8UM obedire voci Joſephi hæc afferri, illa auferri jubentis:
Erat ſubditus illis.
5. 6. Major eſt hæc Joſephi excellentia, quàm ut poſſit ſatis
Aajor el. apprehendi, ecquænam erit ejus in Regno beatitudinis glo-
Jentia, ria à S. Bernardinus non veretur aſſerere, eum ſupra Apo-
aen an⸗ ſtolos & Angelos elevatum eſſe; neque dubitat Franciſcus
poſſit. Suarez, eum in cœlo eodem prorsùs ordine ſedere, quo eum
ordine à S. Matthæo hodie audivimus collocatum dicente:
Cum eſſes deſpouſata Mater gSII MARIA Foſeph. Se-
det igitur ad dextram Patris EeUS, ad dextram Filii MARIA,
ad hujus verè dextram Joſeph. Hinc utique Dominus Matth.
20. primarias ſedes petentibus filiis Zehedæi, dixit v. 23. Sedere
2d dextram meam vel ſiniſtram, non eſt meum dare vohbis,
ſed quibus paratum eſt à Patre meo. MARIA videlicet & oſepho.
Noſtrum jam eſt tantùm Divum pro viribus venerarine-

ſcit IESUM, neſcit MARIAM æſtimare, qui non colit Joſe-

phum.

. 7. Memorià dignum eſt, quod Antonius de Penna in vita B.

Sn D Margarethæ de Caſtro ex ordine S. Dominici refert, cujus
atu exem-

pla ad rem etiam meminit Petrus Morales in Matth. c. 1. lib. I. tit. I. n. 23.

præſen- Antonius Batinghem in Calendario B. V. MARLE ad 1 3 April.

tem. & alii; frequens illa erat in pio hoc ſuſpirio ad ſorores: O
ſi ſciretis, quæ ego in corde meo geſto! Memores devotæ

virgines verborum toties iteratorum, ab obitu Margaretæ,

Chirurgi opera, cor ejus ſcrutantur: in eo tres reperiunt
gemmas utcunque grandes, miri ſplendoris, quæ hodicque
apud R. R. P. P, Dominicçanos aſſervantur, in quarum una vi-
=èð ſeba-

Han inng
ldemoewel
r etotl/
ſuqoe ee
t monſe
D anen; N
ocpboe
uparctnw.
cce co
lum Oldei ſ
lph gelenen
Imitarone .
mn Ce uini

entir inol.

1EepOnendumn
UI honotare v
tbir hium onn
Uo merur, ut
lepto atuen
ienrs ſoleti
aena te in d
cilina &

Aum ſome

win hiſtor
lno 4
Eum per m
An tibi i
Un itr dlſe
Dooſi
hrn eſe;
Guummm l⸗

aledli

—
et le eng.
aſephtoſann
giſii Nri⸗
ie on
n muled el, I

Aalkert erts

vüm un voll n

)beatitucind .
euum ſüpraign
lubitat ancia
ſecere, guo en
ocatutn dicent

4 /h G

ran Elu MAN

Dmninus Alant

it v23
kunt Anre vobi,

dicerlde..

VEidosenetati⸗

ginon ot eH

. 9
8debenminfu)
witici teten,
l.lib...dtln

ARl d.

=

io ad e
Memotezin
obitn Mugte
eo nc en
S
qurun

. Concio Civica. 431.
ſebatur imago Virginis pulcherrimæ, circumque ejus caput
diadema aureum, in altera infantulus ſummi decoris; in ter-
tia vir decorâ Majeſtate verendus, aureâ chlamyde indutus,
cjusque ad pedes ſtrata erat Virgo Dominicana. Non pote-
rant non ſtupere divinam in tam pulchrè expreſſis imagini-
bus artem; nec dubitare, in ipſis repræſentari JESUM, MA-
RIAM, Joſephum, ipſamque trium horum eximiam cultricem

Margaretam. Qui colis JES UM & MARIAM, Joſephum

quoque cole. Quàm id gratum DEO, hic habes teſtimo-
nium. O! qui ſic in corde, & in amoribus JESUM, MARIAM,

Joſeph geſtaret, ut hæc devotifſima Virgo geſtavit.

Imitatione dignum eſt, quod P. Vincentius Ferrerius in
ſerm. de nativitate Domini memorat de Mercatore Hiſpano
Valentiæ incola. Quot annis ille S. Joſephum in Bethlehem
ad deponendum cenſum cum ſponſa & mox naſeituro Filio
DEI honorare volens, Feſto Nativitatis liberaliter tractare ſo-
lebat virum pauperem cum muliere infantulum geſtante,
quo meruit, ut in morte ipſi Virgo beatiſſima cum filio &
8. Joſepho adfuerint ſpecialiter, & dixerint ei, 6 quanto cum
morientis ſolatio! Quia recepiſti nos in domo tua, ideo nos
recipiemus te in domo noſtra. Quin placeat imitari?
Facillima & cuivis practicabilis Joſephum colendi ratio
eſt, quam fuomet ipſe ore docuit, cujus meminit P. Joannes
de Fano in hiſtoria Franciſcan & Hieronymus Gratianus t. 5.

desS. Joſepho c. 4. & Petrus Morates in Matth. Tendentes in

Flandriam, per mare, duo religioſi Naufragi ſupra arreptam
tabulam, tribus jam diebus ac noctibus ab aquis jactati, in
extremo vitæ difcrimine, tandem ferventer invocant S. Joſe-
Phi opem, qui mox adfuit, eosque incolumes ad littus pro-
movit. Ab eo juſſi ſunt quotidiè ſepties Pater & Ave recita-
re ad ſeptem cjus dolores, ac totidem gaudia honoranda. Ad-
ditum, futurum, ut & illi, & quicunque alii exercitium hoc fu-
ſciperent, in cunctis neceſſitatibus Patrocinium ejus experien-
tur., Alias, atque alias praxes alii ſuggerunt, utatur quivigcuiii
. Vulb;,

432 In Feſto Sanlti Foſephi.

vult, dum devotè ac conſtanter colere non negligat tantùm Di-
vum; Ulius vulgo voti memor.

Sanctorum cultus pulcherrimus, optima wita eſt:
òò
Concio Aulica.
Prærogativæ S. Joſephi.
utem vir ejus. Matth. I. v. 19.
Hiſene 4 Tolomæus £gypti Rex, quod Valerius Maximus
Ma co be. 9“ I. d. c. 6. narrat, aliquando Romam profectus, à
pido in. Senatu, quo tum temporis corruptiorem orbis
Ar ftorf. terrarum non habuit, priùs honorificè ſalutatus,

gypti bPto- pro filiolo ſuo in Regem educando Tutorem pe-
Lua filii: tiir. Gratificari tam egregiæ poſtulationi volens Senartus,
gutorc. quem præ aliis aptiſſimum, ad formandum, & regis virturi-
bus ac moribus imbuendum parvulum Regem cenſebat,
deſignavit Marcum Lepidum, ſummum ſacerdotem, & jam
altero Conſulatu glorioſum, qui Alexandriam proficiſceretur,
& Ptolomæi filiolum quàm optimè inſtitueret. Eo, ubi ap-
pulit, Urbem ingreſſus, à tota Civitate ſummo exceptus ho-
nore eſt, interque alia honoris argumenta, auream pariter &
argenteam monetam ſparſerunt, in cujus parte una legeban-

rur hæc verba: Marcus Lepidus Pontifex Maximus, Tutor

2

Regis: in adverſa viſebatur elegans Matrona, turri ſe acclinans
cum epigraphe: Alexandria.
g. 2. Mihi ſi hac feſtiva luce, quâà ante complures annos ſe-

S. Joſeph reniſſima domus Auſtriaca, pro felici rerum ſuarum ſtatu, Pa-

ele ctus tu- .
tor Provin- tronum ac Turorem elegit 8. Joſephum, & quam lucem in

ciarum omnibus ſibi ſubjectis terris publicitùs celebrari voluit; ſi, in-
hæred'tâ quam, mihi foret poteſtas, ad celebrius reddendum hoc feſtum
liberaliter ſpargendi monetam, & huic ponendi inſcriptiones,
ponerem in altero larere hæc verba: oſeph Pater Filii Dei.
eX

—
Cenmdi
unVtgen
zinptr e
ihin
nuis En
latbel
ut ſoe⸗
ſbite Don
dccre lüni
ie cllcen
ippaumn
Aum mnii
wo inermati
htoiumti,
lltr. R

Uee: Cit⸗
Oiin

uuntt Ium
ionins erſi
1Cmmn
Aomnz
D o hon lee
Enii Aceot
Mn gercus eſt
imconpre
Annuhm in
ſini nd
utnir i
t ens
unncce,
Nrant;
inapn!,

Concio Aulica. 433

5Kuind ex S. Bernardi Sermone 2. ſuper Miſſus; in altero ſtatuerem Re-
n iig giam Virginem, laudatiſſimæ illi Turri Davidis acclinem, cum
epigraphe: Sponſa oſeph: Hi duo namque tituli præcipui ſunt,
ee qui S. Joſephum ſupra infinitos Sanctos attollunt, quod ſit Nu-
tritius Servatoris noſtri, & vir Mariæ. Pulchrè Rupertus in
Matth. c. I. Virum Mariæ cuùm dicit, magnum &y verum no-
N men Beato goſeph (Evangeliſt.) tribuit. Quia ſi eſt vir Mariæ,
n. eſt Pater Domini. De utroque honorificentiſſimo titulo ho-
lh. die dicere nimis multum foret; Satis fuerit multum uni tan-
tiſper conſiderando inhærere, quem thema citatum ingerit,

inuti Joſepb autem wir ejus.
Md Mirum mihi ſæpius fuit, quòd S. Lucas in deſcribendo me- S. 5
ornpcihemti riſſimo incarnationis actu, ubi tam ſolicitè enunciat ſingula, 15: Lica.
norfios ſilin Joſepho alium titulum non attribuit, quâm viri Virginis de- nis ppclla-
doloten ſponſatæ. Sic enim ait à v. 26. capitis; Miſſus eſt Angelus, quis tur & cur?
UClens denn Angelus?! Gabriel. A quo eſt miſſus? A Deo; quorſum miſſus?
etg nin in Civitatem Galilæz. Quod Civitati illi nomen ?à cui Momen
gen crnſht Nazareth. Tantus legatus, ab ipſo ter Opt. Max. Deo ad Ma-
etcoten, Ai gni nominis perſonam, deſtinatus fuerit ita eſt: ad Virginem
mnprefetirten deſponſutam viro, cui Monmen erat Joſeph, de domo Da-
Em. UMulig vid, & nomen Virginis Maria. En! quàâm accuratè Circum-
Umtn Gwiibl ſtantias omnes Calamus Evangeliſtæ deſcribat: At cur, obſe-
4, Wkenn ,uit cro, alio non decoratur titulo tantæ Virginis tantus ſponſus:
pare n l quàm viri? Adeonè, S. Luca, aut tu Verborum, aut ille vir-
eAMuximu, tutum parcus eſt, ut ſolo nomine viri omnem Joſephi ex-
hnt,turtiſend cellentiam comprehendas? Saltem Matthæus, quamvis multum
non addiderit, addidit tamen: cùm eſſet juſtus. Quo ſanè
onplur⸗ A addito multum inſinuavit. Mos hic itàâ loquendi uſitatus
— eſt Spiritui Sancto. Qui laudaturus prodigium illud inau-
Equmur ditæ patientiæ ait. Job. cap. x. Vir erat in terra Hus, no-
ebra, olirli mine Job. Quæras hic ? cùm Jobum vocet, cur addit: Vir erat?
drn Gumhoet, Scimus non lapidem „non truncum fuiſſe, an non ſuperfluum
nendl iſcfti addidit: Vir erat? Reſpondet 8. Chryſoſtomus de patientia
Pute,i Job. hom. 2. tom. I. Mequis agonis ſublimitatem reſpiciens non
5, Iii buma-

ℳ

434 IlInn Feſio Sankti Joſephi. —

bumanam, ſed peregri 1*
. grinam eſſe naturam putaret. Quæ rati End
ando etiam Joſepho militat. Vir à Vrtute iamdr. Di⸗ lrs mmini
n eſt vir appellari, cui virtus deeſt. Vir crat ſob in⸗ elitininn
v ganune ‚tam atrocia tolerans. Vir erat Joſeph ad Ar⸗ 1Ikona
nſ limitatem evectus, ut eſſet Marĩiæ Sponſus. S Bernat- te / e
ſenb om. 2. ſupermiſſus. Virum nominat Evangeliſta Jo-. Mnnin/ua
õ maritus, ſed quod homo wirtutis erat Al- Gmliiſn
bertus Magnus in Mariali. Fuit iſte oſeph vir per C ſ nn ſaper y⸗
tiam fidelitatis, per virtutem Caſtitatis. e, Corſtan- Diſint recn
Antr od emn perilluſtres viri in divimis faſtis celebrantur, dici CAollotalſ⸗
illuſtres dem nomine Joſeph. In primo Joſepho Patriarcha ici
lolſephi in Nuit prudentia, propter quam à Phara archä emnr- en
ez: in e v. A41. Juper, uni one conſtirutus eſt. c. CCtten
v. 41. Juper uni verſam terram g)pti. I tin 15
Arimathæa, de quo Matth. 2 2pti. In Joſepho ab libanl
ſepho, de quo Act. Apoſt 27. v. . eminuit fortitudo, in o- ſummclgt
ndſro Joſpho eaner C. I. v. 23. inſignis eluxit Juſtitia, in ult Achelen
hoc und ormmes h perantia, & filia ejus Caſtitas. Imò in n ele vqvdi
es hæ quatuor cardinales virtur z, à
ſplenduére. Hinc H inali tues pulcherrimè NR
ſponſu Virinis, i ugo Cardinalis, Tale dehuit habere nomen ranmn E
ſponſus Virginis, in quo inveniretur miſterium omnis virtuti 1 lnei Nere,
Et ex ſententia S. Alberti ini mnis virtutis. riimn Ng
ritus S Alberti, & 8. Antonini nomen viri, quo Spi iis, ut ellet
us S. Joſephum honorat, non denotat ætatem Pi⸗ w e
nam wvirtutem. Jed omnige- uherſuum
Siracides felicem æſtim j Pommüm
æſtimabat eum virum, qui vi .
V. 7. „Cùm etiam non ſanct . 8
duodamrno do ſanctificet, juxta id, uod —R Kied⸗
.7. v. 13. ait: Si qua mulier fidelis habet virum infid 1. Cor. lit ſiheron
i⸗ on otz Hatikar: ce, Az, ne ad . en d, nen
catus eſt enim vir ij . m: Sandti- nd
felices evaſerint per mulieres b erſatus eſt, quàm boni aa Utle, aign⸗
er ſi Natali onas multi? Sic evaſit Adrianuus n in
ſuam ataliam, Clodovæus per Clotildem, Marius per Mar- AMrin 8
am, Siſirmius per Theodoram; Valerianus Ch aar⸗ Unl, den
rſalius per Gorgoniam-. Lale sͤ per Cœciliam, S
wllilet

Quantè

Concio Aulica. 435

— ——

t Cinn Quantò beatior pronunciandus nobis Joſeph, ex tota homi- S. 4
ecſein d num univerſitate tam prodigiosè electus, in virum Mariæ, quæ Exseſit 3.
1r ern Mi. excellit in inmenſum ſuper omnes filias hominum? in qua, nes
ne oſenhilu ut S. Thomas docet in diſt. 30. q. 2. a. I. Debuit apparere Klios aho-
Ponſis SNen omne, quod perfectionis fuit ; quæ erat pulcherrima rerum uu
Erungll, omnium pulchritudo. Gregor. Nicom. orat. præſent. Quæ erat
Urkufitentt. 4 & prudentiſpma ac ſapientiſſima; in qua, ut vult S. Anſelmus
ban rnße hom. fuper Evang. Luc. 10. omnes theſauri ſupientiæ & ſcientiæ
Dei ſunt reconditi. O quàâm beatus Joſeph, qui ipſius Dei
lslebema Calculo tali ſponsàâà dignus fuir.
10 Patriack en Unico in terris exiſtente homine, placuit rerum Conditori
conſtinunsct⸗ dare Conſortem illi unico: Faciamus ei adjutorium ſimile
l oſed ſibi Gen. 2. 18. Myſteria magna requirebant, ut nec Virgo
ſoricdod Virginum eſſet absque ſponſo, nec Joſeph absque ſponſa, &
elnit uſi decuit aliqualem, ſi non omnigenam inter ſponſum & ſpon-
Ckrz It ſam eſſe æqualitatem, prout eleganter docet S. Thomas 3. p.
M .2. art. 4. his ferè Verbis : Illos, quos Deus ad aliquid eligit,
ir hurnennn ita præparat ac diſponit, ut ad id, quod eliguntur, invenian-
mmonti i tu tur idonei. Pergit deinde: Beata autem Virgo fuit electa:di-
e. vinitus, ut eſſet Mater Dei; Et ideoò non eſt dubitandum, quin
im lenm Deus per ſuam gratiam ad hoc idoncam reddiderit. Icidem
Gdildn intelligo maximum ſanctitate, cœleſtibusque bonis fuiſſe or-
nines natiſſimum Joſephum divinitus electum, ur eſſet dignus ejus
um. ucfig⸗ ſponſus, & ſponſæ utcunque ſimilis. Meritò proinde Cancella-
hls hetin 4 rius Pariſienſis Gerſon de hoc noſtro divo dicit: Beatiſſimus JFo-
dumſulune Iiph fuit ſuper omnes homines purus, ſimilis Virgini glorioſæ.
polop Adjutorium ſimile. Quàm magnificè S. Bernardus Tomo3.
ninun iſin Serm. de S. Joſeph a. 2. I11. Credo Foſeph fuiſſe mundiſſimum in
ttut virmn: Ne Virginitate, profundiſſimum in humilitate, ardentiſimum in
een hn. Charitate, altiſſimum in Contemplatione, ut oſet adjutorium
ek, uinie⸗ ſimile Virgini. S. Bernardus hom. 2. ſupermiſſus. Verè de do-
Scerali en⸗ mo David, verè de regia ſtirpe deſtendit wir ille Foſeph, no-
em Mkatise bilis genere, mente nobilior. Prorſus filius David, non tantum
Anns er o⸗ GCarne, ſed fide, ſed ſanctitate, ſed devotione, quem canquam
Iii 2 alterum

G.

336 In Feſto Santi Joſephi.

alterum David Dominus invenit, virum ſecundùm Cor ſuum,
cui committeret ſecretiſſimum atque ſacratiſſimum ſui Cordis

arcanum, cuique tanquam alteri David incerta & occulta Sa-

pientiæ ſuæ manifeſtavit.
5 De ſanctiſſima Virgine paulò antè citatus Doctor Angeli-
8. phi cus ait: Non fuiſſet idonea mater Dei, ſi peccaſſet aliquando,
virtutes. quia honor parentum redundat in prolem. Prov. 17. Gloria fi-
liorum patres eorum. Similiter philoſophatur Gerſon Serm.
de nativitate B. Mariæ. Congruebat honori Salvatoris, ut ma-
wimam haberet, & Sanctitatem; qui pater erat ejus reputandus.
Etſi ut S. Chryſologus aſſerit Serm. 140. Beariſſima Virgo fuit
Collegium Sanctitatis, & Beato Petro Damiani teſte Serm. de
Aſſumptione, in illa Và' irtutum concentus, reverendum fſibi tha-
lamum conſecravit, quia in illam prodigàâ liberalitate Deus
contulit omnes virtutes, juxta illud Eccl. 24. v. 25. In me gra.-
tia omnis viæ &o veritatis. Idem factum in ejus Sponſo: in
illo virtutum omnium concentus: in eo Collegium omnis San-
ctitatis Quod S. Chryſoſtomus hom. 22. in Geneſ. eruit ex
eο, quòd ab Evangeliſta Juſtus appelletur, continens virtu-
tes omnes. Hinc Euſebius Cæſarienſis l. 7. de præcept. Evangel.
c. I. ait: Agerat goſeph libertas animi, pudor eximius, uſtitia,
modeſtia, prudentia ſumma, ſed pietate in Deum maximè præ-
ſtabat; eratque mirabili Corporis præditus formoſitate. Ut de
*ο vero dici potuerit illud Geneſ49. v.22. Decorus aſpectu.
. Lc. Quod Salomon lib. Sapientiæ c. 7. v. I1. de Sapientia dixit,

ſt parti- hoc & S. Joſeph noſter ſibimet gratulans dicere poterat: Ve-

ceps omvi- nérunt mihi omnia bona pariter cum illa: Cùm, ut ait S. Ber-

um gratia-

rum 3. Vir- nardus, omnia, quæ ſunt uxoris, ſunt viri. Ideoque ſpecialiter

zinis. Ooinnium gratiarum facit particivem: totum theſaurum cordis
Jui ei exhibebit: Addit deindè, Cum Virgo tot ac tanta pec-
catoribus impetret ſceleratis, quanta pietas impetraverit Jo-
ſepho ſponſo? Solus ille Convictus ſuffeciſſet adlinnumera bona
obtinenda. Quod Moyſes moriturus im precatus eſt Joſepho Ja-
cobi Patriarchæ filio Devter. 33.v. 16. dicens. Benedictio illius,

qui

—
pmni
l
15 Cohhunn
iyer M
tylinm
iramco
1 Costor
ſeittcen)
n Mque X

Itun,e
wotbuur

mNpenarn
Aus ſols. HI
g io M
lod Cnriſto
wicinon m
Un. Memo aht
2Mrir, qum
1tpelure fon
iin ſoſepbun
hillo grati
Uberhl gu⸗
ni ſnæ ha
Dlls. Mar
tr oquenci
o kentie
nplus ab
rr unce tri
Alrlign
Utenffer

ler⸗

ileg e.

P

Arinct vi

Concio Aulica. 437

—Kʒ .
umiindrln . 11 /† .
ſümnmiün qui apparuit in rubo, veniat ſuper caput Joſeph. Idem vide- .
enncedetlig, tur imprecatus Joſepho noſtro. B Benedictio illa rubo divini-
tus communicata, erat incombuſtibilitas, ut rectè ſentit hom.
Dodtor ine 2. ſuper Miſſas eſt S. P. Bernardus, & Prænotabatillæſam Mariæ
R—H Virginitatem, quâ item glorioſus exſtitit Joſeph, Virgo Virgi-
*„ Gut ni tot annis convivens nullum unquam virginitatis ſuæ vel mi-
Cince . nimum paſſus detrimentum. Vel ad rem noſtram ut ſentit Pe-
Nenn n trus Comeſtor. HMla benedittio præfigurabat amabilem illam
uimiin wicinitatem Toſephi 7EsCI & M AKRIA tamdiu wicini: ex
iu thn qua usque & usque ſanctitatis ejus fulgor creſcebat, ſicut ni-
ilim ſinit mirum, e rubo illo ardente nec combuſto omnes vicinæ plantæ,
niteſte Kern e prout loquitur Comeſtor, parili virore vernabant. Nulla vici-
drenclumn fbitt narum plantarum non apparebat lapis pretioſus, aut ſtella, aut
lberaliate De radius ſolis. Hac etiam de cauſa D. Thomas authore prima
TN. N negt 2. q. 106. art. 4. Apoſtoli fuêre totius. Mundi maximi ſancti,
n eſus öponſhen quod Chriſto viciniores & familiariores fuerint. Ita, qui igni
gginmomni eſt vicinior, magis caleſcit; Quod ibidem de Joſepho ſentien-
1Genel etuta dum. Nemo alius tam diu, tam vicinus fuit ſoli Jeſu, & Lu-
coninens irtn- næ, Mariæ, quàm Joſeph. Aut ſi Dominum Jeſum magis pla-
Nrkent binnge. cet appellare fontem, quam Zacharias c. 13. prædixit, quis.
venn imm dubitet Joſephum præ quovis alio ei viciniſſimum, de inex-
Deun nexme,r hauſto illo gratiarum fonte, gratias innumeras hauſiſſe?
ee U Eliſabeth quòd ſalutata à Virgine Matre, eam per trime- §. 8⸗
ſfonnnſia 5 3 . . Omni be-
4 Dercnusten ſtre domi ſuæ habuerit, quanta accepit bona! ſanctificatus in neditiore
edceniti utero infans. Mater Spiritu 8. repleta, Zacharias recuperato mi- repletus.
Garealt rabiliter loquendi uſu; prophetiæ dono honoratus. Et quid
Ghn ttittb de Joſepho ſentiendum, qui non ſemel, ſed centies, ſed mil-
eſri lies & amplius ab eadem Virgine. Matre, & ab ipſo Jeſu ſalu-
uunn tatus per unde triginta annos fuit, utrique convivens, conve-
ticn “ ſeens, cohabitans?
ol ni Habitawit arca Domini in domo Obededom Gethæi tribus

S= S

5. TA
nrhlinni menſibus: &y benedixit Dominus Obededom, & omnem domum
. umnn⸗ cejus. 2. Reg. c. 6. Per arcam illam, teſte S. Ambroſio Serm. 2⅞.
roicte Præfigurata eſt Virgo Maria, veré arca Domini, in veteri illa
Blif, Iii 3 quan-

vantur in
S. Joſe-

4 38 In Feſto Sancti Joſephi.

ô quantò præſtantior! hæc inducta in domum Joſephi eum
& omnem ejus domum omni implevit benedictione. In illa
arca ſervabantur tabulæ legis Moyſi cœlitus traditæ, ut ex 8.
Paulo conſtat Hebr. 9. v. 4. in hac autem ipſe continebatur
legislator, in illa ſervabatur urna aurea habens manna, in hac
Panis vivus, qui de Cœlo deſcendit, Panis animas alens in vi-
tam æternam; In illa præterea erat virga Aaron, quæ fron-
duerat, in hac virga illa divina, quam S. Rex. Pſ. 109. v. 3. præ-
dixit. Virgam virtutis tuæ emittet Dominus e Sion. Quam
Virgam Caſſiodorus vocat: Sceptrum regiæ poteſtatis, qu ſu-
ſtentantur fideles, affliguntur increduli, terrentur ingrati. Virga
hæc ipſe Chriſtus eſt, & idem flos campi, ſeu de quo Iſaias c,
1I. v. 2. Flos de radice ejus (id eſt Jeſſe) aſcendet.

Quis jam dubitet Joſephum omni benedictione impletum
eſſe, quo cum illuſtriſſima hæc arca non tribus menſibus, ut
cùm Obededom, ſed viginti & novem facile annos habita-
vit? Benedictus Joſeph, quia fuit vir Mariæ!

Aulierem fortem quis inveniet? quærit Sapiens Prov. 31.

i. & ſubdit ſtatim: Procul, & de ultimis finibus pretium ejus.
Poſtquam cam ſat prolixè à v. II. deſcripſit, de ejus viro ait

v. 23. Mohilis in portis vir ejus. Ex Syriaco. Maritus ejus
celebris, illuſtris, conſpicuus, quando ſederit cum ſenatoribus
terræ. Talis planè Joſeph, vir Mariæ mulieris verè fortis, &

cui omnia, quæ loco citato afferuntur encomia, per excel-

lentiam conveniunt. Nobilis vir eſt, ccleberrimam nobili-
tatem trahens è Regio ſanguine Davidis: Vir eſt illuſtris & con-
ſpicuus omnium virtutum ſplendore ſingulari, & vel ſolo ti-
tulo præcipuè nobilis, quòd ſic ſponſus Mariæ, ſeu vir ejus.
Multæ ſponſæ ſuis procis tulerunt opes ingentes, etiam Co-
ronas, & regna, ut patet in Philippo I. Cui Iſabella pro dote
obtulit Hiſpaniam; ſed nulla tamen unquam ſponſo ſuo tam

amplam tulit dotem, quàm Maria Joſepho, qui ejus dignita-

tum, gratiarum, honorum omnium particeps factus eit.

—
d 1
lo,u
52 1
amur Pür
gbii r u

imiril

uche, Dop
d od preg
Pabcekcus d⸗
Nrcppus fu
9 Mordlume
Mhennt
rr min n
t ini ine
Gaut geri⸗
hen
Ite pnt oun
Cungvebonnn
iv Reigoni
lin, Ge gui
in coleſte,
trat in

—.

nun e
Nlen

acker,Ud
iple coniner
Lus manna ine
icnk alens inf⸗
Mron, qle fon
MIrz
er n Oun
zeſaid, ie
Huringre, in

1 Ge go lin.

kucet.
Ctione impletn
tbus weniübu
Cle mnos habin

piens ton
is prehun
de es itd i
o. Moniuu i
ſt cun nutytn
lieis ete tanie
comnis,erddt
gebetrinamnnch
reſtihuinidee
Uari, & e
laiæ, ſel 11,
gentes en 4
Hbela on
mn holl lo⸗
, gvi ells ⸗

eßs ſavsd

.
G

Concio Aulica. 4 9

—ʒ—

Quòd ſapiens dicat: Mohilis in portis Vir ejus; quid di-
ce lir, utcunque notum eſt. In portis olim judicia exer-
cehantur. In portis vitæ, & maximè mortis homines Judi-
camur. In fine vitæ, qualis quisque fuerit, patebit. O quàm
nobilis vir Mariæ! jam glorioſus ſedet cum Senatoribus terræ.
Quinam ſunt illi Senatores ampliſſimi? Sunt nimirum SS. Pa-
triarchæ, Prophetæ, Apoſtoli, inter quos jam fulget Joſephus.
Imò ob prægnantes rationes; quas illuminatiſſimus Doctor
Franciſcus Suarez memorat, præcipuo inter illos loco ſedet,
præcipuis fulgens honoribus. Dignus hic audiri S. Gregorius
1.9. Moralium c. 16. Beatæ Virginis quoque Sponſus putaà §.
Joſeph erit in hoc Conſeſſu nobilis; quia poſt B. V. cenſetur in-
ter primos ſanctos. Quare inter Prophetas & Apoſtolos con-
liebit; imò inter primos Angelorum ordines illuſtris & con-
icuus apparebit.
Ex hactenus dictis prudenter quilibet collegerir, quùm
verè ſuprà citatus ſapiens dixerit: Mulieris bonæ beatus wir.
Quàmque bonum ac beatum ſit, ſi inter virum & uxorem ſit
paritas Religionis, conditionis, virtutis, ſicut inter Joſeph &
Mariam, de quibus Rupertus in c. 1. Matthæi. O Conju-
gium cœleſte, non terrenum! unus Spiritus & una fides
erat in eis. S. Ambroſius Il. I. de Abraham
cap. 7. ſapientiſſimè monetr.

In

—

1

440 663 (0) e: W“R/
In Feſto Annuntiationis B. V.
Coneio Ruſtica.

Cooperandum DEO.
Fiat mihi ſecundum verbum tuum. Luc. I.

§. r. Aradoxum & plusquàm mirabile eſt S. Heſichii
eli dare Epiſcopi Hieroſolymitani encomium: MARIMA
ſichii ſen- eſt complementum Trinitatis. Nemo ſcandalize-
tentia de Srur, obteſtor, in his verbis. Nemo exiſtimet,

Rid. MA. Heſichio verba hæc, MARIA eſt complementum Trinitatis,
caſu aut parùm cogitatè excidiſſe, aut virum cætera doctiſ-
ſimum tam imperitum bonæ Theologiæ fuiſſe, ut neſcierit
Sanctiſſimam Trinitatem tam eſſe perfectam, ut nulla ei un-

dèundè poſſit accedere perfectio, & creatorem rerum omnium

nullà creaturâ indigere. Triunus DEUs ab æterno infinitè
perfectus à MARIA certè perfectionis nihil accipere potuit:
illa potiàs quidquid habet, æternumque habebit perfectio-

nis, id omne à DEO accepit. Inconcuſſa ſtat hæc veritas,

& omnis Theologorum Schola pro ea ſtat immota. Quo-
modo igitur MARIA eſt complementum Trinitatis Expli-
cabit hac primà fronte inexplicabile paradoxumn, incarnatus
Theologorum Angelus Thomas de Aquino, & ſubtilis Sco-

tus: D EIUIS cum ſit bonum infinitum; bonum autem ſit ſui
communicativum, communicavit ſeſe DEUs ad intra, pluri-

tati Perſonarum; nam Pater cognoſcendo ſe generar Filium,
Pater & Filius amando ſe, ſpirant Spiritum Sanétum; ad extra
autem ſe quoque deſiderabat communicare creaturis, car-
nem aſſumendo, ut omnes creaturæ participarent de bonita-

te DEl cùm homo ſit omnis creaturæ, juxta notiſſimam ma-
— grn
.

urlusſetn
auletit
Uus voſttzin
Sobumnbrehiu

fimns go

toehuss
cunn lerar

Iet: Cunnqeue

rhligris eh
o Reronen
s acem

M gellſi

ur ihiloſa⸗

nincluſiller

Uurcumndadi
UI dixit:

Urans 5 An

lhn auin
Ur io/
A Munsa
u rrd
un; e
Amn
Uimn e l
nblic

— Concio Ruſtica. 441

Neen gni Gregorii doctrinam. Habet enim eſſe cum lapidibus &c-
Agquem in finem quæſita fuit toto orbe, ſeculis omnibus cx-
lS 6 quiſitiſſimæ ſanctitatis ac dignitatis Virgo, & hæc, hac tan-

dem die, inventa eſt; Ecce Ancilla: fuit proindè comple-
mentum, eò quod voluntatem ac deſiderium 88. Trinitatis

compleverit proferendo verbum illud divinum Fiat. Noluit
P *DEIIS illam cogere, ſed liberrimum requiſivit conſenſum. S.
0. Bernardus ſerm. 4. ſuper Miſſas: Nec D EUS quidem factus
Luc,l. cſt homo, niſi virgo diceret: Fiat. Non erat ex ea naſciturus,
niſi vellet ipſa. Nec DEUs nobis Filium communicabit, nec
bile ett S Ne Filius noſtra in anima regenerabitur, nec Spiritus Sanctus no-
ium : ℳA bis obumbrabit, niſi nos DEO conſentiamus, & efficaciter
Nemo dn LVelimus, quod velle debemus, dicamusque, Fiat.
Nemo euting Antiochus Syriæ Rex ad Regem Ægypti Ptolomæum, le- . Ei
ettun Tinit gatum miſerat Bompilium, qui ab illo pacis foœdera poſtu- verbi Ma-

laret: cumque Ptolomæus reſpondiſſet, ſe ſuper ea re, cum rian. Fiat.
conſiliariis acturum, Pompilius deſcripſit humi circulum, ex
quo Rex non excederet, niſi reſolutione datâ; Proindè non
moratus pacem acceptavit. Multa fluxêre ſecula, quibus hu-

umn cexteta Coln
ile, ut nelit
1, ut nulis ei

KWKWSs manum genus petebat pacem à DEO exercituum, ſed diffe-
berend . rrebatur in illo ſupremo concilio, donec Virgo Regem immor-
RKMM talem incluſiſſet circulo, verificans illud jeremiæ 31. v. 22. Fe-
e hhpht eind mina circumdabit virum. Et tunc inſonuit, Fiat Pax, cum
ſiſu heſen MARIA dixit: Fiat mihi ſecundum verbum tuum: quod
hrimmdn C conſiderans S. Anſelmus de Excell. Virg. cap. I1. ait: verè &
ltiiuns audadfer auſim affrmare de Virgine, quod goannes de Ver-
Gorum, n H. . &, ſine ipſo falctum eſt nibil, it ſine LVirgine refelctum eſ-
no, Khit, ſe nihil. Majus aliquid attribuit DEUS Fiat Virginis, quâm
run Autn, ſuo. Quia, quæ DEUs per verbum Fiat creaverat, deſtructa de-
Sadn inde ſunt; quæ veròô reparavit per verbum Fiat. MARILA-
o ſe gelen⸗ MIIA, manent in æternum. Aliam caufam dat Andreas Cre-
Snitun, tenſis ſerm. de Aſſ. Dixit DEUS : fiat lux & facta ſunt
cre genlis, omnia: dixit Virgo : Fiat, & factum eſt opus maximum.
rene n Conducibilius certé humano generi fuit verbum Virginis,
Unn⸗, Kkk —à BFBiat,

7

42 .Feſio Annuntationi: B. V. —
fotel, .

Fiat, quâm verbum illud Fiat in mundi primordio. In ſem- nn
piterno Verbo D EI, facti ſumus omnes, & ecce morimur in n

tuo brecvi reſponſo, ſcilicet Fiat, ſumus reficiendi, ut ad wi- ſgne WM
tam revocemur. 32 chanae
Sed nos in præſenti, cum S. Bernardo citato, hoc ma-⸗ ehum
zgimè obſervemus, quod ſicut DEUs in opere excellentiſſimo 1,
mcarnationis requifierit voluntatem MARIX, ſic opere mo- ittk i
mentoſiſſimo ſalvationis noſtræ in ſummo negotio ſalutis, eiu fuen
requirat quoque voluntatem noſtram, & quidem ſeriam & Güreſpul
efficacem, quæ impellat, ut DEO cooperemur. Daltunn 4
S. Paulus ad Epheſios c. I. v. 3. quaſi jubilans, gaudio cer- neni
tèe & ſolatio exultans, ſic ſcribit: Benedidtus D EUS &; Pater ud Aic i
Domini noſtri 7 ESII Chriſti, qui benedivit nos, in benedi- thil ilucin,
Rione ſpirituali in cœleſtibus in Chriſto, ſicut elegit nos in ipſo lir hernen,
ante mundi conſtitutionem. His auditis, non nemo ingemi- 8 Nemad
ſcit & ait : Bene quidem tantus Apoſtolus de ſua, ſuorum- ſletten Ge.
que Epheſiorum, quos plenos fide, ac ſanctitate, jamque per- Coklenpennr
fectos videbat, de electione nihil dubitans, jubilare & exul- ANkan fann
tare potuit, ſed ſumne ego etiam de numero eorum, quos ull E
DPEUS elegit ? Heus, quicunque hoc rogas, mihi reſponde sad Dku
quærenti! Esne bonus ac juſtus? an es Peccator, & mi. Auit ctius
ſero in ſtatu peccatorum? ſi bonus es, perſevera: ſi malus uli attol
es, Converte te, & ſeriam a ge poœnitentiam, neque ad peccatum i geniles
redi, & extra dubium è numero electorum eris. Ad utrumque NI glnifi
auxilia habes à DEO ſufficientia, vide, ne defectus in te ſit, in l lbi vere
DEO certè non erit. Juſtus eſt, & bonus in omnibus ſuis –
judiciis: & quidquid ordinat, & facit, optimè ordinat, opti- tde.
mè facit. Infinité ſapiens eſt, erroris omnis incapax. In- r
finitè ſanctus, nec tibi, nec ulli alteri faciet injuriam: Repli- mn en
cas fruſtra ponis, r nn, b
HF. 3. Bellè Fr. £Ægidius S. Patris Seraphici Franciſci Socius cui- Kä
eirdd dam talia quærenti, ſuperque hoc divinæ prædeſtinationis u Ar
prædei- arcano quædam ſciſcitanti reſpondit: Mihi ſufficit littus ma- rrnc
eHιοúÜ. ris ad lavandos pedes meos, manus, & totum corpus, Stul- un e

tus i:

V.
—
eut

N Mn
iienh,

ſtar e N.
deercellenniln
liic dhee n
0 eded Alni

Jliden ſtune

emur.

bians gndn.

DCSN
twy, i1n
leit nos in i
0N erno mgen

de ſua, ſuoruo⸗

Pure, mne e

jubigre & enl.

10 cortum, Ju
3, iki teſoode
Rednt, N
eſereta: min
Leghendeteni
ers A ummmnn
Getectu in ehi

us in onnihxi

Miins orclan
Innis incapen
tiurinm: Ni

ncilei Mind⸗
2 Preleſiin⸗
ſotheirim/
orp N
tum cp 5

Concio Rußtici. 443

—
tus foret, qui ſe loturus, aquam in profundo pelagi quære-

ret. Ità cui ſufficit ſcientia bene vivendi ad ſerviendum DEO,

ſeque ſalvandum, non quærat res valde altas, quæ hominis
captum excedant, neque ad ſalutem, ſcitu ſint neceſſariæ.
Ipſe Spiritus Sanctus Eccleſiaſtici 3. v. 22. ſic monet: Altio-

ra te ne quæſieris, & fortiora te ne ſerutatus fueris: ſed gquæ

præcepit tibi OEIIS, illa cogita ſemper, & in pluribus operi-

bius ejus fueris curioſus. Si hæc ex Apoſtolo ipſo quæras,

quid reſponſi habebis ? quid niſi fortè illud Rom. 11. v. 33.
O altitudo divitiarum ſapientiæ & ſcientiæ DEI, &. LQuis
cognovit ſenſum Domini? aut quis conſiliarius ejus fuit! &
quid aliud ingenioſiſſimus Doctorum Auguſtinus reſponde-

ret, niſi illud in oannem Tract. 52. Agnoſco tenuitatem meam:

altior hæc res, quùm ut ego eam poſſim aſſequi.

8. Bernardus ſerm. A. de verbis Iſaiæ : Vidi Dominum S⸗ 4.
ſedentem &c. dum famigeratam illam alatorum Seraphim pgC nihil

contemplatur viſionem, digna notatu affert, quæ ad rem poteſt &
noſtram faciunt. Inprimis per duas cujusque alas cognitio- PEIIs ſine

. . . . — . homine
nem DEI & devotionem intelligit, ut neceſſarias nobis alas, nihil vult.

quibus ad DEIIM volemus. Cognitionis ala non ſufficit ſo- Cocpera-

la. Ruit citius, qui und tantian ald volare contendit: &o
quò magis attollitur, pejus colliditur. Experti ſunt hoc Phi-
loſophi gentiles, qui cum cognoviſſent DEUM, non ſicut

DEUM glorificaverunt, ſed evanuerunt in cogitationibus

ſuis &c. ubi vero intelligentiam charitas, agnitionem devo-

tio comitatur, volet ſecurè, quisquis ejusmodi eſt: volet
ſine fine, quia volat in æternitatem. Jam ſuper ea, quæ
præmittitur, capitis & pedum velatione, extat à patribus pro-
bata ſententia, DEl caput, pedesque velari, eò quod lateat,
quid ante mundum fuerit, quidve futurum peſt conſumma-
tionem. His allatis S. Doctor hæc ſubjungit: Conſidero quod-

dam caput, corpus, &; pedes meos, in verbis Apoſtoli, qui-

bus ait: quos præſcivit, & prædeſtina vit, conformes fieri ima-

K 2 autem

gini filii ſui: & quos prædeſtinavit, hos & vocavit: Quos

444 In Feſto Annuntiationis B. V.
autem vocavit, hos & juſtificavit : & quos juſtificavit,

hos &y magnificavit. Ita initium meum ſolius gratiæ eſt,

non babeo, quid mihi in prædeſtinatione attribuam ſine voca-
tione. Non ſic ſanè ab opere juſtificationis alienus ſum: Ope-
ratur & illud gratia, ſed planè mecum. Ità ſanctus ad ver-

bum. Audis Mecum, ac tecum exequitur DEUS opus

juſtificationis. Homo ſine auxilio Dei nihil facit, nihil po-
teſt: Dei auxilium ſine homine nihil efficit. Audiri dignus
eſt S. Baſilius in conſtitutionibus monaſticis cap. 16. ſic lo-
quens: MWeque in rebus bonis conatus humanus, ſublatä
ope di vind, perfedtè unquam, quod vult poterit adipiſci; ne-
que item viciſſim divinum præſidium ad nos nullo noſtro
Ntudio venire putandum eſt. Sed ad Peke krn virtutis cu-
mulum conjuncdta, eſe ſimul utraque hæc oportet, & huma-
num ſtudium, &ò auwilium coœleſte fidei operd adſeitum &α
comparatum. Ità graviſſimus Patriarcha. Jubemur à Do-
mino ſic orare: Sandctificetur nomen tuum: Fiat woluntas
tua. Matth. 6. Ubi S. Chryſoſtomus: Vide, ait, quùm cau-
tè locutus eſt. Mon dixit Pater ſandtifica nomen tuum in
nobis: Adveniat regnum tuum ſuper nos: Fac voluntatem
fuam in nobis. Nec iterum dixit: Sandgificemus nomen tuum:
Suſeipiamus regnum tuum: Faciamus voluntatem tuam. Et
mox ſubjungit rationem: ne hæc aut Dei tantùm, aut ho-
minis tantùm eſſe videantur; ſed medie dixit, & imperſo-
naliter: nam ſicur homo non poreſt facere bonum, niſi ha-
buerit adjutorium Dei; Sic nec DEUs bonum operatur in ho-
mine, niſi voluerit homo. Hæc S. Doctor. Ad benè ope-
randum & ſalutem æternam conſequendam ſimul concur-
runt DEUS & Homo.
Annum eêgebat quadrageſimum Iſaac, quando Rebeccam
filiam Bathuelis Syri de Meſopotamia accepit uxorem. Cum-
