tragoædia in ſpectabilem & jucundam ſcenam mutata eſt.
Sic eſt: Spes in Deum non confundit.
Amen. Alleluja!

In

N

§. 1.

In arbore
Majali li-
Zulæ; ci-
triua au-
rantia ap-
parent &
non ſunt.

48 G 59 (o) Ser.

see, 2S6, d898,. 296 862. T 52 62. 69367. 359 562. eee

In Feſto SS. Philippi & Jacobi Apo-

ſtolorum.

Concio Ruſtica.

Occ aſione arboris Majalis oſtenditur ho-

mines ſuo damno tantùm ſpectare in rebus ad-ſalu-
tem ſpectantibus apparentias, cùm ſola veritas
. ſpectanda ſit.

Ego ſum Via, Vetitas, & ia. Joan. 14.

☛ Ene hodie canit Poëta: Diffugère nives, rede-
& unt jam gramina Campis. Avia noſtra terra huc-
1usque nivibus quaſi luctuoſa ſindone induta, lu-
6 ctum exuit, & bonæ ſpei colore aſſumpto, jucun-
di viroris veſte ad Lætitiam ornata comparet. Pra-
ta vireſcunt, campi colorantur, horti transformant ſe, arbo-
res ſunt in floribus, accinunt aves, animalia reviviſcunt, &
homines ipſi è ſex menſium latibulis prodeunt in apricum.
Hodie delicioſus menſium amor exoritur. Et aulici ſuo Prin-
cipi, cives ſenatui, milites ſuo Gubernatori, ſervi Dominis,
ſub jucundo muſices concentu arborem majalem, neſcio qui-
bus ligularum & fructuum phaleris exornatam erigunt ad ju-
cunditatem. At unum interrogo: itane ligulæ in arboribus
creſcunt ? mira & fertilis Patria! ubi etiam Aurantia &
Citrina carpuntur ab illis arboribus, quæ non niſi hispidos
ſtrobilos protrudunt alibi! Niſi meam fallat opinionem, vi-
ſuique illudat genialis hominum inventio decipere peraſſve-
ta. Quid enim ? tota curat apparere & penitus negligit eſ-
ſe, quod apparet. Hoc ipſum eſt, quod in arbore majali ob-
ſervo. Apparent ligulæ; & colorata ſunt ramenta. Ap-
parent

nen Autan
loenarbor
Cla An

m

t elha
nlenl
Sipprentin
eo ſtaruas:
n;, ſd mun
n etiatn 6
ſeriutb, &
Urer ntmaſd
e naienemn
letſeuſis en
1 ſietnds dn
6o ſoſhet bo
lodeloguim⸗
lare homines,
Klen poti
1tit, Jun
Pſuin Verit
Rerx polen
poiſtam,
1 klellkatun
Mnumn. Q
It: Piimus
mum:
iafE ml
lntapo
ni Angent
Ariktt,
endendnit
lln Ciur
au

— Concio Ruſtie. 489
“r parent Aurantia & Citrina, & ſunt illorum figura chartacea.
Tota arbor apparet vivida & eſt ſine radice, & jam ſine me-
cob! . dlluBuilla. At, at: Licet in veritate non ſint, quid homines cu-
rant ? modo oculis illudant, ſufficit pro veritate apparentia,
ut delectent.
. Sinwmile quid deprehendo in pictis tabulis: omnia ad oculum, H §. 2.
C. ad apparentiam; video pictos flores, ſed non habent odores; mines

§S; amant de-
video ſtatuas, ſed vitam non habent. Video chorum muſi-cipere &

Oſtenditur cum, ſed mutus eſt. Cumque omnia ſint tantùm ad ocu-decipi.
in teh h Ium, etiam ipſa majalis lætitia plus habebit apparentiæ, qum
m ſol fenin veritatis, & ſic mundus amat decipere & homines decipi.
Aliter in majali horto ſuo DEUS. Mundus hortulanam ha-
oan. 14 bert vanitatem & apparentiam, Chriſtus veritatem mundus
paſcit ſenſus extrinſecos, Chriſtus etiam intrinſecos. Mun-
kkugere niſes,t dus pietatis umbram, Chriſtus virtutis ſoliditatem colit Mun-
Ugn holt tant. do ſufficit bonum apparere, Chriſto & eſſe. Intendo vobis
6ſacne incir:, hodie loqui non ad oculum, ſed ad aurem, ſed ad cor, & oſten-
re limpto e dere homines, ſuo damnòô tantùm ſpectare in rebus virtutem
Nnand coinprret . & ſalutem potiſſimum concernentibus, cùm ſola ſpectanda
Enfarmantſe,ih ſit veritas, quando apparentiàâ non decipitur ille, qui dicit:

Grmän ilo Ego ſum Veritas.

rolem n i Rex volens gerere bellum contra falſitarem, quæſivit §. 3.
. e fäfi Antagoniſtam, convocavit ergo univerſitatem, & ſingula- anin
i Dn rum faculratum petivit conſilium, quid opponeret falſitati ſeu artium
eInartl, NMNKLͦ.

fortiſſimum. Quævis ergo facultas ſuccinctè opinionem ſuam ſenſus,

en lene edixit: Primus ſurrexit Legiſta: Et ait, Imperatorem eſſe duid con.,
wmmn eiht fortiſſimum : qui mundi Dominus appellatur L. depreca-tem fortil-
me igllene⸗ tio in ff. & triplici corona redimitur; Aquisgrani ferrea ab ſimum.
ubi eriun Archi-Epiſcopo Colonienſi, ad ſignificandam fortitudinem,
uæ pon Mediolani argentea, & ſignificat ejus puritatem, à Papa co-
mn fllar ohinn ronatur aurea, proptet excellentiam ſuper omnes. Secun-
tio lahenh. dus erat Canoniſta, qui Papam propoſuit; Imperator enim il-
eKpenitu g lius Filius dicitur, 96. di. c. Si impe. Et proptereà Papæ !illa in-
din rate terjectio admirantis dicitur à Papa, quod Papa ſit ſummè ad-

ſun nm Qꝗ mira-

49So In Feſto 5S. Philippi & Facobi Apoſtolorum.

mirabilis in terris, gerens vicem DEI. Tertius prodivit Phi-
loſophus, qui pro natura ſententiam dixit: cùm nullæ le-
ges naturam corrumpere poſſint. Inſt. de legit. agna. tu in fi.
& L. jura ſanguinis in ff. de Reg. juv. Et natura conſuerudi-
nem vincit, ut habetur 2. Ech. Poſt hunc Metaphyſicus defi-
nmiit pro ſcientia ſecundum Ariſtotelem nihil melius eſt ſcien-
tiâ & intellectu, quàm DEUs. Hiſtoricus ambitionem præ-
ferebat: Quando nec Cæſar vult priorem, nec Pompejus pa-
rem. Orator amorem dixit: amor enim vincit omnia: Cu-
rialis fortunam appellavit; ſi enim fortuna volet, fies de conſu-
le Rhetor, ſi volet hæc eadem, fies de Rhetore Conſul.
Civis jactabat conſuetudinis potentiam; hæe enim leges
inkäirmat & confirmat. C. de quibus in ff. Miles ajebat exerci-
zum eſſe omnium fortiſſimum, cùm etiam Imperatores &

Pontifices dejiciat. Religioſus de ſua Religione protulit ex

Cap. de ſumma Trinitate: nihil eſt, quod ità nequeat caſui
ſubeſſe, quàm vera religio. Audivit has ſapientûm ſenten-
tias imperatrix, interrupit conſilium, & dixit, & edixit: Qui-
libet Cicero pro domo ſua, etiam ego meam opinionem ape-
riam: Mulier eſt omnium fortiſſima. Pro quo Salomon Pro-
verb. 7. citavit: Mulier vulneratos dejecit, & fortiſſimi qui-
que interfecti ſunt ab ea. Ibid. v. 26. Imperator his auditis
ubriſit, & poſt omnes Theologum interrogavit: qui veri-
tatem fortiſſimam dixit: & pro ſua ſententia totum conſi-
lium Darii citavit ex Esdræ 3. C. 3. quod Zorobabelis ſenten-
tiæ pro veritate acclamârunt, magna eſt veritas! magna eſt
Veritas! L ,B
S. 4. Hoc audiens veritas accepit comitem ſororem juſtitiam
Sn ma- triumphatura in civitatibus. At: quia Juſtitia erat vultu ſat
ias LOrVa, & vVeritas nuda maleque veſtita, intrantes civitatem
ab homini- à nemine ſalutabantur, neque ab ullo ſuſcipiebantur. Coactæ
bus⸗ ergo erant ſub Dio habitare. Interim tumultuoſi cives de
his hoſpitibus metuentes conſpirârunt, ut illas repellerent, ru-
des metuebant inſtrui, atque tunc ad ſervanda plura obliga-
ri⸗

. —
Iue mod
ſri ünebe
Gieere, un
crentu,, ln
e monuien .
grenpelt
1 Poliberen
Vetiün, fetn
nern cutn
etſe ligt
i ugne dn
n ego flli
imk n lt, 9
lirificeles ep
icss aNdat
ſwminn moce
Pernt paren
buncare ewer,
Cdad il⸗
Daparentis
ttur cot! d
atrinſeca
I in anin.
lboe non elt
Welle Colo
Tele Hiſte
iſtenn
ellum bla
umumphus
Wenpeſtats
Menid! 5
anmnium,
Erund

4Alunu

—
Terin
i kn
lln Alei,
elezt gunn
rnitur CClitn
lerphyſian
hihliarlig etſt
as mbiihnan an
famgtehoneiun
Iun viitonkia!
naolenfes eooi⸗
Rherore Conil
Amn; kuc etinlk
Mils jeber ei
tium Inperztor
cligione protulie
0d i begnen el

spientin in
luit, Acclri⸗ (CD

1n Opinionem e⸗
9oAondadrd
r Kinniinii
lpenacr hi nt
terogarit: uiſe
ehrentin iOtun n

Lorobabels en.
K eitm! muß

emn Cororenn lin
Pultiua crt in,
,itrantes n
ipiebannn e
ulnulcuol in
t ilas chelem,
rrandt Uin⸗ ⸗

Concio Ruſtica. 491
—
ri, quæ modo per craſſam ignorantiam neſciebant. Conſi-
liarii timebant, ne cogerentur loqui, impoſterum vel contra-
dicere, dum oportet. Milites ne ad reſtitutionem compel-
lerentur, dum plures prædæ, in veritate ſunt furta. Juvenes
ne moroſiores ocis mendaciis interdicerent: Mechanici ne
fateri compellerentur juſtum rerum pretium; Procuratores

ne prohiberentur cauſas perlongares Religioſi propter Hy-

poeriſin, fæminæ propter ſtibium, ufurarii propter reſtitu-
tionem cum reliquis unanimiter irruere in illas. Hæ ut ſalva-
rent ſe fugâ, Juſtitia de Cœlo proſpexit. Et veritas Domi-

ni usque ad nubes. Quo facto indignationem regis, metue-

bant, ergo falſitatem induerunt veſte veritaris. Ur cum ve-
ritas non ſit, ſaltem talis eſſe appareat. Atque exinde Con-
ſiliarii fideles apparebant, quæſtores conſcientioſi apparebant,
Milites apparebant vigilantes, Aulici ſinceri, Juvenes caſti;
fæminæ modeſtæ, ſervi apparebant obſequioſi; at Rex ad.
vertit apparere, ſed non eſſe. Queſtus ergo ſe omnibus
abundare, excepta ſola veritate.
Quid ad iſta amabo veritas aliquando judicatura, quæ

§. 5.
ab apparentiis non decipitur, neque attendit, quæ parent, ſech ac

intuetur cor? Nihilominus tamen toti hæremus in apparen- apparen-

tia extrinſeca virtutum ! Colimus corporis ſpeciem & negli- tias ali-
gimus in anima veritatem. Videri volumus, ſed non eſſe. guancho ſe
An hoc non eſt videri mel, dum ſubeſt Lancea. Videri deli- ritas judi-
cias, & eſſe doloris veſperas? Videtur honos, & onus eſt; vi-Satura.
detur eſſe Epiſtola commendatitia, & eſt ſententia mortis in
Uria; videtur Epulum, & eſt Cœna mortis in Amon. Vide-
tur oſculum blandientis, & eſt vulnus malè ferientis. Vi-
detur triumphus, & eſt invidia, videtur tranquillum, & eſt
ortus tempeſtatis, videtur Cryſtallus, & eſt vitrum, videtur
pila, & eſt ſpuma. Videtur arbor Majalis in floribus, & eſt
ſicca pertica! quot oſtendunt ſe in colore albo, & inno-
centes non ſunt, quot in cœruleo, & fideles non ſunt! quot
incedunt in rubro, & verecundi non ſunt! quot in viridi, &

Q 2 deſpe-

492 In Feſto Philippi & acobi Apoſtolorum.

— — A0un
deſperati ſunt! quot in roſeo, & invidi ſunt! quot in Hyacin- –
thino, & inconſtantes ſunt! quot in Cinericeo, & pigri ven- ime iene,6
tres ſunt! O mendaces fili hominum in ſtateris! Statera ju- m
ſta eſt, ſed filii hominum mendaces ſunt; Accedit præpo- Pechn Gn
ſterus affectus, dilectio vanitatis & amor mendacii: Et en! ce
Apparentia veritatis vices agit ad voluptuoſam mortalium ſce Meni
deceptionem : Quod illuſor Diabolus, non obtinuit à Chri- Lu noh
ſto, obtinet à Chriſtianis. Oſtendebat ille ex uno montium dimum *
omnia regna mundi. Ubi quæſo mons ille tam altus, è quo W G
tota orbis circumferentia videri potuit? Interpretes ſcriptu- len gigt/
ræ dicunt, oſtendiſſe effigiata in aẽre, ut modo in globo ter- um Mu⸗
reſtri compendiosè exhibent Mathematici. Unde S. Ambro- enae
ch des ſius ait: conſpectum illum fuiſſe momentaneum. Neque tamen nccmmn
pii & vir- per hoc tam conſpectus celeritatem indicari, quàm caducam totneett,
tuoſi appa- poteſtatis fragilitarem exprimi. Et quid mirum. Omnia Re- Cchnſcenimn
nor ſien. gna mundi ſolùm apparebant, ſed non erant. Omnia regna nhli Gended
mentiebatur, & homines tamen diligunt mendacium, mo- emr ceen
do appareat, licet non ſit! Unde ergo tam vani & à nobis um arerelu
ipſis tam alieni ſumus, quia oculos extrorſum, & non in- inls ego poni
trorſum habemus? attendimus, quæ parent, & non conſi- I,E inpenal
deramus, quæ ſunt: Dicit quis, ſe ctotum amore Chriſti in- oſtende n
cenſum, mori pro Chriſto ſe non timere. At, at: apparet, langelio:
non eſt; neque enim aſperius verbum ſufferre poteſt & quo- pro tor

modo mortem. Dicit ſe quis liberalem in DEUM ! appa-
ret; non eſt; ſemper enim cum Cain offert viliſſima & leviſ-
ſima. Dicit ſe quis cultorem Sanctorum, apparet, non eſt;
qualis enim cultor, ſi non eſt imitator? Dicit quis ſe aman-
tem ſuæ ſalutis, apparet, & non eſt; in omnibus enim
providum ſe oſtendit, in rebus ſalutem ſpectantibus ferè in-
curium, & in quærendo regno DEl ſervat ordinem præpo-
g. 7. ſterum. Dicit quis ſe animam æſtimare ſuam, apparet, &
D lisunt non eſt, vanitatem æſtimat, non veritatem; venundatus enim
ſuas ad ap- eſt, ut faceret malum, 3. Reg. 21. v. 25. Quilibet ergo pre-
parentiam, tium conſideret pro quo ſe venum exponit, vultis ſcire
quan-

olenn.

Concio Ruſticecd. 49 32
i N qquantum animam eſtimetis? pretium attendite, pro quo ſed non in
KNW. animam venundatis. Pro concupiſcentia, pro cogitatione veritate.

Katen Garnn

; Aancen pro vanitate, & Fili Adam ! qui Adamum cum tot tantis-
Acedt

que divinitatis præſumptionibus vidiſſet in Paradiſo, non pu-

euenkri: Ne taſſet in toto mundo dari pretium, quo ſe venderet, & quid
uin notin accidit à ſeſe & omnem poſteritatem pro uno pomo dedit.
on Oeinnir4Cn⸗ Et nos Parenti non abſimiles, pro tantillo animam, quam
eA Nomin animarum hoſtis emere volebat pro toto mundo, rectè Sal- .
ileun inen vianus: Quis ergo furor eſt, viles à nobis animas noſtras
uenesſin haberi, quas etiam Diabolus putat eſſe pretioſas? Sic fit, dum
moc n gdean curamus apparere, ſed non eſſe.
i Unce Ammn At veritas aliquando judicabit. Pſevdo- Prophetæ quo- § s.
n. Negerm modo comparebitis tunc coram veritate! vos falſarü, quo- Quid ali.
i,quim cade modo tunc erit, quando patebunt veſtra latibula toti mun- Auni inmnt
nirumn. Ocnnia do conſcientiarum? Vos deceptores! quando patebunt omnes Pſexdo-
. Omnin r anguli mendaciorum? Simulatores, quando illuminabuntur ?olitici.
mencacium, ne Cavernæ deceptionum, quando patebunt Larvæ apparentia- .
Im ni& à rum, & revelabuntur tegumenta, tegumenta peccatorum!?
ortum, & non ir Simus ergo potiùs Jacobi & veritate apparentias ſupplante.-
, K non olſi mus, & impetrabimus, quod petivit ſanctus Philippus: Do-
Namcre Cüti mine, oſtende nobis Patrem. Cujus Filius hodie dixit in
M: N Evangelio : Ego ſum veritas! Et tunc ſufficet nobis
ene eten pro tota æternitate, non in apparentia, ſed
ll le veritate. Amen. —
Fen limd, -
n, Apntt,Ne
Dici qu n
ectuntibus ſi⸗
Va Ordinen
te ſuamn, M ſ
nnten
niſbet n,

4 91 In Feſto §§. Philippi & Tacobi Apoſtolorum.
SeSer S8.S6r. 202 ge. 68: 82 Teg: Se S: Ser. S58: 6, B5886
Concio Civica.

Deum ex creaturis poſſumus cognoſcere,

modòô velimus.

Philippe, qui videt me, videt & Patrem meum.
Joan. 14.

iz- Uor verba Philippus protulie, loco citato v. 8.
n 4 . . .
ole e Iſdicendo: Domine, oſtende nobis Patrem, & ſuf-
L S non ſicit nobis; tot inſignia virtutum ſuarummonu-
clre, mera . 3 4 1 1
iSlrorantla menta nobis reliquir. Domine, en debitam tanto

eſt, & vJ. Domino reverentiam! oſtende, en ingens Dominum ſuum ple-
nitas, nèê cognoſcendi deſiderium! nobis, en Zelus Apoſtolicus, qui
non pro ſe ſolo, ſed pro aliis quoque eſt ſolicitus, & Deum
ab omnibus cupit agnoſci ac diligi! Patrem, en filialem amo-
rem! & ſuſfcit, en contemptum rerum terrenarum! nohis,
en bona de aliis opinio! nec enim dubitat alios, ibidem ut ſe
contentos futuros, ſi Deum plenè noſcant. Merebatur profe-
ctò tam ſanctum, virtutumque tam inſignium plenum illi
tam benignum hoc reſponſum. Philippe, qui videt me, vi-
det & Patrem: Credebat quidem Philippus, ut & alii condi-
ſcipuli, Chriſtum eſſe filium Dei, ſed eum eſſe ejusdem cum
Patre ſubſtantiæ neſciebant; quod tamen ſciendum erat.
Cognitio Dei, & imitatio virtutum ejus, noſtra eſt per-
fectio, ignoratio Dei, fons eſt omnis peccati, & miſeriarum.
Id quod ait Sapiens lib. Sap. c. 15. v. 3. Méſſe enim te, Deus,
conſummata juſtitia eſt. & ſcirt juſtitiam & virtutem tuam,
radix eſt immortalitatis. Et Author omnis Sapientiæ Joan.
17. vV. 3. Hæc, ait, eſt vita æterna, ad eam via vera, & vitæ
æternæ inchoatio, ut cognoſcant te ſolum Deum, & quem mi-
ſiſti qrA lhſum Chriſtum; Gognoſcant autem perfectè per fidem,
hec tantùm ſpeculativè, uti cognoverunt multi quondam Phi-
loſophi,

ſrinn inli
lin, int
Gec unde

itiunger⸗

Famin ffin
io relim
Cpottolom
ſummi ſrm
40 reltue
ANOr.N
ſdenipumut
nopraphib, el
o, voc hen
t: Nyet a
Urns Tigvis
Wentione,
eum inkal
Uit in et:
lfrmamini
R igens fe
Aocem aud
un venam
gaode P
Ml Deug, n
ne ſtbn
un ar
1 mn, Anin

Walmire

“ Concio Civica. 49 5
KKee, loſophi, ſed practicè, prout nõôſſe Deum decet; ut notitia illa
pariat affectum & amorem Dei, in quo ſita eſt perfecta ju-
4, ſtitia. Omnia extra Deum nôſſe meriſſima vanitas eſt. Hine

Jeremiæ cap. 9. v. 3. Deus ipſe, non glorietur ſapiens in ſapien-
cpnoſean tia ſua: & non glorietur fortis in fortitudine ſua: G. non
glorietur dives in divitiis ſuis, ſed in hoc glorietur, qui glo-
GDet rviatur, ſcire & néſſe me.
Eft freuet
Sed unde ſciemus ac noſcemus DEUM, quem ſenſus §. 2z.
noſtri attingere nequeunt? quique omnem intelligentiam no- Deus quæ-

Ui, oo inde ſtram in infinitum excedit? Ex creaturis eum poſſumus, dum ſenibnt⸗
Noliy afſen, ſeriò velimus cognoſcere. Et hanc veritatem in honorem ſtatiet 7
tutum ſuariuntmoe 88. Apoſtolorum Philippi & jacobi nunc deducemus. Et cùm
ye en gehitamtu. res ſummi ſit momenti, attentiſſimos meritò animos requiro.
Dominumſoumg Ad præſtandam debitam Deo ſervitutem excitans nos S.

Als Apolillanst Rex Pſ. 104. v. 3. lætetur, inquit, cor'quærentiuim Dominum.
ſoleris, bdu Videri primàâ fronte poteſt, non ſatis philoſophicè locutus Pſal-
penflalen am mographus, cùm gaudium ſit de præſenti bono, non de fu-

Eenenrum/M turo, quod ſperamus, quærimus, expectamus. Quin potiùs
lios bilen dicit: Speret cor quærentium? reſpondet ad hoc Lyranus.
. Wechnan Pole Quærens aliquid habet materiam lætitiæ, quando eſt certus
ginm Fenm de inventione, quærentes autem fideliter Dominum, inve-
ud niunt eum infallibiliter: Secundum illud Matthæi: Omnis, qui .

pe, gu tn,

Pppus, ut Kiion quærit, in venit: ideo David ſtatim ſubdit: quærite Dominum
lppus, lvo

&' confirmamini: id eſt: eſtote certi de inventione. Venator

eum lenta⸗ gaudet videns ferarum, quas quærit, veſtigia: gaudet auceps,
en ſienlun dum vocem audit advolantium avicularum: gaudet aurifoſ-
n eig, vofni eh ſor, dum venam invenit: gaudet viator, qui unicum depre-
cceni, Kniſin⸗ hendit: gaudet peregrinus, qui literas & patria accipit. Jam
NMeenint Aquamvis Deus, ut S. loquitur ad Athenienſes Act. 17. Paulus,
n ntri non longè ſit ab unoquoque noſtrüum. In ipſo enim vivimus,
Omnnis Zepienne movemur & ſumus; quærendus tamen nobis eſt & ſcriptu-
eum Nu etudi ra quærcre ſæpe jubet, ut Thren. 3. Bonus dominus Pperan-
uDun,6 e tibus in eum, animæ quærenti illum: & Iſaiæ, 49. Quærite do-
n hetkalt minum, dum invecniri poteſt, & Sap. 1. In ſimplicitatte cordis
in⸗ quærite

„ S. 3.
uomodo
lateat Deu
in creatu-
ris.

H. 4.
Elegans
emblema
amoris di
vini.

496 IunFeſto §S. Philippi & acobi Apoſtolorum.

quærite illum: & Dev. 4. Cum quæſieris Dominum, invenies
eum. Si tamen toto corde quæſieris: nos tamen ſæpe longè ab-
ſumus à Deo. Ille nobis ſemper præſens eſt: noſtra omnia
intimè perſpicit: de nobis aſſiduè cogitat, quia I. Pet.5. illi cu-
ra eſt de nobis: ipſe nos aſſiduè tangir, quia omnia portat
erbo irtutis ſuæ. Heb. 1. Nos autem longè nimis abſumus
à Deo, quia Deum nec videmus, nec videre poſſumus, cuùm
lucem habitet inacceſſibilem; maximè abſumus ab eo, dum
de eo neque cogitamus, nec illi per affectum inhæremus, &
inanibus vanisquæ rebus occupati ipſius obliviſcimur, cum ta-
men ipſe ſe videndum in creaturis millies oſtendat. O!
Deum, ſi fas eſt dicere, prodigum ſui præ deſiderio hominis!
Exclamat Guerricus Abbas ſerm. I. depiritu Sancto; quomodo
autem prodigus fit, exponit S. Athanaſius Sinaita de dogmat.
rectæ fidei lib. 2. In ſuis Deus expenditur creaturis, hoc eſt,
ut Didacus Nyſſen. in dom. 4. Quadrages. d. 4. intelligit, pro
cura & ſtudio, quo Deus creaturis proſpicit, pro vigilantia,
quâ remedio illarum attendit, magis creaturarum, quàm ſuus-
met videtur.
Moyſes enumerans beneficia Dei erga Iſraêliticum popu-
slum Devter. I. v. 3 3. præceſſit vos, inquit, in via, &y metatus
eſt locum, in quo tentoria figere deberetis; nocte oſtendens wobis
iter per ignem, & die per columnam nubis. In quibus verbis ex-
pendit Oleaſter magnam Dei benignitatem. Solent ſervi Do-
minos ſuos præcedere in via, & explorare ac parare illis ho-
ſpitia, hic verò vides Deum ſervis hoſpitia ac quietem quærere,
etſi hæc magna Dei tui dignatio ſit, major tamen eſt, quæ
ſequitur, ut ſcilicet eos quaſi puer lumine præcederet. Exten-
dit hanc dignationem Deus erga nos, dum in qualibet crea-
tura luculam accendit, ad creatorem cognoſcendum, & aman-
dum.
Otto Batavus Magnetem pinxit à ferro attractum cum
lemmate: Haud aliter divinus Amor, lepido ut videtur pri-
mã fronte conceptu; ſed ſi bene expendatur, ingenioſo. Ma-
gnes

—

75 erien
Khi tenun⸗
eis,Clſß
em:
Nugleren m.
ngn frli
let guul 4
Mlacecorünk
Tertopgarld,
i l, N e
Urellig,1
er geatnay g
ai comenichat
leutnorahitu
WDB 1
lenn, valt

lonen I

yrvil Nſu
UV. M cni
lpe, Crenore
mmari, lauda
or in baca,
in ſuctium
imur rulta,
NMorando:
p inſinu
lnitetem 0,
e ideo
anenie Dei

ſeqi rel

Ailen ſequi
aumſin
Nrren
eu Ittisin
unilher 8

Aſan Concio Ci vica. 47

— = — —
1 Donim n gnes enim, ut Franciſcus Fernandes loquitur, ideo ad ſe at-
Etumen ſen trahit ferrum, ut transmutetur ferrum in ſubſtantiam ma-
ln k: ultnor. gnetis, cujus pabulum eſt: nihil igitur eſſet novi, ſi dice-
at,nine⸗g remus: Magnes artrahit maſſam ferream. Sed mirum eſt,
li⸗ NNin maguetem attrahi à ferro. Sic divinus amor, habet ſe ut
mlone tini bin magnes ſymbolicus, qui à ferro attrahitur. In creaturis enim
ſine allumd ain latet, & quaſi attrahitur ab iisdem.
eeimuhen Macedonius Anachoreta in ſua ſolitudine deprehenſus &
fechuminmem interrogatus, quid hic ageret? ago, reſpondit, quod tu: ve-
oblifitimuncune naris tu, & ego venor, ſed aliud cu, aliud ego. Tu feras
Nilies oſtendet 1 inveſtigas, ac venaris; ego Deum meum inveſtigo ac venor:
e ſtnn hnn per creaturas quæro creatorem. Vir nempe Mecedonius erat,
cui convenicbat illud Eccleſiaſtici c. 1 4. Beatus vir, qui in ſa .

rin Senco; quom Ui ce — 1 T. .
16nin pientia morabitur, & in ſenſu cogitabit circumſpectionem Dei.

ur creltung, Ne du excogitat vias illius in corde ſuo, & in abſconditis ſuis in-
ktclligens, vadens poſt illam quaſi inveſtigator, & in viis illius

aA4 lel conſiſtens. Ità venatus eſt Deum S8. Jacob. de ſe aſſerens c.

glin
— 23. v. 11. Veſtigia ejus ſecutus eſt pes meus. Quæ veſtigia? crca-
turas. Hæ enim Dei ſunt veſtigia, per creacuras, ait, velut
Arätiomden Veſtigia, Creatorem inveſtigavi, aſſecutus ejus notitiam, adora-
r vi, amavi, laudavi. Tria ſunt, dicebat Richardus Victorinus,

W nil quæ nos in hac wita elenant (intelligo ad Deum ) ſtudium ora-
ſuct ſen *“ tionis, ſtudium inveſtigationis, ſtudium operis, operando ex-
ir ngibi . perimur multa, multa reperimus inveſtigando, multa extor-
tatemn enkei quemus orando: innumera, quæ nec per experientiam operis,

orrre ar len nec per inveſtigationem meditationis in venire valemus, per
itntien importunitatem orationis edoceri meremur. Ità ille parte r.
Imgor tacnen e Cc. 79. Quæ ideo aſſero, ut nos inſpiciendo creaturas, ſi in iis-
inerkeelatu ⸗ dem invenire Deum velimus, oremus, oſtende te nobis! ve-
,dum in ſce ſtigia tua ſequi vellet, ſed non valet pes meus affectus meus,
Ggnoleniim 49 quia autem ſequi non valet; oſtende te mihi, Deus: .
Sunt præterea ereaturæ ſcintillæ Dei. 6 Scintillæ, accendi- 8. F
lero umatn te me, ut totus in flammas abeam amoris LQuum Seſilera-. 6 intill⸗
,lepidonn in bilia omnia opera ejus, & tanguam ſecintilla, quæ conſtlerere DrEl.

477 .9
cian ihen

498 In Feſto §S. Philippi & lacobi Apoſtolorum.

exclamat Eccleſiaſticus c. 42. v. 23. quam ſpecioſa, quâm
utilia, quàm admiranda, amandaque, ut dicat Pſaltes: De-
lectàſti me, Domine, in factura tua. Pſ. 91. v. 5§. Amanda ſunt,
quia DEUS fecir; & adhuc magis amanda, quia amore no-
ſtri fecit, plurimum amanda, quia ad excitandum noſtrum
erga ſe amorem fecit. Sunt ſcintillæ divinitatis, ut illumi-
nent & accendant. Vos herbulæ, floſculi, arbores, vos ſtel-
Iæ, vos magna luminaria, Sol & Luna, vos cœli, ſcintillæ
eſtis divinitatis, proſilientes ex infinito igne, DEO nimirum,
qui ignis conſumens eſt, teſte Moyſe, ſic ad ſuos loquente: Do-
minus OEIUIS tuus ignis conſumens eſt, Deut. 4. v. 24. Ideo
quoque vocantur ſcintillæ, quia minimam tantùm partem
operun divinorum cognoſcimus. Sunt denique ſeintillæ,
quia nulla creatura tam parva eſt, in qua non reſplendeat
DEI ſapientia; eminet in minimis, maximus ipſe DEUS. Ex
ſcintillis ſolebant ad cœlum empyreum aſcendere Sancti Anto-
nius, Auguſtinus, Ambroſius, Baſilius, Franciſcus, Ignatius,
aliique rebus cœleſtibus meditandis aſſveti, quorum utinam
exemplo & nos rapiamur in aſtra, ſemperque magis ac magis
DEUMnoſcamus aſtrorum conditorem, eique per amorem
uniamur.
Sunt item creaturæ Imago quædam ac ſpeculum Crea-
toris, ità, ut teſte Apoſtolo 1. Cor. c. 13. v. 12. Deum nunc
videamus per ſpeculum in ænigmate. Poſtea autem eundem
facie ad faciem viſuri ſimus.
8. 6: Ingenio ſuo uſus Phidias olim in efformanda ſcitiſſimè
Qeade Minervæ imagine. Ità nomen ſuum inſculpſit in ſcuto, quo
das DEUs Artmata exhibebatur, ut deleri, aut quoquo modo tolli Au-
cx creatu- thoris nomen non potuerit, quin tota ſtatua deſtrueretur. Itâà
Eis⸗ DEUS, ſi infinitam ejus ſapientiam, cum hominis ingenio con-
ferre licet, nomen ſuum impreſſit, imoò vultum ſuum inſcul-
pſit, ut creatura nulla ſit, quæ non vel potemtiam, vel ſa-
Pientiam, vel aliam creatoris ſui perfectionem cognoſcendam
exhibeat, aut ſatem adumbret. Minimam duxerat lineam

—

mroltemus
Diotiacn
lecu idlet
Ents Ater co

Imbram dlel

rir aris td
UCubitian
Clis noltti,
Ir kle in
Nlmns V

4

bagrrus
Epluricnis
Icdi incenſi
ileiem Don
Ahreſtare p
Morem, mi
Dunaccenus
iahreſſumn ſi
dn potent
Mrocbeit &
Ahagaris

in ifig
Ehnbieer
Mſercre

Anfaln
cum heit in Concio Cwvica. 495
d in tabella Zeuxidis Apelles, ſed ab unica illa linca Apellem

OrpyAnmli cognovit Zeuxis. .V Idem aliquando ad regiam ab Aulico in-
nlumnn vitatus per ludibrium irà deindè Aulicum in pariete (carbone
miniimmnin tantum uſus) effigiavit, ut facilè quivis deprehenderit „quis
iiens, kiln eſſet. Nos niſi nimis ſuperficietenus creaturas aſpicimus, ex
i ins ig veluti & tenuiſſimis omnipotentiæ ſuæ lineis Deum facilè
m, ccl ſl cognoſcemus, & mirabimur.
Nuch Pictoriam artem amor inveniſſe traditur. Cùm nempe r.

H dilectus à dilecto ſeparari deberet, ut memoriam à ſe diſce- rmor ar⸗
1 nene:⸗ dentis alter conſervaret, carbonem ex camino arripuit, & tiam inve-
elr 4,7 1. Ie umbram diſceſſuri in pariete effigiavit; atque ita prima pi- ait.
um umim ut Ctoriæ artis rudimenta duxit. Sit hoc ſanè fabula; ſed no-
n Ceniue ſim. pis indubitata veritas eſt, quod DEUs noſter abſconditus ab
Iun non teſenm oculis noſtris, umbras præſentiæ ſuæ in creaturis reliquerit.
nige Dl ¹ Ut facilè in ejus agnitionem devenire, & creatorem videre
Lendereuninn poſſimus. Videmus, ſi diligimus; ut enim ait Auguſtinus:
Haucig, nats
i, gvonum im Amare DEIUM, videre eſt.
gve ongsde nigi . .
che Ner nden Abagarus Ediſſenorum Toparcha, auditis prodigiis aliis.
que plurimis miriſſimis rebus à Chriſto in Judæa geſtis ejus
m n Heolum r videndi incenſiſſimo deſiderio, pictorem aulicum ceò miſit,
n benn qui faciem Domini, quàm poſſet vivaciſſimè exprimeret. Id
Poſe ulmm eut cùm præſtare pictor nequiret ob nimium vultus Dominici
ſplendorem, miſit Dominus Abagaro, ut teſtantur S. Joan-
atte nes Damaſcenus & Euſebius, impreſſum ſudario & vivaciſſi-
efiniun ſnd mè expreſſum ſuummet vultum. Nobis ter optimus DEUs
ſelgltin n mittit tot potentiæ, ſapientiæ, & bonitatis ſuæ imagines,
ocno nin n quot producit & conſervat creaturas, in quibus perindè fe-
rus Ceiructn. rè, ut Abagarus in ſudario Chriſtum, nos DEUM ſpecule-
Honini igen. mur.
ukuen ſiun Jupiter eſt, quodcunque videt. Dicebat Ethnicus Poëta,
el Porenin, ſ Chriſtianus diceret: DEIS, quodcunque vides: oculus
Onen cogtdin corporis videt creaturas; ſed oculus animæ videt per crea-

mann uct, Rrr 2 turas

§. 8.
Mundus
liber qui-
dam eſt,
aut lo-⸗-
quela.

50oo In Feſto &S. Philippi & Jacobi Apoſtolorum

suras quaſi per cancellos proſpicientem Deum. Sic divina
ſponfſa dilectum ſuum viderit, quando c. 2. Cant. v. 9. dixit:
En ipſe ſtat poſt parietem noſtrum, reſpiciens per feneſtras, per
cancellos. Optimè nobiſcum agetur, ſi visâ creaturàâ illud nobis
ab eadem dici putemus, quod Philippo dixit Salvator: qui i-
det me, vidét & Patrem meum, qui creavit & continuè ſuo in
me influxuc onſervat me.
8. Bernardus in illud Pſal.84. audiam, quid loquatur in me
Dominus Deus, ait, mundum hunc eſſe voluit veluti librum
& catena alligatrum, ut in eo Sapientiam Dei legar, quicun-
que voluerit. Et Trismegiſtus cap. 11. creaturas omnes nobis
repræ ſentat inſtar ſpeculi, Deum intueamur, & admiremur
Iaeo, ait, Deus fecit hæc omnia, ut per omnia ipſum videas.
Hoc tamen à cœlis præſertim ficri, docet Sionis Rex devotiſ-
ſimus Pf. 18. v. I. dicens: Cœli enarrant gloriam Dei. Ubi ta-
metlſi per cœlos, ſecundum interpretes ſcripturæ, intelligan-
tur Apoſtoli, qui totum mundum pervagati prædicendo Evan-
gelium, gloriam Dei maximè enarrârunt; juxta maximos ta-
men Authores & 88. Doctores verè etiam cœli materiales in-
telliguntur, quia ſua ſublimitate, varietate, ornatu ampli-

tudine, motu & influxu oſtendunt nobis, & inclamant, ſum-

mam eſſe Dei potentiam, ſapientiam & bonitatem. Quot in
firmamento ſtellas cernimus, tot cernimus linguas, quæ ſin-
gulæ magnalia Dei prædicant, Iſaias c. 34. cœlum librum vocat:
complicabuntur, ſicut liber cœli, id eſt, denſis atrisque nubibus
ita occultabuntur, ut eis nulla ſtella, nec ſol aut luna videri

pPoſlint, ſicut literæ nullæ in libro complicato apparent.

Ubi adverte obiter, veteres uſos eſſe libris, qui conſtabant
Chartâ vel membranâ ex variis conſuta, quam circa Cylin-
drum convolvebant, eam explicabant. In recreatione cœ-
lum inſtar libri expanſum dicitur. Pſal. 103. v. 2. etendens
cœlum ſicut pellem. In qua quot ſtellas vides, tot vides Cha-
racteres divinitatis teſtes. Ante ſacras litteras, inquit D.
Ambroſius I. 2. de vocat. Sent. c. I. in teſtimoniumi, Domino

Leſer-

emivit
minn u⸗

(Metorund

0,. Crbmen
nes iau
eltbemnr g
D oguebe
Ddidenn
ot vniverſun
Fimnats teli,
10rn2 Ge
ttoait, ſente
ionb. Alvce

W muCdu

ſenolnotm
udan conſt
u un
iplln AMu,
n ſe nonfe n
u, conſe
Dülchrumn 1
1e4.n,
n), derm./7
Nonituan
ualligeng/
Uneris: tun
iulmutengu

nunt gbri⸗

ilchntuhn⸗

.

ngule donp
n ſion hem

nirtione

fien

— – Concio Civica. 507
e Grn deſervivit, & inenarrabalis cœlorum pulchritudo, per quam 5
in ſd⸗ bominibus quaædam tabulæ præbebantur ut veluti in paginis
iigenlu elementorum & cœlorum, divinæ inſtitutionis doctrina legere-
ücen. un tur. Cœlum cunctaque cœleſtia, mare & terra, omniaque, quæ
äleng inm in eis ſunt, conſono ſpeciei ſuæ ordinationisque concentupro-
Conninneſi teſtabantur gloriam Dei, & prædicatione perpetuâ majeſta-
tem ſui loquebantur Autoris.
m guitbgutn nn Indidem S8. Paulus Act. 14. Lyſtris, probans Deum vivum, §. 2.
Efoliteniihr dicit univerſum expanſum, patentes quasdam eſſe literas, quæ H
m Deikgn guier divinitatis teſtimonium præferunt. S. Gregorius Nazianze- Pellatior
renturzs onnes nus orat. 2. de Theologia, ità innoteſcere poſſe Deum ex uni- nes.
mur, & adniten verſo ait, ſicut ex cithara, ejusque ſono in Citharœdi notitiam
Mii ſun ail venimus. Alludénsque ad eorum Philoſophorum placitum,
t Sionis Rexdeno qui mundum hunc appellabant Muſicum inſtrumentum;
rin Di. ii Quemadmodum, inquit, quispiam citharam pulcherrimè con-

Crpure, inlli ſtrubtam conſpiciens, aut etiam ipſius cantum audiens, nihil
ipreckencolſe aliud quàm ipſum citbharæ conditorem atqué Citborœdum men-
zſurm murinost te reputat, etiamſi de facie ſihi ignotum . Sie &ſ nobis non poteſt
1Cl muetas non ſſe manifeſtum id, quod condidit, univerſa, & condita
ate, Ctnudd, Anh movet, & conſer vat.
6Kndumun in . Pulchrum nobis dat monitum S. Chryſoſtomus in illud
boitren E Haiæ c. 4 ½⁄. v. 7. Ego Dominus Heus feci lucem & tenebras,
imb lnguns er Tom. 3. Serm. 7. ſic inquiens: Cum wideris ooœli pulchritudi-
nin nor nem, magnitudinem, fitum, perpetuitatem, ſplendorem, & hæc
Eccetnalhen onmnia colligens apud te, conditorem glorificaveris, creatorem —
ne laudaveris: tum vocem emiſit cœlum, &s per linguam Deo
neſtlau D gloriam laudemque detulit. Atque hoc illud eſt, quod divit: Cœ-
rpic an enarrant gloriam Dei, quo tandem modo. Dum ſui ſplen-
ltrdie oris pulchritudine ſpectatorem in admirationem traducunt con-
11, gvanm aud ditoris. Cum enim conſpecto tanto opere dixeris: Gloria tibi
ee Deus, quale corpus condidiſti, & in medio conſtituiſti! Cœli
1; gloriam iſtam detulerunt, & tud lingud utentes, per aſpe-
5 ices,orſil Gum, admirationem ewhibuerunt. Ità ſilentes gloriam &; ho-
Itte, norem Deo deferunt, & hanc vocem audiunt omnes. Hucus-
inonn Rrr 3 . Aue

§. 10.
In creatu-
ris nihil
amandum
niſi Deus.

H. I1⸗
Creaturæ
ſunt ſcalæ

ad Deum.

502 In Feſto &§. Philippi & 1. acobi Apoſtolorum.

que S. Chryſoſt. S. Auguſtinus lib. 10. Confeſſ. c. 6. fatetur, ſe
illam percepiſſe vocem, quæ etiam à ſurdis audiri poſſit.
Sive igitur creaturas characteres, ſive voces appellemus, be-
ne dicimus eſſe divwinitatis teſtes.

Pulcherrimè ad praxin religioſiſſimus pariter & eruditiſſi-
mus Scripturæ Interpres Cornelius à Lapide monet, ut in
omnibus creaturis nihil amemus, niſi Deum crearorem v. g.
non amemus pingues bolos, vinum, lac, mel, quæve alia gulæ
ſapiunt, hæc & Ericus aliquis amaret, quia guſtui ſuaves ſint
illecebræ; Sed quia Deus in iis ſuaviter amandum ſe exhibet,
