untgg,X male collocarí ac períre om-

tninat

-he tempus iudícant,quod rebusfacrís

|

forut

ímpenditur, Alij fapientes & modefti

|

snnia

affectantuiderí,preceptorestamen no

B

lunt nífí quí fola gentilium euoluane

- vidtot

fcriptaj& gentilíteruiuant acfentíant.

| g

Símul acelementa relígionisattíngi a

j

T

- d

|

quopíam confpic&tur: mírabiliterrín

| atf

euntur,fremunt,índígnantur, & non

] piote

dícendís artibus faceflunt eí nego«

dpop

tíum, Alij deníq alijs modís puerorá

1 fs

in doctrína religionísprofectum ftu«

| tufr

dent ímpedire aut certe tardare.. At

] noqx

uós quibuspatefactaDiuinituseft Chri

| üisa

ftí ueritas, quíbus &yovotécus Chriftus

Protty

praemia decernít ín celísnunquam pes

rítura.contemnere decet omnes om«

. Mit

| uigües

nium machínationesatq infieni uírs

| f

tute ac fortitudíne,ín docendo perge«

| Qrdg

te, & ueterum heroum qui monftra

tUt

expue

Kl

sz»:cvpäroma. -

UM

Pugnarunt morequafunque víncere

difiícultates, Impíus Iulíanus cum

QU 3bu |

h

1

Dttit (n.

x

€xercitu. profícifens contra Perfas

I Ui

minatus fueratfe àredituad Chriftíae

d

norum ínternecionem tentaturum o«

ht

mnia : quare fophifta Libanius ftolís

TL endlg

deelatus & Iulíani optatis ac fperans

uíctoríam,ad píum quemdam paeda«

n

Uatítpi

gogum Antíochenum;noftram írrí-

diliertin

densrelígíonem aít:Quuíd credísnunc

agere fabri filium? Síc per conteme

rf t

ptioné notabat Chríftum, VerumPz

r Difts

b t

dagogus fpíritu Dei proculdubío af

flatus: Creator omnium,ínquít

quem

m f

tufabri fí

due, At

lium irridensnomínas,lulías

uv r

no cocínnatloculum. Acpoft paucos

díes aduectus eft ín loculo Iulíanus

Cf

mortuus. Theodoretuslibr.5. cap. 22.

qunpr

Agite porro&vosinftructiarmati &

fles o

uigilesfemper fítisparatí quaecunque

Hgni iif

tela excipere,qua &mox in hoftes pía

bpg

quadam folertía retorqueatís ; ad ílla

mon&ri

autem o£es fntendatis neruos, ad quae

u ».'

EPISTOLA

j

vos Diuinitus e(le vocatos, fpiritus

« f

tfiny

fanctus cum fpíritu veftroteftatur.Ee

quídem puerítíze docendz munus, vo

1v

catíonemáínterptetor longe digniffi«

1 dosaní

mam,quando nor poteft reuera ín il*

quq:

1

loconftanter & cumlaude verfarí;níe

Tuiort

fi quemDeus ipfe excíuerit, & colla«

! dis Ch

tísamplillimis donísreddíderít renuti

- aliqui

ciauerítiy ídoneum, In fcholís quamli«

, praug

bet paruís, mínutze & tenuiffimz res

* tetit

[parguntur 2 praceptoribus & colli«

1lns pr

äeChriiïm

guntur a puerís, fed quarum víusad

condendas ac fulcíendas. Ecclefias 8C

Mi

R efpublicasplurímum eftneceffaríus,

fiísnu

vt profcctó fapienter fcntíre arbitrer,

: hontam

quifcholas Ecclefiarum & R erumpue

] Ui pí

blicarum appellant femínaría. Ac doe

1fticonfl

cct ipfe rerum euentus;non fere alíos

Jphtt

ín Ecclefia feu Republ. bonos & fae

tmeofon

pientescíuesapparere,quam n quíbus

AcDoni

dum puerí adhuc eflent tímor Dei,

Acatu

hoc cft,vera pietas eluxerít. Adeo es

Batitiy

4

T

Ml

nim verum efbtimorem Domíni,ta

in»

F a m

|

fzavücvu't'om'A.*

«8

3[03) fþïïï

fÍn docentibus quàm índifcentibuscer

Of

:5

tíflimum efe fcientiz argumentum,

T

]

1

E

vt quos fiue pracceptoresfiue difcípus

ngi*dignifüs

&

losanimaduertímus illíus expertes,ne

t

quaquam zfiímemus gentilibus dí«

dv

níores, Qua igitur ego de elemens

tti d ('ollæäf 'tí

$ Chriftianz religíonís ante annos

Aderttmt

t

!

, alíquot, à pijs ac. doctis quibufdam

Iolscut)

proeceptoribus fepíus rcgatus,ex lí-

Yulnsg n

! terís facríscongeífica vobísornatife

NG fimís .

praeceptoríbus

a

:

C padagogiís,

rm Vs "Chriftíanz relí

gíoníscultoribus & ín

Edis| difcipulorü cce

tu pconibus fincerif2

t [imís,nuncupo ac dedíco zoransvosut

itilit nontam hac ípfa elémenta fiue prins

( cípia píctatis, quàm quod íam expo«

uik& fuí confilium de eorundem recta ex«

ximit planatione,eo accípíatís anímo quo à

wl meofferuntur.Quínetíam coramDeo

1 ac Domíno lefu Chrifto quí breut iu«

imI, dicaturuseft uiuos & mortuos ín ap»

j ! parítione fua & in regno fuo,uos egg

benter utor utre

Wï»' ebteftor, Paulínis Íí

* 2

XXDEUDEUSRae aE

j

EP!STOLA

bís,utfidelem ín tradenda pi'etatfs-i!öu EL

Ctrína nauetís operam, & quoad eíus

fieri dabitur, ueftros auditores índies

(

ad maíorem uerítatís cognitios

nem prouehatís, Valete.

- Calendis Februarij,

ÀN

)1$62

ELE*

&t

(gct

:

ä

ä

Pupifn

- Quf

| fimag:

PAED4

f d)rinu

Ut i

l

d pimw

Qu

LEMENTA

Vr

Chriftianzreli-

j Coptit

|:

l

Vs

gi'om's,,

"o

I

ANDREA HyPERIO

AVTORE,.

i

|

Salutem homínibus non con«

tingere nífí ín Ecclefía Dei per

lefum Chriftum, .

AEDÁGOGVS. Oum

*

t

tuchare puer religionem ama

pleiterist: ^

PVER.. Chriflianau. Dew.

!,P'e;. 1,24.

nánque dignatus. e meper B- Ti 3.

uangelij doctrinam uocare,pey. Yoan.20,

[þ'üzpn']?num infer

ere fue Ecclefesim quaquicun: 94*2«8«

! que ipfum vitécolunt, f alutem per Ve[um Chrie

1

flum confequuntur fempiternam.

i

PAEDAG. Vnde bec perfuaflo de | falute

»

|

t per Chriftum aci

' Wuret atiimo?

pienda in —Eccl'c/ïd, tuo in[ïxæï

€ 3

)

FIEMENTA CHRIST.

dos.4, P VER. Ex facris litevis, quarum fummami

|

n

; nl

iil

Gen.1.2, effe apud ttos opertet. dutoritatem y difcimus:

Wpfg. D condidiffe mundumer n eo bomines ex

J' "U

uD

quibus conftitueret fibi dilectam Eccleflam: pr.es

mW;P i

feripfiffe autem illico primt il parentibus quow

s

nam obferuari ex coli padtoab. ipfls ucllet, ut

tioni

cn, 2.3. uit4 beata «v feipiterna: fruérentuv. Veriat

wf

quando partüm ferpeutis,id e$,d idboli fuafione,

partim fuapte noluntate legoim Del perruperüt,

foir

qeEt?

!"P]'ï-.f comnenq; pojïerita:cm in extremum addus

ul

serediferimen. Atqui tantis malis.quó vuríus

il 4u

eximerentur,ftatim pollicitusest Dew quendam

ex Adafni pofteris nafeiturim, quiferpentis quia

qiim

dem commitiutret caput,bomines tíeró à peccas

p

Qen.23. — tje morte di damnatione liberaret.Hic autem est

pir C

Pfal, 1io,

Iefus Chriffii; de quo promifsiones ealdem. rxeud

fl

'132-4

ez crebróipferepetiuit,cz feculis omnibus ctles

"T

brari uolutt, quiq; tandem e& exbibitus,e 768

nuttr

giéximas noftri cau[a perfecit.

vtl

1Oo.1:6p AED A G. Settis ipitur religio

nem - Chris

Ephef, 3.

tum dntiquifiie

C

Wià eccles

fiianam folam effe cim uerám,

mam,ez quotquot à um

diinitio itde ufq; uitamo

pam'tcm

fia in qua

Dumji

cxedentes dC

falutem funt adepti,eos utu

eidenq; Eccleflaa.

omncs fer? cuj ez- nos fuiffc ad criptos, eand

eni quoque n

n

wanwr. — Chyi(lum fidem profiffos?

«t

3oan 3.

ER Maxime, Nec M

ter prifcos patres.

$u:x3, 9,*" Cr,:.'fktumAanteg;gïmntctæ;""

di/,c,rimmfä

|

i

260

äznm rONIÉ

dide: 1.€o7. 16

a aliud pote?, quin quo1 ii quidem cr

u

vt in uenturum, nos ueró r extt qui adueni

£; Bphei,2,

"0 bcminm;

cetera omni4, precipuea; quód omtes ex eguo

T

unum Deur ino [biritu eruero culta profequi-

,kpgrrlltibm m

mur,páres fumas.. Hadc de caufa. Chriftus ipfe,

3 M

nuncexplanatis ustum predi/tombus, nunc edi-

Mi g

fis flanis.ez prodigijs,fe ilu ejfe ab initto pro»

-

Abl

puífam ex. expectatum. declara

"it. Scratdtsini toan,s.

Bcantur de 24

i pempi

feripturae, mquit,ile [unt que tefl:

Act.3, 4

ardreum d

!v

me.Et petris [ epe nculcat buicomnes propbe:

19,

UT ii

t4s teflimonium ferre,quód remiftonem peccatos

ruxa dccepturus (It per nomen ciusququis credi

d Dur qudilæf

uettkqi

c(:rit ineum,.

tht Ll

PAEDAG, Dicigitur, qui vatione bomo

Qu iculed

P É Chriflum. ad. ueram. beatitudinzm perues

ts l D

nat,

T

;'.

PVER. Id,-['c*ptcm dodtrite cbrifliane ele

D

[

mentis traditur, que . in epiflola ad Hebros boc

recenfentur ordite, — 1a. fermone qui rudes n st:os d

vlj waf

j n miqui;&

('lï

Chriflo inchoat, fundamentum. iacitur, inquit,

panitentie ab operibus, mortuis , e fiei i

p

Deum,baptifmatum,doclrine,ac manuum impos

| eidzmyw'.»f ;

MM quoqm 1

[itionis, cy refarre3tionit mortuorum, ey iudie

ejj &serni,

C 4

, y :

WWä j

ELEMENTA CHRIST,

De pcenitentíaab operibus mor«

! MeD/

ühS &

vaR.

Cap. I.

1 qunm

PAEDAG. Quiduoce ponitentiam ?

1oyeu.

PVER, OQtrtuanosra agnofcimus crimina ex

gníiti

eternam, damuationem ijfdem nos þromerztog

hu

con,ätem.er unde mox ad poj&endam á Deo uez

4

gidit, e uitam deinceps pie fanctea; tranfloen-

pd] ll

qam adducimur,

pAED

PAEDAG.

E

Cur dicitur pocnitentia ab opes

prH

vibusmortuis 2

t

PVER.

(

Opera mortua accipio ip[a peccata,

quandoquidem mortetm tam temporaneam quám

PutDJ

Rom,js

eteriani accer unt dicente Apoflolo : er peccas

qptimt

tuim mors omites bommesmuafït

W ER

PAEDAG. Abeoigitur qui per Chriftum

l]ltdtW

feruariexpetit, dicis primolloco requiri,ut peccas

tur ho

!

torum [uorum ip[umponiteat?

Md

Luca 24&

PVER. Sic Chriffu nanque difcipulis dedit

il

in mandatis, ut poemtent:am pradicarent ac rea.

li d

wüffionem peccátorum i. omnes gentes, Paruce

hu

Acornig Wüntipitur Apojïvlt,concwnum fuarum ubig; fa:

mio)

3,22,

i:xentes initium á pæmte üitid,

hi

PAEDÁG. Quopado ['ït ut quis poeniters

ipfm

tia ferio ducatuv ?

btyi

PVER. Ad banc vem perquám neceglma

iMtho

eft legis Diuie cognitio,

lo

PAEDAG&

--

35

RELIGI-ONISL

21

;'bus T

PAEDAG. Quenamed illelexDiuita? — Roma, 5,

]

PVvER. Eaminfculpfit quidem Deusit oms Lex Diuie

t

nium mortalum animis : ne tamen [en[im oblite n* dvabus

varetur ,aut ulli fefe aliquando excufarent quafi

fabulis dez

II C

|

fcripta,

M r

nonfatis percepi[Jent, placuit Deo eandem duas

bus tabulis defcriptam faxeis per Mofen promul;

Wt

gare,A preceptorum numero. d's«

Ói rmnffgm;ä

PCüdt ur,

A0 yoS dps Exod,20,

D.

PAED AG, Redlaprimum preceptum.

itt d :

PVER. Ego DoZima Dew tuu, quieduxi 1 «ses taa

te deterra Aegypti,dedomoferuitutis ; non erit bula prioe

1 ip,f.:perma,;

tibi Dij alieni coram facie mea.

Tis,

"at d

PAEDAG.

Ediffere

ceptum boc debeat,

quotodo intelligi pre-

mlo:?crpccca:;

PVER.

Commune e8 preceptis omnibus li

;Jiper Cbrillm*f

qua tum imperare,tum probibere.Interdicit igis

tl p

tur tiobis Dtis , ne fibi creatori ullam preferaz

mus at equemuscreáturam, ne [pem fiducianqs

dfipirid

in ullumnif in e collocemw,ne ia metu e peria

rl

culis aliunde quàm à fe flagitemu opem, neimz

qt. b

pias de fe vebusa; Diuinis mente comprebenda-

hii

mus opitriones, ne obferuationi cuiquam uel. fue

perftitioni demu operam.Miandat uero nobis ut

igipb

dpfumunum uerum Deumfemper diligamus,me-

tudmis ey colamus, omnia ab ipfo folo expettee

"T

i bona, denique actiones, fEudia,adeoq; cogitaa

tionesnostras [Ingulas ad ip[ius dirigamus oloria,.

Tud

TE

ELENENTA CHRIST.

PAEDAG,

, Hen

Qxod fccindo loco þïægepmm

]

ponitur $

p

PVER. MNonfaciestibi ]'c:;?p!ile;zeguc ullam:

ngm.

finiluudimem que e$t in coclo defuper,ez queim.

quino

terra deor[um,ey que in aquis [ub terra. Non-

pAE!

adorabisea,neque coles ea.Quuia ego fum Domk.

pto [

nus.Dtu - ttus, Dew emulator, wifitans -inis

PU

quitatépatruminfilios,im tertijs er quartis eo».

ii Mi i

qui

run quioderunt me,Et faciens mifericordiam in.

[ä!a;*r

puillibus his qi

gt

uidiligunt me ey- obferuant -prxcgz.

j

/

pined.,

93! Í

/

PAEDAG. Explana iflud preceptum,

fndj

P-.VER. Deb fuapte natura incorporeu eve-

ibqllid;

jnuifibilis , quave non patitur ut corporea e«

qmdc

piflbilt nlla flnoilitudine exprimere ipfam meditea

ugwm

mur.Multó minus fert,bonorem qui ipfl folidea

M

P

bctur efficte fimilitudini exbiberi, Mlud ueróá.

nobis flagitat,ut ip[um unum uerum ez eternum.

«pi

djex 4

Deum, queimadmodum [biritus ef, itain [piritis.

PYE

€7 ueritate adoremus dtq; inuocenus.

tll

PAEDAG. Quid[ibiuolunt tàm commina,.

qui

tio,tum protufio fubiecte t-

fili t

P VER.

Accipieas decet ueluti ad fingula praa

UT

eepta adberentes, quibus bomines umuer[i, flue-

Wt

boni, flue mali exacuantur ad preftlandum offia

poti

cium.Nullius tam effevata e[Je pofit mens, qui mà

ln

nctetur.. —

d autblanditijs non fietatur er i

«

PAEDAG,

X

M

L]

ORELIGIONIS

q$

lOco Mwæ 1

PÁEDAG. Pergead preceptum tevtium;

PVER. Non/umes nomen Deitul in kanut,

renda

Q uoniam non infontem babcbit. Dotminus cu/m,

uþt.",g

p

À

ui nomen [uum famp[erit feuftra.

f M

Em

PÁEDAG, Agquibw uitijs Deui bocpracee

ptonós auocatt.

T

p v É R.Sacrofá

n&tum fuum nomen non uult à

C quriy

quoquam fine wfea caufa, ucl potus graui necef

Jtarlgi

fitate ufurpari: neque ubi fubest falfita aut alia

f'futmpr:m;i

[

ter res fe babet, quám credi nobis wolumim : nea

l:

que infuper ad maleficia, fuperffitiones,imprecae

ff

fiones uota improuida, aut de rebus leutbus colz

CUT E

loquiá.. Quui potivs d riobis po[lulat Dews, ut

La vt

quandomn(y,- nominis ipflus inciderit mentto,res

ifndin )

ligtone fumma excipiamus ey* pura mente uoced

ff -

uenereiuv.Secus qui fécerit,baud inpuné feret,

i li,

PAEDAG, Aludiama er quartum -gm*

gt

ceptum,

B;eäord;:rc diei fabbati ut fandtifrs

N *

l

W

cesillum. Sex dicbus optraberis, ez facies omnt

Fl MA

opistuum: feptimo autem die fabbatum eft Do»

mini Dei tui, non fcies ullum opus, tu e filius

ul

h

tuus ey filia tua, ferum tuus-ey- ancilla tua, iua

;umurrf h

|

mentum tuum atque peregvimus tuui, qui. e3 i

j

m

portistuis. Q goniam fex diebus fecit Dominu c&»

L

J

lum ey terram,mare qy omnia que in eis funt,

r'!mmh?ï'i

&t :

[ ggicuit die 3"cgcimo,qf decirco benediat Doité

TL

N

FELEMENTÁ CHREIST.

mus dici fabbati,ey [anclificauit eum.

| p

P ABDAG,

vt

guntur ?

Que boc precepto à nobís exi:

WE

u

PVER. Nojra intercfi Deum omni quoad

AL

elus licet tempore inuocare,celebvare, oratias ei

azere : fLatur uevo diem feptimum ,cui 4pud rioa

dnj

gonfd

firosfaccedit appellatus Domiticus,reliquófque

dics fe/tos,uult Deus totos [acris de[linari 48ioa

dl

il

nibus,atque in lectione cx auduione fcripturas

vll

run,p/almorum e bymnori recitatione,rerum

ul

celeftium contemplatione ubiuis locorum confua

HED

"i. Sique preterea ad amplificandam ueram

r-ligionem ey in Deum pietatem,publicé aut eri

PVER

PA

uitim conducunt,quo ingenere [unt,eccleflarzm

A

nüiniffris er pauperib.opitulari,docere pietatis

lii

ignaros, inuifereer folari calamito[os cetera,

lii

«a prouirili parte exequamur,

u)

PAEDAG, Hatlenu pracepta recgn]ïli[ïi "

I W&iz

tabule prioris,que nobis diledionem Dei impea

quazad

rant: progredere ad precepta tabule pofterioa

n

ris,que explanant officiacharitatis erga bomia

Leges tabu fit$, Dic z'gitur

[um«dw

quoitiodo ba(z:at preceptum ora

dnun

Jz pofterio digre quititum,

&16,

p

PVER. Hoftord pdtrem tuum ex matrem-

pAE|

tuam, ut prolongentur. dies tui fuper terram, .

lttidl

l,g:z-um Dominus Deis tuus dat tibi,

P

.PAEDAGW,

[

ln

I

l

y

ll

;

RELIGIONIS.

33

E.

PAEDAG, Qu rcs inculeat Deui bifce

! 2 mw 5

uerbis?

ï

PVER.

Vt omnes cuïulïu-hgi ordinis [ubditi

!Of tul [

| !

dc fuperioribus bonorifice fentiant &v loquans

MTM

tur,fau[fla precentur omnia, bonorem ac que«

Ml

cung; debita officia,libenter e quidempropter mou, i.

confcientiam Lribuant. Superiores autera uicifoum Ephet.6.

Pf (f

diligentem babeant f[ubditorum rationem,no bos C919f $,

indignis tradcnt modis, fed potiw bené de ijs mes

V erri

Tif

veriftudeant.Cbriflianos omties mutua decet,pro

cuiufqueconditione, cbferuantia.

Yuconfu

t d

PAEDAG. Qucdnamef fextim preceptie

PVER, Nonoccides,

IT

M

PAEDAG. Pleniwedi[fae,

PVER. Noncede modo e fatguire interz

Vtt p

fnthi

dicit nobis Deus,uerumetiam quacunque Leden»

dialium uoluntate ac flgnificatione, boceft, ird,fE*phc. 4.$

Tl

edio,uiiditte cupiditate,rixis,afteritate uevbos.

rum iniprecationibustinis, omibus denique ijs

t D

que ad animorum cjfenflonem uelleflonen cor«

lus

porum tendunt, Yubemur autem. modeflie, manz

ey lk

fuctudinis,facilitatis,patientie maximeq;incon. Row.ts,

i

Bonandis noxis ex. iniuriarum obliuione exema

la edere.

n

pAEDAG,

ii

tesuolo,

lamfeptimum pr:ccgtum rccif

PVER, Non madnïecrug

DAf

ELEMENTA CHRIET,

$ AÉDAG, Suntnterbis ue

4 ru, Wf

rbis plurd con

prebenfa:

N

wïpd r

Mati;b PVER. Maxime.Dannat náng; th*ugl COu

Bitationes ob[cetias, quantó magis fermones, fau

'?AED

E

1

bellas poéssata, picturas, ueJl iti mollert, ociumt,

come[Jationes, cantiones, [altationes, geflus,fía

1 f;lfumr

gra, C reliqua omnia,quibu [olent mali bogeia

p4£D

EC

g

nesin libidinem alij aliosilicere, Ex quo fequia

tur,ab bisquiplacere Deo cupiit, uerecutidiant,

prE

i

temperantiamin cibo ac potu,copitationes dicta,

limgr

- fadiaq pudicutiam teflantia n primis requiri,

il

;

. ii

quó táu cord4 quàm corpora ipforum fpirits

gï CO*. *'6'

fanctitempla efficiantur.

s

TT

UL

PAEDAG Ag

ge, octauum. preceplum 4yä

didtu,

:

EL

PVER. Not furt»um conmnittes.

| w

..PAEDAG. Patetne ez iflud latiust

PAED

pl

TPVER. Quidit Declarat Deus fe acerbà

sindicaturum (l quis boni quippizm inuidet. al«

143

teri, (f foenuw exercet,im contrattib fallit,vem alte

UT

videbitam non re

H

f/

i

lituit,litium fórenfium calume

M

ape

3nijs autnón difvwilibus macbinationibus alienae

guicqua

PAED

ud fe pertrabit facultates, deniq; ff quouis modo

alium damno afficit. Namrationes inuadendiocs

ff

PYER

eupándids aliend, quis enuttever uniterfast R p

fus autem urget Deus,ut nostracontenti agamus

LT

| forte, bondtis arti&us ultié compavemus nece[[ao.

hf [

riæg

— N

ii

i

RELIGIONRIS,

«,g

WP f"?l r

la, beneficentim quatitém licet exerceam a i

omnes, ex ne quid detrimenti cuiquamnndgro

14;0!1«&[(01 I

culpa acidat,prouidcamu.

ddit

"WW "PAEDAG.

Preceptum nontim. quo

PVER. Nonferesaduer[us pro

nq'mum t utti

fa'l[ um teftimonitim,

"M "RAEDAG. Quenamef buiw precepti fe

*f

icntia ?

/arccundw, '

PVER. Deteminemortalium [iniflrc fufpica

hbrm,d,'gd,

bimur áut loquemur, quin potiw que ab alijs

Mrgi

- fiuntinbonam affucfcemus partem accipere. Ab

Wi - «dulatione, delatione,calumniaymendacio, frmuu

latiorie ac diftimulationend fecus «c peftibus abw

F^Nn s

borrebimw.1n iudicijs, inmó quibufcung; negos

Atijs, nullia odio metu aut gratia xepudiabimu

;

"werttatis patrocinium.

ii

PAEDAG, Relat decimtm feu pofiremum

prectptum,id vecita,

t funl

iibl d

PVER. RNon concupifces domum . proxiri

-&ui,non concupi[ces uxorem proximi tui,non fera

RTE

m t

sium,non ancillam, non boucm, non efinum, nce

budi

guicquam aliud quod ipfiu fit.

ni od

AEDAG, Videwr fauc iftud multo effé

d

difficilimum,

PVER.

Vtaeflutdids, Etenim nona&ioneg

L

emodó,uerüm etiam tacitas cogitattones umpros

f

V

j

Bugrecptumboccoirat. siquidcm Dew cuina

)

!

ELEMENTÀ CHRIST.

2.Par3,

af '.;

Luca !

?l proprium et munus fcrutari corda, qui; fatti

rinor l

* fiecuult nec poteft, ts bominem totum,cim anis

Actor,1,

ueit

mo,titm corpore babere cupit fibi addictum, nec

officiutm ei noirum probatur nifl ex intimis anis

NT

mi profettum vecefibus uiderit, Q uocirca preces

! rint,[tatim

pium iflud etiam ad fIngula antecedentia referri

! n

|

eportet, Cim enitm dicitur non occides non maoca

m

chaberis,non furtum committes,par e& ittelligaz

Matth $,.

ujb

mus, fs none[fe uel animi cogitatione aliquid

ia

N

mors,ä!!r

eiufcemodi expetere,

$

PAED AG.

df

Satis tu quidem expedite omnia

Ponítentia qtté dd [cgis [bectant explicationem, Quomodo

nf

ifpulg

per Iegem yerolcois confideratione adducitur bq:ho ad poe

dUndut 4

nitentiam 2

(

PVER, Veraptrfedag, pænit&ntïa coh]ïftit

Ponítena WduobusTn uebenentidolore animi,qui ex mez

Wupi p

qua p

t partes, &4 Ditni iudicij quod fcimusin nospropter 0a

flra peccata exercenduim,nafcitur, uocantq; corts

ATT

TTT

Ptalm,5t, tvitioneni feu mortificationem. Etin fide, qua à

alo[a

Deo nobis condonari illa per filium tefum Chri-

eripti

flum petimus,quam fidem fequitur fludium pie

fancteq; uiuendi,undenowinant etum. uiuificas

P 401

tionem,

ER

PAEDAG.

Quortodo dolor ille per legei

Mfng

excitdtur?

IT

Womij7,PVER. Vverifime dixit Apoftolu: per [ gem

If

contitgere agnitionem peccati.Duplicem uerole

gam

Ntr

RELICIONIS$.

1$

1 qui'g;

À

|

t

'

gen neceffe eft intucamur, Vnam quam Deiu ad

b

primos tulit parentesz uetans ne arboris fcien:

T

l

tie boui cr maliguflarent frudum. Addita ueró Genefs,

tl

fuit grauiffima cóminatio : quandocung; fecus fs

cerent,morituros. Cumigitur illi non obtempera

Mi

UT

rit Latim irrogatacst mortis poti,07 quidem Gzn.s4

tantaaccerbitate,utin omnium noftrum, t4m a« Ron-5.

Vr

.adm,st,

nimos,quán corpora, fadda lues peccati c7 pero.

TT ii

uerfarum. affetionum , quaq; biuc fequitur,

liye d

mors,fit transfufa c» propagata, verum autem p.--an m

Vr n

eft,quicquid boc uitij fit,femel nobis in baptifmo oxigmis,

j MWWG

ger Chriftum condonari: attamen uires fuas flc

ufque colligit,ut quam dinuiuimwtám diu proz Rom.7 8

d1om h

cliutatem ad peccandum, immo incredibile ftu: Gilas f,

d'um perfringendi leges Dei in nobis fentiamw.

ll n

Maque prima illa lege,eg illa comminatione,cx

t u t

hyptept

quacen fonte relique mine atq; Poene deriuans

L]

tur, nos omnes-ad unum . infite ac perpetuo ad»

,IOUG t

berentis malitie rci citamur, Que cum ita (lnt,

Htf

It

]

tülrs

merito fauc uicem notrara ucbementer dolemm

er ingemimu.

TT

har Ht |

PAEDAG. Alteram legem quam dicis ?

PVER. Dealogi iam expofitam , que er

ii

tpÍa comminationem acrem babet, fecundo quis.

dem aunexam precepto, adfineula ueróprecepta

r

vofercndam: nga nimirum. denunc

iat Deus, [c

pHam»W""

D

n

(-E;Z.Eäïäïxï?ä CHRIST,

wittdicem effe f4einorum ac feelerum,e feue vrifie

: ibfi&iüi

i? de omibus qui ipfum contemnuntpattas fue

: fpton

were,Ego fum,inquit, Domitus Deutuus, Deus

NU

emulatoruifitans iniquitatcmi patrum in filjsyim

testa ag tertij ev inquartiscorum quiodiunt me, Quod

cecionum,

BN

fiigitur per fingula eundo pracepta ncbifcum ipft

Rom.7.

N

reputautrimus,quoties ey quàm detrftandismo

dis ea fint d nobis contemp'a ac uiolata, deirde

|

furt]

t

oculos conuerterimus ad poen s m comminatione

? Bu

prepofitas fieri profetto baud poteft, quim pars

tim nostrorum grauitas ey multitudo crvminum,

PA

partim. Diuini iudicij feutritan terrorem nobis

P

inijciat longé maxissum,quo toticoborre[camu,

f diign

7

atq; upplicescogsmur Dei mplorantes miferi-

Y

Píatm,.130 cordiam,exclamare: si iniquitates ob;ernaaeris

| iil

Dotune, Domine quis confiflet 2

: QW N

PAEDAG. sidquideduitlex etiam ad fi-

| n j

dem que ponitentie et pars alteva?

topuoy

V ; ! OA/PW;

20&44&

PVER. Fidcs 4utore. Apoflolo nit:tiaï Dei

promiftonibusutpete que banc Deo tribuit glo

1 dul

riam,quód quecunque ipfe pollicetur ezdem ues

: unityr

« Vs

lit «c pofit preflare.Et autem inconfpectu iufls

- Mij

gnispromifitolegi adfcripta. Verum quo tota rc&

fitpo

fíat dilucidior, libet im mamoriam reducere dud

promfiones, dusbusde quibui diium cf coma

UT

|

d

LT

sunatiombu fsb At ac app?/im. Priore

brit

: []77"

IN

s$

umx(? jj

h

RELIGIONIS.

UT

h

l(l ä

lebrieillt quam ad primosparentesflatim à lap- G.

fuipforum Dew fecit, de femine mulieris,d eft,

— ER SEESERE::

Dl

:r'

hii

Cbrifio nafcituro per quem ey eonteri ferpentis

caput, e falus veftitui bumano oeneri deberct,

) U(.'ltmh Q'!,*L;;

Pt

Ex bac autem promiflione decantataomnibus fe

eulis,queniadmodum ceteras omnes,manave «e

D

h

H, It ;V*

|

M

)

fluere promifiiones, iudicamws: ita ad exfufcia

'f Wbl

[

Mcothitt

tandam fidem in animis snaximum illa

A:

mom:æa

tum affert,

M tits

Md t

PAEÉDAG, Queedaliera promifio!

Mertrtt hd)

Mlont n

PVER. Ed«m Diue legi videntw con!'uia

to additam , bifce uerbit: Ego fum Dontnus

Wt r

Deys tuusfaciens mifericordiam in millibus, bie

R u

qui diligunt wme ex obferuant precepta mea.

Quamnon fic accipiemus,quafl poffet quifbiam

de t djsï

euncta que lepe wbentur perfecte exequi, atque

ii

€o pacto promiffam mif evicordiam fuis promeres

bletitr a

ri obfequijs ey operibus fed potius ut autoritate

atqueductu tam eximie prowifiionis ad diligens

DT

at

tiam in preftandhofficiis uaufquifqueexcitetur,

Vbiporrodeprebenderimus nos per communem Acc.sr,

'ncan/þ:äuïü '

imbecillitatem ev fragilitatem effe per[icienda les Wom.8s

gt

gitmpares atque i multis fenper peccare, nes

ia

quaquam [pem omnem abijcienu, fed cum bac

"m du

ipfa, tum prima ex amplifuma illa promifficne

T

de [ernatore Chrifbo ereti «nimatics, ad Deum

D&,

—

!':;L EMENTA CHRIST,

dc& üdd

Patremceleflem confugiemus, fumma demiftiotte

atque fide petentespropter filium wfum Cbria

3 pO[m,

l

| g

j

flum promffum ez exbibitum reapi i gratiam,

peccatanobis verutti,er uitam conccdi eternam,

Etenim magna teftimoniorum confenflone inlcx

D*

Rocsn,3, oe ac propbetis declaratur,referente Apoflolo,bo

PQAEDA

mities stiuerfos cffe peccatores ac deflitui oloria

Dei,uflificariautem per illius eratiam , per vea

fpiul

demptionem que es intefu Cbriflo, quem pros

| pl

pofuit. Deus reconciliatorem,pe;' fidem,titerues

rl

nienteip[ius fanguinse,

efini

Y

PAEDAG, Quiduero e£ quodde ponitens

delDunt

! diepartibus uerba faciens adieciflà de. pic fanz

] dl

vARIALUO

éleis uisendi fudice

i prim.

PVER, Flagitat boc uere poenitentie r4:

] pmd:

tio,ut non modo defInat -aliquis male agere, uea

j pettij

vum etiam intendat anmum ad pia bonefláquea

vtj

fatia. | d non ob[cure demonfirat. fcruatus ov

D

: j OCICEPI

] ititim

do,quo in decalogo, priori quidem loco commi

deetp

nátio,po[leriori uero promifio pnitur. Etentm

4

CATIT

illa proprié ad deterrendum à uitijs,bec d incis

tandum . ad uirtutis (lidium csl. accommodata,

itelhi,

Quifquisinfnper aliquandofenfit ire Diuine ian

| EH

Pfalm,$1, cylis fiiam pgti at(jue [i'ïfïi con[ciennam, k Hmul

fut

ac ueniam criminum confequitur, quam potest

PyE,

diligentifüme cauet ne offendat üeruts, Ad bee

€

Wf' D

d

RELIGIONIS

27

Waademg

!

edeft fideinatura,ut delitefcere aut ociari minime

pofit,ed bona proférre opera femper enitatur, G3V.5e

86,2e

H«éc de poemtentza eiu[q; partibus,

roncrdwtrmm

QUCTM

d

. DeFideinDeum. — Cap. I ï

i dfih ln

PAEDAG.

Dicendum nunc de Pzdc. Q,td

441 n

[ibi uult,fides t deum?

jh Q

l fim: n

PVER. Not adbs re autor epiflole ad He: Fiaes o

breosita qumtur.quuxdem inter Fidem de Deo, D«o,

e fidcm in Deum non parum est difcrimintis , Fia.

tll pmity

desde Deo et qua profïtemur,oeum effe, unum

f pf

effe, cundnng, omnipotentem, rerum utiuer[4-

vum creatorem,iuflum,clementem es c. Hec /ïdes

in primo ad Deum aditu ece[Jaria e$3, utt feriz

patitniu

ptum est : Q niaccedit ad Deum,buuccredere 0: 16 384

jmdug

orttt,e[fe Deum, er e[fe remuneratore:st que-

Iul

ventibus fe. Verum cum buiufmodi fides etiam n Yae.2.-

fndtit

M:u'c $.

impijs,immo & demonibus, quos falutis con]lat

b.8,

gr;:

qui

EM

cJfe expertes,locumbabeat, ferfbicere quiuis po. Ac:

lg.

test,a ntllum ad falutem eternam adférremo

AU M

fc

[

!glm

li

mmtum.

4 at u

f ij

?W

PÁEDAG. Anigitur fidesin peunid pr: Fides ly

!

J

J

fiet:

Dcwn.

Quthi "[

l

PVER.

ride in Deum ]ïatmmus, tion modo

il quam 1

j

mrum.

j

effe Deum optimum, beneficentiflimum, clemette

l

D 3

| !L'Ema*'m;s eaxxst

'1'1&0

n

tifimum,uerum etiam uelle i nos quamuls iram

ipfiis commeritos ac damnatione eterna dignos,

|

j

4

q

!

&

E

i

; il

f[uaitibonitatem. ac uifericordiam exercere, boc

e3,uelle condotiare peccata,er propter Cbriftum

l

T

H

[ *Kw&e

nefird caufa mortuum ac refufcitatum, ivfHficaa

n:pdtïn!l'*.

ve f anctificare,conferuare,atq; omnisgenerk or «

mortAo,

€iin,22,

nárt beneficijs. H ec fides, ad Dei promiftiones,

B

£$21,2,

quales permulte n libris (acri [parguntur totá

f at

ämw-

dirigitur, cunque perfuafum babeat. Deum quics

um

quid promiferit efficere,ingentem parit in bomi-

4

nb pij animo con[olationennec dici poteft quana

PA

teptre eautgetet roboreta;. Sicut proinde non ni

B; 1,2,4, fLin ueré pios cadit, ita ad iufficiam m

watlni

frabilfter

imputéisr,

aW l«

eldit

PÁEDAG.. Quini

giturpletam d fidciin

tb

s Dein conftfiionem t

TM 'D)ü!

Ésatthio P V E R, Héc ex þrcpbetarï ex Apofllorüi

PT5X

ECOETET|

libris in tres pavtes breuifiimt redattacft,et quód

(

Den,

emhibus Chriflianam: amplexantibus religionem

Tltuitet

fit communis, Symboli ppellata nomite.Sic auo

Caum [

tem babet :

fi!:um,per.

ts

Credo in Deum patrem omni þoäemcm erestos

us

fencocli ey terre,

!ur.NccAtk

Atl firi

$.

& in Lefum cbri[fun?, filium eits unicum, Dos

: dfmd ufqm

sinum noürum ; qui conceptus ci. de Spiritu

fan&te,

BL

T

KELIGIONIS.

38

!f -

Tesfto,natis ex Maria uiroite i paffus [ub'gontio

hu i

Pilsto,crucifixusmortuus ez fepultus cft, dejcen

T Qtrtw "T

dit ad inferos : teriis die refurrexit à mortuisz

UM

afcendit ad cotlos,fedet ad dexteram patris om-

ripotentis ; inde uenturus e& t iudicet uiuos cz

t p D

t1ortuos,

t Pt

hgt

Credo. in Spirittum fantum, fanclam tcclea

;«i

f'om . catholicam, fanctorium communionem, res

ul D:umquicr

ifatonem teecatorura, carni refarr

Bor n l

gf?wmm, a*æ

"tam x:zm;m. A.

kc!'po(eägm-

Broiton

PAEDAG. Siiam aliquouodo /ï':xguïxsþ:ih

iil

tesexplananeris, d prebendere nobis lic bit, t&m

4n qug dici intelligat, tüum au fides ad wfluiam

er falatem neccffaria i teexiflat, Quid igitur

kumcdis]ïidin;g

« tibinis parte printa que diffevit de Deo Patre,ac.

rerum ouniumsredtiane?

z

'nïa'llpalbloriïl

PVER, Edudencrelo unum e]e,uerurk e

«tetum peun, [Iue unamn Diuimam. effentiant, Yosna. t,

fu.

tht

Va quatres diflinguntur perfonr.. Acpater quis

12.12. 145

9lof, as

( &«n ante fecula genuit. per omnia flbi equalem "

E fBlium,

r

per quem ez uniuerfa condidittim inuifl^. -

- bilia quam uiflbiliaque coelo ac terra contintma

potm!:mcmm '. "

fur . Necfatis et ei inflgnem banc machinam fes p51.1244

[ wl fabricaffe,fed dignatur eandem fua proui- 127.

igiian

dentia uf que moderari,oubernare ac

fuftentare, A9 144

Porro eredo ex perfaafum babeo,eundem etiam. "*

T itsf;;*"»

D 4

.FLEMENTA CHRIST.

effe eum meum, quem rcligiomc'[ umima colere

perpetuo dcbeam : quandoquidem ipfe me creaa

i Mh& yW

[ pit

wit,[ue adiunxit Ecclefle ey adoptauit in filium,

fic deinde curam tmei fufcipit ut ueliter lberalin

tu.m"""

n'mqfll.i'

ter fupoeditare cundta uite nece[faris, er «f10«

nes mes vegere atque ad [ui noeiinis conuertere

urmos

fibent

| glo:iam,

otili

PAEDAG. Pergamus nunc ad fecundam

pAcD!

Symboli pirtemde. D:o filio, «c aegotio reflitu:

tionis bumatii generis per eundem confecto, de&;

pyth

| a rt[pondentem te audiamus.

d

m],ä d

PVE£R. Hattcfimul dc recito, mente appres

döïpronoü

bendo eum per quem cotfido peccata mibi ve«

mittenda er quevis beneficia me percepturum,

lo

tigi

Niatth. , Tefus idem eft quod feruator,unde credo cx nubi

Pütm. 2. filutem eternampereum paratam. Cbriffus un.

Qu

P. t1o0,

du

um fignificat,quocirca Regis,Pontificis cy Pros

Hebr.7.

(riud

D-'U't. 18.'-

pbete,qui foli ungi con[ueuerunt,dipnitatem ips

M05 dc

Actor 7.. fitribuimu. Credoaute, quoniam uerus Rex est,

P'slm 2*

Chriw

Roman

uelleipfum fapienter me regere ac ab iniurisbo

Miin

Yoann.1,

* fili tzeri: quia pontifex eft,ipfum pro me ad pá«

Hebr,3,

trem intercedere : quia denique propbeta efV, uo

J

«t v

1oin.1.1e

luntatem patris fideliter nobis expofuiffe, Nomi

MU M

11.14.

ndtur porro filius,quoniam in una Diuina effen»

LUG»;).

tis € fezunda per[ona à Deo patre diflincta, ue

PAED;

r Deu de Deo uero genizus, per omiia patri

Dils

fiune

d

d

RE L!;Gf OSI $.

19

^

!*f"mmw!m ecundum fubflantiam, dignitatem ex potentiam.

*

itth.ge

-

lp 'Mmh |

equ

alis Vinicus dicitur, quoniam 1

pfe quidem - —

om, $.

Ptf |

lius D:iest natura, nosuer

ó adoptione e» grd-

«Ht,g lemh*l ,!

tis, Dominum noQrum illum predicamus, párs

Jf

timq 4 nos creauit ez redemit,partim quo tejFe

n neln

mur nos uelle illuus facere tnp:ráta. Tanto auremt

1

libentius ipfum talem profitennr,quánto res 4

[2

t dl titla

i

»res falutis noftra caufa perfe.it.

ioto rf

pASDAG. Queuemese fint dicito.

Vff d

pv&R. Prim, dignatus cft fe nostri cátifa tosn.t4

bumiliare noftram ajfJumens naturam, per om- He1,4

ytt s

nia ll excipiamus peccati,par nobis faftus. $ccun

oftris peccatis expiaudis maximos pertu

UL

do,prori

literuciatus,ey mortemigno

miniofifumam.Ter.

Y p

itia, 4 morte refurrexit.

lodl

tió,quodonaremur iuft

Quibus peractis priftia

am recepit g

loriam, quan Rom.4e

TL

do er confcenlitcelos,c [edet ad dexteram p4«

if h.

gt

tris undeetiam uenturus eft utiudicium det in ui»

uos 4c mortuos,Efficit proimde bnmiliatio illa,ut

n

"IU

Chriflum nobis vemitere peccata atque donare

via autemifl4, ut etiam pofs

od

iufliciam uellz: glo

feeredamus. 1r4qu

e bacconfefone fides reuera

«prapbrra n

efcentem ania

alitur ex augefcit : fide uero langu

WWM

