Eoypto gunt putantur: Quot hodie damnantur, qui heri ſalvari potuiſ-
dun egd ſent?: quot hodie ſalvari poſſent, qui cras damnabuntur:
quot quantisꝗue hàc horâ, hoc minnto, illud occinitur:
urpeccntese Stulte bacl noſte repetent animam tuam. Capilli DEl ſicut lana
1.V. 14. IH fſunt, ſed dat nivem ſicut lanam Pſal. 147. lanam vertendo in

Hlinæfmden nivem, non ut foveat, ſedut ad ſtridorem dentium conge-
8,Inas widn let peccatores.
mn ſickatfina. Habet DEUS præfinitum tempus miſericordiæ, & ſpa Qu miſ

tium Poœnitentiæ, quo elapſo neſcit ultrà miſereri, & parce-ctereſt
fenmummm re, hinc illa vox, amen neſcio ο Vidit Apocalyptica Aquila vita,;
t. Flosgitt Angelum grandem, qui pedem ſuum dextrum ſuper mare, farte: di.
cum eret⸗ ſiniſtrum autem ſuper terram figebat. Angelus ille Chri- vina miſe-

ſtum figurat juxtà explicationem SS. Auguſtini & Remigii: icordis.

Kein delt Pes dexter eſt infinita ejus miſericordia, ſiniſter verò juſtitia,
len intid juxta id Pſal. 24. v. 10. Univerſe viæ Domini miſericordia
gno imein W veritas. Maris appellatione vitam hanc deſignat S.
nralt, eiiſ Gregorius Nyfſenus tract. I. c. S. in Pſal. terra vitæ alterius

t Nonled ſymbolum eſt, in mari quamdiu ſumus, miſericordiæ parti-
r. do, cipes eſſe poſſumus, verum ubi ad littus mortis appellimus,
Vædie:0 non niſi jufſtitiam expectemus. Tam diu ſpes, tamdiu mi-
ſericordia, quamdiu vita ſupereſt, ſpera dum ſpiras, ſi impoœ-
ciccln nitens exſpiraſti, æternum deſpera.

e: an nitie Luc. 10. v. 30. definitur infortunatus quidam viator,
mmnſdi/, qui in latrones incidit, & non tantùm rebus omnibus ſpoli-
pboes 6N atus, ſed & vulneribus fœdum in modum dilaceratus eſt;

L ral-
Grmue L 2 tran

94 Feſto . Catharinæ Virginis Martyris.

tranſit eädem viâ Sacerdos, ſequitur Sacerdotem Levita,
uterque ſemivivum aſpicit, neuter miſeretur, tertius Sama-
ritanus accedit, & quia ſpem aliquam vitæ ſuperefſe videt,
miſericordiâ motus deſilit jumento, accedit Salvator, pal-
pat, oleum & vinum adhibet, obligat, jumentò miſerum
imponit, atque in Noſodochium deportat. Samaritanus
quis ſit, exclamandò prodidit job: QOcuſtos hominum! Bonus
Samaritanus eſt Salvator ESUS ad miſericordiam ſemper
pronus, quamdiu in via ſumus, accedit enim, compatitur,
oleum effundit & vinum, quamdiu ſpes vitæ effulget. S.
Ambroſi hæc obſervatio eſt. l. 1. de Pœnit. c. 10. fortaſſè
ideò non præterivit eum, quia aliquid witale in eo cognowit, un-
de poſſet vitam reſumere. Certè ſi mortuum deprehendiſ-
ſet, vulnera non curâſſet, hoc enim fuiſſet oleum & operam
perdere.
5. 5. Subtiliter Do or Angelicus exponens illud ad Hebr. 10.
H v. 31. Horrendum eſt incidere in manus DEl viwentis,
lus horren- quærit utrum confonent verba Pauli cum ſententia Davi-
dum, Pſal- dis, qui juſſus à Propheta Gad pœnitentiam ſibi eligere,
eius eſſe mélius, ajebat, eſt, ut ineidam in manis Domini, multæ enim mi-
incidere in ſericordiæ ejus funt, quam in manus bominum, manus ejus tor-
ruslz natiles, plenæ hyacinthis, dulce eſt incidere in has manus,
v. 10., mMmanus ejus glorioſæ: In ſiniſtra eius divitiæ &gloria Prov.
3. Fortunatum eſt incidere in has manus: manus ejus be-
nedictionibus plenæ: Aperis tu manum tuam, & imples
omne animal benedictione, optabile eſt incidere in has ma-
nus, quomodo ergo horrendum eſſe promuntiat Apoſtolus,
in manus DEl viventis incidere:; Reſpondet Angelicus Do-
Gkor: Dicendum éſt, quod usque ad mortem non eſt horrendum in
manus DElincidere, qui judicat miſericorditer, quia eſt Pater

miſericordiarum, ſed poſt judicium borrendum eſt, quia eſt OEUS

ultionum. Horrendem eſt incidere in manus DEl viventis,
incidamus in manus DEl in cruce pro nobis morientis, &
cum mellifluo Abbate dicamus: Mon korreo incidere in ma-
. Lus

tſen. 6
n ne

AAltoteven

Niascden
RWe

1

Petiig
itelemu
gobulern

dal Was!
Ndos

kſoe⸗
leneyten
Ultnobtcen
lano
Unniſar

uchiß ,

Maßt,

Gh) — Lortio Jalca 33
ente e . morientis, guia borreo incidere in manus mortis vvi-.
neche⸗ Miſerationes ejus ſuper omnia operaejus, ait corona- §. 6. . ⸗
omenön tus Pſaltes Pſal. 144. v. 9. hoc eſt, nullum opus eſt, in quod ſken

ſe non extendat miſericordia, imò non extendit ſe, niſi ad vitan he-

tat. Kamtn opera DEI. Itane? ergo datur opus aliquod, quod DEl non miniex-

ſarein ſit, datur omninö. DOElls mortem non fecit. Sap. I. v. 13. tenditur.
orde hucergo ſe non extendit miſericordia, ſed juſtitia. Agamus,
tenm, em ach! agamus, nunc ſerò, nè tunc ſerò actum agamus, cum
pes ieehe Animam agemus.
beenit c Advertit grande myſterium Theophilactus in illo Chri-
Alineen ſti reſponſo ad Phariſ. Matth. 6. v. 9. quia Filius hominis

tuum denmn habet potestatem in terra dimittendi peccata. Vide, quéad
ſetoleuniong in terra dimittit peccata, dum enim ſumus in terra, peccata no-
ſtra delere poſumus. Poſtquam verò à terra tollimur, non wale-
lens Nudila bimus confiteri. Clauditur enim janua, quæ priusquàm
nus Dlliun claudatur, non eſt feriandum, ſed tempore & occaſione u-
Cumm ſenten tendum.

ftentium tich Oculatiſſima eſt, & illa Pſalmographi obſervatio: Miſeri- rta? v. 3.
omini, inlem cordia tua ante oculos meos. Quamciu habeo oculos aper-
num, tanzts tos, aperta eſt mihi cœli janua, reſpicit me tua miſericordia,

cidere inkon at ſi mors clauſerit oculos, tunc cœca me juſtitia invadit, &
vine ynn tenebras no temque æternam comminatur.
Salomon ſapientiam divinam inducit luſui addictam.

mmmeſe Proverb. 8. v. 30. Delectabar per ſingulos dies, ludens coram eo
Kincigeteini⸗ onni tempore ludens inorbe terrarum, quem putas luſerit lu-
Nnumirtne ſum, globulorum an⸗ globorum pyramides certè tot ere-
Monn in Ræ, & dejectæ, quid innuunt, niſi globorum luſum, folia
onet tot librorum quid oſtendunt, niſi chartifoliorum Iuſum?
ntoneſin ſed mittamus jocos, ſerius adefts. Chry ſoſtomus hom. 47. ad
riite, n . populum; præſens quidem Vita ludus eſt, futura verò non ludi-
Aintſii cra, ludit nobiſcum DEUS dum vivimus, illudit, & ſubſan-
mmnullln nat , ſi elapſo ludendi tempore lucrum nullom fecimus.
onobisnoids §. Laurentii juſt niani morituri vox erat: Haſtenus ſiliiper jo-

grnndiriin . cum res acta eſt, ſeriò nunc agitur. L 3 it ans

ð 826 Feſto S. Cat harinæ Virginis Martyri.

—
. , — . . . . . . . . . . —
Johre. r. Vitam & miſericordiam tribuiſti mibi, ait Rex Huſſæus. Pumn

Quamdiu vita, tamdiu miſericordia, non dicit: Animam & ole
miſericordiam tribuiſti mihi, ſed vitam & miſericordiam,
quia vita nunquam eſt ſola, ſemper comitem habet milſeri-
cordiam, anima ſola eſſe poteſt, eritque, cum pro divino ſte-
terit tribunali exactorum omnium momentorum, & deſide-
riorum & verbulorum ſeveriflimam, absque illius miſeri-
cordiæ ſpe, redditura rationem, nè igitur differamus, confi- l⸗
teri occulta & reſtituere aliena, & exſtinguere odia, fortè pinnut
enim paulò pòſt januam vitæ mors claudet, omnemque Aienichede
miſericordiæ aditum præcludet. Jam poſſumus iram pla- Znirtri
care judicis, jam frangere infelicis rotam damnationis. Cur mmmkt
S. Catharina ad pedes habeat-rotam fractam, in manibus zuinrie
verò gladium, myſterium eſt; ad pedes fracta ja cet rota, ut
meminerimus, quamdiu Viatores ſumus, quimdiu à pedi-
bus ſumus, frangi à nobis rotam ſeveræ juſtitiæ vel unico ſe-
rio pœnitentiæ halitu; Quod ſi negligamus, timendus eſt
anceps gladius, in quem certiſſimò cum fatuis Virginibus in-
curremus.
§. 7. Non habent, unde ſe excuſent fatuæ, quòd iverint eme-
Ontig re, iverint, nunquid emerunt? non potuerunt emere, quia
niſitempo-Congruò deſtitutæ erant pretiò. Pretium noſtrum preces
e gratiæ noſtræ. Oratio noſtra eſt pecunia ſpiritualis, inquit Oſori-
us. Per orationem Dominicam non tantum oleum divi-
næ miſericordiæ, ſed cœlum totum emere poſſumus. Mul-
tuùm dixi, non eſt opus oratione integra, ſufficit ex ea petitio
unica Quintam petitionem adhibuit ſervus debitor de-
cem millium talentorum (ſex millionum aureorum) & au-
diit, omne debitum remif tibi, quia rogâsti me, Matth. 18. v.
29. Secundam petitionem adhibuit latro bonus: Memento
mei in regno tuo, & emit Paradiſum ſuſpirio, quem Eva ven-
didit pomo, non integram petitionem, ſed dimidiatam
quintæ partem uſurpavit Stephanus, & vidit cœlos apertos:
MNéèſtatuas illis boc peccatum, at verò hoc pretium non valet
L amplius

ie
ſ 4
N

ZBarpundn
Asporine
flnirtd

AMorhyi.
—
6,ait Rehit
n cicit: in
n & miſei
nitem hiber 1
,Cv Pro Eri
mentorum
2bscbe ilinn⸗
tur Effennge
ſtinguereottz
Haudet, Onte
npoſfumwsinn

mcdammationme

fractim, inmt
Skrachajacetmn
us, guimcbi
ejuſtitie elune

gimos, tienti

nfatuisirgri

1e, uddirenne
tverunt ener,
ennoſtun
ritunligingutl
tuntutm alen
verepoſtunns!
vloffcitenelt⸗
it ſerwus ebi⸗
Om aureorun
Gti ne, Mh
1ro bonls:
jlio, gvenbe

e, ddnd⸗
ricitcee,

. Potn⸗
c Pretiun 47

uamplius in vitâ alterâ, Pater noſter volebat orare in inferno
Dives Luc. 16. Pater Abraham, mitte Lazarum. Nihil

impetravit, impetraturus ſi ità rogaſſet, cum viveret. Ro-
gemus proinde hâc horà, höc momentô, & quidem per ſuf-
fragia Sanctiſſimæ Partheno-Martyris Catharinæ, quam in
hæc verba ſub ipſum agonem orãſſe narrat D. Antoninus:
Spes mea, amor meus J Eſu! obſecro te, ut quicumque mei Mar-

tyrii memor fuerit, & ſi ve in morte, ſive in alia quacuncque ne-

cesgſitate in vocdrit me, audiatur à te. Et vox de cœlo facta
eſt, veni dile cta, patet tibi janua cœli, & iis, qui Pasſionis tuæ
memoriam fecerint, auxilium de cœlo promitto. Ore-
mus, inquam, Peccatorum veniam, ſeriæ emendationis gra-
tiam, futuræ vitæ gloriam, pulſemus, quæramus, clame-

mus, antequam clamor fiat: Ecce Sponſus venit, antequam

feralis vox inſonet: Clauſa eſi janua; antequam
fulminea nos feriat ſententia: Meſcio vos!

Feſto

Concio Aulica. 87

eseeseseseleeeeeeeeee
Feſto Sancti Andreæ Apoſtoli.
Concio Ruſtica.

De Communione ſpirituali & frequenti audi-
tione ſacrificii Miſſæ.
Venite poſt me. Mattb. 4. v. 19.

ρ Nno 1430. Trigeſimà Novembris Philippus Bo-
Rnus Burgundiæ Dux in ſolennitate nuptiarum,
aquas cum Eliſabetha Luſitani Regis filia contraxe-

☛Krat, Illuſtriſſimum Equitum Ordinem inſtituit, qui lii,lt
K.1. torquem geſtarent aureum in formam ſcintillarum de fſili- 1 ice
Ordos Ce excuſſarum, cum agnello dependente; atque Ordinishu. pan
qaitum jus inclyti Patronum elegit S. Andream, non tantùm quod limn
.— eeeno ejus feſto inſtitutus fuerit, ſed quia primus ſecutus eſt An- lhre
S. Andreæ dreas Chriſtum, poſtquam à Joanne audiiſſet: Ecce Agnus Ulſolnene
inſtitueus. OEl, cumque ab Æ gea impio Præſide ſacrificare Diis jube- alnenktult,
retur, generoſè reſpondit: Ego immolo quotidièò immaculatum ungen,
Agnum in Altari. Qui quotidie hunc Agnum immolare, Uüben Nnne

quotidie ſumere deſiderat, hic aureo vellere dignus eſt. Con-
ſtitui proinde Auditores meos non quidem in ſtatum eque-
ſtrem aurei velleris promovere, ſed frequens ſacræ Com-
munionis deſiderium & devotam Miſſæ auditionem ſua-
dere, ut in ſuum aurei velleris ordinem nos Rex Regum ad-

ſcribat.
ci kdin Sanctus Joannes Baptiſta, Magiſter Andreæ, cum vidiſ-
Asnus, ſet JESUM venientem ad Baptiſmum, exporrecto digite ke
(qui hodieꝗue Oſſeci in Bohemia, celeberrimo Ciſtercien- eEeltien⸗
ſium Cœnobio viſitur) exclamavit: Ecce Agnus DEl! ſeu,. Anlet

ut

Concio Ruſtica. 299 ð=

106 09 ut ex græco S. Cyrillus & Theophylactus transferunt, & ſe-
4 o quitur Sanctus Auguftinus: tr. 7. in jĩoannem: Ecce Agnus
Po l ille DEl, ille expectatus: Emitie Ggnum Domine Domina-
torem terræ. IS. 16. ille deſcriptus: Quaf Agnus coram ton:
a. dente obmuteſcet. Is. 53. ille Agnus figuratus Exod. 12.
ubi per Moyſen Iſraelitis præcipitur, ut Agnum prius im-
efreguentt molent quàm Æ gypto exeant, quia ſervitute peccati exire
non valet, pro quo Agnus iſte non immolatur: Ecce Agnus
iſte, qui ſolus Agni nomine dignus eſt. Audiamus de
Agno Auguſtinum citatum: Utique ſingulariter iſte Agnus,
nam &z diſcipuli ſunt Agni. Luc. 10. Ecce ego mitto vos
embris kin fſicut Agnos inter lupos? Agnus ſingulariter ſine macula, ſinè
lennitne nin peccato, ipſe Joannes non erat Agnus? non erat Vir ſandtus!
iegis fliunm non erat amiciss Nonſi ergo ſingulariter ille hic eſt Agnus Dei,
Ordinemiin Auia ſingulariter hujus Agni ſanguine ſolo homines redimipo-
n ſcintilarune tuerunt. Agnus ob innocentlam, Agnus absque macu-
Nte tehni la, qui maculas omnium tollit. Pulchrè S. Chryſoſtomus
arnnontimm hom. 47. & Theophylactas: Mon dicit, qui abſtulit peccata,
iims ſecnst led quitollit in præjenti, quotidiè enim tollit peccata noſtra. Qui iwmuns
düllet: AO igdedô in Jordanem deſcendit, ut pro nobis lavaretur: Pecca- Edelchin
ta, quæ non detulit, nos abluendo ſuſtulit. Ideò in mare hoc Egiph.

Eeſictifßcneli ultt. Marel
Pegtilk ine magnum venit, ut àaquas in orbis exitium natas verteret
gnumims in ſalutem. Agnus manſuetus & mutus in ſua laniena. di⸗
ud lentium enim ejus in paſſione quis non miretur? Siluit
re Cœlum, fa tumꝗque eſt ſilentium, quando ſiluit in paſſione
nilem ſcel Verbum, Agnus. Tondebant eum linguæ impudenter
feeqen accuantium, falſè teſtantium, impiè blasphemantium, ton-
lſſe Anftie⸗ debant, inquam, famam & nomen, quod affixere patibulo, ſi-
unolerſi⸗ luit ad omnia àgnus manfuet flimus. Tondebatur cor-
pus, nec tondebatur, ſed excoriabatur, ſiluit Agnus. San:
er Andter guis defluerat in terras, & unum erant omnia vulnus, os
m. exponelll non aperuit Agnus. Agnus coram lupo procumbit lin ge-
mene N nua, & obmutefcit, ut ſcribit Plinius. Procubuit coram
leben N M Juda

Feſto Sancti Andreæ Apoſtoh.

. Juda JESIIS verè Agnus coram lupo. De hoc Agno Vates
Evangelicus prædixit. Habitabit Agnus cum lupo; lupus
rapax erat Saulus, Matthæus Zachæus, habitavit lupus
cum agno, Matthæus, Zachæus, cum JESU, Magdalena
cum JESU, lupa cum agno. Habitat etiam lupus cumag-
no, dum à nobis ESUS Euchariſtieus manducatur, aut cer-
tè ad manducandum deſideratur, quod deſiderium ſpiritua-
lis communio appellatur, & fructus maximos in animabus
operatur, teſte Sacroſancto Concilio Tridentino ſeſs. 13.
Canon. 8. Qui deſiderio cœleſtem Panem comedunt, frultum
ejus &y utilitatem ſentiunt. Cujus veritatis elegantiſſi-
mam habemus figuram Deut. 37. Oculus ZJacob'in terræ
. frumenti & vini: Cœlique caligabunt, rore, hoc eſt (ut Gau-
dentius interpretatur, oratione, quam die ordinationis ſuæ
habuit) ſi oculus Jacob ſeu fidelis animæ projiciatur in Eu-
chariſtiam per deſiderium eam ſumendi, mox copia gratia-
rum tanta cœlo deſcendet, tantus ros aureus cadet, ut
Cœli caligaturi ſint.

2. De Atreo Athenæus I. 6. refert, quod in phiala aurea, 4
Asnus Eu- in qua agnus exprefſus, filii ſui bibendum propinaverit ſan- Perelte

Charlſticas ne&. g r,,G, ,. 7; ſ Iat, Ii,, Eoze en.
sobiltat, Buinem; Atrei aureus agnus, cujus cauſä deliquium Solis acci Merehron

dit, phiala aurea fuit, in cujus medio aurea agnifuit imaguncu-

la. Pauſanias verò l. 2. recenset, quòd Athreus filium oc-
ciſum agni vellere involverit, & hoſpitibus adposuerit epu-
lIandum. Aureum nobis agnum in epulo Euchariſtico
Pater apponit, ut ejus ſumptione nobilitemur & dite-
mur.

Plato in apologis ſomniavit, DEUMin formatione ho- Rlärche⸗
minum nobilibus commiſcuiſſe aurum, civibus Argen- iltlinn,
tum, ruſticis ferrum, quod S. Clemens Alexandrinus'l. 5. WnlEE.
Strom. trahit ad Chriſtianos, qui nobiles ſunt & aurei, Ju- in fe

dæos, qui ſunt ob cognitionem aliquam Dei argentei, gen- unn
. tiles,

Holoß.

— Concio Ruſtica.
se tiles, qui ferrei, Eccieſia Catholica & quævis fide lis anima. Aares
ens, ha Lſal. 44. V. 10. depingitur. Adſtitit Kegina A dextris in Ve- nos facit S
ſsl N ſtitu deaurato. Cur non in argenteo ad notandam purita-Heduene .
etiam D tem? cur non in purpureo, qui proprius Reginarum eſt co- ſtæ ſump-
Ninctcir; lor: cur non in ferreo, cùm pugnet quotidie? in aureo prop-tio.
Cceldeim. ter nobilitatem; aurum accipit, quando Euchariſtiam ſu-
ruinos n. mit: Teſtor s Aureum homil. éo. ad pop. Quemadmodum
– Riquis liqufacto auro manum aui linguam injiciat, quamprimum
en cmeint deauratur, ita hæc actamenta nohbis propofita animam aurtam
eiinnizie reddunt. Aſtitit Regina àdextris, quanta dignitas? Ariſtote-
Oel zn les dixit I. Coeli 64. obilius Aſ, quod ſt propinquius optimo,
4quod in miniſtris aulicis apparet; ſi ergo anima, quæ offert
nore, hoetkſt vel ſumit ſacrificium, 4 dextris ad ſtat, nobilitate ſumma
1cieordinin eandem exornari nè dubitemus.
n& proficiaunt . . . .
cimor hi, Notat S. Auguſtinus in Pſal. 99. etiam peccatores 4 Dee

os utesA. Vvocari filios ob communionem aliquando dignè factam:
Sicut lilium inter ſpinas, ſic amica mea inter filias, C. 2. V. 2.
Spinæ ſicut & filiæ, quomodo? &pinæ ſunt propter mor es ſuos,
vod in i Kiliæ, propter Sacramenta mea. Matth. 23. v. 9, monet OEg
um propinn Kilius, Patrem nolite vocari vohis ſuper terram. Quibus verbis
IAinandn ingenioſè noſtro proſpicitur honori. Qualis Pater, talis
Uuuegifutan filius. Filius Baronis Baro, ruſtici ruſticus eſt, terreni ter-
deAthreste renus. Patrem nolitè vocari vobis ſuper terram, quia .
tibusadooet non ſumus filii terreni, inquit Author imperfect. hom. 47,8
Alexander Jovis ſe filium mentitus eſt, ut ſummam nobili-
tatem jactaret, tu ſinè mendacio te flium DEI vocare po-
tes, quia quotidiè orare teneris: Pater noſter, qui es in Ccœlis.
Sed unde hæc dignitas? ab aureo Euchariſtici Agni vellere.
Nligtmnii Quotquot autem receperunt eum: dedit eis foteſtatem filios OEl

.

epblo Uicn
nobilitemun e

G cirig feri Joan. I. v. 12. in quæ Hugo Cardinalis aureè : Dedit
II, „1 . . .* .. . . 2-
sAlemtir cij poteſtatem filios ORl fieri, iis qui receperunt eum dignè in
rA Sacramento. 4
RS

nheient, M z Quod

92 Feſto Sani Adreæ Apoſtoli.
6. 4.

Spirituals Quod ſi recipere per actualem ſynaxim non vacat, deſi-
communio derium certè ardentiffimum Euchariſtici Agni omni pofſſi-
*αιτιa bili devotione ſumendi excitemus, ſemper memores illius,
Seis 33. 68& quod ſuperius ex ſacra Synodo Tridentina recitavi definien-
te: Quosdam tantùm ſpiritualiter SS. Sacramentum reci-
pere, illos nimirum, qu? voto cœleſtem panem edentes, fide
id, guæ per diletionem operatur frulktum eius & utilitatem
Jentiunt. Sunt quidam, qui tantúùm ſacramentaliter com-
municant, ii videlicet, qui peccati mortalis nondum per pœ-
nitentiam expiati, ſibi conſcii, panem vitæ in fudicium &
mortem cum Juda manducant, funt alii, qui tantum ſpiritu-
aliter Euchariſtiam ſumunt, deſiderando quam digniſſimè
epulis accumbere divúm; funt denique, qui ſacramentali-
ter & ſpiritualiter participant, corde mundo ad realem divi-
næ ſy naxeos ſumptionem accedendo. Nunquam ſacramen-
taliter tantùm, frequenter, & ſacramentaliter & ſpiritualiter,
frequentiſſimè autem ſp ritualiter communicemus, ut fru-
Gum & utilitatem panis cœleſtis ſentiamus. Affirmabat
de ſe S. Joanna de Cruce in ſpirituali conmmunione iisdem
omninò gratiis à Deo ſeſe donari, quas in reali uſurpatione
Euchariſtiæ percipiebat, ideoꝗque exclamare ſolita eſt: O
præaclaram communicandi metbodum, in qud neque Confeſſario,
neque uperiorumfacultate, negue ullius alloquie ofus, præter-
quam tuo, O DEUS meus! Experta eandem efficaciam eſt
S. Gertrudis, quæ âreali fumptione prohibita cùm ſpiritu-
aliter ſumpfifſet, vidit dulciſſimum JESUM, 4 quo divino
lateri admovebatur, audiitque dicentem: Bibe nunc de cor-
meo ſpiritualiter ſua visſimæ diznitatis meæ effcacem in-
Nuxum. Eundem Infiuxum ſperemus, ſi ſeriò ac ferventer
ad S. Euchariſtiam aſpiremus. Accidit non rarò, ut qui ſpi-
rituali ſe communione reficere conati ſunt, ſacramentali
Pariter Synaxi divinitus recreari meruerit. Teſtantur
id de D. Bonaventura Faſti Mariani 14. Julii, quèòd cum in
morte

ſoi.

Nan Concio Ruſtica. 93
gniet morte ſumere cœleſtem cibum non poſſet, deſiderium e-
Nper mene jusdem ardentiſlimum excitârit & Euchariſtiæ præſen-
inntectnii tia oculos ſuos paſcere concupierit, & ecce ccœleſtis hic
Dlttden, Cibus è manibus Sacerdotis evolans ultrèò ſe in cor Bona-
elnlan

r haten in venturæ penetravit. S. Juliana Virgo ob ſtomachi affe-
n ju Riones ſacro abſtinere viatico jubebatur, piis tamen af-
Ninmenlig fectibus non abſtinuit, ſed precibus tamdiuegit, donec im-
Uulön ine petraret 88. Euchariſtiam virgineo pectori admoveri, quæ
SHonding ubi admota eſt, vixit Juliana & obiit, & ſacro autem
nvieinin ferculo nihil ſuperfuit, quia deſideratiffimo illud pectore
Auituting Juliana hauſerat; feliciter experta deſiderium rebus æqui-Faſt Mar,

ndoqumie valere & præœparationes Cordis à Deo benigniſſimè exau- 17 Junii,
we, giſinm diri. Divi Gregorii Nazianzeni Oratio eſt, (Orat. 42.)
nundoadedn excitari à OEOin bomine almirationem primum, tum deſi-
Nunqumim gerium, eoque ſic purificare hominem, ut quodammodò deifice-
tllitetkliin tur. Hoc deſiderium nusquam efficacius, quàm ad aram
nmunccende elicitur, ubi immaculatus Agnus immolatus, & Agni
tiamus. pn hujus flagrantiſſimum Cor in facrificium pariter offertur.
onmnuries. Ulbieſt Cor, inquit D. Bernardus ſerm. 2.,. de Coœna, ibi
gin eni un Adilectio, & ubi dilectio ibi dilelti manſio. Woant autem qui-
chenre dn cuuque recitè ſapit, quantum Chriſtianæ ietati expediat,
gi nel⸗ quantum DEl Jervum deceat, ſacroſanctæ Pasſionis ipſius
,Alogtioliy, hideliter recolere beneficia, ad fruendum ſua viter in conſeientia,
eincem efhun ad recondendum plentus per imitationem in memoria, quod éſt
1obibitrin; Piritualiter manducare Corrus Domini . Hæc Bernardus,
CNlin⸗ juxta quem communieare ſpirituaſiter iidem eſt, quod
ifetnet paſſionemSalvatoris recolere, cum oh paſſionis memoriam
H inſtituta ſit Euchariſtia. Spiritualiffimè ille communicat,
ti qui Fidem, Spem & Charitatem elicit, paſſionem recolit, &
8,Neiò flgrantiſſimo deſiderio cor ſuum corpori Dominico in vi-
tnon vum offert ſepulchrum. . §. 5.
tiſund lucn, Spiritualis hæc commun'o etſi quolibet diei ac õ
nepei tempore peragi poſſit, opportuniſſimè tamen inſtituetur e ſua⸗

4uli, el M 3 tem-

4 Feſto Sanfi Andreæ Apoſtoli.

temꝑore ſacrificii Miſſæ, cui ut, quoties poſſumus, intereſſe
emnino conemur, ſuadet utilitas ingens, quæ ex cruento
ſacrificiò in circumſtantes profuit, eò quòd Partim pro ipſis.
ſpecialiter offeratur, partim ab ipſis per Sacerdotis manus
omnipotenti DEO litetur: quin ut ex Suario & Molina pa-
tet, quoties offertur Miſſæ Sacrificium, toties Chriſtus pro
offerente, & pro quibus offertur, orat & interpellat, Miſſam
vocant Aſcetæ extenſionem Redemtionis & cruentam paſ-
ſionis renovatioem, at nullus honor cruoris ſit, pretium tamen
operetur redemptionis. Inquit D. Ambroſius l. 4. c. 4. de Sa-
crament. Per Sacrificium enim applicatùr nobis Domini-
cæ Paſſinis fruus. Excitatur dolor & devotio, delentur
Peccata venialia, participantur Chriſti merita, aguntur pro
,quotidianis beneficiis condignæ gratiæ, & via novis DElI
5. ax. in donis præparatur, quia, ut S. Maximus docuit, Spiritus
Piturg c. Sancti gratia in ſacrificio maximè iis, qui interſunt,
25. communicatur. Tum tentationum impetratur victoria,
& nobis etiam neſcientibus ſingularia quædam bona, ani-
mi vigor, corporis ſanitas, vitæ préſperitas conferuntur.
QuodsS. Bonaventura (I. de Milſs. C. 5.) de Sacerdote ſacri-
ficium intermittente pronunciavit, idem de eo dici poteſt,
qui culpaâ ſuâ Miſſam audire negligit, quoties enim negli- D
Zit, tunc, gquantum in ipſo eſt, priæat Trinitatem laude z glo- Ci
rid, Angelos lLætitiä, peccatores venid, Juſtos ſubſidio &ò gra- lchec
tid, in purgatorio exiſtent es refrigerio, Eccteſiam ſpirituali bene- leh
ſicio, ſe ipfſum medicind & remedto contra quotidiana peccata. rend
Salutaris hoſtiæ oblatio, (inquit Innocentius III. ſ. 1. c. 3. dengen
de Officio Miſſæ) eſt DEl glorificatio, bonorum DEl copio- ae
ſa participatio. Qua de cauſa Chriſtianiſſimi Cæſares, Re- “
ges, Principes unam audire Miſſam non contenti, pluribus nin Mhde
eadêm dié interfuêre, Lotharius Imperator ternas quotidiè n
Miſſas maximâ cum reverentiâ audiebat teſtesigonio l. c. de
Regno Italiæ. Sebaſtianus Rex Luſitaniæ uni ſacro devotus Mldlnin

o ll. 1 m.
le in ur!

N3TR

Noli,

—— Concio KRuſtica. 95
DP . .
en, mn intererat, alteri etiam miniſtrabat. Leo III. Pontifex une
ieren , interdum die ſepties, aliquando novies celebrabat. Fuit
derdiecnia enim tunc temporis licitum, complures de die Miſſas (duas
* H ſaltem, pro vivis unam, pro defunctis alteram) dicere, donec
Rtois N Alexander III. Anno Chriſti 1181. juſtis de cauſis unicam

quotidiè miſſam Sacerdoti permiſiſſet. S. Homobonus ad

Alnere aram Beatiſſimæ Virginis audiebat ſacra omnia, ibidem-

nis c que poſt Sacrum & Communionem expiravit. Major ex-
uſte tra omnem Controverſiam Sacrificio incruento Dominici
rofins c Corporis virtus eſt, quàm fuerit Sacrificiorum omnium in
Catürnebsn lege naturæ & Moyſis oblatorum. Si ergè Sacrificium
Xceroto,A Noé divinam placavit juſtitiam, & propagationem generis
timerit igun humani obtinuit, fi Sacrificium Aaronis exardeſcentem in
iæ, & i no ſceleratum populum ſedavit iram, ſi Sacrificium Davidis
g ocnit, K peſtilentem gladium avertit, fi Sacrificium Salomonis in-
is, i gentes propitii Numinis gratias conciliavit, multò magis
impetmtri heæc omnia incruenta diviniſſimi corporis ac ſanguinis ob-
qUedtu latio nobis præœſtabit.
eiare Non erit absre, ſi hoc Ioco pauculas de plurimis Miſſæ
(e dẽ k

auditæ utilitates quàm ſuccinctiflimèe retulero, quibus

eiade t0 don ad eandem, quoties quoties licueritaudi, endam efficaciter
„otiesenre iremur.
intaten ul ⸗ incitem “ S B
iKar lſtti Miſſa audita periculum vitæ feliciter avertit. Adoles- . gas.
clſenſms ſcens ille in aula Regis Puſitaniæ, circa Annum 1334. ab ali
o Alotilint i epheebo æmulo delatus, quasi cum S. Eliſabetha Regina Mifæ.
Cchnisll nefariè confvesceret, & jam fornaci vivæ calcis deſtinatus, 1
15 l.ni E — :. . . . .— .
bonorumbli occaſione Sacri, quod è morientis Parentis admonitione vertit

quotidiè audiehat, fupplicium evaſit, falſo accusatore pericul⸗

= interim, dum is ſacrum audiret, fornaci injecto. Ad ignes t*.

on contert,e

gege fernscen properat, qui miſſam fugit.
ig l Miſſa à fulmine præfervat. Sancto Antonino credamus,
at tekte

qui p. 2. Summæ toO. 9. c. 10. narrat, duos juvenes aucupitin p,ætcrvat

nielliſthte, abiiſſe à falmine,

96 Peſto Sanlti Andreæ Apoſtoli.

abiiſſe, quorum alter ſacrum prius audierat, alter aucupium
ſacrificio præhabuerat; exorta repentè horribili tempeſta-
te, vox in aere perſonat: Occide, occide! dictoque citius ec-
ciditur, qui Miflam non audierat. Cum verò vox denuò
inſonaret: Percute! percute! reſpondit è regione fortuna-
tior echo: Won poſſum, non pogum, quiaSacrificio interfuit &
audiit: Verbum Caro falctum. Timeat fulmine tangi, qui
non timet Miſſam intermittere.
Lud Mliſſa à graviſſimis tentationibus liberat: Fuit nobilis
tentatione Sty'rius, teſte &Æneâ Sylvio, quem importuniſſima ſuimet ip-
Sylvius de ſius ſtrangulandi tentatio vexabat, quaſi continuò inſona-
kurop e. ret in auribus illud Jobi: Suſpendium elegit animamea. Mo-
leſtiſſimæ tentationis remedium prælſcripſit Confeſſarius
quotidianam miſſæ auditionem ſive enim ex maleficio, ſive
Delri ex alia diaboli fraude naſceretur, certiſſimum f&re ex au-
elrieo . . - .
diiquima- dita Miſſa ſubſidium, cum ex maleficarum conſtet teſtimo-
gic 12 c.2. Miis, quo quis die ſacrum Miſſæ Officium audierit, à nullô
Ica,S. prorſus veneficii cujuscunque faſcino vel philtro lædi poſ-
se. Obediit nobilis, & nullo unquam die miſſam per
longum tempus neglexit, perſenſitque veriſſimum efſe,
quod Confeſſarius monuerat. Ecce autem die quadam,
neſcio quo infortunio præpeditus, cum ſerius ad templum
pergeret, obvium habuit villicum ſuum, ex quo intellexit,
Miſſam jam eſſe finitam, unde non modicè afflictus, pal-
lium ſuum villico promiſit ſi auditæ fruum miſſæ ſibi ce-
dere vellet, ceſſit non invitus villicus, verum cum pallio
tentationem Domini, velut Giezi lepram Naamani, induit,
quà ſuperatus, in malam abiit crucem, & longam litteram:
talis à Nobili repertus, cum hic rediret è& templo, in quo
preces ſuas tempsre Miſſæ alioquin dicere ſolitas perſol-
verat. OQquàm verum eſt illud Magni Gregorii: Hæc victi-
ma animam ab æterno interitu liberat, quæz nobis mortem unige-
niti per myſterium repræſentat, c. 4. Dialogorum 58. non ab
æε⁸â

1
mareisuo⸗

a aernmlate t
Uulhopherst

Ie dneroon:
r Menell
An ltin
Gfioctecchiel
encCelit.
Alreſſere
ulti tn
3ininutn⸗
Alkedeni
nukenny
Mir den
A Uenin

Gfl ðUD Ml

⸗x Concio Ruſtiaa. —
lat, Aterenes — . — —– H—=
tehombo. Sterna ſolum morte, ſed etiam temporanea præſervat,
belcickoene i nec præſervat modò à morte, ſed & in vita locupletes
Com *RK facit. . .
iteregin Nota eſt de duobus Sutoribus ex vita Sancti Joannis IV.
iudeeninin Eleemoſynarii „& de du obus Sartoribus ex Pinello hiſto- Locuple-
enfumien. ia, quorum alter dies profeſtos feſtesꝗque laboribus dabat, a&:
Mein quin & diebus noctes jungebat, nec tamen improbo labore
Plberu:lie ſuo tantum proficere pote at, ut honeſtè ſe ſuſtentaret, al-
ſtkur⸗ ter verò quotidiè ſacrificio intererat & cum labore modico
ortuiſimit immodicum rei familiaris fortunarumꝗque ſuarum capie-
Cniliconfinm batincrementum. Interogatus itaqueiſte ab illo, qua-
elgitennmn nam arte tantoperè diteſceret: reſpondit: Veni & ide.
Eſciitom Deduxitque per dies aliquot contribulem ſuum ad audien-
enimermn dum officium Mifſæ, tandemꝗque edocuit, auditionem Miſ-
Certilimummm ſæ pro certo ſibi theſauro eſſe, è& quo tantum opum caperet,
Carum conin quantum vellet ac optaret. Sic quærendum DEI Regnum
Tciumaucdiett eſt, ut & cœtera adjiciantur.
1o vel phine Non locupletes tantùm, ſed etiam honoratos facit au- V.
nadam cie e dita Miſſa. Inclytus Bohemiæ Dux & Martyr Wenceslaus Hioſorates
qne veiln Annô 933, Wormatiæ horam Comitiorum neglexerat au- „
ce tende dliendæ Miſſæ intentus; cujus abſentia ſuboffenſi Electores
cocn letins n cœteri ſtatuerunt adventanti Wenceslao nequaquam aſ-

ſurgere, neque ullam honoris ſignificationem eidem offer-
re; afſurrexit nihilominus adventanti Imperator Otto Mag-
nus, ſuoꝗque ceſſit è Throno, & invitum licèt ac reluctantem
eodem depoſuit. Angelos enim Comites, Auguſtus vi-
derat latera Wenceslai ad Comitia ſtipantes, quo illum ho-

ſumver gloi

nmoglic? ſ
ftoctuen
(us, verunmcn

ehun Nun nore audita Miſſa dignum ſti —Dicatur nunc:
m ite gnum præſtiterat. Dicatur
8 lond⸗ P Serò enientes benè ſedentes. Si videlicet ex pluribus au-
citetete tis Miſſis ſerò veniant; quot Miſſas audimus, tot Comites
ee Angelos meremur, qui ad cœleſtia nos Comitia & Augu-
D ſtos gloriæ æternæ Thronos feliciter deducant. Quot
u MMi i⸗ paſſus ad audiendam Miſſam facimus, tot coronas in Cœlo

Dirlogomun ſ N mere-

VI.
Aec ele-
rat iter.

98 Feſto Sancti Andreæ Apoſtoli.

meremur. Digna auro ſunt verba illa D. Auguſtini. l. de
corpore & ſanguine Domini: Ommes paſſus eſtri, guos fa-
citie, dum ad boc Sacrificium dtvotε audiendum contenditis,
tutelaribus Angelis veſtris in librum vitæ referuntur, ut ine fa-
bilem pro fingulis mercedem recipiatis.
Audita Miſſa iter accelerat (narrat. I. 2. apum c. 4. Can-
tipratanus de Andrea Daco,) quod Jeroſolymis in patriam

redire noluerit, nisi Miſsa audita; diſcedunt interim moræ

impatientes ſocii, & ecce àâ ſacro incidit Andreas in equitem,
(Divum AndreamApoſtolum fuiſſe, qui Andreæ, clienti ſuo,
ſuccurrebat, ſuſpicor) à quo in tergum ſuſceptus eſt, brevi-
que, ſomnum paſſus, eodem die in patriam perlatus, & ante
fores domus ſuæ collocatus eſt, dicente equite: Hoc in
gratiam Miſſæ auditæ tibi OEUS praſtitit.
Ecce quàm bonum fortunatumque ſit Miſſæ intereſſe;
Ex cujus crebrâ devotaꝗue auditione equites creabimur &
iter noſtrum ad cœleſtem patriam & perennis terminum fe-
licitatis acceleraturi ſumus. Equites, inquam, crea bimur
velleris aurei ſub D. Andreæ favore ac Patrocinio, ſi ejus-
dem S. Apoſtoli exemplo Agnum immaculatum defideriis
ardentibus quotidiè ſumere &, quoties licuerit, ad
aram cuùm Sacerdote immolare placuerit.

Con-

ottemrlmng
Pnhboneetyvt
eNaiimtin

Nlſſat A

rt.

V 23 (° 8 2
eOerseeeserseeeeeseeee
erfenngi Feſto Sancti Andreæ Apoſtoli.
tlr punt, Concio Civica.

tololmis
tedntimmm Ketia periculoſarum occaſionum relinquen-
tAndkeuinen da.

UiAndrexcie — .
nalitgnde Reliktis retibus Secuti ſunt eum. Matth. 4. v.
triamperlunge 22.
ente egbite
Gt.. Mmortalibus digna præconiis eſt Andreæ cœte- eKei
Geſt ilein *½ rorumque condiſcipulorum obedientia, quòd ad Jes
e P*Oſimplicem evocantis Verbi Incarnati vocem illicò ioresa
eqyultes cleht Srelictis rebus atque ſpebus obſi 1 lin Iti bores ac-
Peennsenn eRe elt s ees dr ue Ee ie e⸗ Auti e. E e:Genes
Neeen continué, inquit D. Bernardus ſerm 2. de S. Andrea, nibil dæeſerat
ennn ,judicantes, aut hæfitantes, non ſoliciti unde viverent, ſinè kee
ichittoen, mora relidis retibus ſecuti ſunt eum. Dimittunt retia, quibus
mactlanmi victum comparabant, quia, ut loquitur Tertullianus l. de ido-
Loties ed Iolatr. c. 12. Fidexfamem non timet, ſcit etiamfamem non minus
arephclen fii contemnendam propter DEUA, quàm omne mortic genus.

Dimittunt retia, ut regnum æternæ beatitudinis piſcentur.
Ecce Sancti nepotiatores noſtri, exclamat Sanctiſſimus Pon-
