tra Pelagianos Tom. 2. Civitas eſt vitiorum conciliabulum.
In civitate peccatrix Magdalena ex quorundam opinione illi
magis devotorum, non tantum ſignificat, quantum videtur
aliis ſignificare : Domina, inquiunt, erat dignitate & opibus
primaria : Fratres habebat illuſtres, qui non ſuſtinuiſſent, ut
honor Magdalianis percelebris, & contra vim hoſtilem
probè munitæ Domina illuſtri familiæ hanc infamiæ notam
inureret, ut ſe tanquam proſtibulum in omnem venerem
effunderet. In converſatione aliquantò liberior erat, ſi in
publicum procederet, jam huic arridebat, jam illi jocosè ap-
plaudebat : curioſior & nonnihil ſuperba, videre volebat,

S&

672 In Feſto S Mariæ Magdalenæ.

& videri: libertinos ſecum jocari & familiariùs converſari ſi-
nebat: in choreis etiam ſibi complacebat: ſingulari erat
pulchritudine & affabilitate, & ſic in ſui amorem facilè co-
lumbos veneris trahebar, graviùs tamen nihil auſa. Talis
quia erat, ab Evangeliſta vocatur peccatrix. Ira aliqui San-
Ctuli.
At verò longè aliter Sancti præcipui illud, erat in civi-
tate peccatrix, explicant, quibus potiùs eſt Dei miſericordiam,
& vim gratiæ extollere, quàm Magdalenæ peccata minuere.
D. Hieronymus in Prologo ſuper Oſee, eam vocat Meretri-
cem & adulteram. D. Auguſtinus Tract. 49. in Joannem, &
ex eo Abbas Rupertus lib. 2. de operibus Spiritus Sancti c.
28. cognominat famoſam peccatricem, figuratam in illa, de
qua ait ProphetaOſeas c. I. & dicitur UIxor fornicationum: id eſt,
Mulier vendita, ut luxuriæ vacaret. A D. Ephrem Syro Serm.
in mulier. peccatr. pag. 744. vocatur fornicationibus polluta,
& alios ad eandem immunditiam alliciens, atque ineſcans: à
D. Chryſoſt. Serm. in peccatr. & Phariſæ. inter Ephrem opera,
reprobatur, ut laſciva, impudica, peccati ſerva. & homil. de
proditione Judæ, Meretriv, proſtituta in lupanari. Quod
licet non debeat intelligi ut ſonat, neque credendum, quod
pretio venderet corporis elegantiam. Cùm enim dives eſſet,
tam infami pretio non indigebat; neque illluſtris ejus pro-
genies promittebat, ut publica adiret lupanaria ; neque
audebat publicè agere contra legem Deuteronomii c. 23. v.
17. divinitùs datam; Mon erit meretrix de filiabus Iraæl. Sed
inſinuat per hæc ſua verba D. Chryſoſt. impudicam illius vi-
tam, quæ ad ſummam pervenerat animæ perditionem. Ex

ejusdern S. Doctoris ſententia, quandò Chriſtus Phariſæis

Matth. 21. v. 31. dixit : Amen dico vobis, quia publicani &
meretrices præcedent vos in regnum Dei, intellexit præcipuè
Magdalenam. D. Chryſologus Serm. 93. vocat eam peccatum
ci Vitatis, ſive illa fuerit eruſalem, ſive potiùs Nahim paſſim
vocata ci vitas peccatrix. Verba ejus ſunt: quia famd ſud
fumam

mn, aietuch,0Oin
sl oblatis
a ſacnifcium ,
erlloræ, quæ u
aorblice mnliere⸗
Mlbinhillciic⸗
motate, ilnd & c⸗
O orſcio, didh
edn Nchad
m enerar Muleri
o⁰ ucknt
Non abcve racone
emir. Eo indicar
A is iaereret

i alias mulieres

m: Magdalena
lait: In prin
Alere ult, quod
Aem erat peccan
npeceats hæſit,

uill er ſtatul ilon

leim coniidera,
umn erga ſeti pa
potolus Rom. ..
1ſhtchuntoij
1R rottrarerar: pi
ham ckee ibi gen
unn le manten

nr eenir
i NMEeplilil, g,
6oisekäniain,
MAetlene ung
per ee en er ,
nut girun

venus iins nd
ien, tymmmn i l,4

rllinr ſonininunite⸗

. A0 Möendhaden,
l /liuintlr t
Ainn, ace iſun

utſe iner lobrm en

tiſr Kron
mmanmnen W

n, telle edellmn dn.

tam Chnenin ioh
1; eqgte lirptoer
Adtet urn ;
Egen Deuecnomne
õ
Clkinhutemi⸗
er mimn llto
ti/M ui
ur , urlens
enn g) on enn
N,iſe wiix iun 4

d
eur

uncs Citn E

Concio Ruſtica. 673

. famam totius tetigerat civitatis, ſicque jam non peccatrix ſo-
lum, ſed ipſius ci vitatis facta fuerat ipſa peccatu—m.

D. Auguſtinus Epiſt. 102. ad Nectarium rebus gentilita- g. 6.
tis ultra modicum addictum, enormes illi proponit nequitias, Mequitiæ
ad quas Diabolus gentiles adduxerat, hoc agens, ut pro Deo d gengie⸗
coleretur & adoraretur, honoraretur, maximè ſacrificiis vi- exercitæ.
tulorum, arietum, ovium, avium &c. imèò propriis filiis à pa-
rentibus illi oblatis. Præcipuum inter alia ſacrificia impiiſ-
ſima, erat ſacrificium pudoris, ut vocabant. Conſecrabatur
id Deæ Floræ, quæ vitam ducebat omnium impudiciſſimam:
in eo publicæ mulieres ſe totas denudabant, & toto ſpectan-
te populo impudicitias exercebant, quas è publico umbone
memorare, imòô & cogitare prohibet verecundia. Hoc ob- -
tento ſacrificio, quid ultra quæreret Diabolus? Abjectâà omni
verecundia, ruebatur in omne flagitium. Ad talem ſtatum
jam venerat Mulier in ci vitate peccatrixæ, ut nihil flagitüi eſ-
ſet, quod non auderet,
Non absque ratione Evangeliſta utitur verbulo erat. Erat

peccatrix. Eo indicat, quod mulier illa firmiter, dataque

operà ſuis inhæreret ſcelerum ſordibus, ac ſtuderet in omni
nequitia alias mulieres antecellere. Erat qESCIS ejiciens Dæ-
monium : Magdalena erat alliciens Demonium. Dum Jo-
annes Cc. I. ait : In principio erat verbum. Et, erat Lux ve-

ra;, innuere vult, quod ſemper tale fuerit. Sic ſancto Lucæ

Magdalena erat peccatrix, hoc eſt, ab immemorabili tem-
pore in peccatis hæſit, hæſiſſetque in finem, niſi clementiſſimus
Dominus ex ſtatu illo miſerabiliſſimo eam extraxiſſet.
Hic jam conſidera, & obſtupeſce Dei miſericordiam, & Oad
ſummam erga ſeriò pœnitentes pietatem. Obſerva, quàâm Sel
verè Apoſtolus Rom. 5. v. 20. dixcrit : Ubi abundavit deli- miſericor-
Gum, ſuperabundavit gratia. Vix ad pedes Salvatoris Magda- H
lena ſe proſtraverat: vix eos lacrymis rigare, & oſculari coe- pœniten-
perat, cum etce tibi definit eſſe, quod fuerat. Viderat ſic tes.

proſtratam, ſic lavantem, ſic oſculantem Simon convivator,

Q &

B. Ma sda-

lenæ muta
tio.

674 In Feſto S. Mariæ Magdalenæ.

& temerariè de illa intra ſemetipſum dicebat: Hic, ſi eſet Pro-
pheta, ſciret utigue, quæ & qualis eſt Mulier, quæ tangit
eum; quia peccatrix eſt. O quàm turpiter erras Phariſæe!
Si diceres: peccatrix fuit, vel erat, verum diceres; ſed di-

cendo : peccatrix eſt, enormiter erras. Non illa turpis pec-

catrix, ſed amabilis eſt amatrix. Ad eminentiſſimum ſancti-
tatis gradum repente aſcendit, teſte D. Chryſologo Serm. 94.

dicente: Conſpicimus non ſolùm caruiſſe peccatis, ſed ad

totum fanctitatis verticem conſcendiſſe. De eâàdem loquens
8. Bernardus, ita fatur : gam non peccatrix juxta tuam ſen.
tentiam, b Phariſæe, ſed fandta & diſciyula Chriſti vocabitur.
Fit nonnunquam, quod in eleganti quodam panno, ex
quo veſtes conficiendæ ſunt, variæ fiant ſciſſuræ, illis tamen
pretioſus quidam pannus, vel tela aurea ſupponitur, cujus

decor, dum per ſciſſuras illas foras ſe projicit, veſtitum lon-

gè pulchriorem & pretioſiorem efficit, quàm antè fuerit. Rum-
patur annulus aureus: fractæ ejus partes ad invicem ità con-
ſolidentur, ut adamas maximi valoris inſeratur, ne fracturæ
cernatur veſtigium. Eo in caſu majus utique eſt annuli ſic
reparati lucrum, quàm fuerit fracti jactura. Similiter dixe-
rim de Magdalena: nunquam illa tam pretioſa ac ſpecioſa
fuiſſet, niſi prius tam vilis ac turpis fuiſſet. O feliciſſima pec-
catrix! Quid non potuit in ea tam excellens poœnitentia, &
tam potens Dei miſerentis pietas ! Amores Magdalena non
exuit, ſed muravit in puros, in caſtiſſimos, tota quodam
modo facta amor Dei. Ex meretrice facta eſt Virgo, ut lo-
quitur S. Ambroſius lib. 2. de Poœnit. De eadem D. Chryſoſt.
Serm. in peccatric. & Phariſæ. ait: Won ampliis peccatrix re-
manſit, ſed illicoò quavie Virgine caſtior, verecundiorque
evaſit: Virgines quoque ipſas caſtitate ſuperavit. Eccleſia
certè fuis in Litaniis eam virginibus omnibus præponit. Jere-
miæ 18. juſfus Propheta deſcendere in domum figuli, vidit
ibi figulum rotæ ſuæ infidentem, qui & luto vas formaret,
ſed quod iater manus ejus lapſu confringitur. Confeſtim D
ir⸗

fonnda, muris
un non in Coluun
eletetur elle mir⸗
n breyi, ut ſir
olhnes &N Paidtia
1onbid Gracohum:
h. Qrſwnhend

Du mu, elte , ni

niars, n dhi,

1Nis fickim Helune
Menporis fadarn ba
un mutata in al
nerurgere in turre
gre illi jure meli
E nihi in niracul
inorne nobis a0
in Magdalenam
ilowum ingrecien
imox ad eiis pec
chpllis ſuis terge

CuN audimus DB

iprtte nul,
agobſtupeſcens
eo volti nobi
Aln mntatio! ,
lecleſa, nito

icſe Uchihpet
uun cniik erti
ſencle Atenl
mm gunt 1
gent ftn
6 Aten Cocim un
Nie iin ſille, ian
Nhaureriipnnir ani
TüErt, Wn
ui inaunmfienrhe
Ppnnt;aninirm in n
loisitennn nefhnn
ANRTNeLli
tüaſthmn Jrimin
am Meidd rri
nni tiſſr Güälm
n ewcelen enien,

1G! Amors igtln

Mclliimes a
Eremcr Mte, ihon
Prut Deden
ie Mn mliifek,
ine otor, Man.
ltttem
Pus onnhsriln.

4 . .
. gul
gere 1 Gnun 1
ie lu ſi

III,
oMogiu. D
„

Cvncio Ruſtica.

aſſumens, lutum, ſemel circumagitando rotam, aliud inde
vas pulchrum, ſibique placitum efformavit: Converſus fe-
cit illud vas alterum, ſicut placuerat in oculis ejus, v. 4. Imi-
tatur artiftx DEUs figulum, Magdalenam ſuâ culpàâ factam
vas contumeliæ, indè ſibi formavit vas gloriæ, ſeu ut Apo-

ſtolus loquitur: vas in honorem, Roman. 9. v. 2I. Iſaiæ S. 5.

Qolim oſtendit DEUs infelicem Babylonis interitum. Illuſtriſ- Yio i
ſima tunc erat civitas illa, ditiſſima, palatiis formoſa, hor- ac.

tis jucunda, muris altiſſimis cincta, turribus excelſis munita,
tantùm non in cœlum ſe porrigens, tam pulchra, ut mun-
di cenſeretur eſſe miraculum. Prædicit Dominus S. vati fu-
turum brevi, ut fiat Babylon, hoſtium irâ, miſerrima: do-
mus omnes & palatia redigantur in cineres: arces ac turres
in cubilia draconum : horti in ſenticoſa ſpinarum & urtica-
rum. Obſtupeſcit Propheta, & exclamat: Babylon, dile-
Ga mea, poſita eſt mibi in miraculum. Iſa. c. 21. v. 4. Magis
miratus, non dubito, fuiſſet Vir ſanctus, ſi Babylonem vidiſ-
ſet priùs factam ſpeluncam ferarum, ac ſenticetum, momen-
to temporis factam Paradiſum amœniſſimum; cubilia dra-
conum mutata in palatia Principum; portas in cineres reda-
ctas exurgere in turres cœlum attingentes. Tunc enim ve-
rò dicere illi jure meliori licuiſſet: Babylon, dilecta mea, po-
ſita eſt mihi in miraculum.
Minorne nobis admirandi cauſa eſt, dum oculos conji-
cimus in Magdalenam anteà famoſam peccatricem, jam Pha-
riſæi domum ingredientem & ſtantem retro ſecus pedes Do-
mini, mox ad ejus pedes ſe abjicientem, eos lacrymis lavan-

ten, capillis ſuis tergentem, inceſſanter oſculantem; & ma-

ximè, dum audimus Dominum de ipſa dicenten: Remittun-
tur ei peccata multa, quoniam dilexit multum! Exclamave-
rim ego obſtupeſcens meritò : Magdalena! nimiùm di-
lecta Deo, poſita nobis es in miraculum 6 mirabiliſſima, &
feliciſſima mutatio ! Ex luto fit repentè gemma, quæ, ut ho-
diè canit Eceleſia, nitore vincit ſilera, omnium digniſſima

Q 2 ocu-

*
676 In Feſto s. Mariæ Magdalenæ.

oculis. Ex diſcipula errorum fit Magiſtra Apoſtolorum: ex

filia tenebrarum, filia lucis; imò quaſi arcus refulgens inter

nebulas gloriæ, &yᷓ quaſi flos roſarum in diebus vernis, 6y
quaſi vâs auri ſolidum, ornatum omni lapide pretioſo, &r.
Eccleſiaſtici c. 50. à v. 8. ex peccati ſerva, fit Angelorum ſo-
ror, delicium, Domina: ex Luciferi mancipio fit ſponſa Chri-
ſti dilecta nimis, quam Joannis cap. 20. pari, cum ipſa Matre
ſua, nomine honorat. Quis talem mutationem poſſit non
ſtupere!?
Prudentiſſimè nunc aliquis quærat: quomodò tam citò
Magdalena deſiit eſſe, quod fuit, & cœpit eſſe, quod æternùm
erit : ſancta & immaculata ?à Reſpondeo.
Lazarus frater ejus, & Martha ſoror, ut notant S. Ephrem
Syrus & S. Joannes Chryſoſtomus ineſcati jam prædicatione
Chriſti, inſtanter rogabant, ut dignaretur vel ſemel venire ad
Chriſtum propter eminentem ejus pulchritudinem, & audire
ipſum propter ineffabilem eloquentiæ ejus dulcedinem. Diu
multumque rogata, & tam amicis precibus ferè coacta, ve-
nit : audivit attentiùs Dominum diſcurrentem, quàm infe-
lix ſit ſors peccatoris: quàm miſerabilis ſtatus animæ æter-
nuùm damnatæ: quàm gravis culpa, quàm acerba pœna:
quâm brevis hic voluptas, quàm diuturna ac nunquam fi-
nienda ibi æternitas calamitatum. Item quàm bonus, quàm
amabilis, quàm miſericors DEUS, qui in hac etiam vita ele-
ctos demulcebat melioribus deliciis, in altera autem ditet
bonis omnem linguæ facundiam, omnem intellectús capa-
citatem excedentibus; ad quæ ſibi portam pœnitentia
reſeravit. Qui ergo ſequeris peccantem, ſequere
& poenitentem. Amen.

R e⸗
M90( N

RS

A

— —

PoN
C
Mulie

N

S

,

Ppnllier! Lu-

Uiequis 1
erat, eln
guenuſin

nardo tort
eus, hubeat etacn

uns ebere, dis

Ponimumm loguen G.
arie MMaoglenr et
pliumet Milig

iudndo Aloquin

UDulls fuit: Nachar
1: Bece vere
nifide, Matth. .
kitem Petrum.
in cro & an
In Matth. 11. à e
in imd nec in p
ilis ohruntil
milligchleneplu
en Kprolixe, un
umn ucareſatis
Tcümtamen ne

dnlnen tranſeat,

unn hucs llius
5 te Chrito mag
Elono ui ſolas

ent,gnoroe n
ant , ulan
Reponcer
t⸗ ſn⸗ Utnoemns Zotr.
inſetifn Meclertin
lgnuennk nd eine
s oultriucdren, Kd
lennie is lelen
secbintar oon,
ameen unit⸗
ütrdIrReE.
alpn gin Cin Nr
Uin Curmmn a nunen
m Iemchim blbſs
0, guiin Nktimn
Celcis, in Aen amn-
m, Ohnen nlelitt
ur ſhiumn nnd
õ
en Atnen

. 677
PeSer 59& .Er D886, 6266 18 66 6S er S8S.

Concio Civica.
Mulier quæ & quanta.
Ecce mulier! Luc. 7. v. 34.
Uisquis Mariam Magdalenam dignè laudare deſi- K n.

derat, ei nequaquàm ſufficit habere linguam elo- ngua iGn
R,quentiſſimi hominis, ſit licet vel cum Ambroſio ſufheit ad
S orator totus melleus, aut nectareus, vel cum Ber- ncee e⸗
nardo totus lacdteus, & cum Chryſoſtomo totus næ.
aureus, habeat ctiam linguam Angelicam. Angelos enim
linguas habere, quis dubitet? cui S. Paulus diceret: Si linguis
hominum loquar & Angelorum &oc. Cor. 13. dignè laudandæ
Mariæ Magdalenæ etiam angelica lingua non ſufficit, divinà
& ipſiusmet Dei linguâ opus eſt. Dominus JEſus, quamvis
in laudando alioquin parcus, in laudanda ſua Magdalena
liberalis fuit: Nathanaelem Joan. I. v. 47. laudavit à ſimpli-
citate: Ecce verè Iſraélita, in quo dolus non eſt. Centurio-
nem à fide, Matth. S8. v. 10. non inveni tantam fidem in Iſraél;
à fide item Petrum, Matth. S8. v. 17. Beatus es Simon Bar-Jo-
na, quia caro & ſanguis non revelavit tibi. Præcurſorem
ſuum Matth. 1I1I. à conſtantia, neque tamen eum laudavit in
faciem, imò nec in præſentia eorum, quos ad ſe Joannes mi-
ſerat ſed illis abeuntibus, ut notavit S. Chryſoſtomus, quaſi
virtuti Magdalenæ plus deberet, quàm Joannis. Illam laudat
in faciem, & prolixè, ut ex Evangelio audivimus. Solus Mag-
dalenam laudare ſatis poteſt, qui eam ſatis amat, Chriſtus JEſus.
Verùmtamen ne feſtiva hæc dies nobis ſine laudis Mag-
dalenæ linea tranſeat, ad penicillum Lucæ manebo, & magni-
tudinem laudis illius duobus hiſce voculis: Ecce Mulier! Di-
lectus de Chriſto magnificentius dicere nihil potuit, quàm:
Ecce homo! qui ſolus dici meretur homo. Dicam ego ſimi⸗

Concio Civica.

678 In Feſto §. Mariæ Magdaleng.

lirer: Ecce Müulier, quæ præ millies mille mulieribus pulcher-
rima meretur tandem præconia, & digna eſt, monſtrari digi-
ris, ac dicier: hæc eſt. Sed tu, mulier, aſpice clientes tuos: lo-
quere pro his ſuo tempore verbum bonum, qui nunc in ho-

norem tuum tacent, & audiunt laudes tuas contentas diver-

bio: Ecce Müulier.

E 1 . . —.—— 4
6, 2. Invitatus à Phariſæo JEſus eomparet in convivio, non ac-
cepturus cibum corporis, ſed cibum daturus animæ: non adeſt

Qaa de

cauſa Chri- 1+ .
Rtus com. ad captandam hilaritatem vanam, ſed pariturus novum ac ſin-

paruerit in gulare Angelis gaudium, ex peccatoris perfectiſſima conver-
convivio ſione .

Phariſæ i.
Chriſtus intravit, non accepturus fudaicos cibos, neque pocu-
la ſaporata melle ſumpturus, ſed pœnitentis lacrymas, ew ipſis
oculorum fontibus potaturus. Deus delinquentium gemitus
eruit, ſitit lacrymas peccatorum Domino vix incipiente di-
ſcumbere, adeſt ecce Mulier. Ecquænam mulier, quæ? quanta?
Non nominatur ab Evangeliſta de nomine, ut honori ejus
parcat. Sic paulò antèé, cap. S5. de S. Matthæi repentina con-
verſione agens, nomen illius ſubticet, & Levi, nomine minùs

§. 3.
Peccatores
carent no.-
mino.

noto vocat. Hic quippe Spiritus Sancti mos eſt, ut pecca-

torum nomini conſulat; Talis igitur erat Lucæ dicere: Ecce
Mulier? Imò nominare non poteſt de nomine, quia nullum
habet. Mon ponitur bic nomen, ait S. Antonius de Padua in
hodiernum Evangelium, quia peccatores, quamdiu ſunt in pec-
cato, de libro Domini ſunt deleti. Sic dives Epulo Luc. 16.
non nominatur, quia nomen non habebar; aut, ſi quod apud
ſuos habebat, digaum non erat vel calamo Sancti Evangeliſtæ
ſcribi vel ore pio proferri, & tamen pauperis mendici nomen

Lazarus, ibi ſæpiuùs nominatur. Peccator in delitto nomine ca-

Vet, inquit Magnus Gregorius lib. 1. C. 3. in Job.
Adam dum ſua eſſet in innocentia, ſimiliter ſæpiùs nomi-
natur, Geneſ.3. poſtquam autem præceptum Dei transgreſſus
Eſt, exprobraturus Deus illi peccatum, non dignatur eum no-
mine

chim Ho

Phariſæi domum, ait Sanctus Petrus Chryſologus ſerm.9.3.

N matibis

münun
gnecend ac
36, kp Hvange
Dumn ſed cectei
ven Pllchertichin
Kerratori noſteo
Pb. Donevit in
117,9. Proxihunm
mn l homen, M.

San vbetcin gepl

aCoſomns
61, Veſitgue intii
mdöln a Reicſ
Hyngelite ppelinn
Prd Mlz
irtcinins e lepulcl

ne Mulier N

80 Virg cicitur,
VII hon pauct,
vodammodo de
Urn: quid niſi mu
Emii ſolianl, d
ndins inauditum-
Uimlliere! igere

Unum in peoc⸗

Kinprudenter y
din Cllrrekecit,
Morum, & Molo
Luin teſtabiliter /
Eellſeg Hoser⸗
iiy equd in pra

n K Meronmn e

ieAl

679

lliesi n N Concio Civica. 2
nKihnchn mine, ſed tantùm dixit c. 3. v. 9. ubi e? nomen amittit, omni-
ochlt in e bus qui animantibus nomina impoſuerat. Propter pecca-
atbum bonn * tum primus hominum factus eſt anonymus. Ecce Mulier!
ine l u Dum in peccato adhuc eſt, nomen non habet, niſi fortè apud
nen impios, apud Evangeliſtam certè non habet, nedum apud
comprrianmiin Chriſtum, ſed expectemus. Habebit illa, peccatis debitè elutis,
Tnomen pulcherrimum. Rex omnium, nomen JEsUs eſt.

lbum lnlönnint ne

mſcnninen,

Hoc Servatori noſtro, Filio ſuo DEUS Pater dedit, teſte 8.
Paulo: Donavit illi nomen, quod eſt ſuper omne nomen. Phi-

ccetori elſeclimnn . 1— . ,
Dertilllmon lip. 2. v. 9. Proximum huic, pulcherrimumque ac pretioſiſſi-
leny mum eſt nomen, Maria, & hoc eam nomine, ut primum
ulhhiigum peccata ubertim deploravit, compellare dignatus eſt Salvator.

Nlinein tem

uitni,lanng eri

De ea Chryſoſtomus homil7. Venit mulier, ſed redit Ma-
ria, Venit, quæ intulit mortem: redit, quæ genuit vitam; Hoc

Dn ntin nuu amabili ac pretioſo nomine deinceps cam omnes quatuor
Dunm rineee Evangeliſtæ appellârunt ſæpius, & ipſe etiam Dominus, ut Lucé.
eummlle, e/un 10. V. 42. Maria optimam partem elegit. Et Joan. C. 10. V. 16.
Eetanineubniean ubi redivivus e ſepulchro, quærenti ſe dixit: Maria.
d Maningenmdor. Ecee Mulier! Mulier Richardi & ſententia I. 6. de laudi- 5. 4.
Vue Klnumid bus B. Virg. dicitur, quaſi emolliens virum. Prô! quàm tur- duaſt.
sDnindum piter viri non pauci per mulieres emolliti ſunt, & in fomi- emolliens
Ginr de lucz dene. Mas quodammodoò degeneràârunt Quid Adamum fecit pec- uore wo⸗
Ortemrir umn catorem? quid niſi mulier? fatetur ipſe Geneſ 3. Mulier, quam lierc emol-

dediſti mibi ſociam, dedit mihi de ligno, & comedi. Samſon liti!
fortitudinis inauditum prodigium undè enervatus eſt? undè
niſi à muliere? videre eſt lib. Judic. cap. 16. Quis Davidem
fanctiſſimum in peccatum induxit? quis niſi mulier impro-

ir dAnmincekin
cturts unſi ,it
Kann huol
n hobeba;anl ot

almwontil, visò & imprudenter viſa Quis ſapientiſfſimum Salomonem
el CAumd ar tantùm delirare fecit, ut idololatra fieret, & Aſtarthem Deam
nenuſe , * Sidoniorum, & Moloch idolum Ammonitarum coleret! an
eutth,1 Ai. gon ram teſtabiliter depravatum eſt cor ejus per mulieres?
hrcziſid er 3. Reg. C. II. v. 4. Hos ergo omnes mulieres emollivere. Et ecce
cnulnim lin Müulier, de qua in praſenti etiam Chriſtum principem vi-
tenun e rorum &. heroum emollivir. Adamo innocentior, Sam-
n ncune, Pons

H. F5.
Aliæ Mu-
lieres non
ſunt com-
parandæ
B. Magda-
lenæ.

680 In Feſto S. Mariæ Maggalenæ.

ſone fortior, Davide ſanctior, Salomone ſapientior ab hac

muliere divinum cor ſuum emolliri paſſus eſt. In eam caſtiſ-

ſimo ac ſanctiſſimo amore ita exarſit, ut non tantùm osculis

ejus, quæ pedibus, in domo Phariſæi, divinis intulit, & capil-

lis loco lintei adhibitis, & unguento liberaliter profuſo, mirè
delectatus fuerit, ſed hæc omnia ad erubeſcentiam ſui convi-

vatoris magnificè dilaudârit. Ejus domum frequentàſſe, ibi-

que vires refeciſſe non ſemel: ibi eam pane vitæ toties cibàſ-
ſe, prædicando verbum divinum: camque præ omnibus, etiam
Apoſtolis, præſentià ſuâà recreâſſe, ut primum ad vitam rediit,
ut alia taceam, an non ſummi ſunt erga hanc mulierem amo-
ris argumenta!

Ecce Müulier! Quærit Salomon, Prov. 31. v. 10. AMulie-
rem fortem quis inveniet? Ecce hic mulierem fortem! Miran-

da profectò fuit fortitudo animi Judichæ, caput hoſti Holo-
ferni generosè demetere auſæ. At magis miranda Magdalenæ
generoſæ fortitudo, quæ uno quaſi ictu ſtygiæ Hydræ ſeptem
capita, ſeu vitia capitalia unico imperterrito auſu meſſuit.
Haud minus miranda fuit Jahelis fortirudo Siſaræ caput cla-
vo transfodientis. Sed utriusque fortitudo quantumvis lau-
data in ſcriptura, non venit in comparationem cum fortitu-
dine Magdalenæx. Hæc clavo pœnitentiæ Luciferum, caput
omnium peccatorum, non ad humum, ſed ad humanitatem
Chriſti animosè confixit. Confixit ſuperbiam, caput ſuum
omni jam faſtu liberum, ad pedes Eſu humillimè abjiciendo:
Confixit avaritiam, pretioſum unguentum largiter profunden-
do: Confixit iram, aculearaPhariſæi dicteria patienti ſilentio tole-

rando: Confixit invidiam & gulam non invidendo aliis, quòd

recumbant & opiparè ſeſe ſaginent; ipſa autem tanquam ca-

tellus infra menſam jaceat; nec petendo vel micas de men-

ſa deciduas: confixit luxuriam, ignes ejus nimis quàm noxios,
ſalutaribus Amoris ignibus, & totis lacrymarum imbribus ex-
tinguendo, ſuamque impuritatem omnem ad ipſum puritatis
fontem abluendo: Confixit denique acediam, omni relictâà

morà, ad vulnerum ſuorum Medicum properè adwolnde
Eé

euign
ucherl , ihe

ihepe nn
junnecſſel
, centatnic!
ncicen
Aiiulea;

talnn Pulehra .

Fillncs⸗ Non
. Müum & ali

er Permnoreré

permaneket.

ceret Vaniſſimis
sanorin corde
Cenck anirnace
R Kemmor Wde⸗
cct, oc ibi ren
umortr celelnu
lpetis klimani in

ans, & Orni Caà

boc dum Reſpe

aAngeli, ſi pern

Sfaiamut cxine
jfaciam ut meoe
legen Regum a
Ps terra nobili
Deicarens. Ucve
Wuihi in col

Afuglis eſt hæc

mo. Jum delict
n honorata? ſed

Mnlminhonore,

is Domnini me⸗
Uo Comtemnan
Dei. Munnure

Concio Civica. 6981

Ecce Mulier! Ad pœnitentiam properare volenti vehemen- §. s. 1

un En ter objiciebat ſe, qui heu! nimis frequenter à via ſalutis, ignavos B.MMasda.
kan ini, abſtrahit, Reſpectus humanus, ſolenne ſuum, Quid dicent homi- temptrix
ento lballe m ne⸗s ? in aures ejus vehementer inclamans: Quid cogitabunt, aut reſpedus
lhintin. etiam dicent amici Quid proci? Quid famuli, & ancillæ? Quid humani.
jus Conmiele 4 urbs? Quid Judæa? Quid mundus:? Tunè mulier tam nobilis, tam

n eingegennnin
Ae,ur wnmmn A iint⸗
lintgrhiwenllannt

n Mor: Eo A

ie lletminten in
iludüime, ain

Ar ni ruehegdln

Hid hpelillelyr

) imyerenio AMd,melli

Giwinn Arr anntclr
Geigemmanummnda

A .

nconpnmormamſnin
ponienie luifnnn,,
umun, d A bumann

Pfut ſpetdun ente
6SlCin uriiatantn
temm iirnki
ZCdeiintenieni
zicceupnanſen⸗
um non utensbih
õ

ee eckon indn

nr n Nind Por
Nsum

monenakßinl,

ide mnlin ,
Gongrehent

dives, tam pulchra, delicata, honorarta te publicè proſtitues, &
vulgi fabula fies? Non eſt de tempore, nec Ratio Status id per-
mittit. Alium & aliam talia facilè permoviſſent, ut nimis fre.
quenter permovere ſolent, ut fancta conſilia mutàſſet, & pec-
catrix permaneret. Sed animo fortiori Magdalena erat, quàm
ut cederet vaniſſimis Reſpectû⅜s humani ratiunculis. Et ſan-
us Amor in corde Magdalenæ potenter efferveſcens ad proſe-
quenda ſanctiſſima conſilia vehementer urgebat: perge, ajebat,
perge animoſa: aude, quod Deo, quodqueAngelis æternùm pla-
cet; quod tibi æternùm proſit, quod nomen pariat toto ter-
rarum orbe celebrandum. Sequitur illa meliores Amoris, quàm
Reſpectůs humani impulſus: contra hujus molimina manet
conſtans, & omni Caucaſo minus mobilis. Quid dicent homi-
nes? hoc dum Reſpectus humanus iterat, illa reponit: Quid di-

cent Angeli, ſi pœnitentiam differam ? Flevére illi me hacte-

nus; faciam ut exinde rideant: averterunt merito à me vul-

tum; faciam ut me oculis benignis aſpiciant. Sum nobilis ? ergò

ad Regem Regum accurram, qui ſervos & ancillas ſuas præ
Regibus terræ nobilitat. Sum dives? ah! dives non eſt, gra-
tià Dei carens. Ut verè ſim dives, hanc unicè quæram, & the-
ſauros mihi in coœlo cumulabo. Sum pulchra corpore. Va-
na & fragilis eſt hæc pulchritudo. Ut & animàâ ſim pulchra,
curabo. Sum delicta? ergèò cruciatus ſempiternos evitabo.
Sum honorata? ſed apud homines tantùm; ut etiam apud
Deum ſim in honore, & ſempiternum effugiam contempture,
ad pedes Domini me abjiciam, & tanquam peripſema me hu-
miliabo. Contemnant me Phariſæi; dum non contemnat
Filius Dei. Murmurent, & frendeant quoque adverſus me
Rrr r con-

682 In Feſto S. Mariæ Magdalenæ. cnmmni 1
— — 0e
convivæ omnes, dummodè benevoléè me aſpiciat dilectus. Ju- 4 , E
dicet me leprofus, dummodòè non darnnet JEſus. rlie eae N l
Quid? non eſt de tempore? pœnitendi peccata deteſtan- möllinnil0 .
di, Deum amandi ſemper eſt tempus. Non patitur hoc Ratio zirinmpianu 7
Status? ah! obſervare meliuùs ſtatum debui: in quo hactenus ruße Mian
ſtatu fui, eſſe porrò, nefas. Vixi omni cane imprudentior, one, e kniͤ
jam veluti catellus Domino meo blandiar. Sicut leæna fero- iose gierinni
cii; jam ut columba manſueſcam: fui lupa, fiam ovicula. No- zn loguin Eiihi
S. 7. 10 eſſe, qualis fui; tota alia eſſe volo. Vivam ego deinceps, Crnus nodh
ecaſo non jam ego: vivet verò in me Chriſtus. Ini anp git in
beend Ecce Mulier! Rape occaſionem inopinatæ felicitatis, mo- ni rvenit Ann
non ell. net Tertull.l. 4. de poœnitentia, & lippis ac tonſoribus notum mndnum ttad
eſt illud: Fronte capillata eſt, poſt eſt occaſio calva. Ecquiſſam Pruegigrnirnin
habet occaſionem inſigniter diteſcendi, ſanitatem recuperandi, harktlleyon
&c. & negligit? Uſa prudenter occaſione ſalutis æternæquefe- winſe Nnpen
licitatis adipiſcendæ, ut cognovit, quod accubuiſſet in domo liͤrda⸗ Mir.
Phariſæi Chriſtus, peccatrix intra ſe cogitaverit: occaſio en imnmmu igt 4,
adeſt mihi optimeè conſulendi: Dominus jam non ſtat, non Tomngirnrune .
ſedet, ſed recumbit: hæc mea felicitas: utar occaſione. Chry- 3 rit l
ſologus ſerm. 93. de Magdalena, non ad ſtantem, non ad ſeden- ſprn liorun ci
tem audet venire peccatrix. Deus cum ſtat, corripit, dum ſe- i, dalbiu, 5

det, judicat; proſtratis conjacet, cum decumbit. Adhibebat qui-
dem ultimum arietem, & Achillem Reſpectus humanus, für-
gens, ut ſi omninè ſtaret animo ire ad Chriſtum, iret ſané,
ſed iret de nocte non videnda oculis hominum; ſed irer de

fit humiitni
Phro ſunt: NRetit /
nt Loce pulchn

. nocte non videnda oculis hominum; ſed illa contrà: videar Dinm a, alor
Rest ab ommtii populo Urbis totius; non differo: non de no. mung ſun
populo urbis totius; non differo: non de no Nan Nan
Gte, ſed in clariſſimo meridie veniam, ut filia lucis fiam. Non t ineueclrſ
vocat me Simon Phariſæus, ſed vocat me JEſus. Elegit magis 1 PDonirb
de pietate Sal vatoris confilere, qum autſſteritatem Phariſeei rale ümen
formidare, inquit Gofridus ſerm. 9. Cauſa, cur non erubue- annd ct ec⸗
rit non invitata irruere convivio, primaria fuit, quam dat 8. alni, on
Gregor. homil 33. Quia bæc mulier turpitudinis ſuæ maculas tlie eilie
Aſpezit, laanda ad fontem miſericordiæ cucurrit: convi- itu eatu ,9

vantes W.le iinfi

We⸗ Agltr
eſi
mn Cnme tie
ten pornienl Pnt
tenpg Nneinin
ſtum Cchuen Ge 1
Momnicn innnt
e blundr anr ke⸗
S

ecn innen

ne Critu,

Orm inpinetlatnit

Ein tNnbeg on
19 Auſſpennu Eaniin
NNciſniarnntaheent,
Cckinellnnsrrnmet⸗
, o ubulerincon
E pinen:, t
Mninng ain ron Kat Non
Wrk WNGrNNECN.
oun ükmwmn müſr
N un ft,ennt in
õ
enheßrkuhmmn
ote 1d CEun,
ccusbomimm Ktin
tium; A NN
1;non ifen, nt

Aüm, I flec in
dern Ein A .
ſvin Artien 14
B (U, anen 4
ginam iit, n
er i utti /n⸗
ke connti⸗

1

Concio Civica. 692

— .
wantes non erubuit. Mam quia ſemetipſam graviter erube-
ſcebat intus, nihil eſſe credidit, quod verecundaretur foris.
Ecce mulier! ecce heroina animi imperterriti! ecce Reſpeéctus
ac timoris humani nobilis victrix ecce Domina ſui & Amoris
proprii triumphatrix glorioſa!
Ecce mulier! Multa in hac muliere digna ſunt maturàâ con-
ſideratione, quæ ſancti Patres memorant.
Curiosè quæritur: quomodo ſtans retro ſecus pedes Do-
mini, ut loquitur Evangeliſta, potuit oſculari pedes diſcum-
bentis? Citatus modo Chryſologus myſterium detegit, dum
ait: Bené ſtans, quia jam cadere non poteſt, qui ad Chriſti pedes
meruit pervenire. Stant veri pœnitentes, quia nunquam re-
cidunt: nunquam recidit Magdalena.
Stans agit pœnitentiam, quia tunc ſtare quis incipit, cum ad
pedes Eſu cadit. Ille propriè ſtat, qui ſe propter Chriſtum ad ejus
pedes abjicit. Non permittit Deus jacere humilem, ſed erigit
& ſtare facir. Erigit Dominus omnes eliſos, Pſal. 144. V. 14.

D. Hieronymus legit: erigit omnes jacentes. Ex Hebræo legi-

tur, omnes incur vatos. Ideò ſtans, quia demiſſiſſimè ſe incur-
vavit, & jacuit ad pedes. Invenias tu, qui animo elato affe-
Qant ſupra aliorum capita ſedere; humillima Magdalena ſatis
habet, ſi pedibus, & quidem retrò accumbat. Id quod pul-
chrum fuit humilitatis exemplum, ut inrerpretatur Euchymus,
cujus hæc ſunt: Stetit ad extremas corporis partés tanguam
extrema. Ecce pulchrum Humilitatis exemplum!
Ovium eſt, paſtorem ſequi, hinc ipſe Chriſtus ait: o ves
illum ſequuntur, Joan. I0. v. 4. Eſt Magdalena ovis Dei, atque
ut talis (inquit Chryſologus) ſe ſtatuit a tergo Chriſti. Quaſi
dicat: Iua, Domine, ſequi veſtigia contendo. Usque modòô
ſemitas ſecuta ſum Satanæ: viam percurri perditionis: Nunce
fixum animo eſt, pedes meos collocare in co, qui vera, re-
Gaque eſt via, Joan. I4.6. & rectà tendit in cœlum, eque ani-
mas feliciter perducit, ut dicere cum Job poſſim c. 12. v. II.
Veſtigia ejus ſecutus eſt pes meus. Acceſſit non ad caput, ſed
ad pedes: & quæ diu malè ambulaverat, veſtigia relta quæ-
Krrr z— rebat,

H. 8.

Multa in
hac mulie-
re digna
conſidera-
tione.

684 In Feſto S. Mariæ Magdalenæ.

rehat, inquit D. Auguſtinus Tom. 10. hom. &ο. homil 25. Stans
retrò, ait ſæpius dictus Chryſologus, ut Chriſti veſtigis inni-
wa peéreurreret per viam Vitæ, quæ per viam cucurrerat mor-
tis. Sive ut S. Antonius citatus, quia ejus veſtigia imitari pro-
ponehat. “ V
En pulchrum etiam prudentiæ exemplum, quod S. Hie-
ronymus in caput 26. Matth. obſervavit. Mon poterat, ait, ca-
pite Domini meretrix Aigna fieri, inchoat dewotionem & ob-
Iequia h pedibus. Non enim ſtatim volandum eſt ad caput,
ſed gradatim eundum. Exiſtimant nonnunquam ad perfe-
Gtionem tendentes, ſe ſtatim poſſe eſſe perfectos: ſtatim ar-
dere amore, ut Seraphim, ſed graviter errant. Prudenter
Magdalena incipit à pedibus. Tu quisquis apicem perfectio-
nis Chriſtianæ ambis, obſerva caput Chriſti eſſe Deum, pedes

Chriſti humanitatem. Ab humanitate Chriſti incipe amare

Deum.
Ecce mulier! ſi ſuſpicis in ea generoſum animum in cal-

eando humano Reſpectu, ſi humilitatem ejus, ſi prudentiam

miraris, ſuſpice & mirare etiam rariſſimum in muliere filen-
tium, quod ſingulariter obſervàâſſe videtur S. Ambroſius, uti

& S. Chryſoſtomus, Ille ſerm 43. ubi ait: Invenio, quòd ſie-

werit, non invenio, quid diwerit. Hic verò homilia in pœnit.
& Phariſæum, ubi ait: Silens ore, corde cum cordis inſpe-

Gore loquebatur. Qui mulieres crepitacula Dodonæa appel-
lant, eas nimiæ garrulitatis arguunt: ſi plerasque valdè loqua-
ees & parùm ſtudioſas taciturnitatis dicerent, verum utique di-
cerent. Mulier illa Samaritana Joan.4. quàm loquax fuit! 8y-
rophcniſſa illa, de qua c. 7. Marcus, quàm clamoſa! ad in-
dignationem ferè diſcipulorum JEſu, ut patet ex c. 15. Matthæi.
Magdalena ſilentü eſt amantiſſima. Et quid erat opus mo.

vere linguam, quandò cor ejus omni linguâ facundius lo-

uebatur? Meliora & gratiora Deo ſunt pii cordis ſuſpiria,
quàm multiloquium oris: efficaciùs perorant lacrymæ pœni-
tentis, quàm preccs quæcunque. S. Ambroſins de poœnit c. 77.
Crimina

Ihomz ¹ Nehß

reninum 1
cce, i lenglo ce
Ius ſocs, ells,
Mnnd Rommnds,
n linobant
6mmene Ninmul
NeEi Vardene
enr dud Grni ig
=Apunt, ſl,
. Venplun on
Wum wund in cdid
1uDeoczibindd A
& grimrarunlo
enpoo iu omme⸗
u ?cantabitur;dec
eſcd corde gvod
erbelferent, , ,3
hleat, Amoh Am
Ilbaracdlo crath
unld ad pelezef

Apir tune loqen

Atimilimns nne
ogrgeu.
kanliiſenun
Ptoals mnine in
mkts buntu

Nuehein gand⸗

ntir RZZũ “
71, IMhut eelefinn,
tuin lnin 4
nmam tonnmun 1
lkelk wnin ien
Neni ann Mt
gnigi gien enc
Un Cmiidlebeaum un
Git Crii min nr

endin ninmmind
irmeneſc,ienin
TRI uhlte ſien
ed m
4, iä:: hnoſal;
0 He rd niane
t, ort an M i⸗
SCenitcliAnen
Gmmigkragr üüi⸗
