fegeffir , exiftimolibentiuseum Qon

vocato , qui Deoipfi xqualis eít

tribus-dunraxathoris, ut modó , (ed

pro nobíis peroremus,

1

;vo-cg

n0s*

Oomnibus deinceps íeculis ad .finem

. XV, SiipfaDeiParens Czlo delas

gnqüc

ndert«

ufque Mundi, perfevecaturum fuiffe,

píailium pro vobis fapplex intezpel-

quem

ferolié Ctucis ligno pendulum;ut fua.

laret , quantum fpei in ejusmodi pre»

tum- femper & lacrymarum & (an-

cibus reponeretis? Et tamen nonDET

us

(icits

guinis vocibus peteret non falutem

Parens, led DEUS ipfe, ipfum Ver-

nmodónoftram , fed media plané o-

dul

bum, humaná veftitum | carne, Ad-

*

vocatus nofter effe vulc,& minus be-

trih

jie n

moia , qua illi :*Eün*(cqueiï;d,æ' m&"gïï

fuiflentprofutura. Verüm quia id

ne detrebus noftris adhuc. fperemus?

1(][13!!1

; L05

nequeneceffarium, heque conveniens

Quid randem divina Mifgratio Chri-

€rat , (peGatisiis finibus, quos Di.

fti Innocentig .negareé poteric ?

g^

fugi*

Alphonfus Albuqutrchias celebre

i,

y)i—in/; fibi proyidentia prafixerat , id.

e

?

j

Ín

.

X

r

174

: »DISCULRSQS DUODECIMUS.

N

J

fitates divin

in Lufitanorum Annalibus nomen ,

k

l

das.

& Mifcratoni pgnggæ.

f

ob illuftres , quibus de Barbaris in

Indiá ttiumphavit, vi&orías , dum

. XVL Diffiterinon p-ofï"unïus;q

?

omníi füá cum claffe prefenti ia exítij

Divina quoque Juftitia multum Ín

diícrimine verfabatur, ventisacmari

|

hoc negotiohabeat quod agat, qu&

atrociter fzvientibus , felici conülio

dum nofliís é manibus accipit donum

O/m j j

uttaque manu innocenrem. pueralum

tàm pretiofum ,

debet ipía quxo-

(itió, g.* Í

i, 4

complexus, qui tum forté in naviade-

que cum diviná Mifericoftià ratas

tat, cxlum vecsüs fufäuliï? & (rnos

[

habere , . & fuà velut manu fignate Dessa.

ajebat, gravibus obftri&ti peccatisad

peiitiones noftras, Omnibus Legi« 10. 27

at hic

pensstnerító depofcimur ,

bus,non humanis minüs,quàm divinis, & ^ 16

[

parvulus certé noxe omnis expers elt.

vetitum cft graviter cun&tis Judicibus, & ' ^

|

Parceigitur, Ó Deus , & totnocenci-

acceptate munera, etíiilli, de quorum

bus unius inhocentis amore

vitam

caulis difcepratur, aut qui accufati

Y

ferva,

Quis cerederet? adcó . gratus

funt, fponte ipíi fnà ea offerant : nec

ü

irato DEO innocentisinfantul

i afpe-

enim, ipfo Deo affirmante , tanrtüm

Í

&us. fuit

; Uütmate pofito furore

JMunera excacantoculos Sapientum; fed

Á

imminentis jamjam mortis hoirorem

E mitazt verba fæjfa-fzm, Ájunt quí»

fubitá ingenique ve&orum latitiá

dem vulgó; ferro domariomnia: fed

mutaret..— Quid jam patatís fa&urum

rectius diceretur, omnía domaiiAuro:

ä

Patremateimum ,^— quandoSacerdo-

necenim ulla bilanxtam re&ta, ut non

tes, confecratam attolleates hoftiam,

eam in partem inclinet, in qua aurum

faiinnocentiam & puritatem Elii. illi

ponitur.

Quod fi itaeft , quomo-

S

oftendunt ? Quemodo tranquilli-

do non etiam Divina fuftitía mutabit

tatem ac malaciam negare — poerit

fententias vel imaximé ad tigorem

]

æCmpeüm&us . q*u.jöus,'a&am-uï? O-

exactas, dum dona noftra ac. munera

pem ac fubfidium neceffitatibus, quas

in Altari recipit? Non dicam qui-

proponimus, illo maxime tempore,

dem, quódipíaquoque exccecetur ;

quo innocentiffimus hic Filius non

cüm fitipfa Sapientia, in quam mi«-

tacet , ut ille. Albuquerchii , — fed

nàs, quàmin Solem, quidquam ca-

precibuspoftrris fuasjungit, & hu-

liginls caderepoteft ; dicam ramen ,

mili ac — venerabundo geftu omne

quód donis his indudia aliter fentite,

nobis bonum expofcit ? Negatí non

aliter judicare incipiar, & ' ipfa quo-

poteft, fi recté S. Toannes Chiyfo-

que, collatàcum Mifericordiá ope-

:

rà , etíitam ceteroquín. zquiratís

ftomus fenfit , quin Sacrificil tempus

[

fit rempus Miferationum , & quin

ftudiosáomne in nos bonorum ge-

illud exípe&ent tam Caleftes Genii,

nus conferre cogítet, AMgzeramutant

quàm alii Advocetineftri Beati. Czli-

J

verba juflorum, Et. veró reputare

tes,tanquam oceafionem longé oppor-

apimo, qualia fint, que ipfi offerimus

GP:

l

míe

tuniffimá ad noftras :nifgff&s àc necef-

æuþüffaä Qifq;qus ipi Deum hu

lia-

EEE

—

s D?E'*SWCüSSïMQ MISSA£ SACRIFICIO.

avf

äï.anäsc , pro omaibus noftris deli&is

: ïïaf:-ütg;þfferimas munus, quod ip(à S.

Heäïa 70

m'en-ä

—— 1ncteatà Triade niàilo inferius eft: ün-

intercedendo : Semper vévens ad inter-

27

E

- deplusdamus DEO Miffe. factificio

pellandumpro nobir. Ec dubitabimus ,

D

an velit Celeftis Pater audire voces

tgkuin

litando, quàm petamus noltris pre-

i ln

cibus ; atque adeó mon,apparet,

Sanguinis hujus facratiffimi , càm,

Qu

| quate adt quomodo, dum boneíta

ut facer Vares teftatur, corvorum

Pf & 4.—5&-

LÀ

x

OR

Ofor,

petimus, repulfam . poffimus metue-

pullosaudiat, à matrein nido dere-

C!'JO-

C0 84 te.

-Sacerdotum à - numero aliquis,

lictos?

äoä tantorum böhä—-

fata$

fep. - ,magng&Aüngulm-vitäütc vir, dice-

- XVII, Sed q

quamlibet ín-

;paf& Du

re folitus eracj quàd

rum ufumímpedit , id eft , quód (az

crificantibusnon anlmo , fed corpo-

4tgl» 101

- figaesplanéque lingulares à DEO v«l

dinis, V

pro íe,

N

^

el pro aliis peterer, dum facris

redumraxat. prefentes adítemus, &,

g

(IDUS,

operabatut $

| nunquam ramen quid»

*

parum abeft; quin dicam, noa alitec

oram

quam alicujus momenü

(e &bi petere

in Templis verfemur , quàm canes;

calatd

vifum, ubiea, quz . peterezà. DEO;

n fiforté eriam modo. damnabiliore:

' [ié6

- cum illis contuliliet, qua offerret,of-

canes certé. à Templis exeunt, qua-

t veró af-

les intraverant 5

at Bosà facro au«

!rtüm

- ferendo Chiriftum JEfum. E

"

"fitmat viri di&um ratio: cunctafi-

dito tevertimur haud pauló detetio-

qül-

quidem, quz perimus, aut pereie à

res. , magísque infelices, quàám — ad -

4

d

DEO poffumus, aliud tandem non

illud audiendum nos contulerimus.-

U

funt , quàm conditum ac. creatam

Ceterum folum Miffze factilicium fa£-

junon

- quidplam: quz autem offerimus

ficeret ad. totam ftygem debellan-

urum

munera, Divinum quid funt: unde

dam , &ineo folo haberemus antí-

munificentiffima DEI benigaitas , ne

dotum prafítantifimum contra omnes

iomo

üt

bit

" fivelit quidem, tantis unquam bo-

ejus fuggeftiones,

Me nihilexagge-

grem

nisac doniscumulare animam pote-

rare eventus, docebit , quem narro,

Refert /E2eas Sylvius (is, quí. poft-

uefa

tit , five graci illa fint, five gloriz,

*

ut maj

ora abíque comparatione illi

modum Pii fecundi nomiíne Petrí

qu

eturs

non offeramus Ín hoc facrificio in-

[edem tenult) in uibe quadam. Ger-

craen:o- An igitur. ille Dominus,

BN

mahiz 9 primarià nobilitare virum.

| n«

quiparatuseft. dare mercedem ple-

à maximis opibus eas .effe redactum

t

tl ;

nifimam vel pro calice aquz frigi-

ad incitas ,'" ut invillà quapiam (uá

ntlté

de, quem quis ejus amore dederit ;

ad quam fe receperat , quàm parcif-

3n, inquam, non reddet quod juftam

Íimé vivere . cogeretur.

Hic graví

q

eft pro omni Filii fuj fanguine, quem

oppreffus marrore parum à . defpera-

|ope"

.in Miffz facrificio offerimus ? Maxi-

tlone aberat

*

e

at

ij

quare Dzmon pro

mé cüm fub illud ipfiffimum tempus

fuo Mortales opportuné in exitium:

n jr

"

viva hzchoftia, Holocauftum illud

impellendi ftudio. nullo non die

7

operatíonum , Sanguis ille Divinitate

ftimulabat miferum , ut laqueo

*

j

llam — injgdo miíerils &

qmis

gle»nw;*nobüaum, uc ante i-n*quebgm,

in «o

yitæ

hu*

líie

-

il

pr

J DISCURSUS DUöabE'CIMm a

vita finem Imponeret ; cim ut verfu-

mem penulam hanc tuam xmlileamï;» -

tus hoftis fugeerebat.arborem arídam

qua tegeris, míhi.cede, tu. Sacrumr

nihilre&iüs, quám fecuris exfpectet.

àmeauditumaccipe, feu dono » i

Inhac tentationum & triftiam co»-

mavis , Íeu emptione , ego illud

1

gitationum . pugná

3

Nobilis o

pis pe«

cuum effe facil

p

x

patior, . Atque Ata

tendz grati ad Animi . arbitr

um,

conventum. eft , magná partís u-

fingulati virtute commendatum ,

triusque . lztitià , Ruftíco quidem

acceffit z

; öävve"röipræmpïävm*ï Ccone

domum,. víro illuftci ad Templum

filio hoc.perquam | opportuno fug»

ité& profequente. . Inde dum is non

grfto, invenir, Id age, ajebar vir

dit poft, fu(isad DEUM precibus ,.

li

fapiens , ne. ulla. unquam tibí dies

elabátur,

revertitut , viz locum , in quopae

1

L

quà Sacerdoti ad. Aram

cifciplacuerat , tenuit , tàüm ocu-

f.

aci

EDT/!??DO

nadfis, ibíque magno

los attollensnon procul indäg , Deício

animi ardore expofcas , ne te adeo

quid rubrum, ín a&re pendulum: com-

infanirefinat; ut brevi cruciaru a-

Ípicit : propior factus (pró. fune-

fw

ternum aufpiceris. Audiit confulen-

fium fpectsculumf) miferum E

tem Nobilis , &, quod faadebatur ,

tantá conftantíà execurus eft , uc

Ruficum videt, qui, Juda inffar ,.

cum penulaílla rubra é quercu fe fi-

animi integri decurfa diem fibi nulluny

fpenderat , ab illo utique malo

p

füne Sacrificio erlpl pateretur, — Sed

ïä

Dazmone fupetatus , qui Nobilem:

2500 ubo elapío, neício quomodo

alísad infame hoc fapplicium im

prepeditus , ram feróad Templum

fecontulit

pellebat: eo autem fpedtto erudirus

/*

utex obvio ruftico in-

Nobilis ambigere porro: non potuit ,

telligere

de

€

)

buetit, jam omnes, qui

quz viseffetremedii , q

uod pruüdeüs

iuibi erant , Sacerdotes facris ope-

:

ille Sacerdos fuggefferar , dum faa-

ratoseffe, — Lacrymas isnunriusvizo:

fit , utquotidiead. A

$

[

ligiof adftatet..

tám. vae;rxam t re

attonitoexpreffit : & quid , inquie-

u

at, me fiet, quid me fiet dichac?

. XVHI. .Ad duo hacinhiftoria ani-

pu

malé metuo, neilla vite mez po-

mum advertíte; ad primum quidem

firemafir, | Sic ille acerbé irerum

obiter ;id autem eft turpis illaChriftia-

dterümque querebatur; cüm admi-

norum infcitia , quà tam non in-

l

rabundus Rufticus , ne fveris,

telligunt opes. immenfas in Miffz

dixit ; Domine ;

q

quod enim ego

Sactificio. abíconditas , ut etíamad

M

paüló ante audiviSacrum , tibi ven-

easfordido lucello permutandas de-

dam , fiquidem | emere placuerit.

Ícendere eos nonpigeat, Tamprze-

i

Nz tu, refpondit. alter, tudis ad-

claré de vobis fentio , ut. neminem

fi

modum es: an nefcls facrum vendi

ununm tam ftolidum fore. exiftimem,

Q

nulla. ratione poffe?. càm Ruftie

cui tam.malé paciíci allubefcat :.pro-

ff

cus: vendi, non vendi poffit Sa-

baretamen non poffum , certas quas-

ds

crum, non*m;ï

]

lum laboro: tu. ta-

;

dam abíonas , ne ímpias dicam,

: ;oq.ue'ndi

-

s

!

DE SANCTISSI'MG MISS/E SACRKF CIO

177

m,

i:æauend ! formulas $ quibus nonne-

omnespratergrefsá, quamopere patte

alteránosex(olvimus, & nomina dele-

gf

meadSacexdorem aliquem. accedens

!

uti nonvcretur & dicere :

Mir Re-

mus dono; rebusomnibus creatis pr-

llud

verende' , piaceme ut. Sactificii tibi

(ïamxore oblato.

li

bodie. pretíum: annüaierem ? [tane

B

n

precium. Samüci ? vósne vefttis Ini

det

icwhs tantum

æïis

$ Pre*mm

XX, Sed quid agendum nobis ut

unius Sactificii

Ín fodinas hastam nobili metallo fa.

lum

*

ne w:um qumem

101

Cæiüm haä*;äc

e

unicum enim tan-

tas penetremus ? quomodo, inquam ,

re&té adftabimus diviao- huic Sacri-

,

tum volet, qummm valetDäUS

Dd

qui eft & Victima in eo: oblata ,

ficio, ut aliquod inde in nos emolu-

Xv

ofterens , faltem præcxpuus-

Pa uLl

mentumredundet? The(aurus: enim

abícondkus re&e tchefautus. effe ne-

clo

illi nummuli , qui Sacerdoti nume-

rauntur., dantur, fi id ha&enus ne-

r Ecclz, 294

an

gatur - Hhefaurusinvifus, qua- utilita.

*

[

fciebatis, ucille indé | vivat: e&quum

Sciendum. proinde :

Chnmanum ;

lum

enim eftde Altari vivere , qui Altari

Miife Sacrificio prefentem.geminis

f::v:t- undenon funt o&csefndi illi

hr,

perfonis fungi :unaeft Affiftentis illi,-

J (ä—

inammiverbis tam inepris, quafr

altera Offerentis: ineoautem, fire-

- torus

i

dentur ínpretium | Sactificii z

quod

Géquis perfonashas. gerat ,

confiftitfructus, quem hinc. haurire

lo

nullo prmoæ&tman potc& - Altera,

quam hác hiftori$ doceri debetis: ,

nos oportet, juxtaid , de- quo [ecüg»

m«

& ad rem

ditus

xtopiüs facit , veritas. eft,

doloco me a&urumprom:ü.

vis& efficacia Sacrificil, quà. iftad.

XXL. Primó 1gxtura(ïï&imus. Hoc

tyr

praditam eftad. 1mpetranäwn oine

autemaffiftentium munus & corpo-

|deftj

M

füte

bonorum genus , ad retundendam

rís & cordis compofiuenem profun-

tentatiónum vim , imó ad.-

eandem

diffimcáreverentià plenam poítulat. -

t f0

etiam füperandam, fiquis illi rel gxose

Refert $, Ambrofius.

Sacrificanti

-

4 Afl«

piéque adftiterit,.

Aiexandfo vicinum - adftitiffe Ephe-

XIX, ltad pmpoütum redea—

bum. , (qui. ardentemmanu facem. -

idem

mus: En quám vere principio: díxe-

praferebar; cüm autem Sacrificil ri-

riltit«

[ i«

rim ,. . Chriftum Servatorem , relin-

tus diuadmodum proxraherenmr, fax

quendo Ecclefie boc admirandum

illaeoufque confumpta eft , ut jam

[f

Sacrificium idfpedtáffe , ne unquam

manum nobilis adoie(cemzs admercc

qad

ampliüs inopeseffemus, dam in illo

& ab(umeret; isautem , ne quid tur-

; de

fodinam nobís reliquit , nunquam

baret, adfinem ufque facrorum ím-

præ'

exhauriendam. ad expungends omnia

motus: tulit acerrimum lenti ignis

jnetm

fenfüm: ac dolorem..

Quod (iita eft,

cum diviná Ma;eüate cmma&a no-

fielfhy

ntina ; tahtoperenos parte' unà fibi

nieccífe erit Ethnicos vocare, ut Chn-

—

p

dev'naens Bencficentid. fuà hmnes

ftianos docear,quæ revercuaSacnücm

quas-

debeatüt,

R. P, Segneri Chrifc, Infir,Tom, 1,

4lll s

Md .

ET

äïää««

m

i

-

178

; ?fDNïSC QR $us D UG DE* Cl MUS. .

debeatur. ?äasximïe;- noa bos ali-

to adítare - fa;;riäcantij ä-e.i,g;ggpg yo-

luetit , aliam &ipíe ratiounem censat?

quis Idolo & i&o DEO immolatur;

!

inemacü

la, Dei. Filius.

& cum Templum ingreditar ad-Sa-

fed Agnas illei

y

t

adorande Ttia

di: & tamen Chriftl

crumaudiendum, Czlum ipfum quo-

|

dammodo íntzare fe exiftimet, uc to-

Cultores ne modicam quidem illius

tius hominis, ad reverentiam compo-

reverentiz partem praíeferunr, quam

Ethniciin ejufmodi occafionibus ex-

fitione Seraphinorum imitetur reves

hibeant. ipíom adeó imum terra

rentíam, quá. illi Deitirono affiftunt.

XXIL, -Imónuece(le éft. hac exte-

cenirüm- p

atüm profundum nobis

d hos coram DEO

rioti compofiione contentos non

D

videri debereta

x

fatis abjiciendos.

Ec tamen,. quäm

e(fe, ex qua appareat , quanti Deum

li

&ítimetis: opus eft huic addere non

multos NÍ

dere eft uno rantüm . po-

habitu magis ínfuül--

minorem compofiionem ac mode-

plite incurvato »

tantium Chrifto, cüm

(celeftis iil.s

ftiamanimi; cujus exieríor illa fit; ,,,

argumentum, Óacrüicinm) vtfibile , Cioi,

in Pilati atrio ; quim

eundem cum

E

invifibilu Sacraificii efé

?

eniis cxleftibus adorantium . 3

fügnmm , ut S.Deic ï.

j

m metu & tiemore

Augultinusloquitur, Siquisvelitüm

-

[

&ipíietiam cu

tanto Monarche

affifunt; illi ,- in-

praiensadfuifler , quando Servator

l

adoraat

noflecfua é Cruce pendulus, pree

quam, quem las

Dominationes ,.

tremunt Poteffates.

dofillimumillum:. cruorem. effünde-

H

Obfervate. prodigi

um non vulgate,

bat , quo religiouis fenfu , quà

t

(que

teneritudineintimà , quà modeitià

Caleftes illi Genii,que eorum qui

l

altero nobilioreft, atque excellen-

deceatiáque opus tantum (þä&älïät $

tlor. ,

.. hoc alterum magis füperare

Nancnon alitet alfiftendum efc. illi

hi

Arz, inqu: eadem planéhoftia im-

nititur re

verentiz & culuis praiítan-

$

D:;m; $:

j

»

2

unde Áng

3

eli laudare tantüm-

molatur

*

- Opus nofira Redeuptionis

tià

pofé pen-

«

Deum dícunt

ur, Dominationes au-

exercetur, utait Ecclsfia, Eit autem

£ec, Or Ab

tl

tem adorare ,

Poteftates deniquetor-

opushoc tantum, ut i Chriftus JE-

jküïgf.

0

& tot mortales, ,

fus, proeo quóddivinum fuum tan-

midareac trepidare:

tz vermiculos, non

guinem Calvariein clivo profunde-

i

abje&iffimos ter

ret, malui(let Miffe |facrificio litare

udeat adftare i

lli, Morionum i—n.&ar

ad fatisfaciendum divinz Julftitiz,

acSannionum , Áltari tergam — ob-

D

vertere, mínorcfe modelítià compo--

folum illud fuffe&urum fuiffet ad -

l

nere, q

uüàm canís coram hero fuo fe

faciendum (atis pro peccatis totíus.

!

?

Mundi ,

praceririsperinde ac fuur-

componat :

Etfit deinde,qui. mire-

i

fru&usnon -

ris. TNös íta credimus, necanimo

tur, fe hujusarboris vite

p

expetiti ;

& totinteropes adhuc ege-

linquimur,imóíacro hortore percul- — .

25

fi animam non efflamus ?. Pavete ad

E

pà

num effe ?

fibiqui(que id imputare

Levi zfa-,

Qmi

, dicebatolim

d

z

Í majgre qmolgmggm

[hnänarmm Xmem;ïy; Ka

dj

debet, ,»..ant?e, qu

d

T

!

E.

PA

-

R

-

x

vj -

äE -ï'äluäæic*ns*smcf Mrsä»æ SAäï—uäïcm

E

ipfi

] zæ& ïi&fdfæäs Deus :

- Quanto miagis pa-

[cope. Et quia ma:nem'm,*quæ :

14l

ut Redemprori conveniunt ,

P.

vere nosoportec, dum facta intra

Bd

remum noneft; quód.

fit Sncerd(is

limina pedem ínferimus , & duüm

inaterbAm ; eÀ causà communem

qu

"iMudad Altare propiüs accedimus ,

(

aliquo modo cun&is eífe voluic no-

inquo Deusimmolatus eit ; imó in

€os

omnes

n

bilem hunctitulum ,

(

.quotum ipfum immolatur? Quin

lsfenam hanc pietatis ac revezentiz

certà quadam ratione fuo cruore ín

ünt

facrolavacro initians, id quod Dea-

in nobisnenexchat honor DEO de-

:xþe-

bitus., adillumfaltem. movet notici

ti Cxlitesgrati agnofcunt, palam-

non

P

O. .

amor, & propriorum ermolumento-

que iis vocibus profitentur : Feciftt 41

iOe

um

zos DEO noflro reg,zwm ($ Sacerdotes.

. gum ftudium ! — Ao zquum cuíquam

; ROU

;videtur, dum non Se:aphini tancüm ,

Non folus igiturilleSacerdos,. queus

)d

Arz admotum. ceraitis ,

Corporis

i

& beaii Czlítes pro nobis DEO fup-

x

|

Chiifti (acrofandtà vi&imà DEO li* s«5 g;

a H

i[L u

plices acciduat ,. ícd. Chriftus ipfe'

VUb s C

uálinguás fuo cruore pro nobis

tat : AVoz folus Sacerdos facrificat ». lt Purific.

— $ Duu

G

E

uerricus; fed.cmm ipfa Fideles omues

perorat , nos vocibus tam falutari-

Tüm

busobfÉrepere, & -divinam Jufti-

facrificant s fed. totus Comventus fide-

&t0r

tam fub ipfumillad tempus novis

lium , qui adflat , cum illo facrificate

Sacerdos ille,; quem. prafentes in7

p

- animi isreverentis && contemnentis

ydte

tüentur, Legati munere fungitur,

-moxis contra nos. vchementiffima. it-

; Qd

titare ? Enimvero reus nemo ad

tam communis totius Ecclefiz, quàm

fingulorum fidellum , qui . prefen-

il

"hancdiem , dum illi redimendo

DEU

Advocatus coram Jadice adlabora-

tes(unt , féquearbitrum ac. feque-

flrum conftituit cun&orum apud.

x Ill

bat, in rifum, jocos , ac inanem

Sacerdotem illam , qui oculosfugit,.

jaim

)

j

[

Al

!

. garrulitatem fe cffudit , fed potiüs

j

D

Ó

l

^

cordis- ;f;;fpi.tiäs , corperis geftu ac

quique eft. Chriftus ipfe ; cum hoc

pu'm;

j

eterno Patrítam communi omnium ,

auren,

[

/

Ü

(

conformatione ad demiílionem, Ad-

ff

vocati.

ye

I

quàm particulari fingulorum nomi-

p

bj

,

bis vim —ïac?d;cfe- conatus

» la

ne offert rotum illud abundaniiffi-

X

.E

gnde

X

: -E-ltcruän* munus, quo

mum Redemptionis humanz pre-

. Chriftianus facrificio- rzfens. fangi-

tium.. Atque hac cauíà Sacerdos

[

l

itid,

tür, offerentis ef, — Dei Filius tanto

Miffam appellat Sacrificium — fuum,,

m

inmortalium genus . amore exarfit ,

& aliorum prefenium : Orate- fra-

-ucnonfolüm bona(ua cetera in. illos

tres., simeum ac. veftrum | facrifi-

ttius

D

e

füut"

beneficentiffimé confertet ;; fed. ma-

cium. acceptabile fiat.

neque enín

Altaris lactificium privatus . Sacer-

jniimo.

gnametíam officlorum ac munerum

partem, quz ipfe gerit ; cüm: eos

dotum, fedpublicus omnium , quf

»ercul

omnes íocios vellet in nobili illo

il adftanc

»

a f

rium.

thïäfg/qrüs eftac &ra

ol

AR UC st d

: ;c:;lv. Quas

"

g,

&

N

SONNC

s

1$0

-^ . — DISCURsUS DUODECI

XXIV, vw;proþ:ts:þvms quoque, ipío Patem

cólo tam ptofan-

1l

DileGiffimi , vweltro in. ordine ac

dé , quàmdcaifse ille coli honora-

bus

graduSacerdotes. dici . poteftis: cá-

díque meretur, .Debeo pro -noxis

ii

qué cauíà oportet. vos , dum fíacro.

mméis fatisfa&ionem infnltam.: ita

adeftis. , divinamiítam vi&ímam-

.ett: Maj:ftas, quàm offendi , fum-

s

offerte ad quatuor illosfiaes , dequi-

4ma e(t; mea offendentis conditio

büsfupraeít ad&um , ad DEUM fci-

abje&tillima: fed camen : ommia. u

licechonorandum, — ejus iram miti-

damtibr. . Oeramtibi donum, quod

gandaämï, gratias pto acceptis bene-

plustibi honorisreddet, quàm pec-

E

ficiisagendas , & nova beneficia

catis meis abftuletim : unde nec«ífe

pétenda. Quodcüm ia fit, cogi- -

etit ,

fa

utomnem inme íram X in-

ü

ter quisque veftrüm, fe, cümin Ec-

dignationemponas, Si "PUUD. (kuge

tt

clefiam ingreditur , fetvum ; illum -

villi, càm Regem Ninive demir-

f

eílc debitorem decem imillium talen-

tentem fe, abjicientemqQue cerneres,

Í

torum , ad quem dívina accedat ju-

quomodonon ignoíces, mox vi-

(

flitia. , illiqueverbís illis minimé

furus abjectum coram te Regem

)

mítibus, Redde quod debes , — (olutio-

Cali, non cinere opertum , üt. il-

nem imperet. Hoc ubi audierit,.

.lumfsling » fed eam . án. conditionem.

procumbarin genua, & .demiffione ;

redacdtum , qualis ít facrificati ,

quíidem Ífumma , fed non minete

jugulati , .mortui? J4di 2dguusr

M&)thæ

d POX«'; En |

fiducia , fine mora refpondeat: Pa-

ffantemtangquam occifum, Sic licetira

äg

IXS, 2«69

tientiam babe io me $ €9 omzia. red-

tua. fimilis Leoni horribili ,« non

dam tibi. " Tantum mihi morez , o

tamen formido. Etíam Leones,

DEUS , indulge, quantüm fatis e(t,

fameomni. expletá, non nocenis

K

ut Sacrum , cuiadíto , peragatur ,.

quare quamdiu -non rennis & moai-

l

& modicohoc temporis intetvallo

bus noítris victimam hanc accipere,

d

reddamtibi, quidquid .debeo. De--

tütus omnino .m

-

*

3

ihi videbor, Gra-

beo Majeftatitue fupremz honorem:

(

d

tiastibi debezo infinitas : [ponie fa-

d

acreverentlam infinitam;s

& tamen

teor: Beneficiis, que modum & fi-

y

bona, quz habeo omnia , hís nomini- -

nem nullum habent, non niüi gta-

&

bus delendis nonfufficiunt. Scio, &

titudineinfnita tredà tei

(

fpondetur.

confireor 5 füummam tameniftam ex.

Sedtantillum more indulge, & no-

j :

vulneribus accipio Redemptorís mei,.

viffimum — quadrantem. expungam :

Berit:: /?ïc

Quod ex me mibideeft , — u[urpo mili

Omnia reddam tibi, Offeram. enim

én in exUiceribus Domim mei,

Id: quod .

tibi Sacerdotismanu calicem: JESU:

Ca^fs — facit Chriftus inarailla ,

|

L

id ipfum !

Calicem falutaris 4cctplam , & cüm

&egofacere paratus ífum: cum i-

1

rationes. debiti. datique- inlerimus,

*

pío me abjicio ; cum. ipfo me ii -

inveniemus , — quod ego - dedi, o-

!

D]

: ggþilqm quoda*mmod*o redigo ; —cvum

mnes opes po(?ibiles pretio& . valore

di

ade«

-

E

"

»

RR DESANCTISSiMü Mzäs'zärs;mämïzo;

fute

12f

adequare, &omaíadona , qui- tempus tam Óiae commodo abe

i.

AEC,

C o dbusidentidem tae cumulas, quzque

quàm quoSacrum audiuw , — vid

en-

R

:

infiuum. medm efundis - Tandem

1ucque & ipficum Scribis illud.C

hri-.

L

ld

fto ingemínare; Defcezede Cruce,

:

uc.äæ,;

[utts

E

.opetuaacbeneficiisfummé Indigeo ;

-

& tamen meritiin me agnoíconihil ,

Age, feítina, alia nos manenr ne-

ditio

quo tam aeceffirios mihi favores

gotías labores domeftici, mercimo.

tt*

conciliem, ^ Reddam .Eam.gïn etiam

nia, agti,jumenta tantam morám

ü0d

hic quantum dsbeo , utrogem te

nonferunt Quia, quod. detecius

I

fidentzer, & rationeminveniam , quà

€ft , nonn ullitam nullo ipfi . devori

c;lfe

repulfam nonpariar , fiftendome

animifenfu "perfanduntur, ur aliis

llie

oculis tuis indutum veftibus fra-

fiQs

, quoque imped «meato finr, gatríando,

ttis mei Primogeniti,

TE(u Chrifti ,

etuaaalla voce, corridendo, — varía

,;ch:ägc,*ü-x*xan.a»imd- , benedidtionem.

4-0&€ïïdï£üï-äxïpiæbgendo, Feminze [ic

n

falem mihl nallo título debitam ,

«excultz adventant, ranquam fic ad

Ju

extorquebo, Meaett illa vi&ima,

/ locum choreis & falti

i

ineá illa metitabona, meus ille fan-

bus deftin atum .

properarent: virladfunt ut vídeanr, -

1

.guis: Parvnulus datusef? nobis, Un-

utad amores provocent , üt mutia -

i

de ficut hec recipere & repudiare

. ida ,dile&arum fibi ftadia VOYeamt

i;'

:mnggüäes* , itàneque me, .eorum

acoutiant, preferendo hac ratig-

nomine fup.

P

i Atb

;

licem,. r'ïc.g:üex.c potss,

ne infame & pxobmfam obíccni-

It

'acrepudiare, ——

0n

.. Qico ipfis paratameft ,

. Convivio

$,

XXV. "Hechlfque finiilla opor-

: jlli -(ä..cefpi moac divinitli m

4

squod -

l5

tetanimi veftri (en[a.-älï-ä,f ut magno

partealtera Chiíftus in. Ara iní

Cruxit,

il

illí Offerentium.muneti , — ficut pat

ltanimirum ^ ztate hac

noíit:ià i Hga 1

Z

eít, re(pondeatis; (ic cum ápfo Sa-

crymantar malti memorie crucige

a-

cerdoteoperam veftram in . tremen-

. tüüm ac Mortis Servatoris noftri , nog

4

LO

doillo Myíterio peragendo .conjun-

l

am fideles ,. fed.

petfidi & impii,

l.

. gents, Sed , quod dolendum.

..Sic miferi aditant operi illi

^

fupremo:

i*

Chriftianotum in animis tam Tan-

motiis Servatoris (ai , quod

myftice |

If.

— Pf $63- guet Fides , ut minore externi inter-

quidem , fed re ipfa in Miffz Sacri-

Je

- mique homíinis compofitione facri-

ficio nobis denuo exhibetur. — Sic

.. fücand adínt , :quàmíi lapidi aut

;

iratum DELUM mitigzamus ; fic illi

lignothus adolerent. — Quj recordae

offenfo fatisfacimus! Heu Mandum-

ïï

tur tburis,quafi quibenedicat Adolo, de

cacum acíftolidum! hícenim, dum

nobis dicere poteft atronitus Pro-

agitur opusoperam omn ium Maxi-

phet; "Longa non paucis eft o-

mum,quoda gi.—in/tärrisþpafiär,d-u*m:cæï.

T

mnismora, quzin Sacro peragendo

licivesomnes aimoris & admiratióis In

t

: Iduþit,u?ï'» P?*'*'*?d*:ï* Q hullum ,;gliud

fc—x.ta:ü,i;ï;ra;-piuntur;zdumänfemü ipfunm

"]

3

. hoirror

EEE

d iji»s:culisu's' iäricöäcmws*,'D'ïf:fämtfisäm'd Mrsmsm !

!

horroractremor occupat ; dum

ubiinveniemus & quando. , quo

peragitur Myterium , quoaugu-

expiemus. admiffa

?.

:

* quó recurre-

ftius Catholíca Religio nullum ha-

mus

L

quis nos proteget ? Diíca

bet ,. dum DEUS ipfe fe ipfo litat

mus igitur fic Sacris nofltis inter-

SS, Trinitati ad fupremam — ejus ex-

€fíe , utomniex parte & 'ad a-

cellentiam agnofcendam , ipfe in-

muffarfungamur officio: tam . A(fi-

quámipcredulus, — ignorans, ober-

ftentium , quám Offerentium , at

rat oculis,

ridet, fabulatut ,. tam

dicebam , uttandem illius Glo«

liberé, | tàmque nullo refpe&tu, ut

rie ,

quam nunc ín Altari. velatamr

?

medioín foro in tuibá otioforum

adoramus , capaces reddidí , ill$

|

ftare videatur.. Ubi- tandem. - gra-

peromne deinceps evam fruamur

tíam ac veniam peccatis tam. enor-

inCelo ,

nonjam velaid ,. fed

Hf& 7'*.'

26.

mibus , tamr debite obfervantig

clara & afpectabili : -

» d fplendori-

repugnantibus inveniemus » fa.

Uus Santiorum: . , quó ( ünquamx

"on velinquitur. pro. peccatis bo[hsa..

D

DEO miferante pervenero , nemí-

Sialiáspeccabimus , fperare pote-

nenr unumex omni hoc nue —

f

Pn(

A

rimus veníam.Sacrificii tempore ob«

meroibi velim dee

"

tinendam ;; fed f& hoc ipfo Sacrt

D

6de-;r;fzrf*;, ,

*

wl

Bo dapue NU

W

4

Y

ïng

—

Y

N

Iu

i

6p

NÀ

24

il

Ym

m e

Í

]

-

)

"

w

:

'&'&ïæ

s

O

.

2

P

Y

[

u

72

G

D

N

H

A

A

N

4

N

oA

gïü

T

Á

t

tj

d

Wi

DISCUR-

iC

*

3

a

P

e TR

*X

quo

2pt0

8

s

d

r N

CUte

Dii

n

15

Ihtete

T5

at

Aff.

y W

w mecefaria Liberarom Educatione

d

G! Q

. OU PA EO

dem enürmdä "

?

E r*eä*täs planéos

latitt

7

u ïïï;ïïe&äe 'c'üfäæ. v'eB; ::ïæ

commendaturus fim

mnes, quieducationemhanc laude

; d

CUM

iE

- rem, quam habetis

digniffimam negligant , crudcles &

Jamut

attoces effe infeípíos equé ,

ac ia

v s

omniumc a-riiïïmlam.?'

d

1

s

» ;gj,;äiem; s i;z quam,. ve»

Íuos 3. & veluti anclpiti gladio, (&u

77

x

Bo

"R

" Rr0s,

tempus Oom-

uno plagas gemínasinfl'gere, unam

faluti fue proprie

, Aalteram faluti

juam:

, tino me pe

tdituraum.| exiftimarem $;

emie

eorum, quos genuerunt. Si un-

'ïä'pï"'ö',baïte,'-cgntä:n&æcem; vos ad re-

i&am eorum educationem effe obli-

quam linguam defideravi igneam ,

illam hodie defidero j cuperem e-

gatos, Matura ipfa, cui taptopete

nim infculpere veritatem iftam tam

- uwriliffima hzc educatiocordi eft , ut

x

neceffariam, nonin eorum duntaxat,

non alià magiscaufà perperuum. e(fe

.soluerit conjugii

vinculum, ipfía,

qui mollis inftar cere ad recipien-

k:

dam etiam à

-frigente figillo figu»

-- $nquam, Natura documentum hoc

/. Patentum omaium animis. prtofün-

ram maxime idonei funt,fed ín illo-

diffiméinfcripfit; — quàód (i dederant

rumquoque animís, qui dauriffimo

quovis ligno contumaciores non nift

liberisut effent, idagere etiam de»

- beant, utbonifint, cuftodiendo

þanäþmi .'f*erre cedgnn

L

illosd periculis peccandi, corrigen-

Il Primóigitura

ffer& 0X ;,rt&ä-

docümdelinquant , &tam falu-

. tarium hortationum, quám re&o-

cducatione boní plutimum in ipfos

Affirmant hanuc

ramexemplorum vi impediendo, ne

liberos — derivari.

affertionem meam, non divinz tan-

( pravifiant. Qaomodo igirur ferri

*

tüm , fedhumanzetíam literz

5

id

»

- poteft inexplicabilís focordía , quá

[2]

E

monpauci hodie obligationem tam

quod argumentoeft, effe lougécer-

Piavï..;ig, :

gravem penitus negligunt , cüm hec

tiffimam atque evidentiffimam, — Sa-

|de —

Piemcsfïntejx-hom/ine;s fibi perfuafe-

noncum Fidei tantüm & Rationis

z

124 *

ísd ipfüus adeó Natutm ptincipiis

runty fine folicitá hac liberos re&té

educandicurá vanas effe omnes le-

aantoperepugnet ? Sinite igitur,

ges , decreta nihil profutura ,' docu-

"tiquis veftrüm fortaffis eft , — qui

dormiat omnum tam profundum,

menta foreinutilias ipfam autemío«

. legibus

tamque nox-igm : ;um g.:r.cfi:erfaï-,1

!:am fine al?iis græ;*gfpt-is ac

quicevg:-g

-

"

W

.

"

.

DISCURSUIS DECIMUS TERTIUS, .

;'lu- :

.fufficere ad continendos in officio

coníceleraros ;.

x

& DEUM Identidem

—

fa. in

Populos, Hinc Lacedsmonij, 'à

3

Latn,

Lycurgo , quo celebrior inrer ariti-

cum lacrymís ropabar ,. dignaretur

eosad illam morum ho

*

üeftatem. ac

U

quoes; Le

gislatores alter non- fait ,

fan&imoniam reducere ,.

quz primis

V

edo&i , tamconfanter rei hujus

gïtæ Cfïarlümnæ Rehgj

monrenta zftimátunt , utcüm liberi

onis feculis:

fSoruit. d. folarii ali

quid mosftz

deliquiffent , non hos , fed Parenres

k

afferendum . appare:

i li CHufas

!j

. €orum. ag' pesnam . VOCAteht, linde

pemum moníavit purcidum, cum

D

pratet alia ejusrei exempla aliquan-

dido; Diffiile eft

. :do duesParentes magno zre mul-

pomo.buic gra-

i

?i

tiam r*e—ädär,e:filacx s e

nuftatem : .quam

i

Cárdnt , proptezea quàd eorum filii

habuit, cüm maturef ceret z faciliüs

inter fein. rixà ad manus venjffent ;

proin erit, feminis , que con tínet ,.

ynmi

gxgg;fgndg z Ad01€f5änïiïs : be' æ[äüisï

H

granaterra commi ttere.qcafuo deín:

-- Müusincogitantiam ; fenes ver ob

Pb

rtempore matutós ac falubres fructas

neglectum educationis officiuav . ac-

progerminent. Intellexit hoc. fa&or

qu

culan ;i'o;v "Fa m vixum eorumanimis

an

Animail

la, emendationis morum (tu-

erïat; -» & vigili Majorum oculo: ac

At

dioifima ; a,ii'zcr'iii-am:re'&äuss (g;if:mriïf

1

/€Mà, tanquam à radice , omnem

d

M;*'r; orum felici

2

*

tate

b

nonpoffe, quàm fi €ducationi. tene-

Pare»

em, aut :c.gäamiwtaw

r& xtatis (esia opera. Impendererat :

Eic'li 3o tem nafciac generari. —

UT

exhoc enim totos paíflim Poputos

Provi3, lll Ipfam hanc vetitatem majori

t

melioresfuturos, Cerum eft , Sa-

di

Eahons deinceps aucliotitate San&tus Spiritus

pientiffimos Synodi. Tridenting Pa-

divinis in. lieris. iterum: iterámque

*

ii

ttes$, poft multasac longas delibera-

inculcavit; adeó , ur . nifi/ ftudio(4

ln

tiones , quibusinterfe de moribus

- malitiá iuci claudere oculos mali-

Chriffianz Reipubl

t

mus, neceffe (it fateri, cüm à. redtá

icz cortigendz ,.

qui

quod tantis ftudifs

. defiderabatur,.

— Juveututis educatione -ejus falus

i Pr

egerant, medium fini huic obtinen-

i&

pendeat,hanc fcllicet rotam . illam:

deutiius non Íinveniffe ,

Btf]

quàm

]

€ffe prímam atque . przcipuam , à

re&am: atatís tenerz inftituti

onem ;

qua motus omnis familie bene con-

Wt

id (äugdu veibíis - gmf

vifimis ín. ipfis.

" dtitutzinitium. ducat, Nec multum

N

Cencilii A&is declarárunr, Quare

dixl, dumhacácuür& & liberorum ,

parüm abeft, quin dicam , & Concio-

m

'& familiarum falutem przcipué pene

j

natores, & Confeffarios, & Parg-

z44,. dere dixi; debebam dicere , inde

W

Carb;.

