nes facit, ità humilitas MARILAM ex homine conſtituit An-
gelorum ſororem. At! boni Angeli, parùm dicitis, ſoro-
rem vocando; ſoror veſtra eſt, dum concipitur, verùm
cùm Mater Domini efficitur, cùm in templo purificatur, Re-
gina veſtra eſt, vobis non tantùm par, ſed ſuperior. V ultis
ſcire, quantò altior ? dicat Siracides c. 24. V. 16. radicai
in populo honorificato. In quæ verba D. Antoninus p. 4-tit. 15.c.
Aà 2 44. J

J. F.
Maria An-
gelos ſupe⸗
rat.

§. 7.
B. V. Ma-
riæ humi-
litas ho-
uorata.

D. Anton.

P. 4. f. 15.
(2 1.

372 Feſto Purificationis Deiparæ Virginis.

44. F. 5. Populus maximè honorificatus eſt cœtus Angelorum.
Imaginemur nobis in ſupremo cœleſtium ſpirituum choro
Seraphinum; ubi illius puritas & pulchritudo deſinit, ibi
MARIXL incipit; ubi Seraphinus caput, ibi M ARIA pe-
des poſuit; ubi cacumen Angelorum, ibi radices Virginis;
ubi puritas & pulchritudo omnium conſumatur, ibi Deipa-
ræ inchoatur : Radicavi in populo honorificato, quò pro-
fundiores in terram agit arbor radices, eò creſcit in cœlum

altius. Uadéè, quia Virgo ſe dimiſit infrà omne, quod nobis

poſſumus fingere, ſuper omnes elata eſt creaturas. Lacteè
Bernardus ſerm. 2. de Advent : In quam ſublimitatem verti-
cem ſanctum erigis? usque ad ſedentem in throno, usque ad
Dominum Majeſtatis; neque id mirum, quoniam in altum
mittit radices humilitatis.
Ariſtotelis ſcitum eſt. Omne quod fit, à ſuo contrario fit,
dulce ab amaro, calidum ex frigido, pax à bello, quies à la-
bore. Summa celſitudo Deiparæ ab ejus provenit humili-
tate. Eleganter id expreſſit Cant. I. Dum cſſet Rex in accu-
bitu ſuo, nardus mea dedit odorem ſuavitatis; quod de Beatiſ-
ſima dictum Bernardus intelligit: dum eſſet Rex, id eſt Fi-
lius Dei, in accubitu ſuo, in ſinu patris, in quo quieſcit, nar-
dus mea, humilitas mea; nardus enim eſt herba modica &
odorifera, & ſignificat humilitatem, inquit D. Antoninus, dedit
odorem ſuavitatis. Undè ſequitur: Faſciculus myrrbæ di-
lectus meus mihi; inter ubera mea commorabitur. quomo-
mo priùs in accubitu, poſtea inter ubera? reſpondet Ber-
nardus ſerm. 43. in Cant. Quid eſt aliul: nardus mea dedit

odorem ſuum, quàm placuit mea humilitas ? adeb ut ecum

Rex' eſſet in accubitu ſuo, illuc quoque bumilitatis odor aſcen-
dit. Modo inter ſponſæ ubera. Magna hbumilitatis virtus
ſt odor, cui etiam Deitatis Majeſtas ſé inclinat.
Conſuluerant Romani Juvenes, teſte Valerio Maximo I.
7. Apollinis oraculum, quisnam e ipſis Romæ regnaturus
Videretur ? Reſpondit Apollo Pythius: Qui ante omnes
MWatri

jen enſn
U i Ecimn
um ürlun
,pni ni
Niphoans
to Atit Ri
NMANIAMV
ar Slcepon
In & A
aritore init
Ninnl lrcss te
lütun, gtod
Un doxiha:
Fmim humin
1 Anroni⸗
Wram 4 Verbo
IN; enchaman

Ilit eun ,
0Mun ſubti

MUllexclarmn

Uett, quoc

in acoranda

nlitas incom

cur Dhs
oherbu
lin me f
nlurco perſi
. Mora

n Tizins eſl

enolye

uleonin

e Enimnin

ſieli

inn

— .
EiutAinn
ltituum dnn
tudo eini ,
biAnli
laclices Virpn

erlr, bi en⸗

frat, gd n
Ceſettin cein
Inne, uocd roni

cdturas. Lide

Hinititen mi
Smo, Milu

Nolians in A

ſin calrininf
bello, guies al⸗
royent humi
Hetker inu
voc gehenti
Nd Göscnnn
hetda mociead
) Monin
Halus nti 4
6Abitur. gono
teſonle N
urhus tel i1
V7 Alnn
fotis o ſt
mntuin
Nt.
aletio AMenmd
onmé uum

Ci

M

Concio Civica. 373

Matri oſeulum Zedet. Tum Brutus perinde ac caſu pro-
lapſus, de induſtria ſe abjecit, terramque communem omnium

mzatrem exiſtimans, oſculatus eſt. Videtur idem obſervâſſe

DEUS in electione ſanctiſſimæ Matris ſuæx; quia enim infra
terram ſe inclinavit, ſupra cœlos exaltavit. Wullam virtu-

tem Virginis magis DEUS reſpexit, quum bumilitatem, in-

quit Ildephonſus ſerm. 2. de Aſc. quia ſe infimo loco poſuit,
ideirco aſtitit Regina a dextris Pf. 44. Hanc Reginam eſ-

ſe MARIAM Virginem, docent S. Athanaſius ſerm. de Dei-

para. S. Ildephonſus ſerm. I. & 2. de Aſc. Petrus Damianus
ſerm. de Aſc. Greg. Nicodemus Orat. de Oblat. Deip. Cur à
dextris? fortè ſiniſtra dignior erat, uti tempore Cyri in Perſide,
& apud Turcas, teſte Lipſio l. 2. elect. c. 2. ſed gentium mos
eſſe videtur, quod dextra potior. ad dextram collocavit,
cauſam dicat ipſa: Quia veſpexit bumilitatem. non dicit:
in gratiam humilitatis. ſed reſpexit, quod honoris vocabu-
lum eſt. S. Antoninus in exceſſu mentis viſus eſt ſibi videre

adoratam à Verbo incarnato ſumma cum reverentia MA-
RIAM ; exclamavitque, cùm hæc vidit: DEIUS meus!

non decet Deum fœminæ inclinari, cui Dei Filius: decens eſt
AMWatri Filium ſubdi. S. Antoninus p. 3. t. 31. C. 4. S. 2. OQbo-
ne 7 ESU! exclamavit S. Bernardus Senenſ. de Aſſumpr. a. 2.
c. 2. Quid eſt, quod mulierem adoras? Volo eam merito ado-
rare, quia adorandam efficit meritum humilitatis; nam in ea
fuit humilitas incomparabilis. Per humilitatem MARIE effe-
ctum eſt, ut DEUS æqualem & ſe dignum honorem accipe-

ret, quando Verbum Caro factum dicebat: De wven-
tre Matris meæ D EUS meus, Inſinuavit hoc ſuaviter Gabr.
Luc. I. quando perſuaſurus Virgini conſenſum, dicebat: Hic
erit magnus. Nota erit, ac ſi nova DEO magnitudo per hu-
militatem Virginis eſſet acceſſura. Averte oculos tuos à me,
quia ipſi me a volare fecerunt, dicebat reſpiciens humilitatem
Ancillæ ſuæ Dominus Cant. 6. alii legunt : Ipyſi me ſuperhire
fecerunt. Si enim in Deum aliqua cadere poſſet ſuperbia,
in hoc ſanctè ſuperbiret, quod ancillam habeat tam humilem,
Aaa 3 quæ

374 Feſto Purificationis Deiparæ Virginis.

quæ humilitatis ſuæ meritôò ſit Mater Dei; agnoſcit DEUS 1u0r.
majôratum & præcellentiam aliquam, quod Filius Virginis mtor il
ſit. Favet huic opinioni S. Thomas in Cate: Meque carnis ri iun
aſumptio DElI derogat Celſitulini; imoò humanitatis humili- hi
tas ſublimatur. rchie
§’8. Ingenioſa quæſtio eſt, cur D. Matthæus deſeribens, quo- k nin
Maria no⸗ modo Magdalena unguento pretioſo Dominum inunxerit, nieni 4
litatis. nomen illius prætereat. Acceſſit ad eum mulier, Matth. 26. hun .
S. Joannes verò narrans, quomodo ſex ante paſſionem die- Annr,
bus in Bethania ab eadem unctus ſic Dominus, nomen expri- ¹ nnemuum
mat. MA KRIA ergo accepit libram unguenti nardi piſtici mme Nera
pretioſi. Joan. 12. Gauſam aſſignant 8. Auguſtinus & Car- luuu o /
dinalis Toletus in oannem : Matthæus nomen tacet, quia iuu ut⸗
caput unxit: Joannes nominat M A RIA M, quia pedes; qua- tcinckop⸗
ſi diceret, qui MARIAM nominat, humilitatem indicat, eſt mwb in
enim hoc nomen humilitatis. Unde Hebræis Maridem eſt mimincihen
quod gutta. Hac enim ratione (verba do Ludovici de Alcazar en A iner
in Apocal. C. I2. adnot 2. fol. 458.) indicatur res valde exigua, N'omnbus ⸗
cujusmodi eſt exiſtimatio, quam de ſe verè humilis habet; inicun A
ſicut gutta aliqua, ſi cum tota maris immenſitate comparerur, Mimmifai
ferè nihil eſt. Cùm nemo unquam adeò humilis, ut Beatiſ- huttqunnt
ſima extiterit, ideò nulli MARI, nomen æquè convenitt. ulliqae loen
Hæc ille. ſubſumo, quando Magdalena pedes unxit, infimam iume nnl.
corporis partem, humilitatis exercebat actum; & ideo me- 5Kcdmn Pi
rebatur vocari MARILA. MAKIA unvit pedes EslI, in- Aliſnus ,
quit Damaſcenus Orat. de dormit. M A RIÆ apud Metaphr. Calnco enn
Quia in MARIA hbumilitatem in honore habet. AIhe ) Vir-
Fatetur de ſe ſponſus Cant. 4. v. 9. ulneraſti cor meum, “ SR
Joror mea ſponſau. O Soror! non jam Angelorum, ſed Re- Ertonin,

ges Regum; ulnerdſti me, alii legunt: écorddſti me, cor twemirn
mihi meum abſtuliſti; ut meritò à S. Bernardo Serm. ſuper Raalcſe⸗

ſalze Regina vocetur: raptrix cordium, & humanorum & tckinin

Angelicorum, & ipſiusmet DEI. Non tantùm oculos ſpon- iretn
ſo ſuo rapit humilis Ancilla;: reſpexit humilitatem, Luc. 1. lnit
, V. 48. Sed & cor; ſed quâ arte rapuit? In uno crine col- Ihlgc

li ufz

gni.

4 Hiund li tui R in minima cordis tui humilitate, ait Rupertus I1. Z. G.
Lnn ſchns 4. in Cant. ideò tam pulchra, quia tam humilis, ideò vul-
Negtii nerat cor, & ſibi vendicat, quia humilis. Moſcitur humili-
Uufititeoaa t5 in purificatione; cum ed non indigeret. In uno crine. unum

ſemper crinem vidit, quia uniformem humilitatem in omnibiss

Geſeibeng n aſpexwit, ut explicat Richardus à S. Laurentio. Habuit fortitu-
munn inumei, dinem Samſon in ſeptem crinibus; & MARIA in uno cri-
lier, Munhe ne, uniformi videlicet humilitate. Laudantur Aquilejenſes
e Palionem et fæminæ, quod obſidente urbem Maximiano crines ſuffece-
1,nomen eini rint in arcuum chordas; Laudabilior Deipara, quod unéô
efi nurdi e crine, velut arcu, & ſagittâ uſa ſit ad DEl cor vulnerandum.
guſtimm Er. Quid uno crine gracilius? Pergit cit. Rupertus, quid humilita-
mmen lacet, i te ſubtilius? quid crine flexibilius? quid humilitate contractius?
nig pegesz Flavos crines Poppææ ità appretiavit Nero, ut habet Guevarra
temn indicat, inHorolog. Princip. ut ſingulos numeraverit, & ſingulis ſingula
eis Maridemd nomina indiderit; aureum pectinem curârit, & ſi quis exci- 1
Coricide Alent deret, auro inſertum in templo ad caput Junonis repoſuerit.
nice eiun. Inde omnibus ſtudium puellis flavi crinis. Pluùs appretiat cri- „
Hummils haber; nem unicum MARME DEUS, ut pro illo det cor ſuum. Si
Aecompaleun⸗ unum tanti facit; quanti omnes. Si unus actus humiliatis tan.
Crls, udenl. tùm placuit? quantùm milliones alii, quia dum vixit, noviſſi-
NeNd oNti, mum ubique locum capeſſere, & creaturam poſtremiſſimam
Sukt,immn ſeſe ducere nunquam intermiſit. Quantò major erat, humilia-
: Eictonr vit ſe, & cùm prima eſſet, omnium noviſſimam ſe faciebat,
n Nir ingquit AMelliſtuus Dodtor in Cant.
H . AMete Concludo cum Bernardi diſcipulo Guerrico Abbate ſer. g. 5.
J. de Purific. B. Virg. Utinam nos iſtam haberemus humilitatem Enphaſis

won in peccatis noſtris, quam veri ſancti habuerunt in wirtutibus d Aucte⸗
lmiifiu Juis. Ipſa nobis virtus eſt occaſio vitii. Fuit puella adeò arrogans
gelori, ex dono continentiæ, ut diceret, ſe nolle eſle Magdalenam in cœ-

rtoriſfen lo, paulo poſt in impuros permittente Deo juvenis cujusdam
hnardo dam i amores lapſa, meretrix facta eſt in proſtibuli cœno. At nos mo-
Ehumene nenti Bernardo obſequamur Æmulamini hanc virtutern humi⸗
thmm volleſe litatis, ſi MARIAM diligitis, ſi contenditis ei placere; humilitas
niitutn, enim purificabit nos, humilitas conſervabit os, humili-

ſW .
I oi tas exaltabit nos. Con-

376 Feſto Purificationis Deiparæ Virginis.
Concio Aulica.

Purificatio ſuadetur, & in Turture adum-
bratur.

Irt darent hoſtiam, ſecundum quod diltum eſt in le-
ge Domini; par turturum. Lucæ 2. V. 24.

§. 1. Lbertus Magnus, maximus MARIE Diſcipulus,
Pteren ut probet puritatem Deiparæ, hoc utitur diſcur-
eleganter ſu: Eô purius eſt aliquid, quò magis accedit,
Habacuc vel ſequitur naturam puri; hinc aqua eſt purior

inſinnaf. “ terrâ quia magis accedit ad ſummè purum, aeẽr eſt
purior aquàâ, ignis are, firmamentum igne, firmamentòô cœ-
lum Cryſtallinum, Cryſtalliné empyreum; quia autem nul-
la creatura magis acceſſit ad naturam puri, quàm Deipara,
idcirco decuit illam câ puritate nitere, quâ major ſub DEO
nequit intelligi. Propinquiſſima Chriſto fuit MARIA ſecun-
dum humanitatem, quia ex eã accepit humanam naturam,
& ideò præ cæteris majorem debuit à Chriſto gratiæ pleni-
tudinem obtinere, inquit Doctor Angelicus p. 1. c. 27. Puri-
tatem Virginis nemo Prophetarum melius adumbraſſe mihi
videtur, quàm Habacuc c. 3. DElCIS ab Auſtro veniet, &
ſanctus de monte Pharan. Per Auſtrum meridies intelligi-
tur, per meridiem ſumma puritas. Quando ſol in medio
cœli rectà capiti hominum imminet, umbram nullam facit,

ſed ſplendoribus ſuis implet omnia. Deus ab Auſtré, JE-

SUS à MARILA veniet, in qua nulla prorſus macula ullius
umbræ. Meridies Deipara eſt, ſive merus dies, ſic enim ſol

juſtitiæ eandem reſpexit, ut nullam leviſſimi peccati umbram
permiſerit. Reliqui Sancti poſſunt comparari auroræ, qua-
les ſunt Patriarchæ; alii, horæ diei tertiæ, quales tres Reges,

& qui circa Chriſti ortum vixerunt; alii nonæ, qualis latro
in

Jauce
AMeru .
trecx 4
us Aenenn
ſior,
Gübs, ſen
gnotarge
Auioni
s kuett,l
us el, uil
nichiam,
1 ao uin/
ſaut lelliu e
eAniripolit
TLode pori
Mb. ſerm.1
fomntin /
iu n if
WrC ſern.
ARl zun
Mdrcumncic
n; draben
M Primmn
loonniſir .

mi Firgin

me conjun
up ſolueri
, ome
2lluntg lel

AIt ltos

Concio Aulica. 377
Re in cruce; omnes hi paſſi ſunt defectum lucis, ſola Virgo
Beata Merus Dies ſine umbra. Dominus ab Auſiro; apud

Hebræos Auſter idem eſt, quod Dexter, eò quod aſpicien-
tibus orientem ſit ad Dextram, ubi hoc latere myſterium

ture adun. ſuſpicor, quod Beatiſſima Virgo comparata cum puriſſimis
ſpiritibus, ſemper ſervet dextram, reliqui ſiniſtram. Hinc
ſctimn et in eſt, quod Angelorum primus dixerit: Iſ. 14. Sedebo in late-

ribus Aquilonis, non in lateribus Auſtri, quia licet ſuperbiſ-

e 1 . 14 ſimus fuerit, primas tamen, licet invitus, Virgini deferre co-
ANl Dicpin Actus eſt, ſiniſtram tantum affectavit, non dextram, tantæ
roe mimn chr⸗ Matri debitam. Et ſandtus de monte Pharan. Pharan idem
6 magis An eſt, quod pulchritudo, vel gloriatio, juxta Ariam Montanum.
agu elt Dunn Veniet Meſſias ex monte pulcherrimo, de cujus pulchritudi-
e Dorumaett ne gloriari poſſit Rex Gloriæ. At ſi tam pura & pulchra eſt,
frmamem ee⸗ cur hodie purificanda venit in templum: antiqua hæc Guar-
bid autem nl. rici Abb. ſerm. I. de purificat. eſt querimonia. Quid in ea

guum Deon purificandum eſſe potuit, quæ Virgo concepit, quæ ipſo con-
myor ſb l ceptu plenè purificata fuit ? reſpondet diſcipulo Magiſter D.
MIARIAlcur. Bernardus ſerm. in parvis. Quid eſt autem, quod dicimus B.
Gnurn naturam, MARMAA purificari? quid vero, quod ipſum 7 EslIUII

ſo Fune den⸗ dicimus circumcidi ? nobis & hic circumciditur, & illa puri-
BRuC fcatur; præbentes exemplum pœnitentibus, ut A itüs con-
8 Adunbrilen tinentes, primum per ipſam continentiam circumcidamur; de-
Ao Nent,6 indeè à commiſſis per pœnitentiam purificemur. Purificationem
mericdie; elg diſcamus à Virgine, quæ illam nos docebit in turture.
ando ſinmnnt. Benè conjungitur purificatio & turturis oblatio ; nam Tri⸗
bram ullimin ex hujus volucris natura, & ex ricu, quo ſacrificari debuit, pur hca-
14) 4lt, docemur , quomodo animus noſter purificandus ſit. No- tiaais mr
hrſus macli tavit Minucius Felix in epithalamio Mercurii, tribus Modis s len⸗
er, ſe in⸗ Purgare ſe ſolitos veteres; Græci aquis ſe luſtrabant, igne Ns licty-
jecnt lie Hetruſci, vento Syri. Prima Ethnicorum purificatio in aqua mnæ purih-
dih⸗ nrore perficiebatur, quæ debebat eſſe regionis totius optima, teſte er⸗
rn R Guilielmo Stuchio l. de ritu ſacrificandi. Æ£gyptii Sacerdo-
u h tes aliter luſtrari non poterant, quàm aqua, de qua Vbis
ol, , Bbb aviutn

378 Feſto Purificationis Deiparæ Virginis.

—

avium in Æ:dypto celeberrima bibiſſet, eò quod non biberer

aquam ullo modo infectam, ſed omnimodè puriſſimam. Aliis

F. 30
Sponſa
quomodo
formoſa
A nigra.

ſatis erat aqua viva ſeu fluens, non ſtagnans; unde Æneas
Penates attingere recuſat, eò quod ipſe cæde cruentus eſſet:

Attreltare nefas, donec me flumine vivo
Ablutro.
Sed meliorem modum purificandi docemur in turtute, qui
amiſſo compare gemit, & abſentiam ejus deplorat; ſuoque
nos docet gemitu, optimum purificationis modum eſſe ama-

ras oculorum aquas, lacrymas, inquam, pœnitentiæ; qui-

bus uſus David, ſtrarum ſuum rigavit, & ſuper nivem cor-
ſuum dealbavit.
Ariſtoteles ait, lacrymis purgari vultum; undè pueri,
qui frequentius plorant, formoſiores redduntur. Quin &
mundus iſte ſublunaris emundatur, depuraturque, quoties

plorare, ſeu rorare cœlum contingit. Divi Chryſoſtomi

hæc obſervatio eſt homil. 47. in Matth. Poſt vehbementes plu-
Vias, mundus, ac purus aér efficitur, ita & poſt lacryma-
rum pluvias, ſerenitas mentis ſequitur, atque tranquillitas. La-
erymas dilaudans Petrus Cellenfis l. de panibus c. 12. Aqua
bæc paradiſum irrigat, Eccleſiam lavat, aut facit, aut inwenit
pParadiſum. Sis quovis Æthiope nigrior, purificabunt te la-
rymæ, & ſine fuco Æthiopem lavabunt.
Sponſa in canticis c. I. an de ſua deformitate queratur,
an de pulchritudine glorietur, compertum non habeo: Mi-
gra ſum, ſed formoſa. Filiæ Jeruſalem adeſte, meque atten-
tius inſpicite, nigredinem meam confiteor, pulchritudinem
tamen negate, ſi poteſtis. O ſponſa! non capio, ſi ſapio,

quomodo tu pulchra poſſis eſſe, ſi nigra ſis; tune pulchra

fores, ſi ſimilis eſſes dilecto, qui eſt candidus, & rubicun-
dus. Explicat verba ſponſæ S. Thomas Villanovanus : Fo-
11/s quideém nigra, ſed intus formoſa, ſicuti Dominæ velo
tedtg. Rupertus Abbas: Secundum opinionem malè viven-
tium

igen,.
4
elcus Dodh
5
ri n,
oCNen
n,ſnnd

t lEmrns

i alltioo

y un
rn,btbent
lu Mhini
i, ſnmh
Cnbis ep⸗
hl Chi
Amns her in
en 4. buei
pboner fnier
Cun. ono
incgt: ecet
Ppedola cant
r Ad,
Cdes: 6
le ſunt /n
mur in tahe
n ſiniſim,/
liit eorum

l Nocli

A nens, il
Drnir eintas
un Priman
n niere el
n Am habt
peig⸗ lon

Concio Aulica. 379

Nrien tium nigra; ſecundum fidem rectè crelentium formoſa. An-
V; mkei gelicus Doctor: Hic loquitur Eccleſia ad ſandtas animas;
eolnun nigra ſum, quia perſecutiones patior, ſed formoſa virtutibus.

Hugo Cardinalis: Migra ſum exterius préſſuris tribulatio-
io num, ſed formoſa intiis virtutum decore. Similiter Lyranus
& S. Bernardus ſerm. 25. in Cant. Migra veſtro, formoſa di-
wino, angelicoque judicio. S. Hieronymus Hom. 2. in Cant.

ezie Migra ſum pro eo, quod non deſcendo de ſtirpe clarorum vi-
waluntſtu rorum, habeo tamen pulchritudinem meam mecum. Ego ſum .
H illa DEthiopiſſa, ego ſum nigra quidem pro ignobilitate gene-
ekz ris, formoſa verò propter pœnitentiam, &y fidem. Præ his
Mper uvemcr. omnibus præplacet mihi Origenis interpretatio, conformis
—⸗ paraphraſi Chaldeæ, qui per ſponſam intelligit animam pec-
15 ugelen catoris, per nigredinem peccatum; juxta id Nahum. 2. &
mmr. CUng Thren. 4. Facies ejus, ſicut nigredo ollæ. Denigrata ſuper
turque, Cvons carbones facies ejus. Quærimus, ait Origenes homil. 1. in
in Chyſoon Cant. quomodò nigra ſine candore ſit pulchra? pœniten-
lenent N. tiam egit à peccatis, ſpeciem ei largita eſt converſio, & ideò
Sol ue. ibi ſpecioſa cantatur. Breviter Philo Carpathius: Migra
funguilitu le. propter delicta, formoſa ob pœnitentiam. Fufiùs Paraphra-
CN. Alut ſtes Chaldæus : Quandoô fecerunt domus HNraël vitulum, de-
fnid ant meit nigratæ ſunt fa rum, ſicut filiqrum Rthiopiſſæ, qui com-
huftathungk⸗ morantur in tabernaculis Cedari, & quando egerunt pœni-
tentiam, dimiſſum fuit eis peccatum, & multiplicatus fuit ſplen-
hrminte glernn dor vultis eorum, ſicut vultus Angelorum.
non kabed. N Flevit prodigus ille Filius amariſſimis turpes ſuos amo- 5. 4.
le, helle t res lacrymis, & tam formoſus apparuit, ut Pater ultrôò in am- olgum
pulchricncinn plexum ruens, illos oculos, illa labia, illas genas lacrymis formolum
cigio, in Pponitentiæ elutas mille baſiarit oſculis nec contentus oſcu- tecit.
6; tune gln lis, ſtolam primam citô proferri juſſerit, per quam ſancti

Patres, ut videre eſt apud Bedam, intelligunt innocentiam,

gus, & tubn⸗ r. tel⸗
nu, Enn qualem Adam habuit, ſed & annulum porrigi, convivium

lanoramns:

. Dorite n apparari, muſicam adhiberi. Chryſologus ſerm. 3. auree:
t uk unr Paterna pietas contenta non eſt innocentiam reparare ſolam,
nNde Bbb z2 nißs

380 Feſto Purificationis Deiparæ Virginis.

niſi reſtituat & honorem. Ampliùs dixit Chryſoſtomus ho-
mil. de pœnitent. Per te, 6 pœnitentia, Filius prodigus regreſ-
ſus eéſt ad Pattem, & non ſolum amplexum oſculumqué pa-
ternum, ſed etiam epulum vituli ſaginati veſtemque inſignem
promeruit adipiſci. Penè exclamo: felix culpa, quam ſe-
quitur amara laeryma, ſeria pœnitentia 6 feliciſſima lacry-
ma, quam conſequitur amplior gratia!
§. 5. Gratiam dum nomino, Joannes cum Petro occurrit;
Peirie hic ponitens, ille innocens; Petrus ante lapſum multò in-
Renl Purjor ferior Joanne, poſt lapſum longè ſuperior. Inferiorem fuiſ-
Joanne, ſe probo ex Ariſtotele2. de exl. & textu 66. Wobilius eſt, quod
eſt propinquius optimo. Qui ſedet proximus Cæſari vel Epiſco-
po, dicitur eſſe in eminentiori loco. Epiſcopus animarum
noſtrarum verè pontificum & plusquàm regiam Cœnam,
eamque ultimam inſtituit, in quam omnes omnipotentiæ
ſuæ prodegit theſauros. Appoſuit unionem hypoſtaticam
unione Cleopatrino millies, quid à toto cœlo terraque pre-
Eſth. 2,. tioſiorem. Quis Epiſcopo accumbit proximus! Erant au-
v.,14 tem primi &; prowimi ſeptem Duces Perſarum atque Medo-
rum, qui videbant faciem Regis, &ò primi poſt eum reſidere
ſoliti erant; inquit de convivio Aſſveri ſacer Hiſtoricus. In
coœna Chriſti Toannes propinquiſſimus, in ipſo recumbit ſi-
nu, cui innuere debet Petrus: Quis eſt, de quo dicit? Joan.
13. V. 24. At veròô poſt reſurrectionem Petrus & proximus,
& præcedit Joannem, juxta illud Jurisconſultorum axioma
in l. I. in fin. c. de proprietat. Qui præcedit, major eſt illo,
qui ſequitur. Quod præceſſerit Petrus, fatetur Joannes c. 21.
Converſus Petrus vidit illum Aiſcipulum, quem diligebat h-
&IS, ſéquentem. Si ſecutus eſt Joannes, neceſſariò præceſſe-
rit Petrus; præcedit ſed NB. Converſus. Nota eſt hiſto-
ria, quomodo in apparitione tertia ad mare Tiberiadis, cum
faviſſet Dominus prodigioſam capturam centum quinqua-
ginta trium piſcium tam grandium, ut fuerit alterum mira-
culum, quod rete ruptum non ſit; poſt piſcaturam, pran-
dio

1

„
.

—

wrelne:
atiur end,
Klolene
rlNo
mg of. 5
nin 4
Gehrtvft
opnrohnun;
n ele inen
unfetnt
no. o/
MicG
rt,le al
liifruninen

unpol

marem oun
in,enimn
NNemn, Pro
Ufntiet amie
Erhlo ece⸗
prvintes al
Urprorium
NA
Ailud:
in anreni
Geren
aſuni
Whnl.nge

Puinit
(n

Nmmni

Ui⸗

Concio Aulico. 381
dio refecti Apoſtoli à prandio Dominum comitati ſint, ſed
fruf quo ordine ? Primus eſt Petrus ut Toletus obſervat. Con-
ſe ngee vertitur Petrus, jam enim cæteros diſcipulos ſequentes habe-
ahu⸗ likt bat. Sed Petre! quare præcedis Ioannem? Contra te lex
cllarun. clamat C. præcipimus 93. diſtinct. facit vel neminem C. de of-
leitlmmln fic. mag. off. Si inferior temerè ſe intrudat, majorem hono-
vem, quàm ei debetur aſumendo in loco majoris, debet ſuo ho-
beno deitim nore privdri, & àa loco proprio expelli, ultimusque poſt alios
Pplum multin in opprobrium poni. Sed negat ſanct. Ambroſius. Petrum
Iferioenfi jam eſſe inferiorem: Major gradus redditus eſt ploranti,
Mobilius ett quàm futrat ablatus neganti. Et ſanct. Thomas eum Chryſo-
eliri velkni ſtomo: Petro poſt pœnitentiam & præpoſitura fratrum cre-
pus aninai Aita eſt, & non ſotlum non committit (Betrus) Alteri interro-
egiim Coemnn, gate, quæ ad ipſum pertinent, ſed de reliquo ipſe præ ſoannte
8 Ohnipotenti Wagiſtrum interrogat. Hic autem quid? Charior Chriſto
m polaten Petrus poſt reſurrectionem fuit, quàm Joannes poſt Cœnam,
lo terrague gr⸗⸗ quia amarè flens Petrus, purior innocenti Joanne evaſit, ideò-
s? Qruntar. que vicinior, & acceptior eſſe meruit; major ſiquidem pu-
atgie Mth ritas majorem cum Chriſto conciliat familiaritatem atque
ſ aun iiſtt⸗ viciniam, ſi enim qui diligit cordis munditiam, habebit arni-
r Wgrds cum Regem, Prov. 22. V. 11. qui magis munditiam diligit,

magis ſentiet amicum. Defleamus itaque filii prodigi & Pe-

potecunditf ilii pro .
tri exemplo peceata noſtra, & puri & chari puriſſimo Numi-

gn tiet, uu . incid
Krin ni, in purgantes alterius vitæ flammas non incidamus.
ertu gim Purgatorium peccati lacrymæ, inquit S8. Chryſoſtomus 6.
ſinand 8 in Pſ. 6. ad illud : Lavabo per ſingulas noctes. Tempus Furificario
1⸗ n 4 purgationis ad venit, exclamat Abbas Guarricus ſerm. 4. de usis ert⸗
rſen , Purificatione. Quando Mater ſummæ puritatis pariter fon- Iuit no-
Pen Mn, tem edidit, &; exemplum dedit nobie, quo debeamus purgari, ra burif-

rid oreoe“ . 1. . .
elit Jatius eſt & ſuavius fonte purgari quùm igne. Et S8. Chryſo-

Mad 1 ſtomus homil. 5. de pœnit. Pœnitentiæ tempus nunc eſt, præ-
eTiberi e occupet pœnitentia vœnam, præoccupemus faciem eius in
centum aum confeſione. Rogum peccatorum extinguimus non jam aquis
rit dlerun multis, ſed parvis lacrymis. Purificatio legis vetcris um-

lannm , Bbb 3 Pra

382 Feſto Purifſicationis Deiparæ Virginis. —

l2.
—— — . nsl.
bra fuit purificationis noſtræ, quàm DEUS magnitfacit:

gin amds,
Meque enim purus D EIUS tanto in pretio quidqulm habet “
quum puritatem, aut purgationem, inquit Gregorius Nazian- *Wü/
Zenus or. 6. Ideo enim balneum præparavit nobis ex lacry- r
mis, ſudore, ſanguine ſuo, Apoc. I. tam potens hoc lava- cſe rer
crum eſt, ut omnes animarum ſordes momento diluat. Po- i,
tens lavacrum fuit Jordanis, in quo Naaman lavari debuit R
ſepties, 4. Reg. 5. potens probatica piſcina, potens ſanguis Gk atſch
victimarum ad emundationem carnis, ut loquitur Apoſtolus, 1 lefie
Hebr. 9. longè potentior una gutta Sanguinis Chriſti, cujus S
una ſtilla ſalvum facere totum mundum poteſt omni ſcele- nin tni,
re: Erit fons patens domui David in abſolutionem pecca- Cnb wontt
toris, Lach. 13. ad hunc fontem recurramus, ut emundemur, Ne/N .
& fanctificemur, antequàm dies purificationis noſtræ imple- no Pupet
antur, dicaturque de nobis: Impleti ſunt Dies Purificatio- minmtld
nis. Si purificari debuit mulier poſt legitimum partum, meinime
quantò magis anima purificanda eſt, quæ concepit dolorem slnam
& peperit iniquitatem, partum omninè illegitimum. Omnis alnigenit
homo concipit, inquit S. Auguſtinus ſerm. 20. de verbis Do- irnalcomid
mini ad illud Matth. 24. væ prægnantibus, nec ullus poteſt irlizo
eſe ſine conceptu, ſed alii concipiunt de Chriſto, alii de Dia- rerur. An
bolo. Ficut enim de illis, qui à Diabolo concipiunt, dicitur: n ita un ba
concepit dolorem, &ò peperit iniquitatem. Itaà & illis, qui de Elulnn ir
iritu Sancto concipiunt, ſeriptum eſt, Iſ. 26. A timore tuo in ninguir .
utero concepimus, &y peperimus ſpiritum ſalutis. Impleti Auboni,
funt dies purificationis. Cave Peccator, nè priùs implean- u hiun

tur dies mortis, quàm Purificationis tuæ. Sit eadem dies
Purificationis, quæ fuit Sordidationis; ſi facies, manus, pi-
leus, veſtis, calceus ſordidentur, ocyſſimè emundare cura-
mus, & anima ſit neglectui? Sol non occidat ſuper pecca-
tum tuum, ut monet de iracundia Apoſtolus Eph. 4. & Rom.
16. D EUIS conterat Satbanam ſub pedibus veſtris velociter.
Peccatum ab Adamo contraximus, purificationem celerem
ab cjusdem cxemplo attrahamus, Adam ut habet S. Rn-
102

ini

A U Concio Aulica. 8’5
U agi broſius I. 2. C. II. de pœnit. non procraſtinavit pœnitentiam,
Oul lin dit ſed in annôs 900. & ſupra continuavit; ſic Petrus eadem no-
goric Nünr cte flevit, quà peccavit; latro in cruce eâdem hor4 ignoſci
nobirlen ſibi petiit, quâ Chriſtum æterni Dominum hæredemque re-
Oteng hoeln gni agnovit, de quo ſcitè Auguſtinus ferm. 120. de temp.
eno Clumn Won fuit illa extrema hora, ſed prima. . .
n hyvati i Satis opinor de prima purificandi methodo per poœni- S. „
poren im rentiæ lacrymas actum eſt, ad alteram accedamus, quam ater puri⸗
lnitur Apoſon modo ſacrificandi turturis deſumimus. Turtur enim cùm modus
nis Chrili,ont purificaretur, ventriculus ejus reliquis volucribus in eſcam eleemofy⸗
Neſt ommni irt projici debuit, inſigni prorſus documentò, & eleemoſynã à -
blufionenn er Peccatis mortales purificari. Hac purificatione uſus eſt Joab, ,
Ut emundenu 3. Reg. 2. cum ſe ſepeliri in domo mandavit, quam in deſer- .
8 noſtre in. to pro pauperibus ædificärat. Cùm enim multorum ſibi
Dits Purifccie criminum eſſet conſeius, eò quod fraudulentè occidiſſet Ama-
ämumn panunm ſam, nefariè interemiſſet Abnerum, transfixiſſet Abſolon tri-
eepit oloet bus lanceis contra præceptum patris, regiis præceptis ſæpiùs
imumm. Onmni refractarius extitiſſet, ne in ſuis periret ſceleribus, ſepeliri vo-
de ens ho. luit in noſocomio, quod propriis impenſis ædificârat, ut divi-
ee Au na Miſericordia ob factas eleemoſynas eum à notis emunda-
o,dil Dit⸗ re dignaretur. Emundat enim verò à criminum nævis, elee- .
nihint, in moſyna, ita ut baptiſino comparetur . Imndulgentior eſt elee-
liG li,i moſßyna, quam lavacrum. Quoties feceris, toties veniam pro-
6 ingeki mereris, inquit D. Ambroſius ſerm. 3. de eleemoſyn. & ſanct.
6. Ine Auguſtinus homil. 39. ex. 50. Eleemoſyna eſt nobie ſecundus
lan imper baptiſmus. Ipſiusmet Incarnatæ Veritatis efratum eſt, Luc. r1.
atnd v. 4. Quod ſupereſt, date eleemoſynam; &y omnia munda .

Junt vohbis. Notat Chryſologus ſerm. 42. Cur electis, licet in

ſapie mandeff⸗ . . . 1 . 6. . 17
fielcs ee die ſepties ceciderint, Peccatum tamen exprobraturus non ſit

emmmane DEUS, ſed benigniſſimèe dicturus : Venite benedicti Patris ,
eat ſupen 1 mei. Matth. 25. v. 25. De crimine non præſtahbit cauſas, cut
leb1 de miſericordiæx cauſa conſtabit. Sex opera miſericordiæ ſunt,
ſhi habentia ſimilitudinem ſex dierum, quibus DEUS mundum-
engnen, Perfecit. Ita fabricat ſibi cœlum novum, & in Sabbathum,

394 to Purificationis Deiparæ Virginis.

— — —— — —

& requiem Deomini tranſit, qui opera miſericordiæ opera-

tur. Simeon complexus Dominum dixit: Munc Aimittis
Servum tuum, Domine, in pace, ad Sabbathum quietis æter-
næ. Ità, inquit V. Beda, qui Chriſtum in pauperibus cum piis
operibus amplelctitur, in pace, ad Sabbathum æternum dimit-
titur. Poſteaquàm Joannes Baptiſta, Luc. 3. v. 9. dixiſſet:
Omnis arbor, quæ non facit frultum honum, excidetur. Adeòô
movit auditores, ut dixerint: Quid ergò faciemus? quibus
prædicator poœnitentiæ reſpondit? Qui habet Auas tunicas,
det non habenti. Cùr tunicam potiùs nominet quam pallium,
cauſam dat S. Gregorius homil. 20. quod ipſa nobis valdè
neceſſaria cum proximo dividere debeamus; & hoc ita ne-
ceſſarium eſſe putat D. Chryſoſtomus, ut dicere auſit: Qui-
buscunque modis eleemoſynas faciamus, quia non eſt poſſibile
aliter ſalvari. Et hoc eſt ventriculum turturis projicere vo-
lueribus in eſcam, ea ipſa, quæ nobis neceſſaria videntur, elar-
giri. Ex quo gemino animam purificandi medio, pœniten-
tiâ, ac Eleemoſyna, diſcamus purificationis MARIANNE fe-
ſtum ſanctiſſimè celebrare, pœnitere de peccatis, & ſuccur-
rere egenis, quod erit offerre par turturum ac viciſſim pro-
mereri æternæ retributionis præmium, per puriſſimæ
Virginis Matris merita ac ſuffragia.
A M E N.

Feſto

unſ ir ad
Is Non nonn
E gnod
1 Aatia
IIserucmnan
Uufengendan
HirumEyan
blo. Refe
gulqlam i
Ai gemo,:
NCrori, h
vnie nit
undunthte
ſlrte

hii
—
ſerienti G
r infei
hum Glici⸗ .
Ueribus cun 1
1Eternum i
3 V. 9, Eirile⸗
ereitetin. A
katemg! gubn
Cet Auns tutte,
er quänn oalin
ipſa nobis

3; & hoc in.
ere uſt: I

n e pohe
1rs Proicere ſt
Aria ridenturelr
Weclo, peruie
MARIANXE.

cats, & ſice.

Wellien pro⸗
NR WRüme
kuagu.

25 (0) der 385
O880: 88 0, 6 83 0: O88 9: 0 28 0 0 82 0: e es
Feſto S. Mathiæ Apoſtoli 24. Fe-

bruarii.

Concio Ruſtica.

De reſignatione humanæ voluntatis
in divinam.
Ita Pater. Matth. I1. v. 25.

8 , On libenter orant multa Ruſtici, ſed labore quo- &. 1.
◻vis duriorem habent orationem, ſi prolixa ſit. Mathias
E . B —E. . ſignificat
à Breviter & benè orare ſeſe jactitant, & utinam ve- Bonum
Nrum dicant. Oratiunculam ergò ex hodierno Evan- DEI.
gelio accipiant biverbio compoſitam: Ità Pater!
quam ſi rité addidicerint, & ſanctè obſervarint, promitto
omnes non nomine, ſed re ipsâà futuros Machias ſive Do-
num D EI, multis ſcilicet DEI donis ac ſorte bonã donan-
dos; & quod vernaculo de Machiæ feſto dicimus rhyth-
mulo : Mathias frangit glaciem; Spondeo omnem vitæ
mortalis ærumnam velut duram glaciem felici biverbio cer-
tiſſimo frangendam.
Primum Evangelii hodierni myſterium in primo inſinua- F. 2.
cur verbulo: Keſpondens ESIIS, dixit. Cui reſpondit, cùm Qai volun⸗
nemo quidquam interrogarir? reſpondit non hominibus, ſe contor.
ſed Patri æterno, à quo continuò interrogari ſe ſentiebat: mat, re-
volo mi Fili, ut has & illas injurias aëris, has & illas infeſta- Tenet
tiones dæmonis, has & illas ærumnas temporis, has & illas
humanæ vitæ miſerias perpetiâre, visne & tu? cui Filius ſubin-
de ore, nunquam non opere ipſo reſpondebat: Ita Pater.
Hoc nimirum eſt reſpondere DEO, ſi voluntatem noſtram di-
vino illius placito conformemus, hoc, hoc eſt reſpondere di-
CCC vinis

396 Feſto S. Mathiæ Apoſtoli 24. Februarii.

vinis beneficiis, ſi in Evchariſticum Sacrificium voluntatem
noſtram divinæ per omnia conformem offeramus & conſe-
eremus. Quid retribuam Domino pro omnibus, quæ retri-
buit mihi ? quærebat gratiſſimus Pſaltes, & divino inſpiran-
te afflatu reſpondet ſibi ipſi: Calicem ſalutaris accipiam, & no-
men Domini invocabo. Quis eſt iſte calix ſaluraris, in gra-
tiarum actionem pro omnibus divinis beneficiis acceptandus?
eſt calix ESU in monte Oliveti propoſitus cum lemmate:
Pater non mea, ſed tua voluntas fiut. Reſignare enim ſe
in DEI voluntatem, & templo Salvatoris noſtri, eſt calicem
accipere atque litare, acceptiſſimamque DEO exhibere gra-
tiarum actionem. Reſpondet proinde divinis beneficiis, &
modo præ ſtantiſſimo confitetur DEl poteſtatem, qui ſupernæ
ſuam conformat voluntarem. Orat proindè Chriſtus: Con-
fiteor tibi Pater, Rex cœli & terræ.
5F. 5 Cogitabam ſæpiùs, quid Propheta regius intendat, dum
