Um;bbiſunt,n
Procit 5 Gebrt
mexitatæ litten
Adſereramenin
i feſſtetibe
Ghfolet. IMhet
lule Piarbcch⸗

egefn 4 gvi C⸗
8lunlilltne ve⸗
t,wumnghihrm
geigents Chnk
im wulgtrhte
erilitſun r⸗
itinnelutiin
erNy CI
hoſtsulene.
tiditonbis
2,uutvor ſenl
en, i C1
npo tubto, 16
ſitgenlſtl
Caln t⸗

9

Coneio Aulica. 159

dis, in eoque Leo fortiſſimus beſtiarum. Quartum Dan fuit
commiſſum, ubi regalis aquila ſerto pulcherrimo coronata
in campo candido ſpectabatur. Quibus in ſymbolis etſi non
ignorem Chriſtum deſignari tanquam Marianæ conceptio-
nis Redemptorem ſacrificum & tutatorem invictum, nihil
ominus & Matrem ejus immaculatam repræſentari autu-
mo, quæ in purpureo charitats campo ſemper fuit candida,
os humerosꝗque homini ſmmilis, cum homines cœteri prop-
ter originalem noxam jumentis inſipientibus compararen-
tur. Fuit item divini amoris in area rubra crucis Maria vi-
ima, ideoꝗue ſine omni macula, quales eſſe victimas Deus
volebat. Fuit præterea Leo invidtiſſimus, draconis ſtygii
debellator, & aquila ponens in arduis nidum Conceptionis
ſuæ, quæ nec ſerpentis antiqui venenum pertigit, nec divi-
næ fulmen Juſtitiæ attigit.
Sed nos alia Marianæ Conceptions honori vexilla ſtatua-
mus. Romani aquilam, Babylonii columbam, Perſæ So-
lem, Athenienfes noctuam, Thebam Sphyngem, Cymbri
taurum, Cyrus aureum gallum, Ofiris canem in vexillis ſu-
is oſtentärunt; è quaternis nos elementis vexilla totidem
defſumimus Immaculatæ Virginis honori confecranda.
Terra imprimis vexillum vide offert, in cujus latere altero
videre eſt roſam & ſpinis prodeuntem cum lemmate: EN

ſpinis ſiné ſrina. Et inter ſpinas lilium cum facro illo car-

mine : Sic amica mea inter filias. Interroſam & lilium emi-
cat malogranatum cum lemmate: nunquam absque coro-
na: Frutus iſte verè Regius vectigal non pendit, quia coro-
natus eſt; ab æterno ordinata, & coronata Maria, peccati
originalis vectigal non pendit, regiæ eximitur privilegio
Coronæ, ex alt ero verò latere oliva & fraxi nus exhibentur,
oliva quidem, quòd in univerſali cataclismo ſola virorem
conſervârit, receptoque gentium ritu pacis ſit auſpex, ignara
belli, & fulminis expers, Immaculatam Virginis Conceptio-
nem feliciter adumbrat; ſola enim Maria in diuvio peccati
originalis viruit, & pacis æternæ privilegio belli iulmina

–

160 Feſto Conceptionis Immaculatæ Virgini Mariæ.

non perſenſit, Fraxini autem tanta vis eſt (verba Plinii l.2.
c. 13. funt) ut ne matutinas quidem occidentesꝗ; umbras ſer-
pens attingat, & in ignem potius, quàm in fraxinum fugiat.
Præclarum Marianæ conceptionis Ectypon: procul inde co-
lubri. Aqua in cæruleo quod dedicat vexillo exhibet nu-
beculam illam, quam de mari aſcendentem ad certiſſimum
ſecuturæ pluviæ argumentumElias conſpexit: Ecce Nubecu-
la parva quaſi veſtigiũ hominis, aſcendebat de mari. 3. Reg.
18. v. 44. Nubecula parva quaſi veſtigium hominis, dulcis &
pura de mari ſalſiſſimo & inquinatiſſimo eſt Marja, inquit Jo-

anñes Hieroſ. de inſtit. Mon. c. 32. cui inſcripſero nibil hic amori.

Ex adverſo vexilli Latere ſcaturigo fontis paradiſiaci cum
lemate: aborigine pura. Multùm refert quo fonte bibetur;
plurimùm intereſt, quà ſcaturigine manent unde; noluit
de fonte non puro haurire vitæ principium puriſſimus Dei
filius, noluit à coinquinata ſcaturigine carnem & ſanguinem
ſuum pro fluere, ſed tali è fonte propagari voluit qui Paradi-
ſiacum nulli inquam maledicto obnoxiũ puritate ſuperaret.
Elemento Aéëris vexillum coloris argentei eſt, in quo Al-
cyonem video ſua in conceptione ſereno 5Æthere gauden-
tem, cui meritò adſcribitur: Cœlo concepta ſereno. Alce-
donios placidiſſimæ ſerenitatis dies Maria agebat, cum ob-
ſtetricante gratià conciperetur; nullus ibi ſpiritus vel hali-
tus malus, tempeſtas peccati nulla; pacata omnia. In latere
vexilli altero Columba evolat, cum illa Flori ſubſcriptione
neſcia fellis. Multa ſunt inColumba, quæ non obſcurè concep-

tionem Virginis immaculatam adumbrant, ſed illud cœteris

ſpe ctabilius quòd alaſtorsty gius, etſi quàm maximè voluerit
columbæ ſpeciem aſſumere ad Evam tentandam, permiſ-
ſus non ſit, ne gloriari poſſet ea ſub forma ſeſe detuliſſe,
quam Spiritus Sanctus aliquando erat aſſumpturus. Fortè ſi
permitteretur, verba ſunt Magiſtri Sententiarum I. 2. di-
ſtinct. 21. In ſpecie columbæ venire maluiſſet, ſed non erat
dignum, ut ſpiritus malignus illam formam homini odi-
oſam faceret, in qua Spiritus Sanctus appariturus erat. Mi-
. nus

Meſiicteſotei⸗

n ſantn
ihengtin
trenl Xuti
itbrtuelonhen
Penkipeonb
voCntblsnitn
Eiieunemmte
rrigt Men
Prorbeneminfo
Grſtoe epun⸗
inelhknmurbr
ier OEteni nn
mrsbenetciovode
lidbetkllunu
uncenntinſcid
uiMranakchare
Kl, Wninſos

6

Ultuenneliee
lguurengen
ullreßhentrer
InIIunm reri
itumſnfin
Kichelunminn
uncafiindte
un un glidn
dnonir!

eriglete
Aiinu.

orrolin
erllcetiben
einac certiſin
peitkaeNlke
bitcemini 3
Dhomins d
elidlariningii
ſero,hiliene
tsparacſſacien
o fone biben
nentunce,non
un poniſfimund.
nem Xſingunne
VOit guient
Mitne ſpenne

ntejelt in uoA

there ganben
Maſtetn. Ace
aagen omde
Pihpiinsn
taomhin Hlut
Hlor üblnhin
nonobſchrecon
nt leciligort
mtmmimerotr
entundam, enn
formni Ekceni
Dumptuns m
ntentiatumn
lſetſoltane
mum homn
uitora elt⸗

Concio Aulica. 161

—.—

nus ergo dignum erat, ut malignus ſpiritus illam animam &

illud corpus peccato originali occuparet, in quo puriſſima

Deitas corporaliter fuit habitatura. Maria ipſa eſt Colum-
ba, in qua nunquam fuit radix amaritudinis. Deniq; in vexil-
lo aureo, quod ignis præſentat videre hinc ſolem eſt inde lu-
nam, & hanc quidem plenam, qualis à Deo primitùs condita
eſt, ut docet Venerabilis Beda: plena creata eſt. Pulchra ut
luna Maria plena gratiarum eſt creata, cum à ſole undique
illuſtraretur, & Jure pleno gloriaretur: Plena creata ſum.
Inſcribat huic Lunæ Henricus Dux ſuum illud: in tenebris
Luxæ; mihi præ omnibus illa arridet Chriſtophori de monte
Aretino Cardinalis aſpiratio: Illuminatio meal Solem demuùm
illuſtri inſignem lemmate: &inè labe micat, & nubila vincit,
& tenebras fugat, Solem inquam pyramidi elegantiſſimæ
rectè incumbentem, in hoc ſuſpicere licet vexillo, cin poſita
eſt inſcriptio: Weſcia umbræ. Nimirum ſicut Pyramis à Sole
undique illuſtrata umbram non projicit, ità Conceptio Ma-
riana ex ſolis æterni animam virgineam parte ab omni il-
Iuſtrantis beneficio, umbram neſcit originalis peccati. Non
procul à Sole ſtella matutina ſpectabilis eſt, in medio nebu-
læ cum eleganti inſcriptione: So! in aſpeſctu meo ſemper. Non
potuit Mariana ſtella caliginem ullam aut vaporem nebulæ
pati, quia in ſolis divini oculis ità ſemper verſabatur, ut
meritò dicere potuerit, ſemper in aſpe ctu; quia reſpexit hu-
militatem ancillæ ſuæ.
FEn quaterna vexilla noſtra, quæ dum Conceptionis Im-
maculatæ ſplendoribus erigimus, ſub vexillum viciſſim gra-
tiarum tuarum O vexillata ab æterno Deipara, divinorum
chariſmatum ſignifera, recipi petimus, atque in die tremendi
judicii adverſus punitorem ſcelerum gratiæ locellum nos in

venturos confidimus, per ſan am & immaculatam concep-

tionem tuam, cui Sacroſanctum jam nunc dicemus Sacra-
mentum, & in Nomine Domini noſtri magnificabimur, vel,
t Genebrardus legit ex Hebræo: in Womine Domine noſtræ

vexillacrigemus. X£ Aſ

§. 1e.

162 28 00 88
SSesessseecsesseses6
Feſto S. Thomæ Apoſtoli.

Concio Ruſtica.

Vulnera JIESU in die Judicii extremi terribiliſ-
ſima.
Eide manus mens, & after manum tuam, & mitte in
latus meum. JToan. 20. v. 27.

α* Ur velnera retinuerit in glorioſo corpore Chriſtus,

Aspeaus GESWαπ%caufa inter alias eſt, ut oſtendat ea in maximum
eee .terrorem, pudorem, damnum que reprobis die no-
iir mp is ANREXM viflimo. Ità docet D Thomas 3. p. q. 54. a. 4 ut in
, extremo Judicio, quàm juſtè damnentur, enuntiet. Didicit

id Thomas ex S Auguſtino de Symb. ſciebat, quare cicatrices
in ſuo corpore reſervaret, ſicut enim demonſtravit Thomæ
non credenti, nisi credentem videret & tangerer, ità etiam
inimicis vulnera demonſtraturus eſt fua, non quòd eis dicat
ſicut Thomæ: Quia vidiſti, credidiſti, ſed ut convincens eſt ve-
ritas, dicat, ecce hominem, quem curcifixſtis, videtis vulne-
ra, quæ infixiſtis, agnoſcite latus, quod pupugiſtis, quoni-
am per vos & propter vos apertum eſt, intrare noluiſtis. Et
hanc vulnerum oſtenſionem tormentorum fore graviſſi-

mum inde liquet, quod cum Dominus dixiſſet. Matth. 24. v.

30. tunc parebit ſignum filii hominis, mox fubjunxerit: Et
tunc plangent omnes tribus terræ. Per ſignum filii homi-
nis intelligit Auther imperfe & operis homil. 49. vulnera
lIanceæ & clavorum, quibus viſis ingens plin dus exorietur.
Plangent, inquit Auguſtinus ſerm. 130. de tempore: videntes
accuſatorem ſuum, hoc eſt, ipſam crucem. Chry ſoſtom. verò
homil 77. in Matth. plangent, quia ex morte ipfius nihil pro-
fecçerunt, quia Crucifixum, quem adorare oportebat, con-
temp-

le

1
g.
Geunl 8 een
ord 4
. were⸗
Hant

Teßui
nnnaltct
nsiu aini
ptneiariun
0iriin MAi
enenimntnn
Mimntteno nn
etgſetcicenen
cmmtndzel,
Akimwer uumti
nhureistienie
ibitaets h
Uen ren corn
ürwenntsackeien
I. Mrenans
MAüing unnge
Renn Funenn
notlinrt
Tthieſlltggeen
Dfanlebnicstren
umnittiris il
linsnniukn
iribcllinain
Wãq miniſt
ſlcrchnnnnr
unulgltin
Aanmoln

rr Concio Ruſtica. 163
. 8 tempſerunt. Unde Joannes finiit paſlionem Chriſti verbis
okol. illis: Ioan. 19 v. 3 I. videbunt, in quem transfixerunt. Hoc
enim erit initium æternæ paſſionis videre Chriſti vulnera,
1. quæ nè videatis cum terrore, nunc in gratiam eorum me

audite cum amore.
In Romanorum annalibus legimus, Senatum populum- Ma e⸗
que cum vidiſſet Veſpaſianum Cæſarem alioquin mitiſſi- tzmer⸗
lum Fi ſimum, neſcio ex qua cauſa iratum, exclamaſſe ſimul omnes: Rermn .
tuem, Gnitt væ nobis, quia in indignationem converſa eſt pietas. Sic cla-Chriſti.
mabit univerſitas creaturarum in die judicii: væ nobis, amor
verſus in odium, patientia in furorem, manſuetudo in vin-
dcorre Chif dictam, ſilentium in tonitrum, medicina in venenum, vul- at
nera in damnationem, miſericordia in juſtitiam. Habacuc, v. ac.

Nemiternitit

tes in marimr
deleprobitcien⸗ prævidens judicii diem, exclamat: Audivi auditionem tuam,
W & timui, conturbatus eſt venter meus, à voce contremue-
enintet Dd runt labia mea. Cauſam timoris ſuperius aſſignàrat: Cornua
1gtuedenin in manibus ejus, ibi abſcondita eſt fortitudo ejus, ante faci-
Cntrmihom em ejus ibit mors, & egredietur diabolus ante pedes ejus.
Nbert, tetin Vulnera, quæ erant cornua ſalutis, jam erunt cornua acu-
nctebti ta Rhinocerotis ad feriendum, quæ erant ad venenum tol- Ccaut. 4
acnrinerbelſe lendum. Vulnera, quæ erant Hiacinthis plena. Heu ſili-
is eise cesquinq; erunt, quos ejaculabitur filius David in Goliathos .
e 1, Reg. I7. Vulnera, quæ erant ficubus dulciora, & dabant

oupocirsgvort . . .
6 e Agdamo folia pro veſte, jam erunt ficus amaræ, ficus enim non
IIII 1 „. . . .
rned florebit. Vulnera, quæ erant vitis vera & vivum vitæ ſymbo-

rymn ine 1 . lum, jam labruſcas ferent, ut dentes ſtupeſcant, & non erit
niſkt i germen in vineis. Diſſimulavit Eſus per annos bis mil-
nrſtine le Chriſtianis multa, & non per digitos, ut ajunt, ſed per vul-
ſgnom ii e nera aſpexit, diſſimulavitque enormia ſcelera, imò vulnera
Homi habuit ut aperta gazophylacia, jam vulnera habebit ut mor-
boctwen, taria, ex quibus fulmina jaciat in rebelles, vulnera, quæ erant
enlei fontes olei, exiccabuntur. Mentietur opus olivæ. Ramus
46 ſtenn olivæ, inquit S Auguſtinus, ſymbolum Pictatis eſt & miſeri-
eiffnt Ccordiæ, ſed jam non oliva, verum gladius procedit ex vulne-

Cpolteta, X 2 ribus
o

164 Feſto S. Thomæ Apoſtoli.

1. Reg. 5.
Eſal.109.

5. 3.
Chriftus
vermi
compara-

ribus, nulla gratia, miſeratio nulla, quia tempus judicii mi-
ſericordiam non recepit, ait Chry ſoſtomus.
Cancellatis manibus, velut Patriarcha Jacob, populum
ſuum judicabit, inquit Thomas à Villanova con. I. de Adv.
hæc erit Crux maxima, hoc vulnus à vulneribus Chriſti ſæ-
viſſimum. Olim ſuper lapidandum imponebantur manus
Dan. 13. v 34. duo presbyteri poſuerunt manus ſuas ſuper
caput ejus, Suſannæ ſcilicet; ex qua cauſa Sacerdos in miſſa
ponit ſuper calicem manum, ad ſignificandam damnatio-
nem Chriſti ad crucem, & mortem. Cancellatis manibus
judicabit Chriſtus, qui vulneratas manus ſuas ſuper damna-
tos ponit. O quam graves manus! aggravata eſt manus
Domini, quibus conquaſſabit capita in terra multorum.
Jam nos manibus ſuis Eſus mulcet, dein percutiet, &
quidem eò vehementius quò magis elevavit manum & di-
ſtulit ium. Eleganter Hugo Cardinalis de Deo dixit: ni-
hil lenius eſt Deo, cuùm tangitur, nihil aſperius, cuùm tangit.
Vermi ſe Deus homo comparat: Ego vermis & non homo
Pſal. 21. nihil eſt mollius verme, cum tangitur, nihil, cum
tangit, durius. Tange teredinem, & occidiſti: ſed hic ver-
mis (teredo.) quercus & quereibus duriora rodit & per-
forat ligna. Talis vermis in ligno, Chriſtus fuit in Cruce,
uàm tacet & connivet, quàm audacter licet peccare mili-
tibus, Scribis, Sacerdotibus! Nihil eſt iſto verme mollius,
at nihil erit in die Judicii hoc verme aſperius duriusque: ſu-
prà dorſum fabricaverunt Peccatores, perlongaverunt ini-
quitatem ſuam Pſ. 128. v. 3 quid ſequitur? Dominus juſtus
concidet cervices peccatorum. Ecce duritia, cum tanget,
ait Hugo. Nè dixeris, monet Siracides, peccavi, & quid
mihi aceidit triſte? Altiſſimus eſt enim patiens redditor. Al-
tiffimus: Ecce vermis, ait idem Hugo; Patiens ecce molli-

Eccli.5.v.a ties, Redditor, ecce durities. Hujus vermis Figura David

fuit ſedens in Cathedra ſapientiffimus Princeps inter tres,

ipfe eſt quasi tenerrimus ligni vermiculus 2. Reg. 23. v. 8.
tener-

„

. entih caiflk,

elseun an

Yünirkteneng,

ehuctſunts

unpeistnbzlin
ANmnsNn
tackonumnen
Npnthriind
toritmietcerin
Tilibepegetgides
Ihredlmidanium
iClilnusmüns,
Suenrimdten
lenmerbr
nſonimn uſchn
Connbunurreni
ckciorbchanmn
Eomi, ltene
aſetümnten
unnmdni
kuneeien
—
e

,
n nlk

ol.

Concio Ruſtica. 1653.
nns. Nküln. tenerrimus fuit molliſſimusꝗque David, & tamen vermicu-
lihecb N lus iſte Octingentos interfecit impetu uno. In Cathedra
– 8 crucis Chriſtum conſidera verè ſapientiſſimum, qui inter
hetheei res Deitatis Perſonas eſt ſapientia increata, ipſe eſt quasi te-
ponetan nerrimus ligni vermiculus „contemptus, conculcatus ab
4 Ramint omnibus, verum tenerrimus iſte vermiculus impetu uno,
len A uno inquam Oris ſui ſpiritu plusquàm octingentos millio-
eercos inn nes in die noviſſimo interficiet.

Candumn dannt, Ad udicium præcedentem Chriſtum vidit Joannes & §6. 4

ncthnsnn t expavit, ut dicat v. I4. Ap. I. cùm vidiſſem eum, cecidi n
Pfusſeten, 24d pedes ejus tanquam mortuus. In qua forma O Joannes vi-judicie
egrangttna diſti ]Eſum, ut ſic terrearis, qui in ſinu illius quondam recu- ne
emamtoon buiſti? Reſpondet Joannes, ſinum à ſe clauſum eſſe viſum, ſterio.
Cenetet hec erat timoris ratio: Vidi ſimilem filid hominis præcin-
ntmmmn ̃ Ctum ad mamillas zonâ aureâ. Zona illa jufſtitiæ fuit in-
dehends ſigne: Juſtitia cingulum renum ejus Pſal. 72. Sed hoc cingu-

peiscinucg lum non portat in renibus, ſed ad mamillas, quia videlicet li-
emsrohn gat & operit mifericordiam ſuam, & claudit obſtruit vulnus
Ueiton nihilam lateris ſui, nè peccatoribus pateat amplius ingreſſus, ſicut in
ti: ſechicſda tempore diluvii clauſum à foris arcæ fuit oſtium, nè via &
rtoctt Abet ſpes ulla ſalutis miſeris pateret. Tria ſunt animalia, infirma
stit in & exigua, quæ àâ morte imperantorbi, ovis, anſer, apis. Ex
remen ovina pelle fit membrana, ex ala anſerina calamus, ab ape
ofemenn cera ſumitur, ut ſcribantur decreta Regum, proſcribantur
iisetree rei, conſcribantur prœmia fidelibus. Chriſtus ad usque di-
orginenme em judicii ovis eſt, coram tondente ſe; apis eſt, mel miſeri-
rihoninsiin cordiæ conficit, velut anſer plumis nos ſuis fovet & tegit, at
Giti ciniog Ppoſtea ſcribet in membrana corporis ſanguine proprio ſen-
8,ecenfig tentiam damnationis. Jam verum eſt illud Petri Blesen-

ensrectt? ſis de Charitate Dei c. 18. Scriptæ ſunt literæ abſolutionis
en eem in membrana corporis crucifixi & confirmatæ oſculo miſe-
tuef ae ricordiæ. At tunc folio verſo ſcribentur literæ damnatio-
neginn nis in membrana Corporis crucifixi, & confirmabunturgla-
rinces

Nenn dio juſtitiæ. Carolus V. ſigillum Cæſareum capulo gla dii
n e X 3 inſculp-

§. 6.
Elamor
vulnerum.

Heut. 32.
Ya 22

166 Feſto S. Thomæ Apoſtoli.

inſculptum geſtabat, quo decreta ſua ſignabat, dicens: Qu⸗

non curat boc igillum, ſentiet hunc gladium. Ità & Chriſtus gla-
dios è vulnerſkus in rebelles ejaculabitur, ut ſentiant rom-
phæam juſtitiæ, qui non æſtimavêre ſigillum miſericordiæ.
Pontifex Theodorus contra Pyrrhum Patriarcham Con-
ſtantinopolitanum anno 648. intinto calamo in atramen-
tum, in quod prius ex calice guttas aliquot ſacroſancti ſan-
guinis injecerat, fulmen excommunicationis ſcripſit. Ità
ſummus omnium Pontifex ſuo ſcribet ſanguine irrevocabi-
lem in impios ſententiam anathematis. In manibus tuis
deſcripſiſti me, orat Auguſtinus ſoliloquio c. 2. Sacratiſſimo-
rum vulnerum tuorum charactere, charactere ſcilicet ſuavi-
tatis, & non amaritudinis, charactere miſericordiæ, & non
charactere Juſtitiæ, lege Domine JEſu hanc Scripturam, &
ſalva me. At verò tunc ſcribet amaritudines, ut ob queri-
tur, & characteres juſtitiæ formabit, longè terribiliores illis,
quos contra ſacrilegum Balthaſarem manus ignota in parie-
te deſcripſiit: Mane Thecel Phares.
Vulnera ipſa vindictam, ſupplicia, incendiaꝗue clamant
& expoſcunt, magis quàm ſanguis Abel, aut oſſa Martyrum
ſub aris ultionem inclament: Vindica ſanguinem noſtrum,
qui non tantùm effuſus, ſed conculcatus, ſed conſputus, ſed
blasphematus eſt.
Julii Cæſaris occiſi toga ab Antonio prolata totum po-
pulum inflammavit ad vindi ctam, in die judicii alio oratore
opus non erit, ſed vulnera ipſa loquentur, & concitabunt
omnes creaturas contra inſenſatos, idem Antonius arrepto
ſago Aquileij ad mortem jam damnati vulneribus & ſangui-
ne converſo Senatores ad odium accuſatorũ & clementiam
erga reum feliciter nflammavit. Heu vulnera Chriſti in-
flammabunt iram Patris, ut reddat ultionem hoſtibus ſuis,
& his, qui oderunt eum, retribuet. Ignis ſuccenſus eſt in fu-
rore en & ardebit uſque ad inferni noviſſima
Hiſtoriam tragicam Nirembergius in vita B. Borgiæ Pro
a is

i

.

,ſ ANI
nc elt

en hna⸗

mislumnittn
as urtilza⸗
elreifii hil
inalrſſ
rclepouͤconmn
Ebneſicdzeken
Kunm encm.
Einmd elg)done
Sktovnmonniumcn
Gumakononobeen
llgerchrd i
Mes aicenndd
Nnina we den
Nbgrtic ſsfeni
ulimeDbunore
WAN Mrin
uguimnunniin
Writmttk
1 Nhe0be
irſie, bibenie
Tin ncn
Di denlli
Aanhocon 8.
Venitnſclegee,

N.
—
nebit
lriklhiig.
f, ſennimn
Uuum mieiene⸗
Pitrurchunt,
lmo in anm
o ltolndit
tonssſcrihlt
Unguineifkerocs
I mmibui,
002 Kcratiin⸗
ereſellcetiui
lericorciæ, An
nehcriptoramn,
inesut ſob quer
etertibliorezils
Unsignotainpet

—
ne

encliagvechumn
Utofl Martynun
günem moltonn
Kücnnſgons,t

bprolnitotn,
jocici No umm
ur, NConth
n Antonisnti
loetibosNin
olö Alereni⸗
Volnere Cnii
wemmheſb⸗
ſceniis etint.
iſlima

Concio Ruſtica. 16/

actis canonic. recitat. Nobilis Hiſpanus morti vicinus ad

confeſſionem adduci non poterat, quod ut recentiſſimus in
ea urbe hoſpes Franciſcus intellexit, coram Crucifixi Imagi-
ne procidit per vulnera obteſtatus, miſereri vellet impii, nè
ſanguis, nè vulnera, nè infinita Chriſti merita in moriente
eccatore eſſent fruſtranea. Et ecce vox ab ore Crucifixi
allabitur, dicens: Lad ægrum, & ego adero, venit Franciſcus,
jam aderat Chriſtus in Perſona-medici ſuadens verbis dul-
ciſſimis, ut confiteretur peccata ſua, eſſe agendum de verbis
pauculis, ſalutem fore certiſſimam, ſed renuit æger, recedit
medicus, manet ſolus cum ægro Franciſcus, qui tandem &
ipſe redire re infictà coactus eſt: Rediit itaque ad preces Pa-
ter & audiit denuò: Redi Franciſce, meque duc unà. Spe
plenus Borgias, quòd viſoCrucifixò converteretur æger, ci-
tato greſſu ad ægroti domum properat, juſſisque tantiſper
exeſſe domeſticis, effigiem Crucifixi ſinu educit, genuque
flexus coram ægro exclamat: Ego te per hunc, quem vides,
Dominum, perq; Paſſionem, vulnera, mortem, ſanguinem
ejus, & horum omnium cauſam, amorem & miſericordiam
infinitam adhortor, obteſtor, adjuro, miſerere animæ tuæ,
quæ â ſeveriffimo juſtitiæ tribunali, ab æternis inferorum
fuppliciis, à facie irati Dei pauculis momentis abeſt, miſe-
rere animæ tuæ placens DEO & placans DEum. Adhuc
tempus gratiæ, ſpes veniæ, dies eſt ſalutis Non vult miſeri-
cordiſtſimus DEus mortem peccatoris, fed magis ut conver-
tatur, & vivat. Major infinities eſt inexhauſta illius miſeri-
cordia, quam tua malitia atque miſeria, ub abundavit delic-
tum, ſuperabundabit & gratia, fi patrata dolori tibi mince ſunt
flagitia. Reſpice O Peccator; & in faciem Chriſti Redemp-
toris reſpice, qui benignos in te projicit oculos & ultrò ad
poœnitentiam, æternaque ritè pœnitentium, promia invi-
tat. En brachia expanſa ad amplexandum, en caput incli=
natum ad oſculindum, & latus apertum, ad te recipiendum.
Hæc cuùm Franciſcus diceret, ecce tibi recentiſſimo ſanguine
manare transſoſſum Crucifixi latus cœpit, nè ſanguis deſide-
Tari

168 Feſto S. Thomæ Apoſtoli.

rari videretur ad abluendum iniquitates, & geheñales flam-
mas ſopiendum. Sed furdus ad omnia æger, nec admoni-
tionem admittere Franciſci, nec vocem ſanguinis exaudire
penitùs volebat, ergo Crucifius manum à Cruce revulſit, qua
ſanguinem ex latere profluum haus it, inque faciem obfki-
nati ejaculatus eſt, vix faciem peccatoris ſanguis tetigit, &
ille quaſi fulmine ictus infeliciſſimam mox animam in fau-
ces tartari evomuit. O miſerrime nec miſerande peccator,
hic ſanguis, qui in tuam effuſus eſt ſalutem, in graviorem ti-
bi nunc cedit damnationem, hæc vulnera, quæ pro te exo-
râſſent miſericordiam, nunc ſempiternam inclamant vindi-
cGtam. Hic immenſus Crucifixi amor, quo tuam eblandire
poœnitentiam ſategit, verſus in furorem immania in Caput
tuũ ſupplicia accerſet. Spe ctabimus te aliquando in tremen-
do judicii die hoc ſanguine, veluti infami ſtigmate notatum,
qui ſicut ex cada vere tuo aboleri nulla arte potuit, ità ad æ-
ternã tibi ĩignominiã cruciatumq; indelebiliter adhærebit.
O Auditores mei! per hiantia recentiꝗue ſanguine ma-
nantia Jeſu vulnera ego vos obteſtor, & obſecro, non infaus-
tiſſimi hujus Nobilis pertinaciam, ſed hodierni Thomæ poœ-
nitentiam tempori æmulemini atq; ad vocem invitantis E-
ſu digitos veſtros, id eſt, intentiones in vulnera manuum
Chriſti inferte, manus verò, id eſt, opera in Latus Eſu mitti-
te. Videte manus ejus amore veſtri perforatas, & ex amore
reciproco manus veſtras ad iniquitatem extendere cavete,
videte pedes propter vos obtuſis confixos clavis, & pedes ve-
ſtras à via iniquitatis retrahite, videte latus ejus charitate &
miſericordiâ erga animas veſtras vulneratum, & nolite ani-
mas veſtras tantò redemptas pretiò pro tantilla voluptatu-
la, lucello, honoris fumulo mancipare diabolo & Angelis
ejus, quin potius intra vulnera Domini contra omnes verſu-
tias & machinas adverſarii vos recipite, mori quàm peccare
decernite, auream Thomæ teſſeram centies millies ingemi-
nate: Dominus meus & Deus meus, tibi vivo, tibi morior, ti-
bi fidem, tibi dilectionem, tibi obſequia juro æternuùm tuus.
Con-

g

Cool
4indn
Duntunes

urii
=
ſolunnmmi, 1
mmucllcvcene
ileh,cinieto⸗
weuinigoponn
lungeinhenvs
UIeſglirtuetd
Arhifltnengn
ItsCN. uund
iermdürdinit
Undnrwtentu
Menni in iv i
Niienmenmmm
k hemsdn⸗
Eunfientmnelnt
Ueſtecſon en
eſtetilängte
nnntmnn
lkeneene

ol.
383 () 16

4 Gehükd . . = — .
den e e eee rer
tangeinag SWèW .
iCneteni⸗ Concio Civica.
len 5
In Uef⸗ 4
cenne Quo affectu Sanctus Thomas hæc verba pro-
non Dininnd tulerit?
aeen Dominus meus & Deus meus. oan. 20.
5 4 *
7 . – §. 1.
igur hioet α Ccleſia Chriſti Sponſa, Mater noſtra, filiorum ſuo- Qur vita-
mmncama Arum cœlo renatorum memoriam ſingulari cultu heo
grotunchuu proſequi ſolet. Appenduntur aulæa, accendun quàmen-

immeniinc tur luminaria, proponuntur imagines, reſonant gomie bio-

uncoingem inſtrumenta muſica, deprædicantur encomia, ut fiat quod
Kigmuencaim Eccli. 44. v. 15., præcipitur. Laudem eorum nunciet Eccleſia.
tepotut,h Sed quid eſt, quòd in feſto S. Thomæ non tam laudes, quàm
ebliterachen errores plurimi proponumrtur, quos ſi enumerare conten-
igve ſngnien dam, quinque implebo digitos, proponitur enim imprimis
hlecro noniifii Thomæ ſingularitas & abſentia. Thomas non erat cum eir.
Cernilhomer. Secundèò infſidelitas: nisi videro, non credam. Tertiò obſtinatio
Nenickitute per dies octo. Quartò præſumtio, qui modum Deo præ-
rdretde Icribere voluit: Et mittam digitum meum in locum cla vorum.
nlanktnm Quintèò imprudentia: Et mittam manum meam ( digito non
rubAam. contentus) in latus ejus. Exigua ſanè hæc Thomæ laus fo-
ret, niſi enumeratorum defectuum præclara emendatio in

Gete t
nliee majorem Sanéti cederet commendationem, ità namque er-
Gseſcn Lores IuOs Thomas correxit, ut longè major à lapſu ſurrexe-
an, Elrt rit, quàm fuerat ante lapſum. Sicut equus à lupo morſus, dici-
tmtilrtceogn tur eſſe generoſior, & velocior; ſicut aqua, quò cadit profun-
dect Eie dius, eòà ſe vibrat altius; ſicut fides reparatæ præ integris ma-
ſ dinans gis ſunt canoræ, & in muſica, contra puneta, ut vocant ma-
ont ſoris artis, & in pictura umbræ rarioris elegantiæ, &in veſti-

mot re bus ſciſſuræ, prout amavêre majores noſtri, majoris ſunt ni-
IesMX . . 7 .
uren r toris, ſic & Thomæ errores in nitores atq; elegantias conver-
Fivo,thbn. 4 V V tuntur.
n

oætenin/

5§ 2.
Ex admi-
zatione
aderatie.

170⁰ Feſto S. Thomæ Afoſtoli.

tur. Commiſit, fateor, errores quinque, ſed hos quinque
verbis difflavit: Dominus meus &; Dels meut. His illuſtra-
vit Dei gloriam, commendavit ſuam ſanctimoniam, inſtru-
xit noſtram ignorantiam. Quæ dum penſiculatius expendo,
ſcire mens avet, quo potiſſimum affect ea potulerit? ſ uſpi⸗
cor triplex A. A. A. fuifſe, Admirationis, Adorationis, Amo-
ris. 8. Brigittæ Chriſtus in hæc verbalocutus fertur: Tho-
mas Apoſtolus thefaurus meus cſt, ex hoc theſauro triplicem
gemmulam depromamus.
Admiratus David Dei erga homines beneficentiam, in
hæc verba prorupit Pfſal. 8. v. 8. QOmnjia fubieciſti ſub pedi-
bus us majorem admirandi caufam habut Thomas, quòd
univerſorum Dominus fe digitis & manibus Ibomæ pal-
pandum lIuſtrandumque ſubjecerit; Vidit enim ſplendorem
vulnerum, majeſtatem vultus, gloriam corporis, unde,
quemadmodum Regina Saba obſtupuit & vox faucibus hæ-
ſit: Videns autém Regina Saba omnem Sapientiam Salomonis,
dicam ego: Videns Thomas affabilitatem Eſtr, qui eſt plus
quâm Salomon, & domum, quam ædiſicaverat, gloriam corpo-
ris immortalis, &ciο*οmenſæ ejus, Euchariſticum ferculum
aut favum mellis, quem cum Apoſtolis comederat, é' ha-
bitacula ſervorum, vulnera pedum, &y holocauſta, quæ offere-
bat in domo Domini, vulnera manuum ac lateris, non habebat
ultra ſpiritum.
Cum Mater Domini veniret ad Eliſa beth Luc. I. v. 44.
præ ſtupore exclamavit: Unde hor mihi, ut Mater Domini

mei véniat ad me? Simili ſenſu Thomas dixerit, fuum illud:

Dominus meus & Deus mens! unde hoc mihi, ut veniat ad me,
meque invitet adchſe: O Bonitas! O Charitas! O Majeſtas!

Similem admirationis affectum in ſacrâ ſynaxi eliciamus, ut

quàm reverendiſſime Dominum & Deum noſtrum in do-
micilium pectoris recipiamus.
Ex Admiratione nata eſt Adoratio, cùm Joſeph huma-
niſſimè dixiſſet fratribus fuis: Accedite ad me, ego ſum Joſepb

fra-

,
e Phuet
N, eußie

e N
SA 5
adlcnrnn
Maeheie
„ ee
nemstiſicc⸗

PY GNu

UI

Me mu

ifaee ian
unu Alin

Wunngeteſlent

ANulriäfen
Hrnonderen
Elutgrenunu

iplgscnufr,

Ntgnsbmmmt
WItunnclolpe

Iycdm onm N
ochtlnſcmn
DG. ols

Uhnßrin lan

P Nll, Kean
Den ſtenumatnnse
iſentiſtenaunn

breſebftekea

Unmlrifing
AMel,hegdel

3lenmnrllezinf
n

meu. Ei
Winenni
ferlrintne,
en potnki i
oratonie in
locuts kernng

thehenro tihte

benefcenin;
e ſihiifiſon,
hut Ihomtsa
nibis lbemen
tenin lenco.
1 corporis, vn
2roxfiWcbosh
pertian lanen
1El, gi et v⸗
iborim oe
iticun feneunn
trecertt /t
Cetnſto glecßere
uikis, nan biuet

ſibethlve 4
i,ut Krin
Giretit, ſuoni
ihinereninun
Urius0 Mtt
nI Aicimt
Unn nokrum

cinſokmn

go dur ,
ne, 9 1

Concio Civica. 171

. 2

Frater veſter, quem vendidiſtis in Egyptum, nolite pavere,
ingenti concuſi metu, &, ut Scriptura loquitur: Mimio terro-
re perterriti, ſinè dubio in genua prociderint, & Pro-Regem
gypti patrémque Pharaonis adorârint, quos ille tamen
blandiſſimo amplexu fraternéque dignatus eſt ſuavio. Lon-
gèblandiùs univerſorum Dominus, qui frater noſter fleri
dignatus eſt, Thomæ dixerit: Ego Jſus frater tuus Didysre.
Ego Pater tuus fili prodige, ego Magiſter tuus diſcipule cha-
riſſime; ego paſtor tuus agne erratice, infer dipitum tuum
huc. Mitte manum tuam in latus meum: Hæc illum ver-
ba ità fregere, ut prociderit, & exclamârit: Dominus meis,
& Deus meus. S. Auguſtinus tr. 121. exiſtimat probabili-
ter Thomam præ reverentia non palpaſſe; ſentit idem Eu-
thymius, quia Chriſtus non dixit: Quia tetigiſti me, ſed quia
vid'ſti Habent proindè verba Thomæ hunc ſenſum:O Do-
mine: Ecce ego ſervus tuus & filius ancillæ tuæ, ſervus inutilis,
& multis plagi dignus; ſervus malus, infidelis, imprudens,
qui nec dignus ſum vocari ſervus tuus! Deus meus, ego opus
manuum tuarum, quod plasmÜâſti, ego minima particula ſca-
belli pedum tuorum 2. Reg. 9. v. 3. curavit David vocari
Miphiboſeth filium jonathæ, ut faceret cum eo miſericor-

Hiam Dei. Qui debilis pedibus cum introductus eſſet: cor-

ruit infaciem ſuam &y adoravit. Cùmque audiſſet, reſtitui
ſibi agros Saul, & ſe comeſturum panem in menſa Regia
ſemper, iterum adorans dixit: Quis ego ſum ſervus tuus, quo-
niam reſpexwiſti ſuper canem mortuum, ſimilem mei? v. 8. Debi-
lis ped bus, id eſt, fide & affectibus, fuit Thomas, quem filuus

David, manſuetiſſimus Jeſus, non ad ſe deferri fecit, ſed ipſe
ad eum acceſſit, & agros perditos, hoc eſt, gratiam Dei, & ha-

bitus ſupernaturales infuſos reſtituit, ad ſui corporis & elo-
quiorum menſim admiſit, ut maneret ad eam ſemper; quid-
ni exclamãrit Thomas: Qui ego ſum ſervus tuus, tu ſemper
meus, quanquam ego nolui eſſe tuus.

V 2 Hinc

r72 peſto S. Tbomæ Apoſtol. c
. — 1 ⸗1⸗ . 15.
H S 0 Hinc ſuccenſus amor incredibilis erga tam bonum De- ſgoi s
Gibitorum um ac Dominum. Pythagoras apud Plinium . 24. c. 17. a ſrin
der ec herbam aproxim, cum ignem videt, eminus colluceſcere, tn
cencdlit a- .

cominus igneſcere, ignem viciſſim herbeſcere. Ubi verò
aproxis ignem concepit, nec affuſo quidem Oceano extin-
gui poteſt. Talis aproxis fuit Thomas, antequam videret
Chriſtum, frigidus & exſuccus, ſinèfide, ſinè charitate, ſpei
tamen aliquid ſeu viroris habuit, at ut vidit, illuminatus eſt,
ut propius acceſſit, ſic exarſit, ut amor ille extingui potuerit
nunquam. Chriſtus quidem viſus eſt herbeſcere, accommo-
dare videlicet ſe genio & deſiderio Thomæ, at hic totus in
ignem tranſiit, ut de eò veriſſimè dici potuerit: Lampades
ejus lampades ignis atque flammarum, aquæ Indiarum multæ
non potuerunt extinguere charitatem. Hoc amore inflam-
matus meruit eſſe Didymus ſive geminus longè diverſus ab
illo, velut ait gloſſa; Geminus Salvatoris, fimilitudinem imagi-
nis ejus gerens. Et qui ante lapſum dixit joan 11. Eamus &y
nos, & moriamur cum illo, multò fidelius id à lapfu præſtitit, inha
& pro Deo in extremas mundi plagas penetravit, ſubque otiknernun
fidem ſanguine firmavit. Omnis labor illi dulcis præ amo. zmiinthidlr
re, quò condiebat amaritudines omnes, ſaccharaceâ iſtà uſus Emummimend.
voce : Dominus meus, & Deus mels. ewmern
5. 4. Diſcamus à Thoma pretioſiſſimum hoc ſuſpirium & teſ- Paliner arti
Abpeiiſeram, cum in omni vita, t potiſſimum ſynaxeos tempore,
tatione af ut dicamus præ admiratione: Dominus meus, & Deus meus!
fenes. Manhus dicebant Israélitæ, quid eſt hoc? dicamus fimiliter: Unr
Quid eſt hoc, quòd Dominus meus velit eſſe conviva meuoe, xnchrg
quòd Deus velit eſſe cibus meus? Magna gratia Thomæ fa- nae
Ca, quòd invitatus ad palpandum fuerit, major longè nobis i
præſtatur, qui totum illum in cor demittere poſſumus Non
ſatis illi eſt, quòd incarnatus & mortuus fuerit, incorporari
etiam vohuit: P'olui frater veſter fieri, inquit in perſona Chri-
ſti hryfoſtomus hom 6r. ad pop carnem propter vos &y ſan-
guinem communicavi: V'obis viciſim ipſam carnem & ſangui-
. nem tne

morem.

.

——
dam dumd.
Mum!. 14,0
s olluclen
ere, Ulin
1Oceandenm,
tequim ritet
churitne
lllominunmer
ttlngui potven
ere, accommn
at hic totni
Herit: Lanpckt
dizrum mule
Amore infimn
ge diverſish
ſtulinem inii⸗
rII. Eomud
pli præſſtith
ravit, ſuog
lcis præ amo⸗
Nacei iti uſes

Gſpiriom te⸗

Weos teinpots
‚& Deuu mu
amusſiniſten
COnivimel,
tin Thomeæk
ſorlongenin
offümmus N
it, imotpein
nperont ⸗

fervojON

nen r
1

„

.„

uem, per quæ cognatus veſter fadtus ſum, trado. Thomas, ut
loquitur S. Gréegorius hom. 26. aliud vidit, aliud credidit:
hominem widit, ſed Deum confeſſus eſt. Et nos videmus aliud,
aliud credimus, ſi tamen fideles ſumus. Vidit Moyſes Ex. 2.
