joribus fruitur ſolatiis in ſua nuditate. Gaudeat dives epulo
deliciis ſuis, & menſis opiparis; Lazarus magis deliciatur in
fame ſua: Dormiat Decianus aut Valerianus molli in culci-
tra. Vincentius aut Laurentius noſter ſuaviùs quieſcent fer-
reis & ignitis in lectis.

0,KdNdK
eind rflann
gun e nind
rlenlg , 0,
, gutrl eng
Pillen ieſenntn.
vo , i feleuer
t teniiin nuer i1
Wboc credam l.
maoun tebls, part
GaNn? D. Aeni

Ans ſolisſib patd

Imn atres, el nn
1E mile dli.
lpond guetere
Uhno ton eropi
V Denurctb inue
noer, e
ldncignm

Aintsln ibi⸗

lumi
arld e i ii
Wrumdinti A
ed ntn
nilli SsH
inimntimn

echie,rnengſels
aſrcu ni aſechi
iluniini rin⸗
eln. Cnrine
lliutn uf ien n
Dane Eu inr dlortt
iluwpöfrimeabfinenr
dunmm i AnDenfi

1OIeuratumn kord iett

RWNNrum ie
WEGLWNTENNNI
Dns okormelkrnsann
ebr. Nur Nr ons.
Gori Iublin Glnn

eſetd Aeioninait

1, Ooli Lecel,

xmint uirſitl,
ner er. Ukenhe
1nucicare utat
rb; Luud npe
einnd

„ ne

w au mi⸗

Al

Concio Ruſtica.

Videt terræ filius Juſtum tribulationibus circumdari, &
triſtari vehementer exiſtimat. Sed falleris, inquit Apoſtolus
2. Cor. 6. & ipſe tribulationibus obruebatur, & de ſe ſui-
que ſimilibus ait: Quaſi triſtes, ſemper autem gaudentes: ſicut
egentes, multos autem locupietantes: tanquam nibil habentes,
&Æ omnia poſidentes.
Matth. 19. v. 29. ait Dominus : Omnis qui reliquerit do-

uxorem, aut filios, aut agros propter nomen meum, centu-
plum accipiet, & Titam æternam poſidebit. Quibus in ver-
bis explicandis ſingularem adhibuit operam Sanct. Bernardus.
Quæritur, quandò centuplum dabitur? an in hac vita, an in
alcera?
Fuêre, qui dixerunt poſt ſurrectionem futuros mille an-
nos, & tunc pro rebus dimiſſis obventurum centuplum. Sed
meritò cavillatur D. Hieronymus illos lib. 3. in Matth. cap. 19.
quàm turpe enim eſt ſentire pro una uxore dimiſſa, centum
reddendas. Sed nos Bernardum citatum audiamus. Mitto
Vos, inquit, ad Evangelium ſecundum AMarcum, ubi pro-
miſſio eadem deſeripta, manifeſtius invenitur. Quid dicit?
Memo eſt, qui reliquerit patrem, aut matrem &. qui non ac-
cipiat tantum nunc in tempore hoc. Sed quæro iteràùm, quo-

729

g. 5

Tribulatio
juſtis con-

ſolatio.

mum vel fratres aut ſorores, aut patrem, aut matrem, aut

modò hoc credam? Experientia contradicit. D. Petrus do-

mum cum rebus, patrem, matrem, ſponſam reliquit recepit-
ne centum ¹ D. Alexius idem fecit: mortuus eſt pauper; in-
cognitus ſolus ſub paternæ domũs gradibus, neque unquam
centum patres, vel matres, vel ſponſas recepit. Idem dixc-
rim de mille aliis. 1
Si porrò quærere pergam, timeo, ne mihi dicatur: Ani-
malis homo non percipit ea, quæ ſunt Sspiritus Dei, 1. Cor.2.
v. 14. Bernardus inculcat illud Marci 10,v. 30. cum perſecu-
tionibus, & docer, per plura ſcripturæ loca eleganter diſcur-
rens; quòd Sancti cum tribulationibus, ipſis à Deo immiſſis, tor
conſolationes, tot jubilos, tot gaudia, tot cœleſtes exultatio-
222 2 nes

730⁰ In Feſto Sancti Laurentii.

nes accipiant, ut pluris hæc valeant, quàm centies gaudium
illud, quo frui poterant ex centum patribus, matribus, fra-
tribus, ſororibus, uxoribus, campis &c. Etenim cum tribulatio-
nibus futuri præmii ſpes certa creſcit, quo mirum in modum
corda dilatantur: Confirmat hoc ſuaviſſimus Doctor verbis
Pſal. 30. v. 20. Quùm magna multitudo dulcedinis tuæ, Domine,
quam abjcondiſti timentibus te.
. 6. Veteris Ieſtamenti arca in parte interiori reſplendebat, ra-
Qodnim qiosque lucis de ſe emittebat: nec non manna dulciſſimum
centuplum, cConeludebat; Sed ex parte exteriori pellibus aſperis tecta cer-
lul nebatur. Talis eſt anima juſti, juxta illud ſponſæ: Molite me
Pcut, Oonfiderare, quòd fuſca ſim, nigra ſum, ſed formoſa. Exterius
ſum ſordida, & triſti nocti comparanda; nec tamen idcircò
deſpicienda, quia decoloravit me ſol. Perpeti namque tri-
bulationes, quæ ſic me exteriùs fuſcam efficiunt, ex Chriſti
provenit amore. Hic me hoc exteriori veſtivit nigredine:
hic me ad tantarum obligat tolerantiam afflictionum, per-
ſecutionum, dolorum. Sed quò hæc omnia graviora ſunt,
premuntque vehementiùs, eò me intùs gaudio implent ube-
riore. Gaudiumn hoc exultatio, & lætitia, quia intùs demul-
ceor, exuperat omnem ſenſum. Pergit D. Bernardus: Hoc
ergò centuplum, adoptio filiorum eſt, libertas & primitiæ Spi-
ritũs, deliciæ Charitatis, gloria. Sientiæ regnum Dei, quod
intra nos eſt, non utique eſea vel potus, ſed juſtitia & pax,
& gaudium in Spiritu S. Gaudium ſanè non atan in ſpe glo-
riæ, ſed etiam in tribulationibus. Hæc virtus ex alto, quæ
Anldream fecit amplecti crucem, Laurentium ridere carnificem,
Stephanum pro lapidantibus orare.
Omnia hæc patent in hiſtoria, quam refert Ludovicus
Granarenſis lib. cui titulus præfigitur, Deus peccatorum, di-
gna ſané, quæ hic afferatur.
Dum ſæpiùs memoratum D. Bernardus in Flandria Spiritu
Hagrans ardentiſſimo prædicaret, inter alios, quos ad melio-
ns vitæ frugem reduxit, eminuit Arnulphus vir nobilis, qui
Amundo

ſätndone;Cin
zineäts, Xn nn
amenteſnſinnhk
tpiwiiorcharen

niruns progeli
inngebinn, ide
nir ltikmamnuſn
cwrdNue:cuincel ſn
CMrNN. UR d N
olss utls ean

i, n

p. —,

enm mntnd
in nnanttli
eimi rllutheint
ſi imn lu aie ſi
pi ſir ⸗ ni n
onpniml, ter ann ii
ſ lpinnhre
fitnümali
Nr eurini eiinitie
Neraminn Aftictinun, D
õ
tsPuiningentbe
ain intinnl
im entd kimtk
nnne, lntud i
1 Kinie ſhm hi
nin, l niinh
llin ſnen 2 N
u. Hr miuin
.LAunmiun ſnrcn

mr. .
oria, gon Clerluce

fginr Destant
, NneeeN
PPemmi, S
2 Crer 0s Cis le
N .
u ngnun

I⸗

à mundo fortioribus negotiorum atque affectuum catenis in-

Concio Ruſtica. jz

nexus detinebatur càptivus. Hic dum repudiat mundum, &
in monaſterio Clarævallenſi monachum induit, tanta ſan-
ctiſſimum Abbatem lætitia invaſit, ut præſentibus cunctis
monachus non veritus fuerit dicere, Chriſtum non minori
admiratione dignum in hujus Arnulphi converſione, quàm
in Lazari ſuſcitatione; Cùm enim tot ſceleribus eſſet velut ne-
xibus irretitus, & in profundo tantarum deliciarum ſepultus,
eum tamen reſuſcitavit, & ad novam illam vitam reduxit, quam
ſicut in principio vehementer admiratus eſt, ità multò magis in
ejus ſanctitatis progreſſu. Crebrò colicæ doloribus urgebatur
atque ita angebatur, ut ad extrema deduceretur. His afflictus,
dum die quâdam omnis ſensũs & vocis expers jaceret, præ dolo-
ris acerbitate: eum ceu jamjam moribundum ſacro ceromate
unxerunt. IIIe veròô poſt puſillum ſibi reditus in DEI

laudes altiùs exclamat: Vera ſunt, ò bone
JEſu, vera ſunt, quæ dixiſti.

Con-

§. 1.

S. Lanren-

tius Flias
novi Teſta-
* menti.,

„*

732 (0) S
S2ger t563. 259562 S,8 36 T 65 981. 258383. 68867. Peger
Concio Civica.

Tria relinquenda exempla Sancti
hujus.
Qui amat animam ſuam, perdet eam.
V. 2 §.
eInimè erravero, ſi glorioſum Martyrem Lauren-
Qtium vocavero novi Teſtamenti Eliam. Hic in
S; igneo curru, 4. Reg. 2. V. II. aſcendit in cœlum,
tractus ab equis igneis; ille in craticula ignita,
tanquam in curru igneo, perrexit in Paradiſum æternæ vo-
luptatis. Equi ignei fuêre ardentiſſima deſideria, amore
JESU totum mundum inflammandi, dein omnes, ſi poſſet,
auperes eleemoſynis conſolandi, multa præterea noctu, diu-
que pro DEO ſuſtinendi; denique etiam à morte plurimos
juvandi, quadruplicia hæc deſideria, quàm excellentes erant
8. Laurentii quadrijuges! Reliquit Elias pallium ſuum in ter-
ra, cum cœlos peteret: reliquit Laurentius carnis ſuæ pal-
lium, dum conſcenderet Paradiſum, nobis in documentum,
quod in altum progredi non poſſfimus, niſi pallio relicto.
Pallium eſt omnis inordinatus affectus, erga rem aliquam
valdè charam, quam quis diligit, veluti animam ſuam, ſed in
animæ ſuæ ruinam. Qui odit animam ſuam, perdet eam.
Exuendum neceſſario eſt hoc pallium, tibi quisquis ſtolam
immortalitatis deſideras : non ardebis amore Dei, non ve-
héris curru igneo, niſi omnem ponas ſenſualitatem, ſeu
omnem inordinatam erga res plenè reliquas affectum.

Joan. 12.

Canticorum 5. quærit dilectum ſuum Sponſa, & ecce dum

huc, illucque vagatur, à cuſtodibus rapitur illi pallium. Hinc
. illa

grtan cnun
e nuch⸗ ſit 1
le in paliuetc⸗
,liamore geners
Deeamci amors onn
. Nmmmlime
Gporsini anm;
lnjtan gun

Anm

hibus echum
gle ſlt oitt i
ArH: Oon
ulſttenten Amand
G warto uxor, & h
nfli, acflie, &
1t won inorchmre,
nb inlinnmn ek
nlis furigle Dll
umn deymhit, Debe
lffere mmore;z ſ
Eeimancnn, lhech
Lun, d guoe
en doiſtgofolirn
nnhaantt fl

lginnün inftrl
0i Tlimeni Hiun N
11 1 Amkiert
5, K n uan int
MAmaeu
Genulion ellen, me
n, E amne, ,
mla rekter th din
WE GemiNNNN
n NNmenan
gitlin Aimlunt
Gurlaumm Cnb ler
im, wbnthomen
Ainn, n M ¹
1 Whans, an en
telnimmmn lun⸗
unnn in l
paliun hliqnigin
Achu mo le 1
en alzdaren

Nen Wiuiin
1

Con Hun 9

AIl. Halenn 5
er .
b

olilene

Concio Civica. 733

illa v. 7. querela: Tulerunt pallium meum mihi cuſtodes mu-

Torum.

Geneſ. 39. impudentiſſima Putipharis uxor per vim vult
fieri adultera : per vim rapere in ſcelus vult caſtiſſimum
Joſephum, quid hic ? Scelus averſatus, fugam arripit. Re-
licto in manus ejus pallio fugit, v. 12.
Marci 14. dum ſatellites capturi tanquam latronem, JE-
8UM, ejus omnibus diſcipulis fugientibus, unum illorum,
ui ſequebatur captum Dominum, tenuerunt. At ille rejedtä
ſindone nudus profugit ab eis, v. 52.
Ecce tria pallia, ecce tres amores! hæc pallia abjicien-
da, hi amores generosè contemnendi, ſi Laurentium ſequi,
ſi Hiæ æmuli amoris curru vehi, & ejus ardere amore cupi-
mus. Primum pallium eſt amor Conſanguinitatis; alterum
Corporis amor mimius; tertium, Amor mundanus, hi erunt
præſentis dictionis argumentum.

Amor Conſanguinitatis.

In tribius placitum eſt ſpiritui meo, ait Sapiens Eccleſ. 25.
v. 1I. quæ ſant propata coram DEO, & hbominibus: concor-
dia fratrum : & amor proximorum, &y; vir, & mulier henèt

ſibi conſentientes. Amanda eſt, quis dubiter prudenter? aman- nandus.

da eſt marito uxor, & hæc viciſſim illi. Et parentibus aman-
di ſunt filii, ac filiæ, & viciſſim his parentes, ſed non præ-
fervidè, non inordinatè, non ſupra DEUM. Ab ipſo DEO
primitùs inſtirutum eſt comjugium, propter amorem. Pa-
ranymphus fuir ipſe DEUS, ipſe copulavir, ipfe ad Sacra-

mentum elevavit. Debebat hoc primum par conjugum im

mutuo vivere amore; ſed agnoſcere etiam debebant; DEUM
plus eſſe amandum. Ejectus eſt Adam ex Paradiſo, non quod
diligeret Evam, ſed,quod dilexerit eam plus quam DEIIM.,
voluntatem comjugis voluntati Dei anteferendo. Hinc quoque

multi conjuges æternæ felicitatis Paradliſo ejiciuntur, & ſimul
22 2 3 ter⸗

Amor con-

734 In Feſio Sancti Laurentii. — tranl
— — — auu d 1 N
temporaneo, quia inordinatè alter alterum amat, ac DEO Salunit 4
poſthabito, cui præ millies mille mundis placere conandum, ſunr Alguſtons
vir mulieri, & hæc illi, amore inordinato vult placere. 1 er
u
. . . ebonnl conjugen
Taliter amantium exemplis pleni ſunt & ſacri & profa- Clibile. Urce
ni libri. Heu! quanti viri gratiâ D EI exciderunt propter a gen in f
nimium amorem fæminarum! Samſones propter Dalilas, is Ilxoren in
Salomones propter Alienigenas; Achabi propter Jezabeles &c. i an ue teig
Primislaus, dictus Othocarus, qui & DEO charus, potuit non nn ibee
immeritò dici, Boëmiæ Rex, cur cetera tam bonus, Rudol- ne nn Min
pho Imperatori rebellavit? ab eo tam fædè usque ad hoſtium rudi ſi⸗ tonue
quoque lacrymas devictus eſt ? Amavit uxorem juſto am- 1 don
pliùs. Valens Imperator Chriſtianus Religioni deditiſſimus, Eema bien Uuc⸗

qui factum eſt, ut Epiſcopos orthodoxos in exilium miſerit:
viros religioſos per ſuos tribunos, ac milites fuſtibus cædi juſ-
ſerit: Monachos lege lata violenter ad caſtra ſequenda im-

Tuu tchine wr üt
A WNe Ne R

knall j tur ni
pulerit, aliaque multa non ut Imperator, ſed ut crudelis ey⸗ in ſtun, n
rannus egerit! Uxor perverſa, & Arianæ ſectæ nimium quan- l Crnmuif
tùm addicta, eum ad iſtiusmodi impietatem deduxit, cujus HWHM n
priùs in gratiam factus erat Arianus. e kak

Sic alii, atque alii conjuges ſeſe à ſalute æterna ſæpius

abſtrahunt. Tollatur hoc noxium pallium : in ignem, in Cailinum eh, n

ignem purioris amoris projiciatur. käm hminnm
m. I qvocd dgrete
5. 3. Ait Dominus, in Cœlo nullum futurum matrimonium. Altretil, r
Aenor in. Callidè enim percontantibus Phariſæis, de uxore, quæ ſeptem b Roctiguer, erl
conjugum. Maritos, alium poſt alium habuerat, quis è ſeptem in cœlo Digi Oueclcz, He
maritus ? reſpondit IESUS: In reſurrectione, neque nubent, inmn (hrito acben

neque nubentur: ſed erunt ſicut Angeli DEl in cœio. Matth. konnes,gli etdi
22. V. 30. Quærat hic aliquis: Cur amor conjugalis ibi ceſ- ite ponet Ner
ſabit? Refponſo in promptu eſt: In cœlo perfectiſſimè ama- inOumugin igni

tur DEUS, non poreſt igitur ibi eſſe conjugium, alioquin inchts Klene,
DEUs non amaretur perfectiſſimè, qui vult toto corde, tota linnc *D
anima, Viribus omnibus amari. Divideret ſe tunc amor, æ& wIms

ojus dorjug⸗

len

Aeri
Uille r ,

Fen D Aitenn,

usz Achli S
ui Dche
ur rret tan n 1
eo untetß Ghritht
Amahr uarn lnr
Ulin Nelyon Auifli
Ntodorsincgiin Nien
e nlitilihn ed
Nenter dcdn gut
uprumn Aoir nthin
Ainrlir iniin un
Aimemen ln, i⸗
.

s ſe ſint en in
run Mim: inen
iar.

llum funrun Gmins
Phnizd cenlge uin
õõ
Ii irfim r
Auilln na
Cor amor migs D
mno Milin⸗
dielranigin
e,iutin .
1 Dlme ſe ,

735
ejus aliqua pars in conjuge eſſer. AMinus amat te Domine,
ꝗqui tecum aliquid amat, ait in Soliloquiis ſuis ardentiſſimus
Dei amator Auguſtinus.

Concio Ciwica.

Amare ſimul conjugem, & Deum tam eſt difficile, ut vi-
deatur impoſſibile. Unde ille Luc. 14. ad cœnam invitatus
rotundè fatetur: Non poſſum venire, v. 20. unde illi iſta im-
poſſibilitas ? Ulxorem duxi, ait, & ideò non poſſum enire,
v. 20. alii aliquam ſuæ tergiverſationis rationem ſaltem frivo-
lam prætendebant, & rogabant, ut excuſati haberentur. At
iſte inurbanè: non poſſum venire. Sufficiens ratio : UIwo-

rem duxi. Non eſt opus excuſatione juris, ubi adeſt facti.

Narrata ibidem parabola de invitatis ad nuptias à v. 16.
ad 24. incluſivè, mox ſubnectit Lucas v. 25. Ibant autem tur-
bæ multæ cum ea: & converſus dixit ad illos : & quis ve-
nit ad me, & non odit patrem ſuum, & matrem, & uworem,
Ofilios, & fratres, & ſorore, &z. non poteſt eſſe meus dAi-
ſcipulus. Cur non additur: maritum propter fæminas? an
fæminæ non ſunt capaces, ut ſequantur? non ſunt capaces,
ut capiant verbum hoc, ut oderint maritum.

Certiſſimum eſt, quod DEUs diſponens ad ſanctitatem,

& perfectam charitatem alterutrum conjugum, tollat com-

partem. Id quod claret ex S. Franciſco Borgiæ SocietatisE-
SUS III. Generali, ex Fratre ejusdem Societatis ſanctiſſimo,
Alphonſo Rodriquez, ex Franciſca Romana, Elizabetha Lu-
ſitana, Brigitta Suedica, Hedwige Sileſia, & c. Apoſtoli omnes,
ut primum Chriſto adhærcre ceperunt, cælibes eſle debe-
bant: & omnes, qui legaliter Sancti eſſe debent absque uxo-
ribus vivere oportet. Nec in Catalogo Sanctorum conjuges
ponuntur. Oramus in Litaniis: Omnes 88. Innocentes: Omnes
88. Sacerdotes, & Lcvitæ : Omnes SS. Monachi & Eremitæ:
Omnes 88. Virgines & Viduæ, orate pro nobis. At nullibi
oratur: Omnes 88. conjuges, quia ini cœlo non H

736 In Feſio Sanſti Laurentii.

diſo excluſi ſunt. Nihil ibi exercerur conjugale, ne amorem,
qui totus DEO debetur, dividant. V

De Abrahamo legimus, Dominum ipſi ſæpiùs locutum,
ut Geneſ. c. 12. 13. 1 5. &c. Sed vivente ejus uxore; mortuàâ
autem poſt centum viginti ſeptem vitæ annos, Sarà, nun-
quam ci amplius Dominus apparuit. Cujus myſterü tres
ſunt potiſſimæ rationes. Prima eſt in favorem fæminarum,
ideò apparuiſſe vivente fæminâ, ut conſtet, quàm bonum
ſit habere bonam. Mentitur craſsè maledicus ille Poëta, qui
canit:

Fæmina nulla bona eſt, vel ſi bona contigit ulli
MWeſcio, quo pacto res mala facta bona eſt.

Dantur certè fæminæ bonæ; (untque in illis tribus, in quibus
ſibi DEUS complacet, ut paulò antè ex Eccleſiaſtici cap. 25.
memoravi.

Altera eſt fæminas, quæ conjugium alioquin jucundum
ita moleſtare, turbare, amaricare ſolent, ut ferè intolerabi-
le reddant. Optima fæmina erat Sara, quia tamen onera
matrimonii mulriplicia occurrebant, DEUs eptimum Abra-
hamum frequenti apparitione ſolari volebat.

Tertia ratio; Ideò ante mortem Saræ apparuit, ut ab
amando DEO Abraham non deficeret, quamdiù amavit
conjugem. Tam enim arduum eſt, amare ſinceréDEUM,
& conjugem purè propter DEUM., ut niſi DEUs ipſe teſtis
ſit, vix credi debeat, Phoœnicem faciliùs invenias, vel nigrum
cygnum, aut album corvum, quàm maritum, qui conju-
gem non inordinatè diligat.

Si quæris : quid eſt diligere inordinatèà ? Reſpondeo. Is
maritus diligit inordinatè, ſi in conjugis gratiam omittat ope-
. . . . .à
ra DEO valdè placentia. 2. Si ſæpiùs teneriùs ac dulciùs co-
gitet

E onige⸗
eh andl D
Ppaneni coni⸗
SNrhe guu
Mſts:

4n morten h
un Acierit c
Itler wramn tumn
Ki tenporaned
1ClNdis lunſäünk
Ericgerllii
Dek ecurtenn, ünn
r Alnl h,
Et, Mullum un a⸗
un ccete, Wetem
ilerucn dunichum
0w, clauctt oſtium
mho elo gccenli

nifce, ignoſictem

t idniclurn duleiter
Unedr. Deinde cumn
r kilckigbe crun
Reſter retokendo, an

Untinibusterſiciz

Unſuun ſno Iuenter
itli 0 mulere,
im! tum ton h
Grmüfechnitgan
nlgen von tocare,
guctun eumn Fit

n re

Dominn
SS
iſcren i ZZl
ephuni (g ne.
kine Aintnren
umi,n anſt, aun
r aie elobtent

1ſintanitil,
Ali fcu

Gmmrnlathsad
o ear alihäin

”õ
m an n, gin umad
õ
e ri ohr.

me moten enn
Non Kiten, ndne
Pun ch antellin
DECNA,u n Pilss⸗
en felis nrini
n,uin nrin

Cee iil
nco

dlni Eie

ti.

rem redit.

273⁷

Concio Civica.

gicet de conjuge, quâàm de DEO, 3. ſi dum adverſum quid
illi accidat, ita contriſtetur, ut nec DEUs ipſe ſapiat. Tunc

cnim verò amor ejus eſt inordinatus in excellenti gradu.

Quotaquæque conjugum imitatrix eſt ſanctæ illius he-
roidis Nataliæ, de qua apud Surium quarta Martü in vita S.
Adriani Martyris?
Vigderat illa maritum ſuum Adrianum ex carcere, quo
juſſu Maximiani clauſus crat, redire. Paulò anté paratum vi-

derat ad mortem pro Chriſto animosè ſubeundam, eique

egregium addiderat calcar, hoc maximè inculcans, quod
non eſſet vitam tam amiſſurus, quàm pro meliore muta-

turus, & à temporaneo ſupplicio, ad gaudia migraturus æter-

na. Cùm dies Martyrii inſtaret, Adrianus cupiens dilectæ con-
jugi dare ſingulare ſolatium, eamque agonis ſui ſupremi ha-
bere ſpectatricem, corruptis cuſtodibus, vel potiùs, ut nar-
rat Marul. lib. 4. Cap. 5. datis vadibus dimifſſus tantiſper car-
cere, Nataliam ſuam accerſitum perrexit. At illa, ut cor-
peram dicere, adventantem proſpiciens, per errorem ſuſpi-
cata, liberum dimiſſum, quod prævaricatus eſſet Religionis
fidem, claudit oſtium: in domum intromittere prohibet,
& ſancto zelo accenſa perfidum vocat negatque ſe apoſta-
tam à fide, agnoſcere maritum. Ut autem rem, ut erat, di-
dicit, admiſſum dulciter amplexata, una cum illo ad carce-
Deinde cum ipfe fuſtibus durè admodum ver-
beratur, fractisque cruribus ſemivivus volutaretur, illa pla-
gas leviter refovendo, animum viri in ſuppliciis deficientem
adhortatiomibus fervidis erigebat. Ubi tandem ipſe manum
cjus in ſinu ſuo latenter conditam tulit, ſiccatamque in de-
liciis habuit. O mulierem heroicam! vel porius in mulie-
re virum! Virum non tam habitus virilis, quo induta ago-
nem mariti ſpectavit, quàm animus muliere majorem effecerat.
O conjugem non fucatè, non inordinatè, ſed ſanctè aman-
tem, quæ etiam, cum viri manus pedesque ſuper incudem
Aaa aa am-

1. §. 3.
Amor in-
ordinatus
filiorum

etiam or-

dinandus.

738 In Feſto Sancti Laurentti.

amputandi eſſent, ipſa manus pedesque extendit & animare ad
conſtantiam non deſtitit, dum viciſſet maritus.
Eſſent fortaſsè, quæ cereum marito porrigerent, non ut

pro Chriſto moreretur, ſed ut illo mala uxor fieret libera.
Pallium habent fæminæ pleræque amoris ſenſualis: tales pro

curru gloriæ non valent: nihil habent de ſancto igne Lau-
rentii.

Agendi hic quoque locus foret de inordinato affectu

parentum erga proles: ob quas ardent in ſtygiis ignibus plu-
rimi. Utrùm Heli quoque ibi ardeat, neche, dubium eſt,

hoc certum eſt infelici morte obiiſſſe, quam ei Dominus

comminatus fuerat, ob nimiam in filios indulgentiam: Ma-
gis honorAſti filios tuos, qum me. 1I. Reg. 2. V. 29. Clamat
Eccleſiaſticus : Filii tibi ſunt? erudi illos, & curwa illos
pueritia illorum, c. 7. v. 25. Clamat Apoſtolus: Patres no-
lite ad iracundiam provocare filios veſtros: ſed educate il-
los in diſciplina, & corredtione Domini, id eſt, in cognitio-
ne, amore, timore, ac ſamulatu Dei. Ephefſ. 6. v. 4. Sed nec
ille, nec hic à multis parentibus auditur. Socordia, ac ni-
mia parentum indulgentia proles perdit. Indulgent illis quili-
bet, quia amant, ſed perditè amant, neque curant Chriſti mo-
ritum. Matth. 10. v. 37. Qui amat filium, aut filiam ſuper me,
non eſt me dignus.
Nec ſatis poteſt ſocordes parentes terrere ſuis non tam
verbis, quàm fulminibus, quæ S. Chryſoſtomus lib. 3. adver-

ſus vituperatores vitæ monaſticæ jactat, ajens, tales parentes

parricidis ipſis immaniores ſceleratioresque, quod iſti cor-

pus occidant tantùm, illi autem etiam animam æternis igni-
bus tradant. J
Summo Sacerdoti mandatum quidem olim fuit gerer
in peétore nomina filiorum Iſraël: at verò etiam mandatum
fuit nomen Dei geſtare in fronte: ut ſic doceremur, quod
filii quidem & amici gerendi ſint in corde, ſed in capite Deus,
rebus cunctis quantumcunque charis ancteferendus.
Capta

.

rc mo ⸗

Ien Gomnats cer
Kontllu lnt,
eomr. NWin i
n tbn
ccNenun
Ienes A hiumin
lis nulim alin
õ
Aileone odſadd
n Nectet wbigne u
Fimemumn glori
Milium eremnum

Aor

Niſcendum etian
1idrinenda miinia
tannt. Effatum
hi ſ, un, n

Eflolum, cui cult

lionnin porn

minmn in cil
unuern dene
en ſ Pigt ſihio

—

n tlknin
n Nrbnneen
lon r D
tede mon

nihil luben

ſore d nndun

batri ſpünin

bi Uir le in

CAbiſe, gun ,
mifiuinlgenn
N 1 Ne,1 1,

sin Gant ie .

Hun Chiin inr

iin npu kelat

Mnin, ilcl, nanni
Dii lyfelr4 Ene
Kuüm. Wanla,N
S Würhhtigklsc
Wubtenlecnmdniin

ui ſimn in fin ,gnn

nene enet fün.
8Ctonn bzt

DZ
zlncee

Concio Cvica. 739

Coapta olim Arca Domini à Philiſtæis, I. Reg. 6. vaccis la-

QGentibus impoſita fuit, quæ recto itinere pergebant in Bech-

ſames, quamvis audirent vitulos in ſtabulis mugientes: &
licet ipſæ naturali affectu motæ viciſſim mugirent; non re-
ceſſère tamen copto itinere, ſed conſtanter Arcam portàârunt
in Bethſames, hoc eſt, in domum Solis: Diſcant hinc paren-

tes affectum naturæ ſuperare per gratiam, ſi morte naturali
vel civili ſeparentur à prolibus: in carum gratiam ab itine-

re ad cœlum, à divino amore non recedant.
Utinam parentes omnes S. Perpetuam perpetuò imiten-
tur! Hæc anno 205. teſte Baronio, in carcerem miſſa, & ad
mortem damnata erat. Adſunt parentes: adeſt maritus:
adeſt parvulus lactens, omnes complorant: parvulus in col-
lum jactatur. Nihil illa vel precibus, vel lacrymis ſuorum

commoveri, parvulum animosè rejectat: contemnit & pa-

rentes, & virum: in Confeſſione Chriſti perſtat, hunc omni-
bus ſuis æquiſſima æſtimatione præponens. Objicitur vac-
cæ feræ, à qua percuſſa graviter ictum non ſenſit extatica,
deindè à leone occiſa in curru triumphali perrexit ad Paradi-
ſum, vectat ubique vacca & leone, pallium conſanguinitatis,
impedimentum glorioſi in cœlum aſcensus reliquit in terris.

Pallium æternum eſt

Amor inordinatus corporis.

Rejiciendum etiam eſt cum S. Laurentio hoc pallium: g. 4.

non admittenda nimia cura corporis. Non amat ſe, qui ſe Amor in-

er alr deb Aa
ordinatus

eraiorneqre, to

nimis amat. Effatum S. Auguſtini eſt Tr. 133. in oannem: &Wσιοo.is
nein unn Quüisquis ſe ipſum, non Deum amat, non ſe amat. Non amat corcen-
muater filiolum, cui cultrum permittit: nec Pater ægram uni- dus.
mn gihn ahiü, enam, cui omnia porrigit. Odit ſe, qui fovet hoſtem ſuum.
A rdeim Ahbſalon ſi non ira capillos amãàſſet, vitam ſervàſſet, nec cer-
rirunmn, tè Calvus in quercu pependiſſet 2. Reg. 18. Jezabel ſui aman-
teANHH“ rior cum ſe pingit ſtibio à Jehu deprehenſa, dejicitur per
eUteteldh . Aaa aa 2 fene-
6

740% In Feſto Sanſti Laurentii.

feneſtram deorsum, conculcata ungulis equorum, & præda

facta canibus 4. Reg. 9. Balthaſar dum genio ſuo largiùs indul-

gens, cuticulami ſuam curat ex vaſis Deo dicatis liberaliùs ac de-

lcatiùs, regnum amittit; fitque funus. Daniel. 5. Epulo dum

quotidiè corpus ſaginat lautiùs, moritur, & ſepelitur in in-

ferno, Luc. 16.
Caro noſtra delicatè tractanda non eſt, alioquin animæ
dominabitur, captivabit ac perder, prout quondam factum
Nino, ſuam Semiramidem nimio proſequenti amore. Eſt ca-
ro doloſa, & ut doctiſſimus Leonardus Leſſius eam vocare
ſolebat, blandiens vulpecula: doli ejus non niſi ſedula inda-
gatione in lucem protrahuntur: petulantia ejus niſi conſtan-
ti freno coërtceatur, hoſtem ſenties. 4
Conqueritur Apoſtolus 7. Roman. v. 24. Infelix ego ho-
mo, quis me liberabit de corpore mortis hujus ? cur ſiberari
deſideret, præmittit cauſam, quia ſentit carnem hoſtem ani-
mæ, Deo rebellem cujus legi repugnat. Si videas Chriſtia-
num cum Mauro familiariuùs agentem, eſt, cur timeas ne à
Mauro pervertatur. Carnem noſtram, ſi blandiùs tractemus,
timendum eſt, ne noſtrum ſpirirtum pervertat.
E ſenſu Hugonis Victorini caro noſtra lib. 1. Miſcell. li.
194. Præ omnibus noſtris hoſtibus nobis fugitanda, ut quæ
bella nobis inteſtina, vicinioraque movet & graviora intert
damna, quàm mundus ac Diabolus. Hoſtis hic nobiscum
communem habet menſam, commune tectum, commu-
nia omnia vitæ adeòque majorem habet nobis nocendi po-
teſtlatem & occaſiones innumeras. Fugiretur, fugitetur hic ex-
itiabiliſſimus hoſtis, omni loco, omni tempore.
„Qui vitam Sanctorum legerit, deprehendet plurimos, qui
carnem ut hoſtem perſequendo ſui ipſorum quaſi cCarnifices
fuerunt. Meliùs fortaſsè egit S. Macarius, qui ſacco terrâ ple-
no oneratus huc illuc ibat, & rogatus cauſam ajebat: Ve-
* Veantem me. Evagrius dicentibus: Cur Pater occidis
cofpus ? ajebat : quia me occidit, occido illudl. Moyſes Ab-

bas.

lane neti, die

mes Aprobina
Puis, ur kuum von⸗
atem, 4 Wighien
ren. DPardtb,t i
icilanio taci

G Cumwtne

binudde. Monin

APolscere inicand

1.

mncoen: Cſſi

yle, lun lii iet

Uendum, t, ul po
Un mimnr lel cor
ſenienducn ad tert

Aor rn

Portt hoe palt

41

ieltoli, gebat .

olkrt Uennon

uct; N onlliz5

Auliig ſognin
Ailine leceee

Sleomtyllinen,
Col eindon iſal:
rulnineig an
nis
Cnn i Hiir t
e mwiß n ari
in ant anvn loſen⸗
Plgnr GiasChii
mmen et, n inez te
Orm WWincsreene⸗
n NN.
i r Nen RLNMA
Cbus totgnd

nane noet ginn
8

hol Hotis e in
Commnr gdun,ak

rem bet hünm.

1 lgenpfylan 1
onni n
Tit,Cetitlik hun

1
e

. 1. nafl
iirn n

e m ſere lell
ocarip, otn

loacu udnm send
0

Genitiik

datà epiſtolâ, ajebat

Concio Civiea!· 741
bas diſcipulis dicentibus: Quieſceret pauliſper, reſpondebat:
Quieſcant paſſiones, quieſcam tum &y ego. Bernardus Catvo-
nius Abbas dentes ſibi excuſſit lapide, & in procaces fæmi-
nas ſparſit. Alii innumeri, ne quid detrimenti pateretur ani-
ma, corpus extremè afflixerunt.
Heroinæ quàm illuſtres fuêre 8. Brigitta, S. Andragiſina,
Ebba Abbatiſſa Colinghami! Prima impetravit, ut oculus ſi-
bi efflueret; Altera ut lepram in facie contraheret; tertia,

quod ſanè mireris, audiens Danos tunc adhuc gentiles & im-
pudentes appropinquare caſto Parthenoni, perſuaſit Mo-

nialibus, ut ſuum omnes exemplum ſequantur, ſi Sponſum
cœleſtem, ſi Virginitatis laureolam, ſi æternum decorem
amarent. Paratas, ut vidit ad ſequelam, naſum ipſa ſibi cum
ſuperiori labio præcidit. Quod tota congregatio ſimiliter
egit, & horrorem paganis, ſtuporem Angelis, pudorem in-
feris incuſſic. Baronius Anno 870.

Dura ſunt hæc, fateor, & miranda magis, quâm imitanda.

Sed Paulus certé imitandus, dum nos provocat, I. Cor. C. 9.
v. 27. dicens: Caſtigo corpus meum, & in ſervitutem redigo:
ne fortè, cum aliis prædicavero, ipſè reprobus eficiar.
Pallium hoc amoris erga corpus inordinati neceſſariò
abjiciendum, eſt, ut potiaris cœlo. Pereat, ſi neceſſum eſt,
pallium animæ ſeu corpus, dum anima coœlum ſubeat.
Veniendum ad tertium pallium: hoc eſt

Amor mundi, ſeu vanæ gloriæ.

Abjecerat hoc pallium S. Hieronymus, quid ad Aſellam g. 5.
: Gralias ago, quod dignus ſim, quem Amor

mundi ſeu
vanæ glo-
tarum eſt; at conſilia & vivendi regulam fortunæ applica- riæ abſici-

re, ſeu ut Livius loquitur, ſe ad motum fortunæ movere, id endus.

mundus oderit. Utcunque ventus flat, exin Vela vertere, nau.

homini Chriſtiano dedecoſum, ac damnoſum eſt.

Aaa aa 3 Si

17

742² In Feſto Sancti Laurentii.

Si hominibus placerem, ait magnus Apoſtolus, briſti

ſervus non eſſem, Galat. I. v. 10. quibus innuit ſimul ſtare

non poſſe deſiderium placendi DEO, & ſtudium placendi

mundo.

Vox hæc: Favor in tota Scriptura non invenitur; ideò,
credo, quia DEUS, ne ſcire quidem quisquam vult de fa-
Voritis, ſeu favorem hominis immodicè quærentibus. Di-

ledtus meus candidus & rubicundus, ait Sponſa Cant. 5. v. 10.

Undè candidus, undè rubicundus ? Quærit Rupertus Abbas,
& reſponder: Mimirùm candidus ſanditate, rubicundus paſ-
ſione. Et adjicit: Qicat aliquis: ſi ergo candidus, quare ru-

bieundus ? ſi ſanctus, quare paſſus ?“ imò quia ſandgus, ide?

paßus. Sanckus, aut innocens qui eſt, in mundo exoſus
eſt.

De JESU Pilatus apud Lucam c. 23. ait: MWibil in venio
cauſæ in hoc homine. In Syriaco : Wullam invenio occaſio-
nem, apud Joannem c. 18. v. 38. dicit: MWullam invenio in eo

cauſam. Urgentibusque hoſtibus, idem cap. 19. repetit Apud

Matthæum verô cap. 27. v. 37. dicitur: Impoſuerunt ſuper ca-
put ejus cauſam ipſius ſcriptam: Hic eſt 7qEIIS Rex udzo-
rum, & Marci 25. verſ. 26. Erat titulus cauſæ ejus inſeriptus:
Rex JZudaæorum. Jam quæro: cum nulla cauſa mortis in-

venta fuerit, cur impoſita eſt ? ſed fruſtrà quæro. Ex par-

te enim mundi, quicunque innocens eſt, & ſanctus, jam ſuf-

ficiens cauſa eſt, ut odio habeatur, & perſecutionem patia-

rur, etiam usque ad mortem. JEsUs, eſt nomen ſanctita-
tis & ſalutis. Satis cauſæ hoc mundo eſt, ut ei diſpliceat, &
odioſus ſit. Sanctus, & ſalutaris non ſperet aliud à mundo,
quàm odia, quàm mortem. Dominus mundo placere non
voluit:
Eſſe dixit: ideò diſplicuit: ideò infami ligno appenſus: Qi

regnum fugit, nec de mundo hoc regnum ſuum

6erun ſonu:
Ulor tont unt en
mnn kne gefilnun
iibushnde ds:
CNNN. Dmdurc
Emh nd porn,on
ipriillhnuelkz
Alnnelirun l
1 lemahk e Dud
(Ceetet: N Pin D
gora munme e⸗

lnneiſime nobis 0
2, mundani fiyoris,
acdi auditum el i
N l diciencm
onmnen ad Deum a-
Konni eſig igfo

Clnrnis in fumos:

Uie mundum. n
gichickencis inie

lu in
oſnn er gel
akllian i

hunmini

Aücen igin “l

immocder Uenrrh
⸗ SS
Nlui Qrrlpen
Airkemen
Fenuntli n
iy ,iv itſinnn,
1 n et, u mnn at

odt, inr
: Mln ineni,anfi

N. NAminnenatea.

M RNe.
iun ſe uiſett
0:: Cnn hllicannn
Afuinigeen h
õ
earr, K tecnien;
Eölo ctoona
mncoc, re iſt
eet 4 .
Domins mde t
e munb Ne N
Aini wo⸗ el⸗

turna, tentavit & alios Sanctos ſibi dilectiſſimos.

Concio Civica. 74 ½
alliolum humanæ laudis, aut vanæ gloriæ non quærit „ad
nudum JESUM pertinet. O veniat ad cum, veniat!

Sed ah! quàm pauci veniunt! quàâm pauci hoc pal-

liolum dimittunt!

Ingeniosè non nemo obſervavit tentationes, quibus San-
ti exerciti fuerunt, & quis unquam Sanctorum ſine tenta-
tione vixit? Geneſ. cap. 22. Tentawit D EIUIS Abrabam, ait
illi: Tolle filium tuum unigenitum, quem diligis, Naac, & va-
de in terram viſionis: atque ibi offeres eum in holocauſtum

Juper unum montium, quem monſtravero tibi, v. 2. Erat hæc

tentatio ſanè graviſſima. Tentavit & Jobum extremis cala-
mitatibus abundè notis: Tentavit & Tobiam cæcitate diu-
At nullum
tentavit vanâ gloria, prout tentavit Filium DEI. Cauſam dat
ingenioſiſſimus Oleaſter: Quia noverat neminem, niſi Chri-
ſtum, victorem evaſurum. Dixi: Tentavit. Quod ſic intel-
lige. Tentavit per Diabolum, ei permittendo, ut Matth. 4.
v. 6. diceret : S Filius DEIer, mitte te deorsum Ceterùm
à vana gloria maximè cavent ſanctiores.

Tenaeiſſimè nobis omnibus adhæret pallium humanæ
gratiæ, mundani favoris, vaniſlimæ gloriæ, à quo in terre-
ſtri Paradiſo auditum eſt illud vaferrimi ſerpentis: Eritis ſi-
cut Dii. Sed abjiciendum omninè eſt hoc pernicioſum pal-
lium, omnem ad Deum aſcenſum prohibens: contemnendus
mundus, & omnis ejus favor præ DEl favore & gratia: con-
semnenda omnis in fumos evaneſcens mundi gloria, & quid-
quid olet mundum. Atque in his tribus palliis, de quibus
nunc egi, abjiciendis, imitandus nobis necefſlariò eſt Lauren-
tius.

Elias jamjam ex oculis homimum divinitùs] auferen-

dus dixit ad Eliſæum, individuum ſuum hactenùs coein.
OnU*

44 In Feſto Sanlti Laurentii.

Poſtula quod vis, ut faciam tibi, antequam tollar à te. 2.
Reg. 2. V. 9. dixitque Eliſæus: Obſecro, ut fiat in me du-
plew Spiritus tuus.

X

Nos exemplo matris noſtræ S. Ecceleſiæ clamemus: Ex-
cita in nobis Spiritum, cui beatus Laurentius Levita ſervivit!
Spiritum non duplicem, ſed triplicem, quo tres amores,
de quibus egimus, amorem conſanguinitatis, amorem cor-
poris, amoremque mundi conſtanter ſuperemus, nosque
idoneos, ac dignos reddamus, qui in igneo divini amo-
