rubum ardentem incombuſtum, & exclamavit: vadam, 67
videbo. Majus hic miraculum eſt, quod maneant ſpecies
panis illæſæ, panis non maneat.
Alter affectus ſit Adorationis, ut accedamus ſervi ad Do-
minum, rei ad judicem, creaturæ ad Creatorem, tali reveren-
tiâ, quæ decet ſervos, reos, & viliſſimos terræ vermiculos.

Quis tu mons magne coram Zorobabel? in planum Zach. 4. tu
mons magne, tu dives, tu nobilis, tu erudite, tu honorate,

qunid es coram Chriſto? nè colliculus quidem. Zorobabel
Chriſtus eſt, qui templum reparavit, & populum ex captivi-
tate Baby lonica reduxit, coram hoc in planum humiliare ad
terram. Ità Joannes Hunniades Rex Hungariæ æger nolu-
it ad ſe ſacram Euchariſtiam, ſed ſe ad templum deferri (ut
.neas Sy lvius in deſcript. Europæ c. I. teſtatur) ubi confeſ-
ſus & viatico refectus inter manus Sacerdotum expiravit,
repetens, non dubito, verba illa: Dominus meus, & Dem meus!

Adorâſſe non contenti, amemus. Itâne Domine carne me
tud alere, & in te vis transmutare!? non ſufficiebat tibi car-

nem pro nobis aſſi mere, nobiſcum converſari, pedes lavare,
mori' vis inſuper cibus neſter efſe, & non tantum nos ad vul-
nera admittere palpanda, ſed intimè te nobis unire: O Lo-
minus meus, & Deus!
Rebecca cum ad ſponſum Iſaac duceretur, viderétque
eum in agro eminus ſibi obviantem, mox ut audiit ſponſum
eſſe, camelo deſi liit in terram, pallio ſe operuit, & pedes ob-
viam ivit Gen. 24. ità O Chrifſtiana anima, quando vides
ſponſum cœleſtem prodire tibi obviam peragrum Euchari-
ſticum, ſpecies pani' intelligo, defili ex camelo ſuperbiæ, o-
peri te pall oe charitatis ad pedes procide Deo tuo, & due-
bus affectibus Admirationis ac Amoris òbviam progredere.
T 3 Repe-

Concio Ciwica. 173

Solawan- . On dicit Thomas Dominus noſter & Deus noſter,
s boſlunt ed Deus meus, cauſam dat Origenes in c. 1. hom.
usmeus. .7B Won enim vow'iſta poteſt eſſe nisi sSandtorum, quorum
ERRLDOHIS dicitur, ſicut Deus Abraham, I1saac &o Jacob,
non poteſt Dominum Deum ſuum dicere is, cui Deus enter &t,
aut cui a varitia Deustſt, aut cui gloria ſeculi, aut pompa mun-
Ai, aut potentia rerum caducarum Deus eſt. Et quamvis De-
us univerſorum Dominus ſit, nihilominus juſti ſinguli ſic a-
gere debent, quaſi ipſi ſoli cum ſolo agant. AudiamusS.
Chryſoſtomum homil. 34. in Geneſ. Quamvis totius orbis
ſit Geus, ſed peculiare hoc eſt amori, ut à̈ communibus propria fa-
eiat. Ipſe Deus ſic promittit & ſe obligat: Ero illorum Deus.
Jer. 31. in quo S. Auguſtinus l. ult. de civit. Quid eſt: Ero il-
lorum Deus:nisi ego ero unde ſatientur, ego ero, quæcungque ab ho-
. z. Wminibus honeſté deſiderantur, & vita, & ſalus, & virtus Gco-
Id pecca. pPia, & gloria, & honer, & pax, éomnia bona. Poſſint proin-
torhabet de ſoli dicere amantes, Deum eſſe ſuum, non poſſunt autem
o e. dicere, quotquot vel infideles vel cuivis ali peccato ſunt
ter qud obnoxii, quod erat argumentum hodiernæ dictionis.
Leendit Exclamo cum Auguſtino in Confeſſ. O Deus, utinam
eum ve- . . . .
rann. poſſem dicere meus non omnium Deus es. Deus, inquit S. Ba-

174 Feſto S. Thomæ Apoſtoli. .

—
Repetamus igitur cum Admiratione: Dominus! cum
Adoratione: Deus! cum Amore: Meus! ah meus! ut æter-
num dicamus in Cœlo cum fidelibus beatis: Dominus meus,
& Deus meus.

eeeseeeeeeseeeesesee
Concio Aulica.

2 „
Pauciſſimorum eſt, ex vero hæc Thomæ Apo-
ſtoli verba repetere.

Dominus meus & Deus meus. Joan. 20. v. 28.

ſilius

rd

R „Seoon

pnsunlll

uiotejnt ina

rtkfrtn. N
Ddyrhiaer)
.. . hT 1R
Codedkmikmn

rfOwimf.

Wepetn teneeru

ußtngtrin,

uſennaunnde
S ieng
Gumm. Wüpldn

nqnkithn, uan

or 3 nge en,
noekn MU
Anin ntliehe
,
Rneiſonn, n e,

e⸗ 00 .
Mmnun

e/.

1

eytt. “

inn

Concio Aulica. 175

Doniuſd filius in Pſal. 29., fed eorum propriè, qui charitate ei ſunt
Gelte, conjuncti. Similliméè S. Hieronymus in Pfal. z. v. 3. Rex
Donmun meus & Deus meus: Ille auſus eſt dicere verè Rex meus
Deus meus, cui non regnat peccatum in mortali corpore. Rex
meus, & Deus meus! quna regnas in me, & non regnat pecca-
96 6 6 6 tum, propterea Deus meus es. Tu es Deus meus, quia non
eſt venter Deus meus, quia non eſt libido Deus meus, quo-
niam tu virtus es, & ego cupio habere virtutes, propterea tu
es Deus meus, hoc eſt, virtus mea. Veritatem hujus aſ-
homæ ſerti confirmat Urbamus Papa in paraphraſi Pſal. 50. miſere-
re mei Deus tom. I. bibliot. veter. PP. Won audeo dicere meus,
„29, lolummodòte Deum agnoſco, ſed meum te dicere non præſumo,
cum 'eſſes mihi, & ideò propriè proprius Deus meus, ego infelix
X Derdfuf propter peccata mea te perdidi. Deſerto autem perditoꝗque
s n Deos vero id fibi quisque pro Deo conſtituit, quod plusquam

Sin een. legem Dei diligit, prohibet Deus: Mon erit in te Deus recens

ſunnn n Pial. 80. in quæ elegantiffimè S. Hieronymus, cujus Deus
liur ri Venter At, Deus ei recens eſt. Quotcunque vitia babemus,
Mu, eente, / quotcunque peccata, tot recentes habemus Deos. Iratus ſum,

,ange n iya miht Deus eſt, unus quisqut enim, quod cupit & wveneratur,
tquumne hoc illi Deus ſt, àa varus aurum Deum habet. Sic & Philo I.
kifngelcx de Monarch. Quidquid homo præter Deum magni æſtimat,
Ndiamid zolum eſt, imo Poeta Ain 9. ſua cuique Deus fit dira cupido.
igtotins i Non poteſt proinde peccator Deum verum & vivum vo-
nitupei care Deum ſuum, nec ſe Dei eſſe ex vero gloriari cum Davi- 5. 3.:
ilnmmhu de. Pſal. 118. Tuus ſum euo, ſal vum me fac, In quæ verba Flegans 5.
idet:t oh emphaticè ſcripfit S. Ambroſius: Nunquid hac voce ntirur emeneli,
uenunglenit avidus pecuniæ? honori? poteſtatis? A poſtolorum itaque
viftu vox iſta eſt; nec omnium àpoſtolorum, nam & Judas Apo-
Poſintgor ſtelus fuit, & in convivio Chriſti inter Apoſtolos recumbe-
poffuntaltn . bat, dicebatꝗque & ipſe :TuS um, ſed voce, non corde. Ve-
pecenoln nit & introivit in enm Sathanis, & cœpit dicere: Non eſt

e ictions, tuus Jeſus, ſed meus et. Denique ca, quæ mea ſunt, cogi-
6,Aimn tat, quæ mea ſunt n pectore ſuo volvit, tecum epulatur &
0 Duu,

vinnit mecun

176 Feſto S. Thomæ Apoſtoli.

— —
mecum paſcitur, à te panem cœpit, à me pecuniam. Te-
cum bibit, & mihi tuum ſanguinem vendit. Tuus eſt Apo-
ſtolus, & meus mercenarius. Non poteſt dicere ſæcularis:
Tuus ſum, plures enim Dominos habet. Venit libido & di-
cit: meus es, quia ea, quæ ſunt corporis, concupiſcis, in illius
adoleſcentulæ amore, te mihi vendidiſti. in illius concubitu
meretricis pretium pro te annumeravi. Venit avaritia &
dicit: Argentum & aurum, quod habes, ſervitutis tuæ preti-
um eſt. Venit luxuria & dicit: Meus es, unius diei convi-
vium pretium tuæ vitæ eſt. Et venit ambitio, & dicit: planè
meus es. Neſeis quòd aliis imperare te feci, ut mihi ipſi ſer-
vires? quomodo ergotu, qui hujusmodi es, potes dicere
Chriſto: Tuus ſum reſpondebit ille: Non quicunque dicit
Domine Domine &c. Non quicunque dicit mihi, tuus ſum,
meus eſt. Hæc ad verbum Ambroſius. Scivit hoc Job, &
ideò ſenſus & cogitationes ſuas ſic moderatus eſt, nè Dei per-
dendi foret periculum: Pepigi fœdus cum oculis meis, ut nè co-
gitarem quidem de virgint. Cor non cuſtodit, qui oculos
non cuſtodit, amor ut lacryma ab oculis oritur, in pectus
cadit. Qui non vult committere digna lacrymis, pacisca-
tur cum oculis, ut cor ſervetur in pace. Pepigi fœdus, non
tantùm peccare nolo opere, ſed nè quidem cogitatione, imò
Job.z I.v. ,. nec periculo me exponere. Cur ità ſeverè O Job? quam enim
partem haberet in me Deus aut bæreditatem omnipotens in ecel-
ſis? hoc eſt: Si animam impura cogitatione fœdo, ſi contra
legem Dei concupiſco, non potero vocare Deum meum, nec
partem haberet in me ullam Dominus meus, qui vult habe-
re totum, aut nihil.
Nusinm Eo ipſo, quèòd imaginatione ſol affetum tuum inordi-
Deum ha- Hatè alicui creaturæ affigas, Deum negdſti, & eſt de te ex
bet, qui parte verum dicere: Oiwit inſipiens in corde ſuo, non eſt Deus
utA&he- Pfal. 13. Similitudinem familiarem allegat in hunc Pſ. Chry-
ſoſtomus, quemadmodum meritorum multitudo efficit, ut
non cenſeatur maritus (quinque enim viros habuiſti & nunc
quem

N NN

W
e Vegtenertret
n Tnain 4

Faln,auncer

1

1

Nithnn

= 2

1.

— 4 Concio Aulica. 127
peclnim r rv; L ee p
L Tman quem ba es, non Vir tuus. Joan 4.) ità etiam multorum
ktereiznn, Deorum cuitus & impietas, & perinde eſt, ic ſi nullum c0-
ncere ſealin las. Multorum enim Deorum admiſſio, eſt unius negatio.
enit bicoki Confirmat Chryſoſtomi ſententiamsS. Macariussenior hom.
ncupiſcsin 43. Cui enim rei alligatum eſt cor, quo ve trahit illud eupiditas,
hillusconut poc eſt illi Deus. Si corde tuo Deum ſpectas, ipſe eſt Deus cor-
Venit Apdritn dis tui. Nimirum corde Deus capitur. Vulneräſti cor meum,
Vltutsnen Cant. 4A. v. 9. Septuaginta habent: Atſtuliſti à nobis cor no-
mius gei on ſtrum. S. Ambroſius Ep. 11. legit: Corde nos cæpiſti ſoror mea 5. 5.
ttio Ncicnfe. ponſa, corde nos cæpiſti ab uno ew oculis tuis & in uno crine colli S 4 .

„ut mihiili tui. Genes. 28-v. 20. Docet Exemplo fuo Jacob quid ſit se habere
8, potes in habere Deum in ſuum Deum: Sifuerit Deus mecum & cuſto-Deum.
quicunque ii dierit me in via, per quam ego amhulo, & dederit mihi panem,
mmihi, tunsgu adveſcendum, & veſtimentum ad induendum, rever ſusqut fuero
civit hocol proſperè ad domum Patris mei, erit mibi Dominus in Deum.
3eſtneDee Singula hæc beneficin collata ſunt Romæ, fuit enim Deus
li neig uteo e cum eo, ſiquidem in illius gratiam ſecundò comparuit, cu-
ocit gui oan ſtodivit enm à via interitus per quam incedebat, dedit ei ſe
ritur, in pecn ipſum Dominus, qui eſt panis verus, dedit veſtimentum gra-
jmis, picda tiæ, reduxit prodigum ad domum paternæ clementiæ, &c.
Gyifeten quin & unusqu sque noſtrum (& vos imprimis Principes
eltatione,n populi, Domini familiarum) fateri cogatur, uriverſa hæc
Oſobtguanm ſibi affatim præſtita, quin devotiſlſimè repetimus: Lominus
mitenzin meus, & Deus melas. .
e fedo, ſc Perfectionis ſingularis hanc eſſe vocem teſtatur S. Ber-
Deummeune nardus ſerm. 9. in Pſ. 90. quam nec nominatus Patriarcha Ja-
6 guinuhhi⸗ cob habuiſſe visus eſt, quando luctatus cum Angelo excla-
mavit: Won dimit tam te, nisi benediweris mihi, Gen. 32. V. 16.
habuit verò ſponſa, cum proteſtata eſt Cant. 3. v. 4. Tenui

ntuumint 10. DrO 1
iikeie e eum nec dimittam. Nolo, inquit, benedictionem, (verba ſunt
ſi nu 8. Abbatis lerm. 29. in Cant.) ſed te. Quid enim mihi eſt in
nbuehlt Cœlo? Tenet autem ſponſi fidei firmitate, tenet de votio-
C

nis affe u, fortè magis, quàm Patriarcha. Quærere Deum
ſingulariter, hoc ſingularis eſt paritatis, ſingularis gratiæ,
1. ſingu-

linotfen⸗
bahußi 65

§. 6.
AffeRus.

178 Freſto S. Thomæ Apoſtoli.

ſingularis perfectionis nihil quærere, nisi eum, ut poſſit quis
dicere Deus meus: hactenus ex Bernardo. Juvat hanc per-
fectionem iterum videre in ſponſa, iterum audire Bernar-
dum interpretem, Canticorum 6. v. 16. ait ſponſa: Lilectus
meus mihi, hoc eſt, dilectus meus intendit mihi, & ego illi.
Ille mihi, quia benignus & miſericors eſt, ego illi, quia non
ſum ingrata: Ille mihi gratiam, & gratia, ego illi gratiam pro
gratia ; ille meæ liberationi, ego illius honori. IIle ſaluti
meæ, ego illius voluntati; ille mihi, & non alter, quia una
ſum columba ejus, ego illi & non alteri, neque enim au-
dio vocem alienorum.
Hoc ſane eſt amare Deum & toto corde, & ſervare præ-
ceptum maximum, quod Deut. 6. v. 5§. Luc. 10. v. 27. incul-

catur: Diliges Dominum Deum tuum, nota tuum, ut videlicet

poſſis dicere Deus meus. Ità explicat præceptum Chryſolo-
gus fſerm. I4. quidquid eſt éordis, quidquid mentis, quidquid
Tirtutis bumanæ, id Dei amore wult poſideri, ut mundanus non
babeat, quod violet, dum dicat: Deus meus.
O Deuslutinam poſſem dicere meus? poſſem, ſi amarem,
Et cur non amo? omnia motiva, quæ allicere ad amorem
poffunt, inveniuntur cumulatiſſima in Deo homine. Ama-
mus, quia amamur, nemo plus nos dilexit, quàm Deus, qui
ipfa CHaritas eſt. Ab æterno dilexit. Amor principium
omnium ejus operum fuit, caufa incarnationis amor. Vita
ejus triginta trium annorum amor, cauſa mortis amor, cauſa

glorioſæ anaſtafis, amor. Caufa retentorum & hodie

oſtenſorum vulnerum amor. Caula aſſumptæ pulchritu-
dinis amor. Lucidiſſimi oculi ſunt oculi amoris, labia co-
rallina, genæroſeæ, collum lacteum, tota facies eſt, ficies
amoris. Corpore glorioſiſſimo, ſpecioſiſſimo, delicatiſſimo
ſurrexit, & hoc irradiat amorem noſtrum ſenſualem. Qui
multum amat magnæ Sanétitatis eſft; qui parum, parum
proficit in gratia, qui nihil, anathema eſt. Aut amandum, aut
moriendum, alterutro ardere igne neceſſe; exſtinguit ignis
igtiem,

tiufünurnd
Enmikkünhiame
1nrpd mrntiiudl
riboktiülunen
Aapriinigietil
H”
ttoreſcimpctd⸗
UNeinrinmarſdn
1Nrmmamevvren
in mui krenerunar
uiniiſntintn
untütnſtqi
Prunen ununn
e elei lche

Aügnſdiinnii

Rrtukctnzirtien
egllnirfüii

d, ſiiliziel

Aineſrc⸗

Arnrlt e .

Winen

— — 2 . 1
ntol Concio Aulica. 179

uwleg ignem, amor gehenn am, amor facit, ut ſit Deus noſter, & nos
laditehn Dei unius cum eòſpiritus. Impoſſibile eſt amare Eſum, &
ſponla: Uick non amari à IEſu. Amor, quo gratulamur de illius perfectio-
mihi& nibus, quo deſiderammus cum illo vivere, illum amplexari, illi
goilli,nin uniri, quoque exclamamusgloriam ejus, obligat Eſum ad
diligratimn redamandum, ad offerendum cor ſuum, ad donandum
nori, IMMee merita vulnerum, ad admittendum nos in amicitiam, hæ-
alter, D reditatem, gloriam, gloria, quam videmus in Chriſtonoſtra
nequeetint eſt, ſi ilum amemus: amantium enim comunia ſunt ominia.
Finio cum citato Ambroſio, qui Chriſtum loquentem Peccator
E ſervneſt ſic inducit: Non eſt meus, quem libido ſuccendit, quia mea non po eſt

10,V.27. iu eſt caſtitas, non eſt meus, quem cura ſpoliandi minores exa- eaent e.
umUtriee Zitat, quia mea largitio eſt. Non eſt meus, quem auramo-
dtum Chnit bilitatis inquiĩetat, quia mea tranquillitas eſt. Pax ſum ego,
lnerti, ii litigare non novi, ut quid mihi eum, de quo veniat diabolus,
utnundannitn & dicat: meus eſt nam mihi ſua colla curvavit, mea in illo
plura reperio, nomen ſibi tuum vendicat, & meum munus;
Een’amnen non eſt ergo Chriſti, n si qui eſt aſienus à crimine: Quin cum
gte itauncrtt mellifluo Abbate exclamemus: O ſi mei peccatoris memine-
Rommnnedm rit Eſus in beneplacito populi ſii, cum venerit in Regnum
dumdens, d ſuum: Veni interim Domine JEſu, au er ſcandala de Regno
on Ktuo, quod eſt animamea, utregnes Tu, qui debes, in ea venit
ot che enim avaritia, & vendicat in me ſibi ſedem, jactantia cupit
Gam 4 do inari mihi, ſuperbia vult mihi eſſe Rex

Luxuria dicit: ego regnabo, ambitio, detractio, invidia.
torum 4 certant in me ipſo, de meipſo, cujus ego potiſſimum eſſe vi-
nptc Nucri dear Ego autem, quantum valeo, reſiſto, renitor, quantum
ors, Ebit juvor, Dominũ meum Jeſum inclamo, pſe med efendo, quia
facjes el,et ipſius me juris agnoſco, ipſum mihi Deum, ipſum mihi Do-
, delenie minum teneo ac dico: Non habeo Regem, nisi Dominum
lenſinen. G Jeſum. Veni ergo Domine jJeſu, diſperge illos in virtute tua,
parum, eregnabis in me, quia tu es ipſe Rex meus, & Deus mels, §. nern.
tmeNH. qui mandas ſalutes jacob. Hæc ex Ambroſio & Bernardo, bom. 3 ſu⸗
cxſinent utroque doctore mellifluo, utinam ad guſtum, dixi. per miſſus
e⸗ 2 2 Feſto

§. 1.
§. M ech-
tildis re-
Yelatio.

283 (o0) 833

180

esseeeeeeeseeeeeseee

Feſto Nativitatis Dominicæ.

Concio Ruſtica.

Amor JESU Infantis ſignum prædeſtina-
tieonis.

Quotquot autem receperunt eum, dedit ei poteſtatem

Alios Dei fieri. Joan. 10. 12.

Anda Mechtildis ex Illuſtriſſimo Germaniæ Co-
mitum oriunda ſanguine, àâ pr mis annis deſponſa-
ultima ſupremi Judicis verba, quæ Bahuſius ita il-
ligavit: Hinc maledicti! Huc benedidti! Ite, venite, Cor gra-
vidum hoc deſiderio habuit: Oſi ego eſſem una ex bonediis,
quæ ideò Benediétina fata ſum, ut audirem olim cum guſtu
vocabulum Beneditti. Hæc centies repetenti apparuit
Verbum caro factum, ſpecioſus formâ præ filiis hominum,
benedi Rus fructus Virginei uteri, dixitque, ſcias certò, te ex
llis eſſe, & ut nihil dubites, ecce do tibi cor meum in pignus
amoris, ut ſemper, & maximè in hora mortis conſolatio-
nem invenias, & requiem. Invenit omninò requiem
Mechtildis, cujus morituræ alia verba non erant, quàm 7E-
S5l! bone! Jeſu bone! & vox ab alto inſonuit ipſo vitæ expi-
rantis momento: V'eni benedi da Patris mei, poſide Kegnum.

Non dubito, Auditores mei, quin multorum corda eodem

gravidentur deſiderio, auditis concionibus de ſupremo ju-
dicio: Cſi ſtem ⁴ dextris, & non à ſiniſtris! O ſi audiam non
nudum H Maledicte, ſed venuſtum illud Peni. Quis mihi
pignus dabit, quis vadem aget? dabo ego pignus, ego va-

dem agam, fore omnes inter benedictos, ſi rem facillimam &

ſuaviſſi-

ta ESU, cum per Adventum ſæpius ruminaſſet

chertat,1

.lNensniri
8 Hansparca

Ciretyinſt-

1 Memtsunm
Ateujewa
WRbelged E
VENL. r
UtuncheN
Cagetntechre
Drhes Irii enokhe
n golklte umte

e

1, C/ on.
CAlne, Ce
mefanitun ide
Ntngitlibeg

Kubemimten
bol n hin

— Concio Ruſtica. 181

066e ſuavi ſlimam præſtare libuerit: Amor erga JEſu infantiam
o„ üfignum eſt liquidum divinæ electionis. Amate hunc blan-
uce, dulum, tenellulum infantulum, & ipſe dabit cor ſuum, imò
totum ſe in pignus & vadimonium ſalutis veſtræ; quam ve-
ritatem in honorem & amorem dulciſſimi Infantuli quàm
breviffimè exponam. .
Prædekin. Quod redux ex corde terræ victor mortis & inferni do- §.2.
mitor Deus homo devotis dixit mulieribus: Avete, nolite ti- Frima le-
mere;idem ex corde virgineo prodiens primumPupulus om-“ r.
ey Poteſte nibus creatis dicit animabus: Avete. Vox illius prima eſt
ſicut ſolet eſſe maſculorum filiorum Adæ. Cum vagit, Ave
dicit, ſinè væ nos eſſe facit: Avete: nolite timere me judi- .-
Germime cem, ſi diligitis intantem. Perfedta cbarita foras mittit ti-
nmsgeſate morem, timor non eſt in charitate, I. Joan. 4 18. Ego ſum
frater tuus, dicebat Aſſverus pavidæ Eſtheri c. 15.v. 12. idem

Rr tunkel cuilibet de votæ animæ repetit E SULUS: Ego ſum frater tuus,
enjte, Corgtr. ut fraterculum me tracta, & non experieris tremendum ju-
1ex Aonethh dicem. Nisi me ames parvum, non amabis magnum, ma-
lincumgi Lnum non Videbit, qui parvum non videt, ità dixit & ter repe- S
,npari tiit ESULUS ſuæ Angelæ de Fulginio. Laureatas ſalutis
tnt Ner ſuæ literas in hodiefo habent Evangelio IESULIamato-
Rrormee res. Quotquot autem receperunt eum, dedit eis pot/ſtatem fili-
9

os Cei ſieri. Si filii, ergo & hæredes ex teſtimonio legitimo,
nemn contra quod hiſcere non habet adverſarius. Evangelium
ntsconlni §. Toannis portant apud ſe multi boni Catholici contra ful-
nnind kellin mina, pronunciantꝗue crebrius verba illa efficaciſſima:
und en Verbum Caro faltum eſt. Contra fulmen damnationis

amuletum eſt ſecuriſſimum, habere in corde per verum a-
aſi⸗ eoen morem Jeſulum, qui in illo Evangelio annunciatur Verbum
n c0
ge ſuprenof Caro fatum . igcns a. :
Tfimden Paſtoribus Evangelium bonum afferens pacificus An- Car paſto-
Oſin s ni gelus Luc. 2. v. 10. II. 12. Molite timere, ecce enim vvange ribore d'ca-
Cuͤ, lizo vobis gaudium magnum, quod erit omni populo, quia natus laban⸗
geen eſt vobis bodie alvator. Non ſuffien natum eſſe, ſi natus
kclin non
4 ſurl 3

§. 4.
Amor fe-

Is,

182 Feſto Wativitatis Dominicæ.

non eſt natus, quia natum non dilexerunt, natus eſt vobis,
ex quo autem ſigno? & boc vobi fignum, in venietis infantem
pannis in Volutum, & poſit um in præſepio. Hoc habetote ſig-
num, quod vobis natus ſit, perꝗque illum ſalus veſtra nobis
certa ſit, ſi in corde veſtro inveniatis præſepe, in præſepi pan-
nos, in pannis infantem involutum, & ligatum, ut recedere
non poſſit. In corde Beatæ Margaretæ de Chaſteau inven-
tum eſt margaritum, in eôque inſculpta Nativitas Domini.
Hæc Margarita, ſanè pretioſa, fuit calculus ſalutis, quo viſo
non poterant non exclamare ſpectatores: Simile eſi regnum
Cœlorum homini negotiatori, quærenti bonas margaritas. Cle-
nodium ſanè Cœlo dignum, imò digniſſimum corde B. Mar-
garitæ. Non eſt opus, ut ſimiles in corde noſtro gemmæ
naſcantur, ſit ſincerus Jeſuli amor, & ſatis eſt; amorem eſſe
colligo ex gemmulis, ſi quæ tibi in conſideratione hujus my-
ſterii cadunt ex oculis.
Non Paſtoribus tantuùm hoc ſignum datum eſt, ſed &

ſuli eſtſte-Regibus, n & hi de ſua deſperent ſalute. Stella eos in viam

ſalutis duxit, donec ad præſepe adduceret Stellam vidiſſſe ſa-
lutis fuit exordium; veniſſe, conſumatioe Stella illa ſignificat
cognirionem claram hujus ingentis beneficii, à qua accendi-
tur affetus in corde erga natũ Dominum, ut ex ſtabulo cer-
tò deducendus ſis ad Cœlum, ad regionem tuã, per aliam vi-
tæ viã In bona ſtella vivunt, & moriuntur, qui in amore ſin-
gulari ergaeſum infantiã, vitam omnem conſumant. Quan-
do in libris aliquid memoriã dignum eſt, ſtella pingitur ex
Farte. & vocatur aſteriſcus quod tu in libro vitæ ſis, hoc erit
ſignum, ſi stella Jacob orta ſit in corde tuo, ſi ſtella regia te
ducit ad Bethlehemiticum ſtabulum. Cecidére quondam de
Cœlo ſtellæ quæ incarnatum DEUM adorare nolebant, hæ
ſtellæ cadent in Cœlos, ut hc ant in perpett as æternitates.
Apoc. I2. Mulier cœleſtis paritura, coronata fuit ſtellis
duodecim. ut eas in duodecim tribus Iſraêlis, illas, inquaàm,
animas dividat, quæ ad partum Virgineum ardentibus amo-
ris

Dhun Nninthin
SNrärwemenn
Kilaonzün

4

e Concio Ruſtica. 183

nins GN ris affe ctibus advolant, & recens natum adorant, reeipiunt,
Uenieti ifutn foventꝗue. Impendamus itaq; nos pretioſæ huic occupatio-
c hibetoef, ni, & conſeneſcamus in amanda Chriſti infantia. S. Senecio,
lusveſtint Simeon, ubi Jjeſulum habuit in manibus, exclamavit: Wunc
inpreſepign dimittis ſer vum tuum inpace. Manifeſtum ſignum habuit,
m, t ea quòd requieſcat in pace, ſiquidem jeſulus requievit in ejus
Dhafezuinne brachiis, quantò magis ſi requiefcat in noſtris cordibus per
ivitas Domii facram ſynaxin & affe Quoſam ejusdem infantiæ memori-

lurs, goi am, quæ ſic ĩpſum Salvatorem affecit, ut S. Mechtildi aman-
nnleen tiſſiméè dixerit: Quoties in terris recordabar meæ infantiæ, non
urhenta. Fotuipræ teneritudine, gaudio, &aore lacrymas tenere. Quod
ncordeho ſi tantoperè in ſua ſibi infantia piiſſimus Eſus complacuit,
noltro genm complacebit etiamnum ſibi in iis cordibus, quæ divinæ in-
amorend fantiæ tenerius addicuntur. D. Gertrudis dilecto ſuo di- 5
vonehumon Lerat: O Jeſule, ego in terris non poſſum in venire ullam rem, quæ
me delectet præter te; cui viciſſim dulciſſimus Infantulus: Et
tumel, ſell Eyo nec in Co, nec in terra babeo, in quo deleder ſinè te. Alia
Virago, de qua Paulus Barry in pact. myſterio Nativitatis ad-
dicta, cupiebat Eſulum eà videre in forma, quam, cum naſ-
ceretur, habuit. Audita ſunt Virginis vota, & viſus eſt E-

cos in vie
am vidiheſ⸗
illaſignifca

Acvaacceni ſulus, ſed non ultra momentum Ex quo momentanteo aſpe-
1 idoe &u facta illa cupidior, ardentioribus fubitò votis; iterum Je-
erims ſuli præſentiam efflagitavit. Affuit Divinus Puſio die tri-
5 4

ceſimo, dizxitque: Ecce revocatus venio ad te, ut tu venias
ad me in regnum meum. Abiit ESULUS, obiit Virgo

luiigamdtelt
. . —— —
pfununt ſponſum infecutura, rel'icto nobis hæreditario documento,

tellpineine vix poſſe malè obire, quicunque ſyncero dilectionis affectu
vitſisen Jeſuli infantiam proſequitur.
iſtellungin Albuquercius heros in tempeſtate graviſſima objecit 5.5.
requomg Coloirato infantem, & tempeſtaàtem ſedavit; nos omnes Aen eca
fenclebun tentationum diabolicirum tem peſtates ſedabimus, vince ſalutis &
48lernum mus, & evademus, ſi hunc infantulum, in manibus, imèò in lana ſecu-
onutnfuttt corde habeamus, perque Elulum Petris æterni clementi- itatiz.

ilinn am imploremus. Abjathar, quia arcam portavit, perire
rdentiben non
6

6⁶

6. 4.
Aftedas.

184 Feſto NWativitatis Dominicæ.

non potuit. 3. Reg. 2. nos ſi Eſulum, certiſſimam ſalutis ar-
cam, in corde quàm devotiſſimè geſtemus, perire non pote-

rimus. Matres iratis maritis obſiciunt infantes, ſi nos irato

Patri cœleſti Inifantuhum Efulum objecerimus, iram placa-
bimus, & milericordiam conſequemur. Quemadmodum
ſaccus laneus, agnellorum præſertim lanàâ factus, quòd hæc

delicatior ſit, fulmina machinarum bellicarum à mœnibus,

quibus appenſus fuerit, avertit, & frangit; ità ſi cor noſtrum
agninâ lanâ, hoc eſt amore erga Jeſulum infantulum imple-
verimus, nihil nobis divini & ſupremi judicii fulmina noce-

bunt. Pilatus coram Tiberio, eſu tunicâ mndutus, avertit iram

ſit nobis pro tunica amor ESULI, quo induti iram ſupremi

olim Judicis in miſericordiam, ſævitiam in clementiam, vin-

dictam in benevolentiam convertemus.
OQe JEſule! non timeo, quia amo! licèt peccata mea gra-
via ſint, tu uno illa halitu difflabis, licèt abominbilia ſine,
unâ lacrymulaà dilues, licèt innumera ſint, uno corculi tui
nutu tolles, & movebis Patrem ad amorem atque
clementiam. O Efſule! tu es meus Achates, Sapphirus,

Smaragdus; Achates conciliat benevolentiam, tu l'atrem

æternum reddis mihi benevolum. Sapphirus, teſte Alberto
M. pellit melancholiam, & permovet ad pacem; tu me re-

creas, tu Patrem tuum emollis, & mitigas, nèe ego infelix
audire ab eo cogar illud infauſtum: 1, maledite ! Smaragdus

oculos recreat, tu ò Eſule oculorum meorum delicium es.
Tumeus jaſpis, Adamas, Carbunculus es.

Jaſpis contra venena & phantasmata pharmacum efſt,

tumijeſule contra omnes venenatos morſus, quos inferna-
Iis ille ſerpens mihi infixerit; contra phantasmata, quæ
mendacii ſpiritus inſpiraverit, certiſſimum es remedium;
& quia jaſpis argento in cluſus efficacior eſt, cor mundum,
argentoque omni puriſſimum præbebo. Adamas indo-
mitas frangit beſtias, & tu mi JEſule infernales illos leones

circumeuntes & quærentes, quem devorent, franges, & im-

manes illos Dracones conculcabis. Carbunculus de nocte

ſplen-

ℳ

1

2

En Aummd

4 S

l l⸗
rneſritthnn

Eirmuikiyin
zicrſei minel
ZOnocibpnkkben
n ien Nife Nn
Grtäürknmmn
ingruntlw berenot
”

Dnrimmoinoind⸗
Wuin. Wunmnmn

(CImiornndruntdn

nafrneſberlonin

Genkcpumminiin
tocgeiomnigect
mnemtintigt,
untiliniumte
mpkimimn m
Vurnlpnlonie
miüfnineenn
Rnmutftnnn
Apenen don

e

i Concio Ruſtica. 185
Krnnd ſplendet, lucidus tu, Jeſule! lucebis, ut ab exterioribus te-
Antes ine nebris ad dies æternos mereas pervenire. Ah JEſule! tume-
jmncnn 2=èð Topazius, Hyacinthus es, Topazius ſic temperat aquam
Qemung ferventem, ut ſecurè immittatur manus, tu mihi calentiſſi-
n mam piacularum flamarum aquam pice, ſulphure; comix-
ickus, Ndce tam ità temperabis, ut ſecuriſſimè ſinè ullo animæ dolore
rum mertie aut detrimento ad æternam DEl regionem evadere valeam.
iäſicormetn Hyacinthus avertit fulmina, tu qui verus es hyacinthus, in
fhunnulunin ſupremo Judicii die omnia Juſtitiæ fulmina, & pericula ab
cüfulmium anima mea avertes. Sic cogitemus, ſie dicamus hodie, ita
us, Wwerttin. tamen, ut correſpondeat cor linguæ, cordique manus; &
utiiramſun conferet nobis Eſulus indubitatam ſpem ſalutis, feſtaque
clementimd feſtiviſſima jam nunc in terris, æternum in Ccœelis. 5. 7.
Cum in die Jjudicii maximè laudabuntur opera miſeri- Opera mi-
peccata mergt cordiæ, commendabitur & beneficentia erga Jeſulum, qui Kr nafe⸗
vomin bilut eſt, Eſuriens, ſtiens, Hoſpes, Nudus, Infirmus, incarceratus; lum exer-
Uno Corcl Nunc eſurit ſus gemitus noſtros, nunc fitit lacrymas no- cenda.
1morem Nt ſtras, ſi in gratiam illius benevolè fraudemus genium, ſi ſu-
tes, Shpphin p rfluo abſtineamus hauſtu, cibamus illum potamusq;. Ho-
m, tu Patren ipitem admittimus, ſi ſacroſantam devotè hiſce feſtis reci-
telte Albert pimus ſynaxin. Nudum purpuràâ charitatis veſtimus, ſi cor
Gm; W en illi ac ſangiinem noſtrum dedicemus, & conſanguineos JE-
,de eii Iſuli mendiculos liberaliori ſolitò ſtipe donemus. Debilem
Giel marge fovemus, & captivum inviſimus, ſi ſacrum præſepe, quod
ruin Celciuns recepto more in omnibus eccleſiis erigirur, cum pietate ac
fiducia, non curioſitatis gratiâ, adeamus, atque in conſide-
phmmwe rationem dulciſſimi hujus myſterii animitus rapiamur. Ac-
1, goosinfin cedite ergo, & involutum pannis amorem veſtrum expen-
tanntul dite, pauperculo parvulo, miſericordia m exhibete, ut miſe-
8 ketheti⸗ ricordiam viciſſim in tempore opportuno reportetis, divi-
da vnen naque filiorum adoptivorum poteſtate donemini, dedit
AGam i enim poteſtatem filios DEl fieri, quotquot rece-
Pales oslen perunt eum. =
nie Aa Con-
uncblds

Pe

ei
186 88 (Oh : hs Se.

— .

8

ioagEEEEEEEEAer.
Concio Civica.
IESULUS Terribilis.

Erat Lux vera, quæ illuminat omnem hominem, oan-
ni. I. v. 10.

Vido Cameracenſis Epiſcopus, paraturus ſe ad Con-

. I.
SoKe u S cionem natalitiam, ejusmodi viſionem habuit. . ee
Eaee 6 Caſtrum erat pulcherrimum aquis cindum, in luttüun
Kpiſcopi. 4 * quibus, candidiſſimus Cygnus visus eſt per alveum ilaſt e Cn

rivi i deſcendere trahens catenâ argenteâà naviculam, in qua A eCeltrinil
formoſiſſimus puer è gigantum fanguine oriundus fedebat. n auan
Applicuit cygnus ad ripam, proſilultꝗue Gigantulus ille ? a
navi ad terram, quem nobiles in Caſtro congregati cum in-
genti reverentia, & admiratione non ſuſceperunt moddò, ſed
& in regem elegerunt; crevit itaque Gigas ille in gentem
maximam. Ingenioſiſſimum ſomnium! Caſtrum aquis
cinctum mundus eſt, qui reſpectu Cœli longè minor quàm
arx reſpectu mundi haberi debet. Cygnus Gabrielem Arch-
angelum ſignificat, qui miſſus à DEOad Mariam habuit in
ore falutationem angelicam, velut catenam argenteam
(quia ſicut argentum dulciter ſonat; ità hæc ſalutatio
dulciter in aure B. Virginis ſonat, ut Bernardus di- Eunrminiin
xit) quâ ad conſenſum traxit Virginis animum; hæc ſkiaii Uundntuin
enim per naviculam deſignatur, atque hoc titulo àâ Spiri:. unn
tu Sancto honoratur. Proverb. 3 I. v. 14. Facta eſt quua- Wrnimritich ih
6 Wawis inſtitoris de longè portans panem ſuam. Sedit erge alerklnekn kln
in hac navi per 9., menſes verus Gigas, DEIfilius, quia in u-
tero jam virum egit, mulier circumdabit virum. Hodie
tandem in terram profiliit, & in caſtrum introiit. Hunc
ego Gigantem, prout in Pfal. 18. 6. depictus eſt, ſpectandum
colendumque ad facrum horrorem proponam, & quàm er.
ribi⸗

ifenn
monr, Kcmwmnuron
Uuleler Dun
Giſtenmingn. don
ein erwnde,
. nftünltin

9etedg ribilis ſit, inſinuabo, ut, qui amare eundem detrectat, time-
re cogatur.
Gigantes ſanguine Deorum, & terra matre prognatos u: Gi
fabulantur Poëtæ, ajuntque ſubſtantiæ eſſe duplicis, pul- etr n.
. cherrimo ſanè figmento. Nobis enim nihil verius quam fertur.
minen, n duplicis eſſe Naturæ Chriſtum; & terra Virgine obumbran-
te Spiritu Sancto conceptum, quem terra noſtra (juxta illud:
Terra noſtra dabit frultum: Pſ. 84.v. 13.) dedit, & non reddi-
iumslezgt dit. Quia, ut Richardus l. 3. de laud. Virginis, eum Maria
ſinè virili ſemine concepit, ex myſtico ſpiramine. Dedit

fonem lubin
65 cud fructum Gigantem, de quo S. Bernardus. ſerm. de Nat. S.
eltperilitn Joann. Bapt. Gigas eſt iſte filius hominie, &ölum enim ſedes eſt,
culam, ingl terra ſcabellum pedum &jus. Gigantes hebraicè dicti Nephi-
Undvseln lim, à cado, quia, ut Oleaſter in c. 6. Gen. homines eos viden-
gntuliri tes oppreſſit amore cadebant; eo ipſo momento, quo natus
egati uni eſt Jeſulus, cecidit Romæ ſtatua Romuli, & templum pacis
atmochA Orruit. Vix gyptum beatiſſimus Puſio intràrat, & om-
ileingenen nia fuperſtitioſæ gentis idola dedere ruinam, ut ſuo teſtaren-
runn agin tur caſu, exortum eſſe Gigantem, coram quo columnæ cœli
tt 4. contremiſcunt, & curvantur omnes, qui portant orbem.
min eon Coram illoprocident Ethiopes (teterrimi Dæmones (& ini-
hisden Ne miciejus terram lingent. Cœlum impugnavêre Gigantes. &
tam biditi montesimpoſuére montibus, ut gradus ſibi in aſtra ſterne-
um ugenen rent; ceœlo vim inferre Chriſtus docuit, & violentè rapere
herhI uſſit, utque expeditior vis foret, montes toties petiit, in qui-
Bemmmn bus octo beatitudinum gradus inſtruxit, ut per illos ſecuro
mimum ;H pece iretur in aſttra.
c titulo i Gigantem hunc ſub Solis ſchemate expreſſit David (ſi- K 3
Poda ſt ſr Aam P rS Ie vo o a hri um & eſulus Gi-
quidem & Poëtæ Solem eſſe volunt de gigantibus unum) & gas ſub
n. Vlt eh in hunc modum de eo modulatus eſt: Ioſe tanquam Sponſus ſehemate
lns genn procedens de thalamo ſuo, eéxulta vit ut Gigas ad currendam lis.
Virun. iam. Ariſtoteles l. 3. Meteor. docet Solem in ortu
toit. Hi ſemper cerni maiorem, & ſpecialiori influxu univerſos re-

el,lhectmm creare. Id omninò præſtat in ſuâ nativitate Chriſtus. Ne-

n Agini mo ambigit, inquit Gratianus in apparatu Juris, quin naſcente
Aa 2z Domi-

198 PFeſto Nati vitatis Hominicæ.

— — —
Domino ſpecialis inſtuxus gratiæ pateat toti mundo. Et Euſebi-
us: Inortu alvatoris, aſpe Gus ſuper nos clementior ſemper
eſt Conditoris. Verum ſolis filiis Lucis benignus, & propi-
tius ſuo Chriſtus fuit in exortu, filiis tenebrarum horrorem
intulit, & exitium; hoc inſinuat lſaias c. 8. v. 4. quia ante-
quam ſciat puer vocare patrem ſuum, & matrem, auferetur for-
titudo Damaſci, & ſpolia Samariæ. Compreſſerit in cunis
ſuis Hercules geminos ab invida unone immiſſos ſerpentes;
fortunatiùs in cunis ſuis dracones duos, Regem Damaſci
