tanquam Dommus univerforum, cujus

vidennam explicavir,.

L

nutuicuncta pareant , ferre non poftit

l

-Fü lf

IV. Ma;otem tamen fiduciam de-

miniüs, quàm velit,

Siquid ufpiam

]«

bemus reponere in Miferatione DEI

eít, quodpum&nc m ejusexcedat, &

I

Servatoríis acR&dempmrvs etfi. tan-

quód ipfeeffe&unuetfi velit, facerenó

Jf 43 tam debeamus ipfi. Conditori.

Ioli

poffir, permitram omníno hbens, ait

tHimere, egoredem; te: (ic Animam ille

Melhfluss,ut plenojure & arbitrio Spé

. quamlibet per 1íaiam alloquitur.. £a-

inalio,quàm in .Deo reponatis, & ut

folum quzratisfirmius acftabilius, cuí

veunquam mihi dæffidas,po&quam re-

je

demite toto Sangumis mei divini the-

jactaSpei veftrz anchorz adhzrefcanr,

fauro. Et vero Íi fateri volumus,

Siquid z/!zzmpajr!,vtle fíquid vel diff-

At

od res eft ,

ex quo Verbum nofti à

cile frt.quare ahium, inquo /pere:,

causá humanam carnem induit, eó

fi nihil rale ufpiam ePc, curnoníneum ^

fioftra eft au&a dignitas, ut. fi. ipfe ,

omnemnoftram fiduciam projicimus?

S. Gregorii Naziaozeni phvaf eft ocu-

cur inter ejus Providentiz brachia fe-

lus Patris, nosejus oculi

pupil! a fadti

curi non acquiefcimus? Hác fané cau» Rem, 15

fimus,

Illud faltem certum;,

flc nos.

[

E apufï'me dicxvolszewSpez,quan- 13»

ab eo compellari ,, noft:i, uc talis,

tumenim & ícit, & poteft, tantum

l[,

cutam baberi , ut talem: nos- ab. aliis.

noftrá causá &.nobls;uvandxs vultina--

l

endere..

qubqueagno[ci & obfervari velle:

$

0m

atbs 2 ii teligerit Uos, tangit pupillam oculi

VL Diligenter ipitur animo per«

8,

98tL,.

Undenon e& mirum , fitantum

pendite, AA, Amanuffimi, quám fir-

di

illeprzferr fenfum: injuriarum , qui.

ma & mconcuffa Áit Spes Chriftia-

M

bus lace[ïimur s fic ut eas. non femel

norum,cum Deo ipfo innitatur. Speret !f »o.10.

ür

atrocilis vindicet, quàm illas, qu:bus

ingomine Domini, €8 . innitatuv. faper

ipfe eft. lefus; proprerea Pimiram ;

Denum [uum, Nzgazi qurdcm non po-

quód fiot vulaera pupillz; qua etíam:

teft,quin Deus velít,ur etiam de noftro

ID

noftratibusin Tribunalibus,. qua ta-

aiiquid|conferamus, & cum ipfo ope-.

I

]npm i men msüHS&CCBLatSFü*IUüï Ul"ïutarem

ratce operemur 5 & quamv's Medicus:

(

aerit od l(cernunt,arrociffima cenfenwx juxta:

ifte. cxleftis paratus. íit. afferre malis:

t

de lnjur. Y

lu d

Locus vulnevis atrocem fmz*m-

noftris medicinam, non vult tamen fa-

um

juriam,, wlm[ym: n ac.il.) percuffus

nateinvitos ac rcmtentes

S., Augue

em

Merib..

ftini verba funt. Saspar - omuem: langui^ , Pfal,.

y$

V. Id tandem, quod Bmmatem

dum (ed zon [anat. invitum:

0pus ejf . 102,

p

Spei noftre perficit Gc abfolvit,

Pt

nrfagarivelis.Cümautem nofítra vo-

2

quOu Deuspontantüm ut nof£er Con-

luntas tam fit in bene caepis . inftabi-

10f

- ditor Providentiam habe:-, auá (ciat

lis ac varia, hinc efi: , quód nonomni

he

K, P, Segneri Chrift, infir, Tom.4,

Hrml-

^

"u

l

-

».(mscuays*us :

QuARfUa.

"

à Deo,. Omniapoffum . in éo , qui sme

firmitate

,quà Fides,hác & Spes noftra

audears cümilla tota quanta eft,uni-

confortat. Ut aliquid de Anima fic Phüa.

conftituta pronuatiem , dicam folüm, !7

cé (olá loquentis DEI authorirate fe

illam murare fortitudinem. — Quifpe- -

; fu

P

lciat. Hinceft, quód Speinoftre

D

one Timor conjungi

vant ia Domino , meutabunt fortitudi-

mira quadam rati

s. Pofiráenim fortitudíne, qua

poffit; cümque ea efficere harmoniam

gü

humanz fitindolís, iaduit. forcítudi-

"& melos (uaviffimum, in quo fub-

PU

nemindolis quafi divinz; ídque «d

lime& profundum, feu, Muficorumi-

.. diomate, Altum & Baffum, mireé con-

dues przcipué maximi momenti effe-

Qus,

ad impeuandum nímirum,

cinant,dám ipfa noftra imbecillitas ad

' jdconfert, ut evadamus robuftiores.

quidquid petit.& ad ferendum ut leve,

Inbellis,^quz hominibus homines

quidquid ipfi incumbit,

.Vil, Primo | igitur loco .genüïna,

Committunt , nihil cantum animi mi.

Deonixa Spesvi predita . eft admita-

litibus addit , quàm fi màxima quz-

que de fuis viribusac robore fentiant.

bili ad omne genus Bonorum impe-

trandum:

Omnislocus, quem calcae

* Difpare

ftrario pugnarum , quas Aní»

us ,

verit pes vefler ,ve[fer erit, Sic Populo

Ex;difä

macum

hoftibustam aípectabilib

Ín

fuolíraelitico Deus promifit, Quis au-

quàm non alpe&abilibus pagnar.

tem ifte eft ?^ quzrit S, Bernardus.

his,ucipfa (aperiorevadat, oportet ti-

Pes ifte, Spesnoitra eft, que quocun-

merequàm

3

maximé defuis viribus;iimó

us diffidere,(ic ut in ve

:

lle fuo

que fe, & quamcunque ad rem porre-

his penit

offe Spei reponatnihil, tot

um vero

xetit, fuam illam efficiet , fic ut fpera-

acp

retaniim,firgratiam fperatam prome-

jn uno

Deo & ejusope reponat, Talis

:

fimillima redditur,hóc

reri, Erittibi A pimatua du (alutem ,

lev 301

cüm fuerit,nubi

M

18.

foscundz magi

s, quó minüslucidz ac

quiain me babuih fiduciam.

i

B

, VHL — Verümquia fzpe decet, &

transparent

i; atque

ra aptiffima ut di-

expedit non audiri noflras preces ;

viniSolisra

diis mutata in prodigiofam

tíidem nil nifi crium*

imótes ipía poftulat, ut. variis fzpe

Ma güanim'itati-s I

Ad quem vefpiciam,

adver(is,variis erumnis noftri experi-

A 66 þ*ïïïos pfæfagiat.

mentum Dens capíat ; id quoque pro-

- nifi ad paupercu

lum.&$ contritum — (pi-

prium habet SpesDeo fulta, ut omne

vita , €$ erementem. fermones meos *

amarum dulce reddat; & innéótar

VUbi

dein animam . tam

benignis

calicum mutet. UndePhilo fapientet

ac heneficis

oculis DEUS digna-

qu.;im altos

Spem nominavit. Gawdim. Akté. gAH: pyss lg

.

tus fueric, quís explicet ,

ititus. animosque -

concipíat ?

dium? Ec Juftifzpe ob folam tuam ;o,

illa fp

Spem Deati ia SS. Literis appellan:ur,

S; Tbo. $, "T om enim vet

ó Spss id fduciam uf-

d, càm fe homo

Qui fperat in Domino, beatusefl, Pro-

24 348* 5 ge proficit , fitque i

&r 442 1. Deo contemplatut, fic ut jam non

pierea, quód liquidiore Iztitiz fenfu

foloin Deo confidatfed etiam in fe;fed

perfundantur inhac vita. exiis, qna

jn fe illis valido viribus, quas accepit

[perantin altera, quàm —perfundan-

-

tur

^

s

4

/

: 2

43

illos te&o alveo defertur , vix eft

ci-

tür Peccatotes exijs , qua reipfa jam

Pf j

fant confecuti : haudaliter achzres

vium nümero tam audax , qui alteram

m

Regius m3gis delectatur Regno, cujus .

per eosadripamtendar. . Sipro vobis

ofleffionem nondum adiit, quàm mi-

i

ftac Deus,quz timendi caufa? Nemi-

nem ufpiam erit invenire , quem fuain

fellusR ufticus rugurio, ín quojam nüc

habitat. — Sicdcebat ZApoflolus; Super-

Deum fpes Fcfellerít. Nn!lw/pcm-æcclä, 2.

«:./;CO? 7

abundo gaudia in omnitribulationemea,.

n

4

vit i2 Deo, 55 cozzf;ifmff, |

$. Franciícusaucem totas noctes ebg;-

i : I!e

X

rabat,illud cantillans.

M

' ?

E tasto il Bez cheme afpetto s .

IX. Utigitur ad id, q

übä*'propoüä

tum eft,revertamur, quid vobis, Dilee

Ci/ ognipenam! ediletto. — d. .

&iffimi deSpe Chriftiana videtur ? An

Quia tant

a font Bona ,'Pqiuavz meexpe- —

J

&ant,

x

N

nonillam exiftimatis Balfamum nobl-

P:Aä mal

a hic,dolo

;,&cru'cäsobïe&ant. liffimum, non folüm ob falutem,quam

in malisaffert omnibus , fedeo etíiam

ijs igitur ferat eorum é Chriftia-

nomíne, quódlabis poft fe in animo

nis diffideniam , qui ut magnitudi--

Eul

nem calamitatis, quà premuntur, &

noftro relinquacnihil ? Quin ímó íne

dieseum efficiat puriorem , dumar&i-

conditionis,in qua verfantur,erumnas

nfueverunt:Pre- üsDeo devincit , qui pro incredibtli

explicent , dicere co

4

ter Deum , qii pro me

flet, in Maundo — faa Bonitate honori fibi ducit, cüm ad-

babeo neminém, ltaneiofirmum vobis

vettit nosadeum conftanter, tanquam

videtar, quo res veftrz.nitantur , fal- - ad(apremum noftrum Bonum , anhe-

ctüm , cüm falcíanturipfo Deo; ejus. late, &ab ejus unius màanibus expe-

n

Providentià, Miferatione, Potentíá, — Gare, quidquid infra ipfumbosorum

?

& promiffi; ? Quidigitur h fibi vet-

eft. Comparatenunc vero & fincero

ba voluht,nifi.Deuma vobishaud qua- — huic Balfamo adulteratum Balfamum

quam haberi proeo, qui eft, fed pro — Spei Impioram $

tam iftam fordibus

:

Deoimpotente,pro DeodecoGore,&, — plenam invenietis , ucin Del oculis a»

liud non fit; *quàm mera. abominatio,

]

ln

ut ficdicam^, fübhaftato ?. Oriofaum ,

juexpertum €d ut itadicam neminem,uc — Spts illorum. atominatio anma. Pra 105, 1

[

cum Tertulliano loqu:mur. Urbesil- — ceteriscamen feedz ín ea (unt due mae PO

cule. Primaeít , fperare nimiüm in

E

iz, qux læïp"ideis pontibus junxerüc lu- ,

i

iis, quz ad animam fpe&tant : altera ,

mina, etfi videant luvios preter moré

; Ple!(

exundantes, maximoin illosvi ac im-

fperare nvimäs-pafünï.inj.;s., qua ad cor-

120

peta ferri, noti timent tàmen , ne pons

pus fpectant,

X. Primó !

gitur abomïhabillis- e(ï

If

aquarum molí cedat ; metauntautem -

Jl

urbesalim , quarum pontes ligneis Spesimp

iorum, quia nimis mul:á fpe-

tantüm tibicinibus fulciuntur? atque — rat in iis,

quz ad Animam fpectant , fic

dentiam & Prafumptionem

x

[3]

ldcitco, cüm ipgens aquarm vis in. uc inPrafi

*

DA

&

--

[

Ó

VEEXPUUMSNU A

a

44- ;

DISCUR $U$ QUART(US.

degeneret. Speraunt cemerarij ifti,

finem, etfi illl. confeque

ndo rmääfgïis

eum donatucum ipfis Salutem ater-

nonutantur; qQuín id agunt , ut rc&o

nam beneficendá tam gratuitá , ut

adInfernum ítinere profe&ti, non du-

Z^

nullo modo habitura (it rationem

bitent. tamen febeatam patriam íntra-

2

mercedís ; quam tamen dare ille non

tuross haudaliter ac(i cum , cüm ín

vult nifi ut jure debitam; fic, ut nihil

exiterná, quà rectá deorfum in flygem

opetando boní,imó plurimum operan-

ruitut , crepid

z

ine fteterint , capto re-

do mali , confidant tamen eó fe. pet-

penté impetu,evolatuti fiat adczlum,

venturos , quó Beati Calites tot labo-

forte non diffimili feliciffimaz illiaslu-

ribus, conatibus , curis, tanto fui aflli-

Íciniz , queífubito volatu fauces Dra-

&andi ftudio pervenerunt. Giguitur

cónisjamjam deglutientis elufi.

peffima hzc prafumptio partim, ex e-

. Xl Nulloigiturnon tempotre mí-

ris laudibus Dei miferationes. exto]-

Ítimatíone fui immodica , partim ex

ignorantía, Juvenes ,Íli S. Thomz

lunt 5 nec tamen intelligunt miferi ,.

Y. 2:. q«.IO.

4.6.

credimus,ad Spem pronifunt, quía &

quid dicant, Si Naufragus quifpiam

aními vigore abundant , & experíen-

proculà litore ita fecum ratiocinare-

tià deftituauntur.

Simile quid de Pec-

tut . Vaftum eft mare : Aby"fïus--eü:,

catoribusaffirmarelicer : hienim in-

cujusfundum attingere non poffam:

primis magná fui e(timatione tument ,

tamlaté fe perrigit , utlittusnulla ex

&cquia fibi quisque petfuader , feeffe

patte profpiciam ; non eft proinde,

A&;.S,p-

curégo natando, & brachíorum fcili«

aliquem magnum , in animüm indacit ,

*

Deum non pc-"(ïa: non. magnam ipfius

cetoperá, evadere laborem

e

edam o-

habere rationem , adceó ut ne beato

tiofum & inertem me marísunde por-

illius confortio in celo carere debeat,

tabunt, ficut vaftiffimas onerarias na-

öngïlio;iæ ft;æ incrementa, & Sanáiffi-

ves fuftínent ; atque ira inpoctum me

marum xegg»m Ínarum obíervantiam

deducent, Qaific argumentaretut; an

Eccli. 37 penfi habere non debeat, O prafump-

non fuadi mox ipfe ftultitiam laeret,

3«

tio nequiffima,unde creata est Auditores

maris undis absque remedij (;e ab-

ï

Amantiffimi , (i Deus nos eterno rogo

forprus ?. Nec camen aliter Pecca-

ho. LE

addixeric, tam nullam . inde patietur

tores difpatant : & eá causá delira.

2. q 403

7C ja&uram, ut poriüs ex ipfo noftro exi-

illorum infanía fpei tam malé fundatz

cauía eít.

Ar, j.ad

tio fempitecno Beati illum Calítes per

Miferationes Dei multe

T

omne deinceps zvum finrglorifica-

& magnz (unt, imó Maximz , quis

curi. Salus €$ Gloria , €9 Firtus .DEO

neícit ? Abyfustunt , ad cujus fun-

AEO'CQ 19*

31

aoffro, quiavera. Cojufla judicia. funt

dum non modo hactenus pertigerít

ejus , quijudicavit de meretricemagua.

nemo,fed ne pertingere quidem po(fit,

Pratetea Peccatoribus , haud aliter ac

ciümomnicareat: Mare e(t. nuilocir-

]xlvenïbu-s-

parüm expertis , deeft noti-

cum Ícriptum litore, immeníum , qua-

l

tía rerum fpe&antum ad. DEUM;

quaver(um porre&um ; veriffima funt

i

ande &gicifäm& (P;ran-c confequi

hæ; omnia : fed quid hínc conf. 5quens"

eít ?

«

*

'ïD«E SPE ho

z

244

,*'eïl— ? i

fi mangum þefäfümquue nifu 'non

pracipitem agl, quám cadaver, quod

contenderitis, urenatetis;' f1 Deo ex-

fotore fuo tetras aurámque ääæäci[,

citanti vocantique non refpenderitis,

noh confeftim ad tamulumabripi.

adjuvanti ejus Gratiz operam veftram

XIL Perpendite igitur, verenecas-

conjungendo , a&um eft de vobis,

cin Spe fua fintImpij?. Pollicentur

mergemini (ine ulla :evaden-ïdi-(pe;; ad-

fibitempus , pollícentur fibi Gratiam,

juvare vulcDeus, ficut-Marenatantes

pollicentur atbitrij fui cuin Gratía o«

petationem $ tribus hisvitreis baüibus

adjuvat , folusagereomnia non vult :

Dei quippe eff adjwvare. | Valt nosex-

falutis fuz machinam in zdificando,

periti benignitatis (ug effe&ta , non

quz tamen nemini nonmaguz omni-

arbitrío veftro & cecá - voluntate,

no molis eft opus. Primó enim per-

fedjuxta Sapientie füz decreta $ So-

quam facilé accidere poteít , ut tem»

lis inftar , quietf & pellere tene-

pus refipifcendi aliás non fuppetat,

bras, & vigorem vitámque largiri

cüm Peccator eo abaíustempore,quod

urficé optet, nontamen idcirco radios

benigré conceffum fuerat , digaus non

[uos re&tiffimos unquam vobis folis

fit,ataliud accipiat: ficut artifex ,- qui

colluftrandis vultobliquare, aut latum

inftrumentis füíisad monetam adulte-

unguem abfEclipfiumlineà & femità

randam abufus , legum decreto . fjs

ar&tiffimà exerrare.

Vos amorispro-

'ipäiïsip-*r»ivand use(t : Juravitper viven- Apote,

prijfafcino excecati, magis femper in

e infecula ecalorum,quia tempus ron $,

animum inducitis , quód Deus , etfi

erit ampliis, Eten primam baíin folo

peccandifinem faciatis nullum , non

&quatam, Etíiautem tenipus nos de-

parüm tamen difficultatis in eo ex-

e(fet, facileeft , ut cum tempore non

perturus fit , fi eternís vos addicere

adíit gratia , itáque eis contingat,quod

rogis vellet: cümtamem ne illam qui-

Arci , qua cüm diurias, quàm belli le-

dem experiatur,quam chirutgus , duin

gesferant,ob(identium vim etufit , mí-

gangrznam, conira omnia ad eam di-

litum fubinde avaritíz & furori pet-

emíuaviora remedia contumacem ig»

mittitur, ANonrelizquenttn te lapidews,

ni pe*ffanäïc ftudet, Si Sacer. Orator

€à qH0d won cognoveris témpus vilitatia-

S,T;Ma li

vociferatur:Vitam emendate, Ó Pecca-

HH EHAM

114

Sic nec alrera jara. bafis IUb',L?f' Io.

tores,fieternüm perire nom vultis ? vos

fitit, — Quio etfiGratia non negetur,

A 5'5d SMS

m

tacité vobíícum mulhiratis: pró homi-

pronumeft eos excitanti non reípon-«

nem exoticum!Itane exoticum? an exo-

dere , necoperam füam jupgere , illá

ticum eft dicere, cadaver non diu póft

vi prepeditos , quamanimoinferunt

tumulee(fe inferendum? peccatü mors

affuerudines pravz , & animus erga

eft , Infernusfepulchrum Animarum ,

ipfamgratam ingratiffimus toties o-

peccati affuetudine cadaveri fimiliü,&

pere comprobatus:neque ením novum

D

idcirco haud pauló admitabilius. eft,

eft, campos fterilesroris decidui bene-

ficio tam non emollefcere , urtetiam

aliquem mox atque noxam gravem

(i con-

contraxetit ? non f*gazim -in orcum

indureícant xhggis » perindeac

N

j

: tänf

M

:

P

4

N

46

| stCuRsuä ïARms

um

tenderecum calo vellent, plüfae iftud

illam Majefïa;e*in. : Columua Celi cb'k-

6,

h

polffit adezpugnandam, an vero illi ad

t»remzfmkt ». e» pavent. ad nHtum : i

9

P[,i;;«

retinendam obftinatam duritíem. - Z»-

Cüm Carítas, tám nonexpellat animo

l

3E fdi9. duvaverg

nt cerviea [uas , quafiper con-

ittum Timorem, ut porids ilium fe-

Wa

16

téztioutm. .. Cunctis his difcriminibus

cum intró ferat, Alter Timor Pec-

lj

expofita eftImpiorum Spes; ipfa in-

catotum omníno proprius eft ; &

terímtam eftcaca,ut ne unum quidem

eft ille , quo non timetur , nifi fola

videar. Repeto igituc, O prefumptio

pona , vocatürque T'mor fervilis,

sequiffma unde creataes | O Monftro-

Hicautem , i S. Auguftiao credimus,

faprzfidentía , quanafn tu ex palude

borum habentem non probat : Quid

emerfa mortalium te cófottio miícui-

Á

enim. eff penara timere'?. nam €4 la-

j

fti ? cujus maleficio afpexiftilacem ?

tro timet malum , C& nbi non p/we/l,,

e

h

quis excepit ? quis aluit ? En partüs

A0H fïfzcit

P

V

9 tamen latro eff, E-

tam.monttrofi caufas: Cordis fupet-

tiam fur , ^ qui Circíitorum no&u

bía mater ejus fuit; nutrix Ignorantía,.

globumobvium repenté habet , ter-

-XIIl. Hoc miírum. profe&ó non

retur , pedem refert ,. & rem ali«

eft, Peccatores , ubi de Anima agitur,

enam , quam jamjam prehenderar,

fiae allo metu agere. — Et tamen vel

excidere fibi patitur.

Nec tamen fur

unum hoc fatis forer ad Spemillorum

elfe definít , qüamvistum non furetur :

damnandam in oculis Dei , tanquam

nec enim futart , fed !Qqueüm timet,

abominabilem, Spes Morum abominatio

qui deprehenfum — manet,

Tettlus

5:5!/'.

Zntne, Sedquia res iftamomenti eft

Timor ex utroque ifto míftus eft ; quo

1

long? maximi, nonita curfim prter-

nimirum & culpa timetur , & peena,

eundaeft. Tresigirar Timores diftin-

unde isitialis d'&us e(t.propterea quód

guereoporter. Primuseorum cft, qui

perfe&ti cimorís principium (ir, Hics, Tb». .

pratezcalpam timent nihil :hicautem

igltur proprius Spei-eimoreft , que? 4 194

'Timor filialis dicitur

9

»

& eft Timor

cüm nihil de(deret vehementius, ^"* ?

ille , qui Sanctiffimorum quorumque

quàm Deam , finem fuum , poffi-

animosoccupavit, & nein czlo quidc

dere , metait tamen , ne tanti boní

amittitur, Obfervant Aftconomi,Stel-

poffefione non beetur , memor dií-

lasfixas cetto quodam motu agitari ,

vini tam ín judicando , quàm puni-

*

quem ipfi trepidationis indigitavere,

endo tígor

is : Terribilit: in. confilijs

p f: 6.;«:

Beati igitur Calites ,etfi metu.illo non

fuper. filios bomizum,

Hinc non a-

*

ttepident, qui ex periculo amittendi

liud príüs in fchola , in qua divi.

iterum fummi Bon! aa(citüt, càm Stel-

nam Sapientiatn Spiritus Sauctus do-

larum inítar fixarum ex fuo Bearitatis

cet , difcitur , quàm timere. — Zzi.

Firmamento dimoveri aut divelli hul-

ünuip Sapientie timor Domini : Anie

la jaca ratione pofiint $ non tamen ca-

mam -autem fic tímenrem tort- locís

rent, S.Thomz fententià , tímore

Deus ipíe Beatam- appellat : Bäüffft!?rair'.w

€ - 14.,

: qugda;m st*z:»-s;uiai-ä erga Supremam

hemo , ?u;' femper e*[?l pavidw, B

£Hs

Y

d

1

i

!

x

!

Y

T

P E o

T

pus;qui nof furtum, (ed ääq*æeum tan^

OBfÁonw depvir, gäi timet Dominum, . Bea-

| Ij

I5

)ti omnes, quitiment Dominum. — Bea-

cim ovilipretenfum metuir, Si quo

lh

Pf.x:j?- . ff , Cüidanääï?k?'ä/z babere timorem

autem cafu Peccator tam prafidensope

e

Confeffionis rite pera&t noxarum ve-

Ec 2$.

-Domini, Virenim, cüm Regíj core

niam obtineret, certiffimum vobis fir,

25*

poris cuftodes adventant , argumen-

to non dubio eft, ipfum pauló poft Re-

dia ineo gratiz ftátu non perfeveratu-

1

| gem adfurarum , (ic ubi fan&us hic

rum, nifitimere occipiar, Non alio in-

m

dicio certiüs dignofcitur,an Oliva re-

)

;':

timot locum in alicujus animo occu-

cénstranfplantatenova in ftatione ra«

(( pat,argumento íd eft,adeffe Spem ; nec

— diupoft ipíam quoqueCariratem,regio

dicesaganrquàm fi ramos ille demit.

"

At ?f« (q0 curru invetam, adfuturam, — z7-

tant;foliorum ornatu abje&o: id enim

argumento eft,toram vim in radicibus

9"3317 trat timor prim,per quem venitCaritas.

[

efleoccupatam, Nove ifte Peccato-

XIV.. Quidigitur. attinet, Iuifios

rum,é peccati deferto avulíe, &ina-

Spes (uasinconfultas & — ineptas jacta-

re? eo ipfo quód peccatum porró non

mzniffima ac feliciffimaGratiz virida-

riattanslatz plantz, i nimià foliorum

metuant,non jamSpes hzc, fed infana

pompá virefcantatque luxurient, fpe

temerítase(t, . Zofoleztés eff. matura. fine

timore gauderey ut S. Hilarius. affic-

inquam fuperbà magis, quàm folidá ,

mat.

E: veió temerítas ifta nontan-

haudquaquam fidendum iis effzt5 nec

enim diu felici illa ín terra adolefcerét,

|tüm pagnarcum Gratia prafente

U

(edülveftrem mox fuam .naturam &

$

Ec&li. H

ventutz etiam obicem ponit, Qui

* fene timore fl ,. non poterit. juffificari.

indolem denuo induerent. Signum re-

2—8. :

Qui poft peccatum animo fovet Spem,

vivifcendi,fi fbliaämifefæ,aliqqüiri, qHAT Plin, l,

timoris omnis expertem , tàm non

putes pravaluiffe, emoriuntur.

d

. XV. Nontamen oportet Timorem

1 715(7. 2z4pC

eff Juftus , ut ne Juftitiam quidem

'Cs " T;?Q: '4»

coníequi poffit , eoresfuas. 10:o con-

eoufque invalefcere,utSpem ipfam op-

Eu

1

ftituendo,quó íummé ardaum fit, W;,ï'

primat, atque fuffocerQuemenim me«

Ü

; an o

tustam attox teneret,is animam tan«

tamín melius mürare; «0z poterit fu.

|e

uam Inferni depofitum circumferret, -

;

;

- fificari, H&c autem ejusiei ratio eit;

. quisquis affueícit peccatum non. tí-

Defpérare in Infernum defcendereeff:ut lib.2, de —

ía

mete, illadque nulla religione. animo

S. ládorus loquitur. Ejusce fottis Pec- 94mmo

z-

circumferte, vulneris ibftar, quod

cator dici polfer,fiin fornacem iiffus P*«

nondum eit,pale tamen jam e(fz impo-- T

LL

una pe&oris tunfione fub - Pafchales

*$á

fitus,& propedié immittendus : neque

lo

ferias ita. perfanetur , ut. ne cicatri-

:cem quidem poft. fe relinquat: quis-

veróhuncegoexpertem Spei rimorem

Je

inculco audienübuss; fed fnadeo , ut

quis inquam ad hoc fe.affuefacit,

!h

timcaht fperando; ut (ic Spes Sa.

paulatim ita. occale(cit , ut fenfam

|e

-

doloris de offenfa DEI, tanquam ma-

lutis eosin femitam denuo, reducat,

"

lo malotum maximo,omnem amittat :

Sictamen, ut differebam, differen-

fEpyini

dum eft ; quia vulgo Peccatoribus

undenécillo momento, quohinc mi-

. 14-5

plus affert. detrimenti, quód nimi;

gr,andum eft, alitertimet , quàm Lu-

/

ml

j

m

Ms

x

-

48

DISCURSUS QUA k.ïïäs;., :

H jmüït,um,g quàm

quód nimis. parsm

quá Animam inficít Spes 'bæcæ s malä

- fperent: id&nïqq;e:*igfïgs,in«.Alïrïmæ; pla-

M

confulta , faperba Peccatorum, quan-

gisaccidit, quodin plagis' corporis $

W

l

do eóíinducit, ut tam perversé: fpere-

quas etfi intumefcere malum eft, haud

tur in negotijs Aníma, Pergamus

paulo tamen periculofiuse(t, nonín-

modoad alteram labem - conüxdtcmnä

-

Celf, l. y, tumefcere. ZVigeis mitume[cere vulia,

dam,quá inficit Animam, cüm facit, ut-

^*6« — pertculo[ums, nibil intume[cere, pericue

non fatls confidatu: Deo , in lis , qu£

lofiffimum. — Optatem igitur, medium

2d Corpus pertinent, Hiud pauch ——

- voscallemtenere jubide Anima agi-

Chriftianorum & numero -videnrur -

ProS, g, tür, 1 mediofemitayum jadicij, & ne«

—

206

cum Aflyziisillis exiftimare, DEUM

que ad defperationem, neque ad teme-

noftrum, Montiüm duntaxat, non au-

ritatem declinates fic,ut. fpei longé

tem Deum valliatm effe, DixeruntS fs 4

ep

plurimum.réponatisin Deo, faluiém-

Dens mostium ej?Domz'nw; £2 non eff 291 8

. queabeo confequi non dubitetis , nul-

g

Dem vallum. Videntar & ipft, Deum

|

lotamen . non a&ionum & operum

tantüm ägnofccte D'ominum & . D[.

LQ

piorum generc idem falutis. negotium

Ípenfatorem bonorum Giatiz, que

, promovendo 5 que quidem veluzali-

]

funtilla fublimias nonautem bono-

qua Spei veftis funt , quaz. ut vita

k

i

rum Naturg . que funt hiumilia :: unde-

corporum noftrorüm calore incalef.

hzc nec ejusá manibus, obinese cu--

citiita viciffim ipfa calorem. eundem

rant,nec.cüm fiducia confequií expes

fovet & auget. Bona, quz agitis, auge-

&ant. Sedpon itares fe habet - Tuapz

. buntSpem,& Spes, quam concipitis ,

412,9.

Domine Regnum.,tua dvviria, ttA eff elo-

novasidentidem vires ad recté

;gen—

ia Ia [nntomnia, Ex quo: Dius con-

J

dum fubmlniftrabit $ BC qui [

didit univería, ne unius quidem alicu--

fcio,nonídeovosfic ftabiliendos. in

jusdominioíe vel dieculz fpatio: exe

J gràátia, ut eà porró excídere non pof-

uit: cunéta plané ipfi fubjecta funt,.

firis, illud ob(ervate,, quod San&as.

lllud negari non poteít ; nunc J illum.

g

,. Gregorius fapienter docer : Speratein

in Gratiz, quam vivimus,lege; diferté

Deimiferationibus peccatojam admif-

promitterebona alterius vítx fmanfue A. '"j i

O; prilisautem , quàm illud: admi t«

7

£

ra,nec brevium iftorum accaducerum

tatis, fuftitiam formidate. — Ut enim

menminiffe,nifi. tanquam: au&ariis fi-

f

!

vinum Antidotum. Cicutz eft, (i iftà

cut é diverfoin Lege veteri humana

jam fümptá bibatur, venenum autem,

tantim ifta, & remporis. bona diferté ——

ficum ipfa poteturs fic Spes Miferati.

promittebantur; nullà zternorum fa-

onum medebiturculpe jimradmiffz,

G&àmentione. Sed nihil refert: omnía.

ä

nequistuat im exitium; exitit autem.

*

[

tamenej

us. manibus difpenfantur, nec

caufa erit, filpfam. comitetur culpam ,

Ó

quidquam alio largiente accipimus;,

perfuadendo: fibi, nullá illam peená.

*s

Q

vindicandam..

-

id, quod probé noverat fanda illa A-

nima,illud fuaviter ingeminans: Zava

li

se&æ

XVI. Atque hæcptïmæ labe

ejes ub capite meo,E2 dextera: ilims A.

W

Bllaü»

*Wö

VQESPa

ere, fcd

tunc Deum dgpa:rtuf-näi faceutt

pimæäätfur' me. j Sï*k mim, S, Augufti-

hoc ex iiseít, q

uz-lege ordin

arià fi-

]

fn P

no tefte,Deus nos déxtrá amplectitur,.

unt,con firmaià

certillimis Sacrarum

P

mercedem bonorum aternotum pro-

s, & multi«

nos attollat,

Literarum pollicirationibu

mircendo, ut fimul fintftrá

m feculorum

e'xperitmïä

— eafubminiftrando, quz

corpori fer-

p!*!ici- omniu

comproba:à. Al

terüsne, quàm Chrifti,

Müt.b. 6.

vando faunt neceífaria, Er quam-

Nolite feliciti effe di-

am defertí nonnunquam - ab eo vi-

illa veiba (funt ?

3t

Ctntet: quidf

A*

ducabimus , aut. quid

r

»ut & derehicti , dum gravis fub z*

bibemus ,ant

quooperiemur 3 Scst enin

rumnz onere gemere finimut,. id ip-

bis omutbus indigetis.

- füm tamen - fingulari quadam arte

Pater vefter,quia

Sed quid hisilleveibis

prohibere $0*

fit. Qui apescurat, aufert quidem

folicitudInem,

ipfismel redundans, ne otio torpe-

luit ?h illamcuram &

4 *

ftin ftudio curan-

fcant z illudtamem, quo indigent, non

quz abeffz non pote

!, t

di neceffaría ad: vi&

üm veftitümque ?

- tollit,nemifellae fame emorí cogans

(firecte S. Thomas

(:5 qur — JNonvidi jnflum: derelitlum, (ic

mlpiméidquidem,

(olicitudinem de

a

- «Davidattificium id obfervans, czci-

docuir: prohibuit

facceffu,.

Si enim.

Pater ille- celeítis

- — pit : zecfemem ejus.quarens pauem.

aram abeft ,.

ne Lilia quide

m,quz nihil operz im.

ndunt , ut

fuis inpraris veftiantur ,

quin dicam , multos Chriftianos

& nutriantur , amab:

liffimz fuz P"*ro-'

nón plus in DEO' fuo Spei ac fidu-

ciz reponere,quám reponant Edolola-

videntiz effe&iscarete patitur , quan-

to:minüsillam deeffe patletur iis;,

qui

49, I

t2;tam,càm rerum i(tarum premun-

tamen de fao

conferunt modicumile

tur penuriá. rarà ad'eum confugiunt ,.

te,net ine

ram pardm fperant, — Spes- fuas rerra:

lud,quod inecrü

m eft po:*efïa

erti otio:torpent £

Hc causá non dixit

. eommittunt d qua expe&tant. meffem 5.

borare : dixit ANolite.

Chriftus : ZVolite la

commíttunr mari, à quo expe&ant

? deeventu laboris:

mérces;comiiittunt mercarurz focijs;.

foliciti ef[z,& de quo

|

ribusfuisunquam:

äq&ibm hi Cl'iäpaïïem* FQP ecaunt ; määf

neque enim peus pa

ä

autemnoncommittunr, lllad caufaci. ,.

deeft,Ginos noftris no

mdefumus, An

) Alul v

(pectam ha

Dui.

quódis non velit causá. ipforum: mi-

autemmali originem: pet

ód'nos pro

ïþïe:&ïum" noe

rz operatl, — Quamira ? quz.. quz

betis?ea eft,qu

l,fü!' 906'

Ío, mira ac prodigia? Prodigia

biscuperemus

non meníurá. verz: nee

fed' men(urà ,

( peraret, quipartefuaiis. mollec uci

ceffiacis & indigentiz;.

itatino

(trz & cupidi-

. medis, qu&' fuavis DEI imperat

refþïonäbntefaviïd

Providentía , ut. vitam ferver, fed:

tatimunquam exp

lebili: binc.nihil eft;.

llud?iqujodf"aliun-

totam curarm uni DEO: relinqueret.

uodfafficiat Frigusi

Sedqui nihilà fe defiderari: paffus eft:

de & folitisácaufis ingr

uit, non multis

. at frigori Ee-

eorum , quz officijratio ab'eo: poftu-

veítibus facile.arcemus :

ui

denr ve&ia-g

labat, nompoteft dicrexpectire prodi-

brili pellendo ne cotusq

ia, Prod'gium infolens nom eft ,.

(us fufticiet.

'Ml-a

rijlocupletiffimi :gpar—a«

: 1 g. P, Se 'geri Cbriff lnj?r. Tom, 1,

X

:EZW*'*??

9

DISCURSUS QQAR&'&S; |

[ XVI, Deillispofea quid. dice- .

Eccleíig Beneficio locupletene, ii

*

mus qui in iis,que vitz & corpori tu-

fuos indignos , aut. íneptos, Cietici

endo necefíaria fünt, tam nonfidunt

habítuinduunt, qui im fago. re&iüs

Deo, utin ipfo potiàs peccsto fpes

militarent, — Ex hac Matres ille , que

fuasreponanuPalamarishic error mua-

utfiliabus maritos inveniant , mauife-

do cozvuseft Mendaciffima illa polli-

ftís eas periculis exponunt,inpudicitiz

citatio,quà malé cautis primis Proge-

predenesincidendi, dum ejus cufto-

nitoribus noftris malus Dzmonimpo-

desquzeruüc Ex hoc Pucllz ille ,

. fuit,quód futuri effent (icuc Dij , reip-

quz erfi non ignorent, quám nonpro-

faaliud addicebatnihil,quàm quód (u-

bentur Deo familiaritates, quas. con-

. isipfi viribus beati reddi poffent., quin

traxerünt, eastamen excufantut. ne-

. Deusaliqud ad rem conferrer, & quin

ceffarías, propterea quàd , (i amantes

eorum,;quz ipíejufferat,vel vetuerat ,

inhuinana f;flidiant,pudice quidem,

LE

ulla ratio haberetur. Acque hoc, quod

fed ine coníorte victurz Gor.

Q-

J

mendaciillopromiffo delu füas Adamus

mnes ifti.& plurimialj quos enuimne-

tum fibi tribuir, hodiequoque major

rate longum foret , Spem íuam in

- Peccatoruim,ab eo prognatorum , pars

peccato ponunt , nec advertunt mife-

fibi vindicare ftadet, Atrrogant ifti

ri, qued eoipío; quód in- peccato e-

— fibi, quód pinguiorem ad-fortunam e-

am teponant, reponant hoc ipío ín

vehi, & meliore omnía loco reponere

mendacio, Pofmimus menaacium (peem

"poffint non folüm fiue Deo , fed etiam

a2ofiram.

Ecpió, quo. in mendacio!

Hac exe-

. Deoinvitoac repugnante.

mendaciü hoc eft, quod non in eiroré

Wa

crabili é fzce plus quàmcertó illi Mer-

tantim índucat, fed plurimum: etiam

i

. Catotes funt, quí mendaciis, dolis, &

afferat detrimenti , undeeft meadaciü

iteratisnon femel perjurijs lucia fua

longépernitiofiffimum.

Luna noftus

re&iffimà fe promovere arbitrantur.

oculis eüunq :am. fe fu!gemia;&m 7^

Ex hacfunt Litigantes illi, quialíos ad

fert,quàm cüi Soli é diametto oppo-

nitur.,

pejerandum fuà causá. inducunt. Ex

Peccatotes,ut Lunam /| intul-

hoc Nocarij illi, quí muneribus corru-

titiaperpetue fuz— inftabilitatis ímí-

prifyngraphasaut celant, aut. per£idé

tantur fic eam quoque referre &bl de-

immutant.

Ex hoc Sicaríj, qui. mo-

bere videntur in tationelucrorum fuo-

dici argentigratià cedes nefandas per-

rü procurandorum;(ic at nunquá com-

»petrant, Ex hacilli Proxenetz, quos

.modaíua promoveant uiiliüs, qudta

avatitia ad promovendos contra&us

quandó àDeo recedunt long às, &

omni jure vetítos impellit.

Ex hac il«

quando ab hoc divino Sole, eum con-

litamfordidi herí, qui diebus etiam

temptim negligendo,abfunt remotiüs,

37

feríatis & divinocultui dicatis labores

Sed 6 quàm hitales. bi ipfis impo-

.. domefticis fervisimperant, nepanem

nunt! experiuntur fubinde,quod Pro-

:

non lacrentur.

Ex hac ftultí illi . Pa-

pheta indicavit: Expeflavimus lucem ,

1

€$ ecce t&nd&q. Pio ftulté fperato

E

xentcf? qgi utfamiliam p-infgui aliquo

lucis.

ss

-

pE $PE.

$i

&

um mae

niam deterrimo.-

$ed hi r;,ztxggz

ï

ü ïucisïmrememo: domus eor

Sunt

Chiiíti cultoribus non erunt.

ment plena teneoris , erumnis , &

E

enim verà hoc ipfonumero. Saltem.

- percurbat

E

onibus, Megotianon pro»

Catholico nomine noncenfebuntur,

eedunt ; lucra invertuntur -

t cauiiu

intu£.

, filia

Cen(entur & i(to, — lratamen,fateot «

caditur , fraudes retegt

Chtiftiani (ünt ac Catholici , ut Rac

la

- Pnatitum noníinvenit : verbo, fic con-

tam honorifica romenclatura ad id ue .

trafpem gatuqtdr & cedunt omnia,

hnicis de-

J grauceum impiz , quam . (omníiaves

numip(is deferviat, ut vel Et

teriores haberí mereantut.

Sunt aue

raorfelicitatis caputin pedes den que.

cem hujus furfuris, qui vel ut ludo vin-

luteos definat, — Aur non obrigentus

cant , vel ut quem optant Sponiun s.

0005 Jacia, quibus inhiabatur perfidé j aut

j

Sponsámvelottiantut, ut arcanum ali*

- fobtinentur , mox alio migrant ex

Tabernacnlum vwmpiorum nom

