chos oleum & operam perdítutos.

pendereunicé, Ita DEUSi pfe cen-

Wil

;161 51'6;"

propé omnem, nifi Patresfamilias

i

Dodiy,

— fuit, familiariter cury cará. fibl Qquae

remetiamadjuvent - ab his. enim.

.dam Ánimálocutus, Exedebar illam:

&hi

Cäri(l;

magis, quimdquibuscunque aliis,.

Sanétus dolor , dum perpendebat

aut falus, aut. exitiu

K

m liberorum.

j 4;?&;&&:1.-:19:99;; hulm* ræ;atis mores

bení

ggndeg- Íem g*iræg*rn dB

hif

N

-

1

pE NECESSARIA LIBERORUM EDUCATIONE,

185

i.

bj;-id'eræ

: fLV. Authoritati famme, quáha- — indoles dulcior ; quàm vítis ; luven-

ACQUC

*s

&enus affertionem. meam ftabilivi ,

tus tamen modas et , quo radicibus

€

D aC

tas

z

accedunt rationes duz , qua candem

. -veueno ínfectis hac quoquevenena

prinis

faciunt manifeftiffimam,

Prima eít ,

uvas progignat,

E diverfo, la&e fe- Theophr]

lul

vos do- 4e plaot.

quàd 3 primis annis bonum & hone-

mina emollite , &c experientia.

mellz

cebít', faaviores femper Inde

frudtus ^«5 19

fum fequi.fit facillimum : akere,

dullar

quód etas adultior illud cum fumma

Dafcituros. E refosec, vefperi ,cüm

; t

difficultate coofe&etur. — & prima or-

omaisfamilla congregata eít , crebró

C gra

diamur 5 Sratue alicujus perfectio

k )rcpezeta pulcherrima illa San&i Senís

qum

unde pendet ? pendet magnoperea

Tobiz verba, que mox referam. PrO

aclils

p-rimïs'i-fcälpti i&ibus, & lineamen-

quàin dulcisladtis loco illa forent! di-

itiotf,

tis rudem in materiam indu&tis, Eft

(ertà pronuntio, maltos etíam , & fe-

jb deln

aütem-ztas Juvenum faxi inftar , &

ros poft annos (uavitatem eam in morí-

fudur

Tob. 435

quo ítatua effingenda(it , apta ad

bus ipforam fe prodituram : Omnibus,

lil

admittendosduétus omnes vítiorum,

ajebat ad filium , dsebus vite tna in mren-

m»&fïf

aut virtarum , qui primís i&ibus in-

te babente Denm : €8 cavene aliquando

/

prati

ducantut ; & authoritas illa , quà

peccato confentias ,

€$ pratermittas pra«

t£De

Parentes erga liberos natura ipfa in-

cepta Domini Dei noffri : auc omitcendo

s

&ruxit ,id efficit ,. ut hortationes au-

bona; quz pracipit ; aut perpetrando

agu*äos*-

ditz, exempla oculis ufurpara , longd

mala,qua verat. Omni tempore beue-

h 3

efficaciffime influant In! bonum per-

dic Deum : €8 pete ab eo ut vias tuas di-

u hw

inde , acmalum. — Eam ob rem tan-

rígat, C omnia con[ilia tta in ipfo per-

ibete

eum poteftatis DEUS contulit Paren-

maneant.. Quodab alio oderis fieri tibi,

C

vide ne tu aliqnaudo feserisalteri, INoli

n»b&ib*,&f

tibus increpandi & c*aäig'mdï, . ne

ä';:aiJQaam hi pretexere — exculatio-

avertere faciem tuam ab ullopaupere,ita

jbatl

nispofiat , fiabhonefüfemitaLi-

.

enim fet, st uec àte avertatur. facies

buinete

beridevient -

L

haudaliterac Duci-

Domini, Quomodo poteris,itaeffo mi-

| guäm'

bus Exercituum. , ne quid & ipGi pra-

fericors, — Si multum tibi fuevit, abums

onetu;

texere, & in alios culpam conjicere

danter tribue:: fi exiguum , etiam exís

poffint, jusac poteftasplena & inde-

guum hbezter imopertiri 'ude v animus

Ü fp&s

Quae

pendens

io milites concedi . íolet.

luppleat , quod maríupio defuetir.

Si cui vefttüm beatà. hzc fors obti-

oncor

Fuge periculefam pravorum confor-

Paro«

git » ut reQ honeftéque educaretnr,

tium, & in cun&tis negotiis cuis £onfili-

J

jitoros.

nullo non die gratias DEO agat , quia

um femper à.Sapiente perqnire, qui i ad

id ab eo ratio poftulat

L]

La

man&ribinon fuerit, etiam ex longia-

lls

absque bae

.epim

enim edacatione foret, | verocft lon-

quo ilium confule, Hacc erant optimi

g8 fimillimum , nullam indolis pro-

illius Patrisfenfa , qua vel dum 'vnbia

penfionem ad bonum quidquam

recito, lacrymas egr& ceneo : & fi ejus*

goguf?,

^

fuiffe profe&uram,

Nullius plante

umenta atque monità

ce gener

i-.s. do;

Z

NB,

idene

a ER;;P. Segneri Chrg'[f. f,äj?r. Tem, 1.

FE

k-

As

A DI$CURSUS DECM&S TERTIUS -

identidem in familiis Chriftianorum

indoles praclara Ín msores corrptlf.

L

ll

audirentut/ , Ó .quàm faciem fuam

fimios degeneraret

*

fic & tellus 1.

[ifjl

non multorum annorum ípatio Or-

malé culta pro. hordeo avenam , proziil i

9&11

bis Chrftianus mutacet

LJ

!

Regnaret

ttítico filiginem , quin & infelix lolium Praf.

E

in domibus fingulis Pax , non difcore

quandoque gignit.

-X h EDiüfü

D)

dia : Templa forent. locus Oratio-

LA

V. - Multam prolnde dixit , qui

1

nis, non gartulitatis -

3

& veibo ,

Matrem dimidium. liberorum dixit $

—Aviff.' L

Chri(liani futuri. effenc. Chriftiani ,

Dimidium fiorum eff Mater : n

r

3

f

ia Poliz,c.f-

pleniinquam amore mutuo ac ca«

tamen fatis dixit : fepe cním non

il

riate , pleni obfervantià & reve-

dimidium tantüm , fed plus, & propé

Á

rentià erga communem Dominum,

totum eft... Càm rumor' percrebue-

d

At filiberi pro eo , quód eju(modi do-

rit defiliá, plenum dedecoris facinus

T

cumentaaudiant , sícque ín(tituan-

ausà, nemojam culpam omnem in

s

tur ,ex Parentum ore audíant verba ,

filiam: conjiciat? pró quantum in

li

ea Mater habet ? fi. hec.

to. eo ,

quz vel Mahometi. fe&atorem , aut

Q

Atheum aliquem dedecereüt 3 mi-

quódomnesillam adfaltus. & ; cho-

l

Tümne elfeporeft , íi viram eorum

reas duceret , vultum aquis odorife«

risablueret, januam domeftico Dz-

qii

magis-beftiz , quàm hominis vitam

N

l:

eífe inveniamus ? Plante i(te vene-

moní, períonam amantís induto,

qu

num ipfis n radícibus imbiberunt;

aperiret, à primismox illi annls fe-

lu

fperari aliud non poteft , quàm ut

duló inftilláfet odium peccati , igno-

D

fra&dus ex iís naícantur venenati,

mínie metum , publici fugam , cau-

Enrins

af

W'enceslaum obfervate & — Boles:

tam agendirationem , pietatem ift

ü

"

49 'vim/.

laum, Boemiz Duces , fratres. Ger-

Superos ; (í eam docuiffet non crí^

iln

manos, Ill, quia ab Avia Lud-

fparecapilles , fed. animum confef-

hi

milla , femina San&iffima , educatus

fionerité expiare 5 non arridere ccan-

feuntibus ex feneftra , fed manéà ac

Pl

fuit, evafit & ipfe San&us : hunc

by

quiad teneris inftituit Mater Dra-

vefperi DEI Matris opem implorare ,

d

homira , ínulier confceleratiffima ,

an creditís ita turpiter fuiffe. lapfu

(

ram

:5

e

Nen nafícuntur fcorpioní

ram &ipfein fcelerum palzftra pro-

tl

fecitinfigniter , ut vel fratrem parri-

chele , cüm mordet : jam ante. ijs

armacus erat.

m

cidali ferro ma&aret, Videmus non-

Quisquamne (bí

D

perfuadet ,

prava hzc in publicum

nunquam hominem indole optima

N

moribus eífe depravatiffimis , & in

exempla tüm coepiffe , — cüm prorus

ii

ublicumexemplo noxiis : qui ejus

perunt ?* non unusízpe annus abit

li

rei caufam ad upnguem exquireret ,

inter tam probroforum facinorum

Ti

domi illam invenirer , in qua is eft

meditamenta & apparatnm ; & ne-

educatus, I6i, que vidit mala, &

lo

momonet: tüm folàm , cüm igaem

lu

oreni

qgæ nonaudivit bona , fecerunt, ut

jam concepit guniculu;, ad frag

illam

he([

m

x

a

X

pE NECESSARIA LIBERORUM EDUCATIONE,

187

f»'i::ipti[.

giffe, Matres illas , quz (cdalo in

lÓ

; muläcohorre[cft mater, páterevigie

j ze!lus Mi

lat, & uterque eum. proditorem ap-

idincuberunt , ut San&os Deóque

pellat, qui t

antum dedecas in famili-

quám maximé charos haberent libes,

dlolium ^

omnes turbavit,

ros, tales eos etiam effeciffe,

Ma»

DI

am intulit, & agnatos

atque aliorum ludibrío expofuit. — 5i

ter S,Clementis Ancyrani lium fuum

Martyrem defiderabará ceneris annis,

, Qu

*

autem ille perfidus eft. ac proditor,

€ur, cüm no&urna accedetet ad con-

eáque causá identidem ei narrabat

dixit: "

5 BO

venticula , tam feftivé illi plaudebads,

certamínaaliorum iaclitotüm Martye

D. Don

rum 5 actriumphos; & Martyrem tan-

t

àm excipiebatis hilariter ? Quare cüm

; propt

familiaritatem non optímam parabat

dem, & ip(um celeberrimum , habuit,

tebut«

deferere , non. tantüm eam ad . rem

Mater S, Ludovici Galliarum Regis

faclnus

oprabat unicó,ne ullà graviore noxá

nonjuviftis , fed ftudios? Impedi-

ynem i

viftis etiam, ac retinulftis ? Ingemi-

fiiius Deux offenderet; & idcirco cüm

um in

fcitemodó & flere; fed alios à me

adíomnum capiendum abituro bene

) (0,

precaretur , inculcabar | identidem :

quzrite, qui veftras - vices doleant?

'cé.

ego bonà veftrá venià , ne fi velim

Fili, mortuumtehisin brachiis . vide-

lrifee

quidem , facere íd poffum ; cüm

re mallem , quàm lethali noxà obftri-

| De-

videam vosmet ad fecurim illam ,

&um: &habuit quem voluit , intec

VW ,

quà affli&z prollratzQque. res veftre

Regniflorentiffioi , quale erat' Gal*

ac illecebras

adi l.

fant , manubriam aptáffe.

Qui

llatum ,

pericula .,

nunc clamores , qui (irepitus pott

innocentem,

5,

E£dmundi

Ma-

j g

um C?u'

cafum ! minore fané impendio ille

ter & ipfa. virglnem. cupiebat filium

füum,& talem ut haberet , dlinez,

ttem lt

caveri poterar, - Diferté pronuntio,

filios. vettros acfilias tales- femper

quam ipfi mittebat. , fuppelle&ili &c

fon Fd*

| conkt

1

fore, qualesillos vultis, Deümque

veftibus, dumliteris operam dabat ,

Jere t

plus minüfve collaturum gratie , ut

adjungebat nunc flagra, nunc veftem

L

bonifint, prout magís minüfve at-

aut cingula fetofa

3

obtinuit, autem

pand Y

ploritt ,

dens veflrum in ijs educandis (tue

& ipfa Virginem ín paucís : illaftrem.

dium faerit,

[c [gpfuj

Obíervate modum ,

Et(icaliz identidem alizQue extitére

quemolitortenet. in aquisad rigan-

x

Matres prudentes ; quas fingulas enat-

[cof?iom

"

ane )

as hortifui plantas derivandis ; ca-

rarelongumforet, quibus beata ejus-

maleminítio , feu foffulam excavat,

modi(ors obtigit: DEUS enim . fan«

ge w

per quam ille decurrant, ^ Idem vos

&os earumfines promovebat;conatus,

ublfcüm

inftitutumtenete: veftrà paranda indu-

fubminiftratis opportunis auxiliis,

, pxomi

adjavabat

P)

»

czleftísque fuz gratiz

nus g

fltiàeftdivinzgratiz via ; eáque non

minorecurà, quàm copiàíin Libe-

donatantà menfíutá ac 'c'ppiä commtt-

cinotif

, g

rorum veftroruca anímos . derivanda.

nicabat, quàm ampliac capaces erant.

Ecveró , qui ín Ecclefiafticis fa&is

falci, quos ipfz effoderenr,

Arque

erit fe

adeóhinc re&é arguo , veftras de li-

Ftag??*m

þgfges non ef , memin

J

T

beris

il

PA

128

DISCURSUS - DECIMUIS TERTIUS. —

z

liberis ve&rls querelas, querelas effe

dpeptus fit, - Cul id lmpstand:

Ü

T O

b

de vobis ipfiss tales.enim filii. veftri

L:

fto illumtempore alligafferis cateng, - ;

eraünt, qualesvosgandem illos fedulà

f ficco paviRfetis pane , nec ferascone.

"

educatione effeceritis.

4

fe&andi aviditatem , eceasodoras —

"

WI, Ut autem evadant Ita bonl,

tu perveftigandi vím perdidiffar, Re- Hom.1e

T

neceffz et maturé ordiri ; — priüs ni-

ferc $. Bafiliss , obtinaiffe olim con- wft,.Hexit. |

tl

mirum., quàm atídum jam durüm-

(

fuetudinem , utliberorum, cüm

que fit lutum3 quàm enim eít facile

"tertium annum expleffent , ftatura

li

lnitio , & ab annís illis , in omnem

exploraretür , ut inde conjc&ura de«

&;201 /

partem cereís fle&l ,

bonos reddere,

7

fumeretur , .ad quem magnitudinig

li

tam id difüculter obtinetur , .cüm

termínum grandiores effent. perven-

!

jamobduruére, Atque hzc altera eft,

turí ? experientià enim. cempertum

n

quam propofui,ratio , utveftrisani-

eft , parvulum trimum tertiam ha-

Ti

mis infculperem emolumenta, imó

berefature partem , ad quam olim

qi

neceffitatem , educarionis falutaris,F7-

virexcreícet, |Videor mihi nonabere

h

Ut

h

|[À

Iïca'l/.,y,

E

lii tibi funt, DEI verbafunt, ersdisdos

raturus à vero in divinandá menía-

M'llll e ä

€4 curva illos à pueritia, Aliquot poft

ra ,non ftaturz corporis, fed morum

DEU

annos agnofcünt non raró parentes ,

malitiz , (i (imili conje&urá uterer,

T

.

.etiam magno maloíuo , quàm noxía

& vifo filiole inobediente » nullà in

t

toti familis fuerit negligentia , quá

faperos , nuilà in Majores reverenti&

$:

t

ufifunt, eàmque emendare , fedíeró

ac pietate , & infignité nequam ; nul-

ntg:

nimis, de(iderant. €wrvaillos a pue-

loecrandi metupropuntiarem; triplo:

tüi

»itia. Ubioccalluerint , omnís jam

nequiotem , frenique magis impa-

in F;;

diíciplinz intolerantes erunt : &i re«

tlentem fore Juvenem , quàm nunc fic

i

preliendere voletis , ipfi reíponde-

puer, autadole(cens, | Liberaret me

à

bunt duiiàs : fiincrepare vehemen--

mentiendi , fallendíve periculo Spitie

U

tiüs , ipfi vix,ac nevix quidem ma-

tus ipfe San&us , quinon Tuventutis

U

W A um m

nusávobis abftinebunt ;5 — fic ut mi-

tantüm, íed & etarís decrepitz pro«

ü

fer Pater, mifera Mater, majori malo

gnoftícum de(íumit ex. adolefcencia,

tl

"Adolefcens juxtaviam fuam,etiam cim

cavendo , fibi i pfisï«ïattm dere debeant,

— 70?);

*

hi

Atque hic eft infignis ille fru&tus ne-

fenuevit , uon recedet ab ea,

Avertac

d

gligentizin educando , quà fadum

bonus DEUS ne liberi veftriáreneris -

Jigj,

eft, ut malo remedium jam nullum

affueícant vitiis :".plcrumque juve-

l

fuperet. Er ingemiícamt fübinde,

nes deteríores erunt , & , quod pef-

acetbéque doleant quód liberos tam

b

fimumef, ne (enes quidem d fe ip»

I

jmmorigeros experiantur !

Canem

fisalijevadent : Montium eorum in-

E

Ti

culínz , patinis & ollis affuefacitis;

ftat, qui finufuo igues fovent , qui,

Pt

& conquerimini deinde , quàd à

quantumcunque multa nive' hiemis

.

a

3

1

. aut adþ eam.

non -

vänaci?,ne abhorreat

tempore undique oþzegamut. &

QU

mi-.* .-,

X

P ——

J DEÉ &ïwäääxkn tmäïqkïm EDUCATIONE. A

ium,?ä;

i euipüstamen Intus flagrant, quàm in-

currit, & opem infimisprecibuspe&u-

[avit. Et, àquo tempore, quzfivit hic,

a,

/. smediis caniculz aftibussligrárint. Ni-

Tattone

— «misquàm rarum, ac arduum efi ,ut vi-

nequam Spirítus filiotuoinfeftus eft ?

"b infantia, tefpondic Parens,Itane ab

s 0dop

.. tia, quenobifcum à cunis creverunt,

;ä,l; N Hm

infantiá? ó nuntíum infau(tum ! Sed fi-

mobis premoriantur, Id fermeufuve-

lm con."

mit,ut altiüspenetrenr, &durisnoftris x

ftamusnoshic, & inveftigemus , quà

causá Chriftas id Interrogavit ,, quod

, m

-offibuspro medulla fint , nec nificum :

*

e

lat

fügide cadavere tumulo inferantur.

eum mínimélatebat

hoc ip(um re-

Qà de«

Offa eius implebuntur vitiis addie[cen-

fponfum manifeftat : voluit enim , ut

tüdioit

Sb,20,

tie ejus, CÀ cuma eo in pulvere dormient,

qui gratiam fupplex petebat , ex anti-

41,

ID

"VIL, Heu miferos Parentes , qui

qui & inveterati malí. maguitudine,

magnitudinem difceret prodigii , quo

xp;rmm

«am grave malum tam parüm cu-

4 f«

rantoccupare; & miferandos liberos,

adillud perfanandumopus erat.Quare

n olin

-quibus obtingunt Parentes tam. igaa-

vos etiam càm querituirParens aliquis,

vi 1 Nulla non Eclipfis natute noxía

filium inblafphemas voces prerumpe-

nabre

Bielpra-

1etlile

déit. l.

et , aliztamenaliternocent : nulla

res idagite: quzríteex eo, à quanto

tempore protervus ille. ejufce fortís

Ortmt

$5 7«

autem illanocentior , quà Sol primo

mane à Luna obtegitur. .. Non. aliter .

D«emoneim fecum circumferat,qui lin-

t,

Mi

omhnísquidem noxa gravis, que Deux -

guz horainisChriftiaui voces ejufmo-

difuggerat , quibus magis impis vix

ttenvi

-*hobis aufert , nocer gravilfimà , quis

neget ? nulla tamen dici poteft de- -

Luciferi in regno audiantur 7 (1 repo-

T fd«

tripla

trimenti plusafferre , quàm illa, quz

fuerit : ab infanti : à primis inde an-

in préimaetate adaittitur, in íís, qui -

nis vocibustam (acrilegis affaevit: (ua»

impee

ync t

— fibi ejusmodi culpas familiates zed--

dete,quzío,moefto Parenti, ut adChri-

ftum opem rogaturusfe conferat ; nec

ret me

dunt, Oktclipfin faneftam ] — in fe-

tosannos fua damna prorogat , cAm -

enim vir ullus R eligiofus fuis Concio-

;Spffi'

entütt

o in pulvere dormient, Quare cüm

nibus, nonfacer Arbicer monitis non

- quis veftrüm audieritamicum delibe- hortationibus,aut alíis remediisCurío,

'entia,

zis fuis conquerentem , ex eo Id quz-

quidquam in.eo curando proficient, SÍ

^

Pt

Matrü harum aliqua queratur ; filíam

um

rat, quod Chri&us Servator ex infeli-

220&

cl illo Patre, cujus meminit S, Marcuss

fuam effcontem e(fe; (ermonibus peffi-

ertat

eneris

;Maro,9, 9. hon errabit, .Duxerat is filium

mis anfam prebere; gravem ignomíni-

fuum energumenum ad Apoftolos,

am famillz accerfere ; fateatur autem,

J

juvee

"

ut poteftate , à Chrifto in ipfos colla-

non tüac recens natum malum, fed ab

ipt

vnfantia craxiffe originem , jam pridem

felp

tà, ejicerent poffefione fuá malum ge.

nium : fedfru&ra id fait : Damon,

amá(fe, fpe&are & (ípe&ari & fene-

jm i

ftris , jocarí cum adolefcenibus, fo-

prater morem , tünc vicit , nec loco .

; qüi;

ce(lir.. Parens proindetum, quàm un-

lam cum folis verfari , «cüm id

yietil

clam & inícià Matre fieri poterat,

f

pod

L

qualïn ameg,ï maftior ad Ch::iüqm*ref

E

n

N

—

j

-Dzäïc*'u

j

R

:

EX

Sus zciMts TERTIUS.

^

O te infelicem , teponite , doleo vi-

II

t

i

ces iuas ! malo tamen tuo reme-

^W oiadfü

W

dium in te

au:'s vä&'xgäüikaïäg;ö

Ó

rris non fupperit ; dn calo

omnem exuiffet humanitatem , ur

illud quar

€; à DEO opem poftula ;

eï

primüm iftud vulous , quo libero-

Matris Vitginis Implora. patroci-

rum fuorum Animas pravá educatio»

nium: flipem in pauperes eroga,

ne vulnerat , fentiret parum , ad

jejuna, ora, promitte DEO , quz

alterum faltém , quod priore haud.

fperes placitura : id ni fiat , Stygius

quaquam mípüseft, animum adver-

hic laícivim Genius cruciabit filiam

.

;ä

tat, quo feipfum ledit

9

atque íta

hanctuam non tántüm Juvenculam ;

h

omni ex parte rebus füis. Invipilec,

féd cüm. Marito nupíerit , vim ac

Àn enim eft

quifpiam , qui fibi per-

k

imperum geminabit : & fi mifera

Vl

fuadeat, fieri dificulter poffe , uc ,

có uífque, vitam

produxerit , ut ipfa

quemadmodum aon paucí filii Pa-

[

:

jam famulari fuo cerpore Szygf non

rentum füorum noxas ín Inferno lu-

li

pofüt , internuntiam sgere volet ;

lh

Lj

uDt , ita & Parentes plarimi luant

domi íuz teget infanda flagitia

3

noxas fuoram fillorum .? ^ Nimis

D

facétqueut habeant, ubi fine inter-

quàm pronum eft Íd accidere ; atque rj -

fl

pellatoribusalij peccent , ut. horum

utinam raró accidat

*

!

n

Refi puerat Mirats

faltem in períonà rem. gratam Orco

Florentie infamís muliercula , cui $9. Ree

N

faciat.

4b siufantid,

$

z

Quotidíana

Benedi&a. nomen

LÀ

" hec ali

7

q?uanäof"?

W

aípectabilem DEI Matrem habuit, at -

expetientia ín bono perinde ac malo

affirmat. illad - Tarisperitorum axio-

in benecoptis firmaretür, & hec ab -

Ó

ma: Primtiplum plus femper effe ,

ea audiit. Reputa animo , filia,

li

quàm principium ; fzpe bonam to-

quàám benefica in te faerit DEI mife-

-W

tíus partem . effe, & trantüm non

tatio , quzteretaxic 4 flimmis fn-

li

/ipfum' totum. Cuimgäþ vei potifima

ferni, in quas pre multis digna eras.

|

&urus,

pars , principiam efl, Fidà proinde

ff 4e

agl , &permittit, ut in eas przci-

memoriátenete, quidquid hs&enus

pitesruant , quipaucioribus , quàm:

Or:g.

inculcaví.

Si fslutem eorüm ama-

guris,

cu, flagitils fünt obnoxii. — Hic ipsá

tís, quos genuftis , idante omiia

node Florentiz quaterni motientur ,

agite, at ficeos educedis , ficut opor-

& acernís addicentur fuppliciis. Suig

tet; agíte otitem hoc maturé , ídque

etiam fingulos üominibus expreffit ,.

ob duplicem ha&enus explicaram

indicavkque , quz exitij eorum fa-

ïïg

caufam ; primé quidem , quia facile

tura effetcaufa: has inter nomina-

l

eft id obtinere, càm tempori incipi-

vit infelicem Patrem", qui rogo illi

li

tur ? deindeveró, quia mora omnis

erat addicendus ob negle&am libe-

noxia eft , & obtiaeti jam nullo modo

rorum (uotum curam,

Quid jam vo-

li

poteft,

. quodfuo tempore fuit neg«

bisvidetur, am rara (unc ob negle-

«

reune

lu

lä&um,

&am ef:iuc:azfgncm &ternüm pe

:iagm

*

1

ov

v ?'39.:—

. DE NE&SSARIA LL&ERORUM EDUCATIONE,

proles ínnumeras gignere , quibus

fïgmlexähpïa , (iquareraos inter hu-

Infernüs impleatur , Matresautem

u";kï:ä

]

jus noxe reusunuscft ] Neque catu-

Chriftianorum effete nullam Czlo

u

am affequi arduum eft,- Gemino.

fobolem gignent ? Tetrent te dolo»

x capitecenfeo facile effe- , ut multi

llbete

res pariüs , && non magls terret te

tücatio

Patres , multe Matres eternüm pet-

eant

.

La

prímó , ob peccata à liberís

padenda peccatí tui foeditas , quod

ïuä,d

T;ertu'!f!iianus exiftimiavit genus. ho«

corum admiffa;. (gicundö ob peccata,

hd-

micidij rante atrocioris , quantó mae

qu& ipüi liberorum causá admiferunt.

?

L

AHomicidgj | feffsuatie

:dver-

Er quíanon pauca peccatorum. ejuf-

gisfe&maï-i

Apol.e.3d

E it3

efl , probibere na[ci : necvefert , natam

modi occulta funt , tanto gravíüs eft

pller

quis eripiat vitam ,

an diflurbet na-

periculum, propterea , quód hoc ip fo

[ pete

vix ulla eorum habeatur ratio; nemo

(centem. — Àn cerrent. te. dificulta-

, üt,

tes educandi partum, quem genuifti,

deilliscoram Sacerdote fe. accufet,

i Pa

nemoilladeteftetur , multoque mi--

& non magis víres fuggetit fpes ani-

)o li«

nusíerió illaemender. — Quare , ne

mam celo lucrandi ? Quis unquam

üant

Agricola tam in(anivit ,ut merendi

muneri meo defim, veltra (alutís pro-

limis

movendz ftudio texam h?c catalogum

laborem , manipulorum. p-ängæiua*a

& meffis ubertate compenfatam non

tque zj

bene longum , príma perinde , ac fe- -

?

letat Mirdl

exi(timaret

L

Peffimumautem eft,

cundzfortis peccatorum, ipfum rezum

Á Qä;x $5 Rf 4

ordínem fecutus.

2

quod nonnunquam viri quoque non

m

A

minüs defipíant ; ía quibus pertur-

—FX. Quod igitur a

d peccata fpe-

ïüihüf

bationis vis adeó vel ipfas ijs ingeni-

&at, quz filiorum gratiá & occafio-

w d

ne Parentes admittunt , conringít noa

tas à naturá verirates pervettit , ut

Elia ]

sató, uthec ipfos etlam . liberos prz»

plane vzcordesreddat. — Infevicnatu-

[ mife-

xvéettant.

Primum , quod ftulca illa

raParentum animíis ingens & vivum

jis.Ine

Puclla, dumnubit , fibi prepofitum

prolis de(idecium ,qua meritó & fles

n eni

thalami conjugalis , & fru&us amo-

habet, et , ne' liberos paríat 5 &

; præci"-

ris mutui, quofe Conjuges. comple-

quamvis hoc animi decretum pla-

, quim

n perverfum fit, creícit tamen lem-

&untur, poteftappellar, — Hocau-

-

tem non obítante ,

fic matería timo-

( :fpsä'

percum tempore 5 vel quia familía

entuf

plus, quàm vellet , au&a eft ; aut quia

ris, quod. fpei effe debeat , & non

s. Ois

pariendi diffücultate (zpius jam ab ul-

pauci , viliffimotimoreadadi, fponte

renuntiant privilegio fupervivendi

vefity

tíma vire lineá parüm abfuit, ÀAn

m t

liberos non vis ? cur igirur , cüm.

inpofteris, — & vel poft mortem in

ynith«

hic ficprinceps conjagii finis , nabere -

filijs à (e progenitis fefe confervandi,

080 ï"f

Morteuseft Pater, €4. quaft non. eff

voluifti2 fiMater tua & ipfa fic de-

; lbt*

lirálfet , quomedo tu nata effes ?

mortuus ,. fosilem enm reliquit. fibi g,

m vo

liàne igitur Tütcarum , aliorümque

£5f fe-

3e4. —

?('.

ïna,

pl

O&*»S.dcinää cxpiii;e: H-ag

verette

k;l.ïxüdelwiung conjuges non —deüxncgt

-s

5

qua

run)

/-H.ï"

1

395

DISCURSUS DECIMUS TERTIUS -

qua cmjäges;eægogicann , utaffe. -

lt

audet (acrificantium WIATLUÁA, Cl füt :'pf'ïæk

quaritur , quod propofitum habent,

nocentior pedibus ,quibus BÍHS, qii nds

n ii

'a;:.dz

ut inquam , familiam ( fic ením lo-

faebatur ,occifas eff,

quuntur ) non evertant fobole plus

:

XI. Progrzediamurporro , & cogi

EUA

&quo numerosá f fatis fit dixilfe,

temus factum nafcl : non bic pecca-

n

abominanda, quz eà causá patrant ,

tórum finis, fed initium eft, Multz

k

: vph

faeinora, vel ipfis beftiis ignota . effe:

fiqnidem Matres , ad

!

u

evitandas , qua

y

unde homo , qui , phrafi lequendi SS.

in.. fedula

eduücatione

exandanda

D.

Lirerarum, fimilem fefacit jumento

fant , moleftias , eodem cum tenellís:

lità

infipienti , his fagitils equos effce-

LR

infantibusle&o accumbunt ; quo. fit,

nes& omne alíud magis indomitum

ut fubínde illi dormientibus oppri-

Qu

beftiarum genus fuperat; - Ponite de-

mantur ; aut uüberibus tamdiu ade

(utg

inde

3

Matrem illam festüm con-

motos retinent , donec ipsá la&tis co»

p

ciperes tum illa haud fecus , ac f

piàfufocentur. . Nec nulla Marito-

utero circamferret pondus inutile, &

lum |

rum eo ingeneteculpa eft 5 H ehim:

üiin

non Animam rationalem , nullo ía-

nec uxores talia fa&itantes ferió. core

av

tis pretío aftimabilem , nulli non

rigunt, nec, quo par eft , — verborum

fumd

periculofe exponit , nullum laborem

ondese admonent ; nec advertunt,,

lg

devitat, &, ne deviret , etiam ne-

etí re ipfa fobolesaliquando nonprzs

h

quam Marítus imperat, Aique ex

focetur , id tamen incogltantiam hane

d

hoc hominum genere nonnulli taim

non fatis purgare ; fedhoc ipfum po-

]h

ï

nihil hominis habent , ut uxoórem

tiüs, quód nullá necefütate,nullá ve»

r Q

gravidam verberibus malé mul&taze

rácausá tali difcrimini fe & fostums

p

non vereantur, Sanétus Cyprianus

exponant, argumento luculen:o. ef-

ii

alis Novati Harefiarche — 8:gitijs

Íe, non paucos & Chriltianis proge»

buy:

etiam iftudannumerat ,^ quód uxo-

nitores exiguo DEI offendendi meta

Wt

rem calcis i&u abortite fecerit, Et

teneri

3

*

cüm in vitz à fe ele&z

N

veró tam indigné tulit vir. San&us

conditione, veluptates tantüm & com-

to]

atrox hoc facinus ; ut illud non le-

moda confíe&entur

Vulà

ferre recufent,.

t j;u*is tamenonera

vius duceret eorum fcelere ; qui Diís

&t

immolárant, & pedem , tam immane

XIÉ. Crefcit exinde fo

Eäeïes, &Hex

tüm

&c barbarum flagitiumaufam , magis

infantia eluctatur ; cüm illam Mater

at

confceleratnm pronunciaret , quàm

fecumin Templum ad. rem divinam

Orthi,

illás manus , qua& metu adactz Ido-

defert , & ipfi pracipué Matri- , &'aliis

Ubum

lis thus adoleverant $ quarum tamen

Inter preces. impedimento futuram,

'ïihmem

manuum crimen Novatus ipfe nullis

Tomm rei divinz peragende tem-

Ofen

expiati lacrymis , nullo quantumvis

pas impendi: illi componende , blan-

viti

Epb. '8.;

ferio peifectóque dolore | purgari

ditiis deliniendz , arrideado , corollà

Q

£, 24

eo fci-

[

P;oifc aäirmaþ-aæ ; £ düwm?"f&f?f&

g.ræfawriätäärcþimm:sicnfdo "

IOgu;

- -äc;cæ

:

[

m

DE '*Ngcäss—:ma mmwM RERDU-CATIONEZ- 3* as

f

. licetfine, nealijsobturber, — Cur igi-

gerit. . Sed curtanto furore fzyitum

cítinldolum, ín quo culpe pats

q u 7?59

4quidomi non.relinquitur, fi dum ad

an cauía fortalfis

— "Kemplum defertis, neceffitas maui

nulla refidebat ?

X cogïw

- imponitur, Dei domum nugis ejus-

Idololarigiptum fuit? Haud fané;

Íed. materia tan.üm & obje&tum, Quía

: tcas

modi profanandi? Interea creícitPar-

Mulia

" vulus, & quia bellulus eft, ac infigni-

tamen Dei locum rationetam indignà

tenuerat, (atisid fuit,ut et(i ab omoi

, Qu

tégratiofulus, haudaliter ac idoluam

londa

culpaimmune, minimos in pulveres

"faum,illam parensuterqueobfervat,

tenellig

&inoculisferc. - Mater non-tantüm

red:gerecur. lNec ego ignoro, Puel-

lum iillam teum non effe immoderati

:

yo fity

eantem non cortigit , fed ne. feire

.0

illiusamoris & affe&tüs, quo in illum

ppt

quidem poreft, ià Patre. cortigatur.

ia ab

Quinamorehajusfuz fobolis ita. cae

Mater fertur , quiatamen hac occafi-

one illiusinde à principio tam multa

dlis co

pirur, uc Dei fató meminerít; non fo--

Matitoe

admifir, &cadmittere pergir índigma,

litum precum penfum petfolvacs noa.

Ài etim.

.. divinis Myfteriis. confuerà. frequen-

moriatur fanà, moriatur, & illum re*

vertatur in pulverc,ex quo p auló ante-

io: Ql«

tí$utatur: — atqueita fenim (ine fen»

eborum

formatuseft, Interim pergit plorare

funullum aliud ,. quàm animz pro-

(tttfy

prix negotium mínüs. illi cordi eft..

Mater $- Medici negligentiam accufat,

autimpetitiam ; morbum dereftatur,

p

Hicipfeamor ín leges Juftitiz, quá

alijs liberis obftringitur, peccare co-

calpá in trivencficam aliquá conjicit ;

a us

limpe

git ;filie quidem difplicent ; quia.do-

de feautemnon queritur, nec illi ira-

fcirür peccato, quodfolum vera fuit

ul

te, quamaccepturz funty fiilioli. ejus

LÀ

. patrimonium. minuent

3

hlij vero

tantz ja&turz orlgo & caufa,

& f

*

euo

shj, quiapartem ejus fibi vindica-

XIÍL Patrum autem amor, non

tamcener quidem,nec cam fat impo-

p

bunc: tantaque hzc Injuftitia fu-

mit incrementa, utDeus ad' infa-

tens eft; ut ifte Mattum erga liberos?

ndr m

a

^ num Matris amorem puniendum ,.

alteratamen parte nihilo hoc melior

tollat évivisitum filiolum, & pate

n &ton.

ett,. ljs fiquidem providendi, eos pro-

vulumhocidolum, quod in —Matris

movendi , & opibus inftruendi pre-

£ onerà

texiu Ávatitiz inanimo locus datur;

animo fupztiorem vel ipfo- Deo lo-

u

cum obtinuerar , evertat.& - humi

& cum eà cui fceleri. locus nonda- g,

ïes. g

affligat. Tum-- enimveró infanis

cur? 4dvarogzibil eff fceleflius i Deoal- 10, 94 -

p us

ferenticredimus, Scelus nullum tam

divinat

omnia lamentís, querelis , ejula-

tibusperfonant : & numid jure ac

atrox eft,quodadmittere vereatur, cui

k

Exod.3s, merito? Moy(íes ex Monte reverfus ,

propofitum eft (plendidé ditefcere. E-

fauram,

dg (

offendit Populum divinos honores

L3

geni ftipe non juvantur;nomina nóexe

- vitulo aureo deferentem.

*

*

Sc tanta

pungunturymerces pretio jufto majore

b blän'

exaríit indignatione , ut. Idolum in

venduntut, zedduntur deteriores, mi*

cori

fcentur,adultera

urz

"p

rogum injecerir ,. & in. cíneres rede-

ntursexiguntur uf

NB-. Z

5

lt

SERR. Pf.Segü'eri Chrift, In,/?'r,Tom-,l,

A

. piscunsus bäb-tMüs astiie:

VE

njuftz, emuntur resdDominisnon eít, inflammas erümperet. Càm

fuis, (ed furibus: atque hecomnia. fa-

enim neucer. ratitalis thalami inna»

r

miliam evehendiabillendi: ftudio.

xiis anoribus contentus vivceret, filius

— Nihildicam de negligentia, quá Libe-.

uxorem, filia marítum deferuit , &

zinon docentur neceílariaad falutem, |

ambo, veflibus alios mentíti,noctu (e

.aut eó non mittuntur,ubi ifta doce--

fügà proripaerunt errabundi , ur pri-

demczptis inceftuofis. volupratibus

antur; nihil delibercate maléogendi, -

qua ipíis relínquitur; nihil de docu-

fruerentur: eóuíque;ut, cüm ubique

menris, nihil de pravisexemplis, qui-

facditfimi fui commertcij veltigia relin-

1

querent, candem vindici Ju(titiz pro-

x:

bus ad vitía incitantur: alius erit. de

hisex deftinatoagendi locus,ac dies,.

meritas poenas dederínt,

Capri. fi-

ám

Modó tempusnon fuppetit , ad t

quidem, & de adulterio incztifique

!

convi&icaput ceádem horá publico in

Ü

multa & varia fimul tra&anda, — Eo

' samen, quod mihi etiamnum fuppetit,.

theatro carnifücis eníe. relecandum

Diglo

j

nonomittam vos admonete de de-

fubjecere. |.Si, quod Philofophas ille

apud

I

Lgeffe

- fe&u graviffimo, quitamenvos, edi -

folebat, . ufu receprum e(let, ur pu-

i

gno os Parenti contunderetur ,. quo-

immeritó, parüm angit. Malé me

hi

ruo, necüm jamjam in labris , fi(ten-

tiesfilius inverba pudoti. adverfan-

Qu

. da Judici, hzrebit anima, haud pau-

:

tia prorumpit ,

quod , quefo, fup-

d

m fit id, ad quod

plicij genus Patri^ huic. deberevur,

ló graviüs appaticutu

D

multianimum non advertunt, quód-

cui tam nulil cure fuir , pec-

i

libe-

i

. queconfequi poteft ex eo, quód Libe-

candi occafionem his fuis

Qu

ris adime

&w9

od s

kieramgrandioresmatu , eodem ín

Artotelis Íententía p

.;.

lIt

eft,

quaito , aut quinto &ratisane zj

- firatoaccumbere permittantur, Dicam

i

Íólum, Galliz Regnum ztare noftta

no parvulos incipeie — fomniate, c, 10,

2

Mihi videntur quarto quintóque ocu-

. vidiffe hoc in genere fpectaculam:

h

losjam aperire, Non exíplico rem

"

tamfuneftum, ut hodiéque inhor-

in

nf

reícat , cumejus fubitcogitario. Vir

pluribus, fed hoc tantàm affero ,

L

Nobilis geminamfobolem genuetat,

matería , rant parte üuná momen-

fli

ti ptoaudientibus , tam lubricá au-

marem unam, aleram feminam:

fl

uttamque, malivelcurà nullà , vel

tem pacre aïfæïa . proiis, qui de' ea

lUi

li

differunt; f& annorum tatio fubdu-

metu, plutíum annorum fpatio eo-

Lq?a!&

Aff

catur, Teftefan&o Hieronymo, de-

.dem 1n le&o cubare juffit, Hac

PIF" dd

l

flraminis ignis propinquitas tam

prehendi, Salomonem vix duoden-

Vid H!Eh

ln

fc:dum libidinis ignem inter mife-

nem genuiffe filium Roboamum :

!

IN

quin& Achaz Regem eadem atate

randos hos Juvenes excitavit , ut

Y

non folüm etate & annis juvenilibus, -

jam Parentem fuiffe,

Vobis proía

li

-fedtum quoque, cüm foror Marito

cogitandum relinquo , an falva reli-

iberis

$u

gione :*anmg fidere poffiris ]

d

