jeſtate habent ſpecialem gratiam Clientulos ſuos beandi.
Inter Sanctos eminet Diva Anna, S. Joſeph, S. Liberata,
S. Magdalena, imò ipfi tres Reges hodierni Caſpar, Mel-
chior, Balthaſar, qui ſicut nunquam ſinéè ſtell pPingun-
tur, ità nunquam ſinè certâ felicitate invocantur. Ego
unicuique ſvadeo illum invocare Sanctum, quem DEUS
vuit ab hoc individuo invocari. Conſtat enim indubi-

tatæ fidei hiſtoriis, Clientes ſupplices ab uno ad alte-
rum Sanctum remiſſos quandéque fuiſſe. Sunt quidam
Sancti, ut ex parabola liquet, ſupra duas, alii ſupra quin-
que & duplo plures conſtituti Civitates, per quod Inter-

Pretes intelligunt, majorem majorémque opitulandi effica-
ciam certis Locis & Perſonis alligatam. Secundius & for-

tunatius ſecundo medium eſt, geſtare & Collo, vel alio de-

centi loco San orum R eliquias aſſervare, d evenerari, & ſu-

Premum Numen per eas obteſtari, quod eſt ex mente &

phralſi 8. Bernarcdl Cœlum feliciter pullare.

Deus

—

7 ni⸗
m Ohen n
inn
1 Num uumd
un auche
S Eaelu
Imntonencc-
iuen dd Ne
usſeis, tn,
Gete hrun
esenit

Crummdin

enſni ſunne,
Timnm, Ahis n
Uen on olt, ee
1
Wümm: Af,
ikadiner, dus
Eenicontnor, in
yni enotes no
ffenn. (d
Pidns isre
ins higc delis
Mmunts anine
n Snalinm grii
lzeizlen acn
e erntucfne
Iuun weſcinl
Ehumm,
nlein nul
ſen enin (
Nlkinihl b⸗
lſbeiol

um Colſeltnt
n Ianctonmi,
Lenim nonc
nobis Conei
Angueinone
der ulus omnin
N Kt, A inoe
iculs erehdin
ſſe; Rolel,
Cabrtels N
nörunt enri
vcun (Miche
ſunu Altennn
ſupremi 1
los ſuos benhl
Ph, § Libert
ni Caſpar, NA
1d ſtellt pinoun
Vocintur. E
n, Cem D⸗
Ra erin indl
4 un 1
8, aihunngin
eopitlmhiche
Secuncisi
llo, veli⸗
gerenetma
ett ermun

e 4
. D

4- 3.
crorum QOſlium cuſtodes ſingularibus gratiis Rlicitat, aoin
A Noë & Moyſe hanc praxin diſcimus, quorum alterum ium ſin⸗
oſſa Adami in arcam contra diluvii pericula intuliſſe, al- gularibus
terum ofſa Patriarchæ Joſephi contra ſolitudinis mole gratiis de-
ſtiàs & viarum ærumnas .gypto ſecum aſportſſe Lirrc er
fragabili traditione accepimus. Addamus his Sanctæ Cru-
cis titulum JESIIS Nazarenus, Rex Judæorum „CUjus ini-
tialibus literis, fronti, Ori, & pectori inſcriptis miram.
proveniſſe proſperitatem ab expertis didici, juratôsque
teſtes ſpecdtavr.
Q(Qartum medium eſt, liberalem eſſe in erogandis
Eleemoſynis, quarum efficaciam Turcæ, Judæi „hæretici
experiuntur, quibus, cüm DEUS æternam conferre fe-
licitatem non poſſit, centuplum in hac mortalitate re-
donat. òðDW
Quintum: Suffragiis conſuetis animas purgato-
rii ſolari & adjuvare, quas ſi ex acerbiſſimis illis tormen-
tis liberari contingat, impoſlibile eſt, ut noſtrùm in op-
timà formâ memores non ſint, & reipſâ gratitudinem
non conteſtentur. Quid enim? Si canis, elephas, leo,
benefa ctoribus ſuis ſtupenda exhibent obſequia, tu fide-
les animas hisce beſtiis putas deteriores? Superat quæ-
libet purgantis animæ flmmma omnium hominum gra-
titudinem, gratiam proindè optatiſſimam confer, & ſuf-
fragiis tuis easdem adjuva, experiére reciprocam (ſpon-

Deus enim ſicut oſſa Sanctorum cuſtodit „ità & S

dere audeo) gratitudinem.

Sextum præſidiunmm in Regina Sancdtorum omnium
colloco maximum, cujus Litaniæ Lauretanzge & Corona
ſtellarum duodecim nulli hactenus non fuére manifeſto
Præſidio. Vera enim Chriſtianorum fortuna eſt Maria,
quæ ſicut Mages mille benedictionibus implevit, imò in
ipſaâ ſtella, ut probati volunt Authores, apparuit, ità præ.

342 Feſto 5S. Trium Regum, ſeu in Epiphania Domini.

ſentiſſimam ſuis clientibus confert benedictionem, præ-

ſertim ſi per immaculatæ Conceptionis & ſeptenorum

dolorum myſteria invocetur. Septimo loco ipſum San-
Stiſſimæ Trinitatis myſterium repono, cujus conſtan-
tem & fervidum cultum omnigenæ felicitatis certiſſimum
eſſe auſpicium, ſeptem & amplius figuris biblicis demon-
ſtrabo.
5. 4. Inĩerat jacob cum Laban ſocero ſuo pactum, ut oves,
ph quæ naſcerentur maculoſæ, eſſent generi; quæ verò
genus for-ſive albæ ſive nigræ tantùm, ad ſocerum pertinerent.
runatum Ut verò Jacob maculoſis gauderet, edoctus eſt ab An-
utr gelo (ità tenent Pererius, Cornelius, aliique) tripli ces
Aoris r. accipere virgas, eaâsque ex parte decorticare, inque ca-
Ip'ure nalibus collocare, ut legere eſt Geneſ. cap. 30. v. 37. tol-
aitate. lénsque Jacob virgas populeas virides & amy gdalinas,
& ex platanis, ex parte decorticavit eas, & poſuit in ca-
nalibus, ubi effundebatur aqua. Triplex virgarum ge-
nus ter fortunatum ſuit auſpicium ſecuturæ felicitatis,
uti explicat S. Ambroſius l. 2. de Jacob c. 4. Sic gregem
multarum, præſtantimque virtutum colligebat, c. Nos
ut in Cœlo terrâque beati ſimus, ſæpiſſimè invocemus
nomen Trinitatis cum fide, ſpe & charitate; & nihil no-
bis ditius nihil felicius eſſe poterit.
Jacobi filius, & hæres primarius, Judas, peſſimà
exardeſcens concupiſcentiã in Thamar nurum ſuam vi-
duam, licèt ignotam, promiſit ei hœdum in libidinis
prœmium (benè hœdum, quia foœtet hoc ſcelus) cum
verò tardaret Paſtor, oppignoravit interim tria mu-
nuſcula, annulum, armillam, baculum; Thamar in-
tercà hœdi impatiens, cum tribus pignoribus diſceſſit:
Miſit judas hœdum per P'aſtorem ſuum, & reverſus eſt
ad judam, & dixit ei: Mon in veni eam, Gen. 3 8. V. 20.
Cur promiſſum mulier hœdum non exſpectavit? Keſpon
et

n ne
hul Pdhm, 4
lu: biokktn
un Nenmn, lt
nn, ighn
Nvlr, Mlu; 6
E,1,0 Nr unt
uttieettulocom
1. Kconnteumnr
zinem, Etthin
mivn, Unpenin
biun Conee
lhliur, ſod te
ul legs weuit
, gd Sidd⸗
Bbeteni., Th.
Plybe iherani
ſi kelleſg id
uuin, n
e⸗ ed etinm n
N; 1 40. 9
Stgtezem
Eſirtan, n
nmmgt don ſun
4 tem eren
len, Cnünn

Atiting,
icinn
6 & nnn
loco iunde
, (Cius dtr
tatiscertilima.
biblics demer

NrGun, uor
neti; n e
rum pertineten
fockus el 4
lique) tinis
cite, ne⸗
.30. V. 37.
awygdelinn
,X poſuit ind
er Virgarm g.
turæ felicititb
4. Hechlt
ahat, G. N
Cend ioroeeen
ne, N unin

r nutum ſun 1
cedumm in Pan

thoeſas e
im ün

Concio Ciwica. 3843

det D. Jeno apud Lipoman. quia Thamar, ex cujus dein
ſtemmate & linea Chriſtus conceptus eſt, Eccleſiæ ges-
ſit typum, quæ ſi accipiat umbram Sanctiſſimæ Trini-
tatis, velut arrham felicitatis acci pit, hœdum admit-
tere non poteſt, quia infortunii cujusvis ſententiam

non timet: Quia inter agnos venturo tempore, non inter

bœο deputatur, qui pignis Trinitatis accivit. Eadem
Thamar cum poſt tres menſes appareret gravida, accu-

ſata apud Judam, atque ad rogum damnata fuit, dixitg

Judas: Producite eam, ut comburatur. Quæ cum duce-

retur ad pœnam, miſit ad ſocerum ſuum, dicens: De

viro, cujus bæc ſunt, concepi, cognoſce, cujus ſit annulus, &
armilla, & baculus; qui agnitis muneribus ait: Zuſtior

me éſt, v. 20. Nec tantum à ſupplicio nurum liberavit,
ſed juſtitiæ titulo commendavit, quia tria pignora pro-

tulit. Si confiteamur corde, ore, opere Sanctiſſimam
Trinitatem, ſedabitur ira judicis, pœna vertetur in
prœmium, vituperium in encomium, & virtus noſtra
prædicabitur. Conceptus iſte iterum Jenonis eſt: Tha-

mar arguitur, quèd de fornicatione conceperit, & Ec-
cleſia quaſi Legis adultera, Judæorum eſt à Senioribus

accuſata, quòd Sabbatum ruperit, quòd eorum tradi-
tiones abjecerit. Thamar protulit monile, annulum,
virgam ſéque liberavit Sacramento numeri ab imminente
ſupplicio. Eccleſia ipſâ veritate in nomine Patris, & Filii,

& Spiritůs Sanéti, non tantùm diaholi præſentes ignes

extinguit, ſed etiam futuri judicii incendia ſuperabit.
Dan. 3. v. 48. & 90. tres pueri injiciuntur in forna-
cem; at quia tres erant, & imaginem Sanctiffimæ Tri-
nitatis referebant, uno ore laudantes Deum, ab igni-
bus conſumpti non funt, quin potiùs circumſtantes ab
excuſsâ flammà interempti; & quamvis Nabuchodono-
ſor acceſſerit, conſumptus non fuit, quia, ut habet Ru-
per-

44 Feſto 5S. Trium Repun ſeu in Epipbhanie Domini. 5

1 —
ſorrtuozn .

pertus l. 6 c. 7. de Trinit. in tribus pueris imaginem vidit ſclurne,
Trinitatis. e
Jonas prædicans Ninivitis pornitentiam, in hæcver- Gnliiel
ba proclamat: Adbuc tres dies, & MWinive ſubwertetur, hinme
Jon. J. v. 4. juxta Septuaginta tres dies, non plures, non ruünteſni
Ppauciores, aſſignat, quia à ſupplicio liberanda erat Ci- tknni
vitas; ubi Trinitatis veſtigium, ibi tuta omnia. Audia- iumm
mus D. Ephrem ſerm. de ponit. Tres habet dies poeni. ZüdiNe
tentia ad conſequendam veniam, quoniam novit Trini- Wunmnmmende
tatem vinculum peccati ſolventem. Ubi cultus Trini- OMnme gen
tatis, ibi averſio mali eſt, ut in Thamar & Ninivitis do- amme: Amr
cui, ibi omnis felicitas, ut in Abraham elucefcit. erirlunmin!
Ires peregrinos hoſpitio exceperat, & tribus ſatis Szmtlini
farinæ tres panes ſubcineritios ac vitulum tenerrimum, ,giltorin
quem trinum vocat Auguſtinus ſerm. I. de rogat. Ap- 1 Cini lmn
pPonit, itaque meretur, ut ſœculari ſenecioni à prandio - 6netumds: Nen
promittatur filius, in quo benedicendæ omnes gentes, ibls laie
idémque filius cum immolandus DEO eſſet, oblato arie- n iektil en
te, ſalvus recipitur, unde tanta Abrahamo felieitas: un kiuttzn

Quia Trinitatis gloria refuigét, ait cit. Augudtinus & D. Gre- ior, A nunrs
gorius homil. 18. in Evangel. in illud Joan. 8. v. 56. abra- Wnn n 8
ham pater veſter exultavit. Tunc diem Bomini Abraham vi. In
dit, cum in figurà Summæ Trinitatis tres Angelos hoſpitio lolmnne

rocepit o E cettum nob
F. 7. Ecce, oco ad conſequendam optatiſſimam vitæ huſus ¹4 lelrlin
untas felicitatem media, quæ tamen omnia ſuperat octavum, m, in telinm
ſpicium fe- facitque nos, ut 8. beatos voluntas videlicet divina, due (W. Pwonnt
licitatis. ſtella ejus appellari poteſt: Vidimus ſtellam ejus. Huic enim in, U I

conformari eſt omne punctum felicitatis ferre. Ratio MWapohgenelt
ſtellis & Sole ipſo clarior eſt, quia felicitas uniuscuſusque Rilſtlinsais)
in eo conſiſtit, ut habeat quidquid vult, non habeat lemn,ijnb
quidquid non vult. Quòd ſi ergò voluntatem aliam non Uninnunce, z
habeam, quàm divinam, nihilomninò accidere mihipo. Eg bide

terit ONehih,

hunidint
—,—

1 iulgarid

ti, nlente
iveſennt
„honplint
berince ent
1Omniz, Ae⸗
hben les on
liard govit Ir
UDI CNTi
11 Miirith
eluceſct.
t, & tribiglit
Um tenertiann
l ce toget.
necioni A Prn
Ommnes gent
eſſet, Oblatom
ihämo fehet
lindsl),
An.d.7 . ah
vii AMrahamn

8 Wgdoshoßt

Gbznucnrirr
Pupennt hnn
gelicetchin
limu. Hütt
ttis felte. 1
Vult, Non
ontatemiim
d accileſt X

Concio Ciwic. 34 5

terit infortunatum, quia nihil voluntati meæ adverſum.

Placet felicitatem eorum, qui voluntati divinæ ſe confor-
mant, in ſeptenis ſymbolis adumbratam videre.
Primum eſto ignis & nubis columna, cum lemmate:

Fzucundum tutumqué ſegui. Quid felicitatis populo defuit

Iſraëlitico in vaſtiſſimà ſolitudine, ſi felicitatem agnoſcere
ſuam, & columnam ſequi voluiſſet? Sequamur nos volun-
tatem ductumque Dei, & vel dormiendo in terram late,
& melle manantem delabemur.
Columnæ geminæ filum Ariadnæ adnecto cum
lemmate: Ahsgue labore via. Labor eſt ante me, donec
intrem in Sandtuarium Dei, dicebat Davide Labor eſt non
rarò ante & intrà nos (vita enim noſtra qed niſi labyrin-
thus, quia labor intus) quem evadere felicius non poſſu-
mus, quàm ſi voluntate divinâ, tanquam filo Ariadnæ
regi nos ſinamus; pendeat ab hoc filo, quod omnibus
adamantibus ſolidius eſt, noſtra felicitas, & nulla nos
unquam dejiciet aut pervertet calamitas. A filo Ariadnæ
non multum abludit acus magnetica, quæ ſtellam pola-
rem ſequitur, & nautis monſtrat iter. Sit illi lemma:
Irrequieta ſequor. Inquietum eſt cor noſtrum, donegrre-
quieſcat in voluntate divinâ, tanquam in ſtellàâ noſtrâ po-
lari, quæ certum nobis iter ad felicitatis portum præ-
monſtrat. Felix Urſina conſtellationem, quæ Urſa major
appellatur, in teſſeram ſumſit, cum epigraphe: Siné
occaſu felis. Pro omnibus conſtellationibas nobis ſit Vo-
luntas divina, ut ſimus ſine occaſu felices. Sicut acus
magnetica polarem ſtellam, ità ſcarabæus ſolem, & ſtel-
linum, ſeu ſtellaris avis, Mercurium planetam ſequitur; du-
plex, nec elegans, ſymbolum voluntatis humanæ cum di-
vina conformandæ, ad perfectam aucupandam felicita-
tem. Scarabæus quidem Fgyptiis imaginem Solis re-

præſentat, teſte Porphyrio L. de abſtinentia ab animatis;
. XX quem

346 Feſto §S. Trium Regum, ſeu in Epiphania Domini.

quem imitatur, fingendo globum, mundi imaginem, ex
fimo bovis, hunc ab ortù in occaſum volvit averſis pe-
dibus, ab occaſu revolvit in ortum; eundem recondit
humi ad dies 28. quot diebus Luna pervagatur zodiacum,
altero die eum extrahit, & mergit in aquam, quo die Luna
cum Sole eſt, & fit generatio mundi, gignit prolem, ha-
bentem 30 digitos, unigenam; mas eſt, ideéque ſym-
bolum viri fortis, & præceptum ab Athenienſibus, ut
milites in annuli gemmâ vel clypeo geſtarent illius ima-
ginem ſignificante Legislatore, inquit Elianus I. 10. de
animalibus c. 25. oportere, ut omnes eſſent maſculi, qui-
cunque pro patriâ dimicarent. At nos à ſcarabæo diſca-
mus voluntatem divinam, quantum poſſumus viriliter imi-
tari, né⁶sque illo lemmate, quod ſcarabæo infcribitur, ad

ſectandum Altiſfimi nutum animare, quam vilis tam magna

equor. Stellaris avis tanto amoris impetu in Mercurium

rapitur, ut ovum, quod inter ungues fovet, excidere ſibi

præ ſidereæ pulchritudinis deſiderio patiatur. Veruùm ex-
ciduum ſtellini ovum cuùm frangitur, pullus excluditur;
unde lemma ſtellino inſcripſêre Ticinenſes Academici:
Utraque felieitaæ. Duplici felicitate ſtellaris avis donatur,
cum & Mercurii pulchritudine frui, & pullo excluſo ditari
contingit. Non dupla modò, ſed centupla nos manet fe-
licitas, ſi tanto in voluntatem divinam rapiamur amoris
impetu, ut quidquid nobis accidat, quidquid manibus ex-
cidat, penſi non habeamus; ità enim omnis adverſæ for-
tunæ caſus in novum cedet ſecundioris fortunæ auſpi-
cium. Quòd ſi ſcarabæum & ſtellinum imitari dedigna-
mur, horologium certè ſolare æmulemur, cujus motus
ſinè motu eſt, & umbra lucem indicat. Omnis hora no-
bis foret ſecunda, nec ulla abiret ſinè lineâ felicitatis, ſi
voluntatem divinam itaà fſectaremur, ſicut Solem umbra

horologii conſectatur. Ad imaginem ſive umbram DEH

tztl

utzlilce
1hur, iſcthitge
grrmmnderds,
uyiumonmnn,
ennsyemam.
Auun fyumm,
titum

lohrtar D
eunden mne
nagatur wir
um, o Gelr
Pnitrolem,,
At, iteogte
lthenienibus,
Kurent älwsi
Dlimtsl io
Hentmaſcll,
Karber tie⸗
Imnsvirilidin
e0 inſcribitur
n Dilistun un
etuin Mercvrn
Nvet, excicetel
Ntur. Verume
llus excloditn
enles Acidemi.
ris WWSCONA
Mlo ednſde
tuphanosmnet
m bpiamm me
Hidquidmuit;
Olmnis adrete

or's fottone M.

m imitari edk
emur, inn
„Onsdt
inei feſenn,
ſcut lent.
re untin

Concio Civica. 347

(ut Septuaginta legunt) factus eſt homo, ad implendam
videlicet Dei voluntatem, ut ex umbràâ ad æternam Lucem
aliquando transeat.
Finio in ſtellà regiã, cujus honori Joannes Galliarum
Rex Ordinem equeſtrem inſtituit, ſodalésque ſuos ſidereos
equites appellavit, prôque capitis ornamento galerum cum
ſtella aureos radios vibrante, qualis SS. Regum pingitur,
attribuit, inſcripſitque: Monſtrant Regibus aſtra Sigm.
Non tantùm Regibus, ſed Calonibus & viliſſimis mancipiis
aſtra viam monſtrant, atque ad æternum naturæ Regnum
felicitatis perducunt. Pro aſtris nobis ſit Voluntas DEI,
ꝗquam ſi ſequamur, inſulæ nos fortunatæ & fortu-· .
natiſſima Regna ſequentur.

§. 1.
Boni omi-
nis hæc

Ktella eſt.

§. 2.
Officium

hujus ſtel-
læ,

348 FeſtoS. Trium Regum, ſeu in Epiphania Domini.

EMSANYE AN N AAEE AAMS AkEES
Concio Aulica.
Stellæ Encomia.
Stella antecedebat eoz. Aatth. 2. . 9.

S bella, peſtes, terræ motus, incendia, Regum in-
A teritus prænuntiare, ſed contrarium in hodier-
no Cometa animadverto, cujus exortu novum fupremi

Regis natalem & æternam Regibus felicitatem, regnis

verò ſalutem & pacem annuntiari intelligo. O ſtella Sole
clarior! & Cometa planetis clarior! Lingua Cœli! om-
nibus linguis facundior; influe in animos, & trahe nos
cum Regibus ad Salvatorem; dumque ego laudote, tu il-
Iumina, accende & dirige me. ——
Stella antecedebat eos. Erat mundus animatus (homi-
nem intelligo) ante ortum Chriſti in ſimilibus tenebris, in
quibus inanimatus mundus à prima creatione depingitur.
Gen. 1. BErant tenebræ ſuper faciem abyſſi. Non malè abyſſi
nomine mundus iſte accipi poteſt, in quo videlicet igno-
rantia Numinis, virtutis, æternitatis prædominabatur;
at exorto Salvatore novum illuceſcit ſidus, quæ Solis rotam

vincit decore ac lumine. Cur non ſtellatus Cygnus compa-

rere jubetur? Cur non Urſa major, vel Lyra, vel Gallina, vel
Corona? Adfuiſſent fateor conſtellata hæc ſidera, & luxiſ-
ſent cum jucunditate, ſed qui nova facit omnia, novam

ſibi quoque ſtellam accendit, de quâ Reges: V'idimus ſtel-

lam eius. Multùm hæc ſtella ab aliis differebat, tum quèòd

noctu creata interdiu luceret, rectumque motum obtine-

ret,

– regdebam hactenus, Cometas efſe infelicitatis pro-
TSdromos, ſecuturâsque propediem clades; puta,

it,inſtnin
eun edllnn,
ln tnenn ſu
torumoalumcte
nmeimntizelt
Eirgidmagn
mnitehetun, en
NEh ne
eſinpte inpne
unéORnau
vokencrnp
Wols minde
Uere, atlacert
iniſted Ken
fron irklche
in, Ktnipuciun

Unnekelam abr

untlun /an
Miik keliriis⸗
3 liluminetu
tünmdolem
Hn Ute, mntn
ulterlte ſei
4 Fflim

1.

S=
==

ln
Vie z
rllkfet, it
Wkfzeni⸗

Concio Aulica. 349

4 ret, tùm potiſſimum, quòd cœteris Cœli luminibus minor, ⸗
Solem tamen ipſum ſplendore ſuperaret, cùm in Solis præ-
ſentiâ extinéta non ſit cœterarum more ſtellarum, ſed lu-
men aureum copiosè diffunderet, & Sole ſerenius emi-
caret.
stellæ hujus officium fuit, Salvatoris nativitatem an-
9. nuntiare; unde ab Auguſto appellatur magnifica cœli lin-
gua, quæ Muminis gloriam narraret, quæ V'irginis partum
nuntiaret, inuſitato ſulgore. S. Chryſoſtomus eandem vocat
igneum tabellarium. S. Maximus ſer. I. de nat. no vum orbis
oculum, tam enim formofus erat Jeſulus in ſtola carnis ſuæ,

einielcintenn
iein dides; n

1 U . . 4 .
de ut novum oculum creari opus fuerit, ad pulchritudinem
mornmn tantam eò melius ſpectandam. Loquatur Maximus: Stella .

ſſta velut quidam caligantis orbis oculus, mundi veterem
ut novavit aſpecdum, eique natum Solem manifeſtavit. Et
. dha hom 4. Epiph. Cœteræ faſftæ ſunt ſtellæ, ut mundi iſtius tem-
tngnn Ceii pora curſumque diſtinguerent, hæc verô prodire juſſa eſt, ut
, & alen iyſum mundi Dominum adeò oſtenderet.
olindote, i Non oſtendit ſimpliciter, ſed inſuper oblectavit Ma-
gorum oculos animôsque, ut vitæ tædia non ſentirent.
wmaros ſon Viſâ Eſthere, ait ſacer textus Efth. c. 8 v. 15. Judæis nova
des wnehrd Iux oriri viſa eſt, & gaudium, & honor, & tripudium. Non
oneehnun tam fpecioſa fuit Eſther, quàm hæc ſtella, ex quâ inſolens
Noncnei gaudium, & tripudium tribus Regibus oriebatur. O ſi vi-
Uo wicelcet (diflſet hanc ſtellam Abraham, cui promifſum erat: Multi-
zdenintun plicabo ſemen tuum, ficut ſtella, quantum exultâfſet! O ſi vi-

l, ue biti diſſet David! feſtivius ac olim ante arcam ſaltaſſet, & ex-
tus (rr clamaſſet: In Lumine tuo videbimus Pumen. In Lumine ſtel-
rare I videbimus Solem & Lunam, Jeſum & Mariam. Et nunc
ec ſdedhn Reges intelligite , erudimini, Magi, & eultate ei cum tre-
tomti, more, apprehendite diſciplinam, ſeu, ut Hieronymus legit:
ges: Vu Deofulamini Filiumi. ”
ſereblt, un Quis dubitet, ait iterum D. Maximus, iſtam ſtellam . b.: i,

venolmnt, lætioribus & fulgenticribus radiis Torultar „ quæ lieaeden

3 5 Feſto §&S. Trium Regum, ſeu in Epiphania Domini,

— —

terræque lumen humanis oculis ingerebat. & ſtella
(Chryſoſtomum in c. 2. Matth. recito) ſunra omnes alias co-
ruſcavit, &; præter internam Spiritus Sanèti illuminationem,
DEUIn ipſum infantem, ſuäâ Luce Kegum oculis quodammodô
objecit. Non fuit hoc ſidus ex illis mille viginti duabus
ſtellis, quæ in firmamento ſpectabiliores ſunt, neque Pla-

netarum unus, ſed nova creatura, motore Archangelo de- elnsncnm
data, tantorum Myſteriorum, ut S. Auguſtinus loqui- i t
tur ſer. 2. miniſtra, & Cœli legatus. Pulchritudo inſolita ß Ongistne
4 novi ſideris facilè oculos ſapientum in ſe convertit, & ad- ——
vertere fecit myſterium. Sequumtur proindè ducem ſtel- Wni
lam Reges, nec dubitant in ſtabulo coram præſepio po-. (Miiurit e
nere genua, & vilibus indutum panniculis adorare, ut MWl Alin, I
Deum muneribus honorare, ut vernæ Dominum, bene- Fnlb ll
dictionem expoſcere, & in puero agnoſcere Sacerdotem moceting,
magnum; undè hæc ſcientia? unde tanta generoſitas! ut. Uult,h
Quid facitis 6 Magi? quèd & aurum offertis?: quærit pittine ehlin,
S. Bernardus ſer. I. de Epiph. ergò Rex eſt ipſe: & uhi I Hitoputetnt
aula regia? ubi thronus?; ubi regalis frequentia? nun. uannti teli 11
quid aula eſt ſtabulum, thronus præſepium, curiæ fre- Futenin hegen
quentia Joſeph & Maria? profectò qui illos adduxit, ipſe wd II, iani
& inſtruxit, à ſtellà adducti & inſtructi ſunt. Audire mihi Vn miirrem,
videor vocem iſtius linguæ: ò Reges! quæritis theſauros: i X lemmate

hic ſunt Cœlorum divitiæ, date & dabitur. O Reges? mlegbls, ſel
quæritis delicias? hic eſt voluptatis paradiſus. Alias omnes Tinlo gaudent)
voluptates repudiate, & ſinceras conſequemini. O Re- Cungunm en
ges! quæritis amores? pacem, gloriam! felicitatem? in ddars
hoc puſione ſunt omnia; adorate & ſperate, non enim nſele ſegnnn
veſtra vos ſpes poterit confundere. Hæc & alia plura Re- Pn. M
§.4. gibus per viam facundiſſima Cœli lingua loquebatur. nande⸗
Variæ cau- Stella antecedebat eoj. Erat hæc ſtella Magis pro cal- rhili
ſæ, cur no- cari fiammeo, ut citèò ad felicitatis metam accurrerent; im

rain Chr-erat pro Cynoſura aurea, quâ ad ſolatiorum portum ſe- ganid efi
ſto oxta ſit. curi dirigentur; erat pro facundo comite, & viæ vehi- mi
culo, l bien

Hiib . hii

Concio Auliea. 251
n culo, nè moleſtias itineris perſentiſcerent; erat pro face
lan. canchidi » imò columna ignea, quæ regiis capitibus de
— n nocte ad terram lacte & melle fluentem (humanitatem
uligluin nl inquam Salvatoris noſtri) præferretur. Dicunt alii, no-
e Vlginti vn vum Cœlo oculum neceſſarium fuiſſe, ut recens natam
nt, Nebehl pulchritudinem ſufficienter contemplaretur, cum oculi
Arrhungebot⸗ cœteri non ſufficerent. Vel quia Cœlorum Rex de regali-
guſtinns e bus ſedibus quodammodò profugus in terras venit, Prin-
Guntudoindin cipes cœleſtes accenſaà Dominum ſuum face inquirunt;
Cnnn d vel quia Sponſus ſanguinum regales nuptias cum Sponſaâ,
inde ducenmte naturaà humana, celebrat, nuptialem hanc illi facem præ-
n plde ferri oportebat. Vel ut Verbum Caro factum dignè
s adorant V eloqui poſſemus, cœleſtem nobis linguam, linguarum
minum, ber Pater, Spiritus Sanéctus, fubmittit; imè, ſi Sancto Chry-
ete Sacerdotet ſoſtomo credimus, ipſemet Sanctus Spiritus in hac ſpecie
nta generolt apparet. Utut ſit, hæc ſtella regii Natalis eſt Pprog gnoſti-
ferto? Gven con, paritérque eorum omnium auſpicium, qui regene-
eſt iple! An rati in Chriſto poteſtatem accipiunt; filii Dei adeéque Re-
Gegtin Gvr ges empyrei, fieri, ad quod illos regnum ſtella deducit:
m, Cnie fe Aonſtrant enim Regibus aſtra viam.
Ricok, i⸗ Anno 1315. inſtituit Rex Chriſtianiſſimus Joannes §. 5
. Muütent Ordinem militarem, cujus inſigne erat ſtella cum coro- dnonkrant
hnibtrin, nàâ aureâ & lemmate: Monſtrant Regibus aſtra viam. Non aſira viam.
bin Nes tantum Regibus, ſed Chriſtianis omnibus (nam & hi Re-
ſis laan gum titulo gaudent) aſtra viam ad cœleſte Regnum oſten-
“ dunt. Qnanquam ex vero quoque dici poſſit, ſolis Regi-
enn deni, bus ad aſtra ab aſtris viam monſtrari; nam quotquot
ſichen ductum ſtellæ ſequuntur „ ſeéque regi ſinunt „ veriſſimi
Aan dien Reges ſunt. Neque enim purpora, chlamys „gemmea
lihli corona, aureum ſceptrum, thronus eburneus; ſed vir-
logvebun tus, tranquillitas, ſui ipſius victoria, Regem faci unt. Re-
Mdlgen ges efficimur, clamat Chryſoſtomus hom. 3. i 2. Cor. Re-
am unleti gés, inquam, effcimur, ſi voluerimus abfurdis imperare cu-

un
orum oli Piditatibus „ nam is demum regnat, & quidem verius, gquum

X en
ite, Ke qu

352 Feſto §&. Trium Regum, ſeu in Epiphania Domini.

qui diademate eindtis eſt. Græco Oratori conſentit Lati-
nus, Chryſoſtomo Ambroſius in Pſ. 118. Quicunque pro-

prium corpus ſubtgerit, nec ejus paſſionibus turbari animam

ſuam, Rector ſui, congrud vi vacitate permiſerit, is bené regid
quadam poteſtate ſe cobibens, Re dicitur, quòd regere ſeno-
verit.
Abrahamum regio titulô inſignit citatus Chryſoſto-
mus, Moyſen pariter Regem appellat Ambroſius, & qui-
dem plerisque Regibus potentiorem, omnibus verò glorio-
ſiorem; ſed quando obſecro Regem ſeſe probavit Moyſes!
an cum decem plagis Ægyptum percuſlit? an cum virgâ
plusquàm regali Erythræum mare diviſit? an cùm ex duro
ſilice cryſtallinas lymphaseduxit? non tunc regium Moy-
ſes titulum promeruit, ſed quando, ut loquitur S. Ambro-
ſius, præſedit ſibi poteſtate quadam regali. Redibat ex monte
Sinai poſt arcanum quadraginta dierum cum Supremo Nu-
imine alloquium, duabus inſtructus tabulis Legislator Moy-
ſes; & ecce populum vidit vitulantem, idololatriæ per-
immane nefas deditum, Deo rebellem, ſacrilegum, apo-
ſtatam! quid hic agat Moyſes? an fulmina Cœlo evocet!
arrignes ex inferno provocet? an aquarum effuſiones im-
Petret? an terræ hiatum concitet? fecit Moyſes, quod
alias ſemper ſolebat, in univerſum dabat operam, ut ſcri-
bit Philo Judæus l. I. de Moyſe, ut ad primos animi impe-
tus refiſteret. Vidit idololatriæ ſcelus, ſenſit irarum mo-
tus, nec tamen conſenſit; patientiam ſuam & amorem in
populum ſuperari & extingui non permiſit, ſed præſedit fibi
quadam poteſtate regali, dignus proindè, quem radii Cœlo

ſubmiſſi coronarent. Sic ceronabitur, quicunque leni-

tate morum & paſſionum imperio ſibimet iĩpſi præſederit
regali quâdam poteſtate. Abrahamus cum juberetuxr in-
terficre filium. Gen. 22. v. 3. Cogita, quàm multæ cogi-
tationes tunc inſurrexerint in illum, & tamen ſubegit
omnes; omnes illum metuebant, magis quàm Regem
telli-

wenlen Eſen

olenon obirn

lns. Doci
alnatcaonen.
Cnal
Auunitummuds
Veurpinntco,
unn AClbensl
Cnrſleneſul
Sancerityin
,Uepntesdneln
1, U erfenint
, glie n
iſte, elahen
1e, Luneinonn
mit, cllitus, 1
, regt Snunt,
1 Curopterl
An derrare in
ltenioſumg,

Aumigcieni, der

Kluiigne ens
l elichin
R R
mnuunen
Munnim

nileng,
—
l Cltitle.
Qluichnezn
,wte
oi, Pbenenel
guut tcyne

titns Cyot
hrohis, K
ibusreidgort
robat Mt
1) anchm nig
anchimatdn
no regium
Uitur, AmI
edibat er mont
moupremoN
Legislator Me⸗
idololutrie den
ctilegum, apo⸗
4Clo evocet
mefchonesinn⸗
We,
1iherin, Ull

,inoraninifne

ſenſi arunne
mn K amolen!
ſe nel
Obem tilt
guicuneel⸗
etihſirelil
öm ipbennn
im mlee
e tenen int

Concio Ciwica. 353

tellites, ac velut Imperatori cedebant univerſæ, quamvis

erant acerrimæ. Ità pro Abrahamo loquitur Chryſoſto-
mus hom. 3. in Ep. 2. ad Cor. C. 1. & Regem ideò fuiſſe de-
monſtrat, quia cogitationes triſtitiæ ob filium jugulandum,
cogitationes diffidentiæ de veritate divinarum promiſſio-
num, cogitationes de præcepto naturæ & ratione repug-
nandæ, omnes compeſcuit, & affe tum naturalem rationi,
rationem Deo ſubjecit, ſtellam vocantem ſecutus, filium
immolare non dubitavit, ter digniſſimus regio nomine &
coronis. Evocatur ex montibus Amana, Sanir, Hermon
Sponſa ad coronam: V'eni de Libano Sponſa, weni coronabe-
ris. Cant. 4. v. 8. Quid fecit in deſertis illis montibus Sponſa?
Pugnavit contra pardos, contrivit dracones, debellavit leo-
nes, veniat igitur ad coronam. Jure caput triumphans co-
ronatur, ait Gilbertus Abbas, jure is coronatur, quisquis
ſequitur ſtellam æius, qui dixit: Regnum Cœlorum im pati-
tur, & violenti rapiunt illud. Matth. 1I. v. 12. violenti, id
eſt, interprete S. Anſelmo, qui violenter domant carnem
ſuam, ut perveniant cum Regibus ad Verbum Caro
factum, qui ſe non Saturno avaritiæ, Jove fulminatri-
Cis vindictæ, Sole ſuperbiæ, Marte impatientiæ, Venere
luxuriæ, Lunæ inconſtantiæ, ſed ſtellæ ejus, qui eſt ipſa
conſtantia, caſtitas, manſuetudo, humilitas, benignitas,
paupertas, regi ſinunt, Reges ſunt, Regnum rapiunt Cœ-
lorum. Quaproprer ſi cum tribus Magis ſtellam præviam
ſequimur, aberrare à viâà ſalutis non poſſumus; ſi negligi-
mus, in devio ſumus, neque regno æterno apti, ſed ſuppli-
ciis æternis digni. Sequamur & nos ſtellam illam, quam
mittit unicuique Deus. Grata eſt quædam ftella matutina
præfulgida, quæ eleum quemque præcedens, corde Aucit ad
Chriſtum, ait S. Laurentius Juſtinianus in Epiph. Sed bo-
na ſtella! quàm impiè plerique te contemnunt! etiamnum
repetitur illud Job. 22. v. 17. Recede à nobis, ſcientiam via-
rum tuarum nolumus.
. VYVy Et

354 Feſto §S. Trium Regum. Concio Civica.

Et tandemfit, quod Job 38. v. I5. decernit: Aufertur
ah impiüs luæ tuu. Cum evertenda eſſet Solyma, toto priùs.
anno viſus eſt Cometa, & in eo gladius igneus,, cui ad-
ſcripſit Paradinus: Ventura deſuser urbi. Vertitur in fu-
rorem amor, in hoſtilitatem gratia, in gladium ſtella, ſi ejus
ductum ſequi nolumus.
Cum Carolus V. contra Tunetanum Regnum claſſem
duceret, in quartæ triremis malo ſtella videbatur coronata,
ardentibus ſagittis, cum Epigraphe: Lucent, & ſeriunt.
Non tantuùm Regibus noſtris cœleſtis Stella luxit, ſed & cor

impii Herodis feriebat, feriétque in die noviſſimo omnes
illos, qui divinis inſpirationibus refractarii, beneficiis in-
grati; Deo hominibusque perfidi, tenebrasmagis amant:

quàm lucem, ſtelliones quàm ſtellas, ignes fatuos quàm lu-

cis ſupremæ radios; ter digniſſimi, qui non cum tribus-

Regibus ad ſtellarum patriam evadant, ſed quâ Herodes,
in damnatiſſimi regionem Luciferi, & occaſum
ſempiternum præcipitentur.

Feſto

renimnmin,
Freninm ger
tn erinum Kcc
ner ehut; 1

un Deite uo

iCgets iam
n; s innie
Womek in
de, diem odt⸗
Elun X Man⸗
mhembr, Kln
Demmunn pron

inaccenſor

Urmionnind
11 Klt enim
in, tumn
ni,
I) ian emin

Cinte

,—
etenit e

Chmunngig

ignenn dit
. Vertiurnt,
Ciumſtelo ie

Regnumchne
debaturcorann
Netnt, Ofri
laluxit, Ec
noriflimo onne
rli, beneftin⸗
Asmag's I
fütuosquun
non cunn triil
ed avi Herocs
Koccalum

28 () £ 355
eeeszESEO-GSSD eSe G eSNe G8 Se eSOG 88 0
Feſto Purificationis Deiparæ Virginis.
Goncio Ruſtica.
Benedidti Cerei, ſeu Candelæ explicatie.

Lumen ad revelationem Gentium. Luc. 2. v. 32.

s Eſtum hodiernum voce patria lucida miſſa, re- §. 1.

cepto verò Eccleſiæ vocabulo Feſtum luminum Kur ke⸗
appellatur, non tantum propter Cereorum hac num dica-

feſtâ luce benedicendorum conſuetudinem, ſed tur.

propter extirpatam impiæ gentilitatis ſuperſtitionem, quà

ad Proſerpinam quærendam accenſis plurimis cereis inſa-
no ritu per forum & compita, per viços & lucos Ethnici

discurrere ſolebant; Proſerpinam, Cereris filiam, ab in- Caniſ. l. 4.
ferorum Præſide Plutone raptam ſe quærere ſimulan- n

tes, in Cereris gratiam atque ad frugum copiam impe-

trandam; quæ impietas, ut in ſolidam verteretur Ppie-

tatem, viſimn eſt Spiritui Sancto, & ſacratæ ejus Sponſee

Eccleſiæ, diem hodiernum accenſis celebrare cereis, in

quibus Eſum & Mariam, & nos ipſos, velut in ſpeculo,

contemplemur, & lucem perpetuam in templo cœleſtis
gloriæ æternum promereamur. JEſum enim, Mariam,
& nos ipſos in accenſo repræſentari cereo breviſſima dictio-

ne docebo.

Eleganti omninè ſchemate cereus Chriſtum repræ- §.2.
ſentat. Sicut enim in ardenti cereo tria exhibentur, Ardens
175 . . eereus
cera, lychnus, flamma; ità ſpectabiliora tria ſunt in imago eſ
Chriſto, corpus, anima, divinitas. Corpus ceræ aſſi- Chriſti.

milatur; ſicut enim hoc ab apibus conficitur e ſucco
Xy 2 florum;

356 Feſio Purificationis Deibaræ V'irgini.

forum; ità ex Nazarenaâ Virgine, quæ eſt florum flos,
à Spiritu Sanéto Corpus Chriſti formatum eſt; lychnus ani-
mam denotat, quæ igniculos vitæ continet ac alit. Ignis
eſt divinitas, ob ſublimitatem, puritatem, efficaciam,
fulgor & calor, quem ardens cereus Projicit, veritatem
& charitatem Chriſti deſignat. Veritas enim ejus fulget
& illuminat, charitas verò ſtuat, & accendchit. Bene-
dictus eſt iſte Cereus; Benedictus fructus ventris tui. Luc. I.
v. 42. Benedixit illis Simecn. Luc. 2. v. 34. Ardet porrè
nobis, non ſibi, & in noſtros conſumitur uſus, conſump-
Kt illum infinitus erga nos amor, atque in candelabro-
crucis, cum conſummata eſſent omnia, conflagrare fecit
& extingui.
Nobis datus, nobis natus
Ex intactà Virgine.
Et in mundo converſatus
Sparſo Verbi Lumine.
Sui moras incolatús
Miro clauſit Numine.

Hoc, hoc nobis recogitandum eſt, cum ſivè intrà fivè extra

Ecclefiam cereos ardentes conſpicimus, perpendenda ni-

mirum eſt Chriſti humanitas, charitas, veritas, quâ nos
illuminat & accendit, ut flii lucis ſimus, & amantem
uſque in finem vitæ, imòô ſinè fine in æternum redame-
mus; ſuſpiremus preindè cum Prophetâà Michæa c. 7. v. 8.
Dominus luæ mea, cum Pſalte regio: Illumina oculos meos,
ne unquam obdormiam inlmorte. Pſal. 12. Deus meus, illumi-
na tenebras meas. P'ſal. 17. Illumina faciem tuam ſuper ſer-
um tuum Pſal. 118. Cum Zachariâ, oannis Baptiſtæ ge-
nitore: Illuminare his, qui in tenebris & umbrꝗ mortis ſedent!
Cum illuminatiſſimo Philippo Nerio: O Lumen Lum'-
num,

, Cva 1

1 P 4

Dvri
Ne,ournan
mpkfnenn ume
re ticl, Cenan
tdise: Nmden

et nt, nit

i nioCrito, ci
e elcenn: Nu
ni pintu ii, ten
petf u es,

