Conformi- ꝗd confeſſionem DEO faciendam toties nos excirat, ut vocem
tas volun- . — — .
tatis eſt hanc confiteri & confeſſio facilè nonagies ſexies in ſacra Da-
confeſſio vidis hymnodia ſit numerare: an fortè requirit confeſſio-
xeellen: nem auricularem, ut confiteantur alterutrum peccata; at
necdum apparuerat gratia & benignitas Salvatoris noſtri,
necdum fuerant claves extraditæ, quas pro lege gratiæ Pe-
tro ejusque ſucceſſoribus divina clementia deſtinarat. An
per confeſſionem intelligit publicam accepti beneficii memo-
riam, at hæc, ut bona & laudabilis ſit, ad ſalutem tamen no-
ſtram non ſufficit. Ex Chriſti verbis germanum Prophetæ
ſenſum percipiamus : Conſiteor tibi Pater, hoc eſt aſſentior,
concordo, ſimul fateor: Ita Pater. Quia ſic placirum fuit
antè te; ex quo diſcimus præſtantiſſimam confitendi metho-
dum eſte, ſi ſimul fateamur optimum eſſe, quidquid DEus
ſtatuit, ſanctiſſimumque & omni acceptione digniſſimum eſ-
KEe, quidquid calamitatum immittit; juſtiſſimum eſſe, quid-
quid malorum permittit. Hoc erat perpetuum DEl homi-
Dis in dichus Carnis ſuæ cxemplum, hæc teſfera: Ita Pa-
ter.

A CONM,h
cer ne me
Eupicr !
,. ountts
Sengellt
fuin lm,
ſbor in Mero,
g elllo,
Aulmir uir
e, Ms ſehl
4 DlSneus
n hrronun
n, vmni,G

US mevs rolni,

iu enin horu
eſolurati:

mon erg
Mer) cum

Mtone trantir
1 gii ⸗cit v.
10Aauer
umere ad
Dönn plaita,

.
, eniis ad

Koam iceret
kümmun fig⸗
fleunin,
Auſt elpein
mindenni
a Mn

— Concio Ruſtica. 387

nun fer. Placet me prodi à Juda perfido, negari à Petro ingra- Ica Pater
r to, deſeri à toto Apoſtolorum collegio, reprobari à judæo- is me ſa-
A, gle n⸗ rum concilio, illudi à Rege ſubdolo, damnari à præſide im- i dane n
lylno iihtr pio ? La Pater. Voluntas tua corona exultationis meæ! Daratus
eeſgian ⸗ Placet me cruce onerari, clavis laniari, inter latrones de- uebaccet
luens, ng. putari, felle & aceto potari, inclinato capite emitti ſpiritum, rahani⸗
is cceptince diſrumpi cor? annuo & ultimo geſtu confiteor: Ita Pa-
Cumn lancnt ter. Voluntas tua, vita & gloria mea. Hanc Chriſti vocem
telgeurt eim aliis expreſſit verbis, licet cadem ſignificatione David: Scri-
Ntrl, t clier ptum eſt de me, ut facerem voluntatem tuam, novem men-
40 erhibereg ſibus in utero, quadraginta diebus in ſtabulo, ſeptennio in
nis beneftchil Ægypti exilio, D EU S meus voiui, in capite libri ſcriptum
en, gui ſpen eſt, ut ſim in laboribus h juventute mea, & dolor meus crux
Clictus: (. mea, mors & ſepulchrum meum ante oculos meos ſint ſem-
per: D ElIS meus volui. In capite libri ſcriptum eſt de me, ut
s intencabn ſim opprobrium hominum, abjectio plebis, noviſſimus viro-
rCita ut rooen rum, ermis, & non homo, DB EUS meus volui ? Ita Pater
es in ſira DEUs meus volui? ſic loquitur Filius, quia Filius eſt; ge-
uni conkello⸗ nuina enim filiorum nota eſt, paternæ in omnibus acquie-
mn eccin; ſcere voluntati: fideles in dilectione (hoc eſt filii) acquieſcent
Elructs Wl illi. Annon ergo dicet ſervulus, quod dixit Unigenitus:
oleg gunk⸗ lIlià Pater? cum præſertim hac una ratione poſſit è ſervili
defiant 1 conditione tranſire in ſtatum libertatis filiorum DEI ; nam

omnis, qui facit voluntatem Patris mei, ille meus Frater, S

ibarat⸗ Soror & Mater eſt, Matth. 12. v. 50. Politia hujus ſeculi
Alnen Wr⸗ docet annuere ad omnia, licet ridicula quandoque & ſtulta
tmmig lbi Principum placita, ne disguſtus Principibus creetur. Talis
,hoe Ka laudator, veriùs adulator fuit Mamuchan Conſiliarius Aſſvę⸗
iaſe Ariun ti, qui cum videret Regem contra uxorem Vaſthi iratum, ut
anfnhl ſele ad nutum fingeret Regis, ità pronunciavit: 7 uſta eſt
,uidlill Regis indignatio, Eſther I. v. 18. rectius & ſaniùs nos, ſi au-
ſie gnilnm diamus vel experiamur DEUM iratum, dicimus: 7 uſta eſt Re-
Ginumn lol gie Regum indignatio. Damnatur Lucifer, & pellitur Adam.
etuum D reprobatur Judas & Judaiſmnus: Juſta eſt Regis indignatio:
clers: 3 Ccc 2 Nemo

H. 4‧* .
Voluntatis

DEl ſcu-
tum.

388 Feſto S. Mathiæ Apoſtoli 24. Februarii.

Memo diſcutiat, verba ſunt M. Gregorii 25. Moral. c. 13. cur
alius trübatur ex dono, alius repellatur ew merito. Cur tra-
hatur Petrus, repellatur udas, diligatur Jjacob, exoſus ſit
Eſau, ejiciatur Imaël, ſervetur NHaac; nemo diſcutiat, ſed
obſequenter annuat, &; ſolenne verbum repetat : Itaà Pater;
ſufficit nobis ſcire, quod nemini fiat injuria, cauſas ſingulo-
rum dabit olim DEUS, & quidem mille pro una, non jam,
ſed tempore ſuo, omnia enim in futurum reſervantur.

David curioſitatem fatetur ſuam in ſcrutando conſilio-
rum divinorum abyſſo, ewiſtimabam, ut cognoſcerem hoc, la-
hor eſt ante me, donec intrem in ſanctuarium DEI. Per ſan-
ctuarium intelligimus voluntarem divinam; concedere, eſt
ſanctuarium introire, ubi citra laborem, & lapſus, periculo-
rum rationes divinorum conſiliorum intelliguntur. Dica-
mus proindè, ſi ſapimus: Ità Pater; fiat voluntas tua, quæ
revera eſt rectiſſima, ſeu ſanos nos eſſe jubeat, ſeu gros,
divites vel pauperes, honoratos vel deſpectos.

Magno mihi ſemper eſt ſolatio & ad conformandam
meam cum divina voluntate incitamento, illa Pſalmi quinti
clauſula: Domine ut ſeuto bonæ voluntatis tuæ coronaſti
nos. Voluntas D EI ſcutum eſt, corona eſt; ſcutum, quo
protegamur contra omnia adverſantis fortunæ, & orci jacu-
la; corona exultationis, & gloriæ, qua inter medios triſtitiæ
& ignominiæ aſſultus ſecuriſſimè coronemur. Expertus hoc
ſcutum & coronam ipſemet coronatus Pfſaltes eſt, cum in
variis adverſæ fortunæ conflictibus, tum potiſſimum in gra-
viſſima rebellis filii perſecutione, quâà ambitioſus Abſalon pa-
trem optimum coronâ & ſceptro ſpoliare nitebatur. Fuge-
re enim & Regia metropoli excedere coactus nudipes, ut ſa-
cer adnotavit Hiſtoricus, exceſſit, ultimumque inter fugi-
tivos locum renuit, ut ſi Cedronem pariter trajiceret Abſa-
lon, & fugientium inhæreret tergo, primus caperetur Dayvid,
ſua⸗

—
ſechlt
zult Gn
itueln
e eercg
ahmt N
nr inheiis
A Kuo Dar
lehe; I

(lien: n
mn in delie

Unpurt eſ
Ond rcttilin
Enpn, More,
m gobri;me:

AIcorOTNN Kſe

mn. Hec foit il
le Egiar, 4⸗
ir ur meun
DEUNMlnr
un repni cor
uI. At Pro
M magiiral
Dahurim
Enei inpuu
U, & contin
ahr inſar
Altib, glam
Dumiikars
irilimere
eun eeret
Uulier gu

rf.
—
Malene
Menfo Grirn.
huch, eſh,
no Aſeuit
: Iubin
cuſis ingll
f mn, non n
tefermunmr.

tutando contt-
Noſeerenn hre
n Dbl Pahr.
1concedereitl
Aplis, pericut
guntur, Dier
Oluntas tuo, it

1, ſel eprl

N.

Corfotmmmdem
Arhüdmicdöni
ti tue cſdlf

elt; feutunm .

Une, & Orit
er vedls iiit
ur. Eienohe
ſltes el, an
tiſmucninge
oſs Ablng
titebatnt.
õ

ert
Imgue ina

„

Concio Ruſtica. L 389

ſuâque clade ſtragem cæterorum averteret: Porrò David
aſcendebat cli vum olivarum, ſcandens &y flens, nudis pedi-
bus incedens. Non defuit officio ſuo, & fideli obſequio, Sa-
doc Sacerdos cum Levitarum choro, à quibus Arca fœderis
portabatur, ut ſub hoc Palladio contra omnes novercantis
fortunæ impetus Rex foret ſecurus. Sed non egebat ejus-
modi ſcuto David, qui ſcuto bonæ voluntatis ſe coronari
agnoſcebat; ideoque reportari Arcam in urbem imperavit,
inquiens : Keporta arcam DEl in urbem. Si invenero gra-
tiam in oculis Domini, reducet me - -= ſi autem dixerit mihi:
non placet, præſto ſum, faciàt quod bonum eſt coram ſe. Re-
ſolutio cordatiſſimo heroë digna ? ſi Dominus dixerit, nolo
te regem, victorem, glorioſum, felicem, præſto ſum; ſi vo.

luerit probris me affici, contumeliis vexari, lapidibus impe-

ti, à corona & ſceptro ad peram & pedum revolvi, præſtoò
ſum. Hæc fuit illa voluntas, quæ Davidem immortali glo-
riâ & laude illà dignum præſtitit, quam Doctor gentium re-
petiſſe legitur, Act. 13. Inveni Dawvid filium Zeſſe, virum
Jecundum cor meum. Atque hæc ipſa reſignatiſſima Davidis
in DEU M roluntas pro ſcuto illi fuit tutiſſimo, ad conſer-
vandam regni coronam, atque corporis animique incolu-
mitatem. At progrediamur ulterius cum Davide, qui in ea
ipſa fuga magiſtrale denuò ſpecimen reſignationis ſuæ edidit,
quando Bahurim Benjamiticæ Tribus oppidum prætergreſ-
ſus, à Semei impudentiſſimo & maledicentiſſimo nebulone
lapidibus, & contumeliis, quovis lapide durioribus, impeti-
tus, atque invaſor regni, adulter, ſanguinarius Lyrannus
proclamatus, nullam, cum facilè poſſet, ſeque ultro in vin-
dicias Dux militaris Abiſai offerret, ultionem ſumere voluit,
ſed manſuetiſſimè repoſuit: Dimittite eum, ut maledicat. Do-
minus enim præcepit, ut malediceret David. Et quis eſt,
qui audeat dicere, quare ſic fecerit? 2. Reg. 16. v. 10. O di-
cGtum bene: Prorſus vir ſecundum cor D EIexclamat 8.
Bernardus ſerm. 34. qui de corde DEI ferebat ſententiam. S=
Ccc 3 Wik⸗=

390 Feſto S. Mathiæ Apoſtoli 24. Februarii.

iehat lingua maledica, at ille intendebat, quid in occulto ageret
DEIIS. Cordati omnino viri, & ſecundum cor D El facti
fictique, qui in permiſſionem numinis reſpiciunt, & bonæ
voluntatis ſcuto contra lapides & ſagittas contegunt. Pa-

—

rùm prudenter egiflet David, ſi lapides illos canino more i-

vaſifiet, nec in projicientem reſpexiſſet, ſine cujus arbitrio

H. 5⸗
Hevoicæ
reſolutio-
nes quo-
rundam.

nec hiſcere ſemel, nec manum admovere lapidi potuiſſet;
Dominus præcepit. Et hoc pro omni ſolatio ſatis eſt.
Davidem præclarè æmulatus eſt Imperator Mauritius,
qui ob trucidatos ab Ayaroò Rege Chaiano milites quinquies
millenos, quos quinquies millibus numiſmatum redimere,
avarus Mauritius neglexerat, pornarmn vel temporaneam vel
æternam eligere à Divina Nemeſi juſſus, temporancam præ-
elegit, ideoque à gregario milite ſuo Phoca exutus imperio,
& in publico theatro Conſtantinopoli Anno ο. Capite ple-
cti unà cum quinque Auguſtis Filis juſſus, poſt ſingulorum
decollationem, alta voce Davidicum illud repetiit: Juſtus
es Domine, & rectum judicium tuum. Cumque pro mini-
mo ſubſtitueretur peregrinus alius parvulus, negavit Mau-

ritius hunc eſſe filium ſuum, ſed proprium reddi juſſit, quem

pariter gladio percuti vidit, & ingeminavit: Juſtus es LDo-
mine, & rectum judicium tuum. Donec ipſemet poſt Au-
uſtam ſuam gladio denique percuſſus, vivendi & exclaman-

di finem fecit: Juſtus es Domine! dignus certè, cui mi-

ſericordia & veritas obviarint, pax & juſtitia oſculatæ ſint.
Quin & primogenitus Mauririi Theodoſius interea tempo-
ris in legione Perſica occupatus, ubi confectis feliciter nego-
tüs, reditum in Patriam maturaret, Nicææ à Phoca interceptus
& capitis damnatus, gratias DEO egit, lapide ter pectus
percutiens exclamavit : Domine JESlII CHRISTE, tu
ſcis, me nulli hominum injuriam feciſe; Wunc autem mihi eve-
nit, ut tua jubet Potentia 6. Spectaculum DEO dignum! 6
Corda

Acnio
a bienmns
, Nia Afn
uintm

Pon el
lpommt.
bis priſet
2 non memin
NRD. Mathix
elenin, unn
NCli on
lialum,in
itinepe
n Audn don
rünmit: Bon
i, huniicin⸗
RopaD0,
nr aurperm
i li erultiſt
r oronaſti
ii 9 gli
unſbi, guia
uit glig
nili, in /
Ine, miki
Wlſlt: 5
illntutiz.

. icheitin .

Rühnſiuthin,
Na hhe

i
—
Clte
m orlie
Nclun, KW
contegunmt .
Canino mnorei-
ne Ciib Tin
lio ſarß e.
erator Maunin,
iltes guicgne
dtum reciart
npornneint
hporancacn n
cxNS ilnpen
602. cdpite N
polt ſigulonn
epetiit: n
nqte pro min⸗
8r nezii hln⸗
eden,
1:)u D
iglemet ſotr
Fencireicnme e
Nus erte,
ica Nulee 4
1s inrerel nd
Clistelin ,
Dhocz immß

4

NI1

Concio Ruſtica. 391

corda divino ſimillima cordi! heroës colo natos! 6 di-
gna æternis coronis capita, quibus pro corôna & ſcuto,
ro vita & fortuna imperii, eſt Divina voluntas: Domine

ut ſeuto bonæ voluntatis tuæ corondſti nos.

⸗ Bona eſt divina voluntas, quidquid de nobis ordinet S. 6.
atque diſponat. Bonum, ſi nos humiliet, bonum, ſi bonis Bon X
omnibus privet, omnibus afficiat malis. Non poſſum hac e n
die non meminiſſe Franciſci I. Regis Chriſtianiſſimi, qui hac qnid ordi-
ipsâ D. Mathiæ feſtà luce prope Ticinum à Cæſareo Caroli ct.
V. exercitu victus & captivatus, cùm in templum inducere-
tur cantari, non ſine Numine Divúm audit illum Pſalmi IIg.
verſiculum, qui in tertia decantari ſolet. Bonum mihi, quia
humilidſti me, pro ſagacitate ingenii ſui mox aſſecutus, quò di-
vina alludat Providentia, cui ſe obſequenter ſubmittens in-
geminavit: Bonum mihi, bonum mihi, Rex Cœli & terræ,
quia humilidſti me. Non poteſt non eſſe bonum, quidquid
ab optimo DEO, in bonum noſtrum ſemper intento, im-
mittitur aut permittitur. Dixerit Joſeph Pharaoni: bonum
mihi, quia éwaltdſti me, dixerit Aſſvero Eſther: Bonum mi-
hi, quia coronaſti me, dixerit eidem Monarchæ Mardochæus:
bonum mihi, quia honordſti me; dixerit Naaman Eliſœæo:
bonum mibi, quia mundſti me; dixerit Lobias Angelo: bo-
num mihi, quia illuminſti me; dixerit Suſanna Danieli: bo-
num mihi, quia liberäſti me, Ruth marito ſuo Booz : quia
ditdſti me; mihi dicere ſufficir & præ mnibus ſolatiis hoc
maximè reficit: bonum mihi, quia humilidſti me, & ſcuto 1
bonæ voluntatis tuæ coroniſti me. Ita Pater.

Ità dixerit in omnibus Apoſtolicæ vocationis ſuæx mu- g. „
hiis, adverſitatibus, tentationibus, ſanctus Mathias Apoſto- Confor-
lus: Ita Pater! bonum mihi! Eligitur Mathias non ad mes olun-
quietem, ſed ad laborem ; non ad delicias, ſed dolorem; erimus

nol

392 Feſto S. Matbiæ Apoſtoli 24. Februarii.

Mathiæ, non ad evanidam pompæ ſecularis gloriam, ſed carceres, con-
za el co: tumelias, injurias; quid ad hæc S. Apoſtolus? Ita Pater:
bonum mihi! jubetur Machias in interiorem penetrare thio-

—

piam, & Æt:hiopas lavare, quid ille? Ita Pater, redire in ju-

dæam, & duræ cervicis populo verbum crucis prædicare
cœlitus monetur; redit, prædicat, & duriora morte perfert
ſupplicia ſcuto bonæ voluntatis DEl undique corénatus. De-
nique lapidibus impeditur, crucifigitur, obtruncatur, nec
aliud in corde verſat ac ore, quàm divinum hoc verbum:
Ità Pater. Ità cogitemus, dicamus, conformemus.
Et nos, nec prætereat jota unum, & apex unus, una cru-
cis ſanctæ feſtucula, donec omnia fiant, erimusque quod
Mathias, non tantùm donis cœleſtibus pleni, ſed quan-
ti quanti ſumus, meritiſſimum Donum

EI.

1SS
RS NW .
E . N W 2

Con-

nlluete, u
rchucs Iarn
letgo Cnones
em Lyn

eh glo dni

nCi, a

pila. .

Anngar Calin

oner r
Unini, Pate⸗
n guituu Ch,
x mireeuli⸗
anſin 4o
gumn Pr

.

lnmiſen
ml
s iune,
„. git

zCnte,e

lari.
—

? Nen

Penetrarecdi
Cer,tedeng
Crucis raltt
Na morte ent

de coronacus):
Obtruncatur, .

lum hoc verhnn
(normec

X ums, un ar
erimusque gn
eni, ſed ar.
Donug

Concio Ciwica. . 393

s
Concio Civica.

Quid ſit jugum Chriſti tollerc.
Tohite jugum meum ſuper vos. Matth. I1. v. 29.

Poſtolum eſſe, tantæ eſt dignitatis ac gloriæ, ut
verbis explicari non poſſit. S. Calixtus Pontifex
M ſerm. de vita S. Jacobi iſti ſunt, ait, turres forti-
S tudinis DEI, veritatis radii, veri ſoles, milites
cli, nuntii Regis ſummi, hoc eſt legati & qui-

dem àĩ latere, ut inſinuat Tertullianus, ex quibus duodecim

præcipuos lateri ſuo adlegit deſtinatos nationibus magiſtros,

ſi ergo Canones dicunt l. de præſcript. c. 20. Legatum h la-

tere pro Papa venerandum éſſe, quia pars corporis ejus eſt,
liquet, quoò digni honore ſint Apoſtoli, qui legati ſunt à la-
tere Chriſti, pars corporis ejus & quidem nobiliſſima, nimi-
rum pupilla. Qui vos tangit, tangit pupillam oculi mei.

F. 1.
Cur Ape-
ſtoli ad ju⸗
gum invi-
tentur.

Sed pergat Calixtus: Apoſtoli ſunt montes excelſi, tuba olym-

pi, Præcones Chriſti, veri Patres, ſæculorum judices, Man-
na Domini, Pedes Chriſti, oculi DEI, manus Eccleſiæ. Ii ſunt

coli, in quibus Chriſtus habitat & reſidet, in quibus tonitruat

verbis, miraculis fulgurat, gratid orat. Tales ergo tanti-
que cùm ſint Apoſtoli, cur dicit Dominus: Tollite jugum
meum? jugum pro pecoribus eſt, non pro hominibus, ta-
ceo principibus: reſponderi ad hanc difficultatem poteſt:
Apoſtolorum ideo jugum dici, quia Apoſtolis principaliter
incumbit Præceptum Charitatis, quæ eſt virtus unitiva, & ju-
gum Chriſti appellatur, quia primario à Chriſto mandata eſt,
& hominibus jungit, ait Lyranus. Apoſtoli trahunt currum
gloriæ divinæ, ergo jugari debent; ſequuntur Filium D EL.
qui ut jumentum faltus, Pſ. 72. v. 23. ergo jugum cos decet;

394 Feſio Mathiæ Apoſtoli 24. Februarü.

Apoſtoli ab amore victi & ſubjugati, quidni jugo honorentur,

ut Chriſto ſint conjugales. Servi ſunt ergo ſub jugo. Imòô
fratres Chriſti ſunt, ergo ſub jugo; nam ut Judicum 19. v.
22. inſinuatur, reprobi omnes vocantur Filii Belial, hoc eſt,
absque jugo, effrænes, exleges, exjuges, & indiſciplinati,
qui velut pulli onagri, liberos ſeſe natos putant. E contra fi-
hi & hæredes DEI ſub jugo Chriſti ſunt. Quid verò ſit ju-
gum Chriſti tollere, explanabo.
G. 2. Tollite jugum meum, quid eſt jugum tollere? Reſpon-

e det S. Auguſtinus ſerm. 9. de verbis Domini : Jugum & Sar-

gum. cinam ferre nihil aliud eſt, quàm piè vivere in Chriſto; quia

autem, teſte Apoſtolo, omnes, qui piè volunt vivere in Chri-
ſto, perſecutionem patientur, non illi tantùm, qui piè vi-
vunt, ſed qui duntaxat volunt, perſecutionem mundi &
principis ejus pati coguntur, idcirco Salvator mundi ait:
Tollite ſugum meum. Energiam habet vocula: Tollite, qua-
ſi dicat, ſine tergiverſatione, alacriter & promptè, non for-
5 midine ponæ, ſed Chriſti amore jugum Evangelicum ſuſci-
pite. Non ſtatim beatus ille, qui crucem habet, ſed qui tol-
lit ſublimiter; hæc enim beat portantes & erigit, quando
ipſa ſublimiter per amorem & Charitatem extollitur. Baeza.
mg. Varius ordo eſt tollentium jugum Domini; aliqui in
di geſtandi humeris, alii ſub humeris, alii in manibus, alü in alto inſtar
jugum, Vexilli, repunt aliqui, incedunt alii, alii currunt, alii volant; &

hi beatiſſimi cenſendi ſunc, teſte D. Nazianzeno: beatus,

qui facultatibus omnibus ſuis Chriſtum emit, ac crucem ha-
bet, eamque ſublimiter geſtat. Tollite ſicut Dux belli ga-
leam & armaturam, quæ illi gravis non eſt. Jugum Domi-
ni eſt Galea ſalutis, lorica juſtitiæ, Eph. 6. Tollite ſicut Rex
eoronam, Timor Domini, corona exultationis, Eccleſ. I. v.
II. & 22. Tollite ſicut theſaurum deſiderabilem, theſau-

rus deſiderabilis timor ſive jugum Domini, Prov. 2. ipſe the-

Haurus ejus, II. 33. V. 6. Tollite! ſicut Principes torquem, à
V quo

u

M rl
n tuun⸗d
nrinſe
enli geul⸗
„ undin
ic mum
1. UNenn cer
Pntur in l
W in ni
n /,0nar
lolie in
bipumfern
int lli ſnd
Ein boret⸗
Mids omnibus
N, ,Aurl.
Une onmmrs
unguum ſe eſe
Nitt, tem
Eferba ara

El d

und eren

lum ſnp
min uen
Dndpantumn
digm h
Alitan g⸗
. at;
niye⸗
utin n

Uat. H Concio Civica.
„ 39 5

. — . „ . * S
Ugo hunrn quo non torquentur ſed foventur. Injiice in torques illius
ſub NII collum tuum, Eccleſ. 6. Videtur mihi Evangelicæ legis ju-
thucomy, gum perſimile eſſe, ut ſi quis torquem maximi ponderis ac
Pelil, lecd immenſi pretii collo circumponat, vel ingentem auri maſl-
indſigin⸗ ſam, quam dono acceperit, humeris ferat; utrumque onuz
HZ LConn eſt, ſed minimè ſentitur ob metalli ſpeciem atque pretium:
Nid erd ii⸗ gquin ii, qui ea ferunt, lætantur ac geſtiunt, ſibique in eis pla-
cent. Idem cernimus viris Evangelicis uſu veniſſe, qui glo-
oleelefen riabantur in afflictionibus, & omne gaudium exiſtimabant,
lutun ec⸗ cùm in varias tentationes incidiſſent: Ità Iidorus clarius
din MioeS tom. 3. Orat. 9. .
in Chribogin . ——:
fereneli, „ (ollite jugum meum, non jugum veſtrum, quia Chri- GS. 4.
t Vivere in n. . . „ Chrillus
w, ape ſtus jugum fert nobiscum, unaque laborat. Mitte ſapien- tert jugim
nan mund tiam de cœlis ſanctis tuis, orabat Salomon. Sap. 19. v. 10. ut nabiscom.
Rec nnni 1 mecum laboret. Et Apoſtolus 1. Cor. I5. cùm dixiſſet ſe abun-

h: Tlta. dantiùs omnibus laborâſſe, continuò addit: Won ego au-
4 ale tem, ſed gratia D EI mecum. Jugum à jungendo dieitur &
propriè portatur à duobus, ut ſciat Chriſtianus, ſub jugo Chri-
ſti nunquam ſe eſſe ſolum, hoc eſt, quod Sophonias c. 3.
prævidit, fore tempus, quo homines DEO ſerviant hume-
ro uno, quia DEUS- Homo alterum humerum ſupponit. De

Inpre, non ſ.
ngelcum ſe
det,ſec gui tol
cigi, dundo

W AI quuo lſaias c. 9. falctus eſt. Principatus ſuper humerum ejus.
„In quæ verba Paraphraſtes Chaldæus ait, per principatum in-
vonin; qni telligi legem, ad quam explendam, gratiam ſuam Dominus
,tlin diola ſufficit, imò exemplum ſuum proponit, eaque ratione hu-
unt, ii merum ſuum ſupponere & ſuccollare dicitur. Et quamvis
mend: n hoc jugum, in quantum gravat nos, Chriſtus vocet jugum
git,ac llen. ſuum, in quantum tamen nos ornat, ditat & coronat, no-
tDin ; ſtrum eſt jugum. Fateor proinde libenter, jugum ſeu cru-
unbe cem Chriſti tam gravem eſſe, ut nullus hominum, nullus
Tolite S Angelorum, nulla creturarum, ſed ſolus übi Chriſtus eidem
toi, Lall tollendo ſufficiat ; ideòque ſonantiſſimèe Chriſtus monuit:
tabilem, di quis vuli venire poſt me, tollat erucem ſuam, non crucem Matth. 16.
Nor? meam, crux enim mea mortalibus intolerabilis, Quid cau-

ipe⸗ e⸗ . Ddd 2 ſc,

17

Baeza to.
1. 1. 4., C. 4.

§. I

396 Fſto §. Mathiæ Apoſtoli 24. Februarii.

ſæ, quod ſublatâà in altum cruce terra tremuit & petræ ſciſ-
ſæ ſunt ? tantæ molis crux erat, ut eam vix, ac ne vix qui-
dem mons magnus ſuſtentaret, hinc ille motus; Auguſti-
nus veritatem ediſſerat ſerm. 119. de temp. Terra ipſa con-
cuſſa a fundamentis ſuis, quaſi quæ crucem Domini vixw ſuſti-
neat: Tam gravis ergo cùm Dominica crux ſit, non ſuam,
ſed noſtram nos jubet Dominus crucem tollere: hanc ta-
men ipſam erucem noſtram vocat ſuam: Tollite jugum meum
ſuper vos, quia ille jugum hoc nobis diſpoſuit, fabricavit,
impoſuit, ipſe juvat ſupportare & ſuccollare, ipſe compa-
titur & conſolatur, ipſe (ut verbis D. Laurentii Juſtiniani I.
de triumph. agone c. 19. utar) lapidatur in Stephano, aſſatur
in Laurentio, ſicque in ſingulis ſingula Martyrum cœtero-
rumque juſtorum ſuſtinet tormenta. Meritòque idcircò ju-
gum ſuum vocat, in quantum nos gravat & onerat; noſtrum

verò in quantum nos ornat & decorat.

Narrat Fulgoſus I. 4. agaſonem, cum mulum auro onu-
ſtum vehementerque defeſſum, ageret, transtuliſſe à mulo
ſuos in humeros ſarcinam, ſciens Alexandri Magni aurum

eſſe; vidit Alexander fatiſcentem ſub onere ſervulum, eique

factus propior: Ut tibi labor, fit levior, defer, quidquid au-
i eſt, in tabernaculum tuum, quia ex hac hora tuum eſſe ju-
beo. Tulit exinde ſervulus longè facilius, quia ſuum eſſe,
quod ferebat, intellexit. Ferimus nos quidem jugum Do-
mini, ſed qui patienter ferimus, noſtrum eſt illud pondus,
& quidem pondus gloriæ æternum.
Jugum meum Tollite, non legis antiquæ, quod onus
erat intolerabile, Matth. 23. Præcepta enim Domini contine-
bat 613. affirmativa ducenta quadraginta octo, quot in ho-
mine oſſa; negativa trecenta ſexaginta quinque quot in cor-
Pore nervi. At jugum meum duobus quaſi lignis clauditur,
duo continet: Diliges Dominum D EIIM tuum ew toto
corde, & proximum tuum, ſicut te ipſum, amicum in DEO,
inimicum propter DEUIM. Jugum meum non quod impo-
iuut

—
. Incns⸗
moniibi,
Plam .1
mnn
mn.
vmeut,
lolite ugn
iquints
85 Chime
I: Dio
Iliore, hin
un oſkthvam
Apnnneu
Oüfueni ru
In K orunn

Dingoietocon

Un, AnrerA
n o Ce n⸗
idore ao:
WWlabote, tir

Ilib auro de
ull bies:

uhuat, gu⸗
unlit und,u
en annos
Pocorruerur
molliſimn
Ainem carni

ll per,
ſin it
S
Kiu u 1.

Alimnii

— Concio Ciwica. 397

RM nit nmundus coro⸗ Dinbedt⸗ huic enim quorquot ſerviunt,
ong; ul graviori ub jugo unt⸗ ravve onus iniquitas, ait 8. Bernar-
lan in dus ſerm. 15. in Pſ. qui habitat. De quo David: iniquitates meæ
min . ſupergreſſæ ſunt caput meum, & ſicut onus grave graxvatæ
mmn ih ſunt ſuper me: aſperum jugum eſt ſubeſſe temporalibus, am-
1ſnonin heire terrena, retinere labentia, S. Gregorius Moral. C. 12.
lere: huet Tollite jugum meum, quod longéè facilius eſt, quam ju- §. y.
te nun nn gum iniquitatis. Notent hoc, qui negant poſſibilem eſſe vgum
ollit, fehrien. legis divinæ obſervantiam, hoc eſt, jugi Dominici toleran- longe fa-
e, en. tiam : Dico longéè plus difficultatis requiri in eorum trans- cilius,
tenti ſutii greſſione, quàm obſervatione., Fatentur hoc impii & agno- uire ii⸗
tepluno, dm ſcunc, poſtquam videlicet mors illis oculos claudendo aperuit:
Acum coog Ambulavimus vias dificiles, Sap. 5. v. 7. Interroga ambitio-
qve iceiroo⸗ ſum, ſi fateri vult, dicet ſibi jumento pejus eſſe, quiete ci-
Onerat; noſttun bum & potum non ſumi, noctes quietas non traduci, cere-
Ppro inquieto continuò in eòô, quod ambit, rotari. Vide ava-
nuſumn aurooN rum, amatores auri videte, quanta patiantur. S. Auguſtinus
rnlile 4mm ſerm. 100. de diverſis & ſerm. 10. de ſanctis fusé: poſſunt &

i Magni urun avari dicere auro: propter te occidimur tota die; plenus eſt
Crmtlom, id avarus labore, timore, dolore, quod cogatur aurum deſere-
er Aüdhel n re, vel ab auro deſeri. Iratus & invidus, ſub jugo gemit fer-
bort tun e re0, nulla quies animo, cor gladio transfixum habet, nec ſe
,Juinſm vivere putat, quamdiu vivit inimicus. Sed hujus mors il-
cen igmn lum trahit unà, ut bos jugalis bovem: octodecim millia in-
lud ous tra decem annos periere duellantium in Gallia, certè non tot
1 ſub jugo corruerunt jumenta. Quid de jugo Venereo? vide-
tur hoc molliſſimum, ſed duriſſimum acutiſſimumque eſt-

uæ, Cvod en 1
nigue, tribulationem carnis habebunt ejusmodi:

in con
n ,Aetuo H Ilt potiar, patior, memini me dicere nuper;
nae lii Jam potior, ſed non deſino plura pati.
ſilgns l Welioris ætatis ruina eſt libido, inquit Cyprianus, blan- Cypr. lib.
AI H da priùs, ut plus noceat, dum placet; Obſéænum enim ludi. de en
AImmicumn n brium reddens miniſtris ſuis, nec corporibus parcit, nec ani- bes en⸗
non uan, „Ddd 3 mus,

§. 6.
Chriſtus
vοαμ ju-
gum
menm.,

398 Feſto Mathiæ Apoſtoli 24. Februarii.

mis. Gerſon p. 4. Alphabeto 23. I. 8. ſive ſerm. in Dominica
4. Adventus, ſanctê conteſtatur, eſſe quidem aliquid laboris
in carne domanda, ſed longè pœnas acerbiores acutioresque
dolores, ſi habenæ laxantur; vocatque libidinem Martyrium
Diaboli. Abjicite hoc jugum & tollite jugum Chriſti. O molles!
excipite, quod S. Mathias familiariſſimè in ore habebat, te-
ſte Euſebio l. 3. c. 23. cum carne pugnandum. O ſuperbi! ſi
vultis aſcendere ſuperius, eſtote quod Mathias, interprere
Abdia, DEOparvus; tanti Chriſtus parvulos facit, ut hoc
ſibi putet eſſe omnia, omnia ſibi tradita (verba ſunt V. Be-
dæ) non mundi elementa ſunt Chriſto, ſed hi, quibus parvu-
lis Spiritu, Sacramenta Filii Pater revelavit.
Tollite jugum meum, non mei veſtrique jurati hoſtis
Diaboli, qui millies gravius jugum imponere conſuevit. Pauci

anni ſunt, cùm in Lôtharingia nobiliſſimæ cuidam Dominæ

decem liberi veneficiis ſublati ſunt; fuit autem venefica plu-
rimis beneficiis ab Hera nunquam non dotata. Contigit
tandem deprehendi veneficam, & ob nefanda flagitia rogo
addici, à quo priusquam incineraretur, ultro faſſa eſt, ſe illam
eſſe, quæ decem liberis illuſtriſſimæ illius Dominæ necem
attuliſſet : interrogata quonam pacto in tam beneficam &
clementem Dominam ſævire potuiſſet? reſpondit: adegit
me ad hoc Diabolus non minis tantùm graviſſimis, ſed &
baculo, ut propter ingratitudinem majus foret peccatum
meum. En! quomodo ſuis cum ſequacibus ludat Dæmon.

Elapſo proxime ſeculo in ſola Metropoli Mexicana quotan-

nis 20. millia puerorum & puellarum idolo immolabantur.,
unà quandoque die mille capita. In Meaco poſtulabat ſibi of-

ferri id, quod civibus erat chariſſimum, uti ſponſa vel infans

ſpecioſus. Dæmonis typum Pharao geſſit, qui Iſraẽlitas diur-
nis attritos laboribus, veſperi inſuper flagellari præcepit. Exod.
. Icà cum omnibus impiis agitur, poſtquam laboribus affli-
Cti cubitum pergunt, à rea conſcientia undique ſauciantur.
Apage cum maledicto hoc jugo, jugum nobis ocyus ſuum
JESUS imponat & benedicat! Tol-

—
Tolle,
mwinil
enignn
un nnb li
lam Nrreeh
nbac non
ogbenozine
ſenxe heliuin
Gitäit, ur egrt
Iu0, Anbrol
ti /ſuuun.

n rin

r nt dente
jnentun e
lute: ſeimm
unnit Rer Mng
Mo lhſpin
lDdini, An
Uſtinmaet;
Rſelunnt Rex
ihegi hn

etur in

vo reno 6

ugunckugn

I imooentil
Wim elinen
Konpanten

o, gen

alncn aum
un Crür
nng i

Ai.

—,— Concio Civica. 399
em. nDonnt 4 —
m alquidln Jollite jugum meum. Jugum Chriſti, quadrageſimale S.
res ang jejuniurn eſt; hoc magnis nos animis amplecti decet, tanquarn Jugum
lnem Mmi reverà jugum Chriſti, qui & ipſe exemplo præivit, & in gra. crilti eg
Chriſti;Oond tiam carnis ſuæ, carne nos abſtinere per ſponſam ſuam Ec- juninm
Ore habebt; eleſiam præcepit, jugum omnino ſuave, ſi attendamus Exem- Anaur ge⸗
1. 0 Uinei plum Domini & DEl noſtri, qui cùm Sanctiſſimus eſſet, me-
trtin, n dicinâ hac non egebat, adhibuit tamen, ut nobis conſuleret,
1ls it U ſuoque nos incitaret exemplo, ſicut Medicus ægroto ſectionem
Ferba ſun il venæ perſuaſurus, ipſe ſibi ſanus ac valens venam incidi per-
ni gubufn mittit, ut ægrum ad ſectionem venæ animet. Elegantiſſime

illa D. Ambroſii Oratio ſerm. 39. Videamus, quæ cauſa fue-
rit, ut jejunium Sal vator indiceret ipſe ſibi primum, ut honus
MRZ/ bumani generis medicus poculum, quod ægro daturus eſt, prius
fen dat, ut peritæ artis ſuæ antea in ſe ipſe demonſtret &' ex-
didem lea berimentum æger accipiens, ſecurus ſit de poculo, ſecurior de
tem eiaf Jalute: Jejunat Chriſtus & tergiverſabitur Chriſtianus? je-
donta ( junavit Rex Ninive, & mox aula tota, civitas tota Regis ex-

rique zurn i

ſnce fagiiat emplo tracta jejunium ſibi ſuisque parvulis, imoò & jumen-
till hſei tis indixit, cum tamen Rex in bonum ſuum, & non populi
6Dominx m causà jejunaret; in noſtrum exemplum atque emolumen-
unm deltfien tum jejunat Rex Regum, & ſequi durum erit? indigni ſu-
1epondt: mus, qui Regis hujus ſubditi appellemur, indigni, qui Chri-
grmilinsH ſtiani vocemur, indigni, qui partem cum Chriſto aliquam in
us foret honne convivio æterno ſperemus, niſi jejunemus cum jejunante &
bis u jejunium quadraginta dierum ac noctium, quod pro nobis
Mexicam ql ſuſtinuit innocentiſſimus DEI Filius, tantillo jejuniolo, quod
o inmhe in carnium abſtinentia, & una per diem refectione coniiſtit,
poſtulurſti figdeliter compenſemus. =
porli ei⸗ Tollite jugum meum ſuper Vos. Si Anaſtaſii Sinaitæ ſta- fuc⸗
i Hil mus judicio, idem eſt jugum Chriſti tollere, quod paſſio- Ohiſti er-
racepioi his ejus ſancta cum amaritudine & compaſſione meminiſſe. re, eſt eti-
m laborbu⸗ Ipſa enim memoria, & ante oculis mentis Poſita cataſtrophe nis o⸗
ciqne uin Dominicarum, ærumnarum, ſuaves ac leves omnes nobis ſemper me-

gbi ſ⸗ 4 facit ærumnas. WMWihil eſt adeo grave, quod non Aucnimzile miniſſe,

400 Feſto ”. Mathiæ Apoſtoli 24. Februarii. . —

— . ocninice,
toleretur, ſi Chriſti paſio ad memoriam reducatur. S. Grego- . Gen
rius in Epiſtolis. S. Magdalenæ ſpecum Marſiliæ translatæ col- 1 igebien
locata fuit ad oſtium Speluncæ à S. Michaéle Cruæ, ut ab hac le- Enicelind
nimen & levamen ſolitudinis atque perpetuum mundi odium qꝗmii eſeait.
hauriret: memoria enim crucifixi contemtum vanitatum liiuns
omnium inducit, ut præclarè diſſerit S. Antonius Pad. Dominic. m, Colore
Quadrageſimæ. Dum enim oculo fidei Deum ſponſum meum Gerhhnd n
JESUM CHRISTUM in cruce pendentem, clavis confixum, mi Cenno
felle & aceto potatum, coronà ſpineà coronatum video, omnis ri beelitio
. decor, omnis gloria, omnia pompa tranſitoria in pallorem it, eni
vertitur, & à me nihil æſtimatur. Ideo dicit anima pœnitens: 1 Zeikermn
nigra ſum, decoloravit me ſol. Verus Sol Chriſtus eſt Ecli- MMiwe
pfin mortis in cruce patiens, omnes colores, omnes vanita- in fü den
tes debet decolorare. Nec vanitates tantùm decolorat, ſed ce
& afflictiones quasvis lenit, aufert, dulcorat. Geſtaverint itaimun
in annulis ſuis captivi Judæi ſpecimen Solymæ ſuæ, vel lapil- Denie er
lum duntaxat de ruderibus civitatis ſanctæ, ſanctiùs, nos ſi in Kmen i .

annulum cordis includamus ex ruptis in paſſione Dominica
Petris fragmentum minimum, facillimè tolerabimus capti-
vitatis noſtræ ærumnas & jugum, etſi lapideum, ferreum,

i non execet
Mbber boruun

felleum, mortiferum foret; Non lapidem, ſed lignum Moy- n o ſ
ſes adhibuit, Ex. I. ut amaras aquas verteret in dulcedinem, d el
quia nulla eſt tribulatio, quæ appoſito ligno crucis non dul- kechu, o,
ceſcat, ait oannes Cardinalis Vitalis. Olivæ ex ſe amaræ in unrenbra ſ
aquam ſalſam injectæ, dulceſcunt; ſi in lacrymas, in ſudorem, lics Urium!
in ſanguinem JESU immergantur noſtræ amaritudines, onera, aruntn in
gravedines, mox ſuaves levesque reddentur. Cogita, obſtinate 1, lwnr
peccator: cum quanto dolore. Chriſtus pro me jejunavit, fle- nhuit ayn
vit, ſanguinavit, mortuus eſt, nec tamen mihi proderit ejus jeju- Ann KA
nium, lacrymæ, ſanguis, niſi & ego obſervem præcepta, conſer- niß, n
vem patientiam, reſervem me in meliora tempora. jugo duriſ- larix np
ſimo incubuit Jacob, cum à facie fratris ſui fugitivus ſaxo Winhangre
indormiit, fuit tamen ſomnus ſuavis, labor levis, exilium dent he
jucundum, quia ſcalam vidit, unum ex inſtrumentis paſſio- Engulere

nis

flari

unn
lie e
Crurutibhet
Uummundion
hutum panitun
ns Dad Domi
onſummen
Clavs conſhen
tummpideo,om
vori in lnn
Lanimna poninn
IChriſtus cltd-
8, 0INnes pali
mn decolorat,
at. Ceſtavenn
ne ſr, Telihl
ſincids no i
Mione Domini
Metabicnus chpti
deucm, ietteunn
DEianun N
ererin Aleräin
no cruci; nMnd
