etm[ed gladium. N&mucnï ut difidere faciambe

ïibf'iffc*

mincim aduerfus patrem [num, er filiam aduer -

at

fis smatvem fuam, ex fponfam. aduerfis focvum

w

fnam,ez inimici bominis erutt ij qui [funtdomea

alit

fticiipfiu. Qui amauerit patrem aut matrem fu

T

pra me,non eà me dignus: ey qui amaucrit fiz

guippe»

liumaut filiam [uprame,non es me dignus. Et

Chïl']? f

quinon accipit crucem fuam ac fequitur me, nà

f

estme dignus. — Quiinuenerit animam fuam,

Qu

perditurusest eam: ey qui p

uf

erdiderit anf'mam

fuammeacaufa,inueniet eam.

sl

Mp

P AE DAG. Exfoneeadom þaulö dilucidis,

fj

PVER. Edflit orc erin corde noftro utrz

lr

bum fidei,quod Apofloli toto orbe predicarunt:

E.

[ qui

Rom,tc,

nenpe [i confefi fucrimus, ( uerbau[urpo Apo

m,ädf,tbæ

toli ) ore noftro Dominum lefuit, ey. crediceris

quatt

imus i corde noftro quod Deus illum excitauit d

MEDA

anortuis, falui erimus, Corde enim creditur ad

iufticiam,ore autem confefsio fit ad (alutem.. Yt4

Htf

hii

jesn, 22, üerÓ comparátum est,quia princeps mundibutus

14.. 64

[atenas,tim ipfe mundusnorunt fe per Cbrifum

Yoanng 1$,

D

avguendos ac iudicandos, flatim omnibus Cbris

s

fl confitentibus indiouantur, flruunt infidias,

Miatt,10, cupiunt cosé metlio fublatos, Q ut nanque Cbria

L

16,

um préceptorem crudeliter [unt perfecutt, mie

Mare, 13.

'Wlfm DT

Lu12,14.

nüné parcunt difcipul i N potcé ferworum

nea

P

N

*»

lior

&—x

M

* RE ELGI 0 N1$.

*5

"

'iBiäch

ij |

Tiov effe conditio quám Dotmini, Sic inlevim

ro Rom..

: Ms

auuniuntur er confirmantur Dei [biritu, ut p

It M |-

pier Cbriflum deferere propinquos,bonores, fs

*

2 Tím.g4

Mil

.cultates,tdndcnq,- €r animam perdere,boce &,*üi* Ac14e.

Wi -

t& adire diferimennon refugiant, — Perfuafum

It dty n

ippe babent, omnes qui pié wolünt uiuere in

"Chrifto,eos perfe

cutionem quidem debere pati, Mattt, —

—

Qrg j

fEtamen in fine

4 i

m ufque fuftinuevint faluos fore,

Quiecirca tantum abeft ut inbofles ob Chrifü -

ii um i

eaufam infeftos uiciftim aliquid hoflile moliantur

ul ultionem expetant: ut pro ifdem per igno»

hs

rantiamprefertim peccantibus,ad patrem coclea

TT

Jtem, fecundum preceptum ez exemplum Cbriz

iputunt

ftHisitercedant.YMtaque dfidue eundem precor, ut Wiitt.84

i dgtilHiont e co

nf

hn F

in fide,cbarttate ey reta inuocatione ad u

j Jfelone ueritatis,in patientia, T. 1!.'

p d

iteuf: —

PT

que extremum me feruet,

ietd

Pater celdtis þ'&r filium f ;mm

unioenitum im

fhiritu

((l

fancto faxit te fan&iftimi

epsmundlbum :

propofitifemper tenac

em confbidamus,

i d -

qun Q

De impoïïticne manuurm.

hii fnfi'fiifu

CAPQ * V*D

i

ag

?'*AEDA GOGV

$& Quid uoeer éinpoff.

[

Tfiümh "

Honem manuum ?

H

!zre;i'ïyl

m

contra L5

r

ntiftes Ecclefle

Viftrianos,

PVYE g. cer:fnonim qu4 «

*

F

ELEMENTA- CHRIST,

ámponitcapiti bouinis eredentis manus cy cidem

LO

&riti

beaé á Deo precatur..

PAEDAG. Fuit ne becceremonia Cbriflo

pyE

c Apo[lolis inufut

anli

ii

PVER. Maximé, quamus non uto modo,

neque eundem ad finem,

t

—

dj

PAEDAG. Quotuplex igitur impq]ïi-io má

nuum commendatur ia facrisliteris

ngl

hn

Mas,:o, PVER. — Triplex. vnam adbibuerunt Cbri-

Miare, 10. [lus ey Apo[loli,tum pueris,tm quibufcunq; cre»

tiitp

nio

Act.8.195 dentibus recens baptizatis, ut]puritum fancium

Act.6,

acciperent, Altera. ufitata fuit in deflgnandis Ecs

jl

$3. Tlm.45

fi qui. |

onlmi l.

clefiarum publicis miniftris;epifcopis, presbytee

wl

Niarc, ió; ris, diaconis, "Tertiam placuit ChrifIo exerceri

qin

apud egrotos, ut quicunque uiderent bos fola

p

manuum impo[itione ex precatiote adiundta [as

tht

mitatem prifEnamrecuperare;ij binc mitellierent

Ptl

quanta e[Jet enangelijcertutudo acdignitas,eo us

tem padto d f'iem in. Cbriftum adducerentur,

al

PED/

verum bec non ampliusestin ufu, Cumenim ucw

luti pars ejet facultatis edendi tz:racula, tam

tl

PTER,

dia fuit utilis ac nece[faria Ecclefjs ,quoad Euan

b

gclij ueritatem [ipnis comprobariexpedicbat.See

!t d

cunda adbuc locumbabet, fed tantum. inordinae

Jf

tione miniffrorui Ecclefle, De primaergo nobis

ht 4j

in pre[en'i 42ctdum,

ff

PAEDAG.

i

KÉLIGIONIS,

45-

FAEDAG* Quim ob caufam capiti de doe

élrinafubijcitur z:]ïud de impofitione manuume

PVER. Incpite de doctritra fatis [uperds

f d [

expofitum e?, quomodo ewn qui Cbriflo nomen

LT

$

L:

dedit ac baptizatus e, preflare tum. dilectios

s. tum. wocationis officia, uacare deinde exev?

D

Vithiu

citijs ptetatis oporte«t. Atqui cuii baptizatis per Rem, 2:8— —

L

magna adbuc infit wmbecillutas atque torpor, nec Yoan.12,

j

m

/14..16.

hutit b

bona opera ab ijfdem quadecet diligentia eypu:

1. Petr, f,

|

vitateperficiantur, diabolusitem ac mundus mille

Galat. $,

BMang

I

modis obfiflant pijs conatibus : opus aue babent xpnet.3,

nf -

c[lgmndüfc:

fpiritu fancto qui ipforum opituletur infirmitas Mat. vo»

ti, qui. ad bene apendum impellat,qui fatane in

j

|

nos infultantis impetum feroganq; comprimat,

nb um r

qui denique in. certaminibus.ex. periculis que

rl

pintife

propter ueritatis confefsionem obtingunt,afüflat,

animctac tueatur. Quando antem alicui impo — Auguttin,

ia

nuttur manus,precatio fit ad Deum pro buiufmo d« bapuif.

contra doe

i

di.ope [piritus [anfti impetranda,

natiítas |ie

u

N

PPAEDAG. Obta igitur ex tu bac vatione bxo 3. ao

manu tibi umponi ?

.Pm ag.

m

; dl

PVER.

Sic ut nihil auidiu.Etenim paratu

fum, quam primum parentibus uifum fuerit ex

TA

ffceptoribus me fijlere antifliti Ecdefte r co:

qupm

ram uniuerfa multitudme, exigenti eidem fidei

rite quàmbas

confäffioncm 4dtoQ; [iqnmm dcd

F 3

TU

ELEMENTÉ CHRIST.

du 1101

&amapercepi reddere, d uero, partim quo. iti

UTl

qui quondam in baptifmo rc/þondcrunt meo tio»

u

mine,ac [boponderunt fe u in elementisChrifliaa

pAtl

m2 religionis tiflituerer curaturos,liberentur z

Mu

partim utmeaipíiis uoce er confifione me to«

n

tum Cbrifloredemptori «c domitio addica. Quod.

— —

gui

fiautem tunc etiam mesus mbi imponantur, ey

ponit

fanctis precatiombus Ecclefle fbiitin [ancti um-

tiqi

gfetretur mibi «uxilium,confido me deinceps iuflé

«

ac pie, quem«dmodum Cbriftianatm prof ffumres

PTT)

ligionem decet, in Ecclefia Dei fancta éifturum,,

hii

PAEDAG. Equdem plum defiderium tuum.

DYEA

tion po[Jum non. probare, Atquipar elJe iudico,

Pal i

ut ubimanus tibico patto fuerint impefite, cum.

qummt

rcliquis eredentibus in facra cama Domnica con-

focieris. :

f ul

gua

äm;DgaPVERa

Peropportune admones. Perfuafüm

tund

Wuieh.

tanque babeo piorum mentes quemadmodum ad.

fititi

mnuum inpo[itionem ex precationem. Ecclefie

POstqle

ntirifice apitantur avcana fpiritus fancti uirtute:

bied

ita fulari, ex roborariea]dom quando in (acxa

tltroy

comá m)fhre corporis er fanguinis Cbrifli pabu

Broudin

lo reficiuttur.Q uibus agtemrebus Chrifliani Bo

Htf

uuinis animis veorcariey confirmari pofit, eas

UT

opere pretium es cupidà appetamu,quanquam

Md

mue inprimis permonset feruatoris nostri Cbrifli

ais

-

3 g

Fo:6, deufurpanda [acra cacna, praceptum. Amen amen

60

ao

Mf

HRE*L!GI"ON*!N'SJ." " 44

htl

dice tobis inquit, mfi ederitis cartem filij bomls

nis ex biberitis eius fanguinem, nonbabietis uiw

hm |

il

tamin uobis, —

Pl Jmiy,

PAEDAG. Ribil obflat, qutt «d Donini

MM

amen[am. primo quoque tempore. accedas : [i tas

LOT

pien quaratione eam Chriflus ipfe peregerit er

peragi à nobis uelit: tum quenam fint coenam

Bdl

*l!uiünäim& |

Domitican rite edereuolenti con[lderanda: des

uique quàm multiplicia commodafpiritualia ex

ii

ff -

eacapidntur,probé teness,— Primüm igitur ex te

eudireuolo,quomodofa

ifunn, -

eran Coná peragi Chrie

r [-

flus isftituerit,

LTOY

PVER. De o Mattbewu, Marcw, Litcaf,

Paulus utto ore cotifentientes ita fcriptum relís

nj

DW

querunt.Dominus nosler Yefus. Chriflus in ea o« Maet, 364

&fe qua traditus est,accepit panem z ey. pogiquá Marcita«

Luc22,

(it

gratiss eoiffet, frepit ac dixit : Accibite,cdite,Hoc

A Mj

mcuimest corpus,quod pro uobis frangitur, boc

3, cä?dlo

i d

facite in mei commemorationem. — simlliter er

sl

postquam comatit accepto calice, cum eratias e-

at

giffet, dedit illis dicens : Bibite ex ec omnes. Hiic

u

Mi

[j

T

j

p

calixnouun teflamentii c£ in meo fanguite, qui

d-

pro uobis efunditur invemsiflionempeccatorum.

rf

ju

Hoc f'cite,quotiefcunq; biberitis in mei commea

mordationé, Quotiefcung; enim coniederitis pané

") qudnqm

bunc,e» de poculo boc bibevitis, mortem D

$

d.

u

v

p

;i»annwzciabi/täs,dcnec utnerit,

r

4

?

"

ELEMENTÁA p

prh

PAEDAG. Expone feundo loco quenam

paniti

pium bominem,qui quemddmodum decet cornam

-Dominiederecupit, expendere ac eftimare fitnez

ia

edje.

v

PVER. Principio [äcrdm!?:dnc cuni reliquis

f p

eredentibus conam peragentes, palam ante om:

uf

nium oculos profitemur, nos religionem Cbris

d

flianam ccu folam ,certam, ueram,nconcufjam ct

pl

eternam amplecti,nibilg; nobis cum docivitia,rin

m

tibuIudeorum uel Gentilium,atit quouis modo

p.mm/;un

áà Dei uerbo difcrepantibus,commune c[Je. Cuius

p

$.Cor, 10 yei nos commoncfacit apoflplus dicens : Non po»

hat

teflis poculum Domini bibere,e poculum demo

gl

niorutt, Non potcftis men[e Domini part

5

lïcipfs

lj

ejoe menfe demoniorunt,

u

"e

PAEDAG, Quid deinde con[lderandu

P4BD,

PVER.

Quo omnesintelligant nos noninas

dl

e

niteriafave Chriftiane religionis nomen,fed vem

PTER,

ipfam oumni fludio expetere : oflendiumws Chrifti

UTR

v precepta nobis cure ef[e ac uclle nos morem ges

qut

1oin.6;

vere im omnibus Fidem autem facimus,comá Dos

litpr]

minicam ad ipfiu pre[criptum edentes.

fittrá

PAEDAG. Non dubium quin Deo prone

lw

ptabec uoluntas qy obedientia ucbementer pro*

Mitqu

6eter.

Afl

i

RELÍIGIONIS.

45

lrl q

PVER. Tertio,eum qui fpiritualen ex cottta

3-

poninica uult fructum capere, necefJe est uera

N

duci ponitentia,boc es anteacta fateri ac deploz

are crimitd,er mores corrigere, Etenim fl quis

pornitentia uacans, er per[euerare i uitijs uo»

T l

Ht a,

lens,Dominicam cenam ederit, tantum abesd ut

bencficiumex e referat,ut etiam ma:e[htis,qusm

ünctm(

—

doquidem Cbriflum afficit contumelia partanas

j ä:cm/] tl

per cumafpernatur gratiam,damnetur.Ad autem

I du

—

TT

fibi uolunt bec Apoftoliuerba. Quuifquis ederit

panem bunc aut biberit poculum Dorini imdis 1,06:.1:.

iedr ia

gné,rew erit corporis e» fanguimis Domini.pro-

I NM]?D:

bet autembomo [apfum, e» [ic de paneillo edat

M to

€ depoculoillo bibat Nam quiedit aut bibit ino

Mi g

digne,iudicium [ibi edit z blblt non dijudicans ;

corpi^ Dottinit.

al

PARDAG.

Sdtin uero [anefzp/ïem probat,

TL |

cui propria peccata dolorem commouent $

T

|

PVER. Verapanitentia in qua confiftit [ui

A.

ln C

ipflus probatio,deteffatione felerum nequaquam

ts p

contenta e& fed requirit etiam fidem qua coruns

( D

dem per Deiclementiam apprebendimus condona

jnit

tionem.Sufcitatur proitide ex exercetur omnium

i

illorum fides,qui cena Dominica utuntur, utpo:

n

te it qua Cbriflus cunttis cum pornitentia ey ue--

14 fide áccedentibus remejäwmm offert criminum,

TU

P g

.ELEMENTA. CHRIST.

perfpicua funt de bacve ipflus werba. — Aceipite,

mm an

inqsit)boc eft corpu meum quod pro uobis fran

Qw n gttur : bice fanguis quipro uobis effunditur,

qat

yii

flue biccalix nouum teftamentum eft n meo fans

guine qui pro. uobis effunditur n remiflionem

j ,fm':

qi, p

peccatorum. Qujfquis tgitur anintaduertit anie

mum [uum peecatie fauciur ac prope encttum, ia

g

J'y.:ngl

dem uero mature conuertit ad promiftonem de

quzm

peceatis per [anouinem ey mortemCbrifti expua

a

gendis,atque ita ad Domini fe confert menfam, &

p AA

illico [anari confcientie fue uulnera

feque crimini

hd

bis folui minime dubitabit..

[ duti

. P ÁAED AG. Recpndita ne ei in cha.cams

PVEN

etiam exercitatio quedam cbaritatist.

v

"TT

&« PVER. Ej,cr quidem tam eits qua peurt,,

quám qua proximum complectimur. Certé Cbré

tidril

- fs in facra coma immenfam cbaritatem [uam

hat

extollit e predicat,dum in memoriam bic vedua

guimit

eit,ac uelut oculis (pe kandam proponit acehbifiis

nujtqi

epty.

men mortem quam [alutis nofire cau[aveppetijt,

f

duny preterea affexerat fe carnem fuam ev [at»

guinem communicare ey impenderc nobis uelle,

Mub

COTPNT

Accipite, inquit, boc efl corpus meum quod pro

titrifi

wobis frangitur, Bibite, bic eft fanguis meu: qui

pro uobis funditur.Hocfacite in mei commemos

Qiii

cbarie

| Wj

t&tionci. Vicifün ucro go&ram inipfum

tatent

NOLT

1

jun

RELIGIONIS,

46

At

?I

Htem quodd licet bic declaramus,fiquidem anxie

Wi IJM

dnml

percupimus eiufdens corporis ey [anguinis,ac o»

PIF W(O/B(;.

mnium eorum qu« ille noftri caufa c[fecit,partia

! j

cipes fieri : [Ie nimirum perfuaft ab Apoflolo di-

cente.. Poculum benediclionis cui benedicimus, -

Wutrtit lá

nónne communticatio fanguinis Chrifli eft ? panjs *« Cot.?&

t

T

quem frangimus, nónne commutticátio cerporü

Chriti estt

Cf

LT

PAEDAG,. Commön]ïrat üe preterea facra

ffgkq:/m

bec attio,tàm Chrifti in nosa(üm nolï*mra.hz Chri

[fium cbaritatem t

f(m qt

PVER. OQgmod nuncdican antecedentialons — $.

l

ge[uperat.in facra catta non modó. impetramus

ut tobis condonentur crimind,corpori ex f[angsi

Tl

r C i

ni Chrifli communicamusucrümetiam cum Cbri

flo confociamur , ficar&te copulamur, ut ille

du t

r

quidem in nobis,nos ucro in illo ntaneayn.Caro Youn 6

siui

wed,inquituerces cibus, er fanguis mew uere

et potus. Quui edit meam cartem e bibit meum

Euf(apþttijf,

L

[j

fauguinem,im me manct e» ego ia illo.Porró dc» Rom $i.

hári tobis cum Chriflo bona omnia,er ab ipfo i

À

;nng ü!ü ]

nobis manente nos fanctificari, feliciter ufq;regi,

n

tutos infaper fieri àpericulis,quis eft q ambigat?

st

Quin etiam bec Cbrifli nobifcum coniundtio i

TU

caufa eft cur in facracorma teflamenti quog; [iue

i

[æderä rálio coB/ideretur. Hic calix nokum te

[

|

RPLEMENTA CHRIST.

tamentum est inquit in meo fanguine, . Chriftus.

gl

ia

nánque digtatur quodam modonobifcum fadus

!

icere dc rénouare,cuius veligione frett,tium atdesa

y:pt(f(

mus omnia de Cbriflo bona nobis polliceri, tüm

UHW

l

u q"t

i Chrifli gratiam queuis «oere ac pati nos uclle

profitemur : quorum altero quidem fides, altero.

d

"TU

xero cbaritasiti nobis alitur e auge[cit.

coan'F

P ÁEDAG, Pengeer de charitatein proxis.

a*

mum dicere.-

pupa

5, PVER. Vm4 pani&-,a*trq.&tpo,lltluæ,unum COT a.

Ajnit

) Cer, 11, pus multi fumus,Nam omnes cx codeim paue para

du

ticipamw. Itaque facram Dominiconam edens,.

p

umum «gnofcit dc weneratur. Eacleflee. nniuer[e

orpisJe eius efJc uiuum membrum,eod; uclle es.

FTT

p«f

tiam ceteris eiu[dem corporis membris, bioc eft,

3

Joann, 13, £5 fratribus pro eo acres fuppetitopitulari, Ac-

anioct

M ls

Chriflus propterea 4 cotna nouifiima prolixi e&-

um

de credentium mutua dile&tione concionatus; Nec.

ib [b

Nuth$, — pbas fl ad facram . menfam. ullos aduuttere ni[l:

dutele

conciliatos, id et, qui cum ijs à quibus di[fenfee

w]

rantyredierint in gratiam.

tiut]

Mhius

PAEDAG. Kpotc.s ne fimilivatione o]ïmdc?e

frati

]þem quoque m cama Dorminica exerceri t

hi f

8.

PVER. Sicut uix alibiclariw, 14 babetit.

N

lt

lean, $,. Chriftiuerba. Qui edit meam carnem C bibit

weun

: WI]a[ccle

Wmn

RELlcloNx&

4?

Ál &

à

meum [anguinem,babet uitam atertum, C 90

( Onob,'fmmr

fufcitabo cum in nouiftimo die. Aliquotitsitcem

repetit Chriffus fore,ut qui ipflu ederit carnem

i "fpoäicrr(,' ?

€5 biberit fanguinem,mmortalitate ey'uita feme

.'tr.ucpafinmcül

|

piterna propter ipfumfruatur, Talemigitur cx

mmfdfmlum

Chrifliorepromifiionem,dere[urre&tione à morz

T

te e uita ummortali audiens, quid nifperet atq;

confidat,fe poft bafce erumnas eadem bona áce

Áridtiny :

cepturum :

PAEDAG. Nondiffcliterergo exbis que

TM '

dida funt in ordinem digeres multiplices commo

luparyo,

ditatesfpiritudles, quas quifquis femetipfum vit$

i, |.

n

gróbarit,ex cma Dominica percipit.

PVER. Itéproféctàcd:qui qua decet relia

TTE

r lt [

gione acpietate Dominicam adit anenfam, atq; ex

animo contefLatur ,fe folam religionem Cbriftisa

tptin

pl

nam maximi facere,fe Chrifli mandatis parere

welle, fibi dolere anteaclacrinuna ac wite emens

Mu

TL

Es

dande teneri ludio,fcfidembabere in Chriflipros

mufiiones,fumma Deum ex bomines profequicha

qi hh

ritatejin [bem [e egredi uite melioris,is [Ine ul-

dadubitatione cunéta promifJa bona actipit. Nam

j l

praterquam quod fidei,charitatis ez [pei admura

«nti

bile feutit iicrementum, Deum preterea experia

tur propitium ex fauentem, remittuntur i ads

a lf

l

milJa fcelera,conmmunicatio obting t c .v nb ey [an

T (;; :

BLEMENTA CHRI sf*

guitis Domini nofri tefu Chrifti f'umma ei coBa

yiit

ccditur cum Chrijto conuenientia e conitndio

x

dit Cbriflus quidein in ipfo,ipíe ueró inCbriflo ma

ul (

ne4t,ad bac [ocietatem init [anctiffimam qua cum

tifun

uniuer[is Ecclefle Dei ad/criptis omnium bonos

B bgcbib"

g

vum [biritualium fiat particeps,poflremo certior

fit de refurrecttone ac beatitudue in colis etev.

L

BI.Edtr: tpitur actionem in qua tam multa, taná

dn

excellentia beneficia fpiritualia obueniunt,quis

tenhin fummo babeat bonore?

tipiti

quis nonpercupf«'

hjf

bpteta; ad cam 4dmittiz

B.

ii

PAEDAG. Ixudicare 4ïite;' non poj]'ï,;mm;

quam longepreclaniftuaa effe que Cbriflus uelus

(iui t

st

ti teflamentam condens,cum e mundo effet migra

t&rus ad Patrem, difcipulis facienda credendag,

".Zi)mu

tb

veliquit,. Nam ut uideo,im bac una adtione, non

|

Cf

folum predpuorumcapitum noftre falutis,pota

PrEl

nitentie inquam, fidelin Deum, charitatis erga

peum ey bonines,denig; c» [bet perpetua pros

| n

ponitur meditatio ey exercitatio, uerumetianm

D

a'plifüna doua rencra accipitintur,

g.

PVER. Nondum dixi omnia, Ad bunc quog,

finem facram cocam frequenter à nobis peragi

PA

Chrifuá unlt, ut mortís ipfius, qua cuncia -

vt

que recenfuimus bona funt nobisparta,redintew

n

P

greremua fi ubäi:d: &c celc/brgremm menoria

ub

Aä;;

n

*ELIGI ONIS

43

u

gt itidem pro taptis bencf?cäs aliquett. conficeves

d n

imus gratitudinis fienificationem.Hoc facite; in-

quit Cbriffus m meicommemorationem.Et quo« 1. Cer, tf

M

tiefcunque ccmederitis panem bunc,ac de poculo

zM

boc biberitis mortem IDo

)

:;gni annunciabitis dos

nec-ucnerit,

N

CTA

PAEDAG. Equidem'b(um precor,"ut'qw'n

il d

'"i"m;quk |

docunque manu tibi umponi, aut menfe Domis

ni participem te fieri contigerit, tum uberrimos

Muj

!

Pofce frutus fpirituales tibi largiatur, Te uero

|

bortor ey obte[lor, utmagis magisq; quotidie in

Á

"

fidescharitate ex fbe proficere,te ipfo melior fan

TM

éliorg; cuadere, [edulo adnitaris, unde omnes des

uN

mumintelligere queant, te ueré à [piritu fantto

L

v

AT

Chriflo manere,

gi,munirt ac[eruari Cþ.ri]ïum hi teyted; in

LI

illjn d

LUE

PVER. Hecquo itafiant, Patrem celeflens

Ms

per Chrifiumorare nion intermittan,

ia d

De mortuorum refurrectione.

ä

g

m

ä&

Cap. VI,

d

P AEDAGOGVS,

[

Quém iutcligi fcfur

yectionemmortuorum ?

u d

g

e 10

J

PYER, ChnfuDonins ii erpnube .«

i

;

»*

ï

ELEMENTA CHRIST. -

mini poffe interimi, animum uero nequaquam,

jfB^. f

ut qui immortalis exiflat, Addit nibilo mimw core

eenpitr!

pora nosra,postremis temporibus, priufquám

um

ipfe n omnesbomines det iudicium ,reuitura, ve

if

Ioam,$, — hiet,imquit, bora qua omnes qui. in monumentis

m

funt audient uocem filij Dei,ex prodibunt quibe

af n

ne fecerunt inrefurrcétionem uite,qui uero malé

effubomin

egerutit ad refurrectionem condemnationis,

|

x 3 ag

E.

PAEDAG. Cr fidem de vefurrecione nec

dl

N

* ctffees diligenter ey bocloco inculcari?

at

PVBR. Primó.Hec fides Cbriflianorü pros

p45046

Matt,22,

pria et.Nam tudeorum plerig; corporum tefur

Maic. 12

quiemw|

- rectionem aufi funt inficiavi ey oppugnare: gena

A:ct, 14

tiles uero contemptim irridere,Sccundó. Que ba

PVEN

éemus enarrata fünt ad fidem ez charuatem pre

projiel

apuc pertinent : bifceautem capitibus de refur«

TRUE

xectione atque iudicio eterno [pes exercetur.Ter

ttiiqui

tió, quibaptizati [untjomneng; wite pie inflituen

pl w

simjderi

de tenent rationem, preterea fpiritu fancto funt

An impofltione manuum confirmati,partim proz

iorld,

poftta fpe ve[urrettionis, partim metu iudicij feu

] pltm,

tl

cuturi,er excitantur ad diligentiam,er rettnts

tur i o[ficüjs pictatis,

i

P AEDA

PAEDAÁG, Credisme eadem corpora qut

| Mi

uutic babemus reucturaz

PVER.

1 ,.PVER'

U

A

JJ

RELIGIONIS,

"m

M

i

ihi

UM

'"VER. Omsidni? Hiobusdit: Ego fcio quüd Hiobagd

vedemptoy weus tittit , qui ez in novifiimo cons

N

fqrg;t fuper iacentes i. pulueve, Et postquam

corroferint uermes corpus i[lud,uidebo Deum in

H has

carne mea: quem ego uidebo pro me ez oculi mei

Pa

uifuri funt. Apud Iezechielem predicit Domimu vezec al

flt,qu;' itr ",

offa bominum. arida iterum debere extrinfesus

TA

?

cárnt ey cute circundari, Jpiritum quog; immits

tendum. Sed apertifsime bec compyobauit Cbris

Vimfigry

9 :

æ/arig

fíw, eodem plane corpore v

nte mortem pertulerat,

c[urgmf, quo paulö

ii

PAEDAG, Erutt ne

m fr

prorfus tliacorpora

qualia nunc [unt ?

i

N Qul

PVER. SubfHntiam [l confideramus,erunt

*dundmpn

prorfus eadem: fin de qualitatibus que[lio eQ,

p

qmapna erit diuevfitas, Multis modis excellenttora

VE at Tut

erunt quám nuncfunt. Q uod enim nunc corrua

tf

ptioni, morti, tgtiomime, infirmitati e obnoz

iaf

scdium;id erit tunc, tefte Apoflolo, incorruptibile, , Coy ag,

ii n pne

émortale infignioloria ornatum,firmum.Qyuis

po[fct ornamenta omnia que acctdent enumem

aiidej

garet

/

gt

PAEDAG,. Qubex do&rïfn; äconfiþionc

jarpot (

refurredionis mortuoruim ad nosredit feuctust

P VER. Primö,gx téntá corporsm tiofirgs

py

i^]

ELEMENTA.CHRHT;

frumfutura extremis tempovibus dignitate pera

p

X

eu

;!.ngf.t;. [pict potet, quàm preclara beneficia per Chria

flum,cuiusvefurrectio noftre re[urrettioniscau

n

f4c&i,confequamur.Sccundo, Hac refurrettionis

u M

[pe nofinctipfos ad pietatisopera praflanda ne-

m'cpfd |

ceffe e flimulemus.Ctr nonfit folito alacrior ad

(g',uifl

ben£ agendum «ui conflat, nouam cx 1eliorem

[j pam

fupere[fé uitam, in qua benefactis [uus bonos,

lgl

pulcberrimagdeferuntur preniatTerti.Quic

quolmll

quid graue aut mole[lum acciderit, ipfand; adeó

li

mortemaquiore feremus animo,ft nosolum apud

TT

Chriflum,chm animo tüni co

«uros-confidamus,

rpore optimc' babis

P4ED!

i,

De íudícío zeterno, Ca^

ii

; ,put VIL

M

TE

fAEDAG.

Quorfaum iflud c

D.

aput de iudicio

fugi

s&tertio omtibus[ubijaturt

f

PVER. guperuacanea plane effent omnía atte

tf

tec'eden:*ia,þæmtemiz:,iwqi4a(n,)ïdes,'bapt:fmu:,»

doctrina manuym impofítio, detiq: ex vefürrez

f

«tf

ftio,uifi certic[Jemus iudicium reflare eternum,

quó 4 Deo Patre catlefli ey filio cius Tefu Cbriflo

mlmql

parim

nobik decernentur pramia.

Qxordio.

PAEDAG,

Qare boc iidicium. wocatur

| i [hli]lrh

&ternum 2

[

UT

PVER.

N

|

t

RELIGTONIS.

$9

I

*PvtbER. OQtis poflirems *temp;oriäws???!',

Chriftum,cui pater iam omne cefsit tam in cotlis

| "m&iom?q g

VM

quám interraius «c potefTatem, exercebitur ; it

quo tunc uniuerfl fImul flftentur bomines atque $. Cor.$o — .

:WM( [^

trdng]

excepta iudicis fententa, alij quidem beatitudine

c uita fruntur eterna, alij uero damnationens

Mu

d [um f

U

ez pania eternas fu[Linebunt, Difcernitur ctiam

Mu

ö

[

boc pactoiudicium iffud à reliqus iudicijs, que

T

z

J

j

quouis tempore,partim À Deo,partim ab bomini

busbic exercentur e» temporanea funt, attamen .

futing,

m;d,*

Pt

/

li

buus eterni .c'crtifsfima-arg'unxzïmta.

PAEDAG. Quod4pparatuuenturus eft Chria

fs , tàm qua. feueritat

dabit? .

;6 iudicium in bomines.

YU :

PVER, Cumuenerit filius "bomyinis,( uerb

vecito ipflus Chriflt ) inoloria (uayeronnes fat

4 Matth, usj ;

*

a d)

& attgelicum co,tunc fedebit fuper (edem olorise

!

'IW [/

ul

fue,ez congregabuntur anteeumomnes gentes,

€7 feparabit eos alteros ab alterss, flcut paftor

ii

:

fegregat onesab bedis, e» flatuet oues quidem à

tyct

dextris fuis,bados autem à [iniflris. "T uac dicet

gindttà

J

vex bis qui à dextris [Ibierunt : Venite benedicti

ani

patris mei, pofiidete regnum paratum uobis ab

exordio mutidi,Post pauca.Tunc dicet ggrbis qui

d W

à finiflris erüt: Difcedite à me maledicti inignem

«Hrmm, qui paratus e3d diabolo c angelis eius,

W

7

G

L ]

|

ELEMENTA CHRIST.

gEtM

Etbi qm.iem ibunt in fupplicium eternum, m]ü

uero n utam æternam.

"n caulïf !

m

PAEDAG. OQuiuis ifla f: feeum repxtans n

(ons

ritó coborre[ceret, Q uis autem in tali mdtczo cona

g ul

f]iat?

anh!mur

PVER.

His quos fcelerum pretit confciens

Wrcnm

du

t:a,mbll mirum[i tempus illud [it formidabile, £

Romaa.8, téropij tantum abes? ut percellanturut etiam ue

gl (

mm [

2, Théf, 3. besgenterexoptent Cbriftum citoaduenire,utpos

tc fcientes fe turc omiibus malis eximendos, c*

wif tf

T A

quietem ac gloriam accepturos femp;*ernam.

g, o

PAEDAG"'

Cur Deus tempus aduentus Chri

qu qu

fli ad-iudicium uult bomines latere?

PVER.

permulta quidem figna omnibus fea

Matt, 244 cnlis Cbriftium certó ex propediem aduenturum

25.

CRed(

prenunciant ;icdirco ueró tempus ignoramus des

finitum,ut per omnem uitam [imus dlioentes ,ex

q

fic fidem exerceamus, cbav itatis pwfämmm fru:

pit u

Dau

éus, fpem fulamus Diuinis promifionibut,táta

qum quouis momento temporis ad tribunal Cbri

ia

Det d

flirapiendi, ubiummutabilem de noflra. abfolua

tione uel damnaltione audiamus fententiam, Deit

« p

fidy

autem Patremcaleftem fupplex oro,quó mena

tem ez actionestiosiras omnes,fbiritn fuo fancto

Qupto

lt

tantiber gubernet,dum tandeicuim ouibus fiflas

gut

J

1

*

RELIGIONIS.

$3

h

|

"t

|

[

'afr Ecclefle die

nitas fummaq; confenflo. Qaibut

infi

uper celebratiftima Symbolaque

de caufis tria

dütr,

fummam Cbrifliane fidei

mira breuitatee libris

!

!

Canonicis expromptam continent,nobis probari

D |

cum eadem (andta. Ecclefla quam veligiofiftime

|

confitemur. Sumt autem bac: primum vecepto

df

more notünatum fymbolum Apoflolorum : fecum

dum in Nicena editum fynodo, nifl quis ad pris

MAl

|

Mb

mum Conflantinopoli babitum concilium veferre

malit : tertium quod confcripfit Atbanaftus Ale»

m're,utpo:

!

xandrite Ecclefl.e epifcopus.Symbolum Apo[tou

ts !

f(

licum, quoniam pauló anté im elementis rcligioa

nis. Cbrifliane capite 2,reeitabaturnequaquam

OM

epu eft bic ad[cribi.

s

Wt

Symboium Nlícaenum;

at

DT

Ll

M

" Redoin unum Deum Patremomnipotenttm,

weutttd

lj

S

- fatorem caliez tcrræ,ui/ï!:/ilium omniá

(s

l

AU

r idiui/ibllium.

n

etim unum Dominum Iefum Cbriflum, filium

!

T

R— d

j

Dei-unigentum, ex expatre natum . dntcos

mnta fecula.

Wm al

hd

"m

Deum de Deo, Limien. de Lumine, Deum utrum

.. de Dco uero, genitumnon factum.conjubftan

n D

tialem patri,per quem omnia fatta fuut.

,

quö p

Qui propter nos bomines ey propter noftram]a

"a

/

T

lut—em,defc;fzduïjs Fæl is.

| ELBMENTA'; CHRIS T.

EL incárnatus efd deg

P

iritu[ancto,ex Mariq Mira

atl

gineez homo factw eft.

ia

Crucifixus etiam. pro nobis

ii

fub Panfio Pilato,

palTw ex fepultusest,

( o

Etrefurrexit tertia die fecundum [criþturak, æ-

afcendit in cocluns,fedet ad dexteram patris.

Etiterum uetturus ef cum gloria iudicare uiuos

;

LIP

€ mortuos,cuiusreoninonerit fiuis,

Et inSpiritim fancium Dominum ez uiuifican-

tem, qui cum Patre e Filio fimul adoratur

C con

glorificatur, qui locutus e$ perPros —

^(n

phetas,

iti

Et unam,Sancíam, Catholicam, ex A

þa[iolicdnz

Mbiior

Ecclefíam,

a

t

Confiteor unum Baptifma, in Re

(:u;[?ianem peca

i

cdtorum.

i

Et expecto re[urrectionem mortuorun, ez uia

diltit

goii

tam ucntqri feculi,Amen, .

d

Qfdiml

lia

Symbolum Ath;naffi Epi- |

copí.

Tofit

(Ittit

7N vicung, uult faluus effe, ?nfe ontiid oþuä

(j

Q

est uttetteat Catbolicam fidem.

bty |

Qauam nifl quifque tnteovam, inuiolatamá fere

itin

L.

uancrit,abf. gue dubio in eternum peribi

Fides

Juuitu

lt

RELIGIONIS.

$1

erüiüih

|

|

M'dd filij [ui tefa Cbrifft dextram,ex culus ove

Letam excipiamus wocem ; Venite benedicti Pau

tris mei, pofsidete veguum paratum uobis &]niuu

di exordio. Amert,

"FWMS,(;

FINIS.

M

ïd(fareuiubs |

LIBRI CAN«ONICI,þ ET

l

triaSymbola celebratif

Tj

l pl

n

Ííima,

?Pf? Prag |

^ orum que battenusde elementis cbriftiane

]

L

religionis mediocriter funt à nobis explicata,

g L

uberiorem cognitionem (i quis expetit, butc neu

l

eeffe e& libros facros, Canonicos quod, religionis

f

imys

4c fidei nostre funt norima ac regula appellatos,

à Propbetis ex Apo[lolis editas,non.minori afiis

ht C

[

duitate quám religionc ewoluere. Hovus nanq,

quotidiana lectione es meditatione accurata:effie

citur,ut quisnon.tantum ad altioremgradum m

ordiue difcentism pietatem, uerimetiam ad fubz

n

limem locum inter docentes perueniat, pro doa

norunvuidelicet modo,quem Cbriftus ipfe,quifre gyner, 4

quenter ex cum fideest ab omnibus interpellane 1, Cosa,

dus,unicuique conftituerit, Canonicos autem li.

As

TT

[ut

bros pijuniuerfi bos agnofcunt ex ueneranturs

in ueteri quidem te[Lamento, Genefi, Exodum,

du

JLeïuittcum, Numeros, Deuteron

omium, Vboe

pl |

G 3

£

ELEMENTA CHRIST.

fium,Vudices,Samuilis primum ex fecundum,Re

, t

ä

6b0m

gum primum ev fecundum, Lef aiam, Yeremiam,

N

texcechielem, Damelem, Hofeá,Toélem, Amofum,,

2

WMM !

uc

Abadiam,Yonam, Micbam,Sabum,nBabacuc, Ze

pbaniam, Haggeun, Zacbariam, Malacbiam,,

j

gfalmos,Hiobum, P rouevbia, Canticum canticos

n

- &um,Rutb,Tbrenos teremie,Eccleflaften, Efiber.,

Qu [

jl

Exreprimim,Nchemiam, Annales feu Paralipo:

[ L

iena ; in nouo ueró, Mattbeum, Marck, Lucam,,

v dl

koannem, Acta Apoflolorum, Epifflas D. Pauli

U"M

&d Romanos, ad Coritttbios primam.er fecun-

yu a

dam,ad Galatas,ad Epheflos,ad Philippen[es ad

lp

Theoffalonicenfes primam ex fecundam,ad Tumos

jun[u

tbeum priorem e pofleriorem,ad Titum,ad Pbia

m

lemonim,ad Hebreos, lacobi unam, Petri duas,

g

ToannistresIude unam,Apocalypfin. Autoritae

f

2.Panj, Pmipttur atque fidem omnibus bifce libris fums

Mi

YXoan. 5.6. manr debemus adiungere,tüm quia ion ab bomie

2. T1m,3;

gt

Luao 'O

nibus, fed ab ipfo fpiritu fantto per bonunes los

w

&daiy

quentefunt conditi ey euulgati, tumquod que»

cutique ad perfeétum Dei cultum, ex. puramves

—

hn

ligionem pertinent,que item ad [alutom nofram

ii

funt necefJaria,ut luculenter comprebendunt, ita

E qüibl

demon[ivant apertifime: quanquam er fbivitus

u

Wem,g, Jindusfpiritum credentium de bac ve in illis ipfis

Bu

Feans, feriptié uoluminibus certorem facit: pofremó

tcrg

ao pArum conimoust c«tbqlic-c étque ortbodos

LY

?

:

RELICIONIS -

$4

i

"ndkm,k

ï

piuf ex fubftantia patris ante fecula gettitus,,

I"fnml

ey bomo ex [ubflantia matrisin feculo natus,.

Atj ,

"Md

perfeAtus Déus,perfectus bomo, ex anima ratios

nali ey bumana carne fubfiftens.

la

IU

Aequalis patri fecundum diuititatem, mitior Pa»

If

|

tre fecundum bumanitatem.

TA

"

Qui licet Deu flt ; homo,tion duo tamen fed u«

H

nusest Cbriftus.

la, |

Vr nus autem non conuer(lone diuinitatis in cate

0l

nem,fed affumptione bumanitasis n Deum.

^ftt

Vinus omninonon confu[lone fubflantie,fed unie

r

tate perfone..

:

IT

Nam [icut anima vationa

l tg ez cero um et bos

n

m

mo,ita Deus ey bomo um e$ Cbriflus,

du

QuipalJus ef pro falute nostra, defcendit ad ite

Wtntt

feros,tertia dierefurrexit à mortuis.

Y

Afcendit ad celos, fedct ad dexter m Del patris

d

omtipotentis,

vl

yide uenturus est iudicare uiuos er mortios.

|

li

ia

Ad cuiys aduentum omnes lomints vefurgere ba

TE

bentcumcorporibus fuis.

TE

Etreddituri funt de factis proprijsrationem,

TEU

Et quibota egertnt ibunt in uita eteraam,qui.

i

TR

Y

uerómala in igtem eicynum.

il

Beceft fides Catbolica ,quam nift quifque fidelie.

p :

terg; credldgrit, [aluw..egä ton potertt..

g

lj

|

ELEMENTÁA CHRIST.

PRECES QVOTIDIANAÉ,

ii

Trim'

D

. Mane,

;

N'W (

Gcn, 1,

Dtus optime ex eterne,qui poteniia quideni -

[epar

tuá folem aclutiam condidiftt ad dici noti; di«

/Pïa.l, n/c

jjid

* fEinctionem, prouidentia ucró tua conftitujti ut

vii

bovünes noctu dulcem capiant quittem, interdin

Sgd*P-m

autem laborent : evatias tibi ago,quime bacnos

t

de tam diu dormientem dum prefentis diei inis

;l

Quit

äom. -

tio expergi[cerer,incolumem feruaris.Faxit pros.

àvi

at

indetua bonitas,ut Sancti [biritus tui du&u, ani.

Phib P,24

r

Wi Wiei cogitationes, ditta factag; mea. omniait

m

. ljs rebus occupentur,que cum luce,cz filij tuiYea-

"

