tur, homines ſuo damno tan-
tum ſpectare in rebus ad ſalu-
tem

—
ar.

gier
frin
Ms Der.

irin

t
1

uncit l
KN

N,onferti

iſchr.
fmdnnr

At.
torin
mihus Nl

ſin
inlinti
Aloocti

6

olenl
Aunno tin⸗
Alir
ſen

& Paragraphorum.

tem ſpectantibus apparentias,
cùm ſola veritas ſpectanda ſit.
fol. 488.
Thema.

Egoſum Via, Veritas, & Vita: Joa. I4.

1. In arbore majali ligulæ, Citrina,
Aurantia apparent & non
ſunt.
2. Homines amant decipere & de-
ipi.
3. Omnium facultatum ſeu Ayti-
um ſonſits quid zontra falſi-
tatem fortiſſemum.
4. QLudàm malb accepta ſit Feritas
ab hominilbus.
5. Duid ad hominum apparentias
al quando ſit dictura, Veritas
judicatura.
6. Homines pii & virtuoſt appa-
rent, ſed non ſunt.
y. Diligunt animas ſuas ad appa-
rentiam, ſod non in veritaté.
5. Quid aliquando dicturi ſunt
Pſeudo-Politici.
In eodem Feſto.
Concio Civica.
Conceptus.
Deum ex Creaturis poſſumus co-
gnoſcere, modò velimus. fol. 494.
Thema.
Philippe, qui viaet me, videt & Pa-
trem. goun. 14. V. 9.

1. Omnia noſſe, & Deum non ſcire,
mera ignorantia eſt & vanitas.
2. Deus quarentibus ſe manifeſtat ſé.
3. Waomodo lateat Deus in Gea-
turis,

4. Elegans Emblema Am
5. Creaturæ ſointillæ Dei.

6. Quomodo agnoſcendus Deus ee

Zreaturis. YV
7. Amor arten pictoriam invenit.
S5. Mundus liber quidam eſt, aut lo-
quela.
9. Plures mundi Deetone
1o. I creaturis nihil amandum ni-
ſi Deus.
1I. Creaturæz ſunt ſeala ad Deume.
72. Etiam Ethnici ex Creaturis
Deum cognoverunt.

In eodem Feſto. g£
Concio Aulica.

Conceptus.
Perennem habet Majum, qui Cru-
cem amat. fol.05*
Thema.

Philippe, qui viaet me, videt & Pa-
trém. Joan. I4. V. 9.

7. Prærogativæ Menſis Maji.
2. Fructus offerendi, qui Deo Junt
ratiores.
3. Quid per panem intetgatur in
verſi 19. Gen. 3. in ſudore vul-
tüus tui veſceris panc.
4. Quas ſet inf allibilis via in Para-
diſum.
y. Crux via ad Paradiſame.
6. Ubi Chriſtus, ibi Paradiſus.
7. Habet patientia Currum ſuum,
quo pergit ad Paradiſam.
5. Lüi vult cum Paulo rapi ad Ce-
lum, ille etiam cum Paulo pa-
tiatur & Crucem aſtimet.
I FI 2 9. Nun-

Iedex Concionum, Thematum, Conceptuum,

nnquam pulchrinus florent Vir-
tutes inſtorum, qudm in hye-
me adverſitatunz
10. Inpatientes libi faciunt infer-
num ante infernum.
In Feſto Aſcenſionis Domini.
Concio Kuſtica.
Thema.
Cur à tam amplâà Coœli vià poſt Aſ-
cenſionem Domini adhuc de-

vient. fol. 519.
Thema.
Acſaumtus eſt in Cœlum. Marci 16.
19.

§.
7. Praærogativæ Cæli præ terrd.
2. Ante incarnationem énat arlta
via ad C-lum, poſt incarna-
tionem eſt ampliata,.
2. Vid tam ampld adhuc multi dam-
nantur.
4. Deus cauſa perditionis non eſt.
5. Neæmo ad infernum creatus eſt.
6. Nec divina praſcientia canuſa D.
In eodem Feſto.

Concio Ciwica.
Conceptus.
Terra homini ſatisfacere non poteſt.
fol. y25.
Thema.
Et Dominus quidem geſas poſtquam
locutus eſt eis, aſſamtus eſt in
cælum, & ſedet à dextris.
Marc. 16.

1. Ckrlum bhodie palmam obtinet.

2. Terra oculo humano non poteſt
ſatisfacere, minus homini.
3. David in ung invenit Satieta-
tem.
4. Terræ vilitas.
5. Cælum ſatisfacit.
6. Gratioſa de Nivardo puerulo hi-
ſoria.
7. Chriſtus Cxælum aperuit homini-
s.
In eodem Feſto.
Coneio Aulica.
Conceptus.
Terra homini immortali animâ præ-
dito convenire non poteſt. fol.

1 3 I.
Themæz.

Aſumtus eſt in Cælum. Marci 16.

I. Potiſſimum cum terra noſtra eſt
amicitia, ſed DEl capax, guid-
quid Des minus eſt, non im-
bletur.
2. Cælum non perdidit quenquam,
terra autem nullam ſerva-
vit.
Terræ Metamorphoſes.
Famaæ perennitas exigua eſt.
. Terra nullum dat reſpeltumSsta-
tibus.
Non juvant libri & codices.
Terra fallax.
S. Monicæ ſenſus.
In Feſto Pentecoſtes.
Concio Ruſtica.
Conceptus.
Vita animæspiritus S. Gratia. fo.-537.
The-

*

ynl

l.

4

—

n f
mini
t Neniet.

Puemnhili.
it uni.

t.
..
animlp.
notekel

Mraits.

ſn f
mpirgtil
, muir

uenſih.
un ſn’

71.

igust
echunht

coglieel.

60,
e

. & Paragraphorum. U

Thema. .
Sie Deus dilexit mundum, ut flium
ſuum unigenitumz daret.

FJoan. 3.
§.

1I. Certamen inter Cæzlum & ter-

ram.
2. Qudm neceſſarius homini ſit J.
WPiritus.

3. Deus non dedit omnibus omnia,
nec ſingulis omnia, nec omni-
4. Corpus utut magnunz artificium,
ſinè anima truncus eſt.
5. Si anima eſt immortalis,; qui ſinè
G. Spiritu exanimis.
6. Ut anima anitur corpori, ita
Spiritüs sanétigratia anima.
Wraque vivificat.
7. Eſfectus gratiæ öpiritüs Sanltt.
g.. Totum univerſam eſt vivifica-
tum per spiritum &.
9. Repentini & inexpectati eſſectus
Spiritüs S.
In eodem Feſto.

Concio Civica.
Conceptus-
Schola Spiritũs S. Schola amoris di-
vini. fol. 543.
Themæs.
irnus Sanétus ille docebit vos om-
nia. FZoan. I4.

1. Quomodo atelligende locutiones
de Wiritu §&

2. Elegans narratio«
Rtudiorum.

3. Omnes artes ſunt varia Bindè ar- l

te amandi Deum.
4. Taceal Sapientia humana, ubi
incipit divina. Ars artium
expliontur.
5. Regilæ hujus artis. .
6. Ama Deum, & fac quod Vis.
. Laus Dei per linguas ſeptuagin-
LA.
Eodem Feſto.
Concio Aulica.
Conc eptuæ.
Doctrina Spiritùs Mundi explodi-
tur. . fol.549.
Thema. 142
Siritus Se ille vos docebit omnia.
Foan. I4.
1. Duo Spiritus duas habent Ka-
demias.
2. Dev Diritus mundi, ſed qua-
1is.
2. S. Ignatii doctrina de Diſcretio-
ne spiritunm. .
4. Doctrina spiritüs politici eſt itaà
vivere, ut nec Deo, nec Dia-
bolo ſerviat. Sed contra:
5. Poteſt quis duobus dominis ſex
vire ; Deo, ut non offendat
Diabolum. d contra.

6. Licet per fas & nefas ſuam Con-

ditionem melioraré. ed con-
tra.
z. Licet decipere. Sed contra.

1113 In

ilider Concionum, Thematum, Conceptuum,

In Feſto 88. Corporis Chriſti.
Concio Kuſtica.
Conceptus.
Magna cum reverentia & humili-
tate accedendum ad menſam
Euchariſticam. fol. 5'5ỹ5.
Thema.
Nam & Catelli edgunt de micis, quæ
cadunt de menſa Doveinorum
ſuoruns. Matth. 1y. . 27.

1. Etiam mini mum in Euchariſtia
eſt magnum.
2. Venerabils Euchariſtaæ Sacramen-
tunm exundantin gratiarum.
3. Ii Buchariſtiz omnia hbona.
4. Præcipui actas in ſacrz Commu-
nione eercendti.
5. Motiva pro reverentia.
6. Mors malis, Vita bonis.

In eodem Feſto.
Concio Civica.
Conceptus.
Quoties Chriſtum quis ſumit in
Euchariſtiâ, non minorem ac-
cipit gratiam, quàm ſi in ſinu
Chriſti quieſcat. fol. y60.
Thema.
Qui & recubuit, in Cæna ſuper pec-

tus Ejus. Zoun. 21. V. 20.

1. Cor Jeſu centrum humanæ quie-
1is.

2. Ludd Zoannes in ſinu Jeſi Jie-

verit, gratia eſt ſingularis.

3. Non eſt comparatio inter Viſetan-
tem B. Virginene & geſum ad
nos in Euchariſtia venientem.
4. Excellentia S&S. Buchariſtik. Et
reſponſa ad dubiz Judaorum.
5. Sunemorum ingens reverentin in
F. Euchar:, Ziam.
6. Euchariſtia quaſe terminus Amo-
ris divini.
7, Non eſt inviqendum Foanni, qudd
in pectore Chriſti vecubuerit.
5. In Euchariſtia Chriſtus dat Cor
ſume.
9. CObriſtus in S. Communione dat
manius.

In eodem Feſto.
Concio Aulica.

Conceptus.
Proceſſus Amoris divini erga homi-
nem. fol. 5y70.
Thema.

Sic Deus dilexit. Jonn. 3.

§.
1. Aded asque ad delicias amamur.
2. Modus amandi divinus eſt ſinè
modo.
3. Facltus eſt in ſimilitudinem ho-
minum, & hominem fecit ſibi
ſimilem.
4. Ex Amore in nos varias ſubit
Conditiones.
5. Deus in Amore ſemper fuit prior.
6⁶. Luinta eſſentta Amoris.
7. In Euchariſtid Amoris Compen-
S. Nos ab Amore deflectimus.
9. Ef-

Uenton

—
e Min.
Tlin,
denieſter
jſtie l
Zulumng
veſentigig

ninug ,.
ſaannigeil
Arubuenf

ur al

nioge 1

lo.
4.

ergt homn⸗
ſlie
3,

s,inn

1
4

us 9

. 1
Adinen
. ſeut .
.
rI
4 ſu , .
ris.

, Cer

.
M 9

.

&α Paragraphorum.

9. Effeltas communicat, per Eucha-

riſtiam.
106. Amor muſicus.
71. Iegratitudo noſtra, & Contra
oblivionens Amoris Dei reme-
diun à Chriſto inſtitutume.

In Feſto S. Joannis Baptiſtæ.
Concio Ruſtica.

Conceptus.
Pro laudando S. Janne nemo ſuf-
ficit. fol. 777.
Thema.
Mirati ſunt untverſi. Luc I. V. 6.
7. De imagine ſudante coram Ale-
randro.

2. Applicatio legans.

3. Plus i,eevesent quàm ſief-
kcienter laudare.
4. Ex magnitudaine miraculorum
Iſanctitas metienda non eſt.
Redditur and ratio, cur Joaun-
nes miracxula nonz puträarit.
S. Wſtimatio populi de fonnne.
6. S. Josnnes inter Principes Ordi-
nes.
. Magna Laus K. Zoanni, lauda-
tum faiſſé a Chriſto.
5. Laus optima . gonnnis imita-
110.
9. De Virtutum gJoannaarum in-
cremento.

In eodem Feſto.
Concio Civica.
„ . Conceptus.
Silentio magis quàm voce, affectu

magis quàm Verbo poteſt lau-
dari S. ]oannes. fol. y'85.
Them.

Eliſabeth impletum zſt tempus r.
rienai, & peperit Fklium. Luc.
1. . I7.

7. . Foannes plus aſzettn qudm vo-
ce landandus.
2. Praſentia Verbi hauſit Pirtu.
tem.
2. Gratioſa hiſtoria de Philomelxz
& Franciſcano.
4 Achecltus goannis in utero St
Dris erga Zeſulum.
5. Latttin Angelorum de S. Ffoannne
Baptiſta.
6. Crande prodigium ber Reliquias
7. Ilitiſſeimum eſt ſpecialiter colere
SF. ZJoadtnene.
5. Emphuſis ad excitandum cultum
immn S. oannen.

In eodem Feſto.

Concio Aulica.
Conceptus.
An homines laudem quærere poſ-
ſint. fol. 594.
Thema.
Amen dico Fobis, non ſurrexit Ma-
Jor Jonnne Baptiſta. Luc. I.

1. Wallus eſt laudis divinæ modas
& terminus.
2. Benc

Iadex Conciogum, Thematum, Conceptuum,

. Benb laudari quis deſiderat ſita
boeona opera ſe id exigat Chri-
Ni gloria.
2. Laudihus homines aumantur.
4. g)ptiorum conſuetudo.
5. Talis quisgue eſt, qualis coram
Deo eſt, qui non laudat niſid
virtutibus.
6. Multum eſt laudare, ſed plus di-
gaum laude ſé exhibere.
. Via goannis in adoleſcentia.
5. Sanltorum Patrum videtur eſſe
Jenſas coontrarius propoſitæ
quæſtioni Concionis.
9. Laudavit virtutes aliorune, ut
cos animarkt.
16. In laude nè ſimus nimii.
11. Poteſt homo ſind peccato, quin
ettiam cum merito ſé laudare.
In Feſto SS. Petri & Pauli.
Concio Ruſtica.
Conceptus.

Uterque diligens & dilectus. fol.

603.

Thema.
Beatus es Simon Bar-Zona. Matth.
1I6. v. I7. .

1. In Variis rebus varii poſuerunt
ſaam beatitudinem.
2. J. Petri ſingularitas in honore
&— avore,
3. Cauſa felicitatis S§. Petri eſt a-
mor in CObriſtum.
4. J. Petrum nihil ſeparave ultra
Ppotuit à Charitate Chriſti.
S. Sancti Petri amor in Chriſtum.

6. K. Petri amor in Chriſtum à Re-
ſurreltione.
7. J. Pauli prarogativæ.
5. De rapti §. Pauli.
9. JS. PFaulo Chriſtus cor ſervavit.
106. Amor S&. Pauli in Chriſtum.
II. Excellentia Amoris S. Pauli in
Cbriſtum.

In eodem Feſto.

Concio Civica.
Conceptus.

Sanctorum Apoſtolorum Trium-

phi. fol. 617.

Thema.

Beatus es. Matth. 16.

1. Homines gloriæ cupidi.
2. J. Petrus ſacper aquas Eriumphat.
3. d. Petri triumphus in populo.
4. J. Petri generoſitas.
J. d. Petri Zelus.
6. S. Petri fortitudo.
7. S. Pault primi furores, & me-
tamorphoßes.
5⁵. S. Pazli Zelas & triumphus.
In eodem Feſto.

Concio Aulica.
Conceptus.

Epulum à Deo apparatum. fol. 626.

Thema.
Beatus es dmon Bar-Jona. Matth.
16.

1. Quid ſit DEIIS.
2. Duplex, id eſt Convivium appo-
nitur.

3. Abp-

ſennß,
Oyien
1 Mauli

ſto.
iag⸗

Gn Tn.
enn

ui.
tiihle
in upul.
.

ret, GN

riungtu
elto.
icu.

.
tumn Ne

milii

ividß

& Paragraphorum.

3. Aparnt us Atenſæ. Cibus eſt co- g. Humilis confeſſio ſui

lumibia.
4g. S. Petri Zelus Sicut cibus turrens.
y. Vaticinium de incenſas Romea d
Tilerio.
56. Neronis Vyrannis ſed illuſa.
7. Lnſiones de affivxione S. Petri.
g. LPro præſenti Convivio potas.
9. K. Paius &X égu Proſtratus. De
hoc animadverſiones.
In Feſto Viſitationis B. Virginis.
Concio Riuiſtica.
Conceptus.
Humiles exaltantur.
Thema.
Exurgens autem Maria in diebus
illis abiit in montana cum fe-
Kinatione. Luc. I. V. 39-
§.
7. Humilitas B. E- ejnsdenmique &Nul-
tatio.
2. Wuomodo Deus bumiles exaltet,
in COhriſto oſtendit.
3 Bemonſtravit Dens etiam in ali-
„, quomodo humiles exaltet.
proportionét SorLaln. „.
1. Piſcationi gemmarum ſimilis eſt
humilis.
5. Deus humilium ſomper eſt pecu-
liariter mémor.
5. Sancti abjectionem in omni re
quarnt.
7. Nos homines decet humilitas, qwia
homines ſumtts.
2. Duo ſunt, propter quæ homo ſu-

perbire ſolet.

Ffol. 633.

nem ſemper magt
exaltat. èòMVWW
16. Hamiliktas nzos e Cxrlam ele-
Lat. l

In eodem Feſto.
Concio Cimica.
Conceptus.

Cauſæ feſtinationis inquiruntur. fol.
644.
Thema.
Abiit in montana cam feſtinatio-
Sc. Lüs. I. V. 39.

§.
1. Modeſtia & verecundia B. Vir-
ginis etiam in feſtinatione.
2. In actionibas bumanis, non eft
ſeèmper vituperanaa feſtina-
Zο.
3. Rationes feſtinationis.
4. B. Virgo Mater ingentem und
theſaurum attulit.
s. Cur luna ſub pedibus Mariæ.
6. Maria nobis ſuccurrit cum feſti-
nationt.

In eodem Feſto.
Concio Aulica.

Conceptus.

Superbos Deus graviter plectit. fol.
62.

Thema.
Diſperſit ſuperbos mente cordis ſui.

Tnc. I. V. II.

t11

H. J. Slt-

*

Idex Concionum, Thematum, Conceptuunt.,

1. Sauperbin eſt graviſſimum pecca-
kum.
2. Seperbia Magnatum eſt cauſa in-
utilium ſumtunmradix ava-
ritiæ, éosque crudeles reddit.
jrunambulis Eoptiisſunt ſuper-
bi ſimiles, & Cedris Libani.
.Deus diſſipat cogitationes ſuper-
vorum.
5. Deus rebus abjectiſſimis domat
perlot. ⸗
6. Variis adhbuc aliis modis Deus
ſuperbos conterit, dejiciendo
eos& & ſpoliando.
7. Secund ſpes eorum eludendo eos-
ue confundendo-.
g.. Tertio eos infirmitatibus Ai-
endo.
5. Eos ad inferos detrudendo.
7o9. Varia Emblemataqutbus pana
ſaperborum exprimuntur.
11. Superbia eft fugienda.
In Feſto S. Mariæ Magdalenæ.
Concio Kuſtica.
Conc eptus.
NemoMagdalenam decentius laudat
quam qui deeenter vituperat.
fol. 666.

&e 9

Thema. .
Erat in Civitate peccatrix. Luc. 2.

V. 3/.

I. Chriſtus genitus B. Magdalene
ſuriit, & lIaerymas ſitivit.
2. In die judicii magis patebunt ſce-
lera electorum, quam repro-
borum.

3. Zuſti vocabislum non amittit,
qui per pœnitentiam ſemper
reſurgit.
4. Magnum diſerimen vinter pec-
cantes.
5. Status Magdalenæ ante pœni-
tentiam.
6. Nequitiæ à dæmone in gentile
eercitæ.
7. Obſtupeſcenda Dei miſericordia
in peccatores penitentes.
g. Beatæ Magdalena mutatio.
9. Viſio Iſaiæ de Bal'ylone.
In eodem Feſto.
Concio Civica.
Conceptus.
Mulier quæ & quanta.
Thema.
Ecce mulier. Luc. 7. V. 34.

fol. 677.-

I. Humana lingua non ſifficit ad
laudes Magdalenæ.
2. Qua de cauſachriſtus comparue-
rit in Co*vivio Phariſat.
3. Peccatores carent nomine.
4. Mulier gquaſt emotliens virum,
quot à malitere emolliti?
1. Aliæz mulieres non ſunt compa-
randæ B. Magdalene.
6⁶. Beata Magdalena Contemptrix
reſpectus humant.
7. Occaſto pænitendi negligenda
non eſt.
g. Multa in hac muliere dignacon-
ſideratione,
g. Non in liug un, ſéd in oculis,
maxime in corae reſidet a-
mor.
16. Mi-

n nit,,
lan np

Linte .
Ante je.
in lenle
niſninti
niteyte.
utati,
ne.
ſto.
eh.

1. l.,.

V. *

en ſchirn
vt.
Gs
Nariſu.
mine.
iens an

moliti⸗

ſant n

leut.
Cnxenim
.
uig ien.

e dionadtn
Ie NN

AIuus,
N

& Paragraborum.

1o. Mirabile ſilentium B. Magda-

lenæ.
In eodem Feſto.

Concio Aulica.
Conceptus.

Exemplar veræ pœnitentiæ. fol.688.

Thema.
Lacrymis cepit rigare pedes ejus.
LEuc. 7.

Amor Dei erga ſingulos.
Non divertit Chriſtas cuſes apud
Phariſeuns, ſöries con verſio-
is aamirandaex S. Vinceu-
Zio Ferrerio.
. Lucta B. Magdalenæ.
Magdalenæ afeltus.
Temeraria hominum judicia de
B. Magäalenr.
Defonſorem ſui habet Magdale-
na OEſum.
7. Peccamus nt Magdalena, ſed
non pænitemus at illa.

In Feſto S. Jacobi Majoris A-
poſtoli.
Concio Ruſtica.
Concepteus.
Qui calicem Domini biberunt, amici
fol. 697.

d
*ℛ .

—

Thema.
Poteſtis libere calicem, quem ego bi-
biturus ſum. Matth. 206.V. 22.

— . . 7 X
7. Homini non magis idendum qudm
ligno carioſo at Dei ami-
cam eſſe, ſecuriſſimuns.

2. Non expectet Victoriæ
qui non acceptat Cali

em Do-

mini P qua materis idlo.tf

nea offertur hiſtoria.
3. Quem diligit Dominus tenerius,
hunc affiigit ſeverius pro qae
apta hiſtoria.
2. Chriſtus ſunm dilectionenz nun-
quuam oſtendit magis, quum
quando calicem adverſitatis
orrigit.
5. Homo dilecta vicula Cniſti.
6. In delicatulos BEmphaſis.
7. Dulcia non meralt, gut non gu-
Ravit amara.
In eodem Feſto.
Concio Ci vica.
Conceptus.
ui calicem paſſionis ex amaro
reddat dulcem & amabilem?
fol. 705.
Thema.
Poteſtis bibere calicen, quem ego bi-
biturus ſum? Maltth.Zo. v.22.
r. Nemo poteſt ſedere ad dexteranm
Chriſti, niſi benèe biberit ex
calice Chriſti.
Calix Chriſti et calix Paſſionis.
3. Aßittiones fiunt, dulces ex refte-
wione ad Paſſionen Chrifti.
4. Si pateris, patere libenter.
5. Contra amaritudinem adwverſi-
tatum herba éſt Dei voluntas.
6. Cur voluntas Dei eſt, ut patia-
mur?

NA X NN 2

G

7. Cur

index Concionum, Thematum, Conceptuum,

in Oratione Dominica poſt
petitionem Regni DEl ſequa-
tur. ſiat voluntas tua.
2. Calix Domini bibendus eſt ala-
oriter.
o. Ad dulcem reddendum calicem
paſſionis media.

In eodem Feſto.

Concio Aulica.

Conceptus.
Sanctus Jjacobus fit magnus ſecun-
dùm nomen ſuum. fol. 714.
Thema.
dere autem ad dexteram meam

vel ſiniſtram, non eſt meum

dare vobis. Matth. zo. V. 23.

§.
t. Cur S. Facobus titulum majoris
obtinuerit.
2. Magnum eſſe idem eſt, quod S
nobilem & Jacobus verò nobi-
lior cateris.
3. Qualis petitio Matris filiorum
Zebedai.
4. S. Jacobus major, quin primus
Pro Chriſto ex Apoſtolis mor-
Lults.
f. Cur Herodes srripuerit acobum,
& non Joannem vel Andre-
am, vel Petrum primè.
6. Cur gladis cæſus, & non alio tor-
mentö.
7. Cur non in patria, Ses in nulii-
mnmis Hiſpaniæ ſinibus.
7. Qug ambitio Deo grata..

In Feſto S. Laurentii.
Concio Ruſtica.
Thema.

Qui odit animam ſuane in hor mun-
do, in vitam gaternam Cuſto-
dit eani. Luc. 1I2. V. 25.

§.

1. Deteſtanda ſpectacula antiqua-
Nüunt.

2. Virtus quz hominem coram Deo

magtum, coram hominibus

mirabilem facit, eſt fortitudo.

2. Fortitudo Ethnicorum.
4. &. Laurentii mens hervica.

5. Viſio Exechielis applicatur & Lau-

reénl1o.
6. Tribulatio juſtis conſolatio.

7. Quoanam ſit illua centuplum

quod jaſti recipient.
In eodem Feſto.
Concio Cicvica.
Conceptus.
Tria relinquenda exemplé S. hujus.
fol. 732.
Thema.

Qui amat animam ſuam, perdet
zam. Zoan. I2. V. 25.

I. S. Laurentius Elias novi teſta-
menti.

2. Aor,

Moh

Vn
zen

7

1

—
1.

naßnn e
Uee.

1 mie

corn De⸗
honipiti

forniud
n.

eruics.
turd.

latu
eunpla
t.
0.
66.

010. huin⸗
l.

n,
1.

miſr.

2,4ℳ

& Paragraphorum.

2. Amor conſanguinitatis ordinan-

dus.
3. Amor inordinatus Conjugum.
4. Amor inordinatus Eiliorum

etiam ordinandus.
S. Amor inordinatus eorpotis coër-
cendus.
6. Amor mundi ſenu vanæ gloris
abjiciendus.
In eodem Feſto
Concio Aulica.
Conceptus.
Plus laboratur pro inferno quàm
pro Cœlo. fol. 745.
Thema.
Si quis mihi miniſtraverit, honori-
Kicabit eum Pater meus. Foan.
12.
§.

1. Mtundus eſt theatrum.
2. Ad Cœlum via laborioſaz.
3. Sancti ſimiles telæ.
4. Plus pro inferno laboratur, qaäàm
pro Cælo.
5S. Quantapro inferno guloßi labo-
rent. .
6. Luannta pro inferno patiatur
eaſes 5 .
7. Quanta invidas.
5. Buanta ſuperbus.
9. Quanta anibitioſus.
1T. Liberalior ds Caælum fPuit . Lau-
rentius.

11. Quomodo quivis poſſit eſe Mar-

1yr.

In Feſto B. Virginis Mari.
Aſſumta.
Concio Ruſtica.
Conceptus. S
Quomodo B. Virgo hæreſes intere-
merit. Ex qua Victoria in ter-
ris hodie aſſumta triumphat

in Ccœlis. fol. 72.
Thema.,
Maria optimane bartem elegit. Eue.
10.

§.
1. B. Eirginis omnia ſunt admira-
bilia nihil illi eſt compara-
bile.
2. Falſi honores & ementita decora
non placentbanctis.
3. An interimere hæreſes conveniat
manſvetudine Marianaæ.
4. Interemit: id eſt: hereticorum
Hereſtarchas -» nudklus enim
diu ſubſtitit. G
5. Hareſes interemit : Eccleſiæ vires
ſuſpeditando.
6. Interenait hareſes perverſis Iia-
men ſidei impetrando.
7. rgent haæreſès gignendo Chri-
um.
5§. Leteremit haæreſes Apoſtolicos vi-
ros illuneinando.
9. lateremit hareſes ſud fßdei excel-
lentid. ,
To. Cur poſt Aſcenſtonem Chriſti B.
Eirgo tam diu in hoc munds
ſuperſtes manſerit.

II f I 5 In

Iedex Concionum, Thematum, Conceptuum,

In eodem Feſto.
Concio Ciwica.
Conteptus.
Qué ſenſu dicautr, quod B. V. om-
nes hæreſes interemerit. fol.

764.
. Thema. .
Maria optimam partem elegit. LVus.

7. Adiſerabile, kot nunc fides exi-
Rere, quot voluntater.
2. Muot hæreſes quovis ſaculo ortæ.
3. Malta hæreſes per vigilantiam
. Patrum ſublatæ.
4. Licèt multæ hüreſes per &S. Pa-
tres ſublatæ, per B. Virginem
tamen Omnes eſſe interemptas
benèdicitur.
J. Omnes haæreſiarchæ habuerunt
Commercium cum dæmone.
6. uc obſervatio Ildephonſi de
ores.
7. Hæreſis eſt illa mulier Babyloni-
ca, præciſas habens aures &
uuaſum.
7. Haæreſis Dagon eſt, Maria arca
eſt.
9. Per mulieres Omnes hæreſes pro-
Rac & per unam omenes ſatp-
reſſc.
76. Non obſtat adhuc eſſè hæreticos.
In eodem Feſto.
Concio Aulica.
Conceptus.
Quo ſenſu intelligendum ſit, quèòd
B. V. Maria omnes hæreſes ſo-
la interemerit. fol.772.

Thema.
Maria optimam partem elegit. Luc.

1. Diffcultas propoſitæ quaæſtionis
An non ſiat injuria Apoſtolis,
Martzribus, Doctoribus?
2. An non Chriſto Domino per För-
bum ſola fiat injuria *
3. Antiquit as Piejus Blogii, & Sanc-
titas, & Askthorilas.
4. Sola: non accipitur in ſonſiz ab-
ſolute exclzſivo.
5. Sola: id eſt, alii hanc vel il-
lam, B. Virgo ſola onenis.
6. B. Virgo eſt anteſignana in hello
contra Hereticos; ergo benè
illi victoria adſceribitur.
7. Nulla fit Cbriſto injuria.
5. Idem qui eſt Filius Dei, eſt fili-
us Mariæ, Ex hac Victoria
eadem eſt filii & matris glo-
ria.
9. Eſt primogenita Creaturarum.
106. guaraprimogenitorum non ſunt
injurivſa ſecando gonitis,Jua-
les vocamus Sanctos cæteros.
1I. Dusdecim ſigna Zodiaci in duo-
decim vexillis duodecim tri-
buum.

In Feſto S. Bartholomæi Apo-
ſtoli.

Concio Ruſtica.
Conceptus.
Nequam in pelle ſua pelle mulcta-
tur. ſol. 783.
Thema.

—

neheitlu

gusfin,
PIa Aolile
3 i
torii
rig!
Nhiiln.
Nrifa.
rin ſnſu.

i hau
ſls m.
unn 0
; r
rilitu.
urn.
Dei,

atur
Nrunx ,
1, Onſtii
lios eNN
Z,dinciinc

Aueecin 17
lomai 4

.

ſoet

& Paragraphorume.

Thema.

Ex Judam Iſcariotem, qui fuit pro-

ditor. Luc. 6.

1. Cælum eſt ſicaut tkellis.
2. Qui non ſcit actem , interroget
Magiſtrum.
3. In Sectetario Cordis bumani ſibi
vitia ſtruunt refugia.
4. Complures nequitiarum pelles.
5. Nemini minus ſide, gquam tibi.
6. Suſkcst ſeire conſcientiam.
In eodem Feſto.
Concio Civica.
Conceptus.

Quàmque id deccat, ut etiam nos

preces de nocte fnndamus. fol.
790.
Thema.
Frat pernoctans in Oratione Dei.
Lac. 6. V. 12.
1. Deus Onaik,.
2. Deus defixit oculos in omnes ho-
mines univerſin & ſingulos.
3. Quadm accepta ſit Deo Oratio
nocturna.
4. Solenne erat Cbriſto noctu era-
re & interdiu prædicare.
5. Oratio ad emnia utilis.
5. Quo tempore, Ate ant, Aul, Wicr-
ridik, an veſperi Verbum caro
z. Deciditur pro nocte, unde oratio
nocturna eſt gratioſtor.
5. Silentiumi in cælo propter Ora-
tionem.

9. Oratio iram Dei placat,
randum in tribulatione.
70. Exemplaum &. Batholomæi.

In eodem Feſto.
Concio Aulica.

Conceptus.

Initium virtutis eſt Mortificatio Cor-

poris. fol. Sor.

Thema.

Exiit in montem Orare. Luc. 19.
v. 13.

1I. Regit Prophetæ deſiderium lau-
dandi Deum.
2. Bimpanum eſt inſtrumentum
HMartyribus proprium.
3. Sicut vitia comparantur nocti,
ità virtutes diei.
g. Vitia cuprimuntur in prohibitis
animalibus.
5S. Quod Hebrais ſonabat Circum
ciſio nobis eſt Mortiftoatio.
6. Non creditur hoſtis, niſi corpus
Mortificatione alteretur.
. Gmbola Mortifcationis.
g*. Exenipla Mortifiationis.
3. Emphaſis ad eſſæminatos.

In Feſto B. V. Naſcentis.
Concio Ruſt ica.

Conceptus
Bona fortuna Chriſtianorum Maria.
fol. 813.
Thema.

pedex Coneionum, Thematum, Conceptuum,

è Thema.
De qua nmatus eſt geſus. Matth.I.
I. De Guilielmi Zeuchii Cxumena
indeficiente.
2. Qui vult Mariam Patronam,
Jit Cliens.
2. Maria colenda etiam propter no-
ſtram feticitatem.
4. Mariac, miniſtra omnium gra-
tiarum.
3J. Per B. Virginem quidlibet imte-
trabile.
6. Admirabile exemplum de Cle-
mentia B. Virginis.
7. Humilia obſequia ſubivit fre-
quenter pro aliis B. Virgo.
1. Fortuna ſuos deſerit, Maria nun-
Juan.
9. Beatiſſima Firgo Patrona pro ſe-
lici morte.

In eodem Feſto.

Concio Civica.
. Conceptus.
Maria ſalus noſtra.
Tbkhema.
De qua natus eſt eſus. Matth. I.
7. Maria ſolatium univerft.
2. Non rapimus Deo honovem, dume
Mariæ tribuimus.
3. Solicitiſima Mater eſt Maria.
g. Maria noſtra eſt Conſolatrix.
5. Cur fideleés paſim aa Mariam

fol. 820.

ſæpius quàm gEsIIA recur-
Nant.
6. Maria auxiliatrix.
7. Maria apud filium potentiſſi-
ma.
2. Magna fiducia habenda in Ma-
riu.

9. Maria Regina Sankctoram.

J9. Fruſtra in Manoph os conſur-
gunt Anti Mariani.
1I. Maria ſoutum ine xpugnabile.

In eodem Feſto.

Concio Aulica.
Conceptus.
Gloria nominis.
Thema.

Et nomen Virginis Maria. Luc. I.
v. 27.

1. Auni certdrunt ut Virginis bea-
tu nativitate ſignarentur.
2. Cur Angelus Gabriel in Saluta-
tione Nomen Mariæ non ecX-
preſſerit.
3. Cur illud expreſſerit primè poß
Salutationem.
4. Cur Chriſtus in Cruce mulierem
compeéllat, & non Mariam vel
MWMatrem.
5. Chriſto applicatur parabola de
deſcenaente ab Hieruſalem in
JFericho.
6. Sine Mariæ præſentia Lazarum
reſizſeitare zon vialt.
L 7. Nul-

fol. 829.

en
legleirll

nltoreg,
ͦ me.
ieni.
egil
elto,
lice,
,
1.

Maria. M!

4 irl 4
ſYnarun
rvl in n
Marit m

lrir ping

uc nM
on AMMiN
15
, pu u
entin

nielun

.
19

& Paragraphorum.

7. Nultem potentius Nomen poſt

Jandtiſſewum Nomen gEöI,
uam Nowen Warik.
g. Elegans obſervatio de guinque
ILiteris Nominis Marix.
9. Duidquid pretigſum eſt in gem-
mis, includitur in Nomiwac
Märig.
10. Nomen Mariæ continet initia-
les literas utiliſſinarum her-
barum.
11. Nomen Mariæ, nos ad mitlle ob-
ſequia excitat.

In Feſto S. Matthæi Apoſtoli.
Concio Ruſtica.

Conceptus
Gratia Dei nobis ſemper præſto eſt,
ſed nos gratiæ deſumus. fol.
838.
Thema.

Surrexit & ſecutus eſt eum. Math. 9.

§.
1. Etiam in medio negotiorum ter-
renorum eſt habenda cogita-
tio de ſaluteé.
Duo ſunt neceſſaria.
Exigua Cura ſalutis in homini-
Res
g. Cura ſalutis in Auditoribus &.
Joannis Baptiſta.
5. Dilatio hujus curæ frequens apud
bomints.
6. Exemplum Facobi Patriarchæ
elegans.
y. Temeritas humana in hoc nego-
kto.

0
.

In eodem Feſto.
Concio Civica.
Conceptas.
Gratia Dei omni aliãà humanA gra-
tià gratioſior. fol. 844.
Thema.
Sequere me, ſurrexit &- ſecutus eſt
eunz. Watth. g.
7. Aliis pluribus malis Deus habet
Iſuos ſaunctos.
2. Contrapoſetio gratiæ & naturg.
3. Nihil bretioſeus grattä,nihil no-
bilius.
4. Gratia dat veram Nobilitatem.
5. Magna gloria natum eſſe 2 gra-
Zid.
6. Comparatio iater gratiam divi-
nam & hbumanam.
. Prudentes zlli, qur pro gratidà Dei
bumanam äaimittunt.
F. Negligitur gratta Dei facilli-
mb.

Eodem Feſto.
Concio Aulica.

Conceptus.
Multi volunt eſſe mali, nè ſint miſe-
ri. ſol. 870.
Thema.

Et cuùm tranſiret inde gEſus, Vidit
hominem ſedentém in telonio
Matthæum nomine, & ait il-
li, ſequere me, & ſurgens ſe-

cuius eſt eum. Matth. 9.

Nℳ NM NXNXAX ſ. I. Ex-

edex Concionum, Thematum, Concebtuum,

1. Explicatur. Officium, quod haluit
§. Matthaus.
2. Cutvis innatum eſt, ſe & ſua
conſervare.
3. Conſervatio ſui & ſuorum per-
media illicita, eſt ruina.
Fraudes dæmonis & malitia ho-
5. Similibus ſemper inſtat malus
6s. Mäali felices non ſunt extra scho-
lam providentiæ.
7z. Nimis Patlluntur, qui rat ionem
ſtatüs legibus poſthabent.
1. mpietas pro feliciiate nunquam
rofuit.
9. DE US impio non aſſſtit.
10. Exponitur verſus: gquare via
impiorum proſperatur. .
11. Deus in panam permiitit im-
pium proſperare.
12. Preces piorum pro ſucceſſa ma-
litiæ non juvänt.
13. Malo felici bent eſſe non po-

teſt. .
In Feſto S. Michaélis Archan-
geli.
Concio Kuſtica.
Conc eptus.
Dies extrema judicii, dies plena ſo-
latiis. fol. 859.
Thema.

Angeli eorum vident faciem Patris
mei, qui in Cælis eſt. Matth.
15.

„

1. Prærogativæ S. Mtichaelis.
2. Propter juſtitiam DEUsS maxi-
m amandus.
3. Non obſtant omnes motus ele-
mentorum ſolatio.
4. Omnin ſignaerunt prodromi fe-
licitatis.
S- Angeli canent tubä per totum
Orbem.
6⁶. Dotes corporis reſurgentis-
. Mali ſtabunt ſub pedibus ſan-
btoraem.
S. Patebunt injuriæ, quàm bent in-
nocenter afflictis.
9. Dies quia noviſſimus, chariſſe-
mus.
In eodem Feſto.
Concio Civica.
Conceptur.
De gravitate ſeandali.
Thema.
Vzæ mundo à ſeandalis z neceſſe eſt e-
nim, ut veniant ſcandala. Vö-

rumtamen vaæ homini illt, per
quem ſeandalum venit.

1. &. Michazli maximè exoſaum
ſeandalum.
2. Angelis exoſum, quia Clientibus
Iuis pernicioſum eſt ſoanda-
Uum.
J. Wrecr expetet cum ſcanda-
0/0%.
4. Nandaloſi ſimiles Salamandræ,
quaæ intoxicat omnia.
J. Coꝝ

ſol. 866.

Ill

—

lehaile,

er Hatut ,
10.

olmnif.
i er m,

9 .
genti,.

Jetilel

V .
udn lns
it.
nus, Iniß⸗

eſto,
Vice
ul.
l. (
41
irznrcſſeg
nt ſntil
hommni ili
mn Ventf.

eint euſt
m 4 ſuut⸗

r uß ſill⸗

7 Calammili//

jommit⸗
.

& Paragrapharum.

₰

. Contra ſcaudaloſos elamat Chri-
ſtus FZudex.
. Gravitas ſcandali ex pœna.
. Contra ſoandaloſos clamat Deus
Pater.
j. Cur ità in Luciferum exarſerit
S. Michakl.
In eodem Feſto.

Concio Aulica.
Conceptus.
De ſpirituali podagra.
Thema.
Si pes tuus ſcandalizat te. abſeinde
eum, & projice abs te. Matth.
J5. V. F.

N N —

fol. 874.

„

17. Quale peccatum fuerit Luci-
eri.
2. De Podagra ſpirituali.
3. Sola converſatio cum malis infi-
cit.
4. Jucunda narratio de Araneo &
Podagra cum documento.
j. Remedia contra Podagram ſpi-
ritualem.
6. Tepidorum oblationes Deo non
ſunt gratæ.
7. Plura remedia econtra ſpiritua-
lem Podagram.
5. Gravius offenditur DEIUIS 2 Ca-
tholico qudn haretico.
9. Celeritas quanan Deo acceptas

In Feſto SS. Simonis & Judæ
Apoſtolorum.
Concio Ruſtica-

Cenceptus, —
Non eſt curandum mundi odium.
fol. 884.
Thema.

Si munduas vos odit, ſeitote,quia me
briorem vobis odio habuit.

Joan. 16.
§.

1. Sancti non curant à mundo Odis
haberi.
2. Cur hedie legatur PEvangelium
de Odio mundi.
32. Conatus mundi ad evertendam
Ecc. leſzam. .
4. Qusſtio ad Auditores nervoſa
& energica.
5. Elegans narratio & lectu digniſ-
ſima.
6. Ex humilitatis Pictorid nos ex-
citemur ad dtundi odium -ſper-
nendum.

In eodem Feſto.
Concio Ciwica.
Conceptus.
Amor non amat ullum numerum,
ſed numerorum principium

uanitatem. fol.
Thema.
Haæc mando vobist diligstis invi-
cem.

1. Praceptum Amoris eſt regula ſe-
ne excebtione.
2. Iitas: minimam, maximum.
3. Uni-

Teadex Concionum, Thematum, Conceptuum,

2. UWeitas plus ſignificat, quam er-
boum per ſe declaret.
g. Propter unitatis Carentiam
mundus non poteſt eſſe DEus.
S. Sacramentum Altaris, eſt Sacra-
mentum anitätis. Et Incar-
natio eſt Myſteriun unio-
nis.
6. Chriſtus non vult eſſe Author di-
viſtonis.
7. Dantur multi Amatores per-
Verſi.
J. Dantur Amores ſalſt.

In eodem Feſto.
Concio Aulica.

Conceptus.
Nemo ſalvari poteſt, niſi ſit Venator.
fol. 899.
Themz. 2

Hæc mando vobis, ut diligatis in-
vicem. Zoan. 15. V. Is.

1. An Venatores ad Cklum veni-
ant.
2. Laus Venattonts.
3. Deus Venator eſt hominum.
4g. Cut rite Aicatur ſimilis ca-
Prea innuloquc Cervorum.
S. Amare proximum, eſt venari
Deum.

5. Sd. dimon &c& Judas Venatores.

Feſto

re

le⸗

lileri,
u15,

eleny .

Feſto omnium Sanctorum.

mizun Concio Ruſtica.

r ſinllic.
en Omnes Beatitudines ſingulis Sanctis
ann udines ſingulis Sanctis appro-
priantur

Beati! Matth . àv. 3.

Engtmn.

Elices ruricolæ! evangelizo vobis gaudium §er⸗
magnum, quia veſtrum eſt regnum ccœlorum. αbeati-
uodſi enim oonas hodierni Evangelii bea-tuciues
titudines conſiderem, omnes illas vobis eſſe Retiei
EE E proprias, adeoque nomina veſtra in Beatorum ?on&.
WCcatalogum ab ipſomet æterno Pontifice JESU
relata neceſſe eſt, ut affirmem. Agnata Ruſticis pauper-
tas eſt, quibus pro gaza, vilis eſt caſa, illi perſimilis, in quam
naſciturus cœlorum, terrarumq; Imperator ſucceſſit, atque
à paſtoribus tanquam primæ admiſſionis clientibus voluit
adorari: Congenita ruricolis pariter eſt manſuetudo, quâ
diurnos ſubire labores, & impoſita dynaſtarum onera ſuf-
ferre, atque cum Apoſtolo mori quotidie, & cum Pialte co- beesz 5
guntur occinere: propter te mortiſicamur tota die, facti ſumus 43 F. 4.
ſcut overs occiſionis Quid de luctu ruſticorum perenni di-
cam:? eò jam gens miſera devenit calamitatis, ut niſi perpe-
tuò lugeat, bona minimè eſſe videatur ; hinc dicit illa parœ-
Feho mia: Ruſtica gens, optima fiens. Miſericordiam colonorum

experiuntur mendicabula, quibus ex pagello plus panis
A com-

. . 2 Feſto omnium Sankſtorum.

communiter confertur, quàm abampla urbe, vel aula ero-
getur. Munditiam cordis facilius in caulis, quàm aulis
euſtodiri, nec in mapalibus, ſed curiis, ac palatiis grandia ho-
ſpitari flagitia totus mundus conteſtatur. Si mala pauco-
rum vitiorum conſuetudo è ruſticis proſcriberetur, forent
certè mundi toti. Pacificos eosdem reddit commune la-
borum ſtudium, & patiendi neceſſitas communis. Deni-
que qui propter juſtitiam creberrimè patiuntur, ruſtici
ſunt, omni fermè alio jure deſtituti, quàm quod in appella-
tione ad ſipremum æterni Judicis tribunal bona illos cauſa
habere facit. Bene habet Ruricolæ! beati, beati, oties bea-
ti, & omnium Beatitudinum prœmiis ter digniffimil quæ
ego proemia dum breviter explico, hanc inſuper Auditori-
bus meis apprecor ſupernumerariam beatitudinem, quam
Auditoribus ſuis promiſit Chriſtus: Beati qui auaiunt ver-
bum OEI.
S aτar Proœtnia Beatitudinum, quas ſingulis virtutibus ſubne-
