& ſi mortiferum quid biberint, non eis nocebit. Marci 16.
v. 68. Salutiferum certè nomen, nulli unquam peſti tuæ,
homo, inefficax.
In primiti va Eccleſia, ſi quis mortiferam peccati Iuem
admiſiſſet, plerumque reddebatur energumenus, ut ſerpen-
ti fieret nidus & hoſpitium, qui veneno ejusdem ſciens vo-
lens confenſiſſet, & quid malo huic remedii? confugiendum
erat ad nominis Jeſu balſamum, quod proferebant ore, ſcri-
bebant in pectore, ut ſalva cordis & corporis foret cuſtodia.
Unde Origenes l. I. contra Celſum: Nomen jJeſu lympha-
tos ſanat, & dæmones exigit. Fidelem quemlibet ſervum
afſecurans Deus, quòd malo habitu afflandus non fit, nec
morſu draconis ſtygii intoxicandus; ità loquitur Pſal. 90.
v. 13. Super aſpidem & baſiliſcum ambulabis, & conculca-
bis leonem & draconem; cujus ſecuritatis rationem verſu
ſequenti reddit: Protegam eum, quoniam cognovit no-
men meum. Concludit Pſalmum in hæc verba: Longitu-
dine dierum replebo eum, & oſtendam illi ſalntare meum.
Si Nomen jJeſu agnoſcas, & revereâre, aſpides draconésque
innoxiè calcabis. Si dies videre bonos, eorundemque lon-
gitu⸗

tocrisconnt,
lmn meinin
litirkenimn 1
Einochonten
gakrinmonen
utenberoeonen,
Ntnertblinci
1 Tlbrent nete
Ceurgninzdn
6ontariuselucl
meumiunotde
Meioſern Auy
Aulsgreſium,,
gmnizimpinge
Püceprecicant
pntt ſeniis, i
itsſoretafect⸗
Perginatomn
kt obisDers
Untbitnosens
ufnſeinnole
Pklerti,
Getn
RKHRäü ZZ
Muute

— Concio Aulica. 32 5
— .
bleniktke itudine repleri deſideras, ſalutare Dei, hoc eſt, nomen
let, uſteitte Eſu ‚ uti exponit D. Hieronymus, à corde, ab ore, ab oculis
biſhelidin tuis non recedat. Quoties periculum animadvertis, nè noxius
. Hybeseen te haliius afflet, né peſtilenstentationis aura te inficiat, ad di-
Autifenmant wini nominis balſamum ocyus advola, Jeéſum inclama, ſa-
lutare ſuum in voca, ut ſal vus ſis. Ità fecit, non multis ab-
hm & balümin hinc annis, Olyſſiponenſis Virago, quam è templo redu-
Inmm, contrpe cem, Deéque plenam, cum impudens ganeo conaretur op-
UWhunn ſode primere, illa: Jeſu! exclamat, ah Jeſu! & ecce adoleſcens
14,00 ind den⸗ dicto citius corruit, & irrugit; heu me! viſcera mea tra-
jnnoeue mertn, jecta ſunt, morior infelix! dixit, & obvoluto capite ægrè p. Bened.
furinsptobnll rediit in hoſpitium, accerſitôque Confeſſario detexit ſce- Bernardin
etaHeveratdti lus, & inter doloris ſigna animam egit. Eſt balſamum, qui-“32- Gen.
rpentes tolet busdam odor in mortem, aliis in vitam; hêc verò balſamum
Nebit. Mareitt & vulnerabat ganeonem in corpore & medebatur in men-

ngvampelitu te, ut meritèò illi inſcripſeris, quod haſtæ Achillis attribui-
tur: Vulnerat & medetur.

impeccain Medetur animæ contra peccati toxiecum, medetur ani- 5. 5.

nenus tſethe mo contra virus melancholicum, medetur corpori contra Medel⸗
Pdem ſcienst omnium examina morborum: hoc eſt nomen (S. Bernar- 6. Erla⸗
Pccgfegſenor dinum recito, ſerm. 42.) quod dedit cœcis viſum, ſurdis audi-
ercdrddreſ tum, claudis greſſum, ſermonem mutis, Quid æquè men-
tt od tem cogitantis impinguat: (vox eſt Bernardi, efficaciam No-
W minis Jeſu deprædicantis ſer. 15, in Cant.) quid ità exerci-=
wenlinif 1 tatos reparat ſenſus, virtutes roborat, vegetat bonos mo-
Menrk⸗ tes, juſtas fovet affetiones: Hoc nomen viæ vehiculum,
Nct niſic comes peregrinationum, dux bonæ fortunæ: proſperum
loquitu u iter faciet nobis Deus ſalutarium noſtrorum. In hebræo
labis, XCoen eſt: Portabit nos Deus falutis noſtræ, Hiernoymus legit:
tis aicneni Salus noſtra Jeſus noſter. Ubi Jeſus, ibi ſalus & ſanitas, ibi
iam cgoſn⸗ conſolatio & ſolidatio.
efelbai Iucp, Primum miraculum patraturus Petrus, à pedibus clau- §. 6
I ſantnen⸗ dis cœpit, & in Nomine IEſu ſoliditatem baſium contulit: contr⸗
zidesctnn, In Nomine Jeſu Nazareni ſurge & ambula. Act. 3. v. 6. & aris
orungenme, 88 3 pro-

3 26 eéſto Nati vitatis Chriſti Domini.

protinus conſolidatæ ſunt baſes ejus & plantæ. v. 7. unde
hæc ſoliditas? à balſamo ſacri Nominis, in quo ſicut omne
genu flectitur; ità & genu omne ſolidatur. At non ità clau-
dicantis genu ſolidatum, quàm ipſa etiam æquora velut
marmora in hoc nomine miror ſolidari. Hauriebatur aquis
in India puerulus, cui ex undarum verticibus eripiendo cum
modus non eſſet, exclamat Luſitanus ſtans in littore: O par-
vule! Jeſum citò jeſum invoca, & clama: Jeſus! Exclama-

vit puer, & ecce unda ſolidatur inſtar marmoris, viam par-

vulo ad littus indulſit, unaque ad baptiſmatis gratiam per-
duxit, quo ſuſcepto, ità in ſuaviſſimum Jeſu nomen parvu-
lus ille inamoratus eſt, ut nemini poſthac reſponſum indul-
ſerit, ni prius jeſu nomen pronuntiatum fuiſſet. Quid:
quod non parvuli, ſed virorum manipuli contra integros

exercitus ſteterint, & victoriam generosè obtinuerint, ſan-

ctiſſimo Jeſu nomine invocato.
§. 7. D. Achatium denis peditum millibus præfectum nar-
o ghbti- rant hiſtoriæ, cum adverſus centum millia armatorum
aoriano- Pugnandum eſſet, ab Angelo monitum fuiſſe, nomen Jeſu
aSI Pro teſſera aſſumeret, eôque pronuntiato moveret in ho-
ca. ſtem. Paruit Dux Achatius, & tam feliciter in hoſtem du-
xit, ut nemine ſuorum deſiderato hoſtes omnes vel fugarit,
vel trucidarit. Recentius eſt, quod nuper India vidit, cum

quinque Luſitani contra centum & viginti quinque Barba-

ros navigio vecti, quinas ſancti nominis literas inter ſe di-
viſerunt, & nemine è quinis læſo nullum ex hoſtibus illæ-
ſum reliquêre. Numerum perfectum beatitudinis octin-
genteſimum, octogeſimum octavum litteræ hujus nominis
in ſe continent, uti Venerabilis Beda ex cabala computa-
vit, indè mirum videri non debet, plusquàm ter & quater

beatos eſſe, qui hoc nomine ſunt peruncti, Nihil hic de

internis dicam ſolatiis, quibus perfruuntur eorum corda, in
quæ hoc balſamum eſt effuſum. Quo putamus ceromate
agonothetam in Oliveto Chriſtum confortator perunxit
Ange-

indhummmm iu
wnsbllamveriii
IMnlten

Yrhuctns eifni

up1rdolean
EKenfochnnbten
ekonuimant
Gen.
Cnſiunfordvon
Unmm Cet r
ifnpomnamecie
Ptishoinsnorn
enellererd.
i nte laps er
Dubtenicoldh

ülllnd, Nvod

ititickbotu;
Aaſoctom, e
Inen,Oftim,

Mtrepin

Wmnbniſhm
Onmnnelinm.
Aücim innn
Goritnnr
Plünmen.

hiii,
—
. —
hlimefi nde
Atnonitdh,

mn EAton
Purecbnrag .

elpiencon
initore:0,
D
Imorgwimmda

tis gntanden

fünomenent

eſponſumnd.

fuiſſet. (n
Contra integr,

Ptinnerint, 1

præfedtum nr.
Hia armatorun
le, nomen el
moreret in ho-

Eriahoctemed.

Dorsrefopir
lodavicit,on
tiguingvebet
lterns imeei⸗
erholtbusl
etitucintt
ræ hujusnom
cAbals conpun
Uim ter ⸗
teorumct⸗
Itamus (etonn

tator Penni/
NI

4

Concio Aulica. 227

Angelus:? Sunt, qui tradant: Nomen Eſu devotiſſimè re-
petitum ab Angelo pro fortiſſimo fuiſſe contra omnia cor-
dis deliquia confortamento. Id quod ingeniosè Pſalmo-
graphus inſinuare videtur, cum Pſ. 44. modèò confortato-
rem Angelum, modò confortatum Chriſtum alloquens ait:
Diffuſa eſt gratia in labiis tuis, Angele, qui mirâ cum gra-
tiã nomen JEſu pronuntias; proptereà unxit te D EIIS

( Chriſte) DEUS Pater tuus, oleo lætitiæ, quod ex hoc

ipſo nomine JESUS emanavit. In cruce ſolatio ſimili non
eguit, quia nomen ſuum ſupra caput habuit, à quo conſo-

hationis balſamo deliniebatur. Adverto in nomine abbre-

viato IHS ſupra litteram H poni crucem; inferius verò
cor tribus clavis perforatum exhiberi, ad indicandum, ut
opinor, ſi cor dolore aut cruce quavis prematur, afſi Piran-

dum eſſe ad hoc ſalubre nomen, quod crucem inter ac cor
mediat, & optatiſſimam inomnibus preſſiris ingerit reſpi-

rationem.
Conſilium hoc Sponſi eſt: Pone me ut ſignaculum ſu- Ss.
per cor tuum, Cant. 8. v. 6. tanquam certam adverſus ægri Fonforen⸗
cordis ſymptomata medicinam. Nimirum toties confor dis.

taris, quoties hujus nominis recordaris, ut melancholiam

corde ſuo expelleret D. Hieronymus, lapide id creberrimè
pulſavit; fortè lapis ex antro Bethleemitico (propè quod

beatiſſimus Eremicola habitavit) acceptus, illéque perun-

us fuit balſamo, quod hodie profluxit; quo ſi & cor no-
ſtrum fuerit delibutum, omni cuſtodiâ, ut monet Sapiens,
manebit cuſtoditum; confortabimur, ſi recordabimur, &

in nominetuo, ⁶ Eſu, lætabimur.

IIItima abbreviati nominis littera S Sabæum offert §. „.

balſamum, probatiſſimum contra apoplexiam & mortem Romedium

repentinam remedium. Notiſſima eſt de S. Edmundo puero mortem

hiftoria, qui cum à pravis declinans ſociis ſolitarius deam reenti-
bularet, comitem mox habuit, quem non agnovit, JEſum,
audiitque ſeiſcitrantem: Num me noſcis Edmunde Sat
dmun-

328 Feſto Nati vitatis Cbriſti Domini.

Edmundus ſibi cognitum, quem oculis nunquam ſuis
uſurpâſſet. Cui IEſus: in mundo erat, & mundus eum non
cognovit; Edmundus eum non agnovit. Edmunde, fron-
tem meam aſſpice, & quis ſim, ex nomine agnoſce. Aſpexit
Edmundus, nomen jeſu aureis exaratum literis vidit, pro-
cidit, adoravit; & hæc rurſum audire meruit: Quisquis
nomen meum fronti ſuæ inſcripſerit, repentinâ morte
nunquam obibit. Dixit, evanuit, & clientulum ſuum miro
gaudio, aureaque doctrinâ plenum reliquit. O verè no-
men Jeſu balſamum apoplecticum, quod mortem fugat,
vitam conſervat, confert immortalitatem! Si ſanguis Agni
ſuperliminaribus domorum illitus percutientem cohibuit
Angelum, ne incolarum quendam feriret. Exod. 12. Si
ſignum Tau frontibus virorum gementium inſcriptum,
à communi interitu ſignatos vendicavit. Ezech. 9. Si pur-
pureus funiculus è feneſtrâ appenſus, meretricem Rahab
in Jerichuntis excidio ſervavit Joſu, 2. quantò magis in-
ſcriptum frontibus nomen ſalutis avertet improviſæ jacula
mortis, vitàmque præſtabit? Vivit adhuc Enoch in Cœ-
lum raptus, quia ipſe cœpit invocare NOMEN DOMINI.
Gen. 4. Vivit cum Enocho:Elias, quia nominis Jeſu um-
bram, imò radium ſuo tulit in nomine, Solem videlicet, in
quo poſuit Servator tabernaculum nominis ſui. Inter mer-
tuos Joſue à Siracide non numeratur, quia, ut loquitur Div.
Ambroſius in Pſ. 118. ſer. 18. ſolum jeſum Nave nominis
ſacri ſimilitudo ſervavit. In Coœlo mors non erit ultrà, neque
luctus, neque dolor; ſi quæras, unde hæc beatis gratia? Re-
ſpondebit mox diſcipulus gratioſus: Nomen ejus (Jeſu) in
frontibus eorum. Hoc nomine ſinguli inſignes in fronti-
bus, ab eodem denominandi erunt in ſplendoribus: Sicut
hic per gratiam baptiſmalem à Chriſto dicuntur Chriſtia-
ni, ſic in cœleſti gloria ab ipſo Jeſu dicentur Jeſuitæ, ait
Ludolphus à Saxonia, qui vixit ante annos 350. & ſupra.
Ante hunc verò illuminatiſſimus Cardinalis Hugo, qui vixit
ante

Nsi utln
mnits ſis 1
ſciekrmuin,
c, auuuminm
1eg Mlusek non
inerkN
nunovenelpeeti⸗
, INinen
Otniansnune
unn

nii.
—
s mun
Chndken
mmng,
6gnoſce Aier
iteriznici,
eruit: (iggi
epentini morn
lumfuummin
UIt. Ovett no
dmorenflet

¹) Sifngisig

tientem oonbut
t. Lrod In d
umm inſeripnnn
vech.9. Dint
Aetticem Nihl
vantd mugst
mproriſe ll
e Enoch inc
NEN DOMN

Oninis ſeinun
Jemnvicdiret.

nisſwi Intermi
i, loguim
ſum Niwe nn-
neritultine
ebentögrun
men eils ,en⸗
inſenezinit
Nendotbe,
Gcuntur n
entur eiite,
noszſ di
alsigo,

47
4
6

Concio Aulica. 329

ante 500. annos: in cœleſti gloria ab ipſo IESII omnes di-
cemur Jeſuitæ. S

Ut ergò totâ æternitate glorioſiſſimum nomen noſtris

fulgeat in frontibus, nunc iisdem devotiſſimè inſcribatur,

& mors horrori non erit, ſed honori; ſicut Stephano & Ste-

phani precibus, converſo Paule fuit: Non tantùm alligari,

ſed & mori paratus ſum pro nomine JEſu. Act. 21. Domine
IEſu, ſuſcipe Spiritum meum, & his dictis non exſpiravit,

ſed obdormivit in Domino.

Sbuuſcipiat bonus JEſus etiam Spiritum noſtrum, nomi-
nis ſui bené unctum balſamo, ut pergat benè in odorem
ſuavitatis; & vos in IEſu nomine, Auditores mei, meam
ſuſcipite ſtrenulam, triplex balſamum triplici incluſum
cordi; nunquam immemores illius, quod Siracides ſcrip-
ſit c. 4. Melius eſt nomen bonum, (& quod nomen bo-
num, ſi nomen IESU non eſt?) melius eſt nomen bonum,
uàm unguenta pretioſa. Nunquam erimus ſinè bono no-
mine, ſi IESu nomen cordi nunquam non fuerit; malè
olebimus nunquam, ſi divino hoc balſamo
manſerimus peruncti.

Tt Feſte

1

330 28:(0): & —
8 —
F.S BE Se ziad
O NS OARN RNN: 2: NE RRNE RNEE NNS u 2 i
cdeln
1 eſto 88. Trium Regum, ſeu Epiphania E. ac
fen
Domini. Amlbißn
.D . .
Goncio Ruſtica. t
Quid Cometæ portendant? k diul
Vidimus Stellam ejus. AMatth. 2. v. 2. Ppluun 4
. GeVleNenttſn
Bon an Ueritne boni ominis nuntia nova ſtella à Magis niaut den
Tala Ma- viſa, controvertunt Doctores. Significavit na- unanl daen
orum tivitatem Salvatoris; Ergò bona fuit. At nato irtin ni
ella. α Salvatori indixit mortem, ergo mala fuit. Vvi- n lerd
tam immortalem Regibus præmonſtravit; ergò bona fuit Unhn kaln
Prænotavit mortem Innocentium, ipſiusque etiam Hero- nliint Auen
Pn ergò mala fuit. Eduxit Magos in domum panis 3 ergd è ſratine,
ona fuit. Duxit Chriſtum in Ægyptum; ergè mala fut. Anmpnheis
Quid dicam? bona bonis, mala fuit malis. Et quid non, imn, tiſletſenn
non rarò in Cœlo ſpectantur Cometæ, ſignificant? Fe- MN,Kenedi
Rcioresnonnunquarn in prognoſticando ſunt rufſtici, quàm ueuiftmum
rologi; fortè quia raſtra & aſtra multuùm affinia, & ſim- Mhunhiim e
P kikas- veritati cognata eſt; interrogavi proindè hisce die- Algentibs H
us ruſticorum, quem putavi, ſimplicifſimum: Quid Co- nroonnichg Alp
metæ portendant? i Quid Co- Min
. reb ant? is breviter reſpondit: omnia bona; quia ot 4 le en
ige ni cant aum eſſe bonum, & nolle mala noſtra punire, Eerisd ientir
3 i, Prius BanReneiam præmoneat, permoveâtque. itgi nAreb
um Theologo plus quàm ruſtico dignum, cui lubens Iher ol
8 onſentlo, & DEl bonitatem, qui non punit, quin per fera- i l uin
Aſtrclogr ChHnsiusptamoncae demonkite, Min iein
ju diciarii os in prognoſticis ſæpè certio ſſe Aſt
0 . ĩores eſſe Aſtro. iin
3 d gis, id quod lepido Cornelius noſter in c. 10. Jerem. cch. Micks Kin
r-

— Concio Ruſtica. 331

Men 6rmat exemplo. Princeps aliquis iturus ad venationem,
de aura interrogavit Aſtrologum, qui aſſeruit: ſerenam
Ponn fore. Egrecdienti verò occurrens ruſticus pluviam immi-
nere affirmavit, quàâ obortà Princeps ex Ruſtico fecit Aſtro-
logum, Aſtrologum verèò ad ſtivam & raſtra damnavit:

Laudat Aratorem Princeps, illumg docere
Aſtra, ſed Aſtrologum ſumere raſtra jubet.

n Expediret & hoc ſæculo (verba ſunt Cornelii cit.) non-
⸗ nullos Aſtrologos fieri raſtrologos, qui videlicet ingenti
cum temeritate prædicunt in Kalendariis ea, quæ à liber-
keln 1 rimo hominum pendent arbitrio, nec ab alio prænoſci poſ.
Sgnifctt ſunt, quàm cordium & rerum ſcrutatore Deo. Eleganti Farorinus
rorſus ratiocinio Favorinus perſtrinxit judiciarios Aſtro-apud Aul.
Atit. An P Pe trO Gellium
ulaſett. ſ logos: aut adverſa eventura dicunt, aut proſpera. Si di-I. 14, 6.1.
eredhonti t proſpera, & fallunt, miſer fies fruſtrà expetando.
elbol Pe Si adverſa dicunt, & mentiuntur, miſer fies fruſtrà timen-
ve etann do. Si vera reſpondent, eaque ſunt non proſpera, jam
naterz inde ex animo miſer fies, tanquam è fato fias. Si felicia
alomlei promittunt, ceâque eventura ſunt, tum planè duo erunt

. H incommoda, & expectatio te ſpei ſuſpenſum fatigabit, &
igifem 4faturum gaudii fructum, ſpes tibi jam defloravit. Nullo
mmnitcn jgitur pacto utendum eſt iſtiusmodi hominibus, res fu-
Umifinͤi turas præſagientibus. Hactenus Favorinus, cujus demon-
roinkeieril ſtratione convictus Alphonſus. Rex Arragomim, teſte
fmm: (d Pne Sylvio c. 4. de ejus geſtis, ſolis Aſtrologis inimi- .
omniaben cus, cœteris Sapientiæ cultoribus amiciſſimus fuit, cau-
Aanokaes ſam odii regii in Aſtrologos ſcitè quis aſſignavit: Non
,permoſ honorat Rex noſter Aſtrologos, quia Sapiens domina-
num, ülte bitur aſtris, ſtultus autem regetur & impelletur ab aſtris;

nit, guipets⸗ ſtulti ergèò Principis eſt Aſtrologos honorare, ſapientis con-
teummnere. Sapienter itaque agimus, ſi, præteritis aſtre-
orseleli rum conjecuris, huic uni inhæreamus veritati: Omnis
1o ſeee, Tt 2 come-

332 FeſtosS. Trium Regum, ſeu in Epiphania Domini.

cometa enarrat gloriam & miſericordiam Dei, qui pœnnam
prius non infert, quàm commonuerit ad ponitentiam.
5. 3. Apoc. I. videtur DElIS armatus furore juſto in pec-
Nemincm Catores, ex ciujus ore gladius utrâgque parte acutus exibat,
Huin græ-V. 16. Væ vobis à Jjudice tam fevero, cujus mos non eſt
moneatur, habere gladium à latere, tenere gladium dexterâ, ſed
6 *e ore etiam ipſo gladios ſpuit. Dicat jam aliquis, Deum
decetur. punire invitum. Imò reverà invitiſſimus punit; conſi-
dera nimirum veſtitum, cogita vultum: Vidi ſimilem filio
hominis; adhuc ſibi ſimilis eſt, totus humanus, ad clemen-
tiam pronus. Veſtitum podere, v. 13. Veſtis iſta ſacerdo-
talis eſt ex Lege veteri, juxta Philonem Hebr. quæ in fim-

bria plurimas habet nolulas, ut prius audiatur Sacerdos,

quàm videatur, & tempus habeat is, qui Sacerdotem
adire cupit, præparandi ſe. Ecce, Chriſtus habitum mi-
ſericordiæ induit, dum ſeſe ad vindictam accingit, mo-
net nos fugere à venturà irâ, non vult nos obruere, qui
ſpatium pœnitentiæ indulget, & mille annorum fſceleri-
bus & locô æternorum tormentorum, unius momenti
amaritudine, uno contriti cordis ſingultu, unâ percuſſio-
ne pectoris, unicà mox aridura lacrymulã, unicô pœni-
tentiæ verbulo, imò nutu placari, ſepararique ſinit. Ro-
mani, teſte Plinio, campanulas argenteas capulo gladii al-

ligabant, ut gladius evaginari non poſſet, quin campanula

tempori ſonaret, & feralem capiti hoſtili ictum proderet.
Non erat ille Nobilis, qui campanulâ careret, nobile enim
erat, Romanum, ſicut fortia agere, dura pati, ità adverſa-
rium inopinatum non obruere. Florentini antiquitus ve-
hebant ſecum in caſtra ſonantiſſimam campanam, cui Mar-
fonella nomen, quòd martem ſonet, & inſtante prolio
hoſtem commonefaciat, nè ignavum obruat, ſed viriliter
reſiſtentem vincat ac ſubigat. Venenatiſſimo ſerpenti in
Braſilia, ut ſcribit Majolus, qui momento morſu hominem

n Alctin
imumkrd
merzinch
ſinceEon
or neni Aehl
Uulonitl, hen
ebeMentegs,
n. Mäku
ukeioconoten
Vunechiunadlen
inpanan, eti
Aluns hirps
Uwten tnfe n)
ANndigſonuns e
Nelgion eſs
lanine Monun
inmpmmeinene
nieri t, G
mnnn,
u, X mors
atütn ge
ie,lie⸗

mieni
8——
beiiſen
Mnitentin,
tore iſon
le autigtet
ls mos None
n Certen,
liuis, Denn
s ſonit; cont⸗
Vili ſlenfin
Anus, denen
eſtis iſla et⸗
Tiy, quæinfn
diatur Sncent

gui Sacercot.

tus habitumn.
n Keingit, Nn
s obruete,
nnorumn ſcelei
Unius momnent
,uni percuſle

4, ucie en.

nigdelrit
8Cahl Stii
t,Coincanzn
—
retet, noblen
lti, iuahe
tinizntigulne
anam, Clle
& inttunte e
rut, Eel ir
ilimolen,
1
ommotſ .

Concio Ruſtica. 333

enecat, affixit natura in cauda campanulam acutiſſimi

ſoni, ut præmoniti homines, cœteràâque animantia ſibi ca-

veant ab exitio. Quin & culici (ut ingeniosè Plinius)

idem eſt telum, quod tuba; prius inſonat & clangit, quàm

pungat, & pugnet. Quantòè magis Clementiſſimus Deus
non punit, quos non præmonuit: Olementiæ Dei peculiare
boc éſt; non celam aut ſilenter ingerit ſupplicia, ſed per com-
minationes ea dicit inferre. S. Baſilius hom. I. in onam:
Continuum miraculum Hiſpaniæ eſt campana Vibillæ (op-
pidum eſt Cæſarauguſtanæ dioceſis) de quàâ Varius c. 2. de
faſcin. c. 14. & vocatur campana miraculorum. Hæc per ali-
quot menſes antequam aliquid adverſi in Republica Chri-
ſtiana contingat, nemine impellente, pulſatur. Auritus
teſtis Nirembergius, qui quater aut quinquies audivit pul-

ſatam. Talis & in Japonia tumultus præſignificans. In

Monaſterio Comorenſi in Hiſpania PP. Prædicatorum, tri-
duo ante obitum alicujus Religioſi, ſponte ſuâà ſolitam pul-
ſari campanam, etſi nemo lecto decumbat, author eſt
Joan. Lupus, Epiſcopus Monopolenſis. Idem author pro-

dit, ſimilem fuiſſe in Monaſterio S. Dominici Cordubæ,

quæ ultrò inſonans portendebat, aut fratris, aut inſignis
alicujus Religioſi ejusdem Monaſterii fatum- .
IiIn Germania quoque ejusmodi campanam ſpontaneo
pulſu alicujus Monialis obitum præſignare compertum eſt,
quaſi campana ejusmodi diceret: Hora noviſſima eſt. I. Jo-
an. 2. Morieris tu, &; non vivers. Iſa. 38. Antequam portæ
civitatis claudantur, pulſatur; antequam ſenfuum portæ
claudantur, & mors intret per feneſtras, pulſat DEUS,

toties quidem, quoties campanarum pulſum ſuper vit4

funcum, vel pro animabus purgantibus audimus. Pul-

ſat Dominus, ait S. Gregorius hom. 13. in Evangel. cum

jam per ægritudinis moleſtias mortem vicinam eſſe dengnat.
Pulſus arteriæ, pulſus cordis, quid loquuntur aliud, quâm
1t 3 morx-

334 FeſtoS. Trium Regum, ſeu in Epiphania Domini.

mortem eſſe præ janua, appropinquare veſperam morta-
litatis. Imitatur DEUS quosdam horologiarios artifi-
ces, quorum horologia priusquàm horam inſonent, mi-
nuta prius cymbala modulantur; ità antequàm manum
ad feriendum attollat, & ultimam horam ſignet, ſonoris
ſignis præludit. Audivit has campanellas Guilielmus III.
Dux Bavariæ (Drexelius in prodromo æternitatis) qui, ubi
& Concilio Baſileenſi, cui pro Cæſare intererat, Mona-
chium rediit, ſomnium ejusmodi habuit: Cervum ingen-
tem videre ſibi videbatur, qui altero cornu campanuias,
altero accenſos cereos præferret: Fugientem feram cum
canibus venator inſequebatur. Intercluſis omnibus eva-

dendi viis, territum animal in cœmeterium B. V. profu-

git; hic ſepulchrum inhumando homini apertum, præ-
cipiti curſu irruens, captus & occiſus eſt. Evigilat Dux,
& fſic ſecum ratiocinatur: Ego cervus, mors arcu & ſagittàâ
venatur, ad tumulum Majorum fugiendum, in illo ipſo B. V.
templo humari volo, omnia ordine facta, & Præſagia
eventum habuére.
Puniturus contagioſum mundum diluvio DEuUs, cen-
tum annis præmonuit, quando ſæculo integro arcam fieri
fecit, in quà quot pulſus, tot erant admonitiones: Pcœni-
tentiam age, & homo, nè pœniteat tui Deum; ſed ſurdus
ad hæc homo noluit poenitere. Ergò qui juſtus eſt, intret

in paratam arcam, ut experiatur Dei clementiam. Intrant

nonniſi octo gratiam, inducit ſimul Deus ſeptem ex omni
ſpecie animantium. Num tandem oculos aperiet homo?
non aperit. Aperiat ergò cœlum oculos ſuos, cataractas

ſuas, vindictam ſuam; non eſt ſpes pœnitentiæ, imò ad.

huc expectat Deus, & quidem diebus ſeptem. Eleganter
S. Ambroſius l. de Noë & arca c. 23. Expeſtavit ergò ſepti-
mo die, quéò ab operatione quievit, ut ſi venia poſceretur, ab
indignatione quieſceret. Non petit veniam peccator, nec

ſinit

14 ,nl,Cn
(zominin⸗
i mi ommn
umiemmumien
ltceg Cinn enn
itti: ℳ.
nmnieinla//
Nnos N Wlion-
1, Nid ee no
ten Inien Flio
io connm amen
1 Ed ieun in
Mrelciumf
engent. Mocn
Tlon decet, Ir

Ue imitit, Ver

A5IS11. Nel
fenſtienhij
Qunen rlinen
Uckent, inl
1 Wir wtnn
al ulgutir
ſttin ei
“ ſit ten

rdüe

üut
—
ehemem.
ogerg i
minſenen,i
teqnim minn
ignet, ſni
Ctileinal
nitts) iti
ererat Mon
Cerrunn gen

nn campang.

temn feram aun
5SOnnibiserr
m BV por
pertum, i
Ewvigllat Don

aren Xſigi

zinilloiploh
4, & præſigt

ſioDElls, cen
eN. Aunfi
Wones: deen⸗
euun, ſed fun
ultusek, inm
nemtium Iun
ſepten elini
0s theitfann
ſoos, tuli,
tentie, im
tem. Deut
Hrvitel
iezoſenin,

Cator,
Pec 1

Coneio Ruſtica. 335

finit Deum quieſcere; proindè pluviæ fit initium „ &£
continuatur 40: dies ac noctes. O homo indurate in ma-
Iitiäã, Cœlum deflet prævaricationes tuas, ah ſaltèm
lachry mabili Cœlorum plorantium intuitu emolliare ad
pœnitentiam! proptereà mundus non mergitur uno die,

quod etiam per nubifragia unâ Horâ fieri poterat, ut

ſit ſpatium pœnitendi: Potuiſſet, inquit Chryioſtomus
hom. 3 5. in c. 7. Geneſ. Potuiſet, ſi voluiſſet, & impe-
raſſet „omnia in uno momento perdere diluvio, ſed pro cle-
mentid tanta dierum productione ußus eſt. Adverto in ipſo
mundi emaculandi decreto miram DEl clementiam erga

peccatores. Cum enim pro tribunali Deirtatis ſcripfiſ-

let juſtitia: Delebo bominem, quem creavi, adſcripſit
mox miſericordia à facie terræ,. Hoc ur melius percipias,
projice oculos in viſionem illam Apoc. 14. Joannni fa-
Gdam: Vidi & ecce nubem candidam, & ſuper nubem
fedentem ſimilem Filio hominis, & habentem in ca-
pite ſuo coronam auream, & in manu ſuâ falcem acu-
tam. Ergò iterum in armis DEUS?; & quibus in

armis? Non gladium jam habet, ſed falcem. Rex eſt,

& falcem gerit. Hoc ruſticanæ inſtrumentum eſt vitæ,

Regem non decet. Imò verèò Clementiſſimum Deum

decet: Sicut falx præſcindendo partem abſeindit, & par-
tem terræ dimittit, verba ſunt S. Bernardini de tormen-
tis carnalibus a r. Sic O. 7. C. juſtus & pius nungquam ju-
Ktitiam ſinè miſericordiâ facit. Falx licet herbam refecet,
radicem tamen relinquit, ſic DEI pia ſeveritas, dum

hominem delevit, à facie terrædelevit „ radicem in Noë

reliquit. Solidat totum hunc diſcurſum S. Ambroſius
I. de arcâ: Indignatur DElIS peccatis noſtris, ſed non obli-
Viſcitur pietatis; deleturum ſe dicit omnem carnem, non é fa-
eie terræ; ſed à facie terræ; florem decutit, ſed radicem ſer-
wvat. Joſue 6. jubet DEUS, Sacerdotes ſeptem diebus
cir-

§. 4.

336 Feſto §S. Trium Regum, ſeu in Epiphania Domini.

circuire Jericho & clangere &c. buccinis, quarum uſus e
in jubilæo. Cur non militares tubæ adhibentur, ſed jubila-
res! Reſpondet S. Iſidorus: Expugnatio Jericho adumhrat

idſtoriam Dei de mundo peccante. Parcere non pe

rdere

curat, ideò jubilæi tubas adhibet: pſa comminatio geben-
næ ad hoc fit, verba ſunt S. Chryſoſtomi, néè in gehennam
peccator pergat. Dum jam perdere peccatores parat, prius

jubilæi tubis ad indulgentiam invitat.

Virga Moyſis, quâ punienda Ægyptus, in ſerpen-
tem vertitur, non in tigridem, leonem, quia ſerpens
ad iram lentè repit. Ad veſperam dominabitur ſletus, &
ad matutinum lætitia. Pſal. 290. Differt ea DEUS, quæ no-
bis triſtia, citò dat, quæ læta. Quid eſt, quòd DEUS

ipſe adverſos & reſilientes amatoriè proſequitur, ac
deſerant; deprecatur S. Dionyſius ep- ad Tit.
Indicant proindè novi Cometæ nova Divinæ

Prognoſti- tiæ ſupplicia, quæ peccatis noſtris commeremur,
nihilominus pœnitudine avertere poſſumus. Non poſ-

Ca come-
tarum.

ſum hoc loco & occaſione præterire ſilentio celebri

nè ſe

ſeriã

Olum

aliquot Cometarum, qui noſtro & priori ſæculo illuxerunt,
fatales ignes & prænuntiatas armorum clades Regumque

interitus.

Anno 1527. ſub 4. matutinam ſpetabilis Cometa

in totàâ Europâ, qualis antè nunquam, apparuit,

præ-

nuntiavitque Turcarum irruptionem, & tyrannidem in

regiones Chriſtianorum, Romæ expugnationem, Ponti-

ficis à Borbonio Præfecto Caroli V. captivitatem.

Anno 1557. Cometa feralis Carolum præſagum mor-

tis ſuæ reddidit, qui cum ab Eginando Hiſtorico & Mathe-

matico quæſiviſſet, quid Cometa portendat, & hic
ſuiſſet illud jeremiæ : A ſignis Cœli nolite metuere, 4
ment gentes. Dignam ſe Carolus protulit ſententiam
ligna non metuo, ſed ſignorum opiſicem Deum, quem ve

repo-
uæ ti-
Ego
I ideò
vene-

noter
AIet

Uegmuinten
alen Mnrtie in
I. Plnirhes
t ſüt oeunn

enixlipri

mskelnmeizee
ntlin, ſelun
isehn, enhen

. I Neto: An

. Mecnela
insligull,

WNli,,

,nidi

Obos onrn
EIIseſe! dond
I. Aſere gn
! audhat ormea
nn: Cometr,
Eulmnt l,
Mmige peſten,
Nnech heode

unntkenet
unmonesb
6 lſcnin
bgiim tietu

iteit
—
: ſunmn ii
dennſelti
Cjiehokuht
bere non eten
Conmnminatio Ee
1e ir geben
totesparat oti

Dtis, in KEder
m, (uin ſethe
Ubitur hetu, 6
EUS, e
eſt, qa l

equitur, AN

lit.
n Divine
meremur,
mIs. Non N*
tio celebrioni
Lolloillurerun

CadesReguin

eehis Cont

n, aPparit,N

K nmie
gnntioben,
ptiritaten
Um leſcnn
Eicorok
encat, Xlun
t nutuet ſ
it ſententin
m,ente

„*

Concio Ruſtiaa. 3 37
veneror, quòd præmoneat p. s, quàm feriat, ut ad pœni-

tentiam provocet. Et verò Cometa ille Carolum evocavit,

nam anno ſequenti obiit.

Anho 1618. per tres ferè menſes poſt mediam noctem
conſpiciendum ſe dedit Cometa, cujus flagellum ſeu ſyr-
ma ultrà 50ο. milliaria protendebatur in longitudinem.
Ortus primum 4. Decemb. ſub auroram, prænuntiavitque
mortem Matthiæ Imperatoris, Pauli V. Pontificis, Phi-
lippi III. Hiſpaniæ Regis, Alberti Archiducis, quæ paulè
pòſt fuit conſecuta. Prænotavit ibidem rebellionem in
Bohemia, Ungaria, Anglia, Francia, Catalaunia, Luſitania.
Vidimus ſtellam ejus, quæ mortem Ferdinandi Tertii, manè
Jecundd Aprilis, ſtellam, quæ mortem Leopoldi Archidu-
cis, ſtellam, quæ nuperum bellum Turcicum & Gallicum

pPrædixit. Verbô: MWunquam futilibus incanduit ignibus

Dther. Eſt enim ſtella hæc, ut ſer 2. de Epiph. S. Au-
guſtinus Lingua Cœli, & inclamat illud Cypriani tr. 1. In-

dignatur ecce Dominus, &ò iraſeitur, &z quod ad Deum non

con vertamut, comminatur. Indignamini indignari Deum,
quaſi aliquid boni male vivendo mereamini. Inter ipſa
adverſa, quibus coarétata, & concluſa anima vix reſpirat,
vocat malos eſte? boni ſimus, & omnia cooperabuntur
in bonum. Si ſcire quis cupit, quid ordinariè Cometa
ſignificet? audiat Cornelium in c. 10. Jerem. pag. 630. ità
diſſerentem: Cometæ, quia igneæ ſunt naturæ, ſignifi-
cant & cauſant æſtus, ſiccitatem, ſqua'orem, ventos, &
flatus, indéque peſtem, famem & bel um, uti docet Ari-

ſtoteles, Seneca, Theodoretes, additque ex D. Damaſceno,

I1.

Thoma Aquinate, Alberto Magno & Bonaventurâ: Licèt
Cometa notet & cauſet mortes tam pauperum, quam Prin-
cipum, tamen mortes Principum magis notantur, quia ſunt
complexionis delicatioris. Signêô hoc non tam indigna-
tur Deus, quàm videtur miſericorditer admonete. Vide,
Uu quo-

338 Feſto S§. Trium Regum. Concio Ruſtica.

8. Aug. qq- quomodo Deus etiam iraſcens temperat pœnam Iterumq;

in Ex. 9.
33*

in Pſ. 4. Ergò fratres, quoniam babemus tempus miſericordiæ,
non nobis blandiamur, non dicamus ſemper, parcit Deus, fa-
ciam &geras, quia parcit Deus. Ecce feci beri, & pepereit Deus,
faciam & cras, quia parcet Deus. Attendis ad miſericordiem,
E&y non times judicium; ſi vie cantare miſericordiam, Ez' ju-
dieium. Intellige: quia ideò parcit, ut corrigaris, non ut in
malignitate permaneas. Peccantes permanere, & non do-
lere, magis Deum exacerbat, quàâm peceare, quapropter

dignus es terram ſubire, nec hunc Solem intueri, neque

penituùs ſpirare, quòd tam facilem habeas Dominum, &
eum exaſperes, & exaſperans pœnitentiam non agas.
S. Chryſoſtomus hom. 46. adpop. Age ergò, peccator,
peœnitentiam, ut intentatam Deus auferat pœnam, fiatque
tecum fignum in bonum, fiat ſtella fortunata, comis
Cometa, miſericors ira. Fiat
amen, fiat.

Con-

N

.
„

n

aſmnc

aNecti mhhel
WeoonKmns
Berrutlit
ems, in
run, iil
ntii rnti:
unn t inn
Pewur, Ceteiminunt
ile i: in
1,Nigni, an
Cünltamum
1s, ind Ronl
un ſelam ſoum
uns, leempen
lülel eſns, fuſt
nn nobatamel
natengequn
Ule contrae
eſainie, ſec
nlmmn, ſed
Umqenm;
unentmer eort
almie Obru
MnktCcnflium

olufei

—
tPheenun lein
lenyunſint
, niin
,Grehntil
1 AAnrini
icrdien, G
Inheri, N. 1
ntle, A nd
ene, unnoht
n innuei,,denr
eds Domimmn,
enliam pon e
ergd, peeern
tpoenam, fulg
unata, Cln
Fiat

Concio Civica.
In quo conſiſtat vera felicitas.
idimus ſtellam ejus. Aatth. 2. . 2.

eRecati nuper invicem felicem annum, & for- 5.1.
) tunata ſumus ſidera, fortè neſcii, quænam in ia quo
πre vera felicitas conſiſtat. Si tres Reges inter- Lonte uit
rogemus, in quo conſtiterit vera felicitas co. aa d⸗
rum? Reſpondebunt: In ſtella, quæ apparuſt eis; dici- crium Ke-
tur enim, quòd viſãâ ſtella vehementer exultärint, tan- Bum.
quam felici ſidere nati: V. identes ſtellam, gaviſi ſunt gau-
dio magno valdè. Et qualis quæſo fuit illa ſtella: Nè diu
evagemur, determinant ipſimet regales Aſtronomi, ſtel-
lam fuiſſe Eſuli: Vidimus ſtälam ejus. Stellam IEſuli
videre, & ſequi, punctum eſt conſtantiſſimæ felicita-
tis. Qui vult annum agere non tantum ter & quater,
ſed octies, imò octogeſies beatim, ſtellam ejus ſequa-
tur, non ſtellam ſuam, ſed ſtellam ejus, à quo creatus
conſervatus, redemptus vocatur, ſanctificatus amatur.
Quæ ſit ſtella ejus, fuſius explicabo, ubi prius ſeptena
ininuavero probata media eam aſſequendi felicitatem, ut
dici poſſimus tẽrque quatẽrque Beati-
Nihil hodie contra eos loquar, qui felicitatem ſuam . 2.
non à Sole Juſtitiæ, ſed à damnatiſſimo Lucifero; non Dæmones
à Patre Luminum, ſed fatuo igne; non à Cœlo, ſed in- rere ken⸗
fernali Cœno quærunt; & nunquam non experiuntur, vidi. Me-
quòd momentanea eorum ſit felicitas, in puncto à re- diatenei⸗
pentinãâ calamitate obruantur, & ad inferna deſcendant; ſequendi.
cum non ſit Conſilium contra Deum, nec vera felici-
Uu 2 tas,

340 F'eſtoss. Trium Regum, ſeu in Epiphania Domini.
8 - — — . : — —
tas, quæ à Domino non proveniat; de licitis, proba-
tisque duntaxat mediis ago, & totidem invenio, quot
planetæ numerantur, felicitatem optatam conhſequendi.,
Primòô locòô ponunt nonnulli conſtantem Sanctorum An-
gelorum enltum atque venerationem, hi enim non mi-
nus parati ſunt ad veram felicitatem nobis concilian-

daim, quàm dæmones ad fictam, fucatämque imponen-

dam; pleni ſunt exemplorum Libri, nec ullus omninè
eſt, qui experientia propriâ doctus non ſit, ad invoca-
tionem Angeli ſui Cuſtodis mirè ſe periculis ereptum,
inopinatis gaudii & ſolatiis repletum fuiſſe; prodeſt in-
primis trium Angelorum, Michaélis, Gabriélis, Ra-
Phaelis invocatio, de quorum præſidio nôrunt experti
repetere illud Tobiæ : Bonis omnibus per eum (Michaé-
lem, Gabriélem, Raphaëlem) repleti ſumus Alterum
eſt certorum Sanctorum veneratio, qui à ſupremâ Ma-
