tiſſimi, caro & ſanguis meus, gaudium & corona mea, qua-
lis hecce Comoœdia? quanta ſubitò animorum mutatio? pa-
ITtt I 2 vori

9. 4.
hriſtus
ſuam dile-
tipnem
nunquam
oſtendit
magis,
quaàm
quandè
cali cem
a dverſita-
tis porri⸗-

1t⸗

ter, quod voluit, perſuaſit.

In Feſto S. Jacobi Majoris Apoſtoli

700
vori ſumma ſummo ſuccedit ſecuritas, gemitibus jubilus, la-

erymis riſus, indignationi gratulatio, tempeſtati ſerenitas. For-
tunate calix tantorum bonorum origo! feliciſſime Benjamin!

filius riſus & dexterè, quem æquiſſimus innocentiæ æſtima-
tor plus omnibus unum diligit, oſculatur, amplexatur & cor-
di apprimit. 11
Chriſtianæ animæ, Joſeph noſter Jeſus Chriſtus eſt Dei

& Mariæ Filius, Frater noſter dulciſſimus, quem nos quidem

peccatis noſtris vendidimus; verùm ille immemor injuria-
rum, charitatis autem & bonitatis ſuæ memor, in gratiam
ſuam ultrò nos recipit, favoribus implet, quodque nonne.
mo paradoxum exiſtimet, dilectam ſuam dilectionem nun.
quam magis oſtendit, quàm quandò calicem ſuum cordibus
noſtris includit, & adverſitate aliquà anguſtari permittit. Non

ex odio, aut vindictæ ſpiritu, ſed ex charitate nimia, ſeque

nobis communicandi deſiderio. Audietis aliquandò, ne du-
bitate, audietis amorosè dicentem : Accedite ad me: noli-
te paveré: ego ſum ſoſeph: plus quàm Frater veſter. Plus
quâm Pater & Mater: en lacrymas mei erga vos amoris te-
ſtes: en manus means fidei teſtes, en latus & cor meum æter-
num pignus ſinceræ dilectionis.
Quem amor iſte Domini JEs non movet: quem ſpes
iſta non confortat. Quem veritas iſta ad acceprandum divi-
hum calicem, & generosè bibendum non convincit; profe-
ctò vel unica generoſi ſanguinis gutta in eo non eſt, nec mi-
nima in eo micat ſcintilla debitæ charitatis, nec vel umbra ra-
tionalis luminis, nec apparens germanæ ingenuitatis ſimula-
crum deprehenditur. B 4
Faceſſant hinc tam craſſi & agreſtes & marpeſiis durio-
res cautibus animi, qui cum flecti nolint, nolentes volentes
frangi debebunt. Ad vos unam adhuc offero parabolam,
quæ ſatis ſuperque divini teneritudinem amoris exprimit. O
animæ coœleſtes! parabolam hanc ex Nathan Prophetæ ore
deſumo, quam ipſe raro conceptu depromſit, & quà felici-
Vir

Clet: h0 anil
ekrien ele onl
Schilinannquane
alce bbere cone
l ele Merernt,
upertten ni,
in Diſo tnd
Snligto gepe naüin
rnNA Enim
Dorin foonrplin

mnnslru Cr i

iDeronsacilnOfsd
Men hund nen S
Twunm (enam K
lius olnedas,
Uetſuaſi nunc, mi,
haltorico calce,
Ntümpunc qui el
uteterer in hautt
Palir, gui biben
nnon poſſum; e
bibet, Velit, no
Ebader, winder
Wcelcanle,
rnſlccem per
ei ltiin,
mutni ln neni
ngtot D

8

Concio Ruſtica. 701
hhitionpg, Vir pauper habuit unicam oviculam, unicè ſibi dile- S. 5F.
um oen ti . Qdam dilectionem, bonus ille Paſtor demonſtravit, quandè n o di-⸗
aquiſimuin lrke⸗ eundem cum ovicula panem diviſit, & potum communica- cuja Chri-
,olrn R vit. Erat ovicula parva, de pane illius comedens, ut Prophe- ſti
eHE ta S. loquirur; &Ake calice ejus bibens, 2. Reg. cC. 12. V. 3. quid
h poler uct oviculæ illi factum ſit: quò devenerit, &c. hic memorare
talkilmu non attinet: hoc certiſſimum tenere vos volo, unumquem-
winche nA que veſtrùm eſſe oviculam illam parvulam. Paſtori optimo
anbien mmmg longé chariſſimam, quandoquidem de pane ipſius comedere,
e n S de calice bibere conceditur, imò imperio urgetur. Pau-
in inte,ihen perem ſe eſſe aſſeverat, Thren. C. 3. v. I. dicens, ego Vir, vi-
fein iun ielieni dens paltpertitem meam, idem, qui Joan. 10. v. I1. de ſe ait,
tani limn imani ego ſum Paſtor bonus. Ovicula una eſt illi inſtar omnium;
iaglnignii uu parvula pro grege maximo: non valent plùs novern & no-
GieS naginta, quâm centeſima. Panis hujus paupertini paſtoris ac

Aldieizdiguni r
en, Aultd r,A

Nusgnünktue ele Nn

NNSTRENNWIIl
N AiDKEINN
n
ii oor ategent

Domini vocatur paſſim panis lacrymarum, panis tribulationis,
panis doloris. Calix ej usdem non eſt aliùs, quàm fellis & abſyn-
thii, mœroris ac amaroris, afflictionis & mortis. Agedum come-
de panem hunc mea ovicula: bibe hunc calicem. Hoc enim
ipſiſſimum ſignum & pignus eſt, quod ſis ovicula dilecta, ſi de
pane illius comedas, & de calice ejus bibas.
Perſuaſi nunc, niſi fallor, hauſtum ex divino, & Joſe-

H. 6

phino paſtoritio calice, & quidem liberalem. Quod ſi ta- In del ca.

cirz iki d rndin . del ca.
men etiam nunc quis eſſet, qui recuſaret bibere, & cum mur- & em

bencum on nit

ns Cttn in oto eller
e e ſe
bir nints er fe ni
Sgermum tenuind 16

Krts an 4
Aicober,re
Pechi voln,.
, Alc of “
jndrenmos un
.
twr a Min rte
“ lorſt gi
1

hees e.
e,

mure repeterer in hauſtum illud, non poſſum : nimis ama-
rus eſt calix, qui bibendus offertur: bibere tam infipidum
hauſtum non poſſum; contra talem jam dudum lata eſt ſen-
tentia : bibet, velic, nolit, bibit calicem, quem præparavit

illi juſtus Jjudex, vindex DEUS.

Audi delicatule, ſalſo Sarcaſmo contra te tuique ſimiles
loquentem judicem per os Jercmiæ c. 49. v. 12. Ecce gutbis

non erat judicium, ut biberent calicem, bibentes bibent, & tu

quaſi innocens relinqueris? non eris innocens; ſed bibens bi-
bes. Quotquot ab origine mundi in hanc miſeriarum val-
Ttc c 3 lem

phaſis.

702 In Feſto ”. Jacobi Majoris Apoſtoli.

lem editi, lucem vitalem conſpexerunt, biberunt omnes de
calice Domini: nullus omnium ſine potu calicis vixit: priùs
illi ex calice guſtandum, quàm ex maternis uberibus lac fuit
ſugendum. Ecce tot innocentiſſimi parvuli ab Herode cru-
deliter interfecti, quorum decies quater millia numerat Sal-
meron. Ecce ipſa innocentia, æterni Patris delicium, EsuS
DEI Filius. Quamdiù hic in terris vivere dignatus eſt à pri-
mo conceptus momento, usque ad extremum vitæ, cruce &
afflictione nunquam caruit: ex propinato ſibi à Patre cali-
ce, usque ad extremam guttam bibit: ecce absque omni labe
concepta Virgo, Mater Dei in doloribus & mœroribus vi-

tam duxit, & in calice bibendo filio heroicè concertavit; ec-

ce innumera Sanctorum agmina, Martyrum præſertim mil-
lia millium, ex calice non antè ceſſarunt bibere, quâàm vive-
re; Omnes imôò homines, creaturæ omnes ad laborem &
dolorem oriuntur, ſine crucibus non vivunt, ſine anguſtiis non
moriuntur, & tu peocator ſceleſtiſſime immunis ſis? Zu quaſi
innocens relinquéris? non eris innocens, ſed bibens bibes. Qui re-
nuis bibere calicem ſalutaris, alium bibere cogèêris. Heu qua-
lem calicem! calicem indignacionis Dei, Iſaiæ c. 5I. v. 22. calicem

vini furoris, Jerem. 25. V. I5. calicem moœroris, & triſtitiæ, Eze-

chiel. c. 23. V. 73. calicem horrendum nimis. De quo 8. Pro-
. pPhera Pſal. 10. v. 7. ait: Pluet ſuper peccatores laquéos: ignis,
& ſulphur, & ſpiritus procellarum, pars calicis eorum. Bibens
bibes æternitate totâ, quia noluiſti reſpondere tam amanter
propinanti JESU: noluiſti bibere tempore modico, & fidere
illius benignitati, qui multò amabiliùs, quàm Ageſilaus La-

cedæmoniorum Rex, amiciſſimis, ſibique clariſſimis calicem
capaciorem infundit; & multò ſinceriùs, quàm Jovinianus

Imperator duos calices offert, & priùs quidem amarum, poſt
. „ 1— .7 . . „
verò dulciſſimum vinum propinat cum vulgari illo acroamate:

Dolcia non

que

Dulcia non meruit, qui non guſtavit amara. D
O! quicunque jJeſum diligitis, bibite, bibite ad ſalutem ve-
meruit, qui ſtram, quautum infudit is, qui optimè novit, quantum quis-

ananu ſobi on
Ntte, ttfin
ing,glun rralt
ns dn: D
res, n n
gelhniſitegne ,u
ent pin optarr h,
n Ig Eetenpole
c ttemt Anie
lotu onnn ſen d
Iuny ullau
i, ninter mn

i Mint, Tonf,
1,1, nata f

Vel Ui beronn
ſant /tor: glin

Gyplnu,
ulunt. Ita Augult

ni crnt cll ſed
Sſeunune ſlime

Dr dllcem. Sit &

nsruces fkerat
Eat, e0 crit Echan
Tdl, gud ning

Whlidblil mr
Aun guuntin Ob

1
2
ll⸗

Wglololkerm

glne, bit nil
leni clen

,Ttenn bind dliin
terisiſer ignnut.
ne Memmnn int
ATProninmd iNe
nbbrt e l

Chriu nentin

floaid ann i⸗
1, Arnn rtninn
Clrum bhen, un nir
Ltre onnsad men
urINr mentün
klimeinmmns,,

Nennſelkirntteri .

rndind tWinbendu⸗
wiedaliregtdncce
eltemmewots Ariätut
eun in Debi
ſGr Ertun lili
Guneticn

olitt ereen un
are enpen n e

Imabilids, gun ir

8 ſrrenix, u /
renis, n.N
n en

E Neils guiten
ggi
t an ſen l⸗
en gini ua⸗
Pine bbir⸗ le
n⸗ iAuun

Concio Ruſtica. 703

que ferre poteſt, & epotare debeat ad perpetuam ſanitatem: non guſta⸗
quicunque anhelatis ad felicitatem æternam, & ſerioò cupitis it amara:

eſie olim in numero eorum, de quibus Pſal. 35. V. 9. Gicitur:
Inebriabuntur ab ubertate domis tuæ: & torrente olupta-
tis tuæ potabis eos. Bibite, bibite: ipſe amor cœleſtis, S8pi-
ritus Sanctus vobis omnibus inclamat, & ad bibendum alli-
cit. Bibite, & inebriamini chariſimi. Cant. 5. v. I. Calixæ meus
inebrians, quàm præclarus &ſt Pſal. 22. exponens hoc 8. Chry-
ſoſtomus ait: De iſto calice bibit Eccleſia, & inebriaxit
Martyres, ut non agnoſcerent proximos carnis ſuæ, nimio
amore Chriſti, neque patres filios, neque fili parentes. Signa-
tiùs ſané vim optatæ hujus ebrietatis exprimit S. Auguſtinus
Serm. 185. de tempore. Hoc, inquit: ſpirituali mero iritis
Sancti calebant Martyres, quandò abjicientes, & poſt ſe ja-
dantes omnia ſeculi blandimenta, ibant ad paſſiones, oblivi.
ſentes facultates & affectiones, patrimonia, ac matrimonia

Jua, & Tenientes armatam contra ſe parvulorum pignorum

etibus pietatem, vociferantes. Pulverem mittenter in ca-
pita ſua, &) matres facies ſuas avulſis crinibus dilaceran-
tes. Sed illi hæc omnia tanquam ebrii non videbant, nec co-
gnoſcebant ſuos: quia infi/3 præcordiis ſuis opiritu Sandgo ad
dolores &; ſupplicia, tanquam ad conſolationes, &ᷓ prœmia
Veſtinabant. Ita Auguſtinus. Amarus amori proprio, & ſen-
ſualitati erat cCalix, ſed amor Dei, à quo propinabatur, & cer-
ta ſpes ſecuturæ ſaltim æternùmque duraturæ dulcedinis, eum
faciebat dulcemm. Sit & nobis iſtiusmodi calix, dum vivimus

in terris cruces, offeratur, quin bibamus alaeriter, quò ama-

rior erit, eò erit & charior; quo acerbior, eò dulcior. Quid
igitur eſt, quò minus noſtrum unusquigque cum Rege ſan-

Riſſimo illud Pſal. IIS. v. 13. repetas: Calicem ſalutaris accipiam.

Immanè quantùm obligor Deo meo: cùm nihil habeam præ-
ſtantius, quod offeram Deo meo, pro tam multis ac magnis
bonis, quare, tribuit mihi, calicem ſalutaris accipiam: bibam
animo libenti calicem Dommi, quantumvis amarum, ſive

704 l Feſto S. Jacobi Majoris Apoſtoli.

tribulationes, ſive pericula, ſive mortem ipſam pro ſuo ho-
nore ſuſtinere me velit; ſcio enim calicem hunc amarum
quidem, ſed ſalutarem futurum. S. Hieronymus ſic legit:
Calicem ¶ ESlI accipiam, qui ſi amarus videtur, faxo, ut dul-
ceſcat: Nomen Domini invocabo. Quod illud, ſancte
Nomen:? quod in crucis cacumine Pilatus ſcripſit, ESUS Na-
Zarenus Rex Judæorum. In hunc titulum projiciam cogita-
tiones, & exaltabo oculos, ut exaltatio oculorum ſit dilata-
tio cordis, memoria JESU Crucifixi, memoria cœli, memo-
ria paternæ voluntatis, ſit ſumma conſolatio in omnibus ad-
verſis, omnemque calicis dulcoret amarorem.
Quod ſi nunc Dominus IESUsS calicem ſuæ paſſionis per-
indè ferè, ut propinavit initio memoratus Rex Franciæ Phi-
lippus ſuis militibus, nobis propinet, & quærat: poteſtis bi-

bere calicem, quem ego bibi, quemque denuò amore veſtri,
bibiturus eſſem, ſi ita placitum eſſet Patri ? quid reſponde-
bimus? Reſpondebimus, niſi nimiùm fallar, omnes poſſumus.
Ex nobis quidem non poſſumus, ſed adjuti tuàâ gratia poſ-
ſumus. Benè eſt! Optimè eſt! Bibamus!

Proficiat, proſit, conducat, ſitque ſaluti!

Con-

—

☛ Ee

Anichmun
erdda Kdi
I er belun.
en Migt Miln
xenum, 11 en
Mins Oonmin à Ki
ruf. . N

un ſiyiren oen

luui uſiocput

a Domimcs orat:

1krt kunen nii 4

oNdet s
Mo peunr ilt,

1¹ Mne totum po
Ar, Cothinttur:
uumdO tegnun De
ita leyera e

1 MMO Reonum De

Abamm, Hid bene

koeſi gühere n
, i

L Concio Civica. L 705
ain en eee596E. e. 9eE. e eee Ae E,. gr.

Anc Miy iinn Concio Civica.
ada Wnin Quid Calicem Paſſionis ex amaro reddat
nine Ulruſiſrni dulcem & amabilem!

nn iillimn Niicn, —2 17 p; ſiy
aikihnlmaif Poteſtis bibere Calicem, quem ego bibiturus ſum?

efimneen Matth. 20. V. 22.
ter utäitami Rædixerat ipſo in aſcenſu Hieroſolymam Salvator s. 1.
— amariſſimam mortem ſuam; cùm ecce Mater fi- Nemo pot-
Veaien ſennlenir ; I, Soror Virginis Dei eſt ledere
Dlorm liorum Zebedæi, Soror irginis Deiparæ, Oppor-ad dexte-
nenattulakane * tuniſſimum tempus rata obtinendi primas filiis ſuis ram Chri⸗

e anan Puti in regno Dei ſedes, adgeniculatur piſſimo Domino, & ſuppli- nebih enit
emetandnm cem porrigit libellum. Admiratur Baſilius Seleucus mulie-ex calice
Alr en guc rſan ris ingenium, in obſervanda temporis opportunitate: videli. Cntiſti.
ümailn onm iim cet cùm de Paſſione ſua Dominus ageret, Sub umbra enim
Klei mu pPaſſionis omnia à ſe invenienda facilè credidit. Verba ejus
Wms. Orat 24. hæc ſunt: Supplicationis quære tempus dutand li-
Ruuthc t! oſtulationis tempus? crux erat
lrt dmſti bellum ſupplicem offert? quod poſtut „

parata: paſſio apparebat. Feliciter exorat, qui in memoria Paſ-
ſionis Dominicæ orat: & quam vis videatur ferre repulſam:
non refert tamen niſi duplicatam gratiam. Ad petitionem ma-
tris reſpondet JEſus Filiis: poteſtis bibere Calicem? Mira re-
ſponſio! petunt iſti, ut ſedeant, quærit ille, utrùm bibere poſ-
ſint. Annè totum poſitum eſt in bibendo, ut quis ſedeat,
gaudeat, dominetur! nùm potando, helluando Scyphos
evacuando, regnum Dei aditur? eſtne cœlum extructum pro
bibonibus:? ita revera eſt. Nemo ad coenam Agni admitti-
tur, nemo Regnum Dei conſequitur; nemo ſedere poteſt ad
IEſu dextram, niſi benè biberit ex eodem, de quo Chriſtus,
calice. Poteſtis bibere calicem, non quemcunque, ſed quem
ego bibiturus, ego infuſurus, ego tanquam chariſſimis, usque
Uuu u ad

§. 2.
Calix Chri⸗
Ki eſt calix
paſſionis,

— . — —— =– —
ad ſuavem ebrietatem propinaturus ſum ? Propinat etiam
Mundus, & quidem Apoc. Cap. I17. v. 4. poculum aurecum,
ſed plenum abominatione, & immunditiâ & c. propinat Caro
poculum Circes: propinat Infernus I. Cor. 10. 21. Calicem
Dæmoniorum; ſed in mortem noſtram, in ruinam ac damna-
tionem. Solius Chriſti noſtri Calix, licet amarus videatur,
ſalutaris tamen eſt; imo nec amarus quidem dici poterit, ſi

ad ea attendamus, quæ Calicem Chriſti ex amaro faciunt dul-

cem, potabilem, amabilem.

Indubitatum eſt per calicem ſignificari paſſionem, mor-

trem, afflictionem quamcunque & adverſitatem. Hâc enim
phraſi mortem, & interitum ſignificârunt Pſaltes regius Pſal.
10. v. 7. Plal. 74. V. 9. Jeremias Thren. 4. 21. Ezechiel. cap. 23.
v. 31. & ipſe Salvator, dum in Oliveto Paſſionem transferri po-
ſtulat, calicem eam appellat. Marci 14. & Luc. 22. & Matthæi
Cap. 26. v. 39. cùm ait: Pater mi, ſi poſſvile eſt, tranſeat a me
caliw iſte, dicere voluit, prout ſentit, exponens illa verba Di-
vus Hilarius: tranſeat à me ad meos, ut & illi digni fint de-
guſtare paſſionem meam. Pati quippe pro Deo, aut virtu-
te, tam præclara, tath imò divina res eſt, ut de jure ſoli Deo.
homini competat, & ex infinita verè gratia, peccatori homi-
ni, ad inſtantiſſimas Chriſti Mediatoris preces concedatur.
Audiamus S. Hilarium Canone 3I. in Matthæum, quod ver-
ba, tot gemmas fundentem: Qui, ut à ſe tranſeat (Calix)
rogat, non ut ipſe prætereatur, orat, ſed ut in alterum, id quod
ſe tranſit, eæcedat. Numquid impoſſibile erat non pati Chri-
ſtum? Atqui à conſtitutione mundi jam Sacramentum hoc in
eo erat noſtræ ſalutis oſtenſum. Numquid pati ipſe nolebat?

Atqui ſuperiùs fundendum in remiſſionem peccatorum, cor⸗

poris ſui ſanguinem conſecraverat, quomodò ergò ait: Pa-

ter, i poſſibile eſt? & quomodè:? Non ſicut ego volo⸗, ſed ſicut
tu vis? Totus igitur ſuper his, qui paſſuri erant, metus eſt:
atque idesò, quia non eſt poſſibile ſe non pati, pro hbis rogat, qui
yaſſuri poſt ſe erant, ditens: Tranleat calix a me, id eſt, Nu;
mod

lanfun in ſmaui

Muuhrei2
lngole Awvebis
gins Polentogiel
Onnrporninguins
erbsrmiscnge

õ

Nhannd O
olte, cren in
cuS Arn ANul
Clucknlir funption
ehrentiserhenid
rr tum, .M Nüm
anlibetadyerliaten
fi, utnonniäinten
i. Cotiescungbe
eEemben illa, un
mone ſve ab Authe
mriln venirpreti
mmonibus. Auſin
IleamarusChriti
Müamaror mandbit
hoham.
Auifiite ſpienii
mn iuc oren
aerlunn,o
Polbore ulrofa

tu Alti
Eatunr n:
Umthundnke Do
ſerna1 6

no. rumininmat

Calr, len NI Re

matik nthen daine⸗
Chriſt Atanotret

n igniter lenr.
eKalſtriinen Mec
ufinu, Nils iul
1

Ihen ar Hkfiſ :,

5

feobalotenutfmn,
Nl NlN Wlrtr

Wikef, kenetir.

i, earem il tel
I Kil en irc.
NreN
m, Atii
õ
1. 8 el,
ecanms Ntns (Mn
egl n Mutemn r
ulkrnl
ri l uniim
inpolbbleautnnm
ndin nnenlnn
õ
at, ond ee
iAN, n

WW

1n 10, 11,CE

Concio Ovica.

707

modò a me bibitur, ita ab his hbibatur, ſine ſpei diffidentia, ſine
ſenſu dolorie, ſine metu mortis. Et paulò poſt repetens ſenten-
tiam ſuam, ait: non, ut non patiatur, rogat, ſed ut, quod Pater
yult, bibendi Calicis in eos e& ſe tranſeat fortitudo. Ut verò
fortitudo hæc tranſiret efficacius, vide quem modum excogi-
taverit Amor ingenioſus! Calicem in Coena ultima arripuit, be-

nedixit, bibendum ſingulis propinavit: Hic eſt calix, novu

m

teſtamentum in ſanguine meo, Lucæ c. 22. v. 20. hibite éa hoc
omnes: Matchæi 26. v. 27. O quâm ſuaviter & fortiter diſpo-

Huit ſingula, amabilis Dei Providentia! Prius dat calicem divini

ſanguinis, poſtea rogat, ut tranſeat calix Paſſionis: fortiter prius
reddebat potu ſanguinis, quàm in luctamen emitteret cum ad-
verſitatibus variis congreſſuros, ut ſine ſpei diffidentia, ſine ſen-

ſu doloris, ſine metu mortis forent. .

§. 3.

Recogita nunc, Chriſtiane, quibuscunque in adverſitatibus Afiitio-
poſite, efficacem in te eſſe Chriſti orationem: tranſire ad te nes fiunt

ejus calicem: rempus nunc eſſe exercendi, quam in frequen

SS. Euchariſtiæ ſumptione, accepiſti fortitudinem. Ilud ver

ti dulces ex
reflexione
id paſſio-

frequentiùs perpende, ſive egeſtatem tuam, ſive infirmitatem nem Chri⸗
hanc tuam, aut illam, quam pateris tentationem, aut aliam “

quamlibet adverſitatern, hauſtum eſſe Calicis, & quidem tan

ti

pretii, ut non niſi interpoſitis Domini precibus potuerint obti-

neri. Quotiescunque igitur tribulatio te contingit, quæcun-

que demùm illa, & undecunque ſit, ſive ab homine, ſive

à

Dæmone, ſive ab Authore naturæ, ſive à tui ipſius phantaſia, in
memoriam veniat pretium illius, aut alia ex his, quas ſubjungo,

cogitationibus.

Auſim ſpondere: Afflictio illa non videbitur

tibi eſſe amarus Chriſti calix, ſed guttula illius minima, cujus
omnis amaror tranſibit in amorem ac dulcorem, in Nectar &

Ambroſiam.

Ita infinitè ſapienti & provido Deolubitum: ita ab æterno §. 4.
ſtatuit, ut aliquid pateremur. Cùm polſet eàâdem facilitate Si pateris,

patere li-

producere panem, produxit ſpicam & triticum, cx quo cum benter.
aliquo labore noſtro fiat panis. Voluit ad æternam gloriam

Huu u2

brevis,

708 In Feſto §. Jacobi Majoris.

breves præcedere labores, ut non plùs honoraret, & ſuâà libe-
ralitate cumularet, cum illam velit nobis debere. Mirabile eſt,
ac ſtupendum, ait illuſtris Aſſeca, quòd ſub pedibus damnan-

dorum non omnes lapides mutentur in roſas, quale quale ſola-

tium eorum malorum, quæ æternum perpeſſuri ſunt: Miran-
dum ampliùs, quòd ſub pedibus ſalvandorum lapides non
vertantur in ſpinas atque à pedibus in capita eorum inſiliant, ut
ſaltem aliquid paterentur, quos æternùm glorià & honore
Deus coronabit. Pateris aliquid Chriſtiane? patere, patere
libenter. In æternitate beatiſſima nihil patiere Sapientiſſimèin
omni afflictione tecum ita loquéris: Calix iſte, à Patre mihi
præparatus eſt, à Patre, inquam, amantiſſimo, non à Judice, non
à Vindice, neque ex odio, ſed ex affectu paterno, ut ſicuti pro-
digum illum filium, Luc. 15. decoctorem paternæ ſubſtantiæ, &
grunnientium quadrupedum convictorem, calix afflictionis in
domum paternam, in cœnaculum, & ad ſpumantes ſinceræ vo-
luptatis potores reduxit, ita ego ad Deum curram, fiamque, ſi

non ſum, ejus filius, vel ſi jam ſum per gratiam juſtificantem,

acceptior ei fiam.

Contr . 1.
amaritudi- Pretioſam herbam, quæ omnem tollit amaritudinem. Ecquæ-

nem ad- narn illa tam efficax eſt herba? Eſt ſapientiſſima, & ſanctiſſima,
yerfiatum & infinitis oſculis filialibus digniſſima Patris æterni voluntas.

herba eſt . . . . .
Dei volun. Expertus ante innumeros alios eſt efficaciam hujus herbæ ipſe

tas. Dei Filius. Languebat is vehementer, pavore & moœrore ab-
ſorbebat humo affixus, calicem tanquam venenatum horre-
bat, eum potare extremè nauſeabat; cùm ecce de cœlo Ange-
lus adeſt, cum hac admirabili herba. Quis ille Angelus fuerit,

non ſatis conſtat. Ajunt paſſim, fuiſſe Gabrielem, in negotio

Redemptionis noſtræ ordinarium Ablegatum; Ego autem ſu-
ſpicor, fuiſſe Raphaẽlem cœleſtis Apothecæ Præſidem. Ut ur ſit
quicunq; fuerit, feliciter adfuit cum herba ſua, quam, ut primàùm
in amariſſimum Calicem Chriſti injecit, itra eum dulcoravit, ut
optimus Salvator illicò maluerit non vivere, quàm Calicem ſic

dulco-

§. 7. Amarus tibi calix, fortè qui bibendus offertur ? ecce tibi

.

eer Nelhule
uteklebbeilaqu
Rik dnocete
Aicbauſtumckei
1weytntll) Kclk
leynte Mlmm
calun Piſi ſeutuin
Vertienehrl

len noſten dde

NN Uintmiltet
Pem hen eodemaf
Ielelignuirnune
SuChriotidt Kle
etpoiis, urCiiten

2EKalacriterbibe l

Acur roluntaseie
Gehorret: cur rult,
1 Non ſtar ſine rati
nmm coligere.
u menorat, ut
poellifriaretur,
Tun. Aluuit adhn
Uminuu ars here
in lenelitaten ne
rtir Anin ſnecom
Non Wangfert
8 ine Run conl
Wimiolebri
ruen
uulln, iin

7

Concio Ci vica. 709
oruet .-
elrnolithe dulcoratum in ſanitatem noſtram non ebibere. Prohibere nam-
* Ml

elrung nen

que hauſtum cùm tentaret Petrus, increpitus à Domino audiit:
Calicem, quem dedit mibi Pater, non bibam illum? Toan. 18. v. 11.

enuneefnin Undeè, quæſo, tanti repentè animi in Filio Dei ad ebibendum,
bus Gmdnm, sque ad ultimam guttam, calicem, quem paulò antè tantoperè
Huincinnnie nauſeàrat, ut eum à ſe auferre inſtanter poſtularet, tranſeat à me
s Arnin iin Calix ĩſte: Herba illa, quam memoravi, ſive voluntas Dei animos
iichiin tam heroicos in duo excitavit: ex acerbo & amaro nimis dulcem
uniiner i reddidit hauſtum, effetitque vi ſua, ut is tanquam eximium do-
RM 7 mnum acceptaretur, & cupediis quibuscunque anteferretur.
e,1kn Eleganter Maldonatus ad v. 54. cap. 26. Matth. In oratione
mmniimgnmidehr. antequam Patris ſententiam audiret, calicem, id eſt, rem diffi-
Ahemſmin cilem, & horribilem appellabat, nunc Patris cognita voluntate,
nmrminſase eandem mortem vocat Calicem, id eſt, rem ſibi jucundiſſimam.
miäcren infiimmte Wihil enim non dulce, nibil non ſuave éſt obedientiæ.
Ncat ſumammſnnen Idem Pater, eodem affectu tibi infirme, tibi deſolate, tibi op-
CDemmamm tmgne preſſe, tibi qualitercunque afflicte, mittit calicem hunc, quo af-
npsgim fmen, fectu Chriſto miſit. Si vellet auferre momento poſſet. Quòd ve-
rò velit potiùs, ut Calicem bibas, benedic ſanctam ejus volunta-
Jünbmistemumim tem, & alacriter bibe. Et erit tibi calix iſte, calix benedictionis.

nlhltanrinudten Inn
nihmm monm I
etekkenan hinlete,
enter, aſte nen
T ungun ſtumn
Prrzcimenelelrli

Sed cur voluntas Dei eſt, ut calicem ebibam, quem natura tan- S. .
toperè horret? cur vult, ut tot tantasque amaritudines exhau- Qurrolon⸗
riam? Non ſtat ſine ratione iſta voluntas. Licebit ab exemplO ut patia-
rationem colligere. Solenne antiquis erat, quod præter alios mur?
Lorinus memorat, ut Pactum hereditarium communica-
tione poculi firmaretur, atque ita participatio calicis inſtitueret

heredem. Alluſit ad hunc morem Propheta regius Pſal. 15.

leinedan v. 5§. Dominus pars hereditatis meæ & Calicis mei: Tu es, qui
Atn G 3 uom reſtitues hereditatem meam mibi. Conjungitur cum heredi-
nilan tate calix, quia ſine communicatione calicis non confertur he-
cmi un reditas: non transfertur jus paternum in filios. Antiquiſſi-
4 Gimelriii d mum hunc morem conſtanter hucusque ſervavit, & etia-
nleiagunat mnum inviolabiliter ſervat cœleſtis Paterfamilias: & nulli omni-
itct in enn .*M no mortalium, ne infantulo quidem unius horæ, hereditatem
ninhden , Uuuuz3 ab

5. 7.

710

In Feſto & facobi Majoris.
——

ab Adamo perditam, à Chriſto redemptam reſtituit, niſi ama.
rum priùs propinet Calicem Paſſionis. Notavit hanè condi-
tionem accuratè gentium Doctor Romanis ſcribens c. 8. v. 17.
FHeredes quidem Dei, coheredes autem Chriſti: ſi tamen com-
patimur ut & conglorificemur. Patiendum eſt, ut gloriam aſſe-
quaris: Calix bibendus eſt, ut heres æternæ beaticudinis inſti-
tuaris. MWon enim (verba ſunt explanatoris D. Chryſoſtomi)
reliquit nobis hereditatem purè, ſed ſub quadam conditione. Quæ-
nam autem ea eſt? qui non tollit erucem ſuam, qui non bibit
calicem meum, non poteſi meus eſſe diſcipulus, non poteſt meus
eſle coheres. Hoc inevitabile pactum, hoc ſacroſanctum pi-
ghus, hoc irrevocabile teſtamentum eſt.
Paciſcens cum Abrahamo Deus: erit, inquit, padtum meum
in carne weſtra, in fœdus æternum. Gen. I7. v. 1 2. Origenes ver-
tit: erit teſtamentum meum in carne veſtra. Secunda perſona
in Deitate ſuum teſtamentum reponit in carne mea, quo me

hereditatis & regni aſlecurat. Si quæras, quod illud teſtamen-

tum? reſpondebit Origenes: N mortifera vero membra mea,
guæ ſunt ſuper terram, teſtamentum Chriſti habeo ſuper car-
nem meam: Si ſemper mortem Chriſti in Corpore Chriſti cir-
cumferam, teſtamentum Chriſti eſt in corpore meo. Calicem
IEſu bibere, eſt teſtamentum Chriſti in ſe habere.
Obſervavitne aliquis veſtrum aliquando, quare in oratio-

car in ra. ne Dominica, poſt petitionem ſecundam, quâà regnum Deipe-
lone 00. . . . 1 — . . . .
minica poſt titur, immediatè ſequatur reſignatio in voluntatem Divinam:

petitionem Fiat voluntas tua? Abnegatæ voluntatis propriæ pretio me-

regni Dei,
ſequatur:
Fiat volun-
tas tua.

remur cœleſte regnum, acceptatione calicis ad cxemplum Sal-
vatoris noſtri, cohêredes ejusdem inſtituimur, & poſſeſſio-
ne regni aſſecuramur. Sit itaque hoc bibendi calicis inſigne

. d h .11; . .
motivum, quòd hauſtu illius per reſignationem voluntatis no-

ſtræ in Divinam, pari quêdam modé jure cum Martyribus
compleamur, & pro æterno regno concertemus. Aſſertio hæc
non tam mea, quàâm Clementis Alexandrini eſt, qui conſide-
rans hodierni Evangelii verba, quibus fratres duo Jacobus: &

Joannes

TntenCin

ehemmunn
cecun,0l
glod gumnenn V
4 Lonnrinlid4
,nannuteglun
7 Hlindram detfant
5 cens Lanſ B
mullimum elkyou

alnarnn 4cceptis: 1

ſun fliglebelti

neroſiate tpond:

AI iiIl, dbi ſr ſn

We Neud Aiie
Wonrnd, Klld
Ohntem Marres
NMamwxalcemal
inpemtind ero

etignaktuhetlinch

pnit betignuhmnns⸗
Implciter, ſed il
er quo ls iole
nonales: Phe
Areus ubet e l
Uriere, fuit biben
s Nent ili nulla

r euce: gulaah

N moehtumn ine
Atro in velkriſiuni⸗
Apmimbibete
ulnſtee Cligt, 6
un lcncore
. Z
onlald tklett

.

1 . .
bi oncio Cvica. n1
Alni ſiiind Joannes de bibendo Calice, & conſequenter de adeundo re-
dhnufnt gno hereditario aſſecurantur: Calicem quidem meum bihetis, &
1 auerhfiſ⸗ tamen alter eorum, Joannes videlicet, calicem non bibit aliter,
inind i quàm quòd voluntatem ſuam in Divinam perfectiſſimè infude-
kSmmie rit. Sic pronunciat lib. 4. ſtromatum cap. 4. Quicunque Ser-
e atoris mandata exequuntur, in unaquaquée antione ſunt Mar-

undn tyre. Mandatum Servatoris eſt, 0 infirme, ut tam diu lecto
Wudli affixus jaceas: Tam multum ex calice ejus amaro haurias Quòôd
Mo en un gin fi, ut æquiſſimum eſt, voluntatem ejus revereris: ſi ægritudinem
c⸗ ſhtiument: cejus ex manu acceptas: ſi voluntati ejus annuis, tuam abnegan-
hnn leng do: ſi cum filiis Zebedæi generosè reponentibus, poſſumus, tu
emmel pari generofitate reponis: poſſum, & volo, & reipsaà conten-
en i inniuſtrn tiſſimus ſum, quia ſic vult Deus; næ tu in unaquaque tali
Gn ee actione Martyr, & millies Martyr es. Subjectio ac conformi-
me Nemmgn tas voluntatis, genio proprio quantumvis recuſante, ad Dei
on in ane e voluntatern Martyres generat, & conſervat.
Alen,, liluigln Bibamus Calicem alacriter, quem Pater dat, & à Patre Chri- §. 8.
ltartfertvero nentte . ſtus impetrat, imò ipſe propinat, nec prælibat duntaxàt, ſed US- al Dr.
eum Cſtdnſene duc ad exiguas ſuperſtites guttulas nobis relictas exhaurit. N On bendaus eſſ
CrNCNNCHI —Proponit benigniſfimus Salvator calicem qucemcunque diben alacriter
Hddnanprm 1 dum ſimpliciter, ſed illum ipſum, quem ipſe ſolus prælibatu-
Ckiäntuter tus, & ex quo plus ipſe ſolus bibiturus eſt, quam omnes ſimul
irdcncigni frahti mortales: Poteſtis bibere calicem, quem ego hibiturus
n . Jum? Marcus habet c. 10. v. 38. quem ego bibo? Ergò totum
hkentndr Chriſti vivere, fuit bibere? ita eſt, nempe bibere calicem af-
und uflinmmn „Hlictionis. Sicut illi nulla abit dies fine linea, ita Chriſto nulla
ehNsNEeeH abiit ſine cruce: nulla hora fine umbra mortalis afflictionis:
atneclibgterngt nullum momentum ſine guſtu calicis, ſine disguſtu cordis.
Gern nlminn Quem ego in veſtri ſanitatem perpetuò bibo, an non placet
Eioeiämmiin in mei gratiam bibere aliquandò? Quicumque Chriſtum æſti-
Nrrnnene mare novit, ac diligit, ei hoc motivum pro mille motivis eſt.
n mod eun A Anor JEſu ita ipſi dulcorat calicem, ut præ Nectare & Ambro-
oCCNtelig “ ſia dulcem experiatur calicem illius. Præbibens eum amantiſ⸗-
zemmtin Hfimus Dominus cfficit, ut calix nobis fiat efficaciſſimum anti-
õ dotum

§. 9.
Ad dul-
cem red-
dendum
calicem
Paſſionis
media.

712 In Feſto S§. Jacobi Majoris.

dotum adverſus omnes amaritudines Agnovit hoc ſanctus Au-
guſtinus in Manuali cap. 22. Wibil tam amarum, ad mortem eſt,
quòd morte Chriſti non ſanetur, ut cuneus pellit cuneum, ſic ama-
ritudo pellit amaritudinem. Amara tibi eſt, afflicte, illata tibi
injuria, infamia, inopia? reſpice in Authorem fidei, & conſum-
matorem, quo nemo unquam plures injurias, contumelias, ſub-
ſannationes tulit, mihil tam amarum, quod morte Chriſti, felle
& aceto Chriſti, ſputis ac ſpinis Chriſti non ſanetur, ac dulceſcat.
Ad rem facit illa nobilis figura, quæ 4. Reg. C. 4. à v. 38. de-
ſeribitur. Pulmentum filiis Prophetarum eſurientibus coqui
juſſerat Eliſæus ex herbulis optimis; verùm inexpertus cocus
de vite ſylveſtri amariſſimas collegit baccas, & coxit, quas, cùm

guſtaàſſent, clamaverunt, dicentes: Mors in olla, vir Dei, &

non potuerunt comedere. Mutemus ollam in calicem, in quo

uvas acerbas, & amaras ex ſylveſtri vite expreſſit rerum omnium
Quos dum guſtant electi

ſcientiſſima DEI Providentia.
filii, mortem dicunt eſſe in calice, & horrent inde bibere.
Quid factu opus, ut amaritudo in dulcorem, mors mutetur in
vitam? Eliſæus farinam adferri juſſit: eam milit in ollam, & ſic
acerbitatem omnem illicò diſpulit. Et non fuit amplius quid-
quam amaritudinis in olla. Farinam, & nos in calicem inſper-
gamus, & non erit ampliùs quidquam amaritudinis. Sed qua-
lem, & ex quonam molendino farinam? In atrio Pilati molen-
dinum eſt, ubi ad marmoream columnam Granum frumenti;
frumentum electorum commolitur, & in farinam inter crude-
lium molitorum manus conteritur. Ex hac nobili farina vel ſtil-
lulam injice: & amaritudimem protinus ſuſtuleris. Nihil tam

amarum ad mortem eſt, quod morte Chriſti non ſanetur.

Simillimum huic alterum eſt antidotum ad amarorem ex
Calice cujuscunque tribulationis tollendum. Venerant, ut
paulò fuſiùs Exodi cap. I5. à v. 2 3. narratur, Iſraëlitæ in locum,
ubi tam amaræ erant aquæ, ut bibi non poſſent. Murmuran-

tibus illis more ſuo peſſimo, contra Moyſem, Dominus oſten-
dit ci lignum: Quod cùm miſiſet in aquas, in dulcedinem verſæ

ſunt.

ebr; amanicls
m lemlin lb
Kl
ructs Onnnes 44.

h odd Do⸗

ebeclick nhlis

ete nulelt nin
irn Aulconnit, El
ekio o veriri
nn ei/G iten

1 r rencrähn eni

uln eorumn Nelmmmm

Ieiriemi e nen
CinCMirm, iuſon⸗
nl tis rmnin
mm norudn in eg
ionter aeules
bis lechiferum
eb

—
—R
i nanti
ci iictörii
metnnftiin
resningn
umghlntlt,
mimen
bknmanth
Münu;mi
Aid
EnuClmnikiind in
kytuhirum
¹ (o cun gltn i
Aoe, kren ue dir
doem mosauren
WrenWANN
Hir. Dunjümui
num Amo nurrm
Nilgun nilln K
ofrum olian
mcöhbomum;CuII
moinn, Kntrünmim
in. Tthemtlium
n voctusſitlens N
roneCriinuin
nch umitun 4 .
eMun Ven
ns lenun e
litine
N M
Lbbionelean
3 loſenun,
. M,.
vin u
pn

Concio Civica.

Junt. v. 25. Arborem crucis, in qua Salvator pependit, Eccleſia

dulce lignum vocat. Nos undecunque tribulemur, ex indefi-
ciente illa arbore, crucis particulam mittamus in calicem quan-
tiſcunque amaritudinibus plenum; næ ille vertetur in hauſtum
ſuaviſſimum: aqua vertetur in vinum, fel in mel, abſynthium
in Nectar; amarities in dulcedinem. Ad hoc lignum alluſiſſe

videtur Tertullian. lib. de corona militis: cap. 14. Abſtulit

irtus crucis omnes aculeos mortis, nempe in calice Paſſionis.
Quid eſt, quòd ipſe Dominus in cruce clamet, ſitio, adeoque
bibere de calice ampliùs deſideret, quem tamen priuùs in horto
tantoperè nauſeârat? nimirùm lignum crucis ipſimet Chriſto
calicem dulcoravit, & ſitim exacuit. Concluſerant quidem in
Synedrio ſuo adverſarii Domini JEſu: Mittamus lignum in
panem ejus, E&y eradamus eum de terra viventium, &; nomen
