gue faàá pudiciis ja&turá manus

quo ipfe cum omnibus pofterís ad hu-

';ubf::is.

: j ïevc'

omniumagnaterum armavit , quibus

jus alezü(que Mundi poffzfionem

rim o«

fixum eft , infamíam nomíni fao illa-

gaudebar, unoboloabligarivi. — An

tam vindicare.

Fru&ushifunt indul-

major hác ftultítiá ínveniri queat? Sa-

Scpem

tz illius libertatís, quam deteftor ; &

lomon autem mulíerum amore ín(a-

y,

j, At

eam non fugiatis ? Africa regio eft,

niens eo delapfus eft , ut Demonem in

. quz fingulis ferme diebusnova in lu-

idolis adoraret , ;t«ötque aras actempla

DDüT'

.€em monílra producit , quis nefcic ?

extrüeret, quot Deos ip»üas uxores ve«

q vt

Denee

rationem peritis , & caulam ? dabo,

nerabantur, — Depravatume[h cor. ejus3.Regste

j reilue

Regio eft aridiffima, quam pauca ad-

per mulieres , ait facer textus, utfeques

modum fiumina ittígant 5 undeficut

vettr Deos aliegses, Quisunquam cre-

Jnlhü

ferz , quz arenofas illas(ylvashabi-

didiffer, à viro fapiente tam enorme

95 A

m()[]&m;

tant,cüm urgente fid ad bibendum

facinus perpetrati poffe ? & tamen íta

|perurgencar , frequentes eodem loco

e(t, Qain,( tertium quoque his ad-

,dö Vdm

Apud Pe-

atviflot

conyeniant,

Ét fic , ututdiverfíz fiat

jungi vultis,adjungam, — Aiiftoteles,

TOr£HIm

) frpte

1. 8, bifl. (peciei , dum coníuetudiae quadam

AT.

quitefte Averro2

ingenilacumine ac; , ;,

m fide

quafi domeflica fociantur , Leones

gþg[SaB'

perfpicacitate pertigit ,^ quáà hominipriscio, -

;g,.? o

cum T igridibus, & U.. i cum Panthe-

mortali fas eft , amore tam . infano ^ i.

! at

tis, Crocod.li cum Draconibus , ejus-

amafiam fuam profecutns cft, i Theo- "/^. s.

üm mm

modi prodigiofos partus progenerant,

doretocredímus , ut non erubefcerer, ^^ -

uodVO

TAC,

qui magnam hanc Mundi partem ia--

eamjammottuam , Dez . infter czlo,

(ofcet

&,

.

famem faciunt. Superfedeo apologo,

receptz, adorare,qua cum cadaverbe-

Rizinfoffan aliquam abje&z tetro

quiapudet ramdiu de eadem re loqui,

( ftiti

quamfieripoteft non unitantüm ve--

fetore ac deformitate fuperabat, Pa-

bícond

con lh

ftcüm infelici nimiàm ex

"

ripaffu Amor.& Vinum procedunre

W(

d

&nde innotuiffe,

Periemiäx ab-

Vinum €9 Mulieres apoffatare faciunt

Ert-',cvüo

u

" [,U:

XIV. Ecuthzc experientla abeffet,

fapientes : ficucenim quiebiiuseff, ad

dvcamh

fides faltem adhibeatur, ait $. Augu-

ea perpetranda impellitur , quz (obrià 19

j

ftin us, ali;g/tum exgerimenti&f?c fatea-

po:s; & eïxpe

dito rationís uíu nun-

j !

J

3

( QW&M

a

d

21

mgcugsusmc &ms(QüARTUs*., DE GEM :

i

quam admirterer, fic Amanstam mul-

quo hujusmodi. fodalitio magis fue«

ftpü

ta rationidiffentanea ceecus operatut,

rintfufpe&a. Neque neceffarium eft,

atl

j

ut, finonamátfet, nunquamad ea ad-

fuismet oculisvidere , quz fiunt tur-

p

mittenda induci potuiffer. In fabu-

pia, ut impedire teneantur ; fufficiet

qu

lis.fuis Antiquí. Binxerunt. amorem ,

rationabili duci fufpicione.-

u

EU

eàmi adbuc parvulus efee, cum Suulti-

autem motiva msgls e(fe ,cemiägän-»

piu

uá aliquando jocatum fu:ffe, Hzc, ut

da peffunr ad' fafpicionem de ejus-

pqm

vel ludibundafurit, alternos inter jo-

modi converíandi modo: concipien-

qutm

&os, Amori oculoseruit ; quofa&um ,

Y

dam, quàm quz addu

z

& [una Möïc-

-U.

utin hujufce criminis peenam , Amo-

nus ?.

btl

zem;quacunque jerit, deincéps duce-

XV, Saltem edicite, quo fanda-

tmel

te juffa fir.

Palcherrimé fibula Hec

mentoniramini, cüàm aliter , quàm

hicli

veriratem declarat , cüm amoris patfio

dizi , operamini 2forta(fis, mulrorum-

quän

alio duce non utatuc , quàm eádem,

&míilier ficientium exemplo ?^ Ar,

quz illum excaecavit, ftulticià. « Qui

ptn

S, Eucherijdoctrina.cft ? Quid nobss in P* Cim

(itu

igitur fit, utcantüm vos. veftris Tu-

illo D E L judseto prodevit multitudo , ubi

temptu

Qüsc

venibus fidatis, ut

primó (imatis illos:

fingulijudicabuntur * DEUS , càm fen-

Mundix

V,WDP*

liberrímd inter mutui amoris indicia

*

tentiam auc pro vobís, aut contra vos

DN

eotiverfari 5 (abindeaurem , càm

jam

À

feret, nonquatet , an alios fecuci fitis;.

V&

abriusamor e(t, foloscum folis majorí

fedianíe, — Imó muliitudo: vobis in-

EX:g:

;

temeritare agere permittatis ? Anilla

citamentoeffe debezer , ut. contrá,,

patlio ,.quz mortalium f:jienti(fimos

gam;

quàm illa faciat, faciatis i quàm enim:

eni

excoecare potuít ,.paellam esiam atate

pradenter illam uc Bormam fentiendi:

Tutt

& jndicio infrmam , & :doleí(cen-

quis: fe quitur ;. cam malé oB(ervarut

t

temperinde fragilem de ftatu fane

normam agendi. Seg

12 CH mnltæs 5

Al eg

mentis dejicere non poterít?: nec cre-

operare cum paucis..

PT

diis, flridiffimam vos DEO' rarío-

XVI, Soliergo notiti, quam de

nemtedditutos , quódfliosac filías

foö;a

filiabusveftrishabetís , nitemini ,€

Qitti

veftras. in evidentia pereundí pericula:

tantum de . illarum- con(tantiá. vobis

t

incurrere: volentes. videniésque per-

promitcetis ?* Verüm an nefcitis,illam.

BN

miferíitis?: quod ieam d vobis DEUIS

folàm mulierem invi&am effe

5

ua

ii

expetituraseft , cur non in. planam,

noneítoppugnata? Calum Philofo-

)JQH

Wvv

mapisque fecuram viamreos reducitis?

phi ideó dicunt effe incorruptibyle ,

N

2"f

*

usque adeóne cradeles eritís, at cüm

quód contrarium. non lhabeat, O

- r

€xX

;W»'

2

animasveftras, acliberorum veftro-

E

quot petfonz hoc.modo fant incorru-

Quj

L..S.Ba'

9,

rum impendioac laboretam parvo in

ptibiles !bona funt , quia occafionemr

li;

desra. falutem afferere , poffitis ,. liumeros

nonhabent, quámalefint : de cate-

eept, difo, onerttam levi fubducatis ? — Péccant

fs

ro, frquasinfidias exoccafioneamicus

dl

»2nic

3 fel. parentes, fi filios à fufpetis fodalitiismon.

hoftis ftrueret, vixunodie

s

A

in fu&inte--

Q

9,

P f»-feparmt; tantóque

E

-X

graviüs ! peccant ,

gïäta:veg-.-erä&trcn-:f.-

hj

XVIL

dulend gins .PEC. jE xN*-»—äwæ, m COMMIT,

»gïf k

l

XVIL . Multo minüs velim mihi

expagsandum reperits ejuscemodi.

"T

reponi , filiam vetcam admodum be-

machinarum l&:bus, cüm í(adscon-

ium di,

neinftituram, prudentem atgue Ífa-

ftet, plucesex hoc (exu indaci ad pec.

T

gacem elfe, itaut (ciat , dignofcere la-

candum cupíditate habendi , quám

à [,u—

Fïx;iet

queos, (iquosilliparati contingecet :

ftudio voluptatum ? Uade fapientec

Q

fieri enim poteft ,. uttalis quidem Ín

olim Pythageras: Aurum ígne , femi-

i»Viägen-

praentiorum fit , cüm fui eciamnum

nam auro probari, Magaa e(t malier,

ie que

potens eft, fed (inite.ut amare , & ali-

qua& muneríbus aen vincitur.

neipicnw

quem deperire incipiat , & videbitis

-XVIHI, Ia quo igitut fiducíam.

mha&e-

earinon.minüs quàm aliam . quamli-

veftram ponetis ? for(an in illorum

bet; laqueisimpl candam. | Obferva-

bonirate Juvenum, quí domos veftras

mftmda

zumeít, belluas nullo alie. tempore

Ms

percurfant2 Verümó vos mifzros 1 fi

, quin

faciliüs in calfes 'ac redía . incidere,

in hisfiducíam veftram collocaris.; et-

m'lzprum

quàm càm generandi (timulis. per-

enim jute optimoquis dixecít, cannz

)1 l

urgentür ; tunc enim paffione ab:i-

yos & aruneéini confra&z inniti, Hos

dub ü'

piuntür,itaut.omhia longé Imperfe-

namque plus quám alíud quídquam .

E

i, uä»ïg

&ils cognoícant, quàm quovis alie

timereconvenit, In ultimo Septentrí-

tempore, Par conditio filiarum-ve-

jmfen

oneur(i nullo magistempore damnum 9« M.

ftiarum eft , utut nanc laqueos &

afferunt, quám hyemali:c&m enim ce-

;(m(*u Mï y

technas perfpiciant, amore tamen ita

lote fintcandido, inter incentíanivi-

:—Vü'bkls n

&xceecabuntur , ut poftmodam non

umvolumina minus obfervantwr, &c

,tam prudentes atque fsgaces fint Ín

minüs tímentur, ')O quantó forer me-

€vitandis, quàm modo videntur. De-

liüs, meá quidem feotentiá, i edes vc-

ufæm eni

f

]

musetiam , ao illasAmore non ex-

! [enind

ftras milites , auc aliás libero vivendl

Gö(ü'ï'üïllï

£cecati , an.non Amantes ipfi (ufficient

genere. fufpecti: Juvenes frequenta-

ad eas exceccandas ?. finite incipiant

W::müim ]

ftent , quàm ifti in modeftiz fpeciem.

afferte dona; modó velum el«gans

compofiti : illorumenim ju(to metu fi-

i

offerant ; alids veftem preiiofam pro»

lias veftrascauté admodum cuftodir :

.

emiri; t

mittanr, aut aliud quippiám nundi-

tis;hi veró quia prudenruli videntur,&

narum tempore comparandum , &

xj v

pratexuicemporís fallendi domos ve«

mox tnira. videbiris.

Providi Ducis

ftcras fubeuor, aut ad vos tanquam fan«

g,l

LI

*

bellici effatum fuit.

Nullam effe ut-

guinejan&i invifuot , quamvis

plüs

f'fïe j qüfi

! Phx'ïo( r

bem arcémvetam munitam, quz ex-

quàm utfi fiat ( adeà.& verfuti ,

& aue

pugnati non poffit, fi mcenía quatian-

';uptiblk '.

daces (ant)quia tamen albi f üntc,n

on ti-

tür machinis confistis ex. metallo ,

mentur,& hocipfo magis nocenr, Nec,

abtafn |

quale Mexicum Carolo V. transmifit,

quianon initio fatíim hsc damnafe

Dicere nimirum volebat : donis fz-

;cca(iöüm

produnt , ideóminuscertó fant even-

piusoblatis omnem denique fidem ce-

tara, Spize, ait S, Auguítinus

NT

» 407 DHE- [n (þi,

dere & expugnari, Etfapientis fitexi-

gunt inradice,e tamen

quod pungit; ex i« 32»

n

ü.iflfi&.tt, infirmum pe&us fzmïïjæ non

vadice procedit,

Slsxnlim Cü fpina in terrá

pf

rg d;'-

n

-

N

X

ns — DIÓCHRSUS DECIMUS QUARTUS, DE GEM. .

abomzifratre , ambulante inordinatà,

il

zadices egit ,aculeosprogerminat, Sic

paulaiim nafcitur confidentía , & ve-

Denuncio & ego vobis in nomine

fil

lutinre fuá , deminium ac poffeífio ;

Domini , quód nifi filiasveftrasdgra- — |

lic

viffimishifce perículis fubtraxeritiss -

qu

nec pungitur tantàm , fed & laceratuc

. "honeftas.

:

:

& veftras, & illarum animassternüm

átt

M

.. Quéd(üpo

fimodum puella g;u*&*uda»—

fitis perdituri. lllarüm quidem ,càm.

, quendam peccati percepit ( quod ni-

i« diffzcillimum , peftem non contra-

t

míis prodolor ! frequens .eft ) omni-

here ,& tametr auram. peftilentiffimis -

t

ll

Boaliud remedíum, quo. ad frugem

vocibus contaminatam atizahere , &&.—

zeducatur , nonfapereft, quàm com-

s

exemplapeffima, geftus turpiffimos ,.

ftum,

anteoculos habere.

Veftras autem , .

mercium omne cum ejuícemodi Ya-

WaE (

vene sccfdef:c&, -Absque hoc enim

cüm filiarum veftrarum peccata. vobis

littor

-omnia alíainirrítum cadunt,

Quàm

impurabuntur , qui ea tam facilé .

du

impedire & potuiffetis & debüiffetis,

^ D

CH

fecorquet; quàm in ompem fe partem

t

(ti,

vettit cetva celo cransfixa ? & tamen,

Servus, qui Herum àmorte fibi infe-

dil

!j

J

j

. donecéplagá(íagittam extrahat , quid

zendá non prohibet, juxtaLeges & Ju-

2)4nuu

"

"

miferam juvarfugere ? Ita quot cone

ra, rationem hujuíce necís debet red- 7 ;« s.

—— filia, alioquin bona, Confeffarius fug-'

dere.-. Ain non Parer & Mater ratío- C.sillasi

. gerit? nihil autem his omnibus efficit;.

nem DEO reddent, qui mortem filia- &clas^

quoadusque latzo ille domefticus pro».

rum aternam non ímpediunt, quin &

culeffe jubetur. — Etideo fwper filiam

quotidianam ejus incurrendz occafio-

3:022.4 2

luxurto[am confirma . cuffodiam , — oit

nem fubminiftrant ? Hzc mea de«

A M.

Spiritus San&us, se quando n oppro-

nunciíatioe& , quid' contrd reponitis? .

Mft

brium faciatte ueuste inimicis : nifi in.

qua ratiome ín pofternm fufcipietis

tempore hanc procandilicentiam fas-

negotinm hoctanti momenti? anego

tuleritis , ficcrefcet , utin ogprobrium-

vos intet fideinoftrz amicos,an intet

veftrum indelebile tandem. definar.

Í

inimicos numerabo ? Qu fuorum &&

. , €ur igitur animo veffro necdum de-

maxime domz[/lisorum curaus non. ba-

.cerníitis; íllam tollere ? an. poffibile

bet, fidem negavit, &2 eff. iufideli detee

dü!t :

'eft; utdatá operá fomnum . veftrum.

riov t ait S. Paulus : & argumentuns

W

Serpenti proximi continuare velitis ,

illius hoc eft :

Aut eaim hujufmodi -

lm

& non potiüs ejusdem caput cónrere-

Parentescredunt, quód peccatum in—

Wj

fc ? Qua perverfitaseít, eó hodie rem

ter mala fit maximuró ; credunr, quód.

tj

devenire, ut tanquam mos laudabilis

Daus feveriffimo illud judício fit exae

defendatur , quod: tranquam certam

.minazugus;..crtäþnt*, quöd aterná pe-

Áiy

— Jüventutis peftem: junctis. animis &

nàfitinultandum, quotlescunque non

lig

viribusin ultimam Thul

em rglzggie

faeritferiipesnitentid expiatum ; vel

p

oporteret ?

»

non credunt ? finon. credunt , fídens

2

)

3!0[

3 s. The n Xx. Dwünü

'miiü:fäaä?rin plomine-

»ntgarunt, & infideles funt. Si credunt,

'Mïc

Snihilominus fuis non meliüscon-

46 'Domihägeju-cäægä, ut fubtrabatisvos

fqiunv,

Aj

À

d

217

J ALIIS PÉC. -QUAE IN EDUCAT. FIL. COMMIT.

zä*æmä,

fu h.mt, fün t gnjïdäliþ;m .:d&reriaie: , eà

educatio, quos DEUS vobís eum in

Bof

-

'quódnon obfsnre tanrá. cognitionis

fiaem conceffit,ut vos,quos ad ftatumi

cusdgtt

luce,agantnihil, — Nifi malimus di-

matrimonialem vocavir, hác víà ad.

daetitt,.

.cere, ideó Parentes hofce Infidelibus

€zlum. perduceret, — AMalier falva- 1, Tim.

tl

deterioreselle, quia deteriores. funt

bttar per filiorum geuerationem, f per- z..5

man- Vide -

lem,qin

"Mahometanis , qui fümmam honefta-

manjerit,aututaliilegunt, ff per

1 COnttis

ferint in fide : ] fgæ&gfmtian?,.

Slll Täeaph'ili

tisfllorumcuram & gerunt. & pro-

Hügc

entilfnis

fhentur, Audite me tandem , Di-

vabiis filios. veftros, poftquam ge-

inbunc

here ,&

le&tiffini, qui nonaliud, quàm ve-

mneráfliseos, iníticuendo bonis mo- ,.

iffímos,

ribus, & illi falvabant vos, veftra

firam, veftrorümque bonum promo-

auem,

vere contendo, tollite iftos abufus,

mionita accipiendo. — AMalser - falva-

k vobli

lattones ac. fures domefticos- anan-

bitur. per generationem . filiorum . [f

m ficlt,

date , & finite vobis-itandem períua-

permanerintin fide 6$. [antlificatione,

fbüi[f etit, J

deri, qnódunum. ex pracipuis me-

lta Deasad. communem omn

"

1um a-

atís veltra fit, recta Liberorum.

lutem lareatur, -

fibiinfe ;

345952

VEPDHEHHHDHCHEMIRNOEHTHEHUHMIMIMENIMIM M

du

WE

K

ge u

d

jeberred f

repratios C

L DISCURSUS XVÀ. -

"A

ne Filiorum, ad exlib

, qin&

-

s

p

;

gocal

Parenisbus boROrEDD.

mei d*

o d

r

ï;ud -iveiäres-t ng(—äs

eporit

hu

?,

o

ït»a*expïji'c&'fur ; quö'd"nïmi rum per d

folcipitt

duz-

res

m'agpno

mina & as alienum intelligantur be:

C

DEU

habebantur oppro-

neficiasnomíne autem. obæsawmm,,

A

brio:;5

mentiri,' &

Ingrati, quifuznon refponden: obli-

g,2 Id

U.

CA

nomina-

fua. non

gationi, Hi jure meritiffimo humanz

funmo

exíolvere. Quod at-

g n l

generationis opprobrium compellan-

| dilj dtth

t?in-et-' räenää*ciu

m, non poteft ne-

:

di funt . cüm ejusmodi. debitum non:

gii, oppido. illad.effe turpe ; e-

folvant,.quod fialius folvendi modus:

;umäüwnï

enim fi- infamis. efE-

, qui moneram:

non-fuppetit,. folo poffuntanimo. ex-

pujulmod

sdulterat , jurelongà majori infamis:

pungere ;amando fcilicet illum, à quo-

aum i

cenfebitur , qui-cor- aduiterare pra-

unr qu

i

boniquidpíam in eosdetivatum eft..

fampferit.Quod aucem zqué probro-

Quod fiita. eft, inter. abominab:les

jo f

um p

fum fit, fu« debita 5on expungere,non-

itiusmodi debitores meritó numeran-

Ítamanifeftuin eft ; fiquidem hoc fz-

u

di veniunt. filii illiingratiffimi , qaf

penumeroex obzrari ín opia. potilis

ingratiffimo rantiuim animo ingens il-

um ;

quám ex culpáoriti poteft, Ulnde Lex

lud beaeficium,. quod nafcendod pa--

ifi,

ifta ä:ärc&æ:ftanqms-T:nb.un.aïli probari,.

rentibus accepercunt,compenfare velle-

T

atque ut jufta admitti no« coett , aifi:

videntur,Qua mehodie caufa impulit,.

ugscan-

at

E-e--.

(uldü&

K, P..,Segæfri,-Chræs jnjin. Tom? A.

*

b]|

219

bïSEüRsus* DECIMUS SEXTUS DE omc;f

quem Parentibus debemus. - Undefa—'fgw; 2

u

ut contra hocfiliorum genus linguam

)

meam exacuam, eisque Summam de-.

étum, utParentes magnis illis 'noiu;ix-, fn: 9.

'bäutä*

nibuscompellarentur, quibus modà -

bicorum fuorum commonÉrem 5 ex

[ h pn

Dii viübilesymode Dii rerre(tres , aut,

«

quo ipfi deininferant magnam infa-

In Decal,

f

miíam, imó grave damnum, quod de-

ut cam fapientillimo Philone loqua-

i

mur caitigatiüs, Creatores. fecundar í,

do in eos fc.i'u.lfa,.c.*

bit.gm non re;dden

Lic

aut Conditoris Imagines, quas iuo lo-

h

B

I1, Tam manife&a eft obiiïgatie--.

coíuper tecram ipíe (tatuir, appellad

(unt; utícilicet videcemusfcnhibiliüs

d

uà Parentibus originis noftrz caus&

impetfeGam. ideam illius obligatio-

lia

þ'fafn—z.. L. obítcingimur, ut Adiftoteles eum ftul.

«1r. tisannumeret, quieam velit in du-

nis, quá DEO primo Conditori. ac

: )

A:tificí noftro obfringimur. . Que

biumtrahereg haud aliter,acíi quis

?,'!-?JW,

cauíaeít, ucetiam in [acris Pagtaís

-

difputaret, nixne alba foret , an nonf

i

$. Tho. Quapropte: uppofito hoc debíto ad-

cultus ille, qui Deo & qui Pareaubus

a $

]

lii

debetur, conjaungantur,

z ttmet E

c(;'iiix.,g :

D)

1. 2« f'illins partésac conditiones deícenda-

q09.4 je

mus, utomnibus manifefta fiat, gravis

Dominum , bonorat Parentes , Q$ qnafi 3 9-

|

Ad-4.

lla Summa, cujus folutionem natu-

Dominis ferviet bit,quife. gennernnt.

180

S, Thom.

Quaft non poffent invicem íeperat,

Ze $« Q tallä, P

erínde ac divina Lex imperat.

"

bus acci

pimus, effe , ali-

cim apud oinaes locum Dei Parentes

il

101:04 35« T tia à pat.cnti

obtineant.

Echzceiam xzato €&,

4Abul. 19 tyenta, & educa

tionem: & fic cium

fa?

quare przceptum de/ honozandis pa-

V

3

Exod. * i ciffim debicores conftituimur : Pa-

rentes n.imirum-ho*noraadi.al.endif, &

rentibusprimoftatimloco poft pra-

1

iuftiseorum imperlis. obtemperandi.

ceptaad Deum pertinentia ponaturg

m

utícilicet intelligatur, quàd Pairem

Vi(cs

Jl, Primó vitam nobis dant, &

hanc accipiendo

debitum quaá infini-

e(lo, &t res quzpram con&inis,S& quafi

(j

honorandi & ob.«

media inrer immottalia & morialia,

'tum contrahimus

n

Ex uná patte mortale e(t, fpectando

lia

fervandieos,qui dederint, — Inter ma-

ximas obligation

es, quas natura in-

nimitum corpus, quod med;á hac pa-

,

A

ternitate collatum eft ; ex altezá vero,

ducit, illaeft, quà

(uis effe&us caufis

B

immortale quidpiam eft, dum nunac

ob&ringuntur,

Effe principium na-

turz & effencig alerius ut e

t maxima

repraíentat, & eternüm reprafentabit

liny, :

Paternitatem Dei Creatoris omnium,

perfe

&ionum, quasDcus rebus crea-

W. Doys

fert, itacultum & veneratio-

Ex quo omnis Pateraitar sn. Calis. €d Eyh, 3.

Y

l

tis con

. maximé

in teyvrà HOWiALAY.

nem quafi divinam meretat ,

Sicpari modo . 1*

h, f

us fuís

hecprzcepium íncapite: fecunda ta»

M t

Piat; de in homine, qui à Progenitorib

Etcideo

bule pofitumeft ,, u homines intelli-

nj

legdl, fx.

vitam adeó pretiofam accipit.

d*'/kw

non Sandtitantüm, fed Do&i omnes,

gerent, inrer precepta, quibus proxi«

mum amare jubemur, primum effe,

etíam veiá fide deftituci, poft obliga-

&

quo parentes honorare obítripgimur;

r

tionem colendi DEum Conditorem,

itatis

non aliterac infcr pracepta Char

femper prímo lqco culcum pofuerunt,

N

€rga

J

219

FlL. AD EXHIB. PARENT, HONOREM. -

3* eï QDEUM pr

imum illud 'eft , quo

rentes quàm rarbad eam perfeGtio-

nempertingit! Cüm enim aut Pater

O.

hEzeb. Deumhonorare jubemur, AVarmra

mü

prebatur affelus u« S.. Hlieronymus

aut Mater tantíllum confenefcit, jam.

6, 44::

commentatur,pt ordize charitatis, pof

illos Filiiafpiciunr,ur onus Íntolera-

bile ; quoaliter levari fe poffenon cre-

mqua.fö D. :

rerum parentem, caruis Pater dilgatur

Mari,

€$ Mater.. Jam veró honor ifte nonín

dunt,nifi alis. defideriorum ipforum

uolo-

foliis tantüm & floribus, ceremoniis

velociüs invecta Mors quamprimüm

yellati

illos ex hac vità. fuftulerit. Deípi-

dico externis, que parvo nobis ftant ,

biliüt

íed in fru&ibus operadionum con-

ciuntar inanímo uc repueraícentess

gazio-

&ítui debet , id quod DEUS ore fuo

àdomüs gubernatione removentür

TET

hobiscommendar: Jzopere €$ fer-

tanquam imperiti : & nefcio quam il-

ii E;tli. T

ü£

-

9*

IX*

mone,C5 onui patientiá bonora Patrem

lis gratiam fe praftare Filius arbítras

Pagmis

14875. — Examinemus igitur nonnihil

tur; cüm eos, d quibus vitam accepit,

nb

fliosad normam iftam, quam DEUS

hisidentidem verbis affacur: Hoc vos

r

[2

timet d.

nobis offerc ad illos dijudicandos.

agite, ut. vivatis.

tegi autem vos

finíte ab aliís, Verüm nonifte modus

u

1V, Inprimis vult Deus, ut Paren-

rl

eít, quo debíto noftro farisfaciamus: xj

tesomni genere. patientiz honoren-

perar'i,

tür, izomnipatiestiá, uvilli noftram

Fili (efcipe [ene&tam Patristui , & non a, ,a

contrifles eumin vitaillius, oit Domie'

N

illorum íenedutem. , (upportando

I tka

fupportáranr pueritiam, —Primum

nus, Fili,exhibeteficatbaculum , ut

s p

veri Amoris fignum, juxta Apoio-

regasatque f uftentes Patrem ruum ca-

dentem, & cave,neunquam, dum vi«

)R PW

lum,cft Patientía, quà, quíamat , fui

fuorümquecommodorum quafi obli-

vitfuperterram, illum triftitià : affre

onatty

a

vifcitur, & torum fe impendic Amato,

cias, Si atas fenilis judicium illi none

& qui

Charias patiens eff..— Es hane. perfe-

nihil hebetárit, compatere.5; defecerit g,

étionem baber amor, quo Parentes ín.

fenfu,ueniam da, Ex utut viribus aní- ; 5

;orall

5, d

edanlo

fuam fobolem feruntur : id quod in

mi & corporis valerete fentias,cavene

ipfisetiambefliis videmus, que ma-

fpernasilíum,nein animo. quidem :

hi

ciem contrehunría prolefuá educaü-

€À ue (pernasillum in virtute tua : qua"

PAU

1 []üüc

4à, & inter millena pericula eam. de--

lesenim,& quantas ineptias n infantià

fendunt etiam cam propriz, (i neceffe

noft;à illi perculerunt] quantam plan-

enca

Liran. i

32 Deut.

5

fic vítzjaGturà. — Sic aquila;cüm pul-

&uum puerilum importunitatem !

»mnl'um'

uosclamores , & ejulatus im nobis

TL BN

€, 32. ad^ osíuos ab uno loco inalterum trans-

sa ver. fett, non easünguibus artipit , (ed ter-

educandis ! quàm difficiles & morofos

i. modü N

basex ^ go infidentes aíportats neque enim

experti (unt in rebus non nifi ad no-

jnda

pandit

ftram utilitatem praceptis? Àn nom

Alas [ias

à füblimiquidquam timet , fedabin-

j mtcm'.

ferioribuss & ideocümá terrà telum

igitur conveniens eft, ut & nos parüm.

m

tll

f

emittitur, priüsillo (e , quàm pullos

i

aliquid coleremus, fi aut morbi mife-

m f

feriri defiderat.-

1iisfaftidiofi evadant, aut etate decre

n [nil

piti redeant quan

mam.

uriató

N 'Ammf aæfeæ E*il.iQ-x;am in,

P»

Ee z

doque *:-xucf pri

ÁÍne

dg

-

4

J

J DISCURSUS ECIMUS SEXTUS, DE me.

-

3;2.(2.6

. quam alterius -cpirei,kit,rhuü&Maadu&

f

infantíamac balbutiem ?. Retribue il-

ECfliu

iutrálle , ^ adaiodum florum in sgro

lii

— lit, quotnodo €$ illsisbé , pergic Domi-

«

T 30,

nus,magiftrum ex Integro - profeffus.

4

Mil

Átentium.

ut prato nullà cäjugdam operá exi-

^

2

1

R

uilifimz hujus do&rinz & fümmé-

»VH. Qui ip(&-

h-&na.ï etlamve rB*is

wl

neceffarim, ZMemento quont

am nifi per

dllos natus mon few[es./ Si- Mare

commonttrari debec: bozera Patrem

quir

non fulst , rmodó fiamen etiam

hum inomm panentie , C9. fermone,

ial

Duta

-alveotam lato ac pleno currere non

Quisferat,fi Filium fexceotis. impree

cauonibusin eos debacchari audiat,

TT

videretur. Qaodfi igicar undas fuas

ad ouginem , undeipíum

iquibuseft genitus? & tamen nülle

iunne

tribuarias .

denique non referret , ní--

non díe has audiunt Parences , qui,

nl

profluxit,

cüm veritatem £iliis füis: denuntiant,.

t* i

Anis quàm

| mlgr,äggm' axggi ,poffet ac-

fateiri Jtog;m;ar;ä nuilà fe Liægüä acete, ^

d* Cb üfe fe

j

.N

m.xï()gä

-.-.- XI, Ethoc long

(s

magis ac fkluld-ïo-

biora dictecia excepítle , quàm Filío-

lido i

fiàs obfervari deber, eega. Macres

rum fuorum, plus iongé amatorum,

N

euden

quáàmredamantium, invedtivas , in-

inopes q

uæ,quö glü's amant, tahto

ääu;adl

Filiis fuis teda-

jurias minas,quas ne. fervus quidem pjjj,

quandoque minusà

q

l |

41naDtut 5

& quo plus patiíuntur,canto

ab Hero fuo patienter ferac, Ex vultis ouLo.

vulum (

ab iis minusiþüfuüine

nt ac toleranr,

Deum hzcaudientem. non íeatire 2 Pedag:

:

Wi d

tur , onus eít

inurbe Flexienh Regni Gallie. non C^r/f.

Filius antequam | patia

hag

multo ab hinc cempore Juvenis qu

i. PO 15- [ 6'

dledy

matri fus ; cümpatitur, eft dolori ; &

ituseft, labori ac defatigae

dam ftadiorum causá domum pater-

s.

m E

«üm gcn

t,ioni,þias

,quämipfi?arxi. : Proptetea

nam reliquit : non diuabfuit, cüm , ut

gt d

fieri affolec, datis ad Patrerm Maciém-

joga

m matrimoníale ,

quod infiu-

ïi[iüm k

ftad bonum commune prolis,

que lítteris,pecunias expopoícir, Quia

g

tumsä

E g

9

*quäm' Patri-

tamen,non tantum, quantüci vole-

t

poriüs Macrimonium

monium appellat

urs

cüm longe plüs

bat.impetravit, ita itá excanduit , üt

fl

Matris, quàm Pa-

fumpto in manus calamo litteras in-

oneris in humeros

PQïWiS

"Nihilominus Filií

d'gnationis plenas ad €os.exararet.

fs

tris. devolvatur.

Y

animo mul.ó magis i

grato majüs de-

Vix littere ad parencum manus — fünt

WKXRW

delatz, càm fuübitó lle obfuiduit ,'ita

bitüm compeníant, & qGandoque

hi,

quidem, ut ne explofa quidem majo-

majori longe pà

tientià vetulam Ser-

-&Wa;g

tut ,

,quàm annis gravem

ris Machinz beli:g ienicru períen-

AC

vam patiun

Matrem :

*

ita quidem , atomníno

tifcecec Quidquid Medici agerenz, in

VOCC; |

opusfueti.t

eosà Deo commonefieti, - caffum ibant omnia, Deiperatis

üm& |

am

N

ergo omnibuslecum animo decrevit

"u

ne ungui

1lgïbofe-s.ac'dolörtzs Matris:

Ecelt,

ex oculis

dimitterent. GemsunusAMatris , Lauterum profizifciyin eá. fan&itfimiá

d['!g'?m

7s 29«

£na ne abliuife

"

aris : tam patvau quan- Zde, quódalio omul in loco op.m de«

TT

T

i

ii

T

Et

doque cüramt

agrati Matrum. fuarum, fperaret, remedium exqu

$

,um)PH

Af pte

u

uN

þgbgn,g , d« Vi

deripoffintfinecujus. "ecce? ^ Lauretum in )

Vire

"

s

) (Rw

um

p

4

Es

FIL. AD EXHIB. PARENT. HONOREM,

&Al

Áasdun

fed. ipL.Dwmæ V:ägmw rmfem ordías.

'Vfrgfmspamï:*gtæ zppa Hus.,' dum

HRETIT

faavier dormit, vidie M:

it Qüä(ü ea-

cujus Spiritusomni melle dulcior eft gcc[,

C QUi

detti plænc vulm taü:am&m, & maje-

(Sptn:m menusíuper sel dulcis ) me- z4

ftate. humanam omnem excedence,

mori mente. retineat , denec ipfi Pau

mvbl

nec ahxs tunc

commbus ?mpazam

rentes DIIOHS vcmam €XPG cabt, -

- Batrttt

quam Patte ac Matre fuá,

lbi Ttias

Vll! Demquc non fuffi-it, hono-

fermutn.,

dfthzc cub: æe;u»:mgreüï eft, Virgo

tem iftum paxencibus dz.blma*z anima

Dei Mater ad Pereütes converfag ve«

;mpe«

fovere, eos tolerando, aut: ngga inoe

audiat

&&ne eft Bliasifie ^aieba:,& cüm am«

deítis ac manfuc:is:ilos vetbis allo-

an mhle

bvannuercnt,rægofmt V;rgo Placét-

quendo,fed infüper etíam operibus eü

eaudiendifacultatem à me illi refti-

i qüh

conteftari oportet: In opere 69 fermone,

aniant

€$ omni patieutiá bonorapatrem tuum,

tui ? clüm uterque pateos: ícà , Domi-

na togsmus. demitfiime. Mæx Diva

5unt nonaulli, quzübi Rc!:äxom non

g' 44lv

a Filo

le&o vicina licteras finu - prom**lis,

ducuat, Maxr:mgnm fe

ili ligate in-

coníul czsParem:öus, viz íe cozumxt«

UR

ræasdcm ODIHIDO quas 3;[1'&!8018 füïliä

a&us ad Parentes fcripferats d*xxzque*

tere & magnis itineribus ,. Contractus

;; ft

uidem pl

Lege.

Paulà po& ceu placatapenitus

quosdam agitare, amicitias contrahe-

—

ol Qu

vulcum czleiti proxüxs(uwwaze fece-

rc & itsbilire, ali&que maximi ponde-

1pulq

Fi8,

& inomnem vitam redundatura

enttt s

navit, dzgtzüm uniprimüm, dein- &

(',rh

"altertauri immifit, &utxoqucad au-

negotiía pertw&are Qg;d deiode mi-

s

g W

p

diendum pofthmmm aperto- d:(pa-

'rum, ftinfauftosetiam exitus peämo-

j5 qu»

(3»

ïült.

Eoipfo temporís momento ex-

dum fortiantur?. Filius ille psodzcus,

i pam-

üm, U

«Ptïï&&ü&ü& 'uvenis,non. CBPECF»U* læ-

qui genio fuo indul gens Puucu à Pa-

titiam pe&me & fanum fe. advercens,

treabiit, qudm . gtavirer pæru-wüxsem

Macétt

denuo humillimis precibus veriam

fuam luitz

-Er Eíau folum (aum fen 44 i.

i, QU

ii VOIQ

rogavit,ac poftmodum interpolita ju-

Íum fecutus in uxore ehgsnda infeli- 3?""*&

ddu- f^ ^

t

tisjutandi religione Ín (an&ailià DEI-

ciffimi paterfaótus. eft popü

Parentis /Ede conteftatuseft, tam 'ap-

mzorum (cilice: à Deo mal edæ&omm

enas It

pam:onem Íioi

factam, cäüam colla-

Coníultiffimum femperfuit, inomni

t£am (anxtazem ;& totas3 fe mutatus

g (üm

majoris ponde:is adtione Majoresfuos

abiit. In hoc miro planc eventu. ob.

con(ul«cre , & rationes faltein audn:c,

UP n

fervare vos velim, quomodo in celo

easque expenäaw, & mulu.n"- diüque

; mv

ac»c:p&antur proterve ille. formulz ac

deliberare, antequam eorum voluntatí p p

rlet

4udi

'ent

voces , quibus adveríüs Parentesno-

adveríans confilium capxamr.

ftros (abiade utimur s qaod mmïrum

feli dfciplinam Patris thi ,. 68 ne dimi.

iperatl

^haudquaquam - pro levi tantüm ' in-

tas legem AMatris tut, ut Addatur gratía.

kcrem

dlgäa[ïQiHS) EH vos nonnanquam at-

Cüpltt In0,

Gratiahzc,. qua addc:ur

ailiná

bitramini, motu habeanur,

-fed., udi

capiti veftro, ceu caflfis aurea, Deäv,næ

ïæmd

funt,pro enormibus reputentur elra-

erit prote&tioProvidentiz quz cosptis

" B

tis $ cüm non sam;um Divipa Juftita, —

yc(iris, favore íuo aderit , quoties

g:PW

Eeg

lnüf&q

Ms

'y:l"

DISCURSUS mcwm ääzäms— ',f...DE*QoszG;,

Anfiturionibus & imperiis Genitorum

& D.filiusconcordesteftantar, Cico--

Püüm

ttiji

xefttorum conitaria non erunr, Hanc

nias vetules non tantüm d prole fuá

W

f

. gratiam ut obtinsreci homas Motus,

ali, fed & pennis foveri,cüim ob decre-

[

j

^

J

magous ángliz Cancellarius,Do&kri-

pit& &catisítigus fe ipías commovere

[

j

T

ET

À

nà & diguitateccelebris , longé autem

nonpollaat; quin & f uppofito tergo —'

o

! liufizillimus Fidei , quam langauine

ceu vehiculo affümptas huc illuc

. fuo conürmavir, confiantid s non eru-

alporiari, ipíüsetam Leonibus hlc

t

übti

Aldrem

beícebat eiamiunc , cibn fecundus

humantharis fentusineft, ia , uc cüm

1f U

T

l

de .qukd».

& Kege eifeGcotam Paireíuo in genua

pstentes devexá atate ad. venandur

h

&Upf[

( grocumbere , ac eóque ur bene fibi

exitc non valent, eorum filij: cam illis-

Q9

precatetur,cfllegitare,. Etnuncteme

bntc

pradas fuas paf:-'ia:md.r. 'S.aquitut'evxgcf

poribus noftrisilli Juvenes, qui heri

iplisleonibus magis feros, & beítiis

TR

€ pueüsexcelferunt, in ompibus lui

magie ipieníatos. e(feillosfiliosChris

jidicu

vitcul

&fle duces: volunt ac Magiftri, nec Pa*

&ianos, qui l'arenies(uostummá cum.

- Uis àc Marrisunquam audire fuffra-

imanit«te abj;ciuni, cüm viribus pet

obfiting

. .glum,non dico, tanquam decretum ,

gtatem deftitutis nou perinde ac priüs

ema

.&leutentiam ultimam , fed. n& . qui-

lucrari poffunt, unde vivant; —Vix

piloi

dem utconfilium. & hoc in. negotiis

amore puellz cujmpiam abripiuntür,

qudet

-

, Eecii

fuis quibuscunque graviffimis. O er-

iliico Parentum. amorem ingratiffimí |

TT

* d. ;

rorem ccaffiffimum L À n dicrum patrts

depenunt; & quemadmiodurm conti-

m*cqw

audite filá, C fre facue at falus fiis.

gitnonnunquam, ut , cüm Exterima-

diiot

Videiis; quantilloopusfitconatu. , ut

gä'lQ numeroin . PIGVZBCfäQ'lefCäääc'

u

commoda veftra certó. alfequamini ?

tent, ipfos pauló póft incolas loco exe«.

ii

f

nonaliocerté, quàm. ur in. illis per-

ttüderent, ita affctusille, quo ínfeli-

d

ll

u2Gkandis obfeguium hoc dcferstis

ceshi in extraneosferunturiplos pau-

, ipäs[) i

: dis, quitanto vobis majores funts &

latim demefticos corde excludit; quo

[ u K Ten.

ab hís, quód msgis expcdienseft, au-

fit, u« quólongiüs progred:üntur , eà

t ts

die. Et voshoc facere detrectetis?

minuserga illosafficiantür, à quibus

DT

dn opere &$. jlærmgnä £9 omua

;

;-- pfztfzmtzä

omne fuum bonum & ipfum etfe acce-

W:iï.

Vl

. bonora Patrem tutmn.

perunt, haudaliterfeié ac Luna, qua, -

"

quit

IX.. Altera-obligatio, quà Parentie

quo erefcit amplids, hocà Sole ,lucis

NI

busoblringimur, ex eo oritur, quód

fonte,recedirlongiüs. Quód fi conju-

m 1!

ncs,cüm iphrper etatem non pofíemus

gio re ipfa illigentur, actum eft : tunc

tioae

alimenta inquirere , . nürrlerint &

enim totum aoumnum avertünt, videns

E

fufteniárint. Uadc poftmodum nobis

türque fibi faziscauíz habere , ur di-

Quj

Fesum,

ís«l

$

Aincumbir, ut, cüm ipfi laboribus. &

cant. Opertet wxoris acfiliorum cu»

f

"aperi pares ultranon fuexint , eocum

ram babere ; INon pefes tams multis

Hexanm,

QUi

bom, 9.

&uiamgeramus, Eiecobligatio tam

nous providere..

Verüm parciüs iíta;

D

C€, 108

