fenti & audienti in animo infetunr ;

rijs.

|

ris ac compitis ; neque enim ullum/^

j

atque hac duplicis funt generis ; di-

jam deli&um ram occultum eft, ut

i

rectaalia, ut loquimur , alia indire-

illuc- velut ad fpe&acolum non defe-

i

€3a. Indirecta.tefle S. Chryfoftomo;

ratur; & quianihil elt faciliüs quàm

h

funt illa, quàd hac rarione famz a-

imitari, pauca commitruntur fcelera;

Qu

lienze furesfaciant, ut omne delictum

que non tranfeant in exempla ; inex-

j

evadat fcandalofum , fírquealijs of-

plicabili morum corruptelá,

t

fendiculo. Ipfienim faat , qui ip-

XI Alterum damnum,auodDetra-

&m. ïüm

fum illud non magnum malum , quod

GoresAudienribus accerfant,eft magis

j N

t:mdiu occultum la:nerat , inlacem

dire&um,cüm facillimo labore eos in-

':4.'2!?: R*I

& publicum protrahunr, Hinc eft,

ducunt ad. delectazionem ex auditá

Wlä;g. DC'

quód lepra illa, quz intra veftes re-

Detra&ione capiendam , & «d parirer

W

condita nemini nifi infirmo nocebat ,

derrahendum.

Derra&tio fe ipsà eft

N

in quo nzta erar , manifeftata & à plu-

cibus quidam fapidiifimus De:rahen-

ribus contr&ctata ita conrzgiofa eva-

tium palaro , non folàm ob illam

dat, ut paulatim ac fenfim totam Pro-

communem . oble&tarionem , quam

Videnrur vitium

nemo non haber indi&is fuis : Jera- Prev.

vinciam infciat.

| 1TL,'2. ;)

perfequi , qui eo infe&os rraducunt ;

tv bome in. fententiaori fui : ied e- 15,23»

f 63, Pl

fed ; li fuis res momentis !ibrctur $i

am pe-

'rui" xh

tiam ob dcl;aa:ion-em quand

culia-

—

um

35

DE b*xä-f BA c'-'ïfxöN- EO

i.

c.u'lïaräzä. »Qgï enim alios vituperat,

tat , aui cüm pom&; i

E

lli hon

o

Íe gradü q

nafj

-g'.i

1

[apsriorem ipfi. con-

fiftit.

*

i

ls

— füituit , & tariquam eorum Judicem :

XII.. Oportet .

igitür , änreqüatü

t

ad alia ttanfeam , vos docere adjue

id quodeftracita quedam contefta-

|iv

tio, feab illo malo, quod in altero

4ationem quandam admodum effica-

01

cem , q»à ;maledidum hunc Demo-

criminatur, effe pen'tus immunem;

ne

uhde tanró etiam ampliüs in feipfo

pem ab auribus veftris, fiforté intráf-

hi

fibi complacet, ob excelleniiam il-

fet , expellatis jatque etiam aditum ;

ni

lam fuam à fe , detrahendo alijsftibi-

ne ingredistur, occludaris, Inpri-

iflle

. Jitam , & alieriis ruinis altiüs erectam,

mis igitur fidem tot honotis alieni de«

trz&ionibus nullam adhibets, An

r

$

4

Exigua igitur inviratione & incita-

tione opus eft;ur circumftantes hujus-

vobis zquum videtur; tefles nullo

uw*þ

Amodi cibi defiderium & famém con-

previo examine admitti ? reum inau-

fit

W.

Cipiant, haud alirer, ac inillis, qui

ditum condemnari ? imóne interro-

]i

. menfam opiparé inftru&am contuen-

gatum quidem , aut rei ftatu ullarenus

Dut

inveftigato ? Quodfi forré facere non

J,;)'.W' Pf: 9

tat, facilé orexis excitatur, nec ulla

in accumbendo mora eft: /zdens ad-

poreftis , quó minüs di&is affentiami-

(0n

ni , faltem nemini cuiquam illa reve-

verfus fratrem tuum loquebaris & ad-

q7

ver[ns filium matris tue pqneb;u fcan-.

late , non domeflicis domi, non ami«

NI

cisaur conjuné&tis foris.. Quàm ftul«

1

dalum. Pedimum eft, -q&ä-öd ad men-

: f&

fam iftam, quó plus avidé devora.

té fe purgant ; qui dicunt : detrax? ».

Wj!»

*

*

tir, eó ampliüs crefcat voluptas

fed primus non fui , qui vem vitlgaret $

u

imó tantó etiam. magie creícunr ipíze

ex alijs intellexi, uni foli aperui,ar*

xte

dapes , cüm quiliber defuo ferculum

cani fide petita.

Nemini,neuni qui-

unum addat, teferendo novum ali-

dem , fic audita revelanda funt.

ziu-

am

' ;E;cc--li;f

df

quem evencum alijs ignotüm : & ar-

difli verbum aduersis proximü tuum ,

19, 10f

o

borem in terram dejectam velut per

ait Spiritus S. commoriatur in te abs-

otium plures in partes diffindendo ;

que eo , quód ad animum cujusquam

i

S$erm,

x

cüm pieraspoftularer, ut. prolapfam

alterius propages. -Cemmoriatur. in

"

xod.

potiüs denno erigeret.

Unde D.

te

Hinc Dei precepru

m eft, at fün-

[

**'a'e'grfpa

) I

cufr. .

Bernardi faitfententia ; quód inter

gi purgatorum in Templo illo fuo lu-

37- 23;

Detrahentes & detractionem audien-

minum non folüm in deftina:a ex au-

lii

lisg.-

ial

|tes hoc interfit : quód , qui detra-

ro puriffimo vafa conjicerentur, fed

d

hir, Diabolum faeum inhngua ha-

quamprimüm etiam extinguerentur

beat ; qui audit, in auribus : id

vt neqvé teter inde odor afllarer ; do-

4

n

- quod fic accipiendum eft, quando,

cens hoc paradigmate, prava exeme

Qqui audit , Detra&ione | delectatur

plaomnia celanda & cegenda effe.Sed

fl

"

p STL.2,ex odio vershs Proximum conce-

n

furdis propé iffa canuntur. Quàm

pauci

enim funt , quos velreligio 5

jp a

4.63. px05 aut qusndo abfqueifto odio De«

"

vel pru

dentia, ad hujus documenti

M ua&oré ad porrà 'dwahendäm inci-

3

execue

i

m

*

414

DISCHRSUS VIGESIMUS NONUS,

]

execttionem impellat ? 4 /aeie verbi

faaé levis noxa eritde illo denuo: fet-

l]l)

parttvit fatum,, Vix ad nelcio quem

monés miíc

sera

'n,--l '

; & neícientibus màa-

tfi

zumot aliquid pertulit , quod alte-

nifeftare, ^ Et veró eare non. Chari-

fit

-

tius famae noram inuzat , 'cüim par-

tas folüm , (ed & Juftitia ledetur;cüm

dia

£urientis inftar ftare nefcius , horam

fama , quam proximus annorum be.

de

quamlibet millenas repurat ; dum

neficio, & ope emendationis fuz rece«

T.

gonceptum animi fcetum páriac ; &

perár, auferarür, - Neque tamen hoc

*

Iu

mirum quancum aff'gicur, dum in-

ipfo prohibemur, noxam étiam gra-

hm

vem alceiustnanifeftare , fi' id non

veniat, cui arcanum reveler.- 4 fa-

u

eie verbi parturit l'atuus,

nocendianimo, fed aut confilij exqui-

(0m

XIlI. Non fufficit esiam ad fs pur-

rendi, aut dandigratiá , aut etiam (tu-

Tü

gandum ; 4zdivi bec referri ab alijs,

dioimpediendi damnum, quod ex

hi

prinins won fui ; nou fufficic, inquam,

deli&to, f occulerum maneret, in bo-

K

qaia;ut initio oftendi , fama Ixdicar ,

nuam pablicum, aucprivatü redandare

i

eriam cüm vera ,(ed eacenus ignota ,

poteít, fiat, Licét ea in re admodum

j&a»ler k

tecenfetur, — Etiam qui deliquit , e-

cauté procedendum fir; & ficur, chi-

tiamfi, dt ita dicàm, domin:um famee

rurgus plagam lati'isnon aperit; quàm

it/iti, &

fus amiferit ; jufté ramen eju(dem re-

tl

ejus perfanande necefficas exigar , ut,

li

tinet poffelfionem . quia poblica de-

qui non augere vulnus& periculum ;

li&i hujusignoratio facit , ut pro ia-

(ed fanitatem reílituere intendar ; ita

Ó

nocente, uti antehac , habendus fit.

& aliena deli&a manifsftare plisnon

l,

(

.Angqui Spartani , cüm in — aciem

oporret, quàmiali impediendi rario

!

campümque prodibant , rubris fe ve-

2;' 230

expofcat , cüm hujusmodi manifefta.

n

fübus induc:bant ,. ne cruor vulnus

tio non adcriminis confcientiam pro«

acceprum : manifeftarer,

Nunc ome.

10

pagandam , fed'ad nata inde damna

&i

nibus jus iftud competit, quàm diu

reparanda referatur. Licer vicimi dg--

vivunt, utnoxis fuis occaltaris fani

"m |

T0

minibus oficere , fi ei fervitutem non,

videantur; licét luculentafüb vefte

debemus, 13 Lex ,quà docemur,, non ;

Jf de

D

bin

Vos

f

€é

fs.

D

pl:ga copiofo fanguine manet,

femper injurià fier!, quod aliàsjure

proinde, qui illam nocstam aliorum

vericum eft & interdictum,

: urb,.

l

hi

oculis fpe&andam exhibetis, nul/à

XV. Poflremum, quod jjs, qui a-

prodenti causá impulfi, rei eftis illius

N

lienze famze detcshentesaudiont, fug-

padoris, quo mifer fuffünditur , qui

gerere poffum ; documenrum eft; eos

H

lt

Apf* fibi, nemine alio

.conício ; me'dg;i

velnonaudire , vel 5lrem nunquam

oterát , & fanari,

;

libenrér audire,

Iphius Divini Spiri-

h

m äli-

XIV. Imó fi quod d:li&u

tüs inhgnis acpraeclara haec do&trina

quando fuic publicum; fiübinde au-

efl, perquàm idonea adversüs Detra-

d)

i

ll d

tem aut morá cemporis oblivioni rza-

Giones, vt aures noflras fpinis fepia-

2022;.: |

dirüm ; aut vice emendstione redin-

ftt «

opf

mus : fepamres. tnas fpisisis lingnans ?* . 28

: Nonjuber, ut-

3 U. l

tc!gtä;ä ;fgnjä velut fepultum ; haud

yequam aoli audire,

; lin,-f

N

T

»

f

41y

dire authoriate non ïþ*bteä- : ,oþg:.

fs.

lingaam nofitam fepe cingamus , ne,

alijsnarret, qug abdivit tiala;neque

tet, ur,crfi audir,fe ramen audire diffie

i«

inu

*

l

ec: non aupplaudst , non fubri-

hits

P d

enim iflud dufficit ; juber , ut e-

tiam aures fepiamus , ne illa au-

deat, aut anputi prober , non quovis

qui

üiamus, Fit aurem iftud, cüm vel

alio figno prodat, place;c fibi , quee

1

. deirahenri oppormné aurem vel

lica-.

:

partranigr,

Sic amice cum San&iffi-

[«

mus, hortamürque , ut ab ejusmodi:

mo Pfalte petfequemur Detrahentes:

t

Detrabentem fecreto p

roximo fuo bunc p

rerüm enarratione defifla ; id quod ,

fue

u

tum maximelocum habet, cüm ali--

perfequebar. — Aut faltem providé a-

j

|not

g£gemus,ne hobis ea Deuactio potfit

quid in loquentem.aurhoritatis nobis

(quie

&€ompetir; aot cüm id Íolerter agi-

impatari, Cum "Deiratloribus ne com- *Prou,

t

« gnus, ut alió fstiponem converta-

mi[cearis, quantumyis ceteroquin in- 24 2 E

] x

mus , propofità dexti in medium de

ter eos affidue nobis effet vivendum,

)

re, aut negorio alio quaflione ; quae

Verüm fi vel hominis cffendendi me-

dit

fuit laudatiffima folertia magni illius

tus , vel quaevisalia finilis caufa nos

]u

Stablet ,'Thome Mori , & vitàex virtute actà

^ ab ejusmodi a&ione , quá tefiftamus

i«

Detrahenti, impedist, cm enim veró

ia ita. & morte conftantiffimé obitá lauda-

m

t

tilimi, Saltem defigendi funt in fo-

& loquens & audiens tam fe ejusdem

uf

lum oculi, & . non diffimulandum,-

.noxz reosconftituunt, ut Melifluna

um

quód ftomachum nobis moveat nar-

Do&or ignoret , quis magis delin-

: Lib..rz."

u

ratio non cam Jufiiria minüs, quàm

quat. "Detrabere , aut "Detrabentem

imot

Prev. GCharitate pognans.

Fesntus Aquilo

auidire , quid horum damnalilius fit , de(on-

fàl

N

25.23. diffipat pluvias & facies trifizs - liv

non f'actle dixevim. :

ss fd. ad:

j

altie

,

n

XVI. Obfervate, quotcautionibus Eeg.-

gnam detrabegtem Quspropter,ut ne-

ypo

mo merces,quasícig ingratas effe , &

acprovifionibusfit opus, nequid de-

mrot

emià nemine,venum exponit; ita ne.

trimenti capiat bonum & tam ingens;

iil

i

-mo perget alienas noxss propalare, u-

& tam delicatum ; quantüm eft , bo«

pl

j

binoverir fe andientibus moleftum

num Proximi nomen & exiftimatio $

nl ,

effs.Sic ad rem Illiffime refpondit vir

& capite tandem , quanrum humano

;s!ü[t,

Íapiensnarranti, audiviffe fe ab ini- — genexiDetrahentium lingue noceant;

. dum & famam abíentium , & animos

mico illius dici fané quàm atrocia:

n

Non ita libéré , ajebart , alter in fa-

praefentium eo loco;quo illze peccant,

'&M'

mam mear graffatus effet ,nifi cu il-

.ram graviter ledunt, — Quamquam

«

li& aure & vulin. placido. sufcultát-

-quod ha&enusà meallatum eft; com-

;Uäm

Íes: quare fi. quid peccatum . cft,

paratione eorum, qua dicenda re«

Ifl«

àtre peccarum eft.

Scribunt de

fünc, sut nihil, aut certé parum

x

eit.

J

li

Ariff.|Delphino Philofophi , quód au-

Os detrahentis os Viperz eft : 7

lena J 4e.3-

pOm

2.bff. diat, etfi audire non videa:ur , pro-

veneno mortifero.

Non tamen imita-

t ;

«i.c, prerea quód hujus fenfus organum

tur piperss interficiendo : he' enim

Pli?- j

ib

non fe, fed alios; ar illud fe magiss

"

nufpiam appare;r, Idem faciat o-

adite

ut

o peet, quisquis detrahentes impe-

quimalios veneno inhei. uf

904

[f«

N

E

d

A

416

DISCURSUS VIC Eswus NONUS,

P mürmiifätibne , & à detratlione

coloribus , quá explicatá unicé [apcf-*

t

Sap. Y. parcite lingue, Magnusomnino ani-

bit, caudz appendicem amiferiz, fe

p

v.11, tnzhoftis eft lingua detrahens ; ab

ipfum erubefcensin gallinarij angulo

pt

ler

hac proinde tutos vos fecurósque red-

latese cogitür, — Eadem non pauco-

rum infelicium mortalium fors eft,

Ln

| dite, clamat Sapiens , vigili omnia o-

culoobfervate , conftrite receptus,

quiob fams jacuram, quam paffi

15

üj

Ec fi

n

apgeres erigice : euflodite wos.

funt, miferam trahere viram debent ,

nec Proximi exiflimario,nec ejus ani-

abaliorum coníortio exclufi , prohi-

T

A

Itl

mus vobis curz cordíque fünr , ve-

bitique officijs ac muneribus non u.

"h

- ftramfaliem rem, veilram falntem,

bi

tilibusminüs, quàm fplendidis, qui-

qu: non minüs periclitatur , non ne-

bus cereroquin adminiftrandis idone-

u

gligite : 4 detratlione parctte lin, "4

os bonum nomen fecifft, quadve ju-

li

i

re quo qui optimo fperare potuiffent,

I

dnafle hic. 4 detrailione lingue parcite vobis,

XVIIL. Periculofo omninó loco

XIX, Nafcitur preterea hec a-

£? hi;.

funtres Detrahentium & ob moibi i-

lieno nomini nocendi fitis ex febri in-

pfius, fané quàm maligai , indolem ,

terna , & humorum, motorum ac per-

S.Tb

[

Primó

' & ob remedij difficultarem.

L

tuibatorum , diffenfione long? gravií-

:

2:2.4

peccata, quibus proximus lzditur,

fima.

Crebió enim animus Derra.

73&403-

metiti íolemus damno majore aut mi-

hencium incendirur odio inteftino er.

nore , quod inferunr: hoc enim ex de-

gá Proximum: ex quo Bc, utcàm illi

trimento fit; ut in peccatis cenfeantur.

manu & acmíis vindicare fs nequeant,

Quod cüm ita fir, quis explicet; quàm

linguam arment ; & tacitá quidem ac

fürdà , fed non minüs acri vindidà,

grave fitidelictum füàmet naturá De-

[

tractio, quia, ut diximus, Proximum

fe ulcifcantur. Aliàs Livor & Invidia,

I

privar vicà morsli , quam multi noa

quz cor exedunt , linguee függerunt

!

minoris , aliqui etiam plnris faciunt,

verba maledica.

Exhinc Angelicus

ul

quim viram nsturalem ? Nec id im-

Do&or Derractionem non fre, qua

roeritó, adftipulante Lege ; gropterea

contumeliofis verbi; prafentes lacef-

qnàd vita naturalis paucorum ánno-

fir , fed Invidie fliam agnofcit , quae

rum periodo definira fit ; exiftimatio-

etfi omnibus quidem modis- nocere

(

nis autem & famz vità zternüm vi-

cupiat, precipué tamen dammnis 'oc-

"

li

vere videamur. Per bosam f

cul:é illatis letatur.

Y

9320 Ulvit id &leY2Um.

?'am, bo-

XX. Aliàs ad detrahendum impel.

ï

XVII. Nec farisac pro merito Ex-

lit meranequitía, & peífimaa bonum

ifim2tio ponderagar, duin ut bo-

aliorum ftatum evertendi , virruti z-

-mum parriculare attenditur. — Necef-

ftimationem auferendi , sut fcandala

fe'eft illam contemplari ut boaum

acanimorum alienationes patlim fe-

l

|

ifiï

quoddáàm univeifale, quod ad omne

minandi voluntas; evencu delt natis

l

j

l

alud gepus bonorum acquirendum

plus fxpe relpondente.

Feetore la-

u

- /ferviat. Pavoubi ilæam tot illuftzem

cerna malé exiinda plures prgnon-

Á

f

4

-

tes

h

. DE DETRACTIONE,

E

n

tés abortiórunt: hand pauló fepiüs ,

XXJI. Sed qui vivis non

pa reu n).",

perfone, quz fan&a melioris vitee

utinam mortuos faltem praterirent !

mpuh

propofita conceperant , jam virtutum

verüm nec hoc quidem fperare licet.

ao«

femitam ingrefIa , retró abeunt , mu-

Leo,fi belluam occifam offendat , ubi

] 9&7

tant decreta, ad id impulfz peftilentis

obtnru eam delibavit, intactam dein

preterit. Qoidni idem facere poffeng

l

€njuspiam lingue di&erijs, finiftris

bett,

fermonibus , calumniis adverstis ecfti-

immanesifte belluze Detra&tores ? A-

. mátione

.

Yoti

m deipfis conceptam fparíis,

lia omnia: nec mor:uis abflinent ; e-

[On l

PU. gulius,

me a calumnijs bominum,aje-

tiam offa eorum perversá fvà ling:

; qu

(« bat David,st csffodiam mandata tuay

inquietant , nec ijs deli&tis intactis,

m

—gam duram cít etiam virtatem & ho-

quibus condignà fatisfa&ione expias

neflatem amantibus perverfas inter

tis jamDivina forf;n ignovit Joflitia t

linguas div

1

x

fen,

inis pracceptis ;äiäzplenf

atque hinc continget , uc perfrictze ifti

m

disftudere, — .

frontis mortales fepius non dubirent

betra&ï'onis fon-

[l

ad (uym examen & tribunal vocare ut

otesíunt : ubi veróilla é nulloeorum

1e0s, qui pridem f.lices in Calo tri-

,' pgfr-

l. /'F[Wf-

Ill«

oritur ,ex fummá cerre falutis noftrze

umphant, Qui impoftam fepulchro

(T4«

(( procuranda negligentiá fzaturit.Cümn

ftatuatn viol

4

are prefumir. violari fe-

chbra ff.

s

a

de

€a

&l«

calor naturalis extimas corporis par-

pulchrireusconftituitur. Si Lex hac

N

tes nimium accendiz, interiores frige-

in re noftrà obtinet , nos proporriope^

.

éanf,

renecefleeft,, Par eft eormum condi-

quadam aflerere porerimus, q.ód, qui""

m äc

tio, qui toti in difcutiendis & inqui-

Mortuos cffendit , everrendo fin:ula-

rendis fa&is alienis, fui curam fuo-

crum illud , qucd vite imiegra & im-

:

&,ä;

MOUPA

rüaquecommodorum neglizunt;non

culpate zflimatioerexerzr , in Fefte.

. plorant mortuos fuos , fnas inquam

yorum anitnis, damnari debear ut 1e-

fut

d

K

noxas, qui toti fant in deplorandis

us viclat& pacis,qvà cereroquin'motr-

aliorum funeribus ; re&iüs dixiffem,

( q*äæ

tuiin tumulis fuis gaudent.

| laccf-

totos ineo effe , ut fingantfe aliorum

H XXHI. Quid jsm vobis v

ï«ïdegt'u'r *

j qvæ

mortiillaerymari. Hinc obfervareli-

anmalignus eft deuaheniii morbus?

cet, non alios fermé magis Detractio,

& qug*mqugm'hc:c me terrct , magis

n

j

nis vitio infames effe , quàm quorum

tamen cohorrefco , dum obfervo ,

5

mores ipfi mali funt.

3

f—

tum. Zlcc o Pf. 10::

uos inter pri-

morbum etiam cfle vulga

mum locum Laícivi

í

bi vendicant ;

queé eorum, qui detrabebant mibigVfz]. 20«

u

u

five quia facilé fibi perfuadent, alios

tisRegij veiba funt. Hoc cft opus

" laborate miferiis, qtibus ipfi ram in-

hominum otioforum , quorum tantus

(

i

)

fcliciter premuntur, five quia folatio

ef numerus , à primo dilucilo in fe-

Eccli, ipfiseft,moibum, quo laborant, plu-

jyum vefperum alienam famam arro-

jf

V

IH

lé17, rimos ipfecifle , utfie in turbà pluri-

dere. Sive per plateas obambulents

fivé fub portricibus confidesnt, fve

11]'

um «grorum facilibslateant, — 4» po.

4ft

pulo pmagno son agnofsar,

adofficinarem Januas fubfftant , u«

(é

O8g.

,xiigkue,f

-R.Pt Stgwrz Cbïfg.lyllr, Tilü,lg nx :

*

Z

E

x

ld

* IfSï

bx&cw&sas x gf

. bique feeda maledi&s füz & inhu-

quod ut femen terre committ&näuri

ü

mans linguae veftigia ; velut fordidas

&rat; damniillatimagnitudinem zíti-

Dpris fpumas relinquunt, Opse corue ,

mare nefcit ; quia eun laccc , quan-

I

li

. Quialiàs nec trium voculatum peri-

tumex eo femine frugum tellus mef

4

oduim apré rexere nórunt, horasinre-

fis tempore fuiffet: redditura,

Pari

d

f

125 de aliorum erratis eciam non fine

modà dicam & ego, quód nulla «fle

acamiue diflerunr,

Ranis illis per-

poffit juífta zftimario damnià lingu&

hh

ttl

fimiles; qnz non ; nifi ad coaxandum

deuahente facti : folus illad Devs.

Peccavit

vocem habznr, nec alium fanguinem;

&quá menfura poaderat,

quam qui oculos circumdar ; quid.

Puella aliqua ; fedlatet fa&um : unde.

quid inipfiseft virium ac faculis:um

illa nubere poteft & conjugio illigari:

animi, rotum ismpendun: in judicio

tam honefto , fibíqueoptato, quàm fr

de aliorum fa&is ferendo; & quid-

virgineum pudorem illibastum thala-

quid vocis, inijsfubinde enarrandis:

mo inferret.. Interim audaculus quis-

non msajoribus., non zequalibus , non

piam Puellz deli&um vnlgat ; cüm

duferiorbus. parcitur ,. fed. omnes

ecce. evanefcit. omnis Matrimonij

nüllo. refpe&u offenduntur.. — Pefwe-

honorati fpes; & mifella;ut vitisulmi.

97

rüaot incelum os (numyC» linrmacornm

fulcro deftituta ; humi ferpere cogitue-

äï

*

N

tranfieitinteyrá, Sacrum, & pro-

omnium pedibus. conculcanda ,. nift.

4(3

fanüm ordinem , Diominos, Servos.,

forté etiam reliquum vitz in fcdi ali-.

4

Püncipes,Plebem infimam, Virgines,

cujus. lupanaris fordibus. traducat..

Conjugatos , quidquid caelum & ter-

Quisin eventu ejusmodi faris eftimeg.

3as intereft ,. id; omne . fibi pro fcopo

deirimentum miferrimee huic puellse

fagitrarum fuarum praefigunr..

lingue detrahenris maleficio illatusa?

.. XXIV. Ecquis jam erit, cai && vo-

Latcbit ejusmodi damni magnitudo;.

luntas & facultas fappetat tantz ftra-

dam illad Sol divinus reveler,qui nos:

| Bisreparanda & refarciendze. ?. & ta*

judicamrus omoes noftras. tenebtas:

MRU

men nifiillàreparatà fpes venize àDeo

admirandis fuis fplendoribus.illuftiza-

confequendze nulla eft, Hic quoque

bit..

!

|

XXV. Altera: difficul

locam haber critum . illud : ANZa. rez

tas m dok)- ;

lh.

amittituy peccatum , uift ve[Hitmatur abo.

r ferio de £amà ablatà. concipiendo,.

j m

]utum. Vnterim reparario. & reftirutio

&. volantate. efficaci malo , quoad

LUS

liec difficültares. paricur gravilfimas,

ejus Beri poteft ,. medendi conhftic ?

Earnm prima eft, quàd perquam ar-

quiaabsque his. pro damno illato:

duum fir damnumillatum agnofcere ,

haud qnaquam &t fatis, Detra&orunr

Mhíidoue juflà menfurá eftimare. Fuü-

enim. heud. pauci: fallendi. tempoxis

rem cogicate, qui frumentum molen-

gratià de. aliis derrahunt ; & quem-

dinoinferendum auferar ; hic plus fa-

admodum NeroRomam animi cau.

tis novir ,quantum fit ,.quod abftulir.

sá incendit , Cytharámque. manu t&-

aculo,

A ft fu. Xislcm auferas frumentam.,

nens immanis ;ncendij Ípe&t

€uca ;

ä

P

r

A

d

n

*

| kb! DETRAC Tï-oNzaQ

"

virüm ingenij fui monumenris Orbi

j

: cmæ &.t;ïnïöt'fs ænï:&x;»ers ;fe ob-

Mi

le&tabat ; fic ipfiad relaxandam non-

notiffimum: eíque , quid peccáffet ,

nihil feffam ífcililez mentem — faces

expofuit, Alphonus auditá, quam

n

Atl

alienz fama admovent, & quando

diximius, injuftà Matronz innocentis

n

^. fubinde erümpentem luculentam

diffamatione, & nullo praterea de«

i

flammam vident depafci integram fa-

li&o; furrexit de fede, fic eum alo«

)

miliam, Religiofum Clauftrum , aut

cutus : Domine , reprobus es : facef-

fe , faceffe nil ribi Canfc(ïio!prode'—'

n

- quemlibet plueíum . ccecam, hilares

yde

& minimeé amxij affftant fpactaculo

rit:&cum dictofe fubduxit, reli-

&o Equite;quem res infolira non pa«

4l

— $&m fuanefta, pro' eo, quód omnem ,

!

quam poffunt , operam reftinguendo

zum confternaverar, & ad defperatio-

incendio adhibere deberent, — Pro

nem propé adegerat, Spe tamem

lt*

If«

Sacro Tribunali ita fe purgant ; quód

erectus apud slium facrum Judicem.

non poífint à Detradtionibus abfíti-

plusautr patientie , auc benignitatis

f

inveniendi Patri Vi&orie c€ D. Do-

jj

nere, ob inveteratam affuerudinem :

ll

nód intendant differendo tempus

minici fodalitio reum fefiftit, quena

virum non minor, quàm Caftrum ,.

fallere; noncujusquam famae noce-

Of és

'ge, — Firmaverunt fibi fermonem wc-

eruditio , alisdue dotes commenda-

é^

quam : Íic animosfibi addunt adlo-

bant, Hauic ante omnia noin tank

1

.. quendum, ficut. eatenas locati fünt'

morbum fuum , quàm Medici, queas

cum tanto aliorum diípendio, pro

erga fa crudum inhumanümque effet

d

I

. €0, quódferitó cotrigere fe ftaruant&

expeitus, in curando imperitians

&dmifforum veniam füpplices petere ;

aperuit, - Animos imprimis pcenitetie

d

0.

Quis jam fibi perfuádeat, paratos ad

ti Vi&oria addidit ,. Alphoníi agendi

compenfanda detrimenta illata; qui

modo, quàm potuit , benigné excue

Jj

ne quidem ab inferendis deinceps

fato.

Tam demum Eques fuà de

t

abílinere fe poffe exiftimánt ? Audite,

calgminá fe accufavit. Ad heec Vi&to-

quse cum ejusmodi farinse homirne

ra: Neceffe eft, virnobilifime, u

l

Afoso. E fent, — Vir equeftris. otdinis,

di&ta retractes , coram ijs maxime ,

eorbm ex numero , quibus familizs &

juibus audientibus Matrone hone«

50:

L. p. 4«

)l

$.

6.

natalium fplendor adid unum defer-

ftiffimz adeó feedé detraxifti, Egóne

vit ; ut tanto clariüs eorum deli&a

retra&em ? Refpondit. Eques : hoc

j

cernsntur, coram pluribnajadare fe

u

fieri nequit absque gravi zftimatio-

An

avfus eft ( mentiebarur antem fplen-

nis mez — honorísque jacturá.

J

didé)íe nobilem Matronam in ca«

jubes; Pater ; utego me mendacens

f

Vifumtamen eft illi

fum impuliffe,

palàm profitear ? His auditis Vi&toris

m!

hoc peccatum Ponitentise Sacramen-

totum feconvertit ad perfuadendum.

homini, nullam effein virture exer«

[2

to cluere : elegit autem aibitrum in

facro illoforo P. Alphonfum de Ca-

cendà infamiam , nifi apud infanos &

(s

H

agtdelios; &c quanquam asliquí

i

L&oq&famih& Minoium D- F;msi&i.

882

fo1ta du

»

B'ISC URS HSP VIGESIMUISNON tïS'.:

|431e

forta(fis infamize no:à inde inurere-

u

quodin hacillatum eft, Nodus eft

tut, oporrere eam rem £quo animo

ferico. in filo fa&us , quem extricare

mipa

Hzc eftho-

offufc

ferre ; & infamiam fibi jufté debiram

plusquàm difficile fiz-

poftponere infamiz , quáà ipfe Inno-

minum indoles ; proniores fünt ad

lia

Ts [e.

cenrem plane, nihilque tale comme-

dandam malo ,. quàm bono fidem ;

xiram nullo jure afperfiffer, Ita ratio-

m f

unde eadem lingua; que plurimum

nem mojbi poftulare, ut ubi contera-

poreftin honore& eltimatione immi-

(unt,

tar Ícorpio, quà parre ferije , fiqui-

nuenda & tollenda, parum aut pi-

qui

dem (auitas ferió quratur,

Sed ob-

hil fubinde polfe. depreüenditur in

(rlo

ümtc

fervatejam Detrahentium. indolem.

eàdem reddendá. Si ü&dus aliquod

Eques non . cedere rationum momen.

noxium plagam orientis Solis,fidus

n GI-:

tis, non authoricatem pili facere , non

autem propicium occidenris occuper ,.

st

qidquam falutare ad. animum . ad.

pius faà malignitate nocet illud,quàm.

N

mittere,

Quare. Victoria. é

fa;m.

iftad beneficio fuo. influxu poffir : il-

n

tribunali affargens : fapienter , inquit,

lad enim diuitus noftrum Hemifpha-.

qi

egit Alphonfus, quàd audire re reca-

rium. obambulat, | Si laudibus. ho-

£0n

favir? pre me ille fzpit ; qui morbi

minem. quempiam ornes , non mul-

A

tui naturam principio ftatim agno-

tam abibit temporis , & némo jam.

il

vir , quamm ego fub finem denique per-

laudam. illarum. recordabitur 5. at (i.

N

Ípexi: It eft , Reprobus es, nonCon-

vituperes. tamalté in animosoppro-

——

ïnp

fs(lione ; non alio porro remedio e-

brium defcender, ut extirpari vix pof-

y

mendandus.

Quibus dictis & ipfe

Íir,maximé fi vituperium in bominem.

Q

Equiri tergum obvertit; feílus tam

cecidit fuà aliàs virtute landatum «-

li

ferià, fed irritá horcatione..

ftimatiümque. Dici non poteít; quium

fE]h

XXVI. A:que hzc eft Detrahen-

facilé ejufcemodi bominibus linggae

ls

tium conditio, remotifimaà vero de

maledicig noceant , Gz quidem absque.

liQ

noxis dolore, remoriílima à volun-

E

remedio. Equorum circatrices. fuüb-.

tate ferió reparsndi damnum datum,

nari pili mox iteram veftiunt ; cica-

A

Ita in ho--

retra&dtando , qui perperam aíferta

trix in viro depilis manet.

LOT

fant ; quin & remotitfima ab obtinen-

minibus integrà adhuc famà , omne

Win

dà ide, fi quando ad famam redinte-

vulnus , quo eam ]edi contigerit, ve-

Wi

grandam placuerit. dicta. revocare,

ftigium fui relinquec & notam,ó quàm

à

Nodumin funecraffo facilé folveris:

difficultet delebilem !Calumnéare,im-

I

at folvere velle in tenui filo ferico,irri-

pia illias vox fait , feswper «liquid re-

tus labor eft, Damnum illatumin

wACL,

Detrahe inimico, nam etli

rebos , nodas eft fa&tus in fane can-

rempus forfan ejüs aliquando ifiocen-

:

nabino,quem,fianimus obfirmarus

tíam prodicarum fit, manebit tamen

!D

fi', non xgt6 folvat, fic at nihil porro

in illo, fi non valaus , cicatrix certé ,

reddi debeat,

Sed delicariorres eít

femper. aliqnid vemanet, Nunquam

od

n

lj

fama , & alterius rationis damnum ;

ex toro illi abrogabirur fides ; qu

tam

v

p

5E bä'-rmcfiöw.

A

r

gam pronis animis creditum eft, Ful-

ad, precipitandos bbfb;ïn'e's,ä( teinfa-

Qu

I

minaíunrt, qua non comburunt ,

matos in foffsm tam altam, ut inde ex

.0

offufcant tamen. : his Detrahentium

toto emergere ipfis nunquam licue-

L

linguas comparaveris , qua fi in cine-

rit: quà de causà Deustandem pro

P

res redigere bonam de aliquo opibio-

meriris tecum 4

get , téque æ;emüm

1

nem non poffunt ,. faltem illam offu-

defiruer ac perdet.

Ill

Ícant, Idcirco non malé affirmárim ;

XXVIII. Pronis igitur auribus a-

hi

quàd ficut. divinus ille Spiritus. de

nimísque admittite aptiffimam illam

r,iin

Spiritüs San&i admonitionem, . /7t-

Colo lapfum inApoftolos,linguas eo-

üod

zum ccelefti ardore accendit , eósque

tendeyne forte labavis in lïngüä,ä"cad&"

du

in Gratia ftabilivit ? ira fpiritus De--

in confpetim inimicorum. imfidiantium

n

tra&tionise ftyge emerfus , & Detra-

tibi l fit cafui tuus in[anabilisin more

l6U.

"ttende 'Tibi , tuísque rebus

m

hentium animos occupans ,. linguas

il-

€orum accendat ardore infernali ; eós-

invigila. Qui domi(uze fatis haber,

æo

que in. flaru reponat. defperationis

quod sgat, quid neceffe eft alienas

Ü«

confirmatze. :

s

eum domos obire? e4rtende , ne forte

XXVIIL Prz

l

video , qüöä* ad jam

labaris in lingna. — Perpende, quàd

afferta. refponfüri fitis ;; quód £, qui.

Detra&io non fitlufus hominum

audiunr , fidem di&is adhibere no-

otioforum títe tibi perfuades , fed

Q«

lint;fi quando vos redere famam cu-

fit periculum , cnjus vel fola umbra ad

o

piatis retra&ando , eósque laudando,.

fedulam te cuftodiam vigilantiámque

excitare debeat,. . Non fatis eít fri-

&

quos calumniàaliquà impetieratis. ;

D

nihil cum penes vos noxae refidere;iri-

vole dicere: 4t& affuevi ; jam. ali-

felicitatis lioc veftrze effe,. veftrze im-

ter non po[[ums. "lantótuenoxa erit

j

Y

becilliratis, & propterea vosad plüs

gravior . quantó frequentior,

Si 7

^"

OX

qe

non obflringi. Iafanéeft ;; verüm

fera evadat femel ,.& damnum der , /, 4ua-

i

an nefcitis effatum . illud Legis ? Qs

Lex Dominum non eo rigore obligar drapes

(*

won babetinares luat in corpore, Me-

adillud reparandum ; obligat tamen pawpet.

h

tuoego, ne juftus Judex Deus non-

eundem,. fi- fera fzepiusita erumpere:

y

Dunquam hancipfam normam [fequi

confueverit, Divae Bonaventura zzc.11.

velit ; ic, utqui obligati ad redden-

tribus de caufislingaam homini da- Luc;

d

if

dam Proximo eftimationetn , redde«.

tamaffirmat : ut Deum lsudet , Pro-

re eam non valent , luant eam in ani--

ximum édificet , & fe accufet, At Rem.w. -

ff

fi

mà, multis privati benigniffimi Dei.

Detra&or nullorefpectufines à Deo' 30..

.

Gratijs , quibus adjuti;, operati effent

intentos omnes violat, & peffundat.

j

n

falutemfuam , deftituti autem, ejis

Deum ita gravirer laceffit , ucillum

"

ipfius jacturam fubituri fünr. . D7-

Deus oderit, - Detvallora Deo odi»

a

| Pfyq.

2.

dexifhi omnia verba pracipitationis,lin-

bile. Proximo occafionem delin.

£xa dolefas propterea Deus defiruet te

quendi praber, aur in Detractionis

Íocietátemrm ac communionem eum

x

.in finem,. J/xmä&i li:xfgu;m idoncam

perüáe-

E

| Cgg23

DN

fg;sï

DISCUHRSUS VIGESIMUS. rä ONUS,

erty

pertrahendo, aut excitando, ut vel in

XXX, Ne labaris & eadot o fst ea..

milià

auditá Detractione fe oble&et, vel ijs;

gori

fvs tuus infanabila z'n/mar':ew. Atque

NT

Qqui non audierant, malé providus

hoceft, quod pra alijs motivis omni«

"C

enarret. Suimet autem exirij caufía

busabfíterrere vos deberà cafnn & prae-

Sic

X

elt, quia res fuas eo loco conftituit , in

cipitio tam formidando , à Detractio-

Tüm.

juo falutis vix ulla, fi tamen ulla ,

neinquam & imminütione famse a-

vod:

£

d.

Ípes íuperhr. jJureacmeritó Gen-

lienz ; quiacafus hic ferm? remedio

Dttur

tium Apoftolus Detra&ores in eorum

caret; & lic prolapfus, perit, quin n«

b

numero reponic , qui dati fanr in re-

quam refurgat.

"d

Neque

amnunt

p

probum fenfüm, & derelidi à Di-

proximo illatum reparari poteft , ne-

uf

vináJuftitià in manu perveríze volun-

que quod vobis ipíis inferris.

i

tatisfux, ac defideriorum ; cüm ft

XXXI. Non poteft refarciri dam-

hu

pronum admodum & Chriftianis ali-

mum alteri illacum ; quia verba, ut

quem ob Detractionis peccatum eeter-

vulgarishabet paroemia, manubrio ca-

;

4

nüm perire : ídque vel quia ad cafti-

rent, quo recrahi & revocari polfint 4

gandum ejus faftum , in eadem,que

ubi femel exore eruperint : & ita

In alijs reprehenderat, delicta ac for-

quamvis facili negotio Proximi famae

des, & forcé eriami majores, labi per-

noceatur, tollatárque ejusexiftima-

— —À

mifífuseít; vel quia velut per ludum

tio , ífummé tamen arduum negotium

ac jocam detrahere folitus, nunquam

eft, eamreddere, Lanam albam non

verá ponitudine deli&um fuum ro-

imagno artificio colore nigrotinxeris?

tra&at , atque adeà veniam nunquam

atquiserit artifex, qui nigtae cando-

"mneretur.

Pfaltes Regius os Detra-

remífuum teíftituat * Accedit & illud,

