riale, quo aliquet centena hominum millia con-dvocats.
ſumpta ſunt, ſequitur peſtilentia, quæ exAuſtriaci Archidu-
catus Metropoli plurimas jam duxit colonias. Quid opus
factu? pupilli & deſolati ſumus, advocatus nobis neceſſa-
rius eſt, quem leges civiles ex ærario in qualibet republica
conſtitui jubent, Chriſtus verò in regno ſuo, quod eſt Eccle-

pro Abſolone, quàm Abigail pro Nabal, qum Eſther pro
Mardochæo & populo, peroraturam. Quàm peroret feli-
citer, in triplici Abigailis, Eſtheris, & Thecuitis figura bre-
viſſimè inſinuabo.
S. Bernardus ſerm. 3. de Nativ. peccatorem timidum Siz:
alloquens: Ad Patrem, inquit, vereris accedere? 1BolIA graritk⸗
tibi dedit mediatorem; ad vocatum babere is ad JESIIA? mis muncdi
ad matrem reeurre. Ad huc ſonantius S. Germanus de Zona: calamieti.
Quis poſt filium itageneris humani curam gerit ſicut tu! Quis it eeſſi ga-
dafendit in noſtris tribulationibus! Quis adeò pignat pro pecca- ba roci-
toribus ? nullas enim eſt, qui ſalus fiet, ſandi iſima! niſi per Te. Rars
Wemo eſt, qui liberetur d malis nis per ITe. NMemo , cujus
miſereatur gratia, nisi per I..
Tria præcipua mala, quibus mundus, afflitus eſt, fuẽre
Diluvium, Sodomæ incendium, bmexnio Pharaonis, qui,
2 te-

52 Feſto Præſentationis Deiparæ Virginis.

teeſte Joſepho, habuit ducenta millia peditum, quinquagin-
. ta millia equitum, ſexcentos currus falcatos. Tantus ta-
mDen exercitus nè hilum Ifraelitieo popu'o nocuit, necpi-
Iluqm à cervice revulſit, quia videlicet in comitatu ac præſi-
dio illius, Maria ſoror Moyſis fuit, quæ intemeratiflimæ
Virginis MARIE figuram gerebat. Periit Pharao cum
exercitu in maris profundo, quia Mariæ præſidio erat in-
dignus. In calamitoſo quoque illo catacliſmo & univerſa-
li generis humani interitu, ſalvi perſtitére, quotquot in ar-
cam tempori ſe receperunt, ità teſtatur ſacer Chroniſta
in articulo diei illius ingrefus eſt Noë in arcam. Diluvie
comparari poteſt bellum & peſtis, in quibus velut aqua di-
labimur, nè autem toti dilabamur, adarcam vivam & anima-
tam, ut Beatiſſimam V. vocat Methodius, reeurramus.
Non aquam, ſed fulphur, Cœlum pluit ad exurendas ve-

nereas ſordes, qua cum fœtor & clamor Coœlos penetràârant. Stigenm
Juſtus Loth cum ſuis eripitur, & in Segor civitatem parvam Ahnnenn
ablegatur, pro qua Loth precatus fuerat v. 20. Eſt civi- mMeniſn
tas hæc juxta, ad quam poſſumfugere, parva &; dal ator in ea: nenmbii
nunquid non modica eſt. éz vivet anima mea! Eſt civitas parva Aunſttoe
Beatiſffima Virgo trimula, quæ de ſe: Reſpexwit humilita- Kemmcnl
tem. Cuùm eſſem par vula, placui altisſimo. Confugiamus Snttiſüdn
ad hanc urbem refugii. Oſi in Segor Loth manſiſſet, non undll
tantum incendium, ſed etiam peccatum ebrietatis & incce- Rllen
1. Ktüs evitaſſet. uAni
ſgura Ma- Segor firetrogradè legant, ſignificat roges. Rogemus ug
21%, eam, & intercedet efficacius, quàm Abigail pro ſtulto Nabal, aulnenn
qui Davidem contempferat, inquiens: Quis eſt iſte David, && Ahiocen
quis eſt filius Isai? I. Reg. 27. ideoque alimenta neceſſaria liblteac
negabat & c. placavit iratum Davidem Abigail, offerendo t
munera: Beatiſſima Virgo præſentat ſeipſam, pro ſtultis in d
peccatoribus Sapient'æ Increatæ reconciliandis. Audia- ete
mus energiam verborum, quibus uſa eſt prudens femina: Kain
— Pri-

y. „,
ineiri.

—— Concio Ciwvica. 55G32
den nc Primèò enim culpam in ſe recepit: In me Domine mi, Rit hæc =
lon un⸗ iniquitas. Deinde mariti fui amentiam detexit . Itultitia ßßUMB
0 oclt eſt cum eo, tertiò ab effuſione ſanguinis abſterruit: nè wenias
nititnun in ſanguinem. Denique munera obtulit: ſuſcipe benediétoneg
emnemeni hanc, quam at tulit ancilla tibi Domino mes. Movitꝗue aded
W Davidem, ut dixerit: Benedi um ſit eloquium tuum, & benedi-
praſicioen Gatu. V'ade paciſicè, ecce audiwi vocem tuam. Sic Beatiſſi-
Nliſtmo Einnn ma V. in ſe ſuſcipit peccata noſtra, verbisque efficaciſſimis
e, qvotenm coram filio judice perorat: peccârunt fateor, peccarunt hi
t ſicer On ſervi tui, clientes mei, peccarunt peccata grandia, peccata
14,C. Nn enormia, peccata innumera, at ſtultitia decepit eos; quid
dus veltan facerent, neſcierunt. Et jam contriti infra pedes meos ja-
im vivamnt cent; num illos à pedibus meis repellam, quos tu in mani-
8, Lechrramms bus deſcripſiſti, pedesque tuos eorum amore clavis perfora-
it ad exurent ri voluiſti? ah fili, nè venias ad ſanguinem. TIu meus ſan-
Colospeneni gvis es, hi pretium ſangvinis tui! per amorem, quo tuum
rivitatem,n amas ſanguinem, miſerere! per ſanguinem, quem, ut me ſub
t r. 20. Hj cruce ſtantem aſpiceres „OcCulis tuis expreſſiſti, atque hunc
1GSAn peccatorem mihi in fllium ſanguinis conſignàſti, miſerere!
4) Eftyviter Benedictum ſit hoc eloquium tuum Mater! & nunquid
Reperre nos habemus cauſas te amandi, quæ toties placaſti filium,
0o. Confip toties avertiſti cladem & exterminium, toties pro ſuppliciis
lhminſſn beneficia ampliſſima obtinvuiſti? .
vebliettbl Semel Regina Eſther rogavit: FSi inveni gratiam in oca-

§. 4 ‧.
lis tuis, dona mibi pepulum meum, pro quo obſecro, traditi enim ned⸗
„ I ſumus ego & populus meus, ut conteramur, jugulemur, & pe- .
ges⸗ reamus; Impetravitꝗue revocationem edicti. Quid ſi in tri-

ilrolnin bunali divino concluſum contra hanc urbem ſit, ut ingru-
iritee at peſtis, ut graſſetur incendium, ut annenæ caritas affli-
imennine gat? quid ſi contra aliquem noſtrum lata ſit ſententia, ut
Abigihe 4 poſt quatuor dies ſubitaneâ morte pereat, & in infernum
elan, geſcendat, jamꝗue prænuncius expeditus ſit, tetrum in do-
Cliandds A mo ſpectrum in pœnam hujus & illius boni operis per invi-
ſ prucenin G 3 diam

1

54 Feſto Præſentationis Deiparæ Virginis.

diam & ſocordiam præpediti? quid ſi contra me vel te ſcrip-
ta ſit ſententia gravis infamiæ, quæ Amanis æquet patibu-
lum, quid facto opus. Adhucne ſalutis ſpes:? eſt omni-
ndò. Ad Eſtherem cum Mardochæo recurramus, & ſimilia,
quæ ipſe protulit, motiva offeramus à conſanguinitate, à
noſtrà neceſſitate ab illius officio petita; ad ibit illa certiſſi-
mè tribunal divinum, & negotium aget noſtrum, nec aget
actum. Semel rogavit Eſther, millies MARIA, nec fatiga-
tur; nec tergiverſatur, ſed miſeris ſuccurere gaudet, quò
crebrius, eò libentius.
Ited She-.,„ SZemel itidem Thecuitis cauſam egit Abſolonis, & qui-
euitis. dem ſecundiſſimè, ingreſſa enim habitu ad Regem lugubri,
2. Reg. 14. viduam ſe ſimulans, poſtquam effari juſſa eſt, hoc fecit
* ornandi initium: Serva me Rex, petitur unicus meus filius, s
occidatur. Tum cauſam tantâà eloquentiâ egit, ut Re
ramentum extorſerit, & Abſoloni indemnitatem im

rit. Nos Abſolone deteriores ſumus, quia non Amanem, usſn
ſed Amorem incarnatum, Patrem noſtrum amantiſſimum mrni
JESUM nequiſſimè interemimus, nec ſemel occidiſſe con- unſige
tenti, centies & millies vulnera renovamus, & denuèò cru- tnbden
cifigimus. Nos rei ſumus effuſi ſanguinis, ſudoris, lacry- kannöf
marum, clamant contra nos lacrymæ, clamant vulnera, DEletent
clamat ſanguis, & vindictam exigunt. Quod revera cla- ülecenen
ment, & imminenti peſtis periculo manifeſtè patet. Recurra- 6 attieh
mus tempori non Thecuam, ſed ad templum vel imaginem intoneb
miſericordiæ Matri conſecratam, & dicamus: öDomina, ego Ene
filium tuum occidi, & me ipſum perdidi, ſerva me, quia tuus eiknlne
ſum, etſi indignus, qui vocer filius, imò mancipium tuum. unnin
Movebunt paucula verba cor maternum magis, quàm mo- intiunm
verit Florentinam illam matrem, quæ refugienti ad ſe ho- erne
micidæ unigeniti ſui mirè profuit; paucula illam move- n
bunt, verba, ut adeat Regem, procidat, clamet : Serva Ahi
u,

me, ſervaꝗue meos clientes, etsi ſint nequiſſimi peccatores;
mei

igirt.
—

—,
kamerdv

6 det

ſpes en
kamnns, Klan

mſingninn

dibit ilitet
noſtrum, ar
Al meit
eregalcehe

Ablolonist
dRegemlun
ln elt, hort
icus reiu i
degit, oe
Unitatemim:
uianonAnn
Umatmuntin
mel occidler
us, & denibe
s, ſudorie
,damant u
Qod teien
ektepitethen
lum velimgn.
us: Dond
ſetra me, in
mmancipiumn
nmigis uin
fugienti t
cla ilumm.

4
3

Concio Civica. 2

mei ſunt, quĩa ſe mihi donârunt; ſi mei ſunt, etiam ſunt
tui. Serva meos, quia tot annis amorem in me ſuum

probarunt, tot annis Sodalitatem meam trequentârunt,

tot coronas abſolverunt, tot eleemoſynas fecerunt, ante fe-
ſta mea jejunârunt, ſingulis feſtis meis communicârunt,

in tali & tali occaſione honorem meum, Immaculatam
Conceptionem meam, authoritatem apud te meam egre-
giè defenderunt. Serva me in meis. Ecce jam quærun-
tur ad mortem, jam jam raptabuntur ad infernum. OO
fili! quid ego peccavi in te, ut meos velis/perdere clien-
tes? O Salvator! cur me Matrem miſericordiæ feciſti, ſi
propter me gratiam præſtare recuſas miſeris? O Fili! jam-
ne oblitus es lacrymarum mearum & dolorum, quas ſub
cruce pro his ipſis tibi obtuli? fateor indigni ſunt, at ſint
indigni. Magna eſt illorum miſeria, major eſt tua miſe-
ricordia, maxima erit tua gloria. Parce, & miſerere

fili, ſi amas Matrem; parce, ſi amas nomen tuum, ſi⸗

amas amorem illum tuum, ex que hæc vuinera ſervas.

Sic orat Virgo, imò multèò potentius; & dubitabimus,

utrüm exaudienda ſit? nisi exaudiretar, quoties orat;
multi ex nobis pridem in gehenna arderent, non in hoc
templo ſederent. Si quod calamitoſum fuit tempus, il-
Iud fuiſſe cenſendum eſt ſub Henrico IV. quod Bozius l. 24.
c. 6. deſcribit: Fluvii inſtar murorum ſe erigebant, & ur-
bes integras ſorbebant nives tam altæ, ut ſylvas opprime-
rent, terræ motus ſæviflimi, incendia emiſſa cœlitus,
pluviæ item ſanguineæ, peſtis ubique luctuoſiſſima. In tan-

ta conſternatione indictum fuit per totam Italiam jeju-

nium triduanum, idꝗue in honorem matris miſericordiæ.
Et ecce Cremonæ infantulus vix benè natus loqui cœpit
cunis, & prædicare, vidi Matrem Dei ſupplicem ante Tri-
bunal Chriſti, & exaudita eſt pro ſua reverentia. Verita-

tem ab infante probatam demonſtravit eventus, ab illa
enim

156 Foeſto Preſentationie Deiparæ Virginis

enim hora quieverunt terræmotus, reſtincta ſunt incen-
dia, diffluxerunt nives, pacati fluctus, peſtis expiravit.
Tantum valet Virginis patrocinium? amemus hanc, quam
Deus, quam Angeli, quam Boni omnes tantoperè amant,
ut malint non eſſe, quàm Mariam ſuam non eſſe. Ame-
mus illam, quæ diligentes ſe, diligentiſſimè redamat. Ame-
mus illam, quam qui amat, interire non poteſt; quomodo
amanda ſit, non præſcribo, illud Auguſtini repeto: Ama &
fac quod vis. Ingenioſus amor eſt, nec tantùm ingenioſus,
ſed zelotypus, ſi MARIAM Virginem amas, certò non ama-
bis Adonidem aut Venerem; Si MARIAM parvulam amas,
certò non eris magnus in oculis tuis; Si matrem miſericor-
diæ amas, non eris immiſericors, maximè in eos,
quos nòſti eſſe ſervulos, imdò filios
MARI.

Wrl

Con-

Mnctünro

eNonriren
encſtsg
lisern
Unoe
ifnne Mi
NdsK
ſohndudcnn
günhun
eümunnen
wlulngee

We

whobou
Ut; umn
nſulutun

retluen
Maſennrat

1

— Concio Aulica. 5§: ðDW
.ꝰẽ
Pmneken Concio Aulicaq. M
Poteſt; nn Cur Deipata in templo Pr æ ſentata.
itepe e Beatus venter. Luc. 1II. v. 27.
Antümingene 5 Rernatd
45, Ceftonont Legantiſſima ſunt Bernardi verba de ſolennita- ſerm de
Mparpulamur te hodierna ita perorantis: Pater in conſecratione Ocib ePus
Nittenn nim wirginis exhibuit clari tatem, ſilius bumilitatem, pi- eteb:
arimkinen Writus Sandus charitatem. Quibus Doctor melli-danno.
doflios fluus inſinuat, quod eàâ horâ, quà Joachim & Anna conſe-

crârunt Domino Trimulam filiam, Pater coœleſtis exhibue-
rit claritatem, hoc eſt, quod præceperit cœleſtibus Spiriti-
bus, ut illuſtriores ſinguli apparerent, præceperitSoli, ut lu-
ceret ſpendidius, gratias creaturis omnibus præſtitit ſingu-
lares. Filius exhibuit humilitatem manifeſtando deſide-
rium ſuum, quo avebat earnem humanam induere, & cum
eſſet infinitæ Majeſtatis Deus, voluit ſe humiliare coram
ipſis angelis, & paulò minorari ab illis. Quid perſona ter-
tia: exhibuit charitatem ſollicitando pectus Patris & Filii, ut
in gratiam hujus Virgunculæ non differret in annum 60. aut
trigeſimum incarnationem, ſed acceleraret gratiam, & poſt
duo luſtra redemptionem inchoaret; movit ad hoc Spiri-
tum Sanct promptitudo ſanctiſſimorumbarentum in exe-
quendo voto ſuo, & pietas beatiſſimæ filiæ in ſuà præſen-
tatione; nam ut Sanctus Gregorius Nyſs. diſſerit: Cum
autem puella tam grandis evaſiſſet, ut mainmæ ad mo veri eam
amplius opus non eſſet, haud cundati ſunt parentes, tam ad
oemplum adducere, atque promiſum præſtare; cur verò in tem-
plo præſentata ſit, tribus rationibus demonſtrabo.

8 Feſto Præſentationis Deiparæ Virgind.

55
Ueten⸗ Praæ ſentata eſt virgo trimula insolymæa Salomonis Ba-
Aölum ineſ-ſilica, ut templum foret in templo, ſtabat autem auguſta
ſestemplo, jjla machina octavum orbis miraculum, tertium jam ar-
ccchite ctorum arte in altum educta, à Salomone primum,
deinde à Zorobabele, tertiò ab Herode conſtruëta, ſed ſta-
bat velut exanime corpus, cui ad perfectum ſplendorem
tam diu anima deerat, quamdi Maria in templo non ad-
fuerat. .
And Cret. Vocavit virginem DEIparam Andreas Cret. tem-
orat in fa- plum magnificum divinæ gloriv. Chry ſoſtomus in litur-
r ngee gia templum DOEl animatum. Ambroſur: templum pudoris, bo-
ſaltit virg. neſtatis purificatum. Auguſtinus: templum miſericordiæ DEl.
CS Aus- Amphilochius: Templum ſpei noſtræ, in quo Sanitas omnis &
Ghumpt. magnificentia reſidet. Rupertus: Templum proprium cha-
ritatis
Damaſcenus veròò orat. de Nativ: B. Virg. Templum DEI
Sandtum, quod ille pacis 'rinceps Salomon ſpiritualiter ex-
truxit & habitavit, non auro & inanimis lapidibus orna-
tum, verum auri loco ſpumidi fulgens, pro lapidibus au-
tem pretioſis margaritam ingentis pretii Chriſtum ha-
bens; præſentatur itaque Maria in templo, ut templum in

templo ſit. . uItuN
Viſebantur in templo illo exanimi menſa aurea, cande- Aumfkece
labrum aureum, ſeptem lucernarum, Arca de lignis Sethim Ieren

1 U
1

deaurata, mare æneum, altare Thymiamatis, propitiato-
rium, ſed hæc omnia umbram duntaxat projiciebant illius
. expectantiſflimæ Virginis, quà & menſa & candelabrum, &
S. oan Arca, & mare, & Altare, & propitiatorium vivum ac ve-
Dam orat rimm non uni Hebræorum populo, ſed orbi univerſo in ſa-
2. de al- . . . .
Simpt ö. lutem eſſe debebat. Aenſa enim animata (ut loquitur
Epiph. o, Damafcenus) menſa fidei intelledtualis panem vitæ mundo ſup-
relciend peditans. Epiphanius: menſa ſpiritualis vi vifico animarùm
MS* omnium pane inſtrulta (ut habet Menæagræca) eſt Maria,
31. Meji. quam

ihini.
—
—
Ddt autem
tertünir
lowonenn
onltrucht, ſt
Aum ſlnte,

U templo ni

dreas Cret
Oſtomis ihn
nplun uln
niſericortel
1O Sanitasonni

lum prorint

Virg emnlnt
on ſpiritulin

Vis lapicitmun.

Pro hopidtun
etii Chritun:
lo, ut teniir

menſaawence
cice lens
matis, oni⸗
Projcieun⸗
N cancehben
Ofiumvivum“
bi vninetb,
uuta (Nt
n Tite
ninſfo,e
grec⸗ .

Loncio Aulica. 29⁹9

ꝗquam menſa aurea proponebat, ill eſt candelabrum aureum
ſeptem lychnic, donis ſcilicet ſpiritüs ſandti ornatum clarum & orat in ſa-
lucidum, ut docet Andreas Hieroſolymit: Iila Arca eſt ſan- lutat An-
&a indiſſolubili. Chry ſoſtomus. Arca gloriæ ſpiritualis gelie.
Epbrem) Arca viva & animata, ac velut propitiatorium ing
terra (Methodius, Arcaæ teſtamenti verisſima, quæ auro veſti- Krc . de
ta mundisſimo, virtutum gemmic exornata, ex imputribilibus Ephrem
lionis ſviritualiter facta, tetamenti tabulas frondentem virgam, der. e
& ſau visſimum in ſe manna continuit, Utpræclarè docuit hod- rat.
Laurentius Juſtinianus ſerm. de Nativ. Virg. Hanc Arcam de hyp.
expectabat inanimis illa à Moyſe fabrefacta; & mare æe- voan. Da-
um Mariam, immenſum illud divini amoris mare, velut lO- maſe ſerm.
quitur Damaſcenus, pelagus gratiarum, pelagus ſanitatum, d
pelagus gaudii inexhauſtum expectabat; Altari thymiama- Cant. 1 v.6.
tis debebatur hæc virgula fumi ex aromatibus myrrhæ c
thuris, & univerſi pulveris pigmentarii; propitiatorium
denique propitiâ trimulæ virginis præſentia recreari gau-
debat. Eſt dementiſſima virgo propitiatorium laboran-
tium, ut docet Ephræm, propitiatorium mundi, in græco

hymno canitur; templo itaque debebatur. Et nos hoc vivum

templum devotiſſimè adeamus, ut apud menſam auream
ſaturemur famelici, apud candelabrum illuminemur cœci,
apudArcam fœderis pacem & tutelam inveniamus deſolati,
apud mare æneum lavemur immundi; apud altare thymi-
amatis bonus odor Chriſti & Mariæ eſſe incipiamus, apud
propitiatorium ſcelerum veniam & æternam propitii DEI
milſericordiam conſequamur.
Cauſa altera, cur ad templum quantocyus Mariam ve- §. z
nire docuerit, tenui judicio meo fuit, quia primaria Imago Eauſa at
templo Salomonis defuit; O filiæ Sionis, non jam imagines e⸗
aquilarum, palmarum, malogranatorum, ſed in imaginem ꝑie,
Dei perfectiſſimam intendite, Maria (aits. Antoninus)per-
fectiſima eſt Dei Imago, ab ipſa ſumma arte ac ſingulari
providentia depicta, aut quod Andreas Cretenſis ſerm. 3. de
H 2 aflum.

m Aadr HKi.
eroſolym.

60 F eſto Præſentationi Deiparæ Virginis.

aſſim. dixit: Imago divini Arcbetypi refe deſeripta. Alexan-

dAdroMagno dixerat Siſicrates, teſte Plutarcho: Statuam in tui
voyminis gloriam erigere cogitawi, quæ ob materiæ incoruptibi-
2ð litatem æterna, ob fundamentorum profunditatem immobilis, ob
nwagpnit udinem molis immenſa, ob ſingularis formæ pulchritudi-
nem omnium oculis pergrata tibi ſit ſimillima; ſed ab Alexan-
dro rejectus eſt thraſo, quod plauſtra verborum nil aliud,

quàâm cerebri inanitatem arguerent. lmaginem hodie

video, quam Pater fecit, Filius ſuo pinxit ſanguine, Spiritus
Sanctus illuſtravit, cedat cum ſtatua ovis Phydias, cum ima-
gine Cupidinis Protogenes, cumHelena Apelles, Maria ima-
go Jeſu eſt, & faciem nati ſuſtinet illa ſui. Quem ſic Thomas
Villanovanus ſerm. 3. denativ. exponit: Chriſtus totus fuit
Matri ſimillimus, qui enim utriusque imaginem ad vivum
viderant, aſſerunt, nunquam fuiſſe ſic filium ſimillimum
vultu & moribus, verbis & habitu: Ille humilis, illa humilis,
illa manſueta, ille manſuetus. IIIa puriſſima, ille puriſſi-
mus, illa piiſſima, ille piſſſimus, denique in omnibus mater
nihil fuit, niſi filii adumbrata imago, & filius matris expreſſa
figura. Amemus hanc imaginem & juxta hoc exemplar no-
ſtram renovemus.
62 Denique præſentari in templo Deipara voluit, ut om-

auſe den. nem impleret Juſtitiam, omnemque expleret teſtamenti ve-
ja, ⸗

picentur teris figuram. Ex. 40. Poſtquam omnia perfectta ſunt, gloria Do-

Fguræz. mini implecit illud, (tabernaculum Dei) Chaldæus habet: Ke-

plecit illud spiritus DEl Gloria Domini, ut ſol implevit tem-

plum; Gloria Domini eſt Maria. Sicut ſol oriens mundo, ſic
mulieres bonæ ſpecies in ornamentum Domus Eccli. 26. Sol pre-
tioſo templo tam diu deerat, donec elecgaut ſol Maria pri-
mitus in templo comparuiſſet, quem nos in templo Salo-
monico primum exorientem tanquam ſtatuam Memnonis
devotiffimè ſahutemus.
Deut. 2I. a ver. 10. conce dit Deus, ut mulier capta bello,
ſi pulchra & adamata fuerit, introducatur in domum, intro-
J duccs

Pnltvan
mionig

0

Uetfutr,
ibireuen
uAneki
ln eon
irkencd
yodiss
Urbt mrent
Hriuütmtn
Aukemull
AMuninthi
nSlkanss
gninieni
Venmnthieini
wNns,

utntenin

Leng

RRS . S
1,irun. . èl

Concio rc. — . 61
ho: Sunan Auces eéam in domum tuam. Pro Virgine pugnavit contaaaz
ie ing ſerpentem antiquum ſponſus cœleſtis, qui vicit ſerenten.
tteinng & hanc pulcherrimam ſibi elegit in matrem, induxit in do.
fyneniti mum ſuam, ut impleretur illud Pſal. 44. v. 10. adſtitit Regi.
led na à dexteris in veſtitu deaurato, ſeu, ut cum Septuaginta
idonmne Hicenymus : Faſciis aureis veſtita in ſeutulatis ducatur ad
M egem. èM
lmagnen 1 Biupleta eſt hodie figura Eſtheris indudæ ad regem .
nguine, 2,v. 17. Adama vit eam Kex plus, quum omnes mulieres, habu-
Chycdiamn itque gratiam &miſericordiam coram eoplus, qunm omnes mulie-
helles Mnin res. Eſther abſcondita, cum eſſem parvula, placui patri, qui
Qemſeln me elegit in filiam.
Chriſusnms Juditha c. 16. poſt obtentam victoriam ingreſſa eſt tem-
aginemat plum; & obtulit univerſa vaſa bellica; beata Virgo ſemet ip- .
flliumßmilr ſam obtulit vas admirabile Eccli. 43. vas aureum ex pecuniis
Umilisihe templi Domini 4. Reg. 4. de meritis videlicet humanitatis
m, Uem Chriſti. “
inomnlon Impleta fuit promiſſio Noemi ad Ruth. c. 3. v. I. filia mea,
ius mittisen quæram tibi requiem, & providebo, ut bene ſit tibi. Sic dixerit
Thoc exeny S. Anna Mariæ: Filia mea, quæram tibi requiem, cui modeſtiſſi-
ma pupula reſponderit: In hæreditate Domini morabor.
Anvollihnn Templum Dominilhæcrequies mea, hic habitabo, hic ope-
erettetnn rabor, & expectabo ſalutare tuum Domine. .
eſutgel Evodius S. Petri in cathedra Antiochiena ſucceſſor ſic Gataina
Nuldxhte deſcribit præſentationem Marianam. Trimula cum éſſet viginis
1 imkutt Maria, in templum eſt præſentata, & ibi in Sandi sanltorum intrantis

traduwit annos II. Valde exultans ibat in templum Dei, tempium.
tanquam in thalamum, ſubjungit S. Germanus: Introduxit
eam S. ZachariasSacerdos in Sancta Sanctorum, ubi votum

ſorieuun
,Pccl. 26

u ſi ha virginitatis emiſit, ut impleretur verſus. 15. Pſalmi 44. ad-
osintence ducentur Reei virgines poſt eam. Ipſaprima fuit, inquit Al-
tum Men bertus Magnus, &; ewemplo ejus poſt eam ſecutæ ſunt aliæ, quæ ſe
. e offerunt in templum Kegi Domino Unde Lucas preſſis verbis
Dblierch vocat eam per excellentiam Virginem, miſſus eſt Gabriel ad

intomm . H 3 Vir-

62 Feſto Præſentationis Deiparæ V irginis.

Virginem, quia prima interfœminas DEC glorioſum wirgini-
tatis munus obtulera. Sed ò Virgo devota, quis te docuit: (lo-
ðòè quar cum Bernardo ſerm. 3. ſuper miſſus) Virgo devota!
è quis te docuit placere virginitatem? quæ lex, quæ juſtitia
veteris teſtamenti vel præcepit, vel conſulit, vel hortatur in
carne non carnaliter vivere, & in terris Angelicam ducere
vitam? tu verò non dicam præceptum, ſed nec conſilium,

nec exemplum habuiſti, niſi quod unctio te docebat de om- n 4
nibus, ac ſermo Dei vivus & efficax ante tibi factus eſt magi. vul 1
ſter, quàm filius: Ergò Chriſto devoves te exhibere virginẽ, chelll
& neſcis, quòd ipſi exhiberi te oportet etiam matrem. Eli- lein
gis in Iſrael eſſe contemptibilis, & ut illi placeas, cui te pro- Altueſt
baſti maledictum incurrere ſterilitatis, ecce maledictio be- Cüucn.
nedictione commutatur, ſterilitas fœcunditate com pen- genme
ſatur. nu, itt
Imaginor mihi Cherubinos, viſâ hâc pulcherrimà he- .WAgtonn
rula, in ſtuporem abreptos, eſt enim, ut S. Epiph. loquitur Veonmon
orat. de laud. virg. formoſior ĩipſis Cherubin & Seraphin, & onirnr
omni exercitu Angelico, ſola, ſolo Deo excepto, cunctis ſu- Pinles
perior, abſcondunt ſe Principes Angelicæ pulchritudinis. Wümd)
Joanñes Geometra: Gaude virgo abdens lumen ſeraphicum, les
ut almus ſol ſideream lucem obtenebrat, quæcunque in .
Scripturis, quæcunque in creaturis ſunt amabilia, quæcun- Perioere!
que dulcia, quæcunque pretioſa, quæcunque ſpecioſa, Ma- 1e gugker
riæ laudibus conveniunt, inquit Hugo ſer. 46. Vos, qui con- enntoden
cupiſcitis pulchra, ni . Maria pulchrius, tota pulchra Cant. 4. itmni

qui quæritis dulcia, à quàm dulcis virgo Maria, magna mul-
titudo dulcedinis ejus. S. Petrus Damianus ſerm. de an-
numciat. Dabit delicias animæ tuæ Proverb. 29. v. 17. Qui
deſideratis opes, nil ditius Mariâ, multæ congregaverunt
divitias. tu ſupergreſſa es univerſas. Proverb. 31.
Didic: Vitam porrò in templo actam deſcribit S. Bonaventura
temporis. tom. 2. de medit. c. 3. in hæc verba Beatiſſima virgo hanc
in templv. ſibi regulam ſtatuerat, ut à manè usque ad tertiam orationi-
bus

ſ

iini.
—
oriſn 1
gbisteceit
ns) Virgot
E ler, uſ
lit,vethonen
Angelicmir
blecſnerconſt⸗
tedocebette
fibif hetr,
eerhiberentt
tiam matten!

Placeis clitt

ce malecicn
Unditate con

c pulchenin
8. Ppiph logt.

bin & deragti
Ncepto, ellt
cæ pulchriwt
bmen lerapnir
t, wercn
Amabilia, ger⸗
nge ſpecchl
146,V05lin
t Polchriu.
Aariv magrun
ums ſetme
1b.20. . In
e Conglegnien
1b. 3,
1t5 Bonenet,
hma rigen
tettumn

Concio Aulica. 63

bus inſtaret, à tertia usque ad nonam operi manuũ intende-

bat à nona orationem ſuam incipiebat, à quâ non recede-

bat, quousque Angelus appareret, é cujus manueſcam acci-
pere ſolebat.
Amictum Deiparæ, quo in templo uſa eſt, deſcripſit S.
Gregorius Turon. lib. Salutat Angel. Credo Deiparam, ex
quo femplum ingreſſa eſt ſinè cilicio beatam carnem illam pungente
ixißſe nunquam, iſtius veſtes à ilisſima lana, ſomnus iphius,
umo nudæ el nudis tabulis adhærebat: Nullo nunquam
tempore non jejunavit, famem cœlitus allato pane fuga-

bat, quæ verò à miniſtris templi in alimentum accipiebat,

ea quotidie pauperibus erogabat.
Quidautem à Deo quotidianis in precibus ſolita ſit pe-
tere, revelatum eſtsanct Eliſabethæ, habetq; etiam S. Bo-
naventura, videlicet, Primò: amandi Deum ſuper omnia,
Secundò: proximum ut ſe ipſum: Tertiò, odium peccato-

rum & eorum omnium, quæ odit Deus. Quartè patien-

tiam & humilitatem, virtutesque illas, quibus Deo placeret
magis indies. Quintè gratiam videndi illam virginem, ex
quâ naſciturus Meſſias. Sextò cœcam obedientiam erga
Sacerdotes. Septimò Converſationem templi, Sacerdotii,
populi.
Hæc fuêre ſeptem petitiones Deiparæ quotidiè reno-
vatæ, quas & nos diebus ſingulis ſuo modo innovemus, ut
præſentationem trimulæ virginis modeſtiſſimæ æmulan-
tes in terris, per eandem Sanctiſſimæ Trinitati repræ-
ſentari mereamur in cœlis. Amen.

Feſto

§. 6.

Feſto Sanctæ Catharinæ Virginis

Martyris.
Concio Ruſtica.
Pœna inferni cur æterna?
Clauſa eſt jnua. Matthæi c. 27.
§. 1. Uamdiu in hac vita ſumus, patet nobis porta Cœli
rect de⸗ Fe & inferni: Ecce video Cœlos apertos: Act. 7. v. 5.
ſentenri. Porta patens eſto. Patet atri janua Ditis. Dilata-
zminno. K vit infernus animam ſuam. At elapſã horà no-
imo

laudetur Viſſimâ, quando videlicet media nocte clamor fiet: Ecce
janua, ſponſus venit, exite de ſepulchris Mortui, exite de carcere
infernali Spiritus damnati, venite ad judicium & æternæ
damnationis excipite ſententiam: Ite maledicti! tunc Porta
claudetur utraque, ut nec Cœli intrandi ſpes illa affulgeat,
nec exeundi ab inferis pateat, unquam ſolatium. Veniant
licèt mille Virgines, petant, quærant, pulſent, non impetra-
bunt, non invenient, non aperietur eis, quia clauſa eſt janua,
labantur centum anni, mille anni, centies milleni anni,
millies milleni milliones annorum, clauſa manet Janua.
Plorent, ululent, irrugiant, & non ſanguineas tantùm, ſed
igneas effundant lacrymas, ilsque omnes piſcinas, & lacus,

& fluvios, & maria impleant, imò Cataclismum lacrymis ſuls

adæquent, non emollient tamen cor divinæ jufſtitiæ, non
impetrabunt ſpem veniæ, non obtinebunt ad nuptias adi-
tum, quia clauſa eſt eritque janua, quàmdiu Deus erit Deus.
Et cur quæſo tam rigidus in puniendo Deus, atque inexo-
rabilis ad damnatorum lacrymas & lamenta perdurat? Tres
Ppreviſſimè inſinuabo cauias, eo fine, ut diſcamus juſtitiam
moniti, & non contemnere Numen. Sancta Virgo & Mar-
tyr Catharina, ſit mecum in hac doctrina, impetretque n⸗
nibus

immuncer
Ueeſet,
llent,
Weiicn
DWCknixd
Reltchere
Mlo annir
Wanontz
ummonicn
nmrninre

N
Ilerumacn

— Concio Ruſtica. ?́”GMcül 65
VeN nibus ac ſingulis Auditoribus meis timorem ſanctum, qui eſt
verè ſapientiæ initium.- .
Qui rudem aliquam & æternitatis ĩimaginem ſuo effor- g
mare cupit in animo, cogitet ab uno aliquo damnatorum ætetnita-
(Cainum vel Pharaonem ponamus)ſingulis añis unam acci-Gs.
pi lacrimulam, eamque in evacuatam puteorum, piſcina-
rum, lacuum, fluviorum, marium ſinum reponi, interea
verò in acerbiſſimis totius corporis ſuppliciis, & irrequieto
animæ tormento in ardoribus, ſtridoribus, angoribus ine-
tnobisanit narrabilibus exigendum eſſe ævum, donec omnes putei,
peftos: Al piſcinæ, lacus impleantur.
Proh! quantô temporis ſpatiò epus erit, donec ea om-

anwa Ditis Dl . I6 ρus 1 aom
At ehſen Dia impleta ſint; implebuntur nihilominus aliquando; Et
clamorfette· ECCE poſt tantam temporis intercapedinem , adhuc non erit
i, eritebetn finis, non erit medium, non erit initium æternitatis, dqula
Nieiumker. finis nunquam deficit, initium ſemper incipit, medium de-

leusPitunk creſcere neſcit, poſt impleta lacrimis maria;, fingamus
ſoes u i culicem mitti, qui intrà centum annos unica vice guttulam
ines. unicam auferat, quantum rurſus labetur temporis, donec
hatum omnes putei, piſcinæ, lacus &c. exhauriantur! poſt exhau-
lentnenm ſta tamen omnia adhuc finis non erit, imò initium non exit
uincuſte⸗ tormentorum in gehenna. Ex ablatis ſingulis guttulis fin-
enlles mile⸗ gamus excreſcere montem ferreum aut adamantinum lon-
dauſtmmee gé grandioré, quàm mons iſte ſit, qui urbi noſtræ incumbit,
Gneis tm per hos montes jubeatur repere tamdiu formieula, donec
spilendé rependo comminuat in delicatiſſimam arenulam omnes
mumkes omninò montes, eâ tamen lege, ut intra mille annos ultraà
vine ufnen ſpithamam unicam non liceat progredi, proh! quot millio-
Unt ad mhin⸗ nes annorum intereà labentur, donec rependo omnes mon-

Aluene tes in tenuiſſimos pulviſculos comminuantur. Commi-
Dens, uMe mientur tamen aliquando, at poſtquam omnes illi montes
enta pelenli commoliti fuerint, æternitas tamen nondum habebit fi-
ſane nem, verum adhuc erit dicere, necdum medium attigi,
ckrin, 1 im

66 FeſtoS. Catharinæ V'irginis Martyris.

imò nondum incepit æternitas. Ex contritorum monti-
um pulviſculis formentur ab Angelis clepſy dræ, quas om-
nes ſucceſſivè effluere ſit neceſſe, ha ctamen conditione, ut
non niſi pulviſculus unicus intrà decem millia annorum de-
labatur, quantum denuòè ſpatium, donec omnium earum
clepſydrarum fluxus deſinat, deſinet aliquando, ſed nondum
finis erit, imò nec initium diei poterit æternitatis. Po
elapſas arenulas formet DEUS ex ſingulis tantam tabulam,
quantus ſol iſte eſt centies ſexagies totò mundô major,
eamque arithmeticis numeris impleat, & ſummam ſum-
marum ſubſcribat: tot millionibus ſæculorum patiendum
erit damnatis, quot in illa ſumma continentur numeri.

Proh! quot ſeculis, quot ſeculorum millionibus opus erit,

donec unica abſolvatur tabula, quid de cœteris dicam:? quot

mihi annos imaginabor? Et tamen poſt omnes ad ultimum

minutum elapfos, finem non habebit æternitas. In his
ego me numeris amitto, & dicere aliud non poſſum, quàm
OO &ternitas incomprehenſibilis! O æternitas innumera-
bilis! O æternitas interminabilis! & tamdiu pro uno pec-
cato mortali ardendum, ſtridendum, omniaque corporis ac
animi mala erunt toleranda, cur ità? quia omne pecatum
mortiferum eſt erimen læſæ majeſtatis, quæ eſt æterna, eſt
crimen læſæ juſtitiæ, quæ eſt æterna, eſt crimen læſœ ſan-
Stitatis, quæ eſt æterna, crimen læſæ ſapientiæ, quæ eſt
æterna, dignum ergo eſt æterno ſupplicio, tantum certè
malum eſt peccatum, ut nec omnes Angeli & Spiritus, ſi
mortuum corpus aſſumerent: nec infiniti homines toleran-
do cruciatus paſtione Dominicâà milhiones acerbiores pro
eo poſtint ſatisfacere, nec per tempus finitum ſatis pati.
Domini temporales puniunt morte temporali, Rex Secu-
lorum immortalis morte plectit æterna. Ariſtoteles l. 5.
definivit: Quò major eſt offenſa, eò⅛ diuturniorem eſſe
debere pœnam. Ruſticum qui percutit, repercuti mere-
tur,

micuite
rig 15

6Nolunte
I Mee
Annoc
leſch l
hodan
Kermm Nern

i,Arn
Meltb rohna
Mente
nc porten

Vuntlan.

tohni.

Bitan — — Concio Ruſtica. 67
gee,n tur, qui Regem aut Cælſarem percutit, acerbiſſimàâ morte
nen conctt⸗ dignus eſt. Cum ergo peccator „transgrediendo legem,
hilia nen legislatorem ipſum conculcet DELM (quantum in ſe eſt)
ec Omniune annihilet, extinguat, Filium DEl iterum crucifigat, plus-
undo duam temporaneam meretur mortem, ergo &ternam. Ju-
Aleifitli ſtinianum Imperatorem truncârat naſo, & exuerat regno
stutinti, Leontius l atricius, ceſſit bonus Imperator tempori & for-
t nnn tunæ, à qua inſigniter naſo trahebatur, at ubi verſa rota eſt, &
Xi Nön ſuperior hoſtibus ſuĩis Auguſtus evaſit, omnes illos numerò
ümmmi ſat magno carceri damnavit, quoties inſuper naſum emun-
Hlorumpin xit, toties hoſtium unum produci & trucidari juſſit, teſte
ntinentur n Fulgoſo l. 9. Non vertimus vitio Iuſtiniano & vitio vertemus
lonibus hu Chriſto injuſtiſſimè mactato, ut quoties intuetur vulnera,
dCetetiscicat (intuebitur autem æternum) toties nova in eos mittat fu-
omnesimn roris jacula & morti depaſcendos denudò decernat. CLla-
tetnis ment infelices (uti quondam clamavit inimicus Tiberii, de
non pofing quo Svetonius l. 3.c. 6.) reſpondebit idem JESUS, quod Ti-
ternitas immm berius: Wondum tecum, Obhbomo! in gratiam redii, non fic abi-
Imcdkin pro un bunt odia. Nec digni ſunt commiſeratione ullà, quia de iis
Dniaue cone: dicendum, quod dixit Jjulianus Cæſar, de interfectis quißus-
lin omme dam maleficis: Hoc voluerunt. Hos carceres, has rotas,
,ac eſtetn hos rogos, has fartagines, hæc tormenta & lamenta ultrò
,eſtcrimenen elegerunt. Nemo damnatur, niſi qui ſciens & volens eligit
ſpientieſ peccatum, ex quo ſcit conſequi infernum ,‚ceſſet voluntas

propria, & peccatum non erit, ceſſet peccatum, & infernus
non erit, voluntas propria januam inferni aperit, ut intrent,
