guum. Quiautem nudum fignum tantim re[pie

h'cetB4ptz'j

cit;illeuon potestuoninboc facramento impine

gere, illud contemnere , tandem ez'reijcereillud

BN

prorfusstanquaminutile fignum. . $ed quo nobis

saicfLas,ac excellentia buius figni magis innotea

Mf

fcat , que ez debet omnibus uotifiima e[fe,ideo

?

| f

MUUN

dc boc figuto metbodum in[lituam,quo babeamus

vemedia,quibus nos co

; Ptf

nfolemur aduer[us ,uilita»

| It

tem Baptifmi,

DFFI&

v tfl Ü lälplm

NG d at s scetar ts

ERAS&MI SA'.—RCE. ,

$7

mdm&

DEFINITIO BAPTISMI.

, Wüm,l,

E3 ueró Baptifmus fignum; ex aqua ad vemif

7)

fo k)& h

tonem peccatorum , ab ipfo Cbrifto inftitutum,

ff

admonens ftmul tos de beneuola Dei erga nos uo

A

iT

lutate, ez firmifsimum perbibens teflimonium,

" , qzmd

quod fumus filij Dei,conditi ad noudm uitam.

X

imárm]

Miteditoe

CAVS'AF,

mjoi

ptccdino

: Longnquæ ex propinque [unt: Verbum, a.

7177

qua;tinifler,baptizandus, fideiu[fores,Cbriftus

i

voteni

ifhitutor eft. Humata fragilitas dedit occafione.

i pris

Forma baptizandi extat Mattb.ultimo : Euntes

-

docete omnes gentes , baptizantes eos jm nomine

Tiv

p

pfttrþ's, cz filije fbiritus fandti.

t

PARTES

i

T

Vnus est Baptifmus,de quo bic loquimur , fck

licct Baptifmus aque.

at

ijcan

EFFECTVS SEV OFEICIA,

gdquonoh's

i ia

"TE

-

'Efjï&ua Baptifmi proprius, ef remiftio pec--

T

edtorum , Marct ultimo : Q ui crediderit & baa

phidum

ptixatus fuerit.falyus erit,.boc e babebit vemifa

fj ii

tonem peccatorum»iuxta illud,Ao.z.Refipifcg

onem pec

UM

te; ex baptizetur unufgui[z,- in remifsi

catorw

j

-*CATECH'I'SM—'&??

ERUL

&atorum fub nomine Cbrifti.Preterbunc efjï-&ïïa

qufiata

«lios complures babet baptifimus , qui expredi-

gcndwm'.

dlo effeclu,er cogtatisrebus profluunt , ut effe

Q

4

fignum;quód fumus liberati 4 Diabolo,es'c.

cool

E[fe fignum translationis noftre € regto Satane

þ.

guodiortt

duvegnum Chriftt.

] r

E[fe fignum quód fumus econciliati Deó;

* doctt

Teflari de beneuola Deierga tos uoluntate.

Exercereac mouere cor ad credendà, quoties res

] fecumDM)

! wrii'

cordamur Baptifmi , aut meditamur ufa/m

eius,

a.

[

| Mi

Teffari nos effe Chriftianos ac coniuratos Chria

ftothilites.

2 frtudif

]

quide-mww

"Teffari tos e[Jead

flu&w perijcu'lormn n4tos,

"Teflarinos mori debereper totam uitam à peccá

[cmtiam.gi-l

tissez nouos bomines refurgere debere ad iu-

dfrimsd

ftitiam,c» uitamaternam,ad Roma.6.

WVT

Quicunq; baptizati

brifti

: Cigrcon

f umgs,im mortem C

baptixati fumus ec.

e

x

. [mdpce

Et quemadmodum exci

tatus eft C?Jri]ïzfs,fïc ct

Wyti

d

atl

iz'osi/a;

nouitateulte 4mbulemus.

H

Narij

ÀDMONITIO ÁD BÁ-

tízatos.

k

tl C;Wl;?() J

um,dum ez de fignis ad

hn

Htl

!

'.ïnter confitend

tur Confcientié , ualde prodeft effc&tus Baptifi mi

Hf

fl N

bominibus inculcare, quó ez* erigaint animos ad

z*

dou,c fiimul fciant;im quem u um fint bapti

MT

tt.

$8

IN f&&ä; :

tà Ouamflitutione docliores ctiam reddentuy

[

x

confitentes , ad uerum ufum Euchariflie int

TAT tüt

?iä

gendum.

Y

!o,m.

Ó

£,

Íc

Litd.

Dm $t

ez con[o'lc;r dé uerbo Dei ; Sclacita

q; non e[fe co

modiorem inftituendiac confolandi uiam, nifi u£

D

ipfe in memoriam reuoces te baptizatum effe,

tht

boc est,remiffionem peccatorum accepi, eujf--

;zmtzesm

z

fe cum Deofodus , liberatum te effe à Satanas.

nir ii

morte;ez peccato;reconciliatum Deo. Verum w

buttc finem,ne amplius feruires peccato.fed in o

P

"1677

ultateutte ambulares. qyue omnia bona in bapti

[

fmo femel fufcepta;durantper totam uitam.. Sia

,

quidem Euangelium refipifcentibus addicit iguo

:dM?W.

[centiam. Licet tu nunc propter uaria peccata fiá

fecadlle

defragus atquepeerfidus füctus fistamen non dea

n

otidebis animum : At potius baptifmatis figuo

r

eriges corad eredendum, quàd is Dcus qui tecum

femel pactum inijt. , uclit te refipifcentem denuà

hi

in gratiam rccipere,tamen ed conditione , ut uia

tam in melius mutes. E$t enim receptionis finisad

boha opera preftanda, iuxta illud ad Epbef.:.

Nai Dei figmentum fümus, conditi adbonaope

W

raim Chrifto lefu. Q uotics it4q; áccedit 4d te S4

tan,ut tentet tead mála;illi vefiltes fortiter, admo

gms [

du

li

nitus fine illarum rerum, que tibiin baptifmo corí

fpji

Jl

t

M

tigerunt ; Nümirum , quod inboc baptizatis fiss

quo nouam uitam wflias. Et quia non femper

j

]

þræfentes

CATBCHISMVV'SV

3

þræ]ïmtcs babes,qui 4perto uerbo te folentur ',äi;

Cout

pfeigitur n manus fufcipies effectus baptifmi,ez-

folaberiste. Primàm quód baptizatus, femel os

1

&font

mnium peccatorum remifoionem acceperis, quod

P

|

exui

á Satana, z morte liberatus fis,quód & regno te-

u

nebyarum exieris mvegnum Cbrüijti , quod Deo

f

acceptus atq; reconciliatus faétus fis, nonquidem

d breue tempus,aut ad unum;aut ad. alterum ano

&f

Wi

num,fed perpetuó.tantum ut refipifcas, et 4duo

um uitamrefurgas.

tf

H

PROPOSITIONES DE VERO-

!

//;,/f/mtm

! (f

Baptiími ufi;, & eius cone

trarijs.

A

Prima.

: d

Ratio bumana, cim externum Baptifmi opus

ET.

confiderat tantum,non potest fe fuftinere , quim

; Velig

offandatur uilitate Baptifimi , e» illum tanquam

| Wirckma;

inutilem;atq; non neceJarium iudicet.

: Mi

Secunda.

tb

Sed nonttürum e&i bumanam rationcm offctta

i

diuilitate Baptifmi,quiaper fe neq; uidet , neque

: uthdm

i.

Wtfllfgt opera De

Tertia.

a fjl

Quiducunturrationis iudicio,er contemnüt

| Cb'rifmm

Baptifmum;neq; nece[Javium iudicant.lli contee

u

mnunt atq; contumelia afficiunt Cbriftum., cuius

ff

MH

oþq; est Baptifmus.,

:

/

L

| leaïta.

h3

ERASMI SARCE,

4

lh

$$

li ),l

)uarta.

sb4p

l

M

j

m&lm

Contemptores Baptifimi inde contemnendioé

&afionem accipiunt;quia dicunt uerbum c» fideni

At

j

,quöl

f

l

j

ex uerbo concéptai , ad impetrandam retifsia^

fdör

3

ncm peccatorum fufficere.

l:qü

(

'

Quinta.

jl

N

]

:

Hi contempiores preiudicatt Cbrifto,,

;æquä

dlerwa

hd

eau[asinfHituti Baptifmi expendunt , neq; medias

quibus uoluit Chriftu mederi buman fragilita-

ti. Acpostquam fic uifu est Chrifto , fuo uerbo

etiam fignum addere, idqi propter maximias cau^

VERO

ï

fas,temeritas et inftitutionem B

l

deré;

ïlþ tifmi repreberi

Sextà. )

Sic fatis fuiffet A.

brabe uerbum de ficturb [2':-

p

iine , cut ez credidit Abrabam , tamen pretér

li d

Verbum,czillud iam creditum, poftea addidit Dé

[ntogut

us circumcifionem. Cyuá obfecro de caufa Num

fii

in uanum aut nibilum ? 1d quod faé xiemo dicet.

Sed ut babeyet Abrabani certum diuine uoluntaa

il

WWW'

tis erga fe frgnuti, quód effet acceptus Deo. Deità

g ul n

deut baberet certutti fidei fignaculum , quo fideni

fvam fubinderenouaret atque erigeret.

e nma.

á

r

,(fcontfmm

Chriftus itiquit:

Q cred

derit , & bap täz'd-f

Í 1

/

ts füerit;faluus erit. Itctii,Ite ét docete omnes ger

il

od

tes, baptizate eos in tiostusepatris.filij, es fpiri-

£us fancti;To:

þtime.

W preteruerbum requiritur ey Bd

M

d

"

l

PATÉECHISMYS

O &aua.!

w en

Kee baptifmus dinerfusest à uerbo, modó ueo

Qu

tuín fit Aagu|lini dictum : Sacramentum est'uifia

3

SiB

bile uerbum : Hoc incurrit in. aures:lle i ocue

- m

los codem effectu , ad ex;itmdum cor ad credeie

— dudet

dum.

A

Nöna.

( (l

[

VefBï,&qua,Wm]ïe?,bap tizandi

üäüffudwï

fores.conftituum Baptifmum. Quedam ub pritn^

Mi

cipalessquedam ut remotiores caufa.

Decima.

1 /?///mmn

7 Mu

Aqua per fe e&t fimpliciter aqua;fed accedeiite

uerbo.fit baptifmus,iuxta AugujLinum : Accedat

- d

1

uerbumad clemeutum,cr fiet facramentum. Yem

fuper Ioanneii: Verbo bap tifma confecratur,de-

Mi

£rábeuerbum,c quid e& aqua;nift aquat

idiig

Xndecima.

Wttnpi

miniftri Baptifmi, etfi per fe funt incredili,

Mecorit

propbani,ey tanto [acramento mdigni, tamen ba

bMugu)

ptifmo pér tales perfonas nibil detrabitur.. Sed

ginqy

DWM

baptifruuis üalet propter prefentiam principa"

lum caufarum. 1dco Augu[tinus ait de unico Ba^

m:qldm

'i

8; T

prfmo,

libr. 6. Non eft aquapropbana aut adul^

tera , fupra quam nomen

Dei inuocatur etiamfi

| Dj

milltfw

ápropbanis ez adulterismuocetur. Qi4tiec i^

pía creatura e uec ip[üm nomen adulteri. 1dem

Ut

fuper Yoántm tractatà 6-Baptifmus tal

is est, qua

eft.,

lis ille cd,in euius potejtate eib,non qugli& ille

iJWWW

p

ERASMI $SARCE,-

sg9

per euius minflerium datur, Vidc eundem contrá

l

rammaticum.

Crefc ;ä:üimn G

findi,

Duodecima.

3

VUl i

Si Baptifimusperincredulos uelpropb

akos*füä

tridotl

viftros tractátus noh ualeret, fequeretur incredu -

litatembominum polJe euertereaut impedire 9-

b

p Chriftiid ueró dicereim

piumes , ey bonori

iefli-

Chrifli tdecorum.

Mril o

Decirmatertia.

]

| Baptizandus idoseus eft,ad fufcipiendum Báa

ptifmum in ottmi etate. Q ia regnum Cbriftiot

lt V

&kenit cum obferuatione:Iortur ned; baptifmus,qiti

w

j.

€e3 pas regni Cbrifti.

i m I

Decimaquarta.

nf

A

,Ned; decedit Baptifmo quícquam ex dignitate

(

&elindignitate fideiufforum ,modà bi pofteaad

uerampietatem inferuant puerosjiquorum uotmi-

LL li

ne coraitiDeo in Baptifmo conflituerunt.De quie

bus Auguftinus fic dicit in fermone poft Pafcha,

ii

kdir

quiincipit:bodiernus dies. Et babetur de Confe,

Diflintl. 4.Vos ante. Vos ante omnia tam mulie-

fs p

j

ves,quám uiri , qui liberos in baptifinate fufcepi-

phoiatl

It5 , moneo; ut cogitófcatis uos fiseiuffores apud

umtur,tfiæg '

Deun extitiffe pro illis : ideoq; femper admonere

eos ; utcaftitatem cuftodiant , iuftitiam diligant,

"TU

nadultfnï. j L-

cbaritatei teneant, ante omnia fymbolum ez: orá

tionem Dominicam uos

ipfi tenete , cz illis , quo

ïnustaliff?;ff

"|

]itkeþ?(ïü de[acro font

M à

CATECHISMVS

o

Decimaquinta.

E

verifima e&t baptizandi forma : baptifave ii

siomine patris;filij, ez fpiritus fancti, Matt.ulti-

g

mo. Zacbarías ad Bonfacium Epifcopu non pro

|

Wl

&os Chriftianos adferit , qui ia nomine patris;

| gu]h'nu

c» filij r fEiritus fanctinon funt baptixati.

O BIECTIO. Atlegitur in AClis Apofto^

| [copi í

i

lorum,difcipulos tantum fub nomine ;brijïi b4o

tiza[le.

N

C /01!/!

REÉSPONSIO. Anbrofiw refpondet in

| JWþ

bune yaodum:Per nomen Cbriftitota Trinitasute

f vt

telligitur. Nam cim Chriftus dicit,intelligitur z

N

paterquo unctus eft , ez ipfe , quiunclus et , ex

er quem un&us c.1tem Nicolaus Papd;ad con-

d

(ulta Bulgarorim inquit : À qüoädm tudéo mul-

M

tos baptizatos ad[eritis,ez quid inde agendum

, qnit

fit;con[ulitis.Hi profettó,fi in nomine fancte tri

nitatis, uclin nomine Cbrifti, ficutm Adtis leg-

At w

tur,baptizati fuut,unum enim idemqQ; est,ut expo

; Edf

sit Ambrofius.

, n

Decimafexta...

Dum multiplicatione immerfionis wibil certi

L

^

goteft doceri, cum de illa uon babemus expre[fum

ucrbum Dei. Gregorius Leandro Epifcopo , de

Mif

Confe. diftin. 4. fic fcribit : De trina immerfione

ID

Baptifmatis nibiluerius re[ponderipotest, quàm

quod ipfi enfiftis.quia im una fide mbil offteit fan

| Mi

m quöd

éle Ecc.efie confuetudo duer[a.Nos aute

icrtio

W'*Pfimos

ERÁASMI $ARCE,

9t

fertio mergnmnus , triduane fepulture [acramenta

hii

fignificamu:ez dum tertioinfüns ab aquis edc

ul

tur,refurrectio triduanitemporis exp

rirm'tut.

hinmm

Decimafeptima.

A necefitate liberum eJL cuiq; baptizave, Au^

Ya

(Ira

gu[tinus ad Fortunatum : Yn necefitatecum Epi^

?1'5 APORW

fcopi aut presbyteri , aut alij miniftrorum non

Cbr:]ii ló

iueniuntur, ez urget periculum eius qui petit,ne

fine ifto facrametto banc uitam finiat , etiamlai-

fotdt i

cos folere dare facramentum audimus. Avticulus

[2

deneceftitate conclufus e$ in Concilio Cartbagi-

iptrg

nen[i quinto, teftibus bis uerbis : Mulier quamuis

iuse&,a-

fanctanon pre[umat baptizare, nifi cogente ne-

c'e]ïitdte.

m

Wiowi

Decimaodctaua.

Nam quemadmodi uerbum ex equo ad ommes

irgnin

inefan&xrri

pertinet;ita quoque Baptifmus,

Decimanona.

iil

q,cWP"

At non omnes predicant uerbum publice i

Ecclefia,fic etiam non omnibuspermiffum est bae

ptizare,quo omnia bono ordine fiant,nfi neceffi-

TT mbdf

tas diuer[um fuadeat.

Vicefima.

r

yapn

pO

B&ptzfmm nouualet extra Ecclefiam ad falue

y

tem anime. Eft autem Ecclefia, ubi uerbum Dei

T

!

'Ot

$i

est. augu[t.ad Petrum diaconumj1.Queft.a.Fir-

!

mifimétene, ex nullatenus dubita,extra Ecclefis

redierint, ba-

T

,!

li

em baptixatos;fi ad Ecclefiam non

i

M s

CATECHISMVYS-

ftifmo fibicumulare pernitiem. qantum enim uà

nit

let Ecclefiaflice focietatis commutnio ad falutem,

tj

ut baptifmo non faluetur, quum ibi non datur,u^

3

d

bioportet ut detur.1déad Orofium lib. z. wams

t;fmu j

uis utum baptifina fit bercticorum , ey eorum

ii

fcilicet , quim nomine patris ; e filij, c fbiritus

ub

fancti ezc.

Vicefimaprima..

?il

Baptizatiab bevcticis,ubi conuerfi ]-ïcermt ad

du

Ecclefiam,non funt rebaptixandi.Beda:Sine b«

i

yeticus, [iueSchifmaticus, fiue facinovofus, quifqs

[ uf

n fancle Trinitatis confcfoione baptizatus uon

dcbet ille 4 boms catbolicis rebaptizari,

WWM

ä

Vicefimafecunda.

Renifiio eccatorii,eterna beatitudo;ultaiu

Wil

nj

ftitia , ex frmiles effectus , Baptifmum fequuutur

1

gup

propter fidem,æ' non propter aquam

Vicefimatertia,

d

Adultifidem baberepo[funt ex audito uerbo,

Ro

quoimpetrant effetus baptifmi. Infantes fidem

t

ex audito terbo babereno po[Juntzideo oportet,

ET

Wici

AYt

frobter aliud accipiant effcctus baptifmi,uel pro

—

idem bal»u*u | pterfidem infufiuam,quam Deus nfünditparuua

tyd $491

x fisuclquia Deusinfautes facit fibiaptos adacci-

Bu

piendos effectus baptifmo. annexos , iuxta illud:

TT

frmns

Tu erfecifti laudem tuam m mfantibus:uel quia

5 Chriftus vecipit paruulos w ulnas, Marc. 10.Sed

Bo

4!«!/«/: At

äebö eopiofifime infra contra Atiabaptiflas.

icc-

ERASMI $ARCE.

LI:

M l

Vicefimaquarta.

t

*

(ljln

Fides ton est de fubftamia bapt.

1

fmi:igstur Bæ»;s

u

hh

ptifmus ualet fiue adfit fides,fiue non adJit,neque

Z

D (w

]

debet reiterari.. Vide Auguftinum in libr.deba-

Ü n

ptifmo ; ex babetur de Conftc . Diflin d. 4.Sicut

C

in facramentis. . Etinfrárecitata leges Auguftini

uerba.

Vicefimaquinta.

*rollitur ii baptifmo peceati ovigzalis reatus,

feid -

hn

fedita;utmateriale;boc eft, concupifcentia memeé

4t,ad banc mortificandam donatur mobis fritus

i

fanctusin baptifmo , qui incipit mortíficare con^

LE

eupifcentiam.ez creat in nobis nouos motus.

Vicefimafexta.

Baptifmus et fignum mortificationis c fub-

MTO

mer[ionis ueteris Adami , ad Rom.6. lgitur noud

tquuntw

;O

uita poft baptifma; c in baþu;fnw au[bicanda

*

: Viccümafepfima.

li |

Rou« illa uita non tautum confiftit w carnis

ii p

gegenerátione , fed in renouatione fpiritus , ut fi-

ii

g2u5 €7 4nimo ez corpore puri fimul.

B. -

Vicefimaoctaua.

al p

1

lii

£t quiabaptixati non [Latim morimur , debc-

;tosa

mus idcirco baptifmatis figno folari wos aduer-

r

.

[

l

J

fus omnes tentationes Satane.peccati;mortis, mit

"

di erc.Tum tandecm exerutt fe effcétus baptifnti,

TL

frrzzi..tsrfcrfdä

ji

n

f

1

?"i/""**:fxftcereac mouere cor ad

Mo4

l

CATECHISMV$

denpeo, tsf fudgeraorm

:|

1 gfv

Watos,

Vitefima nona.

Vt i omnibus operibus Dei ftudet bumánava

*4 E

tio ea ceremotiijs e externis cultibus illuflvia-

) Joe

rárcddere;ita ez in baptifmate fecit,

.

l'ricefima.

^ um

Ceremonie circa baptifimisbumane adinuens

tiones funt,que addidit bumana ratio,

poftquam

wilitate baptifmi füit offenfa.

Q

. Tricefima prima.

yjf,þü//ü

erim ceremonie [ine uerbo Dei inflitutée 0A

wittipo

1

j

ri,fi non funt impie.

ffune fiue fgmpulo confcientie,aut Fmæ,

|

|

Wi

Tricefimafecunda,

, pl

/

Opera Dei femper e ubique ferió accipieti-

: ts

daez tractanda funt : Cyuare leuitatem damnas

ji ub Vr

mus,qua utumurger.jbnæe que ad bapt:]mum uo

camtur.

, üiti g

Tricefima tertia,

u

Leuitatem facile deferct,qui perpendet, quàm

Ra

ferium Dci opus fit baptifmus , quem Deus mi-

btilgi

raculose confirmauit , ita ut fe aperirent codiez:

fbiritu f

; plndjy

fanctus fe & coclo demitteret, Mattheicas

L

pite;, ;

-

Tricefima quarta.

i,

Quidam

delectati commodis baptifmi fepim

L

vebaptixari wolunt , ut fic fepius qcquirantvc

ii ion.cn.&y

9

ERASMI $ARCE.

Wifulomm

mifiionem peccatorum. ez eternam beatitudi-

pem.

Tricei'xmaquinta.

i

W lauj?r

Sed quia diuerfum fuadet Ecclefia,item circum

flantie fcripture ; exempla & Cbriflianorum

fcripta

1deo baptifmum reiterare uon licet.

Quuamuls wter.

ts

«itam.,

im ufus baptifmi duretper Fotini

hia

Tricefimafexta.

- Quódautem fepius utimur facramento alt4--

ris , boc facimus ex libertateh

l& )

uic figo atinexa:

Qutotiefcunque biberitis ezc,

ifru

Tricefimafeptima.

Infantes , qui propter neceftitatem domi ba

) ageue f

I

ptixantur,non funt rebaptixandi : Ratio eft,quia

irijit |

w

baptifmus ex equo ad omnes Chriftianos perti-

wet. Verum quód non omnes baptizamus,boni ors

dinis

if [

gratia fit , qui in necefüitate frang po^

ted.

"

1

/ TTricefima octaua.

N

Ne tamé aliquid defiderari poftit ininfantibus

ia F

domibaptizatis,ubi fuperflites manf. erint,ad ten

WWE)W

plum defera

ntur,ut ibifupereos oretur,áta; pree

uhát

cibus commendentur Deo.

|

Tricefimanona.

l

Puerinondum in mandumnati,baptixari nom

PU

dcbent. Nemo enim fpirituali rcgeneratione rena

!

ii

j

lr() ,

fcipoteft per bgpti[mmn,quinm

d& eft natis. An

d

M $

CATE CHI*-SMV-IS

3

guJtinu 4d Dardanum:Non poteft quifquam vea

uafciqui nondum natus est . Ytem 1fidorus, es ba»

ï gt

bftuï de confec.diflinct.4.. Q i in maternis ezc.

li t

eyniim materujs funt uteris , idco.cum matre ba-

ptizeriuon poffunt , quia qui natus adbuc non

Ent

€s fecundum Adamn, fecundum Chriftum regene-

huntol

vari ton potest : Neq; enim diciin cum potestre«

generatio,quem generátio non precefit.

EM

iuadragefima.

wbati

Errdnt , qui dilfiniust baptifumum tantüm e[Je

Y

proffionis fignum.

. pni

Quad

rage

fimaprima.

il

Errant;quibapt

ifïn

u

mcrummorum fymbolum.

m dicunt tantum eg? bos

Bs

Quadragefimafecunda,

Degott

Erraut ,qui baptifmum negant cum Seleucia"

Bipin

njs.

pig

Quadragefimatertia.

- Errant,qui cum Entbufiaftis fpiritum fanctum

AR(

fdficere afJermt , neque opus e[fe baptifmo in Ee

E

£lefia.

Quadragefimaquarta.

. Errant, qui afferunt toties de nouo baptizaue

dos effe bomines,quoties relabuntur in peccatis,

Quadragefimaquinta.

BU

Errant;qui lapfis poft baptifmii wegantvemife

J*P"ïmüpa

fionem peccatorum:quem errorcm acerrime im-

frui,

la pacniten-

v.

æ"gnät Augujïiaw.li,,:s.a(e uera c7 fal

$,

andras

: ERASMI s'vAfRCE-.

94

MWM

Quadragefimafexta. .

W)()"hi!

At

Errdnt , qui afferunt baptifmum tollere n s22

M

bis uoturalem concupifcentiam.

Quadragefimafeptima.

4

erjg!ml

Errant , qui feuiumt in baptifmo tautm ved2

um tollisnon poeam.

j

hp

'&aua./

li

ua dragefxmao

Errant,qui dicuut baptifmum corruptis ac tis

tubantibus uerbis fa&umsc[fe reiterandum.

W&mrü:

aoefimanona.

Quadr

Errdné,qui Papifticas ceremonias baptifmo d

f

ditas,[ub peccato confcientie rcquirunt.

[

hi

Quinquagefima..

Errant , qui negant infantes baptizandos effe.

Dequo errore uide fequentias ubi foluuutur Aua

N

Qu

baptiftarum argumenta , ez fimul probatur bá^

ptifmus paruulorum.

iM

!

li

ARGVMENTA ANA/

lpammü

BAPTISTARVM CONTRAÀ

"

baptifma paruulos

rum.

pb

mpecc

Primum.

l

" Noneftexpreffam mandatum in [cvip turis de

T WP

-baptifmo paruulorum:Er

qrit!

g pdmulizzan [gw bdf

Aptizandi.

Mæ&'

wgi*' ..

'Sïelcu'ncfumg

Fides

CATÉCHISMVS.

Fides debet precedere baptifmum, Marci ulti,

Qui crediderit ezc.Pueriautem nonpo[Junt cre

Mul

dere,quia non 4udiu.nf ; Est enim fides ex auditu;

: Mfcht

Ergo Cc,

Tertiüm.

tf

Baptifmus est fignum mortificationis ex rege

AE

merationis. Pueriucró non po(funt regenerari ey-

mortificari:Ergo ezc.

Quartum.

Paerinonpo[Jfunt pactum inire cum Deo in

(

baptifmo , ey baptifmus requirit pattum : Ergo

crz);t//rh"rl

e€e

t

Quintum.

TTR

In£errogatio articulorum fidei,precedere de-

i t

betbaptifmum.Pueriinterrogati de articulis,non

ln

polfunt vefpoudere ; Ergo ezc. Addunt bocare

: ori]i

gumentum ex decreto , diftinct. 4. de confecrat.

: duodtcit

paragt.

- hii

Sextum.

dnd

; Baptizandi per quadraginta dies catechixa»

tf

bantur ante baptifmum de trinitate, Paruuli au^

fiemce

£m catechizarinó po[funt: Ergo ez'c. Extat boe

hp

avgumentum apudHicronymum in tertio dialogo

Menian

€ontra Pclagm.nos.

- Septimum.

fihtt

.. Cyprianus fentit baptifmum ab bereticis fu»

futintis

fceptum nibil ualere. Papifte; àquibus baptizati

4 Yi

funé bactenus pavuuli;füeraut beretici:Evgo ctc«

O ctauum.

LA WJOIP

L

l

EäAS MLI SARCE,

9$

lm,Ma:W

3

O tauum.

LT

Ada Apoftolorum ubique teftantur , adultos

Á Ut

uilfe baptizatos, cynullos mfantes,idem teflatur

tot4 fcriptura:Ergo €7'e.

At

RESPONSIO AD SINGVLÁ

t

argument;!f

Ad primum.

0 Den

Quod ton babemus mandatum expreffum ini

(; i

fcripturis de baptifmo paruulorum , quantum ad

uerba attinet,uerum e[L: At Chriftus mquit, Mat,

ultimo : Baptizate omnes gentes eg'c. boc est , o^

ld

mnis etatis bomines. E[Lq; boc mandatum uniuer

Atl

f«le » propter fignum unuerfalitatis,omnes ese,

TT

Porró fi baptixandi tantüm e[fent paruuli , ubiad

al

duodecimum annum pernenivent s ficut fcribune

Anabaptifte;fequeretur,uerbum Dei uenire cum,

obferuatione.. Siquidem cuius pars ,utputaba»

du

ptifmus , ligaretur ad circumftantiam feu obferua

j bl

tionem certi temporis. Hocautem dicereimpium

o at

cs;vpofteaquam ChrifTus ait : Regnum meum nori

airid]

&enit cum obferuatione e»c.

Adfecundunm.

Fides nton est de fubJtantia baptifmi , fed funé

£antum de eius fubflantia,uerbum,mandatum, ez

! þ;rfridgk

d

aqua. Valet itaq; baptifmus fiue adfit fides;fiue

gyftici:

j

bfinez

;

non; Nfodö predicta res de fub[Tantia non a

0i

Tcile

O

CATECHISMY?

m Augutino in lib.de bap tifmo,ex E&ä

drtei

ll'.la'e'tui' d

e Conftc.diflindt. 4. paragr. Noninter-

, dgilt

É

e8 e»c. ubi fic ait::Noninterest cum de facramen

.

.ï

3

]

ts a

tiintegritate tractatur ez fanctitate , quid crez-

qm'rim

dat, aut qua inbutus fit fide , qui accipit. facyas

mf

mentum, I

ere

uidémpluvimum, fed ad falu-

]i

, tisuiam,id quod uos clarius dicimus, ut impetren

- Winip

tur effectus baptifimi ezc- $e nibilinterest ad faa

Ml

eramenti que[tionem.Ex bis aperte uides , ualere

& fenpo

baptifium. , etfT non adest fides , quare fides uon

tj

hll

- e& fufficiens catifa, propter quam baptifmm r

"teraribebet.

s jr////'ïlqüifï

OBIECTIO.Atjnquies,effettus baptifint,

d

boc cfl,remiftio peccatorum,non impetratür ,a

- fifideezc.

M

7

RESPONSIO. Hocuerum e&. Aduliifi»

fgums

dem ex audita baberepoff unt, qua mpetrane re-

E

miftionem peccatorum.Paruuli ueró fidem ex at

i

ditu baberenonpo[funt. Vadeigtur qu£fo; aca

pijni;t

TWst

€ipiunt bi remifsionem peccatorum ? Kefpon-

j

deo : Certumed , fine fide non contingerepec-

htl

bap

édtorum vemifiionent. — Quapropter dicendum

tf

eft , Deum parare fibi paruulos, illis dare fidem ,

mom'þ

illos recipere i gratiàm , non propterboc , ud

C p

illud , uel quia sibil poffünt , fcd ficut fcriptum

ld

. eft Tuperfeciftilaudem in infantibus eyc. Si ille

; ,beiu.(wï

perficit, quidrequiris deparuulis ?. Et ideo [&tité

- Mlbyegd

oc cétin gfatia,quia

paruuliin reguo codlorum,h

Mi

Chrifus

L

RfRASMI SARCR,

od

tut

Chriftus in ulnas récepit, Mar.1o, Non quia ipJ

[gr NOVIM,

aliquid adferunt Huc Ambrofius Yejb exzj]"e utde-

LT

tur,cim inquit : Gratia Deim baptifmo nonvez

lfdff qmdm,

:ä

quirit gentitum.aut pláctum;uclaliquod opus;fed

'mpt [

omnia eratis douat.

nf

Item,fides donum [piritus[anctiest, quod nom

hll j

ginus paruulis, quam 4dultis darepotest. Item,

al [

Marc. ultimo capite , non. loquitur de ordine au£

Wbtyu

tempore baptifimi,quid precedataut fequatur b

tl

ptifmum, fed loquitur de fide apprebendente effe

f MWW

um baptifmi,bocest, remifsionempeccatorum,

ficutinquit: faluuserit , nonattzoportet hoc uel

mbap if

- éllud adferas,ut certus fitbaptifmus z.

g ^

Adtertium.

J

i

Malor büius argumenti nafcitur ex Mfacn&!

du

fignorum definitione. Si enim facramenta effene

inptrut

tantuit fignanoftrorum morum aut operum,maa

Ws . voreffetuera. Atprincipaliter facramentum ba»

a

in

romif[-

lturq/!f M

pufmi , e& fign

u Rt& n

tonis ergatios .Preterca mator neganda e$5, quía

g .

Anabaptifte malé intelligunt mortificationis ex

im linit -

viuificationis wocabula : Wümirum uocautes id

I fda'

iortificart ey regenerari , abnegore fe , propria

€ prolixa confefsione;caq; publtca,comuwmæ

yin

LUA

hbcros deferere,item boua fua , disaguri per or-«

hg

in. Qu quidem ex mortificatione er regene.s

T

ranone 4dferere, qutd bocaliud est , quám ex di-

'W*

ginis rebus , atque adcó ex 'donis ]þu itus. [

i

M

$

w

CATECHISMVS

&i proprisoperain uoftris uiribus pofita, coti.:

f4

j QU

füituere ? Verum fcrip fura aliter de bis vebus do-

qn

üt:(*t

ciens ex

Lt

€ct.

eeo regenemtwne,

[mo,hbfo

non noflrun opus , fed /þmtus Jancti , cuius dona

hdbcin

ád nullas circumftantias neq; temporis, neque loé

corum, nequeper[onarum adligantur,qui uon mi

o

itehtict

nus potenter potett in paruulis exercere fu4m po

tentiam , mortæjïcando atque regenerando , ac ii

I "b p

adultis.

Va C

Ád quartum.

wlom

Etboc argumentum eft falfum.. Nam pd&um

i

quod MMWAWM cum Deos

fed Deus nobifcum init , dum recipit nos in gra^

iM

tiam cy foedus; Et itafcitur bic error ex male ia

|

tcliccta uoce pactisac illiusautoris ienorantia.

A

uintum.

Yil

ii

Mator deadultis intellig: debet, e c& folu-

tum argumentum, Quanquam eo eo referripof^

ii

ftpticad

fit interrogatio articulorum fidei, quód bi leg: de

beant inter baptizandum , antequam immergine

dioqin

tur pueri.

Ádfextum.

B

Solutio buiws argumenti patet; fr fi Maloreni ad

stdultos pertraxeris.

Ergop;

Adfeptimum.

Non ref?rt qualcs fineperfone quibap tizani;

B

modc

ii defit, uidelicet,ut bapti

ff/ïeAa

&etur puer in nottine patris , ey filij , & Jpiritus

llf O/"o/ am

anctis

j

ERAÁSMI SÁRCE.

97

d

!

OX

[]

- fancti.Quid deindignitate miniftrorum ]Z,nttenf

C

dum fit;atis explicat Auguftin. de unico bapti-

fgf ,m w .&)

fmo.libro 6.fuper Yoannem tractatuquinto ,. ez

sCt(Md;u

babetur diftinctio:4. de Confec.

Ad octauum. -

Y t

At

Mos fcripture perpetuus est utadultorumà

Vtrfiwi

mentionem faciat;neglectis paruulis, ut est uide

4b

i

re ubiq;,cum fit tivbarum coniputatio. Quiane

quam cx familias báptixatas legumus ; que ex ety

mologiá wocabuli , ne po[Junt quidem jme liberis

Aff

&ut pueris effe integre;

( Dtty

ii

ARGVMENTA PRO BÁ-

tl

ptifmo paruulorum. -

1N

Primum.

Wtl

Smiuevfale itàndatum babeinus de bdp tiz4ná

edi

"

dis omnibus gentibus;boc est,omnis etatis bomi-

u

l

nibus. Rátio e$t; quia mandatun Cbnjh,utmv

gl

rcgni cclorümsson alligatur ad. circumftanti

ULL

l]

alioqui uenirct regnum Dei cum ob feruation..

Minor,

Paruuli noftri funt gentes : bac per fc paizt-

t

i

Coticlufio;

Ergo paruulinoftri fuit baptizndi

ecündüm.

Baptifmus tántàm nontdalet ext

E

[7 w

m b apt Wil

li

fj

ä

£efle Augu[T.ad Petrum diaconum.:

/

&d Orofiim libro à;

M

AX

/

|

CATECHISMVS

Ergo ttoftrorum páruulorum bdpttfnms udà

st

lvt,qma fit in Ecclefia.

5

"oTertium.

hp

Gratia Dei omnibus bominibus promittitur,

3

es enim promifsio uniuer[falis.

I)

Baptifmus c& fignum gratie z

10nt)ll;

Ergo baptifmus omnibus bomirübus protmisé .

df

tittr. -

Bp

Miuorliquet ex definitione baptifmi , qui e&

ddrat;

figrtum gratie;feu certum focdus remifoionis pec

ho

catorum.

pisea

| Quartum.

(;f[g/wmg

Baptifinus omnibus bominibus permittitur.

; OBIEC

Paruuli funt bomines :

d iil

Ereo cy d paruulos pertinet Baptifmas.

REDP

Quintum.

hunhdo

Gratia Deiad nullas circut[Lantias ligari deo. —

hocey

bet

OBIE

Baptifmus eft fignum gratia:

Mtgnt

Ergo nec baptifmus ad ullas circunftantias li^

1

AESI

egari debet.

pintgi

Matorpatet exloco Mattb. — Regnum Dei

feitiy

feugratia Deinonuenit cum obferuatione.

fmuog,

Minor apertaest ex definitione baptifmi;

Maléigitur faciunt &nabaptille ,qui uoluné

Ligtr

140![4 j

baptifmum protrabiufq; adz.antum.

F;dil (f

»extume.

It

Deus nemini negat [udmgmtmm,

Cf

Baptifmus

j

ERÁSMI SÁRCE.

9t

Mi

Baftifmus et fienum gratiz :

Ergo baptifmus nemini negari debet,

Argumentum ualet à toto ad partem.

hn

Septlmum.

In fantes Indeorum portabantur ad circumcia

m pro

j

fionem, nefcientes uerbi Dez,neq, uelentes audire

defaxdere gratie:

lj d

Ergo ey ttoftriimfantes ad bapnfmum deferri

debent , etfi non audiant aut intelligant uerbum..

dUf

- Argumentunm ualet propter fimilitudinem baa

ptifmi,er circuncifionis . Nam utrunq; fignuns

est fignum gratie.

Y

O BIECTIO. AtlIudzi ma.ndatu babeb:mb

deparuulis circuncidendis.

SJPUW

RESPONSIO, Et zosuniuer[ale mandae

tumbabemus de baptizandis omnibus genitibus;

ii Ut

p

* boceftomnis etatis bominibus.

OBIECTIO,. Qi4 aittoritate exponis ( »

ynes gentes;pro omnis etatis bominibus ?

| u

RESPONSIO,Hoc facio autoritate fcria

pture;que docet regnum Dei ton uenire cum ob

At

feruatione.Siueró paruuli excludimtur à baptis

at

fmo;ucnit cum obfematzone.

t

Ligatur enii ad tépus. Aut igituv cocedetis,o

j

wos fatales Aml»apujhe,mfantes baptixados ef^

1.

fe.aut dicetis, regnit Deiuenire cum obferuatios

ne.

auum.

Chriftus inerepat Apoftolos, Marci1o.Q1á

z

B',' 'W

|

!

CATE CHISMVS

uolebaut puellosá Cbrifto, fm àregtto Deircta

T

BP

re;

Ergo C7 10$ meritó mcrepdmus Ambapu,

| yj

ftacqui infantes Aparte buius regni, fcilicet àba

pp |

ptifmo repellunt.

onum.

«

Infantia feu infcitia noti objïærumä paruulis

Hicrtt

]24(7 circuncifione:

r

Ergo uecinfantia ac i fcztza noftris obeffe po

Em

te& fub bapttfnmte Imà Cbriftus indignabatur

Apojtolis , "uolentibus arcere pueros á Cbrz/ïo

ferpnyn

PfOPtfr n Cltl.im

Decimum.

(

Wa

dezc,tl/cm Ed uniuerfalem dicere grdtmm,w"

Bd

baptifimum particularem facere,

OBIECTIO, Velideo non funt baptizandi

i Ü

infantes,quianon po[funt impetrare effetus ba-

ptifmi.uel quia nfeij funt , uel quianon credunts

purli

lgitj

uelquia non [unt in gratia Det.

RESPONSORIA ARGVeé

menta.

Lottn

t

Circurcifio fait fignum gratie.

Infantes funt circuncifi :

f

Brgoow

Ergo ad infantes c gratia pertinuit,

A IV D.

mþ;mmþ,

Baptifmus est fignumgratie,

Parundi

m

IäRASMI. SARCE,

929

äregmwm

paruulibaptizantur z

Ergo paruuli funt in gratia. -

ALIV D.

nb d |

Wi ^ Pnfantes funtin reguo celorum, Mattb.i8,

Ergo fint w gratia.Dei, Quia gratia pars esb

— regni caclorum..

d

ALIVD.

Hieremias infantcs ab Herode occidendos mar

hi df

tyresuocat; cap.31..

ia

Ergo infantes funt in gratia Dei. Quia nfane

14 Cj

ts propter Cbriftum facrunt occifi,

A L1Vv.I

Chriflus benedixit paruulis ; ficut. teftatur

wüsp| Marcus.

yüa

Benedicere est fauere e bene uelle:

if

Mp

Ergo Chriftus fauet & bene wult paruulis

ALIVD.

d

TT

Deuslaudatur exore mfäntimn,P[dlhz.sa

j

Ergo infänt;s funt in gratia Dei.

APPENDIX.

jnci

Loquismur autem bic deparuulisqui won funt

éxira Ecclefiam, neq; fagit nos illatio Anabaptie

h

flarum ex precedentibus argumentis;

Ergo ez Turcárit

"ii

pmmli[unt i grátia Dei,

l quicf[um infantes,

N s

i

"

€ A*rscmmvä

EU

ÁRGVMENTA Q,VAE PRO-

.: dlu'c ?N

bantinfantespoffeimpetrare

cffectus baPtjfn?i,

3 P'(optef

| gtj

Priniumx.

| danh

Ciaïcu/nci]ï

infüntes accipicbant effettus bapti

E

: aljct

Tmi propter promiffionem, initum à Deo fodus,,

€v propterpre[entiam uerbi :

3

Ergo ntoftri paruuli baptizati vemiffioné pce

N

dtt

cdtorum in baptifmo accipiunt,non propterope.

J

va propria;fed propter predictas caufas.

:ecundum.

Bl

A

Paruuli funt in regno.coclorum; quia Cbriftus.

Jufcepiteos, quia Chriftusin ulnas amplectitur,

ia

Mattbaeti8; Marciio,

(

N

Ergo € toflriinfantes accipiunt effettus ba-

ptifmisboc ed,remifiionem peccatorum,uitam et

duftitiamsnon quia ipfi aliquid adferunt , fed quia.

: e N

& Cbrifto fufcip

iuntur, fed quía Cbri/hæm uluas.

E

amplectitur,

ET

"Fertium.

" Be

Deusperficit laudemi

Mp

Dauid :

j

h wnfantibus, ficut camt

i Wl'm,ffäl

Ergo ut fantes impetrent effeclus baptifini

exagij

z ut recipiantur n gratiam,non fit propter boc

betiu

uel illud;fed ex mera Dei mifericordia,

T

tutfm

O PA4ECTIO. Atrettüiftio peccatorum, effe

fi l'f) [ ql(l

£s baptifmi,non nifi fide accipitur ?

lii

RESPON^

Y$

ERASMI SARCE. .

ios.

Ab

RESPONSIO.Quanquam e[fet fatis ofté

lts

dijfe parnulos poffe impetrare effectus baptifmi,

n)i.

propter promifionem;prefentiam uerbi ez ali-

«s caufas, quia Deus perficit in infantibus fua lau

