publica damna;celari debent. Ynteyim licet erran

tftoteli

dibecun M M TU

temfratremadmonere,. Siérratur inme; babeo

p

iididil

prefcriptam à Chrifto formam. Mata8.Primüm;

ut monedm inter me ez ipfum folit, Nolentem uea

't'äi!iä&a

ró audire me , adbibitis teflibus , uno ucl duobus,

vitoli

monerepoffum. 'Tandem ne adbuc uolentem vefi--

at

püfcere ; ad Ecclefiam deferre licet, quam ubi noti

ln

menbri ao

audityrcliiquendus 63 ethnicus, et

g

A

x

v

öATE&HISMVS'

. -ïEfif- €ïiæw

þore Cbrifti diuifum. Neq; peccaturbac publi--

-u

cátione crininum,contrapreceptum de teftimo-

d

mOJ quia x cbdritdte,'nan maleuolentia oritur.

Tif

DE VERO VSV HVIVS

1 n ia

pracepti.

- t

- Nerus nunc buius preceptiufus eft,ut candidà

1 blend

dicamus ez fentiamus de proximo;etiam ubtma-

golicit

ximé peccarit. Deindewealios fapprimamus pre

wl

atobis.fed finamus etiam alios aliquid effe.

funt,W "

D

DE VOCABVLIS ÁD VERVM

Qu

inyedi

huiusprecepti ufum ne-

ceffarijs.

gm;mqlli.t

Lodut

Corde, Nani

pd. E

mojMo

cidid deproxi

Chriflus re-

f tedito

Sentire ^

Jfeu

f

]

quirit ad les

d.

forme|gemadfectus,

qui

Augere famam proximi

Defendereproximi famam

Matth.s,

windo

Cclare proxitmi errores

4 Lingua,

gui

wtpd

DE LINGVA, EX CAP,

N

3. Iacob.

DIC

Ecce naues quoque cum tante fints er à uentis

feuis agantur , circumaguntur à minimo guberna

:|

MT

culo quocunque impetus dirigentis uoluerit :1t4

actat.

€ lingua pu[illmn.næmbrii dt ex magnat

| hia

Ecc;

l

ERA&.MI SARCE.

$£

A

cce exiguu ignis , quanta

mmateriem 'i/ncendit?.'

u

D d"ff-ima

Et lingua ignis est,mundus

iniquitatis; ficlimgua

is, que maculat toe

Vs

conftituitur i membris noftr

tam nAtiuitatis, ea

tum corpus , cz inflammat o

inflammatur à

gebetina. Omni,

s enim natura ferae

PUL

yumn domátursez

domitacft àuatura.. Linguam

autem nullus bominum

domare potest, incoérci^

;Fü dul

bilemalum.;pleua ueneno mort

ifero, per ipfum be

1040 l

[/

nedicimus Deo 2 patr

i ex per eandem maledict

fprinawpy.

mus bominibus , quiad

fimilitudinem Dci conditt

wïr//?.

funt.Ex codemore proce

dit benedictio g male-^

dictio.

J

us exaggerat diuus Yacobus,bue

VERTM æ»

Quibus omnib

W

ius preceptifacilimam t

ránsgrefiionem,quialme

tale et membrum ,

quod domari o

4, inquit

C N

otet. Et fiümul

declarat obtre&tationis, feu fal-

; cum nullo alio conferene

Corfrm

fi tetimonij malum

| quimdlu

odzx

d

Spetkant buc uulgares noftre

fentemfiæ:Ab 04

vwo uf

àfalfaautem li

j

mnimalo quis fibi cauere potest,

gua noupotest,

Lingua e7 dirimit , €? compo-

h r

timum ez pejï&mä cfrmemse

nit pacem,Lingua op

brum.

qui.

k

DICTVM CVIVSDAM PHI^

ii

lofophi.

st

/

,

/

Satius et tolerabilius est,á cortis lacerari, qui

t

j

homini ia mortuo admodum nocere rfö polfunt,

7

$

7 m/jg/'

g

CATECHISMY$ |

quamuiuus ab obtreGGatoribus circunferyi,

Ient

dlierius:Lingua ne mortuis quidem parcit.

[an&W |

DE ABVSY HVIVS PRAE-

uf

cepti.

dj

g.

Abutuntur bocp

T&ceptosqui de proximo ne-

(JWVM

þO

que dicunt,

neque fentiunt bend

» qULerrata pyo .

f

xitni-non boni confulunt ,

quinon excuftut , qug

pi

$n Eeunt , qui foli aligui

d effe uolunt,

quiuon fi

Ununt eo

proximum aliquid eje, ttem

buntpr

OXimo, quierrorem

roximi exa

» qui detra-

lt

P

g gerdnt,

circumferunt, q

uletantur m diff.

pldt W

WÜni;qui coram iudice f4lfatefta

ntur.

amátione pro «

,;;;;,quoruml

l

mæcMaüW

EXEMPLA HVIVS ABVs Vg

t

cEna.

-

: Peccarunt contya b

0C

g ii

preceptum, falfi accu.

f

Jatores ac teffes Sufanne

P

atl t

Danielis1s.e7 borribia

lt

liter puniti funs., Accufa

tores ac falfi teftes con..

tra Chriffum produdi

Mattb.z6,nibilinuenien.-

Ü mb; ql

tcs,confüfi abierung,

p

quhjd

DE DIFFICVLTATE HvIvg

hais

pracepti.

quin]

Fandem boc p

T&ceptum cum veliquis difficul

Wocttlt

tatem baöet. De

t

confentiettem q

negatum enim eft noftris uiribus,

nimum ad copletionem bujus pre

Áienfeg

ecptiadferre,

Quild uero externé bic poffumus,

Mdf

[4t£5,,

locrf,mm

N

$z

S Ciïculmf

"

'W

ERASMI SARCE.

j

l

fatis lïquet ex uerbis diui lacobi fuprá entmera^

od 4null?

tis.Nam fi lingua tale et membrum; qu

TE

domari potefl:Ergo nos ex equo ommes

fünun fal

fitcfles . Confagiendum itaqueest ad Chriftum ,

!flidfpmïimml |

quiimpofübilianobis poftibilia facit, douato [wo

ilitrig, -

Pa

fpiritu.

" fxt'/l/;m&, 1

0f 914' Atj

-DE IVRE M.AGISTRATVS-

inhocpraceptum.

UT

t

Publicos malianimi effe hus , magiftratus puni

MLetg,

rebabet, quieffectus cim in foro quotidie occure

If,

vunt,quorumq;prefidio [epe optime ciufufit

me caufe euertuntur , dum falfi teftes,es obtrecta

v

torie lingue ultró citroq; laborant. Quare nun-

:

quam ibi. decrit gladij exercendi iusin transgref

n a, ï

fores. idq; iuxta Cefareas leges ev priuata muni-

rl

cipalia. Hoc faltem admonitos wolo magitratus,

ia .

pe credant fe fatisfeciffe fuo ergaboc preceptum

officio , quando falfos tantum corá iudicio teftes

tlite

punieriut.fed ut ey obtrectantibus occurrant, ex

quibus fepe infinita mala furgant. E& uenit bic mi

bilaudanda Saxonia,cuius fingule urbes propri

UM

E

quedam ftatutababent , quevufticalia colloquia

Wocattt , ca quater in dnno à primario Confule

liil

A

ii

curia denunciantur plebi, utoris feulinguepurt

tatem feruet plebeculaset ne quisalterius fama aut

m

i

I

nouen fuum obtre&tando ledat.Hiftoria Sufantie

i

Í

/

/

.?

eftibus in alt^

J

40cet?nc mg]imtw faciléercdatt

G. 4

CAT,ECHISMVSV L

quem productis;fint etia biquantumuis im fpeci

Í u&auæ*

ngPOïld

:

em bonefti uiri.Et fülfi tefles Sufane;erant ftnio

vc5 o iidices populi , uel cam ob caufam ; quia à

ii

van a

t4tura gaudemus de incommodis ac diffamatio-

me proximi, Yovtur omnes circum[Lantie ad pro--

du

n

ductum teftimonium diligenter erunt excutizde,

€? fepe ex factis antecedentibus , teftium uerba,

[eqzmtu

vithit

examinanda. Et quiaboctempore nemo non ob-

d

treifatur predicatoribus uerbi ,ille obtrectatios

nes,quantum fieri poterit,probibende erunt. NÀ

*, W,E/)".:A

tl

plerunque miniftri erbi mendacijs obruuntur, id

etiam uidens ApofLolus,moneta . ad Tímotb.s , ne

T

aduer[us presbyterum accu fationem admittamus,

quati

sifi fub duobus aut tribus teflibus.

bowr

DE IX, ET X. PRAECEPTO.

at

cdoti

riontt

Hec dito poftrema precepta , quanquam fub

reliquis comprebendipoterant,ut nonum fub fc—.

duj

[

ptino ; quod eft de fürto : Decimum fub fexto ez

«t

fcptimo:Placuit tamen Deo bec

ftorfim adijcere,

f

fed non fine mfigni caufa. Potuiffet enim aliquis

duf

exifrimaffe s fi precedentia precepta externoo»

ïcufrö;

perecompleuiffet, fe ueré legis impletionirefpon

MetoDg

diffe, Buic optnioni occurrit Deus bis poftremis

—

Crtacol

A 1

preceptis, que animum accufant , mternisadfe-

Mu [

&ibus flagrantem , ez oftendunt longé nosabeffe

d

àucralegis completione , etfl externam obferua-

ln

fiomm dEtulerins , nifi cz- internam adferamus,

gü&

t.brm,

1

Y

M

ERÁSMI SÁRCE.

$;

Mij

qz)æ dueadimpletiones fimul coniuncte;primum

l W)mr

W

l

[miok

refpondent ac fatisfaciunt legi. Oportet itaque

MT

ut ia bis duobusmandatis,quique fe transgre|fo

UT Fdlmdr,

vem confiteatur ; Siquidem bectandem ueré de-

WA d

clarant , quid fit ueré peccatum , nempé quod ex

hWaj

animo ac adfectibus proficifcitur , etfi nunquam

Asf

fequat

ur externum factum. At boc non conjidee

MLA

ratbumanamatura,

ideo fingit fe refpondere [uffi

leohthi

cienter legr;quando exteruam obferuationem d«

Iile r i

fart. EE autem concupifcentia peccatum;id quod

r i

patet ex Mat.5.Et ex uerbis Pauli ad Romanos 7.

Ti g g

Peccatini iton. nouiffcm , nifi lex dixiffet ; Non

eoncupifces.

vitians,

t

[

!

Quare becpoftremaprecepta docent dupli»

CETO, |

cem e[felegis coplende u[um, ez exponunt pre

.,

cedeutia. Verüm preterid;quod exponunt [upee

ï

1

qugaji

rioramandata;etiam per fe funt preceptain boe

asj

ab alijs feparata,quia bec coditionem admittüt,

alia nonitidem : Sic domum proximi emere pof-

mlf

h

rj

fünmuxorem defuncti ducere,ancillam e fcruum

jt n

diniffum à domino ac bera conducere. Honord-

frisd

yc ueró parentes fub conditione non licet , mfi &

uero Dei cultuabduxerint. Sub cohditione nonli

ii

d at

"]

cet occiderc nonmoccbari,ton fürari,neque pere

hibere falfum teftimonium. . Et illa conditio fa-

ao

mgc!m!!þ(';/

cit nunc bec pofleriora duo precepta , ut & i^

sl

pf« per fe fint mandataynon tantüm expofitoria

i^

7

alior Wv

ïïü

er

: CAfECHISMVS

:mtümþ

ÁLIÁ CAVSÁ, Q.VVR DEVS

n

his preceptis adfectuum

ao

uocesappofuerit,a-

iib

Insautem

hon.

h

Pofiit hic aliquis quercrequur Yeus 4dfedtu-

um uocespojeremis bis preceptis adiunxerit , 44

Yi

ljs wonitidem , quanquam ex adfectus requirant

P

r

nf

ex uero legrs ufu. Ad banc quefHionem fic refpon

t

deo : Aliaprecepta non itaauidé transgre]Ja cu-

um

pimusstque becpoftrema. Quis enim uelnatu-

g

va nonabborret à debone[latione parentü ? Qyuis

non taturaretrabit fe à cede ? Quuis non uiolen-

a

tiam putat, uelmaecharifurari, ez fálfo teftimo-

nio ledereAt laborare pro domibus, cas ad fe tra

Differ

bere;alienis bonis fua augere, infidiari cóiugibus,

ho

abducere feruos ey ancillas, ad bec,inquam , fu-

pajni

mus iaclinatiores:Propterca igtur,ut Deus pro^

eirs

eliuitatem itotram erea ves, nouo cz decimo pre

d i

cepto probibikas , reflecteret , atque aliquo mo-

do re[Fingueret , concupifcendi z defiderandi

(uprin

)&&0 4!7141

tocabulis eft ufus.

N

ÁLIA CAVSA. |

Nit£bumanus animus , uatura malignus femper

- Concup

du

^

reperit , quo itobiiam Dco , ita e bicpotuilfet

calumniari expofitionem ueri., in bis preceptis,

Itb

p

IN ia Chriflus Matt.s, in uito aut altero

4

tntüm

*

"

ERASMI SARCE.

$4

"h o

Muntim precepto damnat adfectus , dixiffet bec

U

precepta alienae[Je àrequifitione adfectuum.1ds

b

circo eám buman anittti malignitatem ut dtteuov

&ret Deus,adfectus wocibus eaillu[trauit.

4

Dutafi

DE COGNATIONE POSTE-

ii s

riorum praeceptorum.

M

Vnusquidem borumpreceptorum ufus est,u

aus fenfus ez intellettus,probibens concupifcen-

at ferboy

tiam ac defideriaanimi.1nterim fimul damtat etio

Hereldae

itadiuiu,

am externaopera , que cxaniti malitiofis atque

improbis adfectibus effluunt..

Yi Qu

MM A

DE DIFFERENTIA. HORVM

d 1

itbifin

praceptorum.

Differunt autem bec precepta in externis ved

Jarciüg

cjian d

bus:Nonum ad res tantumrefpicit: Decimum ad

perfonas ez- ves fimul: Comprebendit enim boc

EO

eiam

etiam res , que ad Nonum referrinon po[funt. E£

CA

TTE

est tanquam fummarià ommumrerum,que adfc-

étu prinump

T

fi

F

ia

etuutur, & po[Lea duoque extgma-

ä 1

facto abutuntur,

Non concupifces domum pro-

ximitui.

Concupifcere leuior ef£ adfectus , quàm defi-«

ii !

[ /

derare.Ect enim cóc

H

o

mala&,petere fantum. /

pifcere;res tambonas ?fäm.

lii

p

und

/

d

Domumg

jf

Dowwä

,

CATECHISMVS-

— 3ponusbic fignificat proprié bereditaria boe

m:mfl q

g. Differt uero boc preccptum à feptimosquod

qion d

ect de fürto,quia nonum de bereditarijs, ac immo

0.

bilibus bonis loqkitur.Septimum autem de mobie

-Pï ghlbll

libus;que transferri poJJunt.

M

Áreas. [fï-w'f'* "

roli

Pratd,

TT

Continet igz;fur do«

Agros.

dl

Predia.

ii

mm[ub]?:

Syluas,e fituilia bona.

Proximitui.

gt

Tub,empbafim babet,q.d.Dews:non concupis

fces domum illius , quia proximus tuuseft. Proe

N

wb

«ino ueró iniuriam facere»[ane uiolentia est.

vichi

d.

Q VERELA DE HÁEREDI-

tarijs honis.

ámidf

M. T

Noftro boc euo uon infrequens querclacira

cumcurrit de tutoribus abalienantibus , ac fegni-

quando:

«itt [ój

ter cuftodientibus bereditaria bona, de quibus et

defraudant beredes,er fua fcgnitie fepe ad mbie

l

lum redigunt. Et quemadmodum hodie omnis fla

f

£us purgatione egerct, it4 er tutorcs e[Jent corria

g

getidiatque admonendi,quod diligentius curarent

dlitjr

(uorum beredumrelita à parentibusboua, De

Ul

beredibus mbildicam;quos finunt ad omncm mao

jrn

litiam exerefcere , nonpropter aliam credo cau-

dT

GW?JP:*,

N

BRASMI SARCE. -

5$

d

th,ni/ï quia fberant mortis euemtum, ut iþ fiinde

nfi fp"moxw

maiori cum fructu de bonis participent.

VAf d

| Q,VAES TIO.Án omnis concupifcentia fi

Y

probibita?

ï"*'*" ^

RESPO NSIO.Ompnis cotcupifcentia e&

probibita , que eó tendit ,ut in bonis proximi

quaras tua commoda, At concupifcere domums

alteriusut eam emás cum utilitate proximi , notà

eg probibitm.

illon,

REGVLADE CONCVPISCENTIA

Mtttlfia

ï

.in hoc precepto.

,uxt&t'?t«?m

Concapifcere alterus bonacum alterius com

Jntd,

modo;ac utilitateton est peccatum,Nam bic ue-

rus buiu legis ufus estin omnibus querere utilita

AEDH

:;i

temproximi. Et feruandum eft bic difcrimen in-

teradfecius , qui fimpliciter funt peccata , qui

Hon. 'Tum enim concupi[centia est peccatum,,

s al |

quando refpicit ad incommod' fcu damnum pro2

hd f

«imi cz'c.

, gt

l

DE PERMVTATIORNIBVS.

'f[;peadzum

vlj

Hinc edificium edificio permutaripotest , 42

vt

J

eer agro,predium predio erc.. Sed ita, neadfit

wii at

dolus;ne adfit priuata utilitas.

hh P

-OBIECTIO. Quid fialter

non intelliart

d

precium rerumque permutantur, ey quietus est

X

TA

dc fd&a permutatione:

^

RESIP N

LI

z

f

'CATECHIS MVS$

Qp

ï&äSPO NSIO,., T& adnwnerg*cäföfgþyog !3

jpdieute

imum deprecio,omnem dolum detegrre, Poftea

at

fi contentus eslbfitvatapermutatio, Valet cz- bie

peoqit

cbaritatis re

gula; Q:uod tibi non uis fieri;alterine

pl

fecerés.

pepet

Ron ln

DE VERO HVIVS PRAECE-

yfidin|

ptiufu.

iö[wza'rm

.v

fferus buius £r

eceptiufus et , ut ita agl

fori]n

um proximo , ne in. eius bonis queramus noftrá

endt

coimmoda; fed in ommibus vebusiuuemus eum s ut

m'w bona crefcant acprocedantfelicius, -

Q

DE VOCABVLIS VERI V8Y$,

ii

& modo,

d

Qmuererein omnbius pro-

RETK

ximi utilitatem.

fiawsef

Corde;

Ro[Lra commodaproximi

| p a

utilitatibus poftponere.

Modi

ht uein

Iuuare proximu, ut ditior

Opere, feü

,mn

fiat;ct cius bona crefcát.

: f Acto;

t petrg

DE ABVSV HVIVS WEB ÁE-

quisi

; da't?Srdqm;

Cepti.

j gmmzmdlgi,

Abu[is huius precepti nafcitur ex contrarijs

z HW!M t)(fllïf

tero ufui;ut querereim proximi bonis noftrum

éommodunm cum tll

, cl]f/ ;zf Chtj g

lus i/ncommodq fub bocqbu

falatent fequemes;

'irf)f.*? Wfljfrm

Conétia |

--

|

!

!

$6

'

ERASMI SARCE*.

t d

&oncipifcere.

x

W L

Abalienare,

oná

! æordca

lts

J

AbfLrabere.

proäcie

NT

!

Wecoquerein neceflitate.

MMWM

Defraudareproximü bonis;

Decipere.

/

WNon admonere de dolo,

Modí,

MECE,

Infidiari proximi bonis.

€ofentire alijs in occupádis

Hi 4gdmug'

bonis proximi cum dolo. .

Op 'efefetä

i tf

Yuuarealios,

fa&o;

MUf i

j

Q.VAESTIO DE PIGNO-

ribus.

x

VO

An liceataccipere pieno

damus?

- Leete dectpere piguora , cum alijs v

!4 ; cim alijs nmutua

RESPONSIO.Mai

or fidelitas inter Chria

N

ftianos e[fe debet, quàm ut

opus fit pignoribus a

gere. P q

T&terea quimutuo dat,expreffum uerbusm

bab:t, neinde

fperet aliquid fe recepturum ,má--

Qjnyi

ximé de egeno,

qui reddere tonpote& Qw uerà

ä

ne [berare quid

N

em debet de recipiédo, quomodo,

quefo , ille pignora accipiet abeo , cui mutuo

M;

dat:Sed quia mon otmnes famus Chrifliani,

quid l-

qutur cum alijs facie

must Refbondeo: Q uis Chria

T

frianus fit,fiue nG

jid facile in bac permixtiioneEc

j

clejue cerni non pote&. Verigg quia mutuo da-

abl

roest conferre Geneficium in proximum;er fcri^

ptura

(n

[

CATECHISMVS :

)u

li

ii

pturain confer

endis beneficijs Deumipfum i^

TU

P(C

tandum propon

i, quipermittit folem [uum ori-

i

ihoc t

vifuperb

onos acmálos.

Quarene impijs aperte

N n

F

£ accommodatio , quibus ut benefacia-

neganda €

*

g n

suus,monet uerbum Det

, ttófi de quibus fumamus

QJ li

P

ignora:Ergo à netine,cui das mutuo;poftulabis

wj

ionus, Deabufu pignorum borribilia bic eJJene

1 | QVAI

dicenda , nifi apud omnes abu[us ille alias fatis a^

1ibductod

pertz

s pateret, quo uidemus borribiliter peccare

1 forit

bodie botmines contra wonum preceptum,

4

ETU

Nec deüdgrabis uxorem e»

1 /Lf) ;((/ï///f/äfh

ius

C.

us dncü

-pefiderare maior affettus eft, quàm concupi-

f uflqrdimzrcet

ia

"fcere.Si

quiden defi

derare est cum gaudio quodä

lariuoluptate concupifcere.

Nam defi-

| Qu

ez fingu

Áuthere]io

derare etymon tra

—

bit à fideribus contemplandis,

Edautem contemplari ;

nontantum obiter [pecta

EU

18 m

vejféd intueri diligenter.

Et fanétales fmt perfo--

ergaquas borribili e$

- dutiio )

ne c res in bocprecepto,

Yuus,ancillabo

; iif

]

fluflagramus;quales funtzuxor.fe

fvf

ues,pecudes.

! écttclii

Refpicit ueró bocp

veceptumad perfouas c

d eas,que uiuunt. Referri

t rflingm(

res fimul,e» maximé a

: CirDat d

itaq; buc debent prinmbo

mines,ut uxor, ferui,

Ó cmnaum condifio»

:M;m/i Mm

ancillemagiftratus, atq; ade

nwum mortales. C.gntc,z,cp,ifcere enim cum imcomma

TPWW

tuamreme

! QAE]

do alteriusreipublice magiftratum ad

W?itof-

quilicanz

Y

FRÁSMI $ARCE,

$55

tf

þuäüCdm: Item preceptorem ; fartorem ezc. id

tl fumfm-

peccatum est contra boc preceptum. Deinde [pe

CH

&at boc mandátum ád res , que no funt bomie

LY M

H

nes,ut dfiius, bos, uaccá ezc, Pert

menc bucom2

'qul VM

W M

fia amimaalia.

!

V,

D

l

|

j

4

Q..V AE S TIO. An oimne je]ïdgïiugn peccáa

Vifici

m

t

um

m fi

it

^

tRefbondcosut fuprà de concupifcentia.

iif

. Q,V AESTIO. An liceat feruum ; ancillani

ábducere;ant ad fe recipere,finé confenfu

Tlirpei

oris?

poffefe

CAU,

J RESPONSIO.Nonnifi fubfint cerke cati

iil

j

fe.uiel quia berus feu bera nolunt amplius babere

ÓH

[

feruos aut ancillassuel quia nton fatis uictus dant;

WWM ,

ticl quila mercedem denegünt tandemsuel quia fera

rj

mgau&io quoda

ül ac ancillé nolutt diutius mánere i feruitio.

« Ml

Q.V AES TIO. Quid fi berusmorofuset

| gojpg(mpldndiï.

&ut bera;liceat etiam tum difcedere?

. RESPONSIO. Qunquam uerifünusi

ais

usfv

&& morofos dominos non diu po[fe precffe in

"

dominio; iuxta illud Prouerb.w. Qu conturbat

[ il

tht

ctili

J

l

j

|

domuni fuami;poffidebit uentos.E£ qui [Tultus cfL;

feruiet fapienti: tamen ráró widemus ; illis feruis

[]?

ll

«c ancillisbene f[uccedere, qui propter morofita-

TEU

terea

qint. NT

tem relinquunt fuos beros aüt beras : re

agosret t

ciir Deus addidi[fet Fantas promi feiones obediena

TU

tié;nifi fbinde molefHie occurrerent in feruitijs£

nnmmconäcrf«

Petrus ez prauis obediendum e[fe iubet.

gani

. QLV AES T 10.An poflituxor [ufcipi uineri

il

[

temarito?-

H

i

CATECHISMVS

RESPONSIO.Non.Nam uxor allicata eft -Abutü'ttwl

tiiro donec uixerit,4d Cor.7.3. Epift. Aigetyao — (yu

qiayocttt

»

tio mier cos,qui feuprigratia diuortium celebraa — |

vunt , tum enimimnnocens perfona , etiam uiwente — ii

reaynuptias contrabere cum alio poteft.

: vlddff&d"

DE VERO HVIVS PRAECE^

) mnmfrfq

ti ufu.

J dediniti

- Veréutuntur bocprecepto , quiprinkm uon 1 riorfegr

defiderant alterius uelperfouas uelves,ida; cum

damno proximi. Deinde quietiam facto non ab--

»p/

ducunt, alienant, ez immorigeras reddunt aut u

r

xores,aut ancillas,aut feruos,Aut pecudes fed qui

p

monent atqs bortantur cas, ucluxores , uelancil

li

las,ut máneant;ac fuum officium faciant fedulo,

Jugora

ag

DE VOCABVLIS ET MODIS

ueri ufus.

daen t

jocdftn

Quierere utilitatem proxini

| Corde,

i omnibus bonis füis.

firicetnt

Jirherarin

Admorære uxoreim ad obedi-

A rititmoa

entiam ez patientiam.

1

AYtem,bortari feruos ad pre[lan (sxo di

fatieà

dum obedientie cultum.

* qpfosfu

Hortartac prouocare eofdé a(

Opereleu

1 grisBurj

- fatofficiain timore facicd:.

m fztfï'va

; n

DE ABVSV HVIVS PRAE-

[3707

«f tll

! CeP tia

rf

,Aäutuäime

N

ER ÁASMI SARCE,

$$

n

1

l

Qo.nj?*glw

-Abhtlithrboc pracepto agentes contrapredt

4

Va.ut qui impr.

RE

oximib

ots fua comoda querunt;

ffiuortincäu'm

qui auocant uxores , feruos , ancillas impoftura,

OM, ftidm "WE

quiabalienat oués ey boues, qui iuuant alios,qui

Lliopot;jt,

delectantur abalienatione ; Ytem qui defiderant

e adfectaut abalieuari ezc. Hic abisfüs bodie o2

s PRAECE»I

mnium frequentifsimus e[t.Nec id nürura eft; quid

declinat imundus ad interitum , ideo cz

4

fitdtteo

»flijriti .w:sï

T

rior femp e

dufifotnd

DE DIFFICVLTATE HORYM

bredir d

praceptorum o. & 16;

petdt i

Poft Ade lapfüm ita eft corrupta bumanama-

od

tura ,utetiam uolens wton poftit animi defideria

Va

«tq; concupifcentias deponere, A ccedatnite quod

cunq; ute genus ctiam omnium fandtifsmum , taa

T NODUI

men fruftra laborabit bumana natura fibiipfiin

boc defe ctu medendosaut st uel minima cordis dé

(td

fideria exuat, Hiec ueró non adultis folum firmi»

tr bevent infixa, fed que ex natura nobifci adfe

vimus,umó in quibusin utero matris concipimurs

ficutliquet in infántibus , qui cm neloqui quidé

(f

polfunt ; fLatim tamen mirabili defiderij eftufla-

*5 95 F:ä* f*qd'

grát. Etuerifima est bec fententia:Humani ocult 5*

::?

n

la[ciui ac petulantes funt , adfe Clant quod wident.

V, 3

«s

,'l"& S—V

Que fententia etfi proprie pertinet ad oculorit

:

dejideria , obliquée tamenad cordis petulitiftümos

3 N |

ddfääwpertrdbi poteft , i ficri foletin caufis,

H

2

j "'

CATECHISMVS

a externis effectibus, Por

ro metu pae.

E^

*

70 metu poete aut i

férni defideria anittii occul

£

W:

quó minus i externos effe&tus prorumpant;inter

iini ii

ni ueróadfectus manent;qui ipfiffima funt pecca--

n p

tacoram Deo,quosq ez Christus Matt.s.in pria

x

^ufric m

imis damzAt. $uperant enim e:

xterna flaoutia »

K h

atf

eà funt illis maiorapeccata,quà funt tanquá caua

yofinlg!

fe potentiora. Quare non dubitandum e& , quin

er'petuumiii

interniadfectus maius etiam accipient iudicium.

4-Philofopbi atque fapientes mundi omnes bic

Ten f

rj d

ceci funt, ueq; quicquam bicintelligunt;quia tan

a

£m externafacta damuant,non adfectus,

Q.VO FVGIENDVM SIT PRO

«rgntorem«td

E

*completionepoftremorum

hgt

praceptorum.

tdupad

1

Hactenus audiuimus;quàm imbecillis fitbumd

nanaturain pellendis adjetibus.Et Cbriftus vaat

EPIL

tbei j.internum animurm à prauis adfectibus alie-

numvequirit. Paulus fpiritualéuocatlegem. Nos

ueró carnales fumus,que [ententie inter fe collaa

Qul

fj t

1

te natura funt contrarie. Qyuid enim commercij

$

babet fbiritus cum carne ? quid pote& bomo car^

ibf

b

nalis i vebus f[biritualibus ? &ane conclu'.dem'

99

c&nos bic nibil po[Te , neque leors completionem

It p

ádios pertinere. Que cognitio ubiadet in no-

Atl

bistumprimum tales fumus,quales nos legis ufits

Mm

jw Wt

*effe uult, niniriem imperfetti, peccatores, infir-

Mu

miuc*

E

W

Yi

La

tT

ERASMI SAR&E.

$9

Pf

Y

qti, v prorfits omni in fatisficiendo leg robo;;

V

deftituti, Halgmus itaq; nunc querendioccafios

Mij

i

|

nem pro illo, qui fe ad legem complendam ueniffe

Vr n

adferit. Ytem,qui faum officium effe predicatle-

)

ULLT

erfatisfacere. Et bic eft Chriftus lefus,quiin uni^

uerfumleos refpondit, cuiusq; refponfio durat in

ldna. æf

perpetuumin omnibusijs,qui credunt u Cbriftiz.

fs

AU o

Yam fi wolueris poftremis bis preceptis fatisfce-

re,imó debes,quia Deus nouam requirit uitam,ac

Wilf;yldd fäïl

i,

curre ad Chriffum;qui femeltuo ac omnium notmi

pe legem impleuit , is dabit tibi fbiritum fanctum

purgatorem adfectuum atque cordium, ad uerum

WW

TAT

ufum legis nflammatorem. Yoannes tantimaqua

D.

baptizat.que frigidapectora facit , Cbr.

tfeus au-*

thtl f

m

Er

tem bagtizatigni ac fpiritu þn&o.u

t

hu

EPILOGVS DE DECEM

iulptim

Í

Ioctt

lm M

l

T&ceptis.

Quid fibi uelint decem præcepta,huc ufq, exs

ficita

l

l.

Jeiscmti)

pofuimus: Ytem quis illorum fitufus, G2 quatenus

ànobis feruari queant;quatenus non: Etut pau-

piellonic

d

cis omnia repetamsnon est negligendum, quód o^

mnium preceptorum duplex fit ufus, qui dupli-

xlb

cem ob[eruationem parit,externam ez interuamz

m

Ya aliquo modo estin uiribus noftris:Hec prore

lgl

fus bumane nature ademptaeft uanquam bu-

smtarrili;ï'"*

yÓ

manauatura ex Ade lapfuadeó corruptanequee

€cti,

c';zte l;gz faif-

CATECHIS MYS

m L LU

ä,cere,ni[z fingulaviter feruemur di?-'i"i""? atque

jrüsi

duuemur. Q ui cnim non fequerentur cor peruera

fum,ctiam exterua flagiia, que tantum crafsi qu&

|

dam fructus funt interte corruptionis? Quou(qs

igitur cauf[ manent,co durabunt ez-exterui fru-

M

cifi

étus, quos non potest non bumanus animus prodie

conupun

eere , omni cecitate atquemalitia in utero matris

[mndum

wefcatus, Quare ut fepe monuisita ez nunc ma -

seo; ut pro Cbrifti [piritu oremus 5 qui fimul ez

cau[as transgrefeionis preceptorum;ez ipfos ef-

J t ov ]

fectus i meliua mutarepoteft, ez nouum animum.

€v«A 5?€ V.

innobis creare,quiad [birituales fructus gignena

"

il

t

do./mþ tus fit.

contttel

APPENDIX DE VETERVM.

du

theologorum opinione.qui -

m

ex praceptis confilia

tf

fecerunt.

1 vanit t

Veniuutez bic auocandipiorum animi ab ima

, ordie f

pia [cholafticorum theologorum opinione , qua

] piir

docuerunt;precepta confilia e(fe. Deus enim nons

J nf

est illius mcon[Tantie , quod. [ua precepta irrita

1 hicfnil

ejfe uelit , que feruanda propofuit.. Et diuerfu

N

Chriftus docet Mattb. s. Ne apex quidem peribit

r

delege. Efto, fit noftra mfirmitas erga complen-

dam legem magna, utireuera eft., tamen propter

freiis,

no[tram ifirmitatem Deus perpetuam uolunta-

.h ]

ff«

m

ïe;n[ua,nf non [ oluct, Verius docuiffent fchola

ct

;

PMV

6o

ERASMI SARCE.

ls

:

l

[

& Iï

iagig"em ,infir

mitatem. noflram circáleg::

: $

Kïf'?urkorpm

f

[40)í

ttonem;non e

[A'

b d4203n€d

Dd

Mif qj

!

i

:

r€

bis

:

l

Dptotit,

"

Mutcon !

us

, ko]ïræ

MW C

caufa impleuit , quiq; ez nobis fubminiftrat uircs T;-« L -

MW i

complende leg;s , nonad iuftitiam ,uerumad tee — epe

lii

lCM

flandum de ueva iu(!ïif,ia,acceg ta.

uD gwfmuig;

ol

RTICV LIS

fidei.

"1 d

DE A

us

Equitur unc altera Catech

efeos do&rï/n?

S

pars ,. que duodecim articulos fidei noftre

cont

um patrem nüfericordid,

'TERTE

L

zjnet. Hec q.cg;D

fuum unigenitum ii bune

Tiontd. .

d

entifilfe , utnoftre infirmitati medere-^

Jf

tur,noftraq; uice legirefponderet , quod ut füce-

4

vemus , non erat in uiribus noftris : Pulcbro ueró

iorumwmïml

ordine fübijciuntur biarticuli fidei ipfis prece-

" opinwlle,qf-g

ptis , ne defperemus propter infirmitatem u0^

( e.waenim&i

ftram.fed ut fide confagiamus ad Cbriftum. Eftis

ii

n

bic finis legis , tefte Paulo ad Galatas cap. 3.1t42

u

|

"

[j

vt B

.

1

j

rä;,

$

que lex pedagogus uofler fiit ad Chriffum , ut

atf

'ex fideiuftifica

Y

.'c-"mur. Porró etfi bic Cbriftus mi-

de-

jumpm

bidatus est m buncufum., qu

tel-

d ,Wf

Fif |

f

Ó utzzdi:et meá

li

eb*dtio?i)ä 3 tamenl udi

[4

tT€

et t4P

gl

tabota,

H 4

ocuiwyïf

4

CATECHISMVS

D

ÁLIÁ SVMMA ARTICVLO-

——

j

rumfidei.

Q

Prorudioribus fatis e& bancarticulorum fu,m ' ï

Wmaám retinere :

qij

falui fier

| Pater omnia fecit ez ordinauit ,ut. —

cnt

emus , Chriftus faluos nos fécit,

Spiritus

anctus fandlificat nos

»€» exponit nobis falutem

n

in Chriffo,

Item feruat nos , ne ab accepta [alut

Wt

d.

recidamus. Bic uides fuccinctam defcriptionem

[^)

*

ff

Iciorum

*

Jancte Trinitatis,que etiam proximé

fmþ!/m

oftendit d

[

crütttna

dMilty

-

operationum patris , ]ïlq E

fpiritu fancti.

p

Qu

s du

M,,

-

VYR ARTICVLI Dxcgü-g,

ERN NNER

turfideinoftra ca-

quil

pita.

I

TAU

Articuli wocantur bic fidei

in i

Uo[rre capita,quà,

f(f

Iunt certa quedam noflre v

eligionis , inflar ar-

ticulorum , feparata fum

marlaque fi ipfum Euz

E

n

angelium appellaueris,

Mi

aliud funt ,

1t0n. errabis. Quuid enim,

itpotu

quam fumma quedam to

tius Euan-

ge'ice doctrine ? 'in

quibus Deus pater prontit-

fiml

titfenofirtm fre

Deunm,

ffaip

qui fuftentet ,regat ez«

conferuet nas. — Sed obfe

*

cro per quod mediun?

dn,

per Chriftum Yefum fili

Mpj

um fuum. Et ut certifi-

tf i

mus de illaprotüftione ,

4ccedif

iritus fandtus,

£ perbibet.in co

Pt

hwn,

:

rdibus m[tris frmum tejtimae

P/lfl't?r,-m

n

DE

LU

1

ERASMI SARCE,

és

l

At

n

DE AVTORE ARTICYLO-

rum fidei.

ää'cdrtimfor li

T e rl

s

QuejlHo est deautore articulorum fdei, ex

quisfuerit,qui eos in fummá contraxerit. Qyuidá

WE aff,s "

corum cotmpofitionem ad Apoftolos veferunt, n

LL

Fbatantu f

mero fortaféis duodenario moti. Quidam ad Cbrt

umzquibus autem rationibus bi ducantur non uí

A r

deo, Nos Chri[Li

05 Chrifliani

»qui fcimus illos articulos in

Prliry

fcriptura fündatos

effe, non anxielaboramus de

dutore , nobis fatis e

0

rum

^ fru&wm 4gufm 6

probimediari

Quur uerà inuentt fint predidti articuli , bác

D.

a

Qon. dubito pro uera vatione adferre , uidelicet,

quód illerumautor uoluerit rudioribus confulee

re; e ea que Cbriftus multis uerbi docuerat,

IT

l

j

n cert4 ac comp

g

enidiaria guædam capita co:zije

etre,

piadeel

uj

J

li

thuiabodieþericulo]ä funt tempora ,pro.-

li, Qu

|

a

bter impoft

r àupo]Fores fpiritus , qui fimplicibus ammis

imponunt .

4 t Emn'

fimplices Cb

Quiare admonitos uolumus omnes

V pdrjt

riftattos , ut bis articulis occurrant

H

D

pfeudapofto

lis J'ex

r ER r

L

b

i

« credant , quod eft ab bis

feuttngtl

alienum, aut

TOU

quod in his nonexprimitur:utft A-

mbag. tifla

4d te uenerit , docens rebaptizandos

NT

e[fe adulto

j

munionem bonorum

s,maeiftratum pellendum effe, com--

inftituendam. Refbonde fim

fmwmfä j

plzcitcr.;tqlia d

ogmta in ffrticulfs fideinon con-

N

ii

j

x

A

CATECHISMVS

gtf

Q VAESTIO. An eaetiamcredenda fint ,

quotidiï

ugin duodecim avticulis uon continentursut c[t

u[Litutio facramentorumsconfefito ez'c.

&d

RESPONSIO.Multain f[criptura |unt,que

fub paucis bis articulis comprebendi non potue-

ff

vunt, cy tamen uerbum Dei funt , neq; ab arlicu-

pim'onc

lorum do&rina difcrepant: Vertur non ntinus [zmt

jam

d

:þcyrec?enda,qmim ipfi articuli.

q

AQ-;VVR-DI*.CAN-T'VRV FID EI

hitrij

articuli.

.- Eideidrticuli dicuntur, quia fola fide perci

ii»

Vet lia

Wij

WWL?&M mgäwgiculo :, ï

sont

vl

DE YERO ARTIK

(;KJU:,AQ.QRVMH

;

fofi

*

ufu

gm'tz'am

utuntur bis articulis , qui illis confolane

Mi

tux

uiwde difcunt qz&omod'o Deus erganos

ücin.

adfectus fit., quid beneficij mobis attulerit Chri-

ftus-» . ez..qua tandem . uia de tantis bonis cer^

tifiamus n confcientijs

J

n.g[träs,,pneþ dio Sgirif&&s

[4?&':&;

lii

- DE ÁB

Y5Y ARTICVLO-

xumfidei.

Jecogw/[

li

'

Aïzuthar 43^.ticuliä jïd e , qui bis&üqng co-n?

nonpe-

Á

IT

Jï;olmr ; guigzgdi&m dotritam mde

a t""f;

J

ERASMI SÁRCE,

63

TACL

rimuramut eos

ii

tunt,qui tandem [ngg,m

Wtf tqï

quottd:e.

0(7(

E FIDE,

- Sed quia fundamentum borum articulori co zz

dmanp hilt

fiftitin fidespaucis bic nobis uifum e&., ueteres o2

i at

piniones fcholaflicorum de fidevetexere, ut po-

n j

fleauera fidespateat. Scholajhca plauc fides eft g

atq; imperfe&ta,que tantim ad btjïormm tendtt,

t fs

ez quam definiunt e[fe a

a.

IDE

feripturis prodita funz. Hanc etiam byggcnæ

Chriftiani baberepo(Tunt;ut qualitatem ociofaw,

ld |

NM

Vera autem fides , que bic requiritur ergn Deun

A7treL (J(

Patrem,jïlwm cz fpiritum fanctum,talis e*, que

non tantum biftorie prebet a[fenfmn fed que

refbicit a—d—pro.mjzones olim à Deo de Cbri-

TA

;

I

fto fa&as quód Deus propter Cbriftum uosin

gratiam recipereuclit.Hec in

des,uerbum

ii

Dei , non ut [implicem affenfum; fedut certam fis

p

duciam ,gratia [piritus fa

1 cau[am

)M! (b

tcientem babet

yi o

r g

APPENDIX DE COGNO-

Ícendatrinitate.

Multi anxie laborarunt, ut breuiter ac fignaté

u

de cognofcenda triuitate traderét, alij boc;alij al

«d de ea [peculati funt.Et dÀ fimplici uevbo nema

el

ii

A

fuit contentus , e- omnes confugerunt ad bumna

j

J

M

r

i

J

:

[

CATECHISMYS

HW eu

a

quevationis iudicium.factum est, quod preter [o--

at

mniaac impias quafdam nugas , nibilprodiderüt.

' Nositaq; intrauerbi limites [Iabimus,quod nobis

(

j^

|

ires per[onas proponit,uon ex imaorubus autpie

- ii at

[

éluris coguofcendas,ut battenus eft creditum, fed

el

ex earum officijs. Ydeo dupliciter de 'rrinitate lo-

qtnii

quendum et: Primim de illarum perfonarum e[-

39b

*

| ïegm,tl

i fentia,que quiaextra bumani imgenij aleam eft po

fita.idcirco admiranda e& potius;quàm anxia ine

G

quifitione perfcrutanda. Deinde,de officijs Tri--

Dl

nitatis, que funt; feruare, tueri,detegere ; faluum

n il

fücere.fanctificare,illuminare : Qub uero aliter lo

sen t

. quuntur de coguofcenda Trinitate, uel fublimius

fpeculantur,quàm im ipfis officijs uerfantes;fücis

i,

ts

