fed facer arbiter affitmat , illud ju-

animum advertíte ; cüm repenté ad

ftum non effe , atque adeó fuumilli

p

pravum quid folicítari vos experimi-

reddendum , cui ablatum eft ; cümi

U

ni, quid inanimum veftrum tentatio

nemini fuis ex nummis colligere li-

ejusmodi poffit? tum enim przquam

ceat illum fru&tum ,

2

j

quem Deus pro-

]

h

Z

unquam alids experiri licet , quo res

iber , dum uíurá interdicit. — Jam

loco fint, Magnes major míinorem tra-

perpendat quifque, an, cüm hzc au«

hit ; fiquistamen ferrumilli admo-

dit , omittat deinceps ejusmodi artem

l

veat, omi(fio Magnete minore , ferro

ditefceudi ex fimplici mutuo, & num

g«

adhzrefcit , illádque velut amplexu

jam partareddst? Si & hoc , & illud

flringit, Amatquis filium füuum , &

acit , Íincera eftín ejasanimo & ge-

f

meritó , eft enim alter ipfe.

M:gnes

l

nuina charítass at fi fecüs facit , ge-

hicmajor , naturali propenfione ad-

nuina noneít , & ad Lydium expe-

l

hazte(cit Minoti,

At (i honor DEO

tientiz lapidem adultera probatur. O

debitus poftulet , utfilium iftum non

quàm fincerus, & certus lapís amoris,

finatin Clerícorum ordinem coopta.

funtopera ! arteriz pulíu vita depre-

|

ii , propterea quód moribus illum

héditur: operibgcogno(citur*chäïz'ïas.

fuiseffet dehoneftatutus, quid ís agit?

XL Magis etiam Tolerantia illam

Anfacrá illum vefte exait , & alte.

manifeftat , quod erat alterum veri j-

rl profano miniftetio ac muneri ad-

goisfignum ; qni ubi materiam femel

dicit? an vult potiüs, ut vel DEI in.

comprehenderit, flatibus , qui oppu-

gratiis - in facratiore illo ordine per-

gnant, tam non cedít , ut illis ip(is eva-

fevetet ? fi Cleríci illam veftibus ex-

dat fortior , féque propager. Placérne

;

uit , virtutefuá polletmagnes ; defer-

igitur experiri, an Dei Voluntasacbe-

L

toenim magnete altero ferrum. am-

neplacitum plus quám alía omniaín

q1

ple&itur. Atfi induci non poteft,

animo veftro poffit? Atrendat quisque

l

que-

um

m

9t

DE PRACEPTO AMANDI DEUM.

tra affluentíam commodoram , & tüm

at;

aqi;omaäo tefiftat adverfis , quz re-

f

penté & praterípem iliam adooriun-

fe prodet,qualis fit; icucJobus aguitus

gnur

iur? Ànexhisipfis magis animatur ad

eftgenulnus amator Deí, non cüim de-

laudandum Deum., an veró eríam ad

liciis affluebat,& commodis omnisge-

Wa

dl Mi

maledicendum illi abripi fs finit ? H ac

neris , fed cüm inficco calamitatum &

gt

absque experientia noneft facile de

inopiz , quzipfum opprefferunt , eft

.

d

deftitatus,

ld

amoze cujusquam pronunciare. Ma-

lierculz alique tanràm non confli-

- XIL, Jadicate proi

n, q'uäm bellé fe

"4llo

Jffile

grare fibi. videntur (inceriffimz pie-

purgentille , quz inipsa adeó Sacra-

FD

tatísflammís,eo ex capite, quód non

mentali fui accufatione reos alios'agüc

fine tenero aními feníu aut commo-

modicz virtutisac honeftatis, proeo,

alis,

renturín templo , aut preces aliquas

quóàd fe ipfas culpe obnoxías fatean-

AUs

t

ibi recitent, cium familig gerere curam

tur. Priusquam marito jungeret, ait ex

debetét, qua inrerim nefcio quó vaga-

hisunaaliqua, neverbulum quidélo-

lum:

tut.

Eccur autem tam facilé hoc fibi

quebar minüs decens ac compofitum,

g

Villi

pei(uadent? Nonob «liud , quàm quía

ac nunc,miferam melex quo Maritofe-

tum nemo eft. , qui ipfis moleftus fit,

ro & barbaro jun&ta fum , cogor omni

d

Ma:itum habent virum bonum, libe-

fer momentoblafphemías effutire, E-

la

ti juffis obtempe:antagri rident ,cetla

gregia enim veró excufatio. Toleranté

Qm'-

vinatia abundat , necloculi inanes

effe,cüm nihil occurrit adverfi! Secun-

]am

funt, Mutetur tantifpec reram facies:

doHlumine vehi , nullius negotij eft ,

( d

Ll

moriatur filius

3

- fufcitentur lites;

etiam cadavera aquarum íimpetu abri«

itett

piuntur: fed advetfo navigare Humine

füdi

grando vineam percutíat ; prodeaot ,

qui aceibé & crudelíter perfequantur :

& artem, & conatum hon modicü po-

f:'llud

tum videie, antenerum illud & (aave

ftalat : natareadversüs alveum ,. non-

d

mortuorü eft,fed vivorà, quibrachijs

zeligionis ftudium duret ; an veró Ma-

T

ftrenuécontendunr, Sicujusinanimo

rianis ad globulos precíbus fuccedant

p

imprecationes &maledicta,& dulcibus

arderet verus Deiamor, quihomínem

i, 0

Chriftianum impellit ad obediendum

plifensüs in Ecclefia lacrymís.lacryma

VoriS,

domijirz & furoris impotentià expreí-

cunctis Dei fuilegibus, vel repugnan-

p

Íz, Videmus fitulà, quamlibet rimosa,

tecum omni pravarum propenfionum

(it45,

quamdíu inputei faudo hzret , petin.

agmine,naturá; non ítares procederetg

lm

deaquá plenam effe' , ac eft alia inte-

Tolerantía veftra tam n6 cederet con-

il

getrima ; fed attollite illam tantifpet ;

ua nitentibus,ut velex hoc vitesfumee

d.

ret & incrementa, Quare fi poft hacad-

& tum appatebit vafis fracti ab inte-

n

gro d fferentia.. Sic dum pro voto lu-

ver(a Deus in edes veítras immiferlt,

w

untomnia,xó eft facilé, difcernere Dei

ut experimentam veftricapiat , fi af-

X

flixerit egeftate, conremptu, moleftiis

veréac(inceré (tudiofüum , amantem-

cbe

variis, morbis, litibus & controverfiis

que,abalio, quiinípeciem tantüm il-

beat ,

jl

inopinis , fic vosipíos affari lu

lqm,dilig;t. Og.,u's eft mum tfahexe ex«

E

j

ficut

*squt

;uüf

"

94

. DISCURSUS SEPTIMUS

ficut fe ipfam Chriftus affatus eft,

virtuci tudent, quamdlu fuaviter lllos

cüm poftremorum illorum crucia-

ac blandé Deus habet, Hi mihi ve-

tuum tempus immineret : Ut cogzo-

tuítis januis non. ab(imiles videntur ,

feat Mundus,quia dilgo Patrem, furgi-

quz tum folàüm non ftrident , cüm re-

NX — - m

te eamis, — Vicpalàm fiat, & mihi, &

cens untz funt : pingui autem illá

aliis,quódamem Deum fuper omnia,

materià , quà unCte fuerant , exiccará,

etiam plüs quàm me , ma&ianimo,

fonantiàs quàm unquam ante hac

- J0A9, 14

tamusobvíamadverfis , quz nosin-

(trident ; verüntur. ením . cardinibus

'vadunt , & noncontenti excipere il-

rubigine exefis, Hotum in períona

3-?9

la patienter , occupemus illa defide-

dicebat olim Pfaltes Regius ; Ego di-

PT. z?, ^

|

zando , f[urgite eamus, — Generofahzc

xiin abundantiamea non movebor. n

animi mognitudo palàm facit , jam

eternum, — Ec quanto animo , quantá

devicameffenaturam, &quód non

promptitudine decernebat permíttere

bl ,3

jamillius fequamur effata ac leges,

fe Deo , & nullum penitus ejus provi-

- fed tantüm ea

dentiz obicem ponere ! fédhzcde-

i

[

Ldi&anf»- :

$ qunæ;Deus a-S'IG.ra;Vila

creta tam fanctaconcepta erant. Za a-

f

XII. Sunt & Medícorum Scholis

(

bundastia,tempore , quoillum Deus

quiafferant, aurum potatum dilatare

cumujaárat mille benedi&t'onibus, Ex-

(

£or, fpiritibus illud implete , & ani-

pe&ate tantifper, dum hoc. unguca-

mosin periculís , ac cafibus adver(is

tüm tam fuave, & fenfile exare(cas:

x

fübmipi(trare,

Utinam. nemo non

mox idiomste loquitucalio , & non

veltrüm granum faltem unicüm pet-

mínüs quàm antea firidet, — tvertiffs

- fe&iffimi hujus aurl amoris haberet

faciem znam à me,£d fatdus fum conturs

6

inanimo

v

1

: quàm promptum illi ac

batus. Hlocproinde eft intermajora,

y

facile foret , non magnas illas, quas

qui afferze. calamitas aliqua poffir,

1

Deusimmittit, moleftlas, ferre, imó

commoda & emolumenía; ut nos in

Ü

quam jucundum plures abeo. effli-

nofiri penitlorem notitiam deducat ,

f

|€impeteret: S. Ignatius Martyr, qui

cim nullà alià tam verifimili conje-

Y

multum ejusmodl auti. deglutierar,

&urá colligerepoffimus ,.animum no-

provocabattormenta omnia, & obje-

&rum DEI amore genuíno: ardere,

&us Leonibus, à quibusdevoraretur,

^

quàm quando adverfa forti animo

^€üm metuerec , nebelluz illz ipfüm

ferímus. Qui son cff tentatus quid fcit ?

reveritz , ungues & dentesabeoab-

Eæä;ygæv

quz fant Spiritüs San&i verba : qui-

Ye

fünerent , ficut alios Martyres erabt

bus iíndicare vult , non rentatum, nihil

zeveritz,parabatfe ad exs proritandas,

fcire: etfienim & difciplinatum , &

& contia feincitandas,Iftad enimveró

acium omnium eltfzt callentiffimus,

aurumerat non ignitumtantim , fed

non Íciret tamen aliquid momend

3

& probatum : ewrums ignitum proba-

alicujus ;. càm ignoszet , an cum illa

j

tum. Haud (ané magniillosego Chel-

tot rerum fcientia conjunctum habeat

1

Rife&itores facio , qui tamdiu folàim

Amotrem DEI , quofine dodti omnes

l

N

Y

2

N

-

94

DÉ PRAECEPTO m

ANDI DEUM,-

m

&cSapientes, Doctrinà ac Sapientià

poffit : Longe,€ deultimis — fixibus

pretium eju,

Anima, quz partícu-

Prov. i.

;l Vä«

humaná, eorum inftar funz, qui cun-

Qr,

&ta decoxerunt; cüm altero in Mun-

lam amoris hujus minimam poffideat,

10.

ditior eft ,

quàm fi. innamerabiles

I Db

do neteruntiumquidem valeat, om-

v lll

Maundosá DEO condítos, & qui pet

nis illa fors & fumma capitalis, quam

s

omnem deinceps eternitatem , quàm

:cätä,

hoc in Mando poffident.

ratione obar-

lotigaeit, condi poffent , poffideret.

li

XIV. Ejuímodi cogi

nibus

mare fe oportet , Dile&iffimi , in.

Huncigitur Amerem t2m | fincerum,

verümque, pareftnosà DEO perere ;

( ..

cundis, que(niftié cadunt , — acce-

mahu, fecümque

quoties illi (upplices orando . accidi-

ni

prandoillaà DEI

mus; hicin cun&tís per diem actio-

i i

jtatatiocinando. . Hoc DElopuseft,

nibusquarendusnobis eft, hic cecté

yunt

qui cun&is palàm vult facere, an fu-

ittefe

perómniaipfum amem: Tewia vos

faGis, & plenà perfedáque totíus

Divinz legis obíervatione . identidem

LOV*

Detito ;, Dominus Deus velter ,

at palam fiat,

&e

atrum ,dzligatis-eum', án non, £H t0t0

augendus : Dewm time, €$ mandata e-« Ecdl, u

:cde'-

f d

corde , €8 in totaanima ve[iva.

SIC &

jesob[erva s boc eff enim. omnis bomo. 13«

Conchas intez unam aliquam majo--

Jets

Gemmarij carbuoculum - explorant

feneftras omnes, quibus lux Intrat,

rem alijsajunteffe; quam ceterez , ut

i I»

faam Reginam ped;(feque aífecten-

occladunt, & obfervant, an lucis ali-

xkya*

vür, . Magna proinde eft ejus Pifcato-

xieu

quid in lis. tenebris difundat ? — Sic

( h0

mecum nuac Deus agit, dicere quem-

tisfelicitas , qui fuis illam retibus in-

clufetit; neque enim fola ipfa Mar-

ywilli

libet oportet: Testat me Dominns ,

e&que causi(tabo invidus, méque

garitam (inu condit, nullo pretio

ul

fatis eftimabilem , fedetíam eà Regi-

veré Chriftianum probabo : Mifeium

aïor?»

me,fi hocad examen non. refplendeo

nácap:á, nullo negotio capiunturres

olit;

urgemma finceza, fed. ut adulterata

liquz,quzeam fequntur.Huícconcha-

)os l

rum Reginz fimilem exiftimate , Au-

ducit

falgore deftituor! Enhac eft anima

veré pretioía, qua non claro. folüm

ditores Dile&iffimi , charitatis virtus

jonje

tem , quz & ipfa. infetanti, at oftene

j no*

meridle refulget, quando fulgento-

mnia , fed fplendet densà in node,

dimus, pretije(t, &tanti infuper e-

dett;

- quá nihil fplendet, quod

ftimandáproprer omnia, quz íecum

nimo

fit deftitacum. — —

?i

-

| lu;c proprià

affert, bona: Fenerunt antem — mibi

*

1549.7.*31-.

'/(i/ g

XV. His igitur ge

minis lndiciis

omuiabona pariter cum . illa. - Nulli

üe h

proinde parcendum eft labori, ut pra

opetum , quibus precepta ferventar

;ihid

omnia, & tolerantim , quá ne qui-

dá tam optatá poríiamur, & poftquam

r

dem , cümadvería undíque ingruunt ,

illà potitifuerimus , omnem illi re«

muf,

ab iis obfervandis dimoveri quisfe pa-

tinendz operam par. eft nos impen-

$3

dere,

3

yent

elatur, palàm fe prodet hicDei Amors

»ili

XVL Sedquid? an hic Chriftiae

amor tam nobilis acpræüans , uttel-

nae

beit

15

lus hac qihil haþeat,, quod conferri illi

nerum labor , hic ompis ,,!eo-rum"co

tus

4

$

$

"us

2

a in SCURsus -SEPTIMUS;

tü

seï*t? heu, qué

m.-fads pudebic

illum — diligerent | Apoftoli- reliqut

foliditatis hofítrie ac dementiz? quís

tumpraíentesz - Diligis me þlü;—/äi:?

:

condiguis illam lacrymis deplorabit?

ex quoliber autem nofiiüm queret

Non ett quidquam hís ín tertis, quod

Judex, magísne me diligis quàm foda-

minoris z(timetur, quàm beata ift-

lestuos, quàm omnes amicitià, aut

E

hac Charitas , nece(t ullaufpíam tes,

fanguine jun&os , magis quàm rem

quz tam facilé projiciatur in quan-

crestam quamlibet 2 . Tunc autem

tumcunque levi tempeftate, quz nos

quid reponere quivis. poterit 2 (cru-

adoriatur. Sunt,qui neexpedtant. qui-

tamini tancifper animi veliri. latebras

dem, dum procellz infurgant, & na-

& mihi jam nunc. anticipató refpone

vim quatiant: ipíi in. eas feruntur,

dete, qui idem 6 fngulis veftiüm

utjacturamfacianr. Quidhis veibis

quzro, ut tantó refpondeatis qrom-

indíco? nefcio quis, vixà noxisabfo-

piiüs,cüm eadem quaftio denuo vo-

lutus, eó confeftim. redit, ubi pauló

bis fuerit propofita: Veréne DEUM

anté peccavit; cum ijsdem períonis

affirmabitis

amatis fuper omnia?

1

agit, quas pauló anté flagitiorum auc

opinor: fed quomodo veré hoc aflir-

n

focios, autau&tores habuíit. Hoc au-

mzbitille, qni, dum merces (uas di-

p

tem quid eft aliud , quàm irritare ven-

vendit , tenuiffimi lucelli causà. iden-

u

tos, tentationes inquam provocare 2

tidem pejerat; & cüm vel. levicalum

D

Quinetiam peccare. patüm foret: eà

damnum acceperit , attociores. in De-

venitur, ut de peccato etíam ja&are fe

um blafphemiasevomit ,quàm Athe-

aliquinon vereantur, & in eo non

usaliquis,aut Turca? quomodo at-

jamoble&atienem folam , (ed & glo-

firmabitille Parens; quiutflium, nil

T Tuüamreponant. Latantsr, cim malé

tale promeritum,ad animas alícub: pa-

ä

Á 4-)

fecerint, €à exultant in vebus pefimis

fcendas promoveat,aut pingui Eccle-

ficut non pauci peccantium é. nume-

fiz beneficiolocupletet, nec muneri-

g

ro,omnipudore amiffo, (imiles cffe-

bus, nec pecunijspaicir, quia viaalia

&i(nt Junipero, qui fpinis füis. per-

nullaà ad hec patebat ? Quomodo

indeac frondium foliis fuperbit.. Fun-

hoc affirmabit illa mater, quz, ut filiz

D

gusinter eos effe videtur, qui. infigoi-

matritum íinveniat, reiïfgi-on-i: fibi non

té confceleratuselfenefciar, -

ducit, eam ï—:elztiiïä;ïszæ perdenda pu-,

- XVIL . Sedade(te animis & auri-

dicitiz pericu

lis.ex

.

penere, & non-

bus, AA,DileGiffimi, noflisne,quid

nunquam facere, ut matrimonium an-

i !

orimüm interrogandi fitis, cüm non

tefit confummstum, quàm ratum?

i

diupoít Divino Tribunali judicandi

Quomodo affirmabunt , amarl à fe

fi&emini? Nonaliud profedáó , quàm

DEUM fuper omnía , ille Juvenis, &

quod & S.Petro. quz(itum eft ?. er(

illaPuella, qui, ut votorum fuotum

noneodem verborum fenfu.

Dlligisr

fiant compotes , penfi non habent,

me plu bis?. S.Petrus. intertogatus

fanctiffimas Del leges omnes pedibus

proculcare? A&ioneshetam pravz

AePch',, 'P-;üsne Deum igfe diligeret, quàm ,

2

gltm

-

us 4

Ed

27

DE PRCEPTO ,A'.mleï DEUM.

mat , fit maled &us & execratus, i

þl;ïuæs:ffa,tïïs, oftendunt , Deus minüs,

U.

azatbema , multóque magisexecratus,

AUE

quám res alias dil'gi , & Dei loco ado-

raticommoda propria , ambitionem,

fitam non amat , ut offendat etíam ;

[olte

tam illum non laudat , ut maledidis

oble&amenta ; hec ut finem füum

; tll

&(timando,de(iderandóque ; uc ipfead

profcindat , Injurià , quam vel mille

[et

--

i5

anamferis vindicent, Ve-

hzc Deus fetviat ,. & peccatis noftris

Inferni nu

jtem

mateciam fuübmini(tiet , diunosin his

rum eft , nontorquere Ecclefiam hzc

CT

flagitijstoleret., utea quàm creberri.

fulmina,nifiincontümaces. Quare,

btás

Ó chara mea pignota , qui al j à feipfis

mé repetere poffiaus.- Probatio dile-

&ionis, exlibitioeff operis , igitacur te-

evadete deinceps volunrt, qui,inquam,

]um

Q

fpondeatur veré , quarentl , Diligreme

tanti pofthiac volent z(timate Deum,

Offl«

quanti ftimari dignus eft , plüris nf«

plss bis? neceffe erit cefpoudere : Non,

! VO«

6 Deus! magis quámte , amo filium:

mirum , quàm res alías omnés, certi

UM

priüsmori ín ejas gratiá & amicitiá,

meum immorigerum 5 magis amo tur-

pía mea oble&amenta , magis pauco-

qudm ejus ininimicitiá & odio vlvere ,

S[c!s

l-

rum nummulorum lucrum, — láneer-

iftiíaquam , non erunt maledi&ti. Sa-

li

crum hoc fulmen eos tantüm feriet ,

gononamatis Dzum ? O vosprotan-

Ti

tiscollatis in vos beneficiis ingratos^

qui animum in fceleribus ob flinabunt,

E COERSISES

N

certí nonpluris deinceps facereDeums,

Ótantamamorem oblítos! pró czcos

IX

»

penitus ad pernofcendas perfedio-

quàm ipfum ha&tenus fecerint , &

de.

nes infinitas, quibus Deus dignus eft

poftponere illum omnibus aliis cadu-

aaf-

amore , qui límites nullos habeat?

cis & perituris bonis. — Sigwis gon 4«

nil

Quantns eff exceffus amoris, tantus de-

mat Dominen: noftrum ] Efam Chri-

.

LP&'

bet effe dolovir, qua fuot S. Auguttiot:

e-

ffum, fit anatbema. Habeathoc fibi,

d

&*

vetba

o

& tamen noftrà x(timatione

qui animum adnon amandum obfti-

tl

Deum ipfumantilli pulveri

syigcenvlu.loï

nat - ab(it ánobistanta infania : fed

ofthabemus /

animus deinceps nofter fpeculi inftar

alía

odo

XVIII, Contra eos, qui tales funt,

fit terfiffimi , quod vultum quodam-

modo fuum obvertit teí, ad quam re«

filig

torquere hodie cogor terribile fulmen

nog

Cxlo miffum. Detulit illud Paulus

prafentandam formatum e(t; reliquis

Pü

Apoftolus, cümtertioé Czlo has in

autem omnibus , tergum, . Amabi-

terrasreditet. Siquirnon amat Domie

mus nunc Deum plus quám omniía,

jgr-

3, Cor,

afe

num noffrum Tefum Chriffum , fitaza-

acfolusín Mundo, no» .

zis-.' 22

| qui unius

ftrodignuseft

if

tbema, Siquis Dominum füum, Ser-

(e

vatorem füuum , Deum fuum nom a«

chaa : "

'&

R.P, sggnariscwþ;wznzog.lg

rüm

ents

Z

jbas

"174

N

lüs

. DISCUR-

&

: DISCURSUS OCTAVUS.

X

98

dHCHEONHEIHUHHEDHHEDUHHIHMIHEH HH of H

cunsus

ï

VIIL.

DIS

De Peccato Bl.cz/p/jgmige.

L.

Am horrendum eft- lediiones DE£ :amhodie paffim It«

(

A?W

Blafphemiz peccatü,

valüerunt, ut vix, (i ita loqui licet,

-N

À

Y

Cartb. — -

(f

utín facris olim Lite-

invenire fit acris. palmum; qui tam

(

7

ris nonníiíi raró ad-

in 0. 240

, horrendis vocibus repletus & contae

P

Levit,

x

modü (uomet nomi-

minatus non fit.. O prefamptio nequif-

ia

E

[

nevexprïmeretur-,qua[i Jfimas undecreata es| Qua. tandem in Ed .

et:&abi!ïs flagitij no-

Palude hzctam peftilens Hydra canas ??* *

ï

.vel ip(gfa ivam d

men (ufficiat ad hominis linguam con-

J & naralesfuoshabuic ? non alibi(ané,

l

. quàm íninfimà inferni aby(To. Utinam

. taminandam.Ecclefiafticus de Blafphe-

q

miá differens ,loquelam mortis appel-

autem eà fuá ex cloacà non emeríiffec !

y

lavit: Loquelacontrariamortiy hoceít ,

- fed illa, poftquam venenato ao halitu

vefpandens morti ; indigua, que unqua

regionem eam horroris fempiterni to-

j

.tam infecit,ad has etíam noftras infici-

V, Hug. inele&to Deipopuloaudiatur: /Voziz-

bäc $

venietur in bereditate lacob, Alibi au-

endasaícendit. — Vellem igitur hodie

tem Spiritus Sanctus,permuratis voci-

linguamea minus non eílet quàm ful-

bus, &enedtcere Deo , per . antiphrafin

men ad fulminandum tartareum. hoc

:

facit idem fonate, ac Deo maledicere,

monítrum, & eó denu

*

unde emerfir.

o dei j»clïcnkqum,

, Reg

Benedaxtt Naþath Ddui); ö Rgggn?: Be*

Qr. Iob. nedic D&' o £ vwrm

: infaciem benedi-

I,

:

AC?

- Il Et n*e,v&lru

nu

s ictus fit irtittis'.

T. n ]. st tibr;inf:

iem benedicat tibi : eàdem

*

^

phrofialibifzpiusutitur; nec !

d. alià

ftarusmus prímóinter nos, quid (it

de causá,quàm quia Deus, San&o jJo-

Blafphemia, Sunt,quile accu(ent de

ä

anne Chiryfoftomo tefte, hac loquendi

Blafphemiá, quiairá perciti. malum

)

- gationetegere voluit Blafphemia hor-

aliquod grave. Proximo , jumento,

!

hod

gredi Diabolo,rebus aliis creatis. im-

rorem, & maledictionem benedi&io.

nis quïodaxïïodo velo tegere: Beneditlis

precatifünt,/ Profiteor me hodie con-

maleditla velavit.Hzc autem.| cüm ita

tra hosnon differere: faciam id aliás,

q

k

fint, quis non ftupore attonitus hz-

neque veró,fi rem dicere volumus, h

Hom. [

Blaíphemisz funt 5 maledicta (unt lon-

reat , cüm audic , cam olim cau:é. noe

h, Í

EE

FM minatum hoc Blafphemíz crimen ,ho-

giàs remotad pefte Bla(phemiz,quàm

P(*

l

die autem à Chriftianis tam. nullam

noftrates (erpentesdiítentà Draconi $ Th,

"&..

fh

adhiberi induítriam, non ne nomíne-

busalatis, — Bla(phemia igitur eft fer- 2. 7

l,ok

4]";;

mo injuriofus Deo, & laudi Del à dia. ar, 1.

d

u (cd ue committatur ? ka et, Ma-

qeco

D

Ó

3;

23

DE pRæcæpfo AMANDI DEUM,

;

:

H

. IX, Alterum B

lasphemla- genus

metro oppofitus, — Ulade ficut re ipsà

Deus íola mente laudarí poteft , íta

fimplex dicitur , cà

m nullumetrorem

dmiftum habet 5

etiam íolà mente poteft blafphemari,

Fidei repugnantem a

*

fed eá folà imp:

jeta

ite conftituitur , quz

Sed nos hicagimus de illo peccato,

'Deo il

latam neceffarió-

contumeliam

quod plerumque -linguæ minifterio

c&mirtatur.

T alis eít, càm ireimpetu

admittitur, -

ll«

Ili. Porro

hac Biäspb&ä-ïa , tygie

contemptim c

oimpel

latur,CorpusDei:

inftar Amphifibenz , gemina in capi-

Sauguis Dei :

etfi enim & Corpus &&

L'.CCf, r

tatti

languinem Deus habeat: » q

uz noftrá

8

ta dividitur , quorum unum altero ma-

H'umPG'E .

) t«

giseítpeftilens. — PrimumHareticalis

causá affumpfit , nontamena

ut momentis omnibusà facrilegis his »

i

Blasphermia dicitur,que tücadmittitur;

m n

cüm contameliz, Deo illatz, molum

& execrandis linguis

tam propudiiüsæ

tra&etur.

Duobus autem mo

dis ira

a

b

etíam errorisalicujuscontra vera lke-

hacexardefcere poteft, primó quidem

an,

ligionis dogmata admiftum eft , ut fi-

hm

quis negaret Deo, quod ipfius pro-

re&à contra Deum : & um commu.

nisomnium do&rina eft , illasloquen-

(fat!

priume(t, puta Sapientiam , Poten-

tíam , Providentiam , Juftitiam : aut

di formulas bl*asphcmiamcohtine»rd:

liU

Q

fpfi a&ingggrc*t

, quod in eum cadere

aut concipi poteft ira non re&à contra

Deum ,fed conuarem aliquam ctea-

iide

non poteít , niriirum Peccatum. — Sic

iodit

blasphemant Haretici, qui Deum fa-

tam $. & de hac duz funt Do&orum

fententiz : voluntaliqui ; tunc.| iftas

a lul«

ciunt au:horem peccatis ínter Catho-

etfi

licos veró fic maledicunc Dzo lufores

voces : Corpus Dei , fanguis Dri,

y lo

etre-

illiexecrandí , quos non pudebit non-

prolatas impetu contemprum pr

lduin'

rente, non effe veré Blasphemias ,

fed

nunquam furore perciros in hzc ver-

ba prorumpere 5 quód ne Chriftus

effe noxam minüsgravem , quàin Re-

verentiam Deo debitam , & Religionis

itlS ;

quidem facere poffit , ucludo vincant ;

u(que adeóiratam (e fibi fortem. expe-

virtutem peccetur ; et

f tatione pravi

id. t

zi : ut nihil dicam de nonnullis ex

exempli , quo (zpe aliís e& offendicu-

Sjlbeþ;

encde

lo , qai eas profert, & ratione peri-

Va B '145"'

lum

plebeinfima, quitam dolenter de e-

eftate fuà conqueruntur, ut dicant,

culi,blafphemandire ipsá , cuife pro--

betn,.

TP

ferens exponat, nonnunquam etíam , 4,

; ((l*

malé feciffe Deum, tantis opibus ali-

quos cumulando, aliis dando nihil,

tüumgravisnoxac

ontrahi poffi, — Alij suarezz

colle

ftimatio- x. 4e

l"äh

erinde ac (i (apientisip(i ces ordina-

édiverío magni nominis & &

nís Do&ores adftruunt , hac

lvoqgen- Rel. trà :

st

tein Mundo hoc potuiffent , quàm ip-

3« ^s Is €8

Roder,

fe Deus; ut olím jactitabat impius il-

diratione veram femper Blasphemiam

. VsX lo

|ote

admitti , cüm femper eam. manifeftus

Toletus

yam

le Rex Alphonfus, dubites, ftultüsne

Bifp.

magis, an fuperbus, quem ferunt di-

Dei contemptus comitetur , etft ità »/,4 o p3,

l(Oni S,TM

:.4]-055"1'-

cete folitum ,. fi, cüm primim Mun-

wi'"SP'fæCfPïii impempro-f'esmr , DOD n,ó.

rl

contraDeum, fed contrarem ali

jdi;

dusconderetur, Ipfe adfuiffet, multa

g.ua-m.

Deore&iüs, quim nunc fbi , con-

conditam feratur.

T

UE UR

, z

E

ftiuenda fuiffe fu—ggg&urm;xïy |

100

DISCURSUS OCTAYUS.

- V. Slmihl fas eif

e

et , hacin contro-

D

non contineant ; quid refert?

fant Cete

veifià abitrum agete, & ferrefencen-

tétales, quas deceat longi(fim2 aman-

pl

tíam,duo libenteraffererem. Primum

dare ex oce hominis Chriftiani , ut

eft , iisinProvincils , ubi peffima af-

quz ipfis Decalogi rabulis Deo invifze

fuetudo nimis jam quám cornunes fe-

c(le dícuntut : IVecenim babebit infon-

cit ejusmodi deteftabiles loquendifor-

tem Dominusemm,qui affu

Exodt,

mulas, facilélocum habituram eorum

*ggfäo

risp/&-rjmoïæw

08

paæzni D,gi;./k-i ft

i.

r

Do&orum (ententiam , quos primó

attuli, Ubiautem facrilegz illz vo-

| VII.

Hispofitis, quz vdb&erd—

slüMt |

ces, fanguis & Corpus DEI , nondum

diendis przmittere oportuit ; fi jam ex

illum amiferunt horrorem , quemcüm

34j

me quatatís , quid ego de Blafphemiz

[ l«8a 3;

pronunciantur,fecum ferunt, vix du-

peccatofentíam, paucis vobis refpon-

s 3

bitem affirmare , propiüs vetó effe,

debo,S,Hieronvmi verbis, me illo por-

n

quod altetíus claffis Do&ores tradunt;

tentofius aliud.nullum ínvenire, — .Vj

:

|

has enim ad voces , qui pauló re-

bil. horribilius Bla[pbemid : omne

N

7

ligiofiores (unt , horrore perfun-

peccatum comparatum blafphemsa levi- "

r

duntur, tanquam ad certum Dei cop-

weff. Quidigitur afferri potelt , quo-

i

temptum;agnofcüntque per illas mul«

ej perverüitas melíüsinnore(cat2plume

tum immíinui debitum divino nomini ,

bum& Hydrargyrum metallorum om-

& ineffabili Verbi , carnem noftram

nium graviflima (unt, in iis enim lique-

iuduti , myfterio honorem acreveren-

factis geaviffimi lapides fupernatant.

tíam. Necíaris eft (e purgare cum

Talis & Blafphemiz natura eft.. Acci-

E

aliquibus tzon cum Deo,[ed cum bomi-

pite furta, adulteria, cedes » perjutía,

ne,me proritante , mibiveseff. . Non,

pró quàm immauís faxal imo quas ru-

;

inquam, fadiseft: impix fiquidem vo-

pes & montes ! dici poffuntad Celum

j

cesDeum fimul,per illascontemptum,

ufq;apicem porrigere , tam funt alcíz 1. E/dr-

)

fetiunt 5 qui enim illas pronuntiant,

Delila noffra creverunt nfque ad ca« 9« 9-

Parthorum moremimitantur, qui o-

Ium. . Hostamen ipíos montes mole

1

lim telainhoftem jacerenon noverant,

ac pondere Blafphemia fuperat : unde

quem interris habebant, nifi prius il.

huic immerfi tanquam leves füperna- s.Tbom,

la Czlum versüscontorfffent. -

tareut

*

v

Omne péccatum comparatum 2.2.4 13

VI, Alterum ; quodiín re prafenti

Blafpbemia levius eff. Subícribitautem "7* L

dicerem, eft : etfi przcipiti irz iimpetu

S.Hieronymo S, Thomas in Summa.

ficblafphemare diabolicum non fit ,

fed audite ejus rei caufam, neforterem

Exo;i;'.--

2,0e

S,Tb 2:2:

nullà tamen ratione effe conveniens

amplificando ultra verüauxiffz videar,

148.

Chriiftiano:dum,fi non alíud , illud fal-

VIII,

Tribus ex capitibus colligi ar. »i

tem Deipraceptü violatur, quo veta-

poteft gravitas peccati: ex objecto pec-

mur pomen Domini Deia[[umere iz va-

catí qued admittitur : ex períoná illius,

[

&&, Undeetfivoceshz , & lram exone-

qui admittít $ &tandem ex effeátis ,

t

E?ngi foxmulæ , blafphemiz rationem

qgæ ex illo admilo confequuntur ; ex

t

: Omþh

v

r

DE PECCATO äiASPHäM:Iæ.

lot

(tfe

; f-däcaïlbuä his capitibu

fs*pecca'taum Blat- .

hoclzfz Majeftatis crimen, cuinequi-

W

phemiz quolibet alio, (ä*üra mliberenor-

dem n intimis Ecclefistum adytis ta-

ml

mi &

tamafylumpater, & poenáplané in-

Iilg

guavi ,. ;gg;w;itqs eü& enor-

:mius-..

folenti, quá nullam aliud facinus , ple-

j

5s.

y

Gitar; & meritó quidem, - Atquehoc

IX, ïS;c autem rem feh abere, '.oft&n-

€ft, quodíeaffequi HeliSacerdos o«

FW m

4l

ditur. — Primó enim noxz hujus obje-

ftendit, quandofici mmorigerosfuos

&um eft, Honoris diviniimminutio::

filioseft allocutus.

Ó peccaverit. vir

É

1.R eg;;æ

j

derogatte divine bonttatirz quà quidem

$n Utrum placariei poteff Dem:si áute

973

255

1 ex

s. Tbücz. dctex

2:

i $

ítabilius excogitari nihil potelt,

in Dominum peccaverit vir, quis ovabis

m

Omne quidem peccatum efít alíqua di-

proeo ? Anerité Czlitum numeroali-

4. l.-8( 35

J«

Rom 2, N

inih onoris lzfio,juxta illud : Perpra-

quis, qui hujus genetísrebelli veníam

por.

33*

varicaionem legis Deum inbonoras:eo

impetrare contendat ? Nonequidem

Ni

tamen;cum diícrimine, quódaliis in

exitimem,novienim , vel humana in P-Quif-

hi

l'tl

10

peccatis divinus honoc ledatar non

Republica lege vetítum , pequislese

gui&. Gs

[2

ad DP

te&à & ftudiosé, (ed velud aliudagen-

Majeftatis reo veniam á Principe exos

. do , dum quis afpernatur DElLlegem

ratelaborer, / Echocfummé Perduel-

Majeffa

[U(T

.

((«

auferendo rem alienam, torum aliíe-

liam & numero blafphemi fant, ÜO2an-

Ug

num violando, vitam alteti etipiendo,

toenim , ut docer Án gelicuspeccarum

aucquidvisaliud,quod collibeat, pet-

Qüt'

contingit ex altiori fine , tazto peccatums

tf

" peuando; Blafphemiaautem divinum

€ff gravius. Quem autem finem ín ge-

. honorem re&à, nullo medíante, con-

Actie

nere mali füblímiorem prefigere(ibí

*

gtit,

temptui habet ; éftq; offenfz genus ac

homo poteft, quám ipfummet Deum

2,1.4 75

$t

injutiz, quod przcipué Deo ipfi infet-

contumeli afficere , & aliis fe formi-

3

VITo 3. C

tur , & nonaliis,que pendent ab ipfo,

u

dabilem reddere nontim endo, imó it-

2]04 ! E[;fl

ut fit in re aliena auferenda, aut alio

titando ipfum totíus univeri Monat-

i€t$'9.6.

« quecunque peccati genere , quo Pro-

cham , eümque tantum non aperto

xímijusviolatur, Qualeautem hoc,

Yole

Marte aggrediendo ? Et tamen hzc

nde

quantimquefitquis unquam cogiran-

eft illa meta , ad quam collimat Blaf-

m &T

dosffequatur? Qui Civi injuriam! fa-

phemi lingua , ut ante di&tum eft,

cit, dubium non . eít, quin etíam Prin-

du ]

Contra Omnipotentem robarata ef?. Re-

(1]

47'!-?

cipi injuriam faciat; magisantem eum

&à Dei contemptum fpedtat, Hac i-

offendit, qui inejus fervumaliquem

11

gittir causá, non,ut alía peccata, afferc-

injurius eft : graviüs adhuc eundem

te S,Bernatdino,aut ex fenorantía , aut

ie sT

tat, rP

irtitat, quifamiliarium & Intimorum

humana imbecillitate nafcitur ; fed

aliquem vulnerat: fed qui Principi ip-

'"lg[' i

ex puta malitía : f&us eft , qui non

fi plagam infligere molíatur,pró quan-

repercuffus tantüm , ut jam dicebam,

«

[iuf

to graviori ille fe crimine obftringit,

fed re&à in Deun & tremendz

etít; quà Princepsundique obarmatus

ejus Majeftatis auth

li

5

"

orita.tgm, vibra«

|

.Tïül"e

f[hï:loyi;ä:i&um» ir:rkgm eludac ? Ef

j

X.Atä

162

DISC ums oC T.;A)v'üþ:g?'; :

X, Atqueihgcc de

obje&o Blafphe-

joris; ut, repeto, homo Chr

T

mie, Abhocíitranfeamusad confi-

tot beneficiis ornatus Deumblafphes

derandam perfonam Blafphemantis,

met, quistandem quoquo modo fe«-

RU I m i plani r -

Lut, $.

annonquaremus ftatim * Qaise/) bic,

rat?. Enimveró proríus mihi perfaa-.

2 Y«

qui loquitur Bla[pbemias ? Qais eft hic,

deo , cunctas omnino , cundas res

quinon veretur defpicatui habere R e-

creatas, nii earum ímpetum dívina-

gem illum,& Monarcham fupremum,

cohiberet Juftitia, icraíturas In hoc Ín-

cuireseondite univería , etiam Cale-

gratianimi & audacíe monfitum, &

ftesillz nobilifimz, fubditz fant , &

illud in mille frufta difcerpturus,

tremebtes ei adítant ? Pavento ad

Xl. In Quibuícosá Hilpaniz Pro«

nutum ejus, E(tnealiudtandem quàm

vincià homines duo audaciffimi &

g

tzantillum putredinis,colore illitz, fru-

confceleratiffimi innexi invicem e»

|

ftum ? Omninó,hoceít; eft homo vi-

rant amicitiá, qualis e(fe (olet eorum ;

lis, vermiculus humo fublatus, foz-

quos quidlibet audendi licentia copu-

didus , abomínabilis; homo undique

lavit : fed quámilli fibi invicem cari ,

fqn(

ftercusexudans, — Howo putredo. , €3

é5

tam eos exofus érat Deus. ob blafphes

Jilins bominis. vermis. — Éttamen . pa-

miarum infaniam & protervam affue-

rum effet. iftud 5 nifi effet etiam ho-

tudinem,. quibus , veltanrillum irá

|

mo íummis favoribus à DEO affe-

perciti. minorem habebant rationem.

€us, Talis p

rofectó eft , quisquis

Corporis Dei, & Sanguinis, ipforum

Chriftianus e, | Quareanimum ad-

causá profufi, quàm ccni, quod pedi.-

Vertite , annon impictas , omnibus

busproculcabant.

uía autem , quí

"E

cjuijdem blafphemis communis , im-

ponit in Caelum os (íuum blafphe-

M (i

muenfum quantum in nobis creícat

mum, omnem Dei reverentiam exue

animi ingratiffimi au&arío ! ( Ma-

endo , multó magis , Ptopherá re-

hometi aliquis , fi Idolorum cultor

fte , ejusetiam lingua tran(it in terra,

barbarus , Deum blafphemet , vide-

homines contemptim irritando ,, affle

3

tur id,noftráloquendi ratione , Deus

bo ifti infelices ac execrati , graví

fetre. ac tolerare poffe ; 6 ivimicus

rixáipfos interacaliosexortà, vulnes

Pf; $54

|

EL

