veritatem hancagnofcentis. — Parei-

negare, ,*A-,p*ri'mo

L.

?;cüæm.ur.- :

y

nff'* ^ 9'tes corpus noóbis dederunt , hoftem

.M. Libertas qua

m Hhisc*onceäeref

" domefticumSpiritüs, & in peccato

oporteret, negari auteny perfrequen-

- hosgenüerunt ; & dum membra pec-

&ato originis ínfecta nobís fubmini-

ter. foler , eftilla,quá virz (tatum, ad

quem ípfinclinatione fuà feruntur,.

ftraverunt ^ quibus cüm Ánima ftri-

é&tilimá unione colligatur, fimul o-

eligere liberé poffinc, — Erit quando-

mniüm vítiorum materíam fuppeditá-

que Patrem. reperire, qui in coroná

filiorum fuorum jam grandiufculorum

runt; unde Anima, qu£ ia Dei mani-

bus eftpuriffima.cüm catnem noftram

veíperi adignemconfidear, ac cum*

fubir, illicoredditur immunda.Qu:n*

uxore (uá hujusmodi colloquium occi-

piat: Hunc(& ex maribus natu ma«

tum repero, igiru: beneficium elt hoc,

fí Parectesgravilfimam hanc. calami

ximum delignat ) detinamusSacerdo-

tatembooa educadione non emen-

tios alteri de uxore providebimus

dent?necomhi: contentione ftudenc,

ut familiam propager, Ex duobus

ut plagz illzac.vulnera. qua ab illo»

üi-is'bus.nammïajorem matrimonió il-

rum,man bus, erinon. id — fpe&tan-

li ääblïfïüä» ; alteramad noftre domüs

tium. inflictafuére; cicatricem obdue

ufusnobifcum retinebimus,& 5ic fum *

ena

gtibtis,' qnos in.a ncillam femper- al

cani? x;a.vfc«tä,, quantumcunque üt.bþ

€c x

anmy

t

d

-

-

j4

1. ££ x D!SCURSUSECIMUS

EU

"dam expendere neceffum foret, par- -

vocanc, Intere(Te, & lucruca -f-*(uä.mæ.j.,ge;;-i

&antes,Eilios in foffan ejusmodi pra«-

beur

Cerus. . Verüm parciüs ifta. Eft hoc ,

Cipitesaguat,cx qua per tetam dzin-

g

€x panho alienofibi veltem concinna-

ceps &

:

cerüiratem non fint lmk*ï"*,'

aeg&

re. — Qi/iä'ydbi's?atribus tantum coa-

tulit au&toritacis in voluntates filiorum

(qs&

qu

qu

veltrorum ? Si illequem vos Sacerdo-

d i-l.ï. .,I'cilquodpr,æ;cgguä ix»ïl'&atu $1.

di

- em vultis, lapfu temporis amoribus

p

implicetac, malis aitibusanimum ad-

cerdotait manifcttum fic 1n. cujus ele-

Gione quandoqueplus fatis appatet,

Á

jicíat, nec diem intermittat, quo non

quód nec Patres. nec Filii fatis. intelli-

N

innumeris fefe immunditiis inquinet $

l4

annon hujusmodi filium veftrum pet-

gaut, quid lii cle Sacerdotem. ; cüm

hi, rebus minimé perpenfis, ad Sactos. —

tete

(. petuo ca(liatis vinculoobligare,idem

lr

Ordines acc-äþiäncäos accurrant 5 illi

fiüäp

eft, ac catentà eum igneà conftringere?

*u

autem ad eos fuiciptendos impeliant,

tihit

Ecfifilia illa minor, exemplo veltro

M

incitata, quodà vobis, eodem le&o

folius emolumsnu temporalis. inde ,,,;,, ü

colligendiftudio. . Necquisquam fu- ,,,

Q

maritali concumbens( neque hic plu-

mit fibs bonorem, [ed quyvocatur àDeo .

(l

aámepetite, ne quedam in me

dium afferam majo:e Z:lo,quàm pra-

tanquatm ddaron : dixic Aipo:tïoius 's X

&f

hoc tam procul omnit dubio , quód -

st

dentià; cüm non femel hodie nonDz-

pullus debeatofficium sc munus gta- -

B

monum, (ed Parentum magifterio li-

5 condifcant, nequitiam)

villimum ífufcpere , ni(1. manifcità à

lii

beri primó

Deo vocstione excitatus, uc S, Paulüs -

accepit,.ipf*a inqua

Z

milla filia mínor,

ftai

pto eo, quód hanc veritatem commene-

titdi

1uam ferva

m domefticam vultis,

(QOf

daret,tanquam in uíum deducendam,.

ül'hrl'(q

gmet ingenio maritum fi&itium

,

fibi in

veniat cui legitimum dare re-

2

jesm pratuppoíaerit , eam . in ufum -

?&lïüï

dcdudtam ,

& hinc ufus non cf

luüm

muiftis : an no

n, dum domo eàm ve-

vetrbis änïpcra;ivis: ANemo fibs (umat

6 At

* ftrá conclu

iditis; pro falario , quod

bonortz: (eu nemotam iüic audaxac

f

ranquam famu!z debetis , &ternam

.x

.E.g. SM

damnationem appenditis ? Ec fi utra-

przíumptuofus , qui hujusmodi di-

'fegu!

gnuitatem fibiarroget,fed verbisolüm

t

que hzc anima veftrà deftinatione

atur, quis, ni-

alfertivis: emo [mumaut,

Utinam de -

vidl

fempiterno exitio involv

noftris etíam temporibus verum effet,.

l

fi vos,qui ad interitum utriüsquetam

id quod de anuiquis ! primis :Eccl/eü;*

d

ftrenu&operam veftram junxiftis , ad

temporibus mult indu(tcià inquicere

äugg

Dei tribunal rationem dare compelle-

oportebar in eos, qui- munus adeó

tur? Revera nullum eft negotium mos

FK

fuüblimeac difficile in hameros — (uos.

Mi

meniimajotis, quod tamen minori

admitterent, &tantüm non vií illatà

m

" curá & clau(is velut oculis peragatur,

initiandierant ; dum fub ipfum ínitia-

quàm (taiüs ele&io, — Filii ceecorum

Qd

tionis actum ín gemitus effufi toto-

more du&um Patrum fequuntar ; &

li

kxpwesv apertis oculis [olum ; —qqod,

corpare contr;milfcbaüt. Nuacve-«

lo

!Fndg

GE

——

P

T

— "ALNS PEC. ^QUAE IN- EDUCAT. Rit.: CöMfo..'

*ego

üm (5.-

,,,i;ämgmænda"hæ; vää;gäitäsgeoaligiea ha- gæaäe &c. fed -vuï.t.,.utq.uizäquä"

s

"—

d p

ór-

betur,quo £ordidu m-o—p-s—ägzwamþma

]

&et, donec allumatur canquam Aaron Evodi

d-

3* Deo: Appläga*ææ' te darom, — Vult,

"

que pars Chr. (tíanorüm Parentum | fa»

cro Altari non verenturutt pro Bafi,

. utápfi unusquisque liberum relin-

ffkem:r-

quá fultaeorum Domus acFamilia ali-

quat, cujus velit yirgam Borere; non

quanto aliü$. (urgat, 'Non nego,

vul ut attificio quodamflosé. virgá,

t $i

€lfeperquam mul os ex, Cleto , qui

exíe non florente, - progeneretur , eá

joi de

miumus Sacerdotale pro dignitatefu-

« feré radione, qu& hortulaai no(tii vel

Lpp&itt.

'fl;'x?"/eäm s forían autem non zqué mul-

repugnante anni tempeftate. plintas

iicellie

tosinveniemus,quíad illud,quà decet,

^ floretefaciunt,

Verüm. enimveró ,

4 m

viá ac modo pertigerint. — Cercum

monit hzc, que San&is omnibus

|fitor

derem.

effe ceor,tepetiillaà Deo verba poffe;

identidem ía orc erant, tanquam (um-

n j il

quzeper Jeremniamproculit: son sut-

mé neceflaria & omnino ob(ervanda,

3'5«9 t'! -,

?pcï!snn

teban ;Praphfzw 55 uf tn-rre*&aigt,d

hàdié ut anilas fcrapuli explodautur,

li h?"ïdc a | 4 |

iNotatevocem carrebast 5 neque enim

Nec enim animut advertere lübetad

conrenti erant gradatim alcendere; ad

peticalum,culfe exponit;qui(ine de-

umj

i u

folium tam fublime 5 (ed pleao curfu

bitáà vocatione ad Sacros. O:dines fe

W; Y

coferebantur, cüm per faltum promo-

intrudit; & in negotio veré. msximo

veri eó jam n-næipqïffïat; Volo. dicere,

" q&f&!&

Dei voluntatem non exquirít,fed (o-

nonnullos etatem communi jure. (ta-

lamin confilium adhibet. Ambitio-

Qs g

ililià

bilitam procuratis Difpenfationibus-

nem, aut Avatitíam,autim petitortas

precurrere, & fpeciofum devotionis

& Pal

Patemum judícium, qui tüm (efor-.

títulum obtendere; reip(à autea aliud

tunatos. (omniant, cüm velip(amEc-

o

gcandits

nihil, quàm ftipendii. accelerationema

clefiam fug familizg commodis ftipens

Quzrtere, Quia etiamíi concedamus

^jp olüm

diariam , aut famulam viderint, Ar

illorum vitam,Prophecarum & Sacer-

v hiliis illis, quíhac in- re parentum

; non d

dotum efle ,Prophetaramtamen , &

fuorum confiliaaudiunt!infine (en-

-

Fä; [muaf

tient, ^

1 a.UdBX K

1 Gf 8..' 47

Sacerdotum Vocatio hec non eft.. 7pf

?regna*ü;ïünt,--ö* nen ex mt. Erxquid mi-

fint ufi.

quód duc»i-ba*;' viz ïfuæ' /i«nfgdis

x

moà t

nüs e& terum ordíniconven:ens,quàm

IV. Infulz Ta

þto'bä'næþO'þuï'i,cüm

pisloliit

vellehominemíuámet voluntate ad

cinan d:

notitia magnetís deftituti effent, & ca-

ftatum naturá fuá. fuperiorem aícen-

men navigare vellent, aves quaídam

dere? Aer fuámet vircate. nunquam

adhibebant, qua, ubié navi liberz

kdet

firignis: fed folem, à quo immutetur,

dimiffz eraut, natutali ifto inftip&tu,

iuqulmf

*xípeQtat, Sic etiam Deus noü vult,

jus 4td

quo ad vallemfuam repetendam fere-

nt fuísquisquam pedibus ad dignitae

bantur, ad rerram tevolabant, eafque

"R

T

!

tem hamaná majorem, qualís eft. Sa-

navigantes (equebantur,

Verüm ad-

| vf KUW

cerdotam, fe efferar, per Aulatum ve-

vertite,quàm infelix effe (oleat eorum

yninil

ftibula circumcüríando, donaría offe-

conditio, quiab lisfe duci finunt, quí

pf

ggpdo *

rationis üíu deftituuntur, Illg ip(se

Nudc i

p

libellos fupplices ,gc?i&f*

vO-

I

C ONEE

[

: :

S

a — E DISCURSUS DECEMHS QU INTUS, DE GEML :

sl

üoïücräsä, etfi volatufuo oftenderent,

deturilli, beneinchoare, idque vite

ubi tellus effet, non littora tamen,non

genusampledi, in quo Deus illum

lii

. pottus, aut. maris. (inus Indicabant:

vultvivete s. & fic Divinamejus pros

fK(Cü(

il

unde fiebat, ut miferi INaucleii,prze-

videntiam ia omnibusfequi:non au-

untes fecuti, non raró in Ícopulos im-

tem cemeré illam praitre

n

E

, nec tam du«

ül

pingerent, & diffra&á navi merge--

ci velle, quàm ducere.

/

bui

tentur, ldemproríus contingit illis,

.V, Inhac ipíámateriá alius

a q,uisä

quíabíque Stellarum co gitatione marí

piameirror non levis momenti mihi

u

ecommittunt, feu, quod. idem ett,

occuirit, quem contrafiliorum. liber-

loang

ünti

ftatum. quendam arripiunt, etimque

tatem committitiss & eft,cüm, etfs

perículofum,à Deonon vocati,folüm-

eorum electionem non impeditis quoe

E

At

quchumanis fe morivis regí. patian-

ad vita gepus, ineotamen . filium aut

qide

Wi

tut; qualia (unt,auxilio cogaatis effe,

filiam collocare vultis invitosac repue

Opesin familism tiítnlósque inferre.

gnantes, Ericnónnunquam, quem

p

ts

Hinaufragium paífi,aut, ut. clariüs

noD pudeat fexcenris minís,ó& manu

dicam, aterne beattudinis ja&turá

i

baculo armatá cogere filiam; ut huic

mul&ati feró nimis intelligunt, longé

potiüs, quàm ilh nubart. Nifi'cone

lia m

feaberráffe, quàd Czlum & os Domi-

fenfer.s, dícet, neque tu. patzem. me

NTT

ni innegotiograviffimo non interio-

&U |

porrotompelles, nec ego te filiams

gárintané,quàm illud aggredereritur.

credam. — UInde neceffe ct, at cervie

hi

ttilio

neciisul; int' menfuris , iis at-

cem inclinet mifera, & jogum: fubeat.

tibus , ,quib»us folis im . portum

Íané quàm moleftum ; Maritum in«

qun

tutó appellere . conceditur. — Quod

quam fcrat, invitz obtrufum.

Quid:

EUR

LT

aurtem de- ftatu Sacerdotali dixi, pro-

autem? An Parens inju(tus gravidein.

. pertione quadam de-omni alio di-

teligioni fibi ducit, injuzíam tam P?l*

ibl

: €&um eíto, Quarenullinon Patrum

marem. intuliffe ? tantz omnino ; &&

QUif g

incambit, utfilus füís ferio: inculcet :

non majori, quàm fi reftitantem afi-

Oi

At commendent fe fapius Deo, quà

nam huic potiüs, quàm illi arbori. al«

gut;

füam voluntatem manifeftare digne-

ligàffet. - INa Ícuntur fubitide ex Ma-

gitimüg

sur; utPenitentiz & SS. Euchariftiz

trimonioecjusmodicoadto totpeccatas.

UU!US |

Myfteriiscrebriüs ufurpandis fe ad-

adulteriorum ,. odiorum., diícordiae-

dns

dicant; ut Imaginem etiam. quandam

rum;quin & czdium nonnunquam aC

L

Sanctiffimz MatrisVirginis,piis colen-

macbinationum, ut P«rentem, (1 pri-

Qu

tium ftudiis celebrem,pié vifitent,eum

As cafecum animorepurarer, marmoe

Q

in finem, ut in- opere. fümmi mo-

re oporteret duriorem effe, f ferre ea

W Q

mentiexpediundo ,. & à quoquafito-

poffet, ne dicam; $ auctor eorum effe

(m ET

tum depeudet falutis neftre/ negoti-

velle. Sacrofan&dum Tridentínum

Qded

Conc;lium anatheinate illos Parences

.

um , dírigi mereancur. — Chriftiano:

fi,uídem poft Gratiam finalem;. nulla.

Q1

ferit , qui filiasfuas invitas ac' repue

m come

Ut AAE -

gnantes 3(3; vitam Monaftica

erd?

U

jgel-lfmr& :

—

—

. .ALHS-PEC. QUE IN EDUCAT. FHL, COMMIT, ^ a2o;

debet, quód nullojute , . nec abíque

que d

£elluut, .. Unde,licét dici non poffit,

«us il

hancipfam posnam etiam in Parenzes

gravi peccato cogi poffint. ad abdi-

candum fe communai cundis libertate.

tjis pto

extendi,qui haicpotiüs,quàm illi ma-

Sueffione Gilliz civitate , nobilis ore

dT

tito nuberecompcellunt, recté tamen

inde univerfim colligitur, quàm cor.

dinum Du&or filíiam habebat, formá

C du-

di fit Matri Eccle(ie, ucfua. filiis. li-

ad miraculum infigni: hzc à multis

bertas confter, quod maluerinc. vita

expetita inSponfam, Patris fui dcfti-

[ius qui

enr iil

genuseligeadi. | Hoc pofito, in nul-

hatione cuidam & mali:ià & natalí-

i libee

lo unquam ca(u licitum eft, flliam fili-

busclaro Juveni erac defponfara, — Ác

ümve matrimonio elocare, nolentem

filia, quzalium quempiam adania-

qm, ei

ac tepugnantem : imà ne precibus

verat, difectd proficebatur, | fe conju-

elids quo

&ium t

quidemimportuuis ita fatigandifunr,

gio d patre (ibl propofito nunquam

ut à viillenihil differaur; in puellis

affenfuram. ngens hinc ia familià

iopac ]

diffenfio.

pracipué, quz naturá. fuá pre mari-

Affizmabacflig parer: Fi-

i, g

bus timore dücuntur. dc. verecundiá.,

3,'.& matt

dem ego meam obligavi: ftandum

Quód (iconceffum nunquam e(t,eum

omnino promiffis eft; eumtibi, quem

imüchult

flig matitum obtrudere , quem | illa

pstis, maritum concedam nunquam;

Ni cor

cüm ille & opibus, & familiz fus

nonvult; raró quoque licitum etít,

eum illimaritumnegare, quem A.-;';Ha

(plendore nobis zqualis non fit,

Pa-

j fl

vult, przfertim,ubi aliqua jam pro-

ella vicilfim | reponebar, Obligave-

Ela Y c,m'.v

miilointercelferí, Etctamea pun-

ris, Pater fidem tuam; at non ego me-

a bt

quam feré Parentes de(unt , qui id.

am: fimaritum, quem opto, habere

n i?':

Mm

j

agant : necid tamenculpz (ibi ducunt,

menonpermiferis , ratum fixümque

i Q

velex immaniillà ignorantiá,quacum

e(t; vim mihi meis manibusinferre , &

j ia

adoleverunt, vel ingenti czcitate,

invifam vitam Gbrumpere,

Et. hec

ia um P^

quam opumcupiditas & amoz indu-

[ua di&a jurejarando identidem affic-

nin «

cit, qui unusio híslitibus Atbiter eli-

mabat, .Adeó ut ad. definiendam tan-

anem :

gitur 5 Arbiter (and haudquaquam le-

dem litem neceffe habuerir parens fi-

arbetl. *

gitimus, utpote uníus tantüm, & non

liam ad fan&um Antiftitem Arnul-

ide ex

utriusque partis

5

phumadducere , eíque controverfie:

p

optione ad aïrb*.i/u'm-

dum le&us,

aibitrium permittere, Audite fenten-

dii

gtdl

. VI. Negati. quide

tiam viri San&i & Deopleni! ad pa«

ä) .mon Poïe&,

quin à liberis prudentia & officii ratio.

tremenim converíusajebar: equum

" ( P!J

poftulet, ut Majorum fuorum, utpo-

noneít, ut filiam invitam matri«

m

te expertorum, confilía hoc in nego-

monio jungas. eíque maritum , quem

( fent!

tio audiant; confidéntque , plus fe,

tam inftanter cfilagitat , neges: tem-

Oobedientiz merito, felicitatis à Deo

orum

porifoïportc*baainvigüaæc; ne amo»

qdenct

in ejusmodi contra&ibus confecutu-

rem hunc ver(üs Juvenem illum . con«

m

ros. lbitamen ipià Parentibus eá

cipetet.

Deinde filiam contuítus &

vis?

T «

in,æ dä;-»lþff.;n;k(e»xrim ,fixum raäü mq:ae" e[fe

mm eot

tu, inquiebat , jhab;bis, quem

brcg

Eeuüma

a

P

X

208

msc UR s us '*ïEïc. IM us mï ART US—»-—/DE 'GEM. 4

brevetamentuum erír ga udium, Et

fuavioremreprafenzat. Quáde causi

itiompino evenit. Marítus enim,

nulla. Parentibuscu(ítodia videritunc

ln

quem deperierar, aon multo pàft cem-

debetnimia; & quemadmodum illi,

"i

at

pote occifus viduam reliquir, vixdum.

qui inCanticisCanticorum [upet fora-

Sponíam. kLac di(can: velimPaties,

re adhucdum viro immatura confi«

n

filios(uosnon privare libettare . filii

lium inierunt, non anté dixeruntz

lh

aurem non fta cecís animi füi moribus.

Soror noflra paruaefl, 62 nbera non ha

;

(uil

inherere, nifi velint ift us(uz inobe-

bet, quin illicofübjingerenrpleni ze»

vli

. dientiz ferá peuiteatiárangi , dumli-

do.: quidergo facumns /| favors noffr at

ii

4

ertatis tuz prerogativà abufi fuür ,

idiptum facere etam vos par eft.. F«

g

.. qua quoett nobilior ac pra(tantior ,

liam habemus, deberent Pareotes. ad.

E

li ine confilio fi

invicem — dicere, iniple prima. zratis

ET

hac mx'gnkuls.il

dcndqm,;

J

Ts

.lare.. Sororem hähcknusngügns &

dta

VlI, Ucautem

hzc lta fint,. növl»

hum

v0s fratres«licere, xtate omnium ma-

mustamen, vim illam, quam Patres

ximé lubricá. adolefcentuiam : quid.

dr

fiitis (nis inf-runt, dum fatus eligen-

igttur faciemus, u£ neextra cuftodiam

N

dilibertarem. iis przfcindant ,minüs

üc? — Verum eít, videtur dotataegre-

tion

. effe frequentém ac ufiratam. Aliud eít,

già indole,ut (pem — faciat,. flaturam.

s

E

quodanitaum meum acerbé vulnerat;

amur inftaz ad omnem affültum foli«

bud

4 Libeitas nimiram illa, que ia omni

diffimam, N;h.lominus tamen magis

h

sl

—— fe:é familiá. nimis quám. indulgeuter

fecuros nos reddamus: $i marus eff, Cant —

Bliis petmittitur, eáque triplex,viden-

adificemus fuper eum prop

4

s

Ti

£4cHlA, Fa- | T

di nimirum,converíandi, & (ine.ar.

ciamusantemurale, ne videatur; ne-

. n

- bitro ínter fe agendi.. Unde fit uc.mi-

que enim ulla cura, cuftodía ulla,quz

Fal

ferf, obrentu matrimonii conciliandi,,

puellam fatis cuftodiat, fupervacanea

Buf

quandequenon »gant míinüs , quàm

eft. Sapiensquidam Sp.rtanus, cüm

&

vinculo matrimonii jam conftiicti. Ab-

Thebanz civitatis muros undiqne al-

tétys

vfus ipíeantealios omnes. míhi dolet

uffimos contemplaretur ,. inteitoga-

Yi

maxíme, & necelfitatem imponit cum

tüs, an mcenia fatis alta crederet? pru-

äiis-a;

- Propher ingemifcendi ? quis. dabit

dentesrefpondit , fatis alta. non effe,

WVt

mihi fonremlacrymarum , ut. plan-

fi deberent fzminascu(todire.. Adeó-

hd

gam innumeras, quz quotídie plures.

que, fi muraus eff adificemns fnper eum .

lj ,.

hacabyílomerguntat, Aniímias. Pri-

propegnacula, — Oportet , non f;lüm

f

ma.libertase(t;Fzdend;, Si quod tem-

illas cuftodiréab oculis exiernorum,

[O

pusett, quo filiascuftodire. oportet ,

Íed ab oculis eiam domefticorum : ad.

ä€3(

i

tempuseft adolefcentiz , ait Ariftote-

imitationem fapienuffime Tudithz,de

Yol

ll

- les, Ratioeft, quiaex uná parteatas.

quaS. Spiritus affirmat , quàód non fo-

- ltainfolirá quafi volüpratum fame fti-

lüm ín publico videndam fe non ex-

á

]

(

mulatur $. exalte:á, quód voluptatem

hibuerit , fed ipfa quoque domi fua7wditbi

'ä

ttim

M

u nun?uäfnf'expel:æa hit, eam fibilongé

f'jd"t.m ggc:na-yixsyit 3 n faperiaribus * $

— A0mnmHs

À

m

T

x

*

"d

x A

-

p

BO

— ALUS PEC.

QUE IN EDUC, FIL. COMMIT, -

verbafunt Hippoctatis,, Xfedicorum:

l Wï

m " fä&.fgaft : /;ä: þ&ï&tm - éubieu-

leri tün;

la , $n quo cutm puedlis fute claufa mo-

Principis. — Mihi ccedite, hac cádem

rabatur. — Éttamen Patres Matiésque

regalá in animi quoque habitu urene

.q.-—

dum eft , anfanusille, an:infirmus fit

t [oto-

non folüm periculofz hujus atatis -

[4 Gorl

lias noo includunt , fed ad feneftras

ac debilis : Ut valezt oenli, fic totiem i lib, i

corpur , ait ille, Gc, st valent oculi , ffc Epid,

li;ï:atumz

liberum iís profpe&um . permittunt ,

n h

quin & fubzdium foribus , quantum

tota anima, vos dicite. Si fincerum de/e&. 4«

]ent 28

volunt , oculorum otium t quin, quod

conjugum veftrarum: honeftate- judi-

cium ferre cupitis , illarum oculos ob-

27

adhac pejus eft ( audebóne dicere 7)

ei ; f

/qiinquod adhuc pejus eft , ipfimet

fervave,& de integritate aut diffolutios

inus. d

.. Parerites in omnem occaftonem invi-

rne argumenta habebiris minimé falla»

j z

cia. Fornicatiomnlieris in extollentito-

- gilant , quáeas di(coopertá fronte , fa-

ib

cie miniodepi&ia , finu , brachiis &

enlortim agnofcetur, dicit Spiritus San« Ecchi,

Gus

l

?

um me

humetis medíam partem nudis ad

€8 impalpebrisillins. Difficile om- 26. -

choreas ceu publicum mercacum ocu-

uinoeft , videre & non defiderare ! &

j i"qM

flodiam.

. lerum (plus non dicam) & -defide-

cam difficile, quàm dífficileeft , fclo«

siorum deducant, — Hoc faciunt Pa-

petum in focoignem concipere , & il«

tgte

laturaim.

rentes Chriftianr, Tucca non faciunt,

lum inttanon propagate. iftem fequi-

n (nl

Ea eft, Tutcz, uä& imó tovimus in

tur. cogitatio, cogitationem delellatio ,

hac filiarum cuftlodià , prequam ulli

delaäxriozzäm&oäzþæ[w; Et hoc kl?()ngöï

e magïs

uni du

adii fint , folertiffimos ) non faciunt.

magis quando non ebiter tantüm, fed

"Paciunt Parentes. Chriftiani , poft-

meditaió, & per moram aliquid con-

iila,

.. quam factoin Bsptifmo-polliciti funt,

tuemur, Nam , &i quandoque contin»

iturg De

renanciare Mundo & Diabolo , &

git, utformailla, que oculisdelibatur

ullaqut

poftquam tot annosLegem talem pre-

tantüm,aliquam cordí violentiam in fe»

ryacantà

fe(fi funt, quz fummam filiorum cu-

rat, quam. vim faciet , qua' quafi ex

;nus, if

ram íisinculcat,

x

de(tinato refpicitar ? A(pectus itaque,

ii

VIII, Verum quid;ma-lif-e'&*',d—ïce«tis,.

cogitatio , & defiderium velut annull

nteL0pee

filiisac filiabus libertatem fe mutuó.

quidam catenz íunt , attrscto uno

erecdpte

contemplaudí concedere ? | Quid

omnesíequuntur, Undefit, ut tara

non d

mali eft? Imà nonerrabit , quiomne

omninoilla peccata fint , qug non ab

, Adfö',

3"2. ; , ralum díxerit : Negutur oculo. quid

oculisoriginem (aam trahant, Quáde

jprr m

"

ereatum eff »- clamat Spiritus Sanctus;

causà fapientiffimé Seleucus, Locren- 4Jei?

& vosdicitis quid mali eft, 6 juve-

fium Legislator , ffatuit , ut adultero M*

TRU

nes oculis procentur

*

3

cui' credam.?

gemini oculi eruerentur; quia, dicebat;: i "m

um

vobis ? an Divinz Saplentiz ? Medt-

ad mali radicem fodiendum eft , ac cu-

di[bææd:

si ànullo magi* fenfu difpofitionem

randum , ut prími fintad peenam , qui

dnon 01

torporis bonsri mal&cve col!igüm:,

primi fuerunt ad culpam, Certum eft,

noti f?'

ii

& u;wz.

quàm ab oculís : ZVp//iex parte zot

quod S;Scriptura oculos noftros prac-

ol

W^ ao figna. quám ex otulit. accipiuitum z.

cipué reos agat peccatomum noftro-

rums

f)'WW' j

E

: K, P, Sceners Ghriff, Juffr, ?*:'Wo:ä

pé

X

s

210

DISCURSUS DECIMUS. QUi fïms, JN: C:EM,..

ochlorum ejuscave. ."Qufod Íi non fes

.mm ,düm exempïli gratia non ídolola-

ttas fornicatorum nomine compellat,

cetitis , certi eftote ,,,j;lqgödïüwp oftmo-

fedoculoseorum : Conztrivi oculos co-

dum ve(tris eam deüderiis obfequeu.

/

Ezecb,

tem . volueritis , protervé reftitantem

u a

rum, formicantes po[l idola fua, Nou ne-

g

quam Invidos, (ed oculos eorum : /Ve-

& infigniter contumacem firis habitu-

L

ÉÓ ten

€

Ecch "

quam eft oculus lividi. Non Avarosia-

ti: nemireris ,

£ lexertt, 1.t'a

16013?

DEUS ore Ecclefiaftici,

Ectli,

fatiabiles, fed infatiabiles oculos eo-

il

14»

. X. Etutinam malum, de quodixi,

lf 152

Eccli

rum, Znfatiabilis oculus cupidi, Nontut-

batos Fürentes,(ed turbatos ocülos eo-

non ultra progrederetur ] fiquidem

lt

34 9»

rum: Turbatus eff à furoreoculus mets.

Parentes contenti noníunr hac folüm

. u

P/; 6.?8'

Ec univerfim loquendo omnis Legum

ratione Juventutem perdere, Pracer-

tb

transgreffio , transgrefio oculorum

quam enim ,quód íe mutuó conteme

ln

compellatur: Qvuequisque offeufiones

plariliberé poffint , omnem jnluper.

bus

£zech,

zOo,

oculorum [uorusm abjiciat, & omnis ab-

facultatem nancilcuntar, quá familia-

yi

ominatio anime abomína:io dicirur

riffimé, & velut domeftici eilent, col-

yma

oculorum. U/zuiquisque abominatines

loquantur, &commorentur, Quo.

entn

ibid,

eculorum fuorum. non projicit, Quam.

tidie circa vefperum fores panduntur,

ii

veritatem toties Scriptura repetit & in-

& quotquot vicini Juvenes funt, libe--

pl

culcat,ut aliquando tandem capiamus,

rümhabentaditum, | Qoi fi non fuá

lbe

& refrenando oculos , omnibus aliis

Íponte veniant, invitansur, : Confidee

Ts

eccatis fores occludamus,.

j

tur ad lumen tenue , & vix. lumen,

l

-1X, Quiddicitis ad hzc ? an ad

Non linguis rantàm ,. fed & manibus

t

!

hucaudebitis mendacium tam enor-

campus excurrendi uberrimus patet,

i

it,

O abufus non-deplorandos tanuim,

4

me effati, quale eft, libertatem; quz ad

M

mutuos confpe&us juvenibus indul-

(ed execrandos ] Quzrunt nonnulli,

EO

getur , innocentem effe , & periculo

quo idiomate , quibüsve vezbis locu«-

UT

vicuam? quisquís hoc dixerit , Divi-

tutus puer ellet , qui iníylvà inter fe-

nam mani£cíté fententiam impugnat,

raslactareur, quin unquam hominem

D Fm;j

Unde omníino verba Ecclefiaítici fir-

loquentemaudiret? E(E, quirefpon-

Lf

miffimá cuftod:á tenete : Z» fili& zon

deat ,locuturum hujufmodi hominem

V

avertente fe ,fivmacuflodiam. Càm f-

líinguáà Hebraicà , quz non folüm o--

Q

liam habetís, quz videntium fe ocu-

mníum prima fuit , fedante diluvium.

toti Mundo communis, KRestamen

&f

losnon fübterfugit , ex oculís eam ve-

ftrisnon dimitite : firmacnfFodiam :

ipfaeft; hujusmodi parvulum nullo.

Wj

fity

fecus enim , cüm occafionem mali fa-

idiomate locuturum , ut qui nullum

WDQH

ciendi na&a fuerit , certró illam arri-

didiciffet ; id quod in iis experimur ,

qui (urdi nafcuatur.

Quid híac infe-.

QT

piet: we imventa occafione" utatur fe.

O

Neque hoc folàm 5 fed quamcunque

to ? mecummetipfe perpendo , quam

"i

oculorum levitatem in eà notaveritis,

malitiam nàffet filia quzpíam , quz

edo,

lit| ;

nolitg fidere : 4 omm'. érreverentia

fetïuper fecum :(olg couftitiffers cr

luef

nul-

ïnmig

f

-

Es

v Ín

"

- AL PEC. QUE IN EDUC. FIL, COMMIT,

21E

il59:

mullam ; $ domo Pattisfulad domum

-XL-S, Antoninus die q-&ädänä FBlo-

iquen

& ä[?i/;æ:r

matiti excederettalis , qualis ad do-

.

rentinam urbem perambulabat , &

htl

cüm fortuitóoculos levaret , paupere

4^ dm

um Patrísd (acro Eavacro rediit: Er-

b E.

— fas, Seaece verba funt, fiputas, vitia

fuper ce&o chorum Arigelocum , fe(tl-

& duy,

- mobi[cum nafci singefla funt, Quà igivur

vé crípudiantium; confpicit, . Norae

vit plateam San&us, & in'eà. domum $

aliá portá Cacodemon ingrederetur ,

todixi

fihzc, quàdeloquimur , bene clauía

& , càm in habitantium conditionens

uidem.

— fxei? Ex quo facilécolligitis , quan-

iquiüviffec, íntellexit , quàód. eà ho-

ta Patcibus Matribusque reddenda ra-

neítiffima quzdam vidua cum tribus

[clia

!teute

-tloincambat , qui nonfolàm januam

omníno filiabus moraretur , cantá ía:

A

— lianc non occludunt, fed fuis cardini-

paupertate , ut fine calceis, neque ca«

Bus movent ,. ut occludi porró non:

terá bene veftitz , dies nodtesque in«

jnlupt

amilit"

pollit ; &proeo quód in amores &

fumerent ad vitam- neceffario victu:

roducendam,

Facilé. divinabitis ,.

it, Cl«

prö*ws;invehantüf , omnem íram ex-

. enerant inrillos, qui abu(us ejufcemo*

cüm San&us hic Archiepicopum in

Qu

iuntufy

- diexecrandosinfe&anrur, — Dici nom

alios quoscupque paupetes liberalenv

fe exhibueric, in hasfe, ut ita dicam,

; libt«

'poteft , quantum roboris ac efficaciz

habeatad immurandos mores fami-

prodigum exhibitatum, Crumenam:

od

nf dte

- Harisconverfatio. Sint immaculati,

nummisimplevit, &ad -Matrem defti-

: ïum*iï!.

— fiatinnocentes filil veftri , flnt ipfo

navit , cum dicto: bono effec animo;,

etíamargento candidiores , mihi cre-

neque enim aut ipfam,aut filias, quàm.

qanibu

dite, non ducabunt , etatem . non fe-

diu quidem ipfe Archiepifcopus fo-

iüg,?afüj

rantut

rent. Etíamargentum,cüm manibus

ret, porró cum egeftete. lu&taturas..

cractatur , nígrefcit, — Oculosveftros

Verüm , quis crederet?hoc loco elee-

iounnl

ys. lodl

parte unáin DEI. Matrem convertite,

mofyna in venenum ceífit, Juvencu-

lg enim , jam decoré veftite càm non.

iner i

Iu 1 qBæ"acl*ïv*a'Ccm Angeliturbaturg 7sr-

$, Pata effin[ermoneeju : Ex alterá par-

egerent , omiffolabore , ad feneftras.

homint

te Evam refpicíte , quz ad. vocem

excubabant, & fub matrimonij prz-

j

textu. in omnem viciniam procaces:

yominctà

etiam ferpentis non pïerturöätur ; &

agnofcetis, quodnam prudentem ínter

oculosdimittebant ; quo fa&um , ut.

(olm 0*

Ájlaritt

& ftultam filiam fit difcrimean. — Filiz,

wresifte columba: paucos intra. dies:

innoctuas degenetarent.. Paucí men-

es m

quzingenuz funr, etiam fuos domefti-

€05 verentur , & in prafentià frasrum

fesabierant, cüm B, Aatoninus eádem.

i n

Qquoque ruborem in vultu produnr,

plateátranfiens in Vidue memoratz

j nullum

Qua veró ftultz funt. etiam,cüm per-

domum: , te&ümque oculos conjicit-

perimil

fonatum diabolum conruentur , non

At, quantum mutata rerum facies*

hjnc.iü *

expaveícunt,. Ex quaimpudentiaomi-

Vidit jam non celeftis aule Geniós;

lo ,qugm

nati aliud'nihil lícer, quàm jadturam

fed avetni damnatos fpiritus, qui fa-

UE

d

i

honeffatis non eftiniate , familiarum

tuorum inftar in te&to faltitabant.

TU

n

Interitum , fama & anima exítium;.

Causá tante mutationis cognitá oml« -

Dd z. |

*

&12

DISCURSUIS DECIMUIS QUARTUS, DE GEM,

De

fii & ipfe-beneäceniiäm fudm, quam loqui in angiportu , infylvá 3b hami-

inanimatum exitium cedere intelle»

nibusremorá ? — $. Bernardus nonfe -

(Itif

Á

xic, ole&mquelampadi fubtraxit, que, -

tenet , quin exclamet : Zwrras foles ad.

Qurü

pro luce grará, rurpem fumum diffun- — folam ! vat , vab ! lupur ad ovicula

Et vos fine timore eftis ?ac diciis, fic

à

lbert

debat. Quid autem agebant domus.

hujus flliz ? ^ Haud fané dimidiam

confuetudinem pofcere , fic moris ef- -

LU

ln

. parrem malorum , quibusfiliz modó.

fe ? . Quidjuvat , fitiabus idenbidem

occinere , ut hone(tatís raztonem ha-

Mp

veftcz con(purcantur. E feneílrà pro-

beant, fiinterea omnem eis anfam ad

a 1

" fpiciebantvag oculis , nihil aliud; .

nen colloquebantur :díu. noctüque

vítia fübminiftratis ? famelicos ad

fitcd

*

: non in zdes fuas illos-

menfam lauré inftru&am adduciiis, &

cum Amafis

nf

evocabant, nonad latus iís a(fidebant,

jsjunoseos fubinde a(lidere jubetis.

Qu

non manuseorum [tringebant : & ta-

Qaid prodeít , càm vifirantar , reve--

emi

men Cacodzmones illarum Ín. te&o.

rentig admonere , quas Ínterim fa-

fn

las (ine atbitro relinquitis ? Sepem

&m i

faltitabant. — Oportebirigitur dicere,

non folàm faltitare fupra domorum

citca hortam tollítis, & viclnos , ne

teili

veftrarumte&a Dazmones , fed & in

damnum inferant , exhortamini, Án.

tunpo

igneratis , nonalium in. Mando Dia-

- épüspenetralibus , adfocum veftram,

quiiy

bolum potentíus tentare, quàm ma-

A

ad quem omnis generis fpurciloquia -

audire eft; fub foribus , fub quibus

lam occafionem ? Dzmon i(te Demo-

E

quandoque plus manus habent, quod

niorum eft. Linde Sandii qui rei hus

Regiu

juíce optimégnari erant , non aliud.

D

agant quàm lingua 5 in ftabulis, ubi.

funt, quz beftiarum funt ; verbo,

magïsformidabant,' Quando $. Aa-;

hn

nulla non zdium veftrarum parte (uis

tonio Inferoi illi. Spirirus moo(tro-

ttt a

rum fpecie apparebant , & modó velut

fivgem faltibus & choreisindulgere,.

Pffü[ :

XIL. Quid(i autem prater víden-

urfi , lupi ; acleones , modó ferpea-

Qhyen

di & diícurrendi libertatem filiabus

tium formá in eum impetum faciee

.' PH [mel

bant, velut devoraturí: ridebar Sane

etiam conniveretis, ut folz cum folis

: ]l';&: q

&us , ac dicebat ; plus fauis apparet ,

agerent ? anmonamíraculo opus fo-

Q Tt«l

ter, ut non contaminarentur ?. quis

quód nulliusroborisfitis , dum tam

u

sQ.ï

multiad meunum venitis. Si quod vo-

autem credat,foreut Deus mirsculum

Q]

:

bis robur, fi qua vircuselfet , fufficeret .

W

faciat , quo licentíam hanc aut, malé

quafitam , aut malé conceffam con-

vel unuss & fic omnesbaculofugabat.

At

At veró ubi mulierad cellam (e ftitit ,

firmet , ac illam defendat , qua nullà

(]Uïlpl

tuncenim verà cohortuit, (eabícondit,

causá manifefto fefe perículo expo»

Quam

Ecclii2s(nit ?. Quis miferibitur. Incantatori à

ad orationem confugit , clavem à Íerà.

abítraxit, ve&es & catenas obduxit,ut

Serpente percuffo Nemo illam mife-

ütdi

ne audiret quidem,

Anitmadvertitis,

ratur, qui obítinatg animo ipfe fnum

U

" fibi malum accerfit. Anquis (ine bor-

quanco conatu víti fan&ti! pravam oce

L

2

ht

cafionem declineat

omnibus illam -

ülnus

rgr-e'vidcg-t, juvenehï falum cum fol&

chma*-

—

ïæ"';ksm -',',:

.

am

3 .A:Li-.x*s Fæ; Qälä m

EDUC. FIL .' CQ&I—MIT;

n

aur, omníam pallionum max'mé in-

ï&æmgnïigy magis mecuunt; & vo5.di-

onfe

€itis :nullum fubeft peciculum ?

frenatam ac indomitam effe, Amorem. 1,: g. fup,.

ilu dl

XIiL, Acquiefcerem, plura non di-

Duo omnium faplentiflimi , quosGem ad

Mundus habuit, ait San&us ifte Do- l/zt,c

miam:;

&urus, fí nunquam ex maledi&à &ac

is, l

libertate aliud quid coníequeretur.,

&or, fu£ ce Adam & Salomon ; utríüs- *2

yi &

&ut quód confequitur , non ce(círetur.

queenim Magiftcum ipfe DELIS epit,

Yodem

"Audimusautem fzpiffimà , nuac de

cüm fapientíam plufquam humanam

infadit: utrumque camen . infatuavit

m xhï'

bac puellà fermonem — infetri , qu&

4 ad

cumpudore honorem fuum perdidiu

Amor,

Adamus quidem in gratiam

x d

.Dunc deillà , quz metu Magiftratás

mulietís, pomo accepto, fe, & omnem

?

.

mox de aliá ,

ids, &

.. fponfilia contraxit

pofteritatem fuam perdidit , já(que ,

