que perpenderiít, fieri non poteric, ut

tératos, non facundiá, non viribus,

'non fübmiítrtat caput, & labens vo-

nonopibus validos, & verbo ,perino-

Itasque inobfequium Fidei , tam fuavi

pes Pifcatores, Conjunéta tam excel-

violentiz , quzlis ifta ct manusdetg

lenti morum probitati le&iffima Do-

Captivans intelletius ipobfequinum fides,

2 Cor.y

é&trina in viris fan&iffimis , qui poft Fi-

Infanire dicenduseft, qui fecus fece-

]

dei noftte examina femper illam quo-

rit,Magnaiz[ania efl Evangelioson cre-

ä

vis frumemo, jam iterum iterümque

dere,cuju veritatem [anguts Ma vtyrum

SIPI 31

cribrato, puriorem finceriorémque in-

clamat, Apoffolica refonau voces, prodi«

U

venerunt, — Vaticinla tot ac tanta,

ia probant,ratio confirmat,elementa lo«

qua in ipfo Religionis hujus authore

quuntur , Demonas confitemur. Si proe

Chriftoimplera funt.. Miracula , que

nuntiavit Picus Mirandulanus illud

nunquam defuerunt in Ecclefia, nec

ingenii prodigium. Er tamen eft in

deerunt , quibüsque velut tot figillis

divina dextera obfignavit Religionis

nonnullis Cordis depravati durities,

ut veritatem tam manifeftam cog.

noftrz arcana, cüm nullum unquam

nofcere eos non finat,

Cera fignum

t m - - v T RE ET COU T TAT BE C QU

gn'ggdaclum fic pelfit gäsgægfc, Vis

j

jmgkeffugn facilé recipit $ in lapide

P

£

Oopee

i

3

DE FIDE.

3t

&is falficati ,. & denlque qula modos, -

dp'e.;afl.luc!itut.* " aon q-tïquef annalí

molé(culpti vitio, fed lapidis , ad figu-

quoad illam progredimur, mínüs eft

obnoxíuserrori, cüm exploracoribus

ram . tecipiendam ceat;ut»nagiþä, EC

tam infidis non utatut.

inept. -

Ut ad. þ—fdþdütgni: reverta-

icER

.IX. Ut autem radíx

ifta G( raäix:

mur , quid vobis videtur,D ile&tiffimi ,

Immovtalitatis , (atis non eft illao

de Eide que primó (tatim íntuencibus

apparec rationi fummé confentanea ;

e(T: firmam in animo ; oportet infu-

in ultimo receífa , uno & (olo Deo

per profundam effe : & veré ipfa pro»

funditas plutimum etiam ad firmita«

tandem nititur acfundatur ?. Tam fir-

ma, tam fundata eít Fides no(lra, ut

tem confert,

Quítd his vetbis indico?

-

hacpaite nu!

liusincrementi fitcapax:

itud omninos fidem noftram non de«

claritare quidem ac fplendore fic cee-

bere herereín (upetücie , non debete

efle caligine plenam , expertem ordl-

(cere poteft , ut taüdem ex dubía cre-

nis ac diftinéctionis , affentiendo R e-

puículi lace ad claritatis meridiem

pertingat; id quod accidet , cüm in

ligionis noftrz arcanis generatim tan-

Czxlo Deum In fe videbimus; plusta-

tüm , quin in id incumbamus, ut

men obtinere cerctirudinis nunquam

fingula pernofcamus intimiüs. 2dcce-

teft, Alterius omnino generis eft

ptus eff Regi minifler ,s'ni*e/l;gm:: ira. Poren

P[ouf.

aliarum Se&arum fides ; que fe ultra

cundum ejus inutilis fuflinebtt, Non U* 35

fidem humariam non attollit., quz

amat ignorantes ac rudes miniftros

Deus: ac propterea. qui fná -igoaviá

quantumcunque fit pecvícax , limites

tamen opinionis vacillantis nunquam

difcere neglexit ea, quibus apriüs ef

r

excedit , atque ideirco etiam eunquam

ferviret , íno rempore certó luer.. Der-

dub;tationem omnem excludit, E di-

pendat proin quisque , duos feter

verfo noílra F:des lamen eft , quod

(copuïcsmvägandum. Parte una non.

V

omnes naturz víres fuperat , divini

decet. nos effe equo curioliores cum

"u

iY

(h

fanguinis pretio nobis impetratum, &

Deo, fic ur. quidquid ille dixerít,

20h

animz noítre, forte tec felici colla-

ejas confeftim

cum

Pharifzis ,

. W!"

tum in Sacro Lavacro, ficut fururum

omnem .modeítiam & obíervan-

"

$45. 3.

pizviditSapiens, cum dixie, Dabitur

tiam erga divinum Mogitrum . de-

i

14

illi fidei dounm eletlum , &6 [ers in teme-

d()&Qs P]

rationem fupercbé pofcas

jj«

plo Dei acceptifjiesa.

Supetrat idcirco,

mus; Quware? Qnuomodo? Hiic enim.

fjs

ut dicebam , fides noftra certiiudine

agehdi modus in u:banitatis leges.

0s

omnium quibuscunque principiis in-

paccare cenfetur , etiam dum no-

d

nixorum a&uum cevidentiffimorum

fttis cüm. Principibus

loquimur ;

i

certítudinem , Ídque triplici ex capite:

credo , quodinde , quia hoc eít il-

5

primóquód deiebus fit, quasexiftere

los ad reípondendum quodammodo

p

velut

magis fit. neceffarium , deinde quàd

m

compellere , & fic. Íe 1pfis

fuge-

jt

deducatur x principiis minüs fubje-

Pcl

A

M

ïg, ?

- DIS CUR sus secu NDUS

-

"K d d .fapctibftnfiï!fibh&ratcfan omnium, quaiia funt

,qua Apoftolorum f ymbo.

mnium Legum hoceffatum eít

»que fFatuerunt

lo contínentur; quz inter, duo fünt

ffdefe Patres noffri, poteft

Pt

reddi vatio, Si

tam necclfarió explicité credenda , ut

^" San&to Anguftinoa(fentimur : AVoz efe

falr,

majotis parcís Theologorum fenten-

Serm o6,

Jides [nperborum , Jed bumilium. — Si

tiá, fideseorum fii medium , quo fine

de &c,5, €Dim hac eít poena primz perfidiz;quá

de falute adultorum certó (it a&um.

JDei,

homo in Paradyfo terreftri non credi-

Atquehzc funrMyfterium fanáiffimz

dít verbis Dei, & tamen credidit ver-

Triados , tríum nimirum ín una na-

bisnequiffimi ferpentis , nemo non vi-

tura Divina impartibili Perfonarum :

detesm fubeundam effz cum demiffio-

& My(terium Verbilncatnati, fecune

ne, & animifubje&tione , ne dum abo.

d& inquamex his tribus perfonis, Fi«

ii

j

Tere quecimas noxam admiffam , ean-

lii Dei, in mortali noftra carneaffum-

dem potiüsfaftu &elatione augeamus.

pta mortem acerbiffimam noftrz falu-

Parte tamenalteráfidesChriftiana non

eftfides rudium & imperitorum : re-

ti reffaurandz paffi, — Quantus jam

eorum eft Chriftianorum numerus,

nebras illaamat » fednon alias, quàm.

qui mifero plané ac deplorando in

quz ad acutiüs videndum conducant;

ftatu vivunt , cüm dicere & ipfi po(-

e

fermé ácut. oculi noftri tunc longiüs

Éint:

f

profpiciunt, cüm intima pellicula ni-

audivimus? Norunt, unum effe De-

d negue fü Spiritus fantlus eff, aa, f,P.

gricat. Quida

&

g

emus cum certíis qui-

um: nefciunttamen , naturam Divi-

busdam é Chriftianorum numero, qui

nàm unam eandémque tribus in Per-

ut fidelibus accenferí poffint , prater

fopis effe , fic ut cum tribus idem ef-

Bapufmum habent nihil ? Chriftiani

fe nihil penitus fimpliciffimz officiat

|n, |

nativitatis & educationisforte,fed non

uniai, MNórunt mortuam pro ipfis

proPriá optiones qui & fidei Myfteria

if

diligenter didicerint, & titulosac do-

efíe Deum , nec tamen íntelligunr,

N d.

quanam illa Perfona fit , quz mor-

tes, quibus illa longé (upra Se&arum

tali fe carne vefticrit , u: mori poffzt,

l

aliztum vulguseminet, pernoverint.

Hac efl autem vita aterna , t C0gH0-

Vix dixerit quis, credentibus, an non

:(

fcant te (olam Deum verum ;€

TU 10»».!7; :

(

€redentibus accenfendi fint ; videntur

nmifff: Pefum Chrifiwm. — Si

autem ita

5

potiüsnec hanc, necillam ad claífem:

fe res h»bet, fateri oportebít , jacere

—lm j PB

pertinere, iis perfimiles, qui hemie

in regioneumbrz mortis eo: é Chrifti-

HSZ-J 1

plexiá ta&i nec vivi ex toto

ü

anorum grege,qui Chrifti affecla: cüm

to mortai dicipoffunt.

fint, plus tamen de illo non fciunt ,

li

30 üe y2

fr

X. Statuendum igitur ante omnia,

quám antillum illud , quod fztis eft,

2024

quód,etfi non omnes Chriftiani nóffe -

D

ut ludibrio illum vulgo exponant,cüm

(

Sgk Tba i zl

reneantür cü»cta Religionis nofitx

aut peierant, autbile effervefcunt, In

A.

Dogmata ac Myfteria , cuncti tamen.

D

$228

hac tam denía no&e » quomodo.

7-08.

teneantur obligatione, fciendi aliqua, -

miferi fervient Redemptori (uo? quz-

ht

3

E

il

Ed

1

quedi&in&ä &cgplicite credendi,

nam illi deferent obíequia

.

quo-

modo

Á

4

35

DE F 1' p

& Pttacum - Íntere

ä, -Yadicet j

mcää eþ&m kegqrs Implotabunt, gratías

qui voler,aà non promprum ac facilé

pro acceptis referent * quomodo af-

fc&&a ircimo diligent, 6 de illo tam exi-

fit malo Damontin turbido hoc ig-

guamnotiriam habent? Canis herum in

norantizftagnopro arbitrío pifcari ?

ANon efl fcientia DDEI in terras. aitoy . as

conferta mul

udine agnofcie, quibus

poteft modís

landitur,& faumex e-

Propheta:; exhoc aütem. quid. con*-

, jas prazfentia fenfum ac. Ietitiam pto-

fequitur? — Maledium , &3 mendas

cium,€3 bomictdium , €9. furtnms , eá

dit; Chriftianus autem , ne hac qui-

dem Chri&iEESü Servaroris fui noti-

adnlterinm inusdaverunt , €à fanguis

Invalueruntim

tiá przditus e(tcogsovit bos poffefforem

fanguinems tetigit.

Mundo hzctam horrenda flagitia ,

If E

fusm,e3 Afama prafepe Domimi m 4fra-

-

el autem me non cognovit,C8 populus me-

quía nalla DEL in eo notiítia eft, &

E

lf-ülr,;

.

H:X0nim

bàü?erkRM

Xtit.

Quid tandem emo-

nulia ej

usacquirendz induftiía; pet-

d

indeac fi velhoc ipfum nonnullis mo-

lumeüti eft in fcientia rerum & nego-

)

tiorum hujus mundi, fihac conjuncta

leftum fit, credete, qu

öd 'aliquis De-

l

x

fit cum ignorantia, quá tandem vià ad

us fir,

.

XÍ.

Hinc difcetis , q,uadte:pkm à

|

veritátem & vitam — perveniri. poffit ?

vobis officijratio poftulet, ut liberos

!/jlæ 19 :

Satís e&iqf&licibus iftis, quód memo-

-

(

rià teneant,eifi noo nifi müilas & . de-

veftros,ut famulos famulàsque mitta-

xl

formatas,aliquas precandi formulas,

tísad Templum, ubi catechefi inftitu-

rr.

& inter has etiam. Apoftolorum Sym-

antur; quín ur & vos accedátis, ad

Z

" bolum : (sd hoc quid juvat? ejusmo.

ipfa adeà Religlonisnoftrz prima ele-

t

i Scive,

di(cientiajignerantiz fororeft. — Seire

menta pernofcenda;ciim non defint ex

adultis, quamlibet prolixé barbatis;

t

legesff. de

leges,non eff earum. verba tenere , fed

m

'ngt Iuf

vins ac poteflaié, Quid urilitatis habet,

quibus adhuc la&e fit opus, Quót re-

I

S$ymbolum verbatim reddere, Myfte-

rumadfalutem neceffarlarum — iníci-

ä(o

tiaeo contentanon lntelligere? Non

tiá vos ipfilaboratis, etíi non omnino

p«

eft hoc aliud,qaàmin fumma annona

nulláà Myfteriorum; quz dixi, fcientiá

difficultate horreum habere ftumento

e(fcris imburi ? Nefcitis non rató, ad

ï'l'" T

verum & utilem de admiffis dolorers

|t4

Cal.l 3.

jlenum; fed non habere clavem ,. quà

aditusadilad aperitipoffit, Pfita-

ac peenitudinem non füfficere. volun-

1e

5;"3,31

j«

cus aliquis Romae Lítanevticas Virgl-

tatis veftrz facultates, fed Gratiz e»

nis Matris preces. didicerat, & non

tiam efficacis auxilloopus effe,quz ne-

fine audientium ftupo:e' identídem

queomnibusPeccatoribus;neque quoe

?

recitabat,

Paterioportet,non pau-

vistempore, maximé qui noxas. noxis

3

cos & Chriftiana. plebe velucrí. huic

cumulando eá fe ind'gnos reddidere,

notitlà ' cedere ,

qni. tam — mulra

copferatur, Hínceft,quód, et quoti-

In

memorier reddeie non poffent:

die peccando :zlo receditis longiüs,

o

j

advocum autem , quas proferunt ,

tam nibilominus de ejus felicitate ob-

fenfum quod attíaet, nihil fatec illos

vri

)é

tinenda vivatis fecusi, qudm fec

*

alli

lo

R.P, Segmajäfhri.jf; Infir , Tem, 1

-

3

- — pISCURSUS

Tgä*rlus*

i

h vivunt, qu!

vincendo bravium re

nocer; adt umbre den(rate, aut

Ipía jam funtconíecud. Nefcitis, pece

omni citcum humore ad. f2 attracto.

- catüeffe malum malorum maximum,

Nec alia Fidei conditio eft: hujus

& à Deoeoodiohaberi, quodneque

Mundi negotía, diveiticula , oble-

p

(

M

-snenfuram habeat;aeque unquam pla-

&amenta, radici huicobfunt ; primó

umbrá; implicant enim mentem &

catipolfit; unde inepié vobis períua-

offuícant pgopeniïonäbus .malé ordi-

d&tisrw,parüïn intereffe, quomodo quis

vivat, dummodo deiude fc reum pro

natis: deinde omnem fuccam , omne

alimentum adfetrahendo, (ic ut teim-

Sacro Tribunali pecagats nec iaceteffe ,

femel quis,an centies, auc íterum iter-

pus veodendi, emendi, permutandi,

ümque prioresin (ordes recidar.. Nef-

iímó rempus ín omnibus no&urais cá-

citís,ad veniamadmifforum ímpetran-

venticulis tidendi,nipud*-iahdi , gatti-

dam facrz Confeffiosís ope, aeceffa-

endi,;moribus indulgendi, nullo non

u

rium effe dolorem, qui peccatum pra-

vitiorum geuere (econfpurcandi, ma-

- omuialio maloexecretur, ficut re ipía

menta aucem nulla ad falutís viam pere

animum ab eoavellat, & inducat ad

difcendam füperfinu, nulla ad Deum

thuni,ill;ud unicümque medium ufur-

primum principium & fiaem ultimum

M 4

pandum, fugam inquam occafionum

cpgn?f;gedqm.

U.

x

proximarum, quz toríes vosín cafum

m

impulerunt, Ex eo; quàd hac , hísque

3ul Quisiiui

irerür

À

, kFidcm—ejus-

plurafimiliaignorentur, irreparabilia

modi,quetramnonalié n animz (o»

inanimam damna tedundant, & Deus

lum deícendat, fedin fuperüicie dun-

ProvA9, ipfeafferit; Ubinon eff [cientia: non. eff

taxat hzreat, fru&us. nullos feire?

s

bonum.Animatetum divinarum rudis,

Suntexarborum genïere,»quæ cacumen

fublime ad nubes porrigunt , etíi cadi-

inftar accipitris,cui venator oculos ve-

lárit,non obtemperat fibilo, ad przdas

€es ín terram parüimrofundé egant;

. mponíemovet,necullü difcrimen vitat:

& t:lestunt Cypreffi: (ed. hz. omnes

infoecundz (ant. . Terria proinde Fideí

& i infelices (unttotinanium Deorum

fuisabíolü'z numeris Doseít. a: fu.

cultores.quia non vident; arguere hinc

poteftis,quanto fortaffis. milerabilio-

ges multas bonorum operum | afferat.

É(t cnim Fides , czleft s quedam lux,

res fintChriftiani illi,quí cüm mediain

Juce habitent, videre ramen penfinon

quz animumad cogaofcendum illu-

habeant. Dicunt, negotiorum fibi

ftrat, & voluntatem ad agendum

toborat: Virtuse(t, que non. contem-

'abundeeffe, (ibi familiz, mercium,

platione fola et contenta.(ed ad agen

| pecorum,& commerciornm intricatif

C—Pal,.s; $.

- fimorum curam íncumbere. Sed quid *

dum (e porrigit: Fzdes, 244 percarita-

temoperatur;: & vecó huac. in finem

anne& animam non habent? &ta.

ï

- gnen hujus rationem — hfbenc nul-

confert nobis Deusdonum tam fingu-

lare

d

1

lam,. Duobus modis , Theophiafto

L

Donum . Fidei eleilum , at

li

piu-

anima apta "redd/äcür ad. bona

t:e(l'/e.x Planta aliqua /al?is propinquis

"a

q

ri;ïïa

*

um

X

DE FIDE.

-

:

35

Lj

Placuít DEO, eá erga nos, proportio-

*

eá etiam causá

j

nequádam, uti benignirate , quá ete

FidesSponfalibus comp

aratur , qui-

gaartifices, aüc alieno xreobftrictos »

busDeus & apnima mutuó jungantur,

*

autertíam deco&tores , Leges utuütur,

de

*

ut im:iiing

ipit Spoz[abo te nl in f

Vetant he, milezis- illis auferri attis

"mus , horum qu

oqi

Sponfalium fcu-

e(fe feecanditatem.

(uz inftrumenta , ut. horum míni-

éum p,ræ';ipuum

RP

A:que hac ipfa foscunditas in

cfredi-&

(erio && vitam. queri , & forcafhs

aiiquandov

etíam coritcacta nomina

biledi&u

eít , quantuim Fidem ipfam

delete poffin, Sic & DEUS, ut

aügeat ,

adipfum ufque DEI tolium

illam deducendo , quin ünqua

m fu-

Peccatores Ípei aliquid retinesnt;

é miferrima fua forte aliquando e-

Íisin eo quæten&

o vous fruftretur : De-

OBeTye

mergendi ,

&texvendi nomina cum

(

um exaui

fivi manibus meis , Cf won funs

contra&a , relin-

]^

Até diverfo , aifi Fides o-

juüïtiä dívináà

deceptas,

L

peribus ex Char

irate profz&tis nutria-

quit eorum in manibus. omnlum viír-

tutum inftrumencum Fidem,quae €»

rur, vitalis none(t, — Fides fine operi-

tiam earundem , quatenus quidem ín

JAfs 342,

Nbæggmo?ma*gjf: &:alis cüm eft ,. Vír-

tutis nomine d gnanoneft, perinde ac

coguoícendo veríantur , forma eít,

ltud tamen Fídei mortuz. cadaver,

cadaveri perperam hominis nomen

tribuirur, Quia autem .res hzc mo-

quod ín anima peccatrice velut tue

M

(Q»

mentifanà quàm magni eft , ut intel-

mulo fepultum relinquitur , paula-

cimipfametiam, quam cum vivocot-«

jl*

-ligamus necefitatem , quáà & DEI

pore habebat , fimilitudinem deper-

t

giatíam tueri, & ejus vittute opera di-

5

&illud virtutum recuperanda-

ua vitá eiecná. producere debemus,

dit-

]

N'D

rum inftrumentum , diu otiofum,

idi«

placet clariüs proponere deea , quid

fentiam.

tandem ita rubigine exeditur, ut fene

i0t

XIlI. Dupleximords genus Ín ca-

fim penitüs inutile reddatur, INec id

nne

mirum.

*

,

cüm ea fik Orij ac (fitüs

davereconfiderare poffumus : unum

rdel

Datura ; omnia tandem corrumpere,

f

eft, quocorpus ab Anima, vità (uà,

verminat:

feparaturzalterum , quoipíum putre-

'Aqua diu

immota

?

PU

ades diu non habitate, feofim i

n a-

fcit, ficut tandem in pugillum pulve-

. É-

üf,

cervum informem fubfidunt

*

il

Iis ac putredinis redigaturs Eadem

fors eft Fidei.

Moritur illa inprimis

quus ,

diu éftabuli faí paedore non

jj m

etdit,

per feparationem à Charitate , dum

edu&us , vigorem omnem p

em

Hac igiturracione Fides , etfi vità de-

peccaro anima affentitur, Moritur

gen Gd,,v'

deinde , cüm fen(im Fides ipía cor-

ftiruta non eífet , magnum tamen

d

sumpitur, ficut denique in nihilum

fabiret exitij. fui difctimen , eo fo-

j

làm, quódotiotorperer , & nu la

redigatur, — Negarí non potet ; mag.

jngl

nam in eoDEI míferationem efíle,

virtatum opera efficeret. Quanto igie

Ut

- quàd Peccatores amifsá gratiá non fi-

tür magis, vel veftrojudicio , parüm

pltt«

e, mortua abetät 2

mul eudam Fidci juram faciant,

abcxc;;ma perniti

ung

dms

&

»

L

AuSddem-

i

w

N

36.

/— PISCURSUS TERTIUS.

Oum in animo Peccatorís (übfiftere

prionibus pedem refezæ/gogæmf ', Ípfa

i

togitur , conditione e(t fibi nimium

adcó Fidei fundamenta. fuorum illo-

h

quaotum durá ac violeniá : haret ibi

rum fofforum operá fubruit. ^ Zxina-

tanquam compedibus vincta; ut Apo-

nite , exinanite u[que ad fuvdamentum

-/ Rak:. [e

ftolus verbis il innait: Qu verita-

€rea, Quoodü cuniculi ignem non

£8,

ter Dei i* ixjuflitia deténent, Afäuc

conceperint , & Fides flare pergar,

z

ita facillimum eft itud quoque violen-

non flabit tamen nifiinfirma , maul.

tum minimé effe diutucnum.

tümque diminuta : juxta illud : Dé- Pf. É

XIV. Hazc autem illi maxime fibi

wiunta [unt vertiato afibjs bomiuum, o

b

di&a exiftiment , qui faedas libidines

Creditur Deus, creditur DEO , (ed

L

J t

(fe&antur., & paffim corpoti fuo ac

noncreditur inDcum , quaminrem

€arni permittunt , quidquid illam,

ita S. Laurendius Tuftinianus loquitur.

quantumvis turpiter , dele&tare po-

Credere Deum , efl credere eum effe :

Credere Deo , " eff credere eum vera di-

teft : de ijs enim accipiende potiffi-

tmüm finr tertibilesille DEI voces:

cere:at credere in Deum , eft credendo

WI Í 4,.

1.Cor. 2

Animalis botmo non percipit ea, que [unt

amare ; credendo iueumire,

14

AV. Quid autem vob!s /viäemr,

fpiritus Dei, Ydquod S. Hieronyinum

induxit , ut citra dubitationem affe-

Auditotes Dile&illimi , an talis Fi-

teret ; Difficile eft Hareticumreperire ,,

dei ops fperatis falutem. con(eaul

erernam

qui dligat. Caflstatem, — Vic veró. nil

? Non aliud hoc forer,

aliud tnagis (pe&at Orcus lafciviá,

quám ftulté credete , fe remotá ali-

quàm ut tandem perringst ad ipfam Fi-

qua é provincíá Romam equo gyp-

Pf ;5.

dem exrirpandam, Exiranite exinanite

feo , autligneo petventurum. . Non

Te

u[fque ad fundamentum inea, Yxc funt

permittunt. Leges , u: ille Medicus

Luciferi imperia , quz illiejus mini-

immunirate gaudeat , qui alijs cu-

ftriaccipiunt, quorum operá adevet-

randis operam nondat : fed dome-

tenda per cuniculos munimenta utí«

fticos intra parietes Medicz artis

tur : ac proinde ficut. Archiftrategus,

peritíam difcit, & femperín umbra,

ad urbem aliquam expugnandam,

nunquam in arenam progreditur,

principio muros. folo zquat, mox in

morborum phalangas oppugnatutus.

tuinis pedem figit , ac tandem a&is

Similis / ignominia eos mancbit

tuniculís propugnacula funditus fub-

Chri(lianos ,

qui extremo mundl

£uit

e

,

ia Daemon íaitio tum alijs,

judicandi | die. fperabunt propitium

tüm moxiné fedarum libidinum pec-

habere. fudicem, propterea quód vix

g

Catls , velut tormentorum idtibus, cuí-.

quidqu»m prater pigrumFidelisChri-

nas humanisinanimis edic: his enim

ftiani nomen , palám profeffi (int.

t

maximé franguntur : deinde longá af-

ANefciowos , audiänc exDEO , difce-

f

(üetudine frabilem in ijs locum occu-

dite^ à me omnes operarij Iniquitatis,

[à»

f

M.

paF $ :gp.dämhgue , nil 'raüdjs crvu.-

Flæm;e : P:ocgl þ, vos A-qui. ;dï, P

Và

'ks

Q

4

DE FIDE, -

17

dein noshabere , ranquam inanem &

Luc i

, Y veftia

"cï,eä.dve-:ia explenda eratis cen-

87e.

timani $- ad ílla autem cdomanda ne

fterilem credulitatem: neceffe c(t nos

"

unimani quidem, $i quem noftiim

haberiàFide , ficut quidquid ufpiam

operamur, per ejus velüti manustrane

ferale hoc tenitcu audire contipgetet,

j

-quo quefo ís animo elfet fucarus ?

feat ; cunGka ab ipsá fuos ad fines diri-

r

quz calamitas , nofe illi compa-

pautur, ad normam axiomatun: ab

l

re(criptorum exlgantur.

ga

raripoflet , de(ceadere. nosin iofer-

- tibarathrum noftris accin&tos armis ?

XVH. Fofmetipfastentate , fieffis in Y ear.

*

E Bu -

]

1

£reh, — Deftenderunt ad Infernum cum arans

Fide. Quaz futuraeffet veftea calami- ; ;, 5.

gia ar« f6i5: cumillo inquam homiínis Chii-

tas; (i €os internati educaríque , qui-

(tiani charactere , cum ille Fidei

bus vere Fidei lumen illuxit, infelle

h

fcuto, quo nullum nonhoftem vincee

ciores effzcis illifmet , quiiaIdoloma-

3 e

67

h

te ,& deeotriumphare potuiffemu

nigtenebrishz(erunt ; (icut dam ip-

j

H«« efl vitloria ,. quewincit Mundam ,

fi nihil vident. , quía denfam clrcafe

d F 4

1]

Jide noefra, Nihil ita vi&torum

no&em habent , voscecitate hoc mi-

ttiumphum exoinat, quàm acma, ab

nüs ivíerandá , quo magis fponte ada»

hofte inacieabje&ta. Sic etiam Fides,

matá , nihil cerneretís, quia oculos a-

l-

telum tam validum ad ftygium ho

perireplget ? Quid futurum effet , f

a

| fiem profligandum , protrophzoDe-

Fides veftra non haberet &rmitatis (a-

tis, & li (cien:es volentéfque adaitte-

U

monibus fecviet , glocíose jactantibus

li«

cladem Peccatoribus, in immane illud

reiis illas dubitationes , que nonnune

'

barathrum a fe pertra&is , Illatam.

quam animum veftrum folicitant , fic

ut. feedarum

veftrarum libidinim

o

P;ó quàmpetulantet & arroganter in-

fultabunt charadketl , qhem à lacro La-

cloaca, ac putrída palus , non rentüm

cut

qe

vactolmpreffum , folümque fuperfti-

cocleftis hujus. fol's radios vaporibus

n

cem, nulla etecnitas delebít? Quo pri-

fuis eclipfaret , (ed etlam penirüsilluai

.(müm furore, moxetíamfafta, illum

extinpgueret ? & tamen eó nonnur-

t

tanquam rem unicam facram , in lo-

quàm pertíngit , eriam Ínter Chriftia-

b

cum illum omüls calamitatis delatam ,

ätutp

nos, eriam inter Catholicos: quibus

conculcabant; leti, quódfesdilficis

plus de hac gloriofa nomenclatione

us

(uis quodammodo pedibus proterere

nou relizquit, quàm nead. fidei Quee-

;ebit

undi

valeant eum, qui ut Dei filius,& etecni

fitorum "Tiibunal raprari. debeant,

Regni hzres, ipfa ecíam (idera pedibus

Ceterüm Dabius in Fide:ef? Haveticus,

(

- Kübftrata cernerepotuiffet,

uromnes nórunt ; Quifquis vel unum

|vik

hi

XVL Auditores Amantiffimi , ne

aliquod Fidei dogma dubium & íncer-

conditioneunquam reddamur tam ín-

tum exi(timat, inter re&é credentes

ünh

felici acdeplorandá , fequamur con-

jam lócum non habet, quantumvls eo-

J/cte

(ulentem Apoftolum, quia ita nos allo»

rum é numero haberi velít , & talem

e cxternis ritibus profiteatur.

n

& C quitur : Fofmetipfos tentate , f eflis in

A VIII,

p

Eä

$, $. 'Fid:,ip/i vosprobate, lNon fatis ef Fl-

-

38

bxs.cuasus Tä&;fiuä DE FIDE,

XVIIL, ïä&ægäþþxtmmäe Jf effis in

rum ,a

ö"&

I2 41

thihil, & omni äifïï;&tä-

Fide. Diícutite diligenter,an qua cce-

ticedat 7 Auteombia tamen , nun-

duntalj , vos fide humsná tautüm

quam animis veítris hic ertotinhe-

-tene:is, anveró Diviná, illis affen-

rear; etfi vita Chriftianum | nihil (pi-

tiendo, quia Deus illa reveli vit Eccle-

ret, foloramen vomine vos Redem-

fhiz , Ecclefia autem vobis propoluit,

ptoris. veftri giatiam promeritutos.

Marc , H abete Fidem Déi, Id vobisigcumb t;

Quuinimó nonalishujus erít nominis

ag

Ut Fidem habeatis, qna : à Deo, ut

unlitas, quàmnut vos illí magis exe-

principio & causá efficiente ; & qua

ctabiles ac deteftabiles reddat. Qgi

inDeum u: finem tendat: hanc fi ha-

feeret inftar. hirci , fí unguenta odorie

bere vos deprehenderitis, ulteriüs di-

fera. corpori illinat, feetebic turpiüs,

Ícutite, an Girprofunda , (ic ux nolitis

Necaliter(e res noftra haber.

Suave

contentí effe notilà quadam . plané

illud Balfamum Sactrificiorum , Sactae

fuperficiarià & credulitate rudiac im-

menrorum ,ipfz tam odoriferz Bap-

perfedá , absque'eo quód explicite

tifmi unde, ad nihil fervient , Chri-

zeneatis ullameor u-m'Do-gm-acum , ad

ftianis his Mominalibus , quàm ut

quz figillatim credenda. nemo Chti-

odore magis íngrato offzndant Judi-

| Éisnusnonobligatar ;quamviseadem

cem , quifeveriüs ínillos, quàm in

. €ognítíone perfe&i, & compreheu(iva

ipfos echaicosanimadvertet, Dco vo-

eredere & capere nonteneamur, os-

bis: Tyro C Sidoni remiffiaserit im die

anetipfos probate fi effisin Fide. Scruta-

judicu quàm vobis, NonaliterácLes

minitandem , an Fides veftra fit foc-

gcs Civiles paenà. ordinariá mul&ant

tunda, qua Charitatis virtute produ-

adultos , impubetes aucem mitlore ;

?

s

, catfru&tus vite eternz. Pzrbum DEI

cüm hos nondum eà, quáillos , Le-

a

- eperatur in vobis, quicredidiflis. — An

gum violatarum notítiá . preditos fup-

non pudet vos , Terram afpicere , qua

ponant,

*

ob exigui luminis beneficium , quod

XX, Formetipfo

stentate ; /ï eþi::ig

extimam ejus fuper&biä*irradi-at,— nun-

F.de,

Non fufficiat vobis hoc in ne-

.quam nonaliquid agit, fedtoridenti-

ggtie obiter ín animum veftrum in-

dem plantas, tot lores, rot poma, tot

uofpexiffe, Tenrare, Cdprobate. Res

metalla g'gnit; cüm interíim Aníma

profpere vobisferviant , ut vos 7ez-

noftratam multiplici lace , quàm Fi-

tare , advetíz veró ut. probare poffi-

La

. desuridique d ffüadit, illuftrata , ja-

tís

»

ur quavis in tempeftate DEO

ceat otiofa ? Earum fit virium fides

perinde Fideles radici Fidei firmz,

d

. humana, urindacere homines poffit

profunde , fecunda , inferere fir-

adram multa gerenda negotía , ad ea

Uib ,

x

miter poífiris arborem vita

aliorum atbítrio adminitranda

LA

&

nünquam defi-

- . Divina Fides 2 tanquam minorüm vie

: tutab,

l

DIS-

E

i

A

læææ o CH

Ü

VEEHEMTHEHIHIRE C UI HOREIHTHT RE RE

E

ao at

j

d

RSUS

1j

TDERCU

s

De 5pe.

l«

non eft, i nutetac vacillet, Non hoc ex

[«

0

E

On al'o Signo. re&iàs

- RE r

2

genete eft Juftorum Spes.nuzc fiquidem

$

Mdifcernitur Balfamum

i

tam eft certa, ur fola expect;tione Bonl

-

v

& genuinum ab aduite-

w

R0t£f.6,3«

À

rato, quàm fi obferve-

romiffi reddere nos felices pcffi.: Glo.

&

d

viamar inSpe glorie filiorum De:, Ad hoc

j

t tut, an maculam relin-

J

:

"ä*f quatloco, quo iliitam

igituranimum advertite, quàd or'gi-

Ü

eft, *n non

? fienim nullam rzelinquat,

naría culpa, ficut homibi ttipult

:

v

fiocerum eft; at fialiquam , adultera-

oculos, eümque excecavit , ita &

sbftalerit vires, infirmum relinquen-

a.

cum, Spes, omnis calamitatis Balfa-

mum eít: quoigitur figno ac indicio

doacdebilem, Eà ciasá ficut. Deus ,

]«

p95 rectiüsfpem veramafalía di(cet-

ur tenebras nolftras jdifpellat, — in

animonoftco Fidei lumen, de quo

It

nemus,quàm fi exploremus diligentet,

je

uznam humanum animum labe ali-

D iffertationeproxima actume(t, ac-

uáafpergat, quz dlabe purum . prz-

cendit; ficut virium juvet & Ííanet

imbecdllitatem, voluntatem Spe im-

(s

ftet Z Accedantigitur hucomnesPecca-

m

- totum Spes:mihienim fixum, fatüm-

pletj. dequa pre(enti hacin Dilferta.

Ic-

que eft,ad eas publicá infamiá notádas,

tione agendum,

Virtushzc, ftibilis

quzdam ac permanens facultas eft. ,

int

detrahere mendacé larvam, quà vuliü

& (uam impletatem obregunt ; id quod

quz voluntatem erígit ad de(iderandü

t5

Le

fiet, fi verz ac fincerz Jutoram . Spei

Deum,cümquetapnquam fam um faum

j f

- conferantur.Propofirum, inquam, mi-

& unicum Bonumexpeótandum : ídg;

hieü,Di!g&iæmigutiiiæma compata-

med à Gratiá permanente, que aptam

,ii:iä

tione fpe&ändam vobis obijcereparte

efficiat volantatem 4 & mediá Gratiá

ctanfeunte,quz vires conferat ; medils

n

unáSpem Chriftianam Jaftorum,labis

omnis expertem, parte aurem alterà

deaique operibusatq; a&ionibus bo-

y if

fallacem Spem Peccatorum, plané de-

nis,quibus illadmet confequi prome-

A

rtéeatcut ?

Spes proinde noftra, cüm

7

formem acfordidam. Vettzum erít di-

— fcrimineutriüsq; perfpe&o,fcire quàm

hzc itafehabeant, gemina bafi. niti-

IO(&'

deceat am ple&ti,& à qua fibi cavere,

tur; auxilio nímirum Divino, &

12

.

noftrz volunratis cum eodem au-

8

ne Senecz,eff nomen

xilio operatione,

Qu igitur. parre

efit

Epif-to.

l. Spes, oþinib

boniincerti, Sedhuic Philofopho fer-

Deo nititur, quid illà firmtus, quid -

mo füit de illa Spe,quam folam fuis in

magls inconcuffum effe poteft, e-

" tencbris dignofcere potuit. Hac niti»

tiamífi parte - alterá nutet

e

?

Satis

,

tur (abulo facilé mobili boni alicujus

fit dicere ,

quód Propheta

illam

p*

,-cg'du/ci& .humani : mirum proinde

vocet non jam Spem , (gd , üt ita

lOf

3

"

1

i

7N

' E

40

isCüRsus»!

UARTUS.

*

loquamur, Saperfpem: 4» verbum impendit& indu&rlam , cafui

deinde

tuum [nperfperaui : perindeac fiilla ef-

.ila,& fortuitis eventibus reli üquat ?

s.

e anticipasa Boni de(iderati poffeffio, — Quis deferiziquod condendmm putavit?

$. s.

Sed nonoportet de materia tam fuavi — Tantóque id magís fakurus cft , quia

br.

o 0f«

& jucunda obiter tantüm & paucis a- — nonopifextantüm nofter,

fed & Parer fí,

10,

gere. Parte autem . alterá quomodo

eit: an enim , qui ferociffimarum Ti--

'tantillo temporís fpatio pro dignirate, « griamcordi fobolisfuz & fetuum a--

càüm eam lare

pateat, ,d?f i!la- cllzriguïa:ä/ ioremíingenuir, cor fuum Divinum.

offumus ?

ejuíce amoris. expers . efe voluerit ?

g.

. Al Omnes.Petfe&x'ones atque Á:-

Negati nonpoteff, non pauca interim

-tributa , quibusimmenía illa Abyffus

nobis mala ferenda eíTe. Sed. quomo-

- Divins Bonítatis notià concipiendi — do alíiter fieri poffic ? Natura non proe

tatione con(tituitur, gravilfimaim | no» ducitfostus mon(trofoscerto. ac defti-

3

. bisvim faciant utin DEO fperemus, nato. confilios producit eos tamen,

fion unius alicujus generís , quocunque materiz, ex qua formantur , reoiten-

Í

nobísopusfuerit, Nature, Gratiz, &€ — diá & inepritudine ad. id compulía. .

q

q

. Gloríz. Nibilominusut per hoc nul- — De cetezo facit illa, quantum intiale-

lis claufum limitibus Pelagus ,finefpe gum(fuarum fines poteft, ne nafcaatur

M

portumintrandi, non evagemur, ex abortusifti. & cuüm jam na funt ,

j

di&is Dei Acttriburis, quaadSpem de quantumpoteft,impedit,ne generatio-

DEO concipiendam movere poffunt, nepropagentur; & eà causá fleriles

[

1

nonnifittiacum S, Thoma fcrutabi- — illosgignit, utcüm facere non poffit,

smur, Magnoiinquam Del noftri Pro- neomnino fint,efficiat faltem , ut (oli

,

s?

J

to, Videntiam,Miferationem, Porentiam? — int, Pariratione Opifex nofter Deus

1. ]

- Providentiam Dei,ut noftri opificls & — non valt malum noftrum, non folbm

:

Conditoris; Miferationem; Servatoris, — Cul

pz,quodomnino velle non poteft,

D

[

& Potentiam, Dominl, quifuüpra fe fedne penequidem: ZWo» letatur in

$.

]

1

LO

)

alium habeat neminem, Conjiciamus — perditione vivorum. — Noftrá. tantàm

primó obtutumin Providentiam Con- — miferiá cogitur ,utilud velit, vel ut

1|

Jf 46,4. ditoris, Ege, inquit. Propheta ore, . nos corrigat, vel ut puniat, vel ut

13

féci, €8 egofiram. Ego vos condidi, probet. Períeautem id ipfe agit uni«

uande erarís nihil:facilé proindein- . cé, ut mala noftra diuturna non fint,

:

ucere Ín animum poteftis, me in — névelnfelicl fa:cunditate nocentiores

Afj il

H [

cun&is veftris indigentijs (ublevandis — poft (e efte&us trahant: unde ficut

&i 4

non defatigandum,poftquam effe coe- — mater,cüm igniscalorcfiliolum . (uum

li

n

L

Gfega ;

24. Mo

-pitis. Qui uecdum falia. curavit, ut. fover, manum inter. ipfüm & ignem

/

effent,qua facla [ust,non deferit, Et ve-— intesponit, ne vehementior Ignis vis

?a!i 6 I 7'0'

h

ro quis unquam epifextam parvifecit einoceat: fic DEUS . fümmá curá ac

manuum fuarum artificum opera, ut — providentiá mala, quz debet infligere,

it nos

pollquam ijs pexliiciþendäs- ingenium tempez—at,& cüm | iua adverter

|

vehes

-

DE SPE.

4Y

vehementiüs urere, quamptimüm T

noftrze e(ï:an('uccuueïe , ut Servatot

ignenos fémovet;, qua compsratio-

veróno

j

ri miferatione moveatur, &

$ n

ne pfeme:Sp»onfæ cariffimz Gertrudi

opem ferte velit ; fed quód eametiam,

rf

1

ínam innoftris malíspermittendis pro-

