itaq; n bunc modum: Neq; folum ijs pre[criben

Ü UT

þe'fdliæ

dus c& imperandi,fed etiam ciuibis obtem

dimg-

j

ERASMI SARCE,

-

MP

e dimodu.N

4m ez quibene im perat,jgdriærït ali-

E

A

'quando necefe est.Et qui modefté paret,uidetur,

m

. quialiquando imperet,dignus ejfe. 1£4q; oportet

i

, um perare , qui paret , fe aliquo témpore jn-

feraturum , eillum qui imperat ; coptáre bree

tf Dont

ui tempore fibi ejfe parendum. Hoc temperamen

to ifi funt (ut diximus) pbilofopbi,ad refrenan

Ttpoftqa.

efttctin

dos adfectus uulgicontra magflratum, Addide-

t*unt e7 comminationes quafdam » quod diceremé

dipite]l

Deum magr[iratus curambabcre, ez grauitér pà

d

dbrmit obfdi:' :

.,

nire inobedientes;neq; fatis e[fe , obtemperare ez

u

obedire magitratibus, nifi ez colerent eos,atque

ia

-Ailigerent. . Plato e fua Republica ftatuit pellene

ag

24 UA

dos cos; qui aduer[arentur magy[tr.

tibus ,er ii2 Tstames

i

xit tales & Titanum genere proguatos, qui notru

n jpdmt

bitauerunt dijs coelefLibus feopponere, g o

Hp[fr!mt,utä;iï-

l

i,

j a

ii

I';l X

fimili pena dignos cffe 4dþr'nwzit,-/

|

DE POENA INOBEDIBX

at

tiz.

gf h

VtD eusnegledt

um ez" contcmptum fui nonre

p

linquit impunitum;itauec coitemptum ac ueglee

asuulngr

étum parentum autYagiftratus.. Duplex poma

tuánet inobedientes libéros uel fubditos : Altea

.M,m

M

racorporalis est , qua in bocmundo fentientil-

[

]

" m

/

liinfelicem ommum fuarum reram pr'*ogreiü?lms

qii f

€7 boc et , quod minatur promifio à contrarios

Í

Altera eterná

ij

/

il

m;f . mon erz-;þrvc. longeui [uper terram.

D

E

P TROn u as

efl.que manebit inobedientes in futura uita.

| per*

gt

uc

,

EXEMPLVM PVNITAE INO»

bedientia.

i

cj

E ians

Cham deboneftando patrem fuu/mm maledi^

&ionem incidit,er fuorum fratrum feruus factus

yetit

e&, Datan,Cbore ez Abyronpropter [uam erga

"

a

Mofen ex Aaronem obedientiam uiui ab forpti

QI

fum.Aþ&Lg&,quia patrem fagareinftituerat,mie

Til

ferriméobijt. Caij Iulij Cefaris trucidatores ad

unum omnes tüferé perierunt , quidam damnatt

i

TAT

in exilium,quidam naufragio occubuerunt , quie

dam inprelio, tonnulli femet codem pugione in^

UT

hd

terfecerunt,quo Céjarem utolauerant. Mag:fe-

ditiofi contra Cambyfen Per[arum regem in Sufa

Jrite

calamitosé ccciderunt. — Rufficino[lro feculo ad

hdo

diitili

centena millia unAe[Fate periere. o $ 2

4. V AES T 1O. Qui fiat,quod bodic maio-

(p p

ribus feré nullum preftctur obfequium?

Bic tj

RESPONSIO. Caufabuius mobedientie

fitd4fo

non e& anxié querenda;quiaomnibus patet uer-

d e[]'cm

bun probé confiderantibus. Nam q ul ille fecun-

perore,

de tabule precepta feruabit, quiprimorumpre

(

ceptorum cognitionem non. babet? Ex bis enim

Bub

ganquam ex fonte promanat obferuatio parentit,

Fitdy

magiflvatus ey'c. atque adcó alia cbaritatis opee

RE(

' ya.Optandumigitur e[fct, immo preftandum, ut

: if

lïbeafi, c» fubditicuriofe inftituerentur

in primis

L fi/ff"fäafvï

pnecea

pó,

r

ERASMI SAÁRCE,

M

LMtANU,

|

Pmceþm,quo difcerent fidere Deo,magnificare

E INQi f

nomen Del, libenter audire ez: difcere Verbumz

tunc fine dubio fequerentur optimi. obedientie

yu&tus.Et quia ad bec commodius m]htuz libert

W mrmledl.

e7 fubditinon poffunt,quàmin confefionequae

Ámuji

ve ea rctinenda esl;e collapf4bodie apud mul^ ,

Bf

tos re/htuenda,alwquz non uideo, qua ratione oc

ii

currendum Jit mobedientie,

fluesti

QV AESTIO.Qui fiat quód bodie paucif

ä)v(-»-

Vaiddord

fimi exvelictis bevedibusitem pauci 'ferui ez" ans

,

Md

Wo

cille feliciter agant in bac uita?

Ó

m€—

t d

RESPONSIO. (Lzapaua[ïzmzhodte ep 9-

*«* ,.

Qtwgone W^

rant boc quartumpreceptum, quod maledittio-

u h

nem babet comitem.Bine nibiliuuant magni thez

pl

fauri beredibus elicti;nbil iuuat feruos z ancil

trojïro[cul i

las laborare per totam utam,D eus enim non bene

;mc p*ü

dicit illis propter contemptum ez inobedientiam

ruodh ii

erga parentes , magifiratus , domios ez beras.

du

Huc refer prefentis feculi exempla baud nume-

j

rguda,corum, qui cm maximarum opum bere-

ivo . cA

gbl

des effent facti , tamen nunc quouzs Iro [unt pau-

4 Hllu [

PCTIOTCS.

þau?x'f1 ov

Q. VAES TIO.Animpijs þdrem*zbm má-

um i

euftratibus, tutoribus , dommþs & beris obtempe

j iif

randum fitz

WO ^ne

ib

i. j

oLcömä-

hu

RESPONSIO,Prioraprecepta excellunt

"

J

pojïmor.t Siigitur parentes ez reliqui maiores

g"

"]

te à uerbo arcercuolutt , atque adcó tead impice

quit

:

D 3

j

CATECHISMVS

pr

td'fä'c,o'gere, vef[bondebis cumPetro:Oportet Deo

magis obedire,quam bominibus.Deusenim m pr£

: '-Verus

mo precepto mandauit : Non babebis Deos alie—

- mtitd

310$.0) 114 de repuleberrimum exemplum extat i

4 vtortt

Catechifmo Lutberi,de diuo Mauritioquiaccer

4 p bt

fitus femel.à fuo-vege, ut dux foret contra Cbriftia.

i

uiw;*;7

2:05,brcuibus refbondit : € rex , quacuuque n re

-

EE

- aliame opus babebis, fenties me prefentem acpae

TT

vatum » uerum i boc uegocio plis debeo. Deo.

meo,quàm tibiregi. Sic ez*Q

rices uon fece

] fiii

aj

vunt;Exod.a.iuxta mandatum regis , deoccidet

dis deorum infantibusimpium.Sic nec Balaam

a

audiuit Balaac vegem , Num..23.quanquam mul^

pb

tis munevibus prouocatus , ut malediceret Yrael.

put T

] eid

Sic Matatbüss.primo Macba.z.noluit audire pre

ceptum Antiocbi, ut relinqueret legem e üt-

W

füitias Dei. Porró precedeus queftio male fo-

luta, u[licis ante deccnnium ru[Hicam ftragem de

dit.

o Neled,

v* Q.VAE S TIO.Án morofit4s pdrentmn;mæ

Botrdrt

e

y».

ER

eylvatus,ez reliquorum maiorum foluat bocpre

ceptum?

] Mf

RESPONSIO. Morofitas ton foluit boc

: Ti

o preceptumstefte Petro: Non folum bonis;fed eti

. Ol

dm.difcolis obedite. Preterea fi nulla effet. crux,

aut difficultas buic precepto annexa , non füi[fct

: 1 More gt

opus tantam prottifiionem addidi[Je obferuationi

J

átjt, ,

qpereuum.

DÉ

!

ERÁSMI SARCE'.

28

L.N

bt

|

DE VERO VSV HVIVS

D

[

Ut

pracepti.

dit Bu

bDu

u

Verus buius precepti ufus eft

P utcm fflz'f»

Piutetidt

l

ï

Tentia quadam , parentes ,magiftratum , prece-

ï

((

1

ïl

Wio:Qi(l

!

1

ptores,tutores,beros ez beras , bonores atd; co-

COl

:

Tl

las. Primim obfequendo illis , deinde prejiando

MeHokty

v illos officia.Ob[equeris ueró parentibus. quan

do eis bené mohentibus porrigus aures , ez- ia de

m

lt dehto h

quibus monent equo animo [ufcipis. &jficiapre

'wmnkcr»'l

ffabis , quando illis egentibus , aut n necefiitate

stoctlte -

conflitutis quacun; etiam tuis facultatibus fuc-

uvbl

curris,quando male fe babentes feruas , ev es eis

ii

prefidio.In fumma , quando tales «tos gerimus,ut

C

tll

parentibus fimus euudio

9-

hd

beon(,)ri, non

triftitie

&z dedecori..

ia

-—ïde:,,sl;::geg -«Mg y,-&,/

vl cri

VOCABVLA VERI HVIVS

T

-

honoris.

m ,.

Timofe,treno

Honovrave

ve, fimplicitate

Mp

Colerc

Paren ï Forme

cordis , ueritae

aj

Magnificare

tes

feu mo

-| tead Ephef.6.

/

Iuuare

di boito;

Animo, beneuo

j t t

rádipae| lentia ibidem.

iaj

Obfequi

Paren | ventes.

Propter cot-

uli

0 n

tibus

f

Moré ger'ere

fcientiam ,. «d

"L.

Seruire.

Roman. 12 . de

d fff

J

Magiftratu,

D 4

[

*

CATECHISMVS

DE ABVSV HVIVS PR ÁE-

j

f hiet

cepti.

VTRU

Abufus fi quis effe poteft erga parentes in tdtte

ts

to beneficiorum cumulo , facilé colligitur expre

k

at

cedentibus. Confiflitautem abufusim bis articua

f tted

lis,ut fi qui uegant parentibus obfequium, qui -

ttiti"t

os inopia laborantes non iuuant,quipro bonispa

rj

rentum admonitionibus,reddunt conuicia; quc ex

þz ii

trudunt parentes,qui decipiunt.

rop'm

DE DIFEICVLTATE HVIVS$

WW

jnidt

pracepti.

a

Cognofcitur quoq; bumane nature imbecil.

gj

asss

M

litas inbocpreccpto,m quo complendo,idempo

d

H

tet naturabuniana quod in ceteris, boc est;pre

ï

ictth

$*ofts^ , v»J

érier exterzAm [þecæm uere obedieutie aliud nibil

st

ov l

goteftadferre;quo [Ludetfatisfücere buic precee

diara

a ASONEE Mf

r

'6«130"'1 /

pto. 1deo Apoftolus ad pref 6.c4.difcernit co-

natusmatur , fenrationis circa boc preceptum,

DE

àuera adimpletione , cm monct , ton effeferui-

endum alijs ad oculwm,neq, ideo,ut fIudeamus bo

Guj

etinibusplacere,fed cum timore;tremorc, fimpli-

r T

citate cordis, ueritate , animo , beneuolentia co'c.

Wiernen

Hec autem pre[tare , longe funt fupra uiresto-

4tt[n

feras , neque eget tantus ii ntobis defectus proba-

))0[ Tl

ttone,gzuf que confuldt Jaum animum ,dum debet

fl

alios welbonorare,feruire ez obedire alz]s,f ne du

W; N

L

L

ERÁASMI SARCE.

29

Q

p

bio reperiet fibi dee[f: € dnimum per oinia con^

fentientem. . Et fubditiparent bodie magiftratie

pirtiq

I

uT

bus, tton quia confiderant boc pium e[fe Dei inft£

T

|

allpom,

L

[.

tutum;aut rem per fe bonam." Et fi liceret corda

fiithieis

examinare , uideremus illud parere omnino fiert

»

[

1

[2

bfequium,qai

)

/

f

ne animo confentiente , tantum quia coguntur,

timore poene percufsi. &po[tolus confcientiam

dub

"conuicid,quin

requirit,ad Roman.12. Quapropter oportet e[fe

fubditos ,uon folum propter iram , uerumetiam

propter confcientiam, boc eft , ne inter obedien-

AAv

dum polluatur confcientia , adfectibus àuera obe

dientia alienis.Po[Tunt bec amplificari exemplis

[

omnium fabditorum , qui adfecti funt fimiliter er

DTIUR

|

um as

ga fuos matores. Quare credendum est Cbrifto,

pj

|

ut fide fufceptus, mittit nobis [piritum fanctum,

j

ii d

j

ictandem iuuat nature infirmitatem , ez facit

diatiedi

l

l

nos ádexternam uere obedientie ex bonoris[pe

fcthugn.

eiem fimul confemiäyþem animum addere,

&adrio

sdocuttt

-,DE' IVRE MAGISTRATVS IN

hoc precepto.

nft,rw!ïfüf.mf'

m

Caufas inobedientie internas , que in corde

funt;magiftratus tollere ton potest, exteruos t&-

&WW"» imlh'x

m d

men effectus cobibere potest, ez fic inobedientis

an liberorum erga parentes punire,. Etquanto

uj

w&xgïï |

boc máturius fecerit magiétvatus,fanto tminus adc

d

vit inobedientie . Nam uerum cst uulgareillud di^

TU

!

um ; Malum , cüm primim incipit, tollendum

'5fdir:4!g2;;.ä |

D

D $

K

Í

CATECHISMVS$

est,ne ubipoftea uclis,non pofiis. Si L fLatim fubii-

gt

pfa principia effet medicatum ruftice feditioni,

jinic

li

poftca non fuiffet tanta fecuta clades.-

piigo)

! Conctt

DE V. PRAECEPTO

4 gulio)

jj

NNon occides.

Va

Hocpreceptum auus patet,quam precedens,

yapti

de bonorandis parentibus. Siquidem ad cosom-

nespertinet, cum quibus bic nobis degendd eft uis

] p

41

i

ta,minoris tamen e[timationis e$ , quod occide-

C

ve tantim effectus fit contemptusipforum parena

(j

£um:Et ex inobedientia erga parentes , omni5 re-

Áun,

liquorumpreceptorum oriatur tranfgrefiio , ez

a/e

ho

exiftat tanquam radix ommnium malorum n bac

tuita.Quui enim non bonorat parentes , iuxta com

v

Conad

guinationem illi precepto additam , m maledictio

s doimini et maledictus 4 domino fätanæ ejï »án

Ri

f

cipium;quia defertus à Deo.. T'alis itaq; qm nots

irruat i omnia flagitia fimul

NT

ttfibioc

Occides.

AESI

.Occidere boc inloco generdlis uox eft,que ut

IN

externuscffettus compreb endit fub fe omnes pre

f[ï AO

cedentes cau[as. Est enim cedes , poftremus effes

ucmultarum caufarum þræcedentzwm. Síc occt

dere bic fonat: ,

du

diots

irafci,

Aenualari,

]

du

Iuuidere

:

n

E

ERASMI SARCE.

$e

At

1

|

[

,

1

Anuidere. -

iil

I

[

álti,

[

Inimicum e]fe.

Litigrofum effe.

Concertare, '

PTO[

Seditiofum e[fe.

In[iyuere fectas..

Qämpr:cfdms,v

Vexare cum contemptu..

dhdng,

Yndignart.

danüeti

Corporis geftu animi imdignationem exbibere,id

quod Chriftus Matt.s.uoce Racha exprefsit.

quitcal

fonmpat

Contemnerealium pxe fe cum indignatione;quod

Chriftus uocat fatuum dicere.

lt 0Ntlfte

TT

Infectari,

vt

Arrogunter de fe fentire.

NI

Vlcifei.

Conuiciaxt,

m il

ipjuntdw

Rapereui,

Et fimilia.

!l itaq,-gzz'm;

QV AE S TIO.Quipol[funt bec oninia late

re fb uoce cedis?

RESPONSIO. Sicexponit Cbriftus bane

[

legem , Mattb.s, AudifLis quód ueteribus dictumm

j

,

eft::Non occides. Q uifquis autem occiderit, obuo

N ()

xius eritindicio, Atego dico uobis ,quod quif^

vt

quis irafcitur fratri fuo temeré, obnoxius eritiu-

dicio ezc, In bis ez fequentibus etiam aperté uio

des , Chbriflum in umiuevfuti damuare unà cum ce

dc & pracedentes cafas, Damtatur igtur bie

yl

-

€or

CATE-CHISM'V'S

L

cor ergu fratrem malé adfectum , ez exterá ce-

| fgitt

des fimul.

Iud DEW

O BIECTIO.Sibocpreceptum it4 eft in-

r

n

selligendumtunc nemo ef alienus à cede?

RESPONSIO. $ane nemo eft.Nec mirum

4 c.;s[ui:sw

uidetur te cruciari boc intellectu quinti precce

pti. Etomnes fcholafticidodlores torferüt fe bic.

vb

Cümueró non baberent, quo fe explicarent.fecc-

runt ex preceptis Dei confilia, quo ficumdica-

wnilh

m

rent anmos itoftros à defberatione. Sed aliaves

est cum preceptis Dei, que Deus feruari uult,

wjtità

M//I/WW

queq; Chriftus won foluit, Tuitaque qui feruare

non potes,curread cum, qui potest,ez qui dixit,

vt

complere legem;fuum effe officium. Matt.s. Non

QBiE

ueni foluere legem,fed ut compleam. Hic fide acce

ti at

ptutprefidio [piritus fancti,dat complendipree

meptot

ceptaynonad iu[litiam, quam credentes in Cbri-

«fcitg

ftumiam babent, fed in teftimonium fidei ez pros

K5$]

] dmpro,

ffiionis de woftra accéptatione n gratiam ueris

j iCf

DE VERO VSY HVIV$

Diligztc i

|(— precepti.

4 Chutim

Veräutitu

Y bocprecepto, quiprimum inter-

8077

nos adfectus ereu proximum malos deponit. De^

, pun, N

indemanum etiam cobibet, ne occidat. : Ytem qui

» mwæ'z'ampr

non ita facile miuria à fratre exbibita , leditur,

Viciptoi

qui ad illatas miurias moféitat potiussquam pre

OBIEC

dicandá

(fij d/)'(gg |

bctkuindkgm » quiomnem iniuriam uin

vefignat

Wm d

A

AER'ASMI SARCE.

34

M WWW, ;

vefiguat Dco , cuius folius e& uinditla , iuxtail-

lud Deutero.32. Mca est ultio,ego rependam, qui

ob

L

non rcddit malum pro malo ; qui orat pro inimi-

cis fuis e7c.

RUT

If (l

EXEMPLA HVIVS VE'R'I

Il

t

"

ufus.

Caglcem

j

Í

U

(

!

T

I4cob iuftus coram Efau, tamenbumiliat feco

4 if

|

l

l

tam illo, etadorat eumsne det occafionem ire aut

jote, Jl d

cedi. Genef.33. Yofepb fratribus fuis boftibus be-

u r

nefecit i Aegypto.Gen.44.. Mofes,Num. 12.0--

Md

rat pro Maria forore inümica, Iten Chriflus orat

ott&muidmt

pro inimicis in cruce,

Qu du N

OBIE CTIO. Qxuód fl orauero proinimis

as

cis,omnés babebunt me derifui,omnes clamabune

j

d

!

o

me peccare contra communes ommium bominum

;

It

du

n:

i

adfectus

D

J

ionft

|

RESPONSIO.Chriftus cim docetorati-

dum pro inimicis , nondocet uulgus bomtinum,

vein u

fed Chriftianos.Ygytur inquit : &t ego dico uobis,

v m

j

Diligite mimicos ucftros ezc. Siigitur tolueris

tj

!

Chrütianus effe, oportetin bac vete omnibus fa-

, ii

pientibus mundi opponere, qui diuerfum preci-

ii

n

puume, Nümirums ut uim ui, ut laceftütus miuria,

niuriam pellas . Sic Cicero monet 1.O fficiorum,

ul

at

"

Siciura etiam docent.

ip

tuM"*

!

OBIECTIO. Quemiertur fequar ? à quo di-

fcasut diliga inimicos,

di dis

v

J

quum fapientes mun

RE-

eer[um doceant$

JJdu*tconiuee

"

TE

RESPONSIO. Cbriflus n proponit tiz

f

bi fapientes miundi, fed reitocat te ad exemplum

optïï (

P;

jtin o

patris, inquiens ;ut fitis filij patris ueftri, quiin

uittuco

caelis eft;qui folem fium exoriri finit fper malos

*

z

epty

€z'bonos ez'c.

Wiittcti

OBIECTIO, De

Eemüä ergo iuflificare d-

liarum iniurias?

D'

RESPONSIO.NornId;exemploDauid,

)

qiipurgzt fe ez profitetur innocentiam fuam u-

biquejmterim fertillatam iniuriam,nec tindicat,

at Pfalmo 7.Dontine Deus meus, fi feciillud,fi est

froir

hi

iniquitas i manibus meis ey'c. decidam meritó

ab inimicis meis inanis,. Ytem Pfalm.v7. Et re2

ugbu

nitii

tribuet mibi Dominus fceundum iustitixim me2

cibumata

am ezc.

df

DE ABVSV HVIVS PRAEs-

cepti.

fiith

fapiiil

',A'Imtitur boc precepto , quf omni pdtïmfü

thglidio

depofita,infeatur fratrem,irafcitur fratri;tane

quigid

dem qui mánu occidit ex prebet feillate niurie

hutlber

uindicem,qui malum malo reddit,qui oditnimi

DE p

cps,quinqn ordtpro cis,qui no þe)g]äcit eis 7C«

[

EXEMPLA HVIVS ABVSVS

& punitz cedis.

Á

Sic odb peccauit contra boc pr&teptüagi »qui

droldjs l

um

Abnfr þdcifc& äDcfuid diinijfwnä occidit.z

gum

uf

1

EäAEMïsARcE

3z

DIBn

Mlt

&um s. Sic Dauid , cuius dolo occifus eft. Vrias;

Hl

propter quodbomicidium, mfans Dauidis percis

i

titur morte. 2, Reg.12. Simeoni ez Leuinolcor-

lu

Mf

€it I4cob, Gene.4.9.propter bomicidiumin

em perpetratum. Amici Hiob imfectantes ey

ä

*üfirue,

unt contra boc preceptum,

impoDuj.

DE POENIS, Q.VAE MÁN

bunt tranforeffores huius

Lt funy

Mtcltdi,

pracepti.

Scripturainter reliquas poenas,qit occ

vilidjid

Àif teri

bus bominit minatur , quales func:terre fler

n E

wuagitudo ez incerta man[To iri terra. Genef.

£

4

Wa w

maledictione Déi contra Caim,etiam capitis

&ulum numerat;ut is,qui effundit f« angui/nenl;ä :

MMb

ts [anguis qhoq; fandatur.Geref.9.Q wicunc;

^.

fuderit bumanum fanguinem im terra , fünc.:

ia

fanguis illius.Item Mat.26. Q uiacceperit gladi

-

"m pMä |

um;gladio peribit. Et be porne corporales funt,

urfritrf,tdnä

quas qui effu

gient;ab eterua tàmen pottia non e»

.l;e

TT

runt liberi,

o

. DE MYSTÉRIO PROHIBITI

:;?þcitfif ( ]

fanguinisin ueteri Te-

ftamentó.

?BV W

[

ïTün(juahz non occurrit ia ueteri TefLamento

u

H

J

7

probibitio fanguinis, ut Deute 2 . Hoc folum ca

l1

üesne fanguilien comedas. YMtem i codem capites

r

ggm

DWPWX:I&

CATECHISMVS

f

Duntaxat fine efu fanguimis eris. Qu nimirum

ii

i

probibitionc;fignificare uoluit Deus , quam ual-

3

apt

de odio babeat fanguitis effufionem,cz quód ni-

(

lïþb

«t itt

bil equé fit , quod magis deteftetur Deus , quám

!

f

enud

ï

a

i

quens conpurcatas fanguime.

jecui

Q;VERELA DE IN FENSISSIMA

locftit

infectationehominum

inter fe.

QWI

:,f;fDo.lendwm fan

Lef,quod nulle beftie odiofi-

1

ws cxmalignius infectentur fequàm bomines.Vn

d.t x gentium borrendum dictum:Homo bomini

(

d.iabolus , quo uerbo nibil uerius neq magis ex-

1 nbl

bertum babemus,maximé ubi extra Verbi cognia

7tionem uiuitur. Alia cum Cbristianis res effe de^

| tnqid

um

bet , quibus relique gentium fententie conuenis

du doni

untzHomo bomini Deus.Deuws est mortalem iuua-

f i

rc n;ortalem.

fibeepo

piproxin

/DE DIFFICVLTATE HV-

tepditn

ius praccepti.

Ethuius precepti adimpletio nonestim mani

| Pi; ia

busuoftris. Quanquam ab externa cede aliquo

7'! quö»liceat:

modo purasmanus baberepo(fumus ; fi non impe

| p

diamur à Satana , tametad[ectus nunquam [unt

purinifiper fbiritum fanctum mundentur,quem

D

douat Cbriftus credentibus.Et Chriftus Mattb.s.

ttoti folum

Expofiturus legem æ"ïo[ïen[um eam

' externá

i hn m*dr:

ä

ERASMI SARCE.

35

QutG

LU

^ d)

exterma operavequirere, fed etia puros adfectus,

:qn

l

!

ol

incipit ab bocquintoprecepto, cutus difficulta-

tem obiternfinuat, q. d. Neboc quidem potefLis

'Dei,

M

E

feruare fecunde tabulee mandatum;quanto igitur

minus feruabitis grautora, de fide ez timore Dei?

OOT

Lex ature de non ledendo altero exponitur per

bocpreceptum;ez fequentia.

ln

QLVID IVRIS MÁGISTRATVS

Qfieodij,

hat

habeatinhocprazce-

prum.

omo hont

Cedem Deus puriri uult ; ficut patet ex fupe^

pl

Vb

rioribus,cz'ut boc ordine fiat,con[tituit magiftra

tum;qui esk ordinatio diutná, ad Rom.13. Sonti-

mm&æ

Vg CO

bus in. terrorem , bonis uero in. tutelam coli-

tus donatus. Hic autein magiftratus utin reliquo-^

rtdnn

rum transgrefstone, externos actus ey opérapro

biberepotest, fed animum purum ab affettibus ey

t

ga proximum prauis largitur Deus, qui fedulo wm.

terpellandus est in Cbrifto Yefu, ut bic mittat no2

m

bis [piritum fanctum animorum purificatorem,

;

quo liceat etiam co

"ml

nfentiente animo buic prece^

pto're]þondere:

jf

u*

DE Vi. PRAEÉCEPTO,

gínti?

Nonmoecliaberis.

ii |

T

a

/

. Pod Wcædemv:wn aliud e£ maius malum , quod

u j

CATÉCHISMVS

i

jimtil

pfoximo accidere potest, quàm est coniuors de

boneflatio, Hoc enim malum, non tantüm coram

pb

mundo externam adfert ignominiam , uerumeti-

am uelgentibus z poetis teftificantibus , cor pe-

gici

netrdt,rteq, zmquam qüdWWMMS exp latum , cone

fcientiam exagitando deferit , utplané fürere uip

&i

qu

deatur anmus [ue coniugis Jtupro læ[u»s.

[ ii

Om?» l

DE S.TX;D-ID—SA—LAE.AE—CONg

trà hocpxæccptum

ho

j

Status matrimonij pre reliquis uite feu con

gj

ditionum generibus unicé placet Deo , quem ipfe

conjtituitGen.z. Q qnem Cbrljhælepu duplicisto

sine bonorauit, ez primo fuo m carnem aduentus

] m p

uoluit enim nafct n matrimonto ) ezx wftentim

ngt eW

non inct

Can4 Galilee miraculo; 8t quia bic [Iatusplane

diuinus est, ideó etiam infcftifiime bune infectlae

d at t hu

moudi

tur Satan , ut foletrebus , quanto [unt Deopro

ximiores,tanto quoque malori fLudio [Iruere in-

d nprito

lt

fidias , uelut faltem interturbet cas , fi non datur

prorfus tollendioccafio.N eq,ullam est ii bac fea

l ana

eunda tabula preceptu;quod cupit itatransgrefe

kepyti

fum Satan , atquebocdenon mæcbanäo. Siqui-

t ]

dem fcit coptofifsiman effe omnum malorum ma

o

teriam tborum coniugalem uiolare.Cyuare in bac

i,

re neminiparcit , etiam ne fanctis quidem , Ji ficu£

lii

tlirtin

eft uidercin fanctifiimo Dauid , quem non modó

íd adultermm coitpulit; [ed ut adülicriuttéom-

ht

fitercta,

D.

j

ERASMI SARCÉ

24

&mwæ

witteret; fimul bomicidam fccit.

[] W[m DT

Wm,u m

DEW

ii )

chandi K parenria.

fxp Mmm) qu

Ricadfechwinternus,e quo pofteaprorumpit

wdulterium;pre alijs mirum in madum uexat atqs.

Ü

lh

exagitat bominum animos,adeo ; qui femelin gref

fus mentes bumanas, nullo feré remed:o reftingut

AE CON

potest cum&q, potentiaac uirtus ex equo omnes

l

bomines captiuos detinet,nec potes ad facti exes

Mtefaycot

cutionem reprimi , if arceatur diuina potentid,

Et]þe&dtb,tclocus Sap.8.Nemo pote& effe cone

It i

TE

tinens,nifi cui tu dederis.Et locus Mattb.19. Non

t

omnc$ c4paces funt buius dicti.q.d.Cbriftus, fin-

)mz] ,

gulareeffe donum feruare ca]titatem , que fané

us ;L

ntonin exterua tantüm ab[linentia confijlit ( i^

cut bactenus toti propemodum mundo , ftulti

g 1cm] aþ

monachi perfuaferunt ) imo potiusin adfectuum

reprefiione , quos ne Diuus Hieromymus beremi- ,

udwj?mn f'

h.fterca d

65,1 f M

ta exuere potuit, de quo legitur , qztod máceranz

WWI

di corporis gratia , femel conce[Jerit in de[i*rtas

W f& b;k [

Aegyptz,longo tandem tempore elapfo,cim ieiue

ii í

huj t

nijs ez ab[linentia fe miferrime cruciaffet; inbec

uerbaprorupit : Etfi molefTam ac acerbam banc

TTE

uitam ago , tamen uidcor mibi Rome cum pucl-

t Qu

lis chorcas ducere. Fugere itaqueim defzrtumli-

SWMI

cctslicet inmona[leria fe condere, Atadfectus hao

TA

;

Til

L"s

berc co ontinentesshoc cit quod queritur diuus Hié

3307» kvr?t

E 3

iil

A

1

$

CATEC HiSMVS*

jfiedn

ronymus;alioqui fuper[titiofus commendator caa

I qie

[ itatis.

T

eicil

DE RI

E

st t

MEDIO CONTRA

l

juitatem mce-

berem

X

t-5 vehandi

g m

3

u

Ouiá Deblæ probibetboc precepto macchatio

i

nem , ez moccbaritaleeft malum , quodex equo

- Qu

omnibus est infitum. lgutuy uolens Deus tanto ma

al

lo mederi;matrimonium Wflituit, quo externo a^

EtAW*

liquo opere cobiberet internos adfectusquibus

///a/ti/ïlln(.

estuandipraripitur occafto per matrimomum.

B]

EST ENIM MOECHARI .

fnir b

tbe. Y

? i

Hic proprie adfettu

um uox,nonexterniope2

apia|

vis,qua impuritas animi eg procliuitas fignifica-

tur.Verimbocremedium utintelligus Devinflitu

Audido

vttrec

tum e[fe;non tantüm feriptura docet ; fed & u4-

turabocipfum teftatur,condita D eo;que focie

fratgr

ET

1

tatem coniugij commendat,ez nutrire fobolen,

precepit. Quaobfecro de caufa ? nifi ut eadem.

iij

Qui d

confirmet , idem vemedium contra naturales ad-

fécus fuppeditet,quo minori malo,utputa, exter

4 Pal

C 6bf D

ao matrimonio , quod propter multas nmcommoe

ditates,aliás malum iudicat ratio ,maiort occur-

du

vat ,uidelicet , internis adfectibus , quorum eftu

lboyt h

M. d

aunquam nonflagratbumanus animus. Hoc ita-

mtollere , aut

que remedium contra mocchatione

gül(riDrid

difrimulare;

h

ERASMI SARCE.

35

Ws

difimulare;quid boc aliud eft;quàm autorem De

unt contemnere,nature ferre uim, ez fibi ipfi fi

ne necefettate imponere moleftias ad reftim u[que

ATR

periculofas? Hinc Paulus fatius e[fe ducitcontra-

i

bere matrimonium;quamuri. Hinc probibitio-

nem matrimonij doctrinam demoniorum uocat,

tDiotacdu

que non babet Deum neq; uaturam autovem , fcd

fladtxany -

ipfum Satanam.,

O BIECTIO, At qui matrimonij wimnculo

J ttogy.

o txtem.

auon funt nexi , commodius po[Junt feruire Deo.

Et Apoftolus dicit

E

fu.

» qui calebs est, gufet ed, qua

177 8

funt domin.

RESPONSIO.Poteft quidem commodius

.AN.

feruire domitto qui coclebs et , quàm quiuxorem

babet.. Sed audi Chriftum dicentem: Non omnes

Mi

|

i ff

eapaces fune buius dicti, fed ij quibus datum e3t.

Audituos adfectus fine fine mole]Los, Audi natu-

jgsDuifin |

at fow

vamreclamantem, Benefüciunt qui fe ipfos ca-

ftrant propter regnum Dei , ut commodius que-

Degufet

irio ln

ant feruire Euangelio, Verum non omnes capaces

fumus caftitatis , fed ij tantàm , quibus datum est.

um

iuiitd

Quid autem facient ; quiboc donum non babent?

Paulus timuit de uirgmibus preciperc,cum pre-

yiptdt

f

ceptum Dei non baberet ; Tuigitur quur man-

das caflitatem uerbo Dei 4c dono deftitutus: Coce

yuonat

libem te fingerepoteris contrainftitutum Dei es

um

mature. At coelibem animum fine certo ac fin-

T n

Qu u-

)

guldfi Dci douno pofiiderc n?n poteris.

$

j

CAT'E CHISMVS

yà c& cclebs uita fine confentiente animo

OBIECTIO. Qg& cajlitatis nomine feuto^

lo

£o deuouerunt.liccbit illis foluere promiffum?

?e&mlik

RESPONSIO. Votum cottra Deiaper-

iB

tum inftitutum nullum effe-pote£t. Naturam etfi

dciitg

furcaexpulerisstamen u(querecurrct. mibipor-

ET

dl

m

vo infant uidentur obligati uoto caftitatis,quod:

P hll

confentiente animo feruare po[funt , cz fiuein --

cogwd*

teruo e[Lu , quod illiducant uxores, precipitane

trimi

tes fein infinitas feré moleftias. Et Paulus dicit,

-

o ii

bonum e[Je, fi quis coclebs manet , idque pro-

ijsi)

pterprefentem necefiitatem,id eL,ut careat pra

/(.Wf; W/

[cfwibus mol;jïijs,gmïbws obuoxium est matrimo-

firitis

mum.

TT

OBIECTIO. Quid igitur mercedis babez

m

buntpo[t banc uitam cafti?

ticunt

RESPONSIO. Einis caflitatis noncQ iue.

gihtü

fhitia aut uita eterua , ficut fomniarunt quidam.

I

de coronis uirgmitatis , fed ut liber fis à coniugsé

libus oneribus. Yuxtailluda. ad Corittbios capi

Mar

te 7. Avbitror ergo boc bonum effe , fcilicet ut

eaa

exlebs maneas propter prefeutem . neceftitaz

ri, Poni

tem. — Huc pertineut loci in Apoftoli fcriptis de

effe&um

commoditatibus uirgmitatis , w quibus prefert

ii

commoditates coclibatus grauaminibus ip fiusmae

(j

trimonij, ut, Q od fi nupferit uirgo,uton pecca-

Qf

tit , attamen adjlictionem in carne babituri fuut

tUL

buiufi modi. Itfmïgugrzö elocat vgmem nuptum,

n

melius

1

1

ERASMI SARCE.

$6-

Ll

melius facit. Ytem , beatior e£L, fi fic maneat.

Y

A

l

À

Q..V AES TIO.Anp4rentes iuré pofint im

UL

OM

/

edire liberos fuos à matrimonio?

RESPORNSIO. Qua vacidimus m locum

l N

At

de uirgmitate, cy ad bane que[tiouem refponden

ttl. Mljiw

dum duximus ; Natura. t expeltiwon poteft, fie

'cdjmitic',quaj 4

nec naturales adfettus , quibus filabovant libert,

m Me L

cogi ad caftitatem. e» impedirinon debene AT

bfrtafiy

trimonio,nifi pater ad peccandum cogere uelit es

Pal d

os,quiinteruo e[ru fiagrant.Tus ciuile contva bue

i z'dgw [

iufiodi parentes in bunc modum loquitur : Qui

tcdrmtpm 3

liberos , quos babent n potefLate; iniuria probt-

towtritre :

i

buerintuxores ducere uel nubere , uelqui dotes

dare noluerint , ex con[litutione Diworum Seuee

wrditdts

i

|

|

[

vini cy Autonij.per Proconfules prefidesq; pro-

E

|

uimciarum , cogguturim matrimonum collo care

ez dotare,

kii noncgiun I

1

!m'aruntqwdu'

DE VOCE MOECHARTI.

o

j

D)

H

|

moecbari, ut antea diximus, et uox adfectuit

qritlutd

[

L

l

e ucbementioris fignificationis, quàm adultera-

d

l)

J

efnt *

TL

j

ul

ri, Ponitautem Mofes bic mocchari poftremum

effethum , etiam pro ipfis caufis adulterij, € qui-

hii

T

bus profluitmoccbatio.Significat igitur bic ia

cbari:

ii i

O diffe coniugem aut

m

xit Lian.Gene, 2 6,

de[picere,ficut Yacob ;de[þc; *

, bqät'wr.'ff'*'

E

w

4

CAÁTECHISMYS

a

| ;Litigurä cum coniuge.

:

f

comtfïff

Effe fufpitiofum ac morofum erga

coniugikz.

Ajbicere alterius coniugem , ad concupifcendum

byg 4&6(

edam. Mattb. s.

;

LY

k

quea

0P

Repudiare coniugem. Mattb. 5.

ejh

Debitam beneuolentiam denegare.1. ad Cor. 7.

Vri ez eftuare internis concupif centijs.i.ad Cos

f&äm*

rinthios .

D

AE

Trmundunm e[fe, ez lafciuum n uerbis,Gala, g.

iugi

tl

Wonobedire coniugt. Epbe. s.

Non diligere coniugem, Epbef. s.

ln

Non reuereri coniugem;Epbef. s.

//f"//rrm

E[Je amarulentum contra coniugem, Collo. 3.

(eiteti

.

t u

h

Abligurire bona , ad [zg(feqtandmn nmtriwom'm

cum boneflate,

SCEn&

T

JNimio corporis ornatu perdere coniugem,

Perdere coniugum nimium bibendo.

IN

Nonagere curam domus,aut augendi m faii

liarem. Quare Solomon Prouerb.xi Gratiofam

lu

mulierem appellat e» fovtem, que auget rem do—

dftj

mefHicam. Et fimiles caufee adbuc. alie multe fub

Mtiote.

tiocemoccbandi comprebendipo ]]' unt,ut impudi

« Gdl

cd e" incafta uerba,ocium ez'c.ut Gene.34.Dina

jim,

filíalacob ociando amittitfuam uirgmitatem. Et

fflztlä [

fic exponit Chriftus preceptum bocdenonimac-

Ti

chando.Matt.s.cim inquit : Audiftis,quód uete-

?U i

ribus dictum efl , Noncommittes adulterium. At

lii

€go di;o Wobis , quód quicun; apexerit uxorem

Miay,

alterius

*

h

ERÁSMI SARCE,

37

diterius ad concupifcendum eam, iam adulterium

du

(

(

comifit cum ea i corde fuo.Ecquid uides n uere

oncup;[g

p

bisad concupifcendum eam;adfectus damnari, at

que adeó omnes caufas adulterij?

OBIECTIO. Ergomentiuntur pbilofophi

deCOh

€7 fcholaftici,qui dicune Deum non iudicare ada

CO ]

fewst

RESPONSIO.Verémentiuntur.1deo fuba

L

iungit Chriftus , quafi per occupationem : Quód

fioculus tuus dexter obfaculotibi füerit, erue il

lum,ez abijce abs te,q.d.Chriftus:mundus ac [a-

pientes mundi uon docebunt te Deum iudicare

aQOUO. f

de internisadfetibus , aut quó d illeeus fit adul-

Ti

terij , qui tautum afp

B

iciát mulierem ad COI?CüPie

[

fcendum eam,

Of

l.

INVITATORÍAE CAVSAE ÀAD.-

l

l/

i

]

niatrimonium.

ii

a |

Inuttabunt autem nos ad matrimonium multe

papimi

caufe , que ex deterrebunt ab adulterio ac fcore

diemit)

:

!

tatione.Primum;quia matrimonium inftituti del

ag

eftGen.. Deinde quia Cbriflus tanti fecerit hüc

flatum , quódin eo nafci uoluerit,illum fuapre-

m l

:irgm:'nmnf! |

fentia coluerit , tandeminfigniilluftrarit miracte

oclttt

o. Tertio,quid fcripturaprofündifpumum myjrea

[i g

vium mariti z uxoris nonune expre[Jerit, uidee

jj

licet Chriftum fbonfum , Ecclefiam [ponfamap-

—

um

0; quia fcris

pellitans ; anEPb efios ca. g. Poflrem

E

i

?

CÁTECHISMVS

ptivd,eycim bac leges naturesatq; adcó omhiaw

í jl

RÉ

geutium feripta cómendanz fupra modum bonora

bileconiugium ez cubile inpoliutum.

demfff

fcdquh

DE REMEDIO AD SERVANa

voit

dum pacem & concordiam

jirmfu

1in matrimonio.

«

Ceterüm quia tattaest. diguitas matrimonij,

j

ficut liquet ex precedencibus , Oportebit igitur

Ü

matrimonio obuoxium. diligenter illam dignita"

tem fecum perpendere, nimirum quód coniugmum

fit flatus , qui; pldcetDeo per omnia , pretered

ftqt

quod ea omnia , quein boc flatu contingant ad-

uer[a.fint à Deo,eg accidant beneuola Deiuolum

w

tate : qumdem ex bocuerum eft,uel ex 3,.c4.Ges

f M

PAU

gef. Multiplicabo erumnas tuas ez conceptus tu-^

05 €z'c. i£em ad Adam: Maledicfaterrain opere

fusrxer

£uo.In laborzbus comedes ex ed cunclis diebus ut-

gWW

Gl

tetue. Hecquidem quiprobe coufiderat,nun-

tht T

uam mouebitur, uelad indignationem,uelad o-

diumsuel ad alias caufas, quibus difturbatur con-

fb

QUTALA

cordia matrimonij,quam fequi poftea etiam folet

4dultmwm

Fl

OBIECTI e) VORVNDAM

tf

. maritorum.

Scrzþmm Hocdt máritum caput yxotis : Er^

D

gp maritus cum uxore agerepotest pro arbitrio

quod

bt

n

/

ERASMI SARCE,

38

q) ddfö GWH

quiod uult;uerberare,odi[Je,extru dere caim.

WMH&RAM

ÉM

RESPONSIO. Tales tyranni(ciaut fe quæ

dem effe capita wxorum, nó quia if funt maritis

