aliaque ſexcenta zeli divini portenta, quorum non unus, uno
quaſi impetu plura centena millia, tam Idololatrarum, quàm
hæreticorum victorioſisEvangelizantium pedibus conculcavit,
Häac vice verò victoria non computabitur illis? Judic.4. De-
ſcendite ergò de Cathedris veſtris pullati Doctores? oleum
& operam perdidiſtis, à quorum tamen luminibus neſcio, an
cœlum ſuis, an terra ſuis fulgentibus ſtellis illuſtriùs fuerit fir-
mamentum:? non eſtis ultra benedicti in tabernaculis Pſal. 45.
id eſt &cholis, in quibus ignorantiæ Siſaram lacte potaſtis ſa-
pientiæ, clavo, malleoque argumentorum rebellia tempora ce-
dere coẽëgiſtis, ludicrè de vobis legitur Judic. 5.9. cor meum dili-
git Principes Iſrael, qui propriâ voluntate obtuliſtis vos diſcri-
mini. Rupertus legit: cor meum diligit Doctores, potentes
in ſtylo librorum, pugnantes in plumatis ſagittis, qui ducant ex-
ercitium

0atecls ürich
Anmſoslir
rminosuarios ug
1 rne ul
Ulſen conme inar
Genunraleln 6
arONcGNNirRd.
Herie Cllenifhi,
ctensalei, El Ml
lv wrmi Node
et räcern e
roa kund epem don
um Leoninom, inan
Ueyecnis in wirttute n
Ceniqueuqbead
opopoeig exciciſis
ibAmmilealigqi
llbismidsincan
floracompotabin
Anm Aitiadesfornt
irſtndo diuen,
Uauren zeloſſſin⸗
nnmn conm here
GIn eeenolen
Alpanicomerene

Aie 4

e e
Auli

ndun ſi n
Rſa
gt, luen,

ſioni Mülininſrr
aciblmai
unſin Domuunn
1e or: Anm u
un cüntnilunchni
eghr imnllei
nonnugenni
Prauiluneizmint
Nen en annle, le
thune dum uneipnn
W WNRMII M
Ha Nrüne Mendudenn
omn hnunm nuubn
li,un lbmun g
Linminr eibucnnin
umntitn l ien
õõ
m umlNihni
Ithhulrhiii in⸗
euskiniunmni
mir Ann Mer

—

Concio Aulica.

ercitium ad bellandum, nempe bellare & ſeribere eàâdem voce
ſignificatur, ut notat Abulenſis, idem, videlicet Bellatores,
& Doctores ignorantiam ſapientiæ ſubjicientes contra Cha-
naan, id eſt (ut interpretantur) librum furtivum, fures Eccle-
ſiæ Hæreticos in Thanac, id eſt errore, & Maggedo ſeu vo-
luptate conſtitutos eorum cadavera trahentes, veluti torrens
Cadumin, & Ciſon id eſt fortitudine, & antiquitate, quæ ſapien-
tia effudit flumina, ut extollant vocem ſuam, ut alia incataractis,
illi in Cathedris Jaheli divinæ ſapientiæ applaudentes per Augu-
ſtinos, Athanaſios, Hilarios, Hieronymos, Epiphanios, Irenæos,
Bellarminos, Suarios atque ſuppreſſæ hæreſeos alia quàm pluri-
ma trophæa, quæ quaſi 6o. fortes lectulum Salomonis, id eſt
Eccleſiam contra timores nocturnos, id eſt tenebrionis hæreti-
cos defendunt ad bella doctiſſimi, quibus pariter hac vice victo-
ria non computabitur. Judl. 4. dixiſtis ergo? ſatis eſt floridiſſimi
Hercules Gallicani; Funebres & nænias declamate, non jam in
catenis aureis, ſed mœſtiſſimis peplis ora veſtra ſuſtentant po-
pulos, peroravit pro domo ſua Maria ſola. Claudite libellum
Angeli fortiſſimi, libellum in manu veſtra hucusque apertum,
fatua ſunt ſeptem tonitrua illa, quæ ſequuntur rugitum ve-
ſtrum leoninum, inanis eſt veſter verborum ſtrepitrus, quem
ab exedris in virtute multa, exercitu multo, fortitudine pluri-
ma, deniquè usquè ad mortuorum ſuſcitationem prædicatorià

Proſopopoœia excitâſtis cumereriis, Chryſoſtomis, Chryſologis,

Olivis, & mille aliis, qui teſte utroq; orbe, non unum exercitum
ex oſſibus aridis in campum Chriſti eduxerunt, nec vobis hac vi-
ce victoria computabitur. JudA. voce & linguàù deſtituerer, ſi re-
cenſerern Myriades fortiſſimorum Athletarum, quorum erat in
ordine ſtando vincere, aut mori Herodot. l. ʒ. de Spartan: Si
præſentarem zeloſiſſimarum religionum victorioſos exercitus,

773

legarmn⸗ ex quorum coôntra heereſim triumphantibus armis panopliam V. a⸗
rorlii i in cœlum usque extollerem, adhuc eſſet infra merita illorum. CGariſto⸗
ne e Magnum conſilii Angelum Chriſtum Domini facere piacu- Homene⸗
4 4 „ r r**

e girs ln lum ſit, qui conterens caput Draconis, poſuit inimicos ſuos ſca- kum Soia
lorbldi Ecee ee 2 bellamfiaeinjurite.

774 In Feſto B. V. Mariæ Aſſumpftæ.

bellum pedum ſuorum Pſal. 109. qui poſito dextero pede ſuper
mare, id eſt (ut Pannonius) Gentiles æſtuantes & ſiniſtrum
ſuper terram, id eſt, Judaiſmi craſſitudinem graditur, quod
verbum ducis præliantis eſſe dicit Pineda, undé pro calcare,
conculcare ſumitur; ab illo enim contriti ſunt montes ſeculi,
incurvati colles mundi, quorum poſſeſſionem (ut inquit Hier.)
ſibi vendicat jure creationis, merito redemptionis, &; dono Pa-
tris. Ille Eccleſiæ murus, & antemurale, quia Salvator Iſai: 26.
Sol noſtræ victoriæ: Theodorerus, Iſidorus, Chryſoſt. deni-
què infinita paucis conſtringo: Chriſtus eſt lapis ille abſciſſus de
monte ſine manu, qui in favillam redegit grande illud Hæreſeos
monſtrum, non niſi fictilibus innixum pedibus, quibus in per-
petuam poſitus eſt ruinam. Anne igitur neque Chriſto Dei Filio
hac vice victoria computabitur? jud 4. Si enim Maria ſola omnes
interemit, manifeſtum fit, cui hucusque indignabamur.
Antiq. At verò, nec ſtellæ officiunt lunæ, nec luna ſoli, quin imòͤ
tas hujus ſibi invicem lumen ſubminiſtrando, pulcherrimum & ſibi, &
Ai & & univerſo conficiunt ornamentum, inquit Caniſ. I. de B. V. adeò
authoritas. nempe procul abeſt ab omni injuria Chriſti l. 88. in citatum de
B. V. elogium, quàm procul, ut ſuprà dixi, in ſana Hæreticorum
Capita à veritate. Præterquam enim, quòd complures, omni-
que ſapientiæ conformes patiatur explicariones, legem ſilendi
imponere deberet hujus Marianæ laudis antiquitas, cujus men-
tio haberur apud antiquiſſimum ſeriptorem Sophronium
ſerm. de Aſſumpt. quam Demochares de Sacrificio Miſſæ tom-
2. & qui derebus Virdun. Eccleſiæ ſcripſerunt, in Concilio Ephe-
ſino editam produnt à S. Pulcherio Epiſcopo Virdun. Atque
inde redeunte, ad limbum imaginis Deiparæ, quam pingi cu-
raverat appoſitum ferunt S8. Bern. & Rupertus in illud: equita-
tui meo aſſimilaVi te: monſtrant inde depromptum eſſe, atque
ab Eccleſia receptum probat officium Canon. ex quibus mani-
feſtum fit, quod huic laudi, nec antiquitas, nec ſanctitas, nec
Authoritas ſuum deneget ſuffragium. Licèt enim ſuper adver-
ſarium ſit captum & judicium, ſine judicio tamen inferunt eſſe
contra

Deo irtul 5 ⸗
AqMftno
tiu Ainchu, ihni
7danridt ſamei
dercreo, ccean
ai Glnrut
. Puintd Wdein
m miuinn tilud
mleralnninlc ad
Enl tacohiendh
Dehondeokenmdd
e vnd MoNoha du
zrts lalnde anh
1primaprobaturin
0560 Anbroſi,

CONa Joyinianos

li, Cregonin
Feſten Martinng
lumefns Veplunin
rhtn dociers con

Ahies reulare

No 14c
ker Calie, Con⸗
mCenlu)tmeli,
nmns la ungen
Iemnmn, Me

upaſelimn in

4
nerito nelnin, NE

Wtenure, guuglerl
Ornu, ünmg it
Ckriwcklpeirt,
lumntzinnkiitik
Vminntbisni
tmginthechil
,ud Kennlriclon
Mugadlenugehm.
r lur, rlnulh un
Nd Aulfeninmn d0
n idt rilCed an
DdNN Racunnc
õ
Gcin, ehin
uuralicran eyni
ir dkan igain
hunn krinnen Aun
ocuse itfin l
le Ginenkni
cheio hinpo u
ern AMrmnl
deeonund

füciumn maſe
t uni uie, r lit
Im Lickteninne
GcoNa,

NN

Concio Aulica. 77 5
contra judicium in Chriſti & 88. præjudicium, non enim ex
eo, quod aliquid ſit captu difficile, eo ipſo eſt impoſſibile, ad
quid enim ſunt Myſteria, ſi omni leviter tincto intellectui, pri-
mãà apprchenſione ſint manifeſta, inquit ferè S. Thomas.
Reſpondeo igitur primò: cum pluribus, qui in hane mate-

F. 4.

riam ſunt commentati ly Sola non accipi in ſenſu abſolutè ex- Gens R
cluſivo. Patet id ex aliis ſimilibus textibus, in quibus particulæ, in ſenſu ab-

ſolus, nullus, omnis patiuntur reſtrictionem. An enim præjudi-ſolutè ex=

cat Deo Spiritui S. quod ſcriptores Can. omnes illos dixerit
Deos, ad quos ſermo Dei factus eſt: an quia de Chriſto canitur:
Tu ſolus Sandtus, injuria fit illi innumerabili numero Sancto-
rum, quam vidit Joannes in Apoc. An unus Confeſſor alteri præ-
judicat exeo, quòd de omnibus dicat: non eſt inventus ſimitis
illi, qui conſervaret legem ewcelſi. Cùm tamen Joannes im
Apoc. plurimos viderit pari paſſu ſequi Agnum quocunque
ierit?è an falſum eſt illud B. V. propheticum, Beatam me dicent
omnes generationes, adhuc tot delirantibus Antimarianis? ergò
ſano ſenſu eſt accipiendum.

cluſivos

Reſpondeo ſecundo: Sola, id eſt: Sancti Apoſtoli DD. alii- g. 5

que viri Apoſtolici hanc vel illam, B. V. ſola omnes interemit:

la: id eſt
lii hanc

hæreſes, ſeeunda pars hujus reſponſionis probata eſt quæſtio. 2. vel i jam

& 3. prima probatur inductione. Sic contra Manichæos & Pela- B. "irgo

gianos SS. Ambroſius, & Auguſt. contra Neſtorium S. Cyril- omnes

lus, contra Jovinianos S. Hier. contra Arianos S8. Athanaſius,
& Hilarius, Gregorius uterque in Oriente, in Oceidente verò
8. Sylveſter, S. Martinus, S. Hilarius, contra Albingenſes 8. Dom.
& Franciſcus. Ut plurimos præteream, cum S. Ignatio eximia,
& inclyta Societas contra modernos Hæreticos; Suppari co-
natu Principes ſæculares: Theodoſius junior contra Macedo-
nianos, Niceph. I. 14. C. 31. cContra Normannos, & Danos, Caro-
lus V. Rex Galliæ. Contra Venetos, reguli Bojorum, contra
Friſios, Carolus Martellus, contra Saxones, & Finnos, OthofI.
Aventinus I. 4. tandem (qui plura cupit, inveniet apud .Æiami-
lianum, Vernerum, Mayer, Aventinum, Egnatium, aliosque hi⸗
ſtoricos)

§. 6.
B. Virgo
elt ante-
ſignana in
bello con-
tra hære-
ticos ergo
bene illi
vitoria ad-
ſcribitur.

776 In Feſto B. V. Mariæ Aſſumpfæ.

ſtoricos) Gallia Hugonottos, Judæos, & Saracenos Hiſpania,
Calviniſtas, & Lutheranos Auguſtiſſima & Apoſtolica Domus
Auſtriaca repreſſit; nemo tamen ex omnibus Zelum ſuum in
omnes extendere potuit hæreſes, quod ſola fecit B. Maria, pa-
ritatem in cœlo aſſigno, ubi licet diei illuſtriſſimum parentem
ſolum videamus ſolem, tamen alio tempore & ſuo quodvis
aſtrum lumine eſt perilluſtre; Alceram de terra aſſumo pari-
tatem: mare, licet omnium aquarum ſit mater locupletiſſima,
certo & quodvis flumen argenteàâ Lympha ſuâ, & quivis rivu-
lus gemmeà ſcaturigine ſua affluit liquidiſſimè. Eſt reſpon-
ſio autem ad mentem SS. PP. ex multis duos adduco S. Bern.
in illud: Luna ſub pedibus ejus (inquit) Luna ſtultorum ſym-
bolum eſt, juxta Eccleſiaſticum, totius autem ſtultitiæ Princeps
pedibus conculcatur. Olimn enim ab Angelis profligatus, à Ma-
ria autem internecione deletur, & Rupertus in Cant ſuper il-
lud: Equitatui meo in curribus Pharaonis aſimila vi te amica

mea: dicit: equitatum hunc fuiſſe Virgam Moyſis, & Aaron. id
eſt: Virgam de radice Jeſſe Mariam: rectè virga talis dicitur

equitatus Domini, qui contra tot currus & equites ſola ſufficit,
& victoriam peregit, alii enim Sancti tantùm vulnerant, Maria
omninò evertit, & totam hæreticam pravitatem habet ſub pe-
dibus plenariè. Longè glorioſiùs, quàm coram toto orbe Ba-
jaceten quondam Tamerlanes.
Reſpondeo tertiò, cum B. V. in bello ſit Imperatrix & Ge-

neralis (Auguſt.) Anteſignana. Benè eidem tota adſcribitur vi-

ctoria, patet hujus reſponſionis veritas experientiâ, uſu, & con-
ſuetudine tam apud veteres, quàm modernos bellatores. Sic Fa-
bius cunctando reſtituit rem: Hannibal Romanæ gloriæ ad
Cannas cecinit receptui. Julius Cæſar Pompejum, Alexander
Darium, Darius Xerxem, in quibus tamen (ad luculentum hi-
ſtoricorum provoco teſtimonium) milites reliqui ſæpè ad mi-

raculum decertârunt. Moderna accedo tempora, ut alios diſ-

ſimulam, Auguſtiſſimus Imperator noſter Leopoldus vicit Tur-
cam, licet Caroli Lotharingii, Badenſes, Eugenii fuerint illa ful-
mina

5

=

Mria belli lnp⸗
ze Pebreo veltlln
forumn Ftofet
an Conm. ſee⸗
r Aimminun
n Koliare,mii
Ano N .
eterictungtiet⸗
Vrgarise 18
otn 12 otcbnum
rrcum, & r i
lins itlgein in
Crudher tApoln
Corinn, Ctata ſecten
ch, demonſktrand
ſoria comptinur!
Olaomnes hereſs
1VGoria Ce uoirert
Uitoprimam, Kn
Ien, vam omnes:
lrer plus comult
Nmpiiato n
ionnbnckione, & i
Cinirm, Ur porn
ineincrmunsun
hurſte Kenllati
umm Iriagle
mle münghure

,
ie

lllluftet
Wene onh

Aann
urunſtun ent
eilſpkit Uun
hfi lhncline n
crallicwetiin
6Igue )Ium kulonr
or5euen iulirin
nebgiügtlinn 4
KNupenmnnl
AmmiANrini,a
eipen 0s Au
m:K nn nͦdin
NumEAReNAricki,
SnwrdunNNN
õ
din, Nn Oumhnrodt

8

trkdetlnem
1 Meien mun
Eeits Grim u⸗
nnocenoen
Hunmbe Muun ,
8Cklr Nmmn ’⸗
lbus amen bae⸗
im)nümrii,
unenhh ennui
mlaleclh ,

Nsgenn,

.
Concio Aulica. 777
mina belli, qui in impium Ottomannicum vibrata fuerunt &
manu Leopoldina glorioſiſſimè, pondus addat fidei ſcriptura:
Joſue victoriam ſol obſtupuit: Samion Philiſtæos cecidit; David
Jebuzæos, Phereſæos, aliaq; hoſtium furioſa monſtra; Licet non
unus tamen fortis Heros integra caſtra proripuerit audacter,
& generosè. Sint igitur oæteri 88. milites ſelecti & populus ſpe-
cialis. Maria belli Imperatrix eſt, cujus eſt conſilium, & æqui-
tas, ex Hebræo vertitur, cujus eſt ſubſiſtentia, conſtantia, effi-
cacia, fortuna. Proverb. S8. 14. Quæ cœleſtis Bellona, Bellatrix
egregia (Bonav. in ſpec.) infame inferorum monſtrum, ejusque
ſemen Antimarianum proſternit. Ab æterno ordinata: ver-
bum eſt militare, militarem ordinem ſignans, ex Hebræo legi-
tur: Ab æterno vexillata ſum; id eſt? vexillo donata, cui omnis
de hæreſi triumphus eſt adſcribendus. Illa enim prima omnium
Virginitatis prætulit vexillum (Gregor. Niſſ.) cui artribuitur
tota 12. Apoſtolorum, 12. Patriarcharum, 12. Prophetarum
tota corona, & tota Virgini ſingulariter attribuirur mundi re-
bellantis victoria, ità Ubertinus Carthuſ. I. 4. de laud. Mariæ.
Quia verò hæ reſponſiones ſuam cuique tantùm Sancto dant
gloriam, citata ſententia etiam ab altera calumnia eſt vindi

gloria compatiatur? Reſpondeo ergò quarto, & ultimatè: B.
V. ſola omnes hæreſes in univerſo mundo interemit, ſola, id eſt,
ex Victoria de univerſa hæreticorum pravitate, ſola B. V. cum
Chriſto primam, & individuam habet gloriam, adeoque ma-
jorem, quàm omnes Sancti, quia cum Chriſio ſola incompa-
rabiliter plůs contulit ad hanc cladem, quàm Sancti omnes
ſimul ſumpti Ratio primi membri ſumitur ex maxima, ſingu-
lari conjunctione, & ſimilitudine, quæ eſt inter Salvatorem,
& Genitricem, ut notat Alcazar notàâ 2. in c. 12. Apoc. etiam
Filius Dei incarnatus ſummoperè aver Matrizare, ut loquuntur
Scripturiſtæ, & exultat individuam eſſe ſuæ Matris gloriam &
commune utriusque præconium, Arnoldus Carnot. Chriſtus
enim neque triumphare voluit ſine Maria, inquit Hieron. tom. 4.
Ffft ff in c.

§.

ull

F.
fit

. AIIa Cariſto in-
canda, demonſtrandumque: quàm bene ſe etiam cum Chriſti juria.

778 In Feſto B. V. Mariæ Aſumptaæ.

in c.S. Iſa. nihilque ab illa abſcondit Deus; quid enim verbum,
quod erat, & eſt in corde fuo, ipſi totum infundit, quàm non
ctiam cum illo omnia ipſi donavit. Audiamus interpretatio-
nem S. Richardi à S Laurentio aureâ laureâ digniflimam, inil-
lud: Gloriam meam alteri non dabo; Gloriam ſuam, ſe Filium,
alteri non dedit, quàm Mariæ, quia ſoli hoc privilegium debe-
batur, cui Epinicion accino ex Geometra hym. r. gaude, quæ
regem genuiſti ſola polorum tibi (6 Maria) à Tiade alter ho-
os, & meritoô: ſola enim illa, cum Chriſto in omnibus eſt
initium Giarum Proverb. 10. primicerea, id eſt: prima in cera

uam ſit in electione, & prædeſtinatione. S. Thomas apud Sa-
lazar, & Cornel. ex hac verò conjunctione quanta non Matris

cum Filio fimilitudo! ipfa ſpecialitas naturæ unum efficit Ma-

trem & Filium, Filium atque Matrem, aſſerit Anſelm. de laud.
V. c. 13. ut miràùm jam non videatur Sancto Maximo hom. 1.
de Epiph. quid illicò tres Magi procidentes adorrint incarna-
tam Dei ſapientiam? I Maria enim ſine voce & ſcriptura
inſcriptus erat Deus & verbum. Per idem legebatur, quia
ipſa Mariæ præſentia Deiformis erat, cujus confirmationem
habemus in oculato teſte S. Dionyſio Areopag. qui operosè
gratias egit 8. Joanni Evangeliſtæ, quòd ab eo ad Deiformem
ductus eſſet, ut non ineptè Poëta cecinerit:
Lucet ab alterno Genitrixæ, & Filius ore,
uisquis Amas Mariam pingere, pinge Deum.
“ * Maria famoſa erat Diſciplinæ Chriſti in ævum ſanctum,
eſt Flius Hoc eſt perpetuum adverſus injurias temporum. Hieron. de
Dei, eſt Aſſumpt. & non tamen unius formæ, ſed etiam, ut S. Petrus
Filius Ma- O. ſerm. 2. de Nativi. uniu. babeti, .
rix, ex hac Dam. ſerm. 2. de Nativi. unius naturæ habet identitatem Ho
viaoria, minus in Virg. Inbærent enim undique intima, & mutua dile-
eei eſt Gione conæviſcerati alterutrum ſibi: per hoc, Deum in homine
tris gloria. B. Virgine (& hominem) Deiparam, in Deo haud dubiè dixe-
rim, hinc illud: pars mea Deus in æternum. Si ergo idem,
unusque Dei, & AMariæ filius, cur non eadem Aatri, 5. Filij
32 0714*

ad tabulas relata. Cerea, ut neque Mater à Filio disjuncta un-

aiin lececitur
lonpis, 4 ole
Doct Chriſfiunt, c

nn unes Conltrig

Ablruwsigenqre
ſefächtklo
cia ecidain en
Unn estnono
Numn kuummanht
Aricekprinogen
Ir ſrn unorrri
Crun qudedlosd⸗

mmer disſontimd,
e in Conis meorin

itium Heclinme
reec) 49,Genel
umellriaperagenti
ol30dile n
bent,probaturid e

enn t cpte fti

tin fune ommun
UziColt i
le Kau. N
uheeunen Culir
n,u unt Derte
Nerſ Mer Pur

* . Concio Aulico. 779
eiger,. — „
om ae gloria? ut à veritate non abludat Eccleſia, dicendo; Sola Ma-
ui q ia. Habet enim hoc in more, ut ca, quæ dicuntur de Chriſto,
urtincgit ſenſu accommoda B. V. applicet, vel quia ſunt plures intelli-
– gentiæ vel ex licentia pia, & utili, ut notat Caniſius l 5. de
gni Dileni Deipara c. 6. citatus à Salmer. tom. 3. in Evang. neque hæc glo-
Gennen RM riæ Matrem inter & Filium partitio aliquam ſpirat novitatem
lir meminithujus jam olim Julius Cæſar Orat. 3. in Verrem. Cum
Nra)Niu, Filiis vivi noſtra partimur, quia pro eadem perſona habetur;
anin neri non enim receditur ab una eademque perſona, quod à capite
fmcenicgng ad corpus, à corpore ad caput tranſitur, inquit S. Aug. I. 3.
gellmiliochmn de Doct. Chriſtiana, denique ut alia quàm plurima omittam,
innanes Henugt multa paucis conſtringo, ſi æterno Patri non præjudicatur,
hhüuctotegnunnmnl quòd ſit unus idemque æterni Pacris, & Mariæ Filius, neque
Uasunne unnckerl præjudicabit Filio, ſi prima, una, eademque ſit Matris & Filii

Aenn Aeik Mendd gloria ex victoria de univerſa hæreſum interemptarum, repor-
Nur Glito Abnaoton tata, ab adjutorio ſimili Chriſto Zonaras in Can. de B. V. mem-
lmeatirin brum ſecundum probatur.
en in eb Maria eſt primogenita creaturarum. Eccl. 24. ergò ei deben- §. ».

NEuN Nu tur jura primogenitorum, ſine omni præjudicio ſecundogeni- ECnita
n, CöDCN torum, quales alios 88. compellamus. Jura autem primogenito- creatura-
2ORD aliis ſunt imò. Debet, ut cæteris ſuperior honorari, prior tum.
, it baübänn eſſe in donis, major in imperio. Gen. 49. v. 3. & eſt conſuetudo
eadd gentium; Secundò debetur ei dextera, ut probat Tiraquellus ex

Kacnn jure & cap.48. Geneſ. 3. Tertio, ut ultimò genitæ eidem offi-

tinß der cia ancillaria peragant in domo cjus, ut probat idem n. 5 I. ex Ho-
inne merol. 3. Odiſſæ. Quartò inſignia domus apud eum remanere
Cniinenm u debent, probatur id ex Baldo in l. ult. in fine C. pro ſocio; In
nis enpmmn. e ipſo enim, ut capite ſtat ſplendor primogenituræ; Quintòô pul-
rme Aαα Chriora ſunt communiter, & robuſtiora primogenita Deut.33.
ume tihin Baldus in Conſt. ff. S. itaque magis amari debent, patet id ex
iae inn, “ 2. Reg. 13. & 21. Sextô lautius haberi debent, hæreditatis
ͦelela accipere partem duplicem, & torius domus pretioſiora cu-
SS ſtodire, ut patet Deut.21. Gen. 27. & Tiraquellus probat ex I.

IPN
„G
6

eum Parer §. Pater pluribus in ff. 90. (infero) eadem cum

Ptf ff 2 pro-

16
muni

4

780 In Feſto B. . Mariæz Agumptæ.

proportione debentur Mariæ Soli præ omnibus Sanctis, & ho-
nor, & dextra, & amor & major gloria, quæ nulli ſanéto-

rum, utpotè ſecundogenitorum ſed ſoli primogenitæ juſtiſſimè

S 10. competunt. Qua occaſione quæro, an hæc primogeniti præ-
RBoscdnto-cedentia ſit ſecundogenitis, totique familiæ dedecori? profe-
rum non ctò non, ſed majori ſplendori. Audiamus Arnoldum Carnot.
injurinſa de hoc: Sancti habiliores ſunt in Maria, quam in ſe. Ità, ut

ſecundo 5 . . .
genitis, ſicut in Deo cuncta Deus erant, ſic etiam in Maria cuncta Ma-

quales vo- ria forent: voluit Mariam omnibus conſtare creaturis; Quid-

nus San- quid enim, creator ſingulis diſtributor juſtus contulit, Matri

os cæte- i. —
10 ½%. adornandæ congeſſit. Multæque Filiæ congregaverunt divi-

tias, Maria ſupergreſſa eſt omnes univerſas, ſupergreſſa in Wat⸗r
ſupergreſſa in gloria; Bonav. in Speculo c. 2. una perfelta, &

ele ta, quaſi Cedrus in Libano, id eſt, ſuper omnes Angelorum
Choros, quaſi Cupreſſus in monte Sion, id eſt., ſuper omnes

Prophetas., quaſi palma in Cades, id eſt, ſuper omnes Apo.
ſtolos, quaſi plantatio Roſæ in Fericho, id eſt, iuper omnes

confeſſores, quaſi Platanus ? id eſt, ſuper omnes Virgines, in-
quit S. Antoninus 3. p.tit. 31. C. 3. §. 3, cui conſonat Sanctus Tho-
mas tom. 16. in ſerm. de Aſſumpt, omnium Sanctorum meritis
eſt cumulata. Unde invaluit illa apud ſacros Pictores conſue-

tudo: ut Sanctis media quaſi luna pingatur ſuper caput, Ma-
riæ verò infrà pedes; coronæ enim Sanctorum ſummæ, in Ma-
riæ ſunt infimæ; Cæteris enim per partem præſtatur, Ma-
riæ verò ſimul ſe tota in fundit gratiæ plenitudo. Vidit has jam

olim gratias Marianus aquila Joannæa (ut refert Bernardinus

ſ. 6. a. 5. C. IO. vidit ſimilem filio hominis Chriſtum, & habebat

in dextera ſeptem ſtellas, vidit & aliàãs mulierem, in cujus ca-

pite ſtellæ duodecim, an Maria Chriſtum excellit? Non. Sed ſtellæ

ſeptem ſunt, quibus omnes electi condecorantur; B. V. au-
tem ſola duodecim. Sola einm plus habet gratiæ, quam omnes
electi ſimul in unum congregati, non tantùm ſtellis coronata
eſt, ſed & ſole amicta, electa ut ſol, quæ gyrum cœli circuivit
ſola progrediens in gloriæ Zodiaco ante omnia ſigna huic ſoli

famu-

Tyovi, ua
n aun /9 udenſ
liini ernie e i⸗
eltenidnn
Vun geru Monone
Genrbecvin l/
iun imun. Nn I
nllatit NNdi
felleti nercorwin
Peretci ſeeundumd
olit renerabins, ſenn
dprgnambetenin
Wn) utnonimmen
A Noa, & vetera ſer
infit, aſns oper
Polol & DD adfiͤe
areſescommhillenic
ir Kconra ſacobu
ihoſolei Bürradius
tlcnn, ln uin

Nerachckehraam

gaſyliin mihum
luſcktgnihe

li⸗ Ane

„* .
Mrendn
cr
, dou en
mnſeäſinnen
er Nhe
wiiqne ini rn
tin Arig ie
r eckimitliriunt
hnidu Chltrecrnnt

TIDr .
iüribuwr iut Cri

Arlirannm

4 urtit ir
ngen e2 Mni
el,Apworm Arln
1e on dch inn en
Uck,ioromnsh
itn, vet, ie Nt
A Ghronnes initzi
NNNekmälte
WCrdunm ahenmmet
Dunpadſans os
n Uüunt I aul
in Worundhnnen
n rn l
Aueſniul Fttur
amnl Terhenn
———
Xiuen de
niumertlt in⸗

N.

Concio Aulica. 781

famulantia, id eſt: ante omnes SS. ante duodecim Patriar-
chas, qui figura fuêre cæterorum, quaſi duodecim Mariani

Zodiaci ſigna. Non incombinatè; obſervatur enim 12. tri- G. 11.
bus Iſraẽl 12. ſigna Zodiaci in vexillis geſtàſſe ſic: in Vexillo Fan

Judæ gemini, in vexillo achan libra, in Zabulonis aquarius, d'aci in
Rubeni taurus, Gad capricornus, Ephraim piſces, Manaſſis duodecim
cancri, Benjamini ſcorpio, Dan aries, Aſer leo, Nephtali ſa- lnouteim

gittarius. Per quæ ſigna progrediens annos Eccleſiæ ſignavit tribuum.

aureos, & tempora illa, quæ aſpirabat olim Evandrus ⁵Æneid. 8.
O mihi præteritos referat ſi Jupiter annos
Qualis eram, cum nunc aciem Præneſte ſub ipſa
Sravi, ſcutorumque incendi victor Aceræo§.

Heut enim ſol univerſa cœli lumina præcellit prærogativd

claritatis eximiæ, ſic totam rationalem creaturam poſt Filium
excellit. S Bern. in Clara valle eſt mellificium. Undè autem hæc
tanta gleria? Annon ctiam ex hæreſum victoria? Reſpondet
Genebrardus in Pſal. 109. Donec ponam inimicos tuos ſcabellum
pedum tuorum. Non utcunque, ſed tam gloriosè triumphat,
ut nulla major victoria poſſit à puta creatura; quæ ipſius Ad-

verſarii caput contrivit tam terribilis Dexmoni, cujus Filii funt
hHæretici éſecundum Scripturiſtas) quantùm Angelis, & Sanctis
exiſtit venerabilis, ſicut tota acies omnium, qui ordinati ſunt
ad pugnam; habet enim omnium privilegia in ſe congeſta (Suar.

Salcaz) ut non immeritò de illa ſponſus Cant. 13. omnia po-
ma nova, & vetera ſervavi tibi. Quæ ut primaria ſuppedita-
trix fuit, cujus opera tanti ſit, ut præ ea reliqui vix quidquam
Apoſtoli, & DD. ad fidei perennem tutelam adverſus exſurgen-
tes hæreſes contuliſſe videatur. Ità Suar. tom. 2. in 3. diſp. 19. C. 1.
in fine & contra Jacobum S. Angelus Rocca l. de cruce ſacra-
rii Apoſtolici. Barradius Spinellus. Et necdum optimo ſenſu
de illa dicatur, ſola univerſas Hæreſes interemit? profectò 8.
Euphemia ob celebratam in ejus templo ſynodum, & exten-
ſam ex ſepulchro manum, qua Catholicorum dogmata arri-
puit, & Eutychetis ad pedes projecit, à Conſtantino Epiſcopo
Fff ff. 3, dicta:

782 In Feſto B. Virg. Mariæ Aſumptæ.

dicta eſt omnium hbæreticorum frænum walidiſeimum, quantèò
magis Maria illo encomio condecoranda, quàm Amphilo-
chius ob generoſitatem in Arianos dedit S. Baſilio, concludo
cùm Zonara: Quamvis Mardochæus, & plerique ejus Miniſtri
navâſſent operam in hoſtibus Judæorum comprimendis, ta-

men ſi quis dixiſſet ſolam Eſtherem conſilia Amanis diſturbàſſe,

& omnes Judæorum hoſtes in Aſſweri regnis evertiſſe, locutus
ad veritatem fuiſſet, eò quòd Eſther plus citra comparationem
contulerit in cladem Amanis, & adminiſtrationis ejus quàm
ſimul alii univerſi, quam opem ipſe Zonaras agnovit in Can.
de B. V. quem Genebrardus interpres obſervat decantari ſoli-
tum in magna hebdomada, & reſpondiſſe Bullæ cœnæ. Pro
Coronide triumphale Epiphoncma appono ex Judith e. 15. tu
( Maria in cœlos gloriosè aſſumpta) gloria Jeruſalem, tu læ-
titia Iſraẽl, tu honorificentia populi noſtri. Ideò manus Do-
mwini confortavit te, & ideò eris benedicta in æter-·
nùm, & dixit omnis populus
fiat, fiat.

In

Fo 3

Nequam in

plen emiu⸗

ile Gets dn K

Niones ? Ki uers
Ed phner cal ſrat
G E fundamen.
, glicbic decet
nbunget. Qid
PDartholomeus ced
Gllum neqnue peragh
Uimdi: cum non

hotette quis r

mmn in ele cuede
mndni el lich

Anſltinur, dum e

rrErO Orin,
wcnlunſan pell
rde N Nle opo
N Clunihtinra

Arf
–
afemnli 3 (0) Ser- 783
crn —

ünen In Feſto S. Bartholomæi Apo-
anunlltni ſtoli.
Veri, mguͤcri . .
lenti Conecio Ruſtica.
Kaniniräinzen⸗
ielnun Nequam in pelle, ſuà pelle mul-
en hirten etarut.

Erknikn Et Judam Iſcariotem, qui fuit proditor. Luc. 6.
em Puer uten ei.

uſgnüſting AS Odiè acriter agitur, quia de pelle agitur; Licet Er.
Dülmti Lönm enim cœlum non ſit pro anſeribus, tamen etiam Kest pel⸗
Ben keniikimn non eſt pro nequam in pelle hominibus, quo ſi lis.
Rr poctiri quis velit, pellem pro pelle det eſt neceſſe.
PEUsS cum cœlo agit ut Mercator, qui gratis merces expo-

mnit, ſed gratis non dat. Quid ergèò pro cœlo dari poteſt? an
uniones? ſed quævis porta cœli ex uno unione! an aurum?
ſed plateæ cœli ſtratæ ſunt auro mundiſſimo, an lapides pre-
tioòſi? ſed fundamenta cœli omni Lapide pretioſo ſunt exor-
nata, quidquid dederis, nihil dabis, quo non jam cœlum ſu-
perabundet. Quid agendum? quæramus quid S. Apoſto-
lus Bartholomæus dederit? an aurum à an argentum? nec
ſacculum neque peram habuit, quomodò aurum habuiſſet?
ſed audi: cum non poſſet cœlum ſolvere in ære, ſolvit in
pelle. Poteſtne quis pelle ſolvere? ſic olim ſolvebatur, dum
moneta in pelle cudebatur, undè pecunia à pecu ſeu pecude
mominabatur. Sed quid hæc pellis ad cœlum? quia cœlum pelle
optimè ſolvitur, dum enim pellis pro pelle darur; quid enim
Prophetæ regio cœlum eſt ? niſi pellis! Pſal. 103- inquit: ex-
tendens cœlum ſicut pellem; qui ergò vult cœlum emere,
pellem det pro pelle oportet. Fruſtrà ſibi quis blanditur, qui
putat ſe cœlum ſubintrare poſſe ſub pelle nequam palliatum,
nedur⸗

H. 2.
Qui non
ſeit artem

784 In Feſto S. Bartholomæi Apoſtoli.

nequitiæ pellis detrahenda eſt, ſi intrare avemus locum illum,
ubi mera honeſtas eſt. Quod verò multi nequam in pelle
dentur in hoc mundo, quis eſt, qui ignoret, quotquot in mun-
do ſunt ſimulatores, hypocritæ, Judæ Iſcariotes & proditores,
tot nequam in pelle ſunt; ſimulatores & hypocritas autem
dico illos, quibus pro libertate peccandi ſufficit, ſua vitia eſſe
palliata. De quibus Ethnicus Philoſophus: hoc majores no.
ſtri queſti ſunt, hoc nos querimur, hoc poſteri noſtri que-
runtur: regnare nequitiam; quæ ſanè eò pejor eſt, quò
magis latet ſub pelle ſimulationis. Hos hodiè conabor ſua
elle mulctare, oſtendendo nunquam eorum vitia ita latere
poſſe; quin aliqua ſaltem ex parte parte nequam ſub pelle

proſpiciens deprehendatur ad confuſionem temporalem, uti-
n amnon æternam.
Qui non ſcit artem, vel non intelligit, interroget Magi-
ſtrum in arte: Sic: qui non intelligit Rhetoricam, interroget
Tullium; qui non intelligit Philoſophiam, interroget Ariſto-

interrogat telem; qui non intelligitr muſicam, interroget Orpheum; qui

magi-
ſtrum.

non intelligit Geometriam, interroget Euclidem; qui non in-

telligit jura, interroget Juſtinianum; qui non intelligit me-

dieinam, interroget Galenum; qui non intelligit Theologiam,
interroget Magiſtrum ſententiarum; qui non intelligit artem,
interroget Magiſtrum in arte. Sic: qui non intelligit ſalta-
toriam, Mercurium interroget; qui non intelligit gladiatoriam,
interroget Achillem; qui non intelligit clavam, interro-
get Herculem; qui non intelligit ſcutum, interroget Palla-
dem; qui non intelligit Mattheſin, interroget Archimedem. Qui
non intelligit artem, interroget in arte Magiſtrum. Et au-
diet illicò: Rhetoricam eſſe artem benedicendi, Philoſopham
ratiocinandi, Muſicam concordandi. Geometriam menſu-

randi; jus, ſua cuique tribuendi; Medicinam, corpus naturale
juvandi, Theologiam divinarum rerum ſcientiam. Qui non

intelligit artem, interroget in arte Magiſtrum. Vis ſcire quan-
tum diſtet in Africa Cevta à Capo de bona Speranza, vel ca-

PE

Mi dokor
o,Mionnbiiuil⸗
Uun,NNndignin
nvoe rds huoun
lanr hen , Ann
gum li lſe tartn
l Klento conidian
AUud à denine Tden
telho ooli ridennt
m. Ke upic ot
ore conſpeco e⸗
nidenntur. Taci
ulbus creatuns
poen polticumnne
nin hoc ſe ibertan
en. Cum tamen
1 Uins ſeigt Tacen
iſi onſcenin,
lcfiubit trile,,
riumn, itamis e
gtlonmett! n
rinſiclce kro

4

u beniien Cocn
Mone , N
dblceleing
n; inckemtinn
tar amiſfin
nskhiligtn n Mõ
mimn iw ofeint
dun; hon
lkini Antle an
1o nunun ennun fiini
mer anr wr eglini

Cnitltenen:

Anoninnelgtinmgt
ninelgrArnimmi
niolphin, ienger
mn meNNeun
Ninm Mien gimm
füninan;ümmmmlet
umguiton migilen
mrun; ien ungt
ne. K: gu mminrig
get immorlaigur
von inelgt lin 1
nellgt Gunm inen
Eimirenng Mind⸗
get in an Ugtumn
7. harcati id
ntem benrchenl
rcandi lontiun⸗
etum 8
Dginum N

Ee enum,

aliquandèò Aſtrologis Plato dixit:

Concio KRuſtica. 785

po de Lopo à Lucho. Quantùm diſtet Aden à Tendue,
Colombo à Baida in Aſia, quantùm diſtet Magellanum à Da-
vis. Tamarca à nova Guinea in America, quantùm adiſtet
Porto ſante à nova Zemblia, Malta à Candevos. Interroget
Geometras vel legat Geographos in hac arte Magiſtros ſem-
per ad quæſita optatum reſponſum obtinebit, licet etiam al-
titudinem cœli & profunditatem terræ ſciſcitaris. .
At : Quis eſt ille in arte Magiſter, qui mihi dicat, quan- §. 3.
tùm ſæpè diſtet cor humanum à labiis? hic deprehendunt Inecreta-
profundum illud, & illud altum, quô aſſerere poſſum, quod iecordis
in firmamento quieſcunt. bi vitia
Sic hic in profunditate cordis humani omnes artes contice- ſtruunt re-
ſcunt. Nihil illo ſecretius, nihil illo occultius, nihil illo te.
tius, inſcrutabilius illo nihil. Nec tamen de hoc querulan-
dum, ſed aliud facit in lamentationem prorumpere: quandè
in hoc cordis humani Secretario vitia ſibi ſtruunt refugia, &
putant libera ſe, & tuta, modò tecta, modò palliata! & ne-
quam ſat eſſe honeſtum modèò ſub pelle lateat ſui pectoris
vel ſilentio complicitus. Atat: aliud eſt, neminem videre, &
aliud à nemine videri. Infantes hoc in more habent, modò
tectis oculis videant neminem, etiam à nemine ſe videri pu-
tant. Sic ſtupida Struthionis & Pantheræ phantaſia eſt, ve-
natore conſpecto caput in foſſam abſcondere ne videant &
ne videantur. Facilè tamen ignoſcendum infantibus & irra-
tionalibus creaturis. Sed hominem, & hominem ut paſſim
ſe vocat politicum, non ſatis poſſum admirari, qui dum pec-
cat, in hoc ſe libertum putat, & ſat defenſum, ſi neminem
videat. Cum tamen videatur ſemper. Scit, licet unicus, ne- .
mo alius ſciat. Taceat complea! ſatis ſanè videtur, dum ſcit
ipſe, ſcit conſcientia, ſcit DEUS. Fateor humanos aliorum
oculos evitabit facilè; magnum enim tegumentum eſt cordis
ſecretarium, infamis fidelitas complicis. Interna cognoſcere
nec Angelorum eſt! minùs hominum, cum de internis Præ-
tor non judicet. Fateor omnia alia faciliùs ſunt agnofcibilia.

. Ggg gg Sic,

786 lI Feſto S. Bartholomæi Apoſtoli.

Sic, Mechanicum ex manibus, equum ex dentibus, bibulum
ex naſo, campanam ex ſono, avim ex cantu agnoſcimus fa-
cilè, difficillimè nequam hominem ex pelle! etiam in tanta
latentium multitudine. De qua Sen. Ep. 45. ait: Ecce tota vi-
ta mihi mentitur. Et Propheta Regius omnis homo mendax.
Dicit ſe quis ſervum, miniſtrum, anagramma detegit nequi-
tiam: mentiris. Jamque eò res devenit, ut ſi fimiles quærere
deberemus, ut rufum aurum Corylo, non ſupereſſent ampliùs
Coryli. Regit nequitia. Quæ utut tamen lateat à tribus po-
tiſſimùm videtur etiamſi ſub novem pellibus lateret.
