Cafres ſuperſtitioſis Echuicis aliis ſuperſtitioſiores, vel potiùs,
impiis magis impii, licètimmortalitatem animarum noſtrarum
negarent, & nullos omninò Deos colerent, Moſibum tamen

colebant. Sic appellabant Fortunam, quam ut immortalem
Deam adorabant.

Nos, qui orthadoxà in fide vivimus, immortalitatem
profitemur, & unum verum Deum adoramus, & ſanctos in cœ-
lis colimus, quos propriè Deos appellamus. Cùm enim ſacra
ipſa Scriptura Reges, Judices ac Prin cipes Deorum nomine di-
gnetur, quidni tali nos dignemur appellatione Coœælites! Exo-
di 22. v. 2 8. Deus Præcipit populo ſuo: Diis non grrragke.
c-

—

—
eig

4 Ortamſ
6⁵ . er
,Pgliub ſo ⸗
enebrmi,, .
“ goene eulb
Morare
mienurher hrtic
rnsciing natun
undin Daffon
i:icete Joalem
Meinowinefins
11. Cniſtus eſtheit
encn ülecele
Aedaddonbac. .
McCltedgan ulnen

vetnulumceltume

nen oos nontoret
Cicäſodicgneoennn
ntamcroder gi
obracnetard tehcin
Portona Ethni
mn Prigue Mini

etiamn MMiniſtra elt

ne ſmnclacofaſr ,
oolmrointem
ininno coneecef
norationibos, mec
Sunmunlaliopeti⸗
nllo Dei & ho,
lümtwis laurn
ne n Mho, man
Pe Ann: in a
eſemi⸗ ni⸗

nin,

– Concio Ruſtica. 815
ng aen Deos appellat & Pagnini & Chaldaica verſione, populi præſi-
t, in unn des. S. David cum P ſalmi 49. initio Chriſtum, de quo ille Pſal-
Abceri mo loquitur, vocat Deum Deorum, iſt eſt, Angelorum, ut ſen-
r Calfns tit Genebrardus, S. Juſtinus in Tryphonem, &c. Plal. 96. ubi
in – habetur: Adorate eum omnes angeli ejus, S. Hieronymus le-

unele, 9 “r git, adorate eum omnes Dii. Cui conſentit felix interpres,
Reliinn n Quid? quod & Juſti omnes in terris à Sanctłis Patribus dii ſæpius
nominentur per participationem divinitatis. Gratia enim facit
i,nnilme homines divinæ naturæ conſortes. Ità S. Auguſtinus, Bruno,
Griene 8. Athanaſius, Didymus, Euſebius, & alii. Clarè loquitur Apo-
Onfohei En ſtolus: Videte qualem dilectionem nobis dedit Deus Pater, ut
Cribe fFilii Dei nominemur & ſimus: & nondum apparuit quid eri-
Midn mus. Chriſtus eſt Dei filius naſcendo, nos ſimus Dei filii benè
Auliu, gi vivendo, ut fufè de hac excellentia loquitur Auguſtinus. Jam
Vlenuntd iſl adeò ad rhombum. Tametſi lex nulla nos obliget ad colen-
run in dos cælites, qui tamen eos colendos neget, hæreticus eſt. Item
inminhinrci licèt nullum cœlitum coleremus aut invocaremus; negligenda
Kunelint kamen nobis non foret Virgo Deipara, Chriſtianorum Fortuna
emiräri unic ſtudiisque omnibus colenda atque obſervanda eſſet, non
enreltäani tantum propter ipſius eminentiſſimam dignitatem, ſed propter
fürenigimi noſtram etiam felicitatem. =
inn, Fortuna Ethnicorum, ut ſentiebat Euripides, erat Deo- Niasia
rum, Jovisque Miniſtra. Fortuna Chriſtianorum, B. V. Ma- miniſtra
iiirfiinn ria etiam Miniſtra eſt. Ipſa de ſeſe Eccli. 24. v. 14 In habita- omnium
climnainmnd tione ſancta coram ipſo miniſtravi. Trimula ad ſerviendum arum.
Daern oe Deo, Solymæo in temploà ſanctis parentibus oblata, per unde-
mum gununng cim annos, donec deſponſaretur, miniſtravit, ibi vacans perpe-
tuis orationibus, meditationibus, piis lectionibus, concioni-
bus ac manuali operi ad miniſteria templi, & inde facta Deipa-
ra, Filio Dei & ſuo, quomodo miniſtrârit, pulchrè explicac
Richardus à S. Laurentio. lib. 4. ubi ait. Poterit Filius ejius di-
ulwmi cere in Judicio, nudus eram, pelle & carnibus veſtiſti me,
kiußnl hoſpes eram: in tabernaculo uteri virginalis collegiſti
Amlmn „mey eſurivi: & paviſti me inter lilia,; manus Mariæ quæ-

1e füinn innn
umirmbdlnin
lmmu. Cindin
6

816 In Feſto B. V. Naſcentis. —
dam lilia ſunt candidiſſima &c. Ità ex S. Bernardo Ki- ureſi

6
chardus. iſre nmml
F. 7. Sanctis Maria Miniſtra eſt omnium gratiarum. S. Germa- “ Zucrel lie
Ren, VII- nus, Patriarcha Conſtantinop. otatione de Zona Virginis, ad- rn
quidlibet Verte, quàm aptè ad rem noſtram Virginem alloquatur: Nul. mmmſieo nn G
Babetre⸗ lus eſt, qui ſalvus ſiat, niſi per te, 6 ſanctiſſima: nullus eſt, 1K in.

qui liberetur àmalis, niſi per te, O puriſſima! nemo eſt, cui etiahettäe, .
donum concedatur, niſi per te, 6 Caſtiſſima: nemo eſt, cujus mi· ndble hond
ſéreatur gratia, niſi per te, 6 honeſiiſima! 8. Bernardus ſuper lelti noni
ſalve: Per Mariam ſperamus nos poſſe conſequi, quidquid to. agen ſnlin dh
tius bonitatis author dignatus fuerit nobis impertiri. S. Au. imn hoſto ſi
guſtinus ſerm, de Annuntiatione ſequentibus eam alloquitur: Moindsoantdum pe
Tu es ſpes unica peccatoruin, quia per te ſperamus veniam omni- Wnn unplib int!
um delictorum, & in te noſtrorum eſt expectatio præmiorum. ilienltzo eid
S. Bernardus ſerm. de Aquæductu, ut probet magnam vim & Dlacr Fnt Cnndenn
efficacitatem precum Marianarum citat illud: Oratio Juſti pee- Vitenh,Ninolemin
netrat cœlos, & ſubdit: Et quis juſtus, ſi non Maria juſta, Ne: oſ, eninnen
de qua ſol juſtitiæ ortus eſt nobis o& De eadem vi impetrandi Hoemoraleno nit
quidlibet à Dei ſuoque filio & quidquid petendi libertate 8. nefigeſtiden d
Petrus Damiani ſerm. I. de Nativit. Virg. aic: Quomodo il- Uer ancsatmand
la poteſtas (divina) tuæ potentiæ poterit non obviare, quæ de locum tuum K)

carne tua, carnis ſuſcepit originem. Accedis enim non rogans celituus
ſolùm, ſed imperans (imitatur hic Sanctus Cardinalis phraſin Loghisnamn ie
Vribrur, Ju Joſue 10. Deum obediviſſe vooi hominis refert) 410r eteker,, Fult
Dominæ, nõn ancillæ: (tam cupidè ſcilicet à Filio exaudiris, ac igencs poneriſe
ſi ejus Domina fores amas nos Amore invincibili. quos in te & Inetg hanis ſnns
per te, Filius tuus, & Deus tuus ſumma dilectione dilexit. iͦ iyum cipeliſe
Quis ſcit, quoties refrigeras iram Judicis, cum Juſtitiæ virrus pignum caibuir
àbtæſentia Deitatis egreditur! In manibus tuis ſunt theſauri MWy ule
miſerationum Domini, & ſola electa es, cui tanta gratia (illos lil⸗ Pn 44

theſauros diſpenſandi) conceditur--- Quin ergo ego te· B LVirgo, ne obint! l
Theſaurariam cœli vocem? Notandum hic benè, quod ſequitur. m ert ing
Dum alii Sancti Deum pro nobis orant, oratio illorum ð dre
non innititur ex parte ſui, alicui rei, ſed tantùm ex parte Dei, in- aimlunu
niti- en

e. R Concio Ruſtica. 817
Comninn, nititur ejus Miſericordiæ „ſed oratio Virginis innititur Gratiæ
un ninn Dei jure naturali „& juſtitiæ Evangelii; nam Filius non tantùm
anen tenetur audire Matrem, ſed & obedire. Juxta illud Apoſtoli
mfigmn Coloſſ. ꝭ. v. 20. Filii obedite parentibus per omnia. Quod ut
Mte, accuratiſſimè obſervavit optimus Filius in terris Matri ſubditus,
te, ußrl n⸗ Luc. 2. 5I. ità etiamnum obſervat in cœlis. Et hinc nihil non
4 S poteſt impetrare, & cuilibet ſuccurrere.
mneſtin lnc . Mirabile prorſus eſt, quod ex Cæſarii lib. 7. Capite 3 5. re- 4 Achirebile
r Nltaglei in fero. Beatrix tmonialis procum habebat Clericum quendam, exemplum
fmnsem erga quem Gnſim eò usque crevit impurus amor, ut jam ſui declmen-
ueetin eni impos, poſitis ſuper ara virginis clavibus ſic ferè loqueretur: ginis, .

Domina, quantùm potui, ſervivi: en claves tibi reſigno: tenta-
tionem amplius ferre non poſſum. Dixit: & abiic, & corrup-
ta à ſacrilego Clerico, per quindecim deinde annos, ut proſti-
bulum vixit, tandem ſeculari in habitu ad portam Monaſterii
veniens, Janitorem interogat: num quam hicBeatricem noviſſet?
Ille: novi, enimverò & ſancla eſt Domina, & ſine querela in
hoc monaſterio vixit. IIla tacitè miratur, dumque abire parat,
in effigie ſibi nota videt Matrem miſericordiæ Quæ ait, Ego

rArteſenmnunnine
ngkentteigmn
gche nnmii
ſnnAu,
Nucguientilkrune

N.N n per quindecim annos vices muneris tui ſupplevi: redi nunc ad
temme locum tuum, & age poœnitentiam, quia ignotus eſt omnibus
inn⸗ Aarlsenmamn exceſſus tuus.
1 Gnds Cnini Ecquisnam jam miretur, Matrem piiſſimam, ut Baronius Husnli
elſcerwatonnar. A. 1028. refert, Fulberto Abbati æ&grotanti apparuiſle, & ubera obſequi,
nctliitiklgeun. ſugenda porrexiſſe, aut S. Bernardo ſimiliter apparuiſſe & Vir- ubinir lt.
Aureminhl n gineas manus ſuas ægræ parti impoſuiſie, & illicò phlegma-ge aliis
u ſmmuillta tis rivum diſpuliſſe, quando ſe erga tantam peceatricem tam ß. Virgo.

benignam exhibuit! aut quis miretur eam in habitatione
ſancta, ut paulò antè memoravi, tam ſancte DEO mini-
ſträſſe, quando abſentis Beatricis miniſteria tam diu ſtudioſiſ-
ſimè obivit? In mundi Domina qualem miniſtram habe-
mus! 8. Catharinæ Senenſi auxiliatricem opem tulit in pinſen-
Adun nn do pane: pro beato Girarchino Ciſtercienſi ſervivit in piſtrino,
pnchbcind ne cùm is antè imaginem ejus orans quereretur: Domina, Abbas
üeluminaii, LII I meus

uttles ,
2 ynrenktu ſ
elechee, Gtuit
Uebenoad⸗

Olat

818 In Feſto B. V. Naſcentis.

—,— . —.,.—
meus jubet me ire in piſtrinum, tu autem ſcis me planè rudem
eſſe, cui Virgo: perge orare: ego pro te in piſtrino ſerviam.
8, Hermano ſcabioſum caput curavit, dentes cx lapſu gra-
viori excuſſos propriis manibus inſeruit, Petrus Carallus S.
Vincenti ſocius ad Carthuſiam in finibus Cataloniæ ſi-
tam, quæ ſcala cœli vocatur, cum pergeret, muta à dæ-
mone exterrita ſenem dejecit, & raptavit futuram utique vici-
mam mortis, niſi Virgo benigniſſima manum ſuppoſuiſſet.
S. Philippus Nerius vidit aliquando tignum, cui totum tectum
ædiculæ ſancti Oratorii incumbebat, ſed extra murum, nemine
fulciente, ſtabat, à Virgine ſanctiſſimà propriis manibus ſuſten-
tari. O quàm verè fortunam habet, quisquis faventem ſibi
habet Mariam.
§. 8. Cosmophili ſibi fortunatiſſimi videntur, dum opibus, vo-
FoEE"a luptatibus, honoribus affluunt, ſed nimium quantùm errant.
rit, Maria Unum ex iſtiusmodi farinæ hominibus obiter memoro Seja-
nunquam, num, de cujus ſtatua mirabile quid refert Caſſius lib. 58. pag.
62 5. Ex eà paulò antequam interiret, fumus copioſus emerſit, ca-
pite ſtatuæ ſublato, ut cerni poſſet, quid rei eſſet, ſerpens exiliit,
alio rurſum capite impoſito, cum rem ſacram facere vellet Se-
janus, inventus eſt funis capiti ſtatuæ circumjectus, & ipſe litans,
ſimulacrum fortunæ, quod Tulli, quondam Romanorum
Regis, fuiſſe ferebatur, quodque ipſe domi ſuæ uti theſaurum
ſervabat, vultum avertere, cùm non diu poſt omnem fortunam
ſinu ſuo geſtare ſibi videretur, miſerrimè, Tyberii juſſu, apud quẽ
pluribus annis omnia fuerat, trucidatus, docuit, ſelicitati
mundanæ non fidere, cujus finis fumus eſt, & umbra, & nihil, &
ſæpè funis, aut quid fune dirius. Verè felices ſunt veræ fortunæ,
id eſt, Mariæ pulli, quæ ſuos interire non ſinit.
Repræſentabatur aliquando Fortuna virili ſchemate, ad
ſignificandam ejus magnanimitatem. Unde Plutarchus lib. de
Fort. Rom. narrat, ab Anco Martio ſtruéctum delubrum, ubi
Fortuna colebatur habitu ſtans virili. Auſim dicere, Mariam
aue fortunam eſſe habitu virili, ipsàmque meritiſſimè vo-
cari

tulini felelaft,
NWon inelegaan
lepelſberimihe
mner wanerehnee
unos larium el
orclenine ſee
MLanksd,
Dhiicumirinn
Iuum aum ini he⸗
Eamelsi Benndn
Nünkutarnnd z
COllohihe, Jund
Iik immorubs el
lubuit.
Aneſthenes
ſet ele bentiſſime
lilercm Ill Inpe
oorde acotortel
. Optimus lw⸗
um, nondumn tun
Fnorem, toti nin
Rome, Ubi
ietſins obii
alnn elicmius 1
mizlo 1din

r,,,
acer
D 61

— Concio Ruſtica. — 819
Sopde cari Viraginem. Qum enim Eva, prima mulierum, eò quod
. arn de viro ſumpta eſſet. Gen. 2. vocetur Virago, Quidni Ma-
W inbn n ria tali vocetur nomine 2 Maria, inquit Richardus à S. Laurent.
ln i N lib. 6. mecum ſentiens, fuit Virago, quia egit virum ſuum, cùm
t, un dixit: Ecce ancilla, tum verè Virago extitit, Virique quodam-
taniin u modo perſonam geſſit, viri tam magnanimi, ut nihil ſic, quod
gilm mnd timeat: tam apud Deum potens, ut nihil ſit, quod non poſſit,
nſ ut B. Petrus Damiani ſerm. I. de Nativit. ex vero illi dicat:

B Onpnn ginnnt Nihil tibi imposſibile eſt, cui posſibile eſt, deſperatos in ſpem be-
nltennmnr atitudinis relevare.

il mopmüönmtat Non ineleganter citatus Plutarchus fingit, Fortunam vo-
Unae, ggiiong läſſe per Tyberim: poſſluiſſe alas, talaria, rotam, ut Romæ con-
ſtanter maneret, nec Romaniunquam eſſent infelices. Æſtime-
Iniimingn mus nos Mariam: veneremur quantum poſlumus, & favorem
Anirium nirm ejus venemur, & ſic erimus felices.
ninibcs din nenang Aelianus lib. 9. c. 3. variarum hiſtor. narrat, adoleſcentem
i ririuihi Erhinicum ità inſaniiſſe amore ſtatuæ Fortunæ, ut cum eâ, tan-

quam cum vivà, locutus fuerit, & egerit, & cum amore furens,

n ümgennilieneni 7* . E .
Klichenmai⸗ & amens à Senatu ſtatuam petiiſſet, nec impetrâàſſet, adoratâ
H prius & adornatàâ, tanquam amaſià ſuâ, fortunà, mortem ſibi

RZM conſciviſſe. Sanctus Ludovicus I. Hungariæ Rex amori Ma-
Ul unin irm riæ immortuus eſt, cujus imaginem ſemper ad lectuli caput
HH habuit.
ecn uulten Antiſthenes, teſte Lartio lib. 6. c. 1. quæſitus, quid cen- 5. 9.

ununtluin ſeret eſſe beatiſſimum? reſpondit: Felicem mori. Senſitidem B. vigo
ihmnine teiſlunn Fridericus III. Imper. Auſtr. cui frequenter in ore, frequentiùs proteliei
Tmudmm, tan in corde, ac voto, felix ex hac vita exitus, apud Spondanum An. morte.
amud bumale⸗ 1493. Optimus Imperator annos natus 25, perrexit Hieroſoly-
ſctſhtaimſen⸗ mam, nondum tunc Imperii claves habens, redux inde in Im-
M peratorem, totâ vitâà non juravit niſi bis, Aquisgrani, ubi ele-
o rvnn ffülhet, Ctus, & Romæ, ubi confirmatus imperavit annis 50. & ampli-
ten. Uuehiunde! us, felicisſimè obiit, munitus omnibus morientium Sacramen-
nio fmanmin, tis, cultor eximius Mariæ Fortunæ ſuæ, in cujus Alumptionis
lintien, pervigilio, ad impetrandam felicern mortem, ſolebat omni

ii mo nm LII II z alio

F. 1.

Maria ſola- &

tium Uni-
verſi⸗

820 In Feſto B. V. Naſcentis.

—

—
alio victu abſtinere, contentus ſolo pane, & aquàâ. Fdifica.
vit Neoſtadii & Græcii B. Virginis templum Græcenſe, So-
cietati ESIUI donavit Carolus Archidux. Fridericus II. etiam
Auſtriacus hoc ſymbolum habuit: Morte beatâ nil beatius.
Hoc niſi fallor, mecum omnes, qui hic ſunt, ſentiunt, Morte

beatâ, nil beatius.

Imperatoribus Romanis in cœca Gentilitatis caligine vi.
ventibus uſitatum erat, fortunæ auream ſtatuam in ſuo con-
clavi aſſervare, neque inde unquam dimittere. Nos Fortunam
bonam, Mariam, noſtris in cordibus ità aſſervemus, ut eam

nunquam inde dimicttamus.

Eſt illa plusquaàm aurea: ut

pretioſiſſimam æſtimemus, obſequiis quantis poſſumus, eam
nobis demereamur. Veram illa nobis pariet felicitatem in

tempore, & æternitate.

e33: D Ce e d N ees E

Concio

Civica.

Maria Salus noſtra,

De qua natus eſt JESIIS, Matth. 1, 16.

Aria naſcitur. Jo! gaudeamus. S. Auguſtinus ad
4 gaudendum hodie ſerm. ſuo totum mundum in-
vitat: Cum ſumma exultatione gaudeat terra
2noſtra, tantæ virginis illuſtrata natali. Siccine

magne Auguſtine! in valle lachrymarum, inter ærumnas,
eàsque graviſſimas conſtitutos jubes gaudere? an etiam Virgi-
ni adgaudere, qui ad miſerias maximas naſcimur. PFilii iræ ad

miſerias naſcuntur: Filia gratiæ non item. Aliorum dies nata-
les luctu celebrentur: gaudié celebretur immenſo natalis Vir-

ginis, quæ gratiâ plena naſcitur.
ſu mundum recreaturo exultans

Loquens David Pſ. 44. de Je-

canit: Dilexiſtijuſtitiam &

odi-

1 Maror .
Pon Nuuinn
miut undh
4 Momen Woẽ, qu
urcn Gpeln
dhniun fne⸗
,19. leen
n tftmnun in

inndererolnit Hi

Pminbis innrunn
eni. ekultr:
06. aidnd Un
setk Nölin,
um, giitipehin,
e trinmn ſr
Priboce icend,
Fnerlisc Wöf
ppeend u

Mmno,hodle appel

un honontfico tin

.

Hetetodori n
ineriniargunt,n
Uictebitum Deo h
Itn gtuanitus con
Mil ,II eſt ile
im Manir fen,
wNobtipiamns,
undn, wällie
Eiheiniäing d

Bo Concio Civica. 821
ni aodiſti iniquitatem: propterea unxit te Deus tuus oleo juſtitiæ.
: t Quèò nimirum ſolo lenitur dolor, ac mœror mundi; qui ipſi
. r peccato obvenit. kidem: Maria recreatura mundum naſ-
du ſin citur: naſcitur enim cooperatura per omnia Filio mundum re-

dempturo, Nativitas tua, DEl Genitrix virgo, gaudium

ncaeni annunciavit univerſo mundo. Lamech cur, quæto, Filio ſuo
ganrnnii dat nomen Noë, quod conſolationem ſonat? an reſpexit ad
mdinm Nei utilitatem, quam Noë terræ erat allaturus diligenti ad hibita

ibuiiainng curâ: Solatium ſanè ſpirant ex hae ipſa utilitate naturn illa Gen-
Aueeurbrn 5. v. 29. Mte conſolabitur nos ab operibus & laboribus ma-

H nuum noſtrarum, in terra, eui maledixit Dominus. An po-
RKZ rius innuere voluit, Filium ſuum Noë ipſi adeò Deo, nec tantùm
in

hominibus futurum ſolatio ? Id quod ex hisce verbis DEE
Gen. 7. v. 5. eruitur: Té vid, juſt um coram me: Tu mihi Sola-
Eregegetene cio es. Anfortè, ut vult Lyranus, ità vocatur, quia reparatu-
rus erat Sæculum, quod erat, utique ad conſolationem eo-
rum, qui timebant, nè à diluvio totum interirer? Jam, ſi

, Noẽ Solatium ſit octo animas ab interitu ſervans: quin mihz
Maria hodie naſcens, Solatium vocetur? hæc enim benefactrix
DW. generalis eſt totius generis humani, eum Filio, aut per Filium,

ei ſuppetendo carnem, reparatura orbem. Ego illam Salutem
Ntyt mundi hodie appello. Quo ſenſu, & quàm meritòô, appellem
tam honorifico titulo, intendite.

Ken Maria, mundi Salus.
Aemluin “ Heterodexi ad verba talia contrà nos Catholicos vehe- s. 2.

menter inſurgunt, nésque immaniſſimi arguunt Sacrilegii, ut, Non rapi⸗
qui debitum Deo honorem rapiamus, & Mariæ tribuamus. eng,
Inter grunnitus corum, quos plurimos refert Caniſius l. 5. dum Mariæ
nn n Marial. c. I1: eſt ille Calvini grunnientis, atrociorem à nobis tribuimus.
uuns Niowmcen injuriam Mariæ fieri, quòd, ut mentitis laudibus eam deforme-
ane Grꝛet. Ws, Deo eripiamus, quod ſuum eſt. Verum & Calvinus, &
eirn nn Oujnis alius, maledicus eſt calumniator, qui talia vociferatur.
logneoi 4 8 Veſtigiis inſiſtimus Sanctorum Patrum, qui Mariam, Virgi-
Nf LII II 3 nem

Bi ftut
Cehenunm un mu
be guler atinft

822 In Feſto B. V. Naſcentis. ——
—R——— +— - K erh
nem quidem Deiparam ſæpisſimè vocant; Deam nunquam. Hipauin h
Tituli illi, fons gratiæ, cauſa dalutis, radix gloriæ Deo ſa: cgrlleld
nè & Chriſto ſunt proprii: hoc Sancti docent: hoc nos cum il. cn nnue- B
lis ſentimus; Sed iidemcamen in Senſu accommodo ttibuun. conn,leſelchore
tur B. Virgini præpotenti apud Deum patronæ, quæ nobis gra- mnidbls (itiil l⸗
tiam, ſalutem, & gloriam impetrat. Verè de ſe Chriſtus Joan. Apen oje /
14. V. 6. ait: Ego ſum via, veritas, & vita, non ineptè ta- , li: Aaia
men nomen vitæ accommodatur Virgini, de qua natus eſt IE- nCnNt. H
SUS, noſtra omnium vita. Audiendus hics. Chryſoſt. l. 2. de 1 endll i/,
imploratione Sanctorum c. 14. dum principalem vitam, quæz mrt,CAdlt nmnt
eſt vita per eſſentiam, docet, ſolum eſle Deum, de quo S. Dio:. Pagotencn
nyſius de divinis nominibus c, 6. Eita illa ſuprema, & princi- ,umbrrücern in
palis, & vitæ omnis eſt author, & c. Non ſic virgo, ſed eate- miſitvanmölien
nus eſt vita noſtra, quatenus per Chriſtum contulit nobis vitam. gethenuſtrun ſoſil
A Sancto Athanaſio ſerm. de Deip. & Guerrico Serm. I. de Aſt hs Ngrmtn en
ſumpt., clarè appellatur Mater vitæ; à S. Ephrem in laudibus eCnlku teld N
B. V. Jalus firma omnium Chriſtianorum ad ſe recurrentium: , Nrmmhsi Nn
à Theoſteriſto orat, in S. Niget. Jalus omnium hbominum, 4 ⸗R lonocbglen
Sancto Bernardo Serm. 2., de Adventu, Inventrix gratiæ, geni: numifua M
trix vitæ, mater Salutis. Numlitscmeunn
5 ofeicliii- Solicitiſſima quondam erat Regina Eſthet, ut populum Uwotunalſ Nt
ma mater Hebræum, qui in omnibus 127. Provinciis Aſſveri Regis. lon- itektinianwe
eſt MARIA. gè latéque diſperſus erat, ab interitu vindicaret, ut charis ſibi

animabus ſuccurreret, ipſa ſe expoſuit discrimini vitæ, quando nurli⸗ “
non vocata ad regem ingreſſa eſt. Deinde verò placatum ſibi Arian t aun
regem habens, pro populo plena ſolicitudine peroravit. G, in- n Ench erun
quit, inveni gratiam in oculis tuis, O Rex! - — dona mihi ani- zmiſe Venei,
mam meam pro qua rogo, & populum meum, pro quo obſecro) venAucfefin

Eſt. c. 7. v. 3. Multò ſolicitior Maria eſt pro ſuis ab interitu v) afuhl
ſempiterno vindicandis culcoribus. Dolore nimio, procul à etlo (vem⸗
Filio morituriente avulſa dicebat Agar Gen. 21. c. v. 16. Non enitrchhbeyin
videbo morientem puerum. Et MATER miſericordiæ poſſet entmnbigren
quemquam ſuorum Filiorum, aut clientum absque dolore Weniſeſeiinzo n
immenſo videre ad ſempiternum interitum abeuntem? Soli⸗ Wetmn klcitrin

.
cita lilimn memn:
/ 114.

men R Concio Civica. 823

R cita potiùs cauſam periclitantium apud Filium agit, ei ità Præ:er
nneen Ppropter loquens. Dixiſti, 6 Fili! ecce Eilius tuus. Non vide-
Ddenn unuit bo igitur morientem, ſeu ilium, ſeu Clientem meuri, imèò
Nn N quemcunque peccatorem, quæ te ideo ſpectavi moriuntem pro
niu hn HE peccatoribus. Citius cœlum & terra perierint, inquit Bloſius,
Dbng quàm aliquem ope ſua deſtituerit. Richardus de laudibus
u Virginis: N Maria pro nobis, quis contra nos? S. Bernardus
denltignt Serm-3. in Cant. Iraſcatur dæmon; Maria liber at. S. Germa-
dun enn hus: Quem vult ipſa, ſalvus erit, & à quo ipſa faciem ſuam
Plunekeeint uIWaverterit, vadit in interitum.

6. Muilſiͤfeu Angeronam coluère Romani canquam angorum averten- §. 4.
r. Me ine dorum Præſidem, cui templum erexére ma gnificum, in cujus Maria no-
TChihnommini frontiſpicio aureis literis hoc erat ſcriptum: Dea tutelaris, in- conſola-
eCenien Kus verò erat ſtatua Jovis irati, & fulmina vibrantis, ejus in manus trix.

Uteidlenee involans Angerona extorquebar ignes cum lemmate ex Jovis
Güdlymnnle .
ÄU Atum ore: Coactus cedo. Vox veròô & cœlo allabebatur: ego rem cura-
““ u bo. Plurarchus in Numa auchor eſt, Angeronami conſauluiſſe
n anien Nuæ, quomodo placare poſſet iram Jovis; ab eõôque tempore
honores divinos Angeronæ decretos, & fulminante cœlo tem-
plum illius catervatim frequentatum fuiſſe, candelasque illius

38 n h i 2 1 — . . . .1.
an knni honori accenſas, præſenti ſemper propitiati Numinis auxilio.
7oynas cl . . . . . .
Nnmalmiil Hanc Ethnicorum impietatem ut verteret in pietatem Chri-
Nekiru fdcare, Adn

n ſtiana religio, pro Angerona, quæ; ut loquitur Valerius Maxi-
Gitfkitis mus, angores propitia depellebat, MARIAM ſubſtituit, & Con-
4 DüiA ſolatricem afflictorum appellavit, hæc enim placat iratum
Gewire Deum, & juſtitiam vertit in miſericordiam. Ante Mariæ ortum,
eClel iuE univerſalis erat querimonia: Non eſt, qui conſurgat & teneat
PAenmun te, Iſa. 4. v. 7. at verò poſt Mariæ ortum, aſtitit Regina 4 dextris.
Mru Amln Pfſal. 44. v. 10. Quæ manum irati, jamque fulmina minitantis
buu. Meiinan, Dei potenter cohibet, juxta illud Cant. 3. V. 4. Tenui eum: nec di-
49 GneO mittam, continuà precum inſtantiâ, prout explicat Richardus:
AiMntnm Furorem jus retinebo, nec eum dimittam 5 niſi benedixerit mi-
danme hi. Idue tam feliciter impetrat, ut dilectus dicat: Tenuiſti ma-
* danm num dexteram meam: & cum voluntate tua deduxiſti me,
numum Pſal. 72. V. 24. Quxzri-

824 In Feſto B. V. Naſcentis.

d. F. Quæritur, cur Fideles paſſim ſæpius ad Mariam, quàm Je-
Vateles ſum recurrant? v. g. In corona Mariana, quam vocamus, dum
pius adMa- orationem dominicam oramus ſepties, cum Angelo Mariam
rmn adunr ſexagies ter ſaluramus. Reſpondeo breviter: J8US, dulcis qui⸗
currant. dem pater eſt, ſed & ſeverus Judex eſt; Maria verò Mater, & to-
ta Mater eſt. Rationem hanc aliquantò fuſiùs memorat S. Ber-
nardus Serm. de verbis Apocalypſ. Signum magnum, memor
illius Pſal. 100. v. I. Miſericordiam, &- judicium cantabo tibi
Domine: non ſola, inquit, cantatur illi miſericordia, cantatur
pariter, & judicium : quia etſi didicit ex eis gquæ paſſus eſt,
compaſſionem, ut miſericors fieret, habet tamen & judiciariam
poteſtatem. Denique Deus noſter ignis conſumens eſt, quidni
Tereatur peccator accedere, né quemadmodum fluit cera à facie
ignis, ſic pereat ipſe à facie Deéi. Excurrit deinde in Mariæ be-
nignitatem intérque alia ait: Omnibus omnia facta eſt: Sapi-⸗
entibus & inſiptentibus copioſisſimaä Charitate dgebitricem ſe
fecit: omnibus miſericordiæ ſinum aperuit, ut de plenitudine
accipiant univerſi, cabtivus redemptionem, æger curationem,
triſtisconſolationem, peccator veniam, juſtus gratiam, Ange-
lus lætitiam, denique tota Iinitas gloriam, ilii perſonæ carnis
humnaæ ſubſtantiam, ut non ſit, qui ſe abſeondat à colore ejus.
§. 6. Sedere Filius dicitur in Symbolo Apoſtolico, ſtare Mater
urin erie Citato Pſalmo 44. quia ſedere judiciariam ſignificat poteſtatem;
adſtare autem adjuvantis & auxiliantis eſt, Auguſt. I. I. de Symbo.
ſtat Maria at Advocata, quaſi in veſtitu deaurato incorruptio-
nis & immortalitatis, cinéta varietate peccatorum, eorum
cauſam agit, S. Athanaſio teſte in Pſ. citatum. Iratus implacabi⸗
liter Solymæ populo Deus Prophetæ dicebat, Jjer. 1 5. v. I. Dle.
terit Moyſes, & Jamuel coram me, non eſt anima mea ad po-
pulum iſtum: non placabor ei, enormibus ejus ſceleribus ni-
miùm quantùm irritatus. At quantacunque in æſtimatione
apud Deum fuerint magni illi populi Dei duces, in majori pre-
tio Maria eſt, & illorum patrociniô potentius eſt Mariæ, IIli fa-
muli Dei erant, hæc mater eſt, Ariſtoteles l. 7. Ethic. C. I1. negat
inter

1eNoelatekemmptt
tomniineheguin,
Unmpuremupolt
üehtaremnndin,
frnitaiz ſelftn
ululibiſt⸗
ir Cunientihi⸗
Conoliburucnili
Cbad emOtacht
8, Certe Amor
Mrisspudfilum
Non tancmtenetn
Quod ſMoy.
hittenenur iraſcan
ltedoc loyſs
Merunt Marumenn
iamalogpens:
uneriti quet
Coriolanusabit
Echiltue koclo⸗
uei: eeheſl
in Mumerpen,
mhMernſanean

Nuii tnt,⸗

A
* „ .
.

7 4
t A an i
ter ur animen

Vannd iullek
UChaotue krnn

er
ℳℳNℳ

aeneu t

D
CClocl,

Concio Civica. 825

inter parentes & liberos, uti Reges inter, & ſubditos intercedere
propriè juſtitiam. Eſt, inquit, pater eſſendi cauſa, enutritionis,
& eruditionis, & natura in filios obtinet imperium. NRemper
eſt inferior, ut qui ſit ex illo procreatus, à quo vitam acceberit,
cui præcipuè ſecundum Deum ſubditus eſſe debeat ut excellenti
atque eminenti vitæ ſuæ principio.
Hæc autem Philoſophi ratio in Deipara, & Salvatore, eò
magis valere debet, quod hæc illius ſola parens extiterit, & ſola
tam Patris quàm Matris jus & imperium quodammodèò obtineat.
Neque dicat hic quisquam, ob ſummam iillam, planéque infini-
tam divinæ hypoſtaſeos eminentiam, Chriſtum à paternâ Ma-
tris poteſtate exemptum fuiſſe, prout erat liber ab om ni ſervitu-
te, omnique Regum, ac Principum jurisdictione externa, non-
enim paterna poteſtas indecoram, & alienam à Chriſti Majeſtate
ſubjectionem induit. Ambroſius l. I. in Lucam: Non utique in-
Firmitatis, ſed pietatis iſta ſubiectio eſt; nobilis eſt, ingenua, ple-
na laudis, & honeſtatis ſubiectio, quæ de virtute pietatis enaſci-

tur. Conſideratâà hâc tantà Matris in Chriſtum authoritate ajunt

nonnulli Patrum, illius apud ł'ilium preces eſſe locò imperiorum.
eãmque non tam rogare, quàm imperare.
S. Certè Antoninus p. 4. tit. 1 5. C. 17. dicere non veretur de
Maria apud Filium ſtante, & pro hominibus patronam agente;
non tantùm tenetur audire Matrem, ſed illi obedire.
Quòd ſi Moyſes aliquando Deum cenuit, ut diceret: Di⸗-
mitte me, ut iraſcatur furor meus, tantůmque apud ipſum va-
luit, eò, quòd Moyſes meruerit tabulas legis contrectare, quid non
poterunt Marianæ manus? de pedibus S. Leo in v. 24. Pſalmi 72.
Mariam alloquens: Propter tuam dignitatem, extenſionem ma-
nuum veritus, quæ tanquam vehiculum Deum geſtärunt.
Coriolanus ab ingratà patrià in exilium actus, tantàâ vindi-

§. 7.

aria

ctæ cupiditate & odio exarſerat, ut furorejus nullà ratione placa- apud flium
ri potuerit: pænè peſtiterum adversùs ſe ducem, ut loquitur Va- potentiſſi-
lerius Maximus, experiebatur Roma. Sola tamen tandem flexit ma.

Veturia Mater, ſtans ante filium, & hiſee ferè verbis alloquens:
Mmmmm Fili!

benda in
Maria.

826 In Feſto B. V. Naſcentis.

— — .
Fili! nisi hic te uterus geſtaſſet: niſi hæc te ubera lactaſſent, niſi

hæc te brachia foviſſent, modò hoſtem patria non haberet. Ram
ob rem ſtatua illi erecta eſt cum lemmate: Veturia dalus. Tan-
tmne valuit apud filium Veturia? plùs etiam, certè non mi-
nùs apud ſuum Filium valet Maria, dum ei memorat viſcera, in
quibus 9. menſibus geſtatus, & ubera, quibus dein laclatus fuit.
O quàm multi hactenus vim admirabilem placandi Filii iram ex.
perti ſunt peccatores, qui longè pulchrius ei ſtatuam erexiſſent,
cum lemmate: Aaria ſalus. Princeps talium dici fortaſsè poſ-
ſet, notus utique ex Metaphraſte Petro Damian. Serm. I. de Nati-
vit. B. V. Theophilus in Cilicià Archidiaconus qui æmulorum.,
irritatus invidià, & falſiſſimâà criminatione, eò furoris, eò amen-
tiæ, imò eò impietatis devenerat, ut Mago Judæo morem gerens
DEum, Deique Filium ejurârit, & datâà ſyngrapha dæmoni ſe
devoverit; tandem tamen poſt 40. dierum jejunia, obſecratio-
nes, & lachrymas Pœnitentiæ, patrocinio Virginis Deiparæ, non
tantùm tam nefariæ Impietatis veniam, ſed tantam inſuper im-
Petravit gratiam, ut in virum ſanctum evaſerit. Maria dalus.
Recentius exemplum affero.
In Travancoridis ora, quod regnum àS. Franciſeo Xaverio
primitus DLO adjunctum, nunc à Societate Jeſu excolitur, Miles
quispiam ex myaparone deſiliens, omni ſpe ſalutis abjectã, quo-
niam ſe ſe ipſe diabolo addixerat, non camen omni ſimulin-
Mariam abjectà fiducià, ingreſſus templum, & coram ſimula-
ero miſericordiſſimæ Matris in genua proſtratus, multis lachry-

mis ab eo imploravit auxilium; cùm ecce tibi ex amplexu Vir-

ginis puer Elus viſus eſt cum milite lacrymari; è Matris autem
manibus emicare fons aquæ totam perfundens aram; ut intelli-
geret miles, quanta ſibi ſpes eſſet ab ea, quæ totius miſericordiæ
fons eſt, & quàm non difficilis ſit Filius ad Matris preces, qui cum
lachrymis perditum hominem ad ſe redeuntem excepit; admo-
niti ea de re comites accurrerunt, ut quò plures oculi conſpexil-
ſent, eò major prodigii fides foret, qui quidem imbutum aquàâ

illa aræ innatante ſudariolum inter ſe ſunt partiti; miles verò ad

Patres

ſentshennottfelll
onſliozin inten
meialo buel.
huncozurabholt
lermntumdtſicl
ceternokhotn ⸗
Carunn; Wnidrucnren
Iyereſerrenediun,
Olenmaici iginsimn
k. Adduacnrok
Nrsteiinbichend
Cüomnphudre, dür
Nℳ. Quodintem
igeinepe Regbbis
Vetus erat Ron-
Efortunxtenuiorsl
Gpactonumſibide
bope,ctutel nite
m autcipitiſperie
Uuencur. Huicſe
mintfegbenter:
un offciihonori
dereplseorumen
igumiins un
Mummamfedhlbie

. Gti) Concio Civica. 827
alnmud Patres Societatis ibi degentes feſtinavit „& uni eorum univerſæ
Nſnil vitæ flagitia in ſacro tribunali detexit, nec moratus Religionem
in en vovit, ut quantò iniquius ſe devingxerat dæmoni, tantò arctiùs ſe
ntn aſtringeret Deo, ità fide integerrimàâ referunt Annales Societatis
hasdintri Jeſu ad annum 1583. Ecce iterum Maria Jdalus!
mitin i Jam verò ſi peccatoribus, & tantis quidem ſæpe ſalus eſt
— quomodo non erit piis clientibus, quique filiali in ipſam tan-
inertintie. atn Matrem affectu feruntur? Experientur olim, ùt ſæpiſſimè
thamnann experti ſunt bomi Mariophili ejus præſens auxilium. Unum 2£½
tütnn ſeyxcentis memorare lubet. Arcturus is eſt Angliæ Rex. Curàrat
inmnindinis is, e0 conſilio, in inferiori clypei ſui parte, Deiparæ imaginem,
dn ut in periculo, ſeuto elevato, meminiſſet Charæ Virginis. Accidit
Bnihunnan

un aliquando, ut ab hoſtibus undique cingeretur; jamque propiùs
4 uaſ i nihil erat, quàùm ut victus regno ſuo exueretur, & in poteſtatem
aſnn incideret hoſtium (jam enim cornu dextrum totaliter erat rui-
twenfizndem natum; ſiniſtrum verò fugam circumſpiciebat) cùm aliud non-.
mnun ltanuninir ſupereſſet remedium, ſcutum invertit adverſùs milites ſuos, &
MüNat Aα oſtensâ eis Virginis imagine, exclamavit: Ecce ſub qu milita-
mus. Ad quam vocem perinde ut ſi pæan fuiſſet, milites animos
run Dimänl reſumsére, in hoſtem leonum more irruére, in fugam vertéêre,
irdemmn ctriumphavéêre. Exinde ſcuto illi inſculpta fuit teſſéra?: Maria
Vomniluie dalus. Quod in templo fundamentis extructo appenſum mul-
1uauin tis deinceps Regibus fuit ſalutare. .
Brmphnn Konm Vetus erat Romanis conſuetudo, quæ nondum exolevit, §. 9.
õ ut fortunæ tenuioris homines, aut qui in Judicium vocati eſſent Riar ne⸗
rei, patronum ſibi deligerent potentem, atque eloquentem, cu- Atorumn.
jus ope, ac tutelâ niterentur, à quo protegerentur in fortuna-
rum, aut capitis periculo, in adverſis ſublevarentur, in proſperis

Cnnrtlid inſe
Urlajunß tlin

nden aun;u
— ornarentur. Huic ſe ſe devovebant clientes? manè ſalutatum ve-
Wel – niebant frequenter: in forum deducebant: reducebant do-
ündl mis mum, officii honorisque causâ, atque omni obſequiorum gene-
Centum R re benevolos eorum amicos ſibi conciliabant. Peccator, profectò,
cigtnen ſi quisquam alius patrono indiget potente, atque eloquente.
gucptnin Ecquemnam verò ſibi eligat potiùs, quàm eam, de qua Richar-

. 1. WAE
gkincunnin Mmmmm z dus

828 In Feſto B. . Naſcentu.

dus à S. Laur. l. 3. privilegio 8. ait. B. Virgo omnes Janctos vete-
ris ac novi leſtamenti ſupergreſſa eſt, non in quibusdam, ſed ſin-
gulis virtutibus. Et Richardus Victorinus initio libri de diffe-
rentiâ Abrahæ & Mariæ: Quus audeat aliquem danötorum, niſi
ſolum danäébtum Jdanétorum B. M. Virgini anteferre, vel æui-
parareè& Aureè planè aurei oris Doctor orat. de Hypap. agens
de B. Virginis Mariæ ſanctitate: i ea ſanétius fabtum eſt?
