langee cuit oculis meis, Iud. 14. & 16. Solvit vincula boſtium, non
i mnfd ſolvit vincula cupiditatum S. Ambroſius Apolog. 2. c. 3. VPe. —
4 nun nique ſcala mortis ſunt: Mors aſcendit per feneſtras noſtras. ðððð
en Jerem. 9. 21. Quid juvat feneſtris patulis clauſas eſſe por-
tenpeitn tas, ſi illinc pateat aditus? quàm chara tibi vita, tam cauta
Nan abe ſit oculorum cuſtodia. Galenus in oculo deprehendit
S morbos centum & duodecim, recentes Medici tot morbos
Dinoeng mortis prodromos numerant in oculo, quot dies in anno.
qieſttent F.gyptii ex oculis omnia perſpiciebant corporis ſympto-
Appeinig mata, nec arteriam explorabant, quia ſuffecerat intuitus
mniculosl oculorum, de quibus Baſilius: Oculi ſunt incorporeæ manus,
USSqenit tanguntque ea, teſte Gregorio Nazianzeno, quæ tangi ne-
Ntorin aun fas, ex his incorporeis manibus certius conſtitutionem in-
ces, tiſetn ternam, quàm ex quocunque alio ſigno auguramur: Lu-
18, Ut oett cerna corporis tui eſt oculus tuus, ait hodie Chriſtus, per ocu-
Gions, in Jum enim apparent interna, ſubjungit Clemens Alexandrinus
Adveitre⸗ I. 3. pæda c. 1I. Quiid lateat in animo, oculus oſtendit.
ium recllcr N imirum, ut San Gtus Bernardus dixit: Oculi ſunt occaſio pec-
em amtmn Ccati, indicium culpæ commiſſæ, cauſa committenuz. Quare,
nicebonn qui pi volunt vivere in Chriſto, qui eſt vita, debent incipe-
Canimoire re ab oculis, ne mors ingreſſa expellat vitam, ſubvertat ani-
“ mam, peſſumdet ſalutem. .
Non miror jam, Cardinalem Borromæum Mediolani &§ 5.
15Arbnke nunquam aſpexiſſe per feneſtras in forum, Carolum V. ob-Exempls
15, Nulnn vias feneſtras claudi juſſiſſe, Ferdinandum II. & illius exem- eufat.
iſn plo Leopoldum Archiducem, nullius fœminæ formam nè ter ocuos
ie Ntan curiosè quĩdem eſſe contemplatos, timuerunt, nè mors aſ-ues eaſto⸗
Nih e eenderet per feneſtras. Omnes Sancti ab oculis ſibi uni-
in , cè caverunt, quia ex Jobo ſciverunt c. 22. v. 29. Qui in-
jiſco, tun clinaverit oculos, ipſe ſalvabitur. Unde & ipse Job, poſt-
rattonm gquam diabolum & omnia ſtratagemata ejus ſuperavit, ut
n Heoyne loquitur Chryſoſtomus ſerm. de Joſeph. pepigit fœdus
Cufn SAi ecum oculis c. 31. Regina Sanctorum, ut Theophy lactus
getu Oean. E 2 ad-

nuleeni⸗

36 In Feſto . Martini Confiſoris & Pontificis.

advertit, non eſt turbata in facie Angeli, ſed in ſermone
quia modeſtiſſima Virguncula ocules non levavit. Joan-
nes MARI. Virginis filius nunquam auſus eſt aſpicere
in faciem Matris ſanctiſſimæ, & ideò, ut vidit S. Magdale-
na de Pazzis, ſingulari lumine oculi ipſius donati ſunt in cœ-
Io. Honorat DEUS non in cœlo modèò, ſed in terra oculos
modeſtos. S. Ludovicus Toloſæ Epiſcopus clauſit oculos,
cum ſalax tranſiret mulier, & ecce oculi illius, poſt quadrin-
gentos annos à morte incorrupti, & inſtar adamantis lu-
cidi apparuêre, quod & de Epiſcopo Anglicano ſcribit Tho-
mas Cantipratanus?
6 Non pigeat, pudéatve homines velare oculos, cumAn-
culorum geli ipſi Iſa. 6. legantur faciem velàâſſe, imò pudeat Chriſtia-
apud San- Mos, amore oculorum Jeſu non velare oculos, cum Ethnici ex
iae ed. levi cauſa ipſos adeò oculos eruerint: Homerus & alii duo
Ethnicos. Platonis diſcipuli, Apule jus & Hermes ſapientiæ ſtudio; De-
mocritus, teſte Tertulliano, ſe ſpontè excocavit, dicens, mu-
lieres ſiné concupiſcentia aſpicere non poſſum. Non audiverunt
hi monitum ſapientiæ & veritatis æternæ: S&r oculus tuus ſcan-
dalizat te, erue eum, & projice abs te. Oculis nihilominus ſe
fuis wanæ laudis amore privàrunt, & nos Chriſti ac
cœleſtis Gloriæ amore oculos noſtros non coërcebimus?
Pauci hoc tempore Sandti Audomari, paucæ Luciæ, Audo-
marus ad S. Vadaſti tumulum oculos receperat, eosdemta-
men excoœcatos cœlo donavit, ut duabus ſtellis foret di-
tius, imò, ut ibi forent oculi, ubi amor. S. Brigida VScota
ad Procerum oculos vitandos impetravit, ut oculi ſibi
fœdè effluerent, unaque DEUS contulit gratiam oculo-
rum dolores ſanandi. Fulgent nunc non tantùm fideri-
bus ſimiles oculi, ſed ſole ipſo ſepties pulcheriores. S. Lu-
cia, & ejus exemplo quædam alia Triduana oculos ſibi erue-
ront. Fuit tunc illis non tantúm in oculis, ſed pro oculis
Chriſtus , Lumen ad revelationem gentium & mentium:
Non

tifei⸗
dinn
eranit
ucſ iſt
cits. Mgte
mtifunne
1n termon
8chauſtone
1,poſtqunei
r adimunti,
ino ſanbelt⸗
Neblos, inl.
Pudeatti
5Cümbthnitt
nerus Aalie
eUtieſodio)
wit, icende
Non wwdier
joenlutuſ:
8nihilonins
nos (Chiktt
n cercenin
ELGE/
elat, eoten⸗
ſtellis ſort
Brigidilar
it, u gall
grtim
tumtun ſe-
eriores
ocvlosſbien
,ſec on

n ue
M

Concio Ciwica. 37

Non requiritur hoc à nobis, ſed ut eruamus ſpirituali-
ter ad objecta etiam licita oculos velando (quia qui licitis
non abſtinet, paulò poſt illicitis indulgebit) pro quo
velo ſuum pallium offert S. Martinus, ſuum velamen
Chriſtus ESUS, permifit faciem ille ſuam vili linteo velari,
faciem illam, in quam Angeli deſiderant proſpicere,
faciem illam, in qua ſibi Pater complacet, faciem illam,
quæ centrum eſt amoris, exemplar pulchritudinis, thea-
trum omnis delectabilitatis, faciem illam, quam videre
eſt ſalvari, ut tu, ſi ſalvus eſſe Tis, cuſtodias faciem tuam à
delectabili viſu, prout à Chriſto S. Brigittæ viduæ di-
dum meminimus. Quare cuſtodi oculos tu-
os & cuſtodiet te DEUS, ut ſui oculi
pupillam.

38 In Feſto S. Martini, Confeſor &y Pontificis.

ENENEααταανNρα⅞G‿νHνHvð?ꝓςα

Goncio Aulica.
Triplex Cereus proponitur.

Sicut Lucerna fulgoris illuminabit te. Lucæ 11.

verſ. 36.

§7 1. DI in mea poſitum foret facultate, ſtatuerem ho-
Varia ſym⸗ die prægrandem in medio hujus Eccleſiæ ce-
den tu. AXreum, in eéque illuſtriſſimas D. Martini virtu-
Martini α Eer tes adumbrarem. Liberalitatem inprimis, quâ
eere“ Partem pallii miles, totam verò tunicam Epiſcopus mendi-

cabulo donavit, in cereo ardenti expreſſero, ex quo multæ
aliæ faces & lucernæ accenduntur, cum Lemmate: Dando
nihil perdo. Non perditur, quod pauperibus datur: quas
decderis ſolas, ſemper habebis opes. Deinde flagrantiſſi-
mum illud deſiderium, quo in cœleſtia Martinus ferebatur,
precabaturque moriens: Sinite me eœlum potius, gquàm ter-
ram aſpicere, ſignificabit ardentis cerei fliammula, quæ ſur-
ſum continuò fertur cum epigraphe: Superna peto. Deſi-
derium verò Apoſtolicum, quo alienam ſalutem & utilita-
tem in ſui usque conſumtionem ardebat, inquiens: Do-
mine, ſi adbuc populo ſum neceſarius, non recuſo laborem, ad-
umbrahit ardens cereus, qui dum aliis lucet, ſibi conſumi-
tur cum Lemmate: Alienos conſumor in uſus, vel: conſumar
dum poſſim. Patientiam Beatiſſimi Athletæ, cum velut pro-
ditor ſuſpectus haberetur, atque fuſtigaretur, declarabit
cereus, qui, ut nitidius emicet, emungitur: Clarius indè
mico. Dæmonem quoque muſcæ inſtar aut culicis ad ar-
dentiſſimas Martini virtutes amburi, ſignarem illo Lem-
mate: Munquam impunè laceſſitur ignis. Denique vita Mar-
tini univerſa biverbio in ardenti relucebit cereo: Dum

Wixit,

gelee⸗
lzbupt
enbonr
Mnner

n

ünn
ulroe

en
6Endl
E

mae
eis M

Menzn
Monn
Eenrn
uk 1
Ahii
um

r.

t. Luel

ſtutetent⸗
us Declele
Martinitn.
minprimee
Piſcoposnet
9, EX gvomd
mmmate: Del
bus Gatur,g
inde fagend.
ttinnsferen.
potint, unrt
nmula, er
erna dete N
Autem Kutt
ingiens:
aßlhenn
etſibiconin
u, rel, anſun

9 cum jelutgt .

etur, berin.
Ur: Ciis
t cuicist
mrem Uole

igveninlt

1cero: N

Concio Aulica. 39

vixit, luxit. Cujus exemplo, ut & nos luceamus, tripli:
cem præſenti dictione cereum proferam; ſpectate, lucete,
ardete. . =
Conſuetudo Eccleſiæ antiquiſſima ab ipfis Apoſtolo- 5. 2.
rum temporibus ad nos propagata (ut videre eſt apud Bel- Cereus
larminum 1. 1. c. 27. controverſ.) hodiéque laudabiliter lise e
viget, ut neobaptizatis cereus ardens imponatur, quaſi ta-
cite repeteretur Paulinum illud: Ut Filii Lucis ambulate. Epheſ- F.
Fons baptiſmalis fonte Jovis Dodonæo, ubi extracæ ac- V
cenduntur candelæ, teſte Plinio l. 2. c. 103. Fonte, inquam,
Dodonæo nobilior eſt, extincta enim per peccatum origi-
nale gratia feliciſſimè accenditur, & novellum plaſma vi-
vacius, quàm fabuloſa Promethei ſtatua cœleſtibus ignibus
animatur. Præclarè Divus Chryſoſtomus: Dedit nobis Chryloſt.
Deus præclaram Lampadem, ut qui Spiritüs Sandi gratiam in r.
noſtri animis accenderit, Sed hanc gratiam extinguit vita im- 1 dil⸗
munda, omnis mala altio eotinguit hanc lucem. Galluére vete-
res artem fovendi ignem perpetuum, cujus teſtis S. Augu-
Rtinus I. 2 I. de Civit. c. 6. narrat, ſe in fano Veneris Romæ
ejusmodi Lampadem ſpectaviſſe.
Sedente Paulo III. Pontifice Maximo aperta eſt crypta
in via Appia, ubi Lampas Tulliolæ jam mille quingentis
& ſuprà arſerat annis, fed novo aëre ſubintrante extincta
eſt. Si arte ſervari in annos lumen poteſt, cur non poſſit
& gratia conſervari? Cautelàâ ſeriâ opus eſt, quã popula-
rem auram excludamus, & ſpirantes à lateribus Aquilonis
aêreas poteſtates conſtanter Martini exemplo paveamus,
pPavendéque caveamus-
Non infantibus modò, ſed & viris cereos offert Eccleſia, §3.
nec tantùm folenni Purificationis & Theophoriæ luce, ſed –
ſæpiuùs per annum, ut nos continuè optima Mater boni ex- Iis⸗
empli proximis præſtandi commoneat. Non ſatis eſt ar-
dere, non ſatis Iucere, ſed oportet fic lucere, ut videantur
opera bona, & glorificetur Pater, qui in coœlis eſt, alioquin
nec

40 In Feſto §. Martini, Confeſſoris & Pontificis.

nec dici bona merentur, ſi aliis non communicentur. Vetat
quidem DEl Filius inflari tubam, ne tuba extinguat lucer-
nam, vult tamen lucernas ardentes in manibus eſſe: Lucer-
nas ardentes in manibus tenemus, cùm per bona opera proximis
noſtris lucis exempla monſtramus. S. Gregorius hom. 13. in
Evang. Militibus Gedeonis ſimiles non eſſe vult exerci-
tuum Dominus, ut ad ſubvertenda Madianitarum caſtra, &
abigendos tenebrarum principes, tubas & lucernas mani-
bus præferamus. Quaſi fatuo deluſi igne errant, qui pa-
nico gloriæ inanis metu abſterriti glorificare operibus ſuis
palàm exhibitis Patrem cœleſtem negligunt, nec proximo-
rum ſalutem curant, ſed quod Cain de fratre: Nunquid ego
cuſtos? quõdque iniqui Pontifices judæ dixerunt proditori:
Quid ad nos, tu videris, idem illi de ſuo proximo repetunt,
itaque abſcondunt ſubmodio lucernam, ſub modio inquam,
quia quærunt tantùm ſuum commodum & menſuram me-
ritorum & propriæ ſalutis, quæ imperfecta eſt charitas &
philavtia potius quàm theophilia appellanda. Ægy ptii
caput ſui Serapidis operiebant modio, locò pilei, quod Jo-
ſephus factum putat in gratiam Divi Patriarchæ & Prore-
gis oſephi, cujus providentia frumentum in ſeptennali
fame ſuppeditavit. Nos Deum modio ſtolidè coronamus,
ſi ſoli ſalvi eſſe, & prœmiari velimus, abſcondentes lucer-
nam ſub modio. Eleganter Chryſologus dixit ſerm. 24.
Semper ſociæ boni operis lucernæ ſunt in manibus Sandtorum
ipſa opera. Obſervatio ingenioſa eſt, quòd, cuùm Deus creaſ-
ſet lucem, dederit illi titulum bonitatis: Vidit Deus lucem,
quòd eſſet bona, Geneſ. I. v. 4. Res mira! creavit cœlum,
creavit terram, & tamen non dixit, cœlum, terram eſſe bo-
nam, cur ità? Quia cœlum non producit aliud cœlum, nec
terra aliam terram, ſicut lux aliam lucem, quousque exten-
dit fe ſphæra activivatis. Sic operum tuorum lux, aliam
in proximo lucem (intrà ſphæram tamen) producat, ut
bona ſit, De homine quoque Deus expreſsè Geneſ. 2. v. 18.

MNon

. —
centmn Fen
3tinguatſe
Mnseſſe: lu
10,ere zfiet
ushoeng
ſſe vult an
tarmcah
lwcernunt
ertant, if⸗
re opetiduſt
, neecpronnt
e: Mingule
erunthroctt
orimotehen
pmmocioine

Nenfurtnen

ta eſt chuiul
linda. A
pie gi
iurchæ &he
mn in ſepent
Dlide coron
ſconcertesh
1s Girit ſem!
Gritu ufe
cumeb
iciteudr
ltennice/
pytettaancht
aiudceln,
olsgtein
rum lur, u
n) roch,

eſe⸗ beg,

*

Concio Aulica. 4

1

Won eſt bonum, hominem eſſe ſolum, quia ſi unicus ſit, commu-

nicare alteri ſe, adeôque bonus eſie non poterit. Politico-
rum adagium eſt: Scire tuum nihil eſt, niſi te ſcire hoc ſciat
alter, quod ità transferri in rem noſtram poſſe exiſtimo:
Lu tu4 Ii nuka eſt, niß lace tuäâ ardeat alter. Dicebat, ſe diem
perdidiſſe Titus Yeſpaſianus, ſi quà die benefeciſſet nemini,
nemini profuiſſet. De Dionyſio Siculo ſcribit Alexander
ab Alexandris Genial. dier. l. r. cap. 14. quòd fecerit cande-
labrum tot lucernarum, quot erant dies in anno, quaſi cum
Sole contenderet. Illuſtrius nobis candelabrum fabrica-
mus, ſi quotidiè per exempla lucis proximis exhibita no-
vum divinæ gloriæ radium, & æternaturi ſplendoris gra-
dum addamus. Adrianus I. Pontifex, teſte Baronio ad
annum Chriſti 795. ut illuminaret crucem Chriſti, in æde

S. Petri erexit cereos mille trecentos ſeptuaginta, ejus-

dem longitudinis, craſſitiei, ponderis, qui ordine recto

colluceret in ſimilitudinem crucis; non contemnenda de-
votio! auſim tamen dicere plus ab illis illuſtrari gloriam

Dei, qui exemplo bono illuſtres non tantùm unam com-
munitatem, urbem, regnum, ſed ſi licet, orbem univerſum
illuſtrant ſplendore fidei, & accendunt charitatis ardore.
Poteſt candela unica ſexcentas alias ſuccendere, poteſt uni-
cum illufſtrioris ſanctitatis exemplar non millena duntaxat
millia, ſed milliones millionum ſplendoribus ſan itatis
inflammare. Una candela Clotildis fuit, & totam accen-
dit Franciam, una candela Indegundis, & univerſam inflam-
mavit Hiſpaniam, una Theodelinda Italiam, una Ethelber-
D Germaniam, una Olga Ruſſiam, Dambruca Poloniam,
Giſella Hugariam, Cælſarea Perſiam, Helena Imperium
Romanim. Fœminas duntaxat nominavi, ut conſtet,
quantum & hæ debiles faculæ poſſint, ſi ſub modio non
condantur. Videat proindè unusquisque, nè lumen, quod
in ſe eſt, tenebræ ſint, in tenebris enim abſit lumen bo-
norum operum, ſi hæc non exponantur in proximorum
exem-

4² In Feſto . Martini, Confeſoris & Pontificis.

exemplum. Græcis in more poſitum fuit, quoties lumen
in conclave inferebatur, ſolenni exclamare formulàâ: Olu-
men bonum! quàm bona effemus luminaria, ſi illud foret
in votis noſtris, quod in fſuſpiriis. S. Auguſtino & 8. Ger-
trudi fuit: Opto Domine, ut tota ſubſtantia carnis meæ
convertatur in ceram, in lychnum ofſfa cum medulla, ani-
ma in flamma, ut totus in tuum uſum conſumar, & lique-
fiam amantiſſime Jeſu! & accendam coœlum terramque
amore amoris tui!
Tertius Cereus, quem nobis porrigit S. Mater Eccleſia,
eſt agonalis, ut coram Sponſa cum lucernis ardentibus pru-
dentum more Virginum comparantes, de luce cum luce in
Iucem tranſeamus. Mos hic ab Apoſtolis emanaſſe cen-
ſendus eſt, ſiquidem cereum, quem morienti Deiparæ por-
rexit Petrus, Pragæ in Metropolitana Eccleſia, cum tradi-
tione certa ſpectavimus. Mira experientia eſt de Cereo Lau-
retano, quo in manus agonizantium dato compotes denuò
illos rationis & Sacramentalis Abſolutionis fieri ſignéôque
edito dolorem ſuum conteſtari vidimus aliquoties, & ſtu-
puimus teſtes oculati ac jurati. Non licebit omnibus no-
bis eſſe tam beatis, ut Lauretanus in agone fupremo obtin-
gat Cereus, at poſſumus aliâ ratione Matris agonizantium
eblandiri favorem, ut præſentiſſimam nobis opem ſuam in
terribili illa hora conferat, ſicut morienti D. Martino gra-
tioſiſſimam præſentiam ſuam legitur contuliſſe. O ſi tam
felix in perſuadendo ſim, ut vel uni Auditorum meorum
perſuadeam, quot ſabbatis impoſterum cereolum coram
imagine Deiparæ Virginis accendere, & recitatis pro felici
morte Lauretanis Litaniis, ſeſe ad mortem devotè compo-
nere, eàmque velut jamjam imminentem præſtolari. Hoe
enimverò foret prævenire feliciter mortem, nec horribi-
lium horribiliſſimam timere, ſed ridere, ſed expetere, ſed
provocare. Hoc, hoc erit bened ctæ Virginis conciliare
favores ac amores, ut ultimæ vitæ momento ſempiternum

nobis

mnten
Knworn
Maluit,
socetzt
Chin

Ntiſai.
—
uotieln
formnlie
41, ſ l i 4

lind X
ltin carnien
meddtl
umur, Ee

lumm etum

Materkori

ardentbue

lucecumln
8 ethun e
ntieiren
eſia, cumn
ſtce Ceterl
compotez
is heni ſnin
liqnoties,
bit omniun
ſprenoct
is oniun
bisopemin
I0. Mario-
Pliſe. Oi
itorummen
Cereolumen
ecitatispto
nderote l
preſoln
em, nec ln,
ſedenheten,/
ginis oncht
noſenpin,
No kiſß

tenebrionibus in beatiſſimam Lucis perpetuæ regionem

clementiſſimè inducat.

Petrus Scarga, S. J. Sacerdos & Eccleſiaſtes celebris.

1612. die 27. Septembris, Zeſtochoviam Cracoviâ cereum

milſit, qui ubi exarſit, Pater pariter cerei in morem con-

ſumtus expiravit, nimirum cerei inſtar benedicti extin-
guiĩtur, qui, dum vivit, ardet benedictæ Deiparæ amore; &
niſi ſic ardeat, timeo! nè ardeat facis inſtar piceæ, & tædæ
infernalis. Nero primos Chriſtianos conformari juſſit in
cereos, teſte Tacito l. 15. & Juvenali Sat. 1. Non eſtopus,
nos ſic ardere, ſed amore Dei & Deiparæ ardere nos con-

venit, nè ardeamus odio ibi, ubi jam Nero. Carolus V.

cuùm anno 1556. pro ſe quaſi mortuo exequias apparari fe-
ciſſet, Sacerdoti ſacrificanti facem tradiclit, dicens: Domi-
ne Jeſu, accipe à me animam meam, ſicut hic tuus Sacer-
dos facem meam. O dictum benè! ità dicamus & nos, ut

velut cerei benedicti expiremus in Dei hominumque bene-

dictione. Denique accenſo lumine Sponſi expectetur ad-
ventus, ait S. Hieronymus ep. 41. ad Marcellam. Sic expe-
Savit Sanctus Martinus, qui nunquam extingui gratiam
baptiſmalem paſſus eſt, munquam non exemplo ſuo bono
dato Turoni Galliæ, Eccleſiæ Catholicæ, orbi univerſo
præluxit, & jam ſuper omnia firmamenti aſtra in perpe-
tuas lucet æternitates; cum quo ſi æternum felices ardere
cupimus;, amodò illuſtriſſima lucis ipſius
exempla ſequamiir.

F 2 Feſto

Concio Aulica. 44

nobis Sabbatum ac quietem imperret, abactisque inferni
1

S

44 2883 () 88
SS AA6: AA NS. RE RE ENS
Feſto Præſentationis Deiparæ Virginis.
Concio Ruſtica.

Tria ex Præſentationis myſterio documenta.

Beatus venter, qui te portavit. Luc. 1I. v. 27.

6§. 1. ☛RN Mperatores Conſtantinopolitani propè palatium
Trimulag Sei A 9 Cæſareum habent viridarium, terreſtris æmulum
in o S Pparadiſi, cui præficiuntur 200. juvenes lectiffimi
ri ſimus 2 . —. cLuNRete
Trinitatis &αα αàb anno I5. ad 20. ætatis, qui rigando, purgando, Pinan
ſruus. & labores hortenſes cœteros obeundo amplum merentur Elhd
ſtipendium, qui primus maturum Imperatori offert fru- Giudid
cRtum, maximè ſi ex inoculato ramufſculo primulus fit, in
mille aureis donatur. Summus Cœli Imperator toties præ- Nron
cipit: Separabis primitias Domino, quia primitiæ Domini an
ſunt. Num. 3 fI. v. 20,. quod cum Beatiſſima Anna probiſſimè l gu
ſciverit, obtulit hodie maturrimum frutum, de quo Blo- otcn
ſius Abbas: Tuprimus frudttus æternæ benedi Gionis. Et Gilber- ulgtul
tus: Tu primitiæ communionis in templo, cum in gradu infimo ünmd
à parentibus collocata eſſet trima pupula, aſcendit motu Ueinn
proprio omnes quindecim gradus, per quos ad tabernacu- mi
lum aſcendendum erat, ut indicaret, ſe novem gradus An- Mporst
gelorum, & ſex hominum, Patriarcharum ſcilicet. Prophe- emnn
tarum, Apoſtolorum, Martyrum, Confeſſorum, Virginum een
feliciſfſimè transcenſuram; & verò dignam ſe altiſſimo gra⸗, (lan
du oſtendit, dum prima, ut loquitur Albertus Magnus c. 82. u⸗ h⸗
ſuper Miſſus, prima, inquam, ſinè præcepto, conſilio, aut ex- Talmnie

emplo, virginitatis munus Deo obtulit, per quod omnes Virgi-
Pfſal. 42. eéz imitari docuit. Afferentur Regi Virgines poſt eam. Cur
poſt eam? quia primatum fſibi ſola vendicat MARIA, ait
S. Bern-

— Concio Ruſtica. 45

— — 5
K 8S. Bernardus hom. 3. ſuper Miſſus. Ex quâà præſentatione
diiſcamus tria: Primè citò DEO dare, quod dandum eſtz;
eVg deinde primas cogitationes diei Deo immolare; denidue
præſentare nosmetipſos Virgini Beatiſſimæ. De quibus
in honorem Trimulæ hodie præſentatæ agentem fideliter

auſcultate.
Hocuman Diſcimus itaque ex hodierno Feſto citò dare Deo, quod S. 2.
promiſimus dare, vel propofuimus. Pedes juſtorum ſunt deid ae.
IIe, pedes cervorum: Perfecit pedes meos tanquam cervorum. ſta danda
Pf. 17. v. 34. in quæ verba S. Auguſtinus: Deus perfecit amo- executie-⸗
propepaan rem meum ad transcendenda ſpinoſa & umbroſa implicamenta““
geſtiisemte bujus ſæculti. Non vult nos Deus teſtudineo incedere gradu,
venesledil ſed cervinis, imê alatis accurrere pedibus ad perficiendam
nco,Pung ejus voluntatem, Fuit, qui in ſymbolum ſibi aſſumſit cer-
plummenn vum alatum cum epigraphe: Amor addidit alas. Qui ſeriò
ratotioffn⸗ amat, moras odit, & quàm ocyſſimè exequitur, quod pro-
lo primun ponit. Si verè Deum amaremus, exoſas omnes habere-
rtortoisen mus mMoras in divino illius ſervitio.
zintiehhi Expendit Origenes to. 4. in Gen. Abrahamum, de quo
Anna probl⸗ Gen. 18. quàm velociter ſæcularis Senecio occurrerit ad
um, Lel Angelos excipiendos: Abrabam currit, uwor feſtinat, puer

Zini rck accelerat, nullus piger eſt in domo ſapientis. Plena fuit domus
Ria Abraham charitate, ideò plena celeritate. Abraham chari-

. ſntn
nngnen tatem incomparabiliter trimula MARIA ſuperavit, ideéôꝗ;
enIn non Angelos, ſed Angelorum Imperatorem in ſacratiſſimo
ozalthen corporis ſui tabernaculo excipere meruit.
vemgit Bernardus Zachæum producit ſerm. de virt. obed.
Clicet V'ide Dominum feſtinanter præcipientem, & hominemfeſtinan-
Orumn, iche⸗ ter obedientem: Zachæe feſtinans deſcende, & feſtinanter de-
ſe Ailline, ſcendit, & ewcepit eum gaudens. Audiſti obedientiam, audi
tus M Sy ohedientiæ remunerationem: quia hodie ſalus domui buic.
, onfloni Deſcendit Zachæus ex arbore, aſcendit MARIA feſtinanter
1otonu per quindecim templi gradus, ideéôque Dominum excipere
es poltenn, meruit in uterum ſuum, quem Zachæus poſteà excepit in

car , F 3 domum

46 Feſto Præſentationis Deiparæ V'irginis.

domum ſuam. O quàm ſæpè Dominum haberemus ho-
ſpitem, & gratioſum illud verbum audiremus: HModie &A-
LUS huic domui, huic homini, ſi in exequendis divinis
mandatis celeriores eſſemus.
David celeritatem appretiavit in divino obſequio,
ideoque exclamavit: Quis dabit mihi pennas ſicut columbæ Pſ.
54. V. 7. Quæ illa columba? una eſt columba mea. Cant. 2.
5. 6. Columba caſtiſſima, carens omni felle eſt Maria, te-
ſte Ruperto l. 3. in Cant. Columba pura & ſponſa ccœleſtis,
teſte Epiphanio orat. de laud. Deip. columba pacifera, teſte

Gtöcuron
Ktenrn

Bonaventurâ in ſpec. Hujus columbæ pennas ſibi optat tun
Pſalmographus, ut gratiam in oculis divinis inveniat, & unn
veram mereatur quietem: Quis dabit mibi pennas ficut Arut
columbæ, & wolabo &y requieſcam. umßm.
Iſe. 18. 7 2. A velocitate laudantur Angeli: Ite Angeli weloces. Cur gſiima
non potius à caſtitate, à ſapientia, à charitate? quia in velo- eennnt
citate implendæ voluntatis Dei conſiſtit vera ſanctitas, & nfutt
gloria DElI. Æſtimant homines celeritatem in executio- Nn
ne, & dicunt: Qui eitò dat, bis tat;multò magis Deus celerita- uiufm
tem appretiat. Sultanus quendam epheborum Mahomet di- hlcbwo
ctum ad altiſſimos honorum gradus extulit, quòd is feneſtrâ n He⸗
deſiliiſſet ad elevandas literas, quæ Sultani manibus excide- Dounen
rant, aliosꝗque prævenire ephebos ſategiſſet. Immenſa expe- n,nn
Preveb. Gtent prœmia, qui in exequenda DEIvoluntate celeres & ac- Tonacdhurg
.a9. curati ſunt: Vidiſti virum welocem in opere ſuo? coram Re- AmC
gibus (Coœlorum Principibus) ſtabit; nec ſtabit tantum Uen motte
coram illis, ſed inter illos conſidebit, quorum videlicet ce- funleter
leritatem conatus eſt æmulari. Certa filiorum DEl nota Chem F
eſt & inſigne celeritas in exequendis æterni Patris nutibus. Wnert, iud
Eſt enim impetus ſpiritũs, quo ſitii D El aguntur, inquit Hugo enn li
Cardinalis in c. r. v. 12. Ezech. Kicut impetus carnis, quo uſtiſelie

mali feruntur. Qui Spiritu Divino aguntur, filii ſunt, ideo-
que veloces ſunt, qui yerò moras moris nectunt, exoſi ſunt.
Cain quia celer non fuit, ſed poſt longum tempus ſacrifici-
um obtulit, teſte Scriptura: ad·um eſt autem poſt multos dies,
5

bgedog
ſatiſt
hſer

gini

— Concio Ruſtica. 47
An ut offerret C d Hõ terræ. Gen. 4. v. 3. Poſt multos
l annos, inquit Cornelius, ideirco diſplicuit. Eſau non ſatis
velox fuit, ideò benedictionem non obtinuit. Fatuæ vir-
iotir gines ſerò venerunt, & malſederunt. Serò venit ad ado-
ſatenut randum agnellum Bethleemiticum Herodiana vulpes, ideô-
nle que tartareis canibus in prædam ceſſit. Quorum pericu-
bo mea En lis factus cautior, nè differ propoſita & vota tua, ſed, exem-
leel nn plo trimulæ Virginis, citò da Deo, quod dare confſtituiſti,
ſontt Cen ut bis dare cenſearis; age quod agis, quod facis fac citius, il-
ba pacifent ludque Ambroſianum ſæœpè recogita: Non eſt ſatis recté face-
ennas ſhdint re, nisi etiam matures quod facis, uberiores frulctus habet celera-
lis invenin ta dewotio. S. Ambroſius 1. I. c. 5. de Cain. —
nibi ena t Alterum, quod in præſentata Trimula Virgine docemur, 5 5. 2.
eſt matura primarum cogitationum poſtquam è ſomno ite iones
peliele expergiscimur, oblatio, ut ſemper cogitationum primitiæ Des dan-
teiquir in e DEO præſententur, An neſcis òhomo quod primitias tui cor- dx.
Vera ſanſdine die ac oris quotidiè DEO debeas! S. Ambrofius ſerm. 19. in
tem in erei Pſal. 118. v. 4. Primogenita damus DEO, cum ipfi primordia
gohelncet⸗ operum noſtrorum offerimus, ut cedant in ejus laudem, ait Raba-
Uin Mahoren nus in illud Exod. 13. v. 2. Sanctifica mihi omne primo-
goddif⸗ genitum. Exemplum bonorum dedit David Pfal. 62.
maniblket⸗ Deus, Deus meus aa te de luce vigilo. Ad te, non ad mun-
et,lmmmmenlean dum, non ad crapulam, non ad uſuram, non ad luxuriam,
4 celebht non ad fraudes evigilo, ut Hugo Cardinalis explicat.
t ec nh Petrus Cluniacenſis narrat, ſuà adhuc ætate vixiſſe ad pa-
ſio! nn ludem meotidem tam ſtupidos homines, ut quod primum

ſtlbitnn occurriſſet è ſtrato vel cubili prodeuntibus, illud pro DEO

umm uenn⸗ haberent. Si aſinus, ſi hircus, ſi glis, ſi felis, quidquid oc-
un ln curreret, illud pro DEO tota die adorabatur; hoc ſatagit
ilertin dæmon, ut idola varia evigilantibus objiciat, quæ primi-
ur, inguti tias ſibi vendicent: Avaro objici aurum, utillud adoret, ira-
heti⸗ inn cundo gladios, & bellica arma &c. Joannes Climacus poſt-

fliſn, quam docuiſſet certare bonum & malum genium, uter ſuas
un,. Eelicius objiciat ſpecies, prudenter ſubjungit, gr. 26. Erit
engis iu⸗ enim

Ngtmn⸗

4 Feſto Præſentationis Deiparæ Virginis

enim tota dies ejus, qui prils occupaverit. Ex literis Japoni-
cis recitat P. Caſparus Tauſche fœminam Amide, idoli Japo-
nici nomen, quot diebus centies quadragies millies invocãſ-
ſe, atq; idcircèò à dæ'mone præcurſore à ſomno excitatam pri-
mo diluculo fuiſſe. Poſtquam baptizata eſt, excitavit eam
ſimiliter Angelus bonus ad nomina JESU & MARIE pro-
nuncianda. Enut bonus & malus Angelus pro primis co-
gitationibus decertent. In matutino interficiebam om-
nes peccatores terræ, ait David Pſal. 108⁸. Romani occur-
rentem Æthiopem, cum è caſtris prodirent, gladiis mox ex-
ertis obtruncabant, ut teſtatur Appianus!l 5. civil. quodma-
lè ominosi portenti loco ducerent. Occidamus omnes
.thiopes manè occurentes, nè totum diem atro ſignem
calculo, & prophetia Sophoniæ c. 3. in nobis verificetur:
Diluculo ſurgentes corruperunt omnes cogitationes ſuas, quæ
verba Pagninus vertit: Corruperunt opera ſua, quaſi idem ſit

corruptas habere manè cogitationes ae corrumpere omnia

diei opera.
4 Cur Chriſtus manè reſurrexerĩt à mortuis non de meri-
Man? vin- die, non veſperi, cauſam infinuat D. Bonaventura p. 2. C. I.
Jna in ſpec.ut doceret de?monem ac mortem manè potiſſimuùm
mers, Chri-detriumphari debere. Vincit de'monem, qui cogitationes
ſti refur- ineptas manè repellit; vincit mortem, qui expellit Somno-
Baio:. lentiam. Audiamus Seraphicum Doctorem: Qvia illa bo-
rya eſt, in qua Chriſtus ſurrexit, & dæmonem ac mortem trium-
pbawvit! tunc eſt tempus allidendis ad petram par vulis morti-
ſicandæ carnis & recreando ſpiritui opportunum.
Manè manna cecidit, quoniam oportet prævenire Solem
adbenedi ionem tuam (in Græco: ad Euchariſticam) & ad or-
tum lucis adorare te. Sap. 16. v. 28. Dic mihi quâ fronte ſo-
lem intueris, nisi prius adores eum, qui lumen illud dul-
ciſſimum oculis tuis infundit, ait Chryſoſtomus expendens
illud: Manèe ewaudies vocem meam Pſal. 5. v. 3. Et ſubdit: au-
diant, qui poſt innumerabilia opera tandem veniunt ad
ora-

ſebei
Ann

4
N

Cmrunm

nnin
we
ent
cin
munnhuor
Tumdomn
unmderl
Utaeellree
Ekumlil⸗
nnlk d⸗
ngllunn
Ulelllonene

lpeienilir

ieſiir
tgenſgi
unaifnit,
Rüflig

Concio Ruſtica. —2 =M
nileiilii orationem. Non fic David, ſed ab initio diei debet primi-·
miliim Lias Deo.

Alexander Severus manè Jovi ſacrificabat, Apolloniuus

exctnun
Kenin Thyanæus manè cumDiis converſandum dictitabat. San- M
Mlt Stius Carolus V. manè duas horas ſolidas, etiam in caſtris Zuradan =
wiooſin dabat orationi. M. Magdalena, cum eſſet valdè manè, ve- 56.
Reicahng nit ad ſepulchrum, ut primitias unguentorum offerret,
Rommmigh ideoꝗque aſpectabilem habere Chriſtum meruit, & dulciſſi-
gialihun mum illud verbum audire: M ARIA. Joann. 20. v. 16.
e un Audiemus & nos plenum gratiarum verbum, ſi valdè mand
KMR eum Magdalena cogitationes & deſideria noſtra, velut un-

eaLuenta pretioſa, IEſu Crucifixo immolemus, & cum ter
ohente Beatiſſima Virgine Deipara per ejusdem manus totos nos
Obis verinsn Deo præſentemus.

Ganſ Nec Deo tantum, ſed etiam Deiparæ, Dominæ ac Reginæ §„.
ſu, uſite noſtræ totos quantos nos præſentare meminerimus. Ob- Bat1.

ottumpeenn tulit hodie Maria in templo, offeremus nos illi in hoc tem- ni nos præ-
856lo cum corpore & anima, & beati erimus, portabit enim ſentemus.
tuisnonden nos in ſuo corde ad templum gloriæ cœleſtis. Sic ſe obtu-
Mentutin Ilit D. Gregorius Nazianzenus eligens in theſaurum & ſco-

anepolli um amorum ſuorum Virginem Deiparam. S. Edmundus
Ni n inſuper annulum in arrham amoris digito Mariæ inſerens.
ierpelton S.ꝑ Stephanus Rex Hungariæ totum Regnum devovit, man-
Hem: Qα cipavitque Mariæ. Si non poſſumus offerre grandia, offera-
mus humilia. Mater Auguſtiſſimi Imperatoris Leopoldi, So-
m r ror Philippi IV. Regis Catholici, eum ſponſa tranſiret Lau-
dun. „ retum, aquilam palmi magnitudine ex adamantibus à fratre
. euin in valedi ione acceptam dicavit; nos ſi quid charũ poſſide-
rfieun =u mus, eidem addicamus. Multum profuit ſimilis oblatio
ihiquäfton Mariæ Vi toriæ Genuenſi, quæ poſt 8. annos totidemꝗue
umen Nu⸗ menſes conjugii, ſextam utero ferens prolem, ſubitò mari-
lormsctfeii tum mori vidit, cuùm eſſet ipſa annerum nen amplius 20.
. 3. Ptlchtit cogitari facilius quàm dici poteſt, quid tunc animi fuerit
ncen Sef neo viduæ, in mari tribulationum hærebat, at ecce vocem
11 P cœli-

50 Feſto Præſentationis Deiparæ Virgini.

cœlitus illapſam accepit: Quid facis miſera? cur pergis eſſe mi-
ſera, quæ poſſes eſſe beata? cur obliviſceris Maria M ARIA.
Hic illa vivaciter memor Matris miſericordiæ, dum eandem
verbis ab amore & dolore dictatis alloquitur, videt ſtatuam
capite annuere, manum porrigere & dicere: Bono animo 6
ViRoria? ego te & liberos tuos in meos recipio, ego providebo,
tu ſolummod cura, ut OElII Mamare non ceſſes ſuper omnes cre-
aturas. Quibus auditis in cliente lam & mancipium Ma-
rja ſe obtulit & triplex votum emiſit: deponendi omnem
mundum muliebrem, non nubendi amplius, vitandi peri-
culoſas familiaritates, ideoꝗue fieri meruit monialium Cœ-
leſtinarum fundatrix, familiarifſima Chriſti amica, & chariſ-
ſima ſponſa. Tanti refert MARIE meminiſſe, ſeque illi in
clientem & mancipium præſentaviſſe. In vita S. Mechtil-
dis Virginis legere eſt, præſentatam Mechtildem Virgini
Virginum per ipſiusmet Salvatoris manus hac verborum
formulâ, fuiſſe; Digniffima mater mea, hanc tibi ſponſulam
commendo, utquè? cordi eam ac curæ habeas, ſicut me cure habe-
res, fi toto dilaceratum videres corpore, unicè rogo, && hanc di-
le gam cordis mei tibi iterum iterumque commendo. Audiit
hæc Mechtildis, & tantam Salvatoris ſui admirata clemen-
tiam, interrogare inſuper fidentiffimè auſa eſt, annon para-
tus eſſet optimus Servator eandem gratiam aliis quoque ex-
hibere, à quibus rogaretur? annuit Jeſus, ſecuramque juſſit
eſſe Mechtildem, quèd in gratiarum ſuarum elargitione
nulla eſſet perſonarum acceptio. Poſtulemus itaque hanc
à filio Dei gratiam, ut nos dulciſſimæ Deiparæ in ſervos ac
mancipia præſentet, nec dubitemus exaudiendos nos eſſe
pro infinita ejusdem clementia, eoꝗque pacto quàm ſanctiſſi-
mè feliciſſimeꝗue feſtum Præientationis Deiparæ
à nobis repræſentatum eſſe ſperemus.

Concie

uenko⸗
üngic
Mnrhonce

NMernaer
14

en
Nlltrlen
luſfennun
Ligſfian
fliienefne
ſulmnhuen
meA
linpuia
nübleen

1

nn l

S

ton dl
liegumen
tut,icet in
te: Dom n
Niekopord
Necſtyeronn
Emancipun

1

eponendiong e

ins, Vitantis
t monisliuns
i amica K
ninite,ſeibeli
Invita 5 Mdk
echtildem I
us hic etbet
hane tibiont
ſeut ne ntlt
lerczo, Glu
Omnendo.

4

1dchiratzcene

ſnekt, annonß⸗
Amaliisqvoge
Becurimde;
arunn elupne
ems iunl
eiparrinen
Ucjencos n⸗
Kogpemlnd
oniseip
emus.

il

ſia, nobis conſtituit Matrem ſuam feliciùs quàm Thecuitis

esezseseeeesessesees
Concio Civicc.
Deipara miſerorum advocata.
Beatus venter. Luc. II. v. 27.

SS -Iſeranda, in quæ incidimus, tempora cogunt nos F. 13
ſubſidium quærere coælituùs, & deficientibus hu- R
manis mediis recurrere ad divina. Bellum impe-conſtituts
