B gori teconced gaudia ſitis percepturi. Dicite enim amaboò. Quid aliud ſunt
Npumemmmzoſe membra corporis niſi alæ, quibus in obſequium perpetuò oc-
niinn & orpu cupatis anima ſe ipſam in ſtatum ſublimiorem extollat? Si
ecnim veritati locus ſit, an vel leviſſima operatio animæ abs-
ue Pfeucori, que corporis adjumento vult formare vocem articulatam? .
5ſuOs trkerinn, vult pedes figere, vult cogitatione concipere; afflicta dolo-
bominesatmmn rem exprimere? faciat ſi poteſt ſine corpore ipſas Lachrymas
Oneſtus feroſenn ab oculis mutuabit ſi vult gaudere riſus à corpore accipit.
carri adblanin Quid prodeſſent tot ſtellæ Firmamenti? Si corpus oculos de-
e narn elet. N negaret, corpori debet guſtum, auribus ſonum, odorem na-
lam ietb ribus, gaudium luſui, quierem ſomno, & ut Tertull. de reſurr.
inbit, dlb Carnis. Quem natura uſum, quem mundi fruſtum, quem ele-

6, Cmnictte ul mentorum ſaporem non per car nem anima dep aſcitur? z. :

täum Nobleg, Conſideremus amplius quò affectu anima corpus corpus
edarnisgtt uum proſequatur? plusquam fraterno amoris vinculo eri parti⸗
3 R eidem copulatur, ut damna timeat & emolumenta corporis Gehé cœle-
e unicè deſideret. Jam quæſo quàm ægrée anima corpus indu-diorum.
ern ceret in tam difficilia religionis noſtræ, ſi non & fructus in il-
lit,ſmte lud redundaret:? generoſus profecto belli Dux, ſolus ſpoliis
elſtte. au gaudere non vult, niſi & milites ſuos videat ditatos & illos,
ie, Kſiie⸗ Aqui ad ſarcinas remanſerunt. Exemplo fuit David victor con-
gelete Cen tra Amalecitas, qui lege ſancivit perpetuâ, ut ſua & reſer-
,lln d in varentur ſpolia illis, qui defatigati ad impedimenta exercitũs
un adſcamd, remanſerunt. 1. Reg 30. Equa pars deſtendentis in prælium
chariate,di &z; permanentis ad ſarcinas. Diſcurſus nunc meus ſic proce-
cdunt lh, dit. Si æqua pars ctiam iis, qui ad ſarcinas remanſerunt,
l lirzen cùm & hi cuſtodiendo victoriæ cooperati ſint. An non & æ-
vejbet lhe quum crit præmiari vulneratum, mutilum in prælio, qui vi.

ns Geltlumg, O000 cam

474 h Feſto Reſurrectione Domini.

tam expoſuit & dedit? Certè hæc omnia corpori incumbunt,
ſive pro fide, ſive pro Juſtitia decertare ſit neceſſe. Cujus enim len n
ſunt vulnera, quæ lanceæ infligunt? Cujus eſt ſanguis, quo D
terram rigavit, non animæ, ſed corporis ſunt, quibus belluas ueb ue
ſatiavit crudelitas, & ſanguis, quo ſitim Tyrannorum exſtin- unchn
xit. Et præmii expers corpus ſit? Certè, ſi res ità ſe haberer, inge n
pauci admodum forent, qui tantum fidei & Juſtitiæ defen- c, llil,
dendæ cauſa facerent, ferrentque. Nazianzenus orat. 10. in is rhllsh
Laud. Ceœæſaris ſic loquitur: Oportet corruptibile hoc induere Pkukmm h
incorruptionem, & mortale hoc induere immortalitatem, ut cum Amqii eme
anima cognatam carnem receperit, éam quoque ad gloriæ cœ- omſcllireg
leſtis hæreditatem ſecum admittat, & jucunditates ſuas cum Mit mriuiet
ipſa communicet, quæ ærumnarum par ticeps fuit. Ninm cir n
Ponite ergo aliam Deum felicitatem in cœlo non propo- ptlim, &
ſuiſſe ſervis ſuis, quàm hancce omnium maximam, quam ocu- orllnd onn⸗
lus non vidit, quam auris non audivit! Heu! cimeo ſanè, ne Gen de noh
dicant quamplurimi, ſe illam minimi facereé; Num. 27. MWau- umd amdß
ſzat anima noſtra ſuper cibo iſto leviſſimo. Propterea fe cum ger, us ni
Hebræis nolle propter cœléſte manna relinquere ſturnos & Mrns' uenin.
coturnices, ſeu quod idem eſt, pro bono nimium quantum rcſtur ulte
à ſenſibus remoto, atque ipſi intellectui imperceptibili nolle re Aͤergo in
ſe tot alia bona, quæ perſpicua ſunt ac ſenſu palpabilia deſe- 1Mon Deus
rere. Quid ergo fecit errorum noſtrorum patientiſtimus Deus? rin partem3
Debilitati noſtræ ſeſe accormmodavit, atque ea para vit in cœ- melt, adhit
lis, quæ non ſolum corporeis æquivalerenz, ſed & qualitate fo- nſltult, qu
rent ſimilia, adeo, ùt hæ quoque manus, hæ aures, hæ nares; iti Gan
hoc palatum, hi oculi propris ſuis illecebris perfruentur, ue- el ecuſati
innato cujusvis deſiderio fieret ſatis, oportet corruptibile hoc zunn
induere incorruptionem, quod etiam advertit S. Laurentius uri
Juſtinianus, dicens. Caro ſpiritualis eſfelta per omnes ſenſus dun Aeba
fuos multimodis exuberabit delicis. En 1e
1 Felis 14 equidem non nego exſpectandas etiaminum pauliſper Wginn
bcum Aelicias illas, quas vobis appromitto. Patientia nobis neceſ- N eed
paticntia, ſaria eſt, dicit Apoſtolus ad FHeb. 10. Ur reportetis promiſſio- cun
L nem. Linſtrce

ttm ti

min.

Concio Ruſtic. 47 5
et en nem. Si verò cenſus longè magis proficuus eſt, tametſi tar-
n,glhuit⸗ diùs nonnihil reddarur, quis illud acceptare renuit? Ponite
Hrunmandch, quæſo ruricolam ob oculos, qui cùm meſſis etiamnumimma-
lmiͤh . cura eſt, meſſem auſpicari, ut horrea quamprimum frumen-
e trin to impleat. Ponite illum congregare meſſores, diſpertiri fal-
Anned. ſt Ces, metere, manipulos ligare, domum convchere & ſonan-
rmin i tibus tribulis granum cogere, quid quæſo ad hæc diccris ?
Nile o i An ſtultam hanc celeritatem & inſanam avaritiam probaretis?
ylehtttn, n nunquid clamaretis potiùs, abſtine manus, ſiſte greffum, in-
ofiet n Conſultiſſime & bonorum meorum prodige œconome? Nun-
Anltilun quid meliùs eſt granum paulo tardiùs recondere, quando ni-
s ut. mirum erit maturum, quàm illud citius horreis inferre im-
nclwNPN perfectum, & proximum gorruptioni. Id ipſum diceretis
Wimam quanon hortulano, poma necdum matura decerpere, paranti. An non
cu! fcneo ſunen⸗ idem de vobis mihi dicere liceat? Qui in hac præfenti vita
e;Numz. N tanto cum diſpendio, illas voluptates anticipatò vultis decer-
Hoprers 6an pere, guaz tanto veſtro emolumento futuræ vicæ ſervare de-
vere Einnos beretis? ut enim acutiſſimè dixit Philo Hebræus: Oblectamen-
nüciarn qunnrun ta præſentis Vitæ, quid ſunt, niſi furta Aelectationum vitæ fu-
Cheteeyidli dult turæ. Si ergo ica ſe res habet. Reſpondete obfeero Chriſtiani,
thpn Wrdes an non Deus cùm ctiam corpori ſua prœmia reſervetc, illud-
—R que in partem gloriæ quali hodierna die Chriſti corpus do-
aneeapenſtün tatum eſt, admittat? an non, inquam, omnem excuſationi lo-
is ule cum ſuſtulit 3 quando ſpiritui ſe ſubmittere & rationi cedere,
hratb his in Chriſti gratiam ſubjugare detrectat? Quin ego dico vobis
n inam omnem excuſationis locum etiam illi ademptum, quicunque
thrbpelt er ignavus non dicam corporis caſtigationem, ſed vel mortem
rcelſe timet, quique non ſummis votis expetit illud, quod terribi-
ceni ölu 4 lium omnium rterribiliſſimum hactenus vocatur.
n Quis ergo Sapientifſimi Dei noſtri decretum nen admi- S. 4.
retur? qui non ſolùm animæ propriam in cœlis immortalita-Qutanunc
ecumnunn “ tem, propriamque beatitudinem decrevit, ſed ad eandem glo- excuſatio
Kecki tdhii riæ participationem etiam corpus voluit admittere? Atque delicatulis,
chorii ideo hodierna triumphalis Amainan⸗ die illud Chriſto reſlieni
00 2 a

476 In Feſto Reſurrelctionis Domini. —

ad ſpes noſtras animandas. Si idipſum nobis adpromittit, Eiu,
poteſt ſanè fides à nobis exigere, quidquid demum placuc- . nin
rit. Patiatur caducum corpus, ſubjugetur, ſuppritnatur, at- pnllon
. tenuetur, & modis magis horridis deſtruatur; felix ilfud lenn
& beatum! Namque crudelitatis genus non eſt, granarii Cullun
quiete ſemina depromere, & illa aquis, ventis, gelu, prui- Mis ein
nis, æſtui & ardoribus temporumque injuriis exponere, cùmnm zm Nr
id ipſum, quod emoritur, debeat reviviſcere & reflorere. r hriu ie
Surrexit ergo Chriſtus hodie humano pro ſolamine. kin re.
Allcluja: n ſen
ee A59662. eS eEr. e e e 259 8682. H6 en e A chronun
C . Cj . Cmziti
, L OncCIoO CIVICa. . B Aplum bonor
Per Reſurrectionem Chriſti accipimus bo- Keudone
nam noctem, bonum mane, & bonum diem. imn Nehend⸗
RKeſpicientes viderunt revolutum Lapid M nnri
3 um Lapidem. Marc. ohs ene e,
16.
F. 1. –Frum eſt A. A. ſi ici igebi Lernſe
Prrksati. Erum eſt A:A. i & nos reſpiciamus, videbimus ma- Sertt nobis
væ hujus 6Snum Lapidem revolutum à cordibus noſtris; quid Urexit, ut
diej. enim tam diuturnurn jejunium? magnus Lapis; tor Dum Cht
W Poœrnitentiæ dies, magnus Lapis, tot viſi defectus A boſtes ili
. & DEI offenſa „ magnus Lapis, illata veteranis Eenr terror
conſuetudinibus violentia? magnus Lapis; tot generoſæ ns tiſl
reſolutiones & propoſita i magnus Lapis. Sed aucſte imô ſin e
videte magnum doloris Lapidem revolutum; qui Ffuimus A
participes dolorum, erimus & gaudiorum. Poſt Nubila Phœ- dle onn
bus. Alleluja ¹ & quare non: Eſt enim dier, quam fecit Mnm
Dominus, ewultemus & Lætemur in ea, Pſ. 117. Alidâs Sol diem hain n
facit, hodie Chriſtus. Manê valde vencrunt vorto jam ſole untnin
ſed quomodo valde manè, ſi orto jam ſole ? id eſt ance Obuu
ſolis naturalis ortum, orto jam ſole Chriſto. Allcluja? O pul- nn

chrum ſepulchrum! Audiatur 8. Auguſtinus: Pulcher eff Inge
Cbri- . Amnfiu

nini. ſ . .
. Concio Civica. viy
i D Gr en miraculis, puleber in agellis, pulcher in ſermoni-
“ n bus, pulcher in verberibus, puleher in ligno, pulcher in cœ-
urt, n lo pulcher in ſepulchro. O igitur gaudioſum hodie! Eſt enim
.— hi hodierna dies Mater dierum. Ità iterum S. Auguſt. ſerm. 136.
Nt, gin Quaſi Mater lætitiæ, non Judæis, non militibus ad ſepulchrum.
ſems, geld, Milites enim territi & Judæi ſunt anxii. Eſt enim dies ho-
s one dh. dierna KRew dierum, ut Gregor. Naz. Aliæ omnes dies famulæ
deNder. ſunt hujus diei. 8. Ephrem ſerm. de cruce. Eſt dies propria
o o Aenii. Kidei noſtræ. Si enim Chriſtus non reſurrexiſſet, fruſtranea
fuiſſet ſpes noſtra, ſed Chriſtus præceſſit, nos ergo feliciter
ſequemur. Alleluja! Ergo hoc ſignificabat Joſeph e carce-
. ee re ad thronum promotus. Hoc ſignificabat Samſon cum por-
tis Gazæis triumphans. Ergo hoc denotabat Job de fimeto ad
S duplum bonorum ditatus. Hoc denotabat Mardochæus re-

ipimms? Pente ad honores vocatus. Hoc præfigurabat Iſaac, quem, dum
elpemosn Sara peperit, ajebat : riſum fecit mibi Dominus! Gaudium
mun den reſurgens Chriſtus fecit univerſis. Et ut cogitationes meas
Hitm. Mar. vobis plenè aperiam, tria nobis hodie ſpecialia fecit DEUS:
Bonam noctem, lætum manè, feliciſſimum diem. Mors il-
lius erat nobis bona nox, ſurrectio bonum manè, & dum

ie ità ſurrexit, ut viveret ſemper „bona dies. De quibus plura.
. H Dum Chriſtus agnus innocens ad macellum duceretur, J. 2.
nmagnel n 4 hoſtes illi iubilus, d 1 eE M Aiendi
cte apud hoſtes illius erat merus jubilus, dum verò mortuus eſ- cocſſitas
d, ſet, erat terror merus. Poſſet hic dici: plus per mortuum fida eſt
gs, Un e motos fuiſſe, quàm per vivum, atque ità figura hujus Sam- magna fe-
56; N ſon fuiſſet: videbant enim Judæi in juſti cauſam elementa bete
e unle⸗ conjuraſſe, omnia enim illorum ſcelus deteſtabantur. Nos
num N pů contra in morte Chriſti ingens gaudii habemus argumen-
DAt N um. Si enim non fuiſſet mortuus, vivificati non fuiſſemus;
in , Sy' ſio moriendi neceſſitas facta eſt in Cbriſto ESI magna fe-
117 AN licitas. O bona nox. In illa nocte wortis Chriſti deletus
r, Or0 eſt Chirographus debitorum noſtrorum, & placata eſt ira Dei
ſole! Geh⸗ fupra univerſum genus humanum. Illa nocte è& latere Chriſti
o Alelumnl, Sacramenta fluxére, ædificata eſt Eccleſia, Mater viventium,

in: M. Oο0ο3 uri

In Feſto Reſurrecfioni: Domini, Tade

uti ex latere Adæ Eva Mater mortuorum. Hac nocte acce- n s
pimus poteſtatem bene moriendi, & in Chriſto à laboribus “
. . . . —. . 5 et& non
quieſcendi. Hac nocte mortis Chriſti majus bencficium fa- ¹ D
ctum eſt hominibus mori ſemel, quàm nunquam, ut neque H
mors amplius ſit cerribilium terribiliſſimum, ſed feliciſſi- r Penn
g. 3. Fateor: Si pictorum phantaſiam conſulimus, ſemper Rechi
Nrs ultra mortem formidabilem proponent. Si oratorum figuras adis, afusfn
timenda di ibi eſſe nſtr . S & videri non poſ ,die . ſuper wupel
non eſt. dicent tibi eſſe monſtrum ingens & videri non poſſe; dicent: H
mors homines quærit, & oculos non habet, inſequitur homi- Len egol
nes, & pedes non habet, devorat homines, & os non habet, r, tti nn
vorat carnem, & non carneſcit, abſumit adipem, & non pin- igoroſun
gueſcit, cor non habetr, ne ullius miſereri poſſir, At homo, rhini inkt
qui ſcit, quid mori ſit in Chriſto, clamat: Ubi eſt mors victoria fmiith i
tua à Per mortem nunc redditur noſtra navis ſecura, ut mo- Tae bon
ri aliud non ſit, quam in optato portu appellere. Et felix Pa- 0dr ſio pret
ſcha, id eſt tranſitus de his temporalibus ad æterna. Homo leelzir n
nunc moritur, ut Phœnix, dies ſuos multiplicans; reſcindit em, o eni,
vitæ paſſus ad augenda ſpacia æternitatis. Sapientiores nune iam
facti ſumus, dum per mortem obmuteſcimus, cum ſcientia el vereeun
non inſolertia loquendi, ſed ſcientia moriendi ſita ſit, quam balliue ſu
didicerunt omnes, qui in Chriſto moriuntur. O bona nox, iens tnies
omnem lacrymam abſtergens, omnem triſtitiam auferens, toleſtis co⸗
omnem dolorem ſupprimens! Mors juſti minùs dolenda me rocem
eſt, quàm quies fatigati; refocillantur enim membra morta- 1 kire
lia immortalirate. Sepulchrum porta Paradiſi factum eſt. wibis nin
Qui moritur cum Chriſto, vivet cum Chriſto, & qui ſic mo- lnim 0
ritur, viyet in æternum. . uden 4
§. 4. Poſt bonam noctem ſequitur bomim manè. Hoc ma- Hr
bes e. nè eſt certiſſima ſpes reſurrectionis noſtræ. Ipſe enim præ- n 8
nis bonum dit nos, & quod contigit capiti, continget & membris, ut Cit en
mane, ſicut in Adam omnes moriuntur, ità &q in Chriſto omnes Abdt H
— „ OrE Nnne aen
vivificabuntur. Sed ut hoc manè declarem amplius, ſcite: 8
Non ſurrexit ut Lazarus, iterum moriturus, non ut Filius Ken

viduæ

mmi Concio ci vica: 479

n. RrN viduæ in Naim, non ut Filia Archiſynagogæ, ſed ſemper
nrbi victurus; neque Chriſto mors ultra dominabitur. Hoc bo- .⸗
nii . num manè precatus eſt primò Patribus in Limbo, quibus

nin certè non fuit horribile, ſurgite morrui, audire, dum experie-
4 „un bantur, tot annorum Luſtris ſuſpenſa deſideria tandem im-
umm, ed Keſd pleri.
nentii Hoc bonum manè precatus eſt ſanctiſſimo corpori ſuo;
mmiünsem Salve millies,6 fideliſſime collega victoriæ meæ, dicebat! ah

è arca plusquam Noëtiea! itane diluvium paſſionis huc te ve-
titon lezn xit ſuper rupem hujus petræ ſepulchralis. O chariſſima ar-
bet, inequinr la ca! en ego columbula tua ante tres dies emifſa, tibi ramum
16, os an t olivæ, tibi laurum reporto, & in corpus ingreſſa anima fe-
Adpem, om cit glorioſum. Et jam lux erat in oculis, aurum in capillis,
polir, A h purpura in labiis, in corpore candor. lpſa terra non tam
Cbi tmos tin trcmit, quàm in reſurrectione Chriſti exultavit. .
nafis ſeclra,t n Tale bonum manè anima cujusvis hominis beati cor- . .
Ppeler Nilt pori ſuo precabitur, dicens: veni corpus chariſſimun Zal io⸗
atena Hon de caligine ad lucem, de carcere ad libertatem, de bello ad corpus re-
cican; elii paccem, de exilio ad patriam, de pugna ad lauream, de vertentis.
thientoe nun morte ad vitam. Veni corpus benediéctum manibus, quas
wns, Cun ſdern reprefla verecundiâ orando elevâſti, benedictum genibus, quæ
wütiialn callo aſſiduè flectens obduxiſti, benedictum pectore, quod
iumr. 0 bonn poœnitens toties coneuſſiſti, benedictum Oculis, quos Angeli-
n cihoum n ea modeſtià coërcuiſti. Veni⸗ ? ah qualis iner electos erit
ti minls l ad hanc vocem aſpectus! quàm mutuò amenus intuitus,
n menbnan quam feſtivæ congratulationes, in corde tripudia, plauſus-
cnimn l ian: in moribus, riſus in ore! felix manè!
Nau liben Tandem Chriſtus poſt bonum manè etiam fecit nobis . 6.
Chrlto preonum diem, hæc enirn eſt dies, quam fecit Dominus. Bo- kelia ter⸗
He num diem, quia feliciſſimæ æternitates. O quis ſat explicet, bona dies-
hun mane, n quantum hoc ſit, quam nobis per reſurrectionem ſpem fe-
bz Nnn eit Chriſtus. Humanis viribus inexplieabile S. Propheta re-
ger in gius Pſ. I15. aſſerit: Diwi in exceſſu meo omnis homo men-
KXn 6 dax, id eſt: in extaſi, qua raptus fui ad cœlum „vidi, quæ ibi
Cbren Anh ſint,

. UN.
iung, 6

480 = In Feſto Reſurreſtionis Domini.

ſint, & aliud dicere non potui, quâàm omnis homo mendax.
Qlaſi diceret, nullus eſt, qui deſeribens diem cœleſtis bea-
titudinis aliud pro vero non ſonet; ut melius ſit de hoc die
dicere, quid non ſit, quàm quid ſit. S. Joannes in Apoca-
lypſi ſua civitatem ſanctam deſcribens; dum de pulchritu-

dine illius dicere non præſumeret, pretioſum illius ornatum

tantummodo expreſſit. O bonam diem!
7. Vigdcamus, quâàm adludant figuræ in teſtamento veteri
Figuræ ve- . . . 1. . .
tetesnon adductæ: exprimere cœli delicias debebat Paradiſus; ſed in
ſuſſiceiunt Paradiſum intravit ſerpens & peccatum; in cœlo prima glo-
ad erbri- riæ prærogativa eſt ſecuritas gratiæ, in quo omnes ibi vivume
delicias Confirmati in perpetuas æternitates. Cœli manſionem repræ-
Paradiſi, ſentabant tabernacula Moyſi, ſed cum his filii Iſfraël peregri-
nati ſunt per deſertum, in cœlo DEUsS cum ſanctis ſuis habi-
tabit ſicut in Patria. Manna quidem omnes continebat in
ſe ſapores, ad in diem alterum non durabat tam celeri cor-

ruptioni noxium, in colo corpora noſtra mortalia & carnea

incorruptibilia erunt, & immortalia. Terra promiſſionis hy-

perbolicè lacte & melle fluebat, quæ verò lactis & mellis
cum cœli dulcedine comparatio ! Civitas Hieruſalem dicta
pacis civitas, ſed quoties eandem oppugnari, bellis obſideri
& ſæpius deſtructam legimus; in cœlo tantùm pax eſt ſe-
cura, ab intus exulat diſcordia, deforis hoſtes illi non appro-
piant. In templo Salomonis Sancta ſanctorum appenſo velo
tegebantur, ibi DEUs inviſibilis loquebatur per oracula, &
quo non niſi ſemel Sacerdoti intrare licebat, & in gloria
DEUS omnibus manifeſtus ſeſe ad videndum & fruendum
exhibet, nec uno die vel anno, ſed per omnem æternitatem
intrare licebit. Pſaltes regius Pſ. 59. torrentem vocat : de
torrente voluptatis ſuæ potabis eos; ſed quid torrens? Mare exi-

guum eſt. In torrente citò aquæ tranſeunt, hic deliciæ ſunt

. permanentes. Iſaias 25. vocat convivium pinguium; ſed con-
vivium inchoatur à fame, continuatur cum gaudio, finitur
cum faſtidio; coli gloria perpetuò exſatiat, & deſiderium ſui
. . ſem-

rtenn
ign, gun
Ccregoune
on ſon,
PlI Nen
Ntis otlcos
etnun as
Antelune
Redite e
öduumm ir
bohrier no
66 nolrre
Uel hethech
eltdadenn
S0h Kor
Dncin.
ui
lem mon, &
Klcias, n.

pnontacit

Uetüetahig
Mam anin
oſita en
Rox ba

Concio Civica. 481
nsͤhaentwl ſem itat, d qua falnes non cruciac, faſtidium fe
Cen arel emper cxol at, a g en cruclat, faſtidium non fa- 3
tenn caltgne⸗ tigat, gaudium non ceſſat. Sapientiæ 5. Regnum appellatur.
giis ſr elrt Ut regnum ex Rege & ſubditis componitur, in cœlo ſubditi
ünnes rr non ſunt, ſed cum Chriſto regnantes in libertate filiorum
n Ceplleht DEI. Oſeæ 2. Dies nuptialis nominatur, at: amor in nu-
inlliu Olutnr ptiis paucos inter dies langueſcit & immutatur, in coœlo in
ternum amabimur. O bonam diem, quam nobis Chriſtus
nithapennd vett Sol in reſurrectione ſua oriens inchoavit.
dur ulſisſti Redite ergo ſpes noſtræ! vos in monte Calvariæ ante S. 8s.
in caloignn triduum vix non deſperabatis, quando Chriſtum in cruce eſorre⸗
0onnnes bi in lugubriter noctem mortis dormire videbatis! redite, redite gna prio-
munfonendmn ſpes noſtræ! ecce mutata eſt Scena in bonum mane, & inver- rum muta-
flilſiael peng ſa eſt Perſpectiva in diem optimum. Ecce corona ſpinea fa- t10.
n ſanctis ſuis hi cta eſt diadema. Arundo facta eſt virga regia, opprobria
wnes Continebatt facta ſunt obſequia, mons Golgothæus factus eſt gloria Ca-
dat tanm Celeti . pitolina.
orrala& ï O! quid dicam hic! caro mea, quid ergo times tan-
promilionö dem mori, & dormire prius noctem, cujus neceſſitas facta
1d lis & well eſt felicitas, nox bona! nox hæc ſicut dies illuminabitur.
8Nrruldem ddn Mors non facit perpetuum divortium inter animam & corpus,
en Nlsld ſed veniet aliquando aurea illa hora, & iterum accipiet corpus
un uck! fpPponſam animam ſuam. Et in carne videbis DEUIM. tuum;
bicn Uivon dn Repoſita enim eſt hæc ſpes in ſinu tuo. Sit ergo hæc
taſe nrd nox bona, hoc bonum mane, hæc dies bona
Korn e noſtrum levamen, Solamen, Amen.
banr N Alleluja!
loeber, Ke

lendumn Eim.

Oceññ Ttenuli:

hrenteln e
nidtorre
eunryhic en
znohiumsktt
pgviumzi
4 glgo⸗

dee In

4³2 In Feſto Reſurrectionis Domini. .
è
Concio Aulica.
Spes in Deum non confundit.

Qui ſunt hi ſermones, quos confertis ad invicem &
eſtis sriſtes? Luc. 24.

De= & Uis ſibi perſuadeat ſolatioſiſſimam Anaſtaſin Re-
F. 1. demptoris, in quibusdam adhuc triſtitiam cauſa-
Poflunt E re? quis non admiretur? quid enim aliud ſonant
Modis bonj W verba Lucæ 24. & eſtis triſtes? Reſurrectio Chri-
ſultare. ſti tota ſpes noſtra eſt, victoria noſtra eſt, trium-

Perſit ſuperhos. Non audiebat impertinax: heati mites. Jam

phus noſter eſt, & quomodo hoc: & eſtis triſtes? Triſti-

tia ſcilicet ponalis illis, qui in paſſionis ſacræ proceſſu clama-
bant: nolumus regnare hunc ſuper nos. sSNon potuit enim

Superbia ſibi perſuadere, rem pauperum eò ſe levaturam, ut
beati pauperes ſpiritu dicerentur. Et ipſo opere impleri: di-

tamen verificatum videt, iratus non habet miſericordiam (apud

Deum); é contra, manſuetis dabit gratiam. Ridebat Sarca-

ſtica vanitas beatitudinem flentium, & nunc videt confolatos.
Furebat avaritia, dum beati miſcricordes dicebantur, nunc ipſo
opere impleri experitur, avari regnum Dei non poſidebunt.
Impudens ſtultitia videbatur carni, beatos eſſe mundicordes,
jam confuſione plena fornicaria quaſi ſtercus in via. Quid-
quid ogganniant invidi in beatos pacificos, Væ jam pro-
mulgatum eſt iis, qui in viam Cain abierant. Ut nunc omnes
hoſtes Chriſti lamentari poſſint: quid nobis profuit ſuperhia?
Crux enim in Vexillum victoriæ, clavi in ma gnetes, funes in au-
rea vincula, ſpinæ in roſas, alba veſtis in purpuram, totus do-
lor in gaudium mutatus eſt, & princeps hujus mundi ejectus
eſt foras, ſpe ſua djecti omnes inimici crucis Chriſti. Spes
noſtra in reſurgente Salvatore erecta eſt. Sic nimirum in pa-
tientia & ſpe fortitudo noſtra, ſpes autem in Deum nunquam
confundit. Quod præſentis dictionis ſit argumentum.
Spes

—
7* o,
fiangto

rrs gole

puretahle
iidnun
1Mu ſichs
ng .
Eherame
eminiwirumm
4Chriſto ian
unce Nohe
Mrimns lo⸗
Uios ncerbhns
Alkriclig
Nercidlo dorn

.Dhreles ſbi m

Nenrztionem.
nen heban
el
Uteligo: 8
Libus, ſec
uupior in
Uhum Re⸗
Gynec
n. Q
un Inrel
neno dol
elte fores,
Aluumn
chocr

vhiin Concio Aulica. 463

⸗ —
ot Sbpes opinione Senecæ eſt nomen boni incerti. Sed hinc 5. 2.
,B Philoſopho ſermo fuit de illa ſpe, quam ſolam ſuis in tene- —
ün t bris dignoſcere potuit. Hæc nititur fundamento facilè mo- bili fnacda-
ullichtt. bili, quia bono caduco & humano. Mirum proinde non eſt, mento in-
1 44 imwient ſi nutet atque vacillet. Non hoc ex genere ſpes noſtra eſt „I deber.
ſiquidem tam certa, ut ſolà exſpectatione boni promiſſi redde-
urn M rse nos felices poſſit. Gloriamur in ſpe gloriæ filiorum Dei. L
— . Rom.5. Quòd veròô ſpes bono caduco & humano facilè nu-
“ di tet & ſperantes confundat, ab experientia petamus. Pro quo
nni dlunn nemini mirum videbitur, ſi fecero id, quod Sanctæ mulieres ”
97 Reſntecioc & Chriſto jam Glorioſo ſepulchra viſitatum proceſſero. Si
ia noſtichtin aliunde Paſcha tranſitum ſonat.
Atö miſts! Ii Primus locus, quo progredimur. eſt famoſa illa Troja, in g. 3.
re proceſiu din cujus ruderibus viſuntur complura veterum monumenta, ſe- Spes ho-
Non doidan prulchra intelligo heroum illorum, qui decadem annorum pro Dortecl.
lenum exercitio fortitudinis ſuæ habuerunt. Super Lapides ſepul-
o opereinplenid chrales ſibi manes illorum obmurmurant, neſcio, quæ ad la-
Ntasnie n mentationem. Quæro: quid eſtis triſtes? & reſpondent: nos
riurdin u autem ſperabamus. At nunc Trojes fuêre Ilium! Tros Ilium
. Nichet ee. fuére!
eVidtn ridand Intelligo: Sperabant in ſuo profano Palladio, in timidis
Goedemeun nnef penatibus, ſed ſpes fuit illa caduca „ex hac tam lamentabili
Deimmn hite ruina rapior in quatuordecim Aſſveri Provincias; & occurrirt
Uu nnd ſepulchrum Reginæ Vaſthe. Super illud ſedebat umbra re-
kercusin u gia, quæ Gynecæo ſubmiſſa & interpolara voce flebile quid
ſebs, ejnß enarrabat. Quæro cur eſtis triſtes ? Et audio, nos autem ſpe-
rant. Utnuncon rabamus. Intelligo: eſt illa, eſt illa Regina, quæ ſpem in affe-
uieſhe ctu humano poſuit, ſed favores facti ſunt va fores, ut ajunt Hi-
nene ſpani, ante fores. Verto me in Perſiam, in qua viſitur ſepul-
migneles NM chrum Cyri, ſuper illud ſedet ſpectrum ſinè capite, ponè ſe
upuran, Ges habens ſaccurn ſanguine madentem, ex parte lachrymantur
huns omn 8 aulici, interpello: quid eſtis triſtes? Et ajunt, nos autem ſpera-
ucs ch bamus. Intelligo: Caput ſpei veſtræ demeſſum eſt, dum To-
Gie nüinitun „myis capto Cyro, caput ejus à corpore reſectum ſacco ſan-
inDeum un Ppp 2 guine

upue

484 In Feſio Reſurreffioni: Domini. —

guine pleno impoſuit, dicens: Satia te ſunguine, quem ſitivi- itemln
ſti. Hunc ſpes in fortuna dereliquit. Ex Perſia propero in i luctl
Macedoniam, ibi videre erat fideliſſimi Cliti Alexandri Archi- Htrui
ſtrategi urnam. Circa hanc ſibi narrant conheroës Cliti tra- ne * 4
gœdian. Quæro: quid eſtis triſtes? & reponunt, nos autem i lae⸗
ſperabamus. Intelligo: eſt ille fidelis Alexandri heros, quetn c i
Rex in ebrietate occidit, pro omnis fidelitatis præmio. Hunc lni “
ſpes ſui conſilii dereliquit. Non procul indè ſpecto ipſiusmet iun n
Alexandri mortale monumentum, circa illud pueri dividunt Nmn..
exſpectatam hæreditatem, triſtemque regni diviſionem pro- un aan
ceres ſilentiarii videre cogunrur. Quæro: quid eſtis triſtes? ni 4 d⸗
& audio: nos autem ſperabamus: Sed ſpes illa fuit vana, va- iſii ſm⸗
næ Lachrymæ, de pluribus mundis necdum occupatis. Hos Nn Nrel
ſpes ſui Principis fefellit. Ex Macedonia Conſtantinopolim Sinmindi
dum venio, primo aſpectui patet Lapis ſepulchralis Ablavii? 1 en
Quem contriſtati legunt & relegunt conſpirationis compli- torum di
ces & membra. Quæro iterum: quid eſtis triſtes? & perci- nm,9 len
pio: coronam dum apponere voluit, caput non invenit. In- umut/
telligo: conſpiratio non ſucceſſit, ſpe boni ſucceſſus in malo ucnin,
privatus eſt. Hinc Romam me verto & video Julii oſſla, & Coperitar
circa contendentes de purpura Senatores. Interrumpo ſermo- niidedimmus
nes & inquio: quid eſtis triſtes? Sperabamus: percipio: Ju- nebeatan
lius ſperavit in Bruto, qui contineret Senatum, & ipſe incen- ila abyt
tor fuit, ſpes amicorum hunc throno ſpoliavit. Romàâ di- iitir, gte
verto Capuam, ſupra ſepulchrum ſedet ſpeculabundus Hanni- on unius
bal. Procatus is eſt Romam, ſi properaſſet ſponſam accepiſ- 6 guocun
ſet, ſed tardè venienti corbis remanſit. Infinitus ſim, ſi omnes Ueuim
ſpei vanæ ruinas perluſtrem. Ex his ſufficienter patet, quâm ondtoris,
vanæ hominum ſpes & inanes cogitationes, niſi firmàâ divini ihnſeh
brachii anchoràâ ſolidiori fundo innitantur. Hinc Job. 11. Jes lmnicimn
llorum abominatio animæ. rlin,
. 4. R evertamur nunc in Civitatem Sanéctam! & adeamus ſepul- Ann
Arches ⸗ chrumInnocentiſſimiAbel, ominor nec oſſiculum de illo ſuper- i k
ſanorum. eſſe; jacet enim hic plus quàm 1000. annorum, ſed ecce Me-

catmn⸗

„

ini.
— Concio Aulicd. 437
lnmnin tamorphoſin ſacratiorem. Abel revixit & cantat Alleluja.
i Arnkinn Viſitemus ſepulchrum obedientiſſimi Iſaac. Sed quid intel-
ocleros i ligo, Iſaac riſus interpretatur, fecit ei Dominus riſum, & vi-
eroes i cæ reſtituit. Accedamus monumentum caſtiſſimi Joſeph,
Pnum,tban cujus ingrata ÆEgyptus nec oſſa ultra habere meruit. Et quid
tnli benos gn audio, de carcere ſepulchri liberatus eſt. Inſpiciamus patien-
nspumig lin tiſſimi Jobi reliquias, ſine dubio non niſi ſacros cineres de-
de ſelhihiune prehendemus. Et en! in longè excellentiorem fortunam re-

uduei ifin floruit. Contemtus quandoque hic deliteſcir Mardochæus,
gnichilene ſed jam nimis honoratus eſt, quem Rex Gloriæ ſic voluit ho-
: gtid eſtsnu norari. Ad longe ſplendidiorem coronam ſurrexit David. Et
Gilfeeen qui viſi ſunt oculis inſipientium mori, illi autem ſurrexe-
nocenpes h runt in Sancta ciwitate & apparuerunt multis. O quàm alia
Conſtaminopkh ſpes in mundialibus, alia quæ eſt in Chriſto Eſu Domino no-
dulchrils Ablent ſtro. Spes mundi deficit, ſpes in Deo reficit. Et hoc eſt il-
Ppirnionis oon⸗ lud ovum Paſchale, quod hodie vobis explicat S. Auguſtinus
Smis/A en ſerm. 29. de verb. Domini. Owum eſt ſpes & nondum res,
non imenn h quia 0oum eſt aliquid, ſed nondum pullus eſt, non videtur, .
Cccells in ngd quia operitur, ſed cum patientia exſpectatur. Sic ſpes noſtra
ded Wioli, & defacto operitur fidei velamine, ſed cum foœnore expectatur,
TemundNRtndn dum videbimus eum in carne noſtra, ſicuti eſt.
nns. eihid) O ſanè beatam ſpem! Omnes perfectiones & attributa, quibus g. .
Vnun, Kibinet imenſa illa abyſſus divinæ bonitatis noſtra concipiendi ratione bes con-⸗

— — . . . . . cepta ecx
conſtituitur, graviſſimam nobis vim faciunt, ut in Deo ſpere- omnidus

ad . mus non unius alicujus generis bonum, ſed cujuslibet planè Dei attri⸗
wcan ick generis, quocunque nobis opus fuerit, naturæ, gratiæ & glo- dutis.
Airſon ai riæ. Quid enim non fiat per providentiam Dei, ur noſtri Opifi-
ftingfin i cis & conditoris. Miſerationem Servatoris, & potentiam Domi-
ctenter. ende ni qui ſupra ſe habet neminem.
esylil ime⸗ Si conjiciamus obtutum in Providentiam Conditoris in-

7 Hne Kon- quit per Iſaiam 46. Ego feci é&ᷓ ego feram. Ego vos condidi,
quando eratis nihil, facilé proinde inducere in animum por-

n Kihann, elſtis, me in cunctis veſtris indigentiis ſublevandis non defaci-
falumtellie gandum, & ut S. Greg. I. 24. MoOral c. 17. Qui necdum fadta

7

4³⁶ In Feſto Reſurrectionis Domini.

curavit ut eſent, quæ fadta ſunt, non deſerit. Majorem ta-

men fiduciam debemus reponere in miſeratione Dei Servato-
ris & Redemptoris, etſi tantam debeamus ipſi Conditori noli
timere, ego redemi te Iſa.42. Si enim fateri volumus quod eſt,
ex quo verbum noſtra cauſa humanam carnem induit, eò no-
ſtra eſt aucta dignitas, ut ſi ipſe Chriſtus eſt oculus Patris, nos
ejusdem pupilla ſimus, cui complementum impoſuit glorio-
sè reſurgens. .
Spe i Id tandem, quod firmitatem ſpei noſtræ perficit & abſol-
Beum ha- Vit, eſt, quod Deus non tantùm ut noſter conditor providen-
bet bonum tiam habeat, qua ſciat noſtræ egeſtati ſuccurrere, & Servator
ſueceſſum. verò, noſtri miſeratione moveatur & opem ferre velit, ſed quod
eam etiam tanquam Dominus Univerſorum, cujus nutui
cuncta parent, ferre non poſſit, minùs quàm velit. Si quid
uſpiam eſt, quod poteſtatem ejus excedat, & quod ipſe effe-
ctum, etſi velit facere non poſſit, permittam omnino libens
ait Mellifluus, ut pleno jure & arbitrio ſpem in alio, quam
Deo reponatis. At ſi nihil uſpiam eſt, cur non in eum omnem
noſtram fiduciam projicimus? cur inter ejus Providentiæ bra-
chia ſecuri non acquieſcimus? hac ſanè causâ aptiſſimè dici
voluit. Deus ſpei. ad Rom. 15. & quanquam deſerti nonnun-
quam ab eo videamur & derelicti, dum gravi ſub ærumnæ
onere gemere ſinimur, id ipſum tamen ſingulari arte fit: qui
apes curat, aufert quidem ipſis mel redundans, ne orio tor-

peſcant. Ilud camen, quo indigent, non tollit, ne miſellæ fa-

me emori cogantur. Non vidi juſtum derelictum, ſic David
artificium hoc obſervans cecinit, nec ſemen ejus quærens
panem. G
5. 7. O quàm non recreati fuerunt poſt longam exſpectatio-

Gaud ium j 4
S8, patum em ſpe tamen pleniſſimi 88. Patres in Limbo. Tunc clauſit

in Limbo. Jeremias librum Lamentationum, tunc triſtem tunicam pelli-
ceam abjecit & gloriam induit. Tunc Moyſes & Maria tympa-

num & claſſicum, David Pſalrerium arripuit. Cantemus! Can-

aſcen-

temus Domino, gloriosè enim magnificatus eſt, equum &

——
ſatoremn 4
1honsc
jemerel, 1
Sca inc1)1
in niltr /4
aſ untn
Hiahan.
Mmuetlo.
60 jun jerj
us und
iPr Plitti
ir Gal ſt
baigean e
Aelt er he
ngrdan
Di

=

Donin
—
ds ipiConiri,
tifolum NN
Cuhemnindit ein

hckocnlus pnhn.

uum inpolii gini

Mre efit K i
erconiorroi
Gccurrere,. dene
mfetre eloſigi
Crum, cujus in
Udm pelit. Filn

6& vod ies

ittaun omtino ke

em in lon

nonineumomit
Proridenti ln
Millmecle
Cand dLeründohnn
n ghaun
ngllmimeft
Aundnm, de Rron
In tollt, ae nille

n Eeteickunſcnme

ſenen en n

longam elhtn
linbo, Imd
emitem tmnin
S
huit, Cahtemi⸗

m
catus l: „
cals n,

Concio Aulica. 487

aſcenſorem dejicit in mare & mare rubrum amaræ paſſionis.
Et factus eſt in reſurrectione terræ motus, non quòd terra

tremeret, ſed præ gaudio exultaret in reſurrectione, ità Ven.

Beda in c. 28. Matth. & tum figura figuratum. Mirabatur, erat
enim videre redivivum Abelem. Ita Epiphanius, ecce Virga
MWoyſis converſa in ſerpentem redüt in Virgam triumphaio-

ris. Ità Dam. Ecce Virga Aaron triduo ſicca floret iterum in

tabernaculo. Ità Bonavent. Ecce Virga de radice Ieſſe, quæ
triduo jam reciſa ab arbore frultum tulit. ità Gregor. Ecce
novus Samſon triumphat cum portis Gazæis &y redit
victor Philiſtinorum. Ità Gregor. Ecce Joſeph è& carcere du-
citur & ad ſceptra elevatur. Ità Orig. Ecce patientiſſimus
Job erigitur & duplicatis bonis ditatur: Ecce mitiſſimus Da-
niel adeſt ex lacu Leonum & ad principatum vocatur. Et tota
