tyr quomodo quivis poſſit eſſe. 751.
tympanum eſt inſtrumentum Marty-
ribus proprium. 801I. Martyribus an
non fiat in juria quæſtionis propoſitæ
difficultas. 772
Mater Auguſtiſſimilmperatoris Leopol-
di à fratre ipſius aquilam ex adamanti-
bus accipit. 49. Matrem Dei ſuppli-
cem vidit infantulus ante Tribunal
Chriſti. 55. Mater ſolicitiſſima eſt S.
Maria. 822
MatthæiS5Yanéi officiumexnplicatur. 90
S. Matthias ſignificat donum Dei. 38 5
S. Matthiæ exemplum. 402
S. Mechtildis revelatio. 190
Medelauniverſalis eſt nomen Jjeſu. 32 5
Medici elegans faétum cum pertinaci u-

ſurario. 362. 363
Menſiram nominis ſui implevit S. Ni-
colaus. . 129

Mens S. Laurentii heroica. 72²7
Mercatoribus horologium offertur,
290
Merces Sanctorum eſt copioſa. 4
MWeretrix tentat Martinianum Eremi-
tam. 102

Metamorpheſis mira vulnerum Chri-
ſti. 163. Metamorphoſes terræ. 533.
Metamorphoſis S. Pauli. 622¾
&. Michaelis prærogativæ. 859. S.
Michaêli maximè exoſum ſcan-
dalum. 866. eur ità in luciferum

exarſerit. 872
Midæ Virgulæ ſimilis bona inten-
tio. 29
Militia eſt vita hominis. 272
Miniſtra omnium gratiarum eſt'S.
Maria. 815

ex Miraculorum magnitudine San-
ctitas metienda non eſt. 779. 580.
ratio una redditur, cur S. Joannes

miracula non patrarit. 580
Mirari plus poſſumus, quàm ſuffi-
cienter laudare. 578

Miſericordiam conſequuntur San-
cti. 4. propter illam Deus eſt ti-
mendus. 76. Miiericors eſt Deus,
ideò à peceato cavendum. 77.
Miſericors eſt Deus. 80. 8I. 92.
Miſericordia eſt Flos, Sol, Oleum,
82. Miſericordia divina ſupereſt,
quamdiu ſupereſt vita. 83. Mife-
ricordia Dei ad vitam hominis
extenditur. 85. Miſericordiæ O-
pera erga Jeſulum exercenda.
185. Dei miſericordia obſtupeſ-
cenda in peecatores pœnitentes.
673

Aaa aaa 3 Miſſa

Idex

AMiſſæ auditio frequens ſuadetur. 93.
Fructus auditæ Miſſæ. 95. aver-
tit pericula vitæ. ibid. præſervat
à fulmine. ibid. 96. Hberat ado-
leſcentem quendam 4à morte. 95.
à tentatione. 96. locupletat. 97.
honoratos facit. ibid. accelerat

iter. 98
Modeſtia Be Wirginis in feſtinatie-
ne. 644

Mortiſicatio eſt circumciſio. 804.
hoſtis non cæditur, niſi Corpus
mortificatione alteretur. 805.
Mortificationis ſymbola. 806. il-
lius exempla. 808
Mortis præfecta eſt S. Urſula. 125⅞.
Mors ultra timenda non eſt. 478.
nomen Eſn eſt remedium con-
tra mortem repentinam. 327. Co-
meta prænotat mortem Caroli
Regis. 336. mors malis, vita bo-
nis. 559. B. Virgo eſt Patrona pro

felici morte. 819
Moyſis benedictio tribui Benjamini
data. 228
Motis omnes elementorum non
obſtant ſolatio. 861

Malterem canis non lœdit. 209.
mulier quaſi emolliens virum.
679. aliæ mulieres non ſunt com-
parandæ B. Magdalenæ. 680. cur
Chriſtus in CGruce mulierem
compellat & non Mariam, vel
Matrem. 832. illa mulier Baby-
lonica eſt hæreſis præciſas habens
aures & naſum. 768. per mulie-
res omnes hæreſes promotæ, per
unam omnes ſuppreſſæ. 769

Munduas regitur reſpectu, deſpe-
ctu, ſuſpectu. 130. mundus liber
quidam eſt. 700. mundi plures
appellationes. 5oT. mundi Spiri-
tus datur, ſed qualis? mundi a-
mor ſeu vanæ gloriæ abjicien-
dus. 741. mundus eſt theatrum.
745. mundi ſalus S. Maria. 821.
ex victoria humilitatis nos exci-
temur ad mundi odium ſpernen-
dum. 893. mundus non poteſt
eſſe Deus propter unitatis caren-
tiam. 895
Muri cœleſtes cur ex jaſpide. 19
Muſican cœleſtem verbum infans.
412. Muſica ſcala nova. 415. Muſica

divina jam mollis, jam dura. 417.

Miſicorum omnium eſt Deus prin-
ceps. 412. Trias creata honora-
tur titulo Muſici. 413. Muſicus
bonus eſt, qui cupit ad cœlum 419
Mutatio magna in reſurrectione
priorum. 481. mutatio B. Mag-
dalenæ. 674

N.
Narratio S. Hieronymi de Joanne.
32. de Candidato ſtudiorum.

y4A4- narratio jucunda de Araneo
& Podagra cum documento. 877.

Neæceſſaria ſunt duo. 839.
MNeceſſitas moriendi facta eſt magna
felicitas. 477

in Negotiorum medio terrenorum

cogitatio eſt habenda de ſalute.
838
Neminem punit Deus, quin præmo-
neatur. 332. nemo ad infernum
crea-

Gengek⸗
lgen den
Uebiberte
en gl l
enielhoa
ricr.673
un delles
Micli pa
udh.II8.
erni. 12
Pictorpop
ram norn
Nybbom
ie Muarde
rin
Miit hido
107. No
1j. nob
tia.
e Clenn
inerchup
Nwins aul
Rer Ch
rucͤſon
Cnina. 1.
it menſi
Cur in lb⸗
mon ſt po
M. 0,
polenbe
nomne
iz1o.
nis zie
INlalteri
Amoren
Nldin
uinor
Momninn
Eil wone

Reruns &, Erboprum.

ceatus eſt. y23. nemo poteſtſe-
dere ad dexteram Chriſti, niſi be-
nè biberit ex calice Chriſti. 705.
Nequam qualis oculus. 32.
Nequitiæ Dœmone in gentiles ex-
ercitæ. 673. complures nequitia-
rum pelles.
Nicolai patrocinium efficaciſſi-
mum. II8. S. Nicolaus præfectus
inferni. 124. 125. eſt laurus. 126,
Victor populi. 129. implevit men-
ſuram nominis ſui. ibid.
Nigra & formoſa eſt Deipara. 365.
de Nivardo puerulo gratioſa hiſto-
ria. 528.
Nobilis hiſtoria cujusdam. 96. 166.
167. nobilis eſt Sanctus jacobus.
715. nobilitatem veram dat gra-
tia. 847.
Nodtu ſolenne erat Chriſto orase &
interdiu prædicare.
NWonaina aulicorum Ludovicus XII.
Rex Chriſtianiſſimus aſteriſeo
erucis fignat. LI6. Nominaſiepè
omina. 129. S. Nicolaus imple-

vit menſuram nominis ſui. ibid.-
cur in libro generationis Chriſti

non ſit poſitum in initio nomen
Eſu. 293. qui hoc nomen digne
profert, bonus Angelus eſt. 2 94.
ànomine Eſu auſpicium anni no-
vi. 3 I0. B. Mariæ nomen humili-
tatis. 374. Nomen Patris filii Dei
nulli alteri tributum. 423. 424.
ad: nomen Jeſus quid lapides lim-
pidiſſimi Davidis. 313. Efficacia
hujus nominis. 314. Nomen E-
ſu omnium aggregatio bonorum.
ibid. nomen Eſu adfert ſalutem

786.

792.

Perpetuam. 315. contra omne
venenum. 316. Martyrum Sanc-
torum inter tormenta refugium
ad nomen Eſu. 317. cur cruci
affixum. 3218. hoc nomen porte-
mus in fronte, ore & corde. 319.
nomen Jeſu quaſi ballamum. 320.
eſt contra venenum. 324. eſt me-
dela univerſalis. 325. eſt contra
pericula in aquis. ibid. pro sbti-
nenda victoria nomen [Eſu teſſe-
ra. 326. confortativum eſt eor-
dis. 327. remedium contra mor-
tem eſt repentinam ibid. nomen
campanæ. 332.:. 33 3. cur Angelus
Gabriel in ſalutatione nomen Ma-
riæ non expreſſerit. 830. cur illud
expreſſerit primò poſt ſalutatio-
nemm. 8& 3 I. nullum potentius no-
men poſt nomensanctiſſimum Je-
ſu, quàm nomen Maria. 834. Ob-
ſervatio de quinque literis nomi-
nis Maric. 837. quidquid im gem-
mis pretioſum eſt, in nomine Ma-
ria incHrditu 36. fOmen Maria
continet literas initiales utiliſſi-
marum herbarum. 836. nomen
Maria nos ad mille obſequia exci-
tat. 837
Non omnia poſſumus omnes. 124
Naemerus Beatorum innumerus. 17
Iux, in nucleo ejus eſt crux. III.
S. Andreas nuci ſimilis. ibid. qui
nucleum nucis eſſe vult, frangat.

114
O.
Oblationes tepidorum Deo non ſunt
gratæ. 879
Obſer-

aclex

Obſervatio elegans de quinque li-
teris nominis Mariæ. 835. de lu-
na. 767
Obſtinatio eſt pœna peccati. 69
Occaſiones priores deſerat peccato-
rum, ut quis Eſum ſequatur. 99.
Occaſio eſt laqueus. 100. eſt pe-
riculoſa. 104. ſimilitudines ejus.
ibid. occaſio pœnitendi non eſt
negligenda. 682
Oculo comparatur bona intentio.
29. S. Martinus eſt ſanctiſſimus
Orbis oculus. 32. oculus qualis
nequam. ibid. à natura ultimò
formatur in materno utero. 32.
oculi ſunt raptores. 33. animi
ſunt cuniculi. 34. laquei. ibid.
Eorum exempla, qui oculos ſuos
cuſtodivèere. 35. oculorum cu-
ſtodia apud Sanctos etiamque
Ethnicos. 36. S. Ludovicus To-
loſæ Epiſcopus claudit oculos co-
ram muliere quadam. ibid. ocu-
lorum encomia B. Virginis. 467.
oculo humano terrainon poteſt
ſatisfacere, minus homini. 526.
oculos defigit Deus in omnes ho-
mines univerſim & ſingulos. 790
ad Odium mundi ſpernendum ex
victoria humilitatis nos excite-
mur. 893
Officium ſtellæ Jeſuli nati. 348. Ooffi-
cium explicatur, quod habuit

Sanctus Matthæus. 850
Oleum eſt Miſericordia. 82
Olga eſt candela. 41
ex Oliva crux Chriſti. 81
Ommniſcius eſt Deus. 790

Opificibus horolsgium offertur.
. . 235
Opportunitatem inſequi eſt fugere.
276

Opus non placet absque bona in-
tentione. 26. opera noſtra per
intentionem redduntur Deo ac-
ceptiſſima. 27. Opera miſericor-
diæ erga Jeſulum exercenda. 185.
in principio operum ſit verbum
incarnatum. 288. opera ſua bo-
na benè laudari quis deſiderat,
ſi id exigat Chriſti gloria. 595
Oratio non valet, niſi tempore gra-
tiæ. 86. noſtra eſt pecunia ſpiri-
tualis. ibid. oratio juſti clavis eſt
cœli. 125. orationes Sanctorum
ſunt efficaces. 127. in oratione
Dominica cur poſt petitionem
regni Dei ſequatur: flat volun-
tas tua. 710. oratio nocturna
quàm accepta ſit Deo. 791. So-
lenne erat Chriſto noctu orare
& interdiu prædicare. 792. Ora-
tio ad omnia eſt utilis. 793. ora-
tio nocturna eſt gratioſior. 796.
in cœlo ſilentium propter ora-
tionem. 797. oratio iram Dei pla-
cat, & orandum in tribulatione.
798
per Orbem totum tubâ Angeli ca-
nent. 862
Ordo Equitum aurei velleris Feſto
S. Andreæ inſtitutus. 88
in Ore portemus nomen JEſu. 319
Origenes docet Deiparam judican-
Gn „& nonnulli Patres, ſed re-
futantur. 153

Oſa

un fte
cre Ludiun
wirperit
Eeniticns
bet, n
Nes dalir
er hanemn
Du
ſpore Vet
GNrin bn
Gurr ſbſe
elt wia.
Tadilns.1
Huum Crumm
Cicumn.
wrentes Cl
r0 diabol
baſtmnen,
Allickionee
VoOluntxs
lmlur en
Alnobis
yter FliDe
Nuam Che
um in bi
larienin et
eteurrun
Duncklun.
fitiun
un.
aller Gvom

Renum & Perborum.

Oſja ſibi frangi Chriſtus non per-
miſit. 22. Ofſfium ſacrorum cu-
ſtodes ſingularibus gratiis dotan-
ctur. 341
Owicula Chriſti dilecta eſt homo. 7or

Pacem ut faceret, Jeſulus venit mit-
tere gladium. 217
Panis quæritur apud cunas Beth-
leemiticas. 278. panem qui pro-
videt, dignus regné eſt. 279. pa-
nes variæ offeruntur. 381. quid
per panem intelligatur. 706
ad Paradiſi delicias exprimendas
figuræ veteres non ſufficiunt.
480. in Paradiſum infallibilis via
quæ ſit. 507. ad Paradiſum crux
eſt via. 10. ubi Chriſtus, ibi Pa-
radiſus. 5II. patientia habet cur-
rum ſuum, quo pergit ad Para-
diſum. 513
Parentes Chriſtiani offerunt libe-
ros diabolo. 268
ad Paſſtonem Chriſti ex reflexione
afflictiones fiunt dulces. 707. cur
voluntas Dei eſt ut patiamur. 709
Paſtoribus cur dicatur: Eſus natus
eſt nobis. 181
Pater Filii Dei, eſt Major titulus,
quàm Cherubinus. 422. 88. Pa-

Pſaltes verò melius eſſe incide-
re in manus Dei. 84. qui vult cum
illo rapi ad cœlum, ille etiam
cum illo patiatur & crucem æſti-
met. 5I4. 51I5. S. Pauli amor in
Chriſtum. 613. ejus prærogati-
Vvæ. 610. raptus ejus. 61I. S. Pau-
lo Chriſtus cor ſervavit. 612. S.
Pauli primi furores, & Meta-
morphoſis. 623. ejus Zelus. 624.
S. Paulus ex equo proſtratus, de
hoc animadverſiones. 631
Pax, jeſulus venit mittere gladium,
ut faceret pacem. 217. pax Chri-
ſtianorum non eſt imbellis, ſed
armata. 224
Peccatorum ſtultitia in diluvio. 72.
Peccator per procraſtinationem
magis indureſcit. 74. 75. Pecca-
torum deſerat priores occaſio-
nes, ut quis Eſum ſequatur. 99.
id peccator habet pro Deo ſuo,
propter quod offendit Deum ve-
rum. 174. Peccator non poteſt
dicere Deus meus. 179. magnum
diſcrimen inter peccantes. 669.
miſericordia Dei obſtupeſcenda
in peccatores pœnitentes. 673.
peccamus ut Magdalena, ſed non
posnitemus ut illa. 695
Peccatum, ab illo magis cavendum,

quia Deus miſericors eſt.77. Pec-
cata Sacerdotum quanti DEus
æſtimet. 120. peccata eorum

trum in Limbo gaudium. 486
Patientia eſt neceſſaria. 474. ha-
bet currum ſuum, quo pergit ad

Paradiſum. 5I3 quanti DEus æſtimet, qui multa
ermer Patrooinium Nicolai efficacifſi⸗ Dei dona acceperunt. Iar, utrùm
enn mum. 1I8 peccatum reddatur gravius àper-

docet N

lds Paulus quomodo dicat horrendum,
nulIIe.

ſona peccantis? I121. L22. peoCa-
Bbbbbb tum

4
4

Index

tum Adami fuit peccatum totius
poſteritatis. 134. ſine peccato eſt
nata S. Maria. 13 5. peccatum gra-
viſſimum eſt ſuperbia. 652. quale
peccatum fuerit Luciferi. 874
Pecunia ſpiritualis eſt oratio noſtra.
86
Pellis ſicut cœlum eſt. 783. pelles
nequitiarum complures. 786
Perennitas famæ exigua eſt. 534
Perfectio noſtra eſt cognitio DEI.
494
Periculum vitæ Miſſa audita aver-
tit. 95. contra pericula in aquis

eſt nomen Eſu. 325
Petitio qualis matris filiorum Ze-
bedæi. 715

Petrus poſt lacrymas purior Joan-
ne. 3 80. ejus ſingularitas in ho-
nore & favore. 504. Cauſa felici-
tatis S. Petri eft amor in Chri-
ſtum. 605. S. Petrum nihil ſepa-
rare potuit à Charitate Chriſti.
606. ejus amor in Chriſtum. 607.
609. triumphat ſuper aquas. 618.
ejus triumphus in populo. 619.
generoſitas ejus. 620. S. Petri
Zelus. 621. ejus fortitudo. 622.
ejus Zelus ſicut cibus currens.
627. luſiones de affixione S. Petri.
629
Philippus Bonus Burgundiæ Duxil-
Iuſtriſſimum Ordinem Equitum
inſtituit. 88
de Philomela gratioſa hiſtoria. 786
Philoſophus quidam liberat urbem
Bizantium ab obſidione Alexan-
ri Maced. 218

de Pœbo fabula. 901
Pictoriam artem amor invenit. 499
Pii & virtuoſi apparent homines,
ſed non ſunt. 492. piorum pre-
ces pro ſueceſſu malitiæ non ju-
vant. 857.
de Podagra ſpirituali. 874. de
Podagra & Araneo narratio
jucunda. 877. remedia contra po-
dagram ſpiritualem. 878. plura re-
media contra eam. 880
Paæna æterna cur pro peccatis. 67. eſt
obſtinatio peccati. 69. pœnæ ſu-
perborum exprimuntur. 664
Pæœnitentiam differendo Adamus
ſtultè egit. 72. Pœnitentia eſtre-
medium, nè Eſulus terribilis ſit,
192. juſti vocabulum non amittit.
qui per pœnitentiam ſemper re-

ſurgit. 668. Status B. Magdalenæ

ante pœnitentiam. 669. pœniten-
di occaſio non eſt negligenda. 682
Politicorum doctrina. 551
Pompeji generoſum facinus. 280
Populi victor eſt S. Nicolaus. 129. Po-
pulus Romanus exclamat: væ vobis!
16
Potentiſſimum quid! 3
Praæceptum mirabile Chriſti poſt cœ-
nam. 214. amoris eſt regula ſine ex-

ceptione. 894
Prado animæ eſt oculus. 33
Præfecta mortis S. Urſula. 125

Præfectus inferni S. Nicolaus. 124.
125. S. Laurentius Purgatorii. 124
Prærogativæ Benjamini. 226. S. Joan-
nis 230. 23 I. prærogativa S. Joannis
ex recubitu in pectore Chriſti. 244.
Præ-

oopent.
Hingenituc

pngmrinu
r un prin
lalerando⸗
nicipun dun
gonoltm
hriorum muta
Nia

Urraſinati

Deccator pen

emig homi
(Lelitatem,
ligeutore⸗
cun hubetl
uen 239,p.
eeteponl

i uſfue con
rirtmmaa

luiz inſeni

uklalitii
ſ
xrmum oeeſa

im, Hüine
iwehrunn
Nrnitnnk
1, d
iirnin G
Cinmctmi
Dmdci
in dlsMeu
Nomundumt

ſuun n
n nidie u
1Amid
.
reonn
wonss in
1en Mn
Uuminlin
ieezpnil
venhtn
rpimd

Rerum & Verborum.

—

* Prærogativæ Chriſti naſcentis. 197

Chtiſti Reſurrectionis. 471. hujus.
diei. 476. Menſis Maji. y05†. cœli præ
terra. 519. S. Pauli 610. S. Michaé-
lis. 859
Præſcientia divina cauſa perditionis
non eſt. 523
ob Præſentiam Mariæ latro dexter ſal-
vatur. 156
Preces ſanctorum ſunt efficaces. 127.
præces piorum pro ſucceſſu malitiæ
non juvant.
Primogenita creaturarum eſt S. Maria.

7
Primogenitus Jeſu eſt S. Stephanus.
202. jura primogenitorum non inju-
rioſa ſecundogenitis. 780
Principum humilitas glorioſa, Chriſti

glorioſiſima. 19 5
Priorum mutatio in reſurrectione ma-
gna. . 481

Procraſtinatio eſt ingens fatuitas. 71.
Peccator per eam magis indureſcit.

. 74. 75
præmia hominum immenſa propter
celeritatem. 46

Progenitores inter Chriſti primum lo-
cum habet Abraham propter charita-
tem. 238. propter charitarem plures
meruêre poni inter progenitores Chri-
ſti. 243
Prognoſtica cometarum. 336. 337
Pproximum amare eſt venari Deum. 90 5
Pſalmi 3. inſeript ĩo. 277
TPſeudo-Politici quid aliquando dicturi
ſunt. 493
Puerorum occiſorum ſalus. 26 I. inno-

sentes pueri triumphant tanquam
Præcones Chriſti, & veri Martyres
26 à
Pullus aquilæ genuinus eſt S. Joannes.
246
Purgatorii præfectus eſt S. Laurentius.
124
Purificatio legis veteris umbra fuit no-
ſtræ purificationis. 381. atter purificas
tionis modus eleemoſyna. 3 832
ex Puritatée Vir ginis Mariæ congruen-
tia ſupra cœteras creaturas. 137. puri-
tatem Deiparæ eleganter Habacuc in-
ſinuat. 376. apud veteres triplex puri-
ficationis modus. 37 ⁷

R.

Radicibus ſimiles ſunt pravæ cogitatio-
nes. 30 5. radix avaritiæ eſt ſuperbia.
653
Rahab in genealogia Chriſti ponitur
propter charitatem. 236
Raptores ſunt oculi. 33. raptor eſt S.
Paulus, 6 11
Ratio eur pro peceatis pœna æterna. 67.
magnas habent annexas rationes mul-
ta & magna talenta. I23. rationem
ſtatus qui legibus poſthabent, nimis
falluntur. 855
Reconciliationem cur Chriſtus mune-
re relicto ante altare inſtitui velit.
20⁸
Refugium Sanctorum Martyrum inter

tormenta ad nomen jeſu. 317
Reges ſunt Sancti. 2
bbbbb z

Regi-

nedex

Regina Sanctorum eſt Maria. 827
Regnumn triplici titulo occupatur. 6, re-
gaò dignus eſt, qui panem providet.

279

Religio noſtra ſola non favet carni.
—. 472
per Reliquias S. Joannis grande prodi-
Zlum. . 189
Remedium eſt pœnitentia, nè Jeſulus
terribilis ſit. 192. remedium eſt no-

men jJeſu contra mortem repentinam.

327. remedia contra Podagram ſpi-
ritualem. 878. 880.
Repacciolus Cardinalis impetrat ſanita-
tem per ſchedulam glutiendam. 142
Reſolutiones heroicæ quorundam. 390
Reſurrectionis Chriſti prærogativæ.
471. reſurrectionis ſpes bonum manèé.
478. in reſurrectione magna priorum
mutatio. S 481
Reſpectu regitur mundus. 130. reſpe-
Qum nullum dat terra ſtatibus 534.
B. Magdalena eſt contemptrix reſpe-
QGuüs humani. 681
Retia ſunt oculi. 34
Revelatio S. Mechtildis. 180
Rex Chriſtianiſſimus Ludovicus XII.
nomina aulicorum aſteriſco erucis ſig-
nat. 116. Rex ſolus David appellatus
in libro generationis Chriſti. 207. SS.
trium Regum vera felicitas in quo
conſtiterit. 339. Stella eſuli nati ante-
cedit eos. 348. Regibus monſtrant
viam, 35I. Rex Hungarorum Joannes
Hunniades ad ſummendum ſacrum
viaticum indignus eſt. 764
reſus quanta pro inferno patiatur-

Ri
749

. .. . —
de Roma incenſa vaticinium à Tiberio-

628
Romanorum vexillum. 15/7. Romano-

rum ſenatus & populus exclamat: væ

nobis. 163
Rota & gladius S. Catharinæ quid ſibi
velit? 71. 86

Ruftici ſunt felices. I. ſunt Aſtrologi, 30
S.

Sabinorum vexillum. 157
Sacerdotum peccata quanti æſtimet
Deus. 120⁰
Sacramentum venerabile Euchariſtiæ
exundantia gratiarum. 556. Sacra-
mentum Altaris, eſt Sacramentum
unitatis. 896
Salamandræ ſimiles ſunt ſcandaloſi,
quæ intoxicat omnia. 869
Salomoni tria difficillia. 454
dalvator dicit diſcipulis: ſpes perverſa
decipit & perdit.
Salus occilorum puerorum. 26 1. ſalutem
perpetuam advert nomen Jeſu, 315.
Salus mundi S. Maria 92 I. in medio
negotiorum terrenorum cogitatio eſt
habenda de ſalute. 83 8. Salutis cura in
hominibus, 840. in auditoribus. S,
Joannis ibid, exemplum Jacobi Patri-
archæ. 841. temeritas humana in hoc
negotio. 842
Salutatio animæ ad corpus revertentis.
479
Sanctitas metienda non eſt ex magni-
tudine miraculorum, 579. 580
dSantis-

£

Cmimnul1
ien ten
lmm ſbie.
SDei
Coumm nume
onmezincal
t, 19,
benttucines
Gos oculoru
cendsgratin,
les tle⸗ 12
lnt eſheace
Aloge⸗49
nnire gv⸗
ln ee.

dnorumm.

Dens habe
indie ſvdie
Gorum. 3
ementita 0
danclinon
beri.
luutotemin
colns per

pentia hin
Cnin,

yphiruelt

Ehrtorihus

utttaten I

Ul notse
llangt,

nuli⸗ ſni

Kiſck⸗

N
inſin

ℳ* uin
nwn
4
uem. .
ul uus, dl
16
uli als ul
umik
Winndſhei
ett
ahnnze
um h
Snmds
Ninn enmnuff
ies
s n
2 tmn tn
dn⸗
jntinfin

,malnlt⸗

iann,

Rerum & Verhorum.

Seanctis ſingulis Beatitudines omnes ap-
propriantur. I. Sancti ſunt Reges. 2.
poſſident terram. 3, eorum merces
eſt copioſa. 4. conſequuntur miſeri-
cordiam. ibid. videbunt Deum y5 ſunt
FEilii Dei, & hæredes regni. ibid. San-
ctorum numerus eſt innumerus. 17.
omnes in cœlo per concordiam unius
ſunt. 18. Sanctus quisque omnium
beatitudines poſſidet. 20. apud San-
Gtos oculorum cuſtodia. 36. Sanctos
certos gratiarum certarum diſpenſato-
res eſſe. 124. Sanctorum orationes
ſunt efficaces. 127. Sanéctorum ſpes
eſt longe. 484. Sancti abjectionem in
omnire quærunt. 639. Sancti ſimiles
ſunt telæ. 747 S. Maria eſt Regina
Sanctorum. 827. pluribus aliis malis
Deus habet ſuos Sanctos. 844. wali
ſin die judicii ſtabunt ſub pedibus San-
Rorum. 863. ſanctis non placent
ementita decora & falſi honores. 753.
Sancti non curant à mundo odio ha-
beri. 884
Sanitatem impetrat Cardinalis Repac-
ciolus per glutiendam ſchedulam.
142
Sapientia humana taceat, ubi incipit

divina, 546
Sapphirus eſt jeſulus. 184
de Sartoribus duobus hiſtoria. 97
Sdatietaten David in uno invenit.
127

Scala mortis eſt oculus. 33. nova ſcala
Muſica. 415. ſcalæ ad Deum ſunt cre-
aturæ, 502
Scandaloſe ſimiles Salamandræ, quæ in-

toxicat omnia. 869. contra ſcandalo-
ſos clamat Chriſtus judex, 869, etiam-
que Deus. 817
SNandalum exoſum maximè exoſum,
S. Michéli. 866. angelis exoſum
quia clientibus ſuis pernitioſum eſt
ſcandalum. 867. Proximus expetet
cum ſcandaloſo. 868. gravitas ſcandali

ex pœna. 871
Narga Petrus, S. J. Sacerdos, Zeſtocho-
viam Cracoviâ cereum mittit. 432

Scelera electorum in die judicii magis
patebunt, quàm reproborum. 667

Nientiæg altitudo. 442
Keintillæ creaturæ Dei. 497
Scutum voluntatis Dei. 388. S. Maria
eſt ſcutum inexpugnahile. 829
in &cretario cordis humani ſibi vitia
ſtruunt refugia. 78 5

Senatis Romanorum exclamat: væ no-
bis. 163
Sententia D. Bernardi elegans. 28. S.
Ambroſii. 175. B. V. Mariæ explica-
tur. 440
Sermo S. Bernardi de Deipara. 77
Serpentibus ſimiles ſunt cogitationes
pravæ. 3 05
Severitas eſuli. 189
Signa omniaerunt prodromi felicitatis.
861. duodecim ſigna Zodiaci in duo-
decim vexillis duodecim tribuum.

781
Silentium mirabile B. Magdalenæ, 686
in cœlo propter orationem. 797
Simeonis cantici brevis explicatio, 357
S. Eimon eſt venator. 90⁰7
Bbbbbb z in

Imäecx

in Sindone perit Carolus Rex Navattæ,
100
Singularitas S. Petri in honore & fa-
vore. 104
Smaragdus eſt Jeſulus, 184. S. JOannes.
24 5
Sodomitarum terror eſt natus Jeſulus.
188

Sol eſt Miſericordia. 82. per verbum
Sala fiat injuria an non Chriſto Do-
mino. 77 3. Sola, non accipitur in ſen-
ſu ablolute excluſivo 775. B. Virgo

Sola omnes, 775
Solatium univerſi eſt S. Maria. 820
Sonnium Guidonis Epiſcopi. 186

dpectacula antiquorum deteſtanda. 723
sper perverſa decipit & perdit. 73. reſur-
rectionis bonum maneé. 478. Spes in
Deum non confundit. 48 2. noſtra
ſpes immobili fundamento inniti de-
bet. 483. ſpes hominum imperfectæ.
ibid. San Corum ſpes longè eſt. 484.
Spes concepta ex omnibus Dei attri-
butis. 486. ſpes in Deum habet bo-
num ſucceſſum. 486

Sspiritus quâm neceſſarius homini ſit.
537.S. Spiritus gratiæ effectus.441. Per
Spiritum S. totum univerſum elſt vivi-
ficatum. 44 1. S. Spiritus eſt ignis. 542.
de Spiritu S. locutiones quomodo in-
telligendæ. 543. duo Spiritus duas
haben Academias. 549. Spiritus
mundi datuc, ſed qualis. 550. S. Igna-
tü doctrina de diſcretione Spirituum

. . 150
Sonſa quomodo formoſa, ſi nigra. 378

Statibus varis Eccleſiaſticis horologia
offeruntur. 258. ſtatibus nullum re-
ſpectum dat terra. 34. ſtatus Magdalenæ
ante pœnitentiam. 669
Stela eſuli eſt amor. 182, ſtellæ ſeptem
in manu JEſu. 244. ftella Magorum
bona an mala. 330. Encomia ſtellæ
Jeſuli nati. 348. boni omnis hæc eſt.
ibid. officium hujus ſtellæ ibid. ejus-
dem efficatia. 349. cauſæ variæ, cur
nova ſtella cum Chriſto orta ſit. 350.
ſtella Caroli V. 374
Stephanus undé meritus ſit, videre
cœlos apertos. 210. vidit Jeſum in
gloria Patris. 200. eſt Eſu primoge-
nitus, 202. eſt plenus gratiâ. 204. Ste-

phanus Thaumaturgus. 205
de Studiorum Candidato narratio ele-
gans. 544

Stultitia peccatorum in diluvio. 72
Superbia eſt graviſſimum peccatum.
672. Magnatum eſt cauſa inutilium

ſumptuum. 6 53. eſt magnus morbus.

66 2. eſt fugienda, 664
Superbi ſimiles funt funambulis Eägyp⸗
tiis. 6̊̈ . cogitationes ſuperborum De-
us diſſipat. 657. Deus rebus abjectiſſi-
mis domat ſuperbos. 65 8. 659. ſu⸗
perbi ad inferos detruduntur 663. eo-
rum pœnæ exprimuntur. ibid, quanta
pro inferno patiatur ſuperbus. 750
Sumptio Euchariſtiæ frequens aureos

nos facit. 91
Susſpelbti tegitur mundus. 130
de Jutoribus duobus hiſtoria. 97

Gmbola virtutum S. Martini ex cereo
ardenti. 3 8. Symbola æternitatis, 65
Sym-

Frtcn inn
6 giggue
oon

ten Alben

Wnrum qul
lr. 120.
nignolube
e boles in-
neritashun
Inflen ma
UVgoDe
elanspunt
Iumint
Vlliotempo
Vnperu ivi
6. eyoc⸗
UVntatione
ſrram dancl
tenacolioi⸗
Phumanon
Ous hommini,

ccoðY po

Atenn nullon
Mumonhol
n neßetlocn

lur gg int
unen,

mn el dies
ri.

ym qlem

onn Ann

4 egnn
KAianſtin
6 NV
C,
n Ni
Eng 11 u
hui Walſin
alensein
un
mCAd

Mrtmiini
Awn
Mgnmmn date
Mun GAun
Agen

.

Fextuminn
Eutut.
Cnn ett 00
ltes
enehinmnirf
lant tinlinn
2 Rükite

—

Rerum & Verborum.

—

Symbolum Alphonſi Carlecti. 72.
Symbola immaculatæ Conceptionis.
158. quinque Symbola )Eſuli, 191.

Symbola mortificationis. 80⁰6
1.
T littera eſt figura crucis. 113

Talentum qui accepit minimum, ſæpè
felix. 120. multa & magna talenta
magnas habent annexas rationes. 123
Telæ ſimiles ſunt Sancti. 747

Temeritas humana in cura ſalutis. 842

Templum magnificum divinæ gloriæ
eſt Virgo Deipara. y8. templum ho-
neſtatis purificatum. ibid. S. Virginis
gaudium intrantis templum. 61. Di-
viſio temporis in templo S. Mariæ. 62
Teëneporis diviſio in templo S. Mariæ.
62. irrevocabile tempus. 285

à² Tentatione liberat Miſſa. 96

Terram Sancti omnes poſſident. 3. præ
terra cœli prærogativæ. 519. terra ocu-
lo humano non poteſt ſatisfacere, mi-
nus hominji. y26. terræ vilitas. 27.
cœlum non perdit quemquam, terra
autem nullum ſervavit. 732. terræ
Metamorphoſes. 533. terra nullum
dat reſpectum Statibus. 534. terra eſt
fallax. y535. inter cœlum & terram cer-
tamen. 6 537
Terror eſt dies judicii Angelis, Eiu &
Mariæ.
Textum qualem cecinerit S, Joſephus.
4²⁰

Theatrum eſt mundus, 74

172

Tecuitis eſt Mariæ figura. 54
Theodelinda eſt Candela. 41

Theſaurum ingentem B. Virgo attulit.

565647
Thomaæ vituperia cur potius, quàm en-
comia proferantur. 169. applicatio di-
gitorum ad cor accendit amorem. 172.
applicatio pro imitatione affeclus ib.
Tiberius, vaticinium de incenſa Roma
ab illo. . 628
Titulus major eſt, quàm Cherubinus,
Pater Filii Dei. 422. tituli S. Laurentii
honorum. 200
Trias creata honoratur muſici titulo.
13
Tribulatio juſtis conſolatio. 1725
Triunphus S. Petri in populo. 619.
Sanéti Pauli. 624
Truncus eſt corpus ſine anima. 538

Tunicam Chriſtus ſcindi non permifit
ob unitatis ſignificationem. 22
Tutor electus S Joſeph Provinciarum
hæreditaram. 4 ¾ꝙ2
Vimpanum eſt inſttumentum Marty-
ribus proprium, 301

V.

Væ nobis, exclamat Sengtus Romano-
rum. 163
Vanitas eſt, omnia néſſe, & Deum non
ſcire. 4
Vatieinium de incenſa Roma à Tiberio.

628
Ilber Chriſti eſt S. Joannes. 249
Venationis laus. 90⁰⁰
Vena-

lndex

Venatores an veniant ad cœlum. 899.
venator hominum eſt Deus. 901. ama-
re proximum eſt venqri Deum 905.
venatores ſunt 88. Simon & Judas.

ibid.
Venenunz contra omne nomen JESOU.
316
de Venere fabula. 445

Verbum incarnatum ſit in principio
opetum, verborum, cogitationum.
288. verbum infans docet cœleſtem
muſicam. 412. verbum caro factum
quo tempore, an manè, an meridie,
an veſperi. 796
Verecundia B. Virginis in feſtinatione.
644
Veritas quâm malé accepta ſit ab homi-
nibus. 490. quid ad hominum appa-
rentias aliquando ſit dictura veritas
judicatura. 49 1
Vermi Chriſtus comparatus. 164
Veillun Sabinorum & Romanorum.
1
Via ad infernum eſt difficilis, ad cœlum
pulchra. 403. via cœli cur facilior. 404.
ad infernum via eſt obfcura. 406.
aſtra Regibus monſtrant viam. 351.
via infallibilis in Paradiſum quæ ſit.
507 via eſt crux ad Paradiſum, 510.
ante incarſationem erat via ad cœ-
lum, poſt incarnationem eſt amplia-
ta. 520. viàâ tam ampla adhuc multi
damnantur. 52 I. via S. Joannis in ado-
leſcentia. 598. via ad cœlum eſt labo-
rioſa. 746
Viatoris & comprehenſoris diverlſitas.
10

Victor populi eſt S. Nicolaus. 129
Vibkforia glorioſa eſt fuga. 274. in pedi-
bus cervinis. 27 . pro victoria obti-
nenda nomen ]Eſu teſſera. 32 6. ex vi-
Goria humilitatis nos excitemur ad
mundi odium ſpernendum. 893

Viduis cedat clepſydra. 290
per Vigilantiane 8S. Patrum multæ hæ-
refes ſublatæ. 765
Vrlitas terræ. 527
Villaroes Marchioni Carolus V. quadra-
ginta millia aureorum nummorum
donat. 4
Violentia corlo inſerenda per octo vir-
tutes evangelicas. 7
Vir Virginis appellatur S. Joſeph. 433
Virgarum triplex genus fortunatum
auſpicium futuræ gloriæ. 342
Virgo trimula fructus Trinitatis gratiſſi-
mus. 44. B. Virgini nos præſentemus.
49. Virgo Deipara eſt templum mag-
nificum divinæ gloriæ. 58. eſt tem-
plum Dei animatum. ibid. eſt tem-
plum pudoris. ibid. templum Dei ſan-
um. ibid. S. Virginis gaudium in-
trantis templum. 61. Virgines fatuæ
inexcuſabiles. 79. congruentia ex pu-
ritate Virginis Mariæ ſupra cœteras
creaturas. 137. Virginibus horolo-
gium offertur. 290. B. V. Laudes de-
rivantur in S. ]oſephum. 48. B. Väge
eſt bonum perfectum. 46 . eſt cornu
copiæ. ibid. eſt fons beneficiorum.
466. eſt bonitas. 464. comparatio
non eſt inter viſitantem B. Virginem.
R Jeſum ad nos in Evchariſkia veni-
entem

.

ingen
te
1, uini
ler Daen gu
cennglomn 4
Drginis
note. 919,
Ceii. Vin
6o lpelſes
lr ohnes.
iabelo conn
iridoria
yyue Mi⸗
1o,
rrus & Ni
nonſunt.
Pytutu ere
Goileten
celeo algen
res iſton
Verſtatumn,
dantor, 600
column Deo
los minabil

oe Ni 4
Uuchielg

euman
Gin mie
weſit N
n
ktr il

NAm
Gistn nenlki
Berig
nin ier mim
un imt n
Unindu tu
rinumgai
GinDepuelena;
ndiin en ,i
Dünnmn A

Rerum e Verborum.

entem. 761. B. Virginis humilitas.
633. ejusdemque exaltatio., ibid. ejus
modeſtia & vereeundia in feſtinatio-
ne. 644. ingentem theſaurum attulit.
647. B. Virginis omnia ſunt admira-
bilia, nihil illi eſt comparabile., 752.
per illam quidlibet impetrabile. 816.
exemplum admirabile de clementia
B. Virginis. 817. eſt Patrona pro felici
morte. 819. cur poſt aſcenſionem
Chriſti B. Virgo tamdiu in hoc mun-
do ſuperſtes manſerit. 76 1. B. Virgo
ſola omnes. 775. illa eſt anteſignana
in bello contra hæreticos, ergoò benè
illi victoria adſcribitur. 776

Virgulæ Midæ aſſimilatur bona inten-
t10, 29
Virtuoß & pi homines apparent, ſed
non ſunt. 492
Virtutes per octo evangelicas violentia
cœlo inſerenda. 7. virtutesS. Martini ex
cereo ardenti. 3 8. S. Joſephi. 436, vir-
tutes juſtorum florent in hyeme ad-
verſitatum. 5 16. virtutes aliorum lau-
dantur. 600. virtus, quæ hominem
coram Deo magnum, coram homini-
bus mirabilem facit, eſt fortitudo,
724
Viſio lIſaiæ de Babylone. 6757. viſio
Ezechielis applicatur S. Laurentio.
7²⁸
ita quamdiu ſupereſt, ſupereſt pariter
divina miſericordia. 83. vitæ pericu-
la avertit Miſſa audita. 5. vita noſtra
eſt fuga. I0 . vita animæ infinitè præ-
ſtantior eſt, quàm corpus, 242, vita

heminis eſt militia. 272. vita bonis,

mors malis. 559
Vituperia cur potiùs Thomæ quàùm en-
comia proferantur. 169

Vitia ſicut comparantur nocti, ita vir-
tutes diei. 803. exprimantur in pro-
hibitis animalibus, ibid.
Umbra eſt crux noſtra. 112

Ehitas, propter eam gloria cœleſtis ma-
lo granato confertur. 18. Chriſtus oſſa
ſbi frangi non permiſit, nec tunicam
ſcindi ob unitatis ſignificationem. 22.
unitas plus ſignificat, quàm verbum
per ſe declaret. 8975“. propter unitatis
carentiam mundus non poteſt eſſe
Deus. ib. Sacramentum Altaris, eſt
Sacramentum unitatis, & incarnatio

eſt myſterium unionis. 896
Theiverſum totum eſt vivificatum per
Spiritum S, 441

Voluntati divinæ qui ſe confermat, re-
ſpondet Deo. 385. voluntas Chriſti.
287. voluntatis Dei ſcutum, 3 8. vo-
luntas Dei eſt bona, quidquid ordi-
net. 39 I. voluntati divinæ conformes
erimus, Mathiæ, id eſt donum Dei.
392. voluntas divina auſpicium felici-
tatis. 344. voluntas Dei eſt herba ad-
verſitatum contra amaritudinem.
708. cur voluntas Dei eſt, ut patia-
mur? 709. cur in oratione Dominica
poſt petitionem regni Dei ſequatur:

fiat voluntas tua. 71¹⁰
Zox S. Jeſuli prima. 181
S. lrſatta eſt præfecta mortis, 12 5

Cc̈ αοαα Vul-

Index Reruns & Eirborum.

E
Fulnerum aſpetus Chriſti erit impiis 2
maximé terribilis. 162. vulnerum *

Chriſti mira metamorphoſis, 163ʒ, Zelus Sancti Petri. 62t1. Sancti Pauli.

Clamor vulnerum. 166 . ; 72 . .
EFulpeculis ſimiles ſunt cogitationes 6G14. Sancti Petri Zelus, ſicut cibus
. currens. 627
pravæ, 305

de Zeucchii Guilielmi crumena inde-

W. ſiciente. 812
Zodiaci duodecim ſigna in duodecim

de Weinceslae hiſtoria. 97 verxillis duodecim tribuum,. 781

F I N I. S.

N .
ci lin
ne
inn Piu
R

— —, 3

—

R. PATRIS

PHILIPPI
HARTIHNG

& SOCIETATE JESII

CONCIONES
TERGEMINA

1
FESIA TOTIUS ANNI
OPUS POS HiIMHIM

TEuIIIIIIEIIENNNNENNNNNNNNRNNNEII

plurimis dehderatum & expectatum R

ac E

multorum ſuceus atque compendium.

Cum Privilegio Sac. Cæſ. Maj cſtatis &

Permiſſu Superiorum.

NS RRENE RRAS AR NS AA NSRNAE RNNEZN N⁵
Norimbergæ
Sumptibus Johannis Chriſtophori Lochneri

IN EE

1

Imim n

II

10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

9

8

TI

ſo 11 12 13 10 15 16