hodie homo fadtus eſt. Intravit Deus in uterum Virginis, ve- 2 acnen
lut pòſt adultus Luc 4. v. 38. introi vit in domum Simonis, quò Wl
certè non ivit, quod notat aureus Ravennas Petrus Chryſolo- ſnch ume
gus Serm. 18. ut pranderet ſolitò lautiùs, ſed ut febricantem allun cer
ſocrum Petri ſanaret. Egrotabant, ut loquitur D. Baſilius ſupr⸗
Seleuc. Orat. 39. hominum animæ, dum magnus ille Medicus nanfül
peregrinabundus adveniret. Miſcria humani generis Deum & un mmdo
cœlo in terram traxit, non tractura, niſi nos Deus infinitè un poinel,

Qilexiſſet. Sic n li,

9V.
N.
AOnn
nnbihundi,
nerum
nspne ntn
ltgti⸗
ihetinutenen
Atlu: Cnſie
Mincrrers ſen

hlen Tciten
kgioſiglirling

liconcecten. I
ula hummantind
n ahum forent
isproceunt fon

Ntadicetn ene

poſten rol

ius, ſed Nngnn

e hode cot

ſollit, gui cirit
lutteeſus ſer⸗

, Ivod Deumde

.

Perkemn Reſee
e Dei, inorinn
Cüunma eib nt
n ſentt

Lonnmn notic⸗
nus PemsCHN1

ee
ſed un fehlln

Poauitur
nignu⸗ ℳ
hant geneicher

o; Deus .

I

Concio Civica. 453
Sic dilexit nos, ut in noſtri gratiam homo fieret, quod cla-
rè Nicodemo ipſe manifeſtavit Joan. z. v. 16. dicens: Sic Deus
dilexit mundum, ut filium ſuum unigenitum daret. Sic dilexit,
ut non contentus, quòd condidiſſet hominem ad imaginem,
& ſimilictudinem ſuam, ipſe etiam hodie voluerit fieri ſimilis
homini, & omnes deinceps experiri hominis miſerias.
Mirabatur quondam 8. Rex Dei erga hominem in creatiô-
ne exercitam dilectionem, & attonitus clamabat Pfſalm. 8.
Quid eſt homo, quòd memores ejus? &c. Minuiſti eum paulôò
minus ab Angelis: Gloria & honore coronſti eum: & con-
ſtituiſti eum ſuper onera manuum tuarum. Hodie eſt, San-
te Rex, cur mireris. Ecce! Deus factus homo tantum glo-
riæ & honoris nobis contulit, ut genus humanum ſupra na-
turam angelicam elevaverit. Jam ex vero licet dicere, homo
(Chriſtus) tantum antecedit Angelos, quantum Angelus ho-
minem. Nam Angelus tantùm habet naturam angelicam, hic
homo etiam divinam. Sic Deus dilexit nos! Unum homi-

nis individuum, dum ſit Deus, homines omnes fiunt cognati,

& affines Dei. Tanta Dei dilectio à nobis immenſo amore re-
pendenda eſſet, ſi quo modo rependere poſſemus amorem
infinitum. O rependamus, quantum poſſumus! Sic dili-
gentem Deum nunquam diligemus in omnem æternitatem
ſatis, nec laudare ſatis poteris, neque condignas referre gra-

6

t1
Xporrè tam ineffabile & ſeculis omnibus obſtupeſcendura, S. =
de quo loquimur, Myſterium, tunc factum eſt, quando Vir- kerio
g0 Angelo dixit: Eiat mihi ſecundum erbum tuum. Tam adus
excellentem tunc Virgo actum fidei exercuit, ut ſimilem ne- D. Fi ginis
mo unquam exercuerit. Dionyſius Carthuſianus lib. 3. de
Laudibus Deiparæ artic. I. clarè demonſtrat fidem B. V. ex-
cellentiorem fuiſſe fide Abraham, fide Moyſis, fide aliorum
omnium antiquorum, quos prolixè memorat Apoſtolus Hebr.
c. II. ut proinde Eliſabeth ei meritiſſimè dicere potuerit, Luc.
1.v. 45. Beata, quæ credidiſti, & nobis quoque, quod Cha-
Mmm 2 nanææ

460 In Peſto Annuntiationis B. V. —

nanææ Matth. IS5. v. 28. Chriſtus dicit, nobis quoque Virgini nmtm
dicere licebit: OQmulier magna eſt fides tua! Quam conſide- lſant atn
rans S. Anſelmus lib. de Excellentia B. Virginis cap. 3. & ſimul uſti ſ
attendens Myſterium ſublimiſſimum, quod S8. Archangelus ei in le⸗
proponebat, eam ſic affatur: O Domina audis, quæ ſonantur n
ad rem omni ſeculo inauditam: paes, & miraris, nulld ta- nuuſ un
men ineredulitate moveris; verùm indubitanter tenes apud Ne
te, omnino impoſſibile fore non fieri, quod Angelus dixit, futu- Ealin
.

rum &ſſe. Pergit: Credidit ergò, & certiſſimè intellexit, Deum e
tam bonum, tam pium, tam omnis miſericordiæ wiſceribus ple- . e⸗
num, ut ad terram de cœleſti ſede deſcenderet, & homo faltus, Auln

per indebitaàm ſibi mortem, genus humanum à perpetua vellet a.
morte, qud tenebatur, eriperé. Reſpondens ergo ait: Ecce an- rlimer eh
cilla Domini, fiat mihi ſecundlum verbum tuum; Irenæus lib. iuen,Dillin
3. Cap. 33. ſive ab Auguſtino, ſive à Fulgentio expreſſus, in ad- m, glulthin
mirabilem Virginis fidem, bellè refert ſalutem noſtram; Sicut lmii bnn e
exitium noſtrum relatum eſt in Evæ incredulitatem. Habe- ralunmn/ an,
mus ſanè Salvatorem noſtrum; Sed per Virginem eum haoa- W11llA,
bemus. In hac una, Deus homo fieri voluit. Hæc, hæc ſo- i,d i
la, ſive profundiſſima humilitate, ſive incomparabili corporis Munei ali K
& animi puritate, ſive ardentiſſimâ dilectione Dei filium ex ygear tunda e
ſinu Patris in ſinum ſuum traxit, quando dixit: Fiat mihi ſe- Pmwat, anten
cundum verbum tuum. O verbum, quo glorioſius Deo, quo iin homine
ſalubrius toti mundo nusquam & nunquam in terris auditum mnr in collat
fuit. Sint infinitæ Laudes, & gratiarum actiones Deo, Pro Inpeperi
tam mirabilibus, quæ ad hoc verbum divina Potentia in vir- n el (al
ginali utero, tanquam tanti Myſterii officina, operata eſt. 1Eras ma
Virgini, quæ hodie verè, ac propriè Mater Dei effecta eſt; umn ſfen
adeoque tot ac tantorum miraculorum inſtrumentum, ſive ut bimiiutn,
alii loquuntur, digniſſima officina fuit, in qua Chriſtum Sa- r ſuum .
pientia, & Potentia Dei efformârunt, Eja quantâà poſſumus u Fomi
§. 7. Pietate gratulemur. 16 i⸗
anen Præivit dudum S. Auguſtinus, qui Serm. 18 de Sanctis ee
. 1 4

ei. de B. ità cam alloquitur: O &œmina ſuper fœminas benedicta, quæz

ne lplen d,
Vig ne. J virum ubn

V.
Nonkipi
4. Cummntk.

inisc, Ni

ii,gue ſuin

Tnitmi, iulin

ntunen tenn a
Ankiu licß flr
ielent, Den
ie iſeniiu
t, Ohuuntſfr
1etn N

crgo ait: at

um; Ienzus-.
enpreſſus, ina
eln noſtram; Kan
Tultatem. Hb
iiginen eum l
t. Hec, Nxc.
Ghetibicorpors
CoN Derdbtne

dnt:Pit nii⸗,

lnioligen g⸗

e
l

amn intetröendn

aCiones Den
Vina Potentdun⸗
ina, Opetalgeli
bret eiefine

Ntrumentun k
a Chrihun

4
Juantt Polnn

Concio Ciwica. 461

———

irum omminoò non novit, &; virum ſuo utero circumdedit?
Circumdat virum Maria, Angelo fidem dando, quia Eva per-
didit ſerpenti conſentiendo. Et mox: felix obedientia! quæ dum
fidem dedit humiliter, cœli in ſe opificem corporavit. Obeata
MWaria, quis tibi dignè waleai jura gratiarum, ac laudum præ-
conia rtpendere, quæ ſingulari tuo aſſenſu, mundo ſuccurriſti
perdito? quas tibi laudes fragilitas humani generis perſolvat,

quæ ſolo tuo commercio recuperandi aditum in venit? Præivit

nos & S. Ildephonſus Serm. 2. de Nat. Virg. ajens: O felix Ma-

ria! genetrix glorioſa! puerpera ſublimis, cujus wiſceri-

bus Author cœli terræque committitur. Præivit etiam S. An-
ſelmus, quanquam magis fortaſseè blandiens, quàâm gratulans,
meditatione de Beneficiis Dei ad ſororem ſcribens, ibique Vir-

2zinem, Dei Matrem hodie effectam, alloquens: O dulcis Do-

mina, quanta inebriabaris dulcedine. Quo amoris igne ſuccen-
debaris, cum ſentires in mente & in ventre, tantæ Wajeſtatis
præſentiam! cùm de tua carne, ſibi carnem aſſumeret, & mem-
bra, in quibus corporaliter omnis plenitudo Divinitatis inha-
bitaret, de tuis ſandtis membris aptaret. Præiverunt nos
innumeri alii & Sanctitate, & Sapientiâ præſtantiſſimi. Ah!
ne pigeat tanta exempla æmulari. .
Juvat, antequam finiam, aliquid de 8. Maximo afferre.
Vir hic nomine ſuo digniſſimus, calumniam patiebatur, ut
habetur in collatione ejus cum Theodoſio Cæſarienſi, quod de
Deipara perperâm ſentiret, neque ipſam crederet verè eſſe

Matrem Dei. Calumniam hie refutabat: Extenſis inque co-
4

lum elevatis manibus cum lachrymis dixit: Qui non dicit
Dominam noſtram ſuper laudabilem, ſandtiſſimam, intemera-
tam, & omni naturæ intelle tuali venerandam, naturalem ve-
raciter Matrem Dei effedtam, qui fecit cœlum, &; terram, &
mare, &; omnia, quæ in eis ſunt, ſit anathema d Patre, &
PFilio, & Spiritu San’to, conſuhſtantiali & ſuperſubſtantiali
Tzinitate, ac omni ſupercœleſti virtute, atque d ehoro &§.

Apoſtolorum, Prophetarum, &y infinita plebe &. Marlyrum

Mmm 3 omni-

462 In Feſto Annuntiationis B. V.

uvmnique Spiritu in Juſtitia conſummato, nunc & ſemper, es in
Necula ſeculorum Amen. En quanto verborum pondere S.
Maximus aſſeveret Beatam Virginem MARIAM veraciter eſ-
ſe naturalem Dei Matrem; & proptereàâ eſſe nobis ſummè
ſuſpiciendam, & colendam. S. Bernardinus tom. I. Serm.
6I. a. 2. Cap. 2. ſic de ea: Sicut ferrum, ut ſit naturalis cau-
Ja jgnis, dehet fieri ſimilis igni. Sic, ut Virgo eſſet naturalis
Aater D EI. ſimilis D EU, ſeu elevari ad quandam cum
DEO æαualitatem, & ad quandam quaſi infinitatem gratia-
rum ac perfelctionum. Nos eam quantumcunque ſuſpicia-
mus, & colamus, nunquam ſuſpiciemus, aut colemus ni-
mis, nunquam ſatis, &c.

K288 32 0: 6 8 0e K SS WSS: Ge: 38: 9:

Concio Aulica.
Virgo Deipara eſt imago bonitatis

Divinæ.
Super illul. Sap. 7. v. 26. Imago Bonita-
tis.
Bobaher⸗ ¾‚wfh Ivus Gregorius Naz. Theologus, & Poëta in tra-
dita reeu. H gœdia de Chriſto patiente, Deiparam ità com-
peravimus pellat: KRegina, Domina, generis humani bonum.
FTirm: E & Baptiſta Mantuanus lib. 7. parth. Tu commune

bonum, generis tu gloria noſtri. Chryſippus vero Presbyter
Hieroſolymitanus ſerm. de B. Virgine: Awe Radix omnium
bonorum. S. Joannes Damaſcenus oratione de aſſum. Fons be-
nedictionum, & bonorum omnium ſtaturigo. S. Bonaventura
ſpeculi cap. . Abyſſus eſt M AKIA in bonitate. Unde & Fi-
lium interpellat pro nobis, qui ſumus abyſſus miſeriæ, ut ve-
rum ſit illud: Abyſus bonitatis, MARIA, abyſſum invocat
miſericordiæ, JESUM, pro abyſſo miſeriæ, homine pecca-
tore. Omne bonum, ad quod homo conditus fuerat, per-
didit

—
Prin An
.Otinis 18—
is, Atklen
Bonu en
Cnmerunum. 1
Ceono hleg
Arcuſn, g
en. 2. Jſt
i: Knitos i⸗
en, K poetie

(hriſoomne

Ne Autenn hal
Todeckmmuri
8: Chenlith
is, Khodle
Urin vors inn
Non uti Nnn
1e Merces go
hil 4 nn
Mino Id

,Wet in

Us ſtcut Ane
Ui in lbertz

lir /ſi⸗

cothodo

liin menn
Mil, ur
aum hun
Uni d Asn
I 5
Müterng
nii,6
in in

V.

Concio Aulica 46
u didit in Adam, inquit S. Anſelmus apud Belbarturmm Seraphi-
Atborum S ci Ordinis l. 8. Stellarii. Et id ipſum bonum multò excellen-
l Vernclerg tius, & felicius recuperavit humana natura per MARIAM.
Uelle nobsſnn Bona præcipua, quæ in Adam perdidimus, hæc ſeptem g. 2
ns ton . Nn numerantur. I. Innocentia. Hanc ita recuperavimus, ur Septem
ſt nuturuyetr Gregorius Magnus, & cum eo tota S. Eccleſia exclamat: O! kons pep
iſg Aſt uintl felix culpa, quæ talem ac tantum meruit habere Redempto dita per
6i1 guenlin n rem. 2. Sanitas. De Chriſto loquens Malachias c. 4. V z. Adamum-
infftcten Ue ait: Sanitas in pennis ejus: ſive in alis ejus, eum vocat So-
umncune lem, & poëtice pennas vocat radios, innuitque nos habere
6ö, Aut Colemmngt à Chriſto omnem ſanitatem ſive corporis, ſive animæ. Utraru-

que autem habemus per MARIAM. Præſertim corporis,
quod teſtantur innumera Per totum orbem innumeris in I0-
6 cis: ſuſpenſa tholis anathemara. 3. Impaſſibilitas. Inventi ſunt
ſæpiùs, & hodieque inveniuntur, qui aſperis ita gaudent, ut
a. illa in votis ſint, malint cum S. Thereſia non vivere „quàm
zenon pati. Sciunt enim quantum patientia conferat ad æter-
bonitatis næ mercedis gloriam. Tam nobilem gratiam impetrant Ma-
riophili. 4. Immortalitas. Quam accipimus per MARIAM
Na90 Bodite- à Domino JESU, qui ſe vocat Panem, quem qui manduca-
1 verit, vivet in æternum. Joan. 6. v. 55. 5. Pulchritudo cor-
poris. Quam ſatis citò accipimus per MARIAM, quando
gs A Noen uin crimus ſicur Angeli D EL. 6. Libertas. Ne ſimus captivi Dæ-
Deiparam ii n monis, in libertatem filiorum DEl, regenerat nos Mater DElI.
eris butanihnn 7. Denique ſapientiæ claritas. Locuti fuiſſemus cum DEO in
punh ud paradiſo eo modo, quo de facto loquitur Angelis DEUs, juxta

Vopus vero un 8. Auguſtini mentem; at auſim dicere, felicius aliquid impe-
Ae Rlirlan travit MARIA, ut non tantum per illuſtrationem mentis, ſed
ee alim hu os ad os cum humanato DEO conferre poſſimus. Hoc uti-
6io. 5 onti que innuit S. Asgelus dicens: Inveniſti gratiam apud Deum.
itate Coett Luc. I.
elus ient a Conſiderans univerſorum Dominus ſtatum verum à ſe 4. 1
IAr Atn fnn conditi hominis, Gen. 2. v. 18. dixit: MWon eſt bonum, hominem gentun g,
eie, homie Ae ſolum: faciamus ei adjutorium, &. Quod licet de Eva virginis,

, ſelehk⸗ intel-
ncttus ienuf .
dns

nihil pe-
tuit dici
propriè
„bonum.

4 64 In Feſto Annuntiationis B. V.

—

intelligatur primo ſenſu. Certum nihilominus eſt, ante ad-
ventum Virginis in mundum, nihil potuiſſe dici propriè bo-
num. Famulus Eliæ 3. Reg. c. 18. juſſus aſcendere, & contra
mare oculos circumferre, reverſus ajebat: non eſt quidquam.
Hoc eſt, nullum veſtigium bonitatis apparet. Id, quod Pro-
pheta quærebat, non conſpiciebatur. Nihil aderat boni:
dum non aderat illa, qua melius poſt DEUM eſſe non po-

tuit. Virgo MARIA initium fuit omnis boni. De hac dixerim

meritò, quod de throno Salomonis 3. Reg. 10. v. 20. dicitur:
NMon eſt factum tale opus in univerſis Regnis. Icà mecum
ſentit B. Petrus Damiani ſerm. I. de Nativit. B. Virginis dicens:
Etſi multa magna ſunt facta in creaturis mundi, nihil tamen
tam ewcellens, tam magnificum fecerunt digiti DEl. Artificium
ſingulare divinæ ſapientiæ MARIA eſt.
Narrat Petrus Galatinus lib. 7. arcan. cap. 3. Antonium
Romanorum Conſulem doctiſſimis Rabbinorum complures
quæſtiones propoſuiſſe; quas inter fuerit ſeptima: Cur de Ma-
tre Meſſiæ dicat Vates Regius Pſ. 79. v. 16. perfice eam, quam
plantavit dexwtra tua. Seu ut Hebræi: & Abacum, quem
plantavit dextra tua. Rabbi Heccador, Magiſter ſanctus di-
ctus, reſpondit: Gimilis facta eſt Mater DEI Abaco. Quia
ſicut eſt armarium, quod Principes conficiunt ad collocanda
vaſa aurea, & argentea, ut gloriam ſuam, & opes omnibus
oſtendant, ita Mater Regis Meſſiæ erit armarium, quod DEUS
conſtruxit, ut illo ſedeat ipſe Meſſias ad oſtendendam glo-

riam Majeſtatis ſuæ cunctis mortalibus. Plantata DEl dextera

dicitur, ut ſignificetur eam eſſe in genere humano, primam

creaturarum. Jam ſi prima eſt; ergo optima eſt, juxta il-

lud S. Xyſti III. Pontificis in libro de divitiis: Bonum eſt, quod
1 DEC principium ſumſit: non bonum vero, cujus exordium
non DEI dignatione, ſed humana præſumtione cenſetur. Juxta
S. Dionyſii regulam c. 4. de divinis nominibus: Quod magis
appropinquat bono, magis erit bonum; & quod minus ap-
propinquat, minus erit. Atqui Virgo beatiſſima maximéè ap-
pro-

loquat,
Popmm
iMmam ſe
iu Hyr
N1t e
Cuc i⸗
1 Nitit, Perh
ndo, Iute, 47
Iuri tearn honn
Imogeciz hon
wenn cerrenam
re len ſe
utit inthi 4
reſ Hton
Pent in conper⸗
e Aer .
vjnir anpruf
uun ſ in
Aul Eehre
Bolchertinn
, prima à
1 Cornu ſti
encorem.
lt Mengort
en . G⸗
Mirr fibllant
mn nnele, &
Cmnnkrum
unm tihllol
Uubuit
e Fni
eUmnbſui

„4

4

V. X

. HD Concio Auliea. 46
mincd, .

—

NeA

le dii nin propinquat, ideoque in Apocalypſi dicitur. Mulier amicta
lencer Ku Jole. Quaſi tota repleta divinitate.
mea Bonum ex integra cauſa. Ne dubitares Virginem bea- 5.4.
le uce tiſſimam eſſe perfectè bonum, Angelico ore dictum eſt: Gra- iberse⸗
Wi al 4 tidã plena. Ingeniosè Antonius Archiepiſcopus Florentinus 4. perfectum.

P. tit. 15. C. 16. ait: Privilegia Principum ſunt latè interpre-

u lle ore tanda. Cum igitur Dominus in privilegio ſuo, quod Virgi-
onDehc üttin ni mittit, per Angelum dicat: Gratiàâ plena, nullam ſpecifi-
1o Ti cando, latè, ac pro omnibus erit interpretandum, erit Dei-
gni. Inen para tam bona, ut de ea verè dixerit 8. Nazianzenus in
8. Vitginsdn Trœgedia: honoranda, pudica, feliciſſima virgo. Tu omnem
undi, tifliun fæcem terrenam exuta, immortalitatis pallio ornata, ſem-

6OEL Antfin perque expers ſenii, ut DEUs habita. Nimirum expreſſiſſi-
ma fuit imago divinæ bonitatis, cum qua nulla alia conferri

an 3 Aroni poteſt. S. Hieronymi ſenſum ſerm. de Aſſumpt. accipiamus:
norumm wanie, Sicut in comparatione Domini nemo bonus; ita in compara-
rima:Cde tione Matris Domini, nulla invenitur perfelta, quamis

rfeeen, unun eximia comprobetur. Quia cæteris per partes, MARIA.
Auun, glll Terò totum ſe ſimul infudit gratiæ plenitudo.

aiſerſndsd Apud Hebræos idem eſt eſſe bonum, & eſſe pulchrum. §. 5.
DEI Auen. C⸗ Pulcherrimæ Jobi filiæ, quaſi tres Charites nomina ha- B. Virgo
m ldon buére, prima à die ſive Aurora : altera à Caſſia; tertia di- ic.
n, & Snnn cta eſt Cornu ſtibii: Hebræa ο Keren ſignificat & cornu,
mmrtium,oc & ſplendorem. Undè Judich 10. cum dicitur: Dominus
otenlatn contulit ſplendorem: ali legunt: Lominus contulit cornu.
PlrrataDblan Et explicat D. Gregorius Nyſſenus de cornu Amalthææ. Hæc,
lummeno,ni ut Poëtæ fabulantur, fuit Meliſſi Regis Cretenſiumn Filia quæ
— Jovem melle, & lacte nutrivit. Unde illi cœlo delapſum

t Bonn,6 eſt Cornu rerum omnium deſiderabilium copiâ exuberans.
wen Mittamus fabuloſa, ex vero loquamur. Virgo beatiſſima

N N
Terdet . S „ .
en kentnß non tàm habuit, quàm ipſa fuit cornu iſtiusmodi, ſeu cor-
R“nucopiæ. Si enim Dionem Sophiſtam Philoſtratus Cornu
ind: e Amalthææ vocat, quod moralium virtutum côpiâ præſta-
go i

,rlſtn mun ret; quantò ſatiuùs ego MARILAM Cornu copiæ dixero, vir-
lim 4 Nnn . . tuti-

F. 6.
B. Virgo
beneficio-
rum fons.

466 In Feſio Annuntiationis B. V.

tutibus omnibus, gratüsque præſtantiſſimam ? Iob certè in
filiabus ſuis viſus eſt umbram bonitatis MARIAN MX., per
quam & lux optatiſſima, & odor virtutum ſuaviſſimus, &
copia bonorum omnium mundo erant communicanda. Acu-
tè mundo memoratus S. Nyſſenus homil. 9. in Cantica: a⸗
eræ litteræ filiarum Jobi pulchritudinem admiratæ vocibus
ipſis eximium hoc miraculum demonſtrant, cum diei nomen
audimus, boneſtatem, quemadmodum & Apoſtolus filios lucis,
& diei appellat eos, qui vitam puram agunt. Caſſiæ appel-
latione, puritatem, ac fragrantiam ſtudiorum; Cornu verò
Amalthæz laudem omnis generis virtutum ſignificantes.
Cornu Amalthææ inter ſydera relatum, dicitur Olenia
Capella; quo ſydere oriente ingentes cœlo imbres præcipi-
tantur. Id quod Naſo Poëta Faſt. 5. innuit. MWaſcitur ole-
niæ ſignum pulviale Capellæ. Ex MARE manibus, ne di-
cam, ex uberibus quandoque non dimanant uberes gratia-
rum imbres?
Propheta Elias, ut narratur 3. Reg. cap. 18. cum celeber-
rimum DEO ſacrificium litaturus eſſet, ut ſacrificulos Baal
duplum faceret erubeſcere, fecit aquæ ductum, quaſi per duas
aratiunculas in circuitu altaris, ſive ut in Hebræo eſt, fecit

Julcum duorum ſutorum ſementis in circuitu altaris; ſive

juxta Rabbi Salomonis interpretationem, fecit in circuitu al-
taris, foſſam quinquaginta cubitos patentem; tùm hydrias
duodecim effundi fecit; & foſſa aquæ ductus repleta eſt,
ibid. v. 35½. ſed quomodo paucæ hydriæ replevêre foſſam ut-
cunque grandem? Reſpondet Rabbi Salomon, nec repugnat
ILyranus, cùm Eliæ Miniſter Eliſæus unam ex illis hydrüs ef-
funderet, ſuâ prius manu Eliam tetigiſſe aquam, ex quo
contactu multiplicatio aquarum ſubſecuta eſt. Confirma-
tur hæc opinio ex illo dicto ſervi Regis Joſaphat; qui tribus Re-

Zibus ſibi emorientibus, & Prophetæ alicujus patrocinium

implorantibus reſpondit : Eſt hic Eliſæus Filius Saphat, qui
fundebat aquam ſuper manus Eliæ. 4. Reg. C. 3. V. I I. tacitè in-
ſinuam

—
ſi dole
pu ſmn i
li⸗ Porennn
ltien
Hidgnene 1
eto ll
Choͦſere ſet
us eis Iho
leolaperatot
ram Aoqui

cult, tre,/

Nuigruu/gn
Firahgue

is Marins

fle in nurl
ſt Iualbet 1
Univenal 00
nper eebene
Mlf ſenper
Migins, D
Uoinæ haberd
,gnoc tal
As haber ad
ns. Ha
UIhern⸗
uſiginem,
.
Anunib /⸗

Mlihonſe
uluhiſhee

aoiclnn

nnden 5
falnie,

I.

— . Concio Aulica- 467
— —
Rn lumen ſinuari poſſe per Eliſæum elici aquam ex arida; ſiquidem ex-
M pertus jam fuiſſet aquæ hauriendæ modum. Jam ſi manus

nen Tlariindt Eliæ poterunt aquas multiplicare, quid non poterunt manus

nmuniend. MARIE: de qua jam dudum extat firma opinio Sanctorum,
Fin Cncn quidquid vel paucis mortalium conſtat divinitus eſſe collatum,
Alniyite Thet id nefas eſſe ſuſpicari negatum fuiſſe tantæ Virgini. Ità ſentit,
Cun etone & his verê verbis utitur 3. Bernardinus Epiſt. 174. conſentien-
Afaluflng h⸗ tibus ei S. Thoma Aquinate, & magno ejus Magiſtro Alberto.
lt. (e 6 Leo Imperator & Philoſophus idem ſentiens homil. 6. ita Dei-
un; Crn a Param alloquitur: A te indeſinenter beneficia, quaſi ev fonte
ſpuftcant. manant, & perenni illo rerum proſperarum fluxu paſſiones, &j
m, Cicinn en cruciatus fugantur.
lo inbrez Mrij Vix absque ſenſu pietatis cogitari poteſt, quod de ma-
it. Maſelur⸗ nibus Marianis ſcribſit S. Bonavenrura c. 3 ſpeculi. Sicut oculi
mtids, oNt ancillæ in manibus Dominæ ſuæ. Ancilla Dominæ MARIE,
umn uberes grnt eſt quælibet anima fidelis illi devota; imo etiam Eccleſia
univerſalis. Oculi hujus ancillæ in manibus Dominæ ſuæ
19 cum celeber. ſemper debent eſſe, qui oculi omnium noſtruùm ad manus
eſacrifonlos Nl MARHME ſemper debent reſpicere, ut per manus ejus aliquid
un gunf e us boni agimus, Domino offeramus Per manus enim hujus
Ecdrrd Eien Dominæ habemus, quidquid poſſidemur. Bene nobis, bene
litu Atanie ſ nobis, quod talem Dominam habemus, quæ manus tam li-
,Kect in etcinn berales habet ad nos, ut ſecuri ad ipſam confugere poſſimus
ren, kila en omnes nos. Hæc ille. Doctiſſimus Idiota in Prologo Con-
llee⸗ elevt templ. & S. Bernardus ſerm. in Nativitate B. V. vocat Deipa-
8 eſen ram Virginem, DEI ſecretariam, & Theſaurariam &§. Tri-
nn g mnmutatis.
.* “ A manibus tranſeamus ad oculos, & hos aſpiciamus.
e agvam, d/ Oculi ſponſæ Cant. I. v. 14. laudantur, quod ſint colum- Euei
n eſt. o bini, quia hi ſpeculares admodum ſunt, & repræſentant eos, oculorum
Phat; ui nn⸗ à quibus aſpiciuntur. B. Virgo in ſponſi pulchritudinem Ocu- b: Virui⸗
lons urcnlos intendens. Sponſum babebat in oculis, inquit 8. Gregor. nis.
Fiie hii Nyſſen. homil. 4. in c. I. Cant. Si ſponſum habuit in oculis, ha-
F. Inut⸗ . Nnn 2 buit

468 In Feſto Annuntiationis B. V.

buit etiam oculos ſponſi. De quibus Gen. 49. v. 12. dicitur: Pul-

chriores ſunt oculi ejus vino, ac proindè ſicut vinum, & ebrie-

tas auferunt cor, Oſeæ. cap. 4. V. 12. itâà oculi B. Virginis cor
omne rapiunt in amorem. Vel potiùs oculi B. Virginis ſunt
oculi Columbæ, ſeu Spiritûs Sancti. Ità autumat S. Gregorius
Nyſſenus de Spiritu Sancto, Salomon Sap. 7. inter multa alia
ait, quod ſit ſuavis, amans bonum, acutus, quem nibil ve-
tat, benefaciens, bumanus, benignus: omnem habens virtutem,
omnia proſpiciens, v. 7. omnia hæc elogia optimè conveniunt
etiam ſpiritui Deiparæ. Oculi B. Virginis omnia proſpiciunt,
ut nihil bonorum nobis deſit. Oculi B. Virginis dicuntur cæ-
ſii, ſeu oleaginei fuiſſe. Ità Nicephorus lib. 2. hiſtoriæ Eccle-

ſiaſticæ c.23. Acribus (fuit oculis) ſubſta vas, & tanquam oleæzr

colore pupillas habentibus. Olivam ſe eſſe fruſtra negaret
MARIA. Proſpiciunt olivæ rami ejus ex oculis. Habet oliva
(verba ſunt Gregorii Nyſſeni homil. 9. in Cant.) quod fiat lucis
materia: recreet laſſitudinem, relaxet laborem: caput exhila-
ret, & ad certamina præparet. Eleganter de oculis Maria-
nis S. Ambroſius c. 7. cxhortat. ad Virgines, tantä erat gratid,
ut iis, quos viſeret, integritatis inſigne conferret. Viſitavit
Joannem Bapt. nec immeritò manſit integer corpore, quem
tribus menſibus oleo quodam ſuæ præſentiæ, Domini Mater
exercuit.
6. 8. Dixi hanc Domini Matrem, eſſe imaginem bonitatis,
B. Virsoe quid ſi dicerem, ipſam potiùs bonitatem ? tantum profectò
nen ten ago bonum eſt MARIA, ut DEUsS propter illam mundum con-
eſt bonita- diderit. Quod ſecretum Jeremiæ, magno Prophetæ revela-
1 1 led⸗ tum eſt cap. 33. ſub ænigmate valde gratioſo: Si irritum po-
tas. teſt fieri palctum meum cum die, & paäctum meum cum notcte,
ut non ſit dies, & nox in tempore ſuo: & pacltum meum ir-
ritum eſe poterit cum David ſero meo, v. 20. & 21. hoc eſt,
ut exponit Theodoret. Sicut dies non poteſt eſſe nox, nec
nox dies; ità fieri nequit, ut pactum meum cum David non
ſit pactum, & ſit irritum. Sicut ut Rabanus explicat: Sicut
leges

Crl,d
4 onilo
Gn in
ii inmni
mmrn
iereunten un
,ARlA,
un in Hedt.
ARI4 cet
Challica gol
Nuur: PN/
n, Moe elan
jemma. Hn.
er Nura fundil
a: hee u
Uen grararuln,
CiarorGermumn
and mini/
Mmnum iunen
1cke, denie
1 ceſte falle
Wio, Se.

g hlic Doe

Immdo, ar m

Ih, ut DEUs

entil vudi

Ue

lonom eſt

Eum quantin

otorenlte

Anplenta;
Mdrinuni
umfum.

X

Concio Aulica. 469
nrgl leges coli, diei & noctis in ſuo ordine immobiliter perſiſtunt,
ni) nden ſic promiſſio DEl immobilis permanebir. Rabbinus Hecca-
I eſtunn dos apud Galat. I. 7. C. 2. verba illa Hieremiæ ſic transfert:
culi. Vinn Miſi paltum meum eſſet, diem, ac noctem, leges cœlo & ter-
Numrd Grpen ræ non poſuiſſem. Nomen Berith ſignificans pactum, con-
Pimmer mula d tinet eundem numerum, quem duo ſanctiſſima nomina, JE-
N den nti e SUS, MARIA, numerum videlicet ſexcenteſimum duodeci-
Anbabenaipter mum in Hebr. Undéè hic elicitur ſenſus: MWiſi Es&UIS, &
Optind cneinn MARIA eſet, mundum non condidiſſem, confirmatur ex
omni Neſan Chaldaica gloſſa ad caput I. Geneſ. In principio, ubi ſic po-
gini dcume nitur: Propter ſapientiam creavit D EUS cœlum, & ter-
b.2. hiſtorir lo⸗ ram, hoc eſt, amore Virginis intemeratæ, quæ eſt mundi ſa-
,Gtununl pientia. Pſalmo 23. ait Vates Regius, Deum mundum ſu-
ſe fuſta nenn per Maria fundâſſe. Congregationes aquarum vocantur Ma-
Cols. Hbet on ria: hæc juxta magni Alberti effatum ſignificant multitudi-
m)glultl nem gratiarum, quæ ſunt in MARIA. Unde hic pro me au-
w. pltetil diatur Germanus Patriarcha ſerm. de Nativit. Virg. ĩtà loquens: „
ds onnal Si palmo metiri poſumus, ac funiculo mare circumfcribere:
tertigtct ruti ſi ſtellarum numerari copia poteſt: ſi guttæ pluviæ, telluris-
4. Wiei que glebæ, ventorumque impetus, &h arenæ comprebendun-
din tur 3 certè facilèò comprebendi queat admirandæ ejus Virginis
N, perfectio, &c. infinita nimirum, & incomprehenſibilis eſt
ne, Donii magno huic Doctori, Marianarum virtutum, & gratiarum
““ multitudo, ac magnitudo, tantaque omnino Virginis præ-
hmgnen buie ſtantia, ut DEUs non indignum Majeſtate ſua, aut ſapientià,
uINE aut potentiâ judicârit, propter tantam Virginem, mundum
larn imdnd condere.
no Hopbe Si bonum eſt juxta Philoſophum r. Ethic. I. quod omnia Hs.
100: Ffnin appetunt, quantum ò quantum bonum eſt, MARIA, quam dri.
un mmtun nd ille appetiit, qui Cant. 5. v. 16. dicitur totus deſiderabilis, ſeu derabilise
Adun e ut Theodoretus, totus deſiderium, ſeu ut Hieronymus, cotus
720 CAlhr concupiſcentia; In Hebr. totus deſideria!
otelt elenmd, Deſiderârunt illam SS. Patriarchæ, & Prophetæ, tanquam
umm cum in. Auroram ſuam. Audi Cardinalem Joannem Hadrianum in il-
ln Nnn 3 lud

470 In Feſto Annuntiationis B. V.

lud Cant. 6. v. . Qucx eſt iſta, quæ progreditur quaſi Auro-
ra? Haæc, inquit, eſt Aurora illa, de qua Angelus ad acob:
dimitte me, jam enim aſcendit Aurora. Gen. 23. Per jacob ſi-
uidem ludtantem cum Angelo &§. Patres deſignantur, gui
ſeckentes cum Domino precibus, & lachrymis extorquere, &
&obtinere à Domino Filii ſui incarnationem tanta inſtantiâ,
velut vicſtorid quadam nitebantur. Sed eorum cœtui re-
ſpondetur à Domino: dimitte me, jam enim aſcendit Auro-
ra, ac ſi diceret: ceſſet jam inſtantia veſtri ludaminis; quia
jam aſcendit Aurora: jam lux naſcitur, videlicet B. Virgo,
quæ Tobis verum ſolem paritura eſt. Hæc ille.
Deſiderârunt eam Reges, ante omnes, & maximè Rex

David 2. Reg. C. 23. v. 15. ſi quis mihi daret potum aquæ

de ciſterna, quæ eſt in Bethlehem &yc. S. Ambroſius Apol. I.
de David c. 7. Sitiebat David non aquam de lacu, qui eſt in
Bethlehem, ſed oriundum de Virgine Chriſtum; Volebat ergo
bibere non aquam fluminis, ſed potum gratiæ ſpiritualis; non
qui periculis quæritur alienie, ſed qui pericula aliena depelle-
ret. Similiter Patriarcha Conſtantinopolitanus Sophronius
Orat. I. de nativit Domini : Ciſterna ſanctiſſimam Virginem
deſignabat, quæ & uterum geſtura, & DElIIAUI paritura erat.
Meritò, & nos illam deſideramus, tanquam ſecundum
Filium ſuum, ſummsè deſiderabilem, & rotam deſiderium,

deſideramus illam, ut pulcherrimam, & vivaciſſimam Ima-

ginem Bonitatis, in qua DEUS, ut ait S. Bernardus, omnium
bonorum plenitudinem poſuit, & cum qua venient
nobis omnia bona pari-
ter.

COOn

In

Wlr oprerg
e rorl,, A
6Deunm cle; n
olin ſepuelr

iu Nrolt
(ſa4 ge ſ

tle oreſt. Hi
Uinenr, ſie
hucnemro n
e ſia, ſell
nle, hec in
Altonas 1
Eie, lct⸗
Anments,,
imdincos
etCriſtus
nco. l
uwetarem

Auniuben

Ahunlmn ce
un immn
dlläe Ayin

.
9 0(Lerr 471

nuͤ-.
rde ððõ
tahe In Feſto Reſurrectionis Domini.
Concio Ruſtica.
— Oſtenditur ex Reſurrectione Chriſti, & .

A nn in animam & corpus unà præmiari.
ein nit n Suürrexit. Marc. 16.

üma ) Eſurrectio Chriſti, uti notat 8. Vincentius Ferrcrius, r⸗
hei. duas Potiſſimum habuit excellentias ſuper reſur- Hrtunre⸗
rectionem aliorum ſeu veteris, ſeu novi teſtamen- Chriſti
3,& muimk ti. Prima excellentia eſt propter virtutem, ſe- prærogas
Aet zotung Ccunda propter gloriam. Multi reſurrexerunt, ſed non vir-tivæ.
nbrofis 4 tute propria, alii ſolùm poſſe alieno. Et ſic oſtendit Chriſtus
. lun, guht ſe Deum eſſe; habuit enim Chriſtus Divinitatem junctam cor-
fun; Molht 4 pori in ſepulchro, animæ in Limbo; ergo potentia reſurgendi
ieſmiuß:n erat in utroque, ſeque i pſum ſuſcitandi, uti notat S. Thomas 3. p.
linu l q. 53. a. 4. quæ potentia nulli alteri corpori, nulli alteri animæ
tanm oproru inefle poteft. Hinc videre erat, quòd varii varios ad vitam
Gihimon iigiren ſuſcitarent, ſic Elias, Eliſæus in veteri, Apoftoli aliique Sancti
Umtuen in teſtamento novo. Sed modum percipite: id fecerunt non
EmNkenti virtute ſua, ſed Dei; hinc orabant, jejunabant, unde patebat,
totan Ceſnnin nec in ſe, nec in mortuis fuiſſe virtutem tam admirandam,
& wvacilnunlr ſic S. Thomas I. p. q. IIo. a. 4. Oſtendit, miracula ſolum Deum
Permurls,ii poſſe facere, licèt ad hæc utatur vel Angelis, vel horninibus
Cumn qua fene ut inſtrumentis, Prout iterum Angelicus 2.2. . 7. C. 7 8. a. I. ait:

dupliciter Sanctos miracula patrare, poſtulatione & Dei pote-
ſtate, ſed Chriſtus virtute propriâ, quomodo enim aliàs dice-
ret Joan. c. 10. Ego pono animam meam & iterum ſumo
cam, poteſtatem habeo ponendi animam (per mortem,) &
poteſtatem habeo iterum ſumendi eam (per reſurrectionem.)
Dixi ſecundam excellentiam eſſe propter gloriam, qui furrexit
ad gloriam, ad immortalitatem, impoſſibilitatem. Alii ſu rre-
xere ſuſcitati ad viram, iterum morituri. Quòd autem Chri-
ſtus

i⸗

472 In Feſto Reſurrectionis Domini. .

ſtus ad immortalitatem ſurrexit, patet ad Rom. 6. Cbriſtus re- ſaime
ſurgens à mortuis, jam non moritur. Cur autem Chriſtus tam karrſeh
glorioſam voluerit ſuam reſurrectionem, aſſignat Angelicus lenz e n
tres cauſas. 3. p. q.54. a. 2. Primò: quia ipſius reſurrectio fuit . rolan
exemplar & cauſa noſtræ reſurrectionis. Secundè: quia hu- unkei
militas paſſionis hanc gloriam meruit. Tertiò: quia my- tele
ſterio peracto ex gloria animæ in corpus gloria redundabit.
Quæ cauſa poſtrema hodie erit concionis argumentum ; oſten- vrbri od
dam enim, quàm conveniens ſit, ur & anima & corpus una Mics r
præmietur. Cüm etirät
Solg auitta Si quis miratur quomodo Sectæ aliæque Pſeudo-religio- e D
rel'gionon Hes, tantatn mortalium copiam in errores ſuos traxerint, pe- I peces
favet carni. nitius conſideret; an non ſemper carnales homines attrahendi emerpnnere,
fraus & eſca favor carnis fuerit, ſubinde honeſtus ferè ſemper valznun
inhoneſtus. Sola noſtra religiò Catholica carni adulari nun. Cd Nodelen

quam voluit, quaſi in carnis perſecutione nata eſſer. Nul- epkter, Ce

lam molliciei, nullam deliciarum, nullam quietis & otii nbiv,gandhum
mentionem tolerabat. Audite leges: vos, inquit, qui ha- ns Oun
Qaeenus plurimas thori conſortes habuiſtis, dimittire uni- uirun /cpore
verſas. Unam ſolam indulgeo, ad deſiderium prolis Legiti- Conligeren
mæ, non effrænis Libidinis abuſum. Si verò gratiis quis vult Prokegnu
gaudere ſingularibus & huic renuntiet. Et voluptatem brutis n copulart
communem, ſponte veſtràâ renuntiate. Si caro recalcitret, pau- beliheret.
pertate commoda, ſomnum vigiliis ſubtrahite, ſi necdum ſuf- küntam ditl
ficiat & flagris usque ad ſanguinem reſiſtite. Si non ſatis Intundaret
ſecuri inter homines ſitis. Eremos petite, & ſi ibidem vos AIn mnll
inimici perſeverantiæ ad perfidiam impellere conentur, Car- idlrenasre
nem Lanienæ offerte, nervos ad torturas, oſſa ad ſerras, den- lnalates
tes ad forcipes, oculos ad carbones, collum ad ſecurim poni- rolii
te. Nec ſit creatura, quæ vos ſeparet à charitate, quæ eſt in unt 1R
,. Chriſto JEſu. Nolite timere eos, qui occidunt corpus. Matth. Emumui.
10. Quid ad iſta Auditores? Nonne durus eſt hic Sermo? Sed fen 4
animos erigite: illa enim ipſiſſima Lex, quæ jubet corpus odio a l

haberi & cum Chriſto crucifigi, illa ipſa nobis reſtituere pParat Ratgen
.

ii.

Concio Küſticaoa. . 473
rntan⸗ ad reſurrectionem glorioſam, ut ſicut corpus Chriſti hodie
eruinis reſtitutum fuit ex lacero integrum, ex infirmo ſanum, ſplen-
. Pinace ens ex livido cx Mortali immortale, cx Paſlibili doloris ex-
. n pers, ità corpus veſtrum grani inſtar emoriatur, ut reviviſeat,
euncd⸗gii putreſcat ut reflorcat. Et pulchrius, quâm unquàm fuecrit re-
Ieni: hn ſurgat. Et vos in eadem carne, ſed glorioſa; æterna in cœlis
