um, multaillis indulgent abíqs refpe-

QteAtlS,

nes non poffünt tantum in liis ve(tris

&uad damnailla, quz&filiis , &",*Eæli.mg.

äïmäatu*:'

ipfismet inde emergunt./ Qui diligit fie ,

effizere, quantum . unusPater , fi in-

&KSAQM

ftivationem fuam maturé. aufpicetur,

lum [uum, affiduat Wi fla g*t'/!.'z—. Amás-

UM

& poftmodum fine ceffatione conti-

ne veré filiumtuum, quem genuifti ?

m Duit

nuet. Noníinecausà Patres ritulo

ait Dominus, fac, ut ferulam (eütiat ;

7 ggmw. T

Deorum Fifibilium cïb:nþ'ef!a-ïi fuat : -

fecusenim fiel cortideas, mi(erum te!

m «

quidem filiifiliequeab ztatis fuz prin»

veniet dies, quo planges. Laita filium ,,, . 16.

Maximát

i

€9 paventem te faciet s Ludecumec, g,op,

at

(

cipioneminem gradu altiore conítitu-

tum credunt, quám Parencens fnos, à

contriffabit te, Prifcis eemporibus, ut

Mpf

quibus vitam accepetunt,Et ideo ma-

S. Hieton.refert, vix dum in lucem

s Btlf

gna illa auCotitas, quam Patresin Fi-

prodierant infantes, cüm illico fale a-

ieritm d

liorum faorum animos habent , facit,

Ípergebantur, eo Medicorum confilio,

eus. : P

ut fingula verba, ab eorum ore profe-

utillorum membra firma magis ac du*

&a,profundiffimé eorundem corda fu.

ra efficerécur. Noftrà vero ztatePatres

i, F

beant, ac intimapenetrent.. Praetered

filiosfuos faccharo potiüs inducerent,

1d.qu*

ipfa inftitutionis hujus continuatio

Quid mírum deinde, fi, cüm adoleve-

volfe de

magnum robur habet;id quod in fiml-

riat,omnium domefticarum | amati*

quet

li videmus: floresenim plantzvelon-

tudinum fons & origo funt? Tusde

»ioat, *

gémajoremex rore matutino quotí-

latera ejts , dum iufans eff ( verbafunt

fo'pltf

die delapfo utilitatem capiunt, quàm

Sancti Spiritüs (anépulcherrima ) —ae

exunáfingulorim meníum . pluvià,

fürtà induvet, & non credat tibi, €3 erit

g' etit

Accedit, quàd Parentes omnía (ua

tibi dolor anima, — Dum parvulus ett,

.

ltior

i

verba longé efficaciffima reddere po(

caftiga filiu

?

no)

B

m - uum !

kcüm adu

fuee

| R.P. Paulis «quers Cbriff. .Injïz-z/Tam.x

(LULARTUS';DE bECCAf.

124

: Amsöutiäus : pä'cmmgu

fuer

que infurorem verfam potum dediífe

Jl

it, voleteífefaijuris , nec verbis

cum dicto :jacci:pjc,ö; inalum damoné

p

dt

tuis fidem adhibebit, ratus. , fe

quo

bibe! Eodem temporis momento ia*

ce. fapere ,

& pro pane,

q

ligausípiritus infantem. invafit , nec

W

eum nuttifti,

non nifi fel reddet && a-

eum dimifit; donec. ad. tumulum 5.

maritudinem, erit tibi dolor 47

i. À-

[

Zenobii Archiepilcopi Florentiniad-

vertat Deus, neventosillos expería-

[-

du&usexcedere denique coactus fit.

!

. mini,qui concitantur mane adSoliso

B q-u:m-, quæ('o, Éuctum inde- Ípera-

ním tumulcuari felent.. Si

H

Bacton,

'tum ; diu é

us? etiam(t boni quid maledicta veftra

»

|bifter. , pueii veft:

i alfuefcant ab infantiá, im«

ii

j

coníequecencur, rimoremque aliquem

I)

,??Wg :

peria veftra

detre&tare juffis ve(tris ob-

injicerent, longé camen majus fcelas,

murmutare , extorquere quod vo-

dul

dum minus eos dedocetis,IfÍce execu-

lunt, tempeltatem mihi przfagiunt,

tionibus vellris docetis. Pracerquam,

[

veftram, heu nimiüm diu

Mng, - Y

quz domum

quód incuffus folis verbis timor pauló

gravik':rquc,

concutiet ac — quaffabit,

M p

filios (uos indolis ef-

óft in protecviam degenerac , fi tem-

Nemo mihi dicat,

| 44 d

Ti

(e admodum prave. omnémque eorí

peítatesilla dometticz noa nii in cafA-

—

Y

íum tonitru definunt,

- caftigationem in irricum cadere, Der-

A

lX, Noftisne , quando nimía

X ogitevos,

illoseriam verberíbus co&t-

n

-cere, & videbitis,

an non fru&tum fe-

hzc, quà erga adulefcentulos. perpee

ram urimini indulgentia cam fructu,

Vs

: Prö'va

veritatis veftra (itis relacuri, Stslriria

D

rí, £ virga di[ci-

& commendatione adhiberi / poffic ?

j

$2, If« colligatain corde pue

cüm flii veflri jam juventutisannos

"n

Ita difertéSpiritus

pliza fagabit eam,

attigetint, ld quod Deus perosS,Peu- Epb .a

qi

San&us pollicitus

ft.. Demus, filium

li

corte&io

li vobisinünuat: Pares nalite prouo-

.. tuümnon bonz effe indolis,

care ad tracundiam filios veftros ; in ls.

D

tua naturam etíam perveríam corriget.

enim plus plerumque efficit mifta ri--

W

. Ediam mel paturá candidum non eft ;

Y

J

goti lenitas, quàm indifcreta aufteri- , -

albeícirtamen, cüm percutitur. [epius

D

& agitatut.

tas, qua irrítat magis, Ó exacerbat oj

N

h3

Si hanc vobis quaftionem propone- /e4, 2j«

- NIII. Veru

m non parvusParentum

h

m,quibusuti in

rem; quenamaqua inelius citlüsve

n

umerus loco manuu

maculas abítergat & eluar,marina fal-

LT

beret, quid agit?

T

- caftigandis liberis de

ía,an fontana dulcis ? illico refpon-

»Linguam exerunt , Gad res ecíam

b

deretis: marinaalfa,tanquam magis

leviffimas, graviffimis in liberos exe-

actis. Nequetamenrem tangeretis,

li

N

crationibus feriunr,nec mentem. ad-

cüm oppofitum prot(us coatingat : &

n

'vettunt ad ingentiailla damna , que

ET

ntut, redundant:

ratio eft, quiaad hoc, ut macula clu-

ineos, quos execra

antur, neceffarium eft, ut aqua pan-

fj

iEelcl.-, E

Maleditlio matris eradicat fundamm-

numac línteamina penetret ac. perva«

lr

: ET

sademás, RefertSurius, feminam

lod

uzunius no&is fpatio omnino tri-

dat: quia veró aqua marina cralfa ni-

; Ut

plter

mium,fontana veró *;enþior eft,fit

zMa

ciesagrofiliololac gxæbnerat , denl-

7 la-räf,

o

z

at

x

OMMIT,

155

dädiiïc |

" Jud dici poffit, qu

ódia Priucipe damo"

»mont

. JMia minüs, hzc magis laver ac mun-

. de. ldemin corre&tione contingit.

piorum ejiciant damonium , & dum un*.

to Injr

"quzhom

inibus jam rarionis & diícur-

um diabolum domo gxtu'rbant,*pgjþf.

"

ecfant.

ülin3,

| Süs capaci

bus, quales filios veftcos ad-

rgm«foägä acc

P

IE

ultiores (uppono, adhibetur. Etenim

titiat

— XL Hiótenus animum meum vos

us (it

fiilla verborum quadam dulcediae có-

bis aperui, quo in illos feror,qui Fl«

ipcti:

diatuz, & aultetitas temperetur , lon-

- liosfuosbona non docent , mala non

' J—igä al

t üsfe in corda inGnuact , & ma-

; veliti

corrigunt.

Sedco gitaie,nihil mead-

- €ulas ,

quasibireperit,abftergit. At

quód

liquera

huc dixiffe, adeó multum teftat,

&

dcelüs,

verofi dura nimium, & oppido Crüe

contra alios a

fferam, qui quafi. deíti-

& u

dazít,nec penetratom nino, m&c þegc

nato confilio liberos fuos prava do-

emundat,

&rquam

N PHop. X, Et ideo hac

duo ejs:erexnaï;e*vita-

cenr, & quz recta

funt, penfi non . ha»

9 päulö

dicenti fetvore ab»

hz.4 . r neceffeeft,qua.

S.Thomssiin ebrio-

" beot.Quapropter fi

Áj te0)«

riperer in verba ,qu

z rem luculenter

/49.*: 4 um iráac faroreconfiderar, — Ecille,

ut mihi

li-ïn a

€o5, qui omnino & penitus ebríi (unt,

ob oculos pone

rent, ngO 3

fic enim rei. indignitas

. gon iráfci, eó, quód ufu rationis ca-

compatíamíni,

timi

pofcir. Quina

m autem funt hi. Pa»

zeanr, qu injuriam recens. illatam

?äïpf'

ipis manifefter,llli veró,qu. ebrii fnt,

tres perveríffi

mi ?

llli ante omníia ,

a

ntexemplo. Exem-

" jednonira, ut rationem obruerint to-

qui malopraeu

p&ïït l

tam , irafcuntur, eoque ardentiüs ,

plum

tantó €

fficaciüs perfuadet,

Q

v [

msannos

quia rantum adhuc rationis ac luminis

quàm veirba,

quantó faciliàs eft.

je

culis, quàm auribus credere,

o b

habent, urinjuríam agnofcant , non

ilt pWW'

autemtanrum, quantüm ! fufficeret ad

.f edam velimus dicere, verba le

"TT

- hoc, u fe, & iram (uam inofficio con-

maginem quandam ac operis adume

mula

brationem eífe 3 exemplum autem

tiherent, Ita plané in noftrocafu fe res

fe

, ul y

habet. NonnuliPatres ufque €eó. a«

ipfum opus ,

ac rem ipiam.

tll

more inliberos füosocccscati, & , ut

. dequantó efficaciüis rem aggrediturs

qui rem per fe,

non pet alium facit,

popote j

ita dicam, inebriati (unr, ut ceu ftolidi

Qu

& excordesomnem iis licentiam pet-

tantó etiam efficacius

aliquid perfua-

:Zfim i

mitiantablque eó, quód unquam con-

. der, qui facit,quàm qui dicit. Exquo

facild videtis,quám reverà

omne maij

) IC(PUQ'

tràmutiant. Aliicontrá eodem amo-

.Gg

ze, velut femiebrij, malum , qued eo-

exemplum, à quocunque veniat ,.

j ngewü*,

züm liberi moliuntur, non ignorant ,.

perniciofum ac exitiabile. - Quantó l*

gitur magis,

fieo. Parentes praeant ?

in al

. at cogitatione tam confusá, ut. impof-

opeï-

fibileillis accidat, intra juftz corre-

praterquamenim, quód cun&a

!

ra univerfim vim quandam habeant

ia

&iounis limites permanere: quofir, ut

modó increpando-ationis limites tur-

peravovendi ad imitationem , duabus

C i pu

mpo—

piter tranfiliant, aliàs in. Blafphemias

infüperex caufisopera Parentu

te-

y

center alliciunt ac tzahunt, Prim

g&,äh

,,-3)

net

h

ngmgan;:.g; nonmmgemö deþiisiilf;

Bbza

g

»c«. .DI$Cl RSUS DECIMIIS QUARTUS,DE PRCCAT, —

RUE

net fe k,ei-*pa,fte Parentum; hienim ob.

promovendz ;nam,cüm vosmetipfos.

perditis,mementote , non folos vos ^/4. 3.

ilrà

mognam

illam, quamà Deo in filíos,.

utcaufa -

ineffe&us , habent auc&tori-

interite. Sueur unusde Principibus ca- p

al

ditis: (cilicetnon foli, INon folet un-

tatem, in fummá apud fuos funt vene-

bon

quamevenire,utcüm exercitus inte-

Á

satione,Audiunt quidem liberi Prin-

gti conigant, foli Imperatores Du-

d

cipum, Prelatorum, Regum & Impe-

(l

'ratorüm nomina; quíatamen hujus:

césquecadant; fed, cüm audieritis

.fupremos Du&tores cedidiffz,fine ha-

q"äü

modi perfonz Principeseorum oculis

nonobfervantur ; non eam in ijs vene-

fitatione dicite, gregarios ad incerne-

Q

Sicut uuusde

rationem excitant, quantam Supetio-

cionem deletos fuiffe.

!Uilïq

Pä*izifcz;;z?ägs cadetis, Ri(um non te-

LUE

sitas Patris, quàm fuis identidem Ocue-

liscontemplantur, - Undequzvis Pa-

neo, cüm video vos neício quám ze-

Tha

Sïïom E [

'rentum actio fillis lex quedam e(tque

lofus, quin & minitabundos, ut filios

veftcos circa velperum, anté quám cue

ii

lu

abíqueulteriori examine ut. bona te-

cipitur. Alteracaufa ex parte ipfo-

—bitumeunt, ad precesno&tarnas come

p i t

li t

tum Filiorumfe habet: qui , cüm par-

. pellatis, ipfivosingenua demittite,

i 9D

& preces fundite. Tum videbiris, an

vulifunt , eb immaturitatem judicii

». ;of.g. lüt m

acratlonis omnia imicantur, & velut

liberi veftrinon idem fint facdturi.Esn-

Vnr

dem rationemtenete, dumDeum pre-

n

artis pi

&oriz tirones nonnifi eGypa

img

cari filiolos vefttos docetis, quamob-

i

"formare & exprimere nórunt, — Qua-

ad)

| ptopt

erverbisexplicari non poteft,

fervatis, dum docetis greflum. moli-

M

ri; hic nonfola verba profeitis , fed

'quant

umrobur habeat mala bonáve

UT

Parentum vita, ut

fillos fuos in fui

manibus apprehendiris; & cum ipfis

r

l

il

(füi accoinodan- ^ 5 If?n.

trahant imitationem : íta uc long? fit

-gradimíni paffum pa

D

faciliüs, eos in ratione vívendifimiles

: de, Obfervatum eft, alt S. Ambrot, ^ ^*

N

Lufíciniam non amecnius unqüam

A

D; in»

efficere,quàm in vultüs. lineamentis.

Ait Aldrovandus,eos, qui ftudiofiàs ac

«antillare,quàm cüm pullos fuos e-

(0

fe&' Íe

ducat ; tuncfcilicet omnium maximé

t

$^£« 60

curiofiüs Apum formam figurámque

árunt, caput Bovis, ex quopro-

.anxía acfolícita. uteos quàm optimé

ü

explor

doceat. Etveróil

»

Dnatz .

funt, in ijs deprehendiífe. Ego

lg, que extra fyl-

l

vam donii noftrz in caveis educantur,

autem mihi perfuadeo, fi quis intimas

k

animi latebras uvenis alicujus,autPus

nunquam eà perfeGtione canunt , quà

Q

ellz curiofiffimé introfpiceret , verant

alig,qua patrio in nemore füt progna-

ll

tz,hacuná de causá,quód przcinentiá

in iis Patris Matrisq; à quibus educati

lu

fant, effiglem deprehenfuram ac fpe-

exemplo careanr. Quo res íncítamen-

f

to vobisfitad vítam devotam & veré

Ecliqu &aturum. z filiis fuis agnojcitur vir. —

E

3Os

XII. Quamob rem attento. vitam

"Chriftianam omni loco ínftituendam;

m

veítram oculoexaminate, non folüm

tum autem pracipué, (i. Patres eftis

le& 1

qu

5 ratione veftra (alutl eafit conve- Matrésvefamiliz;in hoc enim ftacu

;

Yil

be.

gietis,

fed & corum, quqs genuiftis, - duglicata, ädbisqïoblifga:io 'acc;lïir*

ne

W

p

TTE

A

p '-Qïgïäm ;PRäD.mT; FiL.,jmucAï. Cömzvnï,

197

(45408

Ame vivendi,& mulib magisà malis de-

tes mané & vefperi hanc tís le&tonem Mar-

ov qos d

clina .r;cäi-;"ckümmgl äfgxeæ*g*p ïg- longé f;i;-.-

pralegunt ? £n Leodienfi Dicecef. pue- cant. a,

TTR

cilüs imitationem períaadeant, quàm

rulus Ciuiäam ab zdibus. paternis ab 8. prop.s.

n

bona; & vitaveftra pecquám fimilis

ertácat : rogarus,dum ejularet, ci

j ini

cum(taatibus quo nomine Pater com-

: ïüt,*l/ïïäat'ïeö-'Sï'atkuavïif.," qui ad ítatuam

s Du

efformaodam, fimul & deftruendam.

pellaretur, üt ad eum reduci. poffet ?

dieridr

defervit; mulió tamen magis ad hoc;

refpondit: Pater meus Disbolus eít.

qe ha

q-ue,*imjiiiüï!-fämïms babetur. Pratet-

Et quztua M',aïïs'n?!ubjeunxä: » ul ate

xene

- quam quód omnia peccata veftra ple--

diebant. attoniti: quibus 1 e: mea

yautit

rumque etiam filis vefttis maximo fint

n (&-

mDocumento, uti tradunt. graviffimi

tua? Diaboli, ajebar, ignarus qui4 di-

j at

ceret, domuseít, Nimirum cüm Ma-

r "Th-ec»lögi,'inüixi ve:bis illis Domini :

i fl

&Tbom. Ego um Domins,vifitaus iiazgzimtæm

-ritusdomum teverfus objar gabst con-

ZXofiat.

àm a

Pairuminjlts, Echinc, uut pec«.

jugem, hísuti verbis confueverar, Tu

JHnge im -

$ com.

catafectetafint,non omnem. ex hoc

verus D aboluses, Uxor vetó objur-

mitüte, -

duuc loc.

capitetimorem ponite. — Qusnró igi-

Exod.

gansfilium,creberrimé dicere folíta

bicit a

19 $

tur magis,fiea publ.ca funt, &in na-

erat : Tureverafilius Diabolies, &

nE

torum oculisshec enim Intrinfecz ma-

ambo quandoque in rabiem acti díce-

gt

.. Aitiz acgravitati, c

oïfmagionæm.habent

bant: O qualis eft domasifta ! reve-

- adjun&am.

$

s

mmeb-

ranon alia quàm Díaboli, Ecce quan«

-XIII. Pofitis his verita

täb-;xsqais (e

tum referat, Patres. Matrésque atten-

i mOU'

( r

contíneat, dum 'confiderat exiguam

dere, quid domifuz loquancur. -

:

"illam. curam: quátor & tanti vivunt

XIV. Maximé autem certas quafdà

dn-^

abíqueullo remorfu, primi iniquita-

: -&Q'bfbe:nasäaquendijfo:mu!as-cavete.

ino

[ Hl

Àr

mb

I

tum omnium, quzinfamilià commit-

Etenim.fi vos patüm commoven n &

unqüam

. auntut, Magiftii?. Aanonverum di-

idcirco exiguamillarum rationem ha-

«€0? quispuerum illum docuit , Dei

fs &

— berds,mementote filiotum veft:orum,

nomen indignis adeó modis ín irá tra-

in quibus mslocum non levíum femen

at

€are , priusetiam quàm illud agno.

eflepoffunt. Cerve , cüm ferpentes

opit

x l

»

Ícat?-annon mater, quze ad . fingula

. devorant, nuilam inde nocumentum

peue vetba eodem abutitur ? quis do-

. caplunt; abftinent tamenab iis, cüm

lgcancu

cuit Corpus & Sanguinem Domini

la&ant, ne catulís adhuc. teneris no-

i, q?

21

]

blatpheman

o- compellare? an non

ceant. AS*mlcafi*gätur;eü omnís excufa-

g

Pater?. qui;uttimorem filiis incute-

toParentumillorum, qui . fibi licere

(ineni

ret; & obedientiam extorqueret, hiíce

sutumant,hujusmodi, interpranden-.

m

facrofandtis vocibus continuó iram

dum & cenandum, verba "proloqui

; &

fuam exoneravit ?. & Ín qua fcholàá il-

in coroná filiorumfüuorum, non a.

gendi

. le& illepuerulusinnumetisper. diem

ter, quàm i foli ín cubili & thalamo

; 05

vicibus Diabolum evocate didicit ? an

vetfarentur, neccogitant, quód | id

j n

quod adultis, & rationem,

güäinMua-'

l

mon in fdomko. þaternä. in qua Paren-

Bbs

cþff"

l

do

s

z

N

198

DISCURSUS DECIMUIS QüARTtïsï DEPECCAT, —

?lhus

. o vivitur, jam expertis,cibuseft, ve- - citad malitiam hanc pleniàs appte-

pü

D

Benum fit adole(centibus Mundum

hendendam,Oleum, quoputius eft, eó

adhucignorantibus. ^ AitS. Thomas,

etíam efthabiliisadodorem aut fae-

um

in przlíis contra caftitatem, primam ,

torem concipiendum earum rerum,

(übit

u u

. quztubá fignum pugna der, effe Cu-

quibufcum permifcetur, — Echinc il«

lotum innocentia, fi tamen aliqua eft

tiofitatem: hác enim cüm pueri val-

Pzior

: de (Eimulentur ; ubique rerum ceufas

magis me terrec: Ledetur. quaf Vi-

N

habui

gob, -1] fsi

— nél[e percu. iunt, Er ejasmodi Curío-

nea in primo flore

botrns ejus, O: quot

f

fusmt

fitas. lübinde eos. impellit ad. prímó

adoleíceu uli vixiafantiam egreffi Ba- 33

4

-

/ï;p:c(c:a,ndgm 1

ptífmalis lanocentiz primuni: Horea

n

dum v.qhmt inexperta.

guftere,

2

$

deperdunt!. Etande qua(o algens iit-

W

fi Pätr&ä&s ac Marti-

u

XV. Quod

hzcpruina, qux vinez hujustenerrie

busincumbicadeó cautos effe. in. lo-

m2 germina ram fabltáac ceudá morte

Wi

Ngncndb,' vobis disdicindum relin-

pr ofternir

?

nonaliande cerré, quàm.

D

:i

Quo,quanta opus ficfolicitudine, ut ne-

ab infauftoParentum czlo , qui dum

ii

fackis (candalum prebeacur,O fi hicta-

paffionibus fuis £ena laxant, minüs,

lig

cendo percipipoffem ! ac, quia idfie-

quàm ipfz beftie, verecundig prafe-

LC

ri non peteft, cogor loqui, Ingens l-

ferünt. — Audiíte hiftoriam, fa&um

äläkæ i

hmen

sesribile,

Macareus

Sacerdos.

haco

lorum conjugatorum incogitantia & -

P ;75. "UWVPI

temeritaseft quifilios fuos eodem fe-

Idololatra, omnis Fidei tam Diving

Q

j

Hiff. 59

«umnodulecto Gnunt decumberes

quàm humanzg expers, ut magnam

-

i

quid.

abfque eo, quàd confiderent graviffi-

aurí fummam opud fe depofitam face-

licin

mum damnum, quod inde provenire

ret fuam, viram fomnolfopitum jugue

dottgn

Pfxï?ïf L7,

Á

porcít, imó & re ipíá proverit. An

lavit, & jugulatum terráobruit.. H«c.

lat

$$ 16,.

.nunquam audiviftis, nonnullos in-

dum facerenparàm penfi habuic dao-

lt g

. fantes cum dentibus nafci ? Volo di-

rüm puerorum prafentiam, eóquod

&&älbn

€ere: noncumannis hanc malitiam

paucorum annorum effent,

At mul-

Netut

aliqui difcant: fed materno fecum ex

tum opinione fuá falfusett, | Hienim.

bllyi

utero efferunr.

Erraverunt ab utero,

duo tenellifratresexiguo póft tempo-

$,Biev is

;

Wono

epadvVic

Decerm annorum puer.qui eodea cum

i& foli ira interfe colloqui ceeperuntz

A^

al

22l £ 4, nütricefnálecto dormiebat, fponíam

Euge,faciamustantifper , ficut fecit.

m

Paternoffer, Sicubi inter eos cone

psdCel, quin & maiem reddldit , ipfe pater -

(in

p t44,8. prolis non multüm femicoris. Ex quo —

ventum eft,mmoxnata minor in rerram

q

licét colligere, quam rationem DEO

Íe extendit, & fomnum (imulat; alter,,

p

isquenatu major, eundem Patris. cule

reddicuri fint parentes illi, guí dicunts

fïda

ceonfo dNom efü periculum ; inmocentes fuat,

trüm arripit,& in fratrís jugulum tam.

D7

Inis, z, , Quin imópericulum tantum eft, ut Sa-

alté adigit,dumfi&um itef(omnum ve»

li

E

riffimáà mortemutaret, Attonitus even-

cris Canonibusres prohibenda (i vifa.

M

. Quodeorum innocentiam attiner. ipfa

tu fupe:ftes in pl

us effundítur, &

U

€orum innocentia magis capace: £s«

horrendum clarnat ; cüm mater ejula-

aibgc

p

x

| "».æfm /ïPkAiD'iCï-,Fïïf.ï- fEDüGAT. CöI»idzviii*ïf'..ï 195

i

-:ähus excita accurrit,vídensqae atrox

aquam fuoé p-me-oäwrfre, fed infus

APPW

fpe&aculum , alterdm. quidem neci

psraquas t—urb.ac.wtäus,vicinïæ ; quid E.

ego erubeícam, liberetiamnum , &

T

datum, fratrem alterum cultro etiam-

i fe

num fanguine fillante. armatum, íta -

inipío Hore javentutis? Itéireprehen-

TCX

fabito dolore & rabieextta fe capitur,

dite, & jejunium fatuco ventre przdí«

u

hin; 1

ut eademculiroma&aret eum , qui

Cate !

iqui d

prior atrem jugulacet, Nac hic faem

XVI, Quid i autemPatres Matrész:

ub T

habuicTragaedia Nam nuntio hoc tti--

,queäifra.:'Hu,.d-[canäaï'qmï indírectam,

quod filiis (uis danc, dum mala in. ea-

j

fiffimo adMarcaieü delato , etiá ipíe-

elli -!

j

fucenuis conícieutie ftimalis agitatus.

rundem przíentià faciunt, etlam di-

Borem

indomumirrumpit,& uxorem haftá

re&tum adjungerent , acdifertis ver-

bisinodísque manifeftis ad m:lum eos

gms i

per «P'e&'*ig adadà humi morxluafn iter-

ttgtt

nit.Sed & -i«p(g*M ag (Lzarüs juffu com-

inftigarent? Fittamen & hoc, usque

jamortt

prehenius aon (olüm cadem hanc jam "

adeó,utipfi Cacodamones, Pacentes

manifeítam confeffus cft.(ed & illam -

non paucosloco primorum ac- preci-

q,uzm

üi dum

ha&enus omnibusignotam :pro quo

paorum Procuratorum habeant, quí-

(10Usy

utroque eamatroci Facinore digaam — busin causá zternz perditionis liberae

mercedera recepir, carnificismanu ine

rum duantamvis adhuc

1

, 'fnhofcm- ;

præ(e-

fa&lim

famem morcem perpeífus.. Quid ad

tíum, urantür, — Scio, quódab utero-

Ri

hcomnes vos, qui hiliolis veltris, &

matrís plerzque &liz/ vanitatum fta-

N

ll«

eoruminnocenug tantüm tribuitis?:

dium (ecum ferant; at quis.illas magis.

;DWM i.'lif"

qmid dicitisad hzc? Sinon obftante

confirmattimulátque,quàm Marres,

ngnam

hac innocentiá ad tantam támqueabe

30 fict

qua ineas magnis clamoribus inve« -

horrentem ab hum*,a'nähamrä crude-

huatur, (i quando exquifiti ornatus

p jg

i

t

iita.em malis exemplis permoveri pof-

viderent incurias? SiMatres hujasmo-

funr, an putacis,eos non faciliüs ad. a-

di vanitates & fapetbiz ftudia matu«

ii du

&us longe magishominum geniocon-

1& repreheaderent, & libid inem iftam,

n

lol*

venientes,magisque facilesac deleta- -

quà videri volunt, in tempore. repti-

biles índu&um iri ? Si Pater fuà uxore.

merent, non dubito, quín hujusce ge« -

Hi gniw

non contentus etíam alieng infidietur;

neris propeofiones funditus éfiliarum -

d

an filio difficile erit, patris exemplum .

animis extirparentur.Sed-pro eo,quódi

yperut

fequi? DePaganoquodam $. Augu- .

illishzcfua £tudia exprobrent, illa ced

"I

ftinusefert, quód, cüm Jovem (uum,

neceffaría isproponunt, ultra omnes

T

quem pi&or rarpia. perageatem de-

etiam, ut mos nüncfert, mode(tiz li«

q terra

pinxerat , conípexiffet, elarà voce -

mites,eo fine,ut inveniant, quibusop-

T at

exclamátit; Egobemuncto boc non fa-

tato matrimonio jungautur, Etfic non

qis o

ciam? homo ícilicerde plebe, cüm

tantüm nonprímulashas levitates ex- .

jum u

talia Diifaclant,

Ita omnine filii: fi

tirpant, fed maximá induftri promo-

ynante

meusPater,jam magnenatu, & tho- — vent, damnümque, quod miferrimie

wsevm—'

nte

;&i'(dciam/- habgas,con:en:us --nagïe&" his animulis,accrefci,:, infuper habe

N

dítüf s

Fit

« tj

du

SN

ES

s

-

200

':stcu&sïüs; -D"EQCI QGS QUARTUS, DE P ECC;AT.-. :

Fic igitur, ut dum muliebri hoc mun-

. docent, quaratione omni

dofupetbiunt, aliud nihil animo vol-

bt

*

J

Y

nistesconfe&cenir. ——

vant, magísquenilil a

n

ppetant, quàm.

p

XVIIL Dæinääqgidïdicc

mus,fiMa-

Lt

videre & videri; & fic omni falucifere

trem talem etiam r

2

eperi-:c-?dïät,— , quæ

gtï

infpirationi víam . pracludant , atque

filiz (u honorem ac pudorem venum

n

impedimentum omnium, quz Deum

exponeret. quà faciliüs aut. veítes,aut

L

inter & ip(as eff poffunt, ponant ma-

detemcompa:aret: — Resifthzcadeó

ximum, aními elationem & tücoremt

tertífica. eft; ut verba mihínon fuppes

30472. ::

Quomodo vos poteffis cvedere , qui. glo-

lii

4)

tant, quibus eamfatis explanem. Di-

i*

D

j

YiAm abin

:

ftus,

vicgm accigici;'? "a-iïlz: Chri- cam folummodo quód fij

:

uxta fentene

M

tiamSalvatoris illeme: e:ur lapide moe

- XVIL. Neqie hic co

dty

nü&üur : ;xh; 5,:;

lati przgravatus in mareprojici, qui

enim ad oculra tantüm

pereundi pe-

in lu:

anima qualiscun q;ila fuertt, . (can-

Gd

ticulapetducuntur, fed in. manifefta

dalum: przber ; an non Mater, qug a-

Y

quoque prizcipitiaaguntur, Pue i-i'a;pf

" himam innocentem , & filiz quidem

reperies, quz aut Congenità fuà vere-

l;gglz

. faz perenni exitio exponit , mereatut,

N

cündiá, aut fragilitaisfuz ex anteactis

. ut non lapis mol

aris/fed mons integer

flun

conícia vitam à Juvenum commercio

.. coilo alligetur ?

zemotam vult agere; cüm Mater, qua

P;mb

XIX, Sedadres minüsffa-ne&äsjæ-

plus quàm alius quisquam eam in pro-

deamus, . Etiam ex Patribus non de-

:«um í

polito confirmare deberet, prima eft,

faat , quí officio, q;uö-d:ä ,Lucifef*o ime

&uiyx:

quz folitudinem illam difturbat, ac

flio

pofitum gerunt, beae fungantur, ac

identidem oggerit: oportere erga ome

n

. ftrenué filios (uosad interitum promo-

T

nes effe s ffabilem, non mifanthropam,

veant,

Nam,cüm adhuc renerí funt;

nonita refugam; fore enimalids, ur

bcr;

alfuefiun: quandoque filii4, ut dam-

neminem habeat, qui in. choreis eam

lhte

num non folàm. aliis inferant, fed,

honoret, neminem,qui favore & blan-

quarepererint, etiam domum fetanr,

il

E

diriis dignam aftimet, neminem , qui

. non fru&tus modó & olera, (ed. galli-

Sponfam velir. Memini me audire,

lc

nas quoque, oviculasque bene paftas,

nobilem quempiam tedz fumo petti-

Quid adhac Pater? forfitan cum To-

Do

ferofuiffeinfectum, — Praferebat.:illi

- biáfene inclepaces manus invehitur?

.tf[pe

nefaríns quispiam facem ínter tene-

4

- Forfan,ne rem furtivam tangant;ptOs

1

z

:

bras: quiti viam monftsatutus, reip(à

?

h.j.b-æf*?*; Redde bedum. Domisnis - fnis ,

fjj

T() þ: 28

interim fequentem propinato forbilla«

Quia non licet nobisaut edere ex furto a»

Pt

tím venenetofumo enecabat, Non

li3uidant contingere.Contraria omnía,

credo equidem,idipfumMatribus pio-

- Fatum approbar, & non tantüim cum

Y Y

politum eífe, càr

u filias fuàs peftiferá

. &miliáfeftum diem agir, fed & íinge-

hn

hac directione fedacunt; reipíá rameu

- nium fücunculi laudat,quód indu(tria

li

Idem praftant, cümeodem. tempore

f *

Ts

» hac ratióe probárit,Quód fi puer

WDPC

ad morcem -gpien'?c eas deducunr » qua

»uts redeat poft confradum , aut

s

. bene

W

k

Q:Jä

p

201

QUE IN pRAszTm 'fEbUCAT. 1 COM,M"I'?.,-,

tjïi*&g

ägiiä:&biziäiamimæræmi cujusdam fui

Servatores expetitur. De vobis fuas

caput, habet . encoisjaften Patrem:

etiam querelas San&us Spiritus inge-

jlt-

minat ; quia;cüm vos ipfe elegetit ad'

3 qæüæ .

genitor, & fi quis in pofterum tibi mi-

przparandam ejus infpirationibus ln

venum

rendis

fliorum veftrorum animiís viam, vos

nasingenerat,fac, ne in confe

lt

illam obftruitis,De vobis San&tiffima

manibus alter prímas lhabest... Me-

alb

morat Suetonius , quód Caligula Ro-

D«i Mater & Vivrgoxconq;üerizm; qu£

fappe

dum de vobis (pem concepit, fore,ut

manorum lmperator, cüa; de Drufiilà

. De

dubius hzrerec, anex (egenita effzt,

in Caii vacuasíedes novas colonías

entene

an adulteino pattu edia ; quadam

ducereuis, videre cogirur. , quomodo

d: mQu

veltrà defidiá pauciores indies inqui-

die viderit , quódtenella íua Diu(illa

d, qi

in ludo cum aliis Aulz pucllis collifa

linos numeret. A'ngäli quoque Cu-

h

,- n

aa(

crudeliter. illarum| vultus. unguibus

Íftodes de vobisconqueruaturs quo-

qu£4

rüm cuftodiam & aífiftentiam , quà

faislacerárit..— Movithzcres ita Ca-

q:uïdemf

liberosveítros protegunt , fruftra-

l-lgu;i,am*,.*. utillico in. ejas amplexus

XeQtUf,.

ruerit, dixerícque : nunc , nunc te

mini. -Sanáti etiam , quibus Socios.

fübtrahitis aternz felicitatis , vow

Lmz;ggï

filiam meam credo, ^ Sic.quidam. ex

Pauibus evi noftri; fide uxorum (ua-

bis indignantur, QCivitares , Rese

;Ras-&-

rum fide ambigerens, eredo omnem

publice , & omnes Popali in E

0 av'

fafpicionem ponerent, cüm primum

conciranrur, utpore quià veftrà eda-

&W m'

"Ritoram fuorum intolentem petulan-

catíone majora bona, quàm ab. ipfis

tui; V

tiam referii audirent , & corvorum

adeóLegibus ex(pe&abant, nunc auté

[peíua excidunt, Quz omnia,6 vos

QPIO—mO'

more , illosprolegitimá fobole ha-

nen)(üüh

berent , quos poft aliquam temporis

nec dum movent, ipfifiliiveftri, quos:

3

e

g*zeli,j 4

üt dam--

intetcapedinem,(ibi colore quàn fi-

Ícandsüzatis, vos execrantur,

9.

i, f

Patre impio queruntur. filit » quomam

millimos,hoc eft;nigerrimos viderent;

mfert

E: hic ille modus eft, filios er

praptþr:zjllgä»füm"in epprobrium, — Et

Seondi,

u

6]

" gaïli-

hoc educandi officium facere -

qdodaam elt hoc opprobium? certe

Deo, qui vos filiis:

tempor aiï'eïfä.onr eft, quod citó trans-

nc-?äüä&

veftris gxæpo w t-

Y

$

an T*

teíponde:is?

:

a

€àt,. fed (

[

irernum, quomiferi ín. -

3

"ub

st

XX. De vobls qui

Inferno zternüm obruentur -

ficitis,eternus Pa er couqueritur; ut-

damnationis fententía in eos fuerit

gwfiPFO'm.;'

DA* 121

l; m!)u,

pote, qui vos foecunditatis fu. parti-

lata. . Ewg,z(ælmmm approb"rium*, ub

jl

cipesreddidit, & maximum illum. Pa-

videant [ænaþ?r. iHag ig.ominià ac *

dedecorecircumdar, hoc. opprobrio

jonm

uis titulum commuoicavit, quo ta-

i a

mennonnifiadanimarum ruinam ab-

dchoneftati, ecernüm lamentabuntur:

Fiiii malé educari & contra PatresMa-

[2

utimini, De vobi: E.lius quoque atet-

nus conquer'ur, qu. , cüm vos. fa

ttésque,malaeducat onis csufas prins

ind UMZ

p

cooperaro:es fuos.ad. hliorum v« ft:o*

cípss, qüe(tus ingeminabunr.- Exe-

1tum falutem elegerit T« atoresz,non:

ciabuccu

[* Ql'l Ce-

j M

"k"üi'»,ugxx:;ilg;þ ,quieus

E

C«

a ?itg

AK;/B. Bdu/t-Segk&:«::Chy-;/?; 1n/zf.ïom.f-

—

202

* sDïäbüRSüSüEGtMüä QUARTUS DE PECCAT.

exequantur. Cerieftote, quàd ,&

þ:iIf D)

: ubgtg xlla, fgüæïgos lactácunt ,

diem illum,

.quo in lucem effafi funt.

cum Filiis veltris ia inferno carcere

compingemini, nonalium , quàm Fi-

De Patre impio quersntuv filii, — Uda-

lios veftrosCacodzemonem m;gis tcu-

;nam;]e»icfl.ämïabum,mi(eri',j hzc aobís

forsobtigilfet, ut Patrís loco Pardum,

calentum habituri ficis , nec alium Filil

P

& loco Matris Leznam na&ti effemus :

veftri,quàm vos. Quaz cüm ita fint,

faltem ab his non didiciffemus Deum

muneris veftriratio aliam curam, ek«

blaíphemare, & vitam vivere homine

a&iorémque diligentiam tequitit ,

Chiiftianoindignam, Quódfi nos vi-

quám Filiis veftris educandis impen-

dacís.

Primoillos d.e Domino Deo

tá corporis exuiffenr illam nobis mot-

offerte, & poftmodum eosceu res H-

tem intuliffent, quam totá &ternitate

lius cuftodite, acantealiaomoia Chrí--

quafiturí, nunquam fümus inventu-

à

ftianorurh Myfterioram , & redcté vl-

ri; nonillam, quam zternüm fugie-

vendi cognitioue imbaite. Donec &

!

mus,quin ab illdunquam . velp ailiise

[ L

unumrecedamus, Totusamor, quo

ipüi, & vos íalutem confecuti. (ipft

ij

per obedicutíam veflris imperiis pre-

b

nos profecuti funtParentes noftrí;aliud

palïl

ftitam,vosperbonaexempla ac mo-

[

níihil fpe&tavit

quàm ut in terrís com-

modiüs viveremus: at qu

am acilita-

nita falutaría iis exhibita) per omnía

X

Y

ht ieniprt

gternitatls fzcula mutuis benedictio-

tem ex omnibus vitz hujus. commodis

[

M

nibusgaudeatis, ac in c&le(ti glorià

RD

habemus, f celo excidimus ? De Pa-

P.

?

ffiliis nec fine ratio-

domum ac familiam ftabiliatis (inein»

iT

treimpio queruntu

Ht

Patres carnificum

— teritüs periculo eteinum perete.

"n

Va

'mïtur*aym.'

"ï " VE

,plisDamo iï.'i.þg'su,ärud*eiioigug munus

2

Y

i(

h

-

3*

^

..

g

i

u

;

hh

z

'

^

N »

(

b

N

oO

:æ.

ex

A

V,

Kai

X

A C n

vl

QU

N

€

À

A

f

^6

€;

f

//

XN

e

ä'

Z . EERA,

- 4

F

E Lj

u*

-U

"m

w

üa(

R

2

M

o

r*

155*

&

aMl a

»

T

NSM

[6

e U

b

ET

d-

— —

i

u a

Z n5

gt

LU

*

NSS

3

;

OA

NSNSNNSSST

bt

R À

El

N

)

2

D ALEN d

ETU

A

SS

A

fib

u)

tuy

Áh

fite

dt

lt pl

f

"m

W

DISCNURQ

as

—

s

m üg*??: ) 263 ( 35se 8

:

"T

—

d

| i

HESHIIEAIHES GT THONIHUE DRRT MA M

"m

AC

im'ïl-. l

st

i

. DISCURSUS XV..-

imFil

r n

4 : x

N

1, d

Dggemz;wzæ p

rum'ddmi:tu'n:u;.

;uf'ri't i

222 Aglcntumefïamm e&'

neficl um«;-V'i'täm à Pa rentnïöuys* accepit-

mpen-

o

L

) De0

- omni&: Gentium có-

— fe, eft tamen oppidó imperfedtum ; &&

-

—

d

ideo, ut ad(uam perfe&tionem perdu-

TET

(en(a: eceptum, non

C

IT

ï

poffe fiiium ex aquo

catur, & omnibusabíolvatur numeris;.

Á

N

X

edé l-

28

Parentum. beneficia

aliis duobus non levibus peccatis. ob-

Af L ,

n

viandum eff, quz in. prafenti propo-

onec &

compenfare, Quatd-

EW

s, mbl benefieus 4

nere decrevi, quzque ubià. vobís e«

u (ipl

"U. Muid /äcez;it* félin

mendata videro, cuncenim veró cree

jispre*

MH paire / acceptis. dignum . fecit, Haic

dam, quód tírülum Parrum a

c Ma-

& 10

«ommuni do&inz nonrepugno, fed

"ut veram ampleétor, eamque meo af-

ttüm ex vero. promereamini. Sunt

omat

aurem hzc duo: E—tim'u-m':' Negare fi-

didio«

a

fenfuaffirmo,Scire rantiim aveo, qua-

liisliberratem, quam jure concedere

i gïm'xä

z

le bonum (it vívere, fi non vivitut be-

[ineite

ne ? /Von e[l bonum vivere, fed bene vi-

oporteretsalterum veró 5. libertatem

eüo

Seneca l ppye, Exhnicivoxeft, in cenebris fuis

iisconcedere, quam jure oporteret iís

3. de be-

