hr eſe nid
wjmeginfine
Amatitucing
r Cginei
no neſeln
odtee
m Prreehin,
enporſn
ſul S
bor biiz⸗
ſtumen,

Concio Civica. 401

nis Dominicæ, imo figuram crucis, ut vult S. Zeno Veron. in
c. 28. Gen. Si & nos humi jacere, ſaxo incumbere, dereli-
ctos ingemiſcere contingat, tollamus in crucem Domini ocu-
los & videbimus in porta Cœli nos conſiſtere, omniaque facilia
& ſuavia evenire. Paſſio paſſtone vlncitur, ait Sanctus Lauren-
cius Juſtinianus de caſt. connub. & cruciatus cruciatibus ſu-
peratur, dolorern ſervi lenit dolor Domini. Lapides torren-
tis Stephano dulces fuerunt, quia videlicet vidit IESUMſtan-
tem à dextris Virtutis ſive crucis. Crucem ſiniſtrâà tenuit de-
xtràâ benedictionem porrexit, vel potiùs ſiniſtrà jugum im-
poſuit, dextrâ ſublevavit & dulcoravir. Ad confortandam
ergo Beati Martyris patientiam (Bedam in c. 7. actuum refero)
DEIIS-Homo crucifiæus apparet coronatus in Cœlis Aſpectus
crucifixi fuit Stephano lumen gratiæ in via, ut obtineret lu-
men gloriæ in patria. In lumine enim tuo, JIESU crucifi-
xe, videbimus lumen.
Denique expendamus cur dicat: tollite jugum ſupra
vos, non infra? forte ad inſinuandum, quod mandatum
ipſius non excedat vires noſtras, ſit ſuave jugum, ſeu ut Ara-
bicus habet bonum. Longè ſuavius & melius, quàm legis
veteris, de quo ſcriptum eſt Deut. 30. v. 11. Mandatum hoe,
quod ego præcipio tibi hodie, non ſupra te eſt. Tollite ſupra
vos, ut caput, os, lingua, oculi, aures, manus, & pedes, ac
omnia membra ſubjecta ſint legi DEI. Tollite ſupra vos,
quia vos ſurſum rapiet, & licet ultra veſtrum ſit captum,
non erit tamen ſupra rationem: Jugum Chriſti non conte-
rit colla, ſed honeſtat; non alligat cervicem vinculis, ſed
mentem gratia copulat; ait S. Auguſtinus l. de elecmoſ. &
jejun. c. 22. & S. Ambroſius ſerm. 19. in Pf. 118. Ut ornamen-
ta cervicis, non onera, ut redimicula, non vincula, ut ju-
gum, quo cervixw non premitur, ſed levatur. Tollite jugum
meum, in honore habete, ait Strabus, non ſubtus, ut con-
temnatis. Sicut Hebræi Codices ſacros in eorundem vene-
rationem extollere hodiedum ſolent. Paulinus ep. 4. Zu-
Eeg gum

H. 9.
Cur dicat:
tollite ju-
gum ſupra
vVOS=

402 Feſto . Mathiæ Apoſtoli 24. Februarii. —

gum Chriſti leve eſt, quia ſervientes Chriſto operamur bona- wtte
quibus pennati in altum provehimur. Alas addit jugum
Chriſti, ut evoles Gen. 7. Aquz vebementer inundaverunt
& levavverunt Arcam in ſublime. Ad quæ Anſelmus ſerm.
in c. 14. Lucæ. Agquis inundantibus levatur arca in ſublime
à terra, quoniam adverſis irruentibus ſeparatur h terrenis
cupiditatibus fidelis anima, & Cœlo fit proxima. Ferrum
magneti applicarum eam induit virtutem, ut elevet magne-
tem, aliosque ferreos clavos; irà jugum Chriſti velut magnes
attrahit & elevat. Ex aquis alites naſci non eſt novum, ex
tribulationum aquis fideles pennati fiunt, ut petant Cœleſtia,
rapiantur in nubibus, quando interim gigantes illi gemunt

ſub aquis.
g. 10, Ità levavit, ut levaretur, S. Mathias, qui huic jugo col-
Exemplum . . . . .
S. Mathiæ, lum ſubjecit, nec depoſuit, niſi cum vita; fuit enim verò 4
illi jugum Chriſti inſtar alarum, non ut Verè S. Bernardus ) o egt
Ep. 72. Portantem non grawat, ſed levat, poriat omnem, cui ocdin momen
portandum imponitur. S. Auguſtinus ſerm. 24. de verbis Do- um Api
mini: Hæc Sarcina non eſt pondus onerati, ſed ala wolatu- E in fn
ri. Häabent enim & aves pennarum ſuarum ſarcinas, por- Sgedint D
tant illas, & portantur. Dicebat M. Aurelius Imperator le- raci glues
ges eſſe juga, quamdiù malis incumbunt; alas bonis, quibus umbillant,
volitant. Ità volavit S. Mathias per omnes regiones Judææ, Luneihrc
tum Æ.thiopiæ, tum Ægypti, ubi à gentibus, & Judæis gra- achm *
viſſima paſſus, lapidibus in judæa petitus, imò & capite ple- kutinen
xus. Verè jugum Domini ſuſtulit in caput ſupra ſe: lapides fet it
ſuos ſecum ſepeliri petiit, quod non onus ſint, ſed alæ, qui- 8 11
bus levetur in paradiſum. O electe DEI Apoſtole! impetra d l eeki
Patre Cœleſti, ut jugum Filii ejus ſic tollamus, quo viciſſim eirſeimi
tollamur in altrtum, & tecum aliquando in Paradilum wunſce
cœleſtem meritis ſuffragiisque tuis evehi zcu ſin⸗
mereamur. AIuiünn Atl
Namſiceren
wdu Nerhs

Con- ioaon

ODamr dong⸗

Als ür

ter inunlnn

e AlelnIhn

Areu in ie
guratur tne

oxind. Rerm

r get mun
hriti wdnn nan
non eſt nopum
ut petam Ceeit
igantes ligenn

i kuie ugo n
fuir erim
Ver S, Dernat
uriat onten
24 de ſerbiͦ
,tdu vlin
un eina, ,
älernderudt
Inonigu
detezls n
ib, K luaif⸗
8Bimd & Cahlehi
Gur ſhrſe it
us ſimt, ſllu
Apoſiole inen
amns, go iil
co i Pualii

tui eſcli

Concio Aulica. 403

O280 88 0, C 33 0: 088 0 O88 0,6 32 0:6 320: 33:
Concio Aulica.

Salvari quàm damnari facilius.
Jugum enim meum ſuave eſt. Matth. II. v. 30.

terutrum prorſus neceſſarium eſt, portare jugum, S. 1.
MAAVIESu, aut jugum luciferi; ſequi veſtigia humilis Teng.
VDomini, vel veſtigia ſuperbi & caduci ſervi; aſ- dis ugum.
PeEBAſociare nos humili Mathiæ, vel avaro perfido, ſa- neceſſari&
crilego Jjudæ. Clamat Chriſtus, clamat Antichriſtus: ju- nunen⸗
gum meum ſuave eſt, venite ad me. Dæmon ait: Ego duco
per roſas ; Chriſtus promittit. Ego duco ad roſas. Ille ait:
ego dono regna mundi, dies largior aureos, mox aufero,
quod in momento offero; Chriſtus verò: ego do regna Cœ-

Ul, annos largior æternos, differo non aufero, non in mo-

mento, ſed in fine. Et quid proficit bonus IESUS? heu!
magis creditur Dæmoni ſemper mendaci, quàm DEO ſum-
mè veraci, plures ad jugum Dæmonis anhelant, & vias diffi-
ciles ambulant; Numinis verò jugum admittunt pauci, reti-
nent pauciores; putant eſſe nimis grave, ſalvari eſſe nimis
difficile, cuùm tamen longè levius ſit jugum Chriſti, & via fa-
cilior ad ſalutem, quàm ruinam. Quod demonſtratum eo.
Veritas iſta melius probari vix poteſt, quâàm ipſorum S. 2.
damnatorum teſtimonio aperiantur inferi, dehiſcat ima tel- a *
lus, videatur primus damnatorum Cain, qui ſupra 5400. an- diffiilis
nos ardet, conſideretur pulcher Abſolon, jam non pulcher ad Gerlun
amplius, qui ſupra 2600. annos in lanccis jacet; Spectetur palchra,
prudentiſſimus Achitophel, qui in fune deſperationis igneo
hæret, conſideretur Saul primus Regum cum omnibus ſui
ſequacibus Regibus Juda & Regibus Iraël (quorum Solymis
fuère ſpatio annorum 514. Et ſex menſium tres ſupra vigin-
Eee 2 ti,

g. 3.
Tres cau-
1& cur via
ClIi faci-
lior.

404 Feſto S. Aathie Apoſtoli 24. Februarii.

ti, ex quibus certum eſt quatuordecim ſortitos fuiſſe malum
exitum, ſex bonum, trium incerta eſt ſalus: Regum verò
Iſraẽl à Jeroboam ad Oſel numero decem & novem, ſpatio
248. annorum & ſeptem menſium omnium fuit malus exi-
tus) examinetur malus latro, Judas proditor, Simon Magus &
quotquot eorum veſtigia ſecuti ad damnationem ſunt, quid
dicunt de viis ſuis, per quas iverunt ad interitum: omnium
una vox eſt illa Sap. 5. v. 7. Laſſati ſumus in wia iniquitatis
& perditionis: ambula vimus vias difficiltz. E contra in-

terrogemus electos ſingulos, qui vel ſanguinolentas trivére

vias cum Abele innocenter occiſo, vel per fimeta in Coœ-
lum cum Jobo, vel per lapideas inceſſère vias cum Stepha-
no, vel igneas cucurrerunt vias cum Laurentio, vel ſaltârunt
per enſes cum Paulo, per rotas cum Catharina, per eruces
cum bono latrone; qualem, 6 boni, viam habuiſtis in Cœ-
lum nunquid aſpera fuit? incredibiliter crudelis fuir? in-
tolerabilis fuit ?à negant omnes ac pernegant, & repetunt il-
lud, Prov. 3. v. I7. Viæ ejus pulchræ, in Hebræo, viæ ejus
amœnitatis, &; omnes ſemitæ ejus pacificæ ; ubi nullus latro
timendus, ſicut in via peccatorum, ubi fine pavore ambu-
lari non poteſt, cùm ipſa ſecuritas pariat periculum.
Sed quomodo cum veritate dici poteſt, viam ad Cœ-
lum eſſe amonam, cùm ipſa veritas dicat Matth. 7. v. 14. ArRa
Via eſt, quæ ducit ad vitam ? reſpondebit pro me S. Auguſtinus
in Pſ. 30. adducens v. 9. Statuiſii in loco ſpatioſo pedes meos, licet
aliis videatur moleſta, ſibi tamen videri ſpatioſam & ſpecioſam.

Quomodo ſpatioſum ſimul &y anguſtum eſt virtutis iter?

certè anguſta via eſt. Laboranti anguſta eſt, amanti lata eſt.
Da amantem, ſcit, quod dico. Ut porrò amemus hanc viam,
tria potiſſimum in ea expendamus, quod ſcilicet prævia in-
ferni ſit celerior, lucidior, rectior, planiorque. Celerrimam
viam ut oſtenderet DEUS, præcepit Iſraélitis, ut comeſturi
agnum paſchalem haberent calceamenta in pedibus, bacu-
los in manibus, cingulum in renibus, & comederent citô:

Ef

onei
A dens
Drrimiln

Paſl

ſ, alktleen
iilan
tutyts,,
Fainuo⸗
un bunen
0EO. Det

it A

Celun iut
S, Ni
Anco dam ane

5ov. 24

Un, Di ſu;
Ur à Meikre

er in Mxzone
n Venit, i
VHo nprare
mius wit
i ertendo
poneret ſ
An bono lat
ent epro

ndam Fen

. Ar
Hclluskn
ECiſum,0
zuumar,,
Weſencien

onn ce
Ammilin an

Ahatg Kn⸗

lert

—
10s
Nm
nOyemn 1 ln
fiit mäli d
Sinon un
nem ſint, gui
ibum omninn
in inigut
S. Lconna d⸗
inolentas rine
1 fmeti inr
cum Srnt.
io, velſaluann
na, per erucs
abwiſtisin Ce.
udels fut ir

&tepetunt.

rro, Te in
bi nullus Aarro
Peyore Ambu⸗
CNN.

N, Wan ad C.

br TI. 41
me Augnſins
elemtein
ſam delpebin
4 Tiftuti i
Anulii
emus hine ſin
Tlicet rriut
e, Celeirumn
8, u ooneh
pedbiu
nuleiin

Concio Aulica. 405

Et comedetis ſeſtinanter. Ex. 12. v. 1I. Quàâm cæremoniam
expendens, S. Gregorius homil. 27. in Evang. notate inquit,
chariſſimi Fratres, notate, quod dicitur feſtinanter. Feſtinan-
ter paſcha comedite, hoc eſt, ad ſolemnitatem patriæ cœle-
ſtis anhelate, nemo in bujus vitæ itinere torpeat, ne in pa-
tria locum perdat. Ad Cœlum curritur, nec opus eſt equis
aut curribus, non opus ocreis, ſed baculo tantum calceamentis

&Scingulo. Baculus eſt amor crucis, calceamenta contemtus

rerum humanarum, cingulum eſt reſoluta voluntas placendi
DEO. Sic feſtinanter curritur. Vehemens amor turſus eſt,
inquit S. Auguſtinus. Dicam ampliùs, volatus eſt; volant
ad Cœlum juſti, & habent quidem in ſiniſto humero alam ti-
moris: Timete Dominum omnes Sandi ejus, Pf. 33. V. 10. In
dextro alam amoris: Diligite Dominum omnes Sandti ejus.
Pfſ. 30. v. 24. His inſtructi alis momento evolant, & ubi vo-
lunt, ibi ſunt ; impii verôò volvuntur in ima, nec admittun-

tur à lucifero, niſi ſecum ferant multos currus & equos, qua-

liter in Pharaone patuit. Auſim dicere, vix ullum ad infer-
num venire, niſi eques ſit, ſed eques mnalus, qui ſe ultrò ab

equllo ſuo raptare ſinit. Equus eſt corpus, heu effrænis, &

indomitus, niſi tractetur, ſicut Bucephalum Alexander tra-
Ctavit, vertendo eum ſolem verſus, ut hujus radiis manſueê-
factus poneret furorem &c. Quæſtio ingenioſa eſt, cut
Chriſtus bono latroni dixerit: Hodie mecum in Paradiſo. Et
non dixerit reprobo: Hodie mecum in inferno ? Nimirum
ad Paradiſum venire, facile eſt, ad unum memento patet
Paradiſus. At veròô multis quatienda vocibus eſt inferni

janua. Faciliùs fuiſſet ſiniſtro latroni orare, quàm blaſphe-

mare Chriſtum, orandoque mereri ſolatium in monte, gra-
tiam in tempore, gloriam in æternitate. O quàm multi lon-
gée citiùs aſcendiſſent cum Mathia in Cœlum, quàm deſcen-
derint cum Juda ad tartara, quòô vix admiſſi ſunt, nifi po-
ſteaquam millia aureorum multis ſudoribus, angoribus tæ-

diisque per fas & nefas coacervarant. Sufficiunt duo minu-

Eee 3 ta,

4

406 FeſtoS. AMathiæ Apoſtoli 24. Februarii.

. edcu
ta, quemadmodum Evangelicæ ſuffecèêre viduæ, ad emen- Geteanun o
dos omnes Cæleſtis gloriæ theſauros, cùm interim nec duo Nr rlunan-
milliones aureorum multis ſufficiant ad emendos gehennæ Oapurh l
cruciatus. ollue
- Apritll
§. 4. Augetur difficultas viæ in infernum ex eo, quod via ſit cnrlenrin
Kia ad in- obſcura; Via impiorum tenebroſa, Proverb. 4. v. 19. fiat vNia Nen; n
n jllorum tenebræ & lubricum, & Angelus Domini perſequens oleruint,
eos, Pſ. 34. V. 6. Parum erat dixiſſe, viam eſſe tenebricoſam; öfema
eſt inſuper lubrica, & Angelus eos perſequitur. Proh! quor
difficultates habent, ut veniant in manus mortis. Clariſſi-· liber e⸗
mè patet hæc veritas in impio Juda, cujus locum obtinet ho- Clenkegun
diernus Mathias. Deſerit judas Chriſtum, qui de ſe ex vero temun eſel
dixerat: Qui ſequitur me non ambulat in tenebris. Idcirco chritus.
quando à Chriſto diſceſſit, quid erat horæ? prima vel ſe- Ganimite
cunda, ſed non ſecunda hora noctis. Erat autem nox, Jo- iſimer Aen
annis 13. v. 30. Quando acceſſit proditurus Chriſtum, quid ra ru
erat ? medium noctis: Hæc eſt hora veſtra, & poteſtas te- dn .
nebrarum. Luc. 22. v. 53. Ideò venit illuc, cum laternis & E n
facibus. Joannis 1S. v. 3. Sed illuminare Judas tenebras noctis 1 Lan u
potuit, illuminari ipſe non voluit à ſole juſtitiæ, licet illi GN
proximus eſſet, & amicos in tenebrionem jaceret radios: in N⸗
Amice ad quid veniſti? Matcth. 27. v. 47. Ego lux mun- nſni g
di ſum, ego Emmanuel, anagrammatice, à me lumen, cur me .
tibi eclipſare vis? cur æterno gloriæ lumine te privatum vis? Menr gul
aperi oculos & vide, redi ex via tenebroſa ad viam lucidam, K,ſlbiere,
& nocte peccati ad meridiem gratiæ. Sed fruſtrà erant omnia, illont in rel
poſſeſſus à principe tenebrarum Judas, properabat ad noctem Aling mor
æternam : Et abiens laqueo ſe ſuſpendit, Matcth. 27. v. 5. qua- tiline r
ſi viam ad infernum tangere non poſſet, niſi laqueo dirige- Inng omne;
retur. Abiens. A quo ? ad quem abiit à luce ad tene- nn ub
bras, à vita ad mortem, à tempore ad æternitatem, à mun- ſi gee,
= do ad inferos, à IESU ad Luciferum, à ſummo bono ad ſum- gliſm
mum malum. Laqueum ut ſibi emeret, mundi pretium d. lunnſt

vendi-

M . . r12 4.. --
rt voudtio Aunica. 407

idie Ame. vendidit, triginta argenteis emit laqueum ad infernum. Sig
tetim tin mercantur omnes avari, coacervant argentum & aurum, non
Lencosirn ut cœlum emant, ſed ut profundiorem locum à Mammona

comparent, qui ſi juxta regulam charitaris, legem Evangelii,
conſilium Chriſti, exemplum Zachæi, dimidium dediſſent
pauperibus, habuiſſent centuplum in terra, theſaurum in cœ-

o, guod filt
gun lo duxiſſent in bonis dies ſuos, & in puncto ad Cœlos aſcen.
onin ſehenin diſſent z Cum interim hic curas, hic ſpinas hic omnia ma.
le rnehriclnn la toleràrint, ibi æternum pro tot tantisque curis ſuis excar-
tur. Drohl nificandi.
vorts. Cnl. Libet hi —
cmmacririr ibet hic Mathiam inter & Judam ducere parallelam, &
igebrm oſtendere quantò facilius Mathias ad cœlum, quam Judas ad
eni. icn internn devenerit. Judas in fune trahitur, Mathias in funi-
rt culis charitatis. Judas vendit JESUM, ut habeat nihil; Ma-
6 thias relinquit omnia, ut IESUM habeat. Judas ſeipſum
uten me diffamat: Peccavi, tradens ſanguinem juſtum, Mathias gau-
Chrikumm, dd det de tolerata pro JESU nomine contumeliâ, tanquam prin-
Ginlitu , cipe gloriæ. Judas ſui carnifex, gulam ſibi frangit ; Ma-
n linmm thias ſecuri caput ſubjicit, ut capite ſuo minor ſit, imò ut
ennalali ſit illi pro capite Chriſtus; Jjudæ rumpuntur viſcera, Mathiæ
Gie unD caput & cor præ gaudio cxilit, & in vitam inſilir æternam.
en ſon n Utrum ſequi placet?
„ go lun mm
luskuna vigentur quidem impiüi in hac vita ſeu via ad infernum . 5.
dete eiinnn d lætari, jubilare, tripudiare: Lætantur cum malefecerint, aooαα
ad ſumliin &oeultant in rebus peſimis, Prov. 2. v. 14. Sed fucata eſt cata. rr
uſtricrm a n lætitia, ſaltus montualis, riſus Sardonicus: In Apulia ſunt
crabat A1 i⸗ peſtilentiſſimæ araneæ, ſi quem pupugerint, cogitur vi ve-
— neni venas omnes pervadentis ſaltare, ridere, mori. Apium
iſi lleo i, in Sardinia teſtibus Dioſcoride & Mathiolo, duleis quidem
lueAt ſaporis in ore eſt, ſed ubi deglutitum fuerit, os & labra ità
aeirtemil diducit, ut qui ſumſit, ridens appareat, & moriatur; cui in-
O bopon / ſcribitur: Cum riſu ewitium; ſic ſe habent toxicata mundi
na re hujus
4)

4 8 F'eſto & Mathiæ Apoſtoli 24. Febr uarii.

hujus gaudia, de quo repeti poteſt, quod de Romano po-
pulo Salviamus l. 7. de providentia ſcripſit : Sardonicis
herbis omnem Romanum populum (totum mundum) pu-
ces ſaturatum : Moritur Ez ridet. Quærit 8. Auguſtinus in
Pſ. 4I. v. 9. cur impii in via ſua tenebroſa fiſtulent atque can-
tillent? & reſpondet, ideo quia ſunt pleni angoribus, mo-
roribus, doloribus. Cum viator (verba ſunt Doctoris) ſo⸗
us de notte perviam parum ſecurus pergit, cantare conſue-

tit; veruntamen cantus illos non voluptas, ſed timor ſua-

det; putat enim cantu metum quodammodo eludi Aliter
cantant electi in via ad Cœlum, quæ licet videatur ſpinis ple-
na eſſe, roſas tamen plures habet, quam ſpinas. Vidiſtis] E-
8UM cum corona ſpinea? quare ſpinas habet in capite? ne
offendant noſtros pedes in via ad Cœlum. De qua via ite-
rum Salamon, Proverb. 15. v. 19. Wia juſtorum absque offendi-
culo. Hebræa habent. Via Juſtorum ſtrata lapidibus. Ipſe
Chriſtus eſt lapis non tamen offenſionis, ſed complanationis,
de qua Iſ. &3, adaducam eos in via reſta, non in obliqua, per
omnia prata, per devia & avia, per omnia præcipitia; tor-
tuoſa enim eſt ſæculi via. S Ambroſius in Pſ. I. Comparan-
tur reprobi hædis. Matth. 25. v. 33. cujus comparationis con-
gruam aſſignat cauſam Origenes : Hædi dicuntur omnes
mali, quia aſpera & dura ſaxa malè aſcendunt, & per præ-

cipitia eorum malè incedunt. Ecce viam impiorum diffici-

lem, præcipitem, tenebroſam. At num ſaltem recta eſt ad
infernum via à abnuit Pſaltes: Impü in circuitu ambulabunt,

Pſ. 11. v. . ſicut Samſon in mola. Bona hujus ſæculi inſta-

hilia ſunt, inquit Ambroſius l. de Abrahamo. Et rotarum
in morem cum ipſo ſæculo volvuntur. Væ vobis, qui cir-
culari motu circumvoluti moleſtiſſimâ vertigine capitis la-
boratis. S. Chryſoſtomus circuitum iſtum vehementiori
perſtringit acumine hom. 37. in Match. Peccatores equi ſunt
Diaboli, quia Diabolus in peccatoribus ſedens, inſtigat eos
per deſerta facinorum, hoc eſt, per fornicationes & arar⸗
tias & ,

Nleit en ⸗
on . .
l.V. o
un Lu.
14, 0,14.
euclt:
ſſituge 1

on ele mact

unnlt ſon
Non erin v
lsommb
uls go ni

Nutlvo uonnet

1SVI:
0 a ,
munm!

Denigene
Ariell facil

rn, ſtridores

lntentiamm P

Us Pater?
Mluun: ſoan
ulcium

end creztll

un, onn,

in, Kfulne
Ilrblinciſſim
vi Gmn
Mumundum
Acgur.
uſe
Atagi

fahf.

— Concio Aulica. 40⁰9⁹
— tias &c. in orbem. E contra via juſtorum recta eſt: Fuſtum
in deduxit per ias relctas, Sap. 10. v. 10. deduxit eos in viam
n wintng redtam, Pſ. 106. v. 7. ambulavit pes mels iter reſftum. Eccleſ.-
15 Apoltnnit SFl. v. 20. Jemita juſti recta eſt, telctus callis juſti ad ambulan-
hien mnler dum. II. 26. V. 7. Reëtæ viæ Domini, & juſti ambulabunt
Mgoibig, Ii. in eis. Oſ. 14. V. 10. Nec recta tantum, ſed & lucida atque
n Dodors) t ſerena eſt: Juſtorum ſemita quaſi Lux ſplendens procedit, &
tduntge creſcit usque ad perfelbtam diem, Prov. 4. v. 18. Non poteſt
, ſl inor e non eſſe lucida juſtorum via, quia divino perpetim lumine
lo duli A reguntur, ſicut tres ab Oriente Reges ſtellà duce directi ſunt;
ideatur Hinige non enim ſolis monſtrant Regibus Aſtra viam, ſed monſtrant
inds. Vicllift. juſtis omnibus aſtra viam. Adde JESUM & MARIAM
Pbet in cgpttein juſtis pro via eſſe; unde omnium nomine, felici anagram-
De qua via in matiſmo nonnemo exclamat: IESU MARIA! MIRA
n Abigte oßent ES VIA: quod ſi ergo duo hæc luminaria magna juſtis -
ltn pikibuu li pro via ſunt, quis ſemitam cœli dubitet eſſe lucis pleniſſi-
1complamnton- mam?
1in Obliua, pe Deni brevi dam . lvari 2
rechiu; n enique ut breviter concludam & definiam, ſalvari quam Fai
KrCAue -. damnari eſſe facilius „quæro: cum peccator in æternas te-Mivari,
in nebras, ſtridores & angores damnandus eſt, quis damnatio- quàmd-
Wn .l nis ſententiam proferet, quis judicem aget ? judicet ipſum muari.
n leunn 4 coœleſtis Pater ? renuit Pater teſte Filio: Pater non judicat
uln,6, quemquam: Joan. 5. v. 22. judicet ergo Filius, cui Pater omne
ninpiouun 4 dedit judicium ; abhorret à judicanda & æternis ignibus
lentche⸗ addicenda creatura ſua mitiſſimus Filius: Ego non judico
uinn e quemquam, Joan. 8. v. 15. Si Filius recuſat; judicet Spiritus
ufu ſaulin Sanctus, & fulmen æternæ combuſtionis jaculetur; at re-
no. ſin ſpondet blandiſſima ſine felle Columba: Ego cogito cogita-
le ſobo/ tiones pacis & non afflictionis; cumque manſuetiſſimus iſte
ertigine ſe . Spirirus mundum arguat de judiciis, non committet ipſe, ut
ſtum vehelet judicii arguatur. En quam invita ſit Deitas, ut damnetur 1
eclutofer ſſicR. homo; ut verò ſalvetur, judicio minimè opus eſt, ſic enim
len, M. æterna decrevit Veritas: Qui ſervat ſermonem meum, in ju-

ncninol Fff dicium
6 E

41 Feſto S. Mathiæ Apoſtoli 24. Februarä.

s verbum hoc
dicium non venit. Joan. F. v. 24. Servemu hoc;
& in viam mandatorum DEI quantocius tranſeamus, at
ue cum Innocentio A. Pontifice Maximo identidem ſuſpire-
hus : Wotas fac mihi Domine vias vitæ, & cum kcux 10.
Perfice greſſus meos in ſemitis tuis, ut nunquam amplius am-
jas diffici broſas, ſed amoœnas, & rectas,
bulem vias difficiles & tenebroſas, . ere
uæ rectiſſima ducunt in vitam, quam in Symbolo ſuo
4 Mathias prædicavit, & veſtigiis ſuis onſi⸗
gnavit in vitam æternam,
Anmen.

Feſto

—
1.

S . l
en Oe,tel,
lir brre etinn
Clis nomntn e
Clcents o0o
ninjbele Coen
Cinimus elch⸗
0llttums ett,
COuſituerata
onroiMotet
linferre Are⸗

Canticis

es glidem
1 ie conelel
Anemo camna
Uunr 4pocal
Fübi t eſt

Wolkellores,

1I Mantum,
NluſsKan
mhelo.A

inn Uoqn
upn

r or

ani⸗

—
s ſtihniar,

ranſemn N
miteniii,
Cümkeoneie
im amplineen.
s & I ecke
Ganbolo ſho
8CCl

1

29 ) 0( ee⸗ 411

VSS1r E Se eSe ESeSeeEs:SCrr G 3Sh

In Feſto Sancti Joſephi.

Concio Ruſtica.
Sanctus Joſephus Muſicus.
Joſeph, Fili David. Matth. 5. v. 20.

☛ Um olim Sacerdotes locâàſſent Arcam fœderis in
templo, nata fuit quæſtio, quisnam inter Canto- S. r⸗
res deberet curam gerere bymnorum & canticò- .Paralip.
rum, quibus arca Domini colenda erat; quis Re. Sortitio
gem Odei, ſeu, ut paſſim appellant, Capellæ Magiſtrum pla- quis apud
cuit ſorte definire negotium, illique concredere, miniſterium, resm 0-
cujus nomen ex Sortilegio feliciter prodiiſſet: fit ſortitio, ex debeat Ca-
ducentis octoginta octo inſignibus Muſicis, & canticum Do- Pellx.- m.
mini belle doctis, prodiit nomen Joſeph. Hic igitur tanquam uten
divinitus electus, cæteris præpoſitus, & Cantorum Princeps
conſtitutus eſt, ut videre licet 1. Paralip. ab initio capitis 25.
Conſtituerat ab æterno Altiſſimus vivum templum, illo Sa- g. 2.

lomonæo incomparabiliter illuſtrius ſibi erigere in Maria, inque Applicatio

. . .. . ioris per
illud inferre Arcam Humanitatis Filii ſui. Honoranda erat hy- Diegane,

mnis & Canticis divina hæc Arca, ecquis erit Capellæ Magiſter?
Cantores quidem electi ſunt innumeri, qui inceſſanter Arcam
hanc piè concelebrent, novo ſemper cantico, & tali quidem,
quòd nemo cantare poſſit alius, quàm qui virgo ſit, teſte aurito

S. joanne Apocal. c. 14. ubi millia cantantium memorat. Con-

jugati ibi, ut eſt veriſimile, cantant Baſſum, Marcyres Teno-
rem, Confeſſores Altum, virgines utique argenteis vocibus ca-
nunt Diſcantum. Sua aliis acque aliis eſt cantilena, & nulla
non ſuavis & amoœna, ſed virgines omnibus præcellunt. Te-

ſtem appello. S. Auguſtinum, qui lib. de virginitate ſancta cap.

27. virgines alloquens, ait: Vos aferetis ad nuptias Agni can-
ticum no vum, non utique tale, quale cantat uni verſa terra,
PFff 2 cui

412 In Feſto Sancti Joſephi.
cui dicitur: Cantate Domino canticum no vum: cantate Domino in an
univerſa terra. Sed tale, quale nemo poterit, niſi vos. Jam ve- nlc⸗ us
rò quis cœleſtis Muſices erit Præfectus? Is qui in terris præ- ſ
⸗ ficitur felici ſorte per virgam floridam demonſtrata. Nam n i
ut antiquiſſimâà traditione conſtat, ex divino oraculo virgini 4 —
virginum deſponſandus erat is, cujus Virga floruiſſet. Virga el .
illa debuit eſſe inſtrumentum, quo daret Tactum, Capellæ Ma- Enl
giſter. De hoc, dum in præſenti loquor, audite me & ſatagite, iAnde
D . 3 Ut vos ad Muſicam ſuam admittat Joſeph. Quis omnium mbamur,
omnium Muſicorum, qui unquam fuerunt, aut erunt, Princeps dici poſ- Im eol
muſicorum ſit, nemo quærat. Sapientiſſimorum quorumque & ſanctiſ- aen
Princeps, ſimorum virorum unanimi conſenſu Deus Muſicorum omni- inein
um Princeps eſt, qui hanc artem in principio exercuit, quan- lnli lue⸗
do mundum inſtar Carminis, ut ſenſit S. Auguſtinus, ſive ut vult MNabennb
S8. Greg. Nazianzenus, inſtar citcharæ condidit, in qua præter Tnmm oma
alia, ſummopere admiranda eſt elementorum Concordia diſ- e ſvortenn in
cors. Auguſtinus minimum ter eandem ſuam ſententiam re- Senemn emn
petit, ſemel epiſt. 5. iterum epiſt. 28. & tertiò lib. II. de Civit. cap. A iNtondk
18. Mundum tanquam epolitiſſimum carmen condidit. Na- iscrr, guune
Zianzenus vero orat. de Theolog. Quemadmodum, qui citharæ tinclenun en
commentum audit, ipſum citharœdum reputat, licet ſibi de iiansroct
facie ignotum, ità eum, qui mundi harmoniam percipit intel- Aflius tuns!
ligere neceſſe eſt. Adde, quod non tantum Plato, & Pytha- um, Tenor
goras, ſed divus etiam Ambroſius præfatione in Pſalmos, & li Conſun
Gregorius Nyſen docent ex cap. 38. v. 37. Jobi. Concentum Cœ- omela ſi
li quis dormire facit? Aliique graviſſimi authores in rerum mnlſcx,
productione, ob ſapientiſſimam omnium in menſura, & nu- mlrnid
mero, & pondere diſpoſitionem tam elegantem effeciſſe har- le n
moniam, ut veriſſime dici poſſit, extra omnem controver- ene )
ſiam, Princeps Muſicorum eſt Deus. . a n⸗
6. 1. An non & Verbum infans cœleſtem Muſicam docuit, nn
verbum quando absque Muſicis in terras venire noluit? Unde Clemens uu⸗
infens mu- Alexandrinus exhortatione ad gentem: Eſum Cantorem pro- nndn
pear Orpheo quovis & Amphione aut Arione longè præſtan- lbn eil:
tiorem, ntſlumzi

— Concio Ruſtica. . 413

ünelnn tiorem, deque ille ait: Mon talis meus Cantor eſt. De Spiri-
guin n tu quoque Sancto D. Proſper de gloria Sanctorum in perora-
ducnn tione ait: Muſicus ille ſpiritus per Verhbum tangit, implet &s
N reſonat. Veritas hæc gentilibus nota, ſi quid Diis ſuis, in ma-
9Crnculo inn nus dabant inſtrumenta Muſica, ut memorat Plutarchus Com-
flortiſler VII ment. de animæ genitura. Antiqui Theologi, qui Philoſophiæ
un Cpele ſunt vetuſtiſſimi, inſtrumenta Muſica, Deorum pro ſignis in ma-
iuntkluzn nus dabant, quaſi ceterorum nullum officium eſſe, & dehinc ar-
L Olnpun bitrabantur, Diis illa ac harmoniam & concentum convenire.
Püinepscdint Jam veròô ſicut Trias Increata Muſici honoratur titulo, S. §.
ummque & lnli ità & creata, JESUS, MARIA, JOSEPH. De JESIU nemo is e⸗⸗
ſuſicorumon. eſt, qui neſciat, quod ſicùt natus eſt, ad Muſicam, cœleſtibus tur Muñci
b exerclit, un Phonaſcis Lucæ 2. v. 13. &c. pleno choro Gloriam in altiſſimis titulo.
inusſinre utn Deo concinentibus, ità poſtquam ultimum cœnatus fuiſſet,
1, in qun prer hymnum cum ſuis Matth. 14. v. 26. dixerit, & inſtar cygni
n Concordist ante mortem ſuam cecinerit. Membra Domini in ligno Cru-
VY Cntentiam cis extenta fuerunt chordæ in Teſtudine, ſeptem ibi prolata
LGeCnit verba inſtar totidem Odarum. Clauſula ultima vitæ, clauſula
1 Condit N. cantùs erat, quando Clamans voce magna, quam cœlites &
olun guieſften⸗ inferi audierint, emiſit ſpiritum. 27. v. 50. ſolus ibi omnes Mu-
,bet ſri e ſicis uſitatas voces cecinit, Diſcantum ad Matrem, & Joannem.
iem Pnt e Ecce filius tuus IEcce Mater tua! Altum ad latronem pœ-
n Mao, AXt nitentem, Tenorem ad patrem, Baſſum ad omnes peccato-
Cre nn iMH rcs. Sitio. Conſummatum eſt. . .
Lbi Crttuſt Philomela ſi cantatrix eſt, ut ſanè eſt, & inter præcipuas

uuthort ün volucres muſicas, ſi non princeps, profecto etiam B. V. Ma-

nnendrtEr ria præſtantiſſima cantatrix eſt meritoque à magno Baſilio,
inan geclk & à S. Gregorio Nyſſeno dicitur: Phylomela aurea. Talem ſe
mmemete e⸗ præcipue probavit, quando in domo Zachariæ cecinit ſuum
onnen olnſt Magnificat, omnique Philomela cecinit amœniùs, totam do-
a mum ſpiritualibus gaudiis implens, cujus vel ſolum præam-
huſcn bulum, ut audivit Eliſabetha ſancta ejus cognata ewultacit in-
ic,ln⸗ fans in utero ejus: & repleta eſt Spiritu Sancto Lucæ I. v. 41.
um Cumen⸗ Per annos ipſos triginta in «Ægypto, & in Nazareth eadem Virgo
e longe Ne Fff 3 Mater

toe⸗

414 In Feſto danci Joſephi.

Mater cum JEſu ſuo ſuaviſſime cantavit. Quid enim utriusque
vivere aliud erat, ac diu noctuque Deum laudare hymnis &
Pſalmis, & identidem novum ac novum canctare canticum ' IIllis
cantantibus unà Tactum dabat, unâque cantabat Joſeph. Deus
hoc jam dicendum deinceps erit, ut clareat, quam eximius
Muſicus fuerit.
Benæean. Sicut Poëtis quandoque verfus claudicat, mille aliis bellè
tat qui ſem- præcedentibus & quandoque bonus dormitat Homerus, ità
ber dene Optimi Cantores quandoque non nihil errant. Joſeph Mufi-
leat⸗ cus noſter nunquam erravit. O quam bene cantat, qui ſemper
bene vivit! Joſeph noſter, Q quam pulchrè cecinit, qui nunquam
non optimè vixit! Semper ſine omni errore cecinit, Cor ejus
dum inſpicio, in eo, quaſi quodam in privato Odeo, quatuor
voces audio, quæ ſine intermiſſione concinunt, melos varium
bonorum operum, ut loquitur 8. Auguſtinus, non erhis, ſed
rebus, phraſi S. Chryſoſtomi Diſcantum canit ejus virginalis
cordis, Angelis ipſis concertans Caſtitas; Eſt enim Joſeph no-
ſter primicerius eorum, qui ſe ipſos caſtraverunt propter re-
gnum cœlorum. Ex Dei & virtutis amore; Altum amor Dei

ſummus ſummè & unicè ſupraque omnia amans infinitè ama-

bilem; Tenorem, Conſtantia admirabilis, inter tam varia &
adverſa tam multa, ſemper ſibi ſimilis, eodem & vultu, &
animo, Baſſum humilitas ejus abyſſalis, quâ ſe nulli hominum
– præpoſuit, nulli non poſtpoſuit, tametſi ex omnibus & præ
omnibus ad dignitatem ſummam electus, eſſet Nutritius Filii
Dei & Matris Dei Sponſus. Virtutum concenſu, juxta Tullium
nihil ſuavius. Quis animo ſatis concipiat ſuavitatem concen-
túùs, ex quatuor hiſce virtutibus reſonantem: Sine lineis non
cantant Muſici, nec Joſeph Muſicus noſter. Invenio ego apud
Evangeliſtas quinque lineas noratas, quas ipſe ſibi duxit, Pri-
ma eſt E'irilitas. Matthæus enim cap. 1. v. 16. de eo: Jacob ge-
nuit Joſeph virum Mariæ &c. & I. v. 19. Joſeph ir ejus. Altera
linea eſt, Timor. Sed Sanctus & Deo gratiſſimus timor filia-
lis paſſim apud S.S. P. P. nuncupatus. Ideo ei ibidem v. 20. di-
. citur:

D.
r h⸗
1s, Ini ſan
Miopaine
in vlln/
ti eel “
,0ſfur
Due: vohun
loen & me

nquurdummt

s, Mio fect
124. Er erl
Qiereni
elii, umhr
rntconugenn

Agnoſedate

NoCamor
Iewcum ol
inle/ annd
ltone inDe
Ihus val per
WI ituubn
1 Led mul

ns Canrort

WMonachnn
ulb Pueruln
Dionteun
AAmoChriſci
e lobinns.
li cn ſt
nllat, ſor
ieni i
Ai kennz;
len u
e tiente

. 4
— Concio Ruſtica. 415
luknchutt citur: Joſeph, fili David, nec absque rationc dicitur Davidis
erecniin flius, quia ſicut David fuit vir ſecundùm cor Dei, ità Joſeph.
Perſolen N Cui optime convenit illud Pſalmi 1. Beatus wir, in loge Do-
,gun “ mini voluntas ejus, & in lege ejus meditabitur die ac noce.

Tertia linea eſt quſtitia. Clarum ibi ejus eſt teſtimonium, v. 19.
mle ise um eſſet juſtus verè juſtus, quia noluit de ſponſa ſua temerè
SSõ judicare: noluit Virginem diffamare. Juſtitia in medio, ideo

anei hæc linea eſt media. Quarta linea fuit Obeldientia alacris, cæca,
ant .K in quantumvis arduis prompta ac celer; quod juſſus erat cœ-
H lirus, illico fecit, ſicut ei præcepit Angelus Domini Matth. 1.
ainnn „ 24. Et hæc linea ſæpius fuit renovata. .
e Cecinit, Cnenl Quinta denique & ſuprema linea fuit admiranda ejus Con- .
1004in tnentia, quam breviſſimè memorat ibidem v. 25. Evangeliſta, .
n nein dun accepit conjugem ſuam, & inaudito ad id temporis exemplo,
,n dere non cognoſcebat eam.
unt s Vnein Rarò Cantores ſupra has lineas aſcendunt, aſcendunt tamen
teninc;n interdum. Joſeph noſter. O quoties ſupra lineas ſibimet ductas
erunr en aſcendit! quando in altiſſima divinorum Myſteriorum con-

Aumanerh templatione in Deum raptus, & ecſtaſes Paſſus eſt. Ex his
mehikfinitteam omnibus quaſi per tranſennam allatis ſatis liquet, quantis ex-
mer uNNTAH QCelluerit virtutibus Joſephus noſter, ſeu quàm nobilis fuerit

ten A II Muſicus. Sed multòô plura reſtant, quæ eadem confirment.
üſemlihwoin Notas Cantorum, ut, re, mi, fa, ſol, la, excogitavit, Guido §. „.
er onnbo Arectinus Monachus tam proſpero eventu, ut jam intra perbre- Nazee⸗l
elet Numm ve tempus puerulus diſcat in Muſica, quantum absque illis
elſu,iunl vir ingenio utcunque pollens diſcere nequiviſſet, vocatus pro-
aritaten conn Ppterea Anno Chriſtiano 1022. Romam ad Benedictum VIII. &
em? Selein in honore habitus. .
.Denio egt⸗ Luſitani cùm ſub annum 1650. in novum Americæ re-
e ſbi unm, gnum veniſſent, fortè nocturno tempore has ipſas notas au⸗
, Ceeo ut dierunt ſuſpicati aliquem latere Muſices tyronem, ſed ſoni-
gkan,hul⸗ tuum veſtigia ſecuti, animal quadrupes deprehenderunt, poſt
imnn: Haut appellatum, quod easdem voces aliis dein noctibus aſcen-
ciͦhilenſen dendo, ac deſcendendo repetivit.
D

Fruſtra

4¹⁶ In Feſto Sancti Foſephi.

Fruſtra quis quærat, ecquis animal illud ſic docuir cane-
re? natura docuit. Etiam Cantor noſter, S. Joſeph talibus notis
ſolitus uti, mirè cœlum millies millies delectavit, virtute eas do-
cente.
