mum nunquám non crigimus 4c fuftentamus.

g Duiu

PAEDAG.

Ad tertiam S$ymboli rartem de

ii

DeoSpiritu Santo,fimald; de Eccl efla cy b nefie

D. jf

y omnil(ï

z

CBLEMENTA CHRÜT

€ijs que Doiu n ipfsm contalit, progreditor,

m u

-

PVER. Sbpiritumfautüm effe £rtiam i«

!

oná in un4 Diuitta effentia,ex patre f

; ii

lRean, :5.

ctdentem,cetera utri ue parem eredo. p

[

4ccendi atiimos ad fludium copnofc: ;

D

m intelli

gentiam alisque du«

;

w

P4ED.

dc Dei mifericordia confymari, flin

n

nis generis fincl se ationes, nojlis

m

UCRem s. Ulfirutatem,confolatione erior percuii

c [

— Shi boc tinquam arrábone

obfiguart in noi

yin at

fiture beredi

tatis er botorum calfliu

£

at

da elitm /emper fulffac fóre Eccleflam, id «2

u

bouinum eleSorum ez Ceum rité initocanizi o

SP?WF- L

Qu m

focietstem. Cuius caput Chriflus cum jandiu: ;:

: €elofe,

vtl

he tlistit quoque fan tamefJe minume dubito,Caib :

480

licsm ad banc confiteor,ut cullomnium tempoz

4tque locorum credentes accenfeatitur, i porra

E

ep

n

emhibiw credentibus fruidatur illis bonis fhuri:

tualibus,que dilecte Ecclefle Deis offendy —

PVER,

conceftit : quam ob reimperfuafum babeo i e5-

hat

dem Ecclefia tiam fanttorum efTe commumione: ,

Ifitc

Preflantifimum uero bonum quod

iil

pifcuntur,

In-ea p adis

ii

eiremifliopeccatorum,quam ezm.bi

( ia

in Ecclefla Dei babenti locum

per fidem in 1efum

(Hert

Cbriflum obtitgere certo cye

do,

d

Pip,

P A! DAG, Duo fxgnt capitain Syn;bol; re

liqua,

x

Mir

RBL&G?GN:SS

Yl

!

furre&ione mortuorum, ata

8&'&;114;4Itemmdc re

'Ilïc ämm h, :"

gerum de uita etevna:

fcd de bis poflea feor [urg,

Nlfe

;;

erit dicendum.Ltaque ad baptifma trat[camit,

Qftt)

—

3'(

De Baptimate, Cap. 1HI.

PAEDAG. Quud efi Baptifma ?.

PvER. Effacra adio [iucccrcmoniaäc?/wi

t ;

flo inffituta, quabomo in nomine patris & füj

c [piruw [aucti aqua abluitur, (imulg; bono:

A Mpj

rim intertorum ac [piritualium fit particeps,de

ïl,;'fxw,

vitaimfuper Cbrifliané exigenda admonctur.Sic

ic?nm,,

autem babet Cbrifli mandatum : Euntes doccte Masesti

t RY

omnes gentes, baptizcantes cos i lhomine patris

MTM

c» filij ez [piritus fancti,

Mi ul

nüm ;

PAEDAG, Quetnamfuntillabona intern&

Air p

e» [Diritualia que bomo in baptifmo confequia

tur

;

thtjv

t

T

PVER. primó,ber bapt

ifmum damu Cbri:

dduwu:

fl autoriipflus baptifmi nomen, adeoá; Dominii G1 3.

DN

[2

Yefum Chriftum induumus,ut nos n ipfo, e ipfe Rom 1

M

tzg

!mup(/ li

innobis flt.Secundó,Ecclefle Dei adiungumar at« * V95

que uniu eiu(deud; corporis efficumur membra,

n

j n

u9 ez nobis bonorum fbiritualium communie

cum omnibus [anctis in illa contittoat,

,Wolom

PARDAG ComüungiChrifo gr in faitttn

M

ELEMEzïTA CHRIST,

fem credentiumvecipi,non funt,mibi crede, exi

. "

j

&ua beneficia,

[ m&iütatl

a?

Sed [unttzc etiam alia bapti( ttti efa

uml

j

Co1ofs,

PVER, Tertiö,quemadmodl:m olimcircuna

| me

"

5 cifio,ita nunc baptifius noui cz inuiolabilis fe

|

p4e0.

Nera deris inter Deum ez nos exillit (lonum. Cuiis f

Coia, — Qtris capita funt bac ; Nos quidem renunciamus

]

jh:rläf"

Ram,ó, diabolo omnibüfque eius [uaflonibus e confis

prtA

lijs,ac profitemur nosim Deum credere, ip/umds

tl

f»lumagnofcere ez colere uelle : Deus uero CO!la

nl

tefTatur fe uelle nos recipere propter Cbriftum ia

yiuts

- gratiant, remittere peccata,

ii n

cuticlad; bona proa»

tnii, A

niffa exbiberc.

Fiunt bec fanctifma patta us

A.5

CuMeus

Wif

tritque rata,cum baptifmus bomimi fid m profi«

difioet

5 per mim[Irum mandato Dei impenditur.

murdd

(rit

PAEDAG, vtitiam buiu federis recorda.

Fionem perpetuo iti animo infixam circunfirrez

p

mu.Nondubium

quin fi id fieret, illa mirabiles-

PaED.

f

W»inde in nobis accenderet fidei eo charvitatis o

$.

t

D:um igniculo

trannge:

. longe lateG confbicerentur,

,quoruti fulgores ac radij e'tiam;

BYER

doytti

PVER. Siconnino efl, Etenim fcire nos "

portet quarto loco Deum ratione eius foederis fbi-

ding

ritualia bona iliico conferre credentibus, 1n ba-

plta

anteacda,

M t

ptifmo nanque con4ouantur quecunq;.

erinitd

M

R:Tk:'L!G! ORI$.

LT]

N

'O

h

erimint animusq; bo

minis prorfuis purgatur ey. Fct. *

à

*

or, €e

ut nimirum externo

figno res in-

li b*P"Imï.

fantificatur,

. Ephef,

]

:

terna plane vefp

ondeat, boc est, quemadmodum

facer baptifs

Jdumo[;mmï

equa eluuntur fordes corporis, ità

mus abflergatdeleatQs peccata ex anmis.

lw Cujg.

PAEDAG. Quid um à nobisuicifm pree

" AC

jfarl decet f

n tj

PVER. Nos,qucd quinto loco obferuavides

[ if

cet,cum foideris initi,tum acceptorum beneficios.

U Wa

rum caufa,co abborreredebems deinceps ab om

l d)f(þm M

ni crimine,cr 4d nouam fanctand; uitam [ludiof "

ht proe

eniti. Atqueillius quidcm. nos commonefacit t Rom.6,

pl

baptifmo ipfa wimerfio in aquam, buius uero e; Col.s.

E;

Pt

du&tioex 4quis. Q uo autem ad utrumque excites

Yi

mur diligentius, proponitur in baptifito iplius

Chrifli exemplum pro peccatis nostris mortui, Rom.4. &

(eivttml :

prod; wiBtianostra reuiuifcentis.

tf

TTR

PAEDAG. Salberrima[unt que dz'cis;veä Rn 7.8

d

rum quis ignordt uitam noudm ey inculpatan

tran[igere,non effe nostrarum uirium ?

mq:m |

PVER. Re(l, Ideoq, fexto addendum, cree

dentes in baptifmo etiam accipere fpiritum fsn» , o u

femti

ifinif

&um,quiquod uiribus noffris decsl affatim fups piip.se

pletsdum occulte itouet atuimos impelltd; ad uis

"ATT

j pj

'

(« emendatiäncm,ddiuuu infuper uf bcne áperc Rcre.8.

qui

utzm/wrx 'cnmïsr.x'

j poV

er tielim ex pofimu, Si

quidem mon ex 4qttá

-

enn

tantum,uerumeHam ex fpir.

H rCHOouationis «us

Mn (m

tore bomines yenafci oportet,

Tl

PAED AG. Cribroicituy apud animum ex»

uB

pendereuos dectt,quám

fimw felices, im quos cles

ptodut!

mentiünu Deustanta bcn

Wulerit,

eficia in baptifio con

svel

ypvr!(ll

PVER. Equidemquoad uixero waximas 4

gáttt Deo patricelefli pro illisgratiziipfum co«

3oanndrj

lam ey celebrabo, Q uem etiam per fitum [uum

i h

Vefum Cbriflum oro, wibi det itawitam omnem

fenitt

vompontre, quemalmodus ipfa baptifmi atio

poftulat,bocedut pofiim exemplo C brifli renun

(qu Q

Fou £,

ciare ac moripeccatis w[titie uero uiuere,

—

u

ped

PAEDAG. Ccdo,quid /ïäïuult 4utor epifto

30

Te ad Hebreos, quando non baptifma, [ed bae

pu[mata exprefit? Licet nc fepiusbaptizarie

]

PVER

PVER Nibilmitus, fed notat, guomoäo dis

Cf

uerfis modis bomines baptifmum [ufcipiant.

wonii

PAEDAG, Obpere pretium est cos modos

quito

breuiter ac diftincté explanes,

hyizg

PVER. Primo þrecipitur 4 Chrifbo Domine

pl

LT

€ conitendatur, eft preterea i. vfu in Eccle[ia

ij

siutr [asbaptifiius fluelauacrum aque, Dicere

4utem -

RP

-

'R'Eþræiöw'ä &

ét

IN

Rce. 8

l

!

:

astem pofTumus fola baptizari aqua Gnnes im-

—

hef E7

g' 3 :

E

.

t

b»porritasquibus quoniam pocnittntiam

L0N

T"QSO

ag

em mentivntur, bic baptifmw folmnulïm

naritptritualan utilita:em,

]

Mi

Mi

(

PABDAG. Predicatur ne ga«a!iæ baptifmi

!

stodus?

u b;pa)-'mm

pVER. Immó,Ndm i?orfum ætimcoh,ädc*m?ï

Act -.'t& :

ID :Q

oporteibaptifmum fpiritus, affirmante Cbrifle:

a

Marcl4

^

n

LT

J

Yoannes quidem baptiz;auit aqua;uos uero bapti

gbimini fpiritu fancto pofidis bo/ce non. mul-

rf un

VL t

tos. Baptizantuy €rgo bac vatione Lomines pij

if

pornitentiam ac fidem ferió profefti,ey mandatum KE

ze, 1j

«tque. pronfirones Dei de baptifimro plurimi fa- ' -

nf |

Ott,

$

eicntes, quam obranijfdem etiam bapuyiuus de

que cppido[alutaris exifhit.

T.

PAEDAG. Oflnde tertiam esndema; pos

Yf lu

firemambaptifmi formam.

at

J

k

PVER. Baptixatur gdamipne /ïueï'anguine.

t.quomadodii ;

Chriftu ad filios Zebedeide poculo e» baptifmo Mste, 16,

if

mortis fue uerba faciens,Poteflis bibere poculum —

idrmodd

quod egobibo,cz bapti mate quo ego baptizor

baptizari t Et im precatione antequaim ad fupe

pliaum traberetur;pater fi fievi potes,tranfeat &

ribtre

me calix ifle Rurfwsignem ueni miffurus ititere

j

( D

ran, € qud elo[l um accenfuseitsed baptis

ül

ELEMENTA CHRItT.

fmcebabeo baptiztri,cy quomodo coartor doreg — TA

per[iciatur ? Putatis qucd

terim m.

&

picenm u

*

Jfés- 1 ii

YUs di terrdm ? Non dico ucbis, immó ftparatio-

[

niem, Q 3oloco, igze atque baptifmo flenificari

j

perfeaitionum flicius ex precella ipfc oratio:

P4ED.

nis contextusfatis avouit, Proirde ione fiue [ans

|

famp

guine [uo titgurtur, cuibus ob boflium perfes

quentium fautiam aqua bapt.scari baud licet :

L:

—

quia tanteu magna animi conflantia, Cbriflum

p

i

consten'ur eanque confe iouem fuo obfiznare

ttniit Ü

cium n

anguine ey. mortebaud formidant, Deo funtius

xta chart acceptia; ac [i aqua baptizzati effent.

mftmntu

Nullus uero bapti[nus, [iue. aqua, fiue fauguine

1

f

fitoquifqua exterius pe:fundatur ,efficix est abfa

töqu&m i

que [puritu fan&to,d quo uno uis ormis intcrna

ET

od

atque effecta[piritualiaproueniunt.

tl

PAEDAG.

Quoerfum o

pus est buiufmodi

doftrit

tradi 1dljïinä ioneni ?

ditir: E

W

PVER. Verepij omnibis temporibus ne/an

trüto

tur inter relioionis bofles.C uod fligitur aliquog

«

illorum ab bis,quod o'im fanc ficbat feequentifits

PAED,

ié , antefufceptum aque bapti/mun,rapiad [upa

TT

plicium contingeret,certumnibiloninus baberea

Chifi

Ht ber porittentiam atq; fidem fafuos fore. Re-

éftus deinde omutes bitic intelligunt, qucmodo nà

PYpA

ifnu-obtis

&

nfi /]zz"ritu; fandiuirtute, eg?äa bapt

üCaH a.

J

HRI;T

RELIGIONIS.

33

nedntur, Vnde etiam admonentur uniueyfl, quo

Wt

de[piritis fancti baptifmo im primis fint fol:cm.

I)

fme

1

De doctrina Cap. 1111

du Uf

PAEDAG.

y(lg HHH

It

Quid caufe eft cur ad baptie

fh

fimum proximé attexitur do&trina?

J ln

Zm MMl

PVER. Eosqui per Chriftum falui e[fe ctis

il Cl

l

piunt,primo loco duci opereprecium est potnia

?f

tentia, ey' diabolo ac witijs omnibus femel nutta

! Doofui

cium remittere ; proximurm eft fidem in Deum

u

confitcautur : peractis bifce impenditur baptis

ff

fmws. exigitur porró à baptizatis noua ey muls

fuddf

toquam 4nte purior uita, Reliquum igitur nunc

LT

tf ut pie ac Chrifliane uiuendinorma qucboc los

Il

co dectrine nomine intelligitur, paucis explicte

MT

tur.Sic autem Chriflus eos qui baptixati fuerittt

doctrina deiita Cbrifliana protinus imbui iubet qu, o ag,

dicens: Euntes docete omnes pentes,baptizantes Hieronyo"

p f

€os in nomine patris ev filij æ*]þlrztu;fanäl do musincom

men$ariis

mhq T

centes eos feryare omnia qui mandaui uobis,

in Mlatth,

N)ïh

PAEDAG. Quenamigitur ab bomine ba«

[ M( ["P'

n ht

prixato preflaribonaoperadebent,ut fecundum

Chrijli decreta uitam inflituere 4gno[catur :

,!W! !6

l

N

"[riptex .

PVER.

n tresdiflingui ordines perapte cun

bonorum

W:

qucmodonu E

di4 pojlimt. Primus eomprehbendit opera dile. operum

1qum W

E

Qrda,

Mu

ELEMENTA cämsr. :

&ionis mandata decalogo.1n fecundo collocanttue

N ia

officia, uocationem, idefl, uite genus in quá Wa

wlttE

numquend; uerfari Deus uoluerit decentia. Tera

t

tiusord.

i

oproponit certa ex.crcitig pietatis Cbria

TU

flianorum propria.

H qdi

09:1": dj PAEDAG. Aikergo præcþpi/]ä C.brij?u;miut

d [

Chriftiani uniue

a t

F:cuoms.

r(i in optra dilestionis afidué

i—mumbant:-'

dlmfm*

ii

ioan,1g, -

PVER. Sicip'eloguitur : Preceptum nouum

"TT

do ucbis,ut diligatis uos mutuo, ficut dilexi tos,

gl

Ut ex uosdiligatisitos mutuo. In boc cognofcent

lun n

omnes quàd difcipuli mei fitis, [l charitatem bas

b.uer;ftäs inter uos mutuam,

imljcy

fb

PAEDAG, Ex decalogo nc,qu;endmf;*tlt*os

pAEDÀ

pe)fa'delgfiionts addijcimis $

j

qui Qu

PVER. Chriflus in duas lum partes refols

uens,nibil eo nifi dilectionem pracipideclarauit,

pudus

Mætt.zz.

Diliges Dominum Deum tuiiimquit,ex toto cors

ER |

detuo,ex tota anima tud, eo U tota mente tud,

MO

Hoc ed prumum eg. magnum mandatum, Secun-

Duipq

dum autem (imule est buic ; Diliges proxumum

df

tuum perinde atquete ipfum.t bwduobusmata.

f

datis tota lex ez propbete pendent, Quuum legis

d!kuntur (

Rem g, CPitomenrelbiciens Apoflolus colhgit, dilectone

enm

rf

»Tam 1 egeim con[ummari,c7 finem legis effe charifat

tmc&guql

3

fkm,.*

$4

x'aarmioms.

ex puvo corde crconfcientia bona e fidenon fl

T"d(cffl(ig.'m

x'þv

smulata.Ex quo iam patet,legem non illis tantum

perutilem effe, qui nondum funt per baptifmum

dep

"s

fuey

Pa i

fancificati, quandoquidem peream debent, ut fu.

pra didtumedl, adduci ad poernitentiam, uerumea

j Clbïijhmut ]

fiam baptizatis atque iuftificatis. Etenim borum

cum inter[it promptam erga Deum te[lari obes

Af áü l

dientiam;er fideiiufhtied, fructusper opera ehb4

vitatis proferre : certe ex ipfa legedifcunt, que«

G3tat, d

UT ï

27

pam fint opera dile&ionis Deo accepta: deinde

quamuis precipué ipfius [piritus [ancti quem it

T

ul

lauacro. regenerationis fcm

el. acceperunt ductu Rom.8,

i£,3,

ampulfuq, non parum tamen etiam-degis adimoni "

|

tione,ad bonas actione s excitantur,

ls L

PAED ÁG. Hecde lepisfeudecalopi, quem Operauos

[

fentel torum percurrinus ufu $n pre[enti fuffis

Cat1onige

quat . Cyue porró fecundo loco intelligis boia os

tll

t v

peraab unoquoque pro uite [ue getere exipit

j

)

VOT

"T

PVER. ODuplexinfacris literis commendaa

N

tur uocatio. Alteraomnibus ijs commutiis, quos

hi, :

Deuw per predicationem Euangelij fue adiunges

j prmmum

re Bcclefle,atque falutis cterne mflerijs impera

du

tiridignatur. Quo patofepifime in fcripturis 2. Thefscs.

(unig

dicuntur credentes uocati per. Buangelium ad * Petre2,

j i

)

Chbriflum,ad fidcm,ad lucem,ad falutem ezc, Alz

chbm!arm

!

&rá c& qua quis certum vite ge

nus Dto ticutia

E

à

:

—

ELEMENTA CHRIST,

quam improbatum amplectitur n quam fentem

lu[m W

'f;co't' 7.

tiam Apoflolus: Vnufquif que,imquit,ut ipfl par-

w i

titusest Deus, unufquifque utillum uocauit Dos

o

tinus, ita ambulet: ey unu[quifque i ea wocaz

tione in qua uocatus fuit, maneat apud. Deum.

WW: ,

Vultnitirum Deus in focietate bominum di[tita

pAED.

el4 eJJt uite genera, e» unumquenque,iti eoad

prtceptd

at

quod [e arcanis motibus duci adeod; impellt «da

sertit, feduló officuum facere. Tanti uero refert

atl

utiumquenque wocationis fue diligentem babere

t

vationem,ut m[i pro buius decoro aciones uite

froft

fue omnes componat, mülta perturbaté peri ne:

ig/?/:r(üoia

eeffum fit,qua quidem re Deu uebementer offen-

NWEN

ditur. Aliaigitur magiflratum,alia priuatum bo

fdgitg

minem;: alia eccleflayum antiflites,alia «uditores:

10 o

alia preceptorem,alia difcipulum decent,.

]

if

PAEDAG.

Sunt & facris. litevis prodita,

ti, N r

que& ab unoquoque Chr

lft*(fr/;/'m,q

flituto preflaridebentt

ifiano pro uite þea its

,

(l

PVER. Eorum que conducunt ad lpict.:tem

iita

welboneffatem nibil eft à fbiritu fandto in feria

uzr[m i

pturis pretermi[Jum.Vaq; magiftratibus ex [ub»

ufdpwm

ditis, [acrovrum miniflris ey. auditoribus, iudicia

Mi

bus, miltibus, maritis ey uxoribus, dominis ez

lwl

feruis,parentibus z liberis.coniugatis ey im cita

deniqy

Pv

J j

libatu perþ/chtibm,uiduu c uirgitibus,

nullie

fl

——

IN

kurmoms.v

"H

35

aullis non. inueniuntur prefcripta fua officia:

"9"if,utipüw,

MTM :

que qui ex anumo ficerint, ij placere Deo, € in

L &f

bominum contubernio pic tranquilled; uiuere

VUf g

polfunt.

| OWWIMN

PAEDAG. Longumeffet recitave eiufi wodi

Mp

TM

precepta omnia; quamobrem fatisfuerit nunc

menoriarepetere paucula que-ad magiftratus,

:anr:'ucrorgf,,

«d Bceleflarum gubernatores, ey'ad paventesperz

At ld

tinent,quo mox de fübditorum, ideod; e de uta

füng uj

ftro officio, que nece[faria funt, proferas. Que

bt

ipitur illos decent quifunt cumpotelate ?

iif

TUCUM

PVER. Dd«uid itacanit : Nuncreges pruden Ptat aj

ter agite,erudiamini iudices terr e,Seruite Dotttia

dlitws -

TO

no in timore,c exultatecum tremore. Ofcula- 2.Para10

mini filium, Et vex lebofaphat. videte quid 4p«

-

-

li d

tis, Non enim pro bomine, fed pro peo. iudicia

iif

decernit&s quippe quiiuxta uos e&in caufaiudis

[

cij. Nunc igitur fit pauor Domitm (uper uos,caues

t Cragite quod illi placet,quoniam non eft pers

lul

ia

werfttas apud Dominum Deum noflrum, ut ille

fuf cipiat per[onas aut munera,

uv

hn n

PAEDAG,

Quantum tribuent magi]irktif:

L

bus fubditi z

hy t

ii t

PVER. Doret id Paulu bifce ueybis. Ohnü Rom, 14,

ïrgifnæw'd(fjg

]

&ninta pot'e]ïat;bm. fupereminenti

bus fubditafit,

E 3

-

ELEMENT& CHKIST.

Non euim eft pote,'m nifi d Deo: que uero funt

nl

poteflates,d Deo ordinate fuut. YMaque ququis

refiftit potcflati,Dei ordimationi refiflit. Q ui aus

Ht

tem refliterit.fibi ipfis iudicum accipient, Nam

n

principes non [unt. terrort bene. agentibus, fed

pE

malé. Vis 4utem &on timere poteflatem? Quned

bonumcest facito,ex feres laudem ab.illa, Deteniuz

ol

hi r

minifter e& tibi in bonii, Quod fl feceris id quod.

malum ed,time. Non enim /ï*u/ïra gladium ge

li

irinj

flat.Nam Dei minifler ef&, ultor ad iram ct, qui

quod malum estfecerit. Quapropter oportet effe

MEDA

fubditos non folum propter iram, uerwm etiam

f

propter confcientiam.Propter bocenim ex uedtis

NEÀ

galia foluitis.Siquidem minifiri Det [unt in boc

ip[um incunibentes,

tonih

PAEDAG. Audiau quales cfe oporteaæ

Qp

mitiflros Eccleflarum.

MEDA

pput

3.'Tim,3 $

PVER. Oportet ep;fcopum, mgurt Paulus,

Tl:' l'

hat

irreprebenfibilem e[fe,unius uxoris maritum,uts

ilantem,fobrium,modeflum, bofpitalem, aptum

DVER,

d docendum : non uinolentum, non percufforé

mq Wi

non turpiter lucri cupidum: [ed equii, alienum

iil

ápugiis, alienum ab auaritia, qui [ue domui be

Quiny

né prafit, quiliberos babeat in fubiettione cum

i hii

omnireutrétia ( quód fl quis propriedomuipres —

eJfe uon nonit,quemodo Eccleflam Dei corabit t )

PAEDA

toti nouia

t

RELIGI O NI S.

36

!U i Lül

gon nouitium, ne inflatus in diaboli crittination

tem icurrat, .

] lqu 9 rq

lïf Q,W

Mi Va

PAED ÁG. Q.genam uicifiim requiruntur

db auditoribws?

| (quiiy N

PVER.

Diferté idem. Apoftolus. Agno[catis x /phel, $,

tl

V D

€o$ qu: laborant inttr uos, ey qui i pre[unt uos

t;fc:rm

bisin Domino,ex admonent uos, utbabeatis il

V hdinn. g

los in fummo pretio per charitatem propter opus

(l m

illorum,pacem babetecum illis,

'Cropomrf/];

PAEDAG. Parentibus quid; parcnmm loco

DTHETT

inguf

f unt,qual:a prefcribuntur

D d

PVER. Patres ne prouocetis ad iram libe* goner o

ros ueflros,fed educetis eos per eruditionem ez

correptionem Doutini. Autor idem Apoflolus.

kf u

PAEDAG. Qunornodofefe gerentliberizerz

g4 parentes, eg' omnes qu: uelut alteri parentes

N L

babeutur ?

TU rnum i

;?l M

PVER

Neid quidem Apo/tolus tacuit.Fili],

Ephcf,ó,

At pm 0

inquit,obedite parentibus uejtris in Dvomino, nam

L

Atl d!lt n

id eft iuflum. Honora patrem tuum ex matrem,

nl

"I

quod esl preceptum. primum in promiffione, ut

,f»ï u

bené tibi fit,e ls longeuus t terra.

! igdo.nmp'f'

ipuat i

PAEDAG. Ex bifce opinor, faale colligls

E 4

yp

ELEMENTA CHRIST.

|

Ti

quete, boc temp

ore ey qua nunc es conditiope,

T

m

'fgccreconutniat.

Vi

PVER. Bq/uidem uideo me 4;xte onni4 ts

i

i lj ij

giftratumdebere, cium profequi bonore, tüm ti«

ypuni

mere:; omnes debinc paflores animorum, ut qui

butt

de mea quoq; falute fintfoliciti, fumma mibi per:

furrcäiü«

petuo cJJecolendos obferuantia : pofir emó paren

4 u

tum,tutorum, preceptorum quorum cure lum

"

commendatus iuffis ut paream e[Je multó equifiis

dije!

mun . Interea dum etac, dumres ferunt difceride

p4n4

pictati «c percipiendis boneftis artibus dies no-

PrEN

clesd; gnauiter incumbam. Ad fummam,fiue in fa

utalet

cro ecctusflueim fcbola, (iue domi, fiue alibi fuez

jl

vo,tion cormtitt«m,ut contra ac Cbriftiane reli-

gionit ey boneflatis amantem

gmjicatlor

puerum dcgct, per?

tionl t

petra[Jc aliquid exiflimer,

itqupr

PAEDAG. Hucfq; diferentem te audivi

fam,

qudltntn

de operibus tàmdilectionis quám uocationis: que

Exerita porro[wnt tertio ordini attributa ChrifHianepiez

itpoi

Chriftianz £atic exercitia2

L

gietatis,

MA

PVE R; ! pomini to&ri tefu Cbrifli ex Apos

Md

flolorum fermonibus plurimum celebrantur bac

PVR

quatuor: iciunium,oratio,elcemofyna, confefito

D

cui adberet patientia in aduer(is que ob Cbri(li

o[icndiqu

t, ut i

p

co:zfi)?iof:cm accidunt, Quue [ic fefc baben

primq

MITENCTMEN

N

IN

KELIGIONIS. -

37

I gonüt;m

primo quidem eluceat exercitatio pocnitentie fen

bumiliationis,in [ecundo uer o fidei, in tertio dis

U iv

lecliottis,n quarto fpei.ltaque quát placet Cbri

flo in difapulisperpetuo apparere certa documen

l ,m"»fdm li:

LU

taponnitentie,fidei, dilectionis,de quibus dibum

bactenus, deniq; ev[pei ad quam referuntur dereo

ULTA

hr

furrettione iudicioque eterno pauló post dicena

da: tàim eft nece[[arium,nos omnes. ijfdem exer «

lt qtz g

[

citijs crebró infiftere er affucfieri.

77 i

?rkfl( 7///(!/1(4 ;

P AE DAG. Quiduocas ieiunium ?

Éeiunium,

hudit o

uf

PVER. Dum deconfuetauictuwratione ali-

quid ad certum tempus nobis ipfi detrabimus,ae

hf

Nf |

folito agimu temperantias : idq; partim quó ft-

griificationem demus poenitentie ac uere bumiltt

al ä

tionis corá Deo, partim ut la[ciuentem carnem

in qua prauiatfettus certatim cbulliunt compes

q;

i f þ

fcamus , redigamus

b

in ordinem ; denique ut ad

ordtionem qua peccatis noflris debita flagella as

Mouiott

uerti pofcemus ,fimus magis appo[iti.

chxfman:pia;l

P AEDAG.

Nullum ne extat à Cbrifto edi»

tum preceptum,uel etiam prouifiio de iciunio

TTTE

i

PVER. Chriflis ericiutandum effe,erquos

modo id fievidebeat, ut Deo [it acceptum, fatis

jn wnfff'? 5

u KE

offendit bifce uerbis ; T ueró cum ieiunas,unge. Mant,6, -

r* hn F

cáput tj ev fa;iem tuam laus, ne confPicuum füt

"|

B! $

ELEMENT A: CHRIST,

bominibus te ieiunare, fed patrituo quieft in oca

TEU

€ulto,ez pater tuu

"oïk cömitl

qui,uidet in abdztg, reddet tif

bim propatulo,

yilite

prtldrl"ïf'

PAEDAG, Qubotuplex eHieiumiume

o

».Cor6, pV ER. Dupiex.Priuatum, quod unufquifd

n be

fibi ibfi potest fl quando animaduertit idoneas ej

frw utll [

fe cau[s indicere e pro fua prudentia moderaa

pAD/

ri.Publicum,quod Ecclefiarum pr.efcribunt anti

. flites,quando ardua obueniunt totius Eccle[lc nea

fut hi

li 71 /I/lf :

&ct,12,14. gotla que conuenit precatione ieiunijfd; Dco cóe

mendari,ucluti cum eligiuel ordinari miniftvum

PIEN -

Ecclefle oportet,cum fynoduscooitur 4d controz

s dond

fodis2, Merfls de doctrina fideidirimendas, Ad bac cum

$o

Tenx 3,

Deis nostris offen/us fceleribus graues minatur

FTTT

portas, aut iam immittit nouas calamitates,ut bzla

fiaigi

lorum,fanmis,peftilentie c c. Qti ergo publicos

PAEDAC

rum malorum tanguntur fenfuyij quando ciufmo

ub

di de caufis precipitur Jieinnare nunime detre242

unt,

WA |

PAEDÁG. —wæ ret e/fïciunt ut ieiuniumt

iquil

duj

Deo neutiquam placeat

LT

Romi4. PVER. Primófinonex fide 4tqz;e €x dhimo,

al

Mauh, 6.. fed bypocriil, cupiditate laudis uel. alio quouis

fairtw

prepo[tero [ludio ieiunctur.Secundó in ipfo ieiu-

N

natidi modo,ueluti fi in tempore,in qualitate ul — pina

$

un:

LO

RELIGIONIS.

38

"wo?klt&q

nantitate capiendi cibi aliquid à nobis [uperftis

4bdl!6,nw.n

ttofé cÓmittitur , 'Tertió,cumieiunamus nec tamen Tefaiz , '

á uitijs ex mala mente defiflimws. Q uarto, imterz

M

pretariiciunium ad cultum Dei facere, quafl co

g

promereremur ivfliciam,Pbari[eorum potius eft Luca 18y

od ii

uam Cbriflianorum. Operepretiisueró e8. alios

htl ilbyg

LTM

fines utiles,de quib. aute d&'äum,ä nobis bectavi,

PAEDAG.

Secundum. inter exercitia Chri- Qratiou.

rb g

j,

*

flate pictatis locum dediJHorationi, que igitur

J//'z(ifcdr/i.rzmï;

Mif D

de bac [nnt mobisob[eruanda

T tifri

PVER. Chriflu preceptum ex promij?ib;

v danig: |

nem de oratione reliquit inflgnem: Amen, amen

i us I

dico uobis, inquit, quecunque pelieritis patrem

pus N

in nomine meo,dabit uobis, Hactenus non petijs

lilb

flis quicquam in nomine mco,petite cracipietis,

ii

PAEDAÁG.

jgutija

Quibus modis fit « oratio noe

[ira 4Deo exaudiatur ?

Va

PVER.

Siue publicc in catu facro,fiue priua

tim quouis loco ac tempore inuocare Deum u-

g t

fum fueri ; facere id debeinus in [Diritu ez ucriz

atth, óá

tate atque animi attentione qitám maxima.Secuti o

an. .

ititut

dó,non modo ;emel c& orandum,fed fepe cr con« Luc.11.18

"

flanter . Tertió orabimus ex fide, pevfuafum ba. Yosn. 165

Golb

jinin

bentes,nos per tefum Cbriftum nibil non à Deo

patr e calefli uipetraturos, qu& ratio orandi

jl

"

4

[

FLEMENTA- cnmsjr. "

T

Chriftianorum propria eft, utpote à nullis ti

IT

-elies fectas pro[equuntur ufurpata,

H

PAEDAG, Habes ne aliquam güotidianc

IT

precationis aptam formam 2

i T

PVER. ' Varijsquidemuti formis [ubindc nos

quilibetd»

bm,Noaï

cogit occurrens necefiitas, unam tamen praícriz

— pfit Cbriflus numeris omnibus ab(olutam,ad cua

aof

m o

lu exemplar. quecunque alie componi debent.

Natth. 6 Ad huncimodumorate,ittquit ; Pater nofier qui

wl

wítuam

Ew*Hs esin corlis. fanclificetur nomen tuum ; aducniat

rtgnum tuut : fiat uoluntas tua quemadnodum

.

w

ncoclis, (lc etiam im terra.Panem: noftrum quos

tidianum da nobis bodie : c remitte nobis debis

wb d

ta nofira,ficut ez nosremittinus debitoribus noz

dmind

firis : e. ne nos inducas in tentationem,fed libee.

ra nosámalo.O uia tuum eft regnum,ez poteta

PADAG

witin]

tiafa- gloria in fecula feculorum, Amen..

W. i

PAEDAG, Si diftinguas ac fepares: cevtas

d

eius partes,explicari abs te commode poterit.

mimbusagnq

PVER, Tota diuiditur in breue exordiutt,.

m

hij n

€7 fex petitiones, e quibus tres antecedentes ad

vegni e7 glorie Dei amplificationem [pectant,re«

Msj

WW qug

lique de nofiris agunt necefsitatibus, Nec deest

quod concluflonis loco accipi queat.

^i

PAEDAG,

UA

RELIGIONIS..

39

|

t

q '

PAEDÁG. Quame[fe putaspaucorum uerz

M

borum in exordio fententiam 2

PVER. Equidem Patrem nomindns interprez

t g

torillum libenter flc à nobis interpellari, ey pera

eque benigné noslra audire. uota, atque parens

5r»n'sfnbi»d:m;

j

quilibet dilectiftimi filtolt flectitur blandis uocis

Lt h

f

(

[

bus. Nostrum dicimus, quem [cimus credentes o«

Jl i

mnesfiliorumcomplecti loco. Effe i coelis profíu

Onfoi d —

temur, non quód non adft ubiq, impleatá; unis

At r

werfa,fed partim quód tanquam€ fublimiori loco

M: dini

nostra omnia intueatur ,ez audire citod; fuccurs

Mdtoli -

reretum pofit,tum uelitpartim ut mens noftra

Wt

noxijs affedtibus ex rerum tervenarum curis os

TET

mnibus abiectis in folum Deum ex. res celefles

Mu E

aternas: defixa inter orandum bereat,

&

ii

PABDAG. Habent quod [imili modb d;.

us

hA

t« detribus petitiqnilzm prioribus ?

PVER. Petinuim primis fanctificari Dei ne

d d

men,hoc est ip[um folum ab ommbus ubique bos

Mp

minibus apnofci,relipiofe celi ex inuccari,ne ula

la veip[hus imminuatur dipnitas, Aduenire optas

quorl

gtl

muwip[ius regnum, quod fit quando pote[las c

tyrannis fataneconteritur atque in rebus [Diria

a

tualibus quotidie itcrementum capit uera Eccles

TE

ll

, in quá pij tattifber in doürkza [anig; a«

TL

ELEMENTA. CHRIST.

-

w w

&fionibus proficiunt, dum cum Cbri[to ad vegnt

perueniant celefleez eternum,cum deinde maz

) g*

sut p

dor fit noslra tàm malitia, tum infirmitas quám

ut plene obtemperáre Deimandatis uelumus aut

n p

gt

Rom,7,8. poflimus,nostram defideramw adiuuari ac regi

uoluntatem, quo que ipfi grata funt, [ic perpes

UE TUR

aiburt

iuo exequamur , quem.sdmodum officium omne

tuen d

«d ipflus nutut fcdulo faciunt creature celeftes

um

uuiuer[e.

YT

PAEDAG. Tantundem 4udianim de tribus

du

petitionibus pofterioribu.

PADAC.

PVER. Panem omniag; 4d (uftentationem

eorporis necefJavia dari flagitamus, certi neque

lrl u

acquiri noslraprudentiauel ndu[tria,neq; utilia

PYEA ]

fieri.nifi Deus ipfe largiatur , fuoq. fauore reddat

htj

falutaria. Quuotidiano paue contenti frenos ctis

travdi

piditati iubemur inijcere, Poflulantes dari bodie,

af d

non modo omnem de cra[lino deponimus folicis

Bitfmtpl

tudinem,uerumctiam quolibet die ad precationes

ti r

redeundum teflamur Q uod mfuper ad animi falu

ap est pernece[Jarium, debita nostra remitti noz

Wbf

.. bis petinius. Etenim que lege Dci funt nobis im-

Pr'iad

perata minime facumus,peccatisaccumulamus a

Mutgtmimm.

dies peceata,gratius pro. beneficijs acceptis agere

NEDAG.

neglipimus,quisigiturnon uidet. quanta [int de:

mos

* UT

fi:tas Atqui propter filiem Iefum Chriftu

imniá

MN

RELIGIONIS,.

4e

Cbl'mo d Hu

mni confidimus nobis condonanda, maximé fl

'-F"mdcinäzm:

nosquoque illis ex animo parcamu qui nos Lefes

Mif

(

rint.Postramó ubitàm corpori quàm animofuta

tl

J

vit profpettum, fuper e&t impendentia. undiqs

Higie. f

mala,fiue interna e fpiritum inftflantia fiue exu

t lm

terna ez corpori noxi4 depreccmur. Vt4q; ab 0s

T

anibustuti e[fe periculis cupientus, patrem cae

t i

lcftem obteflamur fupplices,neinducat nos in ten

i

tationem, fed ab omni mato, in primis à fatane

emhbium malorum archite&ti ludibr

mHo ia

ijs dtque t;':

cbnis eripiat,

jf

PAEDAG. pDe ys qüæ cc;:gïu,'?anis 'pohuu:

I i

(ur loco,piam exprimc ferztentiam.

hu

i

PVER. EFidemea uerbain nobis mifi/ïcäda'

)

fitd

l

cuunt,utpote que iubent nosconfidereDeum pá

[

É

s

tf

trem codleflem quecung;poflulamus benignécona

ii h

etffurum.Etenim finà no&ra caufa,at certi pros

pterfemetipfum 1lle qui folu»s*pq:e& onuiá, eo

ao

cui foli regnum acglortam deferri omnem opors

v

fet, queuis, que modoiu[lé ez falutaviter cupis

n

Wius, perficiet, Amen,id edd,fisr. Caput rei in omni

d

[recatione estfFerare ezx crederenos ab o

gtlmo

nl

tndulpentiffimoq: patre exaudiri.

at t

PAEDAG. Video te fingulaprecationis Do

uanfdn'" 4

wimce nenbra reie alecututi. Da operám ut

Ti

l/

.ELEMENTA CHRIST.

]

frequenter totog; animo orationi e5 gratiarum

! quantum

actioniuaces. Qnid autem veftat diferendumde

T

Elee;tloa

eleemofyna , quam dixifti exercitium effe dilea

fyna-

beniden

dlionise

vtj

PVER. Deea Cbriflu boc eu:älg;tuikpræce:

n

finh

ptum cumaditdta promiftione. Eflote mifericordet

?-uc; 6.

ficut ex pater uefler mferiors ct. Nolite iudica*

ij

nili

re ex nen uudicabimini, Nolite condemmare e»

non condemnabimini.Remittite ex remittetur uo-

vll

du

l.lq.:n. 3.

bis. Date ex dabitur uobis, to4unes proptered

dicere non dubitat: Quibabueritfubflantia mun-

Ti

Miuti

di,e uiderit fratrem fuum egentem, ez claufes

rituifcera fuaab co, quomodo cbaritas Dei ma-

fs. 8

aoj

net int eo? Filioli mei ne diligamus uerbo neque

limgua;fed opere ex ueritate, Ex quibus confici-

PAED

tur flueri elfe Cbrifltefu difcipulufi patris ce«

cat

leflis effe filij z imitatoves, fl denique ab eodem

fiohti

mifericordiam comfequi uolumts, noftrarum e[Je

fiprá

pavtium,m fratres egentes quicquid bumanitatis

tht 1

e» beneficentie Chrifliana nomine comprabene

ditur impigré exercere:

PYER,

mnkqm'

PAEDAG' Quibus modis elee/mo/ima redte

F.'ebor (

m

impenduuri

Hibm, mi

pvrR. vnufquifqueexfide ev percharita

editq

operé,

tem,nond offentationem uel fpe mutue

qmm-

/endump

d

lN r

*

RELIGIONIS

4!

ATT

quantum pro facultatum e conditionis mode

ii f

potest,ey utdiuerfe [unt bominum necefüitates,

bené de alijs mereri uarijs modis fludeat.sunt fa«

yielicinudi,peregrini,captiui, egroti, ipnorana

"Ug

tesmofti alijsq; de cauflsafficti : quave cibo, ue«

E/b!em(/crimrdel

flitu,bofpitio,patrocinio,falubri confllio,do&riz

c&.Nolireiudigm

tiá; confolatione ceterisq;idpenus officijs fuccura

t Onmn

i illis oportet.Q ui proinde utto modo opitulas

^^ Yetit.

ri baud potest,alioid faciat licebit,quemadnto»

tht m

dum Chriflus quoque declarat,mifericordiam fie» Lucn6,

Matiims

rinon tantum dando aliquid, ueriam etiamnon

duf

tudicando,non condemnando, e remittendo ofa

ibf |

fénfw. — Hine autem fit, ut nemo à benefacitndo

ii

excufetur,

(tibuut

PAEDAG, 'Tuproinde, monendo, docct;do,

sfv

TT

«on[olando,obfequendo ex quacunque fImiliras

tionciuuare alios tam diu affuefcas.quoad maion

m

v4 préflare dabitur.De Confcfione « comitans Contetio

vl

Chrifti &&

te banc periculorum tolerantia,no nibil dicito.

" com?räbm':y

periculo $

PVER.

Manifefla funt Chrifli uerba: O:

gum prog

pter eané

mnis qui confitebitur me coram bominibus, con:

dem peré

fitebor c» ego illum coram patre meo qui e& in

peísio,

;z!ccmo[ynar:di

calis.Porró quifquis negauerit me coram bomis

Nhtt,10,

silbus, negabo eum ey €go coram patre meo,qui

Tj P*"Mm

T

est in celis. Ne arbitremini quód uenerim ad mit:

þc TT

tendum pacem in tervam,Non ueni ut mittam pá

/

/

E

nsmzma, CHRIST,

