pro eis, & non fuit, qui inſultaret populo iſti, niſi quando reces-
ſit à cultu Domini ſui.
DeAsiin- An ergo Deus modò alià ratione mundum gubernet? an
pio non modò ſcelus amat? & virtucem odit? an gubernium cœco fato
aſſiſtit. tradidit? an admiſit alium Deum, qui partes tueatur improbo-
rum? ego Dominus, & non mutor Malach. 3. quomodo ergo
modo juvet impium eſſe? Herodes, ut retineret regnum, vult in-
nocentes occidi; Conſtantinus ut ſanetur abjecto conſilio me-
dicorum de mittendo ſanguine innocentum cœdi pepercit &
recuperavit valetudinem, ille ſceptrum amiſit. Utinam liceret fu-
ſius recenſere Hiſtoriam in Theodoſiis, Arcadiis, Juſtino, Juſti-
niano, Mauritio, Heraclio.
g do Si qui per ſcelus evasére, accidit præter communem ordi-
verſus: nNem. Dicetis: Rationes bonæ ſunt, ſed experientia contraria mul-
quare via ta exhibuit. Cùm ſciamus impios felices fuiſſe. Scio: hoc popu-
proſper um li, hoc Poëtarum verſus, hoc Oratores clamant, hoc Satyræ. Hæc
tur? etiam ſunt lamenta Prophetarum. Quare via impiorum proſpe-
ratur ? Jerem. 12. ego tamen his non convincor. Mundum feli-
cibus impiis abundare, nego: ſed ſolùm hoc horninum eſt, quod
ſemper felicitatem citiùs videant in impio quàm pio. Ratio En
Felici-

—
2 Geclheen 4
ego pelt
ierinegd
,eenſebetinl,
mni oraliarn ſ
gen hreyi & cln
wkohrernlun
mmorglemelenl
lnpiselvan
zrmporalezi
eeltrs exoutete
mum audenvo,
B lengamimacht
ineirtis chon

ceitatos. Priſen

tenonperäl.
cin abſion kif
inöicete. Oe
Porgoraoalinne
edam eed⸗
Propeerkennorel
Ubrno leramen t
Qumclucunant:
llhptaret in att
Sechinguizege
miqoidamaboin
en: Karmaconcra
enndumurpolli
Prigroll ubeti
madeſtpiſero
erqimcted
munn A ennbſi
laleſel

. 4 5 y,
nN ðð
ent Felicitas eſt illis inconveniens, ergo novitas rapit in admiratio-
dboe lin nem. Sed nè contendam; permitto: ergo impietas ad felicita-
MKi tem juvat? nego & pernego. Vos putatis, quòd ad felicitatem per
irſiin impietatem venerint, & hic erratis graviſſimè, hæc enim fuerunt
dunbn e prœmia moralium quarundam virtutum, quæ Deus fidelis re-
eE munerat brevi & caducãà felicitate, ut non habeant, quod in alte-
en Win ro mundo prætendantʒ aocedit, quod purè naturali virtute nihil
ishinde ſupernaturale mereri poſſint. Fruuntur ergo pii eduliis illis cœle-
e ſtibus, Impiis aliquà virtute naturali præditis permittuntur quis-
nckiuni quiliæ temporales; ut ſolent ſervi mappam à menſa acceptam ex-
muenimie tra feneſtras excutere, & rejectitia canibus, qui arcem ingredi
nubgint nunquam audent, objicere. .—
enofeh Altera animadverſio eſt, Deum permittere, ut impius pro- g. v1.
Virluamn cedat in divitiis & honoribus in pœnam; ſcit enim abuſuros, ſic- Deus in
ſluſinſganm que perituros. Proſperitas ſtultorum perdet illos. Prov. I. nota permirtit
perdet, non perdit. Senſim: ex peclatefinem. Sinite, erigant tur-impium
ennutin Aem rim in Babylon, ſed finem ſtultum videte, turrim in Siloe, ſed in Proſperare.
1l n gbenum en ruinis videte. Oquæ hæc felicitas, per quam eſt pereundum! Sed
Gzmeinne ego loquor, quaſi inſuper non alia vita daretur, Chriſtiani ſ̃ mus:
Mirn; gummnt ſi etiam ſinè Deo ſuaquis promoveat! ubi æterna? an parùm elſt,

propter temporalia perdidiſſe] quærite ex aliquo damnato, an in

uuntnen ruunt . . e delicj
Einen hehonlt inferno levamen ſentiar ex memoria perceptarum deliciatum.
moemumeri ier Quamdiu duravit? Auguſtinus reponit: Breve Patium vit æ, &
Mocnene voluptates, in æternorum cruciatuum dolores mutanda.
nnndNi Sed, inquis, ego im ploro orationes pauperum & religioſo-pr. .
is miiin rum? quid amabò impetrabunt? ut Deus viperam in ſinu ſuo fo- rum S
8 veat ? & arma contra ſe ſubminiſtret? & ſuccedat peccatum? non ſucceſſu
Güeue neorandum, ut poſſis fornicari, furari, occidere calumniari, de- ae 121 ranc.
igemmun cipere? prohl habe tibi eſcam, ſed hamo jam captus es. Deliciare!
lesiil vn n nè dum adeſt piſcator, qui te extrahat ad lebetem. Sed citiùs ex-
sdn N periere quàm credas. Tacet, ut computreſcas; quia mali cùm dik-
lurnumnin, ferantur, ad pœnas ſinè fine reſervantur. Diſce tandem cx S. Au- F R lei
ommun l, guſtino. Malum ſemper eſſe miſerum ex hoc ipſo, quod malur ſit. bené eſſt-
vhwoohine Neque malo poſſe eſſe benè. Serm. 73. de diverſis: eniet tempus, non poteſt.

i Png . Qqq quando

35 In Feſto & Matthæi Apoſtoli.

quando nulli bono erit malè, & nulli malo erit benè, veniet dies,
quando diſcernentur ab impiis. Quare modò non ſicè ſea quod
nunc eſt in occulto, tunc erit in manifeſto. Ingredere mecum in
ſanctuarium DEl, & diſce mecum ab eo, qui me docet: etiam
nunc non eſſe malis benè, & melius eſſe bonu quàm malis, quam-
vis nondum venerit honorum plena felicitas, nondum venerit
malorum pœna novisſima; quæro ex te, tibi quare malè eſt ?pro-
pter egeſtatem. Tibi ideò maleè, quia mala pateris & benè ſit illi,
qui eſt ipfum malum? -- tu quod pateris non es malum enim pa-
teris, & malus non es. Ille hoc malum non patitur, & malus eſt.
Tibi malè eſt, quia malam habes vitam, & illi nonmalè, quia
malam habet animam. In Pſal. 37. ſic ferè diſcurrir: Malitia in-
dividua miſeriæ comes eſt. Malum eſſe velle, & nolle eſſe miſe-
rum, eſt imposſibile. Putatur, ut ei benè ſit nè miſer ſit, & quia
malus miſerior eſt; En quidquid boni vel mali faciunt, id at benè
ſit non omnibus contingit, quod volunt. Vis eſſe beatus per me-
dia, ne miſer ſis ? an res deterior te faciet meliorem ? deterius te
eſt quidquid cupis, undè ergobeatior, id eſt melior? quidquid
quaæſieris in terra, deterius eſt quàm tu. Vis ergo quod optas?acci-
pe conſilium: quære quod eſt melius te, ut indè eſiciaris melior
te. Poteſt corpus tuum fieri melius per animam corpore melio-
rem. Ut animus tuus ſit melior, quaære melius, in animo eſt imago
DEI. Hanc reformavit Chriſtus. Jam quare, quid omninò me-
lius ſit! Nis DEus tuus-erige te. Aurum vis *&αh⅞habere non
potes dum vis,: DEum,eùm volueris,: habebis, quia & antequam
velis venit ad te, & cum auversd voluntate eſſes, vocavit te, & *
cuùm converſus eſſes: terruit te. Et cuùm territus confitereris, con-
ſolatus eſt te. Beata gens cujus eſt Dominus D Ellöeorum. Hoc

anima poſſide, hoc, cùm vis, habebis, hoc gratis habebis. Fugia-

mus ergo domos, officia, honores, divitias, lucra, commodita-
tes, ſocietates, cauſas, emolumenta, quæ ſinè offensà DEl con-
ſcientiæque propriæ læſione accipere, retinere non poſlumus.

Non enim poteſt ulla compendii cauſa conſiſtere, ſi conſtet ani ma

intervenire aiſpendium, inquitEucherius,omniimque adsancti
Matthæi

Dies extten

eli eorum 1

Huth9

ée Mle
Pnd

Ppome
Auel
Arrrioui
Uoſrum gragumt
9z.r 8. Mmitt
n & enſpet e.
In: CGtrumethit
unmceitortunge⸗
oparitonem Ge⸗
Elionslnewin
rkmconmhol
ot An ubi 6

. onmin calrie

ltun Arin kloe⸗

N Concio Aulica. 359
Ulint . ; ivitias & . es ut pa-
eltkene, . . is, ſimiles divitias & honores ut p
Vanenuir, Marchæi tel oniuen dele in vorde DEO adhærentis imitationem.
nuntftſi nlih leas cicluistotoelde dein e Afacthiwus en Marthias cerilotnnt
u Si vinn Propitius ſit nobis Dominus, no
l in juſtitias DEl. Amen.
Cnng, . . α α — , ,◻☚.
e e e P eg Gs N. e e
dndgin e nande
zunnmtun S. Michaélis Archangeli.
ten Gmne aagei uſtica
, lekrtdiant e Concio R D
cſeutlnkee . dicii, dies plenus ſolatiis.
fatſi, 4 Dies extrema Judicii, di P
aiai Angeli eorum vident Jaciem Patri mei, qui in cœ is eſt.
llar. Muiſtkuuen .
ſcuntmninn Uarth. 18. z. r.
utt; . , agnæ 1.
iniifuir ui Antaleon Diaconus & Chartophylax Eccleſiæ mag I: Prærogati-
Foenaurtctcen 3. . ichaẽle homiliis, quæ exſtant apudAloyl. 6i.
n Clphlſfeci ia ſuis deS. Michaele mi uoic Paeh⸗
t, ecfann & Lipoman. in Feſto S. Michaélis Ulolttima⸗ l aclis.
e nNN N Angelorum apparitiones lscs ilconapenm⸗
linvet⸗ i 1C relatis
tlnuft attribuit, quibus breviter hic rela 8. Michaéle
nil nene imè: Accipit illud de 8. Michaé
aumtkiun noſtrum gradum cicmus, Erup cirenitu ,,rntin
AArvnNY RK †An .
. MNNR0Ü Pſ. 3 3. V. 8. Immittée . „ hebræo legi-
„ D * . . . . 5 ræſidium. In aebræ 8
,aatc ucters ,. iet eos: Immittet ſcilicet præſid iun . .
rintetd * Eum & erip Michaẽl Dæmoni qui
,,nemt atur ICchae .
ſtlenmteſinun tur: Caſtra metabitur. Ut S circuirc. Sccundeè: attribtit
Antmtutnfem. etiam dicitur tanquam Leo S⸗ rale sladium contitmuir- Fsod.
hmnlll eipberitnene Sinnt. aruit: Stricto gladio Jofue, cum⸗
. r gei Arti ubi totus Igneus in rubo apparuit: imavit
vhor genn 3. 8 ir, ad Prœlium animavit.
eri on hic aciem contra hoſkesdirigerecurndus⸗ 15,. ubi 180000
CiE,n Ca bi Gedeoni apparuit. 4. Reg. 19. ub .
SS udic. 6. & 7. ubi à nocte occidit. Dan 3.
eheliann Ju yriorum in caſtris Sennacherib unà nocte occidit. a⸗
, mem Ad e n i & ſociis deſcendit in fornacem ignis. Dan j.
Snse QQàq
8zbOtHane⸗ .
SSðñðZD

F. 2r

Propter Ju-

880 In Feſto & Micha&lis Archangeli.

ubi Danielem in lacu Leonum ſervavit. Dan. 14. ubi cincinno
capitis apprehendit Habacuc, eumque cum prandio in Babylo.
nern ſubitò tranſtulit. Joan, 5. ubi probaticæ piſcinæ aquas com-
movit. Tandem 2 Theſſal. 2. v. 8. Dominus JEſus interficiet Spi-
ritu oris (id eſt, mandato ſuo) antichriſtum, quia Michaéel inter-
fecturus eſt eum in monteOliveti, unde Chriſtus in Cœlum aſcen-
dit, Chriſtus ergo executionem fuæ fententiæ contra Antichri-
ſtum committet Michaẽli, qui poſt Chriſtum Supremus eſt ju.
dex, & Præſes divinæ Juſticiæ. Quod etiam S. Thomas & alii do-
cent, unde canet tuba noviſſima, atque excitabit mortuos ad Ju-
dicium. De quo Eccleſia canit?: gnifer tuus & Michaél repræ-
ſentet eas in lucem ſanctam & c. quocirca S. Michaél pingi ſolet
cum ſtatera & gladio. Nam, ut ait Viegas in Apocal. 12. creditur
Michal animarum è corpore diſcedentium particulare Judi-
cium exercere; indeque eſt, quod cum gladio & ſtatera depin-
gitur, ut ſumma ejus Poteſtas Juſtitiæꝗque æqualitas declaretur in
noſtris ſive meritis ſive demeritis ponderandis. Pro clauſula ad-
dit Pantaleon: qui fidelium populorum Fecleſias exhilarat. Hæc
clauſula initium Conceptũs mei eſt: Quæro enim, quomodos.
Michaél exhilarat, ſi extremiillius diei judicii Embiema præſen-
tat in ſtatera & gladio? ad cujus mentionem plerumque timor
hominum mentes occupat, de quo ipſa Eccleſia: quantus tre-
mor eſt futurus? Quando Judex eſt venturus, cuncta ſtrictè
diſcuſſurus. Ad quæſtionem reſpondeò, etiam in gladio & ſta-
tera. Extremi judicii emblemate exhilarat S. Michael, quia dies
illa terribilis erit malis & inſenſatis, bonis verò & electis erit dies
optatiſſima, in qua non timoris, ſed gaudii affectus animos eo-

rum occupabit. Quod demonſtratum pergo.

DEUS propter omnia ſua attributa amandus eſt; propter

Ririam DE- ſuarn omnipotentiam, quàâ nos creavit, bonitatem, qua nos re-
uis maxi- demit, Sapientiam, qua nos regit, providentiam, qua nos ſuſten-

S⸗

méaman- tat, liberalitatem, qua nos remunerat, pulchritudinem, in qua

eum contemplabimur. Sed tamen propter nullum attribu-
tum aliud magis amandus videtur, quàm propter Juſtitiam⸗
Fi

s immun er
umn, lbil⸗
n Heroſolyen
Inluid uſtus on
inandumene
nero onmin
o horne hud
n, Pro ſe a
ubad initum pr
Crlo Relucd imdi
mNd W Genor
un, Tam parun
Plent Momines
cunntqve ils dun
wenmt.
Gols curinsin
Cedeoni vrohm
beri urolimtene
polkoselectus, 9
rpices eecloon
ürbebit Dathang
Inllum noninno
Uuncelumn. Ni
n nnn! dn
neneng,

SHZ
Afnul itti
unadütnt
ſiugnin
teninn minln
hirieennuluen
NNenN ocu
omn aceiaartiine
.Cedein gone
n odtilndmn
oiulcckin gun
Praberun, Mc
onkzenmit un
rerninn Sllchn s
ib onuebeehic
Anmen
Ntnboutaaban eie
rani⸗ ninne
n lchmins,

9ͤ„

Concio Ruſtica. 8961

Sj enim juſtitia non eſſet in Deo, ergo nec Infernus, quid illi, qui
ex ſolo timore obediunt. Si non eſſet Juſtitia in Deo, non eſſet re-
munerator, ergo nec cœlum. Quidilli, qui obediunt propter a-
moremCoœlie non enim omnes capiunt, quàm juſtum ſit, Deum
amare ex ſolo amore, cùm juſtiſſimum ſit, awarce illum, qui om-
ni amore digniſſimus eſt, quia eſt, qui eſt. Ergo dies illa, quâ
Juſtitiam oſtendet, dies non timoris, ſed amoris, non doloris, ſed
cxultationis eſt.
Non nego Solis obſcurationem, lunæ tenebras, ſtellarurm 5 3.
caſus, virtutum cœlorum motus, terræ concuſſiones, maris Non ob-

. .. . . . ant om⸗-
mugitumw, aeris acceſlum, quæ omnia ut Ut ſuperent cxpugha- nes motus

tionem Hieroſolymitanam, & quidquid aliud in orbe terrifi- elemento-

cum fuit, juſtus non conturbabitur, licèt fractus illabatur or- ine ſola⸗
bis, impavidum ferient ruinx. Omnia enim illa pugnabunct,
pro electo contra inſenſatos, & Juſtus ſtabit in magna conſtan-
tia, pro thorace habebunt Juſtitiam, pro galeà Judicium cer-
tum, pro ſcuto æquixatem. Tum enim videbunt Juſti tan-
quam ad initium proœlii excordes inſenſatos, qui ante DEO &
Coœlo bellum indicebant. Inſultabunt illis Electi! ubi Viclo-
ria? ubi creaturarum abuſus, per quas tranſierunt impietate
ſua. Tam parum IJuſti formidabunt, quàm parum timere
ſolent homincs in aperturãâ, primæ ſcenæ & Proluſionis:-
eruntque illis curioſa ſpectacula, quæ malis erunt terricula-
menta.
Solis curſus inverſus erit illis prodromus Victoriæ, ucolim §. 4.
Gedeoni, ut olim Ezechiæ pro ſanitate æcernâe Solis obſcura- Omnia ſi-
. . . . . — r*. Ena erunt
tio erit, ut olim cenebræ in Ægypto, in mediis tenebris videbit prodromi
Populus electus. Stellarum Phœnomena terrebant Herodes & felicitatis.
complices, eleckos verò ad Regem Regum ducunt. Terra malos
abſorbebit Dathan & Abiram, ignis devorabit Pſeudo-Prophetas
nonEliam, non innocentes, marePharaonem deglutiet, non po-
pulum electum. Hic aquæ erunt dulces, illic ſanguineæ, quan-
tum ſolatium! dum videbunt confœderatos ſuos facta eſſe

omnia Elementa „Angelos DEUM, una omnium jubilus

QA 3 erit,

F. F.

Angeli ca-

nent tubâ
pertotum
orbem.

862 In Feſto . Michaelis Archangeli.

— — 3

erit, quis ut DEUS pugnabunt cum guſtu aſſecurati de
triumpho & victoria, & ſubſannabunt illis, qui timeri ave-
bunt.
Sequentur Angeli cum tuba illa, ſurgite mortui. Erunt
Angeli viſibiles aſſumptis corporibus, & juxta Anſelmum, qui-
vis Archangelus ad ſibi commiſſam regionem, ergò cuſtos An-
gelus ſuper 14. Regnam Hiſp. Cuſtos Angelus ſuper 24. regio-
nes, 19. Ducatus & 8. Parlamenta Galliy, Ergo Angelus Cu-
ſtos ſuper Imperium Romanum, Turcicum, Moſcoviticum,
Perſicum, Sinicum. Volabit Angelus ſuper totam Europam,
ergo ſuper Angliam, Scotiam, Hiberniam, Belgium, Daniarn,
Sveciam, Poloniam, Hungariam, Bohemiam, Longobardiam,
Iſtriam, Neapolin, Siciliam, Sardiniam, ſuper mare Adriati-
cum, Mediterraneum, Archipelagum. Volabit Angelus ſuper
Aſiam, ergo ſuper Natoliam, Arabiam deſertam & felicem, ſu-
per Perſiam, Mogol, Tartariam, Thraciam, ſuper mare ru-
brum, Perſicum, Pontem Euxinum. Ergo volabit Angelus
ſuper Africam, ſuper FÆFgyptum, Abysſinos, Monomotapas,
Guineam & Marocco. Volabunt ſuper Americam, ergo Me-
ridionalem, ſuper Magellanam, Paquariam, Chilenſem, Ama-
Zones, terram firmam. Ergo ſuper ſeptentrionalem, novam
Hiſpaniam, Mexico, Floridam, Californiam, novam Franciam,
Brittanniam, ergo ſuper Inſulas & peninſulas innumeras. Huic
tubæ obedient omnes Cæſares à Julio & Carolo Magno. A Be-
lo omnes Reges Syriæ, ab Arbaceo omnes Medi, à Cyro om-
nes Perſæ, à Carano om nes Macedones, ab Imacho omnes Ar-
chivi, à Cecrope omnes Athenienſes, à Lelege omnes Lacæde-
mones, Suibdage omnes Dani, à Mahomete omnes Arabes,
ab Alboino omnes Longobardi, à Pharamundo omnes Galli.
à Rogerio omnes Siculi, ab Athanarico omnes Hiſpani, à Ste-
phano omnes Hungari, à Czecho omnes Bohemi, à Lecho om-
nes Poloni, à Britto omnes Brittanni, à Sancto Petro omnes
Pontifices, ab Adamo omnes viri, ab Eva omnes fœminæ.

Al-=

Wiare effeln
gros Condb
Eſont diusd
mii mon hunf⸗
ln nai, c10

4

Alrm, vt he
e chltiores,

dluren en

M

0 qommumn

Kit qticem, in

Eübus alherun,
dornrüantes d N
Mo,Kudde
Damd, Holofernes
Punns priſe,
iamn pocebirl
ebt tantimn Clon
Uls intaniam. Et
afen gaugebun
MMofomertaudite
in Nins gi ros .
1nrotniſt, Cuita
Iqui gati ne
Hiz vamn redct
. Im Olinperd
Aone, Kauris P

n Concio Ruſtica. 863
ehni Angeli electis & damnatis corpora oſtendent, quantus Dcres'cor-
B tremor damnato, & quantum ſolatium animæ, quæ interim boris reſur-
d ilien Coæli gloria fruita eſt. Quantum ſolatium erit corpori, quod Scntis.
dan inlte, antè erat putredo. Jam ſinè defectu ſurget, nullus balbus, nul-
mnin Ius luſcus, nullus gibboſus, nullus claudus, nullus monſtro-
agete ſus, Sanitate perfecta, nullus turpis. Tum enim quatuor do-
e i tibus glorioſis donabuntur, accipient electi corpus invulnera-

– bile, & ſicut radius Solis nec findi, nec ſcindi, nec mergi, nec
euld N

winrunin comburi, non putrefieri poteſt, ſic Corpus beati. Frit agile;
benun Min, citò volat navis, citò avis, citò fluit aqua, citò fulmen pergit,
,Nnz agilius erit Corpus. Erit fubtile; aêr eſt ſubtilis, tranſit rimam,
Münnln fencſtram, vox parietem, Beatus ſubtilior erit, erit clarum ſep-
Anlnim, inennrl ties Sole clariores, & dicunt muhti hoc eſſe Solem & Lu-
Sun tidn nam obſcurari â ſplendore Corporum Sanctorum ſuper excel-

Dim KnnAm lenti.
,lmuän ien O quantum ſolatium erit ſelectis! Locabuntur ordina 4d li.
uun 1, & ita quidem, ut tyranni ſub pedibus martyrum, avari ſub bunt ſub
Aim iuum pedibus pauperum, iracundi ſub pedibus ante afflictorum, pedibus
e Ntineg calumniantes ſub pedibus contemptorum. Ergo Pharao ſub ſanctorum-

num Uiein Moyſe, Jezabel & Achab ſub pedibus Eliæ, Goliath ſub pedibus

ine emmmien David, Holofernes ſub pedibus Judithæ, Herodes ſub pedibus
ümmnn Joannis Baptiſtz. Dlves ſub Lazaro, raptores ſub depaupera-
Eenindlu ionnneun tis, quàm pudebit Diocletianum, maximinianum omnes tor-
ioCwo Nen quebit tantam Gloriam videre eorum, quorum vitam putaba-
bane Nei ili mus inſaniam. Et boni non habebunt ullam compaſſionem-
enes dloto ſed id fieri gaudebunt ad Juſtitiam mamkrliandacn, uam
— ſolatioſum erit audire, dum dicet Salvator: Bege icti! ego
— ſum JEſus, qui vos creavit, qui redemit, Jui ſanc Hcavit, pro.
D mia promifit, cui tam grati tuiſtis „prô quo tam fortiter pug-
ilunm eNni nàſtis, qui gratiã meãâ inſigniter uſi, repoſita eſt vobis Corona
mminine 4Juſtitiæ, quam reddam vobis, 6 ſolatioſam diem! 4 t.
nelfen Tum enimverô reddetr ratio, ſiné ulla diſputatione- ap- Patebunt
☛—1 pellatione, & cuivis patebunt ſua tam clarè, ut nè quis hiſcere qdambens
ploms Ol- innocentes

afflictis.

864 In Feſto & Michaelis Archangeli.

poſſit. Tum erit videre, quàm aliter in hac vita judicaverint
Impii, & boni fruentur illò ſolatiò, quod in hac vitàâà ſuſpira-
runt toties Juſtitiam Juſtitiam! Tum occulta DEI Judicia pub-
licabuntur, quæ toties carpſernnt. Patebit juſtorum bona
conſcientia, impiorum temeritas. Ad, quæ ſequetur illud deli-
ciarum compendium, venite Benedicti! venite & tenebris ad lu-
cem, & captivitate ad libertatem, è peregrinatione ad patriam, è
pugnàâà ad triumphum. Et quævis ſanctarum tribus& ſuo An-
gelo ad gloriam ducetur. Oquæ congratulationes, quæ tripu.
dia! Dicite nunc amabo, cum inter Angelos S. Michaël Prin-
ceps ſit, & ſupremus Juſtitiæ adminiſtrator, an non verum di-
cat Pantaleon, S. Michaẽlem fidelium Eccleſiam exhilaraturum,
quando Dux iſte Angelicus totum Electorum Exercitum ad
coœlos & beatitudinem æternam præcedet victorioſus : Licet

Judicii extremi Emblemate inſignitus comꝑpareat. Quàm benè
de illo hodie Eccleſia-

Explicat viſtor erucem
Michakel ſalutis ſignifer
Draconis hic dirum caput
In juſta pellit tartara,
Ducemque cum rebellibus
Cœleſti ab arce fulminat,
Contra Ducem ſuperbiæ,
Sequamur hunc nos Principem,
ut detur ex agni throno
nobis Corona gloriæ.

Oer⸗

el Alne
Aie r d
unnd

nmr. Ns )l

eddie
ehetginmntn
eri Minntide
cnelintg

et einditt

ntihemn nn
lun Uuklimentit
In Nhnm hucn
Meccet ſiigtols

umtn I

865
Concio Ruſtica.

K. 9.‧
= — ibus vo- Dies, quia
di m illum etiam Ellciſſiruun & orn & ideò noviſſimus,
01 ien Dies quem noviſſimum ilii ſacob Quis charilt.
. m. (1 eri filii . . .
tis exoptabile Coœteri dies ſunt velut cœteri ſi iuradi-
.A GEt ähri dies . . O omnium
chariſſimum. Benjamin noviſſimus. is faventil-
is fuit chariſſimus? ibus Electis fave
ex his fuit chari dilectiſſime! quia omni ionis, tům
jamine dilecti dies ex ultationis,
erum Benjam ics Salutis , Angelus ie lando
inibus dies Salutis; Ar i gaudebunt. Claudo
ſimus, minihe ſtrà bens peradli Aogel Badahure de nobis
enim de ſtini in ſolil. Pater! da
uguſtini in ſoli ucamur;
cum voto 8. 1 cum illis in unum Ge Ange-
4 Stcostate te Creatorem hominum, & Ange⸗
c lorum. Amen.

—

866 In Feſto . Michaelis Archangeli.

— 4 Celto⸗ en
. 28 . 2* . . 1 i .
a es:S. c-t ce- 1.
ðẽ
n oeri qua
Concio Civica. AAImull ſ
. . le lain⸗
De gravitate Scandali. agn,glino
ls fenena aan
Væ mundo hſcandaliz. Neceſſe eſt enim ut veniat ſean. gfolllun
. . „„⸗ e
dalum, verumtamen Væ homini ſilli, per quem l
5. Michasi I quis ex me quærat, ecquodnam, ex omni vitiorum, anrg⸗
cxoſum quibus plenus eſt Orbis terrarum, colluvie vitium ſit Ciduun
ſcandalum. præ cœteris exoſum ſancto Michaéli; an luxuria ut pu- inmnmns u K
riſſimo Spiritui? an ſuperbia humillimo Dei miniſtro? — N
an odium aut invidia flagrantiſſimo igne Charitatis Seraphi- nunend nnnl
uflien

no? an extra hæc aliud à Illi ego nihil hæſitans reſpondeo:
Exoſiſſimum illi vitium eſt, contra quod ſummè detonar in Fe- Pumkrumkand
ſto ejusdem legi ſolitum Evangelium, videlicet Scandalum, de ideniunm⸗
quo Chriſtus: Iæ mundo à ſcandalis. Si cœlum propter uni. Mhiuſeninne
cum unius alios peſſimè ſcandalizantis Exemplum evacuatum, Mls llic̃
utcunque eſt, quid mundo fiet ? ubi plena ſcandalis omnia: rmmor glib,ſ
ubi tanta hominum eſt malitia, ut neceſſè ſit venire ſcanda- Unrunm conuuſ
la, ſicut necefſſe eſt, igne venire fumum; Ex fumo fuliginem, ex Qamaſi A
fuligine atram maculam, vel ſicut ex corruptione aéris peſtem, ex n brumlnn
peſte mortem, ex morte depopulationem naſci neceſſe eſt. Ne-· Uiguilumn
ceſſe eſt veniant ſcandala, quia Princeps ejus mundi, qui per ſcan- ajumihomins
dalum ſeduxit Angelos, eodem utens medio viribus omnibus Aul geegnore
ſatagat pervertere mortales; neceſſe eſt, ut veniant ſcandala, ut dememn menmn
diſcernantur à probis improbi, probenturque, & ſecernanturr m 0ne dnels
electi. Scandalizari enim parvulorum eſt, & infirmorum; Ex Melhn, & ſe
ſcandalo autem alieno proficere fortium eſf, & Electorum, ſic lnc aſtan a,
ex vicinitate allii proficit roſa; ex impetu æoliorum fanurn unildiin
profi-

. — Concio Civica. 867
e proficit cedrus & flamma, cx vicinia ſpinarum candor hiii
„. 1 emicat. Vix certius ſalutis ſignum eſt, & altè radicatæ virtu-
Ci tis, quàm non perverti à perverſis, non æmulari in malignanti-
brus, non moveri quovis popularis auræ vento ac ſcandalo. Ne-
. ceſſe eſt, ut veniant ſcandala, quia nitimur in vetitum, ſemper

cupimusque negata, ſimiles infantibus, qui appetunt cultros,
aut ægrotis, qui noxios cibos, aut etiam phræneticis, qui pro
eſeifeitn antidotis venena ambiunt. Verumtamen væ bomini illi, per
ekii Juem ſcandalum venit! væ ab Angelis, væAſcandalizatis, væ
Wü 2 Chriſto, væ ab æterno Patre. Hæc paululò fuſius declaro.
luthn, Væ Scandaloſis! væ illis minitantur Angeli, quia hi co- Angels ex.
rundem dulcem harmoniam turbant, & fructum piorum labo-ofum, quia
inam rum impediunt, gaudent boni Angeli ſuper converſo, triſtan- clieneibus
mm alnem tur,;, ut loquitur Origenes, ſuper perverſo. Væ Perverſoribus . iher eſt
Mti nmn qui vertunt cytharam Angelorum in luctum! Amat profecto Scandæ
tühmmDin unusquisque Angelus magis olientem ſuum, quàm parvulum, um.
Imieinge & innocentiſſimum fraterculum frater major, aut unicum ſu-
hnin teieodn u filium amer mater. Cum enim omnes intenſiſſimo in

Alinmom Deum ferantur amore, & ſciant clientes ſuos 4 DEO ſibi commiſ-
aun fnkwl ſos, ab eO ſummè amari, capropter non minus, muleè etiam
Aar inme amplius ſentiunt cosdem ſeduci, quàm poſſit ſentire mater, ſi
n kninn 4 unicus & unicè ſibi dilectus Filius lethaliter ſaucietur, aut do- .
r.⸗ lere major Filius, ſià quoquam videre cogatur fraterculum dile-
bhenſuu ctiſſimum conculcari, aut ſtrangulari. ⸗

tmliſfun Clamavit Angelus tutelaris Iſaaci. Gen. 22. v. 12. Abra-
nun⸗ Kähne ham! Abraham! nonextendas manum ſuper puerum: neque fa-
un cias Aliguidquam. Idem tibi Michaél Archangelus, & propri-

mmdinct: us cujusvis hominis cultor Angelus inclamat, dum quem ſcan-
epfummiſi dalizas: peccator peccator, nè facias illi quidquam, cave peccan-
egeto iiet do clientem meum ſcandalizare. Clamavit N. 22. ſive S. Mi-
dhuene chael, ſive Angelus Cuſtos Balaami, ad ipſum contra aſinam
Ganimn frerocicntem, & verbera verberibus addentem: Cur tertiò
mch tinm⸗ verberas aſinam tuam? v. 32. Et non clamabit contrà te, dum
dunc,,A i, animam ad Dei imaginem conditam Chriſti ſanguine conſper-

enenin Krr rr 2 ſam

§. 3.
Proximus
expetet
cum ſcan-
daloſo.

868 In Feſto & Michaelis Archangeli.

ſam, à Spiritu Sancto in ſponſam ſibi conſervatam profanas?
& inquinas? Clamavit Angelus, Abelis cuſtos, & ſanguinem
tam ſceleratè profuſum in clamorem infuper animans ad vindi-
ctam petendam: Et non clamabit contra te, ſcCandaloſe! ul-
tionem à divina Nemeſi poſtulans, quando damnum morte
ipsâ gravius proximo intuliſti? S. Chryſoſtomo in I. Cor. 8. om-
ni plagâà gravius eſt ſcandalum, cùm ſæpenumero mortem
afferat. Glamant apud S. Matth. c. 13. Angeli contra Zizania,
indignè ferentes infelix lolium inter bonum triticum: unde
habtt zizania? v. 27. vis, imus & colligimus ea? & ſi liceret ger
Dominum, ſtatim urtica & filices, & ſteriles avenas, & om-
ne lolium, & omia Zizania in manipulos colligata ad ignes
damnarent: Et tu omnibus Zizanis multò nocentior, dum
ſcandalizas alios, immunem te fore autumas?
Veniat tibi in mentem, ô latro animarum, quàm gravi-
ter in furem Achan Joſue animadverterit. Jos. C. 7. v. 5. Quia
conturbaſti nos, exturbet te Dominus in die hac. Lapidavit-
que eum omnis Iſrazel Et cuncta, quæ illius erant, igne con-

Jumpta ſunt. Idem contra te ſcandaloſum repetit Michaél,

quia couturbaſti nos, exturbet te Dominus. Coœlo certò arce-
bere, & certo certius ad ignem, qui nunquam extinguitur,
damnabere. —
Sed & ipſe proximus contra te poſt ſcelus perpetratum,
quodà te edoctus vel verbo, vel exemplo ad impietatem in-
ductus clamabit in agone, clamabit in æternitate totâ, nec

ceſſabit unquam diras in te evomere. Exemplum hujus me-

morat Thomas Cantipratanus de Adoleſcente ſibi notiſſimo,
& olim ob morum innocentiam chariſſimo. Is vel neſcius, vel
incurius aurei moniti, quod in l. 7. Oſeæ. v. 9. dat 8. Bernardus:
Attende diligenter, quid diligas, cum uno aliquo Columbo
Veneris, ſenſim intimam contraxit familiaritarem. Et ſicut
mulier illa, de qua Avicenna ſcribit, aſueviſſe eſui araneorum,
& poſt venento habitu & tadu aliis nocuiſſe; ita vene-
no luxuriæ, quod alter biberat, ſeu cui affueverat, innocenti
illi

nininokich
zgioi azori ad
ocmesſanihl
en pernihunt,
ciſicne oonſicten
lotbiiginozſon
ICn Cdd
Dedk Cnndalt in
niot al
Pereyninm anin-
ltnutſſeenn in
in traxeruntini
Vemuco
marſupremiwiu
Pencocbikemt
ig mugi uniem
unt.
pofohepen
mn tlehiis ve
Uodauenr.
läin blinen
ſou: ſe

,,1.
ie
in NR Concio Civica. 869
rhn illi noeuit. Vehemelutius tunc nocere ajunt Medici, quando
en nie in bibitur cum lacte: ſtatim enim à lacte attrahitur, & lac ipſum
i in virus convertitur. Venenum propinabat ſeductor innocen-
ln, Antlnn ti, ſed propinabat cum lacte, neque enim niſi dulce lac fuerant

iihntin blanditiæ verborum, ſed non latuit animæ ſummè noxium ve-
n, annn nenum. Charum Thomæ memoratum corculum perfricat .
theig kinnl frontem 7 pudoremromnem abjicit: totum ſe dat Clanculariis,
ninerhnn in ribicinihus, ab altero ſic edoctus : itàque illis inſveſcit, ut ne qui-
Kalle geiki⸗ dem in faralem lectum projectus ad Pœnitentiam poſſit redu-
le Aii er ci, hoc usque ad ultimu m feré vitæ momentum identidem cla-
mabat: væ illi! væ illi, qui ſeduxit rne!

unnnen Salamandra, ſi quam irrepfit in arborem, eo ipſo poma F. 4
nul Meni omnia intoxicat, ut ſcribit Pierius lib. 18. Hieroglyph ide6que hmiles Sa-
MaunsR merito à nazrurâ ad ignem eſt damnara. Salamandræ ſimiles lamandræ,
rbmimtnmin, funt omnes ſcandaloſi, quique alios aut verbis, aut exemplis in quæ intoxi⸗
Grnm Rezift ſcelera pertrahunt, ideõque in eaminum ignis inextinguibilis dihaſa⸗
numhittt Li certiſſimè conjiciendi. Væ illis! terribiliſſimas ibi poenas luent.
MuA Aurn rrl Tot tibi ignitos ſcorpiones, tot ſalamndras patientur, quot ex
wrCNun Mmer lhe eorum ſcandalo commiſſa ſunt peccata, ſcire debent, qui præ-
e Downm Ceoendt bent ſcandala, inquit magnus Gregorius, quèd tot mortibus .
, Cibnumtnngr digni ſunt, ad quot perditionis exempla transmittunt, quia
pereuntium animarum ſanguis requiretur de manibus eorumr.
nt llisn Et neceſſe erit, inquit Salianus, ut ſint pro tantis rei, quantos ſe-
Aermoatimi cum traxerunt in reatum. J
zrigene Væ mundo à ſcandalis! væ ſcandaloſis! væ adverſum illos e

et lethin in clamat ſupremus judex, nec unum duntaxat, ſed multiplex V, ſcandalo-
ſic quandoquidem, qui ſcandalo alios in peccata induxerunt cen- ſos clamat

1. lalenre .
1 ic⸗ ties magis punientur, quàm qui alis ſeſe ſceleribus contami- Gheiltus ju⸗
auiſne n nârunt. e
Reſge Apoſtolus paternè metuens, ne qui ſuorum Corinthio-
, animn h . rum idolothitis veſcendo illos, qui putabant id eſſe illicitum,
t ininmm ſcandalizerent. Eos ſolicit monet, ut à talium eſu, tamerſi
S aliàs licito, abſtineant, nè offendiculum præberent aliis, de ſe
A1b nle ipſo ait: ſt eſca ſcandalizat fratrem meum: non manducabo

ti igſent Rry rr 3 car-

870 In Feſto Michaelis Archangeli.

—

carnem in æternum, ne fratrem meum ſcandalizem v. ultimo
Capitis S. ep. 2. ad Corinth. ibi ſcandalum appellat peccatum in
Chriſtum, ſicut deſperatio vocatur peccatum in iritum dan-
Gum: peccantes in fratres, & percutientes conſcientiam eorum
infirmam, in Chrifſtum peccatis. v. 12. Idem ſanctiſſimus
Apoſtolus alibi ait: Quis ſcandalizatur, & egonon urorè& 2.
Cor. II. v. 2. 3. Si peccare in Chriſtum idem eſt ut ſanè eſt
inſe, non flagellat denuo? non coronat ſpinis? non crucifi-
git?ꝭ non occidit? ille ovem errantem ſolicitiſſimè ac laborio-
ſiſſime quæſivit, & inventam ſuis impoſuit humeris. Iu lupe
rapax, tu hanc tantoperè dilectam ovem illi de humero tollis? Ille
tanquam gallina expanſis in cruce alis pullos ſuos congregavit;
tu ſtygie accipiter in uno omnes illi pullos abripis ? ille iibi plan-
tavit? Et tu vineam nequiſſima vulpes, eam demoliri audes ? ille
agrum aravit, occavit: in eo bonum ſemen, triticum nobile ſemi-
navit, tu injuriæ homo ſuper ſeminasZ izanias. Ille ædificium ſibi
erexit, in quo jucundè habitaret. I. C. 3. v. 9. Dei ædificatio eſtis,
in lapidem fundamentalem ſemel ipſum poſuit; & tu cuniculos
agis, & tam nobile ædificium in auras jactare non vereris? ecc-
quidnam eſt, ſi hoc non eſt graviſſimè in Chriſtum peccare? hor-
rendum penitus ſacrilegium, exclamat S. Bernardus ſerm. de
converfſ. Pauli, quod & ipſorum videtur excedere facinus, qui
Domino Majeſtatis manus ſacrilegas injecerunt. Si Epiſco-
po Pergami propter ſcandaloſos hæreticos, quos inter fideles
tolerabat, ſcribi juſſit: pœnitentiam age: ſi quo minus, veniam
tibi citòâ, & quid fiet ipſis ſcandaloſis? pugnabo cum illis in gla-
dio oris mei. Apoc. 2. v. 16. & Oſeæ 13. v. 8. Occurram eis qua-
ſi urſa raptis catulis. Nullam ſperet gratiam: nullam expec-
tet miſericordiam: nullam præſumat petere veniam, qui impu-
denter & palàm ſcandalizare non erubeſcit, neque perhorreſcit.
Qua propter, quòd Paulus monet Rom. 14. v. I5. noli cibo tuo,
noli verbo, noli ſcandaloſo opere tuo illum perdere, pro quo
Chriſtus mortuus eſt. Hcu! qualibus oculis olim in die noviſ-
ſimo iratus judex ſceleratiſſimum animarum latronem intue-
bitur? qualibus verbis ceum alloquetur: quale fulmen in perni-
cio-

zgürſumennan
nmn guiſon
Ueitapioronn,
nor.
Pecanniige
lir leſe ,e
Chddenrunnnqu
mclom o mole
CrllusAleuane
His: moles fiin
Uppzrebuntcen
Iu0ligeu⸗
idaii demon
un Atortures
olorelromt
ineronactin
WBPer ſcancal
Umormentorur
ſecenige
FPbdumcremn
Erpoltadorn⸗
nüpmehelſin

— „. . 1 „
nn Concio Civica. 871
RK cioſisſimum caput projecturus, quàmque horridum & nè qui-
ganſe dem poſt mille milliones ſeculorum revocandum æ pro-
nelngnien nunciaturus eſf.
4 Nlt li Salutarem ſcandaloſo ponitentiam injunxit piisſimus Do- . 6
unenn minus, dum dixit: Expedit ei, ut ſuſpendatur mola aſinaria in czndali
Ckrin inin, collo ejus: Marth. 18. v. 6. quæ pœna cùm apud Hebræos non niſi ex poena-
none hin propter graviſſima crimina inferri ſit ſolita, ex ea facilè gravita-
rnlitin tem culpæ colligemus. Atinæ iſtæ auſteræ ſunt, & magnam

ingüini ſecum afferunt damnationem, inquit 8. Chryſoſtomus hom. 7.
ornilktmnenti in Genel. Suſpendatur mola aſinaria ſcandaloſis in collo potiùs,
riü hiamnn quàm manu vel pede, ut inde ſumat pornam, inquit Chryſolo-
7 i⸗ gus Serm. 27. unde fumpſit ſenſum. Collo, inquam, ſuſpenda-

. tur, quia jumenta ſunt dæmonis, Ripſius jugum portant. Collo
H alligatur, quia ſicut viſcoſi humores ex capite per collum, ità à
