Hymno quid ſit 8. Auguſtinus in Pſ. 72. ait: Oportet, ut ſit bymnus,
huheat hæc tria: é&laudem, &z Deum, &canticum. Sed non ſolus
cecinit; & quidem ut Cardinalis Cajetanus ſentit, choraliter ſeu

800 In Feſto S. Bartholomæi Apoſtoli.

——

alternatim cecinit : Chriſtus in medio velut Muſicæ director
unum attollebat verſum, & alium Apoſtoli. Hoc indicat textus
Græcus, qui in plurali dicit: cum dixiſſent hymnum. Qualem
hymnum * Lyranus, & Burgenſis inter Judaicas ceremonias di-
cunt, fuiſſe. Pſ. 112. quem Hebræi vocant, Magnum Alleluja.
ed mittamus hæc Doctoribus definienda: dixerit Dominus
hymnum ſine ullo cantu; hoc tamen certum eſt, eum & in nocte,
& in tribulatione orâſſe, ſuoque nos exemplo docuiſſe, itidem &
noctu, & in tribulatione orare.
Rremoium Pulcherrimè exemplum Chriſti præter millia Sanctorum, ſe-
8S. Bartho- Cutus eſt S. Bartholomæus. Solitus nocte prolixè orare, & vel cen-
lomæi, ties de nocte genua flectere. Cum vivo pellis detraheretur, ora-
vit: cum excoriatus in crucem ageretur, oravit: cum crucifixus nomibuzchnſel
deindè decollaretur, oravit, nec antè orare, quàm vivere deſiit. lnidem nobeno
In pelle ſua, ut non nemo ait, veluti in membrana rubricà ſcri- mum Adut
pſit libellum ſupplicem, ſive Epiſtolam gratiarum actoriam, & innumgie enits
petitoriam. Job ſua in pelle ſcripſit: Credo, credo quod Re- genmn uri
demptor meus vivit. S. Bartholomæus in ſua Gloria. Nos in pel- imiromnszingel
le ejus ſcribemus, ſi per ipſius pellem, & Martyrium Deum ar- Iunmnigdnude
denter precati fuerimus, exaudiendi adhuc feliciùs, ſi cor no- Virertata lees
ſtrum afflictum pro tabula adhibuerimus, illi inſcribentes, vel ngines, e aereign
unum Deo gratias, vel reſignatum in Dei Voluntatem, Fiat, vel unomnsd ol,
ſit nomen Domini benedictum. Vel abbreviatum verbum JESUS. Eihente Kane
Pro quo, inquis, cum quo pati glorioſum. In hoc nomine ſimul bEpreknimen
orare eſt utiliſſimum. Scribe, homo afflicte, in ea parte corpo- l Penerisinttrume
ris, in qua pateris, tria O. offero, opto, obteſtor. Si ſanctiſſimi Meiin ctlans,
nominis JESU primam litteram ſcribas, & ei tria hæc O. adun- Mnnbis
gas, habebis 1000. gratias, 1000. benedictiones, & ſic millies genioliqvon
Deum laudaſti. Taliter pernoctantes in oratione cum ES, aſ- An emrelelb⸗

ſequemur diem bonum, & cum ea honores; gaudia, cœ- ierninizelithio
leſtia bona, quibus cum ſancto Bartholomæo Aeſchligtumn inten
fruamur æternùm. opamod grunoen
nphhni eyne
Con-

hn,
Mone ℳ27
mec, Tr
un Anſt e⸗
un dulr n
ie

mge (der

—

Al l.
tmencemmel

Une⸗

W
1

ſenos enſi

Uet
end

sdendieenr
n o elscenltn
Sgetenr, an,mn n
ACN, Iun ſiſtet
dodin werdemm nhne

Mend Wurfe
igoion Eboeumne

.
dRer

oro AAeinahen:
to,eln d
n ſds, Aa

voo. Derdin

8,A
„E
Ntantsnecn,

umneihonne,
n ſch
o.—H

n Lodobun
remin

22 )0o( E 301
Concio Aulica.

Initium virtutis eſt mortificatiõ Corporis.
Exiit in montem orare Luc. 19. v. 13.

Uaàm inſatiabili Deum, magnum Dominum & S. r.
laudabilem nimis, laudandi deſiderio Sanctiſſimus bBesie ro⸗
Regum David teneretur, id ex Pſalmis cjus ſatis Herium
ſuperque apparet, in eorum, ſi quibus vel ipſe De- laudandi
um non laudat, vel ad laudandum alios invitat, in Peum.
aliis omnibus compenſat iterando, & multiplicando laudes, &
identidem monendo: Confitemini Domino: Benedicite Do-
minum: Laudate Deum &. neque contentus hæc centies,
iterumque centies & ſæpius repetiviſie, Pſalmo 148- omnes
creaturas accerſit ad Dei laudes celebrandas: ex cœlo empyreo
invitat omnes Angelos; & cœlo ſidereo Solem, Lunam, Stellas,
Lumen,ipſos Cœlos, indè deſcendens ad orbem ſublunarem in-
vitat ex aquà piſces, præſertim grandiores, & ipſas aquarum vo-
ragines; ex aére ignes, grandines, nives, glacies, ventos; ex ter-
ra montes & colles, arbores omnes, feras & animalia domeſti-
ca, ſerpentes & aves, homines omnis conditionis, ſexus & æta-
tis, & præſertim Sanéctos. Tandem Pſalmo 1 50. urget, utom-
nis generis inſtrumentis muſicis Deum laudemus, ut à tubis,
pſalteris, citharis, tympanis, chordis, organis, oymbalis dulce
ſonantibus.
Ingenioſa quorundam obſervatio eſt, his inſtrumentis to- k.2.
tidem expreſſa eſſe genera Sanctorum. De quibus in præſenti ömn ltin-
dicere nimis eſſet prolixum. Ego in S. Bartholomæum crude- ſtrumen-

liter excoriatum intentus, in memoriam mihi reduco, quod de Branar⸗

tympano S. Bruno Serm. 5. de Martyribus ait: Hoc inſtrumen- prium.

tum propriè Martyrum eſt: tympanum enim verberibus ſo-
nii nat

In Feſto & Bartholomaæi Apoſtoli.

—— —

8⁰²

nat. Martyres igitur Deum in tympano laudabant, qui car-
nem ſuam priùs jejuniis afflictam & ſiccatam tyrannorum ver-
beribus flagellandam tradebant. Ipſe S. Paulus de Martyribus
loquens Hebr. 11. v. 3 5. ait. diſtenti ſunt. In Græco apud 8.
Chryſoſtom. habetur, tympanizati, ſeu ympano diſtenti ſunt.
Idque exemplo Redemptoris, qui in cruce, velut in tympano,
extentus fuit, ut in hoc tympano laudaremus Deum, & ipſi diſ-
ceremus per mortificationem carnis fieri tympanum, ad Lau-
dem Dei æternam. Dicturo igitur hodie de mortificatione car-
nis, ſic, rogo, attendite, ut hancipſam mortificationem, quam
audiendo me in ſilentio habebitis, Deo in S8. Barcholomæi ho-
norem præſentetis.
Profugus à facie Saulis David venit ad Achis Regem
Geth, ubi, per aulicorum malevolentiam, tanquam ex-
terus & explorator habebatur, periclitabaturque capitis. Hic
velut in arena capiens conſilium vir prudentiſſimus: immuta-
Vit os ſuum coram eis, ut dicitur I. Reg. c. 21. & collabebatur
inter manus eorum, & impingebat in oſtia portæ, deftuebant-
que ſalivæ ejus in Barbam. 8S. Auguſtinus in titulo Pſal. 3 3. ex
Septuaginta legit: Affectabat & tympanizabat ad oſtia civita-
tis. Vel, ut non nemo putat, arrepto tympano per forum cu-
currit, & ſcitiſſimè dementem ſe fingens, ludendo exivit urbe,
ludendéque illuſit aulæ, morti, mundo. Sed & ſic præluſit Chriſto
Salvatori mundi, qui &ipſe in ſua paſſione immutavit os ſuum &
coram rege Herode ſtultum ſe geſſit: Extra urbem affixus cruci
factus eſt ipſe tympanum, in quo Regi Patri cecinit, morti, mun-
do, diabolôque illuſit, & nos docuit tympano canere, ſi volu-
mus Deumperfectè laudare. Interpretatio hæc eſt magni Augu-
ſtini conſ. 2. in Pſal. 33. David ſignificans, quòd crucifigendus
eſſet Chriſtus tympanizabat ad oſtia Civitatis, quia ym-
panum non ſit, niſi cum corium in ligno extenditur. aæ
Junt oſtia civitatis, niſi corda noſtra, quæ clauſeramus contra
Chriſtum ? qui de tympano Crucis aperuit corda mortalium.
Hæc Auguſtinus, cx quo diſce: illi non eſſe cor apertum ad vir-

1ſlute nen 1.
Gifetio icror/
1 tin Comperam
rcezrari anicin
slorentialk
Fernotinn Humiirk,
Pilerio, Iuttu;
En elehrix INe
i Ccird NuNd
GiICO Nnium.
ent: Cibr
Nrkeep Dei, concal
Atk. Bipeccndd
Püinmonfunio
Pnol bimon
Lenit I1, & Deut c.

cre ila fagitin goe

Untum non cocmede

It Cyina ſdjelt

DMomin rubo latent
hue: ve cale

n ſch ſen/ ſt
Niwedere nichpes

miutöeſtnuctio P
ranbroſins: ⸗
ſeni ſcnfnt n
lulun alenen
ttenpollt Lae

n 4

—
enmom
nnmmld Concio Aulica. 803
tnn. —
. Mien tutem, qui non habet animum ſerium ad corpus ſuum mortifi-
Aiſtentj rn candum, ſiquidem initium Virtutis eſt mortificatio corporis.
uiſ mn Pſaſmo vigeſimo primo David hunctitulum præfixit: Po« S. 3.
ei ſuſceptione matutina, hoc eſt, pro impetrando Spiritu mortifi dbnparatt-

uinene Ann
no lan nuent

cationis, quem eo in pſalmo petit, & ipſe Chriſtus de Cruce ora- tur nocti,

ità virtutes

vit: Deus Deus meus reſpice in me- quare me dereliquiſtiè d

R Laongeè à ſalute mea verba deliétorum meorum. Cur autem
kin din mortificatio dicitur ſuſceptio matutina? Audi ejus rationem.
Bemmhim, Sicut vitia comparantur cum nocte, ita Virtutes, cum die, &
, Donsin ſicut dies variè dividitur, ita & Virtutes, quarum aliæ ſunt ſi-
miles ſoli orienti, aliæ meridiano, aliæ occiduo ſimiles ſunt, per-
Mnit EntAAh ſeverantia, humilitas, hæreditas proximi; meridiano Amor
mepenun, mun Dei, diſcretio, Juſtitia; Orienti ſeu auroræ mortificatio; Quia
widnneen heæc dat tenebris, ſive vitiis, finem, virtuti, ſive diei initium.
tEnim mo Itaà explicat S. Ambroſius, qui in hunc finem etiam adducit pſal-
,Nge mi 100. verſum 8. In matutino interficiebam omnes peccato-

Agimstai
gkinmininbi
rgeinct ſtuani
õl

ſe

eängen tenbeiſtn

res terræ: Qui ſunt hi peccatores? ſunt vitioſi motus contra
præcepta Dei, contra lumen rationis, contra dictamen conſci-
entiæ. Hi peccatores terræ in matutino, hoc eſt, in virtute &
Spiritu mortificationis interimuntur.
Vitioſi hi motus exprimuntur per animalia, quæ Judæis
Levit. I1. & Deut. c. 14. prohibita ſunt in efum, ut diſcerent ca-

§. 4.

Vitia ex-

Nundrienenitd⸗ primantur

uharinntmiale vere illa flagitia, quæ illiszin animantibus deſignabantur. Nec jn prohibi-

tantùm non comedere, ſed nec in veſtimenta aſlumere talia tis anima-

AN hemutentünn
aprndtid
Gnſian e⸗
1ahuin
in lyn mun
ſi gull n
Au A
Humcharieen⸗

vult divina Majeſtas ſervos ſuos. Volens Moyſes Exodi 3. ad libus.

Deum in rubo latentem accedere, audit ex rubo: Nè appro-
pies huc: Solve calceamentum de pedibus tuis: Locus enim,
in quo ſtas, terra ſancta eſt, v. 5. Ergõne tanti populi Dux de-
bet incedere nudipes! an non communi gentium uſu ſignum
ſervitutis eſt nudatio pedum? Reſpondet libro de Iſ. c. 4. S. Do-
Gor Ambroſius: Calceamenta expelle mortuorum animalium
conferta ſignificant motus animales, quos debet exuere, gus
vult ad Deum accedere. Si exuit, æmulatur divinitatem, ut
dici de eo poſſit: Ecce conſtitui te Deum Pharaonis, Exod. 7.
Iii ii 2 V. I.

804 In Feſto S. Bartholomæi Apoſioli.

v. I. Certè pieratem colere, eſt regnare; ſed hoc regnum au-
ſpicari debes ab exuitione calceorum: nam via Virtutis initi-
um capit à mortificatione corporis.
Obſervatu dignum eſt, quod Cant. I. v. 7. Reginæ dici-
tur: ignoras teb pulcherrima inter mulieres, egredere, &
abi poſt veſtigia gregum, & paſce hœdos tuos juxta tabernacula
paſtorum. Si non agnoſcis pulchritudinem gratiæ, tibi per
modum dotis in ſacro Baptismo collatæ: Si non æſtimas con-
victũs regii ſvavitatem, egredere ex aulâà in caulam: abi poſt
veſtigia gregum: indulge tuis motibus: paſce hœdos tuos; ſed
mihi venire ſub oculos noli, qui paſco oves, qui delector mor-
tificatis. Ovis enim Mortificationis eſt Symbolum. S. Am-
broſius citatus legit: Exitu in caltaneis gregum. Gregum
inſiſtit veſtigiis, qui brutis obtemperat motibus. Hos non
mortificare, eſt à Deo exire, ca keamenta non ſolvere, eſt à virtu-
te recedere.
5. F. Initium Juſtificationis in Lege veteri fiebat à Circumci-
Qao le- ſione, prout in Lege gratiæ fit à baptismo. Optimè in populo
bat cir. Chriſtiano circumciſio abolita eſt, quæ apud Hebræos viguit,
ameiſt quia per illam corpus, & quidem unica ejus pars, mortificaba-
mortifca- tur, at verò Lex Chriſtiana requirit Cicumciſionem in omni-
tio. bus, non ſinendo ullum rationi rebellem motum in ulla ani-
mæ potentia, nec in ullo corporis ſenſu vel wembro. Quod
Hebræis ſonabat circumciſio, nobis eſt mortificatio. Quo
tempore circumciſionem, eodem accipiebant & nomen, exem-
plo Abræ, qui tunc dictus eſt Abraham, ex patre excelſo factus
Pater multitudinis. His gratiæ temporibus, nomen apud De-
um non habet, qui non eſt mortificatus: nec juxta genus ſpi-
rituale nobilis eſt, qui animi motibus fræna injicere non novit,
aut negligit, contra is verè nobilis & pretioſus Deo eſt, qui ani-
mi ſui motibus inordinatis omnibus fortiter, conſtanterque do-
minatur. Is & characterem habet, quo ab iis omnibus diſcer-
nitur, qui ad Sanctitatem electi non ſunt.
S. Ambroſius in cap. 12. Levitici notat, cur pueri circun
ciſi

Neſet. AMoeſen
DNCNNdd
etntt, Jen
eimcerlere eel
Galun lo i
rweereritis Aalan
Düüxegoraocnerde
Imnin gelebantz in
Nocer Holtssen
Ulbative rliar i
anenimos, iiufi
Inphumg. NMon

mur tele: non e⸗

uetur.
8anrentüͤ uc
leKrerumeltetkin
um in mrcculi/
lhiocuniimi⸗

uimmcnopernrur N

lifeiinttit:
iinhittmlsmin⸗

mugei
e Concio Aulica. 805
REDS— Lese le
dri Wnn ciſi ſint, & non dilata circumciſio ſit adætatem majorem, v. g.
D ad annum 12. vel 30. & duas cauſas dat. Prima, ut conſtaret, .
1 CN,). vitæ Spiritualis exordium ſumendum eſſe à mortificatione. Al-
mtermnin tera, ut nunquam memoriaexcideret, Mortificationem totà vi-
ſeeitmin 5 tà eſſe continuandam. Quandoquidem id fixius totàâ vità re-
Puchmincn Re tinemus, quod pueri didicimus. Debebarproinde Circumci-
dalegg ſio in infantia accepta, & ſtimulus in virili ætare. Pudeat te,
radiie uisquis jam vires, & tam delicatus, ur nihil doloris ferre velis,
dtig A rin qui infans circumciſus fortiter dolorem ſuſtinuiſti, & opere i pſo
ivane profeſſus es, te fore filium occiſionis. Verba do S. Doctoris:
dmnücigniin Pulchrum, ut ab ipſis vitæ incunabulis inſigne religionis ado-

leſceret, & puderet unumquemque ætatis provectioris, vel
labori, vel dolori cedere, quorum utrumque tenera infantia
viciſſet. Agnoſce virtutis infantiam incipere à mortificatione,
& ab hac creicendum ei eſſe, donec perveniat ad meridiem ma-
. turæ Virtutis. Tenellæ arbori quod inſcribitur, id creſcit, & ſic
lg mifitiln etiam creſcere debet ſtudium mortifieationis-

ilmi n l
Aene wihn
emmenanonblenett

nemg (uneinn Gedeom, quod Judicum c. 7o. memoratur, parvâ manu §. 6.
Aarden totos exercitus Madianitarum vertitin fugam, dum docuit ſuos Non cædi.
nmnein milites, qui numerum 300, non cxcedebant, vVala teſtacea, quæ gnhidis
rütCamimendn manu gerebant; mutuò collidere, & latentes intus fraudes mortifica-
tuinbelemmonnnu prodere. Hoſtes enim ſtrepitu colliſarum lagenarum territi, tione alte-
ün turbatique, cæſi ac fugati ſunt. Similiter nos, dum corpus ma- iur.
wsel mnhenn lis atterimus, vitia fugamus animarum hoſtes, vincimus ac tri-
Genaußrhnknnt umphamus. Non apparet ſplendor lucis internæ, niſi fran-
Arbm,aprmrat gantur teſtæ: non cæditur hoſtis, niſi corpus mortificatione
othan nſnug . S. Laurentii Juſtiniani Lib. de interno conffictu memora-
iw hmuiietn⸗ bile & verum eſt effatum Ommnis diſciplina Chriſtiancæ bpro feſſio-
diek milehc nu, non in miraculi faciendis, non in futura brædicenao, non in
nbutmiageliun eloquio compoſito; ſed in reſecanais concupiſcentiis reputatur.

Nimirum operatur gratia ad modum Naturæ, in cujusque com-
poſiti fieri ſunt tria: Materia, forma, privqxio, ità tria ſunt in fie- *
min Gi ri vitæ ſpiritualis, anima, gratia, & mortificatio, quâ privas te de-
õ liiii 3 liciis

hengoo HöCpnis.

§H. 7.
Symbola
Mortifica-
tionis.

806 In Feſto & Bartholomæi Apoſtoli.

liciis vetitis. Idcircò etiam colitur primâà die anni Chriſti circum-
ciſio (quà, ut ait S. Ambroſius Lib. 3. de virg. venit Dominus
Jeſus, qui ſignum deſtruxit, & veritatem induxit) quòd morti-
ficatio ſit unicum principium novæ vitæ, quæ eſt in Chriſto.
Ezechiel multas portas viderat, per quas patebat aditus in
templum c. 40, Conſiderare hic jubet S. Hieronymus, quèd
Propheta primùm inducitur per portam aquilonis; deinde per
portam auſtri, ac tandem per portam orientalem, jam nota my-
ſterium. Primus ad virtutem Chriſtianam ingreſſus eſt, aquilo-
nem calcare pedibus. Sic namque venitur ad perfectam virtu-
tem, hoc eſt, ad fervorem auſtri, & ad portam orientalem, in
qua oritur Sol juſtitiæ.
Dixit olim Pythagoras: Extenuavi quatuor, & erunt
tres, hoc ſanè ænigma eſt, quod Oedipus vix enodaret. Sed Oedi-
podis vicem agit S. Ambroſius, & ænigma ſic interpretatur: Qua-
tuor ſignificant omnes motus corporis, qui ex quatuor elemen-
tis proveniunt, Tria verò pertinent ad animam tribus Potentiis
Præditam, quarum virtute omnes illi cCorporis morus ad virtu-
tem reducuntur, dicere volebat Philoſophus: Per mortificatio-
hem continuam abſtrahendo me à delectabilibus elemento-
rum, ad virtutem pervenio, juxta citat. Ezechielem per aquilo-
narem portam ad orientalem pervenio.
Moyſes Exod. 3. paſcebat oves Jethro ſoceri ſui &c. ap-
Paruitque ei Vominus in flamma ignis de medio rubi v. I. &.2.
Multa ibi utique fuerunt fruteta; cur non ex alio, acque ex rubo,
oſtendere ſe Deus illi voluit? Ideò interprete Benedicto Pererio,
quia in homine mortificato Deus apparet, non item in immor-
tificato. Moyſes ad Deum acceſſarus debuit ire per ſpinas, qui-
bus, ut volunt graves Auctores, mons ille Horeb conſitus erat, &
quas depoſitis juſſa Dei calceamentis, nudo pede, calcare opus
habebat. Sic itur ad Deum, non per roſas, quas mundus amat,
ſed per ſpinas. Hinc Deus olim ad Iſraélem per Oſèe dicebat c.2.
v. 3. NJépiam viam tuam ſpini. Apud eundem Prophetam c. I.
v. 9. de quovis electo dicit Dominus: Ego exaudiam, & diri-
. gam

mun lei lthd
Jenlſumn ſeo
Cemn ekfieiururen,
Irymintemunn, 1
outosmmogirr.
MSNun
ethonatur Sant
, LAdtur
. 1, 1) Muhn
Hermdentes Nda
enrsAeiGirin
Gmpanummetfczam
Cpertertamn Accep,
1 Ouipeneſimilin
inlertemm eil
muigempuinhen
N.
„Durpſilentinm
iſtpeliagtort,
m 48 allio &
i Dalio lugel
Alaubbuethzeltn
lones, s
unnDongſiblo

bliin 4
Wpri
Nririke
Nrtaenäirſſ
end Nil
rin Der in Uch
ie uden lennn
Nrnn
Ctimcienkni
lmnmigniigt
ue nir wiin

,,‚Aunnn

8

. .
tnln gulte 1
Nzuni,
akpunrenadr
eninuſtinmrunl
Ppord Inierguunen
TaanmmniN

Uonms nsa

ſenig nlfan
n Ehiminm
män Müdenu
Ernin
m ſihn ſenſie/
intttmtinnole
arvonattio,Adn
8ape Mitnis,
es Ehntirpahin⸗
Lonzdelhrhonime
ri, chſek,a
N, ulnii-
ltdenelſt iin
Altenbhien
udsh

Concio Aulica. 807

gam um ut abietem virentem, ſive, quniperum, prout Septua-
ginta habent: Juniperus comam habet ſpinoſam, ait hic T'heo-
phylactus, cujus è ſenſu dixerit Deus: ſicut denſos ramos habet
Juniperus, ſic ego te protegam, ſi ſpina tibi erit mortificationis.
Proverbium eſt: Multa movet vulpes, echinus unum, hoc
eſt: Vulpes aſtuta, multas adhibet fraudes, nè capiatur à canibus:
echinus arte unàâ, quà ſe in globum convolvit; ità ſe munit, ut
neque capi, neque rapi queat. Homo immortificatus, tametſi alia

atque alia adhibeat media ad fallendum Dæmonem, vix tamen

fallet; at verò inſigniter mortificatus inſigniter fallit. Corpus
opertum cilicio diabolus perhorreſcit, ait S. Ambroſius ad Vir-
ginem lapſam, & ſic opertum corpus, teſte Salviano Lib. 2. de
gubern. efficitur ut erinaceus, qui parvulum corpusculum aſpe-
ro tegmine armatus, naturalibus jaculis adverſus hoſtiles canum

incurſus munitur.

Ad tympanum redeo, â quo inceperam. Regum devotiſſi-
mus exhortatur Sanctos ad laudes Deo omnimodè concinen-
das: Laudate eum in tympand & 'cChoro, ait Pſal. 150. ſimiliter
Pſal. 149. v. 3. In tympano & pſalterio pſallant ei, in quæ verba
Heracleotes apud Corderium hic: non ære ſonoro, & inſtru-
mentis laſcivis divinas odas cani jubet; ſed ut corpus noſtrum
tympanum efficiamus, mortificantes membra noſtra, quæ ſunt
ſuper terram. Accepit hanc explicationem Heracleotes abOrige-

ne, qui pænè ſimillimis verbis utitur: qui mortificant membra

ſua ſuper terram, eaque in lignum agunt, ut ſimul cum Chriſto

crucifigant principatus ac poteſtates: Hi in mpano pſallunt

Deo.
Dux pſallentium David cùm pſalmo ſuo 72. v. 14. dicic:
Fui flagellatus totã die, id eſt, quotidiè, & caſtigatio mea in ma-
tutinis à 8. Baſilio & Theodoreto putatur loqui de extrinſecus
illatis ſibi ab alio flagellis; Euthymius autem & Nicephorus por
Hagella, quibus flagellatus fit, intelligunt jejunia, vigilias, alias-
que afflictiones, quas ipſe ſectandæ virtutis gratiâ ſuſceperit;
Bruno ac Dionyſius ſic etiam intelligunt caſtigationem, Arrrn
ex

§. 8.
Exempla
mortiſica-
tionis.

In Feſto ? Bartholomæi Apoſtoli.

—————

8⁰⁸
Rex vocat ſuam, & quam ſummo manè arripuerit ad corpus ca-
ſtigandum. Sic nempe & ipſe in tympano pſallere Deo voluit, &
exemplo ſuos præcedere.
Pulchrè ac laudabiliter tam Sanctum Regem ſecuti ſuntRe.
ges multi: Carolus V. Auſtriacus Romanorum Impecator de
iis, quæ olim peccaverat, graves àſe pœnas, & quidem ſervilem
in modum repoſcens, flagellum ſanguine ſuo purpuratum non
ſemel ſaturavit: atque ut ſcirent poſteri, quàm chara ſibi fuiſſet
illa ſeveritatis exercitatio, flagellum illud veluti præclaram hære-
ditatem Philippo II. Hiſpaniæ Regi transmiſit, qui diligentiſſfimè
aſſervatum Philippo III. ſuo in regnis ſucceſſori tradidit. Hic de-
in amiſsâ Margaritâ conjuge cœlebs, in ipſo ætatis flore, nè fortè

cCaro petulciret, eam flagello compelcuit. Et quod ſanè novà

laude non caret, dum illo ſe cruentaret, nê pavimento cruore
infecto proderetur, purpurco panno latè expanſo inſiſtebar,
eũmque pannum ſepoſitum clauſumque ipſe diligenter aſſer-
vabat.
Ferdinandus II. Cæſar, quem verè virtutum omnium Im-
peratorem dixeris, ſciens etiam ſe eſſe hominem, rebelles animi
ſenſus caſtigare, atque inſolentius ardentes voluptates verberi-
bus frangere aggreſſus, præclariſſimas de ſe victorias non ſinè
ſanguine reportavit.
Audeo huic ſubjungere Abaſſinorum Regem Sultan Se-
qued; quem ſub annum Chriſti 1624. Petrus Pais, Societatis Je-
ſuSacerdos, ad Chriſtianam fidem conyertit. Audierat ille in ma-
jore hebdomada de Chriſti cruciatibus, non minùs piam, quàm⸗
eloquentem concionem: in aulam ſuam reverſus flagella à Patre
clàm depoſci juſſit, & ad ſui Imperatoris Jeſu exemplum, acer-
biſſima pro ſalute ipſius perpetientis, debitas à ſe poeænas exegit.
S. Publinienſium Epiſcopus Laurentius regia ſtirpe ori-
undus à familiari ſuo ter quotidie acriter flagellari voluit. S. Can-
tuarienſium Præſul Thomas itidem à Diacono ſuo ter quotidie-
flagris cædi voluit, teſte Surio in ejus vita. Stanislaus Hoſius Car-
dinalis non ſolùm virgis & flagris, ſed nodoſis etiam mniber ac
pinis

Soleqid ctibit
le NMitandhle
s, Domninicomm
Necickorunm lare
ncum Sonenmil
eellinoslilod
n Ancrean Oſiec
mgletonmnibs
Aclentis Wuds weor
clignores: nnißoe
uril: ſeliawei
bnimmpretuli,
Atiznobisnoacdon
Ncigchumdtemih
PnCEürendiofnt
4O otum Aexempt⸗
1O, uiderit, uod
ulete De innicboi
nd 0, Clrih n
Ilſlecfens olunte
um, , gnen
Unmigrberteclonn

.ns. mdexhort

lhomnllum. Hiti
ummannbis, agng
Siſohadilrine
De⸗ Uri Sorore
lſt a Ute

N okei untn
lumilikkigtn
giruni giii
Nrghnieluetln nui
Nepinſöniin
oopglni. Nnln
Merud eſrfinen
unlt ennd ili
Ainir eäige

merfinumnin
ele ominen tehelszn
CEISNt ſet

Dakt mam!

Mmnn emmiin
lica. SS
ncend AA
õ
lmiümnkigd
perunrd l aelir
enis cuit ſeui
lummikn
eigir gline
Emiliumnil,
eloſin nun

Aooscn

Concio Aulica. 809

ſpinis ſe ſe cruentare Glebat. Teſtis Reſcius lib. 3. vitæ, cap. 14.

Alexander Cardinalis Urſinus tantùm non occidit ſe crudeli ver-
beratione. Birgerus Princeps, B. Brigittæ Suedicæ parens opti-
mus, nullam feriam ſextam præterire ſinebat, quà non acerrimè
ſe ſe flagellaſſet. S. Comes Elzearius ferreis catenulis ad ſin gulos
Pſalmi quinquageſimi verſus tres validos ictus ſibi infligere ſole-
bat. Simile quid feribit oannes Franciſcus Mirandularum de Jo-
anne Pico Mirandulæ Principe. .
Si S. Dominicum Loricatum; ſi S. Dominicum ſacri Ordi-
nis Prædicatorum Parentem, ſi B. Vincentium Ferrerium; ſi
Henricum Suſonem, ſi S. Ignatium Societatis jeſu Fundatorem,
jusve genuinos Filios, Franciſcum Naverium, Franciſ6um Bor-
giam, Andream Oviedum, Petrum Rodericum, aliosque innu-
meros; ſi ex omnibus Sanctis Religiosisque Ordinibus, aut etiam
ex eremis viros memorarem rigidiſſimos corporum ſuorum⸗
caſtigatores: carnifices ſanctiſſimos ac tyrannos; diceretur mihi
fortaſſis: ſine ſacros illos homines, quod ſuum eſt, agere: nos
Profani ſumus ac nullum Religioſum Ordinem profitemur, talis
ſævitia nobis non convenit, at ecce adduxi viros nullius Clauſtri
Religioſi aut eremi habitatores: adduxi Comites, Principes;, Re-
ges, Cæſares, qui omnes in corpora ſua duri fuerunt, atque ità
ad votum & exemplum S. Davidis laudarunt Deum in tympa-
no; quid erat, quod nos à tantorum exemplorum imitatione-
excuſet? De in victo illo Heroe Fleazaro dicitur 2. Machabæo-
rum c 6. Clorioſisſimam mortem magis quàm odibilem vitam
complectens, voluntariè præibat ad ſapplicium; juxta textum⸗
græcum, ad tympanum. Nos, ſi quid animi heroici habemus,
ſi Virtuti ac Perfectioni ſtudemus, ex carne noſtra tympanum
efſiciamus. Ità exhortatur S. Iſidorus Peluſiota Lib. 1. Epiſt. 364.
ad Pomaſlum. Viris modò memoratis, tanquam illuſtribus
tympanotribis, adjungo unam altermque de ſexu muliebri vi-
riles tympaniſtrias.
De Maria, Sorore Moyſis, ait ſacer hiſtorieus Exod. 1 F. v. 20.
JNumpſit Maria prophetiſſa, Joror t vMu in e

210 In Feſto & Bartholomæi Apoſtoli. —

. ba S. i Fxod aic: Ri en
nu ſudà, in quæ verba Rupertus cap. 38. in Exod. ait: Uicta eſt ang un: de
tympaniſtria hæc Prophetiſla, quia futurorum prophetiam. ,n . ergrnt
canticum continet: & pulchrè ſumpſiſſe dicitur tympanum, irum nib n⸗
quod modulationis inſtrumentum, corium eſt in ligno exten- 5 —
ſum, ſignificatqᷓue crucem & carnis mortificationem, ſinè quà fonnen nns
nulla poteſt anima probam ſe exhibere cantatricem. Plſiunor
Mariam Prophetiſſam præclarè ſecuta eſt Eleonora, Ferdi- nereethriſnon eh
nandi I. Cæſaris Filia, Guilielmi Ducis Mantuani Conjux: hæc zmn Aagel, dd .
quamdiu corpori ſua ſtaret valetudo, die hebdomadis tertio Alr ainto⸗
ſe flagellabat usque dum pſalmus quinquageſimus curn oratio. ſtinun, d i
ne dominicâ, & ſalutatione angelicâ finiretur, ità ut dorſum. nſbeatione amns⸗
ejus, abſoluto vitæ piiſſimæ curſu, planè lacerum ſit deprehen- erlugs, n0n 0l
ſum. onodtiS,amor
S. Poloniæ Duciſſa Hedwigis non contenta plagis, quas vogarn,.
ſuis ipſa manibus ſibi inferebat, ut guttæ ſanguinis de ejus cor- Nwubnini)
pore in terram laberentur, familiares etiam fœminas permo- wemmum: dompl,i
vit, ut ipſam crebrò usque ad ſanguinem flagellarent. Ità ni- Onpunmwintonnn,
mirum cœleſtis hæc tympaniſtria humerum carnis ſuæ quotidiè Eholkeenerb/rien
virgis proſcindebat, ſolemnibus duntaxat diebus exceptis. Ne- Aauentymdundimd
que morbi eam ab hac ſævitia revocabant. Ex actis c. 4. Güilt vnt
S. Eliſabetrha, Regis Hungarorum Filia, Thuringiæ Dtteulröttadiscarn
, Princeps, initio vitæ ſanctioris, ſexto quoque hebdomadis die ac urrholomens, Qus

feriis quadrageſimæ ſe flagellabat; poſt verò clam à Ludovico
marito noctu furgens, ſæpiſſimè ſecreto in cubiculo, per ancil-
larum manus ſe jubebat flagellari.
F. 9. Quid ad hæc viri robuſti & effœæminati? An â fœminis vin-

Uerhorimpgti,qui
nuri, Hocexigt!
Mnm; nequecomun

Pliſe memorat: 5
. . . 11 dl,
H ci non pudet ?à Taceo S. Eulalram, S. Tereſiam, S. Catharinam lii ſhenti, upt
aacos. Senenſem, taceo tres à ſanctitate & à pia in ſe ſe ipſa crudelitate lhace cininurore⸗
laudatiſſimas Margaritas, Hungaricam, Iprenſem, & Caſtel- 1 ultme, nne
1 9

lanam „ taceo innumeras alias animas in corpora ſua tene- unm. Delcnon
ra duriſſimas. r . imn ind. Omnen
Pfalmo 67. v. 26. ait Regius Pſaltes: Prævenerunt Prin- ſinſelr.
cipes conjuncti pſallentibus, in medio juvencularum tympa- luanen ell
niſtriarum. Per Principes cum Hugone Cardinali intelligendi en .„D

.

auch lekktint
unguuginuane
ifmmn iinin
Inhbe ennt n
gon Cmenngi
konr nntühetn
un cinm ieninuyn
Aunen grlien li
humenmcmniegnli
WNn Menegee N
Wh. MK
Wprdvn Hiu, Iwn
dn ribnti
4; Ndtnilin
ACCeoinabider
emimie Miſenin
n Imrim r
eiznnkkilian
õ

Aninn n n

IHls: em
i ku m
neCNcdi,
õ

Concio Aulica. 81II

ſunt Angeli, qui accurrunt, & quodammodò ut ſe præveni-
ant, contendunt: deſertisque coliſedibus, hancin tympano
Muſicam habent gratiſſimam, ut patet ex vita Sanctæ Mechtil-
dis. Hæc dum aliquando precibus operam daret, muſicum=
audivit concentum, non chelys aut citharæ chordis perſonan-
tem: ſed flagrorum ictibus, quos Moniales ſancto huic operi
intentæ exprimehant, ad cœlos usque pertingentem: tripudia-
re tunc Angeli, fgere Dæmones, animæ piacularibus flam-
mis addictæ mirificè recreari viſæ, in medio juvencularum tymi-
paniſtriarum, ait Hago, id eſt, pœnitentiam agentium in
mortificatione carnis. Sed nota quod addit: Si tympanum
habeacrugas, non ſonabit: Rugæ ſunt negligentia, tepor,
commoditas, amorproprius. Rugæ meæ teſtimonium dicunt
contra me.
Petrus Damiani Tom. 4. collectaneorum in Vetus Teſta-
mentum: Sumpſit, inquit, Maria Prophetiſla, Soror Aaron,
tympanum in manu, nos quoque rubro mari jam transmiſſo
& hoſte demerſo, tympanum cum Maria ferre debemus. Quid
eſt autem tympanum portare? Incellige ità ex Domini verbis:
Qui vult venire poſt me, abneget ſemetipſum. Non exigit,
ut te ultrò tradas carnifici, qui te excoriet, ut excoriatus eſtS.
Bartholomæus. Quanquam ejusmodi tormentum ſatius eſſet
per horam pati, quàm per omnem æternitatem gchennæ flam-
mis uri. Hoc exigit ſaluti tuæ neceſſarium, ut abneges temert-
ipſum; neque eorum ſis de numero, quos Apoſtolus z. Tim.
3. hiſce memorat?: Erunt bomines ſe ipſos amantes, cupidi,
elati, ſuperbi, blasphemi, ingrati, ſceleſti, ſinè affectione,
ſinè pace, criminatores, incontinentes, immites, ſiné benigni-
tate, proditores, protervi, & voluptatum magis, quàm Dei,
Amatores. Delicatos in ſe cœlum non admittit, violenti ra-
piunt illud. Omnem carni licentiam permittere, eſt ſe-
ipſum perdere.
Ad montem Perfectionis altè aſcendere ſi nequis; ne tamen
ad carcerem damnatorum olim deſcendas, audiendus eſt 8.
Kkk kk 2 Eucherius

312 In Feſto & Bartholomæi Apoſtoli.

. .1‧ . 1 . *
Eucherius homiliâ de S. Geneſio itàâ nos exhortans, cum quo

finio. Martyres ità miremur, ut homines fuiſie memineri-
mus, & ſub eâdem, quâ nos, carnis fragilitate vixiſſe. IIli vim
regnis cœleſtibus intulerunt: ſuperaverunt corporis dolores;
nos ſuperemus corporum paſſiones. Vicerunt illitormenta, nos
vitia: illi ſacrificare dæ'“moniis horruerunt; nos malitiam, in-
vidiam, obtrectationes, contentiones, tanquam profana ſa-
erificia deteſtemur. Perſequamur in nobis peccata: expugne-
mus ſuperbiam: debellemus iracundiam in nobis. Perſecuto-
ris partes exequamur, & per caſtigationem vigiliarum, per
contritionem jejuniorum, per hoſtiam viventem, ſanctam,
placentem Deo, acquiramus novum, non carnis morte ſed
carnalis vitæ mortificatione Martyrium; ut de nobis quoque
etiam viventibus dici poſſit: Pretioſa, in conſpectu Domini,
mors Sanctorum ejus.

ümeg
us
Ihett elganiin
ind Avogline nie
ſcebarub negueuune
ucn Wrd Döde
Cuntinnervosnon n
inegelremreſtun
em, 0 ſ ego h
gacaretur! Itge
Giltetalem crumen
i omnibus omnne⸗
ln ſi biginemb
ligpidem aalbns
cnümdveatletengf
nbbigang Dami
Mataumteret, ſem
ſrnn teſte hono
Uliffimne Fercinanc

iinn 4i
rlo it

fh,
rniſee ii
pennen
lones, Ninniimn
Chornenn l
egrinng mun 4
humurintike

irnconciinin

Noh, d.”
U0s Re

1 caſtenioren elen
Der hoſin irnrn
Bhorun, Uerränm
hunnim Ercenli W
rihinſcehli
unnel

813
23 )0 e

ls 8ü
.ilse Cizse e, 3e Ngigesei e:ak de ki genezez

In Feſto B. V. Naſcentis.
In

Concio Ruſtica.

F. 1.
. ili⸗
i drinus, d li.
ius, Civis Alexan nien ali.⸗
tadene Dorarndche m ehi crume-
C
G ed talogo Sang ſus crumena a indefi-
Ferrarius in Ca aSs mms Alun, eunachnn
ieSr e n
15 Fehruare erin Srrunde te e
x eſtaba
ſemper g

ciente.
jdiè ex.
is quotidiè e
uâ quantumvis qu
ex q
nam,
teis ple
gen

di
ι plus refund
eret, eò p adi
ireris) quò plus eii er gre o
S(queod ſanè mire d enect aOe .
imò (J r, neque uetnekdi Benignitatis zmiie enaid
. atur, „A: smo . Dremés, ueat
videb ltos iſtiu Topibus poten ar
mult multi Op Audiocso de
ſune valtt ffuſuùs? ahaver
inter vo dei laez
ſunt in n Re⸗
. atem rem . uihio Peor
in egell O ſi ego oaenenil talen Meiusezo Sbeliie
rfantem, Et cg fruſtra ſu Pir . H bo
gialen Bcnn ero felicitatem unclus
7 don erv. nſtanter
Sharant en a, veram
8 gnen ſerkent tuna bona,
is omni us Deiparam is eſt For inticeclono. .
nis O irginem ientibus ſui irpintene,
7 ſi Virg ibus clienti ſan ad inp euo
illam, ſi talibus clie ſe Prremid
de itatem, ĩ ine
Hlla ondhn nkkcrensllichte im id Jusdn
niæ
æternam e
Pribis

4 IN
ni

Mariam
m,
U- Patrona
i 0. A
ici aCISs ſeu
.
ſte Bzovio An 9
bat, te
refere

2

rimario V exillo intulit,

riam
Kkk kk 3

F. 3.
Maria co-
lenda eti-
am prop-
ter no-
ſtram feli-
KCitatem.,

814 In Feſto B. V. Naſcentis,

riam tanquam Fortunam obſequentem, quo nomine Romani
eam colebant. Hinc Antonius cognomento Pius in quarto
Conſulatu nummos cudi fecit, in quorum altera parte ſtabat
mulier pulcherrima, gubernaculo dexterà innitens, ſiniſtrâà Cor-
nu copiæ geſtans, ex altera parre: Cos. IV. Fortuna obſequens,
Vultis fortunam, id eſt, Mariam ad veſtra vota habere obſe-
quentem ? obſequioſi erga ipſam eſte: Ouodcunque dixerit
vohbis, facite, Joan. 2. v. 5. Obſequia favorem pariunt.
Si, ex Theognidis ſententiâ, Fortuna aliud non eſt, quàm
ipſe Jupiter, aut Jovis voluntas, ecce tibi veram Fortunam, Ma-
riam: de qua Iſai é2. v. 4. Non vocaberis derelicta, ſed voca-
beris Voluntas mea, in quæ verba Guerricus Abb. ſerm 1. de Aſ-
ſumptione: O Maria! nonvocaberis, ait Dominus, ultra dere-
liota, & terratua non vocabitur ultra deſolata, ut quia Vir-
go ſis infœcunda, ſed vocaberis Voluntas mea, id eſt, dilectus
Filius meus in ea, quia complacuit Dominus in te, & terra tua
inbabitabitur. Habitabit enim juvenis in Virgine & habita-
bit in te Filius tuus. Sophocliseffatum eſt: In Jovis tantuùm
hortis beata felicitas colitur, apage cum figmentis ac putatitio
deorum rege, rectius ego dixerim: in Virgine Virginum, ejus-
ve hortis colitur beata felicitas. Felix erit, quisquis pro viribus
coluerit ſtudioſè Mariam.
