pm;rrm

Vi l

circa primum prace-

ii

ptum.

f

J Nemoctidm teneré aut prefumptuose credat,

jmum

feus firmum efJem feruando boc precepto,quae

eltih.]

ficaderenonpofit.. Est enim facillimum inido-

T

lolatriam labi, exemplo Aaronis, er filiorum Yfra

Pf

el,quiad moram [altem Mofis i monte apud do-.

futit

aminumsuttula erexerunt auveumstum etiá,quame

do i ulla erant con[tituti necefitate, Exod.32,

"MU

Qutoties non diffidit Yyael, e» m idololatriam i

eidit;poft datas promiftiones ipfi Mofi, de feruan

W

da i omnibus lege, de fidendo , de colendo cz ti-

mendo Deostamen nibil minus prefliterüt, quam

promiJ4-& uoties non dubitauitYfraelpost tan^

Nujj

t4 ez tam magna beneficia 4 Deo exbibita , nune

VOf

Q cot:trá

Fa deluz'&u ; ngn*c,—de W titic de prafidi

W,W

M

W s

x

ER*A.S;*MI SA/R&CE'.

14

lm&nm 1

boftes befitans, Exod. 14. diffidens ad afpectum

OJti M

Phar«onis,Exod.13.de aqua. Nume.as.re[piciens

Min

ad uiros fortes ez robuftos w terra Canaan,mci^

"t

pit diffidere atq; cupit redireim Aegyptum.

Q,V AES T10.Qur ioiturpermittat Deus

Mil -

ubindeos incidere in Idololatriam,et fisat nos

Alb D

dgere contra primum preceptum ? Refbondet

VE ;

Mofes Deute.3. Beus tentat idololatria c» falfis

p

propbetis ,ut palám fiat , an diligsmm Deum exe

lt

toto corde ez animo czc.. Bftetiam idololatria

ADI

pocná peccati , qua punit Deusnon feruantes eius

precepta. Sicut Mofes aperté oftendit Deute.4.

ubi promittit legislator Yfráeli cultii Deorum a^

líenorum exligno ez lapide fabricatorum, fi non

Ms -

feruauerint precepta Dei atqueadeó werum Det

Vs

cultum. Weque alia ratio querenda eft apud nos;

m

quifs Deus permiferit nos tam diu ub impietatis

rfinsft d

Papiflice regno aoere, nif? quia peccata

þnokrof

rum párentum 7 noferameruernnt.

UWWW r

WMMOV

T '

Q,VORSVM FVGIENDVM SITy

dlb

.ut ueré intellicamus prace-

ydt

ptum & compleae

at

mu;.

üfï'üf) M

3'4 f[,PUS? d

| Mon tdmen (?ejþemndum est de intbllec'?ä ö*

vxhiW

eompletione buius preccpti, fed difcendus e& bie

rffdläf'

;

ufrm; hftffws pmceg ti finis,cz quur datum

fit. Ni^

3

*

[ *f

]

U

DXv o At

poo

CATECHISMYS

j

; hat

atirum cimintelligum im meis uiribus o effe , uel

capere uel prejtare illud , quo adfpirem ez cir-

] iaf

cumpiciam ad Cbriftum, qui buicmandato folus

le

fatisfecit , ex propter quem promuleatum erat,

|

ut ci fatisfaceret.Sic enim ait Matth.cap.s. Non

*

ueni foluere legem , fed adimplere. wbi palàm te-

Wf

. flatur Cbriftus fuum effe ojjicium legz fatisfacere

/

eint

4d perfectam iuftitiam ualentem in co[pettu Dei.

ii

Bicitaque Chriftus fide appreb enfws,. largitur no

:;Ta ;,47 TYXtU-

nyiti

Mens 7-»»07; &)5 s

bis [piritum fanctum , qui creat. i tobis nouos

$1

!

motus ,ut uere intelligàmus ez compleamus boc

p

pz)äw"rzkam

primum preceptum , [icut et cetera : quauquam

fub maxima infirmitate , quam tamen Deus boni

dycdit

—

l

Dd

íx

confalit;propter fium Chriflum fide tua appre-

4

benfum..

fpefio

alinh

VAESTIO. An completio noftra pb!l:

Md

EC

tung [pwritum fan&um fufficiat ad pasfe-

'*Hn -Lona*'

!iclo/iþb(

OuYA 11vvk Mrre $«

^ Y^v

^

élam iuftitiam , que poffit opponi Deo pro pcc«

Mdf

,1 de.cat'ug

RESPONSIO.Non. Nanm pof[t acceptum

Dactt

etiam fbiritum fanctum nunquam . adeo uere c

Jl Lïm]]

perfeté complemus precepta , ut woftra adimple,

atj

'rdmpm

tíoire diuineopponipofiitpro peccatis. Hanc

C

D

enim perfectá impletionem ad iu[titiam foli Chri

lmjïo,fms

Wif

ftoreferuauitDeus pater:placent tamen Deo o2

- firaopera , ez placere incipiunt propter Chriz

infcli

flum ; etfi infirmaac impura , non ad iu[litiam,

E

quam prius babes propter fidem n Cbriftum;fed

i

*utbos

i

ERASMI SARCE.

15

L

ut bonis operibuste[Leris teuere credere , neq;e-

"t Q

tiam operibus abborreas feruire Deo.

Ia

It

Q VID IVRIS MAGISTRATVS

4

habeatinhoc primum græ-

ceptum.

À

Tibl

tp i

dgiftratus fidem dare non potest, nec i eius

-

T

nu probibere jïdem nerne[cnbere cre-

T

f lJrgx ii

dendi formam .Woxterna tamen iripedimenta aufer

dobistti

repoteit, quibus, jides atque adeó uerus Deiergá

ha

primum preceptumi cultus impeditur , ut funt.

piblice bominum impia docentium-conciones,

iguga

t nf

effigies ad impictatem prouocantes , quales non

funt numeropauce im Germania ,olim n magná

&cmapgrc-

fuperftitione culte , ex fic veliqua externaobjtae

cula.Probibereautem fidem, ez cogeread fidem,

ii

d

ut diximus , ned; debet , neq; potest mgofiratus.

Sic lofapbat rex.z.Para.1o.legitur lucos de terra

Buj "

Iuda abftulzg" 6,atq; reuoca[Je populum ad uerum

Dei cultum." Idem Yexechias fecit.z. Para.29.cm

TOE

3. Manaj]" es idoladeflyuit poft fuum reditum ct

T

W

1

;

captiuitatem.1dem Yofias fecit eyc.Et quiamagiz

tnaffmdnf

jïratuspræceptmbabet,P]Ztlm.z defufcipiendo

/ii,

N

Chrifto.boeest, uero-uerbo ez pictate, Ergo e

ii f

]

mandatum babettollendi e4, quæ ueram pietaten, .

t

j

"

RT

impediunt.:

m

iv

AAE VIRTVTE NATVRAE N , n AUE S«f

6^

j

erw& AA R,

inlpracepto.

Ti

Naturá

CATE Cmsn&vä

*

Naturai-primo boc precepto ducerepote&

* g W

&d cognitionem Dei,uidelicet,quód fit Deus , qui

(UCIW

creet,gubernet, ey con[eruet omnia,4d Roma.x.

u)

Ex creatione inundi ezc. dim perüideutu*. ipfa

propm

acterua eius potentiadc diuinitas eyc, Verumad

cogmm

uerum Dei cultum ducere won pote[L,idque pro

bter corruptionemfcilicet,ut ex aninto fidas deo,

l

)

di

igás zllumz ex tïmeä;s: IW

.

*

: uod | oliw;

piritusfun

il

oflicium est do

At

J

creat i ne

jia

bis owos otiere. r tl pb

DE-'I»IQ PRAECEPTO.:

[

" Nonaffumesnomen DominiDei -

D

o

tuiinuanurni.

Secundum precepti nunc docet; quid illiDes

vt

)',T'MM'

debemus,quiinlpracepto promifit fe fore uo[trü

petdi

Deum,quiq;cum omnibis bonis feobtulit nobis.

bitmt

^uid igur illi debemus? Honorem fcilicet , glos

n tAt

viam,ez gratiarum attiones , quas tum perfolui^

füife

xus Deo ,quando tomen Dei nmgm]äcfmm 1 (g'

!

|

in maguo babemu precio;

]

t

Qvlm&im INIVS'-- S I*f IX2

terprimum &fecundum

il

raceptum.

: WDriinm

Primumpreceptum cor, adcod; intérnuni dni

L

um requirit, exteriplane nibilbabet.| Secune

puri-

dun tan intermm-animum , quàm lingue

tatens

Modinpta

m

!

ERA&'MI S'AR CE,

ié

m

[!

4,

li

ü»:tem jïc'ggztat. Alterum tamen exaltéro ofituv;

'dntm

l

|

]

——

Quienim uere intelligi, ac cognofcit Deum , ex

TET

A

primo pracepto , ille poflea etiam curabit , idq;

|

"lb i

propter magnumillum amorem,quem orgstit Dei

7t, Vty]

; cognitio, ne nomen Dei u uanum accipüat.

lts

LÀ

N ona ffgum eS.

od

T hs

j 'A]]iïmere bocinloco es , fumma reuerentia,

omne id quod de Deo dici , aut predicari poteit,

), r',! WM:;., l

puré amplecti,commendare magnificare,

0.

NomenDzei.

Del E

Women Dei bic fignificat famam Dei , uerbuni

Dei,c omne quod de deo pradicatuf.,

In uanum.

l uïäïümug

Tottánum áccipitur women Dei, quando adid

n ul

t

pertrabitur,ubi dedecori efl,ey damno alijs , aut

ubi nomen Dei cogitur propter noftros abufus fus

wl

am uaturam exuere,

que ,e&,iuudrg,pro tegereyeor

j

faluti effe omnibus.

agniWï)W xt :

EXPOSITIO IL PRAECEA

Pti;'

j

— Xstitaqynon affumere nomen Det n iank; À

d

thé Det in fummo bonore babere, e e& cre.lere il

lud in faluté, ez prefidit nobis effe contra omnia

; w

ï

Mi*

J

pericula ez aduerfitates,que tobis accidere pofa

j

MA),I

T

tür.Pro-

"

fune Sicut Salomon de ngmmg Dte[ia

uabolgg

[

|

CÁTEC HISMV&

| Mi

uer.18. Árx munita nomen do

( glonjïcd

tinizad edm currtf

li D

iu]ïwpö' defendetur.

yoci

pE VERO VSV IL PRAE-"

cepti.

| dllb awa

] g

r' fwrs fecundipreccptiuerus confiftit potifii^

!

yutt

mumin bonore nominis Deiy/boc ed.ut eaomnia,

E

ul

que deDeo dici po[Junt,magnifaciamus atq; fum

m

mo profequamur bouore. Veréitaq; utimur boc

]

eam

[2

rYec

epto , quando in omm

bus neccfitdtib&& ad

ii

boc nomen confagmussli confidmus,etiam pro

cuit

icctiin pericula non blafpbemamus illud.Cyuem-

À dudin

admodum z Kpoftolis monetad Colof.1. Omni

3

pndu

vobore corroborati ezc.. ad omneg tolerantiam

up

ac patientiam cum gaudio ey'c. Est enim conftan.

a

tis ex uere fortis animi m periculo feu cvuce; aut

31ó diffidere deDeo;aut prorfus non blafpbemare

pum MW

el

l

l

?'

Deum. Pretereane n necefsitate conferamus nos

E7

alio , quàm ad nomen Dei , auxilij quevéndi gFa

Mriico

tia , uerm ut nomen Dei femper ez ubiq; laude^

mus , patienti animo prefidium, eius expectemus,

dliped

titDdp

« [edulis precibus cupiamus.. Porro quiitau-

; p

titur nomine Del , illius Deus uult e[fe protector

N

atque defenfor , & hoc propter promifsiones n

Dd

primo precepto factas,quibus promifit Deu fu4

tfr:r/trri/;

T.

auxilia omnibus ex fide nomen eius inuocantibus.

Wlffjm;

DE ABVSV SECVNDI PRAE^

cepti.

Abutuä»

17

ERASMI $ARCE.

Abutuntur boc precepto, quLngnz:iz,.D einon

dcamom .V

Blorificant,quifamá Dei nonpredicant,qui uere

bum Déino magnfaciunt, quitomen Det nonin

Mb

wuocánt, Yn fumma, quinegligunt boc nomen, es*

2

1 VYA VY ha N

alià , quàmad woftram falutem pertrabunz,quids

A

Üvv

)

ez aliud querunt fub nomine Dei , quá

m adfe

d "0'

q're: sE iL

jf ol

n' a 1'('4;14 foV/ AV

^

JtLomy.

mant. Item qui boc nomine maledicunt;alijs ma^

09 m ruejon,

h

l

wn

Yecantur , iurant falso, qui Dei nomen i& *vs pb s

AV dtq

J

L

^M

l

l

te[timonitt uocant ad confirmandamendacia,quà P hrer 4 v lus

€ó commodius aut fua hona diftrabant;aut facili^ 57 [« w vhora

fitihud

L:

5

us alijs imponant, quiboc nomine utuntur ad i

'1'-&1-47 A. (.,, onuuwed

N-*v

li p

cantationes, ad exercenda maleficia ezc.. Hodt

e ^i

]?( A

i Qu r

W[i" &014-:

A O

l«udi datur , quàm maximé abutiboc uomine: cz

i[Or

|

pafiim laudantur,qui ex notttiue Dei quàm pluria

Ka |

I

ma po[Jwnt congerere conuitia. Quisbodie wot

iiv

[

egregié commendat Satapas illos im aulis Princt

u

f

l,(

pum uer[fantes , dum adextremum conuiciantur

nl

blafbbemant nomen DeizQuanta fpes fortium

qraut

!

animorum concipitur de illispueris, quiomnis ge

rqw Jl

"p

neris couicia expuere po[Junt n boc Dei nomen?

e

h

lil

l

Stipendiarij muilites conuicia et blafphemias nomi

i

mptfml

nis Deipro certis fignis gerunt ,& quibusegrum,

Ti

H

?9 $

L-w -a»wä;-»;w

q'(ll

fortitudo colligatur.

WO-VM/; WM

f

. Noftri olim parentes ve

liquerut wobisinfi-

n

MOH

/

H

gnes aliquot benedictionis fententias , quibus al2

ii

(

ter dlteri fub uomine Dei felicitatem precabatur,

:zsinuofiW'

quales funt:feruet te Deus;foletur te Deus.fortu^

d

net Deis res tuas , eustodiat Dews 'mgfe]]' äm e

2

J

"

CATÉCHISMVS

: ï-gä*&mzm.tüm ezc.Hodie liberis noftris bovrene.

ii

du

&as ntommis Dei blafpbemias relinquimus;,abomi?

TULIE

uanda paftionis Domini noftri Yefu Chrifti cona

[

JL]

uitia. Nec mirum est balbutientes feré pueros ita

pa

l

conitijs ludere, boc enim aitij à parentibts cons

titn

F

trabunt , ez quod parentibus conceffum es boe

7130

r liberi fibi licereputant. Bucfbedlant z dlie

«dul

blafpbemie contrà uerbum Dei, quales fanz:falsó

interprctari fcripturam, nocare boc womei fi-

DO

he necefüitate, orareex con[uetudine tantitm,mul

tiplicare uérba itter orandum , fine cordis affe-

élusboarc in templis;fine cordis motu Pfalmos ; et

ht

alios & feriptura cantus , pfallere n ebrietate'er

'upi;c;.ltn

temülentia pias cantilenas in publicis diuerforijs,

quo péccatà bodie grauiter peccant etiaim no[Iri,

Qu

LOA

boando fortiterinter bibendcwnäo]ïemantes fc Es

-u-cmgelicas.

1 n p

Nec lqtis'es'ï ;Jiipfeon abuteris nomine Déi,

i 'Rf?g;z&

aut ipfe nón conuicieris ub bocnomine , nifi c

DEI

altós Feprebenderis,qui boc faciunt. Ymo metltos

*

ïzo die reperire licet,qui cum ipfi non blafpbemat

[

Yi

somen Dei,tamen intus ia animo aliorum bla[pbe

mz'js.dele&anmn

Cf

DE GRAVITATE TRAN Sá

- fs

- Nfdi)

-

grefsionis huius pra-

'.cep'ti.

Mbf

eceprü

|

&raxifitae gec;;;m qui contrabovpr.

delin-

hi,

äRASMrsAR&E

2$

Unïhlïo/ !

Wt

*Qïeïmtjuant.czuiddm'udldä p.,wt—mm.'ll'gig'gïfz*

Onio,

vantur, nec tamen temere , cim adulierium com--

TE

muüjwnes. Atlongégranius

Jj

j

peccat , qui nomers

Wi -

Deiblafpbemat. Qu enim adulterium commit-

m

tit, in fecundam tabulain peccat. Verüm quiuo-

at edi i

menDel exponit conuicijs ,is peccat in primaria

tabulam.

df

hictgtp

EXEMPLA HVIVS ABVSV&

i

dl -

contrafecundum pra-

ceptum.

Bwds —

óneitrur

Tob acerrimé peccauit contra bo?,*'þræceþtz'?'»,

rf E

vapite s. Mtem filius Solomitb mulieris, Leuit. 244

tl

Quiiurgans cum uiro 1fraclita ,blafbbemautt uó

nueo

mini Dei» €7 maledixitilit. Ytem Saul , qui con

tra precceptum Dei confuluit Ppotbondfam, 1 &

vimmirt

Rgg. 28.

'ïwmim ] "iþf/'

DE DIFFICVLTATE SECVN2

3

*

dipracepti.

wl

j

)

Vtm noftris u

n

iribus non e[t , primum prece-

ptun,autintellige

resaut feruare,ufi per [biritum

Chrifti;ita quoque impoftbile e fecundum boc-

preceptum à nobis 4ut c.

api , 4ut compleripoffe,

"u .

nifi adiuti diuinitus.

Ratto credit fe intellieere,

?ïæ'

dut feruave I?ocþræceptmn,quando iton maledi-

n

citcontrà. Wterim non intelligit,bonain [Deci-.

st

/

Ff.C.fP.tum?Siä

?"VOP*WP"WM e[fe contra boc pr

[

-

CATECHI'SMVS

MH)OH

won iudictt peceatum e[fes orare fine affectusboa

debone

rein templis Pfalmos fine omni motu cordis;quos

quomodo trábere nomen Dei ad queuis ; modó

y

s

aj

!

utilitatis gratia. Naturgiusin boc precepto ui-

det tantum uon e[fe maledicendum Deo. At uires

"

adeo non poteft fup

peditare , ut illimaximéma

!

(edicant pletunq;qui maximam a

ture lucemba

hi

P

bent. Ethoc uidetur Paulus infinuare ad Rom.x.

cumdit,gentes quidem cogiou

iffe Deum , uerum,

atas fuifJe.

Quare necef"

p

son&lorifica[f eneq; r

(l

fc est,imultos quidem po

Jfe exiltere;qui Dei no^

vun£ , €r tamen peccant,contra fecundum priece

thm:

dum non glorificant Deuim , neq; erga De^

(ni

URU

um gratifunt.. Requirituritaq; Sp

iritus fanctus

Vudtt

j

ad. completionem , ey intelletum buius prace-

Guj

ptiquiregenerádo nos,

gygnit n mobis nouos mo

Bf

£us;aptos 4d glorificandum nomen Dei,

eradin-

M

telligendum uerum fecundi preceptiufum.

Cottia

Difvg

DE MEZ&DIO PBCXIME CO.»

( gnofcen difecundum prz-

a

ceptum.

Siplacetproxime bocpreceptum wtelligere,

e»qui

d potifimum requirat Dew boc prece-

I

pto ; defi

eeoculos ad [ponfi e [ponfe collatio-

nem. Deusin primo pracepto

recipit [ponfam fu

| lfrdtu;:iml

i fe cum omnibusbonis ade

CH

am;qu&Ecclefia eft,ill

iM (j

dixit, Porró ficut a

ne fponfw ferre nonpotzï

S

T 'ERASMI'VSAR.CXE.

19

ïneaïtäu,bw !

fue fpon[e deboneftationem , itanec [ponfa,ut

dehoneftetur [pon us,aut cotumelijs, uel blafphe

:

lag

quti

mijs adficiatur.ferre non potest.Et ubiuon datur

r

onfi defenfiosmnquam tamen non adest animus

!Deo, Rn

ad defendendi promptur.Que uero f[ponfa con-

linttin

trarium fácit,ea palam teftatur fe à fponfalibus ad

ii lum

fcttibus alienam effe,fimula; dat. certifmum [uee

if 4l .

feurrilitatis fignum,

Dep m

VOCABVLIS, Q VIBVS CIRe

u)

DE

quDeim.

. cumloquimur uerum huius

nimfret

p ræcegti cultum.

necï-,erguDe« |

Nomen

gt

Confiteri

Animo

Laudare

"A

Glorificare

Forme

uf

Ore

Famam dei,

Hone|tare

feumo-

"LA

Magntfacere [.. di

'eptiuum-

Commendare

Lin-

Gloriam

Verbum

Difbergere

gud

d

hp

DE IVRE MAGISTRATVS IN

fecundum pracez

þtummf

i

tum.

J

W

BU fecunäo precepto boc iuris babet Magi-

]þonfl

gju l

fþo

j

firatusimpuritaté limgue feu oris , blafpbemias,

ul

W

cotiitia , cy omnem externum nominis Del abua

TA

j

jf

[us

fum (obföcre potet. ?icllrael lap idäb.m :brue-»

CATECHISMVS

bateun.qui blafbbemauerat nouen Dci, illi

jme

du

kcdixerat;Leuit.24..

liuifctnd

[

m

DE HIL PRÁAECEPTO,

i

gglege 9ev

Memento ut diemfabbati (an-

E

d

tifices.

| df

ï'-n*'*ö :

Primum preceptum cor ez fiduciam fine ullo.

«l

q l

exteruo opere requirit.Secundum osfeu linguam:

W'M

unácum corde-Tertium,opus.Cupimus enim à n4

li

1

tura femper aliquid operari, facere, quod plísa

«cat Deo.Si igitur nuitc aliquid operari uisquod

li

il

u

fingulariter Dco placeat,non opus et, ut in -

H

jon

lum afcendas,aut mare traijcias ; fed audiuerbum

ex orefratrisquod fabbato die predicatur. Com

i

mendat itag; boc preceptum nobis minifterium.

[

AV

uerbisquod magnfüciendum cst;cy in fedulo bo-

op-rribw.

t d

nore babendum.. Anabapti[Le no[tro boc feculo..

mlf.p,:n-c

provfus tollunt bocpreceptum, quia negant ex-^

ldica,

denir

ternam uerbi predicationem , qua fublata nullus

amplius veftat buius preceptiufus, Contrainfa.-

MocetT

nos illos ac fuviofos bomines fatis eft nobis boc

Dultno

preceptum;quod negave non po[Junt.Et Mofes,

4 d

Deut.52.ttem Paulus ad Rom.10.confirmant boc

E

preceptum, cim docent uerb

Lextermam predica

H

tionem neceffariam effe,

BETT

Memento.

E7

Wnperatidi boc m.bovrxdtatljïo]ïï

$ ]'Eg&ict ev

ïl'oqyiþnä

ofattania

Mtio Y

!

.20

ERASMI $ARCE.

ofcitantia noftra corda. Nam faciles f ad ob

WSM /a«v-mn[,.ä.

liuifcendum uerbi-Del,tardi uerà ez fegnes adii-

G;I'WV?WM "4:3"

T0

lud audiendum. Yntercidit quoq; facillimé nobis

guftusez. delectatio im uerbo Dci , qui cum 4li-

1;ifan,

quandiuillud audiuerimus , [Vatim mcipimus t^

dio affici,e naufea, exemplo filiorum3frael typt

Kitftej -

co,qui naufeare coperunt fuper manna leuijï üno

DN

Mi ctün j

D

iem Sabbati-.

6 Wüdþüä l

Adiicit diem circum[tantiam temporis , ut ma

zrrz'm,yuad :

velegis liget ad certum tempus , alias fatis fuij]cts

)Dl)ut m(æ; !

fitantàm dixiffct fabbatum.

Al |

»^ Sanctifices.

t n |

Sandtificandi uoce bic ufus eft Mofes,non

frie

Va

andi.Nam feviari j?mpggggeyggggggtr ,4b externis

i fbb

operibus ceffare , €z ociosé,ut ttaloquar , ulue

Jrohifeb

re. Sandiificare ueró fabbatum, eft fabbatum ce--

lt

lebre augujlumq; redderc, e» preter ceffationem

$at ,

ab externis operibus , [biritu colere Yyominum,

( [ubmnuäm

uocem Dei audire, cz meditari i lege eüus. Bite:

,. Col

!

-"6"1 | ;

iu il

]

"mjb

T

!

u"

*

j

Deutero.s. Mofes fabbatum requiem domin, uoe

j

l

"

:

-

ju:

li

d

2

€at ,bocest , in quaDominu requiefcit i u-

j

li

3j

3

bis. Etfbectantbuc petitioues in oratione dottie

gf

]

/

imu

j

h

nic4 : Sanclificetur nomen tuum. Aduenidt re-

gnamntuum. Sandificatur igitur f[abbatum boe

modo à wobis , won ut Deuwfanttificctur , quid-

lioqui fanttus eft , fedut nos audiendo e» medi-

vt

c;mïm m quit

j

:gndo Verbum , [andtificomur, $i

zi

cA*rE cmsmv*?

80,16

Donünzu: Videte ut fabbatum meun cujïodiaiis,

quia fignum es inter me z uos in geuerationibus

FUTUE

g

ueftris,ut fciatts,quia-:go Dominus,qui fanctifi-

€Q &'o's9 S9euYO: 34

u

L]

i

DE VERO VSV HVIV$

pracepti.

Veré fanttificant fabbatum ;qui pre fEudio as

!

diendi ez difcendiuerbum Det,omnia negligunt,

ia

qut diem fabbati totum diuinis rebus deflinane,

D

[

j

J

quiim fabbato nibil aliud curat;quam ut audiat et

[

difcantuerbum Dei. . Poftremó. qui dele&tantur

aiigi

Perf etuo exercitio e7 pia meditatione in werbo,

] lr

] g

. DE ABVSV HVIVS PRA,Ea.

—

cepti.

Veri

Abutuntur fabbato, quifupradi&to ufui con-

figgi

Eraria facitnt , uidelicet , quinegligunt uerbum,

ial

qui fegniter ez ofcitanter curant eyc.. Ytem qui

jrrtitt,

obambulando;potando , fericas ueftesinduendo;

| tdun

uel fitmile aliquid faciendo , credunt fe fabbatum,

| puutil

fenctificare.

Q'f 0]16211

EXEMPLA HVIVS ABVe

rl

fus.

d P p o

D

Abufis eft tertiop

recepto illequi Num.xy.in

die fabbati colligens ligua,lapidibus,iu[fu Deipe

Cf

eptum.

rig't., Peccauit æ"?lji-del co/n.mt boc pr;ec'

E?(Qde

Vaf

lY

í

S

ERASMI SAÁRCE.

24

u

EX0.16. qui uerbum dominiex ore Mofit negle^

Bu

xit,ez abijt contra mandatum Mofis collecturus

Mantua. Abufi fut bocprecepto,qui Mattb.22.

^ib |

neglexerunt paratum prandium, es abierunt li

Vg

u5 im uillam [uam,alius ad negociationem fu'a'm.

DE SABBATO IVDAICO.

puhioy

S*abbatum Iudaicum à Deo inflitutum erat, ut

Vgl

trdifin,

e[Jet certum fignum inter Deum c» Yfrael.Exod.,

31, Videte ut cuftodiatis fabbatum meun;quia fi--

Wibdidit

At

gnum.e[Linter me e7 uos,ut fciatis, quia ego do-

TE

aninusqui fancifico wos. Deinde ut baberent 1ue

dei certum tempus ,in quo exercerét fe invitibus

"Mb

e ceremonijs diuinis, [imulq;uacarentin totunt

pictati, po[tbabitis omnibus externis operibus.

iif

Verüm boc fabbatum cum reliquis ceremonidli-

bus;que fieri folebant illo die;ad nos; qui ex gene

lii

lj

tibus ad Euangelium conuerfi fumus,proprienon

g« m

pertinet , quod aliquando etiam ceffaturum ubiqs

j

teftabantur propbete, Ne tamen omnino uobis

T

i

pereat illud [abbatum,ez à nobis reijciatur;paue

cis oftendemus , quomodo nobis prode[fe potc-

r

Av

DE SAÁBB

ISTIÁs

norum,.

; uiNüm-'?f'

m u

Chriflianorum fabbatum; quod iuxta propbe

j

wm Waticinia debebat 1

udaico [uccedere , boe

p

i

*

$

:E

€ $

.;llby

-oofjx/

j

CATECHISMYS

|

h

fbirituale eft , in quo non amplius offerimus ones

& boues, fed boftias uiuentes , fanctas , acceptas

Deo.fpirituales c7c.ad Roma.1:. Pretereaquod

fabbatum apud Yudeos certo tempori alligatum

1

]

si

erat,boc iam apud nos perpetuum est,adeó'quod

r

nunc tota. uita noftra fit [abbatum , in quo ni-

if

bil aliud defiderare, magnificare ez audire libene

Y

fucui

tius debemus,quam ucrbum,.

firim

ii

Q.VARE NOS$ SERVEMV$

rir d

diem dominicam & re-

aninyt

liquas ferias.

fituen

Omnes ferie à patribusinbocinftitute fue-

d i

eunt , ut in illis audiremus uerbum Dei ez difcere

& d

t5 non propter buius aut alterius fanctibouos

quifti

rem,ut quorundam babet opinio. Ea in re fanctos

en dott

patres libenter bnitatur , modó condonent nobis

dtdthos

boc.quód ferie fint libere;que feruari ey matart

dtiliide

tdteDe

poljunc. fiu confcientie ferupulo , pro temporis

dliarumq; circumftantiarum ratione.. Pretered

lii

quia communis plebecula quotidianis laboribus

s.

pl

impeditaeft,quominus pote[t quotidie audirc uer

—

hod

bum,quod quidem pre omnibus laboribus merità

precipuus effe deberet ,ideo. inflitutus est dies,

Dr

quem uocaimus dominicum , non tam propter ucr

bum audiendum , que tamen principalis caufa

ejt , quàm propter corporis etiam requiem. INam

quod ceret alterna ve

xoneg.

quie ; poctatefte ; dur;:bz;c

ÉRASMI $A R—Vc-e.

22

7&"Wm

DE ASTVTIA SATANAE IN

&M:mm

euertendo fabbatiues

ro ufu.

?thfïquubl

As

Sabbatum , ut diximus , precipué propter

dl

uerbum in[Htutum est, utin eo illud audiamus ez

n

Atlb

difcamus.Sed audi quid facit Satanzille dormienté

bus nobis , inijcit m medium auditorum uulgus;,

fpiritum foporis,quód ex equo feré omues credia

mus tempus illud perdi ,quod audiendo uerbo tea.

.AY'S

(^

ritur. Hinc obambulationes , dum pradicatur.

uerbum;perpetue, creberrime potationesjmcf-

idiuvpte

fabilein ornando corpore fIudium,cr uefcio que

&lia , quibus damus operam, cum uobis uerbum,

Dd

cst audiendum , ut audeam aperté adfirmare ,

ws[an&i*noma

quod fatius efet prorfus abolere fabbatum aut di

p

em dominicá uná cum reliquis ferijs, quàm ita foe

od

dé debone[Vare. . Et nifi etiam breui magiftratus

nuigmd

de illis deboneflamentis profpexerit , timendum

N

esl, ue Deus propter tantam wgratitudinem no»

jau, U

bis uevbum fuum tandem eripiat. Eft enim uerbi

3 AA o^« ttA 1500(45

d

predicatitoccafio tantum,quam qui non appred ,5

Q*'" AVO

47*

ailial

j

SÀw d WA 6w ET

bendit capillatam.fentiet eam poftea caluam,

JM/MW W"&

d

/

o at ,

MT ii

1

DE DIIFF!CVL TAÁTE HV-

ul

: iuspr

aceptiter-

d

tij.

T rfq«imvi[f

| Orandwuct Quo ;

Deus pro fai Chrift fpiri-

i

'4(()?5! j

W:,ilï-

CATECHISMVS

gu,in buiu preceptiadunpletione, quam adeo ne

O.,V

g

mopré[tare potest fuis uiribus ,ut etia uideamus

LU

eos,quiex fe complereboc preceptà [tudent , ia

ï

IT

medio labore corruerc.Ratio credit fe fatisfecifz

4

[ buicpre

E

uandoin fabbato:ociatur e

| ]

uacatlabori

E-Zp

us

T.

Itém quando audittantum uer-

M

(

usl

bum;non.liter atque olim audiuimus Miffas. At

nifi àpeccatis e prauis adfectibus feriaberis,nifi

lfgl L

h

corde meditaberis uerbum, nifi animi oblectatio ^

ue dudicssproculadbuc abes àuera buiw prece-

QI

j

t completione. Et bec pre[tare, et fanctificare

fabbatum. &tbec ex fe quis faciet , nifi à fpiritu

ggi

fa&to nouos anii motus acceperit ? lusuature

inuitat te quidem,ut audias de Deo,qui creauitos

!!kt.(

Hs

mnid,uerim t corde audias, ez" magnifacias Ver

pajtl

bun,relictis alijs omnibus rebus z perfonis,boe

j potan'o;

darc non potest,neq; docere ctian.

ri/;,o"

Minsi

VOCABVLA VERI CVLTVS$

huius pracepti.

|

| Audire

Cor de feu i

ternis operi

lo

- Difcere

x SquinTC

bus ac medié

4 Magnificare Nrerbum/ forme fcu

,tat,ig:v.'bm.

e Admirart

modi.

[

& Docterealios

Externis ev

P M:W 4

; Mceditari

fenfibus ez

df

operibus.

g ;R.»eq—uieþ:erc* ;

Q,,V ÁAE^

j

2$

rma;

i

QV AES TIoU.Læzg

iceat fabbatum

i-

ye

I

v hT cuid E

WHHM

RESPONSIO.Nullum fabbatum tam [a

l

figi

& eft apud Chrifianosin quo non licetaliquid

4 lr

f«cere

necefüitate aut proximi commodis coatti.

lttling,

Nam C

briftus eft dominus fabbati. Mattb.iz. Et

Vrl

nos qui Cbrifti fumus)fuperiores fumus omnibus

fridrigi

legibus;etiam diuinis.

Miohdp

hr

uVID IVRIS MAGISTRAÁ-

Ti

tus habeatintertium prae

ii

ceptum.

WT

Tertium preceptum boc iuris reliquit magr-

),quimauitoa

flratui , nein diebus , quibus predicatur verbum

p

Dei.fit liberanegligenài Verbi occafio, ut ceffene

potationes , lufus , obambulationes in cocmiteo

'zypcr[onii,bw

lh

rijs, z reliqua impedimenta, quibw abftrabitur

'

Cvurm

uulgus ab. audie(zdo p difcendq uerbo.

DE tIII, PRAECEPTO.

t

(

RTA

Honora patrem & matrem , ut fis

j

longzuus fuper ter-

hi

ram.

:

g

[gu Lt

-Exorditur bic Mofes fecunde tabule præ&e;

g

ptaque docent,quid proximo debemus.Diferit

w

m

autem tota bec tabula deoperibus, que deus uult

u

ïïos preftare poft cultum fuum ; boc eff

[

: clani

:

CATECHISMYS-

íd MO[C

suetam,bonorem cz operain fuam perfonam.ve

imo

vàm quia parentes primi funt,quibus ch nobis ui»-

f

yt,q

uendum eftin boc màdo;quiq; plus laboris noftra

)u um

!

-eaufa facitnt quàm reliqui bomines , ad quas fez-

quentia porró precepta pertinent , igitur boc

batw

preceptum de parentibus reliquis premifit, Ne^

n

que uslt Deus etiam aliud bominum genus magis

coli,quámparentes, quare diguAtus t Deus boe

Nut

preceptum primum baberelocum.

IT

DE MYSTERIO ADEIR MA-

thtl

17

tionisinhocprécepto.

In precedentibistribus preceptis,que ad Dé

UT

w tantim [pectant, fimpliciter negatione ufus eft

yonifio,

Mofes, qua etim i reliquis mandatis utitur po-

pvouoccn

ftes;unum ueró boc quartum adfirmatiué extulit,

partm

Nimirum fingularcerga pareütes honoris my[tea

ldotig

vrium nfinuans.

Ytttt, t

tifnnt ,

EXPOSITIO VERB ORVM HYa

i

'

jus praecepti:

t u

Honora.

E

fitril

Hottorare boc loco non jïgmfäæï ]?mpiiciteä*

femayyi

du

€olere, fed ita colere;ut nos quafi pre parentibus

fübtrabamus,ommi erga cos confidentia ut audao

E

f:ia depofita.

Patrem & matrem;

l

Quianquam parentes homines funt,tamen 2

- üicit

n

ERAS$MI SARCE.

i&l

V N äicït' Mofes : bonorapar bominum , fcd bottora

i. |

patrem ez matrem, q.d. cos bouora , quibus dei&

Ml , fauct , quos Deus copulauit,ez quiin eo uite gc-

"ff»ddquosjþ :

nere uerfantur , quod Deoplacet,e& quodpro»

bat Deus.

Spff"lift. M

Uf rR

PARENTES Q,VI DICAN»

turinhocpracepto.

It Dagly

j

,

Nomine parentum ueniunt intelligendiomnes;

fub quorum tutela agimus,ut funt parentes noftri

Mi

naturalesmagiftratis;preceptores,tutores, beri

Ü

ey Dere.

Lonozuus.

huD

ii

Preceptit de parentibus ut efFexternis,ita quodi

promifiio, que ideo eft adietta Buic precepto, u&

TT

mutl

prouocet nos , etí3 aliàs molentes ad obferuationé

parentum. q.d. Deus, fi non uolueris winci copia

domimpa

labork egy curarum,quas tuo nomine tulerunt p4

rentes , & adbuc ferunt, tamen uimearis mea pro.

RVLN; T

mifiione , qua promitto tibi omnium tuari rerums

in bac uita felicem progreffum., Hoc enim figni

ficatur illis uocibus : utfis longeuus fuper bané

terram,ut tibi bené fit,ut uiuas feliciter, ut fentin

if

d

w profPerum facceffum i omnibus rebus tif?:

ia

äXEMPLA PRAESTITAE A.»ï

D«co huius promiísios

n

À

ni$,

i Wä ]

.odfrad

CATECHISMVS.

Yfrael ia fumtma benedittione ftetit femper,d ïz

p

praftaret fuis magftvatibus obedientiam. Dauid

j

in regem [uper Yfvaelclettus à Samuele Propbeta,

lia

tamen quia Saulerat Magiftratus,quanquam ab

ul

icttus áDomino,prestitit illiad uite exitum obe

Vil

dientiam,quarepoftea magno cum eiudio , m ma

j

gna benedictione dottini ; fuum imperium admi^

Áiu d

suftrare coepit. Ytem Recbabite , tefte Hieremia

[cimtff

c1.35.Quiapatri fuo obedierant in eoquodpre

airuti

ceperat eis, nein perpetuum uinum biberent,dul

ia

cifimam bánc à Donino benedictionis uocem

audierunt:Pro eo quód obediftis patriueftro ,€x

; M

cuftodijftis omniamandata eiut,proptereabec di

W

cit Dominus exercituum : Non deficiet uir de ftiv

eYonadab filij Rechab ; flans in corifpectu meo

cunttis diebus. Yofepb. diligens patris fui obferua

UT

.

tor, dinenditus à fratribus.felici füne egit i Ae-

us 1

€

fus feruator nofterobedien-

fafin

2y to.Ef Cb?*ijï'

quid

do illud nomen eft adeptus , quod est fupra omne

f |

nomen. At quidiam est , Chriftum obedientiam

D

itg)

preftitiffepri

mim Dco patri;poftea magiftratie

bus,tandem co

parentibus;nifiut fito exemplo ad

lii

fU COR

obedientiam nos prouocaret, ut fie; quemadmo-

; havj

dum ipfe obediendo conftitutus eft dominus fa-

. frriili

peroues & boucs ; ficut canitDaud , fta ernos

, ptttttog,

ponin conftitueremuri

Vs þER;

; llorgo,

vvR HONOREM

ff/kfflþropä |

fonas inhocpracepto.

qucm*e:

ä, &M þfrþw

!

ïm[ " E

ERASMI SARCE

2$

Itf Ud

Parentes ez magiftratus unà cum reliquis per2

nufl h, L. fonis ad bocpreceptum pertinentibus, non ideo

-;q!l'l It

lbonoramus , quiamagis aper[onis funt orti, aut

Mect E

quia diuites funt , aut propter alias cau[as , fed

wümp quiim officio diuinitus funt conftituti. Ytque

f*

à

d

9 icij nto nune,quod 4 Deo estueneramur e2: cos

Mpenads

jf Hifremä

mus cum oni reuerentia predictas pev[onas;

[ctentes eds opus Dei e[fe, ez propter Deumboa

TT pm

bb

uorándas-uxta illud Petri:Proinde fbditi eftote

cuiuis bumane creature prop terDammwm.

Aionis i

æüro,(;'

NATVB,WU

pterfdbæcdu

tantes nos ad cultum npas

ii efhræ

rentum,maoiftra-

hn w

tus Xc.

iij lnl

Hunanus animus nift plane ftupidus fit e à

([F[m flïln

- fenfu communialienusfieri nonpotest, quin ali-

Jrnojïerob il

'OJCWP "p

quando apud fe uimcatur curarumez labori ml

titudine , quam parentes liberorum stottine fubc-

untmagieratus fubditorum gratias preceptores

o «mïh

dtfclpulorwm caufa,er reliqui nobis maiores.fuo

mtüwfïm?

rum coimodo. Et cum aturaliter [Ludemus illis

üt[k)qw "

benefaceresqut wtobis benefaciunt , quur non cona

T dl

ferimus illud naturale gratitudinis beneficium in

at

parentesmagitratus, preceptores ezc.quorum,

labores s beneficia non folum funt maxima,fed

t

etiam propé diuina, Nec credendum est predi-

lcePw'

&M perfom tanta facerepo[Je ; mf Deus p T

CATECHISMVS

1

dimodi

liarem quendam amorem illis dininitus in ]hllctrets

] quii

DE ÁFFECTIBVS LIBERORVA.

1 ii

atqucadeó omnium fubdito-

E.

m erga parentes,ma-

patti

1TL1

giftratus Xc.-

ii

» NJatev ('))'T,n f*y9V

lo 49- Qawsgt'f/ 4

erifimae& uulgarisilla fententia ; Parentes

tlj

e kwvst'ï $£ M*v(l

minovi cum cura decé liberos fouere po[Je ; quam

dos if

«; rpv ^^ — decemliberos unum parenteim: que fententia non

Tirvr .

st

tantum de parentibus et liberis ntellig: dcbet;fed

D

de oimnibus illis perfonis ; quibus debemus obedi-

gl

entiam. Sic étim usae magiftratibus per[oná faa

d.

cilius ez libentius centena auillia fubditorum fer-

i.

uat , quàm tot millia unam de magiftratu perfo-

s

nam. Pbilofophi hos prauos adfectus fenferunt

"ntüts

C'Ogï yïtb

etidm borribiliter ine[Je i animis fubditorum er

fitum

magiftratumsquare multa fcripferuat , ut illos

adfedtus bominibus eximerent , certó concluden-

fnips

Cau(c&.

tes,ribileque e[fe neceffatium atq; magiftratum,

DE

3914 ntxfmq

(dla«e quem naturaliter: oiniies botttines oderut femper,

4 »asVt«$ [725 W;M

:

nlnlffm qAY23 4 vf

e odio babebunt donec mundus flcterit, Sed [a-

YIDa

epy evpaet. pientes fuis Rriptis*eö peruenire ton potuerutits

lii

utradicitus euellerét malé fanos uulgy mortalium

lt f

"adféttus erga fuperiores. 1deo confilio e7 [pe per

fttte! )

ueniendi aliquando ad magi[tratum;animos bo

d

minum a feditionibus cobibuerunt. Scripferuné

Mflcm,

