debet, ut Peccatores miferariones Di-

*

vinas anímo objiciants fed non alíà

cuïpamxïfe*x omní patte adaquante, a-

j«

ceibitate faltem, cüm temporis mota

gatione, quàm quá partarientes /Exite

ia

brevior aternicate effe non poffir, Sic

. lapide utuntur, qui parcum. promo-

!

i

ver5 fed certá. tantüm moderatione

nullodivinarum miferationum in or-

Qd

ne mottaïium gengs bgneüqatumide.

- applicitus :nam f5 mora in retinendo

:

a

e

4

trimento ftat

z

üägïtqüï , aj

orem eífe

- fit longior, abortire facit. Anime

il

ille, plus zquo trepide, quz et à

pereuntíum a

dultorum | Chriftiano-

tbi'

raüm numetum,q

A

ua

| peceatis quanw'gïülï'vum--&udidx abhot-

um

reant,nunquamtamen timotis de fa-

j

j«

phantium,

lute amittendá expertesvivunt, ille,

XXIX.

Mm!:;uaïgwiääaä veti-

Y

Id

tatis hujus agnit.o

ne. nos. impedit,

inquam miferationum divinarum me-

minerinrt, ur harum confideratione

if

quäxn'v;clani.äigd,- quo oculos mentis

adjutg opera falutariapariant, Ille

j

noftce noftzímet amor obnubit, dum

J«

nosnofti z(timarlone implet, facit-

autem proteryg & ímpudentes, qua

peccata peccatis cumulant, Divinz

que,

negro dígaitate zftimare pofü-

n

F/ 18

mus & Deum,

& injurias peccando

- maximé Juftitiz memores eíTe debent,

Vsh

A

,8'

ipG

allaras, Eàque ipsà

*

-causá, etfi

illadquecrebró animo volvere, non

aliud demum colle&urosin ineffe ho-

jl

cun&as i

oter Dei perfe&tiones & at-

l

tibuta nulla feeffe&is tam manife-

mines, quàm quod (eminárint: Que

,&miaæwri:äæmo, bsc &2 metet:; non

ftéprodat, nul

la tamen omnium mi-

pe' P/Ag; J

veió bitantur vaniffima illà fpe, qua

o

nüscognofcitur.

Pater jufte, Mundus

d

l$

lo 178

ienon cagnafvit.

Nen dixit Chriftus;

re ipsá non fpes, fed Prafidentia eft ,

folus

a

! .fggcïug ?sæfumgtio, dum vult, ut

/Pare-ä aniþmens ; Pa..:sfï Optime, Pa»

: Deus

J

h

N

.5 DISCIIRSUS. QUINTUS.DE Ni

MERLO&LEGTOR,. ET REPROR,

Deus totam falutem Operetur, non aue

tem ut nobiscum tantüm operanribus

táagitur,ut animiscadere nos deceat

propter dfficultates, qui occurrunt ,

opereur, — Achocdenique nobis. in-

dum veftigijs ejusinfitimus ;

neque

cumbit, non finere, ut folas omnia

zantill

& de rei jàctará agitur , ut incer-

Deusfaciat,fed nofiram jungere: ope-

tiffimo Fortaffis exponi à nobis debeat.

ram cum apx:lio oppartuzo, illàádque In

animum alté demittete,ne. fecundiffi-

De animá agitur immottali, quam ne«

ceffe cft. vivere at arernüm felicem,

-'m*os-quid';em äpugpj ventos íafficere

aur &ternüm miferam, felicitate omne

adnavim optatum .in portum prove-

bonum,asut miferiá. omnem m leriam

hendam,f Nauclerus vela pandere, &

complexá. Jpprehende vitams eter-

anchoras tollere contum

nua t :

aciter ab.

zam. Paucifimus, an iulci , qui z-

ternüm -

?

Beati erimus, quid perdimus

OXXXLO CEau&fa-m»&s ïgf-m-r* Differ-

h quàm fecuriflimi ce (tudeamus 2

i

tationem Apoftoli verbis, & cunctis

filata eftad Cæïum via, rectó, & ex

illa di&a arbitremur z. Certa — bonumo

1 Tig, Certamen fidei, appreleude vitam ater-

virtutevivendo. fiJutem magno pro-

E TSCO

meriterum cumulo graves coofeque-

mam. Vita hecpraíens , Pugoz, illa

l

mur, Siarda,rede viveüdo falute

—— futüra, Triumphi tempus eft, — Nunc

cum paucis potiemur, illud fecuticon-

?

bellum nobis cum cupidiaübus, &

filium,quod $4 n&us Joannes Chyío-

pravis propenfionibus noftris geren-

ftomus fageeffit : Z2ve um paucis f vis

dum ; eundum femitá ar&à Iegum di.

requare ewm paniis. — Non proprerea,

vinarum , nec cadendum animo, fi

quódpontem quis fibi fingat minüs.

caderefemel & cladem accipere con-

tgerit. Certa Ponum certamen: re-

atum.quem in itinere fuperare opor-

tet, -periculo fe fe exponet in fubrerIa--

fümamus arma; obvertamus appeti-

bentem decidendi: expofitus tameri

ä

tibus noftrís valtum & cufpidem, re-

eft dicrimini, quilatiorem fibi ima-

fituamus pugnam. Meminerimus,

ginatur, quàm re ipsá fit,.

KRepromif

E&'tl.;f/

ut rem paucis, negotium falutis no-

Jo nequiffmamultos perdidis, Super. 9* 9**

ftrz levi brachio non ger, negotium

ba hzc & audax Prae fidentía pró !quos

1

effeardunm admodum & plenum di-

quantósque perdidit ! Securitas enim

|

fcriminis,quodnaturá u$ animos &

cjufmodi mater eít ne

glígentiz, fite-

conatum generofum exigar z appreben-.

& S, Thomas fen(it -

, cüm zftitnátios

í

de vitam eternam, — Siilla recedereá

nem minuat dtfiïcu;häfis; .

quz fupe-

lt

nobis videtur,infiftamus abeuntis ve-

tanda eft.. "pprebende vita

/75:

&LeT549,,

x

j

ftigiis,prehendamus, flringamus, &

Í

4??735"24?7? ,& non pre?

endere tane 72«4.

Bihilnonagamus,ur nobis ilam vin-

dicemus,

Non tam. de modico aut

Atfläm jubet, cüm *abquug labo- 49.^,8;

F

ze & nifu magno: non pof-

Bi-hi'lfixes-

S

^

-

& & dum fempiternà de -vf-- |

--

fit öbwcineri,«

SS

e

DI-

r

Jl

ü

&t

'Bä»*ä*ä)fä(ä*äh

Jm

ä&ä*&z

at

3A

(9)

o

þ

QH

a;æm p

'wfx*

z

ää&;

1*;;4: 7

*

n,i— «?xr

t

As

**

ER

kxl W*;;* 4'

R RR

EM

j

Al

iO

IISCURSUS V

lh

,

De modo Sælz&tem Anima certà r;m;ægzzmdr

at

6a

"A

am

p

S:rologorum

HODQC-

temaudx&:s, quzretis ex me, qmd

J P

tf»

.

mo , vaticinandi arte

tandem de vobis fpeciatim fi Íigiil atim-

;;

que intus mecum ipfe (enszam) vi-

g.

clarus , inipfo Urbis

Athenarum foro cüm

vamne in Dei ocalis Aníimam vc&ram-

. occultum fibi cum fi-

anmortuam. ;ud ceim.Ele&am, an Re-

?

N ATa n r

deribus commercium

ü

próbam ? Non ita demens [Jm ui:d

miht tr:buam quod quzít;ioni hux.f

Q«

ga&. iacet , nop malus,nec falfus (ibi ip-

fiaugur erat: curiosá enim undique

momcnu tam gravis certum mdubi-

[2

multitudine cin&us ab his plauíus: &

tatümque reddere. rc(ponfum Íciam :

nihilominus, ne omnino nihil ha.

l"

gramlanencs,abälhs munera, merce-

dem ab alijs editoruin omcuiomm

berevidear, qucdreponam dicam :

je

geferebar.

Cüm nonnemo, ut fidein

'Yalem

eífe -

AÁnimam

ve&fam .

vb

hominis elevaret, pa(ïercuïu-n manu

quemvulns, in vivarum numeto,

u

ulä

complexus ad eum accedit propíüs, &,

fi vivam; in mortuarum cenfu, f

d:vmawqm:,kusnc firan mortaus ,

mortuam cupitis.-

nima . veftra

01"

quem manu ftringo, pafïä:rculus' ver-

in manibus ve[lris.

Nihil eft, r.äuod

Lh'*

380

futé interim cogitans, i vivum dixe-

dubitem, quin omnes vivam optetis ; E

tit, (uffocabo: (í mortuum, dida&dá

)d*

eácausá vos hodie artem docebo , quà

ENL

fDanu avoiarsfinam & fic quxdquld

e;usSaIu.em cer tÓ procuretis.

Aüi-*

|

TE

vates fic dixerit mendam, coarguá. Sed

tur de re tantá

à hac D:ifertauone »

Aftro-

arshzcarte majori elufa eft.

Salutemmimm Ánime, ut qmsqu.s

06

m

logus enim (nbodoratus fraudem,ni-

hic agitofcitanter, eum animácarere

hilgs moratus, ralis, refpondit, eít paf-

[7]

PEQIABXH!&EC DOB vercara i

1

fer, qualem vis, vivus fi vivum, mor-

B

)a

s

tuus fi. mortuum. .. Quo di i&o. plau-

II. Sed quis tandem ego fum, qui

fusre:ulngf-tmnatos, dum tam bellé

dux velim effe in ítinere tam pcricu-

illuGc - illufori.

Liceat. míhi ,

AA,

lofo ?

Prophetam. ergo Regium ad

!.2441

401 ,( 8'

Amanufïïäm, per vos hàc, quacun-

rem tanzam deligo, qai cælef-: luce

intimé collufttatus fine

abgwandt

quetand:m eft,narratíone uti ad edo-

cendos vos vcmatemiFtdel, Hquæ alia

San&ilfimus híc

periculo nos ducat.

eft.moment ac ponderis haud ían8 le-

Vates, cüm deíderioarderet. invení-

vis.

Vos , poftquam nie generatim

endi fedem ftabilem ac perpetuam,

de parvo Ele&orum numero dfferen.

'omnifelicitate cumulatam, inDEI

K

Do«

R. P, Segm*rl C/artjf Infir 70?71.

*

N

: msc:üasus SEXTUS-

i)omo j Cæïc—iäq&am , Pfaimo fexto

omnimodam ; sdwci. sttee)

äüateüa, i,

'utquisquis nunquam precesad Deum

ac vicefimo rationem nobis indicat ,

uod defiderabar , confequeadi certit-

funderer , fuzque illi Salutis - negoti-

fimam, verbis illispauciffimis: Qz«m

um commendaret , modusilli non fü-

ereffer Salutem cenfequendi. - Hac

*

Pf. 26; pet':'jä

Domino, banc requiram, ut inba-

bitem

iz Domo Domivi onimbus diebus

causáDo&ores Theolegi agnofcunt

&t

qitemed.

Primum igitut , quod ex-

'orationem neceffaciam non illà folüm .

-emplo nos ille fao docet , eft; ad Aní.

nece]fitate , quàm pracepti. appellant, i. $u

fed illà quäm vocant ZMedij:- quo ip

[o rez. 2« de

^mam (íervandam , neceflarium effe ,

affitmant , non peccaturum raniüm Ré/dV«n

|.' quàm creberrimé Salutem illius DEO

commendare, & hancab eo agitare :

eum, qui omitteret omne orandi (tu-

dium, violato, quod orare jubet, pre-

QUnam petij. Quod perindc erat , ac

momento

cepto 5 fed ne perventarum quidé ullà

-dicere: nonhoc duntaxat

ratione ad parat fibi felicitatis finem,

gratiam iftam peto; nec illam. tum

deftitutum medio ad illam obrinen-

demum peram , cüm jam accincta ad

dam lege non difpenf:sbili- *:fcqqi,(ito.

iter aterniratis ftabit anima ; jam diu

",

Qaz fterili folofunt Provinciz , dite-

eít, quàd hac ufitara mea eft exerci-

tatlo; Q »am petij.

fcerealiternon polfant, quàm com-

ortet , Ípter

mercio cum Reg/onibus fertrilibus.

II Nóffe igitur op

recipua, quein Chrilti di(ciplinà

Tellus hzc noftra aliter fL;æ' inopiíz &

difcidcbeant,dogmata,'e[fc, neceffita-

indigentz (uccurrere non . poteft ,

quàm fi commercio cum Czlo junga-

tem Oradionis. Hanc Sacrz Littere

tur3 quod fit frequenri & non inter-

22,

Eclilf$ non obfcmid proponit, Vew wpe-

diarisorare femper. Ecclefiaftici verba

rupto petendi auxilij ítadio ac conatu.

]V. Ad dogma tam non contem-

. (umt. Paulusveró Apoftolus fic di-

nftitnit: Sme mtermiffio-

nendi moménti meliüs pemofcendum

Y T»efK..[cipulos fuosi

5 17-

: ne intetrumper

æduquuidcm

duoadrem iíta przfcienda funt, . Pri-

neoïa:e

tam fan

&um ftudium afferens. — Alibi

mum eft, quód ad recuperandam gra-

I.M

tlam peccato amiffam, eamque con-

ha

autem idem fic loquitut : Obfeero pri-

mumomaium fiert ob(ecrationes, oratio-

fervandam, opus fit auxilio Dei fingu-

L]

wesf$c. quafi dicerer: non togo . vos

lati: frze menibil poteflis factre, ut Set- ,

0s

II

vatorait: nonaitaurem; parum ine

raniàm , fed sdjaro, ut. prae rebus &

;lané omnibus vobis cordi (it

me, (ed, nihil poteflis facere, — Sive ,,,

hegotiis

falatem ve

f(itam íümma conrentíone

parüm, frve mnltum, vepetit. San&kus a.

la

A uguftinus, frze tllo frevi non . poteft., fine

Deo commendare, Sed clariüs omni.

L

busServatot ipfe Chritus neceffita-

quo miil fieri potefl, E« ea. propter ,

Lut g. vem hanc inculcat : Oporrtet femper

fi Divinz Gra:iíz auxilium necæfïagi-

À*

Vocula hzec

um plané eftad perficiendum . opus ;

"orare , €9 non deficeve,

fi$«n&us Joannes Chryfofto-

quodcunque minimum; quod ad falu-

0?07*!':8 ;

ndu-

necefficatem infert

4nus recte. ;(enl"u $

tem zternam quoquo :modo co

Cat »

fs

i

[-]

j

DE MODO $ALUTEM ANIMA ! CERTO CONSEQUENDI,

m

j

faceremus , nos eam agnofc

»i*.

qui

cat, multó magis neceffarium illud

£UE

e(t , omn

X

1214

1nino boai fontem,

eritad opus omnium inaximum atque

- *3(39

*

l:

Conveniens d

yä«xf.æ-:

fairlex , fi nos

üa

graviflimuat , quod eft Perfcverantia

&

d

anultatum enim

dinalis , & vi&oriade poftremis ten-

ipfos fpe&emus

^

W

orando virtücum

D

Gionss exercemus ,

tationibus obrenta ,. quz decamano-

It

»/XEdiei , fiducie ,

N'äig

[

ionis ; astque ità

rum inftar fludtuum majori impetu.

n

dire(cimus , dum inopes nos & omni-

amomenris illis ultirais nos ,fokm gdo-

1

t I 04

EHh

um egenos proflitemur 5 conveníiens

[grei

denique fuit., fi ipfa ctiam, que à

a Secu

hdo .l'dcb'præ;m[candu,m

D&O petuntür, dona confideremus ;

'elt , quàd hoc gratie divinz auxí-

u-

lium tam neceílirium ordinarià &

hzc enim iflà ratione magui nos

Kicere. demonftramus , & precium

fæ;

communi DEIlege , nobis non de-

Jl

eacum noftris defideciis commenda-

tur , nifi precibus adeum fu(is. peca-

T

qnus, non aliter , quàm carum mer-

tur,

Prima gratía, utSanctus Augu-

]u

cium pretium augerur , que ab emp-

ftinusdocet , etiam non peteati con-

"

feitur ; atnon fecunda; hanc oblato

toribus avidé expetuntur.

e

- VL Sicur aurem Deus Orationem

libello fupplícii oportet impetrate.

u-

voluit effz fummé neceffariam , ita

Hincu: Olitor fulcis fodiendis aquam

M

- vim illi tribuit potentiffimam : non

ad planus fuis derivat , fic Anima

T

orandocanalem preparac Divinz mi-

eamíolüm , quam naturá füà preces

ll

ferationi, perquem in eam dímanet ,

fupplices habent ; fed majorem multó,

,dum fidem fuam difertis verbis oblie

.

nec fuo fe fonte continea, ^ Atque

"

. gavit,

& auditurum fe nos, firit& ora-

hoc utprimo à Deo conftirutam . eft ;

ade

ts

ita fervatur ad amulfim ; ut ne illa

temus , fandé pollícituseft. U

liberum illi & arbitrarium porró

tIIle

quidem bona largiri Deus velit, que

jim

um

noneft,audire , aut nonaudire ;

fnà

cececoquin nü

lli non promifit, alià,

Pri«

ipe promi(fione devinctas eft : Pre- o i.

quàm Oradonis viá. Unde , S.

avittendo Debitorem. fe Dew fecit , Ut qo verb;

j

33.2.$. 'Themz Sententiá , Oratio. princeps

loquitur . S. .Auguftinus, Magnus Dom,.

of

183,4/^ .a Drovidentie Divinzinftrumentum

^m

illeMonarcha, cüm omnium Dominus

1gll'-

ac medium, quz vult, ut $4 Gregorius

fit, Debitorem fe fidelium fuorum vo-

ïef-,lh L

ob(ervavit , ut ipüi fupplices , mere-

wne

amuraccipere intempore , quod ab

tis ac precibus conftituit,.

Vil

Accedamus nunc

ad rem

0 ira

omniretro zternitate dectévit innos

noflram , & complectamur paucis ,

a d

Efiæ Di

^

conferre : Quatenm poflulando mere-

fed non ultra ,

t

FH

E

$

$

amur accipere 28 Deus ante fecula dif-

quod pluribus quidem ,

2

pzfuit dare. Atq;hæ;'d*lvez*iæProviäen-

J quàm res poftulet, di&tum eft, 5i Ora-

z

ti

o nece(faria eftad (alutem, & fi tan-

tizlexomniao eft fapien:iffirna, Fuit

ndam eít

tarum illa ad eam impetra

I y

enim convenientiffima , fi ipíum

fe&& 6& ?

J

attendamus DEUM , ut. ipfüm tam

virium,confequens hinc mani

tiorem confcquenda ia*

li

non aliam cer

- lurís

: ggnxifiä inftantérque ïogandg , palàii

l

K2

U

Y

i

M

vi4

" DISCURSUS SEXTUS-

luris iräam.ac fi;ï&ngmcffä » quàm il-

narum de(iderium veltrasmer preces

lamnunquamnonpetere. — Usampe-

comites habeat. n hís plus fitum

uià Donuno , dixisunquamnon, cümi-

eít: Deus cnim, fiS. Thoinz afferent

- dem Setvator dicat,

Oportet femper

credimus, nuaquam certá pollicitatios

orare. Exfienim necelfe none(t, fle-

ne addixit , audituram íe cundos,

xis femper poplitibus negotiunt ani-

qui preces pro alijs fudecint:prorniác

ma aoftre Deócommenda:re ; neceffa-

tamen fineambagibus , auditarum. fe

riumtamenelt ,. ut fui commendatio,

cunc&os , qui pro fe ipíis oraverint.

"

"

quz cít ipfa O:ationis íntima pro-

Foce mea ad Dominum clamavi v ajebat

Pfä €,

prietas , przcipua (it animz exerci-

$. Rex David. Mea,inqutt, voce, ut

tatio, quz eam & fuorempore . mini-

multorum. reprehenderet negligenti-

moépratermítrat, & extra ftata tem-

am , quialiená tantàm voce caufas

poracantum illi det, quantam poteft :

fuasagunt, Semper plus emolumen:i

nekquis fibi pet(uadeat , ad beatíitatem

& Íperant & confequuntur, qui ipfi

zteinam confequendam farís effe, fi

ad Principem admittantur , utpro fe

quis per intervalla globulos precato-

loquantur, quam qui aliotum tantüm

;ä;

rios raptím adaumerert , vix ipfe fatis

linguà pro íe perorant.

En igitur,

4ciensqu'dagat. Orationes ejufmo.

quid hodie vos vobifcü ftatuere opor«

|

di S, Hilarius Orationes. defpicabiles

webk

f

vite eterüa vos tenet defiderí-

dixit; cüm d«fpicatui ab illisipfis ha-

um;

quotidíe conftituendü eft

temo

h

&

er

5

i

(ta

beantur , qui Deo illas cam luride &

x

-

lut em

]

j

L:

?'þ(ä

D

*

dU ,

àà Deofs

G

13

à 9

nul

4 cuiá offerunr.-. Pluribus omni-

pet á

d.f5

3

$* £

2us

i

iE

no opus eft ad falutis noftrz ingens

illud . negotium conficiendum. Si

ftüucá

$.

À

&

&

W

X

&il

I

iQ

]

Aquilanusc hoc , nunc illo tancüm

ma);'idmg,jczz

obnoxii fumus i [iüe or

&s

ï

tione pereundi

$

L

Sanucti

L:

i

j

;»er intervalla die ovis fuis incubaret,

lius Regis

Joíaphati exemplo , de quo Sacra

pallos fuos nunquam excluderet : re-

& modicumillud vi-

narransLitterz,quód tmore perterritga ?. Paras

frigefcerent illa,

Ti

u , quod maternus calor dare jam

totum fe contulit ad rogaudum. Domi- fPLZOf-ï'

num. Quia etiam cüm illam tanti-

u

oc.cperat , denuó intermoteretur,

Nonalia illorum fors erit , qui in fa-

Íper intercampetis , non alià causá

lutís confequendz gratiàà DEO . pe-

ab illà defi&endum 'vobis , quàm

tendá negligentes funt.

Illa gratiæ

ut alacritate. tantó majore. & viribus

f

illamrefauretis, uc illzfolenthirun-

auxilia , quz jam obtinuerant , eá

"

ï«

dines, que cüm uno volatu ttajicere

proportione languefcent , quá eorum

Mna.m þ

giandiftudiuim languefcet ac deficier.

mate totum non poffant, identidem

[

. Viil.Non defunc, qui fatis fibi in fa-

alarum alteram undis acclinant , ut

quiefcant ; non

lutis ncgotio diligétes videntur, (i alio-

quictfcuncgamcn , niáü

[

ut volent,

;ü llud precibus ftudiosé commendét:

E

-

k

pec ego hanc fedulitarem vitupero,

It,

i

IX. Non dixerim tam

j

äun;m,-pdo (anäum' hocprecum alie-

eh ,. fatis e:-fï:e

*

rfe-

z

--

z

D& MODO SALUTEM ANIMA& CERTO **C.ONSE-QUENDI.' *

MTR 2

: fucuäæge Qxan-d oad Dfä m ;& Opäm ab

quod negorium Silutfs ingenio: perogí

€opoítulare: opuseft ils , quas inte-

debeat,cogitandoinquam,perpendene

do,ani

rím ipíeconcellit, viribus agere q&m.

:

m ad rem prefentem appli-

tum valemus: illorum Gubernatorum

cando ;nonfolá affaetudine ufüque fi-

more , qui fatis non habenc auxilía

nendo feagi, Barbarorum illorum (to-

obfeffis, quibus pra(unt , Urbibusaut

lidorumexemplo , qui illuddie totá

E

arcibus poftulaffe; (ed nórunt , (ua-

Numenadorabanr , qüod domo pro-

rumeffe partium, nihil interim eorum

deuntibus príimum feobtulerat, — .Ab-

P/ï(l

omittere, quz praftare poífint cum

fit AA. Dile&t flimi, abfit , at putetis

modico illo, quod ad manum habent,

ad falurem con(equendam (ufficere

milítari pre(idio , Ín murís propu-

nudum hominis Chriftisni nomen.

*

gnandis , in munimentis reficiendis,

Id enimperindeforer, acíi Nauclerus

ia receptibus conftruendis, in hofte

fibi perfuaderez , nihil d.fcrimínis fuz

procul àmaenibus crebraram erupti-

naviimminere, propterea, quód 7-

onum operà atcendo, — Anriqui Hz-

lorie nomine (icin(gnita, Pró! quám

retici Maffiliani errorem iftum. imbi-

multz naves , gloriofisinclire nomi-

berant , folà oratione totum nego:

nibus , a&z íuntin fyrtes , hizfe.

tium confici, quin ullum aliud adhi-

runt in fabulo. , aut pycatis in pre-«-

beatur pra(idium : fed procul ab ejaf-

dam ceffzrunt! Neceffe cft, nihil eo«

modi delirío San&iffimus Rex David

rümomitrique przftari po(fant 5 ta«-

abfait: eàáque causá, càm dixiffec , fe

b

l

d*

1

n:þaut.*cïs vigilioculo obfervandis -

/

em ín DFI Demvo

"(led;;fm ha-

-n:r»::,,c'lav um arte moderati ; ve-

E

tio

;

q

e &

A

&

ca

À

LAb TA

qe impetran

", arimamenta ceteraloco ac

paun

t6IDI

L

itp o

M M us X D

co

üar?(allb 3

te *Ppür

-r

i adhibere ; certare magnis ani-

?U;z;zm pe;

l:

iD

ï?i?imö,aääid;t , feean-

mis cam ventis , qui oppuguare aufi.

dem etiam operibus femper procu-

fuerint,fi ad porti af piratis;in quono-

xáfle : bancrequiram i pers oratione ,

meniaclitàornat quidem navim , pro-

2 hn

Hugo in

requwam opere; utInterpretes eum in

metitis tamen divitem noá facit. Aa« -

l

Pf 16.

locum commentantur, ! Sedhac quo.

g?s ,G:tægi:e,atper bona opera certam ve- :

f

,"' l'.—'

"queinre multum mihi negotii cum

ftram vocationem & eleilionem faciaïz'.r,

nonnullis erit , qui eà in -opïniom

Opera,& re&é facta,nomínis Chriftia.

ell: videntur; Regnum Czlotum hz-

ni corona funt , nifi malimus lioc

reditate , nonlabore proprlo & fadtis

ipfum nomen Oneti nobis potíüs ,

foctibus obvenire. Nectamen íita feres

quàm ornamento e(fe & adjumento, —

Tf. 5« 10. habetiEratlum adinventionum fuarum

X. Dignaenimvero lacrymis res

comedent

*

*

la Jaftoram quem/ibet

efL, videre quàm parüm aliqui faciant,

Vates Iíaíasalloquiu, — Ec veró ad-

ut beatitate zterná potiantur, Omnis

vertite ; quàm ínfigni titulo labores

oratioipfisnaufeam, omnpís devorio :

hos Propheta condecoret appellando

& Religiofa Deum 'ac fuperos colen-

tos [nventiones ; ut igde c*oiligamqs *

diratio fiftid um parit-: & illi ipi,

K.ä..

| qui

E.

*

1

;i-',»s

DISGURSUS SEXTUS.

5

-^

qui'iucxïs fats. cadums diesnoGésque-

omuitempore orantes , u

Z dig"ä þiiätäf*'xtuc; iY,

minifugere ia omnia ,quefutura [ust,

5;/6.

impenduat , femper alacres, fempet

indefefi , fi antequám cubig&m con-

€$ ff are aute Fslium bominz. — Vobis é

cedant, Deiparzcoronam degeníbus

diverfo nihil minüs curz cordique

texere jubeántur , virium habent níhil:

elt, quàm Anima ; omnia alia negotía p/,, 1.

agiis diligentiàs : fic ut ad illam , 4e-

&i infaper mane faclenti. ad atam 5a-

cerdotí adeffz jufferis , animolinquan-

ftaltorum Philofophorum Se&am pe:- pla«.

tur. Si quem Medici. obferven: fef-

tinere videamini , quianimamcorc

Pü, Pl?ilü-

ream e(fe afficmabant, — Quinne taa-

fum exhauftumque , etfi Laboris antea

thi |

tum quidem fapere videmini ; cüm

/

nihilexantlárit , íd magni mali ipfis .

( 4 |

Hijpe, ptognofticon

eít. Gravitas

tottius

minorem íllíus, quàm veltri Corporis

lib.g. corporis, mauuum, atque pedum,pefhi-

habeatis rationem, cuifovendo , fer-

vando , defendendo tanto plus ftudii

Chont. . fepa, Ego iglur quid augurer de

G, ls

impenditis, — Érvos magis miramini

tam multis , qui eternüm felices effe

volát,quin ullo cruciatu affl gi velint ,

mendacibus illisfpebas, quas in nigro

ullam fubire moleftiam ; quique dura

igaorantiz veítiz fando vobis depin-

quzque, quodvisopus pcenale aver-

git. veftra pígritla & inertia , quàm

Ji

Sapientíum effatís , dectrind Sandto-

fentur, camdióto: non vires, hon ví-

tam ad calia fibi fuppetere ? Iliud (o-

rum, &ipfius

Cheifti Servatotis Ora-

5

|

làm pronuntiabo , qios nunc $3n&os

caulis ? Aäcrzatþunu,s Deus, Diedit

Hi

[imí , fic vos per Animam veltram ob-

veneramur , non ira fe geffiffz.

sonfolàm nonexiftimá:unt , ad fa-

teftor , nonficsgite ; non (ic pergite,

ï,;

lutem obtinendam quemlibet labo--

fed fapienatemDavidem ducem alTecta,

sls

rem , quemlibet conatum fufficete;

mini, & in tutocollocate negotium,

|

quo dereifumma agitur, | 4 pe-

fcd & diverfo «fficmárunt femper , ne

i à Doniiuo, hancveguirana,

Animz

gotium hoceffe , quod totum bomi-

nem poftulet : his autem, AA. Amin-

falutem precibus petil (emperac con-

anter

*

L]

J

tiffimi, habeadaeftfides, noniis, que

nec aliter eam eg;ribgs I£-

quiram,

malus Demon fuggerit , ucinrainam

tj(

XI. V«

)X iïlakeq*airam arcanorum

impellar, Qui vado flumen tranfiit ,

fcit quantum €o aiveo aquarum fit *

fenfuam ferax eft,' Advertite Sacrum

E

Iuj veró ne extreimo quidem pedis

Vatein non dicere , q:azmm; fed regui-

vAm , id eft, iterum iterünque quz«

calce undas attigit, id profe&tó nefcit,

San&íifti non aliud volvebánt atimo,

ram , ut & multitudinem redté facto-

ruin ad falutem neceífariorum indica-

non aliis defideriis. eftusbant , non

rec , & perfeverantiam.

Àn ineá vos

aliud precibus (uis anhelabsnt arden-

eftis opinione , ucexiflímetis , unà

tjüs , quàm Anime (alutem intuto

reponere , perinde ac fi femper. ali-

aliquà per hebdomadam á cibis abfti-

audirent

quem infüfurranrem — (ibi

nentiá , quápalatum aliquandofran-

gqe—3 — — X* —

midibile ; igilate

d'efis ; modicá, qqaminoyi l"ai'giam'x'ni,

manv:zu;m illüd foc

edi

-

d

pE MODO SALUTEM. ANIMEE

CERTO CONSEQtIENBf. 39

ftipe, Cxlum vobis certà pandi , etfi

San&uminiftra de his pr&(agire;

;54;-Lut;11

dumait, inconftantiá iftos fuá vi&i-

hacagatdis lethali peccato obnoxij ?

h

masdeftinari, Divinz Juftitiz gladio.

!T.

. J NU

delufos, fi ita cogitatis! Aate

u irant

omnía opuse

ft, recuperare gratiam, fi

9

L:

greditur Àf uflitia, ad pec-m.Ecc.lin é.

M

tum , Dent paravitillumadrompheam.

cupitis, ut

operibus veftris erernz

EM

cüm debeatur

Quarenda igitur & requirenda eft no-

vite merces. debeatur:

LT

nemini , nifi Dei filio , quslem qnidem

ftra falus bonorum operum . fecundá

sz P'J

- fola Gratiaconftituit. — DEO lolenne

perleverantlá, fi «(fequi randem illam

' 0. H?'hl

volumus,

eft, donantem primó , deinde donum

|Unam peij ä*Dem&za,banc

a.l

requiram.

u

refpicere: Refpexit Domimun ad AAbel ,

IIT.

;

uneraejus : non autem eorum

^

ors

X'/IVV; Täknfc—ïem

non fa

:Tis e&Cæiuuï

4.-

more ,

qui- faa prz omnibus f

þä&a nt

fet-

commoda;ad munera primb ; deinde

à DEO petereorando, querere & re-

üdi

ad mictentem obturum vertere,

quirere San&orum ac piorum operumms

jínl

ftudio ; neceffe precerea. eft, illud

XIl, Necfatiseft hzc opera boná

gro

quzrere & requirere uuice,

Unan.

Aradice progigni ; multa etíam effe

i*

debent,

Ad navim adverfo alveo de.

petii à Domino, baucrequiram, perinde

4m

ac fi diceret.de bac uzare [olcitusfaps ,

- 'dücendam , temusunus non fafficit ;

(*

ut Dellarminusexplicat, z inbabitems

multiseam ad rem opus eft, Ét . vos

P

in Dome Domius.

Hinc illos. rideo,

fperetis totum impetum pravarüum

&i

cupiditatum, — vitiorum inolitorum,

aut, utdicam re&iüs , valde illis iadi-

ob

gnor, quiogganiunt , tot (e alijs ne«

propenfionum ufu firmatarum , tenta-

'lt€,

gotiis & occupationibus . diftineri ,

tionum maximé moleftarum , uno ali--

&&v

ut tempus non fuppetat, DEO aliquid,

quocontrario opere, poffe vïi;]xcc:cv ac

:

& anim& dandi,

ltane tot. negotijs ,

tl

iuperaie 2-

Itud deniq

ue ?eqäinre &

tot occupationibus? Sí,quod reseft ,

p

Tint4

n

ontantüàm quatere falutem. (avc

dicere volumus, non e(t nifi negotium

col»

vequiram )invi&am in bono con(tan.

unicum; quodeft , res Anima in tuto-

collocare. Porrosmum cff nece[farium.;

; Ib

tlamindícat, Quid expe&atis ab ar-

bote, quz ejusdem anní fpatio nunc

Hocfolum negotium momenti. alicu-

um

buc,

nunc illuc transplantata eít ?

jus eft : hoc folonon de nihilo agitur :

Er tamen his

aliaomnia aranearü tele fant, hóc va-

Ttl

frugum fané parum.

at

non diffimiles(unt, qui identidem in-

ng magis,quó textz artificiofiüs , qua«

u

choant, & moxácoptisdefiftunt; &

cunquetandem illa fint: uc func, Exera

citus ducere, arces && monumenta

do

vix peccato dolorisac peenitentiz ope

propugnare, Provincias regere, Popu-

d;Cä'

'expiatodolorem . ipíum fuum dolere

105

videntur, & deteriüs, quàmunquam

losfubjugum míitere: nihil funt o-

u

'ante hacpeccatis fe ob(iringunt, Equi-

mnia, Uniusillius negotijcausàà Deo

conditi fumus, unius illius causáà cou-

Ü

lii

dem ne(ciodehís quid pronuntiem,

[ali*

s id

: Dubium interim. non. c(t , Spiritum

didi fervamur. V-,[In;Jïe quisqui

non

nml;

L

m

$o

; DISCURSUS

SEXTHS';; T

non ä.gïr, ut hoc unico ac fummo

omuia opem cxpo(c&e. : Maäresif quæ»

negotio re&é defüngatur , huic fru(tra

uterum ferunt , ubi primüm prole 4

lucent fidera , fraftra moventur aftza,

DEO f(edonatas advetiunt, hanc illi

Anf, :

l

tuftra mutuis (e pugnis. atterunt &

offerant confecréntque ; ubi autem

W&

tuenturelementa, & quod ad ipíum

eam pepereiint, illam CHR ISTO

pectat, cuncta ín nihilum tedite de-

Servatori. dedicent, ferió. .profe(fe ,

ben: DElo

P

quód omnem adillam divino obíe-

pera, tanq—ugm' jam. fi üukmï

ad fineminurilia,

quio educandam, indu(triam adhibere

^ XV. Sed ne progredi quidem

.in

velint. . Hoceft, Deum& Animam

hacDiffertatione pervos mihi licet,

rebus aliis ompibus antehabere : &

tam me in animo veftro ut nullius

hoceritnon unicam tantüm , fed &

J

prudentiz hominem dampatis, Qaid,

unicé propriam falutem quatere.

dicitis;prudentie haber, velle, uc ni-

Erít, quiporió objiciats tantum tem-

hilagaturin Mundo, quámnegotium

potis precibus date 5 tam folicitéejus.

unicum , atnullius rei, preterquam

honori res fingulas confecrare, eo«

ä

anima cura habeatur? Si ita eft , ne-

rum effe, quideferco Mundo non ha«

(

ceffeerit cunctos excedere officinis ,

bent, quod cogitent, preter Deum:

agrosincultos deftituere, familiz gu-

non homínum, qui in Mundo mil«

bernandze posó non íintendere, -&

lenas inter turbas & ftrepitus. degunt,

omnium aliorum operum ac laborum

Sed fallitur, qui hec opponit.: . hác

loco, deferta ac folitudines petere,

enim ipsácausá, quia qui de Mundo

Xg

Nonhocego inculco : hoc petere ,

funt, tot Ínter tutbas, quz íalutem ex

[

hoc quarere , ac reduirere - falutem

ponunt difcrimini, vitam degunt, ma-

Animz, & unicé tequirere ,diuo dicit.

joriilam. cur& procurare. deberent,

(

Primó , dicit, quereie ac requirere

quàmnquí Divinocultui , &ancipati ,

W

illam antealia omnia;, quz eft digna-

id inftttuto & torá vite ratione agunt,

ü

tio & honor, quidebeiur rebus, qu«

Militum. proprium eft , armis accin-

li

fuoin genete funt unice, — Avicenna

&oseífe ; nec tamen ideó, quí miles

L

fcribit, Apes nihilanté fuo in alveari

noneft, cümíciteífz

» qui vica ipfius

[

exeuüer?, quàm receptaculum , quo

infidientur, armis cingi. renuit : (ed

«

Rexeatüm habere fedem debeat, Has

potiüs undique obarma us incedit ,

imitarivosconvenit.' Semper exor-

mapls eciam , quàm fi mileseffet, —

diumá DEO & ejus cultu ducite, Ma-

XVI, Alrerum, quodillo 2uerere

nedum éflrato vós. proripitis, diem

C5 reguirere anicé. fignificatur , eft;

ab ejus ope implorandà aufpicemini,

quarere & reguirere ta—iqz:m» Animx

5i mutuís cumaliquo pactis obftringe-

ut finem,omnia alia negotia, tanquam

iï

re vos cogitatis, inveltigate diligen-

medis.adillam referendo: cüm enim

L

ter, ullàne illa DEI Lege (int vetita:

multafunt, tanquam plures línez ,

[

fi.negotio alicui admovetis manüs, ad

ad idem omnes centrum du&ze, non

(i

aliter, quàmrzes. una fola confideran.

;Hud 'f;lidi;czj gerendum DEIL ante

fr

2

turg

: DäMö»DdslAwiEM ANIMJ£ CERTO CONSEQUENDI. 4

"

losfuos , quàm veftram vos fobolem,

d

| ;tfu;-;jüxtaükxdvulgamm;ixitef'S'æpien-v'

Altiüs attollant o«

tesaxioma : Ubi eff wmnm propter alind,

educat & nuttit,

u

trift.

l

Hib,

dbiefftautum unum.Belli Ducem illum

culos oportet Chriftiani ín familiz cu-

[Em

ràt id fpe&andumipfiseft , ut obtem-

ob(ecvate, qui urbi alicui aut atci ob-

u

äpi&

fidionem admovit: dormitis, cibum

petent Deo,, & ad ejus leges vitam

A

fumit, ambulat, meditatur, cum alíis

componantin condirione vitz, inqua

J

abeo collocati funt, & adillam navi-

dslberat : nec tamen ille facit ni(i

ghese

jj

teum & negot

ium unicum , quód eft,

culam in verz b

u.;d.

iratis poreim dedu-

a

urbem

re

(aam in dítionem reda-

cendam,cujus Ip

&am :

ää?my enim aut fomno,aut cibo

iuffit, -

&N&v'a,ähos eos e(fe

viresreftaurat,ideoreftaurat, ut ca-

XVII. En

;-'a/tïoïn'em, quz tenenda

i

prisinfiffarz fiambuler, ftationes o-

et inanimz (alute, torinter negotia & |

3

occupationes , quas iüter mortalía hec

bit ; fimediratur , aggææmem dii«[-

E)O'äï*i*ï

$

L)

(i aliis loquitur , hanc. im-

vita ducitur , unicé procuranda. Hanc

jus.

$0«

perat: verbo, omnes ipfius actiones,

qui tenuerit, certum eum reddo , cet-

51*7

di&a cogitatáque omnia unum fpe-

titudine quaniá hoc in genere obíneri

);

&ant deceprá urbe vi&toriam. Ubreff

poteft , eum tandem grernüm Beatum -

É

snum proptev ;zläzd,t'ää e;/f FABIETDO URMTIL,

fore. Hecefl via , ambulate ia ed t j 30.

q.

Vosquoque hancad normam perge-

& quó tenditis , fecuri proveníetis? — zo,

at

identidem divinam implorate opem,

re porrà poteritis rem familiazem ad

ido

miniftrare, artes, quas didíciftis ,exer-

pías fanctásque actiones exercete , &

(X

cere,emere vendere, permutare, dum.

cunca inter negotía primum & pra-

modo omnía hec ad Aoimam fervan-

cipuum locum habeat negotium a*

fàe

La

dam referantur; ficut non avarítia &

nima

D

* fic ilïam'inäabie: ferva-

mxt* ,

TR

habendicupido adopus, adcommer-

bi;is*..

IV

]At,

cia, adpacta conventa impellat; fed

ftudium fervandi vitam, quàmà Deo

XVIIL Atfi £

á

te;:i lubet, quod res

ditte

jles

accepi(tis , & lacrandi panem ín fudo-

et , AA, Dile&tiffimi ,an ad hanc diem

ita vixiflis ? prehendite normam ,

-Hus

re vultüs veftri ; quoniam íta vifum

i

e(t Deo, ut vitam potzüs pauperem,

uam per me David Sandtiffimus cf-

d

& inultisindigentem, quàm rerum o-

feit, & ad illam Engul-as v&ütaä,a&ïä

dit,

mhíum copià circumfluentem vivere.

ones, totam vivendi rationem figilla-

tis. "Non diffimili ratione fi amatis

tim explorate, Et primó quidem,

"t

liberos vetros , fiad vitam tuendam

quàm crebró interdiu fufis precibus

(

(

neceífaria iis procutarís , non natu-

Dei popofciftis opem ? Metuo ne in-

