fterillefas ferverur ?. quid hocaliud

X. Quatamen dicta funt hactenus

haud pauló minora fuatíís, qua diíces

j þjür'

eft; quàmex candelabris, & Calicibus

m eff:

Altarisauteis conflare vomeres,quibus

remeopottet , deJuramentorum ab-

- — agri veflri terram profcindatis? quid

ufu. Cüm denique Juramento (ola

n

aliud, quàm maximis impendiis &

deefl prudentia & caudio , malum id

»

nne

quidem effe nemo neícic

$

.eft tamen

—— famptibusrantillumlanz caprinz vel-

i,

leemercari ? Quamquat repetitis op-

malum inter cetera tolerabilius:; dum

il d

| potranirate - qualiber leviffima Tara-

naturà faltem fuánoxe gravísratio-

nemnoncontinet, Multo,fineomni

mhaid

mentisne idquidem, quodípe&atis,

piritee

confequi datur.. Juras r&, dictum olim

comparatione , deterius eft , fi etiam

' E;'e:s.lib.

hn

fuit Romzcuidam , cui Carbo nomen,

Juftitia defuerit: Jurabisiz ?uflitía, Ju«

rare autem in Juftitià eft juramento

: (bl

furasinquam, w fidem ditlis certiorem

afferere res licitas, & quas praftare (i-

(onae

adbibeam s €$. ego wicifim juro, quod

nnuquam tibicredam mmis,quàm cim

ne offenfaNuminis liceat : id quod ma-

i

dand

juras, Nihil conftantius à nobis dicta

ximé in Juramento promifforiolocum

affirmat, quàm vita ex virtute aca , &

ha,bci:gndäü res, quam quis ejufmodf

o vobit

oblivio

vetitas femper finceré alferta : & hzc

Juramento promittit,aut mínatur,lege

nonilo

eft lexilla, quam Solon , inclitus ille

divinágraviter vetita eft, Juramento

Legislator (ubditis fuis culít:ic vivere,

promiffionem aut mínas tales affirma-

ufin

ut ad fidem obtinendam nece(fe non

te, Dei nomine interpofito , prave per-

Nolitépy

fitjurare, Non nifiverum dicere foli-

jutij peccatum eft, Etveró hocipfum

: , 10

tó,fit injuria, fi vel (implici ejus. affer--

noxz genuseft, quofe Chriftianorum

[ :09'

tíoni fides nonadhibeatur: quiautem

énumero complures. ízpe admodum

vetito

mendax effe nofcitur, huicne in publi-

obftringunt , quos cüm vix tetigeris ,

oriatt

cis quidem. tribunalibus jurato cre-

vix tantillum moveris ,. mox paludis

jtes i

ditur,Hinc dicere nonnemo con(ueve-

inftar putentiffimz fotorem horren-

|diii-

rat : Cavearcana tua cujusquanm alte«-

dum furfum exhalanr,. Per corpus , in-

j o«

ríus auribuscommittas : (i tamen tace-

quiunt,Des, nonferesimpuné : Per (ane

idett

reilla non potueris , vitoilla mendaci

quinem Deidabis mbipenas, Quám ve-

ditié

confide ; hicenim (iea manifeftàrit ,

vó Deusefl , taminjuvie nonoblrvifcar,

gttell

nec ventam daäounquqm;His,& fimili-

nemo illicredet, Nihil igitur. valec

patu

utraque hec excufatio.

Átque adeó

bus formulis hodie multí utuntut;

4td9*

tam vos decet eífe alienosá veris etíiam

hz autem uno ínpeccato malitíam in-

) Pfl'

volvunt geminam.Prima e(t, obftinata

M

jarapiex/no promptá voluntate sffir-

K 3

ills

14

M

l.

$3

U

DISCURSUS DEC!MUS

illa víndidtam fumendi volumtas, cone .

Embl Bü

tamen fupplicis Ab!gallis vitam &Mæ-

!

ira quam Deus. jufferit. ;

alera gra-

títo, &:onfamxhædomv:t, tam re-

gb

0

vior, eít ce(tem velwntaus tam cou«

p:ehendxtur Herodisimpietas,qui cüm

b

Ícelerate vocare Deum , qui illam tam:

cemeré jurá(fec , (efacturum quidquid

hu

vehementer exo(us eft ; & abuti au-

vaniffima illa puella faltatrix. Hero-

thoritate divínà ad aäïrmandas viola-

E

dias po[tala(ïcc,&emjuramemo, & ut

tiones legum ab ip(a latatum. Parea«

erat rogatus , fan&i(limum. Przcur-

(

tem cogitemus virum honoratum, qui

forem capíte tcuncari juffi, - Temes

[

fliz (ux prohibeat , ne li&ori nubat :

rejuratur , €9 unpw * q:md Jummns. Atf

fitamen hec non folim pergat contu-

:mplcmr.

. ferm. 1o-

Ó

D

maciter hunc marítum velle, cum fum-

. XIl. Ea hu;us]utamemwkcft r o N

A

ino familiz & agnatorum probro ; fed

praítanda ün:, qu& promilfa funrg,f"'"'

Patentem etiam cupiat Matrimonii

honeíta ;

& «unc , nifi interim rerum

ul

hi

contra&ui ceftem adeí(fe ,, an non con-

ftatus ac conditio mutetur , przítituto

Qu

tempcumac injuriamilla geminat facl-

tempore adamuffim implenda , ma-

noretam indigno;quam jam aliàs, juíte

ximé ubi. deProximi commodo agi-

Ri

imperiofpreto, eidem infert ? nemo

tur, ficut ftare Juramento cum ejus

j

f

eft, quidubiter. Quare cüm rcos vos

con ;a.m&um fitemolumento, nonftare

gro facro Tribunali agitis , náffe vos

veró,cum ejusdem . dcærlmmm

hine

Q

4

wl:mï exlgere confe(lionis integrita--

fides jurata velalienis à verá Rehgto-»

tém, ütgeminam hancactüs tamrur-

b ]

*

nefervanda, Multis qwdemgrawbus-»

pis malitiam diftin&é expliceris

e

nego

que fuppliciis vindex Deus varlorum.

tf7h

fatiserit dicereacfateri , quód Jura-

Hebrei Popati Regum fcelera punívit

lj J

in nullum tamen. eorum 1mmmasa

D

mento (equ:s modo non debito ob-

ftrinxerit,(ed expi».cmda etiam eít ma-

feveriüsque. animadvertit ; quàm in:

f

al

li quod. fa&atam Íe quis jura vetíc, na-

Regem Ssdeciam. Exuius Regnobre-

viffimi tempotis íntervallo: vidit core

tuta j dicendümque v. g. /wravi i queod.

velim. & medio tollereiuimicum meum ;

poris fui cuftodes proligatos, Miní--

1

PU

jnravi noBe mo dimittere pelicem , ö&

ftros.& Aulícos circa fe nullos, Civitas:

nuæ (um alia ejusmodi,

N

tem everfam, Templum faomet fces-

ä-m 28

, Praterea. nemo fibi unat«enua

lere in. eineres fubüdere , Clientes:

LOU

abürahi in:vincula

, hlios in Parris:

4l

34. 85 pcrfuadeat feea, quz mal&. juravetit,.

h1

^.7.ad 3« tenerireipsáexequi, Alizomnia opor-

oculis )uäulan ^ eosdem niox oculos.

€^ 224 tet facere «

quod enim: non. absque

fibi ecui ; vxrædcmquc gratíam non ob.

,iog AT, 3.

4d 5. 3.

peccato: prmmlï'um t(t,multo minüs:

aliud &erl , quàm u inter compedes &.

absque peccato e zecationi mandabi-

vincala dmä'mæ lentiós. moreretur.-

l

P

tüt,

Hinc qu«m laudatur fapientia

Quz aucem pormarum cam atrocium-

lt

Bavidis, qui càm malé: confaltoire

caa(s2non alia, quàm quód non fteterit:

impetu juráffer, fecocam ftulti Naba-

]uramemo,quo R*gi Idololatra fede-

lis progeniera extitpatarum , precibus

ViBXCLAU ,. Nabusehaneïo:: inguzm:

ï

Baby-

n

135

DE ]URAM—ENTO.

credam ego, Déum minorem honorls

B.L B;awmrþ.

Spreverat enim. Sedecias

fui, ludibrío (preti , ratlonem habi

m tf

134 18.

ammcn*mm..

Tam rigidé debium fuo

tercae

uicun

Nomini honorem tuetur.

Deus, ut eo-

turam,quáàm habeant mortales

Reges? Noníta fiet, nonfiet; Uade

P

rum etíam caufz faveat,

qui non Det

»

udqid

mihi certó

perfuadeo , Proditores il« 4j

ul; in

! H

minüs, quàm hominum hoftes (unt;

caftigandis agitut:

losacperjaros, dequibus nobis fer- Deus

!

D;&llt

quando de perjucis

mo, f quando Dei. imiferationes im-

JraCtte

qu,i.fa!näti(ïïmum il

lud Nomen defpi-

catui habaerant.

Undenon etic dif-

ploraverint, aut (urdá aure negligen-

Tetti«

dos,autnon nifi ingenzí plorum ope-

fcile conje&uram famere, quàm meri-

LLLET

ramcemulo numerato & períoluto ;

iL

. g5 timere debeant Juvenes illi, quito-

romittunt jurati, fe

quod petunt, obtenturos. Zmplacabilis

,t&,W;

ties puellz alicul p

X

,

.- eam du&utos ; ut.

fic incautam þaci'-r*

efl Dem furamentis contemptis.

a u -

Xil, Ultima tandem Juramenti

nEGUI

liüsimplicentlaqueís , quos rendunt:

- fubindeautem,cüm erupuerint miferz

condirio, pr ceteris. requífira , eft

alllum

Vetitas: furetisin Peritate, Non eft

- quod habebat pulcherrimum & opti-

-

toindef:renda ram mulcoram iníci«

mum, innocentíam inquam & pudoré

]o g

virgineum, exfuribusperjuri negant

tia, qui quidquid mentientes effus

m eus

tíant, pauló. poft Turejurando »ffir-

fe quidqu

am promififfe, ne reddere

onfhare

rtalium miferrimos f

mant: Per Chriffum ,ita & non aliter

.:ä&ä

cogantur, O mo

&udiant ,

quid per Votem Ez«chielem

fere:-.hkb:t; Per Deum, quem adore t

vligis

*

Tam boc verum efl quàm verà. Deus eff.

Eiecb. :

'ronunti

et Deus. Quidiffolvit palium,

raribtte

Evomunt hoc tam noxium . venenum

27.1$.1

, nunqiid effagiet ? & poft pauca: P'yvo

atlorut

£9.

eg , dicit Domimus, quontam [uramen-

perinde ut aquam, & purgant fe, cum

wnivit:

di&o: Neminicuiquam id nocere. . Si

um quod [previt,pogam àn capt ejus,

stl

ita elfet, poffecinfrafta diffringi Cru-

Fsciant,quod labet,nebulones menda-

- cifixi Dei(imulacrum, & pro auctario

uäm it

ciffiml, Nondeerit tribunsl, ad qued

edibus conculcari,& dici deinde: cuf

äüäbt&*

eosdelufa Puella. ciret; etfi humanis

idit o*

Tiibunalibus illudant, aut pretio €o-

tandem iftud nocet ? fi aliis.quisnon

nocet, immenfum quantum tamen

. Mb

rum fibi favorem concilienr: divinum

Cività*

nocet Anlmz füz , fimülque graviffi-

X

mon effugient , quod ad nccem eos

« t

vocat: Implacalilis eff Deus juramen-

má injurid a£icit Deum Univerfi Con»

æ&moï 9«

ditorem , non aliter , ac mendacem

Clienteh

vis contemptis : quz funt S, Joannis

Dicat

n,/Pa*:ris*:

eliquem , eum habendo,

Chryfoftomi verba. — Vigebat in. /£-

,ocü!üi*

gypiolex, ut. qnisquis per falutem

quis viro Ilufri, ilum .aperté

mentitum effe ; fubinde autem ex

non ov

R egis juráffet, nec tamen fteriffet ju-

s U

eoquzrat, cui eá ie. damni aliquid

zamento, exicemo fupplicio citta om-

illatum fic. 2

Haud pauló majus

rertt

nem venig Ípem afficeretur; fi vel

malum ille exiftimabit mendacij la-

ocit

gantum viuz Íervande auri gemma-

| &emi!

" rümve pondus promififfer, quantum

bem fibi affiücatam, Iquàm fi lucu-

ffet.

"T

lentum aliquæfi .vg»ulnus accep

Rem

molem coxpcxis&.fuix a-dæguar::. Et

'ü lllm

( py

136

mscüksüs

ääcmus,.

Rem igitur momend — exígui effe,

tamen ld non fiat caim ve&räm& p:'ete

« quam falsó affirmatis, tam non mi-

nidie. ZEquümne vobis videtur, ut

nuit deformitatem & malitíam perju-

ob agnati alicujus ,

alicujus Civis,'

rj,ut augeat etiam, Sic Angelicus

Hl d

232, 4.- cenfuit

aut alreriuscujusvis caducum bonum,

» qui idcirco docet , affirmare

vos CelijaGturam faclatis ? — Charitas

: i:Dt(aä, [

38.2, 3.

jurejurando mendacium jocofum, ma-

L

£e

€ft, ad pileum focio in mare delapfum

gis Divino Nomini injuriofum effe ,

reciplendum,aquasillas natando in-

dum nullá neceffitate,imó.| nec utilita-

gredi : at flu&bus hautírife finece ,

te, Deus tem . falíam te(tari. jubetur :

ne pileuspereat, plüs quàm palmaris

perinde ac fialiterjam tempus . fallere

Á

infania foret, Hocautem eft ,. quod

non poífimus, nifí DEUM eorum,

vosagitis: eo tamen difcrimine,quód

f

qua joco falía

laiifezimus; , teftem effe

vos przcipites agatis. vosmetipíos in

i

velimus. |

Z

2

mareigneum,o

mnibgs/&ukmä Pgrjufis

W

- 5XIV.. Parí rat

f'fonng'e'ä?e!rnenter fal-

accenífum,

n

i

luntur, quiut aliam . gravi malo , ob

XV. Siautemeóquis. v'progfcd"äre-

!

delicum aliquod fübeundo , liberent,

tür, utcoramlegitimo Judice peje-

4(

atrapítris v. g. ttiremiumá carcere,

reb,non ad tegendam noxam Reiad.

afunis fupplicio , non dubitant co-

n

examen vocati, fed ad opprimendam.

f

ram legitimo Judice ejus Innocentiam

Innocentiamalícujus Juftí , quis ex-

lim

Qu

jurati afferere , — quem póiunt effe

plicet ,quanta ejus peccati , &quàm

lil

iil

Reum: hecdifpar eorum conditio

horrenda effet. defotmiitas? Vipera

eft, quiut filium parentis inopis ju-

inftareffet. fcorpiotibus pafte , &

U/

vent adSacerdotis gradum dignitatém-

inde przfentiffimo | veneno plena :

D/

queconíequendam , teítantur, dota-

üm peccatum hoc comple&eretur

D7

tum illum effe patrimonioad eum finé

gravilümum Pioximi damnum , ex

"fufficiente; dum nórunt, id non effe

ïmg

fummá in Deum injuriá & concempru.

]

fufficiens: & (iquis eos ob noxam

ortum, Edicite: fierine potcft, eà

|

illam reprehendat , refpondent , fe

impudentiz quempiam prelabi, ut

l

charitate in proximmum . impulíos ira

vitomagnzein vuleus zftimationis &

i |

juráffe. [ràne, Charitate ? — videte

auchorkaris dicere nonvereatur, Pro-

Vil

per DEUM, quid hodie. Chiiftisnz

pofitum mihl eft-, buic certo homini

ing

lll

ï

c'?i ex«jä.

"Charítatís (füuperfit , — poftquam ejus

perniciem molíri, quace veni Domine

taniáex patte ja&ura eft fo&i! f

mí, & mecum coram Tribunali fai-

egenus quispiam míttat ad. perendum

fumcontraeum teftare :

dic, aliena

[l

abiispanem , vatía caufantur , quo.

illum rapuiffe, ftupro pollu

ifTe xif-ygi'-'-

lt

minüs dare illum poffint ; atfifi&us

nem, plagam akeri infhxife: — ei(

li

| quispiam aníícus Animam ab iís petat,,

falfa(nt omnia t .aut veni faltem , ut

at Dzmoniillam dono dent, uihil cün-

(

te(tecis, expunxiffeme, quz contra.

"&atieam concedunr, Ouod alienz

UR

xeram Romina, etfi adhuc. debeam,.

( CPa

Audgerec,.v cluæ:[a:.., ullus vitum. notz -

indigentim fübveniatis , P.fqbo:;, f

D

i heni»;

l

W

t

sv

a

-

m-:f JUR*AME&TO, ,

d

3

s

i 'Bb—hiit-a*t:'s ïää talfiäffölfcïtare,»ni[ixm*e"nte

ad-eam apud. vicinum deponendam ,

u

captus fit ? Eca Deo hzc eadem poftu-

nullà petitá fyngraphá, depofitz ejus

m

lare non pudeat? Quod ab amico non au-

pecuniztefte: quàm ením procul ipfa

aberat ab omni fraude: tam aliena

m

| Phblelh

des poflulave, at Philo, ad i4 DEU M

Is

etiameratab eà in aliis. fufpectanda.

-

- deDecal. oocas?. O rem di&ufoedam ! Quíd ta-

)

men aliud agir, quando ad fallendum

Crevit interim filia, & jam ejus elo-

|[]e

- alterum , aut perniciem illi accerfen-

candz tempus aderat;. unde conjugio

jam rato, Matér depofitam Pecuniam

2

dam,Dei nomine pejerando quis aba-

$

üitir ? Alüdne eft, quàm Deo obliqué

à creditoamico repetit: hic lucri fpe

d

' fakemdicere: Domine , nüllus mihí

exczcatus negat audater,ac pernegat,

ullum fe ab eà velaffem unquam acce-

color fuppetít, quem dolis meís ílli-

in

nam,necars, quá illos tegam : Tu igi-

piífe: & i quid,ajebat,à me petis, vade,

[]$

tur €zlo delabere ; & illo. me teíti

t

& per Judicem id à me repete. Sed

quid ageret infelix vidua , quz alterum

moniojuva, cul nemo non fidem ha-

3

becin re qualibet: juva me , ptoximo

in ttibunali teftem producere nor-po-

L

accerfereexiliam ,inruinam eum im--

terat,quàm ipfius perfidi conjugem , &

Fj

verum illa fateci vellet.

9

Ivittamen

— peliere: quod mez deeít nequitíz ad.

rem hancperficiendam, Tu nominís

mifera, & Judici, quod res erat,ama-

.?'d n

tui Authoritate fupple. Effo alieza ma--

tas inter lacrymasexpofuit. Judex mi-

M

litte vicarius.Siegotam nequam fum ,

(etatíone motus acciri ad Tribunal per«

[5

& tutambonus, quid intereft ? Ser-

fidum jubet, & cum eo conjugem, ac.-

viat malobonus, & peffimo optimus,

Juramenro confueto teftari utrumque

zo

JMelior deteriori fubferviat, Deus opti- —

juffit, quod etat, Juravit uterque per

i

mus [celeflo homini, Potéftne cogitari.

fuam & (uorumliberorum vítam, ni-

ex

impudenria hàc fcelerata magis? Audi-

hil (ede pecunià, que repetebatur ,

.te€ igitur)quäm bellénórit Deus excu- -

fcite, Sed pró ! quàm potenti illos bra-.

jt

£0

terc onus, quàd illi imponere nefarij

chio punire Deus poteft,qui nullo ejus

üt

molíuntur, dum falfarium effe jubent.

metu ranguntur ] Erant perjuris illis fi-

A pud

inCorficà, notà illá Jofulá, paguseft -

lijtres ; duorum non nifi menfíá unus ,

Valer,

[Q*

- haud S, Bonifacio procul ,in hocd ma-

quinquennís aker, tertius annorüm

Venet -- Veitimorte vid

*

/nt

ua remanfic mulier equi

quinquefapta viginti : cüim ecce, do-

C2 062

iff&ïqüöteüäx;Rquu:erac illi maritus

vx

mum reverfa conjunx, mortuum reþ*e-

j

1l«

. moriens coronatos argenteos trecen-

fic&liolum natxuminimum-,* & fuis CUv

tos, adlócandam fi uotempore hone-

pDisfepultum, quz mirá quadam ra»

m

fto Matimonio filiolam parvo tum.-

tloneerant everíe, — Ágnovit . confe-

g

efi

natu,conjagij laudati fra&um uni-

ftim víndicem Dei manum,;jam jam im-

cum. . Metuebat bona femina, neeam

minenté:fedproeo ; quód admiffi ve-

at

-^ argenti füummam domi fuz retinendo

niam petererin defperationis rabiem

g

fl

clepaces fuzum manus prorítaret: qua--— acta;arrepto cultro quinquenné etiam

xeprofuábonitate induci fe paffa eft

nis Tra-

r1

filiolttm j-u*gulefvit, 'Ngndum f

-t

go iz.

T

R, P, Segueri Cbrz/i. j)ï/?ro Tom, 1,

—

—

x

X

-

158

- pISCURSUS bgcx*ws; Es

$

impius, & omn

is faniz ac *Läxiþ&iz;natïö*

godíz, Marltus domum & .pfe füb.

nis contemptor fuiffec, non verirus

inde *"*PPäïfüS , parüm funefto gemini

filijoccifi fpe&aculo, partím enimi

E

illam omnium íin oculis inteificere, &

vitam illitollere, àquo fuam ipfe ac«

(ui fcelera exprobratitis dirá confcien-

latus, in futorem agitur, mu-

cepiffec : unde cüim quietis jam. partem

tià ftimu

crone ream conjugemtransverbe

rat,&

capere nullam poífet,ed tandem fe ma-

nnipfeinteremir, quà facinus ram te«

omnem viciniam clamoribus implens,

nà-

trüm perpetraverat; atque ica poft ne«

7

ut omnis jamdomus tetro. cruote

$

tabat, fuum ipfe facinus prodit,. Quid

ces quatuor,aduhoc ultimo demon-

b

L

/

multis ? accutrít cum plurimo populo

ftravit adimpletam.illam Dei protefta-

tionem,quá dixit;maledi&tionem (uam

zK

fatellitum globus, & reum alieno ad-

huc fanguine ftillantem | in. vincula &

celeritate fümmà defcenfuram. Coelo

ad Judicem rapit:

nec hic promeri-

contta illum Iävïï??i,üiï*ä; quinon formi-

]

dif-

dárit pejerare, nec ante. -

1

neum [zvice

tum ad fupplicium damnare eum

ceffaturam, quàm eum ftirpitus evul-

Zath, -

fer. Hadenu ,nonultra, ad perju-

rtium pufniexndum

progreffam Dei Ju-

fiffet, Maleditiio venit ( audite, . Deus

24

4&

eft,quiloquitur) veziet; & quo?. ve-

ftitíam exiftimabitiss fed. fallimioi :

uiet ad domum Jurautis i2 nominue qmea

audite igitur, & fi poteftis, non cohor-

refcite.. Deerat eà in Provincià carni-

mendaciter, | Sednon fatis eft venire,

habitabicibi tanquam fede fuà (tabiliz

fex, q

uilate contra Homicidam tam

impium

fententie. mlniítereffet; hic

€4 commorabitur ia medio domhs: ejus.

*

dum in omni populo quazri

rur , cüm

Sed & hoc parum eít: confumeteam,

*

ni-

nemo tam trifti mi

nifterio commoda»

ficut minutiffimumin pulverem ,

nemttabem, & pavimentum fit reda-

re manum vellet, prodit filius perfidi

quem annum vicefi-

Gurus. ; Etecosfumeteam,e8 ligua ejus.S. Bafl —

rimogenitus,

Quanto fatiüs igitur «P/P. 44

mum quintum

expleffe dicebamus, &

€8 lapides ejus,

Nepet;

: N

futurum etat Parenti illi. miíero imi:

1

ad vindicand

am m;ttisunicä dile&z

fcalas

tari antiquum Clíniam, etf(i- Idolola-

necem, vicit pudorem fürore ,

confcendir, inferto ialaqueum. Paren-

tram, qui maluit numerateauri ralen-

ta tria millia, quàmin Judicio etiam

:

tiscollo przfocatreum, mox Ín fru-

fa (ecat, nunquam magis violatz Ja-

veté jurare, fedebitorem non effe;

ftitlzreus, quàm

dum partes Juftitiz

quàm finerefeinduci à Damone ad

Sedneíic quidem

trec

non fuas Implet.

p-sjeraödum*pïo

eg;ïä coronatis?

contenta Numíinis

Juftitla à vindican-

V

'e—:&iælmï ,

do ulteriü: perjurio deftitit. Ipfe enim

XVI. Accïi—air*—

eigitur, Dil

fä

preclarum monitum, quo vosS. Aue,

ifte ilius , carnificisin Parentem fun-

guftinus ore meo hic füb finem horta--

]

&us officio, non multís abinde die-

bus, cüm refediíffet jam & reftixiffet

tur, Falfa juratio exitiofa, vera perí« Serm, dt

fäl

culofa, unllafecura. « Pejerare eft ani- Deco?.

conceptus in Parentem fuütor, reputare

)

j

mam certo exitij fempiterni pericul

o Sa 10.. ;

L

fi

»fgcu;gi&gci;u«s copit,quàm & in Patg;gg

exponere : i

L

132

:

pE ]ummwa

rís

lQs

agnofcit Eccl

efia, qu& æäcäusä Sac

QHZCHM

W

E. eï Dïi-'zï&';'fc : |

5

&gþääciu—mäxïm& ex capí-

quod

in Canonibus prac

ipit , ut non tan-?

48 Ó

r

te, — Primu

m horum eft ipfius,

i&i graviraterh "

3»

" ?,.

NóÀffe

tum Fideles hajas del

&

admittitur , peccati atrocitas, -

eantur ,

led infuper , üt

-enim quæm;i?erjäïiü)m effe peccaium

diligentet doc

n

perjuríi reo €

zdem imperentur poe»

fs

E 'ipt

(oeriam H

omicidio gravius & enor-

3

L]

feptem nimi-

nz , quz homicide

fàn

3

mi

us , cüm przcepto nobljeri , &

rüumannorum feveriäma à

cibis ab-

(cilieer. Religionis, virtati. repugnet,

ernulta-

(1$4

ïgzgx;mizi

h

.finentla , non (ine appendic

Of«

& , itaaffiimante

S. Thoms , fecun-

1

m peenalium,

$:

ini :1-

$à31ií3i 6À

m maximo, ab

rum aliárum efpiritatt

la.

dum àpeccato o

nora funt ,

dum

5 iää'; :

Iadelitate inquam , que avetfionem

.qux parüm hodie

m

cransgreffion

7

um multi

tüudo fecit , ut

À Deo mogis ap?

rtam comple&itur. Id

lo

m, fed

- jndies. aliqu

id de þ.fu?gl.i-;ïki' g?",itäm

f

quod nobisnon humanz tantü

T

detraheretur.

:

:

i

& Divingleges palám faciunt : Divi-

XVII. Alterum capu

:;, Qb q*uxoä pa-

nz qüidem , quia Perjurium prece-

ul

At

£*

gümabexitio fempiterno abfunt Pez-

MT

[

P-ïis

r

ximze Tabule opponitur; occi-

Czlitum

$5 h

m hominem , praceptis fe-

jurieft, quía hí vix aliqnem €

t

dereaute

namero inveniant , quí caufat

neorum

eunde Tabule : Humanz eutem ,

dum

San-

/n

*

H

- apud Deum Patronus agete velit,

vetatit , ne k

dices omittant Tura-

"

&us Gregorius rem non pretereun-

N

mentum etiam publicis - latronibus

; dam advertit : folítos nimirum fuà -

deferre; . Qu

J

12 autem hac, pergit S,

-—

j

tate egros ad 5S. Marryram fepulchra

Do&or , foret prudentia , à majus

a,

cventitarey & fanitatem inde domum

o

Perjurio & atrocius effet Homicidi-

1

*

. folitos ventitate energu-

un ?2

Poffent eo cafu Judices fibi

teportare

d

menos , & peffim

osex iis hofpites exe

',pær«üiadäw ,eum , qui fcelus aufus e(t

jjui

- pelli : ubiveró &

Perjuri acceffiffent,

enormius , publicis in viis bomines

fpiam alibí

u

N

i

folitos: ibi magis quàm u

N

ff

enecando , non formid:turum admit-

qu'bus etanto

bnoxil,*

tere etíam minus , audadter pejeran-

torqueri m alis ,

Jolte

S. Do&oris verba funt:

Aa Martyrim Hom,.sss

do. Sed]Judices eá in re prudenter

Qt. in Ee

t

. fepulchbra veniunt

agri $ fanantar ;

fegerunt. Supponunt igitur vel na-

niunzt Damontiact,

G curantur : qeniunt «"«

iam

iuràmagiftránotum , Perjurium effe

dit;

Pevjuricd à Damone vexantur

petinde

pecéátum majus quovis alio , quod

à

| fit pie-

6 d

ac fi Perjuris nulla porró parat

admittere Latto publicus poffit, eà-

feratio , id&mque ilsacci-

que causá non debere unquam

pra-

tas,nulla mi

z

n';f

dat, quod nonn

unquam cà

ufam agen-

fumi , inveniri in MundoMorralium

j

fl

tibus contra fuum Prínci

pem , ut nec

aliquemtam perfidum , tam defpeta-

auditor inveníatur , qui momenta ia

i Au'

tum, qui,etfi enormium quorümque

Dd

rern- acc

ommodet ,

facinorum treus , aüdeat tamen ipfum

proponentibüs au

;)If /

tll

nec Advocatus, qu

ifcribat,nec Procu-

DEUM zczlo evocare ad rem falfam

coram Judice agat,

Lan

| ]u

fuo teftimonio affirmandam. |Nec

rator, qui caufam

u

$h

!

It

p

.Veit igitur , Fa

-fawfumïz'a esit

d

4

Mfar

mine;eng m perjutio enormitatera

p

&

x

149

DISCURSUS DECIMUS

- XVIII. Sed nec illad quidem com-

ceffarium ,temerdid fibi fetvire vc!mt,

mtttendum , t , qüz vera fant palfim,

penndc ac f Magnum hoc "*shmen :

quantumvis levia , jutamento affir-

eum in. fmem deftinatum fit, uc xpli

j

memus, Pera fumno periculofa.. Ec-

eo utantur pro arbitrio. non ut ipi

quod autem eáin re eft periculum?

tanto Nomini exaltando fetviant 2

duorum omnino malorum , pra(entis

Qui ígaíe gerit , indígnus pmfz&g

unius & alierius futuc.

Aci primum

eít, qwaju(cæ Nominis favore, cüm:

quod pertihet , obfervar S. Joannes

re$. vel maximé pofcent , adjuvetur,

Chiyfoftonus , quomodo primorum

Quostamenad fines, quas noítras ad

feculorum Fídeles magna quzque ac

maeü.:atesm Sasctis illud Titeris nobls -

|

|

míra, divino Nomine ínvocato , pa-

tevelatum eft ? nonad. ahäs—pmfa&o,

OE

P

I

trácint : fedabantcempeftates, mosbcs

quàm qux ad falutem zernam corfes

E" 1 h-

curabant, fx&wammcendæaätu:*mms

quendam "*ïiïnenfo MNon 6 alimd uo-

l

d

j

ac tem;:*&ams diffipabant , cá causá,

tmen fuó Calo ,

m fgm oporteat nas/alww

quód nunquam Nomen illud Sacro-

fters,

Hec -:;fi: illa fortiffima refüon

il

turrís ín cuo &is malis noftris. Twræ

fanctum proferrent , nifi illud glori-

U4

PR

ficandi celcbrandlquc&adzo.

Hodie

fortifima INomen Domimi, H« oc üomm

F

ipfam iftud Nomen paffiim in conven-

eft afylum in JEnmmas, armamenta-

li

tículis , &quottdmno fermone nullà

rium ia tematmmuü*s, ÁAnchota flï-

i

reverentià & timore pronunuatm.

miffima in tempeftatibus, Quomodo

Quidigitur mirum, fi ejusdem virtute

autem ad fines hos füblimes , & ho-

mira jam penitus non operamur?

mine dagnos i& invocabic Nomen

l

Veta Juramento: adítruete , ad Reli-

hoc, qui ilíud identidem nullo reve-

L

lonis virturem pertinet , ur notum

rentis Aníimi (g?QCO:ï*&.SHQt? Nemo

7; ü

eft, Nequaquamtamé idíta eft,cüm ad

alylum invenit ad Altare ,

qui illad

l. d

fuos duntaxat fines pnvazosjuramema

profanat. Atque hzc ad !ucmm cef-

(l

ab hominibus referuntur ,fines momé-

Íans pertinent , quod ex affuecudine,

[

ti nullius , terram fapxcnzcs, & quiex-

).uandi fine ullo metu, na(citur, etfi

-

tit

cogitati po(ïïm viliffimos , qualiseft ,

falfum jaramento non affirmetur..

d

in cun&is, quz quis dixerit , authori-

AIX: E**acagems autem damnum,

W

malum rimirum futurum ,

funt vicía

r

catem fibi plane inutilem veile conci-

liare,

Inverfus híc rerum ordo tam

haud fané levía, quz afïu** udo ifta

f

non Religionis effz&uset, ut potiüs

fecum trahit. I/Er multum jurazs ime. Eül,

)

rectà cum virtute hac pugnet . in'et

plebitur iuiguitate. Sic Deus 1p£etefäa« a In

Tj

Chriftianos maximé, Si enim ad Chri«

tur, id indicans, quód homo crebró

h

ftianos plus, quàm ad ullum aliad

multumque jurans , i non eft jm ple-

fl

Mortaliam genus pertinet, divinum

nus qumcate, pauló poft tamen certó

(

Nomen exalta:e, quæ zquitas finet,

futurus fit, A ' uramento preftito fine

O

ut Nomen hocmn vile hsbeant » ut

judicio & Prudentiá, tranfibir ad ju-

ad uíum quemliber , ctü minimé ne-

randü fine juftitiá, & à

$

r

uramento fine

id q]

1

Til

pr

C

DE JURAMENTO, .

I14I

f

um fine ve-

äuüki'äfþr;:oüciet -ad*;jüraæä-

hibet , quo minis id nos q&.&sqäe fa

c;:;

a

titate, quorum m alorum. quodlibet

flitas

re decernamus ,«f"aï—t,em fi nece

j

alero majus c/t, — Prímo enim modo

maxima aliud non fuaferit ? quz eft

ij

qui jurar , jutac ut temeraríus , qui fe-

regulajam pridem à Magno Augu(ti.

Qt

cundo , ut iniquus, quitertiout perft.

nopropofita. Osaztum dn te efft, aiebar De mens -

à

daus. Neceftcur quisquam fperet me-

ifte ,noz affetles , nom amex,nec

,734/2??04&34:. Gif

u

liora; acenim , qui multamloquitur,

bouo , cum älzgnäfdelgiïaïäm

€ appetas

ii

"pon poteft non (epelabi, etíi conetur

jusjurandum, Cüm Princi pu

im aliquis

il

nonlabi, non uno genete fermonis;

x

publicá preconis voce vet

atquidpiam,

)bis

fic qui jutat multum, neceffe eft. &

-autjübst, videmus ejusmodí

imperia

l

0,

ipfam (epe impingere & prolabi.

tEverenter à fübditisobfervar

i. Dum

] urationi sos- affuefvat os

fs

El 33.

ergo vetat Deus Sandtillimum Nomen

n

taum ,uuli enim cafus an tdlà, "Prolabi

É

:

ü

j

95

4

fuum in vanum affumi

3. ,gï

üid eo

Ü

præ *

17

E

4

olent & qui volunt, & quí non vo-

cepro fpedtat :

An non ut

L

lu

:

5

É

$g2 , ritu

Jgf!

ä;am,maggmfä : quis ab equofreni im-

folenniffim

O ptom uï»ïigg,—tä QUE Nomen

Pr

parlente ferri (e finat , quo fertim-

hoc .à linguis homínum parüm reve-

petus. Similis antem ejusmodiequo

.renribus null

E

12, t

oprobro, nullod

edeco-

Ü

lingua eft, Nihil proinde tutum fatis,.

re afficiatur ? lIt quid igitur

non o-

i

-

níft omni jurandi ufa Gbi-

i-n't*etïiigeïe:

mnes paratiffimi , juffa bzc.& sudi.

. ANulla juratio (ecura.

E

T

4050

unt, & faclunt ? Audio vos (ub ifto

ho

XX, Hocigitur eft , Audíto

iet DI-

furamentis ab(tinendi decre

togemere

men

le&iffimi ; quod hodie vobifcum ftatu-

haudaliter, ac füb onere

ftcisl

D

viribus ve-

du

ere vos decet; nunquam jutare dein-

ongé majori & intolerabili

, pro-

Ceps, dnteomnia nolite jurare Fratros

2mo

Jat.',

pterea, quod rot annorum affi

ietuüdo

ilud

4dZe

omeii quoä- eft monitum Jacgbi Apo-

difficillimum vobis faclat non

jurare,

|(

d

ftoli, (ummam vobis allataram ucili-

.Sed dicite : antequam fua :

Princeps

drnh

tatem , fi2udire & fequínon neglexe-

juffa promulgari cuüraret ,

an non

- titls : zolite jurave, Quid refert , an alii

al

poteit quis .

in more pofitum habuiffe

di&is veftrisfidem adhibeant , an veró

venarl per agros & nemora quot die«

m

nonadhibeant? exigui fanà hoc. mo-

bus? curtamen is , haclicet ille&üus

vitlá

mentiek? quódautempejerandiquis

affuetudine, à promulgatá lege Pcin.

- fe exponat pericalo , hoc enimveró

)l

lh

cipis tam diligenter omni venatione

—momenti eft non levis: adeó ut fecue

i im' E([h'l

abítinet? Annon, quia prohibeatem

titatis eà In re confequendz gratiá o-

Principem metuit? Idem igitur in re

g&i:ü«l:'

pere pretium futurum effet ,

!ïbso

perpetuü

noftiá facite: Deum tímete, & mox vel

fibifilentíam imperare, |.S. Joannem

]

le

repugnahte affuetudine emendatum

Chryfoftomum. Annales narrant in

videbitis temere iurandi morem, Si

cet

)d

fin

omni bene longá vítà juráffe nunquá;

5.Joanni Chtyfoftomo fides , nulla

id quodab alíis quoq; magrá virtute

lj

UI

eft ram inveterata affüerudo,

quz tíi-

Ínt

-mo:rihon cedat, fi

hic*v'erus/flïu Eft,

if:"is pïïfcitfi leginjuS.QQid,ig,g(:uï pe-

N

3

3

M

cui

DESCURSUJ

DEGIMUS,

x

f

142

f

cui volupe ac frequens fit luminis

gsopoimc in !mgua muti fäïiuä Evan- Ma::b

undis xftateablui : cüm hicaudit ex

(

)

gelicí (anandá.

70

Medíco , valetudini hoc pïanmum

AL

Primó . idn. Cæ)üm oculcs

|

nocere in homine id zratis , porrà

Servator fuftulic ; Swjpg,,wt in Calum.

non lavaz.

Ob:iutum äwmum

[2

[

Eft , qui vinurm nusia non

qui tam bellà

die bibit ; nonïazb:t tamen, cüm ca-

nos dacet ratwmwx ac modum fuos

Egribuä fgbmhäus !äüïä:üï

- alfaevit

intta

limites.

contínendi

aiügü&ïü

Pmanrs in pmhcum 2

ïxöæï:üräm

nofram , non jam ligatam cum illa

auram captare ; rum cubiculi fe late-

Mui lingua , fed r*sä;aium qua ;intume

brisabdit ;

affaevit lufui, & allorum

folutam ac hbe:am i DEI iu; No-

!

mox canäome fibi mreräzc:t

& hxc

mine profanando ! ad Cazlum at-

f

L

*

E

|

omma merb wgend: metu

Fides

tollendi fant oculi ; dil: geuter pet-

tgltl.l

des , pergit. S. Do&or,

pmsämdo , quanta quámque fubli-

Hom.v4 q40d ubi eff timor , facilà. j"e['wzw €0p-

mis fit. illa æud biio d zubzs habíta

ll

Ad Pap fuetudo, æmmf ? vAlde dinturgna fét & 2e-

Majeftas.

AR um enimvero

a&;äiaïä""

i

uj

£effaria: Hac ptoinde prima eft , pra-

bit confeflim , quàm graviter dede-

ceat hominem , f.ac,cum puæredmssg

Ó

vam e;usmeäi ;urmcï: affüetudinem

dediícendi ratio ac via ,

timorem

üïï

næmme*: £anti

ü"li?äüü

VGE&"Q!

concipere faluratem malorum gravif-

Muüzftï*æ , tanquam re vili ac. for-

didá ad exonerandam. fuam ?fä*iä.; 3

älmo'"um ; qua

fecum trahum e;uf

hac emm Cau54,

ad

a&ï:mandüm mendacium à fe

|

moän juramenta ;

cüm Säpza:na pronuntiaffer

: FA müul-

prolatum ,

Ts ipfe -armm*s o

li

fu»yn jnrans zmp!æäztw mzqmm:e , mox

mento ,

quoomnis Czléftis Aula ;

Á

aäägän » €$ zon difcedet. à domo ilins

tam numetofa , ter San&tum appellat

i/lg

plægw

ur, qui tam cäateü:ah:lz À vitio

- Nomen

9

qugd hcmaïus&äae tam

u

nonfatis abhorrer odio cu lpg & faz-

contemptim ?:Gfæ:æ

Sanutlus, San. ?fä 3.

u

ditat !SCGD]JG&æ ; illum efficacius ab

us ,Santlus , Dominus DE US" üww-

teg

Dirigendus dein in Cæ um

€o metus peenz coerceat,. Deinde po-

Po;ms.

di

obtutus , ad illam índe opem fia-

i

nitemetum , quia non veftris viribus

hicvobis dcvxmæmduweü hoä ís; Deo

gitandam ,.quam alíunde fruftra ex-

It

adjuvante vincendus eft

Dura o-

pe&afms , ad domandam tffrenem

!HJ

mninolex eft afuerudo. ; fed malam

ilam 1

Sac San-

inguam noflram,

$

N

vincit& evellit bona, íicur indiesle-

&us Auguflinus. hortatur

*

S4 liz-

Serg.2.

Q

gem unam letà lege aliá repugnante

uam nulus bomiuum domare pazq?

! de Verby

&

abrogati videmus,

Saiis vos facietis

m' Deum . coufugiendum. eff ,

gzz de- Dom,

I$

d

muneti vefiro , fi. iis dsi:gmrær uf

"el lmgmm no[tram.

z

faetitis mediis , qua malo hüic cu-

f

rando. ferviunt.; & funct illa 1pü(ï'-

XXII. Sccundo amequam fanan-

à

ma , qug Chilftus velut in imagine

da hnguæ manum Serva;or admóve- -

£et,

N

p

»N

7

14j

M mz j*ümmï*äm,

Milesnonnemo, qui affaeverat tenie* -

ies Jggemáit ; &choc ccn. nunquam

06«

"

feré aciant Chriftiani , vix. unquam

réDei nomen compellare, quoties bi

n lls

p

x

qwin de

etiam perfanantur, Víx unquam fesió

lis calore effervelcebar, juffus eft .

E Amor.

h

qulor

ipfis

dolentpeccata ,

quzin contume-
