ett manifefta, at etiam bruta fylvis ab-

nequeepim ifta veftra diftributio ju«

la

j. 2. 3?0

diätfä eam pernofcant. .. $. Ambrofius

Primoloco uxerem

faac sgq(;üa;.- eft. |

ponis

d

r F!L.'"Ab;EXHzB.i PARENT. HONOREM:

234

f-,, CfGG'

Prwitis,-fecumäo &iios, tertio Paren-

Uxorem unam cum Marito rem tfle,

71

tes,non ita : Primolocoj, aitS. Ambro-

quidinde? an igitar. ín &quali ne-

celfitate eam — Patentibus: anteferpe:

ÓUE. i s fen-

Gus, diigendos eff Deus , [ecundo Pa-.

Wt £ert, di/^. rentes , 12de Filin,

pofea Domejlici.

poxerit, ccm Maritus ceneacur Paren-

23;

X. Plato,qui intec Philofophos

tesíuos in aquali necefÉrate. Gbi ipfs

ito (qi

]

uc i

ab omni pofterirate. Divini Nomen

preferte? & . tamen exptellidica hz

ob:inuit, in fuis libris de Legibus fau-

DeGotum do&tina e: /s alipepro 40ul. in

ibus f

à

Xi

t, u fiquisanté filiisíuis , — quàm

ä&ämt*-valdä-vprawderz fl paventibus, attb,

TM

19.4.1 $4«

:aaï;dumwuï

pauperiParri. fucurreret , in. judicio

E$ magisquidem ,quàm fibi. -/5, lt

cüm illi

. reus ageretur, & ad aliorum terrorem

quidem, urcum famelico Parre non

at erp

feveré caltigate:ur, Inter Theologos

tantüm unum refiduum panis bolum

& bui

$. Themas, Magi(trorum Magifter ,

pariríconveniat, (edtotum largiri,

RliosCnte

judicat, quodiater omnía fanguinis

ut vitam fervemusillís, qui eam nobis

dederunt.

mmi a

vincula primum &c ,. quo Parenribus

Hec omnia lumine n4-

tucz penetravit Philofoplius

dum /

A

ipbusqt

obfiingimur ; &ideo pre omnibus

etiam aliis (ubvenire iis. ebligemur ,

docuir. filii e(fe,.

Apud

lest gn'üs

fui cutam habere,

priüs Parcis , quàm

Abul

p P

poftpo(itis ipfis eciam Filiís, erga quos

Cs

tipïuntW,

uldem Ámor magis tener, qui nom

u *Fcr(an autemfhuiusmodï dg.»--"'

itaaflurgit, habzri poreft ; non. vecó

Griaz nunquam ín praxín (ant de-

3geai(ïimi

lllequem- dicunr appretiativam, qui

du&tz,nec etíamnum,nifi ab ano alte--

hum qunli

altiora (peGiat, & magisamat, quem

rove dedücuntur ? Chinenfes Orier-

Eueume

Bartbol,

pexcad

pluriseftimart, EtquamvisUxor, quz

tis populi,(i qui ullibi, bene motat

h bsflor.

una quzdam tes e(Lcum Mariíto, vie

as 000

cüm fuorum | Parentum eravi infi

debstur in caíuü zqualis neceíficatis

mítati prelentes affant, fuis ipfi den-

yo ii

8. ELom.

ipfisParentibuspraferrípoffz , negat

tibus carnes ex brachiís (ais avellunr,

r V(QSPW

, *amen S, Thomasid eífe veritaticon-

£|2.

& in potum decoctas propínant , qua-

dudta ?

anip. [Íentaneum :quía, utut poffit & debeat

i conteftatari, non folàm paratos [e

j CQ

Maritus Uxorem íuam Parentibus

e(fe omnes divitiías fuas,qui*sus Paren-

h ä qu ib.us

Ge., $ ptafztrequoad habirationem : Aeliz-

tes fuftentenr, prodigere , fed (uámet

m edü(ü'

Z3,

quetibomo Patrem. €$. AMairens fuam,

ipforum fubftantiá eos confervare, &

Luns, 9

£3 adharebit'Uxoré fue2. Non. tamen

; Solt u

i fa&u effet poffibile, animz quoque

eam przfcrce. etiam quoad - fuftenza-

patrem non mínüs quàm corporis fab-

PITOS

tionem potcrit, aliaque iis. nece(faria

miniftrare, ut vítam porró prorogeat

jdi: UP

auxilia. przftanda, càm . Parentibus

acad fanitatem male. habentes redu-

ia i

quafifetoto hypothecatus fit anté,

*

cant. Erubeíco hifce cum exemplís&-

ett ; id

quàmíe fum Con

!

ugi obligaret: (1-

lislisamotiserga Parentes impuden-

quidem Ctreditoresanrerio:es credí-

tiffimam Chriftianorum Filiorum íne

yill

-toribus pofterioribus, &cqui per. na-

graitudinem conferre ; fa&dum. ta-

u

Pamwf *

türam funt, ii$ qui per contractum,

men, quod S.Donaventura & infignes Bo?4v.

ii

Poügoni non -poffunt. Et demus

alii au&ores referunt , omittere non/" 7^ f

g 9*

l

pof-

FOH

'*'ä 4 DISCQ,RSUSDEQMQSSEA?GUS,DE üBI'.IG"". |

Mi pra pofum. I-*-;i;pärcibüs4 Ndnmaüdïæ mie

tur, domáüs limen attigit, Non potmf

";Hk

cept

ss quidam locupletis. parentis filius,

autem tam celeri fcalam pede . fupera-

ln

Cantipr, quamvis ignebilis , ducturus conju-

ze , quin filius tempus nancifcetétur »

$ a.

.

p

gem coaditione fuá ma

)

orem ad ' P'a-.

quo gallinam occultater.. Ceteràm in.

q

p s

" crém acceffit, eümque rogavit s vellet

occuríum progteffus, qu.d me vis,ajee

Wi

. filiobonis (nisomnibus fponte cede-

bat,

l

$

|joctempore , an panem non ha«

(

te, velle fc viciffim quoad viveret, ita

bes? cüimquepanis fruitum obtru«

y;rn

cum illosgsre, «c firerum dominium

filfzt, fores teftinus ecclufic, ipfe cum

ho

ex cotopcués P;cem effec; — Rcltitir

Uxo:e fuá fplendidiore quadiá frui-

proa

i

D

nitio fenex 5 paffus candem eftíe pre-

turus,. At quàm fe fefellic!: cüm. æim*'

Dj

cibus cxpugnari & vinci promiffis,ac.

penum recluderent , galliaam. denuo:

contta.quàm fnadeatSpiritusSandtusz

gt

meníz illaturi, non jam gallinam, fed:

Mat

EG;I?::

| Filio nondes, poteflatem [uper te 32 vit

cádem magaitudine horrficum bufo-

Aiïäm.

"il

EM. rn

Conti

IHA, n6c poffe]fianem tuam, ne forte po-

nem repéiecunt, quié cauno. in fa-.

350 2.0,. :

i, plde

uteatte, 65 deprecerispro sls ; annuit -

ciem geftantis profiliens ita carnemr

petitis;; quo factum, ur. conuadins.

^ btf

ejus-corripuit ,. ut velat polypus fco«

", ARtttati

matrimonii illico- coucladeretur , &

poioadhareret, neque longo anno-

J

r

nuptiz celebiareacur. INec malé pria-

rum fpacio üllá vi avelli poffe.. In:

cipio fe.res hbsb-bant : paulatim ramen

hunc modum fignatus maljé moratus:

It t

N

creicenie10 Uxorem. affi hus T Pa*

ifte filius. perrexit ad.[ querendum:

miaee

trem decrefcente,. co impietaüs. pro-

Epifcocum , cui deli&um fuum. con-

greffus etb peffimus Filius,, ut tenem:

i

fiteretur,. Posnitentiam banc tulizuc

h(

Patrem domo fuá ejectum paupere cu-

omnes. Normandiz civitates. obiens

dnjn

guiiocon cludezer.. Fruftra Pater con-» -

rem natcratec,

féque ad. teriorem

k l

diuones & ga&a;c.cïïmnisæ füug obten-

omnium impiorum io Parentes filio-

ditfuftralacrymis,laments & que-

rumexemplam proponerer. Denie

Uf

W on

telis gravem . injuriam fibi illatam:

quepoít multos planctus, & lamenta:

t& nf

identidem profecutus eft ;. filius. enim.

plurime valuerunt preces, quz pro:

recalcitrantisinftarmuli magis. ama-

g, Dv

infelice.offerebantur , & ipfe. etiam:

hii r

üïffPIæ(æpereglcmzn» » quàm Domi-

per(oivebar, ut feralisifte bufoac foe-.

Wm' m?ä

num, qui replevit.ImÓeuam. ab Uxo-

tentiffimus , quiomnibus alpectantíe-

teconcitatus non folüm. , qua- Patri

bus horrorem incutiebat , fubicó: dif-

G dt Qät

LUA

congruebant, non (uppedirabac , fed

pareret, & liberum quidem,fed faluta-

li

D

ne quidem neccílaria: hibminifüabar ;

ritimoreprobé itmbutum relínqueret..

[

?

adeóut DEUS tanramnon ferens. in-

lt

.XIl. Quia etiam,quod mirabile eft,.

humanitatem: ejus. effe: ultor. veller..

Divina Juftitia non folàm vult; ut Pa-

mpabe

M

Dtiis

Contingit; urambo hi: conjuges quo:

tzis egeftate laborantís. , ut fenio- de-

Uäleg

dam: mane. bene: pinguem . gallinam:

ficientis- neceffitati: contulatur pre:

prandio pararent.. Mifer (enex eo ipfo-

Uxore;aut alio quocunque,. federiam:

&litee

D

vult, ut hee ipfa Patrís. fuftentatio:

tempote, quo gallmg-menfämfercbae

»

M

illis.

s

,

r d

&2j

*

i. ;.;,IL; | Ab EXHIB, PARENT. HONOREM. -

| þmuit;

- - jllis etlam promiffis, que DEO fadta

XIII. Et quid, fifilij non ea'ntüm

fugeta-.

neceffitatibus Parentum , dum vivunt;

fant, anteferatur, Hinc, fi filius quis-

cetétut;

piamexuna parte votum Religionis

non profpicerent, fed etíam ubi mor-

enimi

tem obiére? faciunt tamen & hoc. A va-

etíam ftri&iffimz emiferit , ex alterá

ia

ritía hofce ingratiffimos mortales ita

veró Pater Matérve vidum fibi pro-

tonly

curare non valeant , adeóque ex uná

reddit efferatos , ut nullum inhumani-

-obtti

parte DEI honor exfolutione votí pro-

tatis genusrefugiant: ancequam mort-

píscum

antur (enes eorum Parentes, malé illos

movendus, alterá. Parrís fuftentatio

z

ià fni:

procuranda quafi de loco conrendant,

tractant; cüm moriustur, eos impedi-

m enja.

DEUS íuo jure cedit , ac filio per-

.unt , neTeftamentum condant ; cüm

y dtngo-

míttit, ut domi paternz fubfiftar ; Patri

mortui fünt, ultimas eorum voluntates

um led

$, Tbom.,

Matríve de alimentis provifurus. Nec

non exequuntur;nec legata extradunt,

2125

imbufe:

concedit cantüm , fed etíam pracipit:

quafi cum ciíneríbus etíam defun&o-

o infe

WI-Z. 4

4d 4. C

ande fi quis debltum, voto erga Dä;zum

rum adhuc litem (ufcipere cogitarent.

caritt

Eniiveró quàm pauciilli (unc, qui Pa-

2,2,q, CODntractum, debito erga Patrem ex ge-

pur (tos

189. 4, é,neratione provenienti vellerantepone-

renti defun&o hzcpoffint verbadicere,

35 &,

j A

re, tem Dsogratam non faceret;in cu-

quz Dzo Propheta?ZVec obliti fumus te,

€4 iniqué non egimus in Teflamento tuo,

18,

À

jus rei confirmationem videmus,quód

moraus

San&a DELEcclefia, ejusdem DEI no-

Non oblítus (um tui, Ó Pater, necinju-

sén dul

mine&ó proceffit , utillos Superlores

ftus fui , aurinfidelis in Teftamento

tuo omni cum accuratione executioni

ju u

áconforrio fidelium fegregàárit, qui eos

MO

in Ordinem recipereni ,ac facris vefti-

mandando. Centumeffugia excogi-

. obitni

businduerept, quoslex naturalis ,pie-

tantur , quibusab impofitis Teftamen-

tenocel

ts & gratitudo parentibus fuis devin-

to obligationibus exeatur;& cüm aliud

ues fl

&os facit ; hi enim trestitu li funr,qui

nihiloccutrit, dicitur ; obíervari illud

. Dur

bus omnes prohibenrurá fuis difcede-

nonpoffe; aut faltem inducijs bonz

lamené

re, ni(i deconvenienti fuftentarioneíis

animz posnofiffimis ita. protrahitur ,

providerint. Zure Sanguinis , Pietatis,

'ut diutiffimé in immani lllo igne de-

uz P[O

Zo fï:?, :

Je. eriant

$ ipfum

£$ Gratitudizis, Queproprer fi tantá fe

bitum refrigerium & redemptionem

fout

auiem,

culpáinvolvunt, qui parentes in ne-

fuam expectare cogstur, Interea Ec-

C,. de

ceffitate conftitutos deferunt , animo:

clefiahzcdeli&a afflidtàrum anima-

ipcdputt

be». qua Dzo inRel

igione quadam facra fervi-

rum loco quafifencit, & vult, utcrue

lb"ö': dlï'

lib

edaluti

endí, cujus culpz rei agentur illi , qui

delis ithzcnegligentia &t inter. gra-

viora delicta, ac inter magis refervata

ipquti

infanoquodam impetu abftra&i do-

moabeunt , haud aliter ac hirundines,

habeatur; idquod ín SS. Canonibus ;, 447

[-abik'f T

priüs. quàm dignentar bonam impe-

precipit, quibus ab Ecclefiá arcentur, e£/a1:15;

TT

& Fídelium Albodelentur , quimo- 4

enio *

trare venlam ab iis, qui à tenera illos

gtateeadem domoreceperunt , &

ras tam perniciofas ne&unt absque

yr p*

Eïä D

tocum amore foverunt?

causájuffà, Cuüm fuà Ecclefià etiam

(edetirt

Ff

Dzus

f?. P, Segneri Chrifl, DInffr, Totm. 1.

-

fenaio

ili

E

136

: Di$C uR-s uä DECIMUS SEXquDE bg;.ïg,,

(emper magis mapísque jugam mu?i

Dauseamrem fett agerrim? , qui ob

n

eandem cau(íam familias ac domos e-

excuriunt, quod eisnatara ímpofuit s

qui*

H' V. Graff,

x

*

4

decafib, N$

ttít , quibus bona, qua illo loco fine

adeó quidem ,ur quandoque fpeciem

prabeant, velleillos ac cupere,à Parene

Jg&av, 26)

ratione &

jurea(fervantur, concludun-

tür,adeó,ur idem fit,pec unias pio lega-

tibusibiebedientiam praftari, — Et,

u

2 d

quod pejus eft, càm in confe(fione gra-

p

toaliot(um deftinatasa filiis rerineri ,

viffimz hujus noxz feíereos agunt , ita

Dj

quod pellem lupi in cumulolsna,que

perfan&orié, & rem qua(i leviffimam ,

paulatim,

utut innocens fit, non poteft

MPZ(

non peífum

ire: & tamen immaneshi

illud proponuat,ut infinetandem om-

fl

nium eorum , que dixerunt , hocran-

C

filij, nec p

ietatinec ,gaa-tïitudï»ni , nec

tümadjungant, Fw aliquantnm inobe-

quum

juftitiz , nec

Ecclefiz, nec itato deníq;

Dzo cedunt,& quafi extra fe rap

tiàfuá

dieus dosmi.Exploremus nonnihil,quem

DT

inobedientiz modum teneacis, Érenim.

ton]

inhumanitate , neccertiffimg & ante

fi tes, quz precipitur , gravis eft, (

pun

oculos pofte divitiarum jactuta ce-

multum facit ad totius familiz bonam

$n

dunt, nec incertis malís , quorum cul-

übernationem, fi bonis moribus, bo*

fut,

pama

uda&er conjiciunt in fexcentas

nz famz,falutianimz proficuum quid,

D

caufas

falfas,ne veram fateri cogantur,

Wt!

XióV. Sed redeamus in viam , &

uin & neceffariuim eft;facilé hec ino-

Vdo.

campum, utut fpatíofum, relinquamus

bedientia ad graviratem peccati mor-

mmg

talis potericpertingere.Explico me.Eft,

h

1

lh

alils, divertere volentibus. Tertio lo-

co Filij przter honorem. & auxilium

qui filio fuo przcipíat , ur ne fe affo-

i

ciethuic illive infami Lurconi $ ut

etiam Obedientiam parentibus de-

ngl

D

no&u dómi fe contineat 5 utarma non

Is

bent , ícilicet, quà refpondeant tertio

bonotrum generi , quod à Parentibus

geftec; utad ludendum non accedat ;.

lls

ab aleatorum tabernisabítineat, hzc

ü

acceperunr; nimirum educationi , quà

& bibonum

)

mel communicatam , vi-

illáve conventicula ,

&U

poft vitam fe

coctus viter: filiuscontra fricat fton-

tam alteram ,

bonorum fcilicet mo-

a t

tem , & fuo vultindulgere genio, &

li

rum, nobis conferunt, Hac obedien-

quandoque etiam proterva yeiba te-

tía in pluribus Sacrz. Scripture locis

co;n

commendatur. Verüm quofrequen-

gerit dicendo: 7s ipfos refpicite s aga;

Y

Exprobrate tantum

4b.l, i tior in Scripturis eju(dem fit mentio ,

.quod mibs placet.

W

ac cavillamini ,quo magis Ac plura mibi

!ii

De&^ — cantó videtur effe magis neceffarium,

, feF v a Verbi DEI Preconibus é cathedrá

exprobraveritis , bocagam pluraac pe«

jora. Quisjam credac quàüd hac refpon-

*

roponatu

r. Filij quidem non. funt

M

omnino fe

rvl Parentum fuorum , füb-

" dendi ratio , conjuncta cum injuríiofa

l

?

hac ínobedientiá ,in materià omnino

diti tamen funt; ita ut Dominiam pa-

k

juftá , non fit peccatum fatis grave ,

ternum Principatul comparari polüt.

Qu

Nihilominus perinde ac fi Filij cum

przterquam. quód plutibus adhuc

n hus

fan

alijs/pcccatisadjuxjïga:ur;, quz i

h

annis 'm:fgis ac ma»gis' fierent. liberi,

um

a

asj

. FIL. AD' EXHIB. PARENT, HONOREM;

:'

?

*

immigrer , nec dum tamen fufficit; utí

'txn.«ilïud

jusmodi o

gcafï»onfbus-commi:;umur

polti,

a

enim ille per hoc non definit effe Pa-

.. quis

neget, hoc modo tam confu(o fe

(ptdeia

accufare effe confe(fi

onem haud qua-

rens; ita etlam non definit effe dignus,

quià filiis fuis honoretur , & cul pet

^ quam fatis accuratam ? quis non fatea-

i, B,

tur , eos, qui propofitum ifthianc fuam

omnia obedíatur plus quàm cuivis

Principi irá exatdefcenti, F

lio femper L. liberr,

ontgtt

proterviam murandi non habent ac

bone[la && [antla Patris pev[ona videri g. de ob.

i

"utt i

emeadanudi ín pofterum manifefté in-

ägält, ait lex'

Primi effe&us legis,/e2. Pa«

!

ijmam j

capaces elfe abfolutionis ? & tamen

em od

qu& Gentium dicitur ,fun

t, honorare re»z.

nullonon die talia eveníuat, Si quis

Patríz (ub- P74f47

hoc(Aft

"Confeffatias Audaculorum íftorum

DEUM, & Parentibusac

" i

quempiam reprehendere aggreditur ,

jici- — Effellus juris gentium primavi

l velutís

funterga Deum Religio , €$ ut Parenti-

^ deIna

yll u

- ipfi contrà non modó falutari pudote

, Grenim

non fuffunduntur,fed omnem moxcul-

bus Ed Patrie parcamus,

Psrentes;, ,

fiquidem & Patiía convenlunt quafi5;rc,

B(üæä

pam in Patrem Matrémve conjiciunt :

y bondti

Suntiatolerabiles , ajunt , muaquam cef-

fub uoá eadémque ratione cum DEO,

bus, 0

fant, autàreprebendendo. quietem ca-

fcilicet, ut fapra dictam eft, fsb ratio- S. Tbomn

ne principij.

Et hec tam in natürá? 7.7»

im quilh

qiuaty impo[fibile eff , ijs. fatisfaceve.

26.4. 96

.

vt ino«

Scio , quód etíam Parentes fuo nom

manifefté fundata obligatio excufa-

172 €,

óe

tione ram frivolá peffumdetur ; dicere

x mote

nunquam defínt officio , fcío , tenerí

2. 2. q.

Eü*£kï

illos benevolentià w in filios jam ad-

fufficiat , Pacentes Íneptos effe ad por-

IOI.4"

*

I, 6v

T

wultos, utpote quos oportet audtoritate

roimperandum ?

-

XV. Ego fiin pe

rfrequentib

qüs hif-

nl ,U

magis ad venerationem , quàm impe-

arma no)

rio ad obíequium compellere. | Ni-

ce domefticis jurglis ac litibas men-

tem meam explicare deberem , dice-

acceliti

- hilominus, fi Parens hac in parte deft-

- €it , & importuné, quod vult, exig t ;

rem , peccare quidem Paren:es in mo-

yit I

bibonam

cum i:à & fervore nimioin filium agit,

do , quo magis benvolo ac amabili

utideberent; hanc tamen eorum ab-

jcac f

an ideo parum pié non fegerit fi-

lius, (i obedientiam non ptafter illi-

errationem necunicam , nec primá-

eMm

riameffe caufam illius. Inobedientiz ,

yeibilt

co; multóque magis, fi verbis pater-

nam auc&oritatem (ugill*amibus Patri

quàm àfilijs (uftinent 5 originem illa

u'müäg"'

corrigentirefpondeet? £ríam i boná

longé altiorem , magísque remotam

j

habet. — Cauía principalis inde fumi-

LA

aau[a bumihs effe debet fbj apud Pa-

rentet oratio ; ait San&us ille Praful

tur,quódFilij, dum adhuc funt par-

yanc

.vuli,non beneeducentur,non caftigen-

f

Salvianus.Quantam & qualemcunque

p

rationemac caufam habuerltis , filij

turinitio, cüm audaciüs refpondent ;

jj

tamen eftis, velitisnolitis : unde nun-

non infringentur cornua , cüm illa

jà

gmmHO

primüm erigunt; unde affaeti paula-

UT

quam licer frivolo hujufmodi pre-

(s p

u

texud Parentum imperíis recedere,

tim;ac d teneris Parentum adimoníitio-

j 4

j

Irafcatur Parens , quantum libet , cla-

nesnegligere,ídque per indulgentiam

u;anc

,ni'

met,cævi-Elig:urgim beftiam;ucita dicam,

corum , qui eo; gubernant , p

-

2

pev

2

215

DI$ cïukï'zs,us* DECIMUS *SEXTH;ISK, DE öma,

: pöf&äa adultiores, fe effe in poffeffione,

gunt, in cósquefumum i gnémqueine

Parentes etíam authorkate víücendí.

folentisprotervie , inobedientiz , &

; *

S;Täm' !

Verum eft,obf(tis Pater, reclamat Ma-

irreverentie effandunr

Quomodo-

nit. QHOI

cunque accidar volo id Parentibus e(fe

1Tin, 08

ter,ubiFilius adolevit : fed intempefti-

v&, Secunda digeftio ac conco&tio non

perfua(um , quód, 6 ä,?w;gf*?fs misæ"

^ nd

1l

emendat vitía primz; & flamen,quan-

berís mandatorum cransgre(fione con--

doerat tivulus, in omnem potetat par-

temptuí babentur, primum fibi id im-

D

ilii

tem derivarizubiincrevit, viam, quam

purent, & poftmodum liberis,(uámque

culpam primüm do

*

leant, & poftmo-

&n

ipfum fibi invenit , toto impetu pergit

profequi, — Inculpis tamen primaste-

dumfiliorum, Filijautem ( utad ipíos

diin

Bium

. pent continuz illz imprecationes ac

redeamus) (cíant,quódPareates, quan-

tumcunque in modo imperandi exce-

&olm

execrationes , qua In fillos toto educa-

4

tionis tempore dParentibus conjiciun-

dant, fi tamen jufta precipíaar, aüdiri

ptobr

tefed

cur, perinde ac filinguas (uas manaum

debeant, fcilicet, qui interris DELVi- Ca.m,za;

.. Joco ufurparent, damno tam in eos,qui

carios apunt: F4is , obedue Parentibus

icih

bf

. ufürpant, quàm ín illos,ín quos ufurpa-

per omnia ; boc enim pl&eäwm eft i

Domino,

Sic Patec nimium imperio.

türigte

tur,ufquequaq; maximo redundante.

Seneca« — Non miror , ajebat Seneca , ff omnia à

fus eft , non ideo tamen Pater non

&ln

!

eft? aut quidquam . de fuo ju:e amittir,

es 60 primäpü"üiä nos mala fequuntur:inter

ïi, W

"execrationes Parentum crefcimus Quod

ne ullà in parte filíus in. eum domi-

4

Väö (&w

- fihomoEthnicus agaovit, quid nos

nium acquirit,

JNatus ex — Patre fuo i

P'äm Eþb,s,z

Apbü«

viofo, in ejus poteffate , €4 ei acqui-

fur:oþ.

Ul

oportet dicere , qui , utpote Chriftia-

2 hi

'ni, ignorarenon poflumus, impreca-

rit , ait lex, &qui fe videt tra&ari/ '

i

ld

. tionesiftas non ferire aures DElcujuf-

nonut filium , non ideó confeftim 7

4

el alif.

It

/ piam marmorel, áutzrei, quas tunc

.omittere poterit cractare Parentes , ut

nijuriit

&CQ

ld

Parentes, Etzam exbaredatus Patrem

N

| ferlebant ; fed Vivi & Verl , qui non

ac Matrem lugere debet,- Uino verbo;

At

omitic & celo etíam palàm facere,

easadcalum ufque pertíngere. Et hi

fi Parentes càm magni. credicores funt

Qd

refpectu filiorum, ut ha&enus íntel-

funtfontes certi

flimi, ex quibus ilhoc

llD W

noftro tempore iníolentium fillorum

leximus, nullum eft effugium, — Nul-

U

Y

contumacia promanat,' Non anté mi-

lusdebitor creditori fuo. poreft. dice-

W

ie : ego pofthac tibi obligatum me

O

feri incipiunt crefcere', quàm incípi-

ant diris devoverí modó á Patre, mo-

nonagnofco.

Debitori /minqmzm" li«

:

4?:'1& *

;

l

eet abdicare creditorem.

Que tatio

dóà Matre; modà ab utroque. fimul:

E:b.c.w

At

& fic ad majorem atatem provedti in-

eít, ob quam dixit Philofophus , quód

ftty

ciplunt excrefcere execrarionum ba-

filio nunquam liceat Patrem , utut

li

i

perverfum, d fe repellere, licet Patrí

zum effe&a,per qua,ceu fulmina taz

"

illorum animz & mille malis oppreffz

conveniat jus

ratum.

| ejqi;icndi'flhïum Ícele-

fïämSg

amüf

in ipfos Poümgdug Parentee *—ggfugä

| II8 Ag-

i

SEIL, A;D £XHIB, PARENVT.' HONOREM,

'—2,29;

n

; '..'.; Iïe:;

aölmþiæmiöus proponit, æïgum-en:acï

u &

Qdä&isdgbäzum ve&rumüï lj

longé magis poteríimus , quàm gravie

i S.Th 0»'771-7"

- XVLA

omodo«

Parentibus obligamini,S.Paulas in

terejusdein execationem exigar atque

opuf, 7. QUO

ibu «f

):.Zfz'm.,/s

,compen

dium redigit:£4 mutitam vicem

procuret, HonoraPatrem , aict; & Ma-

Is lsl

4 — reddere Parentibus , corte(pondendo

trem, «t bene fit tibi.Non exprimit bo»

9ne C0l«

"fcilicet ; vitàmque ab illis acceptam

norum quandam fpeciem , qua legis

J id ine

obíequiiscompenf. agndo,reddmdo pro

obfíervatoribus dare paratus eft , nec

ähmgmi*s fuftentatíonem , proinftru-

fpeciem malorum, que transgrefforie

mait

yolimo-

&ione obedientiam, — Ubi (unt? pro-

bus intentat; Ícilicet, ur obíequentes

idipla

deanr modó perduelles illi filij, qui de-

nullum non bonorum genus fperent ,

bitum hocaut ncn agnofcunt, aut non

transgre(fores autem nullum noa. ma-

s quat

xdi exce

exolvunt : neque enim f(ümmo erit op-

lum ex(pe&tent, Ut Pesefit ribi, Benein

animá,bene in corpore,bene ín te,bene

, atdi

probríotaniüm ingrati notam incurre-

re,(ed maximo intuper damno $ cüm

in illis.qui nafceotur exte ( ita ut DEus

DEJ yr (j

ntibtt

hacin patte, contra quàm in aliís de-

merítum fübje&tionis,quamParenbtibus

tuis exhibuifti, cum omníi dominio in

w u

bitisfieri foleat , omnia in caput debi-

toris recidant, In aliis debitis, düm non

Filios tuos fic redditurus ) bene in hoc

imgaria.

ater 01

exfolvuntur, damnum accidir credito-

Mundo, bene íÍnalteco , bene interrá,

ri, quifpe fuá ac ce defraudatur: in his

beneinczlo,beneubique: Pijetas ad '» Tíms,

: mitt

j» doni*

veró debitori, quí. defrauda: : uüde

omnta utiliseff , promiffionem babens vi-4*

hn fel

EP,,)G;

* Apoftolusdixic: Zezora Patrem tteum

te, que ntnc efQ, €à futura. Contra veró,

8 Matrem tuam , ut bene [it tihi, V ide-

fi non honoraveris illos , quítegenue«

u

i.l

;.

j

tur dicere debuiffe : st Pene fot iis.. Pa-

runt, boni níhil expeca, nihil hí£c , ní-

x eradt

confelin.

rentesenim honorem,fuftentationem

hilillicnihil ín corpore,nihil ia animá,

acobedientiam recipiunt , ceu debita

nihil n te, nibilintuis, /n quibus , &

antes , r

ttia longé manifeflifima. — Verüm

forfan dequibus DEUS difponet , ut

y Dunti

10 VC[bO:

non ita dixit: s« bene fit tibi , dixic: (i.

nzvitui & deli&a caftlgentur , per-

quidem óquàm caró ftat cuicunque

miffurus, ut eàdem prorfus ratione filij

yores il

filiounum aliquod ex hifce dcbitis ne-

tui reaffligant, quàáparentes ipfecuos

Yi5 intt

afflixifti.

Peffimusquidam filius, &

-nr NU['

glexilfe]! majorem longà quàm. pa-

rens , jaGturam facier,

Volunt Do-

hoc nomine indignus

s di

iabolicis furiis

Gores , quódexipsápanarum , quz

actusfenem Patrem fuum per ícalas

at

x

in reos (tatuuntur, gravitate, judicium

ttahebat, cümque domüs januam jam

/ üam , A',;!w |

[

fümatur de mente Principis ; quoffcili-

attigiffet, exclamavit Senex : non ul«

yr n

cet tigore ad obfervationem legis fuz

vráfili ! recordorenim me ufque huc,

lTls ,qUU

fabditos velít obligare, No;ïgätur non

& non ultrà Patrem meum raptáffe,

m ,UIUE

Íolàm ex minis, quas in precepti hujus

XVIL | UBbenefittibi. | Ecclefia-

Ari/iy z»

jac

fticus ín fummam magis diftin&am

cransgre(fores intorquet Dzus, fed etí-

gn

- & claram redigere voluit ampliffimz ''

amex promäliis , quz filiis legem hgnc

Ff5

pro-

E

die

2110

DISCURSUS DECEMUS sex*rus DE GEW

2

promiffi onishujusbona & mala, ne-

tur lacerna efw in mediis tenebris,. $: e-

que mihijam aliud occurtit, quäm ü-

cundo nominís quoque mfamtam fibi Ed*

nam alterámve (ynopfïn ante oculos

con(ciícet. Quam mala fama eff , qui de- 9 ' *

Eccls,

vefttos flatuere, vobísque poftmodum

relizquit Patrem ! Deinde rerumfíua-

optionem relinquete.

Pro filiis qui-

rum (ucceffum non habebit (ecundum,

3. 7-

Eccli,

dem mongeris fex Divini favores ha-

fed omnia femrec ruere in pejus:

l

3.6.

benturz primuseft longæ vita : Qai bo-

Maled;äw Ma»tm eraaicat fundamm- Eclis.

Ecclt,

naratPatrcm UVitÁUIVEI lozgíore.Secun-

tA domsis ]?[mrzmaQuAïto nullum 8 filiis ?« 1**

$« IT,

dus eft, folatii in heredibusz qmbma

fais folat um. fed contr& mille tæ&za ac

Ecclz,

rat Patrem faum , jucundabitgr in filiis

13e

moleftias experietur : ex. iniquis omues.

feis. Tertius eft; (tabilitatis bonorum :

f qui nafcuntur , tejï:: funt n:qwtu

^

unï

Beneditlio patris jïrmat domos Jïlwmm.

adversiss Parentes in interrogatione fad,

Quærws eft exiftimationis & exaltatio-

Quintó non invenlet, cea maled &us à 4f* 6*

T

Gemh

nis: Gloria bominis ex bonore Patris fui.

DEO,.fuorum peccatorum veniam, Ef

uintus eft , remiffionis peccatorum

T ?

maleditiusà DEO , qur exajþemr 7a-

Ectlh

commifforum : fe[cipe fenetlam Patris

trem, Et deniquein artxcu!o mortis fa.

!s

leano

3. 1e

tui,€8 fícut in fereno glacies , folventur

omnes Dzmones. habebxt obvios , quí

peccata tua, Sextus eft, felicitatis fem-

animam ejus rapiant, ceu corvi mortí-

d

piternz po& mortem ; ZHonora Patrem

cinum, Oculum, quifab[annat Patrem, Prove

N

Iuum,ut faperveniat tibi beneditlio ab

B

€$ quidefpicit partum Matris /üæ ; effo- 3017

e0, €4 bmedtäzo iius in na*wj]P imo ma-

diant eum Corvi de torrentibus.

Eccet

Md

s»eat, Hi funtfru&us & gratiz apud

habetisordine benedidtiones & male-

j

Ecclefiafticum promiffziis , qui debi-

:lïccuj

dictiones, quz ceu comites hoc pre-

tum , quo parentibus ob&rmguntur,

ceptum fhpant à dextris & àfiniflris

lg

Ves

$ Tbom

.pre &anx. Sed & exaltetá parre maledi-

ad majeftatem ei concillandam ;

fbl

; &ones audite, quas Deus ceu fulmina

Érum modà eft eligere quod placcr.

icli

Opnft. 7

'inim morigeros conjecit. Primum qui-

Quisautem ita fui impos erit , ut, clim

Qüply

dcm vita immotigeti abbtcviabitur,

hi,

omnebonum habere poffit, elxgatonï-

cüm zquum fit , ut feudonon potiatur

nemalum? Zezeraigitur, liera Pa-

A0

Drov,

trem iuum €9 Matrem IHATm , at

vl

20» 10c

qui homagium præüate recufat, Qui

mwaledicit Patrs [ua e4 mam ^ :x:mgua.

bene. ft uä:,

iv

n

li

It

lt

od EREUELERLDUU R

ii

EU

t

D

DISGURSUS

llml

um

/

-

« (o) 9t

$

23X

it, Se

D AHHIHIHIHIIHUHIHIEIMI HIRIMMS

m (f

—

vl;qlfildffw

Fum t

GU RS5HSs xvl

undn,

— . De Eleemofyna.

n peju

( A

st o

L25

SS

)

um

m

Emínum tributum

lumenta dce Eleem

ofyna me äiil'e-

:

m efilii?!

i.

H mellis gendunt favi ,

- tuifft e.

z

;; unum quidem , quod

I.

fæd?a K

(ponte ab alveari &

II, Ex ignorä,nt'ij's maximé noxijs ;

it m

Pex abuudancá deftil- -

quz Chriltianam Rempublicam per-

: mquim

a h

-

lat , altecum veró ne--

vadunt, non eft minima, quá crediturs

iif

cefficate reddun

Jl i*

t, cüm exprimüntur,.

Eleermofynamopuseff: confilijantüm,

Gemini fubfidij , quod Chriftiana cha-

hoc eft,(upererogatoríum,necunquam

niam D

ritas egentibus (abmíniftrat , hic mihi

preceprum & ad falutem neceffarium,

trit M

typus quidam e&, Unum ex commi-

Ex quá ignorantíà fic, ut pauperculi u-

ordsfüz

lerationis affcctu fponte. elargitur in-

biquejaceant, & eorum plagz finebal-

les , qii

vimotti-

digentibus, alterum rigorofo prece-.

(amo relinquantut ; cüm Diívites fibf

ptocompulía fuppeditat,

Primas has

culpz non dacant , hac ín parte fuiffe

j r

Eleemofynz fpecies egenis dibetis,

crudeles, Scire igitur vos velim, Ele-

d*

Auditores;unam, quiaDEUS eam exi-

moíynam tam Legís nacuralís, quàm

u Eun

gitdatoconálio , quo vos In egenos

fcripta mandato przcipi,preceprümq;

"T

£[fe cupit liberales; alteram, quam Ds-

hoc Legi Evangelice ex omni parte

s hocptee

us non confilie tantüm , fed precepto

confenum elfe.. Certum omnino eft ,

TU

exigit, ac mandato. Et quiautramque

omnes hafcetresLeges (que demum ín

dum ;v

hoc fubfidium à vobis impetiareper-

unam coálefcunt ) unanimí confenfu

od p

cupio, idcirco , ut utrumque perfua-

amorem proximi imperare ; unde etí-

i:', m) amf

deam , przcepti primüm obligantis vl

amillaoperaprzcipiunt (quz eftilla-

eligitt

ac pondere conrendam , neceffitatem

tioS. Thomz J(ne quibus verusquidam s, Tbons,

um H

vobis incumbere , quá ad faciendam

amor nequit fubfiftere , calisícilicet ,2« a 4.

eleemofynam obftripgimini ; deinde

cui non fufficit proximo bene velle , 24 ^5*

m r." '

pramij propofitione utilitates expo-

fed etíam facere. Uinde $, Joaunes ait:

[

nam , quz in Eleemefynarios copiosé

ANon. diligamus verbo , neque linguá ,

IoAats 3à

redundant, Piincipio quidem arbi-

fedopere €4 veritate : non enim fterilis

tramini, didturum me hodie pro ege-

quadam arbor eftcharíras , quztota

nis & commodis illorum ; multüm

in apparentís canrum beneficentiz fo- -

-

autem fallimini

,

nam cüm attentas

liaac fraudes effundatur,

Fructuoía

mihiaures prebueritis, perfplcletis de-

eftacfecunda, vitzarbor eft , qug

mun , nontam in mendicorum fubfi-

nullo anni tempore exareícit: & , ut

mni«

dium, quäng Divitum lgcrumü acemo- talís ——femþc: «ó Ínclínat, ut quiso

um

gaxsvs

32

p

232

L

x 'ämscüksm," | DECIMUSa sEPTIM'us, |

"

um aliorum neceffitates pro fuisha- — as

"

Icave s fitivi , E& non de dg?u msäü

" þztic

?

:

o

B

beat , ísque fubl

Ü

bibere :

z

"P

4

m

pendat,

.

gvaf*ndis fe TET im-

pter difcedite ä:*w; pa-

P

il

T.

leditli,in ignem atevaum, -

otum hoc per fe bozi;xm etat

.. V, Indubitatum igitur efï:"qï, *f.cïge

Dwi

humanz menti ; quía tamen tam pul.

tam natutali, quàm fctiptá, ac etiam

Pu

chram ac infignem legem Amor pro»

Evangelicá Divites obftringtad auzi-

prius infafcárat, Deus ín montem Sinai

lium pauperibus przftandum, Nec ali-

ii

OIBQI

fe demifit , legémque hanc coloribus

ter fieri poterar,po(ito quód Dsus füam

longé vivacioribus defctipturus , fuis

i ^ psüp:

nobis Providentiam, eo quo decet mo-

illistabulis tam preceptum charitatis,

do,'manifciïäæ'valü*erit;:

ecípiuum

quii

4

Y

B

quàm, quod confequens eft, Eleemo-

agriculurz artificium ig eo maximé

fyoz incidit: & Idcirco populo fao edi-

confifHt, ut ager frccus buemeSletur.

Cg Tbeoph

i

n

TU

Ls ;Qma

x, *xit: Pr 4"'1550 tibi , ut Aperi4s 0IAAHTA

bumidns exficcetur. Simili,longé ramen "*

E

ii

n;l

Yator

fratrituo egeno $ pauperi , qui tecum

diviniore artificio,Di vina Provídencia

qQe

$s l&.

tinf

ver(atur in terrá. Omnino Indigens &

fuum moderatur imperium, dumpr

9endicus non eritinter vos.-

cipit,ut; qui benehabent, malàhaben- -

E

04

*

AV. Denique quia Lex hac etíam

tibus auxilio fint, ut illud Apoftoli veri-

Scripta non adeó plené vulgoinrellige-

ficetur: Qui mulium,non abundavir, £

B

2 Cer.gi

batur, in proprià perfonà Diviniffimus

quimodicum, uonmisoravit, Qu

;

&rünt j5,.

! .ïäæ N

WOX u

Legislator de celo deícendit jac prote-

EY

nonnulli rudes, quam ob caufam Dzus

j

ftatus eft, przceptum chatitatis omnia

non difpofuetit, ut omnes omnino ho- -

&icD

alia precepta fua tranfcendere,& ss

mines zquá quafi divifionelocupletes.

Ti

tj

proprié preceptam effe, (cilicet fupez

fint ? Quaftio hzcferé eadem cff cum

]

omnia alia magis confplcuum , & fti-

hac, quare Organopzus non omnes e«

B ho

& dj

SoAm, 1$.

matum: Fiec eff praceptum meum ,ut di-

jusdem organi fiftulas ïecegi.t'æqüäles;

j

À 2o

Jigatis invicem, fecut dilexi vos. Diviti-

d

NT

fed alias fubtiles, alias denfas, hotrifo-

bus quibusvislegem Eleemofyna pro-

nas alías, alias dulcifonas , illam ftridue

LY

mulgavit: Oned fupereft date Eleemofy-

lam , fonoram illam; hanc, que copíe*

Vs

Lor, 18 5455 Cujus legis pravaricatoresin hi-

Üj

45

fum a€rem attrahat, illam , que modi»

forlà Epulonis graviffimis Inferni pos-

cum, Summá in hocarte ufus eft arti-

Ws

&t

