Yivere & mori optabat, & ſi arte ſuavi n 2 Auc uirn Crkos
forti Marte ſubi avi non poſſet, un i f
Ue codii ubigere urbem decreverat. Collectis ita⸗ Zuumn, un duk
9 piis contrà urbem Rex feſtinat, ſed illi zrr,. endS trt. 5
factus Philoſophus exclamat: „ſeqd illi obviam Amnoſin
amor? quid arma, quid enſes? ue Tron , e
. 72 eccavit urbs miſe- zülam Onmmtin
ra, ut ruinam illius tantoperè acceleres? cui Alexa . nilan uum en
Amor urbis me armavit in urbem Sic enin lexander: Dnktupimt, ihn
amo, ut Macedoniam m m. enim Bizantium sunmsonmnit n⸗
e perdidiſſe putem, ſi Bizanti e et
non occupem. Amo orbem utrumque 1 tium m, Wes
bem Bizantium. Efficiam armis de dn Rine Plus Ur- Wumht, Wermthn
Hæc audiens Philoſophus, itaà Ke em ſhnt miMem, n e
Pa animo Alewander, depone arma, ſi ck 4 aur . npt ei, e ler
ane tibia non borridum taratandara ſed Batee eetnne
ent tubæ, ut capias civi im . 6Nnnictiont ewn
4ℳ ei vium animos va Anrkkrah ſt,gccn
Acratniti veſſer Philoſophi conſilio Alexander G ieriu .
is atque amoribus Bizantium. Si ler orlins
licet compon . us Bizantium. Si parva ſt
mponere m. pParva iEegulrmn ieng
toperè hnatrarn gainn, „ ter maximus Regum Rex tan- Eentmtin
im adamavit naturam, u li WAinemen ke
gia, nec Angelorum conſorti „ ut nec Cœli Re- 6, l
4 60 a8 2 . . 1.1
mus finus ei placen nfortium, nec Patris delicioſiſſi- Nanin, ginn
piſceret eſſe 8 liüs Homatan Quidni unicè concu.
ID 18 1 . . 4 .. Denentes vnn:
hominum, intimaâque iisdem Vielr
copu-U mni

1.

—
otenc
LN Unchnn
ut Konen

Neribet ng .

, Mant

Ginum, Utfiii

lulo dicennen

edonem wi
Bizantii, N.
Niebitur,
i non polt,
Colleclig in.
ed illi obrimn

e furor

Vit urhy i⸗
Ui Alerande
m Bizantiun
ſi Biantium
ſed Plos vr⸗

ne, t en

egelt Kitur
ANat, Itinn
4, l mnin
1os, Ni
cer, A ℳ
fum. Ni N
egum Reri
nec Cell
ltris gehco
unic e⸗
imague 1
imaq .

Concio Aulica. 214
copulari conſanguinitate. Verúm quà arte id efficiet?
nolunt homines conſanguineum hominem Deum, no-
lunt amatas DEI Filio favere delicias, prædura homi-
num corda ſunt, quæ franguntur citius, quàm flectan-
tur. Vi itaque & minis agere cœpit DEUIS, & quibus
tamen deteriores indies reddebantur. Mutato ergè con-
ſilio muſicam adhibet, & modulatores ſubmittit Ange-
los, de quibus Lucas c. 2. 4 v. 13. Faca eſt cum Angelo
multitudo mititiæ cœleſtis laudantium Deum &y dicentium:
Gloria in excelſis. Hoc ſtratagemate expugnavit corda
hominum, ut Alexander Bizantium. Orpheus pulſatãâ
lyrà inferos petiit, reduxitque ſponſam Euridicem, pro-
ut fabulantur Poëtæ; Chriſtus humanam aſſumpſit pro
cithar naturam, juxta illud Pſaltis: Ewurge gloria mea,
exurge pſalterium & cithara. Sic cepit orbem Jeſulus,
Et ſic nos quoque pugnare docuit, ac rapere Cœlum.
Jucundiſſimum Romanis dedit ſpectaculum Veſpaſianus,
quando puerulos formâ, ingenio, robore bellulos, oleo
prius delibutos commiſit in arena, propoſito ingenti
donario, qui falleret, ſoléque affigeret adverſarium.
Concurrebant, prehendebant, ſed lubrica manus cona-
tum eludebat, cum ecce ingenioſior unus pulverem
arripit lævâà, eéque dexterrimè conſpergit antagoni-
ſtam, itaque apprehenſum deturbat & triumphat. Ve-
ritas & miſericordia, vel potius amor DFEI. & amor homi-
nis hucusque luctabantur. Vincit hodie humanus amor,
nam pulvere mortalitatis aſpergit Deum, aſperſum pro-
ſternit, de proſtrato victoriam canit: Gloria in altiſſi-
mis DEO, & in terra pax. Felix victoria, quæ amori con-
ceditur, vincit enim, qui vincitur, & victus eſt, qui
vincit.
Athenienſes ituri ad bella, Amori, non Marti lita-

bant, & jubilabant, quaſi triumphum canerent ante vi-
Ee 2 Stori-

220 Feſto S. Stephani Protomartyris.

ctoriam. At cur amori? eò, quod amor labores omnes
alleviet, & omnia vincat. Simili artificio uſus eſt Domi-
nus exercituum; Amori litavit in ſtabulo, reverà enim
præſepe fuit ara amoris. Et nobis, ſi victoriam pacẽmque
perennem deſideramus, amori litandum, pugnandum eſt
amori.
Cur Angeli nocte Dominicæ Nativitatis militum for-
mam afſumpſerint, cauſam aſſignat Janſenius: ut ſignifi-
caretur, natum Puerum eſſe Dominum illum Sabaoth, qui
adverſùs hujus mundi Principes pugnare venerat. Ejus-
dem ſententiæ fuit S. Ambroſrus: Bené Angelorum nomi-

natur exercitus, qui ducem cœleſtis militiæ ſequebantur. Qua-

lis Angelorum Rex, talis geniorum grex cœleſtium; Mili-
tem Jeſulus induit, militarem quoque aſſumunt formam
Angeli, ut Regi ſuo conformes, nobis verò in bello bel-
liſſimas præſtent ſuppetias.
§. 2, Bellum porrò, quod gerendum eſt, procedit contrâ
vigeriæ ſeptem capitales hoſtes, capitalia intelligo ſcelera, ſub quo-
anieiu rum tyrannide viximus, donec nova bella doceret Domi-
temexer- Nus, certâmque ſuis ſub auſpiciis promitteret vickoriam.
” Roriæ nonnunquam fuit auſpicium, infantem exercitui
ante proœlium demonſtratum prælatumvè fuiſſe z nunquam
non ſecura eſt victoria, cum Jeſulo Duce & Auſpice contrà
capitales animarum & ſalutis noſtræ hoſtes depugnatur.

2*

Arcades adverſum Eleos arma ſumpſerant, factaque

ex improviſo irruptione, ferro & igne vaſtabant omnia.
Conclamant Elei, Numina invocant, furor arma miniſtrat.
Et ecce, occurrit furentibus Matrona, tenellum pupulum
ulnis geſtans, ſeque in ſomnis monitam affirmat: Hoc duce
infantulo proterentur hoſtium adgmina. Excipiunt puerum
Elei & aciei ſuæ præferunt. Vix in conſi pectum hoſtium
infans venit, titubare mox Arcadurr animi, tum & cir-
cumſpectare fugam, arma abjicere, quâ datã viâ ruere
quaſi

6,4
—
—
cCc
olNn g ifn

1 4.
en,

n⸗
en lI

AAurN
de
“ Ahelet⸗ I
ANretonm

Sa T
N

S

geeretvan

c.

e

DN

AMol
iilnerwinnti
Alrömnenemonn
Anosonilornim
Ghen aromnintane
enei un reorno
Unſtencnmont powe
enemlemmdan. d.

ICNSldnidle
Mlennniocentan,

3.

Dſnefenng Ainen

Elscrcen⸗

N.

„7

Nhi

E Illnigleueni
Clehats tn,
Eriitemn en

nlccmenaelenr
nr en,.: „9
aeiegrni

8
—
lb
tes
D ulbelden
O, eehii
themprrene

Pugnandum4

6 ilitumfr.
lins: un ſini⸗
mabrotl,
venerat. bis
ngelorumn mn.

lebantun. C.

leſtium; Mi.
mmunt formm
d inbellobe

roceclit connt
elera, ſubne⸗
ſoceret Domi
ret victoriam.
Ntemexetciuui
ezwoncunn
Auſhice cohn
depugnator
ant, kichigt
Altabant olonun
irmaminiid
ellomd pppn
mat: Menn

Concio Aulica. 271

quaſi ſacro Numine perculſi. Elei proindè animoſiores
aggrediuntur hoſtem, & victorem hucusque exercitum
pænè ad internecionem delent. Ità Paufanias l. 6. in Ar-
cadicis.
Juſtinus I. 5. author eſt, mortuo Rege Philippo Illy-
rios, veteres Macedonum hoſtes, in hos moviſſe, quèd
præſumerent infante Eutropo Macedoniam facilè ſubju-
gandam. Verùm Macedones Regem ſumm infantulum
in cunis, cunas ante aciem collocçant, pro hoc aut vincen-

dum aut moriendum decernunt. Concurritur utrinque

acerrimè, ſed ubi infans, ibi denique felicitas; magna clade
IIlyrii funduntur. Anno IIAA. Berturii grandes copias
contrà Brabantiam educunt, ſperantes, quòd eâ tempe-
ſtate feliciſſimè veteres inimieitias ulciſcerentur, cum Go-
defridus Tertius parente mortuo (ſeptendecim juxta proœ-
lia interceſſerant) unum annum necdum exegiſſet; & jam

belli moles contrà Lovanium volvebatur, at hi novum

principem ante omnia paterno ſolio locatum venerantur,
& fidem ei ſuam jurejurando adſtringunt, quo facto ad
bellum ſeſe accingunt, pugnamque hoſti inſolenti in diem
fequentem denuntiant. Dux pugnæ infans fuit, quem
in cunis argenteis ad ſalicem fſuſpendére, Aſpectus infan-
tuli exercitui pro Concione, vagitus pro claſſico, lacrymæ
pro igne fuerunt. Fit magna pugna, maxima cædes. Ex
hoſtibus duces omnes capti vel occiſi; gregariorum tanta
ſtrages, ut fluvius Zenna eo die fluxerit cruentus.
Quid'multis? Jud. 7. v. 10., cum Gedeon trecentis ſti-
patus militibus contrà centum & triginta Madianitarum
mibklia irruprionem moliretur, jamque caſtra Hoſtium ex-
ploraturus itineri ſe accingeret, ità illum Deus affa tus eſt:
din autem ſolus ire teformidas, deſcendat terum Phara puer.
Quid hoc? tutus ſit comite puero? Quis ergè hic puer
eſt? Reſpondet Leo Caſtrius: Suſpicor ego, puerum
Ee 3 hunc

2²² Feſto S. Stephani Protomartyris.

vagitu ad arma convocat, & ſignum belli non tubaâ, ſed
crepitaculo edit, nec ex equo vel de muro, ſed de nu-
tricis & gerulæ ſuæ collo hoſtem deſignat, ut ſcripfſit
Tertull. l. 3. contrà Marc. Eleganter Bernardus ſerm. r.
in Nativ. Duo ſunt boſtes, peccatum &mors, utrumque de-
bellaturus ad venit. Et ſerm. 7. de quadrag. nunc generali
quodam totius orbis exercitu contrâà diabolum Salvator
congreditur. Beati, qui ſub tali Duce ſtrenuè militarint.
Præit noſter David, non aureis Saulis armis indutus, ſed
inermis humilitate, nuditate, paupertate pugnat. Qui
commilitant, beati! beatos ſe multi putârent, ſi inter
Equites Miliſenſes, aut Alcantaræ, aut aurei velleris ac-
cenſerentur; at qui Jeſulo commilitant, beati!
Pugr dus Pugnamus non pro evanidi honoris puncto, ſed im-
non pro Mortalis gloriæ, & coronæ prœmio; pugnamus pro cœlo,
vano ho- pro anima noſtra; O Chriſtiani! ſacrificate ſuper eam bel-
Rores ſed lum, ſacrificare bellum, interprete Origene homil. 8. in
gloria, Joſue, nihil aliud eſt, niſi interemptis omnibus animæ noſtræ
hoſtibus, qui ſunt vitia peecatorum, & mortificatis mem-

tibus ſubjugatis, eſfici ſantum corpore &y ſpiritu, &s forti-
ter facient venire ad conſpedtum DEI viventis. Pugnas
cum reſiſtis, interimimus dæmones, inquit citatus Ori-
genes, non ipſam eorum ſubſtantiam perimentes, ſed
opus eorum ac ſtudium. Nam ſicut hæc eorum eſt vita,
, ſi nos peccamus, ità ſine dubio eorum interitus eſt, ſi non
peccemus. Et hoc bellum tam neceſſarium eſt uni-
cuique hominum, quàm viventi neceſſaria eſt vita. Eſt

à qua nullus eſt liber, maſculus vel femina. S. Laurentius
Juſtinianus de Inſtitut. & regim. Prælatorum c. 14. Sapé
in bujsmodi arena fortius viris fœminæ decertärunt, & re⸗

hunc eſſe, qui datus eſt nobhis. Ecce, puer dux noſter!

Hiccon

bris, quæ ſunt ſuper terram, atque omnibus malis cupidita-

quædam ſpiritualis pugna, quæ communis eſt omnibus,

u

en

umrid E
umii miren
Cpinstmnd N

en Arem

KAnrhendne,
Ertrnma täna
lene oling, edn
Mc krimg Uistn
tt, uunn dnper
uun, Ketnmtnn
ARlECider, G
ina, Jrnia wdti-

lmng, Nigorintnin

Alnnmn ri,
lnnticerin, Mr

nt, genim

Mnnntn mkun
Kelcſns chen n
Münnnin Nngr
l, e hein d

ni
lli Hon in
lo, ſen
Hat, Ut D
Thardsſem
3 uffungne D
8 Munc genet
Abolbum dalenn
tenuèmilitir
nis indutns, A
e Puonat.
Nirent, lin
urei velletan.
ati!
dunco, ſell
lamus proC
ſuper eimne
ene homil,I
AnineniI
ortifcati ner
,nuli cuhittte
nitu, G fort
Ventb. LPugct
glit citati 0
petimentss,
ceorumel i
terituselt, in
Eirium ek un
tia elt vitl.
niselt Onnnte

Concio Aulica. 22 ⅞
—

phæis inſignibus claruerunt. Chryſoſtomus homil. S. in Matth.
Jam vewillum Cbriſtus explicat: Hoc vobis ſignum; inve-
nietis infantem pannis involutum. Luc. 2. Mutavit habitum
Rex Iſfraël, & ingrefſus eſt bellum, 3. Reg. 22. Habitum
aſſumpſit paſtoritium; quo ſtratagemate uſus anno 1523.
Inſignis Dux Equitum S. Joannis, Rhodum recuperavit;
advertens enim quotidie manè evium greges educi, redu-
cique, veſperi milites-ovinâ pelle tectos ipſe paſtoritium
habitum indutus feliciter induxit, urbe inſulâque potitus.
Multi cœlo potirentur, ſi agninam cum Stephano, & non
lupinam aut leoninam pellem induerent.
In parvuli hujus nomine cum hoſte antiquo congre-
dimur. Cyprianus ſerm. de Nativitate. Hortatur Am-
broſius ſerm. 15. Aggrediamur non ferrô, non fuſte,
non ſaxo, ſed manfuetudine, bonis operibus & caſti-
tate. Hæc funt arma fidei noſtræ; ut autem his armis
vim inferre poſſimus, antè corporibus noſtris vim quo-
dammodò faciamus. Prius enim ipſi regnare debemus
in nobis, ut regnum diripere poſfimus Salvatoris. Sic
regnârunt, ſic bellârunt viris Ferdinandus Magnus Ca-

ſtellæ & Legionis Rex, qni à S. Iſidoro de inſtante morte

admonitus, Officio Eccleſiaſtich, quod Matutinuim ap-
pellamus, religiosè interfuit, cumque ſe deficere ſenti-
ret, Miſſam cantari petiit, perceptaque Sacrâ Synaxi in
lectulum fuit depoſitus, uhbi poſt pauculam quietem rega-
liter indutus, ad templum voluit deportari, ubi ante
Verbum incarnatum proſtratus, ſpoliavit ſe omnibus,
intérque lacrymas cilicio induitur, cinere aſpergitur,
Sacramentis munitur. Non ceſſit templo, non deſeruit
ſtationem, donec Feſto S. Joannis inter Epiſecoporum
manus ageret animam. Baronius tomo de anno Chriſti
1065. Fie regnavit àfœminis Marcella, ſoror S. Ambroſii,
de qu is h 3, de Virg. quæ hoc ipſo die mundo nuntium temikt⸗
muli-

224 Feſto S. Stephani Protomartyris.

§. 5.
Pax Chri-
ſtianorum
non eſt im-
bellis, ſed
armata,

2

——,,
muliebrem mundum exuit, virginitatem novit, quam fuse
S. Ambroſius dilaudat.
Sic bellare didicit Turcicus vernula Neapoli anno
1641. ab infantulo in cunis digito vocéque evocatus, cate-
chizatus, baptizari juſſus, ad cœlum invitatus, eéque per-
ceptis ritè Sacramentis admiſſus, de quo fusè Stengelius ju-
diciorum tomo I. c. 4I. n. I 5.

Pax Chriſtianorum non eſt imbellis, ſed armata, cujus

emblema elegantiſſimum ſpectare eſt indè. Vide arcum,
benedic eum, qui fecit illum, valdè ſpecioſus eſt in ſplen-
dore ſuo. Qum pulchrum eſt hoc Cœli ſerenati monile,
pPignus amoris, nuntius pacis. Arcum meum ponam in nubi-

bus, &y erit ſignum fœderis. Geneſ. 9. v. 13. Arcus eſt ſignum

belli, hoc enim antiquitus utebantur milites; & quomodo
arcus ſignum fœderis? Reſpondet Tertullianus lib. ad Mar-
tyres c. I. Pax veſtra bellum eſt. Quam ſententiam confir-
mat S. Auguſtinus ep. 107. ad Bonifacium Comitem: Eſto
ergò in bellando paciſicus. Ponam arcum meum; ſuſpen-
dam videlicet meum arcum in ſignum, quòd non jaculabor
in vos fulmina, non effundam flumina; jam enim irarum

furor extinctus eſt; Sed ingenioſius dicitur: Ponamarcum

meum in ſignum, quòd pax nontantum ſit finis belli, ſed
in ſolo bello, inque extenſo arcu ſit vera pax. De Abbate
Marcello in vitis Patrum eſt, quod conſurgens nocte ad
orandum, aucdlierit militares tubas, & ecce dæmon: Ego
tibi bellum indico, niſi orationem intermittas, ſomnéque indul-
geas. Quid Marcellus? Orationem differat? Cedere tem-
pori eſt ſapientis. Quid in ſpirituali bello cedere, cadere

eſt. Non cedam, ait Marcellus, pax noſtra bellum eſt,

ſecuriſſimè dormimus, dum gladiis, Salomonis exemplo,

cingimur. Cant. 3. v. 7. En letulum Salomonis ſexaginta for-

tes ambiunt ex fortiſſimis Iſraél, omnes tenentes gladium, &
ad bella doctiſimi. Cingitur pacifici Regis lectulus armis,

an

aCAmiſuinl,
ruenn n
Michhni
mtCeNeuk
negoetote on
mnsMonu

jri,
—
it . D
lr Neplie
erOcatis,
tatus, eoglere
Peötengelin⸗

ſedarmathcin
. Vide cn,
oſus elt in ie
ſerenatimont
n ponan innk⸗
Arcuseſtinn
es; N quomod
anus lib, ad
ntentiamcomn

Comitem: H

meum; ſuſpen
non acblibe

menim itrun

Ponachatco
brsde,
dr. DeAb

Mrgens nolet

cce (elnon:
, ſonnogteini
Iat! Cedelele:
locelere,
noſtra bellme
mmoniseſt
lonit enigil
jentet linim
g lectules n

4

—

Concio Aulica. 225⁵

an quòd Rex bellum meditetur? an adeòè ferox eſt Prin-
ceps, ut ſolo ſtrepitu armorum delectetur? at ſcimus, Sa-
lomonem verè fuiſſe Pacificuam. Poterat dici Pius à tem-
plo ædificato, Juſtus à lite deciſà, à formâ Amabilis Domi-
no. 2. Reg. 12. Pacificus tamen appellari maluit, hic illi
titulus titulorum. Sed cur lectulus cinctus ſexagenã mi-

litum? ut doceat: Pax noſtra bellum eſt.

Si volumus in corde noſtro Jeſulum quieſcere, cinga-
mus illud integrâ heroicorum propoſitorum ſexagenâ, il-

ludque Divi Auguſtini ſæpius occinamus: Fortius pugnat,

ui ſeipſum expugnat.
. in aamiun eſt, quia vita hominis militia; bellandum
eſt, quia Coœlum vim patitur, certandum cum hoſte anti-
uo, vel pereundum. Ad arma proindè, ad arma Chri-
tiani 1 Angeli claſſicum inſonant, Jeſulus ſignum belli
concrepat, Cœlum ſpectat & exſpectat; ad arma, ad arma
cum antiquo hoſte congrediamur in Parvuli
hujus Nomine, Amen.

Ff Feſto

22r0Gͤ 983: (o): 8&8
GeeteGeS, e2 6: e2, G88 0, G 5S12: 6 28, 0880,
Feſto S. Joannis Apoſtoli & Evangeliſtæ.
Goncio Ruſtica.
Joannes Chriſti Benjaminus.
Pidit diſcipulum, quem diligebat ſeſus. Joan. 21. W ummnngt

gimaßlu

5. 1. ρ 6 Ihil novum dicam, cum D. Joannem Apoſtolum Cin Artinſil
Beniamin & Re, S Benjaminum alterum appellabo; hoc enim eat, ni
Bv. “ („ à compluribus pridem dictum eſſe comperio; mnnmütck
novum nihilominus Benjaminum iſtum itaà pro- uti Ne tb
ponam, ut vetus nihil videar attuliſſe. Binominis fuit ve-

3, In NMtols nni

tus ille Patriarcha: Benoni, ſive filius doloris, à Matre Ra- Uumn, Reund
i, 1

chel, Benjamin, ſive filius dexteræ, à patre Jacob appella. „nα²
tus; Binominis pariter oannes noſter eſt: Boanerges, ſeu Enann na
filius tonitrui, à Synagoga matre, in ejusdem dolorem & ktirufütün
exitium; Diſcipulus verò dilecus, ſeu dexteræ filius, à di- Illiüumkan
lectiſſimo ſuo Magiſtro & Patre JESU vocitandus. Filium "Mriliiun
ſimul doloris & dexteræ ſe comprobavit, cuùm ſub cruce umimiſtänm
dolentiffimi ESU plenus dolorum ſtetit, & quidem ad Iwmmngheniin
JESU dexteram (prout hodiéque locus Solymis oſtendi- Wemmnckt
tur) & inflictum lateris vulnus ſolus ipſe ex Evangeliſtis olnn Eind
dexterrimè obſervavit. Benjaminus rapacis lupi titu- ütſunrenim
Ium à patre morituro obtinuit: Benjamin lIupus rapax; Ahloſtihben.
manè comedet prædam, &y veſpere dixvidet ſpolia. Gen. 49. tiunfin an

0

v. 27. quæ verba ſic vertit & explicat Chaldæus: In ter- lilkmncen
ra Beniamin habitabit templi majeſtas, & in poſſeſſione ejus fnllim l
edificahbitur Sandtuarium. In poôſſeſſione Joannis habita- galnnni
vit Deipara Virgo, per templi majeſtatem ſignificata, cuùm iiſc n
eeam Joannes accepit in ſua, déque Sanctuarii iſtius ere Alnn gi
entia .

Vangellt

inus,
on 21,

nem Apokonn
0; hoc enn
eſle compern
niſtum itipr
nominis fuitne
lis, Matreh
eacob appel
Bomnerges, ſi
em dolorem
ere fliis, ldl
Andvs. EMon

„CGrn INd e

t, Cviden
Solynisten
er Hilgilf
pacis lpi in

in pu i
ffolin Cen

aſcens: li
in Mſlineͤ
foanns it
ſonifettin
atii iltins
1

Concio Ruſtica. 227

lentia meritò potuit gloriari. Quanquam & lupus ra-
pax dici Joannes poſſit, qui manè prædam comederit,
veſperi ſpolia diviſerit; fuit enim manè, hoc eſt, ſub ini-
tium vocationis ſuæ Apoſtolicæ nonmihil ferventior, cum
ignem ceœlo evocare adverſúùs Samariam optavit, ſub
vitæ verò veſperum ità ſpolia charitatis diviſit, ut ni-
hil es amantiuùs, nihil benignius, nihil ſuavius. Ben-
jamin plus quinquies donorum accepit, quam fratres
cœteri: Majrque pars venit Benjamin, ità, ut quingue
partibus excederet. Gen. 43. v. 34., Joannes pariter quin-

quies gratiarum amplius, quàm reliqui Apoſtoli à Chri⸗

ſto obtinuit Sicut enim quinquies in Evangelio appel-
latur: Diſcipulus, quem diligebat 7EUS, ità quinque
ſpecialibus prærogativis à dilecto eſt honoratus: ad Apo-
ſtolatum pænè puer vocatus, ut loquitur D. Hierony-
mus; inter Apoſtolos maximè longævus; Sexaginta
octo annos, teſte Baronio, poſt Chriſti aſcenſum labo-
ravit, & meritorum immenſorum cumulavit theſauros.
Inter Prophetas fuit abſolutiſſimus, deſcripſit enim ſuâ
in Apocalypſi ordinem & curſum totius militantis Eccle-
ſiæ, uſque ad ſæculi conſummationem, deſcripſit ordi-
nem noviſſimi judicii omnia conſummantis, ordinem tor-
mentorum gehennalium ſinè fine duratorum, ordinem
denique prœmiorum cEleſtium & beatiſſimorum empy-
rei incolarum. Et ſicut divina Scriptura à Moyſe inchoa-
tur, ità à Ioanne conſummatur, ut generis illius, & hujus
apocalypfſis, ſit alpha & omega veritatis. Inter Evangeli-
ſtas fuit acutiſſimus, conſignavitque ea, quæ de vulnere
lateris, aliisque arcanis cœteri non obſervârunt; inter Mar-
tyres fuit fortiſſimus, & germaniflimus Chriſti Com-
martyr, cui Deipara coram Brigitta, dixit: Amarior tibi
paſio filii mei facta eſt, quam præ cœteris clarius aſpexiſti. Ga-
viſi ſunt alii Martyres, quòd pro ESUnomine digni eſſent,
Tf 2 verba

228 Feſto S. Joannis Apoſtoli & Ewangeliſtæ.

verba & verbera pati, adeque de paſſione ſuâ lætati ſunt;
at verò Joannes ſinè fanguine Martyr, plurimuùm idcireò
paſſus eſt, quòd ea, quæ vellet pati tormenta, non ſinere-
tur. Denique inter Virgines ſpeciali caſtitatis præroga-
tivâ radiavit, ideéôque dignus fuit, cui à Virginis filio Vir-
go Virgimum legaretur: Ecce Mater tua! Dignus, qui cum
immaculato corpore in cœlum transferretur, préque cor-
pore manna candidum in ſepulchro reponeretur, ut teſtan-
tur Doctor Angelicus in C. 2. JOann. Petrus Damian, ſerm, 2.
de S. Joan. Nicephorus I. 1. hiſtor. c. 3 5,. at præ omnibus
aliis Benjaminum inter & Joannem analogiis, duas dunta-
xat fuſius proſequemur, recubitum videlicet in ſinu, &
præclari calicis hæreditatem-
5§. 2. Moriturus Moy ſes, cum ſingulis Iſraeèlis tribubus benè
Moyſis be Precaretur, ubi ad Benjamin pervenit, ità ait: Benjamin

H amantiſſimus Domini, babitabit confidenter in eo: quaſi in tha-

jamini lamotota die morabitur, &inter bumeros illius requieſcet. Be-

Lata. nedictio hæc pro tribu Benjamini, prophetia pro Joanne,
quia re verâ amantiſſimus Domini habitavit confidenter in
ESU pectore, cum in illius ſinu, velut in thalamo, requie-
vit, & fiduciæ plenus inquifivit: Domine quis eſt, qui tradet
te? Ingens hæc fuit gratia, & nulli Apoſtolorum, præter-
quam Joanni, propria, quam fſpiritu prævidens David ex-
clamavit: Ihi Benjamin adoleſeenthtus in mentis excehfu. Ex-
ceſſum enim, ſive ſoporem, Chriſtus tune Joanni (ut volunt
Doctores) immiſit, cùm eum ſupra pedtus reclinavit, ut
ſicut ſopore immiſſo Adamus ſecreta ſeculorum intellexit

uod fusè tradit Auguſtinus tr. 9. in oOan. & Bernardus
J 8 9

ſerm 2. Septuag.) ità oannes, teſte eodem Auguſtino, addi-
dicerit in illo mentis exceſſu, quod in cor hominis non
aſcendit. Verba Doctoris ſunt: Sapientia DEI in cor bo-

minis non aſcendit, ſed tamen in cor eius (oannes) difcipulus

dilectus incubuit. Ibi Benjamin adoleſcentulus in mentis
ex

Ulen
nchiſſecktee

cgörunen⸗
mn ſrngn⸗

ur ſin uce
1 uſe de

ſ ſClebt

14

N

ſtunn u

.

gintenwcnst
Uniuſigti, ſmt
iomlr einioe
niciumfuße Mübt
Teclhuen ähviflos
uiklerkarborii
6Nünngiket den a
Nirhendigemmiime

Dob

Müicgbaumathun
ſybeliiins /⸗
leltaniuchreni
npenim Mirheme
Aniftgonninetin
urher ben
4 ſpvcepnatetenie
uuttntin Viihtin

if⸗ Concio Ruſtica. 229

inin exceſſu: Paulus raptus eſt uſque ad tertium cœlum ,inquit
le, Mß, ſuper hunc exceſſum Origenes; Joannes transivit omne
inntis hnt Cœlum; Paulus raptus eft in Paradiſum, Joannes autem
a e transivit totus in Deum.
1ginisfhoſt

Engn Vir ille retus ac ſimplex, ab ipſo DEO canonizatus,
SCblcn Job. c. 7. v. 17. conſiderans Dei in homines charitatem ex-
,teg clamat: Quidſt bomo, quia magnificas eum, aut quid apponis
Lrut, Uten erga eum cor tuum? quaſi dicat, ex mente Lyrani, miror,
Dmianſen quod curà ſpeciali, imò vel recordatione homunciones mi-
tpæ om ſeros digneris, quibus naſci culpa, vivere ignominia, mori
8, dusn poena eſt. Quid diceres, 6 Job, videns Joannem ad Chriſti
cet in im cor, ut eò uteretur tanquam pulvillo ad dulcem capitis ſui
quietem?! Valdè Joannem Jeſus diligebat, quem tanto honore
tribobuen ſublimabat, inquit D. Bernardus ſerm. 3. de cœna. Recubuit
dit: Bemn Chriſtus in ſim Virginis, Joannes verò in finu Chriſti, ut
o: giaßini dubitari non poſſit, pretioſius oanni, quùàm JESU, reclina-
Itquieſett. torium indultum fuiſſe. Non habuit Filius Dei in terris, ubi
aproo caput reclinaret, habuit filius Zebedæi, ubi recumberet,
Confentern pectus videlicet & cor Domini ſui: Domine, quid eſt Joan-
lmofeggie nes, quia magnificas eum, aut quid apponis erga eum cor
eſ guittale tuum, imò apponis eum ſuper cor tuum, nonnè ille homo,
rurzreen tu Deus es!?
densDarviden Heliogabalum ad ſinum ſuum accepit Aurelius, ut de 2.
iercteh eo ſcribit Xiphilinus: In Aurelii pefore recubuit, & in ejus genu⸗
1nni vtſeln nu velut amicus cœnavit. Et hic illi gradus ad ſummum ie er
feclinmit,D füuit imperium. Major Joannis fuit felicitas, cum in ſinum prærega-
Otutn intelen Jeſu admiſſus, omnium obtinuit titulos dignitatum, ut eſſet a Be.
1. & Bemm Apoſtolus, Propheta, Evangeliſta, Martyr, Doctor, Con- cuntuxr,
ugultnot feſſor & Virgo, cognatus & amicus Chriſti. Admiſit Salva-
r hotninisen tor Hemorrhoiſſam ad fimbriam; magna liberalitas! admi-
DblÄ ſit Magdalenam ad pedes, magna humilitas! Thomam ad
nes)eſoſe latus, magna humanitas! oannem Baptiſtam ſupra caput,
tulusinnen magna familiaritas! ad oſaium Juflamn inaudita humi.
6

230 Feſto §. Joannis Apoſtoli & Ewangeliſtæ.

— —
tas! at oannem non momento, ſed tempore benè longo
in ſinum ſuum depoſuit, hoe enimverò omnem aliam gra-
tiam excedit. B. Bonifacius Bruxellenſis, ex Lauſanenſi
Epiſcopo factus Ciſtercienſis, cum nocte Nativitatis ad ma-
tutinum ſurgere non poſſet, ſuſpiravit ad Mariam, quæ ſe
cum jeſulo illicò ſtitit, atque hunc ſuper lectulum ægro-
tantis depoſuit pannis involutum, infans manum parvu.
lam exerens, velum à facie amovit, eàmque ſpectabilem
exhibuit, quam ſol & luna mirantur, quo ſpectaculo com-
motus Bonifacius exclamavit: Si nibil aliud ſpeſtandum, ew-
pectandumgque foret in Paradiſo, dignum eſt pati omne, quod
triſte eft. Quid dixiſſet, ſi cordi oppreſſus fuiſſet? Magna
proindè exhibita eſt joanni gratia, cum ad ſinum JESU ad-
miſſus eſt; auſim nihilominus dicere, gratiâ ampliori nos
donari, dum ſacrâ reficimur Synaxi, per quam videlicet
Chriſto toto incorporamur, intiméque conjungimur, nec
unam tantùm corporis extimi partem contingimus, ſed
corpore Chriſti toto contrectamur atque ſanctificamur.
Unam enim corporis ſui partem Chriſtus nobis permitte-

ret, ſi hodie in ſinum ſuum admitteret, totum corpus of-

fert & donat, cùm ſacrà reficit Euchariſtiã. Donat enim-
verò caput ſuum plenum rore; ad reſtinguendos malos
æſtus noſtros, caput, quod eſt aurum optimum ad ditandam
paupertatem noſtram, caput Angelis adorandum, utſimus
pleni honore & gloriâ. FEelix membrum, quod buic per omnia
adbæſerit capiti. S. Bernardus ſerm. 1. de jejun. Donat præ-
terea cor ſuum animæ noſtræ in habitaculum. O quim
bonum, exclamat idem mellifluus Doctor c. 3. de paſs. &
quàm jucundum habitare in corde hoc. Bonum eſt, nos hic
eſſe, ſubjungit Bonaventura, faciamus hic tria tabernacula,
memoriæ, intellectui, voluntati, memorando, appretian-
do, ruminando. Quid ex corde hoc, niſi dulcedo, ebulliet:
cuùm in ſumma crucis eſſet amaritudine, nihil exivit de wis
corde

67
4 8 n (Re.
. Vden 1 .

ECrt U

6sCfttte ned, s
sIi, kwdin wrdi⸗
Sentes⸗

Mhd.
Demm, cwd i Nn⸗
omnbos eln, klir en
nmns, Minin
a: Mn E Mar
Vöeh Enorhen
Ulrlquonmantene
Kiminininhn
Välpurniblluenvin
uoninenllin
furenpekegnung
ucllo oncoerf
l Pbm, K⸗
6 thatbnten

7
. dlll

l
1.

Andehite.

— Concio Ruſtica. = . 2 3 r
— corde niſi dulcedo, ait iterum Bernardus de Palſs. Cc. 12.
nin ELt quid jam, cùm eſt in recubitu gloriæ ſuæ, efflueret niſi
3,OA LüWlnen

dulcedo. Stupemus gratiam S. Catharinæ Senenſi factam,
eui Deus aperto ſiniſtro latere cor abſtulit, & aliud indi-
dit, cum amabili illo verbo: Habes procorde tuo cor meum;
tlectulunen manſitque in latere Catharinæ perpetua cicatrixYy. Etnon«
anumon ſtupemus gratiam in qualibet Synaxi fieri nobis ſolitam, .
ngne ſhelihe ut cor Chriſti omnibus cum theſauris accipiamus, dum-
hhecalon modò divitiis bonitatis ejus uti ſciamus, velimusque. Dat
Aheue manustornatiles, aureas, plenas hyacinthis, quæ ideò per-
Min, foratæ ſunt, ut nihilgratiarum contineant. Dat denique
sfoiſet totum ſe, ut totus noſtros expendatur in uſus, & qui pro
Iinum AI nobis totus fixus in cruce eſt, totus pariter noſtro figa-
tii ampion tur in corde, nésque omnes Benjaminos ſuos efficiat, ha-
quum rit bitantes confitenter in eo, plusquam in thalamo, & inter
nfunginmne humeros illius, imò in medio cordis ejus ſuaviſſimè re-
ntingiru quieſcentes.
e ſinctiſicam Alterum, quod in Benjamino noſtro obſervatum §. 4.
nobis gernmn præ omaibus velim, calix eſt ſingulari prærogativâ Jo-41a a.
tum corpusoe anni donatus, atque in ultimæ voluntatis tabulis con- 3

atiyitatsun
Mlariin gu

rogaiyVa.
Donat enn ſignatus: Nota eſt hiſtoria Geneſ. 44. quòd Vice- Rex Z
ngendes I Mgypti Joſeph, demonſtrandi in Benjamin amoris ergè, cu-
Nutnaditde rärit reliquorum quidem fratrum ſaccos frumento impleri,
rundum, utme at Benjamino inſuper ſcyphum argenteum, in quo Joſe-
othuicn phus augurari ſolitus erat, im poni. Similiter amantiſſimus
einn Donun Salvator, cum in coœna ultima dilexiſſet ſuos, pectora eo-
ulum, 0 rum frumento electorum implevit „Joanni inſuper ſcy- =
1 3. h6 phum addidit, quando ad ſinum admiſit, ut ex eo hauriret
onumet, al propheticum ſpiritum & arcana angelicis Poteſtatibus ab⸗
triatebetna ſcondita. Et hæc fortè etiam cauſa; cur Joanni appingatur
ndo, ppett calix, ut ex calice conſtet, IOannem Chriſti eſſe Benjaminum.
lulceco,ehl Matth. 20. Marc. 10. interrogavit Joannem & Jaco-
h itcetr bum Dominus: Poteſtisne bibere calicem, quem ego bibi- L
ihilen N. turus

§. 5.
Narratie
S. Hiero-
nymi de
§. Joaune,

232 Feſto S. Joannis Apoſtoli & Eangeliſtæ.

turus ſum? Reſponderunt alacriter ambo: Poſſumus.
Quis ille epotandus calix? Matth. 26. Marc. 14. Luc. 22.
orat Patrem Filius: Transeat à me calix, transfer calicen
hunc. Calix ergèò omnis adverſitas eſt. Hunc calicem
primus Jacobus, ultimus ebibit joannes, quia omnium
poſtremus poſt exhauſtas moleſtias innumeras obiit,
adeéque calicem Domini, ex quo omnes Apoſtoli bibe-
runt, & amici Dei facti ſunt, retinuit, inque æternæ
dilectionis teſſeram reſervavit. Certè ex amaro paſſio-
nis calice nemo plùs Joanne bibit, quia ſolus ex Apo-
ſtolis ſub cruce ſtetit, & propinanti Domino combibit,
& ſatisfecit. Bibendum eſt ex hoc calice cuivis Chri-
ſtiano, & exhauriendæ omnes pro Chriſto adverſitates,
velut vinum optimum. Et hoc monet Eccleſia, cum
benedictum hodie calicem in Joannis honorem propi-
nat, ut pro amore DEI, & benedictione cœleſti audea-
mus Joannis exemplo arripere quamcunque amaritudi-
nem. Hæc tua dulcedo ipſos Apoſtolorum Principes ſic re-
plevit, ut pro bac quoque guſtanda veneni poculum intrepi-
dus Joannes potarit, ait S. Auguſtinus, ſolitôque 22. magnos
hauſtus fecerunt Apoſtoli, Joannes certè integrum do-
lium ferventis olei, quòd Domitianus ei propinavit, im-
piger exhauſit. Nos mitiores habemus calices, quos
DEUS unicuique evacuandos præparat & propinat; pau-
pertas, meorbus, injuria, &c. calix noſter eſt, quem of-
fert Chriſtus noſter, inquiens: Potesnè? Reſponde, ſi ſa-
pis: Omnia poſſum in eo, qui me confortat. Erit aliquando
exhauriendus calix amaræ mortis; fac virtutem ex neces-
ſitate, & dic cum Magiſtro tuo: JSi non poteſt tranſire calix
iſte, ſiat voluntas tua.
De Joanne noſtro teſtatur D. Hieronymus, quòd, cùm
annum nonageſimum ſeptimum ætatis, centeſimum pri-
mum à nativitate Chriſti ageret, Salvator eidem apparue-
XIt

1

io Mguce ⸗
eimmen en

ent

„ 0 1
GGe RM
ehikecnmurnte

V

Munfeit

DWuudrre Lonne e
ltnmtze⸗
Seuwcnkeclior,
l. mtmek
Aliun, Cnnhe onin
crthrkudrtiunen
unontunkteeeimu
Eeigee cnmene eüti
nrſenddhmmmmnan
Pmit Nmiidfen
Oniäitmetum Nen
libeyemiwmnto
leipninnt.
Fantenneeelenn
wimnnt, Aäms
Efrenins en

Tgſeniisntetnn
Kerhinks i Ain
Wnllfenihn,
d il,an

.. Concio Ruſtic.. 233

——
nbo: N rit Epheſi, ſtipatus undecim Apoſtolis, atque ad epulum
1en ccleſte invitaverit in hæc verba: Veni, dilecte mi, ad me,
,franfn quia tempus eſt, ut epuleris cum fratribus tuis in menſa
Hune clie mea: cui Joannes promptiſſimus repoſuit: Ecce venio!
8, bin ontir ecce adſum! at Chriſtus: Tertiãâ die à die Nativitatis meæ,
numerzs quæ poſt quintidium ventura eſt, venies, quibus dictis
eS Apottol ti disparuit; Joannes verò inter ardentiſſima ad dilectiſſi-
indde zren mum Jeſum ſuſpiria diem prædictam præſtolatus, convo-
ex amto mmh catéque innumero popule miſſam ſub aurora celebravit,

in ſolos er & verba de charitate more ſolito fecit, ac tandem foveam
mino combt⸗ ponè aram fieri juſſit, in quam populo priùs benè preca-
lice cujvistr tus, ſeque crucis ſigno muniens deſcendit, & hæc verba
riſto adretg noviſſima dixit: Domine Jeſu Chriſte, ecce venio, gratias
Ecdeſau agens, quòd dignatus es me ad tuas epulas invitare! Scis,
honorem quòd ex toto corde diligo te, tu es enim Chriſtus, Filius
e letti aa Dei vivi, qui cum Patre & Spiritu vivis & regnas in ſecula
ncue anuril ſeculorum, cumque populus reſpondiſſet, Amen, tanta
Printje repentè lux & odoris ſuaveolentia per integræ horæ ſpa-

zulun iit tium tumulum & Eccleſiam univerſam implevit, ut in cœ-
dnen mig lis ſeſe agere convenæ exiſtimarent. Recedente autem
einegruln 4 lumine ſepulchrum mannà plenum, corpus verò nuspiam
apparuit, ut meritò inferre licuerit, effectui datam illam

aain Chriſti ſententiam: Sic enim volo manere, donec veniam. Ità
X Nohimtzr calix Benjamino noſtro ,prius amaritudinem, dulcedinem
ler et, gere poſteà propinavit. . . ..
Reſponteri Sicut enim per calicem vetus ille Benjamin familiariũs Behinct.
Litaigu Joſepho innotuit, & fratres cœteri in agnitionem Joſephi Senjsmic
öirtutemertt atque fraternitatis amplexum devenerunt, ità per cali-merait fra

nſtn cem Benjaminus noſter fraternitatem ESU meruit, atque ternita-
hotckt in eandem plures alios adduxit, ut eſſet JEsIIS primo-cm.
