atum, eunde præcoquas ficus, à te per Michæam c. 7. deſideratas; en nos
1& itne violas, en nos agnellos tuos luporum dentibus laceratos,
digdedò divino tuo palato ſapidiores; ſicut delicioſiores eæ ſo⸗ .
hoc enimam lent efle ovium carnes, quæà lupis admorſæ ſunt; en hy ber-
drektingen nas roſas, quæ purpureo noſtro conteſtamur ſanguine, te
Devid eſſe Nazarenum, florum Principem, cui nos ipſos pendimus
ereſnnnde in

264 Feéeſto Sanſtorum Innocentium.

in tributum. Benè vobis beatéque ſit, feliciſſimi parvuli, qui-
bus pleni gaudiorum Angeli acclamant: Florete flores, 6y
date odorem; Chriſti bonus odor eſtis, de quo odore dicitur:
Odor Filii mei, ſicut odor agri pleni. Gladius quidem perſe-
cutoris vos ſuſtulit, ceu turbo naſcentes roſas, at in roſeum
cubile vos Pater cœleſtis extulit, illud fortè repetens: Ecce,
pueri mei, puri flores mei, mecum ſunt in cubili. Eſtote &
vos nobiscum per ſuffragia veſtra, ut efficiamur ſicut Par-

0 d
vuli, & floreamus unà in beatâ immortalitate. n uir
5§. 5. Sed jam ad cauſam alteram permiſſi infanticidii acceda- Attuil ir
Atna mus, quæ fuit, quia vel Chriſtum recipere noluerunt, vel in uſfel

pœnam gratiam Herodis prodidére locum Nativitatis, cum eéque
Parentum, turbati ſunt. S. Auguſtini hæc eſt ratiocinatio l. 2, de ſymb. .
ad Catech. c. 5. Muntiäſtu Herodi, ubi occidendus in veniri mlarſenun
poteſt Filius Dei; at ille filios veſtros occidens pro Filio Dei, nleet lunin
& vos orbitatis pœna neſcius punit, tanquam proditores, & hntllmu

ſaanshue

flios veſtros Dei fecit hæredes. Sic vosirridehat, qui habitans in,

in cœlo jacebat in terra; fic furias veſtras Regisque veſtri ſub- iiulnlcen
ſannabat, quia mala veſtra in vos retorquebat, & de malis ve- mMimiimmtn
ſtris multa ille hona faciebat. Hæc S. Auguſtinus. Nimirum,ut mumumnand
ſapientiſſimè l. 45, moral. c. 3 1. ſcripſit Pontificum Maximus Ueiacbtiad⸗
Gregorius: Percutitur pater in filiis, ut acriiis uratur. Ex qua tiuprobmiord
cauſa periére infantes in univerſali diluvio Gen. 7. Infantes amvetbilh
in Sodomitico incendio, Gen. 19. Primogeniti in Fgypto tieleren
Exod. 1II. Benjamitæ Jud. 20. Galaaditæ Jud. 21. Achanis Annt eife
filii Jjud. 7. Amalecitarum filii I. Reg. 15. ut acrius urerentur wulrcund
Parentes. Omiſſis cœteris, Davidem olim paſtorem, deindè tncttike
lupum attendamus. Oviculam ille unicam Uriæ legitimo urmihetkidil
poſſeſſori ad illicitos amplexus abſtulerat, lupi imitatusra- t eili
biem, ut lupanar faceret; & fecit, ſed ſuo ac prolis malo. Sub HKL . i
annum 1589. in Lugdunenſi agro Cambery graſſabatur fa- mnlen .
mes ac lues, ità, ut multa corpora inhumata per agros jace- in nehi
rent. Veſpillonum partes egêre lupi, vivéôque recondidère Ae inn
in ſepulchro; qui deinde ob guſtatam carnis humanæ dul- aunll mn

ae
cedi-· Mtnin,

tiun.

Concio Ciwica. 4 26 5
Ihlparnnn . 2 ,. — .
“ cedinem tantàâ ferociâà arſerunt, ut non gregem amplius in-
gwalitt vaderent, fed paſtorem raperent adhlaniena m. Cavillari non
diuseri 4 . erit, ſi lupum ejusmocdh Davidem appellris, qui, relictis ovi-
ioſe uinlt bus, uxoribus inquam fuis, in ovem unam parvulam, luxu-
1ds, dtInter

* riâ, fame, ac rabie exarſit, furtivãque ſemel guſtata volupta- —
. » .. - . . . . .
Petenstle te, ovem quidem deperiit, paſtorem verò ipſum, Uriam in-

nabil, iu quam, invaſit, & qui pudoris alieni raptor prius fuerqt, cog-
chmur ſom nati deindè ſanguinis perditiſſimus homicida eſt cffectus.
line. Sed nunquid impunè? Percußit quoque Oominus parwulum, 12. Reg 12.
infanticidize quem pepererat uxor Uriæ David, & aocidit die ſeptim, ut mo-
enolueruni reretur infans. En lut factum patris punitur in filio; neque
ltatis, m og placari ſe Deus ſeptem dierum jejunio, lacrymis, ejulatibus,

natiol.2 enn humicubatione paſſus eſt, quò minus parvulum immatur
ccitendusnmn morte, & ante ſolennem circumciſionem de numero viven-
lens ofiuh tium tolleret. Percutitur pater in filio, ut acrius uratur.
An proit ⸗ Nocentiſſimus ego ſim in filiorum veſtrorum ſanguine &. é.
ilehat, uhad & interitu, ſi acrius hac SS. Innocentùm die verbis abſti- negie⸗
iue t neam in vos conſceleratifſimi Parentes, qui inſtirutione tes.
,; Gend filiorum peſfimâ immaturam iis mortem accerſitis. Pieta-
nus. Nimiruum tem non tantuùm non docetis, ſed exemplo verboque dedo-
ciücum Maim cetis, atque à crebriori Sacramentorum uſu, quotidiano Ec-
euratut., ig cleſiæ aditu, prolixioribus precationibus ſedulò dehortami-
1oGeng. in ni. Repetam verba Chryſoſtomi. Repetam hom. 9. in Co-
ogenitiin igl loſs.quæ hodiéque vera ſunt: nunc verò ſathanicas cantio-
X ud,21. Au nes præferunt pueri veſtri, pſalmum autem nemo nôritul-
lum; hinc mala cuncta vigent, à flagitiis non tam non re-

jus uteſen.
— trahitis, ſed incitatis & occaſionem ultro facitis liberius pec-
an Vilg candi, luxum in veſtibus, ubertatem in moribus, & graviora
tylupiimitmn. his ſcelera, perjuria, imprecationes, blasphemias non tan-
rlnn tum non plectitis, ſed approbatis, & promio afficitis, eòque
e tbink pacto in mille præcipitia, ut loquitur Chryſoſtomus homil.
et, geun⸗ 6 % 13. ad popul. miſeres impellitis, ignem igni adjicientes, &
ntaenc, fornaci oleum inſtillantes. Gentilium Indorum perverſiſſi-
oie tec ma erat conſuetudo, ut defuncti mariti uxor oſtentandæ

. 6 —1—
unishunm 1.1 Fidei

266 Feſto Sanctorum Innocentium. —
fidei gratiam in eundem ſe rogum viva injiceret, in quo ma- ac n
riti ofſa pro gentis more cremabantur; parentes porrò mu- i gefi
lieris, aliique propinqui oleum affatim in ignem affunde- enſt rnhe

bant, ut citius abſumeretur. Ad hunc morem alludere .
Ecel o. Chryſoſtomus videtur, cum ait: Fornaci oleum inſtillantes. (lit
Ignem enim igni, & oleum flammæ Parentes ii addunt, qui ſve
liberos delinquentes non arguunt, non increpant, non affi- N
duant flagella, digni eãdem cum Heli Sacerdote poenâ & in- Sd ee
teritu. Corripuit liberos (verba D. Hieronymi l. I. in Pelag.) nl Kinr,
& punitus eſt, qui non corripere debuit, ſed abjicere. Corripuit eNNin
illos quidem (verba D. Chryſoſtomi l. 3. adverſus vituperat. mim
vitæ monaſt.) & cobibuit, verùm non omni ſtudio &y wehe- alonit inuutn
mentid id fecit, non illos pœAà affecit. Timeo, &; nimium ex- tindan
paveſco (verba D. Cæſarii Epiſcopi Arelatenſis homil. 17. rmjſcip i
de aſpera animæ admonitione) Timeo, &; nimium epaveſeco in ald
Heli Sacerdotis exemplum, qui proeo, quòd audierit filios ſuos (lliemmmi
adulteria committere, di ſimulavit eos aut ez«dere, aut à com-
munione ſubmo vere, & non cum ſeweritate diſtrinxit. Et ipſe irt
7etrô cadens de ſella, fractis cervicibus mortuus eſt, & nomen leniigien

4RR
eius de libro vitæ deletum eſt. Hæc Cæſarius. Eüminmfium
Attendant Parentes, quid mereantur, dum delida no- Kuinmmii,
centm liberorum non plectunt, ſed excuſant, ſed difſfimu- ilteitnemcen
Seneca in lant, ſed molliſfimâ palpant manu. Qui non vetat peccare, mdk alinshn
Meilea, cum poſſit, jubet. Qui tacet, confirmat. V'itia Filiorum Pa- hmrnribipen
rentibus imput antur; non eſt ſine crimine Epiſcopus, vel quis- –—æũ
cunque Parens, cujus Filius non fuerit ſubditus. Ità Hierony- tinitin

mus in c. 6. Epheſ. At cur quæſo parentes: Segnes ſunt, Ann Tnilnf-
maluntque carnifici (ut habet Italorum proverbium) dare min. .
in manicas, quàm manum iisdem corrigendis admovere. Kar ſin
Cuſtodiendi à Parentibus ſnunt liberi tanquam pupilla ocu- al nunm
li, juxta Ambrofii doctrinam I. 6. hexam. c. 9. ità Parentes nniſenmn
admoônentis: Adbunc etiam modum (pupillæ videlicet) Pa- wahekfi
rentes cuſtodire debent Filios, & ab omni labe impudicitiæ pu- cunltm
ros tueri, præſertim cum teneriorem ætatem ſupergreſi, adoleſ- feutn
cen- Ahuantti,

tin. L
Concio Civieco. 267

pirenae centi= latiorem campum ingrediuntur; verùm quia non cuſto-
ioe n yuntur liberi ut pupilla, pupilli fiunt liberi, vel Parentes libe-

Ni
n Wmin ris orbi, ſeris delent laerymis, ſuorum ſe lumen oculorum berdi-
ti Aluriſi, diſe. Quaàm benè viderent & audirent Parentes plurimi,
tleii inr ſi non cum cœcato Heli diſſimularent filiorum ſcelera, nec
czn m ſurda pertranfirent aure, quidquid de pravis eorundem mo-
H ribus iffaudiunt. Juvenis Romanus (de que D. Bernardi-
hinh nus, Boëtius, & Gerſon) ob flagitia ſua ad patibulum ductus,

ul ultima Patri ſuo verba dicere, & neſcio quid in aurem inſu-
AHicene Um ſurrare avebat; ubi verò os auri paternæ admovit, cruento
Aderſionime e.aunm morſu avulſit, inquiens: Si tu aurem tempori vellicaſſes.
nniſtutio i, jam ego in hac furca malè non aulirem. Non mejudex, ſed tua
nto, &s impietas buc adduxit, & longam facit litteram. Nimirum de
latenſi hen Patre impio queruntur Filii, quoniam propter illum ſunt in op-
Friniinenn probrium. Eccl. 41. v. 10.
daukientm Quogd ſi germanam inveſtigem cauſam, cur ſeveriori
teelere, cu virgiâ non plectantur à Parentibus liberorum errata, vix
drinit HE aliam deprehendo, quàm quòd iisdem Parentes obnoxii ſint
use, am ſceleribus, quæ redarguere deberent in filiis. Non legitur
ils. Adamus fratricidam filium increpuiſſe, ut Theodoretus ob-
Ur,dumdelidan ſervavit, qu'a immani ipſemet parricidio omnem generis
wlnt, edcldia humani poſteritatem de gratiæ & vitæ æternæ ſtatu ſuſtu-
inondbetatuu lerat; non eſt auſus David inceſtuoſum corrigere Amno-
Vitafiidn nem, quia patrati ſibi peſſimè conſcius erat adulterii. Judas
Eyſſonue, s Patriarcha nurum ſuam Thamarem incendio quidem adju-
tafu. Iilun dicavit, quod in viduitate ſuâ gravidum ferret uterum; at
tes: Segnenh Ubi annulum, armillas & baculum à reâ accepit, revocavit
proretbiune illicè ſententiam: quſtior me Aſt, quia ſceleris reum ſe depre-
. encis a0ment hendebat: Sententiam mutat, inquit Cæſarius Arelatenſis,

Vam pihit quia ejusdem erroris ſe reum agnoſcit. Non auget parens hel-
in⸗ itiluen lIuo bibulum corripere filium, nec perjurus mendacem, nec
gitelini adulter lubricum, nec ambitioſus glorioſum, nè continuò

ein,iiii⸗ ſier à filio illud Plauti in Pſeudulo: Quid miraris aui⸗ ⸗=
HDO iraſceris? ſi patrizant filii, fi filiæ matrizent? aut quod in fa-
Appoleh 11 LI 2 bulis

268 Feſto Sanctorum Innocentium.

bulis juvenes cancri parenti ſuo, à quo rectà incedere jube-
bantur, repoſuêre?! Ducunt veſtigia Patrum. Tu re Gas prius
ito vias, nos uſque ſequemur. Sicut regula naturæ eſt, ut
flius naſcatur cum uno naſo, duobiss oculis & auribus, &; guinque
digitis, ut ſequatur exempia parentis, Chryſoſtomus hom. 45.
in Matth. Ex ovis ibidis venenum crehrèò devorantis prodit
baſiliſcus; ex pravis Parentibus deterior naſcitur filius. Cur
Salomon tot mulierum amens amator? quia Matre Beth-
ſabeâ natus. Cur Nero & Heliogabalus obſcœnitati ſupra
aures immerſi? quia Mater utriusque meretrix græca in eo-
dem hæſit cœno. DOe radice colubri egreditur regulus. Iſ. 14.

O colubri, Parentes improbi! quid dicam de vobis: eum

Chryſoſtomo parricidas dico, & parricidis omnibus trucu-

lentiores: Mos ego Patres (verba Chryſoſtomi l. 3. adverſùs
vituperatores vitæ monaſticæ) parricidis ipſis immaniores
ſceleratiorésg; dixerim; illi enim corpus abanima ſeparant; hi

animam eo corpus æternis ignibus tradunt. Implerunt nefa-
rii udæi proles ſuas in ſtatuam æream Moloch ſive Satur-
ni, qui brachiis ſiis retinehat miſeros, donec ſubitò inte-

rius igne cremarentur, concremantibus interea tympa-

nis, né üſtulatorum ejulatus audirentur, acclamantibus Pa.
rentibus: Jam rapitur Filius meus ad Deum, cum reipſa

raperetur ad diabo'um. Eejores hisce Parentibus Chri-
ſtiani ſunt, qui obſequium præſtare DEO ſeſe autumant,

ſi lberos ſuos à Religione abſtractos mundo devoveant,
itaque per varia diabolorum martyria excarnificatos im-
molent orco, quos ſe peperiſſe & immolãſſe jactitant

Cœlo. At notent velim ejusmodi Parentes, quod epiſt.

ad Heliodorum ſcripſit Hieronymus: Retrahere à Religio-
net, nibil eſt aliud, quàm Cbhriſtum in peſtore alterius occidere,
Cbriſto ſe onponere, ſpargere &y Aiſſipare, quæ Ohriſtus colle-
git, donatizvum militiæz Cbriſti ſuffurari; hoc eſt, &;animam &;
corpus prolium ſuarum æternis ignibus tradere. 2

Nec

N dn
N i

4

=☛

—

e *
ſt
E Uohrsn
Pechymemthnin
ntuitlameten

iel
Kln⸗
atAli
6GAlinsd
Apfbmmin
Prenthunfüͤ
Nennn'ubyuin
ni 4uitn 6
laniuſntau
fiut er du

Game⸗

aintterkocie

oclüosnmei,

Hyeügilosnwon
ualinonkr
horte ublati
Eeohraſutn
lonhabies
minn ſkigni
Pfalclume nod
Uhge numerum
iil vrp
im ſint
füim ten
ning ünn

m.

— Concio Cilca. 269
an Nec parricidis ſolùm immaniores, ſed brutis animanti-
„ unis bus longè deteriores dixero injurios filiorum Parentes. Co-
lltet, gitate delphinum in æquore, aquilam in aẽre, urſum in ne-
iuE more, quantam catulorum ſuorum curam gerant, nè dege-
tomushon, nerent, aut vitæ ſubeant diſcrimen. Delphinus catulos ſuos
nOrintstt oaſus artésρ docet, & adoleſcentium lateri tanquam Pæda-
eturflis m gogus hæret; quòd ſi periculum ingruat, utero rurſum ſuſ-

in Antezethr cipit, ut D. Baſilius docet, homil. 8. in hexam., ubi ſimilis in Ubi f-

Conitäüſntn Parentibus noſtris cura filiorum? Urſus catolos lambit, Fiiis
trirgrecigeg. dum perfe ctam urſulorum aſſequantur formam; ubi ſimile bus cur 7
A. L in Parentibus noſtris ſtudium informandorum liberorum,
nderobsan donec formetur Chriſtus in illis? meritiſſimò Eliſæus cæde
ommbustnr. liberorum (ut loquitur Juſtinus Martyr q. 80.) Parentes
mil ,adyem Ccaſtigavit, & quidem cæde per urſos illatã; quaſi voluerit
fts inmanin Oeas, inquit Lauredanus, feras ipſas conſurgere in judicio
na ſcporunt, contra Parente feris crudleliores, 65 condemnare eos, quia nec-
nplleruntnet. Adum perficiunt henè educando filios, ſed potius eos Aéformani
och fre l. malo enplo, & præcipué linguæz & ori.
ec ſübito int· Sufficiant hæc hodie nocentibus P'arentibus, quorum g „,
ateren tnpdr. Culpa pauciſſimos nunc invenire eſt filios & filias innocen- mvedivn
Nurantbesd. Les. Adverſus illos nunc inſurgo Parentes, qui innocentes ter, gg.
n, N ee Proles ſuas culpäâ non ſuâ, ſed immortali prolium bono pro-ſuas proles
entbis e miatas àmorte ſublatas immodicis proſequuntur lachry- mmetura.
letun mis, atque, ut phraſi utar evangelicâ, conſelari nolunt, quia reptas im.
nto enen, non ſunt conſolabiles. Lacrymas fundere poſſunt, quas —
8 citò reprimat fidei gaudium, quàâ credant fideles, quia mo- uSent.

nun ch riuntur, paululum à nobis abire, & ad meliora tranſire, at-
len que exaugere numerum & gaudium Sanctorum Innocen-
ncs, ugde tm; & hæc ipſi temperandorum threnorum ſufficiens
Nllcel Wratio eſt: quia non ſunt; abeſſet certè omnis triſtitia, ſi un-
ſcl quam fuiſſent; abſit ergò & immodicus mœror, cuùm am-
,Rul,

tinmnd plius non ſunt. Ità Sapientiſſimus Damaſis apud Stobæum
απας ferm. 121. orbatum fillis patrem conſolatus eſt: non tri-
6 fſtatus es, cum nondum fſilius eſſet, ne nune quidem dolert debes,
N LI1 3 cum

270 Feſio Sandorum Innocentium.

cum amplius non eſt. Nemo ſanus amico ſuo ſomnum iinvi-

det, aut de tantillà quieſcentis amici abſenti4 contriſtatur;

nec ergò de prolium obdormitione triſtandum erit; Non
enim eſt mortua puellatua, ò mœſta Mater, ſed dormit; non eſt

mortuus filius tuus, ò deſolate Pater, ſed dormit. Lazarus

amicus noſter dormit. Sinamus eum dormire, dicamusque
cum diſcipulis: Siormit, ſal vus erit. Multi certè parvuli

ſalvi non fierent, niſi in flore ætatulæ obdormirent. Lætan-
Adum eſt (inquit de morte cujusvis Innocentis Chryſoſtomus

homil. 61. in Joan.) quéôd in tuto collocatur, quòdliberatus eſt
à futurd incertitudine, quôd ex medio malorum creatus éſt. Ho-
nor mortuo, non ſietus eſt, non cjulatus, ſed hymni ézpſalmi. Ille
moriens cum Angelis evolavit, quæ tibi in multis fletibus utili-
ta; Hæc & plura Chryſoſtomus. Defletus in Lege veteri

fuit Aaron; non legitur autem Joſue à populo deploratus

fuiſſe, quia hic typum Salvatoris geſſit, ut doceremur, de-
plorandos non eſſe, qui ſalutem conſequuntur: In Lege deſ-

cenſus ad inferos: in Evangelio ad paradiſum transmigratio,

inquit Hieronymus epiſt. ad Fabrol. quæ transmigratio
planctum non meretur, ſed plauſum; congratulationem,
noncompaſſionem; jubilum, hon luctum. OQ modicæ fideil

eccur contriſtamini de dormientibus, ſicut cœteri, qui ſpem

non habent? Non amiſiſtisproles veſtras, ſed præmiſiſtis, ut
locum vobis in Cœlo præparent, & propediem ſubſecutu-

ros exſpectent. Gaudent in funere parvulorum Angeli,

eorũmque gratulantur felicitati, quèòd de morte translati
ad vitam, vacuas Cœlorum ſedes impleant, & ſint ſicut An-
geli DEl, cur in tempeſtivo ejulatu hasce Angelorum deli-
cias turbatis? Sic placuit Patri miſericordiarum ‚ut de mi-
ſeria citò eriperentur parvuli veſtri, ſic placuit Dei vivi Filio,
ut parvuli venirent ad ſe: Sinite parvulos venire ad meʒ ſicut
placuit Spiritui Sancto, qui parvulorum veſtrorum Spiri-

tum cum gaudio ſuſcepit, ut vivis hisce gemmulis æternum
omnium præpararet habitaculum; & non placebit homini,

quod

mi adhi 4
fotun, Nelhn
Augend
n,ungerln
Uit lont g
llktnickl e
etungengnn
TEldvned,nn
Pnnoznirle
Toheocun tene
Ihole, dnpeean
animiuige
tuclibene ion
Elkkogottnns
utfllluguun
Ulrlt,arift,e
Gum An

4
—
Ohnniy.
niconniſene,

. 1
un ellti Nin

Clyiit, n

rmit, Lozme
eCcaming

lcerteparyil

mirent Leter⸗.
Chrſatones
udlberue
GTeltus eſ. ho⸗

1 Grſani

i,fetiuull⸗
in Lege vetei
lo deploratus
Ocetetmur, e
Ir: luegelt

Fonunigrat.

transmigratio

ratulationenn.

wodicefdeil

Creridnſen.

Apremiäſtihl
dem ivbſeuun⸗
lorum Andel,
enotte trlof
„Künticnet

Angelotunc

ruin, ut 1
iteiwinitin
enireolneiſil

Veſtroromo)l.

nmmulisetenn
lacebitkont
lace

Concio Civica. 277

quod adorandæ placuit Trinitati? repetiit DEUsS, quod
ſuum erat; quis authori univerſorum contradicere aude-
bit?! num charior vobis proles:? an ea veſtra magis, quàm

DEI; an DEO ſapitis magis, ut quid parvulis veſtris magis

expedierit, mors, an vita, diſcernatis? mortales à vobis ge-
nitos eſſe ſciebatis; Teſtamentum hujus mundi: Morte
morieris, ex Siracide c. 14. legebatis, tempora & momenta
in P'atris poteſtate eſſe poſita credebatis; cur ergò mortem

citò obitam, & exſolutum maturè naturæ debitum deplo-

ratis, alia que parvulorum veſtrorum morti deſignatis tem-
pora, quàm quæ P'atri placuéêre? Sapientiſſimè Auguſtino
dixit Epiſcopus, neſcio quis, quem in ſuprema ægritudine

Auguſtinus, teſte Poſſidio c. 27. vitæ, inviſerat, & longiora
vitæ tempora exoptarat; cui æger: Si nunquam, benè; ſi

autem aliquando, cur non modòè: Inſinuare volebat, vitam
longiorem optari poſſe, ſi nunquam moriendum eſſet; ſi au-

tem moriendum, tempus & horam commodiorem exopta-

ri non poſſe, atque eam, quam ab æterno ſuaviſſima DEf
providentia unicuique decrevi᷑ Quod ſi necdum iſta lacry-
mas tuas cohibent, plora per me licet, ſed ut Sapiens monet
Eccl. 22. ℳ. odicim plora ſuper mortuum, quoniam requit vit.
Atque, ut Auguſtinus ſvadet ſerm. 34. de verbis Apoſtoli:
Conſolabiles lacrymas funde, quas citò reprimat fidei gaudium,
qu eredunt fideles, gquando moriuntur, paululuma nobis abire, &
Ad meliora transire, atque exaugere numerum & gau-
dium Sanctorum Innocentúm.

2722 Feſto Sanſtorum Innocentium.
dEE EαναRαaaεααααααοααιτιατιοπιυιαιαααιιαιι½⁰
Concio Aulica.
. Fuga glorioſa.

Surge, acciye Puerum, &fuge. Matth. 2. v. 13.

§. 1. Oterat incarnatus DEIIS, exercituum Dominus,
Ehriſtns
Nerodem ☚
cur malue-
rit fugere?

E

ρ& fugiendo; manendo, non mutando regionem;
A fugere tamen maluit; in doctrinam noſtram atq;
ſolatium, quòd fugandi ſint hoſtes fugiendo potius, quàm
ſtando & reſiſtendo. At at quid dicet ad hæc mundus? an-
non illud Tertulliani l. de fug. objiciet? Pulchrior eſt miles in
Fugna prœlio amiſſus, quùm in fuga ſalvus? cum Duces fugiunt,
quis de gregario numero ſuſtinebit, ad gradum in aciem figendum,
ſvadere? Dicathoc, & ſentiat de ſua militia mundus; aliam
pugnandi artem Divinus Archiſtrategus, in cujus Nativitate
multitudo cœleſtis triumphalem hymnum cecinit, aliam,
inquam, pugnandi, vincendique artem verbo & exemplo
edocuit, ut fugiendo hoſtem fugemus, & victores evada-
mus; quod ad majorem fugitivi in æÆgyptum JESULEIglio-
riam demonſtremus.
6. J2. Nemo eft, qui neſciat, vitam hominis ſu per terram eſſe
Me: homi-militiam z ad bella naſcimur, ex bello in bellum vadimus,
conſeneſcimus in bello, nec prius pacem ordimur, quàm

cum vivere deſinimus, õ occinitur: Requiem

ælternam &c. Requieſcat in Pace! Mexicani infantem in cu-
nis armis veſtiunt, ſagittas proferunt, arcum appendunt.

Spartani ex materno utero prodeuntes clypeo excipiunt,

tanquam ad bella natos, ſanctius Chriſtiani neo-natos cru-
ce ſignant, & in hoc ſigno militanti Eccleſiæ authorant, ve-
xillõque crucis Chriſtiano militare, eſt id, quòd vivit in ſæ-
culo,

9, furorem Herodis frangere, & evadere ſtando, non

nos ekhn

Ornovonnimd

2

i ulileniin
1auſennilii/
Kunengis
uhmn mttn
laehniin
in ogucumen

Ulbiue, KAtre

bitteicherdris,
etfleete. M

Aelemerum

Ade ohi

iauſſknnt
Anlafenido⸗
lllicftum
nſuuuſe
AEnilenshom;
lthinhorn

uemel nanite,

utmimumhad
ummökintenin

Auinlz ide

Ctiniglnt

12,21.

umbominvs,
dereſuodoan
Ando tepionem
amnoſtramnte
Opotiös, ginn
CThUNUS 1
hrioreſtnilur
Duces fuin
nucien enie
mundr; Adin
nfus Nativitti
cecinit, aliam
etbo Keremt.
VGoreevdd
tumſtdolls

opertenne;
bellocnraonmn
nordlimun,
cinitur: Rern
ni infantenne
lypeo enchin
nineernatos⸗
eauthotlt.
zd viwee
quddi 8

Concio Aulica. 273

oulo, ait S. Petrus Chryſolo. ſer. 54. Quid aliud in mundo,
inquit S. Cyprianus ſer. 4. de mortalitate, quàm pugna ad-
verſus diabolum quotidiè geritur? cum avaritia nobis, cum
impudicitia, cum irâ, cum ambitione congreſſus eſt, cum il-
lecebris ſæcularibus aſſidua, & jugis, & moleſta concertatio
eſt. Sepeliebantur olim mortui cum olivæ corona, ut Arte-
mid. l. 6. C. 4. 9. teſtatur, quòd amicâà pace non liceat frui,
dum vita hæc in acie nos habet. Stratagema porrò militiæ
hujus primarium eſt fugere. Narrat Livius dec. I. c. 1. Ro-
manos inter & Albanos militare diſſidium Horatiorum &
Curatiorum virtuti commiſſum fuiſſe: Cæſis duobus Roma-
nis, unus ſolummodé ſuperſtes erat, qui fugam capeſens, non pug-
nd, ſed curſu reſtituit rem & fortunam Roma dignam, quam di-
micando pené perdiderat, fecit fugiendo. Parthi fugiendo pug-
nant; ſic vincere voluit & Paulus, qui de ſe 2. Cor. 11. v. 33.
perfeneſtram in ſporta demiſſus ſum per murum, & ſic e ffugi ma-
nus eius. Ecce Paulus fugit, & fugit in orbe. O militem ge-
neroſum! gladiatorem invictum! ⅛ Ducem gloerioſum!
cur non ſtas P'aule, & frontem fronti, os ori opponis? non
devorabit te adverſarius, quem ſolo vales verbo proſterne-
re, ſolôque affligere. An pati recuſas, an verbera formidas?
Putabam te eſſe merum cor, & votum tuum eſſe unicum,
mori quotidie pro Chriſto. Ecce, jam præſtò eſt occaſio,
quid fugis? at ſiſtamus tantiſper, & nihil temerè, nihil igno-
biliter à Paulo fieri procompertohabeamus. Fugit Paulus, ut
vincat! Talis eſt natura &ᷓ infirmitas inimici, te recedentecedit.
Ecce hoſtem, quem fugiſſe viciſſe eſt, inquit divinè prorſus Eu-
ſebius Emiſſenus hom. 3. de Paſch. Fugit Paulus, quia Vi-
Gor; & ideò in ſporta fugit, quæ de palmis texi ſolebat;
palma autem eſt manifeſtum victoriæ trophæum, ſive quia
ſoſpitatem innatam habet, folia firma ſempeérque durantia.
ſenio immunis & interitu, ut ſcripſit Plutarchus, ſive quia
Theſeus primus in Delo certator, & certaminum author

frondem de ſacraâ palmà avulſit, ut Praxiteles Grammaticus
Mm con-

274 Feſto Sancſtorum Innocentium. —
e
contendit; ſive quia palma, depreſſa licèt, conſurgit in al. Sonit
tum, neſcia cedere, imò cedendo docta vincere, ut paſſim Uronc ⸗
aſſeritur. Triumphalis currus Paulo Sporta palmaris fuit, rn in⸗ n
ex quà prodiit Vi cor fugiendo. Audite nunc Cyprianum Aomm tin
I. de ſing. Cleric. Pauli exemplo ſingulos ad fugam adhor- msten m
tantem, verbis pauculis, ſed nervoſis: Eſtote timidi, ut ſitis liaumn
intrepidi. ehrummwui
8. 2. I. Reg. 13. v. 6. Populus Ifraeliticus intrà antra ſe rece-. nsNO
Br t pit, ut vinceret. In quam fugam acutè luſit Magnus Gre- Pbacxmnil
victori, gorius: Quæ cernitur, non eſt fuga, ſed glorioſa vidoria. Fu- Doummieenmn
Giendo igitur noxia hoſtes ſuos Validius conſequuntur, & waldée ttſniulnid
nohilius triumphiant, cum ſie ad cœleſtia properant, ut eos adver- ſifracfikann

ſariorum polluta ſævitia non contingat. Hæc S. Greg. 1. 9. in

1 . uiuenuatmmrno
I. Reg, c. 3. Cur autem ſervis Chriſti fuga glorioſa? Cauſa

Gptü u

eſt, quia Viri ſpirituales velut diametro contrarii ſunt Se- giiteeim gun
cularibus; hi quærunt divitias, voluptates, honores, illi Gnunmin
fugiunt; Coſmophili rident, Theophili plorant; filii huſus ortettlle
ſeculi glorioſum putant ſtare, at verò filii Dei generoſum ncmmec
ducunt fuger 6 Emniynefe
Narrat V. Beda l. I. hiſtor. Eccleſ. Septimium Severum iizet
Imperatorem Feliciſſimum (qui nunquam adverſo Marte: n il D
dimicavit, niſi cum morte) cuùm in Britanniam moviſſet ex- men äd
ercitum, podagrà correptum fuiſſe, quæ illi vi coriam mo- ugum h
rabatur. Incenſus intereà pugnandi aviditate miles, &⁊ mo: Aiiu ihl
rarum impatiens Baſſenum Severi Filium Cæſarem conſla- ugpſl
lutat, & duci in hoſtem rogat. Allatum eſt novæ electionis Mlbzeſelatͤ
nuncium ægro Parenti, qui omni poſtpoſitâ moràâ deferri ſe npoſtis,
jubet in caſtra; ſtatimque novum Cæſarem cum Tribunis yerſſtfugjeneo
& Centurionibus cogit, quâ trepidatione ſe Officiales hi ſti:· unbleſiicht
terint, non narro; ſatis eſt dixiſſe, provolutos omnes in ge- lüm leos
nua veniam orâſſe; quihus ſevero ſupercilio Severus: Me- Unticheb.:,
ſciebatis Imperatorem non pedibus in acie, ſed capite dimicart?! unm ,nte
Sic dimicant, quotquot militiæ terreſtri cœleſtis Regis de- kelgeiee

dere nomina, heroẽs triumphantis Eccleſiæ, Angeli veloces ignilceniie
Nlkuran N

.

Concio Aulica. 275
Coningtind. 2 . 5
neetAn in carne mortali, capite pugnant, non pedibus; quin imò
aini & pedibus pugnant, dum ſacromaturéque conſilio fugiunt
meinmn hoſtem, ut vincant. Dic obſecro, cur nominatiſſimi hi An-
Anemad geli non tam à pulchritudine, ab immortalitate, aliave dote

tlinii, lt i commendentur, quàm à pernicitate: Ite Angeli veloces,
Iſ. 18. Num. 2. non volate, ſed ite, velociter pergite, quia ni-
hil vos Deo tam amabiles & præconio dignos reddit, quàm

tiantriſeree. K Ppl c
lnt. ſt militantes DEO velociter fugiatis.
NunRonn. bdug. Habacuc Cantici ſui v. 19. fortitudinem ſuamomnem 4
unte in Deumrefert, eimquei n pedibus fatetur conſiſtere: Deus edibus:
uteug. Oominus fortitudo mea &o. ponet pedes meos quaſi cer vorum, cervinis.
Greg len Ez ſuperecelſa deducet me Vidor. Ecce! fortitudo, ſalus, vi-
lorioler Cul ctoria, non in adamantino pectore, no n in lacertis cereis, ſed
traii ſnt. · inn Cervinis pedibus, ut Heros Chriſtianus feliciuùs laudetur
,honores, à velocitate pedum, quàm Achilles enutritus ab adoleſcen-
nt; üihn e medullis cervorum ſub Chirone; quà arte id aſſecutus
eſt, ut cervos absque canibus & absque retibus aſſequere-

Migenelln tur. Tanti refert ad victoriam ſcire fugere, & velocem eſſe
iumenemm pedibus. Parvulus noſter Emmanuel, ut eandem vincendi
TrcoNeute artem nos in pueritiã ſuà́ edoceret, fugit in Fgyptum: Vi-
Wen e cit, vicit, exclamat S. Ambroſius in Virginis inſtitutione,
nmd c. Y65. icit, inquam, Herodem Parvulus, cujus Viſricifuga
Iiäamm zit Herodes impius debellatus.
hremisln Fugit i n gypto Joſeph, & vicit, fugà uſus pro armis,
ſten inquit Baſilius Seleucus orat. 8. Fugit Deo jubente oſue ex-
tnorrettin tra EÆgyptum poſitus, cum urbem Hai occupare decreviſ-
monct ſet, de ſuperavit fugiendo.

n cumltbu⸗ Maximus ille Mathathias poſt præclariſſimum facinus,
Ofeillshi quo iĩdololatras judæos in media civitatis platea confodit,
tosomne ſic exclamat Machab. 2. Omnis, qui zelum habet Legis, ſtatu-
ioderenns ens Teſtamentum, exeat poſt me, & fugit ipſe & filiGi ejus in mon-
capitelinicn tes. Zelum Legis habet, qui nè in peccandi ſit periculo, fu-
clettsle git, & obſequitur Domini conſilio: Fugient ad montes. Matth.

Aogelſan 24.V. 16. Luc. 21.v. 21. Marci 13. V. 14. F ugite in aliam Ci vi-
. M m 2 tatem.

276 Feſto Sanſtorum Innocentium.

tatem. Grandia fugitivorum privilegia proſequitur D. Atha-
naſius in Apolog. de fuga ſua: Certé Patriarcha gacob inter
fupiendum pluribus viſionibus, iisque divinis dignus eſt habitus.
Ai o) ſes item DEOcharus, cuùm in fuga eſſet, tum demum widit
illan magnam wiſionem, ereptusque à perſecutoribus pro Pro-
pheta in Eggptum miſſus eſt.
g. §. Antigonus fugiens dicebat: Non fugio, ſed opportunita-
Fusere eſt pem inſequor, quæ à tergo ſita eſt. Verius: Chriſtus non fugit.
SSat ſed opportunitatemplura nobis præſtandi bona quæſivit, &
uitatem, nos, dum occaſionem peccandi fugimus, ingentia animarum
emolumenta conſectamur. Demoſthenes clypeo ſuo aureis
litteris inſcripſit: Bona Fortuna: At cùm ad prœlium perve-
niſſet, abjecto clypeo profugit, eluſitque fugæ ignominiam
ingenioſo dicterio: Vir fugiens iterum pugnabit. Fugit Chri-
Ktus in «gyptum, ut fortiter indè, ad bellandum bella Do-
mini, rediret. Nunquam fortunatius à nobis pugnatur,
quàm cum fugimus peccandi occaſiones. Audierat Alcibia-
des, communi ſe ſententiâ Senatus populique ad mortem
eſſe damnatum. Quid ille? at ego oſtendam illis, Alcibia-
dem vivere. Dixit, & & patria profugus, majorem in exilio⸗
quam in patria, felicitatem invenit. Vita ſæpè noſtra in
fuga eſt poſita, quod avibus & cervis, aliisque animantibus
inſcribitur, nobis quoque convenit: In fuga Salus. Nicolaus
Riccinarius, belli Imperator ſtrenuus, dicere ſolebat: Malo
homines dicere: In tutum ſe recepit Wicolaus, quàm vidctus
eſt Nicolaus. Idem nuper Supremus Gallicæ militiæ Dux
Turenne uſurpavit, & plus cedendo fecit, quàm cædendo. In
ſpirituali militia longè id veriſſimum eſt: ugite, &; ſalwate
animas veſtras, Jeremiæ 48. v. 6. Fuga eſt vita noſtra zfugit
velut umbra, tam diu vivimus, quàm diu fugimus peccandi
occaſiones.
Fugere ſimulavit ſe joſue, & civitatem Hai occupavit.
Joſ. S. Verus Joſue in Ægyptum fugit, & hanc ſanctificavit.
Fugere ſe ſimulavit Iſraeliticus exercitus . & Cives Gabaæ

ſupe-

5
—
P— l
tud
ni
oyt

mecknigleon
i miß inum i
inbalin / /n

nnlſen tu

AMArxnn bon
Cuniepeünminr
Plerll kueſtutn
Splagenſigmnts
ntenekenkunc
DMounsctacfen
Minirt,LUytefn
Bal n . 0
Hiuiln ſſehi⸗
Dulli 10,. ded.
imn colun
Hnminemn
lemanann

lrſiti

Aefnc,
N mognisgre
ucſoſehh

Auhe enr
Kaitimi

n.
Gtbe uhie
ihnucht
tun ann
lonihu br

ſAcgprhinte
iühumnfigi,
bomgnahit
entiaarunarun
Pppeoſvonues
prœliumpene.
eignominim
t. FugitChi
ndum bellabe
obis pugnitun
udierat Aleb
Ole 10 worten

m illis, Alcibi.

orem in erilie
ſege noltzin
W wimentd
1alu. Noln
ereſolebet un
1u, gNam ufu
lice milien
im CElento!
Eugtte
Vitanofttizft
Ugimnshetan⸗

m Hui ocah
hne ſilhſic,
jyesbi
&Cns .

Concio Aulica. 277

ſuperavit. v. 20. Cœlum nos occupabimus, pericula ſalutis
fugiendo.
Fugit Apocalyptica illa mulier, c. 12. v. 6. cum proe-
lium magnum, de quo v. 7. inſtaret, & audivit vocem:
NMNune falta eſt ſalus, & virtus, & regnum Dei noſtri, & po-
teſtas Chriſti ejus. v. .
Pſalmi tertii inſcriptio eſt: Pſalmus David, dum fuge- §. 6.

ret à facie Abſalon. Miratur hanc inſcriptionem Chryſoſto- laſcripeis

mus, & cauſam indagat, cur fugitivo inſcribatur Pſalmus, lmi 3⸗

& hane denique cauſam profert: Diſce, frater, ecauſam in-
ſeriptionis, &animam tuam confirma, in tuto colloca. Fugiebat
Filium ſuum Dawid, quoniam caſtitatem fugerat, quia é præ-
cepto Domini fugitivus exulque /uerat, proptereaà filium fugie-
bat. Malam fugam bonàâ fugâ compenſavit; fugit David
à Deo turpiter, etiam fugit à facie rebellis filii laudabiliter;

fuga hæc illi fugæ fatisfaciebat. Nos à pio Domino confu-

gimus, Legem violantes, & infeſto hoſti morem gerentes,
ideò in terreſtrem hunc locum deputati fumus. Ecquid igi- O. Theo-
tur Dominus facit? adjungit ſe fugitivo, ut fugà ſuâ fugitivi contte
decus eliminet: Fugite fornicationem, monet Apoſtolus; & Neſt,
Siracides Eccl. 21. v. 2. Quafi à facie colubri fuge peccata, &G
F acceſeris ad illa, ſuſcipient te. In quæ verba cecinit S. Pru-
dentius natali 10. de S. Felice:
UIt faciem colubri Salomon peecata timeri,
Horrerique monet, dicens armata Leonis
Dentibus, & verè; quoniam velut ore ferino
Sæva Vorant animam, quam vicerit ægra voluptax.
Glorioſa hæc fuga eſt, fugere afacie peccati. Inquit Mag. Gre-
gorius l. de fuga c. 4.
Quare unusquisque nunc fibi à ſuo tutelari Genio di- §. 7
Rum putet, quod Joſepho in ſomnis ab Angelo dictum eſt: Orid fu-⸗
Jurge, aecipe, fuge. Surge ex Concione hac, accipe Jeſulum Sicndum?
in cor tuum per memoriam ejus affectuoſam, & quoties oc-
caſio peccandi te invaſerit, Euge, fuge, fuge.
Mm 3 Feſto

278

883 (K) —
RES RNNSNN. M. NE: AANE RRES NNSNS
Feſto Circumciſionis Dominicæ.
Ewhortationes Pomeridianæ ſixe strenæ.
Exhortatio ſive Strena prima.

Panes diſtribuuntur.

Splendidum in panibus, benedicent lalia multorum,
BEccli. 31. v. 28,

45 e. ElIm hodierno manè ad Bethleemiticas abbreviati
beche Verbi cunas genuſflexus pro me meisque Audito-

leemiticas & A& J ribus ſtrenam peterem, viſus mihi ſum audire vo-
Hcur. cem illam: Philippe, unde accipiemus panes, ut man-
