ie genitus in multis fratribus. Narrat S. Iſidorus de P. Novi
n/ o Teſtamenti C. 74. & Petrus de Natalibus, Epiſcopus in
centem Catalon. SS. c. 7. quòd, cum beatiſſimus Apoſtolus noſter
oreigeni 6g per

1el

234 Feſio S. Joannis Apoſtoli & Evangeliſtæ. , an
per univerſam Aſiam Chriſti Evangelium annunciaret, i nin 1
l

plurimôsque ad JESU amorem & veritatis profeſſionem eide
Nad,

accenderet, Sacrificuli ſeditionem in populo concitârint,
arreptumque Apoſtolum in Dianæ fanum adduxerint, uè nne Dn
vel Dianæ thus litaret, vel purpuream immolaret animam, N. 4
quibus Joannes: Experiamur prius Dianæ veſtræ poten- E ro ſiolin
tiam, quâm eidem divinos libemus honores. Quèd fi erids iun
ego in nomine DEl mei templum hoc cum idolis omni- enei fon ih
bus in pulverem momento comminuero, annon vana eſt wuin Lkeritu
ſuperſtitio veſtra, veriflima verò fides noſtra? annuit po- mhrte kite, urd
pulus, conſentiunt Sacrificuli, exitur templo, quod cum arheiſzhi
Joannes, invocato IESU Chriſti nomine, omninò proſtra- =
viſſet, & idola omnia, tanquam pulverem, quem ventus a in en
projicit, à facie terræ comminuiſſet, converſa ſunt duo- cktcl terte
decim virorum millia, Ariſtodemus verò, ſupremus idolo- Suminela n
Eeiübgtiin

rum Pontifex, furiis infernalibus agitatus, cædem Apoſtolo *
moliebatur, quem more ſuo blandiffimè affatus Apoſto- einshen
Ius: Quid faciam Ariſtodeme, ut tollam indignationem de
animo tuo? Calicem, inquit Popa, calicem à me præpa-
randum exhauri, quem ſi innoxiè biberis, credam Deo
tuo. Bibam, inquit Joannes, in ſalutem & vitam tuam.
Miſcet ĩtaque fatale toxicum Ariſtodemus, atque ut liquido
de veneni conſtaret naturâ, duos capitis reos à Proconſule
impetrat, quibus Ccum libatus ille calix venenatam mox
extorſiſſet animam, Joannes calicem non modè evaeuavit
innoxiè, ſed & duos illos demortuos eodem calice ſuſcita-
vit, inque vitam meliorem EdU Chriſto regeneravit, ac-
clamante umiverſo populo: Vivat Jefuz, ſolus & werus
Deus. Permovit ea demum Joannis charitas Ariſtodemi
animum, ut cum ſuis omnibus nomen Jeſu Chriſto daret,
& Joannis inſuper nomini Eceleſiam conſtruerer, in cujus
miraculi memoriam vinum hodie benedici, atque in an-
nis honorem populo fideli propinari conſuevit, cujus hauſtu
Val las

4
— .

mnele

—
Um nncan

tis Mrilgne
Pblo Conitnn
n ddonennt,
molaretaninn
e veſtre o
nores. (W
Uunn idolis on
, Annonvand

ſtra! Annuirge.

nplo, quode
ommnind Preer
n, Oletn enmn
Iverſi ſunttn
premug in
cEdemn Aponſcd
affatos Apokt
lonationeme
me prept
3, credam Oe
XritaTtuan
Nderidbi
208 4 PfoCO5N
venenatam ni
modd evdenn
ein calice e
Iegenelaii
6, u Gn

1

ritas Arfkoln-
ſuChrito in
eret, na
, Nbe ſſſe

evihcuju⸗

Concio Ruſtica. 235

—
varias animi corporisque &gritudines depelli annuâ doce-
mur experientiâ: Conteſtatæ ſunt ſæpius ſagæ, ſi vel mo-
dicum in vaſe fuerit ejusmodi vini infuſum, non potuiſſe
vas exhauriri. Hoc poculo S. Malachias, Hiberniæ Ppiſco-
pus, teſte Bernardo in vita, liberavit moribundam, fœe-
tumque ſervavit illæſum. Walbertum ex equo lapſum,
§. Bertinus Abbas vino ſubmiſſo reſtituit eâdem horâ.
S§. Vincentius Fererius, ut benedixit pauxillum acidi vini,
convertit in dulciſſimum, & ſex millia hominum abundè
potavit, teſte Fr. Ferrar. in Catal S8. Italiæ. L
Guſtate & videte, bibite & inebriamini chariſſimi,

eâamque in Joannei calicis libatione imbibite charitatem,
ut venenum pro fratrum ſalute bibere Toannis exemple
non horreatis, ità futuri dilectifſimi & diſcipuli & fratres
Jeſu combibones & cohæredes Joannis, non doloris, ſed
genxteræ filii, & gratioſiſſimi ſemper Incarnatæ
Deitatis Benjamini.

236 Feſto S. Joannis Apoſtoli & Ewangeliſtæ.
wiEEEERCtEererEtEerttrTs, e
Concio Civica.
Amor fraternus, ſignum prædeſtinationis.
Vidit diſcipulum, quem diligebat] ESIIS. Joann, 21

verſ. 20.
5. 1. Mat Deus, ut ametur, eéòsque magis amat, à qui-
ſaenen bus redamatur, ità, ut impoſſibile ſit amare, i
plenus. & non amari à Deo. Undè, quia Joannes diſci- M mCin

M pulus fuit dile us, neceſſe eſt eum fuiſſe etiam l iitechiun⸗
diligentem. Dilectionem oſtendit, quando ad vocem Chri- M bete
ſti patrem & retia reliquit; dilexit, quando ex mente Ru. uum i⸗ id
perti l. 2. in Ioannem (qui docet, communem eam eſſe opi:· Nun i
nionem, cui adhærentS. Thomas, S. Antonius, Cajetanus üimn ihrnin
& ipſe Auguſtinus) ſponſam deſeruit, quam S. Antonius il MIrend

4

3. Part. Summæ tit. 21. ait fuiſſe Mariam Magdalenam; di- M ſt lclitcht
lexit, quando de proditore intrepidè quæſtionem movit: Wimminen
Quis eſt? non curans odium aut periculum; dilexit in ge- Ilnvanmns,
neroſo J Esil captivati comitatu, & fidelifſima ſtatione ſub Qumiiſk ſihin
cruce; dilexit, quia fidelis diſcipuli ſignum nunquam per- Mötpgrihn
didit; dilexit, quando verbum Chriſti diligentiſfimè ſer- WImcumnn,, amn
vando ſemper in corde, ſæpiſſimè in ore habuit ſolenne Wink thi, ine l
illud: Diligite invicem. Hoc nimirum infallibile ſignum iCckiin, riine
eſt, quod Joannes ſive gratioſi ſimus, quòd diſeipuli dilecti, T hnnenin
electi ad magnum gloriæ gradum ſimus, ſi dil gamus invi. IMme ickoni gen
. . cem. De dilectione itaque velut Prædeſtinationis teſſera Montmginent,
Rahab im diſſerentem, diligenter audite, ut ſitis inter dilectos & Inn 0ehre
genealo- electos. iti

Forſton. Mirantur nonnulli, quòd in genealogia Dominica po-

propter Matur, Rahab, mater Bqoz, quæ fuit meretrix, idololatra, uilagt ſen
. . . . . . . e N
ehaita- Chananæa; quando enim permittitur intrare in lineam igms ienl

Maig eni ,
em. con- l ii Duln

el

kben

ni fli cordos *
eh m Glit,

ulte Concio Civica. 237

—
Z conſanguinitatis Chriſti, cuùm Dominus prohibuerit duci
Chananæas:? verum charitas in cauſa fuit, quæ multitudi-
nem peccatorum cooperuit, & ſuperabundantiam gratia-
B rum conciliavit. Unum actum chatitatis Rahab exercuit,
ſtinationi Joſue 2. quando exploratores Iſraẽlis ad necem à Rege Je-
richuntino quæſitos domi ſuæ abſcondit, & nocturno in
Il ſoemn ſilentio per feneſtram incolumes dimiſit, quo adtu ſalu-
tem non ſibi modò, ſed & omnibus domeſticis obtinuit,
fuſpenſo funiculo coccineo, in ſalutis obtentæ indicium,
agisamat, de feneſtra. Ubi ex feneſtra ſenſuum purpureus chari-
ſtibile ſit annr tatis funiculus non fictus & pictus, ſed verus & ſincerus
ni ſomned pendet, ibi teſſera eſt gratiæ & vitæ ſempiternæz.
eum fbile eii Joachimus in avum Chriſti, Anna in aviam eligun- §.2.
aAdrocenA tur, quia pleni fuére charitate. Facultates omnes annuè Maria in
do exmenen! dividebant in tres partes, teſte Hieronymo, de vità Virgi- Khgtirn.
nis to. 4. primam templo addicebant, alteram pauperi-gitur pro-

“ bus, tertiam ſibi, digni idcircò primis honoribus in aulà em.
m5 Antom Chriſti. Non degeneravit à parentum ſuorum moribus
Agctlenmz Deipara, ſed quidquid egit, quidquid dixit, ipſa charitas
ionem moꝛt fuit. Quòôd incarnationis nuncium acceptärit, atque ad
, leiting graviſſimas ærumnas, quas per novem illi horas Archan-
Praſbwhonet gelus præcdixiſſe ſcribitur,„ generoſiſſimè ſe reſolverit,

mmnnqumz charitas erga generis humani ſalutem effecit. Quòd in
montana excurrerit, amor addidit alas, idcircò cum fe-

genin Ainatione abiit, atque, ut obſervat Albertus, non falu-
eal⸗ P ttavit Zachariam, nè dolor ei duplicaretur, cum ſe impe-
telileifee ditum ad reſpondendum videret, afflicto enim non eſt
ilähul .* tanta novæ afflictionis occaſio. Quòôck pro pauperibus
cnem ſponſis non rogata interceſſerit: Vinum non habent, cha-
gnetne ritas Matrem pulchræ dilectionis impulit. Quòd ſub
inter He cruce viſis filii doloribus emortua non ſit charitas, quæ
fortis eſt, morti obſtitit, prout inſinuavit D. Ambro-
nDomine ſius ep. S2. ad Eccleſ. Vercell. Maria ante crucem ſtabat,
trir, on E viis ſpectabat oculis filii vulnera- Cur, Ambroſi, non

nen
7

le in
urnein

Sg 3 cCcor-=

238 Feſto S. Joannis Apoſtoli &Evangeliſtæ.

corruit Maria ut Mater Calliopii aliæque? quia ſpetabat
non pignoris mortem, ſed mundi ſalutem. Sic Deus dilexit
mundum, ut daret fllium ſuum, ſui Patris dilectionem
æmulata Mater dilexit mundum, ut dederit Filium uni-
cum, crucifixura ſuismet manibus, ſi Pater voluiſſet.
§. 4. Ità amat amantes DEl Filius, ut & eorum flilius eſſe
Inter pro- yelit, qui ſunt charitate gravidi. Liter generationis Jeſu
Eintores Opyiſti, Filii David, Filii Abrabam. Hi duo ſpeciali ti-
primum tulo progenitores Chriſti ſunt, quia ambo excelluêre cha-
an a ritate. Abraham quidem charitatem exercuit, quando
ham pro- Lotho ceſſit, & vitandæ discordiæ gratiâ in loco dete-

pterchari-riori habitavit. Gen. 13. D. Chryſoſtomus Abrahkamum

tatem. . a ite —. .
tcm. hoc titulo inſignivit: Venator pauperum, quia eos, qui præ-

teribant, venabatur, pro ſua quieté ducens, miniſtrare via-
toribus. Legatur c. 18. Geneſ. Apparuit ei. Dominus in
convalle Mambhbre, ſedenti in oſtio tabernaculi ſui, in ipſo
fervore diei. Quot verba, tot myfſteria. Apparuit Rex
ſæculorum inviſibilis, Rex cœli apparuit ſedenti in taber-
naculo, & quidem in oſtio, inſuper in fervore diei. Ar-
debat ſol in cœlo, in corde Abrahæ charitas. Urebant ſo-
lis radii terram, deſideria charitatis exurebant Abrahæ
animam, locum, in quo refrigerare poſſet ardorem ac-
cenſi pectoris, non habuit alium, quaàm oſtium, ut vi-
deret peregrinos. Eſt ſenſus, inquit Cajetanus, quòd Ab-
raham ſedebat in oſtio papilionis ſui illã ratione, quã con-
ſuevimus ſedere in oſtiis, dum diuturnus calor nos afficit.
Notat autem S. Ambroſius hic, quòd in fervore diei, quâ
hord maximè wiatores intrà tecta aliqua ſe recipere deſilerant,
&y ſtans foris quaſi ſpeculabatur. Speculatio ejusmodi fu ſſe
videtur: calor eſt ingens, ergò optimum tempus paupe-
res in domum inducendi. Quod ità placuit Deo, ut ipſe-
met domum Abrahæ ſubierit Dominus, ſub trium Ange-
lorum formꝗâ, ut in unitate trium perſonarum myſterium
Trinitatis exprimeret, hi ſiquidem capiendæ Trinitati ap-
tiſſimi

,

ornt

WMI 1
mn, uhnsA
eteslo nen

Ctbiwen⸗

ungde Al
tyutalike
DumnisIz.
enlornn.
EMomiomsſo
Uiemderdn
egtuneſteg
Denlegtcine
riklken
MWüſnhern
egialon
züutape

Neite Concio Civica. 239

Si Netde tiſfſimi, qui Hoſbiene ſunt⸗ Nec tantùm in domum Ab-
tdsh u rahæ introivit „ſed ex hacdomo genealogiam ſuam dedu-
de eädim cere dignatus eſt. Quin imò tantoperè in Abrahæ chari-
Gerit Hnn tate ſibi complacuit Deus, ut eam quodammodò æmulari,
er voluiſet & ſtudiosè ſuperare conatus ſit. Vide, quàm ingeniosè!
eorumfli antequam Salvator mundi exiret ex hoc mundo, ad pedes
generatii gqiſc pulorum prius procubuit, eosdem propriâ manu ab-
ll duo ect luit Joannis 13. Cur hoc? in humilitatis exemplum: ar

oeneleet. poterat alios exercere actus eitra lotionem pedum. Tertul-
ercuit, luu lianus lib. de Trinitat. c. 26. docet adeò placuiſſe Deo Ab-
tii in loce rahæ charitatem, quaâ hofpitibus trinis pedilavium obtu-
us Abrhin lit, ut prius abire in mortem & ſepulchrum noluerit, quâm
nuis eor,in hunc charitatis actum Abrahami poſteris cum fœnore re-
,ninifred fudiſſet: Abrahæ filiorum pedes lavit, reddens in filiis
ei Domiui jus hoſpitalitatis, quod aliquando illis fœneravit pater. Tu,

eui iui, Abraham, tribus Angelis myſterium Trinitatis exhiben-
Appurut tibus pedes lavas, mea inter illas perſona una fuit, compen-
llentſ in tade⸗ ſabo hoc tibi, & non tribus, ſed duodecim lavabo pedes, ut

ryore hej A. duodecim tribus ex genere tuo deſcendentes, ſimili, imò
8. Uebint o ampliori, efficiam honore. Abrahamus ſolum aquam at-
edunt Abrimn Luliſſe legitur, non verò laviſſe pedes hoſpitum: adferam
r Norem. pauxillum aquæ, & lavate pedes veſtros, & requieſcite ſub
nonn, Ni arbore: ſeu, ut alii legunt: laventur pedes veſtri. At verò,
etns, i4 Chriſtus Joannis 13. miſit aquam in pelvim, Gecpit lavare
Ltoe, un pedes difcipuloram. En! ut actum aliquem charitatis cum
ubr wi u foœnore Dominus ſolvat, fi præſertim hoſpitibus exhibea-
role loi, tur, ſiquidem Deus nontantum vicem reddere, ſed eonſan-
ac dien guineus eorum eſſe gaudet, qui charitatis viſcera habent.

cipere gnn r .
tnei, . Habemus proindè charitatem Abrahami, ob quam pro- . 5,
eua genitor Chriſti eſſe meruit; jam & charitatem Davidis ſpe 5Davidis
templss M Gemus, qui ſemper hujus animi fuiſſe comperitur, ut liben- ris, cha-

nitheo, ter vitæ periculum ſubierit, ad ſalvandum proximum. Salu-
ſub n tem occidere potuit; non fecit, & ſi ipſemet vitam ſuam pe-
ne lere gieulo proximi exponeret, vitam hoſti ſervando? itâà potior
de Davi

240 Feſto §. Joanni Apoſtoli & Evangeliſtæ.

Davidi charitas, quàm vita fuit; fugiens Saulem, 1I. Reg. 22.
adMoabitas declinavit, aſylum inter extraneos expertu-
rus, aſyli tamen jure frui noluit, ſed in terram judæ rever-
ſus eſt: nè viri, qui erant cum David, declinarent ad idolo-
latrandum, inquit Lyranus, ſi diu manerent in terra idolo-
latriæ ſubdita. Maluit optimus Princeps in patria terra
degere vitæ incertus, quàm ſuos exponere periculo ſalutis.
Moriatur David, dummodò non peccent ſubditi ejus. Ean-

dem charitatem rurſus exhibuit 2. Reg. 24. quando pro ſa-

lute populi caput ſuum percutienti Angelo objecit: Ego
ſum, qui peccavi; iſti quid fecerunt? Vertatur obſecro ma-
nus tua contrà me; denique perfido filio quantum inge-
muit: Abſalon, fili mi, quis mihi det, ut moriar pro te?
2. Reg. 18. Hi actus charitatis elevarunt Davidem ad Chriſti
genealogiam, & quidem principem in eadem locum: Li-

ber generationis geſu Chriſti, fili Dawid, filii Abraham: Cur

David Abrahamo præponatur, cauſas præcipuas inve-
nio quaternas. Prima eſt S. Anſelmi: Ideò David præponi-
tur, quia in multis peccavit David, non Abraham, pœniten-
tes autem innocentibus præponuntur, ſic cœlo præponi-
tur terra, Pſal. 102. v. 26. Initiò tu Domine terram fundÜſti,
& opera manuumtuarum ſunt cœli. Altera cauſa Ruperti:
Quia David legenda conſcripſit, hoc Abraham non fe-
cit, licèt Propheta fuerit; potiori apud Deum loco ſunt,
qui ſuas poſteris conſignant lucubrationes. Tertia Pauli
Palatii: Abraham deſignat quietem, ut filius ſit quietis, ne-
ceſſe eſt, prius fuiſſe filium David, pugnatoris anguſtiis &
laboribus preſſi. Convenientiſſima propoſito meo cauſa
eſt, quia Abraham amicos, David inimicos dilexit; cum
verò longè præſtantius ſit, inimicos propter Deum, quàm
amicos in Deo diligere, meritò Abrahamo David prælatus
eſt. At cur nulla in genealogia mentio Adami, nulla Iſaaci
fit, licèt hic Chriſti figura fuerit paterna in immolatione?
ejus rei cauſam collige ex Doctore Angelico 22. q. 27. a. 8.

docen-

Gtluuenan
Crimm

1,Cerl and,

„atigne n

rtamn d
aten Ne

Uncenms exe
Tlruunt d
Dr cino
io wlis
W. Moruntn
Urgelecote
tetlimmon

nm in

Atlen (Clo

Concio Civica. 241
da e1 —— — .
ilen docente, amorem, quo amatur proximus propter Deum, eſſe

tra
vamen amorem magis exactum & completum. Iſaac vitam expo-
inten i ſuit pro Deo, David vitam expoſuit pro proximo propter
*ꝰ leet, Deum, præferatur igitur David Iſaaco, nec hic velut ſtella
Bein hen 4coram ſole compareat. Amplectamur itaque charitatem,
Pituam non ut de genealogiâ Chriſti, ſed de numero cohæredum

Recr Chriſti ſimus, inque vitæ librum nomina noſtra referan-
Ubdltieſs k. tur. Charitas enim ſicut longævitatem præſtat in terris, ità
4 dvandomn immortalitatem confert in cœlis.

Objectth Cur à mundi origine homines tam longævi fuerint, §.6.
aturobſenmn Ccelebris eſt apud Scripturæ Interpretes quæſtio. Adſcribit er oin

o quantumig id providentiæ divinæ Rabbi Moy ſes in libro de directione tam len-
It mofuen perplexorum. Sed ſcire optarem, ex quâ cauſà ſic ordi- &
videmadi narit divina providentia? Reſpondet Burgenſis in gloſſa ſu-
lemlocum’ per c. 5. Geneſ. Deus diſpoſuit illos tam diuturnè vivere, ut
1Aralen: H fides de creatione mundi, quam Pagani pro majore parte
bpræcipis in negabant, in cordibus fidelium magis radicaretur; quaſi di-
Dawidprem cat, quia charitatem primi illi Patres habebant ardentiſſi-
hum, Penig mam erga proximos, quos inſtruebant, in cognitione Dei,
(lo repn adeò longeævi fuerunt. Sed hæc ratio fortaisè non ſubſi-
terrumfuncit ſtit, quia videmus experientiâ contrarium, quòd qui alios
acRoden ſolerter inſtruunt, diu vivant. S. Thomas in Epiſt. ad Phi-
Pratum nonk lemon. lect. I. citat do ctiſſimum Origenem, & conſentit
Deum looin docenti: rarò utilis Doctor invenitur in Eccleſiã, qui ſit
es, lettal longævus. Moriuntur operarii illi charitate pleni citius,
ſitqitde Sin fervoris eſſedo transferuntur in paradiſum, ut diu vi-
orisangtai vant in beatâ immortalitate; fortis enim ante Chriſtum
oſto mean ut mors dilectio, jam à morte Chriſti fortior morte eſt, &
dos lleit; i ideò priusquam mors accedat, prævenit mortem dilectio,
tereumq4 Se ad meliorem transfert vitam. Antiquitus verò, quia
oDawid gan coelum adhuc clauſum erat, nec morti ſuccedebat vita
Gdami, mllln glorioſa, idcircò vita amantibus protrahebatur in terris;
inimmoltoe charitas enim aut diuturnam vitam in terra præſtat, aut
,411 immortalem in coœzlo citèò confert. Patet alti janua cceli,
co e Hh Poſt-

242 Eeſto S. Joannis Apoſtoli & Ewangeliſtæ.

poſtquam clavi crucis eam Chriſtus reſeravit; de merte
tranſit ad vitam, quisquis ſervat mandatum Chriſti: hæc
mando vobis, hoc eſt præceptum meum, ut diligatis invi-
cem. Eſſet proinde favori divino difſſonum, ſi Concionator
fervens diu vivere deberet in terris, dum ſufficit, æternita-
tem connexam eſſe charitati. Niſi longævitatem illam vitæ
accipiamus æternæ, invenitur Scriptura deſtitui ſubſidio
veritatis, inquit S. Ambroſius in Pſ. 43.

8. 7. Infinities præſtantior præ vita corporis eſt animæ vita,
anit⸗ ſeu gratia divina, quam charitas præſtat. Ad longam mor-
PTæ an⸗

*E Svi- tem damnatus erat Ruben à morituro jacob. Gen. 49. Ru-
ta animæ berl primogenitus meus, principium doloris mei, nè cre-
aen co* ſcas, nunquam tibi benè ſit, nec hominem agas, ſed ſer-
vent⸗ pentem, qui humi repit, nec ſe in altum extollere novit. Et
cur hoc: quia aſcendiſti cubile Patris tui. Grande deliétum

R

gravem exigebat pœnam. Venit nihilominus poſt annos Umnstnnd
quadringentos Moyſes, & à maledictione ſolvit Rubeni fa- ts, Wnordlnn
miliam, atque hæc Dei authoritate profert, Deuter. 33. Vi- renea
vat Ruben, & non moriatur, erigatur, & non ſerpat, creſcat, A Chuntrentt
& non deficiat. Unde iſta mutatio? cur maledictio in bene- zöneingtein
dictionem vertitur? Reſpondet S. Theodoretus q. 44. in mmicumtecie
Devt. Quia oppoſuit amorem fraternum ſceleri in patrem. etunstk,
Peccavit, fateor, in patrem, ſed dilexit fratrem, dum Jjoſephi omiicmm
oppreſti ab æmulis partes defendendas ſuſcepit, vitam il- iimind,
Hus ſervavit; vivat ergò Ruben ut filius accreſcens Joſeph tonibosire
creſcere poſſet, effecit; non ergò deficiat, ſed creſcat, quia mmeichtitn
deficere non poteſt, licèt peccator ſit, qui charitatem exer- den

cet, Charitas operit multitudinem peccatorum, remittun-
tur peccata multa, cui multa eſt dilectio.
S. Bernardinus ponit ſceleratiffimim nebulonem, qui
peſtiferis ex charitate ſuccurrens, peſtem mortémque con-
trahat, & absꝗué Sacramento obeat; alius verò vivat au-
ſterrimè, nolit tamen ægro ſuccurrere, tangaturque inte-
rim apoplexiâ, uter horum ſalvabitur? putat Bernardinus
hune

–

afgelſt L
Concio Ciwiea. 243
tm (nige⸗ hunc damnandum, de altero optimè ſperandum eſſe, quia
¾ cdcharitas operit multitudinem peccatorum, atque ad per-

gecn fectam diſponit contritionem, verba Bernardini ſunt: De
ffeit,enn altero benè, melius; optimé ſperandum „quia charitas an-
atem “õ nihilat, coram oculis Dei multitudinem peccatorum, intel-
delimniſte lige, in hac charitate fervida, contritionem, confeſſionem
Eintegram, Olatifactionem pleniflfimam comprehendi, itaà

riseſtamiimpt ille ſer. 7. fer. 6. poſt Cineres, nimirum habere omnia Sa-
Roha imet, eramenta, & malus quis eſſe poteſt, habere autem charita-
m tem, & malus eſſe non poteſt. S. Auguſt'nus de laud Char.

d Edal Eryrx quibus omnibus concludo, ſicut Rahab ad genealo- §. 3.
rismei, n ziam Chriſti aſſumpta eſt propter exercitam charitatem, ob H
em agas, EE eandemque longè magis Virgo Deipara eſt electa, David Fiures me.
tollerenn verè & Abraham inter progenitores Chriſti primo loco no- Ecéte poni
Grandecdt minati, ità in electorumnumerum cum primis ii adſcriban- Urnigcres
ninis potm tur, qui totos ſe dant charitati; hæc longævitatem præſtat Chrigt.
ſolyit Ruben in terris, immortalitatem beatam confert in cœlis, hæc
„Deuter 3) multitudinem peccatorum operit, & gratiarum aperit the-
nlerahen ſaurum. Charitatem itaque per dilecti diſcipuli merita po-
lecictioinbaen ſtulemus, ad eämque impetrandam quotidiè ſemel Oratio-
otets g.t. nem Dominicam recitemus in honorem jllius ſolatii, quo
cderrinpatte. Joannes perfuſus eſt, cum primà vice traditam à coleſti
gern, Cotn ol Magiſtro Dominicam Orationem recitaret, hoc enim pie-
iſcepit, fimn tatis exercitium in S. Joannis honorem obeuntibus (prout
accrelcelsie in revelationibus Divæ Gertrudis legere me memini) pro-

miſſum eſt charitatis donum, & quotidianum ejus-

lel creſelti
dem doni augmentum.

icharitaean,
torum, Eemm

I gebulorene
moltemaue⸗
S reld E
Ingatünde

Beunu-
Mne Hh2 Cen-

244 Feſto S. Joannis Apoſtoli & Evangeliſfte.
G8 6 28 0, 6 3 2. G 2SSSeE SeG366 6380:
Goncio Aulica.

Cur Chriſtĩ ſupra pectus Joannes recubuerit?
Nter prærogativas Joanni munificè Collatas fa-
cilé principatum obtinet recubitus ejusdem in

Recubuit ſuper pectus ejus. Toan. 2 I. v. 20. .
tiva ca re- D JESU pectore, ex cujus gratioſo contactu im-
eubitu in A menſæ in Joannem gratiæ ſunt derivatæ. Si
Tinn. enim manus Moyfis impoſitæ ſuper Joſfue vim habuéère
communicandi vatidicum Spiritum, Deut. 34. Si veſtes
Aaronis transfuderunt Spiritum in Eleazarum, Ninn. 20.
ſi pallium Eliæ transfudit Spiritum in Eliſlæum, 4. Reg. 2.
ſi facies ESU remanſit in linteo à Veronica porrecto, ſi
corpus ESU efformatum eſt in ſindone, ſi veſtigia pedum
exarata ſunt in lapide, quantò magis in cerea Joannis facie
impreſſum fuerit cor Chriſti, unaque omne bonum in Jo-
annis animam transfuſum. De quo recubitu dum breviter
ago, & ingenioſiores Patrum atque Doctorum cauſas inda-
go, gratiosè me in oannis gratiam confido audiendum.
§. 2. Vidit joannes noſter ſeptem Aſiæ Epifcopos, tanquam
Stellæ fep- ſeptem ſtellas apud fuſtitiæ Solem, at quo in loco easdem
mann, Viclit, an in pectore Chriſti, an circa caput, an in humeris?
non in pectore, ſed in manu jeſu ſunt conſpectæ: habebat
in dextera ſua ſtellas ſeptem Apoc. 1. v. 16. paucis & vix ulli
conceſſus ipſe eſt favor, ut in eſupectore reqiueſcat. De Che-
rubinis Pſaltes canit Pſ. 720. v. 2. Qui ſedes ſuper Cherubin.
Ecce, quo lIoco, apud Deum ſint Cherubini, Synagoga tota
gloriabatur, Thren. 4. v. 20. Spiritus oris noſtri Chriſtus, in
nI. bra ejus vivemus, in gentibus ſatis eſt Synagogæ ſedere
in umbra Chriſti, at verò oanni conceditur recumbere ſu-
Pper pectus Chriſti.

. I.
5§ Joannis &S
præroga-

RKRecu-

,rmnes
Zilirmuminn
giutcünen
,Kiiu
hltlpelcze
Qunhunmiu,
—

öenesznteere
rirknihhm,
Usiftntvene⸗
hamen?in⸗
Utkun hesr
Neinicachns
Apnt, Nore
ihecore,
Men iec
teiwe
lti: ſun
itnAn on
allennint
Mlormesfe
Wermndt
N
, Nu ſi⸗

Aftoeg,

Concio Aulica. 24

. .
Recubuit ſuper pectus ejus, ut eſſet gratioſus in pectore 6.2.
Chriſtismaragdus, quem Hebræi barequet, fulgurantem ſive Cauſa pri-
ceraunium appellabant. Solus hic gemmarum intuitu ocu- ,r eſſet

Smarag-
Srecuboee los implet, nec ſatiat, elaborant gemarii concavos, ut viſum du⸗Cmiſtz
cColligant, ait Plinius. Virens Smaragdi refert colorem olei
9,20, puriſſimi, inquit Ioachimus Abbas. Præclarè in Smaragdo
dgeſignatur Joannes filius tonitrui, fulminis enim ſpeciem
nifct colien præ ſſe tulit, cùm intonuit: In principio erat Verbum, ſem-
Dls einden per viruit, quia ſemper Virgo permanſit, ideôque diutiffimè
loſo Contalri viguit, & vixit, ut non liqueat, an etiamnunc cum Elia &
n deima Enoch ſit ſuperſtes; colorem olei habuit, qui in ferventis olei
e vim Me dolium Romæ miſſus, magis virens & vegetus inde exivit.

1t. 34. N ExSmaragdo fiebant ſpecula; idcircò pugnas gladiatorum
Utum, Niuon Nero ſpectabat in Smaragdo. Speculum Joannes eſt caſtita-
ſeum, 4N tis, charitatis, & virtutum omnium. Reperiuntur autem in
ica ponedo, fodinis æreis, unde ærei ſunt, affines duri, & invulnerabiles;
veſtigin en Sapor, ut ait Epiphanius, Smaragdi amarus eſt & acerbus.
req onnmiftd Joannes in tantis perſecutionibus fortior ære perennat. Ubi
lebonum in’ invenies Ioannem? in aurifodina crucis, ibi viret miſeri-
tudumbrerte corcdia ut oleum, ſpes ut Smaragdus.
umn cAlas ich Cauſæ huic affinis eſt illa, quam doctiſſimus Abbas Ru-
edCiendbnn pertus aſſignat, prologo in Ioannem, recubuiſſe Ioannem
Hcoposanan n Chriſti pectore, ut haberet Jeſus pectoralem gemmam
oin locen inturbati & afflicti cordis ſui remedium: hanc margaritam
t, an inhuumm Dile or Deus dile t& oannis animæ pro monimento di-
ſelr: t lectionis præcipuæ fixit in pectore, quod turbatum fuiſſe
zancs inl vannes aſſerit: Turbatus eſt ſpiritu, & proteſtatus eſt, &
girlenhel iit Amen, Amen. Joan. 13.

Sſyrkhn Aiiis cauſa eruditiſlimi Franciſci Labatæ præplacer, cur catsn
,Semggg in ſinu jeſu joannes recubuerit, ut eſſet horologium pecto- Gaſi ſe-
,is rale, ſolent enim magni Dominiiin ſinu ſuo rotatilia geſtare Franciſei
noti MK horologia ex auro affabrè facta; ex auro puriſſimæ charita-Labatæ, ut
neg tis Joannes horas exactiiſimè indicat, neque erroris ullius fet horo-

r recuonbere . 5 C . 1OI1
recum argui poteſt, quia ſcimus, quia verum eſt teſtimonium tjus. pedorale,

246 Fefo5. Joanni: Apofoli & Evangeliſe.

—

Primam indicat, cùm ait: In principio erat Verbum, ſecun-
dam, imò ſecundiſſimam, loquitur, cum adjung t: V'erbum
Carofatum eſt. Vel cum Deiparam acciperet in Matrem: &
eæ illa bora accepit eam in ſua. Joan. 19. v. 27. Tertiam audie,
cum lego: Tres ſunt, qui teflimonium dant in cœlo, Pater, Ver-
bum, & Spiritus Sandtus, &; hi tres unum ſunt. Joan. 5. He-
ra ſexta conſignata eſt c. 4. v. 6. cum potum à Samaritanâ
peteret Jeſus: ora erat 4quaſi ſeæta. Vel cùm in cruce tor-
menta exhauriret: Erat paraſceuν hora quaßi ſecta. Joan. 19.
v. I4. Hord ſeptimä reliquit eum febris. Joan. 4.: v. 52. Hora de-
cima in vocatione Apoſtolorum exigitur: Hora autem erat
quaſi decima. Joan. I. v. 39. Hora duodecima inſonuit, in Apo-
ſtolorum duodenario & noviſſimo ſupremi vindicis pro-
mulgato judicio: Monne duodecim ſunt horæ diei? Joan. I1.
v. 9. Venit hora, & nunc eſt, quando mortui audient vocem
Filii Dei. Joan. 5. v. 2 5. En! quàm juſtè horologium iſtud ve-
ritatis incedat; ſemel tamen ſtetiſſe legitur, cuùm videlicet
ſub cruce ſtetit, & pondus amoris ille attraxit, qui dixit: Cum
ele vatus fuero, omnia trabam ad me ipſum; ah! hæc ipfſa ſtatio
erroris expers fuit, & felicium horarum prognoſticon. Olſi
ex eodem horologio vitæ noſtræ curſus dirigatur, & felix
tunc nobis hora inſonet, cum dicere oportebit: Pater, ſal-
ifica me eo hac bora. Joan. I2. v. 27. FPater, venit hora, cla-
Joann. 16, rifica Filium. Joan. 17. v. r. Ecee, venit hora, &; jam venit, ut
7. 32. Adiſpergamini, unusquisqus in ypropria, & me ſolum relinquetir,

E& non ſum ſolus, quiab'ater mecum eſt. Sci vit Feſus horam tran-

ltus ſui, ad quam direxerat & hoc pectorale horologium.
Sciens Jeſus, quia venit Bora eius. Joan. I3,v 21. O!ſi ex es-
8. 5. dem horologio noſtri nobis tranſitûs innoteſcat hora, juxta
Gauts eer⸗ Pſaltis votum: Motum fac mii Domine finem meum, &onums-
Kioi, *t rum dierum, imô horarum mearum, ut ſciam, quid deßt mibi.
eget ge- Recubuit ſuper pectus ejus. Altius alit evolant, & Joan-
, nem ideò in pectore Chriſti recubuifie affirmant, ut genui-
Palas, num Aquilæ pullum ſeſe probaret; ajunt enim naturalium

rerum

Pliensndtim
Elliebnuneitn
ſarie
,focubod

Ttalbule inze
Elnsdaltaton⸗
Dyinmptenan,
1 Moninhume
ingid manit

zing letl .
Unlecls, i

enminfe

Maeres i
unn nittere
nitntimnn
Mponnen, ſcn
inngetniſtil
Adinmili

dttkt. Cencio Aulica. 247

— . . .
rat eiimſn rerum periti, ex aquilinis pullis illum præſtantioris eſſe in-
acongt⸗ dolis, qui vicinior cordi aquilæ jacuit, cum ova foverentur:
eretin Munn Aquila eſt Joannes, inquit Magnus Auguginus tract. 39. in
7. Tertiamnd, Joannem. Aquila eſt Joannes, ſublimium Prædicater, & lu-
ceh, Pie cis internæ atque æternæ fixis oculis contemplator. Di-
unt.ſomn,. cuntur enim & pulli aquilarum ¾ parentibus ſic probari, pa-
tum à damatft tris ſcilicet ungue ſuſpendi, & radiis ſolis opponi; qui firmè
chm incnuen contemplatus fuerit, filius agnoſcitur; ſi verò palpitaverit
Ucsſexte ſonn acie, tanquam adulterinus ab ungue dimittitur. Ità Auguſti-
nVuoe nus Aquilæ Joannem meritò conferens, quòd rotam Solis

Horaautenen terni fixis & ſanis oculis ſinè palpebrarum palpitatione
ainlonuibint⸗ fuerit intuitus: Quod ſi & animum imperterritum ſpecte-
emi vindin mus, quo in Caiphæ aulam, & ad jeſu crucem, imò celos
reiei! onn ipſos penetravit, & filius tonitrui audiit, meritiſſimè aqui-
i auldient ſore lam dicemus, non columbam. Congregatur ad corpus Jeſu

oloeiumitqte hæc aquila, juxta veritatis effatum Ubi fuerit corpus, ibi con-
ur, chmite gregantur & aquilæ. Ubi manet Petrus? & cur emanet? quia

Barjona, filius columbeæ, non filius aquilæ fuit, qualis Joan-
nes, qui generoſiſſimos ſpiritus ex Jeſu pectore, à quo pullus
aquilinus præcipuè fovebatur, imbibifſle credendus eſt.
Cui ſacratior recubits iſtius cauſa præplacet, dicat, o- 5 6.

ituicixit: c
H hæcipſakn
gnotticon 07

rignor, Kfel e . 501. Caul.
d daten annem recubuiſſe in pectore, quia erat filius chariſſimus & Nuarta
D Benjaminus Salvatoris, de quo Deut. 535. v. 12. vatidicè can- Chryſo-
6, tatur: Benjamin amantiſimus Domini, inter hbumeros illius re- en S

ſn Ven! 1. . . .
, n den quieſcat: Non in humeris modèò, ſed in pectore Joannes re- earfiden-

neue
lon nin Jquievit, quia amantiſſimus Domini fuit, & plus cotriâ α
ithuhanun à Demino dile dus, ſicut plus omnibus prolibus ⅛ Jacobe
lale Hoad ꝗquendam Benjamin fuit amatus, tulitque facilius pater co-
3Vl. Gie terorum carceres & vincula, quam, ut obſidem in gyptum
Cteſctloent, Benſjaminum mitteret, capitisque difcrimini exponcret.
teumnang, Non permiſit Optimus Jeſus gravioris tentationis periculo
guil exponi Joannem, ſicut Petrum, Thomam, aliosque permi-
Terolnn k ſerat, non permiſit à latrone ſuo multum abeſie, quia Ben-
Ermant, ν jamin filioerum dulciſfimus erat. Inſinuat hane caulam Di-

jmpulwrd
tenin

VUS

248 Feſto S. Joannis Apoſtoli & Ewangeliſtæ.

vus Joannes Chryſoſtomus homil. 14. de recubitu Joannis
ità locutus: Meque auderet, ſi ſerus eſſet, ſi unus ex multitu-
dine eſſet, in ſinu Domini werſari, boc namque filii eſt, qui mul-
tumgenitori confidit. Requieſcit Filius Dei in ſinu Patris, quia
filius eſt; requieſeit in ſinu Jeſu Joannes, quia filius eſt aman-
tiſſimus. De Chriſto Baptiſta prædicavit, conſignavitque
Joannes noſter c. I. v. 18. unigenitus Filius, qui eſt in ſinu
Patris, ipſe enarravit, quæ verba de Joanne noſtro repetere
licebit. Joannes, qui eſt in ſinu jeſu, ipſe enarravit, quæ ab-
ſcondita erant à conſtitutione mundi, atque cœleſtibus
etiam intelligentiis ignota, ut innoteſceret principibus &
. poteſtatibus in cœleſtibus multiformis Sapientia Dei. Au-
5. hryhe. dacter proinde cumHieronymo & Ambroſio affirmat Chry-
log inſoan, ſoſtomus, Joannem non Angelorum ſolum extitiſſe Magi-
c. 5. ſtrum, ſed ipſorum etiam Cherubim atque Seraphim. Stant
Seraphim circa Sapientiæ incarnatæ thronum, recumbit
verò in pectore oannes, unde nimirum nihil, ſimajor huic
præ illis ſcientia.
Caulæ plu- Atque hæc cauſa eſt, quam D. Greg. Ny ſſenus homil. I. in
res exGre- Cant. allegat, cur in ſinum Jeſu ſe joannes inſinuãrit, ut my-
gorio Nys. ſteria ineffabilia imbiberet: veluti quanquam ſpongiam cor
Eene.. ſuum appoſuit fonti vitæ, ĩneffabiliter repletus myſteriis re-
velavit, nimirum tunc illi Deus, ut loquitur S. Thomas Vil-
lanovanus, ſecreta perſonæ, ſecreta domus, ſecreta regni,
hoc eſt, myſterium divinitatis, futura contingentia Eccleſiæ
militantis, & proœmia Eccleſiæ triumphantis, quæ omnia in
Apocalypſi ſua Joannes ſic conſignavit, ut, teſte D. Hieron.
ep. 103. ad Paulinum, habeat tot Sacramenta, quot verba.
Nec myſteriorum modò ſcientiam hauſit, ſed ipſummet Jeſu
Spiritum attraxit, ut eſſet vocaliſſimum Salvatoris orga-
num, Spiritu ejusdem animatum, ità loquitur D. Petrus Da-
miani ſer. 63. Propteren Redemptor noſter dilectum diſcipulum
quoadam quæſi organum fecit, cujus ſonus in omnem terram de-
inceps exi vit, & dulciſſimä melodiä Angelos hominésque e=
hilaravit. Recu-

ueſoniinen
todlcguon⸗

lillgnlenckk
etaun, Me
Stkcomewnl
Fifun enid
laulum burs
Mllberhri
Untisconceptn
fleliminti
Dnii incen
WntlndN
uetkohonn
Imnmnline,
Glukimni, he
Mluzi .
umemnſon
Uhiniee

Anel
We Concio Aulica. 249

ſuinſ Recubuit ſuper pectus ejus. Quod Jonathæ David, hoc
nefif E feſu Joannes fuit; anima Jonathæ conglutinata eſt animæ
* aon David, & dilexit eum J onathas, quaſi animam ſuam. r. Reg.
i fi A 18. v. I. Dicamus nos: Dilexit oannem jeſus quaſi animam
ſuam; ità namque de dilecto diſcipulo D. Dionyſius Areo-
