abditum ſub litera latebat. Per Deiparam quippe S. S. D. D.
Eccleſiæ, cum antiqui, dum poſteriores aſſecuti ſunt, quod
veſtrarum ſcripturarum involucro tegebatur. Ita: ut ex hac

ſacræ ſpecialis intelligentiæ emporio D. D. omnes ſacri Cathe-
dram Ohriſti tenentes, & dijudicantes, quæ ad fidem pertinenc,

doctrinæ mercibus dicati coacervârunt abundè, quæ ad in-
ſtruen-⸗

1
10d

r. Olu ei⸗
vn a af
4 oYune
jorun/
ue M
l zudm
AterCAro in n
aHlnio dento n
4 oollio, e
rlcer hol
e ooſlio huin
lium einis, A
jülcet acnrium pe
dteredmn cenan
Dfihnmmmn, Iu
4. N Werd
lockecekefrmame
Guir lubrsi
hol Hen leph
ur in kin eſdien⸗
zit orts melein
clin eis mugpali
unnr in gin nif ig
in uini ceeſt, & en
ounes explicztiones
Mrim magis met
inn, s cucn ilan
um et.
d: B dum
nhiyerer, Oinnes.
gemit ſis fiti⸗
e II Verbo . uen
hluints ſrcki
Kloleacons Mobo

= S=
=

+ =
=

☚

9

S=

E

Nlllus nn dhin
ebert ſin D 1
ntn, E d hin
Unchre. Norr lecnne
Onn Htdr Aniufiegn
Nur ſomzenundas⸗
Nr,, n ulbsſelnee
n bageun iurt
Noifenibizols di
e nd, gunti
mmmmneilpdl⸗

ne iumpeniiiii

n if aurn Kuunle
GNteunmdmCuit
nMiNII, DNtNe
renonteſtk,
oens nc bn
Ninmg, Mekle 4
õl
Ckenbri dtenn 1
Puirbxe ietne da
mmrenn, inummn
Depumm ndi
Akenorzdal ia⸗
oCgenn l r
oDom lni
n duc e

TII
e

Concio Ruſiica. 75

ſtruendum populum erant neceſſaria. Fuit enim Apoſtolo-
rum Apoſtola, Eangeliſtarum Evangeliſta Magiſtrorum quo-
rumcunque poſteriorum Magiſtra, ut probat S. Anſel. l. 4. Virt.
Maria, quam laudant aſtra matutina. Job. 18. imi Apoſtoli,
cujus conſiliis uſi Apoſtoli ſunt ad res fidei definiendas, ut pro-
bat noſter Caſtro in hiſtoriis Deiparæ c. 19. n. 7. & 8. & con-
ſtat ex Flavio dextro in ſua hiſt. an. Chriſti 33. ubi ita : Sacra
Virgo conſilio, luce doctrinæ, & venerabili vitæ exemplo;
collegio præſidet Apoſtolico, nihilque grave gerunt illi, quod
non ejus conſilio ductuve gerant. Pulſandum igitur erat
ad oſtium veritatis, & conſulendum oraculum Spiritus San-
&ti ſcilicet ſacrarium pectoris ſui, ut viva voce omnem ne-
ceſſariò tenendam demonſtraret regulam fidei cum teſtimo-
nio ſcripturarum, quas memoriter tenebat Prophetiſſa ma-
gna. Sic autem quotquot ſapientiæ Chriſtianæ ſidera ſunt
in hoc Eccleſiæ firmamento multiſciam cognitionem, & do-
trinæ ſplendore à B. V. hauſerunt. Sic Dionyſius Areop. Aug.
Ambroſ. Hieron. Ildeph. Thomas Ang. Bonav. Suarius, ut pro.
batur in vita ejusdem. Ipſa enim dans ſcientiarum claves,
aperit portas intellectús, ut cognoſcat excelſa myſteria, &
præclara ejus magnalia, hinc illud præcipitur, ne quidquam
tollatur in via, niſi Virga, id eſt Maria, eum hac enim in do-
ctrina nihil deeſt, & cum illa ſua ſecum omnia portant. Et
hæ omnes explicationes non abludunt à ſenſu Eccleſiæ. Quia
verò Mariam magis mediatam conſtituunt hæreſum interem-
ptricem, plus cum citatis AA, & aliis ad gloriam Mariæ di-
cendum eſt.

Sextò: B. V. dum adhuc in hoc mundo tegeret, nobis- b. y.
Interemit
S . e 3 hæreſes
hujus interemit ſuâ fidei excellentiâ, & ejusdem ſincera con- ſuà fi lei
feſſione tam verbo, quàm exemplo tori orbi manifeſtata. Eſt e*ellen-

12.

que conviveret, omnes hæreſes tam illius temporis, quàâm

explanatio tam SS. PP. quàm Theologorum, ex quò argumen-
tis fuſis, & plurimis ſtrictim quædam adfero, & veriratem
hujus explicationis probo cum Ven. Beda in illud: Beatus
Vé -

760 In Feſto B. V. Mariæ Aſumptæ.

venter, qui te porta vit: ubi fidem illius mulieris extollens
ait : Magnæ devotionis, & fidei hæc mulier oſtenditur: quæ
ſceribis, & Phariſæis Dominum tentantibus ſimul & blaſphe-
mantibus, tantd ejus incarnationem præ omnibus ſinceritate
cognoſcit, tant fiducid confitetur, ut præſentium procerum ca-
lumniam, &y futurorum confundat hæreticorum perfidiam,
nam ſicut tunc gudæi Sancti Spiritüs opera blaſphemando
verum conſubſtantialemque Patri Deo Filium negabant, ſic hæ-
retici poſte? negando Mariam ſemper Virginem Sandti spiri-
tus operante virtute naſcituro ex humanis mempris unigenito
DEO carnis ſuæ materiam miniſtraſſe, verum conſubſtantia-
lemque matri filium hominis fateri non debere diwerunt. Dum
ſi caro verbi Dei ſecundum carnem naſcentis, à carne Virgi-
nis matris pronuntiatur externa ſine cauſa venter, qui eam
portſſet, ubera quæ lactdſſent beatificantur. Hucusque Be-
da. Si ergò hæc mulier hæreticorum omnium confundit per-
fidiam, fide ſuâ, ejusque tam ſincerâ confeſſione, quantò
magis Maria, quæ Filii ESU CHRISTI parabolas, æigma-
ta, legalia, & mirifica geſta & dicta opera avidiùs ebibit, fide-
liùs credidit, ſinceriùs, luculentiusque aliis tradidit, cujus fi-
dei tanta fuit excellentia, tanta firmitas, ut Suar. 3. pt. 2. diſp.
4. S. 7. poſtquam cum Bernardino Senenſi Serm. 5I. de V. M.
cap. 2. a. I. & aliis docuit ipſam à primo conceptionis mo-

mento, perfectum rationis uſum habuiſſe, ſapienter explicat

primum actum, à quo Deipara rationis uſum exorſa eſt, firmiſ-
ſimam fuiſſe fidem in Dominum & Chriſtum ejus. Eandem
Doctrinam latiùs proſequitur Tom. eodem diſp. 19. S. I. cò
potiſſimùm argumento. Quod fides in Viatore (qualis B. V.
fuit à prima conceptione) ſanctitatis ſit fundamentum, ut non
immeritò S. Aug. Serm. 21. de tempore: Ea occidendo ob-

fuit, iſta vi vificando profuit, percuſſit illa, iſta ſanavit. Pro

inobedientia enim obedientia commutatur, & fides pro perfidia
recompenſatur: Fuit enim fides Marianæ primogenituræ de-
centiſſima veſtis, qua ornata omnem momento expellit infi-
delita.

Gni: e leet tuie
m iceit, bequn
eanone, guin nn .
lactum ſblegep u⸗
n aretlrii no
inun lubentes, c
chon vomen ou l
ir ſrimnd Enn
D ſgnsl alfm
rect hunmn vrrehl
mgue Abſegnenum.
Giu lnde nagſn!
Eir, Ials dd nn⸗
Pnec ent in cogit
i in omni odore ſi-
E honeſtatis, eet
Ni ſpiritiss conriſ
laniſlones tuas mul
I, nidelicet:
ODnllani, onianiſt⸗
mch, er al⸗ ſ
pninem fulſe tam
tü oorporis lun
Efülum,ali on n
ucpwnle hantalie
uneregintone

4 .
h
1As lltits, . — .
it hauliſi delitatem. Directiùs pro explanatione noſtra decidit S. Ru- §. 10.
n teltnti pertus in Cant. ſuper illud: Veniat dilectus meus: Ubi Spon- car Poſt
tonen , min ſum inducit reſpondentem aptiſſimè, veniat dilectus meus! nem Chri-
wueinnnn nonne ut mox accipiam te ad me ipſum, ut, ubi ego ſum il- ſti B. Virso

1 . tam diù in
lic & tu ſis mecum Ingens enim B. V. poſt aſcenſionem Chri- hoc mun-

ihnit in e ſti in cœlos habuit deſiderium, quâm citiſſimè diſſolvi, & e do ſuper-
N N

mnDokinnr ſe cum Chriſto. Sed hoc ratio differre poſtulat: videlicet ſte man⸗
ſenn, ſirſi inprimis: ne vacet huic mundo dicere, quod nunquam mu-
der R 1 lierem viderit, de qua novum hoc audit ex Evangelii noſtri
ii meelt prædicatione, quia miſit DEUs Filium ſuum, factum ex mu-
. a munll liere, factum ſub lege puleherrimum, & ornatiſſimum eſt, quod
;I dum adverſarii noſtri libros bajulant, ſecum dicentes, ſive

mmiſtni ſcriptum habentes, ecce Virgo concipiet, & pariet filium, &
4ſir und unn ſn vocabitur nomen ejus Emanuel. Et amici noſtri prædicant
Nifnm. Mal —in iſta plenitudine temporis hoc eſſe perfectum: ſequenti-
mumomimanm bus ſignis ad confirmationem dictorum: tu quoque adſis
imi umſur, u media librorum præcedentium atque prædicatorum, ſigno-
MöIItdos,en rumque ſubſequentium. Tu, inquam, virtutum operatrix, ac
Rumändite totius ſanctæ magiſtra religionis, qualem nunquam oculus
NN ini vigclit, qualis ab initio, quandò Eva facta eſt, non fuit, nec
mimi, WY eſt, nec erit, in cogitationibus ſuis, in verbis ſuis, in factis
oberni ente ſuis, in omni odore ſuavitatis, in omni flore, & fructu ho-
nipmmcidt noris & honeſtatis „ecce venturi ſunt homines ſpiritůs con-
inn buil Arnn g trarii, ſpiritũs contra ſemetipſum diviſi, & contra Paradiſia-
Amumplinennid Ccas emiſſiones tuas multa ac diverſa, imò : contraria dictu-
Crimtn ri ſunt, videlicet Carpocratiani, Valentiniani, Apollinari-
num tnch ut ſtæ, Pauliani, Jovianiſtæ, & alii ſpiritu erroris ſeducti, ſive
lon dat ſeducendi, per quos ſerpens antiquus ſibilat: ut dicant alii
nltnſn me hominem fuiſſe tamen, & utroque ſexu progenitum, alii
kauln me nihil corporis aſſumpſiſſe ex te, dum tranſiiſſe per te qua-

len re i m ſi per fiſtulam, ali non me hominem verum, dum in phan-
rußli nt taſia apparuiſſe phantaſticum, alii non ſemper me fuiſſe, ſed
vutin ii „Eerx te ſumpſiſſe initium tamdiu igitur differri te oportuit, &
eMrine bincge detineri in peregrinatione iſta, donec interimas, & cæteras &
imen oamence Ddad dd uni- .

762 In Feſto B. V. Mariæ Aſſumptæ.

univerſas hæreſes. Univerſa narrando fideliter, quod prædicetur,
ſcribatur veraciter: narrando, inquam, prout tempus, & cau-
ſa poſtulaverit, quod non ex Viro, ſed ex ſuperveniente Spi-
ritu Sancto conceperis, quod non ita per te, quaſi per fiſtu-
lam tranſierim, ſed de ipſa carnis tuæ ſubſtantia, veram car-
nis ſubſtantiam ſuſceperim, quod non phantaſticum, ſed ve-
rè, & verum humanum corpus acceperim, & in cœlum tran-
ſtulerim, quod non ex te initium ſumpſerim, ſed ante te,
imò in principio ante omnia ſæcula DEUs, Dei verbum ex-
ſtiterim, & poſt me natum ſemper Virgo ſis, juxta quod Eze-
chieli dictum fuit, quia porta hæc ſepmer clauſa fuit poſt
iſtas, & omnes ejusmodi emiſſiones tuas, tempus erit: illud,
ut cum anima tua faciam, quod deſideras, ut veniam. Hucus-
que S. Rupertus. Dictum factum. Quis enim novit meliùs
filium ſuum, quem diligit anima matris ſuæ, quâm ipſa Ma-
ter, quis meliùs illa, quæ in Chriſto filio ſuo contigerunt, no-
vit quàm B. Mater Maria? Declaratio occultorum divinæ in-
comprebenſibilitatis, diarium unicum Domini! conditorium
Verhi æterni Patris. (Hieron. Chryſol. Toletus) Cui ſoli erat
erbum divinitatis concreditum. Thronus, ex quo Joannes
vidit Boanerg

— .

nitionis fulgura, ultimæ perniciei evertant, tonitrua exter-
minant. Quid enim, ut ex plurimis pauca afferam: quid enim:
B. V. in hoc mundo adhuc converſans ancillam ſe dixit Do-
mini ſæpiùs, & hoc ipſo omnes illos refutavit, qui eam hæ-
reticè extulerunt ſupra hominem in ipſa natura. Beatam ſe
dicendam ab omni generatione prædixit Prophetiſſa magna,
& per hoc Antimarianos, qui cultum cidem denegaturi erant,
profligavit. Votum virginitatis nuncupando, ut probat Suar.
Barradius Spinellus, hæreſes, quarum DEUs voluptas eſt, con-

fudit. Ad confutandas hæreſes, quæ efficaciam bonorum

Operum evertere conantur cecinit: reſpexit humilitatem ancil-

læ ſuæ ʒex hoc enim beatam me dicent. Diſperſit ſuperbos men-
46

ges exire fulgura, voces, tonitrua, ut quem non
convertunt voces maternæ, quem non percellunt ſeveræ mo-

2 Cfun mnnou
Glun ſub Lyrcharit
ginn ſin conltd on
a gvd Abemu
Crit Feltu
in nptiß lin
elab. eunphun
Ne exdama. C
hemvrweſn nut⸗
Cädemno hovorfic
MMniwdhen⸗
n ockn uthen
uunpet cAlocdtüumiod
ninbettonſuper mn
eto uigentun eſe
VllletMomm
mmu ſt in

Kealn Nik Ni
eld Dirhe
nperüphiin P
u ler tne t i
luns n nnutii
Ccſcrg r enmnin
Im. Qucnin doi nei
n wardln, Juntpede
io floſo Cnnenmn
uin anſrur,uet
iun Donini/ ntttnin
Dwcden i ſi
n. Dun Adaher
ss, WWüme,ulenn
Vem oonpenalurkſezn
Nceigeenun, ilimua
I

Caaffemeuti

s e

oretan 4uilin etn!
8 Uos eiumnt, gueht
en id amu M

hettſaoz
ee

rrcintlion
Alumeiden eng
Nunaandh rpthd

Tu Dkoorohprset⸗

. e ekektan
Sr 1 iſtren?

Cncio Ruica. 763

te cordis ſui. Contra eos, qui de mente ſeu verbo æterni
Patris & corde, id eſt Spiritu Sancto, minùs honorificè ſenſe-
runt. Sicut locutus eſt Patribus & ſemini contra eos, qui tra-
ditiones non patiuntur. Fiat mibi ſecundum verbum tuum,
contra eos, qui liberum arbitrium inteſtârunt. Quomodo fiet
iſtud ? contra eos, qui naturæ viribus plus æquo attribue-
runt. Chriſtum involutum pannis adoravit, contra illos, qui
Chriſtum ſub Evchariſtia adorandum negàârunt. Denique, ne
infinitus ſim contra omnes, quodcunque diwerit vohis facite;
ſuper quod Albertus Magnus: Virgo brewiſſimè, & lucidiſ-
ſimèò omnia prædicabilia uné verbô prædicavit, ut quando
dixit in nuptiis, quodcunque dixerit vobis, facite. Pariter: ut
Eccleſia B. V. triumphum contra hæreſes abſolveret compen-
diosè: exclamat. Gaude Maria Virgo, quia cundtas hæ-
reſes in univerſo mundo ſola interemiſti. Gaude, ô gloria Je-
ruſalem! honorificentia populi fidelis. Concludo cum 8.
Martino Papa, & ab eo interminatus his B. V. oſoribus intor-
tum ab eodem anathema, ut refertur in actis de ejus exilio,
cum per calumniam inſimulatus eſſet malè ſentire de ea: Quis-
quis beatam ſuper omnem creaturam & naturam bumanam abs-
ꝗque eo, qui genitus eſt ew ea venerabilem ſemper Virg. Matrem
Tidelicet Domini noſtri non honorat, atque adorat ana-
thema ſit in præſenti ſeculo, & in futuro.
A M

Dddddz con

764 In Feſto B. V. Mariæ Aſumptæ.
GSSe G 9Se WSe ES, GSSe E 8O G

Concio Civica.

Quò ſenſu dicatur, quòd B. V. omner
hæreſes interemerit?

Niroiktiem Xhibemus iterùm præcellentiam Mariæ! mirabili-
tot nunc ter ſingularis, & ſingulariter mirabilis Matris Dei,
ee⸗ quot quam ipſæ Sybillæ prædixerunt plauſibiliter acci-
volumtates. = nentes referente Bethulejo: nam Cumana: Ca-

ſtam pro Matre puellam deliget, hæc aliàs formd præceſſerit
omnes: Delphica: omnia vincit naturæ opera: Tyburtina:
nimiiuim feliæ, cœlo digniſima Mater: Lybica: gremio rex
membra reclinet Keginæ mundi, cecinir: hac quæſtione ex de-
bellatæ hæreſeos ſtrage fatali, Marianæ victoriæ magnitudi-
nem metiemur. Miſerabile! tot nunc fides ewiſtere, quot vo-
luntatei. Lamentatur S Hilarius affirmante S. Auguſt. tom. 1.
circa initium hæreſum innumerabilem eſſe turbam. Adeo-
§. 2. que has in ordinem quendam redigere non mins fortè labo-
Qiot hæ- Tis eſſet, quàm Augiæ ſtabulum expurgare. Quid enim, ut
veles quo- omittam hæreſes veteris Teſtamenti 19. novum arripio & à
vis feculo *. . 5
ortæ, Chriſti nativitate ad noſtra usque tempora Hæreſiarchas ſolùm
invenio 33 5. quos recenſent hiſtorici. Ità Seculo poſt nativi-
tatem Chriſti primô fuerunt 14. Seculò ſecundo 42. Seculo
tertio 31. Seculo quarto 91. Seculo quinto q5. Seculo ſexto 10.
Seculo ſeptimo II. Seculo actavo 7. Seculo nono I. Scculo de-
eimo 1I3. Seculo undecimo 8. Seculo duodecimo 16. Seculo
decimotertio 17. Seculo decimoquarto 29. omiſſis duobus ſe-
culis, nempe illis, quibus pax fuit in Eccleſia per Principum
ſapientiam ſub translatione imperii ad Germanos. Ex his
Hæreſiarchæ Imperatores & Duces 21. Eccleſiaſtici, Regulares,
Epiſcopi, Archi-Epiſcopi, Abbates 98. plurima à Mendaciorum

plauſtra jam evanuerunt, inquit Toſtatus, & Valentia, quorum

nec

Aui ſce 1
Cunt gohuh
Gr cilk: i il
li teih un t
1beun, GKier:

GPb. ifn tmnn

l umeoc
õ
n gannr Ama
totens cucuntcrun
GNuEWNANNiN.
Reruta: Mohe hen
pokoianmm urnoin
lurenler eiga d
Hod bidlis feres
nun Aetennes,it
unium Cpr Anuiſ
Moephorus D. Cjn
urmmito Apoſtolos
imis, & Merickei Al
leſionis Eifeultie
Gerſtipinn,
tehifſe. H enim
In Deigare Nrrl
Utmgntznatenin
Airtis eltitpare
nnCon Ppbet
n Kcenlent
ulmn 6ahoen⸗
kDeprmn ali

i⸗ 4,

—
bCe
r, lithf
nnerenc
legt lun

n precclemin ,
. lten e D

Concio Civica. F5

nec nomina cognoſcerentur, niſi per infamiam ad poſteros de-
veniſſent, de quibus dici poteſt illud, quod de ſuppreſſis Judæis
Bern. ſupermiſſus eſt: Carnalis ille populus / ulæorum fœnum
fuit, an non aruit? dum idem populus ab omni Siritus pin-
guedine vacuus ſiccæ literæ adhæſit; an non autem flos ce-
cidit? quandò gloriatio, quam dicebat in lege non remanſit; ſi
ſtos non cecidit? ubi ergo regnum, ubi ſacerdotium, ubi Pro-
phetæ, ubi templum, ubi denique magnalia illa, de quibus glo-

— riari ſolebant, & dicere: quanta audimvimus, & cogno imus
RD an ea, & PP. noſtri narraw'erunt nobis? ad quod aptè Barra-
„ uncn dius tom. 2. numero 69. ſuper illud. Generatio præterit, ge-
Er ia inſni neratio advenit 3Zinquit, præteriit generatio Novatianorum, ad-
ument m venit generatio Arrianorum, & hæc præteriit, multæ hæreſes
Aur: lſia: nn ſicut torrens cucurrerunt in rivis ſuis, quantùm potuerunt, ſed
BCiniheeied ſiccatæ ſunt ſicut rivi.
Mrine Uiher nnn Iterum: Multæ hæreſes per Vigilantiam SS. PP. Virorum g. 3.
Neun ſtaun Apoſtolicorum, ut notavi ſuperiùs, ſunt ſuppreſſæ, unde meritò Kitx hæ-
nIAAAun fſua retulere elogia. Sic ob zelum Apoſtolicum ab Amphilo- vioflan.

chio S. Baſilius Hæreſis exſtirpator appellatus. Sancti Gregorii tiim S8. Pa-
Nazian: parentes, ſpirantes columnæ dicebantur. D. Hier. Epi- trum ſub.-

Wen dr Wn. geen.

wüeINNNNNN ,

mmepgn. Clant
anent 12 nun mil
Werrponkkminlul
ilann. MReloot⸗
1ölenhuk
lo umnd Rlofn
O: etlo nl n
Geello octene lo
— ⸗
furi lerifgit.
peri NM Chuld
snn iakliiül
Gig liziltnan
insA Veenu
INus

phanium Cypri Antiſtitem à fide dixit, veritatis columnam.
S. Nycephorus D. Cyrillum Alex: faſtigium fidei pronuntiavit,
Prætermitto Apoſtolos Orientis, Apoſtolos Occidentis, Septen-
trionis, & Meridiei alios plurimos hæreſeos detriumphatores,
& quæſtionis difficultatem aggredior: ſi enim etiam Sancti alii
heæreſes exſtirpàrunt, quomodòô ergò B. V. Dicitur ſola omnes
interemiſſe. Si enim ageretur de aliqua duntaxàt hæreſi, quæ
in jura Deiparæ præſertim incurreret, cujusmodi erat Neſto-
rius abrogans maternitatem Dei, veriſimiliùs diceretur, decus
illius hæreſis exſtirpatæ ad B. V. eſſe referendum, ut agnovit
Cyrillus in Conc. Epheſ. ejusdem cladem & fidei tutelam tri-
buendo B. V. & conſentit Bern. nam poſt illa verba, quæ ſu-
pra retulimus, exponens, quæ ſit univerſa illa hæretica pravi-
tas per Deipararam exſtirpata, addit: Alius non de ſubſtan-

Ddd dd 3 tia

766 In Feſto B. Vrrg. Alariæ Aſſumtæ.

tia carnis ſuæ Chriſtum edidiſſe dogmatiſabat, alius parvulum

non peperiſſe, ſed inveniſſe, alius poſt partum viro cognitam,
alius Dei Matrem non ſuſtinens illud nomen Oοτι—uſß*os ſugillabat,
ſed contriti ſunt inſidiatores, conculcati ſupplantatores, con-
futati derogatores, & beatam illam dicunt omnes generationes,
quæ tanquam bellatrix fortis inſurrexit. Si, inquam, de his age-

retur, facilior eſſet intellectu ſententia, at verò ſunt & aliæ innu-

meræ hæreſes, quæ nullam cum B. V. dicunt combinationem
v. g. de libero arbitrio &c.
5. 4. Reſpondeo tamen: omnes omninò interemit, probo: non
Licet mul- enim eſt ratio major pro una, quàm pro altera. Omnes enim
bero,te. contradicunt verbo, quod ſcriptum eſt in corde dilecti. Dile-
tres ſubla- ctio à Maria, inquit S. Rupertus in Cant. Fortis ut mors, du-
, Per B. và ſicut infernus Mariæ æmulatio, ita nulli parcit contradi-
tamen centi, quod ſrriptum eſt ſecundum cor diledti ſui, quod huic con-
omnes, eſſe trarium eſt, tolerare non poteſt, hoc eliminat, hoc trucidat, &'

interem-

ptas bene Ouaſi intractabilis fit, & motus ejus, quaſi motus mortis, & ira
dicitur. éjus, 9uaſi ira infernalis, qui Domini eſt, jungatur mihi. Et hinc
fJſuunt illæ inimicitiæ inter mulierem ́ Draconem, ó maledi-
Gtum ſemen ejus. Audiamus ſenſum Ignatianum Epiſ. ad Trol-
lianos, cui conſentiunt S. Irenæus in prologo ad I. 4. S. Chryſoſt.
hom. 41. in Matthæum. Proſper libro de ingratis contra Pela-
gianos. Inimicitias ponam inter te, & mulierem, inter ſemen
tuum, & ſemen illius: quod enim ſerpenti ſemen attribuit,
Patrem aſſerit: ejus ergò filios ſerpentini ſceleris imitatores
intelligit. Improbos imprimis Dæmones, tartareos illos Anti-
marianos, deinde impiiſſimos hæreſiarchas Mariæ Adverſarios,
Simonem, Menandrum, Baſilidem, ejusdem ducis manipulares,
ad hoc idem ſerpentis ſemen ſpectant, ſemen Cerinthiani, Va-
lentini, Ophitæ, Cerdoniani, Marcioniſtæ, Manichæi, Neſto-
riani, eæteraque hujus fæcis portenta, Marianæ gloriæ infeſta.
Addit recentior: poſt quæ, ad turpiſſimam Draconis caudam,
quæ & Empyreum olim, & eccum nunc evertere conatur cœ-
lum, binæ ſecutæ furiæ Lutherus, & Calvinus, quorum omnium
Pater Diabolus eſt. Inter quem, & mulierem ſemen huiu i
illius

tmtekunnini
ziis Cdiſe
. Prioni obriaren
gnegreſo ine
lrelurcha, gunn
4 rincn & Punom
nr CAlonus Cole⸗
ceeoenel
er Theocorenl,
KDern Cornelusin
IHerngrio, uCii
ds, KOMndrl
Ne Muimliamwlnpe
oren 4lule ini
sl,e Dkinoniucs.
opimne cllemt
kratn ommurn obw

üitus ſamiliris A

n proent, Conen
ino ineedens cal
lels ut ieron ai
niſimlum ſib pe
ul in oaleis Arcae
un jalantesſe ae
n Aluteshiie
nn.
Ar ſoxen 1
Alult, G
Wipean ealoezme
tun Uuir ſt! pulcl
elem,uenlnn

uie
kt

uspolen
udwng
Conelleni
aallaien
undenn

. Podll‚EA
714 A

m.,V. ennorbne

5 Orind Ateni
Aungd Arn Omnt
tpuunckucnteditä
ilr i l urtenni
mrtichhti alun
eeinint Mhlut
ug outr ani,
uuimnr mfi A

Dunn Onl.
Nune W

t, Andlcen, HrE
ain hentmum
Eyemi Kd in
Denones Mntel
ggreharto lnirtſ
eneſitendlünif
veltunhſenel lite
lreite,NAncn .
nena, Mirg
pilnunnnnie
unceſelet m⸗
eChinggehnn
Anueen

oend,

Concio Civica. 767
illius non inſidiæ, ſed apertæ inimicitiæ. Bellumque perpe-
tuum undè conjunctiſſimus Mariæ Joannes (ut notat Beda )
prohibuit ſuo tempore hereticos ſalutare per verbum a,
ad oſtendendum nihil eſſe commune Mariæ, & Marianis cum
hæreticis. Quod ipſe cum Polycarpo exemplo exhibuit: qui
dum Marcioni obviarent, clamanti, agnoſce hos! reſpondit:
Agnoſco, ognoſco primo-genitum Sathanæ. An enim vel aliquis

H. Fa⸗

fuit Hæreſiarcha, qui non habuiſſet cum Dæmone familiarita- Omnes

æreſiar-

tem? Arium & Eunomium per Diabolum hæreſim accepiſſe per habue⸗
teſtatur Caſſianus Collat. 7. c. 32. de Simone Mago S. Irenæus runt com-

1

l. I. c.9. de Carpocrate Tertull. de Theodoto, Euſebius, de Mar-
cione, Theodoretus, de Menandro, Epiphanius.
nO, & Beza, Cornelius in c. 4. Epiſt. ad Thim: de Caroloſtadio,
& Berengerio, Baronius tom. 2. Annal. de Eutychete, Theodo-
retus, de Ofſianda, Eraſmus, de Joanne Knopæo, Archibaldus.
Ipſe Maximilianus Imperator in humeris Lutheri vidit Cacodæ-
monem, Auguſtæ Vindel: Notabilius eſt, quod refert P. Thy-
ræus L. de Dæmoniacis. Quòd Anabaptiſtæ in hæreſi ſua per-
verſi optimè calleant ſcripturam, poſt converſionem ad fidem
veram omnium obliviſcantur, ex eo, quòd ab illis recedas
Spiritus familiaris. Arque hunc viperarum Parentem Draco-
nem proterit, conculcat, & omne illius ſemen exterminat,
continuò incedens calceamento ſuo victorioſo ſuper Dæmonis
Aſſeclas (ut Hieron. ait.) Quale verò illud calceamentum tam
glorioſum Luna ſub pedibus ejus. Lunas & Lunulas olim por-
tabant in calceis Arcades, ut avitarn ſuam manitfeſtarent nobi-
liratem, jactantes ſe antelunares eſſe, de quibus Statius libro 5.
Theba: Arcades buic veteres aſtris, lunaqué priores, & Ovid.2.
Faſtorum.
Ante govem genitum terras habuiſſe feruntur
Arcades, & Lund gens prior illa fuit.
Quid igitur calceamento Dæmonem, & hæreſes calcan-
te Luna Mariæ eſt? pulchre Ildephonſus de flores circulum il-
lum cœleſtem, quem luna perenni motu perluſtrat, draconem
vocant

nercium

⸗ . cum Dæ-=⸗
De Calvi- mone.

Ho G⸗
Pulchra
bſervatic'
Ildephonſi
dé Horee:

763 In Feſto B. V. Mariæ Aſſumptæ.

vocant Aſtronomi, propter formam, quam refert, qui ab E-
clyptico circulo, quod æternum ſolis iter eſt, lubrico corpore
ad quinque fermè gradus, aquilonem verſus aberrat, donee
ferum caput ſolari viæ ſubmittere, caudam item oppoſito au-
ſtrali puncto cogatur advolvere, hinc Joannes de ſacro Boſeo.
c. ꝗ. Sphæræ interſectio illa, per quam Luna movetur ab Auſtro
verſus Aquilonem, appellatur caput draconis, reliqua verò in-
terſectio, per quam movetur à Septentrione ad Auſtrum, dici-
tur cauda Draconis, quem perenni motu deculcat Luna. Ita
Deipara Lunam tenens ſub pedibus per totum vitæ curſum, vel
à primo conceptionis inſtanti, nullibi nunquam pedem fixit,
quin ſtygium auctorem ſcelerum contereret, à capite ad cau-
dam, à cauda ad caput lunato calce repetito motu conculcat.
Inimicitiæ enim ſunt poſitæ inter ſerpentem, & mulierem, in-
ter ſemen mulieris, & ſemen ſerpentis. Quod de B. V. non
Myſtico ſenſu ſed literario intelligi debere ſentiunt, Irenæus,
Epiph. Nyſſenus, Cyprianus, Serapion, Iychius, Prudentius,
Eucherius, Beda, & alii plures, qui omnes ex hoc loco, ut litera-
rio, contra hæreticos diſputâſſe ſerm. de Nativit. pro B. V. fe-
§. „. runtur. Audiamus S. Brunonum, licet ſub alio ſchemate, hanc de
Hereſis eſt infernali Principe, ejusque tartareos manipulos hæreſes. B. V.
. eneliet Victoriam adumbrantem, in illud Job 0. An extrahere pot-
reits éris Leviathan, aut fune ligabis linguam nmfute pones

præciſas . . . SEE
habens au- circulum in naribus ejus? nunquid illudes ei, quaſi avi, aut

1eS & na- igabis cum ancillis. Chaldaicus vertit: Aut ligabis eum ancillæ
. tuæ? quòd enim Hebræi in plurali proferunt, fit amplificandæ
rei, vel perſonæ gratiâ: hæc igitur eſt nobilis ancilla, de
qua modò loquimur. B. V. hic tam ſuperbus, & tam ar-
rogans, tam potens, tam fortis ab una ancilla captus, & illu-
ſus, & ligatus eſt. O Maria inter mulieres hæc Ancilla!
Hæc Dei Mater, & ſupremi Regis nobiliſſima Filia, cujus
hamo Leviathan captus, cujus humilitate quaſi avis illuſus,
cujus Sapientia quaſi latro & vile mancipium ligatus eſt. Hæc

igitur eſt illa nobilis ancilla Domini, poſita in ruinam illius mu-
lieris,

Kaeidn Tlneh,
GNFiknk MMSi
Oropli mrels d
Aut un ger, 4 ul
Nckrm eritines in
6onem. Cocn damedn
5. Tucaptns cine,
em ſöper lictem
n &cue palnt mn
hnmentätur Mendo
miorat Theogorenv,

Eklrum eius hpis

mſgnifcarum igin
rs poteſtates, olo
mnirarem Czuttnin
mopumpdlnæidh
urad port niump
1Duons, u in primn
lſne 6pienniſin
Gonnezomninh her
a,Konns Lehrren

NAr
ie ne
Eürmun
Amſciri

nere, altngn

r crtrcni tin
s egtenmieck ltn
etenm notncelerln
bur mnnect
i, allti nguun etn
amanmmmn ſeptt
odenpin mncand
rhapenen, EAnlern
hense (olhn
elgirr ,tiun In
ain, ichiu Auuenin
tonmgze delon ir
tn. Ormtll.
Wn icnichinkwentehe:
mmtekNEöhrsl
nintſg Aunin,
ĩ un jutmni⸗
Meifn
1ſent Altiint
Dräigmiems nſf
igtu A Abi nn
lie un iMenb in

Concio Civica. 769

lieris litigioſæ, meretricis Babylonicæ (ut Hæret. compellat
Hier. tom. 8.) Maria nobiliſſima illa ancilla conterens illam
ignobilem, naſum habentem præciſum, & aures. Nobilitatem
ab Ancilla Domini, vel ex naſo collige, Waſus ejus ſicut tur-
ris Libani. Proptereà hæc dixit Dominus: Ecce ego ſuſcita-
bo omnes amatores tuos contra te, usque naſum tuum, &
aures præcident, qui remanſerint, gladio concident, pergit
Rupertus: ut dictum, factum eſt. Munquid enimiilla ancilla na-
ſum habet? aut aures? ſi naſum haberet, aliquid de longinquo
Jentiret, aliquid de futuro ſeculo cogitaret, aut deſideraret, ſi
aures haberet, non ſolum literam attenderet, ſed vivifican-
tem in litera ſeriptum audiret. Tu, Maria, Ancilla libera,
naſum habes integrum, naſum egregium, quæ ſano odore ſen-
tis, & appetitu traheris, non eorum, quæ videntur, ſed quæ
non videntur. Fides enim eſt non apparentium, quid autem tu
ô ignobilis hæreſis? Stigma infidelitatis tuæ eſt naſus præciſus,
quid non ageres, ſi naſuta eſſes, cùm naſum non habens te
pulchram exiſtimes? captiva es, illuſa es, ligata es ad interne-
cionem. Cum Patre tuo Dracone projecta es uterque ignobi- §. 8.
lis. Tu captus capite, & manibus Dagon! quem viderunt ja- reſied
centem ſuper faciem ſuam coram arca Domini, caput à Da- Marta arca
gon, & duæ palmæ manuum ejus abſciſſæ erant ſuper limen eit.
(commentatur Mendoza) ut ſe fateretur ſine palmis, victum,
conſonat Theodoretus, orat: in Dan. notiſſimum Diaboli, &

Arſſeclarum ejus typus. Dagon notiſſima quoque figura B. V.

arca: ſignificatum igitur eſt, deculcandas, comminuendasque
aẽreas poteſtates, Idololatrias, & hæreſes per Mariam ejusque
humilitatem. Caput enim Dagon ſignat ſuperbiam Diaboli, duæ
operationum palmæ idololatrix, & hæreſis. Ur veròô hæc refe-
rantur ad portas triumphales Deiparæ, ad limen objicitur ca- g. „.
put Dagonis, ut in primo Mariæ ad viam ingreſſu conculce- Per mulie-
tur. Et ſanè ſapientiſſimè diſpoſuit Deus. Ut, cum per mu- ereles⸗
lieres omnes omninò hæreſes promoverentur æquàâ lance res promoræ
fieret, & omnis de hærcticis victoria, & triumphus per Mulie- Per unamn

omnes ſuy
Eee ce rem preſlæ.

r l Feſio B. V. Marie Afſumptas. —

— . . . —
rem, haberetur: teſtatur enim S. Hieron. Epiſt. ad Cteſiphantum.

Omnes hæreſes per mulieres promotas eſſe. Sic, Simonis magi SNa one⸗
per meretricem, Nicolai per choras fæminarum, Marcionis per nnhe n en;
mulierem, Apellis per Philemonem, Montani per Priſcam, & nir ehani⸗
Maxillam, Arii per ſororem Principis, Donati per Luciliam, inr imon in⸗
Elpidii per Agapen, Lutheri per Catharinam, Calvini & Swenk- l D
feldii per concubinas, & ſic de aliis. Nonne jam in veteri Teſta- Saiſictori .
mento in Iſraẽl Idola illata ſunt per concubinas Salomonis? un ſite,l o
Cultus Baal per Jeſabel, aliaque idola per filiam Achab & per mu- 17 bleun⸗
lierem, quæ non ſentina malorum! Æ quàâ igitur lance diſpo- olunbam
ſuit Deus, ut omnis de hæreſi victoria, & triumphus per alte- 2llun ir ie
ram mulierem haberetur, quæ eſt virtus pugnantium, & palma m lſellium e
victorum? ut non immeritò etiam aliorum contra hæreſes ekomamentmn ir
pugilum victoris gloriæ Marianæ accenſeamus, quidquid ege- glito enati
runt per primam ſuppeditatricem effectum habuit, ut benè Sa- Cehrs, Tc X
laza c. S.v. 22. à quo Maria unico verbo, fiat, abſolvit incarnatio- ueuinli uyuu⸗
nem, tanti habitum eſt hoc Mariæ fiat, ut nihil gratiæ aut doni )ckerlmmlin
(quale autem eſt victoria de hæreſi) in quemquam proficiſca- len Hltänſen
tur, ad quod feliciter expedicendum non expectetur Mariæ fiat. un,tſenperpan
5§. 1o, Sed dices, quomodò omnes? in ſola Europa quæ non adhuc tehoner, Arkim
Non obſtit ht hæreſum ſentina. Anglia, Dania, Suecia, Saxonia, Finnia, cssb Haretics 3
aAreticos. Helvetia, Brandeburgia, Hollandia, aliæque provinciæ plures, Ckriti,in quo nn
quæ de factò, aut ex toto, aut potiori ex parte, hæreſeos ſanie jifere porii⸗
ſcatent abominabili. Reſpondeo cum S. Ruperto in c. 3. Nauum. olmnes

ibi Aſſur, & omnis multitudo ejus; Namque Aſſyrii, id eſt, di-
rigentes ſe ipſos, & quid ibi? Suceiſi gladio omnes, interfecti,
ſepulchra eorum in noviſſimis laci, & plaga peſſima, contritio
obſcura, qua contritus eſt Aſſur cum omni multitudine ſua. Fru-
ſtrà inſidiaris calcaneo ejus, non habes in ea quidquam: ſed pla-
ga cua peſſima inſanabilis, & adhuc vivere te contendis? non
quidem verè vivis, ſed vivere te mentiris, & quaſi te viventem
defendis Hinc illa in Apocal. admiratio de beſtia, quæ plagam
accipiebat gladii, & vixit, & cujus plaga mortis ſanata. Juxta
mendacium tuum plaga tuæ mortis ſanata eſt, & juxta veri-
1 te

idol flunſcbte
nſgn zuin

inchn Ktinie

eekimggnunngt
cimn dunmn anm ter
Niurhlanl,il it
mmtkedlunbunuderd
orribo ialliftinma
nrft,nnitggneunin

Ni ingnenguur ofelaa

NumunNaNnklkrzt
nllunncutmi
2 Drnn decs in u
Mti dedr ninrſ
1 ginia uniman⸗
oanmdpewin;
ceis MnNr fite
Srel Aahontyin
li Khegeelnn
Cumommim
ebes a glin t
ſer ecNe

Ch

r⸗
H.

urn

Cvncio Civica. yyr

tatem Dei, tam peſſima eſt plaga tua, & in æternùm inſana-
bilis, ità mortuus es, ut nullò modò ad vitam reſpirare poſſis.
Sunt nempe regiones illæ ſepulchræ hæretigorum, & victoriæ
Marianæ monumenta; ſunt extremæ cladis ſuæ nuntii fugitivi
ſeſe præ timore panico inter anguſtos infamiæ angulos ſepe-
lientes ad internecionem cæſi, proſtrati, conculcati. Nonne
officit Victoriæ Chriſtianorum, qua per Chriſtum abſtulerunct
ſceptrum Judæ, quòd quidam profligati capſarii ſuperſint Ju-

dæi. Ergò deniquè omnia in Maria hæreſi ſunt fatalia. Sive

hanc columbam dicas cum Damiano, ſeu cum Amedeo odo-
rem Thuris, ſive Myrrham, ſive Cypreſſum, ſive Cedrum, ſive
Roſam, ſive Lilium, ſive Platanum, ſive Cœlum, ſive Palmam,
ſive Firmamentum, ſive Salomonis Templum cum Ambroſio,
Auguſtino, Bernardo, aliisque, & Columba, & Thus, & Myrrha,
& Gedrus, & Roſa, & Lilium, Platanus eſt ſerpenti, & ſemini
illius exitioſa (ut probat Aẽtius lib. 13. Gneſnerus l. 5. Plin. 1. 24. c.
5.) eſt cœlum nullius fati, fortunæ alteriusque ſideris erratici
patiens. Eſt Palma ſemper victrix, comæ ejus ſicut elatæ palma-
rum, eſt ſemper palmata, & nunquam non palmam de inimi-
cis reportat; Eſt Firmamentum dividens aquas ab aquis, Catho-
licos ab Hæreticis. Beda in c. 1. Gen. Eſt templum Salomonis
Chriſti, in quo nullus unquam ſerpens, aut ulla muſea
vivere potuit, teſte Joſepho l. I. n. 3. nempe Sola
omnes hæreſes interemit. Amen.

772 In Feſto B. V. Mariæ Abſumptæ.
Peger SeSS7 3 361. Beer BSSe, 5egero eSer BS856r.
Concio Aulica.
Quò ſenſu intelligendum ſit, quòd B. V.

Maria omnes hæreſes ſola interemerit?
Maria optimam partem elegit. Luc. 10.

Ipficultas hujus quæſtionis potiſſimùm videtur ver-

K . en. ⸗
Difieul 1as V ſari in hoc: quòd cùm Sobla, ſit particula excluſiva;
Hropoſt R . . . . .
propoeeE Y./â nullum 88. nec ipſum Chriſtum Dominum inali-

quæſtionis GS . . . . .
an non fitt ε quam partem tantæ Victoriæ admittat, quæ inju-

Aahali., ria, cui non moveret ſtomachum etiam tepidiori Chriſtiano?
Martyri- quid enim? an leſſum occiduæ ſuæ gloriæ occinent tubæ illæ
Po; Apoſtolicæ, ad quarum ſonitum omnis propè terra, veræ fidei
ceſſit in ſpolium. An corruent ſpecioſi Evangelizantium pedes
Angelorum, Evangelizantium pacem genti convulſæ, dilace-
ratæ, tanta cum energia, ut poſt hunc alium non reliquerint
convertendum. Si enim omnes hæreſes interemit Maria
ſola; nihil egerunt Xaverii, Barſæi, Anchiatæ, Maſtrilli, Caniſu,
