Kinelge⸗ tur honore canere. Qui in viros inſignes adoleſcere cupi-
lemanimnener unt, inſignibus nominibus decorentur dicebatSocrates, Pla-
ecimumn ,cl in⸗ tone teſte. Inſigne nomen contulit Nicolao DEUS, ut li-
mnlclutspetce queret, qualis futurus eſſet. Et verèò Nicolaus fuit Vigor
wruenin amo⸗ populi. Vicit populum, quia popularem auram, plauſum
hitat. PA/R & favorem contempfſit; nam nè laudaretur, ter tribus nubi-
taenil ui libus impoſuit, quantùm pro dote ſufficerer. Nè laudare-
et elſun tur Patarâ profugit in Palæſtinam facultatibus inter paupe-
ſeinlin res diſtributis. Nec curavit Ppapuli odium: In cmrebengen-
A4o,

§⸗ 2.
Mundus

regitur re-

430 In Feſto S§. Nicolai Confeſoris Epiſcopi.
—— —
do, ſemeritatem perpetuò adhibuit, ait Breviar. le&t. 5. vicit
metum, quia liberè Myræ veritatem fidei prædicavit, licèt
eum carceres & exilia manerent. Sit proindè Nicolaus no-
bis ſpeculum & calcar, ut vincamus populum & ſimus Ni-
colaĩ. .
Proverbium commune nimis quàm verum eſt, quèd
mundus regatur reſpectu, deſpectu, ſuſpectu, ſivè, ut S. Ber-

1pectu, de- nardus de S. Victore mundum pervertit & evertit: Populi

ſpectu, ſu-

yetu,

§. 3.
Hvidus

favor, populi pavor: Nullus Pſalmus in aulis ſæpius canta-

tur quàm Placebo. Unde qui placere non curat, de mun-

do non eſt, populi vi tor ſervus bonus & fidelis eſt. Deſi-
derium placendi populo plerosque gentilium occupavit;
ut non Socrates modò, ſed plerique omnes: inanie gloriæ a-
nimantia dici potuerunt. At in Chriſtianos quoque hæc pes-
tis tranſiit, ut paſſim uſurpetur illa Feſcennini Nigrilmpe-
ratoris teſſera: Placere vivus, laudari mortuus volo.
Quàm pauci ſint, indè colligo, quod dicat Santus Au-
guſtinus diſſicile, Gregorius rarum, Bernardus mirabile, Hi-
ronymus propè impoſſibile eſſe, aurâ populari non moveri, fa-
vore & pavore populi non ſuperari. Non plebej'is, ſed Apo-
ſtolis dictum eſt: Attendite, nè juſtitiam veſtram faciatis co-
ram hominibus Matth. 6. in quæ S. Thomas: Concupiſcen-
tia vanæ gloriæ magis vexat fervos Dei. At quando ſervi
Dei ſunt & placere Deo ſyncerè appetunt, fi mundi odium
horrent & contemptum. Sic enim ſtatutum, ut qui volunt
placere DEO, non placeant mundo & principi hujus mundi.
I. Reg. 29. venit David ad Regem Achis, & placuit Regi,
at non placuit aulicis: Vivit Dominus, quia rectus es tu, &

mortalium honus in conſpectu meo. v. 6. & v. 9. Bonus es tu, tu in ocu-

Zenius

lis meis ſicut Angelus Dei. Sed ſatrapis non places. Hoc
eſt, ait Toſtatus: Juro per DEUIAI, quòd ego de te nihil ſuſpi-
cer, quia in omnibus ideris mihi bonus &y red us, nihit mali in-
Venio in te. Sed cur non placet ſatrapis:? quia placer nimi-
um Regi. Qui Deo ſummo Regi placet, non placet hami-
nibus,

uemmlb
Senieliek
CUmmcnuͤ
u ſtlllmmei
u mimmint
Wümmcecknn
tutuas ti
innykudlnn
Uetecimnde⸗
WeNedadn
CCimerhadtwn⸗
befeitnena
Legnanin)
tones, ſonnme
Ttornuntk ⸗
nnlleskſetnnin
Eit lentgien
Vunrhntochen
Ahint reſiri
Eeuirinnme⸗
eln Hlne
num i

ln

— Concio Aukicaa. 131
Vlar, kel, . .
i ibus „ eſt fidelis aulicus, diſſolutis ſociis placere non
InNN. WI Olet.
k inan 2. Paralip. 20. Joſaphatus Rex piiſſimus multa pietatis
mnſe obſequia erga Deum exhibuit: Poſt hæc congregati ſunt filii
elntet g, AMoab & filii Amon, & pugna verunt contra eum. Notat Ly-
Gra lgli ranus poſt hæc & adducit illud Pauli 2. Tim. 3. omnes, qui
get dNe. pièe volunt vivere in Chriſto perſecutionem patientur.
efenit: bei Poſt amicitiam cum Deo initam ſtatim inimicitiæ cum homini-
lsſrisem bes, ex pace cum Deoſtabilita, bellum cum hominibus.
Curit, em GCGabaonitæ Joſue ſe adjunxerant Joſ. 10. mox quinque
ſlelseſt he⸗ Reges Amorrhæorum conſpirârunt, quorum Dux Adoniſe-
m Ccchpant⸗ dech dicens: expugnemus Gabaon, quare transfugit ad Jo-

iani gieun ſue. v. 4. Qui amicitias expetit Eſu, multorum ſibi ſciat in-
oqeheches imicitias tolerandas. Orig. hom. 11. in Joſue: QLuamprimum
ni Ngilmnde. AMasdalena 7JEsamicitias expetit, inimicum Phariſæum &
lugvolo. convivasz imô mundum &y infernum omnem habuit, Luc. 7.
ent dincn Quamprimum coecus natus amicitias JEſu expetiit, Syna-
lue ninil, H gogaà exturbatus fuit oan. 4. Quamprimum Joſeph au-
non woretitt dacter intravit ad Pilatum, Senatu depoſitus & carceri addi-
lebesſec 4. Ctus fuit.

taumkacinsce⸗ Ex perſecutionibus, quas quis patitur, colligere unus-
SCNA quisque poteſt, quantum placeat Deo, & dæmoni diſpliceat,
MAaumtoſen hic enim ceſſabit nunquam moleſtus eſſe ſervis DEI. Ut-
mundddn ramque veritatem aſſerit Auguſtinus, confirmat Chryſoſto-
nyutcuͤtn mus. Ille quidem in Pſal. 55. Si putas, te non habere tri-
cpihiftorni bulationes, nondum cœpiſti eſſe Chriſtianus. Et in Pſal.
NrH, 127. Si mortuus eſt diabolus, mortuæ ſunt perſecutiones,
Uiarebeent ſi autem ille adverſarius noſter vivit, unde non tentationes
n trnr ſuggerit: unde non ſævit, unde non minas, ſcandala procu-
ait rat Orator Antiochenus verè: Impoſſibile eſt, ut qui malis
vln ilee bellum indixit, preſſurâà careat. RES5 nons
lel lni Altè univerſarum cordibus imprimenda eſt illa Pauli ad kiacer uti-
iter, nisà

R. Salat. c. I. v. I5. ſententia: Si adbuc hominibus placerem,

giceroer⸗ Jalat. . um .
e Ebriſti ſervus non eſem. Quam explanans 8. Auguſtinus ter Bbenms
nonp R 2 apud placete

132 In Feſto S. Nicolai Confeſſoris Epiſcopi.

apudCornel. Homo hic non placet utiliter, nisi cum propter
Deum placet, id eſt, ut DEUS placeat & glorificetur. Cum
autem ſc placet homo, non jam homo, fed DEUS placet.
Diſplicere verò hominibus ex illius amore, qui oppro-
brium hominum & abjectio plebis fieri dignatus eſt, gau-
deamus, & cum D. Hieronymo gratias agamus: Gratias

ago, quòd dignius ſim, quem mundus oderit. Judicat enim S.

Boctor id ex Deo oriri, quòd placeat Deo Magnus Gre-
gorius epiſt. 36. libri VIII. Maximum Epiſicopum Salo-
nitanum pereleganter verbis ſolatur: Hoc certiſſi⸗

mè ſcito, quia placere Deo & pravis hominibus nullus po-

teſt. In tanto ſe ergo exiſtimet fraternitas tua omnipo-
tenti DEO placuiſſe, quantèò ſe perverſis hominibus diſpli-
cuiſſe cognoverit.
Simus proinde Vicores populi, & Deo potius quàm ho-
minibus placere ſatagamus, nè juſto Dei judicio & his & illi
diſpliceamus.
Pilatum nihil aliud induxit, ut Chriſtum innocentem
morti traderet, quàm populus. Scivit illum innocentem:
Nullam cauſam in venio in homine iſto. Luc. 23. Joan. 18. Scivit,
quèd per invidiam eſſet traditus, vidit, quòd nec Herodes
quidquam morte dignum intulerit; cur etiam eum adjudi-
cavit morti, & morti tam duræ volens 'opulo ſaticfacere, tra-
didit 1ESlIA flagellis cæſum, ut crucifigerent. Marci 15.
Authorem vitæ adjudicat morti, volens populo placere,
contra omnem conſcientiam, contra certam ſcientiam, con-
tra jus Romanorum & gentium, volens populo placere, po-
8. sS. pulo tamen non placuit 3Cæſari diſplicuit Deo hominibus-
Rer. que exoſus, de exilio, in quo violentas ſibi manus intulit, in
ir gratiam exilium ſempiterni horroris tranfiit.
oninum, Latro ille a ſiniſtris poſtquam vitam in omni ſcelere exe-
Bon nece⸗ giſſet non cefſavit in fine Chriſtum laceſſere, curꝛut placeret
ri & DEI Judæis, & eorum fortè gratiâ morti eriperetur. Hanc cau-
Berie⸗ ſam dat Goffridus Cardinalis ſerm, de Latrone: In paſſio⸗
He

let
W

reont,
nerhuwan
nncllspaln
Uheltken
ſoir.
oNSPuin
Allteſene
iirt nneas,
inſeniftiran

elalifiie

orilelwn

CRaonm

Epiin

ce . Concio Aulica.
fcenn ne 8
1 noſtri Salvatoris latro ille, qui i * 13¾
tro ille, qui in ſiniſtris poſitus fi
uerat, &

len acul.
Ne adulabatur Judæis & conviti
rati⸗ 46 onvitiabatur Chri
gratiam perdidit , & illorum nn enilo. At & hujus
it, disſipavit eni
im

0le, gui
. Me.
natis eſt LDeus oſa
R a éorum ini⸗
Eimig:Gt Herodes A õ bplacent Pſ. 52
grippa Apoſtolum Jacobum ſuſt li
Iſtulit, ut
pla-

Ulictein ceret judæi .
dins dæis, Tidens aut 94 pi ei
. em quò
omprebendeéret & Petrum A. e Wie , Moſuſt, u
„ 12. ma 3 r
populari huie

60 Mn
Mgnsr.
Pptlcodden S. mancipio ceſſit p-
3 Chun 8 niu ipio ceſſit plauſus, anno enir
i Cettic⸗ iecin cum in veſte Regiam ſequent à morte Chri
bubn audiret: Dei a ſuperbi 1.
d vne⸗ norb e voce & nonh Gnime rer & voces popu-
Cinib Mhnde 23 ſic mer ulari perijt, conſumptus ngelo percuſſus
ini 10lh Quic eit ſavo percuti, quia aur ſe à vermibus Act. 12 V.
. . PV *.
avor humanus niſi ventus uren populari.
‚urens, auro cor
rum-

önsguimbe pens, latrunculus ſpolians, homicida i
inchind horinm ober ‚homicida inſidi Amj
, Finio Pauli . Srauonun
uminnocente cums. P
len noſtra conditio, ſi a Ge 5, ad! Aelethinen : Beata eſſet
2 ominibus vel diſ⸗/ . e⸗
plicere time-

m innocenten:
om 9 iri „el (asae is placere. Fi
Anechetoles guen n populi ſibila rcr,g, Sg ten, Chriſti præcepta
mn eind MM⸗ N, ge Me de vulgo pläuſus eltaut⸗ laus, qulc & Deo
ryſoſtomi: Fuge gloriam, Sers en ſi,. Mlud
170/1.

loſtifurent
en. Min
8 pophlopiuh
mſeſentim.
oprlo Meb
theohonnb
mamusintutt

ommniſtekter
ecotint cet
elb, Hcr

Auone:lltt
. . .

134 823 (0) 282
Feſto Conceptionis Immaculatæ Virgi-
nis MAKRIE 8. Decembris.
Concio Ruſtica.
Immaculata Virginis Conceptio ex ſeptem
congruentiüis aſſeritur.
De quâ natus eſt/ ESIIS. Matth. I. v. 16.

. . W Odiernum Conceptionis Marianæ Feſtum in me-
vercatum Imoriam nobis revocat pactum illud rigoroſum,
it pecca- G Qquod Divina Majeſtas cum Adamo, tanquam pro-
unm ratius E; SaEa toparente, capite & radice humani generis pepi-
lis. git, ut ſi præceptum de non comedendoex arbore ſcientiæ

ſervaret, poſteritatem in ſtatum divinæ gratiæ & perpetuæ
felicitatis aſſereret, ſin minus, ipſe cum omni poſteritate ſua
iræ divinæ ſuppliciisq; cum temporalibus, tum æternis fieret
obnoxius; & hæc pactio æquitati valdè conſentanea fuit,
quòd præceptum eſſet perfacile, proemia verò ingentia, quæ
ex illius obſervatione in humanum genus redundiſſent.
Verùm cùm infeliciſſimus Adamus mandatum divinum
prævaricari maluerit, quàm unius pomuli morſu abſtinere,

tantis nos omnes oneravit malis, ut iisdem expiandis tota

vix ſufficiat æternitas. Tunc periit bumanum genus, inquit
D. Auguſtinus, cuim unus homo, in quo omnes erant, ſe ipfum
Ferdidit, qualis enim ille per peccatumfactus eſt, tales & nos om-
nes genuit. Contrahunt nimirum filii debita parentum, &
proditores alicujus arcis, aut totius patriæ, non ſibi tantùm
nobilitatem ac ſplendorem, ſed omnibus poſteris amittunt,
cives quoque alicujus Reipublicæ cenſentur id facere
ſinguli, quod capita eorum faciunt, itàâ, ut his rebellenti
. us;

wonftineron
akiunpe)l
n tr eüſic
ilchenedeenli
Pimnmi todle
Arvonyrrorods
Wumn Deimem
Konynbtrur
Uieſscdedron
Mehunknenecen
OGetn Cuhnhien
in lümgitn
Anzbr⸗
Cnegthinte
nnernimin⸗
lſtltiuce
Ermnhtriein
ebner t,
iſtuftore,

—

—

latef
hri H

1,7, 10,

Peſtuminme.
ud tigoroſom,
tanqvam No
i genens dey⸗
bore ſcientie
ie E herpete
jpoſteritnteſn
mmetetnisferet
Pſentanen koit,
ingeoone
88 kecandilen
Ddatum drinn
morſuchtten,
emerpiintan
n genu igil
,erunt, /
ur Gnn
gtialenmm
monſbitnnn
oberisamitun,
t his 4

Concio Ruſtiea. 3,

bus, in crimen læſæ Majeſtatis incidant univerſi. Certè ſi
ab unoquoque noſtrum quæſitum fuiſſet, utrum in & cum
Adamo ſubire vellet periculum, ſivè ad ſtabiliendum, ſive ad
perdendum paradifum & innocentiæ ftatum, perſpectà Ada-
mi Prudentiã, Sapientià, Gratiã Perfectione Paſſionumque
Dominio & conſideratæ inſuper præcepti facilitate ac proe-
miorum magnitudine, omnes ſinè hæſitatione conſenſum
noſtrum in Adamo conſtituiſsemus. Id ipſum, quod nos fa-
Ruri eramus, fecit Deus, & voluntates noſtras in eo poſuit;
adeoꝗque delinquente Adamo, cum Adamo deliquimus, &
fuppliciis divinis obnoxii facti ſumus. At ſiomnes in Adam
peccavimus, an & Virgo Deipara inter omnes comprehen-
debatur? non fuit inter omnes, ſed ſupra omnes, non fuit
hæc Lex & pactum pro MARIA, ſed pro omnibus aliis con-
ſtitutum ex ſeptuplici potiſſimum congruentiâ, quam
præſenti dictione breviſſimè expendemus.
Ipſa inprimis hodierna Conceptionis feſtivitas argu- „.
mento non infirmo nobis eſſe debet, ſinè originali peccato Cengruen-
conceptam Deiparam fuiſſe, fi enim ex eo capite Doctor tr Fsin
Angelicus probat, Mariam ſinè peccato natam eſſe, quia nati- Goncepj-
vitatis ejus celebratur feſtivitas, affirmare pariter licebit, onis, quos
conceptam ſine peccato eſſe, quia Conceptionis Solennitas vic no=
ab univerſa Catholica Eccleſia ſolenni ritu & gaudio pera-
gitur. Trium quidem nativitates feſtivæ dicuntur, videli-
cet ESU, Mariæ, & Toannis Baptiſtæ, at verò duorum tan-
tum Conceptio Sancta habetur ESU & Mariæ. Reliquns
Sanctorum exercitus in gemiſcere habet cum Davide: Eccèe Pſgo. vz.
enim in inquitatibus conceptus ſum. Vel deteſtari conceptionis
noctem propter Originalis peccati fœditatem & exclamare
cum Job: Pereat dies, in qua natus ſum, &; nov, in qua dictum
ſt: Conceptus eſt homo. Cœteri Sancti imitari poflunt Thra-
cum, Getarum, Cauſianorumque morem, modotamen ſan-
Gtiore, qui puerperia planctu, funera plauſu proſequeban-
tur, at verò cum jucunditate Conceptionem B. Mariæ cele-
bremus,

136 Feſto Conceptionis Immaculatæ . irginis Mariæ.

„

bremus, quia Conceptio tua DEl genitrix Virgo gaudium
annuntiavit univerſo mundo, ſignificavit enim propediem
adfore Adamum ſecundum, qui non tantùm repararet, quos
primus Adam perdidit, ſed uberiorem potentioremque gra-
tiam, quàm illius fuerit peccatum, in humanum genus ef-
funderet. Nec novitia cenſeri debet hæc conceptionis
ſolennitas, anté mille enim annos in Eccleſia græcè celebra-
tam fuiſſe teſtatur Galatinus I. 7. c. 4, ante quingentos ve-
rèò in Eccleſia latina ſolenniter actam conſtat ex Divi An-
ſelmi & aliorum epiſtolis. Accedit Concilii Baſileenſis Jm ri I
ſeſse. 36. authoritas, quà definitur, antiquam hanc eſſe Eccle- iemenih
ſiæ conſuetudinem, quam inſuper Synodus Tridentina Seſs. xlieetnn
6. approbat, dilaudat, ratificat. r irchrn
3.3. Agnoſcit nimirum Sancta Mater noſtra Eccleſia per ſa- e unzen
Congiuen-cram hanc ſolennitatem piamꝗque de Conceptione inteme- rt
a ſecun- rata ſententiam magis commendari potentiam Patris, Filii –
tribatis di-ſapientiam, bonitatem Spiritůs Sandti; Omnipotentia Dei ar
vinis. eſt, ut loquitur Magiſter l. I. diſtinét. 23. non tantum à pec- Eüͤnae

catis liberare, ſed etiam præſervare, nec præſervare tantum Grinllimel
ab actualibus, ſed etiam Originali; Omnipotentia DEI eſt emtmrimben
reſtringere univerſalem legem, ab eaque pro beneplacito Wndn
eximere, ut legis ſeſe Dominum eſſe commonſtret. Om- Pne
ol acrd

nipotentia Dei eſt, creaturam humanam Angelicaâ reddere e uc
priorem, & minoratam ab Angelis, ſecundum naturæ con- MWäOtmu,
ditionem, ſupra Angelos omnes gratiã & gloriâã coronare. kgnbuth

Cum ergo Pater fecerit potentiam in brachio, dubitari vir gleninn,

poteſt, quin hoc omnipotentiæ ſuæ ſpecimen in conceptio: imriinhhite
ne Mariana magnificè exercuerit, feceritque magna, qui po- Monſtmfii
tens eſt. Commendatur deinde ſapientia Filii, qui cum in- tileiee win
habitare animam & corpus Mariæ decreverit, ab omni eam inn tl ſn
peccato decentiſſimè præſervavit; domum enim tuam decei & i ntior
Sandtitudo Domine in longitudinem dierum, ſive in omnibus eifiem
totius vitæ momentis, nè unico quidem excepto. Cùm ve- . bignne

rò ſanctitudo ſit munditia ab omnihus inquinamentis tam imm ir
a&ualibus quam originalibus libera, ut loquitur D. Diony-· Md iiig te⸗
ſius

*.
i hr
1,„ —
. Vip⸗ Nlen
enin nikin
Pmreueinen

kentigrenind,

tmahnm genibi
hc oiNtehti
lr grceceletn
te quingentosn
Onſtit erdinit

onciii Bücleene

nhanceſtebat⸗
6Ttigentina

Abccletaper ſ
Ceptione intene
tiam Patts, Eit

Mnnipotenaah
On tintum 4 ee

Elervaretantunt
otenilet
beneſnet
NnEttet. 0
n Mgeici elen

ndbcn nnare e

E gorii cnonn
1chio, vbinun
mneninconedn
GUeinagrucult
akii,quicin⸗
enit, dbomnie-

in etin unti .

fecerat, & erant valdè bona.

terr4, cœlisque, Evâà & Angelis, quos ſinè maledictionis ana

aliquando fuiſſet de conſortio hominum peccatorum
8

CLoyxcio Ruſtica. 137

ſius Areopagita, decuit ſanè ab originali præſervari Ma-s Anfelm.
trem, ut DEl filius (Anſelmum loquor) mundiſſimè l de Con-
naſceretur. Non permiſis increata Sapientia, ſit de cptc. 18
vetita ſcientiæ arbore comederet Virgo prudentifſfi-

ma; non permiſit providentiſſima Sapientia, ut gloriari poſ-

ſet ſerpentina aſtutia, accurratiorem ſe fuifſè in intoxican-
dovVirginem, quaàm illa in præſervando. Non permiſit glo-
rioſiſſima Sapientia, ut gloriaretur aliquando Pompeſus At-
ticus: Wunquam cum Matre in S a ien⸗ redii, & non gloria-
retur ipſa: Nunquam meam deſiderari in Matre gratiam
permiſi; non permiſit Incarnanda Sapientia, ut prius in ea
anima diverteret malignus Spiritus, quàm Sanéctus obum-
braret & poſſideret Paraclitus. Quid Paraclitus? ut divi-

tias bonitatis ſuæ obtenderet, nulla affici malitià optimam

Virginem unquam permiſit. Aptiſſimè Bernardus: Hanc
feciſti Domine imaginem bonitatis tuæ, ut in ea velut artifee
oſtenderes magiſterium pietatis tiæ. Ariſtotelis ſcitum eſt,
Ech. 4. Qualis inusquisque eſt, talia operatur, cum ergo ſpe⸗

Cialis artifex Marianæ Conceptionis fuerit Santus Spiritus
(creavit enim illam Deus in Spiritusan o) qui eſt fummum

bonum, congruum quoque erit dicere, ſummè bonam in
Conceptione ſua Mariam fuiſſe, longeque meliorem crea-
turis illis, de quibus Gen. 1. dicitur: Vidit Deus cundta, quæ
Ex quibus verbis alia eruitur immaculatæ Conceptio- Coſqtten-
nis congruentia, nè videlicet deterior haberi poſſit Maria ri ex
Purita E
. . i 1 Virginis
themate conditos fuiſſe, & cum conderentur, valdè bona ſupra eœ-
extitiſſe ſacræ paginæ atteſtantur. Si ergo ex commumn teras crca-

omnium rectée fentientium conſenſu MARIA Cœlis & nas.

Angelis fuit purior, originali juſtitiã præditam fuiſ-
ſe neceſſe eſt fateamur , cum eandem Evæ & Angelis fa-
veamus. Indignum eft, exclamat Anſelmus cit. Quddil-
la, quæ futura erat Mater DEI & Domina Angelorum,

In.

138 Feſto Conceptionis Immaculatæ Virgins Mariæ.

In Virgine Maria, inquit Auguſtinus l. de nat. & grat. nul-
lum unquam fuit peccatum, cùm enim de peccatis agitur,
propter honorem Dei nullam de ea habere volo quæſtio-
K. 5. Accedit inſignis eorum Doctorum conſenſus, quos con-
Congru- trariæ ſententiæ fautores ac Patronos ſuſpicari poſſemus.
HEen. Sanctiffimus Patriarcha Dominicus de Domina ac Regina
ſas qottiſſi Puriſſima ità feripſit libello de Sacramento Corporis: Sicut
morum vi- primus Adam fuit e terra virgine & nunquam maledicta for-
Srdinc 5. Matus, ità decuit in ſecundo Adam ſitri, id eſt, Cbriſto. Non
Dominici degener tanti parntis filius, Doctor Angelicus, compluri-
S§ Thom es piam ſuam de Conceptionis pueritate inſinuat fenten-
in lib di- tiam: Talis fuit puritas MARIA, quæ d peccato originali &
Rind a a ad&tuali immunisfuit. Quid clarius: quid præclarius: quid
e 2. ſan tiusi confirmat ſententiam ſuam pluribus in locis variis-
12 a2d, 4. que rationibus deducit omnimodam Mariæ convenire pu-
*½ Th. p 3. ritatem: Rationabiliter creditur, quèd illa, quæ genuit Uni-
¹²½7 *"genitum 4 patre majora præ omnibus aliis privilegia gratiæ
accepit. Privilegium Joannis fuit ſinè peccato naſci, Adami
& Angelorum privilegium fuit, juſtitiâoriginali primo cre-
ationis inſtanti donari, ſi ergo majora fuére Mariæ præ om-
nibus aliis privilegia, dubitari non debet, gratiâ originali
eandem fuiſſe exornatam. Nimirum Imperator eadem
tri buit privilegia Auguſtæ, quæ ipſe habet; Sicut ergo ipſe,
JESUS, ſineè peccato conceptus eſt, ità concipi voluit & Ma-
riam. Primum Mariæ privilegium immunitas à peccato
ait Hugo Cardinalis in c. I. Lucæ. Colligit id Cardinalis
Cajetanus ex Gen. 3. inimicitas ponam inter te & mulierem.
Nota: inimicitias, quia nullo genere amicitiæ unquam fuit
amica. Et hoc dixit DEUs, priusquam Adami progeniem
peccati ream promulgaret. Sicut in judicio prius ſepara-
Buntur probi âreprobis, quàmin hos fulminetur ſententia,
ut jam ante ſententiam liberos ilios à culpa ſententiæ con-
ſtet fuiſſe. Denique S. Vincentius Ferrerius ſerm. de nativ.
Maon

Atienpen
nſugniuft

e⸗

4

iuin inmn
tunſurttſote
Gfweftrüe
nrfeahnofen
rutkicgticne⸗
orſumiIIl.

Uleſtt Afe

retiehihen

K.

Nlimuhenite
üpanmnn
SCeunlncaum
kemenmpe
ütſtninan
Aimit Aon
nelhinsgendun
umpmnendert,
nr tcllrn ee
kagccehruum
laktunfn

Concio Ruſticao. 139
. KN ee
⸗ eei Won credatis, quia fuerit in Aſaria ſicut in nobis, qui concipimur
ZZ in peccatis, Jed ſtatim ac anima ejus crtata Juit fuit ſanctificata,
& ſtatim Angeli in coolo celebraverunt Feſtum Conceptionis.
lnſgint quam præclarè pro Conceptionis honore cœleſtes hæ
ien olen linguæ diſſeruêre! Quanquam non ità me pro aſſerenda
Dninnchen Conceptione immaculata doctiſſmmorum virorum per-
– ſtringat authoritas, quàm impiorum moveat aſſeveratio.
Mahometi diſcipulus in Alcorano ità de Virgine noſtra lo-

enen . quitur: Audivi nuntium DEI dicentem Wullus de fliis Adam
kicideh ll naſeitur, quem nontanget Sathan, præter Mariam S& ſilium eius.
enci, on Mahomctus ipſemet ſic pro Virgine in codem Akorano
ihſnmtkmn. pronunciat: O Maria! OElIS utique deputant te, elegit te
gaeat ipiit ſuper fœminas ſæculorum. O Maria! ODEIlIs annuntiavit
ecnisu trihi Verbum ſuum de ſe, nomenejus Mefias. JolIS Aarig
ueinlsi Ailius honorabitur in hoc ſeculo, & in alio.
Cohyentent Narrat Jacobus Valentia in Magnif. Regis Armendrum
guegenitli filium auditâ quæſtione de Conceptione B. Virginis dixiſſe
Miriegin Avenone JToanni XXII. in præſentia Cardinalium: 5 iquis
Ctomi;An talia dixiget de Matre AMabometi, nullo pacto evaderet mor-
Gimliprinoe tem.
Miepre . Univerſis hiſce teſtimonĩiis ſuperior eſt illa Doctorisſen-. §. 6.
VNicigdn rentia, quâ gratiam Chriſti longè uberiorem, quàm Adami eut quia-
Imfemeten culpam fuiſſe aſſeverat: Si enim unius deli o multi mortui ſunt, taex Scn-
etnede multb magis gratia DEI & donum in gratia uniss bominis Jeſu ten iia .
ncipi uit Cbriſti in plures mortales abundait. Si gratia in plures mor-·
wnitsirn tales abundavit, quàm unius delicto peccaverint, ergo aliqui

litid Cdnts non peccaverunt, ſed gratiâ divina præventi ac præſervati
teetekmnlen ſunt, ut dubitari non poſſet, gratiam DEl uberiorem eſſe
ctie ungunmn quàm fuerit protoparentis perverſitas. Adeoꝗque unica

Adumi pogenn ſaltem ex puris creaturis aſſignanda eſt, ad quam delitum

cieio ibln⸗ Adami non pertigerit, ſed prævenerit gratia præſervatrix.
Vinenrſetenn Et hæc eſt Maria, de qua Concilium Apoſtolorum anno
Dr ſegtennech Chriſti 44. celebratum pronuntiavit. IMa Virgo illa Ma-

ria: Illa danſta in inſtanti Conacp iſon⸗ fuit ab originali peccato
2

isſetm, denn
nusſel ſs træſer-

4

140 Feſto Conceptionis Immaculatæ E- irgini Mariz.

præſervata. Quin & ipfa Brigittæ ſuæ revelare dignata eſt
I. 6. C. 49. revelat. Veritas eſt, quòd ego concepta fui ſinè pee-
eato or iginali. ”
Hanc veritatem conteſtantur miracula, quæ in Concep-

congru- tionis immaculatæ honorem plurima maximaꝗue ſunt pa-
entia“ ex trata; novem de nongentis ex to. S. Theophili Rainaudi pag.

326. breviter inſinuàſſe ſuffecerit. .
Inter miracula Cardinali Bellarmino in congregatio-
ne S. Officii coram P'aulo V recenſita anno 1617. primum

fuit, quod Hiſpalenſis Archi epiſcopus ritè examinatum &

probatum Romam transmiſit: Puer tredecim menſium nè
verbulum valens profari, ſed balbutire tantum inconditè, ni-
hilominus quatuor verſus diſtinct è locutus eſt in honorem
B. Virginis- imaculatè conceptæ. Alterum prodigium na-
vis fuit, quæ ſola periit in portu, quia non habuit pro tutela
ſua Immaculatam Conceptionem, cùm re iquæ naves om-
nes in tota claſſe habuiſſent vexillum notatum immaculatàâ
Conceptione, quæ incolum es per tot maris tractus Car-
thaginem Americæ tenuerunt. .
Anno 1070. Helſinus Rhemenſis Abbas in naufragio,
fubſidente jam navi, votum fecit Virgini Matri, quæ S. Ni-
colaum ſubmiſit, ut componeret Maria. Pacatis om ni-
bus impo fuit Helſino Nicolaus Conceptæ ſinè labe Virginis
diem quot annis recoleret 8. De cem bris, hoc cbſequ um ac-
ceptiſſimum fore.
Recèns Lugduni Maria Magdalena Pincheneta Ciſter-
cen ſis Sintimonialfis maturæ ætatis teſtatædque pietatis de-

cubuit, ex periculoſa febri, & capitis crucia u, toto corpore

tic attritta & luxata, ut ſinè adminiculo aliarum commo-
vere ſe non poſſet. Ut verò neſciente ægràâ illata & applicata
leckolo eſt Imago B. Virginis immaculatè conceptæ meli-
uſculè mox habere cœpit, morbique ſtatus notabiliter mu-
tatus eſt. Sed cum poſt unum alterumve diem infirmorum
præfedta per incogitantiam removiſſet imaginem à kda-
0,

ellte
,Cürctne
GCiemphecfen
gle Orbteock
erelottripl.
7renemottaun
Cudrenenece
emnnhonokodin
CynruCtsinen
en clekeranmn

Pornomminefonu
noentts ans
unn ſamal
IC 21,elendie,
Eganakontten
mintiscgeminn
heſclem reie

ultne
IIN

Nentd he
ls oſontoc
llninztnn
1
nn acen

inihr
e
. .
leyehnign .
egtee
bgan Ene,

mmnagleſing
Mhiikaiund 1

noin Congegri

no Ielninn.

lte exraminnnunl
ecim wenlung
tum nconritet⸗
tseltin honoren
Im procigiumne
habvithrotutel

Eiquanures.

Nbm immaculed
Laris tractusCa.

busin puuftagier

Natni, ge 5 N.

4. Ndnis on
EimkrheVnenu
hocckleduune

Pincheneulit⸗

Arrie eiist⸗
iaru, ttochet
Tlinbun connt

4 latr Nnn

te CoNceyte i⸗
65 noteblftinn
diem nhrnonm

1

imuginene
mneinene,

Concio Ruſtica. 141

lo, ignara, unde ægræ factum melius fuiſſet, rediit contri-
tio corporis, cruciamentum capitis, vitæ periculum. De-
dit tunc præfectæ vexatio intelletum, ut referret imagi-
nem, quam ægra piè exoſculata, ut capiti admovit, ſinè
mora inſomnia quibus pridem gravabatur, depulſa ſunt, &
placidus per ſemihoram ſomnus ſucceſſit, è quo per ſeipſam
expergefacta omni ſe morbo liberam deprehendit.
Scribunt Antonius Solarius Carpinas l. de venerat. & in
vocat. Sanct. & ex eo Antonius Spinellus Tract de Feſtis
Deiparæ F. I. n. I. Nicolaum Prætenſem ex Ordine Cœ-
leſtinorum cum egiſſet ſolicitè, ut octava Conceptionis in
totò Ordine celebraretur, idꝗque obtinuiſſet, precatum eſſe
B. Virginem in hæc verba: Mater mea, ſi tibi gratum fuit,
quod noſter Ordo de octava tuæ Immaculatæ Conceptionis
me agente conſtituit, Roſa hæc rubicunda, quam tibi offe-
ro, vertente anno recurrente hoc ipſo die viriditatem ſuam
puichritudinemque conſervet. Decerpſerat paulò ante
roſam in horto & obtulerat Virgini, impetravitꝗue quod
voluit. J
Granatà Urbs inexpugnabilis felici deditione & ſub-
a tione ceſſit Ferdinando & lIſabellæ Catholicis Regibus,
poſtquam votum emiſére æ dificandi intrà urbem Bafilicam
ſubtitulo Immacu'atæ Conceptionis, ſi daretur urbe potiri.
Potiti ſunt finè ſuorum ſanguine, favente Virgine exciſis ac
regno exatis Mauris.
Narrat Joannes Pourgheſius de Societate IESU, Mariæ
ſacra c. 21. eadem die, quâ curſor Regius in Hiſpanias detu-
lit diploma Pontifcium de premenda ſententia maculati

conceptus, & ex equo deſcendit, lampadem nodurnis dun-

taxat horis coram imagine Deiparæ Immaculatèe Conceptæ
Ardere ſolitam, medio foro, clarâ die, eo ipſo, quò curſor
appulit momento, ſpontè ardere coœpiſſe, om nibus ſtupore
defxis, conſumptoque oleo pere iguo, quod à præterita
nocte ſupererat, perdurafſe nihiomim flammam aquaâ lo
3 Cc0

142 Feſto Conccptionu Immaculate Virpinit Mariz.

cò olei ardente. Teſtes hujus prodigii paænè innumeri mor-
tales, qui ad hoc ſpectaculum convenerunt.
Catharinus l. 4. contra Cajetan. pag. 357. teſtatur ſu4ò
ætate periculoſas ægritudines depulſas ad profeſſionemIm-
maculatæ Conceptionis. Doctor irrefragabilis Alexander
Alenſis, qui prius Deiparam maculatè conceptam docue-

rat, mutatà in melius ſententiâ ſubitò convaluit, & piæ ve-

ritati ad obitum inhæſit.
Nuperrimè in monte Qvirinali Romæ & Regione Pala-
tii Pontificii Monialis ex Ordine Capuccinorum ex calculo
laborababat, Confeſſarius illi ſchedulam ſuppeditavit parti
malè affectæ extrinſecus admovendim, cui inſcriptum:
Immaculata Conceptio S. Genitricis DEl MARIF, monia-
is deglutivit ſchedam, & ecce ut cecinit HieronymusbPetru-
ſius.
Charta involutos, quam prius voraverat
Duos repentè calculos V'irgo parit.
Inſcriptione colligatos caleulos
Conceptio Immaculata præcones facit.
Conceptionem labis expertem negas?
Lapides loq uuntur, lapidis hoc verbum ſat eſt.
Momentanea hæc curatio ſtimulavit alteram Monialem
ejusdem cœnobii hydropicam, ut eodem chartaceo malag-
mate invenerit ſanitatem. Conati ſunt poſtea offucias tan-
to operi obſcurando offundere quidam perſiricti hoc ſplen-
dore, ſed Deus ægros alibi ſublevavit, ut jam apudsiculos in-
tegrum volumen cuſum ſit, ſacrorum quæſitorum ſuffraga-
tione poſtirem diſcuſſam munitum. Contigêre hæc duo
prodigia idibus Novembris 1652. Confeſſarius ſecedere juſ-
ſus ad ſupprimendum negotium, aliam mulctam non ſubiit,
quàm depoſitione ex officio, mulctandus pPerpetuo carcere,
vel etiam morte, ſi fabula fuiſſet.
Duodecimà Februarii anni 1657. Eminentiſſimus Car-
dinalis Repacciolus Princeps Doctrinà & Sanctimoniâ ſingu⸗-
aarIS

ul
⸗ e

ein

—

dimni
neignnnt

lgui

gurlinement

fktninten
aiNnetunmelnn
onstmtonint

2Ehentummmn

lehethſel
cumterndtone

eekerimn
muanrunnmenen
MCsti

ion omn Pvemn

üntte)1 orn

elgeneinene
en NEenins
Etnnaren
Duntonmnnonten

izpenerinre

Uimn got⸗
Centummontcnst

Münmekthe

nehtone inn

aucene iehnn

Wanein⸗ hon

Erigrern

es 1No

ekinen

7 zgi . . . .
nd hei. Concio Ruſtica. 143
n innmin

laris laborabat è ſtranguria, ut jam horis 107. nè gurtam
emiſerit urinæ. Conclamatus & Sacramentis ultimis mu-

n telmt nitus operiebatur vittæ aureæ diſruptionem, cùm ſubiit ani-
ſpr ofelioneit mum pio Confeſſario, quid ægræ Moniali acciderit, inſcri-
Gidilsent bit chartulæ hæc verba: In tua Conceptione, Virgo Imma-
Onceytamn coen culata fuiſti, Ora pro nobis Patrem, cujus Filium genuiſti,
Nilut Kir ingeritque ægro glutiendam. Qniut glutiit, ſeptem illicèò
calculos emiſit, quorum uni ſchedula erat circumvoluta.
e Negone) Sanatus momento æger famam impulit, & affe tum auxit,
norum er col cui frigi dam affundere moliebantur, qui eum piæ ſententiæ
ppedſtnitzn maximè infenſum olim rebantur.
Cniinſenpen Majores ſunt curationes animorum. P. Ludovicus de
Mhldpnon. Ponte Sententiam minus piam in ſæculo imbiberat & in
onpmobetru novitiatirretinuerat, ſed toto illo tempore horribilibus fa-
tigabatur tenebris, donec ipſã Conceptionis feſtâà luce, ubi
dVerat odoratus eſt cauſam tantæ ſuæ circa cœleſtia noctis, vovit

ſe mutaturum mentem ſi caligine pulſâà ſerenior Lux afful-
geret. IIlicò dulcis divinarum rerum ſenſus perfudit Lu-

dovicum omnisꝗue animo nox fugata eſt. Apoſtolicus
Concionator, M. Joannes Avila teſtatur Tract. in illud audi
ſtet filia c. 4. experimento comprobatum, nullum contra Vene-
rm Monicden ris ignem præſentius remedium hac devotione. Omitto
Chunacednug⸗ cætera, tragica præſertim acerbiſſimis pœnis & ſubitanea

olenoffczen punitorum morte exempla, qui labem Marianæ Concep-
irſtihoeßer tioni aſpergere ſunt conati.
H Ultimum, quod ad piam de Immaculata Conceptione §. :

unmti⸗ ſententiam mordicus tenendam ſtimulare meritò poteſt, in Sa erned⸗
e hktn/ dulgentiarum eſt theſaurus munificè iis erogatus, qui certas ex ndul.
Nnbee de Conceptione immaculatâ precatiunculas devotè reci gentiis,

. ers ſil.
ſeeſo⸗ „ .. . . .
rioſernetn tant, qui certè theſaurus erogari non poſſet, ſi Catholica

ctum M pro Conceptionis honore non ſtaret veritas authoritasꝗque.
perpetlocnt Atque ut in ore duorum Pontificum ſtet omne Verbum,
ſiaec Gregorius XV. anno 162 1I. die 13. Aprilis centum anno-
entſnt ſr rum indulgentiam conceſſit omibus devotè hæcverbapro-
dinoni feren-

. —
144 Feſto Conceptionis Immaculatæ V'irginis Marie. „ . vin
ferentibus. Benedicta ſit vpuriſima & immacikata V'irginis oni
Conceptio Beatæ Mariæ. Citius Gregorius Paulus V. cen. n
tum dierum indulgentiam anno 1615. die 10. Julii in perpe- deri
tuum aſſignavit orationem ſequentem recitaturis: Hæc eſt n i t
l irga, in qud nec nodus originalis, nec corter adtualis culpæ ſm
urb. Inen
Repetamus quàm celeberrimè aureas haſce precatiun- ––
culas & divinæ Virgini ſpeciale Conceptionis privilegium lliutens
gratantes ultimæ vitæ noſtræ momentum commendemus, gipuhuin
ut ſicut primus ejusdem in vitam ingreſſus ſinè labe fuit, itia M ſyellu⸗
egreſſus noſter è vita ſinè culpæ ſit reatu. Simulque ſalu- mnſun
Gninumſiehndte

tem noſtram cum timore & tremore operemur, nè ab æter-· ntent
no illo regno, in quod nihil coinquinati ingreditur, propter r tu
inexpiatas peccatorum maculas æternum excludamur. 1. IMl

Quod nè faciat, Immaculata Mariæ Conceptio præſidium girſen
nobis ſit & protectio. Amen. Annddala
6G99869900060200080229089 pncknii
. .. Mu Cum ti
Concio Civica. Annn en
. Vnpnirtenoe
Immaculata Mariæ Conceptio ex Maternita- eilgesnimet-
tis titulo adſtruitur. iilamd cln
De qua natus eſt] ESIIS. Matth. I. v. 16. unezCbkrm
gilaumalme
4. . m, ,
mmoecl- 2 (Ccleſia Catholica ſuggerit argumentum ſuffici- euninenihirt
aa ens adſtruendæ Conceptionislmmaculatæ in his uiſtcenhnen
nceptio Everbis: De qua natus eſt JESIUIS, ſi enim Mater unſſcerſtt
RE Chriſti eſt, immaculatam eſſe decet; Nam male- Pnlimulte
volam animam non introibit Spiritus Sapientiæ, necbabitabit ifmntzif,
