tsctttenhſennnn
els, Gin W
in ae
wa. lrusciche
2Veuu c
Deo irhi, mncit
e Neorunt hane,
clsetCar. n
9 Anbolis 3

685

Crimina ſua non verbie viſa eſt expoſuiſſe, ſed lacrymis. S. Eli-
gius Novionenſis homilià 16. Utiliores ſunt preces lacryma-
rum, quùm imploratio ſermonum.

Notemus hic, quod S. Propheta & Rex Pſal. 28. ir templo
ejus omnes dicent gloriam. Quod illud templum? eſt juxta

Concio Cwvica.

S. Hieronymum, Templum ſilentii, & Pſal. 64.2. dicatur: Té

decet ymnus Deus in Sion. Athenæo Il. 7. filentium eſt res di-
vina; Thomæ à Kempis, Aecotionis nutrimentum; Diado-
cho, ſapientiſſimarum cogitationum mater. Si ullibi cura ad-
hibenda, in templo certé adhibenda eſt cura ſilentü, hic ab

omnibus jocis, facetiis, verbis inutilibus abſtinendum maxi-

mè. Apud Romanos, dum Diis publica fiebant ſacrificia,

erant, qui monebant: facete linguis. De quo M. Tullius l. I. de

divinatione, Plinius lib. 28. natur. hiſtor. c. 2. Sed de hoc aliàs,

in præeſenti Magdalenæ ſilentium conſideremus, cui bellè con-
venit illud Sanéti Hieronymi: ille te (DEUS) laudat, qui ſi-

let: ille te amat, qui corde loquitur: ille ad te clamat, qui ſu-

ſpirat. Templum Salomonis in ſummo ſilentio extructum:
Silentium tunc in cœlo, quandò maxima gloria, amor ma-
ximus Deo exhibitus, Apoc. S8. v. I. nam & qui amat, loqui non
poteſt, & qui miratur, loqui non poteſt & qui timet,& qui dolet.
In templo ejus omnes dicent gloriam. Quid ? non gloria can-
tabitur? cantabitur; Sed mutà muſicâ. Omnes dicent gloriam,
non ore, ſed corde, quod ſi etiam ore, illas tantùm Jerem. c. 1. &
14. literas efferent, a, a, a, id eſt, ut pulchré S8. Bernardinus art. I.
c. I. explicat, Amor, Amor, Amor, in quo conſiſtit gloria Para-
diſi. In Paradiſo erat Magdalena, quandò cum JEſu: in gloria
erat, quandò ad pedes ejus jacens ſilentio ſuo ipſum glorificabat.
Non poterat tunc loqui, quia non tantùm amariſſimus dolor,
ſed & ardentiſſimus amor linguam tenebat, ut tantô meliùs
cor loqueretur. L
Hoc exquiſiti ſignum amoris eſt. Non in lingua, ſed ma-
gis in oculis, maximeè in corde reſidet amor. Amantes ma.
gis etiam factis loquuntur, ur verbis. Revertenti ad Pa-
. rr. r 3

§. 9.
Non in lin-
gSua; ſed
in oculis;,
maximè in

corde

7

eſi⸗

trem qget amer.

686 Iĩn Feſto Mariæ Magdalenæ.

ttem filio prodigo, & cum dolore ac lacrymis dicenti: Pa-
ter, peccavi in cœlum, & coram te: jam non ſum dignus vo-

Cari filius. Non legitur pater ullum verbulum repoſuiſſe, ſed

gaudio de recepto charo filio plenus. In mandatis dat famulis,

§. 10.⸗
Mirabile
ſilentium
B. Magda-
lenæ.

citò proferant ſtolam primam, & induant filium, & annulum
dent in manum ejus, &c. locutus non verbis, ſed cordiali
amore.
Eodem feré agendi modo cum Magdalena poſt ejus con-
verſionem uſus eſt JEſus. Joannis I1. Dominus Bethaniam ve-
nit Lazarum reſuſcitaturus. Marthæ ipſi obviam factæ, & de
morte fratris lamentanti non tantùm dicit: Reſurget frater
tuus; ſed multis deinceps verbis ei locutus eſt; At veròô erga
Magdalenam aliter ſe geſſit: ut vidit eam plorantem, ait Evan-
geliſta ibi v. 35. lacrymatus eſt JEſus. Marthæ, inquit Barra-
dius Tom. 3. I. 6. verbis reſpondet Dominus, AMariæ reſpon-
det non verbis, ſed lacrymis. Et quamvis illa non minus plo-
raverit, quàm hæc, de ſola tamen Magdalena dicitur: ut vi-
dit eam plorantem. Erant nimirùm lacrymæ ipſius facundio-
res.
Mirabile prorſum eſt ſilentium Magdalenæ hodiè coram
Phariſæo. Non legitur is quidem ipſam convitiis aut calumniis
affeciſſe; ex verbis tamen Domini prudenter collegit, ſua

oſcula, fuas lacrymas, ſui unguenti effuſionem, & omnia Do-

mino exhibita obſequia à Phariſæo vehementer improbari,
ac damnari. Sed ſilet, Domino interim illa omnia appro-
bante ac dilaudante.

„

Pari ſilentio utitur erga ſororem Luc. 10. ubi Martha ma-
luiſſet habere ſororem in labore ſociam, ad hoſpitem tam pre-
rioſum digniùs tractandum, quàm videre illam ſedentem ſe-
cus pedes Domini, & audientem verbum illius. Solam ſe in
curis & laboribus relinqui, amanter queritur. Magdalena ta-
get, loquitur pro ca JEſus, & ſanctum ejus otium com-
Mendat.

Pari

cannkint

nr ſud⸗
iemumu

N.

neblnliunf

lzifteilim
Ible ium,tamnd
iranslennotet
69. Durd dn
vonnulis on
1 nerur lemo. 9
ine tuet, G
Ien Ce A , r

enmimeOnnisq
acdirhnrlenntdd
.RKNR Donm
ls tencimm, A n
nm im lnn ui
Cliisahrim
V.

cun Mgtlen fe⸗

hanul, Doningine
Nntrigl ohim ice
c lunuch,t ene
liſenntinntigaif,

in. Mrte imnilen

e Donnu,Anutſfn
umni l, Nninin
Mgtten duur
m ugſnrigdugkrund

müm Nelnni nn
Eenipumcumtüntclr
Dpmmi rtenm alen
Mennieftnionen Aoon
urieo hrnenm inni-
nino ietin 1mnde

roenkueo
ecin Ahirnn
Um ter Anmftein
rerbun U uu
er Aeimn. M
Klocun evoin

Pitrt

»

Concio Civico. 698 7

pPari quoque, ſed multò æſtimabiliori ſilentio uſa eſt contra
deteſtabile murmur Judæ. Gratiſſima ob reſuſcitatum fratrem,
amantiſſimè blanditur Domino: Affert Alabaſtrum unguen-
ti pretioſi; id liberaliſſime ad caput & pedes effundir. Tam ſan-
ctum obſequium, tamque pretioſam prodigalitatem iniquiſſi-
mè cenſurans Iſcariotes cum fremitu ait: IIt quid perditio hæc?
Matth. 26.v. 9. Plura alia murmurante Juda, imò aliis quoque
diſcipulis nonnullis contra illam murmurantibus, Magdalena
ſolo ſe tuetur filentio. Sed pro ea nervosè perorat Eſus. Ma-
ria ubique tacet, &; pro ea loquitur Chriſtus. Ut ait 8 Bernar-
dus ſerm. de Aſſ. 3. pro ea loquitur ore; cum illa loquitur
corde.
Beata anima omnis, quæ ſic intus loquentem Dominum audir,

ut audiit Magdalena totô à converſione ſua, vitæ reliquæ tem-

pore! Ut & nos Dominum intus loquentem audiamus, ame-
mus ſilentium; & nunc rogemus, ut Magdalena apud dile-
Ktum ſuum loquatur pro nobis, impetretque, ut
quivis noſtrum ab ipſo audiat dulce illud:
Vade in pace & .

Coni-=

.

68 )0 &r
„ , R 2 E 2 „ . . — 4 us Aenfuftin
Peer. 92: 65. 65882 B8. 267. 163: 86 62 862 B8 S6, 8 7. ni
OS G 00
. . an tn ue vo
Concio Aulica. eteuCnh
Exemplar veræ pœnitentiæ. 4 i
. . . . 7
Lacrymis cœpit rigare pedes ejus. Luc. 7. Pne nen N
. . 5 . 1 . S
. 5. ei Quanti non pretii apud Deum eſt una anima! ukar nafi
crve ſingu⸗ quid tandem eſſet, ſi ex tot millibus una pereat. – 1 H
lo5. Nihilominus longè aliud nobis oſtendit inamora- —
Ketad foheln,

. . * .
us animarum ſponſus Chriſtus, qui Redemptor m An Ikumz

oopmnium, & ectiam ſingulorum eſie cupiebat. Ex-
plicavit hunc amorem ſuum S. Brigittæ, dum revelavit, ſe etiam mum fut umſa
pro unius animæ ſalute libenter paſſurum illa, quæ pro totius Anl mionn ine
mundi Redemptione ſuſtinuit in paſſione. Sanè voluntas ejus Orhümmtingmüm
ſalvand omnes in communi etiam ſe extendit in particulari loren mehee nune
ad quemvis, undè ſæpè videri poterat ex zelo Chriſti, quaſi rannin niui
ſolum unum ſalvandum haberet, id pulchrè exprimit 8. Au- urlium inſſi
guſtinus: Speculator perpetuus veluti ſi totius creaturæ tuæ u) ſüf m in
cœli, & terræ oblitus, tantum me ſolum confideret, ut nihil ſit wen Prüiteliez
tibi curæ de alüs, quia ſicut uno totum ſimul perfelctèò conſideras mi pud Phmiktn
ſic ſingula, ſie omnia ſicut unum, ſic unum ſicut omnmia. Et i dßoit omn
blenam conyentene

Hos eſt nonaginta novem in deſerto relinquere, & unam per-
Aremn nlecn. Quæ non ſæpè media adhibuit aliquam ns mnqtun wen
. C. 1 i
gionem, civicatem, domum, imò unum ſolum hominem nepd alis onvepih

ayertencl an putat quis ideò in infantia ſua fugiſſe in in onetünon
Syh⸗ um ni in Herodis jurisdictione ſita fuit audi- Aumnhin nalliboa
Ten en ee eu e,,eue lua ,, SaA. uailicnr
raen , ut gens antiquis erroribus dedita, jam ad vi- Müorhikonim an
m ſalutem, per occultam gratiam ſignaretur, & quæ non- Ams Docbini

e veri len. 8 is ikina it cauſam »cur primum mira- Anle Coricdiana
aliquis, id fact alilæa ad nuptias patrare voluerit. Dicet um ſenz mien
aliquis, id factum in gratiam Sponſi Simonis fili Cleophkc, Münmn ienn i
. Cleo-

.
—
N

Auli

e poelikntie
1cin ,.

iten dne
er tr mlibus u
iid onbillknltiun.
MuChit, iletn
iyulnm apir
Pirscmteſelni,et
lmmih,e D
PAlone neuimwen
un euenlrinpumane
Ortr r ub hl,
Mdlche ehini A
Wlch ſichunetett⸗
ufimmtbet,i
tuunfnn ick nui
n,ßuun CnI!
Aenottingee Aunn
ſppe edi Wibut u
ind ummn FPin in
Ced i mtnin iu ihr

rocicione ſaru i

Concio Aulica. —685

Cleophas autem fuit Frarer Joſephi nutritii Chriſti. At S. Au-

guſt. myſterium meliùs exponit: Dominus de fluctivaga nu-
ptiarum tempeſtate vocavit, quod y ſecutus eſt Simon. Pu-
tabit fortè aliquis Chriſto ambulanti tot infirmos obviàſſe, &
ſic occaſionaliter valetudini reſtituiſſe ? audiatur Haymo:
Propterea venit, ut remitteret peccata præterita, & demon-
ſtraret propter peccata præterita percuſſum eſſe infir mitate cor-
porali. Itaque non fuit caſus; dum occurrit Centurio; dum
præſente Juda orta fuit in mari tempeſtas, dum Zachæus in
Sycomoro, & Matthæus ſederet in Lelonio, dum fatigatus
ſederet ad fontem. Dum fimbriam veſtimenti attingeret Cha-
nanæa, dum Thomas abſens fuerat comparente Chriſto, finis

omnium fuit converſio. Qui ergèò hodiè diceret etiam ca- 6S. 2.

ſu apud Phariſæum divertiſſe Salvatorem, hic myſterioſam Non diver-
Chriſti non attingeret intentionem, quæ fuit, Magdalenæ occa- uc afu
ſionem præbere opus poœenitentiæ glorioſæ aggrediendi. Sci- apud pPha-
verat enim jam vulneratam verbis illis: Venite ad me omnes: riſæum.
Sciverat ſauciam à reſuſcitatione filii in Naim, corrivalis Mag-
dalenæ ; ſcivit, jam uſam eſſe gratia excitante: ſcivit reſo-
lutionem pœnitentiæ; ergò ne Judæi ſcandalum paterentur,
divertit apud Phariſæum, Magdalenæ conſanguineum, eaque
induſtrià diſpoſuit omnia Salvator, quaſi unam & ſolam
Magdalenam convertendam haberet. S Gregorius hujus con-
verſionis nunquam meminit ſine dulciſſimis lacrymis. Re-
lictis ergò aliis conceptibus, qui titillarent ſolum intellectum,
hiſtoriam converſionis tanquam glorioſæ, & veræ pœniten-

tiæ exemplar tractabo ad movendam potiùs voluntatem, pœ-

nitentibus in ſolatium, impœnitentibus in confuſionem.
Ordior hiſtoriam cum S. Vincentio Ferrerio de S. Maria S. z3.
Magdalena: Duodecim integros annos in vanitate vitæ con- Herean.
ſumpſerat, priusquam à miſerente Deo ad pœnitentiam ex- Admiran-
citata fuiſſet. Quotidiana enim peccata illius vindicantem ju- da d.
ſtitiam, non verò miſericordiam provocabant. Iribus ca- Ferrerio.
tenis vitiorum ligata vincebatur, concupiſcentiâ oculorum.,

888 8 con-

6hê?rem lIFeſto §. Mariæ Magdalenæ.
—

concupiſcentià carnis, ſuperbia vitæ. Cùm enim una eſſet de
nobilitate, facilè Rationem Sratûs pro Idolo adorabat; quid
enim ajebat, an DEUs nullam diſcretionem faciat cum no-
bilitate? credam ego facilè pluribus privilegiis præ plebe do-
natam, quæ conſiſterent in exemptione à præceptis, ad libi-
tum ſervandis, vel interpretandis. At longè erratum à ve-
ritate. Ideò enim diſcrevit ſanguinem nobilem à plebejo, ut
nobiliores redderet virtutes, & nobilitatem virtuoſiorem.
Magdalena igitur plura audierat de IESU, quod potens eſſet
verbo, & opere, deſiderio illum cominùs videndi & audien-
di illum tenebatur curioſa magis, quàm pia mulier. Prima
occaſio erat in deſerto Joannis dicentis: Ecce Agnus DEI!
ecce qui tollit peccata mundi! hæc audiens Magdalena, non

erat tam coœca, & incognita ſibi, ſed continua vanitate con-

ſcientiam monitorem ſopire laborabat; ſed incaſſum. Mo-
vit Joannes Magdalenam nominando peccata mundi, & non
aliud rebatur, quàm prolata verba: Ecce Agnus Dei! ſi-
bi tantummodè dicta fuiſſe. At, dexterrimé novit vulnus
diſſimulare coram tam copioſo hominum confluxu, interne
tamen initium converſionis fecit ſalutaris cogitatio, ergò pec-
cata tua huic patienti Agno impone. Urgebatur ampliùs,
cum ſciret Joannem Prophetam eſſe: ita ex revelatione fuo-
xum criminum locutum fuiſſe, ſic lucta de opinionum fua-
rum certitudine & veritate acceſſiſſet Joannem, ſed preſſio-
rem veritatem metuebat; quem conſuleret ſuſpenſa hæſit.
Martha ſoror Magdalenæ inſuetas obſervabat ſpeculationes,
quas ut piè curioſa proliceret nihil non egit, & effectu opta-
to; recenſebat enim Magdalena, quæ contigerant circa per-
ſonam illam, quam Marcha Meſſiam eſſe credebat, ſuperad-
didit deſiderium penetrandi ſecretum animni Joannæi avida
certificari, an de ſuis exceſſibus facta fuerit revelatio per

omniſcientem. Sed Martha ſuperfluum id eſſe repoſuit, dum

Magdalena audiebat in civitate peccatrix, conſultiùs ergòô fa-
cturam ajebat: Si omninè ſibi dicta crederet ‚neque aliud-

hic

Sanna iiet, n
moln, Pro polnd

uN polenar

tergit
Nn Aelu tayt.

Yrwlmrinum

aE Vrd in
Agdnin e Adoguin-:
Erle auinmn, ,n
nchl, Aünum gu
M KCn eikini
mniäkrvamlatere
1clorin pele der

fKudto coluerit,

eprobrari fediti
ſhaun Ocebpe
Egcelenn nicit,
Mmrorem formatum
tllani! proh De
1iidice ſit? ſi
iin lnio, ſec gn
dunne, ſed verb
un iniſorore n
Pen lnicere iterun
helna gatimi
hnzgtnn Uligdn

ü. Concio Aulico- 651
Clim etin

Eis nl⸗ R Hic ſubeſſe, quàm miſerentis DEI ad poœrnitentiam exhorta-

n ciii tionem; At, ecce: mutabilem animum mulieris, quæ ſibi 5. 4.
lunbuuß az tam patheticè exprobrari indignata in furorem agitur, & aa Ber-
Tenninni Me ſcrupuloſam ſororem repellens, reperit luxum veſtium, prio- lenæ. Sda:
Narnd res familiaritates frequentatura. Habent hoc peccatores ad ⸗

it HN juſtificandam ſuam malitiam vel ſua authoritate, vel impu-
min eni dentià, poſteriora pejora prioribus facere, accedit ergò con-
en nd ſiliarium pulchritudinis ſuæ ſpeculum quid deſit vanitati
ng l,uchtn exploratura, & ſic completum amoris pro funi illicium
conn explicatura inſpicit, hæret, reſpicit iterum. Audi Mera-
1 glin ni ml morphoſin, pro polita facie larvam conſpicit mortualem,
ſni: A, Symbolum à poſteritate ſemper appingendum Magdalenæ,
kerlin lilen, „qui non affectus! tergit, extergitque oculos, polit, expo-
Klaminn ie litque ſpecularc vitrum, illuſioni finem factura. At ex impa-=
onbn; Aiim A tientia etiam vitrum frangens, nonniſi larvas multiplicavit.
N/MuNAn Attonita ſe alloquitur: hæcne ergòô illa Magdalena? ubi er-
bi: AnAeHS, 206 ſtellæ oçulorum, frontis ſerenitas, genarum roſæ, den-
Enmnetin tium cbur, labiorum purpura ? palpat oculos, & videt ca-
vernas, & dum ſpeciem faciei palpat, advertit ſub delicata cu-
te, nonniſi larvam latere mortualem, & hanc vidit, prout appa-
reret colorata pelle detracta. Agnovit ergè, quid hactenùs
tantô ſtudiò coluerit, agnoſcit ampliùs, ſibi per fœditatem
larvæ exprobrari fœditatem animi, proh! quæ non verecun-
dia Masdelanarm occupavit. Quid homines dicerent, ſi id,
quod Magdalena vidit, tam induſtriè nutritum conſpicerent

Wun enknan intene
WAursCNrie
Gpone Ughmm min
mele: mner eſenndet⸗
,ſeldh ENiumnk
eller oumen, kigt

mcklelian ad horrorem formatum. Ergò, inquit, Magdalena hanc Lar-
u oenih e vam cducavi? proh Deum ! an non hic prodromus ſecu-
ihim grekir⸗ turæ vindictæ ſit? ſic cor palpitare, artus tremere, circum-
gur e ſpicit pro ſolatio, ſed quò ? an à civitate, quam ſcandaliza-
Uandeih vit, à oannne, ſed verbutmn pœnitentiæ Magdalenæ erat per-
eum ain Ho arduum. An à ſorore, quam ſpreverat, an à Chriſto, quem con-
ih iti ctempſerat? Incidere iterum verba: Ecce Agnus Dei! Sed quo-
Kuun idle cilnn modè hæc lupa gratiam inveniat? tantoperè malleum inter,
crnmi nd & incudem agitata, Magdalena eloquatur, an ſileat? hæc inter

60 ccelet, , 885 § 2 paric-
17

H. F.

5 maadla⸗ jorem ſperas felicitatem, ne dum capis, quid ſit illi cœlum of-
enzæ afte.-

Kus.

692 In Feſto S. Mariæ Magdalenæ „

—
parietes domeſticos. Interim fit concurſus populi pertranſeun-

tem Jeſum comitaturi, effertur vox altior, clamantis Chriſti:
Venite ad me omnes, qui laborati, & onerati eſtis, ego refi
ciam os. Hæc verba articulatim percepit in cubili ſuo Mag-
dalena, nedum auſa proſpicere, partim ob copiam populi,

partim ob rorantes adhuc oculos, animi & affectũs pro-

ditores. Suſpirat, & ſi tam fortunata eſſet, quæ ſanitatem ani-
mæ reciperet ab illo, qui tot ægros corpore perſanabat? Eri-
gebatur ex voce percepta, & ad tam aptum animi ſui ſtatum
prolata. Et ſuſpiciebat Deum proniorem ad remittendum,
quàâm hominem ad poœnitendum. Advocat ſororem Martham,
cxponit iterum, quod agebatur, & aliud non audivit, quâm
ut ad eum refugeret agnum, qui tollit peccata mundi. Pro
quo Martha citabat, ſæpè ſæpiùs à Chriſto mentionem fa-
ctam eſſe remiſſionis peccatorum, dum corporibus redderet
ſanitatem, & quomodò ſuſcitando à mortuis etiam animas
vitæ reſtituiſſet. Hic fides Magdalenæ in Chriſtum perficicba-
tur, fides ſpern genuit remiſſionis peccatorum, ex utroque
conſurrexit doloroſus amor, & amoroſus dolor toties offen-

ſi ſummi boni. Sic profluxit in lacrymarum imbrem, ex

omnium ante maleactorum compendioſa repræſentatione.
Semifractis oculis intuens Martham, quid ſperandum ſic, fla-
gitat, dumque audit Chriſtum veniſſe ſalvum facere, quod
periérat, ad intimius conclave ſe recipit, & non ſatis admira-
bunda contemplatur, ſe mortuam rurſum ad ſpem vitæ re-
ſurgere. O Magdalena, quid moraris! abi! ſi ab alio ma-

ferri, quæ ſuis criminibus inferno fuit mancipata ? ſi inſana
eſſem, inquit Magdalena, & mentis inops, ſi ad oculos ſtante
lumine adhuc cæcutirem, involat ornatum capitis, inquiens:
malè ſtructa retia, quibus tot incauti affectus capti fue-
runt. Impoſterùm eritis mihi pro vinculis, quibus me pe-
dibus ESU mei alligabo. Infelices oculi! arcus fuiſtis Cu-
Pidini, qui tot malè feriatis ſagittis usque ad inſaniam vulne-
ravit,

aprentütui nli 1
m. Impoſterune
mn indlit ſeſenn d
,nmret, publcem
NNrem, Currend,
õ
1to Adi lamn
m. R duid Minen
iim enr onini anahvo
sNrfreraH
rotr ſos, K e
i: hocinen
1ncie ,incellu mnoe
Mm, CPilind aure
umine. Primum
uieponunt,ſe Aium
Pinentr accumbere
emincummentomni
e paues teſpel
niler lzdlen
gklemn Otmnia
D, Obett tii

I in eſenlenti

Konnpich ninis ffe
gotun
Weggtumdm co
Ncirherncn
mummint ii

ele D

rorin,
ui, Gemni, a
S
e, arin cin .
dulos, mnitaſi⸗
Unntn lreln in,
Pgro⸗ Corpor *
Ctan mn niſi
onigen 1 nnind
nAobrimenirte
Aaigipaufi, V
iiali oernn mnnc N
8i Qnto mmnioren .
AnmcrNthaNin
Coz monni, timn m

en iChilim ufiit

.

Rerachkumn, A Un e⸗

GNr itsole⸗
NhuuInNNNen,
wnpendilt enrinmir
lum, guiſhennttnſe
elille ſlnum hrae, gn
tthit Elinirbn
An tWrinn 11 gen iun
ers Ai 1ds
cniui ſtilt unm
0 fuit mnnahatt in
s dal k
rornuommn ethnhe
ieaun Akln gis
õ
Soell! unin,
Bge d lnin .

lare judicium erat, Magdalenam, ob tot

(Sacio Auhr. ;

ravit, impoſterùm lacrymis malum ignem ſopietis, & aman-
tifſimo EsU meo pro pedilavio ſervietis. O fraudulenta la-

bia, quot oſcula diſtribuiſtis, & Veneri libàſtis, impoſterùm

non, niſi pedes Chriſti baſiabitis! O ſubdolum cor! quos
non affectus inordinatos foviſti, privans amore illum, qui omni
amore digniſſimus eſt, impoſterùm Anathema erit, ſi Chri-
ſtum non amavero. O adulatrix caro mea, quorum hacte-
nus apparentiâ tuàâ mihi illuſiſti, ut pulchritudinem ipſam non
amarem. Impoſterùm eris holocauſtum. Abjicit ornatum
veſtium, induit veſtem cilicinam, parat alabaſtrum, & reſo-
lutum manet, publicam peccatricem publicè pœnitere. Pro-
dit in plateam, quærens, quem diligit anima ſua. Hic popu-
Peccata à Deo puni-
tam delirio, alii petulantiam, appellabant, alii ſtudioſam Mas- j

H. 6.

Temeraria
hominum

udicia de

karam. Et dum audirent à Magdalena Sponſum inquiri, plu- B. Masda-

rium erat opinio, antiquos amores proſecuturam. Sed his non
attentis properat ad domum Phariſæi, in cujus atrio attoni-
tos reddit ſervos, & quærentibus, quid tam inſolita quære-
ret, ait: hominem quæro, triginta circiter annorum, ama-
bilem facie, inceſſu modeſtum, procerum ſtaturâ, patrià Na-
zZarenum, capillitié aureòô, potentem opere, & ſermone, Je-
ſum nomine. Primuùm ſibi illudi autumantes Aulici, tanderm
urgenti reponunt, ſe alium in domo neſcire, quàm illum, qui
unà heri menſæ accumberet, ſed habitu pauperem, nudis pedi-
bus, vilern ind umento, mirabilem in vita, totum in jejunio, cu-
jus tamen à paucis reſpectus haberetur, demum longè alium,
quàm nôſſent Magdalenæ aliàâs placuiſſe. Hic Vir, hic eſt, in-
ꝗuit Magdalena : Omnia hæc amore mei facit. Incedit nu-
dus pedibus, quærit enim me ovem perditam, jejunat pro

egô in compitis nimis frequens eram, induitur veſte paupe.
rum, quia ego tantùm colui in veſtibus luxum, aſſiduus in
oratione pro impetranda mihi miſericordia apud Patrem æter-
num. Interrumpunt alii ſermonem Magdalenæ & quærunt,
888 § 3 quid

ena.

me, quia tota in eſculentis merſa hæſi, habitat deſerta, quia

694 In Feſto S. Mariæ Magdalene.

quid ab hoc homine ſperaret, qui, ſi quid egit corporibus

profuit᷑, in quo Magdalena nullum defectum pateretur, & re-
ponit illa, ob hoc ipſum quæro inſtantiuùs: illuminat cœcos,
an non per annos 12. cœcutivi ad ſalutem animæ meæx; ſanat
infirmos; an non medullam oſſium meorum attenuavit pec-
catum meum ? Mundat leproſos, an major peccato lepra:!
ſuſcitat ad viram mortuos, nę dum aliquis tot mortibus ani-
mæ interemptus fuit, quàm Magdalena. Ite & dicite, adeſ-
ſe cœcam, quæ cupit illuminari, infirmam, quæ deſiderat ſa-
nari, leproſam, quæ petit mundari, mortuam, quæ ad vi-
tam redire anhelar. Vix aperit Aulicus portam, Magdalena
Jeſum conſpicit, cum ſervo irruit, & ſeſe ad pedes JESU pro-
ſternie, omnis humani reſpectũs oblita, & judiciariæ teme-
ritatis. Vult loqui, & ſuſpiria non ſinunt. Hærent attoniti
alii; Chriſtus verò ſe tam accommodè locàret, ut absque dif-
ficultate Magdalena pedes conſtringere poſſet. Ipſe enim ſcie-
bat, quid in Magdalena operaretur. Lacrymis ergo rigat pe-
des ejus, ut à peccatis ſordida lavaretur, quaſi diceret, licet
ego merita ſim, undè me damnare potes, tu non amiſiſti, un-
de me ſalvare ſoles. O malè locatum tempus, quò amorem

te non amavi ? habuine cor non amando ſummum objectum

amoris? quomodè vivere potui ſine vita? in terrenis quæ-
ſivi perpetuum, inſaniam! in mortalibus immortalitatem,
veſaniam ! in creaturis meliùs aliquid Creatore, 6 delirium!
bonum tanquam malum cavebam, malum tanquam bonum
ſequebar, ò cœcitatem, vulnera non ſenſi, tenebras non pal-
pavi, vanitas illuſit mihi, & non agnoſcebam. Domine JE-
SU, ſana vulnera, illumina mentem, vivifica animam, redi-
me ab hoſte, qui me viderunt, illudebant mihi, diviſerunt
veſtimenta virtutum, & de uno in aliud peccatum trabebant.
Fui mancipium, & ſervirutem amavi, fui cœcus, & cœcitatem
non dimittebam. Et hæc omnia ſine te vita, ſine te via, ſine

te veritate, mi Jeſu! nemo mihi impoſterum moleſtus accidat,

nemo amorem meum inquietet, unicum amoris mei objectum
“ IJIESUS

le getil nltede
Sfient ige doritt
b,AMI Odlt mu
nonthetliradhn
iuttur ti elcdtt,
Mote coheledem
ceniteti, f
mu Eplnunis conleryi
umimmmcaderdeide
Aicdionen;i i
, H MKoren, i
iunrm, AAe
Mr Mons tochonn

tOlchilperc n

Ucdleddum propre
acku ſemper co
Mld ſcelebate

Kindlrrabant et

s! nemo mini a
ab Cefeit, ſolis
il, in guo dne
Neioſe pernt
umem, inguit
Aidſe, lor e
nu: ſel gic
in oglinr
–—
Nu 4
ehtoira,

A
N
doiltmi le
ini ad -Z
ollum nenn mi
los, N or ꝰ
dom Aiſin nnt⸗
Magilen S
rinfinin g lit
dini, nonnn, ler
rdlapnn, lpt
nettans

oblin Eillannr en

nonInnun Herentacont

oltlin Uied,
kiper lir bane
u. Lanmoczonen.
Erelk, uli tert iir
nd Amnniiin
GINENNAE
0Nammolvunmumdheenr
Cemiſne iu! eanmsd
morralbusinmonitnet
digu Crenare,Oine

Den,,Niuntnunke

wnkrl, arhud
mnecum Donn
gtemn, iſfen dere
Uuteem mil e⸗

naitkun

urhfüardbten

lvets fin, ſete i

oſteruan D
danmamotie
acmmimd .

IESUs erit.

Concio Aulica. 6625

Inter hæc mirabatur Phariſæus toôlerantiam JE-
SU, cùm totius familiæ opprobrium eſſet hæc Mulier, in ci-
vitate peccatrix! ſed defenſorem ſui Magdalena Jeſum ha-
buit. Quid inquis Simon! fi ſciret quæ, & qualis eſſet, hæc
Mulier! & ideò hæc obſequia adrmittit, quia ſcit, qualis ſit Mu-
lier, quæ gratia indigebat. At: vis ſcire, & Simon, quæ ſit?
qualis fuerit, ipſe noviſti. *En: priùs peccatrix publica, jam
pœnitens, antè odit multùm, modò multùm dilexit, ergoò ho-

minem non menſura, quid fuerit, ſed quid ſit; hinc audiit etiam

remittuntur tibi peccata, quaſi diceret, reſtituo te gratiæ, &
declaro te cohæredem meam regni cæleſtis, do tibi jus fe-
licius æternitatis, & fruitionis æternæ beatkatis: hic niſi Mag-
dalena divinitùs conſervata fuiſſet in amoris intenſione, facile
vitam immolaſſet. Deſiderat ſalutarem pœnitentiam, tormenta
in ſatisfactionem; ſed audit: Vis vincula, hæc ego feram pro
te, vis afflictionem, hanc ego ſervo pro me, tibi ſit conſo-
latio, vis mortem, hanc ego ſubibo pro te. O myſterioſum
futuræ paſſionis prodromum ! jubet Magdalenam vivere in
Ppace, quidni? peccata dimiſſa audiverat, & ſic ad mandatum
JESU dilectum propter dilectum ad tempus relinquebat &
ab hoc actu ſemper contemplatrix ad pedes ESI ſedebat, &
ſi quando ſuccutiebat veſtem mundus deceptor, caro adula-
trix, & inſuſurrabant, ergò Magdalena deſeris nos? nunquam
amplius: nemo mihi moleſtus ſit, repoſuit. Mundus deci-
pit, caro deficit, ſolus JESUS amorem meum reficit. O væ
tempori illi, in que amiorem non amavi, amorem non ama-
vi! O pretioſæ ponitettichn lacrymæ ! lacryma flectit
omnipotentem, inquit 8. Bernardus: quoties tu, Auditor
Peccaminoſe, ploras delicta, in hoe ſpeculo intuere. Plo-
10 inquis: ſed quid ploras? an non id tangit Anguſti-
nus: qui ita loquitur:
paſſionis, quibus ploras cornus, à quo receſſit anima,

Defenſo⸗-
rem ſui ha-
bat Mag-
dalena Je⸗-

1.

§. 8.

, ſzi , Peccamus
Sunt in te Chriſtianæ viſcera com- ut Magda-

Elena, ſed

non ploras animam, A qua receſſit OEIUS. Lacrymas huc, non pœni⸗
1 4 4 y

lacrymas huc pro anima, à qua toties D EU S receffic,
8

temus ut
ſecus lia.

696 In Feſto S. Mariæ Magdalenæ.

te gentilitas confundet, quæ quotannis lacrymas in Oryſtalli-
na phiala colligebat, & pro delictis ſuper aram miſericordiæ li-
tabant. Nos peccamus, ut Magdalena, non flemus, ut Magdale-
na, qui tanta æternis lacrymis deflenda committimus ? aut pœ-
nitere, aut damnari, media via nulla eſt. Audite Dei obligatio-
nem, qua pœnitentes ſe recepturum appromittit: Iſaiæ I. Laa-
mini, & mundi eſtote, explicat Lyranus: lavamini à peccato-
rum maculis lacrymis contritionis: Et venite, & argui-
te me. Quaſi diceret: ſi pro lacrymis miſericors non fue-

ro, accuſate me. Ergèò pignus miſericordiæ, poœnitens lacry.
ma. Sed quis dabit capiti meo fontem lacrymarum?
Magdalenam implorate, & facite ſecundum
exemplar. Amen.

In

mles g
gavhan: d
tiam ſoah
Anqcertionns
s 5, carit hedeſn

udiſunt Hom

non magb fien
1ounido. Direrat
91eo eſt, qui pene
i nulelittu honn
mritgeniode coij
uun carioſum, an

E homo maur

Milienm, pli in

bomin biberun

ionini lleis
drin nugis ercit
Mienn Affr id
In,Aerumn Mofana

unu In Feſto S. Jacobi Majoris Apo-
ei .
rumenmmttli ſtoli.
. Nrmnu heniii C . R ſti
ions: Ani, OncCIO Kuitica.
oleynsnieint Qui calicem Domini biberunt, amici Dei
Gitiigtie in facti ſunt.
Ien nen unnn RD . yi,
Laintuig Poteſtis bibere calicem, quem ego bibiturus ſum.
Ana Matth. 20. v. 22.

1

& Nergia eſt in particula ego. Ego innocens, tu no- §. 1.
9 cens: ego Medicus, tu ægrotus: ego Imperator, Hom masis
tu miles gregarius: ego Dominus, tu ſervulus: fidendum
Z ego Frater & Amicus, tu in fraternitatem & ami- quàm li-
cĩtiam ſolâ hâc, nullaque alid ratione aſſumendus, & at Dei
quàm quàâ cæteri omnes, nemine excepto, aſſumpti ſunt, de amicum el-
quibus S. canit Eccleſia: Calicem Domini biberunt, & amitci Ee ſecuriſk.
Dei facti ſunt. Hominem habere amicum, parvum eſt, ni-·
hil eſt, non magis fidendum homini, quam aſſeri carioſo, li-
gno putrido. Dixerat Moyſes Deuteron. C. 21. v. 23. maledi-
Gtus à Deo eſt, qui pendet in ligno. Jeremias capite ſuo 17.
v. 5. ait: maledidtus homo, qui confidit in homine. Utriusque
Prophetæ ingeniosè conjungunt verba, Origines, ut quaſi idem
ſit lignum carioſum, aut arbor mortis, cui malefici affige-
bantur, & homo naturàâ ſua inſtabilis & fallax. At Deum
habere amicum, plus nimio eſt, & inæſtimabile, & ecce, qui
calicem Domini biberunt, amici Dei facti ſunt ? Placet huic
efficaci Domini calicis bibendi argumento in præſens inhæ-
rere, ut tantò magis excitemur ad ealicem Chriſti bibendum.
Duplicem offero hiſtoriam valdè huc idoneam, alteram 6. 2.

ſacram, alteram profanam. Profanam narrat P. Nicolaus Hon exſhe-
Trt t Cau-

698 In Feſto acobi Majoris Apoſtoli.

— — —
riæ par- Cauſinus lib. 3. Symbolorum, de Chriſtianiſſimo Francorutn
noanalet. Rege Philippo, qui exercitum verſus Othonem Romano-
ptat cali- Germanicum Imperatorem Ducem, ut milites ſuos inſtante
cem Do. jam prælio ad generosè confligendum animaret, poculum
uumec aureum generoſiori vino plenum toti exercitui propinavit,
ria idonea & à ſingulis ebibi juſſit. Additâ hac teſſerà, commune hoc mor-
ur tis, aut ictoriæ poculum erit, potatum ſtrenuè eſt, & mox
tanta certatum animoſitate, ut victo fugatoque Othone, cla-
riorem nunquam victoriam, contra Germanos, Galli repor-
taverint. Dominus exercituum Chriſtus Imperator noſter
invictiſſimus, qui Matth. 10. v. 35. de ſe ait, non veni pacem
mittere, ſed gladium. Ad bellum nos vocat, ad conflictum
nos animat: calicem omnibus ac ſingulis propinat, com-
mune poculum, non mortis, ſed mortificationis, & morta-
lis victoriæx. Quis miles erit adeò ignavus, indiſcretus, & ve-
cors, qui de manu Imperatoris acceptare calicem & bibere
tergiverſatur. Deponat nomen militis, quisquis talis eſt: ex-
terminetur è caſtris, abeat in malam crucem, non exſpectat
ullam victoriæ partem, qui non acceptat calicem, & excla-
mat : Vivat Kex! vivat Imperator meus, JLSUS! biba-
mus impigrè: pugnemus fortiter: generosè triumphemus.
. 3. Alteram hiſtoriam èê ſacratioribus oraculis petitam re-
enal⸗ feret Moyſes Geneſ. 44. toto, & magna parte capitis 45. Tra-
nus tene- gicomædiam luſurus cum fratribus ſuis Prorex Ægypti Oeco-
ciet er nomo ſuo in mandatis dedit, ut ſaccos quidem frumento
verius. Fepleat, pecuniam vero frumenti pretium facit, inſuper re-
Pαο quo poneret, & in ſacco fratris minimi, & omnium chariſſimi
la hiſto- Scyphum argenteum adderet, quod erat inſigniter impone-
re innoxiis fratribus; urbe illi vix dum exirent, cum ecce ti=-
bi à tergo veniunt apparitores, voce incondita iter inhibent,
acerbè iniquitatem expoſtulant, ablatum Scyphum repetunt:
Quare reddidiſtis malum pro bono, quem furati eſtis, ipfe eſt
in quo bibit Dominus meus, & in quo augurari ſolet: peſſi-
mam rem feciſtis. ità verſ, 4 & 5. ſtomachoſus Oeconomus.

Qnid

7, hin
mhci g Cn
,Gs, Nlitis,n
. .
Venaldii Nenami
inocelnia.0
un tune Ceckis e
vonkün Aler
tertote, oe
charmlam uu
hlun in ii ccle
4 nmni Golos
n Cenid Cwai
Pum Cornc auli
efenenlim an
ir iugle iner o
Daüns Obverwn

Dporte. Hatucnv

u. Non diu ſe
1Naſis, K inert⸗
Uuum non Ampiin

Wenn ernpit, i

N e Omhemn d
n: Eyo un
Une, Conſiio
Vinponeretur fi
rſem, dinturnun
n, Worem, kelici
n ronmnubus d
min, r Ah
li ro ſngnis
unCnt

Dotmun ſtent,
D
OunaGammn (l,
mCkrin en

Fcekat Me

n os wet A, ulin

1 lnii pinr, aa

wonfinin knan
digons ullann Ne
Arprne cien Abr

liß, igli litdt .

ne, MMerel

WN Clirn Ntll.

uNIINNRd
i: Kee unin
torbig onals ennt
Lugni M id 1
Dusmsherarkend⸗
In Hoids Ilten fin
oruin iut uif
Wumi, Aommuun u
vod enr iglint in
Aumenetenme,
oer iplaie
cun .tun ,e⸗
, ſ in 6
ſ uluin.
2nachosCd
ommec

Concio Ruſtica. 6929

Quid ad iſta fratres ? non cadunt illicò, ſed quod benè ſbi

conſcii erant, liberè libenterque reponunt v. 9. Apud quem-
cunque fuerit inventum, ſervorum tuorum, quod quæris, mo-
riatur, & nos erimus ſervi Domini noſtri. Luſtrantur ſi-
ne mora ſacci ex ordine, & dum denis majoribus ſua con-

ſtaret fides, veritas, innocentia, in ſacco denique minimi, &

innocentiſſimi Benjamini Scyphus invenitur. O infelix puer!
à miſera innocentia! luctus! dolor! quàm varii in animis
fratrum tunc affectus ex inſolenti fortuna? indignatur iſte;
ille compatitur: alter ſtabat plenus ſtupore, alter pavore,
& alius terrore. Innocens parvulus præ nimia conſternatio-
ne nec lacrymulam unam ſatis poteſt fundere, multò minùs
verbulum in ſui excuſationem proferre: pallet, pavet, hæ-
ret: jam humi oculos dejicit, jam coelo attollit, & tantùm

non exanimis concidit. Sed non eſt hic morarum locus:

forum dicendæ cauſæ, hic nullum: ad Proregem quantocyus
revertendum, coram legitimo Judice dicenda cauſa eſt. Ve-
hitur itaque inter lucum ac metum: neque alia ſingulo-
rum animis obverſatur ſententia, quàm de carcere, ſervitu-
te, morte. Harum verò calamitatum cauſa unica, ocyphus

Regius. Non diu ſcenam tenuit Luctus tragicus: ſucceſſit

môx plauſus, & inexſpectatus jubilus, quandò Jopſeph ſimu-
landorum non amplius potens affectuum, in lacrymas ob
clamorem erupit, quibus fratrum ſuorum mœrorem diluit,
metumque omnem adiſpulit, fratrum ſe germanum eſle con-
teſtatus: Ego ſum Joſeph, Frater veſter, accedite ad me, no-
lite pavert. Conſilio meo & beneplacito factum eſt, ut ſey-
phus imponeretur ſacco: ad terrorem quidem & luctum
perbrevem, diuturnum verò quod nunc auſpicamur gau-
dium, amorem, felicitatem. Afflixi vos, quia dilexi: &
quem præ omnibus dilexi teneriùs, afflixi ſeveriùs. Adeſto
mi Benjamin, cor & theſaurus meus: accedite fratres dile-
