Ut, expreſſit verbis hujusmodi ipſi perfamiliaribus: Uti-
nam ità vivam, ut voluntatem Dei in me impleri videam! O
quoties ſuſpitaverit cum Abraham Geneſ. 17. v. 18. ſuſpirante:
Ueinam vi vat Iſmaeël coram te. Utinam vivat JEſus coram te!
Quoties cum Moyſe, Deuteron. c. 32. v. 29. Utinam ſaperent
Sintelligerent, & omnes homines cognoſcerent Eſum meum!
Quoties cum Davide, Pſal. 118. UItinam dirigantur viæ meæ ad
cuſtodiendas juſtificationes tuas! ſuſpiremus & nos ſimiliter, &
conſonemus, & idem pleno choro cantemus.
Re, hanc notam, niſi fallor, tunc maximè adhibuit, quan-
do in ÆAypto per ſeptennium exulavit, millies iterans illud
ſponſæ, Cant. 2. v. 17. Revertere: ſimilis eſto, dileſte mi, capreæ:
revertere in terram patriam, vel quando divinum alumnum
ſuum perditum triduo quæſivit, mœrore ac dolore afflictiſ-

ſimus. O quoties tunc illud Cant. 6.v. 12. Revertere, revertere,

dilecte mi, revertere, revertere, ut intueamur te.

MWi, notam hanc expreſſit mirando ineffabile Inearnatio-

nis myſterium, mirando Angelorum in JEſu nativitate mu-
ſicam, mirando Magorum ex oriente adventum, & Divini

paſtoris adorationem, ut & paſtorum, mirando Simeonis va-

ticinium, geſtantis exoptatiſſimum Muſicum ſuis in ulnis, in
non modicam exultationem, ita teſtatur Lucas c. 2. v. 3. Ef
erat Pater ejus & Mater mirantes ſuper his, quæ dicebantur
de illo. Et quoties cor ejus inſonucrit illud Davidicum Pſ. 39.
v. 6. Mülta feciſti tu Domine Deus meus mirabilia tua, &
Pſ. S5. v. 0. Magnus es tu, & faciens mirabilia. 1
Fa, in officina fabrili, quando fabrilem artem cum JEſu
exercuit. Hic illi occurrerit, fabrorum principem eſſe Deum,
& infinitâà ſuà potentiàâ ac ſapientiâ ex nihilo totum fabricàâſſe
Mundum, illique non ſemel dixerit, cx Pſ. 73. v. 16. Tu fabri-

catus

ſaum
ſrriuen
Neriprr n
ei ſhontis
. ttu
G. Nah
, ? eX
umünmhie,
Nie toſre.)
Güſiin vollo⸗
MNODas i
LaCuin
neionnt in
imnun Danids

imunn olepii,

: Laukabo
ſimnn, unia
U NMl i, .
us Lan
un Muſteus ne
uun ſe uudan
itoremis
uini ltha
Ctcumfertur
s Molicis,
Uenls & nos
tin mo⸗
lece Noti,
nCdunn
Ddoctilun
induumme⸗
rohdo
nukonig
Nbilhmnm

.

Concio Ruſtica. 417

ne catus es auroram & Jolem. Et ex Eocleſiaſte „fabricator eſt
lepatldres omnium. C. 1I. v. 5S. 6. quoties cœperit linguàâ dicere, nec po-
Mihiruntege, tuerit præ amoris erga Iſum vehementia abſolvere intercala-
re in laboribus carmen ex Cant. 21. v. 14. Oſtende mihi faciem
milirii tuam. Facies tua decora.
inpletinideem Sol. Nota hæc revocat nobis in memoriam ſolatia dulciſ-
1.EIgſirn ſima, quæ ex convictu JEſu perceperit, & quoties dulciſſi-
nrſtünscornnt mum ſuum pignus allocutus fuerit verbis Tobiæ 10. Solatium
9 Alinan dodnm Ditæ noſtræ. Notam hanc illi quotidie pingebat exoriens ſol,
etent fummen qui ſi in oculos ejus non veniret, ſol domeſticus ejus ex animo
iuntur ienun nunquam abibat, nunquam occumbebat.
5nosſunli La. Cùm in vita frequentiſſimè ac devotiſſimè, tum vel ma-
s, ximè inſonuit in agone vitæ ultimo. Ab hac nora incipit ul-
nd adbübitſan timum Davidis canticum, Laudate Dominum in Santtis: Ul-
willes Rerars timum Joſephi verbum, Laus Deo: lauda anima mea Domi-
dlhlegeſni gne⸗ num: Laudabo Dominum in vita mea Pſ. 145. Laudate Do-
Gyinum dumm minum, quoniam bonus, Pſal. 146. Lauda gFeruſalem Domi-
e Colore fflii nium Pfal. 147. Laudate Dominum de cœlis, laudate eum in
Tertieſt l/hi excelſi. 148. Laudent nomen ejus in choro. 149. Laudando
t. Deum Muſicus noſter. vitam duxit, laudando clauſit. Quàm
õ bonum ſic laudare! Ne horreamus in laudando parvulos imi-
hmifmkt tari, horreamus potiùs non imitari, territi illo fulmine: Miſi
i eficiamini ſicut par'uli, & c. Matth. 18. v. 3.
enn Circumfertur Imago morientis Joſephi, ubi Angeli canunt
nitmcoid, ex notis Muſicis, & multa ibi la, la, ut conficiant, Alleluja.
ſaum ſibin Cantemus & nos Joſephi more & exemplo, & iisdem notis
rlucke n utamur, ut in morte digni ſimus, quibus cantent Angeli.
hi,gue⸗ . H Hæc de Notis. Jam quæri poteſt de cantu, an is kerir B. 5F. 5.
ud Dmicun mollis, an C. durus, qui multas habet cruces? Sic enim Can- Mnſiea di.
Neu⸗ nnhiu tores ſuos dividunt Cantus zitàque variare ſolent, ut jam mol- mollig, jam
ublu lem, jam durum cantum uſurpent. dura.
eln arten e De modo, quo Deus utitur, ſuos ad ſe ducendi ait S. Chry-
rincipen “ ſoſtomus homil. 8. in Matthæum: Tum de proſperis, tum ex
hlototuntin⸗ ad verſis juſtorum vitam admirabili varietate contexit Deus,

Nnzrua, —6gg facit

4¹⁸ ⸗ In Feſto Sancti oſephi.

facit igitur aurei oris Doctor Deum vitæ noſtræ textorem, prout
etiam apud Iſaiam. c. 38. Ezechias fecit, jam olim, dum ait:
præciſa eſit vel ut à tewente vita mea. Una eademque tela
& recta habet fila, & transverſa, una eademque vita juſti pro-
ſpera habet & adverſa, id quod Joſeph, vir juſtus, ut eum
appellat Matth. C. I. v. 19. inſigniter expertus eſt, & tanquam
Muſicus miràâ alteratione jam cantum mollem, ſam durum
cantavit. Deſponſatur Virgini Virginum omnium preriofiſſi-
mæ Joſeph ex pluribus divinitus electus per virgam florentem

& inſidentem ei albam columbulam, quale gaudium! cantus

mollis eſt, videt gravidam, quàm certo ſcit, à ſe non cogni-
tam. Durus cantus. Audit ex Angelo: Joſeph, Fili Dawid,
noli timere accipere Mariam conjugem tuam: quod enim in ea

natum eſi, de Spiritu Sando eſt. Matcth. I. v. 20. Cantus mollis.

Profectus in Bethlehem edicti Cæſaris, ſed magis nutu Dei,
cogitur cum chariſſima ſponſa divertere ad pecora: quia non
crat ei locus in diverſorio. Luc. 2. v. . cantus durus. Naſcitur
à millibus annorum mundi deſideratus Salvator, cantus mol-
lis. Circumciditur puer ad notam ſuſcipere vider peccatoris,

in quem cadere non poterat peccatum, cantus durus. No-

mine JEſu impoſito clareſcit divinus puer. Magi eundem
muneribus venerantur, utrobique cantus gravis ac mollis., Di-
citur ei ab Angelo. Matth. 2. v. 13. Jurge &y accipe puerum &
matrem ejus, & fuge in Egyptum. Futurum eſt enim, ut He-
rodes quærat puerum ad perdendum eum. O quàm durus hic
cantus! Septennium inter Idololatras hærere, 6 quam mo-
leſtum! ſed corruunt interea temporis Idola £Ægypti, quam
jucundum! miſcetur ergo ibi cantus durus & mollis. Adeſt
iterum Angelus dicens: Surge & accipe puerum & matrem
us & vade in terram Iſraxl: defundi ſunt enim, qui quære-
bant animam pueri. ibid. v. 20. cantus mollis, ſed mox durus
ſequitur ‚ dum audit Archelaum regnare in Judæa, pro He-
rode patre ſuo. Convivit Eſulo ſuo. En iterum cantus mollis!
Bed quam durum cantum cantar per triduum quærens amilſ-
ſum⸗

n115 „dl.:
AIA). Nbi

g-
in e nl
00 CuImd Y
laie,

amabinur,
Unketiaphe
pet, züfn
Cumm molote
igem

umebene üe

ſmnumvonun.
lven locucn

Iiis cautietn⸗

gut temgi,
oI, un

Ulij Alpitin

lucem dini or⸗
Eiit, n
Mne 1. in

eſß niten

1Mitie,

uAAn, de

rdbus, &
mne audar
Uſſctlane,
lltininun
Unli nengr.
I uftenfnn.
ſl ſhntun
E bntualen

Enter

— Concio Ruſtica. 419

—
– fſum, per infun a. Theſaurum animæ ſuæ ,donec eo inven-
i 10 „cantus ne is. Molitur tindem in amplexu JEſu &
ue izd ariæ, quis hic cantus, durus, an mollis? Definire nequeo.
quc yiajuner. Separatio à tam dulciter dilectis ucique cantum. reddebat du-
ſir iuſhs, men rum, ſed mors inter tam dilecta brachia reddebat mollem.
vch ungtn Quid jam noſtrùm erit? an non etiam Cantorem Joſephum F. 5.
len, ſum durun æmulabimur, & cum eo cantabimus? Cantabimus rectè, ſi cœ- Qui cupit.
hminmprtioiik lum ſeriò appetimus, ad quod (dicere audeo) nemo adduci acfenr di
r fimonmimn poteſt, niſi ſit Cantor, & quidem bonus Cantor. Ad cantan- bonus,
egalfimem dum multoties incitat S. David, ſed jubet cantare Domino,
i,àſenolan quod idem eſt, ac Deum benedicere, laudare, amare, & ma-
epb, EiiDn, xime bene vivendo honorare. Pſalmum centeſimum quadrage-
I: ol ein ni ſimum nonum ſic incipit: Cantate Domino canticum novum,
0. Cantusmnoh in quem locum S. Auguſtinus ait: Quisquis terrena diligit, —
magss uutn Di vetus canticum cantat. Qui vult cantare canticum novum.
pecor: guutn diligat æterna, ipſa dilectio nova eſt, & æterna, ideo ſemper
6Glutus. Nn nova, quia nunquam veteraſcit. Et in Pſal. 95. ait: vetus
ator, cantus md cantat cupiditas carnis; novum cantat charitas Dei.
lidet pecearori⸗ Ejusdem divi oraculum eſt, qui bene vivit, bene cantat: qui
wus Elrg. No. malè vivit, malè cantat, quia diſcordat. Hugo à S. Victore
a. W enen ſermone 13. in novo anno: Canticum eſt vita: Canticum no-
Arisernos. D wum ſt Vita noa. Canticum vetus, Wita Velus, nova Vir
uche wnmn ta, juſtitia, vetus Vita, culpa. Pulcherrimè S8. Chryſoſto-
n etnn i mus in Pſ. 41. declarat, quomodo oculis & auribus, manibus
Ocninrů & pedibus, & omnibus totius corporis membris cantare,
Oqn nnn Deumque laudare poſſimus: ac poſtea hæc ſubjungit: non
e iche . opus eſt citbara, neque ner vis etentis, neque pleltro, nec ar-
ob eſad te, nec ullis inſtrumentis: ſed ſi velis, te ipſum éicies citharam,
nols cum carnis membra morte affeceris, &animæ cum corpore pul-
peri be chrum concentum effeceris: quando enim non concupiſcit caro
lt in uf⸗ adverſus ſpiritum, ſed illius judis ceſſerit, &c. ità melodiam
ls, d nte effcies ſpiritualem. em ſed aliis verbis repetit explicans
in lidenß Pſalm. 14¾. ubi docet nos omnibus membris cantare, ſi illa
ArumcInede . frænemus, ſecuti S. Pauli ad Coloſſ. 3. v. 5. monitum: morti-
umqenn ficate membra weſtra, ſic ait, fiunt Pſalterium & citbara

Sgg 2 membra

4²⁰ In Feſto Sancti oſephi.

memhra corporis, & canunt canticum novum, non verbis ſo-
lis, ſod etiam rebus.
Plato in Phœdro narrat, antequam Muſæ naſcerentur, ho-
minum genus extitiſſe, natis deinde Muſis, & ab eis canendi
ratione in lucem editâ; homines, qui tunc extabant, voluptate
cantus ita delinitos fuiſſe, ut canentes, cibum potumque negli-
gerent, ac proinde alimenti inopia interirent, ex illis poſtea
hominibus natas eſſe cicadas. Habeat Platonis figmentum
pro hiſtoria quisquis voluerit, hoc interim certum eſt, homi-
nes fuiſſe, quos Chriſti cicadas appellarem, qui diebus ac no-
ctibus Deo laudes cantäârunt, itaque in Deum abſorpti fue-
runt, ut cibi potúsque obliti fuerint; Tales cicadas multas me-
morat Heribertus Roſweydus in vitis Patrum, tales eriam fue-
runt S. Bernardus, S. Franciſcus, S. Ignatius & alii: cales in ſpi-
ritu providerit, regius vates, qui Pſal. v. 18 dixit: Reſpewit in
orationem humilium, ſeu, ut alii legunt, in orationem cicadæ.
§. 10. Sed ecce, dum de cantu multa loquor, & Joſephum no-
Aalem ſtrum præclarum jacto Muſicum ſeu Cantorem, obliviſcor tex-
einerit S. tum cantús. Semperne loco textus cecinir, ut, re, mi, fa,
Joſephus. ſol, la, jam aſcendendo, jam deſcendendo, jam aliter atque
aliter miſcendo? Hoc tironum muſices eſt: qui in muſica per-
fecti ſunt, notis iſtiusmodi certum textum ſubjiciunt. Ec-
quonam textu uſus eſt Joſeph? Ignoſcite candidè fatenti: Ne-
ſcio. Quæro, & non invenio. Omnium quatuor Evangeli-
ſtarum volumina oculis curioſioribus percurro, & nè unicum
quidem verbum invenio, quod protulerit, an quòd eſſet Cu-
ſtos verbi ſic tacuit?an quod raptus ſtupore nimio, in myſteria,

quibus perpetim aderat, quid loqueretur, neſciret? an potius

exemplo ſuo docere nos voluit, muſicam mutam? hanc cen-
ſeo potiſſimam rationem tantæ taciturnitatis. Muſicâ mutâ
qui excellit, Deo chariſſimus facilè eſt. Jam cùm Joſeph eam
nihil loquendo exercuerit, ego illam explico, nihil loquendo,
qui vult ſcire qualis ſit Muſica muta, quàm præſtans, quàm
ad omnem virtutem addiſcendam & exercendam utilis; quàm
grata

iur Deo, 4
eIt, an
uunß Eit/

„ 60 4,4
90 ,ℳ.

Gurhre

in cr
n
Ilten
A

Cbbie

I: Meckus .

iln erd er
in put, ide
meum pele

l tora ſi

e ie eti
lemabe eſl.
Mbi & (
Ir fiile,
uingina r
un mng uilit
nnd gi

tzzi, An

,llin

—
nmim

uernIA.
45 cis cnnnl .
ſtenſolhe
orummque D .
Nt, ils poſte
Wii igeemn
Cerumndblond
. gui Ciebis eno⸗
uum oblorpüitr⸗
CAdasmuitanm
) tales etiamm in⸗ — .
Xali talesinſ⸗
inir Negedt !
gkionemncete
n⸗ obli ior tey⸗
,le, mi, ſi,
Parn aAUner ague
dünmake-
Wfoun. V
etitan:
ucvor byngt⸗
urro, ANne min
,nqdtlelr
enimio innſtr⸗
neſiret! n t
mutam?hancct
lis, Aludckemn
mcinm olhhen
co,tihilogten,
m Preſinn, 1.
ncanels
N

Concio Ciwica. 4²1

grata Deo, ac ſuperis, is mecum Joſephum interroget in ſi-
lentio, reſponſum dabit ipſe in ſilentio. Ego jam reſponſum
audivi, & ideo taceo, &c.

ä
Concio Civica.

Summum Encomium: Pater Filii
DEI.

Cum eſſet deſponſata Mater JESI MAkRI.

ſeph. Matth. 1. v. 18.

, Vſterio plena ſunt verba illa Can. c. 2. v. 16. Di- S.n
ledtus meus mibi, & ego illi, qui paſcitur inter li. 8. Joſephi
RAAE lia. Circa ca quæras: Quis loquitur? Et cui? MA B. V.
W Sponſa Maria loquitur ſponſo Joſeph. Hac ſine aRr
dubio de cauſa, illa Imagini Joſephinæ ſubſcri- dia.
buntur interdum. Quid dicere vult verbis iſtis MARIA? Hoc
certà : Dilectus meus ſponſus mihi per omnia conſentit: &

viciſſim ego per omnia ipſi conſentio, quod meus Dilectus

Joſeph vult, idem & ego volo, ipſius velle & nolle meum

eſt: meum velle & nolle ipſius eſt. Sive ut Cornelius no-
ſter: Ego tota ſum ſponſi mei Joſeph, ſicut ipſe totus meus:
adeoque ipſe eſt id, quod ego ſum, ut tam non duo, quàm
unus idemque eſſe videamur. Altutius & Terentiana; Pu-
blius, Rubius & Caja Ennia, tam ſemper inter ſe concordes
leguntur vixiſſe, ut illi per ipſos viginti quinque, hi vero
per quadraginta tres annos, ſine ullo jurgio in ſumma ani-
morum tranquillitate vixerint; Sed quorſum referuntur
illa verba : qui paſcitur inter lilia ? Ex ſenſu 8. S. Hicrony-
mi, Gregori, Anſelmi, &c. reſpondeo: Duo Lilia ſunt
JESUS & MARIA. De ſe JESUS Cant. c. & v. 1. Ego
ſos campi, & lilium convallium, & de ſua Virgine Matre
Sgg 3 ibid.

4²² In Feſto Sandti/j oſephi. —

L B c eein
ibid. v. 2. Sicut lilium inter ſpinas. Inter hæc lilia paſci- – 4
tur Joſeph, lilia ipſa paſcit ſudore vultũs ſui, & labore ma- “ r
nuum ſuarum; ipſe autem inter illa paſcitur conſolationi- ch
bus, ac deliciis majoribus, quàm ut ea lingua poſſit expri- nrchi
merc aut non expertus comprehendere. Sortiturque inde P
honoris titulum pretioſum, & plusquàm Regium, ut ab ipſa iin ien
Deipara, Luc 2.v. 48. Pater ES U; & ab Evangeliſta Matth. I. v. iKqu
16. Vir MARIA appelletur. Quæ profectò nomina tan- ngrarach
ta ſunt, ut omnem alium Titulum quantumvis honorificum ti
notabiliter excedant. Juvat in præſenti ſohum Nomen Pa- i em e
tris / ESII ſeu titulum Patris Fili D El perpendere, ut in- jmnunnil
de illuminemur ad magis æſtimandum, accendamur ad aman- AUlri mnnc⸗
dum, ſtimulemur ad honorandum 8. Joſeph. unclanmn A
Valde multum olim detulit Rex Pharao Joſepho filio nul onh
Jacob & Rachelis, qui Joſephi noſtri figura fuit, quando il- J ſeumiuin
lum Gen. 41. v. 45. vocavit Lingua Ægyptiaca Sal vatorem m, Mdlün
Mundi, eò quod orbem terræ à famis interitu ſapientiâ & tipſt uer ſ
conſilio ſuo liberàſſet, ſed juſtiuùs hoc meretur Joſeph noſter, tenti & otele
qui mundi totius Salvatorem, à crudeliſſimi Herodis mani- Wenuliam
bus incolumem ſalvavirt. = n glied ih
F. Ejectis & Paradiſo voluptatis, de quo Gen. c. 2. primis Ehonornti,
Paitr Eii parentibus conſtitutus eſt cap. 3. Cherubinus ad cuſtodiendum ulſt tam hon
major ti- Paradiſum & plantatum, in ejus medio, lignum vitæ. Vir- epulblicx
tulus, quam ginem Matrem Paradiſi typo ſignatam, & Chriſtum, lignum Ndli, pluris
e udt⸗ eſſe vitæ, tanquam certum ſupponit, Iſidorus Peluſiota lib. 3. lufals mer
c. 22. Quod ſi ità eſt, ut eſſe ipſe exiſtimat, quæſierit quis me- niColuminis
. ritò : Cur igitur Joſeph non honoretur titulo Cherubini, Ubenni iſ⸗
quandoquidem Virginis ſanctiſſimæ, & Chriſti delicioſiſſimi Eiche Whe
nimirum Paradiſi, & pretioſiſſimi ligni vitæ ab immortali r lliiſ,
DEO conſtitutus fuit Cuſtos? Majorem titulum merebatur. iunin
Satis ne magnus erit tirulus, quem DEUs Gen. 7. Noë- koltin r.
mo dedit appellando Juſtum? Te vidi Juſtum coram me. len ie
In quæ verba I. Chryſoſtomus hom. 23. in Geneſim ait: fu- Nlei

ſtus appellatur Woë, quæ appellatio omnem virtutem ede: l
itur: (WMa

Concio Civica. 42 3

DRn Ritur: hoc enim Nomen Juſtus conſae itrie dicere de his, qui
u cinnn omnigenam eercent Virtutem. Idem, non certè minus de
. Joſepho noſtro dixit Evangeliſta Matthæus, Juſtum eum, C.
bun politan ſuo I. appellando. Quin multo majore jure, quàm Noë Jo-
Sornnncnen ſeph vocatur Juſtus, ut qui non tantùm omni virtute excel-
epium, ur abi luit, ſed rariſſimo privilegio, in utero materno ſanctificatus
GeeltteMhr fuit, & quidem quàâm primùm à conceptione ſua, & tunc
fedd donimntr non gratiam tantùm, ſed copioſam accepit, uſum item ratio-
Imröhonofi nis, ut ex eo ſtatim momento potuerit gratià iſtà uti, mere-
Olum Nonné ri & cam augere. Fomite quoque peccati caruit, qui facit
pelpencere,uit pronitatem ad malum, & difficultatem ad bonum; quæ ſin-
ncdlamnur adenr. gularia privilegia divinitùs communicata fuiſſe, graviſſimi
1 jamdudum Authores demonſtrârunt apud Ignatium à 8.
tao olepho d⸗ Franciſ. Synopſ. Magnalium S. Joſephi: parte.
feit, uncht Verum titulos omnes, qui Joſepho Noſtro dati unquam
diacr Alamn ſunt, aut dari verè poſſunt, ſuperat, quod in ſacris faſtis di-
renin pienii ctus ſit Pater J E SU, ſeu Pater Filii DEI, Patris nomen, &
tur oleph nolt pietatis & poteſtatis nomen eſt, ut etiam docuit antiquiſſi-
i leods mai mus Tertullianus. Nomen eſt magnificentiſſimum propterea
ſenes, qui ab ipſa ſenectute venerabiles cenſentur, non pa-
G 1 enn rum ſe honorari putant, cùm eis Nomen Patris tribuitur. No-
4 Polertr men eſt tam honorificum, ut etiam Reges ac Principes alia-
ne a i D que Republieæ Columina, illud ſæpe pluris fecerint, & ſi ſa-
a r piunt alli, pluris facere debeant, dum Patres Populi appel-
Chntun⸗ 3h; lari ſuis factis merentur, quàm ipſo Regali titulo, qui tamen
nohelſun ſummi Columinis eſt. Ptolomæus Rex à Divitiis, à poten-
,goricntſle tia, ab armis, à ſapientia, & Judicio famoſus, ſi quis alius,
r iiulo Ger tcefllit adhuc vivens Coronæ & Regno in favorem fliüi ſii:
Chriſti Ceicht dumque Aulici ſui id vehementer disſuaderent, quod valde
itx a H indecens videretur Regem in ſenio, ſe tali exuere Majeſtate:
culum mettin Reſpondit ſapienter, ſe pluris facere Patrem Repis dici & eſſe,
DEs Gen quum Regem. Ita Fulgoſus lib. 5. C. 7. de parent. Indulgent.
ſun An De Macedonum Monarcha Alexandro Magno tradunt g. 3.
nGreſn Scriptores actuum ejus, quod cum die quadam haud Eroen Pate 13
Origg

DEI nulli
alteri tri-
bucum.

Dintur
unà ratio-
nes.

424 In Feſto Sanſti oſephi.

Corintho caſtrametatus fuiſſet, cives omnes illius Urbis ob-
viam ei proceſſerint, & ſignificarint, ſeſe illum, in numerum
ſuorum Civium cooptâſſe; quem honorem ne deſpiceret
Rex, tantasque gentium Domitor, ſubdiderunt: hunc ho-
norem, in id tempus nulli fuiſſe, ab ipſis delatum, quàm
Herculi, & nunc ipſi deferri: ac proinde rogabant, ut hoc ſuæ
erga ipſum obſervantiæ argumentum non aſpernaretur, quod
Hercules, unus ex Diis, non Dux erat ſpernendum.
Magno Joſepho tota ſanctiſſima Trinitas, totaque Ec cle-
ſia Nomen Patris reſpectu Chriſti Domini noſtri detulit, no-
men, quo neſcio, quod honorificentiùs deferri potuiſſet, No-
men, quod non niſi ſoli DEO Patri debetur ratione genera-
tionis æternæ, ſecunduùm quàm Chriſtus genitus eſt, DEUs de
DEO. Dein S. Joſepho gratiosè conceſſum ratione generationis
temporalis, ſecundum quam idem Chriſtus homo DEls ex
ſola ejus Sponſa, ſed ſecum indiviſibiliter unâ, eſt genitus
operà Spiritus Sancti, undè S. Cyprianus lib. de Baptiſino ait:
WMon eſi, qui ſibi hoc verbum Pater audeat arrogare, unus
Joſeph inſignitur. L

Hoc porrò nomen ei tribuitur in Scriptura ſacra non

ab iis duntaxat, qui erroneè exiſtimabant, eum de Joſepho

genitum, ſed etiam ab Evangeliſta Luca, & ab ipſa B. Virgine,
ſeu veriùs ab ipſo Spiritu Sancto per os utriusque loquente;
ab Evangeliſta Luca quidem c. 2. v. 27. ubi air: Cum indu-
cerent puerum q ESUIA parentes ejus. (id eſt, Joſeph, &
Maria, ut facerent ſecundum conſuetudinem legis, &c. &or. eod.
v. 33. erant Pater JESlI & Mater mirantes ſuper his, quæ
dicebantur de illo, & verſ. 41. lbant parentes ejus per omi es
annos in Jeruſalem, & v. 43. Remanſit Puer ESUS in je-
ruſalem, & non cognoverunt parentes, à beatiſſima etiam

Matre, quàm clare Joſeph nominatur Pater IESU ! Ecce Pa-

ter tuus & ego dolentes quærebamus te.
Sanciunt verò Leges (vide S. ſi quis Inſtit. de rerum di-
viſ.) ut ſi quis in alieno horto arborem plantet, Jure ſuo,

ad

ſecuncamna
alueicis
er rol ſeni,
umnſedoouxa
Mandarert
AH7os

I, Mornui tat

ni ſen ien
Ebeninuſeren
nn ineli
W noſtti non
ltins ge

IA nodum

Dnſoephi, Le
ifatiſinus
kii mortuus
onit K tan
Mht A a
invir
aMl oren
4 nl
lanpted
Glhuzn

—
n .
UImm,in WN
tem Me hlien
unt: huneh.
cliuum, ge
ebun, wt hoetn
emrenq
tmendam.
torgnelece
Noſtri denllt,o⸗
femi porilen)
r ratione gen⸗
lius eſt, DHN
ione generatin
Shomo Dd
euni, elt genn
de Nptino
Aogure, in

rurn ſers mn
,Cn Ee en
KiirdNn
uriuggle olien
bi it: (n i
d et, oghl
1lei
ute ſn il
tes iu ,l
. 1 N

4 beatiſimn n
e ol: Het

ſtir de lenn

mret, M

e

Concio Ciwica. 4225

ad quod aſpirabat, privetur & ei in emolumentum cedat, in
cujus Dominio ſata fuerit arbor. Et in alio Paragrapho di-
citur: Quod in alieno ſolo naſcitur, vel ædificatur, ſub il-
lius Dominium cadit, cujus eſt ſoium. Cum itaque terra il-
la ſancta, in qua Spiritus Sanctus arborem vitæ plantaverit,
Joſephi Dominio ſubjaceret, non abſurdè dici poteſt, Joſeph
illius arboris Dominus, ac CHRISTUS JESUS Filius Joſephi,
non autem Spiritus Sancti. Eximiæ certè dignationis indi-
ciò uſa eſt Divina clementia in Joſephum. Tametſi enim
Chriſtus Filius Spiritus Sancti aliquatenus poſſe dici videatur,
quod Patris vicem ſuppleverit, in utero virginali, Virginem
fœcundam ac matrem efficiens, nihilominus jure ſuo cedit,
titulum Patris relinquens Joſepho, qui licet naturalis ejus Pa-
ter non fuerit, adoptivus tamen eſt, non virtute Paterna in
filium, ſed contra filiali in Patrem, qua illum adoptavit Patrem.
Mandaverat olim in lege DEUS Deuteronomii c. 25. à
5. ad 7. quod ſi quis nullà relictà hæreditariâ ſobole morere-
tur, mortui Frater relictam, in uxorem ſibi copularet, ut
fratri ſemen ſuſcitaret, & ampliaret progeniem, & ſi qui in-
de liberi naſcerentur, utriusque liberi promiſcuè dicebantur.
Hinc intelliges Evangeliſtas, 8. Matthæus Patrem S. Jo-

ſephi noſtri nominat Jjacob. Lucas verò nominat Levi P.

Auguſtinus de q novi Teſtamenti ac veteris, Ambroſius item
& Beda nodum hunc explicantes, docent Jacob fuiſſe natu-
ralem Joſephi, Levi verò adoptivum juxta Legem. At ve-
rò vir juſtiſſimus Joſeph carmi ſeu uſui naturali per votum

caſtitatis mortuus erat; hinc habere ſobolem cum virgine

non potuit, & tamen Iſaia c. 7. v. 14. dictum erat: Ecce vir-
go concipiet & pariet filium. Factum igitur cœlitus, ut Spi-
ritus Sanctus in virgine defectum ſuppleret illum, Virginem
veram DEI parentem efficiens. Patris verò titulum ultròô
ceſſit Joſepho ceu fratri.
Pulchrè profectò ac ſanctè dilectus Domini Diſcipulus glo-
riatur, I. Joan. 3. v. I. dicens: Videte qualem charitatem dedit no-
Hhh bis

H. 4.
Nulli An-
gelorum
unquam
datus hic

42⁶ In Feſto Sancti goſephi.

— —

bis Pater, ut Filii DEl nominemur, & ſimus. Et quomodo non
glorietur Joſeph dicatque nobis: videte qualem digniratem
mihi contulit DEUsS, ut Filii ejus Pater nominer & ſim? Patris
nomen & appellatio magnæ eſt dulcedinis. ait Ariſtoteles 2. Poli-
tic. c. I. & nonne Nomen Patris, talis nimirum Patris, qualis S.
Joſeph eſt, magnæ eſt gloriæ, excellentiæ ſtupendæ, quam ad-
mirentur etiam ſummi cœleſtium ſpirituum?
Tam certéè pretioſus eſt paternitatis titulus, ut nulli un-
quam Angelorum indultus ſit. Sæpenumero vicarios ſuos
DEUs fecit Angelos, & permiſit, ut nomine DEl appellaren-
tur. Neque enim apparuit ipſe ſua in perſona DEUS, quan-
do diverſis hominibus locutus in ſcriptura legitur. DEClIM
nemo wvidit unquam; Joan. c. 4. v. 12. Angelus in teſtamen-
to veteri ſemper apparebat, & non DEUS. ait Abulenſis c.
4. Exodi. Dabaturque illis jus, ut DEI nomen tanquam ſuum
uſurparent, poſſentque dicere. Ego ſum DEIIS. Sicut &
Moyſi ſuo in Ægyptum ablegato dictum eſt: Ecce conſti.
tui te D EUU Pharaonis, Exod. 7. v. J. Angeli omnes, in-
quit Juſtinus Martyr, cui adſtipulantur 88. Doctores pleri-

que omnes, Auguſtinus, Gregorius M. Hieronymus, Anſel-

mus, Dionyſius, &c. qui DEI locum obtinere juſſi ſunt, &
hominibus locuti ſunt, DEl etiam appellati ſunt nomine, ut
is, qui cum Jacob & Moyſe locutus eſt, Gen. 22. & Exod. 3.

Duobus tantùm caſibus DEUs vicarium non miſit, ſed

ipſe affuit, per ſeſe locutus, nimirum in baptiſmo Chriſti,
Joan. I. & Marci 1. Quando vo fadta eſt de cœlis: Tu es
Filius meus dilectus, in te complacui, v. II. & in transfigura-
tione ejus Matth. c. 17. quando allapſa eſt ad aures ommum,
qui tunc aderant Apoſtolorum de nube vox: Hic eſt Filius
meus diledtus, in quo mihi hene complacui: ipſum audite. Tunc
enim, ut loquitur S. Auguſtinus de fide ad Petrum Diac. Vox
Patris inſonuit. Et S. Hieronymuus in c. 17. Matth. Vox Patris
de cœlo loquentis auditur. Cur ? ne Angelus dicturus, hic
eſt FHilius meus dileétus, dicere poſſet: Ego ſum Pater hujus
dile-

ifli.
a teli.
r iſinin
hhande
iu ſſeeti

Hweuo

VCkenbinort

e Ccere ſo
nels lebnns,
ſana vulgi o
,Fli uuer
an noböͦtane⸗
gum uer ot
miam ob culſi
ANNNeVce
AIISWSEn
Puftusbonorun
lri iuncev

Uur s elt, me

is Dll,ei⸗
liceat ie
fuit primn
fit. Quia
ns! Non
Ucht,taceam
APeohia l
lhutienten
Eed Nrrum o

nbente adl
rſat, li

le l4

Mitm

8

H Concio Cvica. 4²7

3 S — .
unuimn dilecti filii. Quo nomine id eſt, paternitatis, neque Angelus
erfane licet brevi temporis ſpatio potuit nuncupari: hoc unus Jo-
ibeet ſeph inſignitur. Ità B Baſilius hom. de bapt. O quàm verè
Glckeri. 8. P. Bernardus ſerm. 2. ſupermiſſus. MNemo natus eſt in terra,
nkaris in icut Zoſeph, qui Pater Fili DEI dictus & creditus t.
Eclequnt Ecce quod nullus Angelorum, aut Archangelorum, nul-

lus Cherubinorum aut Seraphinorum dicere poteſt, unicus

ln,Uu verè dicere Joſeph de JESU DEI filio poteſt: Hic eſt Filius

tO Wnr dnn meus dilectus, in quo mihi benè complacui. Non enim ex
eDN peln vana vulgi opinione, neque tantùm ideò, quod à Patre DEO
n Dlla. in filii ſui Patrem adoptatus ſim, neque ideò, quod Salvato-
ſegitur. DlI rem nobis tanta curâà & charitate nutrivit, quantà ullus un-
Nlur in m quam Pater potuit ſuum nutrire filium, neque aliam imagi-
aitAbulengi nariam ob cauſam, ſed eò maximè, quod intemęrata Virgo
Atänduarn fun MARIA, verè ſit ſponſa mea, ac tota mea; ex eaque Hatus
ODPIIN. Kian eſt) ESUS Filius DEI. Flos ille delicioſiſſimus, fons ille inex-
: Lic lolſ hauſtus bonorum omnium. Theſaurus ille inæſtimabilis, pro-
igliome,t digio inaudito ortus eſt, & meo inventus in horto. Mens
Dodores gleri⸗ igitur flos eſt, meus fons eſt, meus theſaurus; & cum idem
ninms, Altel ſit Filius DEl, etiam meus eſt Filius.
nt ifut Liceat hic obiter curioſam quæſtiunculam interjicere:
alunt nonine, Quis fuit primus Papa? Reſpondebit absque dubio: S. Pe-
en 21 l; trus fuit. Quid ſi negarem, non hæreticè, ſed jocosè? An
ii Chriſtus? Non Sed quem Chriſtus nominavit. Bernardi-
de⸗ 00k nus adeſt: taceamus, audiamus, quid loquatur tom. 3. ſerm.
h hran , de S. Joſeph ità loquirur : O quanta dulcedine audiebat Jo-
ea er. ſeph balbutientem parvulum ſe Patrem vocate, Papa. Ecce
Kucag ante S. Petrum Joſephus à Chriſto vocatus eſt Papa:
1 uncn AMWitto jocoſa: redeo ad ſeria.
v0X: PP Pendente adhuc in cruce Salvatore jam exanimi, ait 8. §. 5.
ſun ntli Marthæus c. 27. v. 57. Venit quidam homo dives Arimathæa, Qomnode
Regunli⸗ nomine Joſepb, qui & ipſe diſcipulus erat J ESII. Jam cùrn Chriſti di-
Mimh ſon Dominus Luc. 14. v. 33. dicat: Qui non renunciat omnibus, leihulus
gelos d⸗ queæ poſſilet, non poteſt meus eſe diſcipulus, quæritur, quo- àb Arima-
unu . *Hhh 2 modo thæa.

0

423 In Feſio Santcti Joſephi.

modo dicitur dives, & tamen Diſcipulus, aut quomodo dicitur
Diſcipulus Jeſu, ſi dives fuit, nec omnia reliquit? Reſpondet S.
Epiphan. orat. de ſepultura Domini, quanquam de opum reli-
ctione ſubticeat: Quomodoſoſeph verè dives non erat, qui eum
dono acceperat, qui omnes nutrit, omnium abſoluto imperio
dominatur ? verè dives goſeph, ſiquidem margaritam il-
lam, quæ omnem pretii æſtimationem excedit, ſecum habere ac
portare promeruerat, verè dives, ſacculum enim portabat
plenum, nempe ipſummet divinitatis theſaurum. Si ergo di-
ves ille Arimathæus, qui Corpus exangue accepit & brevi
tempore, & quidem tantum ad ſepeliendum, nen ad nutrien-
dum, neque cum Jurisdictione ac poteſtate in illud, quomo-
do non cdhves Joſephus noſter, qui multoties in ulnis vivum
portavit: per annos & annos nutrivit, & ſibi ſubditum habuit?

Pater Filii DEI! quantus hic titulus! ſæpe ho-

minum tituli vani ſunt, & ut ajunt, nihil in culinam inferunt.

Hic titulus nequaquam vanus eſt. Ut enim nihil in culinam
inferat : addo & nihil in marſupium, quod viles homuncio-
nes quærunt, gloriam infert, & divitias inæſtimabiles; gloriam,
quia dominabatur filio DEl, & Matri DEl, divitias, quia ſub ſua

poteſtate habebat illum, in quo omnes Theſauri. Dives ille o-

ſeph Ægypti Prorex erat, cui Gen. 41. v. 40. Rex dixerat: Tis
eris ſuper domum meam, & ad tui oris imperium cunctus po-
pulus obediet. Sed ditior Joſeph noſter, non quidem cen-

ſu æris, ſed tali ſubdito, qui eſt univerſorum, quæ in cœlo

ac rerra ſunt; eſt Dominus. Aptè huc Gerſon ſerm. de Nat.
Domini: Mon eſt mirum, ſi Cbriſtus voluit, quod omnes Crea-

turæ obedirent Joſeph, cum & ipſe ipſi obediens exſtiterit, &

ſubjectus. Indigné de tanto Filio, qualis eſt ] ES U S, ſemtit,
qui ullum unquam in mundo filium fuiſſe exiſtimat, qui plus
honoraverit ſuum Patrem, quàm ſuum JESuS Joſephum.
Jactaturus Moyſis Excellentiam magnus Apoſtolus He-
bræ. c. 3. v. 5. ait: Moyſys quidem fidelis erat in tota domo
jus, tanquam famulus. Sed magis jactaturus Excellentiam
J Ohri-

4 looni
r et ogn
t Mots
Neſptmii⸗
nem, A d
oninus tord
ki. M Nen
übimen
Tinns, qua,
Onnin inii
Nl)Mritriin
sun in
r, Ee höch
jtu in nin
latſalutß .
Aeb nin
in cono D.
ulg Lic n
d ga meſo
Idgtitre.
Mcegomn
p innicliſil
Iumn tua exe
ronat
Ptint ſe he
Alerur
N Niradni,
nmir r

we

Un
Aenorun

on erot gi
but⸗
Margoritan ,
ſtun tkeree
hn enit dotb

. Nehe d.

Acehi Kde
,hog adnm
n lud, non
Rin ulns D
ubcditumhabis
culds! ſepehe
Alinam interm
niil in culmum
ees homund.
Ablles gloriamn
s, lalcbin
N. Deeleſ⸗
N Euerer.
efun ullluf⸗
von güſenck
Um, gug ncth
onſerm Eli
ot ontl⸗

gent erfict

ISU
exiſtinaqi)
80s phhnn
Apokons 1

at in

rus S

Concio Civico. 429

Chriſti, ſubdit illicö. Chriſtus verò, tanquam Filius in domo

ſua. Loquebatur Dominus ad Moyſen de facie ad faciem, ſi-
cut ſolet loqui homo ad amicum, Exod. c. 33. v. 11. Tantâ

erat Moyſes authoritate apud Deum, ut cuncta diſponeret,
in ejus familia, tam potens in prodigiis ad afffigendum Pha-
raonem, ut audiret: Ecce conſiitui te Deum Pharaonis. Ni-
hilominus tota ejus dignitas, non exceſſit limites fidelis mi-

niſtri: At verô Chriſtus erat tanquam Filius in domo, id eſt,

quaſi Princeps & hæres domũs, ità ut præcellat Moyſi, non
minùs, quàm Dominusfamilias præcellit miniſtro, omnes
omninò ſancti, quantàâ quantæ ſint Excellentia, in domo
DEI Miniſtri ſunt. Et hoc non eſt parum, unicus Joſeph
plùs quàm Miniſter eſt, cui nullus etiam Angelorum compa-
retur, de his clare S. Paulus. Omnes ſunt adminiſtratorii
GWiritus, in miniſterium miſſi propter eos, qui hæreditatem ca-

piunt ſalutis Hebr. I. v. 14. ubi D. Bernardus ait: Magnum

eſt Angelo miniſtrum eſſe Domini. Quantus igitur erit Joſeph,
qui in domo DEI eſt Paterfamilias, Dominus, & Princeps
domũs. FErat quidem parva mole, & habitantium paucita-
te, ſed qua major nulla unquam in terris exſtitit habitan-
tium dignitate. .
Phiſoſophus quidam, quod refert Sabellius, coram Phi-
lippo Macedonum Rege perorans, ſic feré locutus fertur:
Princeps invictiſſime, parta toties de hoſte trophæa, ſtra-
ges manu tua exercitæ manus tuæ hoſtili toties cruentatæ
ſanguine, caſtra inimicorum tam fortiter, & feliciter expu-
gnata, reportati Triumphi, longiſſimi contextús materiam

ſuppeditant, ſed hoc unum mihi dixiſſe ſufficiat, te habuiſ-

ſe filium Alexandrum. Quantè ego meliùs ſic ad Joſephum
dixero. Vir admirabilis, ſol divorum pulcherrime, eximia
ſanctimoniæ tuæ gloria, meritorum tuorum ſuppellex im-
menſa, ſupernorum myſteriorum revelationes, tua peculia-
ris cum Angelis familiaritas, titulus, quo te Spiritus Sanctus
honorat, te juſtum appellans, longiſſimam de te mihi lo-
Hhh 3 quen-

4³⁰ In Feſto Sancti oſephi.

quendi materiam ſuppeditant. Sed hoc unum ſufficiat di-
xiſſe, te filium habuiſſe ESUIM. Somniarit ille Joſeph, Ge-
nelſ. 37. ſe à Sole, à Luna, à Scellis adorari, Joſeph noſter non
ſomniavit, ſed vigil non ſemel vidit ſe à IESU, à MARIA, ab
Apoſtolis reverenter adorari, ut caput collegii ſui. Mirabi-
liſſimum videatur juſſu Joſuæ ſolem ſtetiſſe (Joſuæ 10. v. 14.)

Obediente Domino voci hominie. Mirabilius multo eſt, JE-

