neafficiebatur, quze álteri corona Cors, &

!fïin [ ,

j

proprio in lumine ita refplendebit, ug

fuperpofira eminebat: E: fwper illam Lap. ia

omnes hmul Cl incolas in fui rra-

alteram coronam vdureolam,

Exod, -

"u

Gura fit admirarionem.

Dicere fuf-

jlige

IX. Nequsquam igitur ullo pretio 25.

ficiat , quàd Virgines DEO dicancur

fatis eftimabilis hic thefaurus eft : O- Eccl,

jl

vicinifimz : ill& func, qua DEUM

sonis ponderatic non eff digna continen- X 629. :

'jg'eflï!

Tequuntur, qug ipfi famulanror , u-

t5 anima : Veiba iphiüsDei fanr, Vera

olum

bique illi fe comites jungunt, tan-

Virgo non habet quidquam fibi fimi-

omnea

jptt

quam Aula ejuj propïia ; qua»ntw

le, Si ex una parte poneiciis

totius

hii

x

T

DI$CURSUS ms's:ms QUINTIUS,

toridà fihundi Sponfas, feu Principes,

conclüdere non valet, eriam fofás ex

mittit.-

£

"

t

feu Reging,feu [mperatrices illz fint,

Ht

x altera parte paitperculamVirginem

g

collocatetis, quz corpore & animo

. X. Verüm m'il;i'jcredic*ef; pfa?rum-m,.

DE

Virgo fit , five; que neque membra

imónihiladhuc in laudetm Virginei

bv

gorporis füi, nec cor fuum foeditate

Pudoiis dixi, i qua di&ta. func, cuay

Áilu

Quapiam commaculárit ; ditior hec

ijs, quz dicenda remanernt, compz-

L

.

rentur, Voluit D(us , dg San&tiffima

eft, plurísque eftimatur, quàm om-

[

Res defponíatee cum omni fuo auro,

fus Mater prima Chriftisnorum Ma-

I

quo veltiuntur, cum pretiofis cycladi-

2itta effet, qua vircatem iftam huma-

ilz

bus, cum omnibus fuis ornamenris

nà majorem docetet , ,faleunncque

Ts

& Regnis.

Osnnis panderatio non eft

vrincipium a&u tam heroico aufpi-

"mb

itd

caretur, qui folus omnibus fecuturis

Wi,

dicua continentis auima, Qui gemma-

Mi

[

rum notitiam habenr, nihil alind plu-

temporibus haác victite. infticuendis

fuff

cer

w d

ef.

0?(4

risfaciunt, quàm Margaritas, dum-

Nóftis , quá ratione Ar-

W

modo ill: magairudine,candore , le-

changelus Gabriel é Celo deícende.

&d,

vitáte , pondere & Gigura excellans:

ritad annuncianda Virgini felicidlima:

nova , quibus electa Dei Mater decla-

&h

€plis. l, Principium ctlméugne omnium rer um

n

9035 . pretij Margaríte tenent, Nec Gemma-

rabatur, & confenfum rogabatur ? His

DT

rij caeleftes diversà & contrarià in ta-

auditis Virgo conturbata eft. 7 zrbara

. xando pretio vià incednt. Unde San-

eff ia fermoneejus , & fecum reputare

g!

&i Angelinulla ratione fuftinere vo-

magna eum folicitudine ccepir,quod-

luerunt,ucà S. Josune adorarentur,

nam demum iliud e^fve foret , quod,

il

eà quód Virgo efler, ut affitmat S.Pe-

finuaciantem arrenderes , pacihicum

[

u

Serg, (tu8 Damiani : ZVolgit e/ddoraterem ,

videbatur: C? cogitabat , qualis. effet:

ifla falatatiot Dicite, quaío, quam

1. de $, dtem noverat equalem. — Omnis pon-

&

'3 04A.

deratio on e[I dígna continentis auima.

Gb caufam Virgo adeó turbata eft ?

A L

Bay. j

O igitur divitias inzeltimabiles Aui-

forhtan ob pralenciam Angeli ? cer-

h

mz Virgivis! quz gradu ram fubli-

té non,cüm illi ufitatee admodum ef-

fent cxleftes hae. vi(itationes,

Prz-

0.

mi tam apud homines, quàm apud ip-

i

fum Deum collocatur ! O quam pzul-

térquam qnód ípfe Evangelifla infi-.-

ff (

Sap. A.

"x

[3

chbra e[f cafta Generatiocum claritare?

puet, quàd rerbata fit in. fermone ,

r

Quseaurem & qualis eft ifta clacitas

nonex przefentia Angeli../ Forfanigi-

juncta cum caltirate ?. nifi Splendor

tür de plenitudine Gratie , quam in

b

u

ifte virginalis, jun&tus Conrinentise ?

fe verbis adeó infalitis abAngelo pra-

dicari audiebat ; Gratza plena turbata

t

— Oe fi Margarita eft, tantà certé eft

[

acitimabilior , quantó candoris füi te-

eft? an Divinz opis fingularis fpon-

naciar.

m

Tuncenim veró aprd Denm

fione curbarza eft, quam ;loæ:ialäüs in

nota eft l apud barines ; cüm Íplen-

fe ant jam fupponi , aut promitti au-

mag

diebat ? Dominus tecum,

Scd neque

. doris iz.zmeg—iicaæm ; quam intrà fe.

pro-

l

l

ä*

BU

fük |

: ;f&* DE pmfä'no VIR'GI-NITATIS;

prepterea ; cm

illa nihil defidera-

jus unicum momentum rebus alijs

Fet ardentiüs , qudm iffam ipfam Gra.

omnibus infiaitis parafangis prafta-

mm,

tix þleïx—.i-mzd;intm & ,þvræïfæntï ffimam

bat, Ernihilominus quantumcunque

DE!O,Pe'm'., Hoc eft :-92503* eam . tut-

claté ac manife(té DEI voluntatem

irgïn'ei

1

bavit , aít S. Bernardus , quód ultima

Vitgo iatelligat , ac audiat , filium (u--

'yClft

faluti (ae Oratot veiba adjuogeret :

umfore Filium DEI, Mundi Redemp-

ompa

torem , Cali reftaturatorem , Peccatí

ii

Beneditla tu im mtelieribus. Ss':qïzici'em

fecandim modum loquendi Scriptu-

. de(tructorem , Meífiam à Patriarchis,

i Ms

hum

r£ , cujus Maria etac intel iige ntiffima :

. de(ideratum , fulpiratum à Prophetis,

hcqu

Es

p

illa vocabantur mulieres, quz Virgi-

imó à femetipfa tot votis expetitum ;

/

nes non erant ? Zurbat

R

»

a eff, e0quod be-

ut Virginítatem fuam in. tuto pone-

agfpi-

Serm. de

verb,

nedi&tam [e andi[[otim mulieribus , qua

ret, confenfum faum (ufpendit , dum

'tori

uendi

4 poc,

gimirum benedici ia Virgizibus femper penitiorem fa&z propofitionis. no»

epabat, Si Angelus dixifet $ Sa-

& Àt

títiam (Gibt compararei 2 Ubz iz. pros 4dem

ve plenagratia , Domimus tecum .bene-

»tlrone Fi/ij'm:mif&/igæ/Vi;»rgiwjmu' pe- ibsd,

ende

dica tuin Virginibus ; — non.ita turba-

riculum videbatur ,noupotuit. ultradif-

ilima

tafuiffet ; quia hae ratione in cogita-

leclie

fimulare, quin diceret : th/amadä. fiet

tiones dubiasnonincidiffet, — an be-

1ffud »

Et fic , denecíntuto Marga-

tHis

TT

nedidio ihec fru&üs non cederet

-titam iftam fuam collocatet , refpon-

i przjudicium flois $ quia veró An-

fum non dedit Oratori. Czlefti , aut

?MBW

gelus dixit t /4ve graná plena Donmi-

eum à fe dimifit

9

?

at veró ubí íntelle«

'3qu.gd'

2A$ tecm , beneditla tu in mnlieribus,

xit, Matris dignitatemVirginitati non

: qUOdæ

cihcum

fufpicata eft,ne; dum Mater DEI fu-

obfuturam, fed eam magis illuftratu-

türaeffet , Virgo nonremanerer , &

ram, illam reml(it; fed ita, ut condi-

i Jl

ideo turbata eff m fermone ejus..— Un-

tlonem . ilfam clatiffimis. ei verbis in-

, qun

de imaginamini vobis, omnes Sanctos

culcaret , fine qua totum negotiuzi

ii di

in limbo Patres, omnes fanctosin Ce-

futurum effer irritum : Fiat smibi fecum

ia

&

lo Angelos , Príncipatus ac Poreftates

diem verbuns tuum: : quafi dicexet.

[

lutn &

omnes , ipfum quin adeó Dsaw avi-

Reparetur Mundus , Calum implea-

N

dé confenfum San&ifime: Virginis

4 i

tur, Dzus homo fiat, dummodoó ego,

expe&tálle , quoin effedum redige.

Matrís dignitate beata, Virgoeffe non

TL

reiüt omaíum operum pofüibilium

de(inam: alids enim , quód Deux ha-

ánif

excellentifimum , Verbi fcilicet Divi-

bítura effem Filium , mihinon fuffi-

sqn )l

ni Incarnatio, ^Videri poterat nec

ceret ad tollendam illam 'amaritudi-

loye"

uno cenfenfus ifte, momento differrt

nem, quá ex jactura thiefauri mel o

E)' ïïï?!??ä fs

ybilt

debuiffe, non folüm propter generis

fitper-

b3

ruerer,

Sioportzerit mefraugere vo-

771;[22;5;

[pot

humani redemptionem , fed mulió

-t utpariam talem jïä"mmx . €4 gam

eft..

lii

magis , quàd morá iftá rerardaretur,-

deo de Filio, d doleode propefito.

Vere

] u

imó abbreviaretur vita Chiifto , ac

ba funtS. Bernardi, quem magna illa

neQUe

beatitudo illa San&iffimz Animz, cu--

Magiftrainfua fchola inftituic opti-:-

me

»

CYy

LOEB Sqeritin r n

N

P

A

DISCURSUS - VIGESIMUS QUINTUS,

114

mé, &

fenforum fuorum participem

cantationibus mapis folennibus Caz

codemon plerumque Virginis. cujuse

reddidit.

Quomodo igitur DEUS

$9

i

dam prafentiam requirat

*

& in illis.

li

demonftrare nobis. magis.poterat ,

li

yuz Virginitatis fit — praftantía ,

Regionibus , in quibus Tyrannidem

(ai

fuam magis abfolutam exercet , qua*

uim dum tantam Matrí fuz ejus-

les (unt Idololatratum ; Provincíz ,

qu

dem aftimationem indidit , ut torius

cultum faum femper eít folitus Vir«

*wi

4

eneris humani Redemprion! , quín

ü

|

,Uut i,.m'

ginitatis radijs extollere ac. illoftrare«

& ipüiusIncarnari DEL. vit

Id

dicam , eam antefetret ?. Quod fi ita

Prater illam enim , quzde veftalibus

allata funt , ex grayium Auctorum te-

q

e(t , ubijam (un

t fatuse illz ac ftal-

[

cüm videri Magnz

ftimonijs conftar, quód , antequam wjeremb,.

t Virgines, qu£

San&aFides aoftra in. Cufcum pene- 5iff. diat.

n

Matti ac Virgini

Sandi(fimz devo-

i

fponfum repe-

tarec , ( qua famofa Indiz Occi.

tx velint , tamen , Ut

W

riant ; non folüm Virgína

lem cando-

dentalis civitas eft ) in infigni quo-

eti-

L

dam delubro nonalterius cuju(piam,

f

sem (uum proftituuat , fed ipfum.

le

quàm plurinm —Virginum obíequia

am in peccarum confentinnt ? .O

admiferit, que Lege etíam (tygia tan-

It

uanto cum horrore in ex:remo illo

ram Virgine Matre com-

torigore Vírginitatem fuam (ervare

h

judicij dieco

t

' artbünt r

& in omniugnhominmn

Integram compellebantur , ut(i qua

—

cam contaminálffer , cum fuo compil-

W

confpe&

/

uad folium

Virginis (apien-

díffimz in

faniam fuam patefacient?

ce viva cohcremaretur, & quod plàs

eft , cum tota etíam familia, imócum

At tempus nond

um e(t reprehenfio-

excidio cotius Provinciz ac Regionis

nes has ptofequendi, & ideo, quam-

l

illius. Quo íuo tígore Cacodzmon

vis illiben*ter j abruþm/po. :

non mínus odium ,

quo hominum

f

ii

| XI.— Interim tam'en/verhatemvo.

üragem'anhelat , quàm V,i-rgïnitatisï

| PIJI?,Z a'

bis dicam. — Erubefco plané , quód

pretium ac dignitatem commonftrat,

:6[;

quam etam ipíe dignam exifti-

8

po&*h'ïæ

comnía eó devenire me opor-

d

teat , utoftend

am , quàd Virginitas

met , quz fammis preconijs effera-

Inferno fummi fuerit

tur, . Quód fitantz venerationi Vite

ü

ipfo etía

m in

ginitas , ut ita dicam, f;lía, Gearili-

t

habita ?

faciam tamen , ut. €ó magis

buseft , vobis dijudicandum relin-

q

djsruborem incutiam , qui inter nos

quo , Qquareverentiz fignificarione

BU

'viifüomo eam pretio venumdant,

Tantam Damon de Virginibus exl-

Virginitas fincera , folida & incon-

taminata Chriftianorum — excipfenda

ftimationem habet , ut, lícet ex invi-

fit ? Hacenimáftygio Veteratore ,

dia, quá in homíines fertur , ad pro-

non fummo tantüm ptetio habita eft,

xï

digendum hunc thefaurum . eos ex-

(ed & (ummopere femper. formidata, Coll. 14:

]

. ftimulet , nullà re magis afficiatur ,

quàm cüm ei à Virgin

ibus infervitur.

Unde, ut Author eft Caffianus, cüm — ^ 7

l

bus fuis

ü

Abbas Joannes cum. omni

Mona«

upde obfervari poteft. , guþg in Ins

)

M

«

3f

lie

2 "ï&ä;ön;a;hlspcä exadtnm crium dierum

quód jaxta do&rinam S. Thomze, il-

lud, quodin prodigalitate maximé ví-

|lt

jejunium energumenum inquilino fuo

v

liberare non potuiffet, demum adven-

tüperabile habetur, non fit.doni ex-

u

tante pauperculo quodam rufticello,

ceífus, (ed inordinatio quzdam in do-

$, Tb, 3.

nandocommilffa.

Prodigalitas , ait ,

m

quem pater ad ducendam fponfam

2.0.1 19,

lil«

femper eff peccatum , non principaliter

. adegetat , quam ramen illeinduxit ad

AT. as

t

calte menrispropofitum voti Religio-

propter quantitatem , fed propter inordi-

L

but

me interpofità firmandum

,«.

Demon

nationem daudi ,quibus uon debet. dari ,

M

€$ propter que , &3 ficut debez, | . Hoc

fé

quantocyus horrendo ejulatu. excla-

mavit;ac fugá fe proripuit , Infernum

preluppofito facilé intelligetis ; unde

*am Nf!!!mï

repeticucus ; non ferens fcilicet odoris

fiat , quàód mulier illa prodigs non

nf

fit , quz Matrimonio jundta Viro can-

i

illius fragrantiam , quam pudort Virgi-

*

neus exhalabat.

*

ficut nec ferpentes

dorís fai Virginei thefaurum concedit;

EDG'

»

i

— ferunt odorem Vitis etiamnum tenel-

illa autem , quz exira Matrimonium

i

eundem dono dat, plüs quá

güla

le acflorentis, . Videtis igitur , quan-

m p;oQiJ

tam venerationem non folüm à Co-

ga habeatur.

^U

713

lo & tetra Virginitas femper retu-

XIII. Primo ,igi-mr !

lo'ml. «onfide-

[üd

letit, fed ab ipfa etiam. caca Infero-

rate, cül donet ; & gravemillico de-

tum abyffo, ubi ,

ordinationem videbitis : quibits. nom

le

etiam cdio haþiza

äaäerä&gn

debet dari, Prodigi denique amicis

gïus

n

2

curt

faa largiuntur , & tamen , quia plüs

: XH O nes v

eró hz dotes acprz-

donant, quàm debeant, veré prodi-

1on

togativz non nifi magls dete(tabilem

gifunt, Quzpam igitur erit. prodi-

mol

jnua

facianr infanain illorum . prodigalita

galitas, donare raptoribus , lurco-

tem , quieas ceu rem-nallius pretij

nibus , proditoribus ? At forfan ift-

Vcat

Plin. L " dilapidant.

Cleopatra ZEgypti Re-

hzc nomina fatis accommodata non

ttt,

3e

d

"13: gina uno convivio Margaritam aceto

fant a&tonibus multorum Juyenum ,

al

gfïcra-

imaceratam abfumpfit , canti precij, ut

qui poftquam fi&is Matrimonij pol-

cum altera fimili centies mille fefter-

licitationibus , pluribus , quàm uni ,

j t

tijseftimaretur , hoc eft , noftrz pe-

Javenculís tetum — Virginitatis fuz

al

gelit

«uniz dücentis quinquaginta millibus

thefaurum eripuerunt, miferis rergum

.coronatorum, — Nihilominusfiín me-

obvertuut , ac primi funt , qui eas

stio

- motríamrevocaveritis, quz fupra at-

diffament , & pluríium , quàmun-

ncote

J*

pdz

. tulimus , facilé agnofcetis, quantó

quam fecerint , delidtorum accufent 5

majoríit ja&ura, quampuellz quz-

ut fcilicec eorum furtum levius ha-.

fULf

dammalé cautz in. prodigendo the-

beatut , nec jpfi habeantur przdones

mE[ !

fauto fuo fabeunt, - Quod ut meliüs

Virginitatis , quam miferge amifÍam

ho

4

intelligatis , — magísque ad horrorem

ploranr.

Quomdiu frondofa quer-

an

tantz profufionis concipiendum corn-

cus ere&oac firimo (tat robore, ne»-

Á

Q

monon frigidà ejus umbrá fe con-

on

ovenmini , prefüpponere debetis ,

Yy 2

dir $

-

3:6

Dis cu R-»süs VIGESIMUS QUINTUS,

dit

E4

L

cüm laudari fe, zftimari,. expeti, do-

)

at ubi ventorum impetu ín ter-

rara (terniturinfelix , omnesin eam

nis juvenilibus obrai animadvertit,

)

lr

ferro atmantur , ac ín partes. fecant,

«redít, per rapaciífimos hos vultures

f

Tantus principio amor , juramenta

neício quam fibí fortem obtigiffe, &

totiestepetita: Oprimo inte animo fe-

milleannosreputat , dum patriá po-

u

vor, ducam te corjugem , -babeo tepro

teftate emancipata ad. Dominz tiítü-

li

lum, quem fiblin Matrimonío fin-

mea , nednbites ; Ocnia ifta funt

fit,

git , evehatur, Fínis autem maxíma

Lïm

obíequia , que puc!lz in pedes erc&e

abijsexhibentur, qui ad domüsli-

hujus fpei alius non eft , quàm ruina;

gl

tf

Ll

mina tempus terunt , X fub jucunda

poft quam malefidus proditor jam (a-

turfeíubducir, & infelici muliercue

Lt

hac umbra ardores juvenilis xtatis

temperant. At ubi vix planta, tanto

lz aliud nonrelinquit , quàm mife-

ts

in honore habita, humi alliditur, mox

ras reliquías. delufz feming inter. -

74«

ii

$ie

ferro manus armantur, hoc elt, lin-

acerbos dolores deplorandas. Quomo- 1

uá omni fecuri acuriore , eam fictus

de fatte funt in defolationem 3 perie-

[

(

ile amicus & verilfimus Proditor,

Ht propter intquitatem [uam.

Jutta

ho

fané pana eft , ur qui cum peccato

Nl

profcindit , ac palàm jadat, fe fibi

fperatfelicitarem, perdat , quod pot-

a

bras

nihil confcire, fibi culpam , qui pri-

9

L]

mus non fuiffet ,

tribuinon poffe.

fidebat , & id , quod defiderabat , noa

qsu

bant illa obfequia,

confequatur. -

T

Ecc.c- 1 qUö CDUim à

ri:us illiac ceremoniz , dona , incii-

XIV, Comparate nonnihil inter

nationes , mellita vetba ! Effereban-

fe flatum ac condítionem feminz

l

e

rA-

türprincipió mifere , & extra 4

jacturam pudoris fui paíffe , cum fta-

tu ejusdem adhuc Virginis & illiba-

| fmm. G'

ptz fraudem non norabant , imó

Wg.

equalium fuarum invidiam incutre.

tz. Quzab omníi populo in hono-

N

j 0

bant, tanquàm ia choreis magis ho-

tefuithabita , omnium poftmodum:

füi

conventicülerum eít fabula.

noratz, cümre ipía fui commifera-

d

tionem clere deberent , tanquam

priüsab agnatis omnibus amata , fa-

lier

magis vicinz tumbz, ac jamjam mori-

&a eft omnium maledictorum fcapus.

fati

Deliciam etat familiz ; vería eft in

bundz. ra aquila reftudinem un-

t

fÍcaturiginem odiorum , & inimicitia-

guibus atrepram in altum evehit, non

1

fine magno , ut credo , animalís hu-

rum ; nec aliahujus mutatíonis cau«

!N

ía, quàm quàd mifera puella, (uo an-

jus gaudio , utpote femper aliàs humi

hzrere coacti, Átquàm breve, quàm

té candoris pudici thefauro ingenti

[

fallax gaudium!

"ubi prezdam . fuam

locaples, infaná fubinde prodigilitate

it

re&á deorfum fa*

fuà ad extremam inopiam redadcta fic,

fatis Àterra exrulit ,

de in frufta com-

Antehac navim referebat , ex Indijs

xo allidit , ac fubin

hd

minutam devorat, -Puella increpa-

non modicum aurí pondus reportan-

N

tionibus ac fuftuario alfaeta , quxque

tem , comítatàmque magno navium

r

bellicarum agmine , nequid met

Uat »

ancillates fme falarlo labores obit,

.ab

z

—

UR

*

DE XiP—RiïT:IO *V.I—-RGINIXTAT-IS( |

357

l«

ab ääijfs navibus ver

42

foriéob vijs, non

ti pretij donat immetenti, & donat

ia-

it

abíque invidia fpe&atam. | Nunc ín-

lg

du&a motivotamlevi, . Propterinore

ftar navigij eft, qued rupi allifam con-

dinationem dandi ,quibusvon debet da«

&

fra&ümque omninm faarum mercium

t£, €9 propter qua mon deber..— Aut £or-

PQ-

Itl

fan restam opranda eít, viro fe (ubji.

Buckuum vi in erram eje&tum ibi bz«

cere, utà Virginetanto debeat. pretío

ter , dum in ficco compatrefcar. Spe-

:

comparati? 1n peenam mulieridarum

—

m

&ace proin illaminaliquo domas an-

;

ni;

eftjugum maritale ; Sub wviri poteffate Gen, ;

gulo latitaatent , pudore plenam , per-

eris, €) ipfedeminabitur tuí: a ucin — 9-

T

tuíam lacry mis, luctu abforptam, quz

peccati paenam . fetva ma

a

3

^

J

u

gis , quàm

:

etiam fübinde ne feftis quidem die-

focia facta (ir.

Quomodo igítacnunc

iíe-

talís pocta ín tam opulentamprzmium -

miniz ferende, - Ofan&a folitudo !

Pf ?3à r '

commwtata eft ^ ut , quz illam confe-

1j

$1 ea ciciüsin amotribus£fuiffet, quan-

quivelit , rantum debeat expendere»

!fl.

tó forechilarior Puella ,. que modó

Oporteret infelíces has feminas illa in«-

f

marore & trititid contabefcit | No-

terrogatione, quam Dzus Jobo. pro«

[ü

bilis quidam Remanus , qui omne

pofuit convenire : Jwrguid ngrejfus., ,

j

patimonium fuum decoxerat inter

J

s

38.

ex thefauros mivis ? Iogtefizne eftis

2*.

epulas& menías, quodam veípere cce-

veftra con(ideratione ín immenfos i]- -

nam paucis dcfinitam olivis famebat,

los Virginitatis veftrz thefauros ? Tot

t

cüm Plutarchus , magni nóminis Dhi-

San&z , ut nivem tam pretiofam fer-

lofophus , ejusfortéin edes delatus,

varentillibatam, totum é venis fuis

int

fv

Masim,

cüm caenam tam parcam viditfet , 1e-

fanguinem cum gaudíe profudere :

0

Ser.die^

-piää ait: Jfï stapranfen fuifes , am dta

& Mater DEI non dubitavit, eam Ma-

o

v;?gf'üic*

tEXare, Ego quoque, fi aliorum

ternitati DEI anteferre , que tamen

tuinz infultare mihi liberet , (milí

jun

precij & dignitatis et quafi infinitz,

dicendi formula infelici alicui tali mu-

a

Et voshancfodinam candoris pulchers

liercule ip aurem infufarrarem : fihac

timi nihilo commutatis ? Conítat lgie -

u. &'

Püi-

tationefemper fola domi egiffes, non

tut manifeíté , non introfpexiffe vos

H

;

itafolitaria , & velut carcere claufa

opes veílras; »o

N

" ejfu æ'(zgrfj]'æ' fh:fkfä.

itle

egeres.

Si itq?mn:lg/]äæ )H0H. ,i—t'a- cþ:-

*04 hiVis.

XAret,

AU

— XVI. Atqueh

?cfetre fhön p;oïïil-m U

aj«

XV. Sed 'Hngire',*bujufmrodi fal«

modumillum loquendi , quo fatuz-

;cmi

lacesPollicitatores fuis promiffis ftare,

quzedam utuntur , ut ftaltam fuam

ità utadcupirum maritalem thorum

ul

prodigalitatem ftultiore adhuc pallio

Puellaperveniat, Anilla propterea mi-

operiant.

Keddidit , ajunt , menns

í

lii

nüseritprodiga Virginei thefauri fai ?

mibi bonorem, . Quzío , quomodo?

Noncerté ; & curita? Quia nimirum

if

audite docebo vos, qui fit poffibile ,

n

tam nonp

ut veíter vobis| honos reftau

tetur,

.

fovidö & fapienter rem tan-

Yy3.

Ekf

1

]

^

2

E

D15 öüas.us vic;EsmiUs QUINTUS, -

lb

Elegans *quöäää;m vas Vitreum ac-

Quid ením funt chorez ,. c'önvmz*ï-*i

am:

D

€

ipite, acin terram projicite: quod

cula , converíationes , Amores, & hu-

att

[

cüm ruptum fuerit , quà rationé ad

jufmodt, nifito: pericula , quibus in- Thr a,

peíftinam illad inte

[9]

eritatem reducee

C(ku

2

tereat Virginitas! Ocu/ps ;mens depra- $2«

tis

*

Modus alius nom eít fuper ,

datus eff anumam mean.

Inquiebat

f

&

quàm ut ad fornacem fuforiam redea-

defolata Hierofolyma.

Quod ta-

bit,

tis, & denovofingi curetis, — Tta ve-

E

lis deprzdatio ab oculo noftro profi-

q

uem fi per-

dei

d

^U ffro cum honore agitur,

cifci poteft , judicate, annon etíam ab

. dideritis, alia cum tatione non po-

alieno 7 Ercamen peticüla tam mae

Qu

ceritisreftsurare, quàm i &eraro iz-

nifefta, hone(tz relaxacionis vice ha«

od

S« Th09. tvoiro ju uemivem matris d vena[cittu-

bentut hoc noftro tempore , cui in-

à t

$,.

dearis, ^ Aliud , quàm hoc Aezafcs,

híant adolefcentule iIncautz.

Vit-

OK

152.4

*

:

Ms i -

&d. 3.

' medium nullam füppetit , tantümve

$

oetiam domefticis (uis familiaris ef-

a d

! vobís animi eft, quo iftud effedtum de-

fenon deberet, non aliter ac hitun-

'ï(ï I Cbx

do ,

quz proadvena & externa hae

M

tís ? Quod finon pt gítiteriris, jactu-

zam , quatu feciftis, nulla unquam con-

betür etíam inilla domo , in quanis

(

- enclone refarcietis; utpote ex (uo ge-

dulataeft. EHazccautela. ex mente $,

ls

D

nere irreparabilem,.

Bernardi Virginitatis indicium eft :

W

— XVII, . Denique . circamítantia ,

ünde , quzcauca non eft , juxta i

j

"

N

qu& omnium maxime prodigalitatis

lum , magauum pexbet (äfpicaüdzä fan-

taminfang vitium aggravar, eft dán-

damentum , ueetíam cafta non (it:

di modus : propter. inordinationem

Solent Pirgimes ,

qua Fere Virgines

fJ

dandi , quibus non. debet dari ,&3 pro-

j

funt , femper effe pavida , $ ut caveant

A.

|

l

pter qua , €4 ficus debet.

Contremi-

umenda,etiam tata pertime(cere, Si]. ^* Mud,

qua cum

K

fco, cim cogite, quód tot Puellz the-

tem ,fiillain przíentiarum cafta eft;

f

fanrum fuum in fimum furum non

audtff, ;

admodum erit difficle, ut cafta per-

u

3modóeffundant propter rationes mo:

maneat; fiquidem Virginitas juxra

N

menti nüllius $ fed ipfe circumeant ,

mentem S. Ambrofij , floseft, (ed tam

*

delicatus ,

-urincaffes , quibus teneantur , in-

ut non tangi tantüm

3

fed & videri timeat :

Santla Firgt-

carzant , illácque gradum ftadiofiüs

l

promoveant , ubi pericula Caftitati

mitas non folàm tatin , [ed etiam afpt- 1 ayrirg,

&A vielatur.

iE

Ü

fuz majora incumbere- animadver-

uíd igitur magni 1fti *

0

»

&int. Erit,5on nego , qui parüm

*

Sancti de Javenculis noftris dicerent;

£aui& opes faas. cuftodiat

»

at ubi

fitota. die feneftris incubantes cerne-

quemquamreperietis, qui datà ope-

rent, fladfores, ad platearum capi-

:iin íylvam latronibus infeftam fe

ta,ubi fe afpectabilesprzbeant per-

conferat , ac inparre felicitatis ha-

fecatoribus fuisdicam poriüs, an fe-

?

beat , fi taptoreshabeat obvios? Et

quacibus.

Dj

'quid fi etiam manibus

zamen ita res in cafü. noftro habet,

nfos

p-rehenditamä libertate , ut fpo

illos

n

;

um

Dd

/R'DfE PRETIO Vl'ïiGIfQïTgTïï

! 5-1"';03;!;7?0.1-1&5?1& effe nemo prüdens — Fieri. potelt , ut [n

jugis montium &

"

ht

ambigeret ? O quàm horridum hoc . Alpium veiticibas ob ingens regionis

actertibilefpectaculumforet , Magi- illiusa Sole & plaaitieremote trigus,

: iü Tb'c?o

fliis i(tis Virgiuitatis. Zeloüffimis ! — nix etiam in apríco pofita. noa collj.

*Prl. Sh

contcectari eórum manus, & hoc in«

queícat ; hiaciamennon efficitur. n

bit

fpe&antibus matribus , confentienti- — quocunque «tiam | colle Divem (ine

L

bus, & approbanribus.

labeperíitituram, — Sic in raro aliquo

Qu

XVIII, Virgo Sacrorum inffat Ec-— cafu . Puella quedem incontdmínata

10b

cle(iz Lipíanorum affervanda effet, — fervatuc in medía etiam agendi liber-

mäf

- quz raris per annum vicibusvidenda — tate, beneficio natutz ac indolis bene

hi

, Gcalísexhibentar, manibus ateredan- — difpofite , fimplicis,, & ab omoi facdl-

[dn:

"da nunquam, — Neque plàs ,. qudm — tate abhorrentis : nolim tamen hinc

Tit

8. Tb. iá

oportear, haccomparátione dixi, Af- — argui , id & quavis die, & in quavis

d

hs 4.9 dz-)fäo

fecit $, Thomas , quód Virgines íüter — Puslla eventurum, — Niminm quan-

"a

Chiilianos pulcherrimé Defponfa- tumdifficile cft , quemquam reperite,

a;qk q— II :

H

h&?l

E-

onem; quz inter Chriftum & Ec-

qui díu tutus in periculo hareat &

nf2

cle(iam intercedit, reprefentent. — Et — Quem fepetran

f: vaf?;* , qlz'guänd*a TH- Sen,

I

licét hoc proprié de illis tantüm Vir- venit.

:

m

3

Here,

D

ginibus inrelligatur, quz voro. perpe-

XIX, Quti fi etiam

qïï-ujfii-ï mod

1*

"9

tuoíeDEO obllrinxeruntpotefttámen — Adolefícentulas reperiremus , quz

f'xh'

eíam cum quadam proportione de fplendore , quem quafi infantula ab

ít:

illis Virgínibusinrelligi , queinomni — ztatisfux couditione accipiunt , do-

gmt:

ftatuacconditione magnum illud In- — los&uterentur ad liberiàs peccandum ?

Jtift

h9

tegritatis donum in cerpore & anima , Eventu quodam rem. explanabo, ut

poffidenc , & magno illud Zelo con- — fa&a veiborum ,. que pudor noa (-

g

[

D]

fervant, E ideo , fi Virginitas tan«. . nicproferre, vicem fappleant, F.Ber«

| per

tum de facrofan&o habet, quà ratio- - nardus Aften(is Sacri. Ordinis Capus

ne fcrendum eft , *qqöd illa adeà fine cinorum tum Generalis ,. càm ali-

]UXW

um

cura & folicitudine proftituatar. 7 quandoper fylvam itec faceret ,. fe-

"E

Enimwetónon habeo , quid dicam ,. minam obviam habuit. , que -altàm -

nifi Bestos Calitesnon hac, fed lon- — ingemifcensab Apris miferum in mo- "

'6rgt'-

nl

$

"a

t

gà diversá ad confervandum (uum pu- — dum fe dilacerari querebatur

e

Ác- Bover,

dorem ratíone uíos effe,

Etíic mihi

TE

cutrit vir San&tus , auxilium latarus ; , 1554 .

perfuadeo , . quód, quàm faciléeft — fedaudit, malo non elfe remedium.v. 29.

tefily

e[I0«

Virginitatem in media folirudine re- Fui,heu ! Puüella procax, hisinlocis

perice, tam fit difficile in media illam

lafcivé vivereaffaeta , — quz ur tantà

£

af

diffolutione offendere,

(it nivem

liberius f

tuecer Amafij cujufdam mel

p

;(C'

afferves, abfcondasoporter , utnon — amplexibus, negavime cuiquam vel-

lus

tantüm non d Sole , fed ne ab aura enubere, fed Virginitatis decus illí-

il

guiäem , ut 'fïq,,loquat , confpiciatur, batum tgmulov inferre, - Nunc mor-

J

tua

RExE,

6o

D ISCU R SUS VIGESIMUS QUINTUS,

t .ua & damnat

& .in przdam data (um.-

fasé chefaurum expendunt, cujas in- :

hifce duobus Apris, re vera , Dzmo-

tuitu DEUIS. nunquam ceffat anímas

Yo

nibus, qui me , ut vides , dilaceranr &

illas locupletare , quz eundem polffi-

t

dent

»

La

totquent,.. Haccüm dixiffet , di(pa-

adeó in eo. fibi complacet :

3

bor

ruit.

DEUM immor:alem ! eó vení-

Gratia [uper gratiam mnulier Santla,

t

Áom

mus , ut Virginitads cenfervande.

pedorata, Quód li forté prafens «f

--

P

: E—ccläï

n

L

'1460-'

l9.

quo

titulus. loco pallij ferviat cooperten-

fet Prodi gaïumi&far um , ftultaram vo

hhh

hci

dz libidini ? Videte , cujus farinz

lebam dicere , quzpiam tor ínter (a-

puelias nonnunquam reperire fit.

pientes, eodem illam feré modo, quo.

L. qui

5j

[

Columba apparent forís , intus qua-

Lex Prodigosfolet, tra&tarem : Con-

viscornice füntnigriores, Imó veró

qu

ftituerem nimirum Curatorem. Quem

Ri

columbz (unt.

Nulla intez volucres

illum 2:Sand&um DEI Tímorem , ita

«2

columbá magis eftincontinens ,ita uc

docente Apoftolo : Ausdemws nos ,

Antiquicurrum Veneris, Lafcivorum.

f

hoc eft, fpus mundi abomni inguinas Etho .0

b

Deg , à columbis trahi. fingerent,

meuto mentis Q* carporis ?. perficieutes

den

Nihilominus nulla inter volucres ma-

Santlificationem in Timere DE4,. Petz

Am

gis etiam pura vulgo habetur; tantum-

pendite , quód tempus tranfeat , finis

apparens candor facit. Talem eífe-

autem nullusfit zternitati : nosautem

LE

al

oportet,quz quandoque matrimonij -

non diu poft ad terribile DEI. ttibu-

N

vincula refpuit utut honorati , non

nalcitandi fimus , coram quo nihib

quód magis effe cafta percupiat, fed

clamores, nihil excufationes , nihil

D

diffoluta , & Sirenum inftar confpe-

valebunt. appellationes, Quis fcit ,

&ulfubtrahir, quod fab aquis habet .

annon Judex , quem remotumac

beftis, Verüm ftultz DEI oculos

h

longédiftantem. credíris , adjanuam

non fallent, Veniet Dies. , veniet,.

ftetac pulfet * Ecce 7adex amte ia-

Af ) (

fa. &. ge

* du

quo res occultzomnes in lucem pro-

suam a[lifLt, Wos autem tam parüm

erahentur ; Jumisabunutur ab[condi-

TT

furorem illius metuatis, ut opes ab

4a tenebvarum , €9 mauifefflabuntur

dpfo conceffas, adlucrum , & ad infig-

m

kl

€onfilia cordium. — Virginitas quóan-

nem Gistiz faz acceffionem. faclene

p

-nislongiüs procedit , €à crefcit afti-

dam, periculoadeó protervé expos

mabilitate , magísquereddit honora--

d

Yid

natis? De falute eterna agitur..— Dul-

t

tam; d. que fecvatur diutiüs, Quoridie

cisquídem libertas , gratz. refocilla-

hi

abipfa diuturnitate gloriz incremen-

tiones, jucunda oble&amenta , ama-

vt

tum capit , ut Cedrus , que cum zta-

biiesconverfationesfunt, non nego z

V g

tefragrantiamauget, At vera fito-

at franimz veftrz detrímentum patia-

1,.de ö

porter ,non fimulata; hzc enim omni -

miui,quidex delicijs veftrris. omni-

etiam pure graviüs foecer,-

$

^há 4

bushabetis ? Noftis , Lufciniam

. XX, Quiz cümita fint, ftultam ma» — etíam caveá apertá non prodire , cüm

P

lé fanarum illarum prodigalitatem — accipiccem videt

y

mapls eam timor-

Puellaium confiderate , doitam peas tnortis fuo. earce

r€ claufam jenet ,.

quàm

m

L

"

r

- DE PRETIO VIRGINITATIS.

g

lId

( guisesm evagandi libeztas deleGtet,

Im &ä, miï* qui bufäfawïü; It aduttérl otute

t

if«

los quoque, finon ad prafenría ran-

pier videatur && pejor feminz la-

'tàm , fed & futurarefpexerits s fr non

pías, quàm viri; idnon aliunde cen-

«

. bonum illud & malum , quod velut

lent , quàmex ijs , qua adulteríum

d

v

e

d

il

. fomnustanfit(ed bonum & malum ,

fgmi*næ -confequuntur

que ubl

IUA

^

quod finecaret , attenderíitis , iaeii

ceffane , wnlc $, Thomae ex nacura /sppl

'i:-

|vO»

g: Ó34.4*

A. Cirir» Bacieris. -

:

AMundemus: zos abommi in-

(ug; majorem.effe viri culpam , quàm

tf

femine , eó quód ille'graviüs delín-

?. aa; 5-

w quinamentocar nis a S:Pi?ïi?äf perficien-

]uo

t Sanllificationem ia Timore DEI.

querecenfendusfit , qui rei momenta

otl»

- ' O .quàm vigilans atq; attentus eft cu-

magisintelligit. — Ffomo, chm in bono-

jem

- sator ifte, San&us Dei Timor^Hunc.

ve effet, nonvatellexit,. Ectamennon

n

ego omnibus , quí infigni hoc the-

pauci funt ,. gguï a horrendum hoc , ac

fl

formidabile tribunal non expave-

(j*

Bf/l It

. fauto: gloríantus , confignc utriufque

fexüs Virginibus, D'e fequiore qui-

fcant , ac glorlofum. Ébi ducant , fi

4

."dem fexulocutus fam plusa , &eque

majus Ín fe Judicis odiumconcitent. ,

e[»

adeó protervi funt. , adeó in fcelera

]i$

tamen.proprerea quisquam exiftimer ,

jn akerutro: Virginitacem magjs effe

effüfi, quorum paulà pàft graviffis

D

mam. rationem reddenr ; nec ipfi

&ltimabilem ; càm , ut S, Auguftinus

(le

atefarur , virtutis hujus pretíiam

tantüm ccsho fuarum fasditarum im«

w

ineo confiftar,ut quis quantum qui--

me:rfi, fed:etiam uc alios In ea(dem

13

dem: humanis Seri viribus poreft ,

fordes pertrahant , ftudiefi. Non

dt,

Chrifum. imitetur fpicitasac carnis

iea , non íta , vos faltem, dile&tiflimi ?

146

Sed San&us DEI Timor, quem vobis

integritate ; id quod utridue fexui

um

Ew-wm, t

communee(t, — Dux Pirginitatis mea

Curatorem conítitui , in omnibus.

4

þþm

s'r

4ne5, Teremias, quifaic Virgo, dicere

fpiríitüs a€ carnis integritatem con-

o

potuit. on fibi perfüadeant im-

fervet , cundtósque inftar Cryftalli

"u

pudentiffimi illi Javenes , ideo minüs

intus ac forispuros , aclucidos faciat

ET

z

ii

listurpes effe, qui bona fua diffi-

refplendefcere. — Caítitas enim . ín s, T/, 2j

At

pant & abliguriunt, quód modó aon

carne fine Puritate in. Anlma ; vera 24.15s

Y

i

.videant ja&uram. — Quia quanium-

Caftitas non eft , & Virginitas animi * d

)u

cunque lapfus feminz coramitribu-

