n ririni tiones viro forti coronæ Junt. Ità S. Ambroſius lib. 2. de
Emeihin Abraham. Nunquam pulchriùs florent virtutes juſtorum,
ieg dl k quam in hyeme adverſitatum, in igne tribulationum.
hi, itnuti
nro ſilne hon O quisquis Paradiſum ambis, crucem atma, certiſſimam

di leon ad Paradiſum viam. Non tibi timendus eſt Cherubinus,
numm, imad quem DEUS expulſo indé Adamo, collocavit ante Paradi-
humd, unIn ſum Woluptatis, Geneſ. 3. v. 24. cum gladio flammeo, atque
Hndogennk verſatili. Gladius flammeus juxta S. Bernardinum Tom. 2.
uie,Da ſerm. 66˖. tribulatio eſt. Gladius certè, qui ſpiritum à car-
, ANe ne dividit: flammeus, quia purgat, illuminat, accendit; verſati-
uf: or an lis, quia vix venit, & alio avertitur. Qui hunc ſuſtinet, jam
eClpiette in Paradiſi janua eſt, hinc in igne S. ajebat Laurentius: Gra-
tias tibi ago Domine, quia januas tuas ingredi merui.

Nr, nd, in e S8. Thereſia à morte cuidam apparens in gloria ajebat, 5§. 10.
ies recimitsfui malle ſe in cruce eſſle, & plura pro EsuU pati. Et heu! nos teanlitn.
amenos folil⸗ ſæpè nobis infernum Ppræeligimus, quàm momentaneum ciunt in-
ClsRnd udrr. & leve tribulationis ad guſtum DEI ſufferre! heu! quor fern uin an⸗
urkendor ſunt, qui Præ impatientia mortem ac Diabolum ſibi impre niitn,
tonkikn cantur; quin & violentas ſibi manus inferre meditantur!
nn Nt, i non præferunt leyi Patichtiæ ae brevi. Ah ! quanti ſunc,
inddbm dui infernum habent ante internum, eò quod rerum omnium *
m. Mten moleſtarum ſint impatientiſſimi. I per domos ſingulas: in-
nll zulun venies non una in domo infernum, in qua poſſer, ac debe-
riptfeilee ret eſſe Paradiſus. Sunt, qui vix haberent, quod coram Sa-
Nione in! 1 cerdote in ſacro tribunali deponerent, ſi imprecationes de-
le. Minbine eſſent, & fulmina ex ore evibrata, & evocatæ de cœlo ſtel-
n eg e e; neque DEO objicerentur Sacramenta, non ſeptem, ſed
ninmond e S&e ſepties centena millia. Apud quos eſt hiems maledictio-
, Dltgen ⸗ nis; cùm Ver poſſet eſſe perpetuum benedictionis & Majus
re ne ſemper amonus, ſi practicè coleretur eis S. Philippus cum
e leſtatun. cruce, & S. Patientia crucem amans.
1. Trc 3 8.

Si98 In Feſto &S5§. Philippi & acobi Apoſtolorum.

O 8. Philippe, impetra nobis S. Patientiam tam nobis
neceſſariam, tam fructuoſam, tam feliciter ad æternum Ma-

jum perducentem, Deoque tam dilectam. Tua quondam

ad CHRISTUM erat petitio: Oſtende nobis Patrem; &
ſufficit. Idem quidem & nos petimus; ſed adjicimus hoc
etiam : COſtende nobis Crucem: & ſufficit. Tibi, amator
nobiliſſime, Crucis Magiſter tuus dixit : Qui videt me, vi-
det & Patrem. Nos firmiter credimus: qui videt crucem,

videt CHRISTUM : qui CHRISTUM videt, is & Pa-

trem videt, & te, & S. Patientiam, & quid

quid videri

jucundum eſt, eritque in æter-
num &cc.

In

—
„ 960 %²

IFel

Uratam à

ſſntun eſ
EE. 8lun

Is,
bunckacapr
Dens concruyit.

6un Apora ter

Urbona ema
nötem/in
CConus eſt tert

u,lrel⸗

.Hoceſtillue

ur. 0quin
e magna ſi
li & loebit
1 ke Cſeurſus
ul,vim
y Ati pr⸗
aningind
n Denam,
Mm H
Aone 8
Eil ſertonn

Men 2 )0 (r⸗ S
1 . —
Pienim

—,iNV
Aidn sger 28 66s 8 Ses 4662. 53 Se2 t58 Er 6gser t59 e
. N

, In Feſto Aſcenſionis Domini.
laſin Concio Ruſtica.
nn, Ibm Cur à tam ampla cœli via poſt aſcenſionem
t: (iaict ne, Domini tot adhuc devient.

us: undet / . R;
STUllitc n WMandbtu eſt in cæœlum. Marci. 16. v. 19.
n, & glictid i S
te in ater⸗

Sſumptus eſt in cœlum: ê terra in cœlum. ° coe-, §. 10
lum ! terra! quàm admiranda ædificia, quàm di- Trerog⸗
S Wverſa continent bona. O ſciremus utinam! quid præ terra-
S celet colum, jam dudum cum Paulo ſuſpiràſſe-
mus, quis me liberabit? ſi ſciremus, quid celet ter-
ra, nunquam præ coœelo amaremus: cœlum! terra! Tria
Deus conſtruxit. Unum in terra, alterum infra terram, ter-
tium ſupra terram; infra terram ſunt mala ſine bonis, ſupra
ſunt bona ſine malis, in terra ſunt bona mixta malis. O cœ-
lum lô terra! quàm longè alia Majalis domus eſt cœlum, quàm
alia domus eſt terra? De cœlo ait David: quàm magna eſt do-
mus tua, 6 Iſraël, S&ingens locus poſſeſſionis ejus! De terra di-
citur: Hoc eſt illud punctum, quod inter tot gentes ferro & igne
dividicur. O quàm ridiculi ſunt mortalium termini, cùm re in
illa veré magna ſuſtuleris, videbis exercitus ſub rectoris ire
vexillis, & licebit dicere, it nigrum campis agmen formica-
rum, iſte diſcurſus eſt in anguſto laborantium. Senec. Præfat.
nat. quæſt. quàm alia domus cœli. Ibi ur S. Brigitta l. 3. reve-
lat. C. 27. Sancti propè innumeri: Si ſeminares terram centum
pedum in longitudinem, & totidem in latitudinem, & ſemi-
nares eam plenam, gramis tritici, quodlibet verò granum da-
ret fructum centuplum, adhuc eſſent plures Martyres & Con-
feſſores Romæ à S. Petro usque ad Cœleſtinum; Quot ergò
usque huc per totum orbem? Joannes Apocalypticus ex ſolis
tribubus, Ex tribu Juda 12. millia ſignati, ex hu Runei
millia

520 In Feſto Aſcenſionis Domini.

millia ſignati, ex tribu Gad 12. millia ſignati, tot ex tribu
Nephchali, tot ex tribu Manaſſes, ex tribu Simeon totidem,

— —

ex tribu Levi, ex tribu Iſachar, Zabulon, Joſeph, Benjamin,

ex ſingulis, inquam, 12. millia ſignati, tandem numerum vidit
innumerabilem. O coelum! quot non Angeli: 88, Patrum &
Theologorum ſententia eſt. Angelos decies ſuperare homines,
& à quovis choro ſuperari decies inferiorem. Quantus nume-
rus, ergò pro uno homine 10. Angelos. Archangelos 100. Do-
minationes 1000. Poteſtates 10000. Virtutes 100000. Thro-
nos 1000000. Cherubinos 10000000. Seraphinos 100000000.
Quantus numerus! cœlum! terra! & ad hanc domum
cœleſtem invitamur omnes, ſed non omnes in cœlum cum
Chriſto aſſumimur, quæ cauſa? an Deus? an homo à audia-
mus.
§. 2. Ante incarnationem Filii Dei erat tam arcta via ad cœlum,
Ante in ut S. Vincentius Ferrerius Serm. 6. in Septuagef. auſus ſit ex
nem crat ambona dicere: Antequam Chriſtus veniret in bunc mun-
via ad cœ. Jum, in humana Carne tranſierunt ulira quinque millia an-

11†
inesuna. norum, &; totus mundus damnabatur exceptis pauculis, de

tionem eſt populo Iraël, qui ibant ad limbum Patrum. Sed poſt In-

ampliata, carnationem & potiſſimùm poſt aſcenſionem Chriſti in coœ-
lum, arcta via illa, facta eſt latior, unde clamant Angeli: ele-
vamini portæ æternales, quia Chriſtus major rediit, quàm è
cœlo venerit. En portæ elevatæ ſunt, & facillima via facta eſt
ad coelum! Hinc nuptiis comparatur; quid faciliùs, quàm ire
ad nuptias? Comparatur ſuavi Jugo, quid portatu faciliùs?
Ante tam arcta via fuit, ut vix pedes eò perveniri potuerit,

modò pergunt aliqui in curru, jam conjugali, jam viduali,

jam virginali. Quatuor rotæ exprimuntur illis verbis: Inno-
cens manibus, & mundo Corde, qui non accepit in vano ani-
mam ſuam, nec juravit in dolo proximi ſui. Modò etiam
portantur ad cœlum, falctum enim eſt, ut moreretur mendi-
cus, & portaretur ab Angelis inſinum Abrahæ. Luc. 16. Chry-
ſoſtomus rationem aſſignat: ne fortè laboraret, imò chril
4

dela ppel
uijdurenit/
Ulum cleckumn
thorcer lperi
m;palherdtl
Cucrig Peue
liadalus, gi
benleo, l
o Arautt
i Cidck!
2 Pkind tunn
AWam erand
laurus elt fn
no allocurus
Apcompellt
Eblti damne
TE, Kalium
Aent liber

llari, lber

läüme,; unde
un, got /

elsſinatie

4 Giton aur.
Aadri⸗ (iri
uul, ifetun

Donii.

S Concio Raſtica. Fꝛ1
aennn ad cœlum, licèt Pon eamus cœlum verſus. Adveniat regnum
D“ rie darun . G Jer alem engeremn Im venale facit. Au-
H ciarur Chry. oſtomus Tom. I. Hom. 77. pretium non appono,
nhümmenun ne objicias inopiam, quanti potes, tanti erue, habes obolum,
nArl:GDem eme cœlum, non habes obolum, da calicem aquæ frigidæ, &
sſeteom accipe paradiſum. Ut mirum non eſlſet, ſi nunc omnes ſalva-
Tloten Quuntuenun rentur, & nullus damnaretur; nihilominus tamen:
Arthngincd Tot ſymbolis nobis exprimitur multitudo damnatorum. s. z3.
VinsNn Eccleſia appellatur navicula, non navis, non triremis, quia Viàâ tam
Gnplinen Pauculi Sancti ſunt in ea, qui ad portum appellunt felicitatis. hut 1a nd⸗
1& adbucddn AMulti vocati pauci eledti. Num. I. præcipit Deus numerare po-damnan-
Omnes in dliin pulum electum. Et en vix labitur amnus, & præcipit iterum; tur.
6? nbomO reſpondet Ingenioſus Oleaſter, quòd Polyphemus apud Poë-

tam; pauperis eſt numerare. Unde Seraphicus S. 1. Dom. 4.
Adatctariaad c⸗ quadrag. pauper eſt Chriſtus, quia paucas habet oes, dives
Serelagel Alu eſt diabolus, quia habet oves & bo ves inſuper &y pecora campi.
nimircos Gen. 2. lego, quòd Deus ad Adamum locutus dixerit: ew omni
i uinte nli ligno Paradiſi comedes, de ligno autem ſcientiæ non come-
ettgi nni/, latig. Quid eſt hoc? inquit Philo Hebræus de legis Allego-
Dürun. Rn dol! ria. Primoò tuizat Adamum, & dein voizat? & reſpondet:
. in Adam erant omnes boni & mali incluſi. In ſecundo ergò

Orln I er
H allocutus eſt futuros malos; hinc dicit, non comedatis. In
wde damamt Angeen e
e Eimo allocutus eſt omnes bonos. Hinc ait: comedes. En
us maotecit, ge . . . II de
clireſak? malos compellat in plurali, & bonos in ſingulari, quàâm ad-
aͤtt . huc multi damnantur! Apocalypſis 20. vidit Joannes libros
gicttd 3 apertos, & alium librum apertum. In quod S. Bernardus ſerm.
, gisd horn 2. de Aſcenſ. liber damnatorum in plurali effertur, electorum
6e haſgin in ſingulari, liber manualis eſt, juxtà illud: in manibus tuis de-
hanigel 3 ſcripſiſti me; unde fratres ſuos ità anxiè alloquitur: Quis ſeit,
urur s el 1 ſi omnium, quos hic video, ſeripta nomina ſint in cœlis, & in
or aretpt r libro prædeſtinationis! quanto gaudio implerentur omnia oſſa
vini /ut N mea. Cui non aures tinniant ad Chryſoſtori effatum, quod
, oenin, Antiochenis dixit: quot eſſe putatis, qui in Civitate noſtra ſal-
Arihe Luel antur? infeſtum quidem eſt, quod dicturus ſum, dicam lamen:

Moratt, i- Uuu non

„

22 In Feſio Acenfionis Homini:

. —
non poſſunt in tot millibus centum inveniri, qui ſal ventur, u it m
quin & de bis dubito, & tunc juxta Cornelium fuerunt plùs u f. Degn
quàm centum millia ibidem. Pergit verò S. Doctor: quanta ue⸗ in.
enim in quvenibus non malitia, quantus in ſenibus torpor! enleginnzni
6. 4. IEtà ille Hom. 40. ad Pop. mi Deus, tam ampla domus, via la- Uerunhice
Beus cauſi tior/& qui ingrediantur ſunt paueiores. Quæ cauſa? Deus ce, nil
H certè non, qui omnes creavit ur ſalvi fiant. Omnis creatu- Venoadh
ra ſuum finem præfixva habet, cætera propter hominem, ho- fiann 4d

mo propter DEUM, ut eſſer creatura in terris, quæ DEUIM
agnoſceret. Soli homini vultum in ſublime dedit cœlum-
que tueri: nam ur loquitur Magiſter ſententiarum. l. 2. diſt. 1.

n, I llen
(atics Rupe

Fecit Deus rationalem Creaturam, quæ ſummum bonum intelli- 1 *
geret, & intelligendo amaret, & amando poſſiderer, & poſſi- ſ e “ 4
dendo frueretur, ornnia dedit, ut tandem ſalvus fieret. Omnia idcner⸗ .
bona Corporis, bona animæ, ut tandem ſalvus eſſer. Et per- =
git Lactant. 7. Inſtitut. Ideò mundus factus eſt, ut naſcamur; . nern.
ideo naſcimur, ut agnoſcamus factorem, ideò agnoſcimus, s n i
ut colamus, ideò colimus, ut græmiemur, & quia cultustna- anadii e
ximum conſtat, maxima præmia etiam conſequamur. Hinc irn, eun
repulſam tulit mater Lebedæi, quòd pro uno tantùm peterert nnl gai
dexteram, & vel pro uno ſiniſtram. Adhuc tot cœlo privean- ". Nequeh
tur, cùm tamen nemo creatus ſit pro inferno. Non eſt enim Autimicim
Deus talis, qualis Jupiter, de quo Senec. Qui ſceptra duro Alninus, ſie
ſævus imperio regit. Calvini blaſphemia eſt apud Tanner. p. r. m Opponc
diſp 3. q.S. dub. 3, num. ro. Deum ex ſe ad oſtendendam ſuam vgeu
Juſtitiam, ante præſcientiam peccati, quosdam deſtinâſſe non iit cuſn
olùm ad pœnam damni, ſed etiam ſenſus, ſive quodidem eſt, Wh benj
ad æternam mortem, & damnationermn, ac obeundemfinem, .
etiam ad malè operandum impellere; ſublato libero arbitrio. penenizell
At: nonne in poteſtate hominis eſt, vias ſuas male facere? Au- nmnileh fit
guſtinus tom. 2. Epifſ. 106. circa medium. Nulli obnoxium pec- Ubermarbit
cato, ſi Deus damnare creditur. Alienus ab iniquitate non cre- medeneie
ditur. & Tom. 7. I 3. contra Jul. c. 18. in fine. Bonus ſt Deus, ginctſite

juſtus eſt Deus, poteſt aliguos ſine bonis meritis liberare, quia neglum hn
vonns chnn

Donin
enm, e Concio Ruſtica. E23
Niſenr,

Kran inu onus eſi, non poteſt quempiam ſine meritis damnare, quia ju-
sdoce ſtus eſt. De quo dudum 8. David rI8. Pſal. priusquam humi-
lha in ſinbu n liares, deliqui. Non eſt poteſtas, niſi à Deo, legimus, non au-
manpliconnn tem legimus, non eſt voluntas, niſi à Deo. Et in hoc libertas
r ci filiorum Dei eſt, quod nulla creatura illam poſſit à Deo avel-
Ifmm. Ommo gen lere, niſi ipſa velit.

Droperkoninen / Nemo ad Infernumn creatus eſt: quia Cuivis dedit media 6S. F.
intend ge ſufficientia ad ſalutem. Pone me, ut ſignaculum ſuper cor mo 24
ſübline deitann tuum, ut ſignaculum ſuper brachium tuum, inquit amor in creatus eſt
enteminumn Canricis. Super quod Gregor. in corde ſunt cogitationes, in

ſummgrtnenme brachio operationes. Facienti, quod eſt in ſe, Deus non dene-
opolſchger, Nnt gar Gratiam. Nulli tamen adulto gratis dat cœlum, gratis vult,
n flusferet 0 ſed gratis non dat. Licet enim cœlum non ſit pro anſeribus;
n ſihris elet li nom fequitur ergò omnes ſalvantur, uti infernus pro anſeri-

s ehutiem Pus non eſt, non ſequitur ergò omnes damnantur: Dixi gra-
en, ddelin dis vult, veluti voluntas vendendi domum gratuita eſt. Sed
Eni alun extraditio gratuita non eſt; exſolvi petir. Gratis vocat ad ſa-
uclunn lutem, ſed non ſalvat gratis. Gratis apponuntur præmia, ſed
Duunin in non dantur gratis. In quo ergò eſt impedimentum. An Deus
uman adhuc? Neque quis ſe per voluntatem Dei excuſet, juxta Rom. 9.

WVoeoluntati enim ejus quis reſiſiet? Et prout blaſphemare per-
hinmn Mncke⸗ git Calvinus, ſic Deum olim ſtatuiſſe, vocatque neceſſitatem
ane iſene rerum. Oppeono Auguſtinum. Omnium quidem bominum
miidkancdluom Deus creator eſt, ſed nemo ab eo idreo creatus eſt, ut vereat,
kadofenenu rsia alia cauſa eſt naſcendi, alia pereundi; ut enim naſcantur
Nosdem S homines, eſt beneſicium, ut autem pereant, præ varicationis eſt
nlsſfeqtolir. itium.

n obeunlentn Par temeritas eſt in divinam præſcientiam culpam refundere? 5. s.

bler bede non enim ideò fit, quia ſcit, ſed ideo ſcit, quia fit. Calvinus enim Re eio
55 uumaetnet tollit liberum arbitrium cum Stoicis. Alii præſcientiam Dei cum tia cauſa
. Mliotnen Cicerone Benè hic loquitur Origenes I. non propterea erit ali- ſt.
babinigicleni⸗ quid, quia id ſcit Deus futurum eſt, ſed quia futurum eſt, ſcitur à
n for. Buus 0. Deo antequam fiat, ſicut non ideò fit, quia dicunt Prophetæ,

ſed ideo dicunt, quia futurum eſt. Cùm ergò ad ſalutem coo-

nertßse
mi 6 Uuu 2z peratio

524 In Feſto Aſcenſionis Domini.

peratio hominis requiratut, qui enim crea vit te ſine te, non
ſal vabit te ſine te. Semper verum eſt: perditio tua e te Irasl.
Patet nunc, ut plura omittam, quis Cauſa ſit, quòd tam aper-
tà cœli viãà adhuc tot aberrantes devient ad infernum. A. A.
Via plana, via aperta, via publica eſt, poſtquam Chriſtus aſ-
ſumptus eſt in cœlum. J
Suſſpicite Patriam veſtram, & toto conatu eò vos levare
contendite! coœlum! terram calcate, quæ Ignatio ſordebar,
dum cœlum aſpexit. Pro coronide S. Bonaventuram auſcul-
temus. Li erit ſanitas ſine infirmitate, Juventus ſine ſenectu-
te, ſatietas ſine faſtidio, lihertas ſine ſervitute. Pulchritudo
ſine deformitate, impaſſibilitas absque dolore, abundantia ſine
indigentia, pax ſine perturbatione, ſecuritas absque timore, co-
gnitio absque ignorantia, Gloria ſine ignominia. Gaudium
ſine triſtitia. Qui nos etiam aſumat, qui nunc ſine
fine regnat in ſæcula. Amen.

—

CON-

—

50.63
6E er

ro Vrcnisn
Cclacn. Hos ſt
Tdſom perrenn
le um Lea
nAnpelorum 0
brttuinis
Wad dewtera
Uns mirabiles

3 Dum pri

Inlgat, it ſil
mad cclun
De Vipine,
le fllentium
nt ſicie
Ageſium, ter
agntiſen due
n N eſcen
Nc amate fſe
Contremiſe
in Cen

— 82 32. .
on M)00 . 12
3odng 34

rdinmn Concio Civica.

Mundnint Terra homini ſatisfacere non poteſt.
nntieen Es Dominus quidem JEſus, poſtquam locutus eſt
annatmh eis, Aſſumptus eſt in cœlum & ſedet à dexttii.
,Pommenmramaln Marc. 16
Inenu iu nd —

7Titie. Plſchie

W☛MN Anctus Bernardus, qui omnes conceptus mellificat, §. 1.
ore, AMundmtrs

conſiderans illud Davidis Pſal. 18. ewaltavit ut n
Molueinon Cygas ad currendam iam ſuum: ait, exaltavit ad mam ob-
omitig, Cuun Wι curfendam viam de cœlo in Virginis uterum, ex Gnet.
b imuteſt utero Virginis in Crucem, ex cruce in limbum, ex limbo ad
men⸗ Cœlum. Hos ſaltus nemo aſſequitur, Enoch, Elias ut ad Pa-
radiſum perveniret, curru egebat, Habacuc & Philippus ut
ille ad lacum Leonum, hic ad Eunuchum Candacis perveni-
ret, Angelorum ope pollebant. Chriſtus graditur in multitu-
dine fortitudinis ſuæc. Qui ſic giaditur, Dene quieſcit, ſedet
enim ad dexteram Dei. Marc. 16. Unum obſervo, hos Chriſti
motus mirabiles fuiſſe occaſiones moruum animorum in Crea-
turis. Dum primum de cœlo Gradum ad uterum Virginis
promulgat, fit ſilentium quaſi mediâ horàâà inter Angelos, dum
de terra ad cœlum redit; incipit ſilentium, poſtquam locutus
eis. De Virgine, dum in terram graditur, fuit, quando me-
dià nocte ſilentium tenebant omnia; de terra iterum in coœ-
lum, ſtant aſpicientes in cœlum. Quia & cclo in terram pa-
rabat greſſum, tertia pars Angelorum decidit. In cœlum re-
dux captivam ducit captivitatem. Dum aſcendit Crucem, f-
Clamor, ut deſcendat, clamant iterum., In aſcenſu crucis An-
geli pacis amarè flent, deſcendit in Limbum, Patres gaudent,
infernus contremiſcit. Terra mota eſt, & petræ ſciſſæ ſunt in
deſcenſu, in aſcenſu veroò cœli aperiuntur. Scmper æ& mula-
ol H Uuuz, tux

„

526 In Feſto Aſcenſionis Domini.

tur cœlum & terra, Angelus & homo. Coli rorant, & Sal-
vatorem terra germinat. Matrem habet in terrfis, Patrem in
cœlis. Terra vocat florem ſui campi, cœlum ſtellam ſuam ex
Jacob. Terram Chriſtus vocat propriam, in propria venit,
ſed & Juſtitia de cœlo proſpexit. Dicit delicias ſuas eſſe cum
filis hominum, & tamen regnum ſuum de hoc mundo non
eſſe. Et videtur hodiè cœlum palmam obtinuiſſe, dum de hac
Lacrymarum valle vadit nobis parare regnum in cœlo, & ſic

Chriſtus hodiè naſcitur ſecundum humanitatem cœli poſſeſſio-

nem capturus ad dexteram Patris. Sic Chriſtus, ſic omnes boni
Chriſtiani omnibus votis ad cœlum ad cœlum; Terra homini ſa-
tisfacere non poteſt, quod conabor ad ſatisfactionem probare.

H. 3. Oculi humani comparabiles ſunt feneſtris templi Organi-
oculohu- Ci, per quas tot radii immittuntur, quot objecta radiant in uni-

mano non verſo. Duo Planetæ ſunt parvi mundi, qui ab innumeris obje-
poteſt ſa- Ctorum motibus rapiuntur. Tot objecta in aẽre, tot in terra tot

tis facere,

minus ho- in mari, tot in firmamento, & tamen omnibus iſtis oeulus hu-

mini.

manus non ſatiatur? En terra humano oculo non ſatisfacit,
quomodo ipſi homini. Typus Spiritús fuit Loth; Carnis,
ejus uxor. Ille cœlo, hæc terræ adhæſit. Hinc nolens volens
abit & reſpicit, fit ſalis ftatua. Aug. I. 16. de civ. Dei ait: a-
lem ſemper ſitim augere, ſic terrena non ſatiant. Hæc ſitis
Alexandro lacrymas propinavit, quod nec uno mundo habi-
to, audiret plures reſtarc. Sic eſt, mundus homini ſatisfacere
non poteſt. Chriſtus ſitiens, moritur, ait Rupertus, ut oſten-
dat nihil eſſe in mundo, quod ſitim expleat, ideò aſcendit in
coelum, ut oſtenderet ibi quietam eſſe ſaturitatem. Homo
Dei capax eſt, inquit Auguſt. Serm. 245. de tempore, é0, quòd
éjus imago ſit. Imago eſt circulo incluſa, circulus quadra-
ta figurâ nunquam impletur, ſic nec homo creatis. Picus
Mirandula Tom. 1I. de opere ſex dierum ait: Omnibus aſſigna-
tum locum fuiſſe in creatione. Exempli gratiàâ: avibus aër, aqua
piſcibus, &c. homini nihil. Hic enim ſufficientem locum in
mundo non habet, eſt enim ſuper omnia, ut in Deo’ ſolo
quieſcat. Proindè

aane Clvin⸗
ilionechi
leen 1 leg
Nun
conen AMu!

.
5

En: El non

i Confixn5
lude s⸗
iirl non Ii
mmuent gori
inum. O un
nce meo; e
Aolus laüin
n gp in ſetui
to, nee in ſo
Cntenti Deke
Pjityuumann N
No Arptunr
In keuir ote
NelGNA4. .
habet gleum
munli lfP
lleelo te

fot, iſe de

e le niſiſſe. 6

Aullicnatur.
Mr. AMuud

ebils fiit
Cherdat, Cl
ornecg, orm
irent ri
mtkin

Donig Concio Civica. 527

— —
Proindè homines terræ nimis affixi periclirantur de be-
betrin eni,lan, nedictione divina, qua privatæ ſunt herbæ, ut obſervat Aug.
clun ſelni l de Gen. ad lir. quia nimis terræ inhærent.
in,in viyyn Num. cap: 4. regius Pſaltes quæſivit in variis ſuam ſatisfa- §. 3.
istn Ctioncnæ, & non niſi in uno invenit; Laceravit urſum & Leo Devid in

ntehemnon nem: ſed non eſt ſatis. Proſternit Philiſteum; ſed necdunmuit Satie-
obiniltdm den ſatis. Convincit Saulem propter promiſſam ſibi filiam; ſed tatem.
erpnumntnb necdum ſatis. Terror omnium ſuorum hoſtium efficitur,
Iutiſne? non. In quo ergò ſatisfiet? Satiabor, inquit, cum ap-

in hinn paruerit gloria tua. Ibi ſatiatur, ubi bonum et infinitè ſatia-
lumTenbai tivum. O vanas hominum ſpes! Pialm. 4. dediſti ltitiarn ir
rifkienengete Sor de meo; ſuper quod Chryſoſtomus, non, dicit, Amdliciter.
eltittengihoan Aſolutè Lætitiam dediſti; ſed Aediſti in corde meo, oſtendens
eckaterg non eſſe in rebus externis lætitiam, nec in auro, nec in ar-
obſeleticnin gento, nee in potentiæ magnitudine, ſed in corde incorporea
gutdinmnedt Logitantis. Date nobis de oleo veſtro, quia lampades noſtræ.

naeteotnenn ſtinguuntur. Matth. 24. Clamant ſupplices Virgines. In do-
mubhipiiellun mo Sareptanæ oleum ſupereffluir. Cur? oleum eſt ſymbo-
oello non iifta Ium lætitiæ, propterea unxit te DElIS, DElIS tuus oles læ-
Stitloh;Crdh titiæ. Pſalm.44. S. Victorinus bene ad rem noſtram k I. miſc.
M NMen cHH5HSHr. habet oleum Deus, habet oleum mundus, ad oleum DEI
bdeen dad vſu mundi deficiunt, oleum mundi in Maßis defcit; oleum
mtim. E Dei dulcedo æternorum, oleum mundi, deleſtatio præſentium,
Inee o nH la ſußfcit, iſta deficit. Accedit, quod obſervat Philo de Sara ne-
dptoaii “ gante, ſe riſiſſe. Gen. 18. ait: veritas eſt, ne fortè gandium,
irpen quod nulli creaturæ con venit, Ned ſoli DEO, ſibi uſurpdſſe
per, Geöen wideretur. Mundus denigue ſatigfacere non poteſt.

V ſirurtaen 1 . , .
– Mirabilis fuit ille modus curandi coecum Joannis 9. fe- Tese“ .
u, cis cit lutum ex ſputo & linivit ſuper oculos ejus; quid lutum, ir.
El⸗ cend potiùs obcæcat? Chryſoſtomus hom. 89. in Joan. ait. ur per
. we A lutum cernens, omnia hujus mundi bona lutea eſſe exiſtimet;
matil * in quo coaxent ranæx, non inhæreant homines. Felicitas
Arllilir n xerrena navis eſt in mari, non in portu, in quo ſolo navigan-
dſiie =òòM tibus
Mnlay

528 In Feſto Aſcenſionis Domini,
tibus quies eſt, & glorioſum canunt de ſuperatis fluctibus ce-
leusma, fructu laborum fruituri.

g. 5. Econtrâà in cælo plena ſatisfactione omnia poſſidentur.

Cœælum H Clamat Dives pro una gutta beati Lazari, ſed negatur. Tanta
isfacit. enim illius facilè vis fuiſſet, ut totum infernum in cœlum mu-
tàſſet. Auguſt. nobis cap. 27. meditat. ſic ait: eſt in eis (Sanctis)
deſiderium viſionis OEI cum ſatietate, ſatietas cum defiderio,
in quibus nec deſiderium vœnam generat, nec ſatietas faſtidium
parit.
O quor tepidos Chriſtianorum affectus in cœlum con-
fundit Anaxagoras gentilis Philoſophus, illa, inquit, Patria mea
eſt, illa hæreditas mea eſt, illam ego curo, non ea, quæ ſunt
Juper terram, ſicut vos, qui de deorſum eſtis. Sanctus Au-
guſtinus ſic argumentatur Serm. 39. de tempore. Si tanta
cura ineſt hominibus, ut tardius moriantur; quanta cura agen-
dum eſt, ut nunquam moriantur; quotidie quæruntur in iſto
ſæculo dies honi; ubi non inveniuntur, & nemo wult ſic vi-
ere, ut illuc perveniat, ubi in veniuntur. Qui conſentitS.
Bernardus l. de conſid. ad Eugen. Mundus clamat, ego deficio,
caro clamat, ego inficio, Diabolus clamat, ego decipio, Chriſtus
clamat, ego reficio, & tamen ſuperba mens noſtra magis vult
ſequi mundum deficientem, quàm Chriſtum reficientem. Sen-
5. 6. tentiam S8. Bernardi confirmet fratrum illius minimus, qui dum

Erriol abeuntes natu majores fratres ſuos ad aſceteria religioſa vide-
E IvVar- .

do puerulo 'et, & avidè quæreret, quò tenderent, & pro reſponſo acci-

hiſtoria,. peret, ad cœlum, ad coœlum! tibi hæreditatem omnem relin-
quimus in terra; repoſuit: ah! mihi terram! vobis coelum!
fratres non eſt æqua diviſio & renuntiabo Jure hæreditatis,
unà ad cœlum ſe fratribus junxit. O nos curvæ in terram ani-
mæ! Alloquor vos verbis fortiſſinæ Machabæorum matris,
quibus filium ſuum ad ſtrenuè pugnandum pro cœlo anima-
vit. Machab. 2. c. 7. Peto nate, ut aſpicias in cœlum. Quid vide-
bis? Sedentem ad dexteram Patris pro ſigno poteſtatis, quam
filio dedit in cœlo, & videbis eum in coelo, ut oſtenderet
man-

—

tettent⸗ li
bemm an in
ggennetlil
Nälichn
er iu in,
irii Ums
ucslin A
äum E. 0
ihretrehan
e gbru en
em Cele
in uniti
niit ifet
minum iar
ſißm,
lun Cii in
ammcngt
1 elcenin fug
An (K d
Morem nol
Cendit Oh
ue penire 6
Ncatlin.
in duperatn
Wien tham
Unin, kem
üch ingreſſt
AMominiclan
eb iergt
I, cken
Anecsamubil

u Mopher
u

— Concio Civica. 529
de Kperni 3

manſionem noſtram hic non eſſe. Cujus Civitatis an cœleſtis,
ione omni⸗ W an terrenæ Babylonis civem te exoptas? an amoris Divini li-
laildenn bertum? an amoris profani mancipium ne rem ex proprio
nm aggerare exiſtimes, Ambroſius loquatur: Mon poteſt ſæcu-
ininm ielm 4,07 ivis Ba i 1 1
ltütffncn lari (id eſt civis Babyloniæ ab amore profano exſirutctæ)
leſttnan ſg dicere tuus ſum, amoris ſcilicèt divini, cœleſtis Hicruſalem ar-
N e ti chitecti. Plures enim Dominos habet. Venit libido & dicit,
uſtinſſſan meus es, quia Argentum & Aurum, quod habes, ſervitutis meæ
. pretium eſt. O exiguam ſatisfactionem, quàm mundus homi-
afechn⸗ incana ni præſtare poteſt. Eja ergò ad cœlum, ad cœlum! Quò præ-
wilu intiß in ceſſit gloria capitis, eò ſpes vocatur & corporis, inquit Leo
no, Meh Serm. I. de Aſcenſ. Sed & S. Auguſtini monitum notate S. 176.
on u Sdn cum bonitatis Authore non aſcendit malitia, nec cum Magiſtro
e tenpore q= bumilitatis ſuperbia, nec cum filio Virginis libido atque luzuria,
tur; guant e non,inquam, aſcendunt witia poſt virtutum parentem, nec pecca-
ptile guerun ta poſt uſtum, nec infirmitates & morbi poſſunt ire poſt me-
,Oαραε dicum. Cui adjungo ex S. Gregor. Homil. 49. oportet, ut eum
iur. Cui conemn ſequamur corde, quò cum corpore aſcendiſſe credimus. Ter-
nlus Cunet eld n rena deſideria fugiamus, nihil jam nos delectet in infimis, qui
nde lizſ,Cec Patrem (& ad ejus dexteram ſedentem Chriſtum DEl filium
fens kWn nuct Salvatorem noſtrum) habeamus in cœlis! .
yſkun rtt,n. Aſcendit Chriſtus! cœlum hominibus aperit & viam fa- cLin⸗
mimmitin cir, ur venire poſſimus per Gratiam, unde excideramus um
AAetta ti per peccatum. Ergo deinceps nobis cœli reſeratum eſt dbernit .
et, K No Eehli oſtium; Superatus tyrannus malo tuo inhians & in æternam hominibus.
eredhten onm perniciem tuarmn vigilantiſſimé ſemper inrtenrtus. Aperta
Pitemm Nbut eſt ſemita, remoti illi gladio flammato armati Angeli,

bofvem remoti ab ingreſſu paradiſi. Tutò intrare licebit, cor aſcen-
nnn nea dentis Domini clamat tibi: Ingredere. Hodiè impleta illa Iſaiæ
omac ung viſio c. 6. viderat is Dominum Majeſtatis in ſublimi ſolio re-
Mch nenus ſidentem, ac circumſtantes Seraphinos, quorum duo voca-
undum Ho E liores melos amabile alternabant, Sanctus, Sanctus, quâ melo- .
tininid in dià finità Propheta vidit cœlos apertos, foresque reſeratas.

roſgnolon Commota ſunt ſuperliminaria cœli, à voce clamantis. Ori-
in ., XXX genes

.

530 In Feſto Aſcenfionis Domini.

genes Hom. 1. ſuper eundem Prophetam, per duos illos Se-
raphinos intelligit Filium Dei & Spiritum Sanctum, nobis di-
cere liceat, fuiſſe Patrem & Filium; Alter enim alterius Sancti-
catem mundo manifeſtabat, ac ſi alternatim clamarent. San-
Qus, Sanctus, Filius Patrem Sanctum proclamat & Sanctimo-

niam ejus toti orbi vult conſtare, juxta illud: Pater manifeſtans

nomen tuum hominibus. Pater contra honorem defert Filio,
ejusque declarat mundo toti ſanctitatem. Prout ipſe paulò
antè mortem exoraverat, Pater clarifica Filium tuum claritate,
quam habui apud te, priusquam mundus fieret. Et allapſa eſt

vox è& cœlo dicens: Et clarificavi te, & iterum clariſicabo.
Joan. 17. quem enim in monte Tabor congruo honore affe-

cerat, rurſum in Aſcenſione ad cœlos clarum fecir, quâà fini-

tâ utrinque harmonia quid aliud ſupererat, niſi Januam cœli
reſerari, poſtesque cedere. Felix nuntium. Fclix aſcenſio,
Quid ſtatis Auditores adhuc terræ affixi ? terra ſatisfactio-
nem dare vobis non poteſt, ergò ad cœlum!
ad cœlum! Amen.

Gmns, Kà
bus demnents
inn icls, 4
eyamu ad ag
Mylumus, Cinert
bleet nigid
cleribimus.
usſanumm n
mnoſtros an
vib ha iegi
Winterra.
ne, Obliriſ
Imibt ſinas,
Pemo nic
teulis a
ACn 5
n wocli
dmenei
nm homnin

Dong.
— .
– Concio Aulica. 531
rum Sinehn, 4

õä
inenemi. Concio Aulica

n odmar els

tuilad Drrer nanien 1r 1 7 1 H .
imin Terra homini immortali animà prædito

tarn Monige convenire non poteſt.
afmmmdm Aßſumptus eſt in cœlum. Marc. 16. —

dis fieret N n . h
, Gitnn it Agna inter nos & terram videtur eſſe ſympathia. §. 1,
3 Nulli magis inniti potiſſi-
rCongno enmt ulli magis innitimur, quàâm terræ, nulli nos ma-orilt n

jcnumn tai gin gis impendimus, ità ut noſtri mores & in terra ex-terra no-
primantur. Sicut terra, niſi excolatur; ſylveſcit, ſira eſt
terat, nii ſanuam 2 amicitia,
ium leira & defectu pluviæ indureſcit, ità nos ad ima ten- cq Del
drin ui dimus, & à DEO & cœlo ſæpiſſimè deflectimus. Cum aliis capax,
iitiend tlt trtribus elementis, nemo eſt, qui colat amicitiam. Sic ignis quidquid
gogarlun. etiam lucidus, ſubtilis & activus cùm ſit, fugitur cominus, H
. relegamus ad angulum domũs, parcè ſuſtentamus, aquis ex- non imple-
ſtinguimus, cineribus ſopimus. Aéërem haurimus, non ta- W
men placet rigidus, non frigidus, tempeſtates, infirmitates
illi adſeribimus. Aquæ non fidimus, niſi terra medio. In
lacubus ſanum nobis non eſt, & mare perfidum horremus. So-
laterra noſtros amores ſibi vendicat, una delectat, in hac vivi-
mus, ab hac tegimur. Contra tempeſtates ad terram fugi-
mus, pro ædificiis cælamus lapides ex terra, contra hoſtes cu-
niculos in terra. Theſauros defodimus. Ità conjuncti ma-
tri terræ, obliviſcimur Patris DEI. Nemo vult ſibi aggeri
in terra tot ſpinas, amaritudines, præcipitia, venena. Adhuc
pro perpetuo nidificamus, ut ſtultæ columbæ, quæ raptis
jam ſæpè pullis ad eundem tamen nidum redeunt, & ſic pro
loco certamus, & pro cœlo terram unicam prehendimus.
Chriſtus hodiè inter Angelorum tripudia in cœlum aſſum-
ptus, alium aſcendit nobis parare locum manifeſto documen-
to, terram homini immortali animâ prædito non poſle con-
Xxx 2 veni-

532 In Feſto Aſcenſionis Homini.
venire. Quod dum ſolidis Argumentis demonſtratum eo,
unà evidens fiet, animam rationalem ad imaginem DEl crea-
tam, cæteris omnibus occupari poſſe, repleri non poſſe. At-

que ità : DEI capacem, quidquid DEO minus eſt, non im-
pleri. Attendite.

5.2. Homo cum ſolo corpore non conſtet, ſed melior pars
οα ſit illius anima immortalis, bene infertur: ergèô terra tam
irqnem. mutabile & tranſitorium elementum illi convenire non po-
quam, ter- teſt. DEUS ab initio in duas partes creaturas diviſit: unam
e terræ, colo alteram commiſit. Cœlum non perdidit quem-
vavit. quam, terra e contra ſervavit nullum. Luſtremus cœlum: DEUs
bonos in cœlum locavit, malos ne momento admiſit. Illos

in tres magnas diſtinxit Hierarchias. Videamus, ſi vel unus de-

ſideretur. In Muſica & novem choris compoſita, ne una vox
deſideratur, in cytharis ne rupta una chorda, nec una ſcin-

tilla extincta eſt. In ſtatu primævo manſére omnia. Per
ætatem non deficiunt, viribus non debilitantur. Fixæ adhuc
hærent ſtellæ. Adhuc eodem motu & raptu gyrantur Planetæ.
Nullus unquam firmamenti oculus clauſus eſt, nullus flos ſtel-
leus emarcuit, ſi aliquid mutatum fuit, cœli non fuit. Cœlum
ſanè poteſt dicere, quos dediſti mihi, non perdidi ex eis quem-
ꝗquam. Hoc terra non poteſt dicere, quæ ſimulat ſe conſtan-
tem, cum interim omnium mutationum cauſa ſit & origo.
Multarum rerum cunas agit, ſed & ſepulechrum. Væ excla-

mat Propheta Nahum civitas ſanguinum, uni verſa mendacii

dilaceratione plena. Omnia diſcerpit, quæ in ejus manus in-
cidunt. Quot non interemit? Quæ cum ea plantata ſunt, nec
ulli pepercit. Nec ullus florum, qui eam ornârunt à Princi-
pio monſtrabilis eſt. Nec in pratis quidquam invenies, quod
DEUS produxit, finxit, diu quaſi durent, ſed interim brevi
moritura. Luxit & defluxit terra, & infirmata eſt. Hebræus
ait : HEypocrita terra, talis non eſt, qualis videtur.

. Nos

—
os pulan
it, ed non 4
1 oples n Ali
it, Dls iis
i. MEmua1
mpelrihs
en Cenud con
uncatonidus!
ſpola. 0
mNdn à nifd
ur, nunc ug
exſiccntur, w.
rane & cllie

bunculS, ſiot

Ubetin ichick,
urin Mumbun
Nmnum in Neu
ucn in Caybe
jeſaneſtit, Ubit
Paba egio,
1cutn ſl0 ſer
Upos omnia.
lbe ne unus
hegd nos ſe
ADonandum
uinn prebe
inl erilaten.
ln Arertern
uanſencer
agin 4Aticz⸗
li, oren
lceſtr . el

Donin

