que 3. Patriarcha experiretur ſterilem conjugem, Dominum
ſupplex rogavit fœcunditatem. Id quod Geneſ. 25. v. 21. ſic
memoratur: Deprecatus eſt Naac Dominum pro uwore ſua,
eoᷣ

6

—

Wr, vrute

inoerpemn)
A: NMeheusd
eDonimd
eo cis Catio
P Eglenbis
s,boc e,

Pw paltet .

Deo. Deo qul

onmne adinben
foecuuddias,

ler Crcca.
te dica,etat
Dit woet⸗
Venuus, wt
elln nwerer nil
tpopuls arſt
piciem,
1, v matn

in lo. de i

tupido:
Uneros Præ⸗
meilo contt
tz incican
Rtum fettur
oad P⸗
ehite geſa
mlmum tee

Ul
lgue tumn

1
3 t 30 Bernr

Umelbenan,
en donumn
uahgrnine.

V. Concio Ruſtia. 445

R . 51
elene eo quod eſſet ſterilis. Hrbi legitur: Deprecatus eſt
in ſ contra uxorem ſuam, hoc eſt, ut Lyranus intelligit ex recita-
. e ta in Scriptura phraſi, e adverſo uworis ſuæ. Senſus igitur hic
Alems imdNcx eſt : Rebecca orabat ex una parte, & Iſaac ex altera parte,
1 Cnchnsad. ut Dominus darer cis liberos. Sed quia Iſaac erat perfectior,
iun DUsn ideèò ejus oratio fuit efficacior, & exaudita eſt, uti ibi ex ver-
ilfkit, nill bis ſequentibus patet. Jam ad te. Vis anima Chriſtiana li-
. Mndin beros, hoc eſt, fructus bonorum operum proferre? Uti Re-
ca 16 ſeh⸗ becca pariter cum Iſaaco orabat, ſic tu operare pariter cum
Hunuma, ſt Deo. Deo quidem, tanquam Aucthori omnis gratiæ, bonum
aerif asize. omne adſcribendum, ut Iſaaco adſcribenda impetrata Rebec-
hor nulo mmt cæ focunditas, tu tamen non idcirco nihil ages.
Symn Yirfut Inter Græcos veri eatenus DEI ignaros vulgatiſſimus
poftt 8 Se Suida, erat hic ſenarius: Fac interim aliquid ipſe, dein
erit Aheitun eos voca.
lobemur r Venus, ut veteres fabulantur, enixa cupidinem, cùm §. 5.
, Nyur olnin eum videret nihil creſcere, Themin conſuluit, quid agendum leceſſtas
Mait, n ut pupulus creſceret ? reſponſum eſt, ei adjungendum alte- tionis in-
onen tuun rum cupidinem, quocum educaretur. Natus eſt ci alter Fi- dudione
Tue odluteen lius, & vix natus, (ut fabulatur apud Vincentium Carta- Probatur.
enius wwrentrun rium in lib. de imaginibus Deorum Porphyrius,) adoleſcere
öuntcentun! cœpit cupido: alas & pennas explicare; quin etiam quo-
ei nrun anl⸗ ties Anteros præſto eſſet, Cupido formoſior, ac procerior;
edurt,Kinrt abſente illo contra accidere videbatur. Figmento hoc docta
o mr antiquitas indicare voluit, quod amor tunc augeatur, quan-
Kehohn rün do in eum fertur, qui & ipſe amer. Sed quod amor amo-
M e⸗ re reciproco ad perennitatem confirmetur. Visne, ut amor
bor. 4 6 Dei erga te creſcat? tuum adjunge amorem, ac Deum tuum
um ſimlan amantiſſimum redama, quantùm potes. Theophraſti eſt:
,ddRcen Rei utriusque tum calidum ſoli occaſio feliciter germen educit.
qvando le Jam ſicut ad germen quodcunque producendum, opus eſt,
bltunoten & terræ ubertate, & aris ſalubri temperie: ſic ad qualecun-
ſogem, Nnn que opus bonum faciendum, opus eſt & Dei auxilio, & no-
Genel i ſtra cooperatione.
uin ro e Kkk 3 . Chri-

446 In Feſto Annuntiationis B. V.

Chriſtus Matth. 4. Petrum & Andream à vili piſcatione
ad pretioſiſſimam vocans non dixir: faciam vos eſſe. Sed,
Jaciam os fieri niſcatores hominum. Nec illi Paralytico, Joan.
5. V. 6. ait ; vis ſanus eſſe, ſed, vis ſanus fieri. Quod Hugo
Obſervat; è cujus ſenſu, ibi intelligit Prædiçator, non omnem
ſibi cœlitus doctrinam obventuram, ſed ſtudium proprium
eſſe adhibendum, ut homines capiat; hic verò Peccator in-
telligat, ad conſequendam ſanitatem ac ſalutem, opus eſſe,
ut ipſe ſuum adhibeat ſtudium, ſic etiam Dominus curatu-
rus ægros, plerumque voluit, ut & ipſi curationi ſuæ co-
operarentur credendo. Ità igitur Matth. 9. ex cæcis ad ſe ve-
nientibus quærit v. 28- Creditis, quia hoc poſſum facere vo-
bis ? Nec antè eorum aperuit oculos, quam dixiſſent: Lti-
Ague Domine credimus.
Hæc eſt voluntas Dei, ſunktificatio veſtra, ait Apoſto-
lus, I. Theſſal. 4. 3. & I. Timoth. c-2. v. 4. idem ait de Deo, qui
omnes homines vult ſalvos fieri, hoc eſt, ut genuinè expli-
cat Cornelius à Lapide, ſinceré cupit, & ex animo deſiderat,
omnes homines ſalvos fieri, ideoque omnibus Chriſtum Re-
demptorem dedit: per cum omnibus dedit gratiam, Sa-
cCramenta, & alia omnia media ad ſalutem neceſſaria ſuppe-
ditavit, quantùm eſt ex parte ſua. Ut autem voluntas ejus
efficaciter ſortiatur effectum, ſalutem ſcilicet à Deo volitam,
debet accedere conditio à Deo requiſita, ex parte hominis,
gjusdem nimirum cooperatio, id eſt, ut homo mediis à Deo
ad ſalutem præſcriptis utatur, eatmque per bona opera me-
reatur. Ità ſentiunt Damaſc. Oecumen. Chryſoſt. Ambroſius,
Hieronym. &c. quos Cornelius citat.
Quam ſcriò ſalutem omnium noſtri deſideret Chriſtus,

ſatis id ſuperque demonſtravit. Ideo enim factus eſt ho-

mo: ideo tantos labores, tot fatigationes, tot dolores, &
ipſam crucis mortem ſubiit; ut ſi qui pereant, magno Chri-
ſti dolore, contraque ipſius volunratem, ſuâque negligentiâ
pereant. Pulchrèé S. Ambroſius: Si DEUS omnes homiag
fal-

. Vunb
N: 10 d
lallhn l.
Qſuii

Vc,nitin:

n in Miffin
nnon,
lls ſe oo
Far. ,!
Iulns, Ir di
. Tl,
Einknmm op
rplo roci,
k roren en
uerit on
lt muunin
Ainin/
le, Mene
6un Tendli
Non et adlur

ſtudinm

Uſlum peli
o par elt
ut gue
UEnam Ey
ulc, aenn
Ulthamenti
urhleckh
1hiro lt,
honne
Aocktie

Wn i

6

4

mn osl
Prihtien a
i. lin
AOr, nonone
kudium Droprin
Nend benenir i
Aen, Oin
1Domions etan
Cürationiſtedn
ex cxci alſeſt
Noſunm uetan
un doulent, I

ſ 1di Apoſ
em al deeog
Ut gennin e
Animo Geſigert
r gnam, r.
ANedoNara dne
Weta WOnnie;
lcet Deoroht
, Parte lons
Hommo melis
er bonn Cei
rpdo A

Gelderet ⸗

ninn fuhis d,
8, t Col⸗
tenn, gin
ſuite beper

1Sonpei hn.

tlone

Concio Ruſtica. 447
ſalvos vult fieri, cur non impletur ejus voluntas ? ac paulo
poͤſt. Vult DEUS omnes ſalvos fieri: Sed, fi accedant ad
eum: non enim ſie vult, ut nolentes ſalventur; ſed vult
illos ſalvari, ſi & ipſi velint. Neminem DEUs cogit.
Quid vultis, ait S. Chryſoſtomus in I. Corinth. c. 4. v. ult.
res eſt poſita in veſtra poteſtate. Etenim & hoc & illud eſt
ſitum in noſira poteſtate, nempe, ut & demur præcipites in
gehennam, & ut regnum cœiorum aſſequamur : quoniam
DEIIS ſic voluit. Ecce enim inquit: ignis & aqua. Eccleſ-
I5. à v. 14. 15. 16. 17. 18. Si quis dicat: Volo. Et quis ſit tam
ſtulcus, ut dicat ſe nolle? ſed pergit aureus Orator: JSuf⸗
ficit, i velis, ut oportet, & facias ea, quæ ſunt volentis
Quàm ſeriam oporteat habere voluntatem, ibidem declarat
exemplo proci, & mercatoris. De illo ſic loquitur: Qus
ult uxorem ducere, ſatisne habet, quod velit? minimè, ſed
& quærit pronubas, & rogat amicos, ut ſecum vigilent &y
cogit pecunias. De hoc vero ſic: Mercator non domi ſe-

dens contentus eſt, quod welit, ſed 6z navem conducit, &ᷓ

nautas, & remiges eligit, & pecuniam dat fœnori & de agris,
& rerum enalium pretiis curiosè inquirit. Quomodo er-
go non eſt abſurdum, ad res terrenas tantam curam oſten-
dere & ſtudium; Coœlum autem mercaturos ſatis habere,
quod ſolum velint? imò veròô, ne id quidem oſtendant, cum
eo, quo par eſt ſtudio. Qui enim vult, ut oportet, res quo-
que tangit, quæ ducunt ad id, quod vult. Hucusque Chryſoſt.
Poſtquam Evangelicus vates Iſaias cap. 54. enarràâſſet opes

ſpirituales, pacem, iplendorem, & felicem ſortem filiorumi

novi Teſtamenti, illico ſequenti cap. 55. ad eadem ſingulos
invitat, ut fidem Chriſti capeſſendo, iis fruantur, relictis va=
nis ſuis rebus & ſpebus. Clamatque : Omnes ſitientes, ſive,
ut in Hebræo eſt, & vos omnes, qui fititis, venite ad aquas.
Hoc eſt, omnes veritatis & ſapientiæ ſalutiferæ avidi, venite
ad aquas doctrinæ & gratiæ Chriſti: ex iis haurite & bibite
ſapientiam, & Spiritum Evangelicum; & ſic animi veſtri ſi⸗
. timy

44⁰ In Feſto Annuntiationis B. V. —
tim, ſitim veritatis, ſitim ſapientiæ cœleſtis, ſitim ſalutis veſtræ Gu
ſedate. Qui non babetis argentum, properate, emite: Veni- Kihi G .
te, emite absque argento, & absque ulla commutatione Vi- lu ls
num &oy lac. in nſn
Plerique omnes mortalium in hoc mundo ſitiunt: ab ndr /von
igne malo, ideoque vehementer ſitiunt. Eſt enim ſitis ee MIN
fectus ardoris interni. Apocalypſ. 16. v. 9. Mſtua verunt ho- Chre, Kiln
mines æſtu magno. O uc æſtuat, ut ſitit avarus nummos! Dlan 6
ut ſuſpirat ſenſualis ad delicias! ut ambitioſus ambit hono- 1oletetis, n
res! à tam damnoſa ſiti, à cupiditatibus noxiis avocat DEUS8ßs. (0 herltio
ad æterna bona miſeros invitat, ut illis ſalutis remedium ob- ors te n lan
tingat, ac proindè per ſuum Prophetam clamat :venite, emi- mein prel⸗
te, emite dona cœleſtia, emite regnum æternum, emite me vd amico egu
ipſum : emite absque argento: ſufficit habere voluntatem Uemni, eiamn
ſeriam, hæc eſt pretium pretiorum. Qui terrena, vana, & mrelum en
hominis præſtantiâ indigna quærunt, plerumque, ut S. Augu- Veriat mn
ſtinus ferm. 2. de diverſis loquitur, ante moriuntur, quùm in- ir hyic,
veniant, quod quærebant. Statim ibidem adjungit: DEUS iim gui /
nobis de compendio ſe offert: clamat nobis. Amate me, & ur hnt
habebitis m. O Fratres, 6 filü, 6 Catholica germina, 6 ſan- ü nia, tu
Ga &s ſuperna ſemina, 6 in Chriſto regenerati, & denuo na- inenift
ti, audite me. Hæc ultima S. Doctor addit Dei amore fla- imn t
grans, & omnes ab illa rerum futilium lutulenta cupiditate rn ſ 6
abſtrahere, & in Dei amorem inque ſalutis æternæ ſitim tra- urker

here percupiens.
6 iſeri luris S D n 20.
§.. quoties miſericors & ſalutis tuæ ſitientiſſimus DEUS, Rii
DElIS non te, homo, vultu benigniſſimo ad ſe invitat! voce gratioſiſ- ſnt,

Aceſt. ſima vocat: offert tibi gratiam, gloriam, omnia ſua, ſe to- rkizue⸗
tum, immenſum bonorum ſummorum, & æternorum in e- 4 1 Jbom
lagus; & tu renuis ? quoties urget, ut peccatis abſtineas vi- gni co
tæ tuæ breviſſimos dies, Gehennæ ardores ſempiternos, quo lite,gun
concitato curſu raperis, ob oculos ponit; & tu non vis! Queocd umſal
olim Chriſtus Matth. 23. v. 37. Solymæo excidio illacrymans chkefeka
dixit: Quoties volui congregare filios tuos, quemadmodum rn Au

. Anlehee e.
. gal- Alfti

. . . . . —

N Concio, Ruſtica. 449
llimhke 7. —
* iche gallina congregat pullos ſuos ſub alas; & noluiſti ? quoties
ſannltin, & tibi dixit & etiamnum ſimile, quid dicit ſalutis tuæ avi-
1

dus DEUS ? ſed negligis. Quoties tibi dicit, quod Joan. 5.
dixit Paralytico : Vis ſanus fieri? vis ſalvus fieri? & prôh.

nundo ſtinnt: 4 . .
coſtim: pudor? noluiſti. Quotiescunque gravi pulſu commove-

lenmſint tur cor tuum, dum te ſpectante alter moritur, dum jam hunc
Aummmn & hanc, & illum & illam ad æternitatem abiiſſe, audis, to- 5
runm tics DEI audis vocem: & tu morieris: Væ tibi ſi nunc
iicltgantitlan morereris, dum in ſtatu hæres peccati lethiferi, Filius pro-
Onis aoendl fectò perditionis eſſes. Ah! citô, citò confitere, antequam
unsenelina maors te in tam exitioſo ſtatu deprehendat; ſed tu noluiſti,
ung:ſenm nuncium puellæ remittere, injuſtum lucrum reſarcire, hoſti,
nen, enden imô amico teque amanti, ex humano errore contra delin-
bere ſoleon quenti, veniam cx animo dare, peccatum ſacrilego ſilentio
tetten, ann ſuppreſſum explicare noluiſti.
ungne, u A L Veniat magnus Apoſtolus, & illa horrida verba ex ſua S. „.
Ouutlr, udnn ad Hebr. Epiſtola c. 10. v. 28. tibi denuò in aures ingerat: Homo ſæ-
chungr : Irritam quis faciens legem Moyſi, ſine ulla miſeratione, duo- F& deelt-
Autt n, 6 bus vel tribus teſtibus moritur. Si in Lege veteri, ubi lex Moy-
u grnint,6 in ſis fit irrita, tantum eſt ſupplicium, quantò magis putatis de-
eri, lewon teriora mereri ſupplicia, qui Filium D EI conculcawerit, &
Aürermork Jſanguinem teſtamenti pollutum duxerit, & ſpiritui gratiæ con-
h utuentt aniti tumeliam fecerit ? Si quæris, quomodo quispiam concul-

s etemefinn coat Filium Dei? reſpondet S. Chryſoſt. hom. ad Hebræos cap.
1o. Orat. 20. Quando qui eſt ejus particeps in Myſteriis, pec- à Hebr. 10.

HenilimIu catum fecerit, non eum conculcavit? non eum deſpewit? & "25.
! mox: Faktus es corpus Chriſti, & das te Diabolo conculcan-
v, Otpnin dum. Et quomodo ſanguinem teſtamenti pollurum quis
ELeternonnn / ducit? ait: qui communem ſeu immundum ducit, aut nihil am-
eccatb ibtne⸗ eplius haberé, quhm cætera. Et quomodo ſpiritui gratiæ con-

tumeliam facit ? ait : Qui beneſicium non accipit, eum, qui

8 ſanpitang, t L .
henefecit, aficit contumelia. Fecit te filium: tu autem Vis

Xtu non D

oiag⸗ ſieri ſerus: Auderet fortaſſe non nemô addere: te, 6 ani-
Nel enuin ma fidelis, fecit ſponſam : tu eſſe vis meretrix: te fecit re-

H. 98.
Parturire
non ſuffi-
cit niſi &
pariag.

4 59 In Feſto Annuntiationis B. V.

gem; tu ſcurra eſſe vis. Venit apud te habitandi causâ: tu autem
ipſum conculcas per crapulam, per ebrietatem. OQhonitas infini-
ta (interrumpit Chryſoſt. Chryſologus ſerm. 23.) 6 inaudita
pietas! in ſocietatem regni Paſtor oves aſſumit atque ad con-
ſortium Dominationis ſerwos Dominus adſeiſcit: ad partici-
pium regni Rex gregem admittit! meritò ſanctus Doctor pie-
tatem DEI miratur. Sed, 6 Chryſologe, quid dicis de his,
qui tam inæſtimabilem Dei noſtri bonitatem inſuper pro ni-
hilo habent? qui regni participes eſſe contemnunt, qui Re-
gem tam piè invitantem exſibilant, repellunt, proſtituunt?
quid ſentis de illis, qui viliſſimorum inſtar mercenariorum
ſervire malunt hoſtibus legitimi Domini ſui, quàm cum eo-

dem imperare, & de capitaliſſimis illius & ſuismet hoſtibus

triumphare ? quid de petulcis illis ovibus ſtatues, qui pa-

ſtorem tam bonum deſerunt, imò refractariè impetunt: lu-

pis ultro ſe ſubdunt, & eos volentes ſequuntur? An non
exclamas ? O inaudita perverſitas! ô malitia nimis dete-
ſtanda! Nolunt ſalvari: nolunt cum Deo regnare: no-
lunt in beatiſſima æternitate vivere.
Ajunt quidem ſalvari ſe velle, etiam cooperti ſceleribus,
ſed voluntas eorum eſt, qualis illius, de quo Sapiens, Prov.
13. Vult, & non vult piger. Volunt finem, ſed media ad
eum neceſſaria non volunt. Talem in ſe agnovit fuiſſe S.
Auguſtinus 2. conf. 3. & variis aliis in locis, antequam ſeriò
ad Deum converteretur. Tali voluntate ex ſenſu S. Bernar-
di, plenus eſt infernus.
Ezechias Rex, cum ei Rabſaces Aſſyriorum Polemarchus
extrema quæque minarctur, conſtitutus ſummo in periculo,
amittendæ Solymæ urbis, mittens ad Iſaiam, ut ei ſignifica-
rent præſentiſſimum periculum, his uſus eſt verbis; ies tri-
bulationi« &c. Venerunt filii usque ad partum, &; virtus non
eſt pariendi. Quo proverbio dicere voluit: In extremum

diſcrimen, dolorem & angorem venimus, ut ranquam puer-

Peræ molientes bellum pium & neceſſarium, pro urbis ſan-
Ctæ

X

lietid

l
Repen, 1

len prolent
Mosgin:
on nc⸗
jend cfun
Clmaumnon
Podlacitks,
Ligelura,i

Hüne feuum

euncun, V
imn Lagu
: 0 wend
Iis era
Umetl, udon
Michant, ſel
Molte 1
i DY

urir ſolua

Eyirelani
Pingenndo
uHebræos
cem unge
Ilerunt in
ler tritui
unento ar,
unuinolun⸗
uſy G ani
r. Nnelus

ſenmn e

u fer

.

Concio Ruſtica. 151
nrn ctæ defenſione contra blaſphemum Sennacherib Aſſyriorum
4 Nun Regem, illud præ languore & virium defectu eniti, & in lu-
ui Eel cCem proferre non poſſimus, ſed illo opprimendi ſimus, niſi
ei ſu 4 DEUS gloriæ ſuæ ac nobis miraculosè ſuceurrat. Puerpera
dun H non eſt in evidentiori viræ periculo, qum ſi viribus partu-
eNNN riendi deficiat. Alterutrum tunc neceſſarium, aut illi parien-
gilcdeti, dum, aucmoriendum. Hæc quoque, hæc tua, Peccator.
tentühe dor⸗ eſt calamitas, peccarum in anima tua ooncepiſti: adeſt Qua-
Mmennmmn, uke. drageſima, tempus poœnitendi; atr virtus deeſt tibi ejiciendi
lunt, Noknun hunc fœtum. Et tamen cjiciendus neceſſariò eſt, aut per-
r mercennionn eundum. Dicis: volo illam familiaritatem deſerere, ſed non
,,gnam cume poſſum absque tali, ac tali vivere: volo reſtituenda reſtitue-
Lſusmet hoſthi re: ſed mendicare cogor. Vis ergo, & non vis ſalvari.
ſtatues, gli n Talis erat Judas: talis Herodes: talis Pilatus: ctales in-
rid imperunt: H numeri, quibus Erebus plenus eſt, qui ſpiritum ſalutis par-
Wuntur! An won turiebant, ſed virtus non erat pariendi.
Aliia imis Ger⸗ Moyſes à Deo juſſus Exod. 3. v. 18. ad Regem ajebat: Do-
onegnre: u. minus DEUS Hebræorum vocavit nos: ibimus viam trium
QLierum in ſolitudinem, ut immolemus Domino OEO noſtro.
eriſektih . Tergiverſanti Pharaoni, idem c. 5. repetit v. 3. Jam duabus
Nd hend Ndf plagis ingentibus afflictus Rex, nondum ſapere voluit, non-
Denn, Eed weli4 dum Hebræos dimittere. Tertium igitur idem iterat, ac di-

miſſiqnem urget Moyſes c. S. v. 27. Varia de via trium die-
rum afferunt interpretes. Origenes hom. 3. in cap. 4. Exodi,
ait : Iter tridui de tg)pto proficiſcimur, ſi ita nos ab omni
inquinamento animeæ, & corporis, ac ſpiritus conſerwemus,
umnMenus ut quemadmodum dixit Apoſtolus, (I. Theſſ. 5.) integer ſpiri-
iumken tus noſter & anima, & corpus in die EsCI CHKRISTI ſer-

le Anoi filed
eb, anelumkei
lnben

ſummon vetur. Sanctus verò Auguſtinus ſerm. 90. de cemp. LVia
m, it aſni trium dierum, eſt bene cogitare, bene loqui, bene operari. Itæ,
1 ethii in/ ait: ſunt tres viæ, per quas per venitur ad Cœlum: ſicut 6y
tun, nun aliæ tres ſunt, per quas amatores mundi perveniunt in infer-
us haood num : hoc eſt, malum cogitare, malum dicere, malum facere.
UrtaNqAN Veneror ego, ut par eſt, S. Auguſtinum; hic & nunc autem ajo,

m, No und, . PII 2 cum

4 52 In Feſto Annuntiationis B. V.

cum dd. apud Benedict. Pererium Exod. via trium dierum
eſt contritio cordis, confeſſio oris, ſatisfactio operis: per
hæc tria irur ex Ægypto ad Deum. de his 3. viis citatus Au-
guſtinus, ait : Iſtas tres vias obſidet inimicus, ſicut de Pha-
raonis exercitu legimus, Exodi cap. 14. ubi memorantur Du-
ces totius exercitus Ægyptii Hebræos inſecuti. S. Hierony-
mus in Ezechiel. c. 23. ternos ſtatores vocat. Per eos intelli-
guntur Dæmones, qui ſtant in omnibus viis, ur vel in factis,
vel in verbis, vel in cogitationibus homines ad peccatum
impellant, teſte Origene citato. Hi nequiſſimi hoſtes omni-
modè agunt, ut tria illa, centritionem, confeſſionem, &
ſatisfactionem impediant, ne homo ex Ægypto ad Deum tran-
ſeat ; maximè autem omnem conatum adhibent, ut reſipi-
ſcere, & ad Deum redire per pœnitentiam volens, in ter-
tio deficiat; atque utinam peſſimis fruſtrarentur votis ſuis,
& ſic non nimis multos in ſtatu perditionis retinerent? ſed
fruſtra eſt, ò Peccator, ſi in tertio deficis, ad aſſequen-
dam ſalutem neceſſario, fruſtra parturis ſpiritus ſalutis, ſi
non paris: fruſtra vis ſalvari, ſi voluntas tua non ſit ſeria &
efficax. Voluit ſane hàc die Filius Dei incarnari in virgineo
MARIE utero, & ad tam inauditum Myſterium requiſivit
voluntatem Virginis, ſed voluntatem ſeriam atque efficacem.
Quà illa voluntate dixit Gabrieli : Fiat mihi ſecundùm ver-

bum tuum; tali & dic tu voluntate: volo ſalvari: fiat, quod

tu vis. DEUsS meus.
Ingeniosè quidam Recentior contemplans virginea ver-
ba: Fiat mihi ſecundum verbum tuum. Ly. Secundum non

accipit ad verbialiter, ut alias accipiendum eſt in ſenſu genui-

no, ſed adjectivè. Dixerat Angelus duo momentoſiora ver-
ba: Paries. Et Concipies. ait ille: Virgo prudentiſſima de
partu ſolicitior, quam de conceptione, dixit: Fiat mihi ſe-
cundum verbum tuum : Fiat, ut pariam. Multi ac mul-
tæ ſæ pemumeròô, multa bona concipiunt; ah ne ſit defectus
in virtute pariendi: O quisquis neceſſaria ad ſalutem beg-
Poii-

rcnot
o⸗f i
le befiigin
labi eumnet

0
go 66660
Pe ſem

ſeriu

u nli

onmim ortut

n potuit e

Woumnipoten
mam, doer
1It ca Plal
ouo, Lu⸗
Ual. Nec D
mmatem, d
no conſen

Wum Ang

Mnlocen

Gan. A.
W in hoc
leſet )
. umen,
nn it
,l Dein

1.

— Concio Civica. 4 3
uten poſita concepiſti: Quisquis generoſo animo dixiſti: Fiat Con.
8 feſſio, fiat Reſtitutio dum non deficis in primo, vide, obſecro,
ig ſcn ne deficias in ſecundo: fiat etiam ſecundum verbum, & ſecun-
uut N da tibi erunt omnia.
wemoramrd. õ , ⸗ .
ide er Sese ess Beser Ser e83808er ee
t. der eos intelt⸗ . „2
D Concio Civica.
hnus ai eumn Myſterium Incarnationis explicare non
li ien præſumit, ſed potius admirari.
Conte, j/ , S
lni cnannn Fiat mihi ſecundum verbum tuum. Luc. I.
libenr ur teiß ☛i Uod S. Gregorius Nyſſenus in vigilia Viſitationis §. 1.
n len, intn B. M. Virginis de illo Feſto dixit, dixerim ego de Hujus y-
remnn dotbli hodierno Feſto: Myſteria, quæ in bac Sacra An- mitas.
Tetinerent! Kt W nunciatione peracta ſunt, in tota æternitate ce- .
, a alegier lebrari ſatis, & exhauriri cogitatione & ſapien-
bitns alns tid omnium creaturarum nequeunt. Virgo beatiſſima, ut pri-
n nonſt feni mùm protulit verbum: Fiat mihi ſecundum verbum tuum,
Gnatlin Wrgine Deus omnipotens non conrentus creare in principio cœlum,
Gimn MAN & terram, Solem, Lunam, ſtellas &c. opera digitorum ſuo-
n gbe efinn rum, ut ea Pfſal. 8. S. Rex appellabat, hodie fecit potentiam in
ihi onndim brachio ſuo, Luc. 2. & homo factus eſt, & Virgo Mater Dei
ollrri fin facta eſt. Nec Deus ex infinita erga nos dilectione aſſumens

humanitatem, detrimenti aliquid paſſus eſt in ſua divinitate,
nec Virgo conſentiens in maternitatem, imminutionem tu-
lit plusquàm Angelicæ Virginitatis. Tanquam de renova, &
inaudita loquens Jerem. Cap. 3 1. v. 22. ajebat: EFœmina circum-
dabit virum. Ad hoc vaticinium alludens Innocentius IIL.

ns Wrgbenſe
IV. Kruncinn
7 . M
eſt in ſenii

—– Sermone in hoc Feſto, ait admirabundus: O verè novum,
oprucen b quod hodie fecit Dominus ſuper terram! quia ſtella olem, crea-
r: r tura Creatorem, filia patrem concepit. Onovam maximé
Mu 1 auditionem, ait Andreas Cretenſis in Canone de Nativitate B.
Ir ne ſt t Virginis, ut Deus fœminæ filius ſit? Similiter ferè S8. Auguſti-

1 neg LII 3 nus

H. 2.
Tria diffi-
cilia Salo-
Moni⸗

4 5ꝙ4 In Feſto Annuntiationis B. V.

nus Serm. 13. de tempore. Onova &y inaudita commixtio, ſeu
conjunctio! Deus qui eſt, &g qui erat Creator, fit creatura.
Qui immenſus eſt, capitur: di vites conſtituens, pauper effici-
tur: incor poreus carne veſtitur. -- videtur in viſibilis: Pal-
Patur impalpabilis, comprehenditur incomprehenſibilis. Et 8S.
Ephrem. Tract. de Pœnitentia: OQ maximum miſterium! o di-
Jyenſationem ineffabilem! Filius Adæ, pater ipſius efficitur. De-
nique, ut alios PP. omitcam, Origenes homil. I. in diverſ. S
ine ffahile magnumque Sacramentum! lpſa eademque Virgo, ipſa
&Alater Domini: ipſa ejus ancilla plasmatio ejus, ipſa quæ

genuit, quis unquam iſta audivit? quis widit talia? Hi alii-

que Sapientiſſimi Doctores attonitis ſimiles, mirantur Incar-
nationis Dominicæ myſterium, nemo illud nobis explicat. Ne-
que ego tam amens ſum, ut tantum Myſterium explicare præ-
ſumam. IIlorum veſtigis inſiſtens illud potiùs admirari, æ-
ſtimare, & amare præeligo.
Sapientiſſimus Salomon, qui teſte Abulenſi fuit in aliqui-

bus ſapientior omnibus hominibus. Prov. 30. v. 18. ait: Tria Junt

dificilia mihi; quibus memoratis, unum adhuc jungit, de quo
ait: quartum penitus ignoro, nimirum viam viri in adoleſcentia,

Sic aliqui legunt. Symmachus, Pagninus, Chaldæus, Iſido-

rus Cajetanus, Lyranus, cum aliis potiùs legunt: Viam wiri

in adoleſcentula. Modum, quo Chriſtus vir perfectus, demptâ

ætate, quicvir in Virgine Maria, & illæſa ejus virginitate con-
ceptus eſt, & deindé natus, adeoque virgineum uterum in-
travit, & exivit, ſatis mirari non poſſum. Sed quæro ego,
quomodo potuit hoc fieri? Sapientiſſimus reſpondet: penitus
ignoro.
S. Bernardus ſuper Miſſus eſt, homil.3. quam modeſtè que-
ritur: Væ mibi; non quia tacui, Ned quia locutus ſum, quia vir
pollutis labit⸗ ego ſum. Vellet; ſi ſatis novi ſanctiratem inno-
centiſſimi Prælati, non tam carbonem, quàm in gentem globum
igneum, qui ſufficeret ad inveteratam prurientis oris ſui rubi-
ginem tollendam, qui linguam faceret idoneam ad collo-
Ausen:

——
Guc, 1
n Mlei
nans huin
treneniun
n Mant⸗
un ſie ſ

uginde,u

gtige 1,
lrinati,urt
ng Jher!
lt ele aurumn
n relnhi:
egubtg i ll
Mer lus, G
Uerſs vultbur
Cör Cencima
Ia rr.

Penr 4Picere?

i: Docher

lt: Ani

Unelorum 4
unparabiltrer.
in conlineb⸗
Weili, nee
W gbunta el
Alar oſſun
de etian
idne n
imehunt ſ
e mnnd
diſ Aiei
Alncdie
Ainler

V.

. QConcio Civica 455
eit, an quendum, & intellectum illuſtraret ad intelligendum hoc tan-
en, M tum Myſterium. . . J
vinſſtieke 8S. Heſy chius citatus à Salazar de Conceept. cap. 39. admira- Di a —
petefii l bundus loquitur: Quis Vidit, quis audivit fertilium agrorum ganétorum
nfin naturæ pœnitus, agr um antè incultum produxiſſ icam, aut ter- lenſ de
ſfuecfin am non plantatam germinſſe uvam; Vinum ſine Vite, aut hoe myſte⸗
nncee Ruvium ſine fonte prodeuntem? Non capit hoc myſterium
Alageliant prægrande, quantumvis aliis in rebus illuminatus Heſychius.
Ne o Caoapitisne vos, qui alia omnia capitis Cherubini, Spiritus tam
util eun, in illuminati, ut tantùm non ſiris toti lumen clariſſimum? Exod.
1 niu! Ie cap. 25. Juber Deus Moyſfi facere Propitiatorium: materiem
mniarg. vult eſſe aurum mundiſſimum: Latitudinem, & longitudi-
wbis eolcr N nem præſcribit: Jubet, & ex auro formare duos Cherubinos,

un enleen de quibus ait: Utrumque latus Propitiatorii tegant, expan-
Mis intnn entes alas, & operientes Oraculum, reſpiciantque ſe mutuò
verſis vultibus in propitiatorium. Quid hic myſterii lateat?

lalſi,i Cur Cherubini debent vultus vertere in propitiatorium, ſive
I9 at: YMa/t in arcam, quæ propitiatorio operiri debebat? & cur ſe mutuò
n iungtt,cehu debent aſpicere? S. Gennadius in locum hunc in Catena græ⸗

ni naleſenn ca ait: Duo Cherubim ſuſpenſa Solium Divini Wuminis præ-
Crldrddd ignabant: Arca illa, ne dubites, Maria eſt, in qua & Man-
Mepont: Vuna na Angelorum & duæ rabulæ, non legis quidem, ſed quod

rpettngernn . incomparabiliter majus eſt, duarum naturarum, humanæ, ac
Gib IIgium Divinæ continebantur. Cherubini illam ſuis alis operiunt 3
tgnend uns quia nec illi, nec ulli alii Angelici Intellectus tantam excel-
1 Kd enn lentiamn „quanta eſt nobiliſſima Arca, Virgo virginum, com-
leloncenftn Pprehendere poſſunt. Tantùm ſtupent, & attoniti ſeſe mutuè
aſpiciunt. Sic etiam homines, ſi quando quid vident ſummè
am nolek mirabile, idque non intelligunt, ſtupent, humeros ac ſca⸗
s iun, in pulas attrahunt, ſtupore nimio obmuteſcunt: Admirabundo
iunnin ſilentio ſeſe mutuò interrogant, & quaſi alterius ſenſum ex-
iſn . ae⸗ piſcaturi ſeſe aſpiciunt. Gabriel ex infinita cœleſtium ſpiri-
ngenni, tuum multitudine, à Deo electus ad annuntiandum V irgini
gents en hoc Myſterium, an non præ aliis omnibus Angelis, etiam Che-
lonam 4„ rubinis, id intellexit? non intellexit. Roga-

456 In Feſto Annuntiationis B. V.

Rogatus enim à Virgine, tunc nondum, ſed paulò poſt
futurâ Matre: quomodo fiet iſtud? quomodo Deus fiet homo?
quomodo factus homo ex me naſcetur? viam non cognoſco.

Quando autem illæsâ meâ virginitate ero Dei-hominis mater?

quomodo fiet iſtud? hoc tantùm reſpondit: Spiritus Sanctus
ſuperveniet in te: & virtus Altiſimi obumbrabit tibi. De reli-

quo tacitè ait idem, quod Salomon: Penitùs ignoro. Myſte-

rium hoc ſuperat omnem meam, omnem ommum Angelo-

rum, Archangelorum Dominationum, Principatuum &c. intel-

Higentiam. Solus Myſterium hoc intelligit, qui id operari poc-
eſt, Deus. Mon eſt impoſſibile apud Deum omne verbum.
Ipſa myſterii hujus maximè conſcia Virgo, nihil nobis de
eo prodit, ſed Deo profundiſſimè ſeſe ſubmittens, hoc tantùm
ait: Ecce Ancilla Domini: fiat mihi ſecundum verbum tuum.
§. 4. Tota Sancta Eccleſia, quam optimè & ex vero appelles.
Hujus my. Os Spiritus Sancti nihil de eo nobis clarè explicat, ſed tota eſt

ſterii ad-

mirabilia, in tanto myſterio obſtupendo: O admirabile commercium!

Creator generis humani, animatum corpus ſumens, & Virgi-
ne naſci dignatus eſt. Magnus Dominus, & laudabilis nimis,
fit parvulus & amabilis nimis, o admirabile commercium!
Rex Regum, & Dominator omnium induit formam ſervi,
& immenſæ Majeſtatis, Dominus, fit vilior omni mediaſtino:

admirabile commercium! Divina natura, & humana, ⁶

quaàm diverſæ naturæ! in una eademque perſona coaleſcunt:
idem homo erit vir ſimul & infans: idem, qui ab æterno in
cœlis habet Patrem ſinè matre exinde, habebit in terris Ma-

trem ſine Patre, & c. admirabile commercium!
Diyvus Ambroſius ſollicitè quærens rationem nobis
candi aliqualiter tam ineffabile Myſterium l. 3. in Luc. &

expli-
Serm.

73. de Quadrageſ. exiſtimat, ad explicandum illud vix aptio-
rem ſimilitudinem poſſe reperiri, quàm efformationem proto-
parentis noſtri Adæ; ut enimille nullum alium agnovit Patrem,
præter Deum, cujus omnipotens dextera ſola ipſum efforma-

vit, & ſolus Pater Deus totum opus fabricavit; ità Inca

rnatio

Verbi

—

4 Mnd

iſi
10 Atain
po, E
en melg⸗
itojuhatte
eb, Cngerm
lt Nilbis,
no, Me ey
C
on ponis he⸗
orlerm 47 n
ultr Korm
fennr,non iten
ien, gun ſun
Dete, ner did
tunen venu
Dommmi 4de:
Mrem in ter
Pun, Hie Vig
Abbes in

niit, onin

iiftute iv
ſorita, da
t li ſip

.ren.

gratia d
ncleicden
mi Kroren
Nen gont;
md erit,
Alandum ve
4 nct, D

V.

dco Deuptatn
Denn no e
Deihominsnit
it: Hintu da
pahittiti Ders
Sõ
Ommlum Mgdh
inciounuum Nrin
t,guiid oern
, omne Veryun.
7rpo, nini nonnt
Nittens, Moc tannt
lumn Verblun tun

Ker weo ee

erpler, ſed nl
il wnnenin
neu,
& laudabilsnims
We Chhhetcum
N Wr
lor Cocümeciſi
Tura, &E hunan,,
e hetſo ckin
len qli dbenn

labebit in ten .

hetdum!
ratopenn vn
nl. nnlwd
dumn ld ün
Formatoen e

Verbi ſolum Deum agnovit authorem, & ſola omnipoten-
tia ipſius, absque ullo interventu terreni patris totum opera-
ta eſt Myſterium. Notavit arcanum hoc, citatus Doctor in
ſtylo, & modô, quo S. Lucas utitur, dum enarrans tempo-
ralem genealogiam Salvatoris noſtri, incipit à Joſepho, puta-
titio ipſius patre, & ordine retrogrado, per generationes per-

gens, tandem deſinit in Deo, cujus filius erar Adam. Debuit

prout primus, ita ſecundus Adam à ſolo Deo, ille ex virgine
humo, iſte ex virgine Maria efformari.
Cantic. 2. Deus factus homo de ſe ait: Ego ſios campi. Cur
non potiùs vocat ſe florem horti? Quia, ut vult mellifluus Do-
ctor ſerm. 47. in Cantica, Flos horti indiget operà manuum, &
induſtriâ hortulani, à quo plantatur, rigatur, & excreſcens
fovetur, non item flos campi. Campum nomino Mariam vir-
ginem, quæ ſuaviſſimo Doctori eſt campus, nec ſulcatus vo-
mere, nec defoſſus ſarculo, nec mami hominis ſeminatus,
& tamen venuſtatus illo flore, ſuper quem requievit Spiritus
Domini. Adde: ut flos campi habet patrem in cœlis, Solem,
& Matrem in terris, humum; ità Chriſtus ibi haber Patrem
Deum, hic Virginem Mariam matrem. Pari in ſenſu, Ru-
pertus Abbas in eundem locum de virga Aaronica ait: Ger-
mina vit, fronduit, floruit, non plantata, non ſucco animata,

ſed virtute divina cœleſti; Sic fu pulcherrima mulierum con-

ceptu florida, parta fructifera. Ideò ſanè clamat S. ille vates:
Rorate cœli deſuper. Iſai. 45. v. 8. Aperiatur terra &s germinet
Salvatorem. Hunc ur Maria mundo pareret, ſufficiebat ros
cœleſtis, gratia divina. Quod ipſum Bernardinus de Buſtis ex

ſſidoro dilucidat, ſic loquens: Concha marina certò tempore

ſe aperit, & rorem cœleſtem recipit; & ſic margaritam intra
ſua viſcera gignit; Sic Virgo Benedicta animam ſuam, con-
ſentiendo aperuit, quando dixit: Ecce ancilla Domini: fiat
mihi ſecundum verbum tuum, & tunc Ros Spiritûs Sancti in
eam deſcendit, & ſic filium Dei generavit. Intellige nunc il-
lud Pſal. 109. Exw utero, ante Luciferum, genui te. Quæ verba
Mmm S. Hie-

458 Iin Feſto Annuntialionis B. V. .

S. Hieronymus ſic transfert: Quaſi de vulva orietur ros ado- e ies
leſcentic. Quemadmodum ros deſcendit è nubibus cœli, ità Molen
& coœlis deſcendit unctus Spiritüs Sancti in uterum Virginis, lnimun
& ipſa gignet: & ex illa naſcetur Chriſtus ſinè patre in terris, Nnon ane
matre tamen Imanente ſinè læſione virginitatis. Kümiuuin
Alberto Magno illud Lucæ c. I. Ecce concipies in utero, con- Pmi ohn
tinentiam ſingularem notat. Quaſi dicat Angelus: Cauſa eff. Mihinn
fectiva coneeptũús non erit ab extrinſeco, ut in cæteris fœmi- 7cerchum-
nis, quæ lege naturæ concipiunt ab extrinſeco; ſed erit con: ide) lond
cra, & ſupra naturam, intra uterum, privilegio ſingulariſſimo, nus oo ,
& antehac nunquam audito, quod tibi ſoli concedicur. Tu, ſiccfieur
ι Maria, tu ſola ejusmodi planta es, quæ nullà humanàâ indu- leRer, au n
ſtrià exculta, paris fructum. Inter omnem alium florem & ir onro
radicem, mediant truncus & rami, & ex his prodeunt flores, muunagelc
at hunc inter diviniſſimum florem, Eſum & radicem ejus Ma- riers)und
riam, nihil mediat. Nec fuit prius ſanguis, & poſtea caro, & ricecn. Nan.
organizatio membrorum, & tandem Chriſtus; ſed ſanguine Hono etam
Virginali Omnipotentis dexterâ immediatè hodie corpus öinidu
Chriſti efformavit. Et hoc ipſum dicere voluit, qui dixit: etines Dei.
Egredietur Virga de radice Jeſe, & ſios de radice ejus aſcen- wencl elet,
dAet. Iſai. 1. V. I. Uücn. Or
* Se, Si quis ex me quærat: Ecquidnam fuit, quod Deum mo- vemn Deum
va tanti Vere Potuit, ut tam prodigioſum opus operaretur? Reſpon- nec Maudar
eperis,. deo ex unanimi conſenſu Patrum: ex parte Dei, movit infi- 4
nita ejus miſericordia, ex parte hominis ſumma ejus miſeria. r tami
Propter nos homines, & noſtram ſatutem deſcendit de cœlis no locvi
