ikiin ricè Ella. Chaldæicè etiam Ella. Arabicè Allo, Pgyptia-

Uumckmnc, ZXzZZ 2 ce

–—

548 In Feſto Pentecoſtes.

c& οα., Ethiopicè Abyel, Armenicè Derder. Georgianè Mobi.
Abyſſinè Agzi, Perſicè Syri. Latine DEUSs. Græcanicè Oes. Ily-
ricè Boog, Hiſpanicè Dios. Italicè UMio. Gallicè Dieu. Lau-
demus Deum in Lingua Germanica, Ungarica, Moſcovitica,
Polonica, Bohemica. Belgica, Anglica, Scotica, Hibernica,
Etruſca, Saracenica, Magica, Aſſyrica, Coptica, Peruana.
DEUS, Germanicè GOtt. Ungaricè Bogi. Moſcoviticè Tios.
Bohemicè Buh. Belgicè Goot, Anglicè Good. Scoticè Goed.
Hybernicè Dieh. Hetruſcè Eſar. Saracenicè Agdi. Magicè Or-
5. Aſſyricè Adad. Copticè Oοο. Peruane Zimi. Laudemus
DEUMLingua Indica, Sinica, Tartarica, Heſperidiana, Calefor-
nia, Congana, Angolana, Maurica, Philoſophica, Caballiſtica,
Islandica, Canadana, Mexicana, Quinenſi, Paraquariana.
DEUsS Indice Tura. Sinicè Teli. Tartaricè Anot, Heſperidia-
nè Agad. Caleforniè Solu. Conganè Aneb. Angolanè Anup.
Mauricè Alla. Philoſophicè Abda. Caballiſticé Agla. Islan-
dicè Eſudi. Canadanè Biub. Mexicanè Boſa. Quitenicè Hoba.
Paraquarianè Piur. Laudemus DEUM Lingua Chilenſi, Phi-
lippina, Japonica, Samatrana, Narſingica, Melindica, Maldi-

via, Zafflanica, Ormuſiana, Cyrænea, Elemitica, Meſopo-
tamica, Tibetenſi, Bactrianica, Carmanica. DEUS Chilicè

Hana. Philippinicè Mora, Japonicè Zaca. Samatranicé
Pola. Narſingicè Bila. Melindicè Abag. Maldivicè Obra.
Zafflanice Bora. Ormuſicè Alai. Cyrenicè Popa. Elemi-
ticè Para. Meſopotamicè Ella. Tibethicè Ejeza. Bactria-
nicè Sila. Carmanicè Suma. Laudemus DEUM in Lingua Al-

banenſi, Bœotica, Camboyana, Cretica, Gymnoſophyca, Brach-

manica, Mogorica, Peloponeſana, Phrygia, Thracia, Adeni-
ca. DEUsS Albanicè Bogo. Bœoticè Aris. Camboyanè Miri.
Creticè Aο Gymnoſophicè Tara. Brachmanicè Pora. Mo-
ories Alli. Peloponeſicè Anos. Phrygiè Zeut. Thracicè Ka-

lo. Adenicè Illi. Verbo, hodiè omne genu flectatur coœle-

ſtium, terreſtrium & inferorum, ac in hoc ſolemni feſto,

laudemus DEUM Patrem, DEUM Filium & ab urroque

pro-

Doctrina

le enim Ohcerur
Unl, foczr potel
A Nnon niln rati
gnam pro er
Demon jam
lkultius dooen
1& on teflec
Enorumm einere
ge kyiori;

In poſlide

bllu⸗ qui an

Willoi dm
Iut rationem
Eimn amat he
Oi, contra
n ſcontlin
V kiiädalole

einctgn
In Calies Dalt
. Uhriet, lolont

ngien Noticz, ben .

Gia,nta, leni
ice Bii Mniie
ice Col ide
Aenice l e
eruane Zini. lalta
, Hepperidinm l
Hilolophicz Chalt
QClinenli, aaqui
arice Anot, Heßyet
Aneb. Angolane
Cabaliſtict ℳℳ
M Citnie/l
IIingua Chient,
a. Miniin, iid
n, Vewiicn M
Emic. DNdi
nice Yut Aumm
Ain läiice⸗

Crrenice ope⸗ 1

Ibernice Hiun N

mus DEOM in L

Cfnmſylſaß
Phrygi⸗ Irnint
Camboyane

Brachmamce

gie Olt TveI

r genl Lelumt
c in ho Gemi
N Füiun X; 4

Concio Aulic a.

—

procedentem Spiritum Sanctum. Faceſſe, faceſſe Spiritus mun-
di Pſeudopolitici, dummodo artem unicam calleamus Spiri-
tůs Sancti, de qua Auguſtinus: Amor eſt lingua cordis. Hæc
lingua, quid aliud doceat, quuùm artem divini amoris. Eja!
Cordis in cavernula, audiatur Echo ternula, Deus triunus Pa-
ter & Filius & Spiricus Sanctus! Amen.

2ò

Concio Aulica.
Doctrina Spiritus mundi exploditur.
Spiritus Sandtus ile vos docebit omnia. Joan. 14.

RPiritus duo fundàârunt Academias duas; in utraque S. 1.
docetur amor. In Academia Spiritus Sancti amor Duo Spiri-
. . — P us duas
Dei, in Academia Spiritus Politici amor perverſi habentAca-
ſæculi. Prima vocari poteſt Academia ſapientum; demias.
hic enim docetur amor ex cauſa altiſſima, cauſa Dei. Se-
cunda vocari poteſt Academia ſtultorum; hic enim dosetur,
quod non niſi rationis experti incidere poteſt. Quid enim ſtul-
tius, quàm pro exigua voluptatula perdere animam, pro qua
ipſe Dæmon jam totum mundum offerebat. Ipſi judicate, an
quid ſtultiùs doceri poſſit, eligere momentaneum, quod dele-
Gtat, & non reflectere ad æternum, quod cruciat. Amorem
terrenorum emere tanti, cum amorem cœleſtium habere poſ-
ſit longe leviori; Majore labore ire ad infernum, quàm re-
quiratur ad poſſidendum cœlum. Certè ſtultus mihi videtur
Heliogabalus, qui amore divitiarum ſe igni conſecravit; Certè
ſtultus ille, qui amore faciei humanæ venenum hauſic; Stultus
ille, qui ut rationem ſtatús ſui manu tencat per fas & nefas id
fieri non curat, & hoc Politia vocatur, dictata in Academia ſpi-
ritus Politici, contra doctrinam Spiritus Sancti; ſed actum
agit, non eſt conſilium adverſus Dominum. Ex unica illa ſpi-
ritus Politici Schola, quot non Spiritus prodeunt! qui cùm
222 3 . ſe ſæ⸗

550 In Feſto Pentecoſtes.

ſe ſæpius transfigurent in Angelos lucis, ſpecialis ars per San-
ctum Spiritum orta eſt, quæ diſcretio Spiricuum appellatur.
Multi Spiritus ſunt, ſed pauci ſancti ſunt,. O quam mirabiles
Spiritus. Spiritus accommodationis, Spiritus reputationis, ſimu-
lationis, fictionis, adulationis, temporizationis, prætextuum,
de quibus qui vult multa ſcire, legat Ayrerum de proceſſiu Ju-
ridicoô p. 3. C 6. & hi omnes docentur à primario Spiritu mun-
di ſeu Pſeudo-politico. Nos in præſenti doctrinam illius non

excipiemus ſed explodemus. Contra quem Spiritus Sanctus

nos docebit omnia.
F. 2. Adhuc viget quæſtio Philoſophica, an detur Spiritus
Ratun z0:⸗ mundi & ſit talis anima informans univerſum; Quæ
di, ſed operatur omnia in omnibus, & vegetet in plantis, ſentiat
qualis? in brutis, floreat in arboribus, volet in avibus, natet
in piſcibus, repat in reptilibus, ambulet in quadrupedibus,
latret in canibus, inſidietur in vulpibus, ferociat in tygridibus,
verbo: omnia in omnibus. Et ego nunc ſum hujus opinio-
nis, ut ſi non datur iſte Spiritus, datur ramen Spiritus in mun-
do, qui licèt non informet terram & mundum, informat ho-
mines mundanos. Datur enim modo talis Spiritus, qui fero-
ciat in Cain, blandiatur in Joab, oſculetur in Juda, glorietur
in Phariſæo, inſidietur in Herodem, zelet in Caipha, diſſimu-
let in Pilato, nundinetur in ſæculari, mentiatur in puero, fal-
lat in Juvene, machinetur in viro, occulatur in ſene, verbòô, ut
vult Machiavellus, multicolor, diſcolor; uti Pavo, qui habet ca-
put Serpentis, vocem Dæmonis, paſſum Latronis, pennam An-
gelicam nempe Magiſtri deceptionis Luciferi. De quo dici
poteſt: fur non venit, niſi ut furetur, & ſub larva bonitatis
nequitiam exerceat. O quor jam non decepti putabant eſſe
doctrinam lucis Angeli, & de fumoſa Cathedra fuit Luciferi.
§. z. Contra tam damnoſam transfigurationem mali Spiritus,
Sleneti S. Ignatius Lojola auro dignas regulas conſcripſit, de arte co-
de diſere. gnoſcendi Spiricum bonum à malo; optimè diſcernens ibi be-
ione ebi: ne doceri, ubi ſolet bene diſtingui. Inquit ergo: primò: Spi-
rirxus boni eſt veram lætitiam infundere animæ, omnem per-
turba-

Sherionem l
Gelettinn ’
1 Nimn n
uſi wre⸗
alo,el &x
e Geſeclu ma
ſb hect de
zuchaioqvitur
Ge conlieranc
gunt, ütale
tus noſcitur,
ſe iniinuann
hax arte ſil⸗
bcemn ſchola
Eolluidaind
Atemſuntlupit
alio, oalium
le ooo fli
lpelee tolo
Audl Spirnus
ars amnand
yere, ut
Ulet rota ſchea
Scommuniter
benis in per
mk: Deus P
Deus Pro

re poteſti

un Rom⸗
Afinnolla eſt
UIne ſ. N
llonenn Aiam
E Uracce
elbin Nabe

oſte.

c e

b, ſperiſt Nrd

id itinun e⸗
Uün Ounm
PDüiturehlitin
oNni,Metenn
spenncerul
Uräpimnto ninm
elent codnimmilnn
tra en dutns de

lica, n ann d
Ans Uniperfun;
etet in plims, K
olet in ayibus ,
dulet in guadrupet
kerocigtin gri
une ſum iis onn
umen opituus in n
wunduc,intormur

oUs Dnde en

lerm n ucn, D
AtetnCihnl
i mencirur upuen⸗
Cllatr in ſele, ſn
N ibno, gitie
Tumlawonipen
ö Lucltni Delt

ur,KKblre.

non ecepil guir
oſa Cirhedri iin⸗
Uratiopeln ali
co0e
imeclang,
lauit eiho⸗ n

mero
dete auim⸗, 4

ſecen.

Concio Alflica.

5SI

turbationem auferre. Spiritûs mali è contra eſt ſophiſticam
dare lætitiam & veram auferre. Secundò: Solius Spiritũs bo-
ni eſſe, animam conſolari absque ulla cauſa præcedente. Ter-
tiò: ſi cauſa præceſſit, hujus poteſt eſſe cauſa Spiritus bonus

& malus, ſed ex fine contrario; nempe ex profectu bonus,

& ex defectu malus. Quartò: moris eſſe Spiritus mali, veni-

re ſub ſpecie boni, & ſie ſenſim deducere
triarcha loquitur) à Spiritu incipiat & in carne deſinat.

t (ſicut S. Pa-
nintô:

eſſe conſiderandum initium & medium, quæ non ſine angore
erunt, ſi mala. Sextô: Potiſſimum ex fine ſerpentinus Spi-
ritus noſcitur, qui ſemper malus eſt. Septimò tandem: bo-
nus ſe inſinuat, ur aqua in ſpongiam, malus, ut imber in terram.
Et hac arte ſancta, omnis ars Spiritus mali evaneſcit. At:
ejusdem ſchola magis appropinquemus. Etiamne ad ſcho-
las pulſat? ità ſanè & campana ovili, in veſtimentis ovium, intùs
auter ſunt lupi rapace s. Habentne illius diſcipuli Pallia? ut alii,
ſed aliud: pallium ſcilicet nequitiæ, quos libros volvunt? gran-
des, quodvis folium ex pelle una; omnes enim nequam ſunt

in pelle & folio. Quid tandem primario doceatur, inquiremus.
Audi Spiritus mundi, Politice? in ſchola Spiritus Sancti do-
cetur ars amandi Deum? edic: poteſtne homo Chriſtianus
ità vivere, ut nec ſerviat DEO, nec Diabolo? ità re-
ſpondet tota ſchola noſtra: credam omninoò, quia diſcipuli
ejus communiter nec Deum credunt nec Diabolum, & hæc
eſt libertas in perditionem. Sed contra! contra! Impoſſibile
docetur: Deus ponit lucem & tenebras, vos crepuſculurn
vultis. Deus proponit vitam & mortem, neutrum elige-
re noſtræ poteſtatis non eſt, ſed hoc docere veſtræ te-
piditatis. Romani aut ſocios habere volunt aut hoſtes,
media via nulla eſt, ſic Chriſtus ſtatuit. non eſt meeum,
contra me eſt. Nos in ſchola Spiritus Sancti docti ſumus
concluſionem aliam. Ego &; domus mea ſerviemus Domino.
Quid ultra docet Spiritus mundi ? in ſchola Spiritus Sancti
pro indubitato habetur, quod nemo poſſit ſervire duobus Do-
minis.

F. 4.
Dostrina
Spiritus
polit ici eſt
ità vivere;
ut nec Deô
nec Diabo⸗-
lo ſerviat
ſed contra,

1

S. „
Poteſt quis
duobus
Dominis
ervire »

Deo, ut non

222 In Feſto Pentecoſtes.

munis. Quid, inquis, Spiritus Politice? Poteſt homo Deo ſer-
vire & ſimul Diabolo. Homo enim juxtà illum, eſt animal
ita ſerviens Deo, ut non offendat Diabolum, & tales ſunt illi,
de quibus S. Auguſt. in civitate Dei, qui bonos & malos Spi-
rirus adhibent. At audi, audi, quæ conventio Chriſti cum Be-
lial I. ad Cor. 10. v. 21. non poteſtis menſæ Domini participes
eſſe & menſæ α noniorum! Ecce quâm aliæ ſententiæ Spiri-
tus S. & Spiritus mundi ſcriptum eſt 3 Reg. UIsquequo claudi-
catis in duas partes, ſi Dominus Deus, ſequimini eum, ſi au-
tem Baal, ſequimini illum. Secus Chymeræ eritis, uti ſeipfum
compellat humillimus Bernardus 249. Ep. clamat ad vos mea
monſtroſa vita, ærumnoſa conſcientia, ego ſum quædam Cby-
mæra bujus ſæculi, nec clericum gero, nec Laicum. Sunt pro-
fecto multi in hoc perverſo ſlæculo, qui cum Catholicis catholi-
cè, cum Lutheranis lutheranè, cum Calvino calviniſtè vivunt,
& omnem fidem ad ſalutem volunt ſufficere. Qui credunt,
quod volunt. Sanè mirandum nunc eſt, Chriſtum pro una fide
ſtabilienda tanta feciſſe & tuliſſe, ſi quævis ad ſalutem ſufficit.
F. s. Quid amplius docetur in ſchola Spiritus mundi? Spiri-
lLieet ber tus S. docet: unusquisque in qua vocatione vocatus eſt, in ea

fas & nefas . . .. .. . .
ſuam con- permaneat. Quid dicis Spiritus politice licetne ſuam condi-

ditionem tionem meliorare? reſponder, licer. Hoc & ego dico, ſi viâ

meliorare. J

Stdl contta. Juſtitiæ fiat, ſed quæro, an liceat per fas & nefas? reſpondet,

ità, itàů. Ubique valet aſcendam, exaltabo ſolium meum, &
ero ſimilis altiſſimo. Et tales omnes ſunt, qui diteſcunt per
ſuppreſſionem Pauperum, promoventur per infamationes, de-
tractiones. Tales ſunt, qui nunquam ſua conditione contenti
vivunt. Ruſticus vult eſſe civis, civis vult eſſe nobilis, nobilis Prin-
ceps. Jam ſartor de nulla acu, ſutor de nulla ſubula, faber
de nullo malleo, ſed de aliis ſupra ſe cogitat. O quis rerum
ordo, dum avis vult rudere, & aſinus cantare „& hæc eſt rui-
na omnis Communitatis; dum indoctus vult docere, ſacerdos
villicare, villicus ſacrificare. Quot familiæ nunc intereunt.
Parens habet totam ſubſtantiam ſolus, & ſplendidè vivit, poſt

mor-

. Notenn

m Pendc⸗

nehat,ſehlil
yerent uſore

Hin itus en

s utl 4

Ewa mnliſ.
oninto amiui
conti; to i
liant, nhl
utacfitin,

Eec Angelenm⸗
lin Nr ,n

1aner,
Mtre, rmfu
glod 6. Audi
Mbiene ininn?
Niyſo Nen
o ſur r O
Utgok. 10. wo⸗
1). hujusnod
e, ſelſum 7
ere ſunt,

juvenibu

inbceterot
G initi in al/
iniguitas, non
nbhontas Vo

lnia guæ⸗

Htjinnhata 49

ut, nullisn

4 ilguit er
nitte inua
ſnſonen in⸗

coſtar

—
ice! —
e⸗ Poelt lonn

i, guibonos R
COlenio Chritian

iͦnmſe Dunnni

lim deſnented
ttz Neg Uinn
Dag, ſAuimtitnn,
Ohymerr ctih iſ.
49 lo Aundt d u
hu, eho n uulul
ee LAietin, Oin⸗
icum Carholics ca
CAlvino calvinile n
ſuffcere. Cliart

Critunptoe

eris d ſlltem affi
ASöttn nundi?
NCEioeNesdin
lcce iweme namdn
et. Hor Aego din
er fiͦ N neo o
exArabo ſolwmn nen
nnes inn gu nin
entur per amnzron
An fn ohciiett
Eltelerohlientt⸗
Gror de Nulli ibu⸗
lecogle 0ci
inns cncre, 8 ⸗
oChus nt Coort,
or fimile lnen

.
—

Concio Aulica. Fz

mortem Parentis ſubſtantiam partiuntur Filii, & quivis filius

tam ſplendidè vult vivere ſicuti Parens, qui ſolus omnia ſimul
habebat, ſequitur Paupertas, cum tempore computreſcunt. O!
viverent ſua ſorte contenti!
S885piritus Sanctus in ſchola ſua eſt magiſter veritatis: Spi-
ritus mundi eſt Magiſter mendacii. Quæro: Licetne decipere?
Et tota mundi ſchola ait, licet! Ità Machiavellus: Wullum tibi
ew animo amicum æſtima, neque tu ſis ulli, ità tamen blandus
Ezcomis eſto ſingulis, perinde, quaſi neminem non ames, ſaluta
blandè, complectere peramanter, cede iræ, honoris titulos repete,

lauda affatim, pollicere largiter, promiſſis ſtare ruſticanum puta.

Sed Angelicum audite. O! Hypocrita, dic: i bonum eſt, eſſe
malum, ut quid non vis apparere, quod vis eſſe? nam, quod tur-

pe eſt apparere, turpius eſt eſe. Quod autem formoſum eſt ap-
parere, formoſius eſt eſſe; Ergo eſto, quod appares, 3 Pegre

quod és. Audi, vulpes foveas habent, quomodo poteſt in te
habitare Spiritus S. in quo habitant vulpes ? ubi ergo illud Chri-
ſti? ſi duo conſenſerint ſuper terram: Vincentius Fer. ait: Hi
duo ſunt cor & lingua. Ad, vivum rem totam depingit 8.

Gregor. I 10. moral. C. 16. in c. 12. Job. Deridetur juſti ſimplici-
tas & bhujusmodi mundi ſapientia eſt, cor machinationibus

tegere, ſenſum verbis velare, quæ ſunt vera oſtendere,
quæ vera ſunt, falſa demonſtrare. Hæc nimirum prudentia
uſu 4 juvenibus ſcitur, hæc àd pueris pretio diſcitur, hanc gui
ſeiunt, cæteros deſpiciendo ſuperhiunt, hanc qui neſciunt, ſubſe-
NRi &y timidi in aliis mirantur, qui ab céis, hæc eadem Auplici-
tatis iniquitas, nomine palliata diligitur, dum mentis per ver-
ſitas, urbanitas vocatur. Haæc ſibi obſequentibus præcipitho-
rum culmina quærere, adepta temporalis gloriæz vanitate gau-
dere, irrogata ab alis mala multiplicius reddere, cum Vires
ſuppetunt, nullis reſiſtentibus cedere, cum wirtutis poſſibilitas
deeſt, quidquid evplere per malitiam non valent, hoc in paci-
fica bonitate ſimulare. At contra ſapientia juſtorum eſt, nil
per oſtenſionem fingere, verbis ſenſum aperire, vera ut ſunt,
Aaa a diligere,

Licet de-

554 In Feſio Pentecoſtes.

diligere, falſa devitare, bona gratis exhibere, mala libentüts
tolerare, quùm facere, nullam injuriæ ultionem quærere, pro
veritate contumeliam lucrum putare. Sed hæc juſtorum ſim-
plicitas deridetur, quia ab hujus mundi ſapientibus puritatis
virtus, fatuitas creditur. Confundat hunc mundi Spiritum in
Chriſtiano, Tullius Ethnicus, qui 3. in Verrem ait: Wullæ ſunt
occultiores inſidiæ, quum hæ, quæ latent in ſimulatione oficii,
aut in aliquo neceſſitudinis nomine. Et ut eundem refert La-
ctantius Il.6. v. 12. negat ſimplicis & aperti hominis eſſe, ambire,
ſimulare aliquid, & prætendere, aliud agere videri, cuùm aliud
agat; præſtare ſe alteri fingere, quod ſibi præſtat; ſed malitioſi
potius, & aſtuti, & fallacis, & ſubdoli. Sed dicis, jam tempo-
rum conſuetudinem ſic eſſe; ſed audi: Chriſtus dicit, ego ſum
veritas. Exurge, exurge igitur veritas clamat Tertull. I. de virgi-
nitate. Et quaſi de patientia erumpe, nullam volo conſuetu-
dinem, defendas! Imo: nemo præſcribere poteſt, non ſpatium
temporum, non patrocinia perſonarum, non Pri vilegium Matio-
num. Et Aug. dicit, dixiſſe concilium Carthaginenſe: In Evan-
gelio Dominus dixit, ego ſum veritas, non ego ſum conſuetu-
do. Itaque veritate manifeſta cedat conſuetudo veritati.
Et hæc hodis de ſchola ſpiritúùs mundi, ſpirits politici, con-
tra quem vos docet omnem veritatem Spiritus Sanctus.
L O Veritatis Spiritus
mentes tuorum Tiſita,
ſunt multa fucis illita
quæ luce purgentur tua!
En ſunt etiamnum Pilati tam politici, tam ſimulati, tam
veritatis ignari, ut etiam cogantur interrogare, quid eſt veri
tas? ſed reſponſum exſpectare detrectant. Veni, veni
Spiritus veritatis & doce illos omnem
veritatem! Amen.

„

In

—
er
Inel

ſagda cum

Gene

en &culli
ſionimn

Eg IIn Che
N in

Ggereroebant, ie
let diquis à fo
Exu. ded aud
Uelunt de mi⸗

(o cicto
luli ſeut vie

unem a
uhpiatur in /
tenſa ‚auda
(l, dum pe
ane! allun
gliomnibuss i
A, Chriinnit n
dann; gui
Eſt ctan mier
liat 1

le

. —
berkten,
Hie ilione Nen
7e. Nl hee l
ndſpienbi NR
um mnci in
inſenn it: Mle

—— ee.
Pser. 8, Ser 83 3er 3 68r D,8 E B: Sen BS:r Se8 6
In Feſto Sanctiſſimi Corporis
CHRISTI.

lir i miting, Concio Ruſtica.
Er u ndentdan .
peribonidceom Magna cum reverentia & humilitate acce-
dlggere niceiholn dendum ad menſam Evchariſticam.
eirth Nam & catelli edunt de micis, quæ cadunt de men-
cdrine Ja Dominorum ſuorum. Matth. 15. v. 27.
damat erulllf WIra Chananææ erga Chriſtum fiducia; mira Chri- S. .
enullan volo e N ſti in Chananæam acerbitas. Ila à Chriſto pe- Etiam mi-
et otg, r / Kiit ſanitatem Filiæ, ſed acrius reſponſum tulit: Evchari-
Yeilgin A won eſt bonum, panem Filiorum mittere canibus. ſtia elt ma-
umhugnene:A Ucitur Chriſtus communi contemptu, quem Judæi in Gen- Suum⸗
n tid n N tiles exercebant, illos canes appellando. An non furias ex-
COlerlddNerii ſpectet aliquis à fœmina, minimi contemptus impatientiſſi-
Undi insdinhdn m. ſexu. Sed audi humillimum reſponſum: Domine, etiam
ten Prinduln catelli edunt de micis, quæ cadunt de menſa Dominorum ſuo-
rum. Quo dicto placavit Dominum, & audire meruit:
Fiat tibi, ſicut vis. De quo Chryſologus ſerm. 100. Meri-
Ue⸗ toò: quæ ſe canem confeſſa eſt, in hominem commutatur. Me-
I ritò adoptatur in filiam, levatur, honoratur ad menſam, quæ
fu: ſe ſub menſu laudabili humilitate dejecit. Quid veròô illud

oltici,tam lmnt,
inerrogart, gi D
geireckaor enie
ve los onmen

meh⸗

eſt : quod, dum petit Chananæa ſanitarem, Chriſtus reſpon-
deat de pane? alluſit Dominus ad panem vitæ Evcharifſti-
cum, qui omnibus infirmis, eſt panis fortium. Impetravit
humilitas, obtinuit reverentia. Petit micas gratiarum. Mica
res ſané parva; quia majori ſe indignam reputabat. In
Evchariſtia etiam micula eſt res maxima, quia quævis eſt cor-
pus Chriſti; cum ſit totus in toto, & totus in qualibet parte.
Aaa a 2 Mini-

556 In Feſio Sanctiſſimi Corporis Chriſti.

Minima verô pars eſt in valore magna, quia totum magnum
eſt, ut inquit Albertus Magnus : Magna dona ſunt Chriſti in
hoc convivio', corpus dedit in cibum, ſanguinem in potum,
animum in pretium, Deitatem in condimentum. 8. Auguſtinus
verò ſic habert : Quando manducamus Chriſtum, partes non
facimus, ſed in Sacramento fit hoc: unussquisque, quod ac-
ciyvit, accipit in Sacramento partem ſuam, & manet totus in-
teger in ſe ipſo, manet integer totus in cœlo, manet integer
totus in corde tuo. Totus enim erat apud Patrem, quando

—

venit in virg
nit in carnem, ut eum homines manducarent, & manebat in
teger apud Patrem, ut Angelos paſceret. Si ergo vel unica
mica Sanctiſſimæ Evchariſtiæ tanti valoris & pretii eſt: an
non magna humilitate & reverentia accedentibus ſit neceſſa-
ria ? pro quo plura motiva allaturum audite.
Ve K ibi- Quod eſt ſpeculum in domo cæci, cithara in cubiculo
1e Pvchari. fürdaſtri, & gemma in plauſtro fœni, favus mellis in ore
ſtiæ Sacra- leonis mortui, hoc eſt in Eccleſia DEI Sanctiſſima Evchari-
mentum ſtia, niſi ſuſcipiatur ad utilitatem. Ruperto eſt fons terreſtris
tia gratia- Paradiſi ſaluberrimis aquis gratiarum ſcaturiens, in quo cor
rum. cribro eſt ſimillimum, ſi pro tanto myſterio ſe non adaptet.
Cor noſtrum debet eſſe ſpongia, quæ impleatur divinis fa-
voribus. Corpus enim Chriſti continet exundantiam gratia-
rum. Notabile eſt illud divi Bonaventuræ : Tolle boc Sa-
cramentum de Eccleſia, & quid erit in mundo, niſi error &o
infidelitas, & populus Chriſtianus erit quaſi grex porcorum
diſperſus & Idololatriæ deditus. Sio patet in infidelibus, nam
per boc ſtat Eceleſia; roboratur fides, viget Cbriſtiana reli-
gio, & divinus cultus. Angeli, quanti miniſtri! præſentia
ſua ac miniſterio conam hanc cohoneſtant. 8. Chryſoſto-
mus hom. 60. ad populum, quod Angeli vilentes coborre-
ſcunt, neque liberé audent intueri, propter emicantem inde
ſplendorem, boc nos paſcimur, buic nos unimur. Et magna
dulcedine convivæ replentur.

Fran-

ginem, implevit illam, non receſſit ab illa. Ve-

—
ltanciſens
ihoram, guen
ns Hlhn
zis uund Com
onen pelubebat
oneael
onoreno.
ore Coctbat,
e bumälitmen
non capientis

e leretelli in,

Gonorumm coleſ
Caroll. 6
um fomine con
oeget. Gand
Eit, do D de
ribrs ai: Quil

Mc. Axerin.

Uben. Sco

donumn te profi
Dli hurmültate!
,ubete, N 2
Dilicas autemm
In communic
n! ſuleipi
Dominj. 4
Flun uum, a
Huin duari

Micommun
A aumn demi

e Nraſentiam
Unälme, our
lllinicem,

ühiint coe
lgcoldoe

pwiſchit

rn, gie Otnnten
Mumu n ſnl
n, ſaglifn ie
tinenun 5 Al
anuliifun, zmtn
1 mugile, al
1 ſuun, E unn i
ugs o1 Nb nant iti
7a Ahul bffin g
Non ftetſit c ilt

lucerent, Gnant

ſeertt Kctzor
7lori & preti cl
accedentibus ſrlel
um audine.
cxci, citnurn in olhi

eni, s melis i

El Sanctima EYrch-
Nhutne, ins
unfünen add
O fbetd enmn cr
(ue inglenn in
Vunet enndntum ,

afennue: IAeN.

Gt inmnnlh ifn
1 oi glſ n
Ge ute n ttin

es, e r .
Uunti Tiniſki,
Ohoneltan. g
DiPencd,
1 Auel 7 e
j, f,Ci⸗ uct
. mtf. 5
ir tr Min.

4

=

1
4

Ne
1

Concio Ruſtic. 557

—

Franciſcus Suarez, Societatis JES, negare ſolebat aliam . 3.
ſibi horam, quàm ſacrificii, pleniorem eſſe ſolatii ac volu- zn vocharſ⸗
ptatis. Hic fons ſanctitatis eſt. Beatæ Mariæ Magdalenæ de bona.
Pazzis unius Communio cum Spiritu ac pio ſenſu peracta
idonea perhibebatur, alicui ad excelſum perfectionis gradum
promovendo. Et S. Thereſia in conceptionibus de divino

amore docebat, unica ſynaxi cum magna fide, (hæc autem

ſine humilitate non habetur, cùm ſubmiſſio intellectus myſte-
ria non capientis adeſſe debeat, (& amore obita) amor veròô .
ſine reverentia impudens eſt) poſſe animam noſtram ingenti
donorum cœleſtium theſauro locupletari.
Carolus IX. Galliarum Rex pretioſum monile illuſtri cui-
dam fœminæ dono dedit, cum lemmate: qui me poſſidet, nul-
lius eget. Si Sanctiſſimæ Evchariſtiæ effecta quis conſidera-
verit, hoc hic verius dixerit. S. Auguſtinus loquens de cœ-
litibus, ait: Quid non vident, quid videntem omnia vident!
Hic ego dixerim: quid non habent, qui habencem omnia
habent. Si ergo vis ex his magnis gratiis fructum experiri,
indignum te profiteâ⅛re, & ſolummodòô micis contentus lau-
dabili humilitate te ſub menſam dejice, & tunc in filium ad-
optabere, & ad menſam tantarum gratiarum honoraberis;
humilitas autem ſemper competentem ſpirat reverentiam.
Dum communicas, non minus venit ad te, quâm ad B. Ma-
riam ? 6 ſuſcipiatur & ſic tractetur, ut à Maria! Ecce! An-
cilla Domini. Actus erat humilitatis, fiat mibi ſecundum
Terbum tuum, actus magnæ reverentiæ & reſpectus.
Harum duarum virtutum manifeſta ſigna dabis, ſi Deum „ 5. 4.
tuum in communione ſub Evchariſtia magni æſtimaveris & keei
ſumma cum demiſſione adoraveris, hoc eſt: attonitus ejus cra Comi-
ſuſcipe præſentiam & ſuſcipe excellentiam, ei te ſubmitte munione

exercendi.

profundiſſimè, cum omnibus quæ intra & extra te ſunt, ad

ejus ſublimitatem, tu vilitatem tuam inſpice & deſpice, opta

poſſe infinitè colere, amare, laudare, opta linguas, corda,
affectus, corpora, animas ampliando honori illius. Ultra ei
Aaäaaa 3 cede

F. §.
Motiva
pPro Reye-
rentia.

Surius 132
Jan.

558 In Feſto Sanciſimi Corporis Chriſti.

cede jus pleniſſimum in te, in tuaque omnia, invoca ad tuam
inſufficientiam, quotquot potes in cœlo, & in terra. Opta
occupari æternum ei obſequendo, ejus honori te impenden-
do. Obſequiola tua pretioſi Sanctorum, pretioſioribus Beatæ
MARIE., pretiofiſſimis ejus humanitatis unita offer. Con-
ſide JESU tuo, in eoque omnem ſpem tuam colloca, & ti-
bi certò perſuade, nihil non gratiæ per ESUM te obtentu-
rum, poſtquam poſuit pro peccatis vitam ſuam; propter
quod ei à Patre debentur omnia. Et ſcito, quod amet te E-
8US, non ità amabat Jonathas Davidem; unio enim firmior
amoris eſſe non poteſt, quàm inter Deitatem & naturam hu-
manam, in qua tu quoque intimè unitus es, & ci congluti-
natus. QCum enim ſimilitudo eſſet Mater amorum, aſſum-
pta humanitate nobis aſſimilis factus eſt; ideoque rapacior
ad amandum. Tyranni olim, cum viderent feras parcere
Martyribus, ferarum pellibus Martyres incluſerunc, ut beſtiæ,
homines pro feris inimicis habentes, auderent nocere; 6 in-
ventum Diabolicum! At at: inventum pulcherrimum, Deo-
que digniſſimum, DEUsS factus eſt homo, ut familiarius qua-
ſi ab homine diligeretur DEUs, c. 26. manualis S. Auguſtin.
hominem amas, quia homo eſt tibi ſimilis, eum ama, qui
amore tui dignatus eſt fieri homo. Et ut etiam te mutaret
in ſe, factus eſt tibi in Sacramento humillimi amoris cibus,
quo paſtus fieres alter ille.
Pro motivo Reverentiæ ſit firmiſſima fides de reali præ-
ſentia Corporis & Sanguinis Chriſti JEU Salvatoris tui. De
quo, ſi dubitat aliquis: diſcat ab Aſino: cum enim S. An-
tonius de Padua hæretico veram realem præſentiam Chriſti
oſtendere vellet, Aſinum triduo famelicum duxit ad pabu-
lum, una etiam Evchariſtiam manibus tenebat, & famelicum
animal, præſens pabulum reliquit & Sanctiſſimi in reveren-
tiam in genua procidit. Si in hujus fide debilis es: diſce 4
cane Ulyſſiponenſi, qui ſemper comitatus eſt Venerabile ad
infirmos & in placea irreverentes allatrabat, trahebat, etiarn
morde-

iebat, gli
eum Aumn,
erat, nn
t oinſi ii⸗
Pepmmercen
iterejetus i

5

Sore enlccald,

i Ukniunbli

cnctlet,erdor
Orii erimtfülcnen
Tuſit und EN
u, quamn in
) Na, qu
Gnphium in u⸗
1 itheir re
eo breritanis .
luguirss fls,

Enue nibin ſee

v, miiſtalle de

Mon deelt Mg
Angelorucn

otundam
b ſeqlni exem

Iffcacia ſane

inbonis. A

Rnctiſſimum
Amel bruchn
liObededon
mminm ackert.
theonta Cain
OnuN, nii
ühhmiidis cat
Ueſcentes epel
AnKiete⸗
Menoe

porichift
—
lueomni, nni
n n, Kin tnt
elu heroitr inn
orumoriofotbul
nntks untn ofke d
Pen nun coloct ,
ie e lr cben
Ats ſinn um; .
lrſetotmnat
Videm; uniociimit
rDeiaren nnrn
unitus es, ci n
rMarer amorum,4
sclt; iceoen
m widerent fery r
res ineluſerunr, vr be

auerent ocere; è

n Pulcheminum, Nl

OnnO Ar bumilaris

A Wenulisd Nipl
di hods, eum Am ,
9. Et ur etam ir nn
Kumniien aworbt

ilem fas E⸗ l
s SArnrun
ANo: cun aint
realem Nſenind
amelcumn untu⸗
s enehat, Eun⸗
lini D
isfcke Cebil
mitarus elt V uuni⸗

xX

apicula mel, bruchus ſugit venenum.

Concio Ruſtiea. 559

mordebat, usque in genua prociderent. Diſce à nivibus, quæ loan. Haſ,

locum illum, ubi fur quiſpiam hoſtias. ex rapto ciborio ef-*

fuderat, non tetigerunt, licer circa circum nivibus plena eſ-

. . . —. X . + .
ſent omnia. Diſce à Dæmone, qui hoſtiam non conſecratam Prato flor,

Energumenæ dentibus laceravit, at hoſtia conſecratâ præſen tit. 148.
te inter ejulatus faſſus eſt, hic verum DEUM eſſe. Diſce ab Arnold
arbore exſiccata, in quam cum fœmina quæpiam propoſiti Rayf. 30.
ſui poœnitens (Judæis enim vendere intenderat) in arbore ab- Maji.
ſcondiſſet, arbor illicò refloreſcere incepit. Diſce ab igue, P- Brend. I. 1.
ſonii enim fulmen in domum Judaicam percuſſerat, totamque
exuſſit unà & Judæos incolas, ſola menſa illæſa & ſacra Ho-
ſtia, quam in illa prius Judæi ſacrilegè tractaverant. Diſce
ab aqua, quæ per menſes quinque illæſum ſiccumque Itoricas
Strophium, in qua facræ Hoſtiæ involutæ fuerant & à furi- Raynaldus
bus injectæ ſervaârunt & ſacratiſſimas ſpecies mundiſſimas.“¹7“
Taceo brevitatis causâ ſacras Hoſtias vel derepentè rubras &
ſanguineas factas, in carnem verſas, radiis circumdatas in iis-
demque viſibili ſpecie ſæpius apparuiſſe 3 viſibiliter irem An.
gelos miniſtraſſe, de quo 8. Chryſoſt. hom. 36. in I. ad Corinth.
ibi non deeſt Angelorum frequentia I. 6. & 3. de Sacerdotio
ait : Angelorum choros cirea altare viſos, qui inclinato ca-
pite profundam regi ſuo Chriſto exhiberent reverentiam; ſi
non vis ſequi exemplum hominum, ſequere Angelorum.
Efficacia ſanè verba eſſe cuique deberent: mors eſt ma- S. 6.
lis, vita bonis. Mors ſine humilitate & reverentia acceden- Mors mas
tibus. Sanctiſſimum enim hoc Sacramentum eſt flos, ex quo bonis.“
Eſt arca fœderis, quæ
domui Obededon meram fortunam, & Philiſtæis merum
infortunium adfert. Eſt Sanguis Abel, qui Abeli coœlum ape-

ruit, ſed contra Cain vindictam clamavit. Eſt Sol, qui herbis &

floribus ortum, mivibus interitum cauſat. Mors eſt malis, vita
bonis. Humilibus dat gratiam, ſuperbis reſiſtit, reverentes hono-

rat, irreverentes repellit. Humiliate ergo capita veſtra Deo Ev-

chariſtico, & dicite: adoramus te Chriſte in Venerabili Sacra-
mento & benedicimus tibi. Amen. Con⸗

§. 1.
Cor JESeI
centrum
humanæ
quietis:

§. 2.
Quod Jo-
annes in
ſinn JEstI
quieverit

60 (0) 982.
259 6 -9 663 09 667. S53 662 T 3 662. 69 2. 29336e2. 59 36;
Concio Civica.
Quoties Chriſtum quis ſumit in Evchari-

ſtia, non minorem accipit gratiam, quàm ſi in ſinu
Chriſti quieſcat.

Qui & ecubuit in cœna ſuper pectus ejus. Joan. 2 I.

Sz Ir ille ſimplex & rectus, ab ipſo DEO canoniza-
Dns conſiderans Job c. 7. v. 17. D EI in homines
O charitatem : Quid eſt homo, inquit, quia magni-
EAficas eum: aut quid apponis erga eum cor tuum?
Immenſæ magnitudinis Dominus dignaris de homine nihili co-
gitare! imò, ut habet Lyranus, curam ſpecialem, ac dili-
gentiam adhibere! quid, Job, diceres, videns Joannem in
ſinu Chriſti? Ecce amantiſſimus JESUS cor ſuum illi obtu-
lit, deliciorum cervical, in quo caput Joannis requieſcat! ſic
requieſcens altiſſima myſteria didicit; ibi Benjamin adoleſcen-
tulus in mentis exceſſu, Pſal. 67. v. 28. quantus hic honor
fuit Pera ſerm. 3. de cœna Domini: JESIS valde Joannem
diligebat, quem tanto honore ſublimabat. Cor Chriſti cen-
trum humanæ quietis. Inquietum eſt cor noſtrum, donec
requieſcat in te. S. Auguſt. I. Confeſſ. c. I. Cor Chriſti medul-
la & ſcaturigo eſt dulciſſiimæ voluptatis: hoc quia tetigit Joan-
nes, punctum honoris tetegit; ideoque de eo canit Eccleſia:

Valdè honorandus eſt heatus j oannes: qui ſupra pedtus Do-

mini in cœna recubuit, ubi præ magnitudine voluptatis indè
hauſtæ juxta textum Græcum deliquium paſſus eſt.
Heliogabalum ad ſinum ſuum accepit Aurelius Imp. ut

de eo Xiphilinus ait: In Aurelii pectore recubuit, & in ejus

ſinu velut amicus cœnavit, & hic illi gradus ad ſummum
Imperium. Et Joanni recubitus ille gradus fuit ad ſummos
. hono-

—

mores. De
grrun tlnb
ſame griin
l, Munl
Mureß Adci
niit lugoae
Ihonam digit
ſtſoemnen bel
e Teeletatilimm
, ro ſonn
bngo teclinben
ſicko ego np⸗
Tioken nobis
INd Co id
8i Chriſtus
Amirert, i⸗
n atniperem
None totus ad ne

ſ. Cangere P

lii Deo plen⸗
14z lluus ,
¹ ſine, ur ſen
Amtir, eneri⸗
ri apud Pan-
min lbello,
ulun terrehn

ulin /ter on

Negmn fitt
W den ſpit
nitdens non

Dhrto cum

uhlilime ve

Argun infinta

0

* .

uatt inbete

Atinm, un lin n

eſeat
rpeueiu onn

eb ioDlen
7 V I7. DHlinhe
onn, mut, guitn
Honi ergi cun n
Gunrödehominenit
Cam Pecillem,1.
ceres ens ſonm
ls cor ſuum Uo
u ſomns re ielan
r ceüznin ddl
7. 9 Cnnb Ni
n: ESlSrde ſu
bümebar Cor ni
In e or lrun
rtelol rC⸗
Ptnth,or gui
ceoqte beth nn.
ner: gliſ,
Pugninaine
ggun iac⸗
n Acepit le
ecore teclhi,
zr i gulg⸗
le gradt iin

Concio Civica. 561

honores. De illo S. Thomas de Villa nova:
gnitatum titulos, quos per alios ſparſim DEUS diviſit. In uno
Joanne pleniùs cumulavit hic Apoſtolus Propheta, Evange-
liſta, Martyr, Doctor, Confeſſor, Virgo, Cognatus, & Ami-
cus Chriſti. Hæmorrhoiſſam illam, de qua Match. 5. Luc.
3. Marc. 5. admiſit Chriſtus ad fimbriam, magna liberalitas!
admiſit Magdalenam ad pedes, magna humilitas! admiſit
Thomam digitotenus ad latus, magna humanitas! admi-
ſit annem Baptiſtam ad caput, magna familiaritas! admi-
ſit ſceleratiſſimum Judam ad os & oſculum, inaudita miti-

omnium di- gratia eſt
ſingularS.

tas, quod Joannem ad ſinum admittat, ibique tempore ben-

longo recumbere ſinat: hoc omnem aliam gratiam excedit.
Rideo ego in præſens, dicere intendo majorem, certè non
minorem nobis fieri gratiam, quoties Chriſtum in Sacratiſſi-
ma cœna in cor noſtrum recipimus.
Si Chriſtus oculis noſtris ſpectatus ad ſuum nos Sinum . 3.
admitteret, quid eſſet? partem ſanctiſſimi corporis ejus uni- e
