menus maledixiffet mihz',fuj?—üzüi.jþm AM-

ribus concifi in arená procubuére ,

.44€, Sedquàódeum blafphemet ho-

mon tam eorüm, quosprovocárunt,

mo Chiiftianus ; natus in ipfa DEI

quàm vindicis DEI dexterá proftrati,,

Regiá, veráinquam Ecclefiá ;; nutri-

qua fibiejus pugoz glorlam vindicae

tus id Angelorum menfam SS. Eucha-

re voluit. — Vix enim fceleratam ani«

Eiftig eícàs Chriffianus Dei amicus

mam utetque. efflaverat , cüm undi-

ob gratiam,in facro Lavacrocollatam,

que omnes illias Provinciz canes eum

abeo adoptatus in filium, " arcano-

adlocum concurrere , cadavera. illa

rum ejus confcius , hares Regui,

invadere, certatim difcerpere, & mi-

obftridus ad habendum cor idem:

nimas in particulas. ipía adeà nefan-

ä

cum corde JEfa Frauis fui nátü má-

dorum hominum offa comminuere

vifi

M

A

E

Y

þE PeaésTO

'B:L':VASPHEVMIE.

infantulus abluendus defertur. , fmoz

Qun]

viü fum, Non diffimili ratione blaf-

phemos omnes cun&z res creatztra«

facras undas capiti Sacerdos affundit ,

quibus purgetaráfordibus * fed prt-

&arent , & toto é Mundo z zanía hac

ofe

analedi&aftirpitus evellerent, ficüm

mó ori tantillum falis , rítu folemní

tft

adDeum non tacitis vocibus clamant

confectati, inferit , quà ceremoniá

;

illud figaificare nobis vult Ecclefia ;

Vis imus,£d colligimus ea? eas Deusnon

viti

-fefrenaret ac coh.beret illo fuo ab-

lingaam ejus , qui Chrifto nomen

cln.

dat, debere effz (apientem , mode-

folatá authoritate prolato AVor , quo

T.

uticonfuevit, anrequam cempus mef-

ratam, unicéaddidam gloriz divine

fisadveniat : Et diz: Nos, — Etveróan

propagandz , uc rem ejus cultui jam

)t0s

non & vos cenfetis Impios hoc om-

facram dicatámque, Quis proinde ia

|K

ni dignos excidio ! Revocate quzfo

totius Cali ocul/s horrorerít, videre

n

hominem Fidelem , linguá, totticulis

inanimum , ad quid populum Chri-

im,

ftianum elegerit Deus , iutertottám-

Deo confectatá, abutiad eum magis,,.

5

ue diverfos, tantüm non penítus ab

quám malus ipfe Dzmon poffit, ludi-

eo dereli&os , populos, — Elc&us eft,

biio & contemptui habendum

ht

ut ante alias Nationes omnes , divinz

XII.. Neque veró hallucinor, AA,

d

dum affero bla(phemos Deum majori -

Majeftatis laudes concinat, inhoc to-

[

tiusuniverfi templo Sacerdotisquodá- .

ludibrio habere , quàm ipfe Dzmon

habeat.

iM

modo munere fungatur, & línguá (uà :

Dazmon fiquidem non nifi

F

nonaliter , quàm viváacerrá utatur ad

animo Deum blafphemat; hi autem

g

laudum incenfum Deo adolendum:

perfidi non animo tantüm , fediiqguä'

etíam id przftant , (tygii (ui Porentis

qi

I, Pet,

Vorautem genus. elelium , vegale. Sa-

L

cerdotium , gens fantla , populus ac-

eá ce delideria executi

.

Pos ex Patre

ht«

: 249.

loan,$,

CXE?

quifitients sst Virtutes anumtietrs ejus ,

Diabolo effis , €$ defideria ejus vultis

4

teo

perficere.. Dzmon fiquidem,qui ani--

qui de tenebris vos vocavit $n admirabi-

ncr

lelumen fusts, — Ec ipfam hanc lin-.

motancüm injuríius in Deum effz po-

teft, id unicé defiderat, ut fit , qui

Aflie

guam,cujuseft , dívinarum perfe&io-

num & magnitudinis illius immen(z

alioetiam modo , & fcilicet voce ac

n

Int»

przconem agere, tantà. ipfe. eft pro--

linguá , illummet defpicatui habeat,

tervià, uc rollere contra Deum & ani-

Preterea Dzmonum blafphemiz ac

Eït ]

int,

mare non vereatar, adexufflandum

maledi&a in Deum , cüipæ)-- quidem

ttl,

in Dei faciem anhelitum tam puten-

funt;fed íofuperG&mul habent rationem

tem , támque peftiferum , uc hoc

pesne ; ac proinde (i confiderantur

[f d

mi-,

magis foentem ne ex ípfis quidem

ut peenz , ex hís quoque aliquid glo-

fatentiffimis Orci . cloacis haurire

riz Deus obtinet ; non fecus acJudi- -

d«

PU

offet ? Prima pars , cujus dominium

cisgloria eft , impiorum à fe fuppli-

6bi vindicare In initiali illo Baptifmi

cio affe&orum improperiis. profcindi,

il

lavacro Deus voluit, lingua eft , ut n5-

At Chrift'aporum Blafphemiz mers

mi«

fan*

&

T

culpa(unt ; Unde in his nih:l Deus

i$, Neque enim cüm—ip Templum

habeg

D

í

.;2104

. , CBabet, quodipfi placest , etü ipfi hi

ab eo fepeffimé torretl, & adurlfenz

impli inveniant , quod ipfis placeat s

tant, Sedquidvefter (en(us foret , f

H

q

qui eónonnunquam. impictatis profi-

harum noftrarum R egi

onum inquilini

!

cíunt , ut fefe de iisja&tient , ut Mon-

L 25!-,—

Soli maledicerent ? noftri »inquam,

ftram illud fepriceps in A pocalypíi fa-

gentiles , quí fub Zona vivunt

&itabat , quod (ingulis capitibas bla(-

$

)

olistadiosexperiturtamtem peratos ,

phemias fuas ,tanquam coronas , im-

qui beneficia ab eo accipiunt tam mul-

pofuerat » àdeó. in lis fibi complace-

t2, ne petita quidem 5 d quotantm

:E

4djor. s, bat t fepercapitaejus nouina blafphe..

accipiunt virium, tantum opam , tan-

i

P m Deníque fimaledicunt Dzmo-

tum oble&amentorum, ac delitiarum ,

nesDeo , moaledícunr prometitis ab

valetüdínem tam firmmam , & conftan-

Yi

. eofapplicijs mackatl , & ictuum atro-

tem ? an non barbaries hacforet non

Ciffimorum vim atrocitate maledi&i-

q

ferenda? Jamprofpicitis , quid com-

LE

onum & execrationum quodammodo

parationeiftà fpe&em. Mali Dzmones

por,y7, compenfant.. Blasphemsavernnt Deum

l

peffimé volunt, & precantur Soli divi-

D

eeli pra vulneribus fuis, — At Cheifti-

no , cüm in eos diffundat non radios

Wi

ani, toto orcodeteriores, quid faciunt?

tantüm vehementer calentes, (ed at«

Q

maledicunt Deo dum illis blandi-

dentiffima irz ac furoris fui fulmínaz

lr

tur ; illam ipfam manum amantiffi-

ac ptoio fi rabie in Deum vehe-

mam, quzcun&a largirur, Ínvadunt

1

meater effervefcunt, id mirandum non

& lacerant , illa ubera mordicus ap.

eft : Uf undique torrente fideve , odg-

prehendunt , quibus(uaviffim?lactan-

runt Denm lucis. — Sed nosChriftianl,

tur. Quisipiurcanismajorem in ra-

J

Fideifincerz lumíne ab o colluftrati ,

fi

- bietagi poteft, quàm ille , qui non

ocupletati tan:á gratiáà , adtam Sub--

&

folàm Patremfamilías mordet ; fed

limem ele&i gloiiam , to: falubeirie

(

etíam tum mordet ,. dum panem hic

marum infpirationum influxibusadjue

. Àli porrigit?

D

ti recrearíque , unquámne poterimus

XIIL. Memini melegere de Popu-

linguam noftram movere ad diras &c

p

- lis Athlanticis , fuiffeillos tam barba-

d

maledic&a contraSolem tam . benefi-

-

Y

ros & inhumanos , ut Soll eorum fu-

cuin

.

Pa provocatrix €4 redemptá

;

:

pra horizontem exorto maledicerent.

1

Civitas * Vztibi , Popule Chriftia- Sepbon

i :

Movit meinitlo vehementer , nonne-

ne, quí cümte videastam multis. cru- 3*

z

go, ejasreiindigniras. Subindeta-

ciatibus, tam copiofo fan guine,amore

men ejus caufam vefligando affecutus

tam inexplicabilíà Deo tuo redemp.

Sofi;g. "U.

fum : 'U/f fcribit de iis Hiftoricus ,.

tüm, audes tamen ittítare cundum

!

f

udiq; tevreute fidereodére Denm Incis..

i

linguá tuá potetviüs & atrociüs, quàám

d

Vesberat miíeros cont/nuó Sol radíis

id faciat execrabilis Dzmonum ! tur-

tam ardentibus, quàm ullamufpiam

dj

ba, quos redimere non eft dignatus!

plagamadurat : unde fi mal? illi di-

hn

vitibi mifero, v 7 provecatrix. €à

eunt , miferadone digni funt 5 càm

dteftau-

r

"fd?!"???!*?i?*'f?fml'.fä agesa

h

randam.

l

&

loj

| ma ïpncöä?ro -niAspH—r-:wæ.

5

[tns

5

omnes

"fandam amicitlam , quam cum eoinfa- -

liàstalishabeatur, — Qu fanat.

tf

cro Lavacro contraxifti , dum eandem

infirmitates 1445 Atque ita apparet pj ro,

: .

ere

il

21 26-

"punc tam perfidé & protervé frangis ?

horrenda illius, de quo mobis

3*

m

44 amicum, etfi. produxeris gladium ,

mo, peccatigravitas in ore hominís

qu

— mon de[peres , Ecclefiaftici verba funt ,

Chriftíani , ex illa^ malitiz profun-

&O

ef enimvegreffus, | Fili , fi cepentinz

ditate, quam Blafphemia in fe cone

Inil.

X perturbationis impeta. abripi ce. per-

tinet, & ex fublimi illo oradu, & quo

i

homoChriftoin Baprifno inítíatus ,

miferís , ut flrido pugione peteres

tatle

amícum , noliconfeftim fpem omnem

praceps deorí(um ruerenon formidat:

tüm )

?

i. Ko:.

ponete; nam etfi amicítiz vulnus gra-

Propter magmmdinem peccati ,

€$ pro-

(l

viffimü inflixeris,non eft ramen plaga,

pter altitudinem dignitatis, — Superefl 4f

**

-4?3

í DOH

que curationem non admittat : e// ezims

capur tertium, ex quo Blafphemía

toite

regreffus..— Atfiamicum lefifti in ho-

culpá quavis alià funeftior & — de-

Bs

nore, contumeliá afficiendo, & infa«

teftabilior dicitur; funt aurem effes

d

mie notam inurendo , enimveró

€&aillafunefta, quz . caudatum hoc

äb:

^"nonhaberem , quid tibi fuggererem

fidusut infauftam appendicem poft

Afe

confilij; hoc enim effet lacerare ve-

fe crahít,

Gravitaspeccati triplex, ex

Mt

ftemnonconfutilem , quz acu filó-

tnaleria, ex parte peccant

d

4d

i5 63 ex gfe&g

queíterum confui non poreft.

confequente.

|Imon

amicumeft concerdatio: (ed audi ad

XIV. Duplicis autem generis hac

(dts

remnoftram, quo cafu fperariid non

fant effe&a, aliaculpe, poenz . alia,

poffit: excepto convitio, €4. imprope-

Adculpam quod fpe&at, peccatum

f

?ccäliv

ri. E(tautem Blafphemia cozvitism

hocpublicum eft, quod ignit inflar

$ub-

equéac Improperium: convirium qui-

ferpit; eáque causaà lingua blafphe-

Xitie

^ dem,propter conrumelias, quas in

ma veré dici poteft. [sgua izflammata

T

Deum jacet blafphemuss smproperium

à gehenua:

ejus enim idioma non

imus

propter injurías, quasilli maledicen-

tantüm ut ignis, fed ut flamma pro»

TR

doexprobrat, Nonid quidem Spi-

pagatur,

Diícunt id natn. minores,

nef

titui San&o propofitum eft, his lo-

quia audiunt ex majoribus: proficiunt

d

quendi formulis, utad fünem & de-

Dominorum magifterlo famuli, & Pa

WM

fperationem omnís venie — Blasphe-

rentum . verba parvulí ^ balbutientes

fl

cti»?'

mosadígat, oftendere ramen vult,

imitantur, jàmque hareditas eft,

)0re

malum hoc effe, cui.non tam prom-

quod ut luem oportebat abomina-

X puum & expeditum fit remedíum,

ri, Quarefi propagati incendij reus

C legvä

p«

afztiq.

lum

utfibíi forténon pauci eorum . perfua-

eft , qui ignem fuum accenfum cu-

. Ze

dent: unde ad id re ipsá. confequen-

ftodivit negligenter, quomodo non

qanm

1.30' iæ

tuf«

/ dumopus eft, utad. Medicum O.

magis illius reus erit , qui dedità

legd Vii

mnliporentem confugiant ftudio lon-

u

opeid illi fpargendo manum com- figer,

- gé ardentiffrmo ; cüm . hujus dexirz

modat ? Hocautem eft, quod im-

( Ü

nula fit incurabilis plaga , etfi a-

Unde

Hile

pii iiti þlasphemi praftanr.

; "quomos»

f

& P-Mfi Se.g"fïi Chrift, Iofir Tom.t,

;

4

«

106

í msemsqs | fokc'r,Avüs. i

honoris fuí aggreff:

9

jresatmet, tut 655!

uomodoffierlpoteft, animas, eorum

noneffe condítione deterrimá , dum

folàm ftirpem eorum & polteros. dl«

— — —

non fuistantàm,(ed alienis etíam no»

fperdat , tanquam exitialium vipe-

- xis funtonerata ? Blafphemare factunt

rarüm progeniem , Íed ut cumipfis

non raró

nomen Domini: Non contenti fuo ore

Nationes totas extitpet.

Undehortánte $. Chry(oftomo , cüm

u o m

DEO máledicere eosetiam , qui eate-

nusid nefciebant , peffimnam DEUM

quisblaíphemum os — diducere audi-

tur, par effer cun&os accurrere a

: bläfphïem

andi artem edocent.—

Sedhoc maligenus eft,quod

illud obrurandum , tanquam por-

UXN.

noxae

Jmpiis parüm terroris incucit;

tam, per quam omne genus . malo«

» Ma-

rum írrumpit. Veiba

So DO&OEïS

rum fuarum habere imitatores,

'ila:ix f

E is-»forfaxzterrcbugtur«pænä, cui fe

funt; Obfiruamus eorum ora ,. €8 tan-

'ad Po.

quam fonta mortiferos. occlndamta ,

antioth, —

obnoxios :edduntï:ö quód Patriz exi-

$-

*

sfint: poena ,

quz €os

at penitus evane[cant mala, qua Cv

tium ac pefti

— Vanumeft .

ltyil

exofos omni

bus, omnibus execrabiles,

tates comprebenderunt,

d Impiorum ge-

fperare, Dile&iffimi,fore, urun-

W.

plüs quàm ullum aliu

- mus,meritó reddar,

Pi&ores,ut ven-

2

quam res fecundo cur(u fluant , príüs

quàm buccz ha,rot cempeftatum cau-

tos magis furentes co

loribus expri-

claufum intus

Íz, obturentur,

Obtulit fe aliquane

mant , capita píngunt ,

i-

fpititum plenis.

buccis conatu max

do videndum Deus Roberto , Gallia-

. Sedhoc pi&oríz at-

rumR«gi religiofifimo,qui Regno fuo

* moexufllantia,

tis commentum eft, adquod adigun-

pacem effl Gim ab eo expof.ebat; & in

hzc illum verba allocutus eft.Roberte,

'tur neceffitateillà, quá. fubjicere ocu-

pacem prids nonhabebis, quàmRe*

-isdebent, quod omnem . ceteroquin

- afpe&um fugit.. Ceterüm aliisomni-

gnotuo Blifphemos expellas. Qua-

re filitesvos exhauriunt. adfundum ,

^ *mnoé

buccis, tutbinesomnes , omnes

e

tempeftat

es oriuntur

e

tales autem

fi mures, cicade , grylli

fparíam fe-

mentem populantur ,

fi grando va-

funt bucca

blafphemantium, — Siani-

mum advettere vo

lumus ad caíus fi-

ftat vineas ,

morbi aclues familíam

niftros, qui fus déque vertunt — pa-

pauca ad capita redigunt , nolite mala

duntaxat veflta & noxas deplo-

triam fibella, morbos, contagionem ,

ftrag

es irreparabiles alias , facilé vi-

rare, fed fontem

etíam inve(tigare ,

liunde ventos tam tut.

ex quo mala tam dira promanant.

debimus , non a

. bulentos & pern

iciabiles crebríüs a-

Erferté non longéeundum erit , — ut

hic inveniatut

*

*

incidetls confeftim

- fp

.

ware. Illud faleem certum , Impera-

l,

decreta Blafphemias rrium gra-

in famulum al:quem fceletatum, aut

W

Aätkent

€

torum

wr mon-

*

viffimorum

alorum caufas agnoíce-

filium facrilegum ,

qu.tot aliis ne-

fandis libidinibus au&wij inftar. ad-

luxurié X€:

Propter Bla[phemias , €$ fames, ]

tur hometerramotus,

€4 peffilentia fiunt : 'cüm

dacBlafphemiam. — Hic jgítur fiftite,

37

fticia conxcra hos igfanos

INe definas alaalgo'mfim sniquiatis

a 2

* Dïxfirfa íe Ju

«ddit |

165

m þECCATd "BLAsmzmæ.

Tt

9

-,qüæ' tantum

; di

4m: heminum fex ifta fit

addit fkp;r' *ïpa»æäþä*fua dlafphesmi

-damni affertiis, qu

i hofpitio eos re«

VIpte

jimenim calamicetum ,

«quaz vos pre-

-Nemo non vis

il

.

cipere non dubitant :

j

munt, originem detexiftis : obtura*

der, Exulum primipilos ;

quos divina

(iptt

te os. illud facrilegam & (celeftum ;

lerit, efie

Tuftitia fuosin catalogos retu

m

exp

ellite vellcís zdibus famulum, a-

4

ds il

í eft, vo-

audl

lum caftigate ,

& confeítim ceífa-

blafphemos: nec enimf.

: fed cumiptis

care eos ad fupplicium ,

re ad

buat finiftri illi ca

fus ; id. autem ni

in Civitate eos

ad poenas vocar, qui vel

n

fiat, denuntio vobis , quàd nec vobis

fuà tolerant, ne dicam )

um

(ecundz resitur (int, nec ipfi etiam

?

qui domo ilios

dont

Patriz ; erfi nullius confciz íceleris ;

recipiunt.

iMl

quidquam jam ad votum ceffurum.

UM

XVI. Nec tamän bzc , que ipfos

hm

lii

Àn ne(cicis , jufiffe in Levitico Deum ,

hoc in Mundo manent mala ac pce

TU

ut blafphemos

omnis certatim popu-

ng ,( ubio

mnibus horrori debent et«

um elt

"Levtts

luslapidibus o

bruetet ? Qui blafphe-

& abominationi,,

(ic ut quifque

It t«

$415

maverit uomen Domini,morte moriatuv:

fe,

um omuis multitudo,

quàm longi

«

ffimé eos à fe habere 0*

priüs

lapidibus opprimete

mní conatu.

debeat ) vel fola funt , ve

.

CAU

Jubere po:er—a-cDEUS; ut tanti flagi-

pracipua

L

(ed majora & atrociora

Wü'

tl rei manu xarníficis ftrangularen-

sin Mundo manent

funt , qua ipfo

j

tür , agerentur ín crucem , jugula-

akero, in quo a

liud profedtó , quàm

rentur , capite truncarentur , quis du«

Í

ciem non habent

gno(uo

extremam pern

nl

bitet? Nihilautem horum pracepit ;

:

Homo qui maled

ixit Levits

fedpracepit , ut obruerentur lapidi-

quod expectent.

249 1jl

obettt,

Deofuo, portabit pe

ccatum fuum x Sic

if N

bus, & quidem à tota populi maltl-

enim infelix ,

tudine, cun&is in id operam fuam

Deus pronuntíat ; nec

: QQQ'

peccatum íau

m poft íe

hoc in Mune

pdut

conferentibus : ut conftaret omnibus;

do telinquet;

ut relinquünt illi, qui

m fe

tollere émedioblafphemum aliquem,

finceré de admiffis fub fi

nem vitz

ido Yà'

non privatam , fedpublicam cau(am

dolent , fe

d fecum illud alcerum in

millam

effc, in quacertatim cuique laboran-

Mundum deferet,

. Qaà autem defe-

dumeffet ad aliosincolumes fervan-

: mull

tet ?. ad abyffum illam ufque inter

deþlo-

. dos. Hinc etiam non eos tantüm,

Dzmones, inter eternüm damnas

qui Civium erant € numero, fed pere-

hgt

tosS ,

à quibus

illud , fi dicere fas,

grínos, fed eà cantüm inter. facientes,

Neque

qanant

faxeá hac grandine eodem modo ne-

velut commodató acceperat,

ür

díe 'vï'i.

hoc divinantis tantüm augutrium

t

m

ceffe erat opprimere

Lapidibus op-

velim. Omnium — VOX

exiítimetis.

J

84* Uf

( primet eum omnis multitudo , frve idlle.

et , quàd ficur. femper i

n DEI laix-*-

Civis, five Peregrinus fuerit.. Tan-

eít

jj v

tum malorum afferre poteít integra

des effufum effe , argaumentum

at i

fauftiffimam beato Calitu

m Cata-

Provincig , etiam quiramum illac

illud : Bene- Pf. 36;

f L j

N os interim

logo annumerati , juxta

.

3

p

'eranfeat , blafphemus.

Qcä;z.,

dicenta ei baredstabunt T« "a

en

4ddf£

Qenuö pexpegdicc 3 quäm perniciabilis

P

24

x

fo8

! msCüRSUs OCTAVUS |

diverío [ndíclum nlimis quàm fune-

prave vi Hc"*obrruatu:f , ut ,prorami

l

ftam zterng Reprobationis eft, DEO

patin voces blasphemas , quín pece

:

n

maledicere, ut mox idem Vates Re-

cet , deliberationis fufficientis defe-

Qu

gius addit : 7Maledicentes autemei, di-

.&ü, iux;aüguud : .E/l )qüt [dþz!ü? lin- Eccl

für

TM

fperibunt.

Et veró , quznam aliía,

E"4» fed nom ex ani-o, .Aut( pece 17

fhi

quàm Infernalis progenies illa eífe

hi

cat, leviore duütaxat noxá feubftrine

poffit , que non alio Idíomate uti-

gat Átfiis, proco , quód od?o iti

L

tur,quàm illo , quo totus infernus folo

affuetudinem. fuam Écratur

»

(Qi

* & mee

loquitur ? O Blasphemi infelices!

d

iis ad illam evelleudam idoneis a«

[r

apparecenim veró plusíatis , quàm

pisque utatur , eam reperitis identí«

f

pertineatis ad Patriam ; lingua enim

demactibus,, nullá emendationis cu-

veftra manifeítos vos facit,

Jam la.

D

$, auget, affitmo, quód affuetuda:

W

ta eft à DEO contra. vos fententia :

prava tam non elevet rationem . cul.

(Q

Imóà vobis ipfis lataeft , càm veítra

pz, ut plus potiüs ín eam malitíz

ii

vos lingua Impios , confceleratos ,

f

d.ffundat. — Quám bellé fe purgaret

facrilegos , ingratos, Damnatis fup-

fut ille, qui ic Judicem alloqueretur: -

Q

pares, Dzmonum zmulos , Przcur-

Ne me,quzío, jubeas in furcam agi .

CXP*

fores Príncipis Blasphemorum , quem

jam enim díu eft , quàd fuitis affüe-

Ó

olím tellus Anti « Chrifti rítulo fpe-

ví. Quin velhaccausá , reponeret

W

&abit, effeconvincat. — Zmstaris liz-

5

Judex ,. dignus effzs non uno pendes

h

b. Xfo;

P]

non eft aliud

kIa

ET

guam blasphemantium

re. € patibulo, fié pluribus fimulpens

quo"d,cxfge&es,smdemnd&im 05 tMHT9.,

cre poffes ; quia alienz reí rapiendz

l

Ill

affuetus plus noces quietí publice , & -

A

'XVIL Sedne

äco's hos damnemus

illam gravius nocentíüsque perturbas,

u

inauditos & tam formidandam con-

utrem verbo , peccare ex a(fuetudine -

t

tra eos feramus (ententiam , audía-

invecerata, cft majoriamimi viriümqs

tl

mus, quid illi ad fe purgandos afferre

contentione, atqueadeóatrocius grae-

Q

foleant, Sunt autem excufationum

viusque peccare

N

ht

affirmavit.

; üutpridem Aqgeli;us-u

ejusmodi duz potiffimum : prima eft

hi

prava affuetudo , altera pracípitis irz

—XVIIL. - Ad præcipitc.:;a- i'r*&— finpef"g..fl. $

i

impetus. Pelem , inquiteorum non-

tum, quoalius quifpiam linguz fuz 156.ar.3

K

nemo , »on blafphemare, [ed ita a[uevi ,

temerítatem excufat , quod ípe&ar,

lj

xec emendare me poffum, — Ad. iftud

dubium nonett; illam Blafphemiam, -

quod fpe&at , non ego negaverim,

,

Ín quam ex faíta & tümore ahimíquis -

h

fi nonnemo proferendis injuriofis in

prorumpit , ut magísconfultó cogita-

Deum verbis affuetus mediis utatur

l

tóque profertur, irahaud pauló de«-

D

ad abítinendum ab iís ,quoad ejus fie-

teftabiliorem effe illà alterá , quam

k

ri poteft , contingere haud difficul-

quis animi , íracundiá perturbari, im«

D

ter , uc nonnunquam aut perturba-

peu effuri. Tamen quz veíania

las —

IN

cdonis imgcm , aut affüetudinis 'fuæx

eft, id eyincere.vcüc ,',..,cgnzumel'

h

in

*

st

1

E *PECCATQ 'BLASPHEME. |

Io

/

j

lfj

I Diviaam. Majefta

tem ja&as fatis

Sangainem meum ? lllum lnquam -

"

purgatiex eo , -quód animoe ad indi-

Sanguinem, cujus vel guttula uníca

de

gnatíonem commotoprolatz efferan-

immenfum quantum pretiofior eft re-

[2 &

tür , cüm ejuímodi indignantis aní-

bus omnino conditis condendí(íque

pen

mi impetus verba injurioía in homi--

tilte

S

omnibus ? adeóne defpicabilis tibl

nem prolata non excufet ? fiquis irá-

evafi , ut opinione cuá tellus hzc not.

o if

atrocilfimum in noftrüám quémplam

habeat vilius quidquam DEO tuo,

I

convicíum jaciat , an nullo injutie

Conditoretuo, Servatoretuo ? Quid

n

fen(a alcüm diífimulans omnía ? an

tunc reponentilli, quibustam horren«

ftje

nonpotiüs fzpe pro refponfo aut pu-

dafacrilegia ferviunt pro figno fensüs -

i

gnos , aut pugionum i&us reddi-

ex moleftià percepti ? Nunc ipfificrem -

tudo

mus ? Etromnem culpz rationem

iftam accipiunt , utipfi volunt; tunc in-

Cl

contumeliz Deo illatz tollat iracun-

id intentos effe opportebit , quomodg

lii

dia? Fiogamus infimá ex plebe ho-

& quofenfueam J

qdcx Ipforum [ic ac'f u

N

4tet

muncionem aliquem , qui fordida

ceptums.h

oris incrementa. Principi in. faciem

d

n

expuat , & fa&umexcuíet, cum di-

XiX. Nc—mid,faqüïü'm,x his ver:

"

&o , fe tulfi laborare : an ídeó faci-

borum formulisagimus, ut Deum de«

d

nus non luet ? Án non exprobrabit

fpicatui habeamus, fed utjuftum me-

idte

negle&am omnem obíervantiam &

tum incutiamus fuübje&is , utque bf

pete

omuem humanitatem princeps , die

rem ferió agi certifint. liáne, Di-

cétque : Mortalium irreverenriffime.

ndg

leciffiml , verba hacperfidi Sacrile-

N

an angulus deerat , in quem putida -

gli plena , prudens aptümque ad f«

ttia phlegmata ejiceres ; aut an. alius.

.'-bljs'

nem huncconfequehdum medíum vo-

dite

toto conclavi Regio locus illi dignior.

bis videntur,

, Vetbs, inquam , quibus-

tibivifus non eft, quàmego Princeps

-

nj

indigaiora , atrociffimi , perfidiz ve«-

cuus ?. Si autemmerító fic in homi-

neno turgídi, rabidi indomirí

que, quí

j

nein invehetuchomo, quidDeus o-

uf

ufpiam (int Czli hoftes

, €vomere

mnium: Dominus reponer protervis

non poffent ?. Demoues ad Chrifli no-

illisqui exiftimant , fe infermale fuum

Orit.; 5

ef $ M*

men exhorrefcunt , San&i Giegorij Na

E

(ug ifé

idioma pu:gare abunde poffe excufa-

zianzeniverba funt, mos veró Nomien -

4lj

tionetamfcivolá, qualis eft hzc;blas-

adeó venerandum contumelia affcere n&

phemáffe fe quidem , (ed iracundlá

veremnr. . IdeóneServator noft

1

er Je«

J

impulíos? Quid, inquiet , càm tre-

fus Corpus induit , ideó (uui

n pros«

pidi , pallentes , palpitanésque ejus.

fudit fanguinem, ut liberis

, üXOri,

d«

lt

tribunali jam — adítabunt ? — Quid:

ancillis , famulis terrorem incu-

hominum impudentiffime , an aliter

tiant ? Probaretis vos illius ftae

h

liditatem

'

exonerare íracundíam tuam non po»

» qui ut aves à femíni-

5 E

teras, quàm fordídiffimo ore tuo cone

bus terrículamento abigeret

3

Sa«

ls

lt

cerdp:is aut facrificantis

?

aut

(pqrcgndoïdiyinum Corpus , divinum .

£s

-

j

li

g!!is

msc Uksns bc—i* A-avü.s* *

l

aliis ritibus defan&

| , pretiofiffimas

[;exit-Dominumwtarft"æ petentia ,

4 fæ&

q

veftes & pulchertimas,. & pertícá u-

Ó

percuffiffent potiüs peétus faum , &

fpenderet ? Anunquam ad finem tam

confcffi, eum , qui jamjam ín trunco

f

fordidum abje&ümque id ipfi permit-

illo expirabat, veré Deum eífe, veniam

teretis , quaíi centones alii fordidi, la«

admiflorum à fe ícelerum fupplices

ceríque domi non fint ad ejusmodi fi-

ln h

potiüsrogáffent, quám ut fibilis illa

mulacra veftienda- ?. An alía verba

füisaccachinis congeminarent. — Nec

[

defunt , ad bilemexonerandam , &

aliud. ego — ineptiffimas ad excufa-

familiares ad officium compellendos

tionesrepono. — B/aspbermo ira impetu,

s

,i

idonea , fi resitapoftulet , quin Cz-

Iiáne, itáne ite impetu? fi perpende-

lum contumeliis laceffatis ? Án autem

resDeum illumà tetam protetvé & in-

ü

vera infaniz hujus caufa comperta vo-

hümanécontemptum , effe illammet

biselt? Nonirz impetus, non alios

l

Ipfum , qui teproduxit é nihilo , qui

&d officium adigendi neceffitas vera

momento omníalit confervátque, quí

j

hujusrei cauía eft ; fed. modicus ille

tetuetur, quíamore tam benefico te

Deitimor, modica, autnulla füpre-

redemit, fauguíne fuo ín lyttum ob-

l

ma illius Mjeftatis infinite cognítio ;

latos illuminet , quinon diu poft u«

j

Nefcitis , quid fir Deus, €4 quali debeat

5

dex contra te feretíententiam , & (e-

li

&ad Pop. Gre Vocari : ait S. Joannes Chryfofto-

pulchro te , fi íta collibuerit , ignis

mus, Cümguis nos contemptim &

Íempiterni condet , enimveró fan&e

nulláreverentiá nominat , non absque

affero, teproco, quód fan&iffimum

jufto convicio illi ingerimus, ur per-

ejus nomen conviclis prefcindas, aliud

git idem San&us Do&or : O; ts

nonfacturum, quàmgemitibus, cla»

ablue, Ed ita commemora: & nos ore

mote fonoro, corde dolentiffimo, mí«

g

impuro non verebimur San&tiffimum

fericordiam flagitaturum, — Sed quia

DEI Nomen pronuntíare ?. Protervi

horum nihil in mentem revocas , nihil

j

illi & impudentes , qui Chrifto in

ferió cogitas, hinc preces (applices

e

Crucem fuffixo maledicebant,maledi-

maledi&is mutas

e

Matib,

Pratereuntes bjas-

€ebantilli ,. negare non poffümus, li-

e

phemabant eum.

3431 390

:

beré & refpectu nullo

v

fed auà

XX. Cüm pauculorum affium litem

£ausà ? cà ,

alt S, Ambrofus:

quis movet , video vos folícité eáco-

quiatranfibanttantàm, nec aliquam

gitatione defixos , quomodo oblato

in eo contemplando. moram trahe-

Lj

aliquo munere concilíetis Judicem ,

bant

L. À

. Pratereuntes. blasphemabant

Patronos inveniatís , caüfz momenta

eum, Siftetiflentaliquantum miferi,

inculcetis, vos , veftrum negotium,

& perpendíffent , ipfas illas ram cru-

veftra emolumenta ad naufeam & fa-

deliter perforatas manus , — lumen

fidium ufque commendetis, Interim

olim dediffe $oli , & nunceidem illud

ira fic vos intransverfum agit , ut ja-

tripere, uttenebra ante tempus in-

clatisin Deum contumelias & conví-

gruerent ; enimyeró non blasphemás-

cla, etfi non jguoretis, effe eum. ve-

&rum

A

-

| pE PECCATO SLASPHEMLE, -

gt:ufn Judi

cem ,& Judicem in causá ,

bla(phemum illum acceffit,& & (omno

demalo , quod carec omni

excitatum ficallocutus eft, — Tüaeille

T^

u quäa*gitur

b j &

kemedio ;

Jadicem feverum , Judicem

protervus, qui vel id«ó bla(phemare

ppellare.& provos

animum obftinafti , at ánimí arbitro,

(COUCQ

(ammum, à quo a

TY

care non liceat.

.Equidemne quis

gré faceres ? en adíumus ad mercedé,

, fadis.

quam promeruifti,exolvendam, Cüms

pplias

- bla(phemer ut perfidus Apoftata

llsl

In Ann,. e(t credereut veré Chritianum. Con-

di&o hominem artipit , pilz inftar.

furfum proijcit: & pondere

fao

N«

$e. —— fceleratus.

quispíam eliorum flagirio-

Xt«

rüm cama

loiftud addiderac , ut blas-

deorfum lapfi 0s pugao — atrocitec

p

phemias etí

am fibi redderet. familia-.

contundit, actamdiucrudelem pergit

res, Derine

batur in vinculis in urbe

ludumludere , dum peffimé os illud

Jttdte

Mox humí

T2

Mexico ipsà

Chrifti Setvatoris Cru-

tam impud-ens lacerarer.

lendis (accà hebdomadá :

federecompulíoos íta probé contu(um

m

ciatibus reco

hácigitur , tanquam tempore -

pecca-

vimagná diducít, lingu&mque palate

; qi

affuit. — Videri deín defiit cum altero,

t qu

tis explandis: przcipu? deftinato ,. à

Sacerdote,ad noxaspro facto. tribuna-

qui lucernam tenuerac , mifero illo

iC0 t

humi, bovis inftar in macello caíi,

10b»

liaperiendas invitatus, protervé re-

abje&o, &intra dentes mugiente.

ij

- fpondit, fibieju(modi remedio opus

Ubi illuxít, inventus eft mifer íta, uc

12

"

- pone(fe, Saltem, repofuit Sacerdos ,

L

blandóhominem íntuítus , fi fateri

dicebam, elíngsis

L

evocatis proin

| ïg,aï&

noxas non lubet , moleítum cibinon

& chirurgo, &Sacerdote, atte null&

(ind?

— fitexme audire, quanta tibi incum-

divelliápalatolingua potuit , manu

(imm

bac neceffitas linguam pofthac à cre-

Dazmonisffixo, dum infelixfceleftam

X

animam exhalaret.

Supplicium hoc.

bris in Deum malediáls jaciendis ab-

S', Clä'i

ftinendi , qua ha&enus re non Dei fo-

mite admodum fuit , fiquidem illo mía

o i

lüm patientíam — irritálti gravifiim& ;

fer in rem fuam , antequam vivere de-

dquà

fed fociis etiamtuis — execrabilem te

finerer, ufuse(t ; — fuit enim hoc . ta-

;,pibif

reddiditi. "Tamnon moverunt hzc

dícem maliaggredi, & ligare indomi-

pplict

tam illam belluam , linguam inquam

jj I

hominem, ut frontem contumaciüs

Mu

erfticans,(nà, refponderit, vel ideó ,

blafphemam , que omnino, fere

inftar, inrabiema&ta, — quanto plus

- quiaid ibl . moleftum video .. plüs

Vr

.. deinceps quim. unquam ha&enus

nocebat alijs exempli pravitate , tanto

&

blafphemabo: | & cum di&o tergum

etíam crudeliüs infe ipfam peccato

yplato

- Mi obvecti. — No&eproximéinfecue

fuoízviebat. .Sitamen vobis certó

(cetm y

1À, cüm humiillefe beítiz. inftar ad

conftarer, linguam veflram , qui

nentà

10mnum capiendum ' abjeciffet , pro-

prímüm vice prorumperet ín voces

9d

-

deunt ex carceriis angulo quopiam

tam factilegas,ftatim. affuendam pa-

&l

lato,quínunquam deinceps, per omne

ggminifprægrangdi flauuiá. Dzmones,

qmim

. quorum unus accenfam manu lucerná

relique vitz tempus ,

avelli poffet ,

ut J

omni hoc

gxæfergbat ] 'vaj/c/:uis aler manibus ad — credamne fg;urum adhuc ex

n

numetro

j &

fuon

112,

DisCunsus.

cnvus

x x;ximbwveïunum,

qui tamen linguz

verfo extirperur virlum tàm &iam&;f /

fua haftà, veluteq

ueftri in ludo, vel-

uropugnanscum ho

207

nore DEO debito,

1

let decurrere , eámquein ipfo Chrifti

& mottalíu

mfalute; eáque causá

' pe&orefrangere?. Non equidem exi-

cun&os o

TE

portetjungi fan&to feedere .

j

ftimo, necullo modo induci poffum,

ad illud

; tanquam hoftem omníum

H

utcredam , futuramtunc ullam íra-

communem, ex

pugnandum: Sacros

l

cundiam , tam non (ul potentem, ut ex

Oratores quide

m,uc'i'l!

ad impugnent-

Ql

orehominis Chriftiani eliciat. verba,

linguáé (upgeftis ;

Confeffarios . à (a-

m

qua vel Atheum pudetet proferres &

ctis tribunalibus, Przfules cenfuris; -

li

quomodo non proco, quódaliz alíz-

Principes decretis; — Patresfamilias,

qué identidem excogitentur frivolz

il

acerrimé ineos invehendo,

quicanque .

nl

tam abominandi abusüs excufariones ,

6 (uis ejusce culpa rei dep

rehenderen-

omnis cura potlüs convertewur. ad

IN

tür : dnteomnia autem. cavendo ftu-

il

invenfenda illam firpitus evellendi

"

media? Nemononimperate fibi po-

diofiffime , ne fui pravitate. exempli -

quemquam ad e

jasmooi "impietarem ,

iM f l

il

té, quomínüs contumelias effutiat.

pelliciant. Qu

Htf

contra virum Illuftrem , contra Ci- -

eft exacdefcer

iin& fubditos ipfospar.

b

e fan&o quodam fervo«

I

vem, quin&contra fordidiffimá ex

re ad increpandos & corrigendos om-

t

plebe aliquem, qui nihil illi faceffat

nes, quicunque blafphemant,

ut iu' C'mb.

moleftiz , & imperare tamen , (i velit,

bet Concilium Lateranenfe , etfi

Ípes Lorer;

D

non poffi

?

tiat?

t,ne contra D;eun—i A-illas efïq-

,

emendationis nulla affulgeat : quo

cun- siz, fub

queenim modo res cadat, ferviet Leone X.

t

— XXI, Ne

,quæfo, D,i!e&i ffimi, ne

lin

gua. ejufmpdi exprobrans ad red. /4ff ».

quaramus rationes, quibus clevemus

d

p

endum DEO honorem ,. quem blaf- -

(

flagitia reitam dCt*e&abiläs , quàm eft

phemalingua DEO abftulít ;

blafphemandi mos; jun&is potiüs

-quin

Anm

etíi fervore,

tanti facinoris intolerante,

Qre

animis & ftudijs eum 4 nobis eijciamus

progtederetur quis ad ebtundendum

quàm longiffimé, prlusquam . Chriftus

d

pugnoos ejusmodi facrilegum , & fic

ftt

ad eum judicandum fupervepiat :

Obturandum, laudemeares 4 $, To-

Blasphemiatollatur ànobis, cum omm

lUi

anne Chryfoftomo promereretur , imó

(l

malitia:fic Apoftolus hortatar. — Ex-

non femeletiam fuaderi poffer: Cos. Hori 1*

pellatur Bla

fphemia d vobis omnibus,

:ere: inquit S, Do&or, o;

D

ipfis , €à ad p

j

cüm fit peccatum , quod omnegenus

TIAHHTI tham perculfiore fan

Gifica, Si

flagitliorum fecumitrahit, Ponderemus

cuí tantüm animi non eft,

[

-ego faltem

u

