deuntem conſpicere. Cogitabat, fortè lapſus in præcipitia me in-
clamat; fortè inter feras me paricidam incuſat. O quàm longè
cura noſtra abludit. Bene circumſpiciendum eſt, cui ſalutem tuam
confidas. An bono, an malo genio, neque etiam cuivis homi-
num committenda: familiaris ſit vitiorum hoſtis, Dominus ſit
virtuoſus, Confeſſarius peritus, Theologus conſcientioſus, Conſi-

liarius juſti tenax. Via ſit tutiſſima, at nos ſocium eligimus non-

nisi diſſolutum, herum vitioſum, Confeſſarium blandientem,
Conſiliarium iniquum, Theologum laxum, an non hoc eſt quod
Sapiens Proverb. I. moliuntur fraudes contra animas ſuas, certè
qui animas ſuas parvi faciunt, veſtras pluris non facient,
Cujus ergò negotium agitis ? fili ſerva animam tuam, & da

humana in illi honorem ſecunduùm meritum ſuum. Veniam fortè meremi-
hoc nego- ni, ſi negotium ſalutis eſſet tam facilè. Bernardus audiatur, Serm.

u.

in Job: Unde nobis iſta diſſimulatio eſt, fratres mei? unde hæc
tam periculoſa tepiditas! unde hæc ſecuritas maledicta? quid
agen-

—
.Mm md
n ſelcvratc

1

gellbet
licmmi⸗ 8
zolhcnum t
e inntose
cimenunod
vnkocn uib u
gchunnon ii
nburile, gui ac
i tetranſin
nokohuncecufan
mmnmitgaͤß
thnhllinerelb
ZurNn, dgnumn
0) ergonamnnumne
Sreltertergopron
ſiitäretlehabe
n ſcere luhte⸗
NCRon Wöſdn
in] Sd dics ego⸗
ce hoe? ea ſi
eptus habete / e
Enexpitri? potel
n ecbiſta gisn
fumvelur llime
trem huuritisout
Aeund & Uungu
iniſenſu dicarn
nſignormti Perl
Emoummhlots
nlicon ſßell⸗
rCnſh Ie
enenel o

hcucne n
nniblrbm
temaliant kiſche
fenlain lib
bnbllemmn Uonn ot
lraum alus bre
ne
ulknrugengnt
elo,flumfonunl
altgd antsbe⸗
weinſaingegiune
dhmkcda.Odün
õ
o, Nelde AE u
Titonniats on
engpanimni⸗
õ
1, Cnalriundimin
nnnmnmlnt
sannniie
ſrrſaiubngnicn.
fünnnae,
ſoun. faiminn
lhumake,

Concio Ruſtica. 843

agendum è inter malos ſecurum non eſt; ità nè Auditores ultrò
perire lubet? Vel curam hancdiffertis uſque in vitæ confinia? ſi
ità: dicite amabo, quo mortis genere ex hoc mundo diſcedetis?
Greditis ſupremam infirmitatem mitem fore, tranquillam, faci-
lem, võsque futuros animo præſentes, ſenſibus integris veluti
Cygnos cantaturos,ò malè credulos & deluſos! Sed demus talem
fore morbum, qui uſum integrum rationis permittat; novum,
emergit periculum, dum enim non credetis eſſe ad mortem, &
ſic periculum non ſatis æſtimantes ad extrema inſperatè dedu-
cemini;, ut ille, qui vadum quærit, & deluſus ſemper, profundius
venit, & de tranſitu deſperat. Demus hæc omnia etiam abeſſe,
quomodo hanc curam aggredieris, negotia in tam perturbato
tempore, aptine & diſpoſiti eritis ad examen, ſpeciem, numerurn?
dicitis, nihil intereſie, ſed ſententiam eſſe certam, in morte ſuffi-
cere nutum, ſignum? prohliſta deliria, qui audiat ſinè ſtoma-
cho? ergo tantum negotium pejus tractatis, quàm juratus ho-
ſtis veſter? ergo pro tot ſceleribus nutus in articulo mortis ſuffi-
cit? ſi ità res ſe habec, compꝑpatior tot pœnitentibus; probabiliter
non ſciv ère ſufficere nutum in mortis articulo; ad quid ergo
tot cilicia, tot jejunia tot peregrinationes, tot lacrymæ & ſuſpi-
ria? Sed dicis, ego novi, me non diſceſſurum ſinè abſolutione.
Unde hoc? ſed ſinamus an neltcitis extrema remedia dubios
eventus habere? creditiſne omnes moribundos per abſolutio-
nem expiari? poteſt fieri, ſi ſerius dolor, propoſitum, & alia ad-
ſint requiſita, quis vos de his rite peractis debitè aſſecuret? per
vitam velut Lyſimachus hauſtu frigido regnum venditis, & ini-
quitatem hauritis cum jactura cœli. Flagitia graviſſima vobis
viluerunt, & tanquam de præclarè factis vos, & hæc inveterata
animi ſenſa, radicatas paſſiones uno nutu corrigetis, deteſtabi-
mini? ignoranti perſvadete, qui non ſcit, quid ſt verus dolor.
Talem curam ſalutis Hieronymus exſibilat. S. Bernard, temera-
riam. Iſidorus ſuſpectam vocat. 88. Cælarius, Hugo, Ambroſius
Gregor. Chryſoſt. Thomas atque ridentes explodunt, quia ſum-
mæ dementiæ eſt, ob animilevitatem diſcrimen ingens ſubire.
. OoOOO0ο 2 Quid

844 In Feſto & Matthæi Apoſtoli.

Quid ergò mirum nunquam ſeriò habitàâ curà ſalutis tam pau-
cas fieri converſiones? Alias ergo de ſalute veſtra curas conci-
pite, & cogitationes! tunc enim Chriſtus gratià ſuâ præſtò fuit,
cùm S. Matthæus de ſalute ſuâ ſerias cogitationes animo volve-
ret, ipſe animæ noſtræ ſponſus petit ſibi præberi cor: Fili præbe
mihi cor tuum, quod fit per ſeriam ſalutis ſuæ curam, quam per
S. Matthæi merita exopto omnibus. Amen. .

ο6 5 NWπωαο ρα ,„ ⅜0α αμ . n.

Concio Civica.

.

Gratia DEl omni alià humanà gratià gratioſior.

Sequere me, ſurrexit, & ſecutus eſt eum. Matth. 9.

S. . Eſcit tarda molimina Spiritus S. gratia. Nequere
nnn. me: & ſecutus eſt. Sic tunc etiam dives (erat enim
DEIIS ha- bhomo ſedens in telonio) facilè intrabit in regnum
bet ſuos X Coœlorum, modòô cum Sancto Matthæo fempus

Sanctos. gratiæ non negligat- Coœrerùm, qui non vult, re-
linquat. Non vis tu Cain primitias frugum offerre DEO! re-
linque, hoc faciet frater tuus Abel, & gratiam percipict. Non
vis tu impudens Cham revereri Patrem tuum ? relinque: faci-
ent hoc fratres tui, & gratiam invenient. Non vis tu frivolè
Eſau benedictionem patris & primogenituræ jura manutenere?
relinque: ſrater tuus jacob id obtinebit. Qui non vult, relin-
quat. Non vis tu invida fratrum turba Joſeph tolerare? relin-
que: tolerabit & honorabit Pharao. Non vis tenellum Moyſen
ſervare indurate Pharao? ſine, filia tua ſervabit. Non vis tu
Achan eſſe fidelis? ſit: Erit Joſue, & te propter furtum lapida-
bit. Non vultis vos mendaces exploratores terræ ſanctæ vera re-
nunciare? ſit: Chaleb hoc faciet. Qui non vult, relinquat. Non
vultis vos filii Heli Sancta fanctè ad miniſtrarc? Agite: ar
mue

hi. No
e Nuöi B
ve hcier Noa!
leindavstelt
mnni Iazarus
1 Mololorum
ne Aloleſengn
nes Allteb ſ
ATkgrüräni
ar. . Manheis
1eſ, r ago
odmnitinon gele
e NWöketrül
eCntum Rlo⸗
Curhomine
ntiam in g
n: Griuelſi
IIiis nos nature
lprun pon guſt
ilberehimng
lumn g
wne minimom
tneni mole de
til Mubext, g
tenſiſin ee
nlmonmm e
meghinfin

Concio Civica. 68643
eelenn muel hoc faciet. Non vis rabioſe Saul eſſe Rex ſecundùm cor
Ckrid 8 DEl? eſto: David erit. Non vis eſſe conſcientioſus Conſiliarius
s n falſe Achitophel? relinque: Chuſai erit. Non vis ſuperba Jeza-
gitſiinrn bel benignè recipere Prophetas Domini? relinque, hoc Suna-
lliſen 1 mitis faciet. Non vultis puſillanimes Sacerdotes fidere in auxilio
Aen e Dei: ſinite: Una Judith confidet. Non vis gubernare. O Aman!
niſi cùm ſuppreſſione pauperum; relinque: Mardochæus gu-
Peegenen bernabit. Non vis ad dapes regias venire Regina Vaſthe? Eſther
S accedet. Non vis infana mulier Jobi in adverſis Deum laudare?
R Job hoc faciet. Non vultis perfidi Judæi relinquere Idololatri-
C am ? Machabæus relinquet. Non vis, mi Epulo! in ſinum Abra-
hæ portari? Lazarus, mendicus portabitur. Non vis tu Juda in
migrü gnitt⸗ cœtu Apoſtolorum manere? abi! veniet Matthias. Non vis tu
ineſcate Adoleſcens relictis omnibus ſequi Chriſtum? Petrus,
ug mn At NJoannes, Andreas ſequentur, qui non vult, relinquat; quisquis

non vult gratiæ divinæ tempus obſervare & illicò ſequi, relin-
gii h gquat. S. Matcthæus hoc faciet. Nequere me! Nurrexit & ſecu-
Eumrundis tus éſt, quæ ergo cauſa tantæ in nobis tarditatis, & ſegnitiei?
kinitn n aliud mihi non perſuadeo⸗, quàm quid gratia Dei ſit, vos i gno-
un in mimn rare, neſcire pretium. Labor ergo hodiernus erit vobis oſtende-
re, Gratiam DElomni alià humanà gratiâ eſſe gratioſiorem.

— Cur homines non trahantur illicò gratiã divinà, dixi lgno. . 2.
Atmimut rantiam in causà eſle, quòd autem ignoremus; Cauſa eſt ite- (hrran⸗ —
k W rum: Gratia eſt ſpiritualis, nos ſumus carnales, illa eſt ſuperna- & natutæ.
rmd *R turalis, nos naturæ aſſeclæ, illa non videtur, non aucktur, non
nmeirmn lanc palpatur, non guſtatur, non habet odorem, cùm interim nos
inpumſunn nihil percipiamus, niſi per ſenſus. Profeckò, ſi naturæ noſtræ
bimi En pene volumus, gratiam ſummèexpetere debemus, noſtræ enim
ung in ben vires ne minimum valent ſalutate elicere, tam impotens eſt,
no S ut terrenà mole depreſla aſſurgere non poſſit ad cœleſtia, ut in
ſu mtnit ⸗ ſe nihil habeat, quod placeat oculis DI, dum ſponſam agere
trmn i⸗ Qdeberet, ſeipſum cernere non potuit: ſed à DEO paratam ſicut
nmornen ſponſam ornatam eſſe oportuit, en impotentior, quàm quæ-
Cionnurie sunque puella infans, quæ ex natura ſua naccuntur, ut ſe or-
D ſtnet Oo0 ο 3 nent;

Aniimi,

846 . In Feſto . Matthai Apoſtoli.

nent; hæc autem neceſſarium ſemper habet Dominum ſuum,
Unde Chryſoſtomus in c. 7. Matth. Chryſologus ſerm. 16. ait:
Quòd eſt anima corpori, hoc eſt animæ Chriſtus, author gratiæ,
ſinè animâà corpus non vivit, ſinè animâ oculos habet & non vi-
det, manus habet, non ſentit, aures haber, non audit, nares ha-
bet, non olfacit, os habet, & guſtum non habet, linguam habet,
& mutum eſt, caput habet & ignarum eſt, move caput, move
manum, move pedem, move totum, recidit ut truncus, nil po-
teſt, ne muſcam pellere; at quamprimùm anima corpus ani⸗
mat, bullit ſanguis in venis, movetrque totum ad naturæ arti-
ficium. Sic ſi gratia ſit in anima, quæ ante erant impoſſibilia,
fiunt poſſibilia, imò etiam impoſſibilia audet, ur Chryſoſto-
mus: Facilius eſt nobis per gratiam hac impoſſibilia adimple-
re, quàm qudæis, per legem illa impoſſibilia. Quid efficacius,
quàm ultra vires audere & poſſe ſupra id, quod poteſt, quæ dum
non perpendimus gratiam non captamus, ſed vilipendendo
negligimus, certè Eſavum non tam reum fecit venditio, quàm

vilipenſio,
Nis: ⸗ Et ut tibi preſſius dicam, quid ſit gratia divina, provoco
pretio-

ſius gratià, & in facic univerſi: da aliquid ſeu in terra, ſeu in cœlo, quèd
nil nobili- gratiæ divinæ poſtponendum non eſſetô eſté Sanguine JESU
As. Chriſti, tam nobilis, ut humana gratia reſpectu hujus natales
habeat ruſticos, & vix æſtimabiles, nobilem eſſe fortunæ eſt.
Nobilem gratià ex meritis, quæ DEUs gratiosè ſublimavit. De
quo S. Aug. Debitorem Dominus ipſe feciſſe, non accipiendo, ſed
bpromittendo, non ei dicitur redde quod accepiſti, ſed redde,
quod promiſiſti. Natales hominis ſunt, ut ſtatua Nabucho-
donoſoris, aurum, argentum, æs, ferrum, & quid tandem teſta;
lli, qui in gratia divina, non ex ſanguinibus, ſed ex Deo nati
ſunt per antiquitatem ab æterno, per magnificentiam ab om-
nipotente, per altitudinem ab incomprehenſibili, per nobilita-
tem ab eo, qui habet eſſe à ſe ipſo. Unde: Natus ex Deo in gratià
famulus, ruſticus Domino nobilior eſt. Chriſtus Judæis ja-
Qantibus, ſe eſſe ex ſtemmate Abraham, reſpondit, Match. 3.
ne

tſeromnn!
oonmmnunicart
icommonicat,
unctzcienſen
Ceſpern ont
Sentdizrurh
mendant, oae
eber N U Nle
d abeni lelke⸗
tentin te nbilte
GOned iden
elzopoldoin
inCalis goruno
Ms ſederDlOna

inem Gedit nobie

ormunds aapen
DO urdehomin

Erdem ſetnacvlu

Molt Filium a
ntls, go etinn
t. Kumm ſer
nn ſoz in tagtn
t Norale
Nonpolinn hu
unb ehihond

u 4Ki

— 4
– . Concio Civica. 3847
utiige nè velitis dicere intra nos: Patrem habemus Abraham. Dico
nmeüe enim vobis, quoniam potens eſt DEUs de lapidibus iſtis ſuſcita-

mengide re filios Abrahæę. Magnum quid, inquit Tertull. de reſur. car-

ungiinut nis. Phidiæ manus jovem Olympicum, ex ebore molitur &
ummur;e adoratur, non quia Elephantus, ſed quòd Phidiæ, tantus.
Snanmne; Longè Nobiliores format gratia divina. Quæ, dicite, no- §. 4,
Dunn riänn bilitas major Maternitate Beatiſſimæ Virginis? inquit enim S. Gratia dat
ampnirnun Auguſtinus: Dignitas matrem ſecit, gratia dignam hac ma- param no⸗
Nithktnnäun ternitate. Dignitas Reginam, ſed gratia ſanctam, dignitas
nuertin levavit ſuper omnem Creaturam, gratia Creatori anivit. Dig-
noſliiat *“ nitas communicavit eſſe hominis, quod communicavit filio,
* R gratia communicavit, quod DEI eſt. Hine Chriſtus ut ut Nobi.
in ſii 1 V les mundus dicat ſcientias, has Chriſtus docere noluit, docuit au-
Ns Wlchh tem, quæ ſuperat omnem ſcientiam, ſcire eſſe in gratid divi-
on n. Scientiæ ut ut nobiles nunquam iäguinem, dant nobilem,
nuhm ii nomen dant, non rem, at gratia re ipſa immutat, natura cede-
Nunſutntuitif re debet, & ut Saul ex agreſti delectus in Regem, regium ani-
mum accepit. Teſte Scripturàa: Mutaberis in virum alium, &-
üidind eligentin te nobilitatem divinam usque ad felicitatem DElI.
AhuRHNDIO Oſi homines caperent, quid ſit eſſe filium DEl! ſi enim naſci . .
thet de dagiel de Leopoldo in Germaniã, de Carolo in Hiſpaniâ, de Ludovico Magnaglo=
n guKhrtntic in Gallia, gloria nobilitatis eſt; quid non erit non ex ſanguini- rüed mer
s, Noblench mn bus, ſed ex DEO naſci. De quo Joannis I. videte, qualem Cha- a,. 3*
Dg midettinn ritatem dedit nobis Pater, ut Filii Dei nominemur & ſimus.
upeſſemun Hoc mundus capere non poteſt, aut non vult. Judicat enim
de l ußfnii de DEO, ut de homine. Exempli gratia: Abraham vult Eliezer
d,u bud hæredem vernaculum, ſi improlis obeat, ſed ſacra prolificans,
mnn 3 Sante non vult Filium ancillæ cohæredem ſuo filio. Sic putaret
kencht elsk mundus, quòd etiam DEl filius non patietur. Sed mundus ſé
i decipit. Sumus ſervi per naturam, filii per gratiam. Nun-
ngd quam ſuos in tantum levabit gratia humana, quam tamen . 6

tantoperè Mortales jactitant. Compara-
Non poſtum hic non facere erubeſcere omnes illos, qui tio inter

putant, ſe æquipondium inveniſſe inter gratiam divinam & gratiam di-
vinam S&

huma- humanam.

848 In Feſto & Matthæi Apeſtoli.

— , — —
— —,.— —

humanarn. Etiam gtatiam Regum, quæ ſumma eſt, accipia-
mus, & videbimus. nec aquam porrigere poſic. Quid enime
Regum gratia levis, DEl graviſſima. Gratim Regum ſequuntur
curæ, DEl neglectus curarum. Regis gratia ſcopus eſt in quem,
gratia Dei quò tuſiſſimè. Regis gratia frequenter neceſſitas, ju-
cunditas nunquam tantum valet, quantum Reges volunt: Gratia
DEI ſibi ſola ſufficit, Regum extollit & Vaſallum relinquit, Dfl
extoliit ad filiationem DEl, & libertati filiorum DEl relinquit.
Gratia Regum non communicat coronam: DEI communi-
cat divinitatem. Regum, ſi magna eſt, eſt unius, ſi multorum
eſt exigua. DEl omnium absque diminutionc. Regum, nec
propinqua, nec longinqua, propè offendit, de longè oblivio-
nem parit. DEl, quoò vicinior, eò ſecurior. Regum fundata in
Perſonis, quò liberioribus, eò inconſtantioribus: DEl, in volun-
tate infallibili, & immutabili. Regum: vix durat totâ, vità, & cum
vità finitur. DEl, eſt immortalis, in vitâ au getur, in morte con-
firmatur. Ex parte Dei æterna eſt, ex Regum gratia præcipitari po-
tes, cx DEl, ſolùm cadere. Regum, poteſt tolli per calumniam:
DEI, per culpam. Regum, privari potes pro arbitrio- DEI, non

invitus, imò, ſi velis, DEUS invitus privat. Regum, perdita nec-

precibus recuperatur, DEl, non modè precibus, ipſè offert re-
cuperandam; Regum gratiâ perditâ, dolor eſt ſinè remedio.
DEI gratià perdità dolor remedium eſt. Regum, datur fortu-
natis, DEl, etiam in fortunatis, aut paulò poſt fortunatis. Regum,
poteſt Paradiſum ſubtrahere, DEl contert. Regum perdita Cul-
Pa indelebilis; DElI: gratia culpa deletur, & gratia augetur. Re-
gum incerta & ultimo vel tandem ſemel ingloria: DEl, certiſ-
. 7. ſima, & finis eſt gloria & corona.
prudentes O quàm ſapienter illi faciunt, qui cum Moyſe ut Deo in
illi, qui pro gratia ſerviant, dimittunt gratiam Pharaonis. De quo S. Pau-
Fratia Dkl jus ad Hebr. 11. magis affligi cum populo DElI, quàm tem-
dimittunt. Poralis peccati habere jucunditatem. Cur ergo vocat gratiam
hominum temporalem& peccatum? quia non durat lon go tem-
pore; & ſicut peccatum gratiam ex anima ejicit, ſic difficulter
gratia

1 Wnet ego o
mrulrlleſond
imnqvin humane
Dergo inuniam
mumtere Kneplig⸗
zlt berumm gan
lkſerier tehi
lnsad tontem,
rherenendllunn
m. Aigiter ſot
DNRN., WNN
oe won er con
Eler. Wyo grrti
is cumn Hannibal
Omr uiti l
cuncocunqve h
neſulgecumd

lecipb.

e

n Concio Civica. 849
uien 8 gratia hominum cum gratia DEl ſe comportat. Quales enim
Ns dlen. viæ ſunt ad gratiam humanam? ambiio, adulatio, calumnia,
Bui invidia, quæ omnia hoſtilia ſunt contra gratiam divinam. Ac-
RDWHMZ cedit: quòͤd gratia hominum ſit pariſſima divina ex ſuper
uunmnien e abundanti. Eva, quæ ex ſuperabundanti coſta Adami facta
lrgſain eſt, eſt hujus gratiæ ex ſuperabundanti merito Chriſti, Adami ſe-
SZZõ cundi. Gratia humana habet unam portam & vocatur Cabi-

enNn net: pro gratia Divina apertæ ſunt portæ duodecim ad glori-
uchenimn Liafn. Non eſt ergo comparabilis gratia humana cum divina.
kännnne Adamas & palea homo & formica, Seraphin & bulla, tibi ſimi-
Neakri net lio raſunt quàm humana gratia, divinæ. 1.
èR O ergo inſaniam humanam! deliberando, quàm eligas, Negligitur

MM
nn moras trahere & negligere divinam, Omnis mora hic pericu-gratia DEI

llnondar Drr⸗ . . —4◻. . .—. 1 . illim
aid Mi loſa eſt. Petrum gratia Chriſti ſemel reſpexit, & niſi illicò exi-Hacillimè.
n mmnedd viſſet & fleviſſet reſpicicndus ultra non erat. Unica vice ſedit
mgmnim Chriſtus ad fontem, & niſi tunc Samaritana veniſſet, gratiam

ungmngum non deprehendiſſet, unicâ vice Magdalena vocata fuit ad Magi-
mindmn ſtrum: Magiſter vocat te, niſi veniſſet, tam glorioſa pœnitens
wopommohe non fuiſlet. Unicà vice divertere voluit in domo Zachæi, niſi
NMNEH ſinè mora ex Sycomoro deſcendiſſet, tantum hoſpitem negle-
dek xiſlet. Ergo gratiam ſinè mora prehende, neè infelix lamen-
i iré ceris cum Hannibale de neglecta occaſione Romam occupan-
Undl Nme di. Cum potui, nolui, cùm volui, non potui. Quoties ergo
nulpitnnnc k S quandocunque Chriſtus author gratiæ tibi dixerit, ſequere

lamir Mynrt me ſurge cum S. Matchæo. Ec gratioſiſſimum erit tibi
denn Agmunge de te ipſo audire, & ſecutus eſt eum.
nbmtngnn A⸗ Amen.

Mhmmns lm .
n lo,un
n Creprbu⸗ 8 N
atmcnn, N
tummir

Con-

850 In Feſto &. Matthai Apoſtoli.

Al sir atitde elie EAse reiberChide⸗eidrzn it

Concio Aulica.

Multi volunt eſſe mali, nè ſint miſeri.

Et cùm tranſiret inde JEsIIS vidit hominem ſedentem
in telonio, Matthæum nomine, & ait illi, ſequere
me, & ſurgens ſecutus eſt eum. Matth. 9.

ErPlicaiut EAOEY Græcè: id eſt vectigal, unde telonium vocatur, lo-
quocdt ha- cus, ſeu domus, in quo vectigal nautæ mercatorésque ſol-
duit San- vebant. Hinc Perſicus pro telonio vertit, in domo ſolu-
Aui M at. tionis. Æthiopicus in foro: quia in loco publico; Unde
Matthæus erat telonarius, qui publica Senatús populique Ro-
mani tributa & vectigalia à ſubditis & prætereuntibus, vel præ-
ternavigantibus exigebat. Janſenius in c. 33. Concord. Evang.
dicit: LOcum, unde vocatus Matthæus, extra Capharnaum circa
mare etiamnum demonſtrari. Myſticè Tòô ſedentem in telo-
nio, urgec B. Petrus Chryſol. ſerm. 29. Jedebat utique, quia
ſtare non poterat. pondere cupiaitatis oppreſſus, & ipſa totus
conſcientiä fraudis in curvus. Aurum naturâgravegravius
ſit avarit'à nimis. HEinc eſt, quod plus habentem deprimit,;
quàm ſerentem, & vehementius aggravat corda, quaàm cor-
pora. Naſcitur in terra profunda, perque ima venarum cœ-
cis diſcurrit an fraäctibus, & dum ſuam ſemper repedat ad na-
turam, cœleſtes animos ad inferna deponit. E contra Zachæ-
us ubi animum à terrenis opibus exoneravit, ſtare dicitur.
Itans, inquam: Zachæus dixit ad IS8UM: Ecce dimidium bo-
norum meorum Domine do pauperibus l. 9. Porro Publica-
norum officium licèt ex ſe juſtum ſit, & ſinè peccato exerceri
poſſit; quia tamen illud ſæpè obibant homines quæſtui & ava-
ritiæ

is Kbonorbos
Enpenciſont in!
ofn Feaude vi
gui änitis X
rocfercunl
Nat mermocnt En
morere K bre
nilbdosAlgl⸗
t, Ciran ete
niſren. or.
MNdlen Nodele,u
ele conſiennit
. Volees,lel
Dun fei Cutin
Miin amnii,
Ollcentafelitane
lgi utfelioz ſin
Mele,ne miſetiſi
Mere volont ſine
nn temporalem
humnile 1r
POdhbemmd,

.

lirlire Künaton

ig
— Concio Aulica. 851

—

ritæ plenè addicti; qui vectigalia majora æquo, præſertim à pau-
peribus, extorquebant. Apud Judæos Publicani erant infames,
Aul & quaſi publici peccatores habebantur, perinde ac apud Chriſti-
4 anos habentur publici Uſurarii. A qua ignominiæ notâ quàm
longè abfuerit S. Marthæus, teſtatur ipſe in Revelatione S. Brigit-

lrtnii tæ factæ l. I. revel. c. 129. inquiens: Voluntas mea talis erat
4 eo tempore (telonii) quòd neminem defraudare volui. Unde
ithmnin aliud longè nobis exemplo ſuo & pulcherrimum utiliſſimum-
npmnin,6 i que reliquit documentum . In revelat: enim pergit, dicens: de-
. 4 “ N ſiderabam invenire viam, quàâ ſepararem me ab officio iſto⸗, de
A divitiis & honoribus non plus cogitabam, quàm de paleis. O
nutiinde quàm pauci ſunt in hoc mundo, qui ſe officio ulcrò abdicent,
eneggr in quo ſinè fraude vivere vel non poſſunt vel nolunt? Quot
Mnugantdlic ſunt, qui divitias & honores libenter contemnant, quando iis
Nnoſend gi ſua promovere cum DEO non poſſunt vel non volunt? quæ
guunbaſlmil cauſa? metuunt temporalia amittere & ſperant ſua ſinè DEO
la eui gnig promovere & hæc compendioſiſſima via eſt ad ruinam, De
Anmn ſimilibus S. Auguſt. ità loquitur: Temporalia perdere timue-
nnce,Cnent runt, & vitam æternam non cogitaverunt, & ſicutrumque
tmenCnud amiſerunt. Sic fit: dum politia Religioni, Regnum fidei, Res-
Mcrlödemmun publica Eccleſiæ, temporalia æternis, utilitas honeſtati, Inter-
Me elſſe conſcientiæ præponitur, communiter utrumque poerdi-
nai ſu tur. Volſæus, teſte Sandero, in ſchismate Anglic. de ſe fatetur:

Arin wripan Dum regis Gratiam cum offenſa DEl aucupatus Jum, DElI
Mũ Aummi⸗ Gratiam amiſi, nec Regis gratiam acquiſivi. Pietas, fides,
. ar i conſcientia felicitatem non tollunt, ſed augent. Quid ad hæc
AAdnne iutnn illi, qui, ut felices ſint, putant conducere, ſi mali ſint, & mali vo-
nn nie lunt eſſe, nè miſeri ſint. Oſtendam ergo hodie, illos, qui ſua pro-
ſu inl movere volunt ſinè DEO, id eſt, non propitio DEO, offenſo
DEO, longiſſimè abeſſe à felicitate & proximos eſſe ad in felici-

it, Ne
tlinnn i tatem temporalem & æternam.

atnin . .Y
Pl in Innatus ille appetitus, quo deſideramus conſervare, illud è &. .
iu 1 * eſſe, quod habemus, à DEO, ità in nobis radicatum eſt, ut etiam natum eſt,
= inſenſitivæ & irrationales creaturæ in nihil aliud incumbant ſe & ſua
Pskonnc⸗ “ Ppp pp 2 in- onſervare.

352 In Feſto S. Matthæi Apoſtoli.

—

— 12— —
intenſius, quàm de medio ſe conſervandi. Animalia non ſunt
Aſtrologi, & nõôrunt propitia ſibi tempora. Non ſunt Medici,
& tamen ſeligunt ſibi herbam. Non ſunt Architecti, & non in-
digent inſtructore, ut nidos ædificent. Sic araneus ſcit texere,
& non fuit in tribu textorum, cervns ſcit plagas curare, & non
didicit chirurgiam. Pulex non eſt Balneator, & ſcit Sangui.
nem prolicere, formica non proviſor, & tamen in æſtate con-
gregat pro hyeme. Etiam hæc non abſunt ab iis, quæ ſenſu
carent. Naſturcium aquaticum ad aquas radices agit; arbor
foliis fructus defendit. Nux cortice nucleum includit; vi-
tes mirè ſe alligant, nè repant. Homo habet iſta per eminen-
tiam. Hinc medicina pro ſanitate, tecta pro habitatione, indu-
ſtriam pro œconomiis, cautelam protheſauris; arma pro liber-
tate, munitiones pro regione.
coie Hæcomnia probo, ſed illam ſui conſervationem impro-
ouide bo, dum medium eligitur, offenſivum illius ui & ſanitarem, &
tio ſui & » eligitur,
ſuorum per divitias, & fortunam, & honorem, & vicam, & omnia haber in
Se n manu ſua, qui eſt DEuUS. Proteſtor! noli ut intelligas de
na. Principibus, hos perſtringere nolo, quos mea religio adeò reve-
retur. Ego enim regimen illorum non intelligo.
Nec Delphinos natare vel aves volare docebo. Hoc pro
omnibus hodie perſtringo: velle lucrari, augere ſua, ſe con-
ſervare medio DEl offenſivo, quod idem eſt ac ſinè DEO. Quid
Chriſtiana politia ſit, ſeio. Novi media convenientia, ut crel-
cat; rationabilia, ut non deſinat; non inficior his, non fum
enim ex ſtupidis Anabaptiſtis DEUM credens omnia ſoluùm ſinè
nobis agere. Hi enim in navibus remo non indigent, nec
gladio inbello. Pecudes ſolà providentiâ DEI reguntur. Apud
nos cooperatio neceſſaria eſt. Neque per hoc ignavia noſtra fo-
venda eſt. Nauta ſpectat ſidus polare, ſed interim non negli⸗
git mare.
xr dt. Utvivamus neceſſe eſt. Principium regiminis eſt inten-
Dæmonis, dere mercaturæ negotiis, divitem bona curare, pauperem la-

& maltia borare, ſed in hoc eſt, nè timendo amittere temporalia amitta-
hominum. mus

—
—
cn meſd

,hnaele,
nek t oee

hus anhßfe
M 2„ ſe I
entech
ntahati hel
un More;herl
Gnmmu. Dimnun
4 Cpotret
iCneiutnn
ernmroliie,
lunn prinßil
vſf thun⸗
Perdcdhnt, I
eKancri lne
i godiſäreſcct
Aigooſs Hypocni
mmins eubeles,
i blis Mdones
DroporunxRmin
Qudonidofendo
Onnata la provil
UIt. Unlicanscau
icencomn ſiRan
Nole ſealatt Eiin
del aucite, o
legolechonum
Umnonem exig
giinicir Pron
irtile epe⸗
uglam, u
Abnſeanchorenm
Umfanbncſbq

nſt Kucn⸗

Concio Aulica. 853

mus æterna, honeſtum nèutili poſtponatur. Conſcientia pro-
prio intereſſe, juſtitia muneri, hæreditas DEO. Dæmon ne-
quam eſt: novit occaſionem lucri, ſed medium offert uſuræ.
Honores cum ſuppreſſione alterius. Mercari cum deceptione.
Potentem fieri, ſed per malæ fidei poſſeſſionem. Gratias homi-
num aucupari per adulationem. Matrimonia per viam lutu-
lentam, amores per peccata. Quæ verò ſic acquiruntur, citò
amittuntur. Primum iſta comparandli medium eſt DEUs pro-
pitius. Quis putaret Chriſtianitatem ad hanc miſeriam deve-
niſſe? Quamdiu mundus fuit in innocentia ſua, usque dum ei
loquerentur Politici, Machiavelli, Bodini, Marnei, aliorumque
1 Atheorum primipili. De quibus Chryſoſt. mundus pejor fa-

Phanter i
eü
nrihntirnn

8 knzann Ctus eſt, poſtquam ei locuti ſunt politici, quàm cum ei locuti
fuiſſent diaboli. Quando nimirum pro idæa Regiminis non
mnl mſmmnmmt Conſtantini & Theodoſii, ſed Tiberii, qui àfuis tantum laudatus
numiiu gukinin fuit, quòd ſciret ſcelera celare. Quando Eecleſiaſtis Simoniaci,
Aiim danuin Religioſis Hypocritici, Magiſtratibus intereſſati, ci vibus Milii,

orin nl rinel fœminis Jezabeles, pueris Cupidines, fervis Giezi, militibus Jo-

Dankneanigocor abi, filiis Abſolones, aulicis Amani, Conſiliariis Acchitopheles
mmmnnmen proponuntur imitandi. Quid mirum tantas contingere ruinas?
N lelet N Quidquid offenſo DEO aggrederis non proficit. Talia ſunt axi-
lelumm ugerlut omata illa pro utilitate nec fides ſervanda, virtutes fictæ fuffici-
scenelaeſn unt. Utilitatis cauſa omne jus violandum; etiam DEO bellum
oltoneeietien indicendu m, ſi Ratio Status poſcat. Quoquo modo ſẽ alat, dum-
4 won fültln⸗ modè ſe alat: & in numera alia.

Sed audite, vos forum tranſitis, ac ſi unici eſſecis Domini. Sr .
An ergo lectionum veſtrarum nullus datur decurio? an nullus, ſemper in-
qui rationem exigit? nullus Dux, qui luſtret? nullus DEUS, ſtat malus

qui inſpiciat? proh! inanes hominum ſpes! an non hoc eſt, u cceſſus.

UNcetemonmuae
. „*
Kno on e
ſitentilrgne,

tninnin quod dixit ille apud Sophoclem; nullius eſt providentia, ſed
re Kürnn caſu quodam, ut quilibet poreſt, vivitur. Mirandulanus ait:
D Mullum ſe authorem legiſſe, qui neget providentiam DEI. Tam
epiunninnut enim res nota eſt, quàm notum eſt dari DEUM. In praxi autem
vdon nr aliter fit. Si quid ſine DEO quæris, non obrinebis, aut ſi ità: in-

huinrtune Ppp PP 3 feli⸗

854 Iin Feſio & Matthaæi Apoſtoli. hi

feliciter, & ſi feliciter, vix diu, & ſi diu, cum fine tragico. Aſcen- 3 nünsl
des, ut lapſu graviore ruas. Ordieris & fraude, & intentum ons beel
perdes unà cum cis, quæ habuiſti. Epilogus tragicus eris tu, 7 aueunlin
aut tui. 6 ncispobice⸗ 6
§. 6. Audite propius: quod Pſ. 3 3. verſ. 7. legitur: Ouli Domini ſeendl. Min
ali felices ſuper facientes mala, ut perdat de terra mrmoriam eorum. ichmoblel
e en⸗ Quorum proſperitate oflendimini, ii necdum ſunt extracho- Leln cuilectel
lam Prov- lam Providentiæ divinæ, ſuus dies iis ſervatur. Legat quis Ar- in Zrfices, i
denti?. gentonium, & intelliget, qui ſuo ævo per eadem media à DEO waß alep
perditi fuerunt, per quæ contra DEUMeveci ſunt. Ad quod nor ulenon;
præclarè Nicephorusl. 7z. Ubi divina providentia non commi- uunr Mtom⸗
litat Conſiliis, actionibusque hominum, tunc neque vir conſul- n Do ror
tus conſultus, nec fortis fortis, ſed etiam ſapientiſſima Conſilia Re upan
inſipienter deſinunt, & generoſa maximè, & fortia fabéta tur- nr
pem & infamem exitum conſequuntur. Hinc cœlo ſudo hæ- kre de 4
remus, & Icari à noſtris inventionibus præcipitamur in mare ucndsiend Mnch
miſeriarum. Exemplum do in magno: Roboam 2. Paralip. c. R 1
II. v. I4. voluit ſe ſtabilire DEO neglecto, ædificavit urbes, po-= Gſolu ien
ſuit gubernatores, armamentaria. Sed quid cùm roboratum sroarelhiend
eſſet regnum? Roboam dereliquit legem Domini. Venit verò kummdd
Rex Ægypti & omnia diripuit. Semerias Propheta pro Epipho- Dansſon
nemate Roboamo dixit: Hæc dicit Dominus: vos reliquiſtis Uemminene Fei
mæé, & ego reliqui vos in manu Nſac. Quod idem eſt, quaſi npieuem gol
DEUs diceret: Vos putatis, vot vulpes eſſe, ſed audite: ego ego Aunobonianmel
capiam, & vadam, & non eſt, qui eruat. Putabitis vos in mſoephummni
pugno habere, & elabetur. Corrogabitis pecuniam, ſed in ſac- flaconſſiuulezi
culo pertuſo. Putabitis jam ſtamus & ruetis, quia DEO non Mentencom Don
propitio nihil. Tu decernes: ſed DEUs habet ſtellas & fortitu- Uumekofencere
dinem in manu ſua. Non enim ab oriente, neque ab occiden- Uebit, ſed dle me
te, ſed quia DEllsjudexbunc humilitat, hunc exaltat Pſ. 34. nnsadtegiamin
Prohibet Julianus, nè ullus Chriſtianus admittatur ad militiam, nſoſeſeepa
nè fortè ad Solium eligatur. At at: non impedivit Jovinianum, rpüblurnonis,
Valentinianum, Lheodoſium. Finem aſſecutus non eſt, quem Nlalſinulance

pravis mediis obrinere voluit. Uonenu) N⸗
Nimis

eie
licin Concio Aulica. 855
mntcati Nimis quàm falluntur, qui Rationi Statůs omnem poſt ha- . 7.
. nn bent legem divinitatis. DEO non propitio velle aſcendere eſt per- micmletal⸗
dere. Quoties id experti ſunt illi, qui utilitatem honeſtati prætu Rauonem
Grete lerunt? qui etiam Ethnicis erant exoſi. Cicero ait: Eſſe perturba- Statiis legi-
4 em tores quietis publicæ, peſtem amicitiæ, virtutis exterminatores, nn Hol
ini, intninn mundi ſcandala. Miſſus erat ad Romanos Themiſtocles à Spar-
gistnen ad tanis, qui cùm publicè hegotiurn ſuum proferre detrectaret, peti-
ioentel a Vit aliquem, cui ſecretò proponeret, qui dein Senatui aperiret.
1Dllliertin 6 Datus eſt Ariſtides, qui cum excepiſſet quod erat, reverſus ad Se-
iug Wring natum dixit: eſſe perutile non honeſtum, illi verò imbuti illo
— Plutarchi : ucile non poſſe eſſe, ſi honeſtu m non eſt nèreferri ſi
⸗ e eglinn bi voluerunt. Mirum auditu, qui neſciebant, omnia regiuno nu-
ſpinſtul⸗ tu DElI. DEOs pro virtutibus & vitiis habebant, & tamen vitium
Muun ſſii felix eſſe non putabant. Nos Chriſtiani ſcientes omnia ab uno
un. Hiternie pendere nutu DEl, oflenſum ſceleri felicem, & virtuti faventem⸗-
tonns rreniumainn putamus felicem. An ergo putatis DEUM partes iniquas tuitu-
tgno, hobom, An rum? quæ prudentia illum ſibi offendere, qui felicitatem diſpen-
Ngechatfintuns ſat, & ſolus donare & rapere poteſt. Magnum delirium, contem-
Vliccun ben ptus pro accipiendis gratiis, & injuriam multiplicare pro favori-
Prkunm onmniſtirf bus aucupandis.
Knenkligteuri⸗ Dicitis fortè, DEUM terram contemnere & ſecundis cauſis s. g.
derDontunthli, permittere? Sit etiam: ſi contemneret, adhuc experientia dat- npieta,
lie Cltnt⸗ impictatem pro felicitate tertena non profuiſſe. Quis liberatus à Pite nun-
4 chſiimme f diluvio, boni an mali quid ditavit Abrahamum, Iſaacum, Jaco- quam pro-
us Muuin bu m, Joſephum, an impietas malitia an innocentia . fateor lon- tuit.
9 4 gè alia conſilia tales daturos fuifle; ſi Joſeph confuluiſſet illos, an

ghisfel conſentiendum Dominæ! ſinè dubio dixiſlent, non enim con-

nu re ſultum eſt offendere quæ ſummè amat, quia dein fſummè odio
Dlli u habebit, ſed ille maluit negare & incarcerari, atque per portas
ANM e carceris ad regiarn intrare, vel ab hac ſemper exulare, ſi ſinè tali
nlta, tu 4 commiſſo ſcelere pateret. Si Moyſes quæliviſſet, an manendum
unpuniti in regia Pharaonis, an ritus Ægyptii ſervandi? ſiné dubio, an-

umimuin it⸗ lex DEl diſſimulanda ? ità ſanè, ſed quid aget populus DFI. Quid
õ DEl contemptus? Moyſes exivit, & pro nepote DEUS Pharaonis
, tftactus
D

356 In Feſto & Matthæi Apoſtoli.

factus eſt. Exod. 7. quis intravit terram benedictam? An Vitula-
rii, an murmurones? an concitatores? nè unus quidem. Ætate
judicum, quis feliæ? an mali? non Ecc. 46. Et viderunt omnes,
quia bonum eſt obſequi ſancto DEO. Hi fuerunt Joſue, Caleb,
Othoniel, Gedeon. Æt,as Regum accedat: Saul virtute cœpit ſce-
ptrum, vitio amiſit. David infelix dum DEO non propitio vixit.
Salomon tunc ruit, dum Deo offenſo voluptates quæſiit.
Si Reges judæ conſideremus, ſemper meliores erant felicio-
res. Sic: Ezechias, Joadas, oſaphat, Joſias, hi etiam auxèêre æraria
& triumphaàrunt. In Aſa, Joaſſo, Oſia, Manaſſe, variavit fortuna,
quia & pietas, reliqui reges judæ & Samariæ, uti conſtanter mali
conſtanter fuerunt infelices. Audiamus S. Spiritus effatum: Ju-
dith 5. Msque dum non peccarent in conſpectu DEl ſui, erant
cum illis bona, ubicungque progreſſi ſunt, D Eus eorum pugnavit
