lé in errorem incidere po[funt , magnitudine ez

wicrda

excellentia tante maieftatis territi. Exemplapete

f

ab Ausbaptiftis bodiggolm ÀScholafticis,

qm&:uems

T Deuny

DE PRIMA ARTICVLORVM

fidei parte,quz agit de

-

- creatione.,

u

Ego credo i Deum patrem omnipotentem,

ercatorem cocli e terre. Ego, magnam babet

lwrz/'ta,wän

emphafim. Oportet enim ut quifqueper fe cre^

Vatícg

dat , propriamq; babeat fidem. . Non ualent bic

excu[ationes,quas bodie pafim.abijciunt aduer^

I"Wï i

farij werbi , ad defendendam fuam impictatem:

P*Tfï'diöm,fqn

RNos ercdimus id , quod parentes ac qutece[Jores

fosrrt

USMVS

BRÁSMI $ARCE.

éi

ttoftri credideyunt.

WMW s

|

y

'iI'tqu ; quod Cefar ez Pc;þä

T

credunt.-

)mbdpr

t

4

&j Afiblm

m

l

Credo.

l

"t

RLT

i:

kC'red ere bic pro fidere accipitur , quod c;.'&' ]ä

m

i

il

!

,&

it4 commendare Deo , fe ita totum in.Deum cotiij

Wttrit

cere ,ita fpem fuam in promifsiones Dei ponere,

N d

7)

n

fJ

ut nibil dubites, quin Deus tuus Deus e[fe uelit,te

1F

du

Tegere;tueri ey db omnibus walis conferuare.

j

10

InDeum. g«

Lb

df

Germani Deum à Bono uocdnt , ex ueré ed

vt f

Deus fummum. ac unicum bonum , &reci Dewunm

i

&v (io)$ d educutitquod esi, iuuare fiue adcur

rere, Webreis Ádouci familiaris e& Dei appella

n

Vr

£0 , qu& ttox à ueritate nomen accepit.

/nc ue

n upilar

nominis wocabulum (atis indicat ; quid fitin De-

um credere, Nimirum;in fuintuum ac optimis bo-

n t

df

num;im adiutorem;qui e? feruare pote[t es uult,

quia uerus est. Signanter dixit dutor articulorüs

[

In Deums,uon:in Déo.

TCVLAE

!

MUU

Patreni.

. Patris wocabulum beneuolentie ác manfuetiis

M

r n

dinis wox est. Pater enim nonpote& non filijca-

n

It

lamitate adfici, e» inneceft ltate ei [uccurrere.Re

j

lique circunfIantie, que cadunt

[ 74'4 4

3

z;omäpatris,-

J

u

j

J

bic explicande funt;ez non

.

untinuentu diffici-

s N

'f'

les-gropter quoti

j

digná , quam eontrabjmus cim

ii

parentibusf.

ial

fznziliaritatem.

Omnipos

il

CATECHISM YR

j p

Omnipotentem.

iib

Hec uox peroccupationem adiectaeft;ne quis

quU

depotentia Dei in iunando dubitet, Quienim o

bucmli

sinipotens eQsillum nullitpericulum quautumuis

mcejpï i;

graue fugere potesl; é quo no poftit liberari. Dici

m*bcfcz

tur uero Deus omnipotens , non.tantian quod po

rediti

£cft omnia , fed quód extra cum non estaliapos

poni

tentiaaut uirtus. Alij multapronittere polfunt;

n

uerim fine Deo nibilpo[Junt preftarc.

silidit

*

Creatorem cali & terrae,

m;uþafr//r/;

Sed quefo unde cernitur illa omnipotétia Dei?

uidelicet quia creauit Deus coclum et terram; boc

bt

eft,quicquid est creaturarum,id quod nallus bo-

ino, nullaq; creatura prejtare potuit.. Et [pectat

Nenih

biclocus ad prouidentiam Dei.. Hic quia creauit

t

LR

emnia;Ergo c7 fuftentabit. Alij opifices facto a-

liquo opificio d

ut opere , fLatim difcedunt ez'ree

lais

üuquunt opus a

bfolutumfuo ufui. &t Deis boc

DI

non facit , ueriom femper prefens adest fuis crea2

turis, regendo atque conferuando eas. Coclum ez-

P

Mutyi

3

erra uoces funt generales, fub qiabus compreïe-;

fosrapi

duntur oWies creature.

Wotind

EPILOGVS PRIMÁE PARs

lig,

tis articulorum fie

Dr g

dei.

li

Fticti^

Tnterzogtus tnaie, quid doccat primaa

lorum

ERASMI SÁRCE,

64

:

lorum pars. Refbondeo:Docet me quód Deik pa

[if&dcn,mw

|

"

ter uelit meus effe Deus, me in fuam tutelam recie

i

n

1. Quj

é

pere » v feruare me boua fuauoluntate ab omni$

M dU

busmalis ; qui cum me creauit , fünul uult omnia

ilb i

neceJaría dare ad uite fuftentationem. Etprea

txntïemquädpu

ter bec , ex meramifericordia communicarc bea

ia

reditaria atquepropria fii filij bomá omnia. Ex-

itrepof

ponit prünayà banc articulorum partemprimum

4

preceptum : Non babebis Deos alienos , id quod.

TTR

nibilaliud e& , quám crederein Deum patremoa

yotctDa!

mlnip otentem ez-c.

H oc

DE VERO VSV HVI'VS

inudidoe

partis.

W. Ewt

Hicquimemt

Verus buius partis ufusest, ut foliDto confi-

ia

das,à folo Deo expetas auxilium.Et quio

A d

m

nipo

Mwm

tens efEigstur folus auxilium ferze po"tejï:; |

ag

,

u o

DE ABVSV HVIV$ PAR- (

tis

aj U.

,

Abutuntur bac parte, quicoram boc D ,eaþ alïïif

:

l

um

fros recipiunt , quialiena prefidia querunt, qui

no

e

tte

niawocant. Hi enitti arguunt Deum inpoten-

p 4M

m

i

DE SECVNDA ARTICVLOs

rum fidei parte,dere-

not

li

demptione,

jjn

I)

Etifi

CATECHISMV$

ÉtinIefum Chriftum.filium eius

gl

unicum, Dominum -

mt[equ-cns

nofirüm.

mnddmp

Secunda articulorum ipfius fidei pars woftrée

]cruato"*

redemptionis fummari continet , docens Chrifti

e[fe filium Dei,e» tioftré falutis pignus, quod De

Q

us pater ad confirmandas fuas promiffiones in f«s

eris fcripturis dedit atque promifit, won aliter ac

'Non]

fi ffet quidani potens rex , qui polliceretur mibi

; efliuml

magtium aliquod donum , quod quidcm fufcipes

WWM

yem ego in prositifoiss at propter excellenti4m e5

WWW

imágnitudinem doni [ubdubitarem.fovet ne aliqua

"d

do feruaturus vex promijJa: quam támen dubita^

iucot

tionem ut adimeret ; fimul e literas ez: figilum

r

imaioris certitudinis grátia darct. Yt4 Dews páter

eimiu

r

snifericordia motus erga genus busanutm ; [e Dei

ss p

itoflrum fore promiferat , e7 de quanon erat duz

fonte

bitanduni; A ttamen ne dubitaremus, Cbriftum fi-

: /h ipitn

lium,e illum quidem unigenitum nobis dedit, no

Cirifo:

folum utpignus,fed t medium;per quod teflare-

£ur fe fóre Deum uoftrüm ; & per quod uellet iu-

a

Ápi

siare, 1 cim i5 uenit , expofuit nobis promi[fa

j

patris,et executus eft copiofifsime ea omnia; que

ii

énpdi

à patreprorti[fa acceperamus.Na fcitur uero nu4

dus , €» fit omniinfirmitati obioxius ,ne quis ab

ftii

: ltl

eo fügiat, maie[tate diuina territis: Qui cumeti^

am finepompa ueniti bunc mundum ; 4mundo

em ec

fuit contemptus , extremé per[ecutus, tand

g

cruct

M

BRASMI SARCE.

6;

.üliüm Wi

TU

etici ddfï'xm; ficut patcbit in. fequentibus. Pertt

net fequens articilorum pars proprie ad confir^

fl

u

mandam primam partem ne befitemus dc Deo.

sdcar(n

D

Ieruatore;

P iZW; quo

I

E

/

E

Q,VID $IT VERÉ IN CHRI^

"nfünri

,.

ftum credere.

Wf,fzanah'tem

Non fatis ef5; fimpliciter crzdere Cbriftum ef

ollcentnmi -

, e filium Dei ; item; quód paffus ac erucifixus fits

lm ff -

que biftorialis tantum fides est,neq; fuficiens ad.

vtl v

eam per[ouamqua D eus e&. Sed crederein Cbri

iteddi

ftum filiui Dei,est fidere in feruatorem,qui ideo

dl L

in bime mundum uenit,ut feruavet; faluum facea

ln

ret,recoticillaret Deo patri,€ poftremo eripe-

Ya

ret tos fevuitute pcecati ac con[nitueretuos do-

t

minos peccatimortis, Satane. Fidem fomplicis bi

gmrwneratdue' :

ftorie ex Diabolis babet, ufum ueró mifti Chris

i Onfnp

n

"flüignorat: Htinic ufüum neganit. omes;qui corati

TOTRUD]

Chrijlo alia ferzatdi mediantroducunt-

erquodffþr' |

]niefum Chriftum.

aol

vt

Appellationes filij Dei fLatim produnt eiut of

at

ficium.Yefus est. quia feruat : Cbriftus est,quia i

u omnid;quf ]

"terpellat apud patrem,e regit fümul. '

gfciturudblnw

Filium eius.

(s n

- Scilicet taturalem.INos adoptiui fumus tatio

; quiar

2 tïlm $

Vnictini.

[M,Wdü

u

Emphafim babet hec uocula s excludens oe

í

|

i

CAÁTECHIS$MVS

f

Bitnes alios mediatorcs pre Cbrijto , f cut e Mg:e

M;gr qiot

tbeívz.dit : Hunc audite.

Dominum.

[þcmïw

Excluditbec uox;quafi per occupationé ada

Tian

iela, omnem dubitationem depotentia CbrifH.

cot

Hicquia dominus est , lgitur feruarepotest. Est

geni j

dutem Dominus potentie uocabulum ac regris

saiefi

nis.Expende biccircumLantias, que inciduntin

eniri

dominum., .

M/ :

Noftrum.

illtuni

Có foldtorld pamcula, oftendens,ad quos per-

7

s

tineat CbrifLus : imirum ad nos bomines. Spe-

/u n

antbuc Efaie uerba;cap. 9. Paruulus nobis est

u4tus;filius nobis est datus ezc.

Mh'tmd-

Qui conceptus eft de Spiritu

fancto.

prbu n

volotii

€onfirmant ez becpotétiam Chrifti. Ys enisi,

inpofiir

qui feruat nos,qui fubijcit nobis boftes, Satana,

refn,

peccatum,mortem e7c.quireconciliat nobis pa-

Mateiony

trem ez c.conceptus e& de fpiritu fancto , non de

Jundonis

bomine. dyuare ez fäczltme potes [birituales il2

| Pis

losbofles uicere.V fus uerà conceptionis bic ejt,

ut [cias Chriftum fua € [biritufancto conceptio-

Mi

neyno[iram conceptionem , que plena est pecca-

tzgztnoäxsliä

tispurgaffe. Eft enim conceptto noftrain utero

matris peccato obuoxia,liuxta Dauidem, Pfalin.

1 BiDopg;

/274 Mi

go.In peccatis concepit memater mea. Hec tfee

tmwe «tj l

Yi« nojtre con ceptzoms;ut est deplorandastta ex

de[pera-

W L fdf]dfm

1

N

ERASMÍSARCE

éé

J

H

Ms ocrdis

n

proxima;nifi Cbriftus fua cóceptios

we [pem nobis meliorem faciat.

Natus.

VClb

t

P. 1dem ufus ac fruttus e& natiuitatis Cbrïjïi, qu'ä

Htb E

fuit conceptionis, uidelicet, wut béneficio Cbrifti

n s

fenati;fiámus filij reconciliati, qui no[la natiuia

puiiai

tate fumus fllij ire ez eterne damnationis. Dea

feribitur itaq; i bis uocibus,un cum fequenti-

bus,ufis aduentus ez paffionis Cbrifli. Siquidem

ille uenit in banc carnem , &t noftris malis medes

Wij -

QT. $p

vetur,eaq; que i wobis erant umtundas [ua mun

dicie mundaredderct.

wimlir d :

Ex Mariauiroine.

Matremadditautor borum articuloruri y ut

p

probet Chriftum effe werum bominem; qui ex pu

ro boine [it natus , fed uon bumano more;quia,

n

oj $db

impofübile fuerat bumane natur z 6 virgme clice

vefilium.. Seruit bic articulus ad expugnandos

nldedite

st t E

Marcionitas c Valentinianos, qui negant Cbrie

flum bominem uerum.

iiv

Pafíus fub Pontio Pilato.crucifixus;

:(ep!ionis j

mortuus & fepultus.

d.

Defcribuntur nune porró media,per que con

t p

tieit nobis liberatio in Cbrifto;. Sic enim uifum

T

fuit Dco patri,ut per crucem fieret redemptio nà

4tidtts P,igï" i

ftra. Pafio autem Domini noftri tefu Chrifti nori

i

temeré accidit.fed iuxta prophetarum uaticinia

p!o

i

WH

quibu candem dinánté predixerant, ut f uided

l a

j

.,EAT*ECHTSMVS

[

reE ]2, s.cap. Hicnamq; cm uellet fieri domiu&

| mlict

£or mortis,neceffarium pit illiprius mori;quó fic

ger fuam mortem;mortem damnaret. Quue quidé

: (Mdaut "

ii

bona mibi 1on proderunt, nifi ea mibi communia

uü , tl

fecero cum Chrijto;ez fuam pafonem meam effe

n& :ïubc

cognoucro. Wam utip[eopus nó babuit morb;ita

al

quoq; non propter [ua peccatamortem tulit , fed

fottitit

propterpeccata mea.Efa.53-

« aM

Interrogatus igitur tutic , cur Cbriftus paffus

«

fiter crucifixus : Refbonde;noftra caufa. Nobis

x

db

enim nátus edt,nob

is filius datus, nobis tandem f

&i eft Emanuel.

pecf

qrimdiqu

Obferuabic ordinem e' incrementum pafio

nis CbriftGprimim pa[Jus et, quo uerbo tanquá

tj

yint

generali comprebendit omnes Chrifti adfüctios

ncs.Deinde crucifixus est,quo uerbo extremum,

aiton

wj

exceptamorte;crucis effectum notat. Poftea fena

i

fit cx mortem cmmüm adflictionum acerbiftima:

Tat

poftremó fepultus eft -Potest binc colligruera ius

ftificationis uia, que mortificando atq; fepeliene

SiChn]

uj

do incipit. Exemplo Cbrift, fic pereunt omues

tih: SiD0)

fan&ijimö perire uidentmf],

fed non ad 'mferitü,

fiplio

uerüm aduitam.

Sub PontioPilato.

M

uerba à ci.

uerba à circumftantia per[oo

Confirnationis

n iudicis , ne quis du

bitet Chriftum uere fuiffe

: Mi mþ

C

mortuum.ficut illiqui Cbrifto pbantafticum cor

pusattribuunt.

i -;WWE«

! Defcegdicf

AH

ER."ASPMI SAR&E.

67

ll

Defcenditad inferos.

lt j

:

Pm'f Mif

ü

"Ethic ad inferos de/cenfis , meaeft factus de

"

Itf le

"

eau[a,ut ego a perpetuis imferis liberarer. Et quá

LOI o

|

pafionem. pauló ante pluribus uerbis. enarrae

a]ïionemmmqïg

sit , nuncuuo uerbo inferos uocatexaggeratoé

fl

vic , quo exageeret pafionem Chrifliultraomne

ii

aliam crucem bumanam, ez veueva non fuit alius

bominum eque crudeliter tractatus , tejte Efaia

*Chnfuri

j

cap.s3.Non cs [pecies cineq; decor, Et uidimus

Mdf N

[

eumscz non erat afpectus,ez defiderauimus eum,

Vi d)

de[bectum;ez nouifsmum uirorum, uirum doloe

rum ey fcientem infirmitatem. Ynfernus bic non

€oud

vontwpf

certumaliquem locum fignificat,ad quem rel:

te funt amme.fed crucem atq; adcó omnes pere

"j

ia

(f

quutiones,in quibus uerfatus est Cbriftw. Et ipfe

edoetrs

ait Pfal. 17. Dolores inferni circundederunt me,

moMt.pngrmjï

Item 1.Pfal. Q uoniam non derelinques animom

meam in infermo.

at

,

inccil

D)

li

mag

Tertia die refurrexità mortuis.

SiChriftu permanfiffet in inferno ac morte,

abf

f pran

e uonrefurrexi[fet à mortuis , uelut Dauid cae

nit: Si Deus permififfet fanctum [uum uidere cor

du adinytm*'n

ruptionem , nibil profuiffet nobis mors Cbrifti-

Refutrexit ueró , ut tobis refurrectionem facc^

ht0,

i

|

i

:.

l

"

[ 3

vet,ut quemadmodum ipfe iam vefurrexit àmors

af

!

f

!

j

J

l

—

tuis,uicto inferno , Satana, mortc c7 peceato;ita

,bn'j&umuff(

/

j

J

E

€ nos per Cbriftum à tyrannide illorum boftii

j i

refürgumnsEt quanquam illihoftes adbuc tyran

13'/

Df[gfndi!

4

[

[

CATECHISMVS

a

jl

pidem fuam exercene, nobis tamen; qui Chrifti fie

anus, nocere nonpo[funt , ünó tyrannis Satane,

AäEPbCI'I'

g

mortispeccati ez inferni fane non est dominium

ficr r

epud Cbriftianos , fed

j

potius larua quedam d,q.e

gqinij.

bdbetjlbl*

Afcenditad ccelos.

mm'potm

Hic triumpbus Cbrifti defcribitur , quem cele

n

il t

babarca

brauitafcendendo im coclum , proflratis omnibus

fuis boftibus, ubinunc fedet regnans potenter in

]ïumvm

uictos fuos bofles.Et uos qui Chrifto infiti fumus

PUL

p W

per fidem iam cum eo regnamus , & post bancui

tam reguabimus in. eternum. Hic fub f[pe certa z

ulejl

ierir

illic à facie ad faciem;boc est;prefentialiter. Cocs

lum est, ubicunq; Deus et. Deusestubia;: Ergo

dul

ed&lum non eft ad certum aliquem locum adftrin

Tiwing

gendum. Regnum coelorum ez bic,ez aliquoties

[e(ïcre "i

apud Euangeliftas Ecclefiam fignificat,in qua vea

af

iretililt

guantpij fuper predictos boftes, Dehoctriuma

fholegePfalmum 8. z 67.

ghitgr]

plitmii

Sedetad dextram Dei patris

i

omnip otentis.

Incipit nunc depingere articulorum fcriptov,

du

prenia ex gloriam;qua fecuta est uictoré Cbri-

qiiitti

ftunuidelicet,quód fedeat nunc ad dextram Dci

pl

patris , bonore ac glovia corouatus, conftitutus

IoanJo.cA;

fuper omni&operaDei, fuper omnem principae

focitm

tumspoteftatem,uirtutem,dominiunnomen, Cui

dthti(y

foli [ubiecta funt omnia, oues cz boucs , pecora

: ,d (

cdmg 5

i

ERASMI SARCE.

68

eAmpisuolucres cocli, e pifces maris egjc.Pfa

4

P

l.S.

r

y

&d Ephef.1,.4d Col.c-jf.z.

j

M TON

h

Estautem federe ad dex

tram Dei pa'trlzis, æqäæ

4

(Heigi,

liter regnare cum Deopatre. Hic quia fubiccta

babet Jibiomnia : Ergo e» Cbriftus. Hicquia o»

o

wmnipotenseft : Ergo e» Cbriftus. n fumma.fede

Tl dv

rcad dextram Deipatris , est omnia communia

q]pui s

babere cum patre.Obiter oftendit biclocus Chri

Htf pofetr

flum Deum effe;quiapatri t equalis. Sed obfea

ero quomodo fedeat Chriftus ad dextram Dei pa

if

n pofua

tris: Re[pondeo : Nonutociofa perfona;ficut

quidam fal[ 0 nuguntur de Cbrifto, fed ut vex es

Mifnt

nl Cos

facerdos fimul, ad interpellandum pro nobis , e

ad deféndendum uos aduer[us omnes omnium bo-

popu]

vlj

flium impetus.Papa cum fuis fingit nobis Cbriftiz

li diuit]

federe ad dextram Deipatris , tanquam terreni

cuiufdam regis filium, quiprater fcdere cum pa?

wf

s, Dehntv

j

tre nibil commane babeat , e nefcio que alia fin

E

git atq refingit , donec concludit Chriftun

ame

feä

yipiti

plius nibil commercij cum Ecclefia pofiidere,

cam iam relictam e[Je Pontificibus adminiflranda

$

alnn t

I

at d

regendam. Qu quidem aperté impia effe,

quis tonuidet ?. Quandoquidem ateriuo

Chriftt

i

E.

gul t

" nE

paftoratui contrariantur , de quoitamultis agyt

Ioano.cap. ltem Dduid Pfal.10g. Tucs facero

tl T.

;, cö il

dosin eternum , fecundum ordinem Melcbifce

J2

prmaþff

dech.Et Cbriftws inquit : Manzbo 4pud uos uf

!HWWM

[

j |

þdd confmmtionem fceuli,.

l

4

14

CATECHISMVS

Poftremo fedet Cbriflusad dextram Dei uerug

u

Dpeus ez uerus bomo, Homo, ne timeamus eum

eculh MW

accedere: Deus qui potens est ut defendat nos adé

dioufo

fion

uerfus omnia mala,

ETS

Indeuenturus eftiudicareuiuos -

a a

« mortuos.

g a

Hattenus ob oculospofuerunt nobis 4rtzcuh fi

pam

deiaduentum Chrifli u banc carpem , pafiionem

güt Qu

z glorificationem. Nunc de altero eius aduentu

W)b A

agrt articulorum autorjquierit in confummatios

at

ne feculibuius,quo tandem j?tppnmet C fcabela

Va

at

lum ponct omnes fuos initmicos; iuxta ilud ; Di-

xit Dominus Dontino meo,fcde à dextris meis,do

ctont

gec ponam inimicos tuos fcabellum pedum tuo-

donemi

rum. Debacgloriofifiima uictoria multa canit

Trunteny

David Pfalm109. Meminit Paulus 1. Corintbas.

yerod

ubiait : Oportct eum reguare,donec pofuerit o-

iocarj

mues inimicos f[uos [4b pedes, Hoc aduentu ez

d qIIOd |

dtitule,t

mors nouifimus bo[lis aboletur pror[us.

Et quia ualde confolatorius est fecumdus Cbri

Mentun

fliaduentus,igitur bic aliquandiu imorabimur.

fetir d

Tempus quo uenturus est Cbrijtus,de[cribit Mat

vt

tbheus 24.cap.Veniet autem temporemagne [ecæ

liidoi

Tltatlf,qhdndo nbil WUWS[&U! "um cogztabttmu

gnum N

dus. C uemadmodum accidit diebus Noé,cim ede

d"/fl, T

yent ac biberent, contrabereut matrimonium e*

J wsmblm

nuptam elocarent. &t quomodo uenturusest, eo

tlzgmdo/z;;

quid effe &urm ; ubt tradtt TT chïmnentu,

(W!,

ut

n

ERÁSMI SARCE.

69

UT

gt Mattbeissic faturum cft in confummatione

/4 umf(dm»m

feculi, uentene angeli , et fegregabum malos deme

dio iufLorum.tem cap.25, Ciam autcm uenerit fia

tde]inda:ms:ü

»

lius bominis n gloria fua , & omnes fancti angeli

tll

eius cum eo,tunc fedebit fuper fedem glorie fue;

]

ex congregabunter ante eum omnes gentes;ez fe

Wäifdrticulij

parabiteos;alteresab alteris.ficut Paftor fegres

at pf

gatoucsabbodis, Et ffatuet oues quidem à dee

'otlitdi

xtris.bodos autéá finiftris erc.Ytem z24.Et tunc

nf

apparebit fignum filij bominisin coclo , & tute

tf

plangent omues tribusterre , ez uidebunt filium

LU Dj [

bominis uenientem i nubibus celi cum uirtute

ntiowib !

z gloriamagua. Wtem.Corintb.is.Nonomnes

inputo» -

dormiemus, boc et , non omnes erimus mortut,

m

Erunt enim in aduentu CbrifH adbuc uiui bomi-

]s Cs

nes,iuxta illud : Nos quiuiuemus , rapiemuy ill

at

inoccurfum. Omnes autem immutabimur,boc

dor dlttid

es, quod aliás Paulus dicit : Semittabitur corpus

o

animale, ez refurgret [pivituale.Signa que Cbrifti

df 1

aduentum precedent, Mattbei 24.0rdine recena

qinr d

fentur.Et bodie nufquam non apparent,unde f[pe

if

randum c Dominum breui adfuturum. & po[to-

as

lus indicat inepiftolis ad Theffa.tempore fuo ma

gnum timorem. füiffe it bominibus de. aducntue

7) W?»WW

uN

Cbrifli, qui tamen folatio effe debebat. . Verims

al

'FZ

nos nibilminus curamus bodie , quám Chriflurs

&V

aliquando jï«turmn:äiu

ii

)

,

«

dicaturum uiuos ct mom

«0$,

unïflwäg

H

$

CATECHISMV$

uitam-Deï

J DE VERO VSV SECVNDAE

paitis articulorum.

! rifictt

bolubW

Nos qui uerbum Dei babemus, fcire debemus,

boc aduentuappropinquare noftramredemptioe

"TU

nem;ideo gaudio adfici wos oportet , quoties aue

o

dimus de magnifico illo acce[fu Chrifti. Nec fcrie

3 addem

ptura firmiorem confolationem babet; qua ertgit

4 b

w059b01

piorum animos ex adflictione,quam buitc aduena

tumquem fimul nobifcum expectant omues cred

j n (

LUA

ture»follicite expectates,ut palàm fiant filij Det,

e ipfe liberentut àuanitate;cui fubiacent, pros

pter cumsqui fabiecit fub [pe certa,ad Roman.8.

li T?

Nojter itaq; bic aduentus cst, ficut reliqua omnia

P«

Cbri[fi.

(

L

| Gu

|

DE VERO Qfsv ARTICVLO- :

Priy

rum fecundz partis.

Verus ufus articulorum fecunde partis cst, ut

ts fmp

intelligis &* credas Cbriftum Vefum uerum Dei

flim.

atq; bominem e[Je , qui cóceptus est de fpiritu [an

j irp

&o,ut conceptionem tuam peccatis contaminata

j duj

purgaret.Natus est ex Mariauirgme;ut tud pecs

triiprot

catricem watiuitatem emundarct ; Paffus est fub

| ttpoi

Pontio Pilato;crucifixus e morttus, ut adflictio

Q

j

li, &t

pes tsss quas iure propter peccata tua ferrede^

- buiffes.abs te transferret. Sepultus eft i morté,

: dtincy

et queniádmodunm ipfe excitatus est ex mortuis

: Jrocol

Koudnt

gerg(oriam patris; itaez tuurgeres ad

æftam,.

: :'; -illd 'PA fti

"

ERAS,MI SARCE.

79

TT

li

uitam.Defcendit adinferosut teliberum ab infea

vis faceret. & (cendit ad colum.fuperatis omnibus

bt

boftibus,ut te etiam illorum dominum con[titue-

Tatting

yet,ubi cz reguat [uper peccatum,mortem,Satas

uT

nam z mundum, mboc,ut ez turegnes.. Sedct

drfi p

ad dextram Deipatrisutte protegat ab omnibus

Mrt,g;u " ,

boflibus. Inde uenturus est iudicare uiuos ac mor.

il

&uos,boc ecl,alterofuo aduentu declariturus,eoe

dH Optet t -

fnam ex tuam gloriam;pofiturus te in eteruam ui

jurfij

tam,

fücatigro

ilRonin&,

DE TERTIAÁ ARTICVLORVM

vipuotd |

parte.defanctificatione.

X

Credoin fpiritum fanctum.fanctam

Ecclefiam catholicam &c.

n

ii

Priores due articulorum partes docuerunt

vdxparmr&,üf j

uos fimplicifiuné de fide, erga Deum patrem cz

du

filium. Mem;quo modo Dcus uelit nofter effepaz

:e&dc&ifü"füï

ter , ut protegat ac feruet nos ab omuibus malis,

Ti

idq; in fuo Cbrifto unico mediatore. Veri bas pa

] nf;uf flläpw

tris promifiiones, uemo aut credere aut intellige-

repotest,

i c&lfuvä 2

fW)ut ^ J :

Quare fpiritus fanttus datusest, qui illuminek

105, c&caqs toflva corda [ud gratia veddat ocus

TT

I d L

latiora. Facilimum est de beneficijs Deiin Cbria

fto collatis difPutare. Aut fasé perquam difficile,

um

$

illa ipfa credere,ut ea apud 43(17:«»: [eitias , at

ut

| CATECHISMVS

V

i periculis reuera experiaris. O randus it4q; est

: 4 f&&ifit

u

Deusper lefam Chritum , quod dignetur uobie

ol

|

3

auitterefbiritum fan&tum;ut illuminemur in tans

q

totheía

j

uro & ueré cognofcédo, ex frmitcr ere

imdo $

t

Q,VID SIT CREDERE

in Spiritum fanctum.

! o

1 if

Crederein [piritum fanttum , e& credere [bie

gitum fanctum uerum Deum e[fe , cuius officium

4 p

fit :uocare uos ad Euangelium, in illo cogunofcen.

do,illumizare,recta fide [anctificare,im recta fide

1 gtl

conferuare,quód piguus fit, atq; dcó fignaculit,

! t

t

o certificamur ez obfignamur in cordibus no»

; aj

j

ris depromifionibus et beneficijs Chrifti, quod

| Winoqi

fumus filij Dei, ad Roma.8. Item quód fanctificet

atq; dptos füciat animos no[tros ad fanctaac bo»

AQï

m opera,dum creatin nobis nouos adfectus.

Sanctam Ecclefiam catholicam.

m

Vafa nunc fequunturm quibus operatur [pi-

vitus fanctus fuis officijs. Primum enon exercct

imani

fua officia n catholica Ecclefia;que non fuis uis

tl

ribus ad cognitionem uerbi uenit, fed [piritus fan

.| ünedy

éliprefidiowocata, congregata ev fanctificata,

UT

Ef igtur Ecclefia fanGa,non proptcr propriam

h tf

fan&titatem,que fant nullacst.fed propter [piris

ömï)('/"?l(f |

tum fanttificantem. Verum bic principali ad fan

ibi

fl

- LPl

dficandum medio utitür uerbo, quodubi est

f

"

ERASMI SARCE.

7

UT

e& fpiritus fanctus,ez ubi jþmtw fandtus c&, ibi

ddlgnetmm "

e&Eche la.

TMH

hC frnm

VNDE CO GNOSCATVR

Ecclefia.

DENE

Ecclefiauon est expofitabumanis oculis.Namt

Uft,

fi cerneretur, non opus e[fet,ut eam crederemus z

eteedmhi

Cognb[ci autem potest ex uerbo ez fanctificatio

aof

ne fbiritus [Zm ctisque duo figna wbi fublata funts

loeogufea

e maximé illorum effectus , quifuut : folari,er

vtf

erigere confciettias fide in Cbriftum;ibi Ecclcfia

dj

Satane c& cz difipationis,im qua vegiat Satams

o

et pfeudopropbete, quorum do&rinam fequitur

j nl

intranquillitas « perturbatio in con[cientijs.

ul

A QVIBVS DEBEAT IVDL

iaf

oradp

ari Ecclefia; X regi.

ho

iroptt

Vt Ecclefíano cernitur bumanis oculis,ita tee

bumauno iudicio fubiscet; qua de re pulcherrini

u at

a.

exemplum babes t Bielis. 3. Reg . 19. Cutrefpor^

dit.Deu : Et dereliqui mibi feptem silliastroriz,

rffd

[þmtu;fn

Ü

mmf(df

qui fua genua nó mncuruaueruit coram Baal. Ver

pr

bum ez fbiritus [anctus folum. funt Ecclefie ve

qur

i

h

Cores,cy que bi docent.feruanda [unt.INeqsie

j

Yó docet fbivitus fanttus diuerfa à doGrina Cbrio

TL

p

!

j

fli iuxtaillud 10an.14, Hec locutus fuit &obis,

ul

qzwd

apyui

FUlgenedvi

u

äþ"ucï to$ manensParacletus autem ille,qia eft Häï

Sisueh

vitus f[anctus, quem [piritum mittet pater nomine

roram

meo;ille uos docebit omniae [ugoeret uobis o-

j nio,qmm.

mnia;quecunq; dixi uobis.Papa maliguantis Eca

| pof!fpm

clefie caput est ez bypocritice : Ygitur pro arà

! ailitett

bitrio prefcribit fie Ecclefie , que uutt, ctiam

du pl

etque aperte funtimpia.

at

DE NOMINE ECe

aliqufi

: hod

defix.

duf

þ/pp/fflb[äffu

E&lefït Látinis congregationem fiue coettum

|

B

fouat.Et nomen accepit à [piritu fancto congrea

äfuntmmbmu'

gatore,uoná Papa, cuius Ecclefia bypocritarurà

couciliabulum est,in quo tot funt fette ,quot mé&

w din

ol N

brorum capita. Hec Ecclefia Papiftica nomenba

Vi

bet Àdif

fipatore Papa, quidifsipatas & turbua

;mcmbm,qud

lentas confcientias facit;

ührsq

ECCLESIA NON EST ÁL2

| M

lig;italaco.

BT7

Meihuhri

Ecelefia tulli cehto loco e& alligsti ficut wee

T u

fpiritu fanctus re&tor Ecclefie, fed difperfa c&

"fin&f,fia'[

äffatln

pertotum terrarum orbem;ideo uon Rome est

ï

l

|

aut alibi , fcd fimpliciter ubi predicatur ver-

hi P4p;'/t,

—

LT

bumsquod est medium;

per quod operatur [piri2

—

i

j

"I a

bub [dnä;üs

Sanäo*e

u

Y

E

FÉAÀsmI AXCÉ

$i

h

3

0

tcmiüf,qu

Ü

]

ii

- . fanéctorum communioner.

IU Md

His uerbis exponit;quid fit Ecclefia ; uidelicek

Drrtti

fátictorum communio. Vocaturautem commus

ts

nio,quia m bac nulla eft prerogatiuain qua unus

^ lpirrg

pofsit pee altero gloriari.Exempli gratia: n una

QO

ciuitate ex equo omnes ciues,uno iure;ij(deiii leoz

bus e» flatutis utuntur;pericula publica quoque

babent comunia,cz fiest que libertas.fi que pris

(5

uilegia funt;ijs omnibus equaliter fruuntur , cs*

quod omniwn est vaaximum , w Eanta officiorum

diuerfitate,non redduntur turbulentiorcs, quifa;

fuo officio fortunaq; contentus.

j

tf

g

a [

Itain Ecclefia comparatum e , in qua mulia

funt mewbra unüdi corporis fine omniprerogatiz

bt |

ua.Nam digitus idem in corpore ius babet, quod

t[e&æ,quotm&a l

oculus , tifi quód oculus maius officium fuftinet.

:

lii

;'

Vtuntur uta, ijfdem donis ac priilegijs omnia

gt

membra, que nutiquam diuerfitate officiorum of

findütur, quia nituntur ad eusdem fimem omnia

Remifsionem peccatos

TAU

Hic articulus continet opera fbiritus fdä&ä

que& operatur ii fua Ecclefia , fcilicet remifeioné

fptr

mb

peccatorum,quam fi iudicauero e[fe opus [Diritus

[fddu'þfrFl f

fancti.facile flatuam fatisfü&ionis merita, ex ina

TA

dulgentias Papifticas uanas e[Je. . Hunc articus

TE

!

l]

j

lum opponemus omnibus operum, iufticiarijss

qu j

€r profirati iacebunt.: Porró ut. intelligumas

;

. amodun,

M

J

r G

P

;

CATECHISMYVÉ -

iiodum buius operationis m remittendo peccatós i uzmocifï'"ï

incipiendum e& àfide, quam doua: fpiritus fane

| 'Wd;W

élusey bec inpetrat vemiftionem peccatorum..

Cf

WWW

Carnisrefurrectioner.

dutioi d

Remiflio peccatorum efficit nos filios Dei , ue.

,'P[eDfum

yim uita eterna feu ve[urrectio ad eternam uita;

petti

quamuis de ea certi fumus ex obfigtátio

ne [piriz

dentid

£us fancti,tamen non fequetur flatim re ipfa pofst

du

denda,boc e&,ut Paulus ait,à fücic ad faciem, nifi

eion

primü exuto mortaliboc corpore, exeimplo Cbri

wngm

QUE

flipatiamur,e» deijciamur n morter, qu£ quia

dem uon ed- digua mortis wocabulo , fed potius

lat

larua quedam mortis e&t , que nonnibil terret à

d

longé , at ton.deuorat , quia aculeusilli [ublatus

NB

€& per Chriftum,

dicr i

L

— Étuitamzternam.

É

promif[a f

'»VPojïre

nm

us bic articulus finem feu fcopum bas

DE

bet,ad quem tendunc omnes bomines,uidelicet,ut -

o& banc uitam alia potiamur. . Apudphilofos

|

phos e» pottas uarie extant de uita eterta opis

ul

niones. uidam fimul animaim cit corpoye imiteria

re crediderunt.Et buius opinionis complures ada

fe qiti

Wftof

buc reperirc licet inVMalia.Nos quiuerbum babé»

emus, certi fumus ex multis fcripture locis de ul2

lrfinis

Ü

ï;fil:

ta eterna,que [i nion fequeretur , nefcirem a ef^

Cgïf |

fet inter ovines

creaturas alia calamitofior bomi-

Itfm:qllm'(dl(

['ci guf

WW&PWH)I

[2 Al'":—t[cm& melius effet , ut i;lc ait, ton 4

quám -

Ab

ERASMÍ SARCE,

73

Wt

quámocifné mori. . Quialis uero fit uitaeteruá

A Gd

,

futura , ubiq; depingiteam feriptura, Apocal.zt.

Ceffabit luctus , & ab[terget Deus omnem lachry

IQDtfi,

man ab oculis éorum. Ef4.s6. Gaudium ez: exul-

£atià i eternum.Apoc.z1. Et ipfi populi eius,ez*

Hsf

Md

ipfe Deus cum eis ezc. Deferibit uitam eternam

Petrus 2.cap.3. Vane funt fbeculationes bumane

fbl

ii r

de uitá etcrita , quibus plerunq; conferuntur ca^

duce uoluptates cum eterno illo gaudio. 1deo es*

'[Mdl /ü(l (

& ctto

l

eterua hita potius credenda et quàm bumanis

cogitationibusperfcrutanda-

Tittl, gtæ q

eruat nos 4ä uitani

b, fputi

OBIECTIO.Quis confc

éteruam;ne recidamus à fide , quam fequitur uita

al

éterna?

al

RESPONSIO.Hoc fücit [biritus f[anctus;

I

QUi ex wocatad fidem, ey conferuat in fide , cui

j

!

promiffa est uita eterna,

vf

ais

DEVÉRO VsSY TERTIÁE

l Ap'udphi(u j

partisarticulorum - .

TU

dei,

du

u

Veré utuntur articulis fideintertiabac paro

Ée, quicredunt [piritum fanctum Dewn e[fe,cu-

9 c'omPWï

at

ius funt

cia:uocare dd Euangelij cognitionem;

daré fidem,in ed conferuaré,exponere Cbriftam;

gt

Il

j

Vr

!

;

€7 certificare con[cientias de doctriia Chrifti.

;

!

Item, qui credua [biritum fanctum bec ovania w

i

JIJMW

HMWW

ttobis operari, fine noftris meritis ait uiribus,

!

?

CATECHISMVS-

Hem;qui credunt fan&am Ecclefiam catholicatits

ä

nl

que cum non fit oculis expofita; tamen reuera exi

vt Jl

fientem; per [biritum fanctificatam ad facierídums

qudnto l

fructus fpiritus , e» quodilla Ecclefianulli fit cer

toloco alligata ; fed per totum mundum diffufa,

o

^

: vä't"

eut i

Trie(4e^

ubicunq: predicatur uerbu fyncerumae purum;

omin

uius caput Chriftus unà cumvedtore Spiritu fan

tomtpl

€to est I tem,quiintelligit Eccle[iam eam effe fan--

cLorum communionem, in quanulla prevogntiua

'diuitrsj(

vitufa

eftfedin qua pij omnes donis et beneficijs Dei ex

Rnl

equo utuntur omnes ad falutem. — 3ntev illa ue-

li f/y/akfa

o beneficiaac dona proprium e[fe , remifsio--

nem peccatorum, quam i Ecclefía operatur fpi-

4 dipt

f

| uinira

l

vitus [anctus in. CbriftoYefu. Poflremó , qui cre-

1 ts

dunt refurrectionem mortuorum ad uitam eter-

&A s

E

E

m

ORATIONE -

;

. DE

Domihicàa.

^

ET

htdinia

Txintus ?de&;mlä de maximo lüo thefauro

; gt

D

-

| n

4 Deopatre in Cbrifto nobis propofitos

quem fpiritus fantti opera intelligmus ez fu-

, fritin,

fcipimus,Verum cim nullus alius tbefaurus neque

lizhlg

preciofior , neque malor exi[Iat , cum in. coclos

LU

£um, in terris : Youtur oportet etiam quampluri-

Mfan

mos e[fe , qui nobis eum uel clàm fuffarari co--

Vi

e:ent , uelui abripgfmt.- Quadre nomn tüinor erit

du

T

d

CUf ds

T

1

*

[

Bd'mtäthc!icäi, 1

TRASMI SARCE,

74.

MLUTM

ettrasut ille aitin realia,parta tueri, quam acquie

M

Tere.. Sic enim comparatum e[fe uidemus , quód

dffMMüifnm :

quanto preciofiorem tbefaurii quis poftidet;tana

m i,

to quoque maiorem illi curam impendere ,ita ut

*

"t

Y

cum ipJis opibus adcrefcant etiam cure , iuxta

flareSpMm[m

|

;

cómune prouerbium, Q wanto quis ditior eft,tan.-

otty f[)'efm

to magis follicite uiuit. deo et nos uerbo Dei niic

lftimpti

diuites fa&ti, in omni agnitione c cognitione fbi

(j D |

vituali fummo ftudio contenderc debemus,ne Sa-

ht itp.

Tantátabona, mobisne cogitantibus quidé;fubtra

m

bat, Siquidem pre oculis cernitim, ad quas infi-

if |

dias paratus fit ille, ut euertat ttobis uerbum ,au£ !

n

ad minu reddat auditores uerbi fegnes,atq; ofcie

:

qitaudte

&antes,ne co,quo decet.fEudio profequantur uer-

bun , ut fic tandem pojtrema fiant pelora primié

At fane dolendum est, noftram Germaniam tanto

QNE

bodie thefauro donatam;nibilminus timere,quám

buius fabtrattionem.Fortaftis occultius ludit $a^

tanad interitit uerbi ,ne ab omnibis eius dolicos

puibln |

gnofcantur. Verkm tanto prudentius effet nobis "

oO

g

|

agendum, quo liceret occulta illa tela Satane ap

d. C F*'

prebendere , que non funtbafte aut machine bel

ii

U

