cam attingeremus extrinſecus; at verò: in ſacra Commu⸗- tio inter
nione totus ad nos veniens non partem ſui unicam, ſed to- viſsantfn
tum ſe tangere permittit. Eliſabeth veniente ad ſe Virgine nem, &
Mariâ Deo plenâ conſpecaà, veluti attonita exclamabat, Luc. JESIIM ad
1. v. 43. Undè hoc mihi, ut veniat Mater Domini mei ad me? s in Er-
Erat ſanè, ut ſemper eſt, æternumque erit, nobiliſſima illa venien-
viſitatrix, generis humani Primas, ut nominatur in Græcorum tem.
Menæis apud Patrem Societatis noſtræ SZimonem Wagenver-
kium in libello, qui inſcribitur Pietas Mariana Græcorum:
Eſt cœlum terrtſtre, undè nohis ſol illuxit Cbriſtus: erat mi-
raculum ſuper omnia miracula, ut ibidem: creaturarum Prin-
ceps, Regina futura coæli & terræ, & olim elevanda ſupra
omnes beatos ſpiritus, ſoloque Deo minor, habitura ſub ſe,
quidquid Deus non eſſet; nulla tamen, etiam tantæ virginis eſt
comparatio cum JESU, qui in ſacroſancto altaris Sacramen-
to mirabiliſſime velatus ad nos venit. Eſt enim non tantùim
Rex regum infinitæ Majeſtatis, & Dominus Dominantium,

Bbb b omnes

S6ι,⅝ IFeſto Sanckiſimi Corporis Chriſti.

omnes in infinitum præeminens: ad quem non tantùm ter.
ræ, ſed & coeli principes omnes minus ſunt, quâm ad ſolem
minima, & oculorum aciem, pene fugiens ignis ſcintillula;
ſegd eſt unigena ter ſummi D EI, & ut Apoſtolus ait Heb. I.
v. 3. öplendor gloriæ & figura ſubſtantiæ ejus. De quo uni-
cè gloriatur Matth. 3. v. 17. Hic eſt Filius meus dilectus, in quo
mihi complacui.
Jam tantam dignitatem vel obiter ac ſuperficietenus
conſiderans, quis ad ſe venienti non profundiſſimè ſe incli-
net ? quaſi in abyſſum nihil ſe non dimergat ? inclinabit, ac
demergat certo, dummodò non deſit vivax tanti Myſterii fi-

—

des.
5. 4. S. David vix unquam ſapientiam clarius oſtendit, quâàm
Elen- quando 4. Reg. c. 2. apud Achis regem Geth inſanum ſe ſimula-

charilt'æ, Vit. Et neſcio an unquam Chriſtus ſuam ſapientiam magis
Et reſpon- oſtenderit, quam in inſtitutione Sanctiſſimi Sacramenti. Achis,
ſ ad dubia. . .
Judæo- idem eſt, quod quomodo. Hoc uſi ſunt Judæi nolentes hoc
rum. mhſterium credere. In primitiva Eccleſia, ut S. Clemens Jib.
de quæſtionibus Apoſtolicis teſtatur, apud S. Communionem
cantabatur Davidicus Pſalmus trigeſimus tertius, in quo de
memorata ſapientiſſima Davidis inſania agitur. Sit Judæo,
ſit hæretico inſania, quæ hic credenda ſunt; ut enim ne-
quaquam inſania eſt, niſi illis, qui cum Capharnaitis dicunt:
Quomodò poteſt hic nobis carnem ſuam dare ad manducan-
dum ? Joan. 6. v. 5 7. Diſtillatæ, ſit fas ità loqui, ex ingenio
divino ſapientiæ, eſt carnem ſuam ſic nobis edendam dare.
Globum illum artificioſiſſimum Arxchimedis, in quo ſiderum
ac planetarum motus viſebantur, & illa Architæ Tarentini
columba in auram evolare ſolita; & ille Phaëthontis currus,
vel navis à Myrmecide fabricata doctioribus nota, vocen-

tur, artium prodigia. Ego S. Euchariſtiam ſatiùs divinæ ſa-

pientiæ Prodigium appellavero; quam mirabilia hic fides
cernit! S. Dionyſius de Eccleſiaſtica Hierarchia c. 3. reéctè vo-

cat, Sacramentum Sacramentorum, & in Canone Miſſæ voca-

tur

—
irun
2Nemmndit⸗
crorum lllen
veit
nomocs upa
mm eis Prc
Uunus kepente
Cclit M0
irga kueret
lxod 7. quome
unc rans aboht
poranrur Eyyp
Pdre,aloguiun
Ni Mois omne
s Nerandhohs
1Ot el ſcrobien
guin uermni
Ns, an ur p
Nenis inellgade
Wur, non inte
Ehucmilsac
jf. Pimis Ch

boſtiam mo⸗

unt: Aen.
Albis credo,
le fere à ſacere
GAlarum Rex)
Atbiturus, an
WettiStatim

Anſieun ein

Men eſns iſei

U1 inbui ſihe
rliſne ſe⸗

inin, Nirc⸗
thgen gns ii
r kolelis ir
lunte u. De qwn
iuſu lliui

Obitr n ihrſtin

von profindline
nimergn inin
eit inartmilhtt

n drins ſendtg
n Gethinſinumkelt
9 ſlam ſapientimt
iſini Sacramenti
nr ſulei nolenei
geſi, ut5 Aemen
udsCummndont
Dmm Win dn
Alnin gnn, Erſu⸗
lenda um; M eun
Ucum Cphurnat⸗ 4
,ſuumcat admm
ir twin logrti an
nle wbiͦ deln
chümecb, in gu⸗ .
„Qili Arhie
lebhuetnonc⸗ .
gockorbig o
Rariſtiam tnis in
quam mmin .
1 lleratchi
KXin Canone

dos hoſtiam monſtrans, dicebat:

5 Concio Civica. 17163

tur Myſterium fidei, ad quod accedendum cum vero corde
in plenitudine fidei Hebr. 10. v. 22. quod ſi quis pertinacium
Judæorum etiamnum ex te quærat: quomodè fieri hoc
poteſt, ut Caro Chriſti ſit cibus animæ? &c. quære contra:
quomodò Virga Moyſis in ſerpentem momento converti, &
manu ejus apprchenſa Virga fieri potuit? quomodò ejusdem
manus repentè induere, & iterum repentè exuere lepram
potuit. Exod. 4. Quomodèò aqua eo ipſo momento, quo Moy-
ſis virga fuerat allata, in merum ſanguinem commutata eſt,
Exod. 7. quomodò tam ſubitò fluvii vivi paludes protruſe-

runt ranas absque numero ? ibid. c. 8. quæque deinceps me-

morantur Ægyptiorum plagæ. Faceſſat tuum Quomodô, 6

Judæe, alioquium veritates Scripturæ Sacræ, & præſertim li-

bri Moyſis omnes mera fient fabula, prout fusè S8. Cyril-
lus Alexandrinus lib. 4. in oannis caput 13. demonſtrat. Mi-
nor eſt ſcrobiculus vix dimidium ſpitchamæ longus & latus,

quàm ut Oceanum capiat, hebetur intellectus omnis hüma-

nus, quàm ut opera Dei & infinite- potentis, & infinité-ſa-
pientis intelligat, qui innumera, quæ ſunt, quæque oculis cer-
nuntur, non intelligit. Non valet hic ſuperba perſcrutatio:
fides humilis ac ſimplex ſufficit. Ideò teſte Baronio Anno Chri-
ſti 75. Primis Chriſtianis ad ſacram ſynaxin aecceſſuris Sacer-
Corpus Chriſti. Et illi di-
cebant : Amen. Quod erat dicere, ità eſt, & non aliter: hoc
indubiè credo, ut explicat S. Ambroſius lib. 4. de Sacram r.
5. ſic ferè à ſacerdote interrogatus apud Surium 25. Auguſti
S8. Galliarum Rex Ludovicus ad beatiſſimam æternitatem jam
jam abiturus, an Chriſtum, in Sacramento præſentem verè
crederet? Statim reſpondit: credo, minusque de hoc dubito,
quàm ſi eum eâ in gloria cernerem, quàâ eum in cœlos aſcen-
dentem ejus diſcipuli conſpexerunt.

Eà imbuti fide, maximi quique Chriſtum in Euchariſtia §.5.
reverentiſſimè ſuſceperunt, & codem animo, quo Centurio Summo-

Bbbb 2 ille

164 In Feſto Sanctiqimi Corporis Chriſti. —

raum in- UÜle Matth. S. v. 8. diſcere viſi ſunt: Domine, non ſum dignuz, (N
Bens revc- ut intres ſub tectum meum. ueled
S§S. Evcha- Henricus VIIIL. Anglorum Rex, poſtquam ab obedien- II la⸗ :
ziſtiam, tia Sedi Apoſtolicæ debira receſſiſſet, non itidem à reveren- gruncs M
tia SS. Evchariſtiæ receſſerat, cum ei paulò ante mortem à² lis hun end
Sacerdote viaticum afferretur, tunc enim ſuâ è cathedra, in —
qua æger ſedebat, venienti repentè aſſurrexit, & genibus hu- katenta i 8
mi poſitis Dominum ſuum præſentem adoravit; LZwingliani 1füſlo noc
ci adſtantes, dicebant, poſſe ob invaletudinem communica- gerajtteſcenn
re ſedentem, ſi me, reponebat Rex, usque in terram, & infra Sriacifie n
terram dejicerem, nihil eſſet reverentia ad tantum Regem, ità u nos Clerit 5
memorat Sanderus lib. de Schiſmn. Anglican. . in, on 3,115
Joannes Hunniades Hungarorum Rex, tantùm non omni- us Clexi, uepr.
bus jam viribus deſtitutus, perſuaderi non potuit, ut ſineret mi in cruce more
ad ſe ſacrum viaticum deferri, dicens, indignum eſſe, do- et. Denc
mum ſervi intrare Regem, vectus igitur, ut voluit in tem- t uo, gli ejan
plum, ibi extremùm communicavit, & inter ſacerdotum Ient ve inf
rmanus pretioſam Deo animam reddidit, teſte Æinea Sylvio oerecl non holi
hiſt. de Europa cap. 1. Affine huic eſt, quod Hector Boëtius tum iludinteni
de Davide Scotorum Rege ſcribit lib. 12. Hiſtor. Scotor.
Laurentius Medices laudatiſſimus ingenuorum ſtudio- Antiquis con
rum patronus ad extrema deductus, cum audiret Sacerdotem m nempe prot
cum Venerabili venire extrema virium collegit, & inter fami-· tré fenz ſane
liarium manus Presbytero obviam progreſſus, de genibus ae, & indè
lacrymans clamavit: Tu ne, mi ESlI, tu nequiſſimum hunc mhriſti ultin
ſervum iniſere dignaris ? plura fuſius memorat Angel. ie ſiye amor.
Politianus lib. 4. Epiſt. 2. ſacerdotis imperio coactus, ur ei r, Qwdm
commodiùs præberetur viaticum in tectum ſe recipere tan- lo! Ubigue
tâ id pietate ſuſcepit inter lacrymas, ut & adſtantes propè la- 62 uihrtts er 4
crymis diffluerent. Mitto exempla plurima ſingulari quidem, – 4
ſed nunquam ſufficienti cum devotione S. Euchatiſtiam ſu- WRr n
mentium. Reverentiam S. P. N. Franciſci Xaverii erga au- lnngune⸗
guſtiſſimum Myſterium juvat breviſſimè memorare. Sole- Raannick,

bat hic magnus Sacerdos, ubi commodè id ficri poterat, Sa-
cro,

Concio Civica. .
Dmninn — — S
Hcroſanctam Evchariſtiam populo ſubminiſtrare ſubmiſſis ge-
,itun ii nibus. Id quod Deo cordi fuiſſe eventus docuir. Coſmas
S enim Surama Medicus nobilis, aliique complures viri honeſti
ae mn & rerc Rquid atkrmarue Xaverium Goano in templo
ceniiseteln Poſitis humi genibus acratiſſimum Chriſti Corpus præben-
Amikadg ern populo, ſæpius abs ſe eſſe conſpectum, cum oubito am-
lan hanhini pliùs à terra ſublimis divinâ vi ſuſtineretur. Ecquidnam pute-
Abihn iaun mus fuiſſe, quod Sando huic, quod aliis atque aliis tancam in-
generavit reverentiam ? Incomprchenſibilis Majeſtas Dei-homi-

Usgire in tennm, A

nis vivaci fide apprehenſa, neque minùs æſtimatio dilectionis,

teadtmunen qu nos dilexit, & ſemper diligit. Sic OEIIS dilexit mun-
ien dum, Joan. 3. v 16. ut Filium ſuum unigenitum daret. Sic
Revtanmnr Filius dilexit, ut pro nobis extrema quæque pateretur, & in-

non potuit, ut ir

, indignum ele⸗
itr, ut volut inn
, inter ſcercon
e, telte AEner i

fami in cruce moreretur. Sic dilexit, ut etiam noſter cibus
fieret. De hac dilectione ait idem Joannes cap. Cum dilexiſ-
Jet ſuos, qui erant in mundo, in finem dilexit eos. Toletus
vertit. Usque in finem, ceu terminum amoris, ultra quem is
progredi non poſſit. Et cui proindè meritò regium & au-

Jad kecter Ni Zuſtum illud inſcribatur: MWon plus ultwa.
1 War N. .—. — ZS . .
N Drendnln kid Antiquis convivium fuit dictum finis amicitiæ, ultra F. 6.
umaitt Arnor quem nempe protendi nequeat amicitia. In eo hoſpes ſibi Eochariſtiæ
8 „ (lebat & vena ſanguinem prolicere: exceptum calice, vine ual ter⸗

n aleit Knnt
rogtelly, e 1
Illetntenußfmm⸗

miſcere, & indé propinare amicis. Annon pari titulo com- amoris di-=
vivium Chriſti ultimum, in colle Sionæo, vocari poteſt finis vini.
amicitiæ ſive amoris? Quomodo enim ulteriùs extenderer

tlis enge ſe amor, quàm ſe totum in animarum noſtrarum ſaginam
inpend , tradendo à UÜbique, perperuòô perque ſæcula, quavis die, &
tedlun ſe tecen horàâ paratus ex ara in haram corporis humani intrare; neç
iraltuna in poteſt quis tam in oculis homimumm abjectus, tam in oculis
rina ſiogne Dei ſceleratus animo concipi, ad quem venire nolit? ut pro-

vone Dnrlariie indè ſummo Pontifici Urbano IWV. rectè ſit præcipuum atque
eiſi Naei inſigne memoriale amoris Chriſti, & 8& Bernardo de Cœna Do-

Ene wenore Bbb b 2 mini,

oceid fcifam

§. 8. .
Noneſt in-
videndaum
Joanni
quod in
pedore
Chriſti re-
cubuerit.

566 In Peſto Sanctiſimi Corporis Cbriſti.

mini, amor amorum; & D. Chryſoſtomo hom. 6. ad po-
pulum Antiochenum, Myſteriorum miraculum.
Nemo Joanni invideat, quod ſinatur recumbere ſupra
pectus Domini. Tibi, homo, ſanctè invideant Angeli, quod
Chriſtus intra pectus tuum dignetur rècumbere, ſeque to-
tum, quantus, quantus eſt tibi communicare teſtante Spon-
Sà Cant. 5. v. 11. caput ejus aurum optimum. Hoc tibi dat ad
locupletandam paupertatem tuam ſpe, ibidem v. 2. ait : ca-

put meum plenum eſt rore. Ideò plenum rore, ut ſi cor tuum ſit

conchile, concipiat ex divino ejus rore gratiarum margaritas.
Feliæ membrum, quod huic adbæſerit per omnia capiti, ait 8.
Bernardus ſerm. I. de jejunio. Gregorius IX. Papa ab Imperatc-
re Friderico vehementer afflictus, à populo Romano ad necem
quæſitus, Capita 88. Apoſtolorum ex alto exhibuit & cum la-
chrymis dixit: We tradite Barbaris. Tu in afflictione caput ex-
hibe Domini tui, & clama: Reſpice in faciem Chriſti tui. Pf.
83. v. 10. Vel: reſpice in me & miſererc mei. Dum com-
municas gratiam obtinet, ad quam aſpirabat divina Sponſa,
cum diceret: Oſculetur oſcula oris ſui. Cant. I. v. I. Oſcu-
lum Chriſti per corporis & ſanguinis guſtum anima ſuſcepit,
ait Luc. lib. 2. in Cant. S. Gregorius Nyſſenus homil. I. in Cant.
de Chriſto/ait: Meminem vult eorum, qui ſalvi fiunt ex-
pertem eſſe hujus oſculi: eſt enim purgamentum cujusque ſor-

dis Judas perfidiæ oſculum dedit Magiſtro ſuo, oſeulum amo-

ris recipere inaigniſſimus. Simon ille, de quo Luc. 7. ſuper-
bus ille Magdalenæ ad pedes Chriſti jacentis ac poœnitentis
contemptor, & ut S. Auguſtinus eum appellat, irriſor Do-
mini, nullum ab ipſo oſculum accepit, ideoque à lepra ſua
purgatus non eſt, purgandus haud dubiè, ſi dato ad ſe ve-
nienti lculo, oſemuru à Chriſto recipere dignum ſe præſti-
tiſſet S. Romualdus, multique alii Sancéti ſæpiùs peſſimè affe-
ctos oſculo ſolo curâſſe leguntur. Jam ſi Sanctorum oſcula
tam potentia fuerunt, oſculum Chriſti quid non poterit?

Præ-

PraterAlg
9 ſera Comn
caent
t. Denmds
Ponoremun cijl
r mcpelet:

Peemmecola me
CeN Chlti

ſtimandunm, 8
cpianio Gnid niſ
cbulliet? cum
Petvardhu co 12

ce dil dulcec

Senio fin guone
las hord dimm,
ur, Oinpenca
chct Cum ni
Namore ed
Gperet amare, De
1,COr cxethit,

le, pro corhe

commmunion
il te⸗ G
nke: Gin
bes mirabilire
u hee felicita
initi, ipiuem
mi Vecchii ſan
rell eor, .
Ie partem,
llrnris cord
eun yeniſſe
erfegnentiſlin

Uhnc etiam

unnione 4

Dfimm Hethick
be, bilen vi

umrore, ulccrein.

woregerirnmnn
it er onnig ciin
fislI. baprtb.
pnloRommoNr
T alto exnibuitcc⸗
Tuinaffictione en⸗

in funen Oſſin
lerere we. Dune

Alprabat Cinin 5
. Cumb. 0
Ahrm mind N
NNennorknd
un, i Mfn
yrunettun r
linſßoſ,un⸗
ugſro wgeun
nile, de ol ,
riti rems e ⸗
eun mpelat, i
epit, Keogli 17
1d Cubie, mi⸗
ere cighun en
lechete Cgnun
enct ſise
Jum lsncn
in id f⸗

e
E

Concio Civica. 567

Præter Anguſtiſſimum caput dat tibi Chriſtus, homo, . 2„.
in ſacra Com munione cetiam delicioſiſſmum cor ſuum ad h ani-
faciendas tibi delicias, quàm bonum & quàm ſucundum, ſtus dat
ait S. Bernardus c. 3. de paſſione habitare in corde hoci! S. Cor ſuum.
Bonaventura cujus latus apertum, ut hoc ſacratiſſimum
cor acciperet: bonum eſt nos bic eſſe: faciamus hic tria
tabernacula memoriæ, intellectui, & voluntati, ad rememo-
randam Chriſti erga nos dilectionem, ad eum pro dignitate
æſtimandum, & quanto poſſumus amore redamandum. Ex
apiario quid niſi mel? ex corde hoc, quid niſi mera dulcedo
ebulliet? cum in ſumma crucis eſſet amaritudine, quod S.
Bernardus cap. 12. de Paſſione obſervavit, nihil exivit de ejus
corde, niſi dulcedo; quanto magis jam? Vel hac una co-
gitatio, ità quondam inflammavit S. Philippum Nerium, ut
duas horas ei impenderet, & cor ad cor ſuaviſſime loquere-
tur. Stupenda nimis fuit gratia, quæ S. Catharinæ Senenſi
facta eſt. Cum virgo hæc divini ſui Sponſi amantiſſima, ejus
in amore usque & usque creſceret, & magis ac magis ſemper
cuperet amare, Dominus ei è latere ſiniſtro mirabiliter aper-
to', cor exemit, & ſuummer ipſi cor indidit, hæc ei dicens:
Hlabes pro corde tuo, cor meum. S. Mechtildi ſuſpiranti ad ſa-
cram communionem idem aliquando dixit: Tu in me: &
ego in te: & in æternum non derelinquam te. Sanctæ hæ

virgines mirabiliter ESUM, ipſius JESU corde amaverunt, 6

quanta hæc felicitas ! Potes & tu, dum intra te, Cor JESUI
ſuſcepiſti, ipſiusmet corde ipſum amare, quantus favor!
Horatii Vecchii ſancti & Societate ESU Sacerdotis in odium

fidei occiſi ecor, & pectore diſſecto, evulſum, per quartarn fe-

rè horæ partem, Chriſtum prædicare auditum eſt. Undeè
hujus Martyris cordi tam prodigioſa loquendi vis? à corde
JESU eam veniſſe ne dubites, quem devotiſſimè ſolitus
erat, ac frequentiſſime ſuſcipere. .
Ad hæc etiam manus tibi, & Chriſtiane, dat Chriſtus in. . 10
ſacra Communione ad te veniens. De illis ità Sponſa: Ma- s. Gommu-=
iss

568 In Feſto Sanctiſimi Corporis Chriſti. —
ae jeiulon

nione dat nus illius tornatiles aureæ, plenæ hyacinthis, Cant. S. v. I. ſcoloent
i colo⸗⸗

manus. Tornatiles, ſive verſatiles ſunt manus Chriſti, & ut ait Juſtus P. wonhe
Orgelitanus agiles ad omne bonum, omnemque beneficen- e lklu
tam. Quia aſſiduè ſe verſant, & volvunt ad varia, & omni- lnen ,len
gena opera miſericordiæ : vivens inter mortales, mortales ee “
adhuc nunc manus ejus ſuſcitabant mortuos: nunc illumi- te gei
nabant cæcos, nunc multiplicabant panes, nunc aquam mu- nil
tabant in vinum, nunc Evchariſtiam porrigebant; Aureæ quo- Ulee
que ſunt, quia ut S. Gregorius loquitur: Quidquid eterius ope- ſo l 0 n
yabatur, interius in dvinitatis pulchritudine diſponebatur. i tmnnn n
Plenæ hyacinthis denique ſunt, quia opera Chriſti per manus Redchnt
0 4

ſignificata, erant cœleſtia, ut homines ad ſpem & amorem

cœleſtium excitârent; Hyacinthus enim ccœleſtis eſt coloris. Lonnes, n en

Plena erant cœleſtibus ac divinis rationibus, conſiliis, inten- u. i
tionibus : ad ſui æterni Patris gloriam facicbar omnia, per- en,
ue omnia connitebatur homines excitare ad ambienda bo- iqne dle

na cœleſtia, & vitam ac doctrinam ſuam ſequentibus pro-
mittebat vitam æternam. Ità ſentiunt de manibus Chriſti,
S8. Gregorius Caſſiodorus, Philo, Beda, & alii. Dat tibi ma-
nus, ut unicus dare ſolet amico: dat manus tanquam au-
xilitator paratus in omni neceſſitate opem ferre: dat manus,
ut victori victus dare aſſoler, quaſi innuens ab amore ſui er-
ga te victum, non poſſe non exhibere beneficentiam.

Tandem, ne prolixior ſim, dat pedes tibi, ut cor cum
Maggdalena prenſare ac tenere poſſis, & quidquid in votis
tuis eſt, impetrare. Totum igitur ſedat, ut ſicut in medio ter-
ræ operatus eſt ſalutem omnium, ſic candem cujusque in
medio cordis operetur. .

. Beatus Bonifacius Bruxellenſis ex Epiſcopo Lauſenenſi
in Burgundia factus Ciſtercienſis Monachus cum nocte nati-
vitatis ad matutinum ſurgere non poſſet, ad B. Virginem
MARIAM intimè ſuſpiravit, & ecce! advenit Virgo, nec
abs-

mi f
—,
ehhunnki
unns Chiti,En
um, amnendie K
Vvolra Vari,, Kr
8 intet nortlcs, n
nt nornds: nue i
nt Dn,Meun
n porngedmh, Mlerd

itur: Cidſul Meu

pllchntufne ſee
iu operaChiſier
nines ad ſen En

enim oleti eta

Nionibus, conlli
iach kariebar oomnin
ercitre ac ambiant
Rum Eguenubig
Uunt de wamibus C
a, K di Dar tbin
„An mamnb wncdln
e Ohen ne nn
1 novens 1) amonl
bere benefcennim

n ece⸗ ibi,uen
ls,& gucut
Jdr, It holtiunit
, ſc encden

X

Concio Civica. 569

absque Jeſulo hunc panpis involutum, ſuper lectulum Boni-

facii collocavit divinus infans munuſculum exeruit, velum à

facie amovit, eamque ſpectandum exhibuit, cujus pulchritu-

dinem Sol & Luna mirantur. Quantas delicias tunc ſenſerit
Bonifacius, nemo ſatis explicet, hoc certè ſpectaculo com-
motus, exclamavit : ſi nihil aliud in Paradiſo foret; ſatis fo-

ret his frui deliciis, pro quibus dignum eſt pati omne, quod
triſte eſt. Similis favor obvenit ſanctæ Gertrudi, & Patri no-

ſtro Jacobo Alvarez de Paz, qui præ gaudiorum abundan-
tia tantùm non expiravit feliciſſimus Joannes, qui ſuper pe-
ctus Domini in cœna recubuit! Felices omnes, qui aliquan-

do JESIUIM in terra ſuis ſpectarunt oculis! felices etiam nos,

& omnes, qui eundem intra ſe in S8S. Evchariſtia devotè reci-
piunt. Si quis nihil experitur ſolatü in ejus receptione, ti-
meat, ne Judas ſit ſolatio indignus. Qui Joannes, ve-

rique dilectores ſunt, deliciis diffluunt, aut bonis
ſpiritualibus implentur, &

Ccc G Con-

570 Iin Feſto Sanctiſſimi Corporis Cbrifi.

Jurrsini
SeSer MeS. e e: eger T8 :88 regg6⸗ BBeges Sese. i
. . 3 erno
Concio Aulica. L bnd
. . Is
Proceſſus amoris divini erga hominem. immmmh
Sic DEUS dilexit. Joan. 3. ad
Hune Anän
5. 1. = Ui ignorabant myſterium incarnationis nunquamn co mlifen
D.,5. SS.B) ſibi perſuadere poterant, quòd inter Deum & homi- em odio cigni
ias ama- O. S „&nem vera poſſit amicitia intercedere. Judicabant tonn, albarit tan
mur⸗ △enim longè indecentiſſimum inter excellentiam Tumm Affluentin
ſummam & miſeriis plurimis obnoxiam humani- rtin, Ylibs
tatem intercedere benevolentiam. Chriſtiani verò etiam Pueri lar; ſd ale
debent pro indubitatò, non tantum mutuos amores inter cœ- OCnia miliones
lum & terram, ſed etiam inter Deum & hominem usque ad (d lde
delicias intercedere. Tantis excitatis affectibus, ut præ amo- Ontmodterra
re hominis Deus homo factus ſit; & Seneca lib. 4. de Benefi- lt Aurlvuli
ciis c. 5. præ cæteris magis illuminatus eò devenit, ut Deorum btey Mins
amorem & benevolentiam in homines expendens, dixerit: ne- Mllnion detet
que enim neceſſitatihus tantum noſtris pro viſum eſt; UIsque ad Dt anctin, ud
delicias amamur. Altiori longè lumine illuſtrati Chriſtum pul-. urine, u⸗
chriora expreſſerunt; nam S. Aug. Opus. 61: à S. Thoma c. 4. Uir B 4ogcl
cit. ait, usque ad admirationem, imò usque ad mortem præad- Mnctar Aunaſen
miratione animam noſtram dilatari debere propter amorem &o r D 1
3 benevolentiam Deum inter & hominem. Greg. ait, eſſe tantum, ra mun
quantus nec potuit ſperari. cit. in caten. S. Oſ addit Theoph. Ki e,
adeò humiliatus eſt Dominus propter nos, ut erubeſcant ho- ien nn a,
. mines talem tantorum humiliationem Deo applicare. Guar- G Paupet
ricus ſerm. I. in die Pent. O! Deum prodigum ſui præ deſide- Rnſhch verho
rio hominis! An non prodigum? qui non ſolum ſua, ſed ſeipſum Ran wort
. impendit, ut hominem recuperaret, non tam ſibi, quàm ho- nna ſni
mini ipſi. Patet hoc manifeſtè, ſi compendioſum proceſſum eanlt, kaci
amoris divini usque in finem, hoc eſt 8. Euchariſtiam reco- Kutn
lamus. WN Ulg eſt a

on
S 4
Quæris fedn

1
Norihyit
—— . — .
Concio Aulico. 771

Ne
„ *W Gæris initium ab æterno. Vis modum. Sine modo imòè „ :
Aulca, modis omnibus. Primò amavit liberè ſine ullo motivo, nul- Modas

lius ab æterno, & in tempore indiga. Non neceſlariò, ut Fi- amandi di-

I ele hominen lius Spiritum Sanctum, ubi eſt infinita Bonitas, objectum amo- Fnc molo,
. ri infinito proportionatum. Quem? ſatis dixi, ſi dicam ho-
. minem. Cujus Patria nihil, ſubſtantia pulvis, nobilitas limus.
iuminmimi Hunc amat, quo minimè eget, ſine utilitate, in quo amoris
noghöcinedennkein ratio nulla inyenitur, nec amoris ulla dignitas. E contra plu-
tin imetceger, ritma odio digniſſima. Imòôò quem præſcivit futurum ingra-
Iimum intet Celer tum, amMmavit tamch. Tam liberaliter Ut Qun oMπiν re-
urinsobnokmhe. ru affluentia & dignitate. Creavit Angelos nobiliores in
Ckrikimirebeim notitia, quibus potuiſſet hominem ſubdere, non ſub-
mumbsanogzitt didit; ſed à ſe ſolo immediatè dependenter voluit, & alia
mbhomen nia milliones creaturarum illius arbitratui ſubjecit. Nihil
5Aeitus nüng quod ſenſibus placeret fecit eximium. Pro ſcabello pedum
tceicd r non modò terram & mare, ſed cœlum ipſum calcandum obtu-
Sena l e Iir. Angelos nobiliores non conſervos tantum reſpectu Dei, ſed
gcicknni, uehin reſpectu hominis etiam ſervos, ut etiam imi Spiritus eidem fa- . 1.
Sehendebchetet miliari non detrectent. Inter cætera illud eſt mirabilius; itd Factas eſt
penſnchlle⸗ Deus amavit hominem, ut ſe noluerit eximium à ſimilitudi- . ſmitzrn⸗
timeälhnmtluno ne fortunæ, quod eſt ex primis notis amoris. Ut (ſicut re- minum, &
Pid 61 4 Iom cenſet B. Angeli de Fulgineo) dilectus, ſi ſit pauper, amans de- hominem
au an pauperari ſtudeat. Si vilis vilificari, ſi dolens dolore parem i
Ghere nger m eſſe, ut tantum ſit utriusque conditio ſimilis. Similitudo enim
inen. Grer ibelemn lactat amorem, & parem Deus conditionem ſubire non de-
caen 5,01 addlt in trectavit, cum alias perfectus amor eſſe non potuiſſet, inter

Pter nos, u erubeln
nemn Deo olcte l
nprodigun ſühret⸗

.

Iinon Clumſuf⸗
et, vonl unſbi u
conpenclolnd n
eſt Luchwiftun

divitem & pauperem, honorabilem & vilem, dolentem &
delicioſum, verbo diſſimilem; ex hoc omne ſubuüt infortunium
amati etiam mortis. Atque ut eſſet completus amor, non
modè factus ſimilis homini, ſed etiam hominem ex infor-
tunio levavit, faciendo etiam ſibi ſimilem; Quod Deus ho-
mo factus eſt, ut homo fieret Deus; quo amore cognito ab ho-
mine ortus eſt amor mutuus, & incepit homo certare cum
Deo in affectu. Sed Deus ſemper primus fuit & hominem
CcCcC C 2

prævenit,

–—

572 In Feſto Sandtiſimi Corporis Chriſti.

rævenit, quod pulchrè explicat . Bernardus: vVigilas tu, wi-
gilat & ille. Conſurge in nodte in principio vigiliarum tuarum.
Aceelera quantumziis etiam anticipando, anticipando vigilias,
§. 4. invenis eum, non prævenies. Certô: ex ſolis his verbis cordi

ore
E pos va- noſtro debet Deus dulceſcere. Quaſi non ſufficeret eſſe fi-

rias/ ſubit dum amoris Achatem, niſi & inſecutorem, ut S. Dion. Areop.

conditio- vocet beneficum Inſidiatorem; proſpicientem perCancellos Cant.
2.V. 9. Ambr. legit per retia. Ut ſie animam per inſidias venetur,

D 6 Contectis plurimis funiculis Beneficiorum, vel hamô gratiarum,
eus in
amore 4 . . 3 — .
ſemper ris eductas cœleſti menſæ imponit. Et pulchrè inducit Bern.

ſuit prior. prioritatem amoris ad illud. Ipſe prior dilexit nos. 1. Joan. 4.
O! proto-parentes (eſt ſenſus) tota poſteritas veſtra dulcibus
amoris lacrymis immadeſcit, quibus præ doloroſi amoris
magnitudine diſſolvebamini, reſpondent: At, ipſe prior di-
lexit nos. Quis non gratulatur Abrahamo de idololatria
triumphanti? per amorem veri Dei; ſed inquit: ipſe prior di-
lexit me vocando. Quantus non amoris in ſacrificando Deo
impulſus in Moyſe? reponit: at ipſe prior dilexit me, in Du-
cem populi & Deum Pharaonis conſtituendo. Quantus etiam
amor ad parandum locum Domino in Davide? Ait, ipſe prior
dilexit me, me Bethlehemitam quærendo, & ut alios innu-
meros taceam. In omnem terram exivit ſonus eorum. O!
Principes in amore Apoſtoli! At omnium, & aliorum vox
eſt decantata, ipſe prior dilexit nos, ex plebeis Regum Do-
minos & patres, in altiſſimoque gloriæ gradu conſtituendo, &
quod amplius? mirabile; etiam immeritos. Et de ſe malè
meritos ad amorem ultrò incitat, dicit hoc Paulus univerſo
Orbi, & in hoc jam ad ſummum pervenit; Eſt enim ſolius Dei
proprium, ut ait S. Bernard. ſerm. 79. non modò immeritos,
ſed malè meritos prævenit, & non petentibus quidem, imò
9. . & impetentibus, non invocantibus, ſed provocantibus, non
Qaint⸗ eſ⸗ interpellantibus, ſed etiam repellentibus Spiritum bonum, Spi-
amo is. ritum vitæ, adoptionis Spiritum largitur. Ut ergo ad tene-
ritudi-

uti piſcator, qui carne alienâ, hic ſuâ ex procella mundani Ma-

— *
inen gon
,nRanns hunn
m. Fed hond
Deus homd⸗ n.
tin,tuteaunmbe
cichee, eld dor
tenihi! wmelin
Ben uedtcl edas,
o tel brmar
rolin Hexum.
curtitor Teli
I aplir, u ne

inaamant ſui
mn del hact ,

Eols id
Nän ine io e
homo; Opaant;
li,opeant, ur e
niis, & abocde
iun verbis f,
Ei. Tandem
zamore colne
Velt cibus ut!
dic voluit in
Loninem, con
Ulipſe ſolus 1
inſrnarer ſe
inore ayerſi fu

Dkaonm prin

nmit & conlin
n Ktotumar
Umlicz in qua
Keſteineriſi
hkeeitn 8

michi
—

6: as rei⸗
Aulnn iſien
ren u Din i
Menlerzetngarc
mumampetticlurene
Nrun lhmigtir
erprocelamnntn

Erpulehme mdntl

r Abrt m
voſtenitu Feltricl
s pre Colorol a
en: 4, ie t
brahumo de icohn
ſdigui eni
Oi in ſicnifcanco)
Nir dlent me,in
dndo. ndbtr
dineice ArN
erendo, N N din
Neninit ſonds comun
Onnnium, Kdonm

Concio Aulica. 773

ritudinem quintæ eſſentiæ amoris defluamus, inq. Guar. ſerm.

I1I. in Ramis palm. ideò factus eſt homo, ut homo ſerviat Crea-
tori. Sed homo dixit; non ſerviam Creatori. Ergo factus
eſt Deus homo, inquiens, ego igitur ſerviam tibi; Creator ho-
mini! tu recumbe, ego miniſtrabo, utere me, ur libet, tu
quieſce, ego laborabo pro te. Si eſuris vel ſitis, & ad manum
forſan nihil melius habes, ecce ego paratus immolari, ut car-
nem meam edas, & ſanguinem bibas, ſi mori debes, moriar

pro te, ſi infirmari, fac tibi ex ſanguine medicamentum. Am-

broſ. in Hexam. I. 4. c. 8. hoc conſiderans, ait, quòd Deus ſit, ſicut
incantator. Talia enim intercedunt. Ità enim humanum ge-

nus rapuit, ut nec hoc ſine illo, nec ille ſine hoc poſſit eſſe,
P P

& incantavit philtro amoris, uti ſolet fieri per cibum & po-
tum. Sed pace S. Ambroſii dico ego contrarium. Humanum
genus potius videtur eſſe incantatrix, cum Deus quaſi non
potuit ſine illo efle. Quales enim non amores tibi perſuaſit

homo; optavit; ut deſeres cœlum, & te Majeſtate exueres, fe-

ciſti; Optavit, ut eſles caro, & factus es, ut eſſes ei per omnia
ſimilis, & absque ſimilitudine peccati factus es. Incantatio
etiam verbis fit, hoc homo fecit per fœnum, in quo recu-
buiſti. Tandem inſaturabile genus humanum expetiit, ut te
præ amore comedere poſſit (ô! ſtupendum prodigium!) fa-

us eſt cibus, ut homo tandem ſfaturaretur, & quod inenarra-

bile; Sic voluit incantari, ut totum recidat in amorem Dei er-
a hominem, communicavit ei omnia attributa & proprieta-

e eles dan⸗ tes, ut ipſe ſolus (ut ità dicam) maneret reſiduus. At nè quid
ir guil onſtn ſibi reſervaret, & ſe donavit, primum experiri voluit gubernium,
nmeimn li e ſed timore averſi fuêre, inquit Chryſ. ſerm. 1 47. factus eſt amor
Ciet hoe hulun Deus. Et cum primum tantum rivos, tandem fontem in nos
genit;HMcindn gqerivavit, & conſummata abbreviatione inundaret, ut ait: Iſa.
von de 10. 22. & totum amorem compendiaret. Poſuit ſe in Buccella
etentbis guin⸗ Euchariſtica, in qua homo totum Dei amorem comedere & bi- §. 2.
ſed roſoanne bere atque inter ipſa viſcera condere poſſit, idque tanta potentia he⸗
Ptitinan⸗ & affectu fecit, ut Guarricus ſerm. de Aſcenſ. dicat: Aubitare ris com-

CcC C 3 polſſes pendium.

t⸗ Urago .
.

K
1

F. 8.
Nos ab

X — . . . .
574 In Feſto Sanctiſſimi Corporis Chriſti.

poſſes, utr um virtute, an charitate mirabiliori uſus fuerit, ſi Vir-
tulem ſpte to*. En compendium mirabilium! Ut inquit S. Thom.
opuſc. 59. in diſpoſitione iſtius Benedicti panis ſcilicet Sacra-
ménti Euchariſtiæ Deus tot & tanta mirabilia incluſit, quod
in ipſo videatur, quaſi omnium mirabilium, quæ ab initio mun-
di fecit memoriam renovàſſe, ſi velis charitatem. Deeſt ver-
bum, quo explicetur. David Pſal. 110. inquit: miſericors, &
miſer a or Doninus, Hebræi legunt, eviſcerans ſe Dominus,
eſcam dedit. In torrentem amoris reſolutus. Converſans cum
Diſcipulis, geſſit ſe ut Magiſter affectu quaſi ſerio; tempore
inſtante diſceſſus à diſcipulis, tunc amplius quaſi ſe ſerium fin-
gere non potuit, victus ab affectu vocat Filiolos, neve illos con-
triſtaret per diſceſſum, invenit medium, ut non impediretur 4²
neceſſario diſceſſu, & manſionem tamen ſalvaret. I um inſti-
tuit Sacramentum corpus & ſanguinem, non modè ſumen-
dum, ſed continuò celebrandum in conſolationem, ut ubi
diſceſſerit ab eis ſpecie corporis, non ſolùm maneret cum eis,
ſed virtute hacramenti. A quo ipſum nihil impedivit mioœror
imininentis paſſionis, fortis ut mors in dilectione. Et ſic non
potuit nos magis intimos habere, quàm non ſolùm aſſumpto
corpore, ſed etiam ipſi conveniret ſpiritui; an non hoc eſt, ama-
ri usque ad delicias? Quantum nec ſperari potuiſſet! grandis

amore de- Profectoò amoris reciproci Magnetiſmus, ſed nos homines faci-

ſle imus.

mus, quod lingula magnetica, quam licet ſecundum polos ſuos
quis affricuiſſet, ut ſic directè eò tendere deberet, ſemper ad
aliquot gradus declinat. Sic animadvertitur experientia. Ità
nos Deus non modè virtuali, ſed reali præſentia ſe nobis, ut lo-
quar, affricuit, ut, cum ſit ſummum bonum amoris, neceſſi-
tatem non minus, quam Sanctitatem imponere debuiſſet omnia
ab affectu amoris incipiendo & finiendo, tanquam amoris no-
ſtri polo, at nos declinamus, ut henè arguat S. Anſel. per mul-
ta Vagaris quærendo bona animæ tuæ & corporis, ama unum

bonum, 6o ſuſſicit. Ille in te nihil boni vidit, amare tamen
liberé voluit. Tu omnia bona non ſolùm vides, ſed commu-

nicata

edobi

—— T
aa habes, 7
tbi dicet ⸗
Zins: Cus win
Nuarcreinrelimnel
4 tdgumd,5
leeſehetbentel.
rötetderelvari
s00,s ledlec
Ahrimit ing Auc
Rentum Mulcum
Ein eychmebe
T um din, doner

Uutur Deramorno

„

e Qrs Wl

Nifa, ,Mt,totun
erteno aNνNe
henberne ehet
i& von peryen
no Dei, amnore

nh ſtatiwcne re

n:incepit ab,
ntis fhlt in pu
Lcorde /h exen

iin vos kaci
Mil incepir

Mum Venerabt
leeimnt in cruce
E corge, n
Altſencit, et
Anm l hic
uneld fnali
. r Wut
Ammotern

„*
riz ret
Wſ Concio Aulica.

—

nrchlni i
Ahlim lei en
m. Nipuit
Z
nta mibhile inchlit⸗
rabllumgurcbinign
Velischrturn, Deel⸗
110, Mit icrinn,
n,edſenm ,Dini
reſolurns Conetnn
Fechn quud ſid; en
Annphius uaſ ſenr.

Vz
nicata habes, & adhuc ſeriò amare dedignaris. Audi D. Bern. §. „.
qui tibi dicet alios effectus, quos communicavit amor Eucha- Effeaus
riſticus: Quid primò fecit? Languere utiliter, quid ſecundo? coinmuni⸗
Quærere inceſſanter; Quid tertio? operari ex amore indeſinen- Buchart⸗
ter; Quid quarto? Suſtinere infatigabiliter. Quid quinto Rappe-Aiam.
terc impatienter. Quid ſexto accurrere velociter. Quid ſeptimo?
audere vchementer. Quid octavo' ſtringere inamiſſibiliter. Quid
nonò ? ardere ſuaviter. Quid decimò ? aſſimilari toraliter. S. Tho-
mas opus de dilectione Dei & proximi, amoroſius rem ultimam §. 10
cxprimit indq, alludens ad Euchariſtiam, quod ſignificat inſtru- Amor mu-
mentum Muſicum, amoris Cytharam, & ait, corda noſtra Chor-icus.

Nenr Hliolos nerel
Um,It non inpett
Echen falaret, Tun

nem, non odee

