GNmnumſtcu nes ſublimes elevantes ſe ſupra ſe, præſumentes altiora, quàm
nEE.. poſtulet juſtitia, poſtulet ratio: his ergo cauſam & ruinam
chukinkene annuntians ait David: Decidant à cogitationibus ſuis. Ipſi co-
,r Gliniten l gitant aſcendere ſine merito; meritò ergo deſcendent, cadent,
nulpe inden corruent prorſus.
sCgium, Min . *
„Korun ihthrn Hinc aſſiduæ ſunt eorum querimoniæ: torquentur enim
Cahumährlbu plurimùm, non quòd amiſerint id, quo digni erant, ſed quòd

er m Apr⸗ perdiderint id, quod ipſi cogitabant, & cupiebant vel obti-
is flven, Cgnrnt, nere vel conſervare, quod in illis operariis vineæ patet, qui, licèt

Daiſuchelrih⸗ ſolum denarium meruiſſent, murmurabant adverſus patremfa-
el üch milias, dicentes: Hi no viſſimi und hor fecerunt, & pares
. immlun illos nobis feciſti, qui portavvimus pondus diti & æſtus. Matth.
Jann ceii 20. v. 12. injuſtam fuiſſe hane querimoniam ſtatim Dominus
uſin cem oſtendit, dicens: Amice non facio tibi injuriam, nonnè eæ de-
e n nario convveniſti mecum, tolle quod tuum eſt &ʒ vade &. Undè
,nia 0οο autem

658 In Feſto Vifitationis Beatæ Virginis.

autem injuſta hæc querimonia promanaverit, ex illis verbis
conſtat: Arbitrati ſunt, quòd plus eſſent accepturi; non que-
runtur eò, quòd ſecundum merita non accepiſſent, ſed ex eo,
quod non datum illis fuerit, quod fuerant arbitrati; decide-
runt à cogitationibus ſuis, ideò torquebantur: Sic de fuperbo
dicendum eſt.

Et quidem cadere ab eo, quod ſuperbus eſt, non adeò
gravis caſus eſt. Cadere autem à cogitationibus ſuis, magna
ruina & dolore plena eſt. Quod ex rege Nabuchodonoſor
conſtat, qui cùm rex priùs eſſet, è ſolio regum in prata ceci-
dit belluarum: ex hominibus enim abjectus eſt, & foœnum, ut
bos, comedit, & cor feræ datum eſt illi ſeptem annorum ſpa-
tio. Ruina hæc non adeò ingens reputatur, ſi etiam Nabu-
chodonoſoris perſonam attendamus: Sed ex eo magna fuit,
quòd, cùm ſuperbus ille ſe tanquam divinum quid in ſtatua
illa aurea, quam fecerat, voluerit ab hominibus adorari, à
tam alta cogitatione tam turpiter in locum infimum cecidiſſet,
hæc proſtitutio graviſſima fuit. Et hoc quidem verba illa Bea-
ræ Virginis ad initium citata important: Adiſperſit ſuperbos men-
te cordis ſui. Luc.2. nimirùm ex alto mentis ſuæ; ex alto co-
gitationum ſuarum.

F. F. Nam abominatio Domini eſt omnis arrogans. Prov. 8. v. 13.
Reuencdus hine & Nabuchodonoſorem modo abominabili punivit, ni-
mis domat mirum ut ei cor feræ daretur. Ideò etiam animalia vilia crea-
superbos. vit, ut eis humiliaret ſuperbos; quaſi deſpectum, quem gerit
erga ſuperbos, ſic meliùs demonſtraret. Undè S. Auguſt.
tract. 2. in Joannem in ea verba: Omnia per ipſum falcta ſunt;
docens, cur Deus muſcas, culices, pulices, & alia condiderit: Pro-
pter ſuperbiam, inquit, noſtram, hanc minimam creaturam, &y
abjeltam fecit Dominus, ut ipſa nos torqueret, ut cm ſuper-
bier it homo, culicibus ſubdatur; populum Pharaonis ſuperbum
potuit domare Deus de urſis, & leonibus, de ſerpentibus: at
muſcas

, G Horttudiui
in onpuratinte

v iceriuene

ie.

—
uc dis, Jdrs i⸗

okeſtum elt: Dirinus

l u co ſe epp
, at, un eluti
irautoli, jan dei
Cie dejici elt, u
Uthabentem, ſire
Ir, ſe gedecus e

Deiciuncur igicn

initer & inkallibilic
ibis ac thronis E
nuit Deus, Gſell
rimn arbelft He
Angeli rebeles e
rdat, ſtelas pre
leto Duce Rom
haotemnpore ſece
petlerunt reitci n
uumn ed enit in
onimnmntegn

eae,

Concio Aulica. 6
— .

——

lu - muſcas & ranas, & cyniphes immiſit, ut rebus viliſſimis Ao-
idnnunl maretur. Ita S. Auguſt. Dixeret Pharao ſuperbè: Quis eſt DHo-
raimn⸗ minus, ut audiam vocem ejus & dimittam INraæl? neſcio Do-
SZ minum, & Irael non dimittam. Exod-5.v. 2. Undè etiam Ru-

pertus lib. 1. in Exod. cap. 34. Locuſtd, inquit, victus eſt Rex
Fortis, proindè ſatis eleganter, cum diwiſſet Deus quodam loco
noch ſpetbuct, eg Per. Prophetam ſoël: Reddam vobis annos, quos comedit lo-
e cuſta, bruchus, & eruca. Suhbauditur, non ſupernarum wir-

COgintonbig ſ ,.
Bamnmni r e, & ortenkauis clegium , N ialtimorun E er
llowenin lͤ cillium comparatione hominum, in infirmitate ſi ve ſiener ien
A tium, qui cervicem erigunt contra Deum, quam pulici ſubjiciunt.
chelnch bimn Ita ille.
ilhummmune
Auur iäin ſe, Quanto verò odio Deus eos proſequatur, ex ſuppliciis Viied.

S ai etiam aliis, quibus ſuperbos punivit, & quotidiè punit, ma- hus aliis
ndhinm cnimn nifeſtum eſt: Divinus Pfſaltes: Aejeciſti eos, dum alle varentur: modis
Dkominbyadin Pſal. 12. quod ſic explicat S. Auguſt. 14. de civitate cap. 13. Hee-
amifimm eril. Won, ait, cum elevati fuiſſent, ſed cum elevarentur, ipſum conterit.
Kdülen eiulber guippe extolli, jam Aejici eſt. Ita ille. . Etenim ipſummet ſu- mo a⸗
en Hoſtſnrimnn. perbire dejici eſt, quia ſuperbia ipſa infamis eſt, & infamem cos & ſpo-
loneneeam reddit habentem, ſive homo, ſive Angelus ipſe ſit: non enim liando.
honor, ſed dedecus extolli ſupra rationem, & ſuperbiâ no-
tari. Dejiciuntur igitur, dum elevantur ſuperbi, quia Deus
efficaciter & infallibiliter eos punit. Dejicit illos ex occupa-
tis ſedibus ac thronis. Eccl. 10. 17. Sedes Ducum ſuperborum
deſtruxit Deus, & ſedere fecit mites pro eis. Radicés gentium
ſuperbarum arefecit Deus, &; plantawvit humiles e ipſis gen-
tibus. Angeli rebelles ex cœlo ceciderunt. Iſaiæ 14. v. 12. At-
tila dicebat, ſtellas præ ſe cadere, terram tremere, ſed victus
eſt ab Aétio Duce Romano & à Meroveo rege Francorum,
qui ab eo tempore ſedem ſtabilem in Galliis poſuerunt, nec
indè potuerunt rejici ultra Rhenum ſuum. Apries Rex Æ-
gyptiorum eò venit inſolentiæ, ut nullum, neque Deorum,
neque hominum, regnum ſibi adimere poſſe exi ſtimaret. an-
O0οο⏑0ο 2 dem

mimagen d
oehonntbl puunt
cäamammdieniin
li peckum ben,

Nlrret Ue
Mni 1 DmaN

Secundèò
Spes eo-
rum elu-⸗
dendo
eos que
confun-
dendo.

660 In Feſto Viſitationis Beatæ Virginis.

dem à ſuis deſertus, & ab Amaſi captus, à ſubditis ſtrangula-
tus fuit, ut ait Herodotus lib. 2. Phaẽtontes illi de curru ſuo
ambuſti dejiciuntur in præceps, & Icari alis liquefactis in ma-
re decidunt, atque in fluctus, à quibus hauriuntur. Idumæo-
rum populo in rupibus habitanti dicit Deus, Abdiæ verſu 3.
Superbia cordis tui extulit te. Si exaltatus fueris, ut aquila,
& inter ſidera poſueris nidum tuum: inde detrabam te, &
Michææ 5. V. 10. Auferam equos tuos de medio tui, & diſper-
gam quadrigas tuas ContraJoſue ſurrexerat abin RexAſon cum
aliis plurimis regibus & populis, populus multus nimis, ſicut
arena, quæ eſt in littore maris, equi quoque & currus immen-
ſæ multitudinis, ſed DEO auxiliante traditi ſunt in manu Iſraeél,
victi, fugati, & cæſi: Joſue equos eorum ſubnervavit, ſicut
juſſerat DEUs, currus combuſſit igni, civitates cepit, omnes-
que cives interfecit, ne uno quidem relicto ſuperſtite. Joſue
II. ut de illis poſſis dicere cum Michæa cap. 7. v. 16. Vide-
bunt gentes, & confundentur ſuper omni fortitudine ſua.

lſaias prædicens cladem Sennacherib ſuperbi Regis Aſ-
ſyriorum, qui Judæam numeroſiſſimo exercitu deprædatus
fuerat, pené omnibus oppidis captis & direptis, præter Je-
ruſalem, ait cap. 33. v. 1. Oæ, qui prædarie, nonne &; ipſe præ-
daberis ? &y qui ſpernis, nonne &y ipſe ſperneris ?“ eum con-
ſummaveris deprædationem, deprædaberis: cum fatigatus
deſieris contemnere, contemneris.

Secundò, DEUS ſpes inanes ſuperborum excutit. Fu-
mus funt in altum ie efferens, & à ventis diſſipatus. Pſal. 36.
v. 20. Quemadmodum fumus deficient. Theagenes quidam
ob jactantiam & animi elationem dictus eſt aanνο6εæ.œ id eſt, fu-
mus: Sic nuncupari poſſet omnis ſuperbus, cujus ſpes gran-
dia atque excelſa pollicens, ſtatim evaneſcit. Talis fumus fuit
ſuperbus Darius Perſarum Rex, qui numeroſiſſimo & potentiſ-
ſimo exercitu in Scychas movens ad Tagum fluvium perve-
Nlit,

=—

1 Vß fnn
petbil m
nncets & A n
zn ans kidt
n nincire el et
es Crre viltis
rlir. Idis fi
ium marmor in
rophrum crze
nge funt victi.
nafit Nemehim, gu
undo zit: Nerm-
Suod viunn E,
1 eid dahes
lem. 2) F 40 4fr :
ir Mnim aln
7 1. P 4 dit N
nllus, ſos i
,Gcolies deſolan
1, primò fertilen
lone & ignonin
it Amos vacca
IMimates Samariæ-
iporum erat in
urum humana in
n commutancdda
M,Nam jugibus V
lem iniqnitas .

lni DIUs ſupe
Ar Dude Machal
Atunlam legem.

tnhans Negis 5

tenii
—

Ehaemntzil
leaidl igeid
Auibu urinm 8
ichei Dan, 4cen

ſealtnlſiniß ⸗

4

1
1 cchan Abci *

tun i⸗ leplen

tor lemſeti S
exerbinſeriit
opllg nlinugnini
UGgrogneckamninn
Andi inrinmunulte
Conim ibuenanit ie

tbchimnss cinn

ANidoletin ſ
ChernzV16 M.
Onn ſeniiuipiu

Geid Wrtiegs4
daad GtNs
Nis Arend, Nru⸗
Nalni tann o ene
iſe enni/ dun
elten: an ii

ſperborum mwi!
1jenrsllpensl
Gent. Tenevsi
ſwerbo as ſor
anelit li⸗ im⸗
umeollinohen
Iligum iin,

J —

Concio Aulica. 661

nit, ab ea expeditione rediit inglorius, nulla re memorabili
geſta. Talis fumus fuit Xerxes, cujus in nomine, ut ait Va-
lerius, ſuperbia & impotentia habitat, is exercitum in Græ-
ciam traducens ex Aſia, indignatus ventis mare intumuiſſe,
tanquam aquis ſenſus ineſſet, verbera & carceres intermina-
tus, ceu vincire vellet, compedes in mare dejici juſſit. Sed
à paucis Græcis victus, fugam arripuit & inglorius in Perſi-
dem rediit. Talis fumus fuerunt Perſæ, qui Duce Mardonio
Parium marmor in Marathonium agrum jam deportàârunt,
ut ibi trophæum erigerent adverſus Athenienſes, ubi ingen-
te ſtrage ſunt victi. Ex eo marmore ſtatuarius Phidias ef-
formavit Nemefim, quæ erat ſuperborum ultrix Dea. Ariſtor.
de mundo ait: Nemeſim eſſe quaſi poteſtatem divinam,
ejus quod viſum eſt, cuique diſtributricem. Magnam igi-
tur ſuperbi in deſpectionem, & opprobrium incidunt. Je-
rem. 23. V. 40. ait: Dabo vos in opprobrium ſempiternum
& in ignominiam æternam, quæ nunquam oblivione delebi-
tur cap. I. v. 4. ait Propheta Nahum : Infirmatus eſt Baſan,
& Carmelus, & ſlos Libani elanguit. Montes commoti ſunt
ab eo, & colles deſolati ſunt. Per Baſan Hebræi duo ſigni-
ficant, primò fertilem, abundantem & pinguem; ſecundò
confuſione & ignominiâ affectum. Undè optimates Sama-
riæ vocat Amos vaccas Baſan. Ruffinus tres cauſas affert,
cur optimates Samariæ vocentur vaccæ Baſan: Primô, quia
gloria ipſorum erat in ignominia terminanda: Secundò, quod
vox eorumm humana in vaccinam, puta in mugitum præ do-
lore erat commutanda : Tertio, quia DEUS eorum erat
venter, nam jugibus vacabant conviviis atque ſympoſiis: ex
adipe autem iniquitas eorum prodierat.

Tertiò DEUS ſuperbos infirmitatibus affligit: Matha- Tertio eos

infirmitaæ-⸗
tibus affi⸗
mat ad tuendam legem DEI, & contemnendum robur An- gendo-

thias Pater Judæ Machabæi, & aliorum; filios moriens ani-

tiochi Epiphanis Regis Syriæ, ad idola colenda Judæos com-
Oοωο0ο3 Pel

662 In Feſio Viſitationis Beatæ Virginis.

pellentis: ſic autem ait Machab. 2. v. 26. A wverbis viri
Peccatoris ne timutritis: quia gloria ejus ſtercus & vermis
eſt : hodiè extollitur, & cras non in vVenietur: quia concwer-
ſus eſt in terram ſuam, & cogitatio ejus periit. Hæc prædi-
ctio vera patuit in ipſo Antiocho. Uc enim dicitur 2. Ma-
Chab. 9. v. 8. Is, qui ſibi videbatur etiam fluctibus maris im-
perare, ſupra humanum modum ſuperbiâ repletus, & mon-
tium altitudines appendere nunc humiliatus ad terram in ge-
ſtatorio portabatur, manifeſtam D EI virtutem in ſemetipſo
conteſtans: ita ut de corpore impii vermes ſcaturirent, ac
viventis in doloribus carnes effluerent, odore etiam illius &
foœtore exercitus gravaretur: & qui paulò ante ſidera cœli
contingere ſe arbitrabatur, eum nemo poterat propter into-
lerantiam fœtoris portare. Hæc & alia ibi. Eliu de modo,
quo utitur DEUs, ut à ſuperbia hominum liberet, agens, di-
cit: Job. 33. V. 19. Increpat per dolorem in lectulo, & omnia
oſſa ejus marceſcere facit. Abominabilis ei ſit in vita ſua pa⸗
nis, & animæ illius cibus ante deſiderabilis. Tabeſcit caro
ejus; & oſa, quæ tecta fuerant, nudabuntur. Appropin-
quavit corruptioni anima ejus, & ita illius mortiferis. DEUs
aliquando plagis inſolitis ac ſubitis ſuperbos percutit. Levit.
26. V. 21. DEUs ipſe ait: Si ambula veritis e ad verſo mi-
bi, nec volueritis audire me, addam plagas veſtras in ſeptu-
plum propter peccata veſtra. Si id intentat populo à ſe di-
lecto, quid fiet cæteris ? Ipſa ſuperbia magnus morbus eſt.
Democrates ſam ſenex aſcendens in arcem Athenis per-
quam anhelans, idem ſe facere dixit, quid univerſa civitas
Athenienſium ſoleret; nempè, ſe magnum quidem ſpirare,
parum autem valere. Hoc quidem diéctum volunt à Demo-
crito Philoſopho: quod adhuc nobis erit aptius: erat enim
cæcus; ſuperbia autem eſt maxima mentis cæcitas. Cathai-
ni Scychæ ita erant ſuperbi ob naturalem ſuam ſolertiam, ut
dicerent: ſe ſolos hominum duobus oculis cernere: cæ-
teras mortales aut cæcos eſſe, aut altero oculo captos, ut
ait

6

rons.
itcelins obvolut
gorietur,
rregori
G Pobula elt:

mmum acn ge ſu

e ili eſſe ree

e, Demone
vchs die 1 Januar⸗
ronlius eſt peren
manima humiltat
e ſinatus eſt, ut

lnid denigge ſn
rume co-fundunta
Nr N AiNTid
Oumrur Mcbxx6 ,
ſuuttutal un,
Hyor cnr contuſio,
mienunt,. Jab. .
ſ eos, qui ſe an
lo, cum precipit
muntibus, ſioyt
Vrbolo IHüi capt
teſtas inſeros
Ilſernetur tine

Wſi nunc qua
Wrun punitionem
ſperbi ſunt virs

ſehs, ai 2

Nens excigunt,

ie Mlbehe c 4

elv .
1 14 Vbi Senna
WNens int

i
Non lu 1
„ N Dehletr. ,
cho n.. .
Nr ginficibien
mmſipehünſan ,
ehumniinnsid tann,
n Dllninen ntr
Impi veme ſulier
Uaen, Gorctim ir
giull ane ſlnt
lmo tet anprer in
Cain bi. Huce nocl
onimumlden, muuct
lrmrir kcn, on
Giiſi ur ur
unt. Titgitn
llihntnr. Araer
kuilan vncfe R
is perdos ernit Uen
tturentier anfn
In uun Neße n⸗

hae
mrenda Mpo Ee

—

4
1

Uperbi mugnw annt
Grt, dit uirid
ſe mugrum gilen 1
nobis eti Auinen
imu wems ctelid e
rdem üum Gemn

enlss celete
bis Colls ne⸗

And och

Concio Aulica. 663

—

ait Haytonus. Sed veré cœci erant, & duces cæcorum, tene-
bris infidelitatis obvoluti. Thamyris, quod ſuaviùs ſe Mu-
ſis cantare gloriaretur, oculis, & Lyra, & Muſicæ peritia pri-
vatus eſt. Fabula eſt: ſed vera hiſtoria eſt, ſanctum ipſum
Colomanum Elam de ſua ſuperbientem ſcientia, illà privatum
eſſe, nec antè illi eſſe redditam, quàm ſanctus Mochua pro il-
lo orâſſet, & Dæmonem ab eòô depuliſſet, ut refert noſter
Bollandus die 1I. Januar. Si Mannu ob ſanctitatem ſe efferens le-
pra percuſſus eſt per annos ſeptem, & ab codem ſancto Mo-
chua maxima humilitate & fervore lepram illam lingua fua
lingente ſanatus eſt, ut ibidem refertut.

Quartò denique ſuperbi non in bonis ſolùm corporis, Quartèò eos
& fortunæ confunduntur illis ſpoliati, ſed præſertim confun- t gene⸗
dentur ob animi vitia, propter quæ in extremo judicio accuſa- do.
buntur. Michææ 6. Surge, contende judicio adverſum montes,
Gaudiant colles vocem tuam, audiant montes judicium Domi-
ni. Major erit confuſio, quod ab iis accuſabuntur, quos hie
contriverunt. Sap. 5. Tunc ſtabunt juſti in magna conſtantia
ad verſus eos, qui ſe anguſtia verunt é'c. Maxima veròô erit
confuſio, cùm præcipitabuntur ad inferos aliis irridentibus &
cachinnantibus, ſicut dicitur in Babylonis exciſæ atque deje-
c Symbolo Iſaiæ capite decimo quarto, verſu undecimo:
Detracta eſt ad inferos ſuperbia tua, concidit cadaver tuum:
Jubter te ſternetur tinea, & operimentum tuum erunt vermes.

Quod ſi nunc quæras, quibus potiſſimùm emblematis g. „,
ſuperborum punitionem poſſis exprimere? Reſpondeo, pri- Varia em-

. blemat=
mòô; ſuperbi ſunt vitis excelſa, ſed calore ſub nube torren- quibus Ses-
te marceſcens. Iſaiæ 25. v. 8. Secundo: Vinea Sabama, næ ſuper-
quam gentes excidunt, Iaiæ cap. 16. v. 6. Tertiòè: Stipu- Pelum ex

. primun⸗
læ exuſtæ. Malach. c. 4. v. I. Quartoò: Pulvis evaneſcens, tur,

Iſaiæ 16. v. 4. ubi Sennacherib disjectus, vocatur pulvis, &
ejus exercitus. Quintè: In cucumerario formido, quæ ni-

hil

664

§. 8.
S üperbia
eſt fugien-

da.

In Feſto Viſitationis Beatæ Virginis.

hil cuſtodit, id eſt terriculamentum avium inane. Baruch. 6. v.
69. Sextòô: Tabernaculum unius noctis. Iſaiæ 24. v. 20. Septi-
mò : Cedri ſublimes, ſed excidendæ. Pſal. 56. v. 35. Octa-
vô: Sylva ſuccenſa, & in fumos abiens ac cineres. Iſaiæ 9.
v. 18. Nonòô : Gallus cantans, & ablatus ab hoſtibus. Iſaiæ
22. V. 16. Ut Sobnæ DEUsS interminatur ſuperbienti. De.
cimò : Aquila de ſublimi nido detracta, cui Idumæos ſuper-
bos comparat Abdias Propheta v. 3. Undecimo: Bubalus
frænatus, cui confertur Sennacherib vincendus. Iſaiæ 30. v.
16. Duodecimô:
30. V. I7. Decimo tertio:
mine percuſſi. Iſaiæ 26. v. 19. Decimò quartò : Mons ex-
celſus terre motu concuſſus & disjectus Zach. 14. v. 4. & Iſaiæ
33. v. 9. Decimò quintòô: murus cadens, & hoſti viam in civi-
tatem aperiens. Iſaiæ 30. v. 132. Decimò ſextô: civitas Baby-
lon turribus ducentis & quinquaginta ſuccincta, muris excel-
ſis & rnunitiſſimis vallata, domibus & palatiis ornata, civi-
bus & divitiis deliciisque mirabilis: ſed quæ ſubjecto igne ar-
det, & à Perſis victoribus diripitur. De illa id potes dicere,
quod ait Iſaias de toto mundo. cap. 24. V 10. Attrita eſt ci-

itas vanitatis & cap. 26. v. 5. eundem mundum vocat civi-

tatem ſublimem, ob ſuperbiam ſcilicet, quam ait eſſe humi-
liendam. Verba enim ejus ſunt: Incurahit habitantes in ex-
celſo, civitatem ſublimem humiliabit. Hüumiliabit eam usque
ad terram, detrabet eam usque ad pulverem, conculcabit eam
pes. Sic cum ſuperba proceditur civitate, ſic cum omni-
bus procedetur ſuperbis.

Ex his igitur collige, fugiendam tibi eſſe ſuperbiam: cu-
jus excelſitas vanus tumor eſt, ac citò in nihilum recidit. Bulla
eſt elevata in aqua ſpumea. Hinc Iſaias clamat cap. 30. v. 9.
clamavi ſuper hoc, ſuperbia tantum eſt, quieſce. Aliqui ver-
tunt: Bulla tantum eſt, quieſce. Hebr. enim Rahab, ſignificat
ſuperbiam & tumorem: cùm autem tumor ille non ſit ſ.
us;

Malus navis in naufragio fractus. Iſaiæz
Gigantes cœlo minitantes & ful-

—

gui oeall
ne. Mon n,
mweor: non od
Voroltj nuſu
Uunpotui. N
ſon

u beu, ni
nolti li⸗ n
ikenle M ene

os Den “

rminmnr ihetin
Cerrchai Iunng
1V 3 Uckum.
e irenig ſirn
bn uegifedu
s ar intnns
Derine Ound, on
Gecls Khe n Al
Aens Kolifim inan
Necind End CNiN
gin, Aruigt, mnben
A nin
EAage ſbeco inen
4. Rhnd edoet,
MA. Atr 66

enncemmundun tth

õ
Mwurzuittthitvinin
it. Hüniitttenn

Anlnmn nnd

Gur aniate, Ne aun 4

Pr
lun tbice ſyein
,ctdinnhiumtead.
ne Lis cann /,
r nſſe
Hebr enimn cle

tem umon e w

Concio Aulica. 661

—

dus, jure bulla dicitur. Illa comparatione brevem interitum
ſuperbi explicat S. Antiochus hom. 44. ſicut, inquit, inundan-
tis aquæ bulla, ut rumpitur, mox evaneſcit; ita ſuperbi memo-
ria à morte, uno momento deperit: ne igitur & de te verifice-
tur, quod hodie B. Virgo de ſuperbis cecinit: diſperſit ſuper- Enarr. in
hos mente cordis ſui, clama cum S. Ambroſio: non veniat mi- Pial. 30
hi res ſuperbiæ, & manus peccatoris non mowveat me. lIbi
ceciderunt, qui operantur iniquitatem, expulſi ſunt, ne potue-
runt ſtare. Won ſim, inquit, ſuperbus, ut peccem: non peccem,
ne movear: non mowvear, ne cadam; ne expellar, ſicut Adam
de Paradiſo expulſus eſt, quia in ipſo per ſuperbiam ſtare
non potuit. Meſcit ſtare ſuperbia, & ſi ceciderit,
non novit reſurgere.

Semitus B.
Magdale-
næ eſuriit
& lachry-
mas ſiti⸗
Vit.

In Feſto S. Mariæ Magdalenæ.
Concio Ruſtica.

Nemo Magdalenam decentiùs laudat,
quaàm qui decenter vituperat.

Erat in Civitate Peccatrix. Luc. 7. v. 37.

Dconvivium fuiſſe invitatum à Phariſæo Chriſtum,
NS deſcribit Lucas; quale verò id fuerit, quamque
S opiparum fuerit: quot miſſus, quàm rara & ca-
3 NR ra fercula, quàm præſtantia vina tanto convivæ
appoſuerit, non meminit; ſed potius à ferculis
oculos avocat, & ut ad mulierem nos convertamus, duobus
utitur verbis: Ecce Mulier! quibus, niſi nimiùm fallor, dicere
vult: nolite conjicere oculos in tragemata, nec in bellaria, nec
ctiam in convivas alios, ſed in mulierem, quæ ſuſpiriis ac ſuis
lacrymis delicatiùs tractathominum, quàâm dives Phariſæus cu-
pediis, quæ Domino parùm ſapiunt. Providit ille ſibi poſt ſe
Symbolum ſuum, & in arcanæ famis ſolatium, nobilem de
venatione ſua feram adduxit; quàm niſi in domo Phariſæi
inventurus fuiſſet, domum illius non fuiſſet ingreſſus. Præ
omnibus menſarum lautitiis Deo placent vulneratæ telis cha-
ritatis prædæ, & captæ venabulo verbi ſui, quod eſt penetra-
bilius omni gladio. Hebr. 4. v. 12. Tales boli ipſi ſapiunt: hos
ubi odoratur, orexis ei movetur. DEIIS, ait S. Petr. Chry-

ſologus Serm. 93. delinquentium gemitus eſurit: ſitit lacrymas

peccatorum. Hos Chriſto miſſus appoſuit Magdalena, & ocu-
los rapuit & cor dilecti. Apud Phariſæum paſcebatur foris:
apud mulierem paſcebat intus. S. Gregorius Hom. 33. in Evan-
gelia: Plus Mulier pœnitens paſcebat intus, quum Phariſæus

foris

Eecce Mulier, aſpiciamus illam, & non palliemus ſcelera:

non

Gmainem, ickors
lle icici in
: mags puchr
„. Clia tanto m
Ir eorundem igno
lenr iuſitir, iu
llercordir, dedl
eda, Ne N..
uun guuſiun aub
ſemultuth anc
libis wotecl pi
li ſui carids vWa
In poſſent ommes
nebis, C illis ing
len, oriminum ex
1 cnponit gravita
Im Unde colligit
lem fuerit ommnm
Meccator dicatur,
no nee ſepties,
nfeit iniquitzs.
3 lcontra ſopini
lu eſe inter homin
uum: nec dhl 4
Ufile; guunce
heinu, gu
Hhunu&denta

hdecenislalt
ter iau

lue. .l. .

miwtmi hikoctt
l r ien, un
r niſe gun m a⸗
Kanii in mmd wymn

in; ki itiſun
nnds Cnſerunnc duhs
Ci, niniin Andin
emnin, ter in belanu
ten, nr ihtis r i
NdNdasDurlensr.
r. WixitRR
ſms ſaümn Müint
Oun ni nmd
pon fuletogels
Thcenm ler ti
oſeliſi, uteſ
,Ials bol i ſpnnn
DlSaslen
itus nt i n
olitluggkule
plunleum Girmmg
rmmiukind gi
mnu,Mn n

ſennet
Krlen,,

Concio Ruſtica. 667

non excuſemus errara. Nemo Magdalenam decentiùs lau-
dat, quàm qui decenter vituperat. Ex mente modè citati
Chryſologi Serm. citato. Exaggerat, Evangeliſta, mulitris fa-
cinus, ut accumuiet indulgentiam largitoxis. Qui enim mi-
nuit debitum, minuit liberalitatem creditoris, omne debitum
dimittentis: qui excuſat morbum, detrahit peritiæ Medici, &
arti, quàâ liberatus à morbo eſt. Vice versà, qui hoſtium attollit
fortitudinem, victoris pariter attollit laudem ac triumphum.
In die judicii, ait Homil. 6. & 12. ex 4. Morat. 42. S. Gre-

rum.
fuiſſet eorundem ignominia, ſi per pœnitentiam non ſatis fe-

H. 2.

. . . In die ju-
gorius: magis patebunt ſcelera electorum, quàm reprobo-q'cuma-
Quia tantò major erit gloria, quantò major futura gis pate-
bunt Sce-
lera ele-

ciſſent juſtitiæ, itaque maximam acceſſionem feciſſent divi- Qorum,
næ Miſericordiæ. Sed, ut ajebat, Deo ſancta illa anima The- Jquàm re-

reſia, de ESU, c. 4. Vitæ, gravium criminum meorum mo-
leſtiam gaudium, quo profundor, quod ex illis tuæ miſericor-
diæ multitudo cundtis innoteſcat. Erat in civitate Peccatrix.
Mirabilis profectò pictor Lucas Evangeliſta, uno tactu pe-
nicilli ſui clariùs vivaciusque depinxit Mariam Magdalenam,
quàm poſſent omnes cum Appelle ſuo pictores. Tribus uti-
cur verbis, & illis ingentem texit homiliam. Vocando pec-
catricem, criminum exprimit multitudinem: addendo, in civi-
tate; exponit gravitatem : ponendo, erat, denotat obſtina-
tionem. Undè colligit D. Gregorius Hom. 33. in Evangel. quod
Magdalena fuerit omnium criminum receptaculum. Ut enim
quis Peccator dicarur, non ſufficit ſemel, icerumque peccàâſ-
ſe; imò nec ſepties, ſed toties, ut quaſi perpetuam ſedem
in eo fixerit iniquitas. Placet id ex S. Hieronymo intellige-
re lib. 1. contra Jovinianum in fine. Manifeſtè notum eſt,
nullum eſſe inter bomines, ab omni, etiam leviſſimo peccato
immunem: nec ipſi Apoſtoli videntur ab omni animæ næ-
vo liberi fuiſſe; quandò unus & ſuo, & aliorum nomine clarè
ait: Si dixerimus, quoniam peccatum non habemus; ipſi

nos ſeducimus & weritas in nobis non eſt. 1. Joan. I. v. 8. non
Ppp p 2 tamen

proborum.

668 In Feſto §. Maris Magdalenæ.

tamen propterea ullus Doctorum eos hactenùs peccatores
appellare auſus eſt. Hunc in finem magnus Doctor multa
ſoripturæ loca adducit. D. Lucas Evangelium fuum orditur
à præconio laudis Zachariæ & Eliſabeth „quos apertè juſtos
pronunciat: Erant autem juſti ambo ante Deum, incedentes
in omnibus mandatis & juſtificationibus Domini ſine querela.
Luc. I. v. 6. & ecce vix iſta protulerat, cùm paululô poſt re-
cenſet lapſum Zachariæ in vitium infidelitatis Angelo fidem
non adhibentis, ideòque novem menſium obmuteſcentiâà pu-
niti; neque tamen idcircò vocat peccatorem

S. 3. Quàm graviter deliquit David! & tamen uſitato loquen-
Iſ oa di modo Spiritus Sanctus illum appellat ſanctum, quod omnia
amittit, Opera fecerit bene. Accipe elogium illius ſanè quàm pulchrum
qni per ex Eccleſiaſtico cap. 47. V. 9. & 10. ſic eum extollendo: le

Bam ſem- omni opere dedit confeſſionem ſancto, & excelſo in verbo

perreſur- gloriæ. De omni corde ſuo laudavit Dominum, &; dilewit
Eit. Deum, qui fecit illum. Tametſi enim ceciderit; non tamen
hæſit in peccato, nec peccati habitum contraxit. Non ha-
bitavit apud Davidem peccatum, ſed per modum tranſeun-
tis & peregrini divertit. Adverte Nathanis ingenium cum
Baſilio Magno & Chryſoſtomo Homil. 29. de peenit. qui ex-
probraturus Davidi peccatum, id ſub figura peregrini deſcri-
pfſit 2. Reg. c. 12. v. 4. Cum autem peregrinus quidam veniſ-
t ad divitem, parcens ille ſumere de ovibus, &; de bobus
ſuis, ut exhiberet convi vium peregrino illi &. en! ut vox pe-
regrini repetitur. Cur ità? Quoniam peccatum inſtar pe-
regrini apud Davidem ſe habuit, non autem inſtar familia-
ris hoſpizis. Cecidit David; ſed poſt agnitam culpam ſta-
tim ſurrexit, quaſi peccatum fuiſſet peregrinum. Septies ca-
det juſtus, & rtſurgtt: impii autem corruent in malum. Pro-
verb. c. 24. v. 16. Verba ſünt hæc obſcura, ait B. Hieronymus.
Si namque juſtus eſt, quomodò cadit? & quidem ſeptics: ſi
Rpties cadit, quomodo juſtus eſt? reſpondet Tom. 1. Epiſt. 46

zafigline, & m
n Kpelſerelant
raxce grani non
nit nomnen pulch
Geugvo temmpore 1
i dlegannin auet
6, l in Celo
r ülberatus fuſt;
imetenit omned
Onen ſali non atein

ACNiN, On & Por

Ouamocin eſcger
Nucatni iaiu
boe on cumcum ab
nnifi ſngllss, d

m elt, quod hoe

uil unum peccatu
uges epties comm
Heccatrix non ex
Uuluetudine in by
Weruit eundem i
igrandd toti Syn⸗
in imel igeremnis
ini erplleat, adck
n. ſliß ſetlerti
ughn apud Hiere
Mormmig peccata il
undaſint S Hier
Ul ereatoruſn in
N Uun Aplit, 4

22

⸗ Concio Ruſtico. 669
llkni — — .
finen – Nr ad Ruſtic. Juſti vocabulum non amittit, qui per pœnitentiam
Ouns bod
ie enen eſ n
Dlüben Magnum eſt diſcrimen, inter eos, qui peccant. Mon 5. 4.
1ont n Du

Iſt homo, qui non peccat. 3. Reg. c. 8. v. 46. Sed peecant ali-AMasnum

Alii ex induſtria inter pee-

7

Uiini lein qui ex fragilitate, & mox à caſu reſurgunt.

lern iin ttnn cadunt, & perſeverant in caſu, imò de ſcelere in ſcelus, de uno cantes.
in tiin du in plura, de gravi nonnunquam in gravius devolvuntur. Non
unlieng N admittit nomen pulchræ Puellæ „ cujus faciei aliquid fuligi-
ARun nis exiguo tempore inſedit; ſed mox eluitur, & à lotione,

vultûs elegantia augetur. Itidem non amittit nomen viri
fortis, qui in duello vel conflictu cum equo cecidit, & le-
viter vulneratus fuit; ſed reſurgens fortiùs hoſtem perſecu-
tus, interemit omnes, à quibus vulneratus fuit. Pari ratione
nomen juſti non amittit: nomen infauſtum peccatoris non
incurrit, qui ex humana peccat fragilitate, & ſic cadit, ut
quantocius reſurgat. Impii autem corruent in malum.
Peccatricis itaque nomen cum Magdalenæ adhæſerit; S.5.
& hoc non tantùm ab Evangeliſta, non tantum à Phariſæo Status
& convivis ſingulis, ſed à civitate tota ei datum ſit, indubi- Masdale-

næ& ante
tatum eſt, quod hoc infame nomen peſſimè meruerit, & pœaiten-

1 Atanrn liend
Uelrilin n
hlisfme uin ulinn
0 Reom enclem: 1
h, Cengbn w
Nu AMninn, E
Nin clenig non tanen
NNDNNnI. Non he.
NANNGNNENEN

en Mümms nyenum dn
Hni , e gun gue
übtenn etgnin

non in unum peccatum ſemel; aut ſepties, ſed ſæpius, quaàm tiam.

ſeptuagies ſepties corruerit.
Peccatrix non ex fragilitaté, ſed ex malitia, contumax

n rihinu guni in conſuetudine in abyſſum ſcelerum ſeſe præcipitavit. Adeò-
eeN Nhe, O gque meruit eundem titulum, quem Evangelicus Propheta de-
min mo n dit aliquande toti Synagogæ c. I. v. 4. Væ genti peccatrici! Et
Uoniun etannil ne non intelligeremus, vocabulum hoc abominabile verbis
,non Aen Urt⸗ plurimis explicat, addens : Populo gravi iniquitate, ſemini

4 altenienale nequam, filiis ſceleratis. Pro ille populo Wr- iniquitate,
r erginn e ſeptuaginta apud Hieronymum legunt, populo Ppleno peccatis,
laih⸗ N gquod omnia peccata ibi fixum habuerint Domieilium. COſten-
. lme dit, verba ſunt 8S. Hieronymi Tom. A. in cap. I. Iaiæ, nullum
Gnnen endu ſpeciem peccatorum in populo non fuiſſe. Et Baſilius, plenum
t/G 1 peccatis illum arguit, quia hac eo usque increverunt, ut al-
Nentelin g, Ppp P 3 tius

670 In Feſto S. Mariæ Magdalenæ

tiùs non videantur poſſe exurgere. Semini nequam, filiis
ſceleratis, generationi adulteræ, agro, in quo inimicus homo
ſuperſeminavit peſſima Zizania, tribulos & ſpinas, &c. Hoc,
ecce, hoc eſt eſſe gentem peccatricem. Secundùm quod fa-

cilè intelliges, quàm multa ac magna dixerit Lucas, dicendo:

Erat in civitate peccatrix. Nempè, erat Mulier, omnium
judicio omnibus plena ſceleribus: erat ager horridis undi-
que ſquallens urticis & Zizaniis; erat hoſpitium pluribus te-
trum Dæmonibus. Marcus de ea loquens cap. 16. V. 9. eam-
que nominans, addit: De qua ejecerat ſeptem Dæmonia. S. Gre-
gorio teſtante, ſeptenario numero uni verſitatis vitiorum figu-
ratur. Septem igitur Deæmenia MARIA habuit, quæ, univer-
ſis vitiis plena fuit. Si unius ſcelera dividerentur in ſeptem

alias, ſuſficerent, ut ſingulæ poſſent dici peccatrices, DEO

& hominibus exoſæ. Et hoc totum importat verbum uni-
cum Peccatrix. Parum erat dicere, ait Gregor. loco ſup.
citato, vana, ſuperba, immunda. Unicum nomen eſt, quod
exprimit peccata omnia. Quid dici poſſet ultrà.

Erat in civitate peccatrixæ. Non ſufficit Evangeliſtæ mi-
ſerabilem mulierem vocare peccatricem: addit in civitate.
Quo utique innuit, peccata ipſius graviſſimis fuiſſe graviora.
Vix dubitari poteſt, quod ſicut pagum ſuperat oppidum, &
hoc, civitas populo ac divitiis, ita ſuperet etiam vitiis. In pa-
gis eſt populus ſimplex, & habet ordinaria peccata; at in
civitate ſtudetur, ut malè agatur. Pro uno pago, ne dicam,
pro pluribus, ſufficit unus Diabolus; in civitate vix millia:
in quavis ferè domo ſeptem habent, quod agant.

Huſſæus Princeps Job c. 40. deſcribens Sathanam ſub no-

mine Behemoth, ſeu ſpecie elephanti, 1 5. v. ait: Huic mon-
tes herbas ferunt: omnes beſtiæ agri ludunt ibi. Per mon-
tes intelliguntur civitates, quæ tantò altiores ſunt pagis, quan-
tò vallibus & collibus ſunt montes. Ibi Behemoch habet

herbas ſapidas, pabulum electum: ibi feſtum, ibi ludos agi⸗
ic

cgium en lih
beſir
Ne oboS.A
emt ſoon
ufi.
guonhimcäprür
iit boc David,
Vt iniguitotenn
ofeycundeit
neho ejus,
Il gateiſ eſlp
,Ner,ſene adln
iil, iniguitotenn
let: digi eceatlln
Iun ek. Non ſunn
ANRN Pnpüſin
iguic (i i
peryue igl elk
Cler ilbetur à
Mr citaten.
in & mendaciunn
in inunda dkrunt,
Ul, cur intrare n
enptura idemn ſi
pianos Om.
ite peccatrix N
Cerotorum, no
ifcare: Dom
I! Pratres habe
er usdelians pe
Nnnunite Domina
trrſe tang
et In conven
en Mocelettt ie
: uriolior

g: nr r Mi,
ca kotun
eet lognen irt
lteeritſpben Menniei
uiir,ſichr iinr
MA Mubui, Oelm
tt itmm iin
lectci eumis, 0l
Nunn WWponn ahmmui
Aear, d0rr bot
Unam voneneh,
Gügolen⸗

Wicheriumgchen
Eceinen: mWir ot
ſiusgmilns fule min
tun iheronnie

.

inſhent tün iß n
be Nduri Nrn
I. Domo oN
bolos; i dniie In
velt,oi gin

ndmdin
hmn u
.
Hiunſug,
et lbi Mem
n ione
4

5

iunrii Ne

1

Concio Rußtica. 671

hic creſcunt hetæ, pro paſtu Dæmonis, ſuperbia, avaritia, &.
omnes beſtiæ luc ludunt, quia & beſtialia peccata regnant.
Aſſentit Jobo S. Auguſtinus in Pſal. 146. Qui producit in
montibus fœænum : Conſuevit DEUsS mundi potentiores no-
mine montium exprimere, quia cæteris magis extolluntur. Non
neſcivit hoc David, uti patet ex v. 10. & I1. Pſalmi 54. ubi
ait : Vidi iniquitatem, &ᷓ contradidfionem in civitate. Die
ac nocte circumdabhit eam ſuper muros ejus iniquitas: &y la-
bor in medio ejus, &injuſtitia, (ubi curia ſolet ſtare) &; non de-
fecit de plateis ejus uſura, & dolus. Dic amabo, 6 ſanctiſ-
ſime Rex, ſemel adhuc, quid notabile vidiſti in urbe regia?
Vidi, aic, iniquitatem & contradidtionem. Græcus textus
habet: vidi peccatum. Tota quodammodèò civitas, pec-
catum eſt. Non ſunt ibi peccatilla, quæ videri vix poſſint;
ſed peccata pinguiſſima ex omni parte. Juper muros ejus
iniquitas. Quid agit ibi iniquitas ? diſcurrit die ac nocte,
ſemperque vigil eſt, ne boni aliquid poſſit intrare.
Oſeas jubetur à Deo intrare civicatem, renuit ille: Won
ingrediar ciitatem. Qauſam accipe ex cap. 4. v. 2. Male-
diltum & mendacium, &ò homicidium, &; furtum, &; adul-
terium inunda verunt, & ſanguis ſanguinem tetigit. Hæc
eſt cauſa, cur intrare nolim. Et hæc etiam eſt cauſa, cur in
ſacra Scriptura idem ſit, ut docet Doctor Maximus l. 2. con-
