Wam infequente

tluthum efihin
Annn Procurathn
lutt ſedt una,
mthumed
Uece
ligl, l

6 * Prad glur
nlumin Ecen Mogn

.
NeNlram,anecd en

n,inunglisranmt
onrunſunum mon
iunptumn Moren
8Cepir uns,untr
Gleum orlminpan
ones ne osimn ferbo⸗

Ariom Ceitnncemini A.

Ni. AlOdundetel⸗
e CiWunmerwa.
Nrnllngunmin
1eAO hrohanpuhen
r oönocreim Eln
eſcbaudto: Tindn u
Pbencherfinann
Nealinmn minaſteſin
mnsſnemrcll nell
eluce,Unſtenc,
mumn mialag⸗
incſgei⸗ olicl
nſel Momn nt
ue leel; ios 4
Scemumrinm,

Concio Aulica.

631
Gatis, vas vini eſt; Botro Cypri & vino germinante Virgines eſt

refertum. Igitur adipali illo epulo famem eximite largiter, ge-

neroſo hoc falerno fitim reſtinguite liberaliter. At quis libera-
liuùs epulari præſumat? Plures enim inter bellaria, quàm bella
mortem oppetivére: plures in cadis, quàm vadis periére: plu-
res in poculis, quàm ſcopulis vitæ animæque naufragium fecé-
re: plures vinolentia, quam violentia exſtinxit: plures vim hy-
dria, quàm Lernæ Hydra interemit: plures humores cantharo-
rum, quàm defluxus catarrhorum præfocavére. Apageſis! non

H. 9.

hac mors in olla, ſed vita; non hoc virus in vaſe, ſed falus, hic S: Paulus

mentem, non ventrem paſcimus. Jam quod vaſi nomen, & quis
denominans ſit vobis, minimè indicandum exiſtimo, quippe
compertum eſt omnibus, eum eſſe, qui acceptis Solymæ literis
tumidus, conceptis ſuppliciis truculentus, Erebo, quàm Da-
maſco propior, ſerenitatem omnem nube lucida involutus
amiſit; qui in agro Damaſceno violento cœli fulmine jugali ſuo
excuſſus humum planxit. Neque hoc mirùm videri debet, cùm
in lapidem ingentem, angularem, & ab ædificantibus reproba-
tum, tunc in viam proficiſcenti projectum, offenderit. Ego ve-
rò, dum terræ afflictum cerno Paulum, divinæ Providentiæ id
eſſe conſilium, intelligo. Cecidit, ſed ut felici hoc & ſæculorum
votis deſiderato lapſu, orbis omninò univerſus ſuis confiſteret

àcaſibus crectus. Cecidit, ſed velut granum frumenti, quod ca-

dens in terram fructum adfert copioſiorem. Cecidit, ſed An-
thæus eſt, à lapſu ſurrexit fortior. Cecidit, ſed in campum, ut
korem campi, vel olfactu reperiret, in cujus deinceps odorem in-
defeſsè curreret. Cecidit, ſed in cœnum, ut cœlum indè æſti-
maret, ejusque deſiderium conciperet. Cecidit, ſed in viam, ut
à divina eum inſequente gratia facilius comprehenderetur. Ce-
cidit, ſed ut oleum effuſum colligeret, & publicis mundi vulneri-
bus ſanitatem procuraturus, medico hoe unguento inſtruere-
tur. Cecidit, ſed ut unâ, quam ſuſtentâàrat, collaberetur Syna-
3oga, orthodoxam veròô, quam oppreſſum ibat, ſecum erige⸗=
Fet Eccleſiam. Taceo, quod D. Petri naviculæ in tempeſtuoſò
mu-

ex equo-
proſtratus,
de hoc ani=
madver-
ſionese

§. 8.
Ep. 50. ad
Pammach.

1
632 In Feſto SS. Petri & Pauli Apoſtolorum.

mundi Oceano fluctuanti, cete grandia extremùm minitata fue-
rint inceritum, & hinc vas electionis in Balænarum luſum, in na-
vis ſalutem fuerit in mare dejiciendum. Præcereo illum in Do-
Gorem gentium omnium à Magnifico Univerſitatis totius Recto-
re DEO fuiſſe promovendum, ideòque factum, ut ex æquo
utrique conſuetudine publicè deponeretur. Surrexit indè pu-
blicus orbis Magiſter, & ut cum purpurato Dalmata loquar,
electionis vas, tuba Evangelii, rugitus Leonis noſtri, tonitruus
entium, flumen eloquentiæ Chriſtianæ. Surrexit uno imbu-
tus conſilio, ſed æterno firmatur decreto, aggrediendi ardua,
ſuſtinendi difficilia, tentandi inauſa, perrumpendi obſtantia,
firmandi fideles, atterendi Judæos, convellendi gentiles, eri-
gendi afflictos, reprimendi effrænes „fundandi Eccleſias di-
ruendi Synagogas, omnem remotiſſimi orbis regionem ſan-
Gtiſſimo Zelo invadendi. Surrexit adamantino ad adverſa pe-
ctore, ad incudem magnes, in ſpinis roſa, in nocte ſtella, ſub
cadentium nimborum tempeſtate Oceanus; non cemollitur
magnes, non ſauciatur roſa, non obſcurantur ſtellæ, nec me-
diterraneorum illapſu amnium pelagi ſapor dulcoratur. Sur-
rexit melior Hercules, cujus labori nihil indomitum, fortitu-
dini nihil laborioſum, conſtantiæ nihil moleſtum, magnitu-
dini nihil vaſtum, animo nihil ſublime, virtuti nihil inacceſ-
ſum: qui percurrit terras, exhauſit maria, mundum omnem
prodigiorum famà adimplevit. Surrexit! Vos interim ſpem
concipitis, fore, ut exiguò poſt tempore hoc vaſculum veſtra
in menſa ſtare videatis, ex quo ad ſatietatem usque abundè
hauriatis. Sed, fallaces ſpes mortalium! quid illud vinum
ſperetis? incidit in Neronem; prodigio ſanè ſimillimum foret,
ſi vas Biberius Mero, inſatiabilis vini Charybdis, ſineret invio-
latum. Imò jam operculum enſe decuſſit, vas aperuit, vi-
num Nomen jJeſu ad triplicem capitis ſaltum indè promanans,
benè ſperaviſtis! Neroni non ſapuit, vobis reliquit, in vos trans-
fuſum. Nunc edite, bibite, & inebriamini, chariſſimi; cibum &
potum habetis, nec cæteris caretis apparamentis: cultrum
accom-

Hum
lumtgen tuen
m an /fin

liperiorvenerit
um hyc inferiot,

pralk Hiil

y Domini mei v
Gmemur & ne

recinuim pr

ili teltatur;4

n kunltaten
ſummiunn⸗

t gien D

ul Afun

Anflenen

nülln nie
lnellargtoing⸗
urögetcnn ra
Senn ril
n purpnblnn
gitulenunünnin
krſtim Amumn
r ceneneirlal
li, erunpencioht.
Meleng gannkye
Nes, ndind Necſg
tllmi hs rzonen i
AhmeHNN th

1

ins wole, inocte ſelgi

le

Concio Ruſtica. . 633

accommodat Bartholomæus, deartuate; poculum porrigit
Joanne s, haurite: Si Cochleari indigetis, illud præbet Jacobus,

ſed non aliud, quàm quod vocant, fuſtem. Si Apoſtolos ipſos

Jalem terræ eſie memineritis, ſalem deeſſe nequaquam infi-
oiabimini. Denique rotum Convivium eſt apparatum, pran-
dete. Si quis illud non ſat à mea conditum dictione arguerit,
non diffitebor, ſed dicam ſemper: verùm eſt, dixi ad nauſeam.

Pesez Sr e e, ger. S6 teger O 259 * eger-
In Feſto Viſitationis Beatæ Virginis.
Conceio Ruſtica.
Humiles exaltantur.

Exurgens autem AMaria in diebus illiz abiit in mon-
tana cum feſtinatione. Luc. I. v. 39.

GOkennus, ℳ enoli
oraur ſele, e n⸗
Crpumthemmn ⸗
Watimdnrrnri
e rinl wockun mngin
Cblne, funi dnl n
uir natasmmncnonn
Glnetit izineinf
enporkeilin
Alteunn len⸗

N diebus illis, inquit Evangeliſta, abiit: hoc eſt, . z.
tunc, cùm jam in ſanctis ſuis viſceribus Deum ge-k. Virginis
ſtaret, tunc abiit ad videndam & ſalutandam Eli. ejusdem-
ÆM ſabeth. Ubi S. Ambroſius: Contutndum igitur eſt, doe alta:
quia Venit ſuperior ad inferiorem. Contuendum, inquit, eſt, Lib. 2. in
hoc eſt: profundè conſiderandum, intimè animadvertendum, Luc. c. 1.
quògd ſuperior venerit ad inferiorem; & quantùm illa ſuperior,
uantuùm hæc inferior, quis explicabit? proptereà non imme-
ritò obſtupefacta Eliſabeth, exclamavit: Et undè hoc mibhi, ut

Mater Domini mei veniat ad me? Luc. 1I. 43. miretur jure

wonlin; ui 8 illa, admiremur & nos humilitatem, quæ jam priùs tanta
igo ln⸗ ſhan fuit, ut ſpeciatim propter eam elegerit Deus Mariam in Ma-
inhr in e trem, ut ipſa teſtatur; Aggrarulanti enim Eliſabeth, repoſuit:
Ne n 1 reſpexit humilitatem Ancillæ ſuæ. Luc. I. 48. Et S. Bernardus
dïlunid *M homil 42 in Cantica, cxponens verba illa: Dum eſſet Rex in
, torililnnn æccubitu ſuo, nardus mea dedit odorem ſuum, ait: M nardushu-
mnicn milis herba, quam & calidæ ſernn R naturæ, & 4e per
ane

erenn

oſtendit.

634 In Feſto Viſitationis Beatæ Virginis.

anc videor mihi non inconvuenienter, in boc loco, virtutem
bumilitatis accipere, quæ ſandi amoris vaporibus flagret. Ità
ille, quo fuppoſito de Beata Virgine locum explicans idem
Sanctus ibidem de ſponſa ait: Acſi vołe Virginis Mariæ di-
cat, nullius mihi meriti conſtia ſum ad dignitatem tantam, niſi
quòd reſpewit Deus ad bumililatem Ancillæ ſuæ: nam quid eſt
aliud, nardus mea dedit odorem ſuum, qum, placuit hum-
litas mea? Propter hanc igitur Deus illam effecit Matrem ſuam;
Matrem verò efficere, fuit, eam fibi, quantùm præcisè ad re-
lationem Matris & Filii, conſtituere ſuperioremn. Ecce quâm
Deus humiles exaltet.
§. 2. Servator noſter crucifixionem ſuam exiſtimat exaltatio-
Qomodo nem, nam Joan 3.14. ait: Sicut Moyſes exalta vit ſerpentem
r. in deſerto, ita ewaltari oportet Filium bominis. Sed mirum,
altet, in quòd Dominus crucifixionem ſuam appellarit exaltationem,
Chritto cùm nullum dedecus majus tunc eſſet, quàm crucifigi: undè
Juſtus Lipſius lib. I. de cruce, c. 3. & 4. & lib. 2. C. 7. notavit, in-
ter alios loquendi modos, quibus veteres authores utuntur,
cùm de cruce aguut, non reperiri hunc, quo hic Chriſtus Do-
minus uſus eſt, nam exaltatio honorem & gloriam exaltati
ſignificat; erucifixio verò opprobrium maganum. Cur ergò ex-
altationem appellavit, maximè cum Apoſtolus humiliatio-
nem vocet crucifixionem Chriſti? Humilia vit, inquit, ſe-

metipſum, falctus obediens usque ad mortem, mor tem autem cru-

cis. ad Phil.2.8. At proſequere dictum Apoſtoli: Propter quod
& Deus ewalta vit illum. Ecce, cur Chriſtus Dominus ex.
altationem vocaverit crucifixvionem ſuam; nam ea crucifixio-
ne promeruit magnam, quam in Cœlo ad dexteram Patris ex-
alcationem habet. Sic hic in crucifixione, uti & priùs in Chri-
ſto Domino demonſtravit Deus, quomodè humiles exaltet;
nam pari paſſu per rotam Chriſti vitam procedit in eo humili-
tas & ſublimitas: naſcitur in ſtabulo, & rcelinatur in præ ſepio;
quid humilius? ſed illicò deſcendunt cœlis Angeli, atque ejus
natalitium gloriosè celebrant. Vagit infans; & ſtatim à pa-

ſto⸗

Dm humiitas
alatone Chriſtun

iper Ochne nome
, Mtarur 5. Berhet
em noini ſſi
ninqbit, huer/
a arcundſo en
Eur, ,
mmici la ile. Exn
Ita ärooncio, e⸗
Ir: Jüa hipmnin
nidrer in ſtablo,
ranolun. N Mptit
iutmnſiginiſten
i) ut trenenl
ðõ
ione non contre
nicicenti:. HMe/
ui. Adeſt &
Orium præbedt
laltent, qui ſie
Imquam egen
Tti atque innume
imn ecelium te
mecdluimus, ſuſpe
aal & mortui

4
len Droportione
Nrlar obis

n un, n iuinn
wilin Etällmein⸗
,Cuuningrigun
Nre ſyeimnen inr N

n ſim aifinn eiin
raaniſn
in oniit S nmnn,
n Nhlrtentünen
Ne,, um nffg u
4Ale , ZN,
etkteſ althores untur
WndNanie niuo⸗
Mä
Numminn Cued
cun A0toln tt⸗
MHunlunt, ng,
pojtomtuftenaiten
Cun Atoniyef
,n Criiu onmn
mum;Ne
(Nlod munhi
rone,li pei 16
oro uis 1
un eltil tohn

,Areelumrinhn,

glerß nad,
giin

Concio Ruſtica.

ſtoribus ut Deus colitur. Humiliat ſe Chriſtus in circumci-
ſione: circumciſio enim ad delendum peccatum originale ex-
cogitata, & ſtabilica à Deo fuit: unde, qui circumcidebantur,
peccatores reputabantur. Circumcidi ergo Chriſtum pro-
fundiſſima humilitas fuit. Pater igitur in ipſa circumciſionis
humiliatione Chriſtum ſublimavit, nomen illi tribuendo, quod
eſt ſuper omne nomen, ut in nomine JEſu omne genu flecta-
tur. Miratur S. Bernardus ſerm. I. de circumciſione, conne-
xionem nominis JEſu cum circumciſione Chriſti; CGrcumcidi-
tur, inquit, puer, & ocatur J Eſus. Quid ſibi vult iſta con-
newio! circumciſio enim magis ſalvandi, quam dalatoris &ſſe
Tidetur, & Salvatorem circumcidere decet magis, quùm cir-
cumcidi. Ità ille. Ex magna igitur Chriſti humilitate proceſ-
ſit iſta circumciſio, ſed tunc à Patre Salvatoris nomen ei da-
tur, quia ubi humilitas, ibi ſir exaltatio. Perſeverat Chriſtus
humiliter in ſtabulo, & veniunt ab oriente Reges ad eum ad-
orandum. In baptiſmo profundè ſe Dominus humiliat: In-
clinatur ſub Baptiſtæ manibus (ait S. Bernardus ſerm. 4. in Epi-
phania) caput tremendum Poteſtatibus, & Principatibus ad-
orandum. gquid mirum, ſi Baptiſta contremuit! quis vel ipſa
cogitatione non contremiſcat? Ità ille Matth. 327. ſed adeſt vox
Patris dicentis: Hic eſt Filius meus dileltus, in quo mihi benè
complacui. Adeſt & Spiritus Sanctus in figura columbæ, ut
teſtimonium præbeat Chriſto, & illum Pater, & Spiritus San-
Gus exaltent, qui ſic propter beneplacitum Patris ſe humilia-
bat. Tanquam egenus neque habet, ubi caput reclinet, &
ingentia atque innumera propè edit miracula, quæ eum mi-
rabilem & excelſum reddunt. Denique tanquam reus, ut pau-
lô antè diximus, ſuſpenditur in patibulo crucis, & ibi elemen-
ta, & cœli, & mortui reſurgentes, innocentem & ſublimem
cum prædicant; quaſi dicendo: Sic, ſic, qui ſe humiliaverit,
cxaltabitur.
Idem, proportione ſervata, quod cum Filio ſuò geſſit
Deus, præſtat nobis: pro menſura nimirùm humiliationis

LII 1 2 * lle

§. 3.

Demon-
ſtrayit,

Deus etiam
in aliis,
quomodo
humiles
exaltet:
proportio-
née ſêéryat4.

636 In Feſto Viſitationis Beatæ Virginis.
—

noſtræ. Exod. 3. dum Moyſes paſceret oves Jethro, apparuit
ei Dominus in rubo, & ibi Deus principem & anteſignanum
populi ſui, imò Deum Pharaonis eum conſtituit. Nunquid
inter viros primos Iſraël non inveniebatur alius honorabilior
cui Deus honorificum illum principatum committeret, niſi
is, qui paſtoris officio fungebatur? cur ita? Nimirum, quia hu-
millimus vir erat Moyſes: enixè enim, & plurimis ſupplica-
tionibus à Deo ſatagehat obtinere, ne ſe ad populi liberatio-
nem ad Pharaonem Regem mitteret. En, inquiebat, incir-
cumciſis labiis ſum, quomodò audiet me Pharao? Exod. 6.30.
hoc eſt: ineptus ego ſum ad hujusmodi legationem; ille Rex,
ego Paſtor ovium ſum, ille Princeps magnus, ego verò non
ſum eloquens, ſed eloquio tardus; quisnam igitur ego ſum
ut tali munere fungar? Ad quem Dominus: Ecce conſtitui t⸗
Deum Pharaonis, &o Aaron frater tuus erit Propheta tuus,
tu loquéris ei omnia, quæ mando tibi, & ille loquetur ad Pha-
raonem. Exod. 7. I. Extendit locum iſtum Rupert. libro pri-
mo in Exodum, & ait: ideò feciſſe eum Deum Pharaonis, &
dediſſe illi fratrem in Prophetam, quia ſe humiliavit, indignum
ſe tanto honore confitens: undè, quaſi Deus, miracula & pro-
digia magna fecit. Quarè S. Auguſt. ſerm. 213. de tempore:
Eſto parvulus in oculis tuis, ut ſis magnus in oculis Dei. Con-
ſideret quis humilem Davidem, qui pugnaturus cum gigan-
te, armorum ſe imperitum fatetur; dumque ſe Ducem con-
tra Goliath & Philiſthæos exhibet, paſtorem ſe profitetur. Sau-
lis enim armaturam non ferens, ait ingenuè: Mon poſſum ſie
incedere, quia non uſim habeo. Et deyoſuit ea, &; tulit ba-
culum ſuum, quem ſemper habehut in manibus. 1. Reg. 17. 40
Non dixit, arma iſta meis non aptantur membris: nimis
gravor pondere ſquameæ loricæ. Sed, non uſum habeo, inquit.

1 .
Ingenuè, ſe militem non eſſe, faſſus eſt. Quin armis abjectis,

Paltorann proferens inſignia, occurrit hoſti, humilitate verius,
quàm fortitudine pugnaturus. Nota; baculum, quo illi vi-

litas paſtoritiæ artis exprobratur, nec, cùm coram Rege ſtaret,
depo-

e hoſtis nubet obt
clt, on tubete
geigenterd, Er
qvd polt roph
1 Me us ogen
ril ni i e
ho non ereltamm
tecupiebah ſ⸗
EeDortwillet. Non4
4 Eüins ſum Hai, e
6, K Cud Tounn n
d goian

9
A

muretſium gens:

luenur ie umni
gem fundam gigane
Uenem ſe, Drofid
N, atnicitia brine
n conhleſet logi
ne Dauct, Gd-
iem hæc humi
uunc etiam Joan
) Mven conti
t woſum ciom
3: Ate vohb
aulignam juckcas,
6peumn; quia hun
k allumeſt, n
mefindendam .
dalumſe plosln
güceeliode inn

eieh

tanmnſc
nglii
umi ſ
unen
anin, iiini
te, Relenn Eple
. Eüültanir.
re ln, ngctn ii
iet ne Nc, DZ
Gwoli tprinmn ieli
Menig ggo ehn
uinm igar aſin
Mning la ntiu
trueſt inbetm,
,Gle lynen Ani
ilum Aupen AMoe
eun Deum Phmmons,
natunitnitingrun
rnDerarwl
N emin Emm
Etnu Nonſ,r
punummonng
n; Cungeebigenn
Atcenkeeftenn
rinent: n ge
4ghi nni
rentuu tReg
mmn irrtie ii,
Ehem ,niit⸗
nmui
rrtohhhumimen
n,aclinn ile

gcnoguſ, 4

Concio Ruſtica. 637
depoſuerat. Sané Deus Victorem effecit in aére, quia humi-
lis erat; ecce, dum peram paſtoris geſtat, ſimul gigantis ca-
put circumgeſtat, dum non erubeſcit, ſe profiteri paſtorem:
cruore hoſtis rubet obtruncati purpureus. Audes dicere: ſi
erubuiſſet, non ruberet. Deus enim hoſtis caput pendere vo-
luit ex ejus dextera, ex qua ille pendere fundam non recuſavit.
8Sed quid poſt trophæa? Sciſcitatus ab eo Saul poſt victo-
riam: De qua progenie es, 6 adoleſcens? dixitque Davild:
Filius ſervi tui Iai Bethlebemitæ ego ſum. O demiſſionem in
triumpho non erectam! non ſolùm Parentem prodit, quem
Rex ſcire cupiebat, ſed & Patriam nominat perobſcuram, quam
ſilere potuiſſet. Non addit, quod gloriæ verti potuiſſet, vide-
licet: Filius ſum Iſai, cujus & multi errant greges in monti-
bus, & duo tecum militant filii in Philiſtiim. Prætermiſit,
quod gloriam augere poterat: præmiſit, & addidit, quod ex-
tenuaret ſuum genus: Filius ſer vi tui Iſai Bethlehemitæ ego ſum.
Munerator illicò humilitatis adfuir & coœlo Deus, qui, ut ge-
ſtantem fundam gigantei geſtatione capitis cohoneſtàrat, ità
demittentem ſe, profitentemque & parentis, & patriæ obſcu-
ritatem, amnicitiâ Principis clarum effecit. Audi: Et faltum
eſt, cum compleſſet loqui ad Saul, anima Jonathæ conglutinata
eſt animæ David, & dilexit eum onathas, quaſi animam ſuam.
Imò tandem hæc humiliatio Davidi coronam architectata fuit.
Audi nunc etiam Joannem: Won ſum dignus (ait S. Joannes
Baptiſta) ſolvere corrigiam calceamentorum ejus. Luc. 3. 16.
hoc eſt: non ſum dignus manibus meis pedes ejus tangere: cui
Chriſtus: A te volo baptizari, quaſi dicat, manum iſtam,
quam indignam judicas, quæ tangat pedes meos, pone ſupra
caput meum; quia humilitas tua tali eſt exaltatione digna.
Quod & factum eſt, dum baptizando Chriſtum, manum ad
aquam effundendam, poſuit ſupra ſacroſanctum caput ejus.

Sic exaltat Deus humiles-

1. Reg. 17.
ve ult.

. §. 4.
Symbolum ſe ipſos humiliantium ſunt piſcatores gemma. Fiſcatori

rum, qui dejcctione ſua in mare diteſcunt. Petrus Bizarus Bem Ha-ilis
L II I 3 lib. 12. eſt humilis

638 In Feſto Viſitationis Beatæ Virginis.

— — —

lib. 12. hiſt. Perſicæ pag. æ2 3. modum piſcandi gemmas narrat,
quem non erit injucundum audire. In ſinu, inquit, Perſico,
margaritas & uniones ſic piſcantur. Urinatores vecti cymbis,
in mare jactum faciunt prægrandis ſaxis dependente fune:
idque fit à gemina cymbæ parte, ut utrinque jactis in profun-
dum lapidibus, conſtabiliri navis, non aliter, quam ſi in an-
choris foret, poſſit. Firmata ſuo pondere cymbaâ, alius man-
ticà in pectus tergumque dependente, alligato pedibus lapi-
de, ſe vibrat in pelagus, ſubtusque aquas urinantium more
natat, actusque in profundum ad paſſus quindenos, tantiſper
urinatur, donec legerit conchas, in quibus deliteſcunt unio-
nes ac Margaritæ: Collectas manticæ indit, lapidemque pro-
tinuùs, quo pedes gravabantur abjicit, funique innexus in ſu⸗
periora evadit: ibi quoque ad rrecentúm ferme navigiorum
genera comperiuntur, quæ undecunque contendunt; Hæc Bi-
Zarus. Si igitur vis gemmis virtutum & gloriæ collucere ac
diteſcere, mi Chriſtiane, in mare humilitatis demergaris, ne-
ceſſe eſt. Gloriam præcedit bumilitas, inquit Sapiens. S. Au-
guſtinus ſerm. 47. de diverſis, ait gradum ad exaltationem eſſe
humilitatem: omnis, inquit, delectat celſitudo, ſed humilitas
gradus eſt. Qui quæritis apicem ſublimitatis, poteſtis bibere
calicem humilitatis? Hæc ipſe. Socrates dicebat: Non eſt pul-
Chrior via ad gloriam, quàm ſi quis ſit virtutis ſtudioſus, ac
bonus, & videri nolit. Ratio præcipua illius exaltationis pe-
titur à Deo ſibi in humilibus placente. Cornelius Visharæus
Soc. Jſu, ad humilitatis commendationem dicebat: gaudere
Deum res ex nihilo facere: quèòd is modus infinitæ ejus vir-
tutis ſit proprius, & clariùs eam prodat; ut ait Franciſcus Sac-
chin. libro 3. num. 56.
Hinc Deus humilium etiam ſemper eſt ſpecialiter memor,
eosque reſpicit: nam ut dicitur Pfſal. I 37.6. Exwcelſus Dominus,
Eenher t & humilia reſpicit, & alta à longè cognoſcit. Et Pſal. 1I2.6.
vermemor. Humilia reſpicit in cœlo & in terra. UÜt enim ait S. Hierony-
mus ad Celantiam; nihil eſt quod nos ità & hominibus gra-
t0S

H. 5.
Deus hu-
milium

ihl: periſi
,Moiritirum leln
,1hep 5Chane
õ
n, niſ al ulgen
4Ernones mio/ l.
nt. Memor qo⸗
1b Molnmnodss ie
liohemn dand Ni
1. Oom dti Sdd
it lumpio ilicio,
mopte ganilinan
iram creptamn Nabo
tb Nidt veſtimeni
Ajitque, & dorir
leo Deus placat
Abas humiar
i ton inucam
nuptus vidit orben
Kchm mirabun
Ntad cælum epa
humilitas, H
AWque ad ethera
upteerex hominee
Uinbunt: Primd in
h Eilichix adch
Atlitnt, gas
Wiunet l ii
igg Recnnci

e 1, 7 ul
Irhnun 4
1 uagitngeni
inguiln Clirlunt
nir inti gitnn
Gl, Eungteinetus int
entün fane Uunggon
nneconwndumd drb
Nun A gir oluer
umiinichnegei
g,ingli Anen 54
humzenluorenel
Dn dſtrk Anmit
1 intt, hrte
Vnne Cechn Met⸗
öſt innn huch
eihle Aenltänc
ent, (neli ün
dhnoten crchn /
sͦ nogls fnirſi
rocer;u tEwoland

enpera hetlind⸗
melhaſihn
Paunſi Mn
4 Rreimät

wiiKinun,

Concio Ruſtica. 639

tos & DEO faciat, quàm ſi humilitate infimi ſimus: Et S.
Gregorius lib. 18. moral. Tantè eſt quisque vilior DEO,
quantò pretioſior ſibi: tantò pretioſior DEO, quantòôò pro-
pter eum vilior ſibi. Ità S Gregorius. Eam ob rem Deus
memor fuit Davidis, ſicut ipſe teſtatur Pſalm. 30. 8. Ubi ait
DEO ipſi: Reſpewiſti humilitatem meam. Sic memor fuit
Deus Ninivitarum ſe humiliantium, Jonæ 3. Gedeonis, Judic. 5.
Saulis, I Reg. 9. Chananææ, Matth. 15 Publicani, Luc. 18. Mag-
dalenæ, Luc 7. Generatim dicit Deus Iſaiæ 66. 2. Ad quem re-
Niciam, niſi ad pauperculum, & contritum Spiritu, &; tremen-
tem ſermones meos“? Eosque adjuvat, donec ad æthera ſubli-
mentur. Memor quoque eſt Deus humilium, eos ſingulari-
ter ab incommodis liberando: humilitati enim tribuit David
liberationem ſuam. Pfal. 114.4. Humiliatus ſum & liberavit
me. Cum 8yri obſiderent Samariam, Joram Rex ſe humilia-
vit ſumpto Cilicio, & liberatus eſt: 4. Reg. 6. & 7. Cum Elias
Propheta graviſſimam punitionem intentàſſet Regi Achab ob

vineam ereptam Naboth, quem & injuſtè occidi curaverat;

Achab ſcidit veſtimenta ſua, & operuit Cilicio carnem ſuam,
jejunavitque, & dormivit in ſacco, & ambulavit demiſſo ca-
pite: ideo Deus placatur illi: Dicitur enim 3. Reg. 21. 29. MWonne
vidiſti Achab humiliatum coram me? quia igitur humiliatus eſt
mei causd, non inducam malum in diehus ejus. S. Antonius in Spi-
ritu raptus vidit orbem terrarum laqueis oppletum ex omni
parte, & cùm mirabundus inquiſiviſſet, quis non illaquetur,
& poſſit ad cœlum evadere ? reſponſum accepit: humilitas, hu-
militas, humilitas. Humiles igitur ex iſtis miſeriis per humili-
tatem usque ad æthera evadunt.

Propterea homines pii & ſancti in omnibus rebus abjecti

H. 6,

1Sti ab⸗

eſſe ambiunt: Primò in exteriore cultu corporis: Nunnius Pa- jectonem
triarcha Æchiopiæ adduci non poterat, ut veſtes, quamvis ab- in omni re

ſoletas ac laceras, quas reſarcire ſuis manibus conſueverat, me-
tioribus mutaret; ut ait Franciſ. Sacchin. lib. I. hiſt. Soc. JE-
ſu, num. 143. Secundo, in fuga dignitatum: Adrianus VI. Pon-
tifex

quærunt,

§. 7.
Nos ko-
mines de.-
cet humi-
litas quia
homines
iumus,

640 In Feſto Viſitationis Beatæ Virginis.

—
tifex adeò honores oderat, ut hoc ejus epitaphium fuerit:
Adrianus VI hic ſitus eſt, qui nihil ſibi infelicius in vica duxit,
quàm quòd imperaret. Tertiò, in nomine: S. Franciſcus Aſſi-
ſias voluit fratres ſuos vocari minores. S. Franc. de Paula, ſuos
vocari minimos optavit. S. Ignatius Fundator Societatis noſtræ,
ſtatim in principio ſuarum conſtitutionum eam vocat Mini-
mam Societatem. Quartô, in officiis vilibus : Cardinalis
Auguſtanus redeunti ex Alſatia Caniſio, vel invito, Dilingæ
manibus ſuis pedes lavare voluit; ut refert Sacchin. lib. 2. num.
11. Quinto, in odio gloriæ humanæ: cùm morti proxima
Sanct. Catharina Senenſis accuſaretur à Dæmone, quòd vanæ
gloriæ ſerviviſſet. Vanæ gloriæx, ait? Nunquam, dum vi-
xXi, paucula, quæ DEl causaâ feci, opera, illà inquinavi: Sed
omnia in D El gloriam & contemptum meum feci. Ocu-
los ad mortem usque in Crucifixi imaginem conjecit, cjus
amore ſaucia, & patiendi deſiderio æſtuans. Sextòô, in deſide-
rio proprii contemptús: eadem S. Catharina Senenſis morti
nunc proxima generalem confeſſionem ſuam coram omnibus
facere voluit, ut contemneretur. Franciſca à S. Dominico opta-
bat in ipſa fronte peccata ſua apparere, ut ab ommibus vide-
rentur, atque ob eam rem deſpectui haberetur. Agnes à Villa-
va eò humilitatis venerat, ut maximam conſolationem arbi-
traretur opprobria & confuſiones, quæ ipſi contingebant. Ità ſe
animæ ſanctæ humiliant, & per hoc ſibi ſcalas ad cœbkum parant.
Nec mirum eſt, quòd ſe homo humiliet, etiam dum magna
operatur, nam ejus eſſe, ac natura id expoſcit. Tertullian. in
Apolog. cap. 33. moris Romanorum meminit, qui triumpha-
tores, nè ſuperbirent, præconis voce, homines ſe eſſe, commo-
nebant. Verba ejus ſunt: Hominem ſe eſſe, triumphans in illo
ſuhlimiſſimo curru admonetur: Suggeritur enim ei à tergo:
Hlominem te eſſe memento Ità ille. Præconem autem hunc,
gloriæ carnificem appellat Plinius in hiſtoria naturali lib. 28. C.4.
ut ſit, inquit, exorata, a tergo fortuna gloriæ carnifex. Mi-
rum, quòd cùm gentiles illi eſſent, mundi gloriam ſic moderari
cura⸗

launit h0i
ln nfunir N
Kergo hutnil
6s Hinc odl 61
ſinn, uul
under Magols, al
Dens, egue Ang⸗
Kedkeiit. I
Korinemreputile
N,, & non komin,
Ho lni qu ton
melt, er nobilidics
Arinſolentes: den
niVifnus ungua
imducit eltaliui
it tunc etiamn,
lüperbiam. t
lllis, ſic de ſet
ttepraluxi,
n nenorie ſuæ.
legenereprocre
nrlur eis eg!
uiger pideamus,
N . Murn ex gene
Allinitum habet
Kain neneli
2. lece

e,dt? Mngun, Am
Cpen, Ai nginni
dnprtum armm tti, 0
imagben kneit

Concio Ruſtica. 641

—

curarent: quod cùm vellent, optimo remedio utebantur,
hominem ſcilicet, hominem eſſe, recordari debere. Quid enim
eſt homo, niſi, ut ait ob: Matus de muliere brevi vivens
tempore, repletur multis miſerüs, qui quaſi flos egreditur, &
conteritur, & fugit velut umbra, & nunquam in eodem ſtatu
permanet, c. 14. I. Et ſanctus David: Homo anitati ſimilis
fadtus eſt, dies ejus, ſicut umbra prætereunt. Pſal 143.4. imè:
univerſa Vanitas, omnis homo vivens. Pſal.38.6. adde: Homo,
qui, licèt juſtus ſit, ſepties in die cadit. Quàâ, quæ rogo, miſeria
major? Si ergo humiliari deſideras, memento homo, quia ho-
mo es. Hinc Eccl. 6. Qui futurus eſt, jam vocatum eſt nomen
ejus, & ſcitur, quod homo ſit. Hoc eſt: Sit ille quantumvis
Alexander Magnus, aut Auguſtus Cæſar, homo tamen eſt, &
non Deus, neque Angelus; quod ſi homo; quaſi flos egredi-
tur, & conteritur. Si Rex ille ſuperbus Herodes, Actor. 2. ſic
ſe hominem reputàſſet, cum à populo adulatore vox ejus, vox

kan Kkül Dei, & non hominis, acclamata fuit, non ità miſerè periiſſet. .
ummtuncoamamad Duo ſunt, quæ hominem in ſuperbiam ducere ſolent Pri- Da, fune,
airnn mum eſt, ex nobilibus parentibus ortum eſſe; & hoc Iſraẽlitas propter
e War reddidit inſolentes: Semen, inquiunt, Abrabæ ſumus, &; nemi- quæ homo
ndNhtmithit ni ſerwivimus unquam. Joan. S.33. Secundum, quod ad elatio- uperbire
Puhberm Noit nem inducit, eſt aliquid excellens, quod ex ſe in ſe homo anim-
uinn hik̃kte advertit: tunc etiam, quamvis infimo ſit genere natus, erigi-
ngienign tur in ſuperbiam. Et ob hanc cauſam magni ſe faciens Mar-
orſticisning cus Tullius, ſic de ſe teſtimonium dixit: Ego majoribus meis

nobumiit eimdint
maieneit Ten
.um menind i inf
oer anittclin
iſ min
NlernnrAN u
le Paumnalini,
õ
nuus i⸗
Oogonn bo⸗

mea Virtute præluxi, ut, ſi prilis noti non fuerint, à me habeant
initiuim memoriæ ſuæ. Improperabant quidam ei, ex obſcuro
illum eſſe genere procreatum, quibus ille dicta reddebat verba:
Ego præluxi eis, ego gloria majorum meorum ſemper ero.
Nunc igitur videamus, à quo duorum horum valeat homo ſu-
perbire: num ex generis ſii nobilitate? at ex terra primum
ortũs ſui initium habet; ideò vocatur homo ab humo, quia,
uti habetur in Geneſi: Formawit Dominus Deus hominem de li-
mo terræ. cap. 2. 7. Ecce ſtirpem & radicem generis noſtri, non
Mmm m ex

Humilis
confeſſio
fui nihili,
hominem
ſemper ma-
2is & ma-
's exal-
ſa t⸗

642 In Feſto Viſitationis Beatæ Virginis.

—

ex materia cœli, nec ex aliqua parte ignis, vel aẽris, quæ ſupe-
riora ſunt elementa, ſed ex terra, pulvere, ac luto. O nobilis
& alta proſapia! quid vilius, quid ignobilius luto, quod infra
pedes in calceis portare dedignamur? Undè igitur ex genere
noſtro ſuperbia? Num fortè ex eo, quod homo in ſe eſt? quid
igitur eſt homo? Dicat Ecclefia: Memento homo, quia pulvis es.
Garo, inquies, ſum, at caro, quid eſt, niſi lutum quoddã carneum:

Unaquæque enim res, id eſt, ex quo facta eſt; ſi vas ex auro ſit,

aurum eſt; ſi ex argento, argentum eſt; ſi ex plumbo, plum-
bum; Quod ſi ex terra confectum fuerit, terra tantùm erit: ex
quo igitur compactum eſt corpus noſtrum? diximus jam:
Formavit Dominus Deus hominem de limo terræ. Ergo ter-
ra eſt: ex eo igitur, ex quo homo eſt, ſuperbire non valet.

Confeſſus eſt, & non negavit hoc ille, qui dixit: Loquar
ad Dominum meum, cùm ſim pulvis & cinis. Gen. 19. 17. Ma-

gnus ille Patriarcha Abraham hic erat, & ſublimi quodam, at-
que divino favore potiebatur, cùm iſta dicebat: cum Deo quip-
pe tunc, tanquam cum homine, loquebatur, & de rebus exi-
miis loquebatur, & nec ideò alta ſapiebat, ſed humiliter de ſe-
ipſo ſentiens, dicebat: cùm ſim pul vis & cinis. Tunc, inquam,
cum Deus extollebat, & exaltabat eum, ità familiariter, &

amicabiliter eum eo agendo, tunc ipſe humiliter vilitatem ſuam

fatebatur, ac ſe ipſum deprimebat; & hoc ſibi Deus placere
oſtendit, quòd nihilum ſuum agnoſceret; quò magis enim ſe
humiliabat, eò magis illum Deus honorificabat & glorificabat.
Nam præter favorem exhibitum per divinum colloquium,ma-
nifeſtavit illi, quòd Pater multarum gentium futurus eſſet: Pa-
trem, inquit, multarum gentium conſtitui te; & nondum ſa-
tis: in Semine, inquit, tuo benedicentur omnes gentés, & nec-
dum ſatis: Reges, inquit, e te egredientur; imò, multiplicabo,
inquit, ſemen tuum, ſicut ſtellas cœli, hoc eſt; non ſoluùm Pater
eris Regum terræ, verùm etiam Regum coœli, quia ex te plu-
ves prædeſtinatorum orientur: hos enim ſtellas cœli vocat.

Sice

ſtn
A

unura ominun.
i cit Alas. dic e
uun Diebol lagut
ihner ſubleuu
chi oſi⸗ Petrus
humniiraticurrum:
ial ouin
imn anzettij (
o,ur oucn ſuari
AKenn dddtdgn
umrcitoti, gli te in
umiltrem igiunr ſe⸗
Mlimanicnping NMar
le⸗ (Fyr: ehr
Iment, humiub
1 Detr. Damian
Aleram, mortem
1Puniachur, l
tam flam demi
AIIs nOS, Ut ad
Ecum humillima
Deo, in eten

2

kchumfien; Eenkunäinti,
p WſuNidnn
nim’é intne i
noch,ſpetir n r

ſttorll, gici ann
niGans. Cengr r
leent, & ſblini Alolane
mihiderzmam Mogei
cleban Eeteblger
ð
een Twwt
Albur eum, A hnäimm
neinehumiierniiaeniu
ebat; A hor ſbienn
nderen longit⸗
Phonoifcbrgon
npercinnumcologume
un geneiumn innucke
, unfinit, Cuone
ſentu ortt Elih,l
veleltr ini nl,
,Argumſin
Regumorl, Ioucli
7, Sels o
ain lelg

Concio Ruſtica. —643
Sic, ſic usque ad cœlum extollit Deus eos, qui ſe humili- 15. e.
ter usque ad pulverem & cinerem dejiciunt, atque deprimunt. mnliter.
Humilitas igitur exaltat, & ad cœlos usque exaltat. 8. Augu- lum elevat
ſtinus. libr. 16. de civit. cap. 4. Tutam, inquit, veramque in cœ-
lum viam molitur humilitas, ſurſum levans cor ad Dominum,
non contra Dominum. S. Ephrem, de recta vivendi ratione, hu-
militati dat alas. Sic enim loquitur: Humilitatem dilige, &
nunquam Diaboli laqueis capieris. Velociſſimis enim Humilita-
tis alis ſemper ſuble vatus ſublimior eris, quam ut inimici reti-
bus capi poſſis. Petrus Bleſenſis ſerm. 30. in Feſto S. Auguſtini,
dat humilitati currum: Humilitas, ait, eſt primogenita filia ſum-
mi Regis, ſal & condimentum reliquarum virtutum, dAulce vehi-
culum compeditis. Currui humilitatis addit equos alatos 8. .
Chryſoſt. ut cum ſuavitate & delectatione jungatur velocitas.
Sic autem ait hom. 4. in Epiſt. 1. ad Corinth. Sedebis in curris
humilitatis, qui te in cœlum ſuſtollit, qui equos hahet alatos.
Humilitatem igitur ſectemur, ſi exaltari, & ad cœlos usque
ſublimari cupimus. Nam Chriſtus, ſuprema veritas, dixit Matcth.
23.12. Qui (Syr: expreſſiùs quincunque: nemo excipitur,) ſe
exaltavverit, humiliabitur: & qui ſe humiliawerit, ewaltabi-
tur. S. Petr. Damiani Epiſt. I5. militis eam ſententiarn irriden-
tis miſeram, mortem refert: caveamus, ne factis illam irri-
dentes puniamur, quin potiùs exemplo humillimæ Virginis
cognatam ſuam demiſsè viſitantis, ducti, demittamus, & hu-
miliemus nos, ut ad cœleſtem tandem gloriam elevemur,
& cum humillima Virgine humiliantes capita noſtra
Deo, in æternum coram Deo & Agno

ſtemus. & c.
MO( N
S

Con-

544 252 (0) 62-
Concio Civica.

Cauſæ feſtinationis inquiruntur.
Abiit in montana cum feſtinatione. Luc. I. v. 39.

§. 1. Um hodiè Virginem Virginum per montana Ju-
S vere- . XWιι ad Coghatamm uam Eliſabeth in Hebron pro-
cundia B. Pperantem conſidero, non poſſum non obſtupe-
'sin B rraA ſcere. Virgo hactenus domi latere, vel in tem-
diar

feltinatio- Plo hærere aſſueta, vix ab hominibus viſa, Angelisque, quàm
ne. hominibus notior, prodit in publicum: iter ſuſcipit ſat mo-
leſtum, quaſi quatridui, per prærupta montium, & quidem
cum feſtinatione ? S. Joan. Damaſc. Orac. I. de Nat. Virg. ſub
finem eam alloquens : Quonam, inquit, modo gravigimum
tuum inceſſum exprimam ? poſt plura quæſita: Greſus gra-
is ac ſedatus, atque ab omni mollitie remotus. Atqui talem
ego inceſſum in feſtinante non video; nec tamen verecun-
diæ negligentem culpare audeo. Verecundia Virginitatis ſe-
pes eſt, & tutamen, ut docet Auchor libri de ordine vitæ apud
