phantem, & quoad apparatum magnificam, numerum co-
pioſam, faſtum ſplendidam, proceſſum honorificam, trophæa
inſignem: cui non potiùs exſurgat orexis intuendi ſacræ vir-
tutis & trophæa, & gloriam, & honorem longè excellentio-
rem. Cedant triumphi veteres, cedant poſthumo pridem
tempore Romulidum triumphi non perennaturi in cœlo, ſed
perituri in cœno, locoque paluſtri, in quo non vanè mor-
tuum, & ſepultum Romulum meminerunt quamplures. Ce-
dant Heroẽs Romani, non tam hoſtium victores, quàm ina-
nis gloriæ mancipia! accedant invictiſſimi virtutis Aſſeclæ
non tam belli fulmina, quàm Chriſtiani Scipiones, major &
Iii i minor

Homines

. —— 2 . . ⸗ gloriæ cu⸗
minem citius negârint eum, qui hoc ſtimulo ca- pidi.

618 In Feſto sS. Petri & Pauli Apoſtolorum

minor triumphaturi 88. videlicet Petrus & Paulus. Sed quid

hæc duô belli fulmina ego ſtrepera propulſare campana, he-

roum ſidera ſoles lucidiſſimos vanis imò fatuis illuſtrare igni-
bus, quid levi dictione tam grandem Majeſtatem enuntiare,

tantos triumphos tam imbecilli lingua deprædicare conten-

do! cum & eorum me prohibeat dignitas, & mea diſſua-
deat imbecillitas, & ſapientis deterreat effatum: publica vir-
tus publica eximiorum heroum facinora privatis laudibus
vétuſtantur potiùs, quàm venuſtantur. Quæ ſingula, ſi pen-
ſiculatiùs trutinarem, dubio procul tacerem tutiùs omnia,
quàm vel communiſſimum dicerem triumphos veſtros glorio-
ſi Principes terræ. At quid in hoc Rhetorico mari fluctuo diu-
tius, cum gratiſfima Pharos feliciſſimo ſanè omine adſit ob-
via dictioni meæ gratiæ Favonio auxiliatura: Dicturus enim
ſum de patronis cliens, membrum de capite, diſcipulus de

Magiſtro, rarò diſcipulus, niſi ingratus cuculus, malè de Magi-

ſtro, rariùs eliens, niſi protervus iniquè de patrono, rarifſſi-
mè imò nunquam membrum de capite perorat ineptè: ſe-
poſito proindè metu veſtros decantaturus triumphos Athle-
tæ glorioſi è profundiſſimo virtutum Oceano cœleſte impri-
mis requiro ſubſidium, patroni colendiſſimi, manum opitu-
latricem Magiſtri Reverendiſſimi, vires ad dicendum à capite
influentes; at neque vos expaſſis jam velis orationis bene-
volentiæ veſtræ Zephyros deeſſe patiamini AA. ſed aſpira-
tè leniter, ut portum bonæque ſpei promontorium attingam

ſuaviter.
F. 2 Arlr ecce! dum noſtrorum heroum, hoc eſt ſummorum
ber. Eccleſiæ Principum, criumphos meditor, & undeè initium ſu-

aquas Wmam hæreo ſolicitus, & ubi deſinam anxius pendeo animi,
trzumphat. neſcio, quo omine medios inter procelloſi maris fluctus tum
jactari, tum impeti conſpicio Petrum, heu me! quàm vereor,
ne hic non modèò grande detrimentum, fed graviſſimum
gloriæ ſuæ patiatur naufragium; quid non promius, quid fa-
cilius, quid congruentius? quàm ut vilis olim piſcator Nym-
pharum

4 iner zpuid
erni tliump
6un likeic

4 nim ſoltro cor.

6

mianne Uencht
opmiſtint, non
ſeamorphofi in .
ati ignoro, lunn⸗
utstarN vipenu
tum Maronis hue
1ſentu ſet. Den
11: Ard, Me n
micamm ſahii
ilente Naint : Wr
oreln excute, pone
herar i ali M e
mns polat aurum
Nds mentem Ionpe
Saur; deſine in
ttine expayelcere
men caye, ne fl⸗
IIequaquam glor
Emiumphos? rett
oeantis Magiſtri
miper aguas lar
Wllrus amnbulans
im negatum iri h
htteni explicr
2 ihes ſacri ſie
id? uln opu
duum Nautrago⸗
n ecnig horumn
l barbars cenrn

D liri
n ms muihn
nrur (e müin
l Aepen MinoN
Ptnumpuyrtegan
nin muifochoch
o ſne onine aclit o
lunn Demuenin

in, Rinde

1scellwpmm cellg⸗
ee Mno, nii
e tort irbte: ſ⸗
NNa Cu atl⸗
DeNNRiN
Cendii, wmmn⸗
eA dondhmicat

iun resanitia.

etarin A la in
omonofinnanie

Cum beeek ſumm
Cror, Xude ibinum

An nis xenho

eelal mns ACns

bene⸗/ ime
zun, A li⸗
Cron vonlgne
ongltan

Concio Ci vica. 4 619

pharum cryſtallina inter pergama, ſquammeos mutosque pi-
ſcium inter greges aliquam virtuti ſuæ labem aſpergat, ita-
que ſperati triumphi imminuat ſplendorem. Perbellèe non
novi, quàm ſit periculoſæ plerumque aleæ certare cum undis,
novi, quàm ſiniſtro complures fortunæ fato aquea iſthac cum
Nephani æque blandis Nymphis, ac fallacibus Sirenibus præ-
lia commiſerint, novi quendam è& Nymphariis lugubri ſa-
nè Metamorphoſi in Icarias tranſiiſſe aquas, neque Poëtæ
Propertii ignoro, ſunt Agamemnonias teſtantia littora curas,
quæ notat Arg) vi pœna minantis aguæ Nec me latet, tum Juve-
nalis, tum Maronis: hucusque multum conſitus Hylas urnam-
que ſecutus ſilet. Denique nec verſus ille Lucretii memet
fugit: Saxa, pares formas verborum ex ordine reddunt,
littorei clamant ſcopuli, dant marmore rivi vocem, quæ ſi-
ne mente datur: verùm, anime! nimiùm meticuloſe, ti-
morem excute, pone metum, deſine Victoriæ palmam de-
ſperare in aquis. Non enim ad auriferas Achæi ITyranni aquas

Petrus depoſcit aurum, ſed ſymbola imminentium prælio-

rum ad mentem Imperatoris Chriſti orbe toto decurrendi
auſpicatur; deſine in aquam excandeſcere, præceps ani-
me! deſine expaveſcere, vecors mens, licet procellæ fluctuent,
tu tamen cave, ne fluctues; quidnam. Anne arbitraris, Pe-
trum nequaquam glorioſiſſimos ex mollibus undis referre
poſſe triumphos? retulit, quin imò inter undarum vortices
voce vocantis Magiſtri in vicem ſcuti protectus, pontis loco
ſicciſſimis per aquas plantis, ceu ſuper ſolida terræ fulcra, con-
ſiſtens, tutus ambulans, ſecurè triumphavit. Neque dicti à
quopiam negatum iri fidem ſuſpicor, cui vel unicus hic la-
tentis myſterii explicata luce radius illuxerit. Quidnam, aquæ
multæ ? ipsâ ſacràâà ſic atteſtante paginâà indicant ? imò non
ſunt aliud ? quâm populi multi ? cum quibus velut in me-
dio fluctuum naufragorum conſtanti Marte erat decertan-
dum, ingenia horum ad docilitatem flectenda, ferocia do-
manda, barbaries cicuranda, mentes ad magna virtutis opera
lii i 2 com⸗-

H. 3.

S. Petri
triumphus
in populo.

1

H. 4 0.
§ Petri ge-
neroſitas.

In Feſto SS. Petri & Pauli Apoſtolorum.

componendæ, ſcuta infidelitatis retundenda, vectes, obices-
que ferreis duriores perfringendi, imperus idolorum non mo-

620

dò peltis Amazoniis, ſed Æ] gide plusquàm Palladia coërcendi,

ſemitæ nimirum illius in aquis multis, hoc eſt, populis mul-
tis, ſemitæ inquam, quas immmenſo à ESU flammis corde ad

incinerandos populorum inſanos errores, ad erigenda veræ fi-

dei trophæa, alatis veluti pedibus decurrere oportebat. Et
quidni greſſum divino accenſu ſpiritu moveat ocyùs? qui
tribus verbis vix auditis: Venite poſt me. Relidis retibus con-
tinuoò ſecutus eſt, dum velociùs ipſis ad Orpheam ſalientibus
chordam ſaxis. Sed quò? ad arma provocat JESUS, prælio-
rum fulmine pectus ferit; non veni pacem mittere, ſed gla-
dium, mox pius furor excitat animos, inflammat corda, ſuc-
cendit ſanguinem, atque ut ad fulminatrices ſacratioris Mar-
tis minas nullo terrendus vulnerum aut ſternendus mortis
metu præbeat ſpecimen, generoſus Chriſti Miles. Vix audi-
to ſub cœnam armorum noviſſe, inclamat haud dubiè prior
omnibus ipſe Petrus: Ecce duo gladii hic. Nec mora vix vi-
ſa in funeſto illo, non tam olivarum, quàm palmarum, quàm
metus triſtitiæ, pavoris & agoniæ feraci horto ſacrilega ma-
nus militaris ferocia feralique cataſtrophe, cohorte jamjam
in dulciſſimum JESUM cæco impetu irruente, maſculo præ-
occupatus fervore, triumphi memor intonat Martium illud:

Domint, ſi percutimus in gladio ? & protinùs indignitate rei

motus Zelo vindicandi Dominum ſervus, Magiſtrum Dilſci-

pulus præditus non expectato claſſico, galeis, clypeisque nu-

dus, medios irrumpit in hoſtes, primumque ſecutus impetum
Vibrato demetit ictu dextram fervi ſummi Sacerdotis auri-
culam. Jol triumpha ſerve bone & fidelis, viciſti ſervum ne-

quam, & infidelem. At quid video; adhuc celebrat triumphum

Petrus, quem ampliatus ſuum adjungit Gallus cantum, ſed
cantus videbatur eſſe permaturus, ante plenè adhuc partam
vickoriam. Ad unius enim Ancillæ vocem exhorruit, pallore
ac pavore concuſſus cecidit, ſed mox caſum mngrhti lei
=

n rn hi flg

i ee l
luis urbem 1
1PoEretnumn app
aogne Mani fide
uda inronabat:.
lbet Etetnunn.
nodo teſtiruitur e⸗
ind ttuti foͤi
gloc ne ileri quice
1 0b hoe abat i
ta Ebera. Qa
Mdorucn inalli,
dio isCut:
pin ODuc, Cæla
gler, eeſiti ſe onr
AMadbetri pedes
inti victori victo⸗
pedes dico, ni
lem illa ea ni &t
ga gtectis reddit
welltra Petro ti
Ginns gforiam, qu
ctkeilins elt l0
moralium wichor
ie0 glorioſius,
P lene perba d

hanun cxercirus

nini, beatis
Wne eor
rohninnsg

in ichittut,
s aOptrmlintin
1ar N N
nparn mnimr, ir
inummr ote, ii
Ninunicaſettors li⸗
n d Nenmendnd nortt
5 Chiki Mles Virand⸗

Nlaumt kas Alii

t Meon ir
Nünkinmnmclin
aiNNNNNr
Nlhohbe, nnne nin
penn ünen ualn
wor mmonat Merimmi
K oind iin
N Krnu, MMgitunh
lco ges cſrigt⸗
imumcteelnunnſe,
iCnei Eielint 4
ferlsreſi nnnt
kurrerrmimn
ungtC aumm⸗
n Uene Au
ſocenn Ohenmit u

Concio Civica. 621

foœnore, contractamque labem citra moras lacrymis eluit per-
quam amaris ; cecidit ex caſu futurus altior, ut robuſtiore
pectore, Dei arma animo reſumeret conſtantiore, cum fidei
hoſtibus prælia commiſſurus, proſtratoque gentilitio, quo
univerſus penè orbis flagrabat fervore triumphaturus, & opi-
mis dives ſpoliis urbem urbium divinæ ſpei, Majeſtatis Regiam
cœlo ipſo æternùm applaudente ingreſſurus, ſurrexit profe-
tο ſacroque Marti fidelior, & in prælia hoſtes vocabat, &
ferali tuba intonabat: Caſtra ſequatur Jeſu Chriſti, éui perire
non lubet æternum. Jam promptus in arma Miles priſtinæ
non modò reſtituitur dignitati, ſed in ſocium JESU elevatur.
Quin imèò virtutis fideique propugnaculum conſtituitur, con-
tra quod ne inferi quidem ipſi prævalituri ſunt, utque mili-

tum ſub hoc labaro militantium dilataretur fortitudo. Ad-

dit: tu e&& Petra. Quid Petra? in qua nec telorum impetus, nec
globorum impactio, verbo, nihil efficit quidquam. Quid Pe-
tra? dico aptius Caput? ſub quo cæterorum triumphi victo-
rum, imò Ducum, Cæſarum, ac reliquorum criſtatæ curvan-
tur galeæ, nec ſatis ſe curvàâſſe, niſi & triumphos, victorias, quin
ſe ipſos ad Petri pedes projeciſſe accedat, tanquam homagium
præſtituri victori victorum, triumphatori triumphatorum, &
quid ad pedes dico, vel ad umbram dixiſſe ſufficiat, quan-
doquidem illa ea vi & efficacia pollet, ut maxima morborum
contagia affectis reddita ſanitate pedibus ſubſternat, nec ne-
get, quos ultra Petro triumphos, cum vel umbra ejus trium-
phet, minus gloriam, qui non tam de corporibus, verùm etiam
id, quod difficilius eſt longèque operoſius victoriæ genus, de
animis mortalium victor triumphavit, eò quidem felicius, quò
oneroſius, eò glorioſius, quò gravius animum vincere, quâm
corpus. Ac ne verba dediſſe nuda videar, tamen primordia
perſcrutemur exercitus ; poſtquam enim ſummus Impera-
tor proſtrato, at quem ſtygem ſulphureos ad ignes ejecto
mundi Principe, beatas cœlorum ædes cleſtium Geniorum

S. Petri Ze⸗
lus.

multitudine comitatus gloriosé aſcendit, pauci admodum ex⸗

Lite=

Iii 1. 3

622

65. 6.
S. petri
fortitudo,

In Feſto S§S. Betri & Pauli Apoſtolorum.

citerant, qui fub hac militia merentur centuriari; & ne qui-
dem pauci illi vexilla Crucis pandere audebunt, ſub timoris
umbra pietatem continebant, donec glorioſus Archiſtrategus
ſigna Crucifixi protulit, & produxit. Mox undiqué bella,
bella horrida, bella traduntur urbes, vincuntur caſtella, hu-
miliantur aulæ, evangelizantur omnes, fidem jurant quam-
lurimi. Teſtem te interpello ſpectatricem magnalium Dei
urbem Solymæam, an non illo ipſiſſimo ſolis, an fervoris di-
cam, ortu &veniente Paraclyto, Dux noſter glorioſus ter, de-
cies, centum profanos idolorum cultores ad fidem veram
produxit, ſacra loquatur pagina. Qui, quando receperunt ſer-
monem ejus, baptizati ſunt, & appoſitæ ſunt in die illa animæ
circiter tria millia, Act. 7. Ite nunc Genimina viperarum, ite
perfida capita, & dicite: ſeducit turbas, vidimus ſubverten-
tem gentem noſtram, quod de Magiſtro ejus calumniosè di-
xeratis nuper. Ite Phariſæi, erumpite pleno agmine ad prin-
cipes judæorum, currite, conſilia collatis judiciis excutite,
quod de Petro, qui Jeſum crucifixiſtis, ſtatuendum, Præſidem
necis arbitrum interpellate, Herodem Petri Dominum, Ga-
lilææ Regem inclamate, ad ipſum Cæſarem, Atlante ſublimio-

rem, appellate, vel ſi hec id quidem ſatis eſt, ipſum Regni tar-

tarei principem, tenebrarum Regem in nutus veſtros evocate.
Petrus medias furiarum inter phalanges neſciens terreri ful-
mine, vinci flammis impotens, age, quod lubet, Roma, quod
ſuadet invidia, quod ſuggerit furia, inſpirat ipſe furor orco
natus, omnes Romulidum Tyrannos & Carnifices adhibe;
Stat Petrus petra cautes Marpeſia, quæ ſicut à fluctibus pul-
chrior, ab ictibus fortior, à ſuccumbendo glorioſior, ità Pe-
trus ubi ſuccumbit, ampliùs triumphat. Hinc hoſte fortior
Petrus: feri! feri! inclamat, ut hodiedum dubium, an ad fe-
riendum promptior Carnifex, an ad excipiendum furorem
Petrus expeditior, ſique locus fatalis hujus Theatri ad pom-
pam gloriæ confert aliquid, ne id quidem deſideretur; Ro-
Ma hos apparat triumphos, cosque primos, utque naturali

PrO?⸗

mghanblonne

beli Cenio, Ron
mnconſherib gual
rmmit Prpur
vuben et ingee
ter armnorum e
n,On AcrOls b
An! in guabetn
n dangores ggll
goroleth
,Nunquarm tuum
Ad miolnphunn tun
Clli keirrinarkes
AANreNN EiN rt
pun, merum prfl
jor ij eminen.
jerſim, Mii Altra de
ele fortiorern
il ne per en
umPhaéton auri
nfurens, ſed fir
e Cbeſtionem
minamn præcele
Iol quali fulnin
.: Domine, guia

ik ſigete obſecro

Ainncita vertitur)
üryent capeſſit
onhit ignes, ne
hitaſolaris au
dors ires, it
bumllir inbere⸗
nlermons mei

1 1 . =

Concio Civiea. 62 3

progrediatur ordine, orditur à capite. Romulus omnis æ què
one Uniiritiie ac triumphantis Romæ caput & Author, Acrone Ceninenſium
uut ſr nn Rege belli devicto, Romam triumphali illuſtraturus pompa,
un — quercum conſpexit, quàm mox reſciſſam armis proſtrati Acro-
onm älnir dis adornavit, purpurà ſuperbà manum militarem Dux præ-
Pedmin en u cecens, urbem eſt ingreſſus. An non Crux AA. qua glorio-
eaAlenugnlinm )

llwitein ſus arbiter armorum Jeſu Petrus triumphat, quercus illa ? illa
hrafnzaie 1 uluam, non Acronis modi, ſed ſtygii Lavernionis armis cir-
8 dinsalſinn. cumdata ? in qua Petrus plusquam inter Methymnæos tur-=
liarneng barum clangores agit triumphos. Triumpha igitur Petre,
Nein, NH triumpha glorioſe Athleta, eaque furore gloria, quam Virtus
Mrirt,ilin paravit, nunquam tuum ſortitura. Plura me, quò minus di- . z.
eGnnufnnn, cam ad triumphum tuum, Pauli, tonantis minæ, fulguran-5.auli pri⸗
nnu, fünibemn tes oculi, fulminantes voces, inſani furores cohibent Quid enim & Meta-.
glr üClmikc memorem? meam terram Damaſcenam furori terminum, iræ morphe=
Birſen niein ſcopum, metam perſecutioni præfigit, jamque flumine vo-*
ls ilti dam lat ocyor in perniciem fruteſcentis adhuc Eecleſiæ, exciſurus

.

s ſKtatuegcom, Drelen
GNcidninum, C
WCren Wnee Wdmie
genſuschigimerin
geni mp then
alnge etan nm
ge,loclekeu⸗
nn, iherrileim⸗
Mns CMntos i
1,ce larifuti
unbent, g0roltn
upba Uiraſet
odetum hinn n
, dawſitimn ni
lsuin Them
Gen Ceſcann

univerſam, niſi aſtra de ſalute curam geſſiſſent ampliorem;
fulmineque fortiorem fulminis imperum refregiſſent: Saule!
Saule! quid me perſequtris ? Ad quas voces eques incantus,
tanquam Phaéton auriga igne correptus, momento ſternitur
non jam furens, ſed furore concuſſus jacet ſuſpirans: Quis es
Domine! Quæſtionem fulmen excipit, vim habens quoque
ipſam animam præcellendi: Ego ſum Jeſus, quem tu perſe-
queris. En! quaſi fulmine ictus, animo in obſequia prompto,
reponit: Domine, quid me vis facere? & en! vas electionis
audit iſte. Videte obſecro, fulminatus Saulus in Paulum fulmi-
neum inaudita vertitur Metamorphoſi, Chriſti loricam indui-
tur, alia repente capeſſit arma, deſignat prælia, in imis viſce-
ribus cCorripit ignes, neque jam in Chriſtum aut Chriſtianos,
ſed idola & idololatras audaciæ convertit decora, & animi ſpiri-
tum & arboris vires, itaque brevi probatus, ur belli Dux an-
teſignanus militiæ juberetur univerſæ Auguſt. Serm. 4. de ſanct.
Steph. dicat ſermonis mei compendium: Eliſus eſt lupus,
ℳ

§F. 8.
S. Pauli
Zelus &
Trium-
phus.

624

In Feſio §S. Petri & Pauli Apoſtolorum.

us eſt agnus; eliſus eſt perſecutor, erettus eſt Prædicator. Ad-
diderim ego: Eliſus eſt Filius perditionis, erectus eſt vas ele-
ctionis; eliſus eſt Saulus, erectus eſt Paulus. Eliſus eſt victus,
erectus eſt victor; eliſus eſt cæſus, erectus eſt triumphator.
Triumphos quis neget Paulo exſtare, ne crediderim quidem,
dum non deprædicat benignitatem Jeſu in Cathedris, fidem
Chriſti commendat in exedris, magnus Doctor gentium Pau-
lus, quid putatis, audit à ſuis Auditoribus? Diüi ſimiles facti
hominibus, deſcenderunt ad nos. Talem videlicet ſe præbuit

militem & heroëm in Caſtris Chriſti, ut non jam ampliùs hu-

mani, ſed divini honores deferrentur, non terreni, ſed cœle-
ſtes offerrentur triumphi. Verùm eliſit arrogantiam humili-

tas, quæ Deum Zelotem gloriæ ſuæ meminit eſſe per Eſaiam

denuntiantem: Gloriam meam altari non dabo. Undè Pau-
lus conſciſſis tunicis percurrit, exclamans : Martales ſumus,
eratque vox iſta verè triumphalis, quâà ſe mortalem profite-
batur, obſequiis divinis immori paratum. Hinc quaſi divino

percitus œſtro, indè charitatis amorisque actus impulſu jam

Cyprum, jam Corinthum petit, jam urbes & nationes varias,
ac populos fidei ſuppetias laturus, inviſit, auſuque heroico
ſternit impietatem, concutit idola, in caſtra & ſub labarum
Chriſti Jeſu copias adducit non ſpernendas, ubi pro vero Nu-
mine non tam perorat, quàm fulminat. Memini ego Matres,
aliquandò petentibus campos Martios filiis, altè illud ingemi-
nàſſe, imò clypeis inſeulpſiſſe: aut in hoc, aut cum hoc, aut
nati victores redite, aut mortui in armis feramini. Idem Pauli
ſuus ſuadere fervor, inſpirare Zelus videtur; nam verè dimi-
cavit fortiter, pugnavit ſtrenuè, conſeruit generosè, ut vince-
ret communiter, plerumque triumpharet, donec Chriſtiani
ſtratagemate uſus, cecidit, ut ſurgeret in Chriſtianis : Sanguis
in Martyrem ſemen eſt Chriſtianorum, & granum in terram
projectum, ſi non fuerit mortuum ipſum ſolum maner, mor-
tuus quandò ut viveret, victus ut triumpharet, quandò glo-
rioſo auſu pompam triumphalem ſibi adornaturus cervicem

Hullusdcolo.

nalknntdn
nleiccun. P,
zDe,ecreqolbi
„icanifor gori
ni cohortes uri
2 Algiſto ſ1 l
sApparanittfiump
iei, krarerio ub,
cli Feriret cophe
6 Apoftolsero
inonmodotertac

hlirinrgoriol te

iumhkältinisi
OKiunds Red
Demscnimaffhruscru
ekiAun
Immis i, co nge exe
uuwente, in irnd
1gloriose veſtros
Menim non inin
ulcigness Pen
atla; quicni Ca
vlle cum Apoſte
tanti coron

rgenrumdn

ldtmidu NMinigid

4 Ilen ſilci
Mili,ueon mannizt
nur, MON arenit
nelii NMeMninn Hun
r menieli oerlii
ion tchn Unsn.
Qammns: Mowismn
iemonlen onin
uIm M udidin
NTdle Cnsinpuliin

WwRnioer i

d Mit aünn wonn
N, nclnKihibr
Cenrldtsltigeontal
lniur NMenin, l
lrios fisarllun
Ir in boe, AtnniM
inarmisfunin en
U ilenkinmn fert
Olleritgeletco
cetinnlim
Gun K Nennn ur
jihlin n uun
gunphnet⸗ ſec
ſb ormmmnd⸗

Concio Cimica. 625

porrexit incidendam, caput auferendum. En gloria Romana! En
votum Zeli dictum! Arma quibus utebatur Paulus, erat gladius
verbi Dei, ecce quomodò mortuum caput in enſe proprio fe-
ratur, à carnificè gloriosè revera triumphavit à capite Petrus,
ſed æque Paulus à collo. Cecini triumphos amborum ſingula-
res, tacui cohortes utrique ante omnes dicendos, imprimis; ſi
Roma Auguſto ſuo tanta exſtruxit trophæa, exhibuit ho-
nores, apparavit triumphos, eò quod mundum propè omnem
devieerit, ſtraverit, ſubjugàârit, qui, proh Deum immortalem!
non qui veniret trophæa, expediret honores, deceret trium-
phos SS. Apoſtolis, Petro & Paulo, exſtruere, exhibere, appara-
re! qui non modò terra de integra, de orbe & mundo univerſo
triumphàrunt, glorioſi terræ, mundi, cœli Principes, neque ta-
men triumphaſſe ſatis videbatur eisdem de omni omninò mun-
do, niſi mundus de eo, quod ſupra mundum eſt, triumpharet.
Petrus enim affixus cruci, & Paulus Chriſto confixus eſt cruci,
atque hi & ſingulares & communes utriusque ſunt triumphi,
Romanis in co longè excellentiores, qui non ſolùm ſpectante,
ſed plaudente, quin imò applaudente cœlo ſint excepti, neque
minus gloriosè veſtros exceptum iri ſubtimeſcite triumphos,
AA. Sin enim non iniquè Alexandri Babylonia, ſi juſtè Auguſti
Roma, ſi digne SS. Petri & Pauli applauſus triumphales ſpecta-
vit Eccleſia; quidni Cœlum quoque veſtros intuebitur? ſi
ſuperâſſe cum Apoſtolis præceſſerit; legitimè enim cer-
tanti corona, laus, honor, gloria,
A ME N.

626 0 S

Concio Aulich.
Epulum à DEO apparatum.
Beatus es Simon Bar- Jona. Matth. 16.

gF. 1. lUigd eſt DEUS amantes velut animantes Divos
ODucl ſt Lupos, Urfos, Leones, Divas Aſellas, Urſulas,

Aquilas, amoris ſui caſſibus irretivit & cepit, ergò:
DEUs Venartor eſt. Rerum urmiverſitatem, quam
Pythagoras Harmoniam eſſe dixit, pleno ſubindè choro facit
perſonare, ergò DEUsS Muſicus eſt. Tetri ſpiritum Tarta-
ri continuis infernalis camini flammis cremat ; ergò DEUsS
Chymicus eſt. Ille magnum Antonii magni ibrum ſecun-

dum artis imperium compegit; ergòô Bibliopoœgus eſt.

Vatem illum Thesbiten ardenti reclinem carpento, jugalibus
ad ſolis invidiam collucentibus revexit in patriam, ergò Au-
riga eſt. Librum vitæ typis Jeſſææ Virginis in Lucem edidit,
quem poſteà iniquiſſima Herodis cenſura, graviſſimis lacera-
tum calumnmiis, tanquam pravæ Doctrinæ ſementem rejecit;
ergò Bibliographus eſt. Ille primam prototypi imaginem in
membrana Virginea MARIA depinxit, vividosque colores
umbris, cum eam virtute ſuâà obumbraret, cemperavit; ergò
Pictor eſt. Jonæ in Tharſum velificanti præparavit Domi-
nus piſcem grandem, ergò DEUS Cocus eſt. Et omittam
innumera; quorsùm hæc tam numeroſa DEl artium atque
opificiorum enumeratio?
g. 2. Nimirùm dum hodiè Feſtivitatem duplicis Apoſtoli, &
Dagierz id quidem fub ritu duplicis primæ Claſſis celebramus; ego pa-
vium ag- riter convivium, & ut ajunt, duplex appono: etenim non igno-
Ponitur. ro palatum veſtrum in dapes ferri eò avidiùs, quò mundio-
re à manu confectas, præparatasque eiſe cognoveritis: Sci-
vote igitur à me vobis proponi epulum, à DEO appararum,
Antonii menſis copioſius; Cleopatræ bellariis pretioſius; He-
lioga-

gii incendio⸗
ſos rerd Audlitor
leue ſuaris verb
mtarum figutas,
,chelit Dicam
umii, iz, Aut ſi pron
ivum mariun.
un fetſaati congrui
ſacnin Nenmn
tGrra, WMontintn
/ halmi leni
ilonim Arper in
Apem poniut orbis
cbum Bar-onal
1 currentem, ſi
ii ampliſſiman
mchm minor Pal
tuin, cui unus na
lr Orientalis o
Ylidiſſimo ſoli
I niperficit, inp⸗
n quiqudiliun
WEunit. Irruitbo
In eſſit nin
nt Aſiam,
Winmenla. po
unenbles, dnimi
D Olnnis human

S „
Aule

0 Pporn

tn
4. M. hls
nante; Unnton
nes, Dirs Nn
Abunmnileie
RKerum uüifetitrenne

ewo itint chnoſ

1. lem itinm Tn.

nsgemn eo Ml
Orü maglhen ſan⸗
end Mloponeck
Cem mend, li
in umimn crA
Vrunainben edidt
CNN YANiEet⸗
Dodrm EumeneN
imm Noongingtert
einnt, intogetnn
unbrrenenhernigt
õ
UsCocsct. Nüan
Numems Dllimum

ren Ahies 4oin

clscechemdz;
ppondarinnidt
Ne r n
Aun,i0t
rising
/

1 .
l Wl

Concio Aulica. 627
liogabali deliciis longè ſuavius, Aſveri tabulis magnificentius:
Bar- Jonam dico, id eſt: Columbam; ne præproperis judiciis
ſcientia prævolate Auditores, repeto; Columbam appono:
Sed qualem? DEUs prius à Filio ſuo in cœna lotam, terſam-
que; diuturna deindèé graviſſimarum ærumnarum toleran-
tia maceravit, ardentiſſimo gloriæ ſuæ Zelo, zeloſiſſimo cha-
ritatis aſſavit incendio.
Vos verò, Aucditores, in hoc convivio à me, neque ſa-
les, neque ſuavia verborum condimenta, neque ordinatas
ſententiarum figuras, neque ampullatam magnificè eloquen-
tiam expeckate. Dicam ſimpliciter pro raſtris, quàm pro ro-
ſtris aptius, aut ſi pro roſtris, certè ſolùm columbinis avium
potiùs, quàùm navium. Dicam ſermone, qui mihi circa cu-
linam verſanti congruit culinario.
Jam in Menſam explicatur lata & variegata, multisque
urbium, montium & fluminum effigiebus intertexta Map-
pa: non qualem levis quispiam textor jam dextrorsùm, jam

§. 3.

Apparatus
menſæ, ci-
bus eſt cu-

ſiniſtrorsùm ſtreperè implicat; ſed Mappa Geographica. In lumba.

mappam ponitur orbis, ſed orbis terraqueus; in orbem ap-
pono cibum Bar- Jonam, filium Columbæ. At qualem ci-
bum ? currentem, ſi quis dixerit, minimè aberrabit. Hujus
enim viri ampliſſimam charitatem, æſtuantemque animi ar-

dorem, cùm minor Palæſtina non caperet; & quomodò ca Reretti e.
us. S cut.

cibus zur⸗

peret eum, cui unus non ſufficit orbis? effudit ſeſe in latiſſi-

H. 4.

mas plagæ Orientalis oras, & populum illum, qui quantum- rens

cunque lucidiſſimo ſoli eſſet vicinus, ſedebat in tenebris, luce

magna ſuperfudit, invaſit nativo torpentem frigore ſepten-

trionem, & quâquàâ illuxit ſimul ardentiſſima charitatis incen-
dia excitavit. Irruit Pontum, inviſit Ægyptum, adivit Bithy-
niam, acceſſit Siciliam, percurrit Galatiam, irrupit Italiam,
perluſtravit Aſiam, penetravit Africam ; imperia ampli-
tudine immenſa. populos immanitate barbaros, multitudi-
ne innumerabiles, animis diſcordes, moribus feros, ſenſu di-
ſcrepantes, omnis humanitatis temperamento deſtitutos per-
Kkk k 2 cur-

H. F⸗
-Vatici-
nium de
incenſa
Roma à
Tiberio.

H. 6.
Neronis
tycannis,

ſed i'luſa.

628 In Feſto ”S. Petri & Pauli Apoſtolorum.

— — —

curſitavit.

chris, proſtratis idolorum altaribus, æquatis ſolo falſorum
Numinum delubris; induxit orthodoxam fidem, adolevit
Sacerdotum thura, erexit divino honori baſilicas, vero Nu-
mini dicavit aras, defixit glorioſiſſimæ Crucis trophæa, &
quà patet tellus ſanctiſſimam chriſtianè vivendi fundavit ra-
tionem. Quæ cùm ità ſint, AA. ecquis ex tanta viarum di-
menſione Columbæ iſti Cibi currentis nomenclaturam con-
gruere inficiabitur? Certè remotiſſimas quasque terras percur-
rit, demùmque cum ingenti Quiritium lætitia, non tam in
urbem, quàm per ipſas amorum portas in intimos ſinus ani-
morum penetravit. Viſa eſt Urbs Phœnicis inſtar ad Bar-Jo-
næ ingreſſum reviviſcere, quam viva illa furiarum atque cru-
delitatis colonia Tiberius accendit, ut exſtingueret. Sin li-
bera mihi conceditur vaticinandi poteſtas, dixero ego: inci-
nerationem illam capitis totius orbis, finem deſignâſſe dierum
Bacchanalium & inſanientis gentilitatis, auſpicatiſſimum e-
rò ſaunctiorum conſecutorum temporum exordium. Exindè
enim ſolertiâ ſuâà ac indefeſſo labore id egit, ut novos mores
induerint Quirites, veteres proculcârint; nova ſacra admi-
ſerint, fana vetita exturbârint; corruerit feliciſſimo Marte

ultimus ille nauſeantis naturæ vomitus Simon Magus; cujus

unius ruinâ, jacentes Chriſtianorum animos, Pontificumque
cathedram erexit Bar-Jona. Cùm ejusmodi Zelus & mores
omnium mererentur amores, extremo tamen mundi pro-
bro Neroni, nequaquam probabantur; qui dum in imperio

ſusquè dequè vertit omnia, etiam Bar-Jonam in trabalem in-

famiæ furcam affixit & invertit. Sed erras, crudeliſſime Ty-
ranne, erras, trabalis iſta furca, quâà transmittendum ad po-
ſteros inſigne dedecus pendentis Bar-Jonæ exiſtimas, eſt ele-
vatæ ſuper humanam ambitionem Majeſtatis firmamentum:
gloriam indè mercatur, ubi tu ignominiam vendi autumas:
honores metit ille & c. ubi tu opprobria ſeri arbitraris HH
era-

Ubique gentium ejectis gentilium ſuperſtitioni-
bus, extinctis poparum acerris, contritis Dæmonum ſimula-

ſelgnunn, hali
eulum ie
ſtiamlu ol pe
enos Nanfturs
aliowinn inte
ins ,jus Ap

Sen colorentur.

ores, tol iuni
1monſtra depon⸗
. Ircdeceſoreon
es otig pel Om
lskebrrorum
11 eeltos pend er
tol, & uriorn
nn Anen. d
O parehte colhinn,
rtum ſlncs Ve
unes in emiem
mier kam inſolem⸗
Doeris doceribe
erſus, frullu
1; dicam ego
Uin terram vertis
iumbra Erectus e
Vreliqua cor
nbiciat eſt nece
henum: glinl
uups quaͤrn in te

ibitatione dign

tmram non pe
rhenh 4
Wolendam. Di
n, udterram,
Aum ecibus, ſio
biſibenſeline.

buuß⸗
Wcin

. —

4 R
jelis Eenlun d
ibuaneman,,
eniͦ ſhi
thodn ſeen a
no homnin

er
is eo
oflimetni nle

l iminlini,
eedittnf.
ensonekdern
lnagugrtngm
Cniinm nnin, ntn
ruy ininoe inz
hemchilkranln
nnilafnimmanten
Mlſingena. Jul⸗
Doreſis, Clero egd ii
fencieniledinn
Md alciaiimm
Fun Gcrdum. Lyindt
NNMerW
Clarm ,DNANAn
, meit ialino
nins Sncnlegig en
Tun minos orifenm
Em eisnoälenAu
Atenmo kunen IInd,
uur, gicnmi .
Nrominctir
õ
inmumin,
rDrenling,

elus ummn

. A
Vniniun Kena n

, ſet, Abirand
ruſei bin

Concio Aulica: 629

ferale lignum, quod fatalem Eceleſiæ Cupreſſum opinaris, ego
vel baculum Jacobi cenſeo, Eccleſiæ ex Dei conſilio datum, ut
Jacobi æmula, non per unum Jordanem, ſed univerſos mun-
di Oceanos tranſitura, revertatur demum cum ingentibus tur-
mis ovili Domini inferendis. Vel unam de ejusdem Patriar-
chæ virgis, cujus aſpectu degeneres oves adamabilem DEO
ſpeciem colorentur. Vel clavam Alcidis, quâ, quot D. Petri
ſueceſſores, tot invicti Heroẽs, latè diffuſa per orbem Hære-
ſeon monſtra deponant. Vel Mercurii caducéum, quo cum
ſuo prædeceſſore Pontifices exvenenent ſerpentes, & tranquil-
læ pacis otia per omnes mundi regiones diſſeminent. Vel
Moyſis Hebræorum Ducis Virgam, quâà & per obſtantia Ma-
ria ad ejectos penè extra naturam populos ſibi viam aperiant
Apoſtoli, & duriora cautè mortalium pectora in ſalutares la-
erymas eliquent. Vel arcæ Noëticæ tabulam, quà filii cum
ſuo parente commune improborum naufragium evadant in
portum ſalutis. Vel denique baculum ſeneſcentis mundi, quo
labantes in perniciem greſſus fulciat ad ſecuritatem. Sed quid
arcani ex tam inſolenti Bar-Jonæ ad ſtipitem affixione eruitis
AA? Dicetis, doceri Poëtas novum metri genus, cùm iſte in li-
gnò verſis, fractus laboribus, duobus duntaxàt conſtet pe-
dibus; dicam ego cum Mathematicis Bar-Jonam eapropter
Verſo in terram vertice in ſtipite pendere: quia fuit ſui Ma-
giſtri umbra. Erectus enim in monte Calvariæ Chriſtus umbram
ſuam, ut reliqua corpora, deorsuùm perpendiculariter inver-
ſam projiciat, eſt neceſſe. Dicetis, ideò prono in terram ca-
pite ſuſpenſum: quia Eccleſiæ militantis caput erat; quod nul-

libi magis, quàm in terra conſiſtere addecebat; dicam ego,

illum imitatione digniſſimum mortalibus documentum ex-
hibere, terram non pedibus tantùm, verùm etiam capite eſ-
ſe proculcandam. Dicetis, erectis in cœlum pedibus patibu-
lo affixum, ut, terram, ſuo cruore jam conſecratam, non eſſe
terendam pedibus, ſuo ipſe perſuadeat exemplo; dicam ego
cum ideò ſuſpenſis hinc migrare pedibus, ne ſtrepitu ſuſcitatæ
Kkk k 3 de

H. 7.
L uſiones
de affixio-
ne S. Petrie.

H. 8.
Pro præ-
ſenti con-
vivio po-
tus.

S30

In Feſto &S§. Petri & Pauli Apoſtolorum.
de ſomno ſponſæ amarà ſuæ migrationis memoriâ mœſtum la-
crymarum imbrem cieret. Dicetis, terræ aurem Ppræbere, ut
confitentis crimina excipere poſſit commodiùs; os eidem ap-
proximare, ut propter admiſſas forſitàn animi noxas pro pœni-
tentia terram oſculetur; dicam ego, idcircò, aures terræ applica-
re, ut oppreſæ gemitus & querelas audiat diſtinctiùs, apud
Deum pro nobis interpellaturus; os demiſsè porrigere, ut illi in
modum Vale ultimum dicentis extremum affectũs figat oſcu-
lum. Dicetis denique, à tempeſtate Tiphin noſtrum demerſum
adhærere ligno naufragum, & pedes ac brachia quaſi natatu-
rum extendere; dieam ego, extenſum in crucem protagoni-
ſtam, ut omnem impleat amoris menſuram; transactos ferro
pedes ,‚ut ab amoris meta non diſcedat 3 ſinuata latè terram ver-
sàùs brachia, ut aut palmas ſuas in victoriarum ſuarum monu-
mentum Eccleſiæ militanti cedat ad triumphum, aut, ut ovem
perditam atque oberrantem obviis excipiat ulnis, aut terram
ſuo amplexu Atlantis inſtar ſtringens ſecum cœlum importer.
Sed mittamus iſtas ingeniorum velitationes, ne vos inani verbo-
rum ſono paſti, adipali Columbæ epulatione defraudemini. Et
profectò jejunis vobis recedendum foret, niſi Columbeæ reli-
quias avaræ Neronis crudelitati, piæ cujusdam matronæ ſoler-
tia ſubduxiſſet, & in urnam, putate in ollam pauperum intuliſ-
ſet. Venite igitur, & vos pauperes ad hanc ollam pauperum,
ut Columbæ reliquias demiſsè, ore oſculoque etiam delibetis.
Tenue ſubmuſſitantis ſibilum hic ſubaudio: vinum non ha-
bent, quid cum convivio; in quo liberaliter vina non pluunt?
Convivium fine vino eſt corpus ſine anima, anima ſine vita, vi-
ta ſine vigore; arbor ſine ramo, ramus ſine medulla, medulla ſi-
ne fructu; Cœlum ſine ſole, ſol ſine luce, Lux ſine radio. Sed
bono eſtote animo, jam vas vaſtiſſimum per viam Damaſcenam
uno equo vchi conſpicio. Si oleo indigetis, yas olei eſt; quod
portat oleum effuſum liquidiſſimum Jeſu Nomen coram genti-
bus. Si crematum deſideratis, vas aquæ itæ eſt; quod aquam
Jalientem in vitam æternam continet. Si demùm vinum expe-
. S Catig

4 Ciniel;
B nrecipell
4 oefalemoſiün
clmi reſlmat:
moppetifere i
woculs, quamm ſoo
uresvinolentiä,
5 Uimlernæ Hyd-
,cbinn deflunnsca

roin laſed vi
tan non renttelnp

rimmb ſt vobis,
Gperumn elt Otnbibr
rides,Noltes ſn
Aed Nopier, enl

niiczuiinagro Dn

EuMistumumni
itn ingentem, a,
Uune inviam prof
inn terreæ afluctun
nklium intelligo

Elgerato lapſ,

bcrectus. Cecichi
ierramfructum
t,älapfi ſurrex
uinpi, veloltacht
klurteyet. Cecicit
neſacue deſicerir

