Aucent bi?! Neſcio, reponebam ego, aliunde accipere quàm
à te, qui in domo Patris natus es, qui Panis vivus es, qui
antiquiſſimus Oeconomus es. Septem panibus ſatiaſti
aliquando quatuor milliahominum; & hic non multèò pau-
ciores ſunt, da mihi ſeptem panes, & ſufficit. Hæc repo-
nenti mihi viſus eſt innuere magni conſilii Angelus, ut ad
S. Nicolaum irem, qui ſplendidos panes habet proĩnſigni,
quo deſignat nunquam iis panem defuturum, qui ejus pa-
trocinio devin&i, duci ſe faciſè ſinunt in naſcentis Jeſu Beth-

leem. Benè habet, quidquid Nicolaus à Bethleemitico Par-

vulo impetravit & imponit, fideliter diſtribuam.
Ca Ko- Celebre Euripidis dictum eſt apud Plutarchum in vita
mo-peus Demoſth. Debet primum illuſtri patrid prognatus eſſe, qui-
in patriam quis felix futurus ſit. Ter beatiſſimus Deus elegit in patriam
bielese- Bethleem, quæ domus panis, teſteS. Gregorio vocatur; ſi-
leem? quidem nihil ità Principem ornat, quàm perennis abundan-
tia panis. Indomo mea non éſt panis, inquiebat ille apud Iſai-
amc. 21. Wolite conſtituere me Principem populi. Is, cujus pa-

tria

Rescuntorgve
Chelehcun

ieibraſunn

ben

Diasincoonen
Uignor,uumgui,
Avicnenente
Mnd patbie
dlunnmralo
Winnineligt
TlsCorunn
itieſentos inti
nt. 1 ſe com
iu ialig
sid,
le, Mn
Ctucre
A Müͤt iluͤ
ſenm in
An berliter
Wiple lin⸗

—

Exwhortatio Re Strena prima. 279

tria domus panis eſt, meritò ſibi vendicat principatum. Dis-
W ceptatio vetus eſt, quæ virtus ſit in Principe princeps? Ari-

Wim ſtoteles 1. 3. polit. C. 4. ſentit prudentiam: Prudentia illius,
C, qui præecſt, ſola virtus propria- Verùm Ægyptii, teſte Dio-

Hene, doro Siculo l. 1. liberalitatem omnibus aliis præferebant,
V & in ſacris per Sacrificulum primarium aeclamabant: Eſto
Delna. benignus communicator tuorum. J
Genef. 41. elevatur Joſeph è carcere ad aulam, ex ſervi- 8. 3.
tfute ad imperium, ex cippo ad currumaureum; mutantur Qui pa-
linnutnn compedes cum torque aureo, funes cum ſignatorio an nulo, viden dig-
. 4

& qui pedibus calcabatur ſervorum, huic omnes genu flecte- nus regaò
re jubentur. Origo felicitatis eſt, quia de abundantia panis *ſt.
, D providit; cujus enim confſilia ſunt, ur feracitas annonæ
tcis Abbreſii publica diteſcat, is ſceptrò dignus eſt, & purpurâ. Memorat
eqneAudn Hieroglyph. l. 41. Pierius, quòd prima fuerit Iſis, quæ re-
um uditen⸗ pertas ſpicas in coronæ modum circumtulerit; nullus co-
heneho rond dignior, quàm qui ſ Picarum copiam procurat, nulla
aMeemn corona Regi convenientior, quàm quæ conficitur exfru-
s es, l mento, Joan, 6. Fugâ ſibi conſuluit Salvator, nè coronaretur
dnibis ſriid AÄturba, quam miraculosé paverat. Nimirum tam rudis eſt
onmut. nemo, qui non intelligat omnium votis deberi regnum illi,
. NteDe qui famelicis opportunum panis ſubſidium ſemper habet
NNd‚n in promptu.
nabetproitln Fuit hic ſenſus in ſapientiſſimâ Sponſâ, quam cantavit
um, Gieieu Salomon Cant. I. ſic compellante diletum ſuum: Indica
Centsſelt mihi, ubi paſcas, ubi cubes in meridie? Non laudat Sponſum
ethleemithih à Divinitatis auro, à purpura humanitatis, non à ſceptro
buacn. omnipotentiæ, nonm à coronâ gloriæ, ſed ſatis habet ſcire,
Utarchunmim ubi paſcat. Quidquid regale & magnificum dici poteſt, hĩc
nut eς includitur. Nihil ità illuſtre ac generoſum in Nobili, celſum
elegtinpinn in Principe, ſerenum in Rege, auguſtum in Imperatore,
orio voc gqum ſubditos liberaliter paſcere. Paucis hæc omnia com-
tepnSzblnid- plexus 8. Ambroſius libr. de Iſaac. c. 4. ſic interpretatur
t ile e Drationem Sponſæ. Recdté dicit, ubipaſcis? quia regale eſt Dei
l aſii, VDer⸗

280 Feéſto Circumciſionis Dominicæ.

—

Terbum. Maximè regium eſt, panes paſcendis ſubditis ce-
piosè ſubminiſtrare. Aurelius Imperator, teſte Vopiſco in
Vita, coronas de panibus fecit, ut indicaret, tunc ſibi Princi-
pem conficere coronam, dum largitur panem; nec tam
paſcerepopulos, quàm ſe coronare. Triumviri M. Lepidus,
M. Antonius & Auguſtus ſpicas in nummis expreſſerunt,
quos complures Imperatores ſunt ſecuti Trajanus, Adria-
nus, Antoninus, Severus; prima etenim laus Principis faſci-
culus ſpicarum. In manipulo ſpicarum ſomniavit felicita-
tem, & didicitregnandi artem Joſephus. Nullus proindè
Regi meo objiciat obſcuritatem natalis ſoli; non potuit eſſe
convenientior. Princeps enim iſte ad ſolatium pauperum
naſcitur: Propter inopiam inopum nunc exſurgam, Pſ. homi-
ni venit miniſtrare, calamitatibus proſpicere, eſurientes im-
plere bonis. Domus illius genethliaca, domus panis. Mater
verò hujus pacifici Principis, eſt na vis inſtitoris ae longè por-

tans panem. Proverb. 3I. V. 14. äiunikche⸗
d⸗ Occurrit hic illud Pompeji apud Plutarchum in Apoph- laa Un .
am bom- theg. Imperatorum, qui urbi fame laboranti ſuccurſurus, Stiniihithi
peji faci- Naves in Africa, in Sicilia, & Sardinia plurimas frumento lint, dcs uin
ans, eneravit, at in ipſo navigandi principio tempefſtas decu- .
mana exoritur, indè trepidatio, deſperatio, conſiliorum inolmen
damnatio. Invictus Pompejus primus omnium conſcen- moometin.
dit navim, ſuſtulit anchoras, exclamavit: N acigare neceſſe Alhniſions, gbi
eſt, vivere non eſt neceſe. Dignum Pompejo facinus, dig- Unrebetſfuuntet
nus omnium admiratione amor in patriam, digniſſimus smimi
illa laude Imperator, quam ſcripſit Plutarchus: Creatus iſf gleuli.
Terbo quidem annonæ procurator, re ipſa Dominus terræ AtsOfhelbe
marisq. IIle Dominus terræ, & maris, qui procurator Inſoronlti, Am
annonæ. Sed hæc laus uni unicè propria Jeſulo in do- Qmmtiani,
mo panis nato, ut abundè eſſet omnibus. Benè S. Augu. enune i

ſtinus ferm. 9. de Nativit. IIt panem Angelorum mandu- igenae
. nice oeſon
caret homo, Dominus Angelorum hodie factus eſt homo. Hodie Wnninn, ini
Panis iſte circumciditur, ut ex liberali hac ſui communi- iine nit
catio-⸗ Aigl

iee,
—
entsibi
nintni
anem; ett
Wwrt Mlenia

is erpreſenn.

tiinig, AA⸗
BDiineigisfrii.
nirttelcitr.
NulNnd
i; nonpotuitene
tiumpalhenn
Heihrientesin
G dani. Min
orisge longee⸗

chumin 4pont
ntiſuccurſurns
imas fiument⸗
tempekis Eeon⸗
1, Coſiorun
DnriumCoNe-
Naielen,
peſofrinld dl
m, (iiſim
tarchus: Cnti
Donins
, gui roenin
Ni ſeilon
, Bepe 5Al
ugenin ui
ekbont

*

1c ſui comm
40 i u

.

Exbhorlalio A ve Strena prina, 28

catione Deus Dominus, & Rex verus demonſtratur. Gen.
c. 28. v. 20. Votum Jacobi leges: Vowit etiam votum di-
cens: Si dederit mihi Panem ad veſcendum, erit mibi Dominus
in Deum. Audin! in Deum à Jacob eligitur Dominus, ſi pa-
nem dederit. Tantæ molis eſt panem porrigere eſurienti-
pus. Non fiit hæc animi ſordities in jacob, ſed ſumma pru-
dentia; qui enim dat panem ad veſcendum, dignus utique
eſt ampliſſimo cœli terræque dominatu. Et hinc prodidit
ignaviam dæmon ſuam, quòd Domino non obtulerit pa-
nem, ſed lipidem. Non lapidem, ſed panem verum offert
nobis in ſtrenam humaniſlimus Deus, ſed videlicet ipſum,
qui in petrâ, & lapide angulari figuratus, in Panem hodie
mutatur, donaturque. Cujus ego prodigâà provocatus mu-
nificentiã, imò juſſus imperio panes varios Auditoribus
meis in ſtrenam appono, donôque.
Statui imprimis Eccleſiaſtico, offero Panes azmos, qua-
les ſibi litari jubet Deus Lev. 2. v. 11. Omnis oblatio, quæ of-

fertur Domino, ſine fermento etit. Sine fermento malitiæ

ſimus, & erimus oblatio accepta, & quotquot exemplis no-

ſtris victitant, dies aʒymorum & felix Paſcha anno agent

toto.
Auguſtiſſimo Imperatori offero Panem illum Gedeonis

in gladium converſum. Jud. 7. v. 13. Panis Auſtriacus eſt
panis Euchariſticus, qui hoſtibus in gladium vertitur, ami-
cis omne præbet fuavitatis delectamentum. Sentiant Leo-
polde hoſtes tui Panis firmamentum, & dicant: Gladius
Domini eſt, & Leopoldi.
Cæſareis Officialibus & toti Militiæ conſecro non unum

(ſed cum ſint multi, & multum appetant) Panes duodecim,

videlicet propoſitionis, de quibus Exod. 25. v. 30. ſed di-
gent: Habemus nos non ad ſalivam, ſed ad ſtomachatio-
nem, utique propefitionis panes, videmus multa, propo-
nuntur plurima, nihil datur; fame pereundum eſt. Non

peribis, ſpondeo, miles fame, nec tantùm oculos, ſed etiam
Nn ani-

§. 5.
Varii p&
nes varite
offeruæ-
tur.

282 Feſto Circumcifionis Dominicæ.

— —

anima tua ſaturabitur, ſi feras in oculis panes propoſitionis.
Non quære panes corvino more, nè fias eſca corvis. Non

poteſt panis conducere, qui cum tot imprecationibus ſumi-
tur. I. Reg. 21. venit David in Nobe ad Abimelech, & pe-
tiit, impetravitque pro ſe & commilitonibus panem ſan-

Gtificatum, poſtquam quærenti Sacerdoti: Si mundi ſunt

puéri, mawimé d mulieribus, ex vero affirmâffet fuerun t vaſa
puerorum ſancta. Certè quia continentes non ſunt milites;
ideò nec fortes atque felices. S. Bonaventura in Feſto
S. Thomæ narrat, exercitum Romanorum ſub Scipione Af-
ricano in Hifpanias miſſum, ubi duo millia ſcortorum
amandãſſet, victorem denique evaſiſſe, qui aliquoties prius
victus, fugatusque fuerat. Deinde confortentur milites
ſaltèm defiderio Panis confiderabilis. Hiſtoriam prorſfus
memorabilem refert Æneas Sylvius de Anglis contra Gal-
Ios pugnaturis, quomodo in memoriam Euchariſtiæ ter-
ram ſumſerint, & felicifſime pugnarint. Henricus Rex An-
gliæ circumventus ab exercitu Gallorum, cum nullis con-
ditionibus pacem obtineret, mandavit, ut alter alteri con-
fiteretur, & in memoriam Venerabilis Sacramenti quisque
proximo ſuo pauxillum terræ porrigeret, quo ſacto poſteàâ
lIuce ab octo milfibus Angelorum ſexaginta Gallorum mil-
lia eæſa, & omnis Gillica nobilitas capta eſt. En quam
efficax ſervandæ vitæ, & parandæ victoriæ remedium
myſtica Panis Fuchariſtici ſumtio, imò ſumendi orexis

atque deſiderium! David poſt panem accepit Goliathi

Bladium. Dabitur & vobis, milites, cum pane gladius, di-
ceturque: Dediſti eis panem, & gladium, imò vitam & vi-
GRoriam.
Prænobili, & ampliffimo Senatui paratus eſt Pani Sa-
Pientie, & intelleſtis, Conſultiſſimi Domini cum appellen-
tur, audiant obfecro invitantem Sapientiam: Venite, com-

edite panem meum. Sap. 9. v. 5. Hic ſit panis quotidianus, qú

convertetur cor illorum, ſitque de unoquoque verum illud
Eccli.

4

u
iin
n 1 o
, 1
ſiagrili
gamgg
indh, g⸗ .
gummm ſlint
betinhgii

Myonl tin

emoniim,
on iunkur
i tenigenn
gies enx

Pinpmmlurnd

sſelammofe
onegrunt ,
unr ,aalenn
iti, Klciutemn
tKlloconamk
Unteenoegen
nosſolatiacaie
r oncnsen⸗
Uabnicptoce
furin unlu
tirkummmon
ekenperkli

A moritcbe⸗
Rullshubere,

fbgnis tgoe
umrbhun, ,

Alig Uinen.

Pantlikth

7 ..
ee.
—
—
ne,ſin

ſe CCrrs Nn
Clkionibizin.

imekerh, ke.

1buns nemir.
1. N nunc
ltefoerunt nit
ninttnites;
emtunn in kedo

ſbdegiene f.

hilliz ſeononmn
dliqvoties ris
rtentur mints
koriam prori
is contra 6l.
uchariſtioz te
enticus RexA
V Nulis cor-

Alter alteri cor-

mmeniquisgve⸗

To doſtei

aCRMorud
eh, n gnin
Porie tentlin
ſommenci cen
ccepit Cdlii
pineglatimi
imowüamk

atus eſt uh

ni cumnpel
m: Venite,d
Goticiannoſt

mII
gue feltn 3

S= =
— = —☚

6⸗

Ewhortatio five Strena prima. 233

Eccli. 15. v. 3. Cibabit illum Pane vilæ, & intellectizs. Vitæ,
ut vivant incolumes, intellects, ut ſint beati; Beatus, qui

iniel igi⸗ ſuper egenum &y pauperem.

Omnibus Civibus, & Opificibus opto Panem Aſer, de

gquo Geneſ. 49. v. 20. moriturus Jacob dixit: Aſer, pinguis

Panis ejus, & præbebit delicias Regibus. Pinguem P'anem pre-
cor, ut ſint nempe de rore cœli, & pingnedine terræ benedicti.
Aſer idem eſt, quod Beatitudo, ſive Felicitis. Labores ma-
nuum tuarum gquia manducabis ( Opifex) beatus &,, Aſer es,
ipſa beatitudo in tuis eſt manibus.
Appono Peregrinantibus juvenibus mechanicis gra-
tioſum congiarium, Panem ſubcinericium Eliæ. 3. Reg. 19. v 6.
Non deerit cum Pane Angelus, ſi ſub junipero crucis jacue-
rint, ezabelem fugerint, Angelo ſuo devoti fuerint.
Virgines, Viduæ, & Conjugati videant, qualem iis dolo
ſancto imponat Panem S. Nicolaus. Virginibus Panem An-
gelorum, ſeu manna offero, non ut virum ſibi offerri putent,
quem fortè appetunt, ſed ut in omni virilis converſationis
occaſione Manbu! exclament. Sorores, & alumnæ Ange-
lorum eſtis, felicitatem veſtram äagnoſcite, neque eam pro
una cepa, & allio commutate, poſtquam de fructibus terræ
guſtâſſent, deſerto egreſſi Iraelitæ, manna non accepére am-
plius, & vos ſolatia cœleſtia non ſperate, ſi guſtatis terrena.
Viduæ! parcus erga vos eſſe videbor, ſiquidem illam
particulam Panis opto, de qua 3. Reg. 17. V. 12. Mon habeo Pa-
nem, niſi quantum pugilluscapere poteſt farinæ in hydria. Sed au-
dite: Hydriæ farina non deficiet. Non deficiat unquam fa-

rina, ſitque ſemper Elias aliquis, qui vos afflictas tueatur,

benedicat, moneâàtque duo ligna crucis colligere; & mor-
tem præ oculis habere. Panis mellitus & farracius dabatur
in nuptiis Sponſis, ego oleatum offero Panem Conjugatis, cu-
jus fit mentio Num. 11. v. S. moneôque, oleatum pacis ac
manſuetudinis Panem edendo toti ipſi abeant in olivas,
ſintque eorum filii & filiæ ficut no vellæ in circuitu menſæ.
Nn 2 Ruſti-

284 F Aℳo Circumciſ. Domin. Exbort. & Strena prima.

.

Ruſticis, qui in ſudore vultûs veſcuntur Pane ſuo, opto
firmamentum Panis, & baculum Panis, Lev. 26. Juſti ſint, & non
derelinquentur. Moneo autem, ut ſuper panem cubito non

innitantur. Quod Booz ad Ruth dixit, hoc Pater cœleſtis

(qui agrĩcola eſt) vobis ingerit, ò coloni! Veni huc, & com-
ede Panem, & intinge buccellam tuam in aceto. Cur Chriſtus in
cruce acetum guſtavit, & non ebibit? quia vobis propina-
vit: intingite, & ſapiet præ omnibus Magnatum cupediis.
Eccli. 41. v. 24. Inter ea, quorum pudere nos debeat, poni-

*

tur ſeptimo loco: Oicubitus in Panibus. Panibus incum-

bit, qui labores ſudorésque ſuos dirigit ad temporale cap-
tandum lucrum, & ventri ſerviendum; Panis ſuperſubſtan-
tialis ferè immemor, & ceœleſtium inanis. Quin potiùs ſpes,
& deſideria veſtra Pani vivo, qui Chriſtus eſt, innitantur, ut
ſemper vobis bene ſit. .
Omnibus Auditoribus meis dabit pro me S. Nicolaus
triplicem Panem, quem habet ſupra Librum Evangelio-
rum, erit Panis fidei, Panis ſpei, ſive ſolatii, Panis charita-
tis, coneordiæ, munificentiæ, quotquot hoc templum
tanquam Bethleemum conſtanter inviſent. Et hunc
beatiſſimum Promum Condum Nicolaum ſplendi-
dum in Panibus benedicant labia
multorum.

X

inmn,

9
—
ung
S

ſomt

WDenzmin
Ciis, n

vli, aleine ſel

(enſisſetiln
Firchenm
Melis ſto

weni, Ce fnin

E lre ntonen
Dennvet,n li
Itunen agende
F. Lum e
Ufinnihülmng
t, M onel
mg, geotne
Umites, goint
men dene in
n, Cils fielie
An. A nole
Gum igicam
Atliſtetun

ni dribn

tintonin

W

engin

233: (o): α 28

in eseeeeeSee Ee. ess SeEeSSe830:
Nanemtd D
Neumn Exxhortatio & Strena ſecunda.
eucete Horologia offeruntur.
„ChrChyikuen
fobispeca. Poſtquam coſummati ſunt dies olfo. Luc. 2. . 21.
Eerunncupeliss
nnsdtdet,ſoni. & Onſummatus eſt annus N N. & jam circumcidi- 5. r.
Penibis nan tur novus, vocaturque. Væ illis, qui non tam Tempus
dtempolkee, conſummaärunt, quâm dilapidârunt annum. Mecese
nisſopefmtkn MA Damno prorſus irreparabili. Si quis anno elapſo *
Vinporief ſanitatem, divitias, famam, audeo dicere, vitam ipſam
binnitantuu perdidit, recuperare per Dei gratiam, & miraculum po-
teſt, at tempus perditum, nec per omnipotentiam DEI
me. Ncln poteſt recuperari. Habuit annus elapſus dies 365. horas
Mum Erangefk 8760. medias 17720. quadrantes 3 5049. nec minutum
iPui poteſt revocari, de minutis verò omnibus reſponderi, &
t hoc templ tantæ jacturæ rationem reddere oportebit. Tam pre-
ent, Et hun tioſum tempus eſt, ut, licèt Sancti in Cœlo habeant omnia,
mſlendkt. tempus tamen augendæ gloriæ non habeant. Tempus non
Wa erit ampliis. Tam pretioſum tempus eſt, ut Inumquem-

que noſtrüm nihil magis anget, arguet, poenitebit, quàm
non benè, aut non melius impendiſſe tempus, quia clarè
perſpiciemus, quot momenta perdidimus, tot perdidiſſe
1 nos æternitates, quih premium æternum duraturum,
illi momento benè impenſo reſpondiſſet. En temperis
pretium, cujus videlicet minuta ſingula integram valent
ternitatem. At nolo ego primam novi anni Concio-
nem efſe tam rigidam; quin potius, ut tempus omne
quam feliciffimè fluat, varia horologia, quæ ſunt men-
ſura temporis, diſtribuam; petens viciſſim, ut in ſtrenam
mihi dimidiam horulam faveant, quâà dicentem benevolè
audiant. * B
INH Nn 3 Inter

§. 2.
Homo ſi-

milis horo-
logio,

286 Feſto Circumciſionis Dominicæ.
Inter ſigna, ex quibus ſtatum urbis colligebat Caro-
lus V. Imperator Maximus, erat horelogium. Inter in-
ſigniora prædeſtinationis ſigna non infmum eſt, ſi homo
ſit horologium benè ordinatum. Hominem horologio
ſimilem eſſe, Seneca dixit, in quo rotæ ſunt animæ po-
tentiæ. Inquies eſt cor ſemper inquietum, pondus eſt
amor, juxta vulgatum illud Auguſtini: Amor meus, pondus
meum. Index eſt lingua: Loquere ju venis, ut te videam.
Campana & malleus ſunt manus, ſeu opera, quæ ſi corre-
ſpondeant indici, totümque horologium erit laude dignum
æternâ, dignum, quod in Cœli arcem transferatur. Tria
porrò obſervo in horologio vivo, ac curanda, quæ in tribus
abbreviati nominis litteris comprehenduntur. Primèò in
littera I, quæ à ſummo deorſum ducitur, nec niſi à pau-
cis recta duci ſurſum ſolet, jugem ad inferiora ea in-
nata corruptæ naturæ fragilitate inclinationem lego,
cui adſcribitur: In inſima; attrahenda proindè ſunt pon-
dera, & in ſuperna per amorem ſupernorum attrahen-
da. Cupis ergò ſcire, homo, utrùm ſis juſtum horo-
logium, DEO, & Superis dilectum? vide, utrum cor-
ruptionis tuæ pondus attrahas, in cœleſtia mentem diri-
gas, pravas ſuperes inclinationes. Littera H, quæ ferè
ex æ&qualibus conſtat lineis, horarum denotat æqualita-
tem. Nonnulli horas diſtribuunt, prout in theatro pro-
duci vidit Stengelius in Labyr. c. 13. Sunt quædam
magnæ admodum horæ, mediocres aliæ, nonnullæ minu-
tæ; & hæ ſunt horæ orandi, mediocres laborandi, maxi-
mæ dormiendi, edendi, bibendi, ludendique horæ. S. de-
nique ſignificat Solem, quem ſi ſequatur horologium, &
primam diei cum Oriente, ultimam cum Occidente, me-
diam cum meridiano peragat, errare non poteſt. Noſter
Sol ſit ſola voluntas Dei, ſecundum quam dirigamur in in-
greſſu, progreſſu, egreſſu; in fortuna ſumma, infima, me-
dia; & cedent feliciter omnia.

Duas

8tn
PCen engan,
neucanmmmnun

Weln asden
M,vn
Ullkſne wcturh
inſetilsbanthe
ulimi, ſen
is, polhez der
Dlnod ecal
6Konipronimn
zihdrinn enel

chri niien

Müthmreth
liſenti len
Henilimn, ner⸗
TmsCnn
lfnbeninn
nnlitte
inenceni
Wunnkit

e⸗

— Exbhortatio Strena ſecunda. 2 87
giun. len Duas præcipuè horas unusquisque obſervet, primam, . 2.

Nmmet,iinn & ultimam, cum Deus ſe vocet Principem, & finem. Py- Duæ præ-

, . T „0„ cipuè funt
inem hanici thagoræ dogma Iaudat S. Hieronymus I. 3. c. 10. contra heræ eb-

ſnt Tine Ruffinum: Duorum temporum quàm maximè habe cu- ſervandæ,
m, pnin e anem tutini, && veſpertini. Eadem ſtella, quæ Solem præ-
nrneg it oriturum, ſequitur Occidentem, & hoſphorus manè,
,ltte en veſperi Heſperus vocatur, ad indicandum, quòd bona in
ant. ſtella diem exigant, & ſic annum prouti diem, ſic totam
itſuitünu vitam, uti annum tranſigant, qui primam, quâevigilant, &
ſernur. N ultimam, quàâ vigilare deſinunt „horam benè impendunt.
e,ueinde A Januario annus incipit, à Jano nomen hic menſis deſu-
„endn mit; Janus porrô duplicem geſtare frontem, credebatur
ntut, kimm à Gentilibus, quaſi duo tempora reſpiciat, præteritum, &
Ben futurum; doceâtque duas potiſſimum horas ad diem, &

f annum beatè exigendum obſervandas, primam, & ulti-
ntionem ea mam. Atque ex his duabus horis, primam inprimis obſer-
cincet a vandam velim, quia ab eâ plurimum reliquarum pendet fe-
orum atehn licitas. In Principio creavit Deus cœlum & terram Princi-
ſsiuſtum kor pium illud jure vocatur hora prima temporis, ſeu horo-
e, urim a fogii univerfalis ab Artifice Deo extructi; ecce autem! quid
iamemten dd in primâà horâ, ſeu principio operum fecerit; cœlum
a, Gr i creavit prius, poſteà terram, ut ſciremus, illud opus eſſe
Eendrnt een divinum, quod è& cœlo incipit; illud efſe opus perfe tum,
in theneon vel perfectioni proximum, quod habet bonum principium.
. t Iurit Eleganti doctrinâ expreſſum id adverto Iſaiæ 21. ubi no-
,nonnulemm QGurnus viator à vigile quærit & ingeminat: Cuſtos quid de
8laborincium „oge? quid horæ eſt vigil? Reſpondit vigil: Venit manè
ique holt. SoâHοουo Si quæritis, quærité convertimini, venite. Reſponſio
rhorolgte rectè ſapientiſſima, nec ab alio profecta cuſtode, quàm qui
Occee eſt ſupremus omnium vigiliarum Dominus, & per ex cel-
npoteltt n lentiam: Cuſtos hominum appellatur. Duo tempora, de
cirigent nocte huſus mortalitatis obſervanda ſunt; duæ horæ benè
nmu, jnhmnnd⸗ dirigendæ „impendendæ que, matutina, & ſerotina, prima,
&& ultima, ut manè dicamus cum falt. Dew, Deus med zt,
e

u88 Feſto éireumeihonl Dominicæ.

—— —

te luce vigilo. Veſperi verò repetamus cum eodem: In.
mina oculos meos, ne unquam obdormiam in morte, in pace in
idipſum dormiam & requieſcam
6. 4. In Prineipio erat Verbum, & Verbum erat DECIS, ait
in princi- à principio Principalis ſui Evangelii Joannes. Si in princi-
P ope. Pio cogitationum, werborum, operum noſtrorum, Verbum
berim,co- incarnatum, JESOS circumcifus, vel crucifixus eſt, erunt
ueniie. omnes noſtræ cogitationes divinitati affines, hoc eſt, Ver-
verbum bum noſtrum erit apud Deum, & Deus erit Verbum no-
incarna- ſtrum, habebimusque eundem finem, quo Evangelium
um. foannis finiri ſolet, plenum gratiæ, & veritatis. In Prin-
cipio anni nomen vocari ſibi voluit DEluIs homo, ut ab hoc
nomine principium deſumeremus, nec à Jove, ſed à Jeho-
va, imò JESI ſumeremus exordium ad conſummandum
feliciter vitæ, & ſalutis noſtræ negotium. Fecit Deus à mun-
di principio duo Luminaria magna, Luminare majus, ut præeſſet
diei, Gen. 1I. v. 4. quæ verba ſic legit S. Athanaſius orat. 3.
contra Arrium: Fecit Deus duo Luminaria magna, Lumi-
nare majus ad exordia diei, Luminare minus ad exordia
noctis, quaſi Sol pro exordio diei productus ſit; nimirum ſi
Sol elucet in initio diei, bonum eſt ſecuturæ perſeverantiæ
auſpicium. Et idcircò fortaſſis in Sole poſuit IESus nomen

ſuum, idque primâ anni die, & quidem o&avâ poſt Nativi-

tatem aſſumſit, colique voluit, ut ab boc nomine omne feli-
citatis omen deſumendum eſſe doceret. Sed jam ad pro-
miſſorum horologiorum diſtributionem progrediamur.
. 4* In omnibus Scripturis unicum invenio Gα orologium,
sStarinus Quod Achaz Rex fieri fecit, fitque ejusdem mentio 4. Reg.
efferantur 20 V. I I. & Iſa. 38. v. S. quòd videlicet Sol in decimam redie-
— lineam, ad indicandamEzechiæRegi⸗ longiorem, ex ſingu-
enm, lari Numinis indultu ætatem. Horologium hoc, cum ſacrum
ſit, in ſacris utpotè litteris conſignatum, opto illud Sanctiſ-
ſimoò Domino noſtro Innocentio, Sereniſſimo, & Reveren-
diſſimo Epiſcopo Alberto, Reverendiſſimo Clero, ommf.
U8-

a

M
— .
sn
4 ti
migen
nigetal i
eiki

kinleonghiin⸗

4
9

1 nueknimenn

ſKek
Niſe krulhnr

Rane kuutkhn
Unlli,iCxun
etedggaunl

Ebnenstegel

n nnu horsd
Mönonerebegen
n, ürieraenin

uubeo, octone⸗

lnpons. Nen
inhed, erörgn
ibkKerantoctie

Abl, kAn

ini ſitni, tun
Aflegsuni an
Ermtz Negig
PKuinn ſegn
Atninge,

64 .
Bwhortatio & Strena ſecunda. 2989

—

—
enel busque urbis hujus Religioſis, ut ſuis illud in amoribus,
nui oculéque gratioſo fovere dignentur. Ad lineam decimam
rDlN quotidiè regrediendum eſt, ut vivamus. Decima linea cru-
8. Fin 3) cem ſignificat, in cruce vita. Sint cordi quina Crucifixi Jeſu
ſr lnni vulnera, ter quotidie ſalutanda, atque amplectenda, & ſpe-
ſctumn Velin rare auſim, annos vitæ quindecim feliciter adjiciendos.
tnbeß enn Pompejus Magnus in triumpho ſuo montem aureum

Shact,da portari fecit, in quo rupes, fontes, arbores, flores, anima-
einſehunn. lia varia ex gemmis videbantur. In vertice montis Horo-
Goyngin 1ogium ſtetit ſupra turrim auream carbunculis undique di-
Titats, Inhi ſtinctum. .
nomo, Alitk,e Ut Pompejo Magno major ſis, & domitore illo ſepten-
ore, ſed ii decim Regum glorioſior, Auguſtiſſime Imperator Leopol-
onfummadn de, opto Majeſtati tuæ nomine urbis hujus tibi devotiſſi-
cit Deusimm mæ, Unâque offero Horologium aureum, ut Tibi & tuis
nuju, it ref noenniſi aureæ fluant Horæ, ſignenturque non niveis am-
hamfiso plius lapillis, ſed Carbunculis. .
Imagna, Lun Alfredus Anglorum Rex, ut de eo teſtatur Wilhelmus
ns ad erds Malmesburienſis de geſt. Angl. c. 4. habebat in Capella ſua
ſt; ninium candelam, in 24. horas diviſam, erâtque officium æditui,
Epetkerennti quot horis monere Regem, exarſiſſe horam, ageret, quod
edneme agendum, diviſerat enim Rex probiſſimus ità noras 24. ut
EeunipolNf G&ο daret Deo, octo negotiis regni, reliquas o& necefſi-
onineonme tatibus corporis. Regium hoc Horologium Perilluſtri No-
ded mAn. bilitati offero, precôrque Alfredi exemplo horas ſimiliter

ogreciuunn diſpenſent, & erunt o&ties beati.
enio Horugr Prænobili, & Ampliſſimo Magiſtratui offero E orolo- M §. .
mmento 4N gium Caroli Magni, tantàâ fabrefactum arte, ut quot horis rui Merea-

rres Sancti Reges una cum ſtellâ prodirent, ſua Jeſulo mu-coribus,

in decimamſe
nlenag nera deferentes. Regias ducunt horas, qui quot horis, cor, Nens⸗
ſoccudg corpus, & animam Regum Regi pro pietate & juſtitia devo- ventuti, &
opto ede vent, conſecrantque. = Morituris.
go lenet Militiæ Cæſareæ offero Horologium ſolare quod Ma-
tris dotoroſæ appellatur. Imago eſt dolentis Deiparæ, cu-

jus

290 Feſto Circumeifionis Dominicæ.

jus pectore prodiens gladius pro ſtylo eſt, & ci rcumſcriptas
horas projectà umbrã deſignat. Rara vobis, ò milites! hora
fluit ſinè linea, imò gladio doloris. At Matrem illam re-

ſpicite, quæ eſt caſtrorum acies ordinata, ejusdemque

gladio gladios dolorum veſtrorum diſpungite, ut revelen-
tur, revelentur, inquam, mœſtæ de multorum cordibus
cogitationes.
Mercatoribus & Opificibus opto Horologium Caroli V.
annulo incluſum, horas ſingulas indigitans, puncturis Cæ-
ſareo digito impreſſis. Pungantur utinam horis ſingulis
ad brevem, & piam aliquam aſpirationem eliciendam corda
veſtra; acutius compungantur, quoties periculum erit lon-
giore digito, vel injuſtà manu delinquendi.
Conjugatis precor Horologium ſolare in cruce conſigna⸗
tum, in quo pro ſtylo cornua crucis funt, ſingulas adumbran-
tia diei horas. Crux eſt conjugium, ſed ſi umbra crucis
Chriſti in hanc crucem, velut in pii latronis crucem proji-
ciatur, audietur ſæpius verbum illud Solatii: Hodit „hac
horu, mecum eris inparadyſo. Paradyſum in terris habent illi
Conjuges, qui Crucis Dominicæ memores „ſeriò recogi-
tant, meram umbram eſſe, quidquid patiuntur in hac vita,
umbram porrò ſalutarem, ſi à Cruce Chriſti, & Sole Iuſtitiæ
provenire credatur.
Virginibus offero Horologium, quod vulgò Compaſtum
dicimus; ſit illis pro lingvula magnetica Amor Marlæ, re-
ſpiciant, ex Bernardi conſilio, Stellam ſolarem „& invocent
Mariam; nec quiete potiri ſe ſentiant „donec in virgineo
Mariæ ſinu requieſcant. Sol illis ſit jeſus, Virginis Filius,
à cujus nutu, & directione pendeant, ut quàvis horâ, quid
agendum omittendumve ſit, Sole clarius perſpiciant.
Viduis cedat &lepßdra, more veteri ex aquarum de-
fluxu menſurata. Scio, illas ſæpius occinere tritum illud:
MNos flendo ducimus honas. At! 6 bonæ viduæ, lacrymas
veſtras ad Jeſu & Mariæ lacrymas attemperate, & vertetur
triſti⸗

iibisnetsf⸗
Moinröh
nckndemau
iturenmiiß N
4
Zntipimmm
iont, lſodh
Aolto,ifillite
Ehr kigimut
urs ſent Mnr,.
ent cuibunſe
Wton, nunngu
umfrint, gn
amtwem enpel

rrd horanit

lmonhien,
ricle cene
alutfer in le

Wiilihremald

6mmenDomine

Criäinhorto

umllugchrin
Mfrlomin

Watchin, 1

ltorum Corcibus

yuinamly.
8, onvrsCE⸗
m hors ingnis
liciendmonnd
ticulumertir.

1cuct cNe

Vlasadumbre
ſumbra crud-
iscrucem pro⸗

i: Holit, Aa

ertis ubentil
, ſerid recogi⸗
Kor inhuc rit,
KReſüne

vulpdCnpefe
Amor Matlet
em, Ninmud
onec in iggnn
„Vitginokii
änishori,
erſhicint⸗
ere tritunm 4 1

Exchortatio & Strena ſecunda. 291

triſtitia veſtra in gaudium, lacryma in optimum conſola-
tionis vinum, hora amaroris in annum amoris.
Studiosæ Juventuti Horologium hortenſe conſigno,

quale in hortis Magnatum paſſim cernere eſt, in viridanti

areola expreſſum, & cujus medio virga ſeu pertica exur-
gens horas ſingulas umbrà ſuàâ diſpeſcit. Nulla hora ſinè
linea laboris, & ſtudii vobis abeat, ſitque pro directrice
ſtylo ferula, ſcholaſticæ cura diſciplinæ, ut floridum Deo,
hominibusque ſitis ſpectaculum, & horologium.
Morituris hoc annò dedico Horologium 5. Brunonis,
ſeu clepſydram ex contuſis mortuorum oſſibus cum in-
ſcriptione triplici: Serius, aut citius: ex bis una: qud non
putatis.
Horologium nonnulli in manibus ſuis deſcribunt, qua
ſibi obverſa, & ſtylo digitali inter pollicem, & indicem
interpoſito, infallibiliter horam tangunt divinam. Ma-
nuale hoc horologium Auditoribus meis offero, precérque,
ut factores verbi ſint, & in manibus, ut ajunt, horas ſingu-
las habeant, quibus inſpectis indubitatè conjiciant, quota
ſonuerit hora, ſonabitque, volo dicere, ex operibus ſuis
conjecturam faciant, qualem horam, quale ævum, qua-
lem æternitatem expectare habeant, felicem, an infe-
icem.
Ut porrò hora vitæ ultima ter beata ſit, audite hiſto-

riam memorabilem, quam P. Bartholomæus de Angelis

Ord. Prædic. l. 1. de præpar. ad mortem deſcripſit: Pius
quidam Pontifex in lethali morbo dixit Confeſſario ſuo:
Cum me in ſuprema lucta videris, recites, velim, pro me
ter Orationem Dominicam, primòè quidem in honorem
agoniæ Chriſti in horto, & ſudoris ſanguinei. Deindè in
memoriam illius charitatis, quà DEUsS factus eſthomo, &
Homo Deus pro homine mortuus eſt in cruce. Fecit ar-
denter Confeſſarius, exſpiravit Pontifex, & non diu pòſt
. O0ο 2 ſtitit

292 Feſto Cireumeiſ. Domin. Exhort. & Strena ſecunla.
ſtitit ſeſe, gratiasque agens pro exhibitàâ charitate dixit: M .
Cum oraſti primam Orationem Dominicam, Chriſtus Je-
ſus, Redemptor meus, æterno Patri præſentavit ſanguu- M
nem, quem effudit in Oliveto, & illicò inter anguſtias „
mortis mirum quantum fui recreatus. Dum recitaſti alte- de
ram, Chriſtus Salvator meus ſanguine illo, quem fudit in
cruce, eluit omnes animæ meæ maculas, ut evaſerit nive oinltonett
purior. Denique dum orares tertiam, piiſſimus Salvator len. e⸗
Cœlum mihi aperuit, & in paradyſum me introduxit. His
dictis videri deſiit, immortali documento nobis relicto, Glrript
ut ſimilem pietatem quotidie exerceant in vità, qui Pſerarsron
ſolatio non abſimili gaudere cupiunt Fuiͤ,en
in morte. VCgnscu
idhn NMthe
,Ear the
s tnholrit n
Nhent: Geunui
t rn an ,
ſer nicleeth
Tenelrnet.
Ptdi,ing
MuAtilima
elſeibsroe⸗
PkiSponon
n Hoc ein,
MIn. Kepe
Ap ſomnon,
tütſknl, mun
Mchlenuit,
Aunkhich
Exhor- Auignci

zeunt
—
chimnin
em, iiul.
Lſentatingi
d interangli
Umrecitiſie.
, quemfückt
Ut eyaſerir nin
illlnsoeleeto
indtodurkt H
t nobis relcte
Ninyiti,l
Piunt

— 383 (—) 8 293
ESAESANEE A NS SEEAEEENS

Exhortatio & Strena tertia.
Angeli invocantur, & aſſignantur.

Vocatum eſt nomen ejus ESIUIS, quod vocatum eſt ab
Angelo. Luc. 2. v. 2I.

Antæ dignitatis, ac majeſtatis novum nomen Sal- §. r.
vatoris noſtri eſt, ut non niſi Angelica cum de-Curin li-
votione, reverentiâque proferri mereatur. Hæc raienit
A Origenis cauſa eſt homil. 14. in Lucam & S. Pa-Chriſti
ſchaſii lib. I. in Matthæum, cur dicatur vocatum eſſe ab aon ſit po-
Angelo, & cur Matthæus deſcripturus generatienem Sal- laitio no⸗
vatoris non poſuerit nomen JEstI in initio, ſed ſolum- men Eſe?
modè dixerit: Generatio Chriſti ſic erat, ſtatimque intro-
duxerit Angelum cum Joſeph loquentem: Vogabis nomen
cjus Jeſum, ut videlicet hunc honorem Angelo dicendum

Matthæus reſervaret. Angelus, Angelorum Reginam al-

locutus: V'ocabis, inquit, nomen ejus Jeſas; hie erit Mag-
nus, & Filius Altiſimi vocabitur. Vocabitur Filius DEl ab

omnibus, ſed Jeſus vocabitur à te tantum, purior Ange-

lis Virgo, & à Sponſo tue, qui angelicam proximè æqquat
puritatem. Hoc enim nomen, non niſi à puriffimis dignè
pronuntiatur. Sæpè Salvator à Pilato nominatus eſt Rex,
vel Meſſias, oannis 19., nunquam IESUS, quia puriſſimo
ore debuit efferri, manu tamen illud exaravit, cum titu-
lum crucis conſignavit, quia manus tota erat lota, ut notat
S. Hieronymus, & Paſchaſius in cap. 27. Matthæi, quâ cæ-
remoniaâ puritas notabatur; lingua aurem illota, ideôque
pronunciando JESU nomini indigna remanebat. Latro in
cruce ab hoc nomine conſilium accepit, & lumen in con-
Oo 3 ver-

§. 2.
Qui hoe
men
igne pro-
Kack, onus
Angelus
eſt.

294 Feſto Circumcifionis Dominicæ.

verſionem, ut docet Arnoldus Carnotenſis ſerm. 7. de ver-
bis Domini, conſtat ex Lucæ 23. v. 39. & 40. ubi recenſitâ
ſuperſcriptione mox addit: Unus autem de his, qui pendebant,
latronibus, blasphemabat tum, dicens: Si tu e& Chriſtus (en
ut neque ſiniſter latro nomen JEoU proferre auſit) ſalvum
fac temetipſum, & nos. Reſpondens autem alter increpa-
bat eum, dicens: Megque tu times Deum, quéêd in eàdem dam-
natione c. Unde tanta latroni dextero animoſitas, & con-
verſio repentina? Nomini IESU propinquus pendebat, at-
que, ut Arnoldus loquitur, ſacræ illælitteræ latronem intra ſe
colligebant!
Vocatum eſt ab Angelo; à quo Angelo? cur nomen non
