Atque ut ad hunc nucis eſum ſuo nos alliceret exemplo
& excitaret orexin Salvator noſter, non in forma viri, qualis
primus Adam, ſed infantuli primitus apparuit, Neyrzaik
. alus

A 3
EOcce,

4

Cuiſeſgenlerin
zunieiren
öegeknt
unierävngn
sCrund.
zilenbinaand
õ
ttüiriywond
Aunctee wic
Ermtrle
rktamohe,
Medinfonmmtn
nPci eiine
Hlumgkentnin
übum ſ
Uenluningucri
onnhhdonen
Etinmnszel

falringepn
fmemnihe

fnine gil

utſin

lol.

.

abeaneg
ni, Kimn
utniifn
1n honun mn
laloannns,

loe Denin,

ite ancorhet .

lin locnnt

8 ltä dppretini

genidosern
1mn cipinmn
1baperorunten
Ger nihicun .

n,Add i.
ate ſubeundm ,

noto ono,gue
Poin, buten
eraphinorum

adtiſomus, in
rn;Collenße⸗
ſedenh,

iſeinhonumtn.

Paraciio dele.
n ent:

oci apponm,

nie nien

gomett,c

hwd: Quenm

Miceret ennil

Orina ili,d

—
☛ = —

RR

Concio Aulica.

115

datus eſt nobis, ut erga nuces ſeu cruces appetitum aleret

ab in fantia. Hinc & electos omnes regenerari in novam

jubet infantiam: MWisi eſſiciamini ſicut darvuli, non initrabitis
in Regnum Cœlorum; ut qualem parvuli habent appetitum

erga nuces, tali nos fera mur affectu erga crucem.

Sed cur tantoperè nuces appetunt parvuli? quia earum
eſu lumbrici, quibus infantia cumprimis obnoxia eſt, pellun-
tur, ut Dioſcorides, Plinius, & Galenus affirmant. Idcirco pro-
vida mater natura propenſiſſimum erga nuces affectum
pParvulis inſeruit, ut paratiſſimum haberent adverſùs inte-
ſtinum hoſtem medium. Lumbricos pellunt nuces de corpo-
re: Irrequietos paſſionum peſſimarum vermes abigit amor
cr ucis ſive patientia ex animo. Oquàm multi mortales ad

in ſaniam usque & acerbam mortem verminant curis & cru-

ciatibus, angore & tumultibus ſeipſos conficiunt, quia no-
lunt uti patientiã tanquam fructu ſaluberrimo ex arbore
crucis Chriſti, quam S. Ambroſius ex ligno nucis fabrica-
tam fuiſſe arbitratur, fortè, quèòd nulla alla arbor ſic patien-
tiam exprimat, quàm arbor nucis, neque ullaà vel ipſo ex no-

volebam dicere, avidiſſimum ſpectare.

mine affinior ligno crucis. Placet parvulum nucis, crucis

Narrant acta japonenſium pugilum, qui pro fide & amo- . 6.

.*△½

Exgęmpla

re Chriſti anno 1597. Crucis ſupplicium fortiter ſubjêre, & parvulo-

lanceis in formam Crucis utroque ex latere transfixi,

mor- rum cru-
cem forti⸗

tem gloriâ pleniſſimam obiêre, fuiſſe inter heroës adoles ter bare

centulum quendam Andream appellatum, qui cùm ad ſup- gantium.

plicii locum adductus fuiſſet, ſolertiſſimè avidiſſimeꝗque
crucem ſuam inquiſivit, atque identidem exclamavit: ubi eſt
mea Crux? O bona crux! quam cum denique amplecti, ex-

oſculari, & manus pedesꝗue extendere licuiſſet, longè te-

nerior breviorq; apparuit, quam ut ſuppedaneum crucis pro
gentis more attingere & à ferreis compedibus conſtringi
poſſet: funibus ergo alligatus, lætitiarum plenus in cruce
pependit, dum decuſſitis confixus haſtis purpuream egiſſet

P 2

ani-

Incruce
omniafe-
Hcia.

116 Feſto Sandti Andreæ⸗ Apoſtoli.

animam, dignus Andreæ nomine, dignus crucis triumpho
& theſiauro: Dignus dulciſſimum cum Chriſto & Andrea
nucleum in cœleſti convivio comedere, qui duram tam for-

titer fregit nucem. Addamus adoleſcentulo virginem:

Maria Ogniacenſisnon cruci, ſed lectulo affixa, acerbiſſimas
toleravit ægritudines, quibus tamen exſaturari non potuit,
quin aliorum nihilominus dolores ſibi imponi peteret, & à
cœleſti Sponſo dolorem ſuper dolorem impetraret, nullum
illi ingratius accidit verbum, quàm cum audire cogeretur:
Utinam convaleſceres! Erat Mariæ Divus Apoſtohus noſter
Andreas idcircò in amoribus & veneratione ſingulari, quòd
vivum ſe ſua è cruce deponi paſſus non ſit, nec minori curæ
Andreæ ſua fuit clientula, cui ſe in morte adſtiturum & co-
mitem ad æternos triumphos futurum ſpopondit præſtitit-

que. O fi & nos crucem haberemus in deliciis, nucem

Andreanam in cupediis! quàm bellèe nobiſcum in vita &
morte, noctu & interdiu in ſomno & vigihis ageretur.
Qui ſomnia interpretantur, ajunt: ſi quis ſomniet, in-
venire ſe ramum ex nuce velbaculum nucem, eumque le-
vet & ſervet, donum ingens paulè pòſt à ſene quopiam re-

portabit & hæreditabit, ſi verò nuces inveniſſe ſe ſomniet,

theſaurum aliquem reperiet. Fabulæ hæ funt interpre-
tum, at verò certiſſimum eſt manere te pro quavis, quam

frangis, nuce, pro quovis inquam actu patientiæ, theſaurum

& coronam in Ccœlo. .
Theodoſius Imperator ſub triplici lapide eruce ſignato,
ingentem reperit theſaurum, nos in qualibet Cruce lucra-
mur. Divitias Gratiæ, Eph. r. Diatias Sacramenti, Coloſs.
I. Diwitias Bonitatis Rom. 2., Ludovicus XII. Rex Chriſtia
niſſimus ſub imperii ſui initium nomina aulicorum afferri

ſibi voluit, ex qui bus aſteriſco crucis duos ſignavit; ſubduxé-

re ſe ocyus, malam crucem meruentes: Rex intellectâ fugâ,

neſeiunt, ajebat, iſti alphabetum Chriſti qui gratias incipit keru-

cc, ego illos honoribus deſtinavi. Atbenienſes ſuo ſervarunt
Leo-

venkkolpr
6tnnpecn
Nongien

n M
, ondle
ciünt CNin
P Merszſe
mesleenourn
Nirennihrn
BNotiowenn
Pntmmeinlets
Ptangfundun
zegutodnen
ömnonenrone
niit mglibe

hirnkm e

inemmnecl
ceer mddi
ACnmenelul
Aſrctbinten
ldiſomreti⸗

anpakanm nee

milng irf
Wimhiſon
ſene

— Concio Aulica. 117
ninnn Deorum manito ſignum Tau, ſen crucem in pectore tan-
vemtni quam ſignum uturæ vitæ nt erunt, reosque abſolutos
Uio inn,, littera Lau notaârunt. eta verò ſcripſêre damnatis 3
tlo ikitn uaſi noſcerent illud, Ezech. 3. v. 4. Omnem, ſuper quem vi-
4bcetöllin deritis Iau (Syriacus habet: Signum Crucis) ne occidatis.
ninn hoti Nimirum in Cruce vita, in Cruce honores, in Cruce divitiæ,
oniheteret, in Cruce deliciæ, in Cruce omnia.
Peinartt, uln Non horrerent plerique mortales tantoperè crucem, ſi
dite gerene ſaperent & intelligerent, in Cruce panopliam & Coronam
Apoktohcsrofe & bonorum omnium hominibus parari & aſſeri. 8.8
eünbulrighi Amant quidem mortalium politiſſimi crucem in auro Crux ſind
necminoriane & coronis, in gemmis & unionibus, in veſtibus & paluda-diſcrimine
Ntiumm mentis, tanquam honoris inſignia, & pretium non vile la quis tem.
oncithratktit⸗ borum, ità namque amant Equites S. Georgii rubram per eſt
elicis, iiltenn quos fundavit Conſtantinus Magnus anno 312. Amant Crux ſeſa.
Ccumin rit Equites Melitenſes ſeu Rhodii albam in nigro pallio, quos
sigeretur. Joannes Eleemoſynarius bis inſtituit; amant Teutonici cru-
bis ſommniet, in⸗ cem nigram in albo pallio, qui ordo cœpit 1119. amant equi-
m, eumqbe l⸗ tes S. Jacobi crucem rubram in pallio nigro ab anno 1175.
neqnopinm te. Amant aurei velleris Crucem Burgundicam, quam Philip-
(ele ſomniet, pus bonus fundavit 145511. ſed cur pauci ex iisdem nobiliſſfi-
AWrrinterpre⸗ mis equitibus erucem illam adamant, quam unicuique di-
No dochdun vina imponit providentia, dum afflictionem ejusmodi per-
entieghennn mittit, quam quilibet ſibi cenſet eſſe omnium graviſſimam?
Noluit in hunc usque diem crucifixus JESIIS indubitatè
ge ereltt⸗ conſtare mundo, & qua materia ſeu ligno Crux ſua fuerit, ut
bet (Nenir (quod dicere amabat S. Franciſcus Saleſius l. 5. vitæ) om-
runr i,; nem Crucem æqualiter acceptaremus, diligeremusque, nec
Nl Ner Uii qualis ſit diſquireremus, contenti ea ſolutione, quòèd ſir Cru

IESU, ab ipſo præviſa, fabricata, immiſſa, permiſſa, inque
bonum noſtrum, nec ultra vires noſtras ordinata. Quare
ſapientiſſimus Præſul affli tiones fuas hac verborum for-
mulà quam Epiſtola 32. conſignavit, ſalutare ſolebit: Sa-
luto vos öparvæ & magnæ weg. Salutemus ſimiliter &
3 cum

Alicotumnfen
Guntſtbmi
zineleliic⸗
tia neſin
jo ſenni
i

1 18 Feſto Sandti Andreæ Apoſtoli.

cum Andreâ dicamus. O bona Crux! Nec gloriari aliter
velimus, quàm in Cruce, in infirmitatibus, in adverſitatibus:
Wihil autem abſit gloriari nisi in Cruce. Poterat Apoſtolus
gloriari in Sapientia Chriſti; & verum diceret, poterat in
poteſtate, & verum diceret: Sed dixit in cruce, ubi mundi
Philoſophus erubuit, ubi Apoſtolus theſaurum reperit, ut
qui gloriatur, in Domino glorietur, quo Domino? Chriſto
Crucifixo, ubi humilitas, ibi majeſtas, ubi infirmitas, ibi po-
teſtas, ubi mors, ibi vita. Si vis ad illam venire, noli iſtam
contemnere, noli erubeſcere, ideò in fronte, tanquam in ſe-
de pudoris ſignum Crucis accepiſti. Hæc omnia Auguſtinus
ſer. 20. de verb. Apoſt. Signemus ſigno Crucis frontem, &
cogitemus: OQbona Crux Signemus & Cor, alteꝗque hanc
imprimamus teſſeram: ſi nondum cœpi pati, nondum coœ-
pi eſſe Chriſtianus. Primus Chriſtianus ex mente Doctoris
Angelici Andreas fuiĩt, ſicut autem. Andreas ſinò Cruce, non

alet unä nuce, ità omnis omninò Chriſtianus ſinè Cruce,
non valet caſsâ Nuce.

GeEeeeeeeseesseesesese
In Feſto S. Nicolai Confeſſoris Epiſcopi.

6. Decembris.

Concio Ruſtica.
Feliciores ſunt, qui pauciora, quàm qui plura
accipiunt talenta.

Uni dedit quinque talenta, alii autem duo, alii ver
unum. Matth. 2 †. v. IV.

Patrocini- Wz Am potens apud DEUM Divi Nicolaĩ eſt patroci-
um Nicolaĩ RE nium, utlaſſerat B. Bernardus ſerm. hod poſt pa-
ancaeiſn. trocinium Beatiſſimæ vix eſſe potentius ullum.

Monne

„

Srbinitetih

mennnn okene,
nns anecond
INitenceie
1 (tm fn

lbnedur

Ehrentichnici
unniumere
jnner wls,
Mn otenni
enun,egetlis
Wlanmigec

dD

ziütehiarſin
lihneffenits
guim inde
enlitlet,d

eloglüenin

1

—
—
Goiri ler
häcfetitthe
Dkerathati

eret, Dotetan.

lce, vbi und
tumnteperit
Onninoihrit

fhmts, bie

eite noli inn
kingumint.
UnidAugulin
Meis ronten
, Gteiue hn
Noncumce⸗
nenteodhors

ſneCnut, N
nnsſine tce

160
Encni.

amn quiſin

uo, Aim

coluektor
. hoc lot 3

4 n.
entlusuun
H von.

Concio Ruſtia. 119

Nonnepoſt mnmoriam Virginis fingularis, tam dulkcis pietas &
pia dulcedo in cordibus fidelium obſervatur, ut in die tribulatio-
nis nomen Wicolai teneatur in ore, requieféat in corde. Si co-
ruſcationes fulgurant, Nicolaus dulciter inclamatur. Si

coruſcationes maris mortem intentant, Nicolaus flebili-

ter exoratur. Et verò facillimus eſt ad ſuccurendum. S.
Bonaventura ſerm. I. de S, Nic. refert, duos juvenes nobiles

Athenas ad Philoſophiam per rexiſſe, prius tamen videndis.

Nicolai deſiderio ſtimulatos ex itinere Myram: ubi caupo
cernens divitias, noctu eos jugulavit, & in morem porco-
rum conciſos in vaſe ſalivit. Cognovit id Nicolaus ab An-
gelo, properavit in hospitium, detexit ſcelus hoſpiti, & ora-
vit tam diu, dum pueri rediiſſent ad vitam. Vir alius præ-
dives promiſit in honorem S. Nicolai calicem aureum, ſed
poſtquam ab artifice elaboratum vidit, ſervare ſibi ſtatuit &
tantundem auri offerre. Pergitur ad ædem D. Nicolao
ſacram trans mare curſu proſperè, interim ſitis invadit Do-
minum, cui ſedandæ jubet calicem proferri vinumque in-

fundi. Quod dum filius præproperè exquiſit, & calicem

in aqua eluit, mergitur ipſe ſinè omni ſpe auxilii. Coguntur
itaque parentes officioſiſſimi filio orbati anathema offerre,
ſed aurum ipſum ex ara ſiniſtro omine excutitur ſimulque
lacrymæ ex oculis, gemitus ex intimis viſceribus paren-
tum, non diu tenuit luctus, cuùm enim errorem ſuum de-
precantur; ecce filius cum calice ſalvus & incolumis per
templi portam ingreditur, & beneficium prædicat Soſpi.
tatoris, ità teſtatur Vincentius Bellovac. LI3. Cc. 13. Ex quo
patet, quàm efficax ſit S. Nicolai patrocinium, ad quamlibet
cœlitus gratiam impetrandam. Poſtulemus itaque, ſed
non multa talenta, duo potius quàm quinque, unum potius
quàm duo, quis enim minus accipit, felicior cenſendus eſt,
quia cui multum datum, multum quæretur ab eo Luc. 12.
v. 40. cum augentur dona, rationes etiam creſcunt dono-
rum S. Grgorius hom. 9. quam veritatem ubi fuſius proſe-
cutus

120 In Feſto 5. Wicolai Confehoris Epiſcopi.

cutus fuero, inſignia duo documenta in ruſticorum potiſſi-
mum gratiam breviſſimè inſinuabo.
R Per talenta intelligit D. Chryſoſtomus apud Cornelium
Sdui ea-Pag. 45. in Matth. quælibet Dei dona, ſine quibus opera-
entum ac- ri non valemus. Qualia inprimis ſunt dona naturæ, firma
zha mi. ſanitas, robur, pulchritudo corporis, ſubtilitas ingenii, ju-
um, dicii acrimonia, prudentia, induſtria, eloquentia. Tum
bona externa, opes, claritas, cœteræque virtutes, gratia mi-
raculorum, donum linguarũ, Spiritus prophetiæ, & ſimilia,
quæ pro libitu diſtribuit DEUs, ità quidem, ut nullus omni-
no hominum ſit, qui non unum aliquod, imò plura à DEO
acceperit, ſed pauciora iſte, ille plura. Nullus eft, qui ve-
raciter dicat, (inquit Magnus Gregorius hom. 9. in Evan-
gel.) talentum minimè accepi. Non eſt unde rationes po-
nere cogar. Talenti enim nomine cuilibet pauperi etiam
hoc ipſum reputabitur, quod vel minimum accepit. Felix
qui accepit minimum.
Cohorrui & pænè exclamavi: væ mihi! melius erat, ſi
natus non fuiſſem, poſtquam terribilem audii Chryſoſtomi
ſententiam hom. 3. in c. I. At. Mon arbitror inter Sacer-
dotes multos eſſe, qui ſalvi fiant, ſed multò plures, qui pereant.
Quod nè ſeverius quàm verius dictum putetur, confirmat
Oratoris Græci ſententiam Latinus Orator & Pontifex Ma-
ximus Gregorius hom. 17. in Evang. Ingrediuntur electi Sa-
cerdotum manibus expiati & Sacerdotes ipſiper vitam reprobam
ad inferni ſupplicia feſtinant. Et unde tam facilis Sacerdo-
tum interitus tantaque ad inferni ſupplicia feſtinatio? vix
aliunde, quàm ab acceptorum multitudine & magnitudine
talentorum, nam ut, ait S. Gregorius: Dona ſingula ad tor-
mentum veniunt, quæ malèfuiſſe ſervata comprobantur.
Qent- 2 Quanti æſtimet Sacerdotum peccata DEUS, aperuit Le-
Rnec De-Vitici 4. ubi tantum offerri voluit pro peccato ſolius Sacer-
us peccata dotis, quantum pro delictis totius populi, videlicet vitulum
Ssceidot. unum. Pro uni verſo populo, qui pecedrat, tantum offerebatur,
gquantum

„e 4
(od

nſ lh

1l
ſatihn
Sorcodhe

cndeicon

Uumspluenonren
Dem K Nen
1

ſel n diego
ncſent,nne
Gronvrigfenume
Büninerletbie
Murnlo Cntemmna
Rentetſenni

5 Concio Ruſtica. J 121

fionnfiſt gquantum pro ſolo Sacerdote, quia quò major eſt authoritas, eé eſt
gCng majus torum, qui peccant, ſupplicium, inquit S. Chryſoſto-
PlCnin mus in Pſal. 6. B. Macarius eremum perambulans inve-
helidugen nit caput mortui, quod cum ſenex moveret ſcipione, mur-
Nünutlre, n muravit neſcio quid calvaria. Quis es tu? inquit San tus:
liuigene reſpongdet calvaria, ego fui Sacerdosgentilium, tu Macarius
nentn. n es, audi: in loco tormentorum nos quidem ingemiſcimus,
tutepgrin ſed vos infra nos longè graviores ſuſtinetis pœnas. Co-
etie Kfii, horruit, cum hæc audivit D. Macarius, cohorruit, cum hæc S Bern-a-
Buknulusomte legit S. Bernardus & exclamavituterque: Miſer ego bomun. Polos ad
woploni cio, qui tanto labore & induſtriâ ſtudeo non eſſe vel potius den ad.
Ulius et, gui⸗ non videri ſicut cœteri hominum, minus tamen accepturus,
on inbn imd gravius cruciandus, quàm quilibet hominum. 8. 4.
Getationes ⸗ Quod de Sacerdotibus dixi, idem de aliis intelligo, qui Quanti
aiheidtan multa & magna Dei dona accipiunt. Plures enim damnan-etts ee-
ent. eu tur nobiles, quàm cives, cives quàm ruſtici, viri quàm foœmi-cata corum
næ, plures docti quàm idiotæ propter divinorum abuſum gaimulte
jilmeliusen talentorum. Platonem cogita turpiffimè depereuntem, accepere.
cichrydoon, Ariſtotelem ſe in Euripum mergentem, Diogenem, omnia
ror itter lt. in vanos plausus convertentem. Cognovére, non glorifica-
,i te vére Deum, & ideo profundiffimis inferorum tormentis

Kor,Nrdoan funt addicti: Magnus theſaurus eſt corporis ſanitas & pul-
N Wontker chritudo, at qui ſanitate ad Dei obſequium non utitur, dif-
velintmdA ficilius ſalvabitur, turpius torquebitur: Ille theſaurum al ſcon-
r ditanipna dit, inquit S. Gregorius apud S. Thomam hic: Qui donum ac-
nficls get⸗ ceptum abſcondit in peccatis carnis. Dedit tibi DEUS divi-
ii telinuniin tias, non ut infernum carius emas, ſed ut theſaurum indefi-

Ewaginmae cientem in cœlis tibi compares. Dedit DEUS nobilitatem,
ußnnel⸗ non ur alios contemnas, ſed ut, bono exemplo prælucens,
Cnptotottn. illuſtrem te eſſe comprobes. Dedit DEUS veſtes pretiosas
Ulsnnd ac ſplendidas, ut eam ſaltem animæ & ſanguinis Chrilti gs.
6 udre quàm veſtium curam geras. = . llItrum
ſcetriuu S. Thomas 1I. 2. q. 73. a. 10. Quæſtionem ponit, utrùm perieter
, peccätum reddatur gravius à perſona peccantis? reſpondet gravius à
mtune 7 Omni- perſona

peceatit.

Aug er.
10 im
Jean..

4. 6.
Abufus
ratiarum
mualtes.
pe dlit,

122 In Feſto S. Nicolai Confeſſoris Epiſcopi.

omninò aggravari, peccata tantò magis alicui imputantur,

quantò maſor eſt, & hoc poteſt eſſe propter quatuor, impri-
mis quidem propter facilitatem quã pollent, qui majoribus
naturæ & gratiæ donis ornati ſunt. Peccant idiotæ & neſci-
unt, quid faciunt, nec exploratam habent æquè peccati ma-
Htiam, & enormitatem, at verò qui ſeiunt voluntatem DEI
& gravitatem peccati, id tamen malitioſe perpetrant, vapu-
la bunt multis. Deinde propter ingratitudinem. Omnebonum,
quéaliquis magnificatur, eſt OEl beneficium, quælibet majoritas
peccatum aggravat, ſecundumillud Sap. 6. Potentes poten-
ter tormenta patientur. Tertiò propter ſpecialem repug-
nantiam actus peccati ad inagnitudinem perſonæ. Deni-
que propter ſcandalum, ad plurium enim notitiam perveniunt
peccata magnorum. Exemplum habemus in Angelis, quos
DEUSindignos judicavit Redemptione, eò quòd pleni Sa-
pientia perfectique decore ſtultiſſimè turpiffimeque deli-
querint, ut ait Auguſtinus: Tantò minus qulhm nos peccare de-
buerunt, quantò meliores nobitfuerunt: Hinc illa exprobrantis
Dei acrimonia Ezech. 28. Tu ſionaculum ſimilitudini, plenus
ſapientid, & perfectus decore in deliciis paradiſi OEI fuiſti, om-
nis lapis pretioſus operimentum tuum. Et ex his præmifis in-
fa libilis ſequetur conſequentia: Peccäſti, & ejeci te de mon-
te DEI. Nulla miſericordia, ubi tanta peccandi eſt impu-
dentia. Ex quibus collige, peccata gentilium leviora eſſe
quàm Turcarum, Turcarum quàm Judæorum, judæorum
quàm hæreticorum, horum quàm Catholicorum & inter
hos Ruſticorum quàm Civium, Civium quàâm Nobili-
um, Nobilium quàm Clericorum, iſtorum quaàm Sacerdo-
tum, & Sacerdotum quàm Prælatorum.
Gen. 49. Jacob primogenito Ruben primum & ulti-
mum ex teſtamento ſuo legit textum: Ruben primogenitus
meus, tu fortitudo meaprior in donis, major in imperio. Quot
laudes! palpat moribundus ſuas deliciaslnon palpat, ſed vul-
nerat. Effuſus es ſicut aqua, non creſcas. Major vituperatio,
quia

„„.
ſbetconn
EUINeUI

n kiüboneu

1
Ir, megout,
hernisud-
6ehfiencn
Pebeß,untt
Oynitukeni⸗
Urhicloberihn
Gellichelli
mihone
Undigkiprlcis
Uünlinſten,n
Enlhonnegrn
herunonen
Gtahfelte⸗ D

K Concio Ruſtica. 123
egunnini quia præceſſit pulchrior commendatio. Ideò in die noviſ-
4 ſimo prius laudabuntur probi, quam reprobentur improbi,
Mifſctetne quia laus proborum etiam pertinebitad reprobos. Mille-
lthectni ni damnati, qui eſurientem ESUſM cibarunt, hoſpitem col-

voluntatenld legerunt, nudum operuerunt, infirmum viſitàrunt, ad in-
ehenntz, carceratum venerunt, & tamen perierunt, quia gratiis abu-
kenimetnnn ſi ſunt. Origenes hom. 17. in Genes. (ipſe plerorumque
Ceſſtnumtt opinione reproborum unus) de Ruben: Quod in initiis laudis
Piſnie e ei aliquid videtur adſeribere dicens: Tu virtus mea, idcirco
hecilen N fit, ut gra vius notetur in crimine. qui cum Virtus Patris habe-
etene, Da. retur, &y init ium filiorum, neſeit ſerware reverentiam patri.

finznhtin Sic& Chriſtiamorum, qui ſunt primogeniti, damnatio
ſpeid, li eſt major, quòdeffundantur ſicut aqua, & cubile Patris cru-
ee cem videlicet Chriſti commaculent. Contra quos quere-
d ſeld ſa eſt Regia: Filii hominum usque quògra vi corde, ut quid di-
limelpe ce⸗ ligitis vanitatem & quæritis mendacium Pſal. 4. Ubi Septua-
niol eetme /⸗ ginta vertunt: usque adeò inclyti mei, ignominoſiſſimè
entobuon diligitis vanitatem? Chaldæus habet: Usque adeò honor
liugtni, nu meus ad vituperium: Aquila & oymmachus: Usque quo glo-
tl uſpen rioſi mei, mea gloria? Vatablus: Usque adeò potentes ac
is renisir. Principes? ſimilis apud Jeremiam eſt querela Thren. 4. PFilii
eitt üaim Cijon inelyti éz amicti auro primo, quomodo reputati ſunt vaſa
unddkinn teſtea, hoc eſt, juxta S. Hieronymum. Filii Eccleſiæ-emol-
liom keſfignmkk liti cavnalibus defideriis vaſis teſteis oomparantur.

orum tzann Ex his duo breviſſimè libet deducere & fmire: Si ergo no- §e.
Olicorumkie biles præ ruſticis, docti præ indoctis, Clerici præ Laicis pro- Mlan.
n gin Ml⸗ pter plura à Deo percepta talenta gravioribus obnoxii ſunt lent: mag-
nin ee rationibus, & ſuppliciis, felices, bona ſi ſua norunt, agrico- nas habent

las! nemo ſuas divitibus opes, magnatibus pompas, ſapienti- rationes.

rinmm ek bus talenta invideat, magnæ enim divitiæ magnæ ſunt ſpi⸗
ben migi næ, ampli honores, graviſſma onera, multa talenta, multas
zinmu. E¶ habent annexas rationes, pericula, ſupplicia. Deinde cum

oniſztſe Paſtores animarum, quos Curatos appellamus, vigilare &
liortingn rationem reddere accuratiſſimè pro ovibus ſuis cogantur,
n QCz accu-

124 In Feſto F. Micolai Confeſſoris Epiſcopi.

accurent viciſſim Oves Paſtoribus ſuis omnem reverenti-
Hebr. 113. obedientiamque d eferre, juxta præceptum Pauli „quod
v. 10o. in hodierna legitur epiſtola: Obedite Præpofitis veſtris & ſub-
Jjacete eis: I pi enim pervigilant, quaſi rationem pro animabus
veſtris readituri, quam ut reddam feliciter, D. Nicolaum

pro iisdem devotiſſimè creberrimeꝗque invocemus. &c.

Sesseseaeseesseeesseso
Concio Civica.

S. Nicolaus Præfectus Inferni

Euge ſerve bone & fidelis-intra in gaudium Domini
tuli. Aatth, 2 7. .

§. 1. az Er maximus Dominorum Dominus, qui in Sanctis
Ea, luis mirabilis eſt & gloris ſus gratiarum ſuarũ ho-
certaum & e mini bus diſtribuendarum ordinem ejusmodi in-
ratiarum E iin ftituit, qualem obſervant Magnates in aulis, Domi-
1en n niis, Regnis, ſubſtitutos enim habent Officiales, quorum hie

præſidet aulæ, alter præficitur ſtabulo, tertius culinæ, quar-
tus quæſturæ, nec ſolet alter in alterius munia ſe inferri. So-
lenne idem in artibus quondam fuit, medica & pictoria.
In Ægypto enim erant finguli ſingulorum morborum Me-
dici, Romæ ita diviſi pictores, ut certæ tantum rei, puta flo-
ribus pingendis vel faciebus duntaxat ſe applicarent. Un-
de ingenioſum quidam concipit ſymbolum, & claves varias
in uno faſce cum lemmate poſuit: Won omnia poſſumus om-
nes. Idem uſu venit in Sanétis; aliquos DEUS præfecit cer-
to morbo curando, ità ut ſiquis recurrat in alio vix ſit exau-
diendus De qua re Dodtiſſimus Raynaudus fuſè. Præteres
aliqui Sancti præfecti ſunt certis muniis & gratiis. S. Lau-
rentius eſt præfectus purgatorii, S. Leéonardus carcerum,
e Erid ee 5. §. Ser⸗

nin. Kan
,pan imgi
eruiuigten

sticweskell
Dtcncedcik
Iicienes e

tenien N⸗
Epdoccent.
Dnithuontinn
ol. Deme
leinzelinfnh
Deinmochnete
siiüminenn
Neoden,Talaene
10laiuſnl5
Nin ,gitn,
rlacighan
enetgeint
El, Unietcon
itsinnkdig
ummget her
kinen,
W
ultifing

e Conecio Ciwica.

–W . 1*
unkend S. Servatius longævitatis, 8. Urſula Præfecta mortis, quia
Sã ne ſingulariter cum ſuis undenis millibus copioſo certè & for-
ear ß tunato agmine devotis ſibi agonizantibus adeſſe ſolet, S.
. 4 Ni Agatham præfecit Veſuvii flammis, & aquis, & S. Floria-
* “ num; terris, nè moveantur, S. Antonium, aeri, nè inficiatur,

S. Rochum, fulminibus, nè feriant S. Donatum, Speëtris S8.
oese Ignatium. At hodie D. Nicolaum agnoſcit Eccleſia præ-
360 fectum inferni. Sic enim orat de eo: DECIS, qui B. Mico-
laum innumeris decordſti miraculis: Tribue quæſumus, ut ejis
meritis, & precibus àgehennæ ineendiis liberemur. Unde col-
ligo præfectum miſerandi illius carceris, ex quo redemptio
nulla, eſſe Nicolaum. Hebræorum Proverbium eſt, quòd
din DSD5 DEIS tres ſibi claves reſervrit, cordium „Ventorum, infer-
ni, ſed hanc concredidit ſuo Nicolao, ut ità poſſit infernum
claudere, nè clientes ejus à de?monibus eò pertrahantur.
Qucd equidem à S. Nicolao præſtari oratione & exemplo
bgnineneu præſens dictio docebit. 2
inum ſuni Dixerit S. Auguſtinus ſerm. 226. de temp. Oratio juſti OReie
en eſcgmocfin clavis eſt œli. Dicam ego de S. Nicolao: Oratio juſti Ni-ſmielavie“
ginnlom colai clavis eſt inferni, ut hoſtes non poſſint exire ad nocen- eſt caii,
esgtonnkii dum, velintroducere ad comburendum. Cum hoſtes no-
cline minisdivini minarentur Regi Ezechiæ, quèòd vellent per-
niaſentent dere urbem, vaſtare regnum, exurere omnia, miſit Rex Elia-
edict & o cim & Sobna ſeribam, & Seniores de Sacerdotibus opertos ſac-
n motborune⸗ cis al Iſaiam Prophetam. IS. 37. v. 2. Conſilium Regis ex-

Ntüm tejgrt⸗ plicat Forerius: Deum propitium optabat, & eum, quem
Ppplaaten ln mediatorem atque interceſſorem inter DEUM & Populum
en noverat, ad miſericordiam movere volebat. Non recur-
e pe)ink rit Ezechias immediatè ad DEUM, ſed ad Hiiam, quia San-
E0 Nrefn Storum munus eſt DEUMIflectere, & exorare, ut gladium,
alo vilftenn quem jam ſtrinxerat, recondat in vaginam; Sanctorum
lus foſe ette munus eſt, ut flagella eximant e manibus vindicis juſtitiæ.
gratis. 5 Quisque Chriſtianus Jeruſilem eſt, quam devaſtare ſathan
Cs Mn ternum comminari ſolet interitum. Sed nos ad no-

AH Q2 ſtrum

6. 2.
Lauri eſfſi.

cacia.

126 In Feſto S. Nicolai Confeſſoris Epiſcopi.

ſtrum Nicolaum, qui non minuùs quàm Iſaias potens eſt,
recurramus, nemo patrocinium Nicolai ſpernat, nemo ne-
gligat, nèe illi contingat, quod infelici illi triadi, Core, Da-
than & Abiron contemptoribus Moyſis & Aaronis. Deſ-
cenderunt Core, Dathan & Abiron, nobilis ſcilicet trias, vi-
ventes in infernum, quia non pro illis, ſed contra illos oravit
Moyſes: Mè reſpicias jacrificia orum. Num. 716. v. 15. Ef
ionis egreſſus de voravit ducentos quinquaginta viros, qui of-
ferebant incenſum, v. 2 5. Donec Aaron à Moyſe juſſus obla-
to thymiamate ſtans inter mortuos ac viventes pro populo
deprecatus fuiſſet, & ceſavit plaga; fuerunt autem, qui per-

euſi ſunt, quatuordecim millia & ſept ingenti, felicius quàm Aa-

ron Nicolaus ſuos ab igne liberat, & morte æterna.
Antiqui eos, quos Diis charos ſignificabant, lauro ap-

poſità cingebant; inde effigies Cæſarum laureatæ. Cauſam

dat Ricciardus Briccianus in ſymb. tit. Laurus. Quia loci,
ubi lauri conſitæ ſunt vel affixæ, ſalubritatem præbere cre-
duntur, ubi lauri, ibi fulmina non iciunt. Experientiaâ
conſtat, nullum eò pertingere fulmen, quousque umbra lau-
ri ſe extendit, quocirca aſylum ſuum aviculæ, tempeſtate in-
gruente, ſub umbra lauri quærere norunt. Laurus eſt S. Ni-
colaus, ſub ejus umbra bene eſt eritque clientibus à fulmine
æternæ damnationis. Sacrilegum facinus commiſerant
Giezi 4 Reg. 5. & Simon Magus Act. 8. Punitur ille & om-
ni cum poſteritate lepræ addicitur, Simon verò nec leprâ
nec aliâ pœnâ multatur. Abulenſis dat diſparitatem q. 47.
in 4. Reg. Mon fuit aliquis, qui oraret pro Giezi, Magus
ora vit Apoſtolos, ut depercarentur pro eo, & ſic ad eorum
preces remiſſum eſt.
Si decem juſti fuiſſent in Sodomis, dicerem, ſi decem
lauri creviſſent, manſiſſet Sodoma, & fortè adhuc ſtaret:
Non delebo propter decem Gen. 18. v. 32 S. Nicolaus eſt pro
decem, ubi ejus patrocinium eſt, ibi adverſus ignes inferna-
lIes, reſpectu cujusodomæus non niſi umbra fuit, laureatum
ſtat præſidium. Quaàm

nſiolndll
iansek,roin
Eoyommſcendn
Kobertigenem
Nndtd Aprkinc
aſnnrtond
Atemmoihn enin
Mearnhegtgeca
teſineenum,
Prtllammencdco
fiaguminii,
et.
lenndgolom
arnnun
gligeſn
aagunlt

lig
,——
n
helntt, nqnn,
trinſi Cd.
edaroni N
ällcerti, 1
ntrzilos oran
n 1 r. I
eg unt, guige
oleſoligcb⸗
Itesro op
ituten auien
cigim
Tlern:,
bant, lamroap
tenta. Clun
. Quirloc;
n prabere re⸗
t. Lyperienti
eunbrin⸗
tepppeſtatein.
LumsetsN.
Nüdarihrin
ns cominiddn
niturileon⸗
n reid neel
ſhuttien ,,
wC

1,fed

een
Ateli

eremn,
te achue
Ncohusekſt
is gnesiſen
tafuthauen

w

— = =——

—,—

S=

Concio Ci vica. 127

Quam efficaces Sanorum preces ſint non tantum ad Efficaces

cœlum claudendum, quod ab Elia factum ſcimus, ſed & in-
fernum, ſacræ teſtantur hiſtoriæ. S. Ambroſius ſer. 90. re-
cenſet precibus Agnetis Virginis Martyris refuſcitatum
fuiſſe filium Symphronii Præfecti in idolomania mortuum,
qui mox baptismum ſuſcepit.
S. Auguſtinus I. de Orig. animæ ad Renatum c. 10. nar-
rat, precibus S. Theclæ Virginis Martyris refuſcitatam Fal-
conillam gentilem fœminam. Quod ſi alii Sancti, quibus
præfectura inferni demandata non eſt, eripere à gehennæ
periculò ſuos potuéêre clientes, quantò felicius D. Nicolaus
id præſtabit, cui privilegio ſingulari donatum eſt, ut meritis
& precibus ſuis à gehennæ incendiis liberet dilectos, eos
præfertim, qui in erogandis eleemoſynis profuſam Patroni
ſui munificentiam ſingulari ſtudio æmulari conantur. De
Nicolao enim Leo I. Imperator in panegyri auguſtè dixit:
Quis ſicut Nicolaus DEl miſericordiam excellentiſtimo mo-
do imitatus eſt, quo ſuo exemplo ſanctiſſimus Præſul ad
eleemoſy nam faciendam trahit plurimos, ut per eam clien-
tes ſuos liberet à gehennâ. Tribue pauperi, ſi non vis fſlammd
ewuri, ait S. Auguſtinus ſer. 25. de epul. Calicem aquæ fri-
gidæ jubet Chriſtus dare, quia videlicet ſicut aqua ignem,
ita eleemoſyna extinguit gehennam. Nec calix tantùm,
ſed guttula quoque calicis ſufficit ad inextinguibilem ig-
nem reſtinguendum, dediſſet utinam epulo ille perditus
vel guttulam mendico Lazaro, & non modò extremum di-
giti inaquam intincti, ſed totum voluptatis torrentem obti-
nuiſſet.
S. Baſilius ſeverè, ſed verè: Novi quosdam, qui orârunt,
qui gemuerunt, qui omnem pietatem exercuerunt, ſed ne
obolum pauperibus dederunt. Quæ utilitas virtutis? non
enim excipit illos Regnum Cœlorum, econtra verè, ut loqui-
tur S. Chryſologus ſer. 40. ſinè cauſa accuſant peccata,

ſunt Ora.
tiones
Sanctio.
rum.

SAug. hom,

quem pauper excuſat. Ante fores gehennæe untmiſericor.

12

12 In Feſto S. MWicolai Confeſoris Epiſcopi.

dia, ait Auguſtinus, & neminem in carcerem mitti permit-
tit. Beatus efficitur (verba Beatiſſimi Pontificis Leonis)
quicunque miſeriâ laborantibus charitate compatitur.
§. 5F. Tantæ efficaciæ eſt eleemoſyna, ut jam latam à Judice
Eleemoſy- ſententiam, nè executioni detur, ſuspendat & avertat. Lata
e& fſca“ erat contra Nabuchodonoſorem & promulgata à Daniele
ſententia de Regno eidem adimendo, nihilominus bonus
iſte Conſiliarius modum adhuc ſuggeſſit placandæ DEl juſti-
tiæ. Quamobrem conſilium meum placeat tibi Rex, & peccata
tua eleemoſynis redime, forſitan ignoſcet DEIUIS delittis tuis.
Dan A. Et quid tandem factum poſt finem menhum duodecim Gessebe
in aula Babylonis deambulavit, reſponditque Rex, & ait: Nonne

rNuovend

S 1
Ad

hæc eſt Babylon magna:non poſt finem duodecim menſium fa⸗-⸗ GC
&ctaeſt Sententiæ executio, quia Rex conſiliis Danielis acqui-
evit, eelemoſynis incubuit, peccata eleemoſ ynis per menſes Gaulcorpo
undecim redemit, adeò ſalutis aditum reperit, verùm ubi
duodecimo menſe eleemoſynarũ oblitus ad veterem relap- nelae 1

ſus ſuperbiam, cum ſermo adhuc eſſet in ore Regis, vox de
Coœlo ruit, quæ Regem ex hominum conlſortio exturbavit.
O ſi duodecimum menſem pari cautelâ exegiſſet Nabucho-
donoſor, actum de Regno eſus non fuiſſet. Multi ejiciun-
tur ab hominibus, mancipantur dæmonibus, ſuppliciis acd-
dicuntur æternis, quia duodecimi menſis ſunt incurii Duo-
decimus menſis December eſt, inquo S. Nicolai natalis, imò
& natalis Salvatoris. Duodecimum menſem obſervat, qui
exemplo S. Nicolai eleemoſynas largitur, & in Paupere E- men
ſulum fovet, tegit, nutrit, educat in mortalem animæ ſuæ ſa- iloniusmonin
lutem. Expectat DEUS menſem duodecimum poſt ſinem leke, llanen
menſium duodecim, ut te vel ad novum anum ſalutis perducat ndlfut n
manudutore Nicolao, vel in veterno vitiorum, in anno ve- ſüronln
teri damnationis interire & diſperire permittat. Fecit Na- uennen
vuchodonoſor(S. Hieronymum exſcribo,) uxta Danielis conſi- Etcch
lium, miſericordias in nauperes, & idcirco usque ad menſem duo-
decimum, in eum eſt dilata ſententia, ſed quia poſtea aubulans 4
44l4

5 RRMW——————
— oneio Aulica. 125
Lontiftiag aula Babylonis gloriatur & dicit: Nonne bæc eſt Babylon mag-
econhin. na, quam eg ædificavi, bonum miſericordiæ perdidit malo ſuper-
im hrum ſi biæ: Hucusque Doctor maximus.
eenen Date igitur honori & Præſulis veſtri ſanètiſſimi eleemo-
higtnium nam, & dabitur vobis, Nicolao patrocinante, gratia in tem-
hiemimston Pore, gloria in æternitate, Nicolaum non tam lingua veſtra,
lomtelii quàm manus in eleemoſynas protenſa invocet, ut manum
ien' in viciſſim ſuam Nicolaus porrigat & gehenne periculis erep-
lls eldea. tos ad vitam manuducat æternam.
Meſtn oitn . L .
ehe eeeeeeseseeeeeeesesee
CINReNkiumt . .
nd Concio Aulica.
nispermnenſe⸗ . . ——
Et än Nicolaus Victor populi.
trem Fugeſerve bone & filelis. Matth. 2. . 21.
lekegs, ſord . R. F. r.
rio atllbei EPOn habeo ſ plendidius elogium proDivo Nicolao, nieie
Pilet Mbiche N lum ſi eundem dicam N icolaum fuiſſe, ſuique menfäram
Multicfcln⸗ Bimpleviſſe nominis menſuram. Nomina ſæpe nom nis
nglaisid Bomina, atque, ut ait Procopius, ſpecula ſunt, quæ“
Dmtnoni repræſentant rerum ſubſtantias, nomina funt ſtimuli agen-
Wcolümtdls dorum prœmia non modica benè actorum. Nam ut Juris-
nfencbienug periti l. I. de tut. definiunt: Honorificum nomen non præſumi-
