renter exoſculari, quaſi per incuriam, pecuniam humi effun.-
dit, & ſic occaſionem dat propoſitum exequendi ſuum. Dum
enim Cuſtodes oculos ad terram flectunt ad pecuniam, ipſe
repentè dentibus pollicem de ſancta manu morſu avellit, de-
ſideratoque potius pignore, templo egreditur. Die facrifi-
cio deſtinatã, populo frequentiſſimo inſpectante, filiam pa-
ter apportat, proximusque jam Draconi, qui jam ſtabat aper-
to rictu hians, hoſtiamque anhelans, ſacrum digitum illum
in medias hiantis fauces conjicit. Quo ille bolo repentè ex-

apimatus concidit : Pater filiam necato monſtro vivam re-

ducit: miraculum, mirandumque liberationis genus palàm
præ dicat. Populus gratitudinis ergò magnificentiſſimam Di-
vo ædem exædifcat. Anno Chriſti 956. Manus illa ſancta
Eec e 3 ſuo

590 In Feſto ”. Joannis Baptiſtæ.

ſuo licet pollice deſtituta, ab Antiocheno quodam Diacono
Jobo, pio & glorioſo furto ſubducta, & Conſtantinopolim
translata eſt, ubi ab Imperatore, & Patriarcha, & tota urbe,
obviam effuſis ommibus, feſtivèê illata in regiam. Addo Car-
men à Radero illi Sancto conditum, ſic ſonans:

Sal ve dextra potens, Domini cui tingere fas eſt,
Purius Heſperio ſidere fonte caput.
Dextra potens ſalve, mundi cui tempora parent,
Terraque vel profert juſſa, vel edit opes.
Amphritruoniades toto quam corpore Lernam,
Cædere vix potuit, pollice, Dive, potes!
Pollice ſi tantum potes uno ſternere monſtrum,
Quid manus ipſa poteſt, quid potes ipſe manu?
Laudaturi aliquem exaggerativè dicere ſolemus: Plus
iſte ſapientiæ, virtutis, ingenii, dexteritatis, & c. in parvo di-
gito habet, quam alius in toto capite, &c. ſicne & ego lau-

dabo Joannem, ut dicam: Plus habet ſanctitatis in uno pol-

lice, aut digito, quàm alii Sancti in ſua anima tota!? Abſit,
abſit! ut ſic extollam Joannem, ut ullum Sanctorum depri-
mam, tametſi probè memoriæ inhæreat illud Chriſti: Inter
natos mulierum non ſurrexit major Joanne Baptiſta. Hoc
præſtat repetere, quod modèò ex S. Petro Damiani citavi, jo-
annem nondum natum plenum fuiſſe Spiritu Sancto, quam
Pꝓlenitudinem ſerò ſunt adepti Apoſtoli, in ætate magna. Et
indè colligamus ſanctitatem Joannis. Si enim tantus in ute-
ro, quis, quantusque fuerit poſteâà in ætate virili, quis ſatis
capiat? Crevit enim de dic in diem: ivit de virtute in vir-
tutem, major virtute & gratiâà evaſitx quolibet die, ne dicam,
& quolibet momento. Et quid ſi aliquis ex nobis hic ſit, qui
hoc anno melior non ſit, quàm anno ſuperiori? Heu! quàm

talis à S. Joanne longè abeſt! & quàm longè à S. Paulo, qui

ex vero dicere potuit: Gratia in me vacua non fuit. 1. Cor.
I5. 10.

Jam

n vel
„ dyertamn,
rltinaneo ſon
terellinr eit⸗
; elten i
Sillinucn ert
ii Cerotione,
de lentes ſu⸗
umn MMblioties
pognni ſacri die
l, & pro ili
es ei pparuit .
loor Clarundum,
iDrucm amndh:
Nd: Mccir ide⸗
Carn ſaockiſlmam
le ccve, Mlr rend
hun Ali uo/.
ſe arleas e
Dina crux, &
Uriſtum cruci a
uti⸗ Ut à capin
ub poriigerent
lum plagis;
Ium 8. oan
Eorinflamman
ninuin ouumn 0

Elune: ama

n nentis 4
Ir bus dieis
Culun ſt. Fx
et, gli 4 ſi
tetone, ſeltucr
Ameml, Dote

nNi

mroten Cncio Civica. 591
Eulaa Jam veròô ne fruftrà attulerim hiſtoriam modè recenſi-
ilen chn, Ang tam: advertamus „quàm benè Parens ille egerit, non tan.
tgin tum æſtimando Joannem, ſed & colendo tantum Sanctum,
dnee. S in neceſſitate extremâ ad ejus opem fiduciàâ magnàâ accur-
ini aii % rendo; parentem illum imitemur. 7
tn Utiliſſimum erit nobis, ſi eximium hunc Sanctum pe- H. .
liaie uliari devotione, & cultu proſequamur. Amat ille non Itiiiffi-
ſotſrec dicè clientes ſuos. S. Gertrudis, ſingularis ESII Sponſa, mm eſt
ſo uAt me os. J. CQie Hingularis JESI Sponſa, ſpeciaiiter
arzoelcnn quacum multoties familiariſſima miſcuit colloquia „ Cur ſonere
li, l hâàc Joanni ſacrà die in ejus honorem 88. Eyvchariſtiam ſum- 6
ſm unfin pfſiſſet, & pro illis oraret „qui hoc feſtum devotè celebrant,
N, Ndike, Joannes ei apparuit roſeis ornatus veſtibus, illam adhortans
in enmn ad eor dilatandum, pro illis gratiis, quæ illis conceduntur,

te Ccere ſlenng:
Anis, Ne n
Pple, A ſene Etzol
Per ckims in no
Gn aninn torn'4lt
WWnn Dadorun ehn⸗
WNEENLNNNEN: W
nzor ſorme iln
er beno Dmimiumn;
tiile girmn Anto ⸗
Vokoi, nen gn
Uns. Aeninm umn
kei in erne nih un
len: Gtceninng
aſi golbe len .
1As amt
peror Hanc-
. 45 nin
ne Aur ill ,

qui Deum amant: qui nihil aliud intendunt, quàm ut Deô pla-
ceant: addidit talibus omnia fore proſpera. Idem Sanctus, Fran-
ciſcam, ſanctiſſimam viduam, & viduarum Romanarum illu-
ſtre decus, hiſce verbis fuit allocutus: O anima! redde te
pulchram dulci tuo Es II, qui te reno vavit, & ſe tibi de-
dit.: ac ut ardeas ejus amore: ut ardeas, ſpeculum tibi ſit
ſandtiſima crux, &; Paſſio Chriſti. Tum illa vidit in mon-
te Chriſtum cruci affixum, vulneribus radios late funden-
tibus, ità, ut à capite ſpinis ſaucio radii ad Seraphinos & Pa-
triarchas porrigerentur: Apoſtoli radios haurirent à manuum

& pedum plagis; Prophetæ atque Evangeliſtæ & vulnere la-

teris. Tum 8. Joannes, amantiſſimus Salvatoris Præcurſor
voce cor inflammante ad S. Franciſcam dixit: Ama ac dili-
ge Dominum cum doloribus: ama cum timore: ama cum
deledatione: ama &y dilige illum amorem, qui te perfeltè di-
lexit: toto mentis affettu & cordis puritate amemus iſtum
amorem. Quibus dictis jucundiſſimus cantus de Dei amore in

cColo auditus eſt. Ex qua exhortatione Joannis, ſatis ſuper-

que claret, quid à ſuis clientibus, qui deſiderant, magna

cum devotione, feſtum ejus celebrare, exigat, ut nimirum

Deum amemus. Poteſtne aliud dignius exigere? Heu! quid

Amnma=
LDa

592 In Feſto S Joannis Baptiſtæ.

amamus, bsum non amamus? Pelagus inexhauſtum at-
que immenſiſſimum omnium, quæ amorer
remm merem
PEus eſt. ar,
zda fiin nie⸗ Pater, ille Seraphinus, illa divina Luſcinia
qui millies iterans canit: DEUS meus & omnia! nempe
extra Deum nihil reperiebat, quod ſaperet. Idem ſenti de
S8. Auguſtino cùm toties ſuum illud ingeminat : Pulchritu-
do tam antiqua, & tam nova, ſerò te amavi. Famoſi illi
eremi eulrare , poſtquam in contemplationibus rerum ſu-
er cœleſtium oc i. rei
9 ccil u oculos ſpectaculis empyreis ſaturaverant, eos
edignabantur ad crcata dimittere: monebantque eos ſoli-
citè, ne ſe effunderent ad inanitacem rerum corporearum
quod in eis nulla eſſet amabilitas. Mundus cæcus tantum
bonum, quantum eſt DEUs, non videt : heu! heu non vi-
det! non mirum igitur, ſi non amet.
§ 8. B. Angela de Fulgini ii
Babtcde ann Nen l Hug io amore Dei inflammata, cum quon-
oan- haberet iſium, præſentem in via habuit ob ocu-
gameul G noſtri omnium Servatorem, qui illam in hunc modum
um inS. allocutus: Filia, i 1
accn andan 5§: Filia, inquic, ama me, & nunquam te deſeram:
4 dacter ama me, quanto potes conatu, ego tantis te bene-
1 7 . . . . . .
ne is rruri, quanta mei Apoſtoli, quibus intueri me vivum
once nne erat, nunquam perceperunt. Quantùm amor,
tantuia re arnd imò ſemper in amore primas fero, meosque
a atores multùm antecedo Franciſcus ſervus meus, in amo-
re Prr ipuis Gnlereacdus erat, quem pariter favoribus illis
kleci e quibus ne ſomniare quidem poſſet. O ſi quis ho-
ie foret, qui i jori
die⸗ „ J i barl aut etiam majori amore me amplecte-
ur duam ilexit Franciſcus! largas in illum gratias & be-
ne ieona epluerem. Neque Franciſcus tantas unquam ac-
cehi et, narntas ille eſſet habiturus. Angela, filia mea! cre-
i non ii i
bere „quâàm pauci in terris degant, qui me ament.
a! cur ſinceros amatores, fidosque ſervos, quorum fidem
. .
nusquam reperio 3 Illos ego tantis beneficiis donarem,
quibus paria nulli unquam Divi, qui eos anteibant, ſunt con-
ſecu-

—
i Dio⸗ ogel/ .
,me non Aneht
iMmum Amnrl,
r in ten Ulun
Aubusamri hæ
ecdumn venere
ihemeiiil
migangti, ünnn
udemn & Frane
lus ſufkiciens n⸗
,lerig Dei olunm
llmiderratori
ius, u Deumn in
Mn ligelns⸗ Dil

Vuds Wis Ord

Vtbib, d god

Abiganilinis n⸗
Ialur on inere,
Ein quo aman
de⸗

di Phefe

—

1

Apbinn, Ul chin
lenkonmniz H

luolnt lenten

D
Mökmm, lndt
Coenpktoihutmnr
H enpyreöſmunnenm,
: Corbngneth
em unmn cem

4 Müncusczos ant

Aidet eulbennon n
met.

Deiifummrzaumgn

ien i, ni Aabuirob o

Guillim in kine no
t, Kunun eCeeram.

SCNNNbe WS de

tol,audos bleitenfa.

m an,
eceeun Cumunen

Nace Ninufrd nene
elang ſan tns

Uem porte- ſmdun

„„
lilen lt 01gen

mnti Ane n mil
K

lrppi An gandi
tanciom inun⸗
nb. kofli mt
ni lgn, n a 5
We kros, Aont,
nns benefn ir⸗
Hi 0 unbni,

— Concio Cwica. 5553

ſecuti. Dic, Angela, undè fit, ut homines ad amandum omnes

nati me non ament ? me, inquam, inter omnes homines
digniſſimum amari, & ſolum illis præditum dotibus, quæ
poſſint in rem ullam creatam cadere, ut merear omnium
amoribus amari? hæc ex Tom. 3. Annalium minimorum.
Agedum veneremur magnum coram Domino Joannem,
ſed quod ipſe meritiſſimè exigat, etiam Deum amemus. Quod
ſi tanti Sancti, tanti Prophetæ, tanti Angeli facta ad Sanctas,
Gertrudem & Franciſcam exhortatio ad amandum DEUM

pondus ſufficiens non habet; moveat nos tam ſancta, tam-

que ſeria Dei voluntas, ſui amorem imperantis: moveant
dulciſſimi Servatoris noſtri facti ad Angelam tam doloroſi ge-
mitus, ut Deum in tempore diligamus, quem in cœlis æter-
nùm diligemus, Diligamus autem, quantùm poſſumus: di-
ligamus totis cordibus, totis animabus, totis mentibus, to-
tis viribus, id quod in ſcripturis divinis Deut. 6. Matth. 22. &
alibi graviſſimis verbis DEUS ipſe mandat. Millies, millies

præſtat non vivere, quàm tantum Deum, tamque amabilem,
& in quo amando noſtra conſiſtit ſalus æcernaque
beatitudo, non amare, &c.

In

4 2)0 α —

— . —
. entelieni clin
Heeer t: 6 68367-P8 S62. D58: 662 293:, Se2 68. 6 eer gogrten
. . . . „Vquætete 8
Concio Aulica. geminpleſlliel
= emmn Ol l
An homines laudem quærere poſ- llle uulen
ſint. Imum 10. Rex t
Amen, dico vobis, non ſurrexit major Joanne nn .
7, Baptiſta. Luc. I. ☛
8. 1. Oſtquam Propheta Regius cœlum & terram, & nquam ipſ irpi
Aunus eſt 9 οι omnia, quæ in cœlo & in terra continentur, ad ſuum en cumolievon
vinæ mo- WD laudandum DEUM invitâſſet, nec laudando eum 10, Cctte
dus & ter- EeaNe ſaturare poſſet, pertæſus terræ, in &los erigit ſe, Nel, laud. Cber
aunus. & divinis immiſtus cantoribus exclamat : Lau- 1l de n
date Dominum in ſandtis ejus. Conſiderans S. Rex divino , Klerenhln ge
Spiritu ebrius, ut ſentit Titelmannus, nullum eſſe laudis di- Aameprem ad Nu
vinæ modum, neque terminum, ipſum in Sanctis, omnis ge. Yenglonts
neris inſtrumentis muſicis jubet deprædicare, quemque agno. ule ilperiu
ſcunt, neque cordibus ullis, neque linguis plenè laudari poſ- Pkoiſtopus Lpice
ſe, ultimos adhibere conatus & exteriora corporis membra Uigitur julte a
tanto Deo laudando impendere. Clamo & ego cum ſan- n, & oonin
ctiſſimo Propheta: Laudate Dominum in Sanctis ejus. Etiam- inct eeducanc
ne in Sancto Joanne? In quonam magis? quando ex ore Nenophon il
divino Chriſti audimus: Amen dico vobis, non ſurrevwit in- ine dli bonos la
ter natos mulierum major Joanne Baptiſta. Sed me terret rat ttict
nimia Joannis magnitudo, ad quem laudandum videntur ho- unlis, &
mines & Angeli, cœlum & terra conſpirâſſe; ut temerarius ſin e
mihi futurus videar, ſi me totum in laudes S. Joannis effun- “ eſ o
ſe 1

dere præſumam, tenuitatis meæ præſertim conſcius, ut qui
ne minimo quidem Sanctorum dignè laudando ſufficiam, ne- Vntonc
dum Joanni, quem divinum Oraculum omnibus Sanctis, “ co
quos unquam Mualier pepererit, anteponit, & quia idem S. Da- N Dich pra
vid, qui ad laudandium DEl M in anctis ezus invitat, Pflmi aune

Uh mimare pirtun

(Nedorie†,.. .
ſud lchrilelimnon

— 4

—
—,,

Aulen

Ee

n CNeere hol.

ner nin

kgins arlin Eenm 4

Hen nirnnanle
ler nee ncinchan
lne inarln git
uorbis cidm: a
Ollicernn 9 Ner äfno
Is, nullum el Auchd⸗
iminntionnd
enttengpe gno⸗

npid Narladei c

Cuuton onpets menm
Glro en ann
itun in engteſulin⸗
nmngs! Aune⸗ an
lin ri, ter ni
Dynſtu Amtn
nlucnimnninmr,
Cuiile, utenguns
n lutssſn eki
õ
lutn iffame
ln omb Ma
uraanin,
cscpnnnn

Uſle .

Concio Aulica. 595

ſui centeſimi octavi initio petit à Deo laudem ſuam non ta-
ceri; indeque quæſtio exoritur, an nos homines laudem opta-
re, & quærere absque peccato poſſimus; hanc ego quæ-
ſtionem in præſenti enucleare ſtudebo, ſic tamem ut Ioannis Lau-
des non omninò ſim præteriturus. .
DOEIIS, laudem meam ne tacueris. Sic orditur citatum 5. 2
Pſalmum 108. Rex tam humilis, ut ſe 1. Reg. e. 24. v. 1 5. Ca- Henè lau-
nem mortalium Sauli appellare non erubuerit. Jamne pu- deſirat
ſillitatis ſuæ immemor laudem quærit? Sunt quidem, qui ſua bona
ſentiunt, ſanctum Regem petiiſſe verbis iſtis, ut DEUs lau. ehige Rid
dem, quam ipſi ſæpiùs dederit, ratam & gratam habeat; ego Chriſti
tamen cum S. Hieronymo ſentio, Davidem verè petiiſſe laudem Sloria.
à DEO, ac dicere voluiſſe: Me impii vituperant, tu me,
DEIIS, lauda. Quem non malè imitabitur, qui ſe, vel ope-
ra ſua laude digna prædicari deſiderat, fi id DEI gloria exi-
gat, & ſerventur debitæ circumſtantiæ. Primòô, Laus eſt inci-
tamentem ad virtutem, & jacentem torpententemque exci-
tat. Xenophontis tract. de Regno veriſſimum effatum eſt:
Laudes, vituperia ſunt liberis utiliora, quum verbera. Syne-
ſius Epiſcopus Epiſt. 62. Laudem vocat mercedem wirtutis.
Quin igitur juſtè acceptetur? Laus juvat ad cor exhilaran-
dum, & ad continuandum actionis bonæ fervorem. Plutar-
chi tract. de educandis liberis eſt: Laus & lætitia ſimul jungun-
tur. Xenophon lib. 1. Cyropædiæ ait, laudibus magis, quàm
ullà re alià bonos lætari, easque eſſe jucundiſſimum acroama.
Alius vorat Atticum mel. Hinc Duces prudentiores, & pa- 5F. 57
tresfamiliäs, & præceptores commiſſos curæ ſuæ milites, Laudibus
.– . * . . . . . omines
filios, ac diſcipulos laudibus ad virtutem incitant. BoniIm- animan-
peratoris eſt, ait Ennodius lib. 1. cap. I. probatam in acie tur.
militis animare virtutem : ut fortitudo pabulis laudis inci-
tata, in ſecundis congreſſibus dediſcat lucis affectumn. Cu-
jus robur, Ducis præconio non nutrirur? quibus ſe dene-
gent etiam minus valida tyronis membra conflictibus, quan-
do Rectoris Teſtimonio, videt ſibi non perire, quod geſſerit?
Fff f 2 ſola

„

596 In Feſio S Joannis Baptiſtæ.

ſola via eſt, qua ad præliandum creſcat intentio, quoties
benè geſta non debet oblivio. Hæc Ennodius. Blaſius Mo-
lucius Mareſcallus in commentariis, ſe liberalem laudum er-
ga milites fuiſſe profitetur, idque plurimùm ſibi profuiſſe
tradit, præſertim cum pecuniâ carebat, quam illis in ſtipen-
dia numerarer.
F. 4 PBgyptii, ut narrat Diodorus Siculus lib. 1. pag. 63.
.sybtio- quotidié Regum ſuorum laudes publicè recitabant ad Reges
Iuctudo. in officio continendos. Soluto à ſomno Regi litteræ undè un-
dè allatæ porrigebantur. Qui mox lotus & regni inſignibus, &
ſplendidà trabeâ indutus, ſacrificatum ibat. Adductis tum
ad aram victimis. Princeps poparum coram confecta Ægy-
ptiorum corona, magnàâ voce preces enunciare, ad ſanita-
tem, & bona alia Regi impetranda. Singulæ quoque Regis
virtutes deprædicabantur, tunc & quàm erga Deos pius, quàm
erga homines mitis, quàâm juſtus, magnanimus, alienus à
mendaciò, liberalis : quod omnis concupiſcentiæ victor:
quod delicta leniter puniret, & benè geſta ultra meritum
remuneraretur, &c. eoque hæc tendebant maximè, ut procul
omni admonitionis acerbitate, ſolis virtutum illecebris, ad
vitæ modeſtiam Rex aſſuefieret.
5. 7„ Laudem qui optat, eam non niſi à Deo & in Deo quæ-
d eil. rat. Ad Heli Pontificem ajebat DEUs per os pueri Samue-
qualis co- lis I. Reg. 12. v. 30. Quicunque glorificaverit me, gloriſica-
ram Deo po eum. & S. Paulus 1I. Corinth. 4. v. y7. Tunc laus erit uni-
eſt, qui non : 8 . . . .
laudat, nifi Cuique à1 DEO. Talis quisque eſt, ajebat S. Franciſcus, qua-
à virtuti- lis coram DEO eſt, & nihil ampliùs. In vanitatibus mundi
zus: laudem quærere, ſtulti eſt. Dic tu cum Sancto: In Domi-
no laudabitur anima mea. Pfal. 33. v. 3. Et propter DEUM.
Laus & gloria quærenda, juxta illud Domini Matth. 5. v. 16.
Sic luceat Lux veſtra coram hominibus, ut videant opera ve-
ſtra hona, & glorificent Patrem veſtrum, qui in cœlis eſt.
Inveniuntur plures in Scripturis, quos D EU S laudavit,
ſed nullum, quem ab opulentia, à ſtemmatis claritate, à ſcien-
3 tiis

*

N, Genel/ n
pobun
Numuis
gin mi; h
iulen i niſ⸗
zuDkl fumule
Afteliſims
mnirate ſuc voln
m Virucn juxta
r quos laudarit
ei fimiarenn 8
tet Ao votis,
eacn ſunitet,
Y tudt Maptden
Iecn, Duc.7,7 44
Muly Mlt, Alan
ni iuzi Mu
iitor jfi:heec
Uiſeles neos:
endo unxit
WMum, Matth.

ubetru, & ſi,

AUnllum ammplil

int, loco ad in
un nujor o.
K dis quäm

Imad prrparan
nlmns poeta
dimmodo

Mun ejus . jam

dl Arque 4

umd her ter

Or Sain i

publec Ktärhan 4
Onnohegilren nin
bruggn Uigihut
Cunmmihet Acchtb
umn cn onte, A

, .
as CNneige, 0,nie

. Suglle gogne Nepi
ün rndennlcgin
6, zg-aniniv, demn:
s Nalniltnne ni
õ
Curmnimndu goenl
Wo Dumniidie 1

ON Ni Deo Aneo⸗
Dl er oei
grfunnt n it
11ſ. Turluei
t,gebs Famidu
is Emunnchwnun

Concio Aulica. 597

tiis mundanis &c. laudâſſet, ſed omnes à virtutibus. Noë-

mum, Geneſ. 7. laudavit à generali Juſtitia: Te vidi juſtum
coram me. Jobum laudavit ab innocentia morum & pieta-
te : MWumquid conſiderdſti ſeræum meum job, quod non ſit ei
ſimilis in terra; homo ſimplex & redtus, ac timens DElIA,

&; recedens à malo. Job. I. v. 8. Moyſen laudavit à fidelita-

te in DEI famulatu: Servus meus Moyſes in omni domo
mea fideliſſimus eſt. Num. 12. vV. 7. Davidem laudavit à con-
formitate ſuæ voluntatis cum divina, per Samuelem vocans
eum virum juxta cor ſuum. I. Reg. 13. v. 14. Chriſtus quo-
que quos laudavit, non niſi ob virtutes laudavit; puta ob
fidei firmitatem & excellentiam, Centurionem, Luc. 7. v. 9.
Amen dico vobis, nec in Nraël tantam fſidem inveni. Cha-
nanæam ſimiliter, Matth. 15. v. 28. O Mulier, magna eſt fi-
des tua! Magdalenam ob ſummum dilectionis ſanctæ fervo-
rem, Luc. 7. v. 44. Vides hanc mulierem ? Intrawi in do-
mum tuam, aquam pedibus meis non dediſti: bæc autem la-
crymis riga vit pedes meos, & capillis ſuis terſit: oſculum
mihi non dediſti: hæc autem ew quo intravit, non ceſſavit oſcu-

alari pedes meos: oleo caput meum non unxiſti: hæc autem

unguendo unit pedes meos. Petrum ob cognitionem my-
ſteriorum, Matth. 16. v. 17. Beatus & Simon Bar-ZJona; &:
tu &s Pettrus, & ſupra hanc Petram ædificabo Eccieſiam meam.
Sed nullum ampliùs laudavit, quàm Joannem, quandèò de il-
lo dixit, loco ad initium citatro: Mon ſurrexit inter natos
mulierum major Joanne Baptiſtd. Alibi vocat eum Prophe-
tam, & plùs quàm Prophetam, item etiam, & Angelum,
miſſum ad præparandam ſibi viam.

Mo. M. . .1. ” .
uan ronr D Pindarus poëta nobilis ſolitus intimum ſibi virum, ſuum- . 6.
leter que quodam modo delicium multis præconiis efferre, & jam Mrun.
clon ihntcent ingenium ejus, jam morum ſuavitatem, jam linguæ facun- re, ſed
rN Cet diam, & alia atque alia virtutum ejus ornamenta dilaudare, plus di-
DEUSl ci aliquandoò hæc feré dixit : Næ tu mihi non parum obli- qe ſe ex his
tc iſs garis, qui tuam quoquo fero laudem. Contra ille: Agno- bere-
õ pfff 3 ſco,

598 In Feſto 5. Joannis Baptiſtæ.

H. 7.
Via Joan-
nis in ado-
leſcentia.

ſco, mi Pindare, beneficium. Sed & tu agnoſce, tibi à me
ſatisfieri, quod in meis laudibus non mentiaris. Multumne
eſt laudare? plus certè eſt, dignum ſe exhibere laude. De
Joannis laudatoribus non quidem loqui licet, quod de lau-
datore Pindaro; hoc tamen ex verô dicere poſſum: magnos
habet laudatores Joannes, parentem Zachariam Spiritu San-
cto repletum, Angelum Gabrielem, & ipſum Chriſtum. Hoc
ſi magnum eſt, ut ſanè eſt, certè quoque magnum eſt, quod
Joannem hi tanti cum veritate laudent, nec in eo deprædi-
cando errare queant. Digniſſimus eſt tantis laudatoribus.
Videbatur Salomon omnia ſcire, quando z. Reg. 4. . v.
33. Aiſputa vit ſuper lignis, à Cedro, quæ eſt in Libano, usque
ad Hyſopum, quæ egreditur de pariete: & diſſeruit, de ju-
mentis, & wolucribus, & reptilibus, & piſcibus; unum tamen
ſe neſcire, ipſemet candidè fatetur, Prov. 30. v. 18. Tria ſunt
diſſicilia mihi, & quartum penitus ignoro: viam aquilæ in
œο, Viam colubri ſuper petram, viam navis in medio ma-

ris, O viam wiri in adoleſcentia. Sunt, qui per aquilam in

coœlosintelligunt, S. Joannem Evangeliſtam. Aquila hæc ſub-
limiſſimè volans, in altiſſimo nidificat ramo, in foraminibus
Petræ, nempe Eccleſiæ Catholicæ, in cavernis gremii Domi-
ni noſtri IESU CHRISTI, indè ad ſublimia volitans, ad

ipſum divinitatis faſtigium aſcendit, indeque divinæ ſapien-

riæ theſauros prædatus eſt, quibus univerſam Eccleſiam lo-
cupletavit. Per navim in medio maris intelligunt B. Petri
navim, id eſt, Eccleſiam ſanctam, cujus arbor eſt Chriſtus.
O! quantis procellis ſæpiùs eſt agitata hæc navis! & ta-
men ſtat hodieque, ſemperque ſtabit inconcuſſa : Portæ
inferi non præv'alebunt. Serpentis nomine nullum ſui veſti-

gium relinquentis Dominum Chriſtum intelligunt, qui ſic à

ſepulchro ſurrexit, ut actæ antea vitæ non reliquerit veſti-
gium. Nemo miretur, quod ſerpenti Chriſtus comparetur.
Ipſemet illi ſe Joannis 3. v. 14. comparat dicens : Sicut Moy-
Ies exaltavit ſerpentem in deſerto; ità ewaltari dorte, .
Tum

gir lit, gluch
oficio hodee
Aupnun Vun
Drin. LE nonn
Aoleſcentia tentn
itadlis perniten
ztelicla domo pat
,ſelera Qui tune

iulte fuit, Juanch
Ann, & onmnis N
IrK R. W

cededtetn in velt
ers cudum cira.
1 rocn! mni men

edele ſlyeſtri;.

unon obſtapeſce

Ferum ne lon

n, coid nam
uuibus audem
Ume Patres mun

nl ſ, in M

lulitus; g
n tuet, otatur
Iißftiten habegt
lulit, verun

he . 1.

eſellt, auhn
lin in ſahle⸗,
mom Hununi
unl Nes e

Ui

Anm iing

en,A gnchiin

dLogemunn Canat
Aabdent, nerig ddenel

mn tunt Nnrtu.

iit urh Rezdi
ſlegfizlinn l

:Gui, A,

1, 5ſibu numeme.

NN SN Uiſt
nn: Man arien
Tlun Mirir to ne
nt, guiperagtiimnin
Wichmm Mldliberib⸗
CCrarmrddidrminbe
t, in cnens genidan⸗

Concio Aulica. 599

lium hominis. Quid autem quartum eſt, quod ſapicntiſſi-
mus hominum ſe penituͤs ignorare fatetur? quid, inquam,
per viam viri in adoleſcentia? cum iisdem Scripturæ inter-
pretibus intelligatur Joannes. Qui etiam in cunis & vix na-
tus vir erat, & quidem magnus coram Domino, ut Eccleſia
in ſuo officio hodiernæ diei meritò cantet: Eliſabeth Zacha-
riæ magnum Virum genuit oannem Baptiſtam Præcurſorem
Domini. Et nonne etiam ſtupenda fuit via, quam Joannes

in adoleſcentia tenuit, imò à teneris annis? viam dico tam
admirabilis poœnitentiæ, & ſolitariæ habitationis? Quinquen-

nis relicà domo paternâ abiit loca deſerta, mundi defletu-
rus ſcelera. Qui tunc parvulum vidiſſet, qualis poſteà in adul-
ta ætate fuit, quando exibat ad eum Jeroſolyma, & omnis
Judæa, & omnis Regio circa Jordanem, ubi pœnitentiam

prædicabat, & ad ſe confluentes baptizabat; vidiſſet, inquem,

incedentem in veſtimento de pilis camelorum, & Zonàâ pel-
liceã cinctum circa lumbos ſuos, tamque auſterè jejunantem,

ut procul omni menſæ lautitià non veſceretur, niſi locuſtis

ac melle ſylveſtri; quis tenerum puerulum in ſeſe tam rigi-
dum non obſtupeſcerer? ⸗

§.u.

Verùm ne longè nimiùm à propoſita nobis quæſtione

abeam, ecquid nam tandem reſpondebo? Fasne eſt nobis anorum

hominibus laudem oprare & quærere? Ut id fas eſſe adſtruam detur eſe

Ude ac kiblinn olan
Nit, ntegle iniihe⸗

huuiftin k ſancti me Patres multm terrent. Terret S. Chryſoſtomus, ſenſus con-
o mmbinienk qui homil. 54. in Matth. 25. ait : Homo natus delectatur hu- pronogite
n, oi Art⸗ manis laudibus; & quamwis in eo non ſit virtus, Jua lau- quæſtioni
gintru An datur, tacet, lætatur: at bomo juſtus laudem fugit, & quam- concionis.
iriamd Mdc Vis Virtutem habtat, a qua laudatur, agnoſcatque illum, qui
ronirenuniſel ipſum laudat, verum Aicere, non vult laudari. & homil. Ir.
õ in Matth. c. 1. v. 12. Wihil, inquit, homines tam vanos, le-
iem ie Vesque veddit, quhm appetitus gloriæ vanæque laudis: &
d kucnzun nihil eos tam ſtabiler, conſtanter, fortesque facit, quum con-
Hen temptus omnis humani bonoris ac laudis. Terret me S. Gre-

rens Fun I6 117G 1 1 1 . . 5
ſteglnet Borius in 1. Reg. cap. 14. ſic loquens: Arrogantes arorc,

600 In Feſto s Joannis Baptiſtæ.

hominum ambiunt, ſi ve homines vanitatibus dediti laudari
appetunt. Veri Dei ſervi ab hac vanitate liberi ſunt. Licet
enim laudes ſuas moribus exæquare conentur, tamen laudari
ab hominibus nunquam volunt, laudes Acſpiciunt. Terret &

B. Auguſt. l. 2. de Serm. Domini in monte c. 2. ajens: Laus

humana non appeti à rectè faciente, ſed ſubſequi debet rechtè
facientem, ut illi proficiant, qui etiam imitari poſunt, quod

laudant.
. . His, & id generis Patrum ſententiüs perpenſis non au-
Nargarit deo ſanè aſſerere, licitum nobis eſſe laudem optare aut quæ-

aliorum, rere. Satiùs & ſanctiùs fuerit alios laude dignos laudare; &
ue. ani- virtus æſtimetur, & mali corrigantur, ut boni in bono con-
firmentur, & ad virtutis cultum conſtanter perſequendum
animentur. Quantoperè Dominus Petrum laudaverit, quan-
dò ei dixit : Tu es Chriſtus Filius B EIwivi. Matth. 16. vV.
17. jam dixi. Sic certé eum tunc laudavit, ac ſi decuma-
nos labores pro ipſo exantlàſſet, aut jam ſanguine m genero-
ſus pro Domino fudiſſet. Et alibi, Marci c. 12. v. 41. & Luc.
21. æra duo minuta pauperis viduæ quantùm laudavit! Se-
cutus Chriſtum Paſtor gentium, 2. Corinth. c. 8. à I. verſu, ut
excicaret Corinthios ad dandas fidelibus in Jeruſalem neceſ-
ſitatem patientibus Eleemoſynas, pro cujusque facultate, lau-
dat magnoperè virtutem liberalitatis, miſericordiæ, quam
erga eosdem fideles Macedones exercuerant. Quid Domi-
nus, quid Paulus ſic laudando voluêre? Id nimirùm, ut vir-
tus æſtimaretur, & exerceretur. Cur Dominus Centurio-
nem, de quo etiam ſupra, tantopere laudavit ?à nempe ad
confuſionem Judæorum, qui ex Patriarchis tam fidelibus de-
ſcendentes, & legerant Scripturas de Chriſto, & Meſſiam ex-
pectabant, & doctrinam Chriſti ex ore cœleſtem audiebant,

& tanta miracula videbant, neque tamen credebant. Quid

etiam Magdalenam tam amplè, ut etiam ſuprà dictum, di-
laudavit ad obſtruendum os impudens murmurantium contra
ipſam, & confutans iniquam Phariſæi de ea cenſuram. Et,
ne

ciltes, fortitudo

Vittus igitur
ibus tarnen ld
or, lreris moclte
Alacores auten,
ni regnla, quum

In CNinl. 14

lde Amm, menhe
1. dotelt homo-
Hullre Ma, ae
INliat: N⸗
me, lot ton ſt

er bofurn dicat
I dicentibus, e

nnon zubro, ſu⸗
mmimti eum, ur d
f. lartkr 26, 7.5
ag: guia Ren

Aßt landat:
W. 1.Corinthe

en Hail
I.: Minitri h
lllahoriba 9
Pſenn mlun,
bunn tetinen
Ilin niigno n

Uun unnlis ut

–R Concio Aulica- 60
1 Uti ihiſn nè multis, cur idem Dominus, Matth. II. à verſu 8. & Luc.
je lonntn uali 7.à v. 25. tam magpnificè ſanctitatem Joannis extollit? Uti-
lultrlfiiin que, ut damnet inconſtantiam in benè cœptis: ut proſcri-
in mumet zen bat veſtram mollitiem: ut excellentiam virtutis quærendam
te,e en “ perſuadeat. Laudare malum 8 ſcelus eſt, laudare hominem,
iein uin ob res bonis & malis æquè obvenientes, quales ſunt opes,
in nobilitas, fortitudo corporis ac pulchritudo, vanum eſt.
Eremnitehei Unt Virtus igitur præcipuè laudanda venit in hominibus, in §. 10. *
Aelucengueneng gquibus tamen laudandis, cavendum, ne nimii ſimus. Lau-Hlande uc

in Aurpch,ne iute ator, literis modicè permutatis quoad ſitum, fit adulator. mii.

nn ur boninbowag Acdulatores autem, magni animi ſemper deteſtati ſunt. Te-
olmr iean nenda regula, quam cx Scneca profert S. Bonaventura tr. de
Derumlilnett un virtut. Cardinal. Lauda parcè, vitupera parcius. Poſt hæc &rr.⸗
DDIun Wcnur à me allata, inexpectatum haud dubiè erit, quod nunc aſſe- koxelt ho-
nelucni,i dun. ro. Poteſt homo ſine peccato, quin etiam cum meritò ſe peccato,
rim ſignien end laudare. ltà aſſero ex mente Magni Gregorii lib. 12. Moral. H
lrieu Alu cap. 16. ubi ait: Sicut gravis culpa eſt, ſibi hoc hominem ar-=tè ſe lau-
emmkli A6 ropare, quod non eſt: Sie plerumque culpa nulla eſt, ſi hu- dare.
ACNNtNR N militer bonum dicat, quod éſt. Chriſtus Joan. 8. calumniosè
dipn elkenu miIis dicentibus, eum eſſe Dæmoniacum, ait: Ego Dæmo-

pro jiult⸗ ſollae ,r
lts, mlaicde, ur
gerenemm. Cibin
lete? Mainmun
Qr Doniny Cunm
eelulhni ennet
Durirehsan elbos .

nium non habeo, ſed honorifico Patrem meum, v. 49. Caiphæ
adjuranti eum, ut diceret, an eſſet Filius Dei, reſpondit: Tie
diviſti. Matth. 26. v. 64. Itidem Pilato quærenti Rex es tu? ait:
Tu dicis: quia Rex ſum ego. Joan. 18. v. 37. S. Paulus non
ſemel ſe laudat : Abundantids illis omnibus (Apoſtolis) la-
poravi. I. Corinth. 15. v. 10. & 2. Corinth. 11. v. 22. Hebræi
Junt, & ego : Iſraélitæ ſunt, & ego: Semen Abrabæ ſunt,
& ego : Miniſtri Cbriſti ſunt, (ut mins ſapiens dico,) plus
ego : In laboribus plurimis, in carceribus abundantius, in
plagis ſupra modum, in mortibus frequenter. & 2. Timoth 4.
v. 7. Bonum certamen certa vi: curſum conſummavi: fidem
ſervavi: in religuo repoſita eſt mibi corona juſtitiæ &pc. Apo-
ſtolus tam humilis, ut ſe peccatorem maximum reputaret, &
Egg g nomi-

Kr

602 In Feſto S. Joannis Baptiſtæ.

nomine Apoſtoli indignum, an laudando ſe deliquit? abſn
hoc vel ſuſpirari de tanto Doctore!

Regi Eccleſiæ videtur laus ſui ipſius pro Medicina fuiſ-

ſfe; Poſtquam enim laudàſſet ſe, ſanatus eſt, & vitam jam
jam abituram, in annos ipſos quindecim protendit: Obſer-
vo Domine, ajebat 4. Reg. 20. vV. 3. memento quæſo, quomo-

doò ambulaverim coram te in veritate, & in corde perfecto,

& quod placitum eſt coram te fecerim. Oravit, flevit, con-
valuit ex integro, Deo ſibi in hac laudatione complacente.
8. Antonius Magnus quandèò fentiebat ſe timore nimio &
puſillanimitate dejici, animum ſuum erigebat commemora-
tione laborum ſuorum ac bonorum operum: contrarium
Verò faciebat, quandèò titillari ſe vana glorià ſentiebat.
Adverte autem, magnam moderationem, & pruden-
tiam adhibendam eſſe in ſui laudatione, ne ſis odioſus iis, qui-
buscum verſaris. Veriſſimum effatum eſt Æſchinis in ora-
rione contra Cteſiphontem: Innatum eſt omnibus hominibus,

ut indignentur iis, qui ſripſos laudant. Omnibus conſidera-

tis, niſi Dei gloria, & proprium, vel proximi bonum aliud
exigat, præſtat à ſui laudatione abſtinere; neque laudari à⅜
quoquam hominum velle; ſed agere omnia laudabili-
ter, vitamque vivere laude coram coelo ac
terra dignam, &c.

In

—
Nogas
I P eſ

4
Uterg

ltis er dinol

Pwel habe
Learum
Di veba in
e
de deatior lorentl
Hiunsbeauml
Cugue olneretun
Tehamßstmirabile!
le, Kprodachar
vitæ ponebat
zincarencia dolo⸗
tiis pugillandi
I in loſu aliosſn
ie. Nenocrates
Inne beqtitudine
Ireodoricus Are
ne dgönundo
Mi reſponclt:e
NNcem, niſi mi

inee. dpo⸗

. in verlirun
1 ig Giſim
Gence Prolegnit

i Bſe
nhudinco .

tore 80
tli ii Poo
e, D , S
nindeinmnen 6
3 wenmpaeh i
eritae, Anane

Concio Ruſtica. 603

—

In Feſto SS. Petri & Pauli

Apoſtolorum.
Concio Ruſtica.

ebatc
n niner Uterque diligens & dilectus.
0 laudronecorniaenn .
mttin Beatus es Simon Bar-Jona. Matth. 16.
—⸗—KWr
D nrhe connene ☛M Ota non ſemel quæſtio eſt inter eos, qui vel erant,
me umni ⁹ vel haberi volebant Sapientes: quid ſit eſſe in terra
nigniſnthr beatum Æſchines totam beatitudinem hominis po-
ocknnanen, Ehrucn nebat in ſomno, omnis tunc curæ mali aut mole-
menkſitalaigint⸗ . ſtiæ expertis. Ergò glis quoque beatus, & homi-
kumdt Aimdn ne beatior foret, tota cui dormitur hyems, dormitur & æſtas.

conufnnit

6. Ommibus conierr.

Apwim baum duud Thebanus, mirabile! quaſi Chriſtum in monte prædicantem au-
WIN;WNHAInE diſſet, & proclamantem Matth.5. Beati pauperes; Beatitatem
dgnnnNH hujus vitæ ponebat in paupertate. Quâm Chriſtianè! Pinda-
Ge conm erl rus, in carentia dolorum corporis; Zeno in arte benè pugnandi,
n ſeu potiùs pugillandi. Anonymus in luſibus; cui glorioſius vide-

Epicurus beatum ſe putabat, ſi in voluptatibus carnis diu, no-
Guque volutaretur! O quam porcina hæc beatitudo! Crater

batur in luſu alios ſuperare, quàm Romanis hoſtem in prœlio
fundere. Xenocrates in continentia; Menedemus, Ariſtoteles
in virtute beatitudinem veram conſtituebant.

H. r.

Theodoricus Archiepiſcopus Colonienſis rogatus ab Im- .
peratore Sigismundo, exquibusnam mediis felicitatem poſſet a variis
indipiſci? reſpondit: eam fruſtrà in hac vita quæri. Idem & poſuerunt
ego dicerem, niſi mihi præplaceret ſententia 8. Chryſoſtomi – 2
initio ſuæ c. 4. ad populum Antiochenum homiliæ, dicentis: Ben,. ⸗
Wihil tam præclarum ad gloriæ rationem, & fiduciæ, quüum
4 Heo diligi, & ipſum diligentem tanquam Deum diligere. Id
quod deinde proſequitur, & beatiores tales regibus facit, &
Egg g 2 pares

—

§. 2.
S. Petri ſin-
gularitas
in honore
& favore.

504 In Feſto SS. Petri & Pauli Apoſtolorum.

pares ferè Angelis. Quod igitur Dominus JEſus S. Petro dixit;
dixerim ego pari ratione 8. Paulo: Beatus es Simon Bar- Jona:
beatus es Paule, Doctor Gentium. Uterque enim à Deo dile-
us fuit; & quidem ſingulariter dilectus; & uterque Deum ar-
denter dilexit. Utrumque & diligentem, & dilectum aliquantò
attentiùs in præſens videamus ad utrumque æſtimandum, ut
par eſt, & pro viribus imitandum. Beatus es Simon Bar-

