conſggutn pagita pronunciavit: quem diligebat Jeſus; & anima Chriſti
1s, quietinn magis erat in oanne, ubi amabat, quàm ubi animabat. Di-
enokttoreher Gum benè! jam cauſam aſſequor, cur inclinato capite ex-
natkavt, piret Jeſus, ut videlicet conteſtetur, ſe Spiritum ſuum dilecto

tque calin inſpirare Joanni in æterni pignus amoris, atque impleat in
tetprinctai dilecto diſcipulo illud, quod Matth. 12. V. 18, Magiſter divi-
pientiabe nus recitavit: Ecee, puer meus eleſtus, poſui ſuper eum opiri-

ioafftmuln tum meum. Qui adhæret Domino, unus piritus cum eo eſt, ut
n extitiſe gentium Doctor aſſeruit, unus ergò cum jeſu Joannes eſt
Seraphin du Spiritus, cui arctifſimè adhæret; Spiritus eſt Deus, & chari-
num, reami tas Deus eſt, charitatis Spiritum Joannes itàâà imbibit, ut de
hil, imaori eo Maria Magdalena de Pazzis in exſtaſi exclamavit: Spiritus
Joannis erat amare, vel conducere ad amorem. Meros amores
mushomii ſpirabat amantiſſimus diſcipulus, & plus quàm materno in
ſauirit,uem omnes affectu merum lac gratiæ & charitatis ad ultimum
nſpongiatndt uſque Spiritum exſpirabat.

osthfKerih Mamillam Patris CQlemens Alexandrinus Chriſtum &s.
1SThommI nuncupavit. Uber Chriſti oannem ingenioſiſſimus Sylveira oce⸗
6s, ſecretulttgt lacteo prorſus conceptu appellat, per quem doctrinæ ſuærz, ut eilet
iagentinladin lac animis fidelium inſtillat. Verbi amavit ubera, qui ſuprà der Chri-
ts, gueeonnin pectus Domini in Coœna recubuit, inquit Gregorius Nyſſe-
, teſte) Hen nus l. in Cant. Imò, & Nyſſene, totus in uber Joannes tranſiit,
d An dum ſupra pectus Domini recubuit. De Chriſto diligente,
. punme⸗ velut tenerrima Matre, canitur illud Cant. 4. v. 5. Duo ubera
Galratotso tua ſicut duo hinnuli, hoc eſt, Doctores tui ſunt quaſi ubera
rd. Peteh tua, per quæ doctrinæ lac fidelibus inſtillatur. Hinc Doctor
Kun ſen Gentium: Lac vobis potum dedi; ex omnibus Doctoribus
uaen eet primatum tenent Joannes Baptiſta & Evangeliſta, hic into-

ſlect⸗ nans: In principio erat Verbum, Alter: Ecce, Agnus DEl!
bonmn e, brincipio er „ 4 Ex

Tres aliæ
Lauſæ⸗

250 Feſto S. Toannis Apoſtoli & Evangeliſtæ.

Ex his verbis liquet, quod Baptiſta humanitatem, Evangeliſta
divinitatem indigitârit; jam vide, quod ſit dextram ſponſæ
nutricantis uber. Ad hæc ubera portabimini fideles animæ.
ut lac gratiæ & veritatis ſugatis. Recubuit fuper pectus ejus.
Ioannem in Chriſti pectore dum contemplor, ovicu-
lam illam ſymbolicam interpretor, de quâ Propheta Nathan
Regi prædicavit 2. Reg. 12. à v. 2. Pauperi videlicet in deli-
ciis fuiſſe ovem unam parvulam, quam emerat & nutrie-
rat, & quæ creverat apud eum, fimul de pane illius com-
edens, & de calice ejus bibens, & in ſinu illius dormiens-
Pauperis titulum Filius DEf ſibi arrogat: Ego ſum pauper
& dolens, & huic pauperi ovis una parvula eſt, plurimo ſu-
doris & fanguinis pretio emta, divino enutrita verbo, & in-
figni virtutum ineremento educata, quæ poſtquam de
pane illius Euchariſtico comedit, & de calice Novi Teſta-
menti bibit, nunc in ſinu illius indormiſcit: Si unà obdor-
mire placet, puritate, ſimplicitate, manſuetudine ovi-
culæ ſimus, & finus nobis paſtoris boni claudetur nunquam.
Portat bomus iſte paſtor oves alias in humeris, in ſinu alias;
hæ innocentiâ, aliæ poœenitentiâ inſignes ſunt & gratioſæ,
ecce oannes! ecce ovicula Chriſti! ecce Agnus Dei! quem
Agnum divinum Paſtor & collo geſtat, omni vellere aureo
pretioſiorem, & quovis agno, ut vocant, cereo ſacratiorem.
Nec tantum Joannes Agnuseſt, quem Paſtor in ſinu ſuo
fovet, ac paſcit, ſed & lilium eſt, ex quo Paſtor ipſe paſcitur.
Vidit aliquando Gertrudis in Natalitiis Salvatoris noſtri Fe-
ſtis Jeſum parvulum cum Matre Virgine in ampliſſimo li-
ſiorum & roſarum horto deambulare, mirificéque corde
Joannis Apoſtoli delectari, affirmante inſuper Chriſto: Cor
meum propenſiſſimum in Joannem fuit ob admirabilem
ejus munditiem. His iisdem feriis oannes adduxit S. Fran-
eiſcam Romanam ad altare, in eôque oſtendit jeſum in ſpe-
cie candidiſſimi Agni, de quo Agno explicans verba illa fua:
V erbum Caro Faltum Eſt, ad puritatem cordis Fran-

ciſcam

mi ne

S
D

Digene Mir
Sen ſoomest,
eninattimns
ictrihuiag
nufeii, ujn
llenn ei ſtid
utnerechnaten
iſcent, en
NunbsKnosd
unhonorble⸗
Utpofelihm
Mkiomaniun
Aadener,e
Aheniſng
kAabroh
Emtaunbere
Wnin ſon

1
I

nhelſe,
—
ttenkin
tdemnmſt
inifcclatir,
ſperpece
ltemplor, gig
Prophetitt
idelicetine
emerat Nmt,
Pane illinscr
Hillinscorniee
Egoſummg

Leſt, plorlnG

trita verbo,ir
e poſtqnum
llice Nori l-
t! Si vnaoben
Unfuetudineon

Geturnungun

is in finudlin
unt & gratiol
nseil guen
i eere uue
eteo actatiofe
lPactorinirut
ltoripleprten

vatotisnoli
in amphiim
nirifceqve
Pethnſotl
Ob adminhi
8adurtI
ncit eiunin/
nsvelbai
em ; le
0

Concio Aulica. 251

—

=è
ciſcam ſtimulavit. Eidem aliàs hodierno Feſto faſciculum
roſarum, liliorum, violarum detulit offerendum Jeſulo, ex
cujus attactu flores in monile commutati ſunt. En, quot
flores paſcendo Nazareno amori Joannes ſuppeditet!
Affines floribus ſtellæ ſunt, quas flores Cœli appellari
audimus; ſtellis inſigniuntur Doctores, & ſpe recreantur *
ſplendidà: Qui ad juſtitiam erudiunt multos, fulgebunt Danlel. 12.
hecut ſtelle firmamenti in perpetuas æternitates. Si Doctori-V. 3.

bus ſtellæ debentur, quid Sapientiæ incarnatæ conveniet?
Solem, m fallor, pectori ejus apponi oportebit, & ecce, Jo-

annes in Chriſti pectore, quid niſi Sol eſt æternæ Sapientiæ,
ad grande divinæ gloriæ ornamentum? Solem evangeli-
cum appellavit joannem Dionyſius Areopagita, vix Soli
huic aptius Cœlum eſt, quam ſinus Jeſu.
Denique nè prolixitate moleſtus ſim, recubuit ſuper S. 10.
pectus jeſu Joannes, ut jeſus ſuper pectus requieſceret Joan- caula .
his. Si enim credimus Divo Ambrofio ſer. 18, de Epiph. ma S. 4m-
in triplici Chriſtus ſinu quievit, In ſinu Patris in cœlo, in ſinu broſfü.
Aatris in ſtabulo, in finu Joannis in cœnaculo. Reclinato-
rium aureum fecit ſibi Rex Salomon auro omni pretioſius,
ſinu Joannis reclinatorium ſibi Jeſus fabricavit, in quo ſua- Cant. .
viter requieſceret, ſplendidéque deliciaretur. .
Faveamus & nos dulciſſimo Jeſu ſinum ac cor noſtrum
in quietis ac honoris lectulum; favebit viciſſim ille pectus
ſuum, in quo feliciſſimè cum dilecto diſcipulo conquieſca-
mus. Patrium animum habet Deus adverſus bonos viros, Senec. iib.
dicebat olim Seneca, experiemur paternum hunc ſinum, de provid,
dummodè boni ſimus. Le gulus Sanctorum Chriſtus eſt, in-
quit melleè Ambroſius, in hoc lectulo licebit unicuique
noſtrum recumbere & indormiſcere, ſi libuerit re non
nomine Joannem, ſive pretioſum &
ſanctum eſſe.

Ii 2 Feſto

§. 1I⸗

Hercdis.

252

2 23: (0): 8 —
DESAES AAYE A EE AAREA NSes
Feſto Sanctorum Innocentium.
Goncio Ruſtica.
Innocenter pati, præ deſtinationis eſt fignum.
Occidit omnes pueros. Matth. 2. v. 10.

o& Agnhoperé deteſtanda eſt Abimelechi crudelitas,
qui ut ſolus Iſralis potiretur, 70. filios patris ſui
Gedeenis, quos ut fraten amare debuerat, amar4
Ee ut tyrannus morte ſuper uno lapide trucidavit.
Jud.9. v. ỹe Nec minor fuit ſævitia ehu Regis Jjudæ, qui ad
Optimates ſecundò ſcripſit: & mei eſtis, & obeditis mihi,: tollite
capita filiorum Domini veſtri, & wenite ad me hac eadem borâ
omnes cras in Jezrahel. Illi ſinè mora tulerunt filios Regis
Achab, & occiderunt 70. viros, & poſuerunt capita in cophi-
nis, & miſerunt adeum in ezrael 4. Reg. 10. Gemini hi tamen
tyranni ſi tertio comparantur, adhuc clementes cenſebun-
tur, Herodi videlicet, qui non 70. ſed bis ſeprenis millibus,
ut aliqui opinantur, plures impiè necari juſſit, ut Deum ho-
minem medio tolleret; divinam ſcilieet extingueret Om-
nipotentiam, falleret Sapientiam, peſſumdaret bonitatem;
ſed non eſt conſilium contra Dominum; ex malitiâ Herodis
benignitatem ſuam Deus demonſtravit, dum millenis par-
vulis facillimum ad beatam immortalitatem iter aperuit.
Occiduntur pro Chriſto parvuli, inquit S. Auguſtin. ſerm. 4.
hodiern. pro juſtitiãà moritur innocentia quàm beata ætas;,
quæ needum Chriſtum poteſt Ioqui, etiam pro Chriſto me-
retur occidi, quam feliciter nati, quibus in primo naſcendi
lumine æterna vita obviam venit. Nati quidem ſunt ad
mortem (ut idem ait tractat. 3, de ſymb.) ſed continuò eos
mors

enerſoona
nenmt Mcr
Cuikfhmme
emmtinckaen
e Ilennu⸗
Auſc Aini
Wonnemin
ientar,
ultio, unntin
luun ben
1Nfntnner
pinenenn
üs erdoom
Sönmnibe,
WGunmmeon
nelnith it

immnkek,
eglagn

. Concio Ruſtica. 253

— — — —
MRx mors reddidit vitæ. Cuiut & nos reddamur, innocenter pati
nehorreamus; evidens enim æternæ vitæ ſignum ac pig-
Centuum nus habent, qui innocenter patiuntur.
. Deceflerat fatali lividus pallore in cruce Dominus, . 2.
cum ecce, militum unus (barbara crudelitas!) dexterum de- Cur latus

mortui latus lanceâ transfodit, ex quo ſanguis & aqua ema- reſ
nizeſtſfien navit. Dexterum porrò, & non ſiniſtrum latus transverbera- ttonet⸗ H
n tum fuiſſe, ex ſepulchrali ſindone pater, cui vulnerum ſuo-diatur?
16. rum characteres piiſſimus Salvator impreſſit. Cur divinum
latus novo vulnere cruentatum ſit, varias varii afferunt cau-
elechi crncchr fas. Vulneractus eſt lanceâ in pectore, ut nos pareret tan-
70 fliospli quam filios cordis ſui; ſicut de Rege Sanctio circumfertur,
edebveril,n quod cum gravida Regina Abarra in bello lethaliter ſaucia-
lapidetncan La obiiſſet, illæſus parvulus per vulnus lateris extra cus ſit.
egis celi Minerva ex Jovis naſcatur cerebro; Eccleſia ex eſu corde
obetitir itite eſt prognata. Eva ex latere Adami formetur; Eccleſia ex la-
me hac ulent tere Chriſti formata eſt. Filiæ tuæ de latere ſurgent, velut Heb-
Erunt flioshe ræi legunt apud Forerium, ſurgent, nutrientur fovebuntur.
rcapi⸗ inco Iſ. 6o.v. 4. Vulneratus eſt, quia cor ſuum pro paradiſo Naza-
Geminihitam renus noſter aſſignavit; ante veterem paradiſum ſtat Che-
Rectesetſed rubinus cum gladio, neminem permittens ingredi; hic lan-
ehtensmili ceà latus aperitur, ur ommes intremus. Bonum eſt nos hic eſſe.
lhr vrbent Hic habi tabo, quoniam elegi eam. Pſ. 131. O quàm bonum &
e qulm jucundum (Bernardus ait) habitare in corde Jeſu! bonus
Pinear⸗ ibeſaurus, ona margarita, cor tuum, bone Jeſu, quam foſſo agro
nineſenn tui corporis inveniemus. Quis hanc margaritam abjiciat?
ermilti quin potius dabo omnia, omnes cogitationes, & affectus
dum milenf mentis commutabo, & comparabo illam mihi, jactans om-
Atemm ilel n⸗ nem cogitatum meum in cor Domini Jeſu, & ſin fallacia il-
Arguſtine lud me enutriet, ad hoc ten panm, ad hæc Sancta Sancto-
quim beini rum, ad hanc arcam Teſtamentiadorabo & laudabo nomen
mpro Chykni Domini.
inprimonte, Vulneratus eſt, in ſignum, quòd paratus denuò ſit pati
i icen i, & mori, nec quidquam habere velit quod pro nobis Uber⸗
1 3 tiffi-

ſed Gnin,

§. 3.
Figura 2.
Aurea 8.
Petri ſen-
tentia ex-
Penditur,

254 Feſto Sanſtorum Innocentium.

tiſſimè non expendat. Totum efudit Spiritum, ut nos reſpira-
emus: quidquiderat bumoris aquei reliquum, éxpreſſit; ut nos
ablueremur: quidquid reſederat in corde ſanguinis, emiſit,
ut nos confirmaremur. Ità S. Cyprianus de dupl. Martyr.
Si quis nobiliorum repentè oheat, corpus aperiri, & cau-
ſa mortis ſolet inquiri; ità & Chriſto evenit; mortuus eſt in
flore ætatis, & absque ullã cauſꝗ? Dic Pilate, quare mortuus?
Ego nullam in eo cauſam invenio. Dic Juda, quæ cauſa? Pecca-
Vi tradens ſanguinem juſtum; juſtus eſt; ergo nulla in eo tam
crudelis cauſa mortis. Dic latro, quæ cauſa? Hic autem quid
mali fecit? Peccatum nonfeeit, nec inventus eſt dolus in ore ejus.
1. Petr. 2. Si peccatum non fecit; ergèò morti infami cauſam
non dedit; nam, teſte Salomone Sap. 2. per peccatum mors.
Aperiatur proindè latus ejus lanceâ, & quæratur cauſa mor-
tis. Quæſivit Bernardus, & invenit, ſerm. 2. de paſs.c, ꝭ. quia
zelo amoris tu vulnerâſti me (ità loquitur cor jeſu) lancea
quoque militis vulneratus ſum. Non multum à Bernardo
abludit Seraphicus Bonaventura in ſtimul, amoris: Vulne-
ratus eſt lanceàâ in latere Jeſus, ut demonſtraret, quòd tibi tra-
didit cor. At ſi cor demonſtrare voluit, cur dexterum potius
quam ſiniſtrum vulnerari latus permiſit? Cauſam ex pati-

entiſſimo jobo deſumamus, qui ità de ſuis calamitatibus

loquitur c. 39. Ad dexteram Orientis calamitates meæ illics
ſurrexerunt, ad dexteram calamitates veniunt „quia fortu-
næ ſerenieres ſicut iris tranquillitatis, & nubila ſecuturi
phœbi ſunt auſpicium. Calamitates ducunt nos, & ſtatuunt
ad partem Chriſti dexteram: Tribulationes juſt orum ſunt dex-
teræ, & nuntiæ venturæ felicitatis, inquit Bonferrius c. 3. in
Joan. Qui Chriſto cordi eſt, vulnere multo configitur; qui
Piè vult vivere, perſecutionem patitur: caſtigatur Filius,
quem amat Pater. Signum amoris evidens eſt, pati inno-
center.
Divina eſt illa Archiapoſtoli Petri doctrina, quam epi-
ſtolà I. c, 4. v. 13. & 14., conſignavit: Communicantes Chriſti

paſio-

tieltfude
enA
gtsSiu
Ainlaruſui
ſrlin ubtm
Gfuntarinh
NReniie
uir icohtr
1Gigu nk
ſungueſchen
Meigtbusaeten
unſu
uhkinzign
ſuzgflmnu
bintife

ernnittnuta
ziniz outh
ien, Ein
te
Porore e
Mulgiern

Concio Ruſtica. 255

NN ztn S r
nun utu. paſſonibus gaudete, ut & in rewelatione gloriæ eius gaudeatis
eeſon exultantes. Si exprobramini in nomine Chriſti, beati eritis:
linguſnge; quoniam quod eſt honoris, gloriæ, & virtutis Dei, & qui eſt ejus
e ul Mm Spiritus, ſuper vos requitſeit. Quibus verbis aptiſſimè docet
pusaperiig Petrus, prædeſtinationis teſſerà donatos eſſe omnes, qui

t;mortusé paſlionibus Chriſti communicant, innocenter videlicet pa-
Auuremomm tiuntur. Hi enim communicare Chriſto dieuntur, hoc eſt,
WGæCHA NAe interprete Cornelio, inſeruntur & inoculantur Chriſto,
o nullzineian icut ramus arbori, ut omnem vigoris & gratiæ ſuccum, vim-
Hiraun gue tolerandi, merendi, & perſeverandi exſugant; incorpo-

olaginoſet rantur Chriſto, & unum cum eo efficiuntur, juxtà illud Pau-
ttlinfamicen 1: Cbriſto confixus ſum cruci 3 vico ego ang non ego, Viit Rom6 v. 1
er peerlim WVexéin me Cbriſtus. Si ergò in patiente Chriſte vivit, patitur 2. Tim.5.
eraturciuſint Paritcrin eodem, & vincit & triumphat. Elegantiſſima eſt v. 11.
depaſs zi . aræneſis S8. Pauli, quà Chriſtum in ſingulis electis pati, OCCi- Paulinus
Cor ſeſu) In di, reſurgere, ac triumphare oſtendit: Ab initio ſæculorum piſt.

ltum àBemmmn Chriſtus in omnibis patitur. Ipſe eſt enim initium & ſinis, qui in
mors: le Lege Velatur, in Evvangelio revelatur, mirabilis ſemper, &pa-
, guittiiti tiens & triumphans in Sandi ſuis Dominus. In Abel occiſus
enenmmot 2 fratre, in Mos irriſus à filio, in Abraham peregrinatus, in
Cauimm erpi Maac oblatus, in Jacob famulatus, in 7o ſeph venditus, in Moſe
lamirni⸗ expoſitus & fugatus, in Prophetis lapidatus & ſectuas, in Apoſto-
uins e lis terrã, marique jactatus; & multis ac variis beatorum Mar-

een rum eruciatibus vehementer occiſus. Ipſe igitur etiamnunc in-
nn i ſrmitates noſtras & ægritudinem portans, quia ipſe éſt homo
Kmbil ſan⸗ ſemper pro nobis in plagapoſitus, & ſciens ferre infirmitates, quas
ntnosd lun nos ſiné ipſo nec poſſumus ferre, nec no vimus; ipfe, inquam, nunc
Atunſ vnro nobis &y in nobis fuſtinens mundum, ut perferendo deſtruat,
Bonfenis S vvirtutem in infirmitateperficiat. Ipſe & in ſepatitur oppro-
oconfgi bria, & ipfum in ſe odit hic mundus; ſed gratias ipſi, quia vincit,
Catigauukl cum judicatur, & triumphat in nobis. Hucuſque ad verbum
nelt, Pliinn⸗ Paulinus. Gaudere proinde in adverſitatibus Petrus jubet,
tanquam in pignore iecuturæ gloriæ: Ut & inrevvelatione
Arina, du loriæ ejus gaudeatis ewultantes, Finis paſſionum Chriſti reſur-
tuncanel reltio;

256 Feſto Sandorum Innocent ium.

rectio, inquit Origenes in c. I. Rom: Finis patientium gloria
gterna. Plurimas gaudendi cauſas habent omnes innocen-
ter afflicti, tum quod hoc maximum ſit nobis indicium (loquitur
D. Chry ſoſtomus homil. 32. in Geneſ.) quia Deus noſtri cu-
ram gerit, quia peccata expurgat, & luctam ac ewercendi mate-
riam nobis proponit; ut, quid noſtrum eſt, declaremus, largiori
dignetur nos curd. Tum quia tribulatio idem eſt juſto, quod
ignis auro, lima ferro, ſcalprum lapidi, cauterium cancro,
runcina ligno, lixivium panno, ventilabrum tritico, ſal car-
ni, fornax pani, malleus contignationi. Triſtentur in adver-
ſitatibhus nocentes & impœnitentes; injuriam ſibi ipſi gra-
viſſimam inurit, qui mœret, cum innocens patitur. Si au-
rum es (inquit S. Auguſtinus de tempore barbarico c. 3.) quid
times paleam? quid times ignem? ſimulquidem eritis infornace,
ſed ignis paleas in cineres vertet, tibi ſordes tollet. Sifrumentum
es, quid times tribulam? non apparebis, qualis antea eras in ſpica,
niſitribula conterendo à te ſeparaverit paleas. Si oleum es, quid
times preſſuram prœli! non declarabitur ſpecies tua, niſi etiam
pondus lapidis ü te ſeparaverit amurcam. Ità Auguſtinus. At
ſuper omnes exultandi cauſas eſt illa à D. Petro aſſignata:
Quoniam quod eſt bonoris, gloriæ, & wirtutis Dei, & qui eſt
eius Spiritus, ſuper wos requieſcit. Quid poteſt dici magni-
ficentius? quid cogitari ſublimius? in eo ergo, qui innocen-
ter patitur, requieſcit honor Dei, quia Deus hâc patienti4
plus quàm aliis omnibus operibus honoratur; requieſcit
gloria Dei, quia Deus plusquàm in aliis operibus ſuis glo-
riatur; requieſcit virtus Dei, quia potentia Dei in debellan-
da rebelli carne, mundo, deæmone, manifeſtatur; requi-
eſcit Spiritus Sanctus, quia in patiente quaſi thalamo &
templo ſuo mirâ cum voluptate requieſcit, & deliciatur.
Gae-in MWihil proindè, ut loquitur Cornelius, dignius, honorificen-
bnic. tius, divinius, Deéque gratius & glorioſius excogitari poteſt;
pag. 203. qudm pro Chriſto pati; in hoc enim fitus eſt omnis honor Dei,
irtus & majieſtas., Cauſa ulterior eſt, quia talis Patientii- eſt
actus

u
fshnnthugn
nrenben be
dunmne dos
lenbaizmeſun⸗,
mepetgenmoc
inimn eittio
6llomamndret
rupjtkeuntn
giuiſol
ire paenests
Metrinbeocel

7tſetits: N
in gumſtte
Umme. Mmil
EhhocMitun
yells
lremhieg
Srſtnenih e
untfliconte
lheutnii⸗
Ahnu
üinrenium
Utnmutin
etiene

. Coneio Ruſtico. 257
laletiuf, actus ſummæ fortitudinis & charitatis. 2. Quia paſſiones
8 anceini hujuscemodi ſunt veſtes regales, purpura, corona, ſceptrum,
iNn inſignia, &, ut Apoſtolus vocat, ſtigmata Chriſti, hominémq;

uDesN in Chriſtum transformat Martyris, quo velut ſocio Chriſti
itcvertent cruore decoraris, ait S. Cyprianus de laude Martyrii. 3. Quia
lyenu, Chriſtus omnes adverſitates innocenter & hilariter tolera-
met ſuto, n tas ſublimavit quodammodò, & deificavit in corpore ſuo,
utetlumemmn ſicut humanitatem aſſumendo deificâſſe eandem dicitur.
Imttitico,kA 4. Tota SS. Trinitas rejectis antiquæ legis Sacrificiis, hisce
iſtenturinee hoſtiis ſummè honoratur: ſunt enim, ut cum Gregorio Na- 5 regor.

tumfbiiin zianzeno loquar, holocauſta ratione prædita, victimæ per- Naz Orat.
Spititut. “ fectæ, oblationes Deo gratæ & acceptæ, veritatis præconia, s, 5.
tbaricocg)il mendacii Pro ſciſſiones, Legis, quæ ſpirituali modo intelli- YPS.
neritiifnu Litur, expletio, erroris oppreſſio, vitii inſectatio, peccati di-

Uet Siftunnt luvium, mundi luſtratio, boc eſt, baptiſma (inquit D. Cypria-
nus ad Fortunatum Præfectum) in gratia maius, in poteſtate

— Jublimius, in honore pretioſßus. Baptiſma, in quo Angeli bapti-
irtiu, iien Zant; Baptiſma, in quo Deus & Chriſtus ejus exultant; quod
Augiſtinns fidei noſtræ incrementa conſumat; quod nos de mundo
Petrd gnnt recedentes ſtatim Deo copulat. Vix major mortali gratia ab
Dei, Ggui immortali Numine obvenire poteſt, quàm ſit permiſſa in-
cwure nocenti adverſitas: pro Chriſto pati munus eſt majoris ad-
ee mirationis, quàm ſit reverà mortuos ſuſcitare, & ſigna mi-
go Aninnnn randa patrare. Nam illic quidem debitor ſum, hic verò de-
s hie ditorem habeo Chriſtum, ità Chryſoſtomus hom. 4. in epiſt.
fatu ſ ad Philippenſes. .
peribis ef Singularem hanc gratiam, ſpem, ac promiſſionem Pe-
eiind trus à Chriſto accepit, boſtquam ternàâ illum confeſſione, &
ifeltaur; n jurati amoris ſui conteſtatione propitium ac benevolum ſibi
uſi thun reddidit: Hoc autem dixwit, ſgnificans, qud morte elarifcaturus
lt, elen eſet Deum: Joan. 21. v. 19. Nullumne pro generoſa confeſſio-
nius, negratioſius proœmium habuit Petrus quàm vincula, verbe-
erCOOA ra, mortem, martyrium ? nnllum prorſus, quoniam pati pro

onti tIHhChriſto gloria patientis eſt & honor, ait D. Fulgentius apud
talspetien, K K S. Thom.
1

278 Feſto Sanctorum Innocentium.

S. Thom. in cat. & hic honor nonniſi primæ admiſſionis cli-
entibus offertur: Sic honorabitur (ut innocens affligatur, &
regio crucis equo inſideat) quemcunque Rex voluerit ho-
norare. Malere pati pro Chriſto (exclamat Chryſoſtomus
homil. 3. de pœnit.) quâm honorari pro Chriſto, quia potior bea-
titudo pati pro Chriſto, qum cum illo glorificari. Quomodo
ergèò prædeſtinationis ſignum non haberent, qui crucem
habent, ipſâ cœlorum gloriâ potiorem?
6. 4. MMMoriturus Jacob, priusquam noviſſima verba filiis fuis
Raeis; diceret, nepotibus ſuis Ephraim & Manaſfli, filiis Joſeph, vi-
cobi quid ceſimum ſecundum ætatis annum agentibus benè precatus
præno- eſt, poſità manu dexterâ ſuper caput junioris Ephraim, ſini-
vat à ſtrà verò ſuper caput ſenioris ad dextram ſtantis Manaſſis.
Cancellatæ hæ Jacobi manus omnium batrum ſuffragio
crucem Chriſti præſignavére, à quâ omnis felicitas & bene-
dictio. At cur dextera minori natu potius quàm majori im-
ponitur? per dexteram æterni honores, amores, & deliciæ
intelliguntur: Delectationes in deætera eius, Pſ. 15. Longi-
tudo dierum in dexterd eius, Proverb. 3. Dewtera illius am-
plewabitur me, Cant. 2. Et hæc dextera minoribus, five illis,
qui innocenter affliguntur, obvenit, quia hos ad æternam
beatitudinem præordinavit, ſicuti homines præ Angelis,
Abelem præ Caino, Iſaacum præ ſeniore Iſmaële, jacobum
Præ Eſau, Joſephum præ Ruben, Moyſen præ Aarone, Da-
videm præ ſeptem fratribus ad ſceptrum & coronam elegit.
Per dexteram, inquit Auguſt. in Gen. proſperitas, per ſiniſtram
ad erſitas ſignificatur. Hoc ergò manuum transpoſitio ſigni-
ficat, quod etiam in judicio dixit Chriſtus, ſe aghos ſtatuere
ad dexteram. Siniſtrâ Manaſſes contingitur, ut & ipſe filius
dexteræ eſſe poſſit, quia adverſitate nocens quoque exerce-
tur, ut aliquam innocentù⁴m gloriam aſſequatur: Beati,
qui patiuntur propter juſtitiaminnocenter videlicet & æqua-
nimiter) quoniam ipforum eſi Regnum Cœlorum. Non erit
Regnum Cœlorum, ſed eſt, quia prædeſtinationis characte-
XeN

4

chall aſct
8
ms

1

ashi⸗
. „*

RNADXN-
eN 11

erenmchnii
ritengtenid,

Ptſne, puman⸗
tcoktemuzn
lurmuurd,,
Lennstecoptte
nChitunce
ubeteinſonin⸗
Neno innoct
u

in.

ne = Concio Ruſtiecc. 23559 .
lc aatmillons —— — . —
erniin rem in cordibus ſuis circumferunt, & jam Regnum Dei in-

eRerwhe Lra ipſos eſt. Præſervavit arca juſtum Noe cum uxore &
mat Chſiin liberis ab univerſali diluvio; præſervavit anguis Iſraelitas

o guit i ab Angeli percutientis gladio; præſervavit funiculus ruber
ſean. n Rahab & familiam ejus à communi Jerichuntis clade & in-
rent, miene teritu; prælervavit ſignum Tau in frontibus virorum ge-
mentium exaratum ab iratæ juſtitiæ romphæa & exitio; ità
ſfmuretbafliz cri quælibet per literam tau, funiculum purpureum,
ſli flis ſotz⸗ Agni ſanguinem, & Noẽ arcam præfigurata, ſi innocenti
fortique animo toleretur, ab æterno exitio præſervat, &

Greren æternis bonis, tanquam cui dens prædeſtinationis teſſera
ſtantö)lus felicitat. In cruce Innocens Jeſus non à Centurione ſolum,
Pitrum ſiſtß ſed innumero populo, imò Elementis omnibus eſt agnitus
5 ſelcitnt Altiſſimi Filius: V'erè Filius Dei erat ille. In affli tione ele-
e tus quisque agnoſcitur, quòd filius ac hæres Dei, Chriſti
quimmatt „erò genuinus ſit cohæres. .
mores i Guare cuùm innocenter affligi nos contigerit, recogite- 6. 5.
iu, I, A mus ad dexterum Chriſti latusnos reponi, & Filios dexteræ Repetitia.
Derteeis appellari; recogitemus, quidquid eſt honoris, gloriæ, &
oribis, iel Virtutis divinæ, ipſumque Sanétum Spiritum ſuper nos re-
hesadateim quieſcere, recogitemus majori nos gratiâ & honore donari,
esl ANd qum ſi Thavmaturgi, quaàm ſi Archangeli, quàm ſi Sera-
Mmnde, Ksh phini fieremus; recogitemus, nos ſocio Chriſti ſanguine de-
npræ Aatole,⸗ corari, & in Chriſtum transforrmari, evidentique electio-

Ecoronumeg nis charactere inſigniri. Nemo unquam innocens periit;
erits,der iui nemo innocenter & æquanimiter
transpoſtx paſſus interiit.
,ſeagnohim
tun t Nigeſ † † †
s ghogleete⸗
Vequatr: “ k—
rigeſicetkeeſ⸗
orum. MI

nion, Kk 2 Con-

5§. 1.

Suavis
harm.

2 60öb Feſto Sanñorum Innocentium.
Concio Civica.

Cauſa duplex occiſorum innocentùm cum in-
vectiva duplici in Parentes improbos.

Occidit omnes pueros. Aatth. 2. v. 16.

&☛ Uaàm ſapienter Salomon pronuntiavit: Extrema
gaudii ludctus occupat! heri apud Joannis calicem
iucundabamur, nudius tertius cœlos apertos
Wſpectabamus, quarto abhinc die Angelos cantan-
tes audiebamus, hodiè ploratus, ſuſpiria, lacrymæ, hodiè
gladii, vulnera, funera, hodiè triſtiſſima mortis imago, fu-
riarum tempeſtas, tyrannidos triumphus. Quid meruiſti in-
felix innocentia, ut jam tibi ſaltandum per enſem, cum nec-
dum gradum in terra figere didiceris, jam tibi ſanguis fun-
dendus, cum vix dum tamen lac ſugere potueris, ſam con-
dendum in tumulum, cum vix benè in cunis indormieris,
vix intrà maternum ſinum incalueris, vix oculos attollere
in cœlum noveris? O Chriſte! qui veniſti, ut vitam habe-
ant, eccur permittis innocentiſſimos parvulos tam citè,
tamque crudeliter de medio tolli? ſolo nutu prohibere po-
teras, cur non prohibuiſti? Wunquid minor tua pietas (cum
Bernardo tuo ſerm. 11. dulciter queror) quùm Herodis im-
pietas? Cur non egiſti Jonam, & te ipſum in ſanguinolen-
tum miſiſti pelagus, quoniam propter te orta eſt hæc tem-
peſtas? Si gallina es, ſi paſtor es, ſi Im perator es, cur non po-
nis animam tuam pro pullis, pro agnellis, pro militibus tuis:?
Cur non illud idem præſtas in infantia pro parvulis, quod in
vwirili ætate dices pro diſcipulis: &i ergò me quæritis, ſinite hos
abire. Magnum ſanè myſterium, & innumeris plenum cau-
ſis! duas ex plurimis eruam, dicàmque, id accidiſſe & in bo-
num parvulorum, & in poœnam Parentum.

Pote-

mueninis
zMtm. Nei
OMNh, 6,
Anfioteln
Cets lleel
uuuzrinsfun
lichenno, gvnnn
Abinheibuan
1 Munsnie
nlg Eenn ,el
Mptntunpron
Cunncsfulloſi
Urommidinn
un un
ANe,ofluee⸗
mcuelterhin
ehreſtte
Anbeibei
Iuntmundiqve
olberonun
Ullgren, de
Khillublve
Vrnan ge
nätor ſop
uuuift
Wile Monn

un.

— Concio Civica. 261
e Poterat Salvator noſter innnocentûm necem ſolo nutu, 5. 2.

ut fusè habet S. Bernardus, prohibere, niſi aliquid melius eis
provideret. Et quid illud? ut forent Martyres Dei: ait idem
nt Doctor melleus. Sit Stepbanus Martyr apud homines, Zoan-
UNe nes apud Angelos, hi ſunt plané Martyres tui DEIIS. Namque

nprobog, Salvator ſuorum ſalutis occaſiones tam copioſa varietate
16 perquirit, ut in aliis voluntatem & opus, in aliis ſinè opere
voluntatem, in his autem ſinè voluntate opus ſalutis inve-
ntinwit: qin nire lætetur. Beati tales infantes, quibus contingit uno
dloannscle tempore experiri nativitatem & mortem, ingreſſum & exi-
1s elen tuch, principium & occaſum, ingredi mundum, & dedicare
eAngeloseam. Martyrio cœlum: efſe fortes ſine certamine, ſine pugna

leine k Lvicteres. Hæc ͤille mellifluè. Similia habet S. Auguſtinus:
nortisingt Nunquam profanus hoſtis B. Parvulis tantum prodeſſe po-
id memuti, tuiſſet obſequio, quantum profuit odio. Rapiuntur qui-

enſem,cünn dem ab amplexibus matrum, ſed recipiuntur gremiis Ange-
nibiſungusn lorum. Mondum ingreſſi infantiæ cunas, & jam perveniunt
teni, unet ad coronas. Serm. 4. de Inno. . .—
nis incormie Dubitandum prorſus non eſt, plurimos ex his in fanti- prind.
Ocvios attote bus damnandos fuiſſe, ſi in ætate matura, morte naturali de- ſa imfanti
R ceſfiſſent. De omnibus pronunciat Euthymius: Fortaſſis au- cidii ſalun
D tem hi pueri probi futuri non erant, & D. Chryſoſtomus hom. 6. Parvulo-
eesunt Pohumus verò e referre, quod ſcilicet non ees permiſiſſetm.
nmupeohben Deus tam crudeliter hinc rapi, ſi eos præclari cujusdam me-
, nu ſteig , riti futuros præſciſſet. Erant inter ſanguinarios futuri, &
uim He Ccontra Filium Dei Deicidas, aut etiam idolo Moloch immo-
m inſgin landi, concremandique, cum abominabilis fuerit eà tempe-
ortiethartt ſtate educatio liberorum, & parentes peſſimi progeniem tir .
tores, . lerint vitioſiorem. Beatas ſteriles pronuntiavit Chriſtus
promilitbon crucem bajulans Luc. 23. ob ſecutura, quæ providit, infau-
dparyuli,lii⸗ ſtiſſima tempora, quæ non attingere ingentis erat felicita-
,guun ioſin tis. De proditore ſuo pariter bonus IESUS edixit: Melius
nerisplenunn fujißet, ſi nat us non fuiſſet homo ille. Hoc eſt, ſi re potius, quam
acciciſe m nomine, audiiſſet Nonnatus.
Kk 3 Fortè

262 Feſto Sand orum Innocentium.

Fortè eadem cantilena de multis horum Infamium re-
peti potuiſſet, niſi ſvaviſſima Dei providentia morte præ-
maturà eosdem ſuſtuliſſet, priusquam malitia mutaret in-
telletum. Joſeph injorius fratribus minimè fuit, dum inſciis
& inſontibus ſcyphum impoſuit, & ſe idcireò furere ſimu-
lavit, hac enim ratione eosdem ad ſe revocavit, ſeéque agno-
ſcendum dedit, ac planctum in plauſum mutans, opulenta
eosdem regione donavit. Similiter & infantulis hisce tan-
quam fraterculis ſuis Filius accreſcens Jeſulus caliculum im-
poſuit, ſeverum ſe finxit, cum maximè clemens eſſet, face-
rétque eos implere tempora multa, & plus lucrari uno mo-
mento, quàm optare poterant tempore vitæ univerſo. jam
illi ceu roſæ florent in perpetuas æternitates, qui alioquin
arſiſſent ſicut ĩgnis in ſpinis. Roſæ inter ſpinas diu rellctæ
marceſcunt; quæ in vagina decerpuntur, in menſes pul-
chellæ ſervantur. Sic animæ, quæ lucem diutius aſpiciunt,
ſæpè marceſcunt, quæ in primo flore carpuntur, floridæ

Permanent.
rancite Triumphant nunc Beatiſſimi hi Parvuli ut Præcones
crium- riſti, cujus adyentum gemitibus & lacrymis, imò ſangui-

Pphant tan- ne & morte ſuâ non tantùm in Rama, & Bethleem, nec in
ueeciri orbis certa ſede Roma, ſed & orbe toto vocaliſſimè prædi-
ſi, & veri Cant. Tres Præcones invenio Dominicæ Nativitatis: Stel-
Mariyres, lam, Angelum, Innocentes; Stella tribus duntaxat Regibus
enarravit gloriam Dei; Angelus Paſtoribus; Innocentesor-
bi toti. Digni ergò cœlo Parvuli, qui idem præſtitêre, quod
Angelus, quod Stella cœleſtis. O ſi & nos vitâà & moribus
Prædicaremus, verè Chriſtum in nobisnatum, eumque ter
digniſſimum, cujus honori ſanguinem & vitam impen-
damus.
Triumphant ut Servatores Chriſti; hoc enim ad mor-
tem quæſito ipſi Vicarium ſanguinem ad reſtringuendam
Herodis ſitim obtulerunt. Magna gratia Davidi à Michol
collata, quàâ illum ad mortem quæſitum per feneſtram dimi-

it,

un r

rertllodt

ettenelunu
emommuncn
lenicuit Is
intaienten in
tanibcrneyte
reegſinn
ifpenonictnit
oChetviummon
immrvire Kau
mteſunt, ie
Lulgimnsdvock
ſert,wnerach

Eimher haseg

miſes erg
Pmimuntnen
Unmn cepcnid
Mndlümiiterd
Ahrflgytt
Wichirper)
ennmeeggeſios
alpinofn
mümnhet
cee,
Gnntenmn!

44
lut, 2 . 7 .
Concio Ciwica. 26

—
Drumli D Delli Rami
nltümte ſit, & ſtatuam pellibus tectam in lectulo collocavit, ſicque
entinmng aatellitibus illuſit, qui videlicet ſimulacrum duntaxat Davi-

nalitimme dis apprehenderunt, 1I. Reg. 19. majoris fuit induſtriæ Chri-
meflitcumnt ſtum ſervare; illius enim cunas quodammodèò ingreſſi, per-
keired fenn ſonam ejusdem egére, dum ſinguli pro Chriſto habiti, vitam
Niwit, ſegen Domini ſui cum ſuæ vitæ diſpendio ſervaverunt. Laudatur
imuting,0 à Dione c: 47. Filius Quinti Ciceronis, quòd extrema potius
fmtulisheon tormenta ſubire, quàm parentem prodere maluerit. Prædi-
luscalicaunm Ccatur filius Marci Crafſſi, qui ab infantia mutus, ubi tamen
lemengelſt ſatellitem ſtricto acinace capiti patris ſui imminentem con-

USlucratimeg., ſpexit, ſolvente linguam naturâ exclamavit: Miles ne feri.
itæebnifetn idem non tam ore, quam hiantibus vulneribus infantul ho-
Ates, gli ii dierni clamarint: Miles nos feri, Jeſulum nè feri. Trium-
ſpinas (inni phant denique ut veri Martyres, qui ex Pl. 43. repetere ho-=
r, in henſtsſi die habent illud: Propter te mortificamur tota die, æſtimati ſu-
cäitiisaiin miss ſicut oves occiſionis. Alii Martyres pro nomine Chriſti,

puntur, inik hi pro ipfaperſonà Chriſti; alii ut milites, hi ut amici intimi,
alii pro Chriſto jam mortuo, iſti pro vivente occumbunt.
uli ur ræconf Gloriantur preindè, & cum gaudio oſtendunt cicatrices, ac
nis imd ſnen Promium repoſcunt, ſicut de Joanne Brandis in hiſtoria
dei Bohemica legimus, quod is Ladislaum Regem adhuc parvu-
inn e lum acceſſerit, vulnera demonſtràrit, premium repopoſce-
GeMbien rt: En mi Rex! has ego pro te in Ungaria plagas fuſcepi;
iten quæ prœmii ſpes? Rex parvulus diſpenſatorem adiens, fac-

„culum pecuniarum expetit, & quidquid invenit (ſex aurei
szlmnocen nummi erant) deponit, & offert, inquiens: Non babeo modô
mnpreſtittn Durez. Non diſſimiliter dicent Beati noſtri Parvuli æternita-
vsriti Emnn⸗ te totâ: En plagas noſtras en! nos primulos Martyres, ceu
