ità non amemus flores, quòd odoratui dulcem odorem faciant;

ſed quia Deus carum rerum medio nobis blandè ſervit, urnos

Deo, tantò promptiùs ſerviamus.

Sunt denique creaturæ nobis ſcalæ ad Deum, Jacobeæ illi ſca-
læ perſimiles, quam Patriarcha Gen. 28. v. 12. vidit à terra ad
cœlum porrectam, ipſumque cœli terræque Dominum ſcalæ
innixum, Angelos vero ſurſum deorſum perniciter contenden-
tes. Per congruam enim creaturarum expenſionem & uſum
facillimè ad Deum aſcenditur, ſi præſertim perpendamus,
creatorem cuilibet creaturæ inniti, conſervando eandem ad

univerſi decorem, utilitatem, veritatem. Expoſuit hanc ſca-

lam libello integro, de aſcenſu mentis ad Deum inſcripto, piiſſi-
mus eruditiſſimusque Cardinalis Bellarminus, ubi abunde de-
monſtravit, non eſſe opus Romam properare ad ſcalam ſan-
ſtam devenerandam. In quavis enim creatura, ſcala ſancta
habetur, quà ad Deum aſcendatur, dummodo amor ſit in affe-
ctu, & hæg ſimilisve huic ſit cogitatio in Intellectu. Si, ita ru=

bent roſæ, ità candent lilia, ità purpurantur hyacinthi, ità red-

olent Charyophilla; ſi tam amœnè vernant prata, tam gra-
tè delectant poma, pyra, ceraſa, tam varia elegantiâ virent
herbæ & ſegetes; ſi ſic rutilat aurum, nirer argentum, ſplen-
dent carbunculi, radiant gemmæ; 6 quis color, quis odor,

quis ſapor, quis decor eſie debet ejus, qui hæc omnia crea-

vit!

ormn ohnn

UIS Kigien

glnr puſchr
hecem ine
n, qual mi
rum, Kucu
rumm infanton
tninenter contin
cico & unbr
ofen Nidis
Nun, Mipſemn
Mhie, Ir A
o guumn helis
um feruem,

PaulusRo
Utaturis ucen.
Dernardus .
un varlet
i guit nif
ils beflit, ic
Dun, mn
beo pro
unſuum ce
urerun te
eludits de
ealsſtule

— — = 2 —

Gkelleie vit! à quo omnia dulcia habent ſuum dulcorem, omnia olen-
ſüirckis lin tia ſuum odorem, omnia ſapida ſuum ſaporem, omnia pul-
Nees ppelen echra ſuum decorem! Omnia hæc ſpecioſa, & quæ quocun- .
que ſenſu grata percipimus, quæ videmus, quæ tangimus,
Wprrirr enci quæ guſtamus, tantum veluti guttulæ ſunt ad immenſum
luice monr, bonorum omnium oceanum, qui eſt omnium Conditor

DEUS. Si igitur rapit te ſpecies floris, fructũs aut alicujus
perſonæ pulchritudo, noli eâ capi, ſed mentem transfer
ad ſpeciem increatam & immenſam, quæ hæc omnia pul-
chra, quaſi radios quosdam ex ſe diffudit, atque in ſe omnium
florum, fructuum, perſonarum, rerum omnium, imo mun-
dorum infinitorum, quos creare poteſt, pulchritudinem
eminenter continet & complectitur.“ Noli decori creaturæ
modico & umbratico cor affigere, ut verum & immenſum
eumliccberii decorem perdas: noli cum cane «.ſopico ſectari carnis um-
V.12. Fidit àtem bram, ut ipſam carnem tibi ſinas excidere: noli guttæ ità
tgue Dominumſ inhiare, ut fontem & pelagus bonorum omnium perdas, &
dennicicerconteka Ppro gutta mellis recipias mare fellis; ſed ama bonum unum,
Ahenlinnen Auin bonum verum, bonum infinitum, in quo ſunt bona
in enlad omnia.
Nlrrmddenden
en. Lrpohüthaa

Demmderden
ind,OlN
Iis guluiſtung
Amandum ſ elie
Noemocdoremticnr
isblandeſernit,ur

S. Paulus Rom. I. à v. 20. Philoſophos gentiles memorat 6 12,:
id eX Creaturis utcunque clarè cognoviſie DEUIM. Tanta enim, Erlam Ethi
ADeumintgs u 8. Bernardus ſerm. 31. in cantica de iisdem loquitur, hæc creaturis
mnmns, hn formarum varietas, atque numeroſitas ſpecierum in rebus Deum c o⸗
Chenr nſin conditis, quid nifi radü ſunt Deitatis? Nihilo minus lumen Blate.
n Gennne, ſai; fidei illis defuit, ideoque cum ſolo naturæ lumine cognoviſ-
umcone ſont Deum, non ſicut Deum glorificaxerunt, aut gratias
inlorleltn d egerunt Deo pro mundi fabrica, ſuique ac rerum omnium
Gnurhyacntt, ad uſum ſuum creatione & conſervatione 3 ſed evanuerunt,
AVant Pren, n & juxta Græcum textum vaniet, inanes facti ſunt in cogitatlio-
n rin dege nihbus, ſeu habitis de DEO diſcurſibus, quibus relictis ad vana
uet mgemc idola colenda ſtultè deflexerunt.
is cole, S
, qui he H Nobis

5ozg lIn Feſto 5§. Philippi & acobi Apoſtolorum.

— — ——— — —

Nobis in Chriſtianâ fide imbutis incumbendun ouni
4 icaà creaturis cognoſcamus 1,
curàâ & contentione, ut ità ex cr 5 M
ut ipſum ſupra omnia totis cordibus diligamus. lri per . ee⸗
turas tandem ad cœlum aſcendamus, eoque berren⸗ .
non erit amplius neceſſum cum Philippo rogitar .
de nobis Patrem. Neque Deum arabliu Per Pecmlan
&, ſed facie ad faciem clarè .
ænigmate & obſcurè, ſe e a elre gadtamu⸗
imiles ei erimus, quia videbimus eum,
uxta illud I. Joan. 3. Similes ei uia Vile⸗
Eausi eſt. Tunc enim verò, tunc deſpectis vel mnil muucis
pleniſſimi gaudiis, & merſi mari gaudioru
dicere poterimus: Suſſicit
nobis.

CLoON-

Qn
Delodid eri
ats; Olcku
un;
niecenco. de
npe,tähqu
auces exmnde
ncruce velu
onem cruc
mnb eſt quor
iyun ſace
uli veniet
n ſ inſinn
kerhibebun
1n laique 4
uthbulation
It preſertim
uum glod

Aponnkam

en ſeitg

— 82) (0) (Lr oz

Melnabetinan
Uhmng lure . .
eein Concio Aulica.
lo whi: J .
Pln r Heellinmn Perennem habet Majum, qui crucem
tNiencne icenmn amat.
,lunittium Philippe, qui videt me, videt & Patrem. Joan.
Peckis mlte nmn 14. V. 9. .

nmi ganditun
fiot Emini facilè eric dubium, Menſem Majum omnium . 1.
totius anni eſſe lætiſſimum; quandoquidem ſpe- Prærogati-
2 cies quædam terreſtris Paradiſi nobis objicitur: e AMMcnſis
Vſenſus omnes mirificè recreantur; oculi virore l
camporum, flore arborum; aures avium cantu,
melodiâ variã, præſertim philomelarum artificiofis chro-
matis; olfactus fragrantiâ violarum, aliorumque floſculo-
rum; guſtus fragorum dulcore; tactus molli in ceſpite
quieſcendo. Sed quid hoc ſibi vult, quod in floridiſſimo
tempore, tamque delicioſo in menſe Eccleſia nobis meras fe-
rè cruces exhibeat? Ipſis Calendis ſtatim ſiſtit Philippum
cum cruce velut prodromum : tertiâ poſt die celebrat in-
ventionem crucis Dominicæ. Nec ullus menſis tot Apoſtolis
refertus eſt quot iſte. Nam præter hodiernos duos Apoſtolos
Philippum & Jacobum, ſextà hujus, S. Joannes cum dolio fer-
ventis olei venier; ſeptima Primicerius Martyrum translatus
Romam ſe inſinuabit; nonâ 8. Andreas & S. Lucas ſicnili-
ter ſe exhibebunt, ut & S. Matthæus biduo antè elevatus,
decimà denique die vivus Martyr. Job. Qui omnes per cru-
ces ac tribulationes ad regnum cœlorum pervenerunt. Et
cur tot præſertim Apoſtoli in Majo adſunt? Adſunt ad con-
teſtandum, quod ibi ſit Paradiſus, ubi crux eſt, & quod illi in
terra jucundum habeant Majum, qui inveniunt, & amant
crucem. Veritas eſt, non paradoxum.
(. 885 Hanc

506 li Foſio SS. Philippi & Jacobi Apoſtolorum.

Hanc ipſam veritatem in honorem Sanctorum Philippi
& Jacobi, & ſimul ſanctæ patientiæ, cujus etiam hâc die ce-
lebritas eſt, paulò fuſiùs perſequar.
S Plianus lib. I. cap. 33. refert Ruſticum quendam regi Ar-
e: qui taxerxi per Perſidem equitanti obtuliſſe malum punicum in-
DRO ſunt uſitatæ magnitudinis, ut Rex ſtupore captus, quæſierit: ex
gratiores, quonam Paradiſo depromptum hoc donum mihi affers? qui
repoſuit : é domo mea. Felix, qui domum ſuam, Para-
diſi nomine potuit honorare; ſed felicior is, cujus anima
Paradiſus eſt, ex quo Regi Regum fructus gratiſſimi afferun-
tur, & in quo patientiæ opera nunquam non matureſcunt,
ſemper nativo rubore vivida, ſemper coronata; quibus tan-
—gquam malis punicis juſtarum animarum Amator delectatur.
Id quod non ignorans ſponſa, animæ juſtæ imago in Can-
ticis c. 6. v. 10. ait : Deſcendi in hortum, ut Receten. ſi fio-
ruiſſet vinea, & germinaſſent mala punica. Solicita nimirum
de fructibus, quibus ſponſus magis delectatur, ei offerendis.
5 3. Quando primus hominum parens terreſtri Paradiſo eje-
enbin. tus fuit, audivit, à Deo ſibi, ſuæque poſteritati dici, Geneſ.
telligatur 3. V. 19. In ſudore vultüs tui veſcéris pane. Philippus Ab-
e7. bas lib. de ſalute primi hominis c. 22. & cum eo multi Inter-
ſudore vul- Pretes intelligunt per panem, non tantùm quæcunque ali-
tus tut ve menta, ſed delicias quaslibet, ad quæ omnia ſibi comparanda
Ko Pa- vel proprio vel alieno opus eſt labore, & ſæpe ſudore. Sunt, qui
vocem Panis volunt provenire ex græco pan, quod ſignificat
omne, quaſi per panem intelligendum ſit, quidquid bonum
eſt. Adeoque voluit DEUS ob culpam é Paradiſo ejecto
Adamo dicere: ſi vis regredi ad Paradiſum, de quo in poæ-
nam peccati ejiceris, ſudore opus eſt; ut ſudes, ut labores,
ut multa dura feras, neceſſum eſt: ſine patientia non regre-
dieris. Hæc tibi clauſum aperiet, perditum reperiet Para-
diſum. Audiamus verba Abbatis: Sudor iſte jejunium eſt,
Vigiliæ, lectio, oratio, meditatio, compunctio, ploratio, in
guibiss laborare nos con venit in hac regione vivorum, ſi re-

fici

—

-

—
ſwmuf
t denenti,
Kp at
om, prol, .
ſrer, Memn n
um: en
un penem;
els, ſed ed
ſciceret: U
Pilponstum
rr, vomm el
afut, adrent
yurimnl/
AMurus eler Ch
1 MOnde:
Jüngbie nlle
omnin, gu
Pfehems unen
GPls, gnum
SCenariorucn
feit cran de
eun. Qu
1: quoties
Uen.
henioſi 4
iKgue via

un: lbi el

In Dicitur
in Mlunt ti
VNuttor e
Plenpe Dhiſot
Vplltad Dar
Arkn flo l
Mt gel

Ayofolon

4 = Concio Aulico. 507
in eimu Kei volumus pane Angelorum. Quæ ut exerceas, an non opus
. eſt patientia.
un genclmnmig Quod ſi per panem intelligitur à viris doctis omne bo-
emum Dnian num, prout, benedictus à S. Philippo ſuper Pſ. 22. demon-

anng, glalirt, ſtrat, viderur mihi Chriſtus, Jan. 6. v. .. interrogans Philip-
bnnnligfinin pum : Unde ememus Panes? non collimàâſſe ad quotidia-

domm iun du num panem; quo triduo jam caruerat populus Chriſtum
lcrs ann ſequens, ſed ad panem Angelorum, ad cibum Paradiſi, qua-
gullnicke ſi diceret: Uinde panem cœli, & cœlum ipſum ememus? S.
nl aonidmen Philippus tunc nondum Divinà Scientia imbutus, quid reſpon-
e Nll derit, norum eſt. At ſi Spiritu Sancto plenus fuiſſet, ut po-
ont;gaos ſtea fuit, advertens ad circumſtantiam temporis: Erat au-
Amaor dln tem proximum Paſcha v. 4. & ſciens, quid adhuc ante Paſcha
ilte imzo n paſſurus eſſet Chriſtus, aliter reſpondiſſet : dixiſſes utique,
vut gnen mi Apoſtole: O Domine, non eſt, cuxr ſolicites, undè pro
iin Holcin in quinquies mille hominibus futuri ſint Panes: unicam expe-
ann eiernd Gto navim, quæ advehet panem: Crux tua navis eſt de lon-
enelti madb g& vehens panem. Per hanc & per nummum patientiæ eme-
leria dici, Gene, mus plus, quàm quod non ducenti, ſed milleni, ſed millio-
Ame. Müihns N nes denariorum emere non poſſent. Paradiſo emendo ſola
NCNNENANAN ſufficit crux & patientia. Ait Evangeliſta: Hoc dixit ten-
uptdin gorenmqne⸗ tans eum. Quoties Dominus tentat, venalem offert Paradi-
onnaſbicnan ſum : quoties patientiæ, toties & ſingularis gratiæ offert oc-
Klepeſucgre dn caſionem.

Ingenioſa apud ſeripturæ Interpretes quæſtio ventilatur: §. 4.

00 gol glo igi⸗ . 4U E Pcur. .
. Oucuide Ubi, & quæ via ſit infallibiliter ducens in Paradiſum? Et re- i ſitin⸗
. . . . . 2
m Piradlnen ſpondent : lbi eſt Paradiſus, ubi ſcaturigo eſt quatuor flu- via in Para-

ln ,e a k minum. Dicitur enim Geneſ. 2. V. 10. FPluvius egrediebatur diſum.
, r ſles, Ulin de loco voluptatis ad irrigandum Paradiſum, qui indè di Vi-
ein onn, ditur in quatuor capita. Quorum nomina ſtatim ſubjungun-
e Pnen eie tur, nempe Phiſon, Gehon, Tygris, & Eu hrates. Si quis
etcitum ſe venire vult ad Paradiſum, aliquo horum lvio utatur, ferè,
r Neſ, ut Theſeus filo Ariadnes uſus eſt ad inveniendum exitum e
uncfo , Labyrintho. Sed hoc ei obſervandum, ut non ſecundo flu-

I ioTN 7 .
vone 1M , §5 2 mine,

508 In Feſto &. Philippi & lTacobi Apoſtolorum.

mine, alioquin ſemper magis ac magis à Paradiſo abiret. Ad-
verſo flumine eundum eſt. Sic itur, cùm itur per adverſa,
per ærumnas, per tribulationes, per cruces, ſed nimirum pa-
tienter, libenter, lætanter toleratas. Aliam ad Paradiſum
viam vix invenias. Haâc iére viâ, quicunque jam in æternæ
voluptatis Paradiſo deliciantur.
Mirabilia memorat S. Joannes, quæ in ſua Apocalypſi
cap. 4. viderit, putà Paradiſum apertum, & delicias inenar-
rabiles, quas DEUs diligentibus ſe præparavit, v. 6. ait: In
conſpectu ſedis (quâà Deus reſidebat) tanquam mare vitreum &o.
audis ? inter Deum & nos interjacet mare. Hoc tranandum
eſt, ſi velis ad portum felicitatis, ad locum voluptatis, ad
Paradiſum, ubi perpetuus Majus eſt, pervenire. Pedibus non
tranſitur, ſed manibus. Notat Hieronymus ingeniosè, quod
home natans per aquas, formâ Crucis vehatur. Cruce igi-
tur, & patientid opus eſt, ut mare tranetur. Agedum am-

plelctere erucem ambabus manibus, & feliciter enatabis, eoque

enies, ubi nulla Crux eſt.
Dices forſitan: natandi peritus non ſum. Sit ità; non

propterea animus deſpondendus. Adeſt ecce tibi Philippus,

quondam Piſcator, & jam ſuâ non indigens naviculâ, eam
tibi ultro offert. Sit illa & tibi chara. In ea & cum ea ſecu-
riſſimè vehéris. Quam loquar naviculam, utique intelligis:
Crux nempe eſt, in qua ipſe exemplo ſui Magiſtri pependit:
in ea tanquam optima naviculâà ſanctus ad portum gloriæ ac
deliciarum enatravit. Crux navicula eſt, ait Hugo Cardin.
in cap. 2. Cantic. & hæc facilè omnibus præſtò eſt: offerunt.
etiam Apoſtoli: offert Chriſtus ipſemet, & ab uno quoque
vult eam tolli quotidiè Luc. 9. v. 23. Verba Hugonis: IIt
tranſire poſſint, ipſemet navim adduxit, qu ſecuri tranſirent,
id eſt, crucem. Dormiendo, & cantando absque ullius pe-
riculi metu tranſibis, & portum gloriæ attinges, dummodo
ſis in navi Crucis. Notat S. Maximus Ep. homil. 2. de Cruce;
navim non eſſe ſine Cruce: Cum, inquit, à nautis ſcinditur
maré,

*

—
n
nue Donmi⸗
Dominco Kan
Corteiadn
i baae
N⸗

Cod i⸗

o coriokem

e Miumme VI
i! mapor e
. 40 iginn
ſer t, tis
ies. Mimar
1 cgve ſbi cor
Vun ob,luat:
ctus,ar inent
i urrin
, Gogſerv
jum conideri

o in Gpur
WMrarit D EU

An qud amb⸗
wun inclligun
r glidem p
lr umen
v chmn ellen

ienimn pocl

Ubancilum:
Dinelenter a
Mi Cereis,
Wichs ⸗
Pohltnet, e

Afhnn

enibrl
m ir e
nez ſl Ummm,
Alamn , Diule
Cnneiam in rn

Iun nſin Apvenhr
umn, K Klaas nenn
Eparanit, , 6dt:
Mni nurt aifeund
e. Hoc trannner
locum volupeniit
ryenire, Pecbuunn
mus ingenioreqn
VChatur. (vuc

Uktur. Aeku

ertnutali, an

ſum. At it; non.
A iniiee

cend Wwiodn, en

Inen N oum alt

na int
lam, uique inel
ſui Mlagtki, er
6 ad pottun goi

el, ait Hugo n

sreltckt af
net, Kab o

Ferba Eugond

aco abogle ilur
Attinges, mm⸗
hormi ul,
. Nolti/
Uit, ti/

Concio Aulica. 509

mare, prids ab ipſis arbor erigitur: velum diſſenditur, ut

eruce Domini faſdtâ, aquarum ſiuenta rumpantur: Et hoc
Dominico ſecuri ſigno portum ſalutis petunt: periculum

mortis evadunt. Ità & tu periculum evades mortis æternæ,

& ſi velis ad perennem Majum, in navi crucis feliciter evo-
labis,
Quod ſi dicas, mallè te viâ terreſtri ire, quàm navi,
dabo curſorem viæ peritiſſimum, & viæ indicem, eum-
que minimè vulgarem, an putas nobilem ex ordine eque-
ſtri? major eſt equite. An Baronem ? major eſt Comi-
te. An igitur Principem ? major eſt Principe quolibet:

Rex eſt, & talis quidem, cui parem in terris omnibus vix in-

venies. Æſtimat eum DEUs ipſe, ſic de eo loquens,
in eoque ſibi complacens: MWumquid conſiderdſti ſervum
meum Job, quod non ſit ei ſimilis in terra, homo ſimple, &y
rectus, ac timens Deum, & recedens à malo? Job 1. v. 8. & c.
2. V. 3. Pretioſus hic vir cap. 13. v. 27. ità ad Deum: Poſui-
ſti in ner vo pedem meum. Pagninus legit: In compede pedes
meos, & obſerväſti omnes ſemitas meas, & veſtigia pedum
meorum conſideräſti. O mi Job, quàm mirabiliter loqueris!
quando in cippum poſiti ſunt pedes, quot greſſus feciſti, quos
numeràrit DEUS, & veſtigia computârit pedum tuorum:?
vinctus quò ambulaàſti à ſunt interpretes non pauci, qui per
nervum intelligunt podagram. At podagràâ laborans nec
vertere quidem pedem valet, nedum ad ambulandum mo-
vere. Et tamen Job veriſſimum dixit, quod omnes ipſius
greſſus, cùm eſſent pedes in nervo, numeravit DEUS. Am-
bulavit enim podagricus Job illis ipſis in nervo poſitis pedi-
bus in Paradiſum : ambulavit ſuper ſtellas & ſolem. Quam
viam excellenter ambulat, quisquis habet pedes in fidiculis, in
Hiſpanicis ocreis, in podagræ torturis, in cruce. Sic itur
ad aſtra. In Paradiſo ambulat, & non in terra, qui propter
JESUM vinctus jacet, vel perindè, ut ſi vinctus eſſer, domi

ſuæ ſe continet, vel ægritudine, lectulo affixus decumbir, &

888 3 dolo-

. InFeſto S. Philippi & acohi Apoſtolorum. e
doloribus cruciatur in DEl ter optimi voluntatem reſigna- gaminke
tur. Hæc recta & brevis eſt, ad Paradiſum ſemita. Viam tencult
regiam non invenies, quæ in latum ſe extendat. Oraculum is genis
Chriſti eſt: Arcta via eſt, quæ ducit ad vitam, Match. 7. v. un thiani
I4. eò non venitur rhiedis florentinis, non lecticis ambulatoriis, zmirinle⸗
non ciſiis gallicis. Elt,lett übhi
Sub annum Domini octingenteſimum, perſequente e ſinpetel
Chriſtianos in Africa Galerio Maximo Proconſule, Nemeſia- 5 rna ,
nus & 7. alii Epiſcopi, cum aliquot Sacerdotibus ac Diaconis Dum,
exulabant ad metalla damnati. IIllos S. Cyprianus, & geger ſel
ipſe alibi ob Chriſti fidem exul elegantiſſimà Epiſtolà conſo- imncohen
latus inter alia, ſic ſcripſit: Compedes pedibus veſtris, &; mem- Wõ

. . — S,. ouſeont mnn
bra felicia ac DEI templa infamibus vinculis ligaverunt; 4

quaſi cum corpore ligetur, & opiritus. Dicatis DEO bhomi- i
nibus, & fidem ſuam religioſd virtute teſtantibus, ornamenta * i i
ſunt iſta, non vincula; nec Chriſtianorum Pedes ad infamiam “ D
copulant, ſed clarificant ad coronam. O pedes feliciter vin- e n
i, qui non à fabro, ſed à Domino reſolvuntur! O pedes i gen
ſtliciter vindti, qui itinere ſalutari ad Paradiſum dirigun. - umr creme
tur! Nemo proindè dubitet, ſe in via ad Paradiſum eſſe, uc, (anc d
ſi pio erga Deum affectu, adverſa tolerat. birmn An
9. 5. Geneſ. cap. 28. v. 12. vidit jacob ſcalam tam altam, ut & ſeneſin lo
Ae terra in cœlum protenderetur: in extremitate ſuperiore vi- Mtant auge
adi- 1. —. . . . 7
ſuma. dit Dominum ſcalæ innixum. Multi multa per ſcalam ſym- Drorerbiun
bolicè intelligunt. Sentio ego cum S. Bernardino dicente: diiſle
Crux Chriſti ſcala utique eſt, quæ meritò per ſralam acob ſi- & Uihrit
gnatur, Tom. 2. ſerm. 56. quiæ ſicut Dominus innixus erat Aeſt. Adlſt
ſralæ, ità & Chriſtus affivus cruci. Mec tantum Chriſti Crux; 160rthodon
ſed quælihet Cruæ ac tribulatio æquo animo tolerata, verè Acucis dor⸗
ſtala eſt, qua ſcandis ad gloriam, ad felicitatem, ad delicias legoe
æternum duraturas. Et ne moveri poſſit, Dominus ſcalæ in- Küliem,7
nititur. At vide inſuper, quod Jacob vidit. Vidit Angelos iemm 6
quoque DEl aſtendentes, & deſcendentes per eam ſcalam, non Aoreint
unus, ſeéd innumeri Angeli tecum ſunt, quando tu affligeris Uurer.

&

Atuenn Concio Aulica. FSII

— .
clnuant & afflictionem omnem lubens toleras. Alii aſcendunt, &
lum ſenin in elicitos à te heroicos patientiæ actus DEO præſentant: alii de-
nendit Ork ſcendunt & promeritas indè, nonnunquam & extraordina-
1niten, Krhn rias gratias referunt. Ecquid mali, quid periculi, quidda-
hltkiisanbulani mni tibi times in tua cruce, in infirmitate, in egeſtate, in in-
famia, in mille aliis afflictionibus ? Angeli tecum ſunt: arri-
fnm, Priien dent, licet ſibilent homines: Angeli tecum ſunt, laudant te,
Procoliie, Nerel licer vituperent homines: Angeli tecum ſunt; in manibus .
ercotbis N Dan ſuis portant te, licet pedibus conculcent te homines. Nec
5 Oprans Aungeli ſolum, ſed ipſe Angelorum Dominus præſtèò tibi eſt:
Nimi Hyitcaam delectatur ſpectaculo patientiæ tuæ. Patet id ex eo, quod
bu efi;Go aliquando Dominus dilectæ ſuæ S. Gertrudi dixit: Cum me
inn; deon disguſtant hominers, ego te crucio, ut tua patientia oblectet
Ditifn O me. Si Angeli præſtò ſunt, ſi ipſe adeſt Angelorum Domi-
Antbuu,num nus; ergo ibi cœlum, & revera Paradiſus eſt. Eaque pro-
bele alifmm hrer ibidem v. 7. ſubditur. Non eſt hic aliud, niſi domus Dei,
ite liicrd Ey porta cœli. Da mihi urbem, ubi plurimæ ſunt afflictio-
fumr/O nes ; ſed quæ omnes libenter, amore Dei, generoſeque ro-
dutlſin 4in lerantur . da ejusmodi domum: da viliſſimi gurguſtii an-
Anradüln h gulum, dicam audacter non eſt hic aliud, niſi domus Dei,
züu ubi habitant Angeli. Confirmat id Hugo Cardinalis in cap.
g⸗ 28. Geneſ. ità loquens: Crux dicitunr domus Dei; quia in
anmtminn, ea habitant angeli; qui ſunt Filii Dei.
geniumilhgin In Proverbium tranfſiit, quod ajunt, oannem Gerſonium gr
milaper ſlinn aliquando dixiſſe: Clbi Papa, ibi Roma. Dixerim ego ſa- UbiChri-
,Dermucdno dun :s . Ubi Chriſtus, ibi Paradiſus eſt. Ubi autem Crux, ibi Mele Va⸗

6, e, uun ſi Chriſtus eſt. Adſtipulatur mihi D. Joannes Damaſcenus, dum
Dnminuſnd libro 4. Orthodoxæ fidei cap. 12. probans rectè à nobis ſi-
tunmrf „Agnnmnum crucis adorari, ait: Ubi enim ſignum fuerit, id eſt,

Nino lnut, Crux, illic quoque & ipſe, id eſt Chriſtus, erit. S. Ambroſio
AMuttiten A lib. 6. in Lucam, ita eſt eſſe cum Chbriſto: E&z ubi Chriſtus
,Domicns ſa Itſt, ihi regnum eſt. Apud S. Joannem cap. 12. gentiles qui-
ficte FideA dam accedunt ad Philippum, dicentes: Domine, volumus

zren ℳ JESIIAI widere v. 21. Audierint illi multa de JESU, de ejus
Oumt⸗ D prodi-
. 1 .

512 In Feſto §&S. Philippi & acobi Apoſtolorum.

prodigiis, de innumeris Judaico populo præſtitis beneficiis, de

moribus ejus ſanctiſſimis, ac præſertim de ejus ſuaviſſima in-

ter converſandum cum populo modeſtia ac manſuetudine.
Quæ vel ſola poterat dici oculorum Magnes. Philippum præ
aliis accedunt, vel quia is præ aliis erat illis notus; vel quia
primus illis occurrit, vel quia voce ac vultu tmajorcm can-
dorem, facilitatem ac benignitatem præ ſe ferebat, itaque
omnes ad ſe alliciebat. Chriſtum enim ipſum, utpote virum
ſanctiſſimum, & Propheram eximium, longeque lateque fa-
mæ præconiis celebratum, & quidem Judæum, quales ſcie-
bant abhorrere à gentibus, accedere non attentabant, ut
ſentiunt hic Cyrillus & Chryſoſtomus. Mediatorem ergè
inter ſe & Chriſtum adhibent Philippum; quia verò hic ipſe
audierat à IESU : In viam gentium ne abieritis; venit illi-
Cèôò ad Andream, tanquam majoris apud Chriſtum authori-
tatis, quod primus omnium JESU ſeſe adjunxiſſet. Mox
uterque rem Chriſto nunciat. O quid eſt in mundo viſu di-
gnum, ſi Dominus JESUsS non eſt videri digniſſimus? nihil
coœlum, nihil terra habet tam deſiderabile. S. Thereſia tra-
hebatur quidem aliquando in aliquem amorem erga homi-
nes affabiliores, ſed visà Chriſti amabiliſſimà pulchritudine,
nullius deinceps hominis amore capi potuit : viluére ipſi
meritò, ad JESUM ſuum, omnia. Meritò & ſponſæ erat Cant.
5. v. 16. Totus deſiderabilis. Deſideras & tu tam videri di-
gaum videre JESUM i accede ad Philippum, ut illi: voca-
bit ille Andream, & hi duo ſimul te introducent ad JESUM
videndum : Ad hos duos Apoſtolos te dirigo; quia hi duo
crucifixi ſunt erecto capite, ſicut Dominus; & CGrucem ha-
bent inſignibus. Vides, mi homo, Crucem ? imò non tan-
tùm video, ſed ſentio, inquis: bene eſt. JESUM vides. Jam
dixi : ubi Crux, ibi Chriſtus.
Proto-Martyr Stephanus ſub imbre denſo lapidum ſtans:
Video, in quit, cœlos apertos, & Filium hominis ſtantem a de-
vtris DElI. Act. 7. v. 55. Pulchrè de hoc novo Bhdiatore
i

4 peinol
ℳ., beimo⸗
Norans ete
nelorts, t⸗
muncdh Uln
ttumnihi, ſis⸗
pomne ſackun
mn wta ſudee
ℳ Poohatz
lpar . Pugna
o c.obles
Ferunddun.
ſe eligenten,
5 Obruebam
Aupper glarn 4
Hileoe, A ſn
Abendin ii⸗
0 Pradlmn.
ent N

Nephuonm, 5

mnenz oſhgli
unt. Ne tn
leelum focii
Aoquitur
iin. N
IIno ſerid
1¹ § Ambror
ei Mron
loſt leſeript
tblue, 4
AWn Nrcice
Welclerit.
lheſtolds,
uher un

Aolorn
—
oreſiülme
eus ſunäimr.
elin Wanlend
egne Milpng
1rlignong;
e uln maſren e
Preſ kerhet, in
niſim ein

longegle egt

udrum, guls h
Hon Attentäbam
8 Mechroent
1; guin per in
Cbleriti; Fenitl
1d Chrittucn auth
eſe adunriſler 1
AMin mundo nidl
i gnilim Nl
dle. Therſan
N Wt eghonn
Pildna Paihrrud⸗
pi Dormi: in
ri holle “
ris Il uun n 6
kiigpun, uiin
e irroduoen 1
6te Enigo; gun
hnins; ACne⸗
Crucen? ino
e ohl ſis

re enſ⸗ miin
n wſini “
e hoe hofo

Concio Aulica. 513

—
id eſt, primo Martyre ingenioſior non nemo loquens, jubet
Romanis ê theatris faceſlere feras, & mirmillones, quando
meliores, & dignos, quos omnes ſuperi ſpectent, ludos da-
re mundo inſtituit Chriſtus, Primicerius purpureæ legionis
certamn ſibi, ſuisque victoriam coronamque vaticinatur ſuo

in nomine facturus periculum fortitudinis, quà plenus erat,

cum tota Judæorum feritate committitur. Ità contra inſen-
ſatos pugnat, ut Chriſtus ipſe, aliàs à dextra DEI ſedens, aſ-
ſurgat: pugnam ſpectet: & nunquam eatenus viſo ſpecta-
culo ſeſe. oblectet, neque minùs animet pugnantem ad per-
ſeverandum. Non erat opus, ut ſcalam è terris ſupra nu-
bes ſe erigentem videret, prout Jacob. Illi ipſi lapides, qui-
bus obruebatur ac ſepeliebatur, erant Stephano ſufficiens
ſcala, per quam ad beatitudinis regnum aſcenderet. Gradus
lapideos, ac ſecuriſſimos habuit, quos nobis reliquit, ut per
ejusmodi ſcalas, ſi ità DEO viſum, nos quoque aſcendamus
ad Paradiſum.
Quærit S. Proclus Orat. 19. an nihil locutus ſit Dominus
ad Stephanum, & reſpondet, ſic allocutum : O Stephane!
ne timeas eos, qui te lapidibus impetunt: ſcalas tibi ad cœlum
applicaunt. We timeas eos, qui te lapidibus obnuunt: gradus ti-
bi ad cœlum faciunt lapides. Ità unumquemque noſtrûm etiam-
num alloquitur: dumque te feriri lapide permittit, pandit
Paradiſum. Nec pandit tantùm, ſed te rapit in Paradiſum.
Non hunc ſeriòè ambit, qui cum Stephano pugnare detre-
Rtat. S8.: Am broſius lib. 4. in cap. 4. Lucæ : Tolle certami-

na, tuliſti coronas: tolle cruciatus, tuliſti beatitudines.

Poſt deſcriptam cap. 7. lapidationem Stephani, recenſet
mox c. 8. Lucas, quomodo, quamque fructuosè Chriſtum in

§. 7.

Iabet pa-
tientia cur-

Samaria prædicàrit Philippus, & verſ. 29. ait, quod à Spiritu rum ſuum,
Sancto audierit: Accede, & adjunge te ad currum iſtum. Ac- duo bergit
cedit Apoſtolus, & audit Eunuchum Candacis Reginæ Æthio- ſum.

pum legere hunc ex Iſaiæ c. 53. v. 7. locum Scripturæ: Tan-
duam ovvis ad occiſionem dudtus eſt: & ſicut agnus coram
Tec ton-

S14 FtſioS⁵. Philippi &, facoti Apoſtolorum.

er
tondente ſe, ſine voce; ſie non aperuit os ſuum, c. Habeat nt te
Eunuchus ille currum ſuum, ad quem à Deo accedere juſſus, elb: ne
& ad quem conſcendendum humaniſſimè ab Eunucho illo cdm M
invitatus eſt Philippus; habet etiam currum ſuum S. Patien- / unn
tia, in quem invitantur, quotquot uspiam ſunt amatores cœ- G⸗
leſtis Paradiſi. Et quorſum tandem currus iſte vehit eè u: n
prorſus, quò currus igneus vexit nobiliſſimum Prophetam fiertun.
Eliam. Audio enim 8. Chryſoſtomum Tom. I. de aſcenſu. 6Daracilam
Hleliæ clarè dicentem, currum patientiæ eſſe currum Elii, cn bawlopr
. quem priùs aſcendere non meruit, quàm multa ab impia Je- hoſtea in ar
zZabele, multa à dyſcolis Hebræis paſſus fuiſſet. naciſo es
S. Paulus novi Teſtamenti Elias quanta, quamque penè Momns
incredibilia paſſus fuerit, 2. ad Corinth. à v. 23. prolixè me- nanilins an
morat. Eorum quaſi compendium ſequenti mox capite dum iſere orrcles
memorat, præmittit hæc verba: Scio hominem raptum in Para- mnho, N
diſum. Cujus raptũs cauſam inſinuat fuiſſe ſuam in ærumnis ingünmm n
patientiam. D. Chryſoſtomus hom. 2. ad populum combi- i um
nat Paulum & Adamum, & obſervat, quod ille in Paradi- 5Lam
ſum ſit raptus, hic e Paradiſo expulſus. Quâm diſpar utrius- o euununs
que ſors! & undè tanta diſparitas à reſpondeo, à diſparita- MeCkſares
te utriusque vitæ. Adam vivebat in deliciis proeul omni ziilee nige
moleſtia & afflictione, nec manus abſtinebat à ſumendo, nec r clechus
os à guſtando fructu vetito; & hinc expelli Paradiſo meruit; zlem *
Paulus verò vivebat in innumeris & graviſſimis afflictionibus, Sc.
in perſecutionibus plurimis, in plagis ſupra modum; nihil- edi .
que tam grave erac, quod pro Chriſto non toleravit cum 4 . i
gaudio! & hinc meruit rapi in Paradiſum. Verba S. Docto- E Riltr
ris: Quando illaborioſam vitam degebat Adam, Paradiſo Puiünds
excidit : quando laborioſam & ærumnoſam Paulus agebat ufeme
itam, in Paradiſum raptus eſi, & tertium in cœlum aſcen- Kae
Qit. la,mi erue
. 8. Cum Matth. cap. Iy. v. 4. S. Petrus visdâ Chriſti gloriâ di- mguidds 0
Qui vult ceret: Domine, bonum eſt nos bic eſſe. ait Evangeliſta Mar- ckwtine⸗
cum Paulo . . 2£ a Mar.
iapi adcæ-cus: Mon ſciebat, quid diceret, C. 9. v. 5. cur autem id non viuſti

ſcie⸗ t, .

APſolyn

ſn Concio Aulica. Fr;
l utei ſiebe reſtonder 8. Leo de Transfiguratione ſermoniem ha- ſum ille
60 Auuiri ens: non ſciebat hujus vitæ, priùs nobis tolerantiam poſtu- paulo pa-
Ommm = landam eſſe, quàm gloriam. Et poſt paululum: &ve il- tan ba⸗-
unſintanmoren le ſit Toannes Eangeliſta, quem ita dilexit Dominus, ſi ve rucem
ann ſ Ni ille ſit Petrus, qui claves accepit regnorum, oportet, ut prius limet.
llnm iatt dicat: Tranſimus per ignem, &; aquam, & induxiſti nos in
mINEn refrigerium. Pſ. 65. v. 12. Velles & tu fortaſſis cum Paulo
ir drammke in WHWH rapi non malè quidem id velles; ſed heus!
in mihni⸗ n aulo priùs in tribulationibus cxerccaris neceſſum eſt;
Glie. . bol en en Paracliunn venies. Interim dum in Cruce es, in Pa-
ſan
en⸗Narhii Magnus hic Apoſtolus, ac ſæpè jam nominatus, ger-
7.25,0rolen maniſſimus crucis æſtimator, non vivere, quâàm ſine cruce
ami mor chie t vivere præelegiſſet. Pati pro Chriſto ipſi in pretio, in amore
inenraytunn in ſummo, in voto erat: inglorium ducebat, quidquid cruce
ileſunm inenmm inſignitum non erat. Mihi abſit, ait Galat. 6. v. 14. gloria-
epulm om ri, niſi in cruce Domini noſtri EotI CHRTII.
oc le in ead S. Lazarus in hiſtoria imperiali ſub annum Domini
m arumni II40. enarrans funus Lotharii II. Imperappris, ait, elato hoc
Cnieddlfkir⸗ funere Cæſareo, ab Henrico Saxonum Duce, penes ſe repoſi-·
s wond en ta fuiſſe inſignia imperii, Gladium, & Crucem. Lotharius Suc-
knemtimmenho ceſſor electus, & Imperator renunciatus eſt Conradus. Qui
elihillo nen q uidem acceptavit imperium; ſed negavit ſe rerum potiri
uiliniscſllüni poſſe ſine Cruce. Repetivit igitur ab Henrico Crucem. Hic
Cvora odum; tergiverſatur. Conradus ad bellum ſe accingit, armis repeti-

turus, ſi aliter recuperare non poſſet, Crucem; nec antè
quietari animus potuit, quàm crucem reciperet. Simili verè
genio fuére maximi quique Sanctorum. Non volebant, non
valebant vivere ſine Cruce, quaſi cœlum aliter ſibi emi non

ſto non Clerant 4
Hum. Vetbe 80
ut Aun,

ngiin t lcce . tcr Unr.
lunin unr poſſet, niſi cruce. Talis inter mille non priſcis illis tempo- L
. ribus, quibus Chriſti Sanguis adhuc calebat, quò minùs mi-
8 Chrligne⸗ rum eſt tot incaluiſſe Sanctos, ut ſine cruce vivere non vel-
M Urngelot lent, ſed noſtris temporibus, fuit S. Thereſia, cui nihil magis
ain ib in votis erat, quàm pro Chriſto pati. Notiſſimum eſt illud

,Cun auenb
Cur Nenn, TIt 2 ejus

H. 9:
Nunquam
RKA
pulchriùs
Horent vir-
tutes juſto-⸗
rum, quàm
in hyeme
adverſita-
tum.

516 InFeſto sS. Philippi & Tacobi Apoſtolorum.

ejus anhelo corde centies & millies iteratum : Domine, aut
pati, aut mori. Talis itidem erat S. Magdalena de Pazzis,
cui fua ſtigmata Chriſtus, prout olim S. Catharinæ Senenſi
impreſſit, eique cor ſuum impoſuit. Et tunc à DEO Patre
hæc Latina audiit: Sponſa unigeniti mei Verbi, quidquid wis

à me pete. IIla aliud non petiſt, quàm ut pro ſalute homi-

num plurima pateretur. Pudeat vos, ignavi ac delicatu-

li animi, qui inaniter geritis Chriſtiani nomen, dum auditis

teneras Virgines, tam heroico fuiſſe animo, ut non vivere,
quàm non pati mallent. Eſt, cur cum ſancto gemam Bern-
ardo, ſerm. 21. in Cantica: Quàm pauci poſt te, 6 Domine
IESCL, ire volunt! volunt omnes te frui, at non ita te imi-
tari: conregnate eupiunt; ſed non compati: non curant
quærere, quem tamen deſilerant invenire, cupientes conſequi,
Jed non ſequi.

Tuderti in ducatu Spoletano, quod Petra ſancta in Thau-
maſia refert, ſpina, de corona, quâà Chriſtus redimitus fuit,
aſſervatur, quæ die Paraſceves quotannis in ameenos floſcu-
los ſe induit. Quò prodigiò utique mirabilis DEUs indica-
re vult, toties in animo tuo ſpinas Paradiſiacas ſeu flores na-
ſci, quoties ſpina tribulationis in horto tuo domeſtico Para-

ſceven habes, dummodo patientia non deſit, quæ roſas

colligit. Non caret illa floribus unquam; imò alias virtu-
tes florere facit. S. Chryſoſtomus homil. 3. in Matthæum:

Fuſtitia, inquit, in tentationibus floret, in proſperitate autem

marcida eſt. Tullius lib. I. de divinatione ait: Pulegium
aridum dicitur floreſcere ipſo brumali die. Mirabilius eſt,
quod memorat Methodius apud Phortium pag. 923. In Olym-
po monte Lyciæ ignis, inquit, ſponte ſua in montis cacumi-
ne, ex imo naſcens, juxta quem ſtirps, Pyragnus nomine
exiſtit, adeo florida, virens, & opaca, ut è fonte potius na-
ta videatur. Hoc ſe oculis ſuis vidiſſe teſtatur. Juſtus in
igne

0 ligni 1
PDrncilum i⸗
en D e
lihtiti⸗
.
arli. Cladi
m. 60, bu
eCivicic: fammn
vglin Fir yenit
IDuecii pana
Utbi an Don

Thereſe

le te nanr

e bi inkern
ge tribulario
nguipre im

I; gin

reterunt le
Mrnumn hab
AKrum ſint i
Alon ung in
Ebaradiſis,
in ſicro t
1 llmina 4
uIeDEO.
Icg celena

Gmer hol

dKdbaient

aſn = .
— Concio Aulica. 517

ratum Dr

Mpkuende igne tribulationis à D EO poſitus „Pulchriùs floret. Affli-
