lice.fed fuaues fub uere pictatis pretextuappae

TL

ratus, eg"ideo boffiliores ac mag

is tociui, Regnié

"d

Papifticum nó telis neq; bello in[lituit, fedpijs i

[/

fPeciem ceremonijs. Eiufmodidolos adbuc multog

, ME; il

,

,

)

DL

l

67

habet pater ille omnis nequitie , quibus conatup -

j

fimplicitatem uc:rbi tollere ; Hinc

ofcitantia erga

K z

;j

CATECHISMVS

: "

üerbumshinc fe&e,binc ex alia arma [piritualia,

( d

j pudi

altrabumanum captum fortia , que ne obtineané

nb

tandem de nobis ui&toriam , opus erit fecuritatem

m

exucre , ezdd feriam confügere orationem, que

Mi lo

ucl (ola in bis i(mminenfibm peric*fdizs" iüum, pof-

test.

. b

«|

V

]

ear

Porró adhortabuntur tto$ 4

d orationem;æ"

E

deterrebunt à fecuritate;arma illa Satane contra

uerbum;qiie b

a&tenus uidimus ,eo f(umus expere:

o

in noftra Germania. Nam cum.ex

| huj

ti;prob dolor,

n

grati4 Dei , no[tris bis teupor

ibus rcdijfet DT

| fjl

bum (yncerum » fLatim adortus est illud Satan,

dodtiftimos quofqu

eim fua regno excitats , qui

deon

uer

bum impugnArent : Sed cum

fcriptis renatum

1 Muagex

bac uianon fucce

deret,apennis ad armaest pro»

*

Ti

llam cladem ruftico-

| djma

gre[fus ;

quibm maximani t

vum excitautt.

Ef dum nec bis armis quicquam

ao

eiefficeret, cac-

fari

dignim n oppugnando uerbo D

pit alia cuderein [peciempia ,

quibm bodieutun.

eufi, t

ntie [piritu difi-

tur complures , quipre arroga

MULD

r

aut Ecclefiam,codcm uerbo nobifcum utentés;

Jiübor

tamen perue

rfo ac corrupto intelle&tu:uerum nec

ET

bis armis multum e

ffecit. Quiitaque Satan cim

E

bucufque tantist

elis ufus fit , ut ueluerbum Jim

nwmnpm

plex fi ufpettum re

dderet , uel eradicaret prorfufs'tz

fillei

lem boftem dormire ? At fane

credamus it4que t4

-t

non dortüit;ctfi nos dormimus, obamb

ulat fine du

Idcire

bio ut lo rugrens,querens quem dcuoret.

| co jïct-*-'

1

ERAslm ,;S'ARC'E;

75

"j

€o flatuendum est, boftem Satanam adhuc alia b*

m |

bercarma , que erunt predittis occultiora , ez'

Wt od

fortafsis talia, que nos nc contenimus,aut ad mis

Atbf

nus non timemus;qualia certó eredo bodice[Je fe«

TOV

curttatis tela , culu foror et ingvatitudo:becut

ili t

fint bodiefrequentiffima;ita mirabili,imo borris

bili progreffu. fauciant eré omnium bominum

antow g

*

pectora. Quantam feneftram credimus apertam

Mb coM

ipfi fecuritati,dum alter alterum iudicat,damnat

fepo

e reijcitpre fe dum fine modo gloriamur de uie

Naamat

cto & prostrato Satana , dum utrifque buccis

rtifttite

confitemur ueritatem , interim uirtutemeiusfa-

LUA

élis denegantes,im fumma fecuritate ac ingratitus

[

dine con[lituti ?* Dolendum e$;, filios buius fecalé

iictrm

in. fua generatione prudentioves effe filijs lucis.

dmidom

Mli tempore pacis nullis nonobicibus atque feris

dvf

obfirmant fuos temporales tbefauros , quo ab -

niqi

curfionibus furum fint tuti ; Nos ueró tantis theé

at

fauris fpiritualibus etiam ad. fummumufque fa7

i

» d

ciati , nulla prefidia , nullamunimenta nobis pa-

ramus , quibus in neceffitatis temporeucl unibos

li fþiritudi j

j

fliolo occurrere liceret. Vnde certifime conijcio

!

bec fecuritatis arma fore illa, que face[Jent nobis

ag&u a

[2

m

megocium i vetinendo uerbosquod tollerebactee

nus non potuit fatan: Aut fi vetinuerimus;fortaf-

jion

d prorü

jurt

fis illud erit nobis noninfalutem , fed in teftimo-

niumtantum. quod u extremo die accufabit nos

al

€. Facile ciie

Qu

J

feeuritatis; gg»'mgratituäinis nofir

j

K(J 3

h;g

GA)T'.E CHISMVS

em férrepotes Satansut predicetur uerbum , ma,

Q

diwonin alutom,

E

DE ÁRMIS CHRISTIANO-

Ortdin

rum contra furem Sa-

DFO:Mt

tanam.

contdod

uotibti

Satanut 5]ïen/wm e8 fatis machüatur nobis

ficsDiti

furtum uerbiqui.cim [piritus ct, externis armis

us debt

pellinonpotest. vtautem babeamus tbefaurum

t&utum ab infidijs-Satane., confugiendum erit ad

| il

E

drmaturam Det., quam cudit Paulus ad.Epbef. 6.

N

«dp. Vt fimuscircumcindli circa lumbos. noftros

| df

baltbeoper puritatem , ey induti thorace iufti-

tie;C7 calceatipedibus,a/fumpto fcuto fidei;quó

| u

pofimus omnia iacula Satanz ignita excipere ,in

omni deprecatione ez obfecratione orantes in o

smitemporei [piritu , cz ob bocipfum uigilan-

£cs cum omni fedulitate ez* deprecatione pro 02

Nprit

sunibus fanctis.. Ynter bec armauidemusoratioz

(E797

uem precipuam effe.. Et Chriftus adbanecon-

; n

fagitun extremis. — Mem dicit boc genus demo-

| ao

aiorum uon po[fe eijci;nifi ieiunio ac. deprecatio-

L

me, id esl,orattone fería.ac iiuta, Concludo ita-

ülumm

LU

que 1on. effe aliud prefentius: prefidium con-.

tra fuürem Satauam. , ad conferuandum uevbum,

| 'fïfm iUeni

quám ipfam or

Hram,

qt(oggm 5 mcommv(;" afylum no-

i

Q.VYR

UT

E-*RASME SARCE.

76

0^O VVR IVVENT DICTÁ

arma contraSatae

nam:

IN E

"

Orattones noftre non ualerent p

er | Fr co mm

Deo , nectantum uirtutis aut prafidij conferrené

contra Satauam , vifi uevbum Cbrifliaccederet,,

quo tubet nos orare;cui fi quis fidit , certó exaudi

dithrwd i

fu. Dicit enim:Petite,ez dabitur uobis:Imo Dee

Merticdni

tams |

us delectatur noftra orationeiuxtaillud : Ynuocd

mein die tribulationis,ez ego exaudiam te. Vtemz

tdaterd

i.

Sime inuocaueris,bonoxificabis me. Vbiiter c

TOU

(

tera obferuandum ejt, quód Dgus pro houore due

M

€at fill inuocattonem.

nj P

iuoc ml

—I.P.E, MÁIESTÁATE ET-E;XC'E(L-:

at

lentia oratio-

nis.

d

Neque if ceelo eq;

in terra maius jpzæe]i apk

i

oratione,non quia ego oro;fed pro*ter promifsio

jl

nem,qua pollicitusejt Deus muocantibus eum exa

du

quditionem. .. Hac oxdtioue oranes pij ab initio,

T. 1. E :

emundi femper funt ufi m pericilis.Et Cbriftus i-

uipri

pfein borrore mortis coftitutus,ad nullum buma.

ab

num prefidium confueit » certà fciens Deunpa-

yjlinc

gj i

gtfem- fola oratione delectari,

od

DE $CAL

A ORÁTIO-

ni$,

Qjïï

"x 4

Ü

: CATECHISM,*/I'S

Necefritas uvget orare , preceptum Deiipbet,

um

ponie]

Promifiio certos nos fácit de exauditione , Fides

?

dj

imgetrat P etitd,.-

MA

te:E"k i

IONE ORANe

v /,DE OCCAS

di.

al ob

vhfis

Et ne quis deovandi occafione diu fecum de»

4Jgidue,14faä

liberet,fciendum et,quenqueapud fe orandi oc-

cafionem femper babere prefentem. Nemo enim

j e

4deó omui ex parte felix eft , quinon aliquane-

l

cefüitate prematur. $1 ueró quis itaet felix,ut

opis non babeatpro fe orare , uertat oculos ad

enundums z pro illius impietate oret,ne blafpbea

eultond

nit uerbum,ne dehone[tet (anctum dei nomen, na

Mi

perfequaturpios.Et cm ne Satan agat ferias,quo

hcdqii

liccat fibi uebuwvaat tollere , aut deprauare, aut

obl

duditores uerbi fegnes reddere:

þIdeo nq:zQuZ deee

tifiriet

Tunt oratidi occafiones,

xitirepn

RATIO :CVR. Diz'vs PRO-

g

d

P

craftinet exauditio-

nj

nem,

ff

pajf,

: "Procmjïin;:ttiq &xauditionis non Ft fine caue

fa:ouemadmodum enim prudens pater wfanti fió

Aþüffollügf)

lio non fTatim dat pecuniam , quia per etatem t^

DLTM

guordt adbuc ufum pecunie :Xta ez: Deus uouit

1 dl

epportunitáteu téporisquo dare debetidq; no-

ro

| P

"

ERÁSMI SARCE.

77

ïPfWDti'uäg,

ftro nmgno átque incredibili commodo. Quare

T

Deo nó est prefcribendum exauditionis tempuss

3

fed fatta petitione ,in fumma patientia expectan

dum.Huc fpectant lociim fcripturissSemper oras

OMN r

te, Ecclefi. 18, c» Luc .18 . Inflate obfecrationis

ad Colof[f. cap, 4. Orate fine intermifitone, 1. 4d

t ii fecmiþ j

*Tbe[fa.s. Vigilate n orationibus,t,Petr.4.O rate

iforadio.

afridué Jacob.s,

Y. N

t adiael

DE GESTIBVS ORATIO-

nis, & quomodo o*

TM

randum.

tuvalrd

vt |

Paulus ordntes, 1. 4d Timotb. cap.z.uultbaa

TAT

"

bere manus purás , ab[queira ez- difceptatione,

agf

]

|

bocc& quo'd Chriftus loquitur Matth. s. It4q; f

jdpani

obtuleris munus tuum ad aramt, es illic recorda-

|onid

|

tus fueris ez'e. Vbi Chriftus reconeiliationem pro

f

ximipreponitfuo bonori, quod certifimum fi-

gnum eft,eam orationem placere Deo , que fit ex

(v

dnimo erga fratrem feu proximum quieto, Puraé

lt

manus fubinde uocant Prophete , manus n in-

quinatac fanguine;ponentes postremun effectum

N fï

TA

pro caufis.

Apojto

lus geftum orationi addit , ;;idelicetut

jj

paterm Í

/

fuftollamus manusqui geftus fignit et interne fié

p

i

j

ducie 4d Deum , quacertó credium ag?cutms

J

Ü pu

*0$ guod getämws,

ii

K

i f,f['

$

l

CÁTECHISMVS

Duo coti

QRATIO NON EST CER-

ai]

toloco alhganda.

fop p

Locus uton commendat órationem , Aequeplus

lii u

sialet oratio uclin templo uelin alio loco facta. Si

0BIE

guidem nec pericula, que cogunt orare, uno ali-

qpein

wo certo loco occurrunt.Neg; amplius ualetora,

tronos

&io é ucteri Teftamento dccerf ta, quam lege coa-

foceont

£ fernabant Yudeet : Nam qui fub Euangelio fu-

Deut

mM,f cignus illud tempus iam ueniffe, de quo loque

RE

batur Chriftus Samaritane muliercule , Yóan. 4...

f yult

i

Sed uenitbora , e? nunc eft ; quando ueriadoraz

£ores adorabunt patrem im [piritu et ueritateyne-^

: jrmdum[ ii

que n moute boc,neq; Hierofolymis ezc.

- Auio t

imbonae]

DE.ABVSV ORATIO-4

qu:mmhzl

»nisapud Papi-

*

ftas.

DE J

pudm

|.Satn fub regno Papiflico ufum orationis tene

v m

'tum fuftulit,interim permifitorationis uerba as

Nos li

h

fiere c fecitex orationeopus operatum;ut quam

to quis fepius murmuraret uerba orationistanto

* lr il

Mnr g

pïws premij mereretur. Qu opinio tandem pe-

perit nobis nuocationem fanctorum , ey fic oras

AMW 4l

L

nommu H

E

to,que ad folum Deum pertinebat, ad fan&tos c-

Hl

[;

tiam abire coepit. Stultifsimum forct apud bomi-

u

" ff Á

nes , fi i quis regalibus titulis falutaret rufticum,

?

Q,,,am eredamus o üultzmm effe ,orationein

""*Phwm.

L

unt

EäASMIïswARC-E.

28

T(g,

yni Deo conuenientem, ád fanctos quoquedran fa

d,

ferre t Efl preterea orationem transferre ad [an-

cfos;priuare Deum.fuo bonore, quem cum crea-

o ,-ncqucphu ?

£uris non uultbabere comtnunem.

Jlioloco]ä&m;i

OHt WU.

O BIECTIO. Siquis in mndo,uelpringn

hcig

eu alloqui woluerit,non füciet boc, nifi per pïg

ii

trono$ feu. interce[fores , quanto igitur magis

d

Baplij) -

boc coram tanta maiejtate faciendum csl, que cst

Deist-

; itth hg.

RESPONSIO.Quanquammultarefbone

ileylttt, -

fa bic adducipofüint,tamen diuo Ambrofio obie-

Iuriadonte

€Honem illam diluendam relinquimus.Hic i biic

tl

modum fcribit in prünum cap. ad Roma. Aliacft

Wif

v4tio cum imperatore autprincipealiquo,qui tan,

tm bomines funt: Alia quoq; ratio cum Deo«ft,

T

in quem nibil bumani cadit.

J2

DE ABVSVORATIONIS Ae

pond

. pudnos hodie, quiaudimus

( €fouim.

ii o

Nos quibodieaudimus ucrb&m, fcimus ex græ

u

,ai

(i4 Del,/quid fit ueré orare, Verüm frigidiftimé t

rarifsime 'oramus. Olim malé orabatur;propter.

piuiatan

inp'

malum ovationis intelletum, Nünc cian ueré o -

m

l

fj

vare nouimus;fit, quod feré nemo orct. uareu-

, ]

trinq; peccatur. AJL orandum erit, modó uclimus

y

T

ao[trum thefaurum c

j

ogni(æ-ueritatif ab arcbif?

rc atana falium,

',gjïe,omffïi

DE

CATECHISMVS

Í

DE DISCRIMINEZ INTER

lia

orandum & murmu-.

randum.

gtl

"t

,Aliuä eft orare;aliud eft murmurare,iue obis

| d]i d'Pm'd

tertantüm fine omniadfectu uerba ovationis ve-

sl d)

eenfere, Orare est ex necefiitate fide aliquidpe-

tere,fub certa [pe,idd; propter promifsionem Dei

de exauditione factam, Murmurare uerba e: Did

MT

- lu

bolusnouit. Hocest , fine omni fructu orarc, e

- dutium

esl peccatum contra fecundum preceptum; Non

| w/WW

affumes nomen Dontini Dei tut in uanum.. Ylud

: digg D

eji cum fru&n orare,ez e& feruare fecundu pree

- i

ecptum de inuocando nomine Dei,

Sn

DE INSTITVTORE ORA-A

tionis Dominicz.

frini d

: eemeot

bmtionis »quam uocant Dominicam , 4utoy

eft Cbriftus, qua uoluit ts proponere Deo patri

gt Dc

* framia

fub fuo nomine , omnes aduerfitates , qu nobis

3 hepeitior

«ontingere po[fuut i bac uita , tam corporales,..

$,

: vipn

quam [pirituale

»

Pater nofïcr.

E

Salutationis uerbabec fuut.ficut e bmdm

E

- tetüthog

more folemus plerumq; falutare eos , quos cupi^

mus conuenire ez alloqui. Sunt autem bec uerba

- futfii

flena confolatiouis,

queinuitant nos, ez erigune

- Holtintg

aliás

lr

bmmnm 4n£mm ad orandum, Quuisenim

non

äPffanvr4n:.

L

Yj

ERASMI SARCE.

79

It

II

$ton deterreretur ab oratione , fi bic Deitatis au£

maic[Latis appellattonibus effet u[ i5 ChriftuszPae

£er uocatur Deus ab effectu ,quód non pote[t uoms

t

TL odv

adficipericulis filij, x iuuare illum,fit ectiam pe

tf

ficulum quantumuis magnum.

OR AONAN

Qui esin ccelis.

ttyadien]

Velquia das cocleftia;uel quia non bumano má

7) OHftt

vc das,uel quia potens es dare queuis. Commena

VObf

dant bec nobis omnipotentiam Dei.Si enim De»

hittut, 1l

us bomo e[fet.fortaftis dubitandum foret de exaue

feuditme

ditione, Difcernitur z his uerbist pater Deus ab

h

bumanis patribus.

Sanctificetur nomen ttí^

LOM

um.

Ia

Prina est bec petitio in oratione Dominicd,

€y' merito ettam.. Namquiprimum queruntre-

Jotinat

1

uf

gnum Dei , illisnece[fario ex promifsione Chrie

!

fl omnia. necefJaria contingent. — Mundus im

i qu h

bacpetitione contrarium ludit,ex primum que-

Md

rit opes.Iuxta uulgarempoéte querelam: O ciueg

ciues,querenda pecunia primum est , Virtuspost

f

numnos ez'c. Hinc nec mirum e$ , etfi fepifsime

WJ;I bl)

u

tertius beres relicla àparentibus bona uon pofrie

TOA

deat: Siquidem Deus non benedicit bonis , negle-

, l] MJ

il

(to uerbopartis. Et ubibenedictio Domini non

gnttsa

u

f

€st , ibi oportet ut cmnulattfilmæ queque diuitie

"

[

pe[]ï. " ednt,s

Q,VID

El

CATECHISMVS

gimipt

Q.VID SIT SANCTIFICAÁRE

4

k

nomen Drei.

Stcllh

San&rficare íomen Dct , est uerbum Deima^

ptt

einifacere,puré ez libenter audzre,p robi reditaz

vi ez fecundum illud pie uiuere. Hodie mágnam

:daduemrr»

babemusbuius petitionis. occafi onem,qma nullibi

eg-f, TT

fcon blafpbemijs c onerátur tomen Dei. Propbete

Y debe Ht

ey fanctiomnes bac petitione maxime funt dele-

; dio f(l

catisut f m&tfïcaretur nomen Det, nonnunquam

d ngunji

pro;mfs'tombw; nonnunquam tünis có traben-

, judim

E

£cs populum. ut difceret uomen Dei fanthificare, —

Spettant buc aliquot Pfalnti , qui wobis werbiau-

rmmgrwb

iftacton

toritatem commendant,ut 18 .unà cum 21 ]E'quer).

tibus Pfalmis,in quibus fanctificat ueré tiomen feus

uwbum,wq

uerbum Dei Dauid : precipue exP[almvs funtbe

ml

fïhtezmce Beati ammaculatiin uia , qui a:rbulam*

Wieleiuo

in lege domtini, Beatiqui ferutantur te[ltimoniae"

ht iil

ius,in toto cordeexquirunt eum.

Mu

iam ueritatis elegriudicia tua non füm oblitus:

t

viuificame fecundum uerbum tuum.

D mt,ln intelle&bunt;ez ferutabor legerà tuam.

Et ne (tu,eras deore riteo uerbum ueritatis ufqueá

Qurt

Htf

Pptuntia

Damibiintelledtum;ut dz/'cam mandata tud..

"4)54 Tl

inieternum Domine uerbuva tuum permanet.

fü mrfgm

Qoæw&o dilexilegem tuam domme,tota die me&

"8 Itf

. ditatio iea eft;.

d" MAf Dv

Q,æm di :lcmjauczbw: meis clo quza tud:;

L&ceruá

NT

BRASMI SARCE,

'*"L:ä'ce*rmtp edibus meis uerbum tyum.

T

|

Adueniàt *regnuï*n tuurni.

uerbmme

Secunaa bec

:

tóttig,

m

petitio orat pyo aduentu YCeni

DeL,in qua fi

ulpetimus ez confitemur. Petümus

- Hodiemgna

idaduenire q

uodade&. Ríc

onfitemur id reueya

abeffe,quod petimus. Nam

firegnum Dei 4duent

Dri. jl

t

re debet,

certim est illud nos nonbabcre

) Unoim

tinz f

dlioregno uerfari.

Hoc autem regnum Satang

timuga]-

regnum e[fe oportet

» quia preter bec duo non

LT

funt alisregna. Qu

4re

Tif

cum oramus regnm Dej

dduenire;petimus eripi é

Yegno Sat4n&, 7 colloa

Wil

cariin Yeguo Dci.EfLay

temr

egnum Deitpfagcs

uj p

elefia;uerbo D ei ornatá ,

in quaregnat Detgg per

hm d

ï.

uerBumer quod nosreg

narc in eaefficit; Oya

ij

imis itaque bac petitione

i, qi a

intellectu uerbiin Ecclefi

[

profelici Pprogreffa ae

d

Tuwum;empbafim ba-

arifau ï-J

bet. Siquidem cum bocr

C

'Bno nibil commerczj et

hed; Satane neq; mundo,

WM

(

l

I

Fiat uoluntas tua.ficutín Cce-

|

lo & iriterra,

iab

Quoregnum Dei commodius ad itos

t?e)u'df, eà

Tegnum Satane cedat,oportet,

ut in omnibid re a

bus fiat uoluntas Dci , no[traq;

/Zzpþrim&(r. Etfi

m

Cut W regno Satane permittim

u5 li,utünobig

d

T€gtiet pro arbitrio , it4 ez in

bocregno permits

tcendum eg Deo

T

) utin nobis fegnet pro t-;-olmmf-

ie,

p

!

f

CATECHISMVS

[]

i

£e, Hocdutem con éedere Deo , non est in uiribus

o

uses Deus. Fit ueró uoluntas

"

num,COS

noftris: Ideo orand

gt

Dequ

uando ttos ita fabijcimus Deo ,ut credamus

omnia

;j

hia

fie bona fiue aduer[as que nobis n vegno

; Prit

ml

Deiaccidere po [funt;benenola Deiuoluntate co

| g hat

tingere.-

at n

n ded

EPILOGV$ AD PRÁECE-

dentes petitio-

fies.

pr

He tres lpetvi'tioncs' , uEcun

que im expofité;

u

mmam continent , nec quicquam

!

stoftre falutis f

| gtl

ita fcire refert;

acbasip[as. Sunt enim quodam-

bus babent relique quicquid

!tj

modo cau[e , ex qui

|

! mhddot

babent. Sequentes petitto

res 4d corporis [iften-

; CUNEIMON

tátionem magis refpiciunt,

Panem noftrum quotidianum

: J siüfifnt

Mp

danobishodie.

[]

! of

t

tac petiti

oite pro corporis uictu ordmus, qu

1 o

nquefitus, modó res

1 ritomiby

|

er fe quidem uenit etiam o

bendamus,

Qui enim potest fa-

gnum Del appre

- Dimenuj,

bum babet.propter quod largre

'meperire,q,ui uér

|dndi

tur Deus uictum ,

fepeubietiam non est occafio

m

arandi uictus ? Exemp

lo 1frael , quos Deuspro-

folitudine,tum qui

Rf&z'usz'g.z

bter uerbi

m futiim faturauit i

" Pt pl

do nibil minus cogitabaie faturum.Soy

-fftlitijf

dem,quan

cum

& pulchro ordine b«c petitto lo

Afny

'fitd ueró €

i

*

l

ERASMI SARCE.

81

Mdngts

ltl

pos fpiritualium rerumpetitiones, in certifüniz

fignum;eos fameperire nonpoffe, quiamplectws

ll

tuv uerbumsqui [unt inveguo Dei, qui cum omni

£zw!7»'sinregm

fubiectione fanctificant nomen Dei , iuxta illud z

xioduiroy

Primum querite regnum. Del,ez iuftitiam eius,

ez becomniaadijcientur uobis. Ytem,Dauidin-

quit Pfalm.36. Puer füi ez confénui, ec uidi iue

MECE

jfwm derelictun;aut femen 'ezzoï querens panem.

DE IVDICIO MVND'I IN

a ao

ha; petitione.

Mu

pl

Hec petitio mundiiudicio fbultiftima e&.Bie

enimin bunc modum argumentatur: Silaboraues

iil

rosbabebo quod edam.Et qui boc argumento du

um Wf :

cuntur,non opusbabent,quód orent pro corpo--

3

vis fuflentatione, cimalioqui ex laboribus uictie

jdiamut |

baberepo[Jfunt. Cyuodiudicium muidi 4pertifii-

(

|

mé oftenditmundum non orare pro uictu;fed eo

ia

Lx;

in communiuti cum pijs,ficut i reliquis creatis

?

gt

ris omnibus facit,quas Deus folum in ufum fides

gïrnimpüïf

lium creauit, quinorunt e fciunt pro eis orane

opterq

Ti rï

J

dum effe, ex fruendum illis cum gratiarumae

WIII d

!

«Lione.

i

Rectiusigitur pij agunt , q)gi damnant labos

Ql(flld

il

f)tw'g"

E

res fuos pre benedictione Domini , quam folam

T i^

eredunt uictum dare.. Alioqui etiam quid opus

l/f'm,

pl

w"o

: fcij]?t;bant petitionem pro wittu mferzzj]' e Chri

*

$N

CATECHISMYÉ

äW

qntt

&m'"b'rdtiom,ü uictus effet e o MS laboribus?

gf

ARGVMENTVAM, .,Qövo'p

Dfo eretti

uictus non fité nofüisla- |

asf

boribus.

aglb

tiidcl

d

Siuictus effet élaboribus noftris, ]?querem? |

tos tempore famis equé babere uictum pojfe,ata

.crinplto!

ydir f

quc alio tempore,cüm abundant frumenta, Veris

contrarium experimur,quod labores wofirtparis

t

aut nibilpoffunc , quando Deus permittit fruges

if

tempefLatum iniuria interire , tandem uidemus

| ii

terram nolris laboribus non refponderejln exu-

Ts Rtcopl

du Dd

faueró cst;quia Deus non addit fuam benedictioa

nemsque fola facit crefcere omnia.1t4 iubet Deus

dul

l,dmnum,()" |

Adam Genef.5. querere uictum in fudore wultus

fui.Netamé credat fe panem ex fuo labore 4cquio

du lil

fiturum;addit : terra [piuas z tribulos germiua

huneped

bit tibi €2'c.

f p

OBIECTIO, Siuictus ton datur propter

Jf

labores : Ergo ce[fabimus laborare,ez expectabi

[

mus uictum á Deo ?

RESPONSIO. Deu laborare 805 uult,

h&cþftirü

ideo iuffit Adamum labovare , fed non ut labori^

Md

bus fuis ni&tum acciperet; Sic enim labores effene

Ainiftlu

caufe uictus. 1pstur füctinece[Jarià baberent. ejfa

à

flthrg

éum,ipfam fuftentationem corporis , etiam Jime

JH

£ndi-»-

bezædi&iozæ dong(

hi. Cantwimn fupráoft

L

mu$e

: 1:

M?'WW&«

i

TM

P ]

7

n

BRAÁSMI SARCE

$3

fril

k

imus . Laborandum uero est auicularum morc,zllæ.

cantando fuum officium faciunt , ad quod func &

]

- peo createnibil follicite deuitlu, ex dumuo2

1b

lam: »fortéreperiunt;quod edant.Jta e nos laboa

rare debemus, ad quod Deiprecepto fumus adli

gutt,mdelaborum no[Hrorü benedictionem & m«

"i m *

mu domini expectantes , quiaperit manum [uam,

hn

- inpletomne animal benedictione. O ui autenm

Ttetit, Y

ucllet fine labore à Deo expectare uictum , is tena

"at

tarct Deum , dum cuperct foueri contra ordinas

TM

tionem Dei,qua ordinauit laborein, Panis bic. fia

hum enificat quicquid pertinet ad fuftentandum cora

Wa pus.Necopusest panem allegvncostmnsfïrre ad

w

uerbum Dei,aut [piritualem efcam , ciau debac

WW efcafatis agunt precedentes petitiones. Quoti2

if

dianüm , c bodte,uoces, probibent curá uictus.

ol P Nam fufficit fua diei adjï:&zo, bocest.fatis et la

Vl gtrhü

« borareper diem;nonanor etiam.Siquidem in poa

fierum femper offeretur occafioparandi m&ws,

T

- €tfi nos non füerimus folliciti.

Et dimitte nobis debità

u ?&

noóftra.

yurc "

Hec petitioin uniuerfum damnat nos peccatd

nanutfd

res. Sienim non e(femus peccatores, quorfum at

lat

j

tinuijJet banc oratiouem adieciffe Cbriflum : Re

hæhrrfW . Üiquieigitur m nobis berent peccatorum , donec

aam/

Nc uiuimus .Ideo etiam oranduseft Deus;sie pec

fgr

&atd zmþutctnobm [ condünet pro [ua miferiá

2

io

tordi«,

L i

v

l

-

CATECHISMVS

f

. Sicut & nos dimittimus,

rj MIA e".w

Quianos cupimus remitti nobis peccata, iota

j

jcmus

tur z proximo fuapeccata condouare debemus,

idiott

j

quod [i fecerimus;erit illud certifsimum fignum,

u

€z Deum nobis condonalJe woftra peccata, Non

QgOl

quia nos remifümus,fed ut inde certó difcamus no

flram remiffionem factam effe à Deo.

. Cf

Etnenosinducasintentae

um ommïd

tionem.

Anperio f

Sextabecpetitio petit, ne Deus finat

—nosäuc

viuerbiintelle&u recidere ad falfam ac impiá do

äomniapwff

étrinam. "T'um enim cum fumus w regno Dei,o-

p

mnem fiduciam in Deum reijcientes, ferutentes in

j

omnibus proximo,condonando tlli errores,ez fe

rendo eius nfirmitates, "Tum inquam. prinum

m

exuroit Satanatq mundus, e faceJJunt nobis ne

)

prin

cium. Et quis tampo[fetin tantis tentationi-

ïh:zs,uidflz'cet,;

busperfiflere ? 1deo orandus e£ Deus,ne permite

w fipl

tat nos A fynceritate uerbi abJWrabi ullispericu--

Atsaa

lis;aut tentationibus.

Sedlibera nos àmalo.

Atf

ia

In Greco et : && & QUa o« s Go g T 7ró-

Mbl

yugs. EStautem vrovupia malitia, feu nequitia,

at /muyr

qu& non ita fLatim est omnibus uota,Q uare ora-

Wficnfrm

mus bac petitione, ut Deusliberet nos etiam ab il

lis malis,que nonitelligunus effemala , e det

D t

Af

nobis iudicium, ne [becie boni decipiamur aut ab

IT

mr*

ferabamur à uero uerbo: Mulm enüm &rbitr.

uos

"ii

I

ERASMI SARCE.

$85

M

Vi QUTA

. gosmala effesque non [unt mala : Econtramulta

ndomredäm

iudicamus bona e[fe,que tamen funt mala. Si quis

tmum

non iudicauit Papatum effe uerum Dci regnum,

L pcm y

ï

Qj.: iudicat peftem efJe rem bonuam ?

. Quoniam tuum eft regnum,

c.

Dfo.

Msilr

Caufam adijcit à facili : quafi dicat wa]hu,

Deunm omniabec prce]ïare polfe: Siquidem cius

. ánperio fubiecta funt omnia ; Ergo e-potenset

btb

omniá pnejïare.

fzmmþu j

|

Bo r

st

DE SIGNIS SEV

SACRAMENTIS,

g p

um p

Vo ]me frequentz foima media, per quce á

[Iumnob

D

principio mundi egit Deus cum bomini-

iibf

bus,uidelicet,per uerbum ez perf 1gn4. lMlud u-

)u m

dum ac fimplex propof itum, ipfifsima quidem et

dul perm-

uerttd/s,cm merito fidem babere deberemus. . Sed

m

cim tanta fitbumane uature ünbecillitas, quod

10

bumanis uiribus inpofibile fit , fimplici acnudo

p m

uerbo credere , Ygitur no]ïm infirmitate motus

jf

Deusjfigua uerbo adiecit, quó fic mutua quadam

Mu

uerbi ez figmorum coberentia, duceremur ad fie

u

IT

dem erea promifsiones Del firmam. V[us uero et

"m

|

Deus fignis;on femper,fed in maxirtis rebus,e*

, zamard/

verum maximarum promifiionibus , ucluti in focé

umdïþ

| dere de pronu]f o Chri[Lo;ii quo erant benedict-

3

*

j

CAT ECHISMVS$

qe omnes generationes terre. Huic focdeviuerbis

; Mþcscircaï

gf

atq; promiftionibusinito addidit circuncifionem.,

item liberaturus Deus filios Yfvael à tyránide Pba

, mnqm'i 4

1 bibinWS)la

r4onis, Mofi figua dedit , z ut ipfe confirmetug,

Á

€7 ut alij facilius eicrederent. &em,Deus ducens.

! detndil

Mraelin terram Cbanaan, ipfiuerbo e columna

| guniu

« nubem addit.. Sic dimicantilMrael, Numeao,

&ube figna adijcit,ne diffideret deprefentia Dei.

51

sufio

: li

Et quiai Nouo Teftamento magne promifsioa

nes extant i. Chriflo de vemifiione peccatorum,

-N

m

Quapropter ez. bis promifionibus acce[ferune

duo fiena,fcilicet.figuum baptifmatis , «v fignit

L

Altaris.

L.

Porró e quidnos omues bomines fumus , fine

p

dubio cidem mfirmitati obnoxij,quapatres Vca

teris Teflamenti prediti fuerunt: Idcirco ut eam

[

aliquantulum pelleremus, fignorum mftitutione

uobis uoluit mederi Chriftus., fané non aliam ob

i

dintià

caufam,nifi ut illis fidem woftram ergapromifiios

fridil

pges Dei excitaremus , confirmaremus e2 prouos

| Wite

caremus certiin cordibus noftris, ut quoties ac^

agl

cederemus ad [acraméta, remitti nobis omnia pec

catanoftra;propter fidem in Cbriflum. Q uamfi

dem babere,eft digné accederead facramenta,ad

que fufcipióda nulla opera nos dignos facere pof

B

f

wuntque tantàm externe queda difciplime funt,

f

iuullo modo tamen negligende , neaccedas ad fio

LY

untu

guastanquam fis ad [Fabulum, Et [ic remftt

Ino

ää*t/?jtktd.

n

M

'EäA.sm $ARCE.

$4

M

sobis circa facraméta omnia peccata noftva;proe

lflalr Cänd[m;m

"V

pter fidcmtantm in promiffiones [ignis additas,

404 ii

non quia aqua baptizamur, non quia edunus C

bibirnus;fed quia credimus uerbis Chrijti.

Tbf

Mot Dd

A ccejfurus i£aq; ad facramenta, duo tibi confi

MT

deranda uenisnt. Primum;ipfa ceremonta,feu fta

Hf Rs

gnum;quod aliud nibil facit; nifi moneat te de pro

Vpreatin

Tüflionibus Dei, teftetur de beneuola Deiergs te

uoluntate, exerceat ac mouedt cor ad credendis,

(nepro)

LP pecclton

erigat dnimum fide , ey conferuet aliquo modo à

:

dubitatione. Deindeprotifiio et confideranda,

f dm*/ffruh

j

tanquam finalis fignorum c4

2

ufa; propter quam

Mi Q'/Qemï;

in[lituta funt jïgm.

fdmn je

;

DE APP-ELI;AT»I..VONIBVS- $1«

jgupire

hr

-

|-

|

y

gnorumfeu Sacramens

:

pmyift

h

l

j

torum.

]

« tas; alijtef

ininodnt-

Signaalij facramentauocant,alij

feras.alij fiorlla,alij fymbola, alij figuo[acramen-

yegii

gauc p

talis,Greci ueró agayid as.

':rif,atquotiesavf

[

/i:

^DEFINITIO SIGNORVM $EV

t

frfut Qu

;

—

-

Sacramentorumf

iif

ii

ä

$ ammknta funt ff gm;4d monentia nos de þ'ro

siflionibus Del, fimulq; teftátia de beneuola'D ci

u

ld

uoluntate , qd excitandam ac confirmandam fidé

i

i

jj

ä

inïätutæ.

L o4

A

1

CATECHISMVS

Q,VÁM LATE PAÁTEAT SI-

Y

| Ir-

,

.onumfeu Sacramentum.

; Bienot) |

fcdr

Siguafcu Sacramenta omnia ed dicutturque

annexas babeutpronüffiones;ut ovatio,adflitio,

EWZM

eleémofynamatrimonium,magi[Iratus cz'c.Pro-

| Bf

ub

prié toui Teflamenti duo futt-frgua, Baptifius

« Euchariftia. Sub Baptifmo comprebendipos

áni

test abfolutio.que [bectat ad pocnitétes. E enim

Baptifinus fignum ponitentie.

i?

il

CAVSAE SIGNORVM SEV

: Sacramentorum.

——

Noui Te[Lamenti frgna wflituit ipfe Cbri/ï:u;

t

Occafionem dedit uoftra mfirmitas, ut [uprà e»

wj

Auguftinus dit: Homo ante peccatum uidebat

Deun;intelligebat,ez illifidebat. Post peccatum

tiqtf

bomo Deum capere non potesl, nifi medio 4liquo

adiutus,

tutdrd

àt,

EFFECTVS SIGNORVM SEV

tiptot

, Sacramentorum.

(

Qui ufun fignarum Mteüigzt »is facilé coüigc

Vi

re potest üllorun effeus.. Sunt autem bi z

lag

Admeuere de promifiionibus Dei.

il

Teflari de diuina erga nos uoluntate.

Exercere ac mouerecor ad eredendum promiftio

tibus Dci,

Erigere

1

ERASMI SARCE.

8$

WT

2

Eripere pios in tentatione ad fidem.

J

[Je confefiionis figna,

ad:cumtur,w

"m

fe Chriftiauos.

quibzfs confifemur ttos c[s

Hf

i

Effe figua gratiarumattionis,.

M

[

L

1 j

E[feallegorias x fymbola bonorum morum:, in«

ï

h

uitantia ad feruiendum proximo,cz ad mutáe

hhrdads

N f)dp

dam uitam.

ls E

T

]

(

PROPOSITIONES DE VERO

ufu & contrarijs fignorum

r

feu Sacramentomm, :

b r

Signá funt note ad excitandam fidem,er com

il

mongjäciendum r

orad credendum

u

Secunda.

i«n[fitutæ.-4

f pectt

Sicut fenfus mouentur à fuis obie&is ad extep

fmdudpi

aum effecum , ita figua mouent cor 4d creden--

dun.

Tertia.

Vi

Signorum inftitutorct Deus,Ergo bi&dliquid;

!

ddderc ucladimere,est peccatum.

uarta.

dl

if

Vnus cr prüicipal

is figuorum ufus ef teftari

TT

de beneuola Dei uoluntate erga nos , cz excitare

[

in n?bis fidem,

if

uinta.

í

"

"

Ncc ob[tat fpiritus (anctus , qui c&& precipua

j

$

.CATECHISMVS

fideicaufa.. Namuerbum medium e , per quod

p

mouet [piritus anctus corda d credendum , es

caufa umd cum fpiritu fantto ipfius fidei. Et quia

WW

yeidtl

fignum nibil aliud esttefte Auguftino , quàm uie

fibileuerbum zYgitur wtà cum. [piritu fantto cor

umi'f*-

dd credendum excitat.

Sexta.

B

D'e notas

Errant, qui afferune figua tantim e

fisu

proféfiionis feu difcretionis, quibus Chrifti«ni À

ia

vt

non Cbrifti«nis difceruantur.

" Septima.

lt

Erránt auabaptifle , que fingunt figna tátim

if

bonorum morum.feu noue uite fymbola e]]" C.

^ Qdcaua.

Ya

Errant fcbolaftici,quiexopereoperato figua

gj

m

iuftificare fcribunt Nam ut uerbum nibilprodest

fine fide, ità nec figna fi

i

tiam.

i fide profunc ad iuftio

L

-

$

Nona.

Enui

* Errant Scholaftici itt facramentorum fepteua

C

Fo uiumero,cim quia feptem tantum facium,tum.

nj

quiainter bec quedamvecenfent , que cim mon

Drhi

a u ersosa d

baben: additas promifriones, abborrent à [acra-

pv

menti aggellation:.

Decima.

(ll!i?lftm

Errant Entbufiafte;qui dicunt fpiritum fans

um fufficere , « ni

ng Og—uxs effe facramentis in

lt

Vndecie

Mi

OE

!

|

ERASMI SARCE.

$4

MT

Vndecima,

dndg, v

Errant, qui adorant ez uenerantur [gu4 pro

'Iïdci.thm

)

'

--

il :

D

idolis;aut fuperlitiof é. Interim non probibetur.

yeuerentiaaut mode[tia erga facramenta,cum illis

Tif

utfïl;f'-,

Duodecima;

Errant;quiuerba figuorum , quibus figua in—

i 'W**

flituta fant,ueltorquent,uelremoté interpretan

Of

tur, contra quos fic fcribit Aureliw ; Satius edt

premimcognitis;fed utilibus fignis, quàm inuti-

rA

litercainter

pretando ; l,dclueis erroris ceruiccn,

iil

inferere,

müeï[c.

Decimatertia.

|

p

Errant DonatifLe,ey reliquiberetici,qui nee

opmto

gant facramenta tractaripo[fe etiá à malis. Huic

iil

errori refpó det Augu[Hinus ad Crefcentium Grá

|

]

maticum,

joidi

Deciäa-quartæ.

Errant;qui figualigant ad noftras additiones,,

k

€ qui docent caveiteranda e[fe, uel quia non cre-

dimus;ucl quia nibil dignitatis Ànobis attulimus.

'Zm fätmtum

M du

Deboc errore uide Auguftinum in libro de Baa

t QW' ;

ptifmo : ex babetur de Co

n]?:,dz]ï:.i;. Canone , ]ïa

«ut in facramentis,

!

( iritä??!f&þ

DE BAPTISMO,

fd WWW F

* Bäþtij'muägränum e& [gni quoditi Cbriftia

Vn()(d'

ii fmo,

N

; CATECHISMVS:

pl

m[mo occurrit, quo tanquam certo qüoädm me--

p

dio initiamur ad Rempublicam Cbriftianam , in

»)

tongtp

quaes veutifiiopeccatorum , que ez fola facit,

(

od

quód boc fignum pro Noui Teftamenti facramen

dutdtts

torecipimus. Indeenimprobantur Noui'Teftae

g

menti figua,quando nobis id annunciant , quod

Euangelium nobis offert,uidelicet letum de remif

fionepeccatorum nuncium. Et boc nomine ait Pe

trus A Go.s . Refipifcite,et baptizetur unufquif-

LMM

que [ub nomine Cbrifti ad remifstonem peccatoo

rum.Hic es illebaptifimus, quem feriptura lauae

jusi

j afnd

crum vegenerationis appellat ,. quo- non externi

1 hmibii

corporis fordes abluuntur, fed quo fit, ut puram

doctteom

confcientiam 4ccipiamus coram Deo, Hinc Pea

érusi.Epi.cap.3.non dubitat baptifmumpactum

pagtris,(g*i

bone confcientie erga Deum appellare, quo cere

&i fumus Deum nobis placatum eJe.

Hec confideranda bic funt preter nudum fi»

TT

