claudit, ut exire nequeant. Propoſuit peccatoribus Deus

lido, tanmme
ogeli e Yiin

pomines
neichie vitam & mortem, utramque æternam, bonum & malum,
fnirum iuß⸗ utrumque infinitum, jubilum & luctum, utrumque inter-
rel, Ns minabile. . . . §. .
- H e In voluntate eorum eſt eligere quiquid libet, ſi pecca-Ratio cur
. Aeſac tum eligunt cum peccato mortem, luctum & malorum ma kHatia po
Gitumen imum eligunt. Hoc voluerunt pro momentaneo guſtin, ætoma.

ittehennn⸗ 12 ſem-

68 Feſto F. Catharinæ PVirginis Martyrè.

— —
ſempiternum ſupplicium non curàrunt: Voluiſſent equi-
dem illum ſuum guſtulum eſſe æternum, ſed propter hoc
ipſum æterna meruêre tormena.—
Ad Epiſcopum Deo gratias ſenſatiſſimè ſcripſit Santus
Auguſtinus ep. 49. q.4. V'oluntas punitur, quæ æternam v-
luit habere peccati fruitionem, & ides æternam vindicta inve-
niet ſeweritatem. Hoc eſt, qui conſentit in voluptatem,
quam percipit ex impudicitia, vel ebrietate vel lucro ini-
quo, vel vindicta, aut quocunque alio vitio, vellet illam vo-
luptatem nunquam ceſſare, meretur proindeè pœnam nun-
quam ceſſantem. Quod præclarè elucidat S. Thomas I. 3.
contra Gentes c. I44. inquiene, ideò ſupplicium eſſe æter-
num, quia peccator temporale bonum æterno præferre au-
ſus longè magis id feciſſet, ſi dele atio peccati æternum du-
ratura fuiſſet. Similitudo clara eſt ab iis, qui in luſum in-
amorati, licèt ſæpè moneantur, non tamen deſiſtunt, totàâà
nocte luſuri, niſi lumen extinguat hospes; Ludunt peccato-
res & illudunt DEO, cujus mandata pro ludo habent, nec
deſiſtunt ludere, quamvis millies moniti, donec mors vitæ
lumen extinguat, & facultatem ultrâ peccandi, non tamen
voluntatem peccata continuandi, adimat. Semper enim
peccarent, f viverent. Audiatur S. Auguſtinus, lib. de pœ-
nit. Qui impœnitens moritur, omnino moritur, &aternali-
ter moritur, qui enim impœnitens finitur, ſi ſemper viweret,
Imper peccaret. Auguſtini ſententiam confirmat D. Grego-
rius I. 4. dialog. c. 44. V'oluiſſent utigue, ſi potuiſent, Anè
ne Viere, ut potuiſſent ſinè fine peccare. Et infert. Ad
magnam igitur juſtitiam judicantis pertinet, ut nunquam care-
ant ſupplicio, quin hac vita nunquam voluerunt carere peccaté.
Quin imò, ut idem Gregorius aſſeverat. l. 34. moral. c. 16.
magis appetunt peccare, quàm vivere, ut patet in libidino-
ſo Amnon, in ambitioſo Aman, in perfido Abſalon & c.
In voluntate, in quâà quis moritur, perſeverat æternum
(eſt

e tubt

Gurounne
i ie⸗
Semnn
ſeene.
Ubcen
Ani, itoc

Etoluinwe
mnsw

leirsde
Midoinm
ier nete
umm ni
Iumn Hye
n kynt,

Ugtuenne

Eorcumg
ſenele, l
Alolloc

en,

—
ſolükee (eſt enim mors inſtar ſigilli obſignantis epiſtolam) unde
Kea hicſtt quid mirum, quòd æternum peccantes puniantur æter-
num? quod de Behemot job pronuntiavit c. 41. v. 15. id de

Coneio Ruſtica. 6

1 .
ne ſerihſtirt unoquoque damnato dici poteſt: Cor cjus indurabitur tan-
gle teſicr: quam incus. Peccatori idem eſt mors, quod caſus Lucifero,
Hnon inidin ajit S. Oannes Damaſcenus, quia ſicut is reſurgere nequit
ti in vonne poſt caſum, ità peccator poſt mortem. Quanta obfſtinatio
etate vellun Caini, Pharaonis, Judæ, Phariſæorum, quos nec minæ, nee
io, veller lim ſupplicia, nec beneficia, & miracula movere in hac vita po-
inde peenmt ture, ut à peccando deſiſterent, at longè major eorundem
aS. Thong in altera vita erit pervicacia, quâ culpam ſuam non revoca-
ppliciumekte bunt, unde nec juſtitia divina pœnam revocabit. F. 4.
ternoprakennt At dices: Hæc obſtinatio eſt ipſiſſima peccati pœna, cur Obſtinatio
Eccati telnunt eam DEUS peccantibus irrogat? Reſpondeo quia ultrò n ſhe
,gli innin volita fuit in ultimo peccato: Deſcenderunt in infernum cum ba à eo
ven geltun armis ſuis, & poſuerunt gladios ſub capitibus ſuis, &; fuerunt irogat⸗ *
8, Luduntpent in iquitates éorum in 0s bus eorum, ideò & ignis habet pa- dumnätig

volwconan bulum perenne. Nunquam ceſſant damnati peccare, fi eauia
DEUM blasphemare, ſanctos calumniari, ſeſe invicem &tοεnita-

ee inſetari, ideoꝗque nec divina juſtitia ceſſat eosdem ver- tis.
i Eente berare, fulminare, & ſuppliciis znrcieran mnactare⸗
ſöows, h uamvis autem Electi clarit imè agnoſcant, ſe 4 repro-
Nunnuc, e bis mille diris devoveri, non tamen idcircò commovebun-
nyiy, C tur, nec turbabitur placidiſſima eorundem muſica, imè
„Greri juxtà doctrinam Gregorii citati, tantò magis in æternum
ntſnuhl⸗ gratiæ divinæ debitores ſe eſſe cognoſcent. Quantè in
e, Mnen æternum mala puniri conſpicient, quæ ejus adjutorio
. Nine, vicerunt. Ingenioſè dixit Gerſon. Infernales gemitus,
, At Muna, ſtridores porridi, & rabidi ululztus dumoniorum concurrunt
uptcuntt /4 ad integri tatem melodix hujusmodi dulciſonæ. Quia in mfer-
1 3u noll⸗ no eſt juſtitia, & in cœlo mollior cantus miſericordiæ, jUxta iliud:
tpnetinil miſericordiam & juſtitiam cantabo tibi Domine. Aliam
Ablaone. affert ſimilitudinem Guilielmus Pariſienfis. p. I. c. 51,
kleferin n I 3 apud

70⁰ Feſto Catharinæ V'irginis & Martyris.

apud Euſebium Niremb. Sicut non eſt perfecta Regia, ubi car-
cer abeſt, nec eſt ordinata Civitas, ubi non eſt locus juſtitiæ,
ità nec perfecta cenſeri poſſet moles univerſi, cen Regia Om-
nipotentis DEI, ſi carcer non foret reis plectendis. Sicut
autem Carcer tamdiu manet, quamdiu regia ſtat, ità & Car-
cer inferni erit, quamdiu regia Cœli perdurabit. In quem
Carcerem nè deturbemur, ab omni ſpecie peccati omni-
ꝗque peceandi pericule plus quàm à facie colubri & inferne
ipſo fugiamus; Præſtat mori millies, quàm ſcienter volen-
terque terribilem illum Dominum offendere, qui poteſt
corpus & animam mittere in ignem inextinguibilem, ar-
dores, horrores, fœtores, angoresque inceſſabiles; in æter-
nitatem nunquam, nunquam, nunquam terminandam.
Sanctiſſima Partheno-Martyr Catharina, quæ præſentifſi-
mo ſuo Præſidio Carolum IV. Imperatorem tempora-
neæ mortis periculo eripuit, gratioſò nos patrocinio
à morte æterna eripere ac præſervare dignetur.
Amen.

encunte
Snlereren
lo nni
Unertenitn

es Aided

eniemtid
Efte⸗pnben

Inepre 4

tet tyi.

Concio Givica. 71
ANN — —
neten EEeeebeeelssesseee
verſt lpcelheit . .„ . 4
ecett Concio Civica.
regin ſi bl . . . .
dunbi, g Procraſtinatio, ingens Fatuitas.
decie eein Erant fſatuc. Alatth. 2 5.. C. v. 3.
ecolubri kit⸗
umſciente, KRudentiſſima Virginum & divinæ humanæque Qrlil libi
endere, dir 9, Sapientiæ Mag agiſtra Catharina, dum in ſuis inſig-velit Gla-
entingibt, nibus gladium oſtendit, & rotam, hoc ſymbolo Eata⸗
ceſſtabiles ne iveram nos edocere vult ſapientiam, nè inter fa- niuæx?
Uam terrium tuas Virgines unquam reputemur. In gladio enim ſuo
, ucr rett deſcribit divinam juſtitiam, menetque: Fugite Clientes
eratoren en mei ab illo gladio, qui corpus dividit ab anima, animam 4
nosen DEO, & quidem æternum. Hic vobis gladius ſit pro ſtimu-
are dignenn lo ad currendum celeriter, nè ſerò cum fatuis irginibus ve-

nientes in ſeveræ ju iſtitiæ gladium incurratis. Ecce rotam,
qua conſulo, i in viâ peccatorum ſtare nunquam, ſed curreré
impigrè mandatorum Regiam, nè in damnationis, & ærum-
noſiſſimæ æternitatis incidatis rotã, in quà jacent infelices
Virgines, & ideò infelices, quia fatuæ, ideò fatuæ, quia ſe-
rò venientes, ideò ſerò venientes, quia de ſponſi Bonitate
præfiſæ; putabant enim: Quandocunque ex olei officina
redibimus, patebit nobis janua, præſtò erit Sponſi clemen-
tia, favebit miſeri cordia, at quia putare eſt errare, errârunt
toto colo, & quia ſerò venére, eleum perdiderunt, oſtende
runtque, non eſſe ſe filias oleæ, ſed pinguis Minervæ, de
quibus nihil ſcire vult Sapientia vera: Neſcie vos. Im le-
tum eſt in iſtis Virginibus. quod proverbiò diciin; vpera 1r6
Gex ſpe are, wultosfacit delirare, fatuæ enim hæ Virgines
edidére magistrale ſpecimẽ ſuæ fatuitatis ſperando & expe-
*S&tando. Qu fatuitate, nè & nos infaſcinemur, procraſtina-
tionem

72 Feſto S. Cat harinæ Virginis Martyris.

tionem tanquam ſtultitiam maximam, nocentiſſimamque
dedicamus.
5§. 2. Alphonſus Carletus apud Typotium in Symbolum ſibi
Rultè egit aſſumpſit gladium olivã circumvolutum cum epigraphe,
differendo ut roque elareſcere pulchrum. Habet utrumque Deus „Oli vam
anitea- miſericordiæ, & gladium juſtitiæ, pro ſapientibus illam,
iitum pro fatuis; Enormem ſtultitiam commiſit Adam, cum
in arboris vetitæ fructum immiſit manus, ità fortè ſecum
ratiocinatus, quid oberit pomellum deguſtatum. Bonus eſt
Deus, morſum mali non ſentiet. En ſpes fatua In ſpem
peccavit, & pœnitere diftulit, ſed non diſtulit ponam Deus,
nè ſi Adamus perſeveraret in ſcelere ultrà occaſum ſolis, fie-
ret incorrigibilis, ut docent Cyrillus, Epiphanius, Diodorus
apud Salianum: Ejecit eum Dominus, ait Moyſes, quaſi ex-
communicando Addit Cardinalis Hugo: Angelumque cum
gladio flammeo in cuſtodiam præ foribus paradiſi appoſuit,
ut ſpes omnis redeundi excluderetur. Ità hodiedum plu-
rimi gratia & gloria excluduntur, quod, vaniflima ſſpe in-
fatuati, omni ſibi momento patere Cœli regiam opinentur:
nod&tes atq; dies patet atri janua Ditis. Sed non alti janua coli,
S. 3. hæc enim ſolo gratiæ tempore, ſolisque patet ſapientibus.
Kusdem Si quando mundus plenus ſtultis fuit (ut verum fuerit
rei pecca- dicere: Stultorum plena ſunt omnia) fuit Noêé tempore, ubi
tores in d- quatuor prudentes viros totidem feeminas reperio, reliqui
uvio, inſanierunt omnes. Prædicabat illis quidem divinus Noë
imminentem DEI jram, ſed fruſtrà, donec apertis Cœlorum
Catara&tis clauderetur ſpes veniæ, & janua viteæ.. Non du-
bito diluvio illo aquarum complures ad arcam adnaraàſſe,
pulſaſſe, ingeminâſſe: Aperi, aperi nobis! Conſanginnei ſu-
mus, pœnitere volumus, grati & frugi erimus, ſed ſerò ni-
mis, O fatuil clauſa eſt janua. Proh! quàm clauſa firmiter:
Incluſit eam (Noë) Dominus deforis, Gen.7.v. 16. Cur deforis:
ut ſi videret gemitus morientium, & miſericordiâ tempeſti-
vãâ motus recipere in arcam pereuntes vellet, aperire eam
om-

ui⸗

Utcen

wintoeen

liceſo

enzvri
ihlhern
Dond.
Minsne
IK᷑HNre
Enlm,a
leletaur

4

eneſn

econrer
Uniſuneh
udnlte

Conm

ſorketr
ibenze

ulerttr

V.

Kinenr
iCenne

Concio Civica. 75
Ccehtfirm

. . . . —. .„ .
omnindò nen poſſet. Clauditur enimverò fatuis hominibus
Cœli porta quæ ſuneSacramenta, ut haberi non poſſitssaer. =

in Spmbonn
n ri dos, cum Præſentia ejus metu mortis & inferni potius quàm
Aleeig amore DEl & virtutis deſideratur, vel etiam clanduntur
tienidad quinque portæ ſenſuum, ut ingruentibus amaræ mortis fliluu.
aniſtzin Gtibus, dum haurire peccatorem mare æternitatis inc pit,
öine capax non ſit gratiæ, nec venire poſſit ad Noë, æternam
trncndan videlicet quam vox ipſa ſonat) animæ quietem.
tiknn ha O ſtulti & tardi corde! cur ſtulti? quia tardi, quia fun- 82.
esfinI davéré conſolationem ſuam in miſerabili ſperabamus. N 6S Pes ber;
uitpeennd autem ſperabamus. O ſpem! delirium! meritèò ſtulti pit & per-
ocanen dicti, ut diſcamus non ſperare imperfectè ad vitæ veſperam dit, dicie
PphaniusDie redemptionem noſtram, quia timendum, nè diſpareat falus dle puns.
Mos aboculſis, ſicut in Emaus ab oculis diſcipulorum Salvator
Angelungean diſparuit. Comparat incarnata ſapientia procraſtinato-
8Pparaciſzgne rem viro ſtulto, qui ſuper arenam ædificat: Similis erit viro
ihocedan ſtulto, qui ædificat domum ſuuam ſuper atenam. Matth. 7.
6,vanifimuſe v. 26. quid eſt ſuper arenam ædificare, quàm differre con-
legiam oylden verſionem ad ultimas vitæ arenulas, quando te mors redi-
nonaltiſmmu. get in pulverem, & nullum erit in arenâ conſilium. S. Au-
patetipieni⸗ guſtinus tomo. 1 o. de Verbis Domini ſerm. 59. Cc. 8. verb's
t(or venunt graviſſimis in eos invehitur, qui ſpe vanã ſibi ipſis impo-
it Noè temmwt. nunt, & ex præmiſſa probabili infallibilem deducunt conſe-
nölepetit quentiam, atque in hunc modum argumentantur: Eze-
nidem irtu chiel dicit, quacunque die converſus fuerit peccator, ini-
cipeltelti⸗ quitatem ejus non recordabor amplius, ergo non eſt opus,
Uuvite. M Ut hodie convertar, ſed cras. Quare hodie con vertor 65
arcam mdd non cras! quare bodie 657 non cras Eat hodiernus dies ficut hes
Coinetun ternus, volutetur in mortiferd delectatione. Cras con Vertar S

finis eſt. Contra quos breviter, & nervosè Doctor Hipponen-

fione, ie ſis: Keſpondetur tibi, quid ſi ante craſtinum tuias erit ſinis 2 erge
mte g ben qui dem gaudes, quia indulgentiam Deus promſſit. Sed cra-
ian ſtinum diem iibi nemo promiſit. Quin potius noctem hanc fore
S tibi fatalem præmonuit: ſtultel hac nocterepetent animam
ler: en, tuam; diem verò hodiernum ſaluti tuæ conceſſit, monuitq;

Hodie

74 Feſto S. Catharinæ Virginis Martyris.
Hodie ſi vocem ejus audieritis, nolite obdurare corda veſtra:

Pergit itaque Auguſtinus: Nec deſpero, ut deſperando pere-

am, nec ſpero malè, ut ſperando inteream. Iſta duo occidunt
animas, aut deſperatio aut perwerfa ſpes, nam ſicut liberat bona
ſpes, ita decipit perverfa ſpes.

8. 5. Ità deceptus & perverſus, & æternæ transſcriptus mor-

oex ti eſt juvenis ille, de quo P. Cæſar Recupitus opuſc. de ſignis
Zien prædeſtinat. c. 4. Novi Adoleſcentem nobilem, qui de-
licta juventutis accumulans hoc referebat lemma: Satis
hora noviſſima, juxta id Matth. 20. Hi noviſſimi unâ hora
fecerunt, & pares eos nobis feciſti, ſed infelix, cum quadam
nocte poſt epulas ad peccandum accederet, repentino lapſu
cervicem fregit, & quamvis decem amplius horis jacuerit
ſuperſtes, ſinẽ voce tamen, ſinè ſenſu, ac ullo pœnitentiæ
ſignõ editò obiit, periitque.
Adolescenti jungamus adoleſcentulam, nobile par!
Narrat P. Henricus Engelgrave in Cœlo Empy. Feſto S. An-
tonii Paduani S. 2. Paucis antè annis Antverpiaâ egiſſe
meretriculam juventutis illecebrum, urbis ſcandalum, mul-
torum ruina. Admonita hæc eſt ſæpius, à ferventi quo-
dam ſocietatis Operario, cui Cornelio Nomen, reſipiſceret
aliquando, & & cœno vitiorum emergeret, æternis alio-
quin ignibus, & brevi quidem, arſuram. Non fuit vana va-
ticinatio, ſubitò enim paroxiſmòô opprefſa fœmella ad do-
mum profeſſam pro ſuo pio monitore mittit. Qui tamen

per totam domum quæſitus, tandem ad aram operans eſt re-

pertus; & quamvis à Sacrificio mox ad ægram excurrerit,
illam tamen paſſis crinibus, vultu ac oculis ungue dilacera-
tis inſtar Furiæ deſperabumdam exſpirâſſe reperit, illudque
pro aculeo adſtantibus reliquit: Quæretis me, & non invenie-
§. 6. tis, &ò in péccatis veſtris moriemini.
peero⸗ Doctiffimus Abulenſis in c. 7. Joſue q. 4 quæſtionem
craſtinati- movet; Cur Achan audiens, quod OEUS dixerit eſſe ana-
enemma- thema in Ifraël, & quod ſequenti die declarandus eſſet furti

gis indureſ-
eit. reus,

vonenkr,
lintge
nthpoten
Alirtatce
Uleleil,
n en
bVucegern
crerr Cen
n zele.
Elranulto
Aincchtnel
Unlr

feigane
ngnii
6lalln

oti.
ne
Aeheal,
audlbnt
nfeut lere

transſcit
Itus opolc keh
hobllen, gt
ebat lemmit

oviſſimi nie

felit, cumat
fet kepentint
plius horis in
1c ullo Perniti

lam, nol
Pmpyr. Feton
6s Antrennit⸗
bisſcanddlune
16, 4 feheni
Nomen, lelii
eket, Elenlst
„ Monfültrun
eli feneh
nüttit. Cr⸗
Niacn opelnit,
Hegrmenk
ls vnge
teyent, in
ne, OMtit

Ucirettel/
nndtsce,

N

Concio Aulica. 75

reus, cum ipſe ſibi peſſimè conſcius eſſet, non fugerit „non
ingemuerit, non adhibuerit Patronos:? Et reſpondet præ-
ſumpſiſſe Achanum de bonitate DEI, DEUS verò pervertit

cor ejus, ut noen remaneret ſalutare conſilium, nec ſciret, an

& quò ſibi fugiendum eſſet, incidit proindè præfidensAchan
in lapides, à quibus temporaneàâ vitâ exutus documento
ſupremo nobis inclamare voluit: Diſcite non præfidere di-
vinæ Clementiæ, ne in lapides aliquando abeatis, præfi-
dentibus enim imprecatio poſita eſt : Fiant immobiles quaſi
lapie. Exod. 15. Quin omnibus immobiliores ſunt lapidi:
bus, ſiquidem in morte Domini petræ ſciſſæ, at hic nec in
morte Domini, nec in morte ſuâ moventur, ac ſcinduntur.

Non ſunt hi lapides pro cœleſti Jeruſalem, ſed pro camino

luciferi, in ima tartari ad ſedem ait Cornelius à Lapide inc.
27. Matth. Signati ſunt ejusmodi lapides charactere re-
probationis in Epiſtola S. Judæ v. II. Væ illis, gui in viam
Cain abierunt, & errore Balaam mercede effuſi ſunt. Duas
vias ponit Apoſtolus altera eſt ad ſiniſtram, ad dextram altera:
neutra ducit ad Cœlum, ſed infeliciſſimum exitum utraque
ſortitur: Væ illis, qui in viam Cain abierunt. Quotquot
jeêre vid hac, clamant denique: Erravimus! eſt autem Via
CGain, via deſperationis, mjor tſt iniquitas mea, guum ut ve-
niam merear. Gen. 4. v. I3. Via Balaam, via præſumptio-

nis. Hic enim cum malè viveret, bene mori optabat.

Num. 13. v. I10. Moriatur anima mea morte juſtotum, Soſiant
noviſſima mea borum ſimilia. Utramque viam depictam à8.
Juda inceſſit meledictus proditor, de quo aureus Orator
homil. I. de Juda: Confidebat in lenitate Magiſtri, guæ 1ts il-
Ium maꝑis confundit, &ůomni venia privat, Ex via præſump-
tionis inſiliit in viam deſperationis, ut de venia inſtar Caini
deſperaret. Tunc idens Judas, quod damnatus eſſet, retu-
lit. triginta argenteos. Matth. 27. v. 3. Nec vivere, nec
mori dignus, cui & vivere, & mori culpa fuit. Egerat Ju-
das & acculatorem ſui, & judicem, atque nè quid ſcelerĩ de-
Kk 2 eſſet,

76 FeſtoS. Catharinæ Virginis Martyris.

eſſet. Egit & carnificem, fuit illi quidem mors præmatu-
ra, unâ nihilominus die ſerius appenſfus eſt, ſi enim una die
citius ſuſpendio periiſſet, traditus ab illo Chriſtus non eſſet,
ſic immaturo fato pereunt, qui clementiæ divinæ præfiſi
pœnitentiam differunt, morte enim immaturâ præoccupa-
6 7. tiſpatium pœnitentiæ non inveniunt. .
Heus pro Peccare, E&; de DElI Olementia præſumere, ideoque pœniten-
hife uem tiam procraſtinare, pelago juſtitiæ ejus exponi cſt, ait 8. Grego-
diam eſt ti-Frius. Ità ſe expoſuit Pharao, virgines fatuæ, ità lucifer ju-
mendus. dicio S. Bernardi tract. de grad. humil. Quia nimium bonitati
divinæ præfidit.
An oculus tuus nequam eſt, (luciferum alloquiturSantus)
quia ille bonus eſt, de cujus bonitate dum fiduciam nefariam ſumis,
Jfadtus es &ᷓ contra ſcientiam impudens, & contra potent iam
audax. Cogitationem porrè luciferi fuiſſe ejusmodi pu-
tat S. Bernardus: Putdsne Creator opus ſuum deſtruet! quaſi
eſſet bonitate divina alienum, ſumere de malis ultionem;
Contra quem fic ſubtiliter: Certè ſi talis eſt, qualem putas,
tantò nequius agis ſi non amas, & ſi ille patitur aliquid fieri con-
tra ſe potius, quam ille factat aliquia contra te, quanta malitis
eſt tua, ut el tu non parcas illi, qui ſibi non parcit, parcendo tibi.
Non meretur miſericordiam, qui ſie illum contemnit, an
divitias bonitatis ejus & patientiæ, & longanimitatis con-
temnis'facies DEUMcontemptibilem, quia credis facilè ex-

orabilem, & unde eum amare deberes, odiſti, unde honora-

re tenereris, contemnis, unde minuùs peccare deberes, gra-
vius delinquis; Hæœc cogitatio ità momordit Gregorium Na-
zZianzenum orat. 31. ut ſanco zelo plenus palàm dixerit:

Ird &z mœrore impleor propter meum Cbriſtum (utinam ipfi

quoque doleatis) cum eum hac de caufa contemni ac pro nihilo
haberi conſpicio, propter quam eum mazimé honorari par erat.
Præſumptionem vocat Hieronymus epiſt. ad Demetr. Pes-

Emum Praæceptorem, pravas enim docet conſequentias, bo-

nus

—

ioluigi

mlgen

niln
enbien n
ue
nliel
en n 1
zihecen
mirtad
ltizan ren
lvuenun

Diashn
ECNnau

6
Aregnono

ghnoe
Pebelcee

Pkhno
eemürr

nnrnie

m— Concio Ruſtica. 773)
lei nus eſt DEUS, ergo peccemus, miſericors eſt DEUS, & uua. 2ð
oChiitm cunque die peccator convertitur, peccatorum ultrà nonY
ntir Kr meminit. Ergo pro libitu pœnitentiam differamus, bonunm
munnie eſt, non utipræceptore pesſimo ait, Hieronymus, ſcilicet præſum- l
4ptione Quis quæro te ità argumentari docuit (verba ſunt =
ereiſtocſem LudoviciGranar.l. I. C. 27. in duce peccat.) Deus bonus nemi-
AeoTten nireddet mala. Ergo licet ſequi iniquitatem. Quin potius

honicte ſic inferamus: Quia apud te propitiatio eſt, & propter le-
ſirur, iüli gem tuam, ſuſtinui te Domine Pſal. 129. Et propter idem eſt,
Mietinidm ac ea propter, & eſt ſenſus: Quia facilè propitiaris, idcircò
addixi me obſervandæ legi tuæ. Huc facit Vatabli transla-
niloqtindn tio: Quia Apud te clementia, propterea timéris. Magis DEUS ti-
uciannefuim mendus propter miſericordiam ſuam, quàm propter juſti-
„GcoNH NH tiam ſuam.

1 cmee⸗ .
– Gen. 28. v. 17. exclamat Jacob, quàm terribilis locus iſte!
edemasian Cu terribilem vocat? audi S. Chryſoſtomum homil. 54.
tale eſ, uin Stupens juſtus propter magnam miſericordiam DEI timuit. Ità
lite G fulße timent ſancti Cœleſtes & exclamant: Quis non timebit te Do-
e mine, quia ſolus pius es. Patiens eſt DEUS, inquit Orator au- 8. Chriſoſt,
ate, n reus, ut à peccatis te eximas, non ut peccata peccatis accu- Hom.ö.

NNoncitnn, mules, quia niſi id feceris terribilius judicium te manet. Talis Rom.
ilwm contet⸗ iſta benignitas DEl, ſubjungit D. Ambroſius, Kcut per. nimiam
elongmint „at;entiam facultatem converfionis indulget, ita gra viora ſup-
ngceh piicia coacervat.

Hocliſti,vnteke B
nin In vita S. Franciſci c. 11. narrat S. Bonaventura, quod Re- Mah
otcitegaenn ate Canonicus æger petierit S. Franciſei benedictionem, CUipeccat
lenls Nbnt. S. Pater, quomodo ſignabo te cruce, qui non vereris Dei juſti⸗ D Vie
Crifmn linj tiam? quomodo ſanabo infirmitatem, qui non corrigeris pglisni-
Ortennir el propter DEl clementiam: propter preces= nihilominus alio-ſericors
instororn ⸗n rũ ſigno & ſano te „ſanatus ille priores repetiit inſanias, ob-
i aener litus verbis. Franciſci-Qui peceant in miſericordia, non con-

olellens, ſequuntur miſericordiam; & paulò poſt cœnans apud alium
colein Kxʒ Cano-

.

78 Feſto §. Catharinæ Virginis Martyris. —

c e
Canonicum ruente tecto, ſolus ille contritus eſt, elapfis 4 uii
Ccocteris. Quis iſte Deus tam bonus, ut homo ab illo ma- ihn
us fiat! ait elegantiſſimè Tertull. l. 1. contra Marc. c. 23. ſun
S. paul in Inde ſollicitior ſis, monet& S. Paulinus unde potes eſſe ſecurior, i
8 Gd En tantò magis chariſſimum DEUM metuas offendere, quan- n
ni, tò promptius dignatur ignoſcere. S. Cchryſologus verd ℳs
ſerm. II13. Nemo, nemo, ſic de ægritudine gratuletur, ut
velit in vulnere permanere, ingratus Medico, inimicus eſt,
qui ſemper curari æſtuat: Fugienda, fratres, dementia iſta ven hnhus
eſt, fugienda, inquam, quæ etiam poſt curam captiva tene- enn

tur amore morborum. Eſt, fateor, juxta Oraculum Matris
miſericordiarum, miſericordia ejus â progenie in proge-
nies, ſed quibus? timentibus eum Luc. 1. v. 50. non timet
eum, inquit Sanctus Auguſtinusl. 2. C. 14. de ſerm. in mont.

rünt
ewvengn

qui quasi de bonitate cjius ſecurus eſt. Emetb
6. 9. Malè ſecuris ejusmodi peccatoribus idem pænè acci- non ten
Anem dit, quod illi Ciconiæ, de qua Cæſarius l. 10. C. 60. In aula adecamud
enie cujusdam militis niduserat Ciconiarum, Ciconia femella Annon
mari infida admittebat adulterum, ſeque deinde diluebat runmmomen
in piſcina aulæ, nè odore proderetur adultera; notàrunt emiln)
Aulici fraudem, & obſtruxerunt piſcinam ſpinis, nè diluere due
ſe poſſet, eàque ratione à mare reduce deprehenſa, ac roſtròô Ile E
impetita eſt, verum eum pungenti reſiſteret, adduxit mas II,MN

intra horæ unius ſpatium alias Ciconias, quæ confecére ad- npuniszf
ulteram, i inque partes plurimas, aliis ſpectantibus, dilaee- nonamrn
rärunt. Simile quid minatur DEIs iis, qui miſericordidg ln
ejus, & lavacrò pœnitentiæabutuntur: Eece go ſepiam vi- an
am tuam ſpinis, ut, cum pœniter e ſerò voles, non poſtis, qui,

Unk, Mentici

rens
cum poteras, ſeriò pœnitere nolebas. ekenke
QWapropter non ſimus craſtini, ſed hodierni, hodie ſi tilen Mrl
vocem ejus audieritis, nolite obdurare corda veſtra, nec cor- ut Rinh
vis in pabulum cedamus, non ſimus Moratores, nè inter Mkehin
moriones fatuasꝗque Vvirgines! numeremur, non differamus Enhven
bonorum operum ſtuch um, nè nundinas & nuptias negliga- Gun

Manhn,

R Concio Aulice. 79 MM
thomd, mus, & cum hodiernis quinque fatuis à conſpectu ſponſi, &
Contr in⸗ convivio nuptiali in exilium & carceres amandemur. Quin
eztte potius cum clamor vel pulſus inauditus fuerit: Ecce Sponſus
Nsoffenie, venit, dicamus ocyus: Ecce adſum, ecce paratus ſum, ecce
Cnpſalen renlio.
lth ier Concio Aulica.
eneni „ = .: .
n Clementiſſimus eſt Deus dum vivimus, ſeveriſ-
traanm ſimus dum viximus.
progenieinf Neſcio vox. Matth 2.

On poſſum ſatis capere, deplorare, enarrare con- .
aditionem quinque fatuarum Virginum, de quibus patuæ
Hlectum eſt Evangelium. Virgines ſunt, & ſponſo Virgines
W iden aon enon placent. Fatuæ ſunt, & non excuſantur. nreule⸗
. oh Uno, ut ſic dicam, tactu tardius veniunt, & à Capella cœle-
m, Ccis ſti repelluntur, uno paſſu tardius adſunt, & à nuptiis elici-
Ue Eeie, untur, unum momentum negligunt, & nullius momenti:
tadtenm UÜbi eſt promiſſum. Matth. 7. v. 7. Luc. 11. V. 9. Petite, &
anſpinsnd accipietis, quærite, & jinvenietis, pulſate, & aperietur vobis.
Leprehennon Pulſant illæ, & non aperitur, rogant, non exaudiuntur;
iſteret, Amn quærunt, non inveniunt, in bono opere occupatæ erant,
1 Olleclifti dum ſponſus veniret, ibant enim emere, & boni operĩs mer-
ſeckumnb⸗ cedem non accipiunt. Quid dicitis Theologi: FPacienti quod
is, Jui mien eſt in ſe DEUS non denegat gratiam? Fecerunt Virgines quod
.: Lece r erat in ſe, mendicârunt, emptum iverunt, & gratiam illis
volesnongott denegat Deus. Quis putaſſer ſ ponſum eſſe tam auſterum,
JESUM eſſe tam ſerium, DEUM eſſe tam ſeverum! Magna
elhodenit⸗ myſteria latent in hac parabola Virginitas cum ſit virtutum
Crvekrunet alpha, Angelicuũ, imò divinum clenodium, nihil tamen illis
e⸗ e;i prodeſt, quibus condigno non eſt in pretio, aut quibus curæ
Morn Ge non eſt, ut aureo vaſi caſtimoniæ infundant oleum miſeri-
nn, , cordiæ, juxta expoſitionem Magni Gregorii; fatuitas non
Anhtinn, cacU-

14, Geſerm n

d88e Feſto §. Catharinæ Virginis: Martyris.

ExcCMat, quia ſapere exemplo prudentum nolebant, cum pe-
terant, non poterant cum volebant; ſed neque iter ad ven-
Jentes easdem commendat, quia iverunt lentè, imò non
§. Brune iVére pedibus, ſed tantum cogitationibus. Ibant ad olei
hem. de V'enditores, inquit S. Bruno, non pedibus, ſed dAeſiderié, at non
Virgin. attendit DEUS deſideria, quando adeſſe poſſunt opera.
Pulſant, ſed ſeriò, quando non ſunt amplius claves præ ma-
nibus, ſed in manibus gladii pro clavibus, gladii ancipites in
manibus eorum. Ex quibus colligo, DEIIM eſſe clementis-
ſimum, dum vivimus, ſeveriſſimum, dum viximus.
§. 2. Tam miſericors DEUS eſt, ut juxta doctrinam S. Am-
Cementia proſii in Pſal. 118. quò amplius offenditur, eò cumulatiora
riis conce-Præſtare ſoleat beneficia, quaſi ſolvat malitiam beneficiis,
Deibus gaudeatque vincere in bono malum. Aſpicio Titulum
datur. Crucis, & video, quod MWazarenus vocetur ſeu floridus.
Quemadmodum enim ex ſpinis roſa, ſic & peccatis noſtris
ipſius germinat miſericordia. Ego flos campi. Flos potius
quàm arbor vocari vult, quia inter florem & arborem hæc
diverſitas eſt, quod arbor ſemel ſucciſa fructum amplius non
proferat, flos autem ſi demetatur, majorem exhalat odo-
rem, eâdemque ex radice alius ſuccreſcat; flos ESUS eſt,
ſucciditur falce mortis, & halat amoenum Paradiſurma, bodie
mecum eris in Paradiſo.

Cant. 2. v. I

Tam miſericors DEUS eſt, ut ideò in ſole poſuerit Ta-

bernaculum ſuum, quòè ſolis æmuletur, imèò exſuperet na-
turam, oriaturque ſuper bonos & malos, pervadat loca
munda, & immunda, nec quidquam amittat ſplendoris, aut
caloris, etiamſi nebulæ ſpiſſæ, nubes denſæ, terra tota ſe in-
terponat. Plinius dixit l. 2. c. 62 Rhodi & Syracuſis, nun-
quam tanta eſſe nubila, ut nom aliquàâ horâàsol videatur, nun-
quam tanta nubila in nebulonum animis obducuntur, ut

non aliquâà horâ per diem quid aliquo minuto per horam

videatur Deus, & radium miſericordiæ ſuæ non ſpargat, O
quoties in decimam crucis ſuæ lineam revertitur, ut diut us
bene-

Putnkkkrn
rlloiin

Alll.
Zlſeikpe
etionsen
ltoteng
bovampe
Kenilemin
rdCen o
lonhioren
Dxrprune
(ninn nlte
ereimnib 14
ohttenm⸗
Ummuanirwr
unſitemre
ndmnced
düknzerinn
iu migi
Cregin
Innſein
hrmein

1

Anguiben

runt lent in,
iibus, bunt
,ed Leftethe
eſſe Poſlint g
Plins dresn
1, atiſai
lNeſecen
Um vixims.

1 Corimms.

tur, eè cunn
Waltiam benre
1. Aſpico ln
vocetulr ſen ki
ſce pecenst
canpi. Nhy
fem A arboren

ruckum ng

jotem eihitt
eſent; fos
unLaricius

dinſoleoie

, imd eriſet
alos, peliall
nittitſplennn
enſe tetttan
i Xoynaid
,tSolvickenn⸗
wis cben;,
ofinniofeii
ſueonſ
kefeltilln

Concio Aulica. 8r

beneficio crucis, & mortis ejus vivant, qui vitio ſuo mortem
Animæ æternam promeruerunt.
Tam miſericors Deus eſt, ut etiam iratus miſericordiæ
recordetur, & olivam mittat poſt diluvium ad pacem & mi-
ſericordiam illis continuò impertiendam, qui arcdtæ pœni-
tentiæ arcã incluſi ſunt. Ex oliva Chriſti crux fuiſſe dicitur,
propter miſericordiæ ſymbolum. Sicut oliva hyeme dat
fructus, & olivæ, dum premuntur, emittunt ſuccum: Itaà
Deus noſter lenior quodamodò eſt cùm premitur, & leniſſi-
mum ſalutiferi nominis ſui oleum effundit, cùm circumci-
ditur.
Tam miſericors Deus eſt, ut quamvis Peccator mille an-
nis graviſſimis ſceleribus ſe contaminet, ſi tamen velmo-
mento peeniteat, mille annos computet pro die, qui tranſiit,

cnihil eſt. Diwiſti: Convertimini ad me Filii hominumPſ. 89. v.

3. Converſionis mox addit motivum, quoniam mille anni
ante oculos tuos tanquam dies heſterna, quæ præteriit. v. 4. ha-
bet ſpem bonam peccator, etſi mille annis peccaviſſet, &
quotidiè mille milliones ſcelerum commiſiſſet, dummodò
jam ſeriò doleat, non impurabit illi miſericordiſſimus Deus,
ſed pro nihilo reputabit. Audio S. Gregorium Nyſſenum
Pſulmographi rerba ĩtà elucidantem tra&. I. in Pſalmos c. 7.
Quoniam mille anni ante oculos tuos, tanquam dies heſterna,
quæ præteriit, v. 4. habet ſpem bonam peccator, & quæ pro
nihilo habentur, eorum anni erunt, licèt vita infinitis ſcele-
rum maculis notata ſit, ut collectio illa peccatorum mille an-
norum videatur efle, pro nihilo tota illa congeries reputa-
bitur, dummodòè pedem referat; Nam divinus oculus præ-
ſentia ſemper intuetur, præteritum verò non æſtimat, ſed

inſtar unius diei & noctis, quæ præteriit, à DEOhabetur.

Ità Gregorius.
Tam miſericors Deus eſt, ut è maximis peccatoribus fa-
ciat primæ admisſionis amicos. Latera Aquilonis Cicitas
Regis magni P'ſal. 47. Mons Sion meridicrulis, & latera
aqui-

82 Feſto S. Catharinæ Virginis Martyris.

aquiloniaria ſunt civitas Regis, inquit Genebrardus. A-
Qquilo diabolus eſt, ait S. Auguſtinus in c. I. Gen. latera
Adquilonis ſunt, qui inhærent diabolo, & ex his civitas Re-
gis conſtituitur, vide latronem è lateribus Aquilonis pro-
ſpicientem, cui Paradiſus promittitur, hodie mecum eris
in Paradiſo. Beatiſime Confeſſor Martyr, exclamat Dro-
g0 Hoſtienſis: Tu Petrus in crucefuiſti, & Petrus in domo Cai-
phaæ latro. Mavult DEUS homo inter pecora, quaàm inter
homines naſci & reclinari, mavult in Nazareth, quàm civi-
tate ſan à educari, mavult degere in Ægypto, quàm terrâ
promisſionis, ut benevolentifſimum ſuum ergà peccatores
inſinuet affectum.
Tam miſericors Deus eſt, ut glorietur peccatoris, Iiceat
ſic dicere, exuviis, vidit Ioannes Ap. 1I. v. 14. capillos ejus
candidos, tanquam lanam albam, quòd lanæ fimiles ſint, ait

Hugo Victorinus, propter oves perditas, quas ubi reperit, in Urle.
humeros depoſuit ſuos, eorumꝗue lana ſacratiſſimum ca- udelone
put ſuum coronavit. . Paſtenio
3 Veriſſimè hæc quidem de divinàâ afferuntur miſericor- Ulevepene
ien *1. diâ, at nemo eidem plus nimio præfidat. Flos quidem'eſt, unpmen,
Flos, Sol, ſec non ſemper decores ſuos explicat; dum ver eſt, florem Amunenlſon
Oicum., arripe, fruſtrà in hyeme eundem quæeris. Tempore ver- unuſond
nantis Gratiæ divinam amplectere clementiam, in hyeme ratihih
enim mortis & judicii fruſtra ad eandem aſpirabis. Sol eſt ucbllr.
miſericordia, ſed non ſemper in eodem ſigno invenitur, ex Uta en
geminis in canerum, exinde in Leonem vadit, ex virgine in Atikten
Hbram deſcendit, ex quâ ſcorpium adit. Non lucet Sol de ulmeiinn
nece, non irradiat miſericordia, ela pſo vitæ die: Operamini Plepgin .
dontc dieseſt, Joannis 9. v. 4. W
Oleum miſericordia eſt, ſed adverte gladios oleo exacui, Dõ en
ut ſcindant acutius, unde lemma ſolenne: Lenimine acutior. Neinn i
Olea eſt miſericordia, ſed facili annagrammatiſmo in acer- al ht
bum Aloë tranſiit, hinc illud: MWunc olea es J65I, Aeinde Ain 1id
Aguid ?heu! Aloéë. Si olivæ non colligantur maturè, morà pe- Knn
. eki

reunt,

Motyi,

— Concio Aulica. 83
Genebinlt —— — 2
int nE reunt, quibus inſ cribitur acerba mora. Oleam temporiar.
Nerhischtn ripere fatuæ Virgines neglexerunt, ideoꝗque oleum & ope- .
nbus Ali ram Kultiſſimé perdiderunt. In ipſa oliva crucis annon
hocie nenn judicium Salvator exercuit ſalvando latronum unum, dam-
ir, Gelen nando alterum, ut clementiæ ſociatam juſtitiam oſtende-
beruine, ret? In olivarum horto, an non biverbio turbas difflavit, &

ſolo applauſit. Sunt mille anni in ſceleribus exacti, ſicut
beceriqun dies, ſed quando ſeria agitur pœnitudo, multis ea dies præ-
uenclbin rerit, & anni eorum, quibus poœnitere vellent, pro nihilo re-
