Phoœniciæ, Periſtromata Babyloniæ, Cedros Libani pro domibus,
Cypreſlos pro Palatiis, metallum Hiſpaniæ, aurum Indiæ, Marga-
ritas Oceani, verbo omnia. Nihil nihil eſt animæ ut ait Auguſti-

nus, Deo capaci. Dicunt enim cum Davide: quid mihi eſt in œ-

lo, & 'àte quid volui ſuper terram, etiam cœlum ſinè DOno-
lunt, minùs mundum, Sic conſtituti ſunt Apoſtoli, ſic S. Simon
& Judas, quos S. Thomas de Aquino ſingulares mundi deſpecto-
res compellat. Alloquunturilli nos hodie ſingulari cum ener-
gia, & ajunt, ò animæ DEO capaces! quid curatis odium mundi,
ſi habeatis amorem DEI Quid mendacia diligitis, dum verita-
tem habeatis. Quid minas mundi, ſi protectio adſit DEI t an ope-
ræ pretium autumatis propter mundum tumultuantem, ſeu
blandientem, vel ad unguem à Chriſto recedere? ſit ergo hodie
odium pro amore, amor pro odio. Odium mundi pro amore
Terx xt 3 Chri-

S. 2.
Cur hodie
legatur
Evange-
lium de
odio mun-
di.

886 In Feſto M. Nimonis & Judæ.
Chriſti, & amor Chriſti pro odio mundi: & de odio, ſinè tædio di-
centem pro amore auſcultate.
S. Thomas Serm. de hodierna feſtivitate quærit: Cur hodie
legatur Evangelium de odio mundi, quod in nullius alterius
Apoſtoli feſtivitate legi auditur. Capiamus experientiam. In Fe-
ſto S. Andreæ legitur Evangelium de vocatione è piſcatione ir-
rationalium, ad piſcationem rationalium animalium, ut habe-
tur Matth. A. In Feſto S. Thomæ de incredulitate, ut habetur Joan.
20. In Feſto S. Matchiæ, Venite ad me omnes, ut habetur Matth.
II. In Feſto Sanct. Philippi & Jacobi de parando loco à Chriſto
pro Apoſtolis, uti legitur oan. 14. In Feſto Sanctorum Petri &
Pauli: Quem dicunt homines eſſe filium hominis ut legere eſt,
Matth. 16. In Feſto S. jacobi Majoris de petitione Matris filio-
rum YZebedæi, ut videre eſt Matth. 20. In Sancti Bartholomæi de
Apoſtolorum aſſignatione, uti habet Sanctus Lucas 7. In S. Mat.
thæi de Telonario, ùt ipſe Evangeliſta habet Matth. 9. In S. Joan-
nis de illo, quid ad te? joan. 21. Tandem in Feſtivitate Sanctorum
Simonis & Judæ de odio & mundi contemptu. Obſervatio S. Do-
ctoris ergo probata evadit, ſed quam rationem aſſignat? Se-
quentem: Quia mundũ, & omnia, quæ in mundo ſunt, deſpexe-
runt. At: an non hæc ratio communis eſt omnibus Apoſtolis,
quorum nomine Petrus ad Chriſtum: Ecce nos reliquimus om-
nia. Ità, eſt ratio communis omnibus; ſed differentiam prosan-
ctis Simone & Juda audiamus, quam idem S. Doctor eleganter
recenſet: Voluis enim Deus, ut duo Apoſtoli ſpecialiter mundum,
E& ea, quæ mundi ſunt, contemnerent. Et ſi eſſent Apoſtoli, quo-
rum nomina erant mon & Judas, in confuſionem illorum qui
paribus nominibus inſigniti, in mundum penitus immerſi erant;
Judas ſcilicet Iſcarioth, qui mundum tanti fecit, ut paucis ar-
genteis Chriſtum venderet &- Rimon Magus qui terrenis dona
divini Siritüs coæquabat, his ergo DEus oppoſuit hos duos
Apoſtolos, & cum quanto affectu? Illi ſpe ſua deluſi & confuſi
turpiter evanuerunt, iſti nimis honorati amici DEl facti ſunt, of-
ferentibus enim theſauros terræ hujus repoſuerunt: NN noſtra
prorſus

etbonmddud
ramoblund
Cpumm er
eſonem lor
nm ofo
ſinngeitiß et
liſtneco,
DetEcuta e
Uritibelestem
thinpietate
ginnoertir fel
nsſpuin ſoen
Upriälidasſpolin
epoſſint iner
none olta er⸗
AInattociket, U
dEKoNKi
bTheodoſon
norum 200000,
neldum ſingn
Olonisintorwuni,
itunmd At Nere
Ernonfun, D⸗
tuſtttadboc.
Insnoperann
dunbpiſopum
anronio b
nnihdeſeroper
in inbtgene⸗
lſobſelano⸗
itgen ito

Morie,,
ndt Concio Ruſtica. 887
— — —
wici prorſus dereliquimus, quomodo accipiemus aliena? Sed audite
h an Apoſtoli aut mundi benevolentiam, aut odium ? quis curat
in odium, non eſt malum, quod DEus non ſciat vertere in bonum, .
Cinndee non eſt bonum, quò melius non poſſit dare DEus. Spes in Deum
nCein e nunquam confundit, mundus verò ſæpiſſimè.
Oiinini, Capiamus experientiam, & recenſeamus conatus mundi §. 3.
tine ad everſionem Eccleſiæ, fundatæ ſuper firmam Petram, funda- Sanettta
lmenie mentum Apoſtolorum & Prophetarum, quod eſt Chriſtus, & vi- everten-
whit⸗ ⸗ debimus, citiuùs defeciſſe mundum odia inferendo, quàm Eccle- arn Fccle-
hkb ſiam ſuſtinendo.
tüninüng Perſecuta eſt Synagoga Eccleſiam Dei & in hac omnes
SSSõ Chriſti fideles tempore Sancti Stephani, & cùm non longè abeſ-

Vlinti ſent ab impietate Abſalonica, cogitabant eam lapidibus obruere,
i i nun aut innocentiæ veſtibus ſpoliare per Saulum! ſed Synagoga ſuis
Cula, ruinis ſepulta jacet, dum nec lapis ſuper lapidem manſit, veſtibus

lükirſetli⸗ nuptialibus ſpoliata adulteravit, ut penè transeuntes capita mo-
miketiun verc poſſint inter ſibilos, Synagaga ubi eſt? Eccleſia, Civitas in-
oumm Mem monte poſita, ſtat adhuc. Ferſecuta Judæa ſub Trajano Eccleſiam
m inmi: tam atrociter, ut pellibus Chriſtianorum pro pallio uterentur,
unnmnhion Judæa conculcata eſt, Eccleſia ſtat adhuc. Perſecutionem paſſa eſt
mnnuctonnbupe ſub Theodoſio in Arabia, in Samaria, ſub Phoca occiſa Chriſtia-
n Men o norum 200000. ſub Cofroë 9oοοο%. & Eccleſia tantùm amplia-
Pusfenman ta eſt, dum ſanguis Martyrum fuit ſemen Chriſtianorum. Nero
n end Doten omnis infortunii ream fecit Chriſtianitatem, nil minus egit Do-
Aefruinn mitianus. At Nero ſe ipſum confecit, quia dignior Nerone carni-
8 Uiger t⸗ fex non fuit, & Domitianum ſuo furori milites im molàrun t. Ec-
Gmfiml leſia ſtat ad huc. Quanta, proh Deum immortalemlluſtinuit ſub
n 6n untſ, Trajano per annos quatuordecim, ſub Hadriano, qui Alexan-
n tiſik drum Fpiſcopum Romanum cum 1250. in furno concremavit.

ginnt Sub Antonio, fub Diocletiano, Maximino, ſub Licinio, Antoni-
MA no, fub Severo per annos octodecim, ſub Maximiano annis tri-
WE bus ſub Isdegerde annis 30. ſub Sapore qui 16000. occidit, ſub
liheinne⸗ Attila, ſub Juliano & ſexcentis aliis Tyrannis. At at! an Eccleſia
nimelllin⸗ patiendo, an illi tormenta inferendo laſſati concideruntèò Audi-
Gwium) te:

888 In Feſto π Rimonis & Judæ. „

— — — ,ge Var res
te: Trajanus periit Hydrope, Adrianus fame, Antoninus Apo- rnl
plexia, Diocletianus delirio, Maximianus laqueo, Licinius vio- eiempvel
lentia, Severus veneno, Maximinus gladiis, Isdegerdes & Sapor en a
ſuppreſſi, Attila ſuo ſanguine, Julianus manu inviſibili confoſ- nn⸗ etekt
ſus interiit, & illorum ſola nomina non niſi ad infamiam poſte- “ per
rorum memoriæ remanſerunt,; Eceleſia ſtat adhuc, tandem ipſe lum el
Lucifer cecidit, Eccleſia ſtat! & ſtabitl& ſic omnis ætas ridet mun- eddicn
di odium, amore Chriſti gaudentes, quod digni habiti ſint pro Heni erarte
nomine IEſu contumeliam pati. Ibi ſtat puer Vitus, & ridet ſarta- med los
gines, ibi ſtat puella Agnes, & ignes ridet; ibi ſtat Catharina & ri- irckeß 2 6
det rotas, ibi Barbara & turres explodit; ibi Thecla, & ridet Leo- tamde⸗
nes, ibi Vincentius enſes ridet; ibi Laurentius craticulas, ibi Li- Pkerkthet
thorina infirmitates, ibi Genovefa exilium non curat. Ibi Alexii Attümezkohit
Antonii, Roſaliæ, Magdalenæ in mundo extra mundum occu- –—
pationem ſuam fuiſſe oſtendunt ſpernere ſperni. lbi univerſus Ionoddorein
Apoſtolorum cœtus omnia arbitrabantur detrimenta, ut omnia bfwendonnon
Chriſto lucrifacerent! Sic eſt: quid curant Sancti odium, ſi mun- Jebutrfuchlie
dus odit? Cogitet ille de Sanctis mala, DEus autem vertet in bo- neindrv lon⸗
num! & erit eò jucundiùs videre inſanatos, qui vitam Sanctorum trrnclciliun
æſtimabant eſle inſaniam, nunc autem fateri coactos: Quomodo GKein
computati ſint inter filios Dei & interSanctos ſors piorum ſit. uumſrcumig
6. 4. Jam quæſtionem ad vos habeo AA. amatis Chriſtum exxx Murpreszudie
Quaſtoad emplo S. Apoſtolorum ? amamus audio-, & plùs quàm mun- loln bel pol
hervola g durn? plùs quàm mundum reponitis. Plùs quâàm carnem?: Ità uimundiocin
energica. eſt! percipio. Pulchra verba! velletis mori pro Chriſto? velle- Lahitqvidama
mus. Ergo odium mundi ſuſtinere, ergo carnem mortificare, er- NeniOar
go ſe ſe abnegare! Si ità: agite & nuntium inordinatis affectibus quamundun
remittite provocate mundum in duellum! Objicit aliquis, jam nwegnitmcor
timidiores ſumus. Si quis timet Martyrium cruentum, fiat Mar- e noſlescum
tyr ſinè ſanguinis effuſione. Non illudo, S. Chryſoſtomus de 8. ler gno ie
Thecla audiatur. Caſta es, inter illecebras Martyr es! ſi miſeri- Cdiunbmpre
cors es, Martyr es, pecunia enim eſt ſanguis & anima hominum, nnN'cjs
ergo qui dat pecuniam, dat animam. Multa pateris, Martyr es IEt Neioleictentur

pergit S. Chryſoſtomus de S. Barbara. Qui fieri poteſt, dicet ali- –
quis

ui

—
i

miandln
anuetn 1
l Sali int
lungnn
Anondi ne
Eaſeilfti n
itKimimi
Necsgloliin eit
bi krprfinlie
wetiezbifkcttn
Ooat filhe tie
Nlamminmnn,
erlunmnonoin h
Imündhemmncune
Demerſeni hiun
miunurcenmennan
Gnmrdhodinin
Aln Donzen nr

Conczginiundnen

eniurn orensn

õ

eol multin
0ts Mvnne
elebsaoigonn⸗
. ie
ehanniin
ntundandnnnin
biger o
Cleloot Cene
mmmndt
4 rCANN.
toSCor⸗

Concio Ruſtica. 889

ꝗuis, ut Martyres imitemur, non enim perſecutionis eſt, tempus.
Equidem id etiam ſcio, perſecutionis quidem rempus non eſt, ac
Martyrii tempus eſt, non luctarum ſed coronarum,illi prunas, tu
vitia calca, Juxta S. Bernardi ſententiam Martyrium ſinè ſan-
guine rriplex eſt: Parcitas in ubertate, quam habuit David & Job:
Largitas in paupertate, quam habuit Tobias & Vidua? Caſtitas in
juventute, ſic Joſeph. Mortificatus es, Martyr es, quia Martyrii ge-
nus eſt, delicias habere, & deliciis non uti, in honore eſe, & hono-
rem contemnere, magnum eſſe apud homines, & minima ſen-
tire de ſe ipſo. Imò non modò Martyr, ſed & Apoſtolus eſſe po-
tes cum Sanctis Simone & Juda. S. Auguſtinus ſuper Joan. 12. v.
26. hæc habet: Ubi ego ſum, illic & miniſter meus erit, cùm au-
ditis fratres dominum dicentem, illic miniſter meus erit, nolite
tantummodò bonos Epiſcopos cogitare & Clericos, etiam vos
pro modulo veſtro miniſtrate Chriſto bene vivendo, eleemoſy-
nas faciendo, nomen, doctrinamque ejus prædicando; unusquis-
que Pater familias pro Chriſto & vitâ æternâ ſuos omnes admo-
neat, doceat, hortetur, corripiat, impendat benevolentiam, ex-
erceat diſciplinam, ità in domo ſuâ Eccleſiaſticum, & quodamo-
do Epiſcopale implebit officium miniſtrans Chriſto, ut in æter-
num ſit cum ipſo. Quod etiam foœminæ poſſunt, ſi Apoſtolæ vel
Martyres audire ambiunt: ſic Marias tres Salmeron vocat Apo-
ſtolas. Sed poſt omnia odium mundi ſuſtinere tibi difficile eſt.
qui mundi odium deſpicere necdum didiciſti! quid terret? quid
trahit? quid amabo ſpei ſupereſt à mundo, ut melior non afful-
geat à DEO? At poſt omnia odium mundi ſuſtinere tibi difficile
eſt, quia mundum amas. Quid amabò magnetiſmi in ſe habet?
an magnitudo rapit? taceo Dei immenſitatem, ſi Solum compa-
rare noſles cum Cœlo, quid dico: ſi vel cum una ſtella, quæ plus
habet, quod ſuperbiat in magnitudine, quàm totus mundus. Ad
Cœlum Empyreum à terra punctum eſt. In puncto quid quæſo
magnum:? cujus pars nulla, ut definit Philoſophus. An tibi tam
pretioſæ videntur mundi amicitiæ? ergò modum amandi mun-
danum non noviſti. Si pauper es, in neceſſitate non ſuccurrent.
Uuu ua 8&

890 In Feſio οα monie & Judæ.

& dum habent, quod alicui impuræ Quintillæ dent (ut refert ju-

venalis) quod amico dent pauperi, non habebunt. Si dives es, lo-
quentur cum fortuna tua, non tecum. Infimus es? timebunt
convaleſcentiam, quibus mori lucrum eſt, & dicent cum Mar-
tha ad Archiatrum Galba apud Tacitum I. 1. Hiſt. inquiens, 6
Piſo, jam ego & tu ſimpliciſſimè inter nos loquimur, cœteri liben-
tius loquuntur cum fortunâà noſtrà, quàm nobiſcum. An divi-
tiæ trahunt? Si Cæſar fueris, tandem nudus ſolo libro actuum⸗
tuorum cenſorio comite ad æternitatem tranabis. Et dæmon in
momento oſtendit omnia regna mundi in aêre efficta, ut, teſte
Ambroſio, non tam conſpectus celeritas indicetur, quàm caduca
fragilitas poteſtatis exprimatur. An honores pondus tuum ? cœ-
leſtes illos orbes aliquando de coelo caſuros quis aſſerere auſus
fuiſſet, niſi omniſcius DEus-homot Sed id aſſerit de ſolis ſtellis? de
ſole & luna ait: obſcurabuntur. Illa nempè, quæ altiſſima, caſui
ſunt proxima, uti ſtellæ inter cœtera cœleſtis architecti artificia.
Amici verò DEl nimis honorati lucebunt in perpetuas æterni-
tates. An affectus tui illex eſt pulchritudo creata? pulchrior pro-
fectò eſt ille, qui fecit omne pulchrum. De pulchritudine caducâ
dicet tibi Auguſtinus: Reſpice ſepulchra, &- vide, quis Domi-
nus, quis ſervus, quis pauper, quis dives, diſeerne, ſi potes, regem
dvinéto, fortem à debili; pulchrum à difformi? NR Tabella
fuiſſet illud pulchritudinis portentum, tandem pro deploratalu-
gebitur illo Borgiano ſuſpirio: Hæccinè illa Iſabella? certè vi-
vendo per ætates formas mutari ſufficientia prioris pulchritudi-
nis epitaphia, ſi lubet, poterimus meditari.
g⸗ F. An demum inanis pompæ ſtrepitus ſanam electionem per-
Elegans turbat? Hunc finem haber, quem habet ſuperbia victa & con-
lectu di- tempta per honoratam Sanctorum humilitatem, de qua, ſi in vi-
gniſſima. ta mea legi quid pium & elegans, in verſu heroico eſt illud, quod
inveni de Pſychomachia in Aurelio Prudentio in Bibl. PP. Tom.
4. Erat campeſtris planities tam latè terſa, tam tersè diſperſa, ipſa
videbatur in illam migraſſe Campania, circum aſſurgentibus le-
niter collibus coronata,. In hoc campo ſibi eampum elegerant
Martium

*

. —
——
cn Aeletllt
iiol ⸗
ceetaltug
ger

ebucn
17 fde⸗
Ohniti Cun
biſmiln
tiirunss, A
EItnrin kk 4
luonico⸗ gtin⸗

e

mwctkinchiän

mnummerioluntes
hinniteretut
Ponnenn in man
lone. lugeldin
carnemndlin
Cottahirmutle
nvericene,idon
unfdei in goo⸗
RMh. Nà.
ſunirolatereni
umſperbigin
nisalita eſtei
inmd volariio⸗
umidomtere
Poncejachabat.
Emblamterran
Cplenro ge ſe
nmnigeleme
retabant, h
örmließeeb
riatizlenteb,
nitlan

1

nndinkertkgi,
Munnnnin
Dalum guln
Krcleiceble
neneqeliln
citlswirdin
Nrnmrileun
incbcraulten
Deplenialien
nuc tugul
urg ſemiiten
nmiifm,.
ntnuek liee
niern ur
etutecivttl
Mubenun
anpC
gumuls

ganpove,

Concio Ruſtica. 391

Martium exercitus innumeri cruentè præliaturi, hinc virtutum,
iſthinc vitiorum. A dextro latere ſtabat fides, Dei verbo nitens,
cum exercitu gladiato, juxta illud: Aſſumite gladium Spiritûs,
quod eſt Verbum. Eph. 6. 17. Stabat patientia cum exercitu cru-
eiato, juxta illud: Abſit mihi gloriari: niſi in Cruce Domini noſtri
JEſu Chriſti. Galat. 6. v. 14. Stabat temperantia cum exercitu
Equeſtri, juxta illud: in camo & freno. Pſal. 1. v. 2. Denique innu-
meræ virtutes. A ſiniſtro latere ſtabat Idololatria cum exercitu
de Barbaria; ſtabat ira cum exercitu, qui ſtatim, ut dicitur in
Teutonico, eſt in cataphractura; ſtabat luxuria cum exercitu, qui
totus eſt in cupidinea ſagitta ? denique innumera vitia, exercitus
innumeri, omnes inimici Crucis Chriſti. Phil. 3. v. 18. Sola ſpes
cum inniteretur anchoræ, pugnare nolebat in terra, ſed ad vicinũ
montem in mari navalem pugnam meditabatur cum deſpera-
tione. Euge! Virtutes Martiæ! Non eſt vobis colluctatio adver-
ſus carnem & ſanguinem, ſed adverſus Rectores tenebrarum,
contra ſpiritualia nequitia in cœleſtibus. State ſuccinctæ lu mbos
in veritate, indutæ loricam Juſtitiæ, in omnibus ſumentes ſcu-
tum fidei, in quo poſſitis omnia tela nequiſſimi ignea extingue-
re. Eph. 6. v. 12. 14. 16. At unum præ cœteris viſu mirabile. A
ſiniſtro latere vitiorum Generaliſſima effuſum ducebat exerci-
tum ſuperbia, in altiſſimo equo quaſi volatica. Erat pennàâ Pavo-
nis alata, veſte ad ſolis invidiam iplendida, ad Zephyrorum arbi-
trium volatili comàâ; velum à cervice fluidum, contrario vento
tumidum retrò evolabat, elata dextera lanceam auream mina-
bundè jactabat. Interim horribilis equus quadrupedante ſonitu
tremulam terram quatiebat. Texerat illum ſuperbia tegmine
duplicato de ſerico, quèòd vireſcentes Smaragdi transpunge-
bant, igneſcentes Rubini accendebant, turgeſcentes adamantes
appretiabant, Mæandri argentei tam radiosè hinc inde fluctua-
bant, quaſi equus induiſſet ſolem, à quo tamen candidæ pellis ni-
ves non liquefiebant. Vix frenum tangebatur, vix extrema cal-
caris acies ſentiebatur, elevabatur erectus, quaſi volabat in aẽre,
humi decidebat, collum ſuperbè curvabat, & quaſi navis inter
Uuu uuz fluctus,

292 In Feſto R monis & Judæ.

Huctus, jam in altum, jam in imum fluctuabundus agitabatur,
gyrabatur, caput ſub pectus jaciebat, pedeſtres illos tremulè con-
cutiebat, frenum ſpumosè mordebat, nares tumidè ſufflabat,
terram calce ſollicitabat, hinnitu trementem aêrem vexabat, de-
nique parebat quaſi ſuperba de Averno furia, quæ naribus effla-
ret ignem, oculis flammas jactaret.
Hoc equo velocius Pegaſo eircumgyrata ventoſa ſuperbia
jam ſupercilium attollebat dominabunda, jam oppoſitum dia-
metraliter Exercitum adſpiciebat torva, jam ejectà manu con-
torquebat contemtibiliter labia. Interim poſt virtutes armatas
ſtabat à latere in campeſtri angulo inermis humilitas, in habitu
humilis Davidis cum ſuperbo Goliatho pugnantis, capite demiſ-
ſa, veſte ſqvalida, levi bacillo innixa. Tum ſuperbia voce Go-
liathea: quid? Numquid ego canis ſum, quod tu venis ad me
cum baculo? Veni, veni, dabo carnes tuas volatilibus coæli. I.
Reg. 17. v. 43 44. Ad hoc humilitas: ITu venis ad me cum gla-
dio & haſtà, ego autern ad te venio in nomine Domini ibid. v.
45. Poterat addere: hi in curribus, & hi in equis, nos autem in
nomine Domini Pſ. 19. 8. Tum ſuperbia: ridiculum vulgus! ecce
quomodo adrepunt pallida jejunia, monſtra oſlea, ſpectra exan-
guia. Quid ergo faciet noſter gladius ? ad vaginam, ad vaginam
cum gladio: gladio non dignemur hæc monſtra, pedibus uta-
mur, & velut ſtipulas proteramus. Dixit & aligerum, tremu-
lis calcaribus urget Cornipedem, laxisque volat temeraria fre-
nis, vulr humilem hoſtem ſternere, dejectamque ſuper calca-
re ruinam.
Et ccce! quid ?7 incautiſſima Superbia! Superbia paulò
ante prolium miſerat Fraudem Magiſtram ad campum Marti-
um, ut planitiem inſidioſis ſerobibus violaret. Artifex ergo
fraus à parte hoſtili foſſas cavârat, virgulis ſubdolè texerat, &
campum ſuperimpoſito ceſpite ſimulârat. Dum ergo ſuper-
bia pleno impetu cœca ruit, equus volitans ex aẽre corruit, ſi-
mulatam ceſpitem rumpit, in foſſam plenus irruit, & incauta
ſuperbia cervicem frangit, Jo victoria! vicit Humilitas diſſi-
mulan-

õ
ooncickt,
uncdoncreikid
hlures ndado
Sfkeereunom,1
quot honnin
niseltin wedin⸗
ds,Arunoen
Tarn. C nae
Cononcomim
aronici,&
Niocio, rertetun
elbponentest
Pbib opaurem
Curant inam

Un . Concio Ruſtica. 8393
— mulando, perdidit ſuperbia fraudulentè pugnando. Applau-
. nng dunt Angeli in uno colle videntes ſpeckatores, frendent Dæ-
ennnn mones in altero colle furentes adſtites. Dicite ſuperbi, quâm
ethbin ſuis ſæpè pedicis ſuperbia capiatur, & ruat in foſſlam, quam aliis
H machinatur. At hæc omnia ſub velo AA.! Videte rem totam
mungn, in proſcenio aperto.
Ex quo quanta nobis accreſcere debeat generoſitas, mun- f. y.
tornz in . . diodioſa bella excutiendi, quando illius fuperbia ſuis pechibus ca- Kinu nin⸗
acle, . „ 2 3 tatis victo-
nunkhiitns pitur, quas aliis machinatur. De hoc nunc in cœlo trium- rir nos er.
B phum agunt fancti & glorioſi Apoſtoh Simon & Judas. Et chendli odi⸗

n gloriantur, ſe mundi victoriam obtinuiſte mundum calcando, um ſper-
alant dum alii perdunt mundum poſſidendo. An paradoxum tibi nendum.

lanin videtur affertum hoc dudum ante me oſtenclit ille, qui mun-
Ngiln dum condidit, quando pro uno homine ereato etiam unum .
welnni mundum creavit, & tamen pluribus, dein hominibus progeni-
,elnendänſkar, tis plures mundos non fecit, innuens pro calcando ab omnibus
iptunir nii; ſufficere unum, neque creatum pro poſſidendo, aliàs tot mun-
Ahinehrönnen dos, quot homines producere debuiſſet. Et hæc ratio ſpecioſi-
Drmdind ratis eſt in pedibus Apoſtolicis, quos angelos nominat, nempè ,
hnanndkeſhann tales, qui unum pedem habent ſupra mare, aherum ſupra ter=
linaitgt rarm. Qui jactabundus manibus levat mundum ſupra fe, mun-
Tarnonin Nn do non dominatur, ſed mundus illi. Calcate ergo faſtum mun-
Dimrldigenntn di Platonici, & viciſtis! & ſi quam triſtitiam habuiſtis in tyran-
Micteſretert ni odio, vertetur in gaudium pro Chriſti amore, eritis Simones,
Gelingikte id eſt, ponentes triſtitiam, eritis Thadxi, id eſt jubilum, mung us
Hlebit, vos autem gaudebitis, ringatur mundus odio, quid Sancéti
4ri grin curant in amore ſinè cura victuri & mundum ſemper
in laud deſpecturi, Amen.
Oiamgirain
henumnin du

Vliifin⸗ Uuu uu 3 Con-

„

894 In Feſto M. Rimonis & Judæ.

EESE E EE SESB
Concio Civica.

Amor non amat ullum numerum, ſed numerorum
principium, unitatem.

Hæc mando vobis, ut diligatis invicem. Joan. 15.

Pracep- A. Simon interpretatur ponens triſtitiam, homo
tum amo- lætus, Judas, id eſt jubilum. Thaddæus ſive Lebbæ-
HH us, id eſt: Cor amoris reſidentia eſt, ergo hodie dies
a ſiné ex- E zrj . cO .Y
ceptione. lætitiæ, ubi hæc procedit de ſincero corde, comple-

tum gaudium eſt, & hoc hodie nobis præcipitur,
haæc mando vobis, ut diligatis invicem. Joan. 15. ubi autem ve-
rus amor eſt, ibi vita eſt, ibi libertas eſt agendi & loquendi; ubi
alias verba ad ſtrictum telonium compelluntur. Non eſt enim
major libertinus, quàm amor divinus. Falluntur Grammatici,
affirmantes, nullam regulam eſſe ſine exceptione, hæc regula, ut
diligatis invicem, ſinè exceptione exercenda eſt, quia amor
extendendus ad magnos, & parvos, ad divites & pauperes, do-
Ctos, indoctos, Dominos & ſervos, invicem omnes. Sinè exce-
ptione temporis nè putet quis aliquando licere, ut homo homi-
ni lupus ſit. Sint ergo totàâ quà latè patet Europa bella bella,

& horrida bella, belli finis pax & amor eſt, & felix etiam pro-

nuntiatur, qui tempore belli de pace cogitat. Ut diligatis in vi-
cem: Ut ſint unum. Ubi amor, ibi unitas, ut benè Octo Batavus
Lugdunenſis aſſeruerit, amor non amat ullum numerum, ſed
numerorum principium, unitatem, hinc in Emblemate quopiam
propoſuit amorem, ſub cujus pedibus omnes numeri, in manu
tenebat unitatem, cum Epigraphe: amor non eſt, niſi ad unum,
ut non potuerit amplius mira videri Davidis exclamatio 10
Juàm

it
efrunke
icnemeh lvi
lol, ur hlur
Melsb goobusn
ſgniiet 4
Uiemelitie
ani, amnori e
e uno Cvorunn
tonem.
Aor on
n unitttenn
Popler onmept
ſetbamipomne
A Wewendte
8 mitarierek⸗
e, S armas
urcopicolo

lucrante cctin

ſllete adhuc gne
um, ur paſin
nt wbiunit⸗
iet ergo bi
ntletim im
lalrer/
Deus in eſc⸗
mundnDensnot
lin lnetai
Minpiennt

Concio Civica. 895
eiar — . — = — 5. 2
quàm bonum, & quàm jucundum habitare fratres in unum. Unitas: mi-
. Hoc præcipitur, ut ſit cor unum, & anima una. Quærant nunc nimum,
Ci Lacedæmones, quid maximum, & minimumĩunitas reſpondeo, maximutn.

hæc enim tam parva, ut carentia diviſionis nuncupetur. Et Chri-
ſti effatum teſtatur: maximum: diliges. Hinc adGal. quinto cap.

menn l omnis lex in uno impletur, amor amat unitatem, habemus &
1 hodie feſtivum Exemplum, quando duorum Apoſtolorum ce-
„M lebritatem abſolvi Ecoleſia voluit die uno. Tam uniti ſibi erant
inin ia Apoſtoli, ut plures per errorem putârint Judam Apoſtolum

fuiſſe ſub duobus nominibus. Tam uniti cum Deo, ut Thaddæ-
us ſignificet quaſi tam: Deus! tam unus cum Deo, qui ipſam
unitatem eſſentiæ in adorandâ perſonarum triade mundo pub-
licavit, amoris ergo unitatem hodie unicè recommendabo,
hoc uno duorum Apoſtolorum die feſto unum deſidero: At-

un nm nlin
Rlun Iutnit
tiicnuchep
ltceincavance

Ktnte nie keutionem. „ §5. 3.
Mien mdlhan Amor non amat ullum numerum, ſed numerorum princi- Unitas plus
eiendtinn pium, unitatem, quia amor non eſt niſi ad unum. De unitate, ſgnificat
Dl ni ſimplex conceptus videbitur; ad unum plus ſignificat quàrn Hum perſe
nakunn, uct verbum ipſum per ſe declarat: audiamus probam: Si deſideras, declaint.
man. flumdnm & vehementer deſideras, inquis, unicum peto, grat iam unicam.
lmeelgglih u Si miraris, exclamas, hoc iterum eſt unum, das iſt mir wieder
ne canch eins. Si amas abſentem, inquis, tantùm unâ vice adhuc dare-
Adl tur copia colloquendi abiturientem amicum, ſaltem uno adhuc
innirmonne i quadrante detinere laboras; & ſi tandem abitus allapſus eſt, pro
l valete adhuc unum. Et ſic benedictio fertur manere penes do-
une hin mum, ut paſſim loquuntur. Et non abs re, amor unitatem
Aanarit rlan amat, ubi unitas, ibi pax, ubi pax, ibi charitas, Deus autem cha-
anzzr Viin ritas eſt, ergo ubi unitas, Deus eſt. Verum itâque eſt unitatem
ntbteri non eſſe tam ſimplicem, quin pluùs ſignificet quàm per ſe ipſum
meAnmm declarer. „,
iriittene, Deus in eſſentiâà unus eſt, & propter unitatis carentiam g. 4.
elunmn mundus Deus non eſt, in quod S. Cryſoſtomus hom. 7. in c. 1I. Propter
4 n Gen. Elementa ſibi invicem ſunt infeſta,s ut omnes ſciamus, quæ rengnen⸗
g⸗ bello impetunt, & impetuntur Dii eſſe non peſſunt. Quærunt mundus
eſſe .

296 In Feſto & Gimonis & Judæe.

————

— === —--—

Theologi, cur Chriſtus Sacramentum Altaris inſtiruerit in pane

& vino? hic reſpondet S. Auguſt. tract. 20. in o. Commendavit

Dominus corpus, & ſanguiutm ſuum in his, quæ ad unum ali-
quia reducuntur, & quia ex multis granis conficitur unus pa-
nis, & quia ex multis racemis confluit unum vinum; ideò hoæe
myſterium ſub pane & vino celebratum eſt. Sacramentum al-
taris, Sacramentum amoris eſt, perfectus amor tendit ad
anum-.

“l Duod eſt honum, & pulchrum, ejus, quærit Lacharias
tum Alta- Propheta c. 9. v. 7. niſi granum frumenti & vinum germinans
ris, eſt Sa. Virgines. Gloſla ſic habet: quid eſt bonum & pulchrum ejus,
chem enira- tiii Corpus Chriſti conſecratum in pane frumenti? duo corpo-
tis, & in- Ta habuit Chriſtus, inquit Bernardus, unum naturale deſump-
carnatio eſt tum ex Virgine, aliud, myſticum, quod eſt Eccleſia. Et hoccha-
Rse rius habuit benignitas Salvatoris, quia ſi corpus myſticum non
prætuliſſet corpori naturali, corpus naturale non obtuliſſet pro
corpore myſtico, accedit, quod pro corpore naturali anima fue-
rit creata, pro myſtico Spiritus Sanctus emiſſus. Quæ præcellen-
tiæ cauſa? illud nempe dividi debebat, hoc nunquam, amor
c itt perfectus ad unum tendit. Luc. I. Lego viſitantem Mariam apud
non vult Eliſabeth ceciniſſe, ex hoc beatam me dicent omnes generationes,
eſie author ex hoc, dum fſcilicet in utero virginali duarum unio facta eſt
diviſionis. in una perſona. Amor unitatem amat. Luc. 12. legitur Paren-
tem quempiam ab inteſtato reliquiſſe duos filios, accedit unus
Chriſtum, & ait: Magiſter dic fratri meo, ut diviaat meam
hareditatem, quid Chriſtus reponit? indignatione juſta plenus:
quis me conſtituit judicem, aut diviſorem inter vos? quid culpæ
habet diviſio hæreditatis? Pulchrè Chryſologus. Dominus non
poterat non iraſci, quia voluerunt eum Auäctorem diviſionis fa-
cere, qui venerat humani generis unitatem reſtituere: quomo-
do poterat Dominus dicere, divide, qui per Frophetam docue-
rat, ecc quàm bonum, & quàm jucundum, babitare fratres in
unum, ità Chryſologus. Ex diclis manitfcſta fit ratio, cur in

mun-

—

—
7 m un
s Gunu
jlum egoune
rorsCtiint
eleeubatur,
ler Suntann
4 Ppihonum
npetivenit,
r mdici Diog
tnini ermo⸗
eohodhe:
enm hominest
Muchioſtringon
öigifctiobin
Lomnhapidemh
liaafectoflt
ſe monſcenti
Amorel dn d
n derend
ilecio /nen
eigolonge b
cſepe modi
6 inchuritatt.
90 HoH linplen
Nbamor pond
ſrcppihimie
yjmunmanta
Gns Jum nor
morem nonin
Grium nem
Uridenhn
4 Mumn, 4
n Unuano

B
a Concio Civica. 897
R mundo tam rarus ſit amor verus, quia ſcilicet unitatem non .
n amat ar
Nfen in Scio, dantur multi amatores; ſed equorum, ut Caligula, multi ama-
—R qui ſuum equum voluit facere Romanum Conſulem. Sunt rar er-
4, HZM amatores divitiarum, ut ille, qui in agone ſemper in pallore au-
RI ri delectabatur, usque dum illi mors pallida ſtamen vitæ præ-
ſcidiſſet. Sunt amatores hortorum, ut ille moriturus lamentaba-
hnn itziei tur, ſibi hortum à DEO non faveri, cùm ipſe cœlum tamen nus-
tumeniinimn piam petiverit. Sunt amatores poculentorum, ut illi, qui ſem-
ddcktnuntniin per madidi Diogenes vellent eſſe in dolio. Sed de his & ſimi-
rinnen in libus rnihi ſermo hodiernus non eſt, ſed amorem illum vellico,
nmmtmntet de quo hodie: Ut diligatis invicem. An non diligunt ſe invi-
rteinlu ii cem homines:? hi ſibi reverentias exhibent, iſti ſeſe utroque
uienunfin brachio ſtringunt, illi baſia ſibi figunt, innumerisque aliis amo-
Nnumlenntn ris ſignificationibus præveniunt, obviant, & decertant. Sed ad ly-
— dium lapidem hos amores, multi benè volunt, ſed non poſſunt,
ueli rn hi in affectu ſiſtunt, hinc Theologi fatentur, ctiam pauperem poſ-
lwnn ſe magnificentiam exercere, ſed affectu & imperfectus adhuc
amor eſt, alii poſſunt, ſed non volunt. & invidia eſt, alii ſimu-
lepilum an lant, & deceptio eſt, ut benè moncat S. Paulus ad Rom. 12.
nmgnt dilectio ſine ſimulatione, aliàs amor non eſt, quia à duplicitate-
ignidannni ergo longè ab unitate. Cor, amoris ſedes, omnibus innatum,
tumluniin ſed ſæpè modus amandi affictus. Hinc iterum S. Paulus ad Cor.
leluufiin un 6. in charitate non ficta, ubi fictio accedit, compoſitum eſt, er-
n,N go non ſimplex, minùs ad unum, ergo jam amor non eſt. Ve-
idprart rus amor pondus horologii eſt, in quo quotam ſonuerit, qui
ſrenmmri ſcire cupit, indicem inſpiciat; ad unum, ad prinum. Hoc eſt „2.
Cübrn ‚u primum mandatum, inquit Chriſtus; amoris ſcilicet, & dilecti- Dantur
m 4CNnit, onis. Jam non miror, etiam inter Parentem & filium ſæpè e.
miumſften⸗ amorem non inveniri, cùm amor filii non tendat ad unum, ſed
4 rketu, diviſum, Patrem & hæreditatem, non miror, amorem ſæpè exu-
un unſt lare à fratribus, ut jam in proverbio vulgatum ſit: Rara concor-
. Gtuin dia Fratrum, amor non tendit ad unum, quia ad meum & 2

tuum, rarus amor ſincerus eſt inter Dominum & ſervum, vi-
XXX XX des

898 In Feſto r Jimonis & Judæ.

— —

des occurentem Sibam cum ducentis paribus, & cum centum al-
ligaturis uvæ paſiæ, & cum utre vini, ſed quia affectus iſte non
tendebat ad unum: quia ad Regem, & Domino ſuo hæredita-
tem eripiendum, amor non fuit. Vides ibi duos Aulicos aman-
tes Alexandrum. Sed amor non tendebat ad unum, Craterus
amabat Regem, Hepheſtion Alexandrum. Quàm verum di-
xit Richardus Victorinus lib. de gradu charitatis. Jervatur ſub
veſte una, & tunica ſimili cor varium. Ut non rarò verifice-
tur illud: qui fidus nullis, affabilis omnibus, decipit omnes. Ità
enim præcepit ſuis ſinceri amoris & unitatis exſtirpator Machia-
vellus: Nullum, tibi ex animo amicum aſtima neque tu ſis ulli,
ità tamen, comis & blandus eſto ſingulis, quaſi neminem non
ames. Omonſtra corde duplici! amor perfectus ad unum ten-
dit. Pro coronide ideam veræ charitatis apponamus ex S. Paulo
Apoſtolo I. Cor. 13. Charitas patiens eſt, benigna eſt, charitas
non æmulatur, non agit perperam, non infiatur, non eſt ambi-
tioſa, non quærit quæ ſua ſunt, non irritatur, non cogitat ma-
lum, non gaudet ſuper iniquitate, congaudet autem veritati,
omnia ſuſfert, omnia credit, omnia ſperat, omnia ſuſtinet, cha-
ritas nunquam excidit, ſive prophetiæ evacuabuntur, ſive lin-
guæ caſſabunt, ſive ſcientia deſtruetur. Verbô: Charitas perfe-
Cta tendit ad unum. Quod dum Charitatibus veſtris per 88.
Simonis & Judæ Apoſtolorum amorem precor, & opto, und
. polliceor, vos perventuros ad eum, qui unus ſufficit
omnibus pro tota æternitate, Amen.

Con-

Nlicitt guot
Muenatoref
inutin Npt⸗
Cone,in N/
Nihturarunn,l
Heronymmus:
DIbl I0,Ge
AMimalium ter
nuspecceztor
7à amech
MMut meym.
lunechoerd
llyteſe ſoten
be, Dioml
un. Acdier
Avonſinuscitat
Iorum:Ven
hnindamino,
0ine
nzzinenn

Concio Aulica. 899

—,—

872 K 73e L9 e 9 3e a82 2e: 2 2 9 6 2 38 8 ,3 e 32 . 1

Concio Aulica.

Nemo ſalvari poteſt, niſi ſit Venator.

mitinn Hæc mando vobis, ut diligatis invicem. Joannis 17.
uimein verſ. 18.
erchae Um hoc tempore bonum ſit venari juxta Calenda-
ligufnn ) rium, quòd ruſticorum vocant, liceat mihi quære- s. 12
. W rre, utrùm etiam venatores in cœlum veniant? Si d au.

Wretdutnn
nbtponderg
11

. . £K . .
A quæſtio facti eſt, ſcio nullum eò venire. Ità me do- cœlum ves
kktnucht

cet Doctor ille maximus, de quo Auguſtinus: Ne- niant.

lr nt mo didicit, quod Hieronymus ignoravit. Hic in Pſal. 90. ait:
tun nner FEſau venator erat, quia peccator erat: & penitus non inve-
cgenn nimus in Nrioturis dacris ſanötum venatorem. S. Ambroſius
lact nn Conc. S. in Pſ. 118. Nullum invenimus in divinarum ſerie
hnu meſine Iripturarum, de venatoribus juſtum. Nota cauſam, quam dat
tunuulnnft Hieronymus: quia peccator erat. Quod explicat S. Auguſti-
en. ſenlumm nus l. 16. de Civit. c. 3. & 4. quid ſignifticatur hoc nomine, niſi
õ animalium terrigenarum deceptor, oppreſſor, extinctor? Pri-
en uont mus peccator Cain, primus venator, & hic mactatus eſt in ſyl-
laun glinngſa vis à Lamech ſe ipſum Gen. 4. damnante: occidi virum in
umAmen vulnus meum. v. 23. & ſeptuplum ultio dabitur de Cain: de

Lamech verò ſeptuagies ſepties. De Nemrod Gen. 10. dicitur:
Cœpit eſſe potens in terra. Septuaginta habent: Cœpit eſſe
gigas, à Dionyſio Carthuſiano hic dicitur fuiſſe decem cubito-
rum. Additur: & robuſtus venator coram Domino, v. 9.
Auguſtinus citatus legit, contra Dominum. Utroque ſenſu de
illo verum: Venator erat contra Dominumin eum peccans; &
