Eilaeee doni

Noinon imet,
upinionem Iime
ruramnm nelti,
1Cnttis, guin
Kinpotel ober
ind e gis
Efn ohet innn
Uilgred. 6
ifunut ſeutne
iſts Mn
ncuntor .

n,d n

igii P Concio Ruſtioa. 352

—
–R num, zluumin mentem meam. Cum ardentiſſimo Au-
e dd guſtino: 8 1stei „ qui ſemper ardes » & nunquam ex-
tingueris, accende me, ut tibi ardeam, tibi conſumar,
tem, eften, tibi in odorem ſuavitatis immoler. Cereus porrèò iſte
leit, ein ſumendus in manus eſt, quia opere ipſo demonſtrandum
enm eigie eſt, Chriſtum nos ſequi, diligere, revereri, & præcepta
Ncenlit. N ejus omni curà & ſtudio oblervare. Felix fuit Simeon,
Ventnstui.ue cum JESLIM parvulum in ulnas accepit, benedictéôque
34. Mdetgr cereo inſtructus, mortis tenebras non timuit, ſed læti-
Urfus,conin tiarum plenus exclamavit: Munc Aimittis ſervum tuum
ue in ͤn Domine!
Conffagrurtet Nunc, cùm vitam habeo immanibus, nunc, cum vi- § 3.
deo te ſyncerum Lumen oculorum meorum, quem vi-Brevis ex-
dere vita eſt, quem ampleéti ſalus eſt, quem disſuaviari plicatio
paradiſus eſt: Nunc dimittis. Deſiderantis mortem hæc Simeonis,
verba ſunt, inquit S. Ambroſius, Origenes, & Beda.
quia viſo Chriſto, qui eſt ſplendor Patris, nihil amplius

videre deſiderat: &i quis egreditur de mundo, ſumat Chri⸗=
ſtum in manibus ſuis, totum habeat in finu, &; tune exwultans
ire poterit, quò deſiderat, ait Orig hom. 15. in Luc. Formi-
darat hucusque bonus Senex; at cum Chriſtum ampleéti-
tur, mori non timet, ſed optat, & quidem eò ardentius,
GRinmie juxta opinionem Timothei Hieroſolymit. nè videam ſpi-
,Peyhenhendt neam coronam nedti; nè videam Solis tenebras offundi-

,Velnt, Nunc dimittis, quia feliciorem moriendi horulam er-
m, Knm pectare vix poteſt, ob præſentiam Mariæ, ut docet in Pſ. 59.
tennum tin Auguſtinus, vel quia, juxta Ven. Bedam, ille moritur ſecuré,
ti Michæi ho⅓⅜w Aqui Cériſtum habet in manibus, eleemoſynas dando pauperibius,
Nunint olu uxta id Iſ. 58. v. 10. Cum efuderis éſurienti animan tuam,
Deuteui tenebræ tuæ erunt ficut meridies. Dimittis: optat, non mori,
ſen nuan , quia ac'ES U & Mariæ præſentiam mors non ſentitur,
arnis anguſtia non curatur, ſed tantüm vita expecitus: Qui
ntritmiſe vult dimitti, ait S. Ambroſius, accipiat in manibus ver-
Ol rY 3 bum

358 Feſto Purificationis Deiparæ V'irginis.

bum DEl tunc dimittetur, ut nen videat mortem, qui
viderit vitam. Dimittis: optat velut reus ex carcere,
ſicut Theſeus ex labyrintho, ſicut avis ex caveola: Di-
mittis, optat in pace, & quidem, juxta Euthymium, tri-
plici cum DEO, proximo, & propriâ conſcientiã, in pa-
ce cogitationum, in complemento deſiderii, in pleni-
tudine gaudii. Pulchrè Haymon hom. 2. de Purific. Di-
mitte in pace, quia hactenus fui in bello, in pace, ſeu in
Chriſto, ut vult Guerricus ſer. 3, quia viderunt oculi mei
Salutare tuum, in Syriaco eſt: Illum tuum miſericordem.
Cyrillus Alexandrinus legit: Salutem tuam; adeò curæ

habet noſtram ſalutem, ut reputet pro ſuã. Quod parâſti

ante faciem omnium populorum. Pro omnihus natus &
occiſus eſt ESIS, omnibus fufficiens lumen & gratiam

promeruit, ab omni carne videbitur, ait S. Ildephonſus
ſerm. de purif. ut videat eam omnis oculus, & reddat uni-

cuique ſecundum opera ſua. Vocatur Chriſtus Lumen
Gentium, quia hæ ante prædicationem Evangelii in ſum-
mis erant tenebris & mancipatu principis tenebrarum,
quas tamen lumine ſuo jam indé à ſplendore ortus ſui il-
luſtravit, cùm tres ab Oriente Magos velut Gentium pri-
mitias, ſtellã duce, ad Bethleemitica incunabula invitavit:
Lumen Gentium & mentium JESIIS, qui illuminat om-
nem hominem venientem in hunc mundum, illum cum-
Pümis, qui cordis oculos ſpontè non claudit, nec tenebras
plius luce diligit, quin potius diviniſſimum hoc lumen in

cor ſumm per devotam Synaxin admittit, & in manibus

ſuis, velut Cereum benedictum, per bonorum operumexer-
citium & exempla lucis, ut loquitur S. Gregorius, geſtare
nunquam omittit.
B. Angela de Fulgino hac die, imò eâdem horâ, quàâ
olim VirgoDeipara Jeſulum in Templum Solymeum venit,
venit & ipſa in TPemplum, cui obviam facta Deipara Iviiili
. I-

ihanmmsnder
,Cbectslgeems
nioztätnm
in, iglli
nis fatinbin
lr iette lche⸗
erKiltene. Nn
zineneke, Tenice

APmmnns, eos Un

Cnlo, Cpene,
rhhertils, a
te incels i⸗
elats. Hnne
helkttem, e
Eits, Necon
IEne ciyiul
ethiſoris,
Wbonifacoo

miltwealnpe

Wsomiönmve
nr K Clril

Unmnelki

kconma h
Unem cegn

eEhcttlin

— Concio Kuſtica. 359
tnntn Angelæ obtulit, & dixit: O'diledriw filii mei, accipe in ma-
1s eeg mnus tuas cereum, vivum lumen, ad re velationemgentium. Con-
eraNh nivebat oculis infans, quibus deindè apertis conjecit ami-
uthninnn ca duo lumina in Angelam, eâmque ita ſuccendit, ut tota
cienti, 1n in flammas ſibi abire videretur; tum roſea hæc verba par-
eri, ina vulus addidit: Qui non videt me parvum, non videbit me
de Pulſeh magnum. O Angela, ego veni ad te, & obtuli me tibi, ut
inge, i etiam tu te offeras mihi;, eadem nobis d ca putemus, nosq;
geruntocldn viciſſim totos in Cereum Jeſulo offeramus, ut amori, ho-
mmieice. Rorique ejus luceamus, ardeamus,conſumamur. —

—

m; Aehan Venio ad alteram Cerei fignificationem, Deiparæ pro- &. 4.
oi priam, cujus pulchritudo hodiernâ luce in tenebris com- s Cer⸗
bitca-

unibus mer mMunis purificationis innocentifſima apparuit, & tanquam tio.
men kgin Lux fulſit tota pulchra ſiné maculâ, & ſine fumo lucernaæ
18 Miehhon lucens & ardens. Maria juxta nomen ſuum D. Hierony-
1,Krecttti mo interprete, ſignificat idem „ quod Iluminatrix mea:
hnitvs Iune vel illuminans, eos illuminavit Gentiles piorum multos,
teſte Cyrillo, Origene, Euſebio in Æggypto convertit; illu-

5 Wgegeain minavit hæreticos, quæ cunctas hæreſes ſola interemit.
e Ottus ii Ipſa fecit, ut in cœlis, id eſt, Eccleſiis, oriretur lumen indefi-
cerͤn Llens veritatis. Ipſa eſt Mater agnitionis, id eſt, agnoſcere

faciens veritatem, ut explicat Albertus Magnus I. 4. C. 30.
DNride de laudibus. Nec oculos tantùm mentis, ſed & corpo-
Vcase dc laudius. Rec ocilies tantum mentis, fed d corpo
lilumnde ris ſæpiſſime divina Iluminatrix illuſtrar, & quod innu-
um, Una meris patet hiſtoriis, lumen oculorum benigniſſimè elar-
ci tecee gitur. Sub Bonifacio Pontifice Maximo, qui templum
um hochmd Pantheon à Phoca Imperatore obtinuerat, & in honorem
t, Kin nmn B. Virginis omniumque Santorum eonſecrârat, immodica
nmopelnnen Judæos inter & Chriſtianos contentio exarſit. Dicebant
regori, illi: JEſum non eſſe Virginis Filium, ſed à Joſepho proge-
neratum, è contra Chriſtiani Mariam intemeratam eſſe
dem hoi à partu Virginem, de quâ Iſaias vaticinatus ſit: Ecce Virgo
Solnenm concipiet, & pariet fillum, multo rationum pondere con-
beinſe ten-

360 Feſto Purificationis Deiparæ V'irgini.

tendebant: erat tum Romæ cocus à Nativitate, inge-
nio & eloquentiâ nemini ſecundus: invictiſſius Hebræo-
maſtix, contra quem cum rationibus nequirent, ſcom-
matis adverſarii agunt, & ſi vera ſunt illa, quæ in Mariæ
Virginis laudes efferuntur, cur ab eadem lumen oculo-
rum non recipiat, expoſtulant? quibus cœcus: ſi huc
duntaxat! expectate diem luminum poſt triduum. Sacra
hypapantes nocte convenerat ad Egcleſiam, quæ in Ex-
quilino colle extructa, à Maria majore nomen habet, in-
numera multitudo, eò quod Judæi ſponderent converſio-
nem, & promitterent, ſe illum confiſcatis omnibus urbe
proſcripturum, qui patrato miraculo baptiſmum renuiſ;
ſet. Poſt octavam lectionem rogat coœcus à ſe cantari
reſponſorium, quod ipſemet ante biduumm compoſue-
rat, idque coram Altari Matris DEI à S. Luca depictæ,
concinens momento viſum accepit, acclamantibus cun-
Gtis: Gloria in excelſis, quo moti prodigio 50. luſtrati ſund
Piacularibus undis, ceœteris in cœcitate avita obſtinatis,
& orbe dilapſis, Illumina nos, 6 Illuminatrix ſanciſſi-
ma, ut in Lumine tuæ gratiæ videamus Lumen ceæleftis
gloriæ, & ad perpetuæ Lucis patriam te duce feliciter per-
tingamus. TIu ſis Lumen oculorum noſtrorum, Cereus
ardens & indeficiens columna ignis; illuſtrans & prote-
gens, ſub cujus ſereniffimis auſpiciis ſi ambulaverimus in
umbrà mortis, non timebimus mala, quoniam tu nobis-
cum es.

8. F. Denique in ardenti cereo nos ipſi nobis repræſenta-
Abe e mur, & ab emicanti flammulã, velut facundà lingvula, ad-

repræſen- Monemur: Sic luceat lux veſtra. Narrat Ven. Beda c. 45.
tationes, cConſuetudinem Cereorum conſecrandorum in veteri Ec-

cleſià fuiſſe, ut Sacerdos Cereum porrigens pueris, hisce

verbis uteretur: Pueri, veſtra vita cerea eſt. Adoleſcenti-
bus: Conſcientia tuâ utere pro lucerna. Viris: In bunc mundum
inflam-

adetsnob iun,
Toblehnmhen
enurni A
ns litateiis
Gnkrouchein
Stlacete, negtel
reknunet,len
ile, ukiltnetn
meihkrinemmis
n Kterennim,
Ulcs unbolne,
elil . Ome
ulis nete tene
eele genbinos
Alpokelus, er

bnns lucizek

feitren loui
Icgtunn, he
iſtcggoſcinun
Neta nlentin
DnEeigriti
Aeng lGeer
Kennblkin

itin

Giänkerd.
eglirent ien.
1, uekin lrn
m lumen al
(ec
triduum. N
in, goc ink⸗
nommenhubet,n
gerent conyent
tis omnibuzut
ptiſmum vennt
CIs à ſe ntri
uum cotmpol⸗
Luca Gepice
amantibus en
0 ſo. Hbratitn
zvita obſtinats
inatrir ſandlil
Lumen ccelefl
e felicterper⸗
MNorum, Ceten
Uudrums Non
Aunbolaretlang!
Cvohiumtn

—

Ulu, Uuge.

nobis tehrren
cundi lineiutn:
at Ven Bein⸗
umn in elnn
L . Aceic
1s:lrkuv,
6

Coneio Ruſtica. 361

— — —
inſtammal umn or tuum ardeat, ut poſſis dicere: Anima mea
in manibus ſemper. Senibus: V idete, quanta vobis olei
(ceræ) abundentia opus eſt, ut lucerna veſt!a in eternum ante
di vinam Majeſtatem aräeat. Pulcherrimæ certé commo-
nitiones, qu utinam nunduam ex neſtris animis delcan-
tur. Mos olim fuit Conſtantinopolitanis Imperatoribus,
quoties in publicum procedebant, ardentem proferre fa-
cem, Ut oculatus reſtis aſſerit Curopalates c. 6. num. 37.
Lampadenmi præferunt Imperatori, propter illud Chriſti
dictum: Sic lucter lux noſira coràm bomimhus. Etſi Impe-
ratores non ſimus, ſinè Cereo tamen ardenti, ſeu lucerna,
in publicum prodire non debemus, qui irrefragabili Chrifſti
voce monemur: Lucernæ ardentes in manibus veſttis: Lu-
cernas quippè ardentes in manibus tenemus, cum proximo
noſtro per bona opera lucis exempla monſtramus. At non
ſatis eſt lucere, neque ſatis eſt ardere, vtrumque Chriſtia-
no neceſſarium eſt, nè ſit velut lignum putre aut noctilucæ
beſtiolæ, quæ in tenebris lucent, ſed non ardent, vel né ſit
flammæ inſtar infernalis, quæ ardet, non lucet. Lucere
vanum, ardere parum, lucere ſimul & ardere perfe tum eſt,
ut filii lucis ambulate, monet Gentium Doctor Epheſ. 5.
& ad Theſſal. 5ß. Omnes vos filii lucis eſtis, & filii Dei non
eſtis noctis neque tenebrarum, at, Paule, unde agnoſce-
mus, nos efle genuinos lucis filios, & non ignes fatuos:? Re-
ſpondet Apoſtolus, ex lucis fruu, ità enim habet Eph. §.
v. 9. Fructus lucis eſt in omni bonitate, & juſtitia, & veri-
tate, ſi veritatem loquimur, ſi juſtitiam experimur, ſi bo-
nitatem cogitamus, non malitiam, non dolum, filii lucis
fruu eſſe cognoſcimur. P. Nili monitum eſt: P'ro lucer-
nàâ ſive Cereo ardenti utere in actionibus tuis conſcientiaâ:
ea enim, & quæ in vità actio nec bonæ ſunt, & quæ malæ
ſunt, oſtendet. Lucernam itaque intus vocat confcien-

tiam, quæ noctu & interdiu nos admonet, quid agendum,
12 quid-

362 Feſto Purificationis Deiparæ V'irginis.

= —
quidve omittendum ſit, ut filii lucis ſimus. Verum hoc
lumen multi amant extinguere, quia conſcientiæ dictami-
ne abutuntur, & divinas humanasque leges (quas lucer-

nis contulit Salomon, mandatum lIucerna eſt, & lex lux,

F. 6.
Fegans
Medici fa
Rum cum
pertinaci
Kslurario,

Proverb. 6.) proculcare non verentur, accidit non rarèillic,
quod non nemini Pontifici apud P. Damianum kr epiſt. 20.
qui lampadi ante ſepulchrum S. Petri appenſæ ſumptus ſub-
traxit; huic enim aliquando vir ætate gravis apparuit, ae
alapam impegit, à cujus ictu obiit, his verberi adjectis ver-
bis, quia extinxiſti lucernam meam, extinguam & ego lu-
cernam tuam ante Decum. O quot ante diem extindti
ſunt, quia conſcientiæ ſuæ lumen prius ipſi nefariè extin-
xerunt. O! quot in tenebras, & ignem, & com buſtionem
æternam prolapſi ſunt, quia candelæ fumanti & fœtenti
quàm ardenti & lucenrti ſimiliores fuére, quibus infcribi-
tur: Plus foœtories, quàm luminis. Talis Doctor ille Pariſien-
ſis, qui juſto Dei judicio accuſatum, judicatum, condem-
natum ſe, palam profeſſus; talis Udo Magdeburgenſis Epi-
ſcopus, infeliciſſimè extinctus; talis Concionator ille doctiſ-
ſimus, qui igneàâ in inferno cathedrâ preſtus, omnibus dam-
natis os conculcandum porrigebat, quèòd fumum magis
quam lucem, lucem potiuùs quam ardorem affe däſſet, ignis
fatuus, titio inferni, pabulum gehennæ, in ꝗquam nè inci-
damus, ex ardente Cereo, qui, infernali collatus igni, non-
niſi pictus ignis appellari poteſt, ex ardente inquam Ce-
reo diſcamus, cujus ardorem ſi digitus dimidiâ horulâ ferre
non poteſt, ardores ſempiternos quomodo feremus? fe.
rendi tamen erunt, quamdiu Deus erit Deus hoc eſt, ignis
conſumens, ſi plus fœtoris quàm luminis in converſatione
noſtrâ ſit, & ignes potius fatuos, quam ardentes Cereos in
vitæ mortalis luce agamus.
urarium Florentinum, narrant hiſtorici, cum nullis
Sacerdotum monitis in agone fſupremo adduci potuiſſet,
ut

islgonto 4
, eturituge
uiſelttofel,
nl iunins utt
Sn rnnlet 4
munmerui,nee

1 ,Chntetin
Geutszimagoinumme
igeoigenanet
1gulte, utentum
l,defciuntonnes,
mnmrecoborsinpu
Ucllone Kingeni⸗
milocirar; N
lie, ſed Etern
ncotpore tte
Ueelementati,
Ctonnlipicknse⸗
Miam ardere ſel
Uiberiomnez,
Ihriar Domnino
ctwitumd
tlltt, Ade 4
Ahmzittgerin
mmomnndd
is dln mlede

Vigni
——ð
immg. nn
nſärnmite
leges gal
enn elt, Ah
cicitnonnndi
Manumkrent
henſeſumpu
Pravis appunit,
erhetiacſecten
Ntinguum keg,
inte diem enit
ipli nefintent
,& combeltone
fumanti fe
, guibus inlel
ORor ille Parie
dicaum, conce
gcebupenſel
vonatorile dod
1,Omnibesn
Cda fumunm meg
Nieäler i
de, hebun 1 1
icolatusignin
Arenne ingpin
micihonif
mmoo erens
Dens hoce,l
nis in conreſt
arcentesett

gkorchin,

Concio Ruſtica. 365

ut malè parta reſtitueret, eò quod chariſſimam conjugem
& formoſiſfimos liberos ad incitas redigi nollet, hac ab Ex-
cellentiſſimo Medico ſanatum eſſe arte in mente, cum ſa.
nitas jam deſperata eſſet in corpore. Finxit Medicus, ha-
bere ſe unicum adhuc remedium reparandæ ſanitatis, ſe-
eretum illud & arduum, ſi videlicet tres guttæ ex conſan-
guinei alicujus liquato ſanguine vel adipe abſumerentur
abægroto, vocatur itaque uxor, ut annularem digitum ar-
denti tantiſper Cereo velit imponere, dum duæ, trésve col-
liquentur ſanguinis guttulæ ad certam mariti ſanitatem.
Tentat delicata mulier; at dolore mox victa digitum retra
hit, manum excutit, negat ac pronegat ſe dolori ferendo
eſſe, advocantur tres filii, & ſi quid generoſi danguinis in
venis eſt, ſi quid ſynceri amoris erga patrem in corde eſt, ſi
qua pietatis imago in animo eſt, jubentur digitum exercere,
ardenti Cereo ſuperponere, tantillò tempore, dum tres de-
fluant guttæ, patientiam invictam demonſtrare. Tentant
ſinguli, deficiunt omnes, nec ad primam eliquati ſanguinis
guttulam præ doloris impatientiàâ digitus tenetur. Hic Me-
dicus occaſione, & ingenio uſus, vehementi oratione ago-
nizantem alloquitur; & num infernalibus ignibus non uno
dumtaxat die, ſed æternitate tota, non in uno tantuùm di-
gito, ſed in corpore toto & artubus, verus, guttis ſingulis,
non in igne elementari, ſed gehennali, in cujus compara-
tione hic nonniſi pictus cenſendus eſt, in Ikorculæ & libe-
rorum gratiam ardere velit, efficaciſſimè expoſtulat, cum
conhjunx & lberi omnes, nè quadrantuli unius ſpatio, ad ſa-
nitatem Patri ac Domino conciliandam, tantil um ſuſti-
nere velint cruciatum? hic moribundus oculos aperit, cali-
ginem excutit, atque ad benedictum hunc Cereum reſpi-
ciens malè parta integerrimè reſtituit, perceptisque Sacra-
mentis eumdem omninò Cereum manu tenens, cujus flam-
müla digitos aduri nolebant conſanguinei, feliciter ani-
ZzZ 2 mam

364 Feſto Purificat. Deiparæ Virg. Concio Ruſftica.

mam agit. O ſi & nos experimento ſimili tentaremus,
dum in occaſiones graviter delinquendi incidimus, an tole-
randis ardoribus ſempiternis cuſusvis lethali noxæ debitis
pares ſimus; quàâm feliciter nobis aliquando in agone ſu-
premo benedictus luceret Cereus, & ad lucem perpetuam
deduceret! in mari mortuo, ſeu Asphaltite, lacu lucernæ ar-
dentes ſupernatant, extinctæ merguntur, teſte Joſepho,
Plinio & Egefippo: quotquot in agone ultimo demergun-
tur in mortuum infeliciſſimæ æternitatis mare, ideò mer-
guntur, quia ardenti divini amoris timorisque Cereo deſti-
tuti ſunt, quotquot ardenti divini amoris timorisque Ce-
reo deſtituuntur in morte, ideò plerumque deſtituuntur,
quia eundem in vita non æſtimant: quotquot hanc vitalem
gratiæ lucem æſtimant, ad ardentes, quos propoſii, Ce-
reos, ſæpius animum reflectant, in iisque Eſum & Mariam,
feipfos ſpeculentur, ut nune per ſpeculum in ænigmate,
poſtea facie ad faciem lucem increatam aſpiciant, nunc luce
Zratiæ, poſteàâ lumine gloriæ gaudeant, nunc Feſtum
luminum devotiſſimè agant in terris, æternum
poſteà celebraturi in cœlis.

=
SZS
=ã —
—
—

RCNr1.
caitere o
wusrec
ehina gid
e t gull
ſoperobat,ten
Inptn ae ,0
slocotorifnmne
Gerucfkiif
Lom impuris
Uumnnigra. di
mtione mem
Ililacorpe
Me,umnbra exi
necolores.
aclor omnie
btmnktotier
Alamentio!
Kirimamred
Annkercellen
nhumilti
Uüemoburide

AEEEEEe

4

miltunen — — = — =
inee e ENE. N E RAE RNE NEAHE
ned oncio Civica.
kaukans 3 Humillima Deipara in Purificatiooc.
nnte, eon Luc. 2. V. 22.
elnee ☛ Uod in perſona Beatiſſimæ Virginis Salomon 5. 1.
hulch (Cant. 1. v. 5. ſcripſit, hodie ipfa cum veritate Deipoarz
nee itumm aicere potuit, ut ante me D. Vincentius Ferre- formots,
othanciiln Wàrius prædicavit: MWigra ſum, ſed formoſa, nigra

s ropoflh,. apparet Deipara, quòd vulgaris inſtar mulieris, impurædque
Efum Marin puerperæ poſt quadraginta dies purificandam ſe ſiſtat in
minengnn templo; at ideò formoſa eſt, quia puritatem ſuam, quâ An-
Piumtmmneſt gelos ſuperabat, texit velamine humilitatis, ſtat in templo

.

t, nune éen ut corrupta, quæ poſt partum Virgo eſt, & fortè poſt allas

Etemum omnes loco noviſſimo ſtat; at Amica aſcende! ter digniſſi-
ma ſuper Luciferi Thronum conſidere, nunquam purior,
quàm cum impuris te adnumeras, nunquam formoſior,

quàm cum nigra. Sicut corporis pulchritudo in coloribus
& proportione mem brorum conſiſtit, ità decor animæ (re-
ſp u cujus illa corporis formoſitas, ut ait Leo Heb. dialog. 3.
de amore, umbra exiſtimatur) conſiſtit in virtutibus; hæ
ſunt animæ colores. De aliis, ut taceam, niger color eſt hu-
militas, color omninò cœleſt's pituræ excellentiſſimus:
Nigredo bumiltati ecellent, Rima eſt virtu, inquit Richar-
dus deS. Laurentio I. 7. de laud. Mariæ, quaſi dicat: Aliæ
Virtutes animam reddunt valdè pulchram, hoc tamen hu-
militas longè excellentius præſtat. Quamvis autem omnis
Mariæ a ctio humilitãtis fuert exhibitio, eandem nihilomi-
nus in hodierno Purificationis Feſto cumprimis admirabor,
22 3 & præ-

366 Feſto Puriſicationis Deinaræ V'irginis.

2 Them. & prædicat Doctor Angelicus: Moſcitur humilitaz in purifi-
Pariucat. Cabi one, eum ea non indigeret. De humilitate itaque Mariæ
dum ago fuſius, nihil non humile ab Oratore Mariano &
mancipio expectate.
5 2. Pulcherrimus florum lilium eſt, quod è junonis lacte
Humilitas 1 5 4 . .
Deiparz Hatum fingunt fabulæ, unde Paulus Renalmus ſic inducit
in liiio ad- Junonem colloquentem lilio in hiſtorià plantarum:
smbrataar. 5 fos puleberrime, noſtri
Portio, ſos terræ, cui non cunabula debes
Sed cœlo, & cœli, quæ te produxit, alumnæ.
⸗ Nazarenus noſter principatum inter flores lilio con-
Raeth s. ceſſiſſe videtur, dum dixit: Confiderate lilia agri: Deus
E weſtit illa. Lilio Spiritus Sanctus comparat Virginem. Cant.
2. v. 2. Jicut lilium inter ſpinas, ſic anima mea inter filias.
Sunt ſpinæ peccatores; inter hos ſe computat Maria, dum
purificari vult; ſed tunc puriſſima eſt, liium eſt, quando
haberi vult impura. Eſt lilium humilitatis ſymbolum,
quia, ut Hugo Cardinalis hic: Lilium totum, quod babet de-
coris, odoris, Fruktüs, & amœnitatis, transmittit ad ſummum,
E&y in capite collocat. Ità Virgo omnes favores, honores,
decçores Deo capiti ſuo attribuit. In Annuntiatione audit
ab Angelo, quèd ſit ſine væ, gratiâ plena, Deo unita, præ
oemnibus benedicta; at quaſi nihil horum ad ſe pertine-
ret, cogitabat, qualis eſſet iſta ſalutatio, contentâàque titulo
Ancillæ reponit: Ecce Ancila Domini, fiat mihi ſecundum
erbum tuum. In domo Eliſabeth audit gratulationes:
Beata, quæ credidiſti. At illa laudes Deo transfert: Magni-
ficat anima mea Dominum. Audierit & hodie, nullus dubito,
à Simeone & Anna præconia plurima; at repetierit illa
ſuum Magniſicat. Appoſitè ſcripſit jacobus de Valentia,

Epiſcopus Chriſtopolitanus, ſuper Magnificat: Auditis lau-

dibus, & honoribus, &y dignitatibus per Angelum MRI A.
nuntiatis, & per Eliſabeth ſibi tributi, Maria non exulta-

—
SM. n
nilitars ſ
nici, ind in
wir Mfi
Meuethiapa
er Abonm caſt
AHisad
cideehae⸗
gin lteani⸗
glis el, ileo
n Fumiium e
in Mrun enn
Enrm Hpirin
pllchumm c
Runs, e
Detilis gen
ii Nrinente
litinmm iprn
¹ Dhoc munde
Ptinbuseg.
nmredign
yllchritucto
celi, DEl
zenmn gvochn
iis hbitn
Cenſere Hin
Ilb: litg
uöcel,
peſlialt
ul
Na dle⸗

ibini
ur huniten
ditur n

2Oretoreſli,

luodeſonnn
eniimisti
nee, oki
Lulglete
Lxit, aunme
nter foreslien
ſale lia gnii,
Arat Virginent
nite e i
Omputat Mn
, liium el,
militatis hnte
otun, glal i
Autnittit aie
38 MWOreS, MN
Annuntiaton
Nenv Deoinit
horum ad eſe
, cotttentiguen
ii, fa miniſin
zuclit gratulnns
otrinsfelt: /1
ocle, nllndl
1: 1t tepetint
“ Ge a

nifcät: Au1

kebn 4
Moria tolch

Concio Civiec. 367

wit, nec gaviſa eſt in ſe, ſed in Deo; ideò non magnificat ſe-
ipſam, ſed Deum. Veréè lilium; ideò pulcherrimum, quia
humilitatis ſymbolum. Hoc lilium itâà amavit Dei Filius,
ut paſci, imò in lilium transformari voluerit (elegantius

quam iu Narciſſum ille Lyriopes Nymphæ filius) & elege-,
rit Nazareth in patriam, ut paſceretur inter lilia, Cant. 6. v, 3. =
inter album caſtitatis, nigrum humilitatis. =
A liliis ad cœlos aſcendo, unde etiam lilia in terras „

§. 32

decidiſſe & lae junonis, fingebant Poëtæ, & adhuc in ce- Deum cos-

Ilis via lactea viſitur candore notalilis ipſo. Nihil pulchrius deſcen-

. 4 “S5 . 1 Adere fecit
cœlis eſt, ideò cœli enarrant gloriam ei, Pſal. 18. At CC- Humilitas

lum humilium eſt patria. Beati Faupetés bpiritu, quo- Marik.
niam ipſorum regnum cœlorum. Matth. 5. v. 3. Per pau-
pertatem Spiritûs intelligit Auguſtinus humilitatem:

Iam pulchrum cœlum eſt, ut quidquid in hoc orbe, ſive
in picturis, ſive in avium plumis, ſive in floribus, ſive

quid in hoc mundo pulchrum videtur, ſive in Picturis,

—–

in metallis & gemmis formoſum eſt, reſpectu cœli nihil
ſit, ità accinente Prophetâ vero. Pſal. 72. In ciwitate
tud imaginem ipſorum ad nibilum rediger, hoc eſt: Quid-

ſive in floribus & gemmis, ſi civitati comparetur eæœleſti,
ad nihilum redigitur, pro nihilo habetur, & tamen cCe-
leſtis pulchritudo reſpectu Mariani decoris terra eſt re-
ſpectu cœli, DEUS incdlinawit cœlos, & drſeendit, per-
tæſus enim quodammodè throni ſui dixit: Valete cœli!
ſplendidius habitaculum inveni. Quid fecit Deum coœ-
lis deſcendere? Humilitas Mariæ: Humilitate concepit, ait
Bernardus: Inclinavit cœlos. Summum locum obtinuiſtis
hactenus 6 cœli, at nunc vosmet ſubmittite „ quia pul-
chrior vobis MARIA. Sub hujus pedes inclinari vos vulo,
ſub illos pedes, qui in conceptu conculcârunt capurt dra-

conis, ſub illos pedes, qui abiére in montana, ut ſtarent
Eliſabethæ ad obſequia, ſub illos pedes, qui preceſſerunt

hodie

365 S Fꝗeſto Purifcationis Deipare V'irginis.

hodie in Jeruſalem, ubi cum humillimà Deiparà videri vult
tota terreſtris, facta eſt tota coœleſtis; cœlis pulchrior, quia
omnibus humilior.
5. 4. Pulcherrimus in coelis erat Lucifer, ſignaculum fimi-
Deipers litudinis, plenus ſapientidâ, perfecdtus decore. Ezech. 28. V. r2.
Bricem Imago ſanè artificis Dei elegantiſſima, in qua ſi unicus
ſeuleer color deſideratus non fuiſſet, in divinæ gloriæ gazophyla-
citen, cio æternum perſtitiſſet, At quia color humilitatis ni-
ger, & umbra ſubmiſlionis imagini huic defuit, eli-
minata cœlo, & in turpiſſimum transformata ſerpen-
tem, ſub virgineos humillimæ Mariæ pedes proculcan-
da abjicitur: Ipſa conteret caput tuum. Geneſ. 3. v. 1 5. quod
non intelligitur de Eva, ſed de Maria, inquit S. Hierony-
mus epiſt. de viro perfect. Ideoque non dixit pono, ſed po-
nam, né ad Ewam pertinere widerétur, ſed ad illam utique mu-
lierem, quæ Salvatorem erat paritura. ut obſervat Ruper-
tus Abbas I. 2. de vict. verſic. 16. & tu viciſſim. inſidiahe-
ris calcaneo ejus. Cur non potiùs oculis, capiti, cordi? re-
krcurh. ſpondent doctiſſimi Interpretes ad Novarinum; ſicut ca-
₰½. Put ſuperbiam repræſentat, in capite eſt enim elatio, ità
per calcaneum, extremam corporis partem, deſignatur hu-
militas. Perindè ergò eſt, ac ſi dixiſſet: Maria humilitate
ſu reprimet ſuperbiam, ſupplantabitque furorem tuum,
tu verò nihil non ages, ut tumorem ei inducas; ſed fruſtra.
Si interrogetur, in quo ſerpentis caput ipſa contrivit? ait Ful-
bertus Epiſcopus ſerm. de Nativ. Virg. nimirum in eo, quod
byumilitat em eo ſacriſicavit. Putavit namque infernalis ini-
micus, D. Virginem ut Achillem ſolâ pedis extremi parte
fore vulnerabilem, ſed qui gratid Dei (quam humiles im-
primis conſequuntur) invidtos facit, & eſt murus inez-
pugnahilis, ut dixit Orator aureus in Gen. c. I. hom. 4. &
in c. 21. hom. 46. idcircò ſagittæ ejus conatu irrito ceci-
dernunt.

—
Ta
er Andumg
gie
Nhectta
ni Nlliid
n i ſtin
An erma
Uerwit. Alg⸗
ini hbis, 49
relibue heypar
er Pulchenim
Prurn cpis
rel eiu atf
Wefui amoreth
Cocncnenrarin!
ui Felen
n go; kelt
nos er mut
Aled in monta
glocke in tem
PWinſtar olmn
n gulhri, gre
A; un ei n
1 Luna ſu
Alhaut Lun
dee hinio,
Mn Patitur &
lläminmnn 1,
u rnſe
rin⸗
Ixi,, . Ut
aifin wade

Ar in i

„

in.

R Concio Civica. 369
Ehiſtingi Et quia calcanei meminimus, pedem ipſum accura-

tiùs expendamus: Quàm pulchri ſunt greſus tui in calcea-
„ſenulnß mentis, Filia Principis! exclamat Regum Rex. cur laudat

rech in præcipuè 4 greſſibus an nihil ſpectabilius in Virgine, quæ
inqui uin pulchra eſt cota! laudatur Aſpaſia ab .Æ.liano lib. 2. à comis
tirnoin aureis, Zenobia à dentibus, Atalanta à metria omnium mem-
T hamilitatsgit brorum, Tud reliquas mulieres Vincebal. Plian. I1. 13. laudatur
gnic beiit, Cleopatra à ſermonis gratia, quà & Pompeji, & Cxſaris cor
Cormntr ſan vulneravit. Auguſtus à ſcintillantibus oculis, Sabinus à ſua-
Poemm ſnr iſſimis labiis, Epheſtion à majeſtate commend &
Pedes Nla „. PPle Arat, & cur
delnli à greſſibus Deipara? Reſpondet Joannes Carthagena l. 5. hom.
Ze elſe ) 13. licet Pulcherrima eſlet Beata Virgo à planta pedis usque
uſt Hem acl vercicem capitis; ejus tamen humilitas, quà Mariani pe-
kit no, if Qges, hoc eſt ejus affectus calceati erant, ardentem in divino
Ailemutſge pectore ſui amorem excitavit. Quùm pulchri, ait Ambroſius
blerrat hi; . 1. Commentar. in Luc. c. I. fol. 20. id eſt, quùm humiles ſunt

liilim iſte greſſus tui. Vellem ſcire, de quibus greſſibus loquatur ſpon-

Cpii; onii ſus ; an quos fecit in primo inſtanti Conceptionis immacu-
num; c lacæ! an quos ex materno prodiens utero formavit? an quos
enim eht,u aſcendens in montana:? ſi mea ſtet ſententia, exiſtimo eos,
neignuntu quos hodiè in templum. iſti enim adeò concinni erant, ut ,
Minwumſi magnectis inſtar omnium rapuerint oculos in admirationem.
ve imdtentu⸗ O quàm pulchri greſſus iſti! Moſcitur bumilitas in Puri-
ndlcn; efi ficatione; cùm ed non indigeret. Sunt Mariani pedes calcea- §. ſ⸗
eulgit ilt ti Lunâ : Luna ſub pedibus ejus. & ipſa Lunæ plenæ confer- aiir
inirun ineh,f⸗ tur: pulchra ut Luna. Cur Lunæ, quæ inconſtantiæ ſymbo- næ (ymbao-
Ncveinfennii⸗ lum eſt, teſte Plinio, imago ſtultitiæ, teſte Eccleſiaſtico, quæ lum kuus:
. . — Plin. l. z. c.
4 enten Ececlypſim patitur & maculas admittit Reſpondet D. Lau- . Ec leſ.
dimkunie⸗ rentius Juſtinianus l. 7. de laud. Virg. pulchra fadta eſt ut Lu- 27. v. 112.
G m, ni, quando ex reſpectu divinitatis illuſtrata, à generationibus
en. C.1. on/ univerſis beatificari meruit; vel quia calamitatis humanæ
conatu init noctem illuminat, ut docet Innocentius Papa 3. ſerm. 2 de

Aſſ qui jacet in nocte culpæ, reſpiciat lunam, deprecetur AMA-
RI Adl, ut ipſa per filium cor ejus ad compunctionem illumi-
Aa a net,

Pf. 1375

1

370 Feſto Purificationis Deiparæ Virginis.

—
net; vel quia omnes lunæ prærogativas eminentiſſimæ con-

tinet, ut tradit D. Baſilius : Luna enim eſt decor noctis, Ma-
ter roris, miniſtra humoris, dominatrix maris, menſura tem-
poris, æmulatrix ſolis, & immutatrix aẽris. Hæc omnia me-
liori modo generi humano MARIApræſtat: ſed præter-
miſſis Interpretum opinionibus, audiamus citharædum re-
gium, quid canat de hac luna; Sicut luna perfelta in æter-
num, Pſ. 88. Luna dum plena eſt, ſubitò deminui & quafſi an-
nullari incipir. Immenſa orbe pleno (incipit Plinius,) ac re-
pente nulla, bumilis &o evcelſa. O verè Luna MARIA, or-
be pleno, dum Spiritus Sanctus ſupervenit, ſed repente nul-
la, dum reſpexit nihilum animæ ſuæ. Excelſa, quia Mater
Dei : Ecce concipies. Humilis, quia Domini Ancilla: Ecce
Ancilla Domini. Richardus à S. Laurentio l. 7. inquit: Ma-
ria luna inferior pianetarum, id eſt, humillima omnium ſan-
Gorum. Et Cardinalis Hailyrinus apud Delrium in c. 6. cant.
Cum audiſſet ſibi promiſſam tantam magnitudinem, quoòd foret
AWater Dei, ſeſe minuit ue ad ancillam, & in hac minu-
tione concepit &ᷓ fadta eſt luna plena. Minuit ſe non ſolum
eâ occaſione, ſed etiam quando eo usque decrevit, ut more
aliarum puerperarum templum purificanda adiret, quæ pu-
ritate plena erat, ut præberet perfectæ humilitatis exemplum,
inquit Dionyſius Carthuſianus. Moſcitur humilitas in purifi-
catione, Cum ed non indigeret. Totus lunæ ſplendor à ſole

procedit; MARIA pariter omnem ſuum in ſolem juſtitiæ

rejicit ſplendorem : Quia reſpewit bumilitatem ancillæ ſuæ.
Bene (ait in Magnificat S. Auguſtinus,) bene ergo MAKRIA
fotam in humilitatem Dominum reſpexwißſe teſtatur, quia νι

ſus Dominus, & bumilia reſpicit. Humilia reſpicit oculo mi-

Jericordiæ, inquit Cardinalis Hugo hic) quia humilitas eſt co-
lor oculis DEl gratiſimus. Reſpexit, legunt alii, nibileitatem

Ancillæ, quò alludit S. Bernardinus Tom. 2. ſerm. 5. à 1. C. 3.

ſic à principio mentem ejus (Beatæ Virginis) in abyſſo humilita-
tis funda vit, quod ſicut nulla poſt filium D EI creatura tan-
tam

ſniu

inlmi
iteſeni
in eheln,
mnpntian⸗
lim mietni
1 Gougay
Uck. Aagn
luit ufrunin

in toltl i ne

Ieaſi ier
us Nmncle
, Onhium ur
1 le la ino
CrſOotoonwin
s, ur emende
lagliserti,
rctecdgan
iunr n e
rce al e
mrntem M
Pexclamant
worem voca

AIn, CIjus

ü Parvamm
Ur. Certe ur
tht humllit
m Crorem, .

emo; ſor

Aronmin
4 vobi
Ind Nior
ftmnfin

diui

—
entilne 0.

eor t N

S,melliritn.
HEc Omti
t: ſed Prt.
Citharedumn

lentichu in e.

einniKgtnuſi⸗
t Ninind,)
n MN.
ſahn epentenl
ella, guis Aur
Anel: N
7. inquit ℳ
na onnniun ,
U in c. 6.
ien, gilfi
Gin ur nin
tſe non ſolum
reyit,ut more
Antt, dAe pr⸗
ltets deemn
uumltek in f
ne ſpencoriſt
in ſolen iltin
ten oilie ,l
eAANl
utur, gliten
reſpiit ollt
1 uuniituc,t
r ali, nlin
ſerm ſi i
otſo nn /
EIGeEUV, .

4
1

Concio Civica. 371

tam aſcendit ad gratiæ dignitatem, ſic nec tantum deſcendit in
abyſſum humilitatis profundæ. Nec inſuper alicui puræ creaturæ
in hoc ſæculo eſt datum tantum guſtare nihilum ereaturæ, nee
tantum ſe humiliare & annihilare, ſicut MARILE. Locus enim
debet proportionari locato, ait Ariſtoteles l. 4. Phyſ. c. 6. nec
abyſſum majeſtatis capere poteſt, niſi abyſſus nihileitatis. Et

hoc in magna Virgine fuit maximum, juxtà illud V. Bedæ in c.

1. Lucæ. Magnum, quia Virgo, magnum, quia Mater; ma-
jus, quia utrumque, maximum, quia Dei Mater; majus, quia
cum tanta ſit, putat ſe nihil eſſe. Creavit ex nihilo DEUs omnia,
& creavit pariter & nihilo MARME. Reſpicit Mariam, in-
quit S. Bernardus ſerm. 5I. in Cant. &; infundit gratiam tan-
tam, omnium ut facta ſit abyſſus gratixæ, (teſte Damaſceno
or. 2. de Aſc.) imò Abyſſus Divinarum perfectionum, ſut haber
S. Chryſoſtomus in horto animæ. O ſi & nos reſpiciat Do-
minus, ut emendet, & purificet, elevet & ditet, ſicut linea
tela aquis perfuſa, cùm à ſole reſpicicur, candore donatur;

ſicut dejecta à grandine ſeges, cùm à ſole reſpicitur, erigitur

& ditatur. Cum Petrum reſpexit Dominus, erexit, inquit D.
Leoſer. 9. de paſſ. ejus enim aſpectus ſalus noſtra eſt. Verùm
ad humiliratem MARI . redeamus, inquam, cum reſpiciunt
Angeli, exclamant: ſoror noſtra parva. Cant. 8.
Sororem vocant Angeli, quia agnoſcunt æterni Patris

eſſe Filiam, cujus Filii & ipſi vocantur. Job. 38. v. 7. Sed

cur addunt parvam ?à parvula humilitate, inquit Hugo, &
ideò ſoror. Certè ut S. Auguſtinus dixit: humilitas homines
ſanctis Angelis ſimiles facit, ſicut ſuperbia ex Angelis dæmo-
