in conloktonem,
UIn maneretan
lnihilimpecinir m
Gelione. Erſen
Cam mmNn m
rmnüsmmnontlethe
e herni ule.
Vnns, d nshomis
nloetſeundumpen
Eendete ebelchien
hadretttureipeieni
liprrnnt Envn
m borun anrhet
ginpenartihil
ſenco, tmumet
veaurd S
401
boni wicdit un
ſolumrits lin

dis in cythara debere eſſe ſimilia, quibus attractione non parci-
tur tam diu, donec ad concentum adaptentur. Eodem opuſc.
utitur peramoeno Exemplo, & dicit, amor Euchariſticus debet

eſſe clavis muſica, ſeu ſcala muſica, ſemper aſcendendo, ut, re,

mi, fa, ſol, la, totum hoc extenſum ut, re, mi, fa, ſol, eſt tantum
extenſio amoris, necdum virtus altiſſima, hoc eſt enim ſolùm
la, erubeſcere debet muſicus, qui ſemper manet in infimis, ut,
re, mi, & non pervenit ad ſummum la; magis erubeſcendum in
ſervitio Dei; amore manere in infimis, & vix aſcendere ad ut,;
re, mi, ſtatiinque remittere mi, re, ut, audi præcinentem Chri-
ſtum: incepit ab ut, dum deſcendit in uterum Virginis, re, dum
reclinatus fuit in præſepio, mi, quando dixit mitis ſum, & hu-
milis corde, fa, exemplum dedi vobis, ut quemadmòdum ego
feci, ità & vos faciatis. Jol, quando facies ejus reſplenduit, ſi-
cut ſol; la, incepit dum lavaret pedes, & hoc continuavit per
inſtirtutum Vencrabile Sacramentum laudis Thema ſpecialis.
Hoc cecinit in cruce, Lamma Sabbathani, hoc poſt vitam in
ore; Sed corde, dum unus militibus latus ejus aperit, nun-
quam deſcendit, etiam dum omnia capita moveret ejulans
Judaiſinus; Et hic jam optatur, quod Bernardus poſuit deci-
mo: totalis & finalis dilectio; ut autem hoc fieret commu-
nicat ſe nobis, ut mutet nos in ſe, hinc dat pro cibo & potu
merum amorem, & opcat, ut nullus amplius ſit in mundo,
niſi

.

17

F76 In Feſto Sanctiſimi Corporis Chriſti.

niſi homo-Deus, homo Deo unitus, per Sacramentum amo-
ris, per quod homo habeat totum Deum ſuum. De quo
Thomas de Villanova. Si non diligis quia Deum., neque quia
Dominum ſaltèm dilige quia tuum. Quis enim propria ſua non

—

diligat; nihil enim ita tuum eſt, ſicuti Deus tuus, quia tibi ma-

gis eſt tuus, quum tu ipſe tibi, atque ità, ſi conſideres bonum
tuum aut bonitatem amabilis Dei, cur non amas. Excuſatio-
§. 1 3. nem omninò habes nullam, omni fragilitati tuæ, omni caſui,
ngrariru omni excuſationi viam præcluſit, ne quidquam præter Deum
Ee contra tibi reſerves, qui ſibi amore tui, nihil ſui neque ſe ipſum reſer-
oblivionem vavit, ſed totum toto ſe in hoc amoris ſacrificio immolavit
morâPei ſemel cruenti amoris victima factus; ne hujus bencfici amo-
à Cariſtto ris memoria excideret: incruentum in memoriam illius inve-
inſtitutum. nit, utque eſſet ſemper amor & beneficium recens (hoc enim
ſolum apud homines nomen meretur antiqua & vetera habent
pro nullis) voluit noviſſimum myſterium nobis detegere, &
hanc incruentam memoriam in dies, imò in omnes horas reno-
vatam, ut ſi veteris nauſeam fortè habeas, ſemper novum
& recens paravit; hinc etiam ſe proponit inſtar hoſtiæ amoris,
quaſi diceret: Vis, ! homo, ſcire dilectionem meam, ſuffice-
ret ſemel oſtendiſſe, ut recentes redamandi ſtimulos haberes;

Ecce hoſtia tibi proponor perpetua veteris, antiquiſſimi ab ori-

gine Mundi, amoris, & noviſſimi; quia quotidiè imolor ſine ceſſa-

tione pro te, amore morior, quotidianum amoris ſacrificium,
ſemel mortuus, ſæpiùs morior ſacrificialiter, ut perpetua eſſet
Redemptionis oblatio, ut perennis illa victima viveret in me-
moria & ſemper præſens eſſet gratia. Concludo cum Aug.
MWultum accepiſti, & nibhil à te habuiſti, at pro
omnibus his non hahes, quid retribuas,
niſi tantum, ut diligas.

2)0( 8

—

Mdadds dler,
Petnenter & Nen
Gentes (iltant
Rum ili dere
letre eſhonden
Haum elt. Deno
orum hactenn

uin pro ciani⸗
uyerſibus ſuis

u. Allencatio
Mlegrata.
ſeiig ego ii.
conenlt, il
Anizejins atti
eiz, major
Armis proclan
enligereſun
)dat Ca
Mnn Detkecit⸗
du oumtc

MwiChtaG; .
— 3 ) .ο ( S⸗ vy,

8, Nrnmt —
lgie Daun .
L Gieinenit In F eſto §. J Oannhnis Baptiſtæ.
uiiutnu, ife . = . 4:
wüſeni Conceio Ruſtica.
iare an Pro laudando S. Joanne nemo ſufficit.
Gni ulr,onnic iznys,
— AWirati ſunt Univerſi.

Lexander Magnus cum in Theſlaliæ regionem ve- ß. f.

i r. ir ibi efert Did imagi De imagi-
niſſet reperit ibi, ut r ymus, imaginem Pe imagi-

Uilſiiegneknlnn
morislictifc inn N
, ne hijn beaen ) eneam famoſi quondam Poëtæ Orphei; eam dum coramAle-
nin memoriam Uin .APRE= Rex diutiùs & attentiùs inſpicic, & ſimul recogi-xandro.
eſcium tevens e tat quantoperè ſibi magnus ille Poëta ſæpiùs di-
Uranti u Keten laudatus fuiſſet, ecce tibi! imago ſudare incipit. Stupet ve-
erium vobs eet hementer & Rex, & qui Regi adſtabant, & ſe invicem aſpi-

indinamneskorz cientes ſciſcitantur „quid ſudor iſte portenderet? Scientiam
nibe, nper ũ ſuam juſſi dicere Magi regii, aliquantulum hærent, & tandem
Grtiltrbokrm ſic ferè reſpondent: Alexander vive! ſudor iſte felix tibi au-
Achenmameflf ſpicium eſt. Denotat enim Poẽtas in rerum tuarum hiſtoria, &
hmmmäüfhmäbn geſtorum hactenus, ac deinceps gerendorum multitudine &
inlmite LSloria pro dignitate celebranda ſudaturos, qui tamen merita
= tua verſibus ſuis pro debito metiri & æqquare nunquam pote-
lloiti runt. Aſſentatio hæc erat in aulis uſitata & magnatibus ple- .
Gammn n rumque grata.
fctitmi e Veriùs ego dixero: qui magnalia S. Joannis dignè prædi- g. 2.
n ctin iicen care contendit, ſudet oportet nec tamen, nec mediocritatem Anplicatio
in Cnmluber altitudinis ejus attinget. Mira & magna de illo prædixerunt Sans.
te hihnſf, u Prophetæ, majora Angeli: Maxima Deus-homo, ut meritoò
guß teſitu⸗ temerariùs proclamandus ſim, ſi tantis præconiis ego aliquid
Glze ſuperaddere præſumam. Sed animat me S. Matchæus, dum
c. 1 I. v. 7. dicit: Cœpit JEſus dicere ad turbas de Joanne, cœpit,
inquit, non perfecit, inchoavit, ut mihi & omnibus concio-

natoribus locum relinqueret de ipſo dicendi, utinam in præſens
Ddd d quod

578 Iu Feſto §. Joannis Baptiſtæ.

— — i verdo co
quod Dominus cœpit, ego ſervus ejus minimus feliciter pro- Gfunonnin
ſequar! qui os mutum Zachariæ Patris ejus aperuit, ut de Filio Alnſt
rophetaret, is quoque meum os aperiat, ut vel paucxa tali tan- isgtetutllol
l& ira- toque Sancto digna debitè dicam. Mirati ſunt univerſi coo. em, Iu hind
ri poſſu- gnati Eliſabeth, & qui alii è vicinia ad celebritatem, natalitiam Dockors A Ne
mus, quàm convenerant, viderunt arborem ſterilem floruiſſe, mulierem Nichri coceat:
nelenter inquam hactenus infoœcundam peperiſſe puerum; vViderunt ge, ſed aut imd
mirabilem in patre & matre conſenſum in recens nato Par.- Etls in idemn e⸗
vulo nominando; audierunt mira loquentem de filio patrem us: ind tta de
ex diu muto tam facundum repente factum: audierint fortaſsè ik uſi utun
de matris ore etiam infantem in utero adhuc latentem præſen- Earietisel ſini
te virgine Maria in gaudio exultaſſe, &c. mirati igitur ſunt Diprrs Mllunl
Univerſi. O quanto plura nos habemus, quæ miremur in Emiorekrod
Joanne!: Mheninttunnen,
Apud S. Hieronymum in vita S. Hilarionis: ſelicem te, 6 Hiurchqs equs
, Achilles, dicebat M. Alexander, qui magno fruaris præcone me- lummr 4li
ritorum, nempe Homero! quanto melius nos dixerimus de ini /un
Joanne: Filiciſſimum te Joannes, qui Homero millies, iterum- Ctomns ho
que centies millies majores habeas præcones! Habuit is pre- Fuiten t
cones Prophetas, Iſaias c. 40. conſolans populum Dei, ventu- g dii onnb
rumque certò Meſſiam præcurſurum prænunciat Ioannem, Puis Demrö De
qu em vocat vocem clamantis in deſerto; Malachias cundem mirii ait e
Prædicens C. 3. vocat Angelum. S. David Pial. 28. vocatur: Vox 8 annti,
Domini ſuper aquas. S. Baſilius M. Hom. 2. in hunc Pſalait clarè: unma.
ox ſuper aquas goannes eſt hbaptizans. Ipſe Zacharias Pater ſutn ,
Filium alloquens, ait: Propheta Alliſſimi wocaberis. Luc. I. v. 76. 1
Chriſtus etiam eum vocat plus quam Prophetam; Gabriel mul- u b⸗ ni⸗
tum quidem dixit, quando Luc. I. v. 15. dixit: erit magnus coram urnl leroj
Deo, plus tamen dixit Chriſtus, dicendo poſt plura glorioſa Ren gagniru
præconia: Amen! dico vohis: non ſurrexit inter natos mulie- nud tam
. rum major oanne Baptiſta. Matth. II. v. 11. usſücm
Quæ verba conſiderans S. Hieronymus, non ſentit nullum m. init, r ro
exX Prophetis aut Patriarchis, cæterisque viris fanctis, qui ante Mn lluctor⸗
Joannem vixerunt, Joanne fuiſſe majorem, ſed cæteris à Chri- llnag mylte

ſto his

Bytſe.

M
Nus miimn Kii
rßz eipepenit di
benur eln
Uiiſuttunn
d icrtrn ni
ertilenforilt, nlt

Peiile Dunm; cenn

enfumin nuns uunl
õ
fachumn: audieimin
10 adhueltenennt
le, Kc. mirati igin
bemmns, que mlen

8Hlarons: hon
uynnſfuui ran
elus Nos irerinm
Hommero milies ireni
verre Hhunü
Gans WMND
rumn Prenlnan lom
Gcſeno Mlaachusemn

Dinidbilas ee
Honz inhyockllie

trune Deuhri!
iſbniabetknilun
nbropheam Cln⸗

Concio Ruſtica. 579

ſto his verbis coæquatum fuiſſe S. Auguſtinus ait: Mon dixit

Cbriſtus, omnibus major eſt joannes, ſed nemo illo Propheta
maſor eſt, hoc eſt, æqualem habet, majorem non babet. Et Hila-
rius Aretatenſis Epiſcopus homil. 1. ait: non eum ſummis prio-
rem, ſed primis pronunciavit æqualem. Itàâà quidem hi 88.
Doctores. At verò: cùm Author imperfecti: in caput 11.
Matthæi doceat: nullum Sanctorum parem ſibi alterum ha-
bere, ſed aut maj'orem aut minorem, idemque ſentiat Abu.
kenſis in idem caput quæſt. 55. & Doctor Theologus Franciſ-
cus: imò tota Sancta Eccleſia in hoc feſto clarè canat: Won

fuit vaſti ſpatium per orbis ſanctior quisquam genitus Joanne;
ſentire fas eſt ſanctitate & gratia Joannem, ſola exempla virgine

Deipara, nullum ſibi habere parem, nullum majorem, & omnes
ſe minores, Ideoque S. Ambr. ſerm. 94. præcellit, ait, cundtis Joan-
nes, éminet uniæverſis, aut excellit Prophetas: ſupergreditur Pa-
triarchas. Et quisquis ex muliere, & non virgine eſt, inferior eſt
Joanne Adſtipulantur ei plurimi, ut S. Aug. ſerm. 4. de Joanne;
Quisquis oanne plus eſt non tantum homo, ſed &z Deus eſt. S.
Chryſoſtomus hom. 3 8. in Macchæum, non peperit ſoanne mu-
lier majorem. S. Theodorus Studites, & Prophetis & Apoſto-
lis & aliis omnibus revera prior eſt magnus præcurſor. Car-
dinalis Petrus Damiani: Eleventur omnés & meritorum præ-

rogativis ante conſiſtorium majeſtatis exultent, non tamen erit,

qui ad Joannis Prixilegium audeat aſpirare, unus éſt, & ſe-
cundum non habet, qui choris intertectus Angelicis ſublimio-

ris coronæ titulis univerſitatis humanæ tranſcendit aſcenſum.

Euthymius: Chriſtus oannem majorem Prophetis prædicavit,
ac univer ſaliter omnibus majorem hominibus. Hic, hic mirentur

etmeen univerſi magnitudinem Joannis, qui in nativitate ejus mirari
cii 4 ſnsr ſunt, quando tam inuſitata viderunt & audiérunt.
Gcencoo “ Si juxta ſolem ſidus aliquod cerneremus tantæ lucis ac ma- 5S. 4.
ſnen inte gnitudinis, ut pro ſole poſſer haberi, an non illuſtre, atque masni-
hrI.VII. ⸗ cximium illud foret? Sol Chriſtus eſt ſplendor & Juſtitia z3 vaculerum,
orhmnu bann ac Sanctitas multo magis inter ſanctos fulgens, quàm ſol inter –=W

Redditur
una ratio
cur Joan-
nes mira-
cula non
patrârit.

580 Iin Feſto §. goannis Baptiſtæ.

ſtellas, penes Chriſtum vivens in terris Joannes, ità fulgebat,
ut haberetur à multis pro Chriſto. Evangeliſta Joan. 10. v. 41.
de Chriſto ait: Multi veniebant ad eum, & dicebant, quia oan-
nes ſignum fecit nullum. Ex miraculorum vel magnitudine
ſanctitas æſtirnanda non eſt, magni quidem Sancti multa mi-
racula & magna patràârunt; invenias tamen multos Sanctorum
non magnos, qui miracula plurima fecerunt, & excellentiæ
Sanctitatis Joannis nihil derogatur, quod miracula nulla patràſ-
ſe inveniatur. Id quod potius in maximam ejus gloriam cedit;
Nam ſi, cum nullum fecerit ſignum, plurimi ipſum cenſe-
bant eſſe Chriſtum, quid æſtimationis non habuiſſent, ſi etiam
prodigia in eo fulſiſſent ? Ideò enim Concilium Hieroſolymi-
tanum miſit Phariſæos ad Joannem, ut interrogarent eum,
tu quis es! quia tantum ſanctitatem ejus admirabantur, & nè

fortè eſſet Chriſtus, cogitabant ſapientes, inquam, viri & prima-

tes regni Iſraël, qui tantam de celſitudine Joannis concepe-
rant opinionem, ut vel ab ipſomet voluerint nôſſe, an eſſet
Chriſtus. Cum in ſua cauſa homines ſuſpecti ſint, & ſe ſuprà

ſe ſoleant elevare: Si verò Phariſæi in ore Joannis conſtitue-

H. F.

bant tanti negotii definitionem, quid igitur, Phariſæi, quid
ſi Joannes ſe Meſſiam eſſe dicat? Dicat ajunt: & credimus ei;

at, non dicetis: tu teſtimonium perbhibes de te, teſtimonium tuum

non eſt verum? minimè. Ajunt: teſtimonium quamvis in re

tam gravi de ſe ſit, dabimus fidem, quanta Joannis apud

hos æſtimatio.
Quid autem populus de eo ſentiebat? id Lucas indicat c. 3.

ltimario v. 15. Exwiſtimante Populo & cogitantibus omnibus in cordi-

populi de
joanne.

bus ſuis de oanne, ne forte eſſet Chriſtus &ëc. Ecce quanta &
apud populum Joannis æſtimatio? Jam fi absque miraculis
tanta & apud Magnates & populum fuit ejus æſtimatio, quan-
tò extitiſſet major, ſi miracula magna fuiſſet operatus! ſi abs-
que his Joannem pro Chriſto habebant, poſt mortem autem
Chriſtum pro Joanne, quid quæſo feciſſent, ſi etiam Thau-
mat urgum ſe exhibuiſſer. Quod apud Curtium Hephæſtion
pro

rler rſen
1u e petſona,

ls Preiche ann

s tals Rer ſide
es nigenur eſe!

iil, hoc- Aiuid .

A altinatone
Mm Coleſtem, G
DanneshocCerddt
ſe; prout imirn
enta. M,
lachni une,
Eer n Claritate.
n, ex hadenus

rinmer Datriarc

Corum!? loo il
Mimô inter
Ahrolium ſecn
1Kilucd Angeli
te, Dominum
is Pater, 6
Acentena milli
uenerantunut
Onnera, Inte
Un grecirinon
Annnncintse
unenmm Precki
Ulkrarit lube

, Betite

. Uugiiiſen
eunilut iie
ellonn Fel n
ni Glilen nc Wl
Stumernllorgngn

kima feerund Kercelen

Juodnüwlinllgn
MNimanefpgrteme
tum, Pluini iim

Dnis non habuilentte

Concio Ruſtica. 581

pro Alexandro M. à Darii conjuge per errorem habitus fuerit,
nihil eſt, nec memorari dignum, niſi Curtius intenderit, de-

clarare Alexandri erga ſibi chariſſimum Hephæſtionem affe-

ctum, errorem enim deprecanti Reginæ, Rex dixerat: MWon
errſti, nam & hic Alexander eſt. Facilè & hiſce tempori-
bus erratur, unum aliquem procerum habendo pro Cæſare
aut Rege, ſi præſertim ex veſtium pretio aut ſplendore judice-
mus de perſona, ſæpè namque Cæſar aut Rex Proceribus ſuis
mins pretiosè aurt ſplendidè veſtitur. Quod igitur tunc Au-
licus talis Rex videatur, parum eſt, nihil eſt, ſed quod Joan-
nes videatur eſſe Meſſias ſeu Chriſtus, hoc enim verò non eſt

m Conciiumkicckh nihil, hoc aliquid eſt, hoc multum eſt. ,
n, It interrogarene Ab æſtimatione populi terreni converto me ad rempubli- 65 4 nes
n ejadmitabenni cam cœleſtem „ & quæro quonam in ordine Sanctorum ſit inter biin-
mesingoum vien Joannes? hoc certum eſt; in colo alios aliis majores, aut minores cipes ordi-
liwdine ons an eſſe; prout nimirum majora aut minora fuerunt Sanctorum s:
r volvennt e,d merita. Hinc S8. Paulus 1. Cor. C.7 5. Alia inquit claritas ſolis,
ſißecli ſot, leſt alia claritas lunæ ,& alia claritas ſtellarum; ſtella enim 4⁴ ſtella
Ge ſonmis conſtin differt in claritate. Et Sanctum Joannem ſidus eſſe clariſſi-
Aatuuiinn mum, cx hactenus dictis certum eſt: quæro tantùm: an ful-
Nesdmnms geat inter Patriarchas? An inter Prophetas? an alio in choro
Ner fung Sanctorum? Ego illum inter Principes ordines fulgere pronun-
i cio: Primò inter Patriarchas, tämetſi non fuerit Pater multa-
teltum 8

en,d guntt oeummd:

.

jitontits ynikun 4
Grſtuet Naed

ariecherilrgii⸗

rum prolium ſecundùm carnem, fuit tamen ſecundùm ſpiri-
tum & illud Angeli vaticinium: Multos filiorum Irasël con-
vertet ad Dominum Deum ipſorum, Lucæ I. Implevit tot pro-
lium factus Pater, quot à peccatis ad pœnitentiam deduxit.
Multa centena millia Anachoritarum Joannem Patriarcharn
ſuum venerantur; ut qui primus eremum habitavit ab ætate ad-
modum tenera. Inter Prophetas maximè fulgere quis dubiter?
ſiquidem ore divino non tantum Propheta, ſed plusquàm Pro-
pheta pronunciatus eſt, quemque alii Prophetæ poſt longa tem-
Pora venturum prædixerunt, Joannes plùs etiam præſentem di-
gito monſtravit. Fulget inter Apoſtolos, non quidem à Chriſto
D dd. d 3 electus

582 In Feſto &. goannis Baptiſtæ.
4 —
electus ad munus Apoſtolicum, ſed à Deo Patre ad annun.- er eum hart
ciandum Salvatoris Adventum deſtinatus, juxta id, quod ee el alip, be
Evangeliſta ait: fuit homo miſus à Deo, cui nomen erat joan- GCAnnlb⸗
Res. Fulget inter Martyres, & primus quidem ſuum ſangui- utfmmno anens
nem fudit, ante Chriſtum paſſum, poſt fudit Stephanus, ille len fift
. . . . . MW
pro avertenda impietate ab Herode, hic pro defendenda fide. „ n in te!
Fulget etiam inter Virgines, nullàâ vel minimâà maculâ, quæ EYhetre mel,
virginitatis ardorem obfuſcaret, temeratus nunquam. znis E Aer⸗
. „ —. 2 . .⸗ unt; non- in con
Mlst Nè fortè prolixitate ſermonis moleſtus fiam, plurima æ& a: nohinl-
agna . . ——— . Bckar: hon!
lausSanctoe axima, S. Joannis præconia in hoc effatum contraho. Zoan- gtabhomiibi⸗

Joanni, nes 4 Chriſio ſummè laudatus eſt. Senec. de ſententia Epiſt. 102.

angaa ad Lucillum. Magnificum eſt à laudato laudeque viro digno lau-
Enriſto. dari. Unde æpud. Tullium Hector Navianus à patre ſuo lau-

Aomi, de ecol
erat elle locus

datus, illi dicebat: Lætus ſum, laudari me à te Pater laudato mmcikahtnm
viro, malis enim laudari non laus, ſed dedecus eſt. Ecquid bChn
obſecro erit laudari à Chriſto! hic JIoannem ſuum Prophetam iIn dineumepten
& plùs, quàm Prophetam vocavit virum item conſtantem, r unmn iæ
. & non more arundinis mobilem, Angelum; & denique maxi- nma ngeneehe
mum quoque, major inter homines nemo alius fueric, quæ mintbbätlr 3Pir
præconia, ſi aliquis Chryſoſtomus vel S. Auguſtinus aliusve de rperit, Kdd ſe
magnis Eccleſiæ Doctoribus protuliſſet, eſſet ſanè cur æſtima- horas & monn
remur Joannem; at ecce prfulit ea Chriſtus infinitis iſtius- mementa capie

modi doctoribus ſapientia & ſanctitate præſtantior quippe uig ſlitu
ipſa eſt veritas. Quomodèò ſatis poterimus ſuſcipere Ioꝛnnem uauan ſingt
ejusque magnitudinem ſatis admirari, quem vix natum mirati l in pirtute

ſunt univerſi. ulns drocehit
R agingur verba
15. 2. ti. Laudans §. Gordium Martyrem Baſilius: Sanbti, inquit, ituntuy: Pro
ma6 Jdan- 10 noſtris indigent laudibus ornari, ſed nos ipſorum vitæ fincnt ſoe
nis imita- Viſtoria, & commemoratione imitationis gratia indigemus, Alhdae. Der
tie. lauda Joannem quicunque laudas, lauda, lauda, ſed & virtu- Wötuir .
ces imitare ejus, quæ ipſum fecerunt, te facient Magnum apud nichiſine

Deum. Ante alias virtutes imitanda eſt ejus vitæ innocentia,

tia, ii K a
graver

.

Ceſtung, nl
1Dencni tnnen
Luhsgucen ſun
n, aſfult Nenhmn
cei Eckencenee
A nnind mall,
temermünuun.

moleites fan, ui
oc effatum onmin /
denee geſennentin li
aolautegueifole
r Mianus 4 partein
Alari ne te Pak/
us ſel uenu l
oumnemn ſumfionn
t nrum iten coN
Wgun; A celigen
dend Nis init
SNd MYNiN A
tiilenela mor
ir en Chnitu inun
Cncttne Nrtnnigr
Spotericnls lliher ⸗
Amiroi,quelott un

Concio Ruſtica. 583

graviter eum peccâſſe nunquam ullus Sanctorum, hactenus
aſſerere eſt auſus, peccati venialis penitùs fuiſſe expertem, non
modèò Galatinus lib. 7. e.9. docet, ſed tota ſentit Eccleſia hodier-
no in hymno canens: Antra deſerti teneris ſub annis, civium
turmas fugiens petiſti, ne leꝙvi ſaltem maculare vitam crimine
Poſes. Qua in re peccàſſet! non in cibo, qui erant locu-
ſtæ & ſylveſtre mel, non in veſtitu, qui erat de pilis camnelo-
rum, durus & aſper, quo pœnitentes Deum placant, non of-
fendunt; non in converſatiône, quæ non niſi cum Deo & An-
gelis erat: non in loquacitate, quibuscum enim loqueretur?
Longè ab hominibus disjunctus? talia de eo 8. Gregorius. Ven.
Beda homil. de decollatione Joan. ait: Quis in præcordiis pecca-
to poterat eſſe locus? quæ & ante nativitatem Spiritus Sancti
conſervavit adventus? Quandè ſaltem humanæ converſationis
intuitu, voluit à virtutis via, vel ad modicum deflecti, qui to-

F. 9*

tum ab ineunte pueritiæ vitam ſolitarius peregit? Imitare, Chri. De virtu⸗

ſtiane, Joannem vitæ innocentiâ de virtutum ejus continuo in- onnn. .
Joannæz⸗

rum incre-
& confortabatur Spiritu, non in eadem permanet menſura, mento.

eremento. Origenes hom. II. in Lucam. Puer, inquit, creſcebat

qua cœperat, fed ſemper in ea creſcebat Spiritus & per fin-
gulas horas & momenta Spiritu ſuccreſeente anima quoque
ſua incrementa capiebat. Guarricus Abbas de eo. Qui, ante-
quam naliss, ſanlctus fuit, quid mirum! ſi in progreſſu con verſa.
tionis plusquam ſandtus fuit? imitare ſic etiam Joannem, & da
operatn, ut in virtute ſemper proficias. uſtorum ſemita quaſi
lux ſplendens procedit &y creſcit usque ald diem perfedtum, Pro-
Verb. c. 4. in quæ verba Sà noſter ſol & Juſtus ait; pari ſerò cur-
Ju progrediuntur: Proficiunt identidem, ac magis magisquè
ſuum diffundunt ſplendorem. In monte jam ſtabat Moyltes,
quando Exod.24. Deus ipſi dicebat: Aſcende ad me ad mon-
tem, non dicit tantum, ad montem, ſed ad me. Aſcendiſti tua
opinione, mi Chriſtiane, ad montem perfectionis? tende altius,
iterùmque altiùs- & altius, donec videas Deum Deorum in
ion.

KFgyptio-

584 In Feſto & Foannis Baptiſtæ.

PEgyptiorum Regum cultui & obſequiis quod memorat
Diodorus lib. I. c. 6. nullus deputabatur, neque emptitius, ne-
que domi natus ſervus, ſed nobilium ſacerdotum Filii, qui an-
num ætatis vigeſimum exceſſiſſent, & doctrina excellerent,

—

ut horum die noctuque adſtantium conſpectu Rex nihil Rege

indignum committeret omni ſie converſandum Chriſtiano eſt,
ut nihil indecens committat, nee indecens quid coram ipſo
nullus audeat, ſic vivere, ut gratum eſt Deo, ità ad ædificatio-
nem facit Proximo. ui Joannem laudare vel honorare
vult, vel quemcunque alium Sanctum, id melius non
aſſequetur, quàm laudabiliter vivendo, ſancta-
que vitâ exemplum imitando.

Con⸗

cunciſln
ir, gus
oNur
deenn Deritatii
noce grneli ach,

mugoumn Ceelo
Ie aclnitandun

Ubus extolarn
müm Prophetas
Ird mihi Philo
Uunalem oanni
Ml, & præ ad
1 ge fliolo, he
thuectiam dien
Meumn ipleme
Me,hon yoe,
lo iplo die, &
Ider Nero, ſol
hile mhemoratl
tptinit, guo
Ouandteli
i non in

—
enig
ent A orinz ee⸗
P Kükinanig
es inlene gi CMn
Sdum, id nrlumn

ti Rhife
dher een
ium ſkrntonn dge⸗
ſriolln in,
ümmontelnennit
Comyttndunchritr
tumetenidleiean
nem Hdne i hon
lierpienco, inctr
minitano,

93 (0) SEr 585
O28 0, 28 0b: 88 , 6 380 O28 0 Q88 b: 0 33 0, 82 0:
Concio Civica.

Silentio magis, quàm voce, affectu magis
L 81s,

quam verbo poteſt laudari S. Joannes.

Eliſabetb impletum eſt tempus pariendi, & peperit fi-
lium. Luc. I.

a Rdiar cum Theodoro Orat. 2. de S8. Joanne ſe- §r.
§ cundiſſimèe pronunciante: ſi vocali alicui luſci- iaſe.

niæ, quæ verno cempore pulchrè reſonat, noſtra a, quim
Eπ ſimilis eſſet oratio, inveniret fortaſsè, quemad- vocau-
modum poſſet parumper laudare magnam illam au,
vocem veritatis, quæ hodierno die naſcitur; ceum autem ſim

SÆ&

„

S=

voce gracili admodum & impeditâ, quomodò laudabo

magnum decus Prophetarum? quomodèò celebrabo eximium
atque admirandum ornamentum Martyrum ?à quomodò

laudibus extollam, quem ipſe Chriſtus ſuper omnes non

tantùm Prophetas, ſed univerſos de muliere natos extulit!
fruſtrà mihi Philomelarum vocem exopto, quandò & ipſæ
ad natalem Joannis obmuteſcunt, quaſi voci clamantis ultrò
cedant, & præ admiratione obmuteſcant. Quid igitur di-
cam de filiolo, hodiè quidem in lucem edito, paulò tamen
antè hac etiam die materno in utero latente ? ſic dicam, quem-
admodum ipſemet ibidem Chriſtum prædicavit, ſilentio
nempe, non voce, affectu, non verbo.

Eo ipſo die, & eo ipſo momento, quo in vitales auras §. 2.

prodivit Nero, ſol oriens cunas radiorum ſuorum ſplendore ? æſentia

1 „. . . . . „ve bi hau-
illuſtrſſe mmermoratur. Ethnica ſuperſtitio id pro felici omi- Gt virtu-

ne acceptavit, quod puer ille ad maxima quæque natus eſ-tem.
ſet. O quantèò feliciorem ego pronunciavero Joannem no-
ſtrum! qui non in nativitate, non in cunis, ſed in utero
Eee e ma-

—

*

586 lIn Feſto ” oannis Baptiſte.

materno ſolem ſenſit benigniſſimè ſibi affulgentem, & fau-
ſta omnia ex vero pronunciantem. Ecquænam illa magna
fuerunt, quæ Neronem adultum mirabilem effecerunt:? ſce-
lerum monſtra fuerunt, quæ ipſum toti odioſum & abo-
minandum mundo fecerunt, Iluminatus à meliore ſole Jo-
annes confeſtim Prophetam egit, ac doctorem. S8. Ambro-
ſius lib. de Iſaac & anima pulcherrimè diſcurrens, & ingenio-

—

sè declarans quomodèô dilectus, nimirum DEUS cum ſpiri-

tuali Sponſa ſua intus loquatur, hæc inter alia ait: Præſen-
tid werbi hauſit anima virtutem; ſicut præſentia MARIA.
cum utero gravis eſſet, erudivit Joannem in utero conſtitu-
tum, ade, ut exiliret in utero, & exultanet, Domini præſen-
tiam recognoſcens. Jam tunc læta omnia & proſpera porten-
dit, & qualis quantusque futurus eſſet, præſignificavit.
F. 3. D. Franciſcus Seraphicus, ut memorant Chronica RR.
SratiE Pp. Franciſcanorum, iter aliquandèò faciens cum Fr. Leone in
Phil mela peramoenum nemus venerat. Ibi jubet apponi emendicatum
anci- cibum: dumque incipit appoſitæ menſulæ benedicere, phi-
lomela & vicina arbore dulciter modulari incipit. Tum ait:
Ecce, Leo, quàm pulchrè nos hæc avicula ad Deum laudan-
dum excitat! CGoncine ei Frater, Leo ſe excuſat : ravim
& carts inſcitiam prætendit: Divus igitur aẽdoni pro viri-
Pus concertat, & ità, ut hic, & illa alternant, ut Divo viro
canente, illa taceret, & viciſſim illà canente, hic taceret. Diu
hæc concertatio tenuit, donee vir ſanctus Fratri ingenuè faſ-
ſus fuit, ſe jam laſſatum, & in laudando Deo à volucri can-
trice eſſe ſuperatum. Conſident igitur, & comedunt. Avi-
cula non morata advolat, & jam capiti, jam humero, jam &
ipſi adeò manui Franciſci inſidet, quaſi diceret : ſimul ceci-
ni, ſimul & comedere volo. Accepto denique & cibo, &
benedictione à Sancto avollat.? .
Similem ferè, imò incomparabiliter pulchriorem con-
ceertationem auſim dicere fuiſſe inter Jeſum & Joannem,
dum hic præſente ſole ſuo, intrà materna viſcera exiliret, non
qui-

m, etam, Aul

lem Ell i
ois Afeciho .
Nl ſiqniden
mmen unc po
rererelnid
le renire. Co
ußb ilſnn⸗
1dulas lerafit n,
n nobis ewrin⸗
mcorculorum
U i, are cor
nfSULI: ſ
Eelrus meus. ſ⸗
EDoccwowca Ded
Tücun heuta,
pu tu/AA ſpr
lpeatlor. n

renpechatumm ta

Wrorem owhrüun
inego pro te il
moriendo amor.
! )ESUILE
Wtumn unquan,
Nevunit hæc 8.
¹; ideoque §!
uni ofkicio Eccle
Penem: Viſeo
Gnon expehho
Iulimwn e bie
gelir ex /.
in anhen iſn
hln Chritian,
rdſzenſine

5 ⸗
Concio Civica. z8y
ſbi .
en nd quidem ullà in auribus reſonante voce, ſed tamen dulcibus
DR Ann amoris affectibus cor utriusque exhilarantibus.
i Wiackimn Eſt ſiquidem devota Patrum non paucorum Meditatio, . 4.
aige in Joannem tunc non tantùm faciem vertiſſe ad MARIAM., ſed e⸗ in
imelore e genua etiam, quantùm in utero licuit, flexiſſe, & profun- utero Mr-
An A chſſimâ reverentiâ adorâſſe DEUM ſuum tam dignitatum tris erga
Umechumn Kigen ad ſe venire. Quod Eliſabeth expreſſit, dicendo: Exwultaiteſulum.
immm Ntldendg in gaudio infans. Viciſſim JESIILUS intrà beatiſſima viſce-
Ncinr diit: A ra clauſus levavit manum, & benedictionem impertüt. Quis
lau eent ijam nobis exprimat dulcedinem ſalutationum mellitiſſimo-
Junnn / s rum corculorum ? Clamaverit corculum Joannis: Ave JE-
Aulant ni 76 SULE mi, ave cor meum, ave vita mea! repoſuerit corcu-
nnac noßen han⸗ lum IESULI : ſalve Joannes, ſalve delicium meum, ſalve
lt, eigiüin,. theſaurus meus. Joannes: Adoro te, ESULE, Deum meum,
weramemm .. Dominum meum. JESULUS: amplector te, Joannes,
ir an klem amicum meum, fratrem meum. Joannes : ah quando ma-
gegpun nmduam num tuam ſupra caput meum ſentiam, & baptiſmo tuo
Niliebeutter baptizabor! Joannes: quin illicò præcurro, & te toti Ju-

Aximudr. Tumat:
Wh Weraror
,lto E auln: mn
ys igfur zitani oni
ateruunr, ur Dio n
anene hetwet.
ſochus Frani Genit
ncoDeo lun .
igitur, 8 Oeinn
Cit, fun hune ke
lal dceret: Inl .
epro lenite dch,/

biſter lckiorn .
un len eiln

17

dææ expectatum tamdiu Meſſiam, imò toti orbi annuncio
Salvatorem omnium, & Regem, & Dominum. JEsuLüUs:
quin ego pro te illicò ſanguinem fundo, & morior, ut pro
te moriendo amorem in te meum coram cœlo & terra con-,
teſter! ° JESULE! Joannelle! voces! amores!
inauditum unquam epicinium cœlis ac terris jucundiſſimum!
Obſervavit hæc S. Joannes Chryſoſtomus ad talia attentiſſi-
mus; ideoque & hodiè, prout legere eſt in Marianæ cele-
britatis officio Eccleſiaſtico, die 2. Julii ſic inducit Joannem
loquentem : Video Dominum, qui naturæ impoſuit termi-
nos, & non expedto tempus naſcendi: novem menſium tem-
pus mihi non eſt bic neceſſarium: in me eſt enim, qui eſt æter-
nus: egrediar ex hoc tenebroſo tabernaculo, rerum admira-
bilium compendioſam prædicabo cognitionem. Sum ſignum:
ſignificabo Chriſti ad ventum. Sum tuba: proferam Filii Dei
in carne diſpenſalionem, &yc. Acceſit qui ſol vit vincul 6.
Leécé 2

588 In Feſto & Joannis Baptiſtæ.

—,
mmnen ,uni

& quid ego ſeleo vindtus, & retineor, ut maneam? wvenit Ctui nuuti
verbhum, ut omnia conſtituat: & ego adbuc maneo deten- nch
tus ?*“ Ewiho, præcurram, &; prædicabo omnibus: Ecce en Hem
*Agnus Dei, qui tollit peceatum mundi. Hæc & plura Chry- ,conmboe
ſoſtomus apud Metaphraſtem. no wnel
§ 5. Audierint & hæc deſideria, & illa interna Joannis & E- n marume
Tetdi S1 colloquia ſuaviſſima Angelici Spiritus, & ingentibus gau- lru
em de S. diis indè delibuti fuerint, ſibi & nobis gratulati. Ideò nam- e geſgnari
loanne que de Nativitate S. Joannis benè definivit Concilium Baſi- 0 ,
Bat. leenſe Seſl. 43. quod lætantur Angeli, & tota Trinitas novis n i c⸗
laudibus glorificatur. Et quidni lætarentur, cum Joannes eneſ
lict pro⸗

vacuum Luciferi thronum occupare debeat, & reſtaurare Ni iir
grandem illam ruinam ? Vigetur Baptiſta, ait an. Ger/ſon ,duleht di
tract. 4. in Cant. primus poſt MARIAMI poſitus in ordi-
ne Seraphinorum loco Luciferi: Quidni lætarentur Angeli, ane
quandòô ſanctificatur ille, qui bona & gratiſſima illis vina pro- ndts ins
pinaturus eſt? Ingens, ut ipſe Salvator ait, Luc. 5. Gau- lmi ho erne

dium erit in cœlo ſuper uno peccatore pœnitentiam agente; rimd . b e.
Joannes autem ferventiſſimè prædicando pœnitentiam, non vCheckin ficin
unum, ſed multos filiorum Iſraël convertet ad Dominum- Imdumn ſderde
Deum ipſorum, Luc. I. ut mirum non ſit futurum, ſi pro-. zincke malſis
fuſarum à poœnitentibus lacrymarum multitudo Jordanis au- n eroKili,
geat undas, & has in vinum Angelorum convertat. Quid- Elo occaſione
ni lætarentur Angeli, ſiquidem plus donorum cœleſtium in 1Cuſtodes oci
Joanne clauſo adhuc in Matris utero viderunt, quàm viſuri n gentiblis p
funt in Apoſtolis, ipsâ adeò aſcenss Dominici che. obe potils
Præclara hæc obſervatio debetur B. Petro Damiani cx- fimi, popl
pendenti illa Angeli ad Zachariam, verba Luc. I. V. 15. Syiri- Portat,Proxir,
tu Sanbto replebitur adbuc ex utero matris ſuæ, in quæ ſic in hins, hoti
loquitur ſerm. de S. Joanne, B. Apoſtoli cum Spiritum Sanctum ulig hinntis fan
de Jal vatoris accepiſſent afflatu, vix quinquageſimo à reſur- unnls oigit:
rectione die, ad illum gradum per venire potuerunt, ut diceretur N: Wmrollum,
de illis: repleti ſunt omnes Spiritu Sandto. Et licet Spiritus der Mnllo
Sandtus largiore tunc munere, credentium corda repleverit; an arlkes

hoc

ag Concio Civica. 589
Meor, ir —
Mtenn . 112 .
Geradhrt hoc tamen Joannes in utero legitur ſecutus, quod Apoſtoli-
redtn end ca Ceſſitudo tandem meruit obtinere: Ità ad verbum Sanctus
mnuni lentu Cardinalis.
re Kln Placeat hic mirum quid accipere, quod in ſuo virida- §. 6.
Kil rio ſanctorum P. noſter Matthæus Raderus refert. Sebaſte, ci- Grfig
gin en an vitate diurno itinere Hieroſolymis diſtante, ubi Præcurſoris perreli-
u Kigenhug corpus humatum dicitur, Lucas Evangeliſta dextram ex ejus duias S. o-
1odsgenlmn Nhn corpore detraxit, ſecumque Antiochiam deportavit, ubi uis⸗

Cefnint Cncinm N
pel, Niwrs Hintsne
i kruennt, am Dur
ur Ehert, & wiene

Apfft, ir un en

AIAA Mltvir 1

Qcdnilernemner el

Egertimz is in n
r at, Mef,
Nt Atienin Aee
Cnd Nrnienninn, no

ANNeNN. DONNn

m Mnlr kmm,Ad
tum unſämco ortte
elorumcoe G
lu Cononmn tſin
ero ſideruct,glan in
ls Dominti de.
Benir PeoDm
,Vebvalie l E .
nmni ,en e
Sal cun Hntmm dm
, ilarero,
Ni nituuf . 43
it urnii n
9 Er NAN
Unch. Pi
tinn nh/

ſuam victimam objiceret.
lia chara ſolicitiſſimus parens à Deum, divumque Joannem

in modum diſcerpebat.

plurima deſignavit miracula. Inter quæ Draco erat illis in

finibus latitans, quem Cives Deaſtrum arbitrati, anniverſa-
rio ſacro, homine per Græcanicam ſortem delecto colebant.

Accidit progreſſu temporis, ut ſors Chriſtianum continge-
ret, qui Draconi Virginem pubertatis annos ingreſſam, filiam

Quid hic afflictiſſimus & pro fi-

multis lacrymis deprecatur, filiam uti ſuam à tam atroci &
infami letho eriperet. Atrox profectò lethum erat, dum

quotannis Draco è ſuo ſpelæo proreptans atque immanè hi-

ans objectam victimam hauriebat, dentibusque horrendum
Impetrat parens poteſtatem colen-
dæ ſanctæ manus magni Præ curſoris, quam dum parat reve-
