Gi487_qt
author: Hartung, Philipp von

N 12511702051 021

ILIIAIEIIIAIIIII

UB Tübingen

Mi A&Y. As
89

— —

R. PATRIS

PHILIPPI
HARTIHNG

& SOCIETATE JESII

CONCIONES
TERGEMIN

1
FESTLA IOIIUS ANNI
OPüS POSTHIIMIIM

plurimis deſideratum & expectatum xPAN
ac 4

multorum ſuccus atque compendium.

Cum Privilegio Sac. Cæſ. Majeſtatis S

Permiſſu Superiorum.

ESARENEAR AS AA YS A Sß AEE OAR E OA ⁵

Norimbergæ

Sumptibus Johannis Chriſtophori Lochneri
Biblopolæ. Anno MDCCXI.

X

Reverendi Patris Provincialis.
12 infra ſceriptus Societatis] Eſu per Provin-

ciam Bohemiæ Præpoſitus Provincialis po-
teſtate mihi ab admodum Reverendo Patre
noſtro Michaele Angelo Tamburino Præpoſito Ge-
nerali ad id factà facultatem D. Joanni Chriſto-
phoro Lochner Bibliopolæ concedo imprimen-
di Librum, cui Titulus: Tergeminæ Conciones
oſthumæ in Feſta totius anni. Auctore P. Philippo
fartung ejusdem Societatis Sacerdote. Eidemque
Jus Cæſarei Privilegii uſurpandi eatenus indulgeo,
ut ipſo invito Librum hunc nemo deinceps redu-
cere, nemo intra S. R. Imperii fines & hæredita-
rias S. Cæſareæ Majeſtatis Provincias importare
aut venum exponere intra decennium audeat. In
cujus rei fidem has Literas manu propria ſubſcri-
ptas, ac Officii mei Sigillo munitas dedi. Pragæ

die 19. Junii. Ao. I10.

(L. S.)
Jacobus Steſſel.

X 2 PRE-

6 (0) 162-
ð
ðͦUMW
A A e e: r 22 e e e e e ee

PREFATIO
AD LECTOREM.

NN promiſſas nuper Conciones Ter-
A geminas in ſingulos totius anni Fe-
ftos dies ad amuſſim Apoſtolicam
Rrh adaptatas, & Tergeminis illis
Concionibus in univerſas circuli Solaris Do-
minicas pridem luce publica donatis adeò
conſimiles, ut non niſi gemellum fœcundæ
mentis partum præſeferant, EundémqueAu-
thorem R. P. Philippum Hartung è ocieta-
te JEsI, Orbi prodant literato; à Cujus re-
ligioſisſimo obitu, eruditi conatus iſti, haud
aliis, quàm ſacris Oratoribus facti ſunt vecti-
Sales.
Verùm priusquàm poſthumas haſce lucu-
brationes oculis tuis ſubjicias, candidam tibi
mi

1 6e

C

nie⸗
licam
Us
8Do⸗
Ade
nge
lea⸗
ciete
Ure
Iud
ell.

uor.
tbi

PRAFATIO AD LECTOREMsANMNMNA1«ꝛ
mi Ledtor placuit laudatiſſimi Authoris
mentem pandere, cur Is hanc Encomiis San-
Gorum frontem præfigi, & Tergeminas
CGonciones, Ruſticam, Civilem, & Aulicam
appellitare voluerit; nimirum, quoniam pri-
mæ hæ Feſtorum dierum Conciones, plerum-
que vulgares, & obvios, facilésque ad memo-
riæ mandandum conceptus continent, atque
ruralibus potiſſimum Parochis adminiculo
eſſe poſſunt, ad non pœnitendum inter agreſ-
tes animos fructum faciendum, has, aliàsque
ob cauſas non immeritò Ruſticæ, ſive Plebe-
jæ indigitantur. Civicas verò idcircò inſcri-
bi voluit, quòd à ſe ad Cives primariò dictæ,
& directæ ſint, conceptusque aliquantum le-
ctiores complectantur, quàm in ruſticis dic-
tionibus reperiantur; quanquam eam non at-
tingant ſublimitatem, quam Author Aulicis
inſperſit, utpotè in quibus oblectare potiùs,
quam objurgare, tempori, geniôque ſervire
Aulico, veritatémque in cortice, in nucleo
affectum claudere voluit.

XK 3 Deni-

PFPERLEFATIO AD LECTOREMAM.
Denique Titulum hunc libro ſuo ità præ-

fixit, ut nomina rebus correſpondeant; mi-
nus tamen accuravit ornatum verborum,

quàm conſenſum curaverit rerum, pretioſa
coacervans ſenſa bono communi ſervitura.
Haud ignarus, quòd Pallas etiam minus ve-
ſtita olim colebatur.
Deſudavit præterea, ut propoſitum à ſe ar-
gumentum, nonFeſtis duntaxat, ſed & Sancto-
rum geſtis, ab aliis parùm quandoque attingi
ſolitis, accommodatum ſeligeret. Et quan-
quam in ſententiis fideliter allegandis labor,
& induſtria minimè defuerit, quia tamen in
librorum penuria fontes ipſos inſpicere non
licuit, fideli ipſius Authoris relationi fides ha-
benda erit. Nunc igitur poſthumas haſce
Conciones oculis tuis ſubjicias velim Candi-
de Lector, quas ubi benevolo ſimul affectu
proſecutus fueris, néſſe diſces Sanctos, quos
néſſe, amare eſt, diligere verò, imitari eſt.
Hoc age, & benè vale. 8

IN-

1
ludi,
Duun
lll

* 8

2*
—
☚

Concionum, Thematum, Conceptuum,
& Paragraphorum.

Feſto omnium Sanctorum.
Concio Ruſtica.
Conceptus.
Omnes beatitudines ſingulis Sanctis
appropriantur. fol. 1.

„Thema.
Beati. Matth. J.

1. Omnes octo beatitudines Ruſti-
cis propric.
Sancti ſant Regés.
Poſſidebunt terram.
Miſericordiam conſequentur.
Deum videbunt.
Filii Dei & hæredes Regni erunt.
Triplici titulo Regnum occupa-
tur.
Volentia Cælo inferenda per olto
Virtutes Bangelicas.
Eodem Feſto.
Concio Ciwica.
Conceptus.
Cœlum præguſtant in terris præor-
dinati ad Cœlum. fol. 9.

N

Thema. .
Ppſorum eſt Regnum Cælorum.
MWatth. F.

Qudm procul ad Cælum.
In anima uſti tanquam in Cæ-
lo Deus rſidet.
Diverſitas inter juſtum Viato-
rem, & Comprehenſorem.
PElecti ſecum oireumferunt Ckx
lum bortatile.
Ex pace & ſpe gaudent electli.
Czlum ad nos deſcendere dicitur,
qus Möſteris?
.Sicut Wraelitis in deſerto promul-
Iidem terra promiſſæita eleltis
praguſtum ClrliDeus indulget.

Eodem Feſto.

Concio Aulica.
Conceptus.
Quot Sancti in Cœlo? Reſp. unus.
fol. 17.

1

—

„

Thema.
pidi turbam magnam, quam Ainu-
merare nemo poterat. Apoc.
7. v. 9.
1 §. Innu-

Index Concionum, Thematum, Concebtuum,

I. Imnumérus Béa orum numers.
2. Omnes in Cælo per Concordiam
flfunt quid unus.
3. Caleſtis gloria malo Granato con-
fertur propter unitatem. Pſal.
132.
.Muri Clkleſtes cur ex Jaſzide?
. Quisque ſankzns omnind beati-
tudines poſſiaet.
6. Concordia Cœclitum variis ſimi-
litudinibus exprinzitur.
7. Oſza ſibi frangi Chriſtus non per-
miſit, nec tunicam ſeindi ob
unitatis ſigniſicat ionem.

In Feſto S. Martini Confeſſoris
& Pontificis.
Concio Ruſtica.
Conceptus.
De bona intentione.
Thema.
Si oculus tuus fuerit ſimplex, totum
corpus taum lucidum erit. Luc.
11. V. 34.
1. Compendium laudum S, Martini.
2. Abſque bona intentione non pla-
cet opus.
3. Per intentionem redduntur ope-
ra noſtra Deo acceptißima.
.Elegans ſententia D. Bernardi.
Bona intentio ſimilis Pirgulækti-
Akæ. .
em ſimilis oculo.
Applicatio ad S. Martinum.

fol. 25.

4

In eodem Feſto.
Concio Civica.
Conceptus.
Oculus Omne malum.
Thema.
Si oculus tuus nequam jſuerit, etiam
corpus taudn tenebroſum erit.
Euc. II. V. 34.:

fol. 32.

1. Cur Evangeliave hodie de oculis.
2. Oculus qualis neqguam.
3. Oculi ſunt animi cuniculi.
4. Oculi ſunt laquei.
5. Exempla eorum, qui ſingilariter
oculos ſuos cuſt odivere.
6. Cuſtodia oculorum apud Sanctos,
& etiaus apud Ethnicos.

In eodem Feſto.

Concio Aulica.
Concaptus.
Triplex Cereus proponitur. fol. 38⸗
Thema.

Sicut lucerna fulgoris illuminabit

te. Luc. II. V. 30.

1. Varia ſymbola virtutum S. Mar-
tini ex cereo ardenti.
2. Cereus baptismalis.
3. Cereus ceremonialis.
4. Gereus agonalis.
In Feſto Præſentationis Deipa-
ræ Virginis.
Concio Ruſtica.

Conceptus.-
Tria ex Præſentationis myſterio do-
cumenta. fol. 44.

The-

e)

ler

eritfi

un eri⸗

e euli.
.

li.

Nolinite
e.
4 Gndhn
gicor.

0.

.
9

tur. ſol,.
uninmlit

ℳNNNM.
ti.

8 Deie

4

ſterooor⸗

ſol
Tr

& Paragraphorum.

. Thema.
Beatus Venter,qut te Port avit. Luc.
II. V. 2/-

7. Trimula Virgo gratiſſimus Tri-
eitati fralt as.
2. Cit Vota Propoſita danda execu-
tioni.
3. Primæ cogitationes Deo dandæ.
4. Manè vincendas damon & mors,
Chriſti reſurgentis exemplö.
5. Beatiſſemæ Virgini nos præſente-
Müus.
In eodem Feſto.
Concio Civica.

Conceptus.
Deipara miſerorum Advocata. fol.
Thema.

Beatus Venter. Luc. II. V. 2/.

1. Deipara 2 Chriſto conſtituta Ad-

vocata.
2. In tribus graviſſimis mundi ca-
lamiktatibus interceſſit figura
atrocinantis Deiparæ.
3. Abigail PEgura Mariæ.
g. IUem Eſther.
5. Item Thecuitis.

In eodem Feſto-
Concio Aulica.
Conceptus.
Cur Deipara in templo præſentata.
fol. 57.
Thema. 7

Beatus Venter. Luc. II. V. 27.

—

1. Ut templum eſſet in templo.

2. Cauſa ſecunda, ut imago foret

in femplo.
3. Cauſa tertia, ut implerentur ſ-
Surk.
4. Gaudium irginis intrantis tem-
lam.
5. Diviſto temporis in templo.

In Feſto S. Catharinæ Virginis
Martyris.

Concio Ruftica.
. Conceptus.
Pœna inferni cur æterna? fol. 64.

Thema⸗-
Clauſa eſt Janua. Matth. 25.

I., Poſt decretoriam ſententiam in
noviſſimo claudetur janua.
2. Hmbola aternitatis.
3. Natio cur pro peccatts æna kg-
ILrnA.
ohbſtinatio cùm ſit pæna eocati
à Deo irrogat a,quomodo dam-
natis fit 6auſa aternitatis.

In eodem Feſto.

Concio Civica.
Conseptus.

Procraſtinatio ingens fatuitas, fol.
742
Themæ.

Erant fatuc. Matth. 25. V. 3.

§.
1. Luid ſehi velit gladius & rota
S. Catharina.
1 2 2. Ada-

Ledex Concionum, Thematum, Concepuum,

2. Adamus ſtultk egit diferendo
panitentiam.
3. Ejusdem ſtultitiæ rei peccatores
in dilavio.
4. Spes perverſa decipit & perdit,
dicit Salvator Diſcipulis.
5y. Duo exempla tragica.
6. Peccator per pyocraſtinationem
magis indureſcit.
7. Deus propter Suam miſericordiam
.cſt timendus.
2.. Magis aà peccazo cavendum, quia
Deus miſericors eſt.
9. Mirum exemplum de Ciconia.
In eodem Feſto.
Concio Aulica.
Conceptus.
Clementifſimus eſt Deus dum viyvi-
mus, ſeveriſſimus dum viximus.

Themz.
Neæſeio vos. Matth. 25.

1. Fatuæ Virgines inexcuſabiles.
2. Clementia divina variis concep-
tibus commendatur.
3. Miſericordia eſt ſlos, ſol, ole-
um.
4. Luamdin Jſaupereſt vita, ſupereſt
Variter divina Miſericordia.
J. Duomodo dicat Paulus horren-
dum; Pſaltes verò melius eſ-
ſe incidere in manus Dei. 2.
Rég. 2 4. V. I4.
6. Miſericordia Dei ad vitam ho-
mini extenditur.
7. Oratio non valet, niſi ſempore
Eratig.

fol. 79.

In Feſto S. Andreæ Apoſtoli.

Concio Ruſtica.
Conceptus.
De Communione ſpirituali & fre-
quenti auditione ſacrificii Miſ-
ſæ. fol. 88.
Themæz.
Venite poſt me. Matth. g. v. 19.

I. Ordo Equitiun Aurei velleris Fe-
ſto &. Andreæ inſtitutus.
2. Chriſtus Agnus.
3. Agnus Euchariſticusnobilitat.
4. Spritualis Communio commen-
datur.
5. Frequens auditio Miſſzæ ſuadetur.
6. Fructus auditæ Miſſa.
m eodem Feſto.
Concio Civica.
Conceptus.
Retia periculoſarum occaſionum re-
inquenda.- fol. 99.
Thema.
Relictis retibis ſecuti ſunt eum.-
Matth. 4. V. 22.

1. Ilt quis z&. ſequatur, prio-

res occaſiones deéſerat peccato-

rum.
2. Occaſio laqueus.
3. Zgni & aqua interdicendum.
4. Exemplum.
5. Similitudines.
6. nductiones.

7. In conſortio malorum decalogus

vix ſervabitur.
F. 4 J.

NRN

elent.
t.

bilm
onney.

udlti.

onumte-
ſlg⸗

ut een.

r, i⸗
t Nelclte

& Paragraphorn m.

7. A S. Andren periculz peccandi

feliciſſime propulſari eleganti

hiſtoria docetur.
In eodem Feſto.
Concio Aulica.

Conceptus.
Andreas ſinè Cruce, non valet unâ
nuce. fol. 1II.
Themæa.

Sequere me. Matth. 4.

1. Crux in Nucis Nucleo.
2. Ia ſola Cruce bonum eſt nos hic
eſſé.
2. ara reſpeltu Crucis §.
Andreæ eſt umbra.
7. G aucem homo non poteſt effugere.
J. QLut e nuce nucleum eſſé vult;
frangat.
6. Exemplz parvulorum Grucem
fortiter portantium.
7. Ii Grute omnia felicia.
7. Crux ſinb diſerimine amanaa,
quia ſomper eſt Gux JEſie.
In Feſto S. Nicolai Confeſſoris
Epiſcopi. 6. Decembris.

Concio Kuſtica.
Conceptus.
Feliciores funt, qui pauciora quàm
qui plura accipiunt talenta.
fol. 118.
Themæ.

IIi dedit quinque talenta, alii au-

tem duo, alii verè unum.
Matth. 2. v. I5.

1. Puütrocinium Nicolai effcaciſt
2. PFelix ſapè qui talentum accepit
minimim.
3. Quanti aæſtimet Deus peccata Sa-
cerdotum.
sd. Lunntt Deus aſtimet peccata eo-
rum, qui multa Dei dona ac-
b5ρâρ.
S. Utrum peccatum reddatur gra-
vius 2 perſona peccantis.
6. Abuſus gratiarum multos perdit
. Multa & magna talenta ma
gnas habent avnnexas ratis
nes.

In eodem Feſto.
Concio Civica.
Conceptus.
S. Nicolaus Præfectus Inferni. fol.

124.
Thema.
Euge Sserve bone & Eidelis -intra in
gaudium Domini tui. Matth.
2 5.

I. Certos ſanctos certarum gratia-
rum diſpenſatores eſſe.
2. Oratio Zuſti Clavis eſt Cæli.
3. Lauri eficacia.
4. Eficaces ſunt Orationes Sdancto-

rum.
S. Eleemoſqnæ efficacia.
In eodem Feſto.
Concio Aulica.
Conceptus.
Nicolaus Victor populi. fol. 129.
† 3 The-

eeredex Concionum, Thematum, Conceptuum,

F-Fhema.
rEuge derve bone & fidelis. Matth.
25§. V. 21.
1I, §. Nicolaus implevit menſaram
nominis ſitt.
2. Mundus régitur deſpecti, reſpe-
&In, ſüſelta.—
2. Invidus mortalium genils.
2. Homo non placet utiliter, niſi
cum propter Deum placet.
S. Qui per nefas quarit gratiam
hominnum, & hanc non acqui-
rit, & Dei gratiam Verdtt.
In Feſto Conceptionis Imma-
culatæ Virginis Mariæ.
83. Decemb.
Concio KRuſtica.
. Conceptus.
Immaculatæ Virginis Conceptio ex
Septem congruentiis aſſeri-

tur. fol. 134.
. Thema.
De qua natus eſt Jeſus. Matth. 1.
. 16.

§.
1. Peccatum Adami ſuit peccatum
totius poſteritatis.
2. Congruentia prima ex Feſto Con-
ceptionis, quod non éſt novi-
tium.
3. Congruentia 2. 6X attributis di-
vinis,
4. Congrnuentia 3. ex puritate Vir-
Zinis ſupra cateras ecreaturns.
§. Congruenitaz. Conſenſus doct iſ-

.

ſimorum Virorum ex Ordine
JS. Dominici.
6. Congruentia 5. ex sententia d.
Pglt.
7. Congruentia 6. g miraculis.
b. Congruentin ultinza ex mdulgen-
lits.
In eodem Feſto.
Concio Ciica.
Conceptus.
Immaculata Mariæ Conceptio ex
maternitatis titulo adſtruitur.
fol. 144.
Thema.
De qua natkus eſt Jeſus. Matth. I.
T. 16.
§.

1. Inmaculata Deiparæ Conceptio.
2. Corpus Mariæ non eſt corrubtio-
ni ſubditum, malto minus ani-
maa.

3. Cælis excelſior facta eſt.
In eodem Feſto-
Concio Aulica.
Conceptus.
An & cur in diei noviſſimæ judicio
comparitura ſit Deipara. fol.

152.
Thema.
Liber generationis Ihſu Chriſti.
Malth. I.

1. Dies judicii terrori eſt Angelis,
Jeéſu, & Marig.

2. Dei-

—
Orllni
eutig4,

luli.
,
er.

eptio er
Uüruidu.

l

latthel.

Mutpri,
ruptn.
inus A.
5

r ſdien
ſ
ar. .

Crißi

Arli

2

& Paragrahorum.

genes & nonnulli Patres, ſéd
refutantur.
. Cur Deipara in Valle Foſaphat
Epulta. . .
. Cur inclinato geſus capite éxpi-
rél⸗
.David inſinuata Deiparæ men-
tione veniam impeétrat.
6. Salvatur latro dexter, ob Mariæ
præſentiam.
. Mariophili n die judicii ſub Ma-
riæ vexillo tati.
5. Simholam immaeulatæ Conce-
ptionis,

In Feſto S. Thomæ Apoſtoli.
Concio Ruſtica.

N*

—

Conceptus.
Vulnera Jeſu in die judicii extremi
terribiliſſima. fol. 162.
Thema-

Zide manus meas, & aſfſer manum
zuam, & mitte in latus Me-
um. Zoan. 20. V. 27.

1. Aſzectus vulnerum Obriſti erit
impiis maxime terrililis.

2. Mira Metamerphoſis Vulnerum

Chriſti.
3. Chriſtus vermi c-omparatus.
4. Mamillæ Chriſti in judicto præ-
inctæ qub myſterib.
y. Qamor Vulnerum.
In eodem Feſto.

Concio Civiea.

2. Deiparam judicandanm docet Ori-

Conceptus.

Quo affectu Thomas hæc Verba
protulerit. fLol. 169
Them.
Dominus meus & Deus meus, Jonz.
26. V. 25.

7: Cur vituperia potius Thomæ,
quàm encomta proferantur.
2. Ex admiratione adoratio.
3. Applicatio digitorum ad cor ac-
cendit amorem.
4. Abpplicatio pro imitatione aſfec-
Ius. ⸗ .
In eodem Feſto.
Concio Aulica.
. Conceptus.
Pauciſſimorum eſt, ex vero hæc
Thoômæ Apoſtoli Verba repe-

tere. fol. 174.
Thema. 1.
Dominus meus & Deus meus, Joan.
29. V. 25.

.

1. Joli amantes poſſant dicere Deus
meus.
2. M peccator habet pro Deo ſuo,
propter quod offenait Beum
verum.
3. Elegans d. Ambhroſti ſententia.
4. Nallam Deum habet, qut multos

habet Deos.
5. Zacobus docet, quid ſit babere
Deum.

5. Ahfectus.
7. Peccator non poteſt dicere Deus
meus.
In

Imdex Concionum, Thematum, Conceptuum,

In Feſto Nativitatis Domini.
Concio Ruſtica.

Conceptus.
Amor jeſu infantis ſignum prædeſti-
nationis. fol. 180.
Thema,

otquot autem receperunt eum,
dedit eis poteſtatem filios Dei
keri. Joan. I. V. I2.
§.
. S. Moochtildis revelatio.
Prima TJeſuli vox A.
Cur Paſtoribus dicatur: Natus
eſt vobis?
Amor Feſuli eſt ſtella.
Amor Zeſuli eſt anza ſalutis &-
lana ſécuritatis.
AdAhoctus. .
Obera miſericordiæerga Jeſalum
exercenda.
In eodem Feſto.

Concio Civica.
Conceptus.
Jeſulus terribilis.
Thema. .
Erat lux vera, qua iklaminat omnem
hominem. Zoan. I. V. 10.
1. Somnium Guidonis Epiſcopi.
2. Zeſulus Giganti eonfertur.
3. Zeéſielus Gigas ſuüb ſchemate ſolis.
4. Natus FZeſulus térror Sodomita-
rum, Herodis &.
5§. Figuræ quinque de lenitate & ſe-
veritate Feſuli.

ι 8

N — A

fol. 186.

6. Quinque in eandem rem ſm-
bolz.
7. N Zeſulus ſit terribilis, reme-
dium eſt pœnitentia.
In eodem Feſto.

Concio Aulica.
Conceptus.
Nunquam glorioſior Deus, quam in

ſua exinanitione. fol. 194.
Thema
pidimus glorianz ejus. Joan. I.

V. I4..
1. Admirabilia myſterii Incarna-
tionis.
2. Humilitas Principum gloricſa,
Chriſti glorioſeſſima.
3. Prarogativæ Chriſti naſcentis.
4. Maäjor rediit in Caælos Dei filius,
udum venerit ad terras.
5. Imitanda Chriſti humilitas.

In Feſto S. Stephani Proto-
V Martyris.

Concio Ruſtica.
Conceptus.
Stephanus Chriſti primogenitus, ſen
alter Kuben. fol. 200.
Thema.
Ecce video Cælos apertos. Ex Epiſto-
la Miſſæ. Actor. J. V. 55.

1. J. Laurentii honorum tituli.
2. Stephanus gZeſum in gloria Pa-
1 . .—7* . . .
tris vidit, quia habuit faciem
Angelicaun.
3. e-

e.

1, jeye.

gbimin

ll ios

in,

carnt
icſi

Nenti,

Deifli

PrAd.
llitat.
Proto⸗

enitsſer
fol .

Erhyfr
1.

fituli
loris 1 .
i, ſin

& raragraphorum.

3. Stephanus Jeſu primogenitus.
1. ephanus plenus gratid.
36. Seephanus Thavmaturgus.
In eodem Feſto.
Concio Civica.
Conceptus.
Amor inimicorum ſignum præde-
ſtinationis. fol. 206.
Thema.
Ecce video Cælos apertos. Ador. 7.
V. 55. .
1. Cur dicatur Eccleſia militans?
2. Iu libro generationis Chriſti ſo-
lus David Rex aphellatur.
2. Fructus, quos Davia expertus eſt
ob dilectionem inimicorum.
Cur munere relicto ante altare
reconciliationem inſtitui ve-
lit Griſtas.
5. Unde S. ötephanus meritus ſit
videre Cælos apertos.
6. Regium eſtimo divinum, in bo-
no malum vincere.
7. Lectio ultima Chriſti k Cathedra
act⸗ , De⸗
S. Luacg ſit glorta Dei.
9. De B ag hatun Ohriſti poſt
Cnam.
In eodem Feſto.

Concio Aulica.
Conceptus.
Jeſulus Bellator.
Thema.
Benedictus dui venit in nomine Do-
veini. Marth. 23. . 39.

fol. 217.

1. FZeſulus veni Seimne,e glaliunn. Sð
ut faceret pacem.
2. Amore zepugnat Deus¹⁴s,;,
z. Victoriæ auſpictam ſuit, infan-
tem exercitui monſtrare.
g. Pugnamus non pro vano honore,
lſed immortali gloria.
J. Pax Chriſtianorum non eſt im-
bellis, ſea armatad.
In Feſto S. Joannis Apoſtoli
& Evangeliſtæ.
Concio Ruſtica.

Conceptus.
Joannes Chriſti Benjaminus. fol.
226.
Thema.

ridit diſeipulum, quem diligebat ger
Jus. Noan. 21.
1. Benjamini præregativa. .
2. Moyſis benedictio tribui Benjas
mini datdaua.
3. Effectus §&S. Euchariſtiæ ex praro-
gativa S. Ffoannis deducun-
ur.
1. Alia §. Zoannis prærogativa.
y. Narratio §. Hieronymi de . Jo-
anne.
6. Benjaminns noſter merait frater-
nitatem.

In eodem Feſto.
Concio Ciwvica.
Conceptus. .
Amor fraternus ſignum prædeſtina-
tionis. fol. 236.
1. f The-

Index Concionum, Thematum, Conceptuum,

l Thema.
pidit Diſeipulam, quem diligebat
Jeſus. Zoan. 21. V. 20.

1. Zoannnes dAilectione plenus.
2. Rahab in Genealogia Cbrifti poer
nitur propter Charitatem.
3. Maria in Matten, Chriſti eligi-
tur propter Charitatem.
4. Inter progenitores Chriſtiprimum
locum, habet Abraham propter
charitatem.
S§. Davidis Regis Charitas
Cur olim homines tam longavi.
Imnfinitt bPraſtantior ſt vita ani-
ma quun Corporis.
Propter Charitatem plures me-
rubre poni inter progenit otés
Aie,
In eodem Feſto.
Concio Aulica.
. Conceptus.
Cur Chriſti ſupra pectus Joannes
recubuerit. fol. 244.
Thema.
Recubuit ſuper pectus eus. Zoan.2I.
. 20.

„

.

2„ —

—‚R

1. S. Zoannis preærogativa ex recu-
bitu in pectore Cbriſti.
2. Wella ſéptem in manit.
3. Cauſa primaz ut eſſet maragdus
Chriſt.
4. Cauſa ſecunda Franciſei Laba-
tæ, ut eſſet horologium pelto-
raleé.

5. Cavuſa tertis Augiſtini, ut eſſet
genuinus aquilä Pullus.

56. Cauſa quarta Chryſoſtomi, quia

Filius erat confidentiſſimus.
7. Cauſa plures éx Gregorio Niſſeno
Damiano.,. Item cauſa
ſeptima Dionyſii weozagete »
quia diligebatur velut ani-
ma.
5. Cauſa octava Syplveiræ, ut eſſet
uaber Chriſti.
g. Tyes aliæ Cauſck.
706. Cauſa duodecima & Ambroſii.

In Feſto SS. Innocentium.
Concio KRuſtica.

Conceptus.
Innocenter pati, prædeſtinationis eſt
ſignum. fol. 252.
Themæz. .
Oceidit omnes pueros. Matth. 2.
V. 16.

I. Crudelitas Herodis.
2. Car latus Chriſti dexterum
transfodiatur.
2. Figuraß Aurea S. Petri ſenten-
tin e*venditur
g. Canceltatie manus Jacobt quid
prænotent.
5. Repetitio.
In eodem Feſto.
Concio Civica.
Conceptus.
Cauſa duplex occiſorum Innocen-
tium,

er

n.
(:
Marn

D f

—
t ſet
4
i, ie
Mr⸗
acu
lee
t ani.
t
Nlhii

m.

tionizet
ſol 11.

uthn

Pvterun

. ſintr.

lr

npocet⸗
tium,

& Paragraphorum.

tium, eum inveéctiva dupli-
ci in parentes improbos. fol.
260.
Thema.
—„„. .
Oecidit omnes pueres. Matth. z.
v. 16.
1. Suavis harmonia.
2. Prima Cauſa infanticidii, ſalts
parvulorum.
3. Winocentes triumphant tanquane
Præcones Chriſti & veri Mar-
Eyres.
4. Altera Cauſa in pyenaum paren-
tium.
S. Ivectiva in Parentes.
S. Invectiva in Parentes, qui ſuas
proles immatura morte abre-
Vtas immodicè lugent.

In eodem Feſto.
Concio Aulica.
Conceptus.
Fuga glorioſa.
Thema.

Sarge, accipe puerum, & fuge.
Matth. z. V. I3.

§.
1. Chriſtus Herodem cur maluerit
fugere.

2. Vita hominis militia.

fol. 272.

3. Hac fuga ſt gloricſa Victoria.

1z. Viltorin in pedibus Cervinis.

J. Fugere eſt inſequt opportunita-
tem.
6. Veſeriptio pſalmi tertii.
7. Luia fugiendum.

In Feſto Circumciſionis Domi-
Exbhortationes pomeridianæ,
Rive ſtrenæ.
Exhortatio, ſive ſtrena prima.
Conceptus.
Panes diſtribuuntur.
Thema,
Plendidum in panibus, benedicent

labia multorum. Eccl. 31.
§.

1. Apud Cunas Bethleemiticas pa-
nis quaæxritur.
2. Cur Homo Deus in Patriam ſabi
elegerit Bethleem.
3. ui panem providet, dignus
Regno eſt. S
g. Generoſunme Pompeji Pncinus.
S. Varii panes variis offeruntur.

fol.278.

In eodem Feſto.
Exwhortatio & ſtrena ſecunda.

Conceptus.
Horologia offeruntur.
Thema,
Poſtquam conſummati ſunt dies
obllo. Luc. 2. V. 21.

§.
1. Tempus irrevocabile.
FI 2= 2. Ho-

fol. 285.

–

2. NHomo ſimilis Horologio-
12: Dee præciput ſunt horæ obſer-

7

index Concionum, Thematum, Concep»uum,

vanda.
4. In principio Operum, Verborum,
Cogitationum ſit Verbum in-
carnatum.
y. Variis ſtatibus oßferuntut bhoro-
logia. Eccleliaſticis.
5. Magiſtratui, Mercatoribus, Mi-
Inihus, Eiduis, juventuti, &
morituris.

In eodem Feſto.
Exhortatio & Strena 3tia.

Conceptus.

Angeli invocantur, & afſignantur.

fol. 293.
Thema.

pecatum eft Nomen Zen. T, 12. quod
2g6 0. EBüués. 2. .

vocxatum eſt a
V. 21.
Cur in libro generationis Obri-
ſti, non ſit Ppolitum in initio
Nomen Zeſie.
2. Dui hoc nomen dignè profert,
bonus Angelus eſt.
3. Duodecim Angeli pro duodecim
horis diei in cuſtodiam eli-
untur. 61
4. Alii duodecim Angeli pro horis
nocturnis.
5. zarii Angeli variis aſſignantur.
Feſto Nativitatis Chriſti Do-
mini.

Concio KRuſtica.

I.

Conceptus.
De circumeiſione cordis. fol. 303.
Thema.
Ut eircumciäeretur puer. Luc. 2.
V. 21. S

1. Cur Chriſtus circumciſus.
2. Quid ſit cor incircaumciſum.
3. Cogitattones prave ſimiles ſunt
radicibus, vulpeculis; ſerpen-
tibus, aſpidibus.
4. Cogitationes ſimiles Abſolonicis
Capillis.

5. Cogitatio cogitatione pellenda.

In eodem Feſto.
Concio Ciwica.
Conceptus.
De efficacia ſanctiſſimi Nominis.
fol. 310.
Thema.
pocatum eſt nomen ejus geſus. Luc.
. V. 21.
1. Anomine Jeſu auſbicium anni
novi.
2. Quid potentiſſimum.
3. Ad vocem hujus nominis dæmoe-
nes non poſſant reſiſtere. Apoc.
I2. V. . .
4 Quid lapides limpidiſſimi Davi-
dis ad nomen TZeſus.
5. Efficacia hujus nominis.
5. Nomen geſu aggregatio omnium
bonorum.
7. Adfert ſalutem perpetuam. „
f. Fe-

he
,M.
1
, (ufe
Ni
in

nle

in.
nie ℳ
ſehr.

Alnin

zelenln
0
1

Nonin’.
ſoln.

1, u. M

ciunn A

inir dent
Pen. ,

ſei Unt
.
i. .„

n.
,
19

& Parangraphorum.

—

r. Zeſus omnue bonum. Proverb. 16.
V. 20.
9. Contra onane Venenum nomeis
eſu.
19. JSanktoram Martyrum inter tor-

menta refagium ad nomen

11. Guci affixum cur!
12. LPortemus hoc noween in fronte,
ore, corde.

In eodem Feſto.

Concio Aulica.
Conceptus.

. Nomen JESIS Balſamum ttiplex.

fol. 320.
Thema.

zocatum eſt Nomen &us Jeſus. Euc.
2. V. 21.

1. Luaſi balſamum nomen gEſu.

2. Balſamum hoc ſanandis vulne-
ribus aptum.

2. Medicina eſt.

4. Contra Venenunm.
jMedela univerfalis.
.Eſt contrn pericula in aquis.
7. Pro obtinenda ViczsoI⅝ͤ⁰uH Nowen

IrEſu teſſera. .

—„

2z. Confortat vam cordis.

9. Remedium contra mortem epen-
tinam.
In Feſto SS. Trium Regum.
Concio Kuſtica.
Conceprus. .
Quid Cometæ portendant. fol. 330.
Thema.
yidimus ſtellam djus. Matth.2. .2.

r. Bona, an mala magorun ſte!
2. Aſtrologi judiciarii non⸗
3. Neminem puniri, quin præemo-
neatur, kguras quinque doce-
tur.
g. Prognhoſtica Cometarum.

In eodem Feſto.
Concio Civica.

Conceptus.
In quo conſiſtat vera felicitas. fol.
Thema. 332.

yidimus ſtellam ejus. Matth. a. v.2.

1. y quo conſtiterit vera felicitas
SS. Erinum Reégunz.
2. Damones veræ felicitatis invir
di, Media feliecitatem conſe-
quendi.
3. Sacrorum oſſum Cuſt odes ſingia
laribus gratiis dotantur.
4. Triplex virgarum genus fortu-
natum ausſpicium futuræ glo-
rie. Complura de &. Trini-
tate.

§. Voluntas divina auſpicium feli-

eitatis.
In eodem Feſto.

Concio Aulica.
Conceptus.
Stelleæ Encomia.
Thema.
Stella antecedtbat eos.

7. 9.
IfS½

fol. 348.

J. I. Be⸗

—

nndex Concionum, Thematum, Conceptuum,

1. Boni ominis hac ſtella eſt.
2. Ofſicium hujus ſtellæ.
2. Emcacia Ejiusaem.
r. VZarig cauſæ, cur nova ſtella cum
Chriſto orta ſit.

5. Monſtrant Regibus aſtra viam.

In Feſto Purificationis Deiparæ
Virginis.
Concio Ruſtica.
Conceptus.
Benedicti Cerei ſeu Candelæ expli-
catio. fol. 355.
Thema.

Lumen ad revelationem gentium.
Luc. 2. V. 22.

1. Cur feſtum luminum dicatur.
2. i Cereus imago eſt Chri-
1.
3. Brevis explicatio Cantici Simeo-
nis.
4g. Alia Cerei ſignificatio.
S. Aäahuc alik Cerei explicationes.
, Elegans Medici factum cum per-
zinace Wſurario.
In eodem Feſto.
Cyoncio Civica.
Conceptus
Humillima Deipara in Purificatio-
ne. fol. 36 5.
. Thema.
Poſtquame inapleti ſunt dies purga-

X

I. Deipara nigra &- formoſaz.
2. Humilitas Deiparaæ in lilio ad-
upebratur.

3. Deum Crlo deſcendere fecit hu-

militas Marig.
4. Deipara per Humilitatem con-
ulcat caput Luciferi.
S. Humilitatis Marianæ ſymbolam
Luna.
56. Maria Angelos ſuper at.
7. B. VE. MWariæ humilitas honora.
Ea.
S. Mariæ nomen humilitatis.
9. Emphaſis ad Auaitores.

In eodem Feſto.
Concio Aulica.

Conceptus.
Purificatio ſvadetur, & in turture
adumbratur. fol. 376.
Thema.

Ilt darent hoſtiam Tas däe, quod
dictum eſt in ege Domini par
Suarturum. Lüuc. 2. V. 24.

§.
1. Puritatem Deiparæ eleganter Ha-
bacuc inſinuat.
2. V'iplex purificationis modus apud
Veteres. Nos lacryma purifi-
cant.
32. Ponſa quomodo ſormoſa, ſi ni-
ra.
F. Iaärzna prodigum formoſum fe-

1.

f. Petrus poſt lacrywas burior Fo-

anne.
6. Puri-

Iturnue
lolzt

l
i
4

ntelie.

Mtll
4 wp

,n.
yin. ſr

.ℳ.

& Paraerahborum. ôMDM

5. Purificatio legis Eéteris umbra

fuit noſtræ purificationis.
. Alter purificationts modus elekt-
moſzna.
In Feſto S. Mathiæ Apoſtoli.
Concio Ruſtica.
Conceptus.
De reſignatione humanæ Volunta-
tis in divinam. fol. 385.
Thema.
Uà Pater. Matth. 1I1. V. 25.

§.
1. Mathias ſignifieat donum Dei.
2. Quioluntati divina ſe confor-
mat, reſpondet Deo.
3. Conformitas Voluntatis eſt con-
eſſio eXblentiſſima.
4. Voluntas Dei ſeutum.
5. Heroicæ reſolutiones quorunn-
dam.
6, Bona eſt Dei voluntas, quidquid
ordinet.
7. Conformes voluntati divinæ eri-
mus Mathiaæ, id eſt: Donum
Dei.

In eodem Feſto.
Concio Ciwica.

Conceptus.
Quid ſit jugum Chriſti tollere. ſol.
293
Thema.

Tollite jugum meum ſuper vos.
Maitth. II. V. 29.

. ce. Apoſtoli ad jugum inviten.
2. Quid ſit Zeer, Jugum.
3. Varii modi geſtandi jzugim.
4. Chriſtus G⸗Sa, s
5. Jugam Chriſti longe facilius
guam iniquitatis.
6. Chriſtus vocat jugum meum.
7. Jugum Chriſti eſt etiam jejuni-.
num quadrageſimale.
5. JZugum Chriſti ferre, eſt etiam
Paſſtonis ous ſemper memi-
niſſé.
9. Cur dicat: tollite jugum ſuper
Vos.
70. Exemplam S&. Mathiæ.

In eodem Feſto.

Concio Aulica.
Conceptus.

Salvari quàm damnari facilius. fol.

Thema;

gJugum enim meum ſvave eſt. Math.
II. . 20.

7. Vel Dei vel damonis jugum ne-
ceſſarièd aſſamendum.
2. Pid ad infernam diffcilis, ad Cæ-
lum pulchra.
3. TVres cauſæ cur via Cæli faci-
lior.
4. Via

IlIydex Concionum, Thematum, Conceptuim,

4. Via ad infernum obſcura.
5. Malorum latitia fFucata.
6. Facilius eſt ſalvnri, quam dam-
In Feſto S. Joſephi.
Concio Kuſtica.
Conceptus.
Sanctus Joſephus Muſicus. fol. 4 11.
Thema.

Foſeph Fili David. Matth. I. v. 20.

1. Sortitio, gquis apud arcam Domi-
ni eſſe debent Capellæ Magi-
er.
2. Applicatio prioris perelegans.
3. Déus omnium Mizeſicorum Prin-
cepb.
4g. Verbum infans Muſicus.
S. Trias erenta honoratur Müſici
titulo.
6. Benè cantat, qui ſemper benè vi-
it.
7. Nova ſcala Muſica.
9. Qut cupit ad Cælum, Muſicus ſit

bonus.
16. Buaalem textum cecinerit San-
dtus Feſephus?
Eodem Fefto.
Concio Ciwica.
Conceptus.
Summum Encomium: Pater Filii
DEI. fol. 421.
Thema.

aum Wſet deſponſata Mater JEſa
Maria Zoſeph. Matth. I. v. Iz.

1. Sanéti Zoſephi cum B. F. Maria
oncordia.

2. Pater Filii DEl- eſt Major titu-
lus quàm Cherubinus.
3 Nomen Patris, Filii DElInulli al
teri tributum. Dantur und
rationes.
4. Nukli Angelorum unquam datus
hic tiütulus.
5. Quomodo dives & Chriſti diſci-
Valas S ab Arimathæa.
6. Major eft æc excellentia, quaàm
apprehendi poſſit.
7. Digna narratu exempla ad rem
bræſentem.

Eodem Feſto.
Concio Aulica.

Conceptus.
Prærogatiyæ S. Joſephi. fol. 4 32.
Thema.
Foſeph autem Fir qus. Matth. 1.
v. 19.

§.

1. Hiſtoria de Marco Lepido inftra-

Aore Regis Augpti, Ptolomgi

Filii & tutore.
2. §. Zoſeph electus tutor Provin-
ciarum hereditariarum.
9. A sanlto Luca Vir Virginis ap-
pellatur, &q cur?
4. Duatuor illuſtres Joſephi in .

Paginis. .

5. Excedlit §. oſeph omnes filios ho-

inune.
5. S. Joſephi Firtutes.
7. J. Fo-

—
1. Mur,

ier tie.

Hlvali
ltur ut,

un dtta
ifigi
innathes⸗
rh lan
Ilaadn

.
4,
lolg.

Manth.

gido infr
ti, Pllin

tor ProN.
igrun.
ini

eyti 11
a fluk⸗

17 ,

& paragraphorum.

4

7. §. Foſephus fit particeps omnium
ratiarum B. Virginis.

5y. Omni benedictione repietus.
9. Laudes B. V. derivantur in ſan-

btum Foſephum.

In Feſto Annunciationis B. M.

Virginis.
Concio Ruſtica.
Conceptus.
Cooperandum Deo.
Thema.
Fiat mihi ſecundum Eerbum tuum.
Luc. I. V. 3⁶.

fol. 440.

1. Explicatur S. Heſichii ſententia
de B. V. Maria.
2. Efficacia Verbi Mariani Fiat.
3. Altitudo ſcientiæ de prædeſtina-
tloné.

4. Honeo ſenèk Deo nihil poteſt „O&

Deus ſinb homine nihil vult.
Cooperationem requirit. DW
5. Neceſſitascooperattonis inductio-
ne probatlr.
6. Deus non deeſt.
7. Homo ſaæpe deeſt.
5. Parturire non ſiufficit, niſi & pa-
rias.

In eodem Feſto.

Concio Civica.
Conceptus.

Myſterium Incarnationis explicare

non præſumit, ſed potiùs ad-
mirari. fol. 453.

Fiat mihi ſeundam Yerbum
Lac. I. V. 3 5.

1. Hujus myſterit ſublimitas.
2. TWria dAifficilia salomont.
3. Plurium Sanktorum ſenſa de hoc
miſterio.
4. Hujus myſterii admirabilia.
5. Qug motiva tanti operis.
6. In hoc miſterio actus excellentes
B. Virginis.

7. Laudes &d. Patrum de B. V. Ma-

ria.
In eodem Feſto.
Concio Aulica.
Conceptus.
Virgo Deipara eſt imago Bonitatis
divinæ. fol. 462.

Thema.

Imago bonitatis. Sap. 7. V. 26.

1. Bona perdita recuperavimus per
Marlam.
2. Septem præcipus bona perdita
vper Adamum.

3. Aute adventum B. Virginis ni-

hil potuit dici proprié honum.
4. B. Virgo eſt bonum perfectum.
5. B. Virgo Cornucopiæ.
6. B. Virgo beneficiorum fons.
7. Encomia oculorum B. Virginis.
F. B. Virgo non tantuùm imago e
bonitatis, ſed ipſa bonitas.
9. Marià tota dcſiderabilis.

11 in

Index Concionum, Thematum, Conceptuum,

In Feſto Reſurrectionis Do-
mini. .
Concio KRuſtica.
V Conceptus.
Oſtenditur ex Reſurrectione Chri-
ſti & animam & corpus una
prœmiari. fol. 471.
Thema.
Surrexit. Marci 16.

5

1. Reſurrectionis Chriſti bræroga-

7

tiL.
2. Jola noſtra Religio non favet
cunt.
3. Corpus erit particeps Cæleſtium
gaudiorunm.

4. Expectandum cunz patientia.
J. Nutla nunc ſupereſt &cuſatio de-
licatulis.
In eodem Feſto.
Concio Civica.
Conceptus.
Per Reſurrectionem accepimus bo-
nam noctem, bonum mane, &
bonum diem. fol. 476.
Thema.
Reſzicientes viderunt revolutum
Lapidem. Marci16.

§.
1. Prarogativaæ hicjus diei.
2. Moriendi neceſſitas faltaeſt ma-
gna felicitas. Et bona nox.
3. Mors altra timenda non eſt.
g.. Ses Reſurrectionis bouum ma-
Uc.

S. Sdalutatio animæ ad Corpus re-
vertentis.
6. Felix zternitas eſt bona dies.
7. Figuræ Veteres non ſecſfficiunt ad
exprimendas delictas Para-
5. m Reſurrectione magna priorum
mutatio.

In eodem Feſto
Concio Aulica.

Conceptus.
Spes in DEUIM non confundit. fol.
482.
Thema.

Qüi ſunt hi ſermones, quos confertis
ad invicem, & eſtis triſtes.
Luc. 24.

1. Poſſunt hodie boni malis inſulta-
re.
2. Pes noſtra immobili fjundamen-
to inniti debet.
3. Pes hominum imperfeclta.
4. Alia longe eſt ſpes Sanctorum.
5. Spes concepta e omnibus DEI
attributis.
6. Spes in Deo habet bonum ſucceſ-
um.
7. Gauaium SS. Patrum in limbo.

In Feſto SS. Philippi & Jacobi
Apoſtolorum.

Concio Kuſtica.
Conceptus.
Ocecaſione arboris majalis oſtendi-
