Reges. XitSalvator, ità participant?leétorum ſinguli, ut ſimul om-

nibus fruantur cœlorum indigetes univerſi. Prima & ulti- i
ma beatitudo hiſce clauditur ver bis: Iyſorum eſt Regnum Cœx- e
lorum. Hæc nimirum eſt prima, & ſumma felicitas, om- A

nisꝗue felicitatis epitome, quòd regnum cœlorum ipſorum
ſit, quèòd ſinguli ſint reges. Quid audio? iſte ruſticus, iſte
mendicus; iſte ſtultus, Rex erit cœlorum!? ità eſt. Dedit A
enim poteſtatem Filios DEIieri his Joan. 1. Ji filii, & bære- S
des Rom. §. habebunt proinde in capite coronam de lapidepre-
tioſo Pſ. 20. Coronam decoris, diadema ſpeciei Sap. 5. v. 7. in
quo tot gemmas, quot benefacta erit videre. Sceptrum
cum palma in manibus eorum, ſtola gloriæ in corporibus,
ſumma omnibus poteſtas dominandi cœlo, terræ, elemen-
tis, inferis, & quidquid libet agendi. Servient Angeli, tre- nl
ment diaboli. Quis ad hanc Majeſtatem non aſpiret? ſer- inc
vwiamus DEO, ut Reges ſimus, ſervire enim DEO regnare n
eſt.
De- leg

Eo⸗
Nune
klel

— Concio Ruſtica. 3 .

nln — — —
Kun⸗ Deinde poſſidebunt terram fluentem lacte, & melle, ter- K.
grnlii⸗ ram viventium, de qua Pſ. 26. Credo videre bona Domini in antter-
W terra viventium. Terram, ubi ver perpetuum, & formo- ram. .
etlr ine ſiſſimus annus, ubi flores non marceſcunt, ſtus non exu-
Unm, rit, ventus non exaſperat, nix non infrigidat. & c. Poſſide-
tis. Nei bunt terram orbe toto majorem, ut enim demonſtrat Cla-
dr ni vius, nec eſt incredibile, & mirabile doctis, quilibet Sancto-
Ging rum occupaturus in coœlo eſt ſpatium vigeſies orbe toto ma-
MR jus. O Ijraël! Quùm magna eſi domus DEl, & ingens locus
ncscci Baruch. 3. in Mundo iſto terra nos non ſatiat (niſi fortè lu-
oitt pum) imdò famere facit, quò pluùs enim poſſidetur, plus am-
niſiritg⸗ bitur, vix quisquam ſuis contentus eſt limitibus, at in coe-
percſet lo contentio nulla. Posfident geruſalem cœleſtem, inquit S.
nen: M Auguſtinus in Pſ. 33. Znè anguſtia, ſinè preura, ſiné di Ver-
dun . ftate, & di viſione limitum. Unde poſtquam docuiſſet Sal-
vator: poſidehunt terram, ſequitur: ſaturahuntur. Quia ne-
ribis ſln⸗ mo alteri gloriam, thronum, & dominationem invidebit,
ſnen. quisque mercede ſuâ contentuserit, quisque participabit
Pimkn. de alterius bono. Saturabuntur, quia nemo plus gloriæ
Regect expetet, quidquid appetitus deſiderare poterit, habebit, ꝗquid-
elicit, quid volet, erit. inquit S. Anſelmus in proſologio c. 25. &
Drut n quod nolet, non erit. Quid amas caro mea? quid deſide-
ruſticis i ras anima mea:? ibi eſt, ibi eſt, quidquid amas, quidquid de-
zelt. 0 ſideras. Habebunt oculi objecta elegentiſſima, aures mu-
li, Gla ſicam, nares odorem, guſtus omne delectamentum ſuavita-
Get tis. Vincenti dabo Manna abſconditum. Apoc. 2. &ternam
,li felicitatem, inquit 8. Richardus de 8. Vict. ſicut enim man-
. Eetr na voluptati uniuscujusque deſerviebat, ità Deus erit om-
cototin⸗ nibus omnia, quidquid tandem deſiderent, & ſicut manna
1æ, lentt teſte Genebrardo in Pſ. 77. non gravabat ſtomachum, non
(Angelte implebat caput fumo, non creabat ulla excrementa, ità Sa n-
a0reiſet orum ſaturitas omni nævo & nauſeâ carebit. Nimir 1en
10 r nulla ex parte miſeri eſſe poterunt, qui omnimodam miſe-

ricerdiam conſequentur.
N A 2 Con-

4 Feſto omnium Sandorum.

Conſequentur, inquam, miſericordiam, qualem Noë

. 4‧ . - . „
Miidttcor- ereptus è naufragio Gen. 7. qualem Loth extractus ab in-

diam con
quentur.

cendio Gen 19. qualem populus eductus ex Ægypto Exod.
I4. qualem Joſue, & Caleb inducti in terram promiſſionis
Num. I13. Miſericordiam conſequentur, quia momenta-
neum, E&y lece tribulationis, æternum gloriæ pondus operabi-
tur. 2. Cor. 4. V. 17. quoniam merces erit copioſa in menſu-
ra hona. Luc. 6. Reges hujus mundi, dum opus exiguum
magna liberalitate penſant, Clementiæ titulum ſibi vendi-
cant. Artaxerxes pro pugillo aquæ auream phialam, & mille
Daricos repoſuit. Ludovicus XI. pro rapa mille aureos;
Auguſtus Imperator ob dextrum pilæ jatum bis mille
quingentos aureos perſolvit; Carolus V. ob fidele obſequi-
um à Marchione Villaroes præſtitum quadraginta millia
aureorum nummorum, quorum quilibet 20. aureis æſtima-
batur, donavit; Lyſander Antiocho Poëtæ pro paucis ver-
ſibus pileum auro opplevit. Livia Auguſta Virgilio Maro-
ni pro carminibus viginti & uno, aureorum quina millia da-
ri juſſit; Conradus imperator pro hoſpitio unius nocétis
Epiſcopatum contulit Monaſterienſem. At DEUS pro
quolibet bono opere, imò cogitatione, vitam & coronam re-
tribuet æternam, imèò ſeipſum dabit in premium. Hance
ſuam miſericordiam magis adhuc exeret DEUS erga ele-
Ctos, quando conſolabitur eos: Ih conſolabuntur. Nimi-
rum abſterget omnem lacrymamab oculis eorum, & ſicut
mater blanditur filio, ità conſolabitur electos. ità Is. 66. v.
13. Magnum Lazaro ſolatium, dum in Abrahæ ſinu quie-
ſcit: Wunc hie conſolatur. Luc. 16. magnum ſolatium filio
prodigo, dum pater occurrit reduci, in collum irruit, citèò
proferri ſtolam, & annulum jubet, convivium inſtruit,
ſymphoniacos advocat. At quantum ſolatium erit Beatis
in corde JESU, in ſinu æterni Patris ſub alis San cti Spirits
quleſcere, deliciari, & æternis amplexibus gaudere! quan-

tum ſolatium ſtolãâ immortalitatis, & annulo fortunatiſli-

mæE

— Coneio Ruſtica. 5 .

D N mæ æternitatis donari jucundiſſimè epulari . ſymphoniaâ
sei longè dulciſſimâ ſinè tædio, & moleſtiâ recreari. Oppor-
Srokn tunè ait S. Bernardus ſerm. 68. Poſt triſtitiam gaudium ſubit,
romiſins poſt laborem quies, poſt naufragium portus. Placet cunctis ſe-
ia mnent curitas, ſedei magis qui timuit: jucunda omnibus lux, ſed eva-
nlgni. denti de poteſtate tenebrarum jucundior; tranfiſſe de morte, ad
doſtitn vitam vitæ gratiam duplicat.
Pls ergnin Solatiorum abyſſus in viſione Dei conſiſtit: Deum vi- §. 5.
imn ſbirent. debunt. Hæc eſt eſſentia felicitatis æternæ. Sed quid juvat DruA
jalam Knl aſpectus? reſpondet S. Auguſtinus l. S. de Civit. C. 8. Deum 'idebunt.
ille ues videre non eſt ſicut amicum videre, quem cùm vides divi-
kumm bisnie tem, ſanum, honoratum, potentem, formoſum, tu non
idele oblen propterea efficieris dives, &c. ſed Deum videre, eſt ipſum
ragintami poſſidere, ſicut qui videt lucem, trahit ad ſe calorem, clarita-
ureisafin tem, amœnitatem; ità, qui Deum videt, trahit ad ſe ejus
ro paucs delicias, divitias, ſapientiam, gloriam; atque ex hac viſione
Vireloen acquirent Sancti rerum omnium cognitionem. Quid enim
Gina milie non wident, qui videntem omnia vident? 8. Gregorius 4 dia-
Imis 5 . log. 3 3. Ibi ità patebunt ſingulorum ſingulis mentes, Rcut cor-
At DU poralibus oculis ſuhjacent facies corporales. S. Proſper. 1. 1.
Ncoronunt de vita contempl. C. . =
wium. M Ex viſione divinæ faciei redundabit in videntes hono- § 6.

riſcentiſſimus titulus, quo Filii Dei vocabuntur. Compla-Filii Dei,

Erch cuit ſibi Alexander Magnus in fica filii Jovis appellatione. eeue. .
a. ebe Videte, qualem charitatem dedit nobis Pater, ut filii Dei nomi- erunt,
mli nemur, &y ſimus. I. Joan. 3. v. I. De electis omnibus pronun-
8. ihii tiat Regum Rex: Ego dixi, Dii éſtis vos; & Filii ewcelſi om-
ihefiuſ nes. Pſ. & I. vV. 6. Magna Joſepho fuit gloria Vice- Regem
ſanm gypti appellari, Gen. 41. Magna gloria Mardochæo ſe-
n ind,n cundum eſſe à Rege. Eſth. 10. Magna gloria Danieli, pro-
fium n ximum Nabuchodonoſori fieri, Dan. 2. Magna Gloria Da-
vm villan vidi generum Regis eſſe; Reg. 18. Et quid erit, Filium eſſe
unbifi⸗ Dei adeptivum? Si filii, ergò & hæredes regni colorum.
cele i Narrat Plutarchus in Pyrrho, quòd cum hic Cinnam Ora-

ofum, A 3 torem

6 Feſto omnium San’orum.

torem ſuum miſiſſet in urbem, viſâ Majeſtate Civium ex-
clamaâàſſe Cinnam: Multorum Regum conſeſſum video,
omnes ſcilicet Regibus pares. Si liceret vel uno oculo ri=
mari beatorum gloriam, non niſi meros Reges videremus,
quot ſancti tot Reges; omnes in paludamentis ſub coronis
cum ſceptris. Honoraturus Mardochæum Aſſverus Eſth. 6.
juſſit eum indui veſtibus regiis, & imponi ſuper equum, qui
de ſella Regis erat:, & accipere regium diadema ſuper caput,
clamari & dici: Si bonorabitur, quemcunque voluerit Rex
honorare. Sic honorat Deus Sanctos: Wimis honorati ſunt
amici tui Deus, nimis confortatus eſt principatus eorum. Pſ. 138.
Byſſus, & purpura, & omnis lapis pretioſus veſtimentum
eorum. Coronam Deus ipſe ſingulorum capitibus impo-
net: Coronam juſtitiæ, coronam de lapide pretioſa, coronam
itæ, immarcéſcibilem gloriæ coronan. Nec ſuper equum
regium, ſed in throno divino conſidere faciet juxta illud
Apoc. 3. Qui vicerit, dabo ei ſedere in tbrono meo. Tunc au-
Matth a dietur magnifica illa vox: Poſſidete paratum vohis regnum

YV. 34, .
. conſtitutione mundi.
Triplici ti⸗ Regna acquiruntur ele ctione, adoptione, & violentiâ;

tulo res- & his etiam titulis regnum cœlorum aſſequimur. Elegère
num occu-Romani Numam Pompilium &ε Civibus Sabinis, & pau-
. pere tecto, ut loquitur Florus l. . Elegére Bohemi Primis-
laum ab aratro, Poloni Piaſtum è Cive Croswicenſi. Deus
à conſtitutione mundi elegit cohæredes ſuos de paupere
ſpiritu: Beati pauperes ſpiritu, eôsque Electorum nomine
paſſim in Evangeliis compellat; elegit autem eo numero,
qui divinam magnificentiam deceret, & multitudinem
ſtellarum, arenarumque copiam longè ſepararet, & quan-
tumvis appellentur pauci, in ſe tamen copioſi, & ſolius Dei
deſiderio pauci ſunt, quia non ſunt omnes, quos ille vellet
ſalvos fieri. Acquiruntur præterea Regna hæreditariâ ſuc-
ceſſione, vel adoptione, ſicut Julius CæſarAuguſtum, Augu-
ſtus Tiberium, Tiberius Cajum, Claudius Neronem „Galba

Piſo-

fün
Mnon

Concio Kuſtica.

nine Piſonem, N erva Trajanum, Trajanus Adrianum, Adrianus
Nice, Verum, Antonius Marcum Aurelium, Aurelius Commo-
noCalt dum, Juſtinus Juſtinianum adoptavêre. Accepimus Spiri-
Viceten tum adoptionis in Baptifmo, in quo ciamamus: Abba Pa-
llbeanit ter, audimusque cum Chriſto: Hic eſt Filius meus dilecus,
erotthe⸗ Quo adoptionis jure ſtrictiſſimè cœlum nobis debetur, ità,
egbungi ut injurius nobis foret Deus, ſi gratiâ præditis cœlum nega-
Uereon. ret. Verum quàm multi funt, qui hoc jus hæreditatis vi-
Vollenthe liſſimo pro edulio vendunt cum Eſau, vel inter porcorum
ororit ſiliquas prodigunt cum prodigo. Denique cœlorum regnum
Nunklr vim patitur, ſicut vi armorum pleraque mundi regna ſubi-
eſtimennn guntur; Subegit Alexander Macedo Perſiam, & Indiam,
itibugimn⸗ Carolus Magnus Longobardiam, Alphonſus Caſtus Grana-
ſo, ytiu dam, Godefridus Bullionius Hieroſolymam, Soldanus
Uper enne Aſiam, Romani orbem univerſum. Regnum cœlorum vim
t untill patitur, & violenti rapiunt illud. Matth. 1I. v. 12. Velut ha-
eo. Ilhet beat Lucas: Omnis in illud vim facit. Luc. 16. v. 16.
Noliiin Vis, quam cœlo inferimus, in oonis virtutibus conſi- §. 3.
ſtit, quas Chriſtus enumeravit, putà paupertate, manſue- a anti⸗
Kieri tudine, lutu, fame, juſtitiâ, munditie, patientia, miſeri- renda per
Ur. Late cordia, pace. Pauper & Spiritu, & nummis Saul fuit, prius- elo irte
nis, N quam in Regem Iraêlis inungeretur, ità, ut diceret comiti gelicas.
hemibrni ſuo: § portulam non babemus „ ut demus homini Dei, nec quid-
pent. D quam aliud. I. Reg. 9. v. 7. Et diceretur de eo: Cum paræu-
icenſi. N 1 c⸗ Ee XO
de hult Ius eſes in oculis tuis, caput in tribubus Iiſraél faäus ct. I. Reg.
hnuntanit 15. v. 17. nobis æternum cœlorum regnum, & immenſi
mnes gloriæ theſauri promittuntur, ſi paupertatem Spiritůs am-
de und plectamur. Pauperes Spiritu, inquit ſerm. 1. D. Bernardus,
ulciui⸗ non neceſſitate miſerabili, ſed ſpirituali intentione. Deſiderio
nerlen ſpirituali propter ſolum beneplacitum Dei beatos Chriſtus
Kol, pronuntiat. Paupertate pervenitur ad regnum; felix pau-
ileſe pertas, quæ cœlum emit.
kecitnun. Altera virtus, manſuetudo, Davidi regnum terrenum
tonn i conciliavit, & gratioſam ejusdem memoriam apud Deum,
Nrn homi-

N

3 Feſto omnium Sanſtorum. Concio Ruſtica.

hominésque conſervat: Memento Domine David, & omni
manſuetudinis ejus. Pſ. 13 I. v. J. quæ & nobis regnum æter-
num, & memoriam in benedictione conciliare poterit.
Propter ludum Manaſſes Babylonio exemtus carcere, &
regno reſtitutus eſt 2. Paralip. 33. v. 13. Si à ſtygio carcere,
ubi carbones deſolatorii, præſervari volumus, tempori ſa-
lubriter lugeamus. Fames, ſitisque juſtitiæ Regi Ezechiæ
vitam ac coronam conſervavit, cùm audità mortis ſenten-
tiâ diceret: Memento, quomodo ambula verim coram te in cor-
de perfecto. Reg. 4, 20. v. 3. Non deerit & nobis longævitas
& cœleſtis regni perpetuitas, ſi fames, ſitisque juſtitiæ non
deſit. Regem jJoſiam cœli terrarumque amoribus dignum
reddidit mundities cordis, quâ neminem ex Anteceſſori-
bus, neminem ex poſteris parem ſibi habuit. Sit cordi nobis
mundities, ut non tantùm habeamus Amicum Regem, ſed
regni ejusdem reddamur conſortes. Miſericordia Regem
Joſaphatum glorioſiſſimum 4. Reg. 3. pacis amor Regem
Salomonem nominatiſſimum, patientia invicta Regem
Job præſtitit incomparabilem, quas præcipuorum virtutes
Regum ſi libeat æmulari, licebit cum iisdem beatiſſimè
regnare. Lacedæmonii puerulis ſuis laureatas heroum
imagines oſtentabant, monebantque: Si fueritis ſicut iſti,
eritis ſicut iſti. Simile quid Sancta Mater Eccleſia nobis ho-
die ingeminat, dum innumerum Beatorum numerum co-
ronis, & palmis inſignem, æternumque cum Deo regnan-
tium objicit: Si fueritis pauperes Spiritu, pacifici, miſericor-
des &c. ſicut iſti, eritis beati, ſicut iſti.
Denique nè prolixior ſim, verbis Apoſtoli dictionem
finio, & Sanorum omnium nomine ſalutem plurimam
ſingulis dico: Salutant vos omnes Sancti, Phil. 4 v. 22. non
erimus adedò ruſtici, ut eosdem reſalutare, nõsque
illis devotiſſimè commendare
omittamus.

Con-

—

4 8783 (2) &2 5

dre Poter . . .
anng Concio Civica.
Kat Cœlum præguſtant in terris præordinati ad
egikedi Cœlum.

ortsſem Ipſorum eſt Regnum Cœlorum. Matth. y. v. 3. & 10.

onteitene.

longen Waacae Uàm procul ſit ad patriam noſtram, ad terram §. 1.
fuſttiem SA N promiſſionis, ad regnum æternum, litigant Aſtro- Quàm
bugtignn logi, metientes diſtantiam cœli Empyrei à terra Procul ad
Nntellif π mille ducentos nonaginta quinque milliones, at-
tcordinti, que inſuper novem millia milliarium aſſignat Clavius, plu-
Rehen, ra alii. At ſinè magno computo ex allegata Evangelii ſenten-
orclege tia ſcio infallibiliter, quàm procul ſit ad regnumcœlorum.
mor ſegen Cato de navigantibus dicebat, eos diſtare tribus digitis
vicn Nenn à morte, ego de probis in navi gratiæ divinæ mare vitæ
tummyiun tranantibus dixerim eos à vita æterna, à regno cœlorum,
n bertſin nec uno diſtare digito, tantum quisque juſtus diſtat à cœlo,
ta8 heon quantum à ſe ipſo, in ſe enim habet coœlum. Regnum DEI
rjtü fltin intra vos éſt. Luc. 17. v. 21. Ipſorum eſt regnum cœlo-
ſianoben⸗ rum; non erit, ſed eſt; jam habent cœlum in terra, ſicut
Iumetume. viciſſim impii infernum habent. Quam veritatem dum
Deo reonn- honori Sanctorum omnium, qui in cœlo & in terra funt, fu-
i, nin, ſius declaro, opto omnibus Auditoribus meis, ut ſit gratia
ohbis &paxw. Philipp. 4. v. 7. & quidem pax Dei, quæ 6upe-
licickoen rat omnem ſenſum. Rom. 6. v. 23. ut ſentiant ſe vivere, & eſſe
n plion in cœlo, regnum enim Dei eſt pax, & gaudium in spiritu
4LA Sandto. Rom. 14. V. 17. .2
Nole Animam juſti deſcribens S. Gregorius: Anima juſti 52.
nel . . , 1r. In anima
(inquit) ſedes eſt ſapientiæ, hom. 38. in Evang. quaſi dicat: jugi, tan-
Quisque juſtus eſt thronus Dei, & conſequenter cœlum eſt. quam in
nam cœlum ab ipſa veritate vocatur ,'rottis Dei. Matth. 5. , e
. V. 34.

§. 2.
Diverſitas
inter ju-
ſtum via-
torem &

compre-
kenſorem.

10 Feſto omnium Sandorum.

v. 34. Ego autem dico vobis, non jurare omninò, neque per
cœlum, quia thronus Dei eſt. Et c. 23. v. 22. qui jurat in cœlo,
jurat in throno Dei, & in eo, qui habitat in ipſo. Habitat Deus
in anima juſti ſublimiuùs, quàâm in templis materialibus
conſecratis, imò perfectius quàm in cœlo. Quæ eſt domus,
quam ædiſicdſtis mibi, &y quis eſi locus quieti meæ? ſuper quem
requieſcam, niſi ſuper humilem, &g gquietum. Prout hunc tex-
tum liaiæ 66. v. 1. legunt SS. Ambroſius, Gregorius, Eph-
rem Syrus. Quid ſuperbis cum templo tuo Solyma? Tem-
plum Dei cœlum eſt, & cœlo charius templum anima juſti
eſt. Quod charius hoc præ illo ſit templum, innuit Chri-
ſtus Joann. I4. v. 23. Ad eum weniemus, & manſionem apud
eum faciemus, quaſi deſerere ο um mallet (f per immenſi-
tatem non eſſet ubique) & eſſe in anima juſti, quàm in Em-
pyreo. Manſionem faciemus. Quieſcemus, jucundabimur,
unde dum reſidet Deus in juſto, juſtus Deum poſſidet cum
omnibus divitiis, omnipotentia, majeſtate, ità, ut non plus
habeat beatus per gloriam, quâm juſtus per gratiam, ſed
tantum alio modo, qui ſic explicatur:
Pone duos adamantes pretioſiſfimos, quorum quisque
à Sole penetratur, ut Solem ipſum contineat, ſed unus ex
iis eſt involutus nigro panno, ità, ut per foramellum dun-
taxat aliqui radioli lucis vibrentur, alter verò nudus, &
in pleno eſt ſplendore; nullum diſcrimen eſt inter mrum-
que, cùm ambo Solem habeant, ſed in uno Sol intuùs tan-
tum, in altero etiam foris emicat. Hæc eſt differentia in-
ter Viatorem, & Comprehenſorem; quisquis Deum amat,
cor adamantis habet, quia nec ferro cedit, nec igni; ſed qui
in coœlo eſt, liber eſt à nigro panno, non amplius in luctu:
Conſcidiſti ſaccum meum. Pſ. 29. itaque recipit radios, ut vi-
deatur Soli ipfi ſimilis: Scimus, quomiam cuùm apparuerit, fimi-
les ei erimus, quoniam widebimus eum, ficuti eſt. Joann. 3. v. 2.
At verò adamas terreſtris non percipit in ſe apertè radios
claritatis coœleſtis, licèt ordinariéè communicet illi radios
lucis

G

tnnct
dbirethe
dtetintr
ene
ſuhnemn
Nthuncter.
oringlr
ma! Ir.
anima i
nnuitC.
orenetl
erimment.
Wäminbr.
Vncdabimn
ofidetaun
,utnonyhe
gratiad,l

kumcuict
,ſedunmel
Vellumar.
d nudib,
nter muun
ol intistu⸗
fferenuir
Deummi
gnizſelct
lusinldn.
laciosn
nenitßn.
Oann d
Perte niſs
ailni

Coxcio Civica. 11

lucis in intellectu, fervoris in voluntate, & non rarò im-
mittat illi conſolationes, & delicias inexplicabiles, juxta
promiſſum Iſ. 5S. v. 11. Implebit ſplendoribus animamtuam,
S&tua oſa irrigabit. .
O gratioſa anima, tu es adamas pretioſus, præponde-
rans toti creatæ naturæ; non habet te majus bonum ullus

beatus Cherubinus, idem bonum tu poſſides, quod omnes

Sancti, ſed non vides bonum, quod habes, donec detur tibi
lumen gloriæ, quo clarè & diſtinctè id cognoſcas. Unicus
nihilominus radius ſufficit in præſenti, ut cum Paulo re-
plearis gaudiò, & ſuperabundes conſolatione. Eccleſiaſticus
C. 30. v. I3. deſcribens ſalutem hominis: Salus animæ in
ſanctitate juſtitiæ melior eſt omniauro, & argento. Conſiſtit
proindè ſalus in ſanctitate, ſanctitas in juſtitia, quâ des uni-
cuique ſuum. Tunc eſt animæ benè (ſicut corpori benè
eſt, quando eſt bona proportio, & diſpoſitio humorum, ex

Aqua naſcitur appetitus cibi, ſomnique) cùm juſtitiam eſurit,

&c ſitit, ſapiunt enim tunc illi omnia, con ducuntque fames,
ſitis, verbera, mors, quia omnia cooperantur in bonum, Rom.
8. v. 28. ità, ut Andreas malit eſſe in cruce, quàm in deli-
cato lectulo, Laurentius extendi in craticula, quàm volutari
in roſis, Ignatius lacerari à leonibus, quàm baſiari à leno-
nibus, Euſtachius hærere in ignito tauro æneo, quàm ſe-
dere in curru triumphali, Hypolitus lacerari ab equis quàm
portari vel Cæſarum vel Angelorum manibus, Bartholo-
mæus excoriari, quàm balſamo inungi, Paulus eſſe pro
Chriſto in Cruce, quàm ſine illo in tertio cœlo. Salus ani-
mæ in ſanctitate juſtitiæ melior auro, & argenteo, ex cujus
poſſeſſione, quantum non gaudium naſcitur in hominibus!
Videas avarum theſauro inſidentem, nec famem ſentire,
nec Gtim. Vide foſſorem illum Evangelicum, qui invento
theſauro in agro, præ gaudio illiue vadit, vendit, emit. Vide
divicem illum Luc. 16 exclamantem : Anima mea, habtes
multa bona, & quæ ſunt illa bona multa? Bona mutua, A
B 2 ant

§. 4.
Electi ſe-
cum cir-

cumferunt

cœlum
portatile.

Cor. 6.
v. 16,

§. 5.

Ex pace &

ſpe gau-
dent ele-
Ni.

12 Feſto omnium Sanctorum.

ſtant in mobili fortunæ rota. At verò Sanctipoſſident non
multa bona, ſed omne bonum, Deum inquam, ad cujus frui-
tionem per tormenta & mortem feſtinant, ſcientes, quò
plus hic perdunt, plus ibi ſe inventuros, & hinc illud gau-
dium, quòd cœlum illis facit in tormentis.
Ingeniosè dixit Hieronymus Baptiſta Lanuza hom. 37.
F. 25. quèòd Electi ſemper ſecum ferant cœlum portatile.
Solent Epiſcopi non tantum conſecrare altaria immobilia,
ſed etiam mobilia illa auferri non poſſunt, hæc in quo-
cunque locari poſſunt angulo. Ita Summus Pontifex futu-
rorum bonorum in templo gloriæ fixum altare poſuit ele-
Gtis: Gaudebit cor veſtrum, & gaudium veſtrum nemo tollet
à vobis. Joan. 16. v. 22. Ad hoc altare necdum licet adire,
ſed clamamus quotidiè: Introibo'ad altare Dei, ad Deum,
qui lætificat juventutem meam. At conſecrat Deus inmu-
mera portatilia, eaque in animabus juſtorum, tanquam
in templo gratiæ (vos enim eſtis templum Dei vivi!) col-
locat, ut diligant, & gaudeant: Si diligeretis me, gaude-
retis utique. Joann. 14. v. 28. Non poteſt eſſe amor ſinè

gaudio, nec poteſt verum eſſe gaudium ſine cœleſtis gloriæ·

præguſtu.
Nimirum hoc portatile eſt uncum oleo lætitiæ, prop-

terea unvit te DEUS. Accenſa eſt lux fidei, habet reliquias

ſepulchro ſacro incluſas, S. Pacis, & S. Spei, quia videlicet
ex duabus cauſis gaudent juſti, & cœlum in terris habent,
propter pacem bonæ conſcientiæ, & ſpem prœmii ſpe gau-
dent es. Dixerat Chriſtus diſcipulis: Pax wobis Joan. 20. v.
21. & ecce cœlum in terra: gaviſi ſunt ergo (nota conſe-
quentiam) Diſcipuli viſo Domino, & pace ejusdem acceptâ:
His reliquiis carent peccatores? non eſt pax impiis. IS. 48. v.
22. & ideò nullum quoque ſincerum gaudium. Unde be-
nè S. Auguſtinus legit: non eſt gaudere impiis. At verò de
juſto canit David Pſ. 96. lux orta eſt juſto, & rectis corde læ-
titia. Altera cauſa ſpes eſt. Habemus ſpem incedentem,
(imdòè

— Concio Ciwica. 13
ofitenn —— is Miſericorcdiæ divi 32
loſti 8 (imò volantem duabus alis Miſericordiæ divinæ & coope⸗s
enteh, rationis humanæ, quarum alterutra deficiente, non nisi *
*R triſtis caſus eſt) habemus ſpem incedentem usque ad inte-
N. riora utlaminis. Hebr. 6. v. 19. nec tantuùm nos inducit, ſed
H & collocat in throno gratiæ. Ponderat Origenes hom. I.
nn. in Genes. verba Apoſtoli: Conreſuſcitavit, & conſe derefecit
klin Mitt in Cœleſtibus in Chriſto. Quomodo collateralis Chriſto eſt,
nimmhl, qui adhuc hæret in terra? certè in cœleſtibus Chriſtus jam
harngr ſedet, nondum autem nos; ſed quia ſpe certâ, quod futu-
Ontfenfn, ruzm eſt, jam tenemus, ſimul nos ſedere dixit in cœleſtibus,
re poſinte⸗ hæc ſpes anachoretis vertit deſertum in Paradiſum, Marty-
n nenoll ribus carcerem in coœlum, infirmis lectum in thronum.
mm liceticn/ Qui conſcientiæ pacem tenet, apicem veræ lætitiæ poſſi-
Dei, AD det. Aurea ſunt verba, quæ Auguſtinus ſerm. 10. ad fra-
t Deusm tres in eremo conſignavit: OFelix ſandæ conſcientiæ jucun-
m, tndu ditas. Qmens ſanca paradiſus deliciarum! æc eſt, fratres mei,
idil paradiſus, in qua plantatur lignum vitæ, & cœleſtis ſapientiæ.
tis ne, il Hæc eéſt thalamus DEl, palatium Cbriſti, tabennaculum ſpiri-
eſſe morſe tus ſancti, hæc eſt tbronus Salomonis, l'dtus ſponfi cœleſtis, in quo

eeleltisger ipſa conſcientia bona optimè deletatur, & requieſcit cum ſponſo
ſuo. O! Conſcientia, in te & tibi occurrit Kebecca cum IHaac
lextitie, N weniente de agro. Inte delectatur Jacob cum Kachelis con-
n jugio. In té Sunamitis Abiſag Regem Dawid jucundis fovet

ele
amplexibus. O conſcientia ſandta, in terra adhuc &t, Oin
ettis hien cœlis habitas. Gaude anima ſandta conſcientid decorata gau-
emnii l de cœleſti, & æterna glorid. Paulus ad conſcientiam pro-
big ſom ion. vocans 2. Cor. I. v. 12. Gloria noſtra hæc eſt teſtimonium con-
(otl⸗ ſcientiæ noſtræ, quaſi gloriam cœleſtem jam poſſideat, eò
lenmzcnt quod bona gaudet conſcientiã. U
“ Ahpoc. 21. miram habuit viſionem Aquila illa coœleſtis? c ſum ad
n Unee Vidi ſandtam Civitatem Jerufalem novam deſcendentem de nos deſcen
Nerit eœlo, à DECO paratam. Difficulter capio, quomodo hoc gere dei⸗
.,zi ardle fieri potuit? habuitne pedes, ut deſcendere potuiſſet! Mo- myſterio,
hie 7 mus optabat domos omnes habere rotas, ut forent propter

B 3 ma-

14 Feſto omnium Sandtorum.

malum vicinum mobiles. At Joannes vidit cœlum ipſum
civitatem magnam moveri! & quomodo deſcendere po-
tuit? ut homines beatitudinem videant, eaque potiantur,
cum homines potius aſcendere debeant, ut glorià fruantur.
Reſpondet Nicolaus Lyra hic; quod in hac viſione indica-
tum ſit Joanni, cœlum habere in terra eos, qui DEO ſer-
viunt, ità ut in terra deſponſetur anima cum gloria, imè
beatitudo cœleſtis non poteſt haberi ab Electis, nisi prius
quodammodo deſcendat in præſenti, nam donum gratiæ
eſt inchoatio gloriæ. Nec mirum cœlum deſcendere,
cum fimilis ſimili gaudeat, & animus Juſti cœlum ſit,
non paradiſus dicitur quaſi parans DEl viſum, ait Sanctus
Bernardus ſermon. 52. Davidem laudans Zacharias,
ipſum Angelis, domum verò Ejus coœlo æquiparat:
ach. 12. v. 8. ODomus Dawid, gquaſi DEI, ſicut Angelus
Domini in conſpectu eorum. Cur pœnitentem potiùs Davi-
dem, quàm innocentem Abelem, Joſephum, Joſiam nomi-
net, cauſa eſt, ut etiam peccatores habeant ſolatium, quòd
ex inferno peccati erepti tranſeant ad cœſum, ità explicat
hunc locum S. Gregorius 2. in Ezech: Oomus Da vid quaſi
Domus DEl, qui re verſus ad Juſtitiam habitatis efficitur erea-
toris ſui. Eg, ſicut Angelus in conſpectu eorum, hoc eſt, Angeli gau-
dent, quaſi homo ſit unus ex ipſis. De Angelis gaudentibus
locutus dalvator Lucæ I5. v. 10. Dico, inquit, vobis, gau-
dium fit in eœlo ſuper uno peccatore pœnitentiam agente. Et
quamvis per cœlum intelligatur communiter locus Beato-
rum, poteſt tamen cor ipſum pœnitentis intelligi, in quod
conveniunt Angeli, & exultant. S. Angeli de aliena, mul-
tò magis homo de propria exultabit felicitate Cùm conver-
terit Dominus capti vitatem plebis ſuæ, éwultabit Jacob, & læ-
tabitur Iſraël Pſ. 52. Poſſet quis putare Davidem fruſtrà mul-
tiplicaſſe verba, idem eſt enim Jacob, & Iſraël, ſed nihil fru-
ſtraneum eſt in divinis litteris. Jacob enim ſignificat Jup-
Plantatorem, & figuram Eccleſiæ militantis, & cujusvis juſti,

cujus

Pniin

—
—
ſcenlen 1
e otin,
Crüäftum
ſoneini
ui De.

mn goinind

is, niin
lonumgnt
1 deſcenen,
ti Celnt,
In, aitöni
Lachit,
0 Tgbiorr
Deut lul
npotiisn
Jofam mont
latium, d
1, itiengle
Denle
iseffeitnnt
tt, Atliee
8 gaudenth
Uit, Vobie e
Agelte
rlocusben
elig,ingt,
ge dlienvon.
eCiN.
t het⸗
ſeknitir⸗
. Ciotsſt
i

Cöncio Ciwica. 5

cujus vita eſt militia, & debet ſupplantare hoſtes ſuos. I
raẽl verò eſt videns OEllM. Et ſignificat Eccleſiam trium-
phantem, & quemlibet juſtum in gratia Dei. Exultabit
Jacob, &ſ lætabitur ſraët, non modò comprehenſor, verum
& viator, hoc eſt peccator, qui ex captivitate peccati redi-
mitur, ità lætatus acſi jam eſſet in cœlo, qui jam ipſe eſt Iſ-
rael, videns DEUM, cum ſit mundo corde recreatus, atque
donatus.
Iſraelis populus, cum in deſerto ageret, allatis è terra . 2

promiſſionis fructibus recreatus eſt, ut illius adeundæ con- iſtr
ciperet orexin, ità filiis fuis in exilio, & terra miſeriæ degen-deſerto
tibus Pater miſericordiarum fructus terræ mellifluæ non Promulf-

. . . . —— . 2 dem terra
raro delibandos porrigit, ut appetitum beatæ patriæ in il- promifſi,

lis excidet, & rejectis ollis Ægpti ad puriſſimas cœleſtis pa-it leelis
radiſi delicias doceat aſpirare. Et ſicut memoratis Iſraeliti- P'æsuſtum

—— Cen De-
cæ ſtirpis hæredibus manna per octo annorum luſtra de- us indul-

pluit. Exod. 16. aquas amaras in melleam dulcedinem per⸗ Set.

mutavit. Ex. I5. Coturnices pinguiſſimas ſubmiſit Exod. 16.
aquam duleiſſimam è petra eduxit Exod. 17. Majeſtatem &
gloriam ſuam in monte Sinai manifeſtavit Exod. 19. Ange-
lum ſub ignis, ac nubis ſpecie in ducem ac comitem itineris
deſignavit Exod. 23. ità electis ſuis ſupremæ conſolationis
manna etiamnum deſtillat vitæ, mortisque amaritiem dul-
corat, oportunis ſolatiis usque ad delicias recreat, & viva,
quæ Chriſtus eſt, Petra gaudiorum fontes educit, illuſtra-
tionibus miris ſeſe agnoſcendum puris cordibus offert, non
unum duntaxat, ſed legiones integras Angelorum aſſignat,
qui portent in manibus, foveant in amplexibus, tueantur
in periculis, & quamvis corporeis non ſpectentur obtuti-
bus, præſfentiam tamen ſuam præſentiſſimis confiliis, auxi-
liisque conteſtantur. Agit nimirum cum electis ſuis Deus,
ſicut cum filis bonus Pater, cum Sponſa amantiſſimus
Sponſus, cum amicis fidelis amicus. Finge Patrem gran-
di accumbentem convivio prolibus interea domi relictis,
an

16 Feſto omnium Sanctorum.

an non congiarium, & ſportulam iisdem ſubmittet ? finge
Sponſum opiperãà refici cœnꝗâ, Sponſa interim in vicino con-
clavi ægrotante, an non ſelectum apophoretum cum ſalu-
te plurimà ſubmittet: finge amicum peregrè profectum,
maximisꝗque opibus repentè auctum, an non quas poterit
ſubmittet raritates, & elegantias oblectando in Patria ami-
co? ſic nobiscum bonus JESUS agit ex convivio cœleſti, ex
cœna æterna, & regione longinquà congruas dilectis ſuis
immittit cupedias, & ſupennarum promulſidem deliciarum.
Nolo prolixius eſſe, ideéque ſexcentis ſuperſedeo exemplis,
quibus Sanctos in hac lacrymarum valle cœleſtibus inun-
daſſe gaudiis demonſtrem usque ad ſanctiſſimam ebrieta-
tem & repetitos clamores: Satis eſt Domine, ſatis eſt!
Age nunc fidelis anima, & ſi conje cturare libeat, ut-
rùm electorum adſcripta ſis catalogo, temet ipſam intro-
ſpice, utrum intrâà te ſentias regnum DEI (quod eſt pax &
gaudium in Spiritu Sancto) percontare; an manſionem in
te Princeps pacis faciat ex conſcientiæ tuæ pace, ac ſpe per-
quire; an cœlum portatile in animo tuo circumferas, accu-
ratè perluſtra, atque ſatage, ut portatile hoc nunquam vio-
letur, ſed ſacrificium laudis, atque exultationis, non tantùm
diebus, ſed horis, & momentis, ſi fas, ſingulis immoletur, do=
nec ab Epiſcopo animarum noſtrarum in templo cœleſtis
gloriæ collocetur, atq; ex portatili, ſive mobili, fiat fi-
xum. Amen! fiat!

Concio

en
uNe
Afl
ahi
li
Mut
ln
ibl
ſis
W
l
lyai
1l⸗
U
n
eön

HE Oeeeeeesseet
Z Concio Aulica.
ln Gonspoe
ndusn Quot Sancti in cœlo? Reſp. unus.
Diai turbam magnam, 4uam dinumerare nemo pote-
emctldinn at. Soc. 7. . y.
deo enm S&☛ Uet in Cœlo Sancti ſint, vidit Joannes Apoc. 7. di: nerms
gleſtdbeim SE.Anumerare tamen necille, nec alius potuit. Ha- Beatorum
himam hit S S di turbam magnam, quam dinumerare nemopoterat. umerus.
ſatbck S Pauperis éſt numerare, non permittit eos DEUS
mare ldenn numerari, nè pro paupere habeatur,. Innumerus eſt San-
et iſim im Gorum numerus, non quòd numero omninò careat, ſed

Gvodetmm quod ſoli DEO cognitus ſit, de quo orat Eccleſia: DEIIS,
nmnſom cui ſoli cognitus eſt numerus eleſtorum in ſuperna ſelicitate lo-

Me, acher⸗ candus. Invenio mille, & millia millium. Numerat D.
unferesn Mauritius ſub ſignis ſuis ſex millia, undecim millia Virgo
nuncquume Martyr Urſula, vigimti quatuor millia D. Anaſtaſia; Marty-
snonum rum ſub ſolo Diocletiano dinumerati ſunt due milliones,
mmolene ſub aliis Tyrannis triginta, & ſupra milliones. Numerat
enhlo ſub labaro ſuo Divus Benedictus quadraginta quatuor mil-
obii tau lia, & vicenos binos canonizatorum; D. Auguſtinus 16. mil-
lia, ducentos; Candidiſſimorum D. Norberti Liliorum tan-

ta eſt copia, quanta ſtellarum in firmamento, ut Adrianus
IV. Pontifex maximus aſſeveravit. Ex ſacro Prædicato-
rum Ordine grande volumen (librum vitæ) Thereſia vidit,
beatis nominibus plenum. Quot ergo in cœlo Sancti? Ne
diu vos teneam, dicam eo numero ſalvari homines, qui
DEO eſt chariſſimus. Docet S. Hieronymus P. 1. contra
Jovianum numeros duplices non placere DEO, numerum
optimum eſſe ſimpliciſſimum, ſcilicet unitatem. At unus non

facit numerum; benè habet; Dico itâàque ſalvari ſinè nume-
C 10,

ð

18 Feſto omnium Sandtorum.

—
ro, & ſalvari ex omnibus hominibus tantum unum,
quod dum fuſius demonſtro, in unitate ſidei, & ſantæ cha-
ritatis, audite me, unum enim hoc porrò eſt neceſſarium.
52. Doctrina Apoſtolica eſt. I. Cor. 9. 2. Qmnes gquidem
Omnes in clurrunt, ſed unus accipit bravium, in quæ verba accutè Ori-
cαονα genes hom. de Elcana. V'ides manifeſté, gquia omnes juſti
iunt lnus eſt. Unus ergo ſalvatur, & ſicut unicus eſt Salvator, iĩtà
anius. & ſalvatur, non niſi unus eſt. Quia videlicet omnes unius
moris, & amoris, unius cordis & oris ſunt: Qui babita-
re facit unius moris in domo. Chriſtianorum primorum
princeps fuit laus: quòd eſſet omnium cor unum & anima
una. Actor. 4. v. 32. Quæ præconii excellentia longè ve-
rius beatis Cœli civibus competit cor unum, anima una.
Sub Saule convenêre ter centum, & triginta millia, quaſi
ir unus. 1. Reg. II. v. 7. In Cœlo trecenti, & plures mil-
liones erunt hominum, quaß vir unus. Unus ergo
in Cœlo Sanctus. Hoc Chriſti votum eſt, & poſtu-
latio ter repetita Joann. 17. v. 21. & 23. Ut omner unum
