ſint, ut in nobis unum ſint, ut ſint conſumati in unum. Sponſæ
aſſimilatur cœleſtis beatitudo, quæ uni viro adhæ-
ret: Vidi quaſi ſponſam ornatam viro ſuo. Apoc. 21. v. 2. Vir
unus eſt, ut repræſentetur DEUS unus, ſicut enim multæ in
Deitate perſonæ, unica Deitas, ità multæ in cœli ſunt ani-
mæ, una charitas. Dicunt Philoſophi: quæ ſunt eadem
uni tertio ſunt eadem inter ſe, quod axioma præcipuum in
Sanctis habet locum, Sancti enim, quia unum cum DEO
ſunt (qui adbæret Domino, unus piritus tſt. I. Cor. 6. v. 17.)
unum quoque inter ſe ipſos ſunt. nus spiritus eſt. I. Cor. 6.
v. 17.
cddis pſaltes Cœleſtem deſcribens beatitudinem, ab unitate
ori ma præcipuè eandem commendat, quaſi nihil eâ melius ſit.
eren⸗ Ecce, quùm bonum, & quàm jucuudum, fratres habitare in unum
prepter ficut unguentum in capite, quod deſcendit in barbam, barbanm
32. Aaron, quod deſcendit in oram veſtimenti. Unguentum Aa-
* ronicum chriſma eſt, hoc ex oleo & balſamo conficitur,

ſigni-

eſen
Menn
I,
W
ol
Ml
d
Weci

on

K
et
np
W

N
W

Cen
en
Nun
n
der
G
u⸗
larhe
nngk.
in
i

Giut

Eſnbei
neceftuiin
Ouaner l
ſbr an
fuig onni
ſtAnnn
et omtie uin
t: u iuis
Um Prinumm
un Gui
lentizlonzen
, ANirn n
inta mlig
,& Pluet
. Une
ſt, K
Utonnern
Uum. Fr
ni vxo d
o, 21. 4)
tenimmue!
in celi int
Juæ fltat
1 præchun
Gnumnb
1.COt,7)
tuef,l

nen,Duin
il ei peis

,Pohiftun

.

Concio Aulica. 19
ſignificatꝗque charitatem , & manſuetudinem à quo un-
uento Chriſtus habet nomen, & Chriſtianus. Ex capite, ber
quod Chriſti divinitas ſignificatur, in barbam ſive viros
DEI, Prælatos & Rectores Eccleſiæ defluit, & in oram ve-
ſtimenti ad ultimum usque Sanctorum deſcendit. Ob-
ſervo autem, quòd in ora veſtimenti Aaronici fuerint ma-
logranata, quæ S. Gregorius 2, parte paſtoralis c. 4. pomum
concordiæ appellat. Sicut in malo punico ſub unico exteri-
us cortice multa interius grana inveniuntur, ſic innumeros
S. Eccleſiæ populos unitas fidei contegit in terris, unitas
charitatis in cœlis: Unus Spiritus erit in eis, & una ſides.
Apertiuùs Cant. 4. v. 13. Cœleſtes deliciæ malogranatis
conferuntur: Emi ſiones tuæ Paradiſis malorum punicorum.
Cujus ſimilitudinis eauſam dat S. Antonius Paduanus Do-
„minica 4. poſt Trinitatem: In malogranata triumphantis
„Eccleſiæ Ordo & prœmiorum diverſitas deſignatur. Ma-
„logranata dicuntur eò, quòd intus habeant grana olentia,
„& ſicut in ipſis omnia grana latent ſub uno cortice, & ta-
„men quælibet grana pro ſe habent diſtinctas cellas, ſic in vi-
„ta æternam om nes Sancti habebunt unam gloriam, &
„unus quisque ſecundum proprium laborem magis vel mi-
„nus recipit mercedem. Hæc Antonius. Ex omnibus
fructibus ſolus iſte coronatus eſt, ſic una Sanctos omnes
claudit corona æternæ concordiæ. Ceronæ diſſentionem
creant in terris, conſenſum verò ponunt in cœlis, ità ut em-
nium Corona ſit una, quia unusquisque omnium coronas
habere ſe reputat propter voluntatem unionem.
IUnitatis laudem à firmitate Salomon deſumit: frater
qui adjuatur fratre, quafi civitas firma, Proverb. I[8. v. 19.
Putabam juxtà jurisprudentiam regulam, quòd duo fa-
ciant ſocietatem, tres Collegium, at jam audio, totam à ge-
mino fratre conftitui civitatem. Roma, fateorà duobus

fratribus conſtructa fuit, ſed quia concordes non fuêre, non

eſt vocata urbs amor, ſed retrograde Roma. Coœlum eſt
civitas Amoris, eſt viſio pacis, ubi omnes unum ſunt, faci-
C 2 unt-

4.
Muri Ces-
leſtes cur
ex jaſpide.

20 Feſto omnium Sanorum. —-
untque civitatem firmiſſimam, in qua ſic vivitur, ac ſi unus
tantuùm in toto ſit empyreo.
Hujus Civitatis muros, & portas deſcribens Joannes n,
Apoc. 2 1. in quadro, ait, eſſe poſitam, ut indicet, quòèòd ſit ci- liſ⸗
- vitas firma, muros ex Jaſpide, quia jaſpis eſt Symbolum
concordiæ, ideò EÆneas cum gladio ex jaſpide deſcribitur 4
neidos. 4. ſ
Illi lunatus jaſpide ful vo ln
Enſis erat. n
Ex jaſpide murus eſt, ut ſcias, ſummam eſſe incolarum un
concordiam. Portæ ex ſingulis conſtant unionibus, ut me- En
mineris per animorum unionem, ſive concordiam eò intra- Un
ri. Summum clenodium eſt unio, ideò & unioni regnum 4
Cœlorum aſſimilatum reperio Matth. I3. ne
S“ e Ingenioſiſſimum divinæSapientiæ eſt inventum, quo- len
Sanctu: modo quisque poſſit eſſe non ſemel, ſed toties beatus, quot ele
omnium in Cœlo Sanéti ſunt; quod fit per amorem, quo quisque lan
beatitudi- 3 6 . 4 S.
nes poſſ- amatus à ſingulis, & unusquisque eſt alter ego. Tantùm n
det. unuss quisque gaudebit de beatitudine alienn, quantum de ſud. u
S. Auguſtinus to. 3. lib. de ſpiritu & carne & S. Bernardus: Inn
O& Cbaritas, quæ neminem ewpolians omnia rapis! O.! amor tin
fur! in terra furcam merentur fures, ſed poſtquam DEI fi- M
lius in cruce pependit expolians principatus, ex ea hora cœ- i
lum conceſſit in ſpolium furibus. Violenti rapiunt illud: ”
Matth. 11. dilige proximum, & omne ejus bonum tuum
eſt, tibi rapuiſti, &⁊ neminem ſpoliãſti. Dilige S Petrum, & p
omnes Apoſtolos, dilige S. Laurentium, & omnes Marty- n
res, dilige oſephum, & omnes Confeſſores, dilige Magda- lien
lenam, & omnes peœnitentes, dilige Xaverium, & omnes Nhe
innocentes, quidquid ſinguli fecêre boni, tuum eſt. Quo- Ank
niam DEUS charitas eſt, inquit, S. Auguſtinus apud S. Bo- ugt
naventuram in c. 14. Joannis, per charitatem fit, ut quod El
habent ſinguli, commune ſit omnibus, ſic enim quisque ha- uis
bet in altero, quem amat, quod ipſe non habet. De primis
cre-

—
—
rrin

ens ſong
, guoclte⸗
KSyminln
eeſcin

ſe imolnn
Uibis ine
liamedimn.
loni tegnn

entum, I
Sbeatusgne
gvo guicg
ego. ns
lantim
6, Bermutu
ulOl
Jbamhl:
enea hond-

itopiunt.

bonumu
9 Perunt
mnes An⸗
Cillge i⸗
um, Kons
viilg
ſt, ul⸗
ndelrt

1

Concio Aulica. 217

credentibus dicitur Act. 2. v. 4 5½. Häabebant omnia commu-
nia. Multò magis in cœlo communia ſunt omnia omni-
bus, cum Pater dicat ſingulis: Fili, omnia mea tua ſunt.
Iu ſemper mecum e. Præclarè Doctor Hipponenſis: Sic g. e
à perfeltis, & immortalibus fitiis habentur omnia, ut ſint ſer a qq-
& omnium ſingula, &y omnia ſingulorum. Nec minus ele-Evang. 33.
ganter S. Ambroſius Conc. 14. in Pſal. 118. Eô magis ſin-
Zulis creſcit, quò pluribus fuerit acquiſitum. Et S. Lauren-
tius Juſtinianus de longa vita c. 7. Tanta wis in illa cœleſti
pace nos ſociat, ut quod in ſe quisque non accipit, hoc ſe acce-
piſſe in altero exultet. Una cunctis ſit heatitudo lætitiæ, quam-
wis non una ſit omnibus ſublimitas vitæ.
Similitudinem claram dat S. Anſelmus I. de ſimilitud. §. s.
c. 62. ex corpore humano, ubi licèt membra valdè inter ſe concordis
differant, & plus æſtimetur caput quàm pes, unum tamen eirum.
de alterius gaudet bono, quantùm quisque ſe ipfum, tan-Htudinibus
tum & tamdiu diligit alterum, cùm omnes unum Chriſti tabrimi-
corpus ſint, & Chriſtus, qui eſt ipfa pax, ſit omnium caput. .
Sicut in corpore digitus non vult eſſe oculus, ſic Angelus
non vult eſſe Cherubinus &c. Ibi ſunt omnibus omnia commu-
nia, inquit ex Anſelmo B. Bonaventura in ſoliloq. Ibi virgo
gaudebit de ſandtæ viduitatis merito, ibi vidua éwultabit de
caſtæ virginitatis privilegio, ibi Confeſos jucundabitur de
Aartyris triumpho, ibi Martyr tripudiabit de Confeſſoris bra-
wio, unusquisquè ibi habebit in proximo, quod ſibi deficit in me-
rito proprio. Exulat cœlo invidia, quæ ideò terras occupat,
quia mundus eſt valdè pauper, & bonorum inops, unde
quisque alterius bonum, quo caret, habere vellet z ibi verò,
ut habet Hugo Victor. in elucid. q. 136., unusquisque tan-
tum habebit, quantum volet, alioquin non efſſet beatuss
Non eſt ibi meum, ac tuum, ſed omnia communia, ait S. Thomas
de Villa Nova Dominic. quinquageſimæ, & affert Illuſtriſſi-
mam à Sole ſimilitudinem. Sicut Sol iſte, quem vidc, ſic om-

22 Feſto omnium Sanſorum.

nium eſt, quòd totus eſt tuus, totus te calefacit, & illum, fie tuum
hortum implet arboribus, & fioribus, quaſi ſolum impleret, atque
alium nullum. ,
Salomon innumeram multitudinem fidelium contem-
platus Cant. 6. v. 7. exclamat: Sezaginta ſunt Reginæ, Gα
octoginta concubinæ & adoleſcentularum non eſt numerus. Ubi
per Reginas ex mente S. Gregorii Nyſſeni accipiuntur per-
fecti, per concubinas proficientes, per adoleſcentes verò
incipientes. Sed hæ omnes unum quid ſunt, ſubditus enim
ſtatim: Una eſt columba mea, perfecdta mea, omnes iſtæ unus
ſunt, quomodo? quia ſcilicet dilectio, inquit Gregorius,
eſicit, ut unitas ſit id, quod ſalutem sonſeguitur, omnibus inter
ſe unitis cum uno ſolbque bono. Multi juſti, unus juſtus. Nihil
novum eſt, juſtos comparari oculis, nam currus Ezechie-
lis 1. v. 18. plenus fuit oculis, quia repræſentavit Eccleſiam,
quæ eſt plena juſtis. Sed cur juſti exprimuntur in oculis?
quia ſunt in ſublimi loco mundi, ſicut oculi in ſublimi parte
corporis, vel quia ſunt ſpeculatores rerum cœleſtium, ſicut
oculi ſublunarium, aut quia celſos homines docent, & diri.
gunt, ſic ab oculis corpus dirigitur, vel quia à Deo non mi-
nori curâà cuſtodiuntur, quàm oculi à natura. Benè iſta: me-
lius S. Anſelmus l. ſimilitud. c. 63. cauſam adſcribit concor-

diæ: Sicut oculus unus werti non poteſt, quo non vertatur, &g

alius, ſed in eandem partem ſemper vol vuntur, ſic ſocietas illa
juſtorum nibil poterunt velle diverſum, ſed & eandem ſemper
voluntatem babebunt. Notat S. Bernardus, quèòd Chriſtus
omnes oves ſuas uni commiſerit: Committens uni unitatem
rantci omnibus commendawit; ubi unitas, ibi perfectio. Ità ille l. 2.
Chriſtus de conſid. ad Eugenium.
r nereni. Non potes ò anima, eſſe Chriſti diſcipula, ſponſa, co-
wnicam lumba, niſi ſis una. Sponſus ſanguinum ſuum ſibi corpus
ſind er ità lacerari permiſit, ut David ex ejus perſona locutus dixe-
fgnifcæ Tit Pſ. 123. v. 3. Jupra dorſum meum fabricaverunt peceato-
tionem, 1es,

—☚M
un e ln
ntug

Uumcontn.
Rene,5
hnuntru Ni

ipiunmge.

eſcennsſen
Ubchiusetn
nes iſeln
t Greggin
ontiuiſte
foſtus. Nl
irrus eche
vit Ecceden
tur inoonls
ſublimiet
leſtium ſen
ocent, Adni
Deotonn
Bene iltunn
ctiitcnt⸗
ncvertalnh
fe ſuittsl
Anlen ,
gudclni
ENi nt
. Iu iel!

1, ſponl
nſbicu
iloonndr⸗

mugun
1

Concio Aulica. 23

res, in Hebræo eſt, araverunt peccatores, quaſi non funibus
flagellatus, ſed vomere ſulcatus ſit. Et tamen non permi-
ſit ſibi vel mortuo unum oſſiculum frangi. d Jeſum als-
tem cum veniſent, ut viderunt eum mortuum, non fregerunt
ejus erura. JOan. 19. v. 33. in cujus rei typum Paſchalis agni
oſſa frangi vetuit Deus Exod. 12. v. 46. Cur 6 Chriſte,
pateris tortores in carnem tuam tam feros eſſe, in oſſa au-
tem non admittis niſi humanes? Reſpondet Angelicus
Doctor, quia per ofſa intelligitur fortitudo Chriſti, quæ
ſemper integra, & inviolata, vel quia per oſſa ſponſæ Chri-
ſti, ſicut enim ex coſta Adæ formata eſt Eva, ſic illæ for-
mantur ex latere, & oſſibus Chrifſti, ut poſſit ſecundus
Adam dicere idem, quod primus: Hoc nunc os ex oſſibus
meit, caro e carne mea, quia caro Virginis eſt caro Chriſti;
oſſa autem frangi non vult, quia ſponſas ſuas unitas eſſe
vult, nec pati poteſt diviſiones, & diſcordias. Ex eàdem
cauſa Propheta Ahias pallium ſuum novum in duodecim
partes ſcidit, 3. Reg. 11. v. 30. Chriſtum autem tunicam
ſuam ſcindi non eſt paſſus, Joann. 19. v. 24. quia Syna-
goga à Chriſto diviſa per inteſtinas discordias etiam in ſe
erat dividenda, at verò Eccleſia ſicut à Chriſto non dividi-
tur, ità unitatem membrorum retinet indiviſam. Hane
tunicam vocat S. Bernardus Apologia ad Guilielmum, non
tantum inconſutilem, ſed polymitam, qualis Joſephi Gene-
ſeos 37. v. 3. ob multorum ordinum, qui in ea ſunt, multi-
modam diſtinctionem, inconſutilem verò propter indiſſe-
lubilis charitatis individuam unitatem.
Finis in Pſalmo ultimo, qui confirmandæ doctrinæ
noſtræ optimus eſt, aptiſſimusque: Laudate Dominum in
Sanctis ejus. In quem Auguſtinus docet, Sanctos exprimi
per inſtrumenta, quæ ibidem nominantur: Laudate eum in
ſono tubæ. Tubæ ſunt Apoſtoli; ſi Deum laudas propter
Apoſtolos, in tuba laudas. Laudate eum in Pſalterio. Pſal-
texi-

24 Feſto omnium Sanſtorum. Concio Aulica.

terium ſunt Sancti Veteris Teſtamenti, qui decem chordas
præceptorum ſervando, placuêre Deo. Laudate eum in
tympano. Tympanum ſunt ſancti Martyres à tyrannis pul-
ſati. Laudate eum in oymbalis benè ſonantibus. Sunt Virgi-
nes, in quibus conſonant Spiritus, & caro, & jam laudant
Deum cantico novo. Ex quibus inſtrum entis educit talem
diſcurſum Auguſtinus. Habent Sandti differentias ſuas con-
ſonantes, ficut concentus fit ſuaviſimus, & diverfis quidem,
ſed non adverſis ſonis. Finit Pſalmum David verbis illis:
Omnis Spiritus laudet Dominum. Omnis piritus eſt unus,
& non multi Spiritus, & unusquisque ſit omnes Sandti (quo
titulo nuper Infans Hiſpaniarum baptizatus eſt) unum vi-
delicet eum omnibus Sanétis per amorem & concordiam,
ꝗquam nobis donare dignetur. Rex pacis & gloriæ, qui eſt
DEUS benedictus in omnibus Sanctis ſuis in
ſæcula. Amen.

In

Al

„
–

le 2323: (0): & 2565 ”
Nerdnn

Alleteen C883 880: 38 1: SeSeSeEs 880 980, f 8 0,
In Feſto S. Martini, Confeſſoris & Pon-

AhmIoe n tificis. “
Seducttien . .
Gnen Goncio Ruſtica.
1vef Uiter .
id reltlriu De bona Intentione.
Fitus ettung
,dace, Si oculus tuus fuerit ſimplex, totum corpus tuum k.
K) ummi. cigdum erit. Lucc II. v. 34.
2 cohcortin

er Ultis meretur nominibus Sancus Martinus, ut 6. 1.
Aannus ejus natalis ſolennitate, qua poteſt ſieri, Gompen-
6 ium lau-
maximâ celebretur. Fuit enim dile dus DEO qum St.
aeE.“ Patri, à quo tantam accepit miraculorum pote-Martiai.
ſtatem, & primis quondam Thaumaturgis ſit annumera-
tus. Fuit dile dus Filio, à quo coram Angelis eſt dilauda-
tus: Martinus adhuc Catechumenus hac me veſte contexit.
Dile ctus Spiritui Sancto, qui capiti ejus in ſpecie ignei globi
inſedit. Dilectus B. Virgini, quæ Agnete & Theclà ſtipanti-
bus in ſupremo Martini agone comparuit. Dilectus An-
gelis, quod & celebranti viſibiliter adſtitêre ad aram, & de-
Ccumbenti præſtò fuêre in morte, & demortui animam ad
coœlum deduxére. Dilectus toti Eccleſiæ, cui in vivum ac
immortale virtutum exemplar proponitur. Cur dilexit
illum Pater? quia ſervavit mandata. Cur Eilius? quia
compaſſus egenis. Cur Spiritus Sanctus? quia humilli-
mus. Cur Beatiſſima? quia purus & immaculatus. Cur
Angeli? quia promptus ad ſingulorum obſequia. Cur tota
Eccleſia? quia ſua in omnes continuat beneficia, omni-
busque proponitur ad imitandum, tanquam perfectifſima
virtutum omnium idea. Præ cœteris porrò virtutibus re-
1 D ſplen-

lorie, guil
luis in

26 In Feſto §. Martini, Confeſſoris & Pontificis.

ſplenduiſſe in D. Martino videtur intentionis puritas, quam
Catholica nobis Eccleſia in ſimplici oculo inſinuat: Si ocu-
Ius tuus fuerit ſimplex, totum corpus tuum lucidum erit.
Si intentio tua bona fuerit, totum opus, quod alioquin
nullius pretii meritique coram DEO fuiſſet, meritorium
erit. De bona itaque intentione dicentem intentione
quàm optimàâ audite.
5: 2. Primum & perpetuum fuit Apoſtolorum documen-
bsd tum (ut annotavit S. Clemens Papa & Martyr c. I. conſtit.
tentione Apoſt. c. 4. in fin.) ſi cupis DEO placere, contine te ab
non placet omnibus, quæ odit ipſe, & nihil facias, quod animo ejus
“bu. qiſplicet. Ut autem placeant, quæ facis, ſit conſcientia
(quam S. Bernardus ſerm. 71. in Cant. comparat radici, ex
qua ramus) ſine nevo. Nam ſi radix in vitio, & ramus,
vitiat ramum & radicem vana gloria, aura peſtilens, ſuc-
cus malignus, contra quam S. Gregorius I. 8. moral. c. 25.
Magna vecordia eſi laborioſa agere, & auræ laudis inhiare:
forti opere præceptis cœleſtibus inſervire, ſed terrenæ re-
tributionis preemium quærere. Ut enim itàâ dixerim, qui
pro virtute humanos favores deſiderat, rem magni meriti
vili pretio venalem portat. Unde coœli regnum mereri
potuit, inde nummum tranſitorii ſermonis quærit. Vili
ergèò pretio opus vendit, quia magna impendit, ſed mini-
ma recipit. Hucusque D. Gregorius ex intentione (inquit
S, Bernardus ſerm. 4. Cant.) rectitudo operis ſicut ex facie
pulchritudo corporis æſtimatur. Unde intentionem vo-
cat faciem animæ, cujus ait, eſſe duas genas: Res & cau-
ſam, id eſt, quod intendas, & propter quid. Magni intereſt,
monet S. Auguſtinus conc. 12. in Pſ. 118. Cum aliquid boni
facimus, cujus rei contemplatione facimus. Univerſa propter
ſe ipſum operatus eſt Dominus, inquit Salomon Proverb.
16. v. 4. & nos propter ipſum ſingula faciamus opera. Si-
mus in genere filiorum, ut loquitur S. Dorotheus ſer. 4. &
non niſi ex amore, pietate, obſervantiàâque erga Patrem
Pater-

,

Ct

W

W
W

N

n

tiſci.
—
Purk, Gn
innut don
hluricune
Coci
,Melſorn
em intenidn

rtum Coone
Ir L

COntiteeI

vocanimwen
ſit conictt
Parat tadhe
itio, Krnn
peltllens,i
J. oral e1
e laudi inut
fedtertene,
itä Cinening

mn magni i.

regnumme

isgei. .

encit, ſeln
tentione
ris ſcnteltt
ntentionent
1as: Resde
Migviinte
Cin aifui
ſniretni⸗
onon-we
nuSCel
otkels e

Pe
e egilne

wveniat, ut placeam oculis ejus, ut delegtem ſuavitatem ejus. jun.

—

Concio Ruſtica. 2G2

paterna vota exequamur. Aureè S. Chryſoſtomus l, de com-
punctione: Si omninò dignus fueris aliquid agere, quod
DEO placeat, & aliam adhuc præter hoc ipſum, quod pla-
cere meruiſti, mercedem requiris, verè ignoras, quantum
bonum ſit, placere DEO. Si enim ſcires, nunquam aliquid
aliud extrinſecus mercedis aut muneris expeteres. Imò ut
habet idem hom. S. in ep. ad Rom. major tibi merces, ſi
citra mercedis ſpem feceris. Purus amor mercenarius. Non
eſt, inquit ſerm. 83. in Cant. S. Bernardus, oblata dona cum
ſpe repenſionis vocantur aptè à Plinio beneficia viſcata &
hamata, & Philone: Liberalitas piſcatorum. Quamvis enim
bona ſit intentio, facere aliquid proptermercedem æter-
nam, aut propter evadendas pœnas æternas, longè tamen
melior intentio eft, ex amore DEI in honorem & gloriam
DEI operari primorum exemplo Chriſtianorum, qui ad
omnem propè actionem ſignum crucis efformantes dice-
bant: Gloria Patri, & Filio, & Spiritui Sancto, ut redun-
darent omnia ad Gloriam SS. Trinitatis, & Servatoris ſui
Crucifixi.
Origenes hom. a. in Pſ. ponderans illud: Plena eſt §. 3.
omnis terra gloriã ejus: quomodo, inquit, fit per ſingu α
los noſtrum plenitudo gloriæ DEI? & reſpondet: Si, quæ redduotur
facio, quæ loquor, in gloriam DEi fiant, & ego particeps opera no-
ſum illius dicti: Plena eſt omnis terra gloriãâ ejus. Hoc ſoli, ſ
& magni Sancti faciunt. Nequaquam enim timore pœneæ, ma,
inquit S. Dorotheus ſer. 4. aut prœmii cupiditate Viri Santti
oluntatem DEr faciunt, ſed ſolo amore, & benevolentid.
Nempè ut dent guſtam DEO, un S. Auguſtinus fecit? Eg-S. Augaſt.
crucio me plané, ut ille parcat. Do de me pœnas, ut ille ſub- a. tej 6.
Mam éy victima excruciatur, ut in aram imponatur. Hæc eſt
operum cauſa longè graviſſima, ut vult Clemens Alexan-

drinus l. 1. ſtrom. Aroma S. Gertrudis in ore quod im vice

tenuit ad laudem DEI, quia caput ſenſerat gravatum, &
D 2 ecce,

7.

28 In Feſto §. Martini, Confeſſori & Pontificis.

—

ecce, Dominus ad eam ſe inclinare viſus, ut odorem perci-

peret, quaſi & ipſe confortari opus haberet; mox erectus

ad Sanctos omnes: Ecce, dicebat, nunc quid novi à ponſa
mea receperim, ſuaviffimum emifit anhelitum. Aliàs uvas

comedens, ut in ſe Dominum reficeret, Hæc ab eo audiit:
Modo fateor mihi recompenſatum amaritudinem illam, quam

de ſpongia in cruce pro amore tuo bihi, quoniam pro ipſa jam

§ 4.
Elegans
ſententia
D. Bern-
ardi,

de corde tuo incredibilem dulcedinem ſugo, & quanto tu purius
ad laudem meam corpus reereaveris, éò ſvavius ego mée profi-
teor in anima tua refectum. Pellieulas abjectas uvarum dum
diabolus attingere tentat, ſe terribiliter comburi ſenſit.
Mirabilius eſt, quod eandem alias Dominus docuit. Qui-
cunque ſtuduerit ſingula commoda ſua in bibendo, come-
dendo, dormiendo eâ ſumere intentione, ut dicat: Domine,
hunc cibum ſufcipio in illo amore, qué tu eundem ſandtiſicaſti,
cum in tua ſanktiſſima humanitate conſimili utereris ad laudem
DEI PATRIS, & falutem totius generis bumani orans in
unione di vini amoris tui cedat in augmentum ſolatii animabis
e&leſtibus, terreſtribus & purgandis. Ille toties quoddam quaſi
ſcut um protendit, quê quaſi protegit Dominum contra diver-
ſas, quibus à mundo infeſtatur moleſtias. O! quàm facile
poſſumus divino cordi facere guſtum, & amorem ejus no-
bis conciliare, non tantum aggrediendo ardua, tolerando
atrocia, verum & comedendo, bibendo, dormiendo, dum-
modò reâ intentione id fiat, de qua Apoſtolus ſcripfſit
I. Cor. O. v. 31. Sive ergèò manducatis, ſive bibitis, ſive
aliud quid facitis, omnia in gloriam DEl facite. 3
Divinum planè eſt propter Deum ſingula facere. Que-
niam enim Scriptura loquitur (verba S. Bernardi hic de di-
ligendo DEO) Deum omnia feciſſe propter ſemetipfum, erit
profelt, ut faltura ſe quandoque conformet, 6yconcordet au-
tori. Oportet proindé in eundem nos affectum quandocunque
tranfire, & quomodo Deuz omnia eſſe voluit propter ſemet-
ipſum, ſic nos quog, nec nos ipſos, nec aliud aliguid fuiſſe, vel eſſe
veli-

—
tun
1enn
S

4
M

ltiſci,
—
dten Uet
3 mor ei
Anoniiſe
ln. Alisen

Aeo d

n iln, t

an gro iſi
ante ILun
iin egonent

8s Uvitumn

vomburilat.
docuit. C
ibendo, n
dicat: Dien
en ſncfcs
ereris asun
luneni t
1ſolazignt
s lotlnß
olffil
0! guimt
moremeſen
rdva, tolun
miendoer
voſtelig fni
ſive bibit
ite,
lufarre
nirclhice
ſnetiſin
GFeonentt .
1 guuninß
ninn
lſion,

Concio Ruſtica. 2G5

velimus nis! æqué propter ipſum; ob ſolam videlicet ipfius vwvo.
luntatem non noſtram voluptatem. Deledtabit ſanè non tam
noſtra vel ſopita neceſſitas, velſortita felicitas, quàm quòd e-
jus in nobis, &; de nobis voluntas aldimpleta videbitur. Hanc
vocat puram & defæcatam intentionem, dulcem & ſuavem
affe tionem, amorem ſanctum, & caſtum. –
Aſſimilatur bona intentio Virgulæ Mid æ qua (ut eſt in 5 5.
fibulis) quidquid tangebatur, in aurum vertebatur. Fe- BonaIn-
licem ſe jactarei a varus, d't S. Ambroſius, quòd poteſt frumen- entio h⸗
tum in aurum con vertere, vinum in aurum mutare, quod lana gulæ Mi⸗
ei aur um eficitur, omnes fructus eius, omne negotium in aurum dxE.
vertitur, felicior, qui intentionem habet, quâ fua opera Adr.
omnia reddantur aurea, cibi ipſi in potabile aurum vertan- Dominic.
tur & plus edendo quàm multi jejunando mereatur. Juſta Pent. tom,
agentes non ſunt juſti, ait Ariſtoteles l. 5. Ethic. 12. quia illa
vel ex ignorantia faciunt vel ob aliquid aliud & non ob ipſa.
Et D. Thomas I. 2 q. ig. a. 7. ut voluntas ſit bona, requiri-
tur, quòd velit bonum & propter bonum. S. Auguſtinus
verò in Pſal. I18. Conc. 22. ℳagni intereſſe., cum aliquid bo-
nifacimus, ejus rei contemplatione facimus; officium quippe no-
ſtrum non initio, ſed ſine penſandum eſt: Bonum opus intentio
facit, addam ego. Bona intentio opus aureum facit. In-
tentio diverſificat. Et illud peccavi Davidicum & illud
Judæ; dimidium bonorum, quod dat Zachæus, & decimas
omnium, quas dat publicanus; traditionem Patris, quâ
pro omnibus tradidit illum, & perfidi diſcipuli &c. Inten-
tio opus vel aureum reddit, vel luteum.
Alii cum Doctore Angelico in c. 6. Matth. Intentio- c mi⸗
nem bonam oculo comparant, conformiter ad hodierni lis oclo.
ſententiam Evangeli: Si oculus tinis fuerit ſimplex, totum
corpus tuum lucidum erit. Simplicem in nobis amat
oculum Dominus noſter; redtum videlicet intentionem, illi
ſoli placendi, & divinam ejus voluntatem perfectiſſimè ad-
implendi. De hoc ſimplici oculo Cant. 4, v. 9. Vulne-
O 3 raſti

so In FeſtoS. AMartini Confeſori & Pontifci.

räſti cor meum ſoror mea Sponſa, vulnerdſti cor meum in uno

oculorum tuorum. Solent, qui in ſcopum jaculando colli-

mant, alterum claudere oculum, ut directius feriant & pun-
ctum ferant. Scopus vitæ noſtræ Chriſtus eſt(prout Jo-

vianus piiſſimus Imperator pro teſſera ſua dicere amabat:

Scopus vitæ meæ Chriſtus) in hunc dexterè collimamus, ſi
clauſo ſiniſtræ intentionis oculo, in omnibus actionibus
noſtris ſolum DEO honorem amoremque ſpectemus. In
uno oculorum vulneratur dilectus, quando unus oculus eſt
intentus in unum, ait S. Anſelmus & Gilbertus ſer. 30. in
Cant. Simplex eſt oculus, qui unus eſt, unus autem, qui non ad

plura, non ſiſſus, non diffuſus, non ſparſus in multa. Hic ocu-

g. 7.

lus ſimplex teſte S. Auguſtino de ſerm. Domini in monte l.
2. Cc. 21. Lumen vocatur. Lumen dat membris omnibus
inſtar lucernæ in medio domus de media nocte, præclarè
S. Paſchaſius in illud Matth. 6. v. 22. Lucerna corporis tui
eſt oculus tuus: Sicut oculis iſtis carnalibus omnia corporis
membra ordinatèé ad operationem diriguntur, ità intentione
ment ie & luce fidei cundta virtutum genera, ut lucidum corpus
perficiant, illuſtrantur. Confirmat id ipſum l. S. moral. c.
6. Maximus Gregorius: quod per oculum exprimitur ni-
si opus ſuum præveniens cordis intentio, quæ priusquam
ſe in actione exerceat, hoc jam quod appetit contemplatus
& quid appellatione corporis; nisi unaquæque actio, quæ
intentionem ſuam quaſi intuentem oculum ſequitur. Et
concludit: Lucerna itaque corporis oculus, quia per bonæ
intentionis radium, merita illuſtrantur actionis.

AppReatie Ità collimavit Sanctus Patronus noſter Martinus, qui

ad S. Mar-
dtinum.,

ſive militiæ ſive in cœnobio ageret, ſivè ſecundà ſive adver-
sâ exer ceretur fortunã, ſive ægrotorum corporibus inſer-

viret, ſolius DEl beneplacitum ſemper & ubivis, attendit,

ideoꝗque promeruit, ut eodem momento, quò animam Tu-
rone agebat, viſus ſit, à Sancto Severino Archiepiſcopo Co-
lonienſi per cantantes Angelos in paradiſum deduci, à Se-

vVero

oN
Gobd
6
un
lß
lei
orn
u⸗
A
ſaun⸗
en
e
ſ

ſe. Concio Ruſtica. 1
nemin vero Monacho in nivea veſte, vultu rutilo, ſcintillantibus =
aluntnal oculis in altum evolare, de quo Sanctus Gregorius Turon.
euer apud Surium. O ! Beatum V'irum, in cujus tranſitu ſanctiſi- =
elkront mo canit numerus, Angelorum, eéwultat ehorus Arachangelo.
ete amdhn rum, omniumque Cœleſtium Virtutum occurrunt exercitos
Oliimmm quem Michabl aſſumpſit cum Angelis, Maria ſuſcepit cam V'ir-
Is 2toni ginum ehoris ad illud regnum, quod ab æterno complacuit cœleſti
eenn PEatri illi dare per merita unigeniti. Eilii ſui 7ESII
indsocllu ee tanquam triumphanti militi, & fideli operario in
rtus ſer in vinea ſua.
ten, glitui Sequamur S. Martinum oculo ſimplici & corde perfe-Eꝑh4,v, 36
tu. Heor Ro, in omnibus unicam DEI voluntatem & gloriam ſpe-
ni in mone GSanto, atque ante labores ſingulos ità ad Sanctiſſimam Tri-
nbris oonm nitatem ſuſpirare ſtudeamus: Laborabo O! Pater, ut imple-
olte,lenn am ſanctam voluntatem tuam, quâ me ad laborem,
1 corporst ſicut avem ad volatum condidiſti. Laborabo Olfili, ut tu-
omithi um imiter exemplum, qui fuiſti in laboribus à juventute.
Iiteds Laborabo O½ Sancte Spiritus, ut ſim tibi ſolatio & oblecta-
ucicumnnt tioni, te enim ſicut acedioſi contriſtant, & exſtinguunt, mo-
1l,8. melt nente Apoſtolo: Nolite contriſtare Spiritum Sanctum DEl,
erpiinini ità oble ſtant viciſſim, & conſolantur, qui labores tibi
na riut⸗ ſuos devovent, & conſecrant.
contenyn
gle 1cko,N
lſeqvitu
iperbor ⸗ .
qulapet
nis.
Martions,
Udaſe iii⸗
Pponbisn
ris, Aue
mmimum
hiepiſo

hbell, Con- S

.

—

eeseseseeeseeeeeeene
Goncio Givica.
OCOQrculus omne malum

Si oculus tuus nequam fuerit, etiam corpus tuum tene-
broſum erit. Luc. 1I. v. 34.

uaunun: Feſto 5. Martini Conf’ori & Pontifeit.

HNcomium, quod Gregorius Nazianzenus orat. 23. Lüta

§. 1. .
dedit D. Athanaſio vocando eum Sanctiſſimum Ne

Cur Evan-

aiten &M orbis oculum, S. Martino attribuamus. Eccleſia luu
Qculis. W☛ enim idem videtur acclamare Martino, quod
Moy ſes cognato ſuo Hobab num. 10. v. 31I. Tu eris Dudtor elt
noſter. Ex Hebræo legunt Cajetanus & Oleaſter: Eris nohis t
prooculis. Laudatur enim verò Martinus ab oculis potiſſi- u
mum vocaturꝗque ſuspex cœli: oculis enim in cœlum inten- My
tis invictum ab oratione Spiritum non relaxabit, fortè eti- len
am ideò Evangelium de oculis prælegitur, ut inſinuetur, ſi ceni
quis ſingulariter Martinum imitari cupit, in recto uſu ocu- 1
lorum eundem imitetur, ut corpus totum ſit illuſtre ac ſe- AIN
renum. Dicam proindè in honorem ſancti hujus oculi, de uUn
oculis; præparet Spiritus Santus aures mentis contrà ocu- Uin
los corporis. .
. Si. Phyſici ajunt, ex omnibus membris in materno utero
ulus

Jualisc. ultimò formari à natura oculum, qui & primò moritur.
quam, Cauſam puto dari à Siracide, quia hoc membrum maximè
nocet humano compoſito: Mequius oculo quid creatum eſt?
Eccli. 3 1. v. 1 5. Ne dicas, linguam eſſe peſſimam, pejor
eſt oculus, qui & ſuam habet linguam, garrit, adulatur,
mentitur. In convivio ſapientum, cum propoſita fuiſſet
quæſtio, quid optimum & peſſimum ſit:? dixit alius pro vi-
no, alius pro pecunia, tertius pro ſocio vel ſocia. Oculus
omnium in ſe convertit, qui contra oculos pronuntiavit,
his

tiſei⸗

— — Concio Ci vica. 33
odeee his enim nihil melius, nequius nihil. Eſt quidem oculus, jux-
ta Chryſologum ſerm. 193 animæ fen'fra, ſpeculum mentis

lumen corporis, membrorum dux. Verum & oculi duces ſunt
amorum (oculi in amore duces) faces flagitiorum, corrup-
tela morum, peſtis animorum. Mequius oculo quid crea-
Mutuunte tum eſt? non eſt ſimpliciter nequam, ſed nequior univer-
Vis ſcire oculus qualis nequam? Latrunculus eſt, præ-
do, raptor, cuniculus, laqueus, ſcala. Scala mortis, laque-

nen, us diaboli, cuniculus inferni, raptor voluntatis, prædo ani-
1SAnltſir mæ, latrunculus vitæ, latrunculum vocat Antonius Pa-
mus. Derin duanus: Latrunculi ſunt oculi, qui furantur animam, de quibus
lartino, ex Hebræo Hieronymus: Latrunculus latrocinabitur, Sci-
Tu eri Dh mus ex I. Regum 30. &C4. Reg. 13. & 24. quantum terræ
ſter: Hin ſanctæ nocuerint latrunculi Syriæ, Moab & Amon; at quis
bochlispot explicet, quantum oculi ſanctis viris, viris ſecundum cor
in lomine Dei nocuerint, ipſum cor auferendo, ut de ſe queritur David:
abit, folee Cor meum dereliguit me Pſal. 39, potuit David latrunculos
Ut infinnem exterminare, non potuit, imò non voluit oculos compeſce-
recko ili re. Quaſi non multum auferre poſſunt, modicum
ſt illolten: quid rapere contenti ſunt, ſicut latrunculi Syriæ 2. Reg. 5.
hujusol puellam parvam captivam adduxerunt, quæ Naamanis
ntis contiicr uxori ſervire debuit v. 2. ità oculi ex corde auferunt unam
cogitationem, quæ alicui cupuditati debet famulari.
materwu Raptores ſunt oculi; ità docet Gregorius, 21. moral.
donun 2. comprimendi ſunt oculi, quaſi quidam raptores ad culpam. Ità
Mme rapta eſt ſuis oculis Eva, de qua idem i. 12. c. 2. Mater Vi-
nbrunn ventium per oculos ad mortem venit. Quis putãaſſet, poſſe
eae prudentiſffſimam virginem momento hebeſcere, ut pro po-
eltimanii, F.

mo, imò pro morſu pomi daret & arborem & paradiſum &

“ orbem & cœlum, inſuper & animam & vitam tam ſuam
kohollenn quam poſterorum &c. Oculi prima cauſa fuêre duces & rap-
tali tores ad culpam. Vidit mulier pulchrum oculis aſpectuque Gen. 3 v.6.
ein N delectabile. Prædones ſunt oculi, ità querulatur Hieremias

Nonmn, E thren.

34 In Feſto Aartini Confeſoris & Pontificis. 4c
thren. 3. v. 51. Oculus meus deprædatus eſt, in quæ verba Pir
2 Gregorius: Peccator concupiſcendo viſibilia „ Inviſibilia 1 ſnn
=èð amilit, deſiderando faciem humanam, amifit divinam, ir- Tn
M amorando cor in ocellos putidos, excidit cœleſtia & æterna. kiat
Petrus Abbas Clarævallenſis oculum ex intemperie morbi Pag
amifſerat, & ſuaviter jocatus exclamavit: Jam ab uno hoſie r
FKcurior vi vam, liberior moriar. e
. 8.2. Didicerat id Petrus ab Anteceſſore ſuo Divo Bernardo ne
Oeun ſunt ĩtà vovente Is. ſerm. 2. in Utinam nibil unquam midiſſet oculus ri⸗
enli. ** meus, ſi illà beatificà privandus eſt viſione. AppellavitSal- nn
vianus oculos naturales quosdam animi cuniculos I. 4. de hlnac
Provid. Serpit in cuniculis fomes accenſus usque ad con- *
geriem pulveris, quo inflammato Pprojiciuntur in auras al- Pnii
tiſſimæ turres, franguntur mœnia, ruunt arces ità per ocu- n
los fomitem concupiſcentiæ ponit inimicus ut cor occu- iem
pet, & evertat arcem rationis, turrim perfectionis, fortali- kin
tium divinæ protectionis. In exemplum adducit Sanctus Sn
Auguſtinus confefs. Iibro. 6. c. 8. Alippium recuſantem ſim
primdò ad vetita ire ſpectacula, ſed qui tandem cum firmiſſi- Aun
mo hoc propoſito conſenſerit: ibo, ſed non videbo, non pa- Wn
tiar fodi cuniculos. Verum non ſtetit hæc animo ſenten- rden
tia: Vidit, clamawit, exarfit„ ita omnia ivêre in au- mi
ras. 8
&bQaε Snt prætereàâ oculi laqueĩ & retia. Ità S. Ambroſius l. w
auei, de pœnit. c. 14. Iplinobis oculi retia ſunt, &o ideò ſcriptum eſt: ſutn
né capiaris oculis tuis. Captus eſt Dux militiæ Nabuchodo- Alap
noſorĩs Holofernes, de quo ſacra hiſtoria Judith. 10. v. 17. uning
Cumque intraſſet qudith ante faciem gJus, ſtatim captus eſt in hutn
Jfuis oculis Holofernes, non tam citò avicula viſco, fera reti Ethen
capitur, quàm oculis animus. Statim Nulla juvat fortitudo, um⸗
nullus aſpedtus eſt tutus, inquit ad Euſtochium Hieronymus, undi
imò quò quis fortior, eò facilius ſuperatur cum Samſone, mrc
qui funes rumpere inſtar fili aut telæ aranearum potuit, alte
ſed ex hoc reti non potuit ſe extricare: Vidi mulierem &gpla-
cuuit

liſah.

Concio Civica. 32 —
