JoanneA poſtolo, toto lapidationis tempore preces pro Ste-
phano fudit. Paſſus eſt Chriſtus ætatis anno 34. in eadem
ætate, & eodem adhuc anno, quinto poſt mortem Chriſti
menſe, paſſus erat Stephanus, decorémque ætatis ſuæ (ut
Auguſtinus loquitur) ſanguine purpuravit. Audiatur S, Au-
gu-

n
ſheann ,te

1
emee
eS M

R
igennhirenng,.
Nbtauner
Pfren ngsr. 4
Etts: lontrein
beſenn

fnlerthan

tin
mketeltkni,

rie.

—
t)tum l
itötehunn
eſt Chriti,,
os eghin
tem pera
enitn mon
fequiem, gi
tatenmgterogit
Shitatem., in
Olorisfreln
tem, qvamsle
„Hancprimuzi
i,multumtr
ris. Patitur en
em Stephanng
„in manusCh

ItaGhætens
Crucifrorbb
peccatumn,obt

8s ſvis precetn
ererut Eedes⸗
vertitoratiochi
alumn pereae
eſia Paulums
eſis,clamuntir
hanus, Ackd
Stephao dt⸗
genuſennn
epreces Noß
no 34 in
morten Cni
e Eluti ſei
Aucia5 J

Concio Ruſtica. 203

guſtinus ſerm. 5. de S. Stephano: Stephanus Apoſtolos beatâ
ac triumphali morte præceſſit, ac ſic, qui erat inferior ordi-
ne, primus factus eſt paſſione, (principium doloris) & qui
erat diſcipulus gradu, magiſter cœpit eſſe Martyrio, com-
plens illud Pſaltis: Quid retribuam Domino pro omnibus, quæ re-
tribuit mibi ? retribuere enim voluit primus Stephanus
Martyr Domino, quod cum omni humano genere accepit à
Domino, mortem enim, quam Salvator noſter pro nobis
dignatus eſt pati, hanc primus reddidit Salvatori. .
Quod ſiſcire quis cupiat, cur non crucifixus ſit Stepha-
nus, ſed lapidatus? huic reſpondeo: Ideò lapidatum potius
quàm crucifixum fuiſſe Stephanum, quia lapidatus non fuit
Jeſus, in quem toties improbi Judæi lapides ſuſtulerunt, ut
lapidem illum angularem & Petram vivam lapidarent,
quamvis lapidibus ſeſe mactari paſſusServator non fuerit, ut
hanc Stephano ſuo reſervaret gloriam, per quem adimpleri
volebat, quod ſuarum deerat Paſſionum, totque carbuncu-
lis quot lapidibus Crux à Stephano decoraretur. Lapida-
tus itaq; instephano eſt Eſus, ut eundem, principium doloris
ſui jure meritiſſimo nuncuparet. Et hæc cauſaâ potiſſima
eſſe videtur, cur ſtantem potius IEſum quàm ſedentem Ste-
phanus viderit, quia, ut loquitur Petrus Damiani, orat. de S.
Stephano: Chriſtus cum Stephano ſtante ſtabat, & cum bellan-
te bellabat, ut ſuum juvaret propugnarêtque Athletam; Fe-
runt, Alexandrum Magnum prandere ſolitum ad tibias, cum-
que tibicines mutato tono delicioſè bellicum intonarent,
ſurrexiſſe illicò Alexandrum, arreptâque lanceâ ad prœlium
aſpirâſſe, quod indubitatum erat indicium pugnacis animi
& auguſtæ virtutis: Longè verius Chriſtus in Cœlo empy-
reo deliciis affluens, ſuorum fidelium luctis & luctibus ità in-
tendit, ut, ſimul inſonuerit luctantium clamor, illicò à deli-
ciis ſurgat ad arma, ſeque luctari in Martyribus demonſtrat.-
Stat ergo Chriſtus, cum lapidatur Stephanus, quia in Ste-
phano pugnat, patitur, vincit, triumphat. Stat Chriſtus
(inquit Divus Ambroſius l. 3. de fide e. ult.) ſtat Chriſtus qua-
Ce 2 1

264 Feſto S. Stephani Protomartyris.

—

phani Martyrio Patri oblaturus. Quærit perquàm inge-
nioſè Auguſtinus q. 88. ſuper novum teſtamentum, cur in
lege veteri ante incarnationem ſuam viſus ſit Dei fllius lſaiæ
atque Prophetis ſedens, Stephano autem pugnante ſteterit:
Et dignam ſuo ingrnio reddit reſponſionem: Quoniam tune
in pace erat cauſa di vinitatis eius, in tephano aulem sal vato-
ris eauſa vim patiebatur. Patiebatur Chriſtus in Stephano,
cujus ſortem in ſe ſuſcepit, & cauſam ſuam agenti adſtitit,
quaſi reus & patiens patienti reo compateretur: At quia bo-
na cauſa eius eſt, ad degtram judicis (Patris) ſtabat. Patieba-
tur itaque Eſus in Stephano, eumque idcircò appellare po-
8. 4. tuit: ſui principium doloris. 2
Stephauus Sed & Stephanus, velut alter Ruben, prior in donis, maior
bee“ in imperio. Hjuscemodi donis enim munifeo Deo, cu. urilel
mulatus eſt, ut coætaneos omnes longè antecellere videre-
tur, dicereturꝗue: Plenus Spiritu Sancto, plenus fide, ple-. prägganmnna
nus gratia. Plenum gratiæ & veritatis vocavit jeſum joan- lanheenn
nes c. I. gratiâ plenum appellavit Deiparam Virginem Ar- inldlsndn
changelus; plenum fide, fortitudine, gratiaâ, Spiritu Sancto mtinnd Nndiunn
Stephanum Lucas deſcribit, ut colligamus, quàm fimilis utri- Immgünäünmtucn
que fuerit Stephanus, Efu & Mariæ. Primus poſt Eſum ididah nuſ
Stephanus cœlos apertos, & in gloria Patris aſpexit filium, Mnimmdchnizite
primus bravium felicitatis comprehendit; primus laureo- AMunmimmiscnkn
lam Martyrii obtinuit: Quoniam B. Stephanus primus pro miikttin Ani
Chriſto ſanguinem fudit: Quaſi corona proceſſit de Cœlo, aklmn, Ank.
ut eam ſumerent ſequentes in prœmio, qui præcedentis pie- tortzitinnei ge
tatem imitarentur in prœlio. Quicunque poſtea ſanguinem enmunek
pro Chriſti Confeſſione fuderunt, impoſuerunt illam capi- mimthilinseen
tiſuo, & eam ſecuturis integram ſervaverunt. Hæc ad verhbũü

Auguiſtinmus ſerm. 94. de div. ex quibus facilè eſt inferre, in —
imperio majorem eſſe Stephanum, qui velut imperialis quæ- ig 6 Münr
dim Martyrum eſt Corona. Denique primus omniumste- Anarena⸗
phanus fuit, cujus dies feſtus ex Apoſtolorum ſancito quotan- U nmd
nis publicè celebratur, teſte S. Clemente l. S. de conſtit. Apo. Minemn

ſtol. c. 33. Si

ie

— Concio Kuſtica. 20 5
en nage Si miraculorum magnitudinem ſpectemus multitudi- . 5.
Anig. némque, prior in donis, major in imperio, Stephanus eſt, de quo 5 tepdanus

lenn,rt Lucas teſtatur Faciebat brodigia ſigna magna in populo turgus.
blimie AG. 6. v. 8. non vulgaria fuiſſe ſigna nec cœteris Thaumatur-
niſteean gis communia tenfenda ſunt, quoniam à Spiritu Sancto ma-
n: Ouonienig gna in populo appellabantur, conſignaſſet fortaſſè ea Lucas,
elten da nisilibros non ſuffe turos eisdem conſcribendis prudenter
usin Stedn cenſuiſſet. Sed taceat quamvis Evangeliſta, lapides tamen
d dgemi adli Stephani præconium & thaumaturgam potentiam enar-
etur: A rant. Vifitur etiamnum in valle Joſaphat eâà parte, quâ mon-
ehat, Liich temmOliveti & olymam diſcriminat lapis ingens effigiem ca-
appelaag. pitis & ſcapularum viri Dei referens, in quem lapidem dum
exſpiraret, ſupinus ceciderat & ſanguine ſuo etiamnum re-
Nrin onig centi purpuräârat. Clamat, ni fallor, ille lapis, duriores lapi-
nifieo Deoa dibus omnibus fuifie Judæos, contra quos Auguſtinus ſerm.
ecellere vicce 92. ad lapides ecurrebant. Dum ad duros, imo duri ad mol-
lenns fie, e les, & petris lapidabatur, qui pro petra, qui Chriſtus eſt, mo-
witedmjon riebatur. Verum hæ petrævel in Triumphales Stephano
n Viginemr excrevêre Coloſſos, vel in Carbunculos exornandæ ejusdem
SpirlSand Coronæ abierunt. Narrat Auguſtinus ſerm. 32. de div. lapi-
mſrilisutin-. dem unum, qui cubitum Protomartyris feriebat, Anconam
u doN En Urbem, quæ à Græco àιs, ſeu cubitus nomen acceperat,
SAperkflunm quod in formam cubiti ædificata eſſet, Anconam inquam
Primmashue⸗ delatum innumeris claruiſſe miraculis, ejusque ſolennem
nns gint veneratione diem 3. Auguſti ab antiquiſtimis temporibus
Ccelin ee⸗ fuiſſe celebratam. Sed omiſſis, nè in infinitum excurrat
rececentii oratio, prodigiis innumeris, quæ omnibus Seculis beatus
oltezſngin Protomartyr patrare pergit, Beatiſſimum Ptimogenitum
eruntilumch⸗ Chriſti votis ardentiſſimis oremus, ut ex alto nos reſpiciens
r. Hæcadſeti certaminis ſui fortiter ſequi veſtigia faciat, & ad æternæ

Ectyfim- communionem hærccditatis amanter adenittat, guic do ore
1 aliscle⸗ principium eſt; dolorem de peccatis perfectum impetret, qui
vherite prior in dona, major in imperio audit, cœleſtibus nos donis
igec tn⸗ cumulet, inꝗque imperium empyrei gratioſè inducat. Amen.
cl Cc 3 Con-

ſe⸗
cgeconli

206

888 (0) &8

Concio Civica.
Amor inimicorum ſignum Prædeſtinationis.
Ecce video Cœlos apertos. Act. 7. v. 5.

Ongregatio fidelium in terris agentium Eccleſia

Gutdca. militans appellatur, & tamen nec duellum licet,
tur Eccle- SN A nec bellum placet, poſtquam pacem promulgâ-
a mili. &αrunt Angeli, Rege nato pacifico. Si non poſſu-
ans. mus invicem pro libitu mactare, & ulciſci de hoſtibus, quo-

modo militamus?reſpondeo, ideò militantem Eccleſiam dici,
quia unusquiſque debet pugnare contra rebelles concupiſ-
centias; Caro non vult parére ſpiritui, ratio non vult ſubja-
cére Deo, vix homo eſt, qui velit habere pacem cum proxi-
mo, cum tamen in pace & unione tota ſalus & victoria mili-
tantis Eccleſiæ conſiſtat. Hannibal exercitum ducens in
Italiam, ipſe vexillum gyravit, cui inſcriptum: Concordia,
& dixit: Sub hoc ſigno vincuntur Imperia. Julius Cæſar,
teſte Tacito, diſſidentes milites ſic animavit ad unitatem:
Romani eſtis, nobiles animæ eſtis, idcireò jurgia abſint. Ruſti-
cum & non civile eſt, Civem cum Cive altercari, non eque-
ſtre & generoſum eſt, velle vindictam de Commilitone ſu-
mere. Parcere eſt magnanimum, heroicum, Romanum.
Idem facit hodie Romano-Catholica Fccleſia dum nobis
proponit Stephanum Angelicaâ facie præditum, & tantis af-
fluentem honoribus, ut Chriſtus ipſemet illi aflurgat, & Cœ-
li portas aperiat, eò quod ulciſci de hoſtibus nollet, ſed po-
tius veniam iisdem exoret. Quare oſtendam ex nulla adti-
one ità adverti poſſe, quòd nobiles ſimus, Dei filii ſimus,
quàm ex inimicorum dilectione, quæ eſt actio hujus vitæ
diviniſſima. .
Librum generationis EſuChriſti deſcribens Masthwus⸗
nulli

M

—

(
,,

Dyccmun ne innte
Monninngerpansne
Weßrnngtoegenzdn
FdnlKedr⸗
Knumn e Hchn
hnöulpetii gu
ubinnentruir
nebat
.1,9. Arl lg
hllſtsginne

l.

Bahminnenin
ſltüllannatteh
iilutie Lle
iceheictit
aktne⸗ ginn

— Concio Ciwica. 207

. — * . . . . —
det nulli ex progenitoribus Salvatoris titulum regium attribuit, § 2.

In lib
præterquam Davidi, quem ſemel Regem nominaſſe nonneemnoge-

contentus, iteratò repetit: Jeſſeautem genuit Da vid Regem, Chriſti o-

lination Dawid autem Rex genuit alomonem. Cur ille ſolus, & non les avid
lol alii, regio decorentur titulo, ex alioscripturæ Davidem con-pellatie.
1. ſ. cernente loco advertamus. l. Reg. 24. relatum erat Sauli,
quod in deſerto Engaddi commoraretur David, quem feræ
entium Pecelte inſtar venaturus, aſſumpſit veteranorũ militum tria millia,
duellum Hcs & perrexit ad prædam: Aſſumens ergo Saul tria millia
ein promugt eleſtorum virorum, perrexit ad in veſtigandum Dawid,
Di non l &οiros ejus. Verum ipſe Saul ceſſit Davidi in ſpo-
hoſtibis, hi lium, adeò verum eſt, qui fodit ſoveam alteri , incidit
Pccleſiamtih ipſe, & qui innocentem quærit ad mortem, à morte ut no-
elles conenhl cens citius reperitur. In ſpeluncam enim ſeceſſit Saul, &
non vultiob⸗ fuiſſet illi ſpelunca pro ſepulchro, in quod vivus intraſſet
emn cum pron Saul, ſi David tam manſuetus non fuiſſet. Stimulabant hunc
Vickotiami Comilitones: Ecce dies, de qua locutus eſt Dominus ad te
Um ducensin &c. David contra jure jurando ſe obſtrinxit, quod Chri-
m:crdin ſtum Domini interempturus non eſſet, nec alios permiſit, ut
ſulins Cæli, vindi cæ ſpriritu proderent adverſarium. Satis fuit Davidi,

potuiſſe ulciſci, & longè glorioſius noluiſſe. Quod ubi
advertit Saul, hæc propheticè edixit: Munc ſcio, quéd certiſ-
Rimé regnaturus ſis, & habiturus in manu tua Regnum lſrakl.

1d unitatem:
Ahüint. NoN.

Riraen Regnum Saul perdidit, quia Davidi, quem hoſtem ſibi ima-
IICHI⸗ . 1 . 1. . .
nn ruuon Linabatur, parcere noluit. Coronam David invenit, ultio-
1 mnn nem non quæſivit. Et hæc cauſa eſt, cur ſolus David à
Heſin dum nins

4 NMatthæo Rex appelletur, quia omnium fuit manſuetiſſi-
um Am .V mus in hoſtes plurimos, puta Saulem, Achitophel, Abſolo-
lugnd . nem. Manſveſcamus & nes, ut filii Regni, & Davidi, imò filio
nollet biſe Davidis, Salvatori noſtro, conformes ſimus atq; cohæredes. g. 3.

am nnuc Non regia ſolummodò dignitas ob inimicorum dilectio- Frudus 4
Deinin nem Davidi collata eſt, ſed & ſacerdoetalis poteſtas. Iratusecpettan,

1Ctiohuſedf enim Deus in rebelles Davidis ſubditos, quod Parricidæ Ab- eſt ob die-

14 . .. . . Gionem in⸗
bens Multhet ſolonis partes ſectando legitimum Regem ratallii riar kucetuay,
bens
Rün

208 Feſto S. Stephani Protomartyris.

feciſſent, ſæviſſimam peſtem in populum immiſit, quæ ſep-
tuaginta millia intra horas non multas fuit depopulata.
Cladem hanc ità ſenſit manſuetiſſimus Rex, ut eam in ſe
transferri optaret: Ego ſum, qui peccavi, iſti quia fecerunt! ver-
tatur obſecro manus tua contra me. 2. Reg. 24. qui actus Deo
ità placuit, ut velut rem ſacram, ſacerdotem inquam haberi
Davidem voluerit: Aſcende, conſtitue altare Domino, in-

quit Gad, Dei nomine, quod & Rex præſtitit, ædiſicavit Al-

5. 4. 2

Cur mune-

tare Domino, & obtulit holocauſta. At quomodo David of-
feret ſacrificia, cùm ſit laicus? Saul obtulit, & regno vitaâque
excidit ; Ozias obtulit & ingentibus mulctatus eſt pœnis,
quomodo David offeret? reſpondet S. Ambroſius in Apolog.
Dav. quia ignovit inimicis ſuis, & pro iis ſe in mortem obtu-
lit, idcircò à Deo ità honoratus fuit, ut qui ſe in ſacrificium
obtulerat, fieri merereturSacerdos. Non placet Deo ſacerdo-
tium, non acceptatur ſacrificium, ſed tanquam ſacrilegium
reputatur, ſi rancore in mente retento munus ad altare of-
feratur? Clara ſunt æternæ veritatis verba: Si offers munus
tuum ad altare, & ibi recordatus fueris, quia frater tuus habet
aliquid adverſum te, relinque ibi munus tuum ante altare & wva-
de prius reconciliari fratri tuo, Matth. 5. v. 23. & 24. Quod
Chriſti mandatum ad amuſſim Diaconusstephanus ſervavit,
qui, priusquam cruentum vitæ & ſanguinis ſui ſacrificium
Deo litaret, ſuumꝗque Domino ſpiritum commendaret, ho-
ſtibus prius reconciliari voluit: Domine, nè ſtatuas illis hoc pee-
catum.
Non me hoc loco & tempore contineo, quin quæſtionem

re relitto Opportuniflimam inſtituam; cur relico munere ante altare,
ante altare reconciliationem prius inſtitui Chriſtus velit, quàm munus

recuncilia-

tionem in-
ſti tui velit

Shriſtus.

aræ imponatur? Cauſam præcipuam reor eſſe, quia hoſtis
reconciliatio hoſtia eſt Deo gratiſlima & actio gloriæ
pleniſſima. Càrolus IV. teſte .nea Sylvio l. 3. de rebus Al-
phonſi, inſidiatorem ad ſe accerſitum, poſt blanda
verba mille aureis donavit, & ex hoſte juratum
ami-

.ℳ
en r“,
EllIenr N

e e 1 A
ouns elndenaum,

õ
üregnnnn Oin
lnn Auuu!
Inohem bomnfn
mttuungcnk. Qüti
min minliung
ſnezertct kknrad
leletinss nden
Ablris Nr inum
nl, Nrarderin
un Pranerti⸗
Ammuhnn mein
ikiininuin

1
4

itchinhigin
ETucktünctniDen

wahinn, D

—
Uniſtue ſen⸗

t

tnit ehnüm
, Ut em n

idfawt,itlg.

4, gviachde
incqhum hupe
ſe Dominn, i
t, liftcanit/
modoDarvide
Lregno wiiig
atusett pe
oſius in Apols
mortemohn.
e in ſactifein
eteo ſacend⸗
am ſactilegin
Us ad altued
Ni oferz mn
ratertus kal
te Alore & t

& 14. Col

ars EtNVI
SRnctchcin
mthencaret,
otucsiliteoekt

Uinqveſionn
Unereatteane
lt, gvam ann
r eſſe, gunn l
io o
A aill e

Concio Civica. 209

—

amicum fecit. Rudolphus Habsburgicus Abbatem S. Galli
ex hoſte benevolum, & in bellis auxiliaterem perpetuum
ſimili reconciliatione reddidit. Henricus Holſatiæ Comes
eâdem arte ferociſſimum leonem in aula Eduardi III. Regis
Angliæ, ſolutum caveâ cicuravit. Inda quædam mulier
Anglicanum moloſſum, Bezerill dictum, à quo laceranda
fuiſftet, manſvefecit, cum ante illum procidens rogaſſet:
Domine canis, nè ſeævias! Si quid mirabile & glorioſum eſt,
blandâ voce emollire, & lucrari canem, leonem, & utro-
que ſæviorem hoſtem, jure meritò hanc nobis reconcilia-
tionem ante oblatum munus ſvaſit Chriſtus, ut luerefactâ
animâ fratris reconciliati, munus duplex, idque pretioſifſti-
mum, præſentemus Deindè cùm per altare ipſemet Chri-
ſtus intelligatur, teſte D. Paſchaſio l. 3. in Matth. & D. Tho-
ma in c. 2. Thren. v. 7. Repulit Dominus Altart ſuum, me-
ritiſſimè munus relinquendum, antequam frater recon-
cilietur, ut exemplum Chriſti conſectemur, qui ipſe prior

in noſtram ſe inſinuavit gratiam, quàm ad templum & al-

tare adire cogitaremus. O admirabilem benignitatem atque
ineffabilem erga homines amorem Dei! (exclamo cum Chry-
ſoſtomo hom. 6.) honorem ſuum deſpicit, dum in proime
charitatem requirit. Quid bis verbis mitiuis eſe po ſit? inter-
rumpatur, inquit, cultus meus, ut tua charitas integretur. Deus
enim, cum ipſiſſima ſit charitas, gratum non habet, quid-
quid ſinè perfecta offertur charitate. Denique cuùm dis-
cordiæ & diſſenſiones in pœnam peccatorum permittan-
tur, ſublatis per ſinceram reconciliationem diſſidiis,
ſignum eſt, peccato quoque integrè à Deo remiſſo, mu-
nus tuum fore acceptabile. Certè diſſenſiones evenire
in pœnam peccatorum patet inprimis c. 3. Gen. ubi Deus
ait, ſe poſuiſſe inimicitias inter mulierem & ſerpentem.
Quod principium hujus inimicitiæ? peccatum; peccati
ergò pœna eſt inimicitia à Deo permiſa. Deinde 3. Reg. 4.
Salomonem legimus, quamdiu D inkæſit manda-
tis,

„F§.⸗
Ands .

tephanus 2 . .
rehrus at Expertus eſt Protomartyr noſter, quia quod lubenter

Yidere cœ- cum interfectoribus ſuis in gratiam redierit,
os aper-

408.

210⁰ Feſto S. Stephani Protomartyri.

tis, pacificè regnâfſe: Habebat pacem e omni Parté in ci-
cuitu, at peſtquam in Idolomaniam cecidit“, ſiſcitavit
Dominus contra illum Adam, Razon, Jeroboam, tres
pro uno adverſarios. Tertiè agnovit idem David
Prio edoctus damno, quod peccati
unde in fuga lapidibus impetitus 2. Reg. 16. non ut ca-
Nis in lapidem involavit, ſed in projicientem ODEUM re-
ſpexit, & impatienti Abiſai dixit: Dimitte, ut maledi.
cat juxta præceptum Domini. Ex quibus breviter con-
cludo: Cum ante muneris tui oblationem cor tibi mo-
veri ſenſeris, ut tuo te fratri reconcilies „ quèd & pec-
catorum tuorum poœna vel remiſſa, vel remiſſioni ſit pro-
xima, exindéque munus tuum fore gratioſum. Chryſo.
ſtomum audiamus hom. 16. in Matth. ₰ diſcordantibis
non vult aceipere ſaerificium Deus, hinc perpendite, quantum
Et malum diſcordiæ, propter quod id abjieitur, per quod culpa
relawatur.
Econtra verò à Concordantibus ſacrificium DEUs ac-
cipit, & copioſeæ munificentiæ ſuæ chariſmata reponit.

Ppro-
bœna ſit diſſenſio;

Regem glo-
riæ videre meruit: Ecce, video Cœlos abtertos, &y Zoſum
Ktantem a dextris virtutis DElI! videt Patrem, & à dex-
tris Patris Filium, non videt Sanctum Spiritum, ubi
manſit, quod viſus non ſit: In ipſo corde Stephani ha-
bitabat, & qui ubique eſt Per eſſentiam, ſpecialiter ta-
mẽen Stephanum incolebat, & in hoc potius videri, quàm
in cœlo volebat; quod Lucas inſinnavit: Stephanus ple-
nus Spiritu Sandto, intendens in cœlum, viiit gloriam
OEL, & Jeſum ſiantem à dewtris wirtutis DEI. IIi
ſunt digni videre gloriam divinam „implerique à Spiri-
tu Sancto, qui audent inimicis Parcere. Cur ſtantem
potius viderit quàm ſedentem, cauſam reddit Petrus
Damianus ſerm. hod. Triumphatoris certamini aſiſtit. der
edet

K

1 „ .
enienele, ADoni
Ar. ni nan
rn Clekarn

n Ernent
iatinii,ſicgin
amn, dt ln, Ent

lg inurkinnr

enere, ſmne⸗ ſmi
Ces, guinnie

.
7

Pupentis eri
nni, lyrireen B
ln Necam
Dein artinn
inelull ue u
Kgutmben

— Coyncio Civica. 211
tnen, ſedet ut Judex, ſed ſtat velut Adjutor, & Advocatus eo-
“ gitne rum, quotquot inter inimicorum odia ſibi conſtant,
en Dung inque ſynceràâ perſtant dilectione. Immopbilis fide, & cha-
miif ritate Stephanus, immobilem Cbriſtum videbat, non ſe mo-

ſit cileu wit Stephanus, non mowit ſe Cbriſtus. Ità Ambroſius.
16 Nondog Rupertus verd: O beatiſſime beatorum fignifer Stephane,
emn DECIn tuos numerabat lapides, tuumque editabatur ſanguinem.
itte, t Dignum DEO ſpectaculum homo homini, inimico ami-
breyiter gg cus, & in bono malum vincere paratus. Plus aliquid .
n cor tbin. nomine latet in illo, qui hoſtibus libens ignoſcere, cau-
„quèd g ſamque eorum, pro tribunali divinæ clementiæ agere ge-
niſtioniirn. neroſus audet.

m. (n Ex quo ſigno agnovit in cruce latro Chriſtum plus
Aoramn quim hominem eſſe, & Dominum Regémque compel-
ite, gumn lavit, qui nec ſervi formam retinuit, nec hominis ha-

per gron buit ·guram? Qualis Rex, qui nec habet filium in cor-
pore, nec ſervum à tergo, nec à latere camerarium: Qua-
jumDrS iis Dominus, cui ſcurræ illudunt pro libitu, & tractant
ata feponl felle acetéôque in graviorem morte contemptum?: Re-
lod lubentee ſpondet Theophylactus in c. 22. Luc. Idcircò Cbriſtum
Regem g. ut cognitum Regem Aſſewerat, quòd libenti animo injurias
10, ſein boſtibus condonaret. Audiit enim vocem: Pater ignoſce!
lem, Knden BEx voce agnovit plusquùm hominem; ideôque confeſſus
SPiitum,I eſt Deum, & ſe reum, ut plenariam obtineret indulgen-
de SRephenkk Tlam. .. . .
Saulus, juratus jeſu nominis hoſtis, vezillum erexe- §. s.

Rezan rat contra omnes, qui militabant ſub crucis ſigno, con-Regium
Stenbenf⸗ trà quos impetratis literis pergit eques, non ur homo, vinum in
TIdit gnu ſed ut furia, lupus in agnos, accipiter in columbas, leo gono mi.
D5l Din lepuſculos. Sed contra juratum hoſtem ſuum ſalvum cc, “
keicve ihi procedit Dominus exercituum, eumque pauculis ver-

ir kmi bis fulminat: Saule! Saule! quid me perſequeris? quid feci
Ccit Penn tibi mali? & quid non boni facere paratus ſum? vin-
rted „N LCam in bono malum. In tartara poſſem deprimere, in
G D d 2 ter⸗

Ledio ulti-
ma hriſti . 3 . .
* cathedra ſighavit exemplo ſuo: 7ES IUâ autem diccbat: Pater
EIuE1sS.

212 Feſto §. Stephani Protomartgris.

tertium Cœlum elevabo. Equi pedibus conculcandum
te poſſem ſubjicere, in meis humeris portabo z nomen
tuum omnibus patibulis & rotæ æternitatis poſſem affi-
gere, ſed vas electionis tu mihi eris, ut portes nomen
meum, & ex meo æterna gloria accedat nomini tuo. Au-
diit vocem, non vidit loquentem Saulus, & mox convi-
Kus: Quis es Domine? Domine, quid me vis facere? Vo-
cat Dominum, quem non novit, & cum Dominum no-
minat, Regem appellat; ſoli enim Reges olim Domini
audiebant, offertque ſe in mancipium: Quis e Domi-
ne? Hæc verba ab animo regio conjectans, inquit Hugo
Cardinalis, quamis illum non cognowiſſet, dignum tamen
regio titulo judicavit. Agefilao Regi, oculum quidam
excuſſerat, qui deprehenſus, & ad Regem adductus,
nullaà multatus eſt pœnâ, quin ſuſceptus in regiam, flii
locòô habebatur; ſtomachanti aulicorum præcipuo, &
regiis auribus oggerenti: Qficium Regis eſt, 6 Ageſilue,
prœmiare bonos, plectere malos. Reſpondit Rex, imò Re-
gis officium eſt, ex malis bonos, ex inimicis reddere ami-
cos. Hoc enimverò regium, imò divinum eſt, disſimu-
lare, parcere, & in bono malum vincere.
De Rege Regum canitur Pſal. 2. Filius meus es tu,
Ego hodie genui te; hodie, inquit S Auguſtinus, quando
mundum redemiſti, quando ad Cœli Regnum vocaſti,
tunc probâſti, te eſſe filium meum. Sic probemus &
nos eſſe filios DEI, & regni æterni cohæredes; diliga-
mus inimicos noſtros, & benefaciamus his, qui oderunt
nos, ut ſimus filii Patris noſtri, Cœlésque videamus aper-
tos, & Jeſum à dextris virtutis Dei.
Sapientia incarnata è& crucis cathedra ultimam hanc
lectionem & magiſtralem ſcientiam expugnandi con-

ignoſce illis, quia neſciunt quid faciunt. Luc. 23. Obſer-
vat vim in particula autem Magnus Baſilius: 75SCS. au-
temn

t en
MAl Nuntee

Pit ia Mmi.
nſcheen 6toneton
Atlu, etſeenude
Unins, kee en
Ks MnhS
Mmt O Winat, u
Nnnetet, ,gun,
7iſictn uigenn
1 ebr ninie
i, ubglen
Antehomcſtngren
1 ntstillg in

i

Senne
lipan

Nri
—
8 connlnten
Drtabo,

t portesnene
Ominituo. N
„KXmor o.
Vie atere i
Dominum

es Olimm Dnn

. Cui e, Don
ns, inquit H
t, Aignun inn

eulumn qin

gem addoens
in regiam,
1 præcipno,
S6, 6 Ageſu
it Rex, imohe
CSredgeream
mett, Cisiim

lliuns meus ei t
Wous, quun
eghum woeik⸗
die probemis
heæredes; Ci⸗
his, aui otenn
e videnmnwae

1 ilinm
1
Licehat:

c. 23. Ce

Ae

6: 171

Concio Ciwica. 213

tem opponebat verba verbis, opera operibus. Blasphe-
mabatur à Pontificibus, ridebatur à tranſeuntibus, ve-
xabatur à militibus, contemnebatur à latronibus. JIE-
Sus autem dicebat: Pater ignoſce! Per hæc vulnera, per

vulnerum ſanguinem, per ſanguinis pretium, per hos,

quos ad te elevo ſpinis compunctos oculos, per ocu-
lorum lacrymas, per lacrymarum valorem, per hæc
tormenta, quæ ſuſtineo, obteſtor, & obſecro: Pater
ignoſce! illis 'atrem vocat, non Judicem, non Domi-
num, non DEIIM. Pro ſe quidem orans ait: DEIUIS.

meus, & repetit: OEIIS meuz, propter naturam, quâ

æqualis, propter charitatem, quãâ unum tecum ſum, &
omnia nobis æqualia, at pro inimicis Patris nomen in-
terponit; hoc enim nomen pietatis eſt, quò prodigus
utitur Luc. I5. Pater peccavi! Nomen verò DEUS eſt
rigoris & Judicis, unde dum Moyſi dicitur Exod. 7. Ecce,
conſtitui te Deum Pharaonis. Idem erat, ac facio te ſe-
verum Judicem, ideéque do virgam, quâ percutias. Non
vult filius, ut Pater ſe exhibeat Judicem contraà parrici-
das nefarios, ſed agere pergat Patrem. S. Bernardi hæe
eſt meditatio. I. de paſs. c. 8. Quare nomen Patris ponit?
Solent pueri, aliquid affectuofius orantes, nomen paternum
vocare &y nominare, ut naturalem dilectionem ipfius ad me-
moriam reducant, per quam facilius petitionis ſuæ conſequan-
tur effeltum. Imò ipſe morientis geſtus, fignum eſt in-
timæ erga inimicos charitatis. Inclinat caput, expandit
brachia, latus oſtendit apertum, ut videas, nullum fan-
guinem accenſum circa cor eſſe, ſed ſine fuco fincera om-
nia. Ipſe crucis titulus clamat: I. N. R. I. Hlatæ Noli
Recordari Injuriæ.
NHec eſt gloria Chriſti, ignoſcere, & injuriam obli- §.g.
viſci. Glorioſum eſt, injurias obliviſci, ait S. Auguſti- Qux ſit
nus (ſerm. 16. de verbis Domini) omnes peceaverunt, & Lioria Hez.
egent gloriaà DElI. Rom. 3. egent glorià? imò gratiâ &Paule!
Dd 3 Prius

54.
Mirabile

mandatum

Chriſti

214 Feſto S. Stepbani Protomartyri:

Prius gratiàâ, poſteà glorià. Egent miſericordia DEl pec-
catores, nec ideò dolere debent, quod gloriam perdide-
rint, ſed quod miſericordiam infinitam nefariè offende-
rint, ut intelligas Paulum, conſule Pſaltem orantem Pſ. 40.
Sane animam meam, quia peccavi tibi. Non dicit: Pec-
a vi in te, ſed tibi, quaſi dicat, incommodavi tibi, & hoc
duoque præter modum dictum eſt, nullum enim DEO
infertur damnum: JSi peccaveris, quid nocebis ei? Job. 3 5.
Imd penetravit Pſaltes ſecretum aliquod aſceticum, quo-
modo peccata cedant in gloriam DEl, quia videlicet amarè
contritis, facilem DEUS largitur veniam, & abundan-
tiores gratias. Apis ex thymo amaricante dulciſſimum
mel conficit; ità ex contrito corde ſummam elicit DEUS
dulcedinem, ſiquidem dulce eſt DEO, inimicè dare in-
dulgentiam, itaque ſuam augere gloriam. Hæc Cajeta-
nus cautè pro ingenio, & more ſuo mihi ſuggeſſit verbis
pauculis: Tibi ſoli peccavi, hoc eſt, propter gloriam tuam.

Quia ex peccato ſequitur ſæpè contritio „ & ex contri-

tionie remiſſio, quæ eſt gloria DEI, inquit Stephanus
Cantuar. in Alleg. Tilm. ad c. 32. Deuter. & B. Ægidius Car-
dinalis Columna in c. 3. Rom. lect. 12. Per hoc DEUS ap-
baret glorioſus, ſi indulgeat, A remittat, ſi glorioſum Deo eſt,
quidni & homini?
Mirabile videri poteſt illud Chriſti præceptum, diſci-
pulis poſt ceænam noviſſimam datum ut ſibi quilibet pro-
ſgiceret de gladio, & cui pecunia gladio comparando non

Poſt cœ- ſuffi

nahi.

ufficeret, is ocyus veſtes exuerét, & venditarum pretio
emeret gladium: Qui non habet gladium, wendat buünicam,
ο emat eum. Luc. 22. Militantis Eccleſiæ Alumni eſtis,
gladio opus eſt. Inimicis vallati eſtis, gladio opus eſt.
Nobiles animæ eſtis, gladio opus eſt. Sed 6 Domine!
Diſcipuli ſunt Religioſi, Presbyteri, Epiſcopi? Nonne tu
tuis paulèò antè prolixam de charitate paræneſim dixiſti?

quoties hoc triennio inculcâſti amorem inimicorum S&

nune

Tekindenenengnn
1ls ae ,E in
Mr iir Ain, t
ecſi den ies
dhiegadn, k

Ko gacn
t. r e gnenc,
il fatk, ncn
HInNmmxN Nd
NN

Unnlxpaceneneenn
, onen
lengiins ſ e

eh ld,kan
liſmt iſ

6,
Unen, No
N
ikrie liun

.

ein,fuentt

4

N
4

—
rlN
DNtnum mn
efirie fint⸗
dMrüntembien
n ict: ke
itibi, E
in enimn Dt
seik ſob,
tticm, gin
idelicetame
„& Dune
dolciſtinn
n elicit ⸗
mico dareit
Hæc Cie
ggeſſit rerdt
lonian un
& ex contii
it epham
Egidins Cir-
e D a⸗
RumDedel,

Ceptuin, ii⸗
di gubibetpt⸗
nparantoten
itarum Reln
,endat ,letenx
Alummni eit
ucio hist⸗
e Donnir
Opi! Monmen
neſin Gut

limicotumn,7
u

Goncio Civica. 215

nunc arma defenſiva ità præcipis, ut malis eos venditis
tunicis nuditatem, frigus, & cœli injurias pati, quàm
ut patiantur ſibi gladium deeſſe? Dionyſius Carthufianus,
Didacus Stella, & alii in cap. 22. Lucæ exiſtimant, ideò gla-
dium à Chriſto præceptum, ut animaret Apoſtelos ad ſui
defenſionem Magiſtri ex zelo amoris atque juſtitiæ. Ni-
hilominus cum gladio uteretur Petrus, non laudem, ſed
vituperium meruit, & ſeverum fub capitis poœzna præcep-
tum accepit, reconderet gladium in vaginam, nec præ-
ſumeret facilè eundem evaginare: Conwerte gladium tuum

in locum ſuum; omnes enim, qui acceperint gladium, gladio

yeribunt. Matth. 26. Miratur intentionem Chrifſti tam
citò variatam D. Ambrofius l. 10. in Lucam. O Domine,
cur emere me jubes gladium, qui ferire me probibes? Cur
haberi præcipis, quem vetas promi? vecordis animi ſig-
num eſt, habere gladium, & eo non velle, aut non ſcire
uti in occaſione. Non mihi gladius, ſed ego gladio affi-
xus dicar à Tullio, fi gladium vibrare non auſim; quèòd un-
quam juſta fuit ratio digladiandi, cæſim punctimque
feriendi, iſta eſt, quando Magifſter proditur à Diſcipulo,
Dominus invaditur à Malcho, Princeps Ceœli ab ignaviſſi-
mis terræ ſtipitibus opprimitur; & cur ictum prohibet
benus ESUS? Reſpondet ingeniosè S. Ambroſius, quèd
Dominus gladium emere mandaverit ad defenſionem pro-
Priam, non veròô ad proximi offenſionem, ut uleiſei qui-
dem illatas injurias poſſis, ſed nolis. Audiatur Ambroſius:
Fortè ut ſit parata defenſio, & videatur potuiſſe windicare,
ſed noluife. Elegantiflimèe dictum! Præcepit DEUS, ut
gladium habeas, prohibet, ne utaris, quia hoc eſt glorio-
ſiſſimum, poſſe transgredi, poſſe etiam licitè ulciſci, ſed
nolle: Beatus wir, qui potuit transgredi, & non eſt trans-
greſſus, ſtabilita ſunt bona illius in Domino. Ecce, prædeſti-
nationis teſſera, & eleemoſynas illius enarrabit omnis Ecclehia
anſorum; maximum eleemoſynæ genus eſt, poſſe ini-
mico

216 Feſto §. Stephani Protomartyrie. Concio Civica.

mico auferre vitam, famam, quietem, lætitiam, ſed nolle;
veniam volo, non vindictam; amorem, non odium; vi-
tam, non mortem; qui ſic ſtatuerit, non incidet in gladium
juſtitiæ, ſed conſequetur olivam miſericordiæ. Vidit Ste-
phanus cœlos apertos, videbunt & illi omnes, qui exem-
plo Stephani, imò Chriſti orare pro inimicis, ſuisque bene-
facere malefactoribus gaudent. Stephanus, ut Auguſti-
nus obſervat, Coronam ſignificat, quèòd videlicet Coro-
nam cœleſtem habeant, vel hoc nomine ſibi debitam,

quicunque exemplo Stephani generosè diligunt inimicos.
O invictiſſime Protomartyr Stephane! impetra nobis ſin-

ceram, & conſtantem inimicorum omnium dilectionem,
ut in horâ mortis noſtræ videre Cœlos & apertos, &
obdormire in Domino, tuis adjuit
ſuffragiis mereamur.

Con-

Vencrtmns, in
aien Kede
6r endAorit i
Mlinnerlen, ahuten

Ils en i klnno,

ENCN ejnd
Hanpencummwnh
Nen NNN
ones uin
Cuft nit Aehnng

n 873 (65) 217
n,inſ. Sõ N
iani 2 MRSRRNE: M: N: RRAERRNESNE
ci, Niin . QCooncio Aulica.
6, isgveſen JESULUS Bellator.

ileg, Olii enn
uS, ur Auglc

Gideiceeꝛon Benedicfus, qui venit in nomine Domini. AMatth. 23.

he ſbi cn
Uiguntinimnes ven. 39.
petti nonsb greNes Enedicamus toto corde & ore Jeſulum, & vide- 5.1.
umn dileckinn bimus eum. Mon me wvidebitis, donec dicatis: Be- Ieſulus ve-
N apettogg SP nedictus. Ergò ſi dicamus, videbimus. Vidit giadium,
cuti ☛eum Stephanus, quia cum malediceretur, ipſe ut faceret
benedixit Deum, & propter Deum ſuis benedixit inimi-Pacem.
cis; at qualem quæſo vidit? ſtantem, non jacentem, for-
tem, non rebellem, pugnantem, non trementem. Imè
. ufum talis erat in ſtabulo, ut eleganter S. Fulgentius
„ ſerm. de Sanéto Stephano dixit: Dominus in hujus ſæ-
culi campum pugnaturus intravit. Imaginemur, quòd
ſupremus belli Imperator heri præceſſerit, cum cu-
H ſtodia corporis facta eſt multitudo cœleſtis. Luc. 2.

Hodiè venit Stephanus tanquam cataphractorum (eo-
rum, inquam, qui mortem ferream ſuperant loricâ
patientiæ induti) anteſignanus. Cras aderit S. Jo-
annes, Dux eorum, qui levis armaturæ dici poſ-
ſunt, & de iis illud repeti: Suaviter equitat, quem
DEI gratia portat. Et hi ſunt, qui fuêre ſemper li-
beri à peccato mortali, quos potius V'olones dixerimus,
quèd voluntatis libertate nunquam abuſi ſint in ma-
lum. Infanteria, ut vulgari loquimur vocabulo, pro-
pediem ſequetur, & quidem grandi numero: Nume-
rus eorum centum quadraginta quatuor millia ſignati,
Ee u⸗

2 18 Feſto S. Stepbani Protomartyru. ei er

1.

qui tentorium Ducis ſui ſtipant, & moriendo gloriam ejus-
drrena zn n . Dancse itaque ESUELUM tan iin G nr ee
5 . Me
inferos fſuperôsque. niobis srr oPbugnat 1un, icne
tum, dummodò nos dicamus illi: Benedidus et exerci. un Enit
non pacem mittere, ſed gladium, & ideò gl õäs nt,
Pacem æternam. De bellatore itaque Jeſul zi aciat
pacificè audite. 0 dicentem

. 3. W KM Karrant oria „Alexandrum Macedonem mira-
agräſſe in izanti it
ore g urbem Bizantium, itàâà, ut ſibi

DEIIs. enere no ofe Videretur „ Mi viveret Bizantii. Hrc Wnn n
en, ortos, hic venationes ieba en. aneh
. moliebatur, hic iitnfi, alſin
