non Prophetæ, non Apoſtoli, non Martyres, non Patriarcha, non
Angeli: non Ihroni, non Dominationes, non Cherubini, non Rra-
phini, non aliud quippiam ſivè viſibile,ſive inviſibile, inter opera
DEI, melius ipſa invenitur. Hæc igitur ùt præ omnibus Sanctis,
Sancta; ità præ omnibus potens & eloquens eſt, & præ omnibus
authoritate pollet apud Filium, ut ſecurè dicere poſſimus: Ma-
ria Jalus.
5. 10. Latrant contra nos Luthericolæ, nimiõsque nos eſſe calum-
ai niantur in extollenda & colenda Virgine Maria, ſed ſapientius
los con- Maximi Sanctorum docent nos nimios eſſe non poſſe in eàâ vel
ſurgunt laudandâà & honoranda. In aliis, Caſimirus ſanctus Regis Polo-
nlimaria⸗ niæ Filius, cujus corpus poſt centum ferè quinquaginta annos in-
corruptum eſt repertum, unà cum hymno, quo omni die laudes
Mariæ dixerat, in illo ex vero cecinit: Nullus certè tam diſertæ
extat eloquentiæ, qui condignos promat hymnos ejus excellen-
tiæ. Et S8. Germanus orat. de Præſentat: In Mariam ſiquis innu-
mera dicat elogia, nunquam transſeendet ſeopum, tantum abeſt,
ut illum attingat, & propoſitum in laudanda aſſequatur, cum
illa ſuperet omnem diſertam linguam, & omnem mentis aciem
prætergrediatur. In ea colenda nimii ſumus? S. Martinus Pa-

pa inſimulatus, quod malè fentiret de B. V. calumniam ſibi im-

pactam hoc refutavit anathemate: Quisquis beatam ſuper
omnem creaturam, & naturam humanam, absque eo, qui geni-
tus ex ea venerabilem ſemperque virginem, Matrem videlicet
Domini neſtri, non honorat, anathema ſit & in præſenti ſæcu-
lo & in futuro. Ità in actis de ejus exilio. Nos honoremus,
quantùm poſlumus, nunquam honorabimus nimis, nunquam
ſatis. Virgo eſt: de qua natus eſt Jeſus: Mater Dei eſt, quo in
tulo

—

—
un onhi
ſieneſal
un ladet
münmgeo ue⸗
GmceNaſi
glchemtini
,itek Mali
zr inetpuge⸗
s hluli cod⸗
Alar ſontum 4
Puis, KAlumdt
vrinlsc,1. Fie
kumiis ulor
im ſiei, o
gunnlviiuß
rcheieni

Lipomen/5

S (ontaben
fcfetu.
Ginquorumumm
Ukinzgidemmun
uumpfgnn ent u
ViNoebri

1, Men

Nnfn

Qude ſadi 4
K
nſtifunſin
Eriitigenmtins

Kehrbhlert
untarderpinn

õ
aigre Aruſtinn
imiwele n wlene
Cinimtille gud
Nddiingngnmunni
rundgndrüietut
muit Muttut,
nnr iin a
enr: Minſinn
nſſenitſyum ut

Badnd,tuer,

G unent
ninünmm: NMun
ecel hnum
art Hügi
punmdn i
ed oon
pintaino

ſylur hi

tulo fundantur omnia illa magnifica præconia, quæ ei dant
Patres, ut videre eſt apud S. Auguſt. l. de naturâ & grariâ c. 36.
conſentintque S. Ildef. l. de Perpetua B. M. virginitate c. 2, 8.
Anſelmus de Concept. V. c. 18. & paſſim alii.
Arx Trojana in honorem Palladiscum ædificaretur, ſeu- §. rI.
tum decidit, & Apollo vaticinatus eſt, hoec ſeuto nom ablato ar- Maria lcu-
cem fore inexpugnabilem. Ulyſſes per cuniculos Urbem in- pugnabile-
greſſus abſtulit, eõque ablato Urbs Græcis ceſſit. Nobis Maria
plus quàm ſcutum eſt, quo habito, ſtygiis Hoſtibus erimus inex-
pugnabiles, & damnari non poterimus. Bloſius in canone Vi-
tæ Spiritualis c. 18. Fieri non porteſt, ut pereat, qui Mariæ ſedu-
lus & humilis cultor fuerit. Quòd utique non prortulit, ut ar-
ticulum Fidei, ſed docere voluit, quanti ſit momenti in B.
Virginis tutela, ità ut ſpes magna, quòd eam colentibus, pro eo
ac par eſt, adjutrix, & verè futura ſit Maria ſalus.

Concio Aulica.
THIEMAr.
Gloria nominis.
Etnomen Virginis MARIA. Luc. I. v. 24.

Ngenioſa imaginatio eſt S. Joannis Damaſceni orat. s. r.
de Nat. Virg. concertâſſe annos, & inftitiſſe pro hac Annicerra-
Gloria, ut Virginis Beatæ Nativitate ſignarentur: gini, Beatæ
Certabant, ait, Gecula, quodnam Virgini ortu glo- Nativitate
riaretur. Sed contenta eſſe debebant ſolis Sym- Banaren⸗
bolis, in quorum umbra ſpectarent naſcituræ Virginis gloriam.
In prima quidem mundi ætate, Paradiſus fuit tranſiens ille, quia
tantum figura erat Paradiſi æterni, qui eſt, Maria. Secunda
ætas à Noë ad Abraham, recreata fuit Arcâà & Columbâ, qua-
Mmm mm 3 rum

830 In Feſto B V. Naſcentis.

rum utraque Marianam exhibuit imaginem. Tertia ætas vidit
Scalam Jacob, Virgam Aaronis, MARIAM; Sororem Moyfis.
Quarta ætas jam felicior tria pulchra Symbola Virginis ha-
buit, Turrim David, Templum Salomonis, Horologium Achaz,
In ꝗuintà ætate à reparatione JERUSALEM Celebris fuit Virgi-
nis figura Eſther, & Judith, utraque laude digniſſima immôr-
tali heroina, quæ pulcherrimè præſignificârunt fortitudinem
invictæ Amazonis noſtræ, quæ non Amanem patibulo affixit,
Holofernem generoſè obtruncavit, ſed ſuperbiſſimum anti-
qui Serpentis, immaniſſimique draconis caput eſſet obtritura,
In ſextà demum ætate, & ætatis hujus anno quingenteſimo vige-
ſimo ſecundo, ab orbe condito, 4037. ab urbe 736. Imperii
Romani 32. Auguſti 2y. illuxit aurora, quæ fugaret umbras, au-
ditum eſt nomen, quod poſt nomen IFSU, eſt ſuper omne no-
men, plenum gaudio, gloriâ, fructu. Et hoc nomen licèt à
Græcis putetur non die Nativitatis, ſed tertiàâ die poſt, ab aliis
autem decimàâà quintâà die poſt Nativitatem, eſſe datum, quod
putant ex Levitici 12. cap. poſſe demonſtrari; nihilominus ma-
gis ego credo Metaphraſti, S. Gregorio Nyſſeno, S. Antonio,
aliisque mecum ſentientibus ſecundùm angelicam revelatio-
nem, ajo, ipsâ, quâ incomparabilis Virguncuala nata, die, im-
poſitum ei nomen eſt. Nec enim ad diem, imò nec ad horam
differri debuit impoſitio nominis tam ſalutaris. De hujus glo-
ria nominis dum ago, ſi cui difficile fuerit me audire, repecat ſe-
cum, velim, nomen MARIE., & ſentiet omnem ſibi ablatam
difficulcatem.
caf Aae Non auderem pronuneiare nomen Mariæ præ reverentia
lue Gabtiel ei debita, niſi me neceſſitas magnique ſpes fructũs cogeret, ſi-
in ſalutati- quidem illud nec Angelus pronunciare eſt auſus niſi poſtquàm
men Mariæ Pofitam ſibi ſenſit illlius pronunciandi necefſitatem. Quid
non ex. Qquæſo cauſæ eſt, cur Angelus Virginem ſalutans, ejus nomen
preſſerit? ſilentio præterierit, ſed tantuùm dixeérit: Ave gratiä plena à& An
non Maria dignior eſt, quàm Abraham ? qui ſi Genes. 22.
v. 1I. & iterum v. I1. bis nominatur, Abraham, Abraham, an
non

—
ei eer eim 1
vafalutſ n
,,Mi M
4 S .
onni erlione
deniunl
elynnin o
,lbeimj re een
5 itio li Cutn
4Nenardinusbel
t, & ſedocere

,rutergniſe
Pnliai Aogri
1o Aapen Nenend
e non reſnnun
rion onninceot
Nen Minleinnn N
en, ie
onen n As
umenkgſene
ſyllat, infl
Agammon
iittin enapio,
iu: imenſtiae
karzm en
icnm tgancu
iumadhbere debe
unn pennurberion
C pronunci,
ninattiſtoh⸗ p
umnon irenie
Eunn n won icz

Concio Aulica. 83 1

non Maria ter erit nominanda? & cur nè ſemel quidem?
Eadem difficultas eſt in Hſaia, qui c. 7. à v. 14. Ecce Virgo con-
cipiet, & pariet Filium, ſequentes 4. verſus incipit à quatuor
literis, quibus Hebræi ſeribunt nomen, Marits ſicut enim, juxta
D. Hieronymi verſionem, verſum primi Pſalmi 64. legit S8. Do-
Gor: Tibi ſilentium DEUin Gion, quem vulgata transtulit:
Té decet hymnus in Ron; ità etiam gratiarum Domina fſilenti-
um debetur præ reverentia. Cur igitur Angelus nomen Vir-

mmiarche⸗ ginis initio ſui cum Virgine colloquũ non proferat, rationem
nin dat 8. Bernardinus Senenſis To. 4. ſer. I. quia ſilentio venerari
— maluit, & ſic docere nos voluit modum angelicè colendi no-
44 R men Reginæ Angelorum, nimirum ſilentio: Angelus, inquit-
Cincrmemantn Mariam non nominavit, quia maluit venerari ſilentio, quod
r Welinam non potuit exprimere eloquio. B. Simon à Caſſiâ adſoribit id
in lbommnle Humilitati Angeli coram humillima DEI Ancilla. En quo-
, Krütenthi modo Angeli venerentur humiles, ut præ reverentia nomen ef-
ufiuen dannn ferre non præſumant, Verba ejus eito l. 2. e. 4. Velut indignus
mniminäinun Mariam nominare veritus eſt. Tantæ dignitatis eſt hoc no-
ie ennng men, ut ipſi etiam Archangeli, qualis Gabriel, ſe indignos re-
münm Mirntin putent, qui dignè ſatis illud pronuncient. Aliam præterea ra-
MäNtpnknvlnn tionem dat Abbas Joachim in I. Apoc. textus 11. ut ſimilem
Aden inorNr ei honorem deferret, quem Hebraæi nomini D El Jehovahde-

ferebant, ineffabile lud aſſeverantes.
At quamvis nomen, Maria, Archangelus non pronun- 6%. 2.
ciaàrit in ptincipio, paulò tamen poôſt nominavit: Ne timeas Cur illud
. E. . expreſſerit
Maria! inveniſti enim gratiam apud DEUAM. primò poſi
. Et cur jam exprimit? propter neceſſicatem confortandi ſalutatio-
timidam Virgunculam. Quia namque turbatam vidit, medi- em.

umdbans Dehong
lefritneutntn
Xentctoonen iüntu

vonet egeite

niehs ucch cinam adhibere debuit. Nulla autem medicina eſt præſentior
harttküun line contra perturbationem animi ac timorem, quâm reverens
Neini hatfin & devota pronunciatio nominis, Maria Diſco hoc ex Do-
Grnliund mini noſtri IESU ipſius adtu, Joannis 20. vers. 16. Magdale-
ni Ari na cum non inveniſſet in ſepulchro corpus JESU, tota ſic per-
tkn li 10, turbatur, ut non ſatis fciat, quid loquatur. Nec Angelis dac

,Attuin N bonum

832 In Feſto B. V. Naſcentis.

bonum verbum, nec ipſi Domino incognito. Unde cum ſi-
bi apparentem exiſtimat eſſe hortulanum, tanquam ſui non
ſatis compos, ità affatur eum: tu ſuſtuliſti eum, (quem
cum, Magdalena? putas ne omnes homines ſcire, quem quæ-
ras? an tibi hortulanus viderur eſle Oedipus?) ſi tu ſuſtuliſti
eum, dicito mihi. Contra hanc perturbationem adhibet Do-
minus, Medicus optimus, unius nominis Medicinam, qui ver-
bo ſanare conſueverat morbos omnes. Dicit ei 7EN
MARIA. Satis eſt pronunciare hoc nomen, quòd Sanitas
eſt. Converſa illa dicit ei: Rabboni. Converſa & ſanata eſt
vi nominis, quòd quiaipſa Charitas eſt, foras mittit timorem.
C& ri. . Si quis mortalium unquâm conrriſtatus fuit, fuit DEl
ſtus in Cru-Filius in Cruce, deſertus à Patre, reprobatus à Synagogàâ Ma-
ce Mulie. cre, magis afflictus à Pleniſſima doloribus Matre; cujus dolo-
pella g Tibus comméôtus Filius, quaſi oblitus ſui cruciatús, eam allo-
honkari. quitur: Mulier Ecce filius tuus! Cur mulierem vocat, & pro-
am, vel prio nomine Mariam non nominat? an propter reverentiam,
Matrem? quia Filii non ſolent vocare matrem nomine proprio? non vo-
cat Matrem, nè magis commoveret viſcera, & afflictæ adderet
afflictionem: non vocat matrem, ut omnem affectum doceret
abeſſe debere Religioſis erga Matrem: non vocat Matrem, nè
Judæorum exponeret ludibrio: non vocat Matrem, nè næni-
am illam videretur recoquere: Eæ mihi, mater mea: quare
genuiſti meò omnes maledicunt mihi, Jerem. I5. v. 10. Mulie-
rem vocat, ut indicet, quòd ipſa ſit Mulier fortis, quam Pro-
verb. ult. quæſivit Salomon, procul & ultimis finibus pretium
ejus. Procul adhuc erat ad illud tempus: duæ ætates interce-
dere debebant de ultimis finibus vitæ Chriſti pretium ejus, quia
in fine Paſſionis, pretioſi fuêre affectus illius, mulierem vo-
cat, ad indicandam iſlius conſtantiam, quæ tremente terra, cCœ-
lo turbato, ſtetit ut columna marmorea, ut ipſa Conſtantia.
Mulierem vocat, quia hæc erar illa Gen. 3. promiſſa mulier:
Inimicitias ponam inter te & mulierem. Cur autem, ô bone
JIESU! non vocas Mariam ? tu in ſummis es MrOibinsee do-
ori⸗

net⸗
urhritus hil
n d twtn N
Auno liten ⸗
ieitin urovenn
6Honinis lck o
n,homolte Gin
4lcſsodtinſerah
loiincet nlano
Mrones epenlitj
it in krrones oun
eduiddneren
doratenin N
N Cabolo encare
Es Alrum & Hen
larps eiculiis,
e o Cirt: Ma
Unon el peſtßzintl
Nro ad miſt olen
lie, de go Ri⸗
neſiſtunmmen
Mlune, EN
raret, ui o
rllb bſehaiins
mnimni olution

Uunen Nene .

wind inn Concio Aulica. 833

¹ — —
ingun loribus; hoc nomen erit tibi ſolatio. Si cauſam jubear dicere,
dicam. Ideò non pronunciavit nomen, Maria, quia noluit
ral ein bibere myrrhatum vinum. Hoc ſi bibiſſet, pronunciaſſet eti-
. am nomen Mariæ. Quid rides? lepidum, ais, reſponſum!
endann , imô veròô aptiſfſimum. Quòôd vinum myrrhatum non bibe-
nomiitlküitn rit, cauſa fuit, ut communiter aſſerunt Doctores apud Ferdin.
Nomm , Quirinum, nè dolores, quos patiebatur, obſtupefactis mem-
dure R Bris levaret.

en (ni ie Fuit Chriſtus ipſiſſimus homo ille, de quo parabola nar- Cptit vap.

Wutt, SZ rabatur, ſed mutato nomine dete, mi JESU, fabula narraba- pficatur
Mumi tur: Homo quidam deſcendebat ab Jeruſalem in Jericho, harabola
”sä ncidit i 4 P 55 e deſcen-
vwetien h &σ incidit in latrones, Luc. 10. à verſ. 30. Homo quidam eſt degie ab

hn en 4 Filius hominis, frater noſter ſecundùm carnem, Verbum Caro Hieruſa-
— factum, homo iſte divinus, ex cœleſti jeruſalem per Incarnatio- ien 0 Je-
— nem deſcendit in jericho, ſublunarem mundum, domum lu- .
nuernn næ, ubi incidit in latrones. An non in latrones incidit, qui in-
an ter latrones pependit? ad dexteram latro, ad lævàm latro. Imò
mmumem o incidit in latrones, cum jaceret in cunis, quandò ab Herode
mnie Se ſequacibus quærebatur ad mortem: Incidit in latrones,
NeINnn ûaâ portaretur in 5égyptum; in latrones, cùm eſſet in deſerto,
unn MIn S& à diabolo tentaretur latronum omnium Principe, in latro-
mumer MnN nes Pilatum & Herodem, 8S cribas & Phariſæos, à quibus de-
Venti mu=s ſpoliatus, percuſſlus, vulneratus & ſemivivus fuit eo ipſo tem-
nin lrn’! pore, quo dixit: Malier, ecce ſilius tuus. Verùm in vulnera
Rn ig ſnd e ſua non eſt paſſus infundi vinum, ideõ6que myrtiten bibere no-
oal kummmdeom luit: nec admiſit oleum; ide7que noluit pronunciare nomen
Arm AMPnnhn Mariæ, de quo Richardus: Hoc nomen oleo comparatur:
ieriitinde oleum effuſum nomen tuum, eſt proinde ratio prima, cur no-
ania mig men Mariæ, Jl.RClin Cruce non protulerit, ut ſe ſolatio ma-
e en Ximo privaret, qui ſpontè elegerat eſſe Vir dolorum. Cauſam
tielr hanc Sanéctus Palchaſius dedit: Dixit Mulier, & non Maria,

nm . iml ne tam digna prolatione Chriſti dolores minuerentur. Alte-
1 umt ra ratio, quia mortem expectabat Dominus; non ergo prosun-
emn, ciare nomen Mariæ poterat JESUS, quia nomen Mariæ

6 Mer
uni oin d Nnunnn mor-

§. 6

234 In Feſto B. V Naſcentis.
„ — — ———— —
mortem fugat, ut ingenioſè ſerm. 64. probavit S. Chryſo-
logus.

Lazarum reſuſcitaturus Dominus jubet adeſſe Mariam.

Sine Mariæ Sic enim de Martha Joan. I1. v. 28. Locavit Mariam doro-

præſentia
Lazarum
xYeſuſcĩtare
uon vult.

S. 7.
Nullum
potemtius
nomen
poſt ſan-
Ctiſſimum
nomen
IESII
quàm no-
men Maria.

rem ſuam filentio dicens: Magiſter adeſt, & vocat te. Cur
ſinè præſentia Magdalenæ non vult excitare Lazarum ? in prom-
ptu ratio eſt: Quià nomen Matris ſuæ honorare voluit, &
oſtendere, ubi piè vocatur & invocatur Maria, mortem fugari:
Veniat materni nominis bajula, quatenus mortui prodeant
de ſepulchris. Sinè Mariâ nec mors fugari poterat, nec vita
reparari. .
Invocemus hoc nomen nos eò frequentiùs, quò avidiores
ſolatiorum ſumus: & mortem, & morbos cum corporis tùm
arimæ effugabit hoc nomen. Gum A. 1618. fideliores domui
Auſtriacæ Miniſtri ex feneſtra arcis Pragenſis præcipitarentur,
ipſo in caſu unus eorum, IIluſtriſs. Comes Jaroslaus Martinitz
nomen Virginis ſæpius inclamabat, rebellibus contrà petulan-

ter clamantibus: Videamus, quomodo te tua Maria juvabit.

Juvit profectò, nam cum ex tantà altitudine caſus non nocuiſſet,
exclamare auditi ſunt adverſarii: Per DEUM, juvit eum Ma-
ria Juvabit & nos, dumodò hoc nomen ſæpe pié pronuncie-
mus, quèd, uci D. Antonius Paduanus Dominicâ 3. Quadrage-
fimæ dixit, eſt jubilus in corde, mel in ore, melos in aure, &
juxta S. Bernardinum c. 8. Speculi, nominari nonpoteſt ſiné no-
minantis utilitale.
Dicuntur & literæ quædam, & nomina habere prodigio-
ſam juvandi efficaciam; literam M. Salutarem fuiſſe Dionyſio,
alias aliis. Sed nullum mirabilius, nullum potentius, nullum
Virginis nomen eſt poſt ſanctiſſimum IESU nomen, quàm
Maria.
Quotquot ante natam Virginem DElparam inclytæ he-
roides in ſacris faſtis memorantur, eas ego crediderim inter ſe
ità concertàſſe, ut quævis optaret, ut ſuo nomine inſigniretur
Regina Coœli. Sed tantâ Reginâ nullum earum nomen ſatis
dignum

Prinam pime
Aiciciamn cumn
et vxoreſh. 12
iions ele gener

Ceriet etdo,

Nigilfoninn
nlhiemer calarie
edn 1 Ney.
iet ſele ,fden/
inieniliorehon
nirifaniti
Nerontmdlnk

R Nachel Mare
en 41. 4,. uck
ferum Alvatorem n
Penoni, fliosdo

Podith, caſtimo⸗
Eobokrnicaporte
mit. Vigo nolt
nüm antiuiſepe
Inekecaputcon

Amnn inien⸗
nuſi dero

gni *

à„ „—*
n V Ceoöncio Aulica⸗ —835
Donin dignum erat: contentæque eſſe debebant, ſi ſinguli initialem
umäki ſui nominis literam in Symbolam conferrent, ut ex illis confi-
28 nt ceretur tantæ Reginæ nomen. Id quòd præcipuæ earum quin-
Uerat gque præſtiterunt apud Hadrianum Lyræum triſagii lib. I. C. 16.
ntenerlan pag. 9, cum laude commemoratæ.
cr igsnn Primam prima dedit Michol Regina, adeò dilecta Da- E §. 2.
,un vigci, ut amicitiam cum Abner facere noluerit, niſi cam ſibi re- HS

ſtitueret uxorem. 2. Reg. 3. v. 13. Noluit ſupremus Regum de quinq-
Rex amicus eſſe generi humano, niſi naſceretur hæc Virgo, & liers no⸗
conſentiret verbo. RI/B.

mfrit

Nciingtnis n

ncnn A. Abigail fœminarum prudentiſſima, quæ Nabalis ſtalci-
end rüiam ſapienter excuſavit: Davidem placavit: humilitate ſua cor
ukigti nnu ipſius cepit 1. Reg. 25. 41. Ecce famula tua ſit in ancillam,
inm mue ut lavet pedes ſervorum Domini mei. Similibus verbis, ſed
nrii animidemiſſione longè perfectiori, dixit Maria; Ecce Ancilla
ummen Rn Domini, fiat mihi & . quo verbo iram Numinis placavit, nos-
Minänedlkllnil’ que non tantùm ſervos, ſed filios DEleffecit.
i kNMſrmn! R
ANINEreion M. Rachel Mater Joſephi, qui dictus eſt Salvator mundi,
GuruDomnie, Gen. 41. v. 45. Pulcherrima Spiritũs Sancti ſponſa Maria genuit
NNMm verum Salvatorem mundi, & partu ſecundo ſub cruce genuit
unmiNAh“ nos Benoni, filios doloris, ad mortuales dolores ſuos.

n Aminkikrit J. Judith, caſtimoniâ & animi magnitudine Præcæſlentiſſi.
n Ammniiüh ma Holoferni caput reſccuit: Bethuliam periculosà obſidione li-
4 lun enin⸗ beravit. Virgo noſtra virginitatis merito, gladio Spiritus, bo⸗
tentiam antiqui ſerpentis fregit, & glorioſa triumphatrix Vir-

nmn,, . e
imm gineo pede caput contrivit.
, .
ginen nnn e⸗ . Precib
Pentonn⸗ .Anna,;, inſigne piarum matrum decus, precibus cum
1, ec⸗ ciriß lachrymis ſuis piè profuſis eximium Prophetam Samuelem pro-
glrlon 4 meruit. Virgo Jeſſæa, ut conciperet Prophetam magnum-

zalmenmt, Nnn nn 2 Ora⸗

7 —

2
836 In leſto B. . Naſcentis.

oratione meruit, & etiamnum nobis omnia dona tam natu-
ralia, quâm ſupernaturalia promeretur.
F. 9. En ut Maria compendium ſit prærogativarum, quæ-
Quidquid cunque fuêre in fœminis celeberrimis, quæ primis literis nomi-
pretioſum 17 . . . .
eſt in gem. num ſuorum, adorârunt nomen, Maria. Addo, quidquid preti-
mis, inclu- oſum eſt in gemmis, ac nobilioribus lapidibus, id includitur in
ur in nomine Maria. —
Maria. M. Magnes ferrum trahit: conciliat diſſidentes animos,
unde à Veteribus dictus eſt Lapis Amoris. Virgo ſuo nomi-
ne attrahere amat ferrea corda peccatorum, & conciliat illos
DEO, Magna & magnifica juxta nomen ſuum. A. Amethy-
ſtus violacei coloris, diſtinctus quibusdam flammulis reddit
hominem vigilem, pellic ebrietatem, clarificar Intellectum No-
men Maria invocatum faciet, ut in mortem non obdormias.
Unde S. Bonaventura ait: Beatus, qui diligit nomen tuum Ma-
ria! gratia tua animam ejus confortabit. R. Rubinus abſter-
git mœrorem, & parit in corde lætitiam. O quàâm optatèom-
nem abſterſit mororem Virgo, Cauſa noſtræ lætitiæ, ut in Lita-
niis appellatur, & cui Focleiia, omnésque ejus filii grato animo
canunt: Nativitas tua, gaudium annunciavit univerſo mun-
do, & c. I. Jaſpis reddit hominem impavidum, & cor robo-
rat. Et nos cum Davide, habitâ Virgine, dicimus ei: In no-
mine tuo ſpernemus inſurgentes in nobis. A. Achates contra
fulmina, tonitrua, ac tempeſtates aéris. Parùm timenda hæc
ſublunaris auræ terriculamenta; at non parùm metuenda illa,
quæ ſuper impios ultimo mundi die venient. Quæ tamen
nè noceant, Virgo facit pièé eulta.
Hinc alicubi S. Bernardus fluctuanti omni, in procelloſo
hujus tnundi mari, peccatori inclamat: Reſzice ſtellam voca Ma-
5. 10, riam. Omnis lapis pretioſus, operimentum nominis tui?“ Maria!
Nomen Simile certamen, orator ingenioſus, latina obſervans no-

Maria con- „ . . . .
tinet initia- Mina, inter herbas medicas inveniet. Et quidem ſi adducantur

les literas Malva, Amaracus, Rosmaris, Intubus, Amaranthus, & medicam

ain ma herbarum iſtarum vim adverterit, de quibus vel ſolum Plinium
barum. . legere,

nmmklete, N

ihepree ſii
Ebr, Id minch.
6ZONt.
delegonufnen
70,nobkfoorbus 0
gilbogriols: un
Pnen AMcia
Dchdnmin. Non
Dummerum 388.
nen, Mcin hond
Müirnumenivnine
hoc athue ii mi
befecotcatio ad m
ſerumn hoe ur ſo
imkonorrri us
toonuncintiaucin
In, quaſ ſorayd
bebimns omni

Gun S

1 Peccnonnn, Line
winone un
du cen fmmml
emclrtferlutten.
UrI NoeNobcer
gicigtunnun
Montthdt. N Minma⸗
Enum 0dn
Auuoleleniz kill
nshn ekclinwnin
Untumadnttmnrng
nieninpmdun Norn
Ntifigtecanne I
Gin di 4 nan
Stiß lnimen
1 tnnpninnmmnen
dd de wuen. Eunn
Kucumiamümm
umr Ifeeflini
ummniil
geitn iuinn
S
tnan

Concio Aulica. 837

legere, poterit ſufficere, vitutes facilè inveniet, Mariæ per excel-
lentiam applicandas. Putà in malva, remedium contra mor-
ſus venenatos, quæ etiam omne ſolum, in quo ſeritur, pingui-
us reddit: eum, qui illam circumfert, ab iſto noxio immunem
faciet; & qui ex ſucco ejus quotidiè cyathum dimidium biberit,
ab eo morbos omnes arcebit,
Amaracum intelliget mederi, venenandis ictibus Scorpi-
onum: ſucco ejus tormina diſcuti; Rosmarin vulnera ſana-
re, ſi viridis imponatur. Succum tam fruticis, quàm radicis
multùuùm prodeſſe contra morbum regium, viſum conforta-
re; Intubum mirà ac multa virtute pollere, Amaranthum nun-
quam marceſcere, &c. quæ omnia, arte ſuâ utens Orator, in
egregia Deiparæ Virginis ornamenta conferre poterit; nihilque
obſtabit, quò minúùs Reginam mundi vel gemmis, vel her-
bis coronęet.
Sed ego ad finem propero, & hanc dictionem meam co-

rono, non floribus odoriferis, aut herbis medicis, multò minús Nomen
lapidibus pretioſis: unâ tantúùm corono quæſtiunculà curioſa. mille
Nomen Maria apud Gabaliſtas habet numerum nonageſi. oblequia
mum nonum: Nomen IESIS, quod obiter inſinuo, continet Xvitat.

numerum 888. & Anti-Chriſti numerum 666. quæro cur no-
men, Maria, non habet numerum milleſimum ? cur defectum
patitur numeri unius? an non pulchrum foret, ſi illum unum
adhuc, atque ità milleſimum numerum contineret? Forraſſis
ejus recordatio ad mille nos obſequia tantæ Virgini excitaret.
Myſterium hoc ut ſolvatur, in nobis eſt: Vult Maria nomen
ſuum honorari: ejus honorandi gratiâ, dum id pronunciamus,
vel pronunciari audimus, ſi caput inclinamus, numerum pri-
mum, quaſi jota, ducimus: quo adjecto, & 999. annumerato
habebimus omnino numerum milleſimum, & ſecun-
dùrm JESUM habebimus, in MARIA,
omnia.

Nnn nn 3 In

833 In Feſto Matthæi Apoſtoli-

In Feſto S. Matthæi Apoſtoli.
Concio Ruſtica.

Gratia DEl nobis ſemper præſtò eſt, ſed nos gratiæ de-
ſumus.

Surrexit & ſecutus eſt eum. Matth. 9.

§. 1. SG Atthæum nomine: nominat ſe Matthæus, tum hu-
Eram ia militatis ſtudio, ut ſe publicanum & peccatorem
gotiorum fuiſſe toti orbi confiteatur; tum gratitudinis ergò,
terreno-

— Lut eximiam Chriſti erga ſe gratiam deprædicet, æqué
Penceltha. ac facit S. Paulus I. Tim. I. v. I5. fidelis ſermo &
gitatio de Omni acceptione dignus, quòd Chriſtus JEſus venit in hunc
alute. mundum, peccatores ſalvos facere: quorum primus ego ſum.
Sequere me: quaſi Chriſtus dicere voluiſſet, quem jam audiſti in
Capharnao cœleſtem doctrinam prædicare, eâmque multis con-
firmare miraculis, ac inprimis recenti paralytici ſanatione, vocat
Matthæum miraculorum jam famàâ prædomitum, ait Chryloſto-
mus. Vide hic dignationem Chriſti, qua Matthæum publica-
num, ideõque apud Judæos infamem, non tantùm ad gratiam,
ſed & ad familiam ſuam intimâmque amicitiam & Apoſtola-
tum vocat, ego pro hodierna doctrina noſtra, quam tractare in-

tendo, modum Converſionis S. Matthæi, quem ipſe revelavit S.

Brigittæ oranti ad ſepulchrum ejus Matthæi l. I. revelat. c. 129.
huc appono: Voluntas mea (inquit Sanctus Apoſtolus) talis erat
eo tempore (telonii) quòd neminem defraudare volui, ſed deſi-
deratam invenire viam, qua ſepararem me ab iſto officio, & toto
corde adhærerem ſoli Deo, prædicante igitur amatore meo Jeſu
Chriſto, tunc inflammabatur ſicut ignis verbum vocationis ſuæ
in

Machensibe⸗
nbegytiotumn Q
eoigrur:ninn
ziwenm laſcpiunt,
lgrurirnobs
Grets ſeti hon el
Uoggetann incuris
mpüm.
. Rin Gandbos
rumbomo, Dub
Pus,dterun ubet h
DöNrätfandſ
wüinor KThomo.
Ple,homounbr⸗
um, in uteug e
Eenecichone nonce
Rlcob orpre Eiu,
lenmeoraacinple
uiſlnaperſitet
lumſuſencerecef
Nizſedtupriüsere
lefosinfrmiqu⸗
ligeyeſtrvmnce
uunnchinghpr
nekniale⸗ le,er
Artonel
helenglunc

i in
Rulia
Nelbchei

n tg

tnoniure Aurtenp,n
enblenun Erum
Aun; un puindnte
Dreuuneinein
n , 1l, fülem
(lix Nis enkir
* Won pinn epl
AoOrgerinul
riartin enn

õ

”õä
t, ulmmmg
Genmbonuminie
ne mün 1in
Gnmpotcunn
Uubalenigente
Ninhmicnß
lnulinn

Ut Ar tu⸗
emCeſudr lie⸗
Ten enieftmi
weigiui macrt

iſchon ſoi
iui

Concio Ruſticcaa. 2839

in corde meo, ſic dulciter ſapuerunt verba ſua mihi, quòd de di-

vitiis & honoribus non plus cogitabam, quàm de paleis: imò:
mihi magis flere placuit, & gaudere, quod Deus meus tantillum⸗
& tantum peccatorem vocare voluit ad gratiam. Adhærens quo-
que Domino meo verba ejus ardentiùs cœpi infigere cordi meo,
quæ nocte & die quasi cibum ſuaviſſimum guſtando cogitabam.
Ex qua revelatione potiſſimùm obſervatione digna eſt cura
quam S. Matthæus ipſe de ſalute ſua habuit etiam in medio terre-
norum negotiorum. Quæris nunc, quare tam pauci vocem Do-
mini ſequantur? Quia rarò vel nunquam de ſalute fua ſeriam co-
gitati onem ſuſcipiunt. Dei gratia nobis ſemper præſtò eſt, ſed
nos & gratiæ & nobis deſumus incurii, quaſi negotium ſalutis
noſtræ res ſeria non eſſet, hunc teporem & neglectum in præ-
ſenti oggeram incuriis, ſi verba non moverint, trahat S. Matthæi
Exemplum.
Duabus clavibus Coœli porta aperitur; unam habet DEus,
alteram homo. Duabus alis ſurſum volatur, unam ſuppeditat
Deus, alteram habet homo, duo portant electæ terræ botrum.
Deus præit, homo ſequatur. Ad ſcalam Jacob duo ſunt: Deus, cui
innititur & homo. In horologio duo funt,ſol & umbra. DEus
ſol eſt, homo umbra, gratia Dei mecum. Paulus cap. I1 5. Abra-
ham, inquit Deus, ego, ad multiplicationem poſterorum tuorũ
benedictione non deero, ſed tu age, ut terram patriam deſeras.
In Jacob, ut præ Eſau obtineas benedictionem, non deero; ſed
ſtrenuè cura, adimplere voluntatem Matris tuæ. Rahab! vis, ut do-
mus tua ſalva perſiſtat? faciam, ſed tu non neglige rubrum funi-
culum fuſpendere de feneſtra. Noë ego curabo, ut ſalveris in di-
Iuvio; ſed tu priùs arcam fabrica. O Naaman! vis ſanari à lepra, la-
va te. Vos infirmi, quotannis aquam piſeinæ probaticæ movebo.,
ſed quisque veſtrum conetur primus deſcendere, Martha! ut La-
zZzarum recipias, lapis ut revolvatur ſedulò cura. Si Petre vis è car-
cere educi, calcea te, ergo collabora, labor autem iſte cum incu-
ria ſtare non poteſt. Dat Deus gratiam, hortatur, monec internè

& cερε. aνuαdedit, dedit miracula, nemo poteſt queri

de

F. 2.
Duo ſunt
neceſſlaria.

X

8406 In Feſto à& Matthæi Apoſtoli.

— — — —

—— —
de Dei cura, ille enim non perdidit quemquam, cur ergo mul-
ti incurii? quia ad iſta omnia inſenſibiles ſumus, ſi movemur,
dum obiter excutimus, aut, ſi moveri timemus, ca vemus, nè mo-

veamur, & ſic curam ſalutis habere cogamur.
Exigua cu- Blandirer vobis, ſi non oggererem vobis exiguam ſalutis

ra ſalutis in curam ineſſe; & ideò tam paucos ſeriò converti. A vobis unde
homini- mihi dici deſidero ſigna, quod res aliqua nobis cordi ſit, reſpon-
bus, detis forſan ſignum eſſe: ſi crebrò de ea cogitemus, loquamur;
inquiramus, conferamus cum iis, qui nos dirigere poſſunt &
norunt, accepto: quàm enim ſollicitè interrogat paſtores Ja-
cob, cùm Labanum quæreret. Joſeph, cùm quæreret fiatres per
aſpera, invia & devia vagabatur, ut inveniret. Ut Saul Aſinas in ve-
niret, quid non impendit laboris; oraculum conſulit, Prophe-
tam accedit & ſummum, quia Samuelem. Quàâm attenti ſunt in-
firmi in prætereuntem Chriſtum, ut ſanitati reſtituerentur, quàm
undique circumſpicit, quærit Magdalena de corpore Chriſti,
quanta cum contentione currunt ad ſepulchrum Joannes & Pe-
trus, ò quàm ſollicitè & intensè cogitat S. Matthæus toto corde-
adhærere Deo. Sed edicite iterum, an nobis ità cordi eſt ſalus no-
ſtra? dum vanis, inucilibus nimis abſorpti,:hoc maximi momen-
ti negotium negligimus, quasi non plus eſſet, quàm unus Laban
Vel fratres, vel Aſinæ.
5§. 4. S. Lucas narrat: dum S. Joannes Baptiſta concionem dixiſ-
Gura ſalu ſet, quosdam motos fuiſſe, ut aliquam ſalutis curam haberent,
toribus eundem in ſolitudine quæſierunt, venêre contribules: quid fa-
Bafw ciemus, milites quid faciemus, officiales quid faciemus? an nos
ctiam? ſaltem nobiſcum poſt tot documenta, dicam quod eſt:
inviſitis omninò Religioſos, ſed temporis fallendi causâ, aditis
Conteſſlarios, ſed gratià fabulandi, legitis libros, ſed propter curio-
ſitatem? nunquam verò gratiàâ ſalutis animæ. Quid mirum? vix
de illa quieté audimus, imnôò pro melancholicis cogitationibus
habemus, & ſi ulcrò incidat, mentem avertimus, Ecuræ eſſet,
eſſemus cervo ſimiles, qui confixus jaculo unàâ curâà in eam eſt in-
tentus, Sic Themiſtocles etiam ſomniabat de victoriis Miltiadis.
Sic

onloconfenſenn
elgrisnesa
eſütuuonetate
iramla)nolri⸗
radere, ltianinn
wcbuianerdte
Dorind dn Nendi
Ounſermonesmee
rſocſunet: k,
Urprids go bocte
uero ohocet
nheiyero, Atno
tlemimbeclllemr
unmur, Iuumciu ſan
moffuiumcehri
Aguamcinente
Ptlibuuun Anne
uim memlben
undhinciget!
obictnn Al

.

Concio KRuſtica. 841
Sic Marcellus Romanorum Dux etiam ex ſomno auditus eſt
Hannibalem ad arma provocare: De chara nobis perſona pariter
ſomniamus: De ſalute, quæ nobis debet eſſe charifſima, nec de die
animo volvimus, cùm tamen etiam de nocte vanitati vigile-
mus, uti ſunt venationes, ludi, choreæ, convivia, amores, theatra
& experrectis etiam de ſalute noſtrà cura nulla eſt.
Non ignoro vobis animæ pretium conſtare, ex quo majus ꝭS. x.

aldin

dt in curiæ veſtræ deſumo argumentum, noſſe tantum pretium & Dae
1cinacnene illius ſalutem ultimis curis comtnittere, omni enim alio negotio Requens
len immer poſtponitur, & veluti momenti minimi ultima cura eſt. Ad hæcapud ho-
Peghcinihntrin demonſtrandum mallem deflere, quàm videre. Urget conſcien- mines.
tinnm Uslin tiæ ſtimulus ad pornitentiam de peccatis; ſed cormmmodum vo-
Gulinnüi in bis non eſt. Ad Ecoleſias vocat tempus divinorum, ſed prius litis
nrtn irmmni Patronus conveniendus eſt. Salubre eſſet verbum DE frequen-
günmntinenne tare, ſed priùs negotia cum debitoribus tranſigenda. Urget æqui-

tas reſtitutionem rei alienæ, ſed adhuc tempus eſt. Et hæc ſit (ut
omittam alia) noſtra vivendi ratio, cui vacat ſemper aliis negotiis
ſ tradere, ſaluti animæ, vix unquam. Feſſus ab itinere Eliezer
nec cibum nec quietem capere voluit, nisi priùs ſibi commiſſum
Domini ſui negotium expediret: Non comedam, donec lo-
n quar ſermones meos: an & vobis negotium animæ ità cordi eſt,
dn ut ſic diſcurrat: Ego hodie peccavi, non comedam, niſi abſol-
var priùs. Ego hodic defraudavi alkhum, non comedam, nisi re-

Iglieuckannt
tulimn ,umat
ins Wrieuo
AMWtidtMdlte
ichimhnän

mehH ſtituero. Ego hodie famam alteri detraxi, non comedam, nisi
Uuumklnanmun revocavero. At nos omnibus gerrit priùs damus audientiam. In
Eercono⸗ ætatem imbecillem rejicimus: cum interim omnia peragere co-
Heilsclliirnnd nemur, quamdiu ſani ſumus. Proles elocandæ, quamdiu ſani ſu-
Cumendn mus, officium captandum quamdiu valemus. Limites ampli-
enpoi Ulai n, andi, quamdiu exire poſſumus. Hæreditas adeunda, nè Occaſio
õ præterlabatur. An non & iſta in ſenio agi poſſunt? ita: ſed me-
6 Tine E nin, lIius, dum mens libera eſt, indigent ſtudio & induſtriâ, & animæ
ncholothi ſalus non indiget? §. 6.
ar u/Nonz. Idquod nobis debet eſſe chariſſimum primò omnium diſ- Exempiic
— crimini objicimus, Aliter nobis præluxit Jacob redux ex Cand aee
N

9. 7.
Temeritas

842 In Feſto &ι Matthai Apoſtoli.

poſt viginti annos, exul propter Eſau. Obvio iſto in tres turmas
ſua diviſit: Primò locavit duas ancillas, Balam & Zelpham cum
quatuor prolibus: In medio Liam cum ſeptem prolibus, ultimo
Rachel cum Joſeph filiolo. Cur ità: an ut pugnent ? non: ſed ut,
ſi Eſau aggrederetur illum; viliſſima primo periculo eſſent obje-
Ca, & chariſſima in tutiſſimo, hinc ancillæ primo, Rachelulti-
mo. Nos econtra omnium primo exponimus ſalutem, & ſic
mancipii & ancillæ loco habemus; pereat illa, modò fama con-
ſervetur, bona filiorum, parentes, ſcorta, equi, canes, an non hoc
ſit iniquitatis attigiſſe faſtigium? In iſto Jjacobo, non adeò viles
ille habuit ancillas, ut in illas hoſtem alliceret, ſed ſi effugii locus
non eſſet, profectò nos ultrò hoſtem laceſſimus. Ubi libenter ſu-
mus? In ſocietate diſſoluta, ibi, ubi Dæmon non in occulto, ſed

aperto Marte depugnat. Et hoc ſit curam ſalutis habere? quid

mirum, ſi tam paucæ converſiones?
Mater Tobiæ irremediabilibus lachrymis plangit, etiam vi-
ro bono commiſſum (qui erat Angelus) filium Tobiam. Lamen-
tatur, quòd in manibus alienis, exit ad colles, & cupit à longè re-
