maninon affuevére, R e&riüs igiruchrmanis utemur , qui fuorum CGenti-

.

lium mores nt nórunt familiariüs , ita ijs medentur certiüs, Alias pronum

effeccontingere, tam nonad rem, & ad audientium utilitatem multa pro-

fcrri,quäni ridieulé nonnemo rufticanis mulierculis veftium luxum, &

illa, volucrümne magis,an hominum retia ac laqueos? quibus hodie nobi-

liores feminz capiti impofirisfuperbiunr, mulcis (evere exprobravit. Non

P

diffiteor, effe nonnulla, quz illis, xquo-sl; Authoralloquitur, propé folis apte

/

proponantut, & exaggerentur: prudens ramen quilibet his facilé abftine-

bit,autea fie moderabitur,ne fruftra & abs rcad fuosdidia videantur, Om-

nestandem Nationes fuos patiuntur peeuliares manes:aliqui tamen,& ple-

rique quidem, omnes vexant & fingulas; etfi plus minü(ve : certé non alia

Itali, alia Gerníani peccata Catecheticis fuis in libris Capitalia enumerant;

nec Vir.utes, hisoppofitas, diver(as, Non eritigitur fapienti difficile, vide-

requid , quibus ferviar: quiautem tam nullo eft judicio, ut apta ab ineptis

dum

-di(ccf necre 'ncfeigt ,nzilliomnium Authorum tradatione abítinen

cri: $

l;

n

P4R EX TA TI O

etit ; quïä nullus eft,

qui habeat, qux omuibus, & ubique fint idonea. Pue-

ris ifta non fcribuntur, fed virís, quorum matutior ztas ac judicium eos

:

tam facilé ia rerum dele&tu errare non finat.

Ad hocautem quid reponam, quód longiores hujuso

peris Diffdrtatiä.

nes finr, quàm quz uniusintegrz, ne dicam dimidiatz, horz fpatio abfolvi

poffint ? Quz , quafo , lex jubet totas recitare? an forté dividere illas non

licet, tanquam impartibiles? Author ipfe nane duas,nunc tres in partes (e-

eat: quidni nunc hane,nune illam proferre conecffum fit, fi om nes eloqui

temporis przícriptum fpatium , aut patientia audientium non permittat ?

Et veró hocipfum cunGtis fuadeo,netotos uno,codémque remporeDifeur-

fus; (ed nune hane , nune illam fingulorum pattem ; nunc hzc,nunc illa

rationum momenta,quibus propofita materia;aut affertio ftabilitar,in me-

dium afferant; at uná eadémqueopcerá & fuorum faftidium caveanr, & fibi

alias in oceafiones aliquid fervent; atque ita diutiüs hoc libro utantur, do-

nec velut in orbem redeuntes, ja

m pridem auditorum memoriam obli-

viofis refricent.

Ceterüm cüm in hae fecunda editione id miïriv cífet propofitum , uc

ÜOpus totum fibi quàm fimillimum, & eodem feilicet calamo latiné reddi-

1um prodiret, id tamen & librum huncà D, Bibliopola ; importuné propé

xixerim, exigentium aviditas, & oceupationes mez multz fimul ac mole-

ü

fix non permiferunt, Multa tamenaliter reddidi, multaad Italici Exem-

l

|

plaris idem emendavi ; ut adeóliber hie modó fe ipfo non pauló melior

prodeat ; fuoetiam tempore, fi ita res pofcere videbitar, totum fe üno vul-

tu,& fimilibus plané lineamentis legentium oculis oblaturus. Interim liane

nä«

etiam meam opellam boni confulite, & alia Authoris noftri operaà me

latiné reddenda expe&ate.. Ut autem vos non lateat , quis qualísque Au-

thor hic nofter faerit,en Epiftolam, ab Arcanorum ejus conício, & Expe-

ditionem facrarum focio individuo, moxà tanti Viri morte feriptam,

ü

Ü

Hujus enim Le&ione fpero fore,ut Operis hujuse(timatio in vobis & pre-

h

tium Crefcat ;cüm vifuti fitis, non contentum Paulum noftrum , prxelare

u

dicere & fcribere , ftrenue etiam feciffe, quod Major DEI gloria ab eo po-

h

ftulare videbatur. Quod ftudium utinam DEUS in me perindeac vobis fie

(

deinceps accendat, ut aliud plané fpe&emus nihil , & (anttis DEI promo-

It

vendz eonatibus immoriamur, Sie preeatur omnium veftrüm minimus in

Ü

IChrifto fervus

1

—

)

as a

"

D

4

te,

KY

[

dUL E u

RUT

N

t

.

e

d-

N

A

*

RAS

.1-

a

til

[ m

ï:ibus

Ezcmpïar' L itterarum , äuäs de vir

P.PAULI SEGNE

-

B-

.. Ad P. Re&orem Collegii Florentini dedit

— — - *

-

'—KP,JF) ANNES PETRUS PINAMONTIUS &c. .

| "Reaäerendf in Chrifio Pater.

m m

1

p^

N

N magna ,/:quäm his diebus, mïet.;te P, Pauli S&gne:ï, 1( 4 )

a

j "

paffus fumn , jactusá , certà fibi perfuadeat Reverentia Veftra,

,

zf

»

EE

.

R

nibil mihi majori effe Solatio, quàm vivam virtutum ejus me-

5

äïi

$ moriam,. Etquia non dubito, quinetiam in Reverentiam Ve-

d

3

W flram magna pars hujus mei fansíis ac doloris cedundárir, cona-

2

?* bor efficere ; ut Solatij quoque mei confors fiat. Scribam pro-

p

: ï;idc i!ïi qnà

m poffüm pauci(limis nonnulla memoris digna ; quae de Viro hoc

Apoftolico mibinuncin mentem veniunt, : TIbi antem has meas legerit; pla-

ceat Reverentüe Veilrg ess offerre Magnaii illi, (^ ) cui obfeqaendi & obtem-

Qi«

perandi ftudio poriffimümad ipías Scribendas impulfus fum,

W

/' Büb annum igitur 1662.aut certé ó 3.cüm P. Paulus ftatis perannam can.

cionibus habendis Pernfii operam daret;ad o&iduanam pro more Solitudinem

lt

ferecepir, In hac, tionfaris memini quanam in Meditatione , audivit intus

lm..

fibi loquentem DEUM, eo locutionis genere, quod cotum quodammodo ho-

i0t

minis animum liquefacit, promprümque ac facilem reddir ad executioni man-

yl-

dandum;quidquid DEUS de iplo facere decrevit, magnisque omnino gratijs

iné

ab eodem recipiendis idoneum efficitt 4nima mea liquefatla eff ut Dilethwa lo«

eutuseft, Fuitautem hec DEI vox : Folo , st Amemiui invicem.

Et fuiffe hanc

(t

DEl vocem , resipfamonflravir, Paterenim ab eo momento mutatus eft in

|üi*

virum alterum, & ex laudatz vitz Religiofo,qualis quidem femper fuerat ; di-

j

ci poteft mutarus in San&um, Aliam mox,fublimiorémque vivendi rationem

(

aggieílus , ad quinquerem omnem capita revocavit: Pawpertatem, Solitudinue

d

aümorem , ( Italicé Ritiramento)Orationeps, Panitentiam; Examinza. Etneho-

1üm animi decretorum unquam fübiret oblivio, initialibus harum virtutüm li--

ji€

teris in unam voculam Prope colle&is,in Schedula illam ; fuà exaratam manus

j

confpicuo fui cubiculi loco affixir,quin quisquara ; quid ea fibi vellet , affsque-

Iu

retur ; ipfe veró inde ad conftantiam in bene coeptis ftlimularetur, " Subin-

10*

ds ad remipfam $ ggreffus ; fubrraxir »l:xbi ;"'quidqgid poterat, £epiQven

do &

jn

Gide

V

2

| (g) g.Dec.hf an. (b') Ser, 'Dx:;Hätmriq g'g;tfllizt'?.,

*

-

Muthorit Hàn ifa pridem

Wgüï) ï(:äïaj qjüïägüïä i ï ïqu

o modo minüs necelfiriam videbatur, Libros Imägïa

mes, &t qua alia erant ejus generis, ne iis quidem rerenris , qua alius neceffaríá

judicáffz ad itineza , quz ipíe quoranais faciebat ad urbes [zepé non parüm re-

motas,tum cüm maxime hiemsTaviebar. Circa hanc virtutem preclaríis quie

busdam fenfis fuitimbatas ; & memini illum fzpe fub illa initiade hisme«

cumdiflereze. Flunc Paupertatis Spiritum identidem in fe denuo excitarecort

fuevir, atque idcirco licec viroramPrincipum gratiá ac favoribus ranto témpore

ateretur,in rem tamen inde fuam ram param convertit,ut mortuus nec eam qui«

xdem in cubiculo foppelle&ilem reli

qäa.exit, quie po&yämd cuique exSacerdotunt

INNoftroram ordine convenitet.

Ad Orationem quod

(pe&at, Donum ejus plan? fingolare hibere cepit , &

dntelligere arcanos quosdam;ac fumlimes fenfus iogötumüiwuæScr;*;pmzæmze

inon ptofanda Myiteriorum Fidei, prout nunc hzec, nunc illa contemplabatur,

^

&il

H

a

& exiniain

cec

Atq; hinc propriá doQtus experienr

b 23

olluftratus ea fcripfit quar

Oibis legit ; & idoneus fuir, qui fan&tioreMagifterio animas ducerez& erudir

d

«quas

praftanti quodam orarionis do—;jo preeditas cam in facris Famili

alibi offendit,

A

Ad Penirentias, & proprii corporís cruciamenta quod attinet, jam cumi ab

animi fui Arbirro facultatem petijc tam multis fefe divexandi, quàm m

nlta ipfe

prudenter exiftimarer fe ferre poffe fineja&tura & derrimento v

rnum; nécefía«

xiarum ad munus fuumre&? obeundum.

Atque ]

1at facaltate impetrará pluri«

-

E

EL LE

z

*

m.vm'ri'.

daerunt.,

mis & acerrimis fs excruciares cozpir,de quibus plura poftead

. Utautem ea; que circa folitudinis [Ladium, & feverum adionam fas:

omnium,ac diligensExamen inflituerat,exequeretur

;legendis Ssn&orum gf

;E

$

fe impendir, mal:as quadidie horas eile&ioni darefolizus, Et veió

xX hää dici

;potes haufils magnam partem Scientize Spiritüs, quam & emni vita, & inlt»

brisin lucem datie,& in ducendis regendisque animabus,in virtutum ftudio val,

lï

dé prove&tis, oftendir, Hanc vite rationem tennit anno uno,1ut uno cum di«

midio citciter, aptu:mque fe reddidirad msgnapro DEI fui gloriá gerenda

Jdua

deinceps reipf: gellic.

Ánn

o

&

'1664. quanrüm memini, accenfus eft ingentidea

fiderio impenudendi fe exeurfionibus Apoftolicis , eoque exeainte obtigit rhihi.

beata, etfi nec faris à me cognita, nec promerita (o:s, in aliquot ejusmodiE xcar»

fionibns fociamilli operam navandi in Diecefi Aretina : & cüm arno mox

«onfecuto huictam fan&o minifterio Superiores illam conftanter obeundo de«

fünáffznt, me laborum ab iis Socium petijt ; arque ex eo tempore ad 4ninnmufz

L

que 1691.qui poftremus ejufmodi Excurfionum fuiilli individnus adlisfi

3

quiía

bus tamen.ipfe non nifi cum virs finem facere conftituerat,

Atque hoc eriam ex

capice permoleftus il[i accidit favor ac gtatia , ceteroquin ta

nti eftimanda , quá

— GE — —— TO BR

digoatus eum eftPontifex Maximnus,

dam eumi ad coram fe proConcione dicen-

)

atCla

ï

Quacvocavin & cüm vel gggximä tanuP:mqus graf—iä flïüj;äxe'f:gfxa;i as illi

»

dere

j wizäfw;c?ä Elogiuts

$5

dere nähä potuiffet,

quàmfh adMiffiones illas füas redire petmïtteïemr;m fzepils

;1«

æa

mihi teftatus eft,fanai q

uadam invidiá felicem meam fortem,quà profequi cor«

eus, Torigitur annorgn

1 decnrfu,cüm preclara virtutam ex-

Q

pis poffem , extoll

empla ine

;

i

ofimadmiratu

s , brevisatis (ludio ad trespociffimhm virtutes illa re-

I"

-

vocabo,a

C

d Afperitarum ftudium; Caftitatem, atque animi,Demifhonem,.

- Atque illa qsti

dem (e excrüciandi volunras üngularis admodum fuit , & in«

l4

geniofz; in alijs identidem al

isque madis exccgirandis ; cüm femper prioribua.

Ln

va

t

novos adderer ad exttemos nfque vitee fuse dies. — Si i

YRÀE

erum id

AsE

iopermitte-

Isj

d. V

las

if

baz, null feré non die fiepius in fe lagris animadv

ertebat, preeter folitas il

*

E

ecades

SacrisExcurfionibus fui diverberationes, Poftremis vita annister fede

barsi

e, poft meridiem,ve

[peri:& contigit nonfemel hic Roma,ut cüm imiffo

famulo ad fe eum pontifex vocaret, Janitor

illiimperia fuz San&titatis coufe-

N

tiham przrerquam quód audien

difacultate effet hebe-

i

fiim fignificare non pofle

tiore,fuo illo verberam £:

repitu faciebar,ut forrids eciam januam pulfantis

]sni-

u

dum 3

o

eno animi fenfu recigzabapire-

goris fonitum nop perciperer. Inter cseden

ib

rfabátque partemT hrenodize illius, Dies i//a

initium ducendoàverbis: Rex tremema

N

ut inter repetita bzec verba

da Majefl atis,ufque ad illa,Ge

re CHTAT T2Ci fits :Sic;

duo milliaiduum fibi infigerer,euimgue etiam n

umerumcertisin occafionibes

"Eu

*

excederet, Nonnunquá fanguine f

bi elicisbat, aci

culas,aut ftellulas flagris infi-

inft

*

gendo : quin & folitoflagrorü genere a

d fangninem ufque nonnunqua fe diver-

la^

berabat:ut ramen hecinitramenta non tam £acile attererentur,au

r fanguine im«

H

iu

buerencur,lique f:

& illa cerz iimergebar, eáque re utrumiq; hoc confequebatur, .

Nec fstis illi erat,fi

fua ipfe in fe rantüm manu, & nonlevi brachio animad-

yi

//' AcUPEA

verterec,fed cüm occafioloci fol

zarij permitteret, & fidum quempiam nactus ef-

119

fecciudeliter feczedi jubebat; &

quidem le&ice alicujus columnze alligatum;ut

i

propiüsChriftum Servatorem in

[uis cruciatibus imicaretur ;ant manibus in ter«

fd

ini

gum revin&is, rei inftar ad virga

tum fupplicium condemnari:& cüm fubinde in

ya

"

ü,aut ejus voris abunde refpondere cupien-

aliquem incidiffet aue minlhs humán

. Hac fni di-

1di

tem,eó ufque cxfuseft,dum eum vires ad porro ferendum deficeren:

qué

verberandi ratione;fed ad fanguinem ufqus,utebatur initio fuarum Excurfionü,

TT

€lim pervicaciorem quempianrà vin

di&a (umenda abftrahere volcbat ; ejufmo-

nil

di enim homine fecretiorem in locuim abdu&to ,

.

audabat humeros , & fepro eo

(ut^

o

ix unquam acc

idit,ut non illi; finguine vi-

nasluere velle afferebat: & veró v

M

10X

i

emollidi , ceffarejaberent, ac cogerent

à tam crudeli laniená, «éque ad omnia

E

Homme

numero aliquiscüm diu paffus cffet

T

piomptos paratósque offertent,

T

eum in fe fzevire,& fanguine abun

dé perfundi,cüm randem manus dediffer,acer-

)

q

i

bé poftea doluit, & veniam fua duritiei fzepius efllagitavit

, ab ejus létere inMif-

Alius quifpi

m, cujus obfti-

m

fione illa vix unquam ampliüsfe divelli paffus.

[

nacusanimus fle&i noniporuit, fruftratus viri& c

onatum & caritatem;caró videe

cene

;uon diu enim poft de homicidio fpfpeus,&

j

g Qüliii.eäï hm? deinde —fui luifle

€ 3

*

COl

(

i

'S

áut

es

us

d f"/'?'äfä! iiä';*ä zï?d : ?*r'äifw :

conjectus ïn*väæ?aiaæ ipfoía carcere animzm extiilavit inexplatos , cim com.;

Á

gunaci:er Sacerdoti deli&a aperire abauilfe. Deiuceps cüm hiec humerorum

liniena ineptam redderec ad fecam aiiis in Mitlionibu: Iameilis ferreis divera

berandü, hanc inveuit racionem,;ut plaribus aculeis fube; quoddam exal petraret,

R

;

& ap:r:o pectore tamdiu fe cunderec , dum expugnater, d

u

08 ea,qua :ïixi, cáusi

fevocibat. Plura hujus generis fn&mm enta aV ici more fapesfuere; urium przci«

|

pué. quo fub ultimos dies uti confue verat,cruore undique infectum. Haceadem

íc itil.dtandi ratione etiam extraMiffionum tempus ufis eft,cüm (ze peante fufii-

xiin cracemChrifli imaginé provolurus in genua pectus ac brachia laceraret;ad

l;;:

veniim nox:rü perendá;&doloris fenfum acerbiorem in fe excitandum.Quin&

&

"

H

in ultims Miffionü fupplicatione aliquoc afiorü (p :tio ejasmodi inftramentou-

fus cít,donecPlacentiz, graviinvaletudine o

ppireffo,ejus deinceps ufu tá crebro

)

dnterdicefetur , cüàm Medici ejas valezudint nimis quàm noxium pronuntiáf-

fenr o&tavo quo

n

nibus fundebat.

q; diezanzum profandere craorisquaucum in ejusmodi occalio«

*

^

Le&ta etiam,indeab illa vitze

in melius cmäuräibne,- ufilä eft cam d'ur&,»-m:

fl

extra Miffionnm tempus nudis fe

mpet 4flsribus incobaret, ufque ad poftremum:

fi

vica :frim,quo hicRoma ob exhauflas jam vires illi fnafum,imó imperat fuig,

hj

utculcitrá üterecar. Cüm autem inMiffionibus occafio nom effet hoc rigore uten«

f

di, folitus eft diu firaminiincubare : fed quia ij,apud quos diveitebat , multun

[

laborabanr, ut faccos pro firamine ni:idos invenirent, ceffit etiam lioc diflus-

li

denri, Aliàs horridum fecie pannum linteis Ic&ticarijs infternebat: fed cümifla

lt

ftradi a

f

P

eritas íomnum illi,reparandis viribus necei&yi&æ,- tolleret , necetïä i*vlälïi

(

fuir etiam ejus ufum intermi:tere,

b

. QQuatuordecim anuifung; quantum quidem mermini, ijüö'ä &smaMi'rEua

L

num tempus interulis lineis non eft ufus ; fed eorum loco ru

di fe & :fpeto pso

)

j

involvebat , quali agafones uti folent sd jumen

corum ouera tegends : hic cüat.

u

ufu attritus , & minüsjam hifpidus effzt, aliumilli recen

2

tem a fi þ'etibtäa*i qde

l

fubftituebat : unde à Viri morte tres ejusmodi intimae veft

es inventz funr, quas

l

zotum ad genua ufque regebanr, dem

ptis brachijs, qua qualiber anni tempefla

£e foláconíuetá ex materia fabeiliore

vefte regcbar,

[

. Hxec afpericatis ratio tsnta erat inP.Paulo admirabilior, quàd is naruá 6i-

i

goris valdé intolerans erat'adeó ut fidenter mihi aperaerit, cüm poft ilIa feverig-

f

ris vitePerufij initia primo manefe diu diverberáffer lacrymasprz scertimi fen-

süs vehementià tenere non potuiffe, cüm fri

hi

gidam fubaculam corpori denug

&

injiceret. Vicitfetamen ea in re ufque adeó, ut no&tu denfis in nivibus (» voluta-

Q

zeccredo id ab eo factitatum feepius,iuColl«gij «amenPlacenrini atrio id fatum

d

certó fció, Sic eriam , cüim acerrime fevirer htems à pera&o maximeé Sacro,fefe

W

cubiculo alicui includebir, ibíque detrz&is veftibus nudus ac tremens (nornm,

r

ut ipfe loq;ebatur; graviffimorum deli&orum veniam à DEO demiflilline , la-

erymis uber:i*æ man *n'?bas , cxgo[kebae;

; Er

-

É

vit4 fundli £ /ägü?æ.

l.

ft quia foliti ac ofitati cacnem male habendi modi ejus defiderio non facie"

ii

bant fatis,cümin Sán&i cajufpiam viri hiftoria legiffec; (olitüm illum totam cote

Ju

poris molem fune circa brachia cóplicato fufpendere; inde ab so feptuagefima

d

quinto Seculi hoc fe tormento difcruciare ceepit; ex fune; quo di&urn eft modo;

Is.i

tamdiu tota corporis mole pendulus , quoad animus& vires ferendo dolori fup-

(

peiebar. Funium ejufmodi aliqui in ejus cubiculi cezo angulo à morte inventi

"

funt, Eodem fe corpáfque futi divexandi ftudio folitus efl ex facibus propé con-

j

famptis refidua frufta, aut plures collectas in fafcem candelas accendere , & ce*

taminde ftillantem nudis carnibusexcipere;adurendo fic diverías corporis pates

doloris fenfu acerrimo. Etiam harum facum aut candelarum;quas jam olim à me

inventas deinceps occultate confüeverar;aliquas àmorte reliquias reperi.Hacte-

Tius tamen tam fortunarus non füi; ut pannorum eorum alique invenirem, quibus

ï

rpanintem 6 plagis inflidtis fanguinem abfiergebat : hos enim folicité abjicere

folitus efl; ne inde alii in notitiam ejus rigoris venirent;quo fe ipfe u'sctabat.

— Imomnium porro oculos incuriitilla Viri durities,quá nudis pedibus Ex«

t

curfiones fuas obibar, Sed non perinde omnino oculis patebstquanti hzec dolo-

q"

tis effet materies. Neceffe enim inprimis füitmultumnon raró viarum emetiris

If;

folo pruinà undiq; re&o, hieme per nives& glaciem,& hác ipsáanni rempeftate

né

vàdo fupetare füigidi(fimos in menribus torrentes. Sed etli abeffent ifta, fic nudi-

W

þ'gfää'izïce*dm, moleftiffimum illi erat,nec unquam;ut £: flus ipfe mihi eft,ufu &

áffuetudine reddebstur tolerabilius:cüm effet molecorporisnó modica,& crebró

ln

éter haberet per vias alpeftres , minutis lspillis inflratas, nullus non paffus novi

l.

[

€ruciat(is maceriem praebebat;fic nt egré cum milliare unü italicum horz fpatio

emetiretur.Nihilominus uübi primümad locumMiffionis appellebat,oblitus dol-

"

éris, quem exantlárat, quarebat quo loco spié fb dio;ut folebar verba faceret y

jj

ceteráque omnia;quz ad rem facerent;przparabar. Hac ratione iter faciendi vi«

jit

deormihipofle dicere, quód annis fingulis quadringenta milliaria emenfusfit. »

qd!

fexillotum menfium fpatio, quosExcuifionibus dabat. Er quamquam non per*

iride afpere ubiqueeflfent femita,nullibi tamen nón mulaim moleftiz,ut dice-

g

l

4m ,exhauriebat. Ad liunc nudis pedibus incedendi rnodum impulfu interno

g

vehementiagi fe fenfit jam indeàprincipio virz melioris,ur& ChriftumSeivato-

[j^

£em,& Apoltolos,fanGümque Francifcum Xaverium imitaretur, Hinc erfi pri-

Qs

mis quatuor Excurfionum füarum Apoflolicarum annis,itinereemenfo calceos

M

indueret,fübindetamen,ob illud;qnod ex ea incedendi ratione fentiebat, animi

uó

Solatium ac fructum ficexcalcestus incedebar, quemdiu durabant Miffiones.

Quin ut morcmiftum ne quidem Miffionum laboribus perfun&us ponerec,jat

ifd

T

inde àquindecim annis, quantum conjicere poffum,tibialibus nunquam eftufus;

fed hieme tota folis calceis ira confedtis,utnon pedemtantüm,fed& aliquam ti«

[?

m

iarum parrem tegerent, id quod in iis apparer, qui morienti fuperfuere,

vleri&c

lt

€eierum inCollegia abExcurfionibus reveríus tam no

171

63

!'1 indolgebar q

oiig»

X

-

3

CH

d

| :z:ä:gri;mäz jt4 þ*iaff*m |

btïa,umïuä fecé ture laboris exantlaret,non camtüm ob horas bene malgas,-qaä f

literarum ftadijs dabat, quin unquam prodiret domo, nifi cümires pofcerat, fed

tá

uot annis feré novum quoddam fe difcraciandi genus excogitabat , quod

priori

ibu

us fappliciisadderet: praec

er eraciculam ligaeam, fex velutclavis arma-

zam,quam aculeis inzrorfüm verfis inde à Principio geftabar ; & preeter cingula

aut fetofa,aut cafpidibus fecreis horrida,quibus latera cíngebar, poftremis annis,

undecim ejufmadi cinguli & hlis ferreia partibus circumdabac latera, brachia;ca-

xendices,locis plaribus. | Hinc quaeà raorte inventa fünt in cubiculo,lonpitus

dine triginta quinque cumr dimidio plamos adzequant , nec fimplici antüm,fed

mulripliciordine exzendanturz;fic ur ut

qui ?üm:mmasulgpxum iniverunt, ina

venerint ter milla octingentos,

&

Certó denique mihi con

ít

tat, duó

d impul(as hoc fe divexandi ftudio nudum

fe in fpinis volutárit ; fanguine ubertim ex lacera cute promanante: fcio autem

hoc eum feciífe,ctim nos recepiffemus ad vacandum annuse folitudiniin clauftrü

Carthufize Lucenfis;ubi fingulas nobiscellas Reverendiilli Patres attribuerant:

À

1

epe rofarum , que erat inejus hortulo,

ipíe autem ad finemquem dixi , ufus eft

Quinexiftimo,id eum fzpius sctitáffe:namG alio anno inidem nosCoenobium

ad vacandum facris illis Excrcitationibss contulimus ;ubi opportunitatem eraz

na&na iterató fe his fpin

2

arum aculeis lacerandi. Neque

.

| enim in ejusmodi adio»

nibus femel duntaxat peractis acquiefeebar,

*

'Nihil equidem ambigo, quin Reverenti

a Veflra pro füa prudentía, tam

lg

ipfi propria , fuis momentis a fimaturafi: hanc tam durarm & horridam P. Pauli

(

vivendi rationem , ad ultimum uíque fenium femper exafperatam:Oro tamen,

i

quaesóque,ut ReverentiaVeíIta animum adveritere velitad hoc,quod hic viven-

-

k

di rigor conj

un&us fuerit cum indefeffo fcribeadi lucubrandíque ftudio, Unde

ll

paucos profedó invenire eririn utroque hoc genere ipfi comparandos, Nam vel

*

in

terSanctiffimos rati funt;q

X

d

5

j

uicumS.Hieronymo librum cum faxo amplexi ii'.n;;,n

i

fic utcüm üna manu fcriberenr;alterá fe diverberarent.

x

. Neque veró quifquam fibiperfuadeaz , non magno

labore ftetiffe Pasri Päü-

l

!

lo Opera, qua typis excudi cüravit. Demptis ijslibris, quos fcripfit deOratione,

in quibus ipfi pzona flaebant omnia , fic ut quem primam ea de materia fcripfir,

torom quinque duntaxat hebdomadarü fpario elucubrárit ;cüm, ut fabinde mi-

hi affirmavit, videretur fibiin eo elucubrando ferri agique ab alio: & fzepe , cüm.

[

f

temeré agtS. Acgaftini,autS Thomse librorum aliquem aperuiffez ,

us quzeree

|

ibris deme.

(].

bar,fua fe fponte qundammodo offerre credi porerant : his,inquam

-

tis , alios msgno adhibito conatu & induftrià elaborabat; obvijs quibusque

j

aud quaqaam conrentus, lituras inducebar, & crebró revocabarad limaat,quee

exarabat,ur videre eft in chartis,que fuperfunt:& fane aliter fieri non poterat;in

i

uó ipfum ufum cernimus , ftylo & fcribendi ratione.

z

*

da

a!näts

4

ïe;

u&ïüï wem ngn parüma

! ;xanch faetit hgc in corpus fævicies;c.oni

um

W

d

-

T

: yid funtti ;*lagiuw,

éuüm g:e*rþämæ mäügisäfgitäiünæ ,liant tamen prze omnibus in P. Paulonon füga —

H

od

adaitarus.Quod meiao majorem hoc in genere admirationem rapuir, fuit illeSpie

titusilla animi contentio, quibus peenalia h»c fua opera animabat : in his eniaá

d

T

feufibili quadasm lativiá exultare videbarurjfhic ut imer torPerfonas eximize vir-

tutis,quas bene mulas aut in facris clauftris,aut inExcurfionibus offendi intimé

Mf

mihi perfpectas,non invenerim plures duabus, qnz P. Paulo hoc in generecom-

Q

pitati poflent : fiquidem cum eo de sjufmodi crucismentis colloqui; & earü ali-

)

quod preberefpecimen,erat ipfi offerre magnae obleGationis& exultationis ma«

teriem:& bunc ad finem memini me aliquando ex eo audire,quód fiquis reperiat

animos ingenti fni divexandi defiderio accenfos,non recté facere AnimiArbitr(,

qui permigere nolit,ur omni cruciatnüm genere fe affligant,laedendee valecudi-

a

his meti;cüm plusfaniras eorum patiatur , fi freno fezvor cohibeatar,

Altera , quz mihizdmirationi femper fuir in P, Paulo virtus,fuitCaflimo-

nia Angclica. Quando illi primüm comes sdhiefi; agebat eratis annum circiter

i

lo,

quadragefimum , corpore, fi unquam ; vegeto ac robufto,1ffabilis, blandus;ani-

mo ad mifersndum amanduümque teneroac proclivi ; & ralem omnino pofta-

um

labantExcurliones illz,in quibus agendum erar cum cujuívis fortis hominibus;

"

10*

& incer hos cum feminis nobilibus,quee fe magni sdmodum ipfum etimare de-

monftrabsnt , nec raró intima animorum iph credebanr , & confiliis ejus dirigi

£hi

optabant;ptaterea poftremoMiffionis die,cüm poft du&tam fupplicationem be-

fie cundis Sacerdos rita folenni precatus efler;ipfz feré omnes herebanr diutius

aUli

de rebus animie cum eo a&urae : in his tamen & fimilibus occafionibus non vi-

Iefy

debstur Paterex eo,quo cereri morralium, limo concretus : hzec enim plenace-

Vïüf

teroquio periculo objeda tam nonimponebant ipfi pugnandi lu&andique necefz

]ndt

fuaem,

x

ut viderentür potiüs non offerre fe ejus animo cum ijs,quibus eorum

d

gi*ü

E

»

^ eft imaginibus & phaptafmatis, Memini exipfo audirecüm diceret;

iïmt:

fibi,cüm feminas intueretur ad omnem venuftatem excaltas , illüd in mentem

venire:ó quam gratum hic fexusDEO facrificiam faceret,fi ejus impulfns amore

JAlle

cub&tas has , quibus capitur , ineptias ac vanitates conteentieret ! In eo füm,wt

oney

ciedam,clim naturg beneficio cam fine fenfi elfe non potuerittum ipfi preeftans

fn

hoc putitatis donum à DEO collatum fuiffe;cüm ijs; quibus dixi, Exercitiis va-

Ti

£állet;& majori conatu fe contemplandi ftudio dare cepiffer,sicque divinis illis

curt)

favoribus ac lolatiis; quibus abünd:bar, inefcatus, alto faftidio naufeabar, quid-

g

quid carnem dontaxar afficit & obie&tat , affecotua eam agendi liberratem.quag

jent'

gantopere neceffaria eft , & conveniens Apoftolico Miniflerio ac fun&ion

"

:

ibül,

squ

quibus rantum reliqos eetstis erat impenfurus.

!

qu

Tertia denique virtis, quar pré religuisinP

. Paulo femperadmir:tus fum

4

,w

& obftupüi,fuit Bngularisilla animi demiffio, quá ferió fibi perfuzferarymapnum

fe peccatorem effe;talémq; fe intime agnofcebar ; licétSociecatcm ingreffus effet

in&l

teiR o«

g

"

.

;*ïOfïd?m,eï:plew anno &tatis 'dcxcima quarto;& pit admodum ac innpcen

Y

gn4ng

E

Authori mon ita þriä?m

*

»manoihgeminatïo eífat

educatus. EInde càmMundo nun

tium !.emi:fcricþ:ä&'s;

quàm illam nóffsc , atduum il!i non fuit, religiofo in ftatu ianocentiam illam -

fuam ad eximium quendam virturisgradum promovere. Atque hinc fa&um eft

ut quidquid honoria ac reverentiz i pii,ejifq; vircati ot locisexhibirum eft; pe-

nitus non adhzrefcerer, perinde fané ac f deftituta omni feofu flarua faiffec.Imó

vel hinc majoriaabje&ionis mareriam arripiebar,his me crebró verbis , inrimo

animi fenfu prolatis;allocutus: O fj ze vóffent! Hen quo me rnbore [uffmndi nece[-

feerit extremo illo Mundi judicandi die! Pater Pinamonti, Reverentia Veffva [ €if,

4ui» fim. Ec cum ditto,altüm ingemifcebat.Hoc eodem jnftinu attus, varias fe

demittendi abijciendíque occafiones avide arripiebat, — Jubebat fepius caput,

collum ac faciem pedibus calcari,additis etiam convicijs, In Collegio quopia;

guod aliquamdiu incoluit,cüm eum conftanter moré teneret,ad poftremü bunc

i. [ A A — lUE

nsq; vite aunum,ur diu ante alios ftrato fe proriperer ad vacandumOrationi,

& fui divexaudi ftudio;ibar deiu ad excitandum fomno fratrem alique adju-

torém domefticü,cui multá iribuebar quíq; ipfeetiam maturiüs folebar & ftraro

Ís p

roripere; hujus pedibus crebra figebat oícula, & varié fe cora illo abijciebat,

Á

Verüm quiafincera demi(fioipfis honoribus magis, quàm abjectione &con.

li

zemptu probatur;,dicendam erit paucie, quo tandem honoraq genzre profecuri

[f

yirum finr homines;ut appareac;cujus fortis fueric in medijs his hohoribus e-

[

jus damiffio, Igicor inde à principio;ex quo Excurfiones facras modo illo fuo,

)

quem primus inveniffe dici poteft, obivir,non alio nomine,aat tirulo vnlgo ma»

Ít

gis cognitus erát, quàm Patris Sandi. Procumbsbant in genua populi, quà

Ti

granfibar ; purgabaat vias , quibus ad eos erat acceffurus4 fcopis everrendo fot-

I^

des ad plura (epe milliariaimpendeudo eam in rem praecedentis no&is horas,

!

flaribus etiam non femelfparfis. Appulfum dein turmatim circamdabant ,

D

fdque curabant folicité,nt aliquid ex ejus reculis fibi vindicarent, panis verbi

causá reliquias,quas dein &gris pro alexipharmaco ingenti cum fiducia praebe-

bant. Felicem fs reputabat , quisquis numifmarum,;qua diftribgebas,aliquod

effet na&us; & quia luforam fingulis; qui afferient folia,fponderéntque fe dein-

l

eepsà lufu temperstoros,unum aliquod dabar,multi, qui vix foliorum eorum

h

mfum noránr, ea afferebanr, ur pro ijs fimile Nümifma referrent. Gorona 6 fpi-

ü

nis,quam in fupplicationibusquibusMiffiones claudebantur,capiti impofiram

i

.geftsbar, non folim multà ante femper perebatur ab aliquo Sacerdorum , qui

Qs

illum adjuvabanr,fed non rarójorgijs anfam préebuit, cirn illam plures fimul

u

eterent , Comuni(fima ferme numerandi remporis ratio erat inde à Mi(Tione

abillo alicubiobitá.cüm Marres c.g. dicerenr ; Filiolus hic meus natus eft, eg

f

tf

anno,quo Pater San&us hic loci concionatus eft : anr ; macus eft ror ab illaMif-

fione annis. Hzc ranra P. Pauli eftimatio etiam in alios de Sociecste propagae

Wi

i

bator fic ut cüm dao,non multo poft aliquam ejafcemodi Mifhonem peratam,

tl

Lucá irent,at thermis nteren:ur, non pauci corá tranfeunribus in genua feabij-

"

cerentDilcedenré € loco quopiam P,Panlum afíe&abangur plurimijinter lacry-

n

E

D

viti flmzzz Elogittm.

äaäxingemïnantesücus fcir,quando unquam ad nos tevifuri fintPatres San&ti: &

lt

hác causá mulii n6 viri zantü a, ied& feminze ibant ad remotiora locá,ut denua

Patrem audirent , & bene

libi precantem viderent;fic ut templa,in quibits ino-

b

pes mulieres divertebant ,.

noctu plena effent ; cüm mnltas ille horas orationi

darent,ut fümpiá primo mane

Sacrà Evchariftiá meridie Benedicenti adeffent,

)

Neq; his& fimilibus honoribus uná :antüumn

alteráve inDicecefi ilIà afficicbanr,

u

fed quocunq; pedem inferebar;idem moxomnium fenfus,eadem viri eftimatio,

l

eadem venerandi ratio erst;quod profc&tó admiratione non carüit,cüm non raró

UA

remotas in Provinciasabiremus , ex Hsiroria verbi gratià ad Lombardos profe-

f;

&i, nullisde adventu; aut modoalibi obfervato, nuntiis praemillis, Palman au-

temin his praripuerantezteris , non rudiores , fed prze reliquis exculre gentes,

quas minüs excerno hoc apparatu cofüovendas quis credidiffer, Càm excurren-

M

dum Patri Paulo effet in Epifcopatus,qui fopra ac infra Genuam ad maris litus

;

funt,non defuete viri mulià prudentià, maturo judicio, usiique rerum,qui malé

lje

ominarentur ejus laboribus, parámque fru&tás fibi pollicerentur ex populis illis

(

màritimis, Etramen fübinde non alibi majori cum animarum fru&u obireMif-

u^

fiories font; nec fine admiratione obfetvari poruit;quàm effent in eo aufcultando

ls

aitenri , quàm avidé ad eumalibi dicentem redirent, quámqy fidenrer ejus arbi-

I

trio csufas fuas permirterenr, Hic, plufquàm alibi, non folüm paffim palámque

f«

PatrisSan&i nomine compellabatur, verium etiá ut talis habebatur;cüm e dicen--

0

tisex altiore loco veftibus fegmenta occulté refcinderenz , & pro facris Lipfanis

n

fervarent ; fic nt neceffe faerit.fidum aliquem tum temporis conftituere,qui ca-

i

xam ejus gereret, arcerétq; importunos ; clm identidé aliàs aut novs illi ve-

yte

ftes dande effent , aut priores malé deformarz,refarciendze. Narravit mihi nobi-

45j

liffima qozdam Matrona Genuenfis;mulierem, domi fuce atfiduam; attuliffe in-

Q1

-volutum chartee fruftullam , aut fegmentü veflis P, Pauli,cum di&to:; Domina,

ulbl

hz funt Reliquiz de San&o Patre; quatum partem aliquam dibi dabo;fed alteri

2

*!

pisterea nemini ;& rum fruflillum herz dedit. Nec plebis ctantüm hazec fuerunt

ftudia ; fed Nobilium quoq; eorum maximé,quos firgularis virtus co mnmenda-

EUO

a

bat ; quos inter nullis concedunt Genuenfcs;qui in Excurfionibus ab eo pedem

um

non removebant, videbantirq; fatiari non poffz ejusalloquio ; quóq; agebant

cum eo frequenriiis , hoc de eo fentiebant honorificentis, Cüm proinde furhi ,.

fp'

u

infimíq; uthominem Calo quodainodo lspfum sgaofcerent , & uttalem vene-

rarentur,eó randem ventum eft,ur altimoExcurfionumcircaGenuam die neceffe

qut

a

effet autP, Paulum milirari vsllare prafidio,aut tectá repofitum in fella,quacun-

que res pofceret , deportare ; ut ibi cunctaad fupplex agmen deducendum ne*

oni

,

ceffaria pararet,&,quo gerenda effenr omnia ordine; praefcriberet:id enim nififie-

ret, ram denfiillum canfertíq; circumftabanr,aut ad pedes ofculo libandos pro-

"n

lr

flernebantur in genua, auc religiofo conra&u manoum , aur. Mariani. rofarii

gt

T

ficillum implicabsnt ut promovere pedem vix poffer , aut qua agenda

eifi ii illa Mitio non effec habita , cüns

b*

cxanï agere. Inipfa urbe Gcnus,

d

