quodrefciant, ut cunctorum fuorum -

n

CCOB. 24 familia.

X

hoftium tela eludant, quocunque iti

N- fubfifiet. -

3

Natam. fubinde prolem

congreffu & pugna ,

aut alium in fi-

mole' carnea

fine offibus , non nefcio t

nem fibilucrofum , non.verent

ur &y.-

^^ sgullam tamen Écio:, quz (ine offibus

—— — diu, poftquam nataerat , (upervixerit,

giis llis arcibus uti , quas Superftitios

aes dicimus, Schedialmata peregrí--

$:c ediam-in cunis fuffocatuc eorum

nis chatacteribus exarata, precands

-

faftus , qui DEl'eges peffundare co-

formule mendaciffimis promiffis re-

naütur, .Fous(un: fine offibus, non

fertz, cerz cribus con(uetis facratz ,.

tam partus, qudm. abortus. Elevais

Job, 24v unt ad modicum,Co non fubliflent,.

craces, chrifmata, San&orum Lípfa-

14e

pa , tesaliz (acrz- profanis permiftzs

"XIX. Sedifta veritasranti momen-

ä»

cuné&a hzec ab iisre ipfa confertim u«

18

tieit , utoperz pretium fit decaagere

Verum quidem eft, quód

Differtationeintegra, illiqueunidica-

furpantur.

f.

dum verbis profanis.,

,& alijs ad«

tà; quam jim nunc deliberatum ha*

diculis ; ade

»

jun&is magis etiam ri

l

ä*äo.-(uo-*tcmpmei)nfä-zuem,oiïm;paläm

ac c&remonías. quase

omnibus faclam ; Peceato tam. ne-

jungant ritus

4

l*

damr

deantut Deum religios

minemunquam felicem reddi , ut e

T

' tiam liujus vitze calamitatibus (ubjici-

Ío caltu. velle venerari, Sed quan-

)n

verentiüs eam ha-

stür ac miferis, nterea quid vobis

. do umq-uami icre

&

je

bent ,

quàm . q

uando- illam. tam

x"

dicanr ?^ ut fcilicer in rem intentd

nt ? Cüm $4»

cbeg |

-

memineritis , quód fpern in peccato

'reliïg—idsö fe colere fingu

ením utrantur medije. , qua vim.p

las £2 fum.

-repo-nete '€2frü

i

a injuriarum é nameto

E.

l zf.c.gpoïä

u

ü

A

iore laceffi Deus pof-

ninallam habent ad producenda. o-

t, quà

vixgrav

moliuntut ,. qualia

5

479 $0 5

t ANolie

fgerare im iniquitate. Et

pera , qu& ipfi

')u

fant, vincere, faiamore ac

cendete ,.

tamen , quod fdem füperat 5 non

,l

U5

divinare , armis omnibus ac telis in«

deíant , quieó ufque eam reponan

ur nondubitent mutuis fepactis obli-

penetrabilem reddi, fupereft, ut adhi»

EM

beantur nonut calium. operamcau "i

(— garecum Peccatore, u-zgrimo,, fic om-

G z

&

$

h3

p

"m

B s—ch,XR sd,usi QUARTUS

fedut figna, quibus pofitis ex pacto

pa&tisfi non difertís explicitísque , ta-

mali Dzinones virtute fibi propria ef-

cítis (alem, cuim hoftehocft ygio ipfis

z

fe&a illa producat; quà ratione Impij

tam bellé couvenit in g

zav iffimis

E

nefarijs his Spiritibus divinum ali-

quibüsque negotiis

3

v

U

contra preceprum

quem honorem tribuuat; dum abillis

non difpen(abile ab Apoftolo pro mul.

8. Tbe ?.

expedtant auxilium,quod precerquam

A

gatum:JVolo vos foctos fieri Damoniorà, 1. Cor,

1

a

folo Deo peti & expe&tari nullaratio-

2-g qbg z—v

Dubiumnon eft , quin iftud fufficiat Io. 20

A. 1. g.

né deberer. — Nec jam. quídquam ad

z

ad eos jutatos Dei hoftes conftituen«:

elevsndum hoc ícelus facit , quod a-

9 7-4')- E T

dos,. Jmimicus meta u veríaturctim

junt; his (chedia(matis ac. formulis

inimicis meis : la Leges fupponunt.

piaquzdam ac religiofa admixta effe ;

Sedjuvatraro quodam eveprunartan-

utenim omniahzc in mala ac facrile-

do vobis ob oculos ponere , quid de-

ga degenerent,fatiseft, impium quid-

mum fperare juré po:

ffi

x

int, qui op fä*fin à

dam iís effe admixtum, — Ne vlpere

male Dzmone efflagitant,

quídem partes omnes veneno tur-

XX, Non multis abhincannis de-

Ed

genr; fufficittamen , quod infauci-

gebat Romz Juvenis eorumy é na-

busilla geritvenenum ad cerram ne-

mero,quibus Anima pro fale quodam-

i

cem inferendam. Pollicitationes jllz,

modoeít, neantequamtumulo infe

Nizcius

inludo perpetuó vincendi , animum

rantur,marcefcá; ceterá inuiilisac ne« Ex. 1 40

. amatzpuellz amore mutuoaccenden-

gleda,

Decoxzetat hic jam rorum, &

di, authorem furti inveniendi , omne

opimum quidem patrtimonium: uade

telorum genus fine ullo vulnere cer-

cüm jam nulla effet illius metalli copía,

tó eludendi, vires omnesnaturz fupe-

que effienes fuaslibidines adeam di-

rant; quin & illas, quasá Deo preter

em aluetat, ftaruerat illud non interrze

naturz ordiné operanteffperareliceat;

tantü vifceríbus, fedintimisejus &

cüm Deus nunquábonum ullum cadu-

Orcinis recetfibus quzrere, Cüm pro-

cii & breve,fan&é & citra ullá excepti-

inde ex ejusdem fecum faiinz focijs in-

onem adpromiferit:ac proinde , ut an-

tellexiffet,in ijs , quasipfeincolebat z-

té dicebam , cundta hzceffc&ta (perari

dibus magaaslongo jamdtempore o«

non poffunt,nifi à maliDzmonis mani-

pes, &auri vim iíngentem defoffam la-

bus , cuínon raró íd poreftatis Deus

tere; doceri voluit verba quzcá & for-

permittíts etfi nonnifi eorum malo ac

mulas magícas, quibus malum Dzmo-

pooá, qui fuam ín illo fpem reponunt.

nemOcrco evocarer,& ad chefaurum il-

Ecnon (ufficiatunum hocad terrorem

lum fibitradendum adigeret, Veré míe

miferis his incutiendum , nóffe , quód

fer , ut qui nefciret, Damonem catini-

ipficum juratogeneris humani toríus

nibus illis. excitum alium thefautüm

hofte pace fruantur ? Sed quid pacem

nonhabere,quám quem dare ipfe para-.

dixi? quód ipfimutuis conventioni-

tuserat , dum Animam ftygi

[6] ïni Pl'æ-

bulg , & commercio jungantur; dum

qua

:nccaec T .

donioffer.gbat ! Aldhibicis igitur,

didi-

—

-

X

DESPE -

5

E

d

. did icerat, caïn:minibüs-. evocareDemo-

ret porte&tà dexterd vel tcruh:—ium

I

pem capin, fed quia nondum fcelerum

tollendi : (ic at ceauí illo anhelítu , qui

jis

fuorum meníuram Juvenis impleve-

fupererat,. colle&o vix ad le&um te-

diret;ín quo noanifi triduo fuperftes ,

m

. rat,noa permifit Deus , ut coafeltim a-

ü!g

- fpe&abilem fe illihoftis fiftere, Cüm

cüm-à confternatione colligere ani«

772 LO

E

tamen ínfinusá coptis execrandis non

mum non poffzt, fanus fait : fic ipsá

fuá experientià -magítià docus,

:iauo.zo.

defilterec, Orcus candem pulíatas totí-

T

- esfores aperüit. Concubiá enim nodte,

non alias (ub terra fodinas fpiritu.

"

J.—4am his maxim? cogirationibus ani-

tam peítilente inficere , quàm : Tarta-

Ieas,

J

n

maum (aum Juvenis in ftrato fuo occu-

l.

pat, (trepitum quendam ac fragoré ad

. !/XXI, Átvosrepo

netís eiíi [upier-

Qs

cubiculi faiforesaudir: & , quis in-

ftitiofi eju(modi ritasac carmina nihil

conferanr ad latentesejufmodithefau-

quít,ram incempeltivé mihiobitrepit ?

,. lile cft,. re(pondit querenti Dzmon,

t0s retegédos,non inutiles tamé e(fe ad

Q«

| quem vocállitoties ; pandefores, &

thefaurum chefauris omnibus caríore,

I-

^

- fequereme , adíum ením tandem vota

corporís nimiram fanitatem (ervan-

dam , & mille abeo malanon ignota

j W. :

tua expleturus, Cohorruit initio Juve-

Nutholo-

nis; (ubinde camenSpe tímorem fubi-

averruncanda, Heu Sanitatem omní

Ex,L40

gens & (Iraro (e proripit, & enfem ma-

pefte noceatiorem! Ego quidem mil-

pu una complexus, alterá Deipatzico-

liescum Deoprzmori mallem , quàm

X

de

nemécollofu(peudens, uteam, quod

cum Dzmonce fupervivere. — lia eft;

4

non paucí alij etiam fibi promittunt ,

finit fubinde Deüs , ut juvare aliquem

»zmonpoffitadbonum aliquod cadu-

lie

non peccatorum folüm haberer Advo-

; catam, (ed in (celere ipfo fociam & Da.-

cumobtinendum , quiejusopem im-

[$

tronam;ad cubiculi fores progreditur,

plorat: fed hocipfum profe&ó ingens

0s

aperit, & umbram videc afpeta horri-

fupplicij genus ef , permittere ut

' fico, quz ad (ubterrancam zdium cel-

lerpencem varia ac maculofa pelle fina

[]e

æn

lam tendebat : inftitit przeuntis vefti-

quis foveas , qui fübindefecuré & (aa-.

0.

gijs Juvenis, & adlocum petvenit ;

vitet dormienres moríu enecer:& veró

hic non megno inquzrendo labore

ipfeinalus Dzmon,utanimam alicujus

d«

cumulus suri, argenci , margaritarum ,

übi vindicet , ficut nullá aliud minifte-

[s

N

M

pyroporum, adamantum , & gemma-

riorüm etiam abjcdtiffimorum genas

rum omnisgeneris inventus eft. Quid

tefugit,fabri famuli,agafonis , quín &

autem exiftimatis tam fecundo evens

jumenti, (icnec Medici officio,tam ho-

norato, fungi recu(abit.. Sed antam

|«

tufeciffz Tavenem ? exiliife prz gau-

/ dio, & tripudiáffe ? omnes mox(nus

m2lé providieftis , utnonadvertatis,

optatápradà coepiffe implere ? Nihil

inimici munera,proditionis effe inftrue

t]

1]

miínüs, Tam funeftus enim horcor per

menta ? Ita verfutus ille capi fe finit ,

omnes venas iit , ftupor invafit tam in-

ficut Torpedo , ut capiat capientem fe;

& tantillü illud boni confert , ut eter-

fqlkus ,ütne vglunms vgu;idcmihcelü'c.

G 3

: nüm

JDISCURSUS QUARTUS

z

nüm deindé vobis faciat mal&, Porri.

nafcereris, Deumipfam: Patrem (Qr.

£* pomum, €$ furripit Parad;: wnique

titum effe,. Quomodo git

ur eoufque-

. funt ejus jam inde : Muadi exordio

re abjicis., ut. d

aitatis hujus tuaobe

ames, — Plaudit ipfe (ibi, quód' non.

litus , tuis ab

[

o

ftibus opem expo-

nenao, ut fanitacem nonjam ipfe, non

fcas , tergum DeoPatrítuo obvertas? -

. A Hlius , fed'equu: recuperet , ilhi fe tra-

Non quod collo g«ftas fchediafma, non

d:tmancipium , qui tamen ritü tam

qua pronuntiae verba , (anitatem tibf.

ælzen:n»i(m facro lavacro: ipfum. ejuiá-

redduat ; reddit. illam Demnoa: Me-

rit , quíque Fidei beneficlo accepe-

dicustuas Demone(t. / Et eótptede-

tat à Deo poreftatem. flygium liunc

mites, ut commercij cum illo-te non.

DC ro. Draconem cam omai. füa. deceftsbili

pudear, cu.jïus.--hæ.c'ï*:mcprlæcipsua di-

4

ao, Appendceconcultandi, Ecce deds vo-

gnatio , quód fit sternus Keprobo-

— bispoteffatem calozndi fepra ferpencas ,

rum Tortor ac Carnifex ? Hoc eff

€$ [npraomuem virtutena Inivsici, Ác-

nonte tantüm, fedParrem adeó cuum:

cedit & illud , qaód icà (initazem red

Czl-ftem,ranquam invalidum, & nul-

. dat Dzmon ucilludMed corum genus

larum jam vítíum, contemnere, Ov

ler, 17,

folet. , quosEmpyricos dicunr, qui

Dominum , ipfe Curatit te,

uare fr

5 .

pharmacis (uis exiimis dmembrisima

maledicius bama, qui confiditin homtue,,

in vifcera. , canquam centrum , mali

€3 & Dossino recedit. cor £jis 5 judicet,

*im cogunt ; unde fabiade nocentiüs

qui vult, an.non ma giscidem (e male-

peftem in membra omnia diffandat,

dictioniobnoxium reddar ; qui DEO

.. Nuncequi , autalterius jumeni. ve(tri

deferto, omni fuaSpe Orco innititur ?

non-difficilem morbum fanat $ pauló

XXIL Nunc uttrandem ,

. q.uadi res

p9 ilud ipfam infoffirn aliquam

poftulat , ad hujus Differtationis fi-

precepsaget, Fil.olum modó incolu-

nem accedamus,quid vobis de gemina

menpraftat ; mox ad dignam proope

hac labe videtur , quá animum Spes

ab eopoftulata taercedem. reddendam,

Peccatorum ínficit, dum facit, uttam

faciet ur. ardentem . in focum pronus

temeté prefidant de DET ope in ijs ,

Iust, Jíipeccatum omnis maliih

qu& ad Animam fpectanr 5 tam nihil

Mundum hunc illaticaufafait , Da-

illi fidant ià fis , que ad corpus pertí-

monvweiócjus occefio , Qua randem

nent, periode, acfi plus commodi ree

prudentia eft, cupere deinde, urjun-

portatuti fint,iín ipfo peccato, quám

. &um- Demonipeccatrum boni quíd-

fiin Deo fpem (ua. collocent ? An

piam in zdes veliras inferat ? Fierl

aliud evidentius fignum defidezatis Á

H

Wta nonpoffunr. Audite igirur Eccle-

quo illam plane adulterinam agnofca-

Ejm*ïä 38.

!

fiafticum m onentem: Fl , $u infirmi-

tis ? A pes ellorum abonsinatio e[d dniyae, Iob.

tate tua n dejpicias ze ipfum , fed ora

Deinceps incumbet. vobis, Dilediffi. 20.

Dominum,€3 tpfe curabitte, M emento,

mi, €ó enitl , ur Spesvefirz meliorem

fili, te & càm condereris é nihilo, mul-

9

ad. notmam accommodentur

e

: hanc

t6gue magis- , càmin (acrofonte re-

Ptopheta indícar illis verbis : Sp

era 12 Pf,' 364

Q«

g

as

S P .Ekv :

"

, E inbalita.

ocalis . dormiunt , quomodo mlferf

Demäq; cäf;w bonitatem

(eris i druitije ejus. Quot -

Lepufculi , Peccatores, cl sufis oculfs

terrams 6d paf-

t

veiba, tot arcatia. -

Spera in Domio.

fecuri & in g-c;æmg;uæ aurem datmi-

»e«

ent?

Cüm$Spes veftras.co

locatisinDE O ,

.

demk-

, XXIH,

äz:e?æ i;n Domino€$ fac a«

'Miud inprimis alióín animum.

(

&ite,niti vos Dominotam potente , t

eitatem. In magnoilloDeo Spem re-

at$aCc.

ponite, quifcit, quivulr, & porteft

n

.svobisille penitus opus noa habe

j

omnia, quz vobis (unt profutura: fed -

- ptoeindenolite,.cum infanis illis, vobis

E

E

d

Monte

ä;æloräfalc»:w effe.

jungite huic Speire&éfa&a, nefcat-

| pecíaadere,

Dzemon omnes Hetrecices falíà fide -

. Quantumcunque magna veltri opinto-

n&

decipit, ita vobisimponat falsá fidu-

neinflatifitis, quamdiu peccato vi-

vitisobnoxij, non eítis n parum pa-

Cá, Facbonitatem, Ex obíervatenon.

(atis e(fe ad (pembonam ac genuinam

d

iumnihil: ac proinde, & carece VO*

bonafacere.fed neceffe e(fa. eja(modf — .

bis DEUS poteft, eti - Adantem, aut

Abylam alitadine excederetis, quanto

efficere opera, quz ipfos eficientes

bonosfaciant.

Vos acceditis ad rem

mipàis illi eriris necelfarrj , cüm ejus in

divinam, adeftis adaram, etiam (o«

'/;,,, r

oculisnonfiis plus, quàm arenz te-

5

lenni citu, facienti; vefpercinis pre-

nuiffimumgranulum? Quare Íperare

cibuscum cantu peragi folítis ádfta-

fimul & timere vos. velim; fperare in

tis, ftipejuvatis egenos, d carnibus

Deo , vosmetipfos timere ,& de vobís

a

diffidere: timere inquam pravam vee

vos ab&inetis,fed inteiim. eftis. DEI |

firam voluntetem, ob peticulumil-

ob admiffuin peceatuminimici.. Hoc

'elt facere bona , fedinon eft. facere ,

lud,cüi obnoxia eft, quantalibet tsndé

Dei eratiá nonredt.ds utendi , quàm

qu vosfacíant bonos, Opus eft ante

Napellus , alizque herba ac plante

omniaredice cum Deo ín gratíam elu-

tisfiacéra confeffione noxis, quzo-

4

- venenatz utantur tore celefti, l'imece

períbus his omnibus prsemittatuc, ut

H

diuturnasaffüetudines, & concradkas

inde propen(iones pe(fimas ; timete la*

non fincin(tarcadaveris , exrerna qui-

dem (pecieoperibus bonis fimilia, fed

T

- pfus toties & cam facilé iteratos , me-

num Dzmo-

animá propriz bonitatis non animatá.'

il

mores,primo peccato u

le

nem hofpitem adimnitti, alteto. autem

XXIV,. -Spem in Domino 63 fac bo-

nitatem E3 inbabita terram, Vecra hec-

Qs

(eptenos. — Verbo,dimiete, eiiam cüm

Dei Ecclefiaeftl) in quahabitareopor-

nulla videtut effe cimendi cauía, An

nonvidemus , quàm timuerint (an-

tet utverum Chiifti affeclam, femper -

Ecli:t, Giffimi quique? Hoto f2piens 5 09zni-

ïxpcxäcverando in Dei gratia & amicitia,

27

Ecclefiafticus. loquitur.

non autem per aliquot ;camümkþtoxï-'

r

- busmetnet:ut

aT

^ San&iczleftiillà Sapientià quà pleni-

mos Pafche dies. Idenim ni fiat , non

i

fatis íÍcio, an non divino cor

am Trl- La

" ^

funt, magift:ià ,

di(cunt. ubique ti-

ff.itivoo

bunali locum habiturum fit Id , quod

mere, ut inc quàm cautiffimi, Quere

9-

bique,

6

—L'æf humana d-cc.reïit. Qui poffedit

.'GLeopes ipfi in nfxgoyibus, apertis

;'qre :

Mil

L

]

$6

bxs-c;tr*.ris,)usquN*TuS'., :

- jp&æ parte auni,pra

"63:7' 4;

æeri*.kMäch,

lu&ari cum rerum inopla, no.'h. ec

ne, i Dzmon undecim an

ni menfibus

- vobDis i*mpc*rdt,/ Deus . aut

quod lugeatis : erit tempus, cim fru--

em non nifi

eminiomaibus, qua ejus fanc, & ille,.

unico, Dxz

mon tandem lucrecur cau«

h

v

z

É

tanquam filíis m origerís, olim dicet :r,;

I

. tià adjudicentur,

eftra illianima Eätä fen;gnf

Omnia meatua funt, Omnesmei the- 12

XXV-*. Inbabita tevram,

€z þaþæri.æ

aucdi, ornes opes tuz funt » O tue-

3 divitis ejus, — Difcite a

erünt pecomne deínceps evum; fine

fide

Iquantam

uHo illis exeidendi

mfervare Deo, & tum

non am.

meui, O que quan-

táque elt felicitas ,

| f€S tantas Íperare:

bigite .

quin veftrz (int. omnes czle-

ftisher

&pera f Domino,e3 fac bonitatem,C3 in-

editatis opes atque divitiz, Si

babs

5

4

/A teYYa9h, Cg* þæjäeriæ- in divitit

, 'if& gta

cuerit, vc?; hic inter mortales

æjm

w,

Lll

TMM

Q

TOE

gäg

—

IS

CURSLUS V.

Atii

De numero Eledforum

Gs 712

""lzöl

&9 qumäam??;: :

v

Omniant nonnuoquam

morisomnisexpertem: nafcilm zorls

: fj !

egri, fe linguá mel lam-

itisex animo fceleribus ad labia uf-

p5

bere; & hoc non infe-

aM

que.ut fic dicam , pleno , malé fic

i

li omen exiftimant ;

fed

alitex

peritíores

fomniantibus metuunt ,& lethargum

Medici

quibus poffunt artibus excutere labo--

pronuptiant ,.

j

qui cüm nen ignorent ,

rant,excitando- maximé timorem — (a-

guftaram illam:

utarem,

qui ipfas adeó. offium me- -

. infomno dulcedinem i

nde nafci, quód

':

dullas

penetretz Sunt smp., qui

st4 E&'d.x aoa

€orpus phlegmate redundans illud &

ftomacho & ventre ad

fecurifunt, quafi. Fufforum faila ba

be- EX 4

palatum ufque-

antyfed &4 boc vanilImum judico, A

me

. diffundar,

tímett, ne naturaliscalor

::

: frig. di ill

iushumoris sbundiniiá

ple&or&ego hanc. Medicorum

Sa-

peni-

tüs tandem fuffoce:

ur & extinguatur.

ctorum fenrentiam ; & curandi me-

thodum: eáque causá conabor, quoad

J -Nonzdifpari:

ratione Peccator

2

es pro-

fuudi(fimo fuoletha:r

potero, tam fuaviter dormientes ad

go fopiti mel fem-

per dulciffim

& fomniant, fic uteorum

anitatem reducere, Proponam quaz-

- lingua nihil

fäion—cm,momenritam-gra vis , ut nulla

celebret & extollat fre-

quentíiüs.quá

unquam momeni majoris ín ullius

facilem,faluc

m Dei Mä[&ranones,gpem

Reipublice fenatuintimo faerit. ven-

i$ negotium in tuto: nec

. maliid omin

tilata5 adlumen Authoritatis. St Ra-

is effe exitimát. Arrerum

5;

& ftatüsani

ma magis gnari, cüm non

tionis difcutiendo: Majórne fit eo»

rum. Chüftianorum. nümerus , qui

: 'ne-[Fi.ant- prafidentiam ejus

-

modiv , ti-

€eXs

E

faluyte'm confcquuntgr, an quieá-

CÍ»

t

9

um

. DE NUME&O ELECTORUM ET REþROBORüM.

$7

l

eldunt? Necdubíto, quin fiauribus

. flil , qui facris expiati undís , ante»

g

animísque prafentes fueritis , poficuri

quam acceptam Gratiam peccando

h

fiís illam prafidentiam , quà tam

poffint amittere , mortui , eternz &

GT p

multi hodie, minimé utique cauti , la«

ipfi vitz acgloriz heredes erunt, pre-

$1à

tlofo JE(u Chrifti Sanguineac meritls

borant; & concepturi fan&um illum

comparatz. Unum igitur hoc difcuti-

"

Dei Timorem, quem intam paucis eft

invenite,-

;

endum fupereft ? An ex adultis, qui

iL

1 Utg

t

.avi(ïï,äia hac in quzftione

re&to arbitrii (ui ufu falutem. operami

$4

s Calo, an Infer-

zj

claréprogredíamur , progrediendum

fuampo(lunt, plure

a

no fint tranfcribendi

eft ordine, Statsendz igitar inítio a(-

,plure(s Ele&i , an

f

fertionesduz , qua extra controver-

Reprobi fututi? — .

€o

fiam funt, Piima eft, fi generatim lo-

quamur, pluresomnino € Mortalium

TL Si ex ill'or—'ux.n genere Medico-

ä

nuümero Reptobos fore. quàm Ele-

rum eífem , qui quos curandos fufce-

pere zgros, mortuos, quàm merore

&os , juxta illud aperoffimum Chrifti

effatum : 7Multi fant vocati , pauci veró — affe&os videremalunt , jam nunc di-

Matib,

10,16

eletli, Cümenim ad falutem neceífa-

gitum ori imponerem: adeó nonnul-

tía (it vera Fides, confequensomnino

-Jis in decuríu molefa erunt verba

6;2.14.

eft , majorem mortalium numerum

. mea,

Verüm quid tandem ex contu-

maci hoc filentio fperarem emolu-

perire , ur qui veram Fidem vel non

(

cognofcat, vel cognitam non ample-

menti? aliudcerténihil ,, quàm ut fo-

€atur. Altera affertio eft , quód nu-

ciam Dzmoni operam jungerem , qui ,

merum ineundo omnium , qui ad ve-

Eufebii fentendiá , certiore ad Anima-

EI

ram Ecclefiam pertinenc , tam eorum

rumperniciem viá nongraffatur,quám

P

(i eos ful fecuras reddat, Jpmittst fe-

qui anté , quàm qui poft rationis

WEM!. l

ufum motíuntur, plurescitra contro-

curitatem , utimmittat perditionem. ll-

s I*'

verfiam fint , qui beatitate aterna po-

lud igitur meminiffe vos velim , fan-

tiantur, quàm quiab eá excludantur,

&os Doctores eá causá Eccle(iz datos,

$.

Szpius enlmobfervatum eft . totidem

ut víam ad Czlum nos doceant,

- Helena Conftantini Mater , ut ij, qui

feré mori facro fonte ablutos ante di-

fcretionis annos , quot majorem ad

Conftantinopoli |Solymas peregré

-jbant, à via non aberrarent , cercis

ztatem fupervivunt: unde fi illisad-

dantur reliqui omnes Catholici , qui

per viam intervallis turres fatls altas

adulti falutem confequantur, obfcu-

extrui curavit , in quarum culmine

1um non e£ , majorem horum, quàm

accen(i nocturnis tenebris ignes , iter

.

reliquoram numerum effe

e

lures

" agentibus,quapergendum elfer , mon-

ftrarent. |ldem ín Ecclefia fua Deus

proinde neceffe eft e(fe Catholicos fal-

vos, quàm damnatos: maximé cüm ad

praftitie ; per temporam intervalla

felicem hanc turbam pertineant o.

grandes quasdam animas , turrium

mnes , Hereticorum lícét Parentum

nulta ,

zmulas , þcon&i;uen'c.iko , que

] R. P, Segneri Chrift, Inffr, Tom. L.

guan?

*

í?

DISCU Rfs'u*s'»".Q:ux NTUS

x p

as

fim tu iigfl:i-ber;iïtet accenderat,lace,

al.éi nulli,fed Chri&linïfamüm, cenfe-

ut ardentes faces, aut lampades, calle-

baniur. Ectamen Paítor ejus Zelo ac-

dens noa fuo ín conclavi (cribendo,

.. ftemadSolymam contendentibus viam

-monftrarent, Hinccenícquens eft,

fed palàm adconcionem tam frequen-

x

tem declamando,protulit effatum tan-

-a que Do&ores ifti magno confenfu

tradunt, accipienda effe ut veritatem

tohorroreplenum, quale eft ; ex mul-

ac do&rinam certiflimam.quá ducente

títudine ram propé innumera vix cen-

pergatur in ítinere tam periculofo,

tum non zrecnim damnandos. — /Vo» Hom, a4,

quàm eftillud, quo ex uno mundo ín

poffunt tot millibus inueniri centum , qui m d.

falventur: quin €8 de bis dubito, .

D

" alterumtrapfitur, — Jam veró concors

eft San&torum iftorum Patrum ac Do-

V, Gracis Patribus Latini adfli-

P

&orum fententía, pluresé Chriftianis

pulantur. — S. Gregorius de (olis Chri-

gternüm perire, quàm falvi fiant:

ftíianis loquens ita pronuntiat,

344 r ha

inE

juxa hanc igitur eorum do&trinam

fidemplurei veniunt , ad Regnum Cæl:/?ef

$

an'g.—

panci perdumnmr.'

En, multi ad fi-

iter noftrum inftituendum e(tfi pru-

dénter in femita pergere, & nobis

dem, pauciad (alutem, Nec aliter fen-

iumus. -

-

fic S, Anfelmus , miniméobícurum ra-

ipfisimponere non vo

n

* [V, Utà Patribus Grzcis ducamu

tus, paucos effe, qui íalutem confe-

jiru&.dg

1

initium, hanc in fententiam plerique

quantur. t videtur , pauci funt , qui m Elg.

10

[Alvantur. Idem locis plutibus etiam S. ci4.

Bfuum

£0 10, A9

illorum ivere, id quod S. Nilus Ab-

Go

$76

bas apud Baronium teftatus eft, pra

Auguftinus tradidit; fed eo maximé , !, . cot.

nem S:yli-

Col' l

ea allegans przter S, Simeo

quo Parabolam illam Chrifti Servato- Cr*/^*

6(6. Q*

hfs

tam , qui divinitus ea de r

e edo&us

ris de paleis & ttitico exponit: aream ,

?

j

cre

ditur ; S."Theodotum, S. Baáili-

enim Eccle(iam effe ait 3 paleas, majo-

i*.t' S;'

rem Chriftianorum numerum, qui fa-

um, S, Ephrem, S5, Joannem Ch:y-

(ofomum. Atque hic maximé hanc

luteexcidunt: triticum, minoremeo-

l F.; p

Mmj),

do&trinam tam conítanter ut veri-

rum,qui czlo potiuntur;atque hoc ip-

tati. confentaneam tenuit , ut noR

fodenique velut epiphonemate d:(-

M),

dubitárit fuperiore 8loco , & (a-

fertationem claudit: Pascéergo gt fal-

vantur, n comparatione miultoras perí-

cero f

uggefto pronuntiare , €x tota

4Dy,

refetti

i

ma inquilinis Civitate Con-

turorum,SanctustandemHieronymus,

GSM,;

cüm vivens fuam d« falvandorum pau-

ftantinopoli , non credere fe, cente-

)

nos (alvos fore. Et tamen tunc tem-

citate fententíam explicáffet, tandem

poris ,

poft Romam , Mundi Syno-

ad extrema dedu&tus,quo tempore ve«

pün,

non alia urbs plures quàm Con-

rum at meliüs cognoícitnr, íra & li-

ftantinopolis ;

incolss numerabat.

beriüs profertur , Difcipulis fuís affit-

Religiofx o-

mare non dubitavit: Zzx de cestum p

Quamquam autem tüum

mnes non urbes & oppida , fed deferta

millibus , quorum malafuitfemper vita, Euf. ad

R!t:p, 1

&!Wi:.!r.ï

ac folitudines incolerent, ampliffima

meretur à DEO indulgentiam. babere Dam

:

L

" cameniillà & Imper/ato'tiä:in urbe,á fide

KKHW.

VI,

!:

ORUM.

$2

DE "N,t,IMERb, actät:roaüm ET ,Räþnöa

igitut Pag.ï'ngr'um-i

djomate Idem fonat

"

— NL. Et ne quis. füfpicioni fuperfit

Domine & Maldon,

Pradeflinati quod. panei,

N

d

locus, neforté Dooresifti h yperbo-

auctó deter

ra divide illos,

Et idem fo- i» : s.

"

lic

é locuti- üngjäg&nmanäum illud in-

R

d «ultt.

Inter nul- Matth,

nat Reprobi, quo

It

pri

mis, ejusmodi fufpicionem omninio

tos erant mecum.

Si autem lube

t ad Faf

LJ

d.

fi enim pro Concione

t0m.2.19

fore injuftam :

figuras mente

mrefle&

ere ,t'empusLe-

I P q,z;.

j

ea affirmáffent ,

quz ipfi non crede-

ipre

ATÍI.C.

lificáffe, quàm

gis—ï nature; -

& tempus Legis íct

4

JM Winl À

bant, non tam amp

tanquam przl

udiafugerunt, & umbrZ g,iz. de

mentiti effe cenferi deberent, Dein-

de lubeat obíervate , Pradeff.

,

j nv

Legís G:ati

c;un

M

de ut hzc fafpicio falía, & nullo ni«

:

Deus nobis ..tcpræfeh

»

tárit difp. 54*

ya '€

:

(fe fundamento cognofcátur,

s

quà ratione

en: ]E&. Íe

l.

k

inutráque Lege

hanc maximi morm

4 paucis

i

Patrum d

9

*

&rinam multiplíci Theo-

Naturz in Lege , omni

; hO-

ti veritatem,

C/mldef

? M ij

pb

logorum authoritate affirmabo

mortaliam gen

ereundis ultricibus (uf.

ss légit

rum enim proprium eft , verum ad

amuífim / examínare, & omnem in

focato,non nifi

octo Animz exitioere- 45 Ele.

?/? f.Wg)

&tica in arca fervat&. die,

fententia explicanda auxefin vitare.

ptz funt, & No

)n-

Si autem S, Petro ; id

íua in epiftola

d*

Ex his aurem. duo non Purpura

Arca Ecclefie

Cajet. in

magls , quàm dodtriná & pietate in

affirmant credimus ,

fe

j ab.de

facri lavacri

li

10 Firg.

DELIM emínentes , Cajetanus nimi-

:

fymbolum fuit, ín qua

W m E

Eel

!

l.»m. tum & Bellarminus, tenentaperté eam

ope non multi fervantur ,

quia pauci

A. di

ut San&us Áugu

(tinus affe- 1577

l.s-(z

deGemit.(ententiam , quz majorem Reprobo-

font illi ,

Y

rit, qui reipfa nuntium

omnibus re- muitoss

(Ü

Q

Cól L 1 pgi, quàm Eic&orum multitudinem

ab- "V. Augaæw

61 60 :

- effe affeverat.

Abulenfis Epifcopus ,

mittant, quz , dumtingerentur,

guf. i

4m l

Qui fecnlo folis verbis ,

n05

H

fuitemporis Salomon diétus (rantá e-

jurárunt..

huf

Pf. $40

3)0'

fatiis renuntiant ,

non pertinent ad

i

rat & amplitudine & profanditate Sae

, in quibmi non €,

T5 .2 pientiz) hanc de pau ítate Ele&orum

jus Arcamyflerium

60*

eor[cientia bon

& in'terra,gatia.

Altera ,

Mstib, prz Reprobis ait effe pofitionem com»

Ü

T.

inlege Íc

ri

legis Gratiz figura , au£

Uf

^59. . munem , 3 fatis vrifimilem. 1d quod

umbra fuit , illa Hebrzorum ex /Egy*

nec Suatezius d.ffietur , Eximii no-

L

/

pto emigrati

o : etfienim bis.millena

(rh

men inter Theologos promeritus:

hominum mi

deDe^^ o ommunior fententia tenet ex Chriffia-

i

llia Egypti ollas defetue-

m

6569.3. 925

rint, non nifi duo camenterram.pro*

Hig

Je

ais

plures effe Reprobos, quam Prade-

Hac autem , ut

(ffisatos,

É

miffam attigerunt.

D

ent

Y

3

n figura fatia funt

amquam autem Autho-

Apoftolus monet,

(6s

woffri, Quem in

locum $. Augufti-

M

gitaseorum, quos adduximus , fum-

ommentatur 7

- mi fit pondetis , non tamen eft, nifi

nus planéattonitus ita c

t

INon tran[itorté , inquit 5

non negligen-

humani. Sumamus igitur in manus

confideran-

j

TET

Retep.de SAn&uatii lbram , & illo noftra af-

ter , fed cum ingenti tiniore

jn uj

dum efl . Hoc ev go, pexgit idéS. Do&or, ,,,

Si!"wi""'fertionïs veríitatem libremus. Videa-

2.& []

gt

mus, inquam , quid de illa Deus in

Andiant , 4

ss ità Dominum m ericor- 16.. de

"

: Tempor,

Sacris Literis pronuntiet, Sacrarum

dem volunt, ut j*njum €

jffe r;on eredant

L]

V,

d

60

— DISCURSIS (LU-INTUS :

^NIH. Sednïm eft neceffe recurrere

an hzfit dubius & nu»tanls'-.—'

ranldiiï'- Va

ad feníum allegoricum , ubiliteralis

mulavit , ne quid terrorís jufto majorie

tamgperté rem oboculos ponit : San-

alicui iacuteret? auc(altem verbis ame

&usPaulus Pradefítinatos cum iíscom-

biguis non tam explicavit,quàm impll-

. parat , quiolim in ludis, quibuscurfu,

cavit vetitatem? Nihil hora: refpondit -

.. lu&á , pugná certabatur , coronam,vi-

verbis difertiffimis, nonrefpondit ta-

1.Cor. i, &orie bgnum , reportabant : Hi4uiin

men foli illi,qui interrogárar; (ed ado-

lo — ffadiocurrunt , omnes quidem currunt ,

mnes,quí aderantconverfas(agebatur

( fedunus accipit bravium.Quibus verbis

enim de negotio,quod non ad urü ma-

tría indicatur , uc $, Thomas obfer-

gis.quàm alium quemlibet pertinebat)

in 1 Cor, Vavit, Jzprimo (verba(unt Angelici)

Contendite inquit, £mrrare per anguffam .

10.ledf,s, z0tatuY conditro 'iatorum 5 $2 [ecundo

u6 $.

portam ,quiamulti , dico vobts , qmarent

4

- multitudo vocatorum ; $n tertio pancitas

igtrare , €$ non poterunt: càm enim ad

- Elellorum, Quamquam hanc momen.

intcandum opus effer conatu magno,

tí tam gravis fententíam non decebat

& voluntate firma, ípfi mediocriali-

-ab alio profetri manife(tiàs, quàm à

quà diligentiá contenti erunr. Quis c5syr,

" Chrifto Mundi Luce : Zgo fum /nx

jam vefter fenfuseft, qui forta(fis me a4v. vi-

. Mundi.

In hujus autem divino ore

tacité reprehenditis, ut qui (emitam ad £*f« vir.

ac lingua non aliud feré effatum ver-

Czlum nimium coaté&tem ? quz reci- M^

— fabstur frequentiüs.quàm illud ; 2444/.

tavíex Sacra hiffori veiba non alte-

tí funt vocatipanci veroeletli : quod eft

rius tandem funt, quàm Servatoris no-

epiphonema , quo ipíe geminas

ftri Chrifti JE(u , & (unt di&a ad Chri- Naz3-

ab

ftianos omnes ac fingulos,ut (atís oft&- 222. 0.

*

. plus quàm czleftes (uas parabolas

claufit, Eft autem effatum , San&i

dit & verborum contexcus,& Interpre- "^ 28.

ul

^A ,

Aug.

- Auguftini fententiá , non tam verbo-

tum confen(us: undenon video, q

rum , quàmtonitruorum ; que tamen

fieri poffit, ut & verbis hs fidem quis

:5 P/:

3

.

- ipía non fatis fonora funt ad (omnum

adhibeat, & tamen

z

totus noü coho;-*

teícat,

. nobis & torporem excutiendum, Prz.

terea idem Servator nofter Matthai

H

Mattb.. feptimos lata eff ,inquic, porta , C5 fpa

IX. Enimvero pluribus non effet opus

7.14

tiofavia , que ductt ad perditionem , C$

ad affirmanda, quz ftatui. Ut tamen

multi funt ,qui intrant peream | Quána

magis & plusquám atislit, vos con-

angujla porta, €$ ara viae[ft,que ducu

vincam,prater allatam jam Authoríta-

ad vitam , €$ pauci funt , quiinveniunt

tem,rationum eciam momenta adducá,

- eam.

Nonalibitamen difertiüs hanc

nequá vobis exítus pateat, Qui fieri

graviffimi ponderís do&trinam expli-

poteft (ic vos arguitis .ut minor,etiam

cuit.quàm apud S. Lucam , ubi cüm ex

Chriftianorum, numerusaterna (alute

-&o quzfiiffet nonnemo, verenepauci

potiatur? an nontandem noftrá causá

- falutém confequerentur , quid candem

czlum conditum eft ? quomodoigitur

í PFtäds eum ,rcfpo.nd,iffg ?* an tacuit?

tam pauci illud .int;äbum ? Ea ratio-

L

nem

g

6t

. DE NUMERO. ELECTORUM ET REPROBOR(UM.

l«

non habet, ut excitátum ignempo(ïïä

nem ipfiffiman, . Duabus viis perve-

i

compefcete;fufficitinquam, cenuísilla

niri ad Czlum potet , Innocentiz ni-

le

miram, X Penitentiz, — Quare (i pa-

. notitia sd peccatü concupiícendü,non

(ufficitadilliushorrorem excítandum..

:

làm vobis facio,paucos admodum Po--

n

.XI.. Qaerefi multosCalo potiri a(-

nitenriz callem tenere , pauciffimos

4

Innocentiz femitá progredi , qui tan-

fecimüs,opottet afferamus, id eosDac-

nitentiá confequi, cüm admiffo femel

"

dem negare portó poreritis, minorem

ir

peccaro non alía fit eó pertingendi fe-

rect? credentium num;rumpewänire

l.

ad beatitatem.

mítas itaenim di(erté Servator Chri-

— X.Initium ducamusab Innocentia:

ftus. Si peenitentiam non egeritie,omues Lut. C5«

[rmiliter peribitis.Sedhzcquoqueveta — 5

Lys tj

Si dc (olis Adultis (ermo eft,quàm pau-

ci denique funr illi , qui candidam il-

Poaenitentía tam rara eft,utSantusA me

4

brofiuscen(uerit, illam non faciliüs in-

d

lam , quá in Baptifmo induti func, fto-

tet homines inveniri , quàm ipfam In»

L

lam nullius gravioris noxz fordibus

.

inquinárint ; nunquam Gratíá,quá rum

nocentíam. Facilis,inquitimUenms , dH5 j p ss ill

SChnj

donati fant,exciderint? Id plerumque

snnocentiam (ervaverit , quàmqui con- , c. zo,

vué peuiteniam egerit. Confideremus

YT

nobis accidit, quod corvis, qui cüm

| mp.' [/7

candidi nati (intmagis magisque índi-

illam eáratione,quá faciliüs exercetu

.....

fs

: Mith

es nigreícunt , donec randem evadant

inSacramento inquam ,fiagillatim di-

