n ddel capite impiorum, per ſeandaloſos in Corpus Chriſti, vitia dela-
iznin lezttin buntur.
C)tg eatin Peccatrici genti dicebat Deus Iſaiæ I. 4. 7. v. 1. Deſeende,
niinn ſede inpulvere, lia Babylonia, ſede in terra. Non eſt ſolium filiæ
Nſn Cbhaldæorum, quia ultra non vocaberis mollis & tenéra. Tölle
tOriunpuni molam, & mole farinam, & c. In quæ verba ità commentatur
dum önmun Cyrillus Alexandrinus; volens nolens ſervitutis miſeriam ſubi-
iueachekbund bis: moles farinam: apparebis nuda: retegetur ignominia tua.
gsinernn 1 Apparebunt dedecora tua. Nota hoc tibi benè. Homo ſcandalo-
rin hHE ſe! Tu, 6 lingua ſcandaloſa, vos oculi, aliique ſenſus ſcandaloſi
ge Nunumn qͤuid niſi dæmonis aſinaria mola eſtis, in qua commolitur triti-
ilpmmi cum, & furfures à pura farina ſeparantur. Suſpendatur vobis citò
1d Cun in collo veſtro mola aſinaria, ac demergamini in profundo ma-
ugtin linc ris, né protractâà vitâ plures in pernitiem atque interitum ani-
rernuni⸗ mas per ſcandala veſtra trahatis, ac tandem profundius in abyſ-
nle aeyetn ſum tormentorum demergamini.
hiclnnd e Væ denique ſcandaloſis! væ vobis inclamat Deus, patrem ℳ 77
n n ſe 1 agens, dum præmonet ac minatur, inexorabilem ſcelerum vin- Scandalo-
oülmh, i dicem poſt acturus. Audi ſcandaloſe, quid clamet. & quale ti- ſos clamat
uoautolan bi minetur per ſuum Prophetam, Ezech. 14. Homo, Homo de do- Peus Pater.

mueun
Gunnl r mo

9872 In Feſto & Michaëlis Archangeli.

— —

mo Iſraél, qui peſuerit immunditias ſuas in corde ſuo, & ſcan-
dalum iniquitatis ſuæ ſtatuerit contrafaciem ſuam, v. 4. (Hoc
eſt, quicunque gaviſus fuerit in dato à ſe ſcandalo) & v. S8. ponam
faciemmeam ſuper hominem ülum, & faciam egum in exem-
plum, & inproverbium, &- diſperdam eum de medio populi
mei. Siẽ profectò diſperdidit Jezabel, & cum ea iniquifſimum
alienæ vineæ raptorem Achab, etſi ſeriùs: ſic perdidit Core, Da-
than & Ahiron ſcandalosè contra Moyſen & Aaron inſurgentes.
Numer. 16. Sic perdidit Pharaonem, aliôsque innumeros Exod.
14. Sic te quoque ſcandalosè perdet cum omnibus tui ſimilibus,
& offendicula aliis præbentibus.
Inter præcepta judicialia, quæ Deus per Moyſem populo ſuo
dedit, hoc etiam ponitur: Si pereuſſerit quis mulierem prægnan-
tem (Exod. 21I. v. 22.) reddet animam pro anima. Crudelis ſanè
protervia eſt, mulierem calem percutere, & in cauſa eſſe, ut vel
abortiat, vel etiam vitam unà cum fœtu perdat. At longè crude-
lius agit, qui innocentem aliquam animulam, piis cogitationi-
bus geluti gravidam ſcandalo percutit ac perimit. Per Prophe-
tam Amos c. J. v. 1I3. dicitur, ſuper tribus ſceleribus filiorum, &
ſuper quatuor non convertam eum. Cauſam juſtiſſimæ indigna-
tionis ſuæ illicò addit: Eò quòd diſſecuerit prægnantes Galaad. Er-
gone prægnantes diſſecare ram gnorme eſt nefas, ut absque ulla
miſericordia puniri mereatur? Sic eſt. Quid igitur Miſericordiæ
merebitur, qui innocentes ſcandalizat, viramque animæ, gra-
tiam Dei, ac Deum ipſum iisdem tollit? Heu! quid dicet Mater
gratiæ, quæ omnes in corde ſuo incluſos gerit, quot quot in gra-
tia Dei & primula innocentia degunt? hanc dum ſcandaloſus
gripit, prægnantem quodammodèò ipſam Deiparam diſſecat.
6.4. Quis jam miretur, zZeloſisſimum gloriæ divinæ propugna-
Cur ità in torem Michaeèlem ſic irà ac vindictæ cupidine in Luciferum

Luciferum .
curſerit S. Xarſiſie, ut eum cœlo deturbârit? Tam ſcandaloſus Angelus,

Michatl. tertiam Angelorum partem exemplo ſuo in rebellionem indu-
cens, tolerari nequaquam debuit. Et quis miretur à Domino
contra ſcandaloſos falmina cudi? mihi quidem certè horridum

fulmen

—
,luthe. 179

MI,
,inſtan 4
eſpst

Saromti
arumurthere!
neſiindszb
oe gbennſan
rianazinch
igractumncunn
,wrbenci,n
o lis hrebert
ls, gui iqu
lenziarect parn
68berumnverba:
Ne NMuch, 11.74
Digalhmnge
pyerba. Pauli5
erat uiricluab
AAlewalcirid
GNN. 1 R ade
Droculabo
ao, nee tinebi
Chriſto, neriin

Tbel Kn id
ctl tiiiin
Menklent,
necn dirinne
ð

.
igüneng
mungoain
ere Ana S
ninnett Alng
uinln üann
Mi rnmi n
wiferigtinn
Oncinndr
Gartmnnmmtir
õ
Ecktgirinr
An iinge in
Cle n giin!
Glogengonen
ininl
Pieniumd⸗
Ungrzin
arannn 8

Concio Civica. 873
fulmen eſtillud Chriſti: æ pomini illi: per quem ſcandalum ve-
nit. Matth. 18. v. 7. virus contra virtutem potentius ac nocen-

tius, quàm ſit ſcandalum de facili non invenies. Et poteſtne tota

Inferorum vis pejus aliquid agere, quàm à Deo abſtrahere, & ad
peccatum attrahere? At hoc agit omnis ſcandaloſus; adeõque-
ſummè vitandus; nęc non ſumma adhibenda cura omni Chri-
ſtiano, ne quem ſcandalizet.
Imitandus inclytus heros Eleazarus, de quo 2. Machab. c.
6. qui quantumcunque compelleretur ad carnes à Lege prohibi-
tas comedendas, malebat præmitti in Infernum, quàm vel ſimu-
lando aliis præbere ſcandalum. Imitandus nobis Chriſtianis
Chriſtus, qui utiquę non tenebatur dare naulum, dedit tamen,
nolens in re etſi parvâ præbere occaſionem offendiculi Hincilla

ad S. Petrum verba: Ut nen ſcandalizemus eos vade ad mare,

&οc. Matth. 17. v. 26. Prodigio cavit ſcandalum.
Digniſſima, quæ à Chriſtianis omnibus accuratè obſerven-
tur, verba S. Pauli, & exemplum, de quo S8. Chryſoſt, in 1. Cor.
poterat uti victu ab illis, quos Chriſto lucratus fuerat, accepto,
ſed ille maluit ſibi victum labore manuum comparare, rationem
dat v. I 2. nè quod offendiculum demus.
Procul ab umbràâ omnis peccati, procul erit ab omni ſcan-
dalo, nec timebit væ à S. Michaele ejusque SS. Angelis, nec à
Chriſto, nec à ter Optimo Maximo Deo, quisquis fuerit da-
torum monitorum accuratus obſervator.
Amen.

Sſſ ſſ Con-

874 In Feſto &, Michaëlis Archangeli. —E
. . — — pule n
202%2 „ 20 ½ 20/ 0 09202 ELSEE E ee e e ehn 1 hele A .
èè hbionninhel
. 6 tentatwintt
Concio Aulica. u
Eigralkm n

De ſpirituali Podagra. Wlnsnoſtrerho
. „ . . 5 . velleraut
Sipes tuus ſcandalizat te: abſcinde eum, ac projice abs te. — li
Aatth. 18. v. 8. anmun

SPerconeruth,i
lodinauimr

S. r. E W Unm lIſaias cap. 14. v. 12. quærit: Quomodo cecidisti “
Qune pec: de Cæœlo Lucifer? Origenes, Euſebius, Ambroſius, Frnitei
St Luciferi? ÆμAthanaſius, & omnes paſſim Veteres Patres, quos Leo Cin alonnen
Caſtrius prolixè citat, ubi & omnes paſſim Interpre- in –
tes unanimiter ſentiunt, Prophetam loqui de Ange- häll pihgch
lorurn Deo rebellium Coryphæo. Cui enim alteri conveniunt dre
ea, quæ ibi de Lucifero dicuntur, præterquam Dæmonum Prin- R imoir
cipi? v. g. Qui dicebas in Corde tuo: In Cœlum conſcendam: ſu- MTe indb
prà Aſtra Dei exaltabo ſolium meum: ſedebo in monte teſta- aa Ne
menti in lateribus Aquilonis. Aſcendam ſuper altitudinem nu- Nemb)Nihi
bium: ſimilis ero altisſimo. Nos rem apud omnes paſſim certam, p Dkullen
nè faciamus dubiam. Ambitioſum hunc Principem, & primum dltumghenp,i
omnium peccantem à Generaliſſimo cœleſtis militiæ Michae- umier Cue
le, Gloriæ divinæ zelatore ferventiſſimo de Cœlo dejectum in. leinchbtincſ
tartara, apud omnes itidem certum eſt. At hoc incertum, quod- umnereneſon
mam peccatum infelix Lucifer com miſerit, ob quod Spiritus no- 6 er tus ſen
biliſfſimus à divina Benignitate, ad fruendum Deo in æternâ bea-
titate conditus, à Divina Juſtitia, ad æternas miſerias damnatus
ſit? tCandanum poll⸗
5. 2. Subtilis Doctor Scotus putat fuiſſe luxuriam ſpiritualem. anüoffincen
Fe per. Suarez invidiam, alii iram in Deum, plerique ſuperbiam. Ego fmanon
Tuali cenſeo, fuiſie acediam, quod homagium ſuo præſtare Conditori hnninione
neglexerit, adeoque Podagràâ acediæ mortalis laboràrit. Intelligo n liggelu pen
id ex verbis ejus: Ndebo in lateribus Aquilonis. Stare ad obſe- inocertenge

Auia

i
Wcte

Alan

int uneti

n i nhti
ene, lunn, ler.
lin ſunieget
lann Mnlur
Plmhmm ik!
(Wenindrtcm
varmumeIN
ECekncndeuin
em. üinnwet,
nmtonsnine
mkurbinhenge
Bmowets mltel
ilnoceCrbtidn
net Awoennenng
nnietchlodin
emumnnem

Amenonittpin⸗

Per candalum poſſumus accipere offenſionem pedis. Si quando
te advertis offendere jam contra ſecundum DecalogiPræceptum

Concio Aulica. 9875

quia, genua Deo curvare Podagra tumida non permittebat. Vult
ergo ſedere. At non ſedebis, ò Podagtice! neque aſcendes, quò
te ambitio tua impellit, ſed ſancti & zeloſi Principis Michaẽlis vi-
ribus deturbatus infrà Victoris tui pedes æternum jacebis miſer-
rimus.
Ità jacentem dum cernimus, meminerimus, eum eſſe jura-
tum ſalutis noſtræ hoſtem; & cùm non poſſit Cœlo exturbare-
Deum, ut vellet aut Triumphatorem ſui Michaelem, neque ali-
ter poſſit miſerabiliſſimam ſuam ruinam ulciſci; huc omnem

ad hibet conatum, ùt unde ipe ruit, eò nullus noſtrùm perveniat.

lId quod innuitur illo Geneſ. 3. v. 15. Et tu inſidiaberis calca-
neo ejus. .
Podagra ferè inſtar Draconis ex inſidiis aggreditur homi-
nem, ſi in calcaneum dentes figere aut venenum afflare potuit,

ardere ſolent pedes tanquam igne infernali ſuccenſi: Ità experti

loquuntur, ſimiliter & ſuperbia, & acedia, & quodvis, aliud vi-

tium, quoties animam quasi per pedes apprehendit, inficit affe-
ctus, & peſſimo igne cruciat, ut peccatrix animainfernum ante
tempus patiatur, ſed contra exitialem animæ podagram præſtô

habemus Michaélem optimum medicum, qui, ſub pedibus ha-
bens Draconem, ſcit & vult ſuccurrere omnibus Podagricis, &

malum avertere, iis ferè medicinis, quibus corporalis Podagra-

curari ſolet. Qua de re dicentem audite: Meretur tam Excellens
Archiater, ut in ejus honorem, ejus pro animæ noſtræ ſalute ſtu-

dium ac benevolentiam probè intelligamus.

Si pes tuus ſcandalizgat te: abſeinde eum, ac projice
abs té.

5§. 3.

Sola con-

erſatio

blasphemando, jam contra tertium Dominicis feriisꝗque diebus cum malis
ſacrum & Concionem de facili negligendo, jam contra quar- inſcit.

tum, Religioſos petulanter irridendo, jam contra quintum,
. . .
proximo detrahendo, jam contra ſextum, non tantùm cogita-
8ſſ ſſ 2 tione,

876 In Feſto & Michaélis Archangeli.

tione, ſed ipſo opere Puritatem ſupremam lædendo, aut alia pec-
cata patrando, ad quæ tua te inducit Podagra, ſeu tepor tuus, quia
videlicet non ferves in cultu Dei, abſeinde pedem & projice, hic
optimus modus eliminandi Podagram.
Pedem abſcindere eſt fugere illorum converſationem, qui
ſuo exempload peccandum pertrahunt. Cum dancto Nanctus
eris, & ' cum viro innocente innocens eris, & cum electo ele-
tuseris, & cum perverſo perverteris. Pſal. 17. v. 26. & 27. Por-
rò ſicut Podagra contrahitur ex uſu infectarum veſtium, ità & ex
conſortio tepidorum, ſolo nomine, non autem moribus Ca-
tholicam fidem profitentium & femiatheorum, qui dicunt in
corde ſuo, tametſi ore non dicant: Non eſt D Eus Pſal. 13. V. I.
Noxius tepor contrahitur; O quot Angelos fecit Podagricos uni-
cus Lucifer? qui eos infecit non verbo, non ſignòô aliquò, ſed
exemplêpeſſimòô. Hoc eſt, cauda traxit in pernitiem fempiter-
nam, tertiam ſtellarum partern. Clarè S. Joannes: Cauda ejus
trahebat tertiam partem ſtellarum Cæœli. Apoc. 12. v. 4. Sed hanc
exitialem partem Juſtitia per S. Michaẽlem quaſi gladiò abſcidit,
tanquam membra noxia, podagrica, putrida, & quidem citò ab-
ſeiditʒ nam co momento, quo peccaverunt, reciderunt, nec ha-
buère reſipiſcendi ſpatium. Enſe recidendum, nèòpars ſincera
trahatur. Hæc fecit ſubitum lapſum, nè plures inficerentur.
Quam accipio ex S. Ambroſio cap. 2. de Paradyſo, & ex S. Augu-
ſtino lib. 11. de Civitate Dei c. 19. DEus Gen. I. v. 4. diviſit lucem
à tenebris, Angelos malos à bonis diviſit ſeparatione immutabi-
li, ità ut nec Juſti in ſtatu Gratiæ poſſint cadere, nec lapſi unquam
refurgere. Hæc nimirum contra ſpiritualem Podagram optima
eſt medicina, abſcindere omne commercium cum iis, quorum
exemplô traheris ad ſocordiam, ad divinorum neglectum, ad de-
fectus, ad peccata. Cauſæ podagræ ſunt duplices: aliæ internæ,
aliæ externæ. Prout ſcripſit doctiſſimus Franciſcus Idias, Vero-
nenſis, in tract. ad Clementem VIII. Internæ ſunt abundantiæ
humorum: Imbecillitas Stomachi, Cerebri, & Lienis. Externæ
ſunt: Otium, Crapula, Venus, Frigus, Vigiliæ & Labor nimius, &
. hæ

—

—
—
n
7* Telleſt

zehlſi vocig
ſanentee
gmſleul
ceu derilell
bngerlbiiiue⸗
ſerdud ing
relkrapel
,Ecban ode

R

öoenleareturn
Gtlsplecutitil
onmurend t.
Nuaceuntur ho
etln, fllom
lcelett Aulr
MOnil aminet
ge hec inidinra
,Prout in uun
polio ſoilktip
cit. orinck⸗
Kacäckin do
nobis blendiame
eline,ſiadrerten
lele aut erte e
n nos conyert
ma cocktinamn
tei el pedema
nisſigeatur, d
ei deryium
Uite, o eincep
n /gippe⸗
nneit eles, 5
lr ilemkubet

gt
— ðW Concio Aulica. 2
H lncga hæ ſimiliter cauſe ſunt, quæ animam perdunt, quas ſi enſe reci-
= diſti, expuliſti Podagram,
Se. Jucundum recenſet, ex Coœlio Curione Epiſtola 39. apolo- 0 4
lnnen gum Franciſcus Petrarcha. Convenerant aliquando Podagra & actcnd. de
menn e Araneus, alcer alteri ſuas deponens querelas. Araneus quereba- araneo S&
Glentn End tur, ſemper ſibi in caulis immanendum, cùm interim Podagræ adagra⸗
bene eſſet apud Magnates in Aulis, Pôdagra viciſſim hoc ſibi do- mento-

lere dicebat, quòd à craſſis Ruricolis nullo in honore haberetur,

nitihnnnin
n imò proculcaretur maximo cum deſpectu. Foſt alias atque alias

wine nnn
R querelas placuit ità inter ſe ſe convenire, ut tantisper diverſoria
r ſin Ng permutarent, & Araneus tentaret habitare in Aula, Podagra in
kintct 1 Caula, adeuntur hoſpitia, ille ſuperbum Palatium, hæc ſtrami-
Nkfaugin ne tectum, fictumque è limo gurguſtium. Araneo quàm
n Nnii malè ceſſerit Aulæ habitatio, citò inde proſcripto, & ſeopis ex=-
Urutn iüimin pulſo nil attinet referre. Succeſſus Podagræ referendus. Sub-
Curd lu dolè hæc inſidiata pedibus heri, tentabat eum in molle pulvi-
NClU nar, prout in aula egerat, projicere, at ruſticus ubi dolorem
ttienuiititt in pollice ſiniſtri pedis ſenſit, arrepta ſtatim ſecuri, pedem re-
aprnckalnct⸗ ſecuit. Hoc inde nobis documento ſit, ut Principiis obſtemus,
WNENNmtent & ſi qui ſe in noſtram ſocietatem inſinuent, quantumcunque
ntiinin Aii nobis blandiantur, ac tanquam chara membra nobis adhærere
üntr n uim velint, ſi adverterimus converſationem illorum in malum indu-
N1Erkad cere, aut eertè ſenſim à bono abducere, eos vitemus, & ab eo-
iaCaln iati⸗ rum nos converſatione quam primùm expediamus, hoc enim
Grkirnmennn juxta doctrinam S. Hieronym. lib. 3. commen: in c. 18. Mat-
rat e i thæi, eſt pedem abſeindere. Si cui medicamen hoc violentum
hlotcxenprlnit rl) Nora Plinius hiſtor, Natural lib
ginhmkunne nimis videatur, dabo faciliora. Plinius hiſtor. Natural. libro 25.
um e⸗ G. 3: ait, Servium Clodium, Equitem Romanum veneno crura li-
nnerin mu niviſſe, ac deinceps omni podagræ dolore caruiſſe. Ismenias,

Cnounnfn teſte Gellio, lib. 4. cC. 13. Lhebanos curavit amœno tibicinis

cantu. M. Agrippa⸗ ut refert Plinius l. 23. C. I. in calidum acetum

= immerſit pedes, & ſic oppreſſit cruciatum. Sextus Pompe-
hemi jus, ut idem habet lib. 21. c. 28. tritieo immiſit pedes genuum
Crniklimd tenus, ſiccatisque pedibus mirè levatus eſt. Et hoc medium ut

88S 88 3 eſb.

.
G

§. 5F.
Remedia
contra Po-
dagram
ſpiritua-
lem.

978 In Feſto . Michaelis Archangeli.

eſt facillimum, ità eſt & feliciſſimum, quo plures alii ſunt uſi,
& vel triticum contuſum, vel illius florem applicant pedibus, ut
exſiccetur fons mali. Utuntur alii pro tritico, minori argilla pari-
etis, vel lotio ovium, pari ferè effectu. Qui Acediam pernicio-
ſam nimis animæ Podagram, vult expulſam, accuratè perpendat
damna, quæ incurrit tam in hac, quàm in altera vita, dum in
utramque partem claudicat: Deo partim ſervit, partim Dæmo-
ni; nec eſt propriè in ſemita virtutis, & areta via, quæ rectà ducit
ad vitam, nee etiam eſt in vitiorum regia.
At præ omnibus facilè mediis proficit Flos tritici JESUS
Euchariſticus, quem qui manducat ſpiritualiter quotidie, realiter
verò hebdomadariè, is in pedes validos erigitur, fitque Eliâ for-
tior, qui paſtus divinitùs ſabcinericeo pane, ambulavit in forti-
tudine cibi illius usque ad montem DEI Horeb. 3. Reg. C. 19.
v. S. ut & hic poſſit Epulo confortatus ambulare, usque ad mon-
tem perfectionis, & ad ejus apicem aſcendere. Unica quippe
debita cum devotione obita Communio, quod ſolebat dicere
S. Maria Magdalena de Pazzis, admirabilis ſanctitatis Virgo, ſuf-
ficit nos facere perfectos, ſi Manna Hebræis quondam come-
ſtum inſtar præſentiſſimi alexipharmaci fuit, quo omnis infir-
mitas arcebatur: non erat in tribubus eorum infirmus. Pſal. I04.
V. 37. Si arbor vitæ poterat ſervare membraomnia ſuo in vigo-
re, quidni poſſitpanis Angelorum ¾ Inſtar Angelorum nos ta-
cit fortes. Dicitur S. S. Euchariſtia Panis Angelorum, non
quòd more hominum veſcantur eà Angeli, ſed quòd oblecten-
tur aſpectu illius, & in illius præſentia delicientur.
Nullum alveare, juxtà phraſin S8. Chryſoſtomi, tot habet
apiculas, quot Angeli circumſtant tabernaculum, in quo aſſer-
vatur Ven. Sacramentum, ex quo ſugunt quodammodo mel
cœleſte, robur Spiritus, & renovant juventutem piæ animæ. Qui-
libet Angelorum non modò potentior eſt omnibus Gigantibus,
omnibus Regibus, omnibus Exercitibus, ſed omnibus ſimul
hominibus, & unde hæc fortitudo? Ex cibo, quem manducant.
Panem angelorum manducavit homo, ut & ipſe fiat fortis 4 n-
gelus

Kmanl 8,
Mm. Cmpt.
cler acceclle:
Uranſtamnimn
locoinſigni
an fheit, l
Darionesetoln
ßinmtiko
ſo Cerel , bi
Nenne N Mon
NwKadwune
mn cheri
Comend tune⸗
lnn. 1 er ſerb
Nofkenet Ciin
iuhie. Zipv’
nlenurad fen
e guiitla
iun Deooffeten
nloplocet,herpl
it ſemn
alt ypor⸗
enije,.
emmmn Klrye
omanoltgin

—D
Concio Aulica. x79
imt 8 gelus, cui nocere podagra non poſſit. Legunt alii pinemboten-
äß Gan tum, ſeu fortium, mandueavit homo, quia nempe manducan-
te Ele do fortis efficitur. S
enllinen Agnus Paſchalis quomodo edendus foret, Deus per Moyſen
uniin Exodi I2. v. I I. præſcripſit: Renes veſtros accingetis, & calcea-
printt menta habebitis in pedibus, tenentes baculos in manibus, n
NiKarn er comedetis feſtinanter, & c. Quorſum tot Ceremoniæ? Ad ex-
nn primendum, ut equidem arbitror, effectus veri Agni Paſchalis,
Ni Dnilhzni ſacratiſſimæ inquam Euchariſtiæ. Hæc namque dat robur pedi-
Afninir n bus & manibus, & facit nos feſtinos ad Coœli viam feliciter cur-
Airczr in rendam. Quapropter agite Podagrici, S. S. Euchariſtiam fre-
in aiinz quenter accedite: in Florem hunc tritici quicunque veſtrum
Mätz k animam ſuam immerſerit, curabitur. Sõ —
Bmnlinn Loco inſignis antidoti, contra podagræ ſpiritualis maligni- 5 6. um
en E tatem fuerit, conſiderare, probéque intelligere, Tepidorum oblationes
n oplationes exoſas DEO eſſe, Satis id patuit quondam in Caino DEO non
mng Ween ſpirituali Podagra laborante, ſeu tepido in DEO obſequio, de ſunt gratæx.
niilniui i quo Geneſ. 4. ubi memoratur utriusque fratris oblatio, Caini
ürn minn nempe & Abelis, & de hoc dicitur v. 4. reſpexit Dominus ad
AmN GN Abel, & ad munera ejus & v. 5. ad Cain verò, & 'ad munera illi-
ulnmnihmu us non reſpexit. Cur non reſpexit? quia quando ſacrifican- 4
Enmnnnannuli dum erat, tunc podagrâ laboravit. Colligit id S. Chryſologus
N hiragme ſerm. 19. ex verbis illis v. 3, Factum eſt autem poſt multos dies,
n ins em ut offerret Cain &c. En quàm tardè, & tepidéè. Unde Ambro-
a ri hl ittr ſius hic. Ergo fratres ſequamur Abel aa prœmium, non Cain
utcemn. imitemur ad pœnam: Nam Sacrificium commendatur à cele-
1SCmihnin⸗ ritate, qui citò dat, bis Aat. Lenitudo in obſequendo & mune-
emelimüch ribus Deo offerendis, non placet: vivax & generoſa prompti-

tudo placet, perplacet. Hinc utique Apoſtolus Rom. 3. v. 1.
ſcribit: Obſecro itaque vos fratres per miſericordiam Dei, ut
exhibeatis corpora véſtra hoſtiam viventem, ſanétam DEO,
placentem, & c. Cur viventem:? ut videlicet in obſequio DEI
ferveamus, & ferventi animo DEO, quæ debemus, offeramus,
& opera noſtra vivant ferventi animata Spiritu.; neque ſimus
in

v

88⁰ In Fcſto . Michaslis Archangeli.

me Poritn, ena ve⸗⸗ pochegricorumn, duarum OPera rnr
la „ quàm vera ſun lo ac dc.
5. 7· dibus deſtituta. ra ſunt, & manibus quodammodo ac pæ-
rharon. Bl 2 poc a animachenere⸗ Tepidos ſcopum eſſe iræ divi-
Alem po. E yps. 16. Angelus Patmeus vidit Angelum habenter
dagram. Cratgrem iræ divinæ; Er què Angeumphabe tem
n iræ ; Et quo putamus eum exoneravit, audiat
Erhrrstiar W ſpirituali vexatur podagrâ, inquc ſervitu⸗
Per le it ſiu QAli nS lus H phialam ſuam ſa⸗
er ſedem beſtiæ. Qucæ illa ſit ſedes be iæ, indicat M Sr⸗
brias elkiæ, Magnus Gre-
kir zin nud Iſaiæ. 14. v. 13. Nedebo in lateribus Aquilonis
ie in igido hominis corde, tale cor beſtiæ ſedes elt, at ur
or batiuz iipſam beſt am: quàm in ſedem beſtiæ phiala di⸗
eſt. Farnetli u ketu dui⸗ cor hominis tepidi verè frigidum
metlſi velint haberi fervens. In ſervitio Dei tepidt
ute veri fervens. In ſerv ei tepidus, tale
ipſe D eor ſuonmoßcis diſplicet Deo, & plus diſplicet, quâm
n. Qui ſi ſummè diſplicet, ur veriſſimum eſt, plus

ta 5 diſpli j ideo
tamen eò diſplicet tepidus, ideõque præ Dæmoneiræ divinæ

ſcopus eſt.
e hanc ulterius probo.
Zulari bus H el. 11. Chriſtus, quo Hieroſolymà ſin-
Beleteum honc . nar usfuerat, egreſſus, & Bethaniæ per-
Dtatertoli iſſet ficum non habentem fructum ullum
c 87 èimprecatus dixit: Jam non amplius in æter-
uir aee Lori um quisquam manducet v. 14. quæ ſtatim exa-
recan ve . 1. patet. Poterat ſanè Dominus aridiratem im-
e ſlch arbori adumbranti Peccatorem, puta malo, aut py-
eagnnnin a alii iſtinsmodiarbori, nihil frucus parienti, cur
Boeneoctnt us ſeui arhori Ideò, quia hæc ferè præ omnibus tar-
Gicer fülgeune uos, ideoque promerita, præ omnihus male-
Rucluntamisn bercuti. Et ſignificat illa tepidos, qui & ipſi
afimintn erunt, ſiquem tamen ferunt, parum ſapidum,
udlenec erunt. Quia autem Deus magis affectum, quo
Qquid ei offertur, quàm quod affertur? aſpicit, animus invirus te-
pidi

—
Mrn uce
Noch 41. 32
gun niinli
Gron Vulrucn
meltris olen
Ppton wolruene
ubrors Dowin
Won minds 6
iimiiter, on
ibes peccalorl
Poluxclce? Lock
rüigieſtihel
Elqvatepih
erolete exole
elſe Kigdumne
idtubet olord
nbeleanlemmninin
Uier Entit Dens,
Neiock, iden
Cherub Aderapt
Kr, guemn benn
em fuile, ſoajen
Iiporem eplt
mq,,Ce Aſcens:
Uimm potiufi
tztepius co⸗
Pins el malun
„ Irdvoatet
lari: Pruyius
Amnibadero
umnngknona⸗
taenon
cdin ⸗ (ee

mn Concio Aulica. 881
n 1: „ 1. . .
uniin pidi DEO non placet, minùs obſequium placet ejus. De arbore

.* hac Matth. 24. v. 32. ait Dominus: Ab arbore ſici diſcite ba-
edilnn rabolam, cum jam ramus ejus tener fuerit, & folia mala, ſcitis
Ntin quia propè eſt æſtas. Ergo ficus folia quidem, ſed fructus non ha-
nelgſi gini bens, non multùm diſtat ab æſtate? verum eſt. Et tepidus vana ta-
Namdene citum exterius oſtendens folia, interiùs nihil fructuum afferens
Ni Deo, non multàm diſtat ab æſtate Solis juſtitiæ, nec multum ab

Warur dtg
de kn æſtu furoris Domini.

det⸗ n Non minũus efficax contra podagram ſpiritualem Recipe
lch ate erit ſimiliter, non obiter conſiderare, Tepidos pejores eſſe aliis
RKrL omnibus peccatoribus. Quod enim Dominus ſcribi juſſit An-
Vaülhtechii gelo Laodiceæ Eccleſiæ, hoc dici ex vero poterat cuivis, quinc-
unnin ſt que frigidus eſt, neque calidus. Utinam frigidus eſſes, aut cali-
bonibthimit dus! ſed quia tepidus es, & nec frigidus, nec calidus, incipiam
itmiohirni te evomere ex ore meo Apoc. c. 3. v. 15. & 16. Putàſſem ego, pe-
Do Kiwiiin jus eſſe, frigidum eſſe, quàm tepidum, quia tepidus ſaltem ali-
Eiim gqjuig habet caloris, ſeu pii in Deum affectus, de quo hic agitur,
e e enmrindi habere autem nihil, utique pejus eſt, quàm habere aliquid; ſed

aliter ſentit Deus, coram quo tepidus eſt, qui habet fidem ſinè
operibus, habet cognitionem Dei ſinè Charitate: Eſt potius

teu Mie Eſt potiu
Cherub, & Seraph, qualis à Propheta Ezech. c. 28. dicitur Luci-

kpint fer, quem ſi Bernardus optabat potius amantem, quàm ſcien-
ngen, ni tem fuiſſe, ſic ajens: Utinam potius ignifer, quàm lucifer fuiſſes.
mmihenn ba Ità teporem explicat S. Ambr. ſerm. 2. in Pſ. I18. S. Bernardus
r angſtn ſerm. 3. de Aſcens: S. Gregorius 3. paſtor. 3. 5. Dicit itaque Deus:
alusnis u n utinam potius frigidus eſles, quia frigidus me prorſùs non cog-
Kiinmmsin noſcit; tepidus cognoſcit. Cognoſcere autem me, & offendere
kummd uni gravius eſt malum, quàm ignotum meoffendere.
n nifnlunne⸗ Ex quo patet, gravius offendi Deum à Catholico, quàm ab g Kig.
Guͤkrteln⸗ Hæretico: gravius ab Hæretico, quàm à Judæo, gravius ab hoc. nen
onenmne . quàm à Barbaro, & cui nulla omninò veri Dei eſt cognitio. De- DEüs a
fori! “D um nãmque non cognoſcere nullum defectum arguit in Deo, ſi- Stne ieo⸗
ſnn un cut quòd cœcus non videat ſolem ‚nullum defectum arguit in retico. 1
nlemos 1 Sole, ſed in ipſo cœco. Si quis verò ſolem videret, & deſpiceret,
gien iNeN. TItt tt is in-
Gich

882 In Feſto . Michaelis Archangeli.

is injuriam irrogaret ſoli, qui propter lucis ſuæ pulchritudinem
laudari ab ommibus meretur. Ità quoque Deum cognoſcere, &
tamen offendere, valdè injurium Deo eſt, quia tepidus reipſa di-
cere videtur, Deum non eſſe tam ingens bonum, ut mereatur ſu-
per omnia diligi, talem potius eſſe Deum, ut facilè offendi poſſit.
Sed nos, qui ſanè frigidi eſſe nolumus, abſit, ut tepidi ſi-
mus, acediam ſuperemus amore ac fervore. Sicut Paralyſis, quæ,
juxta Galenum, oritur principaliter ex frigore, & curatur per cali-
da, ità nos, quidquid adhuc frigoris in nobis ineſt, ineſt autem ad-
huc in tepore, id curemus Spiritus fervore. Non tardèé, quod
tepidorum eſt, ſed citò, quòd fervidorum eſt, faciamus, quod fa-
ciendum eſt, ut enim Hugo Cardinalis de Charitate ſcripſit: Citò
pergere, eſt ardenter amare. Facile, & tamen efficax ad Po-
dagram ex integro expellendam Recipe præſcribit, qui expertus
eſt Societatis ES U ſaccrdos Pater jacobus Maſenius in lib. qui ab
ipſo inſcribitur: Utilis Curioſitas, impreſsũsque eſt Coloniæ,
Agrippinæ An. Chr. I672. pag. 283 Recipe pondo foliorum Ros-
marini, ex eoque aquæ fontanæ menfurà ad quernum ignem,
in olla ferrea nova, firmitérque concluſa, poſtquar duabus ho-
ris bullierit, adjice ex ſemine uſti fœniculi, 4. uncias ſingularum
benè contuſas medià ſimul horà ex eoque appone 4. uncias fo-
liorum ſenis non nihil attritorum, poſtque 3. quatuorve ebul-
litiones igni ſubtrahe, ac ſubinde ex potu refrigerato, hauſtum
unum Io. circiter cochlearium. tribus ante prandium, ante cœ-
nam totidem horis ſumito. Ad rem noſtram hæc ſunto.
Rosmarinus, cum vim habeat purgandi & ſiccandi, & ho-
minem renovandi ſignificat renovationem Spiritus. Quicun-
que podagra ſpirituali, ſeu tepore in obſequiis Dei laboras, reci-
pe potentiſſimum hoc Recipe. Quot menſibus ſpiritum reno-
va, te ipſum recollige, & per unam, alteramve horam, ſepo-
ſit:s aliis omnibus negotiis, negotium æternæ ſalutis cum Deo
tracta. Tunc benè claude cor tuum, illudque pœnitentiæ la-
crymis imple ad ignem divini amoris, quem Crux querna
Chriſti fovebit, exardeſcet ignis in meditatione. Nullum cer-
tè po-

meaent.
Momilecyet
awisune din
urnur pius en
rquicdamcdet
nibnschniob,
en borgios laci⸗
loe clongan
Perſrepins at
Eincanicnan
lelytungvamn
iuruciren, G
e negoro
rore inelleet
Apuc Cln⸗
nornurbna die⸗
er dürad dudd
6.20. Mi poe
Wericdiesqe⸗
conleeſte legitn
eigte tille an
bmmmas triticia
Fobololi a
segiltnem
Irurqudd dee
tmempedescon
prmpenenit
Mlnwinlybia
uuimckkeritig
Ala Keo
Cni Hktalu

Concio dulica. 883

tè potentius remedium contra animæ podagram Deo ſummè
odioſam, quàm in ſolitudinem mentis ſe quandoque recipere⸗
exemplo plurimorum, qui eò uſi frequenter facti, ſancto DEl
amore arſerunt.
Pro mille exemplis valet Caaoli V. Cæſareum exemplum,

Is quovis mane duas horas impendebat piæ conſiderationi, ut
ainin diceretur ſœæpius cum Deo loqui, quàm cum hominibus, eſſet-
Linmni n que, ut quidam de eo dixit, major in Eremo quàm in Imperio, & .
WR/ air virtutibus clarior, quàm ſceptro ac regnis. Cui proinde S. Fran-
Eer Mun ciſcus Borgias faciens ſermonem funebrem, hoc thema aſſump-
inndihin ſit: Ecce elongavi fugiens, & manſi in ſolitudine. Pſ. 84. v. 8.
initlinmit Inter ſtrepitus ac tumultus ſibilus Dei loquentis non auditur,
kue Kunetein Hinc animam à turba abſtrahit, facitque, quod ſe facturum
urneliin Iraéli, tanquam uxori adulteræ, ajebat Oſee 2. v. 14. ducam eum
h Alenanhe in ſolitudinem, & loquar ad cor eius. In hac ſolitudine, in
inmrigrl hoc negotioſo otio facilè Podagra amittitur, & anima divino
Armlim frervore incaleſcit. .
eſniataennin Apud Olaum lib, 5. c. 7. gigas quidam Starchaterus me-
dn moratur una die è ſuperiori Suecia in Daniam cucurriſſe, quod
ioltin iter alii vix duodecim diebus equo peragunt. Apud Plin. lib. 7,
Aen ln c. 20. Atas puer ſive Addas (ut eum vocat Martialis) Romæ à

meridie usque ad veſperam ſeptuaginta quinque millia Paſſuum

ir ad confeciſſe legitur. Orion. Sphiclus & Camilla eà pedum ve-

tanhn u locitate fuiſie jactantur, ut ſuper mare ambulaverint, & ſupet
Runeag ſummas tritici ariſtas cucurrerint.
rmſun kis Fabuloſa ac Poêtica hæc velocitas. Cœterum veram Cor-
apilim poris agilitatem Veteres certum eſt valdè æſtimaſſe. Maximinus
muomn uin Thrax, quòd Severum Imperatorem quantumcunque equo cur-
ncleni iun rentem pedes comitatus, quandoque etiam anteverterit, ad Im-
Sõ perium pervenit. In Meroe, apud Medos, & apud ¶;Æhiopes robu-
Aenmenin ſtiſſimus, in Lybia autem in curſu celerrimus Rex eligebatur. Va-
um erneſiman na hæc celeritas, & hominibus parum ſapientiſſimis æſtimata. „
Audee ant Alia, & Deo quidem ipſi æſtimata eſt celeritas curſus in via Celeritas
Tis enlu Coli. Hc excellunt Sancti. Hac David Rex excelluit, qui Pf. rn e
Ttt tt 2 I18. . e

elummm. .

884 In Feſto & Michaélis Archangeli. van
118. V. 32. de ſe dixit: Lzam mandatorum cucurri: Hac ipſèe mmi lire .
Rex Sanctorum excelluit, qui ideò à Prophetàâ vocatur: accele- adoriols
ra ſpolia detrahere: feſtina prædari, Iſaiæ c. S. v. 3. & Pſ. 18. C. 6. alams oel
Exultavit ut Gigas ad currendam viam. In via cœli, ſeu man- oun old
datorum Dei currere eſt honorificum. Prov. 22, v. 29. vidiſti vi- linſerto⸗
rum velocem in opere ſuo, coram Regibus ſtabit. Et hoc præci- gin. Mnetn
picur Eccl. 3 1.v. 2. 6. In omnibus operibus tuis eſto velox. Etad- nnliieba ſt
ditur, & omnis infirmitas non appropinquabit tibi; dixerim ego: io Nlpriſen
Et omnis Podagra ptocul à te recedet. lllnnamt
Sic currere, ſic velocem eſſe diſcitur in hac, de quà ago, enmomnu
eremo, ſeu ſolitudine, O pretioſam ſolitudinem! quam Baſili- Putni.
us Magnus alicubi vocat Aulam ſanctam; S. Gregorius Naz. 5 Mkoodioh
orat 41. in morbis animi medicinam. S. Paulanus: Officinam iun –
cœleſtem. Plura non addo, nè prolixitate moleſtus ſim. ne acham
Sancti Samuelis Prophetæ mater ſancta ait: Pedes ſancto- memin
rum ſuorum ſervabit. Rogemus nos S. Michaélem, ut & noſtros o⸗ bammil
ipſe ſervet pedes: ut non lubricemus in viàâ mundi lubricàâ: ut run 4
non cadamus ex ſinu Dei ut non recidamus à virtutis ſemitâ: nac eee
ut nunquam podagrici, quemadmodum Lucifer & Angeli ei Uueni den
adhærentes fuerunt, nos ſimus, ſed ſtemus ſemper quem- lhmshrr.
admodum ipſe ſtetit, ſtemus in fide, in Charitatis fervore, & nenlkln
heroicâà Conſtantiàâ; ut cum eodem, in Aula Coœli, Divinæ Ma- Oprelispro
jeſtati ad æterna obſequia ſtemus. 1isenniſe
us Deocapfcai

In Feſto S. Simonis & judæ Apoſtolorum. waninn

. . udas uos.
Concio Ruſtica. tonhelet
Non eſt curandum Mundi odum. . ſalanmwön
8 4 Syr, ſe; . . „ .: itahearvamore
imundus vos odit, ſcitote, quia me priorem volis odio anze
„ . babuit. Jo. 1 J. eeinn autu
dancii on Uid Chriſtus curat à mundo odio haberi? quid curant ejus Undenn, vel
munan . Apoſtoli ? quid curant illi, qui Chriſti ſunt? Si enim mi- Olunproenore

dio haberi. netur

ttin gie

kie
ni lan
unie
nnn
mnerdn ,
vohrhin
pPprcpinnuüti

r
eet,

n

8

Aeäininte
en Aniirn n
n kudm S
ium §Pulnng d
etiuck i sſ
NAcnden rlr
NWSN Hüuadhria
ridmuwinimtitn
NOlNlEir Kk
1 hrnm dne Nr
1 ,nC

emininbCriMe

Perüpeſon
ltan
au.
iimepinmm

auid
e

l Criflum3

Concio Ruſtica. 885

nectur extrema mala, non timent; ſi promittat omnia bona, non
æſtimant; quæ enim vocat mundus mala, illis ſunt bona, & quæ
bona dicit ille, his mera mala ſunt. Minetur Petro crucem, quid
curat Petrusè hoc non attento,: eripit mundo, & ad Chriſtum du-
cit Romam & totam Italiam, minetur enſem Paulo, quid curat
Paulust inſuper totam Gentilitatem mundo eripit, ut Chriſto lu-
crifaciat. Minetur Joanni Patmum, hoc non curat diſcipulus
quem diligebat Eſus, & eripit mundo totam Aſiam. Minetur
Jacobo Majori ſecurim, leve tribulationis pondus eſt illi, gran-
dem Hiſpaniam mundo majorem facit, dum Chriſto mancipat.
Intentant omnia mortem, fraclus licet illabatur orbis, impavidos
ferient ruinæ. Nihil enim Chriſtus, nihil omnes Apoſtoli curane,
à mundo odio haberi. Fortè minas convertet in blanditias. Pro-
mittat Europam 2200, latam, & 3600 longam, tot lImperiorum
& Regnorum matrem, ſed hoc nihil nihil eſt, promittat Aſiam
4880. latam, 5200. longam, nihil nihil eſt. Promittat Africam
4582. latam milliaribus 4600. Iongam. Americam, 5200. la-
tam & 9600. longam milliaribus tot mirabilium nutricem. Ad-
huc nihil nihil eſt. Si promittat balſama Judeæ. Odores Arabiæ,
Thus Sabææ. Moſchum in Oriente, Nardum Perſiæ purpuram
