llos l erecdu⸗ Deo netionunn inſpectore, & capillorum nu-
oltentbe. Hia verò, fuxti S. Augulini
Gen. Si Auguſtini doctrina
llimofndn. citur Sice ciae clavo pellitur; ſfeutamor 4.14. luper . 9
ninealat inncitationib⸗ cog itarione tollitur, ut nale⸗ more vin- Cosilanio
Procerez com li aus cogitationibus, bonas aſſi ⸗ Uut malis nen pere- ogitatio-
8 jo: C / umamu jenti ne pe
ogitatio ſanda ſervahit te. Ità vir iah conſi- e Pellen- —
undum cor Dei
2

lluns cnil er
nimtne, coeitat odes malas retunderet, cogitavit di
ascin,di vVias “ errd in mente habuit, * eirdiesaniquot⸗
tinam ttnn Dei. Pſ. 118 g. 09, Eng pedes (affetus) ſios d Cogitavit
isteoccg. vi anni luce efie e vtan hac Potichmagnnnde
tur, gui codh⸗ . 11 15. 8 3 Himum no-
e rrernenh Nhot vis morten de ieptiein drr at
lineßs, tnigi arr. 2 æternitatem intermi epulchrum, ad
äeli a Prdren es; cogitemus no v bllen n jam
gem figtian primum exi Lair novifſimum, eàâque pietate die⸗ nnum mul-
ſlon, tundin Hoc enim 1S1 us, ſicut neviſſimum exe ine novi dhut
tiones nolng in ſt erit Eor Circumcidere, & ciren ellenus.
lcuteoporteret inn trenam acceptiſſimam circ imciſum cor
i, Ninkerno in Jeſulo offerre.
Gones, GNand
SGercildamnn
lperfs nii⸗
Ocbl acoklect
8l kemeline
inlacomlecnn,
emmoltileshii
apprehente
in lacum w
urbat,timenm
epehenlint⸗
emmmmalinlg⸗
ibenn

Qq 3 Con-.

.

310 Feſto Natiwitatis Chriſti Domini.

„

Concio Civica.

De Efficacia Sanctiſſimi Nominis.
Vocatum eſt nomen ejus ESUS. Luc. 2. v. 21.

§. . —eee Ortunatiſſimo omine novum annum auſpicabi-
E awine tur, qui à ESUnomine eundem inchoabit; cum
ium enim prima fanctiſſimi nominis littera 7o0â prin-
anni novi. α 6 cipiuen ſignificet, hoc ipſo admonemur, non

à Jove, ſed à ESU auſpicatum operum noſtrorum quæ-
Apoe: r. rere principium. Eſt enim JESUS felicitatis alpha & omega,
V:ae 22. ità, ut finem ſortiri malum non poſſit, quidquid in nomine
hoc feliciſſimo fuerit inchoatum. Vidit quondam Con-
ſtantinus Magnus contra Maxentium pugnaturus, crucem
in aere cum his verbis: In Hoc Signo, in quo etiam feli-
cifſimè triumphavit. Vincemus & nos in ingni nomine
IHS, & annum victoriis gaudiisque plenum ducemus, ſi
ex toto animo eidem addicamur; fortiſſimum enim JEſu
nomen eſſe, & omnium victoriarum auſpicium præſenti
dictione demonſtro, & in hoc nomine progredior.
Qsianbo In convivio Darii mota fuit quæſtio, quid iĩn rerum
tentiſſt- NMatura ſit potentiſſimum? Dictum pro lege, pro vino,
mum? pro morte, pro amore. Si Job interrogatus fuiſſet, re-
ſpondiſſet ſinè dubio, dæmonem eſſe: Mon eſt poteſtas
ſuper terram, quæ comparetur ei, qui fattus eſt, ut nullum ti-
„ nmeret. Job. 41. V. 24. hic tamen fortiſſimus gigas cum
Dhiſipp., toto inferno cæditur, flectitur, frangitur, cum nomen
. IES inſonat, in quo utrumque genu curvare neceſſe ha-
bent, non tantùm cœlites & terrigenæ, ſed & inferi, teſte
Paulo, qui, ut aſſeverat Bernardinus tomo 4. ſerm. 41.
cuùm ſuawiſimè pronuntiaret ſanctiſſimum nomen ad nonite:
io-

cstonimion

tennn An

Kcbntennnome
geonns iol
lEinmer ineni
juckuntmitor⸗
NeGHleen
cenoritlbicun
Ets Lickendatn
aicert, vtluber)
ii, ſunnhitrmi
I ait in tmin n
Peſhenuutnton
uupwr, d
Aſoembs
1ginceſarac
Unltiſfminon
Uffewrumzo

tiiteler:

Köimenn len

Ainziuti⸗
Km arind

Vumen indolee
umtonindus
Liatdhl Onnniz.
Nntii Richa
dtoen,

kenenn

omins,
12,7 21.
num uſtibi⸗
hinchondt, onn

Sliten jolpin
lmonembr, te

nofrorm.
Aloheégome

gic in nom
uoncdatn Ce
Uturus, crlcen
quo etium fdl
linßominommin
umn cem,
pum erimn l
Nom Pralent
oGehot,
, guid intenn
lege 0ro V.
Ats fuilet, t
Mng,
40t, ln
Hims ggun
tur, cum an
rrare —KjK
ſec Kinten,⸗
ond ,aen⸗
onmen

1

Concio Ciwica. 311

tionem nominis 71ESUI fuit raptus Paulus uſque ad tertium
cœlum. In cœlo autem, prout idem habet ſer. 49. in princip.
vidit glorioſum Dominum, qui conſtitutus erat in gloria
Patris, in cœlitibus ſuper omnem principatum, poteſtatem,
virtutem, &o dominationem. Cum cerneret illum tantàâ
gloriã ſublimatum, à ſpirituali calore inflammatus to-
tus & amore illius clamavit, dicens: ESUS Amor Meus.
Ad cujus nominationem & clamorem omnes cives beati
genu flexerunt; & in eodem nomine intellexit, quèòd genu
fie tebant etiam omnes Spiritus infernales, ſicut debent fa-
cere omnes Spiritus viatores. Quid mirum, quòd tremant
& ſe incurvent infernales genii, quia ex cœlo vi nominis
hujus deturbati ſunt.
Luc. 10. v. 18. redeunt Apoſtoli cum gaudio: Domine, 6. 2.
etiam dæmonia ſubjiciuntur nobis in nomine tuo. Quibus Ad Tocem
4 . “ . „ . ujus no-
Chriſtus: V'idebam Sathanam ſicut fulgur de cœlo cadentem, minis di-
quaſi diceret, ut habet S. Bernardinus ſerm. 41. non admi-mones non
remini, ſi in virtute mei nominis ewpellitis demonia, de hoe Paitnne,
mundo, quia in nomine meo fuerunt expulfi de paradiſo impe- Apoe 12.
tuoſe, hoc eſt, ruendo tanquam fulgur, quod cum impetu deſcen- v. 7.
dit. Imaginor, quèòd boni dicebant: Vivat Jeſus! vivat

Jeſus! ad vocem hujus nominis dæmones reſiſtere non po-
tuerunt, quin de paradiſi apice in abyſſum caderent. Hæc

Sanctus ſanétiſſimi nominis Zelotes. En! potentiam no-
minis ad inferorum portas conterendas, ſi ergò libet vin-
cere, ſit tibi teſſera: ESIIS vivat. Vives aureum annum,
& videbis aureum Solem.
Ubique in picturis antiquis cernere eſt nomen Jeſu in
Sole depictum, cur in Sole: Sicut Sol dicitur, quod ſolus,
ità hoc nomen in Sole eſt, quia non eſt aliud nomen ſub A 4, v. 12
colo datum hominibus, in quo nos oporteat ſalvos fieri.
Deinde ſicut Sol omnia ad ſe trahit, ità hoc nomen corda
noſtra attrahit, ità Richardus à S. Laurentio. Sicut Sol illu-
ſtrat omnia, ità ab hoc nomine omnes homines illuſtrantur.

312 Feſto Wati vitatis Chriſti Domini.

Cum illuſtre ſit, in glorioſiſſimo nomine debet collocari.
Ità idem tom. 5. ſer. I. de Regno Dei: Quia nomen eſt ſuper
omne nomen, & cœteris glorioſius, poni debet in magis
glorioſo loco mundi: & quia nihil in hoc mundo videtur
pulchrius Sole, ideò ipſum ponimus in Sole, ad inſtar lapi-
dis pretioſi, qui ligatur in auro, tanquam in pretioſiori me-
tallo mundi. Quod intelligens David non immeritò dixit:
In Sole poſuit tabernaculum. Pſ. 18. v. 5. Tabernaculum
nominis ſui. Pſ. 37. v. 7. Mea cauſa eſt, ut indicetur, pro-

—

pitiumilli ſemper affulgere Solem, qui hoc nomen in corde

circumfert. Certè Sol ipſe obedit illis, qui hoc nomine
ſunt inſignes. Te ego invictiſſime Joſue teſtor, cur Sel voci

tuæ paruit, & reflexo ab Occidente in Orientem curſu diem

duplicavit. S. Chryſoſtomus hom. 27. ad Hebr. Typus erat
JESI illud nomen, idcircò hoc factum eſt; etiam propter
ipſum vocabulum reverita eſt creatura. Vis Solem tibi non
occidere! obſerva hoc vocabulum; adeò enim potens eſt,
ut Solis prohibeat occaſum.
Conſiderat doctiſſimus Origenes tres pueros in fornace
Babylonicàâ illæſos & jucundos, cauſàmque in divini nomi-
Nis efficacia refundit. Orig. in l. 1. Job. 3. Cùm flamma
ignis agnoviſſet nomen Domini in Anania, Azaria, & Mi-

ſaële, foras è fornace fugit, illis, qui intrà fornacem erant,

non appropinquavit, quia terribile nomen Domini in eis

conſpexit. Moyſes £Æ̃gyptum ſolo nomine Jehova occidit

& vivificavit, ut habet ClemensAlexandrinus ſtromat. lib. 1.
idem aquas rubri maris diviſurus, virgâ ſuâ nomen inſcrip-
ſit, ut tradit Abulenſis in id. ex. 4. Erat portans virgam
Dei in manu ſuâ. In ea deſcriptæ fuerant quatuor litte-

ræ nominis DEI, tetragrammaton, quod eſt ſanctiſſi-

mum nomen jJeſu. Ità, quòd virtute hujus ſanctiſſimi no-
minis tot miracula Moyſes edidit in ægypto. Hæc ad ver-
bum Toſtatus.

1. Reg.

c ,. 10 1.
n
ſ,ſ ng
SS

e luche
gealnüne

cpu, irn

eealtlh
iCon, l
engugeeiin

4 r 6 tl
löennpochin
rnvC Anler
rizllth tenl
nktionmeklidn
Eect Welinin
eainieistten
lonsincecret
itſzaulrink
keniorcrierl
nſteravilnio⸗
nibeneddum. 1

ekoptopter
DCrmminobe

kkon ubent
I, uam u
Wenttig ad le

ifieliffiginr
Neſonten
mlefliic.
lſir eten

Concio Ciwvica. 313

eebetlin — 1. Reg. I7. v. 40. eligit ſibi David contra Goliath 5. .
1nomentinr indqu lim diſſimos lapides de Teiio Quiiepi⸗
iehe N quinque limpis lapides de torrente, ut ait Philo, ds linihi.
gebetinn ſignavit nominibus Patriarcharum Abrahami, Haaci, jacobi, diſſimi Da-
munoen Moyſis, Joſue ſive Jeſus, unde adverſario ſuo exprobrat: vid's ad
le,dilii. Tu venis adme cum gladio, & haſtâ, & clypeo: ego autem 125115:
npreroſkoone. venio ad te in nomine Domini exercituum. 1. Reg. 17. V. 4 5.
Ummerttocirt Cùmque duellandi neceſſitas inſtaret, miſit Davidmanum
berniclun in peram, tulitque uimnum lapidem (quem nomine Joſue
tindhceur Ntr. ſignarat) & percuſſit Philiſtæum in fronte, ubi boves per-
Chomenincote cuti ſolent, ut, quorum vitam vixerat, conſe ctaretur &
guihoenenne mortem, quique effrontem in vivis exhibuerat, fronte quo-
Lor,n Seldd que moriens careret. Ex duello ad bellum animos avoco,
temcudan Kſcire percupio, cur invictiſſimo Iſraelitici exercitis archi-

ebt. Iypasen ſtratego, contfa Amalecitas proficiſcenti nomen mutatum, .
ctiam prok quique prius Auſes „deinceps Joſue ſit appellatus? Reſpon- .
880lerutibine det quæſtioni meæ Lactantius I. 4. C. 17. ut, quoniam Dux
enimpotens, militiæ erat, adverſarium debellaret per nominis figuram
(Joſue enim & Jeſus idem ſignificant) & populum in terram
eros in fothut promiſſionis induceret. Militia vita noſtra, uti expertiſſi- .
incirinineon. Mus dixit Job; nulla in hac militiâ, ac potiſſimum in agone

Cümfumm fupremo ſecurior defenſio, quàm ſanctiſſimi nominis im-
1 . KN loratio
, Nun,NN Dlorätlc. . .
Uhrntemen, fob in ſterquilinio nomine jJeſu ſe ſolatur: Sit nomen
nDoninine Domini benedictum. In quæ verba Origenes: Nomen Do-
he mini jeſueſt, propter quod omnia ſuſtineo, propter quod

neſenn omnibus, quæ mihi obvenerunt, ſuperior exiſto, ſit nomen
sſeene⸗ Domini benedictum. Geneſ. 47. v. 3 I. Jacobus moriturus
Hinomer vocat oſephum habentem in mann virgam, poteſtatis re-
tpoftuis giæ inſigne, quam ut moriturus vidit: Adoravit Iſrael
Int uin Deum, converſus ad lectuli caput. Septuaginta legunt:

voc t ut⸗ Adoravit ICrael faſtigium virgæ ejus. Quid adoratvirgam
nnlrlli moriturus? Reſpondent Interpretes apud S. Joannem Da-
⸗ HeRK̈iD maſcenum I. a. fidei c. 4. In virga adora vit crucem, quæ erat
in manu Joſepò, Joſephᷣ erat typus Chbriſti⸗ ſed ad uerte, quôdnon
43 Kr ir-

£

§.
Efficacia
hujus no-
minis.

§F. 6.
Nomen
JEI ag-
gregatio
omnium
bonorum.

314 Feſto Nativitatis Chriſti Domini.

3

wirgam, ſed ſummitatem virgæ adoraverit. In ſummitate
crucis erat INRI. Virgæ Jofephinæ faſtigium. typus erat
tituli jefu nomine auguſtiſſimo ſupra crucem inſigniti, ut
feliciter inchoaret annum æternitatis, ut terrorem incute-
ret de'monibus, ut mortem non timeret, ut obdormiret
fuaviter, hoc nomen adoravit. Adoremus & ufurpemus
idem nos, omne præſidium experturi, quia omnipotens no-
men ejus. Exod. 15. v, 3.
Efficaciam ſanctiſſimi nominis expreſſit David Pſ. 67.
Oeus ſalvos faciendi, & Domini Domini exitus mortis,
quem locum optimè interpretatus eſt Auguſtinus I. 7.
de Civit. c. 28. Deus ſal vos faciendi Dominus eſt Jeſus; Ipſe
enim ſal vum fecit populum n Domini exitus mortis, ut

oſtenderet moriendo ſalvos eſe falturum. Gentiles etſi varia

nomina Diis ſuis dederint, hunc maris, illum belli, iſtum
eloquentiæ Deum vocando, nulli tamen impofuerunt titu-
lum ſalvos faciendi, quia tam honorificam appellationem
divina Majeſtas Filio ſuo ab æterno decreverat. Innotuit
hoc magno Jacob, qui ultima nomina proferens, Jeſum in-
vocavit: Salvatorem tuum expectabo Domine! Gen. 49. Pro-
copius & alii transferunt: Jeſum tuum expectabo Domine.
Chaldaicus Paraphraſtes ſic expoſuit: Salutare tuum expe-
tabo, dixit jacob, non expectabo ſalutare Gedeon, quæ eſt
ſalus temporalis; nec ſalutare Samſon, quæ eſt ſalus tran-
ſitoria, ſed expe tabo Redemptorem Chriſtum, Filium Da-
vid, cujus redemptionem deſiderat anima mea.
Sanitatem vocat Galenus & Hippocrates omnium bo-
norum aggregationem; indè enim bonus color, humorum
moderatio, appetitus cibi. Verius nomen Jeſu aggregatio
eſt omnium bonorum, de quâ Salomonicum illud repetie-
ris: Venerunt mihi omnia bona pariter, & iſtud Tobiæ: In
te uno omnia habentes, non debuimus dimittere te. Nomen
tuum, memoriale tuum, in deſiderio animæ meæ, exclamat
Vates Evangelicus. Quæ verba optimè intelligit, gle⸗
= ectet

„

ubeielei,
ſephummonn .
gkenenis A
Zntr,0rlknltt
gnenn, n
Mümsstemontt
ntu/fſit⸗
Pemunhuethe e,
rhitui, in
layeftth huitn
hinifmnnet,
Uigi ſtnin
e Aexyrtun n
Aumeatins uſtin
bemindmopn
(thti, he⸗
lr,jili tutnn
Aitkenonbeg in
mm uiniihjin
ſtio emſn.
torreitthonn,
nnzomnidikad
Kamnidau:
. inmnet ſ

4

hin,.

Concio Civica. 315
gin gun flectet ſe ad apothecas, ubi vaſis ſua nomina inſcribuntur:

eninciin aqua roſarum, ſyrupus violarum &c. nomen Jeſumemo-
tenoreninn riale eſt, quò inſinuantur omnia bonorum genera, quæ in eo
continentur pro humanarum ægritudinum remedio; eſt ti-

Giun tulus aquæ roſaceæ ad refrigerandum ardorem concupiſ-
tornipotenen tentiæ; eſt contra bilem & cupiditatem vindictæ rhebarba-
rum, eſt theriaca expellens peccati venenum. Non dimit-
ardmitl, tamus hoc nomen, in hoc uno omnia habentes. .
cinkaundt, ⸗ Nunquam inter homines Viſus eſt medicus, qui perpe- * „
4oink, tuam ægrotantibus afferret ſalutem; ad tempus ſanant, & ſcenn per-
Ang eelt illa ſanitas plurimis expoſita periculis. Avicenna tradit, Peruam⸗
uheſſe pharmacum, quod vocatur: Vita compoſita de confe-
ius i,ſurl Rionibus magnis; & hoc, teſte ejus experientiâ, rationem
entlesetln jlluminat, mentem lætificat, vires roborat, linguæ tollit
umbeli,in impedimentum, loquelam reſtituit. Quæ omnia Incogni-
npofenntih tus in Pſalmos demonſtrat convenire nomini Jeſu, per quod
nappeltiomn Iſrael ſal vatus eſt ſalute æternd. Il. a5. 2
enat. Mnoni S. Bernardus fusè ſerm. 15. in Cant. Cui in periculis pal-

gen ſeſm pjtanti & trepidanti, in vocatum Wirtutis nomen non ſtatim
Gen ’r iduciam præſtitit, depulit metum? Cui in adverſis difidenti jam
echibo omine jamq deficienti ſi nomen adjutorii ſonuit, defuit fortitudo? tri-
tednehe ſjatus aliquis veſtrüm? veniat in cor Jeſus, & inde ſaliat in

Gedeope os, ecce ad éortum nominis lumen redit ſerenum Similia
Gve etſilni habet Laurentius Juſtinianus de Circumciſ. Si tentaris a dia-
tum, Eülund bolo, ſi ab hominibus opprimeris, ſ conficeris ægritudine, R do-
amnea- loribus fatigaris, deſperationis api taris ſpiritu, ſi concuteri
Ttes Onliim formidine, R dubietate pulſaris, Jeſu nomen edito, in arduis, in
colon, hunor periculie, in terroribus, in domo, in via, in ſolitudine, in flulti-
nein ggreſ bus, ubicunque extiteris, nomen Salvatoris profer.
vmmilivd ene Myſterio plena ſunt illa Salomonis verba: Eruditus à 3
ikuclobe in Verbo reperiet bona, Verbum iſtud Jeſus eſt, in quo eru- Bm.
on ditus bonis omnibus abundert. Non ſolum unum bonum proverb.

ttetete)) .
n Jeſus, ſed omnia bona; Vita bonum eſt, Jeſùs eſt vita; Re- 16.v. 2e,

neeellii .
8 dlii, an ſurre ctio bonum eſt, Jeſus eſt reſurrectio; Lux mundi bo-
los i Rr 2 num

*

316 Feſto Nativitati Chriſti Domini.

num eſt, Jeſus eſt Iux mundi, ait Origenes præfat. in oan-

nem, & Prudentius inapophth.
O nomen prædulce mihi, lux, & decus, & ſpes,
Præſidiumg, meum, requies, 6 certa laborum!
Quæ nos verba ſub anni novi exordium repetamus, atque
ab invocato Jeſu nomine annum novum feliciter auſpice-
mur. Pulchrè S. Auguſtinus ſerm. 12. de verbis Domini:
Quis eſt homo, qui vult vitam, & diligit dies videre bonos:
bonum annum habere cupitis? Ità ſanè omnes cupitis, &
ſubjungit anni nos alloquentis verba: Bonus ero vobis, ſi
vos honi eritis, ſi auguſtiſſimum nomen jJeſu in circumciſo
corde habebitis, ac vocato veluti tabula amoris affectu, quaſi
dicat: In corde habere Jeſu nomen, eſt habere fortunam ad
nutum, ut benè Chryſoſtomus hom. 9. in ep. ad Colofſſ. ob-
ſervat: Ubicunque fuerit nomen Jeſus, ibi omnia ſunt proſpera,
& omnia proſperè ſuccedent, ubicunque additum fuerit hoc no-
men, omnia erunt ſecunda. Si dæmones éjicit, morbos abigit,
multò magis rerum proſperitates efficit.
§. 9. De unicornu ſcribitur, quèd cornu aquis venenatis

Contru intinctum protinus venenum exigat, & ſalubres efficiat:

omne ve-

wenum no- Diletus guemadmodum filius unicornium Pſ. 28. Si cortuum,
men jeſa, homo, neſcio quo veneno eſt infectum, immitte ocyus
hoc nomen cordi ad certiſſimam ſanitatem. Crux Chriſti
venenata videri, & mare amaritudinum vocari poterat;

at poſtquam nomen jJeſu venit ad crucem, dulce lignum,

dulces clavos reddidit. Nimirum Jeſu nomen dulce & ju-
cundum eſt, inquit S. Auguſtinus, ſuper omnes jucundi-
tates, omnésque feliciſſimè dulcorat amaritudines. Man-
na habuêre Veteres, nos nomen Jeſu, in quo omne dele-
. Gamentum Apoc. 2. Vincenti dabo manna abſconditum,
& nomen novum ſcriptum, quod nemo ſcit, niſi qui ac-
cipit. Vocatur hic manna abſconditum, quia Veteri Te-
ſtamento tanquam in umbràâ duntaxat patuit; novum, quia
in Novo Teſtamento ſoli Filio à Patre permiſſum; ſcriptum,
quia

rii, Nerhte

tonnlim

eMidinmd
arirmwcos i 6
n,honmresciumn
tititsl,
kuntc: Mn
lerctnetin,
eEehhinsrant
AMtnslrusPräi

WAemmcdtiMAn

MNNezdamefen
Dekr hnpetumenn
leniurſuris,
V6nibnotniniswe
nnnſclomal
uhominienn,
mhinſorgenre
Emühdlnem em
Anonen ejus,

wic HMett h

iceniem, K ſ
Wintnnr.
Kklimonet
mümneroitn

uſe n

Ufer
Vnrieetſen
intni

nin,

— Concio Civica. 317
Sain. quia nonnullorum cordibus, uti S. Ignatii M. aureis litteris
,Gl. inſcriptum fuit. L ⸗
4, 6h Inter dulcia, quæ mentem afficiunt, mufica eſt; cibus
Monn! mentis appellata: Conticuit dulcedo citharæ, ait Iſaias
Petamn, g c. 24. Quid nomen Jeſu: melos in aure. Cum Rex Saul
leiter lin ſervos miſiſſet ad capiendum Davidem, inventus hic fuit
Vetbis Domin citharam pulſans; cujus dulcedine abrepti ſatellites, vio-

gfiterebonos lentas Davidi manus injicere nequaquam poterant. Mit-
nnesnlts, tuntur alii; Rex ipſe ſuſcipit expeditionem; qui, ut audit,

nsetdRs cecinit nudus totâà die illà & nocte, I. Reg. 19. & quid mi-
eſi in Ccunci⸗ rum, homines cicurari muſicã; Cervus eãâ audità, ut teſta-
Drisaffechngui tur Ariſtoteles l. 9. hiſtor. animal. ſtat, & ſe venatoribus
erefottumm prædam facit. Delphinus, teſte Herodoto l. 1. Arionem —
..adCololt adierat citharœdum, qui, cum à nautis projectus eſſet in

naſint iohon mare, delphinus accurrens excepit humeris, & incolumem
umn fuerit hoet detulit ad littus. S. Baſiius Magnus hom. 24. de Thimotheo,
k, norbot ais Muſico Alexandri Magni, narrat, quòd Regem nunc ad fu-
rorem, nunc ad amorem potuerit inclinare. Tanta vis mu-
uis ſenenn ſices eſt; longè tamen major ſacratiſſimi nominis efficacia,
lubres effcu quo nil canitur ſuavius, auditur nil jucundius; adeò gene-
18. Kcoriun roſos hujus nominis melos facit, ut cum Apoſtolo repetant

immmedeai Act. 21. non ſolum alligari, ſed & mori paratus ſum propter
(r nomen Domini Jefu. Et cum Pſalte 43. In nomine tuo
1 octl oren ſpernemus inſurgentes in nobis. Habet nimirum nomen
n, Clelgn Jeſu fortitudinem eandem, quam ipſe Deus. Ante Solem
n encldn permanet nomen ejus. Alii legunt . Ante Solem filiabitur
romnesun nomen ejus, hoc eſt. F ilius erit ſimilis Patri. Hæreditariam
ircines Jeſus efficaciam „& ſui genitoris opera tanquam hæres le-
es gitimus imitatur.
0 n S. Sebaſtianus metæ inſtar ſagittariæ publico exercitus 5. 10:
n . Romani furori expoſitus, in quolibet i tu(ait vitæ Scriptor) Sandorum F.
ſei, Tnil dixit: Jeſus! De S. Catharina Virgine Martyre D. Vincen- inrer?ore
1, gorn i tius Ferrerius prædicavit, quòd nuda in equuleo ſuſꝑenſa, menta re-
uirncl „forpionibus conciſa, vulnere ſupra vulnus cruentata, aliud Pgrum 4
gilumznt RKr z non jxsu.

z18 Feſto Matiwitaile Chriſti Domini.

non dixerit, quàm JEſus, Eſus! Reſectum Pauli A

poſtoli

caput ter exſiliit, ter exclamavit: JEſus, Eſus, Eſus! S. Aga-
cha feris objicienda tyranno reſpondit: Si feras mihi pro-
mittis, audito nomine Eſu manſueſcent. Tanta eſt divi-

niſſimi hujus nominis non monſtris tantum fugandi
mortiferis doloribus ſuperandis efficacia.

s, ſed

§. 11 . Dominus vitæ & mortis, in cruce pro nobis moriens,
cruci aſß- dum caput inclinat, ſanctiſſimo nomini reverentiam exhi-

bet. Et cur hoc nomen cruci affigi voluit infami, quod eſt
glorioſiſſimum? ex ipſa hac cauſa, ut tolleret crucis infa-
miam, haberétque ipſe in tormentis refocillationem plus-

quàm angelicam. De Eleazaro I. Mach. 16. dicitur

: De-

dit ſe, ut liberaret populum ſuum, & acquireret ſibi nomen
æternum. Chriftus propoſito ſibi gaudio in hoc nomine

contento ſuſtinuit crucem, prout obſervat Euthymius ad

illa Evangeliſtæ de Pilato verba: Poſuit cauſam ipſius
tam, Eſus, Nazarenus, Rex, judæorum. Matth. 27.

ſcrip-
Joan-

nis 19. Cauſa toleratæ fortiter crucis fuit nomen fortiſſi-

mum, quo Chriſtus unicè confortabatur.

Solent Regum miniſtri regia mandata capiti imponere,
Chriſtus hoc nomen à Patre miſſum venerationis ergò im-

poſuit capiti; nec tantùm reverentiæ, ſed & obedientiæ

cauſa. Præceptum erat in lege, ut ſisummus Sacerdos of⸗
ferret ſacrificium, pontificalibus indutus veſtibus nomina
filiorum Iſfraël portaret in rationali judicii ſuper pectus

ſuum; in lamina autem aurea nomen Domini in fronte.

Exod. 28. v. 29. & quare nomen Domini in fronte: Reſpon-
dent Hieronymus & Beda, quia divinum nomen fuit ſignum
gratiæ, juxtaid: ut placatus ſit eis Dominus: videndo no-
mine rebellium filiorum irritabatur juſtitia; ſed aſpiciendo
nomen Jehova provocabatur miſericordia: Sacerdos in

æternum ſecundum Ordinem Melchiſedech, vene
arcam crucis, cui nec alba nec purpura defuit, inno
pro alba, charitas pro purpura tiara ex ſpinis, pro a

rat ad
centia
nnulis
clavi,

gezliugtimn
MetuN
Ehercoli?
laneenur ihee
ennomennh
peſoouunc; it
Semntiüboenonmn
sten aimenn
Ne, olannetn
mirhonin eul
Cizenscrt:
berecidionn

hn, .
C oncio Ci ecn.

mN—
s iterl clavi, lami
de NNH k vi, lamina fronti deeſſe vi
and ar nomine Eſu i enen Vidcbatur, ateccc! Eilatus
. hn le⸗ maaniſcenriamn juxta .D iabmütit Re ot Tilatu fabu
G. 4 „ 11. . . . „. —
Onobismorien emn v . peccntferes h uber nominan s in diage⸗
Atellei, 8 . 1 jquid . us »In Ca-
enttemimern us miſerendi pig quidem juxta i promptu
CAincln cum Vi ldi pignus . xXta illud O tum pec-
inkn ince nomin ratoris aurei
— pser — icent, quod geuri tat. Nec deſint, Gin
etNaad oc n ervat ſtigmata, ità ĩ. n manib u, qui
cillationemp miſe oien ratiduamn timnnpliun in fronte aſei rcht 8
m ſuæ victori um er
„& pignus

16. Gicitn D .
. Ue. Ve
reret ſhi B neremur i
in hoe an — ortemus inen ſanctiſlimum h
l Pichzmint dance nominando zMertr de, crebrè id n men, & Pauli §.
„omnia in hoc SS „de illo H ; in ore pottenmer
eoperand . 1 ando; in " hec no
0°; in corpore art in e
„libenter ore e.
. Sorde,

Nümihſusej ad eju
nuhn 1 Ornne 4 n Poriam æ rumnas m
toomeni in nomine Dominil facitis in Firtrol vitæ perpetiend
capitiimponen ut Origene — hriſti. Sicfemom opere, un. Cololſ.
Wonisergdin Penctuciionum, & IEſu eſt mmii benè, nam San⸗ 3.
d odedten gra dia omnium cauſa m fons
NNunsScertlet rum.
8 elübusnon!
ici ſelte⸗
Dotmininfen
in fronte: eſ⸗
ommenfutig
gus: Vigenen
ti; ſedalicn⸗
dia: Mons
gech, vehent!
efuit, inoe⸗
Pinis, tonn .
Con·.

3210 Feſto Wativitatis Chriſti Domini. S

eit
. nlen
RAS RANAAE NRANE: M E: RRS RAS Aane,
H oont
. 2 0
Nomen I HS Balſamum triplex. sal
j nn miihn
Vocatum eſt nomen ejus Jeſus. Luc. 2. v. 21. aielu
5. 1. E eEen Nter innumera prodigia, quibus Salvator noſter menmnat
Quaß Bal. SEE natalem ſuum reddit illuſtrem, fuit non poſtre. mi Hin
men jelu. & mum, quod vineæ Engaddi media in hyeme, Whlinmnl
s media de nocte repenté effloruerint, & non Miilun
modò vites, ſed & balſami in iis conſitæ vineis florem dede- ueniulitt,
rint & odorem. Imò Oroſius 1. 4. c. 20. narrat, in .ggypto Muinggiln
fontem balſami nocte Dominicæ Nativitatis erupiſſe, cuſus Muumülium
odore omnis ætas caperetur. Quid ità ludit in balſamo onnimlenln
divina potentia? ut oſtenderetur, prodiiſſe illum, in cu- Frartit,wontmun
jus perſona Eccleſiaſticus dicit 24. v. 20. Quaß balſamum Amcnumaihens
aromatizans odorem dedi, & : Balſamum non miſtum odor Iguintominis
meus. Prima in Judæam intuliſſe balſamum Regina Saba liammme
dicitur, cum cœtera inter munera radicem balſami in id ingzz colere
uſque tempus Hebræis incognitam Salomoni obtulit, ar- tiieainmubu
temque plantandi edocuit. Balſamus noſtra à Regina Vir- mengoro
ginum allata, atque in populo honorificato eſt radicata. Et Imit Emnt

ecce! virginea hæc balſamus (volo dicere jeſulus) in eem A ſneqwon
mox provenit maturitatem, ut cultro lapideo (nec enim Ueblit, en
aliter balſamus verè ſcindi poteſt) hodie circumciſa, præ- mittenee
ſtantiſſimum profundat opobalſamum, ſalutiferum inquuam hne te
Jeſu nomen, quod eſt effuſum ſicut oleum in totius generis iIm au⸗
noſtri ſalutem & ſuavitatem. In odorem fuaveolentiſſimi um ,igub
huſus opobalſami attracti Reges Sabæi, & tam feliciter in- enzſen,
uncti ſunt, ut hodiedum corpore eorundem permaneant aleti,
incorrupta De balſamo inciſa ſcribit Plinius l. 12. c. 25· (an
profluum liquorem primum candicare, deinde purpura- aunbllam
J ſcere; Mſuints

un Clstrn

Concio Aulica. 321
e —— . . — .
R ſcere; candicaverit & lacteus Jeſuli ſanguis in circumciſio-
ne, deinde erubuerit præ nativa verecundia, ardentique de-
ſiderio omnibus quantocyus ſeſe communicandi. Benè ha-
bet ex divini ſimo hoc veréque balſamo liquore tres the-

ipler culas implebo, cumque abbreviatum Verbi nomen tribus
ſcribatur litteris I HS, triplex balſamum in ſtrenam dicabo:
9.21, Indicum, Hierichuntinum, Sabæum, & quidem in corde

tripliei, videlicet Indicum in corde Ignatii Martyris, Hieri-
5DVnar en chuntinum in corde Hieronymi, Sabæum in corde Ste-
fuitnonotre phani. Placebit, ſpero, hoc meum munuſculumiis, qui-
nedi in ene bus balſamum nunquam ſolet diſplicere.

terint, Knnn Indici balſami præcipua laus eſt, vulneribus mederi, &2.
eisforemtet ita ut, experientiàâ teſte, videamus intrà viginti quatuor ho- Balſmam
rat in Cgnn rarum ſpatium graviſſima coaleſcere vulnera, in quæ genui dis vulne-
erupiſle au num Indicum balſamum fuerit infuſum. Nomini Eſu vim ribus ap-
wdit in balſan ſanandorum ineſſe vulnerum, ſuâmet teſtatum Eſus fecit um.
ſe ilum, indh experientiâ, non tantùm in Bethleemi ſtabulo, cuùm ad ſa-
Qudi aſum nandum circumciſionis vulnus aliam non adhiberet medi-
onmictumocde cinam, quàm nominis ſui balſamum; ſed potiſſimum in
umhRegind Ianmn Cruce „ubi cum unum eſſent omnia vulnus, nihilominus
n brlumn ini intrà horas 3 3. coaluêre ſingula, ne cicatrice quidem ſuper-
aO SDrd, ſtite; niſi ea in manibus, pedibus, ac latere excCipias, quæ ad
nra Depjduft immortalem glorioſi corporis ſ ui gloriam & delicias ſibi ul-
ettdenn Ktroreſervavit. Et unde tam feſtina perſanatio? ex nominis
reſeſclu) ien ſui balſamo, ſinè quo nec Crucem aſcendere, nec Spiritum
le) leo (rei emittere voluit, certus, ex hoc effuſo oleo certam corporis
neluß⸗ ſui integritatem eſſe emanaturam. Parabola narratur de
umine viatore Solymæo, qui, deſcendens Solymãâ Jerichuntem, in-
lut cidit in latrones, à quibus deſpoliatus, vulneratus, tantum
nintnd non examinatus, ſemivivus certè, relictus eſt. Vidit illum
nnt ſctei Sacerdos cum Levitâ, audiitque gementem, ſed ſurdà aure

enmm connivisve culis tranſüt; Samaritanus demum ut vidit,
ken ncr miſertus ſaucii, oleum & vinum in hiantia infudit vulnera,
ni e S& ſpem fecit ſanitatis. Parabola hæc Chriſtum ipſum re-
deinte, 88 præ-

Jean. I0.⸗
V⸗ 3.

322 eſto MWativitatis Chriſti Domini.

præſentat, qui ex æternàâ pacis viſione in Jerichuntem „do-
mum lunæ peregrè abiit, quande propter nos homines, &
propter noſtram ſalutem deſcendit de cœlis, & incarnatus
eſt. Pænè idem fuit cœlo deſcendere in mundum, quod
incidere in latrones; nunquam enim non fures & latrones
paſſus eſt, contra quos ipſemet proteſtabatur: Fures ſunt
& latrones; famæ, vitæ, animæ meæ hoſtes conjurati:
O quaàm verè in latrones incidit, cum duos inter latrones
medius in ligno crucis pependit, à quibus blasphemælin-
guæ gladio percuſſus eſt, cùm nullus vulneri locus in cor-
pore ſupereſſet; hinc illa triſtis neænia: Super dolorem
vulnerum meorum addiderunt. Viderunt iſta Sacerdotes,
& Sacerdotum Principes, Levitæ, & Levitarum Duces; vi-
derunt, riſerunt, præterierunt, feſtiviſſimumque tunc tran-
ſitum ſive Paſcha celebrare ſe jaârunt, cum innocentem
viatorem tranſire de vita in mortem, de cruce in ſepulchrum
conſpexiſſent. Nullüsne miſerebitur Samaritanus? nemo
oleum infundet & vinum? curam vulnerati habebit nemo?
Magnus ille Cuſtos hominum & Pater mifericordiarum,
qui vulnerat, & medetur; mortificat, & vivificat; pungit,
& ungit; poſtquam filium dilectum tantiſper reliquiſſe vi-
fus eſt, non unum modòsamaritanum, ſed totamsamariam,
quid dico? non Samariam, ſed Mariam ſubordinavit, quæ
præſtantius aliquid oleo & vino in vulnera ſaucii infunde-
ret, balſamum videlicet dulciſſimi nominis, cum calentiſſi-
moanhelitu& baſio ad ſingula pænè vulnera pronuntiati;
pro vino autem lackeas lachrymas ubertim effuſas; hinc
non mirum, conſanuiſſe tam citò Chriſtum, & immortali
corporis gloriâ amictum èê ſepulchro, in quod velut para-
holicus ille viator in ſtabulum depoſius fuerat, reſurrexiſſe.
O peccatores, multis lethalium flagitiorum vulneribus
faucii, ad vulneratum in circumciſione Jjeſulum accurrite!
vulneratus eſt propter iniquitates noſtras, ad quas ſanandas
balſamum ſaluberrimum, ex iſto, quod accepit, vulnere de-
ſtillat. Qlxæ&

n
7,Eu

lc.

ilzttt

1 . pfuhne

4 7
SisCrumen

ohrn
Apingtirſi

i hstmenomnl
Pzonngenin
Gett. Hcbinm
munt Mnprlnrin
ind ne lnertl
isrontoer e
Mworonini nele
Aledetinnede
Dpnmelaterpre
anur inchni
Uilegice anin
inigrezin ein
ſecyot ineln
Pmmtaturusb
ltit,t N
mnCnikumhe
Arplerenr cl
Moonn iafo

1 6

Niunn iilki

ini.
—

tnoshoris
ls, Kinamen
ImoNdun,
lfures lonn
tor: Eiyes ſn
detes coninti
s imter ltrone;
Slaphenelin.
netiloonince
dpper Colorenr
tila arenhts
rum Dures,t,
mquetuncta
m innocennn
einſepulchun
Aritanus? nenn
Ihubebitnene
ifericordiarun
vißcat; pongi⸗
el elaile .
Oracharwatann
Dorcinnrit, u
erlſamci infmt⸗
is, cumclett
nerapronumn
eim ekiſis; ii
Im, N inn
uol velut
erat, ennen
Oruumm Fohetl
eiluum acunt
l usſnn

Concio Aulica. S 323

Quæ balſamo inciſæ apponitur inſcriptio, verius cir-
cumciſo convenit jeſulo: aliis mea plaga medetur. Medi-
cinam enim nobis ſuo facit ex vulnere, quo liquidiſſimum
& Indico longè efficacius balſamum propinat. Notavit D.
Epiphanius hæreſ. 40 primam ſanctiſfimi nominis literam

Jod eſſe, quæ numero decimo æquivalet, eò quod omni-

bus per decalogi transgreſſionem acceptis vulneribus, & in-
numeris animarum cicatricibus facillimè medeatur.
Quid poterit totum ſananda in vulnera Nomen?
Si tantum illius littera prima valet?

§. 3.
Medicina
ekt.

Sint plura animæ vulnera, quàm ſuo in corpore moriens

Julius Cæſar numeravit viginti tria, vel Caligula triginta;
ſint graviora quàm Jobus in corpore, David in animo acce-
perit; his tamen omnibus divinum nominis balſamum
medebitur; omnis enim, qui invocaverit nomen Domini,
ſalvus erit. Hoc balſamum, quia in corde ſuo perpetuò
aſſervavit Martyr Ignatius, idcircò leonum dentes non ti-
muit; imò nè vulnerabilis non foret, pertimuit; imò nè
vulnerabilis non foret, pertimuit; apprimè doctus, quanta
fortiſſimo nomini ineſſet efficacia, ad vulnera non modò
perſananda, ſed etiam, nè infligantur, avertenda. Ingenioſa
inter Scripturæ Interpretes quæſtio agitur, cur moriturus
Salvator caput inclinaſſe dicatur, & nonpotius erecto ad
ſidera vultu egiſſe animam? Reſpendet D. Bernardinus:
Quia titulus regius jeſum gravabat, cumque is eſſet ad læ-
vam, ipſe caput inclinavit ad dextram. Alii opinantur,
quèd pronuntiaturus Patris nomen: Pater in manus tuas,
caput inclinàrit, ut pro ſua exaudiretur reverentia. Alii
ajunt, morti Chriſtum hoc geſtu annuiſſe; accederet, & juſſa
paterna exequeretur! cum enim mors nomen jJeſuin titulo
crucis legeret, prohiberi ſe ſentiebat, quò minus accederet,
& ſtimulum ſuum infigeret. D. Dionyſius Carthuſianus,
cui conſentio, autumat, in reverentiam ſancti nominis ca-

put inclinatum fuiſſe, inque gratiarum actionem pro effi-

85 2 caciſſi-

S. Bernard.
ſerm. 15.
in Cant.

§. 4*
Contra ve-
nanum,

324 Feſto Watimitatis Cbriſti Domini.

caciſſimo hoc balſamo in peccatorum ſalutem à Patre æter-⸗
no benigniſſimè indulto. Utamur, dum licet, ut vitæ inte-
gri, ſceleris puri, animo illæſi, benè Chriſti ſive Ungi, nec
vulnera nec funera amplius expaveſcamus. Habes electua-
rium, habes opobalſamum, ò anima mea, ſalutiferum certè,
& nulli peſti, nulli vulneri inefficax.
Ad alteram abbreviati nominis litteram & balſamum
ſecundum tranſeo, quod eſt Hierichuntinum, contra pe-
ſtem & venena certiſſimum antidotum, ut teſtatur Joſe-
phus I. 8., antiquit. c. 8. & Theophraſtus I. 4. c. 6. inquiens:
V iperas ſub balſamo toxicum perdere, & innocuè mordere.
Contra omnes antiqui ſerpentis morſus & furias probatiſſi-
ma eſt medicina nomen Jeſu, de quo ipſamet afſeverat Veri-
tas: In nomine meo dæmonia ejicient, ferpentes tollent,
