lumusimplicaritricis,quae adnos non.

ternamnoftram damnationem prae

Qu

pertinent, | Bene eft, contentus fum,

cedst, Ó Sacerdotes,(i Ecclefias pato-

lu

nolo veítcis humeris majus. onus im-

chiales occupemus ut curati; fiSacrae

li

li

menta adminiftremus ut. Confedfarij ,

penatis, quàm vos attíngat, — O(ten-

10 00

dam proinde , quid à vobis hoc corre-

animasincerim curz noltra. ereditas.

Qu

&ionís przceptum exigat,

Totum

ztecno exitio exponamus, dum piget.

majogiæ

Difcuríum in partes duas difpertiam :

osaperire adijsopportune fübveniene.

inprima exponam pt&ceptum errane

dum. Exquouinterre licebit4 quane.

&ü)äu

L p

"

zes corrigendi; in. altera methodum

tum ij defipiant, quívellent, ut 3a-

dt

docebo, quà przceptum hoc uciliter

cedosne exíugg-fto quidem in come.

OtUg,

munia, autpro Sacro Tribunali in.

ac '-Jifm&qqfä adimplere valeatis,

li

a

particulasiaunquam. Íícelera ínvehee

&l

l

retur, Quoddum voluncnihilaliad

IL . Qui fi-'oHïI;io alios regit.obli-

gaturetiam , quos regit , corrigere,

petunt, quàin at Sacerdotes pro ipfos

Qsq

N

DN

Navatchus, quinavigíum vi muneris

rum peccatis Infeznum fubeanrs ipft

lr

W

autem intezea. voluptatibus iadulge-

fai ad portum dirigere tenetur, nun-

Ü

[ 39,

lii

quid nonobligatur ad. re&am | femi-

ant ; crumenas & cupiditatem alienis.

NT

L

taem & interillud reducere , quando

bonisexpleant. ; concupifcentias. iB

D

l!

aut aquarum impetu, aur ventorum

aliorum earnibus reftinguant , Line

1

i& d

vi ab illodeclinavit? Quishoc neget?

guamin aliorum famam exerant ; $a

dfm 1

Ethanc ob caufam ifto correctionis

cerdotes verüpro ipfis, aut canr ipáis

ptzcepto ante alíos tenentur. fammi

ple&antur, tanquam fuo filentio csie

&j

D

Animarum Paftores , Parochi , Con-

minum fa&i participes, licét voluptae-

lag

feffatij, Patresfamilias, & quicunque

tum, quasex vitijs fuis pecceperunt ,.

aliquam in alios jurisdictionem exet-

W. H

il

omninoexfortes, Cu/fodi virum iffum, ,. uee,

Ailtl]

J

cen: temporalem , aut fpiritualem,

aitDominus ad. omnes Ecclefiarum. — ,,,

Niqüm

Piopterea DEUS vehementiffimé per

Rectores, cuffodi virum, qui Ji lapfus

Prophetam Ezechielem de illisanimae

fuerityerit animatua pro apima iinsn,

V

A

N

rüm re&boribus conque&us eft , qui

Curam habe - fabditorum: íftorum;,

Ql

folummodoreditibus à(uo grege col-

quos tibi committo , quorum fi

leGis. fe paícendo. ,. nullam fibi

quis tuà culpà perierít ,. nóffe te

COOPi

commifforum curam. habebant ;

velim: pares tecum illo pasnas. fubie

« PI

[

[

Aifo

noníanabant infirmos, non reduce»

turum. Et quámíd jureac merità

Bant etrantes;. nonquzrebant, quod

Si,cüm paftoraltam dormic , oviuns

Q

Dlim

grexdamnumjinferet sgris. veftriss

u

in fylva. a.rbm-änäg sroeä* æeääcga,f:

qnid

/-x(q'"'-

t

^ —pE£ PRAECEPTO comecmöwm

2653

18 h

g&ï&—æg*äcï&; ad cribunal paftorem tra-

[ei, Alilsinfuperex cau(is non pau

Fut

hícis,dicitisque: Tues, qué damnum

cos ejuscemodi Parentes (tolide. huic &

nttdi

aviconferrem.

H

y

" ántulifti, cuteftitue, Er iamen. paftor

Sicuc enim hzc ctam

uj

dormiebat nec malum ipfe ullum. in-

valido pollet &omacho, ut ferrum dí--

þcïïam,

ferebat. Vetüm'ipfä-ï([io--—fbmng (at

getats ita patiratione illi tamforti fto-

luod w

tuali inferebat, ip(áque fuà focordiá ,

macbo valent,ut graviffima quzvis ac

1 ptie

exítialia fcandala longiffimo tempoxe

quà molum poiceat ab agrisaverrere,

s pite

Matísíefeciteeum.lta plané etiam fe res

in (uis fam-ih;fs nullo teníu tolerent ac

1Sat

habet in cafu noftco,Scandala illa, que

diffimuient. Villz quidam Domlnug

edhrij,

Dos non corrigemus,nobis imputabü-

puellz- rufticanz. amoribus capitur,

redits

tur,quia cacuimus; fcelerísqueà Deo

domum ejudem frequentat

COtie

n piget.

majotrisarguemur proprer peccata ve--

ício villico puelle patre , alloqut« -

veniete

| fra,quecerrigere debebamus ; quàám

cur blande, veftit bellé, donas libera-

, Qu

- vos ipfi;quicommififlis, non correcti,

liter, honeftolocace matrimonio pol-

A 3

licetut.

Sed dehis fatis; quía hac ratione mihi.

Nonfügiunt i(ta patrem,ta«

n Qu

potiüs, quám vobis predicarem.

cethic, aítquefiliam fuam eífe bene

nl d

. li. Dicam equidem , quód fors

moratarm,nihil ab illa mali timendum. -

jorele

eadem maneat omnes, Patres, Macres-

Ec hoctotum (fcelefti illius; commedt

hldlud

. que, qui nullam aut exiguam ia filijs

& luctí gratíá, ne aut domo illá , qua

n iQiïOl

[uis admonendis curam adhibent , ut

mali hujus peffimus nidus eft, detur«

ants ?

lllorum filij non effe videri poffent.

becur, aut filia donísillis , quibus a-

; iodugie

bb 3»: Durantar adfilios [uos quaft noufiat (ui,

micitia petfima fovetur, privetar. Fía

p titti

Läïge

ltaSacra Paginade Parentibushujus--

demabzogatis? fedignoratis, piícem,

modiloquitur, & uritur fimilitudine.

;gn(äsf- h

dum hiantibus faucibusefcam capite

Al liv

noiz avis, Stcathionis, que . ovaqui-

hamotandem teneri: Que vobis cau-

rin s

demparit, fed incubando nuuquam

fa perfaader, ideó tam beneficum hea

excludit, reliquarum mote volucrum;

tum veftcum effe, ut donare vobís ve»

Jento d*

folàmarenàcooperit, & quafi. officij

lit, quodfuume(t , dum nounun-

iolp

fuipartesexplé(fet, forti illa commit-

quam in rationibus fubducendis nom

tit.. His forían magna Chriftianorum.

dubitavit vobis fubtrahere , quod ve-

chcIuDEr

ii

Parentum pars admodum fimilis eft,

ftrum eft? Fiditis padicitiz filie ve«

.l »

quicüm filium genuerint, de ejusdem

ftrz? annelcitís, cibis, & blanditljs

educatione exiguam porró rationem.

etiam Tigrides cicurari ? nempeauro

"ijjääyuf

jn h

habent, fed omnem füam curam ac

omnium metallorum rabigo abftergi«

folicitudinem eó convertunt, ut cerrá

lo

tur; hoc eít,quod etiam vos elingues

. cooperiant; anxicilli de commodis,

facit ; hinc nonexcandefcitis , filiam

eram

fi0

f t

ac pecunijs profpiciant , atque illius

veftram nonobjurgatis, veltem ipfs

l

negotiapromoveant, haud aliter ac

donatam, non dilaceraris,& in ejus 9«

i5

..f corpus. fine anima circumferret,

culis in millefruftra difcerpiris.

" mgiltür

ns eítz

o

V, Veràm h-o; nonita£reque

JDurautar ad f;lm [nos, quafi won fint

1 Vtmm

illud

qlll

264,

DISCURSUS pr—:cmgs:- NONUS.

ill ud magis.mihidoler

i q'DOAï in. dies.

ftrarum vos proliur non tanglt tifes

u

ingulosevenire. cernimus ;. fcilicet,,.

ratio, veftri faltem. ipforum tangate

"

quód matres ita conniveant. filiabus,,

Annonintelligitis, quancum: caufa:

Tigl

dum. fero. vefperefab foribus' con(

veltra. aggravetur, quandoquidem o»

^fb

fiunt, quando in [ylvis, in.agris, inica-

mníum exceffüum , quos impedire:

mo

fisfole cum folisreperiuntur: ut jam.

poffetis,nec. impeditis. , graviffimany

u

üuentío przteream. maledictum. illum

Dzo tationem eítis reddiruri ? Quare

T

morem , & nullis (atis. declamationi-

igí tur non axai:gi-lïazjs U quate non ine

igim

bus profcindendum. ,. queo toro.anno

creparis ?cur domonon expellicis ho»

iyliii

in feram no&em vigiliz extrahantur ,.

fpites, quialiud.nihil, quàm infae

Tindi

Tuvenésque puellis. ad. larus.affident ,.

miíam familijs veftrisinferun: ? Nalla:

5

ne verecundíasinrer rifus , colloquia.

uógnuam.experientia docuii, Animue

D i

(tot

& omnís generlsjocos tempus. exi-

lam. quampiam emolumentí. aliquo-

Qmn

gunr. z Prifcis temporibus, quibus fi-

tlesex hac converíandi libertate ce-

,

ln u

deiCatholicz bencficioIdololattia nó-

pife;quotidie autem videmus, quam-

tohe

dum profcrípta erat, Patres, nonnulli

plurimaspudicitiz, pictatis. & lalutis

f

ac Matres filiolos.(aasad: ftatuam cu-

ja&uramincurrilfe, — Aininienim: i?-'afz-;

Wil»fe

jusdam Dei (ui adducere folebant , ei-

rentum ullus.tam: erit barbarus. ac fe--

Plur. de queofferre. Ritus illius.confecrario-

d

rus, ut poft. íanumeras. experien taS,,

$»)e/^, niseratejusmodi, ^ Luculentus. circa.

quibus. docetur, hujusmodi conven-

&

- N

allenam. ftatuam ignis accendebatur,

ticula, & promifcuaminter (e./ agendà

ttri

tum: inejus jam candentis germium.

licentiam, Juventuti fümmé noxia cf-

teneri.illi. infantul. conjiciebantur,.

fe, nihilominus aut extímore, ne. ime

8 ff

Ne tamenclamoribus. fuis. Parenrum.

pediendis.hifce: corruprelis. ingularis:

vifcera commoverent, mosfuit, tu»-

/NIH&

habeatur s; autexftupidícate; quà ma»

fiti

as inflare,tympana: pulfare , & in-

lum inde promanaturum: non: appre»

wj

ftrumentis muficis omnís generis per--

hendit;. inducinon poffir, utlingaam:

onate; nequau(piam alia vox: alla-

Cf

folvat,, os aperiatadimala.non dicamy

beretur.Non fallet;qui: morem. iftum;

poffibiliz, (ed: pre(entia. convenienti

mOS,Q]

o j

no&xisa.etia-msadhuc:t-emporibu,,s.: vige.

aliquo remedio averrenda :

»Wl!im

ze afferuetit ; ni(iquód tunc temporis:

concremarentur corpora. inter cans

V.. Dixii prefeptia zperqudm enim:

ftüt gj

h

dentis Idolibrachia ;; nuncauteny vi--

facilé contingit, ut filiz veftrz , quane

vere definant animascum interea om»

Wi

tumcunque vobis(mplices.ac: inno»'

lii d

nia domi feftis clamoribus. perfonent,,

centes videantur,oculos.tamen ad.ma»

(l

cantetut, faltetur;ita.uc Patces Matrés--

litlam.longé habeant magis. apertos ,

U

quead' prafentiffimam fua rüftragem.

L

u

quàm vobis.imaginemini. Quodfi íta

Wb mrïa

adoleícentularimnullá. penítüs.com-

effer , urfacilé effe poteft. , cogirare

miferatione: moveantur..

v Pa-

nonnihil,.qua vobis, quámque ftricta

LUA

rentes Chriftiani quid agitls ^ Si. ve-

am i jS;

!.i;:;-atfig-:r-sädced'*a:a.ri' quód. tant

1

h

OCCR«

N

&

'

Däz rfkæcæw

CORRECTIONIS,

264

l

T

eccafionem fügped'ï/teti*s- ; quà. pejores

Anitur, Sivitium prímís adolefcentia:

-'annis fe infinuat,mihi credite, difficul-

tnpi

evadant ínter JuvenunraHoquia t fet--

NV

mones (ine tefteroleraros 7: Qui à: cane

cer iimpedietur , ne in ultimam etiam

TT

rabiofo aliquando morfum tulít,hujus:

ferpatfene&utem, Quaproprer eó ma-

myit

modimorsüs damnum & virulentiam:

gis convenit, ut in filiorum educatione

vilfimam

nunquam magis, quàm in (imilitet

Parentes (intoculati, & , quod evenire

? Quit

morloram prefentiàfentic, Quantum

poreft; eciamfideinde non eveníat , (u-

Bon r

igitur crefcicmalitía feminz, qua vicio:

fplcentur, séque clamando , objurga n«

1

lítis.ho

ipía infz&a, cunríimili vitioforum ho-

doac caí

[

!

o

zando faciant,quantum pol»

J inle

minüm genere adeó agit familiariter £

faat,formidabiles, Qu illapatram:

1 Nl

Sedtribuamus vobls, honoríque: ve-

fexeft,quitoto. die procul. domo ad

, Animi

ftro tantum; accredamus, filías veftras.

nüüdinas.3& mercatrum abeunt , vene

i aliquo-

omníno innacenres effe;creditis, quód

dunt& emunt.quin ullam unquam co«

u

in fua ifta innocentia poft tantam fibi

gitationem füorum: habeant, ineo-

squn

conceffam. libertatem : períeveratura

rumaótiones inquirant , de quibus re-

& lu

fint ?nímis quam difficileef£ , urquis

bus:loquantur , quibufcum verfentur,.

inquasdomos maximédivertant;qui-

teta Paï-

ovisferpentis.diuincubet, & ferpentes

us icle

tandem non excludat..Sola illa: focor-

busfefelaboribus impendere confuef-

xfentaby

dia, quá parentes periculum benecog-

cant?Omnis alía cura filiorumeducati-

enipo(thabendae(fet,cümcontrà prore

j n

nitumamoliri negligunt, ftygio Vetera»

torianimosfacir oppugnationem.tene

fus&liíorum: educatio: inter. ultimas ,.

r .agwd"

TT

üeääa,-

tandi, "Afcendam:ad tervam absgymure;.

quandogq;inter tullas habeatur, Apes,

ait; Albertus Magnus; toto illo tempo-

feg u im-

385 x:rx.:.

veniam: ad. quie[centes y. balitantésque

fecuré: Hacrationeanimaturlupusin-

re, quq?prolemted'ücantr,, non mellifte

gt

i ii

fernalis adeas domos. pert umpendas ,.

cant; cüm tamen alio quovis tempore

in quibus parentes. filioram. fuorum.

totz fint in melleelaborando, 4peseo

on. appte

confifibonitate: obdormifcunt, ^ Do-

tempore, quo nutriunt: gullos,nibil ope- 15 dé v

uclingi

mos apettas; zerramab[que muro, dos

rantur , fedtantummodo curam baleniruft.e.Més.

l.

mos januarum expertes: vePTestó porte:

eormm.Et lioc eftveré patrem effe, Sed.

)

;om&u'gmL

non [unt'eis, quia:diu nodtüquetoti pa-

ad'aliatranfeamus x adeó enim res ifta:

1

tent viciniz: fub ritulo: morís. jam in-

mihidolet, &&animum coraovet, utad'

ttoducti,, vivendihilariter,. Pejus e(t;.

finem.nunquam pertingerem., (i que&

gdn enit

quód fifil jve ftri voluptatis efcam fe:

vellem,omnia hac irrre exponerem;.

u quam

mel deguftaverint, fieci poffit , ucnune

VI,. Fla&enus de primo. hominum:

quam pcfthac in: omnem vítam dimite-

illorum; quiad' corrigendos alios obe

jen ad.mï'

Ls

tant... Swperior parsadificiy! cedit infes-

ligantur; generelocutifümus', nimi-

$ apcmis

f erior, :

zam:de Superioribus:: hi tamen: non:

uodfi j

viori, aitlex,. Qui infertorum concla-

vium eft Dominus, etiam füperiorume

füntfoli,, Altero: enim: loco omnes e-

4f

ogff!le

effc Domínuscontignationum fuppos

tiamalijChriftianiad id ipfum tezen*

] ugmi&ï

tul,

E

| ;ancämf'l's

faä; P,chnm Clrifi, Infir, Tom ..

N

u

'a6ó

DISCURSUS DECIMUS 'N"Oïx;ïïï(s,

—

Í peöta*mazg,; imó.A remed urn -g,g«qu'gï&w

d

vur. Dico altero loco; iquidem Supe-.

L.iiores obftringuntur ex Jufticia , cüm

mus, €oferméinodo, auo marnus lafo

.Laym.

2 ..

"fdbditiatän;ufmmcdo ex charitate rene-

pedi opirulatur, Que edam caufa elt,

quare nonnunquam Dzusunius bomt-

;cl 70

antur, Nihilominus obligatio ifthec

tam ex nauiiali; quàmDivinaLege oti-

ni$ .pæccþacis-indru&us znïc-gfä-.mfaxïsiä»

tur, uti ex pluribus Sacre Scriptura lo-

aie ple&at ; quandoque totam eciam

;g

Natonem & Previnctam

L

cis manife(tum fic: id quod gemibistm

*

ut omneg

H

&t

communialiqua folicitudine caveant,

locis per S. Paulum , & quaternisp

(

ne peccéo &, linon moveantur ad core

1

Ecc—le.üaïüi;.um infinnac Dominus, &

Evangelioexponit, DEI

4

*

rigendum alterum amore proximi ,

-

oreproprio in.

ubemüt er«

j

igitur precept

um elt,quo]

moveantut amore fui, 1ta diícurtit S, :

b

b]

r

lex etiau naturalis eft

Auguftinus; ac commonftrat , quomo- 7, ,

tantes corrigere.

p

do Dzus jufté proprer unius milius in« quaff. i

five DEL honorem, five ipfiüs pro-

PÁt-

pio

ximi nottri utilitatem (pe&emus

obedientiam in uh[xd;?sncJ.-.euchgzä;isïq/ueo

adeó feveré puniverit totum exerci-

guté non mínüs quàm fapienter dixit

fio

ä-

tüm, Ubietiam rationem proríusingee

P

"Tertullianus: 17 publica in]urianatur

m

"t

.vlijure:ammshamamile: eff , & ut talis

qui

atma corripere obl

igatur , quibus ho-

neftrum effatum confirmac, é(iquefes — -

d

norem Principis cueatür,.

—U ndä (1 d-e

quens: Dicitis, ait: temomnino g:avif-

BTUN

fimam videri& infolitam ; eádem pos«

DEI honore agitut , Omnes omnino

fei

Chriftiani in cenfum militum - vení-

nà juítum,ac peccatorem involvi. Sit

ATT

unt, uu DEUMd efendaut , & omn

&$,

ita , (ed , aitSan&us Do&or , oftendis

Id

temihijuttoshos, Mulium defatiga-

&ütt

qui eum o

ffendunt , cortrigaht,

(b

e ad utrlitatem

biminiinhis inveniendis : utgtenim

quod etí

am in 'Oïdi'n

Áite

dicidebet : Paicniqne . Deimns

maultiinnocentes videantur , & culpzs

proximi

Nemo fibi

mmn

N

mandavit de proximo (no.

à Dzo univeríali quadam pcená puni-

l

|

te,minimé Rel, utpote quam reverá .

)d

i

períuadeat, quód fibi uní vivat : om-

non commíferunr 5 inpocentes tamen

rchng

nibus incumbit ,ut aliorum quoque

LT

rationem habeant, eósque ad bene

non funt , dumíepe neglexeraat illos

m

vivendum perducant. Hac omníno

cotrigere , qui fcelas commiferunt, —

*

E.xcmpl.um« ej

us rei (i, Communis

Wt

cura veftra eft , hecad vos atrinet , de

bj

opinio eft, quód Dzus tempeflates in .

j

'hacíeveram omnino ac ftridam — ra-

B

ddetis, Voluitenim DEUS

fegetes. immittat in poeaam blafphes

tionem re

T

Oomnes

C

hriftianos ceu membra in

miatum, ita ut [mperator Jutinianus-

proprerhanc ipíam caufam exil j (evee

! Q

unum cor

puscolligare; & ideó (icut

N

acpatitur , cüm pes

riffimam legemzuletitín blafphemos,

lingua featit ,.

X

Hf

vulnerat-ut:imfvuit , ut nos quoque

tanquam reos mille calamitatum tam

ækïy

dolorem petcip

iamus ; quandocun-

M

privatarum , quàm uníiverfalium ,

inferuntur. -

fhori

que animarum qu

que Per- temgfe.&atcs

a.rgmvis intericam

per.

-

lgl

267

T DE * PR AECEPTO CORRECT ïONIS.

t

dam.non obftante

illà DEL grbvid'en-

15

L. ;Qgömadfof-igitujf aliotum agti tempe-

"Ranubusfubjacent, ac puaatur 113

- tia, quápauperum neceffitatibus pro-

4& Cüi

fpicit, divites tamen particulari aliquo

| peenásqua folís videcur blafphemis de-

bonk-

przcepro.Eleemofyna conftringcrens

" beri? Nimirum etfiipf in bla(phemias

. non proruperint , omifeze tamen blaf-

. tur, quo paupetibus fubvenire effent

eriai

- obligati; ítanon. obftante illà Dsr pro»

. phemospro vitibus perfequi , & lin-

"

omne

videntiá , quáinteríüs peccatores cor-

guas illas, càm in DEUM acuerentur,

veant,

compefcere, Non blafphemavir Pater,

-tigit; Chriftiani tenerentur pat ticulati

dtote

aliqua obligatione fta

ternz xad'mo.niri—

fed &lios blafphemantescoleravit; & is

)Ximi 3

onis, quz ob id ipfum

À S, Thoma ad s, z5

ipfe , qui qua funditusevertere do-

a

mumvidebatur, cafu quo vitrum in

fpeciem Ele.cmo(fynæ'teducitur;eöno-' 2231

juome lf

- pertes ibar, mutuserat, ac linguz ufa.

biliorís, quónon corpus , fed animam 4f« *e

ii

taito przftanriorem concernit : Corri-

prorfas deftirutus, cüm DEI nomen Sa-

ii

- €rofan&tum ab impio ia DEUM Rilio.

ere delinquentem efl quadam Elcemo-

exerc

.profciffum vindicandum fuiffet, Ke-

fjna (Biritualis. Ex quo manifefté appa*

tj

zet,quódcorre&tio proximí, que modo

usingte

fere Plutarchos , quód cüm. certam

fortiort

Eleemofyna fpiritualis di&a eft,non fit

"äafä- :

quandam gentem conragíofavaldelues

iqi (es

"

depopularetur , Empedecles magni

mericonílij, fed pracepti 5 ficut con-

Gilij non eft, proxímo inextrema necef

a

nominisPh:lofophus canfiliam fuggef«

fiare conftiuto Eleemofynam corpo-

dmqee

fcritutlocisnonnullismagng quxdam

v 9

aavernz obfiruerentur, exquibusaura

ralem elargiris unde etíam , ficut qui:

; oiendi

-cortupta , peftis caufa ,. tranfpirabat,

huic oblig,ationi non paret, gr-aviff

crimine obftzingit, ita qui alteram non

,defatiga"

| Obfiruiteigitur & vos facrilegas has

u enm

fauces ,ex quibus peftifer inferni hali-

- implet, ggavitgn deüngpit&.j

& alpe

tüstranfpirat , & peena , quna affligimi»

Vill, Verüm quiá precepta affire

j p

- ài, illicoceffabir.. Quia veró'apertas:

"gelinquitis, dolere poftmodum nolite

mativa. ín.certis tantüm circumftane

m r

i ml

tájquam innocentes , qualesnon eftis,

tijs, & non femper obligant, neceffari-

um praterea eft; ut,quenam illa cere

ciü i

' dum ejuídem vosculpz reos conítitci-

tis tacendo ,. cujus alij.fe reos faciunt

t circumf(tantia fint , oftendam : has

ynilecate

agendo,*

majoris claritatis gratíà ad. duo capità:

äommums

Teducam , fcilicet ad peccatum, & pec*

N

VH

Nihiluminus pri ncipale ac

X pracipuum motivum noftrum , quoad:

catorem , quod & ad memoriam erit

a blafphc'

mandati obfervationeur.

& corripiendos delinquentes incktemur,

" facilius, & ad.

ugmmnüf

- Quodattinerpeccatum , de

ber id«ffe

jl

non noflrunr, fed proximi noftri debec

cxli

£: commodum , Jweratus esfratrem

grave , quod Chrftus illis verbis fig-

(phednd

Bum, ld quod etiam principale.

nificat : Lucratus es fratyeym DMIPI 1 Seypi.1 d.

; um !

un i

motivum fuit Servatori. noftro,, pro-

quia, ut oblervat S. Auguftinus , nemo'Ze verl

: animam il

lam lucrabicar , qua: nun- Donas

— pter quod przceprum hoc. nobis im-

wf mmu(-

q

poíuit;cüm volnic , ut ,. guemaqu-

quam fuit p::s:»'d.irä: Quid eff, lhcïaz:»i

p

Ri

i

263

DISCURSUS DECIMUS NONUS,-

eff te , nifi quia perieras , nif lucraretur . admonitionl coniempium ; &codiam

—

Ti

££2 Deinde debet effc eale peccacum,,

4quo 'monitorem perícquantür, - Vil

EU

li

li

quod poffit repeti ; alioquin, cüm pec-

arguere deviforem , meoderit te. Ait g.

cator inidfcelus reinciderenon poxeft,

fapiens: .non .quód .odium illnd ab-

quod

scorre&tione opus non habet. TNotat

fterrerete debeat ob aliquod valum

nm

Ecdl, 1. hoc Ecclefisfticus, cüm aítt corripe proe

tempozaleinte redundaus , fed ob il- - -

hn

24

ximum.tutum.,ae fowte steret ,Dcinde de-

lud.fpisituale ,. quod in illummet de.5 elun.

Qu

"beteffe peccatum. valde manifeftum ;

tivatut. Etfic videmus , illos vitupe-

P

&hociterum patet ex modo loquen-

sari Medicos,.qui inegrisomnino de-

det

:Sudï-ez.

l

'de Char.

di fipeccaveritnte,quod idem eft ac:

fperatis medicamenta tàmenedh bete

FHPN

ft peccaerit corame: hac.eft cum qua-

bnonomittunu dum-ex u3 parteatcem

ha.

Zy P. Ls

dam ratione fcandali , aut infamis.

medicain convirio exponüntc , ex alcera

i

Nequeenim vu!tDsus, utín aliorüm

motbum aggravant, pco €o guódlevi-

LUMIIUS

fa&ainquiramus fed nobisig(is atten-

tl

orem reddere deberent ; moriémque

.Dguter. .damus E 727 z';?gredieris domur eju ,

cecleranc , quam remorari oporteret.

ii

[

A^ 10 fod flabisfaris,aicin Deuteronomio,at-

Refert S. Augu(tinus, Serapide in /E-1 i$, de

qui&

que ideo non permittebat inLege ve-

gypto vivie ecepro , Popalosillos de- Civie

Conm

teri, ut , qui debitum fuum exigebat,

cteviffe, eandem velín gratiis Verita-

€» $. E&

um

VYArrona

domum ingrederetur -debítoris, fed

tisut DEUM colere, Quare lege fan-

l

, de

1f

'MP..I.:.. forisexpe&arers ut in(inuaret nobis ,

xerunt, ut mozteluezet , quisquise u'm,,;;,;

« i,

IP[

D

mortuum affirmarer

*

$

confequens.e-

€353 . aitRupertus,quód, qui alterum cotrí-

Wt |

$. Thom. oit nondebeatdefe&us proximienrio-

nim£uiffetieum communialioremíor- —

fOR

2.1-?;5 30(

t£e mortalem ezticffe, Hunc in finem

df 218 4..

sé explorare,fed illacantümemendare,

ii

regíone fepulchri illius D&ust Kilentij

qua forisinoculos incurrunt. Quod

&]

4

ipíum clariffimé DEUS. in proverbijs

depinxerunt, Harpocraiem nomine,

"

Prow, — docuit: INegnerasimpietatem in domo

quidigitum oriimponerer, quafipar-

[

Ud

tetunDa vesicatem conficereuir, ex alcera

141j« 7uflinegnue vafles vequiem ejns..

DTIM

IX, Quod veró ' peccatorem con-

fpe&atoribus imperarets Tacere s &

IN

cernit, quz potiffimüm funt delin-

quamvis offa putrida , & camulum fa-

ïnï.qgg,öw(&, ;

quentíum fpecies, quas oportet non

nebrem videatis , nihilominusne dixe-

rítis, Serapidem fuiffe mortuum , aut

at n

corrigi, Primaeorum eft , quos jam

LOT

penituit: erenim quem unquam Belli

tanquam hominem mori pótuifTe, Nifi

lul

Ducum reperire eft , qui tormentis

fallor fplendidé,id (epenumero etiam-

ff

num contingitinre no(tra, Perfone

muros quarere perfeveret po(t fadtam

thtvl

deditionem ? Altera eorum eft , quié

quzdam nounullius au&oríratis ; &

lg

diametro prioribus opponuntur , & íta

pra(eitim quzdam femi'næ-, quz ceu

Iii/fz;oi POHIU

obftinari funr , ut refipi(centiz fpem

dominz & pro poreftate agant, ne(cio

t d

nullaw fac'ant 5 fed potius ín pejus

quas !llis mninasintentant , qui osape-

uft-

dng

animum oblirment, äd jungentes etiam

tite , & in fcandala in locis illis

tata

loy. P

?

*

X

DE PRJECEPTO CORRECTIONIS. ^

463

]

odiam

quodip(um difpo(itionfscujasdam fi:

':rfatav invelit atifint. . Ec quamvis ne-

" Ar'jïihm :

sminém lateat quám putide acfeecide

;gnum eftad peccarum omníno defes

^ ï,[-wu

illefmt.ob turpeillud commercium,

zendum, INoviequidem,Cacodzmos

x 4

quod diu nodüque cum Ama(ijs illa-

nem, quamvlsfzpiuscejectum, nono-

a

rum domos 'frequentantibus .protra-

tní.tamen (zpe excidete vobis poti-

dobie-

hunt; )nog-lun-t-tamen:iqadqizamdid:

undi, fed viresidentidem ac animose-

quod omnes videat.

Vz ili , qui

tiamycüm-victusfaeritrefumereacvos

metde. 7

wnam aliquam illarum Meretricem

impetere. 'Quare igitur wos àdiverfo

viupe

inodee

'diceret;

Tantum abeft , ut yideri ve-

animum illicoabjicitis ,^ càm ad pri-

imam-correptionem veftram delingués

dhibete

lintptolapíg in turpitudinisfentinam,

teattem

utng :lä&ix, Quidem «þp(iïïef credi ve-

nonre(ipifcic? refumite adhortationse

exzlun

lint, . CObjuzgant , convitia jaciunt,

anjisas quisícit , :annon ad repetítas

od lav

(9mne malam comminantur , iplis e-

monitcioneslucrumiteportetis? INonue

tiam'Co»felffarijs , qui illas,.non fecus

id ipfum in agris veftris & arvis quoti"

ipqu

&c alias, illico non volunt abfolvere;

die teatatis? hifihbocanno votis veítris:

;onärcm

i& I i

v E

ii

quin& Parochis, niá . con(entiant S.

copiofa meffenonre(pondecint , inon

4deocamen anno fubíequenre otiofi

05 d

. (s

Communíone publicé prebita affe.

iaram illarum ianocentiam confirma-

deferantur& fmc*femi.'neincu'iti;d.cn:ec

; Veritt

VatT

re. Quisiglurhoc homipum genus

poft varia experimenta demum íntelli-

r

petver(utn corrigat? Siniteftare, Cz-

gatis,omnem operam perdi, Deiade ,

3mseumm.iä

noíz paludesfunt , quxz quà magis

Áicut Divini verbi Pceco non eít Au«

«moventur/& apitantur , :eó fectorem

'«&or illíus fru&üs, qui refertur ab Aa-

Qcarm. [0!'

infnem

magis abominandem exhalant. -

ditoribus, fedDzus, quiGratiz (uz vos

— , Neceffarium tamen eft , :duas

ceinteriore verba concionantis exteri«

M *mm[ä

huic vegule æcxc,g.g;iqneä' adjungere ,

ora reddit efficacia , & animas (uaviter

pomit

ea(quemagniomuiao momenti. Pri-

comovet ad agendam poenicentiam 5

ug(fPBI'

ma eft, non deberefacilé animum de-

italinguz,quz delinquentem corripit,

,9 j

D

fpondeti , omn&mque fpem fratüs

emendatiottibuendanonelt , fed au-

xceté ,

3 Tfmm-,

f

u

4« 140,33;

abjicl, Sepefera, quz non illico ad

xilio DEI, qui per medium hoc extet*

,mlum'

&um concidit , in nemus redit , ibi

num occafionem accipit , quágratiam

3. 8.44 " i

usntdix!'

vitam ex vulnere pqürum. dta il:[c;,qul

fuam erranti applicet, & ad emendae

[Bilm ; )

hodie correprus non :emendatur. ,

tionem illum permoveat : 'Corrípere , ;

tuiaf-N"ï

forían paulà póít-, die aliero , aut

»t profit , Dei e[l : aitS, foannesChry- g5. i

cmflilm'

menfe fe emendabic. — /Vow defrnent

fofomus, "Usdequi tamcitó defpe- AMaith

/.Pcrfoni

^ qpitia, ajebat Senécaad noftrum 'pro-

tat de fru&tu ex corre&tione fua facien-

UE

Wif go, jpü*ürum Jfed intermittent : X;'f'aim]]? 4nu-

do ,ipfum videtur Deuw arguere vel»

qu

;

tem defiaent , ft intermittendi con[ueta-

le , quafiverbis eam vim indere non

, t

dinem fecerint, Si peccarenon ceffat ,

valeret , quà corda delinquentium

j o

t.. Omosibus debemus

jl 9

non. peccabit faltem "ita. protervé, peneuare ?9'5

l

»

3

fr^a

; u

-

A

279

DISCURSUS DE CIMUS NONUS&-

d

. — fraterna corre

ptionis officiuse incpendeve

re, & animofa correGbione, Dzzliono-

$

Ther. &i S,/'Thomas

Qois

* 21913'5

" fut foe dvuini ausili.

remdefendere.Cüm RexCrafusdCyro

d

d ài. ad,'ix

Et hinc non eff, quód«ti meatis pro cor-

fuit pralio victus , in ipfa fua regiaar-

IS'W

recione cruda verba & non expectata.

misboftilibus fuir impetitas. Jamque

f

refponía audire ;quiacüm im petus paf-

militum quifpiam brachium levabar,

fionis refedetit, facils poterít contin-

fatalemin illuavif£tum vibraturus,cüm

ï'ï"ü

(tt &

Quod

gere , ut; quicorcepruseft, iniquum

filius Regisà nativitate mürus , quem.

faum ayendi modum agnofcat , (uám-

00ney

fulgar gladi gg.gifæ fentem perftrinxetat,,

gm: obhgationem eó majorem , quo

tanca píeratein patrem . exarfic , ucpate

majorin vobis eluxit charíras » quà

timamote , pa etia timore omnia lin-

uf

DO

vos expofuiftis periculo malum. pro

gua vincula raperir , acexclamátit : -

0U.

lat

bono recipiendi. Qní corripit Bomi-

Jfe, ne ferias r& hoctam laudandoco-

A2 e. 1 3-

nem , oratiam pofteainveniet ad eum

'fgä?äeut

natulingua ufum indeptuseft, Q f

i

"

magis quam: iie , quiper linguablandi:

fcincilla. acdentis amoris. in cordibus

07

ET

menta decipis.

Quod (i vobis. inipfo.

veftcis,Chriftianl, cefidua eífet, qutfieri

;

l

j

D

ä

correpti-nisaGtu. gratias.non refert. ,

poffet, ucamantifbraum Diüw ac Patté

pefe:ei pof/ea, & fi apetie gratías non,

veltcumlingu/s impiorum , ceu gladijs

agit, intracordis fui latebras.a

getoce

Al

acuciflimis feriritoleraretis?ounquam.

culté, Ebrius; qui rixam movet, tot us

M Ws

;

id'concederecis ,. & quamvíis.mutiac

1

in vos excandeícet , cüm vi gladium &

p

ingua üfa deftiui modum ramen ac

d

tiüs d»i

ïmanïbtssaexïcova—er'izt-ia ;atubi vinum di-

rationem: invenirecis. , fceleratas iftas

ge(fit, manum illam veftram ofcüla-

Toity

homiüumilingnw caftigaadi, & ante-

bitur , quanrdenribus di(cerpere. vo-

ET

à

quamimpías vocestotasproferrent, in

I

"PPMESS

Tebar, cíque benedice:; u potequa oc-

medioveluti cusfu eas (iftete fciretis.

L

$

£afionem ex

3

hhvff

Ad

erceudi facinoris fufvulit.

Verim quia ne utia qu/dem ín. cordi-

:

i

XI,.

Altera limitatiocontra. veros

n

$ Vg

bus noftris veri inDsuw amoris (:intil-

Blafphemoseft , quitanquam ombiom

"tntipn

q'-;

la micat, ideoin faucibus noftris voces

peccatoriim peffimi., etiam cüm non

(tqir

emoriuntur,&patientiüs graviífimasin.

fperatur emendatio & fiuctas, corripi

UM

Dsux Blafphemias , & injurias audi-

dtbentac objurgati , juxtapraceptum

mus, quàm leviffima etiam in nos , aüt

mm;g :

*

N

Cnt,.

Concilij Lateranen(is , quod alio jam

nofttos conjeGta di&heria audiamus.

$, Thum |

loco:adduxi, — Rstio hiujns obligatio.

v

Aateri

Non nego,talem quandoque pufillani-

Z,ZJq 33;

niseft,

quia officium cujafque bonifi-

p

fub Leone

míiratem, quáquisminüs aprum feju-

P zwd-ioz

lixeft; omni meliori ac poffibili medo

dicat ad blafphemantem corripiendi ,

ltir

Aj s,

h

4

4

onorem patris refarcire, quem linguá

in cafibusprzfertim minüs arrocibus ,

— rfme

'Pnaledi & graviter auditpro(cindi, in

: äïüil

& lethali peccaro excufari poffe , (iquis

talicafu, quando Blafphemia hereti-

D

€à prepeditus debitam correptionem

calis e($ , autaliás graviterín Dzuw n«

omittat ; maximé cüm Superiorís of.

C

| w:iofa,..qp;ozzen.omnesZelufexgrdefce-

bi per«

Tkoj

ficionon fgngiftwr, aut merito fi

-^

fuades

DE PRJECEPTG CGRRECNQN'IS

374

tc Deantür, jJam veró ad vr&erza**n lä

Daore

faaäcre poteft, alios melias id offi-ij

icuros, T«olim camem

,levem qaæur

oelle refetendam omnium ogmäm

dosaCm

Ni8 cagíam canto a f*u& animos. veftros

duo funt neceffaria, V ncs& Arsi mquæ

à [Cg!ä u

tebore poilc:w:, quanto iam ob Dzirho-

enim Arte. fola: g.,mm urbella , dum

« Jnqu

i bonum,

maica animofiaiul

G s

at

a& vi&toriaram

Gorem, quam pwmmï veftci

1 levb,

Te dececet, ixeïerc Plinius,

ádee ftatui. Pamm,q*w;n Opus neque-

prediros ed

QU Lt 9s

qnmägm;»mx a&infeveam cadat, ill.co

atit deduci.

Pugnare autem folís viri-

(5 quet

lepn

Omnes 'u.,; El

tep

h:mïcs ad auxz!fum

bus,pugna ftultorumeft quibus grepnæ

flrinze

PLQHJ&JJ& aCCUtt a,

qmdqüai OC«

Qquandoque armain damnum cedunt.

fit, utpie

omia li

curtit, foffz injiciant, donec terrá &

Wiramqueergo conjungere oportet ,

4

iborum tuncis eam exp*;eamä & fo-

Vires & Arrcihis Eábit (ecure V 'itoriac

hmAdt:/

cium.captivitate liberum prodire con-

AT,

Quod ad Árrem aitinet,

dandoc

foæ:a w Quaat qi conantur-extrabere,

opmrezc:un n mfu noftte effe muxt-s

id, 91

mam,dam vitium odiohabere , non

P.l. se*ïxz, icutc Chiifiana charítas tan-

in cordma

um fuggs mcl*"'de.xbus

q:uænxum D,ä-

eum quiviuo laborar, nece(Tz eft ; 5 cul-

fet, u

cxpcrubusa., :

pam ple&ere, non qmcu!p m commzv

u ac at

?am bf:i* jdscationis

1.

d. d bcxxus

itaque . del mquenus

ceugladi

animum curare ut dexteritace noftm

XIL, Reltat ouoc , ut poft explora-

Tnaoquan

€a25. Guc'

H

iiz

1im.o

bligaiionis. hujus.pate

mergum Ptuä*lme emuiemut , qui

RSeROE

w m I

£es, admedwnzmms.amus xaoh Hæ&e«

dum eculi vidio medetur, iíta. pupilla

j r

Eusd:&a Uïhl?&[ executioni maï.darx

velum detrahit, atoculum ipfum non

oFendace

at

pu('m:.

Ficile nobis hoc accidet , fi

Vuh igicur Ars ifta, ut,

1dl v& ao

ani mumad motiva, quz in reddenda

quxcemgu.,tcmpws ac locum cories

voferrtt

&ioni-opportunum attendat, fimik

præccpn hwus ratione adduximus,

if t

&àdvertamus. — Inprimis: gzcuchcc aní-

penératione , acDux Belli bene pe-

m in n

mnis vefids ftatuie $

unicum DE[ &

rirus locum & tempus opportunuat

[n9i yl»

äommum hoftem e(ïe ipeccatum ; ín

obfervat , cum decteroriá pugna de«

ng&f) y

hoc cüm Dkus lmgïacabtla odio feta-

cernere conftituit, ^ Adveitire quafo,

GViæmHþ

tur , illàdque pezpauw ámpugnet,

quomodo Chrf£us modum bellige«-

-

omnes nos milires fcribit. ut contra

randi cotira peccatum nos doceat;

njorar d aüü*'

;»mmnöh

mm&rumfhoc decertemus , illad op-

Inprimisde loco fic ait ; Corripe étitev

" audzam h

