tifex Gregorius homil. 5. in Evangel. Ecce Sandti negotia-
tores noſtri perpetuam Angelorum vitam datis retibus & nawi
mercati ſunt. Mſtimationem quippèé pretii rete non kabet; ſed
tamen regnum OEt tantum valet, quantum habes. Plura Za-
chæus re iquit, nec tamen eam aſſecutus eſt gloriam, quam
Apoſtoli; quia OECIS (verba Fulgentii Epiſt 2. ad Gallam:)
non quantitatem contemtæ facultatis, ſed qualitatem voluntatis
attendit. Per retia Orator aureus intelligit deſideria prio-
ris vitæ, & vitia hujusſ æculi: Ego (Chryſoſtomus hom. 4.
N 2 in

. 2.
Dée

Laqueus.

100 Feſto Sancti Anderæ Apoſtoli.

in Marc.) puto, quod in retibus vitia ſæculi reliquerint, neque
enim fieri poterat, ut ſequentes 1EslIAU baberent retia. Con-
gruentiùs adhuc per retia occaſiones, & pericula peccato-
rum intelliguntur, quæ nisi quis deſerat, ſequiES UMne-
quaquam poteſt, irretietur enim denuò datàâ occaſione in
priora flagitia, & erunt noviſſima prioribus pejora. Quod
ne pluribus noſtrm fiat, uti jam multis fatum eſt, retja re-
linquenda, ſeu pericula fugienda quàm ſuccinctiſſimè do-
cebo.
Irrefragabile æternæ veritatis eraculum eſt: Sicut
piſces capiuntur bamo, & cut aves laqueo comprebenduntur, ſic
capiuntur hominées in tempore malo. Eccl. 9. 12. Malum tem-
pus eſt, quodcunque occaſionem peccandi affert, & auffert
vitam gratiæ; tempus malum eſt, quodcunque hamat ho-
minem & illaqueat animum, & divinæ legis & interminabi-
lis oblita æternitatis, amet caduca & cadat in nefanda fla-
gitia; tempus malum eſt, quodcumque ſumme, & incom-
parabili te bono privat, privabit autem certiſſimò, ſi tem-
pori non ſubterfugias, ſi hamos, laqueos, retia non relin-
quas. Proverbio vulgatiſſimo ſolemus dicere: Occaho facit
furem, occaßo facit peccatorem. Nonrete integrum, ſed
filum duntaxat, appellavero occaſionem, ex quo filo non
rarò noſtra pendet vita, ſalus, æternitas.
Carolus Rex Navarræ Podagricus ex Medicorum Con-
filio in ſindonem fortiſſimo vino cremato illitam inſui ſe

fecerat, ut frigidi humores extraherentur; at ecce cum fi-

lum reſcindendum efſet, ex defectu forficum arripit chirur-
us ardentem cereum & filo aburendo applicat, at flamma
ex filo ſerpfit in ſindonem, corrripuit extinxitque Regem.
Tale filum eſt occaſio peceandi, quæ totum hominem cor-
rumpit & peſſundat.
Lazarus à Chriſto reſuſcitatus jubetur ſindone exvui.
Joan. II, adoleſcens captivum Chriſtum ſecutus, relict4
ſin-

r
rdeowrnnrn
aſuteno t
zttlagl inoren

5

pukenn norn

td. Im

üctimpet

.
.

rd

Lurd

Eninn er

Efmimtiit
iähintoe
Pbcluneke
1 Immiprenn
Mun
ldir,

ennn:

pooß.

eulyſn
ahefetftiil
‚Kpericl P
etib ſegriſtig
ddti oetn
ridis peſenn
sfumeht,
m ſuceinciſin

Graculumet
eo okprebente
1l,9. 12. Mllnt
tandiattert, Eet
occunquehun
xlegis Kinnm
cadt inneln
ueſutnme, Kin
en Certichmol
cbeos, kelunm
1s Cicere: Ois
Onketeintegn
dnen, er glin
145,
Ser eciam
mato Uitun 1
ntur; at egte

htbcumn mit

oappbcat

tertinitceke

totun Homima!

benr inicn

ltomn ſent

Concio Civica. 101r

ſindone fugit. Marci 14. v. 5I. Ut effugeret occaſionem
retis, Chriſtus refurgens, ſindonem reliquit in monu-
mento Joannis 20. ut, ſi refurgere cum Chriſto aut cum La-
zaro reſuſcitari volumus, occaſionem velut ſindonem om-
ninò dimittamus. Quod exiit à monumento, animam
ſignificat recedentem à carnalibus vitiis, ait S. Auguſtinus
q. 64. & 30. De Adoleſcente, qui relictâ ſindone nudus pro-
fugit, eleganter ſcripfſit D. Hieronymus ad Fabiolam: Sin-
done opertus adoleſcens vinctum Dominum ſeque batur,
incurriſſet laqueos, nisi expeditus, & nudus perſequentium im-
petum declindſſet, rejectä ſindone nudus profugit, Marci.
14. V. 5I1I. ſic pallio relicto fugit caſtus oſeph, ut caſtimoniæ

ſtolam conſervaret.

Timorheum monet Paulus, Timoth. y5. v. 22. Teipſum
caſtum cuſtodi. Timotheo viro jejuniis dedito & in tantum
aquæ aſſveto, ut infirmaretur, & crebras moleſtias patere-
tur, pudicitiam præcepit, verba ſunt admirabundi Chryſo-
ſtomi; quid ergo ſuſſiſſet Paulus, ſi vinum, quæ eſt luxurioſa
res, bibiſſet? imò Venus ex aquàâ, non ex vino nata fin-
Zitur.

O dolor quid jam miſeri ſperetis a-
„mantes,
E medià quando naſcitur ignis aquâ?

Nimirum docere vult fabula, quam doctrinâ ſuà Do-
Ror gentium ſtabilit, homines auſterrimos eſſe obnoxios
lapſui, ni fugiant occaſionem. Te ipſum caſtum cuſtodi:
Caſti ſym bolum eſt caſtanea. Sicut autem, ex mille caſta-
neis, nè unam invenies, quæ ad ignem non rumpatur, ità
ex millibus unum virum reperifle ſe ſeribit Salomon (ut
verba illa Ecel. 7. v. 29. V'irum de mille unum reperi, expo-
nit D. Hieronymus apud Lorinum) qui adignem venerit,
3 corrup-

5§ 2.
Igni &
9 qu in-
terdicen-

Aum.,

5§. 4.

Sxemplä

102 Feſto Sancti Andreæ Apoſtoli.

corruptus non fuiſſet, ſi autem fœminas numeres, nec unam

de millibus videbis.

Te ipſum cuſtodi, quò cupis eſſe caſtior, eò eſto cautior,
igni & aquâ tibi interdicito, ut David. 2. Reg. 23. v. 15. Mo-
luit bibere, ſed libavit eam Domino. Quid hoc, 0 David?
magnum erat deſiderium tuum, majus tuorum robur mili-
tum, max ma eſt felicitas ob allatam aquam, cur occaſione
non uteris? reſpondet Lucherius: nè occaſionem daret in-
ordinato deſiderio: Qui quondam concupiſcere alienam
conjugem nequaquam timuit;3 poſteà etiam, quia aquam
concupiſceret, exſpuit. Quid ſi & Venus in hac aqua late-
ret? Eliſæum Prophetam rogant Samaritani, aquas pefli-
mas ſanaret, qui non ad ciſternam acceſſit, ſed ſcaturiginem
videre petüt, eiꝗque ſalem injecit: Sanatæ ſunt ergo aquæ us-
que in diem hanc juxta verbum Eliſei. 4. Reg. 2. v 22. Sca-
turigo omnium malorum eſt occaſio, hæc, hæc obſtruenda
eſt, nè pereamus. Seraphicus Franciſcus interrogatus,
quid in tali occaſione ageret? reſpondit: Quid agere deberem
ſzio, quid acturusforem, neſcio, OECIS ſcit 1 omnis homo deni-
que éſt omo: S. Maria Magdalena de Pazzis 4. parietibus gra-
tias agebat, quod ſe præſervarent ab occaſione, at nè pa-
rietes ſufficiunt, ſi vel foramen pateat.

Placet tragicum periculoſæ occaſionis in viro fortiſſi-
mo exemplum; Martinianus is eſt, qui 40. annos in eremo

exegerat, & plusquam quadragies millies de dæmone tri-

umphärat, at invidus hic alaſtor Eremicolæ habitum aſ-
ſumit, Cæſaream adit, ſuggeſtum conſcendit & inauditâ pa-
negyri Martinianum deprædicat, eſſe illum Apoſtolis pa-
rem, Martyribus ſuperiorem, nullâà vincibilem tentatione.
Audit hæc famoſiſſima meretricum Zoẽ, & diabolo concer-
tare audet, effecturam ſe, ut Martinianus delinquat. Adit
proinde virum ſanctum, lacerinis veſticulis induta, & no-
Se

ermglucle
ſemmntigi,
nrlimitarce

lüigtunet

Polninumsbrn

rennunſlt
urourtonen

Uinie
Ueiamonndern

ette, amanbn

foeſtibirtin
rin elniſir
umſeninrae
Numannn
mmint
lgicen ⸗
uniun
elihe fior
Wöich

paſel,
—
Nas Alnmneteze

caiot, edeien

,litci
Hus torumnle
1 dqan, CNro
Rocciſonente
n concuplceel
feletim, gin
Venusinhaz
Cellit, ſed ſnn
arateſuntenhe
i.4. Reg.27n
o, hechecci
ranciſcs inen
ndit: (uitchtet
Nit omn
Pannis4 Duid
Koccaſtone,41
eat.
caſonis infini
qui 40. Mni
müilies de and
Erenicoleht⸗
pnſcenclten
ele Uum
rnebbilentet
os & lilchi
inmcelin,
eſticuls ,

Concio Civica. 103
—
te mediâ ante cellam conũſiſtit, opem inclamat, calamita-
tem ſuam exaggerat, nec deſiſtit, dum Martinianus feneſtrel-
lam cellulæ ſuæ repandat, interrogatus: Quid hominis ſit!
& quid velit ? reſpondet lupa,. deviaſſe ſe nocturnà tempeſta-

te, & à pluviis quantum quantum immaduiſſe, & pænè obri-

guifle, hè gravetur proinde Martinianus per DElmiſericor-
diam angulum ſub tecto ſuo facere, nè penitus in cadaver
obrigeſcat. Miſertus Eremicola, mulierem quidem ad-
mittit, ſed noctis reliquum in oratione pervigil exigit, nè il-
li anſam præbeat tentationi. Primo manè dimittitur Zoë
re infe àâ, quæ tamen poſt dies o&tο redit, & petulantior
quidem, comtiſſima, & omni illiciorũ genere inſtructiſſima,
potuitque tantum mellitis verbis ſuis meretrix, ut reverà
irretitus Eremicola cogitârit nefandum ſcelus committere,
ideoꝗque angulos cellæ ſuæ omnes circumſpectans oppor-

tunum venereo flagitio locum exquirebat. Ecce autem

talia meditanti vox ceœlitus illabitur: DEIUIS eſt ubique, videt
omnia. Fuitquetàm efficax, ut pœnitudine cogitati ſceleris
tactus Martinianus ſtruem lignorum congefſlerit, admoto-
que igne pyram ſuſcitârit, in quam ſe ſeminudus injiciens
lenam ad patrationem ſceleris invitavit; attonita ſpectacu-
lo mulier ignes, & ipſa ignibus ſopivit, ingentique concuſſa
dolore in monaſterium ſe recepit. Martinianus porrò poſt
ſemeſtre, cum ambuſtum cerpus aliquantulum conſanuiſ-
ſet, hoc ſibi biverbium aſſiduè repetens: Fuge, fuge! ex ſoli-
tudine in deſertiſfſimam aufugit inſulam, quò putabat nul-
li unquam feminæ acceſſim fore; acceſſit nihilominuùs poſt
aliquot annos naufraga raræ pulchritudinis mulier, à ventis
& fla tibus in eam inſulã ejecta; quam ut vidit Martinianus,
veſtes ili quidem, & alimenta, & quidquid ſupelleétilis ha-
buit, cum caſa fuüa reliquit, ipſe verò inſonante continuò
inauribus: Fuge, fuge]! ex inſula profugus pallium ſuper ma-
re expandit, vela facturus, quò vellet DEUS, cujus propitio
numine

104 Feſto Sandi Andreæ Apoſtoli.

numine à duabus balænis in littus exportatus; cum ubique
peccandi occaſiones animadverteret, nullibi diu conſtitit,
§. Augufti- ſed peregrinum paſſim egit, ità ut intrà biennii ſpatium cen-
nustr. 36, tum ſexaginta civitates peragrârit, repetens perpetim il-
'noa". lud: Fuge occaſionem, & fugabis omne malum; fuge occa-
ſionem, ceu nebulonem: ubi malorum nullus erit, ibi bo-
norum nullus peribit.
zin li:udi- Invenio Sanctos Doctores & Authores ingenioſos ele-
nes. gantibus ſymbolis periculum occaſionum adumbrare.
Sicut difficile eſt arborem juxta viam plantatam fruus
usque ad maturitatem ſervare, ſic difficile eſt in medio occa-
ſionum innocentiam usque ad finem ſervare, ait Chryſoſto-
Qui eceaſiones non vitat, ſimilis eſt agricolæ amputauti ſali-
cum ramos, copioſfius poſtea pullulataros. Exciſam, & non
extirpatam, arborem in ſylva, pullulare videas denfiorem.

Quod periculum fi volumus declinare ſecurim ponamus nectſe

adradices arborum, non ad ramos, Ita S. Bernardus ſerm. 2.
de Aſſumpt.
Solent alii cum doctiſſimo Fero occaſionem comparare
lingvulæ in bombardis, quæ tacta excutit de chaly be flam-
mam, ignit pulverem, ejicit de fiſtula globum, & perimit
quem ferit. Talis eſt occaſio, quam tetigiſſe periſſe eſt.
Serpens cum fontem petit, ponere ſolet venenum in ſi-
lice, quod regrefſus à fonte recipit; ejusmodi filex eſt occa-
ſio peccandi, ſuper quam ſi venenum ponas malitiæ, fru-
ſtra eſt Baptiſmus penitentiæ.

Cancri oſtreorum avidi calculos in conchas injiciunt,

itaque capiunt & devorant; diabolus occaſionem obſicit,
ocCanäiο eſt lapillus, qui ſtatuam Nabuchodonoſoris confre-
git; occaſio eſt fragmen molæ, quo caput Abime'lechi
commolitur: Occaſio eſt occiſio. Occaſio caſus & occaſus
facit. Diſcrimen, & crimen affinia ſunt, occaſie itaque fu-
gienda,

.

iu
tegenhed
semtben
mriohern

vent
nrscientſen
W N

uren
lüttmel .
(Consſtbn
lebetci

6riocinle

urterlielen

Fütle onnds
Aponehorl
brons. Andn
enbahntchin
luLenil
enceclpetmnle
nlid icdnn
uuntenlte
Mr lon, lin
Menrehili
N Ulleenn

u:

l.
lrnle
1 (ucnttt
hmiſpntinen
ens eſpelſgl
omnfige oet
lluerit, bibe

eslngenioſose⸗
dunbrue,

lintitimfmin

Kinmecioorce

bait hryſr

Anputtufiſll.
cum, X non
hiteeg letſoren⸗
, onennteetß
Imntchslermn,,

nemn comperare
lechuhbe kam.
Gem X Perini
lepeiſect.
let venenumnt.
nociklerctoer.
önas malir,.

conchisinicn

Concio Civica. re5

gienda, nè in occaſum incidamus. Fugite! Salate animas

veſtras. Jer. 48. v. 6. Virfugiens iterum pugnabit. Ajebat
Demoſthenes à bello fugiens. Vita noſtra fuga eſt, tam diu
vivimus, quàm diu occaſiones mortis & peccati fugimus.
Narrat Polienus, l. 4. Alexandrum Magnum pectorales
tantum cataphracturas militibus diſtribuiſſe, nudo relicto
dorſo, ut à fugâ ſuos deterreret. Chriſtus potius dorſum
armat, quia fugam occaſionum ſuadet, & approbat; audaces,
nolentesque fugere deſtituit, & furori hoſtium permittit.
Pulvis extra ventum diutius durabit, quàm in vento mar-
mor, in olympo inſcriptæ pulveri literæ integros durant in
annos, quia extra ventum ſunt, teſte Augufſtino. l. I. c. 15. de
Geh. Peccator tanguam pulvis, quem projicit ventus (diabo-
lus) à facie terræ, ſi projici non vultis ſuper olympum, ex-
tra occaſiones ſitis, multi ſunt ſimiles Heleſino fonti, quia-
aliàs quietus, ad ſonitum tamen tibiarum exilit, & choreas
agit, teſtesolino. l.I0O. Occaſio eſt illa tibiæ, quæ multos mox
tales facit exilire de virtutis & quietis alveo in circulum vi-
tiorum.
Plutarchus de Lycurgo, Cœlius Rhodiginus de Chori
Thracum Rege, narrant, quèòd hic omnia vaſa cryſtallina
fregerit, ille omnes vites exuri juſſerit, quia Choris ad iram
erat propenſior, Lycurgus verò Lacedæmones nolebat eſſe
ebrioſos. Samſon propè vineam oppidi Thamnatæ leo-
rem habuit obviam: Cùm veniſſet ad wineas oppidi, apparuit
Catulus Leonis. Jud. 14. v. 5. Quid agat heros inclytus? ad vi-
neam declinet, an leoni generoſè occurrat? ſi ad vineam de-
clinaverit, periculum eſt, nè votum ſuum transgrediatur,
& botrum deguſtet, quod Nazaræo non licebat: Maluit oc-
currere leoni, quàm ocecaſioni, ait Petrus Chryſologus.
Utinam æquè Dalilam vitaſſet ac vineam, eãdemque for-

titudine, quà leænam, ſuperaſſet Lenam, non caneretur de

illo hodie:
O Non

5§. 6.
Inducſtis-
nes.

106 Feſto Sandci Andreæ Apoſtoli.

Non potuit Lenam, potuit ſuperare leænam,
Quem fera non potuit vincere, vicit hera.
Propoſuit Salomon vino abſtinere, cogitavi in corde meo
abſtinere à vino. Eccl. 2. v. 3. Sed quo effectu? nullo om-
ninò, ſequitur enim. v. 4. A. dificavi mihi domos &; plantaxi
æineas. Sic vineas plantavit, ex vino in luxuriam, ab hac
in idolomaniam degeneravit, de quà utrùm feriò pœnitue-
rit, dubitatur adhuc, non pœnituiſſe probat fortiſſimè Abu-
lenſis, quia occaſionem idololatrandi non ſuſtulit. Quam
ſapiens ſibi videtur ignorantia humana, exclamat contra Salo-
monis inſipientiam Tertullianus! brutis amplius Aeſipimus,
quia oceaſionem non vitamus.
u Sofer- ExOd. 32. d v. 19. ut vitulari populum Moyſes videt, ta-
tio malo- bulas abjicit, & frangit, vitulum verò comburit, & in pul-
rum deca- verem conterit, quia in conſortio malorum deſperat deca-
khelinr. logum ſervandum eſſe; incineravit, non absque mira culo,
cum aurum ab igne non conſumatur, vitulum; nè minima
occaſio fupereſſet idololatrandi; ex qua cauſa, & Moy ſis
corpus incognitum, & æneus ab Ezechia ſerpens confra-
us, & arca fœderis abſcondita manet.
Judith omnia veſtimenta, & vaſa bellica Holofernis ob-
tulit in anathema oblivionis., Judith. 16. v. 23. Reliquit
omnia veſtimenta, ait S. Chry foſtomus, nè ſuccumberet.

Lucæ 9. v. 60. Non ſinitur juvenis redire ad parentem
ſepeliendum, cur? Chryſologum interrogemus, & reſponde-
bit ſer. 19. Filius fidei ad domum perfidiæ redire non debuit,
ſi redeat, ſepeliet certè omne ſequendi deſiderium atꝗue
propoſitum. Diu ſecutus IESUM fuerat Petrus, & comi-
nus & eminus negavit tandem. Et cur negavit Petrus,
Andreas non negavit? cur pejeravit Petrus, non Andreas?

Anathematizavit Petrus, non Andreas? Ubi negavit Petrus

Ambroſium recito, non in monte Thabor, non in templo, non
in ſua domo, ſed in domo Principis, ibi negat, ubi veritas non eſt,
ibi

gintti
ucintennan
angonnet
rion
1oOigſa
6thneuindn
Koolerteteennn
Eirorgucunn
Mcetsk
lehtiigoddin
ungepondu.⸗
Uienietcritd
enbimtoacälich
Tnmenmllene
oni Aerekſe⸗
pltſoopente
krnontettis
nſ ltikern
legwem
enſetre re
Mexentin
tilinen
Nnnen

pime

Moß.
—

N — . Coneio Civica. 107
ieta ibi negat, ubi Chriſtus ligatus eſt, ibinegat, ubi mala eſt oc-
enrln Ah re Deut. 2r. à
fhuinlnn, Quare Deut. 21. à v. 12. præcipit Deus, ut ſponſæ &
hurhgling mancipatu in thalamum aſſumptæ radantur crines, ſecen-
Urinn tur ungues, mutentur veſtes, menſe uno patrem & matrem
nſtiögei,, ploret? quia peccator debet eſe elongantus non ſolum à peccato,
ſoiſimein ſed etiam aboccaſionibus jus, inquit Lyranus; & flere, quòd
itl diabolum habuerit pro Patre, occaſionem pro matre.
guteande Quare ſi perire nolumus, pereundi pericula caveamus, 15 7 irci
IIe nam quiamat periculü, peribit in illo; ut verò pericula om- pericula

lin hd nia quàm facillimè caveamus, D. Andream in Patronum. peccandi
. Advocatum & Tutelarem noſtrum adſciſcamus, cujus præ- klicnſaen
lsnitot ſidio quàm opportunè propulſatum ſit proximum peccandi fieganei
nit, E in or. periculum, ſequens docebit hiſtoria, quam ipſis Authoris hiſtorià
teſen ea verbis (Jacobi de Voragine, Archiepiſcopi Genuenſis, in vi-ctur.
Kapeminllt ta S. Andreæ) idcireò recito, ut major ſuæ veteranæ ſimpli-
un; Nenom Citati conſtet reverentia & veritas:
caſn A Mu Epiſcopus quidam religioſam vitam agens, Beatum And-
ſerpens onti „ream, inter cœteros & ſupra ſantos cœteros, in veneratio-
,,ne habebat, ità quòd in cunctis ſuis operibus hunc ſemper
Rolokerist. ⸗titulum præponebat, ad honorem Dei & Beati Andreæ.
. . Nigu „Invidens igitur viro ſancto hoſtis anttiquus, ad eum deci-
e weumdele »pPiendum totãâ calliditate ſe contulit, ſeque in formam pul-
Cire A pornen xcherrimæ mulieris transformavit; Venit igitur ad palatium
enns Eirnte ⸗Epiſcopi, aſſerens, ſe velle confiteri eidem. Mandat Epi-
pelire Mti ‚ſcopus, ut ſuo pœnitentiario confiteatur, cui plenitudine m
lerun i⸗ »tradiderat poteſtatis. Renunciat illa, quèd nulli homi-
e Len⸗ ‚num, niſi ſibi ſecreta ſuæ conſcientiærevelabit, ſicque vi-
1 den ‚Qus Fpiſcopus eam ad ſe venire præcepit, cui illa: obſecro
regan i ‚Domine miſerere mei. Ego enim in annis puellaribus
ennin ,‚(ut cernitis) conſtituta, & à pueritiâ delicatè enutrita, nec
ingenc non & regi ſtirpe progenita huc in peregrino habitu ſola
n nick, Vrni. Nam pater meus, rex utique valdè potens, cuidam
otnlute, ‚magno Principi me volebat in conjugium ſociare, cui
π⏑2 reſpon-

108 Feſto Sancti Andreæ Apoſtol.

reſpondi, quòd omnem thorum abominarer maritalem,
„quia virginitatem meam Chriſto dedicavi in perpetuum, &
‚ideò nunquam poſſem in carnalem copulam conſentire.
„Denique ſic arctata, quòd oportebat me, aut ejus voluntati
duriſfimæ obedire, aut certè diverſa ſubire ſupplicia, laten-
„ter fugam inii, magis eligens exulare, quàm ſponſo meo
fidem infringere. Audiens verò veſtræ Sanctitatis præ-
Conium, ſub alas veſtræ proteétionis confugi, ſperans me
apud vos reperire locum quietis, ubi poſſim contempla-
‚tionis carpere ſecreta filentia, præſentisque vitæ vitare
,‚Naufragia, & perturbationes mundi perſtrepentis fugere.
„Admirans in ea ?piſcopus nobilitatem generis, pulchritudi-
,nem corporis, tam immenſum favorem, & tantæ eloquen-
‚tiæ venuſtatem, placidà & benignâ voce reſpondit: Eflo
ſecuraé filia; nec formides, quia ille, ob cujus amorem te, &
„tuos, & tuatam viriliter contempſiſti; tibi ob hoc, & in
,Præſenti cumulum gratiæ, & futuro plenitudinem gloriæ
‚largietur. Sed & ego Servus me & mea tibi offero. Eligas,
,quæ tibi placuerit, manſionem, volo autem, ut mecum ho-
,‚die prandere debeas. Cui illa: Woli inquit, Pater, noli de hac
re me rogare, nè fortè ex hoc aliqua ſuſpicionis cauſa pro-
⸗veniat, & nitor famæveſtræ denigrationem aliquam patia-
tur, Ad quæ Epiſcopus dixit: Plures erimus, & non ſoli, &
‚ideò nullus malæ ſuſpicionis ſcrupulus in aliquo poterit ge-
⸗erari. Venientes itàque ad menſam, Epiſcopus & illa ex
„Oppoſito conſederunt, cœteris reſidentibus hinc, & indè:
‚intendit in eam Epiſcopus crebrò, ejusꝗque faciem intueri
non deſinit, & pulchritudinem admirari, ſicque dum ocu-
,lus figitur, animus ſauciatur, & dum ejus faciem non defi-
,nit intueri, antiquus hoſtis cor ejus gravi jaculo vulneravit.
Perpendit ipſe diabolus hoc, & pulchritudinem ſuam cepit
magis augere. Jamque Epiſcopus proximus erat conſen-
,ſui, ut eam de illicito opere attentaret, quando poſſibi-
‚litas ſe offerret. Tunc ſubitò quidam peregrinus venit

Ginſrunrund
Mameänd
locgenthen,
6tunkrtzeom
nkeebee
Ccit Audh
dnenent Ne
iünlerä !
Phuineiis
rabenthien
Uelergnn e
ſnuchihe

Singmcen
nammhin
ltganlet
nntlioccne
uihren ,

ho.
—
di W
Detipemng.
eumn conſenn,
Neſb oini
ſiplcia ns
im ſpond n
Antets e⸗
figſhenmn
im Contenglr
le vltæ ſitie
epentiz iner,
tilchini.
tantxelogver⸗
ehoneſte
8annotemnte,
tucinem gone
ofkero. Eligeis
Lutmecum ho⸗
ter,nolidehꝛe
lonis calſipo.
mdiaem a
ns Knonſchis
Alicvopotettke
glcopigl 4
dushine,Kid
ve fiien inen
ſchpe onge
facem honttt
clorulrein,
einemiummoen
mmus ettt er
(lud oler
inusſen
gelegennf

Concio Ciwica. 109

‚ad oſtiũ, crebris ictibus & magnis clamoribus ſibi poſtulans
‚aperiri. Cumque ſibiaperire nollent, & ille clamoribus
,‚nimis eis fieret importunus, interrogat Epiſcopus mulie-
rem, ſi ingreſſum illius hominis acceptaret. Cui illa di-

xit: Proponatur ſibi aliqua quæſtio ſatis gravis, quam ſi

'enodare ſciverit, admittatur; Si autem nefcierit, tan-
quam inſcius, & indignus Epiſcopi præſentiâ repellatur.
'PFavent omnes ejus ſententiæ, &, quis ſufficiens eſſet hanc
quæſtionem proponere, fſciſcitantur. Cumque nullus
'ſufficiens invenitur, Epiſcopus dixit: Quis noſtrém ad hoc
ſufficiens eſt, quàm vos, àQ Domina, quæ cœteros nos, & elo-
'quentiâ præceditis, & ſapientiâ plus nobis omnibus rutila-
'tis? vos ergo hanc proponite quæſtionem. Tunc illa di-
'cit: Interrogetur, quod eſt majus miraculum, quod DEUS.
»unquam in parva re fecerit? Interrogatus de hoc Pere-
»grinus, per nuntium dixit: Diverſitas, & excellentia facie-
rum. Inter tot enim homines, qui fuerunt ab initio mun-
di, & usque ad finem futuri ſunt, duo reperiri vix poſſent,
quorum facies per omnia ſimiles eſſent, in ipſa quoque tam
‚minima facie DEUS omnipotens omnes ſenſus corporis
„Collocavit. Audientes omnes ejus reſponſionem, admi-
,rantes dixerunt: Vera & optima eſt ſolutio quæſtionis.
Tunc mulier ait. Proponatur ei quæſtio ſecunda gravior,
‚in qui melius poſſimus ejus ſapientiam experiri. Quæ-
ratur ab eo, ubi terra ſit altior omni Cœlo? Percontatus de
‚hoc Peregrinus reſpondit: In cœlo empyreo, ubi refidet
„Corpus Chriſti, quod eſt altius omni cœlo, eſt de noſtra car-
‚,ne formatum, porrò caro noſtra quædam terrea ſubſtantia
eſt; Cuùm igitur Corpus Chrifſti ſuper omnes cœlos ſit, & de
‚noſtra carne Originem duxerit, caro autem noſtra de terrâ
‚ſit condita, conſtet, quòd ubi corpus reſidet, ibi procul du-
‚bio terra altior Cœlo manet. Refert nuntius, quid reſpon-
‚deat peregrinus. Et ecce omnes reſponſionem ejus mira-
iliter approbant, & magnificè ejus ſapientiam laudane,
2 une

rro Feſto Sancti Andreæ Apoſtoli.

,Tuncĩterum illa dicit: Fiat ei tertia quæſtio, graviſſima, &

,Occulta, & ad ſolvendum difficilis & obſcura, ut ſic ejus ſa-

Pientia tertiò comprobetur, & d gnus ſit, quòd ad menſam
»Epiſcopi meritò admittatur. Quæratur igitur ſic ab eo:
»Qantum ſpatii ſit à terra usꝗque ad cœlum? Requiſitus de
‚hoc peregrinus nuntio dicit, vade ad eum, qui te miſit ad
me, & de hoc eum diligentius percontare, ipie enim meli-
»us me novit hoc, & ideò tibi de hoc melius reſpondebit;

nam ipſe illud ſpatium menſuravit, quando de cœlo in

‚abyſſum ceecidit, ego autem nunquam de cœlo cecidi, &
ideò nunquam illud ſpatium menſuravi. Non eſt enim mu-
‚lier, ſed diabolus, qui ſe poſuit in ſimilitudinem mulieris.
„»Audiens hæc nuncius, vehementer expavit, & ea, quæ au-
‚dierat, coram omnibus recitavit. Mirantibus itaque om-
„nibus, & ſtupentibus, antiquus hoſtis de medio eorum eva-
»Huit. Epiſcopus autem rediens ad ſe, amarè redarguit ſe-
metipfum, & de perpetrata culpa veniam lamentabiliter

»Precabatur. Miſitque nuncium, ut introduceretur pere-

»grinus, ſed nequaquam amplius invenitur. Epiſcopus verò

»tunc populum convocavit, & ei evidenter expoſuit ordi-
„nem geſtæ rei, præcepitꝗque, ut omnes jejuniis, & oratio-

,nibus inſiſterent, ſi fortè Dominus alicui revelare dignare-

„tur, quis nam ille peregrinus fuerit, qui eum àâ tanto pecca-

to liberaverit. Revelatum eſt illà nocte Epiſcopo, quèòd

„»Beatus Andreas fuerit, qui pro liberatione Epiſcopi ſe po-

»ſuerit in habitu peregrini. Cœpit igitur Epiſcopus in de-
‚votione Beati Andreæ magis creſcere, & eum exinde in
reverentia plus habere. Revereamur unà cum Domino
,S. Andream Chriſtianorum primum, Patronorum ſecundiſ-
ſimum, ut ſub ejusdem patrocinio & cuſtodia liberemur â
»Peccandi periculis & in tentationem non induca-
⸗umr.

ℳ

Con-

Gin giIoſc

SUamdonntn

Mönberwalet
TNhetuenoned
nnggtocle,
Mnltolzade

lyriCnurznedin

Küurmedandi
1 Wlnenveudt
ley unntolde
ttunthiin
tucur ii
riſen ked
ktannklr,
nlſelsznc
lecni Deg⸗
gkntenef
eiglendne
cuurfnn
lle

=

. 2s3 (o) 8S3 rII

—

D eeeseeeeeeOeeeeeee

Ndtdokng Concio Aulica.
lbltur ſcepe
Regliid Andreas ſine cruce, non valet unâ nuce.
glite miti 2
Neeinng deguere me. Matth. 4.
ai nen Ptuſtiſſimus eſt rhythmulus, Italis potĩſſimùm . 1:„
eaiege on Muſitatus: Andrea lnè cruce, non Valet unä nuce. Et mis
ecce ecch quid hoc? tam pretioſa Italis nux eſt, ut Andre- cleo,
0n eſtenimmn EAam æquiponderet? tam vilis Italis Andreas eſt,
tnemmlen ut nuci conferri poſſit? abſit hoc ab ingenioſiſſimà gente ſu-
kel,gl n ſpicari, quâ in nuce patientiam Andreæ adumbrare voluit,
busitineean. D intimum Crucis amorem ſignificare nulla, nux ſinè Cruce
ſoeorumer. naſcitur, aperi, ſi neſcis nucem, & in nucleo Crucem vide-
e rungutſe⸗ bis, dulci nucleo agnatam & intimè familiarem; quin & ip-
limentbita ſa nucis arbor manifeſtum patientiæ ſymbolum, quæ vide-
ſvceteturpere⸗ licet verbere uberior redditur, & quaſſata fuſtibus (quod op-
Epiſooposretd timè néêrunt agricolæ) fructus anno poſtero profert ampli-
jexpollitore . ores. Non tulit ulla arbor nucis tot unquam fructus, neque
gis, otatio⸗ ulli nuci Crux adeò familiaris eſt, ſicut Andreæ cordi inſi-
NOne Cigonte⸗ tus, & virtute San&ti Spiritús agnatus fuit amor ſanctæ Cru-
mirmONe, cis. Sed neque ullus parvulus tanto appetitu ferri ſolet in
Epicoe, nuces, quanto Andreas fere batur in Cruces; teſtantur hunc
Eylcohi⸗ appetitum ſapidiſſima illa verba centies & millies repetita:
Epiſohene OQbona crux! audi quid dicat amatæ ſuæ, verba ſunt S. Ber-
eum einen nardi ſerm. 5. de S. Andrea, audi quid dicat: bona Crux!
Gi cvmm Donin quæ decorem & ſaporem de membris Domini fuſcepiſti. In-
votum kont audito à ſeculis gaudio tripudiat, præ magnitudine gaudii
d beenn non ſe capit. De quo gaudio & Crucis appetitu dum brevi-
oninaur ter ago, & patientiæ fructus in nuce oſtendo, quæ ſo precor-

que ſingulos, ut hanc Concionem tanquam verbum Crucis,
imò tanquam fructum nucis accipiant de manu & corde S.
Andreæ. Repe-

112 Feſto Sandti Andreæ Apoſtonñ.

8: r —— —
In ſola erur- Repetamus dulce Andreæ ſuſpirium, ignitum deſide-
a bonum rium, milliesꝗue renovatum votum: Obona Crux! diu de-
hic qerata, ſolicitè amata, ſinè intermiſſione quæſita, cupien-

eſte. C 3 . .
ti animo præparata: Obona Cruxæ! dicat alomon, honam ſihi

eſſe ſapientiam, cum eaque omnia bona pariter ſibi veniſſe,
mihi b bona Crux! in Cruce vera ſapientia eſt, quia in Cruce
meus JESUS eſt, in quo omnes theſauri ſapientiæ & ſcientiæ
DEI. Dicat avarus Euclio, in divitiis ſibi benè eſſe: Ani-
ma mea, babes multa bona in annos plurimos, ò bona Crux, in te
mihi bona plurima in annos æternos, quia in Cruce meus
JESIIS eſt, qui ſolus bonus eſt. Dicant vagi & prodigi ado-
leſcentes, in luxuriantibus pratis ſibi benè eſſe, ducant in
bonis dies ſuos; nullus dies mihi melior, quàm biduana in
cruce, unde in puncto ad ſuperna conſcendam. Dicat frater
meus Petrus, in monte Thabor ſibi benè eſſe, bonum eſt
nos hic eſſe cum JEſu in Cruce, ubi ſtabilis & fixa felicitas, &
veriſſimus eſt Paradiſus. O bonã Crux! Si non eſt bonum

eſſe ſolum, tu, nè ſolus ſim, efficis, tanc enim eſſe eſt IES U

aſſociari, cujus convictus amaritudinem non habet.
5§3. Hæc & millies meliora cogitabat, ingeminabat, ardebat,
Ga No- Andreas, & in arbore Crucis nuces bonas delicioſiſſimè epu-
ducruis labatur. Et cur nobis crux non videtur bona? cur non ſapit
ndrex fructus nucis:? Cur nolumus eſſe in cruce? quibus tamen im-
umbra, poſſibile eſt ſine cruce vivere? nimirum exteriores nucis
cortices tantùm apprehendimus, nucem frangere, nucleum
comedere recuſamus, guſtate & videte quàm ſuavis ſit nu-
cis fruus. Nulla nux ſinè cruce, nullus homo absque ſua
congenita afflictione, ſed ſæpè afflictio eſt tenuior mem-
branâ illa, quæ nucleum diſcriminat; eſſet mera umbra,
eſſet nihil, ſinos Andreæ ſive Viri eſſemus, & virili pectore
adverſitati obviantes, meminiſſemus in horto nucum nos
degere, velimus nolimus. Multas duras nuces frangere
omninè debere. Si inquam meminiſſemus crucem illam,

quæ nos gravat & deprimit, meram umbram eſſe crucis
Andre-

Almumtdh
lnnibrn
lyuntiul
ſoheniul

Slemnündei,

tfit Uten
n ownin
ennuttbi
ti eumohene
itekunder
Uunn.
ohekpe
NWroo
Scntem fuln

inoſehede

nin: tul
ebonüftnin
uſtetſig gi

Eil,ſennaret
ilnmſtlken
llonino

ufſinnolini
Erllnſte,ft
ffneprtu

kor

B Concio Aulica. 113
— .
ignium et. Andreanæ, imò crucis Chriſti. Fateor nucis umbram no-
OnaCe. ziam eſſe, adeoque à nonnullis nucem à nocendo deriva-
glaſtugne. tam, verum non nisi debilibus capitibus noxia eſt, gratioſa
ndn ni & ſalutaris viris robuſtis. Exanimat umbra Crucis illos dun-
Nieerſtin; taxat, qui amorem ſuum & imaginationem & judicium

eguninu proprium habent pro capite, ratione duci nolunt, rationes

lntie Gſiene i pi no-
bentie Gſieni expendere æternas nolunt, Chriſtum pro capite habers e⸗
bend elle: 4 lunt, ſtat eis pro ratione voluntas propria, atque idcire 10-
bomctuvin bili cum ſint capite, umbrà nucis ietoxicantukzcu 3 ſe.
in Cnce nen quin illa afflictio non ſit nist mera umbra, Biei re
procgi hil non tantum cum Cruce Anrcæ vel Chrifli collata, D
eſſe, Cucantin ad rectæ rationis lucem expenſa. 4 4.
m binn . ‚i 1 1 ud em⸗ Cracem
Wmbicunin Nunquam non placuit mihi iagenioſhmin den⸗ creen
n. Dicit fiaten blema, quo puerulus proponitur in umbram n lemrmate ‚ForeiteE.
benumtt ens, & expanſis brachiis quaſi alis fugitans nn ramede: ugere.
fhakelicitas T non effugies. Littera T Crucem figurat, 10 ſis
. i bram horreſcis, te non effugie,
inoneſoum nificat, qui Crucem fugis, umbra horeeiſen por.
im ele el Crucem pon vitapis, quia quoquß ner e ied
nhubet, tabis. Veruùm obſerva! Crux illa & ign leſ repcie
innbabareben times, quid eſt? umbra eſt, imaginatio eſt,
lcoſlliveepu illud mecum: . Ttas
Nr tdonſu T. non effugies: Nam te tecum undique port K
B umenifr . Nè fugias; nam quod te fugat, umbra mera eſt.
gu n Vis crucem : tu contra audentior ito, adverſitati obviam,
acel, j imoſè rocedito deſidera, amplectere, & cum Andrea in-
ugeenaen animolep ! Bona mihi paupertas, quia Cœlum
im unrsli gemina: bona Crux! Bona mihi paup ducity
r enel emit; bona infirmitas, quia ad vitam nmorralem ucit;
o Dal . . fre, aDnimi aà I. 3. nat
ſorwer⸗ bona adverſitas, quia Chriſto conjungit. Seneca 1. 3 .
elt tenun Uuæſt. utilem movet quæſtionem, quid in rebus human
ſen birtt Beatifiirnum ſit? & reſolvit: Quid præcipuum in rebus huma-
k inſin nis eſt poſſe læto animo adlverſa tolerare. Quod accidit, ſic ſer-
ono nen⸗ re, quaſi tibi volueris accidere. Quid eſt præcipuum: S
ruck i⸗ canc calamitates fortis & contumax, quid eſt Nivri e 25o⸗
Pan ele ſupra fortuita ſpiritus altollere, Lomzi meminiſe, *
Me

114 Feſto Sancti Andreæ Apoſtoli.

eris ſeias hoc non futurum diu, ſie infelix. ſeias hoc te non eſſe,
ſi non put e. Aurea Romani Philoſophi verba aureus Con-
ſtantinopolis Orator ſancit & roborat homil. 68. tomo 5.
Hoc éeſt animæ ſapienter inſtitutæ: Paſſus es aliquid mali? ſi ve-

lie, non eſt malum, gratias age Deo, & malum in bonum commu-

täſti. Henricus Suſo familiariter Chriſtum allocutus, cau-
ſam ei dixit, cur amicos haberet tam raros, hoc eſt Domine,
quòd quos dam tam malè habet, eaꝗ; cauſã ajunt, ie paucos habe-
re amicos, quòd ità durè &z aſperé eos habeas in boc mundo.
Rerum cauſas edoctus à Chriſto Henricus ità appretiavit
adverſitates, ut dixerit, ſi centum annis flexis genibus Deum
oremus, non ſumus digni, ut crucem unam accipiamus.
Idem S. Theclæ ſenſus fuit, quam in hæc verba perorantem

inducit Baſilius Seleucus: Etiamſi in ſingulos dies mibi cum ig-

ne, belluis, vinculis, carceribus rem eſſe contingat, adeb mibi
etiam omne mortis & diſeriminis genus pro pietate ſubeundum,
ipſismet Paradiſi deliciis potius ducitur: tantummodò digna, quæ
pro te & nomine tuo cruciatus tollerare ſemper poſſim, habear.

O dictum non tantùm Theclæ, ſed ſupremo Seraphinorum

6r. dignum!
Qi è nſu- Poſteaqum paradiſo eliminati exulare coacti ſumus, in
cu alium nos hortum induxit paternaDei bonitas; qualem pu-
frangat. tas illum? in hortum nucum, in quem ipſe Dei filius, ani-
marum ſponſus deſcendiſſe legitur, & veniſſe in hortum nu-
cum. Cant. 6. v. I1o. Comederamus in l'aradiſo de ligno
vetito medullam cum cortice (neque enm pomum decor-
ticavit Adamus) jam verò fructus ejusmodi apponuntur,
qui amarum & durum habentcorticem, eumque triplicem,
ad quem nihilominus non æquè attendendum eſt, ac ad nu-
clei utilem dulcedinem, juxta Plautinum illud: Qui è nuce
nucleum eſſe vult, frangat nucem. .
