exprimitur? cur ſaltem non additur: Angelus Domini? qui
ortum Paſtoribus annuntiavit? Luc. 2. v. 9. hoc additamen-
to gaudet: Ecce, Angelus Domini adſtitit juwta illos, & cla-
Titas Dei circumfulſit eos. Annon potiori jure Angelus Do-
mini audiat, qui Dominicum nomen pronuntiat? reſpon-
der doctiffimus Sylveira: Ut Angelus ille Nativitatis nun-
cius pro bono agnoſceretur, neceſſe fuit illum dici Ange-
lum Domini, & claritate divinâ circumdari; ſiquidem no-
men JEsll non pronuntiat; at verò ut iſte reputetur pro
bono, ſufficit ſanctiſſimum nomen ab hoc pronuntiari,
quod pronuntiantem ſanctum facit. Nec additur nomen
Proprium Gabrieſis, quia ad divini nominis præſentiam
nullum aliud apparere poteſt; quemadmodum coram Sole
non apparent minora ſidera. Omnis enim magnitude
creata, nulla eſt coram hoc nomine. Fortè ideò vocatur
Angelus in genere, quòd omnes ſimul protulerint hoc no-

men, & ab eo nobilitati ſint; unde & libenter in hoc no-

mine invocati aderunt, & protegent nos omni horâ, &
momento. Angelis ſuis mandavit de te, Pſal. 90. per boc
protegameum, quoniam cogno vit nomen meum. Qui proindè
Protegi, inq; manibus portari vult angelicis, cognoſcat hoc
nomen, & in eo vocet Angelos, qui libenter mierune: e
olu⸗

AS
in e lutir
urketnolein
Hereicim nenuns
Ceſedelsaoe
Ule, Dolonmmmn
npatlltze
edanment. M
urinauworz4
elrzmnent ven
fenpwelnoſue
Eilirenprlcatet
intminonmoe
i imu ſih
er)ommäcirini
nteptbim. N
Mnni Anrdin
tolnc inrocen
ötulisDecil
An Nred
elglonn N
Er,ihonun,
enn ipho
Kthentedh

e. fhn .
n Fenu

iee. Exbortatio & oötrena tertia.

—— 29 5
ſen een. ſolutione jam quaſi acceptà ſtabunt in cuſtodiam noſtram.
40, inineſt Habet Michaẽl in ſeuto hoc nomen, habent & omnes alii:
guilen Conſtitui proindé viginti quatuor Angelos pro totidem
MuC diei, noctisque horis deſignare, qui pro nobis vocent, & in-
leauit uun vocent nomen Jeſu, nésque in eodem protegant.
maler ingten Diviſit Salvaton noſter diem in horas duodecim. Joan. 6. 2.

lineilen n 11. v. 9. Mönne duodecim ſunt horæ diti? reliquas nocti con-Puodecim
nuſtsAͤoh ceflit,unde & duodecim Angeles pro die ponamus, qui ſcu- sithre
enitdn,. to ſanctiſſimi nominis cuſtodiam ſuper nos habeant, pro koris diei
Mnnin noG&;εο verò alios duodecim, quos de nocte legimus, compa- ſte⸗
ruiſſe. Pro hora prima diei vocemus Angelum illum „qui gantur.
curnomnenten cum lacob luctatus eſt, Geneſ. 32. v 26. nocteε totâ, ſurgen-
Doninili te verò aurorà dixit: Oimitteme, Jam enim aſcendit aurora,
hocacdditam Qquid faciunt in Aurora Angeli? Laudant nomen Domini.
Nta llot& Ante b-olem permanet nomen eium. Pſ. 77. v. 17. Surgente au-
Ne Angeheb. rorã tempus eſt nos ſurgere ad diurnos labores; ſed hos ſinè
untin, en benedictione angelica feliciter vi aggredimur. Non ſvadeo,
Natiritatis nin noctem totam in orando exigere, ſuadeo tamen ſurgente
lum dicidane aurorà, quâ omne⸗ filii Dei jubilant, & tanquam aſtra matu-
ſqnidenne tina Solem N ominis divini adorant, benedictionem petere,
etehrnenrit quæ non negabitur. Adorant omnes Angeli à Solis ortu
moc Ronntieii nomen Domini, & pro ĩis orant, qui huic nomini ex animo
amännkam addicunnrr. ANr
Pro ſecunda invocemus Angelos illos, qui ĩteratò Moyſi
in duabus tabulis Decalogum ſcripſerunt. Accepit enim
Moyſes Legem, ut prædicavit S. Stephanus Ac. 7. v. 3 5. in
diſpohtione Angelorum. Hos eosdem rogemus, ut, qui diſpo-
ſuêre Legem, diſponant & actus noſtros in Lege, ut non of-

minis Nrkſatiu
odumcokmmde
enim migniu
orte ided wen
tuletint hocn

h fendamus eâ die ad lapides, ſed inoffenſo pede viam man-
benter in ddatorum decurramus, vitæque æternæ calculum merea-
38 Ommli ho mur. Hora diei tertia, hora Spirites Sancti eſt, qui horâ ter-
Plil go, tià in orbem die Pentecoſtes advenit juxta illud: Cuùm lucis hymno
un. (e ora tertia, repenté mundus intonat. Pro hac invocemus An-Breviar.

. . . . .
s⸗ ndl gelum illum tertium, qui cum duobus ad Abraham divertit,
enter aell 6 Geneſ.

—

Dan. 14.
V. 3.

Gen. 28.
V. 12.

296 Feſto Circumcifionis Dominicæ.

Geneſ. 18. Sed poſteà, cùm eundum eſſet Sodomam, non
comparuit; ſiquidem duo tantum ad Loth veniſſe narran-
tur; nimirum, quia perſonam Spiri tus Sancti obibat, qui eſt
ipſiſſima Clementia, noluit triſtiſſimo pereuntium urbium
ſpectaculo intereſſe. Rogemus eundem Angelum, ut hac &
omni horâ malum imminens avertat, Deumque gemitibus
inenarrabilibus exoret, ut non ſecundum juſtitiam, ſed mi-
ſericordiam ſuam inexhauſtam nos ab omni periculo præ-
ſervet. oſſumus, & reliquos duos tertio addere, ut ſicut
Lothum ab incendii periculo eripuéêre, ità, & nos, vel invi-
tos ab occaſione peccandi extrahant, & collocent in tuto.
Pro quarta in vocemus Angelum, qui Joſue fideliter ad-
ſtitit, & Jordanem tranlire juſſit c. I. tranſibimus feliciter
fluvium judicii, eruntque nobis quatuor noviſſima non hor-
rori, ſed dulcori, ſi Angelus, & Joſue, ſive nomen 7ESU ſint
dux & comes viæ, ac vitæ noſtræ. Hora quinta prandii hora
eſt, quòâ commodè nobis veniet Angelus ille, qui Danieli
prandium providit, cum Habacuc ſtimulavit: F'er prandium,
quod habes, in Babylonem Danieli. Conducet quàm optimè ab
ejusmodi diſpenſatore miſſum & benedictum prandium.
Hora ſexta Orationis hora eſt, quâ ſignum datur ad ſa-
lutandam Deiparam. Pro hac deſignemus Angelos, quos
in ſcala jacob vidit aſcendentes, & deſcendentes. Scala Ja-
cob Deiparam deſignat, per hanc aſcendunt Angeli, & in
ſcuto ſuo deferunt preces noſtras, referuntque gratias co-
pioſas, ſi plenam gratiæ Reginam Angelorum angelicà re-
verentiâ, ac fervore ſalutemus.
Hora ſeptima hora eſt, quã Solurit vehementius, & Ec-
cleſia orat: Aufer calorem noium. Eligamus in cuſtodem
Angelum illum, qui tribus pueris in fornace Babylonicàâ
præſtò fuit Dan. 3. v. y. Angelus autem Domini deſcendit in
fornacem. Deſcendat ad nos æſtuantes tentationibus, curis,

negotiis, & nomine Jeſu igneo reſtinguat ignes, tollatque

calorem noxium.

Hora

zivotb
etlurilmn
mbenſenuli

Re ectune
Ctenondagelmm

rciunti⸗ .
lpigren,nenatk
acenuſthon

sleciliritiri
ininnen Enon

6nooppeninthen

N, A ericone

Natrodngelse
lnceciniinnoc⸗
gores compart
ADrini.Voczvit
lenm. At rerde
n udgi/
Wergohunſthl
Annons une
iciueine
ginſobehe
Uitb ingelus
Rkäni ie nor
ühum inbe
W len
Aöaeeni

ncdiobbtnid

reumtfumtnbin

ngetunm,uthak
Imquegemitbu
uttitiam, ſedni

miperoloprr.
AAcete, wdrnt
3, ͤnos, Winri

Hocentintuo.
oſuefdeltead

ſbimus felcn
Vifümanonhh-
Dmen fBSIII
intapranciihwn
ile, gviDunt
: Eerzrautin.
luimoptinen
npranciun,

Oundatur Aſe

W MN0s,
dente. Nli

Cunt Aneel, K1

hntge gritutt
vorumm Angenn

Pemenmisit
mmvsinclſod⸗
rnace Ntſin⸗
uniiin
rntonbblec,
ignes iol

M..

Frbortatio &o' Strena kertie. —97

Hora octava laboris hora eſt, quâ nos inviſat Angelus
ille, qui Gedeonem triturantem ſalutavit, animavit, & re-
creavit. Jud. 6, V 12. Dominus tecum, virorum fortiſſime! Eſt
nimirum cum laborantibus Dominus, ſicut cum otioſis ad-
verſarius. Dulcis erit labor, ſi præſtò ſit cum ſcuto ſalutari
Angelus Domini. HZ .
Horà nonâ mortis Dominicæ recolitur memoria, quam

adumbravit Iſaac à Patre immolandus, niſi Angelus gladium
tenuiſſet, & ſcutum nominis divini objeciſſet. Geneſ. 22. Ro-

gemus eundem, ut ſi hac, vel alià horâ juſtitia divina ad per-
cutiendum nos gladium evaginâſſet, bonus Angelus repræ-

ſentatà Domini morte, quæ in ipſo nomine I HS à cruce, &

clavis refertur, avertat itum, & benedictionem impetret.
Hora decima ſit hora merendæ, quam adferat nobis An-
gelus ille, qui Eliæ ſub junipero jacenti, & ante tempus dor-
mienti, panem, & aquam attulit, 3. Reg. 19. Surge, comede!

Non in ſolo pane vivit homo, ſed in omni verbo; quod illud

Verbum, niſi Verbi nomen ſanctum: in cujus fortitudine

confortabit nos Angelus, donec ad montem quietis æternæ
pertinpgamus.

Pro undecimà invocemus Angelum illum, qui ancillæ
Agar aliquoties comparuit, ab eàque dicus eſt Geneſ. 16.

WVomen Domini. Vocavit autem nomen Domini, qui loque-
batur ad eam. At verè c. 21. ſolatus eandem eſt Angelus

fuaviſſimè. Quid agis Agar? noli timere! Oſtenditque illi
puteum, ex quo hauſit ſolatium, & vitam. Idem Angelus in
nomine Salvatoris puteum ſolatiorum oſtendit in quavis
adverlitate, ſolicitudine, tentatione. Quid agis deſolate?
en erupit in ipſo Bethlecmi antro fons, ex quo bibe in no-
mine Domini, Angelus propinat. 5
Duodecimâ & noviſſimâ horâ appellemus Angelum
illum, qui Joanni in Pathmo pandit myſteria ad noviſſi-
mum mundi diem, & heram evolvenda. Eſt vita noſtra

Apocalypſis, ſecretò enim revelantur, & non intelliguntur
Pp myſte-

298 Feeſto Circumciſionis Dominicæ. . 3
myſteria, quæ nobis confert Deus. Nomen Jeſu clavis eſtk hdee
ad hæc myſteria, ſed quia nos non ſcimus eã uti, Angelum . 4 1 ſul.
rogemus, ut aperiat nobis præſertim horæ ultimæ myſte- in grutut
rium: Motum fac mihi finem meum, Pf. 38. nè mors inopina nug mlmni
præveniat. Finit Apoſtolus Apocalypſin in nomine jeſu, nnc⸗ W
Juva, bone Angele ut in hoc vitam noſtram finiamus. In- , Auh
S

clinato Jeſus capite moritur, ut morti annuat, hæc enim (lin
tergiverſabatur accedere propter titulum Crucis. Sit jefſus il Pͤei
in ore, & corde noſtro, ſit titulus Jeſu Nazareni Regis judao- rlit. 1
rum in fronte noſtrâ, & mors in vitam nobis proficiet, & fa:. hlis t,
lutem. Et hic finis eſto diei, ſuccedit nox cum duodecim iglis l
horis, totidémque angelicis Vigilibus, qui non dormiunt, WNANNN

neque dormitant. nnutn
md Pro horâ primâ noctis ſerviet nobis Angelus ille, qui ſemimemn
Ali duo-

Jecim 4n- Iuadraginta annis populo in deſerto in columna ignis ſervi-· aAhrhniiſſtude
geli pro vit. Non erit opus noctu alere Lumen, nec opus erit timere Itunſteniscu

Rorisno- tenebrarum Principem, ſi Angelus Domini nomen nobis üöklinliil
urnis.

præferat, tanquam columnam illuſtriffimam 3 & ſic, vel nifemienne
dormiendo ibimus in terram prom flionis. IwmtdAm
Pro ſecundà dignetur inviſere nos Angelus ille ex che- nnMsiol
rubinorum choro, qui bisSalamoni apparuit, & Sapientiam misles
contulit. Omnes theſauri Sapientiæ, & Scientiæ Dei ſunt in SA. DlO
nomine Jefu. O ſi vel minimum inde nummum promat l A., ℳ
Angelus; fiemus dormiendo docti. SðWð öhuiterciene
Pro tertiâ loquatur nobis Angelus, qui Samuelem ter- oſeugintafon
tiò vocavit, & quartò tandem voluntatem divinam aperuit:. jalehheisnin
1. Reg. 3. Loquere Domine, quia audit ſervus tuus. Miilen feveln
* Reg. 19. Pro quartà veniat pro nobis, non contra nos, ille Ange- hgeun u
Ius“, qui noéte und centum millia octuaginta quinque ex eſrrik erh
Sennacherib exercitu delevit. Quàm fecurè dormiemus, ſi marm

pro nobis excubet Angelus, & cor noſtrum tanquam Jeruſa- Ane Riul
lem cuſtodjiat ab omnibus phantaſiis, & ſi uggeſtionihus ini-· nin en
mici, qui ſœæpius quàm millenis centum octoginta quinque gie u
vicibus nos qualibet nocte aggredi, inque noëtem æternam . ah
præcipitare deſiderat.

Pro lil

ne
— Echortatio & Stréna tertig. 299
enſetchig Ra

Pro quintà Angelum Judithæ rogemus, ut per ipſins

ninn ð Frarien idem poſſimus cum veritate dicere, quod intacta
Nnanine Juditha c. 13. E. iLit Oominims, quoniam cuſtodi vit me. Pro
in nomng u.“, ſext4 vigilent pro nobis lætiſſimi Angeli, qui Paſtoribus na-
nonied, tum Salvatorem nuntiärnttt.
m Kemnt Pro ſeprimà commendemus nos Angelo illi, qui Joſe-
nt, hacein phoinſomnis Matth. I. apparuit, & nomen Salvatoris reve-

Gcs Iteii lavit, rurſumque Matth. 2. in ſomnis ſurgere, & tollere pue-
eidegela. rum juflit. Difficile foret multis noſtrüm nocturnas in oran-
erohe Aha. do vigilias agere, & cum Pſalmographo ſurgere: Media
1cmEden nokte ſurgebam, rogemus ſaltem Angelum, ut ipſe pro nobis
I nondomim cum omnibus choris laudet Deum, & exoret, nè Jeſulusun-
gquam nobis auferatur. Pro octavâ adeſſe nobis rogemus
ngefnile g Angelum illum, de quo Act. 5. v. 19. Angelus autem Domini
mpaignisſen per noctem aperiens januas carceris, ut nobis januas purgatorii,
Opus eritlimdtt vel etiam infernalis carceris aperiat, déque ſecuturæ vitæ
niomen ni ſappliciis feliciter faciat ſmniare. Certè non unus ex ſom-
um; Aſc,Wniato inferno infernum evaſit. è
Pro nonâ ad illum Angelum ſuſpiremus, qui Petrum
Onsileer che à proximo mortis periculo exemit, Act. 12. ut & nos machi-
1 ientun nas infernales Herodis evadamus, & fratrem mortis ſom-
Dödrr num evadamus. Pro decimà rogemus Angelum, quiad-
ſtitit Paulo, Act. 27. Adſtitit mibi hac no ce Angelus Dei, aſſi-

mnmnbrn prome
Numnd ſtere nobis pariter dignetur, melius enim nos unus tuebi-
nidimmeenn tur, quam ſexaginta fortes Salomonis. Pro undecimà Un-
devinmmrn decimi ex Prophetis minoribus Angelum optemus, qui Se-
zutuu. cretiſlima eidem revelavit: Vidi per noctem, &ccce, vir
1 nos,ille NI. aſzendens ſuper equum tufum. Zach. I. v. 8. multa eriamnun
ginniint Deus loqueretur per ſomnia, ſed vix illum per diem audie-
dormiene mus, quomodo per noctem:? Zachariæ, hoc eſt, memoria
ncwm eu Oomini ſimus, & audiemuns.
tantan Pro duodecima, & ultima noctis hora propitii ſint nobis

— illi Angeli, de quibus Dominus: Aittet Angelos ſuos cum
gogire tuba. Matth. 24. Hanc illi nobis tubam nuncinflare dignon-

1
em lenn
cena, Pp z tur

§. .
Vaærii An-
geli variis
aſſignan-
Aur.

300 Feſto Circumciſionis Dominicæ.

tur ad ſalutarem timorem, nè poſtea inſonent ad intole-
randum horrorem. Inflent nobis, ut Hieronymo, ad ani-
mandum nos in Dei obſequio, ut deinde, quande dies æter-
nitatis eluceſcet, evigilemus in nomine ES ad falutem,
ad vi doriam, ad triumphos, ad vitam. Atque ità unum
diem finiemus ſicut alterum, annum ſicut diem. Quàm fe-
liciter inchoabit annum novum, qui, ſub præſidio horario
Sanctorum Angelorum, vigilium indefeſſorum, eundem
auſpiſcabitur! Angelum Cuſtodem unicuique noſtrum de-
putatum non nominavi, quia is generalem vigiljarum aget
Præfectum, ſeduléôque curabit, ut benè conſtitutæ ſint ex-
cubiæ. Nec dubito, quin unusquisque delectorum Ange-
lorum libenter reponet Angelicum illud: Ecce adſum, ſuper
euſtodiam meam ſtabo. Protegam eum, quoniam cognowit No-

men meum. Et hoc ſit religioſum meum munufculum in

ſtrenam univerſim omnibus oblatum; libet prætereà in
particulari optare Angelum iis, quibus ad benè precandum
obligatiores ſumus. Et in primis quidem
Auguſtiflimo Imperatori noſtro Angelum illum pre-
cor, qui dicitur IHſa. 9. Magni confilii Angelus. Hic ille An-
gelus eſt, qui in ſomnis apparuit Regibus, optiméque con-

ſuluit Herodis devitare inſidias, ac fortunato fidere in regio-

nem fuam reverti. Fuit verò Conſiliarius ille Angelus ipſe-
met Jeſulus, qui obſequiis vinci ſe non eſt paſſus, ſed quem-
admodum Magi per ſe, & non per ablegatos venerunt ado-
raturi, ità Angelorum Dominus per fe, non per Angelum
conſuluit, quâ ſit eundum. Hic Angelus præſit conſilio tuo,
dirigat induſtriam tuam, ut Ocmus Sereniſtima, & Augu-
ſtiſſima ſentiat nunquam fortunatiori ſe egiſſe in ſidere,
quàm eum ſerenaretur Conhilié, &o induſtriâ Leopoldi.
Auguſtiſfimæ Imperatrici illum opto Angelum, qui
Juchic. 13. Manue, & Conjugi apparuit, & gaudium magnum
evangelizavit naſciturum Samſonem, ſpem, & decus Domiis

ſuæ, Samſon idem ſignificat, quod parvus Sol, quo nomine

Luci-

eeneent 4
ſe Peneels
cuncmipkt)
luähni
õ
hi AI
ſtaurttentr)
tanentet Ton

ntontin,
yeirecln.

T,dn, Haee
8 leitnemaeh,
mnCnentbtt, dn
entineken
oocotekamte
htinegbisgue

An.5 Done

Iämepan

ſt n,e

1,Mentenn ite
Aulrun
uliennt,
NNinamin,
is ineelosſi

UUmniinen llegn

uule,ben
litz,

Bywbortatio & Strena terti. 301

nndd — — —
niad Licifer à Plinio appellatur. Oriatur ex te velut Aurora ſe-
lemnnge⸗ reniſſima Lucifer, alter ol, quem mundus uterque ſuſpiciat,
ol G. extollat, adoret. =
dflunn Reverendiſſimo, Aidmodum Reverendo, Venerabili Sta-

eſre iuun tun Eccleſiaſtico in ſtrenam opto Supremum cœleſtium Spi-
ſen, (inu rituum Michaélem, cujus ſcuto protegantur, exaltentur,
Mreſcio one beatificentur. Michael quis ut Deus? Dii eſtis vos, &y filii ex-
druin, eungen celſi omnes. Ab excelſis hisce cogitationibus, nè degenerare
dhenkand unquam contingat, Michaél adit, tueatur, propugnet.
myſelmmem Nobilitati illum in cuſtodiam precor Angelum, qui ſe
onſtintelt. „vocavit Azariam, Ananiæ M agni filium, Tob. 5. v. 18. E
lectonmige nmagno genere e tu. v. 19. Cum ergdò ſimilis ſimili gaudeat,
atatſnh afſſociabit ſe hbenter Nobilibus Genius nobilis, meéque
ncMοα wvoto confentiet. Proverbio dicitur, in aulis magnis, ubi
munufculunm cœtera ſunt omnia, deeſſe tria, deeſt nempè res rara, res
idet prateteen chara, res præclara. Res rara, veritas; res chara, ſanitas;
beneprecnin præclara, aurora. Hæc omnia ſuppeditabit Ananiæ Magmi
nlius. Veritatem dicet, quia juratus hoſtis eſt falfitatis; Sa-
um Uumde nitatem conſervabit, quia eſt Raphael, medicina Dei; Au-
g. Hicile roram oſtendit, quia eſt aſtrum matutinum, & gerit nomen
Oprimeve on. in clypeo, quod eſt ante Solem, & adducer auream horam⸗
Wldteneee u de eo dicere quisque poſſit, quod Tobias junior expertus
e Nngeree dixit C. 12. v. 3. Bonis omnibus per eum repleti ſumus. .
paeſel dtrr Nobiliſſimæ Patriæ noſtræ Germaniæ opto ſuppetias
os reterotx illas cœleſtes, quas 4, Reg. 6. 16. diſcipulo oſtendit Magiſter
nonperaalln Eliſæus, montem videlicet plenum curribus, & equitibus

ræſteonltlan igneis: Multé plures nobiscum ſunt. Nêe time affficta Ger-
nigima, Kac K mania, multi erunt, qui te peſſundare ſatagunt, ſed multò
egiſe niet plures nobiscum ſunt, qui rebus tuis conſulunt. Mittat fibi
es in ſuppetias Angelos ſuos D. Wenceslaus ex Bohemia, An-
4 krende 6 gelum familiarem Hedwigis ex Sileſia, Suatoplucus auge bit
0 ngs. copias tuas! Sta, & Germania, pro Cæſare, & Cæſaris An-
ide m Lelus ſtabit pro te.
,

gu, Pp 3 Magi-

802 Feſto Cireumciſ. Domin. Exhort. & Strena tertia.

Magiſtratui politico Cherubinum precor, paradyſi Cu-

ſtodem: Colloca vit anute Paradyſum voluptatis Cherubin.
Gen. 3. v. 24. Ex ordine ſuccedunt Cherubini, & mutantex-
cubias. Cherubini eſtis, qui juſtitiæ, velut parady ſo cuſto-
diendo, præeſtis Conſultiſſimi Domini, ecce, vobis flam-

meum Cherubini gladium, & totum in obſequia, & cuſto-

dliam veſtram ordinem Cherubinorum.
Conſjugatis opto Archangelum Gabrielem, qui primus
ſandtiſſimum IEſu nomen mundo intulit, cuùm miſſus eſt ad
Virginem deiponſatam. Si quis hominum ſtatus nomine
hoc indiget, veſter indiget, ut eò levius reddatur jugum, ſub

quo colligati non rarò ingemiſcitis, & tribulationem carnis,

quæ pro dote ab Apoſtolo prædicta eſt, perſentiſcitis. For-
titudo Dei confortet vos, & ſuſpiciones ſiniſtras amoliatur,
ut Sacramentum hoc magnum ſit in Chriſto, & Eccleſia.
Virginibus illum opto Suſannæ Angelum, de quo vin-
dex innocentiæ Daniel dixit c. 13. v. 59. Manet ngelus
Domini gladium habens. Nunquam à latere veſtro tutor Da-
re potius, quam nomine fueritis.
Auditoribus meis omnibus, ac ſingulis opto in ſtrenam
Angelos illos cœleſtes piſtores, qui panem pinſuerunt po-
pulo in deſerto, omne delectamentum in ſe habentem. Ad

niel, aut Angelus vindex diſcedet, ſi Suſannæ, hoc eſt, Lilia,

hanc ſacram Eccleſiam conveniſtis, ut pane cœleſti fameli-

cam ſatiaretis animam; ſatient ergò vos Beatiſſimi illi Spi-

ritus, qui populo electo panem Angelorum depluerunt, ſa-
tient, inquam, ſine tædio, ut panis Verbi divini magis ma-
gisque ſapiat, nutriat, conducaâtque, & unusquisque

exclamet: Manhu! quid hoc? hic eſtnovus
annus meus.

F eſto

oens

N
Hece⸗

,enmmremn

zue nnink⸗
, rii

4
M

teltn uirc
Anheinpennn
erncünente

,Gnn Dormnn
ineeelſerelhitn
lftr ſſniun
en, Cmmigette
n Felutleg
fC(NNNEid

nntle, G

ayi iliu eyn/
lliter nmn
rlſnen. O’
AInmr enn
Wemin Dinan,
ck en 34.
Euummalgumn
. lanenince
mlenmedict
Kisfunre b
Wönenin⸗

hut
—

echrnſi
htui (knn
ni Nonnmne.
tpatadſocte
Ce, obiztn
ein, Kult

enguiptimn
Cünmiciusek
n Kihns donin
.
Gaturiugun in

Inionemcng

lentiſcitis in⸗
Krasamolian,

,& Feclekn.

Uin, dequort
AMonet /luel
veſtrotwtor.

b hocelt, Li

oproinkrenm
AVriwerurte
ehibemem.
necerlelitune

eaticimi ic.

ngephvemm
cdivinimagsn
unnsgugu
eſtnors

né Legem, quam ipſe dederat, ſolvere videretur, ut habet 5 Bernard.

—

ssesssssssszssesseeee
Feſto Nativitatis Chriſti Domini.

Concio Ruſtica.
De Circumciſione Cordis.

1
N

Ut circumcideretur Puer. Luc. 2.

Z Ignaculum ſervitutis, & remedhum peccati erigi- §. r

nalis, atque ſignum diſtinctivum fidelium ab in- Cur Chri-
K& fidelibus fuit circumciſio à Deo inſtituta, & Ab- aei. 7
BSS rahæ imperata. Genef. I17. v. 10. & 1I. Circum
cidetur e vobis omne maſeulinum, ut ſit in ſignum fœderis in-
ter me & vos. Duram hanc legem liberã voluntate, nons§. Le ſer:
ſervili neceſſitate Chriſtus ſuſcepit, ut virtutem Deitatis per 2. de Na-
velamen noſtræ infirmitatis abſconderet, inquit S. Leo; aut tivit.

5 Bernardus. Vel ut Legem (verba S. Ambroſii) cum bonore e afca:
Nepeliret. Circumciditur Chriſtus ex mente Dionyfii Car- apud Sil.
thuſiani, ut virtute, é&y merité circumciſionis ſuæ fideles a Au- Is 1. 1.
ritia præcepti illius exponeret, &y ipfam circumcifionem in 1.2.
baptiſmum dulciter commutet. Ita namque caput pro membris

accepit curationem. Origenes hom. 4. in Luc. Non fuit

in Chriſto minor erga genus humanum dilectio, quàm
fuerit Sichem in Dinam, cojus amore victus circumciſio-

niem paſſus eſt. Gen. 34. Amor, hoc JESU vulnus intu-
lit, & ſecuturum aliquando ſanguinis copioſi imbrem præ=

müntiavit; ſicut enim cœlum mané rutilans, & rubicun-
da aurora ſeram prædicit pluviam, ità proffuus ille ex cir-

cumciſionis vuinere rubor, horridam tempeſtatem dilu-
vium ſanguinis veſpertino vitæ, & paſſionis tempore ſecu-

§. 2.
Quid ſit

cor incir-

804 F6to Wativitati⸗ Chriſti Domini.

turum prænotavit. Ex eodem amore, quo circumeiſio-
nem amantiſſimus Jeſus ſubiit, exemplum nobis dare de-

ſideravit, ut illius amore circumcidamur in corde, qui pro
nobis circumciſus eſt in corpore. Cor enim noſtrum cir-
cumceiſione magis indiget, quàm putatione vitis, quàm

emundtione ardentis cerei lychnus, quàm reſectione hor-
tenſia vitulamina, ut fructum afferat in patientià. Decir-
cumciſione cordis agentem breviter, audite patienter.

Cor hominis aptiſfimè viti, vel arbuſto compara-

tur, quod, cum multa inutilia proferat germina, re-

cumciſum. ſectione opus habet, nè ſuccus auferatur ramis, & ſpe-

ratus fructus evaneſcat. Duodecim pravos cordis ſur-

culos enumeravit JESIIS Marci 7. v. 21. Ab intus de cor-

de hominum malæ cogitatione⸗ procedunt, adulteria, for-
nicationes, bomicidia &c. qui ſurculi, niſi maturè reſecen-
tur, præcociter in ramos peſſimorum operum prodibunt.

Circumcidite igitur præputium cordis veſtri, monet DEUS
Deut. 10. v. I6. in quæ verba ità ſcripſit Div. Gregorius
I. 28. moral. c. 7. Circumcidite præputia cordis veſtri, id

eſt, poſtquam luxuriam à carne extinguitis, etiam ſuper-

fluas cogitationes reſecate. Cor incircumciſum gerunt,

qui cogitationibus omnibus liberum indulgent ingreſſum,

quaſi de internis Prætor cœleſtis non judicet, aut cogi-

tationis pœnam pati non ſit neceſſe. Niſi enim cogita-

tiones ſevero obnoxiæ forent judicio, fruſtrà Salomon

intonaret: Abominatio Domini, cogitationes malæ. Fruſtrà
Michæas comminaretur: Væ, qui cogitatis inutile, &ope-
ramini malum in cubilibus veſtris, C. 2. v. I. Fruſtra Iſaias

commoneret: Auferte malum cogitationum veſtrarum, c. I.

v. 16. Fruſtrà inſpirator Prophetarum ingeminaret: IIt
quid cogitatis mala in cordibus veſtris? Matth. 9. v. 4. &

tam accuratè cogitationes blasphemas Phariſæorum Luc.
5, cogitationes temeratias Simonis leproſi. Luc. 7. cogi-

tatio-

mntendiid
nühymn lnm
Pe oiſekwnni
ell, uaen
n riniu n
Mher,NMlgttofe
Dlitei aeron
4 Mdceun og
Ktvinshiinui
1 Nio ſveusi
fhinuth Nanu
Alnurnuhecole;
E Dheededen
enhunmeli
1a, Duntaen
teimnifionese

Mehine, nide

Uptlllecktioren

E Mentis noen

tngum
Alrmprrzdi⸗
As geki
alt inconezte
rtnm

elioe

one iis, in
reſeclonenn
ientii. Decd
teſatenter⸗
Cbuto onhar
dt gerain, ſe
Ur tams, Khe
ros coles i.
Ab intuscei⸗
,Allleria,
mmaturè reſece
un prodibun
, wonet Dl
Di 1, Clegoti,
orlie Vri,
8, etiam pel
meifonn gerun
Ngenringehon
Ncer, A ⸗
Ninerin c
, ftulri n
Dnermntle, En
Gti iutit,
n Teſonni
ingeninnct
Math. 9, d
Phariſeonm

DZZ

Concio Ruſtica. 305

tationes ſuperbas ambitioſorum diſcipulorum pondera-
ret, Luc. 9. fruſtrà, quòd Aiſeretior cogitationum & inten-
tionum cordis ſermo Dei ſit, diceretur Hebr. 4. v. 12. ſi cogi-
tationes malæ non eſſent, nulla opera prava patrarentur,
nibil eſt certé malorum, inquit in c. 7. Marci Auguſtinus, quod Proverb.
cogitatio non antecedit mala. 15. v. 26.
Magnus Gregorius cogitationes radici arberis, vel 6. 3.
plantæ comparat; mellifluus Bernardus verò vulpeculis Cositatio-
vineam demolientibus; doctiſſimus denique Auguſtinus amies
ſerpenti Evam tentanti & pervertenti: Quod radix arboris ſunt radi-
eſt, voc cuique bominum cogitatio ſua eſt. Qualis radix, talis cibus,vul-
fructus; qualis cogitatio, tale opus. Niſi radix citò extir- ferpent'-
petur, germina ſua, & folia, & flores, & fructus paulò poſt zus; aſpi⸗
proferet; niſi cogitatio prava quantocyus eliminetur, mala S. Greger:
mox deſideria, deteriora conſilia, nequiſſima opera pullula-I. 12. mo-
bunt. Eradicetur cogitatio, nè maledicta ſequatur ope- r l. c. 25,
ratio, & totius ſpiritualis vineæ, quæ eſt anima tua, deva-
ſtatio. Viro ſapienti ſua vita vinea eſt, ſua mens, ſua con-
ſcientia, inquit D. Bernardus ſer. 63. in Cant. hanc vineam
demoliuntur vulpeculæ; vutpes tentationes ſunt, ait idem
ſerm. 64. Vulpeculæ ſunt primæ cogitationes, allicientes
ad malum, vel, ut mellifluus docet, vulpecula eſt malum ſub
ſpecie boni. Sunt autem cogitationes hominum, aut vanæ,
aut factæ immiſſiones per Angelos malos. Capiendæ ſunt
vulpeculæ primæ, videlicet cogitationes, priusquam nos
capiant per delectationem. Capiendæ & jugulandæ ſunt,
nè vineæ mentis noceant tanquam demolitrices vulpe-
culæ; imò tanquam ſerpens ille callidiſſimus animan-
tium, qui Evam paradiſo, paradiſum Evæ eripuit. Si pri-
mam ſerpentis ſuggeſtionem curioſa mulier repreſſiſſet,
quot malorum iliades evaſiſſet. At quia primæ ſuggeſtioni
locum dedit, in concatenata mox mala incidit, totämque
perdidit poſteritatem; quod Evæ ſerpens, hoc carni no-
ſtræ diabolica ſuggeſtio eſt, delectat, illicit, inficit, & occi-

QA dit.

306 Feſto Mativitatis Chriſti Domini.

dit. Quapropter providè DEUS monuit caput ſerpen-
tis conteri, primas videlicet iracundiæ, concupiſcentiæ,
ambitionis cogitationes proffigari debere, nè ſi caput
ſuum in cor noſtrum inſerat, mox toto peccati corpore
ſubintret, unõéque morſu totum hominis animum into-
xicet. Caput ſerpentis conterimus, cuùm initia tentationum
ewtirpamus, inquit illuminatiſſimus Gregorius I. 1. moral.
c. 38. & niſi caput conteramus, in capitalia ſcelera brevi
nos delapſos deprehendemus. Pulcherrimus eſt Auguſtini
diſcurſus in Pſ. 48. quem repetit in Pſ. 103. monentis, ut
ſimili nos diligentià obſervemus caput ſerpentis, ſive ini-
tia venenatarum ſuggeſtionum, ſicut ſerpens noſtrum ob-

ſervat calcaneum, ſive finem operum, ut veneno vanæ glo-

riæ inficiat: Si diabolus tuum calcaneum obfenvat, tu caput
illius obſerva. Caput illius eſt initium malæ ſuggeſtionis: quan-
do incipit mala ſuggerere, tunc repelle, antequam ſurgat de-
ledtatio, & conſenſus ſequatur. Quibus in verbis obfervan-
dus eſt proceſſus pravarum cogitationum; inprimis enim
mentem imaginatione imbuunt, tum delectationem ſug-
gerunt, denique ad conſenſum ſolicitant. Oſtendit id
Deus Ezechieli c. 8. cum templi parietem fodere, & in-
ſpicere juſſit, & ecce! plena erant omnia Idolis. Videre
porrò juſſus, mulieres aſpexit, quæ Adonidem plangebant.
Denique tertium inſpiciens, vidit viros, qui terga altari ver-
tebant; tum conquerentis Numinis vocem audiit: Mun-
quid leve eſt hoc domui Juda, ut facerent abominationæs iſtas?
Abominabile coram Deo omniſcio eſt templum cerdis,
idolis, ſive imaginationibus fœdis dedere, quæ ſi locum
in templo inveniant, mox fœmineos affectus, compla-
centiam videlicet, & delectationem pravam ciebunt, quam
ſequetur conſenſus & opus, fiéntque viri dorſum Deo ver-
tentes, robuſta, inquam, ſcelera, & ſcelerum conſuetudi-
nes; quæ, ut nèe fiant, primas ſuggeſtiones extirpare, ſer-
penteêmque in capite conterere, nec ullum illius RM
admit-

ren inei
Indetunenuße
hoertnn ,.
GAlun
antn ſeimn
Dhritnedonten
10tölan bepelt,
Motnoasſecen
zawbngeneen,
Ulſiten Eenee
enntetenſes
üisenugamm
iteoqueciwin
PWnnprocmm
t,c cogitun
Inſinonpetit
nin eſis 4
n morls, al

N
Nſc.

Elnniud
Keck ogtntion
Pemin den.
gnine nitel
ligenine

Mmini,

B Concio Ruſtica. 307
connian, admittere oportebit, quia, ut S. Gregorius ſcripſit l. 6. in I.
ůð Nlan 1. Reg. 15. Coram Deo peccatum pra vum non eſt, in templo
Dei, in regenerato piritu immunda reponere.

enante 5 itati ſpidum, foris pulchra, i
mnimmn Sunt cogitationes ova aſpidum, foris pu chra, intus
iistcſag mortifera, contra quæ Iſaias clamat c. 59. v. 5. Ova aſpi-
Niglran dum ruperunt: qui comederit de ovi eorum, morietur: Sα
luſethe. quod conf oſſum eſt, erumpet in regulum. Si cogitationibus
umekin pravis immoreris, ac per moroſam complacentiam foveas,
B Nlleni mortem animæ tuæ inferent, & in regulum praviſſimo-
neni en rum operum erumpent. Abjicienda quantocyus hæc ova
nſantmah aſpidum, quantumcunque formolſa, & blanda appareant,
— atque ad petram, qui eſt Chriſtus, citò allidenda, invo-
rlC cando Sanctiſſimum JESUnomen. Beatus enim, qui tene-
rnet, dn hit, &y allidet parvulos tuos; ova aſpidum in turri Babylo-
lehinu: . nis prognata, ad petram, Pſ. 136. Aſpidem educãarat quis-
eſuan ugh piam domi ſuæ cicurem prorſus, & tractabilem, quæ tan-
vetbisobfenmn dem catulum peperit, & hic filium hoſpitis interemit. Plinius
zinprinsem Sic cogitatio ad ſpeciem blanda, & innoxia delectationem l. 11. 6,24.
eltionenij velut catulum generat, à qua cor intoxicatur; elimina
t. Oktendit i proindè aſpidem, & eneca, nè eneceris tu, & pereas. Pau- Ador. 28.
Uichete, Kin lum viderunt Cretenſes à vipera ſtringi, nec tamen lædi,
nddis. Nin quin potius excuſſam manu viperam in flammas ſinè noxa
itempbangedn abjicere, ideõque divinos Apoſtolo decrevêre honores, pa-
Litetgadlunie lamque Deum proclamàrunt. Nimirum Deus potiùs quàm
temadit: A homo eſt, qui cogitationibus velut viperis non læditur,
honintem ⅜, prodigium ſi non perit; ut verò lædi, & perire non poſſit,
templum in infernalem ocyus ignem vipereos foœtus abjiciat, aut
te, ehu igne divini amoris, aut incendio divini furoris eosdem

feltus, abſumendo.

Dnt, Nihil novi apud Sanctos Patres, & Scripturarum In- 5§..
m ciebunn, P P Cogitatleo-

dorfuntee terpretes eſt, cogitationes capillis comparare, cum divinus nes mi⸗
ervmn conſtenn quoque Sponſus dicat: Vulneratum eſſe ſe in uno crine les Abſa-
nes ertilplſ, „Ccolli, cogitatione videlicet ſanctà, quâ Sponſum petebat lonieis ca⸗
u Sponſa, dulcique vulnere ſauciabat. Nimirum, cum cogi-Pils.

Uius!
um o Qq 2 tatio-

308 Feſto Nativitatis Chriſti Domini.
—

tationes, & deſideria ſancta fovemus, dilectum quodam-
mnodò vulneramus; ſi verò pravas ſuggeſtiones in animum
admittimus, nos ipſos lædimus. Capillos ſuos Abſalon
magnaà curà nutriebat, majori ambitione oſtentabat, pre-
tio maximo divendebat; at viliſfimi capilli tanto ſtudio nu-

triti, interitum Abſaloni attulére; cum enim è prœlio fu-

gitivus denſam peteret ſylvam, quercs proceræ comis
(quaſi comæ comis duellum indixifſent) illigatus capillis,
tanquam funibus, pependit, mortique in ſpolium conceſſit,
tribus à )oabo lanceis confixus. O infelices crines, qui-
bus regius Princeps calvæ morti in victimam raptatur.
O quàm te calvum Abſalon mallem, nè fatalis te occaſio ap-
prehendere potuiſſet! Sic ſic nobiscum agitur, qui cogita-
tionibus noſtris tanquam capillis intricamur, ut arbori
mortis adhæreamus, & lethalibus ternis lanceis, triplici
videlicet carnis, oculorum, & ambitienis concupiſcentiâ
à ſtygio Joabo transverberemur, ac tandem flagitiorum
cumulis obruti, veluti acervo lapidum Abſalon, turpiſſfimè
tumulemur. Fovemus, & nutrimus cogitationes noſtras,
quas nec pili facere, ſecl abradere, & conculcare oporteret,
ideõque falſis mundi bonis implicati, morti, & inferno in
ſcopum objicimur. Abſcindantur cogitationes, quæ nos
conturbant. Reſecentur capilli, qui nos quercui damna-
tionis intricant, circumcidatur cor, quod ſuperſluis, noxiis,
mortiferis cogitationibus redundat. Procul à corde, citèò
ex animo, nè opinione tuâ citiùs intereas! ſemel Angelus
bonus unum Habacuc capillis elevatum in lacum leonum
innoxiè detulit, ſæpiſſimè AngelusSathanæ mortales quàâm-
plurimos capillis pravarum cogitationum apprehenſos in
Babylonem & confuſionem æternam „in lacum rugien-

tium leonum deportat, imò projicit & deturbat, timeamus

à capillis, & ſicut Pilum in cibo, vel potu deprehenſum hor-
remus, ocyusque abjicimus, ità cogitationem malam quäm
Primum obſervata fuerit, abominemur, nè abominabiles
ipſi

zebus, Nlnhien
Nn 4
umiedkun
enkitrelnhe,
Thulit dar
pnmiiutczi
uirunigetonifn
un eignmns, ie
Laumnſendentere
henum x.
N

lenmn ipſi Toneio Ruſtica.
kionezinnn PIrcoram puriſiſimo cor umi 2 309 .
