Concio Aulica. 533
lents emonte.. — - .⸗
1Kim nur Nos putamus, terram eſſe eandem, quam Adam calca- 4. 4, e
PnenM. vit, ſed non eſt iſta. Licet enim defluat in valles, exſurgar amorpho-

morpho-

er⸗ ſ . . .
Perinong in montes, ut olim, nulla tamen herba alterum ſæculum no- ſes. .

Dumirc,, nz

colſer ſd neor l
Herur: aedn
N ili conente nnn
creztures Cinit nn

un von perciite.

ſremscalumd
Omento admiſit. !
tdeamus ſirel unn
Colnpoſta, de Wn
Cchorca, peo uuft
mallere omnia
diitunrun Lire adh
Grn gnonn Lunet
Cdenlskad
cnndin
,unn Mrlt erih

gue Snplar ſe cont.

num Miltat
ſcpuchnum⸗ ſen
inun, Mineſine
t, gur in gin ne
Uin en Ummin
nieaun ninun
nicum ineng⸗
rent, dd ilenn
infanacd l
guuln iiin

7

bus ſpoliat.

una cum ſolo ſæpè mortem bibit.

ſcit, DEUs ſolus ſcit, an non ipſi arbori vitæ mortem intu-
lerit. Eſt mira tyrannis: proles proprias, quas una gignit,

tempeſtatibus & grandine per exhalationes ſuas cauſatis, eas-

dem denuò concutit. Montes per terræ motus diffindit,
inundationibus minuit, & latenter etiam mille generationi-
O quantis murtationibus ſubjecta cernitur! Jam
candicat à nivibus, jam virore veſtitur, jam rore inargen-
tatur, nunc fruge inauratur, jam luto deturpatur, nunc pa-
lo exſiccatur, mutatur in plantas, ex eadem herba & vene-
na, ranæ & culices, ſerpentes, muſcæ & apes. Jam ardet in
carbunculis, ſcintillat in adamantibus, candet in alabaſtro,
rubet in Jaſpide, viret in Smaragdo, alibi in Sulphur, in Stan-
num, in Plumbum mutatur. Venenum habet in cicuta, me-
dicinam in Bezuar. Jam excocta in Argento & Auro, jam
cfuda in Chalybe & ferro. Et poſt omnia Mater argenti vi-

vi evaneſcit. Ubi tot Inſulæ ? In pluribus vaſtitas, ingens ubi-

que orba regio, & fruſtra ſæpè ager & propinquitas maris,
Quod advertens Tertull.
de pall. c. 2. putamus nos conſiſtere firmos, cum mutentur
circa nos omnia. Mutantur fluvii in aquis & littoribus. Sic
in Urbe ne unus murus exſtat exſtructus à Romulo. Quo-
modo ergò nos ſervabit, ſi ſua tam malè perdat ? Cypr. Ep.
2. ad Donandum ait: Caduca ſunt, quæcunque fucata ſunt.,
nec fiduciam præbent poſſilentibus ſtabilia, quæ poſſeſſionis non
habent veritatem.
Hoc adverterunt antiqui, ut ſe conſervarent, alta ca-
cumina conſcenderunt. Sed quid video? Trojanos in Italia,
Phoœnices in Africa, Scythas in Perſia, Gallos in Græcia, Græ-
cos in Aſia, Phocenſes in Provincia, Corinthios in Sicilia, eje-
ctos, deceptos, deletos.

XXX 3 Sed

534 In Feſto Aſcenſionis Domini.

F. Te- Sed inquis vitæ & famæ perennitatem formamus. Ad- Grn Nel⸗
venetcbes eſte ergò Marmora Numidiæ, huc Rhodos, huc Mauſolæa, Pio, riinn
exigua eſt. huc Perſia pro hortis, Ægyptus pro Pyramidibus? huc con- rins lxt, een
fluant omnia ingenia pro Athenis, omnis Aſia pro Troja, Cowete lb⸗
omnis Africa pro Carthagine à everſi eſtis, usquequo dili- Ceni; haln
itis vanitatem & mendacium? quæ olim fuêre Urbes, ho- Dln Cuit,.
dieène columbaria ſunt? Ubi amabò Cadmus inveniret The- J
bas, Archimedes Syracuſas, Dido Carchaginem. Florus de Pbiſunt
Vejis l. I. C. 12. ait: nunc fuiſſe quis meminit? quæ reliquiæ? lite lapicen
quodyve veſtigium ? Laborat Annalium fides, ut Vejos fuiſſe gNus 0 ene
éredarnus. Samnium in Samnio Romæ æmula quæxritur. v oelloreni
Unum alterius ſepulchrum factum eſt, & tu tibi immortali hut ener 1
cerram convenire autumes? Aliton 1.
§. 5. Videamus, quantum reſpectum terra det Statibus & Im- dlt Ed
Terra nul- .; . Uwngss fn
lum dat re- Pefiis. Solus Chriſtus exemptus eſt, cujus regnum de hoc Pparach
ſpectum mundo non eſt. Imperium Afſſyriorum, Medorum, Perſa- ſung⸗,
Statibus, rum, Græcorum, Romanorum, non defectu Politicorum, en,
qui ſemper fuêre, ſed cum ſuper terram fundata, obiére. Et nd N ſ
ut Drago l. 4. Regum c. 9. Won in venerunt, niſi Cal variam, liNoncſü;
& ſummas manus, id eſt operum externa veſtigia. Mundus mn, non ſmr
mulus eſt, cui inſedit Abſolon, mulus pertranſiit, Abſolon a ena,
pependit; quia mundus tranſit, & ornnis concupiſcentia nna 0
ejus. Macedoni capit ventus Diadema in arundinetum, Thi- ube am me
ridates videt plura in Euphrate Diademata ex ſpuma effor- aben com
mata. Oſe. 10. Sic ewanuit Rex Samariæ, ſicut ſpuma ſuper lin tem
aquam.
N. . Ponunt pennas in libris, quaſi pro ſecunda vita, ſed huic Oglam ſi
o u tam paruùm reſiſti poteſt, ut primæ; ubi decades Livi? Tul-. Alo alinu
& cod'ces. lii de Republica, Empedoclis 43. Athei Cãâpitonis 60. Servii lllint, nulla
Sulpitii 180. Theophraſtis 300. Chryſippi 700. Ariſtaredi ul- . mnhnon n
tra mille? Ubi ſunt Bibliothecæ etiam ſexaginta millium li- .D
brorum? Ubi? Ut folium, quod vento raptum eſt. nn ur
Mdd iſe

Scili-

Monin.
—
taremn –
ocog, he eiir
Eenmicbis:re⸗
omi Air noln,
tlick, lbcnequo
Ciniier Urbo
CNnwineite
Anthagnen. Morn
mmemititique rii,
m ſces, u eotl
Lomz zmue Gven
,& tu nbi immmn

ra Cet Ratios dl
cjus tegnum eit
, Mecorum, Pen
Getectu Poliuicorun
Hundandzobiere. 1
Curutein ingin
nnaeſihr. Nnn
us Perrulit i
ommns conenhlin
uin urndneun
gemarn er ſPonm e⸗

nune, ſlt fin

Concio Aulica. 735

5 —
Scilicet terra hæc nobis blanditur, dum veſtit & alit, &
recreat. Sed talpas nos! Technæ non ſunt tam in princi-
pio, quàm fine. Judæ oſculum, dein laqqueum. Siſara dat
priùs lac, dein clavum. Dalila blanditias „dein captivitatem.
Cavete vobis ab illa, quæ ſe tam patienter calcari ſinit, effo-
di, erui; paſcit, non nego, ſed dum mori incipitis, cum pri-
mùúm mirit, veſtit, ſéd tineam ſubmittit.

Ubi ſunt illi, qui rexére ? reſpondebitis, humo traditôs;
tollite lapidem ? quis hic ? ohe! hicne locus hoſpite di-
gnus ? 6 terra! terra! exclamat S. Cyprianus Epiſt. 8. Ocu-
los, oculos erigamus in cœlum, ne oblectamentis nos terra de-
cipiat. Senec. inquit: Inſanitis, erratis, neminem æſtimatis,
Juo equi non fidunt putri, nec mures ruinæ, & tu ? Salvia-
nus I. 5. de Chriſtianis nobilibus, dum Treviri oppugnantur,
illi magis difflucebant. Quid primum accuſandum eſt ? quod
bonorati, an quod Senes, an quod Chriſtiani, an quod peri-
clitantes ?“ quis enim fieri poſſe credat, vel in ſecuritate à ſe-
nibus, vel in diſerimine a pueris, vel unquam à Chriſtianis No-
ſtra moriuntur, licet non morerentur; Habent enim finem
ſuum, non finem tuum, & tamen non theſaurizamus nobis
extra terram, cum mancipatus noſter in cœlis eſt. Expu-
gna in terra omnia, vince, tandem concides cum Alexan.-
dro. De tam magno reſtat Achille, neſcio quid parvum, quod
non bene compleat urnam. Tu dormis, & tempus tuum

ambulat, terra ſimul tota non tranfit, ſed ejus partes.

O quàm ſanctè ſancta Monica ad Auguſtinum I. 9. Cor. s, 8, .
feſſ. cap. 10. aliquando ad ripam Tyberis: Fili! quantum ad S. Monicæz

0 ſeeunde Tll,il⸗ 1 iſus
me attinet, nulla re jam deledtor in hac vita, terræ commo- ſen ſus⸗

— es Lini!
Dbi deend 8

,ne 0, ti
heihichn dati ſumus, non nati.
„„. Ariltunu ;
ſppio. D Eja ergò ſurſum, ſurſum oculos & corda cum JEsu in
ngne colum hodiè aſcendente! Surſum corda! Cum 8. Ignatio ex-
o nptnd elame-

(
4

536 In Feſto Aſtenſioni Domini. —

clamemus, quùm ſordet mibi terra dum cœlum aſpicio! & KrEN.
quàm ſordet terreſtris Muſica, dum cœleſtes illos Angelorum I.

choros, ac in choris concentus auſculto!
O quàm mihi ſordet rerreſtris Ambroſia, dum cœleſtes
illas Angelorum epulas præguſto! O quâm denique mihi Fita!
ſordet omnis terreſtris lætitia, quando præmeditor illa coœ- ,Daus dle⸗
leſtia ineffabilia, incomprchenſibilia Angelorum & Sancto- leDeu
rum gaudia. Ah cupio, cupio diſſolvi & IESU mi. tun auſet.
Ah! rape nos in omnia tecum!
A ME N.

Gtenrnn d
u ken (
laealm
Etutil
. mecrlo immun
um batiö tedh
elt 88.Iii
Uekert 5 Aul
mmit al ox.
unl ivini
ing Ergo⸗
imnicem oſcu
(o Dater &
agei Pater &
Tthunanitas
unerermmma
(aum iter
Kbend
In mm ſt

Donin
—
lue
leles llos Dn⸗
loe. en

Anntin, dn ent
Oundaiqen
o emedtor i e
Angsorunkn
lolni isna.
in teunt

)0° (t 7137

A88 358962 5838 B8 er. Be-S8 r t836 26386 - BB98

In Feſto Pentecoſtes.

Concio Ruſtica.
Z Vita animæ Spiritũs S. Gratia.
Sic Deus dilexit mundum, ut filium ſuum unigeni-
tum daret. Joan. 3.

Idetur hodiè Cœlum inter & terram certamen eſſe, j. 1.
quis alter alteri in liberalitate palmam præripiat; Saen
imò: non modo inter Cœlum & terram, ſed etiam inm Seter-
½Deum inter hominem, inter Redemptorem & ram.
Redemptum, Sanctificatorem & Sanctificatum. Miſit his die-
bus terra Chriſtum cum captiva captivitate Patrum & Limbo,
hodiè Cœlum remittit raram copiam Cœleſtium gratiarum.
His diebus remiſſus eſt filius in ſinum Patris æterni, hodiè ite-
rùm & coœlo innumeræ linguæ comparuerunt. Nuper ad dex-
teram Patris rediit & Trinitate ſecunda perſona, hodie miſſa è
cœlo eſt SS. Trinitatis perſona tertia. Rem totam compen-
dio refert S. Aug. ſerm. de miſſ. Spiritůs Sancti. Hominem
portavit ad cœlum & Deum miſit in terram. Ecce iterum
bumana divinis miſcentur, ut totum cœli donum ſit Sanctus
Spiritus. Ergo accipimus illud oſculum, quo Pater & Filius g. 2.
ſeſe invicem oſculantur. Ergo ignem illum charitatis & amo- Quamune-
ris, quo Pater & Filius ſemper ardent; ergo vinculum illud, ela ius
quo Pater & Filius ſibi invicem nectuntur; ergo linguam il- S,Spiritus.
lam, qua Pater & Filius ſe alloquuntur; ergo nova certiſſima,
quèòd humanitas Salvatoris, tanquam noſtri advocati apud
Patrem æternum advenerit, atque ità ratificationem compoſitæ
pacis Deum inter & hominem per Spiritum Sanctum accepi-
mus. Sic Deus dilexit mundum, ut non modò Filium ſuum
unigenitum, ſed & Spiritum Sanctum in terram mittere ſit
VYVyy digna-

5738 In Feſto Pentecoſtet.

dignatus. Oveni S. Spiritus! ſine te homo arbor eſt absque
radice, radix ſine ſucco, fuccus ſine fructu. O veni S. Spiri-
tus! homo eſſet flamma ſine igne, ignis ſine calore, calor ſine
activitate. Sine S. Spiritu eſſet homo cœlum ſine ſole, ſol
ſine luce, lux ſine illuminatione; ſine S. Spiritu, vita ſine mo-
tu, anima ſine vita, corpus ſine anima: In hujus verò adven-
tu arbor accipit radices, radix ſuccum, ſuccus fructum, flam-
ma ignem, ignis activitatem, cœlum ſolem accipit, ſol lu-
cem, lux illuminationem, vita motum, anima vitam, cor-
pus animam. Oſtendam ergo hodiè Spiritus Sancti gratiam
homini tam eſſe neceſſariam, uti anima corpori ad illud S.
Aug. vita corporis anima eſt, vita animæ Deus eſt, Siritus
§. Gratia eſt.
8. 3. Dum ſupremus ille Architectus hanc conderet creaturam;
Heus non in pondere & menſura diſpoſuit omnia. Et licèt conderet
drain⸗ omnia, non tamen omnibus dedit omnia: nec ſingulis omnia,
oumia nec nec omnibus ſingula, ſed ità diſtribuit, ut cujusvis exigentiæ

ſingulis providerer. Sic terræ dedit gravitatem non igni, igni calo-

omnia, nec ſoli 1 bri j5us deorfſi
omnibus Tem non aqquæ&, ioli Iumen non tenebris, gravibus deorfum,

ngula: levibus ſurfum, opacitatem craſſis, Diaphanum tenuibus. Et
loquendo generaliter, quaſi quatuor gradus fecit creaturarum.
Quibusdam dedit intellectum & immortalitatem, ut Angelis.
Aliis ſenſum, intellectum & morralitatem, ut hominibus, qui-
busdam tantùm ſenſum, ut animalibus, & aliis nec ſenſum, ſed
ſolum Eſſe, ut lapidibus. Inter omnia ſingulare hoc eſt: ut
quidquid habet inferior, habear & ſuperior eum aliqua excel-

lentia. Sic Lapides ſunt, & homo, & aliquid amplius; arbores

vegetantur, etiam homo & aliquid amplius, arimalia ſentiunt,
& home & aliquid amplius, homo intelligit cum Angelo.

6. 4. Et fic hemo creaturarum compendium dici poteſt: Ad illud

e es Claudiari: Qlæ diviſa beatos ficiunt, tu collecta tenes. Pa-
ſit artiſt. gitatern habemus in capite humano, omnium ſenſuum ſede
ur ſhe & compendio. Et hæc prærogativa homini non abs re con-
truncus. Yvehit, utpote ad imaginem Dei creata, & verè imago ſingu⸗
it⸗ laris!

7

roprr queml
eniruen Caret,
re hopitemmt
oc cnuy ine
Gedquid nor⸗
morrisorn
Aug ferelequen
Mlumn,elval
ianmnun iin
tulicl: oeei
n eſet, guon
uten hußtt
nheliunn Zita
linerſtinguisi
lbet emm
nſporis anin
llſt vitu co⸗
unne, ne m.
ltjett cala
unl, won A0
in, A ie⸗
ißſ
Plſelele an,
nftele, Aun

Se⸗

dabe 4 laris! de ſtructura corporis conſulantur medici, & artificium
4

un Dnd ſatis ſe laudare non poſſe profirebantur. Sed, ut ut admi-
weni DB randa ſit, ſine anima etiam corpus completiſſimum in trun-
Tümſtrei, cum concidet. Ità: ut operationes humanæ ſint animæ reli-
tin iuimn qua inſtrumenta. Sic: videt homo; an oculi? audit; an auris?
m: Uiuferetn Sed & homo mortuus oculos habet & aures, cæcus & ſur-
n,imuflunhe Adus tamen eſt, in ipſa creatione ſtarua fuit inanimata. Et in
Im Gen egt, 0 ſuo Eſſe permanſiſſet, niſi Spiraculum vitæ (inſpiratum) ani-
tun, im fun ma fuiſſet, & hæc anima illud objectum amoris divini exſtitit,
ehiinsm Propter quam ſic dilexit mundum Deus, ut non modèò uni-
nimn idn genitum daret, ſed & Spiritum Sanctum dulcem animæ no-
mine iuse,, ſtræ hoſpitem mitteret conſolatorem. Sine quo eſſet anima,
quod corpus ſine anima. Exanimis,
Sed quid novam loquendi methodum affecto? Si anima

Concio Ruftica- 539

econderet tem . I in. 5, F.
ia. Ethodr oue immortalis, quomodo ſine S. Spiritu exanimis? dubium ſolvat S8. Si anima
Mnia. Etliet con ; . 1; . eſt immor-
wün mrigibin Aug. ferè ſequenti diſcurſu I. Tim. 9. dicitur. Solus habet immor. talis, quI
talitatem, ergo anima debet eſſe aliquando mortalis. Et ſic poteſt ſin S. Spi-

r
nin e dici animam eſſe immortalem & mortalem, audeo dicere, Ezim- i 1 cxanz?
duatin mortalis eſt, & occidi poteſt. Hinc dixi eſſe quandam immotta-
dan s litatem ſolius Dei, omnimodo incommutabilem; Sienim morta-
Dermmende , non eſſet, quomodo dictum eſſet Matth. 5. eum timete, qui
dnfengeumn voteſtatem habet & corpus & animam mittere in Gebennam:
mortlittmn Ewangelium vita eſt, infidelitas mors eſt, & immortalis ex
ttenit honindi vita inevſtinguibili, moritur: non ut non ſit vita, ſed eam amit-
1,Ktüsehin tat; hahet enim &; anima vitam & alteri rei vita eſt, attende

min inglehte cita corporis anima eſt, vita animæ piritus Sanktus eſt, ſicut
peieremnde exrgo adeſt Vita corpori, ita debet adeſſe Sanctus Spiritus pro
Aiquid Npliye wita animæ, ne moriatur. Quomodo moritur eorpus anima
nolts aimiim Aeſerente, jacet cadaver, antè amabile, modo aſpernabile, inſunt
oimeltt an miembra, non adeſt hoſpes, ſic, qui plangit mortuum fruſtra

aſpicitur, ſed ipſe inſanit ex eo, quod abſente habitatoreè hæc

em dupotek⸗
u iee Velit, ſed fruſtra epectas ingredere, poſſeſor domi non eſt.
rmim hg Brgo diſcedente anima moritur corpus, ſi vivit corpus, ſed
1 ninnihn impiè, infidele, durum, ferreum, vivente corpore mortua eſt
honn XyVy 2 anima,

fe nig

anima, per quam wivit corpus; Tantæ enim wirtutis eſt ani-
ma, ut etiam poſſit vitam dare corpori: nam anima impii mor-
tua tſt, per ipſam tamen vi vit corpus, movetur enim per omnia
membra omnia witæ indicia e animæ præſentia; Interrogo
corpus, an vivat, reſpondetur vides vivere, interrogo ipſam
an viwat, habet &y ipſa ſigna. Per animam enim wiwit corpus.
Interrogo corpus & animam, an ambulent. Sed quoad inte-
ritum; Ecce moritur per diſceſſum Dei & gratiæ. Hinc licèt
ſint ahimæ adiumenta, ſacramenta, & mortuorum ſunt. Et
hæc animæ vita eſt spiritüs Sancti gratia. Ex ambulatione pro-
bas corpus vi vum, ſed quæro, utrum anima vivat. Loquitur
corpus, quid loquitur, mendacium, vivit corpus & anima mor-
tua eſt, teſte Sap. 1. os, quod loquitur mendacium, occidit ani-
mam. Quia perdit spirilum veritatis vivificantem. Qui
eſt Spiritus S. Sicut ergo anima corpus vivificat, ità Spiritus
Sanctus animam. .
§. 6. Fabulantur Poëtæ Prometheum, dum corpus humanum
Ut anima . . . . ., 2 .
unitur cor- finxiſſet, etiam vitam dare voluiſſe. Unde ad rotam ſolis ac-
pori ità ceſſit, & igne inde allato corpus animavit. Quod per fabu-
SA Gts- lam Poëtæ de Prometheo, hoc Chriſtiani per hiſtoriam ha-
tia aninæ bemus de Chriſto, mittens de cœlo ignem, Spiritus S. gratiam
utraque in hotines non aliter, quàm dum anima unitur corpori, in-
vilicat. Cipit ſe movere, progredi, videre, audire, ſapere, guſtare, itd
anima recipit, quæ per peccatum amiſit. S. Auguſtinus ad rem
noſtram de tribus reſuſcitatis ità ferè habet. Unus mortuus,
ſed non elatus, unus elatus, ſed non ſepultus, unus & mor-
tuus & elatus & ſepultus. Clariùs ſic exponit: & peccas in-
ternè, mortuus es, ſi opere & elatus es, ſi conſuetudinariè ſe-
dultus es. Nempe morte non corporali, ſed ſpirituali. Sed
Spiritus S. te vivificabit, ſemper reſuſcitari poreris, ſi velis. Qui-
bus rebus autem te vivificabit? variis: Gratia excitante, gratia
adchuvante, gratia cooperante, gratia ſanctificante vivificat te,

illuminando intellectum tot illuſtrationibus contra tenebras

mundi. Lux enim eſt, vivificat memoriam, amor eſt, amor au-
tem

m oblio
lnratenn Iun
et. ler ii
od: Ginm
atoalyſie
Noramm niyerd⸗
Gerinel,
Müramur ſa
ono, Klentim
Cor ect; Ppitiun
portualem in 0
8ſuleitavi. M
ſounceinpel,
enebras Inellech
. Ircrüros rn
Darer teletfayit
ifcae N mi⸗
ſe, Nepberzs in
ne, Mrtyres in
iare, Sandtos
ue mirandun

nb: tüanl t.
1 Profect

ilngna; dum
1¹ (reavit De
ſit inanis &
n, Ciniſt 40n
is; Gemt
Enn enctus vi
Wüfrmata ſan
mdt Aug
Einfumm. 5
ali, non terr⸗
Utlgeſt zarn

lee

Concio Ruſtica. 441

—
dri tan *“ tem oblivioſus non eſt, vivificat voluntatem; ipſe enim per
vmit n . voluntatem Patris & Filii procedens amor, cujus ſedes volun-
inepetningg, l tas eſt. Per animam ſic vivificatam & corpus adjuvatur, juxta
t imn illud: Spiritus Sancti gratia illuminet ſenſus, & corda noſtra.
ninmginginf Facit oculos videre, lumen eſt 5 facit aures audire, vox eſt; facit
mhin Nan en odoratum vivere, bonus odor eſt; facit guſtum ſentire, dulcis ho-
. Gu⸗ H ſpes arimæ eſt; facit tactum ſentire, dat enim facere & docere.
HhI. Miramur ſæpe in nobis, itâà extinctum eſſe fervorem in
4 mnnſu bono, & ſentimus quandoque totos nos inflammari, ecce ar- §. 7.
i Erentlin, dor eſt; Spiritus Sanctus hoc fecit: Miramur ſæpè languorem EEK U
ANATAIn mortualem in oratione, ſed ſæpe exardeſcere ignem, Spiritus Spiritus S.
tani S. ſuſcitavit. Miramur nos ſæpe in animos ad bonum & ſæpè ne-
ntulnimn, α ſcio unde impelli, iterum Spiritus S. im pulſus eſt. Miramur ſæpe
iifuen tenebras Intellectus noſtri repentè illuminari Spiritus S. ortus
s vife, di eſt. Infinitus ſim, ſi omnia opera Spiritus S. exprimam, nempe
. Pater reſervavit ſibi creare, Filius redimere, Spiritus S. verò vi-
um cmpig kumm vificare. Sic vivificavit Patriarchas in viva fide venturi Meſ-
Indead wm b fiæ, Prophetas in veritate futurorum, Apoſtolos in Præ dica-

Gt. Cod perti
ilrminer ram

gen Srwaden
Anina unitur corpon,
Aclte, ſete, Utr

tione, Martyres in Zelo, Confeſſores in patientia, Virgines in
puritate, Sanctos omnes in gratia finali & bono perſeverantiæ.
Neque mirandum, quod aſſero. Star pro dictis S. Auguſtinus
aſſerens: etiam totum uni verſum per piritum & eſſe vicifica-

tum. Profectò ità: dum Deus diceret. Fiat, Spiritus Sanctus † K. :

tum

fuit lingua; dum facta ſunt omnia, Spiritus Sanctus fuit digi- uniterſum

hit Sin⸗ tus. Creavit Deus in principio, Spiritus Sanctus recreavit, eſt viviſi-

habet. Uuns ron. catum per

1Epnlus, uni. t⸗
ſe econt: Fgt

et, otſtetihuon

Oralied ſprtun 4
itriporen⸗ ic

terra fuit inanis & vacua, Spiritus Sanctus replevit orbem ter-
rarum, diviſit aquas ab aquis; Spiritus Sanctus ferebatur ſu-
per aquas; demum formavit aliis præteritis hominem Deus.
Spiritus Sanctus vitæ ſpiraculum inſpiravit. A verbo Domini
omnia firmata ſunt, à Spiritu Sancto omnia animata. Ergo
verum dicit S. Auguſtinus; torum univerſum per Spiritum S.

:Crtitelatnn eſſe vivificatum. Pro quo obſervat Nyſſenus, Spiritum S. a-
lunctfentenn rem dici, non terram, non aquam, quia nec terra, nec aqua
toribis univerſalis eſt, aër univerſalis vita eſt, qua ſpiramus omnes.

riam, alnot l

Vyy 3 Sanctus

Spiritus S.

5. 9
KRepentini
& in ex-
pectanti
effectus
Spiritus S.

542 In Feſto Pentecoſtes.

Sanctus Spiritus ignis eſt; nos ſtaruæ Memnoniæ ſumus,
& ad ortum illius eloquentes reddimur. Quaſi ex nihilo crea-
mur. David Cytharædus in momento Pſalmiſta 1. Reg. 16.
Amos Paſtor, Propheta. Amos 7. Daniel abjectus Puer in mo-
mento fidelis judex Dan. 13. Petrus Piſcator in momento
Prædicator Matth. 4. Paulus Prædator in momento Pradica-

— —

cor. Act. 9. Matthæus Publicanus & in momento Evangeliſta.

O qualis eſt artifex, qualis vita iſte Spiritus. Nulla ad docen-
qum morâ agitur in omne, quod voluerit. Mox enim, ut
tetigerit mentem, docet, ſolumque tetigiſſe, eſt docuiſſe, ità
Greg. Hom. 30.
O veni! ergo veni! veni Sancte Spiritus! Ec emitte cœli-
tuùs Lucis tuæ radium, ſine tuo Numine, nihil eſt in homine;
Spiritus iſte amor eſt. Amor quidem pondus eſt, ſed quod
omne leve facit omne pondus. Eſt, quod velum in navi, one-
rat, ſed ità, ut faciliùs per aquam promoveat; Amor iſte ala
eſt, ala quidem avem onerat, ſed ità onerat, ut avem facilli-
mè per aẽrem promoveat; Amor iſte in homine rota eſt, rota
currum ità onerat, ut facilè currum promoveat. Hinc aman-
ti nihil difficile eſt. Spirirus S. animæ anima eſt, ſit ergo
anima noſtra magis ubi Spiritus S. amat, quàm
ubi illa animat. Amen.,

Con-

6e Cenotatur ejn
Un obniurn 9)
6tn Sundo
Ne nbem, ſo⸗

ſt per nubem in
Phic uor Lil

Florumn, ſc
Eccterade d
ſbi perſus

Uitus oan 20
blufktationen
manimarum
nignen eſe,
rinen efkectn
luminat, itd
Anros, ilur
rſdi,5 Pirit
Aßr ſiher/
Vonteſlonen
Unnn Enco,
dur md D
Altinten

Nu.

es:ee80 32: 880 u13: 933 8e O230: 0880
Aiatuhen Concio Civica.
ktunnne Schola Spiritùs Sancti Schola amoris
inmonenolingli divini.

piring. NMllgadce

Spiritus Sanktus ille docebit vos omnia. Joan. 14.
VOlent Morcim,

—☛’-

Um de Spiritu Sancto loquimur, nemo putet, F. 1. ⸗

e tenigile, il .
gſeckini B Spiritum Sanctum Columbam eſſe, licet in ſpecie Aone
Hirinibl krenint columbæ ſuper Chriſtum comparuerit, ad Jor- qæ locu-

9 . . S . . .
A danem, ubi erat Joannes baptizans, ſolùm hac ſpe- Gisnes de
Spiritu

ine nhil inho , . S
cie denotatur ejus celeritas, amor & manſuetudo; quo-,

4 iari rum omnium Symbolum eſt columbinum. Dum de Spi-
nrvt: Anrite riti Sancto diſcurrimus, nemo opinetur, Spiritum Sanctum
Omofer; 4no elle nubem, ſic licet in monte Thabor in ſpecie nubis viſus
ncu, aſeniil ſit, per nubem indicatur ejusdem fœcunditas, ex nube pluvia,
komietouchn ab hac candor Liliorum. Purpura Roſarum, varietas Cario-
vonclen Hicamn phyllorum, ſic à Spiritu Sancto Sapientia, Prudentia, Scien-
n umhlteng tia, cæteraque dona. Quando prædicamus de Spiritu Sancto,
tsdans Aun nemo ſibi perſuadeat, illum eſſe inſufflationem, ex eo, quod
Anen⸗ Chriſtus JOan. 20 inſufflaverit dicens: accipitespi⸗ tum Jan Tutr,

per inſufflationem exprimitur, efſe Spiritum vivificantem, &
vitam animarum noſtrarum. Nemo cogitet, Spiritdum San-
Rum ignem eſfle, etiamſi in igneis Linguis comparuerit; ſed
her ignem effectus prafentantur. Ignis enim purificat, emol-
it, illuminat, ità Spiricus Sanctus purificat à peccatis, enol-
lit induratos, illuminat ſenſus & corda noſtra. Nemo ima-
ginetur ſibi, Spiritum Sanctum eſſe Linguam, licet in lingua-
rum ſpecie ſuper Apoſtolos diffufus ſit. Lingua enim notat
fidei confeſſionem & cordis amorem. Dum ergo ſermo eſt
de Spiritu Sancto, loquimur de tertia Perſona in Sancliffima
Trinitate uno DEO cum Patre & Filio. Et ſic adoramus in
unitate Trinitatem Patris & Fili & Spiritus Sancti. Qui Sanz
Ctus

544 In Feſto Pentecoſtes. .

tus Spiritus à Patre & Filio non factus, nec creatus, nec ge-
nitus, ſed procedens. Ità quidem, ut in hac Trinitate nihil
ſit priuùs aut poſterius, nihil majus aut minus, ſed totæ tres
Perſonæ coæternæ ſibi ſint & coæquales. Et Unitas in Tri-

nitate, & Trinitas in Unitate ſit veneranda. Eſt ergo hodiè

promulgata Lex gratiæ per Sanctum Spiritum, veteri finis im-
poſitus eſt, ceſſůrunt umbræ, & veritas orta eſt. Hodiè in-
verſa eſt Schola Phariſæorum & erecta Cathedra Chriſtiano-
rum. In monte Sinai Lex vetus per purum hominem, in
monte Sion Lex nova per Spiritum Sanctum; in Sinai du-
ra Lex; in Sion ſuave jugum. In Sinai monte ſeu Scho-
la docebatur Lex timoris. In Sion ſeu Schola Spiritus San-
Gti ars divini amoris, ars artium, hanc nos docendo docet
omnia. Et de hac in præſenti.
E 5. „. Audio aliquando Scholarem fuiſſe, qui perlubenter ar-
nar atio Libus volebat operam dare, cùm autem Ars ſit longa, vita
de Candi- brevis, operam navare artibus omnibus ſit impoſſibile, to-
dato ſtu- tus hærcbat anxius, quamnam potiſſimum ex artibus debe-
10rum. . ⸗ . . . .
ret eligere, & ecce ſibi videbatur ſtare in Schola maxima, in
qua ſtabant omnes ſeptem arces liberales, quaſi ornatiſſimæ
Mulieres, quarum ſingulæ juvenem Scholarem peramanter
invitabant, & ut cas præeligeret ardenter incitabant. Ecce
clamabant : Nos ſumus artes & artes liberales, & ità voca-
mur, quia ſoli quondam nobiles ac liberi nobis ſtudebant.
Et ità vocamur, quia per noſtra ſtudia non corporis, ſed ani-
mam, partem hominis liberrimam, ordinamus.
6 ar⸗ Prima proceſſit Grammatica, inquiens Ego artium fun-
tes ſunt damentum vocor & Mater. Jam verò principium facti, qui
ranz ſin? benè cœpit, habet. Juvenis quid reſponderet non habebat;
qdi Deum, at en! adeſt Doctor ſtaturæ parvæ, prolixæ barbæ, ple-
nus in fronte Sapientiâ, Paulus nomine, qui dicebat: Non
fide, Grammatica eſt quidem utcunque Ars bona, ſed ta-⸗
men, ſi linguis hominum loquar & Angelorum, charitatem
autem non habuero, nübil ſum. 1I. Cor. 13. Sperabat Ars Rhe-

corica

i melofen
ir. Nn
1n elcll
polbimin
kaiſite;
, ueſs
ni bowinuc
rro, did fum
un chrs ſäien
gern Neit : 00
a awricitia coem
X urut toleratur
Iin. Hogeecin
i onnia diol
lis oNonn
Gree umtanio
ihinm. N.
Een affechuum n

Nn nifulpin

Cen fuchrhara

habear, mur

gum, latum?
tem complectt
Uiſeiiguerit
m, nihil ſur.
unmn audiyiſſet
uß ibi quum

Uelas ſipotes.

naler ce Co!
Untarimum
enin ſd, S
ut in chanit
ueſemcni

Aer.
—
uin we Tinn
rig, ſe nn
lulg lellnisi
nennt Mepoh
aöptimn wreifitt
lttt. Hoctei
echa Cuhei Crtin

der purum honimn

n nctum; unnit
1 Knai monte ſan
len Kholn Phiint
unc nos Cocencod

ile, gei pertobene
Nem Als ſt longint
bus Ir inpolihike
munn er Atbis e
in Khol manims
Erls, J Orgeln
n ndenen Minid
Tdener miinhin.

Ttes Perles, A AS

e lberi nobi lutz
da non Nponifi
dium§g.
ingiem: dgo ni⸗
Verd Prinigiun 4
epohlett unt⸗
e, Nrolt tmn
mine, g Ccebe
unque 4 e
4 Aelun,
Por.13. Frnha⸗

☛

Concio Civica. D

1

torica meliorem ſucceſſum, & dicebat: ego ſum Ars elo-
quentiæ. Animos & voluntates hominum verſo & ab ore
meo pendulas habeo. Sic Julium Cæſarem in quinto Liga-
rio pro libitu in facie coloravi. Sed hic iterum Paulus: Fi-
de, ſed cui vide; ars hæc habet multa verba, colores mul-
tos, auxeſes innumeras, ſed tamen ſit etiam ornatiſſima, ſi
linguis hominum loquar & Angelorum, charitatem non ha-
buero, nihil ſum. Poſt hoc proceſſit Logica & dicebat: Ego
ſum clavis ſcientiarum & Pharus. Interrupit Paulus ſermo-
nem & ait: Commentatorem 8. Phyſic. dixiſſe, quod nul-
la amicitia cum Logicis ſit quærenda; habent enim fallacias!
& utut toleratur: Si tamen charitatem non habeam, nihil
ſũm. Progreditur Arithmetica & dicit, ſe eſſe filiam illius,
qui omnia diſpoſuit in numero, & pondere, & menſura, at
Baulus opponit: habet ſpeciem, quam diviſionis vocat, quæ
directè unitati opponitur. Si autem charitatem non habeam,
nihil ſum. Poſt hanc venit Muſica, & jactat, ſe eſſe motri-
cem affectuum humanorum, hinc in Latino corda & chor-
da, non niſi ſuſpirio & aſpiratione differre; ſed inquit Paulus:
artem ſummam locat in diſcordatis. Si autem charitatem
non habeam, nihil ſum; & ſuam cauſam agit Geometria per
longum, latum & profundum, qua menſura triplici totum
orbem complectitur. Sed quo juvat orbem metiri, & Cœli
obliviſci? quærit Paulus ! & repetit. Si charitatem non ha-
beam, nihil ſum. Tandem adfuit Aſtrologia cùm Cœli men-
tionem audiviſſet, & dicebat, ſe usque in Cœlum aſcendere,
& magis ibi, quàm in terris ſe habitare! clamabatque, nume-
ra Stellas ſi potes. Paulus repreſſurus ſuperbiam, ait: Stel-
læ cadent de Cœlo, opponitque: Sapiens dominabitur aſtris.
Reſumit animum loquendi Scholaris, & quænam hæc Ars, hæc
Eloquentia ſit, & Sapientia. Paulus Scholarem ducit ad
Scholam Spiritũs Sancti, & dictat: DElU. S& charitas eſt, &
qui manet in charitate, in DEOU manet, & D ElUS& in eo.
1. Joan. 4. Jam capis rinquit, juvent: !Denique Schola Spiri-
22 tus

546 In Feſto Pentecoſies.

H. 4.
Taceat Sa-
pientia hu-
mana, ubi
ineipit di-
vina, Ars
artium ex-
plicatur,

g. Fr
Resnlæ
hujus artis-,

— —
ts Sancti eſt Schola amoris divini. In hac Schola ars ar-
tium, ars DEUM amandi. O! ſuſpirabat, veni Sancte Spiritus
& tui amoris ignem in me accende.
Quàm verè Spiritus Sanctus docebit nos omnia. Hic jam
taceant Chaldæi in Aſſyria, Gymnoſophi in India, Brachma-
nes in Samana, artifices in Perſia, docti in Lacedæmonia,
doctores in Sapientia, ſapientes in Sorbona. Claudantur
Lycæa Zenonis, Academiæ Platonis, Muſæum Plinii, Stagy-
ra Ariſtotelis. Spiritus Sanctus docet omnia in una arte aman-
di DEUM. Et hæc ars ille ipſe eſt, qui amor Patris & Filii
eſt. O artem artium, ars DEUM amandi; qui hanc callet, ar-
tium liberalium Magiſter eſt. Quid enim hæc ars compen-
dioſa Grammatica eſt, in qua duo ſolum verba ſcribuntur:
amo & amor. Modus autem amandi DEUM eſt amare
DEUM ſine modo. Ars divini amoris. Eſt compendioſa
Rhertorica & ſilere habet pro ſigno disgratiæ, ſicut dum Pe-
trus videbat, ſe à ESU aſpici, non alloqui, exivit & flevit
amare, aſpexit me, non allocutus eſt me, ergo non amat
me. Ars divini amoris eſt compendioſa Logica; in qua
DEUM amare attributionis objectum eſt. Ars divini amo-
ris eſt compendioſa Arithmetica; in qua prineipium nu-
merorum unus DEUsS ſummè amabilis eſt. Eſt compendio-
ſa muſica, in qua tactus optimus pulſus cordis, de moris &
pauſis hic nihil ſcitur; neſcit enim tarda moliminaspiritusSancti
gratia. Eſt compendioſa Geometria. Cujus menſura triangulus
cordis, & perpetuus circulus amoris. Nam ut Hugo Vict. Deum
amans anima non ſatiatur, quia D EUS amor eſt, quem qui
amat, amorem amat; amare autem amorem circulum facit, &
nullus ſit finis amoris. Eſt compendioſa Aſtrologia; in qua Sol
amor eſt juxta illud: quid mihi cum lumine temporaneo, mi-
hi ſufficir amor. Sine hac arte nemo quidquam ſcit. Paul.
I. Cor. 13. Si noverim omnia myſteria & habuero omnem ſcien-
tiam, charitatem autem non habuero, mihil ſum.
Duodecim Regulas obſervet, qui hanc artem callere avet.
Pri-

„»

mnelibentet
No. Tertu!
rKnare retp
L voher
rommre culn
suun olkeon
Pe veruln teee
Chellus peccan
0EOSawat. 1.
Dotanet telingu,
ctiam itam am
crcibi? N
ut unt m

gieuaſne, G

gnis ſotch in
onare ſon Mn
AIg 10, C
ie iber
Tlberios gui
Uprimum lal

Welzz erit

UM1 amanct;
Aiam, qud
Uyer inguam:
mimillins qui
tplenuuqe
cin Cicicerin
n Nomen Dl
Uhne & Flio
y hudemus
rtbie & ,
hein, l
ll Chalce

ſter.

defen e Prima: Libenter loqui de DEO. Secunda: Libenter audire de
DEO. Tertia: Libenter cogitare de DEO. Quarta: Liben-
citmonni . ter ſervare præcepta DEI. Quinta: Omnia libenter facere
ſgtin i & pati propter DEUM. Sexta: Libenter ſuam voluntatem

Concio Civica, 5K47

lulaec conformare cum voluntate DElI. Septima: Nil magis do-
1goban D lere, quàm offenſum DEUIM. Octava: Sine mora pro poſ⸗
ean ſibile iterum reconciliari DEO. Nona : Tenerrime ſentire
5 ,

canantee, deſpectus peccatorum in DEUM. Decima: Amare quod V
rin DEUS amat. Undecima: Libenter propter DEU M tem-
In amar in l poranea relinquere. Duodecima: Si DEUs ità diſponeret,
Mi;gui lunc le etiam vitam amore DEl dare. Ab his regulis ſervandis quis
enin hre n dn ſe excuſabir? Rectè S. Cæſarius: Non ut doceret nos ſcire,
lum verba Cerben ſed ut doceret nos amare, venit, alias verò potuiſſent ſe ali-
Gi DEUM e n qui ewcuſare, & dicere, facultatem non babeo, Jed nunquid
i. M onden aliquis poteſt dicere, bonam voluntatem habere non poſſum,
grwir, io da amare non poſſum ! certè omnia dicunt, ut amem te, inquit
onui, eunt a⸗ Aug. l. 10. Conf.
me, ego MON N Eja, ergò liberalium artium ſtudioſe homo. Non eſt ma- .
in loga; iig jor Libertinus quàm amor divinus! ama Deum, & fac quodvis. na Peum
. Mitid Olſi primum lallare fuiſſet amare DEUM. Impoſterum 8pi- quodeis.
nqa inumne ritus meus erit Spiritus amoris. Nolo aliam facultatem quàm
isct Men DEUM amandi nolo cor aliud, affectum alium inclinatio-
luodsHac nem aliam, quàm in amorem divinum. Pro coronide er-
nolmimgpüins⸗ go per linguam amorem noſtrum explicabimus in magnifi-

s melintu centiam illius, qui hodiè apparuit Apoſtolis innumeris linguis.
Ojus menin ,

Fab⸗ Oſtendemusque quid in Schola Spiritús Sancti Schola amo-
Vam uhiugo ü do ſ. Inta duabus Draccinins
,en ris divini didicerimus, quando ſeptuaginta duabus præcipui
Usamge 4 linguis Nomen DEl exprimemus ad majorem divini Spiricus
mngencen cum Patre & Filio DEl unius gloriam.
ſ Abanin Eja, laudemus DEUM in Lingua Hebraica, Syrica, Chal- §. 7.
lumikennant dæa, Arabica & Æ£ gyptiaca. In Æthiopica, Armenica, Geor- Bueer
10 gnicgnan giana, Abyſſyna, Perſica. In Lingua Latina, Græcanica, Illy- Linguas
Lebnetoonnen⸗ rica, Hiſpanica, Italica, Gallica. DEUS Hebraicé Jeho va. Sy- ſeptuagin:
