B. Bernardum, qui etiam ſermoône de verbis Apocal. Signum
magnum ait: gratiſſima ſanè gemma in diademate, micans in
capite ſtella, rubor in facie hominis verecundi. Modeſtiam
verecundiæ vel ſororem, vel comitem deſcribens, ibidem ait:
ULi aliquando loquar, ubi præſumptuoſa fuiſſe videtur? foris
ſtahat quærens loqui filio: nec maternd authoritate, aut ſer-
monem interrupit, aut inhabitationem irruit, in qua Filius lo-
quebatur. In omni textu 4. Evangeliorum non niſi quater
locuta, memoratur. Ad Angelum, hodiè ad Eliſabeth, ad
filium duodennem, & in nuptiis ad filium & miniſtros.
Fjusdem modeſtiam fuſiùs deſcribens Ambroſius l. 2. de
Virginibus inter alia hæc affert: MWibil torvum in oculis, ni-
bil in verbis procaz, nihil in actu in verecundum, non inceſ-
s

uim, on u
un funtn
lun erecunda,
atlint, ocile .
Steſtnationds ine

Hiquus morum
obpneln in a.

1
Abrabam, Gen 1
utit ad Saraln,
piribus icone⸗
t,6 tulit nd

rnero: u feſin

eſingtone. Gen
ata Erank, Wüdin
geſo Ruchels, Ue,/
uel, Oſt i
ir uncium ab Ang
WiN marito nuncu
1 ℳyerſus ſe Ver
ei. Ad gon
fuontra decorun
10, ſepe etiam!
hodie graditur
AAmbroſio feſti
Tomoraretur. .
i in lemorari
. MARIAI
Anne bAngelo
ume!Cogituhat
MGimudita, ut ſit
uh ſt tul?
Kanini Sancti.
Muräillmi, nee

Ge — . . . . . .
uas ſolutior, non vox petulantior: ut ipſa corporis ſpecies ſi-

Concio Civica. 64 5

2

Ciri mulacrum fuerit mentis, figura probitalis.
Tam verecunda, tamque modeſta Virgo, quod per mon- .2.
his Ungituntir. tana feſtinat, absque myſterio certè non factum. Agite A. A. ln iAioni⸗
inufor cauſas feſtinationis inquiramus, & breviter conſideremus. nis, non eſt
ll, l,, . Iniquus morum Cenſor, & Ariſtarchus criticus nimius fo- lemper d
nignngunn ret, qui omnem in actibus humanis properantiam perſtrin- felkinarie.

l
flam Uiben 1lüm
D, Doſuen ſ⸗
n cni Mer, Sä n
lam: irr lpe irnn
tiperonimm, Kquicen
KOerENr Nnih
ingui, ui rniſin
gln aala: M
Hte envik Angniale
Aed „Wimen ecaun.
.VGenmninftttkf
Chorihaderiefte
rar ck d oel d
Onmtil ilnit in
itn tunf Morn
õ
ſnnnigt iiſe di
Aerutaukmnit,u
un inli uli
ngetormn Onü
ucn, kott 1 Nitt
alfiun nuſtn
elrbevinielſb
lorvun 1,
NMu
tvattulm, M,

geret.
Abraham, Gen. 18. viſis tribus viris, nihil moratus, ſtatim

feſtinavit ad Saram, eique commiſit, quæ tractandis tam gra-

tis hoſpitibus idonea forent. Ipſe verò v. 7. ad armentum cu-
currit, & tulit indè vitulum tenerrimum, &ò optimum, dedit-
que puero: Qui feſtinavit & coxit illum. Omnia agebantur
cum feſtinatione. Geneſ. 31. Labane Idola, quæ ipſi religiosè
ablata erant, ſolicitiùs quærente, jamque tabernaculum in-
greſſo Rachelis, illa feſtinans abſcondit idola ſubter ſtramenta
cameli, &y; ſedit deſuper. Uxor Manue Jud. 17. vix audierat
felix nuncium ab Angelo prolem virilem prænunciante, cùm
illicò id marito nunciavit. David, I. Reg. 17. gigante Phili-
ſtæo adverſus ſe veniente cucurrit ad pugnam ex ad verſo
Philiſtei. Ad glorioſiſſimam victoriam profuit feſtinatio. Si
ſæpè contra decorum honeſtatis reprehendenda videtur fe-
ſtinatio, ſæpè etiam laudabilis eſt, ſæpè neceſſaria. Viatrix
noſtra hodiè graditur cum feſtinatione. Cur?
S. Ambroſio feſtinavit Virgo, ne extra domum diu in
publico moraretur. Datque ſerium monitum: Diſcite Vir-
gines, non demorari in platen, non aliquos in publico miſcere
ſermones. MARIA in domo ſera, feſtinat in publico.
Salutata ab Angelo MARIA préô! quâm tarda ad reſpon-
dendum eſt! Cogitabat, qualis eſſet iſta ſalutatio. Defertur ei
dignitas inaudita, ut ſit Mater DEI. Hæret, cunctatur, quærit:
Quomodo fiet iſtud? agit, ut poſt egère multi, & hodièque
agunt animi Sancti. Ad honores ac dignitates acceptan.
das ſunt tardiſſimi, nec eas interdum acceptant, niſi caput
Mmm m 32 Eccle-

H. 3.
Rationes
feſtinatio-⸗

646 In Feſto Viſitationis Beatæ Virginis.

Eccleſiæ fulmen anathematis illis minitetur ; at verò ad ex-
hibenda opera charitatis, ad ſubeunda miniſteria humilitatis,
ad exantlandos pro DEI gloria, ac ſalute hominum labores
ſunt velociſſimi: ad talia feſtinant. Audierat Virgo, aridam
arborem fronduiſſe & fructum proferre; ſterilem, inquam,
Eliſabech uterum ferre, hic non morandum rata, ad illam
properat, ad obſequia ſeni præſtanda. Itàâ cum ven. Beda
multi ſentiunt. Anhelat ad illam, ut daret omnibus futuris
ſæculis inſigne humilitatis & charitatis exemplum, dum ipſa
jam Mater DEI & Regina mundi effecta, dignatur ei ancillari,
d qua obſervanda, ut ab ancilla erat.

Ahiit cum feſtinatione; quia Chriſtus in ea incarnatus vo-

lebat ſine dilatione inchoare officium Salvatoris, ad quod à
Patre miſſus erat. Origenes hic hom. . ES&IS, ait, qui
in utero virginis erat Joannem adhuc in ventre Matris po-
ſitum ſandtificare feſtinabat. Abüt cum feſtinatione ex mente
ingenioſi interpretis, Alberti in Lucam, ur oſtendat regalis
animi magnificentiam. Citò enim dare eſt bis dare. Neque im-

pedit velocitatem pedum qdivinus in utero fructus. Bernardus

in illud ſigauum magnum : Jure illud moleſtiſſimum tædium, quò
reliquæ omnes gra vidæ mulieres laborare noſeuntur, Sola non
ſenſit; quæ Sola ſine libidinoſa voluptate concepit. Undè &
in ipſo ſuæ conceptionis initio, quandò potiſſimùm cæteræ
mulieres miſerabiliùs affliguntur, MARIA totâà alacritate mon-
tana conſcendit. Gravida erat Virgo, at non gravata. Pon-
dus ejus Chriſtus, qui non deorſum, ſed ſurſum gravitat. Hinc,
credo, S. Ambroſius l. 2. in Luc. ait: Quò DEO plena niſi
in ſuperiora cum feſtinatione contenderet! S. Athanaſius Orat.
de cenſu: Quantò magis venter intumeſcebat, eò ſecuriori
animo B. Virgo vivebat, ſimul, & Virginitatem incorruptam
cuſtodiens, & ſœtum ſine faſtidio geſtans, non tantum partius
labore preſſa, quantum illo levata. Abit cum fſeſtinatione
portans pretioſiſſimum illud onus leve, à quo portabatur:
portabat intra ſe infantem; in quantum erat homo, à quo ipſa
Por⸗

in umnmmn
4 nmtn au
mcl iſu
lrihollorczah
niſtblls eu

rim geſtaltes,n

maſehſin porti

. 1n ſe iplarn P0

enn Marrem.

itcun fiinuti⸗

iſla, quo iubo.
norli ſore ſin
teatemn Clumm
Vrgnenm ſehuare
1Ot, Mdr
gzolo onceptl,
ba, 5nbus emr5,.
Alim ſiiennam, qu⸗
Porcus icd deſeribir
Otvittis, canelis
mie, & genmus ,
0o V 2. & adit.
nonatu mui⸗
Illira Aromata ta
HNononi. Mir
imator; magis
Incharir hocié ar
IMlartultt. Int
Mum Precandoet
apume Theoph
iin u k.
Mrnaluraliter ,
himns mupere

Kan ſen 4
andrrorth inn⸗
rreri genuin, Gng
lefechgnnini
ce

Chituin Nennundr

„
Concio Civica. 647
portabatur, in quantum erat DEUS. Sub quo, ut loquitur
Job. 9. curvantur, qui portant orbem, & qui (Hebr. 2. )por-
tat omnia verbo virtutis ſuæ.
Hebræi Doctores apud Lyranum ad illud 1. Paralip.15. Cimm
adjuviſſet OElI Levitas, qui portabant arcam, ſenſerunt Le-
vitas arcam geſtantes, nullum in ea geſtatione pondus ſenſiſſe,

quia arca ſe ipſam portabat. Hic arca ſanctificationis Chriſtus,

non modèò ſe ipſam portat, ſed ſuam quoque Beatam portat
Virginem Matrem.
Abiit cum feſtinatione, quia ut Aloyfius ait, ex quo divini-

H. 4.

tatis bajula, quo titulo à Patribus ſæpius honoratur, œlo ſuc-B, Virso

Mater in-

ceſit, in cœli ſiare neſcientis mores Virgo degeneravit. Quantâ gentem

mdifun, b celeritate autem Cœlum feſtinet, aliunde notum. Et quid mi- unà the-

Hom ſbhl, reris Virginem feſtinare? Rheda ei erat, & alas ſuppeditabat kanrum at⸗
r in Deltte li „amor, ingensque cognatam falutandi, eique gratulandi de pro-
un ininnartm digioſo conceptu, ac ſerviendi deſiderium. Regina Auſtri, ſeu
Num, Me Zaba, à finibus terræ Solymam profecta ad Salomonis explo-
rcktuce Nnein randam ſapientiam, quanta cum magnificentia venerit, ſacer
Numnfud hunm Hiſtoricus ità deſcribit: Ingreſſa Feruſalem multò cum comita-
Ammihirmtekncgi tu, & Aivitiis, camelis portantibus aromata, G&aurum infini-
Alum mſum dm tum nimic, &; gemmas pretioſus, venit ad Regem alomonem, 3.
ntdNG Inn Reg. IO. v. 2. & addit V. 1 0. Dedit Regi centum wiginti talenta
Ounti Mllnn auri, & aromata multa nimis, & gemmas pretioſas: non ſunt
NMlcilnmn allata uityk aromata tam multa, quum ea, quæ dedit Regina Sa-
ipo, An nn 11 ba, Kegi Salomoni. Miratur ſanè haſce divitias m undanæ vani-
nſalltüngink tatis æſtimator magis ego miror ea, quæ Virgo Mater in do-
1, 0ο mum Zachariæ hodiè attulit, dum ſecum intra ſe incarnatum
3mne Filium DEl attulit. Intravit in domum Zachariæ, & ſaluta vit
uuſ da Eliſabetham, precando ei pacem, more Hebræis conſueto. Illa,
e nnn . m ut ſentit optimè Theophylactus: Vow Virginis, vov erat in-
Giniuainmg P

ggitn, n iulinn⸗
4 ℳan
8lere, agno ntr
rumetathono,

carnati in illa O EI. Et Euthymius: Chriſtus locutus eſt per os

Watris ſuæ; Joannes autem audivit per aures Matris ſuæ, &
agnito ſupernaturaliter Domino, ſud ealtatione illum prædi.-
a it. Primus tuus peccator juſtificatur: primus homo ſan-
Stifica⸗

In Feſto Viſitationis Beatæ Virginis. —

Rtificatur: primus ſurdus audit: primus mutus loquitur:
primus mortuus ad vitam venit. Tametſi enim non minus pul-
chrè, quàm verè dixerint virtutis Chriſti admiratores, Marci7.
37. Surdos fecit audire, & mutos loqui; & aliundé quoque con-
ſtet, multos à Chriſto juſtificatos, & ſanctificatos, & nonnullos
mortuos reſuſcitatos, primus tamen in peccato originali exi-
ſtens Jannes hodiè juſtificatur, & gratià Dei ſanctificatur, & vi
audiendi vocem Mariæ: præditus: primus Zacharias per novem
menſes mutus facultatem fandi adeptus : primus per origina-
riam culpam Deo mortuus ad vitam vocatus Joannes: primus
inſuper Zacharias, unaque uxor ſancta Propheticum ſpiritum
acceperunt: primùm hodiè admirabiliſſimum illud incarna-
tionis divinæ myſterium cognoſcitur à Joanne, & ejus Mater,
quæ illud manifeſtat verbis, oanne idem manifeſtante, ſuâ, in-
tra materna viſcera exultatione. Sed redeamus ad viam, undè
non nihil aberravimus, quamquam non abſurdo errore, &
viatrici noſtræ non inviſo.
Hogdiernam Virginis feſtinationem in ſpiritu prævidens
ſponſus lætatur, miratur, exclamat: Quùm pulchri ſunt greſſus
tui in calceamentis, filia Principis! Cant. 7. v. I. Quales, quæſo
calcei illi fuerint tam gratioſi, ut etiam ad ſe rapuerint oculos
Dei:? Materiam calceorum deſcripſit Ezechiel c. 16. v. 10. Cal-
ceavi te janthino, hoc eſt, arietum vel ovium pellibus Hyacin-
thino partim, partim rubeo colore tinctis, qualibus Exodi 25.
DEus arcam tegi voluit, & quia ex utroque hoc colore, color
provenit prorſum cœleſtis, ſignificat divinus Sponſus, mirè ſi-
bi placere Sponſam, & converſationem ejus eſſe cœleſtem. Ità
certè videtur ſentire S. Hieronymus, & S. Gregorius, cujus 1.
9. Moral. c. i0. hæc ſunt verba: Hyacinthus aërei & canæi
coloris eſt, ut rapiatur (Sponſa) in occurſum Domini, & ad
cœleſtia feſtinet. Feſtinando in montana feſtinavit ad celeſtia
Virgo beata. Quo aliàs Deo plena properare poſſet? Et quia

Hyacinthus eſt regius, ſignificat : Sponſum agnoſcere ſe re-

gium in Sponſa ſua, & excelſum animum, qui in cœlis fixus,
hæc

4
Conn aterte
ſbi riſi mulie

60 1 .
Il ero,lMulie

2Ghembuslubn
Oeofule: Cun
oCornelics, er
1 Epnerum Poet
metcia hochinnumn
le, Dode Virgiin
iua zmfegtu9
Unrdus track del⸗
choruintiis Lin
trohter eufuncan
. Honarchuntur )

Uus Remngtminere

umn igeam iden
iginate e ult
ncoNOrtiumtugit
teſtingtioneexan-
1 Luna ſubelli.
ie tanen tonit
iteſ Kcleſum
lNynholir enin /⸗
ebaſmn fundan
unpreſtans Virg
iinet, ceique ſe
Immnh hequaquan
nſlhiciencla u
Ugniate ducat ob
UBenlſcſterrainter
tmmonuplenum e
20Oqumricclioſs
Uun deinonte
Uerdolcere na

men inen gin
unſenh nii

Griiigiken n

8 Denmulktmukn
ege: Enn
tumnpwettſouns n
Anche opitnanm ſün
iLillinuniloginen

rsoune, il

len manſelmne lu,i

eretemmmadran ndn
n non Dinto ene

ven in hhin weniden
n ulhiſur e
CNLXNNQES
õ
Pltkretncle or.0 0
nielVun Klhutht
Neimis,guubuekui
erroltteclind
õ
Ohem eelecreien

n KCregili,

Himu mi
itunſs un/
ONtant ſehuunt it
1 epemue lckr
ponium Anſn
nimum, I1 c

Concio Civica. 649

hæc omnia terrena proterat. Apocalyptica Aquila c. 12. Apoc.

v. I. de ſibi viſa muliere amictàâ Sole, ait : Luna ſub pedibus
ejus. Jam veròô, ſi Mulier illa Maria eſt, ut paſſim eſſe prædica-
tur à SS. Patribus, Lunamque dixero Viatrici noſtræ calceamen-
torum loco fuiſſe?! Cur Luna ſub pedibus? ſeptem aſſignat ra.
tiones Cornelius, ex quibus tres attigiſſe ſufficiat.
1I. Finxerunt Poëtæ Dianam, ſive lunam virginitatis amore
commercia hominum fugiſſe, & Virginibus comitatam ſilvas

petiiſſe. Undè Virgilius eam caſtam appellat: Caſta fave luci-

na, tuus jam regnat Apollo. B. Virgine quid caſtius? quocirca

B8. Bernardus tract. de Paſſione Domini c. 31. Quis, ait, Sandto-
rum chorus melius Lunæ comparatur: quàm Virgines! vide-

licet propter eOarum candorem, &; pulchritudinem. Undè ſubji-
cit: Honorabuntur præ cæteris, ſicut lunam præ cæteris ſideri-
bus videmus eminere. Dixit vetus Author: Lunam margarita-

rum ideam videri. Quænam margarita purior & pulchrior

virginitate? quæ pulchrior Virgine MARIAEEtiam hæc homi-
num conſortium fugit: & hodiè ſitas in montanis ſilvas petit
cum feſtinatione ex amore.
2. Luna ſub pedibus ejus, Luna, ait hic Aleazar, eſt nobilior
ſtellis, hic tamen ponitur ſub pedibus, non ut calcetur, ſed ut mu-
lierem, id eſt Eccleſiam, cui primariò confertur, fulciat, ac ſuſten-
tet. In Symbolis enim locus inferior dignitatis eſt præcipuè, ſigni-
ficatque baſim, fundamentum, &; fulcimentum. Quod igitur ho-
diè tam præſtans, Virginum Regina, vi amoris pulſa, ad Eliſabe-
tham feſtinet, eique ſe ancillam offerat, & pedibus ex animo ſe
ſubſternat, nequaquam deſpicienda ſuſpicienda eſt maximè Et
iterum ſuſpicienda, quod tanta ſe tantùm demittat, nec indigna
ſua dignitate ducat obſequia vilis ancillæ. 3. Cuùm lunam inter

S& ſolem ſeſe terra interjicit, ſidus hoc ſuper omnia purum, luce-

que amoœnàâ plenum eclipſin patitur, & luctuoſum induit vul-
tum. O quanta eclipſis, cùm inter juſtitiæ ſolem, & miſericor-
diæ lunam Judæi non tam terreni, quàm foœda terra nominandi

ſuam interpoſuêre malitiam, & crucem ſtatuêre tunc enim

Nn n n tan-

§. 5.

Cur Luna
ſub pedi-
bus Mariæ.

650 In Feſto Viſitationis Beat7 Virginis.

tantæ fuêre tenebræ, ut ipſe Dei Filius hac quoque de cauſa de-

relictum ſe clamaret, quod in tenebris oculorum ſuorum ſola-
tium videre non poſſet. Obiter ſaltem hoc loco animadverta-
mus, quàm grave damnatis ſit ſupplicium, MARIA carere. Nam
ut S. Petrus Damiani Serm. de nat. B. Virg. in illud Cant. 6. v. 9.
Pulchra ut Luna, ingeniosè obſervat: Quemadmodum nullum
eſt aſtrum, excepto ſole, æquè pulchrum ac Luna, ità ſumma
gloria eſt, poſt Deum, videre Virginem, adhærere illi, & in illius
protectionis munimine commorari. Sicut autem ſumma glo⸗
ria eſt videre Virginem, ità ſumma pœna ab illius viſione æter-
nùm excludi. Dum igitur hodiè Eliſabeth MARI dicit: Bea-
ta, quæ credidiſti, dicam ego: beata es tu Eliſabeth, quæ hanc
Virginem vidiſti, cum ea dulcia colloquia miſcuiſti, ipſam dein
tibi famulantem habuiſti.
„. 6. Propiùs tandem accedamus, & calceamenta Virginis at-
a: aner. tentius conſideremus. Obſervatum eſt millies ab Aſtronomis,
rit cum fe- Iunam reliquis planetis, ſole duntaxat exempto, citiùs ſuum
Rinatione. curfum abſolvere. EÆmula Lunæ MARIA, omnibus Sanctis mo-
vetur facilius ad nos, ad opem ferendam feſtinans. Quærit 8.
Bonav. Spec. 8. Utrùm nunc ſit clementior, & feſtinantior, quàm
olim! Si mihi reſpondere fas eſt, ait: Magis nunc ſuam oſtendit
miſericordiam, quia magis nunc videt hominum miſeriam.
Ideòque calceata eſt ſidere Lunæ, ut citiùs ſuccurrat.
Quàm promptè invocantibus ſe ſuccurrat Chriſtus, bellè de-
ſcribit S. Ambroſius lib. de viduis: Simul, inquit, præceptum de-
derat, cæcus videt, paralyticus ambulat, mutus loquitur, ſur-
dus audit, febriens min'ſtrat, lunaticus liberatur. Ejusdem cum
ſilio, genii Mater eſt, ad citò ſuccurrendum ſemper prompta
eſt, ad audiendum fſibi fupplices velox.
Juraverat Eſau olim in caput fratris Jacobi, ut legere eſt c.
33. Gen. nec placari potuit verbis, neé lacrymis, nec muneri-
bus, donec tandem Jacob apprehendiſſet alterà manu Rache-
lem, alterà Joſephulum, & ità factus obviam fratri Eſau, ſepties
adoravit „co ſucceſſin, ut ſcriptura teſtatur, v. 4. Currens
Eſau

cke ilis ſ⸗

,egd poruete Raj
itirgo-Marck.
Deſemet ipla an
alegitur: ,,

ſ enendce,

gi ecanti N
un tucunr inin
UueCtegorins
. De Maee Dean
6 tior, G meloor,
euttr Alir
1. LZur iiſe ſ
lur int itanter pro
wen in tui dilette
Mpercelebri à ſan

a0fuit eximi

i Auguſtam latit
urmann oſtendit.
iOmium, quos
um ſub pallio, ſec
4 Agedum guie
uuRichardia.
Tite requirit,
en don turgiclus
inem quia el
binare: un ſi
tunan refugiumm

tlhrt aiſipple

Ciaf llkclir
ſsukliiheh, gle k
niniauliiin i

cdcanentnt.

AI nilssedArMoni

Tetenpo, Ciis uun

AKonubunnteno⸗
Wunicinm Cnd
RiRmrünmgonn
Z
ſitkt onimum miein
tcrisſucourn.
õ
Pnnl ncutretm
lin, ntu nin /
lirrtur Hucene
rendon ſenpetiun
suohi uleene
cs aannig ee uu
etati un
Dbriamn inlien
elanar,14 4

7

appropinquare:

Concio Civica. 6FI

Eſau obviam fratri ſuo, amplewatus eſt eum: Tringeneque col-
lum ejus, & oſeulans flemit. Jam non ſitir ſanguinem, ſed lacry-

mas, quæ ſunt Sanguis cordis, profundit: non jam cædem ſpi-

rat, ſed oſcula ex corde: jam non elevat manus ad jurandum,

yvel cædendum, ſed involat in collum ad amandum. Nimirum

viſa Rachel, & viſus Joſephulus, ità animum immutavére. Lan-
tùm ergò potuere Rachel & Joſephulus, Mater & Filius! plus
poterit Virgo-Mater MARILA, & Filius ejus.
De ſemet ipſa Mater miſericordiæ S. Brigitcæ l. 4. revel. hæc
locuta legitur: Ego ſum Mater omnium peccatorum volen-
tium ſe emendare, & habentium voluntatem in Deum non
amplis peccandi. Sicut charitati va Mater, dum videret
filium nudum ab inimicis acutos habentibus gladios impugnari.
Aptè huc Gregorius VIII. ità ſcribit Romanæ matronæ Mech-
tildi: De Matre Domini hoc procul dubio teneas, quia quag-
to altior, & melior, & ſandtior eſt omni Matre, tanto cle-
mentior & dulcior & circa converſos peccatores & peccatri-
ces. Pone itaque finem in voluntate peccandi; invenies
illam indubitanter promitto promptiorem carnali Matre, ze
mitiorem in tui dilectione. Hucusque Pontifex. Martino Gut-
tiero percelebri à ſanctitate, è& Societate ESU Sacerdoti, ali-
quandò adfuit eximia admodum ſpecie & majeſtate, & ve-
ſte in Auguſtam latitudinem explicatâ, ſub ea Societatem
contentam oſtendit. Ità Imago primi ſæculi Societatis. Ec-
quis omnium, quos hic cerno, non ſibi optet abſcondi, non
tantùm ſub pallio, ſed vel maximè in pectore, & corde MAr.
RIE ? Agedum quisquis hoc voto teneris, pium obſerva
monitum Richardi à S. Laurent. I. 12. de laudibus Virginis, ubi
hæc tria à te requirit, ut ſis parvus in oculis tuis per humili-
tatem, non turgidus per animi elationem: ut ſis mundus
per caſtitatem, quia cum fœtore luxuriæ non poſſes ad eam
ut ſis miſericors, alioquin apud miſericor-
diæ matrem refugium non haberes. Addiderim ego: ur feſti-
net pia Mater ad ſupplicem audiendum & opem tibi ferendam,
. Nnn n 2 tunè

H. 1.
Superbia
eſt graviſ-

ſimum pec- (SE

Eatum.

In Feſto Viſitationis Beatæ Virginis.

— —

652

—
cunè ſis tardus ad illum colendam. Quæ hodiè in domo Za-

chariæ dixit: Beatam me dicent omnes generationes, & jam
tunc beata audiit ab Eliſabetha: beata quæ credidiſti! tu quo-
que eam beatifica & benedic illam. Si beatus populus, cujus Do-
minus D EIUS ejus. Pſalm. 145. Di beatus, qui non abiit in
conſilio impiorum, ſi timentis Dominum, beata eſt anima ejus,
Eccle.34. Si beneditio ſuper caput juſti. Proverb. 10. Unà tu
uoque beatus eris; & quod fidelium pater à DEO audivit,

tu Maria ſanctiſſima audies: Benedicam, benedicentibus tibi.

Concio Aulica.
Superbos Deus graviter plectit.
Diſperſit ſuperbos mente cordis ſui. Luc. I. v. 5I.
B Otavit Rupertus lib. 2. in Num. c. I. Nullum in lege

Deum illi minimè propitiari, imò ſuperbiam eſſe
BSRRα illud peccatum, de quo Chriſtus dicit: non remit-
tetur ei, neque in hoc ſæculo, neque in futuro Matth. 12. v. 32. ſic
autem ait Rupertus: Opportuna recapitulatione commemora-
tio fit de lege ſacrificiorum, de qua in Le vitico uberius dictum,
additurqué aliquid, quod diligentiſſimè, ſummaque cautela no-
tandum eſt: Anima, quæ per ſuperbiam, aliquid commiſerit,
ſive civis ſit ille, ſive peregrinus quoniam adverſus dominum
rebellis fuit, peribit de populo ſuo. Num. 15. v. 30. Hanæ juſti-

=

tiæ legem & Prophetæ ſequuntur & Ewvangelium; Prophetæ,

clm dicit Amos: Super tribus ſceleribus Damaſci, & ſuper
quatuor non convertam eum, ſuper tribus ſceleribus Tyri, &
ſuper quatuor non conyertam eum. cap. 1. Primum namque
ſcelus eſt, iniquitatem concepiſſe; ſecundum, dolorem opere pe-
periſſe; tertium, iniquitatis opus in uſum vel conſuetudinem

iraxiſſe; quartum ſeelus, mala alta defendere per ſpiritum ſu-

Perbiæ.

E Noutt, in

WWWNNatur, gn d
ſuam 40 4Alibnem,

relictum fuiſſe ſacrificium pro ſierbiæ peccato, &

n ,lot non/ le
,nfutmro, n

,lonfro ilo cico⸗
ls tali e .
rigos ſaund⸗ ei
ec Cobtting elt
mium Iuir 14
roganrir ſee
cboc habet, luber
2 Eeniicudiri wicnen

Unlarnet ocer
9 A

Itocumm Culmen

Ar ſogllarinem

Deo ett valdè exo-
lea, verum etat
hr, inquit Diyi

XCe fut,

tur & humilien

! gkaritatemn pe

I, puniuntur
erum preſtan
W, qui poma h
llunt. die quan
nſglet: habent 4
Mnets Aere, &
bonn ſia inran
Emnimüim pretio
i, 1 uapetia ſerie
amne gehomin

SS

—
n. E
one rratgnn
ben earclli
m. tinſgniin
S letd gunn
Minun heft fenng
lßi Moreb e
clumpnr:D0es

enetiun, Nnlinirt

Wtgg,
li
pter glect.

1i. e .

Mmer Mlmirte

Moſipedirpeee A
ien imdienin ſte.

aOrhmin mini⸗
Eeſfuinornrnt
upinltumommm

lnlenifouci
Fl nnunk eni

bhnn, Algud ohnnt
cniin cſetis donn
nglin,ir⸗
Eibu Dinti, i
ertibi lenbi I
1 Himn 4
nuln, Mtn i⸗
ain d nſttu,

Hinye e,

Concio Aulica. 6 53

perbiæ. Ergo ſuper quatuor, inquit, non convertam eum,

id eſt, cum ſuperbè fuerit reſponſum, jam non eſt remiſibile

peccatum. Confirmat hoc Evangelium, um dicit Sal vator, ſſe
peccatum, quod non remittetur ei, neque in hoc ſæculo, ne-
que in futuro, quod non eſt aliud quùm ſuperbiæ malum. De
hoc & Zoannes in ſua Epiſtola dicit: Eſt peccatum ad mor-

tem, non pro illo dico, ut roget quis 1. cap. 5. v. 16. Hucusque

Rupertus, & ratio eſt: quòd ſuperbus, tanquam ſolus, & ſu-
per reliquos ſtans, velit ab omnibus honorari, quod ſolius Dei
eſt. Hæc doctrina eſt S. Gregorii, qui 23. Moral. 4. expendens

locum illum Iſaiæ 14. Ponam ſedem meam ad Aquilonem ait:

In hac arrogantiæ ſpecie crebrò humanus animus labitur, ut
id, quod habet, habere ſe ſingulariter glorietur, in qua diabo-
licæ ſimilitudini vicinus appropinquat; qui bonum ſe habere
ſingulariter gaudet, & videri ſe ſublimiorem cæteris quærit; il-
lum imitatur, qui deſpecto bono ſocietatis Angelorum ſedem
ſuam ad Aquilonem ponens, per iniquum deſiderium, quaſi
ad quoddam culmen conatus eſt, ſingulariter erumpere. Cùm
igitur ſingularitatem Dei uſurpare ſibi, eo modo ſuperbus ve-
lit, Deo eſt valdè exoſus; & quidem tam inviſus, ut non ſolum
in altera, verùm etiam in iſta vita à Deo conteratur: Diſper ſit
ſuperbos, inquit Divina Eternæ Veritatis Mater, non ait: Di-
ſperget de futuro, quaſi in altera vita ſuperbi ſolummodè di-
ſpergantur & humilientur, ſed de præterito, diſperſit; quia
propter gravitatem peccati etiam in hac vita ſuperbi depri-
muntur, & puniuntur: ut pluribus in præſenti oſtendam.
Refertam præſtantibus pomis arborem invadit ventus
magnus, qui poma hinc inde in lutum dejicit, quæ porci
dein vorant.
evenire ſolet: habent quidem facultates plurimas, quibus mul-
tos pauperes alere, & pia ac ſancta exercere poſſent: omnia
tamen bona ſua invanos ac inutiles animæ inſurnunt uſus,
in veſtes nimium pretioſas, in epulas delicioſas, in ædes ſum-

§. 2.
Superbia
Magnatum

Sic quam plurimis ſuperbis principibus terræ eſt cauſa

inutilium
ſumptuum.
radix ava=
ritiæ, eos-
que crude-⸗

„ les reddit.

ptuoſas, in tapetia ſerica, in vaſa argentea & aurea, atque ſi-
milia. Nonne de hominibus iſtis dicemus, quòd, ſicut ventus
Nnn n/„ poma

654 Inn Feſto Viſitationis Beatæ Virginis.
poma arboris pomiferæ, ità ventus, ſeu faſtus omnes eorum
tulerit provencus. Talis fuit dives ille epulo, qui, cùm
plurimas haberet divitias, nec micas Lazaro extremè egenti
voluit elargiri, ſed epulabatur quotidiè ſplendidè, & indueba-
tur purpuràâ, & byſſo, more regum. Laudabat hunc fortè
mundus, & adulatores mirè extollebant. Deus autem ità da-
mnavit factum, ut proptereà damnaret illum in æcernum, mor-
tuus, inquit Servator, eſt dives, & ſepultus eſt in inferno:
Luc. 16. v. 22. Avarè mulca ſuperbi divites conquirunt, non
quidem propter neceſſitatem, imò neque propter voluptatem
& delectationem, ſed purè propter oſtentationem. Undes. Chry-
ſoſt ſup. cap. Match.. & ſuper c. ro. Epiſtolæ ad Rom. Propter in-
anem gloriam, inquit, homines ſer vor um greges, & equos aureic
phaleris inſignes, & argenteas menſas, & aliam agna ridenda con-
quirunt, non ut expleant neceſſitatem, non ut capiant voluptatem,

Jed ut ſe poſſint oſtentare quam plurimis. Sed nec hoc ſufficit, niſi

etiam crudeles ſint & tyrannicè ſibi alios ſubjugent. Judich I.
Arphaxad Rex Medorum ſubjugaverat multas gentes imperio
ſuo, & gloriabatur, quaſi potens in potentia exercitũs ſui, &
in gloria quadrigarum ſuarum. Anno igitur duodecimo re-
gni ſui Nabuchodonoſor Aſſyriorum, qui regnavit in Ninive
civitate magna, pugnavit contra Arphaxad, & obtinuit eum
in campo magno, & tum cor Nabuchodonoſor elevatum eſt,
& miſit ad omnes, qui habitant in Cilicia, & Damaſco, & Li-
bano, & alias nationes multas, vide ibidem: ad hos omnes

miſit nuntios. Ut ei ſubderentur. Obſerva hic primùm, ſta-

tim, ut elevatum eſt cor ejus, miſit nuntios, poſtulans omnes
ſibi ſubdi; quo jure à nullo, ſed injuſtæ ſuperbiæ jure, quæ
quem tenet, Iyrannum reddit. Sed audi Tyrannidis vim,
contradixerunt regna illa; & meritò, quia in nullo quidem
ci fuerant debitores, at ipſe indignatus, ait ſcriptura, adver-
sùs omnem terram illam, juravit per thronum, & regnum
ſuum, quòd defenderet ſe de omnibus regionibus his. Obſerva
quæſo, verbum illud, ut defenderet ſe: Quid eſt, ut defen-
deret ſe? propriè cnim loquendo, defenſio non habet locum.

——
cinuri, &
t ſii ne l

e bekengere, coi
t. Numn ſus dig
mt qui cunn 1e
lam; ſed gui
un icnperiumn arn
D. Aprumn etiamn
i Davidemn et her
1 delera loca ilt
gurit, adbe timnaltn
1eo, Gdin Sn
is Deridet, Pien
imn Cerlaent aini
Uleres, 4MleNbi
weltmm in ore gae⸗
te paitatis in ejus
ie. Cum emim
merteciſſet, &
llerer, ait ſcrip
1& Acentet: n
Hine iratus N
nehi oculit pi
l Reg 19.
tin Geditponas)
ikame à foemin
Ihellumonnesil
Unnher periclitantit
nhmn. Micephor.
rkaltundr
. opece ſtaban

„

Ablene Anr.
ens, olſhi

ateßne
tus, S ll
le clh,
nc lr elrt,

G

T

nurtiinnen
hlu iin
ehichin ongum
Nöacugnir
oltannonenlines
Picglesg Nan hnt
NA
Aun guntiiin
nlichat iutnen
ni Selnerhoeitäinn
iiosibipen tn
temulas gentgirpen

Weaeleriti, ,.
WNNen dndkin. .

Nun Jünenuin den
1Anhent, Kohtniter
ochocowohrclennne
1Clc, ADind!
ſiceibiden. Abonn
Cbm hene
Irummos okine⸗
inilte ipebirin
Gel ad Iuumd!
iid, gui nni
uns 1 Gmmm/
Krommn, A.

R 1

E: Cüschun
ckrio on n

ceps &c. I. Reg. 18.

Concio Aulica. 6s5y

niſi ubi eſt injuria, & nocumentum in his, in quibus jus ha-

bemus, ut ſi à me pallium meum arripere quis vellet, & ego
reſiſterem illi, tunc defenderem me, quia injuriam mihi facit,
ui meum pallium tollere vult. Ait ergo, Nabuchodonoſor
velle ſe defendere, contra hos, qui ſe illi ſubditos reddere re-
cuſàrunt: Num jus aliquod in eos habebat? num injuriam illi

faciebant? qui cum liberi eſſent, ſuam libertatem tuebantur?

nequaquam; ſed quia clevatum fuerat cor ejus, jam ſibi
omnium imperium arrogabat, & omne dominium ſuum eſſe
Pputabat. Aptum etiam exemplum habes in Saule, qui accen-
ſus irâ, Davidem eſt perſecutus; & per mortes, per rupes, per
arida & deſerta loca illum acriter, & vehementiſſime op-
pugnavit, atque tantam indignationem indè concepit, ut vel
ex co, quèòd in eivitate Nobe ſacerdos quidam hoſpitio rece-

perit Davidemm, plusquam octoginta occiderit ſacerdotes, &

ipſam devaſtaverit civitatem: percuſſit enim Saul viros &

mulieres, à lactentibus usque ad ſeniores, bovem & ovem,

& jumentum in ore gladii trucidavit. Unde calamitas hæc?
ex acre vanitatis in ejus capite incluſo, inde terræ motus in-
gens hic. Cùm enim David gigantem illum immanem Go-
liach interfeciſſet, & ejus caput in Jeruſalem ferret: Egreſſæ
ſunt Mulieres, ait ſcriptura, de univerſis urhibus Iſraël, præ-
cinentes &; dicentes: percuſit Saul mille, & David decem
millia. Hinc iratus Saul nimis: diſplicuit enim ei ſermo iſte,
& non rectis oculis aſpiciebat Davidem A die illo, & dein-

Verùm dedit pœnas Nabuchodonoſor occiſo Principe mis⸗ F. z.
liciæ Holoferne à fœmina, luit & Saul cum tota familia ſua, Bune ..
& in univerſum omnes ſibi nocent appetentes gloriæ. Funam- ptiis 87.
bulis ſemper periclicantibus, & ſæpè miſerè cadentibus ſuper- ſuperbi ſi⸗
bos compara. Nicephor. Gregoras lib. S. fol. 36. mira narrat de miles .
quibusdarmn præſtigiatoribus +£ gyptiis. In unius, ait, mali eacumi- bani
ne, modò uno pede ſtabant, modèò capiti inſiſtebant pedibus in
aerem ſublatis, pòſt ſubito ſaltu facto, unaque manu tune forti-
. ter

656 In Feſto Viſitationis Beatæ Virginis.

ter comprehenſo, inde pendebant: Et ita ſæpè ſeſe rotabant, &
circumagebant ſurſum verſus coœlum, & infrà verſus terram,
trochi in morem. Deindè crure inflexo manus vice, fune prehen-
ſo, ſupini dependebant, atq; ità rurſus eodem modo ſe circum-
agebant. Mox recti in medio fune ſtantes, arrepto arci & ſagittis,
in ſcopum eminùs poſitum collimabant. Deinde clauſis oculis

.

in humeros accepto puero in ſublimi fune ambulabant ab altero

fune in alterum. Plurima prorſus miranda deindè narrat, ſed ſub-

dit: Sæpè præcipites pereunt. Nam cùm quadraginta ex EÆ-

gypto veniſſent, reſtabant tantùm viginti: vidi ego unum &
malo lapſum interire. Ità Gregoras. Sic ſuperbi tandem cor-
ruunt. Quantus vVerò dolor ſit ſuperbis ex alto faſtigio decide-
re, docuit Selerus, qui, cum de pacis conditionibus ageret,
cogereturque imperio depoſito privatam vitam agere, oſtenſo
calceo coccineo dixit: Impoſſibile eſt hunc ſemel aſſumptum,
facilè abjicere, debuit tamen abjicere: Nimirum quidquid ſu-
perbi ſcelerati tentent, corruunt tamen, hinc David Pſalm.
36. Vidi impium ſuperewaltatum & ele vatum ſieut cedros Li-
bani: Optimè ſuperborum elationem paucis deſcripſit ver-
bis: Libanus mons altus erat, cedri ex ſe altæ & elevatæ ſunt.
Cedrus igitur ſuper Libanum, ſupra celſitudinem celſitu-
do eſt. TLales ſuperbi ſunt, quia ſuper alta mundi conſti-
tuti, verbi gratiâ, ſuper divitias, dignitates, nobilitatem,
ſapientiam, & mundi honorem, & gloriam, ipſi opinione &
ſuperbiâ ſuà extolluntur. Ecce Cedrum ſuper Libanum. Sc
quid poſtea? Tranſi vi, ait, & ecce non erat, diſparuit ſtatim.
Erat ille dives, honoratus, deliciis affluens, dignitate inſigni-
tus, ſed quia elatus & ſuperbus, Dei judicio è medio intem-
peſtivè ſublatus eſt. Tranſivi, hoc eſt, vix ab ejus intuitu
oculos amoveram, cùm iterum ad eum intuendum revoca-
tus, vidi, quòd jam non erat: Quæſivi, quid de illo factum
eſſet, & tamen nec locum, ubi antea eum videram, potui
invenire, nec domum, poſſeſſiones, divitias, & omnia, quæ

illius erant, in quibusque ille gloriabatur; jam enim ad extra-
neos

—
rmnt, 6
Nege ſeligium
Nulmg Deiil
en nigutatun

gt Donine. Q
wum ſunt hx cog
inores & ilrennio
ogitatones corn
rba & elata nolit
1lc poris ſeunc⸗
enin calil D
10s9. adretin urnin
ened N Gdem
(Wulenet hoc nim
ſe / oti, Eal uutis
inr ſpellic cor da
SHblimes eleyanxes

Alet ſuſtita, poſt

Itians ait David-
n alcendere ſine
nenn prorſis.

Nnc aſſiduæ ſunt

immn, non quöc
Altint id, quod
nſlconſernare,
Arlnariumm merti
entes: Hj/
nliftifi, gui
nl iniltam fuiſt
Ult,icen: Amic⸗
nndenifi necumn

,ð

. “ ₰ℳ
icht Concio Aulica. 657

int tirsſyng .
nlirlneiid neos devenerant, & diſtracta erant; itaque neque ſuperbus
H ille, neque veſtigium ejus usquam apparuit. Sic de elatis
Wemanpien David.

rufſtgen naint
lted . . . . . „
nrene Et Pſalm. 3. Decidant à Cogitationibus ſuis, ſecundum mul- S. 4.
ubin Dintec titudinem iniquitatum eorum expelle eos, quoniam irritave. Prs Si.
lmitmrahaltn⸗ runt te Domine. Quid eſt, decidant à cogitationibus ſuis? tationes

Quænam ſunt hæ cogitationes, à quibus cadere debent? hi ſuperbo.-

itanlacenkenng

Nndhnanntgn qui mores & intentiones ſuperborum agnoſcunt, facilè attin-
n in ile⸗ gent cogitationes corum: quid enim ſuperbus, & elatus, niſi
S ſuperba & elata novit cogitare? non ſecundum merita cogi-
Reraye nat, ſed potiùs ſecundum cogitationes ſuas merita ſua metitur.
henickalotiizoen Quid enim cauſa fuit, quòd duo illi Apoſtoli, antequam Spi-
ckanlindsen ritus S. adventu humilitate perfecta firmarentur, primas in

numftmnndin regno Chriſti ſedes ambirent, cum pauperes piſcatores priùs
AhmekmIdmm cxſtitiſſent? hoc nimirum, quòd cogitarent, neſcio qua ratio-

er Mnim ii ne moti, ſe ad tantas ſedes poſſe meritò aſpirare. Sic aſcen-
unm, Hr MMi-u qunt ſuperbi ad cor altum, ad mentem altam, ad cogitatio-
