ar. 6,

redigitur,aut quia Íenie aggravatur,

cam, Quomodo cicatricem obdue

" qül

cetis plagis. Superbig, Ambitionis »

j

Avarüs conttácüm lucra procedunt,

Vindidte, Cru'cïelïitatis) in pa

uperes,

»

rapacior eyadit, äd—l moduin Hïuminis u

- Libi-

[e

. Aaa2

.

DISCURSUS 'chs.x MUS rs:Exms. :

Libid

inís, '.D?cffc*)—!xütianïs,f Galz! Im-

etiam velimusdicere ; quód audíant

á

poffibileid mihi videiur, càm hujus-

quidem bene, at in animo contra

&

verfluum

j

modi plagis reparandis íu

Przdicatorem, ceu nimis. fimplicem,

E

Allad multatum facultatum alimen-

aut bonailla, cua ipü aut non cu-

"u

tumfubtrahideberet , quód illi ta-

rant,aut non intelligunt, equó ma-

lüm

EZ,EC;):( *

men'novis femper. acceifionibus au-

£is extollentem murmurent. Ira Pha-

fioi

gere contendunt. — 44gue nutriernnt

21

rifzi,quía Avari erant, pro eo, quód

d

MA , a'e'a]j]" 45 exaltavitsllum, Su pet-

verbis'Chriltimoverentur, eum de-

oA

Lut. 36,

tidebant.

s

abundans Hydropici iftius humor o-

"ndiebant autem omm

14-.

(l

.h&c Pbar

t

mne genus Ícelerum fover; & abyffus

hn

illa infatiabilis Cupidítatis modum

debautillum.

f[&i,qui :.en?nt dvari, 465 ,-df-rfi.

*

fuppeditat, quo quaü-(cum honore &

XV, Propterea foi'i*jamïCcnf&*ffa-

!

veli

gloría peccet.

tio maledicta hzc radix evelleada re-

lii

XIV. Hac ip

(a perniciofa 'ha'öitrtï-

Alinguitur, Sedanimo ftudio(o Ava-

Vi

do,quz Avarum ob morbi fai dif-

ti eosinquirunt'Confe(larios ,& Ani-

(Q

ficultatem reddit incurabilem, ex eo

mi Medicos , qui eosnon turbent,

n

eiiam capirereddit infanabilem, quód

l

aut illis religionem incutiant; imó

"

M, mmï

Medicum aut non adarittat , aur ad-

non aliis (ecredunt , nifi qui pulvil-

! 23

ET

miffo non obediat,

Haujusmodi z-

loseorum humeris fupponunt , ut. eà

r

.groras.in&*ni:ïs opus habeiet horta-

fuaviis fuisialisindermifcant, Quód

M

tionibus, quibus ad rerum czleftium

i prter. opinionem in Medicum

!

de(derium , & terrenarum contem-

prudentem incidant, qui quietem ad-

li

€ó noxiam difturbet, & abíolutionem

um inflammaretut.. Hic tamen, qui

f

ncg'oiia.tiombus implicitus,& rei au-

fenegatutum comminetur , (i (om-

4

gt

cendag intentuseft, nunquam (fuppe-

üum iftum ínum non

ilico excu-

fd

tere ibl tempusarbitratur , quo cum

tiant5 & inrerimEleemo(yuas in. &-

vl

alijs audiendo verbo Dei interit ; ímà

vatitie remedium & aliorum ícele-

Wi

càm. intereft, illud non audir, :Si

rum expiadonem pralcribat, mafti

Q1

hocipforempore, quoad vosé pul.

omnino ab exhomolegeterío diíces

dunt, Confeffarium , ut cfficij ne-

b«

pito declamo, magnus quis camulcüs

^ p

excitaretur ín Ecciefia , declamantem

fcium , miniméque benignum accu-

n

r

me non percipieus, fermoni inter-

fant, necunquam ampliüs ad eundem

revertuntur; quemadmodum Tuve-

gt

effstis, fermocinantem non intelli-

h

geretis. Itaanimabus iftis accidit ,

nis qwidam Princeps fecit , qui, cüm Lur, 18i

pri

qua& degocijs-tär-renis funt immerízs

à Chrifto audiffet, emnia fua fibi re-

etiam cüm cencioni affiftunt , tantus

din

linquenda & donanda pauperibus, 6

cogitationum, ac folicitudinum ftre-

thefaurumincelo vellet, utuc opi-

tün

.fi

i

itus earundem cor obfider , ut eciam

busfuis magis zftimabilem , abist sri-

cüm audiunt, verbum Dei non au-

tier

JHis, & porró nonrediir, quidquam in-

diant : «4udisentes non. andiunts nifi

terrogatuürus; non quód alioquin non

P

Q

: —e[fet

m

AX

2

n

Q

5

zäïïeff:aä'ävirmc&mï;gir

openíus, ur qui à

t

0nttà

publicá cattigatum, poft ;prxo*?ffcf(þ

juven:ute (ua omaía decem Dei prz-

nem e patrla, poft annoscomplures ia

m

cepcafedulus oblervárit: Qmzia bac

d]«

tran(tris exactos,denuo tamen . furari

enu[todvvi à juventute mea: (ed . fo-

» perrexerint; utadeó manifeftum ífir,

)

Jüm quód effst dives, & pingue patri-

quó4 fi etiam & furcá pependiffent,

[

monium obtinerets abiarifisz erat

ad vitam fabinde revocati , etiam à

quid

æemy;*-f&q&an: annitas paffeffiones. —.Ex

— farca & quafi cum fane in collo ad-

| 'd""luz. [

quoipío argumentum umite , qu&

futta quoquefuiffent redituri, lTíque

M

falutis (pesiiliscemaneat,qui affc&um

. adeó peffima hzcradixin corde falfis -

huncábi imperare permittunt eà. u-

bonisfafcinato,firmas radices agit,

que, at etiam modisnon licitis ditarí

necquidquam pen(i habet , dum ali--

ii

velint?. Sidequocunque divíwe ,non

quid denuo rapere licéat, ppre- jopam,

(

fu&tantim induftriá facto ,fed in .di.

- beuderuz

TTR

E

uüï»æzägcææ ; 8 s

l;n;:ma:;- , 6.

vitijs etiam ^ nato ,.tantus e(t cimor

TéUverli.

Áni«

Xv

coacipiendus ;; mihi cercé tam facilé

fE&Xzil:-gzxz'*s::ire&riänm, '-qtiid-'lf':;-

eit,

-,üQD?fOf.Gt,g (P&LHfGVQDe: Cüm 1Pfe DO'

- IMayc.-

tionem.redderepoffit, cur $, Paulus.-

m

.mious alfetat : Quàrm difrclle, qui p

Apoftolus, A varitiam,Idololatríam in»

Vi*

Ü

X0,.2 5,.

unias bacent.im regnam. dDes 4ntroi-

digitárit? Zdolirum fervius. Àn -QuiaJEP 'S.ï.

T

€5513 quàm dfliculter ill1 (alutis fi-

Avarus Idololattis fimilise(t, cidem

i

€ut cempores, qui mulra potlident&

materiz calcum ac venerationem ex-

m

ipíià bouis fuis. multis potfidentur!

hibendo,geminis nimirum illís me-

24l

Profe&ó Dei manu & | efficaci illius

. tallis,que majorí in pretio habentur ?

onet

Gratià opus :e(t , qua ficut czleíte

[ott«

drgentum [uum C3 aurum fuum j

fece-.

ie)

/fe, 8.4:

qüoddam oleumhoícein Polypos ef-

runt fibiidola, ut zetertrent , autquia.

tite

tufum,eos à dile&o fibi (cepulo di-

facultates fuas. prímo. loco habet ,

"

vellat; alia ratione. veiba hominum

quas ut confervec& sugeat, ijs aff: &i-

(cele

erant fiae viribus; nou privatim,

busut profequitur,quos foliDeicultul:

nad

e

P

cs

non publicd horcando, non proteftan-

mpendere deberet

Qammw.zwf

Reme ï*;

ii

do quidquam proficietur, remediis.

ruu vtritatem Dei inmendacinm, &

271

254

,ä; n

*En*ql. :

omnibusin irrltum cadentibus:

colwerunt. lta mihi per(uadeo , nam

3 fs

p

aurum diligit , mon jufisficabitur: À-

Ífirem momeunris fuislibramus, tribus -

ii

phorimus cít Medici, qui non fallit,

potifimüm a&ionibus peculiaziter

u

Fures repeiti funt, qui cüm veniá

demonftramus;quód Deum nofttum..

CäM, ;"yz,rxïi* "

priorum criminum factà é carceribus.

ac Dominum agnofcamus : nimírum.

I'R' !

dimffi effenr, mox ad.. geníum redie-

Fide,omnis äb«ipfo.-beätka*;is Spe, &

T

runt, folertiüs, quàm antea. unquam,

Amorefupra omne bonum poffibile.

opi-

'»fa'.uzant.cs,Q Quin imà eadem expe.

jam Avari Sectam . velut aliquam &

r

Eien

$tíam decuit , quód poft vir-

ipfi conftituunt, facrilepgam pland &

T

gnu

oublicum fupplicioam , poft

impiíam: hanc inprimis ipfi produnt

€co

non

*"to infertum :X infamiá

fide, quam habent nefarià ; dum

It

Ayra'a 3

plus

*

-

r

$74

.' PISCURSUS ijGE'siMu's»"sEX'rüs; ,

Hil

uf

. plus credunt opibus fuis , quàm Deo ,

neício quod ?fympcd;ma nihil

minàs

1

non dubitantes, quin fi Deo fervierinc

opinantem . oppreflit , extinxitque,

Vi

anulta confeftim . defütura (int ; cüm

Movit tam repentina mors agnatos

nullius rei ínopiam metuant, dummo-

hominis, ut corpus demortui (ecari

Itj

dóattendantítrenu? ad rem facien-

juberent , ad caufam malí tam fubita»

N li 12.;: t

neí ínveftigandam. — Jamque. aperto

dam augendämqqe', /Éandem fe&am

^ N

-"pesmanifeftat , quam magis in di-

corpore ícrutabantur viícera, cüm

x

vitiisfuis, quàm auxilio divino fuu-

magna admiratione perculfi cor de-

In

é(le animadvertunt.

Cüm tamen

dant; unde fibi ipfis fufficere víden-

P

tur, nihilà Deo fe accepi(fe atbitran-

neminem fügíat , cor velur primum

(

te$ ; haud alíter, ac (i Dei providen-

lap.dem etfe, quem natura fundanda

D

tianullam inrebus humanis admini-

hominis fabtice foleat ponere, & qué-

C

-ftrandis partem haberet, ^ Denique

admodum hoc prireum eft , quod vi-

(

apertum ejus fecta/ indicium prabet

vit, ita fole: 6(?6'ul:i:*num,,qu0:d emo-

fi

ritür. Sed quidquid fit , cor cunc

infernalis quidam Amor , quoardent

u

adaugenda íua lucra , ea tanquam

inter vifcera zepercum non eft.. Pauló

u

bonum füpremum , fupercalefte , ac

tamen póít, cüm arcam are gravem

)

: led contineat omne . bonum, dili-

apetritent, ad opesrelidtss Ínter hztree

desdividundas, ecce cor humanum

gendo, parati pro quocunque opum

iuarum augmento divioz amicitiz

intec Draconis horridi ungues , quí

renunciare,

Ita eft, ncgaïi non po-

illud nonuno loco lacerabat , confpi-

tcít, ex omnibus hifce capitibus Ava-

cantur. Autoniti retró. gradui fee

:us omnino juftiffimé ldololatriz tl-

runt; cüm audiant; Draconem hu-

'sulo compellatur.

Egoaurem infu-

maná voce loquentem: Hoc auruüm

inquit, & hoc argentum eft preium

perexiftimo, qïüöd.- hunc ipfum titu-

lum mereatur ob. fingulatem illam

illud, quo Amicus ifte meus cor. fu-

difficultatem , quam in corrigendo

um mihivendidit, unde ego, tan-

quam ejus Dominus, de illo quod lu-

hoc vitio Avarus experitur, ita ut tan-

tzoperzres(t, bomínem lucris ín-

bet ftatuere, & eofrui poffum. — Ecce

E

tentümreducere ad. femitam falutis;

Opuni Idololatram ! qui pecunias fu-

r omniaamando ibi cor fuum ha-

ac eum, qui Idola ha&tenus coluit, ad

veram R.eligionem ample&endam in-

bebar, ubi theíaurum habui: Ui dÀàdi H

ä

ducere, — Miraculisopus cft, non ali-

tbe[anrus veller eff, 1b1 C cor. ueffrum

34

erit: & ne inde avelieretur. , non

ter, quàm fi primófides animo ejus-

modi hominis effet Inferenda,

horrüirin przdam illud cédere Dia-

XVil. Euclio qui dam admodum

bolo, cüm tanió rectiüs . illud Deo

Collei,u 9 PUlentus, cüim opes magnas colle-

confecrare .pomiüet. Sed íra fieri

Avarit, gillet, idagebat unicé, uc fuisillasufi-

amat,

Avaraüs etiamin hoc Idolo-

bus refervater, de aliena inopia fub-

laram vult amularí, quód anima

rationem; zqué ac ille, non- habeat.

Jevanda m'hil'genigus— folicitus,. Hung

Hie,

l

t

DE TURPITUDINE A'V'ARIT[A&

$7f

- Hic, alt de:lie Eccie(na&xcus ; Q* ani-

filijeftis, Hzredes cxli , coharedes

lus

Ecdt,

emam [nam venalem babet , guamaw 2

(

]E(uChn&i , atque. ideo neque ter«

lt

IQ2

Vita [eaprojecitintuma [na..

ram , neque quídquid bonoram ter-

Cleifh

10s

XVHI.

ram fapit, adorare debetis fed gene. ,.

Atl

Quis ígitur non timcbrt

inimicum buncpotentiffimum ? ide-

rofo pede . calcate :

Didici terraW a4oo.

Ia

saleare, uonaderare : vox(it omnium eiz, ad

ï'*æ* 12ste C cavete ab ommi avavitia : verba.

10

19

Serió

Chriftianorum excel lfam fuam digni. Gent, ,

um

Chrifti fant s?ud $. Lucam.-

Ferre

tatem ante oculcs habentium, .

de.

aperite ocuios , nolite vobis ipfis

. Imponere, Noneft Prudentía, non

non poffant Venatores , quód Ele-

ieli

phanu dentesíuos ebumeos &c can-

Providentiailla, que A&nima vos ve-

m

(trz facit oblivifci, & Binis, ad finemà

didos in eruenda. ex fordibus efca,

ia

immundorum inftar an imalium, con-

Deo condiii e&is :

Paffio quæäam

Pzer. io

fumant,

Qws:gzw&f&rat, Chriftia-

u

| caca eft, que cor vettrum occ upac,

, Hit«

L

COU.FR eoäew ..ïwmcn to animum. of-

norüm Gentem . noba'xfämes & Dei?

ral

no

fuícat, ut. damnumillud non . advet-

capacesanimos fordidis & luteis hifce

It

bonis implere, quales fun; pecuniz ?

tatís, quod vobis imminet , immen-

jlo

Docet quo-

Reimquamus&ahxs , qun non cte-

fum & irreparabile.

dunt. -

n

modo diteícatis ; interim vera vo-

[1]

XX, Fidete Cämwt: ab 0m»i awa

b!süfnul bona eupxt, aut

ad per-

etccandafcelera vosxmpcuando ,qu&

ritia.

Deusjuber,ut ab amore pe-

a;u&

niüi coafultrice Avaritià perpetraffe-

cuniarum vobis attendatíss: Cavete :

l

vosautem contrá exiftimatis , (olum

M

&is nunquam; aut ab a&ionibus phs

t

illum Beatumeffe, & qui magis illas

vos abftrahendo , aberogandis in-

li

quam e!aemefym, folitis. devotio-

amat, & pluribus- abundar.

Quis

n

-nibas, Sacris Concionibus ,

| pio SS,

proin duorum fallitur in. ferendo ja-

Qum

dicle? Deus, anvos? 44ut Chriflus

Mvfteriorum ufu , ahasque atedijs

sfu-

efficaci füimis, quibus non magno ne»

fal!æmr ,aut Mandus. errat. Dxfcnte

tandem accedere vetitati ,

& veram

n

: gccioætcmam faluiem. pai?cns cot-

jlv

fcavm.

in. Vüb

&dem excitare

.

Lj

Non illos

Primumi ztaq ue avaritiz tna-

j

lum ett, viderenon velle, juxta illud,

tanrün

Beatorum numero reponi-

sl

qtïoä am diximus : Oi guarit iow-

te, qui b

is cemporalibus abundant;

Beatnm dixernutpopalum ,cui bac funts ,

r

lemrz, avertit oculum fenm. Primum

th

u

Sed. xllasponus in Beatocum catalogo

O

] Lyeh

igttur etiam r:-nedmm efto, velle vi-

nn

dere.

Fidete.

reponite, qui illa quibusvis alijs vo-

lentibus relinquant: | Zeatss qm po/l

non

XIX; V:äete:gimn äïtOHIIC: Bv-

M

- leGiffimi,tantifperocuíos, neque in

aurum non abüt,

Hoc autem inpri- «c/s

$.

o

hancmfclxcem terramillosita contu.

mis cordi habete, quando cum filijs 5^

veltris etate teneris (ermones mliíce-

hat

qnacítet defigite , perinde £c fi ex

talpatum etíam vos effetisgenece,que

ts , me illis veftrahzcprincipia ita

J

Id

ex Celiafpedu mortem tíment, Dei

infculpaus , uteanon nifi cum ví

dego-

4f

[7

As

U

p

| msäuasusz -v-*icssmus; SEXTUS.-

deponant, Sed pro:eo, quód bono-

bufonis, & non äe&,itïc;popuzïuällff*—

j

rum caducorum aftimationem inge--

ra€ liticum perfequi , donec ipsá im

[vl

neretis, cum Seniore Tobia dicitez

—

períecutioae, pre ceteris crudeli, - vi-

f

Pauperem quidem vitam geriinu: , fed.

tamin.Marifuo Rubro ponderet, — Ex

V0:

mulia. bona habebimus , fi. timuerimus

quo aperté ibtelligimus ,,— quantum:

ia

(üt

Desmm, iln. prefentiarum ,. Ó. mei

nobísab Avaritia timere ac cavere dee

u

filij,, opes magnas non - poffidemus ,

beamus ; etenim fi in corde noftro

m

fed imere Deum,ei obedite , illum.

radices éegerit , illüdque polffederit ,

colite, Animz veftrz (alatem. inter

Q

reddet. illud.'incorrigibile ac infenfi-

primascuras, atquean:e. alias omnes

bile : ac infenfibile quidemad Dei be-

enju

tenete, nec dubitate ullatenus ;; Deus.

nefixía, incortigibile autem ad. om»

:

Wi

e!ïeï

vobis providebir, at inhac vita, qua

nem correptionem..

z

j

hu

brevi finemhabebit,fappetant. necef-

XXIIL..

&

Scd, qua ratione difcer-

faria;in. altera, quzfinem habitura

nam,ínquietnon nemo, an in. corde:

E

non.eft,immenfis vos.bonisac divitis

x.;m

meo.Avaritiamtam damnofam alam,,.

atque etiam horroribuscumulabit..

anpociüs curam ac. debir.m fulicítue

el

(is

XXI, Caveteab. omni: Aduaritta ,

dinem, quá; ut capiti, fawilig necef-

WE

g a*

&

tanquamabhoftejurato : ab — emi:

Íizatibus. profpiciendum:

? Non cfü

abilla, quzaliena. appetit s ab;. illa.

i

hoc difficile,zit S. Auzuftinas : Zs- b

n * ï'*"'

W

etíam, quz nimiüm propria amat;. ab:

Les, C cagcupicss t plenus es, . $ fruts;

dz Vérb..

Y

extreriore, abiinteriore s. ab illa, que

morbuiefí, Quomodo üis. narara- Dom.

facunda eft, & in opus prodit, ab illa,

lis hominis(ani, & (itis maligna Hy-

qua olo inaff:&u Gitit :ab. illa,. qua

dropici dignofcuatu: ? Sitis: naiura-

l

Tuftitizadverfatur, ab illa , quz cum

liscongruo hauftu: exinguitur ; mae

Liberalitate pugnat : a omzz:& me-

Í

lingna magis.accenditur. Si bonis.(tas-

méntote, quód S, Paulus Avaros unà

tui x ftro competentibus & ftatu. ipfo»

ü

cum furibus Czlo: excludat: 7Vegze

contenti cftis;, fi Deum: rogotis ,. ne

?

P

p

h

$.. Coye:

Fhres, neque Rapaces; , mea

H

wfz.z:frz'f ;

divitias. & paupertatem vobiís immit-

6s 10,.

z.

Regnum Dei po[fidebunt. Ni

$: di

"

tat; fed congruam: (uftentationem lare

0

culceranima ad Deum redit

bi. au-

giatur . (; moderata quzdam meflis

li

rüm aliquando cupidé fe &

a:perit.

vobis fufficit, próque ea debitas Deo

Gemini Phacaones potenti à Deobra-

k

gratías refertis, certi,. quàd. fi copio-

chio: funtpercuffi alter, quiinftigan-

fior vobis prodeffet , copiofiorem

te libidine Abrihamo. uxorem ra-

P

largiturus fuiffet - ficis eft hominis:

—

puit;: alter, qui lucricausá populum.

fani, quía exfaturatur, — At fi veftra.

lír:eliticum onetibus oppreffit, Ec-

forte non. contenti femper. altiüsa-

ce 'primum víixattigit fl:gellum Dei;

fcendere, & conditionem veftram

cüm illicoadimentem redíit, & mulies

extollere. concupifciis. 5. fi: femper

rem erepramv reftituit ; alter fibiicti-

vtítra

m

mc(f;m.:copibfibgem; & horrea

Ws

4

þQSäm'dgiä animumobfir

avit ,müa:

pkna.

2'—&

^

am

pE rtïïæþfmmwæï AVARITLE, -

[f'

i

$

n

gïena*,&po&'mefï&m annonzcaríta- tur;.

i velint, non modó x'pEv, fedali;

i

quoque,

G, quz cOnggfggämuf,.b ene«

3

Vle

^tem optatís., tit', quzcollegiftis, ma-

| gno pretio divendereliceat: $. finalla:

ficédiftribuant , & ficpoffeffionum

n

vosiangat Pauperum miferatio , fed.

augendarum cupiditaem: ,. quátore

- fümmo erga eos-jure atamini: ; quin:

quentut , tantifper moderentur,.

]e

unquam. fatiseorum fanguine replea-

XXIIL.. idete & cavete , ab omni

m

avaritia: 1. Doctiina hec Chrifti eft ,

mini ;.ite. , praftantem: Medicum:

it,

requiríte: ,. qui vobís medeatur, malé:

voseam exequamíni. Ad'quem effee

Íi-

eniin ,. imó-pe(fiimé: animo eftis atfe-

&um lizc vobisferviateommonitio ,

Qs

|&i. Sitisveltca (itis Avaritizeft,hoc:

uacumeetiam vos dimitto :. M-fultumw

u

Exlí efbHydtopici : Zdbarus gom implebi-

EO fidite: :: przcipuaavaritiz caufa

' $19;

tur pecunids. — Ex fitis hzc non extine-

e(£, maximéin infima plebe, Timor: ,

ele

nitur affundendo,. fed' diminuendo ::

ne ip(is deficiant neceffaria, Nonita z

de

nonaffuadendo opes,(ed diminuendo:

,ääätïmare:yine4wariïiæ;aitrA'p;b&'blüs« "

Ilj

eupidicacem..

Eleemofynis- erogan-

contenti: prefentibus:. — [pfe enins dixit Ht

- dis vos:date. fecundàm conditionem:

non te- deferam: , neque dérelinquam, 9: V*

;

& (tatum veftzum: ,. &illabonaamae

Ut veftti mores avarí non fint, fuffi-

1e difcites, quasver& bona (anc, & bo*

cíat hoc, quod' in: prefendarum vo«

gut, 4

" gum: ficiunt habeacem, & tolli num:

bis Deus largitur , jun&um cum fide

ydvet

.quampoffanr... Oryx fyiveftris quae

ac fiducia fabfidijin futurum;. An:

ye Diff

^ damAfice Beflia eft, qu& nunquam:

- igitur timendum vobis eft, ne D£US

non itit: 5. & tamen: intra. fua. vifcera:

vos: derelinquat: ?? Non ,. non, non

d

talem-liquorem habet: ,. qui: omnem:

etitpoffibile :: sozdéféret;, neque d-

1à

fitim valeatextínguete..—Ita.fe ha--

relinquet - nonde[tret:per Ptoviden--

lr

bent Avaii ; Diftie fünt, quia nec.

tiàm: illam-füamrgeneralem: , quamy

p(w

ratione utuntur,.nec. fide,.. Erbeftia:

getit'erga omneshoinines;. ANon des

ne

j

— fylvettesfünt: ,. quía inimici

totius:, relzauet: pet: Piovidentiam | fpecia-

fite

generis liumiani , dum: defiderant, u:. jem,.qua illos magis fover:

,qui ín fe

lus

omnes:alij ad Íncítas && paupertacem:

confidunt: Etqgidultra petitis ?Su«

Y

er terramprafentibus contenti efto«-

redigantur, fpfiveró feli ditefcant: ::

.E

J

perpetuá fiti flagrant. ,. femper magis:

:

tc: : cümad farura defidecia ve-

J

ac magis opes:accumulandi , cüm ta*

! ftaexcenditís;icalum:

E

: fä(gitgtc;..

nis

m.enf;ithfg-.; (e.!i:ab'ïe-antf;' » quO gxgham

B

n

d*

:

380

If

5

u

(

s

DI-

n

speduuelek — Bbb o

I

r

DISCURSUS VIGESIMUS .SEPTIMUS,

hd

d

Q

al

.DISCURSU S XXVI.

n

li

fet

b

d De Re/fitwtiafzä vei aliena.

De

J

i

£.

Esaliena , anrequam

tatione fieci poreft , at

, qui malé p-of;

ü

!

od

S

C

auferatur ,. fapida

Íe(fa reftituere non vult,falvusfiz, En

u

nl

I

i

-,'7

quedam efca eft ;

primam : fummé difficileeít , & quód

E

SS

2

vt

cüm poffidetur , in

vixunquam auditum fit , ut, qui malé

G

*,. &U

aliena poffidet , velit retituerc;en im-

ls

—X

z

laqueum — mutatut.

d

Ita monet Apofto-

o[fibilitatem alteram,

Atrendite ,

à

i Tip, o lus : Qui

faalznt

divites fieri , incidunt

ut f;lauari horrore perculíi 35 iniquis

in tentati

onem &$ in laqueum Diabolt,

lucris defittatis ; que Pomum vobis

di

A

li

"Cacodzmon , peritus jlle Auceps, e-

portigunt , & Celum auferunt.

e in(diofíz

II,

h

fcam proponit cum illic

e

L

függeftionis ,qua dicit

e

ufer eam

?

IL. Viderinon nemini poffem cem-

D

u

& poftmodum oft«ndit , quód, que

pus perdere, cüm demonftrere aggre-

diot, quód Reftitutio rei alieng (it ad

eícaapparebat, eíca effe definat, &

|

evadat rete

:

*

*

fiquidem cüm anima

falutem neceffaria, Át nonperdo :

cüm multerum hoc tempore Chriftia-

Íncauta, (uzque nobilitatis condicio-

nemoblita ad terram fe demittit , ac

norum ígnorantia demonftrationem

illicis ad furandum invitantibus con-

veritatis hnjus, quz omnibus cetero-

quin deberet effe notiffima , omnino

fentit , illico Cacodzmon eam pre-

^

hendit , eámque ita tenacítet [iringit. j

extroqueat, Non defunt

$.

qui fibi

r

Í

utnecvivam , hec mortuam dimitat,

perfuadeant, Reftitutionem effe paz-

a

Non vivam, cüm eam ob culpam

nitentíiam à Confeffario injun&am ,

Í

Y

contracam habeat ín poteftates non

atque adcóín Confeffariieffe potefta-

*

te , illam diminuere, dividere , ac

mortuam

5

utpote in quam damna-

tioni fubje&am longé plus juris ha-

omnino tollere. Non ita fe tes ha-

l

beat. Omifetumigitur Chrifianum

bet, Refitutio a&us quidam indi-

fpenfabilis Taftitiz cft, lege Dei ptz-

illum , qui ad inítarftulte avicule

amore rei alienz inefcatur , & aliena

cepta ,ut peream íinjutiz proximo íl- $, T7. s,

late refarciantur.

Ex hoc facilé in- 2 4-6*

rapien

di cupidine attractus fe laqueis

LT

-iüduic ! Confideroeg

o Animam il-

notefcunt. rationes, quibas Impulfas

1j

d

lius geminà quafi impoffibilitate in-

Deus przcepit ablata reítitui.Süntque

If

duz przcipuz 5 una Amor, quo Deus

volütam , qua magnum mihi horro-

WIJII [

rem incutiune — Uná, qua abfouté

in Tuftitiam fertur; altera Amor; quo

homipcm* compk&itur,

taliseft,alterá qua mo'.ralit'er; Nulla

lll.'m-

&

,/—'"&

z

-

E RESITUTIONE REI ALIENJE, -

372

—

: *"!Fl'ï..ïïinprïmis»&mor Jaítítiz facit ,

mni modo vult proximo fuoinferre ,

w DEUS reftiturtionem pracipiar.

quod fibi àproximo inferrí damnum

Quid enim aliud facit , quiinrem

non tolerat , vult, utomnes alijilla. ,

alienam involac;nifi, quód pulchrum

quz poffider,inta&ta relinquant ; ipfe

—

rérum ordinem inverrat ? Quando

autem , quz alij poffident , invadit,

3.

Deusín ptomulgatione legis fuz fur-

Quis igitur fatis explícet , quot &

n

tuay vetuit $ ZVon fartumfacies: fta-

quanua dilfidia ac difcordias nullo

non die ithzc ordinis peftu:rbatiu

En

tüit , ut eodem ipfo tempore Creatu-

ra fuo. Legislatori fübjecta , Proximo

generet 5 quantum ifthac capiditate

^

lt

verà fuo-conjuncta effet atque unita. 5

Divina ac humana jutaperturbentur *

fit hac cupiditate , ut aurum Dei loco

ing

Legslatorí quidem fubjecta per obe-

dientiam , Proximo veró unita per

habeatur , ameturaccolatur , eique

i

6

!s

€hatitarem, — Jam bonum iftum oc-

ebediatur plus , quàm i i Creatorí,

Hec integrarum familiarum pacem

]bit

dineminiqué fubvertit, qui rem non

(uam vuk fuam ficere, — Quod pri-

evertit ; Quierem Regnis, tori Uni-

Remota , ,.

C^2

mumattiner , ürique Deusfapremus

verío concordiam . collitr,

rerumomnium Domínus eft , quife-

Ja[Hitia quid funt Regna, nf publica la- j , , 4

)m'

fs

cundum liberrimam: voluncatem: eas

frocinía ? Quapropter qu& ratione Cjv, c. 42

(

& binc & illi , prout liber, diftribuit?

poterat Deus , re&i otdinisamantiffi-

Ananohner

[

o

o qui pro-arbitrlo fuo de

mus , perturbationem hanc Gine re-

M

iliis , etíamaà Deo vetitis bonis difpo-

medio permitrete ? nonpoterat t at-

Ht«

)u

nit , (ib! valt arrogare jus& Domiti-

que ideo poftquam preceptum de

umbonorum , quodfolius Dei eft ?

nonfarando dedít , fatim fubjecit al-

j

Hoc au:em eft fapremam vellejurís-

teram ejufdem precepti partem , quà

jifid

voluit abalta reftitui. : quafi dicat 5 fs

[

j

di&ionem türbare , audaciffimo pror-

füus molimiae; & Pominium dire&um

quando puaichs-rtimum hunc ordi-

"

fibi atrogare contra fopremi Domini

nem intezverteritis, res füolococone

m

fe(tim. reponite £ reddite , que [unt

d

voluntstem, — Quod. aciner. fecun-

dum .quis nes videt, quód qui alie-

Cefaris Cofari , €4 qua [(unt Dei , Deo..

K

na rapit, illico à fuo proximo avella-

LÀ

Oftendite ac demonftrate , quód Do-

lr

tut

»

quemtamen ipfr.& natura, &

minum me agnofcaris. reftituendo M

m(il'*

Gratia, quantum fieri poteft ,. ar&ti(fi-

Dominum me negáítis auferendo.

rA

méunitum volünr

?:,

9

Alteri-ne fece-

l, .W l

Vínculum illud charitatis redintegra-

"n

ri$ , quod non vis fa&umtibi , aiít

te quod abrupiftis , cüm proximo ve«

pl

e.

h

lex nztuté cordibus noftels infcripta:

ftcoeam . ínjuriam intuliftis

»

" quam

J

u

.ïïïs-ææ

16.

Quod ab alio. odevis fievi tibi , vide

ab illo zquo animonon faftinniffetis. nom. 1 ?

qUC

metualiquando alters facias, Proutvnule

Reddite omnibus debita..— Ecce igitux

7^

1

É äut.oä.

"tisyut faclant olis bomines,£4 V05 faCi-

primum motívum Legis , cüm refti-

i

C geillis fimnlier. Ettamen homorapax

rutionem pracipic , Amorem boní

aq'tcïlï:

I

neglectis his: tam fonoris vocibus o«

Qrdi-niz;s ;

qqi Dwg;deä femper

2

£al

-

580

DISCURSUS IG E.sm.üsä SEPTIMUS,

. fuit, utin omnifuoopere mirabiliter

num (fuaram ftatum:reftiruatur ;, ex

&q

quoinjifté e(& deturborus, — Is plané.

kl

li

eum demonftraret ac palamfaceret :

Dto[uht. , ordinata [unt.

expertus facit belli Dux ,:äüi propa-

PC:

Roma3 Que à.

Áiitt

lo

AW

Altetum Legis hujus ..iïfzoti-

gnaculo ;gemino locum anagui mo-

menticingit,ut , cim primum ab ho-

IDsU

sumeft Amor , quo Deus ín homines

Yertur, Facithic , ut.Deusquafimi-

ae?füeält expugn atuün:s a'it-cni.m /QB us

mu!;

U

litarem .-cu-ïtodiam ad omnes noftras

dem impetus reratdecac . infringat.

; VG; QBGP:»OP[C[ »gui&kunguam Cree

Eu

poffeffiones

ponat , ur nequis eas in-

vadat. XCüm Generalis anilitiz Pra-

det ,. quód:Lex tam rationabilis ,dta-

WE

fectus domui cuicunque tandem , fe-

bilitain amore , quo Deuszquitatem

Sang

iprofequitur , 'fundatain amore squo

iil

curitatem .pollicetur, vz militi, qui

temerario auífu eam fpoliace.non ve-

erga.hominem :afficitur , ingratiam

tec

reur. Deusigitur fua auroritate ,

Avarítiz /fit iámmutanda ? nequa-

jud

quam íd fiec , fperacinon poteftun-

I*bx

ip(emetfe bonorum. proximi noftcí

cuftodem conftituit , ac feveriffimé

quam ,ORnulla ratione, illa ipfa ini-

ib

vetuit, ne.quis rem alienam , ut fuam

:qua lucra autibus poffidentium nug-

m

quam non acclamant : Aedde 4uod

l alu

ufurper, Et videte ,quàm folicité id

fecerit / Ex decem praceptis , quibus

debes. . Rhedde;redde;nec modus eft.,

W

Ury N

DEUS voluntatem & beneplacitum

quoadfilendumcomponantur. .Ab-Swr,s.

4dii

ftulit San&o Medardo.quis bovem , if-mf

füum manifeftavit , folummodoó tria

[

ïw« m

ftatuit ; -f"quibusöbi*igaticncm.däyino

ad cujus.collum nola appeufa erat ,

4

H

ut mos'fert. "Sequébarur furem be-

Nomini fuó .debitam nobis propo-

(uit ; omniaautem reliqua feprem in

ftía adufqueftabulum 5 hoc .ubi ia-

l

favorem proximi , quibus.illigraves

grelfa eft , nolafine ceffatione perfo-

Ó

Dabat , itaut ingruente no&e Ne-

li

effep

tahiberemur,tulit : adeó com-

moda nofltra cordi fi

bi *hahcr.) '».Dc-

quam prodi metuens continuo illo

Ü

monftrat certà. , quod

am modo no-

fono,fcnonolamfarciret. — Sed.quis

h

€crederet ? nola fonare , ut ante ,

ftra fe fuis .,pr.æif'crte,.: fiquidem at-

centiüs quafi noftris Invigilare utilita-

perrexit , unde eam collobovis avul-

D

tibus videtur, quàm fuo cultul , licét

fam interram depofuit , fed & buümi

M

nonquievitfonorum es. Ergo inar-

l

Divino, :/Quodíi poftmodum Leges

iftz , tam amabiles , contemptui :ha-

cam reclufit 5 at necin arcaà fonoe-

beantur ,adeó ut non obftante divina

derido ceffavit campanula.

Qua re

——— 'TPBRÜGRÜ

[

fur attonitus bovem ad virum San-

prohibitio

nemanifefta , Proximusbo-

norum -

fuorum ^ dntertrimentum

&um creduxit, & nola illico conti-

a

quoddam patíatur , fubjungicDeus

lmaginemini vobis igitur

omnem rem injufté à quocunque

alterum .quoddam precepuim , quah

ad fulciendum , & denuo erigendum

pattam hujusmodi fonum edere , qui»

[]

fi autibus corpori non percipiatur ,

;prli'üs

3

. vültque , ur damnum tef(ar-

in eum poffeffio-

U.

clatur , ac pro'xfiyxlnus

in animiger;& au'ribus :alcu-;n-;fönaibi

&

L

MM LeecaemME - " EOE 7 7 o

E RE

[

DF RESTiTUTFONE IREI äLIENA:

7381

æräszs alius: modass ram-

(& qmäamä

culum:non if ad zz(the mortem-ob-.

11

""üiäü TRU ïvä'...n,üui aC Fïf'gä! *on: &1

äxget renecetur nib.log

minus iua daebi-

Rom-

2

iperett , quam aä**aïüïüäü integra i e-

:tà chpunge ;e, cüm vineuluai reftitu-

Pl

iU

3fitutio. iinus, -quàm ablacumtüt ,

'tionis ficanfolübile ac.inextricabile ,

n

iDeusnon admittir. Inddlgentiz pro-

'& forcius etíam , quàm utcmortis ip-

ïubnæz iad:cantur, Gra-

fius beachia ilií: wmpenda (utficiant:

w

mu g entür

iz

ac Lvæif* alij gODCödäD?U:ro pere*

/Confiderate igitur , -quibus vinculis

[6o

amittec qmd n D» eus Sacerdorum.mas-

animám ve(tram. con&rmgans ,cüm

id*

dibus eamfacultatem ,ut Sacratiffimi

aliena bonainiquée, attreatis.

án :gii

Yos n:l;öHQIZKQ CQFS&![&MUS ,utaurre-

em

Sangu:rzs foi thefauros ä:fpemant *

.arbirrós illos faciet fuarum mercium

ftituere , aur eteroum: pwxrenece(ïe

o

af

preciouüim ram , plenipo 'tentiarios

fitz

iraur ab hac neceffitate eeimo vos

Tud:ces conft cuet ,

q*li cum PGCC&[O-

po!ï'x eximese 4 pixcer: ünam reftitu-

W

Uäuï

()-ï

w U

ul

rmanfædæ&

n:ur $ .GCinjürias

endi u.ngozcnc:am » quo- cafu per fe

&;bx illatas wmmtant 1 damnatamen

m'

laqueus rampitur. ,

- quin dlius -quis-

ml

piam manum admovcat.

Laquem

proximo illata ., aut (at:s&&mnem

7

daltein , quim4 ;ro ljs pmxunm poteft

contritus éff, æ nos liberati[ummus :Auchf, vvs,

3Te

Z

*CXlgtïä , eorum m»nmüs TtGi'l 'COm-

utdícam meliis,hoccafu laqueus non-

$ TZ*Om.

rampirar, fed laxatur :

.X?W;ü-

l*'&ïtütg

"Merbu, air S,'Thomss ,penes

fiquidem ves

4

Sacerdotem non éft arbircium in fa-

n

U y d.

libetos: dimittit , quamd:u hec impo-

Exsfa&mnem 'homiui :preftandam .,

tentia: manet , nonultra; hezcenim

lLa

4

bt

:cüm non fit vicarius IProximi , "fed [o-

'übi ceffaverit , redit inevit£bilis ne«

ceffitas. :aut

Rcüxtucwms

facien-

m

— liasDei:& ficfi Deo certam quandam

de , aut (fubeundz -damnationis,

t

g»:mm»a»rmm æmmmam "Óute: DiOïING *

flis;Sacerdos hac vos pron*:iïlune po»

Cor& quamacmque (alutis amedia

Ne

tetit liberare , aut- ommno diípen-

attípueritis, labores exhiauferitis ,dbs-

ilo

" fando,aut inopus minüsgravecom-

que Reftituiione actum agitis, -

Ad

qüli

i

mucmdo , at cüm cjaícemodi fum-

cu;us reí veritatem me!ms pentpren»

;mam "Proximo veflto deberis ,nulla

dam, obíetvarevos velim, quomodo

w.nl-

/"Sacerdoti.in hanc rem: twndam pote-

abeque Reftiturdioneprecipna duofa-

Ti

ftase(t ;oportet reddere :

redde quod

latis remedia , 'Oratio & S$. Sacm-

j4le

debes,.

menta in írritum cadant.

Imó ipfa-mors , quz ftcictif.

ot

'VI. Hominem ante oculos- mentf*

j

fimüm Matmrfom; vinculum tollit ,

tantz virturis:non eft ,

"utetiam hoc

veflrz ftatuite ,-qui cem alienam abs-

T

alterum Reftitürionis vaieat ábrum-

'que reftituendi voluntate "poffideat,

Iu

Etriam cüm integros dies fandendis

pere.

Undefi quis veft.üm morere-

ff

4

tür, & pottmodum ob Celítiscujus-

precxbus ifnpendem ,nifi ad hunci-

quf

dam mema 21d vx!zm demio cevOC&-

píam finem orationes faasdirigat , ut

us

fetut, nonoblsgaretur porró conjue

fcnlfcec, animl robur, aut refticuendi

[ 4

gem , cui prius :Matrimonio 1un&us

facuhatem '€xoret , nonnxf verba in:

jti

?Cü'

, &tat , retinere,cüm Matrimonij vin-

Bbb 3

332

DISCURSUS VIGESIMUS sfämmïæf

dl

;f& l.!yüventüm fpa—rg,et.

- Cám mul-:iplicdw-

quafi fuggerat , ne Mifericordiam

u

riri.comtiwgfm,mg exaudiam : aivDo-

quo

exhtbear , q.*:.æi;]ïl&kig,m/'hbn obfer-

minus :obíurdefcam ad preces ve-

vat .GLenim-jaditium fine mifericor- S. Au»-

fmg

dem

ftras utut continuas & acumulatas, Et

dia fiet ii , qui non fecit mifericordiam, /eim.

unde ó.Domine tanta tua indiguatlo ?

t (

u

quale judiciusm fi

?

ext vz'/l;',' z gm fecerit e8

PT "m

Ecce rationé: 7Mazus enim vefira fan -

fAbinaml

n

gnine pleza fuzt, hoceft, plena injufti-

VIL Alteram m—»ed&uni ad (alucemy

tíis, plenz oppre(fionibus , plenzPro-

efficaciffimum funi $S. Sacramenta $

lil

ximorum veftrorum fudoribus & an-

pecaliarirer illud. Posnitentiz , quod:

Cn

n

guftiis ; utiex ipfis Prophetz verbis e-

ef& lavacrum nünquam non ápercum

ruituz ,' quibus modum prazícribit ,

ad animas fordibus purgandas, - For? zacb,

chu

Mo

quo precespoflinrefficacesreddi. — Et

