fed qiia à Deo capita funt conftituti. Dicitur ue-.

ER

romaxitus caput malicris 3 quod eam táquam in-

Id

laft

firmà uas regere debet,tueri atq; defendere.Et cf&

caput potestatis uocabulum , certa ratione cons

(f mafrmzonq

[[ans; ton contemptu , farore;plagis ; morofitate

&

D75

ecce,

m dinit

DE VERO VSV HVIVS

(cot gt

t prettr

P racep ti

Hocpreceptum uere feruat , qui externé tog

igutit

Dclus

moecbatur.feu adulteratur , qzn ultat omnes cau-

dletyea o ;

fas, ex quibus fluere poftit adulterium , qui babet

animum db omni concupifcentia purum.Huius ua

Votept

g

[usexemblmn à longmnquo uidere licet w Yofepb,

(tidil

[^

quirogatus ab bera fua , ut fecum concumberet,

yjin

Gene.cap.59.Id quod modes?zjï&merccuf&mt,dt«

cens : Tu uxor domini mei es,quomodo ergo pof-

ommin

fwbarty

fwm bocmagnum malum fäcere,o peccare in do

aunum meumt

j -

Marcbart.

Forme buiusqonmoe m"k " Woca Adulterari.

Scortart.

gt

u[m [unt. — Jchari, ï

0.

j

Stl(þïdï'CQ

TM

DE ABVSV HVIVS PRÁE«

]

Ww

cepti,

äi

Abutunur

CATECHISMVS.

Abutuntur bocprecepto;qui externé qdultea

but Mult

:

vium cóttittunt,qui animum adfetibus moechana

u du

di inpurum babent, qui non abftinent fe ab ommni

4

eudg

bus adulterij caufis. Abuft funt mtellectubuius

| Qu

pracepti olim Pbarifei, poftea fcholaftici Papi-

, N

(

fle ; damnantes tantim crafiiora uitia , neglectis

ä

regiDl

ddfcctibus , quos ante omnia damnat Chn&m;

08

Mattb.cap.s.

; quientt

AU

EXEMPLÁ HVIVS ÁABVSVS

teitit)

|

& punitiadulteri]. -

W

Peccauitcontra boc praceptum immo deftif-

iil

QBIE

f mé Sodoma,unà cum Gomorrba, Gen.19. Qués

urbes fubuertit Deus fünditus, Tribus Beniamin à

bt

Domino feré deleta fuit , quia focdiffimé peccarat

j Mgrtin

n uxorem cuiufdamLeuite, ui opprejJ4m. Ru-

A5

ben , quia confcenderat cubilepatris [ui, zgtturd

fová

lacob de non crefcendo maledictionem accepit,

(ifto ii

Genef. 35 * 4.6. Dauid adulter cmuf itinfantem,

[ihinder

2 Reg. u.Abmælecb—z:x.pumtm est á Deo,non-

dum fa&o adulterio , tantàm quia Abrabe uxo-

Dt

vem rapuerat.Genef. 20, Pbinees zelo Det motus,

gladio perfodit Zambri ey. Madianitem concum

Q

bentes,ez commendatus t 4 Domino propter fa

ht

etum fuum.

Wtleri í

ht

DE POENIS ÁDVLTERORVM,

fampori

e «l

Fræter poemm qua-etiam i bac terra punit

l

(

Deus

0

"

ERÁASMI SAÁRCE

39

lfxtcmgdw

! MWW

Deu adulteros,corporalem ( ficut fatis tefhmtar

quotidiaua exempla,im quibus uidemus varo felis

mænt[eahm

um

citer agere adulteros im bac terra) addit fcriptu-

rá quoq; &ternam condemnationem.1, Corintb.e,

C Oldfhcg

[m 1ng( !

Neq,fcortatores neq; adulteri , neq,molles e7c,

regni Dei bereditatem accipient.

Mt4t I

OBIECTIO. Adulterariprobibitum e&,

interim licet fcortari ex fEuprare?

Y$yd

RESPONSIO. O perue rle,ywncon»

tentus es peccatis tuis , , "ifi ez rideas Deum , qui

cim probibet adulteriu. , permittat tibi (cortatio

df

nem.EJtq; predicta obiectio aulica. -

AW

Wb

OBIECTIO,None& mlmndd[ïcereuera

beribus uxoves, quia Amantiumire amoris reite

fnpcant

tegratio eft?

vj

RESPO NSIO. Apdge cm fcortatorioie

^i ]m,wuu

]ïo uerfu : Aiaves es matrimonium, quàm fcor--

m mpu,

tátio , inqua folent Ssuxen onno Douben / ird

iif

fubmds reuocare amorem.

H

fD "

(Aond

DE IVRE MAGISTRATVS

;dgpam lh

inhocpraceptum.

TTR

Quiboc preceptumexterne feruare nolunt,

T

ineos magiftratus ius gladij babet. Quanquam

interim animum iudicare non potest , quem fuo

tempore iudicabit Deus,tuxta illud : Scortatores

ROR il

€z adulteros iudicabit Deus,ad Hebre.13. Scian£

m

itaq; omnes buius criminis rei , etft [ubterfüovent

j ris

undictam

r lr?lf( $;

*s*f-"*)'*'*'ä'fw

. CATECHISMYS

gimdicam mangfratm Deuwun tamen umdictz

turum dltquando adulterium.Ego audeo ad[ir m

gj

yul

re, quód uon uiderim adulterium abijffe mzpum-

sn

tum,fi nongladio,tamen extre

miferta €

ignó

j

quam

eninia.Exemplis plenus est totus mundus.

Lí

f

OBIECTIO. Inpofibile eft babere animis

rerut

purüab adfectibus.Adeo liberii e& fcortari. Q)S

]

ul

enim obligatur ultra uires?

7^

rb

RESPONSIO.Impofibilequidoi e&pof

ri Vil

fe bominei per fe babere purum animum ab omzi

if

bus concupifcentijs.. Atideo non datur tibibac

WM;

ümpoflibilitate occafio fcortandi ; fed ut confiera

dsad eum , qui [piritu poteft mundare cor tuum

quim)

n

db ad[ectibus ez impofibilia tibi redderepofsi2

prifie

bilia.

ajiuj

DE DIFFICVLTATE HVIVS

| Bufr

pracepti.

Q,

Id iod bumana uatura poteft in complendps

fuperioribus preceptis,boc quoq; &v bic eiprez

flare est integrum, uidelicet externé aliquo modo

Rit

feabflinercab adulterio, fi non upediatur à $a-

; r

tana. Cor ueró purumab ad fe&tibus ac omniinter

A

TOR OPEUTETUE

! qei

[

tiá eftuatione & coclo datur. Quare ez hic requis

- uf

vitur [piritus Chrifti, fine quo nosira completio

ET

iton placet Deo.Et Paulus aiti. Corin.7.Vt fit fat

fa.l

Taez corpore ez [piritu.

TU

ES

DE VII, PRAECEPTO,;

Non

mäowþ;

]

'*v*.

1

T oU

r

ERASMI

SAÁRCE,

48

int u

Nonfaciesfurtum.

JMM

df

Mwltóleuius eft incommodum exterkoïzhü bo

ztovum fubtractio , quàm debonefLare coniugem,

MNete

WWidir,

Et quanquam leuius eg malum , ida; propter ex

d [

ternum opustamen quia furtum etiam refbicit ad

verum [biritualium Jubtractionem, ideo pernicio

kor!m. Qi

fius et incommodum.. Ádulteri enim ad ueruns

ucrbum conuerfi,quod fibabent, falii poffunt fie

Md l

tb on -

i. Vbiucró fyncerum uerbum farto ablatum e&,

ibinonpotest e[fe falus. Quare firmiter creden

lr hu

dum eft , Deum legis buius datorem , fublimius

htanfid .i |

quiddam per fartwum intclligere uoluifJe ,. quam

At |

Jimpliciter rerum corporalium ablationem , que

pf

fortaftis excufationem merebitur ,ubiextrema ne

gefS it4s fürem d fartum commuüttendum ad egerits

A r

Excufariautem non poterit uerbi fartum..

)

j

jl

ij

J

hi

QQV,I,D SIT FVRTVM FÁ-

hm

cere.,

rigm |

Ed itd tj,- fürtum facere , tam corp ordlia quärfd

p

fpiritualia bona, dolo aut impo[Hura,clàm fiuc a^

jcomtt

perte fubtrabere atque auferre. — Et ficut Mofes

e(g*hlf"

bactenus n fecunda tabul , confucuitextremum

m

effectum tautim ponere, rclictis caufis, itaez bie

li

U DUNA

f

facit. Addemus érgo ez caufas,ut melius intelligae

pius quid fit fartum facereut: Cogitare de alteri-

T

gs bonis Jubtrahendis,

ääf&&æ?g

|

j

*

CATECHISMY$-

|

n

ädj&&arc alterius bona, Chri]ïua enim damuat ad

! volns O

féctus prauos.Matt. g.

| Roticij

Cogitare de fürto uerbi.

! Gratart

Adfe&areutuerbum cuiufcunq; rci gratia , tol-

Ías.

: Bu

- 4 dorumz

Yuuare alios aut re,aut confilio , ut fubtrabas pro

ditonul

- ximibonaaut ipfumuerbum.

:

Pretextu ueritatis decipere, ut alterius

bona dä

vedid

ijln

te 4ccipias, aut defraudesproximum de uerbo

uero.

j

p]ïwjzr//l:

Blandis uerbis e ore peruerfo proximi bouaat

ia

tentare.

] fl

] nl (

Falso interpretari uerbum, ut auferas u

I

£ellectum.

erwm i^

| iil

His5adde:

vt

j rottii

mpofturas omnes, quibus infidiaris proximiboe

nis,tam corporalibus quam fpiritualibus;ut:

itjit;d

ii

li

Subordinare alios furti gratia,

Dolo contrattus wire.

f VE

£tl

p

Pluribus diuendere merces quám iuftum est.

FalAs merces pro ueris fupponere.

1l d

!

!

vtifálfis ponderibus,ulnis,modijs ez'c.

| p

Exerceve ufuras miuftas.

! duiad

- d

Octari.

Negligere fiam uocationer ez officium.

tht

Non iuuare e2entes tu diues.

Átcii

Di

Labordre pro mercede fegniter,ez labores pluris

: eftimare,quàm equum esz.

Infmnere

Y

ERASMI SARCE

4

G dd WI

Tnfuere immodice fua bona.

Volens e lubens i inopiam mere.

Non cuftodire parta. -

dU

Grauare álios fumptibus , cum tu pofeis laborare.

Auarun efJe, Eft enim auaritiaradix omnium ma

Lj I btï Wra

z.

lorum:Ergo ez furtiatq; adco feré omnium pre -

[

dictorummalorum. Sicuentris gratiaadulterane

dlerüe hn

Pïd?alfdt()ïfs auari uerbum ,mercatores merces

d deud

defalfant ezc. Quuare merito principalis caufa i2

pjius fzrtz audritia dicipoteJt , que principaliter

otim Pot

inftigat ad furtum. . Et quia bic auaritie adfectus

borribiliter iberet omnibus hbominibus à natu-

AW

rajidcó fentiendum est quoque omnes bomines na

turaejfejures, Porro c2: omnes n4tura cupimus

o[Lentare nos , ez: omniumrerum , ut GnAto Te-

j p

venti4nus de iactabundis dicit;primi effe. Igtur

ut fuit qui admirentur nosalq oportet egreg;e

Piriiy

firari, ut conceptam de nobis apudalios magnia

jïcmrzam ez: gloriam tueamur. Himc post auari2

tiam minus principalis furti caufa est elatio ani^

ij

T2j

ani ad|birans ad glorias magnas. 3ec caufaapud

[jse'

precipuos mundi faniliarior et,qui tatura tene

dunt ad maiora. Vnde accidit , quód qui [untin

mundo maximi, funt etiam maximi fares, Magni

enim famptus pertinent ad fufkentandum poten-

! Oæa l

£cs ac magnos boriines.

DE DVOPVS GENERIBVS

vll

- furum.

/

F

" CATÉCHISMYS

si

- Sunt autem duo fürum genera ; Quidam Juik — u

fures , quiaperto ac iniuriofo facto declarant.fe

j -m[g,(ïui

tales efe. Hiplerunq; iuxtauulgarem ac commu-

J fup

iem fententiam confirmant iura de fufpendendo

d :!'um*fufn

tradita;cy [ufpenduntur:Q uidam funt;quos fcis

* 4 hucomi

mus furese[fe,ez" tamen bomoramus eos; ut bonez

. oiifi

füiorcs;fepe conftitutos etiam n magrftratu, quá

. 08l

les funt bodie feré ditiffmi mercatores ex opifi-

n

ces omnium prüni. Hi tantum abfunt à fufpenden

eititl

do;ut illisliberum fit,non modo fürari inmodicé;

LU

fedetia impune gloriari de fürtis:adeó quód,cum

at Af/?

deceperintaliquem,in bas nunc receptifsmas pró

] desjno

rumpant fententias:

&

23b bab einen ober9as faf qapoxffen/

M

^jdybab einenlaffen vber oen füg fpsmgt/

Q

d) bab eimem vffoassudg qeoructt/

zid bb einem auff oer nefen gefpilt.

Hi autem füres uere duplices ducuntur. Furantu?

Itl

enimimpune;er famulimpunitigloriantur de far

"

Vib

tis. Sed tantum, quia inter farandum pretextum

imfii

boni gerunt;idcirco à cyuce funt liberi, Pertinen£

DE

&d boc genus farum , Papa cum toto fuo regno;

boc eft , pfeudoepifcopis fuis,quia bi animarunt

funt fares , ez ideo triplici fupplicio digniores

Atmql

pra alisverum temporalium füribus.. Pertinent£

E2

bucofficiarij illqui prefunt officijs, e» quos of-

ttien

li

ficij dignitas exeu[at cJfe füres. Mercatores,quos

gum furta funt idtra modums| Opifices , qui fua

" /dellïl ;J

u

furtd;

j

ERASMI SARCE,

A

: W"f»l

fj

furta fiicolaborum ez fumptui defendunt. Agri

kwt

ATC «t (s

cole;qui ad excufandum furta,grauamitia magy-

ftratus prietendunt, Oenopole,quipropter cen-

Mi

fumtuenturfe àfurto alienos. Y

M. ij

fumma,/þe&ami

VMCOS Viv F

i

uc omnes bómines

»qui fab praetextæb oniatque

- "boneftifurantur.

hipu, qu

"OBIECTIO. Ergo mer**cdtumm exercere*,

lofty t opl

It an /m :

mtwm est?

«gere opificem;pree[fe officiosnegociari ec.pec

Afl ittodi

RESPONSIO.Talia per fe non]imtpec.-

0dJ0d7

cata, AtJine confcientia bec exercere , ez cum

pf

damuoproxini, nunquam po[funt fieri finepecz

|

tato

stl l

i

REGVLA MERCATYS EST

N

E

omnium actio ni

tf

negg.qa.ggne.

o

Mb Bd

Omnüm, a&zonum—me;ggggmz;m&npgä

[

prisiri

entum est,ut fic facias

á

lteri

uod tibi 4b al

tt'ro fieri uolueris.

PX

$105 frbrfV

d wlwiïrf — O

] prtt

1

n W,w

94 fbes f ** 34*6 ;

fer, rl

T y-avp

DE SIGNO COGNOSCENDI/ ?*"S'**

o furgo

furtà.

y lat

(ido dlgW

At inquiuné quidam, quo figno deprebenddm

M

me furariinter negociandum? Refpondeo,boc do

T

cebitte predictaregula;quam ubitrásgre[Jus fué

WW'

ris, flatim pro clamabit te confcientiafarem, Est

e[fes ; que feponipoteftà

Jl)l[ :-

F à

CATECHISMVS

pt

Fm'b us dum furantur, uerum extingui n potest,

manentibus mterüm aculeis illtus.

v

|OBIECTIO. Nemo cogitur 4d emendum

«eburi

nojIras merces:Ergo tton. furamur,cum eas etiam

ub

carifeime diftrabimus?

RESPONSIO. Antecedens uerum eft de

vitudit.

perfonis. &t fi tu o cogis,tamen merces cogunt,

DE

quibus carere emptores nonpo ffunt. Confequens

Wt

.. fülfumeft omnino;quia agit contra predittam re

Cu[falz?fä

' -gulam.

pm/m'

Q.VAES TIO. Ait liceat ufurag exerceret -

gt

- RESPONSIO. Licet; fed ita nepeccetur

X

DE 1

Teo

ontrapredittam regulam. Exempligratia. Est

qui,dat mutuo centum aureos , e de illis accipit

:

iuxta con[Litutionem Ce[arum quimque.Ego mo-

pectt

dó uelim ea pecunia vecte uti , non. folum prode-

pridi f

vunt mibitlli aurei, in quantum po fLulabit ufura,

u quoi

liet, Dd

fedetiam exillis fecero maius lucrum. Sic : quia

qt00 i dammum uergit illa ufura meum;quur ergo

dfidan

dubitem ego illibenefacere dando ufuram;qui mie

Q

bi benefecit?

t

OBIECTIOÓ.Atreclamat locus illezMutuo

A

dautes,ez nibilindefberantes,

: ftaun

L-RESPONSIO.Solutio pendet à conditios

ditopq

]

perfonarum. Qui enim reddere nonpo[funt,

€Ontillone

ab illis nibil cft exige

*

fottudyy |

oluc

- nd umS cïd quo im'le ngngpmcr:

Q

iodo?

DE

h

ERASMI SARCE.

39

DE VERO VSV HVIVS

o

pracepti.

Hf 4d t

Verus ufus buius preceptiest , ut i omnibus

FT

vebus iuues proximum tuum, ez animo ez fä&o,

ut elus boná augeantur;tam corporalia quam fpie

15 CUM

]

l

ritualia.

MTC g

DE VOCABVLIS VERI VSVS,

N' CO qu

Iuuare proxinun.

Ex corde.

prædz& n

CufLodire bon4

Z modi /Eu

(exerett

proximi,

Kugere ea.

S x ZExtemo f4cto.

Atepecctiir

DE ABVSV HVIVS PRAE-

ii B

tl

cepti.

M Egumof

Peccant contraboc precepti.fiwepublici fiue

fomprb

priuati füres , quiprimum adfectant alterius bo-

afuldij

na,quoquo modo captantes occafionem aufercne

T

dica. Beinde quiopere exterio complent, quod

Mi ( *fg'

adfectarunt abripere.

þmrnqül"

.Q,V AESTI1O, An necefipas excyfet fur-

tum

ptiti

RESPONSIO.Non.Que enim poteft cfe

ï

fetauta nccefritas , que pofsit opponi aperto man

Pa

dato Dei ? Et

, quám furtum

|

TU

nj

committere. Sicut ez melius e tl?;zg rpwus cxpone

wam*

re omnibus periculis,quam negare Verbum.

f)

e$

j5

Q. VAESTIO., An&m&g&,&djealm

TET

»

CATEÉCHISMVS

RESPONSIO. Queftio de fufbendendis:

| NRM

firibus uidetur contrariari legy Dei.Namin uete

ri Teflamento non fufpendebantur fures, fed ve[Li

Josfe

yfipiti

tuebant quadruplum. Verim. quia Mofes ad nos

zonpertinet, non ligamur Mo[aicalege, Et quia

sl

rin

nemo difputat, quód contraDeum fit, bomicidas

plectere. Quis ergo adfeueret contra

Deum

ra

7

effe,

[jidum

przdom

fufpendere fures ? &t dicis fufpenfionem furum

confaetudinem tanciam e[Je , non legem? Refpon-

drottij

ül'df?lb?

deo.Et con[uetudo legis est [pecies, approbataae

ht

confirmata à Cefaribus. Etbi magrftratus funt,

u

ijv

quos 4pprobat Deus:Brgo e7 illorum conftitutio

nes. Contra uaturá uon potest eJJe. furum fu[þen:

a

d

fioquianatura conceditpacis ac communis focie

tatis perturbatoves tollendos e[fe , ut communis

»t

pax atque &ranquillitas fevuetur, [lc permifit na-

&ura baberepriuata cum lege naturali, alioqui có

H

gunia funt ownia , ut bumanam | [O cietatem con-

Md[l'qlh

feruaret.

It ci

Q.VÁES TIO. Quifit ; quód noftro boc

riilo del

f[eculo omnes querantur de egeftate? Opifices de

peepl

fuainfelicitate,mercatores de fuazezc.

'

tlb

RESPONSIO.Quibodiepauciagunt n

lidii

uis officijs feu ocationibus fine impoftura ac fue

It

to. Beus autem fubtractis furto bonis ez uipo-

fturaacquifitis non benedicit. Et cui Deus tonbe

lmedm

D

aedicitlle non potest ditefcereiuxtaillud , Pros

uerb.1o Bepedicio domini facit diuites.

DB

-

1

Yf

ERASMI SA&«RCE

44

WW»*

DE RAPINA..

Diyy,

Reflates de rap toribus dicere , boc c&t, L

At [

E

lentis furibus.E fE enim rapina furtum utolentum.

li Vs

Vi plerunds neq; necefsitatem,neq; pretextum bo

Wlfgï D A

niullum babent ad excufandam rapiuam: Sed tan.

tf m

tüm;quialibetex mera animimalitiaac libidine,ae

Mi

lijs damna adiungunt.| Huc fpectant latrones ez

lwhrc

dlfitot fü

predones,milites cz equites.Olim uocabantur la

fgtm*Rc/þou

trones,quiregibus proximi àlatere fedebant,tum

pprobitu

quidem , quando erane feliciora tempora: bodie

pfruuf

latrones uocauturilli , qui exaulis principum exe

tconfto.

ercent rapinam , ez depredanturalios. Erat *

pwjifae:

militis appellatio aliquádo bone]hor,cluæm bodic

m i

€F,

c ,AECONU

DE DIFFICVLTATE HVIVS

f

pracepti.

itil alwqm

Hoc preceptum ut reltqua,æ nabis nifi exter-

fidimte

&o aliquo modo,tamen ita, ue à diabolo impediae

uo

T

mur, cópleripote&t,id fi fit;per[uafum fibi babet

ratio deperfecta adimpletione. At Jicut ad ommia

W d

«t

precepta requiritur ez ammus ab adfectibus pu-

vus ia e7 tn boc precepto confentiens animus fo

Vi ('

lus,addit externe completioni uires. Ceterum,ta

umpoff

lem animum largitur [piritus [anctus,r rector fide-

l

TT F*þ

[ium ac credentium in Chriftum.

i u

E

DE IVRE MAGISTRATVS

p

inhocpraceptum.

ATT

j

F 4

CATECHISMVS

gt

JAnimumsut fepe diftum eftmagieratus à ui»

tijs purgare non potcst, manus cobibere potest et

was

conria

exterua furta probibere; Ynterne cau[ie quatenus

2on erumpuut foras,libere funt à mgjïratu

qpottit

m

l Wmat

O BIECTIO. Hoc predictum ius ad. eos

pertinct, quiaperto fä&o farantur. Quid Wero u

Áitium

st

vis babet magistratus in eos fures , quipretextu

bonefli exiccant fepe fuis fartis integras vefbu-

[eni

blicac?

wl

RESPORSIO.Huwuc fpectatnunc bouapo

burcot

fg f/fff

litia,quam in[Lituere debet magyftratus,ut priuaa

ta illa fartapublice utilitatis uitentur. Sic cupam

"

babere debet magiflratus,ne deprauetur uerbum,

fl

netollatur.punire con[entientes furibus, aut illos

QBIE

iuuantes inbibere fraudes ac impofluras, quibus

t

utuntur bomines in contractibus mutuis:

M

Aeftimare merces pro iu[Lo precio.

grittio

Falfas merces probibere.v[ure lcges prefcribere.

Ími

051

Fal/aslibvas , ulnas , modios æ*c.tollere. chm

ttetare,

daif

AES

Neeligentes opifices e» mercenarios vbmgere.

Kgricolis, mercatoribus eyvnegoczatonbws deci^

toyfen

[]

piendi fines ponere,

ff

1«;?&6»»&«,

Abliguritores fuorumbonorum emendare.

Wflp

Auaros publica uel priuata p &^ coércere,

ho

Sumptuum formam ac teriminizin certas leges cot

. Poguf

cipere,

pmz ?ij

H&; omnia tta comgere Q mutdre in melius, est

U Norla

bonam

f:

ERASMI SARCE

45

1

bonam politiam inftituere , quam ctiam, qui ma-

Ohlbmþ..

u

gitratus, quifq; in fuarepublicaneg.tgit , peccat

ecau[xq

u

l

4

, contra eum , qui difturbatam ez malam politiam

LU

' abottinatur. . Sienim Deusabominatur iniuftam

d ] u

libram;tefle Prouerb.ui.cap. Ergo ez totampo»

l (U lm E

htzamabonunaturmw]ïam atq; inordinatam. Et

l

S)q P ff

udlet argumentum à parte ad fotum »ficut folet

MICDP At

l

M

plerunq, argumentari fcriptuva fynecdochzcos.

Refer buc fcmp turelocos, qui debortantur àre-

mcbo;wp

buscontrapolitiam;ut Leui.19.Noli iniquum a^

fU P ]

liquidfacere im iudicio,in regula ,in pondere , i

! lt W

menfura, ftatera , &quaac iufta fint pondera; iu-

tinierum, -

flus modius equusq; fextarius.

biatilor

O BIECTIO.Subditinon ferent ut mjhtud

f g

tuy politia?

Al

RESPONSIO.Tucim ü;;mg&rdtm,per

gein tuo officioez Deus,cuius tu minifter es, ille

viprdrin

feruabit te contra nfultus uulgz.

of O

OBIECTIO.In[Hituimus polltldm,[ed nenmo

eft qui feruat.

o

RESPONSIO. Huumo L

ufationibus

jon

uon feruatur politiaynfi punieris contraagentes,

nifi ferio aduigilaueris, nifi tegladio mterpofuc-

L

risnonpoterit fubfiflere politia. Magnficé per

t

oett

ottinum Germanorum ord circunfertur Noren

bergenfium ad Cefarem Maximilianum refpon- '

«A4 o r Jp

i

7?0,3 Mij

fum'Phtlmchropzd ex grauitate fupplicij ferua-

-tur N orica Refpublica e» politia,

"

j

E

$

CA TE:CHI-SM'VS";

DE VIIIL, PR AECEPTO,

qülf(þ W

onloqueris contra proximum,

i

tuum falfum teftimo-

PW )

fm fii

*

nium.

tacctl

i.

ïï

r

Hoc preceptum nomen cz* famam proximi Le

yidj

alit , que cum etufmodi funt ves , ut femel ami[f.o

sic

nullo precio recuperaripofiint: Ideo circum[pe-.

qm.)dm

& bic nobis agendum estne id'noflra limoua pro

]

ximo 4uferamus, quod illi re[Htuere nequimus.Et

Q

fidetur ueriteftimonij perbibendi occa]io de frae

| - dul

&re, tamen omnta in meliorem partem erunt inter.

tll

pretanda, er infirmitae fratris ubiq; ey femper

hp

quocunas tandcm modo ferenda.

] naitot

— OBIECTIO. Ergomalcfacta proximi funt

j g

iuftificanda ez probandat

Ns

RESPONSIO. Non. Etfibocpreceptum

Nf

probibet falfum tetimonium , interim tamen non

Bu

iubet,utmalafactaprobemus,fod fimpliciter mos

d cot

net ,ut n owmnibus fratris erroribus babcamus ani

N

mum candidum, -

; Cottn

o -

W'M/Jw

»9* 204

^

W'M

ö-f.ä

llw W-

qui

DE C

S s

AVSAÁ DETRACTIO-

| Cl

&

nis & falfiteftimonij.

1

|

fs

« Communis bodieapud omnes querc d eft , qui

li,

sccidat quod ita frequens fit detractionis ex

/ Gl

falfi teftimonij [Iudix, In ip[a tamen uel media que

a

rela,omnes funt c

^eci , mbil aut parum follicitide

dna

caufis,que nonita d uobis funz remote,imo quas

: Hltgal

quifg

bt o i ao o

1

ER;ASMI RSARC.E-.

46

(

quifq; à uatura fuo in corde eerit Pbilautiapraeci

mXimW

1.

pua e& , que facit nos confiderare etiam miuma

fratris flagitia;neglecta uoftro in.oculo trabe: de

t brtig

bac caufaloquitur Chriftus Matth.7. Ybimonet,

ut alij aliorum mfirmitates fuftineant;neq; nos in4

Mi

uicemuel propter peccatum , uelignorantit, uel

(t) circumfyc.

quodcunq; tandem uitium condcmnemus , quaft

*t]i nb

quilapfi fint,conuerti nequeant.Spectant buc 144

m

Eg»ä;,,a;p.ad Roma.e7 6.ad Gal. BL autem pbi—

afideh F

placna

lautiablc , qua wobisipfis pre alijs infirmis fra-

tl

tribusblandunur, tanquam iuftioribus, Pertinené

qefupa ä |

buc et gentilium bominum fententie: N0 uidemus

manticæguod n tergo c[t. Yt&im alienis uitijs coz

138

gnofctdis lyncei fumus;in noftris ceciores talpis,

Altera«

€

' founus pbilautie

!OCPWW I

Qm,zq,&iildäfexurgzt quodam contrainfirmis

TTR

'

fratrem,non folum illum damnans pre fe;fed ctis

*rtrg

;

m

&m contemnens $ enim foror fuperbie ipf4 con.

i

n

tumelia , ez ficut Solomon ait Prouerb. 11.contes.

T * :

Cos thrn-([

Contumelia uero e$t contemptus cum conuitio,

quando contemnimus alium , ez fimul obruimus

u

conuitijs.Conuitium est maledictum contumclio-

j

fum.Bost bas caufas fequitur obtrectatio, quamá

il L

ledicit , ez detrabit fimal, Siquidem obtredatio

stb

eft maledicentia cum detratlione, € quo uitio tans

ii |

dem nafcitur falfüm teftimonili , quod aliud nibil

u

j l

j

eft, quam detractio cum maledicentia, uelaperta

/

j

i

'«.

'

uclocculta,Porró 1ui4 bec uitia nobis m[unt ua2

F

j

M.Q.T...

turas

D

CATECHISMVS

fura: Ingur nemo potest bic fea falfo teftimonio

à granit

excufare. Quis enim nonest pbilautus ? quis non

iil

fuperbus : Quis tademnó gaudet detrabere alijs,

Al Lt

wnde uobis foluim women ez famam paremus?

o at

DE FINE FALSI TESTI-

j

moni).

aieti

Quuar ergo omnes [Eudemus falfum. perbibere

rl

£cfLimonium ? Refbondeo:propter bunc finem;u£

tionat

scos fimus tantian aliquid, reliqui mibil. Hucrefpe

,'Pffpfrf.n

xi[Je uidetur Ápoftolus ad Romanos cap.12. Vbi

d

hi

diuerfum monet ab boc fine;dicens : Ne quis arro

eutter de fe fentiat, fuprá quàm oportet de fe fen

jedio

, tire;fedita fentiat, ut modeftus fit et fobrius ,boc

favpo

eft.finat e7 alios aliquidéffe. Ytem codem animo

|

hoj

Wt

;

alij m alios adfectijnonarrogunter de uobis fentis

-entes;fed bumilibus uos accommodantes, Ytey ne

p

id

Atb

fitis arrogantes apud uofinetipfos. Q uiloci pree

dictà finem acerrimé impugnant , auocantes nos

mulite.

áproprio e[fead bumilitatem, que de fuo'accipit

ln furg

7: communicat fratri;ut cz ipfe fit w precio at-

lat

que eJtimatione.

"

stf

DE INCOMMODIS OBTRE-

hr,dui

&ationis, feu falfitefti-

lmatto

mont].

norumz([a

Pritum wcommodum;quod prodit ex obtre-

mp,z:.

élatione , cst impeditio remifiionis peccatorum.

hi

1 &tj

Fa uere ait Auguftinus;p cccati non nifi cogni-

AUA

darenit-

"

r

ERASMI SARCE.

47

filu ttfyw

tarenuttum*ur EtHieronymus z. e23. cap tan-

l«thq

ty

dftrxbmm

tim dd cognitionem peccatorum bortatur Bicru

faleii.Item Dauid wiquit Pfal.31. &onfitebor ad-

Jdrfnug

uerfam me wiu[titiam meam Domine,ez tuvemi-

'EUTI

fiffianpictatem cordis met.Dum enim quifque it

alterius uitia uertit oculos , nec eft fuo qui fe meti

L f

tur pede;fit ut ad propriorum peccatorum agni-

[//A fnem,m

tionem nemo peruemdt vnde timendwm e&, quod

^

lCïf/þc

tpfi pereamus unà cum illis,qui pereuntes 4 nobis

(4.11,

iudicantur, uel quod iudicatt à nobis [epe feryen

g

(eduidrto

tuv nobis pereuitibus,

ttdeef

Rerdit obtre&tatio feu falfum teftimonium i

Vr n

pfas refpublicas.Sic Tbeba. fic Athene ,fic Cara

Ü i

thago. jzc ip[a Roma perijt.Noftro tempore Da-

lub fl

nia unà.cum Suecia extremam necefsitatem per-

Ls t

pe[fa et , quam ey maritime urbes miferé fentia

Quihdpt

unt,tantum,quiaex obtrectatione fimultas,ex[i- — .

AOCT

multate aperta conuitia , ex apertis conuitijs bel

du

lum furgere coepit.Rerturbat mhttïäatmh,&(a

falfum teftimonium Ecclefie pacem , cium miniftri

fitf J

uerbifibi inuicem obtre&tant,dum de donis rixat

tur , dumpropter dona [ibiinuident, c quod ma-

V

lum ut tolleret Apo[Lolus, egregie fcripfit de doz

li^

norumuf ad Romanos capaz.ey 1.ad Corintb

Cdp 12

olieta

ld

J/

/

E/t pofiremó obtrettatio, feu falfum tefti

-Mto

t

nivi caufä necis.q nis enim non omnia Eentat, ut

lt

fs

keaturs

uf

DE

CATECHISMVUS

bkg R

(l

trectationem,feu falfum

n d

teftimonium.

ieritt

Quit falfwn teftimonium , ez' caufa eius obtre

0B!

äano pr:eclp weagunt coutra cbaritatem, uolens

p

eam Paulus à. dictis illis boftibus faluam retinere;

uoqmm

RE

z quafieripere,ad propriam uitam, ez propria

ad opera contemplanda bortatur. Sic enim fcria

cdtydit

bit ad Gal. 6.Opus autem fuum probet unu[quife

atb

que czc. Vbi transfert Apofkolus à nobis omne iu

lingeó

iaf

dicium de proximo 4d Deum,coram quo gua[gue

dut Fabit,aut cadct,tanquam domino [uo. Bt fi-

df

anul monet optinum e[fe remedium contra obtre

smp

élationem , aut falfum teftimonium , confiderare

euentute

propritopera,quibusprobe perlu[tratis tantum

alitten

quifq; repertet defectum , ut facile obliuifcatur

proximi fui,autoperum eiu, . Etboc pharmaco

eAC

non eftprefentius aliud, Si igitur obrepit tibi ob

l

treclandiproximo flirmulus,ueliudicandi eum uo

luptas,re]pice ad tua opera, dc cofi ofidera tetpfum;

Deui

c crit quo refledtercpoftis animi adfedtus.

OBIECTIO. Ergoneminemiudicabimus,

Buf

ncimintobtre obtrc&abzmu&f

oytun

RESPONSIO, Nenum Ratio g&,gum

tf:mhl! I)

dereli

firumiudicium non eft uerum , qui tantüm iudica

us iuxta externa.D eus autem folus est,qui iudi-

itfi

eat ucre,non qwm iuxta externa tudicat, fed qmct

ttdi ii

éudicium exercet iuxta 4mm;cm, et ideo folius Dei

O du

iudiciuni

j

ERASAMI SARCIä.

48

T y

af

iudicium. e& fecundum ueritatem , ad Romah.z.

fcimus autem , quod iudicium Dei e&

weritatem.

| kctmdum

"Uif

O BIECTIO, Sinemo peccaret;pofiet oba

-m'ratem,uo[m;

trectatio feu iudicium in

proximmn"cormere, d-

Qu i

lioquiimpofibileest?

RESPO NSIO. Proximus tutis cinm pece

B7 f

eat,relinquitur illiiudicandus,contra quempec--

ht

cat;peccamus ueró contra Dcum: Igytur Deo re-»

Abl

linquendus e8 iudici;non lingua à te profcindens

senir

dus.Refer buc 14.ad Rom.cap. Tuuerb,ciim ui-^

tlin, Rf .

des fratrem peccantem, cogita quám facile fit bo

ottcolre

minem po[Jeim peccata ruere.Et quia tubomo es;

ais |

iv

eadem time pericula: quod fi feceris;uel fine diffï;-*

&;ult:tqte feþr?næs tuum iudicium,

i obl

thocphamea -

PRO XII,M'VS. NON EST TE-

TU

idictrint

nieré iüdicandus,exem-

plar eft Deus.

Jicupn

Deus iuftus estiudex , qui etfiitt omnibis ve

ii

busiuftam babet iudicandioécafionem;multa ta

eiudicdit

inen i nobis fert,ez pro naturali fua longtnittita

J :

tcjnibil n boni confulit.Sic prius de corlo defcen

dere uoluit,e» Sodomorum 4c Gomorrbeorum

jtaranid

y t'MmW '

impietatem experiri , quàmperdere.- Yt4 ey^uos

tardi e[fe debemusad iud

iib

z:candwm,uelociores adi

eonmuendum;,

ii /g[)W

ÍY D Is

i

1

l

.EQ

CÁT ECHISMV-S—

IVDICIVM NON EFFVGIENT

3

,j an j

iudicandi ftudiofi.

cfïf

f

Deusgloriatur fc e[fe iudicé ac uindicem. It2

! fl

E

-

! fonci

que qui fibi iudicanidi fumit prouinciam,nece[fa

rio ncurritin tudicium,qua devepulcberrimum

, Affe&usi»

PETCH

babes exemplumin Apojtolis, qui fuo iudicio cre

duit pucllos arcendos e[fe à Cbrifto , uel

guia if

Studitt

gb

guari [ïmt,ruel quiaadbucinfirmi.

gp

//

LOCI SCRIPTVRAE DE .TEQ

Cl

(/ll

(j

,

)

(s

ftimonio perhibendo,quore

fumfpectant.

clniton

Loci fcripture de teflimonio perbibendo , ut

pf

d

Deut. 17. Item19. e7 alij,eo uidentur pertinere,

TT

ut retrabant nos à facilitate damnandi feu iudi-

Sulkdi

candiinfirmos. Siquidem unum teftem non admit

oltrt

tunt , fedvequirunt duos ueltres , i quorum ore

Brodito

confiftat omne üejïimm'm.

Difini

d

Q.VID SIT LOQ,VI FAL-

Leuni

Íumteftimonium.

Tkl

Loquitur falfim teftimanium, qui non fimpli

citer,nec candide cofiderat proximi caufam , fed

Mp

N

preterid,quod equum aciuftum est,aliud minus

uerum adfingit , quo ledat proximi famam; nos

Norif

m

Norii

men,eloriam ez'c.Latius ueró trabitur teftimonij

Die

falfiappellatio , quám ad foren[es cafus , ad quos

— badtemus

46

Yj

ERÁSMI SARCE,

bactenus tantian pert

raxere buiuslegis ufum.Si^

F

oftremum

of

cut cnim im fuperioribus preceptis , p

H

effectum nofes fimpliciterponit, et prot

pfis cau

nát w uniuer[um omnes occa^

ltl | fis ii o bic dam

li

f

fiones,quibus adfa

Ifum teftimonium catur,tt:

tb

Affectus mtertoressa

d ledendam proximi famanm

lod

percupidos.

1

fwü,uc*lguiit-

etudium ledendi.

philautian.

Superbiam.

E TE

Contemptum.

Juore

Contumeliam.

|

Gloviationem fuper infirmo fratre.

eiblo,ut

Inflationem.

i

Inuidiam.«

Mirprü

|

Calumniam.

manifd

fMaledicentiam.

dj 3

Obtrettationem.

À

jiquimi

Proditionem.

Diffamationem.

j FAL;

dudicium.

Letari de diffamatione proximi.

1l

uuare altos,ut dij| ament.

t

amattoniem.

hi i*

Approbare dij

miCïüf&mæ " |

Wonreprebendere di

ffcmw.tïonem.

d

e diffanatum.

Won defendere aut excufar

nifau "

Non reducere diffamatum in

uiam,no in[Lituere,

iif

"Detegere uitia fratris,jþqrgere ii dlios.

Q 1*:']'

I

ia

CÁTECHISMYy$S

Libenter audire di

4

fa

mationem proximi,

j

Tdndem loqui falfum

N

iudice.

tejlimonium » Ciam cord,r;l

His predict

;

ii

i5 uitiis nibilbodie e$ cómunius »fiec

!

mtfibuml

mirum id e[L fiquidem Apoftolusilla metnünit uen

tura in extremis bis te

gutt W

mpovibus, Sic enim inquit;

:

0pIE

Yllud autem

fcito,quöd in. extremis diebus infta-

b

yeug

unt tempora periculofa.Erunt enim bomines

fui

REJP

amantes.fafFuofi,maledici,

calumniatores,prodi

toresmflati ezc. Mattb. z

ii d

4« Videtur beconmnia

cilid

l

j

uitia una fententia copled

[: Refrigefcet multoriz

«t d

€baritas Nam bis malis or.

autfsimé peccatur cona-

t

tra charitatem , cuiis offic

lum e3t , tegere delita

ez infirmitates fratris, iy

UAEST

xta'illud ; Charitas'tez

vf n

git delicta. Mtem:Sufurro v

euelat avcana. Cyuiaue

BU

tem fidelis et , celat

:

amifi comtniffum. Prouerb,

IWWI M

20.€7 11,

ii pkwämu&

DE DVPLICIBYVS FALSIS*

tilorjuj

teftibus.

QVAE

Sunt l&ue:

tnfrrist

quidam botmines , qui ciat toníoa

quuutur falfum te[Hmonium coram iudice contrá

RE

proximunm, arbitrantur

pilicm

feátransgreftione buius

preceptialieuos effe.

lentray

Sciendumitaque ed dupli-

ccs fálfos effetefles:Su

d

nt falfi teftes;qui diftrabige

?

prafeiias

4mam proximiper a]

torum ora obtrectando, cá

MM NI

limituando,maledicen

doset fimilibus oyationibus;

Didiey,

Nltrehf

tlümonij, pauló anté rcetá

quas inter caufas faljï

dMATUU,

Y d.

i s.

jdföff/(?zyufm

!

*OXimi.

ht T

r

3

ERASMI SARCE,

u

t

dwimus.Rt fukt fai]ï teftes,qui wnon funt contents

publicatione infirmitatum fratris ; fed etiam co-

g.cömwhm :

"l,k*"fminitum

vam tribunali falso teftantur. Bi non ita funt fre

'quentes, alij frequentiores.

Nirerigi "

Vg

"

O BIECTIO. Liceat ne crittina prodere;

'que uergant m publicam mterniciem?

LU

Mf

RESPONSIO.Licct.Tum enim fatius eft

unum prodere , quàm multospermittere inperiz

VM hao

2171

culo:ueluti fi quis urbem incendio perdere uellet,

aut alitd macbinari malum

j

CC Coftg

yum damua,

abiturum n inqltoä

rl

Q,VAESTIO,Qnandoi

(baritasltc;

refratris criminae

gitur licet prode?

W*W*

- RESPONSIO, Tum,quando necefitas po

1 D

ïïulat,(ï?" charitas inbet.Yubet ueró cbaritas, quan

do proximus conferuandus et. Et charitas erga

A

multos preferenda est charitati erga paucos.

Q V AESTIO. Anommino ntonliceat publi

cáre fratris erroresz

as

RESPONSIO, Sierrores non ceduntin

hcecm

