Obodam, & Regem Samariæ Herodem, Jeſulus ſuſtulit, &
hunc quidem morbo pediculari interemit decimo quinto à
nativitate menſe, aliquot menſibus citius, Obodam regno,

& vitâ ſpoliavit. En, ut Agnus anniculus cormma producens

& ungulas, leonem, & urſum, Obodiam, & Herodem occi-
dat, & exemplo Davidis Patris ſui prædam de illorum ore
extorqueat. Sagittæ parvuli jeſu factæ ſunt plagæ illorum,
quarum indignatio ebibit ſpiritum ipforum. Ità Cornelius in
IS. 7 pag. 124. Column. 5. Vir bellator ab Infantia ſua Jeſus
eſt, utque magnificè dixit Tertullianus I. 3. c. 8. contra Mar-
cionem. Vagitu ad arma conwocat infans, & ſignũ belli nontu-
hä, ſod crenitaculo dat; nec e equo vel de muro, ſednutricis, &
gerulæ ſuæ collo hoſtem defignat, atque ita Damaſcum, & Sama-
riam pro mammis fubigit:
F. 4. At parum erat Giganti noſtro duos hoſce reges prius in-
Natus ſe-terimere, quàâm in oculis hominum ſciret vocare Patrem
1es e: & matrem; maj'orem impuris Sodomirarum afſeclis ſtragem
mitarum, intulit; nam, ut graviſſimi tradunt Authores, omnes peror-
Herodis. bem univerſum Sodomiticàâ libidine contaminati, eâ nocte,
“D quà Virginis filius naſcebatur, ſubitaneâ morte fuèêre extin-
cti. Turbavit naſcens Jeſulus Herodianum Regem, & om-
nem cum eo Jeruſalem; accendit in æthere fatalem, & præ-

ficam facem, ut, qui auctorem vitæ nollent agnoſcere, fera-

lem ſibi noctem ſcirent imminere. Deniq;, & millia innocen-
tüm parvulorum immaturà ſuſtulit morte, in poœrnam, ut
Divus Auguſtinus, quòd naſcituro DElI filio locum in diver-
ſorio

Mhumm Cinhwenvud
Nlhnciteglne in
ekiſeninmn timen
MCnimniketiß
unngnenn inine
Plnnechehine ſen⸗
M
( 1 v. elhnc

4

hhics inefm
gelittid e
Runlnd ainn
nu kintin ln⸗

4,

R Concio Civica. 1989
amnein ſorio inurbani Bethlemitæ denegaâſſent. Quis jam eodem
igns n cum Auguſtino non exclamet: Piè timeant Reges ad Patris
rum nuock dewt eram jam ſedentem, quem Re impius timuit ad huc Matris

ubtra lambentem. Quid erit tribunal judicantis, quoniam ſu-

14. lat perbos reges cunæ terrebant infantis: ſer. 30. de temp. Quod
alfejetij,⸗ de Anglorum Rege Frico ſecundo Petrus Blefenſis ſcripfſi
elletitint e Ang 26 Erice cunde Eetrus Bie enſis ſcripfit,
iliſenn de Salvatore noſtro verius cogitari dicitur: Wullus manſueti-
Na orafflittis, nullus importabilior ſuperbis, veriſimè ſeſe Deum
P gen Dmi demonſtrat, dum oppreſſos erigit, opprimit faſtuoſos.
losſaltli Variis ſub figuris adumbratam JEſuli ſeveritatem pari- Fiser.
Cimo gunml ter ac lenitatem apud Prophetarum triadem, Iſaiam, Zacha- quinque de
odnm riam, & Davidem invenio. Et vates quidem Evangelicus cαNι&
nutpfociNt Agnum Dominatorem videre ſibi viſus eſt, Zacharlas vir- IESlitt.
lerogem gam duplicem, Pſaltes regius circulum à circino deſcriptum
je louma per quem toti mortaliumgeneri ambulandum eſt, pii qui-
Pige ilonn dem re cà centrum petunt, impii verò peripheriam amant,
tn Cornelum in eaque diſcurrunt: impii in circuitu ambulant. Centrum
antia ſua ſen circuli eſtimmota Chriſti divinitas, peripheria verò huma-
98, contra Nr nitas, â qua illa cingitur quodammodè, & includitur: Impii
nüͦ hel,onl iu circuitu ambulant, quia ſolam Chriſti humanitatem, & be-
ſelnutrici, nignitatem attendunt, meritis ejusdem præfidunt, gratiis
Mudn,N dann ab utuntur, divinitatem verò nihili pendunt, abyſſum ju-
diciorum minimè attendunt, ad centrum æternitatis, ad
eteges einsß punctum divinæ gloriæ, ad finem creationis, & redemptio-
7Ocare int nis ſuæ intentionem referre nolunt, ſed vitioſos adamant
aſſecsltrpe circulos, circuitum in peccatis ſpe cant, ambages nequitia-
,ommneshell rum ſuarum quærunt; impii in circuitu ambulant, teneritudi-
Unati, einahi nem ſolummodò divinæ infantiæ diligunt; imbellem ho-
Etefutreeiß⸗ minem Deum volunt, florem, non virgam, Nazareni atten-
Regen Kr dunt. Sub duplicis virgæ ſymbolo ſpectavit Nativitatem
fatulem Ne Dominicam Zacharias; Aſſumſi mihi duas Virgas ZLach. 1I. v.
gnoet unam ocawi decorem, E; alteram funiculum, Arabicu shabet:
– Unam Vocavi benignitatem, alteram Junem, Syrus legit: Unam
,n boennl vocavi ſuavem, acerbam alteram: Suavis enim JESulus &
In . Ge⸗ acerbus eſt, ut de eo recitari poſſit illud Poëẽtæ : dificilis, fa-
locummn 4 Aa 3 cilis

190 Feſto Nati vitatis Dominicæ.

cilis, jucundus acerbus es idem, virga florida eſt diligentibus,
virga ſpinea negligentibus; Virga Aſſveri aurea humilibus,
virga ferrea ſuperbis: Reges eos in virga ferrea, & tanquam
as figuli confringes eos. Virga mellea amicis, virga lethalis
& fellea adverſariis. Experti ſunt dulcedinem, gratiam, &
decorem hujus Virgæ Maria, & Joſeph, experti ſunt rigorem
ejusdem, quotquot non receperunt eum; experti ſunt beni-
gnitatem paſtores pecorum, experti ſunt ſeveritatem paſto-
res populorum, principes Sacerdotum; experti ſunt fſeveri-
tatem tres ab oriente reges, expertus acerbitatem He-
rodes cum aula ſua: Habet enim poteſtas illa juſtiſſima, &
ſeveritatem vindicandi; & clementiam liberandi, S. Auguſtinus
lI. 5. de mor. Eccle. c. 7. Virga duplex à Zacharia aſſumpta eſt,
clavis amoris, & clavis timoris. Quemadmodum in arca
fœderis Manna continebatur, & Virga, manna quidem ob
ſervantibus geminas legis tabulas, virga verò earundem
transgreſſoribus, ità & in viva divinitatis arca, humanitate,
inquam JEſuli, Manna eſt dulcedinis, & Virga rigoris; hæc
odientibus, illud amantibus.
Iſralitico per deſertum populo Dux, & comes viæ DE-
us eſſe dignatus eſt in columna nubis & ignis, quaſi eos allo-
queretur, ut Clemens Alexandrinus loquitur exhortatione
ad gentes: Si obedieritis, lucem, ſi non obedieritis ignem.
Columna ignis in terram promiſſionis JEſulus eſt, illumi-
nat electos, exurit reprobos: ſi obedieritis, lucem; ſi non
obedieritis, ignem. Eſt & columna nubis, quæ rores gratia-
rum, & imbres ſolatiorum depluit in bonos, fulgura & ful-
mina ejaculatur in malos.
Agit Eſulus in ſtabulo Agnum, agit & Leonem; ſubut-
ràque illum forma dilectus depingit diſcipulus: Vidi Agnum
ſtantem, imò jacentem in præſepio: Vicit Leo de tribu Juda.
Ecce Agnus, & Leo, amabilis bonis, terribilis malis. Ad
hunc potentem Agnum ſuſpiravit Iſaias, cujus ſuprà memi-
nibus, emitte Agnim Domine Dominatorem terræ. Agnus vo-
catur ob manſuetudinem, patientiam, benignitatem, Domi-
na-

Guskennbeh tin

d. Qrvniü
untierepen minn
RoNonierterian
Srenmumentenrgnn

un bn eng⸗
D Keclrnthe,

Coneio Civica. 191

elclan minator verò ob juſtitiam, ſeveritatem, Majeſtatem. Emit-
rei huig te Agnum, inquit jacobus de Vitriaco, nè deſperemus, emitte
e, Kte Dominatorem, nè præſumamus; ut ſimul ſperemus, & timea-
Cis, vitgalan mus. Sponſus idem eſt & Miles, amabilis nimis, terribilis
lem gatnn nimis. Ità eum Citharœdus regius effigiat in Sacro hyme-
tiſunttan næo: Ipſe tanquam ſponſus procedens de thalamo ſuo, ſpecioſus
npertiſunma forma præ filiis hominum; Quid hoc ſponſo formoſius, amœ-
Veritatemm nius, delectabilius. At at ſagittæ tuæ acutæ, populi ſub te
derti Gnt eſfa cadent in corda inimictun regis; quid hoc ſagittario fortius?

cerbititen ? quid hoc milite animoſius? quid hoc gigante horribilius? ſa-
illſuſtii gittæ tuæ acutæ! quot fubſtractos culmos ſtraminis, aut ſti-
6,5Auguin pulas foni inumeras, tot ſagittas acutiſſimas paras in corde
finafſumpui inimicorum.
mocdum in Et quid ſibi volunt Bos & Aſinus, in quorum medio re-

tana gident cubas! bos aris deputatus eſt, excluſus afinus; mundis ille,
Verd eatudga hic immundis adnumeratur animalibus, electorum alter,
cy,hummin alter reproborum ectypon; inter utrumque JEſulus cenſo-
l tigons; u rem agit, & probos quidem ad jugum ſuave, ad aram gloriæ
deputat, impios verò ad onus importabile, & lanienam hor-

omes Mell rificam reprobat. Sciamus itaque Eſum bonum, & juſtum,
,gareds inquit Chry ſoſt. hom. 2. de latr. Juſtum, ut vereamur, bonum,
r eihortitin ut amplectemur. Qui terribilem experiri non vult, diligat;
Pelienit uan qui amabilem experiri amat, revereatur, timeat. .
lus elt, öind Roſa candida, & rubicunda) Eſulus eſt, ſed quæ mel api- Qre .
enz culis, venenum araneis propinat. Lilium JEſulus eſt, ſed &cadem
lucn; * cujus odor vertiginofis capitibus gravis, ſerpentibus verò rem ſym-
oeiſi exitialis eſt; ſaluberrimus econtra ſanis, & robur auget, & bola.
flgn n mentem exhilarat. Balſamum JEſulus eſt, columbulis o-
6be dor in vitam, ex quo tamen accipiter toxicum, & mortem
Leonem e ſibi manducat Vinum JEſulus eſt, benè valentibus vita, fe-
: 8 brientibus interitus. Sol Eſulus eſt, Aquilarum delicium, no-
1e fthu Ruarum exitium, ſive, ut Auguſt. lib. 2. c. 8. de moribus Ma-

sne nichæorum loquitur: Sol aquilarum oculos vegetat, nobtua-
s ſugtimm num ſauciat aſpectus, & tenebrat. De hoc Sole Malachias
rre⸗ Aenun cecinit c. 4. v. 2. Orietur vobis timentibus nomen meum ol ju-
niatenl ſtiiiæ.

.

Feſito Nativitatis Dominicæ.

—

192

ſtitiæ. Cur juſtitiæ potius quàm clementiæ appelletur &

quidem timentibus nomen ejus, cauſam reddunt Hierony-

mus, Theodoretus, Rupertus, aliique apud Cornel. in c. 4.

Ne Eſulus
ſit terribi-
lis, eſt re-
medium

pnitentia

Malach. quia eſuriens Eſus pro meritis cuique premium

vel ponam retribuit, & oppreſſam coruſcare, ac ſplendeſce-
re facit juſtitiam. Et ſicut Sol obſcura illuminat, omnium-
que oculis exhibet conſpicua, ità Chriſtus juſtitiam piorum,
quæobſcuratur ab impiis, illuſtrat, & ſibi toti conſpicuam
facit, injuſtitiam verò reproborum detegit, & Cœlo terræ-
que reddit exoſam.
Præcipuum porrèò medium, ut terribilis nobis Eſulus
non ſit, pœnitentia eſt, quam qui tempori arripit, blandum
ex ſevero, placatum ex irato, amabilem & terribilem ſibi
JESulum reddit. Age pœnitentiam, ait Bernardus, ſi dulcedi-
né Chriſti cupis impleri: hoc tibi prædicat ſtabulum illud, hoc
præſepe clamat, hoc lacrymæ, &y vagitus e vangelizant. Narrat
8. Beda, qnôd fons in porticu Betbitem erupit in illa nodte; cu-
jus facti omiſſis aliis ratio duplex eſt, ut, qui dulci volent Chri-
ſti præſentià frui, prius ſe in fonte pœnitentiæ lavent, &
mundent; hoc quippè deſiderat ante omnia Chriſtus: pœ-
nitentiam præcurſor Chriſti prædicaturus ad Jordanem ac-

ceſſit, ut (verba ſunt joannis Geometræ in Cat, græca) qui

vellent pœnitentiam agere, protinus fluvii copiam habe-
rent; quod multèò verius de Chriſto Eccle. II. v. I. monet
Sapiens: Mittepanem tuum, ſuper transeuntes aquas. Mira lo-
cutio. Cui bono panis jacietur in aquas? egoné ori detra-
ham panem, ut eo aquæ potiantur: non eſt ſermo vatidici
Regis de pane terreſtri, quo mortales veſcuntur fideles ad vi-
tam, qui de ſe Joannis 6. agit: Ego ſum panis viæus, qui de
Cœlo deſcendi, & ideò in Bethleem, hoc eſt domo panis, pri-
mum apparere voluit, tanquam in propriâ domo. Sed ut
hic panis tibi ſapiat, & ſanitatem animæ conferat, ſuper a-

quas transeuntes mittendus eſt. Pulchès. Ambroſiusl. de Da-

vid: E ic Panis Chriſtus JEſus, ibi vius, ibi non terribilis, ſed
amabilis eſt, ubi eſt aqua lacryn arun, & fletus pœnitentiæ.
Ratio

Auginsgligimni

areſe, 0l

!
„t UNE
ſakr o—

eWe⸗
e⸗ „

DENtakmmeimerhe
Feurtarſorbe
Z
n Mohpniconisllne
Nipenunnkirnud⸗

nmg lrms ar⸗

. ¹
lizicunn

el
Ccnthienn
Comne n,
Uique pronin
e, ac ſplenti⸗
hinnt, omnin
litiampionm
toti conſpiru
„&Cckloten
„ 6
is nobis l
tripit, bintn
Xtertibileni
Ardus, ſi A
Oulun iliii)
gelirant. Mn

1 illa nole, a

lulcivolemtC
tentice lavemn
4Chriſtus:

dordinem!

(AN Grede)
vi copiam hi
le. 11,V. LN
ſer anlcs Mn
egone gitil
eſt ſermmo m’.
ntorhelst
nis i,ſ

Gommo Flid
onkeat, i⸗
lnbtoſlglei
bitorteini

SS

Concio Ciwvica. 193
—

KRatio altera fontis erumpentis datur, ut linteola lavare
facilius Virgo Mater poſſet, & idcircò non ſericis, nec holo-
ſericis, ſed lineis uſa eſt linteis, qualibus maximè Eccleſia
pro ſacrificio utitur, quòd leviori negotio conſervari mun-
da poſſint, ità, ut licèt per uſum maculas contraxerint,

promptum tamen ſit remedium aquarum. Docere nimi-
rum vult Mater ſancta, ad fontem eſſe recurrendum pœni-
tentiæ, quâ abluatur anima, & ſuper nivem dealbetur.

Quando natales ſuos olim celebrabant Magnates, fons vini
pleniſſimus exibat; Lacerymæ pœnitentium vinum Angelorum
ſunt; erumpat fons iſte pœnitentiæ, & ſignum erit Chriſti
gaudentis, ac jucundi.
Movet aliam quæſtionem Bernardus ſerm. 3. de Nativ.
cur non laneis, ſed lineis recens natus Salvator involutus ſit
pannis? Si primus Adam pelliceis veſtitus tunicis, cur ſecundus
pannis lineis obvol vitur? contrà frigus melius ſerviiſſet lana,
Rebecca ſuũ lſaac hœdinis involvit pelliculis Gen. 27. v. 16.
Cur non Maria, ſi non etiam ex hœdinis, (quia Chriſtus non
eſt peccator ſicut jacob, ſedjuſtus & agnus ſinè macula) ſed
ſaltèm ex agninis pelliculis tunicam filio apparavit:? Reſpon-
ſionem ex eo deſumo myſterio, quod Deus præcepit Aaroni,
Exod. 24. v. 8. veſtem non de lana, ſed lino fieri, imò ipſe Jo-
anni Apocalyptico viſus ſit lineâà ſacerdotali veſte indutus,

cujus cauſam dant Rupertus, & Ansbertus: Ad us munditi

am indicandam, quia pellibus ſemper aliquid carneum adhæ-
ret, ſaltm odorem retinent, linum autem vix quidquam ter-
renum retinet, etſi è terrâ ſit. Tunc induimur veſte lineâ, &
totâ candidâ, cum nihil terrenum, ſeu carnale habemus, ait
S. Hieronymus. Exuamus itaquè carnalem Adami tuni-
cam, lino pœnitentiæ induamur, ut gratiam in oculis amabi-
lis Eſuli inveniamus, & gloriam ex ejusdem manibus
liberaliffſimis recipiamus.

SEe

Bb Con-

194 383 (0) 883
6009606029202006000S0SSSO
Concio Aulica.

Nunquam glorioſior DEUsS quam in ſua exi-
nanitione. mii,
Vidimus gloriam ejus. Joann. I. v. I4. nilen at

eE Erebar Auditores, nè humiliatus, & exinanitus in

AA Habi. SAE incarnatione DEl filius damnum faceret ſuæ glo-
ha Miſteri FA Sriæ, fieretque verum denuè illud vetus:
. . 6 „ Wonbene conweniunt, nec in una ſode morantur

Majeſtas &'amor.
Verebar, inquam, nè quis viſo infantulo cogitaret: Quis
credat Deum immenſum eſſe, qui alteram ſpithamam non
excedit. Germani, ut de iis Cornelius Tacitus l. de mor.
Germ, nullam imaginem, nullam aram, nullum templum
Deo ſaerabant, quòd putarent injuriam fieri DEO, ſi parie-
tibus includeretur; quomodo credent DEum eſſe omnipo-
tentem, quem faſciis vident teneri? ſapientem, quem vident Mmardn
infantem? Verbum æternum, quem vident obmuteſcere?! Wpaſenneie
beatum, quem gemere & flere audiunt? glorioſum, quem in GmCRCCiT

viliſſimo ſtabulo, ſtabulique loco abje ctiflimo deprehen- ümmmgunin

dunt? ſed contrarium omninèò accidit, quot quot viderunt egstn Cl
hunc puerum, agnôrunt plus eſſe puero, & quid homine 16 unhunn
majus. Vidiſtis, 6 Angelilrecens natum:? ſine dubio vidimus, Uihleffiranimi
& quid vidiſtis? V'idimus gloriam ejus, hinc tota nocte uni- unniiktugninr
verſi cecinimus: Gloria in excelſis. Vidiſtis & vos paſtores? Muinliminkli
& quid? vidimus gloriam eius. Et reverſi ſunt paſtores glo- nn eee
rificantes & laudantes DFIIM. Lucæ 2. v. 20 Idem dicent
Reges, idem dixére, quotquot ſtabulum inviſentes viderunt
Verbum Caro factum, quòd viderint gloriam ejus longè au-
guſtiorem in præſepio, quàm Salomonis in eburneo, leonis
aureo, Xerxis in gemmeo Solio. Non minuit incarnatio

gloriam

AIR
SPAbitibiſzeriun
Ponnubuorarnen⸗

inh.

— Concio Aulica. 19 5

6 ee gloriam, ſed auxit; quod ad majorem parvuli noſtri gloriam
demonſtrabo, ut diſcamusnihil nobis decedere gloriæ, quo-
ties amore ipſius nos humiliamus; attendite & videte.
Magiſtrale opus Polygnotus pictor abſolvit, dum in ſca-

in ſati lis gigantem collocavit, viſis coloribus, ſed eâ potiſlimum
arte, ut etſi quis ſpecularetur totis diebus & annis, diſcerne-
1,9. 14, re non poſſet, utrum aſcendat, an deſcendat; deſcendendo af-
cendere, aſcendendo deſcendere videbatur, inquit Plinius l. 5.
N erinnine c. 9. Artificioſiorem tabulam in ſtabulo Bethleemi propoſuit
fieretſtaß⸗ Amor, qui. pictoriæ author eſt; collocavit ibi ſcalam, quæ
ſyetus: eſt virgo Mater, in qua eſt Gigas ille deſcriptus, interprete
edenoranhr S. Hieronymo Pſal. r 8. eultavit, ut gigas, ad currendam vi-
am. Oeſcendit ille quidem ad nos bumiliter, ſed eodem ſimul
cogitaret: tempore aſcencit ſublimiter. Video ad hanc tabulam S. Dio-
thimamn nyſium Areopag. I. de Divin. Nom. c. 9. & clamantem: Mo-
Citus , de aa Hls Dei imutabilis et! S. Chryſologum repetentem ſerm. 162.
lum tendi precéſſit à Patre, à Patre penitus non receſſit. Cum ab Ange-
DE0, futi lis minoratus ſit, major tamen manet Angelis cùm parvus
nele onnin ſit, manet tamen magnus, ut antè, tam glorioſus . dives, for⸗
n Ovemvicet tis, ut antè z imò glorioſior nec jam dubium eſt, utrùm De-
Cbonuteſcere Us deſcendat, an aſcendat, ſed certum, quòd aſcenda t. S. Am-
ctum gbeni broſium audiamus comment. in 1. Tim. 5. Humilitas iſta
non ad imminutionem ejus proficit, ſed adgloriam. Similiter S.

nue Ni Chryſologus ſerm. 146. Quôd naſcitur Cbriſtus di vinæ Aa-
jeſtatis eſt, non ſt imbecillitatis humanæ, eſt gloria Deitatis.

kne Glorioſa eſt Principum humilitas, nec tantùm ſplendo- i i.
de ris perdunt nihil, ſed augent ſicut fax inflexa. Pulchrè ſcrip- Prineipam
torn ner ſit Sidonius Apollinaris ad Principem l. 2. c. 3. Altitudinem glorioſa,
veon tuam humilitate ſublimas: Nec eleganter minus dixit Plinius Ghridi
bnthiſtong in Trajani panegyrico: Cui nibil ad augendum faſtigium ſuper- a .
ſbentie eſt, hoc uno modo poteſt creſcere, ſi ſe ipſe ſubmittat. Aureès.
ilentesien Chryſoſtomus homil. 3. in Matth. Sublimium illa max ima
meipslonget gloria eſt, humiliari ſyontè ſubmiſſiiis. Hoc uno modo potuit

eburneo, creſcere, & crevit is, cujus magnitudinis non eſt finis. Chri-

inuit Mmn ſtus ipſ humilitate ewaltatus eſt, S. Auguſtinus in Pſal. 7. &
gor 8 b 2 §. Cy.

196 Feſto Nati vitatis Dominicæ.

8. Cyprian. Cbriſtus per bumilitatis gradus afcendit. Ante
omnes id ſcripſit Paulus Phil. 2. propter quod & Deus exal-
ta vit illum, ſecundum oſtenſionem, inquit S. Anſelmus hic, qui
cœpit ſciri, quod erat. Ante nativitatem vix notus in Judæa
Deus, at verò in ipſo Nativitatis die urbi & orbi propalatus
eſt, nimirum, ut ſublimior appareret, & Angelis & bominibus,
inclinata eſt ſublimitas, S. Euſeb. Emiſſenus hom. I. de ſy mbol.
Scripſit S. Thomas I. 2. de Regim. Princip. c. 6. quòd Au-
guſto Cæſari eâdem, quàâ Chriſtus, natus die, Anno 752. ab
urbe condita, divini honores à Senatu decreti fint, ſed pru-
dens Cæſar fubtimuit, neſcio unde, & Tiburtinam Sybillam
conſuluit, erat autem poſitum in Conſecrationis diplomate:
Propter corporis ejus pulchritudinem, &ganimi probitatem. Sy-
billa porrò edocuit Cæſarem, eadem die natum de Virgine
longè pulchriorem, & probiorem, quem etiam oſtendit in
Cœlo, incluſum circulo aureo. Hunc pronus adoravit Au-

guſtus, & mox edicto cavit publico, nè à quoquam adorare-

tur, neq; Deus, ac né Dominus quidem appellaretur. En quàm
citòn otus in urbe Deus noſter, quàm glorioſè fulget in Cœ-
lo, dum jacet in ſtabulo. Addit Pariſienſis Cancellarius Joan-
nes Gerſon ſer. de Nat. Domini p. 4 Eâdem horâ, quà natus eſt
Chriſtus, imago Romuli, Romanæ urbis Conditoris, quam
Roma velut Deum adorabat, in fruſta eſt diminuta, quaſi
lapides clamare voluerint: jam natus eſt Conditor Orbis, &
urhis, quem ſolum adorate. Sed liceat hic quærere, cum
Romæ extiterint non Romuli tantum, ſed plurimorum ali-
orum heroum ſtatuæ (quæ erant tanto numero, ùt quidam
Legatus Romà redtix, & interrogatus, quid vidiſſet? reſpon-
derit: Lapideum populum) ſolius Romuli ſtatua ſit contrita? ſu-

ſpicor, ut Neonati Majeſtas puerili magis innoteſceret. Mo-

narcha maſjeſtas cognoſcitur non ex eo, quod adoretur à po-
pulo, ſed abaliis Monarchis. Seſoſtres F.gyptiorum Rex
currum fuum à Regibus volebattrahi, Tamerlanes Thracum
Rex Bajazetem Turcarumtyrannum decem annorum victo-
rem ſub menſa tempore prandii habere voluit. Sapor Vale-
ria-

Min khengin

nehlke

1
antn oden

Sfmreneimt li-
Aliuignurmn

4 Rh
Crohkoherenn Dorne
GUNeNrWür
Marnetmdancnent 7

„
e

Ueß

ln ngin hte⸗
nniſihentinn
hentſincgnn ,e

ncem,

Concio Aulica. 197
Nſtenti — . — —
04 Gden rianum Imperatorem Romanum per annos quindecim Vi-
nelnnt 4 Rtorem pro ſtapede ſe inclinare juſſi t, Salvatori noſtro non
rnohgni quicunque Rex, ſed maximus Romanorum, fundator urbis,
orbi D inclinatur, ut ſignificet ſe cedere urbe ut ſuccedat novus
i6 derzi Rex, qui ſuos tricoronatos vicarios in ea urbe ad ſuprema
n lckifti Orbis tem pora habebit reſidentes. Et ideò in pulviſculos
ihcdgidt comminuitur, quèòd in præſentia Chriſti nullus poſſit eſſe,
e Anan vel fidus, vel umbratilis Rex. De memorato Romulo
n pro Deo habito ingenioſè dixit Tertullianus c. 7. Scalis men-
iifnt, ein dacii aſcendit ad Cœlum, ſed ſic aſcendendo deſcendit ad Pa-
tiam h triam patris mendaciorum. Veritas de terra orta eſt, & ſca-
onscin lam detraxit, hinc ille caſus. Prorsaa.
objfaten. Veritas verò divina ſcalis charitatis, & humilitatis def- tivæ Edri.
tum de im cendendo aſcendit, quod prædixit Malachias c. I. v. 3. Ecce ſti naſeen-
iam oſteni Dominus egredietur de loco ſuo, & calcabit ſuper excelſa terræ. tle.
vSadotnh Septuaginta habent: Ecce Dominus deſcenaet & aſcendet, &
quamadorn calcabit ſuper excelſa terræ. Excelfa terræ fuêre Auguſtus,
Ureturngdi Romulus, Idola . gypti, templum pacis. Non dubito, quin
Efupgetintt elementa omnia præ reverentiâ, & gaudio mota ſint & ſub-
Nellarius ſon ſilierint naſcente Domino, & illi dixerint gloriam pro gra-
igvinnnse tijoſiſſimo ſuo Adventu: Domine cum ewires de Seir, terra mo-
ndirotis, Jun ta eſt.jud. 5. v. 4. tanta fuit naſcentis M ajeſtas, tanta gloria,
Gmiunn, . ut terra ferendo non fuerit. Terra mota eſt. Ergo contremu-
onitor Ofl erunt idola & homagium Deo vivo ac vero præſtiterunt. 5
cguerele, Certè ſi ſaxa adorârunt Solem in occaſu, multò magis in or-
Plotinonmnt tu; manet enim ſemper verum illud Syllanum: Plures ado-
ero, itgutn rant Solem orientem, quum occidentem; quòd autem occiden-
riciſettehe tem adorarint, didici ex 8. Vincentio Ferrerio ſerm. in paraſc.
Altconttn! Dicunt aliqui, quòd quandobriſtus captus intravit per civita-
notekeret tem in Jeruſalem, imagines lapideæ Imperatorem Romanorum, .2
dadofetuen. quæ erant ibi ſculptæ inclina verunt ſe Chriſto, quaſi dicerent: Majorre-
g reunk Domine bomines rationales vos liga verunt, & nos irrationag. dis in &.
etameslnnn es adoramus. Si hoc proinde in occaſu, quid in natalis ortu? ks ni⸗
nnotunte⸗ omnia ſaxa ſe inclinârunt, ut calcaret, ſuper excelſa terræ. venerit ad

i. orſe Locus iĩpſe, in quo hodie naſcitur, ante duo millia anno- ten.s.
Ul. di B b 3 rum

§. 5§.
Imitanda
Chrifti
humilitas.

198 Feſto Watiwitatis Dominicæ.

rum terribilis jacobo viſus eſt, hinc illæ voces: Gen. 28. v. 17.
Quum terribilis eſt locus iſte! Dormivit enim Jacob in Bethle-
em eodem loci, in quo Chriſtus olim naſciturus; cum au-
tem vidiſſet Majeſtatem infantuli, ipfum locum, in quem re-
dundabat gloria, terribilem appellavit. Tanta fuit gloria
naſcentis, quæ Solis inſtar crevit ad perfectam diem, donec
videlicet in meridie Cœlos repeteret, ubi Angelis tam mag-
nus apparuit, ut portæ Cœli eſſent nimis anguſtæ, ideéque
pPræambulares copiæ clamabant: Attollite portas Principes
veſtras, cur ità? pulerè elewari portæ, & in ſublime attolli, ſ-
quidem major regreditur ad Cœlos, quàm ad terras venerat. Ait
S. Hieronymus tom. 9. ep. 27. Conſentit D. Hieronymo

Gregorius Nazianzenus. orat. 42. portis, ut attollantur, 6

ſublimiores fiant, imperat, quò Chriſtum d paſſione ſublimioren

capiant. Similiter S. Ambroſius. l. 4. de fide: Quùmwis ſci-

rent Angeli, nibil Deo accidere ex carne potuiſſe, tamen quaſi
eum, quem emiſerant Cœli portæ capere non poſſent, majorem vi-
am aliquam quærebant revertenti; adeò nihil exinanitus ami-
ſerat. Debuit tamen novo victori novum iter parari, quia

non unus homo, ſed totus in omnium Redemptore mun-

dus intrabat. Scimus ex Plutarcho 2. ſympoſiacor. q. 5.
triumphatores diſruptis olim mœnibus admitti in urbem
ſolitos, non tantùm, ut oſtenderent urbem non egere mu-
ris, quæ talem haberet propugnatorem, ſed ut infinuarent,
majorem illum redire, quàm exierat. Iſaias c. 64. v. I. pe-
tens Meſſiam exclamat: utinam disrumperes Cœlos, & deſcen-
deres Quaſi dicat; ſcio, quòd ad nos venturus ad triumphum
venias, rumpe ergo ut triumphator muros. Acclamemus
triumphatori cum S. Bernardo ſerm. in fer 4. hebd. ſanétæ:
Onoviſſimum & altiſſimum! Ohumilem, éz ſublimem! nemoillo
humilior! & cum S. Petro Dam. ſerm. 3. de Joan Bapt. repe-
tamus: OQbeatæ humilitatis ecelſa Majeſtas, quæ dum DEO
ſe ſubjicit, ad Dei conſortium excellenter aſſurgit.
Finio cum illo S. Leonis ſerm 3. de Nat. acroamate: Si-
Mmlis

6wtdl
Gg
ln ind
WY

Aiakiei
AN, .
zlrnmnuſrnun

*

nudein

Jh
e

Triettincueſine
Sunnm. 5 Vene

ItihCtone Merne

8ingtenehre Ie

d 1

,

relneenutuu
eſcenllanut 7n
nncccnsectantcen
Glhnborende
ni ongehmden
muhnsoirttſcen,,
uehnitingtegihui

tlrelreneinnn

ſnphiihntin ei

De,Ge erin
Unttefilgnnteing

lenrſhni, Gannt

ſee,
—
ces⸗ Gni
n actbilki
Citurts; an
OCUImin denn
Uumta fine
kem Gienen
Angelistunn
ngultcr, itiil
te ortag ii
1ſublinectl,
,ras Vehlei1
it D. Hierom
utattolhoumn
one ſublimmn
ge: Quumni
tuiſſe, toneng
ſent, naſonen
ſexinanitusan
iterarari,
lemptore tmun
npoliacor 4.
ürin in dre
N on egere n
ed utindunten
16 C.64, ..M
Clon
Isadtrunnphe
6. Acchuri
14 heb i
blimenten-
eſoanbipt i,
, (ue lundl
,.
gommm .

Concio Aulica. 199

mus igitur ejus humilitatis õ gloriæ volumus eſſe con-
formes! & ſerm. 2. de reſurrect. Eſu Cbriſti humilitas nulii a-
ſpernanda divitum, nulli eſt erubeſcenda nobilium, quoniam fi-

cut ille paupertate divitias non amifit, gloriam bumilitate non

minuit, æternitatem morte non perdidit, ità & nos eisdem
gradibus, ut cœleſtia apprehendamus, terrena deſpiciamus.
Ad Eſuli cunas deſpexére coronas ſuas, easque ad JEſuli pe-
des depoſuêre Lotharius, (à quo dicta Lotharingia, quæ prius
Auſtraſia) Pipinus Rex Galliæ, Caroli Magni primogenitus,
Ramirus Rex Arragoniæ, Veremundus Caſtellæ, Sigibertus
Angliæ, oannes Armeniæ, qui viginti quatuor Reges ſub
ſua cenſuit poteſtate, quòd majori ſibi gloriæ ducerent om-
nem mundi gloriam amore JEſuli conculcare, quàm Regnis,
& Imperiis dominari. S. Wenceslaus Boëmiæ Princeps

oblatam ſibi ab Othone Imperatore coronam acceptare

noluit, quia Eſulum ad cor habuit (habuit enim ſemper ad
pectus imaginem DElparæ Virginis Eſulum ſuſtinentis)
quaſi diceret: Nolo ego enceslaus coronatum caput, ſuficit
meé babere, pro cordis corona Eſum meum. Projiciamus, &
nos, ſi non coronas, coronata certè auguſtis deſideriis corda
ad pedes ſanctiſſimi hujus infantuli, dicamusque: Fac nos
Domine ſcabellum pedum tuorum, infra quos deponimus
omnia inanis gloriæ deſideria, tu gloria noſtra! in humilita-
te tua gloriabimur, & quidquid humiliationum paſſi fueri-

mus, augendæ gloriæ tuæ immolabimus, tibi ſoli honor, &

gloria, nobis opprobrium, & ignominia! Quod ſi ſincero
hæc cordis affe u protulerimus, cantabunt nobis Angeli
ſolenne gloria, ſi non in terris, certè in excelſis.

Feſte

28 (W

Feſto S. Stephani Protomartyris.
Concio Ruſtica.

Stephanus Chriſti primogenitus, ſeu alter Ru-
ben.
Ecce video Cœlosapertos. Ex Epiſtola Aiſſæ. Alt, 7.

V. .

& Ix invenio in toto ſacrarum literarum codice ul-
lumsanctum, cui tot honorum tituli conferantur,
icut Beatiſſimo Protomartyri & Diaconorum
N SPrincipi Stephano, quem videlicet appellari lego:
Virum plenum fide & Spiritu ancto, Act. 6. v. 5. Plenum gra-

200

5§. 1.
S Lauren-
tii hono-
rum tituli.

tid & fortitudine, v. 8. ipſique adverſarii plùs quàm hominem

agnoſcere coacti ſunt: Intuentes eum omnes, qui ſedebant inCon-
filio, viderunt faciem ejus tanquam faciem Angeli, v. 15. Eratste-
phanus, ut ait Auguſtinus, juvenis ſpecioſus ac virgo, cui pul-
chritudo mira corporis, & flos ætatis, & Eloquentia ſermoci-
nantis, & ſapientia ſanctiſſimæ mentis, & optatio divinitatis;
indoles eximia, quam Spiritus Sanctus, ut ait Damaſcenus,
fulgentibus gratiæ radiis illuſtravit. Erat Stephanus (Nice-
tam refero) inter Apoſtolos Apoſtolus, Propheta inter Pro-
phetas, Doctor inter Doctores, inter Diaconos primus (ver-
ba ſunt Auguſtini) ut inter Apoſtolos Petrus: Apoſtolis gratià,
inferiorem non fuiſſe docet Hieronymus, imò, ut vult Nice-
tas, magis ardebat quàm omnes Sancti ſui temporis Chari-
tate, ob quam charitatem fortaſſe meruit, ut eſſet Chriſti
z. z. primogenitus, & alter Ruben, de quo Gen. 49. Patriarcha
stepha- Jacob dixit: Ruben primogenitus meus, principium doloris mei,
nus Kſum prior in donie, major in Imperio. Quæ verba ſenſu meliori de

in ler. Protomartyre Stephano accipio, inque Ruben laudibus fi-
dit, quia guratum fuiſſe Protomartyrem breviter oſtendo.
abuir fi. Ruben idem ſignificat quod videns Deum, convenitquèé
gelicem. Præclarè Stephano, qui de ſe: Ecce video CœQlos apertos S ſa
um

in uemtit en
Arn Minisdet
enicens

”ZM

ſeu Aterli

1Aliſe ,

rarum cocicel
ituli conketaone
& Diaconene
etappellatit-
v.5. Phenaß
quam homive
lifſetehantiln
el,vel hrid
acvirgo, cih⸗
guentiaſelme
tatio dirinitas
Zit Damaſcenn
Negbants Ni
fhnenimeltt
OnOS Primdst
Apoſkolsetn
imèutyutN
tempolölt
t,neletc
ui
cipium Nad
ſenſu weſot⸗
duben laudibin:
ſtendo.
unn cohrehlt⸗
lHen

Concio Ruſtica. 83 201

ſum ſtantem a dextris Firtutis Dei, Act. 7. v. 55. Nihil ego
miror viſum eſſe Stephano filium Dei, cum Stephanum vi-
derint vultu præditum angelico; ſi enim Angelus eſt quid-
ni Deum videritè proprium enim eſt Angelorum videre faci-
em Patris, qui in Cœlis eſt. Terreſtrem Angelum agebatste-
phamus, quia, ut loquitur Cornelius in Act. pag. 136. in mo-
ribus & doctrina æmulabatur puritatem, innocentiam, libe-
ralitatem, fortitudinem, ſapientiam, zelum & ſanctitatem
Angelicam, quare in amico, & æmulo Angelorum angelica
ſimilitudo apparuit, ait S. Auguſtinus ſerm. 6. de Sanctis. Ra-
diabat facies Stephani inſtar Solis, juxta ejusdem doctrinam
Auguſtini ſerm. 99. de Civ. ut exterior fulgor indicaret pul-
chritudinem mentis, proderétque intimam Spiritus Sancti
præſentiam: Cum haberet in ſe spiritum sanct um, os præ ſe ge-
ſtabat Angelicum, S. Hilarius Arelat. ſerm. de S. Stephano. Vi-
dit itaque Jeſum ſtantem à dextris virtutis Dei, quia Ange-
lus orat; Nisi malimus dicere cum Auguſtino, ideò Angelus
erat, quia Jjeſum videbat; Stephanus, ait ille, revelatàâ facie
ſpeculabatur in Cœlum gloriam Dei filii, ideò videbunt vul-
tum ejusjudæi, tanquam vultum Angeli Dei. O ſi & nos An-
gelicos æmularemur, ut jeſum videre mereremur, ſi ſeſum
videremus, ut Angelicâ facie donaremur, ſicut ex præſentia
Salvatoris in monte Thabor Moyſes & Elias radiis ſplendoris
& gloriæ donati ſunt, ut pariter viderentur in gloria, & Ma-
jeſtate, teſte Lucâ c. 9. v. 3 I. vileſcit ut aurora facies piorum,
nigreſcit ut olla vultus impiorum, unde Paraphraſtes Chal-
dæus in C 1. v. F. Cantic. hæc de Iſraëlitis meminit: quoniam
Israélitæ fecerunt vitulum, denigratæ ſunt facies eorum ſi-
cut Ethiopum, qui habitant in tabernaculis Cedar, &uando
egerunt pœnitentiam, & dimiſſum iis fuit peccatum, multi-
plicatus eſt ſplendor eorum gloriæ vultũs, ſicut vultus An-
gelorum. Pœnitentiam ſeriam agamus ut ſimus K uben, vi⸗
dentes Deum, ſitque facies noſtra tanquam facies Angelo-
rum, non quidem in oculis hominum, ſed Dei & Civium ſu-
pernorum. Cc Ru-

Feſto S. Seephani Protomartyris.

202
— . . 5 . —
Ruben, primogenitus meus. Primus Martyrum poſt trium-
Secylenus phantem Chriſti in Cœlos ingreſſum ſubiit Stephanus, ideoô-
IESI pri-que in Chriſti fanguine, quod Martyrii ſemen eſt, meruit eſſe
mogenitus Primogenitus. Aptée Auguſtinus: Watus eſt Chriſtus in ter-

ris, ut Stephanus naſceretur in Cœlis. . Mors Stephani non
mors, ſed obdormitio & natalis meritò appellatur, quia re-
naſci cœpit in vitam, cum poſuit mortalitatem Sperat Jiſtus
in morte ſua, inquit Salomon Prov. I4. bona enim mors juſti
(ſubjunxit Bernardus in Epiſt.) propter requiem, melior
propter novitatem, optima propter ſecuritatem; ter optima
mors Stephani propter primogenituræ dignitatem. Princi-
pium doloris vocatur. Ruben, principium doloris five Maxrty-
rii viro dolorum fuit Stephanus, quia mortem, quam Salva-
tor noſter dignatus eſt pro omnibus pati, hanc primus ille
reddidit Salvatori. Obſervat inſuper glofla, multum ſimi-
lem fuiſſe mortem Stephani morti Salvatoris. Patitur extrà
Civitatem Chriſtus, lapidatur extrà Civitatem Stephanus. In
manus Patris comendat Chriſtus Spiritum, in manus Chri-
ſtispiritum ſuum commendat Stephanus, ut adhærens Jeſu
ſuo unus cum eo ſpiritus efficiatur. Ignoſci Crucifixoribus
fuis rogat Chriſtus, non ſtatue lapidatoribus peccatum, obſe-
crat Stephanus; majus penè aliquid inimicis ſuis precatus
quàm Chriſtes, ut non tantúm illata ignoſceretur cœdes, ſed
nè quidem in peccatum reputaretur. Convertit oratio Chri-
fti ltronem, convertit oratio Stephani Saulum perſecuto-
rem; Si enim Stephanus non orâſſet, Eccleſia Paulum non
haberet. Clamans voce magnâ exſpiravit jeſus, clamavit vo-
ce magna & obdormivit in Domino Stephanus. Adſtitit
Crueifixo Filio Deipara; adſtitit & lapidato Stephano, & ho-
diedum Solymæ in lapide, qui oſtenditur, genuflexa cums.
