ejus non memoretur amplius. Jerem. cap. 11. v. 19. Sed Conſi-
lium eorum peſſimum, & odii veneno pleniſſimum ſuaviſſima
Dei Providentia bene vertit, ut caderet lignum non in panem;
ſed in Calicem, vi cujus nequaquam eraderetur de terra viven-
tium, ſed potiùs transferretur in locum optimè habentium, &
vinum novum in regno Patris bibentium. Abſtulit virtus
Crucis omnes aculeos mortis, & Chriſto & Chriſtianis omni-
bus lethiferum in agone ſupremo calicem
ebibentibus. &c.

In

714 299 )0 (SE⸗
Pegser g, Ses S58er. 88, S6 288, 56 e8 ger ger Beer. ſ ſi,
Sunui ef
Concio Aulica. acke
4
Sanctus Jacobus reas
mor.

5 mtjor ſi . 1

Fuit magnus ſecundum nomen ſuum. Eccl, 46. debgi!
. um. lr & Mh

V. I *
Sedere autem ad dextram meam vel ſiniſtram, non fgenen n
eſt meum dare vobis. Matth. 20. V. 23. itr un ufli
C, Uatuor ſunt Monarchæ, quibus fama communis no- inter ton l
ur S. Ja- . :. .
Obus titu- C men Magni attribuit, & comprchenduntur hoc ver- uain. unnde
lum majo- ſu: ChGöglenn. N
muerièt. Magnus Alexander, Pompeius, Carolus, Otho. Arinir Nannn fi,
W aiNa Arrt
Primus, quod orbem totum armis terruerit, & majorem obnims Chrli; i

illius partem ſibi ſubjecerit; alter, quod Romanum Impe-
rium dilatärit præ ecteris; ex eadem cauſa reliqui duo. Ex
Patribus dicuntur Magni, Baſilius, Gregorius, Antonius. Ex

Une Vrgis,: unn
noilts,proprie

Apoſtolis ſolus hunc tcitulum ſibi legitimè vendicavit hodier- naͤur,ſu
nus Jacobus, qui non tantùm Magmis, ſed Major audit ab or- Mun Authorinpen
be Chriſtiano. Certatum ſæpiùs eſt ab Apoſtolis, quis eorum Memez er Mauen
non eſſet, ſed videretur eſſe major. Pro hoc enim titulo cer- Rainre, niſcen
tatum fuiſſe ſcribic Matthæus capitis 18. initio : In illa hora Eitnmm, hon eten
(poſt ſtaterem telonario penſum à Petro) acceſſerunt diſcipu- nmn tuntn eſſnt
li ad Jeſum, dieentes: Quis putas major eſt in regno cœlo- ti et incliſime.
rum ? Marcus veròô cap. 10. poſt petitionem Matris Zebedæi- ir1r glis AWdien
darum, audientes decem, cœperunt indignari, v. 41. de Ja- nlons, heno p
cobo & Joanne. Quibus Salvator v. 43. non ita eſt in vobis en niti ietin
(ut apud principes gentium) ſed quicunque voluerit fieri ma- hüngeniis
jor, erit veſter miniſter. Marci 9. cum irent Capharnaum, & 1 Tics nann u
non potuiſſent Dæmonium ejicere, quod non nmiſi in oratio- nengu

Ue

—

52.63
Wi,

Auligz

Pacobe

1.

ner n, Ne

neun 1 ſrſin
Marth/ 12,

s in ANmui
unerbentnunr khe

pyu, n,0

tmni tenuent, Ampen
ü

Auden ali üinn

sCrzoiis Ain
ſbileginme fendeanihnt
MunmEelllpor ulte
ck Apotdisuͤ
mor bo o aun n⸗
cnin H ntb: nin
ni Deno aorlendk,
rns wuokek in ege⸗
t pertchen Unli⸗
erumr lgun, ,4.
Ztor 14,1l uckn
gtienogne liife⸗
3 cun ienphme⸗
, god ne,

Concio Aulica. y15
ne & jeſunio poterat ejicere, in via inter ſe diſputaverunt,
quis eorum major Eſſet. v. 33. Lucas autem cap. 9. V. 48. ſic ait:
Intravit autem cogitatio in eos, quis eorum major eſſet. Lu-

cæ 22. poſt ultimam Ccœnam, eadem tentatio illos invaſit. Fa-

Gta eſt autem & contentio inter eos, quis eorum videretur
eſſe major. Et quis tandem vicit ? omnium calculo Jacobus.
Quarè his major ſit, in præſenti audiemus ad majorem ter
Maximi Dei, & Magni Jacobi gloriam.

In Scriptura, magnum eſſe idem eſt, ac nobilem eſſe. Jo-

bi cap. I. V. 3. ubi vulgata noſtra habet: Eratque Vir ille ma-
gnus inter omnes orientales, Septuagincta vertunt : Erat ille

H. 2 ¾°
Magiaum
efſe,/idem
eſt, quod

nobilis inter eos, qui à ſolis ortu. Didymus in Catena Græca eſe nobi-

dat cauſam: quoniam ſecundum carnem ex Abraham ſuam
ducebat originem.
cobo major, quia nemo nobilior. Demus Bartholomæum
ex ſanguine Regum fuiſſe, nobilior tamen Jacobus eſt, quia
ex Regio, & ex Sacerdotali ſanguine proceſſerat. Erat enim
conſobrinus Chriſti; ſiquidem Mater Jacobi fuit ſoror Bea-

lena, 8. a⸗
. . J. cbus verè
Si ergò magnus, qui nobilis, nemo Ja- nobilior

aε teris.

tiſſimæ Virginis, juxta communiorem opinionem; at quia

vera nobilitas, propriè ſola eſt atque unica virtus: Jacobum
non ex ſanguine, ſed virtute majorem probo.

Putat Auchor imperfecti operis homilià 35. quod duo Fra-
tres petentes per Matrem (quæ quod Chriſtum infantem ju-

H. ze
Qulis pe-

titio ma-

verit educare, majorem acceſſum habuit) ſedere ad dextram tris flio-
vel ſiniſtram, non petierint honores temporales, ſed æternos, um Zebe-
XW½1.

& ut non tantùm eſſent Sancti, ſed Sanctiores ceteris. Quæ
petitio eſt ſanctiſſima. Non terrena, ſed cœleſtia filiis ſuis
optabat, at quia audierunt, non eſſe acceſſum, niſi per ca-
licem paſſionis, nemo poteſt cum Chriſto regnare, niſi paſ-
ſionem Chriſti fuerit imitatus, reſolvunt ſe audacter, & ſine

dubio primogenitus Jacobus primus verbum habuit: poſ-

ſumus. Lales magna audent, quia magni ſunt, inquit melli-
ftuus Doctor Serm. 32. in Cantica. Nec difficile illis videtur
XXX XZ3 pro

716 In Feſto Iacobi MWajoris Apoſtoli.

—,—

—

ro Chriſto pati ac mori, quia ut præclarè dixit Julius Cæ-

ſar lib. de bello Gallico: Facilia ew difſicillimis animi magni-
tudo reddit. Et reverà magnitudo animi promovit Jacobum,
ut primus ex Apoſtolis biberit calicem paſſionis „primus oc-
cubuerit pro Chriſti nomine, ut in actis Apoſt. cap. 12. initio

refertur.

5. 4 Cùm olim Æyptus, prout narrat Herodotus inter duo-
ſend us qecim Principes eſſet diviſa, & hi licet ſanguine juncti ægrè
quia pri- poſſent convenire; conſuluêre oraculum, quisnam eorum
reiſto. deberet eſſe major, & imperare ceteris Reſponſum eſt:
hriſto ex . . , 17 714. 7 1 .
Apoſtolis Qui in templo Vulcani æreâ phiald libaſſet. Fit præſtitutâ
mortuus, die à ſingulis ſacrificium : unusquisque dona ſua, in phia-
la ærea obtulit:
quàâ incuriâ præ manibus non haberet phialam, de capite
æream detrahit phialam, in eaque ſacrificium obtulit. Quo
viſo ſacerdos illum ex oraculi vaticinio majorem ceteris pro-

nunciavit.

Sæpis inter diſcipulos Domini, ut paulò antè memo-
ratum, fuit de majoratu contentio. Vicit, qui non in Vul-
cani, ſed in furoris templo, imò in amoris ſacrario primus
obtulit ſacrificium proprii corporis ac ſanguinis in phiala fer-
rea, gladio inquam, & non galea de capite, ſed caput ipſum
ſummæ Majeſtati in ſacrificium detraheretur.

Profana, ſacram reddo figuram. Eâàdem in Ægypto,
eum Patriarcha Jacob fato proximus oracula fudiſſet con.
gregatis ad ſe filis, eisque ventura in diebus noviſſimis an-
nuntiâſſet, Geneſ. cap. 49. ita Judam alloquirur: Non au-
feretur ſceptrum de Juda, & Dux de femore ejus, donec
veniat, qui mittendus eſt. Quibus verbis majoratum Ju-
dæ, præ Ruben primogenito contulit. Ex tribu autem Ju-

dæ Jacob noſter fuit. Judæ armorum gloriam adjudicavit,
quam

unicus & ultimus Pſalmetichus; cum neſcio

ere M n⸗
zͤee gacii,

s, Aep
5 Pn cuflene,

rk hern hui
dtm bolit eten
cmi, Mogie fan
enbrun fore lln
Nrod cum nonmne
encem del lei
ns Cruimis n
o, pelo Oeulos tan
wen Aundhin, K
licr A 1
amcholom gofüid
Ei nu ocum er nun
In miirrallre, 4
nls ſocle eionic
imin dxetian i
1as, re ftunib
us introinit ware!
e mari, Uud hine
u, cohorruere tan
n multituctine ne
Mor mari ſe commm
eni motte, Nor
ſeceteros adbortat
tgumnmi, & nigebi
I morit DEU
ugten. Ir ot⸗
haung Deruetitz
inönmzupni ſnn
ANneranlo und

dlin g
—
u n
. riina
en iänn
bcalicen min

in dt

rurhebl
Chilee ſugnir
e oreenlum, Nuiuntn
e cer Neponint
Nuii iſſe
Mligrelnn ie, it
1sEllnenchu umn i
uben Fülm Acgi
rehaffalnchnit
õ

n Nrld end⸗
GtO. Mangümu
ndin anors ato n
blrginsngtün⸗
lace nieklegi
Gardhgeut
arm Uenile⸗
nims nl iulnn
r n el Mn
dan Agimg Nn
ce imnr cli,0
lbus ſetbo aceur
. ecibn uen

10

17

Concio Aulica. 717
quam tamen, ut videtur, debuiſſet potius Simeoni & Levi
adſcribere tanquam omnium audaciſſimis. Hi enim præ
omnibus, arreptis gladiis, Geneſ. cap. 34. v. 25. & 26. ingreſſi
ſunt urbem confidenter. Interfectisque omnibus maſculis,
Hemor & Sichem pariter necaverunt, &c.

Nodum ſolvit Pererius, aitque, idcircò Judam prælatum
Simeoni, aliisque fratribus, quia prævidit Joſue hujus tri-
bús membrum fore principem victoriarum, & vel nomini
ipſi, quod cum nomine JESU ſymbolizat reverentiam eſſe
deferendam. Sed ſalvà hâc causa, præplacet mihi ſenten-
tia Hugonis Cardinalis in cap. 49. Geneſ. quam priusquam
profero, peto oculos tantisper conjici in magnum orbis do-
mitorem Alexandrum, & cur iſte magni nomen meruerit,
inveſtigari. Cauſam præcipuam præcipui ſcriptores dant
iſtam, quod cum proficiſceretur unà cum exercitu in Perſidem,
& in via occurriſſet mare Pamphilium, idque nemo mili-
tum trajicere auderet, Alexander primus omnium ſe injecit
in undas, ſuoque periculo Duces ceteros animans, totum ex-
ercitum in adverſam ripam deduxiſſet. Ex ſimili capite me-
ruit Judas, præ fratribus, imperi honores; quia ſcilicet
primus introivit mare rubrum. Tametſi enim percuſſo à
Moyſe mari, illud hine indè ſtare inſtar murorum cerneret
populus, cohorruére tamen tribus omnes, ita quidem, ut
cx tanta multitudine ne unicus quidem fuerit, qui ceteris
animoſior mari ſe committere auderet: Judas impavidus
contemptâ morte, profunda maris ingredi audet, ipſoque
facto ſic ceteros adhortatur: ponite metum, ſocii: me Du-
cem ſequimini, & videbitis Dei magnalia. Hic auſus gene-
roſiſſimus movit DEUM, ut tribum Judæ ceteris juberet
eſſe majorem. Et hæc cadem cauſa prorſus fuiſſe videtur,
cur S. Jacobus meruerit appellari major. Hic enim primus
mare rubrum proprii ſanguinis generosê calcavit, & ſangui-

nolentas penetrando undas, ceteris Apoſtolis animum reddi-
XxX X 3 dit,

718 In Feſto S. Jacobi Majoris Apoſtoli.

dit, ut imperterritè ſequerentur. Quo facto meruit ſpecia-
lem præ ceteris gloriam: & quia primus per Martyrium re-
generacus eſt cœlo, majoratum inter fratres meruit, & voca-
ri debuit Jacobus Major.

S. Vicentius Ferrerius Serm. de S. Jac. prope finem ait:
fuit primus Apoſtolus, qui exercuit legationem Evangelicam.
De eodem Theophylacdu; in Matthæum : Fecit eum Domi-
nus principum ſuper legiones Apoſtolorum. Breviarium Hi-
ſpan. Dux & decus Hiſpaniæ, ſanctiſſime Jacobe, qui
inter Apoſtolos primatum tenens, primus corum Martyrio
es laureatus.

§. . Libet hic ſerutari, eur impiiſſimus Herodes extincturus
G* icto Religionem Chriſtianam in ortu 6 prout nequiſſimus ejus pa-
puerit Ja- rens CHRISTUM in primordio vitæ interimere tentâàrat)
Bobdn 8 non arripuerit Andream, vel Petrum, vel Joannem, ſed Jaco-
nem, vel Pum? Advertit, ut equidem cenſeo; majorem in eo animi ma-
A eam, gnitudinem, & authoritatem. Id colligo ex illo S. Chryſo-
Primnd. um ſtomi Homil. 57. in Matthæum : Sic acer atque grais Ju-
dæis erat, ut magnum munus eis obtuliſſe, cum eoum interfi-
ceret Herodes, Wiſus ſit. Virtutes & miracula, quæ ex con-
verſatione & prædicatione elucebant, tanta erant, ut Apo-
ſtolos alios ſuperârit : plebem in officio magis contineret:
Phariſæis fortiùs ſe opponeret; ideòque acrior eſſet inimi-
cis. Qui Regem apibus capit aut extinguit, is totum peſſum-
dat examen. Qui Tevtarorum aquas tranantium Ducem
interimit, ceceros omnes facit periclitari. Agnovit Herodes
& Hebræi majorem in Jacobo generoſitatem ; undè in uno
omnes ſe peſſamdare arbitrabantur. Ecquidnam Herodes
crudeliſſime tibi injuriæ, quâ juſtè oſtendereris, Apoſtolus
innocens intulit, ut tam immaniter in eum ſæ vires? Si
concionatus contra te fuiſſet, ut Joannes: ſi regno tuo inſi-
diatus eſſet: ſi vel verbulo populum irritàſſet, tatts rurd
fortaſ-

bu ſle,
idrs lttili⸗
teleut Loſtium
4Cgtunis, Abula
x ed gvod Poler
em minſket l
oſſtico loleie/ a,
,,MARIA; Agii1
1Sgtos 1 Hboruniun
lid Aokicv,oe
NRra dn Adn
OOernuor Ai,
Grphang ar M r
Minen adtis,r Ch
ubes; drtk
nen NMagord en
Dblium. Iuli Cæſan
Wi WWem ſ0 (an
orumbens.
Ethane cifine goni
Alim ore Ommibis
A gi crat Ceteris
Deonic contertur
Unnnugten, Luce
dlinpot ciurnos e
cn,lin abton e
el megnichni
UncII: Ne

Mnind, c, Der

,.. .
iti
r.
Aun n l
mn iterin D

rn⸗ t. l. Nohet,
Lercnit giünen l

d„

n Manhenm: Mifn;

D
Penir, Mndilre in,
enen, Minn enn

Hiilmslhoes enintn
ulon kelüüngue
Odo fie ineiinee nin
enmn, te ſunen lt,
Go naprenin evaninin
Wclmalod
n: Nin tarri t
uan Ctlſe, an un
Tuns Aannei,zalt
wehint, m AN, 4
en nOfiei nißtonn
; bebgte inr n
t Gtput bhhun 1
un s nnlin 1
tperclm gon
O generdinmen; uu
bunnt. nütund,
fuſe Otencenns,
nunürr in eln len 1
lun iniiipfn,

M
1

Concio Aulica. 719
fortaſsè crudelitatis tuæ habuiſſes; at innocentem cur da-
mnas ? oſtendis nempè te tibi ab hoc timere.
Videtur mihi idem quodammodò facere Herodes cum
Jacobo, quod Adonibezec Judic. 1. fatetur ſecum ſeptua-
ginta Regibus feciſſe, quodque deindeè eidem Adonibezec
fecère victores Iſraẽliræ. Ille enim ſummitates manuum ac
pedum reſecuit koſtium. Pollicem ſolum abſciſſum auru-
mant Cajetanus, Abulenſis, Arias Montanus, Vatablus,
aliique, eò quod pollex ſit principalior, & aliis digitis for-
titudinem miniſtret. Pollicem S. Jacobum dixero ,in cor-
pore my ſtico Eccleſiæ, cujus caput eſt CHRISTUsS; col-
lum, MARIA; digiti ſunt Apoſtoli. Herodes igitur ut
alios digitos ad laborandum redderet inutiles, & functiones
impediret Apoſtolicas, hoc ſe in Jacobi detruncatione, facil-
limè effecturum non dubitavit.
Obſervant alii, cur non lapidibus obrutus fuerit, ut
Stephanus: cur non per medium ſerratus, ut Iſaias: cur
non in crucem actus, ut Chriſtus, ſed gladio cæſus, occeubue-
rit Jacobus; ajuntque id factum ad declarandam ejus ma-
gnitudinem. Magnus erat: nobilis erat. Gladio feriri, mors
eſt nobilium. Julii Cæſaris axioma erat : Diſce ferire, di-
Ne mori. Idem ſuo cCarnifici repetere viſus eſt Jacobus gla-
dio occumbens. .
Ex parte divinæ providentiæ indubitatum mihi eſt, eam
ob cauſam præ omnibus Apoſtolis jacobum evocatum ad
gloriam, qui erat ceteris dignior, & meritis Præſtantior. Coe-
lorum regnum confertur cœnæ magnæ. Homo quidam fe-
cit cœnam magnam, Lucæ 14. v. 16. ideò cœna, & non pran-

.

ad⸗ : ent diurnos labores reſtaurac homines & recreat:

ideò magna, quia author ceenæ Rex maximus eſt: Miniſter
cœnæ magnus eſt, Chriſtus Dominus: magna fercula, de-
liciæ Paradiſi: magni convivæ, cœlites. Ka Hugo Cardina-
lis in locum citatum : Hæe coœna dicitur hakras duid Nin⸗
gnus Dominus, id eſt, DEUS, Trinims: quia magnus 1

§. 6.
Cur gladio
cæ&ſus ; &
non alio
tormento,

F. 7.

Cur non in

Patria;

in ultimi
Hiſpaniæ cinebat, idem & Jacobus noſter occinit:

finibus.

720 In Feſto S. Jucobi Majoris Apoſtoli.

ibi Miniſter, id eſt, CHRISTUS; tranſiens enim mini-
ſtrabit illis: quia magna fercula, id eſt, gaudia æterna: de-
mum, quia magni convivæ. Non recipitur ad illam coœnam,
qui magnus non eſt. Undè oportet nos in terris priùs cre-
ſcere : Creſce, & manducabis me, ait DEUS Auguſtino in
Confeſſ. Cùm autem Jacobus primus ad hanc cœnam ex
omnibus Coapoſtolis invitatus & introductus fuerit; utique
non malè infero: ergò non ſolum Magnus, ſed Major ex-
titit.
Veruùm quid ſibi vult, quod vitâà hâc mortali functus,
non inter patriam, ſed in ultimis Hiſpaniæ finibus tumule-

s tur? an quod Scipio Africanus ingratæ ſuæ patriæ Romæ oc-

Ingrata patria, ne
oſa quidem mea habebis ? Abſit hoc ſuſpicari de Apoſtolo,
qui illum, à quo ductus fuerat ad tribunal, quemque chari-
tate, & manſuetudine ad profitendum Chriſtum permoverat,
& cui veniam petenti dulce impreſſit oſculum, ſimul dicens
ore blando : Pax tibi ſit.
Moriturus Jacob Patriarcha dilectiſſimum ſibi Joſephum

adjurat, ut oſſa ſua ex Æʒgypto transferantur in Palæſtinam,

Geneſ. A47. v. 30. Joſepho voluntatem patris ad amuſſim ex-
plente ſepelitur Jacobus Patriarcha extra Palæſtinam! Etiam Ja-
cobus noſter ſepelitur extra Palæſtinam. Cauſam ſuſpicor ean-
dem eſſe, ob quam Joſue ſepultus eſt in ultimis terminis tri-
bùs ſuæ. Sic enim de illo, Joſue c. 24. v. 30 Sepelieruntque eum
in finibus poſſeſionis ſuæ in Thamnatſare, quæ eſt ſita in mon-
te Ephraim, &c. Potuiſſent ſanè tanto Principi, tamque illu-
ſtri honeſtiorem ſepulturam in aliqua nobiliorum civitatum
attribuere, ut vel mortui oſſa propugnarent contra Moabi-
tas. Simili ex cauſa Jacobus in finibus Hiſpaniæ, quàâ parte
iis Turcæ imminere poſſent, ſepelitur, ut vel oſſa ejus à re.
gno Catholico hoſtes barbaros avertant.
Dividitur Hiſpania in ſex partes, ceu totidem regna, ſci-
licet Portugalliam, Granatam, Gallæciam, Catalauniam, Arra-

V goniam,
4

m, CMel
n ecbifu ng
hobet Mani⸗

Elrum —HZ
oelt lecn gl⸗
8 Pobeen Aterum
n Iniagodols
Kcobls 4 cra,l
4 Ooeigeme, ulun
bimgnech tict,
YAtrahit humorei,
5 mimosarneliti
uer inugben cen
mn Klinc dend e⸗
Kdisn d
ne!
Mums &sgt
nng, Ancta elt ambi
un in ſddo Nrö

p,Cni eete donnun
wura dimn Nonn
mones Noé: No i
Deliate ante dixerat.
De Noë & arca l
rba: He un g
ihe retro ſeult ne
un, oe run, 4
Pahuine oriunt
,er g ifimnt
untilt, murine
l herck ,inngtn
ſfu tn eſi
unn Oninig gon
nn Dn he pbilt

bus Drimn 1
innolten en
lun unb ſct

ot Tid kie monir
lini Hipane fiin n
vihre ir mt on
kroeint. it in
it oe lier c ion
tad mb,Antd
venuncChifum eme
Relrotnn, imude

Dmemnciegtun
W CuümmIN NMltinn
Nrumn id d mln
Ahemmbizliumnu
letim CMniii
Olluekinllimnzenn
keunolhmg
zumlſn ußin

neno Pinhinnd;

AVertae 1
an clei
Nim n

Concio Aulica. 721

goniam, Caſtellam Gallæcia ſola, & in ea ſita Compoſtella
capax Jacobi fuit. Compoſtella idem eſt, quod campus ſtel-
læ, ut habet Antonius Feo Tract. 2. de S. Jacobo.
po ſtellarum ſepeliendus eſt, qui coto orbe major eſt. In
campo ſtellæ ſolem agit, luminare ſcilicet majus, Major Ja-
cobus. Joſuen alterum imaginor in Thamnatſare, quod in-
terpretatur Imago Solis. In campo ſtellæ Solis imaginem re-
fert Jacobus à Judæa, quæ eſt in Oriente, in Hiſpaniam, quæ
eſt in Occidente, curſum ſuum perfecit, & illuſtravit omnia.
Solis imaginem refert, quia ſicut Sol ex omnibus terræ par-
tibus attrahit humores, ita homines magis pios Jacobi cor-
pus plurimos attrahit ad ſui venerationem. Solis, ne parti-
bus utar, imaginem refert: quia ſicut Solis magnitudo non in
terra, ſed in cœlo benè cognoſcitur; ita magnitudo Jacobi
Majoris non in terra, ſed in cœlo optimè cognoſcetur. Tan-
ta eſt!
Nonnè & nos magni feu cum Jacobo nobiles eſſe vo-
lumus ? ſancta eſt ambitio magnitudinem ac nobilitatem,
quam in Jacobo prædicamus, ambire. Quantùm hæc placeat

Deo, cui placere beatum eſt, colligere licet ex verbis, quibus

ſcriptura divina Noëmum extollit, Geneſ. 6. v. y. Hæ ſunt ge-
nerationes Noë: Noë vir juſtus atque perfectus fuit. De quo
immediatè antè dixerat: Noéë invenit gratiam coram Domi-
no. De Noë & arca loquens S. Ambroſius, jubet attendi
ad verba: Hæ ſunt generationes Nob. Putaàſſes futurum,
ut longa retrò ſecula memoraret, & longam ſeriem texweret
aorum, proavorum, aba vorum, atavorum, quorum no-
bili ſanguine oriundus &ſſet Noë: recenſeret deinaè glorioſos
titulos, & ceras jatctaret majorum, & dominiorum ac latifun-
dia decantaret, maximbque beroica ſuorum antectſſorum fa-
cinora; at ecce finiuntur omnia biſce pauculis verbis: Vir
erat juſtus atque perfeltus. Nempe non ſanguis, non ſtem-
ma, non dominia, non tituli aut inſignia nobilitant, ſed ſo-
la virtus. Sine hac nobilitas eſt oculus ſine pupilla, eſt ignis
LVyy V ſine

In cam-

§ 8.

Qaæ ambi-

tio Deo,
grata.

722² In Feſto S. Jacobi Majoris Apoſtoli.

ſine calore, eſt ſidus ſine lumine. Pulchrè in locum citatum
D. Ambroſius: Probati viri genus, Virtutis proſapia eſt.
Hanc jugiter colere, ſanctimoniam vitæ & perfectionem
Chriſtianam avidè ſectari, hominis verè nobilis eſt! ad
hoc autem generoſo opus eſt animo, & magno. Ingeniosè
quidam illuſtris Aſſeta advertit, Chriſtum, Matth. 5. non huiſ
ſe locutum in genere fœminino: Beatæ pauperes; beatæ mi-
tes : beatæ miſericordes, &c. ſed in maſculino: beati, ad
innuendum, virilem ſpiritum requiri ejusmodi, quas Domi-
aus ibi memorat, virtutes. Virtus à vi dicitur: ſine vi non
acquiritur virtus: ſine hac nemo magnus, nemo no-
bilis. Hac excellere, eſt hominis verè magni,
& coram Deo nobilis, &c.

In

N
entun en,

Ocinmer
Pegrens ſo
bus pbbla
AAcnhäst
io itirunn Ppele

6e ſe ocbiur: En

raleufizgutgui
Chendrdeb. A
npmni ii n
ſrurlur, A
Ilo &Mrcehs een
Umplind, un
1 agete, K horrudn
Ctaenlorum fere
m tranglata ſunt
Cinit T. 13. ni .
Are molientein, l
1 betſuaſitque or
nMilbis pattie n
Ulbetzckandamene
eneqnici: tantn
rot denatoria Pl
hnm fpetlaculo
ephon
Ntlonin berept
Wige d
Püllm Deiil

ſad inmiilin .
hreuii ennot, uh
Vüncificcir lei
nend Npn, NI
Atomi Frngn,
bli d

Concio Ruffica, 723

In Feſto Sancti Laurentii.

Coneio Ruſtica.

Qui odit animam ſuam in hoc mundo, in vitam
æternam cuſtodit eum. Luc. 12. v. 25.

Ominante ubique per orbem Idololatriâ, & juxta S. 1.
) P effrenis volupratis leges viventibus brutis homini- Deteſtan-
bus, publicis in theatris plurima exhibebantur ſpe- i (pette.
A Gacula, à S. Cypriano lib. 2. epiſt. 2. ad Donatum, ali- quorum.
orum appellata. De illis Salvianus de Providentia
lib. 6. ſic loquitur: Quidquid immunditiarum eſt, hoc exerce-
tur in theatris; quidquid immoderationis, in circis; quidquid fu-
roris, in caveis. Alibi eſt Impudicitia: alibi laſcivia: alibi in-
temperantia, alibi inſania. Ubigque Dæmon, imò per ſingula lu-
ſorum loca, uni verſa Dæmonum monſtra. Valerius Maxi-
mus, & Plutarchus agentes de floralibus, id eſt, omnium fa-
cilè turpiſſimis, tales ſcribunt fuiſſe, ut Actores ipſi erubue-
rint agere, & horruerunt Catone Minore præſente. Initium
Spectaculorum ferè Græcia fecit. Inde ſucceſſu temporis Ro-
mam translata ſunt. Scipio Naſica, ut refert S. Auguſtinus lib.
1. de Civit T. 13. vir optimus, caveam theatri ſenatum con-
ſtruere molientem, ab hac diſpoſitione & cupiditate compe-
ſcuit; perſuaſitque oratione graviſſima, ne Græcam luxu-
riem virilibus patriæ moribus paterentur irrepere, & ad virtu-
tem labefactandam, enervandamque Romanam peregrinæ con-
ſentire nequitiæ: tantumque auctoritate valuit, ut ejus verbis
commota Senatoria providentia, quibus ad horam congeſtis
in ludorum ſpectaculo jam uti civitas cœperat, deinceps pro-
hiberet apponi.
Nihilominus peregrina illa nequitia ſemel Romam ingreſſa
ità Romanos cæpit, ut nullâ viderentur re, quàm ſpectaculis
magis delectari. De illis Alexander ab Alex. lib. 5. c. 16. ita lo

VVyV y 2 quitur:

724 Iin Feſto Sanſi Laurentii.

loquitur: Romani quantum ludis & ſpectaculis delectati fue-
rint, illud ſalis indicat, quoòd Trebonius auro, alii argento,
plerique ebore. QCatulus velis carbaſinis, Lentutus Spinter
byſſino velo theatrum texerit. Mero Cæſar auri ramenta
pro arena ſtrawit.
Ad ſpectacula à Julio Cæſare edita, ut ſeribit Suetonius,
tantus undique hominum fuit concurſus, ut ſæpè præ turba
cliſi, exanimatique ſint plurimi, & in his duo ſenatores. Fa-
ceſſant infamia, impia ac deteſtabilia ſpectacula, à 88. Patri-
bus à tota Chriſtiana Eccleſia jam olim, imòô etiam à melio-
ris notæ Ethnicis damnata.
Illuſtrius incomparabiliter nobis Laurentius hodiè exhi-
bebit in ſemetipſo ſpectaculum, digniſſimum non tantùm ho-
minum, ſed & Angelorum, & ipſius adeò Deo quoque ocu-
lis aſpici. Ad hoc ego veſtros oculos nunc invito, ità pla-
ceat verbis meis, adhibere aures, ut in admirandam, S8t ſeculis
omnibus decantandam animi Laurentiani fortitudinem fixos
oculos teneatis, magisque illum tanquam præſentem ſpectetis,
quàm me audiatis. Patebit inde clariſſimè, quàm verè à Do-
rmino dictum ſit: Qui odit animam ſuam in hoc mundo, in wi-
tam æternam cuſtodit eam.

§. 2. Inter virtutes, quæ hominem coram Deo faciunt magnum,
irtus duæ* coram hominibus mirabilem, fortitudo animi eſt, comuncta
coram Deo cum ardenti Charitate. De forticudine D. Thomas 2. 2. QI23. a.
asnun 1,2. ait: Hæc refrænat timores, hominem à rectitudine Virtutis
maibus etrahentes. Quibus ſubiatis, animus firmus ſtat &o conſtans,
mirabilem ad pericula quævis, & quæque difficilia ampledtenda ac tole-
el randa. Hac virtute, ut loquitur S. Ambroſius lib. de officiis
C. 36. Homo ſeipſum vincit: nullis illecebris emollitur: nullis
adverſis perturbatur.
vividam cernere cupit, oculos in Laurentium figat, eum non

tam heroẽm fortem, quàm ipſam cernet fortitudinem.

Annus

Illuſtriſſimam hanc virtutem, qui

gun lot N
M 10 Loedh

41 Nerticmnis n
Sereehs ftte
õü
b Artpian ch⸗
ikinnr gulanen
iheiaramemnarun,
cr WMiN Tammd
Pömenm krn Edtmin
rr ir thu ulllir ,l
ler. Mer ie Anaitt
1 legle dl R
Mos, Min donnd
Unr, in lomo Nxreil
Epnnggina umiueve
un pie Clapict, &
Dng Cat corls inrenn
1ſipphcium ducen
Ino Mgat, ne ſne
Grfcein facientihab
m,cinm qogte!
in Klls Lawrenii

Minio, 1oc pol

unnnng pllgnus,
üchentterreng lenr
Ee ilox .
Aailolaurentiom

. H

e ur log

iilang,
r
V . Gbung 18
lrehen

hl,eati lane
gtti l, h

ſre ätnftiiid
conenſt, uln
wi, n lcoſkinmn
ktbii ſecholk,ig
am Oln, in Cianin
ohölaurnis iole
,Cznilinum momnm
idis Ketenoron
N Oclos Mheihtofdl
Ak iNachniandn, Ak
Wennuni frmindlentn
urumggkincnhecen
Rrine Nndedo.
innnfun nMenulthtr

gemcorunDeofoimmag

1, kninconninithone

dnel ions40.
,nmnn cfur
Animufu ,lO
e Afentmihn 1
Uitur Anmnüuſhi
uliriluhni lr
8t Laucnimnfgli
. iin
ncum n
U

Concio Ruſtica. 725

—

Annus agebatur poſt Chriſtum natum ducenteſimus ſexa-
geſimus primus, quo Eccleſia Dei poſt immaniſſimam Decii
Imperatoris perſecutionem non nihil reſpiratura videbatur;
ſed tyranno tyrannus ſucceſſit, Decio Valerianus, qui vitâ
quidem & moribus laudatis per omnes dignitatum gradus,
honores, & magiſtratus laudabiliter geſtos tandem ad impe-
rium venit jam ſeptuagenarius. Is initio quidem erga Chri-
ſtianos mitem ſe exhibuit, ſed paulò pòſt Magi £Ægyptii in-
ſtinctu, acerrimus extitit Chriſtianorum perſecutor. Pri-
rmus ac præcipuus furor tendebat contra Sacerdotes & Clerum,
uibus extinctis extingui fidem Chriſtianam facilè poſſe exi-
ſtimabat. Arripitur caput Eccleſiæ Sixtus II. & victima mor-
ti deſtinatur, qui Laurentio primario Diacono, & non ſolum
miniſterio ſacramentorum, ſed etiam diſpenſatione Eccleſia-
ſticæ ſubſtantiæ præeminenti jubet vaſa aurea & argentea, ve-
ſtimenta ſacra & altarium peripetasmata, & quicquid præ-
terea in rebus Eccleſiæ pretioſum eſſet, in pauperes diſtri-
buere. Paret hic alacriter, neque in diſtribuendis rebus tar-
dus, neque parcus eſt, ubi ubi deprehendit pauperes Chri-
ſtianos, ut in domo Cyriacæ viduæ, quæ multos clàm ſer-
vabat, in domo Narciſſi, & in crypta Nepotiani, ubi tres
& ſeptuaginta utriusque ſexús latebant, ubique ſacrum the-
ſaurum piè dilapidat, & aurigis Domini DEl, id eſt, pau-
peribus dat cœlis invehendum. Poſtero die Sixto, cùm
jam ad ſupplicium duceretur, occurrit, & quà verbis, quàâ
lacrymis rogat, ne ſine ſe pateretur ac moreretur; quem in
ara ſacrificia facienti habuiſſet fidum ſemper ſocium, ne re-
ſpueret, ſocium quoque habere nunc, dum ipſe fieret ſacri-
ficium. Sixtus Laurentium ſolatur paterne. Hoc præſer-
tim vaticinio, quòd poſt dies pauculos eſſet ſecuturus, & for-
tiores initurus pugnas, adeéque glorioſius triumphaturus.
Et quia dixerat fervens Levita, ſe jam theſauros expendiſſe,
ſatellites illicò Laurentio manus injiciunt & ad Imperatorem
deducunt. Hic, ut loquitur S. Leo in Natali S. Laurentii,

1yy y 3 impius

726⁶ In Feſto Santi Laurentii.

impius perſecutor efferbuit duplicem ſibi prædam de unius com-
Prehenſione promittens, quem ſi feciſſet ſacræ pecuniæ tradito-
rem, faceret etiam veræ religionis exortem.
Amatur itaque gemind face homo pecuniæ cupidus, ; ve-
ritatis inimicus, avaritid, ut rapiat aurum; impietate, ut au-
ferat Chriſtum. Hucusque Leo. Traditur igitur Hippolyto viro
nobili, & eum aliis multis mancipatur carceri. Mira ibi ope-
rari Laurentius, cæcos præſertim illuminare. Quibus viſis
Hippolycus cœpit credere, & à Sancto inſtructus, unà cum
novemdecim ſuis, quorum animas à baptiſmo venuſtiſſimas
viderar, baptizatus eſt.
Cùm porròô Valerianus urgentiùs vellet habere theſauros,
Laurentius trium dierum inducias petiic, & obtinuit; Elapſo
criduo, adduxit innumeros pauperes camelis & curribus, &
quidem, ut vult Metaphraſtes, ab ipſo imperatore ad theſau-
rum vehendum ſubmiſſis. Et tum: Ecce, inquit, Eccleſiæ the.

ſauros! Furens hic tyrannus extrema quæque minarur. Man-

dat inprimis, ut ſibi Laurentius Chriſtianos prodat. IIle ve-
r3: Quid eos requiris, quorum conſpedctu es indignus? nam no-
mina illorum ſcripta ſunt in cœlo. Omnia dein Crudelita-
tis arma ſub oculos Laurentii ponit. Quid agis inſane? ter-
rere tu hiſcè vis Laurentium? Terreretur utique. Si tui ſimile
eſſet mancipium corporis ſui, cui blandiri cuperet; & animam
Deo potiorem duceret. Sed dominatur ille corpori ſuo, ſibi-
que ad gloriam ſervire cogit: Odit animam ſeu vitarn ſuam,
ſed ſanctè odit, ut eam æternùm ſervet. Uncos, equuleos,
fidiculas, fuſtes, nervos, rotas, cataſtas, ungulas ferreas, quæ-
que alia ob oculos Laurentii ponis aut minaris, ipſe non mi-
nore cum orexi aſpicit, quàm Apicius aliquis famelicus aſpice-

ret aſſas perdices, alites Phaſidis cerebella pavonum, & mille

menſæ delicias. Audis quid viſis nugis tuis, ſeu ut tibi ſunt: terri-
culamentis dicat Laurentius? ſemper hæc, ait optari: ad ejus.
modi epulas anhelari jamdudum: his frui, delicioſum erit.
Fruſta jubes cui contemptorem, & minarum tuarunwir-
riſorem

arint

l, Granno in
Cnniflees Ananan
4 une anmmhin
wide ninimd un
Cudetn tone
1(d Etls Cuodus
llkonlet,cunl
uNWN R
GANWNIN,MN
Aenchunm, Adhuum
Gun atrune,

Wüni torüruch

Minis wus, worturn
grurilima ſperan
1encogigge onit
atinprunigne e
Irannunn con
ce hoc M lubet
Cunderte ten
Nti venatin
kr vrilen,
lauu glez
lna inmni in
n il
leceli

lälueg

1 apia un
60. Iaiinprſen
uhcipnnremn e
tierum ilnin
& Acoitne
in tdetin a

inclag Cmnnz,1
alets anebKonniin,
ſts Niöemen At
Etm: Loe, Mdiar
õ
Wis Chnitinos otu!
tun oNl Drunlnu
HAtn. OmiEnl
Im? Temgenr ude dn
li cuibucdticperli
Ged dominrurlleconunn
t: Odt aimam
emnun inſe⸗ loau⸗

R
W

N, Allt gliitn
m Apicis ul 1,
bnngs ni uun
kuper kuit en⸗
alme H ful⸗ Eim⸗
mnm Ennnnn

e

Concio Ruſtica. 727
riſorem fuſtibus prælumbari, laminis candentibus uri; ſcor-
pionibus lacerari, os lapidibus contundi. Addunt hæc animos
heroi noſtro, & ad generoſiùs tecum dimicandum accendunt.
Fortitudinem infracti animi, etiam apud Ethnicos locum F. 3.
habuiſſe agnoſcit S. Gregorius Nazianz. epiſt. 64. Nominat ibi Fortitud
Anaxarchum Epictetum Socratem. De primo ſic ait: Curn Fuunn
manus ipſius, tyranno ita imperante, in mortario contunde-
rentur, carnifices, Anaxarchi culeum tundere jubebit (ita vi-
delicet hanc ærumnoſam carunculam apellam )quaſi Ana-
Xarchus ipſe minimè tunderetur: hoc eſt, Philoſophi anima,
quæ quidem apud nos, externus homo, & internus appellan-
tur. Quid de alis duobus dixerit, brevitatis ſtudio non affero.
Satis aliundè conſtat, cum Epicteto crus frangeretur, eum nihil
perturbatum, ut ſi in alieno corpore laniena exerceretur. Iri-
dem notum, Socratem, carcerem intràſle, ignominiam ei
detracturum, & oblatam cicutam, perindè ſicut ſanitatis hau-
ſtum potaſſe. F. 4
Quid tu Valeriane, de Laurentio ſentis? putaſne Ethnicis S. Liuren-
tuis, animi fortitudine cedere heroem Chriſtianum:? Erras ni- S
nis Minis tuis, torturis tuis non cedit, non cedit Laurentius.
Poſt graviſſima ſuperata generosè tormenta, ſummum, quod
tunc excogitare potuit feritas, adhibetur. Super crate ferrea
diſtenditur, prunisque cadentibus torretur, aduſto jam latere
altero, ad tyrannum converſus clamat, ut Prudentius ſuo in
hymno, de Hoc M. habet: L
Converte partem corporis ⸗
Satis crematum jugiter
Et fac periclum, quid tuus
Vulcanus ardens égerit;
Præfeltus in verti jubet.
Tunc ille
Et eaperimentum capt
Sit erudum, an afum ſuavius.
Brevius id exprimit Eccleſia diverbio: Verſa & manduca
Poterat

728 In Feſto Sandti Laurentii.

Poterat nonnemini flammeus ille lectus videri eſſe lectus
doloris; ſed erat Laurentio theatrum triumphi. In hoc exul-
tat, & plenus gaudio gratias Deo agit pro gratia exoptatiſſi-
ma ſubiti martyrii. Epinicium illi canunt Angeli, & triumpha-

torem glorioſum in cœleſte Capitolium deducunt. Jo trium-

phe

5. 4. Mirabilem virum vidit Ezechiel, quem cap. 8. ſic deſcribit:
ißoe eeS. idi, & ecce ſimilitudo quaſi aſpedtus ignis: ab aſpectu lumbo-
plicaturs. rum ejus, &y deorſum ignis: & 4lumbis ejus, & ſurſum, quaſi
urentio, aſpectus ſplendoris, ut Viſio eledfri. Septuaginta, & Theodo-
cion legunt: Vidi, & ecce ſimilitudo quaſi ſpecies viri, a lum-
bis ejus & ſurſum quaſi viſio auræ. Erat igitur ille cœleſtis à
lumbis deorſum totus igneus, à lumbis ſurſum cœleſti rore per-
fuſus. D. Hieronymus in cap citatum, ait: Aura Dei refrigeria

de ſupernis demonſtrat.

Talem ego virum dixerim S. Laurentium homo inferior
(cum aſcetis loquor) totus erat ignibus tribulationum invo-
lutus, totus igneus; homo ſuperior & cœlo recreabatur. Jam
aderat Angelus, eum conſolans, confortans, recreans, animans,
jam Deus coœleſti rore perfundebat. FErat inſtar Domũs La-
mechi, ubi in parte inferiori Tubalcain malleorum ſtrepi-
ubus omnia turbabat, in parte verò ſuperiori frater ejus Jubal
inſtrumenta pulſans muſica, omnia recrcabar.

* .
Nemo de facili verbis exprimat, quàm felix ſit, qui multa
patiatur, fi is Deum ferventer amet. Habeat homo opu-
lentas ſuas conſolationes in ſuis opibus; D. Franciſcus ma-
