tantium. 1I5. omnia felicia in cruce.
116. Ludovicus XII. Rex Chriſtianiſ-
ſimus nomina aulicorum aſteriſco
crucis ſignat. 116. Crux ſine diſcrimi-
ne amanda, quia ſemper eſt crux Eſu.
I17. crux eſt via ad Paradiſum. 510
Cunas apud Bethleemiticas panis quæri-

tur. 278
Cuniculi animi ſunt oculi. 34
de Cupidine fabula. 44 5

ra exigua ſalutis in hominibus 840
in auditeribus S. Joannis Baptiltæ.

Decipere licet, ſed contra.

Cuſtoia oculorum apud Sanctos & Eth-
nicos. 36

D.

Dæneones ad vocem nominis IEſu non
poſſunt reſiſtere. 311. veræ felicitatis
ſunt invidi. 339,. nequitiæ à Dæmone
in gentiles exercitæ. 67 3. fraudes Dæ-
monis. 852. omnes hæreſiarchæ com-
mercium cum Dæmone habuerunt,

767.
Dagon eſt hæreſis. 769
Dambruca eſt candela. 41

David inſinuata Deiparæ mentione
veniam impetrat. 156. S. Davidis Re-
g's Charitas. 239. David ſolus in li-
bro generationis Chriſti Rex appella-
tus. 207. Fructus, quos David exper-
tus eſt ob dilectionem inimicorum.
207. quid lapides limpidiſſimi Davi-
dis ad nomen Eſus. 213. David in uno
invenit ſatietatem. 127
515132
Deipara eſt Advocata. 5I. in tribus ca-
lamitatibus mundi graviſſimis inter-
ceſſit figura patrocinantis Deiparæ. 5l.
Sermos. Bernardi de Deipara. 57. Dei-
para eſt templum magnificum divinæ
gloriæ. 58. templum ſpei noſtræ. ibid.
templum Dei ſanctum. ibid. eſt can-
delabrum aureum ſeptem lychnis. 59.
Arca gloriæ ſpiritualis, ibid, implet
omnem juſtitiam. 60, Deiparæ ami-
Z252 2 lus

pdex

ctus. 63. immaculata conceptio. 144.
Deiparam judicandam docet Origenes
& nonnulli Patres, ſed refutantur.
153. Deipara cur in valle joſaphat ſe-
pulta. 154. David inſinuata Deiparæ
mentione veniam impetrat. 156. Dei-
paræ puritatem eleganter Ha bacuc in-
ſinuat. 376. eſt imago bonitatis. 462.
feſtum ejus cur felfum luminum ap-
pellatur, 325 5. Deipara nigra & formo-
ſa. 36 5. humilitas Deiparæ in lilie ad-
umbratur. 366. illa per humilitatem

caput Luciferi conculcat. 36⁸
ad Delicias Paradiſi exprimendas figuræ
veteres non ſufficiunt. 480
Deſpectu tegitur mundus. 130

PDeum videbunt Sancti. y. Deus habitat in
anima juſti, tanquam in cœlo. 9. Deo
dandum eſt citò. 45 cogitationes pri-
mæ Deo dandæ. 47. Deus propter ſu⸗
am miſericordiam eſt timendus. 76.
quia Deus miſericors eſt, magis à pec-
cato cavendum. . Deus eſt miſeri-
cors. 80. 1. 82. Melius eſt, in manus
Dei incidere. 84. Deus quanti æſti-
met peccata Sacerdotum. 120.
quanti Deus æſtimet peccata eorum,
qui multa Dei dona acteperunt. 121⸗
Romo non placet utiliter, niſi cum
propter Deum placet. I3I. amantes
ſoli poſſunt dicere: Deus meus. 174
id peccator habet pro Dee ſuo, propter
quod' offendit Deum verum. 174.
nulum Deum habet, qui multos ha-
be Deos. 176, quid ſit habere Deum-

docet jacobus. 177. Deus meus non
poteſt dicere peceator. 179. Dei glo-
ria quæ ſit. 213. Deus amore ex-
pugnat. 218. cur Homo-Deus in pa-
triam ſibi elegerit Bethleem? zyg.
Deo reſpondet, qui voluntati divinæ
ſe conformat. 38 7. Deus omnium
muſicorum Princeps. 412. homo ſine
Deo nihil poteſt, & Deus ſine homine
nihil vult. 443. Deus non deeſt. 448.
ſpes in Deum non confundit. 492.
ſpes in Deum habet bonum fucceſſum
486. omnia noſie & Deum non ſeite,
mera ignorantia eſt, & vanitas. 494.
Deus quærentibus ſe, manifeſtat ſe.
497. quomodo lateat Deus in ereatu-
ris. 496. Deus quemodo agnoſcen-
dus ex ereaturis. 498. nihil amandum
in creaturis niſi Deus 702. ad
Deum ſcalæ ſunt creaturæ. 502, Eth-
nici ex creaturis Deum cognoverunt,
503 neminem puniri, quin præmo-
neatur. 33 2. Deum in cœlo deſcendere

fecit humilitas Mariæ. 36 7. fructus of-

ferendi qui Deo ſunt gratiores. 506,
Deus cauſaperditionis non eſt. 522.
Deus non dedit omnibus omnia nec
ſingulis omnia, nec omnibus ſingula.
538. Dei laus per linguas ſeptuaginta.
547. 4 Deo usque ad delicias amamur,
770. Deus in amore ſemper fuit pri-
or. 572. Deus quid ſit. 626, quomodo
Deus humiles exaltet, in Chriſto
oſtendit. 63 4. G5. 636. Deus humi-
lium ſemper eſt peculiariter memor.
638. Deus diſſipat cogitationes ſuper-
borum.

mnc de
mſſehccsl
uctenn, Aun

,(eles e
anhlif
un guin

Dan iubet uls
le At Den
eDeusn a⸗
mngoſßtne
tammmanim
Atoutcontta e
conestepicetun
) Deus en 3
letztoenſo⸗ in
eltn Angul
n uüm Kte
geics Olind
hezretco, 991.
Artenlr gH
tle althot dr
Venatotdoni
wumn, elpen
Disholyoeun
beros.

icen Cnoli

Diar odeii tene
Mlnie I uin
blarir ver
lfelk Kanni
1limns chun
erutizinte
lenioren,.
Mliine genn
ls Monſn,
lgtſertii
Nlſun Inn

„
el i ld⸗

a N

een
din N
Sn ale
n ſi .
fonmkig
onilpekeg
lnn ,Dan
S
inenhirtn,
nermick
Ggrente
unuthlnerint
uwnoh,
A aetui Klie
NCaeimtatnn 4
WedisDemaen

dol eett odnli

.

1

et der
D NMS

Deobpen

e
e el end
goge

eu dl Ma .

*

Rerum &- Eerhborum.

porum. 657. Deus rebus abjectiſſimis
domat ſuperbos. 658. 659. quæ ambi-
tio Deo grata., 72 I. Deo non rapimus
konorem, dum S. Mariæ tribuimus.
82 1, cur fideles paſſim ſæpius ads. Ma-
riam, quàm Deum recurrant. 824.
Deus habet ſuos Sanctos aliis pluribus
malis. 844. Deus impio non aſſiſtit.
856, Deus in pœnam permittit impi-
um proſperare. 857. Deus propter ju-
ſtitiam maximè amandus, g6o. Deus
clamat contra ſcandaloſos. 871. obla-
tiones tepidorum Deo non ſunt gratæ.
879. Deus eſt omniſcius. 790. Deus
defigit oculos in omines homines uni-
verſim & ſingulos. 790. oratio noctur-
na quàm accepta ſit Deo. 791, Deus
gravius offendit à Catholico, quàm
hæretico. 88 1. Celeritas quænam Deo
accepta. 983. 884. Chriſtus non vult
eſſe author diviſionis. 996. Deus eſt
venator hominum. 90 1- amare proxi-

mum, eſt venari Deum. 90 5
Diabolo offerunt parentes Chriſtiani li-
beros. 268
Dictum Caroli V. 43

Dies judicii terrer eſt Angelis, Jeſu &
Mariæ. I52. in die judicii Marioph li
ſub Mariæ vexillo tuti. 157. dies bona
eſt felix æternitas. 479. dies, quia no-

viſſimus, chariſſimus. 86 5
Piſferentia inter viatorem & compre-
henſorenr. 10

BDilelctione plenus S. oannes. 226. quem
diligit Dominus teneriuz, hune af-
Rigit ſeverius. 698. Chriſtus dilectio-
nem ſuam nunquam oſtendit magis,

—

quàm quando calicem adverſitatis
porrigit 700
Diſpenſatores eſſe certes ſanctos cer=
tarum gratiarum. 124
Diviſtonis author non vult eſſe Chri-
ſtus. 896
Doctorilus an hon fiat injuria difficultas
propoſitæ quæſtionis. 772

Doctrina S Ignatii de diſcretione Spiri-
tuum. y550. doctrina Spiritus palitici,
. . 551
Doninis duobus quis poteſt ſervire
Deo, ut non offendat diabolum ſed
contra. 552
Donam, quanti Deus peccata eorum
æſtimet, qui multa Dei donaaccepére.
I21. donum Dei ſignificat Michias.

38
Dotes torporis reſurgentis. 26
Dulcia non meruit, qui non gauſtavit
amara. 702.703
Duo ſunt neceſſaria. 939
Dux pugnæ eſt infanæ. 1221
E.
Eecleſia militans cur dicatur. 206

Eſficacia verbi Mariani, Fiat, 447 no-
minis Eſu. 214. ſtellæ Jeſuli nati.
349
Elelti ſecum circumferunt cœlum por-
tatile. 12. ex pace & ſpe gaudent. ibid.
ſicut Iſcaẽlitis in deſerto promulſidem
terræ promiſſæ, ità Electis præguſtum
cœli Deus indulget. 15. Electorum
ſcelera in die judicii magis patehunt
quàm reproborum. 66
Z2222 2 Elee-

Index

Eleemoſynæ efficacia. 12 8. eleemoſyna

modus alter purificationis. 383
Elementorum motus omnes non ob-
ſtant ſolatio. 861

Elias Novi Teſtamenti eſt S. Lauren-

tius. 732
Emblema amoris divini. 496
Encomia oculorum B. Virginis. 467.
ſtellæ Jeſuli nati. 348
Epiſcepus quidam honorat S. Andream.
10
Eſſentia quinta ameris. 2
Eſther eſt Mariæ figura. 73
Ethelberga eſt candela. 41

Ethnicorum cuſtodia oculorum. 36. illi
ex creaturis Deum cognoverunt. 503.
fortitudo Ethnicorum. 727
Euchariſticus Agnus nobilitat. 90. Eu-
chariſtiæ ſumptio frequens aureos nos
facit. 1. S. S. Euchariſt æ effectusexpræ-
rogativis S. Joannis deducuntur. 229.
Venerabile Evchariſtiæ Sacramentum
exundantia gratiarum. 556. in Evcha-
riſtia omnia bona. 557. comparatie
non eſt inter viſitantem B. Virginem,
& Jeſum ad nos in Evchariſtia venien-
tem. y61. SS. Evchariſtiæ excellentia.
562. ingens reverentia ſummorum in
S§S. Evchariſtiam. 563. 564. Evchari-
Qtia quaſi terminus amoris divini. 565.
in Evchariſtia amoris compendium.
5y3. communicati effectus per Evcha-
riſtiam. 57
in Europa tota ſpectabilis eſt cometa.
336
Exaltatio B. Virginis. 633
Excellentia S. olephi major eſt, quàm
apprehendi poſſit. 430

Exempla duo tragica adoleſcentum. 74.

exemplum mirum de ciconia. 78
Ezechielis viſio applicatur S. Laurentio.
728⁸ů

F.

Fabula de Venere & Cupidine. 44 5. de
Phœbo. 901
Eacilius eſt ſalvari, quàm damnari, 409
Facinus Pompeji generoſum. 280
Factum elegans Medici cum pertinaci
uſurario. 362.363
Fallax eſt terta. 53 5
Falſitas, quid contra eam fortiſſimum.
Fatuitas ingens eſt ptoctaltinstio. 93
Felicitas magna facta eſt neceſſitas mo-
riendi. 477. felicitas vera 88. trium
Regum in quo conſtiterit. 339. invi-
di veræ felicitatis de'mones. ibid. au-
ſpicium felicitatis voluntas divina.
34 4. cauſa felicitatis S. Petri eſt amor
in Chriſtum. 607. propter noſtram
felicitatem Maria eſt colenda. 914.
impietas pro felicitate nunquam pro-
fuit. g5 . omnia ſigna erunt prodro-
mi felicitatis. 861
Felix, qui talentum accepit minimum.
120. felices mali non ſunt extra ſcho-
lam providentiæ. S54. felici malo benè
efle non poteſt. 857
Feſtinatio non eſt vituperanda in actio-
nibus humanis. 645. rationes feſtina-
tionis. ibid. cum ſeſtinatione Maria
nobis ſuccmrit. 650
Feſtum Purificationis Deiparæ Virginis
cur feſtum luminum appellatur. 355
Fiat,

7, mau
lucßs ngu

e ogee
anm ie
nahime

ibei ſntonn
Enselts.
DA: ſo
linns 422.
lli Ren tb
eshloshom
rflonum
Ocinandus 7
Dei 0ctenrci
Pnsde
los dwieneo
wßsbenekcolt
rmſdnge
Pytitude de
mminekacorar
Pomhinibus
eo. 714,

Vytwa ſoosd

wriſgimp
Cbr magnn
Eeuncicarn
yvrernitajen
Ulte.

Huda Damo
nkne onen
Em linie

3 4 4
nulu, co

eſenii
o
ilirigt
lngffi
1l,
Alten.
,güüetmeaht

4 NAnul
Amtluiinti
e ſacts ul
vinglvanßieig
niartistne

1n Wanis t

An kictts ui

õ
. Amnilgute,
Nuu
Cichmmnneien

roenie ſen
wtor,
ſnmiknien
wnund deft⸗
be n NNs
ſoa

uamuffi

7

Rerum & rborum.
Fiat, verbi Mariani efficacia. 441 dilectionem inimicorum. 207. fructus
Fiducia magna habenda in S, Maria. offerendi qui Deo ſunt gratiores, 506
826 Fuga eſt glorioſa victoria. 274. fugere

Figuræ quinque de lenitate & ſeveritate
Jeſuli. 189. figuræ veteres non ſuffici-
unt ad exprimendas delicias Paradiſi.
480
Filii Dei ſunt Sancti. 5. filius confiden-
tiſſimus eſt S. Joannis. 247. Pater Filii
Deit: eft major titulus, quàm Cheru-
binus. 422. Nomen Patris Filii Dei
nulli alteri tributum. 423. 424. om-
nes filios hominum S. Joſeph excellit.
437. filiorum amor inordinatus etiam
ordinandus. 73 8. Maria apud Filium
Dei potentiſſima. 82 . idem qui eſt
Filius Dei, & Filius Mariæ. 778
Flos eſt miſericordia. 82
Fons beneficiorum eſt B. Virgo. 466
Formoſa & nigra eſt Deipara. 36 5
Fertitudo S. Petri. 622. virtus, quæ ho-
minem coram Deo magnum, coram
hominibus mirabilem facit, eſt forti-=
tudo. 724. fortitudo Ethnicorum.
727
Fortuna ſuos deſerit, Maria nunquam.
818
Franciſcus impetrat vocem coram Cru-
cifixt imagine. 167, hiſtoria gratioſa

de Franciſcano. 786
Fraternitatem meruit Benjaminus
noſter. 233
Fraudes Dæmonis. 852

in Fronte portemus nomen Jeſu. 319
Fructuas Frinitatis gratifſimus trimula
Virgo. 44. fructus auditæ Miſfæ. 97.
fruétus, quos David expertus, eſt ob

eſt inſequi opportunitatem. 276, quid

fugiendum? 277
³ Falmine præſervat audita Miſſa,. 9 5
Furor Sancti Pauli. 623

G.

Gabriel Archangelus datur conjugatis.
302. cur in ſalutatione nomen Mariæ
non expreſſerit. 830. cur illud primò
poſt ſalutationem expreſſerit,. 831
Gaudium Virginis S. intrantis templum.
61. gaudiorum cœleſtium corpus par-
ticeps erit. 473. gaudium SS. Patrum

in Limbo, 86
in Gôeᷣmmisz quidquid pretioſum eſt, in
nomine Maria includitur. 98236
in Genealogia Chriſti Rahab ponitur
propter charitatem. 236
Generoſitas S. Petri. 620
Genius mortalium invidus, 130
Genus triplex virgarum fortunatum au-
ſpieium futuræ gloriæ. 2

JS. Gertrudis vidit dulciſſimum IEncr.

22
Giganti Jefulus confertur. 1 87. Jeſulus
Gigas ſub ſchemate Solis. ibid,
Giſella eſt eandela, 41

Gladius & Rota S. Catharinæ quid ſibi
velit? 71. gladium olivâ circumvolu-
tum habet Alphonſus Carletus in
ſymbolo, 72 86. gladium mittere Je-
ſulus venit, ut faceret pacem, 217.
S. Jacobus cur gladio cæſus? 19
22 12 3 6

Imdex

Gloria cœleſtis malo granato confertur
propter unitatem. 18. Gloria Domini
eſt Maria. 60. gleria Dei quæ ſit. 213.
pugnamus non pro vano honore, ſed
immortali gloria. 222. gloriæ futuræ
auſpicium fortunatum triplex virga-
rum genus. 342. gloriæ homines cu-
pidi. 617
Sratiarum abuſus multos perdit, 12,2.
gratiarum certarum diſpenſatores eſſe
certos Sanctos. 124. gratiarum certa-
rum qui per nefas quærit hominum,
Dei gratiam perdit. 132. gratià plenus
eſt S. Stephanus. 204. gratiarum om-

interemit hæreſes gignendo Chri-
ſtum. 7. quot hæteſes quovis ſecule
ortæ. 764. multæ hæreſes per vigilan-
tiam SS. Patrum ſublatæ. 76 5. omnes

hæreſiarcheæ commercium cum Dæ-

mone habuerunt. 767. hæreſis eſt illa
mulier Babylonica præciſas habens
aures & naſum. 768. hæreſis Dagon

eſt, Maria arca eſt. 769. per mulieres

omnes hæreſes promotæ per unam
omnes ſuppreſſæ. ibid. non obſtat, ad-
huc eſſe hæreticos. 770. B. Virgo eſt
anteſignana in bello contra hæreticos.
776. gravius offenditur Deus à Ca-

nium B. Virginis fit particeps S. Joſe- tholico, quàm hæretico. 881
phus. 436. gratiæ effectus Spiritus S. Helena eſt candela. 4
441. gratia Sifgnſari⸗ eſt, quod Joan- Herbarum utiliſſimarum initiales llite-

nes in ſinu Eſu quieverit. 560 56 1.

ras nomen Maria coutinet. 836

gratià divinâ nil pretioſius. 946. gra- Herodis tetror eſt natus jeſulus. 188.

tia dat veram nobilitatem. 947. com-
paratio inter gratiam divinam & hu-
manam. 947. Prudentes illi, qui pro
gratia Dei humanam dimittunt. 848.

ejus crudelitas, 25 2. Herodem cur
Chriſtus maluerit fugere? 272. cur
Herodes arripuerit Jacobum, & non

Joannem &c. 7¹⁸

gratia Dei facillimè negligitur. 849 &. Hlieronynei narratio de S. Joanne. 232.
Gratitudo Ladislai Regis. 263 Hinnulo cerverum cur Chriſtus ſimilis?

Guidonis ſomnium Epiſcopi. 186

902

Guilielmus II. Dux Bavariæ, vidit in Hiſtoriæ de duobus adoleſeentibus. 74.

ſomnio campanulas.
Gulaſ: quanta pro inferno laborent.

748

Habacuc puritatem Deipatæ eleganter
inſinuat. 376
Haæredes regni ſunt Sancti.
Hareſes an interimere conveniat man-
ſuetudini Matianæ. 74. 75 5. 756.

9 5. 96., hiſtoria de ciconia. 78. de duo-
bus ſutoribus & duobus ſartoribus. .
de Wenceslao. ibid, de Nobih. 96. de
Carolo, Rege Navarræ. 100. de Mar-
tiniane eremita. 102. de Epiſcope
quodam. 107. de Nobili Hiſpano,
166. 167. de Ladislao Rege. 263. de
Marco Lepido, Inſtruéctore Regis
Egypti Ptolomæi fili, & tutore. 432.
de Edmundo, 327. 32 8. de Medico
quodam. 362. 36 3, de Nivardo hwe⸗
1nle

iſt,

ucem get

ono nen Uie
Ne Deumn
olntumlo
tuelkmlitie.
nrumſbie
oooſmmish
Goshowminum
Honolneee
ſehommigen
beli 4
jeſele 4e43
redceri
ſerrinsadde
Mowigunn
Crn venta
mines oi
non nt. 491
ARapweten
493, tella 0
liielnere, in
piaibusChi
Ccbmn nong
uen nulum
meelariusho
Monintsen
. homines
niesckeerhe

. int 640 d

wlpebiel⸗
oninen
1e; honce;
nelae
A D

Lelae

.
l .

Nnes elg nn

An,guintennn
Icnt
VENMüriNti
Vonen Muitt
Gtemr uuß i

en
1

D

l rirnern
00* Ube

mnen
ur lle
yumminminddle

,nuncr

ſpbrs doter
hunget

4

hConiceo⸗
, DMa
eX W
butn 1
o be deN

t a

goNeed
ed.
nin n
mn. 1, Nr⸗

„4
19

Rerum & Verborume.

—

—

rulo. 28. de Philomela & Franciſca-
no. 586, de Carelo VI. Galliæ Prin-
cipe. 904
Homo crucem nen effugere poteſt. 112.
homo non placet utiliter, niſi cum
propter Deum placet. 131. homines
eur olim tam longævi? 241. hominis
vita eſt militia. 27 2. cur Homo-Deus
in patriam ſibi elegerit Bethleem? 278.
homo ſimilis horologio. 286. omnes
filios hominum S. ſoleph excellit. 43.
homo ſine Deo nihil poteſt, & Deus
ſine homine nihilvult. 443. homo
ſæpè deeſt. 449, hominum ſpes im-
perfectæ. 48 3, homines amant deci-
pere & decipi. 489. quàm malè accepta
ſit veritas ab hominibus, 490. quid ad
hominum apparentias aliquando ſit
diétura veritas judicatura. 491. ho-
mines pii & virtuoſi apparent, ſed
non ſunt. 492. diligunt animas ſuas
ad apparentiam, ſed non in veritate.
493. terra oculo humano non poteſt
ſatisfacere, minus homini. 726. ho-
minibus Chriſtus cœlum aperuit. y29.
Cœlum non perdit quemquam, terra
autem nullum ſervavit, 532. quàm
neceſſarius homini ſit S. Spiritus. ?37.
komines an laudem quærere poffint,
794. homines laudibus animantur.
79 5. homines gloriæ cupidi &7. ho-
mines decet humjilitas, quia homines
ſunt. 640. due ſunt, propter quæ ho-
mo ſuperbire ſolet. 64I. confeſſio hu-
milis hominem exaltat, 642. humili-
tas homines im cœlum elevat, 643.
homo eſt dilecta ovicula Chriſti 70 I.
cura exigua lalutis in hominibus. 340,

hominum malitia. 872. hominum
venator eſt Deus. 901
Honore non pro vano pugnamus, ſed
immortali gloria. 222. S. Laurentii
honerum tituli. 200. non rapimus
Deo honorem, dum S. Mariæ tribui-
mus. 821. honores falſi & ementita
decorâ non placent Sanctis.
Horæ præcipuè duæſunt obſervandæ, 287
Horologium pectorale eſt S. Joannes,
245. horologio ſimilis eſt homo. 286.
variis ſtatibus Eccleſiaſticis horologia,
offeruntur. 288. Magiſtratui horolo-
gium offertur, 289. Militbus, 289.
290. Mereatoribus & Opificibus. bid.
Conjugatis. ibid, Virginibus, ibid.
Viduis. ibid.
Boſtis non eæditur, niſi corpus mortifi-
catione alteretur, 805
Humiles quomodo Deus exaltet, in
Chrifto oſtendit. 634. 635. 636,
piſcatori gemmearum ſimilis eſt hu-
milis. 637. humilium Deus ſemper eſt
peculiariter memor. 638

Humilitas Mariæ, 369, 372. 473. hu-

militatis nomen B. Matiæ. 374. humi-
litas Principum glorioſa, Chriſti Zlo.
rioſiſſima. 1 95. Chriſti humilitas imi-
tanda. 198. humilitas Deiparæ in lilio
adumbratur. 368., humilitas S. Mariæ
Deum eelo deſcendere fecit. 367. Dei-
para per humilitatem caput Lucijferi
conculcat. 36 8. humilitas B. Virginis,
33. homines decçer humilitas, quia
homines ſunt, 640. kumilitas homi-

nes in cæœlum elevat. 64 3
in Hyemie adverſitatum Horent virtutes
juſtorum, 516

I,. Jaco-

bedex

I.

Facobus docet, quid ſit habere Deum.
17acobi manus cancellatæ quid præ-
notent? 258. Cur S. Jacobus titu⸗-
lum majoris obtinuerit. 714, eſt no-
bilis. 714. eſt Major, quia primus pro
Chriſto ex Apoſtolis mortuus. 716.
Cur Herodes artipuerit jacobum &
non Joannem &c. 718. cur gladio
cæſus; & non alio tormento. 719.
Cur non in Patria, ſed in ultimis Hi-

ſpaniæ finibus ſepultus ſit. 72⁰
Facobi Patriarchæ exemplum curæ la-
lutis. §41.
Janua poſt decretoriam ſententiam in
noviſſimo claudetur. 64
ex Jaſpide cur Muri Cœleſtes. 19. Ja-
ſpis eſt Jeſulus. 184
Fejuniunm quadrageſimale eſt jugum
Chriſti. 399

Feſum duleiſſimum vidit S. Gertrudis.
92. Jeſum ut quis ſequatur, priores oc-
caſiones deſerat peccatorum. 99. Dies
judicii terror eſt Angelis, Jeſu & Ma-
riæ. 1572. Cur Jeſus inclinato capite
expiret. I55. Jeſuli prima vox. 181.
Cur Paſtoribus dicatur: natus eſt no-
bis, ibid. Jeſuli amor eſt ſtella. 182.
eſt arca ſalutis & lana ſecuritatis. 183·
Achates eſt Jeſulus. 194. Sapphirus,
Smaragdus, Jaſpis, Adamas, Carbun-
culus. ibid. Opera miſericordiæ erga
Jeſulum exercenda. 18 Jeſulus Gigan-
ti confertur. 187. eſt Gigas ſub ſchema-
te ſolis. ibid. Eſt terror Sodomitarum,
Herodis. &c. I88. Quinque figuræ

de lenitate & ſeveritate Jeſuli. 189.
Quinque Jeſuli ſymbola. 191. Pœni-
tentia eſt remedium, nè Jeſulus terri-
bilis ſit. 192. Jeſulus venit mittere
gladium, ut faceret pacem. 2 17. No-
men Jeſu cur in libro generationis
Chriſti non ſint poſitum in initio?
293. Qui hoc nomen digne profert,
bonus Angelus eſt. 294. à nomine Je-
ſu auſpicium anni novi. 310. ad vocem

Ihujus nominis dæmones non poſſunt

reſiſtere. 3 11. S. Stephanus vidit Je-
ſum in gloria Patris. 200. S. Stepha-
nus Jeſu primogenitus. 202. Ad no-
men Jeſus quid lapides limpidiſſimi.
313. nomen ejus eſt aggregat'o omni-
um bonorum. 3 14. ſalutem perpetu-
am adfert. 315. Jeſus omne bonum.
315. ejus nomen contra omne vene-
num. 316. refugium ad nomen ejus
Sanctorum Martyrum inter tormen-
ta. 317. Jeſu nomen cur cruci affiæum.
318. ejus nomen portemus in fronte,
ore & corde 319. Cor Jeſu centrum
humanæ quietis. 560. Comparatio
non eſt inter viſitantem B. Virginem.
& Jeſum ad nos in Euchatiſtia veni-
entem. 56 1. Affectus S. Joannis in
utero Matris erga jeſulum. 587.
S. Inatii docttina de diſctetione Spiti-
tuum. 550
Igni & aquæ interdicendum. 102. Ignis
eſt S. Spiritus. 542
Ignorantis eſt, omnia noſſe & Deum
non ſcire. 494
Imago Dei perfectiſſima eſt S. Maria. 59.
Maria eſt imago Jeſu. 6o. coram ima-
gine Deiparæ immaculate Conceptæ
ſpon-

nte ele .
pine
a, li
mmeine iis
azßneſn
,enterbi
GEemmm.
,pera ro ſl

e
iellus
naine tertn
onalitk
Etr inpion,
eruatunizi
s. Nujus N
zuindund
leio. Aſen
celentes h.)
gutinemfi
lineunxr
entutdekt
Ulgutditl
ſanr eltn
cet Mulcam
yutulis vi
leninte Iil
lſeminretelt
u 8. Lann
Nunriet
ſcheigfemun
tenteslibifi
lemno cleatu
Alulaborern
finfemoe
Kbmr
s n
lhetban 1

—
l

. „ℳN
in
tiche
t Ann
3 WW
ſeren
1ü uizi,
lkigen⸗ 3
lbnſren
Cmnt,
Afanmini
Kngniigtenin
ler ldhetu
ngaenbriten
üfingnutn
dhein
mmgehkigen
Nnn Ane
0s Nonpancartaar
Uis egin n

Uwenet
öoneliens⸗
Lokng beſir
nn ues ſal⸗
Ammtitunl
na mnlE
1 ſel Kln
tsen inf
ejotiuudin

Priniela
iun
ieel ommn

c⸗

Rerum & Ferborum.

ſponte ardere cœpit. I41. imago bo-
nitatis divinæ eſt virgo Deipara 462.
imago Chriſti eſt cereus ardens. 355.
de imagine ſudante coram Alexandro
Magno. 577. applicatio illius. ibid.
Impatentes ſibi faciunt infernum ante

infernum. 517
Impietas pro felicitate nunquam pro-
fuit. 8 55

IUmpiis aſpectus vulnerum Chriſti erit
manximè terribilis. 162. impio Deus
non aſſiſtit. S 6. Deus in pœnam per-
mittit impium proſperare. 857
Lecarnationis admirabilia My ſterii. 194.
456. hujus Myfterii ſublimitas. 4 2.
plurium Sanctorum ſenſa de hoc My-
ſterio. 455. in hoc myſterio actus ex-
cellentes B. Virginis 4559. ante incat-
nationem Filii Dei erat via ad cœlum,
poſt incarnationem eſt ampliata. 520.
incarnatio eſt myſterium unionis, 89 6
Indegundis eſt candela. 41
Leufans eſt Dux pugnæ. 221. infans do-
cet Muſicam cœleſtem? 412
Irfantulus vidit Matrem Dei ſuppli-
cem ante Tribunal Chriſti. 55
Liferni præfectus eſtS. Nicolaus. 124.
125. S. Laurentius. 124. ad infer-
num via eſt difficilis 402. eſt obſcura.
406. infernum ante infernum impa-
tientes ſibi faciunt. 5I7. ad infernum
nemo creatus eſt. 523. pro inferno
plus laboratur, quàm pre cœlo. 747.
pro inferno quanta guloſi laborent.
748. quanta pro inferno patiatur rixo-
ſus 749. quanta invidus. ibid. quanta

ſuperbus. 750. quanta ambitioſus.
ibid.

Ingratitudo noſtra. 576
IWjuria nulla fit Chriſto. 777
Inſeriptio Pſalmi. 3. 277

Intentio, abſque bona non placet opus.
25. per illam redduntur opera noſtra
Deo acceptiſſima. 27. bona aſſimila-
tur Virgulæ Midæ. 29. Oculo ſimilis.
ibid.
de Interragat ione artis. 784
Invidus quanta pro inferno patiatur.
740⁰

Joannes Hunniades Hungarorum Rex

ad ſumendum ſacrum viaticum indi-
gnum ſe æſtimat. 564
S. Foannis prærogativa. 23 1. S. Hiere-
nymi narratio de S. Joanne. 232. Jo-
annes dilectione plenus. 236. S. Joan-
nis prærogativa ex recubitu in pectore
Chriſti. 244. eſt Smaragdus Chriſti.
245. eſt horologium pectorale. ibid.
eſt genuinus aquilæ pullus. 246. eſt
filius confidentiſſimus, 247. eſt ubet
Chriſti. 249. Joanne purior Petrus
poſt lacrymas. 380. quod Joannes in ſi-
nu Jeſu quieverit, gratia eſt ſingularis.
360. non eſt invidendum Joanni,
quod in pectore Chriſti recubuerit.
566. una ratio redditur, cur joannes
miracula non patràrit. 580. populi æ-
ſtimatio de Joanne. ibid. S. Joannes
inter Principes ordines. «81. magna
laus S. ſoanni, laudatum fuiſſe à Chri-
ſto. 582%. magna laus S. Joannis 582.
laus optima S. Joannis imitatio. ibid.
de virtutum Joañiæarum incremento.
582. S. Joannes plus affectu, quàm vo-
ce laudandus. 585. affectus S. Joannis
in utero Matris erga Jeſulum. 587. an-
Aaa aaa gelo⸗

Index

ee—=
gelorum lætitia de S. Joanne. 588.
Prodigium grande per reliquias S. Jo-
annis. ,8 . S. Joannem colere utjiliſſi-
mum eſt. 591. Emphaſis ad excitan-
dum eultum in S. Joannem. 592. S.
Joannis via in adoleſcentia. 7598. cura
un sen auditoribus S, annis. 840.
S§. Zoſephus qualem textum cecinerit.
. PsShr S. Joſephi cum B. V.
Maria. 421. S. Joſeph electus tutor
Provinciatum hæreditarum. 432. ex-
cellentia ejus Major eſt, quàm appre-
hendi poſſit. 430. Vir Virginis ap-
pellatur. 433. quatuor illuſtres Joſe-
phi. 424. S. Joſeph excellit omnes fi-
lios hominum. 435. ejus virtutes.
436. fit particeps omnium gratiartum
B. Virginis. 436. omni benedictione
repletus. 437. Laudes B. V. derivan-

tur in S. Joſephum. 4³3 ⁸
Fam Dei oratio placat. 798
Vaiæ viſio de Babylone. 675
Iter accelerat Miſſa. 98
S. Judas & venator. 90 5
udicia hominum temeraria de B. Mag-
dalena. 693

Jugum Chriſti. 392.: cur Apoſtoli ad ju-
gum invitentur. lb. tollere jugum quid
ſit, 394. geſtaudi jugum varii modi.
ibid. Chriſtus fert jugum nobiſcum.

395. jugum Chriſti longe facilius,

quam iniquitatis. 397. jugum Chriſti
eſt etiam jejunium quadrageſimale.
899. Chriſti jugum ferre, eſt etiam
Pac(ſionis ejus ſemper mem miſſe. bid.
cur Chriſtus dicat: tollite jugum ſu-
pravos. 401. vel Dei vel Dæmonis
jugum neceſſarièò aflumendum, 403

Jura primogenitorum non injurioſa ſe-
cundogenitis. 780
Juſti oratio eſt clavis cœli. z2 . juſto-
rum virtutes florent in hyeme adver-
ſitatum. 516. juſti vocabulum non.
amittit, qui per pœnitentiam ſemper
reſurgit. 668. tribulatio juſtis conſola-

tio. 729:
Zuſtitia, propter illam Deus maximè
amandus. 860

de quvenibus duobus hiſtoria, 9 5˙.96,

Eachrymaæ nos purificant 377. lachryma
prodigum formoſum fecit. 379. Pe-
trus poſt lachrymas purior Joanne-
380. lachrymas B. Magdalenæ Chri-
ſtus ſitit. 666
Ladislai Regis gratitudo. 263
Latitia malorum fucata. 407. angelo-
rum lætitia de S. Joanne. 588.
Lampas coram imagine Deiparæ imma-

culatè conceptæ ſponte ardere cœpit,

141

Lana ſecuritatis eſt amor jeſuli. 183

Lapides quid limpidiſſimi Davidis ad
nomen Jeſus. 313
Laqucus diabolieſt oculus. 32. 34
Eatro dexter ob Mariæ præſentiam lal-

vatur. 156
Latrunculus eſt oculus. 33˙
Latus Chriſti cur dexterum transfodia-
tur.. . 253

S. Laurentius eſt præfectus inferni.
I24 S.. Laurentii honorum tituli. 200.
S. Liurentii mens heroica. 727. viſio
Ezechielis applicatur S. Lautentio, 7
e

—–
TPnil
erlotta

I 5
1 45 Nee

oN ls

3 Mrini⸗
mnrin 8
Cucnunb,
ubeiperl
nguulus 6
ninio.692.
rolls Kten
nnes ite
Ulbate, el p
Ubelt,ſ97,

Gr wtel
etlacd coen d

ludes N.
non Uffc

zrlrun Ch
lieteluſciti
leckiouleima

lnita ellli
leonarda

laptli lvp
Gulmer a

alib gen
1t pobrun
19,.in ilo
a. li
ſohhino
Nliiguu
gahun

Nunluinn

.

Nnwing
ienn mncinin,

ENN
nul N

4

ſuj
lgigent
zNiniet t
leitt di me/

roek n 4

tenn b ru n

Rerum er lirberume.

— —

eſt Elias novi Teſtamenti. 73 2. in cœ-
lum liberalior fuit, 750
Laurus eſt S. Nicolaus, 126. lauri effca-
cia. ibid.
Laus S. Martini. 2 5. Laudes B. V. deri-
vantur in S. Joſephum. 428. Laudes
Sanctorum P. P. de B. Virgine. 460.
Laus Dei per lin guas ſeptuaginta 747.
magna laus S. Joanni, laudatum fuiſſe
à Chriſto. 58&2. laus optima S. Joannis
imitatio. 5&2 nullus eſt laudis divinæ
modus & terminus. 594. laudibus ho-
mines animantur. 59 5. multum eſt
laudare, ſed plus digaum laude ſe ex-
hibere. 797. in laude ne ſimus nimii.
601. poteſt homo ſine peccato, quin
etiam cum merito ſe laudare. 60 I. ad
laudes S. Magdalenæ lingua humana
non ſufficit. 677. LDaus venationis.

20⁰
Laxarum Chriſtus ſine præſentia Ma-
riæ reſuſcitare non vult. 834
Lectio ultima Chriſti è cathedra crucis.
212
Lenitas Jeſuli. . 182
S. Leonardus eſt præfectus carcerum,
124

Eeopoldi Imperatoris Mater accipit a-
quilam ex adamantibus à fratre ipſius.
49
in Libro generationis Chriſti cur non
ſit poſitum in initio nomen Jeſu?
293. in illo David ſolus Rex appella-
tus. 207. liber quidam eſt Mundus.
500. libri non juvant. 534
in Limbo SS. Pbatrum gaudium. 486
per Linguas ſeptuaginta laus Dei. 547
lingua humana non ſufficit ad laudes

S. Magdalenæ, 677
de Literis quinque nominis Mariæ ele-
gans obſervatio. 83 5
Locutiones de Spiritu Sancto quomodo
intelligendæ, 543
Longavi tam cur olim homines? 241
Loquela quædam eſt Mundus. 500
Lkciferi caput Deipara per humilita-
tem conculcat. 368
S. Michaæl cur ita in luciferum exarſe-
rit. 872, quale peccatum fuerit Luci-
feri. 874
Lucta B. Magdalenæ, 691
Ludovicus EI. pro rapa mille aureos per-
ſolvit. 4. Ludovicus XII. Rex Chri-
ſtianiſſimus nomina aulicorum aſte-
riſco crucis ſignat. 116
S. Ludovicus Toloſæ Epiſcopus claudit
oculos coram muliere quadam. 36
Luna ſymbolum humilitatis Marianæ,
369. luna cur ſub pedibus Mariæ. 649.
obſervatio de luna. 767

M.

B. Magdalene Chriſtus gemitus eſurit
& lachrymas ſitité 66. Magdalenæ ſta-
tus ante pœnitentiam. 669. mutatio
ejusdem. 674. lingua humana non ſuf-
ficit ad laudes S. Magdalenæ. 677. aliæ
mulieres non ſunt comparandæ illi.
680. ipſa eſt contemptrix reſpectus
humani. 68 1. ſilentium mirabile ejus-
dem. 686. illius lucta. 69 1. affectus.
692, judicia hominum temeraria de
illa. 69 3. habet ſui defenſorem Jeſum.
695, Peccamus ut Magdalena, ſed
non pœnitemus ut illa, 69 5
Aaa aaa 2 Magi-

Index

AMagiſtratui horologium offertur. 289

illi datur Cherubinus. 302
Magnatum ſuperbia eſt cauſa inutili-
um ſumptuum. 653
Magnum eſſe, idem eſt, quod eſſe no-
bilem. 71 5
Magorum ſtella bona an mala. 330
Maji Menſis prærogativæ. 505

Mali felices non ſunt extra Scholam
providentiæ. 854. mali in die judicii
ſtabunt ſub pedibus ſanctorum. 863.
converſatio cum malis inficit, 875
Malitia hominum. 82
Malum in bono vincere, eſt regium,
imò divinum. 211
Mamilla Chriſti in judicio præcinctæ
quo myſterio. 165

Mandatum Chriſti mirabile poſt cœ-

nam. . 2.14
in Manuss Dei incidere melius eſt. 84.
manus cancellatæ Jacobi quid præno-
tent? 258%. manus dat Chriſti in S.
Communione. 567. 568
de Marco Lepido Hiſtoria inſtructore
Rehgis Egypti Ptolomæi filii, & tuto-

re. 432
leſt

S. Maria eſt columba. 46. Abigai
figuræ Mariæ. 52. Eſther eſt figura
Mariæ. 73. item Thecuitis. 54. eſt
perfectiſſima Dei imago. 59. eſt glo-
ria Domini. 60. imago Jeſu eſt. ibid.
implet omnem juſtitiam, omnemque
explet teſtamenti veteris figuram. 60.
Diviſio temporis in templo S. Mariæ.
62. S. Maria ſine peccato eſt nata.
I3 7. Mariæ corpus corruptioni non
eſt ſubditum. 149. Cœlis excelſior fa-
Sa eſt. 150, Dies judicii terror eſt

Angelis, Jeſu & Mariæ. 152. Ob præ-
ſentiam Mariæ latro dexter ſalvatur-
156. Mariephili in die judicii ſub
Mariæ vexillo tuti. 157. Maria eſt co-
lumba. 161. Maria in Matrem Chriſti
eligitur propter charitatem. 237. Ma-
riæ humilitas. 369. B. Maria angelos
ſuperat. 37 I. Mariæ nomen humllita-
tis, 374. S. Joſephi cum B. V. Mariæ
ſententia explicatur. 440. Laudes
Sanctorum P. P. de B. Virgine. 460, per
illam bona perdita recuperavimus.
462. ante adventum B. Virginis, ni-
hil potuit dici proprie bonum. 464. eſt
bonum perfectum. 464, eſt cornu
copiæ. ibid. eſt beneficiorum fens.
466. B. V. M. oculorum encomia.
467. eſt bonitas. 468. eſt deſiderabi-
lis tota,. 46 9. Mariæ humilitas Deum
cœlo deſcendere fecit. 367. luna cur
ſub pedibus Mariæ, 649, cum feſtina=
tione Maria nobis ſuccurrit. 650. qui
vult Mariam Patronam, ſit cliens.
813. Maria eſt colenda propter no-
ſtram felicitatem. 914. eſt miniſtra
omnium gratiarum. 815. fortuna ſuos
deſerit, Maria nunquam. 818. eſt ſo-
latium univerſi. S20. eſt mater ſolic
tiſſima. 822. eſt noſtra conſolatrix.
823. cur fideles paſſim ſæpius ad illam,
quàm Deum recurrant. 824. eſt auxi-
liatrix. ibid. eſt potentiſſima apud fi-
lium Dei. 82 5. in illa magna fiducia
habenida, 826. eſt Regina Sanctorum.
927. eſt ſcutum inexpugnabile. 829.

cur angelus Gabriel in ſalutatio-
ne nomen Mariæ non expreſſerit

830, cud illud expreſſerit primè poſt
ſalu-

elteisnol
blneiolun
vbehaiains

Ic )⸗ 4
N,.
MeG Lann
lumſegum
lbocllos, 3
utummex cele⸗
artirignusl
Uiee uulan
rhrundn
leftgiin 23
Ojrqoo moct
tymmpanum 6
bos ptopin
non futigf
Cifheulas.
ateravgull
Citfeteipl
bus ciit.
cen wicit i
Crrichi. ſſ.l
Ma.
uutheidanel
lluthiſe
Manhie e
Nchrillisr
Mülzuniret,
MIitar
ſuro,
Mprannon
clus.

allit,
unri

nnain

1

h den i

Rerum & Verborum.

ſalutationem. 831. cur Chriſtus
in cruce Mulierem compellat & non
Mariam, vel Matrem, 832. Chriſtus
ſine Mariæ præſentia Lazarum reſuſti-
tare non vult. S34. obſervatio de quin-
que literis nominis Mariæ. 83 5. quid-
quid pretioſum eſt in gemmis, in no-
mine Maria includitur, 83 6.S. Maria eſt
arca. 769. eſt primogenita creatura-
rum. 779
S. Martni Laus 25. ejus applicatio. 30.
illum ſequamur. 31. eſt ſanétiſſimus or-
bis oculus. 32. varia ejus ſymbola vir-

tutum ex cereo ardenti. 38
Martinianus Eremita tentatur à mere-
trice quadam. 102

Martyrum Sanctorum inter tormenta

refugium ad nomen Jeſu. 317. Mar-

