&

"u

g

$

"

f

5

»ufzïz*z*v/ä»är& Päüiï;äg»ï P

, $6E

^2

äö "Diïf(;ïä Païfätiumv evoc

atus effzt;ledticá clausá có denortiri de

baf zd 9?4;—.5.*;3&.3

ua videre cupientis?

puli vim eludendam, ad Collegij janusm opetientis, & Vir

-

-

x

:

nece

:j

nim aliàs perventurus eó erat ; cüm vel foá in le&ticà claufam,rem fubodo«

zati ! fequerentur , & obviis dicerent, . En ! inzus cfl Pater S«nctus.

E

. . -Ego tanto tempore horam oculates teftis tria maximà mecum tacitne pefa -

enan finebant,

pendebam , quze de folida veráque Patris Dauli virtute ambige:

Primum horum e*&,qüïä-d cümV ir efferzan:à do&triná,tan:à in vulgus aftimatio* :

ne,ustiqne rerua & experienrià cantá; qualem illum magna Italiz pars fufpzxit

in rot litibus ac diffenfionibus, quss inMiffionibus compofuir,ia quibus octo f*

pe dierum fpatio non authoritatecantüm fua; fed conditionibus& ps&is perqua-

opportonis füftulit controverfias, quas multilongo fzepe tempore Íruftra compoe

nere laboraverant:& ferme pedemé ditione aliqua non anté effercbar,quiàm lites

:;

omnes ac jargia faüftuliffer.Non obftante tamen hác tantá apud omnesAnthori-

tare,tanto rerum ufu s qua faciebant,ur paffim ab alijsconfuleretur:ipfe viciffins

in omnibus majoris momenti negorijs:fibi diffifus,aliorum exquirebat confiliag

mecuniuas rantüm alicajus,fed plurium, ne à re&ti femita exerraret;folitus erebrà

c

:

dyäcem,nen al

iá fe ma

oj

isin re,quàm aliorum confiliis, acquiefcere,illudSapien-

tis idzntide ingemin

aus. Filt fine confilio nibil faci as pofl fatlum son poaitebis.

*

Hac rationefe extra értori

s periculum conftitmebar ; cüm errare non poffer,nifi

errore culps experte,

& judicio magis alieno,quàm fuo:voluntate quidem fuà tá

zequi re&íq; amans erat;ut non videretur in quemquam pofle

efle injurius. Atque

ita profundam fuam manifeftabat demi(Tioné , cüm nemini minüs,quàm fibi ipft

fideret , nec ulloin negorio pauló magis arduo fine alieno du&u progrederetut,

:ä:

- Alterum,quod obfervare folitus fum hoc erar; quód ille nihil unquam ege-

rit,quo füblimem popoli de fe,quam dicebam,opinionem avgeret;nec fpeciofo

quidem propagandeDET gl

4

oriz prztextu ad quidquam horum iuduci fe paffus;

ire. Quate fi ipfe animü induxiffet ad aquas in egro -

nt tamen pronum erat even

rum ufum precibus adhibitis confecrandas,&quze funt alia ejuíce generis fanéta,

& inalijs laudata;non tantopere admirabilis effst alta de ipfo ,& ejus virtute &-

ftimatio:fed ipfe ab hisomni ftudio refugiebat, & vix,nec nifi invitus admodam,

LipfanisS. FrancifciXaverij eam in rem adhibitis, egrotantibus bene precabaturt

quin poriü

sponnulla;ex quibus ejus;faltém apud miniüscantos ac Íolertes,decres

4

!

fceret afti

matio;pslàm oftentabar.Ira camNobilibusGenuse feminis agens nat«

habitus;qvód-

T

ravir,quàm fplendidélautéque inillis circa vebéMiffionibus effer

L:

- que plurimnm omnino deberet humanitati illius viriNobilisqui in futemisillis

af caloribus abandé de nivibus ipfi ptofpexiffet;penfi non hibens, quàd esnct-

f

li

ratione non parüm decedere poffet de illa, quam de ejus afpero fe tra&andi ma-

f

do conceperant,opinioneycüm tamen reipf: aliud tum ternporis, quàm aquam »

vix biberer.Sed hsec ipfa aperta& fuci expera sgendi ratio apa

danamaliquam,

i

It

*

ä:pïalalïag&--piüdcq:i-ä,& folviää v.äïrïu;a-eminæmeæ,»ïä rantum vïegir?æzz velh

ex

i

x

. Vilá fæ?äi E"lagiyän.'

Püs

onid ;gärthi ium, utalia-

;

tit!

excapire afcïäs'ö& o featiret ; cüm adverterertam n

ru' de fe alerec judics,ut poriüs ea prop

alaiet ; ex qui

busnon parüm de ijs poí*

xl

P. Paulus effec habirudine coipo«

fecdetrahi. Siceriam eàdem de causá ; cüm

ris validà acrobuftá, & bumorurm temperic calidà ac igneá;

& pizter longas

;pcia

d populum quo-

t

us peragrabat itinera,

ddas ticave horas magna contenzione a

tidie dicerer; nihil egrius ferebar; quàm inediam

: corae tamen illi aequaquam

a

nec met

uebat , ns inde offender-

fuir, indigeatiam hanc fuam alijs clàm habere;

x

famere: ; quantum ad vires

ole

entur,fed palàm ac liberé carabat; ut cantum cibi

ue aut hocaut fimili

neceffirijs L:b

oribus reparandas fufficere exiftimabat, Neq

' qiá

in genere ulla

arte ; auz iuftudrid ufus eft ad imbecilliratem fuam tegendam: GC

mpt'

cüm fzpiusjamjam fenefcentem hortarentur a!

iqui,ne itinera nudis,aut omnino

ht

quo uteretur,cü

horl«

fuis pedibus conficerct; fed càm longius ac difficilius effet iter,e

ex eo defcenfurus , séque excalceaturus,cüm prope locum Miffioni deftinatum

t

veuilfec;hoc conftanter repofuir. A verrac hancà me DEUS hj pocrifin, corum i-

hia

ter aut calceatus, aut excalceatus conficiam. Ad hoc animum fui decretam reip-

cbrà

fa confirmandum cüm denique induci fe paffus eft, ut ad arduum aliquem mon-

v*

uU

tem faperandá jumento uteretur,infpe&antibus omnibas illum conícendit,nec

defcenditan:é,quàm deftinarum ad locum appelleret. Quin non femel,cüm nu«

ü)mü

funi

dis pedibus confeciffer iter,ubi ad urbem aliquam vencum eft, refumpris illama

calceis ingrediebatut fiquidem illa Miffioni obeunda tum non erat deflinata.

Atqt

«que recafandum cen

fuir nonnunquam ,quo minüs fejugi curtu veherecur ; id

ibl

quod noa femel Genuz, Mutinz, Parmz, & Favencie maxime contigit ,

ubi id

lertl,

illi honoris habuit EminentiffimusCardinalis Roffetus, qui & ipfe hanc agendi

muv

ràtionem non vu

.

petio

Igaris effe vircutis agixox?i;,dc'qucï:a magua cuai cvocmmcxixq.atio.'

ne noftris Pstribus locutus eft..

i Pafmï

odum £aciendam P. Pau!ï de-

Id tandem quod me impulit ad Magni adm

)2

miffionem,eft quod fuprà innui,nunc autem pluribusexplicsbo. Nimirum quód

j fan&!a

omnesifti honores,hzc ram conftans,tam coraunis populorum per triginta fer&

u

annos eftimatio ac reverentia,exhibitaipfi 3Perfonis precipuis,feminis& viris

yodifi

nobilil(fimis, Principibus,etiam füpremis,efficere nunquam potuerit;ut ille pau-

- jettt

l altiüs fentiret de (e,fed at potiüs in dies fe msgls abjiceret, & dum cun&ti Pat-

s,dcm'

rem San&um appellitabant , & Typographi, eortimque inftitores,dam fcriptos

nE a

ab eo libros, &Sacra Cantica ac landes,que Miflionum initio decantabantur, ve-

"

nalia offerebanr,alra voce clamabant:Cu: placer ensere Laudes Patris Sanitiyille,

L

cüm hzc intelligeret, ne cantillum quidem afficete:ut , aut ioverecar;nifi ran-

Mgnff'

tüm adsas increpandos, & ab eo,qnod agebanr, impediendos,haud alirer,quàm

adi at

fi de nefcio,quo alio zractaretur. Nafcebantur hac ex profunda fui cognitione,in

fuo nihilo fündara,&erraiis fuis;quá motus fzpius ex me lacrymis peifufus quae«

3liq05m'

zere erat folitus:Pater a tandé falutem confequar? CumDeo auté loquens crebrà

dl

111,!,161 ufn;pabat;Cüm venerté judicare,n

oli zse condemnare.E& cum hoc dse fejud.i-

ciq

d a

D

a

f

Z

o Jätlä?;:k "0A igd piiääæ 'bz'täfa nci £ Zagæm |

e«ïtiacff'e,h'fu in lingua mortuus dici poteftiquidea hs po&remæ ei;&'g fuerünt az»

ticulatim& diftindté prolate voces : Mbyffpa MdbylTum invocat : Abyffoa miferia,

invecat Aby[fuws Mifericordie. Hinc etiam cüm in Millicnibus có delabebatur,

ut fePeccatorem diceret;qui fuis poriffimüm fceleribis fiuctuoiSscrarum earüm

Miffionum impediret, currebant uberrim ex oculislacryma; totíüfque cohorref-

cebat, & cum eo quotquot audiebant & fpectabant flentem cum Cruci affixiDei

firnulacro in manibus?fi ut hoc folofpectaculo promptiüs,quàm quacunque con«

cione,extorqueret ab auditoribus quidquid volebat. Neque in his cantüm occa«

fionibus publicis tenero fenfu ad lacrymas mevebarur , cüm magnum fe Pecca-

torem palàm ptofitebaru , fed etíiam nonnunquam cüm mecum privatim faper

ea re fermonem mifcebat : & proríus mihi perluzdeo, raró admodum iuter fac-

tificandum , poft prolatailla verba Domine non fim digam facta m,quam appel.

lamus, Patenam lacry mis non irrigáfle : unde ego ex iadicijs,qus remanebant,

cirm poft eam ad facrificandum accederem; nallo ne

.

K

gotio äiguo&ebam,.qg?*iläe

Calice,quáve Parena in Sacro faciendo effec ufus,

*

*

.

X

L

Cün&a hæC; fæ

piusanimo reputata,in

d

eàpri

ncipio me inäuaïcrum , ut

crederem PartemPaulum effe hominem virtute fingulari, nec diffimiilia veró effe

nonnulla miraculifaffinia,que de ipfo narrabantur ; aliqua fi qnidem,u: difpul&

fnorbi & fanitates recuperatz, à viris etiamReligiolis& Sacetdotibus prudenti-

bus recenfebantur ; & preeterea fiduciailla ingens , quam deeo vulgo concepe«

rant, vix dubitari poreft, quin effetum naturz viribus majorem aliquando pro--

daxerit ;& cüm praterea locis diverfis equé ac remoriscommuni velut confen-

fu ejufmodi beneficia narrenr, non videntur cun&i , etfi ali

j äg alijs fcirent näþii,

£

in figmnenris cantüm recenfendis convenire potniffe,

*

L

E

H

*

.« Atque lisc eft b

reévis narratio eorum , quae o

b

itercantum

c,ogät"an d'in men.

tem venerunt, de virtutibus S. Pauli, Reverentize Vefltr& manibus Magnari illi

ttadenda, Volebam effe brevior;Sed rezum copia ac fusvitas longiüs me abii-

puit. Oret interim pro me , ut à morte retis utar. Exemplis ab hoc Viro reli-

&is,quàm ijs ufos fum dum cum fuþ*er&ite agebam. — Atque hisdemifsé Revere

a

entiam Veftram veneror.

'Romge ;3.'Dc;'egziäris. szæ i

r

*

P.

^

;ntiæ —ch::&;fæ.

r

L

—b ignit; Ín Cb/ri/?a Serwu

: ]o Petrus Pinamäng»izzsi

d.

€

7

7

f

;

al

AE UAR TE TE TO d h VO E TEU

id

fs

AUTHORIS IPSIUS .

m

Mb

- 4AD LECTORES ALLOCUTIO, :

Du

Qf

6-7)2"!,'? eo* me

(d»

*täOdW-? E ]e obþï*ää

7;2—

tam ;.?Pliþat.

pet

u5

: etiam ejus foboles nutricbe :

ac

Uo »þibo Matcr ; eodemfner tehel!

GN

quo tamen Mater folido pafcitür ,

nt profit foboli in la&is fuc«

p

CO

nde;quod miretur Le-

atl

GSM

ä)e,—gfe

|

"

cum liquefcac neceffe eft, — Non eft proi

ilit

i

JG

Y

j

*s5

Gor $; fi hoc ; quem pr

e mahnibus habet;

eodem libro,& Pafto-

[2

tesipfos Animarum pa

(cere(abfit verbo invidia) & crediras eo-

N

B

d

d

rundem curze Animas alere conftitüi. Quam

quam enim harum

3

i

d

Urf. ,tC*

nelle, & la&enti proli non diffi

milibus $

durior , neciis alendis

e

pi

Paftoresearum Matrum fun-

«'?üv'

aptus cibus vi

debitur ; meminiffe tamen opottet;

llem lactis Íüccum convettere : m

Ukä?"in'

enii-

- giofficio;ad quasfpectat, euimn ii mo

cpr

quxm, fedulàáque medicatione, quiquid hi

c legetint, fic in fuam vertere fubítan-

tiam, ut poftmodam non magno labore;et

)Pm-

fi non pazyä caritaig,ïn animos igno-

nfet

tantiüm derivenr,

Siquod proinde

his fb!ijsi pretium ; g

emmo illa ferv—ïrc qfuiv potäraüz. Piïg

mhï];

ifcurfam feu Differtationem attentá

museft ; fi Paftor, quiex hisarriferis, D

imet

mente legerir, mandárítque memoris ; de quibus in eaa

gitur , veritaces;tatio-

dfiruuntur , probé percepe

rit ; fobinde autem ;

v il

num momenta , quibus iftee &

ut fpongia falubri liquore prob

& imbuta planéque ebria , íacili negorio expref-

T

. fumin Audientes di fundat, — Qui quidem ufus & optimus;

& àme pracipu

o tl

4

'aut ad Áram,

—— fpe&atusefl, Alter minüs quidem , fe

o nonomnino inutilis eris

?

Revlt-

liquam Differcationis cujuslibet

popalo obverfus , aut fuperiore ó loco partem a

gt etiam

Qe

Párochus legat;, expo

nit, eícque pluribus verbis explicet,

beriores ; quod letum eft;

intelligant. Erit fanà hoc , frangere panem Par-

'vulis ; non ztate;fed intellectu;qui;

utpote deniibus deftituri, preemandere eum

tonvalent; & quanquamid ; quod dicitur,t

oum audiant, non tamen par-

ticiores, non tranfitiones, nonallata rebos fir

mandis argumenta diftinguunt 5

;

hocautem non intelle&o, nihil intelligitur, — Legere autem tantüm altà voce

&6 ellet quidem dzre Parvulis ta-

. Difcurfum, ut in illumLiber exhiber, id profe

nem, fed integrum : eáque re ad amariores ]

acrymaseum m

overe, qui queri*

t. (2)

tur , etfinon defit (hodie Ecclefize ;P"aïfvu,üs panis;

deefís camen , qui franga

Par-

3

xönfï*ï*; :

] (a? 'Thrfn. 4 4-

95

ALLOGHTIO

Paï*-ïmli p:tumnf p/dum, & non erat, qui frkngcrät ets, Siquis ta*mehPä&brum

€à effet ipnaviá, nefcioipsíae magis , an ovibus detrimentosá, ut aliqaid ex ob-

via, aus fclecta Differtatione legifle conrentus, verbum de fuo non adderet ; et-

fi ille partes officijfui non impleret,non tamen omni laboris qualifcunque fzuctu

eflet carituuus. Si enim non femel fugientem jam egri animám folus fiítere pa-

nis odor potuit ; & ramdiu morari,dum aptior cibus vires repararer , quid-

ni in re etiam noftra accidere idem po(it , ut quamvis rardiores aliqui, criffio-

tésque parüm ex leGisa inrelligant , illud ipfum modicum ramen vitam eorum

tantifp

et fervet , dqnfc ap,tioig , ufagisqiï:e ad eorüm pgla;amfuicme eícà re-

ficiantur ?

Operis titul

aseft : HomoChrifHamu in fnà Lege inflitutus : hoc emm eft,

quod fpe&ar : Inftituere vult Chrifti affsclam, ac docere,non tam quid crede-

re , quà quid agere debear.. Prius illud fumma cam laude ; cumulatéque jam

praettiterunt infignes viri inCatecheticis fuis Ini tu-ionibus,magnoProvincia-

rum affenfu exceptis : amplior ad alterum relictos eft campas.

Atquein hoc

longiüs excurrere mihi vifum eft : cüm pridem abferválTzm, non debere qüem-

quam;qui Animarum curam admiferit,hbi perfuadere; fatis fe feciffs müneri , f

renero gregi fan&ilfims Religionis noftrze DDogmata explanárit;nifi etiam Prae-

cepta,qua ferva:e oporter,adulcioribus inculcàrir, — Quo autem iftud modo ?

an fufficier illa icergea icerá mque recitáffe;aut verbis preivifle ? minimé id qui-

dem, Neeíle omnino eft;addere caufas,quaé ad illaimplenda moveant ; ad.

dere media , qux ad impleada juvent. — Media , fine cauíis impellentibus, vo-

luntate:n ad fiais affecutionem nonexcitanr: Cauíz fine mediis , non often-

dunr, anisob

:ine;ipoytïi:.m-diiscxjgo caufas; 8.; hsgillif'hic conjungere vi.-:

Hàc re

fa&tumeft ? üt :seg "ïh Partes Liber zoius þarricndu'sïeä':t'," ita :rg;:;

mento ipfo,quod cra&«mus , expofceute, Prinia compls&titurPrecepra,quibus.

Lex Chriftiana coaftizxuicur.

Altera demonítrat immanem malitiam Peccari;

quoillaviolantar. — Tertia f:

ggeritMgdia » quibus violatio hac auc caveri pa!'-

fit , us faltem emendadi,

x

$

-Non »blacuic Differracio

nem Dän'gzratienï- ita 'innie&,erö ,uihac illam n-a;

ceffarió polt fe crahae, fed t fearfim quaelibet tractabilior eífec ; haud aliter ac

moncta , tau:ó eft d ufum promptior, quantó eít münutior. Sed ne ne.

[.J

xum quidem defilecabic, qui Differfationes fingulas perpenderit accuratiüs

;

[J

etfive ipfaillam f:care;

*

,qaäm.yof*ä:mam mAal;*ucrimö. Et verà eít hic , quea-

indico.

]

^ JMdprop

firomLegibu: eft inChriftianaR epublica, efficerejut homo Chri -

füianus recté fe habeacad DEUM , hujus Reipublica Principem ; & ad Pro-

aque h-

münum ejg;; gexnözum:: quo fiet ; gqifquis IeQté fe adehïsmc Urru.

. buerit $

ADLECTORES.

Eäerï'f , nec &cum ipfo malé fe hävbere*po(-ïït.-

Hinc Parte primá, primiffis e 5

ent,fine quibus hecChri&ia-

j:

uz ad Verbum

DEl,feu Sacras Conciones pertin

initium ab illoduco,quoCh

riftianus ab omnibue

E-

nze vitze norma non addifcitur,

Hsc autem,fi-

N

diftinguitur,qui alia

mSe&am profirentur,

à vera,inquara;Fide,

n mortua , ac Fidei quodammodo fimul

acrüum , nec Spe

"

uidem vivaeft, & no

quá ratione Fi-

]-

carere poreft focià , nec

Charitate : oftenditur proinChriftiano ;

Spes verà ad illum tendat &c

anhele't y

(«

des verum finem ultimum manif-ftet. ;

Charitas denique eidem adhzerefcar.

Hzc porró adhzefio; quam inren

dit Cgärï:as, non alio,quàm plená , 'pbfr-

fe&áque omnium DEI Pracept

orum obfervatione abfolvitur. -

Accedimus proinde ad ifta Praecepta, & ne latibs

sis meymandata mea

fervate.

vagemur per omnia,

fiftimus intra limites dec

emillorum , quein Monte Sina

enim denique cerera redu-

:

fuo DEUS ore tradid

it,(uo digito defcribic; ad heec

cunturomnis, ]

lla fiquidem vel Naturalia fant ;

vel, ut loquitur, Pofitivae

l.

L2

:lebili mortalium omnium animis altiffimé infcripta ,

e

Naruralia charactere ind

dooillafunt. Qw«od tibi

fievi nolis,ne feceris altervi. Quod freri velis tibi , fae

LJ

oris fententià , (c) ita De-

Q alterifacios, — Atque heec qnidem,

Angelici Do&

calogo continentur,

fiéut Priucipia in Couclsfi onibus,

ficinquam , ut in frugibus

firiva autem funt,quae in»

femina , quz apertisillis mox ip

fa infeapparent. Po

genti mnltitudine à virisSapienti

busfübinde füntlata: hec

quoque Decalogo

d

Natura;& fcilicet,s Con»

T

continenrur omnia , longé ramen aliter, quàm altera

ut frugesin feminibus , nonin fe,

G reipsá fed virtute tan*

"

lufionts ipPrintipijs

Refpondebunr igitur

tüm & efficientià, fic uc non nif1à perit

is cognofcantur.

fl4

rimz TabulePraeceptis Difertatio

nesi

la, que ad id ferviunt ; idque fpecant;

u

- ut homoad DEUM rc&é fe habeat

: altrrius autem Tabulz Praecepris alice,qua

- de ordine traCtanr,quo recté fe isad

alios homines habeat :ea autem ferie fe con*

gü-

fequentur , qu& Morralibus hodie

Theologi familiaris eft,quos duces hac in re

s

füm fecütus.

it

Legem

fequitur Qius violatio , quae genetatim ,

E

fpeciatimque confiderari

C

ssttendimus: quà enim

potefl.. Speciacim illam Parte prima fuisubique lo

- operà de quovis praecepro oftendirur, quomod

oim

pleatur , eádem oftenditur,

Di«

denda reftabat, quod Parte fe-

$

quo vicletur. Generarim igitür adhuc perpen

cundà facere conati fümus,quà id maximeegimns,ut, ta

nta mortalium multcitu-

16«

tandem aliq»ando agnofcat,quanta

fic

do,q»à inccgitantiá, quà infcitià peccans;

""

Peccati 2:2vis malitia ? quod ipfum e

tiam cüm

dnobus é capitibus cognofcatur,

u1

feeft, & ex eo , quod cft in cfíc&is fu-

exco inquam , quód Peccatumin

*

f'lemfïiïïïïfä

3

ut iliud priore tno

do contemplaremnt , perpendimus, quomodo

[*

fe-

em vera prepriáque iajuria fcmpcr eft femetipfo opponantur;ac

Q«

pst

M«

(if )

: f(b)]*'mn.m r (c) x.zq 166,.4rt. 3. €,

L

-

--

5&t£060fi07'

'ïï-;ygzäek-t.-:"d:ït'iqaim i

mmenfo illud odio Deus profequatue ; que res mon paucis :

f3nà quàm utilibus Differtationibus campum przbuit, Effe&a au:em ejusomni-

io fanefta rimantibus,primó fe obtuleruntbona maxima,;quibus nos privst;mox

mala ac damna;que infert gravi(fima, Et quia quidquid vel atrox , vel amibile,

vel admiabile Gratig ordo comple&itur , id omne ad Peccati extirpationem re-

fertur ; ex his quoque omnibüus ea haurire conati famus,

2

x

Á

que 'q:iï'niüm animos ä

Monftro hoc turpifimo vehementiffimé alienent.-

Quia autem fola tanti mali,quod ex Legis violationenafcicur, cognitio uti-

litatis afferret nihil, nifi& remedia ad manum effenz, quibus rantam calamiratem:

evirare;autfi in eam incidere contigifferex eadem emerg:re licerec ; hiac Parte

tertió, primo quidem demonfltratur, quanti inter(it poft prevaricationem in mi-

fero illoftatu avoras nullas ne&ere, multóque magis ad extrema vire momenta

emendationem non differre ; mox ad nece(firatem , (ammámque Ocationis uti-

ï

litatem oftendendam eranfitur ; quà ine neque Dei Graria obtinetur , neque fi-

[

ne Gratia quidquam fperari boni poteft. AbOratione progredimur 1dSscramen.

[

fa,tanquam certi tantüm generis peccatorum remedia, nunquam tanti eftima-

»'4;

ta, quanti zeítimari fqmmo jure digna funt. Cüm autem remediorum plané om-

D

nium, five quz cuju(vis , five qua certigeneris peccatis curandis ferviunt, ufüs

L

fruftra fit,nifi quis illa cavear,que fua vi ac pellaciá ad Peccatum pertraxerunt

Qu

À Sacramentis , ad 3gendum de pravis occafionibus progredimur, a u oxnico-

f

natg fugiende font, exque figillatim proponuntur. Subinde poftquametíam

pt

de ijs suxilijs a&tum eft , quze cüm extra nos fine plurimum tamen etiam ad fa.

on

lucem conferte poffant, & Ceelo, noflree eecernce felicitatis cupiditimo,fübminie

n

ftrata , toti operi finis imponitur, de preparatione ad Mortemi,quá ad poffiden-

dum ultimum noftrum fioem trafimus , differendo : atque hectotam Chriftia-

b

g

H

ni hominis vitam c

x

fem preparatio.,

koxmpie&i:uri quafi eft ; qqalem oportet , tora eft , ad mor-

h

V.

*

lh

- Hxcopteris .

feties, & pattium nexuseft, Non tamen ea fe&"':'-'fï'-'äïlm 'Pav,."kïd

p

ifla fervata;ur vetirum cenferemus id;de quo alicubi ex deftinato agitur,loco ali-

fet]

quo alio artingere,Sunt nonnulla,quz iterum iterimque attipimus,monuimus,

t

inculcavimus:cüm ita res ferrec, & occafio:Nec remeré tamen. Experti enim fci-

f0

mus,non uno i&ta annofas quercus flerni, Rudis populus parüm cordi haber illa

qub

monita,que vix femelaut iterü audit.Qae auté inculcantur& ingerantur iden-.

Àif

tidem, eorum fen(im crefcit seftimatio :cüm facilé fibi etiam rudes perfuadeantg

N

.&o fiae clavo machinam aliquam vix aut ne vix quidem poffe confiftere;qui to-

UUR

ties sunditur, & cam folicite fhematur, Neque verà in rudes tantüm,(ed in omnesg

(ltip

pliné aaimos altilis defcendunt veritates vel auditze (zepius, vel cogisatz dilig-

Ht

fiïbu—.

enriüs. Quáliber va&aElcphm:i mglcs in faxis,per qua iïgm;idun&axa;a

átit ,

z

&

' Aü£ECTOää&

L

:.ï:-

lt , fui veftigla:

V.

n

62 relinquir.

*

at quem fæpg terüat , cabdem etlam formice -

l«

X

euates redeuntésque lapidem atterunt.

j

"

E

.Echec dererumittactandarum ord

ine. Ad Éormam emem dicendi, feu fty«

z

Ium, quod attioet, placuit in Opere, quod ad docendum refertur, uti vocibus per-

eq

ii

fpicuis & proprijs, ut tantó quifque faciliàs intelligerer, quod proponitur. Elo-

quentíam enim clavis inftar effe oportet , quz rantó eft (uo ingenereperfe&tiot,

uc&ad referandum, quod claufum eft,aptior, quacunque materiá, lignoan auro,

J

conftitetit, (2) Quid prm*q/ï clavisaurea fi aperireyqua volumus,non poteft, dicebaz

olim S, Auguftinus , aut quid obef lgnea, fi polte? 2 Sitamen & aurea & lignea per-

4

inde ad refecandi finem idonea eft,nemo eft,quí nonauream preoptet.Id proinde

I-

curatum eft ,ut ftylus , f minisillutris & fplendidus , qualem quidem, egeftatis

mesz confcius,adhibere potuiffe non glorior,nudustamen & omni ornatu quiani-

[-

mioculos oblecaret,vacuus non cífec.Quamquam fortaffe non deeritqui ex:fti-

[«

met;plufculum hiceffe ornamentorum, quàm res & finis, qui fpe&abatut, pofce-

a

rent; càm noneruditis rantüm, fed indo&is etlam propofitum faerit (cribere. (b)

Sapientibus , C& infipientibus, Scd velim meminiffe eum,qui Ita opinatur : non li-

cuiffe in hoc feu loquendi, feu fcribendi genere uti figuris, quibus legenres, audi-

entésve excltatentursqu ales effe (olent Interrogationes,Ironiz, Apotiopefes,aliz-

(

i]

$ue,quibus velut in fcena varié,S mutatá quodammodo períoná, illi utuntur C-

je

zatotes, quibus eloquenter dicere, ipsáq; dicendi ratione strentü tenere auditoré

propofitum eft ; eas autem ad Conciones tam praclarís dotibus opus e(t, quas in

i

emni anímarum Paftore, qui hac meá opellá ufutus eft,quarere aut fperare, pru-

dentisnon eft, Alijs ergo ad Auditorem attentum reddendum , confervandüm-

i

In-

/que medijs utendam erat, — Talia autem in familiari ejufmodi Inftitutione fore-

ir

arbitratus fum,Gimilitudines,exempla,eruditionem multiplicem, ali&que curiofa;

ora

qua dàm vírtutilinaginatrici blandiuntur,intelle&um etíam deliniunt,ut, ne fua

illam voluptate privet , veritatem audire minim2 detrectet: quz profectó mínüs

MUU

grata & invifa etiá accideret, fi omni deftituta ornatuacelegantiá fe oculis offer-

j

l*

rec.Hinc etíam mirum viderí debet nemini,fi illa,facris ceteroquin fuggeftis pro-

Id

pria,non adeft verborum congeries , quz genus quoddam dicendi vehemens ac

(ci

concitatum poftulat , tono humili minimé contenta.

Nam etiam non omnes,

illt

quibus ifta (cribimus, eà funt vocis ac laterum firmitate , quá generi huic dicendi

«

fufficiant; Neque veróid neceífecft. Non enim clamandotantüm & perftre-

fl

pendo fomnus dérmientibus excutitur, Sic quidem non dormientem, fed mor-

0*

tuum, & fuo volutatum in (anguine Holophernem, qui illi cubiculis erant, ex-

nai

cirareconatifant, (c) 24steizgreffam cubiculiperflrepentes, excitandigratià, in-

u

Jf«

gniemdïæm arte moliebantur ui non ab excitantibus, (ed

[

fi fonantibus Holophe

£ 9)*

4

» €, 1Ts

[

3 drDoltr. Obl

z

; (b) Rom. 1,14. (C) füdith, Iæ.?.

4

—

A' LE 4—0,'(:;* U TOlO9.

:

lio forrafz efficactor certéfasz

€

vi .ildfät,Ai!q's fomnum pellendi,& tumultuofo i

vior modos eft, f lumen in dormientis cubículo clatum & micantiffimum accen-

— datür: hoc enim illum & dulciter & potenter excutit. — Sic in carcere dormien-

tem Percum Caeleftis Genius excitavit, dum immi(sa fulgentiffima lucedormire

orro vetuit. Hanctationem ifto infibro tenere (tuduimus, Voluimus excita-

re ? (omno peccati eo abforpros, non tum ultu excítato, fed vivi fulgentísque la-

minisaccenfi virtute, Ad

lumen autem eju(modi animandum augendümque in-

l4

te viva

-

:

efimilitudines, cüm earum

*

credibile di&u eft, quantum valeant ap

;OPE

t

dum percipiantur , quas a

^

uris excipit, veritates.

. probé admo

h3

€

X

Ceterü

m id przcipue , non negà

rim , hoc libro fpe&atum eft, utufui elfet

Paftoribus & Re&oribus; non ita tamen , quin etíam d quocune

tl

facris animarum

'ue alio , cujufcunque gra

dus ac conditionis le&us, five alijsilleprafit, (ive fub-

fic , plurimum alla

turus

fit utilitatis. Nonalíter, quàm in Tabulis nauticis accí-

& maximé ufibus elabotate funt, Nantarum tramen , & Vee

- dit. Navarchorum ill

&orum etlam cuilibet licet illas contem

plari , curiosé , minutímque volvere &

" examinare ; ut fcíat,

quosjam (copulos feliciter declinátint, & qui deinceps fugi«

in Mari confecta (int fparia,quantum conficien-

endi faperfint: quot jam viarum

dum tefler, quorum ventorum timendi

int latus & furíz ;

quorum afflatu fe-

cundiffimá navigat

ione in portum (int propellendi.

Siquo autem

cafu aliorum plané nemohunc librum fuis & manibus & octie

quidem nunquam abjiciendum ab íjs , qui Sacris,quas dici-

lis dignaretur, (peroe

mus,Miffionibus dant operam ;

qui ut alios divini verbi Precones dicendiardore

, ita nunquam differtatios

ac vehementiá

;

:

fuperant , evazgelizant virtute multa.

num iftaram re

porem perofi minüs illas caras habebunt; quo enim ipfi calent ar-

déntque igne; hoc etia

m frigidos iftoscarbonesafflare & accendereícient. His

tanquam fidis focijs ia querendis Ánimabus, magisne

igitur

, przquam alijs,

negligenti'bu

s? hos meos labores sffe&u propenfioreoffero,

negle&tis ,an femet

- Quid autem dico, o

Ifero:imó offerimus,ego & ille adeó mihi iptimus, ut vix à me

dtamen nullà ipfius injuriá dixerim, Eft hic P; Joan-

ipfo íllum diftinguam ; quo

nes Petras Pinamontius, meus in (actis per.

pagos villasque excurfionibusfodalís

individuus;: qui ut

quinque feré laftrorum Ípatio mecum obfervavit, quanta fic

divini verbi Preconibus deftitutorü,neceflitasac indigen-

agreflium populorum,

mpore

(timulos mihi admovere non deftirit , ucin librum

tia ; italengojamà te

hunclucubrandum ín

cumberem , adeó ut fidelem omnino operam ipfemet jun-

llum inchoarem,ínven

irem , apté cuncta difponerem, extree

geret , quà ad jutus i

m imponperem, Igitur utanimo , íta & fenfis ac judicijs uniti,

mam denique manu

ijs ,

uos dixi, Miffio

narijs Apoftolicis hoc,qualecunque eft,, Opusofferimus;

infi ratíionumac momentorum

quzafferimus utique non paue

nondubiá fpe , qu

ll&um expügnandam , haftam ipfi adjunxerint humanz vivz-

ca, cuf Pldl ad iqte

que

| AD -LfECT"O R E S,

ts

que vittuiï:gac efficaciz , multóque

magis (i hafta & cu(pldi , diwhni adjutorij ac-

&fv

lia illa experturi fint ad infignes victorlas,

i&«

celfecit brachium ; fortaffis non inuti

»

j

do,tanto comm

B

odo, ex ftyge referunt , ad Divinz incre-

*

vire

uas toto paffim Mun

mentum gloriz, cui propagand

z ijsdem quigiþm armis cun

&;" , (ed nen ijsdem

CItde

tl

fub infigai

bus aut vexlllis militamus.

Quz caufa fuit ; ut hzc,

qua porrigo , arma o

mni ftadioadlaborarem cu-

em

dereacfibrícare ia officina noti

ffima paflim ac zftimatiffimá: inofficinainquam,

10pe

Atque íta ut confido me ejus adjutum

SummzS, Thoma Do&oris Angelici :

diie&ümque praí(idio , & ope co

lefti, non aberráffe in tot,

ramque varljs de mul-

[

ft

do&cinis & affertionibus , ipfius authoritate

ciplici Chriftiani hominis officio,

Cüfv

ita rationi confentaneum duxi,

cui ifta debeam ,

Ídb:

qmaximam partem níxis ;

. palam profiter

i, & animl,t

anto Do&ori devoti(fimi , quo

i

dEnS

Ves

nifeftlus , hoc pereanius ftatuere

monumentum..

"Ui

P.

* a

lgf-

ett-

t«

te

wf

y.

p

E

/

2

/

dici«

7

)x

»

dore

atlo«

j

z

l,x

n ( nN

"D

i?

t af*

M

EL 74f

fQ "

M

*

n

DA

uit

I

(s

Dülom rgiin/

glsm

X

*S;

,

V,

$

flcC I0,

u

àme

Qa«

1j

4lii

t f

hgen-

rum

j

1&«('

TP

(mus

jpiw

2,

| vlvæ'

" INDEX

d

m

......

IAS

:

EREREIEA

2EX

23

£

RE AE

:

ER

:

2€

:

B

$3

:

ä

:

"äï:

D.—R. X

D if&urfuum hac prizba Parte contämgmmd ib

j E

ä

!

bi;vdcüþgs'us i

D15CURSIIS ;-m

De Verbi divini , feu Conaio«

De Fide.

num audienäawm .qec:il-ïi tate,-

*..O;n'cloncs facras effe ínftrumen-

Càm Fides fit tadix Beatitatís no«

Á

firz czleítis, tria ad illam neceffarió

i

-^tuum à. DEO electum ad reítau-

requiri: utfit firma , ad Iotellectum

randum Ín Chiiftianorum quolibet il-

hominíis prima & divine Veritati (ub-

q

lud ipfum., quod originariz . noxe

ijciendum: ut profunda, ad eundem

q

culpá in intelligendi perinde, ac vo-

[

divinorum Myfteriorum cognítione

Ü

lendi facultate dcaru&u;nï faiz-.»

afänämüt:*;us faecunda , ad eum magno

W

,p?ia'ï-am

*

adonum numero locupletan»

iW)INSCURS«UjS IL

Qua caufa modici cx auditis a-

: ;mscüxsus' I V, :

cris Concionibus fructüs ?

: De Spe.

. Modicl hujus fru&üs cau(am ple-

Oftendítur quàm pulchra fic izaier

Chrifti fequaces vera Spes Juftorum,&

l

rumque eífe audientium ineptitudi-

lu

nem , qui in triplici claffefunt: prima

quàm turpis falía lmpiorum.

eorum eft ,quiillas raró admodum au-

DISCURSUS V.

n

dire curant : fecunda eorum , qui,

cüm audiant, ad animumtamen non

De numero E:;Sorum &

admitupt $ tertía. denique eorum,

Reproborum.

D

ui cüm admíiferínt, curam auditorum

Tam Authoritatis, quàm Raríonis

dþmc??fæl?m habent.

PA

lumine inveftigatur , ap plures é cre-

D

*

ent»ium

-

s

ibus mafedickut ; cune

deknt-ïumxäumerd falvi .'

fiant, an veró — nocent ljs , qu

zternüm pereant 2-

quia nunquam non gravillimé nocenc

DISCURSUS VL.

ipfi maledicenti & execrandi,

m p ag u

DISCURSUS X.

De modoac via animi- (alutem

certó confequendi,

. DeJuramento, -

Demonftratur ínprimis , quantum

" Tutam obtinende falatis: afilmse

viam efíe, petere illam Orando, &

fit malum jutare fine. Judiclo , fine Ju-

qüzrere illam (imul operando: pe-

ftiia, fine Verltate : delnde fumpris

tere autem, & quarere íllam non fo-

híac animis in id incumbitur , ut

iàüm hzc conjungendo , fed etiam

quodvis Juramentum , quoad ejue.

fieri poteft, ex omnium Chiiftiano«

preter illam nihil fpe&ando,

DISCURSUS VIL

rum ore quàm longiflimé ablegetuz.

De Przcepto amandi Deum.

DISCURSUS XI.

Cüm Amor ínter Animi Affe&us Id

0«

.De Pirzcepto (an&ificandi

Jü

(ic, quod inter metalla aurum, índaga-

dies feftos,

tur, tam quz fir vera ejusnatura , quàm

Oftenditur prímo loco, inter Chel-

quis lapis illiuslydius, — Qaztitur fn-

ftlanos.dies feítos jam minimé feftos

b

quam , quíd (it hoc Praceptum aman-

eat

di DEUM (uper omnía; & quo expe-

effe, vel quia plerique illorum non re-

)ht

rimento conftare poffit , quód ipfum

movent impedimenta ad eos fanctif-

&d amuffim obfervetur,

candos; vel qula negligitur &inis , quí

;no

£

In tali fan&ificatione fpe&tatur : deim-

DISCURSUS VIII,

de aurem monftratur modus eos fau«

.. De Peecato Blafphemiz.

Q.& ac pié tranfigeudi, -

Bla(phemiam in re&z Rarionis li.

bra gravius effe deli&um quovis alio

DISCURSUS XII,

ntef

Chriftianorum 5 nec ad ejus pondus e-

De Saeti ficio Miffz.

i&

levandum (ufficere, fi, ut folet; dica-

tur , proferri illas aut ire impetu , aut

Explicantur maxima bona , quz li

prava affuetudinis vitío, -

nos per hoc Sacrificium redundant,

dum facit, ut expungere poffimus ex

DISCURSUS IX,

toto nomína illa omnía , quibus nos

De Execrationibus , feu Impre-

DEUS fibi oftti&os habet: dein ratio

a

. catlonibus.

oftenditur, qui boni

tiri valeamüs.

s iRis aqudä pe-

onis

Platímum intereffe, ut quis his Ex-

ae

ecrationibus ab&jncat; uum quia (zpe

um

€ ?

DI-

INDEX.

DISCURSUS XHL

DISCURSUS X Vb

Dc rc&a becrorum cducæ-

De Eleemofyna,

tione

Expoüuone Pracepii Eleemofyns

Crudclem in fe , & In (uos e[l'e, qu:f'-

id agitur inprimis , ut Chriftiani indu«

qu!s beeros (aos re&é educare negli-

cantur ad fubveniendum egentibus ,

gat5 cüm graviffimé fuam fimul , & il-

quantum tenentür 3 & proponendo

Lomm ammam vulneret,

