gefe;at; þujug(ent:m'ia/»comp,ellcc ad

"tefta«

i

N

123

l

*xfä/r-z;fiMPREit:A'rlvoNiBuä, |

uód non äiu?po&jcümä |

'cärtäli-

Teflstar eblm Sacer Textas, quod du

ením refert ; .q

*

v d et-

aee

àd fe redit mens , non opteti

s alteri il -

2-9596.9

maledicir impiur Diabolum , tnaledicit

*

tum ,

Etratio eft, quia cüm

lud malum , quod optaveratis

T

fe animam fudi,

cüm illi maledicetetis ?. (atiseft , id

fhác t

i1na

ledicereDsemoni non po

ffumus,nifi

vos optáffe cum, cüm proferebatis ea

, um

propt

erimpleracem ejus,eo ipo, quód

'Onnen

Impíus ma

ledícat Díabolo , maledi-

verba,etfi voto celeriter pratervolan-

hi m

te. . Theologorum fententia eft, quód

. eit & ibl Ipfi ; cüm eum fimili

rudi-

4 ?Wt

fiquem poeniceat voti , c

ujus fercligio-

ne tam bellé exprimar , ut viz. filíus

(anc al

pitrem cam ad amüffim teferre pollir.

ne panlà ante ob(trinxerat , certo ar-

idetat

;

gumentonon effe, id non fatis deli-

Ín quo alterum judicat. , fe spfum con-

erba, i

Rcäl :-,. l »"

emnat, De cetero execrati Diabo-

beratà. voluntate conceptum ful(fes

cüm ad hoc fufficlat affenfus. quilibet

Qs , It

lum noalicet cuiquam-, nec ob ea,

E

brevií(imus & propé mométaneus , ett

Áiclogi

quz 4 natüra habet, nec ratione mu-

a

nerís , quodadminiftrat ; quotamen

moxaliquem. fui illius affenstis poeni-

teat,. Necaliudin re noftratenendum

. qui

uno fermé homines ad iram & im-

fecttü,

eric, ucgraviffimi Do

&otesaffirmabt , yaleos 5

, precationes concitat.- Non ob ea,

adnumerarem , 3 ifb 3-

f a

qua habetá uatura : hac enlm à Deo

quorum verba vobis

»-

nifi vos de mea fide m

inim& ambigereP *:677*

"WAG. . s

, Qqu

íant, atque adeó bona (unt : noa ob

3

N.X Qt'

munus Torrotis & Carüificis noftri :

exiffimarem, — Unde illa paenitudo

x

c.7z.Cæza

quz plerümque Parentes ( & - ferme

.g-to 2- æ'

u d

ficenim non aliter eum quàm mini-

veffeum

ftrum & li&orem divinz Jaftitizcon-.

omnes alios ) confe(lim fubit , argu- q.76:4.1

j gent

fiderare poffamus, juxta. illud ; Zm-

mento quidemeft; quód cüm refedit

irgimpetus , malum àfe admiffum

nitusqu

PÍ 77.

miffiones pey. AAngelos malos,/ Quodí

itaeft, quanto erit facilius , ut quis

cognoícant ; at non inde argul certó

g p

$44

poteft , ne priusquidem & cognitum.

1 lilïglläl

debitos & praícriptos íntra- limites

& concupitum fuiffe malum , dum in

i

- non fecontineat, cümfimili de cau-

faalium execratur Chiiftianum , qui

diras illas proruperunt. . Poteft quis

corpi

telum arcu ejaculari, & mox dolens

, qu

quantumcunque alicui moleftus fit,

. Damontamen nondum eft.

optare , ne feríat, An idcirco dice-

-t ct

mus non peccáffe, f cüm res & ratio

us mof'

. XN. Eft&aliud, ex quo conje-

non finerer , ]l

»s

d

eft ejaculatus ?

r me

. &uram probabllem admodum capere

u XVI. Dlat

an

dem fe purgandi for-

— polfiis ; vos nou ferió defidexáffe,

a p

mulz, aliquibus folennes.

Maledixs

ut evehirent mala , quz imprecati

eftis ; quia nimirum non díu poft, ut

pracipiti iraimpetu , non odio quo $n

;getiüm*'

Proximum ferar s Exdam non expe-

vos afferitis ; vobis videtur , nihil

um 2"

diuntomnia. Re ipfa enim impe-

n

eorum voscupere , maximécüm fi-

lios, Fratres, & alias fimiles perfo-

tus ille rationis freno nori co&citus

tot r«

nullo negotio facit., urira dein in

ngïCl'!'

nas, vobisalids long? gratiífimas exe-

breve faltem ;

craminl,

Verüm & hulc excufationi

3

odium degeneret ,

vtl t

inem

Quid

xgm&cque a

noxam -iþg grand

ggzräf H

multa occurrünt, qui rep onam,

PA

illam

—

T[güa,' :

i.

T

La

124

——n«z:seuïksus? NQNus h.

.

illam tempeftatem , qua non nifi ia

vere vule , & ex Ja

PUTNTTTNN T

D

pluviam , cum ftrepitu quidem & ío-

!

€cte.. Ettu quando dicis Domino.Occi-

Sem",

u

!^ dj

nítu, fed absque damno cadentem,de--

demimicum meum -

a

€$ Deum

. te facisfudicem,

de $, ;

- bebatdefinere, Non itafacile eft , ut

quaris efe Tortorem, Ex hoc seep — |-

ht

vobis videtur , animi impetum eff c-

(

fit Deum labere pro «o qui eft? pró,

nem , excufare culpam, propteres,

quàm meritó hac ille ratione- conques

d

quód tollat neceffaríam ad peccacum

retur. ! fervire me feciflá in. peccatit -

f

dliberationem & mali cognitionem:

il

tHt5 1 dum tam contemptami ad con-

UELR

neque enim perturbatio- fermé tanta

ditionem eum redigere vultis, üur ve-

[

[

Á

eft , utomneim adimatrei vetitz agní.

Rrum ipfe. Li&ore

i

tionem. Vix ulla Eclipfis (ic cotum

aAgat.

m aut »Ca:tjffäccm

du

obaubit Solem, ut diem no&te permu-

XVIII, . Eo'riï':-anj äutäm rem tam

N

tet , nebreviquidem temporis intec-

,

indigram ab eo petitis tacité , (ic ut

«

VBnOa

Noníta fit: ac proinde, Dile-

praeter ipfum exaudiat nemo

?

e

imó

d l

&ilfini , procoquod folicité quaratis

petitis vocetam fonora, utnemo non

ti,

rationes, qua verifpeciemtam exigu-

exaudiat : cüm veftras fulminare di«

qui

am habeant , ad. elevandam abusüs

tas non polfitis, fine ftrepitu & cla-

vt

maledicenditurpitudinem : vellem e-

mote tam fonoro , ut cun&os

3

*

ad au«

D

quidem excogitaretís poriüs caufas,

diendum excitet. — Hoc autem (iacci-

Dui

-qu& ad feriam vos emendationem im-

^

dàt, utaccidit fané quàm crebró , an-

f

.pellant : aliás v vobís!

prater injuríam , quam infertis DEO,

f

Utinam non lateret vos,

non terret vosexempli , quo ad pec-

At

*

guantam inferatis magno DEO Ipju-

candum alios inducitis , pravitaso -

bt

riam, dum irai petitis, üc hunc lepra,

Heumiferos veftros liberos , teneros

k

illum gangrzna, alíum ulcus peftilens,

Stiamnum ! hoccine e(t preclarum .

Cl

mors denique alium invadat ! Vos eá

illud exemplum, quoipfisfacem inde

Ient

tatione Judicis officium occupatis:

à primisannis pratfertis ? Iftud vobise.

. Deo autem quam interim relinquitis

f

cumn rcþura:e;quöd DEUS, dum vos.

L

provinciam?oon aliam,quámLi&toris ,

corum effe Parentes voluit ; vos eo

I

An hoc meo ex fenfu meproferre exi-

ipfo con(tituetít vivam ideam , ad

LY

fimatis * enimveró ita pridem fenfic

quam vítz ipfi fua rationes compone-

Wi

San&orum Dodiffimus , & quidem

rent, & moribusad unguem exprime-

di

fabüliffimé , Augu(tnus, Certumeff,

rent, Ac proinde dicie ipfi , quod

erlft

ait ille, qwó2 7udex bome, per fe épfum ,

quantümque peccatum veftrum fit fu-

n

-reumnenoccidit, Pudex dicit: Occide,

türum , fi pro eo , quàd ipfos docea-

€$ Tortor eccidit,

(Lu-ones tgïcur ves

tísloqui , ut homiinem Chiiftianum

p

lt

fitüm quis optat , uu DEU5 é medio

decec ; idioma à vobis. condifcant ,

dj

eumtollat, quí moleftíam ip( creat ,

quod nifi audirent , — vix crederent

tj

quid agit ? tqco illam ac gradu mo-

quemquam eoutiautpoffe , auc vel-

Vi

n

P

1 DE sz*R-EchTIONIBUS;

IM

m

pronuntio , quía ab hac curpla-lo-

Qu lin17, cujus Valecii Infantulam , qua dentes

quendi libertate facillimus efttranfi«

*

(

idictm i

matrís ex 'UECW'&QUM in lucem attu-

tus : ad turpia perpetranda : /icemtía Atrift.

turpiter loquendi , (equitur C turpia polig,

B hij

lerat ; & tantuseo prodigio terrorac

H Ftö,

con(ternatío ucbi inje&ka eft , ut tota

facere. — Sic velillealienus à fidepro-e.sir,

nuntiavit. iuáne igltur vos veftram-

'Onqut

effst in indagando, quid tandem malí

precat

ferale hoc augurium portenderet, Ego

met(obolem docere vulrs, mala per«

id CQv

autem,parüm abe(t, quin dicam , hac

peitare, dum docetis malàloqui ? - Ves

noítrá ztate infantes omnes jam pro-

ftra eftillalingua, qua totiesin San-

Ut V& !j

[ä&c'cm

bé dentatos nafci, & annos, dum den-

&ilimo Evcharitiz. epulo Deum re«

cepit: & hacnon pudeatad verbatam

tescrifcant, non expedtare, Án mon

m kt'-m

enim quotidie obíervare et. ,. quàd

fa:da proferenda abuti ?. Qui (aniem

expuit, vi(ceribus fanisnon e(t, & qui

fic ut

etfi per ztatem vix aliquam Apottoll-

ci íymboli partem balbutire didice-

maledi&is etiam obícoena mifcet, nos

? imà

10 [101l

rint, nóriactamen , cüm bilem ill;s

poteitnon animum habere plenum il«

te dis

lis Cordibus, que per es, ta

:

quis moverít increpando , mala ipfi

nqkuamï ,Puþ

T

vatiaImprecari , oprareucillam Dz-

fmtcnti(ïimum cxun'd;at.

"T

monauferat, ut paralyá; ut fulmine

ü mï!

Deuseum feríat , ut quotquot mole-

! XIX; Et ;retö ndn nbc&nt taniüät

[ö ,U

ftiz aliquid illis inferant , collum

exemplo irà concítatz Pacentam lin-

frangant, &his adhuc pejora ? cur

guz, dum docent fimilía ; fed etiam

iDEO.

autem iftud , &unde? hzcnimirum

dum eundem furorem , eandem re-

id t

ex Patre , hzc & his (imilia ex matre

biemineospropagant , quosdirís

yitil

;'!:je- Ye x

eneod

audierunt toties , càm illi in rebus

fuiscompefcere laborant. . Marecon- 4

Metear.

coátra votum cadentibus efferveíce-

citatam vapores illosíirritat , quiterra

E

]enim

[ 8!

4

rent 5 & malédociles imíitari didicee

vifceribus claufi tenentur 5 hí autem

indt

vobite

runt, Jureigitur metitiffimo Sicer

velutin furorema&i, ipfas maris tur«-

Vates linguas ejusmodipublicé male-

basac tempeftatem augent. — Eadem.

m ves.

dicas fepulchris comparat ,- dum ex

familiarium fors eft. — In his majores.

)3 t9.

djs halitus prodit tam peftifer , ut

mala precantur mínoribus , & his dirís

)

i

quotiesaperiuntut , tories luem fanis

ifti concitati & exagitati refpondent

pönä-

afflent, Et(itum maximé Parenrum

Majoribus ; & refpondent haudqua-

jmte

ori (epulchri nomenclatio conveniat,

quam tímidé : & enin Majoribus hac

;uo ,

cüm maledidis etiam turpia & blas-

ratione gemin:turtempeftas ac furor;

ifie

. pheniamifcent, quz vel coram profti-

sícqueindieslonglüsé Chriftianorum

j ede

tuti pudoris mulierculis proferre pu«

- &dibus Pax ac tranquillitas -

iurti

dorfit: linguz fané plus quàm femel

^b g

' carnales , quz «tatulam etiam (celeris

«teit

v

Xpmifiïïma.m' flagitia - doce,ntf Ita

1

Q3

Dätþfi

k

!

126

*

| *ISISCUES&S 'NONUS -

X

f

: x,Detetrimum eft,

quódliberiip- ^ omnem in fe piecatis (cintil

27

ad extipe —

.

fiexatá fenfim reverentià erga Paren-.

fl

guit , uteos diris devoveat ,

3

?

qu-äm

:

lu

tes ,€Ó progrediantur , ut ineosdíras

m fölv'äeneüciodiem afpexit,

C

retorqueánt , quibus fe devoveri au-

. XXIL. Exrationibus allatis ha&e« -

dierunt , parüm ad id attendentes ,

nu$, & aliis, quzaffertiadhuccom-

quantó magis ipfas illz dedeceant. Si» -

plures poffent , fi moleftus quis effe-

quidem et&. càm in. ejusmodi voces

vellet , duosvelim , Dile&iffimi, -

prorumpunt, non defiderent. ex ani-

potiffimàm — fru&as

'/coïiägatis ;

[

mo, Parentes iisopprimi malís, quz

L

quos ut affertem Differtatione hac ^

linguá exoptant

D]

nonideó nongra-

ipe&abam uaicé: Timorem inquam

—

viter delinquant. in patlentiz leges ,

juftum libertaris illius , quam lingae -

in pletatem ac reverentiam lis. debi-

ve(trz ad. hanc díem coaceffiftis. ,«

z u

tam , quibus poft DEUM , tanquam

decretum firmum ac ftabile illam de-

cau(is fui ' effe , debent plurimum:

iacepsíolertiàs frenandi, Di xi, Timo.

"—Ó—

quodífi autem unquam etíam veré hzec

rem juftum libertatis conceífe veftro -

x

A ectc.

mala evenire defiderent , íd fan& eft -

orí, cüm ex omtibus, quzhacufque -

longé peffimum, Próquanta eft inter :

in medium allata funt , pronum fit

Chriflianosinícitia eorum nominum ,

colligere , quàm non difficulter con-

quibus obftringuntur his , à quibus vi-

tingere poffit, veftris illis Imprecatio-

— EL UXE u TAU

tam acceperunt ! Sed fiaudire lubet,

nibus noxam vosgra vicrem confcifce-.-

quod res et , hz ipfe tenebrz pars

pe

re, quàm primá fronte videatar, tum .

Íunt poenz , tam gravi noxz refpon-

fpe&tando eos, contra quos dire ejus- -

|

dentis , quánon pauci liberorum in-

modi fülmínantur , dum iracundiá ,

dies magis czci oculos aperiunt nun-

f

. quam ; nificüm divino Ttribnnali fi-

tum exempli pravitate , tum alijs, qua -

comitari plerumque aut confequi fo«

ftuntur , vítá interim perpetuó inter

lent, damnisconfideratís ; fic ut du-

funeftiffimas has tenebras du&á , In-

bium jam non fit, quod Deus ipfe aífe--

l

Que iis vitam ipfam abrumpendo, eo

3

rüít , quod fcilícec, AMaled:ium fra- —,".-v'

.planémodo, quem DEUS verbis illis

Jfra prolatum in quempiam fuperveniet

* 16425

fs

r

AProwi

formidandis minitatuseft : Qui ma--

idett, fuperventet ei,

qui protulit illud, v, ssia-

SQ.ZQO

ledicit Patrifuo,€9 Matri , extingue-

Facilé credi poteft, nolle Deum quem- xari i»

pnuy lncevna ejus 2 mediüstenebris. Hic

quam ex hachominumprogenie Calo ^«

Spiritus San&us medias tenebras cul-

potiti, Aves , queroítlro erant ad. ^^

:i

pam appellat : prima fiquidem tene-

unco , &adpredam duntaxat lanian-

brz illa infcitía funt , in qua homo

dam idoneo , inter vi&imas offerri

naícitut : ultims tenebra fünt. nox

DEO non poterant , tanquam im-

illafunefta, quá Damnatis ipía etiam

mundae. Metuo ego , ne idem fa-

EE

Fideilux extinguitur ; mediz aurtem

tüm eos maneat , de quibus nobis

tenebre (ünt vítain fceleribus a&a,

fermo. - Solet DEus.pro fua infinitá

(

ig'quibus tandem motíür, qui tam

Bonitate miferarl peccantes,nonnego :

"

gexc

127

-- p£ r-xMPRadAT;öNmUi s

XX[I- j ügngägüüägäü*:&säaïum

n -&xfïnf

.— fedillud etiam animo reputate, non

"minüsillum miferatione eorum. mo-

mihifututanP, |(i tanquam fru&um

süärum

Dilertationis hujus mez concipes

veri, quorum damno peccamus. Et

' "háccausánon alía peccara minüs pa-

rets decretum | ftabile & fixum,

ilufe

non peccandíde cctero — hoc pec-

racam habent veniam, quàm qua Cha-

eüqcom-'

titati repugnant, Innuere hoc Deus

z

catigenece ; & quíaíerla hec — &

iis d

conftansemendatio tam facilis non

videur,illo Sapientis effato : Bemignus

Hfiml,

et, finem Differcationi huic — Ime«

us ,

i

eft Spiritus fapientie ,€$ sen liberabit

maledicum à labijs [nis, . Quod . idem

ponam , docendo modum ac vi-

t hac

am, quz eáin re cenenda fi. — Liw.

vídetur fonare,ac: Spiritus Divinus

nquam

-eft Spirius benlgniffimus; quid

w4m , fire&e S, Jacobus fenüc ,

digus

nullus bominum domare poteff.

uid

— fetigitur: non liberabir hominem

r t

igitur fa&o opus. eft ?

Án dc&&'en—

lm de

impiecationibus affueuum à poenis,

dum

a.

&

»que ob nocentem fuam . linguam

conatu irrito ,. & poft mul-

Timo.

tumlaborem nihil penitus. profutu-

veltro

- - fpfummanenn —JVonliberabit male-

* dicum àlabijs fuisy — nifi malimusma-

ro? WNegatid S, Auguítinus , — fed

£f 1f1: A.

ulque

ficut ad domandum elephantem,

€* le Verb;

n ff

jsadliteram intelligere, quód ab

ipfislabiis fais maledicum | non

fit

quom, camelum, & quamvis alíam poss;,

it (f

iftud

bellaam,

quz nunquam eóà ceduci

liberaturus, Ánnonaurem ,

ftaoe

fappliciorum omnium forer atrociffi-

poteft, utori fuofrenum lpfía impo-

P

tmum ? Egofané non video , - quà

nat, querítur bome , it& ad doman-

j tüm

dum-hominem Deus . quarendus eft,

feveriote peenà ple&ereitos DEUS

Ite uf

poffit, quàm ut finat eos ín. peffimo

Dem quaratur , ut dometur bomo. .. Si

l»QüBdi& 1

proinde emendari vulis- &f*äcorr"ïg! à

fuo maledicendi more inveterafcere ,

jr, qu

quem inde à juventute conttaxerunt :

neceffaríium e(t, divinam opem &

qui t

quem quidem morem ac.- affaetudi-

crebró, & magnis ftudiis implorare,

cüt (i,

nem excufare aliter fubinde (acro

demiísé confitendo, quód veftris vi-

e af

arbitronon poffunt,| quàm ut dicant;

ribus , veftro nifu id affequi non pof-

fitis, tum operis ipfius difficultate,

;WI,/ f*f[: , 'iql

aliter (e facevenon pofes — ita [e. affue-

lh v

viffe: ireimpetu eofe abripi ; Sic ut

tampravz a(luetudinis. vitio, quód

iibl

difficultatemin duplum auget, . Pre-

deniqueturpilhoc ac. noxio in vítio

Hcm- Zrm ]

tmoriantur, quin unquam vero dolo-

cibushis ad DEUM fufis necelfa. eft

(oo P

veftram adjungere índuftriam , tan-

m

risfenfuabeo 'in vità abhorruerint,

n d

Egoíané ejufmodi libguam in ore

ramomníino, quantam , dummodó

aniat

meonollem ; vidererenim mihi eífe

veliris ferio,addere poteftis. Atque ita,

offeni

nonhumará , fed ferpentiná linguá, a-

fire ipsáliberari vultisufu hoc impre«

m i

ttà, colore ipfo fatis prodente malignl-

candi peffimo , — aut mulé&tam vobís

ab

ipüsposnalem imponite, aut cum

^ tatem, quà & ipfa intimé laborar

nobis

quam aliis minatut,

animi arbítro cranfigite , ut illecertam

ponam

nf

-

p

"

:

-

2

&

328

DISCURSUS NO NH S.

-

pornam imperet, quories deinceps

fequij ratío , aut p/ro;iïmommcdmmdï |

linguá fic labl coniigérit. — Empla-

da poftularevidebuntur, — Homini;

r

ftrum hocacreac moríicans fanabit ,

dnimam praparare , && Domizi 'uber-

2 Prov, W |

plagam & diuturnam, & contínuo pu-

narelinguam. DEUS, qui quod dicit

:-is,H.uxti moleftam,dummodo ejusufüs

facit, veftris nunc linguis bene - pre«

- * — T$ — $5

€onftansfuerit ; ^ neceft, quod deco

cando mutet illas ex piavis ín bonas,

ambigatis, — Atque ita gemina hzc

& ex maledicisin bene precantes , fic

media, Divinam opem quàm ftudio-

utnüncnonaliud, |quàm faufta o-

fiffimé expetendi , & nih:l non ex par-

1l

te veftráad emenditionem conferen-

mnía, etiam injurià lacefcentibus

precatí dode ,

mereantur benedi-

[!

di, przparabunt animam ad acciplene

0f

&ionem ilam benedi&dionum o«

damá Deo gratiam illam fingularem ,

mpium fauftiffimam , quà DEUS exe

i

ut ipferegere ac. freno circumducere.

)

uemo Mundi díe Electis omnibus o«

linguam veftram vslit, tüum . maximé

ptimé precabitur , — propterea

D

cümirz impetus aget prazcipitem, &

quód

nullo non tempore eo affe&a

Pro-

nuncaddexteram, alids. ad (iniftram

ximos

cuti.

quo íe ipfgs j '.ïm P:Q[g.

i;;-äm movebít, proutaut Divini ob-

a

HHH HH HHIMNIHD HUR

v d

f

t

r

TODPSCUERSH

vt

jv

De furamento,.

Tür

38

LO

2UÀ

9A

25

N

ity

Dmiratione non ca-

N

$t

4

tegir, tanquam dcmon&x'äturu-'s,,.'quïnþ'

lT

Phol

1iet, quódtot. docu-

tamen fciat;quid agat,quám neceffariü

Vi

ff

2l

X

o

mentis ipfa nos Na-

fittacere; & quám difficile loqui vel in-

j

:dïm- lo

e

tura erudiat ad cauté

terlamenta.

uamproinde cauíam

^

Lib, dc

7. bif.ci .

P

Nes|

rj

g

loquendum, | Impri-

effe exiltimatis ; querit S. Bafilius, ob Virgim

3106

misenim, fi verum

(

eft ,

quam Natura tor munimentis, ínter.

linguam inter omnía hümani

nis atque ac externis, dentibus in

quam

corporísmembra poftremam materná

& labris ,

linguam.| circumdederit ?

ii

In alvo perfici,

videturilla non nifi

Fa&tumid magao con(ilio , metu ni-

zgté dubiéque admodum poffe indu.

mirum , ne homo tam promptus ad

€l ad ultimam manum gladio forman-

excurrendum lingua, definitos limi-

W

doadmovendam ,

tes tranfiliat.

qui plerumque illl,

Et veró an non videtís

quieonudo, & vaginá fuá extra&to

in limitaneis urbibus , que Provincia-

utitur, plus detrimenti affert, quàm

Ht fl!i

rum aditustuentur , quot pontes ver-

dl

emolumenti. Deinde Infantulus vix

fatilesdemitti, quot portas pandi ne-

li

natusosquidem ad. flendum diducit ,

nl

ceffe (it; ut exitus pateat ?. Fíunt hec-

Pt

mox tamsn i!!üä—s;!aæ;qusä manu

omnia timore hoftium ,

ip infidijs

À

alicu-

um

t

-

DE JURAMENTO.

129

omy-

»aü*cuöiI':ätc.»näum.f -Si autem incom- - tum ; necufn rerum nominibusres Ip-

mi.[ Iþ N

munibus humanorum negotiorum

fas permilcentes non di(cernatis lacete

cafibustam plena periculis eft - língua

tasá ferpentíbus, mendacia, inquam ,

[ hv

od dici

cuftodieudz ars;, vos ipfi judicate,

cum perjurijs confundatis. — Jurare

e pt

quantó illa periculofior futura fit, càm

igitur,eft vocare Deuminteftemalicu-

in negotlísillis gerendis divini Nomi-

jus rei dictz, Id agendo, ut ipfe, tan- rz/. i»ff,

bonat,

CM

nis authoritas interponenda eft. ?

An

quam prima Ver.tas falliac fallere ne- /.4,5.10.

Ícia, ratum habeatac confirme: , quod

lia o.

eceffirium vobis non videtur , ut quis

nibus

animo fit pexfentiffimo,omnes ad. ex-

quíis protulit,quandopofttemo Mundi

tntdi-

amen cogitationes vocet, verba libret

die quzcuhque eatenus manferant oc-

culta,neceffe eft. manifeftari.

Jilumi-.

m O«

emnia,in mentem revocet omnía ad

ÜSer

deceptionem cavendam- documenta ;

nabit ab[condita tenebrarum. Ex idcite $Thoms

|bus o«

imó ut novum quodammodo prafidi-

conecelfariumnon e(t hanc divinzaus *« ?. 4.

899 AT. 1j

A

E quöd

um,novamuníimenta cum Sacro Vate

thoritatiscompellationem & interpo-

I!re-

-àDeopetat,ne vel nolens. labatur lin-

fitionem explicitam effe,& apettis ver- 7

LP ad,— :

Pj- 140

-quá, adcadendumtamproná? —Peze

*

bisfieri; fatis efteffe implicitam , &

P

æl

Domine cuflodiam ori meo, &$offium

non recà prolatam, — Undequiaffit-

circamflantie . labiis meis, — Ita. fané

mat quidpiam per S. Crucem , per

3

fieri res poftularet ; atque hác. causá

VirginemMatrem, per. aliquem é nu-

tantóminüs ferendum eít, ram pravum

mero Cazlícum,incelli

o

gitur remà fe di-

abufum irrepfiffe, quem. hodierná die

&am affirmare teftimonio Del fuá cau-

-igitwp:ra;e conftitui ; eft autem eo-

sá in Crucem fuffixi, Matrem fuam ad-

rum,quiomnit quafi momento jurant;

mitabilem, aut huncillüm ve Calitemm

muliejurandi formulz ob ufam

ad San&titatem ac gloriam evehere di-

1s,lqiuïn

nimis frequentem , hodie potiüs ada-

gnatí; Unde ]uramehwm iiqp eft,fi-

tll

gij alicujus, utíic dicam, vim, quám

qus dicat :

Per Con[cientiam meam :

vdit

[

i

/

T

juramenti obtigeant, propriá - (ignifi-

/n veritate: quam veré[um bonefliae

;guftm

Vr'

]

n

catione amiísá, « Videamus igitur , an

mans, quam vere fum vir. bonoratus ,,

, 0

dedoceripoffitis abufum hunc, — ea-

& que íunt ali (imiles affirmandi

Intel«

U

dämq

*

formule ; necenim appatet , quód

um

lc;q-p»erxäfreüö jurandi ufum do-

;e;i,, uot

iis. velipfo.aperto vocum fenfu , vel

lert ?

L

tacitá falrem. interpretatione quís ve-

.u nil

andí modum callere

IL. . Re&ä jut

lit Deum vocare . ín ceftem rei affertzs

j

tameft neceffarium, ut Deus ipfe fuo

fed tantàm quód . illam affirmate

li

magifterio docere nos illum voluerit :

certiüs cupiat : . perinde ac fi quis

ld

Der.4.vs.

frabis.inquit4z Veritate, €4 in f"

palàm facere velít,

veiba fua in

incite

dicio Cd in ]uflitia, : . Ut autem.- remi-

labrís nata none(fe; fed conformia

m

píam penitus. intelligatis ,^ opus eft

cognitioni, quam de re habeat ; & pro*

J| n«

imó, explicare , quid fit Juramens

fe&aab. homin

e , qui neminem une

at

R

quamg

ídit

g; P. iS':gmrj'Cbr»'z]l;; Infir, Tom, L.

|ok

136

i)ïm(:tmsfüs -DEC!-*MIIS.

quamfallere & in errorem inducete

cum fto tempore, fuá ntefidt ii

Lj

Le[ï £

j

[tuduerit, aut conatusfit.

modo famendum eít, &ic.& Juramene

J

$ *.ägzæd de

"UL ftudporro Juramentum ad-

tum: noneftilloutendum, nifi càm

9

propofitum mihi. fcopum tría in. ge-

ad finem (uum(ervit: aliàs, uc idem

231

S.Do&or profequitur, quanto. majo-

W.

nera di(tingui poteft : ín Juramentum

Ts

nimirum Affercorium , Promífforium ,

te ad (anandum víipollet potio medi-

gu du

& Execratorium,

A(fercoriam . eft,

A q.uäqueeü- pretiofior, tanto plus

Mh $

illa damni ac. difcriminis afferc. abu-

!

cüm quís authoritatem divini nomi-

nisinterponit ad confirmaadam veri-

tenti. . Anaütem vos exi(timatis z«

]

tatem , pr&teritam aut przíentem.

quum effe, ut facrofan&um DEI no«

li

- Promifforium eft, càóm eádem Autho-

men , quod utique & pretio, & virtue

Ht

ritate quis firmat promiffionem futuri

te margaritam omnem vincit, qus

n

ad pharmacum conficiendum | adhi-

ol

alicaifa&am; Execratorium tandem

*

eft,cüm Deusinvocatur, non ut. teftis

beatur, ita temeré mifceatur. & nullà

- tantüm, feducIndex , cujus tanquam

^

curá,ac (i obvia omni in agco herbula

: um Q"'

( vindicispasnz fe fubmitrit, qui

effet? imó magnáfemper. reverentià

J

"

sgty lt

jurat ,.

fifciens falfum dixiffe depre-

&honore tra&andum eft ,. nec fllo

W-WM

utendum,nifi cüm operz pretium vi-

1

5

»

À

hendatur. Hujus generisfunt ila:

hu

i fesens fallo. , non ad[it mibi morienti

debitur. :

—

)u intelliatt , non in bonis, id

80 Aug.

W

L

; , de S?rm:

- Deui : memérorum u(u deffiuar $. de-

eft,per fe appetendis fedin ueceffaréisj

2 s thonh

vationem babendam, vefreuet (e quan

[7

d

li[cens tellus me abforbeat, hberos meos

lv. 15 SvT]!*

elimfatne adatim devorem, Eteft per-

poieff, wt non e& ntatur , nifi aece]fitas

[

inde acdicere: fimentior, Deusmen-

eogat, Hancin Juramento adhibendo

i

l

daciorum vindex ac conícius tanto

regulam — fervandam

,

,. Aufgïï-&;in.üi |

"

meo inalo

prafcribit.

W

palám me .me-gdac:m 9-

V. Qui vel

I&,Ræge&ï iþfu&x venire

i

*

)

IT.

ad criobolaremaliquam litem compo-

IV. fHuic nanc füncïïamen^to fa-

nendam;an nonís aperté demonftrae

bricam noftram (aperft:uamus. — Pri-

ret,parvi le tanrz Majeflatís. authori-

aitaque Juramenti conditio eft, ut

tatem facere? Legum effatum eft: de

:

minimiszoncurat Prator, Non decet

äEmL

juretur cum Judicio: f'arabts $z f ndi-

cio; quodidemeít, ac cauté & pru-

ad litém eju(modi definiendam de-

!;

. denter. Scireenim oportet, Juramene

fcendere M:gillratum non fupremum,

«

tum non éeffeexeo bonorum gene-

quanto minàs id ipfum Principem de-

N

$.2 4 qe, qua perfeamari & appeti. digna

cec?. Ettamen nondéfiot, quivelint

M

authoritatem divinam ínren;hili in-

ï9f ATA

funt, Juramenta, fi Angelicus non

M

extavit, pharmacoporum tnflat funt,

terponere? Hoc. (ané eft, oftendere

D

quorum ufus eft in fopplendo fidei

quód minus quis &ó.it; quid fit Deus,

humanz defe&u.qua finehis vacillat :

quàm ciat,quz fic Pontificis Maximí,

DT

A

et,

a-vmz*n/z. Quare ficut omne pharma-

DEIVlcarü, dägu"35! qul c?:ggr

ut

-DE fjukmmm;

[31"([10

"t Bi&gäekiäo quas fuasnugas ac jocos ,

ver

fo illa facilitas, in.eo. þte re quali-«

bet nauciadhibendo , nonpoffit non.

mtte

Diplomate rité & foleeniter obíigna-

f ia

inejuscontemptum potiüs, quàm di-

to,ratashaberet, Atque hac eft cau-

nam aftimationem cedere. Sponfa,

u iden

(a,ob quam inSacra hiftoria Setvatot

) mj

— Matt5. qos

qua nullo non.die Nupiiali vefte in»

Vid. 84

g

julfit, soz jurare omnine, — Non

E

N

Hzretici aliqui commenti

dueretur , & Ínter ollas accacabos,

sper.tonn

inter cantharos ac dolia, vetbo ,. quo-

o piut

Íant, Jurame&tum quodvis lege. hac

swtrQ 4:0- :

libet abje&to ac fordido in mínifterio

1 dbii«

vetitum | voluerit ; fed quód. nollet

AUs 2«

E

Taramentum unqu am familiari& quo-

eam geftaret ,. na illa nec veftis pretie

ofz , nec Marici rationem ullam habee

EL t0«

tí

diano in fermone adhiberi , & velut

V vittle

extecepto more ; fed tum folüm , cüm

re díceretur. — At ( non nififcriatis o«

leuni ríudiebus, non nifi iis locís ac

t qu

ravia momenta id pofcerent , morá &

n- 4dlie

minifteriis,in quibus illi uslabealiquá

con(ideratione tantà , perinde ac. fi

j nulá

omni nobis effet Juramento. ínterdi-

inficiendz periculum nullu fiv, vefte

hac induztar, nonparüm honoris ac.

hebula

S;Tb.'z.

&um : hinc Apoftolus nunquam nif

to juráffe (citur : JNom imvenitur

obfervantiz e&re Marico habetur.Non

itntà

/34,'89. ; fcrip

«c dlo

a4 juraffe

eyril fcribens . Calamus fiquidem

minusluculentum x(timationis deDeo

L

.oä

:

(oleceffe ac lingua,qu

conceptz , & debitz tantz Majefta-

uv

nonita przceps.

tam eft lubrica , utabguillz inftar,cum

ti obfervantie ac reverentiz argumene

:

cum eft, difficilisilla mora, quam quis

gfarfisi

u,?& l

]

minimé rerís,elabatur.

A

"LL

^. VI.. Eà etiam caus

&

fmlri&iähi ves

ftadiosà nectit , antequam ad juran»

[:qmw! .'

uttt

i

teres tam erant ab omni juramento

dum induci (e (inat,. niftaliud rei mo-

menrum ac gravítas poftulet. -

Jhibenco

slieni , quàm religioiffimi quiqueà

perjurioabhorrenr , ut de ipfis , Elffe-

VII, . Quis proinde non indlgne-

;gu&lllm

tur noftci temporis abufui , quo vis

norum fub. nomine , Joíephus He-

i 2; (7.

dentur. fibi Chriftianl loqui & agere

ft vetit

brzus tefert ; Efferi jasjurandum quafs

| compo

pesiurium vitant, — Ex vetó (ic fieri pat

inter fe non poffe , nii Deum te-

ftem ínvocent ad. quasvís. ineptias

monftti

efet , nec nifi. neceffirate ad.. juran-

dum induci quis fe debere: finere,

ac crepundía ? Plura fwmt jere-

4ut 0Ll

menta , quám verba : Ut S. Augu-

l: d

inDecal,

Siquis àte petierit , ajebat Philo, ut.

verum hodie juramento afficmes, pro-

ftinus loqnitur.. Hoc. profe&óeft No-

n det

e

L)

mitteteid fa&urum , (edcras -

&

men Dei eo. loco habere , quo cen*

am d"

tonem aliquem fordibus tergendis dee

ggmum.

cras illeredierit ad idem petendum,

O at-

M

r in tertíum. diem . illam rejícito:

ftinarum ; non uc pannum aur

um

texrum. tractare,.

Maf. Alest, ü

mvc yti

$; forte. diffevendo , ac ille loqnitur,

gentoque. in

fagetas. ajunt ,

olim per Paludem atien,

Aili m

poffis evitare ne jares, Hec jurandi

i

parfimonia ín magoum cedet. Vene-

Mocotidem jurazefolitos: his proinde

fkendt

permitti porerat , ut rei

n jq-uamvfis

zandiNomínisDe: honorem, quod hoc

affirmarent.

MJ!Imh

mgdmeve;.emur,ï ut;d:cf-z k gi;in. $ di-

minimam . jurejgr:ïh

2.

doi

: Chrie

If

;j

p

132

DISCURSUS DECIMUS.

Chriftiani: au&rh 3 qui jurant pet

pudeat nofttorum temportum, 'q-tiïïyü?*s

Deum verüm , quomodo non hor-

eó ventum eít , ut víliffimus quifque

u

rent ac refalgiunt eum & Czlo vocate

nebulo identidem

H

pro libidine impu-

interras propter rem quamvís pati-

ro illud ore pronuntiet ? An non funt

q

diffimam ? Chriftianos veteres An-

C

pluriml, quibustam fzpe, tam con-

halium fide difcimus , cüm juramento

temptim Chrifti nomen inoree£ , ac

firmare aliquid juberentur , templa

filurconis,lixe aut viliffimi fcutrz no-

accédete folitos , & ibifacro quodam

men effet ? Et hi fcilicetabundeé fe pur-

horrore ac reverentiá perfufos , pofitis

gent,fidicant; motam (ibi bilem effe ;

x

[

fidem nifi

humi genibus , tangendo manu SS.

p

Martyrum tumulos juráffe ; perinde

beri ?

Rn r

E

il

ac fi non alío facilé loco, fine con-

VHI. . Sed parciüsifta * ad 'V:ï'ram- e-

lu

temptüs periculo, Dei nomen invoca-

nim quod fpe&at, velim fciatis, 6

k D

re polffent,

Quin S.Cornelius Pon-

comtmora vobis contraaliumbilis eft,

po

tifex ac Martyr, & poft illum Conci-

Deum quoque momentoeodem haud.

D

lium Aurelianeafe illud praterea fta-

-

hi

i

COR

pauló juftiüs ac vehementiüs vobis ira-

tuerunt , ut ne iníacrá zde quidem

(ci,dum videt vos Oxn-hisfecgä*fakïüäf-

füi

2.2.;1 $

juraret , qui cibialiquid jam fumpfif-

fimum Nomen fuum reveteniz oblí-

?un

fet: Honejlum eff , ut quiin Santlis au-

tos ; quo audito vel Infernus

al

; €« bbne-

-

*c*ancæT

f HWID.

detjurare , Doc jejunus faciat ; perinde

miícit ; nihili admodum facer

6; quz-

nf

&c fi ad jurandum eá , quá ad (umen-

cunque ille dira & immania ,' ad tanti

n

dum diviniffimum Epulum , prapa-

nomínispartesimplendas, pro vobis

P

ratione opus effet; aut potiüsne, ut S.

perpeffusett, Nevos,quafo,oblivio

Y

Bonaventura cum aliis magní nomíi-

capiat illius, quod in Deuteronomio

di

nis Do&oribus obfervavit , cibus po.

legitur 5 INo» erit impunitus , quifiuper

tüsve vaporibus illis (uis rationemali-

hg*

a

re vana Nomen ejus affumpfevit. Nolite pou; , —

ln

quanrum obnubilando,periculo eandé

inanimumullo modo inducere , 'N0$ 5

Ít

exponerenr mínüs con(ideraté Jura-

impuneé laturos : necenim id fiet ; no--

t0J

mentum concipiendi,

Quin imó Ju-

lite errare , nolíte credere , in ventos

tl

dzlipfitantz (ibijam olim religioni

verba illa veftra fpatgi , tnemotiata

t

ducebant proferre fublime & nulli

faperelfenuilam: cunca memores in

e

ü

communicabile Dei nomen , ut foli

tabülas referantuc

e

iísque spud diívi-

Sacerdotes , & hi nonnifi tum, cüm

d

nam Juftitíam tanta contrahüntur no-

li

ricu folenni in Templi adytís Populo

mina , ut íis olim expungendis (tridere

tl

bene precabantur , illud pronuncíia-

& gelido undique (udore perfandi ne-

tell

Aäulo

rent, Aliis, cüminter legendum fa-

ceífe faturum f(ir,

Hxc quzío atten«

BU

Exod, c, ctum Codícem id Nomen occurreret,

to vobiícum animo reputate , & natus

- 6. & Le- alíud ejusloco fubftituebant , aliis etiá

li

inde horror (uo gelutemperabit ardo-

W

ü

vit.&24«commutnie, non Deum, (ed Dominum

rembilis accenfz , quem vos tam pra-

ET

appellando;Hecnosaudiamus, & non

vo abu(ui pretexitis.

f

!x. Al»'

um

/- "pE JURAMENTO,

.1433

f

Qub

KETNSINPSUT

mandis, utpotlüscüm vel res poftu-

lat, nonfaciliàs adjucandum induca-

que

nifi jurantibus , non habeatur, magis

titpie

etiam explodi meretur ; Án enim . z-

míni, quámaliusad equuleum, 7srà- p],,,y.

on fun

uum eft, ut vos fidem dictis veftris

meutum , ajebat Vetezum Sapientum a* e/. z

(f có

concilietís, Dei nomineabuti, & ejus

liquis, bomini libero protormentoeff. — queft.

Con£,

TET

honorem negl'gíac conculcari , ut ve-

HIL

TE f0

