ris curru, ſive cum Elia, ſive cum Lauren-
tio in Paradiſum rapia-
mur. &C.

Con-

AnENINM

leoreturpt
imhi niniſmn
u. alr I:,

Knm
perloox an
Sen, Kle
elene Metide depet
Nadene Merctodeſe⸗
KNnNrint!

en

eeiodum. enſl

ulmn

egenmmeomafind,⸗
1. „ 4
gümſobodto NN

A

onto teilget A
urarumſenperſin
nmotn. gnis alion
ulneſcemrum ranet
Annkihocieprep
As ſuis beroibus to
run agi ſoennitn
leCenrium Doce
Nlerunt egu; 4
nſume, oluroven
i,eftlerunt a⸗
yuful ſunt i tel
m mnlien t n
in, ſlihin

Etſthnnhanen;

lung

.arllnln
n, 14

res leleſe Giner
nn lammulei;

ihleen, go tt
H

nlnte ipern i
uininrhdfin

u, Sjeanmlan .
U i: J

Concio Aulica. 74 5

Se 6s 468 367 58 e 53 367. Te 58 cr er 18 66r 26396
Concio Aulica.
Plus laboratur pro inferno, quàm pro cœlo.
Si quis mihi miniſtraverit, bonorificabit eum Pater
meus. Joan. 12.
= Oc mundi ædificium eſt theatrum, in quo à Deo
S & natura mira & rara producuntur ſpectacula. Mandus eſt
= S LPerſona“ agunt quatuor elementa, ignis, aqua, ar, theatrum.
SEE&α terra, & hæc agunt in quatuor partibus; Oriente,
Occidente, Meridie, Septentrione. Theatrum apertum fuit ſe-
mel, & in hoc præſentat infinitas propè mutationes, quodvis
elementum habet ſpeciale ſuum ornamentum, comicum, &
agendi modum. Terra ſuperbit virore, rore, flore; Auro, argen-
to, gemmis, imò ipſo homine, Dei effigie. Aqua ſuperbit colore
aqueo, gemmeo, marino, corallino; Aër jam fulgido à ſole ſere-
no, jam ſub obſcuro, cœlo pluvio. Ignis aureo, jam hyacinthio,
jam rufo refulger. Si modum agendi velis terra ut mater tot
creaturarum ſemper ſtar. Aqua jam fluit jam quieſcit; Ar ſem-
per in motu. Ignis actiones maximè unita dividit, & diviſa unit.
Mira ſanè ſeenarum varietas, & digna oculis humanis ſpectacula.
At mihi hodiè præplacent ſpectacula illa, quæ Eccleſia cum
Sanctis ſuis heroibus toties repræſentabat, quoties ſanctorum
Martyrum agit ſolennitatem. Accipe Synopſim, quam ma-
gnus ille Gentium Doctor conſcripfſit Paulus. Heb. I1I. Per
pdem vicerunt regna; operati ſunt juſtitiam, adepti ſunt re-
promiſſiones, obäduraverunt ora Leonum, exſtinæerunt impe-
tum ignis, effugerunt aciem gladii, convaluerunt de inſirmita-
te, fortes falti ſunt in bello, caſtra verterunt exterorum, ac-
ceperunt mulieres de reſurrectione mortuos ſuos. Alii autem
Aiſtenti ſunt, non ſuſcipientes redemptionem, ut meliorem in-

venirent reſurrectionem; alii verò ludibria & verbera ex-
Bbb bb perti,

H. 2.

Ad cœlum
via labo-
rioſa.

746

In Feſto Sanſi Laurentii.

erti, inſuper & wvincula & carceres, lapidati ſunt, ſeci ſunt,
1 .

tentati ſunt, in occiſione gladii mortui ſunt, circuerunt in me-
lotis, in pellibus caprinis, egentes anguſtiati, afflicti, quibus
dignus non erat mundus. Hinc ſpectacula Angelis & Deo di-
gna meritò appellantur. Hic etiam omnia elementa ſerviunt,
vis terram inter lapides, attende Stephanum, vis arem, cru-
cifixum contemplare Petrum, vis aquam in naufragio, con-
ſpice Paulum. Vis ignem in craticula, cerne Laurentium. Per-
git S. Paulus: & hi omnes teſtimonio fidei probati, non acce-
perunt repromiſſionem, Deo pro nobis meliùs aliquid provi-

dente, ut non ſine nobis conſummaretur.

O decumanos San-

ctorum labores! ſed cùm non ſint condignæ paſſiones ad futu-
ram gloriam. Magno cum fœnore pro tanta corona decertatur.
Honorificabit eum Pater meus. Joan. 12. Quid ad iſta mundi
heroẽs, vanitatis Ludibria! Deliri mortales, qui pro grandi
mendacis mundi nihilo, pro inferno pares, ſi non majores
ſæpè labores ſubeunt, quam Sancti tulerint pro cœlo. An
non clamant ſe eſſe inſenſatos, ad hos mihi ſermo eſt. Spero
ab igne S. Laurentii ad ſalutem illuminandos.
Ex dictis jam patet cœlum ſine labore obtineri non poſſe.
Advertit hoc antiquitas Ethnica dicens: Superas elevareadau-
res, hic labor, hoc opus eſt. Adeò verum eſt: Dü laboribus omnia
Sed hæc in umbra dicta ſunt, veritatem audiamus:
Chriſtus cœlum comparat fermento, quia ſine acerbitate ob-
tinebit nemo. Exponit octo beatitudines; ſed ubiè in monte ar-

wendunt.

duus aſcenſus ad beatitatem. In Thabor g

loria citò perit, quiaPe-

trus illa ſine labore habere voluit. Quantum Jaſonem conſti-
ſterit vellus aureum, & Paridem Helena, prætereo, fabulæ ſunt.

Scit Jacob quanto labore Rachel

em acceperit, ſcit Joſeph, quàm

difficilis aſcenſus ad honores, ſcir David, quantus fuſtis prære-
quiratur ad ſceptrum. Elias ad paradiſum ra pitur in turbine, hæc

in antiqua lege. In nova interro
Martyres, quomodò ad cœl
tyres? per aquas.

Quomodo ſancta Barbara cum millenis a

gate Sanctos & ſpeciatim S.
um pervenerunt quadraginta Mar-

liis?
per

sC

n
600 tC,

6 keci t
cuilimmun ſpin .
enrmiiant
mneeicogib
ommmicnunclet
mni ſian 4
nenn worbuin hade
iffehum ocin
lceramtelnguip
Arcricelsceintine⸗
Aiinen Honoorig-
ri Adcorigmenn
CrmkdAWl
ume rurfrutt
i irmiy nenmsdta
umepglect i li
tmium herycaron.
nid ſencit Avolrin
ine ulis ſonocon
Umſenin. Nencienin
uuito, iolni mi
Ouunn hbores h
Dür nbds hominik
Uen peri ſobeunt
1 Kio hominem di
m' Gu erid tn
Imelkier merenie
rüctpro ere
2nuntir, ſialigfii
quininm'omn
inngdend, r⸗
iſmniuiin nan ſn

7

. A.
–“ Concio Aulica
4 nin in .
Eue per enſes. Quomodò 8. Catharina per rotas. Quomodò S. Vin-
. ra centius per Cataſtas. Quomodò 8. Laurentius per ignem; Mil-
* enl leni alii ancti millenis aliis tormentis, profectò non via roſarum,
Eeen Wiem ſed acutiſſimarum ſpinarum. ”õss
Rephun, h Videntur mihi Sancti ſimiles telæ. Vix enim aliquid aliud eſt, 5 6 .
ni i Nunnng quod tanta pati cogitur, quàm tela. Sepelitur granum lini, acſi miles telæ.
Tatilhcnlum excommunicatum eſſet. Vix prodiit iterùm, ſpe ſua evellitur ex
Gmonodliin ſolo patrio, projicitur ad balneum calidum & ſiccum, quaſi ne-
ro whälde ſcio quem morbum haberet. Ex balneo hoc redit Hectica &

unmmer Oann
lrannnenlingt
Wegormzanngen
Puntn Ccihnmn

N oS dümng

femonre, inn

Phchyſi affectum. Locatur ad pellifragium, quam in partes mi-
nutas laceram relinquit pro tributo, ut ſoli crines ſuperſint. Hos
vetulæ crudeles dein ferreo pectine criniſſant, & ad colum ligant,
quaſi furem. In colo ori applicant, non oſculaturæ, ſed faciem
putrida ſalivà conſpurcaturæ. Sed ne dum ſatis, ponitur ad
rotam, ut latro, à rota lixivio immergitur, & ſic lotum lava-
tumque, textor ſuſpendit inter tuas arbores, quaſi in patibulo,

Aeir web . . . .
“ ſact ibi in varios meandros & cruces texitur; ut tandem ſic excru-
Uuial Qcciatum expalleſcat, à lotricibus tunditur, collum rotatur ad
WS

NBrAEOMNINN
Aden Ahnutennent
Glkelut, ſeiummane
meno, alitnemiin

eI,
ll

„MM

profluvium lacrymarum. Et ſuper hæc omnia venit ſartor,
pungit, ſcindit, & volvit, ſuper inductum premitur, reprimitur-
que ſine ullius ſigno commiſerationis. Sed cur amabo? ut ad
coœlum veniat. Sancti enim Apoc. 15. veſtiti ſunt lino mundo
& candido, violenti rapiunt illud.

O quanti labores pro cœlo obtinendo! & poſt omnia 5

§. 4.

* . . us Prα
abundat mundus hominibus, qui plus laborant pro inferno infernola-

vel ſaltm paria ſubeunt pro Diabolo! videamus aſſerti veri- boratur,
tatem: Scio hominem aliaàs prædivitem, nunc famæ & ſiti la- ao P¹0
borantem? quo ergò tanta media? videtur lites habuiſſe. Ità
ſane meræ tricæ (meretrices) illum depauperàrunt, ſubſtanti-

GgEdheinne
3 , m
Tborgotucnbheig⸗

Hornet

Dind umntic,
acktummniuun uer
re M X per
Nrdun cn On

vum perdidit propter adcjectivum. Sic fit etiam die Palmarum,
aſinæ ornantur, ſi aſinus fuiſſet, neſcio an hunc honorem ha-
buiſſet! quid mirum! omni quadrante anni novam veſtem, do-
naria pro novo anno, pro Nicolao, pro natali, quomodò
ergè ſubſtantia illius non ſit jam in Sabbatho, qui die Vene-
Bbb bb 2 ris

748 In Feſto Sandt Laurentii. mt
. . — — . — 4 temmn h
ris tam malè œconomiſarit. Nihilominus tamen libenter la- eitet l
borat ſiti & fame, ſed pro inferno! Novi conjugatum in ⸗⸗ ein wul
cujus domo omnia quondam plena! uniones, ſcyphi, tor- in l Iyrolen
ques inaures! quò ergò evanuerunt! factus eſt Iſraẽlita, qui jamn anle hiin
nauſeabat ſuper Deum antiquum, novum Idolum fabricavit, aſcn ie uin
huc aurum, huc argentum. Jam quantum non cogitur ferre laur icma
miſeriam! & propter Diabolum. Amon tam macer! oculi rnad ecul
quaſi in cavernis, genæ quaſi per compactorem perga- 2nnlrltent

menâ obductæ, color ut ſtramen maturum, facilis ma-
teria, pro igne concipiendo. Non dormit, non ſapit Ci-
bus, ex melancholia nec diem nec noctem diſtinguit. In

mium etpeceta
Myut pib, iienl

Kalendario illius ſemper turbidum, in Culina ſemper fu- cm ſf
mus, ſi ſuſpiria plumæ eſſent, jam animam haberet de- ms nünſiu
plumatam; interrogant: 2. Regum, quarè ſic extemuaris ma- Gimm wun eholen
cie? inamoratus erat in Thamar. O ſi propter Deum iſta! 1sNWe, Ws dns
alius: tam pallidus, ut jurares illum quotidie Cilicium portare, Gri Alehuhit
iam numn isyi

ſed audi: legerunt illi planetas, & potiſſimùm Venerem, hinc
omnia luctum portant propter innocentiam deperditam! fuit,
qui lingeret ſputum ſuæ Chariſſimæ ut ſaccharum, fuit, qui à

hii,llengrenur h
A. ONe Nodrr

lotrice emebat aquam ex lotione ſuæ Chariſſimæ, fuit, qui bi- idos corlldetenn
bebat ex illius crepidis, ungues pro reliquiis ſervabat. An non 1M ovsnegnam
ſtulti propter Diabolum? Salvianus illos ſerverè increpat; nturbar 0ieti
quanto infeliciſſimi hominum efficitis, ut miſerrimi in æter- neſt M in canpo
nùm ſitis, quanta minori cura, minori ambitu id vobis pro- Uunmtuicolarum N
ſtare potuiſtis, ut ſemper beati eſſe poſſitis. Taceo horrenda, Tkümms Veſpalinn
quæ magi & ſagæ à Dæmonc patiuntur? & non ſit hoc laſſari Miinns, Ataximinns
in via perditionis. 1 Aguin inarib
§. 9. Quanta non perferunt guloſi: quid primos parentes in tan- nbis, Agerlnin
Daneter. tam miſeriam conjecit àRinquis ſerpens: Audi Alphabetum & ibi 1 Ged imidi in co
noguloſi deprehendes ſerpentinam literam S.per hanc literam multi pau- Dum. IMnicia ut
laborent, periem ſunt conſecuti; ab hac licera omia vermiculoſa uklet, oenio 1
facta eſt. Evanuit ut Gloria Thabor, in medio floris, ut Ionæ Niimdnen
folium emarcuit, fortuna retrogreſſa eſt, ut Jordan, ciſtæ va- aſnain
cuæ factæ, ut lampades fatuarum Virginum. Quanta crux, li Rigc
. er

& non

lan

—
0. Wnioon
Alem ur
kEumr iihtiſin⸗
nli N nden e

Concio Aulica. 749

& non abs re, nam poſt S. ſequitur dura litera T. credidiſſet
concionatori, ne iret ad ſtruchionem omnia concoquentem.
Quæritur alius ſe in via ſpoliatum: itàâ: à Franconibus ſcilicec
vel Rhenanis, vel Tyrolenſibus vel Bohemis vel Hungaris, quo-
rum vina illi erant Divina. Et hæc omnia propter Gulam.
Dicat mihi ille, qui tot Irides habet circà oculos, cui tot S. 6.
ſigna in facie, ac ſi cum catis duellum celebràſſet, acſi pellio ipſi e er⸗
tineas & crinibus excuſſiſſet. Unde iſta, nonne antagoniſtæ no patia-

tur rixoſus.

M Cnit mi
en Er Men Ilin:
, n unnin itarr
Bun, uneleerenrin
. Oüponen e
Ingrondellaummmn
Hvonilinin enem in
Merntunceellumn /
mRMWhNINAine
briniiſfnihn Nn

ſoryere ncrenr
lerveke maree

ele olts Iute onet
uoeu: Aunnd N

ll

putabunt vos Incudem eſſe! quot vulnera, at propter iram.
Prormium expectet à Dæmone, cui laboravit. Dominus alius
ululat, ut lupus, ringitur ut gladius, curvatur ut culter ruſti-
canus, clamat ut vigil, ſudat ut equus. Quia Colicâà laborat,
dolores in inteſtinis haber, ut lanceas, in vagina, quaſi equus
Trojanus totam legionem haſtariorum continet? quia ple-
nus bile, ut piſcis Tobiæ, poſſent à bile illius omnes cœci
curari; & hæc propter iracundiam. Si ad eam piſcinam pro-
baticam mundi hujus, ille laborat lydrope, iſte podagrà, ille
Pchiſi, ille gangræna, ſed undè ex vitiorum inveterata aſſue-
tudine. O ſi hæc propter virtutes.

Invidos conſideremus: ſi neſciatur perſonæ nomen ſcri- OErr ins
bitur NN. quis nequam in Aula? NN. quis ſeminat diſcordias à vidus.

NN. quis turbat 3ocietatem humanam? NN. prima ſalutatio in
Curia eſt NN. in campo parola NN. Save in monaſterio NN.
juſculum ruricolarum N N. quis iſte? invidia Teutonicè, Neid.
Diocletianus, Veſpaſianus, Domitianus, Quintianus, Julianus,
Numerianus, Maximinus. Maximianus, per invidiam interié-
runt: S. Aquila in auribus, S. Tharacus in naſo, S. Apollonia
in dentibus, S. Agatha in uberibus, S. Adrianus in pedibus paſ-
ſi ſunt. Sed invidi in corde, illi propter Diabolum, iſti pro-
pter Deum. Invidia urit ut carbo, pungit ut gladius, hinc
invidus paller: oculos habet ut vultur, frontem ut ocrea, la-
bia ut plumbum, & verſatur ſemper in Incude Tuhalcain. Leo-
pardus craſsè mordet, ſic lupus, ſic leo, ſed invidia longè in-
tolerabiliaùs. Hac propter invidiam.

Bbb bb 3 Super-

—
5o Ia Feſto Sancti Laurentüi. a i
. . — il reni
g. 8. Superbia anguſtias quas non tolerat! quàm bene Teuto- 1,go n R
Quntasu- nes. Hoffart leidt Zwang. Deus veſtem Aaronis longam cu- , ierrreli⸗
Perbus, ravit; coloris cœleſtis, inferius poma granata & tintinabula, Neonen rhr
modèò pluribus poſſemus, plures nolas ſuſpendere. Quot ſunt, Kings ob
ut habeant veſtem ad ſuperbiam, jejunant Turcicé, quot nimne,t Am
poſſent ſe veſtire, ut primi parentes noſtri, foliis. Sedin qui- jerpul tiun
bus debita notata ſunt. Quantum anguſtiæ infert corpori ila „76 t nartyi en
compreſſio, vix Spiritus ſubſiſtere poteſt. Pellis ſemper in apri- 11eCeraun. N
co ad frigus & æſtum, digiti pedum ità coanguſtati, uti in uſilink,i jn
inferno haleces. Anguſta omnia, ſolum lata eſt conſcientia! g tin e AMnf⸗
& hæc pro inferno. ſ 15 ammco.
Qsate⸗ Ambitioſus eriam ſuum circumtert infernum, quanta non nch, ntis hn/
Ambitio- fuit cura in piſcina probatica, qui priùs deſcenderet. Sic inter 1inetut. Iöman
ſus. ambitioſos, quis priuùs? currit ut poſtarius, ſcandit ut canis, Raur Nits
inelinat ſe ut mergus, vigilat ut anſer, coquit ut ſtruthio, por- Aenane wagnun:
tat ut aſinus, expectat ut canis, ſedet ut gallina, adulatur di Iniamchn
ut catus, ſimulat ut vulpes, multa ſuſtinet propter tempus, pro- e ip Alifiot-
pter beatam æternitatem nihil. Quoties debet habere Dæmo- R‧H Ginmn nn
nium mutum. Quotis cogitur cæcutire, ſurdus eſſe, plus co- Pimand. Deodn
gitur devorare, quàm Petrus in Sindone, debet ſæpè adorare Da- Pndr mahe⸗
gon ſine capite, capax incapacem, Magdalenam debet vide- . Renrllrare
re Petrus præcurrentem! ut David occidat Goliath, trahat ex Paua WM
pera, ex marſupio oportet. O ſi pro cœlo iſta! ne longior hu n
ſim! an non probatum evadit homines, ſi non majores, ſaltem Ps elte Lolh
pares, ſubire labores pro inferno, quàm Sancti pro cœlo. ii
. 5. e O quam parcior in infernum & ejus miniſterium pecuniæ
„Iberallio

jn elum Upidum & veritatis inimicum fuit S. Laurentius, qui opibus
fuits. Lau- Eccleſiæ ſanctæ pauperibus ſubvenit, quæ tantò integriùs erant
rentius, ſalvæ, quantè ſanctiùs probabantur expenſæ. O quàm ſan-
ctior fuit ignis, in quo ſuperari Charitas non potuit. O glorio-
ſius honoris faſtigium, dum in honorem tranſierunt triumphi,
etiam inſtrumenta ſupplicii! O felicior exultationis perrenni-
tas, dum ſubtrahitur tormentis materia mortalis & crudeli-
tas deficit in ſuis flammis. Pergant, ſi alia ſibi perſuaderi non
ſinunt,

lani

Vn taen
lsyeſen Amin
dom Dun Kin
Snolgſinte
“M

um, nn Nnd
kurcs noltifti⸗
wumenelkzifnen
repork. NMlsen,
Pedumit ngn

aunkn Memm Conen
inckkatn Kin
Lpoſtrin, ſancrircan
r gütni n.
Alkrrgln, ie

Cehe badereemn.

n 1 e
llm Chel

lllt

d on
Ol No ero iu eln
Cnezinoncbe⸗
un Sli woere
n eid aiilſenner
fuiLaweni,dul
ciiglemmin
mnrehele Oen
Orusant ,
eentun
färenimant
4oueii orelbA
Aitbipelui,

4 e ſ
“

GCac:
.

en

„

Concio Aulica. 751

—

—

ſinunt: per me li cer alii ab igne ad ignem, à labore ad labo-
rem, ego cum Laurentio ab igne ad refrigerium, àlabore ad
quietem iter præeligo æternam. Viſus eſt oculis inſipientium
mori, ille autem eſt in pace.
Sed inquis (obſervante S. Chryſoſtomo in S. Barloam)
qui fieri poteſt, ut Martoyres imitemur? non enim perſecutio- Q
nis eſt tempus? equidem id ſcio: perſecutionis quidem tempus

non eſt, at martyrii tempus eſt, lulſtarum ejusmodi tempus non martyr.

eſt, at coronarum. Non bomines, Dæmones, non pœnas, ha-
bes cupiditates, illi prunas, tu vitia calca, illi cum beſtis, tu
cum vitüs, ſic Martyres imitabere. Caſta & inter illecebras,
MWartyr es. S. Bernardo aſſerente martyrium ſine ſanguine tri-
plex eſt, parcitas in ubertate, largitas in paupertate, caſtitas
in juventute. Vis martyres imitari? genus martyrii eſt, de-
licias habere, & deliciis non uti, in honore eſſe, & honorem
contemnere, magnum eſſe apud homines, & minima de ſe ſen-
tire; Si miſericors es, martyr es. Eſt enim, uti ajit apud Sto-
bæum Priſcus Antiphones, pecunia & opes ſanguis hominum.
Heſiodus animam compellat. Ergò, qui opes dat, ſanguinem

& animam dat. Demum: multa patieris? Martyr es. S. Chry-
ſoſtomus Jobum vocat omnium Martyrum Martyrem. Vis
Chriſto vivere? Martyr es, qui enim piè volunt viverè in Chriſto
perſecutionem patiuntur. Ergò etiam perſecutionum tem-
pus eſt. Poſt hoc honoriſicabit vos Pater cœ-
leſtis in æternùm. Amen.

quivis poſ-

lia nihil il- 2
li eſt com-

parabile.

28886r 662 63 65 A3365 1r 268,362. 69 82. 5896. B8 8
In Feſto B. Virg. Mariæ Aſſumptæ.

Concio Ruſtica.

Quomodèò B. Virgo Hæreſes interemerit.
Ex qua victoria in terris hodiè, aſſumpta triumphat
in cœlis.

Aariam optimam partem eligit. Luc. 10.

3 5. N N . Ateriam tam glorioſo B. Virginis, & Matris D EI
Virginis S
omnia ſunt W

admirabi-

feſto congruam habemus, Auditores. Feſtum enim
Aſlumptionis feſtum triumphi Mariani eſt. Quis
Qilla Angelicarum mentium tripudia ſufficiat expli-
care, & cœli apparatum exprimere ? triumphum hunc præ-
ceſſit victoria in terris, quæ quia repentem in infimis intel-
lectum humanum ſuperat, à multis pro incredibili habetur,
vel ſaltem hyperbolico; qui verò reſpicit illum, qui potens
eſt, & in Maria fecit magna; ſine magna difficultate etiam
acclamat triumphanti, quod ab antiquiſſimis temporibus Ec-
clefia: Gaude Maria Virgo, qui cunctas hæreſes interemiſti
in univerſo mundo, ad quam in terris victoriam tam glorio-
ſam in cœlos agere triumphum Mariam ? conſequens erat
æquitas, & pro meritis prærogativa ! Victoria ſanè ſingula-
ris. Singularis triumphus. Maria! omnia tua admira-
bilia ſunt, ò& Deipara! omnia ingentia! digniſſima tantâà ma-

tre eſt exclamatio S. Germani Patriarcheę. Omnia ſanè in-

Feni Iquia nibil tibi Domina eſt æquale, nihil comparabi-
e. le eſt S. Anſelmi L. de laud. V. c. 13. Omnt eg,
quod eſt, aut ſupra te eſt, aut infra te. Quod ſupra te eſt;
Jolus DEIIS eſt: quod infra te eſt, eſt omne, quod DEIIS
non eſt. O fæmina mirabiliter ſingularis, & ſingulariter .
rabi-

baleſs nünt
ſernrum apio u
innszele ole Nẽ
eiulniore Aeguid
DesNuee Men
Dügens Hom ynl
en m dlctim ar.
Illlthar muun
1 An ine mio ,
lultedribne
n oNure & e⸗
in Mnoruin.

nt Iies ſne d

ium er Hebeis,ie
füum Sanckumn, aii
15,0 li ce quibus
Nele alerebant; a
iem ons gedetun
1 dimm Heren
mi pole Chrito,

u)teh quls

N Glummimm
Kognin Nocnl and
enlens Nr don

4 32 g

Mui
Rult.

Herte Uten
hoct, Amnnine
Cerli⸗

elgt, lue ,0

Se

b ſigii leril
Penmng dndensketnen
ntiumpi Mnuicd 0.
eiummddiiffüre
er mintun kurg
tepenem Muunns i
Nnis Wimmihühben
NWNLiNAr
Im umn öfclmn
Pmnicudnns ropinn
gui Onas larün

ntens ilcnamun,

Im Mrum! uulgn
ria! Neuint,
Mra omutun
R tpilna
Puniucke. 1

1

f,. V,
P 5, unn /

un 11 6

Concio Ruſtica. 7553

mirabilis! undè non immeritè SS. PP. & Scripturiſtæ judi-

cant laudes B. V. tantùm à ſolo Deo condignè poſſe enarrari:
ſicut S. Thomas de Villanova B. de Nat. V. in illud : Fecit
mihi magna, qui potens eſt, quærat! dum quàm magna? re-
ſpondet, neſcio an ipſamet valuit ſuam comprehendere ma-
gnitudinem! diſcens id à S. Auguſtino ſuper Magnificat: di-
cente: Audacter pronuncio, quod nec ipſa plenè explica-
re potuit, quod capere potuit! profectò, minùs enarrare po-
terit alia pura creatura. Fixum igitur eſto etiam in præſen-
ti memoria (quam gloriosè in cœlos aſſumptæ, & ſuper
omnes hæreſes triumphum agenti Virgini & Matri Deiparæ

conſecratam cupio) nullas laudes noſtras laudabilitati V. Ma-

tris pares eſſe poſſe. Neque tamen committendum, ut, quod . 2.
ſola laudatione aſſequi non poſſumus, per ementita decora, & Fiiſi hono-
falſos honores ſuppleamus. Contingit enim, ut benè notat Tesntita
Origenes Hom. 25. in Lucam; ut multi præ odio, aliqui au- decora non
tem præ dilectione mentiantur de SS. Sic oannem Baptiſtam bacent
multi tanquam perpetuum vitæ miraculum ſuſpiciebant juſtiſ-
ſimè; dum ſine modo; cogitabant enim ne fortè Chriſtus eſt.
Concludit ergò Origenes cit. oportet charitati fræna imponere, ne
dum amare &; proſequi ſendtos putes, ſancto quidem probro
afficias. Honor enim Keginæ judicium diligit, inquit S. Bern.
p. 174. Tales ſine judicio homines primi omnium fuerunt
quidam ex Hebræis, teſte Origene; qui B. V. dicebant eſſe
Spiritum Sanctum, alii in Arabia, DEA M. Teſte Epiphanio
heær. 78. alii (de quibus infrà) teſte S. Thoma. E. 3. Diſt. Ange-
lum eſſe aſſerebant; at hi omnes novandi libidinis juſtas jam
pridem poœnas dederunt! ex his igitur moderni hæretici pu-
tant ſe clavam Herculi extorſiſſe! adeòque propriis armis
confici poſſe Chriſto, & Sanctis injurioſam laudem (ut il-
li putant) de B. V. quaſi ſine judicio excogitatam calumnian-
tur, quàm calumniam ab hoc Mariano encomio tam procul
abeſſe, quàm procul turbata hæreticorum capita à ſana men-
te, oſtendemus per continuos tres diſcurſus, quos per mo-
CccC CC dum

754 in Feſto B. V. Mariæ Aſumptæ

dum concionum ſcripturiſticarum triplici hominum ſtatui,
ad quos hactenus ſemper nobis ſermo erat diſtribuemus. Quo-
modö B. V. Hartſes interemerit!
S. 5. Legenti S8S. PP. & Scripturiſtas, aliosque Marianos ſcri-
An interl ptores, qui in cœlum usque ſuavitatem, dulcedinem, miſe-
ctOα ricordiam meritiſſimè extollunt Mariæ, videbitur, quod non
venit poſſit ſuſtineri de B. V. hic rigor & ſeveritas, quæ per verbum
mantuetu- interimere præſentantur: primò enim: repugnare videbitur
tinæ, cordi materno, de quo V. Bonav. in ſpec. Compatitur vere-
cundiæ noſtræ antequam in vocata fuiſſet. Et alibi: Magna
fuit erga miſeros miſericordia Mariæ, adhuc ewulantis in mun-
do, dum major muitò in miſeros miſericordia ejus, jam regnan-
tis in cœlo. Luculentiùs longè D. Bern Quid ad Mariam acce-
dere trepildet humana fragilitas! nihil auſterum in ea, ni-
hil terribile, tota ſua vis eſt, quæ ad eam pertinent, plena omnia
pietatis, & gratiæ, plena ſunt manſuetudinis, & miſericor-
diæ. Secundèe hæreſes interemit: repugnare videtur com-
muni ſenſui, & praxi Eccleſiæ: quæ ſe ſemper erga filios ſuos
rebelles oſtendit ut Matrem. Patet id ex innumeris exem-
plis, quæ referre non vacat, in quibus aberrantis oviculæ ni-
hil, niſi ad Eccleſiæ ovile reducere unica relucet materna cu-
ra; piiſſimam matrem ſuam gemini ſequuntur filii ſancti Dei,
ex quibus pro plurimis pauculos fufficiat adducere: ſic Leo
Papa, non aliter Evtycheti, ſcripſit, quàm titulo : Dilectiſſ-
mo filio Evtycheti, pariter ad eundem Chryſologus. Dileciſ-
ſimo, & merito honorabili filio Evtycheti. S. Cæleſtinus: Di-
lectiſſimo fratri Weſtorio. Tertiò videtur repugnare ſenſui
Apoſtoli, quin imò ad Cor. I1. ait: Hæreſes oportet éſſe: cauſam
dat S. Auguſtinus in Enchiridio: Certè ſapientiſſimus rerum
moderator D EUS ſapientiæ ſux« magis congruere vidit, e
malis hona facere, qulm mala nulla permittere, ſic maximam
omnium malorum hæreſim permittit, ut bona eliceat: Ut qui
probati ſunt inter vos fiant manifeſti. Ut ipſe loquitur Apoſto-
lus. Audiamus ulteriùs S. Auguſt. l. de vera relig. c. 8. Hæretico-
1ERsm

tr untnun e
nrilt uuſ nmtn
ie,Griſuin
ur nli Mn i
ln, Naf
nin Deicnuericordi
1G. N. Aucre 1
Sterribin inruenrur
69! ſinolr! perti,
ubemaris fulmnine
Genſumn auremn!
nin e hxreſi inren
tg,imetimendo eo
maapur tuum ipſi
rcecomd imnii⸗
Imkpiobnnins, ali
uun Cil fubſtiflle
Fcillter in Co
Ulr dios Prrtere,
hrier k lbion tel
n KRinone magh
wilegkelehe

lieſn
un i
1 Gite

krllin

ar inhelnti,
uut ſiiſt kab
Anellrmnigtin
ſinli igin e
Nen ſiia Agin
1 uſtmnitc,
ltunſent geumni
Nuplenlnn, Ofrn
1e plgnue natnran
eInper ags oſ
uN AG MüNNsen-
Giüh
ge icr Netn memt
eniiſegommn ii Gotn
Affar Alre: l

Concio Ruſtica: 755

rum inquietudine noſtra excitatur induſtria ad penitus inda.-
gandam weritatem. Et alio loco in Pſal. 54. Munquam perfe-
Rtè& de Trinitate tractatum eſt, antequam oblatrarent Ariani.
MWunquam perfelctè de pœnitentia traſtatum eſt, antequam ob-
ſiſterent Novatiani. Ergò incongruè dicitur, quod B. V.
omnes interemerit, aut B. V. miſericordia in hoc defecit, aut
nullius momenti neque rectè adhibita erga hæreticos 88. PP.
ſuavitas, aut nulla ex illis (attamen manifeſta) redundat uti-
litas. His ſcrupulis etiam infra reſponſum dabitur, repeto S8.
Ruperti in Cant. Textum. Dilectio à Maria fortis, ut mors,
dura ſieut infernus; æmulatio ita nulli parcit contraaicen-
ti, quod ſeriptum eſt ſecundm cor dilectiſimni. Quod
huic contrarium eſt, tolerare non poteſt, hoc eliminat, hoc
trucidat é' quaſi intradtabilis fit, & motus ejus uaſi motus
mortis, &ᷓ ira ejus, quaſi ira infernalis. Qui Domini eſt, jun-
gatur mihi. Non rejicit ad ſinum maternum recurrentés filios
prodigos, aſt dicit: jungatur mibi, qui Domini eſt. Neque
infinita Dei miſericordia præjudicat juſtitiæx. Ipſa autem Ec-
cleſia SS. PP. aliique zelo divino ardentes Seraphini, pertina-
Ces terribili intuentur aſpectu, qui Domini eſt, jungatur no-
bis! ſi nolit? pertinacis voluntatis ſuæ juſtas luet pœnas,
anathematis fulmine in perpetuam infamiam exterminatus.
Senſum autem hujus vocabuli B. Virg. applicati in vi-

H. 4.

Interemit:

ctoria de hæreſi invenio varium. Imòô: interemit B. V. hæ- H e ⸗

Pt in ial

lencritnn De reſes, interimendo eorum Hæreſiarchas, & dum illud: con- reticorum
Prhrten 6Crekum teret caput tuum ipſa, & dum illud. Ezech. c. 35. Percuſſiſti hertſni⸗
16 Rüur nueert eaput de domo impii. Quod B. V. applicat S. Rupertus, Ire- us enim
nno ſe⸗ gitt been næus, Epiphanius, aliique: qui oſtendunt: nullum hære-dia ſubſti-
ltecin ſiarcham diò ſubſtitiſſe, & omnes horribili morte interiiſſe, tit.
. c hn⸗ quod ſpecialiter in Conc. Euſ. attributum eſt. B. V. à S. Cy-
4nll e rillo Alex. alios prætereo. Nonne Cerinthus oppreſſus à rui-
ulimnuiti n nis pariter & Ebion, teſte Irenæo, & Epiph. idem de Carpo-
i, fun l crate, & Simone mago refert Euſebius: Manes vivus exco-
rac tiatur à Rege Perſiæ Niceph. l.6. hiſt. Eccleſ. Julianus Apoſtata
ed „ Ccc cC 2 ab

756 In Feſio B. V. ariæ Aſſumptæ.

ab inviſibili manu percuſſus: Jovinianus gangrænà affectus,
adeò fœtebat, ut in ſolam Boam debuerit relegari. Genad.
de viris illuſt. c. 75.. Neſtorii corpus per partes computruit,
& lingua ejus à vermibus arroſa. Cedrenus Evagrius. Luthe-
rus obiit deſperatâ morte repentinäã. Oecolampadius Calvi-
nus à pediculis conſumptus interiit. Copronymus infenſus
Mariæ hoſtis, in prælio contra Bulgaros ab inviſibili manu in
femore percuſſus, & ab accedente igne ſacro adeò dirè ex-
uſtus, ut exclamârit : ſe à Maria miſerandum uri, & ab igne
adigi, ut eam & Virginem, & Dei Matrem veneretur. Theo-
c. ctiſtus in Niceta. Secundò interemit B. V. hæreſes Eccleſiæ
interemit: Vires ſuppeditando, pro illa apud Deum intercedendo. Ha-
Eccleſiæ bet enim totius Eccleſ. curam prorſus maternam, ne infero-
vifr rum monſtra illam perturbent. Et hæc explicatio confor-
1 mis menti plurium 88. qui paſſim illam titulò primariæ pro-
pugnatricis Eccleſiæ venerantur. Cui tota adhæret Eccleſia,
ne vento opinionum diſtrahatur. Eſt credentium Mater Am-
broſio, & Bonavent. per quam toto terrarum orbe funda-
tæ ſunt Eccleſio. Ut Tom. 6. Concilii Epheſ. Cyrillus Alex.
cui licet Jerichuntini cum ſuis muris & turribus militum co-
piis per ſex dies teſiſtant, cum adeſt Mariæ umbra, corruunt,
& ligatis collis ſeſe ſubmirtunt. Undè Gregor. Nicomed. S.
6. Siſte ſuffragiis tuis commota in populum tuum bella, vin-
dica potenti virtute gregem in te confidentem, nullum auwilio
tuo firmius trophæum opponimus. En (advertit Sylveira)
Deiparæ auxilium illicò propriè eſt trophæum. Infallibilem

in ejusdem intras: Agnoſcit Eecleſia, teſte Salmerone Tract.

8. Tom. 3. quandò hæreſes omnes B. V. precibus adjuta da-
mndrit.
F. 6. Interemit B. V. hæreſes: perverſis lumen fidei impetran-
Inerenit do, eandemque ad veram Eecleſiam reducendo. Sic S. Ger-
hæ&re ſes . . 2
perverßs manus, Mariam Eccleſiæ omnia adundſſe. Per illam enim
lmen fi. abtrrantes habent initium viarum, per quod redeant ad Ec-

aa & cleſiæ unitatem. Cui conſonat S. Cyrillus Tom. 6. inqu. Sal-
Ve,

rtue iſtonm,
nd DMhwinon
n Mart mnnotn
nle, Cnitum.
nleuibortonn.
mrcgclne in,
Viynu ofkcnn con
õ
Ciritucrlistten
olliouen Reccetd de
1 Gnonon umrunn
lextreminm terrz.
Qlicro. Ireremi
locela D. D. ſuſett
Uir Lelatores ber
n ülimir cineres d
Deminum, Pphren
Enn iephonſumde
Igrindiorum Molin⸗
ſenntez inerenpte⸗
I ipins ſ⸗ Aelt
uninig, Nobe
tdm Arerbo/
8 tid lnct Mleris)
ſätbet, giuh

ie A

HH
n Wag
—
m
in lin
merit, a u
Nlenani
ene grie in
iemin n li
Dearmmſemerl
nmremel heihlt
g Deum inenande
unig nunmm rinn
berepium, ati
nlmindmuen
CMi n alætn lodl
Mmutun AerAt
N terwnun Cfr ⸗iti⸗
Wnddd Delin
musKuWINN
Pel Mrizurbn omm
e UnleCrzr Nunt
iimimnlun
emitnin, Mnn
u. n Weni
ect nohrum Müt
kla, eirAncdite
õ

nerſeon fieine
e

ſun tiadh.
uunlt l
1,ſul ln
Crolon ſi,,

—

6

S=

Concio Ruſtica. 37

ve, per quam univerſa creatura idolorum veſania detenta ad
veritatis agnitionem perducta eſt. Illa enim doctrinam qua-
ſi antelucanam illuminat omnibus, exclamans: Tranſite
ad me omnes, & à generationibus meis adimplemini. QuoS.
Bonaventura applicat illud Cantici Abacuc. Aperuit cœlos
gloria tua, & miſericordia tua plena eſt terra, egreſſa eſt Vir-
go in ſalutem populi tui, in ſalutem populi tui. O benedicta!
in manibus tuis eſt repoſita noſtra ſalus. Omnium ſalutem
deſiderat, quærit, ſalus omnium per ipſam facta eſt, Acfinit
Richardus Victorinus, in Cant. c. 26.

Quartò. Plurimorum ſenfus eſt: Mariam per Chriſtum, §. 2.

quem Mater mundo edidit in ſalutem, omnes hæreſes inter-

ſunt egreſſiones gloriæ. Anſelm. de Excell. V. quod enim in
Virginali officina corporis arma cudens illos interemit: tela
ex ſanguine Deiparæ materiata, atque divinitate indurata, qui-
bus Chriſtus DEUs infernorum tartarorum phalanges, & pu-
gnaciſſimum peccati regnum detriumphat, formatus ex ute-

ro, quo non tantum notus factus in Judæa DEUs, dum usque

ad extremum terræ.
Quinto. Interemit B. V. Hæreſes illuminando Apoſtolos

in Eccleſia D. D. ſuſcitando, aliosque docendo viros divinæ D

gloriæ Zelatores. Per quos omnes hæreſes ita domitæ, ut
inter infamiæ cineres deliteſcant.
88. Damianum, Ephrem, Dionyſ. Areop. Auguſt. Ambroſ.
Hieron. Ildephonſum Doct. Angelicom multorum Theologo-
rum grandiorum Molinæ Valentiæ & Suarii: unanimiter aſ-
ſeverantes interemptas eſſe hæreſes per ſapientiam Magiſte-
rium Virginis ſe Angelis, & hominibus contra hæreticos
communicantis, probatur id ex ipſo nomine Mariæ, quod
aliqui deducunt à verbo jarach, quod docere ſignificat, ex-
perta eſt id ſancta Maria Magdalena, quæ viditx JESUM ſtan-
tem, non ſciebat, quia JESUS eſſet. Audivit ESU vocem
Ccc cCC 3 dicen-

Inter

emit

læreſes

emiſſe, per Chriſtum: Qui liberat animas de cubilibus, & gignendo
montibus Pardorum. Richard. contra quas egreſſiones ejus Chriſtum.

Inter

§. 8

XC

emit
ſes

Apoſtoli-

Eſt hæc ſententia præter cos viros

illuminan-

do.

758 In Feſto B. V. Mariæ Ahumptæ

dicentis: Mulier quid ploras ? quem quæris? nec tamen
Magiſtrum cognovit. Dicit ei IESUS : Maria. Converfſa il-
la, dixit ei Rabboni, quod dicitur Magiſter. En! ubi Mariæ
nomen inſonuit, diſparent ignorantiæ tenebræ, & Chriſtus
non niſi una interveniente illuminatrice ſapientiſſima Matre
illuminat jubare ſapientiæ. Nullus enim verò ſiderum Ec-
cleſiæ eſt, qui huic ſoli non debeat ſuam Lucem, undéè ab
Auguſt. Magiſira gentium dicitur, & Ignatio Epiſcopo ad
Joannem Magiſtra religionis noſtræ. Idiotæ de contemplat.
V. Dodfrix eſt, S. Hieron. de nom. Hebr. Illuminatriw in omnes
Doctorum. Laurea ſtellis coronata Thomæ concuſ. 8. cui datæ
ſunt alæ aquilæ magnæ, ut volaret, non quibus velaret faciem,
ut Seraphin apud Iſai. c. 6. dum quibus ad Deum jubare mi-
cante feratur, præpeti volatu inconniventibus oculis, ita, ut
profundiſſimam divinæ ſapientiæ ultrà, quàâm credi valeat
penetrarit abyſſum Bern. ut mirum non ſit Chryſologo S. 140.
Eſſe declarationem occultorum divinæ incomprehenſihilitatis;

9
fuit enim concilium ſeu conditorium ipſius verhbi. Secundàùm

Hieron. Diarium unicum Dei. Quidquid enim circa Chriſtum

usque ad initam prædicationem novimus, manavit à Maria,
quæ conſervabat omnia verba hæc in corde ſuo, undè poſteà
Evangeliſtæ, præſertim Lucas. Toletus in cap. 1. annot. 6.
cæterique fideles, imò ipſi principatus, poteſtatesque cœle-
ſtes multas myſteriorum circumſtantias (ut probant graviſſi-
mi Theologi) ex hac Cathedra Cherubica didicerunt. Maria
enim literarum civitas Dabir. Fuit hæc Paleſtinæ Academia,
priusquam ab Othoniele expugnaretur, civitas literarum di-
cebatur, dein Dabis, id eſt loquela. B. V. igitur enucleat, quod
