coram Domino, homines, tanquam animalia venatu capta, pub-
licè opprimes, ut exponit Abulenſis: Undè juxta Origenem
hom. 3. in Cant. Figuram geſſit dẽmonis. Venator Nemrod,
5 XXX XX 2 qJuis

5. 2.

Laus Ve⸗

nationis.

900 In Feſto . Rmonis & Judæ.

. . . . . .
quis alius eſt niſi diabolus? S. Hieronymus I. 2. in Michææ. c. 5,
cauſam affert, cur venatores non ſalventur, quia inter beſtias,
ac feras bruteſcit venator, & quandam barbariem induit, ideé-
ue omnibus Chriſti ſervis putà Clericis, interdicta eſt à Conci-
Iio Agathenſi & Aurelianenſi, & à Nicolao, ſy lvatica cum cani-
bus vagatio.
His non obſtantibus ajo, idque nunc oftendam, neminem
ſalvari poſſe, niſi ſit venator, & quidem ex verbis Chriſti: Hæc
mando vobis, ut diligatis invicem, amare enim eſt venari,
quales venatores fuiſſe certum eſt hodiernos 88., Simonem &
Judam.
Julius Pollux adhortatus Commodum Imperatorem ad
venationem, præfat- I. 5, ait: Studium hoc eſſe heroicum, &
Imperatorium, in quo excelluére non tantùm Ethnici Impe-
ratores, ut Hadrianus & c. ſed & Chriſtiani, ut Carolus Magnus,
S. Henricus, Albertus, &c. Carolus IV. Galliarum Rex optimum
regni auſpicium dicebat eſſe venationem. Horatius Flaccus
l. I, ep. 18. ab hoc etiam ſtudio Romanos commendat.

Romanis ſolenne viris opus, utile ſamæ,
vitaque, & membris &c.

Xenophon Il. I. de venat. ait: Venationem eſſe deorum in-
ventum, apage cum diis. DEUS verus & unus, ter maximus,
venator eſt cordium, & animorum noſtrorum, procul illum vi-
dit P. Antonius Martinius, teſte Joanne Euſebio Nierembergio
de vita divina cap. 21. Et nunquid apud Iſaiam c. 8. nomen
ejus, Accelera: feſtina: prædare & Ut feſtinet, pedes habet cer-
vinos, perfecit pedes meos tanquam cervorum, Pſal. 17. v. 34.
ut inveniat, quas quærit, prædas, præcurrit montes, eôsque lu-
ſtrat, & illuſtrat, illuminans tu mirabiliter à montibus aternis,
Pſ. 75. v. y. Hieronymus legit, de montibus prædæ; Sanctus
Baſilius: montibus venationis: Sagittarum, vel globorum
vice, quibus prædas tangit, ſunt ipſius illuſtrationes: In luce ſa-
gitta-

—
nn un
anin N
Giiminzen

1
urMopuch

un nnn⸗
tive ſellere
ncamn ſip 5
1btonpobit
Kinuſtar
iaeiet
n Irgit i⸗
numors ine
fonniuie
irſto A
prcuo, Ee.
e,um ind
m Hexäm
Pnitent,
Ns. Nentoe
Hugoce
ribcicihc
hs? Repon.
urandut
Atem autem
Uanquänin⸗
Inoravcvpic
Cinelics, An⸗
Wemmvenatione
mnbus, pecib

chntcumon

o Phrlanos
Aome, Feniie

Concio Aulica. 901

gittarum tuarum ibunt. Habacuc 3. Jacula DEi. inquit S.
Gregorius lib. 30. moral, c. 2. in lumine tre eſt, verba ejus apet-
ta veritate reſonare. Cyrillus Alexandr. lib. 6. de adoratione
in Spiritu, ingenioſam prorſus fabulam inducit. Phoœbus vena-
batur Nympham, pro ſagittis radios in fugientem vibrabat. Sed
hæc per montes, & colles, per ſaxa, & ſpinas fugiens lacerata
undique veſte, exhauſtis viribus, ingruente nocte, recepit ſe in
ſpeluncam ſerpentibus bufonibũsque plenam, quos inter igna-
ra ſe compoſuit, ac dormivit. Adrepit interea Venator Phoœ-
bus, & inuſitatæ lucis ſagittam in cam ejaculatur. Quid agat
illa? capta eſt. Et ſi præda nolit eſſe Phœbi, præda erit ſerpen-
tum. Surgit itaque, procurrit, procidit: en habe me captivam:
liga amoris vinculis: duc quoquò lubet, tibi ſoli vitam, tibi me,
& omnia, uti debeo, ità dedo ac dedico. Hanc ille fabulam ap-

labanae plicat ]ESU, & Mariæ Magdalenæ; de quâ Eccleſia; percuſſa do-
illmlun lis ſpiculo, & c. Sed applicari poteſt cuicunque peccatrici ani-
tinen Mnnnl mæ, quam inſequitut cœleſtis Sponſus, ut faciat amicam præ-
Gunmn mnenn dam. Hæ ſunt ipſius deliciæ, eſſe cum hominibus, maximè
4 poœnitentibus. Præcipuè Sagittarium egit in Cruce, Crux ar-
hu,ieſen cus: clavi fuêre ſagittæ.
d Hugo Cardinalis in caput 8. Proverbior. quærit: curnon 6. 3.
otiùs dicat, delicias ſuas eſſe cum an gelis, ſed cum feris homini- Deusi hor
emnonmthi bus? Reſponſum accepit ex Geneſi, ubi cap. 25. v. 28. dicitur; minum.

Iaac amabat Eſau, eò quòd de venationibus illius veſceretur.
Adrem autem ſic Hugo: potius ſunt ei deliciæ in filis homi-
num, quàm in angelis, vel in aliis creaturis àſe conditis, quia de
his, quæ aucupio, ſeu venatione capiuntut, fiunt deliciæ, non à
Urktragrst domeſticis. Angeli verò ad domeſticas res pertinent, homines
Nnmmn HIl autem venatione prædicationis, & aucupio Crucis cepit. Hic
mumionngts rmanibus, pedibúsque in Hugonis ſententiam ibit Apicius, &
G fatebitur cum omnibus paraſitis, ſibi perdices, attagenes, urogal-

ſen Aos Kon⸗

imn
nocrt.

illinel

tertwenttit, t Sal
Aunn los, phaſianos, anſeres ſylveſtres, &c. præ volatilibus domeſticis
nc e placere. Similiter DEUs venatur peccatores, quorum unum-

gitawn, ſag
ee nes. .

4

XXX xXX 3 quem-

§. 4.
Qur Chri-
ſtus dica-
tur milis
capreæ hin-
nuléque
cervorum.

902 In Feſto Mα Jimonis & Judæ.

quemquẽ Origenes in Cantica, aureis verbis alloquitur: Præhe
te jaculo föormoſo, quia Deus ſagittarius eſt.
Auditis? Sagittarius eſt DEus, & venator eſt. Eja igitur &
nos venatores ſimus. Venemur DEum, cœlum, æternitatem bea-
tiſſimam. Imitemur, quantùm poſſumus, Sanctum illum Ana-
choretam Macedonium, de quo Theodoretus Epiſcopus Cypri
in vitis Patrum Cap. 13. In Eremi meditullio illum dux venatui
intentus, & fortè illuc delatus, deprehenſum interrogat, quid in
tam horridâ ſolitudine ageret? Ille viciſſim: & tu Domine, quid
hic agis? quomodo huc deveniſti? Venor, ait dux. Et ego, ſub-
junxit eremita: venor DEum. O ſi nos omnes ſui imitatores
haberet Macedonius, & DEum omnes aſſiduè venaremuro
Adiebus Joannis Baptiſtæ uſque nunc, regnum cœlorum
Vim patitur, ait Dominus Matth. II. v. 12. Otio torpeſcens 3
& quidquid moleſtum eſt, fugitans, cœlum venatu non aſſeque-
tur. Apud Ovidium, cum, Dianæ Virginibus propter cuſtodien-
dam virginitatem venatum exercentibus, Salmacis una carum
otio domi indulgeret, & pectendo crines, ſtibio genas fucando,
ſpeculum conſulendo, & vultum erugando, plicaſve in veſte,
emendando, & id genus otioſis actibus tempus perderet. 4. Me-
tamorphoſcos Ovidianæ libro monebatur:

Salmaci, vel jaculum, vel pictas ſume pharetras,
Et tu cum duris venatibus otia miſce.

Sit ſanè in venando labor; ſed utilis eſt, & jucundus. DFum, &
Propter DEum animas venari ſit laborioſum, & non nihildu-
rum, at eſt Deo jucundiſſimum, & venatori fructuoſiſſimum. .
Blandiens ſponſo ſuo ſponſa cœleſtis, Cant. 2. v. 9. ait: Emi-
lis ot dilectus meus capreæ, hinnuloq; cervorum. Quis dilectus
ille, nisi Dominus noſter, animæ cùjusvis ſanctæ Sponſus? &
quid cauſæ eſt, cur capreæ, hinnuléque cervorum comparetur?
Theodoretus putat, idoò comparari capreæ, quia hæc acutiſſi-
mè, ac de longinquo videt, ſic ESUsSs vix natus penetravit Oeihiis
uis

— —
cmiolouche
peſbluſl
ſene huua
eloego
logncet
,loeium
utine cehert
niegz tetel

eilu Don

untweiliul
G Umrtith
rtamn M
Kmeom,quan
nllhitiorwm,
kelcilime
ultvens d
woinſiciarortn

WUo tua o

eitilun ae
me den
nidiun bororu
Hailibonaſne
Dbt olapaupe
Aoltor atenet
Und cprirumn
Puhenbusect
kuuplomn ad
Cepitillum
innnrlalte
mtemelaiſla
Uianinilat
ihumnnde
n Ficen mi
ndan Ulidin

keinlinitne
OKmonn in
hlun ignnt
1, 01 Oo
Sorlumdennnns
Monbunmen
1nbs Alny nte

0 genesfan

gel Kivone
boron,
fenuonfuekellu
, AN E⸗
voninerden
lecenouncnf⸗
aner u e⸗
SNupeN

—

Concio Aulica. 903

ſuis gratioſis uſque in orientem, viditque ibi tres Magos: & ſicut
cervus devorat ſerpentes, ità IESULUS diaboli potentiam velut
ſerpentes quosdam aevoravit. Ingeniosè, ſed bonâ veniâ Theo-
doreti, ſto ego ab illis Interpretibus, qui dicunt: ideò capreæ, &
hinnulo gaudet aſſimulari, quia vult nos omnes venatores habe-
re. Et ſolatium ipſi optatiſſimum foret, ſi dicere ex vero poſſet:
Venatione ceberunt me. Cepit illum quaſi Unicornem Virgo Vir-
ginum, inqʒ; rete ſuorum viſcerum egit, hiſce pauculis uſa verbis:
Ecceé ancilla Domimi: fiat mihi ſecundum verbum. Ceperunt
illum tres illi Chaldæi Reges, quando uſi ſunt venabulis planè au-
reis, & apertis theſauris ſuis obtulerunt ei munera, avurum, thus,
&myrrham, Matth. C. 2. v. 11. Cepit illum avidiſſimus vena-
tor Simeon, quando Eſulum, velut Cervulum, dulci fiſtula ſuo-
rum ſuſpiriorum, deſideriorum, & orationum in ulnas ſuas pel-
lexit. Feliciſſimè etiam cepit illum Zachæus, ex arbore illi inſi-
dias ſtruens, ſed quæ dilecto JEſu ſummè placuerunt, ideéque
charo inſidiatori, ſeu venatori, ſeſe ultrò in Polimen dedit: Hodie
in domo tua oportet me manere, Luc. 19. v. . Zachaäus autem
excepit illum gaudens, & quanti tam inexpectatam, quamvis
ſummè deſideratam prædam faceret, prodidit dicendo: Ecce di-
midium bonorum meorum do pauperibus verſ. 8. non tam cha-
ra illi bona ſua erant, quàm præda talis. Et cur vult dare pauperi-
bus? quia pauperes ſciebateſſe canes venaticos, quibus facillimè
capitur, ac tenetur DEus. Atque idcircò, ut non perderet, quem
ultrò captivum ſe dantem ceperat, canes adhibuit, dimidium=
pauperibus dedit, & ut funibus liberalitatis Eſum retineret, etiam
quadruplum addidit.
Cepit illum Maria Magdalena, & quidem capillis ſuis. Hi
fuerunt caſſes, quibus priùs tot incautos juvenes illaqueaverat,
tandem feliciſſimè cepit ipſum Filium Dei. Angelicè Doctor an-
gelicus in illud Luc. 7. Capillis ſuis terſit: Terſit, inquit, comis,
quibus venata eſt ad peccatum juventutem, venata eſt ſanctita-
tem. Videor mihi in Magdalena videre cœleſtem Dianam, in-
ſtructam belliſſimè pharetrà & arca. Cor contritum, Phareita
eſt:

904 In Feſto Mρ Simonis &- Zudæ.

eſt: intenſum deſiderium, arcus eſt: quot oſcula, tot ſagittæ. Ca-
nes venatici, quibus, unique erat cincta, hi ferè quinque: erat
Pudor vitæ præteritæ: Terror divini judicii: Horror gehennæ:
Angor conſcientiæ: dolor de præteritis. Canes iſti toti ſeſe pro-
debant latratibus, quot peccatrix mulier emittebat è& corde ſuſpi-
ria, & ſingultus, ex ore lamenta, ex oculis lacrymas.
Comites ejus venationis appellare poſſes has illuſtriſſimas
ejus virtutes, Fidem. Pides tua te ſalvam fecit: Spem: es non
confundit. Ideò non eſt confuſa coram hoſpitibus: Charitatem:
Dilexit multum. Humilitatem, quæ ipſi decentem ſitum præ-
ſcripſit: Nans retrò ſecus pedes ejus. Devotionem, quâà impel-
lente, oſeulabatur pedes eijus, & unguento ungebat: Pœniten-
tiam: Lactymis cœpit rigare pedes ejus- Denique Pacem opta-

tiſſimam: vade in pace. Nos itidem hodiè venari poſſumus Hin-

nulum cervorum, & irretire in ſalutem noſtram, necopus eſt
multis. Pœnitentia charitate informata ſufficit, ut hàc cœleſti
prædà potiamur.
Carolus VI. Galliæ Princeps aliquando venatus cervum ce-
pit à canibus excitatum, & in retia impulſum, qui in aureo circa

collum torque hæc exhibebat verba: Hoc me Cæſar donavit. Is,

ſi fuit Julius, cervus ille tunc ſæculum tertium egit. Ab eo tem-
pore Carolus cervum alatum in inſignibus geſtavit, qui coro-
nam auream in collo habebat. O quantò nos felicius venabi-
mur, ſi cervulum IEſum venemur! eo capto, capiamus unà co-
ronam;, quâà nos donabit Pater cœleſtis, & annulſum adjiciet ter
beatiſſimæ æternitatis.
De Philippo II. Famianus Strada in Belgio ad annum 1578.
narrat, quod ſequitur. Carolus V. morti jam vicinus Philippo
detexit, Ioannem Auſtriacum, Originis ſuæ ignarum, & clàm à
Philippo educatum, habere eundem Patrem, quem Philippus,
adeõque haberet eum non ut ſervum, ſed ut fratrem. Rem
ſecretam tenuit Philippus duos annos ab obitu Caroli, donec tan-

dem Valliſoluti ad Cœnobium ſpinæ venationem indixit: in

venatione Joannem adduci curavit, ſeque ipſius fratrem decla-
Tavit⸗=

ats Patrem,
merburn
iemdllgere
mneeſtidiret
i FHolund
Iot. d7. In
nenDl. Ne
entes Dum.
auinunn
n; pamn 1
1Cregoriush
egnitur:6.
nnr gur inin
UIr Proinde
Mhchrumm
ictam Amudr
Int, Cionumqu
ur. Oſtende
Hiunt, ajens,
hem gorimr
ſtieuminret
Atrige, i
netd. Aus
klusbenignit
1 bi dfen
lbrtauj ie,

ijlliigue De

ſumnmn ſint/
lyuß ſin i,
Ancronieo)⸗
r Kiotlene

Concio Aulica 905

ravit, dicere deinceps ſolitus: Nunquam jucundiorem venande
Pprædam, quam eéô die domum retulimus. At nos multo jucun-
diorem prædam capiemus, ſi venari placuerit. Et cui non place-
ret, qui beatitatem æternam, qui cœlum, qui Deum æſtimaverit? . 5.

tmlliten

croabl Divinè dixir in convivio apientum Plato: Amor ſagax Ve- Amare
R nator. Ama Chriſtiane „& venatus es. Hee mando vobis, et di- Pe a u⸗
Naſſeef Ner ⸗ diligatis Patrem, ut diligatis me, ut diligatis Spiritum ſanctum, qui
oranbo eſt amor Patris ad filium. Sed ait: Mande, aut diligatis invicem.

gor i D RN

ir Invicem diligere eſt Deum venari. Hæc mando, loquitur, ac ſi mul-
Dgpünen g. ta præcepta daret, & dat unum, ſed in quo uno comprehenduntur
l omnia. Solam dilectionem proximi exprimit, cauſam dante S. Au-
guſtino Tr. 87. in annem: OQuia dAilexio proximi ineludit Aile-
b‿tιovo DEl. Neque enim verâ dilectione diligimus invicem, niſi

Ggunneie n
Lien-Denclelun

enloternngin diligentes DEum. Cauſam ulteriùs dat longè ingenioſiſſimam. Di-
Aummnotum den ligit enimunuſquiſqse proximum ſatm L ſiout ſé ipſam, qui diligit

Dhumz nanm ſi non diligit DEunm) non diligit ſe ipſem. PEt ſan-
ctus Gregorius hom. in ſĩoannem: Per amorzm DEl, amor prozxci-
mi gignitur CG per amorem Vroximi amor DEl nutritur, & glui

lcunchrungen ,1, . ,.
amare proximum negligit, profectò DEum diligere nexit. Vene-

9

nan mur proindè DEum diligendo fincerè proximüm.
uhe irius Pulchrum, & fortaſſis dudum notum eſt tam factum, quàm
Aumteniunmeg, he dictum Amadæi Sabaudiæ Ducis, quod complures jam æmulati

ſunt, dignúmque eſt, quod & nos pro ſuo quisque modulo æmule-
mur. Oſtendebat is famelicos homulos locò canum venaticorum:
Hi ſunt, ajens, canes mei venatici, quos alo quotidie: hiſee me co=-
leſtem gloriam venaturum non vanus confido. Egregii canes! hi

lcend, giunt

meipKunlmg tibi Deum in retia impellent optime venator.
At vide, vide, nè tu canes alas, quibus & te, & Deum, & om-
Mit iptlum nia perdas. Audiatur S. Chryſoſtomus hom. I7. in 2. Cor. ubi A-
oni en unm poſtolus benignitatem in egentes gratiam DEl Vocalr cuns casnis
ansle grennde taus cibis difientus ſit Chriſtus contra fame conficitur: cum fa-
enknd malus tuus Ciborum copid (atque ingluvie diſtumpaturz tuus con-
enlun tra) itiusgut Dominus neceſſario victu ecavet. Hæceine tandem
SS amicorum ſunt? obſecro vos, Deo reconciliemini. Hæc enim ini-
Gbdaincnen micorunm ſitat, infeſtoruteque hoſtium. ità Cbryſoeſt. Quale dede-
le nuinn cus Andronieo Palæobòë, qui mille, ac quadringentos canes ale-
eiiumm⸗ bat, & totidem ferè ſervos canum, in quos exponebat quindecim
n Vyy Vy millis

906 In Feſto Ss. Simonis & Judæ, Oc. —

e
9
millia aureorum. an interim quindecim aureos expofuerit in canes ee
illos venaticos, qui no bis DEum, æternaque cœli bona venantur, 6*
non conſtat, valdéque dubium eſt. S
Apud Jeremiam Prophetam c. 16. v. 16. DEus populo ſuo ma- ſe

gnam pollicetur gratiam his verbis : Mittam eis wultos ve-
natores: & venabuntur ezos de omni wonte, & de omni
colle, & de cavernis petrarunz. Et S. Ambroſius lib. 10. in Lu-
cam. Sentit in morte Domini Eſu ideò petras eſſe ſeiſſas, ùt pro-
miſſi illi Venatores è& cavernis petrarum faciliùs prædas vena-

rentur.
6 8 6. Tales venatores, præter alios omnes Apoſtolos, fuêru nt, quos
T2 en hodie colit Eccleſia, Sancti Simon, & Judas Thaddæus. hoc incenſa
Venate- DEl cCharitas ad ſanctam venationem impulit. Prima ſedes primi üffon
xes. poſt diluvium venatoris Nemrod Babylon fuit: Ibi noebiles vena- 5
tores hi caſſes ſuos ad capiendas DEO animas expanderunt: Thad- H
dæus per montes, & valles, per avia, & invia Meſopotamiæ, per- Criti Ni
dius, ac pernox excurrit; Simon .Ægypti Sylvas pervagatus, ubi ubi . Pantich
hominum poterat invenire habitacula, advolavit prædarum avidus: M Sratſatum
uterque tandem in India & Perſide convenientes, in vaſtiſſimis illis uret nh
regionibus, & efferatis gentibus Apoſtolica retia explicuerunt, in- ulinis i h
gentibus quidem laboribus, ſed ſucceſſu feliciſſimo. Nam innu-
merabiles prædas ceperunt, & ad Eſum adduxerunt; atque ſibi ipfſis Ahatet Aſenin
tali venatu DEum, & in DEO omnia deſiderabilia bona acquiſive- in midus bu
runt. .—. .. . vjruperanaatel
Ut & nos pari felicitate, quoad licet, venemur, utamur bra- a Cnodeltel
chiis pro arcubus; actibus amoris pro ſagittis, aut venabulis; oculis idde
pro retibus, juxta illud S. Ambroſii lib. 1. de pœnitentia c. 14. pſino- Aonael leili

bis noſtri oculi retia ſunt, maximè cùm amoris fundimus lacry-
mas, aut cùm devotam imaginem devotè intuemur, pro canibus
ſint pauperes, quos non minùs foveamus, & alamus, quàm canes
fuos ſovere, & alere ſolent venatores. Sic fiet, ut capte
JESII, cum Sponſa Cant. 3. v. 4. dicamus: lveni,
quem diligit anima: tenui eum ; nec
dimittäm. &.

Aumu lluttezt
in,72. Adim
uum totitol
En bzren ire

Aunalilig M
l eſe, len

Ellinnnz imn
Index

“ Uhel

4 mnin U: Mdone

0rin öehon

il, Einti lni

elwerabie

N

9

u ℳ/

5

ler adr D, 4

Nee

— --=

E

=

S

INDEX

A.

Rerum & Verborum.
ca. 74, adoleſcens à morte liberatur
propter auditam M'ſſam. 9 5
Adoratio ex admiratione. 170

Bigail figura eſt Mariæ. pag. 52

4 rahan inter progenitores
Chriſti primum locum habet
Propter charitatem. 238
Abuſus gratiatum multes perdit. 122
S? eſt Sancta Maria. 462
Acadeinias duas habent duo Spiritus.
149
dAchates eſt Jeſulus. 184

in Actionibus humsnis non eſt ſemper
vituperanda feſtinatio. 64 5. verecun-
di⸗ & modeſtia B. Virginis in feſtina-
tione. 644
dAdamas eſt Jeſulus. 184
dAdamius ſtultè egit differendo pœniten-
tiam. 72. Adami peccatum fuit pec-
eatum totius poſteritatis. 134. peril-
lum ſeptem præcipua bona perdita.
463
Admirabilia Myſterii incarnationis.
194. 456. ſublimitas hujus Myſterii.
4 53. plurium Sancorum ſenſa de hoc
Myſterio. 455
ienti,n duorum exempla tragi-

Adrianus I. Pontifex in æde S, Petri ce-
reos mille trecentos ſeptuaginta erexit.
41
gyptiorum conſuetudo. 596. lgyp-
tus funambulis ſunt ſuperbi ſimiles. 65ſ

Eternitatis ſymbola. 6 5. æternitas felix

eſt bona diæs. 479
Ahecltas B. Magdalenæ. V 692
de Aſſixione Sancli Petri. 629

Affiétiones fiunt dulces ex reflexione ad
paſſionem Chriſti. 707
Aggregatio omnium bonorum eſt⸗ no-
men Jelu. 314
Agnus eſt Chriſtus. 88. 99. Euchariſti-
cus nobilitat. 90⁰
Alexander M. pugnat contra urbem
Bizantium, & amore recedit ab ea, 218.
de imagine ſudante coram illo. 577

Alphonſe Carleti ſymbolum. 72
Altitudo ſcientiæ. 442
Amantes ſoli poſſunt dicere: Deus meus.
174

Amatores multi perverſi dantur. 897
TyyyVy 2

ndex

Dnbitio quæ Deo grata, 721
Ambitioſus quanta pro inferno patia-

tur. 750
S. Ambrsſii ſententia elegans, 175
dAmicltus Deiparæ. 63

azmnor Jeſuli eſt ſtella. 182. elſt arca ſalu-
tis, & lana ſecuritatis. 183. amore
expugnat Deus. 218. amoris divini
emblema elegans. 496., amor artem
pictoriam invenit. 499. Evchariſtia
quaſi terminus amoris divini. 765.
modus amandi divinus eſt ſine modo.
571. ex amore in nos varias ſubit con-
ditiones. ?72, quinta eſſentia amoris.
ibid. in Evchariſtia amoris compen-
dium. y72. nos ab amore deflectimus,
574. amor muſicus. 575, cauſa feliei-
tatis S. Petri eſt amor in Chriſtum.
605. amor S. Petri in Chriſtum. 607.
6. amor. S. Pauli in Chriſtum, 612.
615. amor in corde reſidet, 6gy. Dei
amor erga ſingulos. 68 9. amor con-
ſanguinitatis ordinandus. 73 3. inordi-
natus conjugum. 734. inordinatus
filiorum etiam ordinandus 738. in-
erdinatus corperis coërcendus. 739.
amor mundi ſeu vanæ gloriæ abjici-
endus. 74 I. amoris præceptum eſt re-
gula ſine exceptione. 894- amores falſi
dantur. 897. amare proximum eſt ve-
nari Deum. 90 ⅓
S. Andreans honoratur ab Epiſcopo quo-
dam. 107. ſimilis eſt nuci. 11II. ejus
deſiderium crucis. ⸗ 112
Angelis eſt terror dies judicii. 12. duo-
decim Angeli pro duodecim horis diei
in cuſtodiam eliguntur. 29 5, Angelus

bonus eſt, qui nomen Jeſu dignè pro-

fert. 294. Angeli nocturni. 29 8. varii

Angeli variis aſſignantur. 3200. Ange-
los B. Maria fuperat. 37 1, Angelorum

lætitia de S. Joanne. 588, cur Angelus

Gabriel in ſalutatione nomen Mariæ
non expreſſerit. 830. cur illud prime
poſt ſalutationem expreſſerit. 831. An-
geli canent tubàâ per totum orbem.
862
Anima in juſti Deus habitat, tanquam
in cœlo. 9. animæ ſalutatio ad corpus
revertentis. 479. ſinèe anima corpus
truncus eſt. ?38 ſi anima immortalis,

quomodo ſine S. Spiritu exanimis,

739. ut anima unitur corpori, ità Spi-
rits Sancti gratia anim utraque vi-

vificat. . 540
Animi cuniculi ſunt oculi. 34
Anni novi auſpicium à nomine Jeſu.
310

Anteſignana eſt B. Virgo in bello con-
tra hæreticos, 776
Apoſtoli cur ad jugum invirentur. 392.
Apoſtolis annon fiat injuria diffieul-

tas propoſitæ quæſtionis. 772
Appellattones mundi plures, 501
Aproxis eſt S. Thomas. 172

Aquæ & igni interdicendum. 102, ſu-
per aquas S. Petrus triumphat. 618
Aquilan ex adamantibus accipit Mater
Imperatoris Leopoldi, à fratre ipſius.

49
de Araneo & Podagra jucunda narratio.

877
in Arbore Majali ligulæ, citrina aurantia
apparent. 488⁸
Drca

ſitnui
nihns Km
Ma.
inaſen
onz bi ſt
muigttmbie
Hidku ſiles
1
Kynmnſtanth
rcbej uat Nu
N, .
vnalciendl.
Koritittacine
Alreriud.
lalurs.
guh Inpen
llum bis ni
Ftohit
Arntig dtin⸗
Wde.
Mpinn ir
342. mpiciun
VIUZ.
Axiligtrix el

iſanunzdiſ.
dalamum ſan
t 32 ,, elte
Ilarthulamai⸗
ngie Dur 6
Did campan
Eanuigzn on
oprünt
1ninnn heni

itite e.
hin

int
N m tn
da.
Sanenk nreen
aiui oat,

Ii Micnn 1 n

Srmzdlhpin

An vand
4

alu

r

kerum && Verborunt.

Arca gloriæ ſpiritualis eſt Deipara. 59.
arca ſalutis & amor Jeſuli. 183. arca
eft S. Maria. 769
ℳ S artium explicatur, y46. regulæ hu-
jus artis. ibid. y47. de artis interroga-

tione. 784
Aheltus Chrifti vulnerum erit impiis
maximè terribilis. 162

Ahpidibus ſimiles ſunt pravæ cogitatio-

nes. 3057

Aya monſtrant Regibus viam. 351
Atrologi ſunt Ruſtici, 330, judiciarii
non audiendi. ibid.
Aaritiæ radix eſt ſuperbia. 653
dAuditio Miſſæ frequens ſuadetur. 93
in Auditoribus S. Joannis Baptiſtæ cu-
ra ſalutis. 840
dAugußtus Imperator ob dextrum pilæ

actum bis mille quingentos aureos

perſo lvit
Aurantia citrina apparent in arbore
Majali ligulæ. 488
dAuſpicium fortunatum futuræ gloriæ.
342. auſpicium felicitatis voluntas di-

vi Da. . 344
dAexiliatriz eſt S. Maria. 824

B.

Balſamun quaſi nomen Jeſu. 320. hoc
baliamum ſanandis vulneribus ap-
tum. 321. eſt contra venenum. 324

& Bartholomaæi exemplum. 800
Bavarig Dux Guilielmus III. vidit in
Swnio campanulas. 334

Beatitudines emnes ſingulis Sanctis
appropriantur, p. I. quisque Sanctus
emnium beatitudines poſtidet, 20.

A

in variis rebus varii poſuerunt ſuam
beatitudinem. 603
Beatorum numerus innumerus. 17
Bellater eſt jeſulus, 2 7
Benedictio Moyſis tribui Benjamini da-
ta. 22 S. omni benedictione S. Joſeph
repletus. 437
Beneſiciorum fons eſt B. Virgo. 466
Benjamini prærogativæ, 226. Benja-
minus noſter meruit fraternitatem.
23 3
D. Bernardi ſententia elegans, 22. ſer-
mo de Deipara. 5
Bethleem cur Homo-Deus in patriam
ſibi elegerit? 278
Benma perdita recuperavimus per S. Ma-
riam, 462. ſeptem præcipua bona per-
dita per Adamum. 46 3. bonorum om-
nium aggregatio eſt nomen jJeſu, 314.

omnia bona in Evchariſtia. 757
Bonitatis imago eſt Virgo Deipara. 462.
Bonitas eſt B. Virgo. 46 %

Bonum nihil potuit dici ante adven-
tum B, Virginis., 463.464. bonum
perfectum eſt B. Virgo, 465, omne
bonum Jeſus. 315. boni omnis eſt ſtella
Jeſuli nati. 348

Ceſarea eſt candela. 41
Calix Chrifti eſt calix paſſionis. 706,
neme peteſt ſedere ad texteram Chri-
ſti, niſi benè biberit ex calice Chriſti.
705. calix Domini alacriter bibendus.
71I. ad duleem reddendum calicem
paſſienis media. 712
TyVYVVY 3 ☛W cam.

17

Ldex

Eampana aliqua habet nomen Marſo-
nellam. 332. campanæ variæ. 333.
campanulas in ſomnio vidit Guiliel-
mus. III. Dux Bavariæ. 334
Candela eſt Clotildis. 44. una Indegun-
dis. ibid. Theodelinda. ibid. Ethelber-
ga. ibid. Olga. jbid. Dambruca. ibid.
Giſella. ibid. Cæfarea, ibid. Helena.
ibid.
Candelabrum aureum ſeptem lychnis
eſt Deipara. 59
de Candidato ſtudiorum elegans narra-
tio. 544
Canisinon lædit mulierem quandam. 209
Cantat benè, qui ſemper benè vivit.

414
Cantici Simeonis brevis explicatio.
377.
ECapillis Abſalonicis ſimiles ſunt cogita-
tiones. 307

Capite inclinato cur Eſus expiret, 1 5
caput Luciferi Deipara per humilita-

tem conculcat. 368
Capreæ cur Chriſtus ſimilis. 90²
Carbunculus eſt Jeſulus. 184

Carcerum præfectus S. Leonardus. 124
Carni non favet noſtra ſola religio.
472
Carolus V. Marchioni Villaroes quadra-
ginta millia aureorum nummorum
donat. 4. dictum ejus. 43. Caro-
lus Rex Navarræ in Sindone perit.
100. Caroli V. Stella. 354. Caroli VI.
Galliæ Principis cervus. 90⁰4
S. Cssharina gladius rota quid ſibi
velit? 71.86
& Gathe Ara crucis leétio ultima Ckriſti.
212

à Catholico Deus gravius offenditur
quàm hæretico. 5§81
Cedris libani ſunt ſuperbi ſimiles. 655
Cleritas eſt utilis. 46 quæ Des accepta.
883
Cereus baptismalis. 39. ex cereo arden-
ti varia ſymbola virtutum S. Martini.
38. Cereus ceremonialis. 39. Adria-
nus I. Pontifex in æde S. Petri erexit
cereos mille trecentos ſeptuaginta. 41.
cereus agenalis. 42. Petrus Scarga 8.J.
Sacerdos Zeſtochoviam Cracovià ce-
reum mittit., 43. cereus ardens image
eſt Chriſti, 355. ſignificatio cerei. 359
repræſentationes aliæ. 360
Certamen inter cœlum & terram. 537
Cervum capit Carolus VI. Galliæ Prin-
ceps. 904
Charitas, propter eam Rahab in ge-
nealogia Chriſti ponitur. 23 6. Maria
in Matrem Criſti eligitur propter Cha-
ritatem. 237. inter progenitores Chri-
ſti primum locum habet Abraham
propter charitatem. 238. Charitas S.
Davidis Regis. 229. propter cha-
ritatem plures meruère poni inter pro-
genitores Chriſti. 243. à Charitate
Chriſti S. Petrum nihil ſeparare po-
tuit. 606
Cherubinus datur Magiſtratui. 302
Chriſtus ofa ſibi frangi non permiſit.
22., cur manè reſurrexerit à mortuis.48.
Deipara à Chriſto conſtituta advoca-
ta. 51. Chriſti crux exg oliva. & 1. Chri⸗
ſtus eſt agnus. 88. Aſpectus vulaerum
Chriſti erit impiis maximé terribilis.
162. Metamorphoſfis mira vulnerum
Chriſti. 163. Chriſtus vermi compa-
ratus

6 rnns glen
eine Chil
Ar epten.
berteluin
Chitrs Henode
e a. eu
. Chylli v.
Crili 9,h
deum 39), 1l
lrs gemn ni⸗
enigamnte
ielterntnſefe
399,eſosſogun
enis eins ſenpe
len: tolreſ
Chrich pgone
iusCri
nilentis 19,
oCa 9g,eu
neln imunele n
uifelt 20,
Nerdorire 4,
Crltoortn
ſeiels leng
undlſiufl,
iduggpenui. .
Comigue
Auett /66,
eumniril lep
Mtiangig C
l 1 5 Cn

l Nunhrnn
änleneen
tuihul Alent

lgsahtnin

146 urk
Aertosi,
Z
NCGtCafldi

4

,orte 0 dl

1,100
10 W.

N 8

16

3 1 1.
(dolae

Kerum e&, Verborum.

ratus. 164. Mamillæ Chriſti in judicio
præcinéctæ quo myfſterio. 1655. Chri-
ſtus repræſentat Medicum apud nobi-
lem ægrotum. 166. 167. Chriſti lectie
ultima catkedra crucis, 212. Chriſti
mirabile mandatum poſt cœnam, 2 14
S. Joannis prærogativa ex recubitu in
pectore Chriſti. 244. in Eſu Manu
ſtellæ ſeptem. ibid. Cur Chriſti
htus dexterum transfodiatur? 253.
Chriſtus Herodem cur maluerit fuge-
re? 272. cur Chriſtus circumciſus.
303. Chriſti voluntas. 387. jugum.
Chriſti. 393. Chriſtus fert jugum no-
biscum. 395. jugum Chriſti longè fa-
cilius, quàm miquitatis. 397. Chriſtus
vocat jugum meum. 39 ⅛ jugum Chri-
ſti eſt etiam jejunium quadrageſimale-
399, ejus jugum ferre, eſt etiam Paſſi-
onis ejus ſemper meminiffſe, 399. cur
dicat: tollite jugum ſupra vos. 401.
Chrifti jugum eſt ſuave. 403. humi-
litas Chuſti. 195. Chriſti prærogativæ
naſcentis. 197. Chriſti humilitas imi-
tanda. 198. cur Chriſtus reconciliatio-
nem munere relicto ante altare inſti-
tui velit. 208. Chriſti Reſurrectionis
prærogativæ. 47 I. cur nova ſtella cum
Chriſte orta ſit. 350. imagoChriſti eſt
sereus ardens. 35 5,. ubi Cheiſtus, ibi
Paradiſus 5 II. Chriſtus cælum hemi-
nibus aperuit. 529- invidendum non
eſt oanni, quod in pectote Chriſti re-
subuerit, 566. à Chriſti charitate 3.
Petrum nihil ſeparare potuit. 606. S.
Petri amer in Chriſtum. 607. Chri-
ſKtus in 8. Commanione dat manus.

167. 56 8. Chriftus S. Paulo cor ſer-
vavit. 612, qua de cauſa Chriſtus
eomparuit in convivio Phariſæi.67g.
Chriſtus ſuam dilectionem nunquam
oftendit magis, quàm quando cali-
cem adverſitatis porrigit. 700. cur
Chriſtus in cruce mulierem compel-
lat & non Mariam, vel Matrem. 832.
Chriſto applicatur parabola de deſcen-
dente ab Hieruſalem in Jericho. 833.
ſine Mariæ præſentia Lazatum reſuſ-
citare non vult. 834. Chriſtus clamat
contra ſcandaloſos. 869, Chriſto
nulla fit injuria. 777. Solenne erat
Chriſto noctu orare & interdiu præ-
dicare, 792. cur Chriſtus ſimilis ca-

preæ hinnuloque cervorum, 902
Cibus currens S. Petti Zelus. 627
de Ciconia mirum exemplum. 78
Circumciſio eſt mortificatie, 804
Clamor vulnerum. 166
Clavis cœli eſt oratio juſti. 125

Clementia divina variis conceptibus
commendatur. 80. de clementia B.
Virginis admirabile exemplum. 817

Clepſyara cedat viduis. 290
Clotildis eſt eandela. 41
Codices non juvant. 534

Cælo violentia inſerenda per octo evan-
gelicas virtutes. 7. ad cœlum quùâm
procul. 9. Deus habitat in animaæ juſti,
tanquam in ceœlo. ibid. cœlum porta-
tile electi circumferunt ſecum. 12.
Cælum ad nos deſcendere dicitur, quo
myſterio. I 3. ſicut Iſraélitis in deſerto
promulſidem terræ promiſſæ, ità ele-

Ais

Ledex

tis præguſtum cœli Deus indulget. Ij.
omnes in eo per concordiam Sancti
unius ſunt. 18. cœli clavis eſt oratio
jufti. 125. undè S. Stephanus meritus
ſit, videre coœlos apertos, 210. ad cœ-
lum via eſt pulchra. 403. tres cauſæ,
cur cœli via facilior. 404. qui cupit ad
cœlum, Muſicus eſt bonus. 419. cœli
prærogativa præ terra. ib. œlum ſatis-
facit. 528. cœlum Chriſtus homini-
bus aperuit. 529. inter cœlum & ter-
ram certamen. 537. humilitas homi-
nes in cœlum elevat. 643. ad cœlum
via eſt laborioſa. 746. pro inferno plus
laboratur, quàm pro cœlo. 747. cœlum
eſt ſicut pellis. 785. in cœlo ſilentium
propter orationem. 797, an venatores
ad cœlum veniant 899
Cogit ationes primæ Deo dandæ. 47. in
principio cogitationum ſit verbum
incarnatum. 288, cogitationes pravæ
ſimiles ſunt radicibus 305. ſimiles ca-
pillis Abſalonicis. 307. cogitatio cogi-
tatione pellenda. 309. cogitationes ſu-
perborum Deus diſſipat. 657. cogita-
tio eſt habenda in medio negotiorum
terrenorum de ſalute. 838.
Cognitio Dei noſtra eſt perfectio. 494
Columb'a eſt Maria. 46. 161.
Cometarum prognoſtica. 236. 3 37
GComniunio ſpiritualis commendatur.
2. præcipui actus in ſacra communi-
one exercendi. 557 communicati ef-
fectus per Euchariſtiam, 575. in com-
munione S. dat Chriſtus manus. 567.
8
Cvnaparatio non eſt inter viſitantern. 8.
Virginem. & )Eſum ad nos in Eucha-
riſtia venientem. 561

Comprehenſoris & Viateris diverſitas-
10
Concept io immaculatæ Deiparæ. 144.
ſymbela immaculatæ conceptionis.
158
Concordia, per eam omnes in coœlo
unius ſunt. 18½. concordia celitum
variis ſimilitudinibus exprimitur., 2 I.
Joſephi cum B. V. Mariam. 4¾1
Conditionem ſuam licet per fas & nefas

meliorare. 552
Confeſſio humilis hominem exaltat.
642

Conformitas voluntatis, eſt confeſſio

excellentiſſima. 386
Cenfortativum cordis eſt nomen E-
ſu. 327
Congruentia Virg. M. ex Feſto concep-
tionis, quod non eſt novitium. 135.
ex attribatis divinis. 136. ex puritate
Virginis ſupra cœteras creaturas. 137.
ex Ordine S. Dominici conſenſus do-
tiſſimorum Virorum. 138. ex ſenten-
tia D. Pauli. 139. ex miraculis. 140,
141. ex indulgentiis. 143.
Coniugatis horologium offertur. 290.
illis datur Archangelus Gabtiel.

302.
Conjugun amor inordinatus. 4
Conſcientiam ſuſficit ſcire. 788
Conſervatio ſui & ſuorum per media
illicita, eſt ruina- 852

Conſolatrix noſtta eſt S. Maria, 823
in Conſortio malorum decalogus vix ſer-
vabitur. 106
Conſuetudo WEgytiorum. 596
Converſatio cum malis iuficit. 875
Cor incircumcilum quid ſit. 304. Cor
Eſu

tennunn u
Crirtss du
zeb
on⸗
evlinemmn

e coſpus
Koezaimnil
unerugbon
verne ſalni
Uomoto Deu
ſsoinlawaen
lelvoklcalea
lieiDeum co
udelics Iao
uneni G
cieate,
er Chrliier
Oucleo. I1 1
Noz hieelle 1
cuesd. And
dagn⸗
tenon dot
lorun erem
tintium. Il,
116. Ludone
ſmes nommn
anetzſgaet
eamandg
II uelte
pℳ udeth

tut⸗

(ickianimi

lbeſlie ſh

(Meigu ſle

A llerdes

Reruna & Eerbsrum.

i IEſu centrum humanæ gauietis. 560. 840, exemplum jacobi Patriarchæ. 842.
e dn) Chriſtus S. Paulo cor ſervavit. 612 Curzunz ſuum habet patientia, quo per-
Cornu Copiæ eſt B. Virgo. 46 5 git ad Paradiſum, 513

Corpus Mariæ non eſt corruptioni lub-
ditum. 149. corpus erit particegs cœ-
leſtium gaudiorum. 473. ſalutatio ani-
mæ ad corpus revertentis. 479. Cor-
pus ſine anima truncus eſt. 538
in Creaturis quomodo lateat Deus. 496.
creaturæ ſcintillæ Dei. 497, ex illis
quomodo Deus agnoſcendus. 498. in
illis nihil amandum niſi Deus. 6Oz. il-
læ ſunt ſcalæ ad Deum ibid. ex iis Ech-
nici Deum cogaoverunt. 503
Crudelitas Herodis. 252
de Crumena Guilielmi Zeuchii indefi-
ciente. 813
Crax Chriſti ex eliva. gt. crux in nucis
nucleo. II1. in ſola cruce bonum eſt
nos, hic eſſe. 112. crux noſtra reſpectu
crucis S. Andreæ eſt umbra. ibid. Litte-
ra T. eſt figura crucis. II3. homo eru-
cem non poteſt effugere. ibid. Parvu-
lorum exempla ccucem fortiter por-
