecuras reddat, hanc. non oberrandi

eilamtam maligné judicatis? Ecclesfia — regulam fequítur : Judicare quod pe-

de jg;;mfs non judicat,nec ;ggdät,(nä

juseft, Quafi veró actio quedam tam

-

fan«

—

P—&

mmzc*ms TEMER ARDS,

322

P äa'?näjä fit; quämïä äuïsveügma;-äïï:ä

' perquirat infactum , æaïïüäätä*w;üäf

.

l

pelfimé incerpretan, Phacilarum illum,

ditiones & adjundt: , juxta illud

lter-

Jobi defe dicentis: Cazfato , quam ae-

.qui Chrifta covivio-excepit , Obferva-

m

,/þäe!m*ziz,dsï!gge?ta ! ase invefligabam. 1n 1

b.ige-

Icats

"4e, & videbitis,num vera dicam,Mag-

16,

. dalenamillesd Domini pedes vider,.

neítio autem cafu omnia alia fiunt.

"n

&impuranm Meretricem jadicat ; Pece

Iníquitas Peatapolitanorum tam etat

qu

fcandalofa, at-vícina omaís regto (ce-

catrix efl , nec deprafenticantim pec-

[

catticemeam.ctedit,fed talem , qu&

leribusinguinaretur, & gravítas. pece

ii

:—ä*e.guidem c&m ad Chriftum accetle-

catitam eratccerta ac indubitata , ut

$a

rit, emendari valeat ac miundati, Et

omnimomento éczlo fulmina pro--

Vr

vocaret: ;Deustamen anià. quám (ce-

— s&amen Magdalena jamtunc Peccatriz

14

k

leftifimoshoshomines condemnaret,

: Q(

monerat; urqus fuismet lactymiso-

illeram canfam

mnes animz fue maculaseluerat; nec

enuó explorare,

dunt

ipfam locum inípicere, & ipfemet

jn- futurum peccattix ^ furura erat ,

T.

enerme deli&i corpus & utut fa-

itautilla, que fatuo huic. A&rologo

di

"enusvidcbatur immunditie pleua,

mácommuni precogniram , exami-

de

2n

lacidifima &ella efet, qug velac He-

nare conftitait; De/cezdam &$. vide-

il

bo, utrum clamaorem, qui vemit ad mity

fperus (equi debcbat jattitie foiem

ii Inw -

cpere compleverint. Non quód Do-

H

uíquead occafum in qonce : Cilea-

M n

xio, quin & ad ipfum tumulum: que-

mino informatlones iftz , utait S.

u

Qque ut Phofíphorus eundem folem

Gregorius,fint neceffariz,cüm fciat

d

omnia; fed at nos inde doreamur,

precurrere debebat , annuaciatura e-

m

jusdem R efi ürtectionem ,íta uc& À-

qui tàm precipites ad proximum no-

cat

pettola, fi italoquí fas e&t , Apofolo-

"

ftramdamuaendum ferimur, r zobisl.

i '90

irtr

tumet

ecfaturss qui aMagdaleüa pri-

exemplum proponat , ne umalum boming Meor, o

müm deR efurrectione ecant edocendi,

Ante pre[umamus vredere,guau proba- — 4«

äüäm

fit

.NII. Deniquehuic judicium turbe

fé: / Femina aliqua. veftium ornatu ,

*

| hO

nenfolüm Jurisdi&io & Scientia de-

prz alijs excalta in templum veniats.

hs

eft, (ed otdo. etiam in judicijs obfer-

illico e£, qui ia corde faoafferat : ve-

]u

flishzc pretium venditz. boneftatís.

vati folivus, ex quo ordínis defe&u

".

perveríum omninó j adiciüm. illorum

'eft. ju-,vexnc»ru!amjuædam pallidiore vul-

" /:i

ck. Ante omünia obturum £n judiw

tu in publicocompareat, & fradis vi.

ribus;(ubitó quisintrafe muffat : hzc

LTA

2.

1

cem convertiteJllequife ipfumcon-

u

à.

*

matereít antà, quám fponfa: maci-

nber ftituit -Judicem , fimul etiam accu-

ov

zor, & 1* [ationis vices obit, quodin omoi fo-

lentà ejus faciesmeritó me facit fore

us

ro vetitum 2c illicicum eft, Pigtetea,

midare malumab ipfa malé admiffum,

Aliain morbumincidit, & aliquanto

uti dicebat Ar/ftoteles, Judex argen-

tartum emulatri debec, quí argentum

tempore inter focias pon comparet,ece

4

jl

verum ab adulterino digaofcat, &-

.c6, ait noB nemo, quàm belle acfo-

& onas

lp

i&c»ö"(ubtitäi Aadmc-dum inveftigatione- lerter ifta ateri ï'aj tumotem ,

(

agcaï—

fu.

t

x

w

400

o

DISCURSIUS: VIGESIMIIS QC.TAWUS;! |

:culié pofitum.

diffimulare nórit. ac

- ftinent a*gm.urm,urasi,e;nlïöw-,ünevmänänä

A

tegere, Paucis:licér venationeincor-

acriter mordenc,

li

fDercedem Opera-

de. humano. nemini. non. fit intetdi-

riis &delíirer exíol

vünt, GC peccacorum.

Cont

&um, neminitamenin eo venari mon.

Íuorum.maculasm

agnam. partem.cha-

], i

lubet ; & fi verz de(unt, eas

ipfe naíci

facit..

ritate.operiunt. |Horum nullà habitá

l ,gm

Ipfa etíam experientia.mille: de-

ratioae pleriquead fententiam decre-

ceptionum. noftratum. non. fatis. nos

"if

iy

]

toriam ftatim deveniunr ,

& quod in;

L

[T. 'Pv:-' "

|

l

, i

cottigit, quin. identidemin malé(a-

a

vftat

na judiciarecidamus,

Judicibus Lacedzmoni isr

eprehenfi g':m' lit: c,

.7.?'*/ -

f- h

Quoties judí-

n 3d

[

4

bæ

cáítis ,. rem quampiam,

domi velítiz

tuic, non fecunddm.: Leges& Juca, fedn &

fecundükn. arbitrium. (

Md

fepofitam , furtofuiffe füble&am, &

ac decernunt,.

um Jadicanr. -

p

cüm.eam denuo. reperiftis , non. fur-

VHL. QCitaretur fä'l?::eir;'- ääii té Reus

?

tum fed. veftram ablivionem. accüsá-

?

Pl-ztarybiu

qin

& purgariones.e jus audirentur,

-Sed

Kn

flis? Quotiesjuráffetis , neelectum.ab

U lex,.

nihibainüs, — Alexander,cia accufae

bom

hocillóve urbanitatis Officium.non a-

torem quempiam.audiret, aureim. u-

"M

lio, quàm vos. vilipeadendi ftadio;

nammanu obir:bat , cum di&o:

n d

poftmodum aurem. cüm. inquireudo.

hanc occufato. relervo:ntegram,

.Quis

TT

rem, uc erat, didiciítis, cau, non con-

noftrüm eft, qui in. judicando

proxie

E

Hippocs.

temnendi. animo. id. contigiffe com-

mo- moretniftum ferver? p!

EU

u u

periftis ?In morbisacutis. ajunt. Mee

erum gue

non.tantüm. defenfio. non.

adàibetur,,

Q

phirs 1 9, diCci admodum inceias «(l progano-

fed necadmi ttitur

$ Xcreditur,quàd:

à

fes ; eó quód humor peccaas tacillimé:

fedemmurer. Id ipí(um frequenrer

in.dubio. illa interpretatio. at optí-

Ü

ma, quz omnium maximé eft Gnifl a,

in judicijs ,. quz de alijs ferimus, con-

lilademum rara ac. folers prudentia.

ü

tingit: aut enim malum, quod.affz-

creditur ,. quzproinfallibili habero-

If

rimüs, nunquam füit;. aurmodó non.

mnem calorem. effe. fc

brim, omuem.

al

eft, Illaquzimpudica videtur, for-

febrim. effz putridam.

, emneém

pu-

" li

fan nonnifi aliquantum. mioüs. cauta

Uuedinem effe letbalem ;* üp

C lll-

: "þ [ 47(

ac prudens fait ;, autfi: qualem credi-

vís. zger inter. defperatos. ha

becur

iif

diftis, fuit, talisporró.non.eft, omnino.

anté , quàm. vena tadku exploretur,,

refipuit.. Inomni fer& eventu.noninifs

Difeixé Jasapracipiunt , ut in dubio

tim

nudum.malum intuemur , bonum au-

quilibet credatur bonas » aut fal-

tem, quod: eiconjunctum eft, intueri

T

tem: minüs. reus. , Quàm. fecandüm

NT

negligimus.Subje&tiZonz tótride du-

allegata & probata.

prefumi poffit »

n

asfingulis annis.hiemes: expe diuntur,,

Semper inob[curis,

1

qid minimum. eff,

L femper-

C

fed.& e(tatesduas. — Si nonpaucilho-

feánimur, | Nosautem in judicandis

mines.vitia quzpiam fualiabent, has

" aE

p

aliorum a&ionibus . alias proríus ]e.

Reg, 1ur

lin

benttamen etiam virtutes : fifcanda--

£t5 . adgenium noftrum accommo-

i

tà

lo. qnopiam. alios. offendunt ,. daat:

datas, alia Di

gcfta habemus, alios li«

trj]

samen etíam egenis. Elgcmofy-nas:; ab-

bros Decreiales , alios. Cedices ; &

Id

his.

T

"um

t a d.

r

Qu

&O0r

u

his contéà Próxi

mum, non tamen

Sacerdore Annam illam non Spiritat

contra nos ipfos utimur ; fiquidem ad

divinio

r , fed vino ebriam pronun-

"

exceílus noílros excufandos, beni-

tiáffscis,

Non foli Melitenfes, fed

Jltd.

B

— Con.

guas fententias admittimus, aliorum

vos quoque damnafferis Paulum il-

Ie

,5 demua. a0tem ambiguos annurus inter certa

4

*

lum Apoftolum, ut hominem confces

l

| fiogc jf, Hagitia nnmeramus, Infuper, qui ex

leragam ; qui vix à naufragio ad littus

umLH ]

de rer. officio Reos judicar, Ísmper magis

appulfus , ipfa mox inlittore parum

ledi

ad abfolvendum, qo3m ad condetm.

abfuerit, quinà vipera venenatíífima

ii

: J ais

nandum effe pronus deber, Nos fam-

moríus vitam fuo merito amitrerec

"

,.

perinclinacionem in finu fovemus ,

quame flu&ibus falvam extulerat, Vae

u$

ii

quà malimus proximum noftrum in-

caftifime Jadithe ; fi vos Judices na«

d

B

[

ter reosceafare, & in folatium mor-

&ta fuifst , dum pofitis viduitatis fucé

i4do

borum noftrorum judicamus, fanum

veftimentis, & lugubri vultu , cotam

uw

in Mundo hominem vix üllam reperi-

Íead hilariratem, & quantam poruit.

n

TL Hoc babemusin imalis folatium,ums-

ventftatem compofuit,nec alio,quàm

4$

quam inveuire Innoctntiam, dicebat

ancillà fuáà unicá , comite,totà mulie-

la

Ennodius. Imó ira deceptionis hujus

bris mundi pompá füperbiens in Affy-

avidi qmus,ut ne forté errorem dedo.

Cceamür , nonpsatiàmurad examinan-

riorum caftra prodijt , cüm interim a-

E,x

nimo volveret grande illud confi-

da aliorum fa&a , afiateftimonia,ma-

lium , mox facto ipfa compleundum ,

te

gis fincera & certa accedere, quim

impium Holoferni caput demetendi,

enfus noftros, quibus illico omnia

w

Mulfiráffetis faltem tacité vobifcum ,

credimus , etiam contra manifeftiffi-

Juditham nimis immatura. viduitate

mum Dei mandatum, quod inte

r pec-

feffam ire ad procos vel inter. hofles-

A

cata recenfer ; quód in judicand

o Ío-

quarendos, Ettamen veftra h»c fen,

À

0s

1à nitamur apparentiá..

n

!

Nblite judi.

tentia mapis falfa ac mendax effz non-

i

| P

24

'n. L

vare fecundam f.

cimm judieate,

aciem,þa(jnlluän ;«d:.

otuiffer.' Sed hoceftpericulumil-

f

ud, cui expofitus eft, quisquis fznfr.

IX. An fortaffis illud Deï;pfää-öepä'

üly

us duntaxat in. judicando ducibus

I

tüm miniis equum füit ? fi idem foz

lis babuiffecis fenfibus , quodnam ve--

utitursut fit judex audsx poriüs,quànr

k

re&usGcequus. — IVolire jadicare fe-Je. 7 .

ln

firum . fuiffet de illo Latrone jndici.

e€mud

:

Y

2 fæbiem;—; f[ed ]u/iam jedicinm OM

i?

um in Calvario Monte ad dextrum.

Chrifti latus pendente ? Ille jam acce.

X. Quod fi it

Á ig

ilfi v

a eft i q;uid- tandem

lo (

[

-perat Jus ftabile magnumillud Cs

Vos de iniquiffimis iftis fententijs pro«

l; Regnum. — Ertamen veftià fenten-

L

:

M n

tíà babendus foiffes

nantiatis, quas fepenumero in tribu

i

r

homo nequam ,

nali Phantafie 2c opinionum noftra-

mille mortes promeritus , perinde. àa

J«

fcelerum focius

rum contra proximum noflrum pro-

; qtem à Chrifli (ini-

^

füà foffixcranr.

mulgamus ? an.Judicium magls per-

Vosquoque cum Elj

veilum , acjoftitie contrarium repe«

Ece

zi

Á

AT, ökg(::eri Clyrïle Pl r T om d

"

402

--

DISCURSUS viäääïääs OCTAVUS;

£

FE

aAb FUC

éft ; magis preecipitatum defe-

DeninDavid : Difcerze can(aua ttcam

d

:

dis.

&u noritiz , magis injaítze ufurpatums

de gente uon fantia, Domine tl cau-

Pah

p

defcctu authoritatis ac Juris requiüzi ;

Íam meam judica, & tolle eam abim- 42»

n

hujusmodi temeritas vituperio dignií-

proba gente ifta , torámque ad cuum -

d

fimaforer , etiamfi ratiocinando veri-

tribuna] transfer ; "Dijadica caufam, btb

[

*

qti

tatem . affequeretur

