Jona, non tantùm, quia à patre cœleſti revelaſti, cognoviſti,

Chriſtum eſſe-Filium Dei vivi; ſed ctiam, quia ab eodem
amatus es, & eundem amaviſti!
Magnum, ac ſingulariſſimum ſuum, erga Petrum, amo-
rem demonſtravit Chriſtus, quandò eum divino ore beatum
pronunciavit: quando eum cæteris Apoſtolis, & diſcipulis ſuis
omnibus præfecit: quandò eum de fidei certitudine aſſecu-
ravit, Luc. 22. V. 32. Clarè aſſeverans: Ego rogaci pro te, us
non Aeficiat fides tua. Caſſiodorus l. §. C. 5§. var. lectionum de
Romano Imperio loquens, neminem beatiorem cenſet eſſe
poſſe, quam cui Roma committitur gubernanda: Memo am-

plius videtur erigi, qum cui potuit Roma committi. Si hoc

de ſeculari poteſtate verum eſt; quantò magis id ſentiendum de
ſpirituali poteſtate, qua ſe in cœlum ipſum porrigit? Non eſt
Añgelorum ullus tam felix, ur Eccleſiæ cum ampliſſima pot-
eſtate præficeretur; Petrus præ omnibus illis ſublimiſſimis
ſpiritibus tam felix eſt. Huic dicit ſupremus rerum Domi-
nus: Tibi dabo claves regni cœlorum. Et quodcunque liga-
veris ſuper terram, erit ligatum & in cœlis; & quodcungue
ſolveris ſuper terram, erit ſolutum & in cœlis. Regibus &
Dominis urbium claves traduntur, ad ſignificandam eorum
ſummam poteſtatem, quà uſi ad libitum poſſint urbes clau-

dere, & aperire: intromittere, quos volunt, aut etiam urbibus

expellere. At mulli iſtiusmodi ſummatim traditæ unquam
claves regni cœlorum: Petro traditæ ſunt. Hic poteſt coœlum
aperire, poteſt & claudere: poteſt à peccatis ſolvere, & ſi
opus eſt, ea ligare, ſeu retinere, ac non ſolvere. Oadnu
randa

un et,niußtl
gutu alhoriics
biͦ Iiæ: u⸗
upelen juda
En tenil.
eririba un
Mut Auki, 1
en eofun ,mn
Ubinns Ace aradl
Drncii vwocabatur
NOO DerNNN
lau Cheruhini en
urchdTaut
ſun , bura⸗
Fr unde hac de
Alreſponder are
vejuverha Chr,
0 Mr.
n inſigniter e
. Venient
lann Morun,
Imnrat Deus
umIurgam/5.
lumnur unhn
t dum ſitis
nerns Matth. l.
rhain ſit⸗
Umis berro oret,
An nbitone
i Knit 1

ui iin

Domhn w-
. Omins eN
. ninetſhmn enn

Urnlecninee,
,, 1INe⸗
lleche N

enten Kle
d umungreſinnn

n M itnr
Clen ta
irnäi gni

edcin ginne

nſun eviNnn

Weum dnin oareben

Lpololt Kcliiniſnan

e ſcei erinnce ian
u: o mmint,

Io6Er kdtN

en bebren cenetel

gbemundt Aenr

ENnaanntt. Kikor
CmhmsCannünt
m hunporgn Nre
kircun mplimne
,Omnibus is illiniin
et ſprenn rnmn Ne
õ
Si l,, l
/6i gin 4
Piworvolrude n
,ureinubt

Ilbimm
inn
OAN— V
6 1 Un

Umenn adit
ans
ere. 04
Nn ſe 4

5.

ent

Euerlele
Gnine

Hehort e⸗ .

Concio Ruſticd. Go„

randa Petri poteſtas! Ut, quodcunque ipſe judicaverit in terris,
idem ſuprema Dei Majeſtas judicatura ſit in cœlis. Non revocat

ſententiam Petri Deus, ſed ut ſuam approbat, & confirmat. O

beatus cœli Janitor! exclamat hic B. Hilarius, cujus arbitrio
claves æterni aditus traduntur. Cujus terreſtre judicium, præ-

jucdicata aubtoritas ſit in cœlo. Et S. Chryſoſtomus homil.5. de

verbis Iſaiæ: Quid cum hoc honore conferri poteſt? à terra

principalem judicandi auctoritatem ſumit cœlum! nam judex

ſedet in terra: Dominus ſequitur ſervum: & quid quid hic in

inferioribies judicarit, hoc ille in ſupernis comprobat. Licèt

alſiſtant Angeli, inquit B. Petrus Damianus ſerm. 29. nullus
tamen eorum ligandi atque ſolvendi poſſidet poteſtatem. Che-
rubinus ante Paradiſum poſitus cum flammeo gladio, Cuſtos

Paradiſi vocabatur; at Chriſtus excuſſo gladio, & ablegato

Angelo Petrum cum clavibus ſubſtituit; fractus eſt ille enſis
illius Cherubini cuſtodientis portas Paradiſi, &; loco ipſius po-
ſitus eſt . Petrus Cuſtos, qui habet claves. ità S. Bernardinus
ſerm. 47. Part. 4.
Et undè hæc Petro felicitas, ut Angelo ſuccedat in offfi-
cio! reſpondet Jacobus de Palat. in cap. 21. Joan.
rem ejus, er ga Chriſium amorem., clavium regni cœleſtis collatio
Petro traditur. In Actis Apoſtolicis cap. 5. refertur cre-
ſcente inſigniter credentium multitudine in plateas expoſitos
ægros, ut veniente Petro, ſaltèm umbra illius obumbraret
quemquam illorum, & liberarentur ab infirmitatibus ſuis. O!
ùt honorat Deus Petrum, quandò etiam umbrarn ejus facit
Thaumaturgam!S. Thomas de Villanova ſerm. de S. Ægidio: Si
ſie honoratur umbra; quomodo putas honorabitur perſona!
Vix dum ſatis viderat Magiſtrum ſuper aquas ambulan-
tem Petrus Matth. 14. & ſtatim obviam ei fieri deſiderans, cla-
mat: Domine, ſi tu es, jube me ad te venire ſuper aquds. v. 28.
Injurius Petro foret, qui id putaret eum ex temeritate, vel ex
quadam ambitione voluiſſe. Voluit id ex ardentiſſima cha-

ritate, ità ſentit & loquitur de eo Theophylactus: Ferven-
Gggg 3 tiſſima

§. 3.
Cauſa Fe-

licitatis S.

Obſingula- petri eſt

amor in
Chriſtum.

606 In Feſto SS. Petri & Pauli Apoſtolorum. S=
tiſima Petri erga Chriſtum Charitas erat: Deſiderabat enim le Apollc⸗
ſtatim propè illum eſſe, & præ aliis. Non attendebat aqua- ns an les
rum pericula, quia in tantum, ut loquitur Nicol. Lyranus, i,anin lict
deſiderabat ſocietatem Chriſti, quod nolebat expectare adven- Acne ufi
tdtium ejus usque ad navim, ſed volehat accurrere ſuper aguas, ,aum, gibe

oblitus, e amore Chriſti, aquæ periculum. Ideò etiam amor e lu fife
pingitur cœcus; quia pericula non videt. Ambulabat in ma- .
ri Petrus magis diledtione, quum pedibus, inquit B. Ambroſius nſu Irleat,
homil. de Cathedra Petri, non enim videbat, ubi pedum we- Uen Ornd
ſtigia poneret; videbat autem, ubi veſtigium poneret Charita- 4 gn Frcfn
tis, dum Chriſtum reſpicit, non reſpicit Elementum. ðèð ieen no
facto oſtendit ſe plùs cæteris amare Chriſtum. Demus tamen

Kom. in epllt

ſe roſalandinft tai⸗
proſpectum à Petro periculum fuiſſe, pelagi tamen ſe Vientis W
undoſitas, ut loquitur Perrus Damiani ſerm. 26. affeltum Apoſtoli iR A Vo
retinere non potuit. Aquæ multæ extinguere Charitatem ne- i nan ſ
quivere, nec flumina obruere. Quod multò ampliùs factum i gi/
eſt poſt Spiritâs Sancti adventum, quandò Apoſtoli omnes lae, g 1
Charitatis flammis arſerunt, & Petrus cotus quodammode Mili, , Min
factus eſt amor. “ ni ufmn mo
8 S 4n Stygius hoſtis videns Petrum generoſo pede ſuper undas 1 ränd⸗
nihil ſepa- gradi incipientem, immilſsâ repentè proceliâ, invidiâ ſtimu- AIi tailta
rare ultra lante, mergere tentavit Petri felicitatem, reverà etiam mer- tiam ſhiext
Ppanite ſiſſet, niſi Salvatoris dextera ſtatim ſuccurriſſet, ut diſtantia in- an lom 4
Chriſti. ter ſervum & Dominum cognoſceretur, inquit S. Maximus Iuhun, H
homil. in Feſto hodierno, ne dum ſuper aquas ambulans Pe- mn uemad
trus pede intrepido perveniſſet ad Chriſtum, Domini fortè ii fuuſtra 40
ſuis virtutibus æquaretur. Pulchrê Paulus de Palat. in cap. 14. Uminhono Ge⸗
Matthæi ait: Qui Oei ignibus ardet, non ſolum ſupra terre- lla inicerenn
na ſſe, ſed ſuper aquam ambulare, & ſuper aera conſiſtere te, Primipilum
poteſt. Cum Dominus Eſus Joan. 6. utcunque prolixè loque- Mumen nomet

retur, de pane cœleſti, quodque ipſe panis vitæ eſſet, & ca-
ro ejus cibus, quem oporteret manducare, & ſanguis ejus
potus neceſſariò bibendus, non tantum Capharnaitæ ſermo-
ne cjus quaſi nimis duro offendebantur, ſed etiam diſcipuli
ſatis

ncanite imatn
unmlid unetſi
umenn 4blcic
en i

4

Pau,4
lſln Concio Ruſtica. 607
it N — — . –
ii 4 Deit ſatis multi ab optimo Domino diſceſſerunt, converſusque Do-
P 4

N or WDsläl

minus ad Apoſtolos, quærebat: Wumquid &ορ viultis abire?

. Uitne .. r. W
r Petrus jam aſſvetus proximus adhærere lateri dulciſſimi Ma-
olitnn giſtri, animosèe dicchat: Domine, ad gauem ibimus ? verba wi-
iin Arn Iæ æternæ habe'. Mundus quantumvis vaſtus nullum habe-
RWü’ idetinan bat locum, qui Petro placeret: Nulla ipſum ſatiabat Crea-
4 uti,n tura: ſine Eſu vivere, mors illi erar. Audi, exclamat B. Chry-
4 Mnb iinſn ſoſt. hom. S. in epiſt. ad Romanos, audi, ut Petrus illius amore
nun iiiiinn uccenſus ardeat, & animæ & vitæ, & omnibus rebus illum
hinmtm anteponens. Omnia enim Cbriſtus illi erat, & neque cœlo-
rlemmn mrum regnum præferebat.

Et quarè in monte Thabor, quandô dilectiſſimi ſui Ma-

3 ganer oeir giſtri reſplenduit facies, ſicut ſol, veſtimenta autem ejus facta
1 lum acſ kn ifn ſunt alba, ſicut nix, Petrus tria tabernacula exſtruere avebac,
ingeecuiuenéN. Chriſto unum, Moyſi unum, & Eliæ unum? Domine, clama-
odmldanmplidin bat, bonum eſt, ſeu ut legit Græcus, pulchrum, gratum, ju-
NunhAlam cundum nobis eſt, nos: hic eſſe. Ni vis, faciamus hic tria ta-
mutun mmdh ternacula, tibi unum, Moyſi unum, Eliæ unum. Et cur non

VrrdANRiNNW
ene odlt imic n
Gcimen, Kfen eim
nſoantilptnn
ſctf, Mmun d Mun

ſociis tuis infra montem relictis etiam provides? Imò cur tui

ipſius obliviſceris, mi Petre? de cœteris Apoſtolis non miror.

Erant poſiti extra oculos. Hoc tantum quæro. Cur Petrus
non etiam ſibi exſtruere vult tabernaculum? B. Bernardinus
ſerm. 12. Tom. 4. Cauſam dat: quia volebat eſſe cum Chriſto,
Moyſi Jacobum, Eliæ Joannem, ſe autem 7ESII ſociaturus.
imirum, quemadmodum ignis, ut eſt in ſymbolo, fruſtrà ſe-

per MuSmblunke a 1 LlE
dnin Mnuin Catur, ità fruſtrà à Chriſto Petrus dividitur.
0 W “ Cùm in horto Gethſemani (Matth. 26.) 4 Satellitibus Chri- F. 1ſ.
Pyn,ae ge Aa. McNTN. . —— . . D.
uluckllu i⸗ ſto vincula injicerentur, ſolus Petrus integræ cohorti auſus amer in

ij, n on enu tene
1,r lifenh
Girumſe hdt ban
ieepmu ne le, K
chene, eſegs 5
Humn an
or,

obſiſtere, primipilum aggreſſus eſt. Qui licèt Rex non eſſet, Chriſtum,
regium tamen nomen præ ſe fercbat, audiebatque Malchus,
huic in capite rimaturus vitam, librato acinace, validiſſimum
ictum intulit, tametſi per errorem ſolam tetigerit auriculam,
quæ momento abſciſla humi jacuit. Ecquid Petrum fecit
tam audacem? quid aliud, quàm amor? nec tantum auda-
Cetmz»

608 In Feſto SS. Petri & Pauli Apoſtolorum.

cem, ſed ingenioſum quoque fecit. Intelligebat, non fruſtra
ſcurras tam armatos venire, & ſuſpicabatur, quod erat, eos
dubio procul captivaturos ad mortem dilectiſſimum ſibi Ma-
giſtrum; adeoque ſe ab illo divellendum. Sed hoc mihi in-
tolerabilius ipsà morte futurum eſt, ajebat, ardentiſſimus Petri
amor: irritabo igitur cohortem malè feriatam, & uno occiſo,
omnibus me in ſcopum telorum exponam, ut in defenſione
amoris mei Eſu moriar. Fortis ut mors dilectio. Quid ſi &
hoc ego illum facinore â periculo eximerem, & occiſo Malcho
in fugam reliquos agerem? Ità certè fieri poſſet, ſicut factum
eſt olim, quandò Phinees occidit Zambri, & David carneam
illam turrim Goliath; audendum proinde. Hanc Petri in-
tentionem fuiſſe ſuſpicor ex illo Cyrilli Alexandrini aſſerto
lib. 10. in Joan. cap.64. Malchi aurem amputa vit, putans hoe
modo ſe Magiſtro ſuo ſemper inhæſurum. Nemo aliorum Apo-
ſtolorum hoc auſus eſt, quia nemo fuit tanco amore ſuccenſus,
atque animatus. Exiſtimabat quidem Petrus, alios ejusdem
eſſe mentis; undè quæſivit: Domine, ſi percutimus in gladio?

neque tamen reſponſum exſpectavit; quia, ut loquitur in cap.
22. Luc. D. Bonaventura, Chriſtum alis plus amans adeò fer-

vebat, quod nec reſponſionem exſpectavit. Quis ex nobis
pro Chriſto non dico gladium, ſed linguam audet movere,
& malè agentem invadere, & malè loquendi non aurem, aut
linguam, ſed filum ſermonis reſerare? invaderemus, reſera-
remus, ſi Petri amore ferveremus.
Non omittendum videtur, quod Matcthæus c. 16. à v. 21.
refert hiſce verbis: Cœpit / Eſus oſtendere Aiſcipulis ſuis, quia
oporteret eum ire geroſolymam, & multa pati à ſemioribus, &
ſcribis, & principibus ſacerdotum, & occildi. Quæ, ut Petrus
audiit, ſeorſim Magiſtrum abduxit, & in aurem confidenter
dixit: Abſit hoc Ad te Domine: non erit tibi hoc. Quæ inſu-
ſurratio in aurem Domini, tametſi à Domino ſat ſæverè re-
prehenſa fuerit, odium tamen haudquaquam commeruit,
ſiquidem, ut ait Hugo de S. Victor. tit. l. in Joannem, eæ ni-
m10

/

N

ln’ Tm,
noltem .
PCn Domnien n

,poracumn, lain im

meni Necitum⸗

tlere rehetnenter
lrettogale Aſtutu⸗
(ur reſcire gelie
ermuni Vitr Ohr
veplorne zotuiſ
hertus el ſolicicn
in aot5,oau
Uer; erat enim terf
Aerinn keiigeſtt
Aenpilds
Iumindn enloun
efirlen Nont
petthrn, & it
ilererur, ingtun
iſc acnaxit C
Cein à reſurres
amor cjus c0
labito, de quo i
icr ila inter He
elnbit, ſecuni
a mortem; er
fictus calenis
nir Angelo latus
Ullerat imorern.
wüns ſerm. ,
r etuit: inter
ilalmnitat
nd iqne e

Aglo erecti cruci

5
. ulchinn
teet lrlgtnd
H
wonenilcilnn
ellendnn Ean⸗
eſt, Dtkrtiniling
Inals Kirn Emani
eonn kictfin
uf non icr. Wis
Oeüineen Kuinit

ens fen wlet ieniin

Aantr, &Dngenter

oine Emeeni

Crli Aerunctnialer
fen onfatevitguemr
Fun Noäonmmkgo⸗
Pfuttunwaworeinccend
en Nmns Ads gincen
1f pruir igiuin
DInluennn

koenn.

/

Concio Ruſtica. 609

mio ardore dilectionis hoc dixit; præ quo ardorc non ſuſti-

nebat audire mortem ejus.
In cœna Domini ultima audiens è& convivis unum fore
tam ingratum, tam impudentem, tamque effrænem & mali-
tià extremâ præditum, ut prodere hoſtibus Magiſtrum aude-
ret, reſcire vehementer avebat, ecquisnam ille foret, nec ta-
men interrogare aſtutus præſumit, ſed per intermedium ſtu-
det. Cur reſcire deſiderârit, cauſam dedit ex D. Auguſtino
Bonaventura vitæ Chriſti cap. 73. Quòôd ſi Petrus proditorem
illum explorare potuiſſet, dentibus ſuis utique illum dilanidſſet.

Igdeò Petrus eſt ſollicitus in hoc reſciendo, inquit Michael à

Palat. in cap. 13. Joan. ut poſtquam reſciviſſet proditorem, oc-
cidiſſet; erat enim fervidus Chriſti amator. Ab hoc amore
non parùm refrigeſcere viſus eſt, cùm apud Caiphæ focum,
gelu & glaciem paſſus, negavit Juſtitiæ ſolem. At enim poſt-
quam jactu oculorum Chriſti reaccenſus eſt „nunquam dein-
ceps refrigeſcere potuit. Nullis non noctibus fleviſſe dein-
ceps perhibetur, & ita fleviſſe, ut facies gus ex lacrymis ex-
uſta videretur, inquit Dionyſius Carthuſ. in Luc.

. . . . 1 N
Qui ſic amavit Chriſtum in carne mortali, quantùm . e.
amavit dein à reſurrectione ejus in carne immorrtali! ſatis ſu- S ein

perque amor ejus colligitur ex gaudio inter Judæorum fla- Chriſtum à
gella habito, de quo in Actis Apoſt. cap. 5. & multò forſan reſurre-

n iuu nen n
fint. Gam
d lngvam aude noftn

Aelogend von umn ct. Qione.

Eire Wdens Kd

magis ex illa inter Herodis vincula, quæ Lucas in iisd. A
c. 12. deſcribit, ſecuritate. Producturus eum erat nefarius
Rex ad mortem; & ecce immediatè præcedenti nocte Petrus

duabus vinctus cacenis dormit, ac dormit tam profundè, ue
4 Aami,nnd percutiat Angelo latus ſit neceſsè. Charitas nimirum omnem
Inn n ltben ei excuſſerat timorem. Prorſus, virtus charitatis, ut ait 8.
un Gile Bernardinus ſerm. 3. p. 2. a. I. omnipotens eſt: nec Dæmones nec
, nunn n homines metuit: inter fulgurantium hoſtium baſtas, & woli-
0il gem tantia ſpicula dormitat.
nmol n Amoris denique vehementia hoc in Petro efficit, ut pe-
dungun “ dibus cœlo erectis crucifigi voluerit: ſic Anchoram fidei re-
linſum, Hhhh præſen-

6. In Feſto §S. Petri & Pauli Apoſtolorum.

fernus, toto furiarum exercitu armatus, contra illam prævale-
ret; vel ſi juxta effatum Gregorii Magni lib. 1. in I. Reg. 2. pedes
Sanctorum, eorum ſunt affectus, puritatem affectuum ſuo-
rum exhibere volebat, qui ab omnmi terrena liberi eſſent oon-
tagione; vel qui detrectabat ſimilis videri Magiſtro ſuo IEſu,
ut hoc humilitatis actu citiùs ad dilectum perveniret: nove-

rat enim ex humili cœlum ſolere citils adiri, Rupert. Abbate

id exiſtimante lib. I. cC. 3 0. de oper. Spiritus S. vel denique, ut,
ubi amor erat, ibi eſſent & oculi, quod cenſet Richardus 4S8.
Laurentio lib. 4. de laudibus Virg. Benè S. Auguſt. in primam
Epiſt. Joan. c. I. Deum diligis, Deus es; ſi terram, terra, ſi
coœlum, cœlum. Induit nimirum amans qualitatem amati.
Hæc de Petri erga Chriſtum amore dixiſſe ſufficiat; jam ad
S. Paulum orationem convertamus.
Si juxta interpretationem S. Hieronymi Paulus idem eſt,
quod admirabilis, eſt profectò admirabilis hic Domini Eſu
amator. Sapientum axioma eſt: Memo repentè fit optimus.
Non ſolet ferè unquam hoc principium fallere; at in Paulo
maximéè fefellit. Si quis alius unquam, Paulus certè repen-
tè factus eſt optimus. Non ille gradatim in amore, ut in aliis

fit, progreſſiimm fecit; ſed repentè ad Charitatis altitudinem
pertigit. Violentiſſimum enim perſecutorem Chriſtus in ar-

dentiſſimum repenté prædicatorem immutaverat, ut, inquit S.
Chryſoſtomus de laudibus S. Pauli hom. 7. Hinc etiam in ter-
tium cœlum paulò pòſt transferri meruit, ut non tantum Elia;
& Enoch, ſed Adamo ipſo felicior absque controverſia vi-
deatur. 2
Raptus iſte in cœlum, in memoriam mihi revocat illud
Divi Apoſtoli monitum: Caro, 6y Fanguis regnum Dei non
poſidebunt. I. Cor. c. 15. v. 50. quibus verbis tametſi ex com-
muni interpretum ſententia ſignificare voluerit, in cœlo non
futurum corpus animale ac terrenum, quod cibo & potu ad
ſui conſervationem indigeat; nec ibi operationes hominis ani-
males

præſentare voluit, quâ navis Eccleſiæ firmarctur, ut nec in-

4 1.
ſceberur, ili Clare
nubs codem benn
6,8. Anroninus,
ens 3P. ,
De aaneto ſOanne

6Sbomn 2. in Ciyen

Aron Meraphralte
Fteta eatenus unn
Ue, Wadörrn uüett
deephano in or
Py novem,
Niar Mi Lä luche
mlii e , dtep
S. Paulo multe

ebis, uibns

(quo nomine, i
enk, ſigniffcan

i Arcuna Derh

I Iheologir An
Dei nſonen
mneethue agebne
ur Palllus in n
NmmN.c 12,5
Ailhontini ririn
Apinr ſecreti o
4 uten Pekore,
ileo, a uen

eigle ,
m Eenlr NAhets
lp Dpine
Me, ſummtmn,
nmplhelunenana,
Nclkifir im
rohni Miu tenet
Nitbilehe Yonin Ei
ſenoſenn ifinn
Gon fen;n in buu,

Nonn Nrinznetde.

l
N, Chnigisanindnn
uinen iſfunt
muntavat imut
hom Hemmik-
etuit,utn unmnli

N nr unſtii.

orum niirſdat in
ſtanhn Di
s ttuumetien ur
Mhent, in hn
Gniann, vni,

Concio Ruſtica. 611
— —
males futuras; altiore tamen ſenſu verba illa ſignificare poſ-
ſunt, hominem quamdiu in mortali carne verſactur „divinam
eſſentiam quæque cœleſtis regni ſunt, non videre. Pauciſſimi
tamen excipiuntur.
Beatiſſimam Virginem ex eo momento, quo Filium Dei
concepit, vidiſſe Deum, ur dignitas maternitatis, ad quam
ſubvehebatur, illi clarè innoteſceret; item nonnullis aliis oc-
caſionibus eodem beneficio eſſe honeſtatam, ſenſere dudum
Gerſon, S. Antoninus, Caſalius, aliique, quos Suarez citar cis
aſſentiens 3. p. diſp. 19, ſect. 4. concluſ. 1.
De Sancto Joanne Evangeliſta idem jam olim ſenſit Ori-
genes hom. 2. in diverſ. ideoque ipſum vocavit Dei vidum.
Et Simon Mertaphraſtes ait: eum vidiſſe Dei eſſentiam quando

Myſteria eatenus nunquam cognita, de æterna verbi genera-

tione, mandavit literis.
S. Stephano in procinctu ad certamen obtigiſſe claram
Dei viſionem, nonnulli collegerunt ex verbis Lucæ: Vidit
gloriam Dei. Icà Eucherius, Nyſſenus, Hilarius, Arelatenſis

in homiliis de S. Stephano, & S. Auguſtiuus ſerm. 96. & 99. de

diverſis.
De S. Paulo multò plures idem aſleruerunt, adducti illis
ejus verbis, quibus profitetur, ſe raptum eſſe in Paradi-
ſum: (quo nomine, ut ex Chriſti oraculo ad latronem Luc.
23. habetur, ſignificatur conditio viſionis intuitivæ Dei.) Et
audiviſſe arcana verba, quæ non licet homini logui. Hoc
eſt juxta Theologiæ Angelum 22. quæſt. 175. art. 3. quæ per-
tinent ad Dei viſionem; ideoque non perſpiciuntur per ſpecies
bumanas, atque adeò neque humanis vocibus explicari poſſunt.
Vidit igitur Paulus in rapru eſſentiam Dei. Quod præterS.
Auguſtinum 112. C. 12. & I. 12. de Geneſi ad lit. c. 27. etiam alii

H. 8.
De raptu
S. Pauli-

magnæ authoritatis viri, ut S. Bonav. S. Antoninus &c. ſentiunt.

Hauſerit igitur ſecreta coœleſtia Thomas in latere IEſu, Joan-
nes in ejusdem pectore, Petrus in ſinu æterni Patris; S. Paulus
ea hauſit in eo, ad quem raptus eſt, Paradiſo,

Hhh h 2z Huic

§. 9.
S. Paule
Chriſtus
cor ſerva⸗
vit.

In Feſto §S. Petri & Pauli Apoſtolorum.

Huic Paradiſo usque, & usque anirnus ejus inhæſit, & ani-
mo Paradiſus. Hunc quodammodò ſecum portavit, quocun-
que deindé perrexit. In hoc Paradiſo Paulus ab ipſo Deo
Doctor promotus eſt, ut habet Hugo Cardinalis, & 8. Vincen-
tius, & privilegium accepit etiam poſt mortem prædicandi,
quod non legitur de ullo Sanctorum alio, ut idem S. Vincen-
tius in feſto ommemorarionis S. Pauli. Et Eccleſia eum tan-
quam Doctorem invocat: Egregie Doctor Paule mores in-
ſtrue, &c. O qualis! O quantus! quam inauditus Doctor!
cui par nullus unquam viſus eſt, vel auditus eſt! Doctor non
tantum hominum, ſed etiam Angelorum. Mihi, ait ipſe ad
Epheſios c. 3. v. 8. & c. data eſt gratia hæc, in gentibus e Vange-
lizare in veſtigabiles di vitias Chriſti, &c. ut innoteſcat princi-
patibus & poleſtatibus in cœleſtibus per Eccleſiam multiformis
Sapientia Dei. Nunquid, & Angelos, & Archangelos, Prin-
cipatusque & poteſtates illuminas? quærit Chryſoſtomus hom.
7. ad Eph. & reſpondentem inducit: Utique non Doctor tan-
tum Angelorum, ſed &o Judex. Weſcitis, quoniam Angelos
judicabimus? 1. Corinth. c. 6. v. 3. Quod ſol ergò aſtris eſt, hoc
Paulus eſt hominibus, imò & cœleſtibus Spiritibus, ut aſſe-
rit aurei oris orator hom. 8.
Chriſtus in cruce cum omnia ſua, noſtra eſſe voluiſſet, ſe-
metipſum denique totum nobis obrulit. Quod S8. Bernard.
ſerm.. p. I. his ferè verbis memorar: Cum omnia nobis dona-

612

verit, finaliter in cruce expanſis hrachiis nobis obtulit ſemet-

ipſum. Ex hoc opulentiſſimo theſauro ceſſére, pedes Magdale-
næ, ſinus ounni, vulnera Thomæ, cla ves Petro, umbræ la-
troni, alia aliis. Eccuinam largiſſimus Dominus cor ſuum
donàſſe putatis? Servavit illud ad tempus; ac dein donavit
Paulo, fecitque ut Paulus fieret totus amor. Nec malè 8. Pe-
trus Damiani eum vocat, cor amoris. Theodoretus apud Su-
rium ait: Fuit cor Chriſti, cor Pauli. Hic de ſe: ipſe ad Gala-
tas c. 2. v. 20. ait: Vivo, jum non ego: vivit werò in me Chri-
ſtus. Quibus verbis dicere voluit, ut vult Paulus de Palat. in
cap.

*

ltbotone grat
zfuerit Pberalſtimn
grbublhiention
Gbrstanquacn iner
e tamen in und 41
cmi Abel; contem
cenni liucis; ſacb

unnluetuine, Phine
Ar Eublelfaeline;

1Ii. Dfwiſones enin
nl. de Sblaucibus

lgens Juwuroc or

ulo, cun gonto cunn
Eipenu
irifec erccluille al
ieiu kpitolis appere
1 Ocui erat mel in
ilus. 1.C01. 2.2,
r ruſfrum.
trore inſimipit,
Slalsindſcitulo⸗
1etitabeepi⸗
min Vinculis, guot
tilts ampliis am
nefii adorator, pe
lmundos adduce
Winandum. Nem
RD emm Aqlinde
uienſto ictume
menllri ſnchamn in
luluagroletin

bul Agfln

— Concio Ruſtica.
gue ummeii — — — — .-
wdeſn d Cap. 5. Matthæi: quia Chriſti accepi Deitatem, jam cor & vita
Prdikn Chriſti ſum, imò & quidam etiam Chriſtus ſum, vivens Chriſti
ten i.. S
n Nnn iſn In diſtributione gratiarum, quamvis in omnes Sanctos pro-
dnmihti nle fuſus fuerit liberaliſſimus Deus, obſervatus tamen eſt ab inge-
dul 5 Nan nioſioribus, & ſapientioribus ità eas diſtribuiſſe, ut licèt omnibus
ei amn virtutibus, tanquam inter ſe concatenatis, præditi eſſent omnes;
e Hühy laemn,. uisque tamen in una aliqua excelleret. Excelluit profectò in-
: umn indnu Min nocentià Abel; contemplatione Henoch; fide Abrahamus;
rlatiuctihinn uobedientiâ Iſaacus; Jacob prudentia, Joſeph caſtimoniâ; Moy-

Eelmn e

.

ſes manſuetudine, Phinees zelo, Joſua fiduciàâ, Samſon forti-

6 1

ike ulim nnn tudine, Samuel fidelitare; David miſericordiâà; Jobus patientià,
r u un alüi aliä. Diviſiones enim gratiarum ſunt. At de Paulo Chryſ.
er altim mlfeʒs hom. I. de ejus laudibus non dubitat dicere, hæc omnia ſimul
Ao N Mnnsbir. colligens (Virtutum ornamenta:) Paulus habet cum tanto cu-
Auurlondin mulo, cum quanto cumulo, nullus eorum, bonum, quo excelle-
Cinen rvso bat, implevit. . ðU 4
ſitt, gnim Ael⸗ 2 Mirificè excelluiſſe amore erga JEſum ſole clariùs vel ex Anaet 6,
Wdelrtef lr ſolis ejus Epiſtolis apparet. JEſum ſcribere erat ei voluptas; Leultin

DübsNidr.

1Karvokrreleſonite⸗

Cbeul. Ced nn
t: (Mmontiu Nein

rlrxki,nnitil/1
r, 4
elnukimn A 4

v Doiwarin P

ecum loqui erat mel in ore: eum vel ſolùm cogitare, cordis
erat jubilus. 1. Cor. 2. 2. nihil vult ſcire, niſi q Ejum Chriſtum,

O& bunc crucifixum.

Si furore inſanivit, quandò Act. 9. v. 1. &c. Spirans mina-

rum &y cædis in diſcipulos Domini, acceſſit ad Principem Sacer-

dotum, &y petiit ab eo epiſtolas in Damaſcum ad snagogas, ad-
dudturus in vinculis, quotquot in veniſſet adoratores, / Eſu cru-
ciſixi, millies ampliuùs amore ſancto inſanivit, quandè ipſe fa-
ctus crucifixi adorator, per undas ac terras volavit, vel mille,
ſi poſſet mundos adducturus ad crucifixum ſecum adoran-
dum, & amandum. Nemo offendatur, quòd Paulum amore
inſaniiſſe dicam. A quindecim & ampliùs ſeculis, à magnoAreo-
pagita S. Dionyſio dictum eſt, amorem vi vere ewceſſibus, quem

D. Bonaventura ſanctam inſaniam vocat.

Ipſe Paulus agnoſcit in amore ſuo quandam inſaniam. Hic
Hhhhz erim

614 In Feſto S. Petri & Pauli Apoſtolorum.

enim 2. Cor. C. II. v. 21. loquitur. In quo quis audet (in inſipien-
tia dico) audeo & ego. Hoc eſt: Stultè loquor: nil refert:
quidquid aggredi potueêre ali, eo animo ſum, ut æquè aggre-
di auſim. Quis unquam locutus confidentiùs? & ſi Sancto-
rum actiones ſtultæ cenſentur, an non hæc una illa, omnes
complexa erit coràm hominibus omnium ſtultiſſima, at coram

Deo fſapientiſſima? vellesne ergò Paule cum Abrahamo per-

ſonæ tibi chariſſimæ, ut Iſaac Patri ſuo fuit, caput amputare? vel
ſubire, quidquid unquam tormentorum ſancti Martyres ſubie-

re? velles excoriari, lapidibus obrui, torreri, in rotam agi &

crucem, & c. D. Bonamentura optabat tot crudeliſſimas mortes
oppetere, uot animæ hadtenus conditæ ſunt, ut omnium ſaluti
cautum cſſet; Etiamne & tu, Paule, idem velles? Imê verò,
ait Paulus, non iſta tantum omnia, ſed, ſi liceat, etiam majo-⸗
ra. Deſipere, ſi cui videor, id meus in JEſum amor facit.
Divus Auguſtinus dum ſerm. 17. de verbis Apoſtol. Dei
amantem deſcribit, pulcherrimè Paulum deſcribit. Sic de illo:
Amat, ardet, fervet: calcat omnia, quæ delectant, &; tranſit:
Venit ad aſpera, horrentia, truculenta, minantia, calcat, fran-
git, & tranſu; amare! 6 ire !6 ſibi perire! 6ad Deum perve-
nire! ſubdit illicò, quod Dominus ait: qui amat animam ſuam,
perdet eam, & qui perdiderit animam ſuam propter me, inve-
niet illam. Tandem ſubjungit S. Doctor, etiam ipſe ferven-
tiſſimus amnator: Sic amandus eſt Amator inwiſibilis pulehri.
tudinis. Addo ego: Sic amandus eſt Eſus crucifixus: ſic ama-
vit Paulus.
Quandeè is lucrifacturus Domino ſuo animas, non tantum
populoſas adiit urbes, ut Corinthum, Theſſalonicam, Athe-
nas, Epheſum &c. ſed totas tranſiüit regiones, Syriam, Cili⸗
ciam, Cyprum, Pamphiliam, Phrygiam, Macedoniam, Bi-
thyniam, Samochraciam, aliasque complures Provincias,
quot! quamque duri labores ſubeundi erant! Quam mul-
ta occurrebant dura, aſpera, horrida! Calcavit fregit, tran⸗
ſivit omnia amore flammeus Apoſtolus. Nihil tarn dururn
ſi ve

mel! ſi oi Ateri

ſi anorib ſi
,in omnes (Mit.
Pretofflind ar
4, boc pun a⸗
es & Finenln,non
nKlonma, gue
2K ntdenont,
1NO Eünknnd.
Moln procipin ni
l,⸗ Denunthi
None Micomiattica.
1Agt norbos,
I, Art. 19.V. 12. Bñ
ejus ſudaria,
Ppiritus nen
Im 9 Chrſoſtom
er mortuot,
mlndit, (neque
liz inſirmatur
Gtio non uror⸗
lieralftceriz ni
UnCor. 013.0:
4 NiNimnus, & 0
nc, qur Chrift
G.N GNto, 6

an, eſtcorde

„ Mlnndgt
—R 1
Dlndansin;
en,mi iwn
utrliſrum
eſun amnin it
ien els, ng ent
ſ lcen einn mo
in Wum morbn,
,ce ebi hein D
lumckinbi ceii⸗
lelitn, n.
t nunit tlens ftor.
endhuenzrn.
Lit,gl tnutinmn in
unuun lyer ronm
Dochor eun efnnt
Auur inifriifte:
õ

Goto AinsAAnH

Con, Itehnen, Atr⸗
ir iins; Finn,
rinn Yrtdonamd,b
e ampe ioſlat
ennt! Quumn
Ande Qun
Clent, rgln
e. Wu amdn,

/ „
Concio Ruſtica! 6 15
ſi vel ferro duritie concertet, quod non ſubigat amoris ignis. Quo
igne, verba ſunt S. Auguſtini lib. I. de moribus Eccleſc. 22 cum

Je anima rapit in Deum, ſuper omnem Carnificinam libera &y
admiranda volitabit pennis pulcherrimis & integerrimis, ui-

bus ad Dei complexus amor caſtus innititur. &ye.
. Sufficirne autem DEUM, & crucifixum amanti ſi §F. 115 L
Paulo certè non ſuffieit. cellen-

ipſe amer? ſi cui alteri id ſufficit.
Omnes ſui amoris ſocios habere ardet: omnibus omnia fa-

ctus, ut omnes Chriſto lucrifaciat. Inſatiabilis eſt cjus amor. Chriſtum.

A quo pretioſiſſimo animarum lucro nihil omninè inveniri
poteſt, quod ipſum detineat, non labores decumani, non
carceres & vincula, non itinera graviſſima, non pericula ma-
xima & plurima, quæ ipſe 2. Cor. II. prolixe memorat, non
virgæ & lapidationes, non fames aut ſitis. Imò mille mor-
tes non detineant.
Multa prodigia patravit Paulus: Veſtimentis Juis morbos
propulit: Hæmones fſuga vit. Ità S. Chryſoſtomus in hujus Feſti
oratione Encomiaſtica. Mortuos ſuſcitavit, &z vel ſolda
umbra abegit morbos, ut idem alibi refert. Tam prodigio-

ſus erat, Art. 19. V. 12. ut etiam ſuper languidos deferrentur à

corpore ejus ſudaria, & ſemicinctia: & recedebant ab eis lan-
guores, & Spiritus nequam egrediebantur. At enim, loquor
jam cum S8. Chryſoſtomo, Paulum propteren admiramur,
non propter mortuos, quos ſufcitavit, neque propter leproſos,
ꝗquos mundavit, (neque propter alia miracula.) Sed quoniam
Gicebat: quis infirmatur, & ego non infirmor? quis ſeandali-
datur, &y; ego non uror? 2. Cor. II. V. 29. nam etſi decies mille
ſiona ad hæc adjeceris, nihil dices, quod ei poſſit conferri. ità 8.
Doctor in 1. Cor. C. 13. oratione. 32.
Idem maximus, & optimus Paulinæ charitatis æſtimator,
memoratis, quæ Chriſtus pro ſalute noſtra tuliſſet, hom. 34.
in Genes. ait: omnia mente hæc recogitans beatus Paulus, fer-
Tidus Chriſti amator, & quaſi alatus in univerſo orbe di-
Nurrens in corpore, incorporea facere ſtudens, en Aat teen .
Daritas

616 In Feſto Sv. Petri & Pauli Apoſtolorum.

Charitas Dei urget nos. 2. Cor. 5. Ad quid urger? ad animas
IEſu meo crucifixo adducendas.
Actor. 20. v. 22. ajebat ſuis: quæ in ea ventura ſint mihi
ignorans: niſi quòd spiritus Sanctus per omnes civitates mihi
proteſtatur, dicens: quoniam vincula, & tribulationes Jeroſo-
Iymis me manent, v. 23. hic quærit Chryſoſtomus hom. 5. de
patientia ob: Quid igitur abis in vineula, ſi ſe tribulationes
manent? Ob id ipſum (ait) ut pro Chriſto vinciar, ut pro
Chriſto moriar: non enim ſolùm alligari, ſed etiam mori pa-
ratus ſum pro nomine JEſu Chriſti. Loquitur hic Paulus quaſi
immemor eorum, quorum unicè quærebat ſalutem. Quam
quidem quantoperè ſitierat, alibi ſæpiùs declarat.
Unicum addo, quo etiam finio, quod ſæpiùs memoratus
Chryſoſtomus meritò ſuſpicit: Ad Romanos ſcribens cap. 9. v.
3. ajebat: Optabam ego ipſe Anathema eſſe à Chriſto pro fratri-
bus meis &c. Quàm hoc ſit magnum, quis ſatis capit? Moy-
ſes cùm poſſet eſſe in aula regia, juxta opinionem mundi feli-
ciſſimus, maluit cum ſuis eſſe miſer. Multi alii, relictis bo-
nis ſuis, elegerunt eſſe miſeri cum ſibi charis. Multum
ſanè hoc eſt, ſed, ut ait S. Doctor in Epiſt. ad Corinth. orat. 25.
affert tamen aliquam conſolationem habere ſocios rerum ad-

verſarum, ſe autem velle ſolum eſſe in rebus moleſtis, & aſpe-

ris, ut alii fruantur rebus jucundis &y ſecundis, id eſt ingen-
tis Pauli Spiritus. Addo: à cervicoſis Judæis quotidiè mil-
le premebatur afflictionibus; & tamen pro ipſorum ſalute
Anathema eſſe volebat, hoc eſt, ut ibidem idem Sanctus ait,
à futura gloria excidere. Quid eſt, obſecro, ſanctè amare,
amare Eſum, & propter Eſum amare proximum, ſi hoc non
eſt ſummè amare? Habemus ſié amantium duo inæſtima-
bilia exempla, alterum in Petro, alterum in Paulo,
reſtat ut urrumque pro viribus imitari
ſtudeamus. .
Optima Sanctorum laus eſt, imitatio morum.

Con-

winemn citi
Mꝗmeni, u⸗
md, U, i
re bltos, Adie r
NeN gera,Ahond
Mn, in Mniate foni
ae abe, i, ſienu
eur Zienmiaci
Aürute, quaquan
Urr Ceſiderat tri
400. Petrum 8
1tiumplunres,

1Wrexis, ut Rom

m, N quoad ap
utſtum ſolentie
Emicui non pori
Krophxa, 8 glo
(cdant griumpl
Inhomulidum
Win rno, l00
kplltum Ron
tmns omani, n.
ndlifälnin

huk
. 4A I. N
D hin
—
gnentun
rit rn lim 4
aliintri
fenilin
Do Cmibnu unn
n Airhl tummonne
i lohuur ii Hue
Pguerbar ällen. E
Enib Culnit
Nloc Lil WMenoran
Kanmts ſrten ng,
enn eeCnſrpnſten
mn, uiglr ni N
npinonen mnndtd
. li di, telcns be
us Ilun
hnhireumri
en iine ſns ennt
ſunmunnifio⸗
1/Gfenii 1 ſin
icols otzin goilin
tumen w nm
biln n nin
At,olen Af Aur
muninmitiet
eammmin 4 Ueſtn
wArmlld
ühsindn,

niniommm

6

2 (0) SE⸗ . 6177
Seses esser ee8es Be er A e,8 Ser Bege⸗ Beger B83
Concio Civica.
88. Apoſtolorum triumphi.
Beatus es. Matth. 16.

Wee= Am proprium humanæ naturæ ſapientiſſimi qui-

que homines gloriæ ſtimulum tenuerunt, ut ho-

Nruerit, quâàm ſine eo vel poſſe eſſe dixerint. Quin
imò, ut, licet piguerit gloria & honore digna ex-
ercere multos, audire tamen ex omnibus tædeat nullum, ma-

ximè ſi gloria, ſi honor, ſi triumphus, non in brevitate tem-

pori, in vanitate floribus, in virore foliis, verùm in pulchri-
tudine cœlo, in ſplendore Sanctis, in longitudine ipſi corre-
ſpondeant æternitati. Tales porròô, ſi quisquam fœcundiſ-
ſima virtute, quaquaverſum altiſſimas gloriæ radices agen-
te audire deſiderat triumphos, medios inter honorum par-
tus ad DD. Petrum & Paulum aures, mentemque advertat
velim triumphantes. Enim verò ſi Auguſtino ſurrexit eò
usque orexis, ut Romanam Urbem coram videret trium-
