5§. 4. Videatnus aliquot modos latendi. Pellis vicem ſæpè age-
nlires re debet dignitas: exemplum habemus Machab. 1. cap. 7.
quitia- . . . . .
rum pel- Ubi Alcimus homo Sacerdos de ſemine Aaron venit requi-
les. rere, quæ juſta ſunt: venit autem cum ewercitu &y ad
Fratres Judæ verbis pacificis locutus eſt in dolo. Poterat ſu-
ſpicio de fide Alcimi incidere filiis Iſraël; neque tam ignotum
illis fuerit, Alcimum eſſe conſtitutum facere ultionem in filios
Iſraẽl. Sed contrarium facilè illis perſuaſit Alcimi dignitas.
Dicebant enim: homo Sacerdos eſt de ſemine Aaron, non de-
cipiet nos. En Alcimum hominem nequam ſub pelle digni-
ratis. Nihil enim aliud intendebat, quàm templi deſtructio-
nem. Et verè dignitas quandoque multa occulit, & fi hoc non
poteſt, ſcelus honeſtum facit. Sen. Ep. I. de tranquillitate rem
noſtram explanat: inquiens. Catoni ebrietas objecta eſt: &
faciliùs efficiet, quisquis objecerit, hoc crimen honeſtum, quam
turpem Catonem. Quia magni ſecerunt, quaſi licita, quæ in
Ner vie puniuntur. Sic: fabulæ tot antiquis funt excogitatæ. Ra-
tionem dat Minutius in Octavio. Ut vitiis hominum quædam
authoritas pararerur. Scelera cœlo ſacrârunt, ut pudor pec-
candi tollerecur, ſi tales facere deprchenderetur.
S. Chryſoſtomus homilia 49. tali nequam pellem detrahit.
Qalis fuit Herodes: Propter jusjurandum triſtitiam præ-
ferebat in facie, cum lætitiam celaret in corde. Sed ſi teſtes
perjiurii habere formidat, cur non ma gis teſtes tam iniquæ oc-
ciſio.

—
=
=
—
—
=
=
—
=
=

Ge
t En begaln
uheig delion
uniinnankeiln
riletnimi figica⸗
zubartbam Auream
wbelet unequun
4ull. Rep bu
iDeoſrrfenun
m Comeſicuemauk
mihkümini-
Odoncrzeiinens
Mis wcuzaall
it iMnidiyen negun
Totbaenprncdarkd
Adſum AMd pele
chimi domum lgn
onoraturi & reyen
xle citilrnrs! Abi
AMutrSFratres, rer
nus; en neq u
üraminmumera)ſe
Ihute neqvam ſub
Gregl. 20 me
llnre on e,&
r mlterumn cori
Hinen llu werenn
Prulat tune
urſelbinr ls

1

hng A . er.
1 Concio Ruſtica. 737
equum . — . .
in ai occiſionis? en nequam ſub pelle fidelitatis! S. Auguſtinus huic
Wwinemer e, labori etiam non parcit Serm. 231. ubi narrat olim Chriſtia-
luge “ nos ad ſepulchra Martyrum bibiſſe & comediſſe. Sed ſæpè
6

onnen ad ebrietatem, ita enim loquitur: O ſtultitiam! qui exiſti-
ne mant eos ebrietate placari, qui jejunio paſſionis ſuſtinere didi-
e nuc cerunt. En nequam ſub pelle devotionis! Valerius Maximus
eennulin L. I. de Relig. de Dionyſio Syracuſano, qui Jovi Olympico abri⸗
cſomiheeln puit amiculam auream & ſubſtituit laneam, cum aurea in hye-
un me eſſet nimis frigida, in æſtate nimis gravis. Sic etiam Æ.ſcu-
wnem elhule lapius barbam auream depoſuit, eò quod Apollo etiam im-
A Mi, berbis eſſet. En nequam ſub pelle æqualitatis & commodita-
In Hen Hi tis. Saul 1. Reg. parcir Amaleco & optima ſpolia ſibi reſervat,
ſrir An Enfn quaſi Deo ſacrificaturus. Rachel idola aurea ſubducit theſau-
aun n amnit rum domeſticum auctura, quaſi Labanæ idololatriæ occaſio-
Ualiuefnln n nem impedire intenderet. Caiphas clamat blaſphemavit qua-

füke ranin ſi honoris Dei inſignis Zelator; en nequam ſub pelle religionis!

Nme Alolenini
ls iulit linicne
RAEknmkemeante

Wit un NA

Filius prodigus conſtantem ſuam obedientiam Patri objicix, &
erat invidia; en nequam ſub pallio ingenuitatis! Putipharis
morbum ſimulat & ſolum Joſeph vult ſibi infirmæ ſervientem;
en nequam ſub pelle confidentiæ! Duo illi ſenes Judices Joa-
chimi domum eligunt pro tribunali, quaſi Joachimi domum

honoraturi & revera Suſannam quæſituri; En nequam ſub

Frnanmi gihn pelle civilitatis! Abimelech quaſi deolinaturus regnum fugit
hEe ad Matris Fratres, revera autem per hos ſibi vota facilius com-
(umcresptfkit paraturus; en nequam ſub pelle fugæ honorum Ex his (ur
ein oecinentotug omittam innumera) ſat patet non ita latere ſimiles, quin aliqua
n ſumi liki/ ex parte nequam ſub pelle proſpiciens deprchendatur.
rmiibrahe 8. Greg. L. 26. mor. c. 23. ait, Auo debent tales obſer vare, Neis
ioUt füstorimnd- occultare quod eſi, & oſtentare, quod non eſt. Et hoc jam vo- minus fide
celoKurinn ufun catur myſterium cordis ſimile illi, quod in fronte portabat quam tibi:
degrianeen. Babylonica illa meretrix, de qua Joannes in Apoc. Audite ſi-

gaimgenpint mulatores & hypocritæ Mimum Publium: Malus ubi honum
ur ſfiu ſe eſſe ſimulat, tunc eſt peſſimus. Ait: nihil tam occultum, quod
⸗ D non revelabitur. Inquis nemo ſcit; nonne tu ſcis! & hoc ſa-
ußn Egs gg 2 ZM

788 In Feſto . Bartholomæi Apoſtoli. E

ſnen e
tis eſt. Utinam alius ſciret fortè tutior eſſes, audi Senec. Ep. 3. ukc eri⸗
Tu verò ità vive, ut nihil tibi committas. Si tu licet Lingua i,Kntalh/
nil dicas, loquetur vultus tuus, & nequam ſub pelle proſpiciet. . —1
Exemplum habes in Cain, cujus facies conciderat. Si tu tacue- uinn Ouvis ſo
ris, loquetur cura. Exemplum habes in Villico iniquitatis, quid urſire oſti
faciam. Dicat in animo ſibi Eſau, occidam fratrem meum, n Memo d8 i
Rebecca ex ſignis legit. Nemini minuùs fide, quàm tibi. „ iori conſiient⸗
Bernardus at fratres de monte Dei ad conceptum noſtrum alt Peiln
ſollicit? & prudenter perpendendum eſt, qui admittatur ad ha- gemmm: kt
bitandum ſecum, qui enim habitat ſecum, non niſi ſe ipſum, abnn WD
qualis eſt habet ſecum. Malus autem homo nunquam tutè ſe- ili
cum hbhitat. Et nemo moleſtior eſt ei, qum ipſe ſibi. Nunquum i re ill
tutè ſecum habitat, quia cum malo homine habitat. Quid er- Ranſi Audo
go refert ſcire, neminem cum tu ſcias. mim dirlm

Sufficit ſcire conſcientiam tuam. Hic eſt ille Liber, ex quo
. 6. omnia. Speculum in quo videntur omnia. Poteſt Peccator eva-
nait eir dere mulctam, nequit tamen pium carnificem ſuſtinere con-
entiam ſcientiarmn. Judæi experti ſunt: quid facimus? quia hic homo ſre
multa ſigna facir. En exteriùs conabantur miraculis refraga- nuun. n da
ri, interius tamen ipſa cogente conſcientia nequiverunt non it dülgobeid
confiteri. In homine judicium eſt: DEUsS præſes eſt. Ratio ju- mine gilinu,
dex eſt. Conſcientia teſtis eſt. Convictio ſic fit. Primam pro- uniiun enlllt
poſitionem Syntereſis facit. Omne malum eſt fugiendum. Se- melae lt hu
cundum facit ratio: ſed peccatum eſt malum, concluſionem od unc crar irie
facit conſcientia, ergò peccatum eſt fugiendum; hæc quietum m Anbroſiß⸗
eſſe non ſinunt, utut conentur voluptatum delicia, quàm pul- nin ſrenl pele,

Gürnaden e donpr
ur, iarhm tn
re olgiant Kcun

chre pronuntiavit ille, qui dixit: ut in arena Athleta, cum Ath- und ludns
leta confligit, ſic in humano corde decertant ſæpè paribus, ¹ Qundo Hlin
conſcientiæ timor & voluptatum inſanus amor. Sopire co- iit. Ge pelis
nantur per offam divitiarum, ſed Cerberus non eſt, ut taceat: hele lneln .

Sponſa in Cant. ajebat, dormit ſed cor vigilat. Illigabat lecto
voluptas, & pugnabat cum ſomno anxietas. Sufficit ſcire con-
Kcientiam.

N—

Tan-

rch

bn, in lrne
nin milk ilein
nonte Diumgin
ennunc,i tin
in ſen mi,
uen im imn
Nfiurgt i
nuh inir it
ſin
uum Heckielbbe aa
nronna Metthmum
mcmnifrn iifier a

.1 or ien
ſec ( 6 3

Concio Ruſtica. 799

Tandem: DEUs ſcit. David peccat in occulto DEUs pu-
nit in aperto. Hic enim mediis hominum cogitationibus in-
tervenit, & fruſtra Phantaſia peccatorum conſtituunt Deum
diei, nullum verò noctis, ut tutiùs peccarent. Dormiat pro-
& ſentinam navis Jonas, protrahetur in fatale publicum.
Claudant ſuper ſe oſtia ſenes adulteri! publicæ infamiæ extra-
dentur. Nemo nos videt. Satis, ſatis eſft. Vos videri à vobis-
met ipſis, à conſcientia, à Deo. O quàm mira facies erit, dum
olim occulta aperientur. Et patebunt occulta furta, adulteria.
Fraudes demum: tot nequam in pelle detegentur & pelle ſua
mulctabuntur. Horrori vobis ſit quod Serm. 6. S. Auguſtinus
profert: in illud Chriſti, vulpes foveas habent: quomodo po-
teſt in tuo corde locum habere Spiritus meus (loquitur in per-
ſona Chriſti) ſi illud occupent quaſi nidum, nequiſſimæ aves
fraudium & aſtutiſſimæ vulpes ſimulationum. Væ illi! à quo
Spiritus Dei ſe elongavit. Hæ ergò pelles animi deponendæ
ſunt, qui cœlum tanquam pellem extenſam emere cum foœ-
nore cogitant. Si cum S. Bartholomæo inter electos locari
volunt. Qui in electione Apoſtolorum ſextum locum acce-
pit, qui locus, excluſo Juda, eſt inter Apoſtolos medius, in omni
natione digniſſimus, quod oſtenditur ex Eccleſ. 11. Sapientia
bumiliati ewaltabit caput illius, & in medio magnatum illum
conſedere faciet. Fuit enim ille Nathanael ſeriba ſine dolo,
quod tunc erat miraculum, & in hoc Bartholomæo ſuſpicien-
dum. S. Ambroſius ait, ideò homo non antè laudatur, quia
non in forenſi pelle, ſed in interiori homine ante probandus
eſt. Quandò laudatus Joſeph. Dum pallium ſive pellem reli-
quit. Quandè Elias Paradiſum intravit, dum pallio relicto
abivir. Sic pellis pro pelle benè venditur. Et rurſum
pelle ſancta circumdati videbimus Deum.
A M E N.

(0) S

Sgsg ggς& 3

Con-

790 )0( .r
Concio Civica.

Quamque id deceat, ut etiam nos preces
5 de nocte fundamus.
Erat pernogans in oratione DEI. Luc. 6. v. 12.

17

az S= Ngenti cuique noſtrùm ſolatio ſit, quod vir eru-
Onini. EE. ditiſſimus Hieronymus Baptiſta de la Puza Epiſco-
ſeius. prus Barbaſtrenſis ex ordine S. Dominici Homil. 42.

W §. 3. docet Chriſtum antè ſuam Paſſionem in horto
pro omnibus hominibus communiter, & pro ſingulis parti-
culariter orâſſe: ibi me, & te, & te, & te ita conſideravit, ac-
ſi neminem alium videret: ibi & mea, & tua, & tua, & tua
peccata mortalia, & venialia tam diſtinctè ſingula vidit, acſi
nihil præterea cerneret. Simwiliter dum & diſcipulis complu-
ribus ad Apoſtolatum deſtinaturus duodecim pernoctans in
oratione, pro quolibet in particulari Patrem rogavit, ſingu-
lariter pro Petro, ſingulariter pro Andrea, ſingulariter pro
Bartholomæo &c. & ſic etiam pro ſingulis Apoſtolorum
ſucceſſoribus, pro ſingulis hominibus, pro ſingulis Chriſtia-
nis deprecatus eſt. Te, & te, & te clarê vidit : in te oculos
miſericordiæ conjecit: pro te obtulit preces, ſuſpiria, lacry-
mas; pro te malo, ut fieres probus, pro te probo, ut perſe-
verares ; pro te reprobo, ut leviùs damnareris, ut ſaltem
J. 2. temporaliter gauderes, ut ſufficientia media haberes. Vidimus
Perde, aliquandò crucifixi imagines tam artificiosè pictas, ut omnes
in omnes aſpiciat, poſſitque quisque exiſtimare ſe ſolum aſpici. Quoquò
homines re locas, videtur Crucifixus in te ſolum ſuos oculos fixiſſe, nec
univerſim . . . — . . Pe;
& ſingulos. vel momento divertere alio & hoc etiam alceri videtur. Chri-
us Sap. 7. v. 86. Dictus imago bonitatis divinæ, imago vi-
va, picta in linteo humanitatis, ſic unumquemque aſpicit. Ita
oculum dextrum Providentiæ, & ſiniſtrum Miſericordiæ de-
figit in omnes homines univerſim, ut ſingulos intucarur teor⸗
im

nn hllt⸗
locuunknl
ſitſihe u⸗
Manmn an int
le erba Opi

☛

. 1
Nelcens, l

ſemituse co
vNelniſ toind d
4Vum oonſiletn⸗
,lttun ne onſu
irer altotiun ne,
Minent, Mi
onidacercotes an
un ſeincum pr⸗
NOnoenmumr dro⸗
Neclrnt plode
Hone en meneno,
erlincno t⸗
0rumn qubbs coi
Us wnaR dordd d
lü diden Ercs cole
ocs, inipit menhe
rmin anaulni e
inigus i
Dorimns, ut ctian
We ur pro nobis &
7le nocte ſuncan
en ugni nome
Em ccepti ſit
niens orano no
incoeer vamn
nnadennm,O
rhſnin

Clrimſhun ſentz

Emuprikcehnu,

.
eN Clne Doninihe
m e ſum bllunt

Ae Ateizcolitann

Hennr nreee
DEeCo
.
o te Mu
4 4 ers I9
e ddmharelhe,

Concio Ruſtica. 791
ſim : Loquatur Pſaltes: De præparato habitaculo ſuo (ait)
reſpexit ſuper nos, qui habitant terram. Qui finwit ſigillatim
corda eorum: qui intelligit omnia opera corum. Pf. 32. V. 14.
& 15. quæ verba optimè intellexit S. Auguſtinus: Cum
cunctis præſideas, eunctorum curam gerens, ſic greſſus
meos, ſemitasque conſideras, & ſuper cuſtodiam meam vi-
gilas, veluti ſi totius creaturæ coœli, & terræ oblitus, tantum
me ſolum conſiderares, & nihil ſit tibi curæ de aliis &c. To-
tus tu totum me conſideras, acſi nihil aliud conſiderare habeas,
ſie ſuper cuſtodiam meam ſtas, ſicut ſi omnium oblitus ſis, &
mibhi ſoli intendere velis, hæc piiſſimus Auguſtinus.
Boni Sacerdotes antequam ineipiant ſacrificium, imòô an-
tequam ſe induant, præmittunt memento, ubi ſingillatim eos
DEO nominant, pro quibus ſacrificare intendunt: imò etiam
neceſſitates ſingulas exponunc; ita Chriſtus pernoctans in ora-
tione facit memento, antequam induatur ſacerdotaliter hu-
merali in domo Caiphæ; alba in palatio Herodis, cingulo vin-
culorum, quibus columnæ alligatur, manipulo furium, qui-
bus manus in horto ducuntur adſtrictæ, ſtolâ catenæ, quæ
illi ibidem circâà collum injecta; caſulâ purpuræ, in æde He-
rodis, incipit mernento, ut citius finiat Canonem. Quid au-
tem in particulari petierit pro nobis pernoctans Orator, quis
ſcit? Quis ? quis? Ego ſcio, hoc petivit amantiſſimus noſter
Dominus, ut etiam nos oremus de nocte ipſius exemplo.
Hoc ut pro nobis & à nobis impetret, & ut etiam nos pre-
ces de nocte fundamus; quamque id deceat, nunc declaro
ad rem magni momenti attentos vos deſidero-.

* Quam accepta ſit DEO „quam omni Chriſtiano urilis, & F. 3.
ſtimaeteſel . 1 . Quàm ac-
hütle nboer conveniens oratio nocturna, eleganter ac generosè, ſatisque Da gt
gruge prolixè docet S. Joannes Chryſoſtomus Homil. 43. ad popu- Deo ora-
, ha e111 1 . . „ ion 5
Abo⸗ ui nm lum Amiochenum. Quid putamus. Ideône ſunt factæ noctes, dio noelur⸗
116 8 . t. . . . J6
hmtii Nrh t es dormiendo totas conſumamus, & perdamus? Manua-
6. nmueNa , .. . „, n .
Sle uumn, les operarii, agaſones, mercatores, quique in Eccleſia ſancta

OEURaelius deſerviunt, mediis confurgunt noctibus, quin
ubgne 6

792 In Feſto S. Bartholomæi Apoſtoli.

& tu conſurgis. Vide ſtellanum Choream, altum ſilentium,
multam quietém, Dominique tui diſpenſationem admirare: Ani-
ma tunc eſt purior, le vior, & ſubtilior, magis ſublimis, & agi-
lis, ipſæ tenebræ, & ſilentium ad compundtionem inducere poſ-
unt. Si verò cœlum reſpexweris, ſtellis innumeris tanquam
oculis diſtinctum : ſi cogitaveris, quod interdiu clamantes, ri-
gentes, ſalientes, laſcivientes, convitiantes, peſſimè viven.
tes, vel potins in ſceleribus morientes, omnem humanam da-
mnatis inſolentiam. Subrepſit ſomnus, & naturam redarguit,
mortis éᷓ imago. Si proſpexeris in vicum, nec unam qui-
dem audies vocem. Si demum reſpexweris: omnes tanquam in

ſepulchro deprehendes jacentes. Umnia hæc provocant te, us
ſpectas genus, ut gemas, ut Dominum tuum facias tibi propi-

tium, qui nocturnis placatur orationibus, cum tempus quieti
tuæ conceſſum quieti facis tempus luctuum. Regio exemplo
jamdudum te præceſſit S. David, qui de ſe teſtatur: Medid
nocte ſurgebam ad confitendum tihi : Pſal. 119. v. 62. medita-
tus ſum nocte cum corde meo & excitabar, & ſumebam ſpiri-
tum meum. Pſal. 76. v. 8. Fuerunt mihi lacrymæ meæ panes
die, ac nocte, Pfſal. 41. v. 4. Si memor fui tui ſuper ſtratum
meum, in matutinis meditabor in te, Pſal. 62. v. 5. An non
his verbis ſatis indicat S. David, quam ſedulus fuerit ad noctu
ſurgendum, orandum, & laudandum Deum iquanta quanta
moles negotiorum humeris reguis incumberet. Rex piiſſimus
à nocturna oratione abſtrahi ſe non ſinebat : imitare Chri-
ſtiane, ad imitandum idem S. Rex Pſal. 133. V. 2. excitat: In.
noctibus extollite manus veſtras in ſancta, & benedicite Do-
minum.
6. 4. Solenne erat Chriſto noctu orare, interdiu populo præ-

delenae dicare. Idem fecit S. Paulus; idem fecêre S. Antonius ma-
E r1⸗

ſte nocta hus Monachorum Magiſter. S. Simon Stilites mirabiliſſimum

orare & ſanctitatis prodigium, S. Dominicus, S. Franciſcus, aliique mul-
pracheare ti. Mitto plura, quibus citatus Chryſoſtomus conatur per-
ſuadere, ut populus Antiochenus excuſſo ſomno, noctu ad
orandum ſurgat. Danie-

ommn tunömguo

E miper er

Cen ictin
rNn Onn A
ertple Connd
ondu npmni
if, ltetudungue

ſenuttt Dundhd

Dererennb. Aun
guunsilom it
ſo czNa2 M
gr: nelin tolle,5
Domino ibi &teye
tteris imbutus
Qſ: curi
Eenna feclit, onfie
t, uim oratond
Alrium cimiſinne
Mianem Reſponcet
CEonmnsend Honi
llti fri vgniin
n litittnds

Müretndiche

Muang il

.

nn
ſeſiin
hiienen i
4 pnſn i
Neri, ſcliimani
Fisgloltunlulian
1, nnſintg en
orlenta,nng ian
onng, Gninin ie
i irdiun, en
1 ſpenni onur tn
1 Omukaynnn
hnun iun t ii⸗
GNUEu, an npug
s nn Neinan
, gui Eeetelaur. 4
Kitlin nunr
iinunt u
inuſen pe
Ft M,

1
l

urDeumig
runbert

e wnürbu: nt
1 int ee

notue, ecupen
ſen ehranl⸗
8 ſ.,, .
Sis ind.
Gmnon⸗ in⸗
S
,Cro un

l ſponnen
1

Concio Civica. 793
Danielis 6. Darius Rex à regni ſui Principibus, Magiſtra-
tibus, Satrapis, aliisque Magnatibus inductus, iniquiſſimum fe-
cerat deeretum: ut omnis, qui petierit aliquam petitionem,
à quocunque Deo, & homine, usque ad triginta dies, niſi à
Rege, mitteretur in lacum Leonum. Invenias tu hodiè non
difficulter Martis alumnos, nautas, ſcurras, qui per menſes
orationem Dominicam, ne ſemel quidem recitent, ſed homi-
ni Chriſtiano, vel mediocriter probo, triginta diebus non orare,
hoc perdifficile; homini juſto impoſſibile, cui potiùs erit
mori, quàm non orare. Faciliùs corpus 30. diebus ſinc eſca;
quàm anima ſine oratione poſſit ſuſtentari: Quid Daniel?
Ego non tantùm quotidiè per triginta dies Deum meum ora-
bo, ſed inſuper ter per diem, ut ſicut Rex jentat, prandet, &
cœnat quotidiè, ita ego quotidiè cibo cœleſti animam meam
contra omnes languores, & pericula terreficiam. Feneſtris
apertis (quæ contra Solymæum templum erant) in cœnacu-
lo ſuo tribus temporibus in die flectebat genua ſua, & adora-
bat, confitebaturque coram Deo ſuo, ſicut &; ante facere con-
ſueverat. Daniel. 6. v. 10. Oratio hæc fuit fervens, fidelis ſeu
perſeverans. Et tamen non legimus, quod viſione aliqua di-
gnatus illum ſic DEUsS; at verò cum de nocte orat, ecce vi-
ſio. c. 7. v. 2. Videbam in viſione mea, nocte: S. Thomas le-
git: media nocte, & explicat: cum ſurgeret ad confitendum
Domino ibi & revelationem accepit de Meſſia, & multis aliis
myſteriis imbutus.
Quæſo: cur in ſuo cœnaculo, patentibus valvis orat,
genua flectit, confitetur, ſeque in mortem offert, vitam po-

F. .

ratio ad
omnia ut

tiùs, quàm orationem vitæ hujus ſolatium, & auxilium ne- lis.

ceſſarium dimiſſurus: nec de die, ſed de nocte habet reve-
lationem. Reſpondet ſaltem indirectè citatus paulò ante Chry-
ſoſtomus ead. Homil. Flecnte genua, geme, Dominum tuum,
ora tibi fieri propitium, plus nocturnis piacatur orationibus,
cum quietis tempus, tu lultuum tempus facis. Regis memento,
qualia verba dicebat: Lavabo per ſingulas noctes lelctum meum.
Hhh hh Poſt

794 In Feſto S. Bartholomci Apoſtoli.
Poſt tales pernoctationes, veniunt ſomni ſuaves, & miræ re-
velationes. Eſt oratio quies, eſt lectulus, eſt ſomnus. Undè
Chriſto dormire fuit, pernoctare in oratione. Ego dormio &
cor meum Vigilat. Cant. 5. v. 2. Dum vigilat in oratione cor,
dormit ſuaviſſimè animus.
Jonã in Tharſis contra Dei voluntarem navigante, mu-=
tatur repentè dies in noctem: obducitur cœlum nubibus:
commovetur aër turbinibus: aquæ intumeſcunt fluctibus, ja-
Gatur ratis, & jam lacerantur, fractis antennis, vela, jam nutat

malus, jam aqua inſilit potenter in navim: actum eſt: perüſtis,

niſi ſuccurrat, qui ſolus poteſt ſedare fluctus, & compeſce-
re ventorum furias. Ad hunc clamat nauclerus: orant, qui ra-
r aliàs ſolent, nautæ, ſacra anchora eſt oratio: hanc in pro-
fundum miſericordiæ divinæ, projiciunt. Quid interea tem-
poris Jonas? nec orat, nec laborat: profundè ſtertit, & nihil
mali ſomniat. Verùm ubi excitatur, agnoſcit ſe reum exortæ
tempeſtatis tantæ, ideòque in mare ejicitur, ut eluat inobe-
dientiam, & ſi lacrymas ad fletum non habet, eas à mari mu-
ruetur. Poſtquam Jonas ab immani ſorberur bellua, tunc de-
mum orare diſcit: Oravit qonas ad Dominum ſuum. c. 2. Jo-
næ c. 2. Venter ceti fuit tenebroſus carcer, ut illum ſcribit 8.
Baſilius Seleucus Orat. 2. in Ionam fuit umbra mortis, ut di-
git Theodoretus. In hoc carcere hæret tribus diebus, & nocti-
Bus, imò tribus longis noctibus, per ſeptuaginta duas horas;
ſiquidem diem nullam vidit, & orat tam feliciter, ut à piſee
deportatus ſit incolumis ad litus Ninive. Oratio onæ, inquit
Tertullianus lib. de Orat. c. 13. de ventre ceti ad cœlum potuit
& säert. Nimirùm fuit oratio nocturna, ſecreta, ſolitaria,
ideòque cam efficax.
Iſaac annon expertus eſt efficaciam nocturnæ orationis?

Egr'ſſus fuerat ad meditandum in agro, inclinata jam die,

cumue elevaſſet oculos, vidit camelos venientes procul. Ge-
neſ. 24. v. 63. Cum camelis & Sponſam ad votum accepit: Ma-
gis endem effieacia patuit in Jacob. Feſſus ex itinere in terram ſe
pro⸗

,etl
colt 11 n
ſaln ut —
Ou ttüninin
1 cctionem:

iun, ſeliciis Aucien

Aceipfum megt

uonre,fhin
Oerrancafued
Donimofeigl11
Crucn Vercnmzn
Petehkccellthninln,
luretinc,G

Wniin onicg te

Pnmn untllun 1
Oumlaiümnt
Gcin? uinode
occertetempubin
Non inyeniet amicn
biynon panem
Euqbidem apud
Ge evaneſeit ded alit
Tſnceng Hibet
lod Dieznonhubet
InChrſologumde
anbelet erba ilb , i
Unlſiu Saefrarin
enpuefleſhpplezti
tfolhnclnrs.
nOanerunte

ri g
unt t⸗ —

6 r
kkeckin „
einrin

Din Kinn
lmantne
Obdtcnr alng
lne imnatiuniin
üeneni int
inmunin: Cnnekti
nruen lnd i
en td kMri
irinm Cidinaate
t: Nohndk ſeni n⸗
SArt ntun
Ne ciciur, Melerint
on ber ain.
dwpnon ce⸗
IDnnn emerp⸗
ucnn, ulnſin
r mnhumii

I No

e. Ci
n un

unn Ke

Kkiar i

Concio Civica. 795

—

projecit, cà uſus pro culcitra, lapide pro cervicali, viditqut in
ſomnis ſcalam, ſtantem ſuper terram, & cacumen illius tangens
cœlum Poſt diuturnam cum Angelo luctam accipit ampliſſi-
mam benedictionem: Benedicentur in te, & in ſemine tuo cun-
Gæ tribus terræ. Geneſ. 28. v. 14. Vis & tu habere Sponſam,
gloriam ajo, coœleſtem cum divinorum donorum copia ampliſ-
ſima; egredere in agrum ſcripturarum ad orandum. Oratio
ſcala eſt, hæc per noctem videtur. Quia oratio nocturna, ſive
etiam matutina ante ſolis ortum, vel veſpertina, poſt ejus occu-
bitum, feliciùs auditur. Noctu luctori, nec modò luctari, ſed
vincere ipſum magni conſilii Angelum, Angelorum Regem, eſt
noctu orare, ut ſentiunt ſcripturæ interpretes.
Obſervanda hùc commodum mihi venit parabola, quam
Dominus Jeſus Luc. 11. à v. 5. proponit de duobus amicis, ad
quorum alterum venit tertius. Hic verò cum panem non ha-
beret, accedit primum: Qui veſtrum habebit amicum, & ibit ad
illum mediâ nocte, & dicet illi: Amice, commoda mihi tres panes,
quoniam amicus meus venit de via ad me, & nonhabeo quod
onam ante illum. Expende quæſo, quàm confidenter, & tan-
quam ſecuriſſimus de obtinendis panibus venit. Undè hæc fi-
ducia? quia nocte venit, de media nocte rogat. Venit nocte?
hoc certè tempus importuniſſimum homini altùm dormienti:
non inveniet amicum in bona ſtella, ſomnolentus corbem da-
bit, non panem.
Ita quidem apud homines agicur, quorum amicitia cum
die evaneſcit. Sed aliter apud Deum, qui ſolus eſt amicus verus,
ac ſincerus. Habet apud amabiliſſimum hunc amicum Nox,
uod Dies non habet. Audiamus S. Ravennatium Archi-Præſu-
lem Chryſologum Serm. 39. quia poſteaquàm accuratè medi-
tatus eſſet verba illa, ibit ad illum media nolcte, hæc ſcripſit. Iſta
hora ſatis eſt efficax impetrandi. Quod ſciens Propheta, ipſum
tempus ſuæ ſupplicationis aſſerit extitiſſe cantando: Media no-
Ge ſurgebam, P. 118. v.62. dixerat prius: Deus meus clamabo per
diem, & non exaudies. Pſ. 21. V. 3. Ut ergò exaudiretur, ſtatuit
Hhh hh⸗2z ſur⸗

96 In Feſto . Bartholomæi Apoſtoli.

ſurgere, & clamare ferventer orando de nocte. De nocte miſe-
ricordiam faciliùs conſecurus eſt. Et nos conſequi poterimus.
. 6. Quæſtio eſt inter ſummos viros de tempore, quo verbum
Qοtem- oaro fadtum eſt? An manè? an meridièan veſperiè dixit quidem
be, an Baalam Num. 24. v. 17. Orietur ſella e Jacob. Qui nimirùm
meridie, illuminabit ſedentes in tenebris. Sed quandò oritura ſit, non di-
eelhe xit. Cum Dei Filius hæc ſtella ſit, videtur ortus, ſeu incarnatus
ro factum? fuiſſe de nocte, aut veſperi. Cum idem etiam alibi Sol appelle.
tur, & medium ſe amare variè demonſtrârit. Credibile in me-
ridie fulgere cœpiſſe, ſed videtur ſtandum potiùs pro aurora
cum Alberto M. & Antonio, quia B. Virgo teſtibus 88. Hierony-
mo, & Germano ſolebat primas tres diei horas DEO ſacrare
orando, ac cœleſtia contemplando: Manna in caſtra Iſraẽlita-
rum cadere ſolebat tempore matutino, ſpirituale Manna nobis
quoque eodem tempore colligendum.
h. 7⸗ Pro veſpere ſtat Doctor illuminatus Franciſcus de Mayron,
Pateile, ſuper miſſus, quia & Rebecca figura Mariæ & ſalutata fuit à
hnde ora. nuncio Abrahæ Geneſ. 24. veſpere tempore, quo ſolent mulieres
Aur⸗ egredi ad hauriendam aquam. c. 5. v. 11. Et quia Sol illà horà
ohet. Creatus fuit: putat enim, quod poſt eum omnia luminaria Deus
ſolem fecit, adeòque horàâ, ut ſolis ortus ſimuleſſet occaſus, pul-
cherrimo documento, quod omnis felicitas hujus vitæ, dum
oritur, moritur, & interit. Addit autem Mayron, quod Gabrie-
lis cum Virgine collocutio cœperit veſperi, & deſierit manè.
Hinc ad Angelicam ſalutationem pulſatur veſperi & manè,
quem morem Seraphicus Doctor Apoſtolica authoritate in-
troduci fecit.
S. Athanaſius, quem ſequuntur Suarez, & Barradius ſummi
Theologi, docet Myſterium Incarnationis divinæ peractum
fuiſſe mediâ nocte. Quæ ſententia probatur, primò, ſicut mediâ
nocte Deus populum ſuum liberavit à ſervitute Ægyptiaca (vi-
de c. 12. Exod. à v. 297.) & ſicut media nocte Judic. 7. Gedeon
Madianitas devicit, & in fugarn egit, & ſicut media nocte An-
gelus Domini primogenita Ægypti c. 12. Exod. interfecit; der
media

ntun eriidzgil
Cnguittun entn
imitrbihertt,nl
,Ariu Eielunn
Geret Kl.
Inde Panes mell
Seunm Kptmiki
Genit wori ⸗
lre, Kornreou
sbenkäionmn. On!
CNpot,eietAanm
Augen,inhl
yecnnollinan.
Dighmaucntd
risincolam, Mol
Ourloſlentummcel
Evpoſulum minimnn
OrIICMNricagratirn
uCmor, E Pliles:
l eulrum auti
lenium ibireſpon
tin Algelunt

Vigne ebllatont⸗

Deotanqamſin
gle Gebebanrine
dlints ancirentur,

Mleqrclligre
ninr,orAuuibus

üih
RWH modia nocte Chriſtum concipi decuit, qui nos libertate veràâ do-
dos cern naret, tenebrarum Principem fugaret, inordinatos carnis appeti-
urde tus mactaret. Probatur ſecundô, quia magis ſe oſtendit divina mi-
Pela fi i ſeratio, quod ſummum beneficium liberaliter dederit, quandò
E Auninni, præter unam Virginem, nemo de eo ſomniavit.
ideer Probatur tertiò, quia id ſapientiæ c. 18. exprimitur verbis cla-
ris: Cum quietum ſilentium contineret omnia, & nox in ſuo curſu
nolltii a medium iter baberet, omnipotens ſermotuus de cœlo regalibus ſe-
rſnin ni dibus, durus debellator in mediam exterminii terram proſili-
Alprihl vit, & c. I. v. 14. & 15.
nenen Undè & Patres medià nocte ſurgebant ad petendum Chriſti
um dahlen adventum, & primi Chriſtiani mediâ nocte conveniebant, ad agen-
o: am iaielii das gratias pro Chriſti adyentu. Venit Salvator de nocte, ut diſcas
Inn Fiindelumm vigilare, & orare, ut non intres in tentationem, imò ut conſequa-
n. ris benedictionem. Ora ſaltem, quandò noctu vigilas, conducet
muiucleom corpori, pariter & animæ. Reflecte te ad Eccleſiam militantem, ad
lnedllm purgantem, ad triumphantem, ubique invenies materiam orandi
mtdnſeuin longéè copioſiſſimam.
ualitta, Dignum altàâ conſideratione eſt, quod memorat S. Joannes ra- S 8.
prtus in cœlum, Apocal. c. 8. Factum eſt ſilentium in cœlo. Ad quid, in eH
quæſo, ſilentium in cœlo? an non omnia ibi plena cantibus? eſtne prepter
tempuſculum minimum, quo ibi non perſonent cœleſtium mulſi- e.
corum Cantica, gratiarum actiones? & . De illis David, & ipſe excel-
Ilens Cantor, & Pſaltes: Beati, qui habitant in domo tua, Domine: in
e rteikan Jαααa αροτιαπ laudabunt te. Pſ. 83. 5. Quomodèò igitur factum
e, eſt ſilentium!? ibi reſpondet S. Auguſtinus Tom. 9. in locum cita-
roſrnad tum: Quia Angelus in thuribulo aureo tulit orationes Santctorum,
quas in igne tribulationis ad Deum emittebant: Erant illæ ſanctæ ora-
tiones Deo, tanquam ſuave fragrantia aromata: erant autem etiam
voces, quæ debebant in conſpectu Dei perſonare, utque perfectè,
ac diſtinctè audirentur, voluit Deus, ut cœlitum voces tantiſper
ceſſarent. Auſcultat cœlum, orationes Sandtorum, ait S. Doctor ci-
tatus. Nihil æque dilatat cor, ut ſuavis quidam odor: proindè, ut
percipiatur, orc & naribus aſpiratur.
Hhh hh3 Judi-

Concio Ciica. 797

Nidemnghre
ndentin ile

Kucdi

798 IIn Feſto Bartholomæi Apoſtoli.
Judicavit Deus, ſibi gratum eſſe piorum ſacrificiorum odorem/ſi
biq; his cor dilatari. Quocirca Viri ſancti illa Deo offerre curabant.
Noẽ transacte diluvio, ut primum de arca prodiit, ſtatim grande
æddificavit altare, & avium mundarum obtulit Sacrificium, quas
in altari concremavit, odor autem ille erat Deo acceptiſſimum in-
cenſum: Odoratus eſt Dominus odorem ſua vitatis. Geneſ. 8. v. 21.
Ut autem ſignificet hoc agere Sanctorum orationes, qui adverſita-

tibus atteruntur, ait, eas eſſe velut odorem ſuaviſſimum, & quod

illas Angelus colligat in thuribulum aureum, ut rem pretioſiſſi-
mam: ita ut orationes noſtræ Deo ſint chariſſimæ, quæ, quò ſunt
ferventiores, eò cor ejus magis dilatant, ac recreant.

F. * Ita placent Deo gemitus pauperum, ut dicat S. David Pſ. 10r.
v. 19. Soribantur hæc in generatione altera: & populus, qui crcabi-

placat, & fur, laudabit Dominum. Quid vult ſcribi à cœleſtibus Cancelliſtis?
Rranſe‚m. orationes, & preces humilium. Priùs enim dixerat v. I8. Reſpewit
tione. in orationem humilium, & non ſprevit preces eorum; Mox v. 20.
agddit: ProſpexitDeus) de Excelſo ſancto ſuo Et repleta eſt cerra ini-
quitate! quid videre potuit, niſi iniquitatem in terra? Quid, niſi
quod Oſee c ꝗ. memorat: Maledidtum, & mendacium, & homici-
dium, & furtum, & adulterium? vidit ſanè hæc abominanda. Sed
eſt tamen etiam in terra, quod adeò jucundum accidit Deo, ut illud
videre vehementer deſideret. Quid illud ?à gemitus competitorum,
ſuſpiria captivorum, lamentationes infirmorum, pauperum lacry-
mæ, &c. O infirmi? veſtræ orationes & lamenta, 6 captivi! veſtræ,
næniæ, 6 pauperes! veſtræ preces. Oinjuriati! veſtri ejulatus,
exules! veſtri gemitus ſunt melodia Deo gratiſſima: feneſtram re-
giam aperit & proſpicit, ut ſi quis eſt in cerra, qui ipſi velit facere
muſicam nocturnam, videat. Eja, Deum recreate: aures ejus mul-
cete: non dies, non hora abeat, quâà non ad oſtium ejus occinatis
throma, licet illud non ſit aliud, quàm triſte, miſerere mei Deus.
Convenit hoc cum eo, quod Sponſus Sponſam Cant. 8. v. 13.
rogabat: Quæ habitas in hortis, amici auſcultant ter fac me audire
ocem tuam. Et ego, & amici mei te libenter audiunt. Scio in val-
le lacrymarum mera fere eſſe lamenka, gemitus, dolores, ſed his pe-
tere levamen à me, & ſolatiurn, mihi eſt inſtar dulcis Muſicæ.

Bel-

Nl

urtioheeniulte
pmo zure ſit
prin guaf /.
eumituuditin
NAN
Cwünlerüü
iune elolknc n
ionem nockumumn, No
tu mad ormdhmn
un e Ornndnend
ger cl Den oruio,
lnornt, noninepte
Min tolfurn.
CAratornoſterincl
16 larcus e
1 Co tenpore!)
nor iſtanns gr
nſecuta Tunc inſta
Clrrur Dlarato
nige artcsac
ie Alond, gia ſir
gilltd Azu
ntten in. Glaut⸗
gicen ul

knileent)n⸗
unenſiniti ee
Adtorunging ,
Deo incine

1
rzne 1, e.
dlent Eegen

UtnbiscetttbizCncd
Seinduear
nl

mn enber
Vn,ebenuc

Cuhopeülmn in

ſen

.

Sekinten d

emrera
ie benetal
IW—

inn,CM

.
D
4
.

Cun.

Concio Civica. 799

Belliſſimè obſervat S. Bernardus Serm. 75. in Cant. illa Pſal. 9.
v. 38. Verba: Deſiderium pauperum exaudivit Dominus, præpa-
rationem cordis eorum audivit auris tua. Quandò Symphoniaci
ſua barbita, vel Citharas concordant, plures tunc audiuntur diſ-
ſonantiæ, quàm conſonantiæ; præſertim, ſi etiam in organo fi-
ſtulæ componuntur. Si quis tamen etiam talia libenter audiret,
profectò is magnus eſſet amator Muſices. Talis ecce Deus eſt. Dum
te, ò& homo! ad orandum ſeriò præparas, jam ipſe attentas aures
erigit, jam ipſi places, ſic recreas. Hoc enim dicitur: Præpara-
tionem cordis eorum audivit auris tua. Nemo miretur, ſi Deus
tuas orationes exaudire differat. Non vult, ut ſis ſicut paſſerculus,
qui grano furtim lecto illicò avolat. Id quod Oſee, 1I. dicitur:
Ephraim quaſi avis avolaxit. Cum tua prece veluti Muſica de-
lectetur, vult ut diutiùs in orando perſeveres, eumque diutiùs re-
crecs.
Quorsùm devenit ſermo meus? cœpi dicere, Chriſtum in ora-
tione pernoctando, nos docere voluiſſe, gratam Deo eſſe ora-
tionem nocturnam, nobisque ejus exemplo noctu orandum, &
ecce jam ad orandum in tribulatione deveni, & declaravi gra-
tam eſſe orationem in tribulatione. Non erravi! & illa, & hac
grata eſt Deo oratio, & quia dies lætitiam, nox autem triſtitiam
denotat; non ineptè oratio fuſa in nocte tribulationis dici poteſt,
oratio nocturna.
Salvator noſter inchoans Paſſionem cecinit. Nam & Matthæus
c. 26. & Marcus I. I4. uterque idem teſtantur. Hymno dicto exit-
runt. Quo tempore? Joannes id indicat: Erat autem nox, C. 13.
v. 30. nox inſtantis graviſſimæ tribulationis, & nox naturalem
dierm ſecuta. Tunc inſtar Cygni morientis Dominus cantat: quia
cor dilatatur. Dilatatio fit propter ebullionem ſanguinis, cujus
delicatiores partes ad cor ſe recipiunt. Chriſtus cantat, & quidem
nocte paſſionis, quia ſcit hanc Muſicam Deo eſſe gratiſſimatn. De
