dem;quiaipfe recipitin gratiam;tamen ut per o2

mnia fatisfaceremus contumAcibus . libuit b«c

! fffi&us T

d.

h Df

4dij.cere.4r,gument

Primum.

if

Nemopote£ e[fc in regno codlorum, nifi crew

f!þropirro;:

dat.

Ij

Infantes funt in.veguo coclorum;

Ergo infantes creduat.

p nf

Wlorpatet ex v1.ad Hebreos.fine fide inpof

u

fibileest Deo placere. Est autem . placere Deo,

z

e[feimregino coclorum.

at

Minor dperta eft ex18. C 10. cáp. Nattbei

hod

€7 Marci.

t i

Aliud.

Effectusbaptifni impetrantur fidc..

hirius

Anfautes accipiunt effectus baptifmi z

Ergo ifantes creduat,

j

u

Malor per fecertaest, quia ve

mij?io pecceato

sum , effectus baptifmi,no mifi fide accipitursque

ub

extendit fein uerba promittentis ChrifHi.Ytem:ct

baptizate omnes gentes,qui crediderit,e bapti-

ápt'

u ,

sctus füerit;.boc estqui baptifmum fide accepe-

«t

yit, aut qui uerbis baptifmo aunexis crediderit,

n gect;atoa

P

faluus crit, id f&, habebit vemifiio

h

l

j

d

M

N— *

CATECHISMVS

gun. Ynfantes accip ere reimifiionem peqcatofmn;

LU

ut minor babet,

Átti

vib

[e;( ejf&&m baptifmi, c:x fup mþ,

Col

*

*

us liquet,

**

p

Á.LIVD

jii

Wfintes nou p

af

j

*

ojute habere fidem exuerbo

dudito ;

s

Ergo oportetillo

sl/vdber,e ali«m fidem , quàm

M

m

«am,que est ex pradicato uerbo, ultra capacitae

£m bumane rationis.

ctufi

/

Igr!/

?

Antecedens non eget probatione ; Con]?guö;

mehoc quidem in dubium uocari potest.

AW

OBIECTIO.QuUalemigiur fidem babent?

RESPONSIO, Eam fidem, quapreparat

uf

fibiDeusparuulos iuxta beneplacitum fuum. E&

tf

etiam fides donum fpiritus fancti; quod nó minus

b

qnfantibus largipoteft,quam adultis. Et eo libé

Árgi

tius paruulis, quia Deus, ficut aperté fuperiores

, gud

.

locitefTantur,delectatur mfantibus, non propter

infcitiam, aut quia nibilfaciunt, aut quiamulta

Sipt

preftabunt aliquando, fed propter [uam miferie

— p

cordiam;qua fufcipit ignorantes pueros , exem--

Vides

plo circunciforum.

Oi

f

J

ARGVMENTA CONTRÁ

Prwä

rcbagtizationeme

Nutitg

Primum.

LT

l

epof

Paruuli co[dcm baptifm effe hi qceiper

u

2

N

i

( äRASMI SARCE.

10t

'fmpe:camm

unt;atq;adulti : Yotur non funt vebaptizandi.

Antecedens manifeftum est ex fuperioribus.

Confequens nemo infringet , nifi fLultuplané

fit.utputa quiuclitproducere i pueritiam , aut

m

/

adolefcentiam,ad quod pofiit in imnfüntia acciþi.'

ecundum.

Wma QH;M

Baptifmus efficax est propteruerbum;manda

'frmpdfiw

tum ca

eau[as z

que Præ[entiam; tanquam prmcig;flcs

Iostur non debet veiterari.

i

Argumentum ualet à fufficiente caufa,

tv

Tertium.

Md

Hadtenus baptixarunt omnesin noftine

pde,

j

tris,ez filij,ex [biritu fandi :

J

Ergo ficbaptizatinon debent vebaptizari.

i hll

Argumentum ualet à

tfprim

forma baptifmi prefcri-

piaa Chrifto,

hi pf

. Quartum.

hat

Si þropter

incredulitatem effent rebaptizans

Wmiffri:

diparuuli, fequeretur no[lIram incredulitatépof.

t

« fefallere x inaueveddere mandatum ez uerbum

Chrifli : Atnoftra ineredulitas non tollit manda

tum e uerbum Chrifti ;

IM

Ergo baptifmus non eft iterandus.

Primapars uera eft,ex tertio cdp.ad Ronma..

Numintcredulitas illorum

s fidem Dei facict ia

itam t abfit.

(W

h

N $

'CATECH'ISMVS

uintum.

&

Sicut uerbum Dei manet certum apud incres

0i

dulos,ita cz baptifmus, pars uerbi, certus manet

[

»

gt

spud incredulos.

r

OBIECTIO. Atpropter fidem ex auditw,x

$

debet veiterari baptifmus *

RESPONSIO.Not, Siquidem fides non

fiei

gt

eft nece[faria caufa;quantum ad. certitudinem ba

tuti

ptifimi ; ibi fufficiunt be principales caufe :uera

Cj

bummandatumsez aqua,uel Aupuftino teftante

dnt

in libro debaptifmo; e babetur de confecratioe

/li

tl

ne;diftinctione quarta,Parag. Noninteresteyc.

Not! interest cum de facramenti integritate trae

WJM

datur,aut fanctitate,quid credat , aut quali fide

f

imbutus fit;qui accipit facramétum.Ynterest quie

E

dem plurimum.fed ad falutis uiam ; fed nibil ino

L

-

At Br

terest ad facramentiquetionem.

ET IBIDEM.

gt

tll

j

manfcftum eft , fieripo[fe;ut fides nonintez

erasmtegrum manedt facramentum baptifmi. Ve

Yi

vim ad inpetrandum effectus baptifini , requiri-

D

& m adultis fides ex auditu.id quod wocat Augu

ditl,

i

ftinus;ad falutis uia necejJariacst fides. Cumin-

v

gantibus diuer(a e& ratio , qui impetrare po[Junt

f

1

veimiftionem peccatorum annexam baptifmo, ucl

dlim

quia Deusvecipit eos in gratiam , uel quia mfun-

Ms

eit fidem , ucl.quia ipfe parat fibi infantes iuxta

rzonpq

placitum fuim,ut fuprázTuperfecift

Lez'c.

"Wt

RATIO2

BRAS&M SARCE

102

URÁTIONES PATRVM, CVR

4fily

L4

MT

- fintbaptizandiparuuli.

Origenes w 6.cap.ad Roma.inquit : Yaqy eo*

Iul

Eccefia ab Apo[tolis traditionem accepit , etiam

ll

paruulis dare baptifium.

j

Scicbant enim illi, quibus fecreta diuinoru my.

Vi

fieriorum commiffa funt , quód effent in omnibus

Atl

genuine fordes peecati,que per aquam ez [piri

ifeam

tum abolerideberent. Origenes uixit post natum

Mif

Chriftum 235.Cyprianus fcribit u CO cilio quodá

tl

damnatá fuiffe opinionem cuiufdam; qui infantes

du

anteockauum dié nolebat baptizare : Cefuit enim

t

fynodus paruulos baptizandos effe; e» non.ob-

m

feruare oportereprefcripti tempus octaue dici.

ere&quia i

Augujzinus de baptifmo cótra Douatiftas.lib.

Lsl :

4 dit de baptifmo paruulorum : Quod unincr[(a.

tenet Ecclefia, nec cócilijs inflitutum est, fedifem

per vetentum est , non mifi Apoftolica autovitate

ITULUR

traditum rectifoime creditur.

l

W

Hieronymus cótra Pelaeutuos ,obiter incidens

!

.;,yeq-wv

in baptifmum parvulorüifatis arduas cau[as ad.-.

gbl

ducit,quurparuulino debent arceri à baptifmo.,

;

M

. Auguftinus in lib.de baptifmo,ez babctur di--

ftin.4. de confecr.parag.C um pro ezc. Moncb

2

u

ä

diligenter,ut patrocinium pro paruulis fufcipia-

!

j

musse eo libentius , quo

PA

YP

n pro ferefpondere

]Hl

T

wonpo[funt . Aupuftinus ds,b;pti[rzw paruuloz

Ge

(

ïwn;vhgþe(ur de cozz,"ecrfdz;?;æ,'filizgsz

B*W

j

P

CATECHISMVS$

gtimparmlibaptizatiinter credentes repua

t4ntuy propter uiriutem,e offrentium re]pone.

Vl

fionem.

| yal

D

P

H

D EHM,

.Pdr;mli fideles rect t uocantur , qui fidem per.

Z

acrba ge[Fantium quodammodo confitentur , e

percorundem ucrba Diabolo e» mando renuna

ciant,

Auguftinus de libero arbitrio lib.s.yuain ve

pi? fatis creditur prode[Je paruulo fidem eorum;

: /,,;ïf

4 quibus confecrandus offertur, cz cum commen

ï iil

dat autoritas Ecclefie ezc.

mru;;fzfr

Augu[tinus de pocnitentia,ez babetur de coit

fecratione,dijtin . 4. Parag.Omnisqui czc.Li^

D|

berat paruulos ab illa regeneratione,ad quam ade.

ligant cos Anabaptifte,

Qu

AN IN NECESSITATE Q,VI«

didim

uis bagtizare Eofsin

LU

Áquc]

Debácqueflione uide Auguftinum ad Fortn

du

uatum,ezeEt trabetur, de confec.diftinct, 418

Qu

necefiitate.

gng

Item Conciliut Cavtbagmenfe permifit omni

f

bus ex utroq; fexu bominibus baptizarein necefe

. ff

fitate,

AN

li /ld/(!)rm

ïRASMISARCE'

10j

H

ÁN EXTRA ECCLESIÁM

m ïtjþo-,&

ualeatbaptifmus.

Vide Auguflinum ad Petrum diaconumji, 4«

Etad Orofuum lib.2.

ÀN NONDVM KATI BAPTI^

il

V t

zandifino aut qui parte aliquaads

huchzreantinutero

TOA

inatris,

TT

Auguftinus ad Dardanum de Yoante Baptis

lll

i

fta: Nonpotes quifquam venafci, qui nondi nà

tus et.1tem buc |bectat locus Ioan.. Nifi quis ré

natus fueritex aqua ez [piritu ezc.

at

—

1

DE COENA DO

ud

MINI.

Quam nos bic Camaii Domi;zi áppellamus,

!

alij aliter uocant:quidam g-dvöcg"tþ,boc' eft; come

imunem coeam: quidam vaæecsiæp,qaa gratias

agimus Dco pro beneficijs:quidam ulaticits quód

Ri

decedentibus uiatici loco fit. . Sed nbilinterest,

M"m

qua appellatione dicatur,imodo ttos ufum intelli-

gnnuus,qui potifimum confiflit in effectu buius

TM

facranientüboc e&, i vemifiione peccatorum , 8

"

quo effectu cognofcitur boc figuum effe Teftamé

tinoul facramenti, Etpotet bec comaproptey

[

inJlitutios

43

CAT ECHISMVS'

zazj?zmnoms Werba,merito communis queda fwüa

N

m dicitotius Euangelij. Quicquid enim Euange-

gt

liumcontinet,laté fofeq; difperfum, boc figum

paucis ia fe comprehendit, Nam bec fumma e&

Euangrlij, Chriftum fuum corpus pro nobis de«

N

diffe,& fum fanguinem pro nobis effudiffc. Et

cim alioquiimdocilis plebecula wuon facile queat

€o injatuisut paucis fue falutis fummaá addifcat;

Quapropter metbodus ex boc facramento colligz

(

debet,quæ fepeest repetenda, donec uel ex buius

figni uerbis reddant inperitiores fue redem ptio

Wt

$us certas caufas.

(4

DEFINITIO COENAE

B

jtr

MH

Domuucm

tl

ll

ComaDominica e& in quporrigitur noï:æ

uterum corpus,es" uerus fangups Dottüni ttoflri Ye

fu Chrifti;fub pane e uio manducandum, ez bi

Ádo

bendum;ab ipfo Chrifto inftituta, ut per fidem i

becuerba promittentis Chrijti : quod pro uobis

Tj

datur,cy effunditur m remiffionem peccatorums

M

babeamus condouationem ommium delictorum;

:

Bl

ultam ez iuftitiam, que bouain boc contingunt;

ut ficut Deus gratis remittit mibi mea peccata in

pf

filio fuo tmigenito, quem pro me tradidit, Ytauia

El

ciffim ego gratis benefaciam proximo meo. H£c

Ál

dcfinitio ab omni parte abfolutifsima est ;

Ál

CAVSAE

9

ïäRASMïSARCE

164

"ifquælïag

CAVSAE MÁTERIALE $.

W

Materiales funt caufie corpus.fanguis, paniss

) bOC )ïgm

€z uinunm;

T F&mmf&

Yotdid

CAVSAE FORMALES,.

( üdl:,Tc, r

Manducare ez bibere.

ml&gam

i dj

CÁVSAÁE EFFiCIENTEä,,,

Atl a;llig

Techiis

Chriftus inflitutor, cui adijcitur ex terbum;

(

iuxta illud : Accedat uerbum ad elementum ezc;

CAVSAE/EF.FECTVALE'S.

Habere remifoionem peccatorum:uita cg*iujïi

tia funt res cognate;

|

j

]

.ALII SVNT HVIVS SÁs

gmzrnab

t

cramenti effectus.

li

j

p

[

M

þirn l F

Admonere tos de promifülonibus Dei.

ii

"Teffari de beneuola Dei uoluntate erga fto$;

p

"Teflari Chriftum in niobis babitare;

(t)

i

Hl

::

LU

Effe fignum placati Dei,

Excitare.

)

li

n*

m

Confirmare fidem;

i i

Elicere.

m

n

Adbortart ad mutuam charitatem..

!

ädfä ortariad bené operandineruv[us p

qmwus

oïü&

^ W,D

föATECHIsüVä

us noftra corpom'iam cotiundla corpori Cbri

t.

n de

Offeridere nos effe Cbriftiauos , cim 4ccedió

tfimn

wotit

inus ad banc cormam; Hortari ad gratiarumactio

unes

dilasp

N dl

ADHORTATIO ÁD C'o;vï; :

i ho

inunicaturos.

[

ipcipit

Optime füli quia äuþ is facramentum altaris f

oflupr

iere : Scias igytur, boc facramentum pro infire

- Ofadij

auis confcientijs e» peccatoribus eff einftitutum;

tic

ut baberent infirmipeccatores ; quo confolarena

quinin f

tur fc contra peccata,mortem et Satanam. Qua-

lt Gu

re i tu confiteris te e[fe peccatorem;atq; adeó

i. mf

talem,qui feritis te confolatione opus babere:lant

vlf

igitur ex parte talis es, qualem terequirit hoc fa-

mqmdemb(

eramentum.Ne tamen credas boc fatis effe , confa

tf

teri tepeccátoreii : oportet etia te crederepro-

itriith

ttifiioni buic facramento anuexe;in qua promite

T

j

tit Cbriftus' gratuitam peccatorum tuorumree

miftionem,uitam ez iuftitiam : Que firmiter cré

V"*?Roþom

dere,est digné accedere ad boc [tcramentum: Ná

f

renifiio peccatorum; uita es iuftitia non fequun

fim

tur te,quia edis aut bibis corpus e fanguinemYe

€

ij

füi Cbrifti

d quia credis ut becuerba : Quod

datur e5' e

j

n

ditur pro uobisi remifiioné pece

n

cafqrm:quæ est ipfiffmus ex proprius fr

d

Mf

i

Vff

il

ERÁSMI SARCE,

io

W

4

4

i

Quemdccipimus boc facramento. Preter bunc [

o

tifsimum fructum;quieft remifiio peccatorum,ad

ii

d

monet te boc facraméntimutue charitatis,ut fic

diligas p voximum tuum ; idq; evatis ; ficut Chria

0N

ftus dilexit testua caufa mortem ferens.Preterea;

quia hoc Jiguo iungeris. corpori Chrifti fancto

atqueimpolluto,4d monet te boc facramentum ut

incipias bené operari, neq; postbac corpus tuum

iij

polluas peccatis ; & fic defoédes corpus Cbrifti,

( iil/fra

Oftendis porró, commuticatione buius facramets

IU

us

tite ChrifHianum, qui diligis uerbum ex animuo;

T

Qui enim facraménta vieglisit, is neque uerbun

multum curat,| Siquidem [acramenta funt pars

,'tcþ»a&e'o

feci

uerbi. Poftremó;quiain boc facramento áccipis

vetmifiionem peccatorum;uitam e iu[titiam,maz

n

xim4quidem botia ; 1deo monet te boc facramen

um

tum , utuicifim gratus fis erea tanta bona. Vnde

nj

áucteribus tbeolo

J

j

si«.

gis bec cacia di&a 68 évxagi-

WJ

il

n

"i d

G sepe EE

PROPOSITIONES DE SÁCRÁs

f

iehto altaris, quae explicantue-

j

gnfqu

rum ufum huiusfacramen-

gt

íi & fimuloftendunt

b4:Q*Tï5

Ccontraria.

at

Ji

i. Adferimus w boc facramento ,fuä þdiiää

r

uinoporrig: nobis uerm corpus,er uerum (ané

CA*T'E'CHIS*MVä |

lmïtddb["

guinem Domini noftri Iefa Cbrist

É

| j

ts

w

$. qyuirefpicit externum buius facrament

v

gnum ,

negle&to uerbo , ey mandato in[tituentis

fiaidal

Chrifti,

is fücile offenditur uilitate buius figni, ne

(digi

que crederepotest,

uerum corpus ez uerum fan-

&U

l

ini noffri lefu Cbriftifub pane z ut

guinem Dortt

tuehiic

20 tobis porrigt.

3. Vteft bumane nature impoftibile,

credere coe

y, u

udet

ium e terram cveata e[fe per uerbum : Yta quoqg

at

ámpoftibile eft bumane nature ,credere fub pane

is uerum covpus , e2' uerum

[

e uino porrigr ob

Wff;flelfa

anguinem Dotttini ito

ftritefuCbrifti. —

4. Quidicit fe bumana r

tione capere non pof.

y Aiy

gaæcrrdrrfnc

fe.fub pan

e etuino porrigr nobis uevum corpus et

nguiné Domini

noftri Yefu Chvifti, is ueré dieit:

ts

fa

WMWW

Siqui

dem bumana ratio tantim ea capit atq; o

v Mil

lis uid;ri,e;mndbmpalparï pof?

tclligit;que oci

[

unt

pinar

5,-';

Rullu fcrip ture loc)æ proferri þote]ï , qui

clar

lii

Lefletur, corpus ez anguinem Cbrifti , non

Pmm:b'"m

porrig:nobis in facramento altaris , tiel qui co^

interpretariallegorice.

Crids

gat uerbacoene

h. i

6. .lllegmi

am

in cactia domini peperit abfur-

dita,q

ue impingit tantum in iudicium rationis,

Attit d

hotipor

9. Nj

u

Quod

fi bec fatis firma caufa effet,

rigrnobis im fa

cramento werum corpus e2*

fangui

Pj

j

nem Domini noft

riYefu Chrifti, quiauerba cone

fflfm j qmi

É

T

if

debent allegoricö interpretari , [equ erentu

multg

^

j

ERASMI SARCE.

106

;

wudtaabfurda.: Sic nullus av ticulorum fideima2

fitnl j

nerct certus,quos bumanaratio quoque intelligea

if

renonpotest. Imo quisuellet orare autpetere a2

titfna

liquid 4 Deo,quem etiam ratio neq;

fmm[ ,

telligit?

j

ui—dct,neg,- mf-

pati |

8. briflw i/n]ï-itü'tof buius fdci'dnæntï e'jï::-Igzæ

tur buicnibil addi debet4nea. adimi,

,WMM ;ï :

9,

qyuemadmodum iure ciuili cautum et , nà

muteturpojt mortem teflatoris legitimum te[taz

du |

p

mentum ; Ya nec Chrifti tefLlamentum mutare lia

TE

ect , quod fuo fan

guing obfignauit , er fuamorte

i

confirmauit,

x

v |

30, AMdemption

i5

is cáufam præädit ipfa rdtic;g

T

qué credere non potest corpus fine [anauine exi-

wl

fiere po[Je. Nam ubi corpus faneuine caret(fic a

:

!

itxtæin»

4

gumentatur ratio)ibinonpotest diufubfiflere. — .

L

hr

——

z1 ARationis boc argumentume& , ez f&oloco.

dictum uerifsimum.At Deus,ut aliàs fepein ma-

gnisrebus coram mundo flultifiime egit.fic quo-

Wa

ïqw

J

l]h»

quein boc facramento;ut perderet fapientiam fae

i

pientum ; ez intel

l-igmtiqm intelligentum. 2 ,ad

Corimb L 10

i

;mW

)

x. — Lufitutum Cbrifi docetutranq; fbeciemin

faeramento altaris:Erego una fpecies improbatur,

n

J

ul

»» Nonualet Papiftarum obicclio àlongitudiz

—

netemporis fumpta, uelideo probatam effe unam

i

M

J

fbeciem , quia à multis annis durauit in Ecclefi,

,udc

Ecclefie qutem ej]? obtemperandum,

Huic obieá

QO à

uli

!

ij ii

CA,'IX'E* cHISMVS

. X

éioni fatisficit bec refponfio. Ecclefia Chriflia^

Qu

na fundataest fuper uerbum.Et boc docet utran7

[ il

que [peciem : Ergo una [pecies non est probanda»

W/l/ït; |

Ratio est;quia contrariatur uerbo.

pritcp

iq. — Vtnonualet argumentum à circumftantid

iaduett

temporis;itanec argumentk à confuetudine.Nam

tispartt

fi confuctudinis longmquitas eft confideranda,

f fien

uincitutraq; [pecies, que tempore Apoftolorum

Dtoytcil

in ufu füit, inà 4 Chriflo fic inftituta:Ergo utra-

1, N

que [b ecies etiam confuetudinis iure , una fpecie

tinmuda

potiorest.

Minatto

i, Mequemoramur pericula , que pretenduue

sunir

Papifte;ut fi quid & calice fünderetur;ez fimilia.

t

Quur ijdem nontiment, Quodfi codlum , ut ille

li

dit,ruerete TefFamentum nonmutatur propter i

firmitatem beredis, neq; heres priuatur beredi-

* Ym

j

!j

i

tarijs bonisetfi aliquamfirmitate laboret:Ytanee

ss eramus priuandialtera [pecie, propter quá-

J i

Md

cund; etiam no[eram nfirmitatem.

16. Quiita foliciti fuerunt in TefLmento chrt

ATT

li

mudmt[up

uj

flimutando;ez adbuc bodie fint , illi fuapruden

l

i

tía ,imó ftultitia preiudicant prudentie cz fapie

f4nämwm.

;

^ iil

eutie Chrifti.

17. MBadem ratio prebuit Papiftis ex addi^

g

tionis caufam. — Hienim , cm uiderene tantam

«ITPA Wobm

maieftatem nobis dari n facramento , ex admi-

- M

ratione fumme illius maieftatis moti faerunt ,

; 'me

Wárias c*grenwnim, diuer fosq; cultus inVituern

Li

e

u

Li

ERASMI SARCE,

107

W

qui cum uerbo Deicarentnibil

funt.

(

hi

18.

Ridicu!'a acuana

eft illa fimilitudo, quani-.

Ed

Cs

tuntur Papifle circa bo

c facramentum , pompo.-

!Irda]

fas illasceremoniasprob

x

are. Quemadmodum;inz

quiunt , folemus nos pr.

eparare in magni alicuius

ia :

principis aduentum , Yta

quod; equum est,ut nos

Mi

inaduentum Chrifti

»4d boc facramentum uenien

fa.

fed fine uerbo Dei im

tsyparemus.Intentio quidem boua e in fbeciem,

fl .

Ppia. Alia etiam ratio es*'þ cunm

glte

Deo;ac cum bominibus,

29,

717

Kec admüttimus ullam externam

preparao

tionem ad boc [acramentiz,

qua ftudemus nos tan

"w r

to facramento dignos redd

ere, Sedilleueré eft di

N

nusac probe paratus d boc facramentum

»qui

iA

ereditin uerba Cbrifli:pro uobis datur, ez

effun

g

ditur in remifionem peccatorum.

D

lu

zo. Verüm cüm damnamus preparationem ,

/

qua frudemus nos dignos veddere, interim non

7

F

"j

permittimus , ut omnem modefliam eXudmus , ege

negleclaomniveuerentia ad facramentum altaris,

ut fus ad fl'abulum proruamus,

TU

Hinc e Augufti-

n

m [

nus dicit fuper Yoannem:Acce

dens debet effe ples

us fanctimonia.

J

I

Tnos Árcendifunt quo

q;ab boc facramento,ida;

!

.de more ueteris Ecclefi,

&

2

jl

»qui kmquäjhf»s erimini-

u

( bus /th obnoxij.

!

22.

Werbun

»panis ez uinum , funt defubftan--

J

| ia buius [acra

menti, que res cum adfunt,non eqt.

O

E

(;»'l:'

|

ïul

CAT'ECHIS'MVS'

n

ulterius difputandum contra perfectionem buius

at

acramenti. Sic fiue boni fiue mali fint miniftri.Sic.

iue credat-ftue non, quiaccedit ad banc camuam;

&um est, propter pre-

gdri

éamen [acramentum perfe

dictas principales caufas.

Vide locos fuprá citaz

tos de baptifmo ex Augu[tiuo.

10 í

a. Patres duplicem buius facramentimandus

uilid

cationem fecerunt , à quorum exemplo uon recce

| erquä:

demus: Alteram uocarunt corporalem fiue facra

f

mentalem,que ore fit tantim ; Alteram [piritua-

$

i

*

ei

lem;que fidefit

24. Gorpora

lis fine f

iritualifücit nos indignà

| f

edere ey bibere corpus 7

fanguinem Yefu Cbri-

n

t.

. peati

i;. Spiritualis fine corporali apud Chriftianos

NT

quotidie fit,

cim fpiritualiter implantantur Cbri

.32c€

flo per fidem,ut maneant ipfi

in Chrifto,ez Cbré

. POtf&,ï

flus in ipfis. Debac manducatione fpiritudlilo^

!

N

d

wuitur totwn 6.c4p.Toan.

E

wirecte utiuult facramento;illum opore

26. €Mt

-did,

£et utránque manducationem coniungere. Et uE

T

uerbum à fide non licet utiliter fepararc : Ya nec

ii

fpiritualem manducationem àcorporalj :v uici

5 ]

f?

iu&ija

27

i €onfüfio utriufque manducationismo[tris

t.

| Md

diebus errorem de boc facramento peperi

$acramenti altaris precipuus c]e

&us est

. Qu

;80

uatur exttá-e

iij

vemifsto p eg,clatorum* Reliquos mut

turd

$08

ERÁSMI SÁRCE,

WIMEW

&ura figuorum;qui funt: excitare, erigere e» moe

i

uere corad credendum , teflari de beneuola Dei

LOT

'dbmmg

erga nos uoluntate ezc.

!)

n

a9. Quipredictos effectu adpmumf facramen

j ptfïþ

n

to altaris;illi tradunt otiofum , e7 fine omni fru-—

cfu facramentum..

-

d

3o. Bifacrament altaris preter difcretzonem,

ut illi aiunt , nibilaliud commodi adferret , fan£

lum

ul

perquam exiguus eJfct eius ufus, propter quem i

]htm]]"et Chriftus tantum fignum.

mf

2.

Quod 1os tribuimus facramento altaris;

excitationem ez' erectionem fidei , id tontemeré

TET

d

fücimus , fed ueteris Ecclefie confenfu , quem ez

approbat experientia illarum uirtutum,quas ex -

Konfi

periuntur confeientie post commumcatwnem,e&

in communicattone.

ao

324

nj

Qui tantas facramentiuirtutes capere uon

potesl.ille conijciat anmun; oro, ad uirtutes,

! &m!mhk*

potentiam uerbi, quod e7 ipfum contemptum;ta

men parit im nobis jïdem,mxta illud:Fides ex 4u—

W[]umapw

ditu est,auditusueró peruerbum Dei. Q uid ergo

r

mirum, fi ez f4cramentum excitet ac moueat cor-

t

ad fidem,cim boc fit uifibile uerbum?

wordu*(/ M»

35,

Errant Papifte;qui facramento altaris um

m&zjïcanäz attribuunt,idq; exopcre operato. ,

Joo

34. Sienim facramentum altaris iuftificarct, fee

"

queretur iuftificationem babere diuer[as caufas,

TU

imo à fe iniicem alienas , uidelicet , facramentum

/JM

d

M

o.4

CÁTECHISMVYS

rl

gemper fe uifibilen,er

fidems quein codevefi

drer inuifibilief. —

j

sj. — Kemiffio peccatorum fequitur , propter fi.

dem in uerba Chrifti: Quod prouobis datur e-

ejfunditur j uon propter externum cdere aut bi-

"

bere,

36. UErrané,qui facramentali mq,ndzithionipag.

l

j

tem iuftificationis,partem fideiuendicant,

37. rrant,qui cx facramento altaris facrificie

Q n

um faciunt,

4p

4

:

d

^plicandum pro uiuis ey mortuis;i

C/

remifionem culpe c» poene.

Q,zgu

i

38. NMrrant, quice

r

z

LW

"um £enpus preferibuntad

"

fumendam comam Dominicam,

i

iil

!

!

]

f-

m

STVDIO.

at

ïælh

tfen

It

ï

i

iU

!

Mb'bocat

j

H

I)

M

Utl

NI

l

Ti q

G!*WM:C b(

lil

j

TM en

Ti

!

j

Jl

Ü

i b

lj

:

Mi

gïvmo)so CHRL

-STIANAE RELIGIORNIS$

l

h

Idj

lj

puero,Hermannus Tuli-

"4

l

171

l

lii

D

lfce puer Cbriftii vudibus cognoll'ercaö

annis,

m

Jd q; Dei ex uerbo,quo fine nulla falus.

ii

I)

|

Quo me quid refert omnes uolitaffe per artes?

:'

Quo fine quid fhudium,quamlibet acve,ualet?

Quo fine quid Sopbie confert impendere uitamt

?rzZz//;t(J |

Quo fine quid prodeft omnia fciretnisl.

Sunt aliquid fateor.preftantia dona Minerue,

Attamen ad uerbumfunt uelut umbra,Dei,

R,

Hoc lux atq; uia et,cocli que ducit ad arcem,

Qu fine nil folidi ub Youe mundus babet, —

Hoc ilta eterua est,nullo reparabilis auro,

Sed fafo Chrifti fanguine parta tibi.

Pendetab bocanimeq; falus,ey uita perennis,

Qu ine lucrari quid iunat orbis opes?

Cetera funt tenebre.funt deuia falfa,caduca,

Et fubitó,quamuis [plendida;mortis erunt.

Gloria,tuis,ez bonos;faftus,fapientia mundi,

Dum florereputas languida facla cadunt.

Hoc manet eternumsnullo uiolabile ferro;

TCQ;:fi'enmt Démon uel fine ]ïn.e,beqt,

Hoc fLudiofe puer tenerum fetareper euumz

Et tïibi [uecedet eredito quicquid ages.

O

Difceve feu mens e aliquid, [en fcribere cordis,

P

Ad Chriftum toto pectore funde preces.

Kcage, quod certi eft, Domino q; Dcoq; placere,

Conä

Quirigit, e» prefens crefcere queq; facit,

E

Qu

QCunctarum Dontino debetur gloriarerum,

(

&dlaudem cuius,coopta;p eracta,refer.

EHune propone [copum cundtis i vebus agendiss

THd

j

Et ftudijs fructum; diuitiasq; tuis.

Et dabit bic quantum fatis eft traducere uites

QU

Et celiregnuft post tua fatatibi,.

li

Procedit fiquidem,quicquid conatur agitd;

n

Ex uerbo,Dominum qui timet atq; colit.

[7

Quicquid agis, Dominilaudem.fratrisqg falutem

o il

T

Querito,de fructu uiderit ipfe Deus,

Rotitia cuius ceeleftiaregnaparantur,

Q

Que preftare tibinulla Tbalia potest.

D

Quareprima tibi Verbum fit cura Deu .

Id

Ó

Ft ftudijs felix inuigilato bonis,

17

M

E

t

Q

I

l

dei

J

Ht

fl

fitt

PRECATIO.- MATY*

]jj

j

a

i

i

tinaloannisStigelij.-

Conditar o.rerum,rerum feruator ab euo,

n

1

Extra duem non est ullus ubiq; Deus.

Quodredeunte fior postactas lucc tenebrat,,

f

Gaudeo;,agnofco munus id effe tuum.

lgtl

"Tu genus bumanum primm fine labe cveafti,

Vt fancte uultus uiueretantetuos.

TA

Quàm mali defciuit,quam turpiter exciditilludà

. Inmortem propria dum leuitateruit.

/

i

At bonus es folus iufkLamq; ut concipis iram,,

Sic illam patria propictatepremis.

1

W :

Ergo admiranda Natum pietate dedifti,

Innocuus nofIrum ferret ut ille fcelus.

Quipercu[fa füit pro noftra,uictima,culpas

:

Etuetus àtobis abluit omne nefas.

h

lngentes tgstur toto depectore grates;

Perpetuu doni debitor buius ago.

Teq; precor fupplex dilecti nomine Natt,

n

Me regemetotum,numine flecte tuo.

Aufpiceprincipium te [pectet, e aufpice finemy

Quicquid agam vite dirige ceptamee,

Ipfe Magiftratus etiam coctusq; plorum,

Vt tua conferuent dogmata fancta,rege.

Dapacem,uictumq; tuis,compefce tyrannos,

Vt máneat uerbi gloria iu[Ta tui.

Hac ego fpe fretusquoduite po[tulat ufus,

oris onus,

Sufceptiaggrediar dulcelab

EIVSDEM

m

EIVSDEM PRECATIQ:

Vefpertina.

Jam mea declino uocturio lamina fomuo,

Ornttia mox rieido membra /;)PIOTC premar.

Rec fcio num pofiün redituram cernere lucem,

An nibifit fomnimors obeundaforor,

Sed tibi fimme Deus,Dew inuittifme grates,

Quas Foto poffum pectore gratus 4g0.

lncolumem qui me uoluifti bac luce tueri,

Ne uitam premerent ulla pericla meam.,

Quid repreffti evajfancis demonis irdm,

Qui rabidopopulos circuit ore tuos.

Buncquog; dumiaceo ueluti wworientis ima

Mi Deus,becnutu membra tuere tuo,

Relafcisa meos perturbent fomnia fenfus,

Organa tumentis dirige cra[fames.

Fac tuus immanem procul angelus arceatboflem,

Cui proprium est regni ledere membra tui,

Cra[Lina fic cernens redeuntis tempora lucis,

ï*ä

u

Grata tibi memori carmina mente cauam.

Van ce[fent cure;placidi requiefcite fenfus,

, Tunbiian Ckrz]ïo, Jomne,fauente ueni,

EOION Io$

ggAUNjC. Agud Hære.Chr.Egeþq |

T

!N

1

f(j

[j

m

;f

Tl

|

)

&s

(

z

ï

xME

d

od

— —

i

Ill

iif

'IIIHHIHIIIIHIIIIHIIIIH

Ju -

Jl

TET

o

?

—

Cs

N

r or

S

r

RI E E EM

b

2*

—LLLLLWA—AWA—A———Á—Á

VL

:'-.-

x

LT

)Onfm;

zEG

2d

Vrf i

U

il

ll

li

[

lj

m;mzi

j

junt

mnwullluumummmmm

TT

)

H

;

—

RT

V gesaeeyneoemee.

—— À

CUA ude

*

m

i

——

/.

as r n

—

—

—

"HEo—

——

-

—

i

B- nE

Ms SUERISS RRE r SSEEDSON

w

"W

$.

:

-

"

NH RE al p RO

HU EM EPPT

n

?

ia

M

—— Á

W

&

WW.

HW

—

-

—

.

———————À

P

dÉ

m

z

u-

T

-

—

€—

at

—————

-—

Cs

-

-

$

d

--

1

i

£.

aMoE

*

r

Y

m

-

*

-

2

[O*

P

*

:

r

P

W

xe

"

&A

4

s.

I

:

s

6

:

3

A

13

"

5

D

:

x

D.

D

z

s

E

*

3

t

AA

P

NG

x

E

4e

B- TP

$

st

w

E

d

i

É

G

*

z

g

«

X2

E

2

-.s

"EUA

"m

ij

P od

xv

2j

E

—

3

3

*

od

ss

"u

^

^

g

s

FS

$:

T

E

z5

NÀ

v

Pa

,w

Y

t

"

AT

M

as

]

E

Ed EOR

x3

*s

*

"

E

$

E

Zs

Iä»ä

d

&

s

CBS

s

-

3

Es

s

- od

^

ae

EN

s

X

$w

at

ts

E

x CEAN

3.

Axe

s o

a

MW

Ed

as

5

&

$

n

as x

*

E

L.

w

m

m«

n

$

b

X

RE

L

AT

[

a

D

——

..nw

$

x

$

i

]

LY

-

d

AA

3

E

d

.

53v

u

"

3

T

-

-*

sE Á

u

".

*

o

p

1

)

-

Y

$U

ag

j

MM

$

o

ES

Bu

^i

s

3C s

[

ES

N-

X

Y

As

NT

E

2

E

d-

-

t

E

x

s

À

AC

"n

d*

^

EY

2

bs

E.

j

$

*

E

x

2

u..

as

3

.

m

p

—

x

u

o d

s

e

B

2

ET

N

Ti

:

;.M

"

ss

$

M

p

"

2

$s

RE

E

z

&

AE

A

iee.

E

Vs st

Wn

z

"

ia

M

We

M

x

a T

AW

i^

-

x.w

*

p

i

fs

d.

E

4

E*

d od

-

*s

)2

"n

DEU

20

L

NC

W

--

28

W

N

d

*«

EE

E

EY

A

3.

WE

É

a

as

»

w VO O.

m

W

g«

*

v

d

QUP

z

R

hi

sE

a

2

-

MÉ

[

SS

E

As

-a«

n

CM

I20 cm

19 20 ?2

18

I

1f

I

I

R

9

16

|

Q

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

15

| 15

a

Balance

14

|

O

e

ä

HVMAANISSIMC") A(;

Ál

SVMMO THEOLOGO, M. LEO-

13

|

hardo V Vagener,Sigenfis Ecclefix pas

Focus

"ENII

ftori dignifsimo, M. Era-

12

|

N

IIII]

fmus Sarcerius

-So D-

11

|

M

ONSCRIPSI IN HVNC,

Á

L

12

l

quem uides, libellum,optime Leo

|

1

0

narde , Catbecbefeos doctrine

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII IIIIIIII IIIIIIIII ll IIIIIIIIII IHl IIIIIII | IIII

10

expofitiones, ad quas ut fcriberé,

K

9

(

I

adegrt me fingularis amor , quem

eroa æmd»—

illa ac fimplicia noftre religyonis

J

10

tamen fanctifüma capita, gero. Si enim tantarum

8

I

rerum tbefaurum [bettes;quidillis articulis pre

l

iofíus ? quid fublimius ? Si breuitatem;quid fuc»

7

I

cinctius ? quid rotundius ? Si ornatum; qui folet

H

feré ubiq; effe uenufle breuitatis comes;quid lima

tius ? quid elegantius? tandem quidperfectius:De

6

N: ENSUN N

t

G

uero Dei cultu ez charitatis operibus , quid fan-

(

ctiu ? quidpurius exiftit decalogo ? n quo adcó

5

5

F

vibilredundat, nbil deficit, quód meritó dicatur

€ ceelo à fumma atqsperfectifma fapientia defcé

z

4

diffe.De articulis fidei quid dicam : in quibus pul

cherrimo ordine fancke Trinitatis officia ponun

tur ob oculos,quid queq; perfoua , nofve falutis

3

cau[a fecerit;ez adbuc facit. Orationem Domini

"2

i

eam quis bominumin talem ordinem.idq; fub tam

lIIllIIIIIIIIIIIIIII.IIIIIIIIIIIIIII IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

Á

A

2

fl

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

jl

—

|

anmmum

—

£

IIIIIIIIIII

LL«EL

Il

[ 4

/VIIII.

2

3

1

IIIIIIII1IIIIIIIII

IIIIIIIIIILIJIIIII IIIEIIIIIIIIEI I'IIIIIILIIIIIII

p

||

Ill sIIIIIIIII