in corpore ſubdito peccatis, Sap. I. v. 4. Decreverat Sapientia mi ſarene
Patris habitare in corpere, & introire in animam Mariæ, fuit inſtmndie
proinde corpus illud peccato cùm perſonali tam actuali uiufliſen

uil istme

*

iii i
— 1
—

—
nelite

is kainſe
1oſllingn
tetnts Ne
er adilni
8hice reeti
fonisririezn
ncotnmencers
lnelbeflii
Sinnlneh

emur, n de.

grecltun orope
Um exdudamnn
eptio preliciun

bosote

1

dWereroüta⸗

5,1.l

gumenmun ißi
Immmcolrent
lS, lirſen
gecet; Mni
etie, ueht
gevett e

nimmm M

PePet

„

gGoncio Civicæ. 14 5
— . — —
nunquam ſubditum, fuit anima nunquam male vola, hoc
eſt, nunquam malevoluit cum cœteris Adæ poſteris, quo-
rum voluntas transfuſa fuerat in Adamum. Nunquam in
toto Novo Teſtamento legitmmus nomina Parentum Beatiſ-
ſimæ Virginis, videlicet Ioachimi & Annæ, ut facilius cre-
deretur, quòd ipſa tanquã Mater & filia Dei nullam maculam
generationi humanæ annexam contraxerit; vel quia ipfe
Dei Filius honoris titulum ſibi reſervare voluit, quèòd eſſet
Pater & Filius ſuæ Matris, ad quod alluſit Siracides c. I. v. 9.
Unus eſt altisſimus Creator Omnipotens, ipſe crea vit illam in
Spiritu Sancio, nè ullus pateret acceſſus ſpiritui malo, qui
quam animam vel momento occuparit, ſuam vocare ſem-
per præſumit, juxta illud Matth. 12. v. 44. ve vertar in do-
mum meam. Poſſidebat ſemper ſuam domum Sp'ritus San-
Gus, inquit de Virgine Matre Cyprianus. Hæc eſt illa do-
mus, quam diabolus ſuam vocare non poteſt. Pulchrè S.
Damianus ſerm. de Aſs. antequam naſceretur (PFilius Dei)
talem creavit Eam, ut ipſe dignè naſci poſſet ex ea; Quod
argumentum dum fuſius proſequor, immaculatis audiri
mentibus opto, precorque. = =
Immortalitatem nominis omni ætate meruère, qui pie-
tate inſignes in progenitores ſuos vitam caputque expone-
re periculo non dubitârunt, ut periculo ſubducerent pa-
rentes. Quis 5neam neſcit hac unâ re Semideis apuò genti⸗
les idolorum cultores parem evaſiſſe, quòd ex medio flam-
marum incendio Anchiſen Patrem extulerit, dignus ideir-
co, cui juxta eorundem opinionem paterent campi Ely ſii,
imper um inſuper ſinè fine daretur. Æneæ charitatem
auream Richardus l. de laud. Virg. expendens fieri non po-
tuiſſe affirmat, ut piiſſimus Filiorum DEl Filius, qui Matri

debet omnia (patrem enim in terris non habuit) permitte-

ret ardere Matrem dilectiſſimam in hoſtili illo originali in-
cencdio, in quo fuliginem nominis, caliginem mentis ardo-
rem fomitis, Adamæa poſteritas contraxit. Laudarit ſe
T Eneas

5 2.

L. I. E. 9˙

146 Feſto Conceptionis Immaculatæ V'irginis Mariæ.

XÆ neas coram inferis ſuperisꝗque, quàm ferti animo pene-

trärit hoſtium cuneos, arripuerit ſeniles artus, extulerit

dulce pondus:
IHlum ego per ſtammas, & mille cadentia tela
Eripui bis humeris, medioque e hoſte recepi;
Et dabit Rex gleriæ, filius dexteræ, pietas ipfa gloriæ ſuæ
maculam, ut non audeat quid generoſius 5Æneâ, nec mo-
dò illam per flummas & mille cadentia tela eripiat (verum
etiam) nullo capi patiatur ab hoſte. Igitur DEl Filius, quem
in hac pietate inſinitè quibuswis & guàm maxwimè piisſimis filiis
Nuperiorem certius conſtat, Matrem ſuam, quam nullo ſuo incom-
modo, nullo negotio, ſolé nutu eripere ac ſalvare poteſt, in diabo-
li ditionem & poteſtatem redigi, ſpirituali morte affici, mawi-
mis malis premi & onerari permitteret.
Apud Jurisconſultos ĩniquiſſimum cenſetur Patrem vel
Matrem egere, cujus filius ſit in facultatibus. Quis dicat
opulentiſlſimum Dominum permiſiſſe in egeſtatem peccati
Originalis devenire, quam primo inſtanti ditare poterat, &
gratiâ implere! Tranſit ſicut nobilitas & honor, ità & igno-
minia Parentum in filios: Meè glorieris in contumeliã Patris
tui, non enim eſt tibi gloria ejus confuſio, gloria enim hominis ex
honore Patris ſui, & dedecis filii ſinè bonore. Eccli. 3. Dede-
cus ſanè filio Dei videri poſſet, ſi Dæmon objiceret: Mater
tua prius mea fuit Ancilla, prius illam inhonoravi, quàm tu
honoraris. Quin imò dixerit filius, quod Judas Machabæus
dixit Machabæis: Non inferamus crimen gloriæ noſtræ. Ex
quo capite D. Cyrillus contra Neſtorium, & D. Hieronymus
adEuſtochium inferunt: MWulli dubium eſt de Matre Domi-
ni, quin talis ege debuerit, quæ non poſſet argui de peccato
PeccatiOriginalis reatus quoddam eſt tributum, veluti,
quod à poſteris pro peccato Adæ exigitur, at tributum non
exigitur â filiis propriis, ut Matt. 17. Veritas aſſe veravit, ergo
nec à propriã Matre. Mater enim & filius ſunt una caro (in-
quit Cornelius in Eccli. pag. 514.) & quaſi una perſona civi-
lis,

aibrgiu 4
etkMun. N

eleenſ
t MV
„

1 1.
Z

1egge
nnnr De
lettke, Pein
un,tß
6Kkoseneelsmon
Fdinetvann
ittecumſo
u. Maczia
14 Nolt Denen
Uun feüra
n, Kicrodfoce
ini oiuthi
Wfliſeticln.
foguummanan

4. 6
Arfkikiteuin

wrte

Uüfi,eni
umnd. Thomx
lgllinterens

, .
Noi ⸗ am -in Eir,ee
—W Concio Ci vica. 147

tertinn — —— . .
M imßt. lis, multò magis quàm ſint uxor & maritus, de quibus Gen.
n 2. V. 24. erunt duo in carne una. Hoc ſolum de S. Virgine

nlletgn prædicari, quòd DEI Mater ſit, excedit omnem altitudinem,
ilecachftn quæ poſt Deum dici & excogitari poteſt, ait excellentifſimus
gueen Eolengn Mariani nominis Aſſertor S. Anſelm. de excell. Virg. c. 2. hinc
io gorirſ Petrus Damiani doctit ſerm. de Nativit. Virginis: Deum tri-
PAnei, een bus modis éſſe in Creaturis, quartô veròô per identitatem in Vir-
chetpint renn gine, ꝗquia idem eſt quod ipſa. Si ergo à tributo liber eſt filius,
Dbl Filugn libera erit & Mater. Peccatum Originale maledictum eſt,

int ifni at non decebat Matrem maledici à filio, nam ex21. Lev. 20.
onlboie Matth. 7: qui maledixerit Patri ſuo o Matri, morte moria-
Gjrlteſ, nit tur, benedictionem debebat Matri filius, non maledictio-

urtefhi, nis nem. Euge euge, quæ debitorem illum habes, qui omni-
hbrvus mutuatur. DEO enim univerſi debemus; tibi autem
hleturbicremm. etiam ille debet. Proinde qui dixit: Honora 'atrem tuum
bi. (i i & matrem tuam, ut is decretum àâ ſe promulgatum obſer-
geſttengei vet, & alios excedat, omnem Matri & gratiam & honorem
Uinepeten impendit, ita Methodius Orat de purif. . §. 4.
noniti n. Noluit Abraham ſuo Iſaaco ſponſam dari Chananæam Deuter.
ntmneli Gen. 24. MWon accipias uxorem filio meo de filiabus Chananæo-
4etintonitus um. MWoluit Deus ex illo auro, ex quo Iſraêlitæ fecerunt
Nch der idolum, fieri vaſa templi, non quòd aurum non elſet bo⸗
eeeNn num, ſed quod fuiſſet idoli. Unde & noluiſſet ex Virgine
honorari,ninn fieri as ſpirituale, ſi immundi ſpiritus per originalem cul-
nusluckten pam fuiſſet idolum. Et ſicut indecens eſt, ut ex flocco culi-
Mes nario, quantumcunque lavetur, fiat mappula involvendæ

ngen Euchariſtiæ idonea; ità indecens fuiſſet, ut Marianum cor-

atac pus, in quo Sacerdos ſummus Patri offerret oblationem
El Me corporis ſui, peccati originalis coœeno aliquando fuiſſet in-
itnutnh AQquinatum. D. Thomas 3. q. 27. a. 4. probat, caruiſſe omni
fteuummt veniali, quia indecens erat, ut quæ ſingularem affinitatem
r iunn habitura erat cum Chriſto, qualecumque commercium ha-
Nſeſelnſii beret cum Dæmone, quæ ratio longè efficacius contra Ori-
ſuntumncd, ginale peccatum militat. 5. 54
uneiind Intererat ſanè Chriſti plurimum, ut Matrem haberet om-

T 2 nis

Pſal. 115.

F. 6.

148 Feſto Conceptionis Immaculatæ V irginis Mariæ.

nis omninò labis expertem. Nam utS. Ilde phonſus lib. de
partu Virginis dixit: &i materna Viſcera Jordibus N Ditio
primæe damnationis coinqninaſſet, Chriſtus non eſſet ſilius Dei na-
turalis. Quod ſic intelligendum eſt, ſi originalem Maria
maculam contraxiſſet, dubitari potuiſſer, an maturalis Dei
filius Chriſtus fit, ex jure enim authenticum efſt de rei vendit.
Lege partus: quòd naturam parientis ſequatur partus; unde
ſi Mater ſerva eſt, etfi pater ſit liberrimus, filius nihilominus
ſervituti obnoxius erit. Hinc Davidjuridicè cecinit: 90
ſervus tuus &y filius ancillætuæ, ubi & accipitur pro quia, uſi-
tatiſſimoseripturæ more: ego ſer vus, quia ancillæ fiius. Quòd
ſi ergo irrevocabile eſt veritatis verbum: Qui facit peccatum,
ſervus eſt peccati. Joan. 8. neceſſarium erit Matrem Deief-
ſe peccati ſervam, caſu quo originali culpaâ fuiſſetinquinata,
& ancillæ hujus filium eſſe ſervum. Agnoſcit ſe quidem
Maria ancillam, ſed Domini, non peccati, Domino autem
ſervire regnare eſt. Ecce Ancilla Domini, non ait fui, ſum,
ero, ſed ſinè tempore, ancilla Domini ſemper, quia nun-
quam ſerva peccati. Hujus verò ancillæ filius formam qui-
dem ſervi accepit, ſed non conditionem, repugnabat enim
filio Dei naſei cum obligatione ſervili, ad quam evadendam
honeſtiffimum cenſuêre homines ingenui mortem potius
generoſè quam ſervitutem ignominioſam tolerare.
Fuit certè humaniſfimus Dei filius eo erga electam ge-
nitricem ſuam animo, ut mortem potius perpeti, quam
dile tam Matrem vel ad momentum unicum in ſervitutem
peccati abripi ſtatutum habuerit. Decebat hoc ingenuos
mores, & ingenioſos ejus amores, ut maculam gloriæ ſuæ
in ferri non pateretur: Gloria filiorum patres ſeu parentes eo-
rum Proverb. c. 17. quid quid opprobrii in matrem jacitur,
recidit in filum: Opprobria eprobrantigm tibi ceciderunt
Juper me. Pſal. 6. 8. v, vel ut Theodoretus legit: maledictis in
te prolatis pungor, quafi diceret, transfigi cor meum ſentio,
quoties ore impio patrem peti, dente procaci nomen Ma-
1. tris

4

igruen

G
1 nitnu N
lrieurnn
Slonſegpeoch
Gtlliltenfunnd
lizen
SKdalenonn
onhmntuet.
Elbeolbguten⸗

tAormmeleon

hnm: tiug
Meprrigfüttig
Dn Krci
Güchdtom weine
ike, Ndonn
igitmennii
NOreeponene
un nenri
inin rettten
Miiſlinineei⸗
Merteninipnure
anlewſanite
Kitſteprh
üroen
alee ller

GAigei.

Ien S Concio Civica. 149
4 — tris lacerari audio 5 in me redundat, quid in paterni ma-
nieſ ſindte ternive nominis integritatem vel mente concipitur, vel ore
gun pr. ofertur, vel opere exercetur. Manifeſtum eſt, inquit no-
unnn minatiſſimus Theodoretus: Individuam eſſe Matris & filii
4 l ſNl gloriam E communt utrius gué eſje præconium. Virgo non eſſet
imn 1nn idonea MaterDei, ſi peccaſſet aliquando, quia honor paren-
törhurtusz tis redundat in prolem, inquit Doctor Angelicus pr. 3. 4. 27.
eflueniäer à 4,& doctiſfimus Origenes homil. in c. 7. Is. Si corpus Ma-
ickceenith riæ perfedtèà V'irgineum non fuiſſet, nunquam ex ea carnem aſ-
Plturprognitt fumpfſiſſet unigenitus Dei, verbo, horrebat ſiquidem naſci ex

mileſuſ non Virgine; nec terrenæ maculæ ſe cœli puritas commiſ-
Cuituimutt cuiſſet. Quodſi ergo corpus requirebat integrum nullâ ſordi-
trMnenbesd dum peccati labe, quantò magis animam nullâ peccati labe
fuifetingniin contaminatam, nullà adulteratam prævaricatione. Genera-
nolektleqia tio prava & adultera omnis illa cenſeturanima, quæ originali
,Domino nouu malitiâ contaminata eſt. Procul ergo à Mariæ anima omnis
i,nonaitfu, i Adæ labecula, ſiquidem prius concepit mente, quum corpore, ut
enmpet, ii Pontifex Maximus Leo ſerm. de Nativit. dixit, & juxta Augu-
lis fomungu ſiini effatum: Eelicims geſtavit corde, qum corpore. Si ergo
tepvonabetenn corpus prorſus fuit virgineum, quidni & anima? .
nmeritenaram Diſputat Aurelius Auguſtinus, an putredini & corrupti-

. »* . . 2—„ . . . §. .
woen oing oni fubditum fuerit corpus Virginis Matris? & reſolvit: non conpas
nWerge. fuiſſe, ob Domini diguitatem: Nunquid non pertinet ad Mariæ non

. . —. . 1 eſt
enidtlmne dignitatem Domini, Matris ſuæ ſervare honorem, qui le- tiodt nn.

iis elhei in gem ſolvere non venerat, ſed adimplere? etenim ficut hO-diruu „
icutminteniuen norem Matris præcipit, ità & inhonorationem damnat. nne mgt
ebit hocigmm Quiinvita præ cœteris illam honoravit, pium eſt credere, Aug.
aenlmm gne ſingulari ſalvatione etiam in morte ſpeciali gratià honorafſ- ſerm. de

gereu inilie ſe, poterat enim â putredine & à pulvere alienam facere, qui aiſampi
, mattem in⸗ ex ea naſcens potuit eam Virginem relinquere, putredo
en tbr uinn enim & pulvis opprobrium eſt humanæ conditionis, à quo
ſir mlii opprobrio cùm ESUS fit alienus naturàâ, Mariæ excipitur,

or gennem quam de ea ſuſcepiſſe probatur, Caro enim Eſu eſt Caro
lo⸗ T 3 Mariæ

ocicl wonen 8
4

—

§. 2.
Coœlis ex-
cælſior fa-

Ra eſt,

150 Feſto Conceptionis Immaculatæ Virginès Mariæ.

Mariæ. Ex quo Magni Auguſtini diſcurſu facilè eſt infer-
re, ſi indecens fuit corpus corrumpi, quod Filium Dei porta-
vit, quantò indecentius corrumpi peccato originali ani-
mam, quæ corpus animavit. Adde, ſi ex communi omni-
um Doctorum conſenſu, nullo unquam veniali peccato Dei-
para fuit ſordidata, multò minus originali fuerit inquinata,
hoc enim longè enormius illo eſt, juxta Gregorii Magni do-
Grinam, qui peccatum originale appellat: Matrem omnium
culparum l. 6, moral. c. I . certè David non iniquitatem ſim-
pliciter, ſed iniquitates appellat originariam culpam: Ecce
enim in iniquitatibus conceptus ſum, & in peceatis concepit me
MWMater mea. Non concepit autem te Mater tua Anna, & Ma-
ria! quæ à gratia nomen accepit, quòd conceptura eſſet fili-
am gratiæ, non iræ, non contumeliæ. .
Delicatus eſt Rex gloriæ & punctum honoris accurat
atque idcirco corpus aſſumptum eò loci quieſcere non ſinit,
ubi peccati ſuſpicio vel umbra comparet. Digna obſervatu
eſt illa Pauli de Chriſti Sacerdotio Hebr. 7. loquentis ſenten-

tia: Talis decebat, ut eſſet Pontifex ſanctus, innocens, impollu-

tus, ſegregatus à peccatoribus, & ewcelſior cœlis fadtus.
Hoc nimirum eſt ſanctiſſimum eſſie, cœlos iĩpſos transcende-
re, nè ſocietatem habeat ullam cum iis, ex quorum congre-
gatione peccator videri& ipſe poſſet, quaſi ſimilis ſimili gau-
deret. Sed nunquid iſte loquendi modus paulò exaggera-
tior haberi debet? tam ſanctus & puritatis amans eſt Chri-

ſtus, ut factus ſit cœlis excelſior; non ſatis eſt illum eſſe ſu-

pra Lunam, ſub qua nihil ſibi conſtat; non ſatis eſſe ſupraso-
lem, qui & ſuas patitur maculas; non ſatis eſſe in Cœlo, in
quod intrare coinquinatum poteſt nihil, cœlis omnibus ex-
celſior debet fieri, ut Officium ſuum expleat noſter Pontifex,
& ſit quod audit, videlicet ſanctiſſimus. Ingens in hoc
loquendi modo latitat ſecretum, quod ut eruamus, notan-
da eſt illa Eliphaz apud 'obum c. 4. & 15. ſententia, quàâ
carpit cœlos & cœlorum inquilinos, quaſi ſufficienter min-

A jem
glgiglel
Aoneki
irpimmt⸗
ongeimmenn
titnttun

icn kiaint
püctirr tine

iliſeetk e

ricsninn
AKctPulR
pamnitpgnte⸗
unttumntliu
tononceclzenink
Mun nenciipſop
Alohclumenant

IECNinmnüͤr

Geigo Cenen

(pOhIIlra

meletiie
ufnianum
ie elllin
uft (kiku hi
Amrarſatunde
Angeni Hecile
Aititaninm n

Z

tſn frla
klimner
to Greint 6
Coimmonlont
nillpereno
lertingin
egoni lignie
t Huten omin
iniguittenhr
llam alpamehe
hertatiscnethtn
ertbaAnnio.
Ucepturaeſtetii

honorisaccute.

ieſcetenonſini
Dignuobſernmn
Pogtentisſenten
nheent, inpnlt
ſor Cli /1

losungcene.

Corum Conge⸗

Gmüshenctenr
1S peld enget

S amansel.

6elilont. .

3

nlatiselleſhnd
sele inel
Celöonnnihuen
tnoler on
67 ens in
4 eruuml iii
. ſentendl⸗ 4
alfcieman

Concio Civica. 151
— . —
di non appareant. Cali non ſunt mundi in conſpectu ejius, &
in Angelis ſuis reperit rravitatem. Peccàrunt rebelles ſpi-
ritus momentaneâ contra DEUM admiſſà cogitatione ſu-

perbiæ, & quam vis extemplò puniti coœlo exturbati, ruden-

tibus in ima tartari ſint detracti, adeoque expiatus ille pec-
cantium locus, remanſit nihilominus quoddam veſtigium,
quaſi poſt vulnus cicatrix; quapropter Rex Gloriæ, poſt im-

manem illam de peccato victoriam, poſt felicem â morte

anaſtaſim, poſt triumphalem in cœlos ingreſsũ, non ſuſtinuit
in quacunꝗq; cœli parte ad immenſi Patris dexteram conſide-
re, ſed ad illam duntaxat, quæ cœlis eſt ſuperior: Excelſior

cœlisfaltus. Adedò enim offenſus eſt culpàâ, ut requiem cor-

pori ſuo indulgere ibi noluerit, ubi culpæ ſemel admiſſæ
memoria ſupereſt & veſtigium. Hanc in me cogitationem
Doctor Angelicus animavit, ſic Spiritu Sancdto d'ctante ex-
planans recitata Pauli verba: In tantum Chriſtus ſeparatus
eſt à peccatoribus, quòd etiam falctus tſt excelſior cœlis & ſuper

omnem ereaturam elatus. Sicut ergo gloriam ac quietem cor-

pori ſuo non dedit, eo in loco, ubi nulla peccati ullius admiſ-
ſi unquam memoria, ſuper Cœlos Cœlorum, ità & corpuſ-
culo ſuo locellum ea optavit in Virgine, ubi nulla ulliusori-
ginalis culpæ licentia unquam vel memoria extitit.
Inmngenioſo Conceptu Heſychius commentatur in Pſal.

A4. probaturus ſinè omni peccato conceptam Deiparam, ait,

illam eſſe Cor myſtici corporis, cujus caput eſt Chriſtus:
Erudtavit cor meum verbum bonum, dicuntur hæc in perſona
Eccleſiæ, quæ Mariam habet pro corde, in quo omnium fi-
delium vita Chriſtus habitavit. Eructavit verò dulciſſi=
mum hoc cor Verbum bonum, cùm Virgo Mater Deum ho-
minem genuit. Hæc ille; ex quo infero, quod Pater æternus
cuſtodierit cor ſuum omni cuſtodiã, juxta id Proverb. 4. v.
23. Omni cuſtodid ſerva cor tuum, quoniam e ipſo vita pro-
cedit. Quæro jam ex te fili Dei, quid tibi cordis erat, cùm
concipienda Deipara? an non illud Davidicum ingeminaltt
. PFiat

§. 9.

8 152 FBeſto Conceptionis Immaculatæ Virginis Mariæ.

Fiat cor meum immaculatum, ut non confundar. Pſal. 118. v.
30. Non confundamus & nos Cor, originalem illi macu-

lam aſpergendo, quin potius toto corde & animohanc illi

gratulemur prærogativam, & cor nobis prius ex corpore,
quàm hanc ex corde evelli patiamur ſententiam. Semper
immaculata fuit illa, & illa ſola, de qua natus eſt IESUS.

èä
Concio Aulica.

An & cur in dici noviſſimæ judicio compari-

tura ſit Deipara.
Liber Generationis ESII Chriſti. Matth. 1.

lber iſte generationis in memoriam miĩhi revocat
Aibrum alterum, de quo Eccleſia: Liber ſeriptus pro-
y eretur, in quo totum continetur, unde mundas judi-
Aàcetur. Liber ſcriptus, in quo omnium judican-
dorum nomina, acta, dicta, cogitata, leguntur. Tam terri-
bilis eſt iſte Liber, ut ad ejus aſpectum Sancti obliviſcantur
omnium bonorum operum: Domine quando vidimus te eſu-

eſt Angelis
JIEſu & Ma-
riæ.

rientem? imò optent cum Jobo in inferno abſcondi, donec

pertranſeat furor ejus, angeli verò concutiantur tremore,
& nullius culpæ ſibi ſint conſcii. Itaà explicat S. Chryſoſto-
mus illud Jobi c. 26. Columnæ Cœli contremiſcunt. Et ap-
plicat illud Domini: Virtutes œli commo vehuntur, quod de
Angelis dictum putat, & ſic fatur: Quamwis ſibi conſciæ (An-
gelicæ poteſtates peceati ullius) non ſint, videntes infinitas
multitudines condemnari, non intrepidè ſtabunt illic. Ipſa DEl
judicis Mater ſinè tremore non erit: Neſcivi. Anima mea
conturbasit me propter quadrigas Aminadab Cant. 6. primus
mare rubrum, & figuravit Chriſtum, qui primus ingreſſus eſt
. mare

fuit Aminadab, qui trepidante hebræo populo ingreſſus eſt

upchenn cdl
nenbeipind
ns be⸗0e len
Au. Mrdnkne
Uüntuginusdiotn
6r. Woruhon
llfetakeniend
idcne !hec io
Mhrricenmv.
RN

MII NN N

1)lii Digenüuſe
Eyſtonskinni

I Cinnnlcefer

UChifi Aen u
Uenlkagznteti
Uum kihi, guüitn
uirentum

laß
leſlnhentg ſei

unhninen en
Aruehong
en Diicce⸗
ufunnni

RR
iͤhei

RW — Concio Aulica. 153
Penentue mare Paſſionis, vectus quadrigis ſanctæ Crucis, quam vide-
eEninten licet jugales Amer & Dolor, Obedientia & Patientia trahe-
Priis ai bant. At verò in die Iudicii currum ex nubibus fabrefactum,
tentiam d nubibus inquam millenorum fulminum gravidis conſcen-

net det, quem currum trahent odium & furor, zelus, & rigor,
heu feroces implacabilesque quadrigæ! Anima mea turbawit
6866 843 me propter quadrigas. Turbatur ſanè Mater miſericordiæ,
Oquia miſericordia in ſeveriſſimo judicio illo locum non in-
venit. Nec tantum mater turbatur, ſed et filius, qui in cœna
noviſſima cum judicii mentio ſupremi incidiſſet. Turbatus
lcio coni Aſpiritu. Nec deſunt, qui dicant, ideò ſudàſſe ſanguinem
in horto Olivarum, quòd ſuprà illum montem quondam ſe
ſeſſurum meminerit, imò nec ſcire voluiſſe videtur de illi-

lth, us ſeſſionis die: De die illa nemo ſcit, neque ſilius hominis
Matth. 24. Non quod neſciat, ſed quèd neſcire nollet, ſi-
kam mihe ferdet cut virginibus fatuis dicitur: Neſcio vos, vellem vos neſci-

iteſtusn viſſem. Sed cur ità horret Judicium ipſa innocentia! an

ut nintu quòèd dilectos & quidem dilectiſſimam Matrem ſuam debe-
Omnium iudlen at judicare? hæc ratio aliquorum græcorum fuit, ſed an
tn. Tunten. fſubüſtat, videamus. . = 6 2.
orkcunoan. In Judicium venturam B. Virginem docuit Origenes Deiparam
giraitmmutetß hom. 17. in Luc. & in Pſal. 118. veniet in ſe veritatem Divi- i det
olcni, in ni juldicii. Origenis ſententiam appropârunt ex græcis §. Origenes
rteedte Chryſoſtomus & Amphilochius, ex latinis Ambroſius & Hi= & non nul-
ig larius, cum clara ſint verba Pauli: Omnes ſtabimus ante Tri rre ſes
Plen “ bunal Chriſti. Rom. 14. v. I0. Sed macte animis Maria!“* utau tut.
Genſun. pro omnibus, non prote, hæc lex lata eſt. Eſth. 15. v. 13. Sede- H
vehtni vis, non ſtabis, quia humanus plusquàm Salomon, JE-
ni ſbi ſoglec ſus tuus Matrem ſuam ſtare non ſinet. Sub umbra illius,
, ilen iſce quem deſideraveras, ſediſti ſedebis & in die noviſſimo, do-
untilie an cendi authoritatem prædita, regnandi dignitate ſublimata,
i judicandi poteſtate honorata. Inquit Cardinalis Aliaco in
t Cant. 2. v. 3, Si in judicium non venit, qui verbum divi- aanuc.
ulonge , num ſervat, quomodo in judicium veniret Maria, quæ con- v. 19. .

umuie, U ſerva-

154 Feſto Concéptionis Immaculatæ V'irginis Mariæ.

ſervavit in corde ſuo verba omnia, & verbum ipfum irre. nch e
prehenſibiliter obſervavit? Si Apoſtoli, quia reliquerunt Ahlen n
omnia & ſecuti ſunt, ſedebunt, quantò magis Maria, quæ ſnle

conſtantiſſimè ſecuta, perfectifſimè reliquit omnia.

ci dei Pia quæſtio eſt, cur Beatiſſima ſepeliri corpus ſuum in .
para in valle oſaphat voluerit, non verèò in ſepulchro Filii? ſi tanto-
rfe ſoſi. perè amavit filium, ut præ amoris vehementiäâ amariores P ne
Pu" morte dolores tulerit, cur non à morte reponi corpus ſuum lſufin n
in ſepulchro filii juſſit? optant enim amantes etiam à morte Mrhtien it
conjungi, ſaltm quoad locum. Artemiſia laudarur, quòd õ
contenta non fuerit fepulchrum in honorem mariti ædifi- Gkihtn .
care, ſed & cineres epotaàrit in vino, ut in ſuo corpore tu- eintleſrn
mularet maritum: Ipſa vicum &y ſpirans ſipulchrum eſſe vo- Eientengente
luit, inquit Aulus Gell. I. 10. c. 9. & cur Beatiſſima Virgg tenemeg
non voluit ſepeliri in ſepulehro filii? reſpondet Lyranus in Gen Xonett

c. 48. Gen. Voluntas Dei & ejus ordinatio aliter præcepit. ,llmbeß

Reſponſum elegantius accipiemus ex Nobiliſſima figura, Urſkerit lic
quam Gen. 48. legere eſt: Moriturus Jacob obteſtatus fi- sArnzoin,
lium Joſeph, ut non in Ægypto, ſed in ſepulchro Majorum Fsint Atcin

ſuorum inhumari eum faciat, cujus poſtulati cauſa duplex
fuit, ſpes reſurrectionis, qua multa corpora Sanctorum die Humiekzitn

reſurre Rtionis Dominicæ donanda eſſe vatidicè prænoverat. ndiutaare
Deinde Societas Santorum, qua non animæ modò ſed cor- yhnh-
pora quoque delectantur. Oritur porrò quæſtio: Cuùr Ja- litnn .
cob dilectæ ſuæ Rachelis corpus in eundem transferri tu- enanchen
mulum non mandarit, ſed ſatis habuerit dicere: Sepelivi iiegen,
eam juxta viam Ephratæ. O Jacob lubi eſt antiquus amor: linnn
Urumeletetre

ubi priſca fides? ſerviviſti pro Rachele ſeptem annis, & vide-

bantur tibi pauci dies præ amoris magnitudine, queis prio: AAultngn

ribus annis totidem addidiſti, cur eodem nunc tumulari re- rſgpferten
nuis ſepulchro? Reſpondent Hebræi apud Nicol. Lyran. ſentimie,
Revelatum fuiſſe Jacobo, quòd Jeruſalem eſſet à Nabucho- . Menſtnum,

Moime lben

donoſore poſt annum obſidionis occupanda, unde ait Jacob:

Sepelivi eam juxta viam. Jacob ſcivit ex divina revelatio-
ne,

NR Coucio Aulica. 155
1, guin en ne, quòd tempore Nabuchodonoſor deſtruenda erat Jeru-
nigse mſalem, ut habetur 4. Reg. 26. & quòd Nabuzardan duceret
itormn. populum ejus captivum in Babylonem, & quòd tranſirent

i D juxta ſepulchrum Rachel, quod eſt ſuprà viam illam, & tunc
lchn ktüigen in tranſitu illorum ipſa Rachel de ſepulchro ejus clamaret
n ad DEum, quærens miſericordiam ejus ſuper populim ejus

lenentig zmarie
u nan captivatum, ut ſcribit Jeremias c. 3 1. Vox in excelſo audita
eninen ſt, Rachel plorans filios ſuos. Hæc & plura Lyranus. Non
ſir huenn curo (cogitabat J acob) quod meum Cor, & Theſaurus & di-
Ntem Rmnen midium animæ meæ in diverſo ſit ſepulchro, quia hoc no-
Snſoocghngge ſtris proderit poſteris. Similis cauſa fuit, cur Virgo ſepeli-
o ι rji voluerit in valle Joſaphat, quia ſcivit illud Joêëlis. c. 3. con-

Fulhinge ſurgam & aſcendent gentes in vallem Joſaphat, quĩa ibi ſe-
hentimin gebo, ut judicem omnes gentes. O quot abducentur eàâ die
wontellum: in Babylonem, & non erit, qui clamet, non erit, qui præſtet
aietei aſylum lego clamabo, ego alylum erigam, ideoue in valle
ödliſimn ten Joſaphat ſepeliar; Sepulchra regum aſyli præſtant vicem;
bobteſnst ego iis ſaltèm prodero, qui ante mortem ed ſerecipient.
choMiſmn Qisquis times judicium, recipe te ad Mariæ ſepulch-
Mitica dn rum.
Sndoun le Eſus moriens poſtquam Patri tradidiſſet Spiritum, ca- . . 4
ieenden put inclinavit ad Matrem, & exſpiravit Hugonis Cardinalis nato bſus
namler in c. 19. Joan acuta eſt obſervatio, quòd idedò in eam, quâ Ma- Capiteex-
1 OrfoC ria ſtabat, partem caput inclinarit, ut ſupremo amoris halitu ?i.
dem nnsen. Matrem proſequeretur, & quietem in ſinu ejus captaret, vel
itchee: ut feliciter moriendi modum oſtenderet, & amoris ſui cen-
jeſtantiguugeme trum Mariam eſſe teſtaretur; amor enim, meus pondus me-

temmmsKi um, velut Mariam tanquam Eccleſiæ primogenitam, inſtitu-
Ueine, Möſi⸗ eret hoc ſigno hœæredem ſuper omnia bona ſua, theſauros
ounctummdte videlicet miſericordiæ, innueretque omnibus peccatori-
d Nl un bus: Per ipſam veniam petite, ipſa eſt oraculum miſericor-
pelitinte ciæ : Nimirum ei libenter inclinat aures JESUS, ubi ſtat

enkei ,e Maria.
irinn reſenne
din U 2 David

15/6 Feſto Conceptionis Immaculatæ V'irginis Mariæ.

5§ SF David ut gratiam inveniret, quanta non fecit? obteſta-⸗
Darid in. tus eſt Deum per immenſam & inexhauſtam Deitatis cle-
paræ men- Hentiamn: Miſerere mei DEUS fecundum magnam miſeri-
tioneen-Cordiam tuam: Pfſal. 5o. Magnus Peccator ſum, oſtendens
rat. Magnam clementiam, ſi te ſuperari non ſinas à Peccatis meis,
ità pœnitentis Regis verba Pontifex Maximus Urbanus IV.
explicat: Magnam quæro miſericordiam, quia non decet
tuam magnincentiam parva dare. Imèò exaudiri dignus
non eſſem, ſi à magno parva peterem, ego enim te illum al-
teram Alexandrum exiſtimo, qui non attendis, quid me
oporteat accipere, ſed quid te deceat dare. Petiit David,
nec tamen exauditum meminit. Ufus ergo alio eſt ſtratage-

mate, miſericordiam videlicet ſuam commemoravit. Pfal.

131, memento Domine David, & omnis manſuetudinis
ejus, Studium item promovendi cultum DEI & inducen-
di arcam, quæ omnia habes in eodem Pſalmo: Nec tamen

adjicitur indulgentia facta. Fortius divinam urget David

miſericordiam per mortificationes ſpontè aſſumptas Pfal.
101. Cinerem tanquam Panem manducabam (quaſi di-
cat: Alii impetrant, quòd in cinere ſedeant, ecce ego ip-
ſos adeò comedo cineres) & potum meum cum fletu miſ-
cebam. At mihil adhuc audit remiſſionis, fortiſſimè obji-

cit Deo emendtionem ſuam Pſal. 118. vide quoniam man-

data tua dilexi Domine, in miſericordia tua vivifica me. Er-
ravi bis, compenſavi autem ter ferventior & diligentior.
Servavi omnia mandata tua: ſexcenta & tredecim præcepta;
& tamen non ſentit ſe auditum. Tandem modum recu-
perandæ gratiæ reperit feliciſſimum: O Domine, quia ego

ſervus tuus, égo ſrvustuus, & filius ancillætuæg. Hæœc ora-,
tio fuit efficaciſſima, mox enim ſubjungitur: dirupiſti vin-

.„ 9.

Fe alnr Cula mea. Qui vult vincula rumpi, filius ſit Mariæ, eam-
latro dex-Que invocet mediatricem, quæhunquam fuit in vinculis.

ere 2. Ità rupta ſunt vincula latronis in Cruce. Cur dexter
icntiam, acCeperit gratiam cfficacem, non ſiniſter, adſcribunt aliqui

. crucis

M.

Mnn

„

CCe

ſalabvs
lod
malib
An nlent
aigſin
Gesi
u
derunX
SNumun
Nrein lenl

I
Aunti Mlbtt
ftii Alhu
teibiteidu
aEtletuomncont
Bukrgonküacun
noecuoibrpin

Dlne ubun
Oeußna

Ullonscnm mene

AUNenaltis n
0sdoancebettni

tnehelumentinen
bm Ftbnituce
Nhontemsntinel
nt Einhon
babpeite ſelitn
imiöpeens
in klnſionig
En Enngsloi
ibeenneifortn

Eiorm
Wkitnna

N .
Nii e ⸗
H Concio Aulica. 157

R“r
non feen — .7 — — —
lindetet crucis umbræ, alii umbræ beatiſſimæ Matris, quæ ante-
Gignmde „ quam ſol obſcuraretur, ſic ſtetit, ut umbra virginis contige-
edllimnlei

crſonect, rit latronem, nimirum ſubumbra alarum tuarum proteges
. 2 Cltente;

me. Certè ſi umbra Petri ſanare infirmos potuit Act. 5. cur

ui delid, animum latronis ad ſanitatem diſponere umbra virginea
Ellbanne ncon potuiſſlet? ſi dicas cum S. Bernardino ſtetiſſe Vir-
n Gulg ron ta ginem à ſiniſtris, quia Chriſtus queritur Pſal. 141. v. 5. con-
uul n fſiderabam ad dextram, & videbam, & non erat, qui cognoſce-
Denintelim ret me, dicam ideò ſalvatum latronem, quia vidit ex adver-
Atengs,iin ſoſtantem Mariam. De vultu Adami, ait Philo, cum adhuc
ne, leithn in originali eſſet innocentia, potentem adeò fuiſſe, ut om-
Coaloekeog, nes domaret feras. Dubitare non poſſumus, quod juſti ſa-

nmenont net aſpectus. Ait S. Ambroſius in Pſal. 118. Quodſi à
1S minfvetud ſiniſtris ſtetit, ideò ſtetit, ut haberet ante oculos vallem Jo-
inDIindon ſaphat, & eſſet Patrona eorum, qui habitant in Aquilone.
Amo: Nec tane Beata Virgo ad ſiniſtram, hoc eſt ad aquilonem ſtabat, ut
ium getoau oraret pro peccatoribus, inquit S. Bernardus ſerm. I de no-
e MngsNM mine Mariæ. Agutlonem ergo elegit virgo, ut peccatores tue-
cabem qiid atur, & graviſſimam & gratioſam illam filii ſui vocem impe-
eint ecceegbi tret.
Rnn ketu mi⸗ l'aſſionis cùm memini, occurrit mihi vexillum illud, 6„
Wd em quod quatuor literis inſigne S. P. Q. R. inter inſtrumentaPaſ- Mariophili
Aegnwium nr ſionis quandoque eſt videre. Quid quæſo hæ ſibi volunt in- —
ufene literæ Bellum erat intersabinos & Romanos difficile ac peri-riæ vexillo
torSdleuan culoſum. Sabini hactenus victores vexillum Romam mi-tuti.
ſerunt quaternis inſigne literis S. P. Q. R. quarum ſignifica-

vedecin Drecete
Eiucdnin tio erat. Sabinis Populis quis reſiſtet? O Romani, velut Ra-
Ponige,sa , lacus petite, velut mures foramina quærite, nè noſtris
c ontriti armis pereatis. Romani imperterriti remiſerunt
ne, vexillum, & quæſtioni quadriliteræ hoc ſubſeripſére tri-
n: inn „ verbium: Senatus Populusque Romanus. Nec aliter acci-
Eſt ing, dit; Sabinis enim eâ fortitudine Romani obſtitére, ut eos-
ſitinnnn⸗ dem ſub haſtam & jugum miſtios libertate ac vitâ ſpoliâ-

e. Crte rint. Simile quid inter DEUM & Virginem, vel inter duos
gbuorat 4 8
adſri . — 3 Arch-

158 Feſto Conceptionis Immaculatæ Virginis Mariæ.

Archangelos Michaelem & Gabrielem aliquando eveniet:
Prodibit enim in die ſudicii ex arce Cœlorum ſignifer Mi-
chaẽl rubeo cum vexillo S. P. Q R. Scelerum Punitori quis
reſiſtet? Prodeat, audeat, reſiſtat, ſed heu noneſt, qui con-
ſurgat & teneat te. Jeſ. 6A. veniat Noë, qui movere DEum po-
tuit, nè totus periret orbis, & animabus o&t impetrare ſalu-
tem; Jam non comparet Noë. Veniat Loth, qui Segor ab
incendio precibus exemit ſuis, jam comparere Loth non au-
det; veniat Moyſes, qui iram Dei ſæpius avertit, veniat Da-
vid, cui 4. Reg. 19. promittitur: Protegam urbem hanc &
ſalvabo eam propter me & propter David ſervum meum:
Conſurgant omnes & teneant iratum DEum; ubi ſunt? nul-
lus comparet. At ecce è ſepulchro Virginis prodit S. Gabriel
& candidum agitat vexillum, in quo eodem exaratæ litteræ
S. P. Q. R. ſenſu tamen longè mitiori. Ad ſeveram enim
quæſtionem Michaélis: Scelerum Punitori quis reſiſtet! be-
nigna datur reſponſio, Sancta Parens quando rogat. IIla eſt
ſancta Parens, ad quamsSedulii carmine ſedulè aſpirat Eccle-

ſia.
5. ²: Salve Sancta Parens enixa puerpera Regem, qui Cœ-
ymbol um terramꝗue regit. Sub hujus Parentis Tinctiſſimæ ve-

tæ Con- Xillum & aſylum, ut aliquando recipiamur, triumphalia ho-
sptionis, die immaculatæ ejus Conceptioni vexilla erigamus, cum &
ipſa vexillatam eſſe ſe glorietur, ubi enim vulgata habet:
Ex antiquis ordinata ſum, Alii legunt: Vexillata ſum. Pro-
verb. S. v. 23. & pro verbis illis: Ordinaxvit in me Charitatem.
Septuaginta vertunt: Vexillum ejus ſuper me amor. Cant. 2.
quod vexillo gratiæ præoccupata ſit, nè hoſtis ullus acceſ-
ſum tentaret. Narrat ex Rabbinorum traditionibus Ni-
colaus Lyranus, Iſralitas .Ægypto egreſſos, quatuor vexilla
grandia prætuliſſe, primum geſtavit Ruben, in quo videre
erat depitum hominem candidum in campo rubro. Alte-
rum Ephraim prætulit, in quo Taurus effigiatus erat in area
rubra. In tertio, quod Judas ſuſtentavit, campus erat eri⸗
18,

gareh
ni Keſn

ulte Iinn

Uin kiuſant
rhrbehenbnn
6esdliMnine
6 Nonniuim,
Olhententsnocn
NNCNsuneung
uünmgtonen
nimes Iomacdne
Tlinpänkzenlin
4 kine
k NMteanmmtine
normunn nl
Eienteh

Nckeernpoe
MMurlglnen
anltewrerdl
nengnckinn

hini k,
—
lunenn
orumſpitgi
eun Eunti
Unonet,ig
noyerehkum
Olmnpetrarelin
Oth gnidegot
Cerelothnone
Vertit, venitd⸗
im urbem hunt
id ſerrummen
